in firmitatig ſue:ſed doleant aliter ſe) ſcopalis quctoꝛitas querituy: qui quoniã hoſpita⸗
nõ poſſe ſuſtentare. Si cõſnetudine Piſcopus vileʒz ſupellectile, les erãt angelos ho⸗
mutant:iegrotant: vtant᷑ ſupfluis: ⁊ menſam acvictuʒ paupereʒ ſpitio recpere merne
dent inopibꝰneceſſaria:vtant᷑ pꝛe/ habeat ⁊ dignitatis ſue aucroꝛtate,ʒ funt.adait etiã ꝙ in
cioſis dent pauperibus vilia. fſidei etvite meritis querat:bhoſpiti’n Hochiralitale no erit
Idẽ in lib.queſtionũ enangeliſ. quoqʒ nõlonge ab eccleſia babeat ſonax. agianat edll
Equammitas toleradinõ vſis vel Itemexeodem. zaccodem. de coͤuiuijs ſe .
abituentia cibi inſticiam facit. „ ED,„ (Aeriens feſſioneʒ ſua ethabi fſia nõ faciendisi fine
Aod dicit dñs in enãgelioꝰ:in · DImꝛinceſſu pꝛobet:⁊ ideo nec bxuiter tangit. vijc.
fſtiſicata eſt ſapientia ab omni veſtibus nec calciamentis decoꝛeʒ aplceregule.ſ. opoꝛ⸗
bus filijs ſuis:oſtendit filios ſapien querat.Sicut ergo in cibis moꝛes tet epm eſſe pudicuʒ.
tie intelligere:nec in abſtinẽdo nec coꝛuz cnʒz ꝗgbus viuimus obſernare g .Kſeipſo. ſt. ff. de
in maducando eſſe iuſtitiꝗ:ſj in é, monemur: ſic ⁊ de indumentis itel neg gel.ſ pupiil5.
nimitate tolerandi inopiã ⁊ tẽperã ligenduʒ eſt: vt. n. alibi dicit:quiſqs n⸗ ſideiuſ.tu⸗
na per abnudantiã nõ ſe coꝛrumpẽ cotemptis his cuz ꝗbus viuit lau/ elen diſl . nereſt
di atqʒoppoꝛtune ſumendi velnõ tioꝛa ſibi vel auſterioꝛa pꝛe ceteris pꝛinci.

ſumendi ea:quorũ nõ vſus ſed ↄcu
piſcentia repꝛebendẽda eſt: non.n.
inter eſt omnino ꝗd alimentoꝛũ ſu/
mes:vi ſuccurras neceſſitati coꝛpo
ris dummodo cõgrnat in generibꝰ
alimentoꝛũ his cũ ꝗbus tibi vinen/
dnʒ eſt:neqʒ quantũ ſumas intereſt
multũ:cuʒ videamus alioꝛũ ſtoma
chunz citius ſaturari cibis ⁊ eos cuz
illiipſi paruo quo ſatiant᷑ ardenter
intolerabiliter ⁊ oĩo turpiter inbia
re:alios autẽ pauloplns poculoꝗ/
deʒ ſaturari ſed tolerabiliterinopiã
Petheckper ante hoꝛã poſitas epu
las ſi id in tempoꝛe aut opus ſit ant
neceſſe ſit cũ tranquillitate aſpicere
neqʒ tangere.magis ergo intereſt:
nõ qd velquantũ alimentoꝛuʒ pꝛo
cõgruentia hominuʒ atqʒ perſone
ſue ⁊ pꝛo ſue valitudinis neceſſitate
quis accipiat:ſ̊ quãta facilitate ⁊ ſe
neritate animi careat:cumhis vel
opoꝛet vel neceſſe eſt carere vt il⸗/
ludi aĩo chꝛiſtiam cõpleatur quod

o vmt rre pavx“ nbos eſñ

indumenta vel alimenta qͥrit: aut

intemperans ſui ant ſupſtitioſus eſt
In inceſſu auteʒ dʒ eſſe ſacerdos oꝛ

natus vt grauitate itineris mentis

maturitateʒ oſtendat. Incõpoſitio

eniʒ coꝛpons vt ang ait qnalirateʒ
indicat mentis: vnde biſtoꝛiogra/
phnsille cuʒ eius mutabilitatem*

deſcriberet cuiuscõſcientia excita/
ta curis menteʒ vaſtabat inter cete

ra boc eti norabile indicanit dicẽs
inceſſus eiꝰ modo citus mõ tardus

Blpitalen vero ſacerdo/
teʒ eſſe opoꝛtet:ne ſit de
numero eoꝛuʒz:ꝗbus i in

b

er Z

dicio dicet᷑:hoſpes fni et nõ ſuſcepi⸗

ſtis me:ꝗ emiʒ apoſtolũ ſecntusſue
rit: alios ad hoſpitalitatez dʒ inui/
tare:quomõ hoſpitalitatis exhoꝛta

toꝛ poterit eſſe ꝗq domuz ꝓpꝛiã ho/

ſpitibus claudit.Si.n.ſacerdos pꝛi
muʒz a ſeipſo ⁊ a domeſtica ſua ec⸗

cleſia dʒ exigere qð poſtea populiʒ .

Di. xliij xxxv

¶ Aliena.xlvij. di.ſicut. . xciij. di. diaconi. ]. xiiij. q. iij. ga dicam ſic e gligat inſticia tůc ſubtrahenda eſt ei.vt.v.q.v.nõ omnis. niſi imm fame moꝛiak

Vrec ſpo ſepe rija jerime. ,
be ¶Ć.opoꝛalis.ſine operibus pietatis.
ce ¶ Zid ola.i.ad tempoꝛalia ⁊ eterna.vt. xvj.q.j.decime.
d ¶ Ab hac. hoſpitalitate. e& ¶Alien. vt, lxxxv. di. archidiaconuz
f Nidua.xxxj.q.j. D

quomodo.

2 Aanie⸗ etiaʒ

diotrepẽ.pꝛopꝛiũ no⸗
m en. vel.i. ſacerdotẽ.
VDieſcamꝰcu⸗
rioſitate. non
eniz ſempꝑ erimus cu
riofi.naʒ multa ſunt

1C ſtulat. ergo ĩ nd et . aleOH
Tiroiunr eſt dã Eaia Rar. cõnincii:quivltra neceſ⸗
aria ſi

da elemoſyna.vt.j.
e. c. ꝓxi.⁊.S.S.xi.⁊
lxxxvj.diſ.paſce. . j.
q.ij. ᷓpio et.xj.q.iij.

diligantur. alibi diẽ
ambꝛo. ꝙ delectus ꝑ

. ie „ doctoꝛẽ.i.talẽ qui ſciat doce
ſnari eſ gangrenſi conci. excõicant:ſic eniz ibenedicti abbatis. rex pꝛedicare. ↄſiderabit aũt
Erno i geoen W eo ſtatutůeft. SSdSdecodem pꝛius quibꝰ ⁊ que pꝛedicet.
e diet on ſunt veſpiciend qui conuiuia Q Ratoꝛinz hoc ſit qð dicit nec qꝛnõ omnir omnibus ſunt
. aapenbenötam Pauperibnoeribent. Wibiqnicquam alind gerat᷑ vel predicanda. hereticis eniz ſe
paupertas qreligio Jos deſplcit eos qui fideliter cõdat᷑ quã qð dininis myſterijs oue get⸗ kee noſunt anc ald.
eſt attendẽda. vt. xvvſ. ◻ agapes.i. cöõninia pauperũ ex niat. Né aug. „ ebns. r ſ ul den on
q.jquoniã quicqd ? hibent ⁊ ꝓpter honoꝛeʒ domini cõ NMoꝛatono pꝛeter oꝛãdi pſal, obediun r prechegti noldeo
aug. icit vtilius eun nocãt fratres ⁊ nolnerit cõmunica,⸗ A lendi cultũ penitus nihil agai: ceſlabia doctrina ? conecti⸗
rienti panis toll ꝙ re buiuſcemodi vocatiombꝰ parni vt nomini buic ⁊ opera ingiter im/ one coum.
de cibo an rar e pendens qð geritur: anathema ſit. penſa cõcordent. Di. xlIuij. 1 Silentio. erpone nega
Hahanie.oiſtngn⸗ Hinc etiaʒ iohãnes enangeliſlta AcicusPquoqʒ debet eẽ tne ſaij q vij nca.
oz qui petüt elemo in epiſtola ſuꝗ quendaʒ diotrepeʒ Hoerc 3 rarleg⸗ x¶ Naʒ latratu. i.pꝛedica⸗
ſynãalij ſunt cogni excõicauit.q nec pauperes recipie/ v n deſi, egnge. “
an ne. Ite, c p bat arecipientes de eccleſia deijcdie nnenter exbibeat. Andei PE annz a..iqne⸗
tunt quaſ er debto bat. In hoſpitalitate antem non eſt canticis canticoꝛum gene ſponſe.i. Et accnlo.. comna⸗
vt pꝛedicatoes ⁊ pe habendus delectus perſonaruʒz ſeld pꝛedicatoꝛesturtiuri cõparantur dzʒ It rectoꝛ caſus. pꝛlo
latialij pꝛo ſuſtenta⸗ indifferenter quibnſcũqʒ ſuffcimꝰ: etiaʒ gratias docendi habere:qꝛ vt dicit ꝙ; pꝛedicatoꝛ vel
tione coꝛpoꝛis. Si er hoſpitales nos exhibere debemuns: biero ait. Innocens abſqʒ ᷣmone rectoꝛnec ſilenda pferet. nec
a quis petat e⸗ Ainge iohanes chꝛyſoſto.in epi· cõnerſatio quantũ exemplo ꝓdeſt: pꝛoferenda ſilebit.⁊ boc pꝛo
oe eig boemir ſtola ad bebꝛeos. ttaantũ ſilentio nocet: naʒ latratuca bat. viij. auctoꝛitatibus. ſecũ
gezvribipeeclcet ea Z recpien dis hoſpitibus nulla dʒ nunn⸗ Paenld paſtoꝛu lupi ſunt ao diet ala mobonard
ciũ cõſtat ei c Eſſe diſtinctio. arcendi. In ipſa anteʒ doctrina di- nõ deducant homines ĩ er⸗
agiai blarcien⸗ Alieſcamab hac abſurda cn-· ſcretũ opoꝛtet eſſerectoꝛẽ: ne ant ta rore;hoc eobattmibus au
ſi eſt incogni rioſitate et diabolica? pem- cenda pꝛoferat:aut dicenda taceat ctoꝛitatibus. tertio oſtẽdit
dus eſt. Kcſt incog c9* E in rV etiam vtilia nõ debet nimis
tus eſt eraminadus ptoria. Si eniz in clero ſe eleciũ eſſe Ande grego.in.xv.c.ſuipaſtoꝛa effundere et boe pꝛobat iij.
an ita ſit. vt in hoc. . Dicat:ſi ſacerdotez ſe nominet:ſcrn· lis ait. . gquctokitations.
naũt quis petitpnu tarenõ enim ſine pericuio in tallbo De diſcrerione halicntoſg e nlet j.
trimento m indiin indiſcuſſa cõicatio eſt: circa maioꝛa B It rectoꝛ diſcretus in ſilentio
ve hie ſc i. pio. er Mains pericnlũ vertii:: nõ eniʒ das vtilis 2 cautus i verboꝛne aut·
arih gmn, niſt quis ſed accipis. Si vero pꝛo nutrimẽéto tacenda ꝓferat: aut ꝓferenda reti⸗
pſecuritatez cbi ne⸗ poſtulat neiĩ his examines quomaã cxſcat. Maʒ ſicut incauta locntio in e iß

imparet:ſi pꝛimuʒ imitãdo chꝛiſtu⸗
iple debet facere que poſtea popu /⸗
luʒ doceat:neceſſe eſt vt pauperes
in hoſpitio recipiat quo ad hoſpita
litateʒ facilius ſuo exemplo ſubdi⸗/

to) attrahat. Oꝛdinãdus itaqʒ ſa
cerdos ad memouã reuocet:quo:

mos cũ hoſpitibuʒ ignis eſi p
diderit:quomo etiam ſᷣm hie.alie⸗

biretinere ꝓbat᷑:ac ſicꝑ ope/

rr

ra omnia pietatis ſe iſtituat:vt etiã
pꝛeſentis vite ſubſidia ⁊ eterne clari

tatiꝰvite pᷣmia a deo ꝑcipiatvtrũqʒ

tis pꝛobantur alieni. Ande ꝗqdaʒ
hoſpitalitatis opera deſpicientes ĩ

h.. en pien by hoſpua no ſor Xlmut Pnaxf

abꝛahã hoſpitalẽ ſe circa oẽs oſten

debat:ſi ſcrutatoꝛ eſſet circa refugiẽ

tes ad le:nunquꝗ angelos hoſpitio
ecepiſſet:ſoꝛtaſſis eniʒ nõ putaſſet
eos angelos:ſed cuz reliquis repel
leret:ſed quoniam omnesꝰ recipie
bat:ſuſcepit ⁊ angelos:nõ eniʒ ex vi

ea cõuocatos partesex eis ſibi tol⸗

lere oʒ. Ande in laodicenſi cõci.

Clerici ad agapẽ vocati partes ſi
bi nõ tollant.
L On opoꝛtet miniſtros altaris
vel quoſſlibet clericos ad aga

pẽ vocatos partes tollere: ꝓpter

modi cõuiuijs quantuʒz poteſt fieri

pꝛobibeantur. Aẽ ex dictis bea

vt. lxxx vj. di.paſce.ſi autẽ nõ poſſumus omnibꝰ ſufficere tunc danda eſt potiꝰ
bono ꝙᷓᷓ malo ⁊ cõſanguineo ꝙᷓ extraneo.⁊ ſic loquitur illud deſudet elemoſy
ngac illud oꝛdinauit in me charitatẽ.⁊.lxxxvj.di.non ſatlis.
m el

Sed quoniã omnes.arg.ꝙ ratione dubitationis melius eſt ex abundãti

aligd facere ꝙᷓ aligd dimit⸗
tere.vt.xj.q.iij.nolite.xiij.q.

ij. nõ eſtimemus. xxiiij.q.iij.

coꝛripiantur.⁊ eſt ar.ad que
ſtioneʒ ũ dubitatur quis ex
duobus occiderit hominez.
ꝙ potius ambo admittãtur
ad oꝛdines qᷓ; ambo repellã⸗
tur.arg.cõtra.xxiij.q.vlti.ſi

diifimniada fveno modo abrabã ? loth p boſpitalita ta eoꝛuʒ quos accipis mercedẽ tibki danein g unialt de bor
na. doliin ſi⸗ tis oꝑpa deo placuere ⁊ angelos ho- retributurꝰ eſt deus:ſed ex volunta de homi. ſignificaſti ⁊c.
kqC Periculuz. ſ. n. ſpitio mernueruntrecipere:quomo/ te ⁊ honouſicentia multa ⁊ miſeri] n/ VOn opoꝛtel par tel.
in minoꝛibus adhi⸗ o ãgeli ſodomis hoſpitalitatis do coꝛdia ⁊ bonitate.Sed licet ipſa cõ domũ mittere ⁊ eſt cõ
benda? dic etio ſo⸗ muzʒ ingreſſi loth cuʒ familia ſua li / lUinia deſpicienda nõ ſint:tamen nõ ma epiſcopos ꝗ nolũt ꝓuin
ee ſc vltl kad berauerunt:quomodo clauſas do/ ieccleſijs celebꝛari: nec clericos ad ciasviſitare tamen petunt

redimi pꝛocurationes.vt.x.
rrelata. “M
Ne Pꝛopter iniuriaʒ.i.in⸗

Vlli tranſeuntes.ſic
in tabernis pũt cleri⸗
ci comedere cauſa neceſſita⸗
tis.vt.lxiiij.di.clerici.devi.et :

quoniꝗ multos..x eniz pietati pꝛomitti: vnde apoſto⸗ * imiuri que ex bac occaſone eccle· ho.cle. clerii.
HH lus ſcribens ad timothe.ait:exerce ſiaſtico oꝛdini poterit deputari. a E 1oſpiinn ame vece
tuf omni perentite teipſinm ad pietatẽ: nã coꝛpoꝛalis Sniocis deo vedicatizn camece entia imeckeſia⸗ v. ſheſ⸗
iribue ſed cõra dis quideʒ exercitatio ad mo ſchoegit. „„ eee accubuus ſternere liceat.“ ach en cleſia. vt. ij. qe ij.
dicit deſudet elemo⸗ lis eſt: pietas antẽ eſt vtilis ad dmn LDEn oportet in baſilicis ſen in Peceptum. e bre a
ſyna imanutua do⸗ nia habens ꝓmiſſioneʒ vite q̃ nũc eccleſijs agape facere: innuius „ uiter tagit. vij c.
nec inuenies iuſtum eſt ⁊ future:ab hac quiſquis alienꝰꝰ cManducare vel accubitus ſternere apoſtolice regu/
cui des.⁊ in canticeis fuerit: in ſacerdotẽ oꝛdinari nõ pote noõlz. IAser cõci.cartha ·iij. le, opoꝛtet epʒ eẽ
vbi dicik odlinaut i rit. Si eniz vidua ab eccleſia recibi Fiiſ neceſſitate coscti clerici inecx pudiam.
necrleee a/PBrobibetur qͥ pauperes nõ recipiti cleſano cömuenin. Benc. tcut n.p genza
ritas. vt pꝛimo de ſe Poſpitio: que pedes ſanctoꝛnz non LDAlli epiſcopi vel clerici in e cibi.ſcp pꝛedicationes ecle
cundo paretes dein⸗ lauit: que omne opus bonuz nõ eſt Eclenia cõuinentur: niſifoꝛtetrã ſieſideles metvide.
de fiij poſtea dome⸗ executa:multo magis ſunt pꝛohibẽ ſeuntes hoſpitioꝛuʒ neceſſitate illic . k. ole⸗
ſtici vltimo ertranei dia ſacerdotio qui ab opere pieta- reſiciantur: populi etiam ab huiuſ/ ize bonoltes ie⸗

quitur. viij.c. apoſtolice re⸗

gule. opoꝛtet oꝛdinãduʒ eſſe

Laram myn 7 leaunlo Paſto⸗ Ay ſun aured⸗

4 C Neniente. iuxta illud.

nã ſiluiſſe nocet multoſqʒ ſi
lentia damnat.
b Lanare. ppter pigriciã
cRurfus. pꝛimo cöſequit
⁊ pꝛimo ponit verba ꝓphe⸗
te deinde ea exponit.⁊ ſic ꝓ⸗
it per totũ. c.
d Bicere i. dicitur.
e Terga. no. ꝙ tacens et
timens fugere dicitur.vnde
etiã tacens pꝛo ↄtumace ha
betur.vt.lxv.di.ſi foꝛe.⁊.ff.
de ĩterro. act.de etaxe.S.qui
cuit.
NQui. duz fugitiua.i. trã
toꝛia.

W Anos ſimplerx relatio.

Becuritate. eo ipſo ꝙ ta
cetur ꝓmithtur ſecuritas de
linquentibꝰ.vt.xciij.di.erroꝛ
i Sermo. doctoꝛis.
K ¶NMeſcit. ſ.eſſe peccatũ il⸗
le cui pꝛedicatur.vel cũ eius
penitentia auditur.queritur

ab eo locus ⁊ tempꝰ ⁊ pſona

cũ qua deliquit que foꝛte pec
catoꝛ ꝓpter verecundivult
occultare.vt de pe.di.vj.c.j.
in ſi. tamẽ in queſtionibꝰvbi

fi pꝛeiudiciũ alij nõ ſient ſpe

ciales ĩterrogationes. vt. ff.
de queſtionibus.l.j.S.qui q̃

zionan ́
Cuſtodiunt.i.cuſtodire

debent. J
mur AQuia angelus.i.nun
cius dñi pꝛeconis.j.de ↄſe.
Aiüg ebaptiſinns
nVPaſtoꝛes.i. apoſtolos.
o .Tintinabulis. lxxx. tin⸗
tinabula ⁊ totidẽ mala puni
ca in inferioꝛi margine tuni

Cecr doralis pendebant.
P

Mõ moꝛiatur aĩa.ſ.pec
cando velvt fama eius non

ſtmonna. .
q . Mpera. arg. ꝙ ſi aliqua
pmiſerit ſe deſponſarivel ar
tari.lʒ expꝛeſſe nõ conſentiat
videtur ꝙ ſponſalia ſint cõ⸗
tracta.arg.xxx.q.v.femine.
xxvij.q.ij.ſi ꝗs deſponſaue
rit.xxxij.q.ij.honoꝛant.ff. de
ſpon. ſed quẽ. NHã opa. ꝓbãt
vt. xl vj. diſti. c. j. xj.qꝗ.iij.eſti⸗
mant.xxij.q.v.cauete.vt ex

de his que ſi. a ma. par. c.

Di/

erroꝛem pꝛotrahit:ita indiſcretum
ſilentiuʒ eos qui erudiri poterãt in
erroꝛe derelinquit. Sepe namqʒ re
ctoꝛes impꝛonidihumanã amitte/
re gratiã foꝛmidantes loqui libere
recta pertimeſcunt ⁊ inxta veritatis
vocez — gregis cuſtodie
paſtoꝛuʒ ſtudio ſed mercẽnarioꝛuʒ
vice diſeruiunt:qꝛ veniẽteꝰlupo fn/
giunt dum ſe ſub ſilentio abſcondũt
hinc namqʒ eos ꝑ pꝛophetaʒ domi .
nus increpat dicens in eſaia:canes
muti nõ valentes latrare binc rur⸗

aſcendiſtis ex aduerſo:neqʒ poſui⸗
ſtis vos muruʒ pꝛo domo iſrael vt
ſtaretis in pꝛelio in die domini. Ex
aduerſo quippe aſcendere eſt ꝓ de⸗
fenſione gregis voce libera huiuſ⸗
modl poteſtatibus ↄtraire:⁊ in die
domini in pꝛelio ſtare:eſt pꝛauis de
certantibus ex iuſticie amoꝛe reſi/
ſtere:paſtoꝛem enim recta timuiſſe
dicere:qnid eſt aliud quaʒ tacẽdo
terga pꝛebuiſſe qui nimirum ſi pꝛo
grege le obijcit:murum pꝛo. domo
iſrael hoſtibus opponit hinc rurſus
delinquenti populo dicitur ĩ hiere.
pꝛophete.tui viderũt tibi falſa ⁊ ſtul
ta:nec aperiebant tibi iniquitatem
tuaʒ:vt te ad penitentiaʒ pꝛonoca/
rent:pꝛophete quippe in ſacro elo⸗
qnio non nũqua doctoꝛes vocant᷑:
qni dum fugitinaeſſe pꝛeſentia indi
cant que ventura ſunt manifeſtant:
quos:diuinus ſermo falſa videre re
darguit quia duʒ culpas coꝛripere
metnunt:incaſſum delinquentibus
pꝛomiſſa ſecuritate blandiunt᷑:q ini
quitateʒ peccantiũ nequaquaʒ ape
riunt:qꝛ ab increpationis voce cõti
ceſcunt.clauis ꝗppe aperitionis eſt
ſermo' coꝛrectionis:que increpan/
do culpaʒ detegit:quaʒ ſepe neſcit:
ipſe etiaʒ qui perpetranit:hinc etiaʒ
paulus ait ad tituʒ vr potens ſis in
Doctrina ſana exhoꝛtari:⁊ eos ꝗ cõ
tradicunt redarguere:hinc per ma
lachiam dicit᷑:labia ſacerdotis cu/
ſtodiunvſcientiaʒ ⁊ legeʒ exquirunt
ex oꝛe eiꝰ:qꝛangelus domini exer/
cituuʒ eſt:hinc per iſaiam dominus
monet dicens:clama ne ceſſes:qua
ſituba exalta voceʒ tnaʒ:pꝛeconisꝰ
quippe officiuʒ ſuſcipit quiſquis ad
ſacerdotiuʒ accedit vt ante adnen/
tuʒ indicis qni terribiliter ſequit᷑ ip⸗
ſeſcilicet declamando gradiat. Sa
cerdos ergo ſi pꝛedicationis eſt ne⸗
ſcius quaʒ tibi clamoꝛis voceʒ da⸗
turus eſt pꝛeco mntus. Hinc eſt.n.
quod in actibꝰ apoſtoloꝛuʒ leguur
ſuper paſtoꝛes pꝛimos in linguarũ
ſpecie ſpiritus ſanctus inſedit:qꝛ ni⸗
miruʒ quos repleneritde ſe ꝓtinus

3

loquentes facii:hinc movſi pꝛecipi

tur in exodo vt tabernaculuʒ ſacer/
dos ingrediẽs tintinabulis ambiat
vt videlicet pꝛedicatoꝛis voces ha
beat:ne ſuperni iſpectionis iudiciũ
ex ſilentio offendat:ſcriptũ quippe
eſt vt audiatur ſomtus quando in/
greditur ⁊ egredit᷑ ſanctuariũ in cõ.

Grentor maiit ſer m ßmor 3 π½αα ,in ſile no X wnt

„

xliij.

ectu domini:⁊ nonmoꝛiat᷑:ſacer⸗
os nãqʒ ingrediens vel egrediẽs
moꝛitur ſi de eo ſonitus nõ audiat᷑:
quia iraʒ cõtra ſe oculti iudicis eri/
git:ſi ſine pꝛedicationis ſonitu ince⸗
dit:apte autez tintinabula veſtimẽ
tis illius deſcribuntur inſerta:veſti/
menta eniʒ ſacerdotis ꝗd aliud quã
recta opera debemus accipere pꝛo
pheta teſtãte qui ait in pſal.cxxxvj.
ſacerdotes tui indu.iuſti.veſtimen/

ꝰ tis itaqʒ illius tintinabula inberent
es lat e ſivite viã cũ ligue ſonitu ipſaquoqʒ
ſus dominus dicẽs in eʒechiele:nõ

opera ſacerdotis clament.Sed cũ
rectoꝛ ſe ad loquẽduʒ pꝛeparat:ſub
quanto cautele ſtudio loqnat᷑ atten

ex oꝛe.ar. ff de mino.
ſ filius.ff. de inot te.
l. vlti. ff.de edil.edic.

ſi tamen. S.ei qui io.
Ego dico ꝙ ſi cõtra

hẽtes poſſunt loqui

expꝛimere debent cõ
ſenſuʒz ſuuzʒ. alioquin

nõ iudicareturꝓ ma

trimonio cũ neceſſa⸗
ria ſint verba quãtũ

ad eccleſiam. vt extra

de ſpon. tue fraterni
tatis.qꝛ etia,z mutus
ſi cõtrahit ſignis de/
bet expꝛimere cõſen⸗

ſum. vt extra de ſpõ.

cũ apud.b.

dat:ne ſi inoꝛdinate ad loquenduʒ xr ¶ Sed ſapcre ed hᷣ

rapitur erroris vulnere coꝛda au/
dientiuʒ feriant᷑:⁊ cũ foꝛtaſſe ſapien
teʒ ſe videri deſiderat:virtutis com
pagẽ inſipiẽter abſcidat:hinc nãqʒ

que hic dicuntur bñ
fac extra de heret.cuʒ
ex iniuncto.

8 Agd ſobꝛietatez. i.

veritas dicit in marco:ſalem in vOſine hꝛeſumptoone.

bis ⁊ paceʒ habete inter vos:p ſalẽ
quippe verbi ſapientia deſignatur:
qui ergo loqui ſapienter nititur ma
gnopere metuat:ne eiꝰ eloquio au
dientiuʒ vnitas confundatur: hinc
panlus ait ad romanos:nõ plus ſa
pere quã opoꝛet ſapere:ſedſapere
ad ſobꝛietateʒ. Minc in exodo.in ſa
cerdotis veſte iuxta diuinaʒ voceʒ
tintinabulis malapunica cõiungun
tur. Quid ergo ꝑ malapunica mi ſi
dei vnitas deſignatur. Naʒ ſicut in
malopnnico vno exterius coꝛtice
multa interius grana muniunt᷑:ſic
innumeros ſancte eccleſie populos
vnitas ſidei contegit quos intus di
nerſitas meritoꝛũ tenet:ne igitur re
ctoꝛincautus ad loquendũ pꝛomat
hoc qð iam pꝛemiſimus per ſemet
ipſam veritas diſcipulis clamat in
marco habete ſalem in vobis ⁊ pa
cem inter vos:ac ſi figurate perha
bituz ſacerdotis dicat malapunica
tintinabulis iungite:vt ꝑ omne qð
Dicitis vnitateʒ ſidei cauta obſerua
tione teneatis:pꝛounidenduʒ quoqʒ
eſt ſollicita intentione rectonbu; vt
ab eis nõſolũ pꝛaua nullo modo ſ
nec recta qnideʒ nimie inoꝛdina
te pꝛoferant᷑:quia ſepe dictoꝛuʒ vir
tus perditcns apud coꝛda audien/
tinz loquacitas incauta oppoꝛtuni
tate leuigat auctoꝛeʒ ſunʒ hec ea⸗/
dem loquacitas inquinat ꝗ ſernire
auditonbus advſuʒ pꝛofectus igno
rat vnde bene per moyſen dicitur ĩ
v leuitico.vir qni fluxum ſeminis pa
titur immundus eri-:in mente ꝗp⸗
pe andientinʒ ſemen future cogita⸗
tionis eſt audita equalitas locutiõi⸗
qꝛ dum per aureʒ ſermo cõcipit:co
gitatio in mente generat᷑ vnde ⁊ ab

Mimie. ideſt in

multiloquio.
u ¶Neuigatur. i.le⸗
uis ⁊ inanis ab audi
toꝛibus indicatur.
x ¶ Erit. ſ. vſqʒ ad ve
ſperam vt. S. diſt. vj.
teſtamentum.
VySemiuerbius. a
pꝛeſbyteris atbenien
ſiuʒ dictu eſt de apo⸗
ſtolo gd ſibi vult iſte
ſeminatoꝛ verboꝛuʒ.
7 Fʒ hoc erit bic ſemi
uerbius ſed ſi habes
ſemiuerbus tunc dic
ꝙ obſcurus crat.vel
qꝛ vt dicitur vicium
lingue habebat.

huiuſmodi ſapientibꝰ in actibꝰapo

ſtoloꝛũ pꝛedicatoꝛ egregiꝰ ſeminer
biuseſt vocatus:ꝗ ergõ fluxum ſe
minis ſuſtinet immundus aſſeritur
qꝛ multiloquio ſubditus ex eoſeſe ĩ
quinat:qð ſi oꝛdinate ꝓmeret ꝓleʒ
recte cogitationis edere in audien/
tium coꝛde pouiſſet:dumqʒ incau
tus ꝑ loq̃citateʒ defluit:nõad vſum

— — — —

=
— — — — — —.,&Ndö—. —2., —- -⸗-.--r.-——ÿ

=7:çm–tR — —

0.

h.

lui
65
in

n

l⸗
i

n
tns
en⸗

6

h
n

l,

W

kin

le⸗
uci

(ve
ir
6.4
gien
bo⸗
iſe
wz.
ſni
bes
die
l
un

¶Premiſt. arg. ab oꝛdine verboꝛũ eſtargumentandũ xlij. dil. §. j.

1
1

7. xxuj.q.iiij.diſplicet.⁊.j.q.j.vt euidenter.⁊.iij.q.vij.in grauibꝰ.ex de
reſcrip.cũ dilecta.⁊ fi pꝛecedens verbũ eſt dubiuʒ ⁊ ſequens maniteſtũ.
ſequens clauſula eſt ſequenda.ff.de pet.here.vtruʒ autẽ.quãd oqʒ etiã
ſm pꝛecedentẽ ex ponit᷑ ſequens.ff.de leg.j.ſi ſeruus plurium in fi.

b Impoꝛtunitas.

no. ꝙ ꝓpter tria con

ſueuit iduci.c.ſ.ꝙ ta?

cens ⁊ timens viden
tur fugere.itẽ ꝙ ali⸗
quid ꝓbatur factisvt
dictis.itẽ oꝛdinẽ ver⸗
boꝛuʒ attendẽdũ vt ꝑ
no.S.poſitã patet.
c J M'mandatis.
nõ põt. nam ti⸗
moꝛ in dubijs dete⸗
rioꝛa creauit ⁊ lucanꝰ
pefrimus in dubijs
augur timoꝛ.
d ¶ QAuod.i.q bo⸗
na eſt. .
e¶ Virtutü.ergo vi
detur ꝙ q nõ bʒ ſidẽ
poſſit babere virtutẽ
qð nõ eſt verum.vt
xxiiij. .j. vbi.
f ¶ Que palã.i.ĩdu
bitanter ſunt mala.
g ¶Permanet. ſe⸗
pius ammonitus.
h ¶ Be ſecretioꝛibus
ſed ea ꝗᷓ ſpectant ad
admonitionẽ nõ aũt
ſecreta fidlei. qꝛ ſi illa
ſciret facllius nos in
de impugnaretvt.xj.
.lij. nolite.
i ¶Pꝛndenter. trãſ⸗
ſerẽdo nos callide ad
alienã materiaz cum
nec ipſi debeant alie
ni regni ſæutari arca
na. C. de cõmercijs.
mercatoꝛes.⁊ extra ðᷣ
clec.ꝙ ſicut.ĩmo ſub
tili ingenio debemꝰa
barbaris extoꝛquere
aurum. vt. C. de cõ⸗
iiij. ab illo. ⁊.qde.v.c.
Dixit.
iz ¶. Eludere.no. do⸗
luʒ eſſe bonũ contra
hoſtem. ſic.xxij.q.ij.
vtilẽ. . ff. de dolo.l.j.
¶ VPennuria. ar. cö⸗
tra.j.xxiiij.q.iij.cum
quibus. „
m SEd
i. cfundant.
n ¶Emulatione.i.
dilectione. vnde no.
verſum qui valet ad
multas expoſitiones
Emuloꝛ inflat᷑ amat
muidet ac imitat᷑.b.
o Recedere.no. ꝙ
ꝓpter ſubſannatio⸗
nez vel pſecutionem
uon ceſlabit doctoꝛ a
docendo vł pꝛelatus
a pꝛedicãdo.vt hic.et
xj.q.iij.nolite.qꝛ et ſi
uli nõ ꝓficiant.tñ ip
ſe faciet qð ſuũ eſt.vt
xlvij. di. ꝙ ad nos.et
xxiij.q.iiij.ſicut nõ ẽ.
nec ob. ð. c. ibri⸗ vbi
dixit ꝙ pꝛudenter de
bemus eludere tales

4 neratνοαρ
generis ſz ad imundiciã ſemen fun
dit:vũ panlus quoqʒcũ diſcipuluʒ
de inſtantia pꝛedicationis ãmone/
ret:dixit ad timotheũ epiſtolaſecũ/
da:teſtificoꝛ coꝛã deo ⁊ chꝛiſto ieſu:
qui iudicaturꝰeſt vinos ⁊ moꝛtuos
⁊ per aduentuʒ ipſius⁊ regnuʒ eius
pꝛedica verbuʒz:inſta oppoꝛtune et
impoꝝnune:dicturꝰ impoꝛtune pꝛe⸗/
miſit oppoꝛtune qꝛ.ſ.apud andito
ris mẽteʒ ipſe ſua vilitate ſe deſtruit
ſi habere impoꝛtunitas oppoꝛtuni
tateʒ neſcit. Nẽ ongenes.
Poꝛcis ⁊ canibus ſacra nõ ſunt cõ
mittenda. —
mãdatis habemꝰ:vt veniẽ⸗
tes ad cinitateʒ diſcamus pꝛius
quis in ea dignus ſit:vt apud euʒ ci
buz ſumamus:quanto magis noſſe
opoꝛtet quis qualiſue ſu i:cni im/
moꝛtalitatis verba credenda ſunt:
ſolliciti eniz debemꝰeſſe ne marga/
ritas noſtras mittamꝰ ante poꝛcos
ſed ob alias cauſas vtile eſt viri hu⸗/

inſinodi habere notitiã. Si eniʒ ſciẽ

tia quia in his de quibnus nõ poteſt
Dubitari quodꝰ bona ſint:emenda/
tus eſt et inculpabilis:hoc eſt ſi ſoſ
bꝛius ſi miſericoꝛs ſi iuſtus ſi mitis
⁊ humanus eſt:quevtiqʒ bona eſſe
nullus ambigit:unc cõſequens vi⸗
debitur:vt ei qui obtinet bona vir /
tutnʒ?:etiaʒ qð deeſt fidei ⁊ ſcientie
cõferatur:⁊ in quibus maculari eiꝰ
vita videbatur:q̃ eſt in reliquis pꝛo
babilis emendetur. Si vero in hbis
que palaʒ ſunt peccatis inuolutu ꝑ
manetꝰ⁊ inquinatus:nõ me opoꝛtet
aliquid de ſecretioꝛibusa remotis
diuine ſcientie pꝛoloqui:ſed magis
pꝛoteſtari ⁊ cõnenire euʒ vt pecca⸗/
re deſinat:⁊ actusſuos a vicijs emẽ
det:qð ſi ingeſſerit ſe:⁊ pꝛouocabit
nos dicere ea que eum minus recte
agenteʒ nõ opoꝛteat andire:pꝛudẽ⸗
ter euz debemus eludere:naʒ nihil
omnino reſpondere auditoꝝ cauſa
vtile non videtur:ne foꝛte eſtiment
nos reſponſionis penuriai declina/

intelligentiuʒz pꝛopoſituʒ noſtrum.
Arnangcleng.
Uerba pꝛedicationis perſecutoꝛi/
bus ſii pꝛelati nõ ſubtrabant.
Einnusantez multos obid in
feſtare doctoꝛes ſuos:vt eos p

dantꝰ*:⁊ placita pꝛopꝛie voluntatis

adimpleant:nõ pꝛoprerea tamẽ do

ccoꝛes inquãtuʒ vires ſuppetunt:a

recta emulatione: bona intentiõe
recedere debentſcientes qꝛ beati ꝗ
perſecutionẽ patiunt᷑ ꝓpter inſticiã
Itẽ grego.venantio epiſcopo.
Hon eſt mundus a ſangujne iubie⸗
ctoꝛum qni dei ↄſilium iſllis non an
nunciat. “”ðYJM

e re certamen:⁊a ſides eoꝛuʒ ledat᷑ nõ

xxxvj

nec eẽ ill ob. xxiiij.q.iij. dixit apłuſvbi diẽ hẽticũ hoĩcʒ poſt mã ⁊ ſecũdã coꝛe

ctionẽ deuita.qꝛvtrũqʒ illoꝝ obtinet ĩ ſecretioꝛibꝰſidei.q̃ nõ debemꝰpãdere illis
ſz ab illis que faciũt ad coꝛectionẽ nũquã ceſſandũ eſtvt.j.q.vij.cõueniẽtibꝰio.
Hogdie aut ſi heretici nõ coꝛrigãtur.ſtatis tradẽdi ſunt curie ſeculari ad puniẽdũ
ſi aũt coꝛriguntur ⁊ iurent ſtare mãdatoeccleſie in ppetuo carcere debẽt deru-
di ad agendã penitentiaʒ. t

Q Pbenſo paulus dicit mũde
unt manus mee a ſanguine
omniuʒ veſtruʒ:non enim ſubterfu
gi quo minus annunciarem omne
conſiliũ dei vobis:mundusergo a
ſanguine eoꝛũ non eſſet:ñi eis dei cõ
ſiliuʒ annunciare noluiſſet:quia cũ
increpare delinquẽtes noluerit:eo⸗
ꝓculdubio tacẽdo paſtoꝛ occidit.
Iem nicolaus papa.
Eterne damnationis penã mcurrit
pꝛedicatoꝛ:qui ſemẽ verbi dei non

pargit. , ,
Apenſatio eſt nobis celeſtis

ſeininis iniuncta:ve ſi nõ ſpar/

ſerimus:ve ſi tacuerimus:qð cum

Electionis vas foꝛmider ⁊ clamet

quanto magiscuilibet exiguo me/⸗
tuendũ eſt:pꝛoinde ſicut noleue di/
ſcrimẽ:incumbit pontificibꝰſiluiſſe
quod cõgruit:ita his quod abſit nõ
mediocre periculũ eſt:qui cum de/
beant parere deſpiciunt. Pari /
ter quoqʒ obſernare dʒ ſacerdos:
ne indignis? non intelligentibus ſe
creta myſteria ſua pꝛedicatione re/
ſerare incipiat:qui enim ea docet:q̃

ab auditonbus non valent intelli⸗

gi:nõ ad eoꝛuʒ vtilitatẽ ſed ſni oſtẽ⸗

tationem facit: vnde in expoſitione
beati imachnlati dicit᷑: viciuʒ ammi
eſt indignis ſecreta vnlgare:quod
fit vel loquacitate incauta duʒ ſine
indicio volat irreuocabile verbuz
vel adulatione:vti ei placeat cui ſe⸗
creta reuelat:vel iactatione ſciẽtie:
vt plura ſcire videat᷑. In quibꝰom⸗/
nibus pꝛofecto dat᷑ intelligi:qnãta

debet eſſe diſcretio in pꝛedicatione

ſacerdotis:quañ foꝛte caruerit:tan
quaʒ totonaſo ſacerdotalis officij
iudicat᷑ indignng. i. xliizj.
Am auͦt vinolentnoeſſe
cC pꝛohibetur:gule itempe

rantiaʒ nequaquã habe ⸗/
re pmittit.neqʒ.n. ebꝛie/

tas pꝛohibetur ⁊ voꝛacitas ꝑmittit
vtrũqʒ enim inter opera tenebꝛaꝝ

apoſtolus cõmemoꝛatſcribensro

manis:nõ in comeſſationibꝰa ebie
tatibus:ventris nãqʒ ingluuies ad
luxuriaʒ ꝓnocat facile:⁊ onme opꝰ⸗
bonuz diſſolnit. vnde hie. venter et
genitalia ſibimet ipſis vicina ſunt:

väyt ex vicinitate membꝛoꝛũ cõfede⸗

ratio intelligat᷑ vicioꝛuzʒ:hinc nabu
ardã pꝛinceps cocoꝛũ muros hie⸗
ruſalem deſtruxiſſe legit᷑:qi venter
cui multitudo cocoꝝ deſeruit:ediſi
cia virtntũ ad ſolũ redigit:ſacerdo⸗
itaqʒ de altari viuere non luxuriari
querat:vñ ait hiero.tibi o ſacerdos
de altari viuere nõ luxuriari pᷣmit
titur. Sunr auteʒ comeſſationes nõ
ſolũ ſacerdotibus ſed etiã laicis no
xie ꝗ feſtinos ⁊ ſolemnes dies non

. a Etra de here. c. pe. b.

p QRbeſs paulus.in
actibus apoſtoloꝛuʒ.
q ¶ Aſanguine.i.peccato,
r ¶Annunciarẽ. arg. ꝙ ſi p
temõ ſtat aliqd quo minus
flat.nõ eſt tibi imputanduʒ.
vt. xxxiij.ꝗ/ij.admonere. et
xlvij.di.c.vᷣlti.⁊.S.neceſſe.et

tra eẽ de eo qui mitt.in poſ.

cã.rei ſer.c.j.io.Sed certe ibi

ſtetit nõ ꝑ petentẽ poſſeſſio⸗
neʒ.ff. de re.iur.culpa.b.
8 AS
ctione antecedentis.vt.xx⸗
ünnme⸗
t XTacendo.j.lxxxiij. diſt.
u Aſpenſatio.ſ.eterna
moꝛs.xj.q.iij.ve qui.
x. e clamet. in felix hõ gs

undus.arg.a deſttu

me liberabit de coꝛpoꝛe moꝛ

tis huiꝰ.S.vt.di.ſed pẽſandũ
vV ¶ Auãato magis.argu.a

maioꝛi.vt.xxxij.q.v.ſi pau⸗

lus.viij.q.j.ſ er go ita.
3 ¶His. i. ſubditis.
a ¶ Parere.i.obedire.

b ¶ Irreuocabile. oꝛatiꝰ. naz

ſemel emiſſuʒ volat irreuo⸗

miſſa reuerti.iuxta illudvox
ſemel emifſa irredituravolat

cabile verbũ.extra de ver.ſi.
foꝛus.et ouidius.neſcit vor

c ¶ Toꝛo.j.di.xlix.c.j hinc

eteniʒ naſuʒ cõparat diſcre⸗

tioni. quia per eũ perpendit

odoꝛ ⁊ ſetoꝛ.
Vm autez. Hec
c di. ſpectat ad ter
tiuz. c. aplice re⸗

gulc tractata E

xxxv.di.opoet oꝛdmdũ eẽ
nõ vinolentũ ſed ſobꝛiũ.ſed
nõ t ractauit ibi niſ de ſobꝛie

tate potius.ideo reſumit eaz
bic ⁊ tractat de in temperan

tia ⁊ ſobꝛietate ſibi ãnectit ꝙ;
laici ⁊ derici qui faciunt ma
a cõuiuia cã laſciuie de⸗
inquut.item addit ꝙ clerici
nõ debent comederevel bi⸗
bere in tabernis niſi neceſſi⸗
tas cogat.deinde dicit ꝙ ci⸗

,y buʒz dlericoꝝ ſempꝑ pꝛecedet ⁊

0.

ſequetur oꝛatio.itẽ ꝙ in ſa⸗
cerdotali cõuiuio ſemꝑ dʒ le
gi. lectio ſacre ſcripture.
e ¶Vtrũqʒ. arg.ꝙ vno ꝓp⸗
hibito vel pmiſſo. idẽ erit in
cõnexo ſibi.vt.S.dil.iiij.de⸗
niqʒ.⁊.j.q.j.ficut rpᷣs.⁊ eſt
arg. ꝙ ſi papavel eps ſcien⸗
ter aliquẽ oꝛdinat vr reſtituẽ
ipſuʒ fame.cũ fama ⁊ ſacer.
dotiũ ſibi ſunt annexa.io.qð
falſuʒ eſtvt cx de ſciſma ·c.ij.
vbi dicitur ꝙ ꝓbare debet
ſecũ fuiſſe diſpenſatũ.b.
f.¶Ainere. ſufficere dʒ er⸗
go derico ꝙ viuat.i.ſola ne⸗
ceſſaria habeat.et artat᷑ illa
neceſſitas tm̃ ad victũ ꝛ ve⸗
ſtitũ vt,xij.q.j.epᷣs qlit tñ hoc

e iiij

4 7 no alurs ſe hifn diezy ſolenei erxlebic

7 itat

intelligoẽduẽ. diri xxi. . .c. .
8 0 Omeſſationes.put
tur aſtultis.

bᷣ/¶ Lugenduũ.i.nõne vnuſ
quiſq; hoc lugendũ videat.

e ¶ Carneis.ſ.ſpſjalibus.

d ¶ Cüũ multitudine.multi

ſunt.xl.vt extra de cle.exco.
latoꝛes.aliquãdo.xxiij.mi⸗
lia ſunt pauci.vt.xlv.di.di⸗
ſciplina ⁊ habes h̊ ꝙ ꝓpter
multitudinẽ detrahit᷑ ſeueri
tati. vt.l. di. vt ↄſtitueret᷑.⁊.j.
q.vij.quotiens.⁊.xxiij.q.iiij.
ipſa pietas ⁊.c.nð põt.quã⸗
doqʒ ⁊ cũ pancitate mitiꝰagẽ
duʒ eſt.cuʒ timetur ſcadaluʒ

xxiij.q.iiij.cuʒ quiſqʒ.vbi er

go aliquid male fit quaſi
ex auctoꝛitate defendit᷑.tunc

nõ dʒ doꝛmire ſeueritas. qn
vero nõ defenditur.tũc diſſi

mulari põt ꝓpter ſcandalũ

vt de pe. di. vj.c.j. in n. . lxxx

ij.di.plurimos.⁊.l. diſ.dño.

lancto. ſed ꝓpter ſcandaluʒ

nũquã debet deſeri veritas

ſpſa. vt extra de re.iur.ꝗ ſcã

dalizauerit.iſq ſeueritas pena
ruʒ põt deſeri.vt hic.io. Atẽ
vbi nõ bʒ locuʒ diſpẽſatiöis
remediũ vt in matrimonio
Ppter multitudinẽ nõ eſt re
cedendũ a ſeueritate canoni
ca.vt er̃ de traſac.ex pte.b.

e L opoꝛtet.vſq; im

pꝛopꝛie ponit᷑ h vſqʒ
cũ nulli ſint in medio.
ſf¶ Qui ĩ ꝓpoſito.vt deo de
uoti cõuerſfi.xij.q.j.duo ⁊c.

6 Eui lʒ. aut ergaſteriũ
. ſtationem.

b¶ Quãto magis. cui nõ

êꝙh minus. nõ licebit ⁊ maius
vt hic.⁊.xxiiij.q.i.miramur
⁊.lxxiiij.d.geſta.rxiilj.q.v.pe
nale ſicut in caſu conuerſo.
xvj.q.ij.viſis.
i ¶ Aut ceſſet.ſic.xxxv.di.c.i.

k — peregrina
tionis. Hota ꝙ ꝑpmit
titur viatoꝛi qdð alij nõ pmit
titur.arg.ſimile.infra.xj.q.
iij. quoniã multos.

aliter ſe digne celebꝛare putant:niſi
comeſſationibꝰdeſeruiant.
Añ aug.ſcribit ad aureliũ epᷣm.
Non eſt vacandũ comeſſatonib⸗
7ebuetaubus.
Omeſſationes⁊ ebꝛietates ita
coceſſe ⁊ licite putant᷑:vt in bo
noꝛe beatiſſimoꝝ martyrũ nõ ſoluʒ
ꝑ ſolemnes dies:qð vnuſqſqʒ lugẽ/
duʒꝰ videat ꝗ hec nõ carneis oculis
inſpicit:ſed etiã quotidie celebꝛẽtur
⁊ poſt pauca:nõ ergo aſpere quãtũ
eſtimo nõ duriter nõ modo impe/
rioſo iſta tollunt᷑:ſed magis docen⸗

do qua iubendo:magis monendo
gquã minãdo:ſic.n.agendũ eſt cum

multitudine peccantiũ. Seueritas

aũt exercenda eſt in peccata panco

ruʒ ⁊ ſi ꝗad minamur cuʒ doloꝛe ſiat
de ſcripturis cõminãdo vindictam
futurã ne nosipſi in nr̃a ptãte ſʒ deꝰ
in nr̃o ſᷣmone timeat᷑. Iaqʒ pꝛius
monebunt᷑ ſpũales aut ſpiriinalibꝰ
ꝓximi:quoꝛuʒ auctoꝛitate ⁊ leuiſſi⸗
mis ꝗqdẽ ⁊ iſtantiſſimis admonitio/
nibus cetera multitudo frangatur.
tẽ ex cõcilio laodicenſi.
uiliclericoꝛnʒ aut cõtinentinz Iʒ
tabernas intrare.

INn opoꝛteteclericos ſᷣuientes

. pꝛeſ byteris vſqʒ; ad diaco⸗
nes ⁊ deinceps oꝛdinis eccleſiaſtici
omnes vſqʒ ad miniſtros aut lecto
res aut exoꝛciſtaꝭ aut hoſtiarioꝭ aut
pſalmiſtas aut etiã eos ꝗ in ꝓpoſi/
toPcontinentie ſunt:tabernas niſi cã
neceſſitatis intrare. .
Item ex. vj. ſynodo.
Heponat clricus ꝗ tabernas aut
erg iſteriuʒ habere volnerit.
. lli clerico lʒs tabernã aut er/
aſterium hre. ſi. n. hniuſmodi
tabernã ingredi pbibet᷑:quãto ma/
gis alijs miniſtrare in ea. Si ꝗs ve⸗
ro tale ꝗd fecerit:ant ceſſet aut de⸗
ponatur. Itẽ ex cõci.cartha.iij.
HNin neceſſitate compuiſi clerici ta
bernas nõ ingrediantr.
Qarcie èdi vel bibẽdi cauſa
abernas nõ ingrediantur:niſi
peregrinationis neceſſitate cõpulſ
Item greg natalie 0.
Coripiendus eſt epucopus ꝗ coni
nijs occupatur.
ltis ab vrbe tua veniẽtibus
Mrrater chariſſime didici paſto
rali cura derelicta ſolis te conuiuijs
occupatũ:q̃ andita nõ crederẽ niſi
hec actionũ tuaꝝ experimẽtis ꝓba
rem. MNã qꝛ nequaquã lectioni ſtu:
deas:nequã exhoꝛtationi inuigiles
ſed ipſuʒ quoqʒ vſuʒ eccleſiaſtici oꝛ
dinis ignoꝛes:hoc eſt ĩ teſtimoniũꝰ

qð his ſub ꝗbus es poſitus:ſeruare

renerentiaʒ neſcis. Itẽ ad eũdeʒ.
.‚— cõia q ex intentione
impendengde charitatis fiũt re
cte veſtra fraternitas in ſius epiſto⸗
lis laudat.Sed tñ ſciendũ eſt qꝛ tũc
ex charitate veraciter pꝛodeunt:cũ
in eis nulla abſentinʒ vita moꝛdet
nullus ex irriſione repꝛebendit᷑:nec

n ym pan wat ſinerimi yerfrda ato⸗ a ne

xliiij

in eis inanis ſeculariũ negocioꝝ fa ¶ AUltis actio⸗

bule ſʒ verba ſacre lectionis audiũ⸗
tur cũ nõ plus quã neceſſe ſit ſeruit
coꝛpoꝛi:ſed ſola eius infirmitas refi
citur:vt ad vſus exercende virtuti⸗
habeat.hec iraqʒ ſi vos in vr̃is cõ⸗
ninijs agitis:abſtinentiũ fateoꝛma
giſtri eſtis. teʒer ↄci.nanetenſi.
Allus pꝛeſbyteroꝝ qñ ad ãni/⸗
nerſſariuʒ dieʒ xxx.aut.vij. vel
iij.alicuiꝰ defuncti aut quacũqʒ vo/
catione ad collectaʒ veniunt:ſe ine
bꝛiare nullatenꝰ pꝛeſumat:nec pꝛe/
catus amoꝛe ſanctoꝝ vel ipſius aĩe
bibere aut alios ad bibenduz coge
re:vel ſe aliena pꝛecatione ingurgi/
tare:nec plauſus ⁊ riſus in cõdito⸗ ⁊
fabulas inanes ibi referre aut cãta/
re pꝛeſumat:ant turpia ioca vel vr/
ſo vel tomeatricibus ante ſe fieri pa/
tiatur nec laruas demonum ante ſe
ferri cõſentiant:qꝛ hoc diabolicum
eſt ⁊ ſacris canonibus ꝓbibitum.
Iem ex eodem.
De eodem. Palea.
CQndo autez veniunt pꝛeſ by
eri ad aliqð cõuiuiuʒ:aliquis
pꝛioꝛilloꝝ verſuʒ ante menſaʒ inci⸗
piat:⁊ cibuʒ benedicat:⁊ tnnc ſecun
duʒ oꝛdineʒ ſedeant alter alteri ho⸗
noꝛeʒ pꝛebentes:⁊ ꝑ vices cibum⁊
potuzʒ benedicant:⁊ aligꝗs de illoꝛũ
clericis aligd de ſancta ſcriptura le
