cuz nec volens quiſquã oculũ ami

ſiſſe credendꝰ eſt:nec ſacratiſſimos in

canones aliqueʒ caſuʒ in amiſſione
oculi ei qui ſacerdotiuʒ adipiſcen/
duʒ nõ impediret ſuis excepiſſere:
gulis inuenimꝰ:ſed hoc tantuʒ mo
do ad ꝓbibitionez ſeciſſe videmus
vt ꝗ caret oculo ſacerdotij officiuʒ
adipiſci non poſſit. Sed nec illi nul
latenus q̃fi in cõpenſatione iniurie
ſacratus oꝛdo concedi poterit:qui
ad tantuz ſacerdoteʒ ꝓpꝛiuʒ potuit
iracundiã ꝓuocare:vt⁊ ille officiũ
in quo erat amitteret ⁊ iſte ꝓuectu⸗
ſui ꝑderet facultateʒ3. Si. Jvj.
Reſbyteroꝝ etiã filij ad
ſacra officia non ſunt ad/
mittendi. Unde vrba
Filij pꝛeſbyteroꝛuʒ a ſacris pꝛobi⸗
bentur officiſſs.
5 Melbyteroxſilioa ſacriꝰ mi
niſterijs remouemus: niſi aut
ncenobijs aut ĩ canonicis religio/
ſe ꝓbati fnerint ouerſari. Sʒ hoc
intelligenduʒ eſt de illis qui pater/
ne incontinentie imitatoꝛes fuerint
veruʒ ſi moꝛuz honeſtas eos cõmẽ
dabiles fecerit exẽplis ⁊ auctoꝛitati
bus:nõ ſoluz ſacerdotes ſ̊ etiã ſum
miſacerdotes fieri poſſunt. Añ
damaſus papa ſcri.hiero.pᷣſbytero

Palees.
O Sius hapa ſiuit iins ſephpan
ſubdiaconi. Boniſaciꝰ papa
fuit filius iocundi pꝛeſbyteri de titu
lo faſciole. Agapitus papa filiꝰ goꝛ
diani pꝛeſbyteri.Cheodoꝛus papa
filiꝰ theodoꝛi epi de ciuitate hiero/
ſolyma Silueriuspapa filiꝰſiluerij
epᷣi rome.Deus dedit papa filiꝰ io
cundi pᷣſbyteri. elix.n.tertiꝰnatio
ne roman“ ex patre ſelice pᷣſpytero
fuit. Ieʒz gelaſiꝰ natione afer expfe
epᷣo valerio natus eſt. Iteʒ agapitꝰ
natione romanꝰex patre goꝛdiano
pſbytero oꝛigineʒ duxit:quãplure⸗
etiã alijinueniunt᷑:qni de ſacerdoti⸗
bus nati apoſtolice ſedi pꝛeferunt.
NHinc auguſtinus ait.
Aicia Peikas ſlijs nõ imputent.
Ndecũqʒ; oĩe naſcant:ſi pa
rentuʒz vicia nõ ſectant hone/
ſti ⁊ ſalni erũt. Semen.n.hoĩs ex q̃
licunqʒ hoĩe dei creatura eſt:et eo

xvj.q.j.legi.xix.q.vlti.vlt.
⁊ in auc.de monachis.ĩ pᷣn.
coll.j. Iʒ quida ↄtrariũ dicãt
⁊ dicunt ꝙ religio circa eos

nõ plus operatnr niſi ꝙ fa⸗

cilius cũ eis diſpenſatur ar.
pꝛo eis lv. di. c. pꝛiſcis. ⁊.l. di.
c.ſi ille.⁊ dico epᷣm poſſe di⸗
ſpẽſare circa tales.vt ex.e.ve
niens.⁊.c.extrãſmiſſa.ſʒ ſolꝰ

papa diſpenſat cũ eis in efa

tu. vt extra de elec.innotuit.
dicũt tamẽ quidã ꝙ circa pa
ternas eccleſias imediate ha
bendas ſolus papa poſſit di
ſpenſare.argoxtra.e.ex ſua.
quod nõ credo ꝑ illã decre.

veniẽs.io. ſed certe ſolus pa
pa diſpenſat in hoc caſu vt

extra.e.c. dilectus filius et e

e.c. vlti. vbi de hoc tradit᷑.b.
Keſ byteroꝛũ.ideʒ de

nis qꝛ non ẽ alia cã pꝛohibi⸗
tionis niſt qꝛ timentur ĩ eis
exempla paterni criminisvt
xvj.q.j.S.verũ ⁊ etiaʒ ꝓpter
odiũ paternũ.vt.xv.q.vl.cũ
multe. ⁊.xxiiij.di.quãdo.

n CSilios.ſed nũquid hoc

ad nepotes extenditur: ⁊vi⸗
detur ꝙ ſic.qꝛ nomine ſilio⸗
ruʒ nepotes ↄtinentur. ff.de
verb. ſi g.liberoꝛũ.⁊ ar.ff.ad
macedo.filiũ.ſj nõ ẽita quia
odia ſunt reſtringeda.vi de

pe. di. j. pene. ff. de liberis et

poſthu.cũ quidã.tollitur.n.
viciuʒ per ſucceſſionẽ.vt.j.eę.
dñs.⁊lʒ ſenatoꝛ non poſſit
ducere illazʒ cuius pater vel
mater artem ludicrà fecit.tñ
põt illaz ducere cuius auus
vel auia artẽ ludicraʒ fec.vt
ff. de ri. nup. l. iu.l. lege. 5. ,.

o Lenobijs. z hoc ad ka⸗

cilitateʒ diſpenſationis reſe⸗
ras vt quidã dicunt.ideʒeſt
vbicũq; cõuerſentur religio
ſi.qꝛ locus nõ ſanctiſicat ho
minezʒ. vt. xl. diſ.nõ loca.naʒ
cõuerſati in monaſterijs ſepe
deterioꝛes ſunt alijſvt.xlvij.
di. quatülibet.

p ¶Bed hoc intelligendũ ẽ

iſtud ſpectat ad pꝛincipiũ ca⸗
pituli.

q; 71 . Mdecq;, nulla. fimi

Alis locutio. veſtes qs
geritis. ſoꝛdida lana fuit.

r ¶ Sic mali.no.ꝙbonum

pꝛecedens nõ excuſat malũ

ſequens nec bonũ ſequens
purgat malũ pᷣcedẽs.vt.xx⸗

iij.q. v.relegẽtes.⁊.xiiij.q.v.
foꝛte. 2.c. neaz ſed verũ eſt ꝙ
nõ nocet delictuʒ patris filio
q̃tũ ad vitã eternã.nocet tũ
quo ad alias penas quo ad
ſuccemonẽ. vt.vj.q.j.. veꝝ
itẽ quo ad alias penas. vt.j.
q.iiij.iteʒ peccato.mitius tñ
loquitur lex de illis ꝗ ſpurij
ſunt ꝙ nõ obeſt eis hoc qn
poſſint eligi ad decunionatũ
qꝛ nõ ẽ impedienda digni⸗
tas es ꝗ nibil admiſit. vt. ff.
de decurio. ſpurijin pn..l.
generaliter. S.ſpurios.⁊ boe
tius.ꝗd genꝰ aut ꝓauꝰ ⁊c. et
iuuenalis.tolle tuũ haniba

leʒ. Malo patcr tibi ſit terſi⸗

g§ ij

diaconis ⁊ ſubdiaco

4

pꝛoducat achilles.
2 UVniᷓ neſcio. h̊ᷣ vult

tes. duũmodo tu ſis. Eacide

ſimilis vnlcaniaqʒ arma ca⸗

peſſas. Quate terſitiſimilẽ

dicere ꝙ ille q natus
eſt ex parentibꝰpꝛoꝛſus alie⸗
nis a virtutibus duʒ tñ ipſe
ſit bonus melioꝛẽq ille qui
natus ẽ de bonis parentibꝰ
b.5 etiã fit bonus.
NParentibus. i. ratione

parentum.
Alci qð ſuuʒ ẽ. mu⸗
cE lieres. n. ad hoc natu

ra genuit.vt partus ederẽt,
vt. C. de idic. vidui l.ij.2 pu
doꝛẽ feminis nuptiarũ pꝛe⸗
mia non habere. vt. xxxij.q.
ij.pudoꝛ.
Sanctos.tamẽ ĩ hocnõ

fuit ſanctus.qꝛ temerarium

iuramentuʒ voluit ſᷣuare.vt
ii. q. iiij. vnuſquiſqʒ.
Triticu. xxiiij. q.j.quo⸗
niamvetus.
¶ VPonſus.eccleſia vo⸗
catur ſponſa xpᷣi.qꝛad
huc ꝑ delictũ ſeparariſppõt ab

ipſa ſicut ſponſa a ſpõſo añ

cõſirmatũ matrimoniũ ſiů in
futuro ſeculo dicetur vxoꝛq̃
modo ſponſa dicitur. vij. q.
j.ſicut ͤglr.
8 2 Atis puerſuʒ iſtud.c.
V intelligitur de iam ꝓ
moto talis. n. ppter delictuʒ
alteriꝰ nõ pꝛiuatur iure ſuo.
nõ eniʒ pꝛiuandus ẽ ꝗs iure
ſuo niſ pꝛo grauiſſimo deli
cto.vt.x vj.O.vij.inuentuʒ.et
lxxiiij.di.geſta.excipiũt qdã
caſum in eo ꝗ ignoꝛãter ade
ptus ẽ beneficiũ pecunia pa

tris.ᷣvt.j.q.v.c.j.ſed illud ioõ

perdit qꝛ furtiuũẽ. Sʒ qd ſi
pater ↄmiſit crimẽ leſe maie
ſtatis, nõne filiꝰ pꝛ uãdusiẽ
beneſicio cũ ſit infamis factꝰ
vt. vj.q.i.S.v. rũ.⁊ infames
ꝓmoti etiã deiiciũtur.vt.vj.
qꝗ.j.infames nõ.qꝛ cũ clericꝰ
fſic ẽ a iuriſdictione pꝛincipis
exẽptus.itẽ fallit illud er̃ de
cec.edi ad audientiã.ij.⁊ ex de
cle.egro..c.ij.vbi ꝗs ſine cui
pa pꝛinatur iure ſuo.hoc tñ
ſcias ꝙ multotiens ꝗs pu⸗
nitur ſine culpao.
»O Ominus. a lacerdo⸗
Mtio nõ intelligas ꝙ ip
ſo iure poſſit pꝛiomoueri.ſed
boc ideo dicit ꝙ eps tenetur
in hoc caſu diſpenſare qꝛ di
ſpenſatio qnqʒ; eſt. debita.vt
Dixi.l.di. vt oſtitueretur.
i¶Repellitur. ſed nöne ſilij
ſacerdotuʒ pᷣui ſunt ecdeſie,
vt.xv.q.vl.cũ multe.q̃lit᷑ er
0 ꝓmouentunnon adepta
ibertate ſed dic ꝙ illud logꝗ
tur de his qꝗ quam legitime
⁊ ſolemniter ducũt vel dero
gauuʒ ẽ ei cötraria cõſuetudi
ne.i ij. di. SF. leges.
kSmgel. fraterna qua
Aii eeunrat,
¶VPtãs. hanc olizʒ habue
rumt ptaãtẽ mulieres vt de li
centia vel ptãte ipſarum viri
poſſent accedere ad ancillas

habuitↄtra iſaac.xxxij. G

Di.

male vtentibus male erit:nõ ipſum
aliquado maluʒ erit:ſicut aũt boni
filij adulteroꝛuʒ nulla eſt defenſio:
ſic malifilij cõingatoꝛuʒ nulluʒ eſt
crimen nuptiarũ. Itez iohã. chri
oſtomus ſuꝑ matheu homelia.iiij.
Einquã de vicijs erubeſcamꝰ
parentũ:ſʒ illud vnũ qramus
ſemꝑ amplectamur virtuteʒ videli
cet huinſinõiẽt ſi alienigenã bʒ ma
treʒ etiã ſi ſoꝛnicatione poliutã vel
quolibet huimſmodi dedecoꝛe ſoꝛ:
datas:nihil tñ de eius aut vilitate
fuſcabit᷑ aut crimine polluef. Oõ ſi
ſoꝛnicatoꝛẽ ipſuʒ ad melioꝛa cõuer
ſum nequaquã pꝛioꝛ vita cõmacu/
lat:multo magis ex meretrice natꝰ
adultera n phuia virtute, decoꝛe⸗
tur parentuʒ ſuoꝛum nec decoꝛatur
oppꝛobꝛijs. Item non eſt omni ·
nomec de virtute nec de vicio pa⸗
rentũ autlaudãdus aliquis:aut cul
pandus:nemo vere inde aut obſcu
rus aut clarus eſt:imo etiã vt ſi cõ/
ſiderantius aliꝗd dicamꝰ aut expᷣſ·
ſius:neſcio quomõ ille magis nõ re
ſplendet:ꝗ ex pareutibꝰeaſvirtutibꝰ
pꝛoꝛſus alienꝰ:quaʒ ipſe ꝗ fuerit dei
virtute Mi bills, .
teʒ hiero.i epi.otra ruphinu
nS ebicro⸗ ſed ꝓpua cchp̃a unr.
quã cõdemnat.
L Alci de adulterio nõ eſt eiꝰcui
paq naſcit᷑:ſed illius ꝗ generat
quomõ in ſeminibꝰ nõ peccat terra
q̃ cõſouet nõ ſemen qð in ſulcis iacit
nõ humoꝛ vel caloꝛ ꝗbus tẽperata
frumenta ingermen pullulant:ſed
verbi gr̃a:fur ⁊ latro ꝗ fraude et vi
eripit leinina:ſic genus humanũ re
cipit terra ideſt vnlua qðlſuũ eſt:et
receptuʒ cõſouet:⁊ ofotũ coꝛpoꝛat:
coꝛpoꝛatũ ſin membꝛa diſtinguit:et
inter ulas ſacri vẽtris anguſtias dei
manꝰ ſemꝑ operat᷑idẽqʒ coꝛpoꝛis
creatoꝛ et anime eſt:noli deſpicere
bonitateʒ figuli.ideiꝗ te plaſmauit
⁊ fecit vt volnit:ipſexeſt dei virtus ⁊
deiſapientia:ꝗ ĩ vtero virginis ma/
rie ediſicanit ſbidomnʒ.ꝗ eptein
ter viros ſanctos apoſtoli voce
numeratus meretxricis eſt filia eſan
de rebecca ⁊ iſaac hiſpidus tã men/
te quꝗ coꝛpoꝛe:q̃ſ bonũ triticnʒ in
ter lolinʒ auenaſqʒ degenerat:quia

nõ in ſeminibꝰſſed in voluntate na⸗

ſcentisca vicioꝛuʒ eſt atqʒ virtutuz
Item auguſtinns.
Iniquiiales parentum niuijs obeſſe
nõ poſſunt. Z
B Ponſus ille:q vocaturꝰ erat
ꝗd nuptias bonos ? malos cõ
gruens inuitatis:naſci etiam voluit
de bonis ⁊ malis:quo exemplo di/
ſcãt parentuʒ ſuoꝛuz filij iniquitates
ſibi obeſſe nõ poſſe.

tez gregoꝛins. B
„38 3678031 a: H ꝓpꝛia aliqueʒ
ab eo quoſungi deijcit gradu.
Atis pernerſuʒ a cõtra eccle/
ſiaſticqi pbatur eſſeſ cenſuram
vtfruſtra quoꝛundꝗ voluptanbns
ſuis ꝗs pꝛiner officijs quez ſual cul⸗
pa vel facinꝰab officij quoõ fungitur

Avj.

HadansPeſett. Ziezbiggin⸗

nõ pꝛobibeteaer. .
Oumino noſter ieſus xpᷣs voluit
£ nõ ſoluʒ de alienigenis cõmix

tionibꝰ ſed etiã de adulierinis naſci

nobis magnã ſiduciã pꝛeſtãs vt q̃li
cunqʒ modo naſcamiur:duʒ tñ ve/
ſtigia eiꝰimitemur:ab ipſiꝰ coꝛpoꝛe

nõ ſeparemur:cuiꝰꝑ ſide; membꝛa

effecti ſumꝰ:⁊ ſicuti le verus eſt põ
tifex ⁊ ex adulterinis natus cõiuncti
onibus:ita q̃licunqʒ oꝛdinel natꝰ ſit
aliquis:tñ vt ꝑfecta fideʒ habeat:⁊
qð ſide tenet operibꝰ impleatiſitqʒ
litteratus ⁊ vir vnius vxoꝛis nequa
quã a ſacerdotõꝰrepellit. Juda.n.
patriarcha ↄcubuit cuʒ thamar nu
ru ſua:⁊ exillo cõcubinatu nati ſunt
phares ⁊ arã.inde poſtea ſalomõ
afuit dux in deſerto:inde obeth.ide
quoqʒ booʒ inde poſtea yſayꝗq fuit
pater danid.ex illa ergo ꝓgenie oꝛi
80 ducitchꝛiſti:qui verus ſacerdos
eſt.ideoqʒ; ſi filij eiꝰſumꝰq̃ ipſe fecit
nos imitari debemus.

de vnico baptil.qlib. j.
A emang gehb⸗ bel b:
materna conditio:ſed ppꝛia culpa.
Smaelvtſeparet᷑ a populo dei
nõ obfuit mater ancilla:ſed ob
fuit fraterna:diſcoꝛdia:nec/pfuit po
teſtas vxoꝛis cuiꝰ magis ſili9 erat:
qꝛ ꝑ ipſiꝰ iura cõiugalia ⁊ in ancilla
ſeminatꝰ erat:⁊ ex ancilla ſuſceptu⸗
eſt. Cõtra bonifa.martyr.ſcribẽ
regi angloꝛum.
AiCia pareniuz etam ad poſteros
tranſterunf.

Igens angloꝝv:ſicut p iſtas ꝓp
nincias diuulgatuʒ eſt ⁊ nobi⸗
in fracia ⁊ ĩ italia impꝛoperat ⁊ ab
ipſis paganis nobis obijcit᷑:ſpꝛetis
legalibꝰcõnubijs adulterãdo ⁊ lu/
xuriãdo ad iſtar ſodomitice gentis
fedã vitã duxerit:de tali cõmixtiõe
meretricũ eſtimadũ eſt degeneresꝰ
popnulos ⁊ignobiles ⁊ furentes libi
dine foꝛe ꝓcreãdos:⁊ ad extremuʒz
vniuerſaʒ plebẽ ad ðterioꝛa igno
bilioꝛa vergentem:a noniſſime nec
bello ſeculari foꝛeʒ necĩ ſide ſtabi/
les:⁊ nec honoꝛabũem hoibus nec
deo amabileʒz eſſe venturã:ſicẽ alijs
gentibus hiſpanie ⁊ ꝓuincie⁊ bur/
gundoꝝ populis cõtigit:q̃ ſic aj deo
recedentes foꝛnicate ſunt:donec iu/
dex taliuʒ criminuʒz vltrices penas
ꝑ ignoꝛqtes leges dei etiã ꝑ ſarace⸗
nos venire ⁊ ſeuire pꝑmiſit Ande
idem vrbanuos in ſine ſuperioꝛis.c.
E byteror diſtinguendo ſubiunrit
Si religion inenu fucrint nj iacer
dotuʒz oꝛdinentur.

D Iſi aut ĩcenobija ant ĩ canoni
ccls religioſe ꝓbati fuerint con
uerſarij filij ſacerdotuʒ nõ admittã/
turad clemnz. Item aler.ij.
BVBVeeodem.

A Poſtolica auctoꝛitate pcipit/
musvobig vtſi enz qui ab ec/
cleſiaPelectus eſt altero dignioꝛem

eſſe canonicãqʒ eius electioneʒ pꝛo

baueritis:fulti noſtra auctoꝛitate cõ

ſuas. filij ita nati di⸗

cebãtur potiꝰfilij do⸗
mine ꝙᷓ ancille ſʒ erat
legalis filius dñe et
carnalis filt ancille.?
ita m legẽ moſapcã
mulieres poterãt ad
optare filios.iʒ ßm le

geʒ iuſt niani nõ pñt

niſt filij eiꝰ ſint ĩ acie
amiſſi. vt ĩſti.de ado.
S.femine.

me A gens. dege

neres.quo ad
foꝛtitudinẽ? noblli⸗
tatem. vt.xxxv.q.iij.
uidam.
nVPermiſit no. ꝙ
ꝓpter delictũ pmittit
deus ĩferri penas. vt

v. q. v.nõ oĩs. xvj.q.

j.? tẽpoꝛis..c. reuer
timini.⁊.vij.q.j.ſciſci
is

⁹
0o* nge. iſtud cõ⸗
tinuatur ei qð dixi.ẽ.
in illo. §.ſ hoc in pn.
P Poſtolica ab
eccleſa. nota ꝙ
dicitur ab eccleſia ele

ctus quia maioꝛi pte

capituli eſt electus vt
extra de elec.cũ nobiſ
olim.ff.ad mumicip.
ꝙꝙ maioꝛ extra de ele.

inter in pᷣn.

Di. vij. Ivüj. lx. li

Prin a MWCeiere. impꝛopꝛ e ponitur. ſic.xxvj. di. deinde. velnomine ceterorũ no põoͤt patere obligationez ꝛ libertatẽ. vt. f.. de ſolu. qui bominẽ. S. vti.
oẽs cõpꝛehenduntur. vt.ff. de ver. ſig. ceteroꝛuʒ.

4 n NPoſtea. ita p ſequens factũ eliditur pꝛecedens pᷣſumptio.iic de cõſe. diſ.
R b nomanenſezeleailod nõ ſunt kales eligendi 4 boſnad diun valeeiiiei ner bellica.ſicquãdoqʒ pꝛeſumptio ſequens elidit
gflle a ſolo papa. q. metrotropolitanus cũ electo in epm nõ poſſet di peecedenteʒ vt. ff. de in inte. re Diuns. B
Kde ſpenſae vt ertra de elec.innotut. d Raritas. arg. ꝙ Ppter raritatẽ hominũ aliqua cõcedũtur. vt. lv. di. c.pſcis.
hinlei d ñ ergo. reſpicet ſecretis:naʒ pꝛo eo qð ſiliꝰ ſacerdo; eſt:niſi one poſtea ipſinsſtudiuʒ SPſcis. dixerat
ſnftit peimũ. . buius diſti. tis dicit᷑:ſi cetere virtutes in eũ nne fſides ꝓbabilis fuerit:ant hominuʒ monachi pñt pñ
liri ei ¶ e foꝛnicatione. niant nõ reijcimns:ſed ſuffragatibꝰ raritas exegerit. i. .alvinj. ci parrochialibus eccleſ js.ſ
nõ dicit bñ. ar ſeene meritis cõuiuendo eũ recipimus. Zem ex monachali ha, ccederet aliquis ꝙ boc pol⸗
nn anrinnonceme Pocaitqe dc ſiiiis acercdoiunz 1 bicunullu; aſſumatnr aa ſerftritine lcentaabbans.
den Ego autem. eiernſhenaon cchene un celenanicuzofhien niſi a lus ad ecdeſiaſti⸗
umng f Hegatur . e. yn duct vicet: q exiſpen at neri: oblatus ppꝛijvolũ ⸗ abbas. no. ꝙꝙ nul
n deciqcãd. troducitur ad ſequentiꝗ regule ge⸗/ tate abbatis. Angde greg.ſcribit. kism nachꝰ poõt ꝓmoueri
enit 5 (En ſimplici⸗ ner alis trahi nõ põt. Ande vrba. MWonachns no oꝛminctur ciericuz: acd eccleſiaſticos honoꝛes ni
Aind er dignoſcf. ſeribit bar. turonen archiepo. mnſivolũtate abbatis epiſcopo fne ſicũ licenria abbatis. vt. xvj.
mmne arg f. de acqui. bere. Filij ſacerdotuʒ non pꝛobibent ab rit oblaius. daq.ſiqnis monach. nc. cu,
chen ſeq ⁊ ſi de ſa. cpᷣain: ſi cetere virtutesi eis iueniãt᷑ LMins ad eccleſiaſticũ officiu, peo vtilitate. idẽ intellige de
eun b .Etvias erqud nomanenſem electũ' pꝛo eo .Exex monaſterio pꝛoducatmo⸗/ dlusſbetle i vr ſetzeliten
gii r ſenm abiebe. —Aa ſilins lacerdiotis diclk:iicer nachuo:niſi quez abbas loci adamo nubiatiſui n poſt abes
ra ipſuz nõ debutt te virtutes in eũ cõueniũt nõ reijci / nitus ꝓpꝛiavolũtate obtulerit eßᷣo cus epi ab archießo. vt.l. iij.
nlth lmpediriei pmotio. mus ſed ſuffragantibꝰ mentis euam Nem excõci. char. v. Be coq? di. nullus. ir. qeiſ lingu⸗
ricͤnt⸗ xxviij. diſ.de ſyracu⸗ patienter ſuſcipimus:nõ tamen vt Ouis de alterius monaſterij las. 1 nõ ſolũ volũtas abba
W ſane. ꝛ.xiij. diſti. duo hoc pꝛo regula in poſteruzʒ aſſuma Aoõuentu repertuʒz vel ad cleri / tis eſt requirenda ſ etiã mo
dnian malMMg. tur: ed ad tempus eccleſie pericu, catnʒz pꝛomoueri voluerit velĩ ſuo nachoꝛuz. vt xir. q.ij.ſtatui⸗
eieng i Conſirmamꝰ.et lo conſulitur. Cuz ergo'ex ſacer/ monaſterio maioꝛeʒ perſonaʒ mo mus.nã hec ẽ quedã aliena
lalͤu har i er diſpenſ⸗ otibusnatiin Gnunosbon yiecs naſterij oſtituere ſine licentia abba H var⸗ heri ſine den
achn none.0. „ ſupꝛa legantur eſſe pꝛomotinõ ſunt tis ⁊ monachoꝛũ:epiſcopus ꝗ boc mniũ. vt. rij.q. i. line. io.
kcknen Tez qin · ieaR . r r . e qð dititur de epᷣo credo fal⸗
tnd i egrindi⸗ intelligendi de foꝛnicatione ſed de fecerit aceteroꝛuʒ coione ſeiunctus ſum ſi cauſa ſubeſteb.
ſifnne ne. in ba legitimis cõingijs nati:que ſacerdo ſuetantümodo plebis cõione cõtẽ x gs maioꝛem. ex hoc
emnt dil.tadi?ꝭ tibus ante pꝛohibitioneʒ vbiqʒ/lici tus ſit: zille neqʒ clericus neqʒ ca/ B oco vñ ꝙ monachus
c qui bapti atur in ta erant ⁊ in oꝛientali eccleſia vſq;ʒ nonicus neqʒ pꝛepoſitus ꝑſeueret. poſſteẽ pꝛelacus.n eccleſia

egritudine nõ ẽ pꝛo⸗

mouendus.? ẽ intel⸗
ligendũ de tali ꝗq cuzʒ

q timoꝛis cã ẽ peni⸗
tens ⁊ ſic pᷣſumũtur

peceta nõ eſſe ei di⸗ ſcendunt. Similiter ⁊ illud vrba Qui eccleſiaſticis diſciplinis p eiteſtis.vt. xvj. q.ij. qm erge
miſſa. ſi tñ ſtati; mo⸗ mintelligendum eſt: qð ipſe ſcribit oꝛdineʒ nõ eſt imbutꝰnec tem põteſſe iconomꝰ velvicedo⸗
nullus. et ſic eccleſa ſone⸗ eʒ nz eccleſie aſpirgre vel pꝛe nmi xvj q. vij in noua. pottñ
circa ideʒ factũ hʒ cõ olicaz venienz humiliter pec ſumere debet: nõ ſoluz in eo ambi intelligi qð hic dr de eccleſia
trarias pꝛeſumptöes catuz ofeſſus es:quod pontiſicij tni tio inefficax habeatur verũ oꝛdina monachali.ᷓ epalis ẽt fuit.
ſed diuerſo r ſpetu. vigebatur officiuʒ impedire: vide- toꝛes eius careant eo oꝛdine quem s Sue.ſi. S.diſ.xviij.pla⸗
de cõ. diiij. perlatuz. licet quod ex matre nõ leguima ꝓ⸗ contra pꝛecepta crediderant pꝛeſu/ cuit. ſed cõtra.. iij. q. v. c. j.
l 83 as. intelligge creatus ſis:quam viuente pꝛopia menduz. Iemyrba. papoa. Ten dictü fuit.
ndultus nem vxroꝛe pater tuns cognouiſſe digno Ad ſacerdotaie ofciu nulino niſi ꝑ i 3. bi.l n ofidat.
pueriab bereicee ſcitur: nos apoſtolice manſuetudi, fſingnlos Keepprobar accechai. e iſt deiſeis⸗
e glaent. Nis gratia admonente aceteris que rcia ſecularia pꝛincipalez ſu gullus oꝛ⸗

m Sederx neceſſi⸗

tate ipſum tur etſc Lui pꝛoſeſſione quaʒ fratrny teſtimo ingreſſis: ſed per ſingnlos gradꝰexa eareigeoin ennm
canõ pꝛeſumit ho i nio qni tecũ ſunt immunẽ te agno/ minatis deferunt:quis tam arro- tatu nullus per ſaltũ ẽ oꝛdi⸗
deterioꝛẽ ptẽ ſim lier ſcentes 7 vitaʒ tuaʒ religioſam au / gans tam impudens inuenitur:qui nanaus.
xxx.q.v.aliter. ſed cuʒ dientes ab hnins te peccati vincu⸗ in celeſti militia:que pꝛopenſiꝰpon u “ Qi eccleſiaſticis.
irregularitas pꝛrouez⸗ lo abſolutũ in ſuſcepto ſacerdotali deranda eſt: ⁊ ſicut anꝛuzʒ repetitis x ¶N officia ſecul. ra i. ſe

niat a peccato.⁊ ba⸗
ptiſmus tollat petm̃

hodie eis licere pꝛobantur.

autez vicinz oꝛiginis ſemini impu/
tari negatur:videtur eſſe cõtrarinʒ

bominatio domino:ad quo pater
na flagitia hereditaria ſucceſſiõe de

ſacerdotinʒz impediũt criminibꝰ:tã

officio cõfſimamus. Si. lvij.
Tem gin egritudine cõ/

Tem'qui eccleſiaſticiꝭ di
i fſciplinis imbuti non ſunt

qui eccleſtaſticis diſciplinis non eſt
imburus.

Jo
B locũ non veſtibuluʒ actionis

ignibus exploꝛanda ſtatim dux eſſe

ſeculari ꝙ epᷣs poſſit eẽ non

eſt dubiũ.vt.x viij.q.j.ſtatu⸗

tuʒ.itẽ ꝙ plebanꝰpoſſ teẽ ha

ſanꝰ eſſet diſtulit b⸗ illi ſententie: adulteroꝛuʒz filij abho ⁊tempoꝝ appꝛobatione bes. xvj.q·jmonachos . c.
ee inoel emMimatio ſunt domino ſz ſicut ſupꝛa/ diſcuſſi non ſunt ad ſum, in Parrachi ra enoni.
ahetiht Pnlies aſtt dictum eſt de pꝛeſ bvteroꝝ ſilijs:ita muʒſacerdotiũ pꝛouehi nõ aſpirẽt. aozundante c- weenenn⸗
tmtionis ẽ qepꝛeſumi Thoc de filijs adulteroꝛuʒ intelligẽ Ange ait papa zoſimus. nus epi poſſt eſſe vr. qꝛeps
tur nõ vere penitens duʒ videtur vt illi dicantur eſſe ab. Hon aſpirer ad ſummi ſacerdotiůũ dozbfeteſtimoniũ a mona⸗

chis. vt.ij. q. vij. ceũ paſtoꝛs.
ſz iconomũ dʒ hĩe eps vt ſit

nandus ẽ niſi pᷣuatis inter⸗

Daänlares nõ defcrũt pᷣn
c paleʒ locũ ingreſſis ⁊c̃.

z ilieirree deſiderat:cũ tyro ante non fuerit:et 377.
quare nõ tollit irre⸗ i ſtitutns baptiʒatur pᷣſby Prnsvelit oocetemg diſcere. aſſne ? N. Aus.no. modũ argue⸗
Salarüateinäns n. ter oꝛdinari non debet. ſcat in domim caſtris imil mẽtadiex quo itaẽ apud ſe
qꝛ: baptiſmus induẽ ar eber. cat in donum caſtris in lectoꝛum (nlares eodeʒ mõ erit apud
banc irregularitateʒ Ainge in neoceſarienn pumitus gradu dinini rundimenta ccckiã.ſic xxxj. diſt. tenere iij.
vñ nõ põt e tollere. ocllio legitur. ſfſeeruitij. nec ille vileſcat exoꝛciſtam q. v. qꝛ rir. q. ij. monaſterijs
qteadẽ res nõ porett Nonloꝛqnetur clericus qnin egri acholytum ſubdiaconum a diaco/ ſic.rij.. j.cu deuotfr maͤꝛ ẽ
babere cõr anos effe tudine cõſtitntus baptiʒatur. nuʒ per oꝛdineʒ fieri nec hoc ſaltu ar.ad qõnẽ illã ꝙ ſi aligs ẽle
aus. ar. ertra de bap. Zauis in egritudine conſtitu ſed ſtatutis maioꝛũ oꝛdmatione tẽè Gtimat a Pncipe ꝙ apud ec
maioꝛes vltra medi. tus fuerit bapt ʒatus: pꝛeſbyy poubns. Jam vero ad pꝛeſbyte· deſiã ẽ legitimqc nõ credo
P de, leroꝛdinarino debet:no enin ſidex nmj faſtigium talis accedat: 1 pt no· a boc erma qucfſint lep-
deinde. ſicut cadez cI Ulius voluntaria: ſed exneceſſtate“ mẽ etas impleat: a meritũ pbiratis in.

3 .Saltv. gradatim. enim

g lij

deferendi ſunt honoꝛes.vt xciij.di.legimꝰ.in fi.⁊.ff. ? ho. vt gr Doei. & hoenv ,WðU “
Nteredin enwer or i ife Eind nn ſee mu e vt gradatim. di. .hoxꝝ. ⁊.S.altcx.ſ.ppꝑ oꝛdinis dignitatẽ. In quo aũtoꝛdine debeate?z
aLDtipendia. nota ꝙ magis Pellanirut pꝛo ilio Grn Murn ſiipendia habet anoee 43 glcert uetudtmi relinquo.licue ergo põt ꝗs ĩ minoꝛibꝰoꝛ l
eccleſia.qꝛis gradus ccteros antecedit queʒ laboꝛ pꝛolixioꝛ ⁊ ſtipendia longioꝛa dudũ iS s disnutgtes vii pabrat caet: öbisober declecci
fecerunt ante re vt C. deoffemag. offuenemo. .l, j. di. miramu 6 udu.i iſ. 51 vis ſuſtinere dicti. h. erpone q dic illud. cptere⸗ diſpt⸗ L
bie Rarum. ſc . rci. diſle mag. offl. 1j.di. miramur. ſatiue.ſ.ex diſpẽſatione canonis.Mõ bco dundlice tĩ – dene 4
gimus. . tu tali ꝙ impediat
cPcad nos. tonſoꝛan ſtipẽdia“ anteacta teſtent᷑:i . ꝓpmoucdũ ad tale di
tr. arg. nullus dz mponſicto unelocnsi nte n „V Pis ta ſtarneu eſt in cocilio Gngame dudihi ar
tonſoꝛari ad hocvt dignita⸗ bit:facit hoc nimi amſ debe vrbam pape celebꝛato aluernie. mẽtio vñ dĩ q; acho
te; cõſequatur. 2 ad idez.xj. oc nimia remiſſio cõſacer Archipꝛeſoyter vel decanus ant ar lytus poſſit ellgiadil
di bene ervj q. viſ n laico dotuz noſtroꝛuz a pompã multtu chigi iſ di W z Dietnitatee vr
di. bene. .rvj.q. vij. laicos qimn . chidiaconus non niũ diaconus aut dignitat vt vf di
quid iuris ſit de boc ibino⸗ 3 nis querunt:⁊ pntant ex hac tur⸗ pꝛeſ byter oꝛdinentur. L cere lĩa ſic.ſ.intelli⸗
tzui.h. dicit ipſa ſpes non ba aiiquid ſibi diomutati acanibic ⸗ lus eps :in eccleſia ſua niſi dendl,
nõ inducit ſymonià dum tñ paſſim numerola pluralitas etiã in LEaehe meceleſa lnn 1 ¶Eps.ergo colla⸗ 4
nõ interueniat pactio.q: ſo⸗ His locis vbiſolitudo eſt taliũ repe ſtituere: nec archipꝛeſbyterũ n, id archidiaconat lpe 4
la animi deſtinatio nõ idu ritur:duʒ per parrochias extẽdi cu/ cannʒ:niſi pꝛeſbyteri 4 d gntde ctat ad epᷣm.xxiiij.di.
lymomii, vrerta mr ccdei piunt: aut abuis aliud pꝛeſtare non pꝛeſumat: q vt diſtrictius inare epop. . rrv. diſ.cj. t
enc vt nolnu al) vman poſlunt:iainos ordines largiütur hoonolies hucton ictius teneaf: lxri.di.cj a lxxrir. di.
dDiciit. vt arg. viij. q.iij. artal⸗ qð opoꝛtet diſtricti ſemꝑ eẽ mndicij: apoſtolica auctoꝛitate ꝓbibemꝰ et volum'. ſz otra. xciij.
us er Rte derretilio i uragecit em mun ad nagnn : interdicimꝰ. Itẽ calixtus papa. vilegim ꝛ ey ve ele.
detur dicere ſola ſpes n⸗ IYiem gregoꝛi qð magnũ eſt. MHullus in pꝛepoſituz; vel archiepiè Qin cũctis. vbi d
ducat ſymoniã. ex de ſymo. gregozns. ſco larchi ad canonicos ſped
. Kuninſliber meri puʒ vel archipꝛeſ byteruʒ vel ar 1c4 pectat
c viti. talis ſymoniap ſola Eniuſlibet meriti laicus ad ſummũ ccidiaconnz miſi pꝛeſbyter vel dia, dical ehm iiñ ſpe
penitetiã aboletur. vt ibi d.. 10 aſpiet ſacerdotium. conus oꝛdinetur dia/ ctat ↄfirmatio. ad ca⸗ .
hoeti reco ſbes vhone Py Oead nos hueniſſe qð nõ dil/ P)Alns in pꝛepoſituz: nullnsin wruilbe ti gad u⸗
Agrn 1 ldncit ſymontiäãs C ſimilidignum eſt deteſtatione archiepiſcopuz: nuilusĩ n rei talibꝰ tñ ↄſiderã⸗
A chaend inigan egnaeg i ne⸗ pꝛeſpyreruz nulinsin decanuz nini Lecles dfndeſn⸗
miur in nce re⸗ n inſlamatidefunctis epis tonſo pꝛeſbyter Vel Maronne. nnna i me Saiſen tet,
cipit. ʒ bene nannus ur. ⸗ rant᷑ fiunt repente ex laicis ſacer· archidiaco iſi di , in ins in m.C& Mſoſbrteni.
ſic pꝛeſumitur ꝙ libertasin otes atqʒ innerecunde ⁊ repẽte re Item Ruscen Scon⸗ dellncl. ſckenng onn woirt
fraudem data ſit qñqʒ lʒ pu⸗ igioſi ꝓpoſiti ducatũ arripiũt:qui .ij. ellentid otra. vbi d
reſ carn an ipihr. . 6 grad⸗
ſit bene meritus. vt. ſt qui.:· ec eſſe adhpuc milites didicerũt: dd De eodemm lsmel clegict
a quibu .in ſi arg. Putamus qðò iſt ſubiectis pꝛeſtaturi nouamus auteʒ ⁊ pꝛecipimꝰ Svie mellous dc.
Bman.iinſa vni⸗ dilti ubiectis pꝛeſtaturi vt nullus in archidiaconuz vel dic ꝙ nõ tm oꝛdo cõ⸗
. B Ran noo,no 5 rine H denains limen decannzʒ niſi diaconus vel preiby⸗ ſdera: ſed odoꝛ me
K nardn: no-)bo⸗ ant: tenere locũregiminis nõ teroꝛdinet᷑:archidiaconi v ritum.
48:c io vni' nocet ali foꝛthidlanted de re neceſſe eſtvtanã rehnkearchil naconi vero vel n Anouam. vel
urn aetnten ia menlpar Aſas ſit meriti:ante tñ õ ornie . becbrie reqa⸗ .
tu tercal er diſtincta eccleſiaſtici oꝛdinis ſ einatogernut:ü inobeci? ſingulaſngulle⸗
cõnerioneʒ.vt. lxxxj. di.tatis pe viltincta ceclel idinis ſe te) oꝛdinaricontemplerint c o Hꝛdinari. co gif
Rd iſl boe gyde. el ie ennen⸗ Item celeſtinus ſuſcepto Prueenn⸗wbenmona ergo Aigoreche
pꝛeſumptionc.ſi qufd on atpiret ad inmmũ ſacerdoriũ ne adoleſcennbus vel infra ſacros dink. ſce mra hot. 4
eſumptionẽ. ſicut dictum on alpiret ad ſummmn ſacerdotii oꝛdines ↄſtitutis:ſed ꝗ pꝛudemti lxxiuij. di. geſta. ſj ill
vnius nocet quo ad pꝛeſum qui eccleſiaſticis diſciplinis non eſi . ite clare Ap enia et rõne adiucti oꝛdinis. 1.
ptionc.vt.lxxx vj. diſt.tantt. imbutus. nino. ono clareſcunt:pꝛedicn ↄce p Meadoleſecnbo. in
„₰* „ „7 . ⸗ „ 1 . . . 5 ti .
e rpus ſt di⸗ O Ral tgrog veroauolwaz fra⸗ Pter poacttatezqonndid Ausued rro anoa dr e de 1
gil Confimat i cõfrmare ecclenaiticdnhgſ n e. Eſtd nomen piepoſiture adeptiofſi Bling itcri
debet. nitatis faſti ꝛdinibus ad tante di / ciuʒ cõtemnunt:nolentes fieri ſacer . ſt lliire gi
bi. Bickicilius. 5. rl. di. ante Luitatis faſtiginz ↄſtituti fuerint:cõ doꝛtes:ali 2 Re ern poſtulart t0⸗
omnia. trIra patruʒ decreta buius vſurpatõe inepmelie poſinneu tael etni “ Knmebarliie
ne. . icoſtendi atnſeoe recognoſct fecuſe bidiai tn conitugt. n ſubdiacons Wicumnname. . .
k er quibꝰ oꝛdini⸗ ena cn ad epᷣatuʒ his gradibꝰ gbꝰ⸗ JIuxta illud vrbani pape r Habuiſſe ſupple.
puos alique ci⸗ equentiſſime cautũ en debeat per Mõcligatur in epᷣm R Pe. Pos. nc etii üb⸗ ⸗
poſiiu weidn ine i b neisi veitmitortn⸗ initiati oicis dinibug eoſtintne min in ſacris oꝛ diaconatfuit tephꝛe d
ſrnal alefgr diel en ſcipulus Ncre Reſetar. I Se na epatnz eligatur niſlin Lbephtonts. .
nullus eligendus eſt in p⸗ vt poſſit O lr i ul⸗ acrisoꝛdinibus reuigioſe vi,/ s mi hodi X
poſituz nil it diaconue vll A Poſſit docereqð didicit. ois en, nens fuerit inu le. Komnanl boal
3 ec 13 vite in inuentus. Sacros aut licite eligi. vt 1
lus in vecind elarchin⸗ „obera dederitprcechtnes no vot legil ben ranen ant evo aimens
Taereommil aunninnend renteaen no p ſingulaſtipencia vero q: ipft altaribus mimiſirant. politamms voruitoi .
c ſtipendij oꝛdinẽę oppoꝛtunitate exigente cõ dime: benſare circa ordine
T Allu s. bec duo capi awbs vaͤſſo Aaid nn in ſitamen ſpectafe ſint vite tcitgion⸗ levidere aal uc of
5 un 6, pec Ou csp iſt ili :cur facilius ſ.anejo nſenn L it. cũ nõ auferat ei H̊ 4
de clec cuz in cunctisvbi viẽ I. ſuz. ſcientia fieri firmiter permitnmus ercöͦnuper, reten 4
ꝙſiẽ ĩ ſacris oꝛdinib põt eli ce oſtenſuz eſt ex parte Alteruʒ vero vt ĩepᷣʒʒ v 1 nperrr.f
g in ppoſitũ vel archidiaco e qui poſſunt ad ſacerdotij epm:niſii ſacri ĩepʒ vel archi u ez laici Ee
nuʒ.ᷣ ſubdiaconꝰ ẽ hodie ſa oꝛdineʒ ꝓmoueri? qnö. nõliga bpreg nnhsininn . oa, .
e odo cr ocet rel a mnt Hunc autẽ cſiderandu ſtatutmn eſt e. ns die E i
mae ir ane Uilline pot eſt ex quibꝰoꝛdinibꝰin archipꝛeſby Te nini. 1 — eligendi in epinopos
ſterea. vhi dr ꝙ diſpeſatune puʒ ſint eligendi. oramed veie n oÿ riiteʒ oñdit ꝙ tm de 1
põt eligi vel dic ꝙ exponit hᷣdictio ſiti.fiat.ſufficit.n.ſitalis ſit ĩ b ſſ. H E nnt wbadt. Peitelckeſ kane 3
moueri ad iſtos oꝛdines. vt er de o * . it c ĩ bꝛeue poſſit oñdit de viſit da eſt electio. deinde
Rne e l a H eta. 2 . pierea. no. n. refert an iaʒ ſitaneno Aide tatoe nihil dz eſnmẽ de rebus ullas ccleſecnn datus 4
abicu in eßm poſt ei ſubcen e. Di. iij. qn. z qre ſtatuit᷑ iſtud de iſitis dignita atoꝛ. Et no. ꝙ vocat hic laicos illos qui nõ ſunt oꝛdinati.? illos e.
1 it eligi ſu diacon. vt. . e. c. vlti.ſiz huꝰroͤnẽ aſſignat gra. ſee⸗ 8 Arermot e ſun oꝛinart nec ſt nec illi ſunteligendi. n
“ ale. ſubito. ita inique ⁊ male. iniquitas.n, oia pꝛccipitat ii

ie
nfraige
tNan
tnedſe
nn
Plnge
edtoln
Rgtn
ſidger
tlenff;
ſlin

Koccll
hnonef
ntri
v eie
elenng
onini
kdeit
sſtet
Gpntnie
hltoaten
lenoden
Mni⸗
cnutont
iaceit
ſöthtrni
ſifſane
apti

Wean.

lansti
efonoch⸗
locote

nanm
Pyterrte⸗
ſngrl⸗
Annnci
Pfecgen
Corihe.
cuſhi
ioncntins
rlſitd.
0Nerde
ncin,
lusiſeet
Cflantn
genkie,
gtlidi
nns.
iſeſpe
getſeh⸗
ſittewe
Gan.
.
nnihedt
T
nnul.
ropoltne
Dolönmand
hnun
aodl.
pubuee
nirth
ſoſreun
e

mgi
Hecſ⸗
Ngln
ans ſx
Cpoe
nn
ſitinn
gonehk
i Mus
trlis
Pichiß

vt. j. de peni. diſt. iij.
inter hec hircuʒ. ſi tñ

neceſſitas ẽ.in an no
⁊ dimidio põt laicus
recipere omnes oꝛdi
nes.vt. lxx vij.di.mo
nachus. 7.c. ſe.

a NR ſcerdotibꝰ.

corigendis ſic.
iij.q.vij.iudicet.⁊.c.ſe

enti.
b S Longa. ſic. S.xx

c 5 Dn negamꝰ.
d ꝘMiPeeſtare.

vnde nõ petere exẽ⸗
pluʒ ſed dare dignꝰ
erat ad ideʒ.xvj.q.j.
ꝛedicatoꝛ.

e Emẽdatioꝛeʒ.ſic

viij. q.j. qualſs.j.q.j.
e. viliſſimus.

¶ BHumilitatis. gqa

nihil ita ſplendet in
pontifece ſicut humi
litas vt.c. diſt. contra
moꝛem.

g LTeſte. qꝛ publica
delicta publico egẽt

remedio.vt de peni.
dil.j.ð. hoc ergo.et. c.

uis.
b V Aemoꝛandi.et
hoc ꝓpter memoꝛiã
pᷣteriti delicti.ſi.xxv.
di. c. vlti. . xl viij.diſ.
§. j. 7. llj. q.iiij. c. ij. .ff.
de decur. l. vlti.

i Iſeruʒ c. qui

Inũqᷓ. ð.lix. di
ſtin. oꝛdin atos.

KH Iramur. aut

ptumultum.

ar. ꝙ nõ ẽ deuiãdũ a
iure cõi ꝓpter tumul

tuʒ popularẽ nec pp
ſedandã diſcoꝛdiã.vt
lxij.dil. docẽdꝰ . xviij.
q.ij.ſi ꝗs abbas.viij.
ꝗ.j. hʒ. ſic. C. de penis
decurionũ.⁊.arg.e
de ap.c.ↄoſtitutus.ar.
contra.ff.ad.l.coꝛ.de
ſic. l. pe.⁊.xx viij. diſt.
de ſyracuſane. et.xj.
q. iij. anteceſſoꝛ et. l.
diſt. vt cõſtitueret er
de reg.iu.ꝗ ſcandali⸗
zauerit.

TBDiſcrimẽ i peri⸗

culum. B

ſacris officijs depu⸗

ta um. .
E Piincipatus. j.
q peꝛincipatus.
o Inoꝛdinatũ.ſ.vt

potius eligatur ille ꝗ

diu militauerit in ec
cleſia. vt.j.e.qd ꝓde
rit vel etiã ille ꝗ eſt in

maioꝛi oꝛdine cõſtitu

tus.vt.lxxv.diſtin.c.
Vlti.
¶ Auãto.nõ qᷓ;to
res ẽ maioꝛ.tãto ma
ioꝛ ẽ inquiſitio faciẽ⸗
da.vt.lxx.di.oꝛdina⸗
tos.⁊.xlvii.di.qʒtũli⸗
bet. xlij. diſt quieſca⸗
⁊c̃ hoc cõtra illos ꝗ

2

ne francoꝛuʒ.

Sacerdotes ex laicis nõ ſunt oedi⸗
nandi.

Acerdotale officiũ veſtris in
partibu; in tãta ſicut didicimꝰ
eſt ambitione perductũ:vt ſacerdo

Ande gregoꝛiꝰ bꝛunicbilde re⸗

tes ſubito qð nimis graue eſt ex lai⸗

cis oꝛdinentur. Itẽ hoꝛmiſda pa
pa omnibus epis. Se codem.
Nnſacerdotibꝰ eligendis vel oꝛ
inandis curã opoꝛtet eẽ perſpi

cuã:irrepꝛehenſibiles eſſe conuenit

quos pꝛeeſſe neceſſe eſt coꝛrigẽdis.
longa debet vitaʒ ſuã pꝛobatione
monſtrare:cui gubernacula cõmit
tuntar eccleſie. Idem.
On negamusfeẽ in laicis deo
placitos moꝛes ſʒ militesſuo⸗
ꝓbatos ſibi querũt inſtirtuta ſideliũ
diſcere pꝛiusquiſquã dʒ antequam
doceat:⁊ exemplũ religioſe cõuer⸗
ſationis de ſe potius alijs pꝛeſtare:
qnã ſumere:emendationẽ eſſe ↄue
nit populo quẽ neceſſe eſt oꝛare ꝓ
populo:longa obſeruatiõe religio
us oculus tradat᷑ vt luceat ⁊ cleri⸗
calibus obſequijs erudiendus inſer
niat:vt ad venerãdi gradus ꝑductꝰ
ſummã:ꝗs ſit fructus humilitatis
oſtendat.nec tãtũ ↄſecrare de laici⸗
inhibemus:ſʒ nec de penitẽtibꝰꝗqdẽ
qſquã ad hmiuſmodi gradũ ꝓpha/
nui temeratoꝛ aſpiret ſatisilli ſit po
ſtulanti veniaʒ cõcedi:qua ↄſcietia
abſoluat reũ:qui ſe peccata ſuo po⸗
pulo ſit teſtecõſeſſuʒ.quis.n.quem
paulo ante iacen:eʒ viderat vene/
ret᷑ antiſtiteʒ:pferens memoꝛandiꝰ
criminis labeʒ:nõ hbʒ lucidaʒ ſacer/

dotij dignitatẽ. Iez inno. papa.

BDe eodem.

rnz eſt eũ fieri magiſtrum
qui nunquam fuit diſcipulus
eumqʒ ſummũ ſacerdoteʒ ſieri qui

in nullo gradu vnquã obſecutꝰfue
rit ſacerdoti. Itez leo ep̃s.
Be eodem

(Damur tantuz apud nos per

occaſioneʒ tempoꝛis impaca
ti aut ambientiũ ꝑ pꝛeſumptionem
aut ꝓꝑ tumultũ valuiſſe populareʒ:
vt indignis ꝗbuſlibet ⁊ longe extra
ſacerdotale meritũ cõſtitutis paſto

rale faſtigiuʒ ⁊ gubernatio eccleſie
crederet᷑:nõ eniʒ eſt hoc ↄſulere po

pulo:ſʒ nocere nec pꝛeſtare regimẽ
ſed augere diſcrimen:integritas.n.
pꝛeſidentiũꝰſalus eſt ſubditoꝛum et
vbi eſt ncolumitas obedientie:ibi
ſana eſt foꝛma doctrine. Pꝛincipa

tus auteʒ quem aut ſeditio extoꝛſit

aut ambitus occupanit:etiã ſi moꝛi
vus atq; actibns nõ offendit:ipſiu⸗
tamen initij ſui eſt ꝑnicioſus exẽplo
⁊ vix bono peragunt᷑ exitu:q̃ malo
ſunt inchoata pꝛincipio.Quod ſi in
nibuſlibet eccleſie gradibns ꝓui/
enter ſcienterqʒ curandũ eſt:vtin
domo dñi nihil inoꝛdinatumſit ni/
hilqʒ pꝛepoſterũ:quãtoꝰmagis ela
boꝛanduʒ eſt:vt in electione eiꝰqui

ſupꝛa omnes gradus oſtituit nõer⸗

retur:nã totius familie dñi ſtatus et

oꝛdo nutabit:ſic qð requirit᷑ in coꝛ/
Pore nõ inuenit᷑ in capite vbi eſt illa
eati pauli apoſtoli per ſpirituʒ dei
emiſſa pꝛeceptio:q̃ in ꝑſona timo/
thei omniũ ſacerdotum chꝛiſti nu/
merus erudit᷑:⁊ inde vnicuiqʒ no/
ſtruʒ dicit᷑manus nemini cito im/
poſueris:neqʒ cõices peccatis alie
nis.Quid eſt cito'manus impone:
re:niſi ante maturitateʒ etatis:ante

tempus examinis ante tpᷣs emeritũ2

