donoꝛem omnipotẽ AVbieenim aliquid mibi pꝛo
tiſ dei ⁊ eccleſie roma deſt ⁊ tibi non nocet:equus
ne:⁊ ad cõem vtilita⸗ eſt vt mihi non pꝛohibeas:
dem nnium ſtuden H licet ius ibi deſiciat:vt.ff. de
m in iure cano 57 MU .1 §F.
9 Amanũ catis Incipit ↄcoꝛdia diſcoꝛdãtiu, alienum' ſas eſt:ius non eſt. Ex per agrũ alienum licet ĩ caſi
b genus. canonũ:ac pꝛimũ de iure cõſtitutio his verbis huius auctoꝛitatis eui/ bus. ſ.ſi ſeruitutem debeat

raca⸗ mis nature humane. Rubuca. enter datur intelligi in quo diſfe /½ vt. C. de ſerui. peragx. Iẽ
. tur Gra j. ft inter ſe lex diuina ⁊ bumana cu,ʒ ſitheſauꝝ ſuum quis vult
tianus de iure cano⸗ Amanũ genus duo omne quod fas eſt:nomine diuine effodere.ff. ad exhi.theſauz⸗
nb o n brus regitur: natura vel naturalis legis accipiat:noĩe ve rus ĩfi. Ntẽ ſi glans mea de gͤ
unaſn nenatn bh lividelicʒ iure:⁊ mo ro legis humane:moꝛes iure ↄſcri⸗ rin aartui. F de gli.
aannduntgmme nibus. Jus naturale pti ⁊ traditi intelligant᷑ Eſt aut ius EWoiemn auguunum K. ve
1 dignius eſt. Cepit eſt quod in lege ⁊ in generale nomẽ multas ſub ſe conti ſer. fugi. diuus. ꝛ in alio ca —
enim ab ipſa rationa eeuuangelio coõtinetur: nẽs ſpecies. Aũ in eodẽ li. etby· m. xxiij.q. ij.c. vlt. Ite; dus
li en r rinett, do niben alij esre . mo; idoꝛus ait. Jus genus:lex xvia publica deſtructa eſt: vt 5
de re. di. S. commo⸗ i vnlt ſieri.⁊ ꝓhibeturalij inferre auũt ſpecies eius eſt. eF6Fff. quẽad. ſer. amit. ſi lors — —
dius. Aſſignat ergoa quog ſibi nolit fieri. Ande chuſtus IJ. g'generale nomen eſt:lex au S.vltimo. Jo. 5
multas vlerents in nangelio:“ Omnia quecund .tem inris eſt ſpecies. Jus auteʒ 1. T Generale. qꝛ iuſtiũ 5
urnam aiis al ia vultis vt facit vobis homines: ⁊ eſt dictum quiainſtum eſt. Omne Geſt nec uder vicirur ni .
ſim inann sGedk dos eadẽ facite illis: Hoc eſt eniʒ autem ius legibus ⁊ moꝛibus con ar ne od ne gne 14 3
pꝛincipale pꝛopoſituʒ lex ꝛ pꝛophete. Hinc Iidoꝛus ſtat. daegnunn neriuſtise v
W Puoben Aens ibneconttante . W Aemndeoe. e denten and
ul. fſigna . l S 4 Ve.⸗Tri. i ſicuius quod
tur contrariũ.j.xcvj WMnes leges aut diuine ſunt: Osẽ longa cõſuetudo ð mo intelligo ſi ille poſiea conne — .
Dirmegin, esn aut bpnanfigin⸗ ð ribus tãtummõ tracta. uerit Snne ld⸗ ſua 8
bul reglur tan; mnane moꝛibus ↄſtãt. Jdeoqʒ be di Quid ſit conſuetudo. puniri nõ debet: vt.xvj..
roꝛbus :iſtis tan; ſcrepant: quoniam alie alijs genti NMHacherndo i Eins qnoidäa vij inuenen, Nemegunz 3
¶ Uaturali.i. diui bus placent.Fas lex diuina ins moꝛibus inſtitutũ qð pꝛo lege riuſ iactura locupletetur: vt S
no. H extra de penis ſuaʒ.⁊.ff. de

dᷣ ¶ Moꝛibus.i. cõſuetudinario iure:vel etiam iure bumano:ſiue ſcri
pto ſiue non ſcripto.xxv.q.ij.inſtitutionis. . W
e ¶ Bult. Sed nonne ego volo ꝙ alter det mibi rem ſuam: nõ tamẽ

2

condi. inde. nam hoc. ætamen contra illam equitateʒ inducta eſt vſucapio ſiune

pꝛeſcriptio. Item iniquum eſt vt vnus puniatur pꝛo alio:qꝛ non debet vltrap

gredi pena ꝙ; reperiatur delictuz: vt extra de his que fi.a ma.par. ca.queſiuit

Focus

tamen contra hanc equitatẽ multa iura loquuntur: vt.j.q.iiij.S.item peccaro
achoꝛ. 7. vj. q.j.S. vex.⁊ extra de ſpon.nõ eſt nobis.Sʒ dic ꝙ in oĩbus talibuſ
ex cauſa:⁊ pꝛo bono pacis vel publico inducitur:quandoqʒ rigoꝛ contra natu
ralem equitatem quandoq; tamen ſine ratione inducitur rigoꝛ contra equita
tem.⁊ hoc ſoluʒ pꝛo ratione ſufficit ꝙ ita ſcriptum eſt:vt.ff.qui ⁊ a qui.⸗manu.
libe.non fi.l.pꝛoſpexit.

ego volo ei dare rem meaʒ.Expone ergo vult.i.dʒ velle.⁊ ſic exponit᷑
ibi:habe charitatẽ? fac quod vis.⁊ ſic exponitur lex.ff.de ſoln.l.j. vel
erpone iubetur.i.cõſulitur.ſiceconuerſo verbum rogandi pꝛo verbo
peecipiendi ponitur. xj.q.iij.rogo. .
f¶Pꝛobibetur.nunqᷓ; inuenimus expꝛeſſe pꝛohibitum in lege vel in
euangelio:niſi per quandã conſequentiaʒ. Naʒ vbi vnum contrarioxꝝ
pꝛecipit᷑ per conſequens aliud pꝛohibet᷑.ſic vbi aliquid iudicatur meu S Ex eſt. ⁊c̃. . . .
eſſe:p cõſequens iudic tur tuum non eſſe:vt.ff.de pꝛocura. pomponi t Os eſt longa.Quã conſuetudinem dicis eſſe long:vel quot vicæ
us. F. j. LLicis inducere cöõſuetudinem: nunqd illud quod bis factu eſt: vt.xxrv.
8 Inferre.ſed nonne iudex vult inferre moꝛtem reo:ſed tamen non q.ij.ita nos:vel illam que ter facta eſt:vt er de elec.venerabilem in fi. vel illaz5
vult vt ſibi moꝛs ĩferat᷑.ſʒ dic ꝙ iudex nõ infligit moꝛtẽ:ſed lex:vt.xxiij que ſepius qᷓ ter ẽ facta:vt er de cauſa poſ.⁊ pꝛopꝛie.cũ eccleſia ſutrina.vel ill
q.v. homicidas. c. cum bomo. vel intelligas becoĩa de operibus miſe que decies facta eſt: ſicut longa pꝛeſcriptio dicit᷑ que eſt.x.annox:vt. C. de pꝛxe
ricoꝛdie ad que quilibet tenetur:vt.lxxxvj.di.non ſatis. ſcrip.lon.tem.per totum.vel illam cuius non extat memoꝛia:vt.iij.q.vj.hoc
hb ¶In euangelio. matthei. quippe. ff. de aqua quot. hoc iure.S. ductus aque. Dici conſueuit ꝙ in crimi⸗
i ¶VDultis.i. debetis velle. mnnalibus due vices inducunt conſuetudinẽ: ſed in alijs tres non ſufficiunt. C.
k Hoc eſt enim. i. in bis conſiſtit. ſic ponitur ibi. Seum time ⁊ mãda de epiſ.audi.l.iij. in fi. JYo. Hoc teſieas pꝛo certo ᷣ ſᷣm ius canonicũ nõ valet
ta eius obſerua.hoc eſt omnis bomo. conſuetudo: niſi pꝛeſcripᷣta ſit ⁊ rationabilis:vt exrra de conſue.c.vlti. Bar.
ICinc. ad pꝛobandam diuiſionem ſupꝛadictam. v ¶De moꝛibus. hec deſo iptio dupliciter videt inconueniens:⁊ qꝛ idem po⸗-
m O Aones leges.i.oĩs lex.⁊ ponitur plurale pꝛo fingulari:ſ᷑i enin mitur in deſcriptione quod in deſcripto:⁊ qꝛ idem ponit᷑ pꝛo ſpecie ⁊ genere:ſed
. demonſrares duas leges:vnam diuinam ⁊ aliam bumanam dic ꝙ aliter ſumitur hic hoc nomen mos:⁊ aliter hoc nomen moꝛibus:⁊ aliter
nõ põt vere dici: iſte leges aut ſunt humane aut diuine:⁊ valet talis in hoc nomen conſuetudo.hoc nomen mos ſumitur pꝛo iure non ſcripto.ſ hoc æ

N

K

J

10

ter pꝛetatio in reſcriptis qũqʒ cum ita ſcribitur:ſi iſta vera ſunt.i.ſi boe nomen conſuetudo ſumitur generaliter peo iure ſqipto ⁊ non ſ ipto: vt.j.c.
ven eſt. : ſi illud vex ẽ. ſic extra de appella.ſigniſcauit in ſi.⁊ extra de pori.ſed hoc nomen monbus ſumitur hic pꝛo frequentibus actibus hoiĩuum.
pxeben. cum iam duduʒ. ⁊ exna de reſcenp. ex parte. fic.j.ij.qꝗ.j.in pri x Onſuetudo.inſtitutum.videtur hic manifeſte ꝙ plures vices nõ ſuffi
. „ . . . „ „ „ „ — „7
mis. 7. ff. de condit. demon. falſa:2.ff. de ſta. ho. ſummm. ciunt ad hoc vt aliquid dicatur conſuetudo:niſi inſtitutũ ſit ꝙ illud pꝛo £
n ¶ Biſqepant. non tamen ſunt contrarie. nam tranſire per agruʒ ali conſuetudine ammodo ſeruetur. nam poteſt eſſe ꝙ er gratia vel tollerantia H
enũ diuina lex permittit. humana pꝛohibet. ſed pꝛohibitio ⁊ permiſſio hoc ſepius permiſſum ſit: vt exrtra de ver. ſig. abbate. ⁊.x.q.iij. quia cognoui⸗ 4
non ſunt contraria. nam dominus permittit vxoꝛem inſideleʒ dimitti: mus. vnde licet aliqd ſepius facum ſit: niſt eo animo factum Ruin poſterũ u.
— — rr=r=E=1r=Cq a h
— uI
8

s
L