diſpenſant cum ſacrilego.vt l.di. ſiquis pꝛeſoyter. INem cũ heretico.l.di pꝛeſ
bixros qui. Item cum adultero.vt er de iudi.at ſi clcrici. Ite; cũ ſimoniaco

diſpenſant quandoqʒin beneficio qudoqʒ in oꝛdine.vt. e. q. v.c. . 2 c.

vlt. Itẽ cum ſciſmatico. vt.t.di.vt cõſtitueretur.

n maioꝛibuſ aüt crmi

mibus etiaʒ diſpenſant in beneſicijs.ſi ſint occuſta.vt.l.di. de his vero.
Item cũ homicida diſpenſant in beneſicio.vt exra de ce. pug in due.

E

benricus.:.di.ſtudeat.ſed non in officio vt.l. dimiroꝛ. Iem quandoqʒ;

deeſſent animarum conceſũtð mo

nachioꝰ* vel de laicis clericos aſſu

mi. ita dicens:
Pꝛo tempoꝛum neceſſitate apo/
ſtolice ſedis decreta temperantur
. LEceſſata. rerum diſpenſatio
ne cõſtringimur:⁊ apoſtolice
ſediſmoderamine conuenimur ſic
canonum paternoꝛum decreta li⸗
bꝛare. vl ea que pꝛeſentium neceſ/
ſitas tempoꝛũ in reſtaurãdis eccle
ſijs relarãda depoſcit.diligenti cõ
ſideratione quantum poteſt fieri
temperemus. Item puſcis igitur.
Require ſupꝛa in tractatu oꝛdinan
doꝛum. Item innocenti.pa. cuʒ
pꝛo neceſſitate tempoꝛis ne nimiu
ſcandalum eſſet in eccleſia oꝛdina
toſa bonoſo heretico ſuſciperet.ait
in decretis ſuis:

Ceſſante neceſſitate debet ceſſare

quod vrgebat. .
Quo Ipꝛo remedio ac neceſſi
tate tempous ſtatutum ẽ. cõ
ſtat pꝛimitus non fuiſſe. Quod er/
go neceſſitas pꝛo remedio reppe/
rit.ceſſante vtiqʒ neceſſitate debʒ
ceſſare p ariterquod vrgebat.qꝛ
alind eſt oꝛdo legitunꝰ aliud vſur
patio quod ad pꝛeſens fieri tem/
pus impellit. Similiter ex dipẽ
ſatione eriam in niceno cõcilio de
nonatianis ſtatutnuʒ ẽ:vt ad eccleſi
am redeuntes oꝛdinentur
Nerum oꝛdinentur qui ex nonati⸗
anis ad eccleſiam redierunt·
OʒZaul voluerint ad eccleſiaʒ
venire catholicam ex noua/⸗
tianis placet ſancto concilio vtoꝛ
dinentur:⁊ ſic maneant in clero.an
te omnia autem hanc ab eis cõfeſ
ſionem per ſcripturã exigi opoꝛtet
vt fateanturſe commumi conſen/
ſi catholic e eccleſie ſtatuta ob/
ſernaturos. Item greg. in regi
tro.
Juramentum a ſciſmate redeũtiũ
QC VUotiens coꝛdis oculus nube
erroꝛis obductus ſuperne illu
ſtrationis lũine ſit ſerenus magna
cautela nitendum eſt ne latenter
auctoꝛſciſmatis irruat.⁊ ab vnita:

tis radice eos qni ad eam reuerſiſu
erant:telo iterum erroꝛis abſcidat.

Et ideo poſtquã ego. N.ciuitatis
illius epiſcopus comperto diuiſio
nis laq̃o quo tenebar.diutina me:
cum deliberatione pertractans.ꝓ

S.e.q.j. ſiquis confugerit.

.

oconnenientibus contra.

u ¶ Vt fateantur. j.xxiij.q.vlt. peſſimam. SS
y ¶Conſenſn.aliud eſt ergo inrare ſtare mandatis eccleſie aliud epiſ⸗

cum aliquo diſpen⸗

ſant in matrimonio

contrahẽdo. vt. xxxiij.
q.ij.antiqui.Item in
oꝛdinibus ⁊ dignitati

bus niſt taͤtu ĩepiſco
patu. vt extra de clec.·
innotuit. Item diſpẽ

ſant cũ excõmunicato
miniſtrante. vt.ij. q. v.
ito.licet ſit contrariũ
xi.q.iij.ſiquis epiſco⸗
pus. Fit autẽ diſpen?
ſatio cum hoc requi⸗
rit neceſſieas vel vtili
tas.j.c.tali. Item ſit

quandoqʒ; dupenſa⸗

tio qꝛ timetur maius

malum.ſicut cũ angli

cis fuit diſpenſatum
vt. xxxv.q.iij.qð ſcpᷣſi
2.c.quedà lex. Item
quandoq; pꝛopter fu
turũ bonum vt quan
do diſpenſatur cũ he
reticis vt alij facilius
reuertantur ad ecdleſi
pietas. Item quando
q; pꝛopter multitudi
nem ⁊ pꝛopter ſcanda
lum vitandum.l.di
vt conlſtitueretur.

m C De monachis.

n D vt. S. lv. dl. .j.
EceſſariNa.
0% α BVogd o reme

adio ceſſante.ar.
ca ſublata tolli conſti

tutionẽ ex eadem cau

ſa oꝛta. ceſſante enim
neceſſitate ceſſare de⸗
bet id quod vꝛgebat
vt. z. di. xx viij.de ſy⸗
racuſane. S.e.iq.j.qð

ꝓ remedio.a.S.di.lxj.

5§. his omnibꝰ. c. neo⸗
phitus.S.q.j.quod p

neceſſitate.S.di.xlviij.

quoniam multa.j.ix
q.j.oꝛdinationes.. lx
iij.di.verum.

p C Heceſiitate. futu

ra ſed non iam facta.

q ◻ Quod vrgebat
e adopti.in om
ni fere iure.ar.ff. ð ſta.

ho. hõ liber.

r¶ Uſurpatio ielt

diſpenſatio vel iuris
derogatio impellit. vt
pꝛomoueantur.

S ¶ Similiter. oꝛdinẽ

tur.ideſt vt pꝛomoue
antur vel oꝛdinentur
ſi ante non fuerint oꝛ
dinati.vel foꝛte exira

t foꝛmã ecdeſie.
Jqui voluerĩt

n LCatholicam.ſupꝛa.e.q.j.ſi’quis epiſcopus.ẽe.qj.ſquis omnemꝰ

copi.⁊ ex hoc ſolu: tur contrarietas illoꝛum.c.extra de appel.queſtioni.

3 7.c. Peeterca. i0.

Vot ens coꝛdis. cautela. ar. e cum abundatioꝛi cautela faciendu

, Pin
ſſttin i

Nandee
ente
latönnn
IUmlnin
etſtchnri
Ffinst
Miti n
nnboeſen
iſtos i
etll Int
lagdiri

nenr ſane

dipnie
naiſcdfi,
etüle in
lapoirt
WE
Pchſnmaäi
Nalzfchs
MMurAacdi
riiqiipe
Joncuar
Der nornt
Mperſ
andunl
timemn.

Patcin

Nenants
Mtoͤledg⸗

Laſei
OMpee
ochinen.
Cenolcet
gletucnen
Chuenen
Ne ceſee
alſgt
rniſdſe
Sei
onödin⸗
nntee

6gipe⸗

nuaſt
tonunt
n.
efttren
Müunfu
lngen
Copinan.
rfo
.
uunit
o Mlo

pirbclqiu

ſeant

onnmn

eſt in quo timetur regreſmus.ð. di.xxviij.de his.j.xx.q.ij.c.vlt.⁊.qiij.c.j. ,c. placuitit.

S.di.xxiij.quamq;.

a Sub oꝛdinis. ſimiliter obligatur aliꝗs ſub pena beneficij ſi ui. vt ex⸗

tra de elec.cũ dilectus.in fi.⁊ extra de cri.fal.c.ſi.

milis ẽ ipꝛecatio.ð cõ.
di. ij. ego berengariul
2. xj. q.lij. ſi is qui.nec
põt apud ſe aliꝗs ob

ligari.ff.de fideuſſo.
ſiquis pꝛo eo.S. ſ.
¶Et ntte. ar. cõtra in

ſti. de inuti. ſti. F. ſigs
alij. qꝛ ibi dẽ ꝙ alteri
ſtipulari vel paciſci ne
mo põt niſi fit ſeruus
eius vt ibi. vel pꝛocu⸗
ratoꝛ pãtis.ff.de ver.
obli. ſi pꝛocuratoꝛi pꝛe
ſetis. dic. ergo iõ. hoc
fieri. qꝛ papa ſeruꝰ eſt
be iti petri. vñ dicit de
ſe in eplis ſuis ſeruus
ſeruoꝝ ði. vñ verſus.
Serui erãt tibi roma
peius dñi vñoꝛũ.Ser
noꝛuʒ ſerui nunc tibi
ſunt dñi. Nel hoc fit
fauoꝛe religionis ſed
credo iure canonico
me teneri ſi ego ꝓmit
to tibi me daturum ti
cio.x.ar.xxij.q.v.iura
menti.marime ſi ĩter
uenerit ſacramẽtum.
ar. ff. de cõſti. pecu. l.j.
⁊.l.eum qui.

d Euangelia. . xj.
q. . im peratoꝛ. ar. con

tra.j.xxij.q.j.S.ſic ẽt.

2

I.caula px. q.v. que ð

ca.j.xxij.q.j.clerium.

⁊.c.mouet.cõtra dic.
vt.xxij.q.j.ſi aliqua.

e Salutẽ.i. per euʒ

cuiꝰ iudicio ſalus do⸗
minoꝛum meoꝛũ con
ſiſtit.ſic eniʒ iurando
per has creaturas reſ
pectum hẽbat ad crea
toꝛẽ.⁊ iõ.nõ peccabat.
ff. de iureiur. qui per
ſalutem. ⁊ ꝙ dicit in
manibus ꝛc. eſt ar. ꝙ
eps cũ iurat tãgere dʒ
euangelia. fic eſt cö /
Na.xj.q.j.nec honoꝛe.

io.⁊ ẽ expꝛeſſuʒ hodie

ꝓeps cuʒz iurat nõ dz
tangere libꝛum. in de
cre.de iuramen. ca. c.

f ¶Dominoꝛuʒ. ſ. xx

ij.q.j.clerium.⁊ c. mo
uet contra,

g ¶Conſulibus hoc
nõ habet hodie locuʒ

nam ſufficit appone
re nomẽ pape ⁊ impe

ratoꝛis.vt nota.ij.q.

v. ſacramentum.

b ¶Sacro. becvi.f

byterum faciunt iura
re coactũ.vt ſit recta ſi
des.vt obediat.vt bo

na fama. ne veruz pe⸗

reat.ne res ſacra.vei
data damna. xxviij.
di. de ſyracuſ.

Dubſtcripſi. ſciliq; hoc

„ „

K voluerint.

b ¶¶Et anathematis.impꝛecatio c.nõ eniʒ qſquam põt ſe excõicare. Si

na ⁊ ſpontanea voluntate ad vni⸗
tatem ſedis apoſtolice diuina gra/

tia duce reuerſus ſum.ne non pnra

mente.ſed ſimulate reuerſus exiſti:

met.ſpõdeo ſub oꝛdinis mei calu

anathematis obligatione atqʒ
pꝛomitto tibi. N. ⁊ ꝑ te ſancto pe⸗
tro apoſtoloꝛũ pꝛineipi atqʒ eiꝰ vi
cario. N. beatiſſmo⁊ ſucceſſoꝛibꝰ
eins.me nunquaʒ quoꝛũlibʒ ſuaſi⸗/
onibus vel quocunqʒ alio mõ ad
ſciſma ð quo redẽptoꝛis noſtri gra
tia liberante erepens ſuʒ renerſurũ:
ſed ſemꝑ me in vnitate ſancte eccle
ſie catholice ⁊ cõione romani pon
tiſicis per oĩla permanſuꝝ.vñ iura
tus dico per deũ ommpotẽtẽ ⁊ per
hec ſancta quattuoꝛ enãgelia que
in mambꝰ meis teneo ⁊ ſaluteʒ do

minoꝛũ noſtroꝝ. M. 2. M. rempu.

gubernatiuʒ me in vnitate:ſicut di
xi eccleſie ad quã deo pꝛopitio ſuʒ
renerſus ⁊ in cõmunione romani
põtiſicis ſemꝑ ⁊ ſine dubio ꝑmane

re.Quod ſi quod abſit ab hac me

vnitate aliqua excuſatione vel ar:
gumento dini ero periurij reatum
incurrens eterne pene obligatꝰ in
ueniar ⁊ cũ auctoꝛe ſciſmatis habe
am in futuro ſeculo poꝛtion.NHãc
autem pꝛofeſſionis pꝛomiſſioniſqʒ
mee chartulam tibi. M. notario
meo cũ ſenſu pꝛeſoyteroꝝ ⁊ diaco⸗
noꝛũ ⁊ clericoꝝ qui me in hac vni ⸗
tate obligantes ſe in ſupꝛaſcriptis
omnibꝰ pꝛona ſimiliter voluntate
ſecuti atqʒ pꝛopꝛijs manibus ſub/
ſcripturi ſũt ſcribẽdaʒ dictani et ꝓ/
pꝛia manu ſubſcribens tibitradidi
Acta in loco tali die tali ⁊ coniuli/
bus ſupꝛaſcriptis.Ego.N. epiſco
pus cinitatis. N. hnic confeſſioni
ꝓmiſſioniqʒ mee pꝛeſtito de cõſer
uandis ſupꝛaſcriptis omnibꝰſacra
mento' ſuſcripſ. Ceterũ ex ca

nonũ rigoꝛe contra ſcribit felixx pa/

paomnibꝰ? epiſcopis.

Qui extra eccleſiam baptiʒati fue /
rint vel rebaptizati.ad eccleſiaſti/

cam miliciam non admittantur.

EAl in analibet etate alibi qʒ

in eccleſia catholica aut ba/

ptiʒati aut rebaptiʒatiꝰſunt:ad ec⸗
cleſiaſticaʒ militiã pꝛoꝛſus nõ per/
mittant᷑ accedere. Quibus ſatis dʒ

eẽ:quod in catholicoꝝ numero ſũt

recepti:qm̃ de ſuo oꝛdie ⁊ comn/
nione videbit᷑ ferre iudiciũ quiq s

hoc violauerit inſtitutũ.velꝗ non
remouerit eũ quẽ ex eius cetu ad

miniſteriũ clericale obꝛepſiſſe co⸗

gnouerit. Mꝛo perſona. ſicut

quod ſtatutũ ẽ in cõcilio niceno..e.q.ſ qui

AViin qualibet diſcreta.⁊ ſic ſoluit᷑ contrarium.ð.e.q.iiij.ꝗ apð

„

Xcx.

I¶ Baptiati.bie diſpeſare alueuit ſynd in caſu ſequẽti cũ.i.rebaptiʒant᷑.vt ð

con.di.iiij.qui bis.⁊ nota.ix.q.j.in ſumma in pꝛinc .
m ¶Anut rebaptiʒari. . e. q.j.ventuʒ eſt. .S. di.l. cõfirmandum.S. e.q.iiij.pla
cuit.cõtra.ſo.ibi.j.de cõ.di.iiij.qui bis.s.di.li..vlt.

n. Er eius cet vel ſi inad
uuulllta eoꝛum etate conſenſe⸗
beatus greg.ſcribẽs iannario epiſi rint vel ſidem impugnaue⸗
copo ait. rint. vel de adultis in adul⸗
Rigoꝛ canonum pꝛo perſona ali / t etate baptizat' loquitur.
quando diſpenſatur. W△ ◻P pſona. ar. ctra. liß

Anta nequitiain aures mea⸗
de tuaſenectute peruenit. vt
eã niſi adhuc humaitus pẽſaremus
ſixa iam maledictione feriremꝰ: et
quidẽ pene fueratin te ſẽtentia iacu
landa.ſʒ qm̃ ſimplicitatẽ tuã cũ ſe/⸗
necintecognonimus.interiz tace⸗
must᷑. Wietatis intnitu.ſicut ð
illiteratis ⁊ coꝛpoꝛe viciatis gela/
ſius ait.
Canonum decreta pietatis intuitu
nonnunquam relaxentur.
Iqui vel pꝛopꝛia temeritate
vel incuria pꝛeſidẽtiũ tales ſu
ſcepti ſunt nipil vltra pꝛomotioni⸗
accipiant:ſatiſqʒ habeant hoc ſibi
pꝛo nimia miſeratione cõceſſum.
Neceſſitatis intuitu ſicut hyla
rins papa.qui cum de quodã epiſ
copo pꝛeter noticiã vel conſenſuʒ
metropolitani oꝛdinatio loquere
tur.ne in vtroqʒ graue ſcandalum
ſieret.ait in epiſtola ſuna.
Neceſſitatis cauſa quedam in ec⸗
cleſiam toleränmr.
AUoniam quicquid ab altern

tra parte eſt indicatuz omni
videmus pnerſitate cõfuſuin tem/

poꝛũ neceſſitate perſpecta hac rati
one decernimꝰad veniã peruenire
quod geſtũ eſt.vt deinceps nullus

pꝛeter noticiã vel cõſenſum metro

politani oꝛdinetur antiſtes.
Item innocen. Secogdem.

¶otiens a populis aut a tur

ba peccatur. qꝛ in omnes p
pter multiindinẽꝰ vindicari nõ po

teſt inultum ſolet tranſire. ꝛio⸗/

ra ergo dimittẽda dico dei iudicio

7 de reliquo* marima ſolicitudine

pꝛecauenda. Item in epiſtola
cyrilli miſſa maximo diacono an⸗
tiocheno. WM
Ex diſpenſatione quedã toleran/
tur que canonũ nigoꝛ cõdemnat.
Idicia diligendo mihi pam
lo monacho.qꝛ re cuſat pie/
tas tua vſqʒ hodie communioneʒ

reuerẽdiſſimi epiſcopi ioannis am
plecti pꝛo eo quod quidã in antio
chena eccleſia male adhuc cũ ne⸗
ſtoꝛio vel ſentiant vel iaʒ ſẽſerintꝗ
dem ſ foꝛſtan reſipnerũt.pꝛobet.
igitur tna modeſtia. vtrum aliquã

o colligi nude ac irrenerenter cũ

neſtoꝛio ſentiant ⁊ innicem collo/

quantur. lucet aliquando canteria
tam habnerint conſcientiaʒ colli/

di.miramur.ſz vcruʒz ẽ ꝙ ibi
Dicit᷑ ꝙ pꝛopter amoꝛẽ ꝛc.

o Pio perſona.i.pp ſim
plicitatẽ perſone.
P Anta nequitia.ẽ. di.

lxxx vj.tanta.

q Tacemus. ar.ꝗ tacet nõ

ↄſentit.ff cõi di.ſabinꝰ.ver.
ficut ꝓhihere ⁊c.ff.de ꝓcu.
ſiliꝰ fa.S.inuitũ.j.de con.di.
iiij.cũ pꝛo parunlis.
r ¶¶! Wietat s.dicit᷑ aut pie⸗
tas qnqʒ reſpectu nãe.vt qꝛ
nr̃a natura hodie fragilis ẽ
exercenda eſt p etas.vt.rxx⸗
iiii.di.fraternitatis. Iteʒ ali
as pꝛopter fragilitatem vel
pietatis intuitu diſpenſatur
xxxiij.qij.antiqui.IJtem ad
hibetur pietas pꝛopter inno
centiam.ſic puer baptiʒatuſ
ab heretico admittit᷑ ad ſa⸗

cros oꝛdines pꝛopter pietatẽ

inocẽtie.vi.S.e.q.iiij placuit

8 B Iqui vel ꝓia.tales

ꝓquibus ſupponit
iſtud tales nõ põt hfi ex. c.
niſ ex. .pꝛecedenti.ſʒ credẽ
dũ eſi gratiano qui vidit oꝛi
ginale.⁊ eſt.j.eo.tali..xxxiij

t ¶ Meceſritatis.⁊.l.di. ð̊ eo.

n ¶ Metropolitãi. S. di. lxv.

x Q¶Soniã qcquid ab al

terutra.i.ab altera. ſʒ
tñ aliter intellexit. G. yt pʒ
per pꝛecedentẽ. S. vñ põt di
ci ab alteruta ꝓpꝛie.qꝛ iã foꝛ
te metropolitanꝰ aliqd fece

rat vñ ſcandalũ ect oꝛtum.
y Vel cõſenſuʒ.S. lxuij. di.

c. vlt. S.xlv. di.c.j.?.iij.
Votiens a populis

aut a turba.e de de.

excõi. latoeeess.

a ¶ Pꝛopter multitudinẽ.

ar. ꝙ parcẽdũ ẽ multitudini
vt. xli ij. di. meſſationes .
di. vt cõſtitueret.xxiij.q.iiij.

ipſa pietas.⁊.c.nõ pñᷣt.ix.q.

poꝛdinatiões. ſʒ qñ dicentur
muln. dic itũ ad hoc ꝙ ml
ti dicuntur quo ad reſpectũ

nã aliaſ.xl. dicũtur multi. e
De cle. excõ.latoꝛes.alias.xł

iij.milia dicũtur panci.xlv.
di. diſciplina. pꝛeterea ar. cõ
tra. e de re.iu. qui ſcqdaliʒa
uerit. de pe. di. vi. c.j. in fi. xx
v.q.ijita nos.vbi nõ parcit
multitudini.ſo. videtur hri
p id qð legitur.xxiij.q.iiij.cũ
ſqʒ.vel ꝑ finẽ illius. de pe.

di. vj. c. j.vt ex tüc eis nõ pie

catur cũ ex auctoꝛitate volũt

iſllud defendere.vt.lxxxij. di.plurimos.7.l.vſ.dño ſancto.
¶Er de reliqno.i.de cetero xcvj. di.in ſeripturis.ff. de legi. cuz lex.
t dici colloquatur. ar. exr colluctõe pſumi cõſenſum. xxviji. q.j. nec ali.
d A.auteriataʒ,i. vulneratã vel aduſtam ignito erroꝛis. canterio.

ntiü

a Sun epti ſut.i. ſurreperũt.⁊ ẽ antiqua grammatica veli. corupti. f. de ſer

uo coꝛ.l.Aquis ſeruum.

Can.

b ¶CConſiteri.publice.ſ.⁊ in hocẽ diſpẽſatio.nam deiure publice dʒ conſite⸗
ri.S. e. quotiens. de cõ. di.ij. ego berengartus..
Cc Biſtrictius.non vult aliquid exagerare ⁊c.lxxiiij.di. vbi.

d Æ Multu.i. magnum.
eE Et archimãdritam ar⸗
chos pꝛincepſ mãdros ouis
vnð archimãdrita pꝛinceps
ouium. =
fe·QIſpenſationes a de⸗
. bito.i.a iure cõi quod
omnibꝰ equaliter debetur.
a diſpenſatio nõ ẽ ins.vt
xcxi.q.j.hac ratione.qnqʒ
tamẽ viſpenſatio debet᷑. vt.
l. di. vt conſtitueretur.
g CEronerãt. j.xxij.q. iiij.
non ſolũ.j.xiij.q.vlt.anime
fl.ſiqs cau.l.iiij.ff.ad.l.rbo⸗
diam. qui leuande.
b ¶ Beſpicimus. i. om ttimꝰ
qꝛ eaſdem res non hñt ꝓðᷣ⸗
relicto.vnde male faciunt re
ges hyſpanieg naues fra⸗
ctas oceupãt. nã dicitlex ꝙ
ſiſcus nõ debet diteſcere ca
lamitatibus miſeroꝛuz. C. ð
naufragio.li. lj.xj. commit
tit etiam furtum ſi quis in⸗
de quid accipit cum diſin⸗
ctione tamen. ff. de fur.fal⸗
ſus. S. vlt.
i. ¶VBDiſpendia.eẽ ſolẽt ma⸗
gno minoꝛa dana bono.
k &α Stilitatiss. .
lIpAli coniugio.ſed nõ⸗
. ne inter raptam ⁊ rap
toꝛem.tenet matrimonium.
vt. xx vj.q.ij.tria. quare ergo
ſilij cum legitimi ſint repel⸗
lũtur a pꝛomotione.rñ.hoc
non tenet. vel dic ꝙ hicloq⸗
tur de monialibus raptis.
cum quibus matrimoniuʒ
non tenet. ⁊ dic coniugio. i.
coniunctione vel coniugio
de facto alias legitimi eſſent
ninſ fo:te quo ad epiſcopatũ
extra de elec.innotuit. ſʒ cer
te illa decretalis loquitur tã
tum in concubina.
m ¶ Huic.ſcilicet vt neceſſi
tate vel vtilitate pꝛso moue⸗
antur tales. UM
n ¶Berrus ait c quia a⸗
pud deum non eſt perſona
rum acceptiio.
0 Qα Xigunt cauſe cuʒz er
go hic ſit rigoꝛ ⁊ ibi
miſericoꝛdia.potiui debet in
dex ſequi miſericoꝛdiam qᷓ;
rigoꝛem.vt extra de ſoꝛtileg.
c.ij.? C. de iud. placuit.⁊ ſic
iam videtur ꝙ diſpenſatio
Nit. debita. quia pꝛeceptum
miſericoꝛdie omnibus eſt cõ
mune vt. lxxxvj. di. non ſa⸗
tis.⁊ ſentẽtia que miſericoꝛ⸗
diam vetat fugienda eſt.vt.
l. di. ponderet.in fi.qðᷣ. con⸗
cedo ꝙ; qnqʒ ſit debita.⁊ iu⸗
dex peccaret ſi non diſpenſa
ret.non tamen eſt pꝛoditum
ius per quod petatur diſpẽ
ſatio.ſicut ad elymoſinã te⸗
nemur pauperi.pauꝑ tamẽ
cq̊ nullo inre. petit.tamẽ ad
petendã diſpenſationez põt
imploꝛare officium iudicis.
2 ſi noller epiſcopus diſpen

ſare peiet hoc a ſuperioꝛe.

gantur autem nunc acta penitẽtia

uper his in quibus ſurrepti ſunt.
quamuis conſiterifoꝛtaſſis reuere

antur exceſſum vt autẽ non eſtime

mur amare cõtentionem ample/

ctamur epiſcopi reuerendiſſimi io
annis communionem ⁊ indulgen

tes ei ⁊ cauſa diſpẽſationis eins ne
gocium non ſubtilius vel diſtricti
us ſiue vehementius erga ſe reco⸗
gnoſcat agitari.diſpenſationis eniʒ

gratia ſicut dixi eget negociuʒ mul

tumꝰ. Idem adiannarium epil/

copum ⁊ archimandritam pꝛeiby

terum. Se eodem.

O0 Aſpenſationes rerum nonnũ

quam cogunt parum qnideʒ
a debito'rigoꝛe quoſdam exire ſo/
ras vt mains aliquid lucri faciant
ſicut enim hi qui mare naniganttẽ
peſtate vrgente.nauiqʒ periclitan
te anxiati quedaʒ exonerant vt ce
tera ſalua permaneant.ita ⁊ nos cũ
non habeinus ſaluandoꝛum om/

mniuum negocioꝛum penitus certitu

dinem.deſpicimus' ex his quedaʒ
ne cunctoꝛuʒ patiantur diſpendia:
AUtilitatis intuitu.ſicut in mel/
denſi cõci.pꝛehibetur de ſilijs ver
ginum per vim raptarum.⁊ ſic ad
comugium raptoꝛũ applicatarũ.
Atiiitatis intiutu quedam in eccle
ſia temnerantur.
P Ali coniugio generati eccle⸗/
dſiaſticis oꝛdinibus non appli
centur.in ſoꝛte eos ant maxima ec
cleſie vtilitas vel neceſſitas poſtu/

let vel euidens meritoꝛum pꝛero/

gatiua commendet. Huic pe/⸗

Trus concoꝛdans ait. in veritate

comperi.quia non eſt acceptoꝛꝑ/
ſonarum deus 26. Pꝛo enen!
tu etiã rei quedaʒ in eccleſia tole/
rantur.ſient leo ait in decretis ſuis
de laicis ſubito contra decreta ca
nonum oꝛdinatis epiſcopis.
LZaicis qui contia decreta canonũ
adjepiſcopatum pꝛomonentur: ex

miſericoꝛdia ſuſceptum officinz re

Xigunt cauſe vt non ſolum

uin tales pꝛeſules:ſed etiam in

oꝛdinatoꝛes eoꝛum competens vl
tio pꝛoferatur. Sed circunſtãt nos

hinc mãſuetudo miſericoꝛdie hinc

cenſura inſticie.vt credamus que⸗
dam delicta vt cunqʒ; tollerãda q̃
dam vero penitus ainputanda.
Alos ergo quoꝛum pꝛonectio
hoc tantuʒ repꝛehenſionis incur⸗
rit quod ex laicisad epiſcopale of

ficium electiſunt.locuʒ ſnũ tenere

permittimns nõ pꝛeindicãtes apo
ſtolice ſedis ſtatntis:nec beatoꝛnʒ

patrum regulas ſoluentes:quia re
miſſio peccati non dat licentiam

eſt ſi extra de iurepa. nullus.

„

. Quoc er laicis.S. lxx vij.di.monachus..lir. di. ſi officia. contra 8.
di. xi. quid pꝛoderit. cõtra. S. di. lxj.c.).ꝛ.ij. contra ſo. ibi ius cõmune bic

deliquẽdi.nec quod potuit aliqua
rõe concedi:fas erit amplin impu
ne cõmitti.ne quod ad tẽpus pia le
nitate conceſſimus.iuſta poſtmo/
dum vltione plectamus.
Igem ad mauros epiſcopos.

Sonatiſte ⁊ nouatiani quàuis re

ꝛehenſibiliter oꝛdinati. tainen oꝛ
dinati ex neceſſitate tolerantur.

44 pꝛehenſibiliter Iʒ oꝛdinatuʒ
tamen ſi donatiſta iam non eſt ⁊ a
ſpiritu ſciſmatice pꝛauitatis alienꝰ
eſt:ab epãlquaʒ quoquomodo
adeptus eſt:no repellimus digni/⸗
tate:ita vt ipſe libelloĩ ad nos di/
recto catholicuʒ ſe eſſe manitieſtet.
Igem., Beeodem.
EOnatum autem ſeiacẽſeʒ ex
nNouatiano vt cõperimus cũ
ſua plebe conuerſum ita dominico

gregi volumus pꝛeſidere:vt libel/
lum ſidei ſue meminerit ad nos di

rigendũ.quo ⁊ nouatiani dogma⸗/
tis damnet erroꝛem:⁊a pleniſſime
conſiteatur catholicaʒ veritateʒ.
Que autem nunc certa remiſunꝰ
conſideratione cauſaꝝ: antiquis
deinceps cuſtodiendaſunt regu⸗
lis ne quod ad tẽpus pia lenitate

cõceſſimus iuſta poſt hac vltione

plectamus. Idem ianuario epiſ
copo aquilegenſi.
Regeuntes ab hereſi poſt publi/
cam pꝛofeſſionem in ſuis oꝛdinibꝰ
recipi poſſunt. .
QAluberrimũ enĩ ⁊ ſpiritnalis

medicine vtilitate pleniſſimũ

eſt vt ſiue pꝛeſbyvteri ſine diaconiſi
neſubdiaconi aut cuiuſlibet oꝛdi/

nis clerici:qui ſe coꝛreptos videri

volunt:atqʒ ad chatolicaʒ fidẽ q̃ʒ
pꝛidem amiſerant rurſum reuerti
ambiũt:pꝛius erroꝛes ſnos ⁊ ipᷣos
auctoꝛes erroꝛis a ſe damnatos ſi/
ne ambignitate fateatnr.⁊ ſenſbus
ꝛauis iam per emptis nulla de/
ſperandi ſuperſit occaſio.nec vllũ
membꝛũ taliuʒ poſſitſocietare vio
lari cũ per omnia illis pꝛofeſſio ꝓ
pꝛia ceperit obuiare circa quos ẽt
illã canonũ conſtitntioneʒ percipi
muscnſtodiri vti magno habeãt

beneſicio: ſi adepta ſibi omni ſpe
pꝛomotionis:in quo inneninntur

oꝛdine ſtabilitate maneant perpe
tua:ſi tamen iterata vnctione non
ſuerint maculatł. Item ex con
ci.martini pape.
Ab bereſi fedenntes hereſim ⁊ eiꝰ
guccoes publige dete ſtentu-·

6„ Iqnis epiſcopus ſine alicniꝰ

epiſcopi pꝛeſbyter autdiaco/
nus in alicnius hereſis opinione
effenderit ⁊ ob hanc canſam fnerit
excomunicatus nullus epiſcopus

Aximum quoqʒ ex laico re

q ¶¶ Ania remiſſio.j.xxiij.q.iiij.eſt iniuſta in f. conma..di. xciij. perue

nit.⁊.xxxv.q.ix.loci.j.
xxj.q.ij.placuit.ſo. ibi
factũ reſpicit hic ius.
⁊ expone qð ſequitur.

r . Mota dat ideſt ã

dz dare. nam leges q
piuria puniunt ⁊c. C.
de indi.vidu.l.ij. ar.
C.vnde vi.memine⸗
rint.j.de con. di.iij.qᷓ
ris.ar. de pe. di.iij S. ſ¶
verba.⁊.c.lane.ſed ali
ud eſt impunitatis oc
caſione amplius pec⸗
cãdi cõſidentiaʒ ſüme
re.quod ibi dicit᷑.aliꝰ
ꝓ vno conceſſo reliqᷓ

ſimilia vſqueq̃qʒ con

cedere.quod hic nega
tur vel dic non dat i.
non dan debet.

86 7½ 7) Krimum r
lAlaico iſte fuez
at fact' epiſcopus nãö⸗

ſeruanis interſtitijs tẽ
poꝛuʒ in minoꝛnbus.

oꝛdinibꝰ.⁊ iõ dicit tel.

laico.ar.ſuperſiciale p

iij.contra.iio.
t ge Ab epiſcopali.j.x

vlt. inuentum.
u ¶“ Qnoquo. ideſt

nõ legitimo ſicut illo

quos genui quocun

q; thoꝛo.

x WW Dignitate. qui

ſi patronuſ labitur in

hereſim an reuerſus

recuperet ius qð baz-

bebat ar. ꝙ ſic.extra ðᷣ

xlec.qꝛ diligentia.ff.ð

in ius vo.l. z fl. ff. de
bo.liber.l.iij..ſi de⸗
poꝛtatus.io.tamẽ ſi la

ta fuiſſet ſententia coõ
tra eũ de amiſſione iu
riſpatronat amplius
non recuperat. extra

de diuoꝛ. de illa. extra
de cõuer. ↄiug.c.vit.b
V¶Kibello. . vij. q. .
Tecregaanel.dag

c.ſi qui voluerint.
3 ½%%6 Dnatü autez.

cauſarũ.colli

ge ex hoc intelligen⸗

niꝭ eius qð dici ſloletĩ

lr̃is ſalua apoſtolica
auctoꝛitate.

——

tiquas regulas.et ita

niñ expᷣmeret hoc. vi⸗

detur oↄſtitutio perpe

tua.ar. C. de penil. ſer

uus. Sʒ m gd iuriſ ſit
ſuꝑ hoc nõ.lxj.di..ex

his ommnibus.

b Aluberrimü. p

feſrio. C. de nõ
nu.pe. generaliter. . i
q.j.leguʒ.j.xx vij..j.
omnesfemine.extra ðᷣ
appella. perſonas.
cαMaculattidem.
eſt ſi fuerunt rebapti⸗

zati. ar. de: con. di. llij.

E
De

Cs

G
dennt
un ipe
Efſden
oiden
CL⸗
ſiedic⸗

Apenſa

aftei
ſus Ke
cſote.

ſolma
fillana
munläa
larime
recil
neſtſe
ienſe
Pucer
ſome
ngoin
nmlent
hco d
exrüi
N
n
Mnnr:
tco
Ugtur
Phond.
nlrſe
ise
lartcd
ſeſſta
oci,
H
ſc⸗,
Phen

in

tenmn; qui bis. :.c. eos quos vel ſi ad ſubuerſionem ſidei adheſerunt bereticis eAuguſtinus. S. .q. . quod quidam.
nf S. e. q. conuenientibus. uunReiterari. vi.S. e. q.j ventum.

—

7

Aibertũ.per hoc.c. pꝛobat io. opinionẽ ſuã. ſcilicet baptiʒatꝰ ab eo ꝗ

ecepit vltimã manus impõnẽ ep ecdleſiaʒ nihil recepit. Nos ꝗ dicimꝰ

.2 5n epiſcopus. concilio. hodie ſufficit ſolus epiſcopus. exrra ð x.

Aci ſhere. ad abolendaʒ.S.quia vero eo. ecepit vltimar
ſhan a ¶ Concllio.ð.l. di. de eo. cõtrariũ hoc intelligimus cum non oꝛdinabant in foꝛme ecleeieae.
i b Libello. . e. ſiqui Et beati. ꝛ ita cu faciat H
N voluerint. L mentionem de illo. c. ſupꝛa
R ¶ Purgatiõeʒ. ildẽ in cõmuninon? cũ recipiat:niſi bꝛi ne pꝛeſtantur: vt ſũt leuite ⁊ ceteri q·j. ventum eſt. intellligen⸗
nnun Anſ ve imonia ſuſpe ns in comum cocilio poꝛrecto ſue infra eos conſtituti. bi quamuiſ ab dumiillud ſcut iſtud de iᷣ
hig aus ſit extra de pur· fidei libello ſatiſſaciat omnibus. bereticis oꝛdinentur tamen ad ec/ Atn ubs aie,
9. 8 Ots. 6 1 £ 4 4 l.BeE. *.
Imn ( Diſtinguſt.? pꝛo⸗ cretum.ſi in aliqua hereſis opinio dinent᷑ nec fiet in eis reiteratio mu a Dare ar. quinihil ha⸗
tcnglle tinus agit ð illis que ne? fuerint nominati. Ecce qui: neris: cum. ab hereticis nihil 90, bet nihil dare poteſt ar. con
geli, diſpẽſari ſolent. bus de cauſis quedã in eccleſia to ceatur eis fuiſſe collatum. Añ craertra de elec. ſufffagane
ſinrii billa vt di lerantur que eiſdem ceſſannbꝰ pia vrbanus. ij. ſcribit petro piſtorien is. Item ar. peo nõ daio ba
R ſpenſabilia. ſeueritate vĩdicantur. quando au/ ſiepiſcopo ⁊ ruſtico abbati vallis beiĩur quod datur ab eo qui
tutn 8S N (Sinẽda ſuͦt. diſ⸗ tem toleranda ſint quando reſcca vmbꝛoſe. Denfsnenan garenire
Kiait, en na mſ⸗ da gelaſius bP apa diſtinguit dices. KRedeunntes Ab hereticis ſunt reoꝛ b Keiterari.quo ad ſpeci
ngti ar. f. de mino. pfi. xx Zuomodoin eccleſia aliqua ſint ainane Pertnz. anezelonels ſimo kacti n5 reicentiamn ng
Gneſgmec . di. deinde. tolle . . . ir epe quod male fit vel min
le b en eteropi. Eilla nonnunaud ſinen! ore non ſimoniace einſdeʒ plene.exintegro eſt agen⸗
CNoda que diſpenſari pñt. daſunt que ſit ceteroꝛũ con cònfeſſione reperimus in diaconũ dqum ſicut in latiſclatione. fl.
☚ ¶ Illa hoc deillis g ſtat integritas.nocere ſola non va oꝛdinatum ⁊ beati mnocentij pa qui ſatiſda. co.ð die. . ſi ſer
nmn n Aenſare nõ pñt. leant illa tamẽ magnopere pꝛeca be ſententia conſtat declaratum. uus.⁊ in iuramento. ff. iu
oſtem k ( Se coloꝛatiõe. bu uẽdaſũt: que recipi ſine maniſeſta quod neʒelon bereticus quem cõ/ leearan⸗guihel ſlutenn. 1i
Ncgen a ſi cẽt latro vel ebio decoloꝛationenon poſſunt. ⁊ ſi ea ſtat ab hereticis oꝛdinatum: quia inel ie E a
nli e mermaderciur. ipſaque nullo detrimento aliqdue nihile habuit: nihil dare potuit ei wbardhron. anok gn
n 6 eai ſa. ſie tiens indulgenda creduntur velre cuimanusunpaſun. ſs ignrun in pis ommbus non eſt au
* Ancoſructonem Tum vel tempoꝛum que cogit in / tanti pontiſicis anctoꝛitate firnati quid iterandum ſed quod
Enin ſi illa nullatenus.ſũt tuitus vel accelerate pꝛoniſionis 2 damaſi pape teſtimonio roboꝛa ommiſſum eſt reſtaurandũ
4 1 mutiläda que nullo excuſat reſpectus.quanto magisil ti:qui ait reiterari opoꝛtet qð ma⸗ extra de ſacra.non ite.c.vno
ſonti derimẽto ꝛc qto ma le nullatenus ſunt mutilanda que le actum eſt. daibertum ab hereti / io.male dicit io. hic euz quo
nn is nec illa ſüt mutila nec vlla neceſſitas nec eccleſiaſtii cis coꝛpoꝛe ⁊ ſpiritu digreſſuʒ atqqʒ ad reieſſentiam ſit iteruz oꝛ
n zeſt ſenſus ſicutnn ca pꝛoꝛſus extoꝛquet vtilitas. Ali; vtllitain eccleſie pꝛo viribꝰ inſudã digario cace gen Psirne
mini⸗ diſpenlabilibus non quando enim pꝛo neceſſitate vel tem ex integro eccleſe neceſſirate oꝛdinatio non erat in toum
nnipt diuder diſpenſaf ni vtilitate eccleſie mutilantur ⁊ laxů ingrnente diaconem conſtiinimꝰ rmitegro. 5. .. figs
ſer magna n tur pꝛecepta canonica. Breni quod non reiterationẽ exiſtimari Gcn nieſwe con. olaiſ.
Ginr l inolſpenſabilig nullo ter oſtendimus qui reuertentes ab cenſemus.ſed tantũ integram dia/ n nulla er de cenſi. ſceentes.
ſint modo dz iuder diſpẽ? bereſi in ſuis oꝛdimbus valeant re conij dationem. quoniam vt pꝛe/ d ¶ Diãaconem. iſte daibent⸗
mnunis lare. xriuij. di. c⸗iſ. cipivel qui non. Nunc antem que diximus.qui nihil habuit nibil da Ma foꝛmam eccleſie fuerat
ck Del.tpox. vel prr ritur de his qui ab hereticiꝭ oꝛdina re pomuit. Item damaſus papa. oꝛdinatus.vel exira foꝛmaʒ
gus aanena, pꝛo qᷓlitate tiſunt ſi ad vnitatẽ catholice ma/ e xodem eccleſie oꝛdinatus fuit a ne⸗
fnuii pſonax ⁊ actio foma tris eccleſie redierint. vtrum in oo Er illicitan manus impoſi- Selon..
, ⸗ varnata mo⸗⸗ dẽ oꝛdine iterum valeantxoꝛdina/ . tionem vulneratumcaputil e i
NR 4 eile * E. 1 i 7 4 1 . 5 „
vuniſt pop nbeſm negdn he. rI. Semel enim conſecratus yt ait iq⸗ iwiaebanur iqen ccepie cineratus caput. ideadt
hnnnui babeſ ergo biccauſan beatus greg. iterum cõſecrarinon ſe eent ehn vn Ninin Pn metem macula culpe infe⸗
nſnrn pp ijs ẽ diſpenſandũ debet. JNem. Sacramenta que neceſſe eſt medicinam adhiberſi aaoauamm.
tumpi lelicet cã vtllitatis t ab bereticisin foꝛma eccleſie mini qna infixa ſanetur macnla ideſt rei g ιMecicinam adiberi ..
m en neceſſitatis ſed nun⸗ ſtrantur ſicut ang. teſtatur. reitera terare neceſſeeſt quod legittimne reiterari. vt ita e illud intelli
elan ga er cã ꝓbabili vihge ri non debent.ne non bomini ſed actum non eſt. aut collatum mini· gatur de oꝛdinatis in foꝛma
genn tur ar.ꝙ nic. lviij.di c. ſacramento videatur iniuria fieri. me pꝛobatur. NMaz quomodo poſ ecceſte.
W j.quod ocedit alanus Sed illud gꝛeg.de his intelligi᷑̃. ſit bonoꝛem retinere.qui ab illo ac be¶Reiterare. nota banc ler
lri ahnena din⸗ qui conſecrationẽ ſacerdotalẽ vel ceperit qui poteſtatem darenõ ba ne entis Sredl
. E. ²Q?e 2 . — 5 . 4 . . — D . Z „B.E⸗ eſe
tin eg eſns bphenen epiſcopalem acceperunt qui antp buit Reirmeinnene vonn. dentum vbicacez ſunt ver⸗
Ficip dabilis aboletur ine Manus impoſitionez c ad eccleif Idem li.ix.cod.t.ad le.iul.repe ba.
D gularitaſibi preſpta 23 redenunt effectum ſue vnctionis tundarum. i egittime.ar. er hoc lo
diict⸗ pꝛomouet ð iuf coi. Accipiunt. aut ab eius adminiſtrati Imperatoꝛ theodoſius ⁊ va ꝙ ſi poteſias. tranſlata ẽ
Poteto RÆ AUel accelerate. One perpetno ceſſare inbentur. Si lerius. r in aliquem vt eligat epiſco⸗
Kaues nono emer militer illud anguſti. de eademmy ◻ Ancimns buiuſmodi viros pum ꝛ ipſe minus bonum
ſifni gunt c. ff de interro ſtica vnctione ⁊ de ſacramẽto ba⸗ Rad pꝛonincias regendas acce eligir naun paſnt iige ½
ſogin ga.ac. de etate. ptiſmatis intelligitur Sunt autem ere. qui ad bonoꝛis inſignia non R aaca e nere benn⸗
iheſt o. Mutilada. diſpe in eccleſa alij oꝛdines qui ſine ſa, ambitione vel pꝛecio ſed pꝛoba, manon lib nn debeloentt.
wule rg enne. (rannentali vnctione ſola epiſcopi te vite amplitndinis tue ſolentte mdepig aceleganter.. dus
l neceſſltate mutlange benedictione cum quadam vaſo/ ſtimonio pꝛomoneri:ita ſane:vt bi repꝛobos.⁊eſtar ad boc er
e ſuntque veroregula fum vel indumentoꝛũ diſtribnnio quibus bonoꝛes per ſedistue vel deelec in cauſisinfi an con
ſnd riter fiunt non vt.j.ix . nna. extra de of. dele. in litte⸗
nih q.j. ab excõicatis. . di iiiss. nam functus eſt officio
(xſ ſiin.l.placuit.j.vij.q.j.mutationes. ſuo. nã etiam ipſi canonici male eligendo pꝛiuatur ptate eligẽdi.extra de elec.
nft 9 ο Mecepta. quedam non omnia. . c in cũctis.: no. irj. di.ſtudio. qcqd iuris ſit nota in queſtionibus. bar.
ie HBꝛeuiter. oꝛdinibus.icilicet üli qui coactiſunt vel ignoꝛaãter. ab be k Anomodo. . xir. di. ſcm contra, ſed illud cũ auctoꝛitate ſua generaliter
umn iis oꝛdinati ſunt. ſt pꝛohibitum iſtud in eccleſia catholica conſirmatum.nã pꝛo nõ dato habe
e 1 E Eumn in eo oꝛdine.⁊ dic ꝙ non ſi in fonna eccleſie oꝛdinatiſunt ex ur ertn⸗ de uremnic e Mquis cau.l.quotiens.ar. contra extra de
en⸗ apoſta. ex litteris. nec bene ſoluit hic gratianus. Niurepa. conſultationibus. s .
CNVt ait beams gre. . di. lxviij. c.f. . Encimus. lex eſt canoniʒata nõ ambitione. . e. q/j nullus itaqz.

aC Qel wite loquitur pꝛefecto.

b¶Jurati. rxxiij. di. qᷓ. .viij.q.iij.artaldus.⁊.c.talia. ôòôùMẽ
((E Soꝛtiendis. dignitates enim non debent venales eſſe. ſicut nec matrimo.
nia. ff. de dona. inter vi. 7 vxo. l.⸗t.
d oſtmodum. S.j.q.j.eos qui.ẽ.di.xlvj.ſicut non ſuo. —

¶ Per ſe. extra de pecul.
cderi.inquirendũ.extra ð ſẽ.
excom. mulieres.
fCuiuſqʒ.ſed videtur cõ
tra. ff. de poll. l. j. ſed aliud
eſt publice pꝛomittere aliqd
reipublice. aliud occulte ali
cui vt eins ſuffragio pꝛo mo
g alarijs. . xxiij. q.j. mi
Wre. S, valer , .nõ ſatis
lioon.
b Ar bitremur. ar. pꝛo teſ.
peeſumenduʒ eſt ꝙ nolit de
ierare.extra de teſti.cum tu.

ſili. ⁊ dicit canõ., quos ſcimꝰ2

nolle periurare ⁊c.ij.q.v. ſi
mala fama ſi licet pꝛeſuma
tur eſt tamen nota dignum
wlex. non ſtat huic pꝛeſum
prtioni. immo ſubijcit penaʒ
in deieratione.j.e.ibi qua⸗
drupli 7.
ic Nublicum. j. vj. q. j. F.
ke. Conuictus. na poſt de⸗
poõſit adminiſtrationẽ debʒ
eẽòpꝛeſens per.l. dies. C. vt
oñmnes iudices tam ciui. qᷓ;
mili.l..?⁊ cõuenitur ſub epiſ
copo loci.in autẽ.vt iudi.ſi⸗
ne quoquo ſuf.S.neceſſitate
coll.vj.ſed ex contractu non
põt iudex cõueniri poſt de⸗
poſitam adminiſtrationẽ ſi
contractuʒ aliquem fecit no
mine ciuitatiſ.vt. ff. de admi
niſtra. reruʒ ad ciui.perti,cu
ratoꝛes.S.in euʒ ⁊.ff.ð euic.
illud.S.j.ſed pꝛocuratoꝛ ne⸗
gocioꝛum bene conuenitur
poſt depoſitũ officium. vt. fl
de pꝛocu. pꝛocuratoꝛ. b.
lf⸗ Aet. ab erteris i. lai
Qccis.qui extra eccleſiã
Hhabent hanc po:eſtatem. vt
BS.di.x vij.nec licuit.j.xxiij.q.
v. pꝛinceps io.
m Wio nihilo. hoc in de
teſtationem huius ſceleris
dDieitur. S. di. xc.neqʒ.ꝛ. S. e.
q.j. cito.j.xxxij.q.vij.quid ĩ
omnibus ⁊.c.non ſoluʒ. ex
tra de fi. tant.
nReputantur. hoc dicit
deteſtationẽ crimis ⁊ ad ter
roꝛem ſicut illud.omnis pec

catoꝛ ⁊c. extra de ſimo. tanta

vel eſt grauius quia faciliuſ
dicitur hoc crimẽ committi

noſtram fuerint electionem cõmif

ſi iurati'inter geſta depꝛomãt. ſe ꝓ
adminiſtrationibus ſoꝛtiendis ne
qʒ dediſſe quippiam neqʒ daturo⸗
vnquam poſtmodum ſoꝛe ſiueꝑ
ſet ſiue per interpoſitam perſonaʒ
in fraudem legis ſacramentiqʒ aut
donationis vẽditioniſue titulõ aut
velamento cniuſqʒ contractus⁊
ob boc exceptis ſalarijs nihil peni
tus tam in adminiſtranoõe poſitos
quam poſt de poſitum officium ꝓ
aliquo pꝛeſtito beneſicio tempoꝛe
adminiſtrationis quam gratuito
merueruni aeceptuꝛos.⁊ licet ne/⸗
minem diuinitimoꝛis contemnen

do iureiurando arbꝛitremur; im/

memoꝛem. vt ſaluti pꝛopꝛie vlluʒ

commodum anteponãt:tamẽ vt

ad ſalutistimoꝛeʒ ex neceſſitate pe

riculi ſubingetur. ſiquis auſus fue/

rit pꝛebita ſacramenta negligere.
non tantummodo aduerſus acci⸗
pientem.ſed etiam adnerſus dan/
tem accuſandicunctis tanquaʒ pu
