videnduʒ eſt de ſacerdotibns ⁊ reli c Aaliter.nũc auũt
quis an ſine examinatione ſint pꝛo q In hac dil. agi⸗
mouendi ad oꝛdinẽ. DHe higita ſcri, tur de examinae
bit paulus ad timothe. Manus e⸗ tione clericoꝛuʒ.

pꝛimo oñdit oẽs examinan⸗
dos ec, ſecundo oñdit qualit
⁊ qñ fint examinandi aq⸗

mini citoimpoſueris ⁊ nihil ſine p
vaeio ſciasin alteram partem
declinando. dus.tertio qliter puniant᷑
Er decreris ſilueſtri pape. c. vlij. necrannumatepnonene
LAllns acolvthoꝛũ vel ſubdia q Man lxx viij. di. gd e.
conoum rem coſecratam a e Peeiudicio. igeſt pꝛece⸗
pſpyvtero alijs poꝛrigat:quia alind genti iudiccdo.
eſt miniſter alind aſſiſtens:niſ tan / ¶ In alterã.i.in contrariä
tuʒ ipſe ſuppoꝛtet quod ei ſacerdos beout ponitur. ij. q. iij. S. no⸗
inipoſuerit oꝛe ſuo benedictum. LmRauzibi Gnaleao
Item ex cõci. cartha.iij. e⸗ leſtimonio.

SFpeer „. ſyaſa rrucPA Mhenoß cad noen „ vigmi macat

pabes ꝙ teſtimoniũ populi equiualet eraminationi.vnde ſufficit clericus oꝛ

Di.

dinandus habeat famã pꝛo ſe.⁊ ꝑ boc etiã patet ꝙ noti nõ ſunt eraminadi.ſed

duni

gentia. rñ.ꝙ inueſtitura tã⸗
tuũ ad epᷣos ſpectat.vt.xvj.q.
vij. nullus eſt bodie expᷣſſuʒ
extra ne ſe.va.illa vbi dicit
ꝙ capitulů nõ ſupplet defe
ctuʒ epᷣi in collationibꝰ pᷣben

daruʒ.vel dic ꝙ capitulum

iſtũ diaconũ nõ poꝛiuit alie⸗
nare a ſe ſe. va. eccleſtaſti⸗

ce res a capitulo alienari nõ

poſfunt ſe. va. vt. xij. q. ij. ſi
qua de rebus.⁊.lxxj.di.fra⸗

ternitatẽ. ⁊ maioꝛ eſt aliena⸗

tio perſone qᷓ; alterius rei.vt

xij.q.j.pꝛecipimꝰ.quare non

petebãt hoc ab archiepo foꝛ
te qꝛ eccleſia erat exẽpta. Itẽ
quare nõ petebãt hoca vici
nis epis.vt. lxv. di. fi foꝛte. iz
foꝛte nolebant poterãt.n ire

ad papã oĩbus omiſſis me⸗

Lijs ficut ad euz appellatur

omiſſis medijs.vel capitulũ

ipſum elegit ⁊ petijt a papa

ↄfirmationẽ.nã ideʒ nõ põt

eligere 1 ↄfirmare.
b¶Sciturus.ſemp bocer⸗
go eſt expꝛimendũ ne ꝓ iure
poſſit hoc in poſteruʒ ſibivẽ
Ar⸗ de iurepa. ex lris.
Creaſſe.i.oꝛdinaſſe illuz.

Hec miniſtro.⁊ ita qli⸗

bet eccleſia habebit ſacerdo⸗
teʒ ⁊ diaconem.alibi dicx᷑ q;

habebit duos ſacerdotes.

vij. qoe.j.illud.⁊ extra de ſi.

.

mo. tales.n.pferẽdi

ſunt alijs ĩ oꝛdine ⁊ i digni⸗
tate.vt.lxj.dil.ce.ſtatuimus.

lxv. di. c. vlti.
VDando. ſacerdotes.
tamẽ hocvidet᷑ eẽ offi

ciuʒ archidiaconi repieſen

tare abbates oꝛdinãdos ⁊ ab
batiſſas in ſede ponere.vt ex
de offi. archi.vt noſtrum.⁊
eſtarg.ad hoc.S.di.ꝓxi.ho
ſtiarius. ſz hocvidet᷑ ꝙ ſi ar⸗
chidia.dz examinare inſtituẽ

duʒ ꝙ tenet᷑ oꝛd nato ad bñ

„„

ficiuz cõferendũ.arg.liiij.di.
ſi ſeruns.arg.cõtra ex de pᷣ
ben. eps. vel illud eſt quã⸗
do eps oꝛdinat ſine repꝛeſen

tatione.vel quãdo repꝛeſen

tans nõ eſt ſoluendo.
g. Watriã. nã pꝛopter na
tiuitatẽ vel patriã cariusvel
vilius emitur mãcipiũ.ff. de
edi.edic,ꝙ ſi nolit.S.qui mã
cipium. ZM
hInſtitutionẽ.i.titulum
i¶Inueſtigent. ſz nügd oꝛ
dinandi ita rigide ſunt exa⸗
minandi.qð videt᷑.vt ex de
pur. ca. cõſtitutꝰ.⁊ ex de ele.
cũ in cunctis.arg.ↄtra.ff.de

edic.edic.fi qdvenditoꝛĩ pn.

dicare.vt.vii q.j.pontifices.

pꝛeſ. pꝛopoſuit.
e G MPiſcopi. qui pluri⸗

ignoti. vt.xlvij.di.de petro.xciii.di.valde.er de pꝛeſum.madata.
Reſbpteri eiuitatis. carentis epo. ſed nõne vacante ſede epali capitulum
potuit dare iuueſtiturã. vt extra de bere. ad abolendã. ? er de elec.q; dili

Ante pꝛobationem nullus oꝛdine:
tur clericua.

Allusoꝛdiner clericnsniſ p/

batus vel examine epicopo/
rum Tel Fornian enunonio⸗ .
ge celeſtino epᷣo.
S Frlee gBahnit eccleſc cle
rici eiuſlem pꝛomoneammmr.
D Relbyteridiacones ⁊ vniner
ſi clerici ſtomen.ciuitatis pe⸗
titoꝛio nobis ſuggeſſere poꝛrectoĩ
eccleſia beati martyris eleutherij
epᷣi:q in ſupꝛadicte ciuitatis parro/
chia ꝓbat eſſe ↄſtructa:pꝛeibyterũ
q cõſtitutus fuerat defeciſſe atqʒ in
eius locũ iulianũ diaconẽ ipſius ec
cleſie pꝛo celebꝛitate ipſiꝰloci quã⸗
totiꝰ debere oꝛdinari:⁊ ideo frater
chariſſime ſi de eius vita vel moꝛi⸗
bus nihil eſt qd ↄtra canonũ veniat
ſtatuta:ſupꝛaſcriptũ pꝛeſbyterij ho

noꝛe decoꝛabis:ſciturus viſitatonꝰ

tenoĩe nõ cardinalis creaſſe ponti

ficis pariter etiã ⁊ feliciſſimũ diaco

neʒz in eiꝰeccleſie miniſteriũ ſi ↄuer
ſatio eiꝰfuerit ꝓbabilis ſubꝛogabis
vt locus ꝓceſſionis celeberrimus
ad miniſterioꝝ oſecrationeʒ nec ſa
cerdote indigeat nec miniſtro.
Alẽ ex cocl. laocſicenſi —
Getropolitano:u epucopoꝛun
examine pꝛomonueant᷑ ceteri epi.
MWiſcopi indicio metropoli⸗

tanoꝛũ ⁊ eoꝛũ epoꝝꝗ circũcir

ca ſunt ꝓmoneant᷑ ad eccleſiaſticã

dignitatẽ:ibi videlicet ꝗ plurimo

tpe ꝓbani tã verbo ſidei quã recte
cõuerſationis exẽplo.
ſine examinatione nulilus ſit oꝛdi/

nandus:quẽadmodũ ⁊ quo tpeſa⸗

cerdotũ ⁊ ceteroꝝ inſra ſcriptoꝛuʒ
examinatio ðbeat fieri ↄſiderãdũ ẽ

De hisi nanarenſiita egit⸗

On oꝛdinqdi ſunt feria. iuij. ad exa/
minationẽ cönenignt.

Vando epps oꝛdinationẽ face

re diſponit: oẽs ꝗ ad ſacrũ mi/
niſterinʒ accedere voluerint fe.iiij.
añ ipſaʒ oꝛdinatõeʒz vocãdiſunt ad
ciuitatẽ vna cũ pᷣibyteris ꝗ eos re/
pꝛeſentare debẽt ⁊ tũc epᷣs a latere
ſuo eligere dʒ ſacerdoteset alios
pꝛudentesviros gnaros dinine le/
gis exercitatos in eccleſiaſticis ſan/
ctionibus ꝗ oꝛdinandoꝝvitã genꝰ
patriã etatẽ inſtirntionẽ locuʒ vbi
educati ſunt:ſi ſint bene litterati:ſi
inſtructi in lege dei ante oia diligẽ/

ter inueſtigent:ſi fidẽ catholicã fir/
miter teneant ⁊ verbis ſimplicibus

vbi dr ꝙ nõ ita amare:ſj cũ quodã tẽperamẽto accipiẽdũ eſt vt nõ requirat᷑ ni
mia pfecſio ex de elec.cũ nobis oliʒ.hᷣ aũt tria potiſſime requirẽda ſunt.etas le⸗

gitima.lłatura ſufficiẽs.moꝝ honeſtas.vt er de elec.cũ in cunctis.⁊ ſi nõ fue-

rit in his tribus examinatus deponendus eſt.vt er de elec.nihil eſt.
k¶¶Zam cõdemnati ſunt. ergo tales ipſo iure ſuſpenſi.j q.j.reperiuntur.
C ias,i.ſi nõ ſunt examinati a collateralib epi vel ꝓbati ꝑ teſtimoniũ ppłi.

N. Aerem2, nho † yyl! reſtio

ng m ſavdotem ozdinctur

Enz itag 3

.

m Niſapus dericor. ſd ont-arv. q, vij c. vlti ibi vict? ſolus

epiſcopus honoꝛẽ dare põt.ſolus auferre nõ põt.ſed ibi hec di⸗

ctio ſolus non exduditdlericos ſuos ſed alios epiſcopos.adhuc ſfignat
aliud cõtrariuʒ.lx vij.di.reliqui ſed illud loquitur de notis dlłericis.re⸗

quiritur ergo cõſenſus canonicoꝛũ in oꝛdinibꝰ cõ

aſſerere queant ipſi aũt abus cura

cõmittitur cauere debent:ne aut fa
uoꝛis gratia aut cuiuſcũqʒ muneris
cupiditate illecti avero deuient:vt
indignũ ⁊ minus idoneũ ad ſacros
gradus ſuſcipiendos epᷣi manibus
appliceht qð ſi aliter fecerint:⁊ ille
qindigne acceſſerit ab altari remo
uebitur:⁊ illi ꝗ donuʒ ſancti ſpiritu⸗
vendere conati ſunt coꝛã deo iã cõ
demnatieccleſiaſtica dignitate ca⸗
rebunt. Igit᷑ ꝑ tres continuos dies
diligenter examinent᷑ ⁊ ſic ſabbato
ꝗ pꝛobati ſunt epᷣo repꝛeſententur

Alias autẽ ſine clericoꝝ videli/

cet cõcilio ⁊ populi teſtimonio nul
lum epiſcopus oꝛdinare pᷣſumat.
Anqe in ccl canthagl. iiſſ le if.
Sine clericoꝛmm ſnom ocilio epi⸗
ſconns clericos nõ oꝛdinet.
Piſcopus ſine cõcilio cleri/
coꝛuʒ ſuoꝝ clericos nõ oꝛdi/
net:ita vt ciuiuʒ cõniu entiã ⁊ teſti⸗
moniuz querat. Queritur quid
fieri debeat de his ꝗqſine examina /
tione pꝛouecti ſunt. —

2RiPOalkigetmmertmig.

nantur ⁊ poſtea pctã ſua ↄfitentur.

B8 Igs pꝛeibyter aut diaconus

ſine aliqua examinatione oꝛ/
dinati ſunt:aut cũ certe diſcuterent
criminoſa peccata cõfeſſi ſunt aut
poſt oꝛdinationem ab alijs detecti
ſunt:abijciant᷑ ex clero.ſimiliter ve
ro ⁊ de vniuerſo clericoꝛuz oꝛdine
ſernetur nã hoc ſibi qð irrepꝛeben/
ſibile eſt ſancta catholica deſendat
ecclenſa. SixrrXyv.
. Vod nullus ſine exami
q natione oꝛdinãdꝰ ſit bꝛe

nirer pꝛobatũ eſt:ꝗqd aũt

QAda epiſcopũ ꝗqd ad vnũ/
gnegenſnoꝛe⸗ pertineat iſidoꝛus
iſpalen.epᷣs ĩ epiſtola ad ludifredũ
Eibit ita dicens. SS
uod epiſcopiæ cetcroꝛnʒ ſit offi/
cium in eccleſa.

D Erlectis ſanctitati: tue litteri⸗ .

4*

gauiſus ſuʒ:qð o ptatã Hlutes
tuaʒ earuʒ relain cognoni. e bi
autẽ que in cõſequentibus inſinua/
re eloquij tni ſermo ſtudnit.gratia⸗
ag0 deo:qð ſollicitndinẽ officij pa
ſtoꝛalis impendis:qliter 1 qnomo
do eccleſiaſtica offcia oꝛdinentur

ꝑquiris ⁊ licet omnia pꝛudentie tne

ſint cõgnitatamen qꝛ affectu frater
no me conſulis:ex parte qᷓ valeo ex
pediã:⁊ de omnibus eccleſie gradi

nibus.vt.xx vij.q.j.ſiquis epiſcopus. H
Vod nullus qꝗd autẽ. In hac di.oñdit quid ꝑtineat advnũ

ferendis vt hic. Itẽ in

cauſaruʒ diff initioni
bus.vt.xv.q.vij.epᷣs
Itẽ in cöferendis be
neficijs.extra de his

que fi.a pꝛe.ſine con.

ca.ea noſcitur. rciij.
di. legimus. Item in
pꝛiuilegijs còferẽdis
⁊ alijs negocijs.vt ex

c.titu.quato.
n Auis ↄfeſſt.
Si metu pꝛo⸗

bationuʒ aliquis cõ⸗
fuetur crimẽ.talis ha
betur pꝛo cõuicto.ſed
ſi ſponte aliquis cõſi
tetur crimẽ nulla exa
minatione pꝛecedẽte
ſeruat᷑ qð legitur.xv.
q.viij.qui admilſerit.
7.c.fiquis pꝛeſbyter.
2 ponitur hoc verbũ
abüciant᷑ impꝛopꝛie.
vno modo exponit qᷓ;ᷓ
tum ad oꝛdinandos.

alio modo qtũ ad oꝛ
dinatos ⁊ ꝙ dicit oꝛ

dinatuʒ deijcienduʒ
ſi pꝛius fuerit crimi⸗
noſus.intelligas de
maioꝛi crimine qꝛ ſi⸗
quis in minoꝛi crimi
ne exiſtens oꝛdinari
ſe pmiſerit nõ depo⸗
nitur.ſed imponitur
ei penitẽtia.vt. lx viij.

di. c. j.xxij.diſ.pᷣſby

ter er de renũ.niſi.S.
pꝛopter criminis cõ⸗

ſcientiã.qui ergo tc⸗
poꝛe oꝛdinatiõis ſue

tacet crimẽ ſuũ depo

nitur. vt.l.diſ.ex pe⸗

nitentibus vl ſiquis
ſine examinatione ꝓ
motus fuerit vt. lxxx

2 22

iiij. diſ. qſqs.⁊.lxxxj.

di. ſiquis ſine exami

natione.ſ̊ pone ꝙ in
omnibꝰſit idoneusꝗ
oꝛdinatus ẽ ſine exa
minatione.nunquid
pꝛopter hoc ſolũ de⸗
ponendus eſt ꝙ nõ

eſt examinatus itavſi

det᷑ hoc dici ⁊ hoc nõ
eſt ꝓpter ſuũ viciuz.
ſed ꝓpter viciuʒ oꝛdi⸗
nantis.vt.lxx.di.c.j.

xvj.q.vij.decernimꝰ

itẽ qꝛ nõ intrauit per

hoſtium vñ moꝛi d⸗

vt reus. ff de re. di.l.
vlti. alij contrariũ di
l. io d.

o Quog irrepꝛe⸗

henſibile. ergo mino
res oꝛdines cuʒ exa⸗

minatione cõferendi

ſunt.nã ⁊ deponitur

ANquẽqʒ oꝛdinẽ.ſecũdo ponit regulã apli.oʒ epᷣm eſſe inecri⸗
,mine.et inde nacta occaſione ponit varias ſignificationes
huius nominis crimẽ.⁊ oñdit qð ſit moꝛtale qð veniale.

q.Erlectis.cognita. M ꝙ querere poſſumus ea q̃ ſunt nobis no

ꝗs a minoꝛibus oꝛdi

W21 — -. — —.

ſ⸗

i
8
6

no

ta vt.xj.di.ꝗs neſciat. . „
à ¶Inſfideles. ↄtra. j. de cöſe. di. j. eps nullũſed illud nõ tenetur.

RBi.

b ¶ Benedictiones.i. benedicamus.
¶Laudes.i.alleluia.vel illud chꝛiſtus vincit ⁊c᷑.

¶Peedicare.i.lege
re.ne ſit cõtra.x vj.q.
j.adijcimus.
g. ¶ Et apoſtoluz. i.
epiſtolã cuʒ deeſt ſub
diaconus.

b ¶ Pꝛrcũ. dicendi

letanias.
i Et recitatio oꝛdi⸗
nandoꝛũ ⁊ baptiʒan
doꝛũ ⁊ moꝛtuo:ũ ⁊ ex
umnullicnoruzi.
j. legum.
k Peꝛemonet. cuʒ
dit᷑ humiliate vos ⁊c.

l ¶ Qlamare.kyrie

leiſon ĩ rogationibꝰ,
m ¶ Pacẽ. cũ dicit
dñs vobiſcuz vel pax
vobiſcũ ſᷣm cõſuetu
dinẽ alterius loci.
n ¶Annunciat. feſti
uitates. ,
o Qbꝛ ſmatis.alia
plura ſpectant ad epi
ſcopuʒ.vt. lx viij. diſ.
quãuis
p Et ſacriſicij. poꝛ
tandi ad altare. æc.
q ¶ Et iurgia. h vi⸗
detur ꝙ archidiaco⸗
ni habent oꝛdinariaʒ
iuriſdictionẽ.⁊ ꝙ poſ
ſint iſtituere clericos
ſuſpendere vel ex⸗
cõicare.⁊. xiij. di. ſi ĩ
plebibus. ⁊ ex de pe
nis. lʒ.⁊ e de exceſ.
pꝛe. ad hoc ⁊ de offi.
dele.ſup eo.⁊ de pꝛe
ben. referẽte.⁊ ex de
inſti.cũ veniſſet ar.cõ
tra.x vj.q.vij.nullus
⁊ ex de offl. archi. c.
Vlti. Itẽ vicarius eſt
epi. vẽ. ſ. e.c. .⁊ ex de
offi. archi. c.j. ergo hzʒ
delegatã iuriſdictio⸗
neʒ nõ oꝛdinari.ad
hoc dico ꝙ archi. bʒ
oꝛdinariaʒ iuriſdictio
nem.⁊ qð legit᷑ e de
offi. archi. c. li. intel⸗
ligo cũ archidiaconꝰ
extendebat manꝰ ad
ea qnñbinõ compete
bant er oficio niſ cõ

ſuetudo ſit pꝛeſcripta
vel generalis aliarũ
eccleſiarũ illius dio⸗
ce.nec ob. ꝙ dicit eẽ
vicarius epᷣi.qꝛ nihi⸗
lominꝰẽ oꝛdinaniꝰiu
dex.nã ⁊ vicarius ali

cuius eccleſie perpe⸗
tuus dicit᷑ 2 oꝛdina⸗
rius. vt extra de pꝛe
bẽ.de monachis. ſic
video ꝙ vicarius iu⸗

dicis oꝛdin aꝛiã hʒ ptã

teʒ. qð ex eo pʒqꝛ in⸗
terponit decretuʒ de
nõ alienãdis rebꝰmi
noꝛuʒz. C. de of. eiꝰ. ꝗ
vi.alte. gerit.l.ij.ſed
hocmõ poſſet facere
ſi haheret delegataz

dl ¶ Sac riſiciũ.i.offertoꝛü. e ¶Lectiones.legendas in matutinis,

bus ꝗd ad vnũquemqʒ pꝑtineat elo
quar ad hoſtiariũ naqʒ ptinent cla
ues eccleſie:vt claudat ⁊ aperiat tẽ
plum dei ⁊ oĩa q̃ ſunt intus extraqʒ
cuſtodiat:ſideles recipiat:excõica/⸗
tos ⁊ inſideles excipiat.Ad exoꝛci
ſt aʒ ꝑtinet exoꝛciſmos memoꝛiter
retinere:manuſqʒ ſuper energumi
nos ⁊ cathecuminos in exoꝛciʒan
do imponere.Ad acholituʒ ptinet
pꝛeparatio luminarioꝝ in ſacrario
ipſe cereũ poꝛtat:ipſe ſuggeſta pꝛo
euchariſtia ſubdiaconibꝰ pꝛeparat
Ad pſalmiſtã ꝑtinet ofrciuʒ canen
di.ſ.dicere benedictiones landes
ſacrificiũ reſponſoꝛia ⁊ ꝗcqd perti
net ad canendi peritiã.Ad lectoꝛeʒ
pertinet lectiones“ ꝓnunciare ⁊ ea
que ꝓphete vaticinarent populis
pꝛedicare. Ad ſubdiaconuʒ ptinet
caliceʒ ⁊ patenã ad altare xpᷣi defer
re ⁊ leuitis tradere eiſqʒ miniſtrare
vrceolũ quoqʒ ⁊ aquam mamie ⁊
manutergiũ tenere.epo pᷣſoyteris
leuitis ꝓ lauãdis ante altare ma/

nibus aquã pꝛebere.ad diaconnm

ꝑtinet aſſiſtere ſacerdotibꝰ ⁊ mini/
ſtrare in omnibꝰ q̃ agunt᷑ in ſacra/
mentis xpi in baptiſmo ſiue in chꝛi
ſmate ⁊ patena et calice:oblatiões
quoqʒ inferre ⁊ diſponere in altari:
cõponere enã menſaʒ dñi atqʒ ve/
ſtire: crucẽ ferre ⁊ pꝛedicare euàge/
linʒ ⁊ apoſtolũad populuʒ:na ſiẽ
lectoribꝰ vetus reſtamentũ ita dia⸗
combus nonũ predicare pᷣceptũ ẽ.
ad ipſuʒ quoqʒ ꝑtinet officinʒ pᷣcũ
⁊ recitatio'nominum:ipſe pmonet

aures habere ad denʒ ipſe hoꝛtatur

clamare.iꝑſe donat pacemꝰa ipſe
annunciet Ad pᷣſoytexꝝ ꝑtinet ſacri

ſicinʒ coꝛpoꝛis ⁊ ſangninis dñi ĩ al/

tario dei cõſicere:oꝛones dicere:et
bñdicere dona dei. Ad epᷣm ptinet

baſilicaꝝ ↄſecratio:vnctio altaris

⁊ ſecratio chꝛiſmatis:ipſe pᷣdicta
offcia ⁊ oꝛdines eccleſiaſticos de⸗
ſtribnit:ipſe ſacras virgines bñdic:
⁊ duz pceſſerit vnnſqſqʒ in ſingnlis
oꝛdinibꝰ:iſte tñ eſt pᷣoꝛdinatoꝛi cũ

ctis. Hi ſunt oꝛdines ⁊ miniſteria

clericoꝝ q̃ tũ anctoꝛitate pontiſica
li in archidiacomi cura pꝛimicerij2
theſaurarij ſollicitudine diuidunt᷑.

Archidiaconux.n.imperat ſubdia⸗/

conibꝰ⁊ lenitis ad quẽ iſta ptinent
miniſteria oꝛdinatio veſtiẽdi alta/
nis a leuitis cura incenſi ⁊ ſacrificij
neceſſaria ſollicitudo:ꝗs leuitaruz

ad populũ enãgeliũ legat:ꝗs pᷣces

dicat ſeu rñſoꝛia in dñicis diebꝰ aut

ſolẽnitatibꝰ decantet.Sollicitudo
quoqʒ prochiaꝝ ⁊ oꝛdinatio ⁊ iur./

gialad einſdẽ ꝑninent cur ꝓ repa⸗
randis dioceſanis baſilicispſeſug

gerit ſacerdoti:ipſe ĩqrit:prochbias
cũ iuſſione epi ⁊ oꝛnamẽta ⁊ re¶s ba

XxY

xxji

iuriſdictionẽ. vt. ff. de okeircni maͤ.eſt iur. ſdictio. lij. videt᷑ tũ ex hoc ꝙ; habeat
delegatã iuriſdictionc̃.qꝛappellat᷑ ab ipſo ad archiepm.vt er de pᷣbẽ.rcferente.

ſij ſi haberet oꝛdinariã iuriſdictionẽ gradat ʒ fieret appellatio.vt.ij.q.vj.anterio
ruʒ. Itẽ alia röne videt hoc.qꝛ tantũ de humilioꝛbꝰnegocijs cognoſctt. vt hic
dicit.ergo eſt pedaneus iudex.vt.C.de pedaneis iudicibus.l.vlu.ſed pedanei

ſilicaꝝ vel parrochiarũ geſta ⁊ li⸗
bertatũ eccłiaſticaꝝ epo idẽ refert:
collectã pecuniã de cõione ipſe ac/
cipit ⁊ epᷣo defert:⁊ clericis partes
ꝓpꝛias ipſe diſtribnit:ab archidia/
cono nunciat᷑ epᷣo exceſſus diaco/
noꝛũ:ipſe denunciat ſacerdoti ĩ ſa/
crario ieiunioꝝ dies atqʒ ſolẽnita/
tuʒ:⁊ ab ipſo publice i eccleſia pᷣdi⸗
cant᷑:qñ vero archidiaconꝰabſens
ẽ vicẽ eiꝰdiaconꝰſequẽs adimplet
Archipꝛeſbyter vero ſe eſſe ſub ar⸗

chidiacono:eiuſqʒ pᷣceptis ſicut epi

ſui ſciat ſe obedire:⁊ qd ſpaliter ad
eiꝰ miniſteriũ ꝑtinet:ſuꝑ oẽs pᷣſbyte
ros in oꝛdine poſitoscurã agere et
aſſidue in eccleſia ſtare ⁊ qñ epᷣi ſni
abſentia otigerit ipſe vice eiꝰ miſſa
ruʒ ſolẽnia celebꝛet:⁊ collectasdi/
cat vel cni ipſe iniunxerit.Ad pᷣmi/
ceriuʒ pertinent acholvti exoꝛciſte
pſalmiſte atqʒ lectoꝛes ſignuʒquo
qʒ danduʒ ꝓ officio clericoꝝ ꝓ vite
honeſtate ⁊ officiũ cãtàdi ⁊ ꝑagẽdi
ſollicite lectiões pſalmũ laudes rñ/
ſoꝛia officioꝝ ꝗs clericoꝝ dicere de
beat.Oꝛdo quoqʒ ⁊ modus:canẽ/
dii cboꝛo p iolẽnitate ⁊ tpe.Oꝛdi/
natio quoqʒ pꝛo luminaribꝰdepoꝛ
tandis.ſiquid etiã neceſſariũ fuerit
ꝓ reparatione baſilicaꝝ q̃ ſunt ĩvr/
beipſe denunciat ſacerdoti.epiſto
las epᷣi ꝓ diebꝰieiunioꝝ parrochia
nis per hoſtiarios ipſe dirigat cleri/
cos quos delinquere cognoſcitip⸗
ſe diſtringat. quos vero emendare
nõ valet:eoꝝ exceſſus ad agnitiõeʒ
epᷣi deferat:baſilicanos ipſẽ conſti⸗/
tuat ⁊ matriculamꝰipſe diſponat.
Quado antẽ pꝛimiceriꝰ abſens eſt
ea q̃ dictaſunt ipſe exquirat ꝗ ei aut
lege eſt pximꝰ ant eruditione. Ad
mheſaurariũ ꝑtinent boſtiarij baſili/
carũ oꝛdinatio incenſi pparatio cn
ra chꝛſſmatis oↄſiciendi:cura bapti/
ſterij oꝛdinãdi:pꝛeparatio lumina/
ionn ſacrario ⁊ ſacriſicijs.Ex hac
epiſtola liquet qꝗd cuinſq; officij ſit
Eſt etiã alia diſtinctio epᷣoꝝ pꝛe
ſpyteroꝝ diaconoꝝ quaʒ fecit cle/
mens in epiſtola ſua ita dicùens.
AQnig ab epis:qd a pꝛeſoyteris ꝗd
a diaconibꝰ andire opoꝛtet.
UAdire epʒ attentius opoꝛter:
⁊ ab ipſo ſuſcipe doctrinꝗ ſidei
Monita aũt vite apᷣſpyteris inqre
re:a diaconibꝰvero oꝛdinẽ diſcipli
neꝰ. Sacerdos quoqʒ vtrũqʒ hu⸗
merũ oꝛario ambit:diaconꝰ vero
ſiniſtruz tantuʒ vt ad miniſteriuʒ ex
peditius diſcurrat.
Vngde in toletano cõci. c. ij.
Quare leuita vnuʒ tantum hume/
rum ambit oꝛaio.
Nuʒ oꝛariũ porket leuitã ge
tare i ſiniſtro humero ꝓpter
qð oꝛat.i.pᷣdicat.dexterã aũt partẽ

8
t

4
b

c C MRMRodus. ideſt cũ oꝛga⸗
aN fine eo.
d

iudices dalegati ſunt.vt. C.
de peda.iudi.i.pe. Itẽ qꝛ epi
ſcopus hoc offic uʒ delegat
alijs. vt.x.q.j.epiſcopũ.ſʒ ll⸗
lu dintelligas de illo iure vi
ſitandi qð epᷣo competit.hoc

Ddicit ipſuʒ hr̃e oꝛdinariã.ſed

tamẽ eà nõ põt exercere ſine
aucoꝛitate epᷣi.ſicut metro⸗
politanus ius hʒ cõſecandi
epiſcopu.illud ius tñ nõ põt
exercere ſine alijs epᷣis.lxiiij.
di. c. j.io. Mihi videt᷑ ꝙ ſo⸗
lus eps ĩ ciuitate ſua debeat
eſſe iudex oꝛdinarius vt.vij.
qj.in apidꝰ.niſ ſccus ſit de
ↄſuetudine iaʒ pꝛeſcripta.vt
ẽ de pᷣſcrip.de quarta ⁊.c.
auditis.⁊ melius de offi.ar⸗

id. c. vlti.ꝗq eſt honoꝛij.b.
RM

Peo repat andis. Alibi
dicit᷑ eÿ hoc ad pꝛepoſitũ ſpe
ctet vt.lxx.diſ.ſancteꝝ.ſʒ ibi
nomen pᷣpofiti large ſumit᷑
Tvevab ng auaͤuis.
Sacerdoti.i.epiſcopo.
ECuʒ iuſſione. generali.

u ¶ Baſilicarũ.i. ruralium

quia eas que ſunt ĩ vxbe co
ſtodit pꝛimicerius.

x ¶Be cõmunionc.i.de ob

ationibus. .
Biaconus.cũ ergo poſ

ſitvices ſuas delegare:ergo

eſt oꝛdinarius.vt.C. de iud.
iudice.

3 ¶Archipꝛelbyter. in gbnſ⸗

daʒ eccleſijs vocat᷑ iſte deca⸗
nus. vt.l.di.in capite.ſed il⸗
archipꝛeſoyter ruralis.
VLollectas oꝛationes.
Signũu. ideſt pulſatio cãꝗ
arum.

In vrbe.ſʒ archidiaconꝰ

Fn vt ſupꝛa dictũ eſt.
e ¶Clericos.ciuitatẽſes.
f ¶ Baſilicanos.i cuſtodes

baſilicarum.

Et matriculã. faciat ſeri
bi quod quilibet canonicus

legere debeat.

hb Autlege. ideſt oꝛdine.2

eſt arg.litteraturaʒ equipol⸗

le dianita.
i °. Oꝛdinatio.ideſt vt oꝛdi⸗
net ea q̃ ſunt neceſſaria ad
baſilica.ſ.daues candelas.
k ½ Udire opoꝛet.ſubdi⸗
tos.
¶Monita. i.ↄuerſationẽ.

m Biſcipline.i.regulam

viuendi.vt.xj.q.j.ſicut.

HNus. i finiſrro hume

o. Et hoc ideovt oñ⸗
datur ꝙ dʒ tranſire deleua
ad dextrà vt de tempoꝛalibꝰ
ad ſpiritualia.⁊ hec oſtendit᷑
cũ cil cũflectitur poſtea ver⸗
Ius dexteram.

——

“ͤ 3

o— Nial spohe cſſe e qn zm eym ohnache⸗

Muncaũt. 1à hoc loco vſq; ad. xl r. di. afl gnat. riij capin a epoſ olicere⸗

gule q́ in locis ſuis diſtinguem eipertiigit hic tractatꝰ vſqʒ ad.xij.cãʒ aſſ gnã
o quales in quolibet oꝛdine ⁊ ex quo et in quẽ dcbeant ꝓmoueri.ꝗ lapſi va

leant reparari ⁊ q nõ ⁊ ſub quo iudice quilibet accuſct᷑ ſiqua aut alia iterponit
incidentia ſunt.vt in.vj.vij.viij.ix..x.ci. Cõtinua hacienus ondimus qles.

Xxvj.

moꝛtale n ſint ſpecies peccati ſed accidẽtia. vñ ſicut moaate fit veniale
recepta pen tena de pe.di.j.ſerpens.ſ.c ecõuerſo fuvcniale moꝛale.ali,/

dicũt ꝙ tantũ ipſe cõtemptus venialiũ eſtmoꝛtale peccatũ.⁊ ſm hoc er⸗
pone ſt moꝛtalc.i.tibi ꝑ cõtempmũ ſit moꝛtalc ſicut ibi exponmitur acccdat
verbuʒ ad elcmentũ ⁊ ſt ſacamentum.—è

ſint ꝓmouendi⁊ qliter ſint

examinandi.nũc aũt ⁊c̃.

b¶ Bꝛeuiter.i.vſq; ad.xij.

cauſam.

c ¶ Regulã. hec ſunt xiij. cx
pitula qᷓ ꝓſequit᷑.oʒ eðᷣm cz?

ſne crimine vniusvxoꝛis vi
ruʒ nõ vinolentũ pꝛudenteʒ.
oꝛnatũ.hoſpitalipudicũ.do

ctoꝛcʒ.nõ pcuſſoxc.nõ litigio

lum nõ cupidũ.domui ſue

bene pᷣpoſitũ.nõ neophitũ.
d ¶Ad timotheũ. ſanbit.

e ¶ Momine autẽ. gratianꝰ
volẽs exponere auctoꝛitateʒ
apoſtoli opoꝛtet epᷣm eẽ ſine
crimine.aſſignat h̊ plures ſi
gnificationes huiꝰ noĩs cri⸗
mẽ.Et ſ h qdaʒ.v.ſigniſica
niones aſſignẽt.ego nõ aſſi⸗
gno niſi qttuoꝛ.dr.n.qñqʒ

crimen omne delictum fiue

moale ſine veniale ſine ex
decliberatione ꝓcedat ſiue ex
ignoꝛtia.ſᷣm qð dicitur.ne
mo ſine crimine vinit.⁊ hãc
ſigniſicationẽ innuitibi.no

mine aũt criminis.qñqʒ dx

crimẽ ĩfamia ꝓeedẽs ex cri⸗
mine. ꝓut ibi ſumit.iĩ epiſto
la vero ad tituʒ.qñqʒ dr cri⸗
mẽ ſolũ id qð ex deliberatio
ne ꝓcedit.ſiue ſit moale ſi⸗

uc veniale ꝓut ibiſumit᷑ cri

minis appellatio ⁊c.quarto
mõ dĩ crimẽ ſolũ id qð ẽ di⸗
gnuʒ depoſitione ꝓut ibi ſu
mitur alias ea demũ io.De
inde cxẽpliſicat qdᷣ crimẽ ſit
moꝛale qð veniale.oñdens

q moꝛalia delent᷑ ꝑ penitẽ⸗
niaʒveniale ĩ purgatoꝛio.hic

videas qliter dixi ĩ caſibꝰ.b.

¶ ECriminis.in pꝛecedenni

auctoꝛitate.
O Ongde in eadẽ epiſtola.

ſic cötinua.lʒ quodlibet deli

cuuʒ dicat᷑ crimẽ.nõ tñ ita ac
cipitur in pcedenti auctoꝛita

ce.qu ia ſᷣm hoc fere nullus

eſſct idoneus ꝛ7.
h¶Wene. j. de pe. di. .c. Vl.

. Pene. dicik ppter bea⸗

tasʒ virginẽ ⁊ ſanctũ ioãnẽ ꝗ

6—

opoꝛtet hr̃e liberaʒ:vt expeditiꝰad

miniſteriuʒ ſacerdotale recurrat.
NMunc auteʒ ꝑ ſingulos gradnos
oꝛdine recurrentes:ꝗ ex ꝗbus oꝛdi
nibus in queʒz gradũ ↄſcendere poſ

ſint ꝗ pont lapiuz valeqt repararivł

ni nò:quibns culpis a ꝓpꝛo gra/
u mereant᷑ deijci:quo acenſante:
quibus teſtiſicationibꝰpoſſint con⸗
ninci:cuius ſententia ſint abſoluẽdi

vel danandi bꝛeuiter cõſideremꝰ.

Ac pꝛimũ a pontiſicali gradn inci⸗
pientes qualẽ opoꝛteat euʒ eſſe qni

in epʒ eſt oꝛdinandus diligenter in

ueſtigemus apoſtoli regnlã ſecuti
quã ĩ hniuſmodi re timotheo ⁊tito
ſcribit dicẽs.Sed epᷣm irrepꝛehen
ſibileʒ eſſe.i.nõ obnoxiuz repꝛeben
ſioni.NMoc ad timothenʒ tertio ad
titũ auteʒ pꝛimo.Sed epᷣm ſine cri
mine eẽ:qð vt hiero:ſcribit ad ocea
nuʒz ideʒ eſt. Nomineautẽ crimi
nis quodlibet peccatũ intelligitur:
vnde in eadeʒ epiſtola hiero.dicit
res cõtra naturam peneeſt:vt ſine
peccato aliꝗs ſit:ſ talis eligat᷑ cuiꝰ

coõparatione ceteri grex dicant᷑. In
epiſtolavero ad titů crimen vocat

criminale peccatuʒ velcriminalis
infamia:vnde ibi legit᷑:crimẽ eſt qͥ
rela.i.peccatũ accniatione ⁊ dãna⸗
tione dignuʒz quod auteʒ ſine crimi
ne iubetur eſſe qui in epiſcopuʒ eli /

gitur:nõ ante baptiſma ſed poſt ba

ptiſmuʒ intelligendũ eſt:vt atẽpo⸗/
re videlicet baptiſmatis nullius cri
minis cõſcientia mentẽ eius remoꝛ
deat.vnde hiero.ſcribit in eadẽ epxi
ſtola ad tituʒ. Criminis appellatio
alias late patet cõplectens omne
peccatuzʒ quod ex deliberatione ꝓ
ceſſit.vnde beda ſuper epiſtolaʒ ia
cobi:peccata que ex ignoꝛãtiaꝰvel

infirmitate humana cõmittuntur:

dicit ⁊ pꝛecipit alterutruʒ conſiteri

gnia facile dimittuntnr.quecumqʒ
vero ſunt ex deliberatione:nõ niſi

gẽtes falſa ſecuritate decipiuni duʒz

creduntquod ſi ſup ſfundamentn;

chuiſti capitalia crimina ediſicant
peccata ipſa per igneʒ tranſitonuʒ
poſſint purgari:⁊ ipſi poſtea ad vi⸗
taʒ perpetuã peruenire. Intelleciꝰ

iſte rratres chariſſimi corigendus
eſt:quia ipſi ſe ſeducunt qui ſibi ſic

bladiuntur.illo eniʒ trãſitoꝛno igne

de quo dicit apoſtolus ipſe ſaluus nnims v Nenel
erit ſic tamen quaſi per igneʒ nõ a peceno punit igne
pitaliaſſed minuta peccata purgã/ purgatoꝛo.ſed tantũ
tur:de ꝗbus ⁊ ſinon omnia velali po veniali.alij dicut
qua cõmemoꝛanda ſunt:ne aliqui? ſi aligd ceperitpe⸗
inaniter excuſare conetur: ⁊ dicat ſe niterep moꝛali ⁊ n
neſcire que ſunt minuta peccata et perſiit h penitẽti.p

q̃ criminalia:et quauis apoſtolus

plura capitalia commemoꝛauenit: rekeb Poei nact
nos tamen ne deſperationeʒ facere no purgabit p illo .
videamur bꝛeniter dicamus queil purgatoꝛio. ſic videt
la ſunt:ſacrilegiuʒ homicidiũ adul aug.bic velle de pe.

r ¶ Sup bec i.ſupꝑ ſi
ad dem.i.poſt; fidẽ ꝗs
exponens verba apoſtoli:ait. Si · luſceperit.i.qj gs poſt
quis ſuꝑ hoc' fundanentũ ediſica ,/ fidẽ ſumptã venialił
uenit lignafenum ſtipulaʒ ⁊c. multi ——Mũ
ſunt qui lectioneʒ iſtaʒ male intelli⸗ Kignaſpocin⸗

nuit tria genera ve⸗
nialinm. ligna vocat

grauioꝛa venialia.fe

nuʒz minoꝛa ſtipulaʒ

minima.liana.n.diu
tius ſunt in igne ᷓ.

fenũ ⁊ fenuʒ diutius
ſtipula.

t C.aMHõ capitalia. hac

ficiet e in purgato⸗

terium foꝛnicatio falſaʒ teſtimoniũ di.j.ſi peccatũ.et de

rapina furtuz ſuperbia innidia aua pe. di. . c. vlti.

ricia⁊ ſi longo tempoꝛe teneat᷑ira- u ¶ Mõ oia. ſint

cundia:a ebꝛetasiſi aſſidua ſit ĩ eo/ moualia qͥ venialia.

rum numerũ cõputatur. quicunqʒ/ E El no ſalem.

. . HSH eret V Ebꝛetas. qᷓ qñ;
enim aliquod de iſtis peccatis inſe eſt mentis obliuio.ꝛ

dominari cognonerit:⁊ nõ ſeipſu, beceſt pena anõ eſt
digne emẽdanerit:⁊ ſi babnerit ſpa aliqð eccari zirm
tium longo tempoꝛe penitentiã nõ q.i.ſane.qñqʒ dicitu

egerit:⁊ largas elemoſynas nõ ero ſtudiũ ad inebꝛandũ
gauerit:⁊ a peccatis ipſis non abſti ſe.⁊ boc eſt moꝛtale
nnerit:illo tranſitono igne de quo peccatũ. vt. xxxv. diſt.

men quia longuʒ eſt vt omniarepli 3 & Pius accipit.ca

apoſtolus ait:purgari non poterit: ante oĩr. exma devi.
ſed eternaillnʒ flamma ſinevllo re Haneuct⸗ frarrn.
medio cruclabit. Due autem ſunt acx bibendi : iludd
minuta: licet omnibus nota ſint: ta veniale.

centur: opus eſt vt ex eis vel aliqna ſu noex cõtemptu.?
nominemus:quotiens aliqnis in ceci nõad ingurgitatio⸗
bo ant in potu plus accipit quã ne neʒ.alias eſſet moꝛta

ceſſe eſt ad minuta peccata nouerit l peccatũ. vt.ii. dil.

ptinere.quotiens plus logturquaʒ

fuerũt ſanctiſicati ĩvtero vel
ẽ philoſophicũ tẽperamẽtũ.
Kk ¶ Orxex. ſic.j.q.j.viliſſimlꝰ
ixj.di.in ſacerdotibus.
1¶. Del pꝛo. idef.

ait:nulluʒ peccatũ cſt adeo veniale
qð non ſiat criminale dum placet.
Alias ea demũ figniſicat que ſe/

per pemtentiaʒ. Minc etiaʒꝰ augn.

nus coꝛpoꝛe alijs ieiunãnibus pꝛan

opoꝛet plus tacetꝰ quam expedit. a Plus tacet. In

e ce platis ẽ taciturnitas
quotiens paunperes impoꝛtune pe moꝛtale peccatuʒ.vt

tentes exaſperat:quotiens cnʒ ſit ſaꝰ xlii.diſ.ſitrectoꝛ.xl.
di. ſi papa in alijs eſt
dere voluerit: aut ſomno deditus venjale.
tardiꝰ ad eccleſiaʒ ſurgit:qnotiens b ¶Jeiunãtib. ſed

m ¶ Eriminis appellatia mel cõmiſſa ad danatiõeʒ ſufficiũt:
te. ſ latius. S ibi.noie añt.· Multa enim ex deliberatione pꝛoce
enim ſol moꝝale ⁊ veniale dunt.que niſi ſepins reiterata ⁊ ĩ cõ
qð ex deliberatione ꝓcedit. ſuetudineʒ fuerint dedncta qnãnis

n Er ignoꝛantia.ſ. venia

lia peccata.

o ¶ Qnia facile. Quia etiä

ai ea ↄfiteri. quA S E 3 Ppel
e oeeie reerdon moꝛtifera ⁊ capitalia nõſunt. vnde
ſs moꝛtalia nõ ↄftebimur ni augu.in homel.deigne purgatoꝛio

ſi ſacerdoti.dũmõ poſſit hfi

granent poſt moꝛteʒ nõ tamen eter

naliter perdunt:quia ⁊ ſi quadam

ratione crimina appellent᷑ tamen

dius viſitauerit.Si diſcoꝛdes ad cõ

exceptofilioꝝ deñderio/vxoꝛẽ ſuã none comedere ante
cognonerit quotiẽs in carcere poñ boꝛ comededi ẽ moꝛ
tos tarqiꝰreqſiuerit⁊ infirmos fſar iale peccatu.xr de cõ

ſe. di. j. ſolent.? di. v.

coꝛdiã reuocare neglexerit Si pl ?* almale⸗us
Ant pꝛoximũ aut vxoꝛẽ ant filiũ ant ſatutis.ſʒz de illis
ſeruumexaſperauerit quà opoꝛtet. glibet p ſuavolutate
Fuat. lxx vj. di. vtinã.

eins copia.alias laico poſſumea cõfiteri.vt de pe.di.j.quẽ Yenſtet: dſ wi

vult.vel ideo dicit ſadie.qꝛpoꝛatienẽ dñicà vel ꝑ elemoſynà vel ꝑ modicũ ieiu
niuʒ ⁊ p aſperſionẽ aque benedicte dimitiunt᷑.vt de pe.di.iij.de quotidianis.⁊
di. vj.qui vult ⁊ de cõſe.di.iij.aqunana.
p ¶Hinc etiã. reſpicit ad id qð dixit.ſi er deliberatione.io.

q ¶Criminalc.i. cuiaſſiduitas cõtempius vitadi veniale non ſat moxale. D
nõð.n. videt᷑ ꝙ id qð eſt veniale poſſet fieri monale,niſi velis dicere ꝓveniale et

oporter Fem In. nmine Aſſe 7 Zee el

c ¶Tardius.ſic peccatuʒ eſt aliquid tardius dare. xiij. q.. qui oblato⸗
nes. xvj.q.j.decime. SSðM
d ¶Ercepio.arg. cõtta.hqui dicit ꝙ vir nõ põt cognoſcere vroxz ꝗn
venialiter peccet.vt dixi.S.di.xiij.nerui. .

e ¶Beſ derio.ſupple ⁊ cauſa reddendi debiti.

¶ Meglexerit.hoc eſt in pꝛ lato moꝛtale vt.xc.di.pꝛecipimus.

S Seruũ:in hoe caſu fuus audi agena conn a dũm un 7 dus talis .—

=
—.—

— —— —

5. —
——— —— — — —

—

gi

o⸗

li
ſo

de.
nde
ſer
n.

at
8

ſi⸗
e

it

n
de

,4

/

Nt
dN

i

ck

ne
nn
ec
1.
nu
ſs
le
1l
no

6

cogit evẽderevt.fr de bis q ſuivel alieni iuris ſunt.l.ij. S. dominoꝛuzʒ
ſimil ter maritusvxoꝛc tenet᷑ moderate caſtigare.vt.vij.q.j.ſicut ĩ ſi.niñ

Tenene qui eã durius põt caſtigare.vt.xxxiij.q.ij.placuit.
a

Adulari. xxij. q.ij. pꝛimu. cõtra. . xj. q. iij. nemo peritoꝛu.:.xrlvj. di.
clericus.q So.tribꝰmodis adulatur quis.vel atiribuendo alicui homi

ni bonũ qð nõ habet

vel mmiũ extollendo

bonuz qð bʒ.vtrũqʒ

iſtoꝛuʒ eſtveniale.vel

appꝛobãdo malũ qðᷣ

hʒ.iſtud eſt moꝛtale.

.

A i ne. lis.
b vel ſumptuoſa.
xli.diſ.nõ cogantur.
S

*

uramè. intelli⸗
ge cũ ꝗs iocãdo iurat

nã pꝛo temerario in⸗
ramento bene peccat

aliquis moꝛtaliter.lᷣ

ponatur ei ſicut ſi ſo
lemniter ⁊ ex diſcre⸗

tione iuraſſet. vt. xij.

—„27

qõe.iiij.q ſacramẽto.

idẽ dico in iuramẽto

per metuʒ extoꝛo. vt

eỹ de iureiur. veruz.

d Valis binc.DH
verũ ẽ de ſum
me bonis vl ſumme

malis.na ꝗqda ſum⸗

me boni.quidaʒ ſum
emall.
e ¶ In iudicio.vt. x⸗

„„

ij. q.ij.tẽpus. 0.
6 Qulpis.ſcilicetve
nialibus. —
g LCredenaus eſt.

hocvult dicere ꝙ qᷣ⸗

dam culpe tollunt p
igneʒ purgatoꝛij an⸗

em iudicij.

bBlaſphemias.

qui peccat pimpotẽ⸗
tiaʒ dicit peccare ĩ pa
treʒ.qꝛ patri attribui

potẽtia.xxiij.diſt.qui
eps.q peccat pigno⸗

rantiã dicit᷑ peccare ĩ

ſiliũ qꝛ filio attribuit᷑
ſcientia.xxx viij.di.ſi
iuxta.ſʒ ꝗ ex cõtẽptu
peccat.dicit᷑ peccare i

ſpiritũ ſanctũvt ille ꝗ
eſt obſtinatus ĩ pecca
to ⁊ ilud dr̃ irremiſſi
dile.i.nõ ita de facili
remittit.ſicut Kekd⸗
de pe. di. j. §. vlti.
. Megat.argu.qð
devno negat de alio
ↄcedit᷑.vt.xv.q.iij.de
qimine.ff. de iudi. cũ
pꝛetoꝛ ſic qdᷣ de vno

cõcedit᷑ de alio negat᷑

vt. xlv.di.diſciplina.
j. q.j.p eſaiã.xxxiij.q.
v.q ſitit.ar. cõtra. C.
de na.li.aũt.itẽ ſi qs
vbi lʒ vnuz nominet.
tũ extendi ad alios.
ſic.lxi.diſ.miramur.
,8ð cuſto. re.fiqs.

ki Sine culpa. ſimiliter miluia mercatio pcuratio fiue miniſtratio ali

Si amplius blanditus fuerit quaʒ
opoꝛtet.Si vnicuiqʒ maioꝛi pone
aut ex voluntate aut ex neceſſitate
adulariꝰ voluerit:ſi pauperibꝰ eſu⸗
rientibus nimiũ delicioſa vel ſum/
ptuoſa cõuiuia pꝛeparauerit. Si ſe
aut in eccleſia aut extra eccleſiã fa/⸗
bulis ocioſis de ꝗbns in die iudicij
ratio reddẽda eſt occupauerit. Si
Duʒ incaute iuramꝰ::⁊ cũ hoc ꝑ ali/

Bars eeſemin in. quaʒ neceſſitatẽ implere nõ poteri

mus vtiqʒ periuramꝰ:⁊ cuʒ omni

facilitate vel temeritate maledici/

mus quoniã ſcriptuʒ eſt. Meq; ma
ledici regnũ dei poſidebunt.
Nem gregoꝛus.

Sae ſunt venm alla peccata qne per

banc vitar nurganrr
Aalis hinc quiſqʒ egredit᷑ ta⸗
— is in indicio apparebit velre
pꝛeſentabit᷑:ſʒ tũ de qbuſdã culpis

eſſe ante iudiciũ purganonis ignis,

credendus eſt pꝛo eò qð veritas di

cit:qꝛ ſi gs in ſpiritũ ſanctũ blaſphe

miagevirerir:negzin hoc ſeculo re⸗
mittit᷑ ei neqʒ in futuro:in qua ſentẽ
tia dat᷑ intelligi quaſdam culpas in

hoc ſeculo quaſdaʒ in futuro poſſe
relaxari:qð autè de vno negat᷑:cõ/
ſequens intellectus pateat:q; de q
buſdaʒ cõcedit᷑ ſed tñ vtpᷣdixi hoc

de parnis minimiſqʒ peccatig fieri

poſſe credendũ eſt: icut eſt aſſidnuꝰ

⁊ocioſus ᷣmo:immoderatus riſus
yel peccatũ cure familiaris qd vix
ſine culpa vel ab ipſi agit:q culpã

nualiter declinare debeaãt ſcinnt:q̃ᷓ

etiꝗ poſt moꝛtẽ granant:ſi adhnciĩ
vita poſitis minime in moꝛte ſue/

rint relaraat.
Ité augu. Be eole. Halea.

AQAi tin aliud ſeculũ diſtulit fru⸗
bitur igne purgationis.bic ignis et
ſi nõ ſit eternus:miro tñ mõ grauis
At peraten omnẽ penã quãavn
quas paſſus eſt aliquis in
velpati põt. Alias aũt ea tm̃ de⸗/

„

amia. vnde ilind bieronymipᷣmũ

Kragescat aucan eſt npema in

„ * X

itaq; ſine cnimine 2.

Anude hiero.ſcribit in eadẽ epla
ad titũ. Iẽ ⁊ innocen. papa.
Adie bapfſimi ſine crunine dz ine/
nifiq in eniſcopuʒ eſt oꝛdinandus.
Rimuz itaqʒ ſine crimine in/
Hbetur eſſe eps:qð aſo verbo

ix ſine peccato ſit vt de pe. di.v.falſas. ⁊.c.qualitas.

I 6 Rimũ.ex hoc ca.tres oꝛiunt᷑ opiniones.dicit.h.q; q ſemel pec⸗
aauit nõ põtmò /ꝓmoueri vel aliqnos act legitimos erercẽ.vt
B.⁊.xlviij.di.qm̃.⁊.j.q.vij.ſiqs ocʒ.⁊.l.di.illud.⁊.vj.q.j.q crimẽ.⁊.viij.
q.i.ĩ ſcripturiſ.i fi.⁊ ẽ de eta.⁊ q̃l.ex tue.⁊ ar.ꝓ eis.ff.ð edi.edic.qd ſit fu
gitiuꝰ.i.rñ.fur.n.nõ purgatvitiu furti lʒ reʒ reſtituat.ff. ð fur.q ea mẽte
nec raptoꝛvitiũ rapine.ff.vi bo.rap.l.pe.alij dicũt ꝙ poſt qdᷣlibet moꝛa
le aca pnia põt ꝗs ꝓmoueri niſi ſit cimẽ enoꝛme.vt.lxxxj.di:apls ⁊ eſt

yrrs Pcn v⸗. Jw .3 nas ſit wii 10 wy w

ſepern omt Pe nal/ mnzp

aliquis in hac vira

xxvj.

xxiii

er. ad.l. di ferri. ff edil. cdic,c ita ſmatu c qꝛſtat' nfi tpis æc. vt. rxrriii. vi.

fraternitatis.⁊ dicũt ꝙ ille canõ coꝛigit alios ꝗ de rigoꝛe loquunt᷑.tertij dicut

q qtũcũqʒ ſit graue ðᷣlictũ dũmõ ſitoccultů poſt pniaʒ nõ ipedit ꝓmouẽdũ.vt
