nocare cõſenſum ſuum. ff.
quoꝛuʒ le..ji.S.ſi alter.cõtra
rium no.S.lxiij.di.qᷓto.
Contemptis.i.omiſſis.
de mino. ſi iuder. xj. q. iij.
qui reſſtit.nã neminẽ debe
mus cõtemnere.
Plurimoꝛũ.regulare eſt

t

ab omni = ↄſtitui qð ſi aut hoc

pꝛo neceſſitate aut ꝓ longinquitate
itineris difficilefuerit:ex oibus tres
eligant᷑:vt omniũ pꝛeſentiũ vel ab/⸗
ſentiuz ſubſcriptiones teneant᷑:⁊ ſic

poſtea oꝛdinatio fiat. Hmus aut
rei ptãs in omni ꝓuincia ad metro⸗

politanũ pertinet epᷣm.
Item ex cõci.niceno.
Mõ erit epᷣs:ꝗ pꝛeter metropolita⸗
m cõſcienriaʒ ftuerit oꝛdinatus.

1T Lud generaliter eſt clarũ:qdð ſi

quis pꝛeter ſententiã vel ↄſciẽ:
tiaʒ metropolitani fuerit factꝰ epᷣs:
hunc magna ſynodus diffiniuit epᷣʒ
eſſe nõ opoꝛtere. Si. lxv.
Ompꝛouincialiũ epiſco

c puʒz vniuerſaliter deſide⸗

ratur cõſenſus in oꝛdina/
tione epiſcopiiqð ſi aliqui
animoſitate ducti ↄtradicere volue
rint obtineat ſententa plurimoꝛuʒ.
Unde in niceno cõci.
Si ceteris conſentienubus oꝛdina/
tioni epiſcopoꝛuʒ duo vel tres ↄtra
dicant:obtineat ſnia plurimoꝛuʒz.
S Ane ſi cõmuni oĩnʒ oſenſu ra⸗
tionabiliter ꝓbato ſecũdũ ec/
cleſiaſticã regulã duo vel tres ani⸗

moſitate ducti ꝑ cõtentionẽ cõtra⸗

dicantPobtineat plurimoꝛũ ſentẽtia
ſacerdotũ. Itẽ ex cõci.marti.pa.
Qe eodem.

D On debet oꝛdinari epiſcopus

abſqʒ oſilio ⁊ pꝛeſentia metro
politani epi:adeſſe aũt opoꝛtet oẽs
qui ſunt i ꝓuincia ſacerdotes:quos
per ſuꝗ epiſtolã debet metropolita
nus cõuocare.⁊ ſi quideʒ omnes cõ
currant bene eſt.ſi autẽ hoc difficile
fuerit plures opoꝛtet cõcurrere:qui
autẽ nõ cõneniunt pꝛeſentiã ſui per
epiſtolas ſuas faciant:⁊ ſic ommiuʒ
ſacto cõſenſu oꝛdinationeʒ epiſcopi
ſieri opoꝛtet.ſi auteʒ aliter pᷣterquã
a nobis terminatũ eſt merit factuʒ:
taleʒ oꝛdin ationẽ nihilvalere decer
nimus.Si autẽ ſecũdũ canones oꝛ/
dinatio epiſcopifuerit facta:⁊ aligꝗs
cũ ſua malicia in aliquo cõtradixe⸗
rii:plurimoꝛũ cõſenſus obtineat.
Item in cõoci.antioceno.
De eodem. ..
S Piſcopus nõ eſt oꝛdinãdus
ſine cõſilio ⁊ pꝛeſentia metro/
politani epiſcopi. cui meliꝰ erit ſi ex
omnmi ꝓnincia cõgregent᷑ epi:quod
ſi ſeri nõ põt.hiꝗ adẽſſe nõ poſſunt
pꝛopꝛis lr̃is cõſenſuʒ ſunʒ deſignẽt
⁊ tunc demũ poſt plurimoꝛuʒ epo/

ꝙ pꝛeiudicet cõſenſus maioꝛis partis.vt hic dicit
niſi in caſu.vt extra de reſcrip.paſtoꝛalis.⁊ in cauſa patronoꝛuʒ vt extra de iure

„„„

pa.quoniã.⁊ cuʒ eraminetur cauſa criminalis epiſcopi.vt.vj.q.iiij.c.j.ꝛ.ij.⁊ ĩ re
cõmuni.vt.ff.cõi.di.ſabinus.⁊ in iudicibus delegatis a pꝛincipe.vt.C. de ap.in

oferendis. in cauſa liberali.vt. C. de cõi ſer. ma.l.j.S.ij.?⁊ dum gꝗs plus iuris

habet in re.vt. C.de dona.ſancimus.S.ne autẽ.tẽ dum quis facti hoc ꝙ reli

x Iquis.nõ fuerit.vbi.n.vult metro

lxv.

gio requirit vel natura rei.vt inſti.de rerũ diui.S.religioſum.

k¶Si aũt epiſcopũ.exquo ergo pꝛimatẽ habet archiepiſcop ſemp cõ

ſulat eũ ſup cõſecratione epiſcopi.i ſi pꝛimas foꝛte nõvult cõſentire. dit
h.cuʒ ſuperioꝛe eſſe agendu.arg.viij.q.iij.artaldus.vel foꝛie extũc archi
epiſcopus poterit cõſecrare. In ↄſrmatione aũt ſaciẽda nõ dico pꝛima

rnʒ ſiue per pꝛeſentiaʒ ſiue per lr̃as
cõſenſuʒ ſententia cõſona oꝛdinetur
qð ſi aliter quaʒ ſtatutuʒ eſt fiat:ni:
hil valere huiuſmodi oꝛdinationeʒ
ſciat.Sivero etiã ſecundũ diffinita⸗
regulas oꝛdinatio celebꝛetur.cõtra
dicant aũt aliqui.ꝓpter pꝛopꝛias⁊
domeſticas ſimultates:his cõtem/
ptisſententia de eo obtineat pluri/
moꝛuʒ. Si auteʒ ꝓnincia pima
teʒ habere cõſtiterit:nec etiã metro
politano abſqʒ cõſcientia eiꝰ epᷣmꝰ
cõſecrare licebit. .
Ande leo papa anaſtaſio ep̃o.
Abſqʒ pꝛimatis ↄſenſu metropoln
tanus epiſcopuʒ non oꝛdinet.
Epſona auteʒ oſecrandi epi/
ſopia de cleri plebiſqʒ ↄſenſu
metropolitanus epiſcopꝰ ad frater
nitateʒ tuaʒ referat quodqʒ ĩ ꝓuin
cia bene placuit ſcire te faciat:vt oꝛ
dinẽ rite celebꝛãduʒ tua quoqʒ ↄfir
met auctoꝛitas:qͥ rectis diſpoſitio⸗
nibus nihil moꝛe ꝰ* aut difficultatis
debebit afferre:ne gregibus dñi diu
deſit cura paſtoꝛũ. Itẽ ex ↄcilio.
cartha.iiij. Be eodem.
Lacet omnibꝰ:vt inconſulto
pumate cniuſlibet ꝓnincie tã
facile nemo pꝛeſumat:lʒ cuʒ multi⸗
in quocũqʒ loco ſine eiusvt dictuʒ
eſt pꝛecepto:epiſcopuʒ oꝛdinare:ſᷣ
aũt neceſſitas fuerit:cres epucopij

quocũqʒ loco ſint cuʒ pꝛimatis pꝛe

cepto oꝛdinare debent epiſcopum
Itez ex ↄci.niceno.
Amecniqʒ eccleſie ꝓpꝛius honoꝛob
ſernetrnx.
Os antiquus ꝑduretin egy/
pto vel lybia ⁊ pentapoli vt
alexãdrinus epiſcopus hoꝛnʒ oĩuz
habeant ptateʒ:quoniã ꝗdeʒ ⁊ ro⸗
mano epiſcopo parilis mos:ſimi
liter autẽ apud antiochiã ⁊ ceteras
ꝓuincias honoꝛſuus vnicuiqʒ vᷣuet
eccleſie’. Nẽ ex eodẽ.e eogez

C Aoniã mos antiquꝰ obtinnit

et vetnuſta traditio.vt beliei.
hieroſolimoꝛuʒ epiſcopo honoꝛ de
feratur:habeat ↄſequenter honoꝛẽ
manente tñ metropolitane ciuita/
tis honoꝛe ꝓpꝛio. Qui vero a cõ
pꝛonincialibnsſuis cuʒ metropoli:
tani licentia fuerit oꝛdinatus.iĩfra cõ
ſtituta tẽpoꝛa eius ſe repꝛeſentet cõi
ſpectibus. Ande in terraconẽ cõ.
legitur. Herode;
BG Ias in metropolitana cinita/
te epiſcopus nõ fueritoꝛdma/
tus:poſteaquã ſuſcepta bñdictõe ꝑ

cra ciuitas ſalomonis.

teʒ cõſulendũ.qꝛ non
inuenio expꝛeſſum.
nec pꝛimas conſulat
papã ſuꝑ cõſecratiõe

ſui ſuff raganei.vi. ar

gu. xiij.dil.cũ longe.
alias nulla vel modi
ca eſſet auctoꝛitas pꝛi
matis.qd iuris pꝛias

habet dixi. S. xviij.

di. cj. ꝛc.
E pſona.fra⸗
ternitateʒ tuazs

anaſtaſij priarche cõ

ſirmet.j.x vj.qðe.vij.
nullus omnino.
m C Moꝛe. ſic. ij. q.
j. ſic. ⁊ extra de ſent. ⁊

re iu.iurgantiuʒ imo

⁊ vbi pena eſt impo⸗
nenda nulla moꝛa dʒ
interuenire de pe. di.
j.adã.arg.cõtra.xj.q.
iiij.cuʒ apud negocia
ergo cũ celeritate ex⸗
pedienda ſunt.

n Lacet. in qu-

cũq;.dũ tamẽ
hone ſo.naʒ dicit lex
ꝙ cũ dicitur quidam
ſunt alijs pꝛeferendi.
intelligendũ ẽ ſi ſint
honeſti.ff.ð mu.⁊ ho
no.vt gradatiʒ.ff. de
recep.ſi cuʒ dies.S.ar
biter.
o.Siauts neceſfi⸗
tas.i.ſi archiepiſcopꝰ
non eſt in pꝛouincia.
p Ds antiquꝰ.
arg pꝛo cöſue
tudine ſuanda vt.ix.
queſtione.iij. conque
ſtus
q Et pentapoliʒz re
oeſt.
Fr ¶ ¶ arilis.i.ſimi⸗
lis in quibuſdã quia
vterqʒ deponit epiſco
pos vel dic romano.
i.conſtantinopoli.ſic
ponitur.xxiiij.qde.ij.

ſane ꝓfertur.h̊ enim

ſub eſt pape ſiẽ alie.
vt.ix.qde.iij.cuncta.⁊
xxiij.queſtio.j.quo⸗
tiens. .
8CEccleſie. . diſti.
Ar ee⸗ ven
t oniaʒ. vt he⸗
— lie.vocata eſt ci
nitas hieroſolimita.
ab helio queſtoꝛe q̃ſi
tum ciuitatis muta⸗
uit cum pꝛimo dicta
fuit ſalem poſtea ie⸗
bus.poſtea ſalomo⸗
nia a ſalomone.inde
dicta eſt hieruſalez a
hieriõ quod eſt ſacra
⁊ ſalomon/quaſi ſa⸗

u¶ Manente. vt non minuatur ab eo.electio enim epiſcopoꝛum adſo

lum metropolitanum eſt referenda.ſed conſecratio non deber fieri ſine

noticia pꝛimatis.

epiſcopus.vt. lj.di. qui in aliquo.

politanus. ibi oꝛdinandus eſt

C
cus
ſaͤlt
nrt
rtĩ
.
ſ
ſno
bit
ſde
ſidi
Güm
niun

ſn

ler
ſ⸗
ſoͤt

ſenſcien⸗
ofunino⸗
borſtit
Imadeha⸗
Egennmzn
end Cine⸗
Uulameng
ennedegn
lgcrini⸗
Apucſegan
icclninen
haſun.
Luutine
cicgz dütni
onizdan
Cctwrqricn

iniſet
anchienſ
tnn wuer
Oomntgt⸗
Ag pochſe

ftunct.

hneiicnge

1dicroneno⸗
hmnopriſ
miicden
ſe henmn
Pheſtin
Neliontu
eftoſtu

lefſni

le.
gonipnrbe
eoanct
irnlint,
vaini
imnenmnn
ntp
1
nlu
–
ianſten
hod Ennt
naui⸗

. Impletis. ſic ergo eps cõſecratus pꝛeter cõſcientiam metropolitani

Di. Axvf. lxvij. 7 .lxviij.

eius cõſpectui dʒ pꝛeſentari.j.ires mẽſes.vt.S.di.lxiij.cũ longe.ſʒ oꝛdi⸗
nati a papa debent ſe pꝛeſentare cõſpectuieꝰſingulis annis.xciij.diſti.

iuxta ſanctoꝛum.

b ¶Buobus. S, di. lxiij.cũ longe cõtra ſes notius cõſonat qꝛ ibi ⁊ hic,j.

tertiũ mẽleʒ hoc facit

c . Er ſi innrmirate.
ſi. S. diſtl. x viij. epᷣs ad

ſynodum. v. q.iij.cj.
vbi de hoc tractaui.⁊

ff. de leg. j. ſi grege. §.

ſi.idẽ eſi in aliis unpe
dimentis.⁊ hoc po⸗
nitur gfa exẽpli.

d ☚ foꝛte. boc. c.
emper ad boc

cõſueuit iduci.ꝙ vni

uerſitas ſtet in vno. 7
ff.qð cniuſq; vniuer.

l.ſicut imo potius in

cõtrarius põt induci.
eũ iſte ſolus nõ poſſit

id qð vniurſitas po

tuit vnde dico ꝙ vni

uerſitas perijt cũ re⸗
digitur advnũ ciput
arg. fl. de leg. j. ſi gre
ge. vnde ſatis dici põt
ꝙ ſi oẽs delinquent
in eligẽdo pꝛeter vnũ
ülle ſolus non põt
eligere cũ non cõſiſtit
in eo ius vniuerſita⸗
tis.io.qð credo falſuʒ
vt. ff. qg cuiuſq; vni⸗
er.ficut mumicipiũ.
in fi.⁊ er de elect. bo⸗
ne memoꝛie. vnde di
co v ſi omnes peccẽt
pꝛeter vnũ.ꝙ ille ſo⸗
lus põt eligere ꝑ iu⸗
ra ſuperius poſita.b.
ſed ꝗs dabit iſtis epis
expẽſas.eccleſia que
vacat.ar.iiij.q.iij.vẽ⸗

turis.⁊.x.q.iij. cauen

duʒ.⁊.xij.q.ij. charita

teʒ.ſi eſt enuis comẽ

dãt de ſuo.⁊ e᷑ devi.
⁊ hõe.cle.cũ ab omni
e . LCoõuocet. ſed nũ
quid tenentur ille cõ

uenire ad couocatio

nez üllius. tenẽtur g⸗
deʒ ⁊ miſi venirẽt pec/⸗
carent.arg.xj.qõe.j.
ſicut eniʒ.arg.diſt. xc.
pꝛecipimꝰ ⁊ debẽt tũc

cogi ab ipſoꝝ pꝛelato

vel papa. h. dic. ꝙ ab
iſto cõpelli pñt aucto

ritate huius canonis

nã quandoqʒ par in

arez habet imperiũ. vt

metropolitani lr̃as honoꝛem fuerit

adeptus epᷣi id optimũ eſſe decerni⸗
mus vt poſt modũ ſtatuto tẽpoꝛe.i.
impletisouobꝰ mẽſibus ſe metro
politani ſui pꝛeſente aſpectibus:vt

ab illo momitis eccleſiaſticis inſtru/

ctus pleniꝰ qnid obſeruare debeat

recognoſcat qð ſi ſoꝛe boc implere
neglexerit in ſynodo increpatꝰ afra

tribus coꝛrigatur:⁊ ſi foꝛte infirmi /

tate aliqᷓ ne boc impleat fuerit im⸗
peditus:hoc ſuis luteris metropo/⸗
litano indicare ꝓcuret. Mis an⸗/
cioꝛitatibus datur intelligi: quod
epiſcopi a compꝛouincialibus ſuis
debeant oꝛdmari. Sed querit᷑ ſi in
ꝓuincia plurimi epᷣi fuerint ⁊ conti⸗
gerit foꝛie vnũ remanere epiſcopũ
ad fieri debeat:ille qꝛſolus eſt oꝛdi
nare nõ poteſt epᷣm cõpꝛouinciales
eniʒ nõ habet cũ gbus epᷣm cõſecra
re valeat:cum ergo talis neceſſitas
fuerit:qd faciẽdũ ſit:in ſardicenſi cõ
cilio dimmit:in quo ſic ſtatutũ legit᷑
Si fone vnus tantuʒzin ꝓnincia re⸗
manſerit epᷣs:ad ↄſecrationẽ epiſco
pi de vicina ꝓuincia cõnocentur.
S3 foꝛte in pꝛonincia vnnʒz tã⸗
tnʒ cõtigerit remanere epiſco/
pum fuperſtes epᷣs cõuocetepos vi

cine ꝓuincie ⁊ cuʒ eis oꝛdinet com/

pꝛouinciales ſibi epᷣos:qð ſi facere
neglexerit populi cõueniant epos
ꝓnincie vicine:⁊ illi pꝛꝰ cõmoueãt
epᷣm ꝗ in eadeʒ pꝛouincia cõmoꝛat᷑
oſtendant quomodo popnii pe/
tant ſibi rectoꝛez ⁊ doceant iuſtum
eſſe vt veniat ipſe ⁊ cum eis oꝛdinet
epᷣm:⁊ ſi lris ↄuentus tacnerit ⁊ diſ
ſimulaueritc mibilqʒ reſcripſerit:tũc
ſatiſfaciendũ eſt populis:vt conue⸗
niant ex vicina ꝓuincia epᷣm oꝛdi
nent. Di.lxvj.
Rchiepᷣs autẽ ab omni/
9 bnus ſue ꝓnincie epis de /
bet oꝛdinari.
nicius papa aat.
Ab omnib“ ſuffraganeis ſuis archi
epiſcopus oꝛdinetur.

3,. vj. placuit. 2.vj.ꝗ.iiij.c.ij.
TCõuoceiĩ.arg.ꝙ vacqte eccleſa derici poſſunt vicinos epᷣos cõno⸗

₰

care.vt.vij.q.j.pontiſices.
f: C Negęcxerit.arg. ꝙ ſi ſubditi negligunt facere que debẽt. ea debeãt
ſuppleri a maioꝛi vel per ſe vel ꝑ aliu.⁊ ecõuerſo.arg.ix.q.iij.cũ ſimꝰ.ar.
lxxxix.di.volumus.viij.q.iij.artaldus.
g ¶ Populi.large ſumitur bic populus.qꝛ cã cõis eſt.⁊ ita nõ ẽ cõtra.

ix.q.iij. cum ſimus.

bTacuerit.Hic tacẽs pꝛo cõtumace habetur.alibi ꝓ fugiente.vt. xliij.
di.fit rectoꝛ.alibi pꝛo cõtradicente.vt.ff.de ꝓcu.ſilius.S.inuitis.lxxxvj.
di. tanta alibi pꝛo cõſenſu. liuj.di.ſi ſeruus.ff.de interro.act.de etate.S.ꝗ
tacuit.alibi pꝛo neutro.ff. de re.iu.quitacet.

i Rchiepiſcopus. Hic depingitur.lx vj.di.in qua oñdit magi

p ſter duo. lſ.qui debeãt intereſſe in cõſecratione metropolita⸗
ni. qꝛ omnes ſuffraganei ⁊ ꝙ nullus debeat cõſecrari in epi
ſcopuʒ a paucioꝛibus qꝙᷓ; a tribus.dicit ergo.h.hic referre in
ter cõſecrationẽ epiſcopi ⁊ archiepi.qꝛ in cõſecratione archiepᷣi oẽs epi⸗
ſcopi intererũt nin eſſet vrgẽtifima neceſſitas.in cõſecratione epi etiã ſi
nõ ſit grauis dũ tñ aliqua ſit neceſſitas.ſufficit ꝑlẽas cõſentire.

Ande an

1
lʒ. C. de auẽ.pꝛeſtã.l.vlti.ꝛ.liiij.di.c.j.
m Irrita. quo ad officij executionem.

A Rchiepiſcopus ab omnibus:
ſue ꝓuincie epis oꝛdinetur hoc

autem hoc de archiepiſcopioꝛdina

tione pꝛeceptnuʒ eſt vt omnes ſuffra
ganei eũ oꝛdinent nullatenus liceat
immntari:qꝛ ille qui preeſt:ab om/
nibus epᷣis quibus pꝛeeſt debet cõ/
ſtitui. Sin anteʒ aliter pꝛeſumptum
fuerit viribus carere nõ dubium eſt
gꝗa irrua“ erit ſecus acta oꝛdinatio

epi. Be epis nõ oꝛdinãdis a pau

cioꝛibns quã a tribus epᷣis anacle/
tus ſcribit dicens.
Drrorladenel pꝛi
EKmus archiepᷣs beatus iacobꝰ
qni inſtus dicebat᷑:⁊ ſecundũ carnẽ
frater domini nũcupatus eſt:a pe/
tro iacobo ⁊ iohãne apoſtolis ẽ oꝛ

dinatus:ſucceſſoꝛibus autẽ ſuis foꝛ

mam dantibus videlicet vt minns
quã a tribus epis reliquiſqʒ omni
bus aſſenſuʒ pꝛebentibꝰnullatenus
eps oꝛdinetur ⁊ cõmuni voto oꝛdi
natio celebretur.
Bi. lxvij.
Reſ byteri vero ⁊ coꝛepi
ſcopi ab vno epᷣo oꝛdina
ri poſſunt. Ande ana/
cletus.

Sacerdotes ab vno epᷣo poſſuntoꝛ

dinari.

REliani ſacerdotes a pꝛopꝛio

oꝛdinentur epiſcopo:ita vt ci⸗
nes ⁊ alijſacerdotes aſſenſum pꝛe/
beant ⁊ ieiunantes oꝛdinauoneʒ ce
lebꝛent:ſimiliter ⁊ diaconi oꝛdinen
tur. Ceteroꝛuʒ auteʒ graduuʒz diſtri

butioni trinʒ veracium teſtimomũ

cũ epicopi appꝛobatione ſufficere
poteſt. Item in hiſpalenſi ↄcilio
legitur. De eodem.
O Piſcopus ſacerdotibus ac
miniſtris ſolus honoꝛeʒ dare
põt:ſolꝰ auferre nõ põt. Si.lxvilj.
Meriturꝰde illis q oꝛdinã

tur ab his:quos nõ con⸗/

ſtat ſuiſſe epos:an ſint ie
rum cõſecrandi an non:
qð vero cõſecrandiſint nõ ꝓbat᷑ au

lviij
KRchiepᷣs.ar. q ſi eligec abbas alicuius monaſterij ꝗ pꝛeeſt alijs monaſte⸗

rijs oẽs abbates illoꝝ monaſterioꝝ debent ſentire ⁊ electioni intereſſe.
D omnibus.arg.qð omnes tangit ab omnib dʒ appꝛobari. vt. viij. q..

n ¶ Beepilſcopis. ᷓᷓ tribus.

ſiz quare tres epiſcopi debẽt
intereſſe.qꝛ in tribus eſt fidei
fundamentũ.quaʒ puris et
ſimplicibus ver bis ↄfueri te

nentur. xxiij. dſtin.qui epᷣs.X

xxuij.di.quãdo.
0* „ Mꝛro. archiepiſcopꝰ.
8. xxj. vi. ceros cõtra
ſed matthias fuit pꝛius oꝛdi
natus in cldricuʒ. iſte pꝛimꝰ
in archiepiſcopuʒ.

p . Muncupatus. qꝛ filia⸗⸗

fuit ſoꝛoꝛis matris dnivel qꝛ
fuit ei ſimilis pꝛoꝛſus in pio
na.vel qꝛ mater fuit ſilia fra
tris ioſeph ꝗ putabatur pa
ter domim.
q Oꝛdinatus.i.ad certi loci
adminiſtrationẽ electus.vel
oꝛdinatus fimpliciter.ſj nõ⸗
ne omnes apoſtoli erat epi.
videtur ꝙ ſic.qꝛ petro pᷣmo
fuit datus pontificatꝰ.⁊ oẽs
alij fuerunt pari ptãte pꝛedi
ti. vt.xxj.di.in nouo. Itẽ epi
ſcopi ſucceſſerũt in loco apo
ſtoloꝛũ.vt.lx viij.di.quoꝛuʒ.

ergo apoſtoli fuerũt epiſcopi
itẽ legitur de iuda.ꝙ epiſco⸗
patũ eiꝰ accipiat alter.ad hoc

dicũt quida ꝙ oẽs apli erat
ſimplices ſacerdotes.⁊ tamẽ

cõſecrare poterant.naʒ moy
ſes ſimplex ſacerdos erat.et

tamẽ còſecrauit narõ.vt. xxj.
diſti. S..nec tunc differentia

erat inter epiſeopu ⁊ ſacefſfdo

tem. vt.xcv.dil.olim. vel dic
ꝙ tantũ viſibili vnctione hi
tres cõſecrauerunt eum.ſed
pꝛius erat inuiñbiliter vnctꝰ
a dño.vel dic ꝙ nõ oꝛdma⸗
uerunt eü ſed tantũ foꝛmaʒ

oꝛdinandi alijs onderunt.vł
dic ꝙ nõ in epiſcopũ h̊ in ax

chiepiſcopũ eũ oꝛdinauerũt
vel dic oꝛainauerũt.i.intro⸗
niʒauerũt eũ ad adminiſtra
tioneʒ certi loci.pꝛius.n.erat

epiſcopus ſine titulo.
r. Reli byteri.hᷣ de
p pingit. x vij. dil.
oñſo ꝙ epiſcopꝰ
nõ põt oꝛdinari

niſia pluribꝰ.ondit h ꝙ reli

qui ſacerdotes ⁊ clerici oꝛdi⸗

nari poſſunt abvno ſolo epi

ſcopo.in oꝛdinatione tñ ſacerdotũ ⁊ diaconoꝛũ alij ſacerdotes ⁊ ciues aſſenſum
debent pꝛeſtare.in reliquoꝝ oꝛdinatione ſufficit teſtimoniũ trium.
S Eliqui. reliqui vt ciues quibus debent pꝛeeſſe.
t Sacerdotes.quibus dʒ aſſociari.vel de quoꝝ collegio eſt. vel de cle
ricis maioris eccleſie dicit.ſine quox cõſenſu epiſcopus cdlericos oꝛdinare non

debet. vt dixi. xxiiij.di.epiſcopus.

u¶ NJeiunãtes.tã oꝛdinãtes qᷓ; oꝛdinati.vt.j.de cõ.di.v.vt epi.j.diſt.lxxv.qð a

panibus. .

xeDiaconi. nã eccleſie pᷣcipue ↄmittũtur pſ byteris ⁊ diaconibꝰ xij.q.ij.diacõi
v¶Trii.j.j.q.j.placuit vt de oꝛdinatione.ver.multox.cõtra.ſed ibi multi pnt
dicilttres. inſii.de iure perſonaruʒ.S.vlti.S.di.xxiij.epiſcopus.cõtra.S.d.l.xxuj.
lectoꝛ.cõtra.ſed hoc de notis inte ligitur.illud de ignotis.vel hic cũ occulite oꝛ

dinat ⁊ ſine ſolemnitate.illud cum publice ⁊c.

3 Piſcopus ⁊c̃.ſolus.i.ſine alijs cpiſcopis põt oꝛdinare aliquos.ſed ſine
alijs epucopis nõ poteſt deponere.vt.xv.q.vij.felix.nõ aũt excludutur
derici.quia nec ſine illis poteſt beneſcia cõferre,. mii habeat ex cõſuetudine.vt
extra de his que fi.a maio.par.ca.ea noſcitur.
Auferre.j.xj.q.iuijj.ep.ſcopus.⁊. v.q.vij.c.vlti.

bb g O◻

eritur. Mic depingitur.lx viii.diſti.in qua magiſter Ree quid

¹)

iuris ſit de clerici di. rvil.
uris ſit de dericis qui oꝛdinãtur ab eis quos nõ cöͤſtat eſſe epᷣ
tia fit inter epos ⁊ coꝛepᷣos.⁊ qua quos no coͤſtat eſſe epᷣos. qᷓ difffren“ terioꝛ ⁊ ſicut ſecũda manumiſſio nihil: 5
. am creſe unt in be⸗ rolotcen. ꝛepi receſſerũt ab aula dñi.quarto oñdit Eikeliern Keagernetdarbiſttani adijcitme. vt. C. de manum. CN
. cut hoc.c.nõ facit ad. raeianf. a . g EE a opinio verioꝛ eſt. . ft
J Barnnarldns laateſtrn⸗ ni.qꝛ hocc.loquitur de illis ꝗ ſunt 3 GNAWis d iuris ſit de bac mã notaui. de cõſe. diſ. eccleli9s. e⸗ ſ
ter male inductur. qa nullo pos. ? illud cõtra.qð ſequitur. ſimili tur debitũ Ganine ſenita oena diri. ctii in ecclelia vir rrar e. heng.
mo eit cöͤtrarii:.ia ſu⸗ re.ſed male.arg.ff.de ſol.qð dicimus. tene uitin
cialis argumẽtio magiſtri i T pn
b ¶ Coõſecratus.j.q.j.ſi ꝗs ctoꝛitate grego.ꝗ ſcribens iohãni de alii opter eag ac dn
cöfugertt. contrr 1 10. ge uennatiarchiepiſcopo ait. na mine ſecriug pollute:qꝛ ficut infan- K ünl caliz decoͤ. .
daibertũ.cõtra.ibi dr ꝙ oꝛ⸗ Semel ↄſecratus iteruʒ conſe qualicuqa; ſacerdote i noie patris & Intel Bag ree E
conſecrani ⁊ filij z ſpir P Inter epos. tres .
dinatus male vel baptiʒzat⸗ non debet. filij ⁊ piritu ſancti ſemel baptiʒa / bomi dfias lerepi⸗ mions
iterũ oꝛdinatur. ſed illud ve⸗ Icut ſemel baptizatus iteru tus nõ debet iterũ baptizari:ita nec ſcopos ? coꝛep ⸗ het
nzerlerna foꝛmã eccleſie aptizari nõ dzʒ: ſic ⁊ ſemel ray locus deo dedicatus eſt iteruʒ cõſe aut coꝛepi alia be⸗ dunk
Warſerusr wechwilgeg⸗ ſecratus iterũ cõſecrari nõ poͤti rrteno norg pter eas canſas quag bapatſup pi by. n5 nai,
.B Llchr. ver ſi.ere. auomogd. quis cũ leui culpa ad ſacerdotiũ ve uneretriiti⸗ nmauline: tame ig? 16 doeuntg f 12
az veniali.arg. rxv. di Scri grego. netur. Cotraide gante g coꝛepi cutur iegbe go ert⸗ hei
minis alij H grego. teſtat ſcribens cuidã epo 35 ſcopos autẽ hec eſt differẽtia:quod antal egbgs exl⸗ ud
eunte tamẽ non pmanente. Hẽ pꝛeſ vyteris q oꝛdinant ab eis epᷣi non mi in ciuitatibus:coꝛepᷣi et ep̃i 4 cis ſietii ſpi⸗ er
nã peccauitſei penituit. ſed quos cõſtat epos non ſuiſſe. in vicis oꝛdinari poſſunt:epiſoꝛma Kmaon⸗ entt giid
20moner. acoõtra π cogniii fuerint viri illi ꝗ . aticias“ pacificas dare daticie ſiue pacifce di diffa
xit.cũ qua ꝓmotus eſt de q nantur j iilia oꝛdi/ lent:epi ius cõſe ⸗ wank van.
hic logtur. tu dic ꝙ. 7 dubiuz eſt eos epos fuiſſe 3 õſecrandi habent:coꝛ/ cunt᷑ q dant᷑ viatol. N.
nas anbs rKleemng onis vnr i zeit oroe i red amene sa deceteg e E aercel ehad 0
nente monali daͤ ffi eun de terin viriqz catboltciſint ripſi pibp dlicnon autez iacerdotale, bene, udtichegenidt wo⸗ gi
t buinſméi culpis ollige er ceſent ſckio xpᷣi dei ſancta lege bis aſenae valentpreſtare. De Ecitales dare vote⸗ ke
vnizem oeorfaot. edoctl ab epiſcopo ſuo benedictio itaſeri-leo eps omnibs epii. Tit alud no atdod ckre
ee en ee elterains ſuſcipiant ? cõſe⸗ abn⸗ coꝛepiſcopi ab epiſcopis ſolus carvr deioſ. Jinl
le.diſt. . rel atu ſed bicnö crenturſic miniſteri „, r di. v. n oj. lxxj dier
ꝙ oẽs cõcoꝛdantie iſte dep⸗ tLur. Nuod ergo ſacro ſugae Aaãuis coꝛepiſcopis ⁊ pꝛe ſby ⸗/ S 0.lxxj.di. ex Dor
motis loquũtur.ſed fi eno⸗ dezʒ oꝛdine i . ecratus in eo teris plurima edene edanene n n
moeec gtnemſt⸗ geno⸗ dcz/ ne tenſe cſecrani Phine, niſterioꝛnz: cõ a cũ epiſcopis mi Ins ens dare nõ pol G
vt.l. di. er peniten üino iͤt. ) intelligendũ eſt qui còſecratꝰ quedam ʒ: cõmunis ſit diſpenſatio ſi. habes e de offi. ſule
nse. tamẽ ſibi pꝛohibita none, m 1 A hengunn w
de re oꝛ quelitü nifi ibomi⸗ ius habere. Qui auteʒ ab illo cõſe? rn . ut eſt pꝛeſ byteroꝛũ diacono m . ömedaticias. acei
cidio. vt ibi. ĩbomi⸗ cratur qnẽ nõ cõRat ius cõſecrandi ali vir ginuz cõſecratio: cõſtitutio n emrct, erne e
d Eecoytcri q oꝛdlina⸗ habuiſſe:iteruz cöſecranduseſt: taris ac benedictio vel vnctio:ſi KEeuut ca nec ſab n
ad bo inr ver ltat oꝛdindt ſiille ↄſecrandi ius no vabnereiſte gaseofe ec erigere altaria nec eccle ewr ⸗ ne
cfacht i d uiomnes exolei effuſione nil ofecrationis ias cöͤſecrare eis licitũ eſt: Fr.) Prl All⸗ .
. . . 10 rationis ac eſt:nec pun c. an fi. ſ. g. kuit dece Jien
uos. cepit: 1 qꝛ in ipſo ↄlecrationis ac poſitioneʒ manunz fidelibns bapti .g.kuit dece int
&. Et coͤſecrentur Bi pit: 2 qꝛ in ipſo oꝛdine cõſecratus 6 3 fidelibns bapti Pius ex.cſe. vbi non ſlides
bio poti⸗ eefenttt B de nõ erac:nunc quaſi pꝛimuʒ ad cõſe/ asch Fel ↄuerſis hereticis paracli / di niſi de duob oꝛdi gonn
dinatus &; oꝛdin atsimiliter crationeʒ veniens ab cpo ſacerdo/ Zcrter l.tradere:nec chꝛſma cõ⸗ nibus ſi. lnin
in dubio pꝛeſumitur potius taleʒ benedicnonẽ 1 ↄſecrationẽ co ffonte gehrianat⸗ baptizatoꝛum *°(., uis. pluni nue⸗
un aumien hoas ſequitur. Siaute ins oſecranciiba⸗ ne eacerec huiblicc auige nale wänen ee
vt de ↄſe. dil. iiij. paruulos.i buerit:in pꝛima vnctione ↄſecutus li⸗ ini 4 qnequa penitenteʒ recõci/ noꝛes oꝛdines cõferẽ Cp
cleſia nõ cõſecrata. vt de cõ. reiteratur conſecratio:ſed ſ 1 nõ las mittere. Hec oĩa illicita ſi niqud kefeio e
Di.j. ſolemnitates. ſed cũ ita ctio:ſicut de quo dubiu ſt mſena coꝛepiſcopis.qad exempluʒ 1 uati cv n5 voſſtes hn
pᷣſumitur in bis ſacramẽtis ptizatus vel non eſt an ſit ba maz. lxxij. diſcipul pluʒz ⁊ ſoꝛ/ fere niſi lectoratuʒ ?2 fius:
q̃re in ſacramento mr̃ionio Qnod ſi pꝛi n debeat baptizari. tur:vel pꝛei b loꝛum eſſe noſců inerioꝛes hal ni⸗ wend
potius pᷣſumitur ꝓ ipſo q conſe r ꝛius baptizatu) nõ fuerat ſiguraʒ:quo yteris q eangez geſtat tuz ? pfalmiſtatuz. Nen.
cõtra.vt.xxxiij.q·j.ſi ꝗs ac⸗ nſequit᷑ gratia baptiſmi:ſi aũt ba nem Pab ng quaqu3 cõſecratio P . Engere iecclis Vanui
ceperit. Fan. ſine omni peri⸗ ptiʒatus erat nihil accipit in ſecũda ce abent: pontiſicatus tamẽ api Aecrataian olecrs mri
culo eſi i ſacramẽta'illa ie⸗ Nclione:nec ptinet hoc ad reitera n no abene do vero ppteriſo / cione pſ byter s cõ
enrur ſd periculum eſſet ſi tioneʒ baptiſmi:ſed ad cautelã ſalu ſ vn ſuaʒ qua officia epiſco poꝛũ ſuituere altaria. ſ poſt Pcemn
iudicaretur non eſſe matri⸗ tis hoc etiã de eccleſijs conſecrãdis ibi vſurpãt ab eccleſia ꝓhibiti ſunt nõ niſi de oſenſucßi luste
momuz vbiẽ. Nẽ quare nõ ſimiliter obſeruãdũ ſt . Ande damaſt 8 . qð ſe fecerit deponak ſotfil
Eeitar e aawend. ecno Nellio leg .Andein Sido copfrophnagn Bie. ſah ar. . de ↄſe. diſ.j.nul ſnen
ſe dicit oꝛcinatuz. ſicut crdi Mon debetiternz co rrepꝛob. cra ſede luspſ byter. H erpo⸗ lign
tur ei ꝗ ſe dicit bapti n debet iternʒ conſecrai . au. „ . ſitio ẽ illius. verbi cõ
de coͤſe. diiii pl be ede ſiaſemel conſecrats. cccle, 2re aſcopi3 ab hac ſacra ſe ſtitutio altaris. . .
iufimtibus. Rfi.qe ſola nileſ Ecieiis lemel coſecratis deo bis gbbenr se, Sigelb baban e
cöfert alicui ſacramẽtũ ba⸗ non iternz debet conſecrato tu pꝓhibiti ſunt. nimis. n. eoꝛuz inſti tis. b. intelligit Ifam lich
bapti. mi. c. ij. ſ ſoll ſanguini xnſte: aut ſummo Prgnad de dad
apri mi ci,. ſolaſdes nõ ſanguinis effuſione: aut cninſcuq ſe acerdotij miniſtento allad cawrres ng len
dai oꝛdinẽ. ad hoc facit. .qyj. le pꝛeſumant omni tñ auctoꝝtat 4 eã. vt de cö. diſ. ij. ab nn
ecd upb rer aciek ⸗ G ate ca / antiqᷓ. qð poſtca ſeg⸗ .
bapeiarndert de evelig tede bervere ia moꝛtuo pꝛeſumit᷑j potiꝰ tis.vel dic ꝙ idẽ repeti mr delinaltaain .
lnellncmus. ncanine. de vi umtana eccleſie ei pꝛoſiciant. xuj. ceſũtate ePlheltſte. n nceilfnnn, intelligit debapibais m ne⸗
HMõ reiterat. h Sa s -A cia. Oirit tij. & ſi mittt . tior Xe. nte.xxx.q.j.ad limina. poſtea eps in cõſirma 1
tot pſ byterales Bier erano dirit tm. g. ſi millies oꝛdinat pꝛel byter. rollt. dz ea cõferre q̃ collata eis nõ fuerũt ehoſen aenemare
Aten n dud fieret iniuria ſaco . I. degeli. une dice de bapninno. r C Purchen de bnanie noͦnn neceſffite 2135 fep en en l
aptizari. vt. j. de cõ. di. iiij bis 7.. eos Itez ij. ondit. vel quõ diceret qs bis s &ι Me ii cð.di.iiij.qʒuis. 8
menthat,ſechfdegabe ergo uottend diel ʒ cũ dicatur accedat verbũ ad ele⸗ vlti cpublice. quod ſolus eps põt niſi ĩ neceſſi.
ſenouaia geſpoln Mollene dun Verbnla appomitur elemẽtũ jgi eps p ſiĩ neceſſitate.vtxxxj.qöe. vſe. 4
bus cauſis aliqs poſſidet reʒ aliquã ve.ff. dear Poſepe cõicat aliqs.⁊ ex plunri tra di nach amaſus.ſed tamẽ hunc nicolaus eſt ſecutus eſt. ⁊ ſic eſt c⸗ i
telin bu 5 ſicenties aliqs ptraheret cu aliqj. tot eRin miont⸗ r Puriogſ. cer fſuerunt wohibſnde bone mcolai aboleuerat cõſtitutio damali. vel ler
poni ab vno ſacerdotio ⁊ retinere aliud, dicas ergo wmoursr narentader R QSepiſeohrm eicleſner ſea ne eſſent vt pmg. d
. o ex ſumptionem. rex qua cauſa pꝛoceſſerit quo ad tales pꝛe⸗

zi ihn
4fehung
4) Coni⸗
epachez
ntpinn,
däktmni
tatcgofiri
Gct n
de
lnö attet
decie
Glmdee
Parchilao
dueſco

ti ded.

ſgnfati.
metanans
ndicne
tcinere
Peniltnl
grid
gkulder
pbiven
edropdl
ſ.
Oiuapen
quoasni
tist⸗
Nbdtnd
AC ſagog
hoͤpoſtc
loconngt
Hholhru⸗
nikumg.
ſieti
Ninigten
ſfara⸗
enuk
Z
rldepeni
edſin
m ane
usver 10
tö.
Ahehutte
umnn
Goſtith
hſtl
Cintbil
eürbumme
unin
eſcns
itet⸗

ief

ctc,

Auept/

Bi. Arir. * ͤrr. lir

a C Ignoꝛamꝰ. ſed nõne ꝑ totũ oꝛbeʒz fuerunt coꝛepi.ergo pꝛeſumẽduʒ

eſt ꝙ fuerunt ab apoſtolis vel cõcilijs inſtituti. vt. xij. diilla. ſed h non
negas illos ab apoſtolis inſtitutos.ſed cauſaʒ inſtitutionis ignoꝛat.⁊ ẽ

hic.arg.ꝙ a quocũqʒ a

di...placuit.x.q.j.hãc
⁊. lxuij.di. S. verũ ⁊ de
peruenit.
tutionis. ? eſt ar. pꝛo
rõne reddenda.vt ex

cen. .
b Et qð rõne inſti

de cen. peruenit 2. C.
de codicillis.l.pe.ff.ſo

lu. ma. dotem.

c . Quod aũt. ſi nõ

habent. qualiter offi
ciuʒ habebunt arg.ſ
re pꝛiueris nec nomẽ

q.iiij.dicat.in fi. C.de
fer.a nullo ar.lxxxvj.
di. fratrem. xvj q.j.ſi
cupis.

d ) QAorüvices. ſ.
xij.q.j.viden⸗

tes.S.di.xt xj.i nouo

e Eccleſia. ergo eſt

ecdleſia mater ⁊ filia.

Itẽ eccleſia quãdoqa
Dicitur vxoꝛ. viij.J. ſ.

ſicut. ⁊. xxj.q.ij.ſc añ

qʒ mater.xij.q.ij.q ab
ſtulerit. quadoqʒ dici
tur filia.vt de cõ.di.j.
eccleſia.nã catholico
ruʒ collectio qᷓ eſt ec⸗

clena ꝑ epᷣoꝛuʒ pꝛedi⸗
cationẽ generatur.vt
xxxij.q.iiij.recurrat.
Itẽ etiaz dicitur loc⸗
vbi deü timẽtes pec⸗
catoꝛus veniã poſtu⸗
lant.i auc̃.vt lice.ma.
⁊ auie.S.qꝛvero.coll.

Beas.
fÆ Patres. qꝛ eam

ꝓtegüt 2 defendunt.

g ¶Benuit. per ba⸗

ptiſmuz. 2 ita eccleſie

filius datur ei cura⸗

toꝛ.qð etiã ler dic.ff.
de tu. 1 cu. da. ab bis
is qui patres.dic vt

no. xij. .j.c.vlti.
b Rhlos in hoc cõ
paratur patri epiſco⸗
pus ⁊ eccleſia filio.ꝙ

ſicut filius nõ poteſt

ſine auctoꝛitate pf̃is
litigare. vt. C. de bo.
que libe.l.vlti.ſic ec⸗
cleſia ſine auctoꝛitate
pꝛelati.vt extra de iu

arg. ꝙ a quocuqʒ; auctoꝛe aliquid ſit inſtitutũ ? qutũcuqʒ din obtẽ
tuz ſi nõ ſu beſl ca vel ſi oneroſuz eſt. extirpandũ ẽ.vt.xij.di.ola.j.de cõ.

5
3

rent: nã nõ amplius quã duos oꝛdi
nes inter diſcipulos dñi eẽ cognoui

mus.i.xij.apoſtoloꝛuzʒ.⁊ ſeptuagin
taduoꝛũ diſcipuloꝛuʒ:vñ iſte tertiꝰ
ꝓceſſerit ignoꝛamus qð rõneca⸗

ret extirpare neceſſe eſt. Nõ aũt

epᷣi nõ ſint ꝗ minus quã a tribꝰ ſunt

oꝛdinati epᷣis omnibꝰ pʒ:ꝓbibiinz
eſt. n. a ſanctis patribꝰ vtꝗ ab vno
cnomẽ? vel a dnobꝰ ſunt oꝛdinati epis non
habere mereril.xxxij.

nominent᷑ epi:ſi.n.nomẽ nõ habẽt:·
qualiter offrciũ habebunt.
Item vrbanus. M
Apöſtoioꝛnʒ in ecclèſia locnm epi
tenent. D

epᷣi ⁊ ꝗs eis hanc dignitatẽ da /

re debeat aug.oſtendit inquiens:pꝓ
patribꝰtuis nati ſunt tibi filij:patresS

miſſiſunt apoſtoli:pꝛo apoſtolisſ /

lij nati ſunt ⁊ cõſtituti epi.hodie.n.

epᷣi ꝗſunt ꝑ vniuerſuʒ mundũ vnde

nati ſuntipſa eccleſia patres illos

appellat:ipſa illos genuit:⁊ ipſa il/
los:cõſtituit in ſedibus patrüũ. NMon
ergo te putes deſertaʒ.qꝛ nõ vides
illos ꝑ quos nata es de/ꝓle tua crxe
nit tibi paternitas.pꝛo patribꝰ tunis

nati ſunt tibi filij cõſtitues eos pꝛin⸗

cipes ſuper oẽm terra:filios gennit
ec cleſia:cõſtituit eos pꝛo patribus

ſuiopꝛincipes ſiper gnnezten an.
Onſura vero clerici de
1 manu abbatis ſuſcipi po
teſt:ſi eideʒ abbati manꝰ
impoſuio ab epiſcopo fa
cta noſcatur. Unde in. vij. ſynol

do legitur. MU
Abbates ꝗbus ab epiſcopis manꝰ

imponitur aliquos tonſurare pñt.

¶ Aoniazvidemus multos ſine

manꝰ impoſitione a paruula

etate tonſuraʒ clerici accipientes:

nondũqʒ ab epicopo manus im⸗
poſitione pꝑcepta ſuper ambone ir:
regulariter in collecta legentes:pꝛe

cipimus ammodo id minime fieri:

idipſum quoqʒ obſeruanduʒ ẽ etiã

di.cqm. ?.xvj.q.j.monachi. Itẽ ficut filius nõ cõuenitur ſed pater noĩe
ſilij. vt. C. de bo.ma.l.j. C. de ãna.exce.l.j.ſic ipſe pꝛelatus eſt cõuenien⸗
dus non eccleſia:niſi ne gocia eccleſie diſtincta ſinta negocijs pꝛelati.vt

extra de reſcrip.edoceri.

i ¶¶Ber quos.per eos pullulauit creuit.cũ nulla eſſet tunctempoꝛis
k ¶Mata es.i.augmentata. .—
1. Onſura vero. In hac.lxix.di.tractat de collatione minoꝛũ

toeꝛdinũ vſq; ad lectoꝛatũ.⁊ nomine tonſure accipe h̊ tres mi-

noꝛes oꝛdines pſalmiſtatũ hoſtiariatũ ⁊ lectoꝛatũ.⁊ hoc licet

H acholytum

abbati tantuz in ſuo monaſterio. exoꝛciſtam tamẽ facere vel
nõ licet. j. e. c. vlti.

m/¶AVoniã videmus.tonſurꝗ.i.coꝛonã.nã aliaʒ tonſuraʒ poſſet femi

n Lectoꝛis vel etiã hoſtiarij.nõ aũt exoꝛciſte vel acholyti faciendi ius

habet. tʒ ſit ar. cõtra.extra de oꝛ. ab eo qui reſ.ci.ſed ⁊ ſi abbas erx pꝛiui
legio pabeat vt oẽs minoꝛes conferat bene põt.ſed nud hodie abbas
pðt cõferre iſtos oꝛdines.credo ꝙ ſic.ſi tñ ei manus eſt impoſita.ex de

eta.? qua.oꝛ. cũ cõtin

at. io. ego nõ credo ꝙ poſſint ↄferre tales oꝛdines

abbates niſi lectoꝛatu. vt videtur dicere hoc,c.⁊ decre, cũ cõtingat.ſi aũt

Aorꝛũ vices i eccleſia: babeät

elſſet ſacerdos abbas poſſet etiã cõferre pſalmiſtatũ.vt. xxiij.diſt.ſpalmiſta quia
lniſtarn dat ſimplex ſacerdos.vt.xxuij.di.pſalmiſta,· MVDD
0 C

Auteʒ manus.S. xxiij. di. ſubdiaconus cõtra.

pꝓ MMonaſterio.ſed ⁊ monachos alterius monaſterij poteſt oꝛdinari ſiinui⸗

tatus fuit.ix.q.ij.lugdunenſs.

nus impoſitione licentia eſt vnicui habes xij. q. ij. alienationes
qʒ abbatiin pꝛopꝛo monaſterioſo
lũmodo faciẽdi:ſi dumtaxat abba⸗
ti man ns mpoſitio facta noſcatur
abepiſcopo ſecundũ moꝛem pꝛeſi
ciendoꝛuz abbatũ duʒ cõſtet illum
eſſe pꝛeſbyternz. Simili modo ſecũ
dquz anuquã conſuetudineʒz coꝛepi/
ſcopuʒ pꝛeceptione opoꝛtet epilco u
X

cõditione.S.ſi.

x vj. q.j.cunctis.

E eexoꝛciſmos.
pipꝛomonuere lectoꝛes. Item ex
cõcilio laodicenin. SDS
Hõ exoꝛciʒent ꝗ ab epiſcopo pꝛo⸗
necti non ſunt.
En opoꝛtet exoꝛciʒare eos: q ?
nec duz ab epiſcopis ſuis ſunt
pꝛomotineqʒ in eccleſis neqʒ i do
mibnus. Si. rr.

neqʒ.io.
Dil. quia direrat

B epiſcopi alterius ciui
Aa tatis clericus oꝛdinari nõ
poterit nec etiaʒ a ꝓpꝛio
abſolnte oꝛdinandus eſt
abſolnuta enim oꝛdinatio in chalce
donenſi cõcilio ꝓhibetur:⁊ vacuaʒ
habere manꝰ impoſitione pꝛecipit᷑
Fn g ſic ſtatutum eſt. V
Hi ius oꝛdinandus eſt abſolute.
Eminez abſolute oꝛdinari in
bemus pꝛeſbyteruz neqʒ dia/
conuʒ nec quẽlibet in eccleſiaſtica
oꝛdinatione conſtitutuzʒ:niſi mani/
feſte in eccleſia ſue ciuitatisP ſine poſ
ſeſſiones aut in martyvrio aut in mo
naſterio hic ꝗ oꝛdinatur mereat᷑ oꝛ
dinationis publice vocabuluʒ:eos in iſta di ⁊c.
anteʒ ꝗ abſolute oꝛdinant᷑ decreutt b ¶Eminẽ. etiã in minoꝛi
ſancta ſynodus vacuã habere ma ebus oꝛdinibus nõ de⸗
nus impoſitioneʒ ⁊ nullũ tale factũ bet oꝛdinari. arg xij. a.j. vidẽ
valere ad ininriazipſius ꝗq eum oꝛ⸗ tes.xxxij di. ſi quis vero cuz
dinauit. Itez ex cõci. vrbani ba enimbaben oftieni ineeele
bito cenge: 5 re extra de ſymo. dilect er⸗
Iritia ſit oꝛdinatio ſine niulo ſacta made ſi.pꝛeſ by. pPpoſuit. ne
Anctoꝛuz canonũ ſtatutis cõ dicatur.mendicat in plateis
ſona ſanctione decernimus vt
ſine titulo facta oꝛdinatio irrita ba/
beatur:⁊ in qua eccleſia quilibet in/
titulatus eſt:in ea ꝓppetuo perſene⸗/
ret:omnino aũt in duabus aliqueʒ
titulari nõ liceat:ſed vnuſquiſqʒ in

caſione oſtenait ꝙ nullus oꝛ

bet deponi ta in iniuriꝗ oꝛdi
ſe ſic ꝓmoueri.xvj.q.vij.de

epiſcopi hanc penã nulla re

ſcopus vel etiã eius ſucceſſoꝛ
epᷣus ex.e.ti.cũ ſecundũ.

in di. ſequenti.

.

diaconi. S
c ¶Abſolute.i. ſine titulo.
d .CQiuitatis. hoc ideo di⸗
xit.qꝛ potius eſt pꝛeſentan⸗
dus clericus ꝗ eſt de ciuitate
qᷓᷓ extraneꝰ.vt.j.di. ꝓxi.hoꝛ
— llaamur. C. de epi. ? cle. i eccle.
e C Sine poſſeſſionis.i.ſi oꝛdinatur ad titulũ patrimonij ſui.vt extra de pᷣbẽ.c.
tuis.vel hoc ideo dicit.qꝛ potius ſunt illi derici inſtituẽdi de quoꝛũ bonis ẽ fun
data ecdleſia.vt extra de reſcrip.cũ adeo. ”M
f C In martyrio.vbi ſunt reliquie martpruʒ.vel loquitur de regulari eccleſia.
colligitur eti bic ex eo ꝙ dicit ſiue paſſionis.arg.ꝙ ſiquis habet panimonis
ſufficiens oꝛdinari põt ſine tirulo.extra de pꝛeben.epᷣs.
Uacuam.quo ad executionem.
b C Ad iniuriã.⁊ etiam ſuũ delictũ.quia ſe ſic permiſit ꝓmoueri.alias alteri⸗
odio non debet alius pꝛegrauari.C. de inoffi.teſt. ſi quis in ſuo.extra de his q̃
fi.a ma.par.ca.queſiuit in ſi.
