venia:ſine quo nemo vnquam ine
nit gratiam. boſtes enim dei eſt dũ
offendit perſenerantes. énedam
eim impieras infidelitatis eſt abil⸗
lo qui iuſtus:⁊ luſticia eſt dimidiaʒ
ſperare veniam. nam quomodo ſi
ne vera penitentia inuenirer gratiã
penitentia. n. vera ad baptiſmi pu
ritatem/ conſitentẽ conaſur addu⸗
cere. recte enim penitentes quic;
quid ſoꝛdis poſt punriſicationem cõ
traxit opoꝛtet vt ablnat ſaltem la⸗

chꝛiymis mentis ſed ſatis durus eſt

tenturꝰ non animaduertentes de/.

um ſimul mntum ⁊ ſurdum a de⸗

monio liberaſſe.per hoc docet noſl

nunquamꝰ:niſi de omnibus ſana/

ri. Si enim vellet peccata ex parte. intelligendum eſt: aloqnin cnique r

reſernaribabenti.vij.demonia po⸗
tmit pꝛoſicere.vj. expulſis expulit

cnins mentis doloꝛem oculi carnis

biliter ſe durum:qui deflet damna
tempoꝛis vel mounem amici 7 d0.
loꝛem peccati nõ oſtẽdit in lachꝛvyi

nequeunt declarareſed ſciat culpa

penitere ꝗ penucdo ni ꝓprũ⸗
pit i lachꝛ ymas. c tepali
damno pꝛonus fſit ad plan
gendum. .
Belectentnr. bet & falſa
Pnla. vt. ſ. di. v. falſas.

n F. os nũqᷓ;.ã. e. di. S. da⸗
uid. 2 c

uid.2 c. ille rer tantus. S. diſ.
i. S. alij econtra.c.non pote

0O g Miki de olbꝰ. ſicut nec li

berat pign lz de pie debili
creàitoꝛi fit ſatiſfacmʒ. C. de
diſtrac.gig. quãdiu.⁊ d c lex
ꝙ qni aliquid facere tenet᷑.
faciẽdo pꝑ pie non liberatur
a pena.ff.ð ver. eb.ĩ execu⸗
tiõe.S.pe.⁊ ſnĩia nõ debet ꝓ
parte tenere ? pꝛo parte non

f. fami.her.i hoc iudicio.ff. ö

eden.l.i.S. penulti.2 arg.ad
queſtionem. an a pluribus
eemunicatus diuerſis de
cauſis poſſit ab vno abſolui
ſine aliſss. H
p Sanari.⁊ vni nõ diuer
fis ↄfiteri.ſ.d.v.c.i.circa ſinẽ
ar. fl de arbi.iteʒ ſi vnns.S.
item ſi plures.⁊.l.quid tamẽ
2=. labe 0.

q NWotuit. l. ſanare. vij. nõ
ce

eſſiue ſed fimul.

mis:non eſt itaque vt quis excnſet r ρ Dimul e ſciẽda. fl. ler.

fe non babere ſontem lachꝛymarũ.
Ani nonnunqnam oſtendit lachꝛvy
mis doloꝛem amoꝛe teèmpoꝛalinz
quẽ ergo penitet:oĩno peniteat ⁊c̃.
Anctoutas illa naum pꝛopbe
te:non iudicabit dens bis cetera.
non indiſtincte oſtendit omnia que
tempoꝛaliter puniuntur non vliey
rius a deo punienda qnamnis eim
ſodomitas egyptios iſrabelitas in
eremo ſuper eundem locum dicat
bieronymꝰ tempoꝛaliter a deo pn
nitos:ne iterum punirentur:non ta
men de omnibus generaliter hoc

ſceleroſo optandum eſſet vt celeſti
fulmine percuſſus ant aquis ſub

auteʒ. vij vt omma crimina ſimul. merſus ant a ſerpentibus vninera⸗

eijcienda* doceret. legionem auteʒ
ab alio eijciens nemmem reliquit:
de omnibus qui liberatum poſſide
ret:oſtendens ꝙ; ſi etiam peccata
ſint mile oponerer de ommbus
penitere. Laudatus enim eſt domi
nns:ꝙ eiecto demonio locutus eſt
mutus. Munquam aliquem ſana/

tus pꝛo peccatis ſuis diuinitus in⸗
teriret: vt eternos cruciatus bꝛei
uis momentanea pena termina/
ret. Nlnd etiam apoſtoli falſum eſ/
ſet ꝙ de pꝛoſtratis in deſerto in epi
ſtola ad he bꝛeos ſcribens ait.pꝛo
pter incredulitatem ſnuam non in
tranerunt terram ꝓmiſſionis: vbt

ni quem omnino non liberauit. pꝛobatur ; ſicnt merito ſue iſideli

totum enim hominem ſanauit in

di quaſi dicat.potius hic oſtendit qui per tempoꝛaje ſupplicſum vł
flagiium non coniguntur poſſea eternaliter pumuntur agens de
depꝛehenſo in adulterio decollato.

8 C

Puniretur.ſi vere cõfiteretur.ar.xxiij.q.v quid ergo.

b ¶Siilia verba mag ſiri ſunt. quidam dicunt ꝙ ſunt verba hiero.
qʒ ad illud qðᷣ a rate.? loqui ur non m generalem eccleſie cõſue⸗
tudineʒ ſed particularem alicuius loci.ſed ꝙꝙ ſint magiſtri patet.j.e. S.

guctontas. cu ca ſinem.

hb C.Si illa.i.pena que eii

nflicta ꝓ peccato fuit.

tatis et requiem illam amiſerunt:

re.S.xxiiij.q.iiij eſt iniuſta.

b ¶ Mõnunq.ideſt aliquando.
c¶Amoꝛe. vnde Juuenalis. Sloꝛatur lachꝛymis. admiſſa pecunia veris et
alibi. Minoꝛe tumuim planguntur noͤnunq fanera.

d Peniteat. di i. . non ſunt. 2. cquem penuer.
e

Bꝛeuis. S. e di S. ecce cuius. 2.c. talis mibi.

mS

,pee. per fundum.
ſAMille.ed nunquid pꝛs
vnoquoque metali pecca⸗-
to ſeptẽnis penitẽ ia ẽ ĩpo⸗
nenda. argu. S. xxiij. q. ij. hoe
ipſũ ſᷣm boc ergo non ſuffi

cite vita homis ad erplédd
huius ſatiſfactionẽ. G.ſine

dubio cuilibet monali ſ piẽ
nis penitentia de bek. ſed tñ
quia at bitrarie ſũt huinſmo

di peniteniie arbitrabitur et

artabit eas inder. . tempus
congruum penitendi. arg.
xxvj.q.vij.tempoꝛa penitu⸗
dinis.
Dimnino.non. S. e. di. F.
ilem c. . adhuc contra. ſed
non tunc cecus erat cũ lepꝛo
ſus eſſet.ideo de hoc nõ poſ
ſei ſanari S. Pi.ij. S. fi.
n Coꝛpoꝛe i eſi in amma
miniſterijs coꝛporis, nulluz
enim peccatuʒ eſt in coꝛpoꝛe
tantum eſt tamen aliqð vo
luntatis. ftantum.

Criminoſo. eum autem

x
eĩ qui in vno deliquit ſit ini

micus.patʒ ꝙ talis ſit crimi
noſus.

. Puritatem.vt.ſ.puriſi
cern

cut bapitiſmus.

a ꝙ Beclarare. ſecus dicit

ler ſ iudice. C. ad.l.coꝛ. de fal.
vbi.fj.de oni.pieni.obſerua⸗

Auctonitas.ſoluii auctoꝛitates inducias ad p obandum ꝙ quis agendo
penitentiamn. de vno peccato ⁊ non de alio conſequaiur veniam de vno et nõ

de alio.

De penli.

aſ Coõmutant.in bonum ? charitatem ad veram pniam.
bIn cannco moyfſi.ſ.audite celi que loqr. cuius cãtici eſt verſꝰ ille. YIgnis
ſuccenſus eſt in furoꝛe meo ⁊ ardebit vſqʒ ad in ferni nouiſſima. .
c Vo aũt. magnã vero.ſ.qui ꝑaliter non puniuntur ſuffieienter
6* etat.S.xxiij.q.v.quid ergo.
e Beus. bis.i.non punit ali⸗ 2

quem pꝛo aliquo ſacto ireꝝ . .
peo quo ſufficiẽter eũ ſemel ita pꝛopter eandem inſidelitatem ta:quia crimen quod dilexerat:de⸗
puniuit. veram reqnieʒ eterne beatitudinis teſtari incepit:non ꝙ eius veniam
Fr Aarentar eennen, nulio modointranerunt. intelligit conſequatur. Eriminis autem de⸗
. C aranir ie de ergo illud bieronymide bis tantů: teſtatio pluuia vocatur: quia ex ſon
ſunt puniẽda. qui inter ipſa flagella penitentiam te diuine gratie coꝛdi noſtro inſtil/
b Be hinc i. poſt bae viãs egerunt:quam⸗ ſi bꝛeuem 2⁊ mo? latur: vt vel ſic quiſque ad veram
i¶ NLui.i. puniri. mentanea tamen non reſpnit dens. penitentiam veniat.aut eo minns
k CZuſpa leuis. tũ moꝛ⸗ ſicut ⁊ illud pꝛophete.non iudicat a deo puniatur qaus ꝙ dinturnio⸗
talis.ols.n.culpa dr leuis ꝗ deus bis in idipſũ.de bis tantum ri delectatione peccati maius ſibi
tpaliter punſt reſpectu ill?“ itelligi opoꝛtet.quos pꝛeſentia lup ſupplicium accumulaſſet. ſi vero
que eternaliter ſicut libet plicia commutant ſuper quos nõ ac induigentiam criminis plunia
peng thanis dilenis reipcen conſurget dnplex tribnlatio. qui referatur. euangelice ſententie con/
P Wompenſalalbbica nme auteminter flagella durioꝛes 2 de traiſe videntur.ſi enim pꝛopter fra⸗
. ompenſatd bic ane terioꝛes finnt:ſicut pharao qui flaa ternum odium enam que dimiſla

inuit hiero. grauia peccata . 3 r,,9
e ncagld plaſener gell atus a domino durioꝛ faciusẽ: ſunt replicantur ad penam multo
pꝛeſentibus eterna cõnectunt vttẽ

rlagella⁊ hic puiri grauiſup magls que non ſunt dimiſſa ad vin
plicio. 2l futuro punienkdaa poꝛale ſupplicium ſit eis eterne däg dictam reſernari pꝛobantur. item
eternaliter. leuia veroqᷓ hic nationis iniuum. Ande aug.ĩ ca, ſiſᷣm auguſtinum arbiter ſue vo/
puniüt ſufficiẽter ꝓleui pe · tco deuteroñ. Xxne",32 lIuntatis non poteſt incboare no)
na copẽſationez vite eterne HGnis ſuccenſus eſt et cetera. nam vitam niſi peniteat eum ve/
rechycre as ibonis ſer nõ5 mec eſt vindicta bic incipietet tenis vite anomodo ad nouitats
ita aTr noͤ credo. qꝛ taz re⸗ ardebit vſque ad extremam damꝭ indulgentiaz perueniet qui odij ve
minerek peccatuz auo ad pe nationem. Hoc contra illos no/ inſtatem non depoſuit. Ad dete⸗
tandum eſt qni dicunt. non indicat ſtationem ergo criminis vt dictum
dens bis in idipſum ad omnia per⸗

naʒ cſitendo de vno ⁊ non .
ð alio qd negamꝰ.5. iillo. 5. eſt non ad eius indulgentiam ꝓln⸗
his anctoꝛitatibus. tinere flagella:quia quidam bic fla nia illa pertinere pꝛobatur. Iez
mn Jrem ſißm. arbiter. ſ.5 gellis indicantur vel emendantur illnd ambꝛoſy. Et ſi fides de
con. di.iij. ols qui. gAlij hbic ⁊ in eternum puniuntur: en. ſiſt pena ſatiſſaciat:non de ea fide r,
n IEi ſi ſdes.S.i.q i erk. rſent antiochus et berodes. quod “ relligitur de qua dicitur. fides ſine

xx viij.q.i.S.ex his. . . j
r his. antem ſuper eundem locum de operibus monna eſt: ſed de ea in/
Qoàdant latiſſacti.. acdulterio iſſfideli bieronv. ſentire telligitur de qna apoſtolus ait.

ne quod non eſt ex fide peccatum
eſt:ideſt omne quod ſit contra con
ſcientiam peccatum eſt:deeſt ergo
fides cum non ſubeſt cõſcientia pec
cati. Sed quia delicta omnia ninl⸗
Ins intelligit.eſt aliquando pecca⸗

p ¶ Obijcitur. hic pʒ illa tuiſ videtur ex eiuidem verbis falium
ſe verba magiſtri..e,ſi illa, eſſe pꝛobatur. exemplo enim ilins
2 cteha⸗ . * qui Wacdlina nalecrera et ullil r
9 percipit ecce plaane gna in labbato collegerat oſten it
vẽ velle e pticularis ↄleſſio parna peccata ⁊ bꝛenibus tempo
facta.l. de vno pcto adueniẽ ralibus ſupplicijs purgari.magna
techarttate nehiaꝛ nuere vero dinturnis ⁊ eternis ſupplicijs
ſic intelligat per eremplu ſeſer arie i enim. ſi . fi
py a inducit de baptiſmo. erata bic aliqnis:ſi infide⸗
ßhßm qoð vf de oibus bonis lis depꝛebenſus in adulterio
gne ſiuni ſine cbaritate wi⸗ decolletur: qnid de eo poſtea fiat
cipeant vinere qo tũ nõ cre⸗ ant eniz punietur: et falſum eſt hoc
do imo tatu illa bona qͥ fůt quod dicitur. non indicabit dens
acha ar E 4 poſteaſit bis in idipſum in ribniatione. aut
charitate reuiuiſcir. ſi non nonn pun terar: eraptandumeſtaq/
ganenerit eharitas, iase nlteris: vt in preſentiarum bꝛeui
aneneriecnae ieedo pena puniantur vt fruſtrenturicrn/
ciatus eternos. Ad quod reſpon⸗
demns deum vt omnium rerum?

nihil mibi conſcius ſum:ſed non in
boc inſtiſicatus ſum. Cuins ergo
peccatideeſt conſcientia illius pe⸗
na:ſi patienter ſeratur fatiiſacit ⁊ re
lenat granatum. Qunod autem
in ſine obijcitur ſi ſatiſſactio illa ſun-
it veniam impetranit.ſi autem ve⸗
niam non impetranit:ſatiſſactio nõ
fuit.ſi antem ſatiſfactio non fnit: ad
huc ſibi pena imponenda eſt: non

te. qꝛ nec illa nec iſta valent tati
pꝛocedit argumẽtatio. Satiſſactio

niſ ad bonus taie vel ad il

luſtrandũ vel ad incõmodã ita ſupplicioꝛumquoque ſcire men nanqʒ eſt: dum illius cauſa peccati
vitandum. vel ad minoꝛem ſuras:et non pꝛeueniri ſententiain exciditur et eius ſug eſtionib ddi
pena ſubeuda.ad ercuſadů dlicia. nec illi in peccatoꝛem exer; tusnon indulgetur:ſed eius fructꝰ
vero magiſtrum dicimꝰ pi cende debinc pene auferri pote non percipitur' ipeduns peccato

tellexit eas ad hoc valere
vlterius ei pꝛo illo peccato ſtatem. et magnum peccatumma

non miungtur a ſs gnis dinturnis lur crnciaubꝰ.ſi quiſi tem cum eins penitentia fuerit ſub
Danannoea prchmuos auteʒ punitus ſit: vtille in iege: qui ſecuta ſicut ad lauacrum ſicte acce
ponit. verſi. ſi illa ſatiſfactio “ maledixerat iſiraelite:et qni in ſab ꝭ en dens regeneratioms ſacramentum
ſicut baptizatus licet ſite nõ bato ligna collegerat:tales poſtaea accipit: non tamen in chuſto rena
rebaptiʒat.de cõ.diſt. itij.ſoo non puniri:quia cnlpa leuis pꝛeſen ſcitur. renaſcetur autem virtute ſa
let. quod tamẽ rñ.negat.ſed cti ſupplicio compenſataſit. Jllö cramenti quod perceperat cum ſi

quod non deſeritur.percipieiur au

melius diſtinguik. bona ope antem grego. pluit dominus ſuper ctio illa de coꝛde eius receſie
3 rit ve⸗
S n ue a pe, vnam ciuſtatem et cetera non ad raci pnia. Sicut enam augu.ſcri
hea monincata phetuz eui criminis veniam: ſed ad eins refer? bitin libꝛo de penientia.

* dum eſt deteſtationem: vt ideo Daan enl⸗ credere ⁊ noſtra ſi
pars ciuitatis dicaiur efſe compln- gdeſhboc expoſtulat: vt cũ gra

tum in bomine: cuins non babet D
conſcientiam. vnde apoſtolus ait

niſcunt iteꝝ ꝑ charitatẽ ad vitã eternam conſequendaʒ ſic facta olim ſi
ne charitate reuiuiſcunt ⁊ valent tantum ad tempoꝛale pꝛemium vel
ad minus ſuppliciũ ſubeunduʒ.ad idem valent bona facta cum cba⸗
ritate etiam poſtea per peccatum moniſicata. ſi hõ nuncq; ad charitateʒ
redeat.ſecundum pꝛimum membꝛum intelliguntur ille due auctoꝛi⸗

tates.j.eo.pium.⁊.c.

ſi quando ⁊c. Et itel

lige ꝙ in alio tempo
re fecerunt bona.ſ.cõ

erant boni in alio tẽ⸗

poꝛe mala.ſ.cũ erant
mali.vł ſi dicatur ꝙ
eodem tempoꝛe intel
liguntur ille auctoꝛi⸗
tates iuxta m mem
bꝛum bᷣm o duplicẽ
intellecium magiſter
inuit ſupponẽdo ali
am ſolutionẽ ibi qqᷓ
⁊c̃.ſᷣm tertium mem
bꝛum loquitur eze⸗
chiel dicens auerterit
⁊c. ⁊ gre.in.c.hoc no
bis.⁊ hoc maxime.j.

iiij. di. S. finis. Huiuſ⸗

modi bona ergo ſine
charitate facta quam
comittat moꝛalis cul
pa quã non delet ſe⸗
quens penitentia ad
ſenſum tẽpoꝛalis cõ⸗
modi vel minoꝛis pe
ne ꝓficiunt nõ ad vi
e eterne fructum ad
quem pꝛoſiciũt facta
cũ charitate ⁊ moꝛtiſi
cata per peccatum ſi
poſtea redit ad cbari

tatem. Hanc dil.ma

giſter inuit.. di. iij. F.

P: finis. alij dicut nuͦ

qua reuiuſſcnnt quo
ad vitam eternamm.ſi
cut nec mala quo ad
penam eternam. ſᷣm
quos ponit hic magi
ſer qtuoꝛ opi.Itẽ in
NJuz el. ſemn
neraret pᷣmie
eterno. 2 bm hoc eſt
aliud in bonis. aliud

in malis que non re

uiuiſcunt. vel de tem
poꝛali bono in elligi
tur vel de minoꝛi pe
na in alia vita. Has
tres opiniões ponit.
magiſter.l.

t

teniune

HNn

lbrt

N
haſoenn
rbonaſci
giiniti,
üun
IReNn
hnporſt
Flleenicu

nN

hmmngir.
iſt65
nn
olur te⸗
Gsaninn
ncheene
X .
fnahi
Muatpett
eſatiun
andbal

Uone

pehftntuad
ſholsch
lninoege
Untnö.
efucontl
citfe

ltee wefl.

Pecaunl
lra
aln
iſni⸗
ſdiri
toncr
umnnt
alsgonel
temnfn
iheng
nongen
F I
ncaan
Cuntßn⸗
nbat
tone
Gehent
huln
oireh
enpin

1e
es N

ſitatem pati non de⸗
bemus turbari quia
non eſt vera retribu⸗
tio boni vel mali. nã
ſepe punitur bic ino/
cens.? extollitur qui
non meruit. ſed ſic
oſtenditur in futu
ro erunt piemia ⁊ pe
ne quod quidam nõ
concedunt.? pterea
bonis ſũt aliqua ma
la digna puniri.⁊ in
malis aliqua bõa di
gna remunerari. Al
timo dicit ꝙ cuz ma
lus bic remunerak.
malo capitis ſui ſit.qꝛ
in futuro punietur:
nec pena eius miti⸗
gabitur.
g AMalignos. naʒ
vt dicit claudianus.
Tolluntur in altum
vt lapſu grauioꝛe ru⸗

ant.
b ¶Qui reſurrectio
nẽ. negãtes.lſ. retribu
tionẽ eox que quiſqʒ
in coꝛpoꝛe geſſit.lau.
i CMon turbemur
in alia vita.
. Bonus. C. de
vet. iu. enucle. l.i. S.
bis itaqaz tollitur.
1☛ qauis. auteʒ
pabens. culpa
da. 5. i. q. teneamꝰ.
m(Sonaſſe.nota eſt

aſſeriiõis. S. xiij.q. ijſ.

tempus.ð xc.di. ne⸗
qʒ ad caizʒ.S.i.q.i. vi⸗
de.contra.ſed ibi de
bis ꝗ arrogater hoc
factũt hic de bis quiĩ
faciendo elũ dei bhñt
Ki non ᷣ̃m ſciẽtiam
diuinam.
n ¶Sine ꝗᷓ S. di. ij.
§. oppöͤik. c. fugerat.
o .enitentia. vti
lis eſt auo ad penaʒ
eternam vitandaʒ vł

quo ad vitam eterniaã

obtinẽdã. ſed viilis ẽ
quo ad penam tẽ po
ralem qꝛ eccleſia ite ꝝ
ei nõ ĩponeret ſatiſſa
ctionem ꝓillo pecca
go nec ille tenetur am

plius cèͤfiteri. ſ tamẽ
digne penituerit om

nium neccatoꝛuʒ. de⸗/
bet illud peccatuz cõᷣ
ſiteri eccleſie.ſ.pecca⸗
Iuʒ ſimulatiõis quo

decepit eccleſiam. et

nð ꝙ illud peccatuʒ
p mũ de quo ſaiiſſfe⸗
cit fine charita:e.non

remittitur anteqᷓ; in⸗

cipiat habere charita
teʒ.tunc.n. ſtatiʒ dele /⸗
tur. S. e.S. illud auteʒ.
verſus ſinem ⁊ꝛc.

Bi. liij.

8Bonum. poſt illud bonum.l.
¶Auanq. alia ſolutio.
Auendum. ideſt vitandum.
Bic agitur.quo hic agitur.
Aid ergo.calus.ſi videamus malos ꝓſperari ⁊ bonos aduer⸗

e¶ In pꝛelenti.tantuz.

tia chꝛiſti deſtruxerit mala pꝛio⸗
ra in homine etiam remuneret bo⸗
na.Et cum deſtruxerit quod ſuum
non inuenit amat ⁊ diligit bonumꝰ
quod in peccante plãtanit.Ex hoc
ſenſu illnd etiam bieronymi dictuʒ
videtur.
8 J quando vides inter multa
mala opera facere peccato/⸗
remqnẽquam aliqnua que inſta ſũt:
non eſt tam iniuſtus deus vt pꝛo/⸗
pter mala multa obliniſcatur pan⸗
coꝛum bonoꝛum. nãquam me⸗
mona bonoꝛum ad pꝛeſentem re⸗

munerationem poſſit referri: ſicut

gregonus in bomelia de diuite ⁊ la
ʒzaro ſcribit.

6 Auendum nobis eſt vt ſi foꝛ⸗
ſenti ſeculo remuneranonem acci/
piamus ne ſoꝛte dicatur nobis. re⸗
ceperunt mercedemſnam. NHiſi
enim diues“ iſte aliqnid bonnʒz egit

rationẽ accepiſſet:nequaquã abꝛa⸗/.
am ei diceret.recepiſti bona in vita
tua. Itẽ iobã.chꝛiſoſtomus.
AUVigd ergo' turbamur: nemo
vigens malignos pꝛoſperi⸗
tatem habere turbetur:mon eſt hic
retributio malignitatis neque vir⸗
tutis.ac ſi aliquando contingat: vt
aliqua ſit retribntio vel malicie vel
virtntis: non tamen ſecundum q;
dignum eſt: ſed ſimpliciter veluti
quidam guſtus indicij aut iuſticie
vt qui reſurrectionemꝰ non credũt
talibnus doceantur. quando itaque
videmus malignum diteſcere non
lIubrnamur:vt quando videmus
bonos mala pan non turbemur'.
Illic coꝛona illic ſupplicia. Eſt et
alia ratio quia non poteſt vel ma;
lus in omnibus malus eſſe:ſed ha⸗
bet aliqua bona: neque bonus in
omnibus eſſe bonus:ſed babet ali⸗
qua peccata.quando ergo pꝛoſpe/⸗
ritatem malus habet malo capitis
ſui eſt. Cum enim pꝛo illis paucis
bonis retributionem bic accipit:il⸗
lic iaʒ plenius punietur. Poteſt
etiam referri memoꝛia bonoꝛum
ad minoꝛem penam babendam:
vt bona que iter multa mala fiũt
non proſiciunt ad pꝛeſentis vite vł

future pꝛemium obtinendum: ſed ena vere dimitti: ei qui aliquando i cri

ad tolerabilins extremi indicij ſup/
plicium ſubeundum:ſicut de ſide ⁊

ceteris que ſine charitate habentur

Ang.ſcribit in libꝛo de penitẽtia
dicens.
8B J qnis antem non habens
charitatem que pertinet ad
vnitatem ſpuuns et vinculum pa:/
cis:quo caiholica eccleſia congre
gata connectitur. in aliquo ſciſmma⸗
te conſtitutus ne chꝛiſtuʒ neget:pa

P

cccj

Via vero. hic incipitiiij.di.in qua tracatur an peccala ſemel dimiſ
ſa iterũ redeant.Et quidã fimpliciter dicũt ꝙ redeàt nõ ſolũ quo ad
reatum.ſed ẽt quo ad eẽntiam ⁊ penam.a in hoc videt᷑ declinare. G.

glio iure in ſi.

titurtribnlatiões:anguſtias:ſamẽ:

te aliquid boni agimus in pꝛe ;

ſitim:nuditatem: perſecutioneʒ: pe
ricula:charceres:vincnla toꝛmẽta
gladiuʒ ? flãmas beſtias: vel ipſaʒ
crucem timoꝛe gebẽne⁊ ignis eter.
ni:nullo modo iſta culpanda ſunt:
immo vero ⁊ bec laudanda eſt pa:
tientia.non enim dicere poterimus
melius ei fuiſſe vt chꝛiſtum negan ·
do nibil eoꝛum pateretur que paſt
ſus eſt conſfitendo:ſed eſtimandus
eſt foꝛtaſſeꝰ tolerabilins ei futurum
iundicium:quam ſi chꝛiſtum negan⸗
do nihil eoꝛum pateretur. Añ iullud

ris weren aclio ſemel pacta reſtituitur.ff.ſi ex nora. c aga. ſʒ
ꝛeterea ſicut bonum reuiuiſcit per gratiam ſequentem quod

pꝛius moꝛtiſicat᷑ per culpam
ita mala moꝛtificata per gra
tiain reuiniſcunt per culpaʒ
iteratam.S.di.ꝓx.c.pueri.et
c.ſi qñ.alij dicunt ꝙ non re
deunt illa ſed alia eiuſdem
generis. cũ eim ſoꝛte ſimile
cömittimus redire dicunt᷑
quadam ſimilitudine ſicut
floꝛes redeunt in vere.Zex
tij dicunt peccata redire tã⸗
ium ꝓpter vnũ iſtoꝝ qua⸗
tuoꝛ criminũ.ſ.ꝓpter odiu⸗
fraternũ yt in euãgelio.ſer⸗
ne neqᷓ; ⁊c̃. Item ꝓpter cri⸗
men apoſtaſie.vt.j. e.quicũ
qʒ. Itẽ ꝓpter penitentia pe⸗

„222½

iſnitentie. S. x vij. q.iiij. ſũt qui

qð ait apoſtolus. Si tradidero coꝛſj opes. Itẽ ppter cõtẽptum

pus meum ita vr ardeam: charita⸗
tem autem non habnero:mibil mi⸗
bi pꝛodeſt.nihil pꝛodeſſe intelliga:
iur ad regnum celoꝛum obtinendũ
non ad extremi indicij tolerabilins
ſupplicium ſubenndũ.et infra.Hec
pꝛopter charitatem dicta ſunt ſine

gqua in nobis eſſe non poteſt vera

ſet. vnde in pꝛeſenti ſeculo remune

15

ritas dei que tolerat omnia.

penitentia quoniam eſti bonis ſe
e
nitentia ergo vt ex pꝛemiſſis appa./
ret nulliin peccato perſenerãii vtl/
lis eſt:non tamen alieni denegan

da eſt:quia ſentiet fructum eius:cu,ʒ

alterins criminis penitentiam ege
rit.ſic itaqʒ penitentie diffinitio ⁊ ce
tere anctoꝛitates ſibi conſonantes
negant eum agere penitentiam:qui
perſeuerat in crimine vtilem vide
licetſibi ⁊ fructuoſam. IYllud anteʒ
Ambꝛoſij.penitentia ſemel vſurpa

ta nec vere celebꝛata ⁊ fructum pꝛi

ous anſert et vſum ſequentis ami

tit:de ſolemni penitentia intelligi
tur:aue cum non vere celebꝛata fn
erit:et fructum pꝛioꝛis ideſt ſni ipſiy

ns ſecuturam pꝛecedentis amittit:

quia veniam quam impetrare po
tuit contempſit:⁊ vſum ſequentis
auferi m conſuemdinez qnuarum⸗
dam eccleſiarum apud qnas pnie
lolẽnitas non iteratur.
De bac eadem penitentia illud
etiam intelligitur:non eſt ſecundus
locus penitentie.
MLiia vero' multoꝛum aun
ctoꝛitatibus ſupꝛa mony
ſtr atum eſt penitemiam
vere celebꝛari et peccata

mine recaſurus eſt:queritur an pec
cata dimiſſa redeant. Muius queꝑ
ſtioms diuerſoꝛum varia eſt ſenten

tia alijs aſſerentibus:alijs contra

negantibus peccata ſemel dimiſſa
vlterius replicari ad penam ꝙ aup
tem peccata ſemel dimiſſa redeant
multoꝛum ancioꝛitatibns ꝓbatur

quarum puima eſt illa pꝛophete. rve

In memonam redeat imiquitas
patrũ eius. Secũda illud enãagelij

penitentie. S. di.iij.ſi apoſto
lus.Zllij dicũt ꝙ nullo mo⸗
do redeunt.arg.xxiij.q.iiij.ſᷣ
illic.l.di.miroꝛ.nec iſte eſt in
malis vt redeant ſicut ĩ bo⸗
nis.ar.de con.di.iuij.quauii
2 hoc credo catholice dici.
dicunt᷑ tamẽ redire qꝛ remii
ſionis benenciũ ſequẽti cul
pa amittimus ob ingratitu
dinẽ.S. di.ꝓxi.hac auctoꝛita
te.ver.pe. Nam pinde pꝛi⸗
natur quis gloia ꝓpter ſe⸗

quens ðᷣlictũ.ac ſi nulla pec

cata eſſent dimiſſa. vi.j.diſ.
v.fraires.penitentia.n.duo
facit. penam tollit 2 gloꝛiaʒ
acquirit.vt.S.di.i.S.alij ecõ⸗
tra.c.ecce.Auctoꝛitates aũt
que videntur dicere ꝙ rede
ant hoc onan ſa punu
quis ꝓ ſequẽtibꝰ ac ſi nũqᷓ;
ei dimiſſa fuiſſent. Pꝛoce⸗
dit aſt Gratianus i bunc
modũ.pꝛimo inducit aucto
ritates.ꝙ peccata. dimiſſa re
deant viqʒ ad.S.hoꝛum. Se
cũdo notat circa peccati di⸗
miſſionez duas opiniones
eoꝛũ qui dicunt peccata redi
re.Tertio allegat ꝓ adner⸗
ſa parte ꝙ non redeàt 2 fic
determinat diſtictionez lau.
q In memoꝛiam. dimiſi ii
biquoniam rogaſti me.nõ
ne ergo opoxuit ⁊ te miſere
ri conſeruitui.ſicut⁊ ego mi
ſerius ſũ tui.⁊ iratus domi
nus tradidu eum tononbuſ
quouſque redderet vniuer
ſum debitũ ſic ⁊ pater cele⸗
ſtis faciet vobis ideſt repe:
tat a vobis dimiſſa.⁊ in hoc
facit ad ꝓpoſttum lan.·

Jiudas. ad eum. vel ſua. ↄtrarius ſenſus facit ad ꝓpoſitum. .
Parentum. comiſſa a ſe imitando parentes.
¶ Iniquirxas.i.cõmiſſa ab eo imuando eos.alias iniquitas pairis nõ reſpi⸗
t ftlium niſi vt diri ſit ſceleris paterni imitatoꝛ. i.q.iiij.crimen.?7 per totam.l.
d ¶Sed iniquitatem.i.auaruiam quam pꝛimi parentes eius egerũt vel oꝛi⸗

De pent,

. ]... .finis. z ſic patet duas pꝛedictas ſente ntias non eſſe contrarias.
quia cui bece ata dimirtuntur m iuſticiam plene ? pure ei dimittunt
I.eo. §. vlti. lan.
q ¶Alij. panc difſerentiã opinionuʒ non ponit magiſter niſ vt tractet

* ginalia peccata.
e ¶ MDOꝛiginalia peccatuʒ oꝛi
ginale ita dẽ reputari qꝛ ita
punitur ꝓ ſeq uenubus ac
ſi dimiſſum non eẽt ar. j. e.
ꝗ recedit. Et ita de alns dic.

ſed quare dicit pluraliter oꝛi

ginalia cum vnum ſolum

ſit oꝛiginale. ponit plurale

pꝛo ſingulari.ar.fl.de oꝛi.iu.
l. ij. exactis. deinde regibꝰ
i. rege.vel pꝛopter diuerſos
effectus quos habetin ho⸗
minibus oꝛiginale.quoſdaʒ

eim facit inuidos.quoſdaʒ

luxurioſos.quoſdsm aua⸗
ros ⁊c.
ſcentia facit puerum concu
piſcibilẽ æ aduleum concu⸗
piſcentem.ſic ⁊ ſuperbia fa⸗
cit puerum ſuperbilẽ ⁊ adul
tum ſu perbientẽ.vel plura⸗
liter ponit ꝓpter varias ap
pellationes quas habet. di /

cit enim lex mẽbꝛoꝛũ ſtimu⸗

lus carnis angelus ſathane
languoꝛ nature ſomes pec//
cati 7c.
¶ Bimiſſa ſunt.ſi penitet
euʒz ſuſcepiſſe baptiſmũ. vel
ita pu nieſur ſuffic ẽter ac ſi
non eſſet baptizauus.
8 ½ /Dnſaat. dimiſſuz. hic
. (6 videtur ꝙ pꝛiꝰ dimit⸗
tat deus peccata ᷓ; dimittat
hòõ peccatũ.ſic ex hoc ſequi
tur ĩpoſſibile.ſꝙ ſimul eẽt
luſtus ⁊ iniuſtus.bonus et
malus.Sed dic ꝙ tẽpoꝛe ſi

mul ſir ab homine dimiſſo

peccati ⁊ a deo remiſſio. ꝓ⸗
cedit tamen gratia vtrũqʒ. qᷓ
quaao vult ⁊ pꝛout vult in
bomine operatur. Expone
ergo hic pꝛius dimiſt.i. pꝛi
me dimiſſurum obtuli qua
tum m me eſt. qnia bene fa/⸗
cere deus patus eſt. vel ad
Oꝛiginale peccatu, refertur
boc quod ſine merito bomi

nis a deo reniittitur. vel ad

parabolam euangelicaʒz de

ſeruo cui dominus. x. milia
talenta remiſit pꝛuſqᷓ ule cõ

ſeruo ſuo quinquaginta.
JIcit dominus. dimit

Reibeblem te oſtẽde
ad ſuſcipiendam gratiam.

Item ſicut coͤcupi⸗

beda ſuper lucam.

* 5
. „, nit 97
Serne nequnaz omne debitum di⸗

min iibi.deinde in libꝛo plalmoꝛun,

augu. ait.

Jiudastenuiſſet illud ad qð
vocatus eſt:nullo mõ ad enuʒ

vel ſua pꝛeterita vel parentum ini
quitas perneniret. quia ergo non

tenuit adoptionem in ſamilia dei:

ſed iniquitatem“ vetuſti generis po
tins elegit: ? redijt iniquitas pa
trum in conſpectu domini:vt in eo
etiam ipſa puniretur. Item raba:
nus tradidit eum toꝛtoꝛibus ⁊ ce/
tera.Conſiderandũ eſt ꝙ dicit vni
nerſum debitum:quia non ſolum

peccata que poſt baptiſmum bo

moegerit reputabuntur ei ad penꝗ
verum etlam peccata oꝛiginalia: q̃̊
in baptiſmo dimiſſa ſun. Item
gre.ex dictis enangeliij.
Eü&E.“1ͤnſtat qnia ſi quodi nos de.
(Niünanſenn ex coꝛde non dimit⸗
timus.⁊ illud rurſus exigitur quod
nobis iam per penitenti aʒ dimiſſũ
fuiſſe gandebamus. Itez augu.
in bomelia.i.
O Icit dominus dimitte?et di
mittetur tibi.ſi ego pꝛius di⸗
miſi: dimitte vel poſtea.naʒ ⁊ ſi nõ
dimiſceris:renocabo ie:⁊ quicquid
dimiſeram replicabo tibi. Item⸗
Ui diuini' officij oblitus ſu⸗
—0 as vult vindicare iinrias:nõ
ſolum de ſuturis peccatis veniam
non merebitur ſed etiam pꝛeterita
qne laʒ ſibi dimiſſa credebat:ad vĩ
ictam ei replicabuntur. Item
AMn e 2.
Euertar in domum meã vnꝰ
de exini:timendus eſt iſte ver.
ſiculus non exponendus:: ne cnlpa
quam in nobis extinctam credeba
mus:per inecnriam nos vacantesꝰ
oppumat. Item.

0 Nẽcũque.n.pꝰ baptiſma ſi §

ne pꝛauitas heretica ſiue mũ/

* .

i⸗ 0 Vi diuini.replicabuntur erpone.vr.ð. hoc eſt ita danabitur ac ſi non
eent dimiſſa.ꝛ⁊ ita expone oẽs has auctoꝛitates.j.de cõ.di.iiij.qũo.l.

athane.

K B Euertar.hec ſunt verba ſ.
1 Mon erponenduseſt. xx vij.q.i.de viduis.

v»

Eoꝛũ.qui dicunt

m ¶Dacantes. a bonis operibus.
. Weräeg ommufe pꝛius dimiſſoꝛum.

peccata redire dimiſſa. dnas poit. G opinies

0 12 Eccatum.redditur.i.punitur.
aque potius in ver bis differuni qᷓ in ſenſu.quidam eim dicũt peccata dimiſſa

redire. dimiſſa inq; ſm iuſticiam non ſᷣm pſciẽtiã. Alij dimiſſa pure ? plene
Nue per baptiſmũ ſue per pnlam.vt ergo iſta intelligantur ⁊ qualiter he opi
niones cõueniant.notandũ eſt ꝙ pᷣdeſtinanonis ſine pꝛeſcientie.qꝛ ⁊ ſub no⸗
mine pꝛelcie includiuur pꝛedeſtinatio. duplex eſt effectus.ſ. x in tempoꝛe inſti⸗
ſicarc. eternaliter gloꝛiam tribuere quo ad pꝛimum effectuz operatur deus
quàdocũqʒ in bac vita peccata dimittit. æ hoc eſt pʒ iuſticiq peccata dimittere.
Auo ad ſecundum effectuʒ quãdo ſic peccata dimitrit. ne finaliter ad peccatũ
redire patiatur vt ad heatitudinem perducat. ⁊ hoc eſt pᷣm pꝛeſcientiꝗ peccata
ditmmitiere. qui ergo finaliter ad peccatum reuerntur. non pm pꝛeſciam ſed pᷣm
iuſiiciam remiſſionẽ peccatoꝛum conſecutus eſt, ⁊ hoc eſt quod hic tangit. &οσ.,

14 —

de pꝛedeſtinatione.non ꝙ ſibi in aliquo contradicant. boc alij reſpici⸗

dana cupiditas arripuerit mox om

mum’ pꝛoſternet in ima vicioꝛum:

tem aug.in li.qõnũ de utero⸗
Eccaiũ quod ex adam cõtra

bitur tempoꝛalier redditur*

gquia omnes pꝛopter hoc moꝛun
inur.non autem in eternum eis qui
fuerunt per gratiam regenerati ſi ĩ
ea vſque in finem permanſerint.
Eoꝛum' vero qui hanc ſentẽtiã
ſeqnuntur:alij dicunt q; peccata re
ditura dimittuntur ſ̃m iuſticiam:

unt. illud alijej. quod
inuenitur in ra e §.
ſinis.

r Juſiiciam. pꝛeſen

tem que eis conkfer⸗
tur quibus peccata
dimittuntaur. h.
ſ¶Dꝛeſcientiaʒ. ab
elerno enim pꝛeſci⸗
uit deus talem di⸗
miſſionem non va⸗
lere eis ad vitam eter
nam nec vſque in ſia
nem durare.
MWMiulle caluri i.

ſed non ᷣm pꝛeſciennaʒ. ſicui nomi g Hhante aul ee⸗

na diſcipuloꝛum qui retro abierũ
erant ſcripta in libꝛo vite pꝛopter
iuſticiam cni deſerniebant:non ſᷣm
pꝛeſciam“ que in numero ſalnan/
doꝛum eos non habebat.ſic a late/

re dei noſtri dicuntur mille caſuri

2 decè milia a dexteris eius: quos
tamen dinina pꝛeſcientia nunquaʒ
ſuis qnumerauerat. Hinc etiaʒ do/
minus ait moyſi. Si quis pec⸗
canerit ante me delebo enm de li⸗
bꝛo vite:vt ſᷣm iuſticiam indicis il/
le peccando dicatur deleri:qui ſᷣm
pꝛeſciam nũqnaʒ ſuerat aſcriptus.
Hic aug.i epiſtola ad coꝛithios.
Sʒ nõ in pluribꝰ eoꝝ bñplacitum
eſt dño.⁊ ſii aliquibꝰ cõia oĩbꝰ ſunt
oia ſacr̃a ſed nõ cõis gr̃a ita ⁊ tunc
baptiſmus eſt cõis ſed nõ viriꝰ ba
ptiſmi. MNerum hoc de ficte acce
dẽtibus vel de his qui extra eccle/
ſiam baptiʒantur intelligitur:quiſa
cramłti quidem integritatem acci
piunt:virtutem vero eius minime
aſſequuntur. Darunlis vero vel
adultis plena ſide accedentibꝰ om
nia peccata remittuntur.⁊ ſi aliqu
do receſſuri a bono in malo vitꝗ
ſint finituri. nde angu. in libꝛo
de conectione ⁊ gratia.
8 Y ex bono' ĩ malũ deficiẽtes
bõa volũtate moꝛiũturerñde⸗/
ant ſi pñt:cur illos deꝰ cuʒ fideliter

unt ſe cum domi⸗
no iudicaiu ros.
nu ¶Enx. milia. ids
eſt plures qui credi⸗
derunt ſe ſeſſuros ad
dexteram dei ideſt in
eterna beatituane.
plures eniʒ ſunt qui

credunt ſe ſauandos
iᷓ qui credunt ſe iu⸗

dicaturos cum dop
mino.⁊ ideo illi de⸗
ſignantur maioꝛi nu
mero iſti minoꝛi.
x¶ Sedc non in plu⸗
ribus.plures illoiuʒ

non placuerunt do⸗

mino ⁊ ſi aliqui eox.
y ¶VDerum. acceden
tibus.ð.i.q.i.fcut ſi⸗
cxiI.ihd.
◻ Jer bono. ca
ſus huius ca.
colligi videtar ex il⸗
lis duobus.ſ.de cõ.
di. lilj. c. vlti.⁊.xxiiij.q.
iij.quidam.ver.pela⸗
giani. nain iſti pela⸗
giani dicebant ſi⸗
ne gratia dei per libe
rum arbitrium quis

poſſit bonum opera-

ri.⁊ ſic obijcit bat au
guſtino dicis. o au
guſtine ꝙ non poteſt
quis cum ad aduſl
tam etatem perue

nerit bene operari ſi

ne gratia diuina ſed
illam nemo poteſt ba
bere vel mereri. ergo

deo non opponẽte gratiam ex neceſſitate peccabunt iſti. ergo per libeꝝ
ar bitriuz non debet eis tale peccatum imputari.ad quam obiectionẽ
conſimiles cum auguſtinus non reſponderet ſed exclamaret. o aln

5

tudo diuitiarum ſapientie. a⁊ ſapientie dei ꝙᷓ incompꝛehenſibilia ſunt

liudicia dei ꝛ inſtigabiles vie eius deridebant eum. His ſtaque pꝛemiſ

ſis diuiditur.c,in tres partes. In pꝛma pane ponit Auguſtinus caſũ
in quo ⁊ ipſi exclamare compelluniur pꝛopter rationis deſectum. ſci
licet cur deus bonos quos ſeit a bono receſſuros ⁊ in malo moꝛitu
ros non pꝛus tollit de medio qᷓ; malicia imutentur. æ quare quibuſ
dam perſeuerantiam dat in bono quibuſdam non. cum apud eum

non ſit iniquitas nec perſonarum acceptio.vt extra de iude noui.in

ſecunda diſtinguit inter ſilios dei nũcupat one ſola ⁊ veros ſlios.cu⸗
ius occaſione exponit illud iohã.ex nobis erierunt ⁊c.in tertia dicit ꝙ;
perſeuerantiam in bono vſque in finem dat deus ſolis pꝛedeſtinatis.
Et buius occaſione interſeruit ꝙ qnidam diſcipuli rpᷣi ſunt veri.qui⸗

dam nũcupatiui tantum.b.

b. Erx bono ideſt er bona voluntate. vel bonnm refertur ad bonum
exterius.ſimiliter ⁊ maium ad interius in voluntate,.⁊ tunc ſubditur

*moriuntur.

¶Moꝛũtur. hoc eſt dicere deſicientes a bono moꝛiuntur.

(

Vhr

Ueranna

Ad

dofnt
iutn
huulin
ſtgbul
ſtpane
Eri
Prija

.
C Rp
üear
(bi⸗
Migin
lani
Clnk.
KS
Aurſr
AAver
islan
C P⸗
ſetiqa
nn
CI
Gion
C
miu
C
Nonde
.
C
Nensn
urunt
ſinari
C
lemer

C⸗
noſt
4C2
boo
.
C5
u⸗
osi

1 gigee

ſeſlin
mdlkin

Pecnttlmae

ennſung
ſante

idntſiu

s n
en

uraenqn

Hnfnd
gnorrg
nnslli
menn
ſalguic
unacctn

Gebote
obuinse
ſiteral
huaſi
giͤzmie
mnotr
n Kiſe
cben
Adiit
iungs
Nunn cce
Pſcttäien

Nn

onpori
, tl
ten h
etheini
ſdint
o ſte
lieneg
tie
obeton
to
ſrli int
avepenl
—
cunſ
o woi
pudtun
Pint
ſince
to

lſnne

genau

Cbenen
ſtdiuu

8⁸◻n poteſtate vt

pererh:
Hoꝛi imo perſe⸗
uerantia in bono do⸗

num dei eſt.l.
Reſpondeant. S.
Aie ð tyrijs . h.
Beoc non donat.
ideſt donat.arg.ff. de
ver.ſi.duobus.donat
dico ſᷣm hoc ſcilʒ mo⸗
ri vel rapi.⁊ eſt ſenſul
huius litere boc do⸗
nat ꝗbuſ voluerit ant
ſcriptura mentitur. ſʒ
boc nelas ẽ dicere. vt.
rrxrriij.q. v. quid ergo

lan.
e¶ ERaptus eſt. xxiij.
di.ij. F.item ſer ui. ⁊. c.
ſi enim inquit ver.ꝗd
Sicut ergo. ſuſpẽ
ditur iſtud ficut vſqʒ
ad ver. ſicut illuʒ cur
alijs lau.
h¶ VWoſui.i alia par
te. c. quod non eſt bic

lau.
CJgnoꝛare.fl de le⸗
i non omnium.

k C Suis. per pꝛeſen

tem iuſticiarn.

1Mita ſit ſellcet

non dat.i.ſubtrahat.
m CMam iſti. quib⸗
deus non dat perſe⸗
uerantiam vel pꝛede⸗
ſtinationem. lau.

nCFilij dei. õ̃m pꝛe/

ſentem iuſticiam.
o ¶ FSilios dei. vm p⸗
eſtinationem. lau.
p .NVobis. vm expo

fitlonem ⁊ opinione,z

q ¶Ait. ioannes . in

euãgelio ſcilicet ĩ ver /

bis que ſequunt᷑ lau.

1¶Bei. pꝛedeſtinati

onem.
¶In vnũ. ideſt vni
tate fidei.lau.

CFuturi. ideſt filij

der per gratiã lau.
n¶ Anobis i. inter
nos ioannes.

tuc
2 pie vinerent:non de vite buini
rapuit piculis.ne malicia mutaret
itell ectuʒz eoꝝ ⁊ ne ſictio deciperet
aias eoꝝ vtruʒ hoc in ptãteꝰ nõ ha
buðit an eoruʒz mala futura neſciuit.
Nẽpe nibil boꝝ mſi ꝑnerſiſſime ac
inſaniſſime dr.Cur ergo nõ fecit rei
pondeant qui nos irrident.qñi ta
libꝰ rebꝰ exclamamꝰquaʒ inſcruta
bilia ſint indicia eius ⁊ iueſtigabileſ
vie eius:nunquid eniʒ boc nõ do/
nat deꝰꝗbus voluerit:aut vera ſcri

tura illa mentitur q̃ͥ de moꝛte vene

lut imatur a hõis iuſti ait. raptus ẽ
ne malicia mutaret intellectũ eius
7 ne fictio deciperet aiaʒ eius.cur
igr boc tå magnũ bñſiciũ alijs dat
Deus:alijs nõ dat:apud quẽ nõ eſt
