ſcopus ſit audiendus vel indican/
dus. Mono:an accuſatoꝛes vł te
ſtes in abñtẽ vocẽ accuſatõis vel te
ſtiſicatõis exhibere valeant. Se
cimo:an deficiẽtes ĩ pꝛimo.c.ſint
admittendi ad ſequentia. nde⸗
cimo:an accuſato liceat accuſauo/
nem in accuſatoꝛem vertere.
L Aod reſtitntio qui
bullibet danda ſit
multis auctoꝛitati/
bus pꝛobatur.
Ait eniʒ gaius papa.
Expoliatis vel eiectis omnia ſum
feintegrand.—e
Piſcopis ſuis rebus expo/
liatis vel a pꝛopujs ſedibus
eiectis omnia que eis ablata ſunt
legibus ſunt reintegranda quia punſ
quam hoc factum ſuerit nullum cri⸗
men eis obijci poteſt. Iteʒz fabia

tumacia. vt.iij.q.x. dD
cernimus. Scandalu
vt. iij.q.vj. hoc quip⸗
pe. Foꝛnicatio. extra
de diuoꝛ. ſigniſicaſti.
tem cuz reus eſt ab
ens extra de of. iudi.
dele. conſultationib.
Cum incoͤtinẽti deie
cit. extra de reſti. ſpo.
olim. Item cum ſpo⸗
liatio eſi pbata in mo
dum exceptionis. eira
de oꝛ. cog. cum dilectꝰ
Aem bin quoſd cũ
vult pꝛobare excepti⸗
onem. extra de reſni.
ſpo.litteras.ffad ex⸗

bibendum. lij F. ibi

dem. Item cuza imn
liere õbijcitur ſeuitia
ſpo. er traͤſmiſſa. Iteʒ
in calu quem/habes
extra de diuoꝛ. gau⸗
demus.·in fi. Ntem ex
ceptio rei iudi.ij.q.vj.⸗
5§. diffinitiua. Itez ex
ceptio iuriſturadi vel
pacti m quoſdam
vtextra de reſti. ſpo.
accepta. Item ſi ſub
conditione poſſedit.
extra de reſtuſpoꝛoliz
cauſam. Itẽ ſi ex gra
tia vel pꝛecario poſſe
dit. ſ.x. a. ij. q (ogno
uimus. ? extra de er⸗
ceſ.pꝛcla.cũ ad quoꝛũ
da. Item ſi poſſedit
vt colonus.ff.de vi⁊
vi. ar. cũ funduʒ. Hoc
autem ſcias ꝙ quat⸗
tuoꝛ ſunt auxilia ꝓci
ta ꝑ que petitur reſti
tutio.actio interdẽm
ↄditio ex canone.iudi
cis offm̃. Actione pe⸗
titur reſtitutio.vi acti⸗
one ꝙ me. cã. dak re⸗
ſtitntio quẽlʒ poſſeſ
loꝛẽ.f.qð me. ca.l. me
tů. S. volenti. Itẽ acl ·
one de dolo peti reſti
tutio.⁊ pill nõ fit re⸗
ſtitutio. Zillum g do
lum fecit fl de dolo.
l.ſi plures. Nẽ p iter
dictũ reſtitutio dat ʒ
illũ ſolũ g viʒ fecit. vt
e ðᷣreſli.ſpo.cũ ad ſe
dẽ.in fi. Per ↄditio⸗

nẽ er canone dat re⸗

ſtitutõ õ quẽlz poſſel
ſoꝛẽ.vt extra de ap.bo
ne me. ⁊ ex.e. c.ſepe.?
j. e. reintegrada. Itẽ

priiudicis offiñ petit reſtitutio c aliqs pp abſentiam pdiditrẽ ſud dequa

agitur.ff. ex qui.cau.ma.l.j.⁊ p totum ⁊ illa pot agi cõtra quẽlibet poſ⸗

ſeſſoꝛem. vt.x vj.q.iij.S.poo.
Viſcopis. ola. etiã depoſita:vt.ff. depo
vi ⁊ vi ar.l.j.S.ꝙ autem.

ſiti. l. j. . g autem. . fl de

uilũ crimen. a ſpoliatoꝛe vel generaliter a nullo cum ſit inermis
MNullu cimen. pꝛeo quo fuerũt ſpoliani m. h. vel necillud nec alis
põt obijci a ſpoliatoꝛe.ij,q. ij. in ſcripturis. :.c.nullus. Sed mu eſt ſi ali

ſoluo

bfno⸗
ſn
a

H

dbeor
i ae
tone
atone⸗
ogcut

Wal

nunc⸗
ſuutio
putian
Progu
cum tl
fenpe
dieren
ſubene
fane!
ſekfaus
ſarert
enin
giuleg.
went
cünine
on eſ
deiloea
üase
Apon
(S.
ual

ſip
rini
lhs
ion
apar
ſwepe⸗
unhler
ntl
Molſt
4
nln⸗
ocen

lalve
C
gi
loni
cn
Nme
Uotore
Unſn
Prec⸗
lenine
Mar
ſRen
hen
m
n

dernifnie
cpen
4 N Nag
nuinihin
Pena idig⸗
finiince
Piuntfran
nn dvte
n denn
n Yent
lione oe
ſdelliſfuc
n gifeg
Apeenogt
giicd
gtan
Nhain e
Imtp.

gn
mmmmhl
hgtn
Atnſun
rcho
⸗oenee
fntonrl
unnii
zao
gend Kn⸗
alorti
PPlijniit

lij.

cxix.

quis non poteſt eum de crimine illo accuſure. vt. ſ. q. ij. cum eccleſte. · c. boc canone qlibʒ poſſidens poſſit ↄueniri ar. ad Hoc extra de indiiqꝛ 2 eẽ de
tranſac.veniens.⁊ extra de emp.⁊ ven. perueniti.ex vt lit.pen.eccleſia.⁊ extra
de ap.bone memo.⁊ eſt expꝛeſſuʒ ex de reſti.ſpoli ſepe.

pꝛori. tum res inter alios acta alijs non pꝛeiudicet. Iteʒ nũqꝗd ſpoliatoꝛ
põt eum acculare poſtqᷓ; ⁊ reſtitutus.ar.ꝙ non extra de reſti.ſpo.item

6 quis.ar.contra ꝙ poſſi ſaltem ciuiliter.j. e.q.ij. audiuimus.
a ¶iſcopi.ſi tñ ſpoliatus velit agere õ ſpoliatoꝛeʒ reconueniri poõt

ab eo. vt ar. ff de iudi.
l. ij. F.itẽ ſed hoc verũ
eſt ꝙ non agit de ſpo
liatione.extra de oꝛdi.
cog.cum dilectus
bᷣi¶Obijcere. quid ſi
nunÿ velit petere re
ſtitutionem:vt ſic nõ
puniatur de crinine
pꝛo quo eſt ſpoliatus
cum tñ inde grauio/
rem penam meretur.
dicerem ꝙ in tali ca⸗
ſu bene poſſit accuſa
ri ante reſtitutionem
ne fraus ſit ei lucro⸗
ſa. ar. extra de iudi.in
tallex imus.⁊.xj.q.iij.
pꝛiuilegium.ſed ſi mi
noꝛem penam deillo
crimine meretur. tůc
non eſt accuſandus
de illo cuʒ ſatis fit pu
nitus ar.ij. q. vj. ſi qs
ex pluribus.
Sec notanduʒ; na
turalẽ,nec fufficit da
ri pignoꝛa.er̃ de ſen.
⁊ re iudi.cum aliqui⸗
bus.ſimiliter in pꝛre⸗
toꝛium pignus eſt qs
coꝛpoꝛaliter mittẽdus
ff. de pig. ac. nõ eſt mi
rum.ſecus in conuẽ⸗
tionali. ff. e. l.j..ff. ð
dolo. l. ſi plures.

4A N Eeintegrãda

⁊ in eo loco. eti
am vltra mare.⁊ ſunt
reuocanda ſumptibꝰ
ſpoliatoꝛis.ff.ð rei vy
dica.ſti veo.
e Kaptiuitate. ſ.
xvj.q.iij.poꝛro.⁊.c.p

e T Captiuitate. fl.n. “

per viʒ aliquid ab eo
extoꝛium eſt vel abla
tum. j. annum poteſt
agere contra deiecto⸗
rem in quadruplum
poſt annũ in ſimpluʒ
f.de vi ⁊ vi ar.l. j. ſed
ſi per metum eſt extoꝛ
tum aliquid.tunccõ⸗
tralomnem poſſeſſo⸗
rem agitur.j.annum
in quadruplũ cũ non
vult reſtituere.ff. qᷣ
me. cau. ſi cum exce⸗
f ¶ Aut dolo.⁊ tunc
vſqʒ ad biennium po
teſt ↄueniri qui dolu;
cõmittit. vt. C. de do⸗
lo.l.vlt.ſed perpetuo
põt cõueniri actione
in factum de eo quod
ad eum peruenit. vel
ſi dolo fecit quominꝰ
ad euʒ perueniret:vt
ff. de dolo. in heredez
2.l. eatenus 2.l.dolo.
Cum autem canon
equiparet dolum me
tũ vel violentiã vide⸗
tux ꝙ conditione ex

nus papoa. Se codem
Piſcopi ſi a pꝛopꝛijs ſedi/
bus aut eccleſijs ſine auctoꝛi
tate romanrpontiſicis expulſi fue:
rint antequam ad ſynodum vocen
tur:pꝛopꝛius locus ⁊ ſua omnia eis
reintegranda ſunt. Nulla enim ra:
tio permittit dum ad tempus eoꝛuʒ
bona vel eccleſie atqʒ res ab emn
lis aut a qnibnſcunqʒ detinentur vt
aliquid illi obijci debeat:nec quic/
quam poteſt eis quilibet maioꝛum
vel minoꝛuʒ obiſcere dum ſuis ec
cleſijs vel rebus vel poteſtatibus
carent. Sed notanduʒ eſt quod
reſtitutionis ſententia ſola non ſufm//
cit:miſi pꝛeſentialiter omnia iudiceis
officio reſtituantur vt eiectus vel
expoliatus etiam naturalem poſſeſ
ſioneʒ ricipiat:ſue animo ſuo ⁊ coꝛ
poꝛe alieno veluti per pꝛocurato.
rem:ſiue animo ⁊ coꝛpoꝛe ſuo.
Cũcta quoqʒ que ſibi ablata ſunt
vel ſuerant quacunque conditione
in eodeʒ loco vnde ſurrepra fuerãt
reuocanda ſunt. Unde ioannes

vr bis rome epiſcopus ſcribit ʒacha

rie erchiepiſcopo.
DBDeeodem.
B imtegranda ſunt omnia ex
poliatis vel eiectis epiſcopis
pꝛeſentialiter oꝛdinatione pontificũ
⁊ in eo loco vnde abſceſſerant fun⸗/
ditus reuocanda quacunque con/
ditiõe tempouꝛis aut captiuitate aut
dolo/ aut violentia maioꝛum ⁊ per
quaſcunque iniuſtas cauſas res ec/
cleſie vel pꝛopꝛias.ideſt ſuas ſubſtã
tias perdidiſſe noſcuntur. Iem en/
ſebius apoſtolice ſedis epiſcopus
omnibus epiſcopis.
Deeogem. H
Eintegranda ſunt omnia ex/
poliatis vel eiectis epiſcopis
⁊c.vſque funditus reuocanda eo/
dem modo vt ſupꝛa. Item ale/
on eſt ſacerdos ſed ſciſinaticus:
quiſratrum ſe ſubtrahit obſequijs.
AUli dubium eſt: quia boni
E a malis ſemper perſequun/

tur⁊ tribulantur:pꝛopter quod nos

opoꝛʒ humiliari ſub potenti mann

Dei: vt liberet nos in tempoꝛe tribu/

lationis. Nam diabolus non ceſſat
circuire:querens quem denoret et
querere quos ex ſidelibns perdat.⁊
maxime illos quos ardentioꝛes in

ſernitio ſaluatonis eique familiares
innuenerit. familiares dico eos quos

ſacrari ⁊ in oꝛdine apoſtolatus ↄſti
tui voluit.ipſi.n.ꝓ populo interpel
lant ⁊ populi peccata cõmednunt q:
ſuis pꝛecibus ⁊ oblationibns ea de⸗

lent atqʒ conſumunt.et infra. OQui

anteʒz ex veſtro fuerit collegio ? ab
auxilio veſtro ſe ſubtraxerit:magis

f. ¶ Aut dolo.ar.ꝙ reſtituendus ſit qui dolo ſuo iuri renunciat. vt.j. xv. q.

vi.c.j.⁊.j.xxx.q.j.dictũ.⁊.C. de inoff.teſta.eum ꝗ.j..rñ.ex de his.q vime.ve cꝗã

ſciſmaticus quam ſacerdos eſſe pꝛo
babitur. Ecce inquit pꝛopheta quã
bonum ⁊ quam iucundum bhabita/
re fratres in vnum. Ali vero nõ ha
bitant in vnum qui fratrum ſe ſola/

tio ſubtrabunt: aut quod deterius

eſt fratribus ĩſidias aut laqueos po
nunt.⁊ infra.Hominuʒ cruciſigunt
qui enm in ſacerdotibus ſuis perſe/
quuntur:quia crux a cruciatu dici/
tur.magnum vero cruciatum ſuſti/
net ꝗ viʒ patił. Nẽ fabianꝰpapa.
Excõëmumcentur qui oppꝛobunz
2 calumniam inſerunt ſacerdotibꝰ
Eus ergo ffatres ad hoc pꝛe
Dorꝛdinauit vos et omnes qni
ſummo ſacerdotio ſunguntur vt in
iuſticias remoneatis:⁊ pꝛeſumptio
nes abſcindatis: ⁊ in ſacerdotio la⸗
boꝛantibus ſuccurratis:oppꝛobꝛijs
calamitatibus eorum locum non
pꝛebeatis:ſed ei qui calumniam vel
oppꝛobꝛium patitur adiutoꝛium fe
ratis.illum vero qui calumniaʒ vel
oppꝛobꝛium facit abſcindatis ⁊ do/⸗
mino in ſuis ſacerdotibus opem ſe⸗
ratis. Oatet ergo quod expoli/
ati pꝛius ſunt pꝛeſenrialiter reſtitu/
endi antequam ad cauſam ſint vo⸗
candi. Sed obijcitur vbi nõ fnit
legitima inſtitutio:ibi non poteſt eẽ
reſtitutio. Non eniʒ pꝛobatur de
ſtitutus qui pꝛius non fuit inſtitutus
ac per hoc nec reſtaurationem po/
ſtulare poteſt. Ali ergo quoꝛuʒ ele/
ctio vicioſa eſt:vel quia clero non
ſunt electi vel a popnlo expetiti vel
quia per ſimoniaʒ irrepſerunt:non
ſunt habendi iter epiſcopos.⁊ ideo
ſi a ſedibus quas tenere videbatur
expulſi fuerint:non poſſunt reſtituti
onem petere antequam vocentur
ad cauſam. Ande ſupꝛa in tractatu

oꝛdinandoꝛum.ſiquis pecunia vel

Kraria humana ſen populari vel mi
litari tumultu et cetera. Sed hoc in
eo caſu intelligitur quando apoſto
lica ſedes per violentiam occupa/
tur:quo caſu index non inuenitur cu
ins officio ille apoſtaticus poſſit ex
cludi. In aliis autem locnʒz non ha
bet:cum violenta poſſeſſio niſi per
iudicis ſententiam violẽto deten/
toꝛi detrabi non poſſit. Si autez ve
rus dominus bello non continua/
toi ſed renonato vi illum de poſſeſ
ſione eiecerit: iudicis auctoꝛitate
pꝛedoni poſſeſſonem reſtitnet. Si
ergo epiſcopi a ſedibnus quas quo/
quomodo tenere videbantur non
p indicẽ ſed violenter eiecti fuerint
poſt eiectionem reſtituendi ſunt an
te regularẽ ad Fnodu vocatone.

EAEY duciſon autem poſt
ſeeeſtitntionem pꝛeſtandis

quo ſpatio: tepoꝛis con

fii.cuʒ dilectus S.. xx. q.iiij.

conſtituit.

g Alli. auxilio epiſcopi

bi inuicem debẽt pꝛe

ſtare mutuum auxilium. vt

ð.di. xc. pꝛecipimus.? ideo
inducit hoc.c.ſ.ꝙ ſemꝑ ſit
ſubueniẽdum ſpoliatis.

h ¶ Deſtro. ar. ꝙ auilibet te

netur patrocinium pꝛo ſua

eccleſia pꝛeſtare. xcvj. diſt. ſi

imperatoꝛ.⁊ ſi ecdeſlaʒ ſu
am ſtaret pꝛiuãdus eſſet eo
qð habet ab ea.⁊.j.q.viij.c.
j.C. locati.milites.⁊ eſt expi
lſum extra de poſtula.c.vlti.

i us.
Kk UNatcriuit pe

cunia.S.di.lxxix.ſiquis pe⸗
cunia.hoc tñ ibi non dicitur
ſed melius poſſet induciqð
eſt. xxiij.di. in noĩe.v:etiam
nulla ei audientia detur. de
illo inuenies riiij.q.j.in pᷣn.

l¶.AMHõ ↄiinuato .i.ſi non

interponit᷑ Sꝛius actus.ff. ð
teſta. heredes palã vel cõti⸗
nuato cũ pꝛimuʒ poterit. ff.

ad tertul.l.ij. S. confeſtim.
m Einducijs. Qui
qaz ſunt genera in
Aucia ꝝ. Reſtituto

rie.pꝛepatoꝛie citatoꝛie:ðᷣlibe
ratoꝛie ⁊ iudicatoꝛie. In. cꝗ
criali reſtitutoꝛie ñ erùt mĩo
res.vj.menſibus:nec maio
res anno ⁊ habent locuʒ añ
vocationẽ in iuſ.in cã criali
I.e. eiectis.vel verius eſ ꝙ
ſint arbitrarie. vt.j.e.ſi epᷣs.
CLitatoꝛie erunt vnius vel
duox vel triũ mẽſiü.vt.iiij.
q. v. c. j.⁊ habent locũ poſt ci
tationem ⁊ ↄteſtationẽ.ille
auũt que hſtur.v.q.ij.c.pñti
ſunt paternales adiectiões
de quibus mentiuntur ꝗdã
ꝓ ſint clericoꝝ minoꝛuz vel

laicoxꝝ:iñ ar. eſt ꝓ eis.xv.q.

vij.ſi aut. alie ſunt pꝛeſ byte
roꝝ vel diaconoꝝ:vt dicũt.
Pꝛeparatoꝛie erunt annie
dimicij. vel vnius anni.vł
vj.menſiũ.vt.j.e.q.iij.de in
ducijs.? he dantur ante lit.

2dtel. 7 poſt. v. q. i. ſ pmates.

An c iuili aũt ca ſunt indu⸗
cie deliberatoꝛie.xx.dierum
vt. .e.q.iij.offeratur. Cita
toꝛie.xxx.dierũ:in auẽ.de li
tig. S. oẽm. col. ix. ⁊ p trinuʒ
ediciũ.vt.xxxiiij.q.iij.de illi⸗
cita. Judicatoꝛie qᷓ̃tuoꝛ mẽſi
um que dantur iudicatis.
vt extra ð offi.iud.dele.que
rẽti. In criali vero non dan
tur deliberatoꝛie.qꝛ certus
dzʒ eſſe reus vtrũ velit crimẽ
ofiteri an negare.cum ſciat
ſe eſſe reum vel nö. Itẽ nec
iudicatoꝛie dantur qꝛ ibi pe
na nõ differtur niſi in caſi⸗
bus.vt.xj.q.iij.cũ apund,.

3

7*

Can⸗

9 Q NVanto.i.qualii.ſi longo tpe fuit ſpoliatus.longo tꝑe erit reſtituuus apoſtolicũ no inſerit᷑ vteł ð dila.pꝛeterea.⁊ ex de offindi.dele.cã ĩ ure.
AAic.xc.di.ſi quis monachus.ini. . Ailẽ ſi euidens eſt iudicẽ eſſe inimicũ vt. lij. q. v. qꝛ. Nẽ non valer ſi lleg
b Vm eccleſia.ſponte.ar.ꝙ ſpoliatus. ſuoiuri poteſt renunciare.ar. con citatus eſt: ſpoliatus eſt vt hic. Iẽ no valet ſi ad querel liberti citatur
tra extra de reſti.ſpo.ſolicite. patronus. iiij q·iij.liberti.Et generaliter vbicunqʒ euidenti exe ep tione
reus ſe tueri poteſt,fj.deludi.non videtur. Sed ſi dubium eſt an citatio

„ Eoꝛtet. nudi.ecce ratio canonis quare ſpoliatus non teneturrũdere.·

2⁊ eſt foꝛte ideo ſtatu/ teneat tüctenerur ve 1
tũ qꝛ cũ eſt ſpoliatus nõ pot . . .. nire ad allegandum
ſum̃icere ad ſumptus iudici cedende ſint:ſcribit ioannes papa omni pꝛinilegio ſibi reſtitui.? poſt,· fſuu pꝛmlegiu. vt eß

gles:nec iuenit hoĩes adeo

dicens.

modum non ſub anguſto tempoꝛe

de ap. ſi duobus.?. c.

fauoꝛabiles.? per hoc vilet Secundum tempns expoliationig ſpatium eis indulgeatur: ſed quan / cuz parati. f de indi.
nee holatoꝛinccaiten⸗· conceguntur in ſfacie reſtuntionis. tum erpoliati velexpul videban ſis exma glen Jn
quodetobichur a eu ( . Aanto- tepore expoliati vel tur: antequain ad ſynodum conuo qmalli cha an gin
Aege .. q. pri ca. ij. N. expulſieſſe videbantur ante, centur. Nem felixpapa. Rnn acec tñ niſi
. RN-AAHLaeLe oen eeodem. enigarm eitatus p
vigetur ꝙ ſimodicum eſſet quazs ad ſynoduʒz connocenturſub Secogem. (ccetur 5 ipſum int
ei ablatü: tũc cuilibz ꝛ⁊ po codem ſpatio tempoꝛis eis inducie Amdin inſede pꝛopꝛia paciſ ffiudi ſolſ reus. Jẽ?
qualibet cauſa teneatur ri indulgeantur. Iem pelagius pↄ . cea poteſtatiue cuncta acta di inuenio citatio eſt
dere. dic vt extra ð reſti.po. aaa. onens reſideat quamdin expul/ iniuſta ex pſona age
frequens li.y. Baum poſſeſſtiones velres epiſco⸗ ſus vel expoliatus ſuis carere vilſus tis. cũ agens agit ca⸗
d Odiuimus inſama pr betinentur : allquid bi obiſee eſtrebus. Jlem. lumnioſe.? tamen ni
ſtieuueretur ſi eentint L CUEm eccleſia alicuius epiſcopi ſamrenocan non debet. anau pumur Ner
entenb. (Nnutpoſſeſſes velresab eiiug (J epiſeopns ſuisſueritant et Tagentagtetnnt
e¶ AQuia alibi. .lxxx.diitt. emulis vela quibuſcunqʒ alijs nõö leſie ſibi commiſſe rebus ex ius vo.eſt vi eximat.
epiſcopi. “S ſua ſponte detinentur: aliquid illi poliatus:aut quod abſit quod alie l pe io. Tutius tñ eſt
¶Nabuerit. S qua pol⸗ non debʒ aut poteſta quoquam an num ab omnibus eſſe debet ſideli, qcitatus vadat alle⸗
ſunt habere querelã:crimi⸗ te reintegrationem omnium ſuaruz bus.:a ſede pꝛopꝛia eiectus:aut eti/ gaturus pꝛiuilegium
nalẽ nõ poſſunt cũ ſint ini⸗ rerum obijci. Sed pꝛius illi legibus am detentione aliquaa ſuis onibꝰ ſuũ.vel appellaturul
micil. e de reſti. ſpo. iter aum reintegranda ſunt omnia:⁊ poſtea fuerit ſequeſtratus: tunc canonice ſi eũ grauauerit. niſñt

gs.nõ ciuilẽ.qꝛ ceciderunt a
liur ſuo.xvj.q.vj.placuit.ſoꝛ
te loqtur de his ꝗ ſuã iniu⸗
riã pꝛoſequuntur. vt.iiij.q

tempoꝛe a patribus pꝛeſinito nego
cia ſunt ventiläda. Iem ſtepha
nus papa girardo laodicenn.
Anteé luem conteſtatam violenter

ante pꝛiſtino ſtatui reſtituatur cum
omni pꝛinilegio ſui honoꝛis:⁊ ſua
omnia que inſidijs inimicoꝛumſu/
oꝛum ei ablata fuerant:legibus re⸗

qñ ↄſtat eũ nõ eſſe ſu

um iudicem..

m. Del pꝛeiudicari
i.pꝛeiudiciũ firi.

vjomnibus. Cone j tdeg n Spome hic aſſi
5 Jectis. anniuerſarie. ablata reſtituanin. integrentur. Mon enim cõuocar gnant quida; aliquẽ
aãcd plus:vel. vj. menſi 0 Poꝛtet vt pꝛimum vostam poterit vel pꝛeiudicariꝰ*:niſi ipſe ꝓ poſſe iuri ſuo renũcia
Num adminus. de inuaſis ciuitatibus ⁊ mona ſua neceſſitate minime tamen indiꝰ re vij.ꝗ j. periculo
b ARKinus ergo. ſterijs ⁊ manſis: quam de reliquis candus aduenire ſponte elegerit. ſuz:2. C.de epiſ de.
Au.. generaliten rebus reinneſtire facia/ NMullatenus ergo a quoquam co/ Vcane pac.ſi go inoſai
. Smnalu⸗ us, detente ti1: qꝛ nec nudi contendere nec in/ gatur antequam integerrime om ecererte Kininuri
8 Oeb duced ermes inimicis nos debemus op/ nia que per ſuggeſtiones ſuoꝛuzs ini mur er lo vero e
one ſi detines me ne S . 6 2 nime: nec hoe refert᷑
poſſim intrare poſſeſnonez bonere. Item euariſtus papa. micoꝛum amiſerat poteſtatui eius niſi ad illud verbum
cõpetit mibi interdictum. ſf. Meiſcſantur a ciero inſames ſiidt ab honozabil concilio legali ondis connocarii.

ne vis fi ei qul in poſ.mit.l.
1.S. ſiue aut. 7. xcij.di. ſigs.
in ↄſtitutiõe. e de reſti. ſpo.

1.5nocari ſed nũgd ve⸗

qui loca expnlſoꝛum adulterina fe

Adiuimus quoſdam a vobis
infamatos? dilaceratos epi/

ſcopos a ciuitatibꝰ pꝛopꝛijs expul/

ne reintegrentur. ꝛeiul vero cuz
omnihonoꝛe ſtatui pꝛiſtino redda:
tura ipſe diſpoſitis oꝛdinatiſqʒ libe
re ac ſecure din ſuis rebus tunc re⸗
gulariter inra quatuoꝛ vel quinqʒ

o . Diu diciturdiu.
quod eſt vſqʒ ad.iiij.
lech uche⸗ dictõ mox
ãpliat᷑.xx.q.ij.(.ſ.

niet allegare hꝛiuilegiuzꝛãt ſos: quia alibi conſtitui epiſcopi nõ vel ſex aut ſeptem mẽſesiuxta qd P Del. vel. ar.

Kc.ff. de peculio. eo tpe, De
as ergo ꝙ vbieuidẽs eſt ci⸗
tationẽ nõ tenere reus non
tenetur venire etiã ad alle⸗
gandum ſuũ pꝛiuilegium.

mis⁊? alios ipſis viuentibus conſti
tutos. Ideo hoc vobis ſcribimus
vt ſciatis hoc ſieri non licere:ſed ꝓ
pꝛios reuocari ? integerrime reſti/
cui debere.Illos vero qui adulteri

nocatus.ad tempus in legitimo cõ
cilio canonico conueniat ad cau/
ſam.⁊ ſi iia inſte videtur accuſan/
tium pꝛopoſitionibus reſpondeat.
NMNuod ſi male viuencto faculta⸗/

mana.ff. de iudi.nõ⸗
nũq. ſed ar. ĩ auf.
dẽ.xx viij di.de his in

„„

fi.2. .c.qeiiij..ſ.

Scias ergo nd; Grati na feditate ſuas ſponſas:quas vxo tes eccleſie diſperſit epiieopus:ab q Anie ↄuoca. ᷓÿ
no ek nete angein Ees eoꝛum pꝛeſixo tenoꝛe eſſe intel· eiuspatrimonio quouſqʒ de dila, bpoſſpilitas ei ſtt.
non iaminn d ligimus tenent eiſci zadulterosat pidatione rerum cccleſiaſticarum 1r . Juſte t iuſum

valet:qꝛ non erpꝛimitur cãꝗ
quare fiat citatio.vt.v.qij.
c.vl.quãdoq; non valet.qꝛ
nimis maturatur pempto⸗

qʒ infames fieri eos que abecclena
ſticis honoꝛibus arceri inbemus.
Si autem aduerſus eos aliquam

cognoſeatur ſubmouendus eſt ex/
emplo tutoꝛum vel curatoꝛum qui
dum ſuerint ſuſpectua intela vel en

98

foꝛte remouek
ſuſpectus ab admini

rin. vt e de dila, dilecti. qů⸗⸗ querelam habuerins his peractis ratione remouentur: donec de ſu / ſratie. qꝛ fone timo:
qʒ nõ valet citatio rõnetpMis inquirendum erit. anctoꝛitate hun ſpecto cognoſcatur. Vnde pelagi exſtne corüpat iudi⸗ 4
vt ſi niat the o r ius ſancte ſedis terininandum. ns papa petro pꝛeſbyiero. ces. Et i nec credito 4
tatur extra pꝛouinciaʒ vltra Inducie ſenmenſium eciectis vel ex gquires eccleſie mnate viuendo di⸗/ eenn

Duas dietas. vt extra de re⸗
ſcrip. nonnulli. vel ſi citatur

poliatis preſtennunr.

Nectisi vel expoliatis poſt in

ſperguuintt.
Aia ea que de fraudibus ma

„

t U. Donee ca in ce
dilapidationis ſpaͤle

ad locum periculoſum veil tegram reſtitutioneʒ anniuerr rximiliani pꝛeſviteri flebili ad ſtanod ſequeſtratur
ilboneſiumm vtertraveap. ſarie inducie vel ſex menſiuz indul· aures noſtras ſupplicum relatione deago s oſäfr
ex parte.fl.e arbit. ¶ cum gende ſunt. Item euſebins. venerunt: non facile ſecundum ve anteq ſit coͤnictus 5 0
dies. 5, ſt arbiter. qnqʒ non Poſtreſtientionem inducie pꝛ'eſiã ritatem agnoſci potuerunt: niſ fa / iq xvj. q. iij volum. i⸗
a tet de owtmade⸗ Dins ergo hauee omnia le male cõuertendo diſperſit: ab eius ſegueſtrat ab eo pol mwn
ker kirens⸗ eẽ de ap. ſ du gibas expoliatis reintegrani ptate donec cã cognoſcatur: ſe po⸗ Eenoeff d Gic nono ifde
obi. Itẽ no valet ſi reſepri ? eccleſias:que ſibi ſublate ſunt cuʒ natidcirco nos eum ⁊ aſupꝛadicte tene ud eito ergo

(1
EA cxx.
lle H WW
nnlig aliquis accuſatur ſtatim ab eo remouenda eſt adminiſtiatio:vt hic 2. C. latio.xar. ad id.ff. de vſur. ſeiendu.ſie in aduocato. f.ex qui. can. ma. ait pꝛetoꝛ in
imteg de tuſpec tu. l. eñ ? ſine accuſato:e põtremoneri ſ iudici liqueat ex ag⸗ f.l.ab hoſtibus. in fi alias pꝛetertu abſentie aduocati non potcſt quis pete⸗
iatane tiſſinis argumentis eum ſuſpectuʒ.fl.de ſuſpec.tu.l.iij.S.pꝛeterea.u⸗ nmre inducias.extra de dolo ⁊ contu.pꝛoat.
nſat ſpectũ aũt dicimus illũ:q moꝛibns talis eſt vt ſuſpectus dici debeat:v· g ¶¶ Annũ ⁊ ſer menſes. in auſi.vt clerici apud ꝓpꝛios.col.vj.S.ſi tamen.
Nlunan ff de ſuſpec tu. ſuſpect. Hec audiretur talis licet vellei ſatiſdare ꝙ be⸗ bPilurimi ergo üllud eſt potius tenendum.vt. xvj. di. iſidoꝛus. xir. di. in oa
hlnthz nouiſſime. bodie ta ecceleſie patrimonio volumus in- ter valeant armare. Ieez leuthe fer.. vlergo pꝛoꝛogatur vl⸗
lfen men videtur ꝙ non terim ſubmonere:⁊ in veſtro diſcul rius papa. tra en mm qo eſſe nõ dz
amige eſt remouendus ab ſionisipſius tempoꝛa moderami· Heladuciis pꝛeſtandis. VC ve idi. Nopcranduy.
WN adminiſtratione: niſfi ineri NMducie:nõ modice dãde ſunt Sol. hicpꝛimo dabit annuz
lende pꝛobetur ſuſpiclo. vt nebetinenn. Hiducie no modice dade ſunt âpoſtea minus dabitur.
gln ertra de lymonia ſti⸗ Dih ad inqu rendum: ne aliquid p, Sex in au de ſan epili.
rz cet heii. Itẽ ad accuſs Logd vero poſt vocati/ pere agi aquacuqʒ parte videatur Siij coliirr.
inn tionem quilibet ald onem venienti ad indi· qua per ſurreptionemꝰmultapꝛo k Kicatoꝛes. i.08s.
me mittitur: vt in ant. de uz inducie negande nõ nemunt. JNiem damauus. 1 —RHaucie ergo ta acton
ſin ir nõ alie aut pmutann. ſint idem lelix papateſta dalcg. DJUJGDũUDNB reo dade ſunt indu DW
. in fu. C. de maſpect. tur dicoeaeens. nunducie acchſatis in crimina? cie. Fv. q. vij. ſiaut. f. de fer.
ſncenir tu.l. euz. .l.pietatis.. mcnti ad indicium inducie non MWubus canſis ſex menſium vel rl nin in calu. vt. .e. F.
nn bſens horaſtconde⸗⸗ negenurr. ecæo almplius ſi neceſſe fuerit conce Perurret tionem. ſiel
ümmim cenn al e VAm acenſatns ad indicium dendeſunt. Spatium vero dila n e ii di manlimarmno.
Nianm ne diu. nec enmn n⸗ Ivenerit: ſi volnerit indncie ei tionum ſicut in. ij. lib. codicis. iun. tereneneg n
nesze⸗ quo dʒ gaudere pis te ri narrilzna caſtirnte ahſan idri nLaſges ieeze mirtzy 14 RN“Spatium. inuenitur in
fiugign uilegio qui ſuos con petenti a patribus cõſtitute abſqne de dilationibus inuenitur:hac rau . SS
nnn tubernales afflixit:ꝛ vt unpecimerg Kncccanan⸗ inct one moderengenn eſt v 4 Kckrn o Utner ea. hoc non eſt
W C.vbi de ratiociniſss ces a ſe electi ſibi inpuantur. Ne pꝛouincia vbi lis agitur: vel inſtru puncipium legis. qꝛlex inci
W S obouel iilaſ peo⸗ ex epiſtola felicis pape.ij.fratribus menta vel perſona poſcuntur: nõ pir af plerũqʒ. 3 nr⸗
nn babilus videtur c egyptiouuam. aowplius quam tres menſes indul p Werſona. .teſtis vel ad
gau ſoli ni aamittanui Kuor mennam in ucie epiſcopis geantur. Si vero excontinẽubus: en. ibusiqne⸗
ſtäihc naie eſt: vt. xvj. pꝛeſtandeſssnttt. . ä in modie . 80 Van „A 5
niimz eeun EFinducijs vero epiſcopoꝛu ſiicia eſt. In tranſmarina antem di mot elin nononem. 5
imni⸗ renn derici. v ſuper quibus conſulmiſtis di/ latione. ix. mẽſes computari opoꝛ r & Judicantes. eregerit. vl
düſn⸗ xij. q. ij. non liceat. na nerſas a patribus regulas conſtitu - tebit. Judicantes antem hac rati qz in finem litt.
Goren in popularibus acti tas inuenimus. quidam enim ad one non ſibi conceſſum intelligant g Amplius in pecuniari
intzti bus no admittuntur repellenda imperuoꝛum machina/ dangde dilationis arbitriuʒ: ſed ean is non datur amplins. die
kinfmncad infames. vt.f.. de po. menta ⁊ ſuas pꝛeparandas reſpon / dem dilationem ſirerum vꝛgentii latio qᷓ ſemel. nin inopina⸗
ſgiän pula. actio. popularis ſiones teſtes confirmãdos con ſimaratio flagitauerit: 2 neceſſitas tũ ad emer gat. ſed in crimi/
Cngh Item nec ad accuſadſilia epiſcopoꝛum atque amicoru, deſiderate mnſructonis exegertt: naubus dantur daaene.
kſeti armiallumincer uirenda annum ? ſex menſes ma nonſacile amplius’ qnam ſemel: ſeones vr fe ken S
dui maaimremoue nii i, da.aauerunt concedi quidam antem necvlla trabendi arte ſciant eſſe tri aann daen oere gamntan
elnte aanone ſafunmma annum: in quo plurun concordat bunendam. Ei autem dilatio pe! gimine ſt ar.. rriiſd.
Altm tim cognoſcet an ca· Minus vero quamſex menſes non nuuns eſt deneganda qm reſcriptu,ʒ j. ſiue de coniugij federe.
pen lunioſe accuſetur an reperi: quia laicis hec indulta ſunt: ad extraoꝛdinarium iudiceʒ depoꝛ t Quã ſemcl. hic bes p
Dudammn nõ ar.ff. de pꝛeto.ſil. quantomagis domini ſacerdotibꝰ tauerit illi vero qui in iudiciumm vo tantum ſemeldanda eſt dila
ckſnn 5. vl. Et ſ qui ſiue infra. Inducie vero non ſub ãgu/ catur dandaeſt ad pꝛobanda pꝛe/ tio ſiceſt contra extra de te
sfelien rint ſuſpectum.⁊ paꝝ ſto tempoꝛe.ſed ſub longo tempo/ cum mendacia vel pꝛoſerenda ali ſti.in cuus. æ.c ſignificaue
cbecde ſi ſunt eum per aliqað ris ſpacio concedende ſum:vt acen qua inſtrnumenta velteſtes:quoni⸗ runt. C.de intaken inhe⸗
inci empus eſſe in almi ſati ſe pꝛeparare poſſint.vt vniner / am inſtructus eſſe non potuit qui mus. vbi habes ad teſteſ
grniie niſtratione non vide Amnsgnicaes is preninciis n 1gliennnt indici inducendos tres dilationes
AKnnſ tar quod tales poſ⸗ ſoo communicatoꝛes in pꝛouinciſs pꝛeter ſpem ad alienum indicium ſunvconceaende. Sol eer
ulin unt dicere eü ſuſpe⸗ Poſitos conuenire a teſtes pꝛepara frahitn-j. Kum vero ad appel,· mMures pꝛoductes poſſint
nahe aum:vt f de pauil. Te atqʒ contra inſidiatoꝛes ſe pleni lationeʒ ſiue conſultationem a pꝛin darinamemub vna dilatio
ucg ma.per. ca.ex oꝛe.⁊ ar.extra de accu.nulli.qui autem criminaliter conæ de iure tres poſſunt dan dilationes ad teſtes pꝛoducendos. micunt hanc.l.
fünnn nictus eſt:remouetur ab oꝛdine:ſ vero ciuiliter t̃ ab adminiſtratione log de dilatio.que idulgent᷑ a iudice:ſed aut.⁊ decre.de dilationibus que ↄce

gii extra de ſimo.per tuas in ſi.⁊ regulares pꝛelati ex modicis cauſis remo
uentur ab adminiſtratione. vt in eadem decre.per tuas.in ſi. Item ſi iõö.·
ꝗs remouetur quia doloſe adimniniſtrauit infamis eſt factus ſed ſi pꝛo⸗
fritin pter negligentiam remoueretur non ſit infamis vt. C. de ſuſpec.tu.l.vl

duntur a iure.hb. dominus meus notauit ſuper legem illam deferijs ꝙ in pe-
cuniarijs cauſis vna dilatio danda eſt tantum.ſed ſi impedimentum interue
niat dabitur alia cum cauſe cognitione.⁊ ita ꝓpter multa impedimẽta mul⸗
te inducie dantur.⁊ auij.de teſti.S.quia vero col.vij.non eſt contaria.qꝛ vna

n ti. Hoc auiem ſcias ꝙ qñqʒ adminiſtrat quis tempoꝛalia quandoqʒ ſpi dilatione multa poſſunt ſieri pꝛoductiones. vel ſi dicas pꝛoductionem.ideſt
ſug ritualia. ⁊ im hoc remouctur ab iſtoꝛum ? illoum adminiſiratione.xij. dilationem. dic ꝙ vltra pꝛimam non habebit ſine cauſe cognitione ſecundã
fotſene q.ij.vulterane. vnde licet quis ſit remotus ab adminiſtratone tempo vel tertiam. multi tamen dicunt ꝙ aut coꝛrigat.l.vl. de fer. o. ſed certe qð di⸗
momin . iIiIialium pꝛopter ſuſpitionem: adhuc tamẽ pꝛelatus quo ad obe 2 :.h.non ſeruatur de facto.qꝛ plures dilationes dantur ⁊ plures ꝙᷓ; tres po·
eſun daiendum ſibi. vt. viij.q.iiij.nonne.:. xv. q.vl.c.vlt. .
ur . Hod vero. bec queſtio loquitur de induojs meparatonſ”s. v Krabenqti differendi. ”òMU
, *) Amlaccuſatus a ſeelecti.S. ca.pꝛoxi.q.vj.a iudicibus. contra. ſed x¶ Ei autem. hoc eſt. C. de dilatio.ſi quando.
gunnll iſtud ſoꝛte obtinet in c iminẽ. aliter conira. ff. de iudi.obſeruandu, x ¶Deneganda. niſi foꝛte caſus inopinatus emergat.ff. de indiinterdum.?
friug quid iuris ſit de hocquere.xj.q.j.ciij.?. t ſſſ. ddee fſeri. orationem. Nhar Iunen er nede Nen N icde
6 O Einducijs vero epiſcopoꝛum.eedem ſunt pꝛeſbyteroꝛum ⁊ dia v· Deneganda hic habes ꝙ ſi actoꝛ petit inducias ad inducendos teſtes
hitnſ d ¶ Reſponſiones.i.exceptiones:quas pꝛobare tenentur.ff.de pꝛobDa. ſed linera eis contradicit quia ſoquitur de pꝛeparatoꝛijs. In hoc autem one⸗
ſuet in exceptionibus. . ratur actoꝛ qui petit reſcriptum ad extraoꝛdinarium iudicem. Item ⁊ in alio
1¹ ſei ¶ Conſirmandos.i.compꝛobando eos honeſtos.qdð foꝛte poſt publi oneratur: vt.].eo. ꝙ ſieri. tamen ſi reus excipiat ⁊ actoꝛ replicet:bene dicerem
ſiur, cationem poteſt facere non quod eos debeat inſtruere quid dict. quia tuncactoi dandas inducias. quia in tal replicatione non potuit eſſe inſin⸗
giinn, hoc eſſet ſuboꝛnare. vel poteſt confirmare illoꝛum teſtimoninz qui ſunt ctus. Item tertium ſpeciale hic eſt in eo qui impetrat reſeriptuͦ ad ertraor 1⸗
ſntchi pꝛobati criminoñ adducendo alias pꝛeſumptiones pꝛo dictis illoꝛu aa narium indicem ꝙ ſi ille udex nollet pꝛocedere. tc oꝛdinarius vteretur ſus
tmon T ſi debilitentur dicta talium:non tamen ex toto euacuantur.vt exira 5 in iſditione. vt ertra de ofi. oꝛdi. ſigniſicantt. in
Nr aſc pꝛoba. licet. ⁊ extra de ſimo. licet heli.in il. 1Bepoꝛtanerit hic adiunge illam conſtitutionem qð fieri non debet.
igptr ¶Atq; amicoꝛum.non facile tamen inuenitmir ꝙ ob boc ſit danda di· a LQum vero. non licebitactoꝛi: ſed reo: vt. 5.l. pbxir. eder,
Miont⸗ a

a

Caun.

cot alijalch bʒ iudicẽ ſuſpectůͦ. vt. C. de indu eñ ſpali. vñ dico ſt quis
omittit exceptionẽ de ſulpecto iudice 2 ꝓponat alias exceptioes ammo9

niudicijs.i. ſententijs. hoc intellige cum pꝛimo plene fuit tognitum 5

cauſa coꝛam imperatoꝛe. ⁊ non reſtabat nifi ferre ſententiam. alias iniquitatẽ

continet... iſta nas iudex ap.bene tenetur dare inducis.
b ¶ Judice.pꝛocedente in via. l
c ¶Znbuatur.i.tribni petatturrr
d Caulſe.i. dade dilatõis. .

e Lonſidente ar. ꝙ ea qᷓ

cauſe cognitionem reqrunt
Debent iudice ſedente ꝓ tri⸗

bunali.ſieri. vt. ij. q. iij. pꝛeua

ricatoꝛ. 2.q.vj. biduum.

Ni. Konſſtitutione. bec et nequa nec in indicijs cogniionnzʒ

imperialium dilatio tribni ſolet.

g Libellum. libellus poꝛ⸗
rigendus eſt iudici oꝛdina-⸗
rio ⁊ delegato.vt extra de li
bel. obla. ignarus. 2 ex vt
lit.non contel.c.j.⁊ etiaʒ co⸗
ram ar bitro. l!z ſit ar. Z. C. ð
epiſ.⁊ de.auẽ.generaliter.ĩ
hi.libellus iſte tradédus eſt
iudici ⁊ iudex eum poꝛriget
reo:vt.C.quomõ ⁊ qñ in.
ut.qui ſemel.nec tenetur
reus bunclibellum recipe⸗
re niſi actoꝛ pꝛeſtiterit dupli
cem cautionem vnam qin

tra duos menſes litem con
teſtabit. vel ꝙ reſtituet reo
omne danum in duplum

vt hic dicit. Item aliam pꝛe
ſtabit ꝙ per ſe vel legitimũ
pꝛocuratoꝛem cauſam aget
vſqʒ in finem.⁊ ſi cõuictus
fuerit iniuſte litem mouiſa
le pꝛeſtabit decimam partẽ

rei petite in libello.Si autẽ
cautionem iſtam dare non
poteſt ſuper hoc pꝛeſtabit iun
ratoniaʒ cautionem hoctotuũ
habes. C. de epil. 2 cle. aut.
generaliter. Jo. iſta hodie ̊
conſuetudine non ſeruan⸗
b Et executoꝛem.ideſt iu

dicem vel offcialem. ? expo
ne? pꝛo vel.⁊ habes banc

auẽc.col.vij.de executonbꝰ.

S. ſanctimus.

Reſtituturuz in duplũ

ita tamen vtcautio nõ exce
dat.xxx vj.aureos.vt in a uẽ
de execu.in pꝛin.col. vij.
Offeratur.ſpoꝛtulis.i.
iudicibus delegatis.expꝛeſ
ſum eſt de ſpoꝛtulis. l.ꝙ ha

bebũt duos aureos.in pᷣn.
⁊ duos in fine cauſe. in aut.
col.vji. de iudi. S. ne autez.tin

oꝛdinarijs nõ inueniemus
niſi in clericis qui pꝛeſtant

quattnoꝛ ſi liquas.C.ð epi.
2 cle.aut.ſed hodie.dʒ autẽ

vtraqʒ pars ſoluere officiali
bẽ ꝓ laboꝛe.riiij.q.v.ñ ſane.
1 ¶ Fideiuſſione.iudicio ſiſii

r.. 0

cipe reſcriptum fuerit:ſiue ſit pꝛimo

iudicio petita dilatio nec tributa:
ſiue nec petita qnidem: eam dare
chuiquam non licebit:eadem ratio

Aindice pꝛocedente dilationem
poſtnlari non connenit:etiaʒ ſi vtra
que parte pꝛeſente tribnatur cum

non alias.niſi canſa cognita indui

geri queat:⁊ cognitio canſe nonin
terpellatione plenarnia:ſed conſidẽ
tet magis iudice legitime colligatur
vt ſi ſoꝛte dilatõis petitio impꝛoba⸗
ta fuerit ſuſcepta queſtio per ſenten
tiam iudicis dirimatur. Conſti⸗
tutione.vij.in coll.viij. LZibellũ⸗
vero non alias actoꝛ dirigat niſi pꝛi

us etiam in ipſum quem dicit obno

xiuʒ ⁊ in negocij executoꝛem expo⸗

nat cautionem ſcilicet ſe vel intra

duos menſes litem conteſtaturum:
vel omne damnum ei qui conueni

tur contingens reſtituturũ coll.vj.

Offeratur ei qui vocatur in iudi/
cium libellus ⁊ exinde pꝛebitis ſpoꝛ
tulis data ſideiuſſione.xx.dierum
gandeat inducijs.in quibus delibe
ret an cedat: an contendat: atque
alium petat iudici ſociariꝰ*:vel recu
ſet eum:niũ ſitule quem ⁊ ipie iam
alio recuſato petijt.deniqʒ pꝛeſens
interrogetur:an hoc tempus tran⸗
ſierit.quod non modo ipſius reſpõ
ſione ſed etiam libelli manifeſtetur
ſubſcriptione:quam in initio face/
re debet litis vero conteſtatio con
tra hoc indultum habita pꝛo mhi⸗
lo'“ eſt. Con.ij. vj. in col. vij.
Quod ſieri non debet:niſi actoꝛ
ſatiſdederit certaʒ pꝛomittens quã

titatem ſe daturum ſi non exequa/

tur: aut exequens non vincat cau/
ſam. Si ergo poſt tempus pꝛeſtitnz

intra.x. dies reo pꝛeſente non occur

rat:diinittatur reꝰ exacto eo quod

pꝛomiſſum eſt.⁊ ſi quid circa liten
plus impendiſſe cum taxatione in⸗
dicis iuraueri. Exceptio foꝛi di
latoꝛia eſt: atque ideo in initio litis
debet opponi ⁊ pꝛobari.perempto

ĩnon ſit poſſeſſoꝛ rerum immobiliũ.ff qui ſatiſda. cog ſciendũ.non autẽ
ſiudicatũi ſolui quꝗ cautionẽ nemo pꝛeſtat conuentus ſuo nomine inſii.de ſa
