1.lilt.udeat in ñ. nerunt. neceſſaria miniſtrare. debi⸗
nemoegne ſu vng, la reddere nõ valent. Sed obijcit
odio habuitvt rii.d. illud tripartite biſtorie.
ij. no eſtimein?ꝛ et be Diſſuaſu pannutij nicena ſynodus
vera ſunt ſi indigent non cõſtituit:qð pꝛeſ byteri cuʒ ſuis

vxoꝛibus nõ doꝛmirent.

du de ſyracuſane. vñ LD ena ſynodus volens coni⸗/
et ſi viro relicos ett E. gere hominnzʒ vitã in eccleſijs
vſus alicuiꝰ remu⸗ cõmõorantinʒz poſnit leges qs cano
le eadẽ re põtvti.x nes vocamus:in quoꝝ tractatu vi
de vſu ⁊ ha. .cete⸗ qebatĩ aliqmnibointroducere legez:
gVꝛinc illud. j. n vt epi pꝛeſ bvteri diacom ſubdiaco
illo.c. pꝛeſ byter dda ni cũ cõiugibus qs añ cõſecrationẽ
qð eſt. j. diſtin. pri. Duxerunt nõ doꝛmirent. Surgens
iohã. auteʒ paunũtius cõfeſſoꝛ ↄtradicit
b Ncena intro⸗ honoꝛabiles cõfeſſus nuptias? ca/
2 äucere. de c⸗ ſtitatẽ dicens eſſe cuʒ ꝓpꝛia cõiuge
Enſarot aliter ett cõcubituʒ: ſuaſit taqʒ cõcilio neta
iVaſitatẽ. ſic et g lez poneret lege grauẽ eſſe Neten
b comect abſtines Cam q aut ipſis aut eoꝝ Diug ibus
eſt. vt. xliiij. diſt.couni Occaſio ſoꝛnicatiõis exiſteret: ⁊ hoc
nia. in fi. adeʒ pannutius lʒ nuptiaꝝ eſſet in
K ¶Sententiaz. vnꝰ expertus expoſuit:ſynoduſqʒ lan⸗
ergo pot coradicere dauit ſententiaz eius ⁊? nibil ex hac
toti vniuerſitati ſi hʒ parte ſanciuit ſʒ hoc ĩ vniuſcuinſqʒ
ranionabilẽ cauſaʒ.vt* voluntate nõ neceſſitate permiñit.
extra de his onefen IZtez ſynodus ſexta.
meavnl⸗ por a oe Nẽ in perpetuũ ſed tempoꝛe obla
S gonis a complexn ſnaruz vxoꝛum
trabere ad partẽ ſuũ x
vtertra de eoq mit. & ſacerdotes abſtinean.
in poſſe. c. cuz ücut. Aoniã in romaniꝰoꝛcdline ca⸗
ff. de arbi.itẽ ſynus è nonis eſſe cognonimꝰtraditũ
§. vlt. 2. C. deve. iur. = eos ꝗ oꝛdinati ſunt diaconivel pꝛe
enu. l.j..his c. ( ſbyteri cõſiteri qð nõ ſuis iaʒ copu/⸗

lentur vxonbꝰantiquũ ſequẽtes ca

nee, Ononez apoſtolice diligentie cõſti
mC Sanrmnten tutiones ſacroꝝ viroꝝ:legales ni⸗
Rientales 2occiden⸗ plias ammodo valere volumus:
ales. nullo modo cnʒ vxoꝛbꝰſuis eoꝛuʒ
nCAui oꝛdinati ſůͦt conubia diſſolnentes aut pꝛiuãtes
ideſt orlinantur. eos familiaritate ad innieeʒ in tem
o Apoſtolice. quia poꝛe oppoꝛtuno':qnicũqʒ ergo di
apoſtolus peœpitvt ſigens inuentus ſuerit ſubdiacona/
reiin debium lioꝛdinatione aut diaconali aut ſa

religionis ca vxoꝛeʒ ſuam expellit:
excõicetur ſivero in hoc ꝑmaſerint
deponantur. Hoc auteʒ ex loco in
telligendũ eſt:oꝛientalis eniʒ eccle/
ſia cuiſexta ſvnodus regulaʒviuẽ/
dli pꝛeſcripſit: votuʒ caſtitatis in mi
niſtris altaris nõ ſuſcepit.
Ende ſeppannno pap ait.
Occidẽtalis nõ ouentalis eccleſia
caſtitatis votum obtulit.
A Liter ſe oꝛientaliuʒ traditio hʒ
AA.Aeccleſiaꝝ aliter huin, ſancte ro
mane eccleſie:nã earuʒ ſacerdotes

diaconi aut ſubdiaconi in mrionio
copulanturñiſtius autẽ eccleſie vel

occidentaliuʒ nullus ſacerdotuʒa
ſubdiacono vſqʒ ad epm licentiaʒ
hʒ cõiugium ſoꝛtiendi.Similiter et
capitulũ nicolai ex loco cõſidera⸗
tur:qꝛ gens bulgaroꝝ noniter ad ſi
deʒ eõuerſa ꝓpoſitum ſacre religio
nis exintegro aſſumere nõdnʒ didi
cerat:qð auteʒ in vj.ſynodopᷣſby
ter nõ legitimis nuptijs detentꝰ pu
nitur nõ legales nuptie ſed ſecunde
intelligende ſunt.aquibꝰ aucroꝛita

xxvij

p¶Dppoꝛuno. iſtud ẽ cõ⸗
tra grandulphũ et alios qui
dicunt ꝙꝙ vir quolibet loco
etia in eccle ſia ⁊ quolibet tẽ
poꝛe tenetur reddere debitũ
vxoꝛiſed ſicut creditoꝛ nõ de
bet ſemꝑvenire cũ ſacco pa⸗
ratus.vt.ff.de ſolu.qð dici⸗
mus. fic nec vir ſemper de⸗
bet eẽ paratus.xxxiij.q.iiij.
q .BDiligens. i. dignus.
rC Sörgentcs Keii nungd
in oꝛientdli ecdeſiavir põt p
moneri ſine licentia vxoꝛis.
dicit. h. ꝙ ſic.qꝛ nec fit ei pꝛxe
iudiciũ aliquod.ſ certe pꝛe⸗
iudiciuʒ fit ei.qꝛ poſt moꝛtez
viri nõ poteſt cõtrahere.itez
⁊ in alio ſit ei pꝛeiudiciuʒ.qa
tempoꝛe vicis ſue non dʒ ei
cõm ſceri cũ etiã ad tempus
vir inuita vxoꝛe non poſũt
oꝛare.vt.xxxiij.q.iiij.apoſto
lus.ſʒ ibi expone oꝛare.i.pe
regrinari.io.
8 Liter copulant᷑.i.co⸗
Adpulatovtunt᷑.multi ex
hac littera dixerunt ꝙ oꝛien
tales poſſunt contrabere in
ſacris oꝛd:nibus.ſed eis ob
ſtat. j.di.ꝓxi.ſi quis eoꝛum
ſed ipſi dicunt ꝙ ibi ſexta ſy
nodus nobis pꝛefixit regulã
t¶ MHMicolai.xx viij.di.ↄſulẽ
u ¶ Synodi.xx viij.diſtine.
eſ byteruaum.
x Siquis.S.xxiij.diſtin.
ſi quis. H
y ¶ Subdiaconꝰ.j.xxxiij.

di. ſi fubdiaconus.

Erusda eſt. In
hac.xxxij.di.ad
hbuc pꝛoſequitur
de otinentia cle

3

te canonica ſacerdos gꝗlibet eẽim/ At ncoꝛuz dicit ergo oſtiuti⸗

munis. Alud autem gangrenſis cõ
cilij ſi quis diſcernit pꝛeſ byteꝝ ↄin
gatum ⁊c̃.ſimiliter intelligendũ vł᷑
localiter traditum vel cõiungatum
ab ea eſſe appellatũ quam ante tẽ/
pus oꝛdinatiõis ſue duxerat. Alud
quoqʒ martini pape ſiſubdiaconꝰ
ſecundaʒ duxerit vxoꝛeʒ nõ diſſimi
liter intelligenduʒ eſt:pꝛimaz eniʒ
vxoꝛem añ ſubdiaconatuʒ hĩe per
mittitur:q̃ defuncta vel caſtitatem
pꝛoſeſſa ꝓmonetur iſte ad ſubdia/
conatuʒz: ꝓmotus auteʒ ſi ſecũdas

deſideraueęrit nuptias:ſentẽtie mar

tini pape ſubiacebit. Si. xxxij.
(C Eruanda eſt ergo conti
4 E nentia ab omnibus in ſa
cris oꝛdinibꝰ cõſtitutis.

AIngge leo papa ait.
Noñn etiam cõnubium ſubdiaconi
bus conceditur.
O Mninʒz ſacerdotuʒetaʒ excel/
lens eſt electio vt hec q̃ ĩalijs
membꝛis eccleſie vacant a culpa:
in illis tamen habeantur illicita cũ
enim cxtra clericoꝝ oꝛdinem ↄſti⸗

tutis nuptiaꝝ ſocietati ⁊ ꝓcreatio⸗
ni filioꝝ ſtudere ſit libeꝝ ad exhibẽ

dam tñ ꝑfecte otinẽtie puritatẽ nec
ſubdiaconibꝰ carnale ↄnubiuʒ qui
dem ↄceditur:vt ⁊ quihabent ſint
tanquã non habentes ⁊ qui nõ bai

„nun deſſvaſit ſinocb „ ſadvres eberet
1 .

riemec ne vaonebeg vsn

uer vicl iu⸗

moixit gimna Kaniz lon ⸗· hent rpam

rur Per ſ. t

in quattuoꝛ ſacris oꝛdinibꝰ
tenent᷑ cõtinere ⁊ ꝗ nõ fue⸗
rint cõtinentes pꝛiuant᷑ offi
cio ⁊ beneſcio.⁊ ſi habẽt pu
blicas concubinas nullus
miſſaʒ eoꝛũ audieat.⁊vt faci
lius poſſint ſeruare cõtinen
tiaʒ pꝛecipit᷑ eis vt extranea⸗
ruʒ feminaruʒ familiaritatẽ
vitent io. Sed nũquid qui⸗
libet oꝛdo eſt ſacer.⁊ certe vi
detur ꝙ ſic.na vt dicit in li
bꝛo.iiij.ſententiax.xxij.di.c.
j.in pꝛin.ꝙ oꝛdo eſt fſacxrum
ſignaculuʒ in quo tradit᷑ ſpi
ritualis poteſtas oꝛdinato ⁊
offlciuʒ ⁊ in quolibet oꝛdine
cõfertur gratia ſi digne ſu⸗
matur. vt ibi dicitur. So. re
uera quilibet oꝛdo ſacer eſt.
ſed quattno: pᷣcipue dicunt᷑
ſacria ſanctitate caſtitate et
ↄinentia quꝗ inducunt.S.
xxviij.di.nullum.et.c.decer
nimus. S
,O Mniũ ſacerdotuʒ.q̃ᷓ
hb Qlericoꝛũ ſacroꝛmz. .

An a yoſſu Jare liirn

ſt dnno muihend⸗ veN

a ¶.Singulares. ideſt diuiſt
abecg
bIn hoc.i.ſubdiaconali.
C ¶Acapite.i.ab epatu ⁊ ſic
vjñĩ ꝙ epatꝰ ſit oꝛdo.liiij.di.ſi
Puꝰ.⁊.xciij.di.diaconi.⁊ diſt.
xxj.cleroſ.ſic.xx viij.di.nullũ
4 Itez. hic habent qdã.c.
quo cſt. xxvij.qðe,.ij.multo

rum ⁊c.
e GS Jqui exterius.ſigna
un contrariũ.xij.q.j.
neceſfaria. de cõſe.diſ.v.in
onmnibꝰ. vbi dicit dy oẽs dleri
ci ſimul doꝛmient.ſed dic vt
o Ynm gient.lietens ſint
vxoꝛati tamẽ abſtinebunta
negociatõe ⁊ armis.vt.lxxx
Vilj.diſ.foꝛnicari.xx.qõe.iij.
eos.ſic er de elec.tranſmiſſa
2.lxxxj. di. dictuum.
6O Eillo damus h̊ nũ⸗
gdgd papa dare pöt ſub
diacono licentiã cõtrahendi
videtur ꝙ ſic.naʒ diſpenſat
eccleſia c conſanguineis. et
diſpenſat in alijs votis vt ex
ta de vo. ⁊vo.redẽ.ex mul⸗
ta.⁊ in iuramentis.vt.xv.ꝗ.
vj. auctoꝛitatez. vbi dicit̃ diſ⸗
ſoluere obligationes impie
tatis.ecõtravidetvt extra de
ſta.mona.cũ ad monaſteriũ.
in fi. Sol. ſi votũ ipſuʒz obli⸗
get oꝛdinatũ papa nõ poteſt
diſpenſare ſz ſi oſtitutio obli
get ⁊ nõ votuʒ.tũc põt papa
diſpenſare.qꝛ cõtra cõſtitu⸗
tiones eccleſie bene diſpẽſat
xxv.q.j.ſunt qdã io.ego cre
do ꝙ papa poſſit diſpenſare
cũ hoc nõ ſit cõtra articulos
ſidei ⁊ ipſe habeat plenitudi
neʒ poteſtatis.vt.ij.q.vj.de
creto.⁊.c.ſeq.b.
hb Allus. audiat ↄtra⸗
riuʒ legitur.xx viij.di.
coõſulendũ.xv.q. vlti.c.vlti.
ſed hx loquit᷑ de illo cuiꝰ cri
men notoꝛiũ eſt vel ꝑ ſniam
vel ꝓpꝛiam cõfeſſionẽ vt er

—
0

bent ymaneant ſingulares innn
pti.qð ſi in hoc'oꝛdine ꝗq quartꝰex/⸗
tat a capite dignũ eſt cuſtodiri:quã
to magis in pnmoveliĩ ſecundo ter
tioue ſernandũ eſt.nec aũt leuitico
aut pꝛeſbyvterali honoꝛe aut epᷣali
excellentia ꝗqſquã idoneꝰ exiſtimet
qui ſe a voluptate luxurie necdum
refrenaſſe detegitr.
Itez gego.leon epᷣo catinenſi.
ales.
D Ultoꝛũ relatione cõperimus
hanc apud vos cõſuetudineʒ
olim tenuiſſe:vi ſubdiaconi ſuis li.
cite miſceant᷑ vxoꝛibꝰ qð ne denno
qniſquã pꝛeſumeret a ſᷣuo dei ſedis
noſtre diacono ex auctoutate no/
ſtri pꝛedeceſſoꝛis eſt iſto modo ꝓphi
bituʒz vt eodẽ tempoꝛe hi g iaʒ vxo
ribus fuerãt copulati vnũ de dno/
bus eligerent ideſt aut a ſuis vxoꝝ/
bus abſtincrent:aut certe miniſtra
re nullo modo pꝛeſumerent ⁊ quã/
tuʒz dicit᷑ ſpecioſus tunc ſubdiaconꝰ⸗
pꝛo hac re ab adminiſtratiõis ſe ſu⸗
ſpendit officio:⁊ vſqʒ in obitũ ſui tẽ
poꝛis notarij quideʒ geſſit ofſiciuʒ:
⁊ a miniſterio qð ſubdiaconũ opoꝛ
tuerat exhibere ceſſauit.Et poſt ali
qua de cetero vero fraternitas tna
ſit omnino ſollicitavt quosad hoc
officiũ cõtigerit pmonere:hoc quã
maxime diligẽter iſpiciat:ne ſi vxo
res habent miſcendiſe cũ eiꝰlicẽtia
otiant᷑:ſed ad ſimiliudinem apo.
e.eos cuncta obſeruare ſua nihilo
minus diſtrictione cõſtituat.
Nẽ greg. auguſti.angloꝛũ epᷣo.
Exxra ſacrõs oꝛdines coſtitun du/

cant vxoꝛes:⁊ ab eccleſia ſtipendia

accipiant.
BJa vero ſunt clerici extra ſa⸗/
cros oꝛdines cõſtituti ꝗ ſe cõti
nere nõ pñt ſoꝛtiri vxoꝛes debent:⁊
ſtipendia ſua exterius: accipere:ꝗa
7de eiſdẽ a patribꝰ nonimꝰ ſcriptũ
qð diuidebant ſingulis ꝓut cuiqʒ

de cob. e. vſa imo ſi adhuc eναus erat: de eoꝛuz ergo ſtipendiſs

poſt ſententiã coꝛrigivolue⸗
rit.nõ dicã eũ ſuſpẽſuʒ ipſo
iure. vt. lxxxj. diſti.ſi ꝗ ſunt
pꝛeſpyreri.e de coha. cle. et
muli.c.ſicut.b.iũ dicit hunc
canonẽ fuiſſe qñqʒ late ſniĩe
ſ hodie nõ eẽ.⁊ hoc qð dirxi
ſpaͤle eſtin hoc cimine foꝛ⸗
nicationisvt notoꝛius foꝛni
catoꝛ fit ſuſpẽſus ipſo iure?
etiã ſymoniacus. vt. j. S. ve⸗
ruʒ. ſed in alijs criminibꝰnõ
eſt expꝛeſſuʒ ⁊ ideo lʒ notoꝛia
ſint.nõ eſt pꝑ illa abſtinẽdũ
ab offlicijs ipſox. vel ꝙ lʒ no
toꝛius foꝛnicatoꝛ ipſo acti ſit
ſuſpẽſus tñ ppↄtrarinʒ ibpſo
iure reſtituit᷑ ei officiũ.lxxxj.
di. ſi q̃ ſunt.vñ q;cito peni⸗
ret licite celebꝛat.io.ſj certe ge
qd dicat.io.hoc tene ꝓ certo
ſiue fit notoꝛiũ ꝑ ſnĩiam ſiue
p cõfeſſionẽ vel ꝑ rei euiden

tià de foꝛnicatione ipſi vi 1J

tari dʒvt er ð coh.cle.c.vl.b.
.Wĩ¶ Quem ſat. ſcientia iuris
k Reter ab ecckia. hoe
cõcedo in ſuſpenſo a
canone.idẽ eſt in excõicate.

cogitanduʒ atqʒ pꝛonidendũ eſt et
ſub eccleſiaſtica regula ſunt tenẽdi
vt bonis moꝛibns vinant ⁊ canen/⸗
dis pſalmis inuigilent ab omnibꝰ
illicitis 2 coꝛ ⁊ linguaʒ ⁊ coꝛpꝰo deo
gauctoꝛe cõſeruent.
Item nicolaus papa odoni vie
nenſi archiepiſcopo. .
Subdiacono vxoꝛez dncere nõ lʒ.
Eilloꝰ clerico aluico nomine
queʒ p oꝛdines eccleſiaſticos
vſq; ad ſubdiaconatuʒz vixiſſe dici/
tis:cur veſtra auctoꝛitate vxoꝛem
duxerit miramur:eo quod nullivn
quã exceptis illis ꝗbus eccleſiaſti.
caregula habere pmittit vxoꝛẽ ha⸗
bege licentiã damus. ib⸗
tem nicolaus papa oĩbꝰ epis.
Mon niccan vilibrten deu.
binazhahentie

tanter habere:aut ſubintroductam

mulierẽ:vnde etiã ipſa ſancta ſyno

dus hoc capiruluʒ ſub excõmunica
tione ſtatuit dicens:quicunqʒ ſacer

Contbemeny nmſſaä 179 andiat

llus miſſaʒ andiatpꝛeſby/ (
teri quẽ ſcit cõcubinã indubi/⸗

dotum ⁊ diaconoꝛũ ⁊c̃.ſicut in ſub/
ſequenti capitulo alexandri ſecũdi
continetur. .
Iem alexander. ij.
HMon eſt audienda miſſa a pꝛeſ vy⸗
tero qui cõcubinaʒ babet.

Reter hoc autem pꝛecipien/

do mãdamꝰ vt nullus miſſaʒ
audiat pꝛeſbyteri quez ſcit concu/
binaʒ habere indubitanter vel ſub
introductã mulierem:vnde etiam
ſanctaſynodus hoc capitulũ ſub ex
cõmunicatione ſtatuit dicens:qui:
cũq; ſacerdotuʒ diaconoꝛum ſub/
diaconoꝛũ poſt oſtitutuʒ beateme
moꝛie pᷣdeceſſoꝛis noſtri ſancii leo
nis pape ⁊ nicolai de caſtitate cleri
coꝛuʒ concubinã palaʒ duxerit vel

Ductaʒ nõ reliquerit:ex parte omni

potentis dei ⁊ auctoꝛitate pꝛincipũ
apoſtoloꝝ petri ⁊ pauli pꝛecipimꝰ
⁊ omnino cõtradicimus:vt miſſas
nõ cantet nec euãgeliuz legat neqʒ
epiſtolaʒ ad miſſaʒ:neqʒ in pꝛeſby
terio cuʒ his ad diuina officia qꝗ pꝛe
fate ↄſtitutioni inobediẽtes fuerint
maneat:neqʒ parteʒ ab eccleſiaſu/
ſcipiat. ꝛecipiẽtes etiꝗ ſtatuimꝰ:
vt hi pꝛedictoꝛuʒ oꝛdinũ qui eiſdeʒ
pꝛedeceſſoꝛibus noſtris obediẽtes
caſtitatẽ ſeruauerint iuxta eccleſia⸗
ſicut opoꝛtet religioſos clericos ſi/
mul manducent ⁊ doꝛmiãt ⁊ qcꝗad
eis ab eccleſijs cõpetit hoc cõmu/
niter habeãt:deĩde vt decime ⁊ pꝛi
mitie ſeu oblationes viuoꝛũ ⁊ moꝛ
tuoꝛuʒ eccleſijs dei fideliter reddã
tur a laicis ⁊ vt ipſe in diſpoſitione
epiſcopoꝛuʒ ſint:qnas ꝗ retinnerit
a ſancte eccleſie cõione ſeparent᷑“.
AUieruʒ pꝛincipia harnz aucton⸗
tatuʒ cõtraire vident᷑ hieronymoꝰ
auguſtino*a ceteris:ꝗ chꝛiſti ſacra⸗/
menta neqʒ in bono neqʒ in mato
homine fugienda demonſtrãt ſicut
ſubſequens cauſa ſymoniacoꝛũ ple
nius demonſtrat. Sed vrbanus.ij.
in epiſtola deſtinata pꝛepoſitoſan
cti vin centij hanc cõtrarietatẽ de/
terminat dicens. Ad hoc vero qð
ſubiungit᷑ in epiſtola.i.vtrũ ſitvten
dũ oꝛationibus ⁊ reliquis ſacramẽ
tis a crimioſis exhibitis vt ab adul

teris vel ſancnimonialiuʒ violato⸗

ribus vel huiuſmodi:ad hocĩ quaʒ
reſpondemus. Siſciſmate vel he/
reſi ab eccleſia nõ ſeparentur:eoꝛũ
deʒ oꝛdinationes? reliq̃ ſacramen
ta ſancta ⁊ venerandamnõ negamꝰ
ſeqnendo beatuʒ auguſtinnʒz ꝗ ſup
iohannem de huiuſmodi taʒ copio
ſe quaʒ veraciter dixerit. Ait.n.ba⸗
ptizat ſeruus ſine bonꝰſinemalus.
Neſciar ſe ille ꝗ baptiʒzatur bapti/

ʒari niſi ab eo qui ſibi baptizãdi de

dit poteſtatẽ.⁊ paulopoſt:non ab/
hoꝛ eat colũba miſteriũ maloꝝ ſiiſj
reſpiciat dñi poteſtatẽ:attamẽ/ pꝛe
deceſſoꝛes noſtri nicolaus ⁊ grego.
a miſſis ſacerdotũ quos tales rene
ra eſſe ↄſtiterit ſideles abſtinere de
creuerũt vt et peccandi licentia ce
teris auferrẽt ⁊ huinſmodi ad digne
penitentie lamenta reuocarentſcri

Vty. vmwdu ſi⸗ 1rclaus ſndunt
a mweninoſiz cxhe beteg

ex de ap. paſtoꝛalis.
nõðõ ita dico in ſuſpen
ſo ab hoie ꝙ ibi ſta⸗
tim debeat amittere
beneficiu.qꝛ relegato
ad tpᷣs bona nõ adi⸗
munt᷑ niſi hocĩ ſnĩa
expꝛimat. C. de pe⸗
nis.depoꝛtatoꝝ.quia
du alijs rõnibꝰgs cõ
ſtringi põt nõ ſunt ci
ſubſidia ſubtrabẽda
C. de execu.rei.iu.ſti
pendia.io.ĩmo dico
ꝙ nec hic adimerent᷑
niſi in ſnĩa expꝛime⸗
retur.qd de hoc in⸗
ris ſit notaui in que
ſtionibus. b.
I¶In diſpoſitione.
ar. ꝓ cõivita clerico⸗
rũ.yt.j.q.ij.ſacerdos
Hcõtra varie ſunt cõ
ſuetudines.er de cõ
ſti.cũ oẽs.⁊ de elec.cſ
eccleſia vulterana.
m Separent᷑. arg.
ꝙ laici excõicãdi ſunt
ꝗ decimas vel obla⸗
tiones ſoluere nolũt
xvj.q.j.ſtatuimꝰ⁊.c.
reuertimini.xiij.q.ij.
ꝗ oblationes.xij.q.j.
duo ſunt genera.
n ¶Verũ.h. 5. diui⸗
ditur in tres partes.
o CHieronymo.j. q.
Aan
P Auguſtino. j. q.
j. ſi fuerit ⁊.c. neqʒ in
homine.
q C. In epiſtola.j.q.
iij.ſaluatoꝛ.
¶ Weepoſito ſancti
vicentij. epiſtola de⸗
ſtinata fuit ab hereti
co in q̊ multa obijcie
bankt ei.ſ. vtruʒ vera
eſſent ſacramẽta vel
ſacriſicia hereticoꝛuʒ
cui cũ nõ rũdere poſ⸗
ſet miſit eã papevrba
no vt rñderet.ipſove
ro rñũdit ad ſingula.
s Ad hoc. bic inci
it. c. vrbani.
t Et veneranda.2
etiã ſuſcip enda.et ꝑ
boc rñũdet duabꝰque
ſtionibe. ſ. ꝙ ipſa ſa⸗
cramẽta vera ſuntet
⁹ pterea ꝙ ſuſcipiẽda
ſunt.⁊ ita facias viʒ ĩ
ver bo illovenerãda.
u ¶ Malus.nõ ſuffi
cienter ꝓbat hoc. enz
aliud dici põt ĩ bapiiſ
mo aliud in ccteris.
nã ? a pagano cõtra
ferri põt. de cõſe. diſ.
iiij.a quodã.ſed mez
lus pꝛobat ꝑ ſequẽs
nõ boxreat.
xVCLolumba. ideſt
bonus.
VUAttamẽ. bucuſq;
intelligitur de maiis
occultis ⁊ de illis qui
tollerantur.
3 .Oöſtiteri. p ſen⸗
tẽᷣtiã vel p cõfeſnonẽ
vel per rei euidentiã

⸗

— ☛d — — — — — —

—= — —. =— —

N
l.
hai

64
lue
tet
n
z
e.
fi
n⸗
pil
ſ⸗
14
l.
e⸗
1

ic⸗

Di.

dlericos ⁊ excõicare.qꝛ excõicatio eſt iuriſdictionis potius qᷓ; oꝛdinis.ar.
eỹ de elec.trãſmiſſaʒ.nã electioni poſſunt intereſſe.ixiij.diſ.adrianꝰ.⁊.c.
in ſynodo.⁊ arg.xcvj.di.bene ꝗdẽ.⁊.c.nos ad fideʒ.⁊ cauſis matrimo⸗

Xxxij. xx viij

„„

diſtin.iiij. oſtenditur.

Bucibus. arg. bic laicus de mandato ſuperioꝛis poͤt ſuſpendere piI Foꝛmã.i. virtutẽ habent. qꝛ vera ꝛintegra ſunt, . q . quidam.⁊ de cõſe.

q¶¶ Inutiati.i.ↄſecrati.ſi.de cõſe. di.ij. qꝛ coꝛpus.ᷣxij.q.ij.aurũ.xxviij.q/j.caue.

nialibꝰ.xxxv.q.v.ad ſedẽ circa me.ij.q.v.mẽnã.io.hoc tñ videt alienũ

a laico cũ de rebꝰ ſpi⸗

ritualibus ſe nõ in⸗
tromittat.vt er de iu
di.decernimus.imo
vt ibi dẽ ꝓhibet pᷣla

tis.vt talia laicis nõ
cõmittant.tñ dũs pa

Hanpran. unnache ſanctis miniſterijs vbi opoꝛtuerit
coͤmiterevt excoica⸗ bibeatis ?7. Worro ad bec q
rent. b. ribi ſylogiſtice in eadẽ epiſtola obij)
bEfficiuʒ. h. iſtud ciunt᷑? ſi coꝛpus ⁊ ſanguis xpᷣi non

intelligit de notoꝛio

bit eniʒ pᷣdeceſſoꝛ noſter gregoꝛius
rodulpbo ⁊ bertulpho ducibꝰe iter

nicatione iacẽtiũſcienter nullo mõ
recipiatis:⁊ quantũ poteſtistaleꝰ a

ſunt ⁊ alia q̃ pꝛediximꝰ:ſue virtutis

ſymoniaco:ſic de no effectũ nõ habeant.ꝗd hoc agenti⸗
toꝛo ſoꝛnicatoꝛe. me⸗ bus obſunt qð ſi babent cur ſpernũ
lius ccdo eti o⸗ tur:ſi ab indignis pꝛeſumnunt Ad
caus eenonc ſu hec inqnã ita rũdemnus ꝓpuias qui
aenoi ordine Pirf. deeʒ habẽt virtutes ⁊ dignitates:vt
irepenunt. ſuſp· Pꝛcfatn, auguſtin? ait ſup io. contra
ſus eſt. n. quo adſe donatiſtas:ſʒ agentibꝰ vel ſuſcipiẽ

quo ad alios.hoc iõ
Dicit glibet peccatoꝛ

tibus hec eadẽ ſacramenta contra
pꝛefatoꝛũ pontiſicum inſtituta:niſi

ſuſpeſusẽ quo adſe foꝛte ſola moꝛte interueniente vtpo
nõ quo ad alios pe te ne ſine baptiſmate vel cõione alt
orenl koralcdto bet huinanis rebꝰ excedat eis iquã
maen vf a Agentibꝰ vel ſuſcipientiboin tm̃ ob⸗
ſymoniaco queʒ ſis ſunt vt vere igolaue ſint cũ talib
eſſe ſymoniacu; non ⁊oꝛdinationũa ſacramentoꝝcon
debes recipere ſirra⸗ fectio⁊ aliter quã ꝑmiſſuʒ eſt ſcien/
menta. vt dixi.j.q.j. ter ſuſceptio vebementer a ſanctis
ſi as a ſymoniacis e canonibꝰpꝛobibeant.ait.n.ſamuel
pbat e de ſmo. per /ppbeta:qm̃ peccatuʒ ariolandi eſt
tuas. ſed a quolibet repngnare ⁊ quaſi ſcelus idolatrie
aloadhuc olerar nolle acgeſcere. Mecdemalis
derpeleedel dui catholicis q intra eccleſi ſunt. Ce/
ae iſpelae i. teruz ſciſinaticoxꝝ T hereticox ſacra
a·. j.ſacerdotes nõ iiñ Menta qm extra aleſi ſunn nt
quo ad alios.vt pʒ ſanctoꝝ patruʒ traditioes.i.pel agi)
⁊. xv.q. vlti.c, vlti. ſic regoꝛij cypꝛiani anguſtim ⁊ hiero.
qñqʒ aliqs ẽ ſuſpen⸗ foꝛmãPadeʒ ſacramentoꝝ habent:

ſus quo ad alios et

nõ aũt virtutis effectũ hĩe ꝓfitemnr

ns nonreck de niſi cũ ipſivel eox Reramn:ne mnic
Peſegrlue. tiꝑ manꝰvimpoſñitionẽ ad catholi
Koro hec ſunt cazredierintvnitatez. Sctencluz ve
a Si abindignis. Toë q canones apoſtoloꝝquoꝝ
ideſt quãuis. Auctoꝛitate oꝛientalis et ex pte ro/⸗

e¶Peeſumunkt.i.

manavut᷑ eccleſia:etiaʒ inſignis cy

vᷣſumptiue ↄficeiunk. pꝛanꝰmartyr.lxxx.epᷣi cũ eodẽ ba/
¶¶SBec agentibab ptifma hereticoꝝ lanacruʒ diaboli
boc locovſq; ad ilux appellant. Stephanꝰ vero ⁊ coꝛne
loch cercu aei deſ lius martyres ⁊ pontifices romani
mtore et ab dlo loo “ venerabilis augnſtin? in libꝛo de
vſqʒ ibi ſciẽdũ loqui

.

tur de heretico ⁊ ſciſ maco ⁊ tres innuunt᷑ differètie inter hos duos.ſ.
ſymoniacũ ⁊ foꝛnicatoꝛẽ⁊ inter illos duos.ſ.hereticũ ⁊ ſciſmaticũ.pᷣma
eſt ꝙ ſymoniacus ⁊ fſoꝛnicatoꝛtꝑe neceſſitatis cõferunt duo ſacramẽta.
Lbaptiſmũ ? coꝛpꝰ xpᷣi.ſed illi baptiſma tantũ.ſecunda ẽ q iſti cõferunt
ſacramentũ ⁊ effectũ ſacramẽti.illi tantũ ſacramentu.tertia qꝛ oꝛdinati
ab iſtis recipiunt᷑ ſine manus impon6ione ſed abillis nõ.j.q.j.manus

2. Pauidam.

.

cetera officinʒ ſymoniacoꝝ⁊ ĩ foꝛ-

nõ ꝗn ſintvera quantuʒ ad foꝛmaʒ

rVBer man'.ſed ꝗd dices de penitẽtia.nugd

baptiſmo eundeʒ cypꝛianuʒ ⁊ pſa/
tos epᷣos ob hanc cam vehemẽter
redarguunt affirmantes baptiſma
ſine abheretico ſiue ſciſmatico ec/
cleſiaſtico moꝛe celebꝛatuʒ ratũ eẽ
baptiſma:⁊ merito:qꝛ alia ĩ baptiſ/
moꝰ⁊ alia in reliquis lacramẽtis cõ
ſideratio eſt:qppe cũ ⁊ oꝛdine pꝛioꝛ
eſt ⁊ neceſſarioꝛſit ſides:ſubito.n.
monturo pꝛiꝰ ibaptiſmate quã dñi
cl coꝛpoꝛis cõione vłalijs ſacramẽ
uis ↄſulit᷑:a duʒ foꝛte catholicꝰnõ in
nenit᷑:ſanctiꝰ eſt ab beretico baptiſ⸗
mi ſacr̃m ſumere quaʒ ĩ eternũ peri
re.et hanc ſniaʒ pᷣſcriptoꝝ põtiſicũ
coꝛnelij ſtepham ⁊ auguſtim ſecuti
ſunt ſyritiꝰ innocentiꝰ leo anaſtaſiꝰ
⁊ magnꝰgreg.⁊ oĩs catholica eccle
ſia tʒ. Pꝛohibent᷑ ergo de mani
bus taliuʒ ſacerdotuʒ ſacr̃a ſuſcipi:

⁊ ad effectnʒ:ſʒ qꝛ dum hmõi ſaceri
dotes ſe a populo ↄtẽptosviderint
ruboꝛe verecundie faciliꝰ ad pniaʒ
ꝓuocant. Itez ex. vj. ſynodo.
ni vxoꝛeʒ ducere volnint ante oꝛ
dineʒ ſubdiaconatus hoc faciant.
B8 Igs eoxꝝ ꝗ ad cleꝝ accedunt
voluerit nuptiali iure mulieri
copulari hoc añ oꝛdinatõeʒ ſubdia
conaiꝰfaciat. Itẽ ex ↄci.cart.iiij.
Lectoꝛes aut vxoles ducat: aut co
tinentiaʒ pꝛofiteantur.
L Ectoꝛes cuʒ ad annos puber/
tatis veniunt cogant᷑ autvxo/
res ducere aut ↄtinentiaʒ pꝛoſiteri.
Itez greg. bõifa.epᷣo rhegitano.
Subdiacones cõtinentiaʒ obſerua
re opotet. .
G Abdiacombꝰ tnis hoc qð de
ſingulis ſtatuimꝰ decernimus
obſeruari:nec illaʒ diffinitioneʒ no
ſtraʒ cniuſquaʒ ↄtumaciaſinaꝭ aut
temeritate corumpi.
Ntez vrbanus ſecundus in ſyno
do apud melppiam.
Beneſicio et oicio careãt:ꝗ poſt
G diaconatnʒ vxoꝛibꝰ vacant.
Os quipoſt diaconatuʒ vxo

in ſacris oꝛdinibꝰ cũ hoc.c.ſit ſexte ſynodi.⁊ ſexta ſynodus pꝛefixit es regulam
viuendi.vt.xxj.di.nicena.pʒ q apud eos in ſacris oꝛdinibꝰ nõ cõtrabit᷑ mati
moniũ nec etiq tempoꝛe apoſtoloꝛum licitũ fuit cõtrahere in ſubdiaconatu.vt

lxxxiiij.di.cũ in pꝛeterito.

c·Ecoꝛes pubertatis.plene que ẽ.xviij.an.in ſecularibꝰclericis.ſj in mo⸗
nachis. xv. xx, q. j.illud. xx viij. di. de his. hec. n. dicit᷑ plena pubertas. iſti.
de adop.S.minoꝛẽ.ſed qᷓtũ ad matrimoniũ cõtrahendũ dict᷑ plena pubertas.

eſt ab iſtis pꝛeciſis accipienda.

tAuoꝛz ſimplex eſt hec

u ¶Er parte. xxxj. di. aliter
x ¶ ¶ Diaboli, ſi quo ad effe⸗

ſent.ſed hoc dixerùt qꝛ non

y . Appcllant. . de cö. diſ.
3 ¶In baptiſmo. videtur ꝙ;

qꝛ ꝗ credit mãducat.de cõſe.

a WNMeceeſſarioꝛ.ĩmo eſt iaz—

b Jaseorinndc eu
B enter ẽ ↄtra illos qui

Rñ.icaſu neceſſitatis eis bñ
ponumꝰ cõfiteri.nã ⁊ cuili⸗
bet de pe. di. j. quẽ penitet. ſʒ
Iʒ cis cõfteamur.tamẽ non
debemꝰ recipere ab illis pe⸗
nitentiã.qꝛ nec in eo caſu im
ponenda ẽ pnia ſʒ innoteſcẽ
da.xxvj.ꝗ.vij.ab iſirmis vel
dic ꝙ nõ debemꝰeis ↄfiteri.
xxiiij.q.j.S.fi.de pe.di.vj.c.
avult ⁊ illud.ne iducãt nos
in deſperationeʒ ficut iudei
iudã cũ ei penitenti dixerint
tu videris.de pe.di.ij.is põt
8 Apoſtoloꝛũ.i. ꝗ ſubno⸗
mine apoſtoloꝝ facti ſunt.ſʒ
lunt apocryphi.xv.dil.ſan⸗
cta romana.

relatio.

ctuʒz dixiſſent in deteſtatiõeʒz
criminis hercſeos bñ dixiſ⸗

credebãt eſſe ſacxamentoꝛuyz .
veritatè apud bereticos.⁊ iõ
repꝛehenſi fucrũt ab augu

iiij quomodo.

nec baptiſmus in neceſſita⸗
te ab heretico fu accipicẽdus.
nã coꝛdis ↄtritio ſufficit vt ðᷣ
cõ.di.iiij. baptiſmivicẽ ſic nce
coꝛpꝰ xpi.xxiiij.q.j.c.pe.⁊vlt.

di. ij. vt ꝗd paras.rñ.hec eſt
ratio qꝛ baptiſmꝰ neceſfarioꝛ
eſt. nã in eo delent᷑ olĩa pecca
ta ꝙ etiam ignis purgatoꝛij
pena nõ ſentict.decõſe.diſt.
iiij.ſue nõ autẽ ita ẽ ĩ coꝛdis
cõtritione vel pnia.naʒ pea
nõ põt purgatoꝛiuʒ euitari.
qð excedit omnẽ penã quaʒ
hic gs poſſit ſuſtinere ſᷣm ꝙ
hec colligunt᷑ de pnia.diſti.

„

vlti. c. vlti.

nua omniũ ſacramentox.j.
q.j.ſi quis cõfugit.de cõ.di.
iiij. hi vero.ex de cle.nõ ba⸗
pti. veniens.

dicũt ꝙ greci pñt cõtrahere

— —

SEContra pꝛefatoꝛ. Hicolai ⁊ grego.⁊ ſicpʒ hic tantuʒ loquit de

ſymoniacis ⁊ fomicatonbus.
b¶IJuſtituta. obſunt.

i Vel cõione.ſic ergo ab iſtis reeipit euchariſtia z nõ ab hereticis. vt

xxiij.q.j.ũ quis dederit. ä
RTeaalibus.ſacerdotibꝰ. ¶ ¶ Et oꝛdinationũ.i:odinum.
mEt facramentoꝛuʒ. aliox. .
n CLonfecno.impꝛopꝛie dicunt᷑ oꝛdines cõᷣſci.

o De malis.hec lſa bene innuit ꝙ ab ſilo loco Roro ad hec ⁊c᷑.tantũ
adicit illud ↄtra do
natiſtas.qꝛ vrbanus inducit audoꝛiateʒ gregoꝛij a minoꝛi.nã hoc dicit

deẽ malis catholicis intelligit᷑ nõ de pꝛeciſis.nec c
de Nac amentis donatiſtarũ ? ꝙ habent ꝓpꝛias vixtules ⁊c.

Cperang nit 1 n co Nryy cgs baypy.
9 aarres ya !⸗ ii.
heren v⸗ la va az

.

xriiij.anni in viro vel.xij.anni in muliere vt er̃ de deſpon. impu.puberes.
3 Abdiaconib cõtumacia.qꝛ nõeſt fauoꝛe alicuius ꝑpſone omittendũ.qð
ſtatutis generalibꝰcõtinet᷑.lxj.di.miramur. HM

e Os q.qð hic dicit᷑ intelligo quãdo quaſi matrimonialiter ducunt᷑ vro

res.⁊ in eo caſu ſilij redigunt᷑ in ſuitutẽ ecdeſie.vt.xv.q.vlti.cũ multe.

pꝛimo tñ ipſe eps redigit in ſpuiutẽ eas ſi põt.vt.lxxj.di.qdã derici.ſj ſi ipſe nõ

ufficit. tunc itur ad bꝛachium ſeculare.vt hic dicit. Sed obijcit.nõne pᷣnceps
ʒiuriſdictionẽ ſup iſt cũ ſit laca. quare ergo eis indulgetur iſtud cũ ipſieas
ꝑ ſe poſſint punire:ſi legitima eẽt vxoꝛ iſta tuc planũ ect.qꝛ legtima vxoꝛ ſoꝛtit
foꝛi.ex pſona vin.vt.ff.de iuriſdi.om. iu.cũ quedã.ſʒilla q no eſt legitima nõ.
vi.ff.ad munic.de iure.S.vlti.ad hoc põt dici ꝙ cũ ſit de familia ſacerdotis eſt
de foꝛo eccleſie.ſicut ⁊ alij ꝗ ſunt de familia cievt. lxrit viſindlcati: riſec .
liij.

*

Clercrs wonl9 Irnugnalj K len wyulan

Nrnlia ſa w 'ti⸗
2X Wro cleſic v.
11. d.r-

7

ratione delicti ſit quis de foꝛo alterius.vt.vj.q.iij.placuit.
a ¶ Conſenſerint.hodie deponit᷑.vt ex de vi.⁊ ho.cle.vt clericoꝛim moꝛes.⁊.
Ixxxiii.di.ſiꝗs epᷣs.⁊ extra de ſimo.nemo.ſed illud verũ quando pꝛecevel pᷣcio

ſpendat,p.ij.mẽſes.vt.j.q.j.

Di.
ecdeſtaruz uos. vel ideo cenſet᷑ de foꝛo eccleſie.qꝛ deliquit in pſona eccleſie. ar

coſenſit vt ibi dicit᷑ in illa cõſtitutione vt clericox.ſiaũt epᷣs negligens eſlet ſu⸗

e len. 4

2 ſaus pis⸗ SF* ℳ

a* 7 cg'⸗n 5

quicquid. . .
b⸗ Hubeſeant ſecetoꝛx. xribusvacare voluerint:ab omni ſa
eer hoc pʒ ecca nõ crooꝛdie remouemꝰofficioqʒ atqʒ

indicat de occultis.ſic.xxxij.
qꝗ.v.xpiana.ij.q.v.ↄſuluiſti.
2.vj.q.j.nõ oĩa ⁊ ẽ argu.pꝛo
opinione iüllox qui dicũt ꝙ

coccultũ delictuůͦ non irrogat
irregularitatẽ io.qð ẽ expꝛeſ

ſuʒ hodie er de tẽ.oꝛ.c.vl.b.
. Eñmo virgo.qd ſi cre

lit ſe cõt abere cũ vir dominico.
Excludendi ſunt a ſuoꝛnz gradunz
mouenduũ cũ ſit maritus coꝛ

gine ⁊ ẽ corupta. dico eü p

rupte.vt li. diſt. q in aliquo.
qꝛ ibi nec erroꝛ nccviolẽtia ex

cuſat.vt.xxxij.q.v.ille autes
ſicut nec caſus excuſatvt.xv.

—

q.j.c.vlti.qd ſi pimo coru⸗

pi virginẽ ⁊ poſtea eà deſpõ.
ſani.arg.ꝙ pꝛomouerinon
poſſu; ſi vole eaʒ ducere. vt

xxx.q.v.qualis.⁊.ſ.di.ꝓxi.
maritũ.hoc notaui in qᷣſtio⸗
nibus.db. .
dq Eacuit etiã abſtinere
Ni. nõ cõtrahere.
¶ Sed vniuſcuiuſqʒ.no.
cõſuetudinẽ.ſeruãda in ma
trimonio vt hic.⁊.ſ.e.qm̃ et

xʒỹ de cog.ſpi.c.ij.ſcd ↄtra e?
dDde ſpon. duor ma. ex hoc
viget᷑ ꝙ eps ĩ ſua dioceſi poſ

ſit ſtatuere ne acolyti cõtra⸗
hant.ſed credo hãc cõſuetu⸗
dinẽ referendã ad bñficia. vt
ſi conſuetudo ſit ꝙ acholpti

vroꝛati habeant bñficia ipſa

leruet.ſed hodie coꝛrigitur ꝑ

Decxre.cx de cle. cõiu.io. et. c.

cũ decoꝛem.

Eratiʒ habitũ. bñ diẽ

Ppabitũ ꝛvotũq: ſlus ro clericos ad hoc nõ cogi:ſʒ ſecun
habitus nõ ſolemniʒatvotri qnʒ vninſcniuſqʒ eccleſie ↄſuetudi
6 4 Won H ar neʒz obſeruari debere.
„WMolt morte. deilk⸗ Itẽ leo otra eplaʒ nicete abbatis⸗
re ꝓmoti dic ꝙ eoipſo ꝙ dat In minonibns ragnies conſtitni

licẽtiã intelligi vouere.ſimi
liter etiã ea cuius maritꝰſu⸗
ſcepit habituʒ religionis.vñ
neutra dʒ cõtrahere:ſi tamẽ
cõtraxerit tenet ᷣm quoſdaʒ
nãvotũ nõ fuit ſolemniʒatũ
Diſtingue tñ vtruz huiꝰvxoꝛ
ſciat ius vel dicat᷑ ſibi.qꝛ tũc
vouere ĩtelligit.nõ tñ ſolẽni
ʒatur votum.ſivero ignoꝛat
nec ei dicit᷑ nõ intelligit voue

re in vxoꝛe tamẽ ꝓmoti ſecꝰ

poſſet dici nõ ꝓpter votũ ſed
pter cõſtitutionẽ eccleſie.ſ.
Vt nõ ſit matrimoniũ ſi ↄtra

hat.vt videt᷑ expꝛeſſuʒ.S.xn

viij. diſt. qꝛ ſunt. h. dicit in
vtraqʒ vxoꝛe ꝓmoti ⁊ igreſſi
votũ de pꝛeſenti dirimit licet
nõ ſolẽniʒet actũ. Jo.fa.diẽ
gliud eẽ ĩ vxoꝛe igreſſi aliud
in vxoꝛe ꝓmoti.qꝛ illa poſt
moꝛẽ cõtrahit.ſʒvxoꝛ ꝓmoti
nõ.q̊ eſt ratio diuerſitatis.qꝛ
dignioꝛ eſt clericatus qᷓ; mo

nachatus nꝗ etid bigamus
põt eſſe monachus.T vj.q.j.

legi.ſz mirum ꝙ tatus vir

hoe dixerit ců manifeſte ob⸗

bñ̃ficio eccłie carere decernimꝰ qð

ſiab epᷣo ↄmoniu nõ ſe coꝛrexerint

pꝛincipibꝰ indulgemꝰlicẽtiã vt eo⸗
ruʒ fſeminas mancipent ſᷣuunti. Si

veꝛo epi cõſenſeruntꝰ eoꝝ pꝛauita/

tibus:ipſiꝰofficij interdictione mul

ctent᷑. Itez grandenſi patriarche

dignitate ſubdiaconi deincepsſi

cotinentes eſſe nolunt.

RNRubeſcant impij z aperte in⸗
Q telligant iudicio ſancni ſpiritꝰ

eos ꝗ modo in ſacris tribꝰgradibꝰ
ſ.pꝛeſoyteratu diaconatu ſubdiaco

natu poſiti mulierculas nõ abiece⸗
rint ⁊ caſte non vixerint:excludeni
dos ab eoꝛũdẽ graduuʒ dignitate.

de manifeſtis gdeʒ loquimur:ſecre
toꝛũ auteʒ ⁊ cognitoꝛ deꝰ: iudexẽ.

Iltẽ meldenſi ſynodo pᷣſidẽs ait.

gones*. Itez hiero.

Ad ſacros oꝛdinès nõ accedat mſi

virgo aut pꝛobate caſtitatis.
Emo ad ſacrũ oꝛdinẽ pmitta
tur accedere niſi antvirgoaut
ꝓbate caſtitatis:⁊ q vſqʒ ad ſubdia
conatũ vnicã ⁊ virginẽ vxoꝛeʒ ba:
bhuerit. Aẽ in cõci. cartha.

acuit epos pᷣſbyteros ⁊ dia
conos ſubdiaconos ſecundũ

pꝛioꝛa ↄſtituta etiam abſtinere ab
vxoꝛibꝰ:qð niſ fecerint ab eccleſia
ſtico remoueani officio:ceterosve

vxoꝛẽ ducant:niſi voto ant religio

ſo habiin pꝛobibeanun.
QEriatim ⁊ aperte pſequamur
qð ſancta ro.ecc.gradibꝰcleri
coꝛuʒ ait:clericos hoſtiarios lecto
res exoꝛciſtas acholvtos ſi extravo
tuʒ ⁊ habitũ monachi inneniant᷑:et
cõtinentiã ꝓfiteri noluerintvxoꝛeʒ
ducere virginẽ cũ bñdictione ſa cer
dotali pꝑmittunt᷑:nõ aũt vidnaʒ ant
repudiatã:qꝛ ꝑpꝑ boc deinceps nec
ad ſubdiaconatũ ꝓnebi poterũt:qꝛ

aut bigamꝰad cſericatũ pot aſcẽde
re:vel ſiꝗs ex pᷣfatis oꝛdinibꝰ deſi/⸗

li frequentia. Si bonũ eſt muliereꝭ

In tribus gradibns coſtituti etiam
ab vxoꝛibus abſtineant.

xxxiij.

niet. xxvij..ij. agathoſa. ?.c.ſi ꝗs cõiugatus.a.xxiij.q.v.qvxoꝛc.poſſtt
autẽ dici ꝙ votũ vroꝛis ſolemniʒatur ex voto viriꝓmoti.⁊ ita vir vroꝛ
¶Giea votũ.vt. xx viij.di.qꝛ ſunt de hoc no.in dicto.c.quivxoꝛeʒ.

Doniã in quibuſdà ducere.i.retinere.
¶Secte.j.xx viij.q.j.caue.⁊.c.nõ opoꝛtet.

0 Voniã in ꝗabuſdã ꝓnincijs cõ
ceſſuʒ eſt lectoꝛibꝰ⁊ pſalmiſtis
vxoꝛes ducereꝰ oſtituit ſancta ſyno
dus cuiquã ex his nõ licere accipe/

re ſecte alterius vxoꝛem.

Itẽ ſicenocõcilio capitulo.iij.
NHõ habitent enz clericis mulieres
niſi que naturali federe omnẽ ſuſpi
tione exclinddun.
TVinerdirit p oia ſancta ſyno/⸗

dus nõ epᷣo nõ pᷣſbytero nõ dia

cono nõ ſubdiacono nõ alicui om·
nino ꝗ in cleroẽ:licere ſubintrodu
ctaʒ hie mulierẽ niſi foꝛte aut mr̃eʒ
aut ſoꝛoꝛemaut amitã ant etiã eas
idoneas pſonas que fugiant ſuſpi⸗
Palea.
POſpinolũ tuum. aut raro ant
nunquã mulierũ pedes terãt:
qꝛ nõ põt toto coꝛde cũ deo habita
re:ꝗ feminaꝝ acceſſibꝰ copulat᷑:ſe/⸗
mina cõſcientiã ſecũ pariter habitã
tis exurit.nunqnã de mulieruʒ foꝛ⸗
mis diſputes:femine nomen tuũ ne
ſciant:fſeminã qua benevideris cõ/
nerſanteʒ:mente dilige nõ coꝛpo:

nõ tangere:malũ eſt ergo tangere.
Itez greg.in dialogo.li.iiij.
Pꝛel byter vxoꝛeʒ ſũaʒ quaniſoꝛo
reʒ diligat:⁊ quaſi hoſtem ſumiat.
Rerſbpter gqdaʒ ſibi cõmiſſaʒ
MW regebat eccleſiaʒ cu,ʒ magno
timoꝛe dñi:ꝗ extpe accepii oꝛdinis
pꝛeſbytera ſuã vt ſoꝛoꝛem diligens

ſed q̃ſ boſteʒ canens ad ſe ꝓpiꝰ ac

cedere nõ ſinebat:eãqʒ ſibi appꝛo/

inquare nulla occaſione pmitte/
at:ab ea ſibi cõmunioneʒ funditꝰ

ſfamiliaritatis abſcidit.

nec laicꝰniſi virginẽ ſoꝛtitꝰ vxoꝛeʒ:

derat adſubdiaconatũ aſcẽdere nõ

põt ſine oſenſu vxoꝛis ſue:vt fiat de

carnali deinceps ſpirituale ↄpiuginz

nemine cogente eos. Neqʒ pmitii
tur poſtea vxoꝛe inngi eideʒ mari/

tur:in bns ſic ſtatuti legitur.

to ſuo carnaliter nec cuniquaʒ nnibe

re in vita aut poſt moꝛteʒillins.
Itez ex cõci. chalcedon.

Nõ liceat clericis alteri ſecte vxyo⸗

rem accipere.

.

Pꝛeſbyteraʒ vero quaʒ debea

mus accipere:laodicenſe cõcilium
oſtendit dicens. S
Aigdue vel lemoꝛes pꝛeſ bytere ap/

pellentur. “S
Alieres qᷓ apud grecos pᷣiby
Etere appellant᷑:apud nos aũt

vidue ant ſenioꝛes vninire ⁊ matri⸗
curie appellant᷑ in eccleſia tanquã .

oꝛdinatas Muui nõ deberederrnm

Lce' qð in ſacris oꝛdini/
e bus cõſtituti vxoꝛes hĩe
. nõ poſſunt vel ſi bigami
aliꝗ fuerint inuenti:ad ſacros oꝛdi

nes aſcendere nõ valent. Sed q̃ri

ſi as pꝛeter vxoꝛeʒ cõcubinam ha⸗
buerit: vtrnʒ in ſacerdotez ꝓmone
ri valeat:tales a ſacris oꝛdinibꝰ au
ctoꝛitate canonũ apoſtoloꝝ ꝓbibẽ
Secũdis nuptũs poſt bapuſma co
ulatus:ant cõcubingʒ habensad
acrũ oꝛdineʒ coſcendere nõ valeat
Igas poſt acceptnʒ ſacrũ ba⸗
ptriſma:ſecũdis fuerit nuptijs
copulatus:ant ocubinaʒ habnerit

MNterdirit. aut
ſooꝛoxẽ.in quibꝰ
ni ſeui cnminis eri⸗
ſtimari fedus natu⸗
rale pmittit.vt er̃ de
coha. cle. c. pe.
Idoneas ⁊ vxo⸗
res ſeruox ſuoꝛiʒ.xt
lxxxj.di.volumꝰ ⁊.c.
cũ omnibus.
m VUſpit ones.
agaa ſuſpecas
mulieres habebant.
ey de coha. cle..j.

n NODlpitiolũ tu
B uʒz malu ẽ gĩ

no.arg.a cõtrarijs.ſi

vnũ ẽ bonũ:reliquũ

eſt malũ.ſallit in pdi
galitate ⁊ auaritia.itẽ
duo cõtraria qñqʒ in
ueniunt᷑ bona vt nu
bere ⁊ nõ nubẽ.quo⸗/
tidie cõicare ⁊ nõ cõi
care.xx viij.q.j.ſic.n.
⁊ de cõſe. dil. ij. quoti
die.⁊ arg. C. de ꝓcu.
exigendi.ibi iuſtus ẽ

& ) Alieres 2 ma

Atricurie.i.cha⸗
bentescuraʒ de reb?

eccleſie.
e queritur
Hic inti⸗
tulatur.

xxxiij. diſ. in qua ma

giſter oñdit ꝙ biga⸗
mi coꝛpoꝛe vitiativſu
rarij publice penit⸗
tes luſoꝛes ĩ ſcena lu
dentes furion arre⸗
pricij accipientes me
retrices in vroꝛes ba
bentes ocubinas nõ

poſſunt pꝛomoueri.

qñqʒ tñ diſpenſat᷑ in
