yrxxxij di.pier hoc.xvj.. m pꝛefigitur: non quã cogatur exol do aliquè in eccłia via ſepeliri cõce 1Oitemrä lacra vel v
ſſtatuimus. nere ieg nam pꝛohibetur traſcen ditis: ſiqdẽ parẽtes ipſius pꝛoximi religioſaz.? dico ter in
e ¶Megat ecdeſijs. ſ auteʒ dere. Oblationes ergo deſunctoꝛũ vel heredes pꝛo luminaribus ſpõte ra ſt ſacra vel religio⸗ u
Aſirek w⸗ onBercepfion, galredderenonueni ercõmunicef. quid offerre voluerit: acciperenon maaukte ponnae n
nodebotanaledmnn en. Ende in carth.concil. iiiſ. vetamus. peti vero aut aligd exigi eo ꝙ monuinfert ad c
deleg.i. ſi domus.5. qni cco Ercôlicentur qui deſunctoium ob oino ꝓhibemus: ne ꝗ valde irreli locũ. vt eỹ de reli. do. ri
tent. e de of. dele.pterean. lationes eccleſijs negant. gioſuz eſt:aut vẽalis qð abſit dicat aabeßtz egeſaus Vude
Egentiſ. vt. lxxr vj. di. Vioblatiões deſunctoꝛũ aut ceccleſñia: aut vos dehumanis videi nna Ersccrt iu
paſce. cx pj.q.j.decime ⁊ ex negãteccleſijs aut difficuiter amini moꝛtibꝰgratulari:ſi ex comz aualiüli ln 5
de reſcripc.ſi quado. reddũt:tãquꝗ egẽtiũ necatoꝛes ex cadaueribus ſtudeatis querer quo iaſ capik b bonnid⸗ e
3 ane a öicctur. Is ercöcllio varenn. libet modo cõpédmz: Nebiero vrff deſelic in de⸗. m
d i. glorla kebon alie At inſideles eiſciantur ab eccleſiſs: nymus ſuper geneſim. nerſis :.lei loca? n e
bemiich vr rij ijgui ab qui defunctoꝝ oblationes reinent. Eliam cooctide ſepultura pꝛemii,s quicqid eſt ſucet ain
bomicci vrxiſ iiui ab ¶ EKioblatie defunctoxꝝ retinẽt non debemus gecſbere. iiligioſuzt no cuer
b ) Kertei vel ſeculares. teccleſijs tradere demorãtur D Oſtqua pᷣcio vict⸗ eſt epbꝛõ nun vbienmonn⸗
ellaici ercludant᷑.arg. vtinfideles abeccleſia ſunt abijcien vt ſepulchꝛũ vederet ⁊ accipe ne infatpr e
ſacrileginõ ſunt ipſo u⸗ di:qꝛ vſqʒ ad exinanitioneʒ fidei ꝑ ret argentũ:lʒz cogẽte abꝛahaz van Mal nüin amkme u
re. ercomunicati. neumire certũ eſi banc pietatis diunine littera que apud illos pꝛo o legif Rtra. Nelono⸗ i
ur ier edmolabi exacerbationẽ: qꝛ erſideles de con ablata de einx noie eſt:⁊ ꝓ ephꝛon ligioſns vbi copus “
tur inter laicos vel peregri poꝛe recedẽtes votoꝛũ plenitudine appellatus eſt e hꝛan: ſigniſcante e pꝛopoſito ponit v ſan
natur de vo mundo,. 3 erpauperes cöſolatn alimonte ene ſcriptura nõ eü ſuiſſe cõfirmatu per ibippetuoremaneat:··
t¶ Itẽ querit. hic pouit in cekann ſuſtentatiõe frandanĩ.bi er ſecteqʒ virtutis:qui potuerit vedef aias remaneret pꝛo⸗ ð
cidentẽ queſtionẽ: an ſepyul⸗ go tales quaſi egẽtiũ necatoꝛes nce memoꝛiã monnuox. ſciqt igitur qui phanus.vt.ff. de reli. iß
tura poſſit vedi.· H. ponit ꝗq credẽtes iudiciũ dei habẽdi ſũt.vn ſepuichꝛa vẽdũt volũtarie:nec co /⸗ ſiꝗs eo alo⸗ renn 4
tuoꝛ ſigniſicatones buius de ⁊ qdã: patrũ hoc ſcriptis ſuis in nt᷑ vt accipiãt pꝛeciũ ſed a nolẽti n o ancnc b ne
nois ſepultura. Qñnq; dr ſe ſeruit cõgruẽte ſnia:qua ait.amico us qcz extoꝛquẽt: mutari nomẽ mrt ie⸗ iemocc d1
pultura locus vbias ſepeli quippiã rapere furtũ eſt eccieſiã ve ſuũ ⁊ perire gdd de merito eoꝝ cũ n nt nlchna lepe M
lur talis loc, liete vealk ſed roſtaudare ſacrilegium eſt. Ieʒ etiam ille repꝛebẽdatur occulte qui enrardidedolais m
oNen hh eſ n Fconcilio agalbenl. uinnnitn, accepit: Item ex conci tri caßütreligiolaſedts iun
Apontes aagalicke vicit ad ui oblata eccleſijs aut teſtamẽto burenſ. ⸗ tuz vbi caput eſt ſepui iu
cccleſia ediſcandã vel ad ci· relicta retinere pꝛeſumpſerint erKo De eodem. tu. vt. ce. c in diuer
miteriũ ampliddi. vtri. Inmnicentur. T eccleſiaſtico naqʒ libꝛo ſcri ſis. Iteʒ nec totus l.o Kl
ij. auri.ſecũdo mõ di ſepul⸗ TLerici vel ſeculares qui obla ptũ eſt: moꝛtuo nõ pꝛobibeas cus Depurane Ehn
mira ipſa ſepultura i facta. llõe) parentũ aut donatas ant grati.ꝑ ſciens quoniã omnes moꝛie ture ſi feligio ue
⁊ bec vẽdi nõ põt ſpqlitera reſtam to relictas:retinere pᷣſtite) mur:a item omiaque de terra oꝛta llle in nd eli, 5.
ſaer rernio s diek nnt: autid q ipt vonanerit eccleſi? ſuntin terrã cõuertent.ꝗd terra ter dechtc. Sheg.
poo boc allnd rei vot de Del monaſterijs crediderit anferen raz vedis:memento ter a es ꝛin ſepulchud⸗

N 4 Regdplendũ.i
egee exedris exedre
fnundn dicutur quedã volte
kuui auecrterius adberet
nt = Sepeliank.ſi ſint
mnnn modice perſone. vt. .
ſolie e.nullus.ꝛ ideo pꝛobi
NN betur ſieri ſepultura
on ie in eccleſa:quia locus
mlter ſpecialiter deo dedica
ine⸗ e u moꝛs vitra
no dnabitur.
aſilhnne i ab oꝛonibus
tnn que in eis fit. vel ac
ialethin lraʒ intelliges: qꝛ locꝰ
lgen nð ſanctiſcat hoĩem
fulmee: xlorgon aoenin
ſnh. m grauia.
pelitur ecce rõ
Ngeer. vna quare hoies po⸗
hgrnli tius ſunt ſepeliendi
rhtſten apuch eccleſtas qᷓ a li⸗
☚U bi. ſcða rõ:qꝛ ſpaliter
tiäetn. cõmendant᷑ patrocini
eſltian is ſcõꝝ illoꝝ ĩ quoꝛuʒ
rifti nole dedicata eſt eclle
ltintie ſia illa. vt. ſ. e. nõ eſti⸗
ſieer. memus. i ſi. tertia rõ
aitt eſꝛqr minus ibi verã
Ntäin tur a ſpiritibus imuͦ⸗
tlälane dis.vñ ĩ cimiterijs dꝛ
ſlttit eſſe reges deluncto
rgälnahner,
MN alia ↄſidera 2
4. cepit ne coꝛpoꝛa ĩ ciui
nſtont tate ſepelirentur ne ci
id nitas corüperet᷑ feto
W. re. vt. C. reli.do. mo
Ener numẽtoꝝꝛ eſt hicar.
H ꝙ ibi potius ſepelien
innnoti diſunt boies vbi eſt
— maioꝛↄcurſus popu
mnntigA loꝑ vt ĩ cathedralibꝰ
unn alecſe re vdic
Higean e AUllus. fideleſ
W vocantur laici
nütieig bic ſideles a fidei vire
atug tute:ita vt faciant mi
ind racula alij intelligunt·
tlggnii a ſide baptiſmi ſʒhoc
nlel imtellige... C. de ſa. ſa.
fiinc eccle.l. h. vel dic yoĩs
gſettee xpianus põot ſepeliri
nmeen 8 in ecdeſia ſed nõ gẽti
4 „ — „
ed4 is. vt. . de cö. di .ec⸗
eS tleſa. ?2 hoc intelligas
idſd OH nin alias in monali ð
iüä“ ceſſerit non penitens
vel niſi ecdeſia inter⸗
dicta fit. vel niſi ſint ĩ
toꝛneamẽtis ꝗabus pp
terroꝛẽ interdi eccleſi/
aſtica ſepnltura.extra
Reranele extra ð
rap.ſupꝑ eo.
POn extimemꝰ.
lſacriſicijs.aut ie
unio parentu. vt, ſ.e.
c. anime. .
u½zͤ (Quia nõ diſcer⸗
nimus. ar. ꝙ rõe du⸗
bitationis melius eſt
totũ ⁊ ſuꝑfluũ facere
iᷓ nil facere. vel etiaʒ
aliqd omittere. ſic. xlij
.—“K rõe dubitationis fiũt
que alias eſſent illici⸗

Exit;

Recipiendũ eſt m canonnuʒ
anctontatez: vt de ſepulchꝛis
4 bominibus ſepeliendis nibil mu
neris exigãt:niſi foꝛe qui ſepelitur
vinẽs iuſſerit eccleſie in cnins atrio
ſepelitur aliquid de ſuis rebus tri⸗
buere:aut etiam poſt moꝛtez ipſius
illi quibus commiſſum eſt eius ele
moſvnam facere de rebus illius ali
quid ſpõte dare voluerint:⁊ tamen
nullatenus a pꝛeſppyteris eccleſie il
lins aliquid exigat᷑:ſine ab illis qui
locis ⁊ villis pꝛeſunt pꝛobibenduʒ
eſt enax pᷣm maioꝛũ inſtituta:vt in
eccleſia nullatenus ſepeliantur:ſed
in atrio aut in ponicu anti exedrisꝰ
eccleſie.infra eccleſias vero aut ꝓ
pe altare vbi coꝛpus ⁊ ſanguis do

mini cõficit᷑: nullatenus ſepeliantꝰ.

tem anguſtinus.
Aſacris locis nõ innant᷑ poſt moꝛ

teʒ quibus peccata nõ ſunt dimiſſa.

Q Aibus peccata dimiſſa non
ſunt: a ſacris locis poſt mor
tẽ adiuuari nõ poſſunt:qꝛ quos pec
cata grauioꝛa depuimũt:ſiin ſacris
locis ſe ſepelire faciunt:reſtat vi de
ſua pꝛeſumptiõe iudicent᷑: quatenꝰ
eos ſacra loca nõ liberat.ſed de cul
pa temeritatis accuſant. Item
gregoꝛius.
Quibus pꝛoſit in eccleſia ſepnltura
Em grauia peccata nõ depꝛi⸗/
munt:tunc pꝛodeſt moꝛtuis ſi
in eccleſia ſepeliantur:qꝛ eoꝛũ pꝛo

ximi quotiens ad eadem ſacra loca

veniũt:ſuoꝛũqʒ ſepulturã aſpiciunt
recoꝛdatur:a pꝛo eis domino pꝛe:
ces fundunt.naʒ quos peccata gra
nia depꝛimunt ad maioꝛẽ cumuluʒ
dãanationis potiꝰ quã ad ſolntiõeʒ
eoꝛũ coꝛpoꝛa in eccleſijs ponũtur.
Itẽ ex cõcilio magocienſi.
Qui Sinsnm⸗ in eccleſia.
Allus moꝛtuns infra eccleſi /

Laaslepelmruranln ePitopi aut
abbates aut digni pꝛeſoyteri vel ſi

deles:laici. Quid vero mmoꝛtuis
pꝛoſit iuxta eccleſiam ſepeliri:quid
ne ad eos peruemat:auguſtinus in

libꝛo de agenda cura pꝛo moꝛtuis

oſtendit dicens.
Quate moitui iuxta eccleſiam ſey
peliantur.
Sn eſtimemus ad moꝛtuos
pꝛo quibꝰcurã gerimn perue
nire:niſi qnod pꝛo eis ſine altaris:ſi
ne oꝛationum:ſine elimoſinaruʒ ſa

criſicijs ſolẽniter ſupplicamꝰ:quã

nis enim nõ pꝛo quibus fiunt omni
bus pꝛoſint:ſed his tantuʒz pro qni
bus dũ viuunt cooperant᷑:vt ꝓſint
ſed quia non diſcernimus qui ſint
opoꝛtet ea pꝛo regeneratis omni/
bns facere:vt nullus eoꝛum pꝛeter
mittat᷑:ad quos hec beneficia poſj
ſint ⁊ debeàt ꝑnenire.melius enim
ſuꝑerũt iſta his ꝗbus nec obſũt nec
ꝓſunt:q̃ʒ eis deerũt ꝗbus ꝓſunt.di

ligẽtius iñ ſacit hoc ꝗſqʒ pꝛo necei

ſarijs:ſuis quo ꝓ illo ſiat ſimiliter a
ſuis.coꝛpoꝛ aut humão quicꝗd ipẽ

dicur: no eſt pꝛeſidiũ ſalutig: ſedbu
manitatis officiũ ſʒ effectũ quo ne

mo vnquã carnè ſnã odio babnit.
vnde opoꝛtet vt quã põt pꝛo carne
ximi curã gerat:cũ ille inde receſ
erit ꝗ gerebat.⁊ ſi hbec faciũt qui car
nis reiurrectionẽ nõ credũt:quãto
magis debẽt facere ꝗ credũt vt coꝛ
poui:iʒ tñ vt reſurrecturoꝰ⁊ ĩ eterni
tate mãſuro ĩpẽſuʒ eiuſmodi officiũ
ſit:etiã quodàmodo eiuſdẽ ſidei te
ſtimoniũ.ꝙ vero ꝗs apnd memo⸗
rias martyrũ ſepelit᷑ hoc tãtũ videt
mihi ꝓdeſſe defuncto vt:cõmen
dans euʒz etiã martyrnʒ patrocinio
affectus pꝛo illo ſupplicationis au
atur. Ecõrra hiero.
ſunt vinentium.
T N pꝛeſenti ſecnlo ſeimus ſine
oꝛationibus ſiue cõſilijs inuicẽ
poſſe nos adiunari.cũ aũt ante tri/
bunal chuſti venerimus:nec iobꝰ
nec danielnec noe rogare poſſe ꝓ
quoquãaã:ſed vnũquẽqʒ poꝛtar̃ onꝰ
ſnũ. Aeꝝ hoc de ipenitẽtibus ac
cipiendũ eſt:de abus ꝓpheta dicit.
nõ dabit deo placationẽ ſuã.nec pᷣ
ciũ redẽptiõis anime ſue.⁊ iõ frater
nõ redimet eũ ſed laboꝛabii in eter
nũ ⁊ viuet adhuc in fint.de alijs au
tẽ intelligi nõ põt. AUnde grego.
aꝗpa bonifacio archiepiſcopo.
n penitentia deſuncus bona pꝛo

Soſt moͤꝛtem oꝛationes non pꝛo

ſunt viuentium. .
P) mo obeuntibꝰ quippe cõſu /

luiſſe cognoueris:ſi liceat pꝛo
eis oblatiões offerri ſancta ſic tenet
eccleſia:vt giqʒ pꝛo moꝛtiuis vere
chꝛiſtianis offerat oblatiões:atqʒ pᷣ
lbyter eoꝝ faciat memoꝛiã:⁊ quam
nis peccatis oẽs ſubiaceamus:con
gruit vt ſacerdos ꝓ moꝛtuis caiho
licis memoꝛiã faciat:⁊ intercedat:

nõ tamen pꝛo impijs quãnis chꝛi/

ſtiani fuerint tale quid agere licebit
Anime moꝛtuõꝛum quatnoꝛ mõis
ſolnuntur.

A Nime defctoꝝ quatuoꝛ mo

dis ſoluunt᷑.aut oblationibus
ſacerdotũ:aut pꝛecibꝰ ſanctoꝝ:aut
charoꝝ elemoſynis:aut ieiunio co⸗
gnatoꝛiũ.curatio vero funeris.cõdi
tio ſepulture:põpa exeqniaꝝ: ma⸗
gis ſunt viuoꝛuʒ ſolatia 5 ſubſidia
moꝛnoꝝ.ſi aligqd pꝛodeſt impio ſe
pulturapᷣcioſa:oberit pio vilis aut
nulla.nõ iõ tamẽ ↄtẽnenda aut abij
ciẽdaſunt coꝛpoꝛa deſunctoꝛũ:ma
ximeqʒ iuſtoꝛnz:vbi illud etiã ſalu
bꝛiter diſcitur:quanta poſſit eſſe re⸗
muneratio pꝛo elemoſynis quas vi
nentibꝰ ⁊ ſenuẽtibꝰ exhibemꝰ.ſi ne
qʒ hoc apud deũ perit ꝙ exanimis
hominũ membꝛs officij diligẽtia ꝑ
ſoluit᷑. Itẽ augu. in encheridion.

Ante die ʒ iudicij ſacriſicijs ⁊ elemo

ſynis moꝛtui uuantur.
Einpus quod inter hominis
moꝛtẽ ⁊ vltimaʒ reſurrectionẽ
interpoſitũ eſt:animas abditis re⸗

ceptacnlis continet:ſicut queqʒ di/⸗

gna eſt vel requie vel erũna:pꝛo eo
quod ſoꝛita eſt in carne dum vine
ret.Neqʒ negandũ eſt defunctoꝝ

eixxij

ta. vt extra de ſepul.ſacris.
extra de vſu.in cinitate.xj.q.
tij. nolite.⁊ rõe dubitanonis
poſſum vendicare in certaʒ
partẽ vel rẽ.fl.de rei ven.qͥ ðᷣ
tota.⁊ nũmos meos nõ pol
ſum vendicare ſi. ſint mixii
alijs. f. de ſol. alieni.

untibus. ſo.eccleſia vꝛo oĩ
bus viuis ſine bonis ſine
malis põt oꝛare generali ſi⸗
ue ſpali oꝛone:⁊ pꝛo iudeis
2 paganis vt ↄuenantur.qꝛ
de nemine eſt deſperãdũ in
vita iſta.vt.j.ð pe.di.vij.ne
mo.ſed pꝛo paganis vel in⸗
deis moꝛtuis nõ eſt oꝛandũ
nec pꝛo cathecuminis.ſed ꝓ
baptiʒatis moꝛtuis oꝛanduʒ
eſt generali oꝛone.vt hic dẽ
⁊.xxiij.q.iiij.ſicut.⁊ hoc fiue
ſint damnati ſiue nõ.dũ iñ
hoc non conſtet.ſed ſpeciali
oꝛatione nõ eſtoꝛandũ ꝓ eis
quos ↄſtat eſſe dãnatos.ſit
logtur illud.c.ꝓ obeũnibus
ſed ꝓ illis ꝗ nõ ſunt danati
orone ſpaliꝰ gnãlioꝛamus
licite:niñ ſint valde boni.vt
. l empus.
i ¶Luñm ille. l. ſpiritus.

ꝑE Ot reſurrecturo. niſt.n.

quis reſurrecturos ſperaret
⁊c. Eſt ergo ſignũ ꝙ creda
mus fuiura reſurrectionez
vt. j. . habet.
¶Ecõtra. id qð dirit &
poſiumus oꝛare ꝓ moꝛtuis.
m TE pꝛeſenti.nec iob.i.
coniugati.
n Baniel.i. virgines vel
continentes. .
o ¶Noe.i.redoꝛes eccłiarũ.
⁊ hoc ltellige ſi deceſſerint in
moꝛali.ſic.xxv.diſt.qualis.
p ¶ Derum. ſed laboꝛabit.i.

punietur eternaluer.
q Ro obeuntbus †
impijs. ſed nũquid

ecdleſia oꝛa bit pꝛo illis quos
ↄoſtat deceſſiſſe in moꝛali vx
ꝙ fic:qꝛ eis viuis cõicauit er
o ⁊ moꝛtuis.vt.xxiiij.q.iſ.
ne.ar. S.xxj.q.iij.cypꝛianꝰ
Rñ.ſi euidens eſt aliquem
deceſſiſſe in moꝛtali:vt cum
quis ſuſpendi ſe vel pꝛecipi
tat aut alio modo ſe internh⸗
cit pꝛo illo nõ eſt oꝛãdum.vt
xxiij.q.v.placuit.⁊.q.viij.⸗
cunqʒ dericus.vñ ſi aliquis
occiſus eſt in ebꝛietate non
oꝛat᷑ ꝓ illo.vt ex de reliqau
diuimꝰ. ⁊. xxiij.q.v. placuit.
rHNime. hoc. c. qſi ps
Hillins no eſtimemus.
8 Exanimis i exaiatis. i.
monuis.⁊ ẽ hic ar.ꝙ magis
meret᷑ hõ ipẽdendo aliqdvi
uis qᷓ; moꝛtuis.vñ pʒ ꝙ ſiẽ
ieiuniũ alicuiꝰliberat moꝛiu
nʒz. multo potius alterius ie
iunii ꝓdeſt viuo qð ↄcedo ſi
ille ẽ vicine cõũc uli. vt dixi
lxxxij.di.pſ biter.ĩ glo.⁊ ita.
t Hicn narans ſũme
bonas. nã tales credo
ſtati ad ce los volare iuxta K
lud gaud ent in celis anime
ſanctoꝛum xxv.di.ſanctox.
v ¶ Abaduis. ielocis nobis os
3

en tis. Ex bis verbis vꝛ P
auguſtinꝰ dubitat quo aie
defuncioꝝ recedant cũinfer
nus ſit ſub terra ⁊ celũ ſit ſu
pꝛa. vt.xxiij.q.iiij.hec auteʒ.
Aꝛo baptizatis im̃ pꝛo
funt oꝛones cuilibet:ſi fiant
generaliter pꝛo oĩbus ſicut
ſi fierent ſpecialiter pꝛo quo
libet. vt.j.de con.di.v.non
mediocriter. .
b ¶ Popiciatiões.i. v de
us pꝛopicius ſit eis.
W¶Pꝛo valde.hic auguſti
nus oiſtin guit quattuoꝛ ge
nera hoĩum.i.valde bonos
2 valde malos mediocriter

bonos ⁊ mediocriter malos

Pꝛo valde bonis nõ ẽ oꝛã
dũ:qꝛ iniuriã facit martyri ꝗ
oꝛat pꝛo martyre.vt extra de
celeb. miſ.cũ marthe.S.vlti.
Nẽ nec valde malis ꝓſunt
d mediocriter bonis pꝛo⸗
lunt vt citius liberentur ab
igne purgatoꝛij. mediocrit᷑
malis pꝛoſunt ad hoc vt mi
nus puniantur:nunqᷓ tñ li
berabuntur.⁊ ſᷣm hoc etiaʒ
pʒ ꝙ oꝛone ſpeciali oꝛamus
pꝛo illis qui deceſſerunt in

moꝛtali:dũmõ nõ ſint ſum
me mali.liqʒ ar.ſit j.S.e.pꝛo

obeũtibus. Sed pone q ali
quis dat elemoſynãa pꝛo eo
qui deceſſit in moꝛtali pecca
to qui ẽ mediocriter malus

elemoſyne vel oꝛones pꝛo⸗

ſunt talibus ad mitioꝛẽ pe⸗
nꝗ.vt hic dicit. ergo aliquã⸗
tulũ de pena ſublatũ ẽ. Po

namus centeſima pars

pene fli ſublata ꝑ vnam ele
moſinam:ſi ergo dentur cẽ
tum elemoſyne:tota pena
erit remiſſa. ergo iſte libera⸗

bitur ꝙ hic negat᷑. Ad hoc

dico ꝙ ſi piima elemoſyna

tollit centeſimam partezʒ pe

ne:ſecunda elemoſyna etiã
tollit tantam penam:ſed nõ
tantam in quantitate:ſed tꝗ
taʒ in pꝛopoꝛtione.⁊ fic ſem
per aliquid remanet de pe⸗
na.⁊ ſic ſoluo illud qð obij⸗
citur de indulgentijs ꝙ ſi ꝓ
pter oblationem vnius ve⸗
narij tollit᷑ quarta pars pec-
catoꝝ moꝛtaliũ vel venialiũ
per oblationem ſecundi de
narij tollitur tantum in ꝓ⸗
poꝛtione non tantuʒ in quã
titate ⁊ ſemꝑ aliquid rema⸗
net h omne argentuz effun
deretur. .

Cau.

animas pietate ſuoꝝ viuentiũ rele
nari cũ pꝛo illis ſacriſiciuʒ mediato
ris offert:vel elemoſyne ſiunt in ec
cl eſia.ſʒ hec eis ꝓſunt qui cũ viue⸗
rẽt hec ſibi vt poſtea poſſent pꝛo⸗
deſſe meruerũt.ẽ eteni ꝗdã vinẽdi
modns nec tã bonus vt nõ reꝗrat
iſta poſt moꝛẽ :nmec taʒ malꝰ vtei
iſta poſt monè nõ ꝓſint.eſt vo talii
in bono vt hec nõ reqrat.⁊ eſt rur⸗
ſus talis in malo:vt nec his valeat
cũ hec vua traãſierit adiunari.quo
circa omne bic merituʒ cõparatur
quo poſſit poſt vit relenari ꝗſpia
vel grauari.⁊ poſt pauca cũ lacriſi
cia altaris ſiue quarũcũqʒ elemoſy
narũ ꝓ baptiʒatis oĩbus offerũtur
2o valde bonis gratiarũ actiones
unt:pꝛo nõ valde malis ꝓpiciatio
nes'ſunt.ꝓ valde malis ⁊ ſi nulla
ſunt adiumẽta moꝛtuoꝝ tñ viuoꝛũ
cõſolatiões ſunt ꝗbus aũt pꝛoſunt:
aut ad boc /ꝓſunt vt ſii plena remii
ſio:aut certe vt tolerabilioꝛ ſiatipᷣa
daänatio. De obſeruatione autẽ
tertij ſeptimi triceſimi:vel quadra
geſimi diei:querit᷑ vñ exoꝛdiũ ſum
pſerit. Ambꝛoſius in libꝛo ð obitu.
Theodoſij imperatoꝛis dicit.
Quare certi dies in moꝛtnoꝛuʒz cõ
memorationem ſernentur. .
Aia alijtertiũ dit᷑:alij triceſi
mũ:alij ſepnmũ.alij quadra
geſimũ obſernar cõſueuerũt in off
cijs moꝛtuorũ ꝗd doceat lectio cõ
ſideremus.deſuncto inquit iacob:
pꝛecepit. Joſeph pueris ſuis ſepulʒ
toꝛibꝰ vt ſepelirẽt eũ.⁊ ſepelierũt ſe
pultoꝛes iſrabel: ⁊ cõpleti ſunt.xl.
dies.ſic.n.dinumerabãt᷑ dies ſepnl
ture:⁊ luxit eũ ſeptẽ diebus.hec er/
go ſeqnẽda ſolẽnitas eſt quã ꝑ ſcri
bit lectio.ſic ẽt i dentronomio ſeri
ptũ eſt.qꝛ plãxerũt filij ir ahel moy
ſen.xxx.dies.⁊ cõſumati ſunt dies
luctus.vtraqʒ ergo obſeruatio bʒ
auctoꝛitate:qua neceſſariũ pietatis
implet᷑ officiũ. Zugere aũt ⁊ trij
ſtari tã pꝛo nr̃a quã pꝛo alioꝝ moꝛ
te.Cypꝛianus pꝛohibet dicens.
Nec pꝛo noſtra:nec pꝛo alioꝛim
moite triſtari dehemng.
QEaz pꝛepoſteꝝ eſt quàʒ per
uerſuʒ vt cũ dei volũtatẽ fieri
poſtulemus:qñ vocat nos ⁊ accer
ſit nos ð hoc mũdo:nõ ſtati volũta
tis eius imperio pareamus:obniti
mur ⁊ reluctamꝰ⁊ pertinatiũ moꝛe
ſernoꝝ ad cõſpectũ dominicũ cum
triſticia ⁊ meroꝛe ꝑducimur exeun
tes iſtic neceſſitatis vinculo nõ.vo
lũtatis obſequio:⁊ volumns ab eo
pꝛemijs celeſtibꝰhonoꝛari:ad quẽ
venimus innit: Idẽ nobis quo
qʒ ipſis mininus ⁊ extermis quoti⸗
ens renelatũ eſt qnã frequẽter atqʒ
maniteſte ð dei dignatõe pꝛeceptũ
eſt: vt cõteſtarer aſnidue:vt pnbli
ee pꝛedicarè fratres nõ eſſe ingen⸗

dos accerſione dominica de ſeculo

liberatos:cũ ſciamꝰnõ amittiſed pᷣ
mittirecedẽtes pᷣcedere vt ꝓfſicien:
tes et nauigates ſolẽt. Itẽ iohan
nes xpo.in epiſtola ad hebꝛeos.

Exr pnſillanimitate motnos luge
re contingi.

RBietan⸗ ſepeliamm: dñi eſt

terra ⁊ plenitudo eins.ſᷣm qð
opoꝛet ſieri efficiat. lugere autẽ ⁊

Deploꝛare ⁊ lamẽtari eosꝗ ab hac

vna decedũt ex puſillanimitate cõ
tingit.hoc aũt ex deſperatione futu

genens, quin
quageſimopꝛimo.

e ( Razʒ pꝛepoſte⸗

. poſtulemꝰ.

cũ dicimꝰ fiat volũtas

tua.⁊ eſt arg.ꝙ opere
id cõplere debemꝰ qð
voce pꝛoteſtamur di.

re reſurrectõis intelligitur.vnde et T Baumn
f

apoſtolus nõ fimpliciter ait:Nolu
mus vos ignorar̃ de domiẽtibus:
vt nõ cõtriſtemini.ſʒ addidit:ſicut
et ceteri uiſpe⸗ nõ habẽt.pietatis
nanqʒ affectu humanitatis intuitu
moꝛuos lugere nõ ꝓbibemur:ſiẽ
nõnullos ſanctoꝝ alioꝝ exequijs:
pias lachꝛymas ipẽdiſſe legimus.
Hinc euaʒ anaſtaſius papa.
Qui ſpem future reſurrectiõis ha
bent: de moꝝnnis triſtar nõ vepẽt:
Ebet ꝛe⸗ illi inſtaʒ lõgi do

loꝛis exn ctionẽ qui vità alte

raʒ neſciũi:ꝗ de hoc ſeculo ad me

aũt ꝗ hoc credimꝰ ⁊ docemus:tri⸗
ſtari ninnũ de obeũtibꝰ:ñ dẽmꝰ ne
qð apud alios pietatis tenet ſpẽm:
hoc magis nobis in culpa ſit nã diſ
ſidẽtie quodãmõ genus eſt: contra
boc ꝙ quiſqʒ pꝛedicat querere iuſti
ciaʒ amans:dicẽte apoſtolo.nolu⸗
mus vos ignorare de doꝛmiẽtibus⸗
vt nõ cõtriſtemini:ſicut ceteri ꝗſpẽ
nõ habent. Aẽ ex cõcilio toletaʒ
no tertio. DHeeoqem.

lius eſſe tranſitũ nõ cõſidunt. NHos b PB Abeẽt. neſciũt.

('Eiviuina vocatione ab bac
vita recedũt cũ pſalmis tantũ

modoꝰ⁊ pſallentiũ vocibus debẽt
ad ſepulchꝛũ deferri.ſufficiat aũt q;

in ſpe reſurrectiõis chꝛiſtianoꝝ cõ:
poꝛibus famulatus diuinoꝛuz im:
pendit᷑ canticoꝝ:ꝓhibet ⁊ nos apo

ſtolus ſanctus lugere deſunctos di
cẽs:de doꝛmiẽtibꝰaũt nolo vos cõ
triſtari ſicut ⁊ ceteriꝗ ſpẽ nõ hñt.⁊
dñs nõ fleuit laʒarũ moꝛtnũ:ſed ad

buius vite erũnas ploꝛauit reſuſcitãẽ
dũ.Si aũt põt hoc epᷣus oĩibuschꝛi

ſtianis ꝓhibere nõ moꝛet᷑ agere.re
ligioſis aũt oĩno aliter ſieri nõ de⸗
bere cẽſemus.ſic enĩ chꝛſtianoꝝ ꝑ
oẽm mũdũ humari opoꝝet coꝛꝑa
deſunctoꝝꝛ. De moꝛtuis aũt que

ni:vtrũ ciant ea que a vinis gerũ/
ex ꝑpſona populi affuicti

tur. Jſaias
git. Abꝛahazʒz pater noſter neſciuit:.

Auguſt.quoqʒ in li de agẽda cun
ra ꝓ moꝛtuis illud idẽ teſtaf̃ dicẽs.

Monuni ex ſe neſciunt:quid bic a vi

nis geratur. .
B Atendum eſt neſcire quidem
moꝛtuos quid hic agatur dnʒ
bic agitur. poſtea vero audme ab
eis qui hinc ad eos moꝛiendo per/
gunt nõ quidẽ omnia ſed que ſinun
tur etiã iſti meminiſſe:⁊ qne illos ꝗ

bus hec indicantur opoꝛtʒ andire:

oſſunt ⁊ ab angelis.quirebus que

bic agũtur pꝛeſto ſunt:audire aliqd

moꝛtui.qð nũc quẽqʒ illoꝛũ audire
debere indicat:cui cuncta ſubiecta
ſunt.multi quoqʒ ad vinos aliquoſ
ex moꝛnis venire credũtꝰ:ſiẽ econ

trario paulũ ex viuis in paraduſum

nuiti. ſic. xxiij. qj.
v.ad ſidem.⁊ ſic eſt ar.
q nõ debemus coͤſe⸗
qui cõmodũ ex eo qð

inuiti facimus.vt.ff.

ad treb.ſi patroni.5.
ij. ſic. xvij.q.iiijiſunt ꝗ
opes.piij.q.j.ſciendũ.

g icũqʒ.libera
U foꝛtuna moꝛo

eſt:capit omnia tellus
Aue genuit:celo te⸗
gitur qui nõ hʒ vꝛnaʒ
ar. ↄtra.Molius oſſa
cubãt manibꝰ tumu⸗
lata ſuoꝛũ.

i.ñ credũt. Jo.

i/ IVi diuina. re

ligioſis. illi. n.
magis tenent᷑ abſtine
re ab hmòi qᷓ; laici.
k C De moꝛtuis. ſciaͤt.
mali neſciunt niſ qðᷣ
eis ſcire permittitur.ſi
milit᷑ nec boni quiad

huc ſunt in igne pur

Faaniorg adhuc non
uunkt viſione dei vt
J.e.fatenduʒ.ſed boni

qui fruuntur vſione

dei ſciũt quid agatur

bic.iuxta illud grego

rij.Quid eſt qð neſci/
ant qui vidẽtẽ omnia
vident:⁊ alij dicunt ꝙ
boni dicunt ſcire oia
ue ſũt eis neceſſaria.

¶ Neſciuit. qꝛ nõdũ

erat hoſtia oblata per

quã aperta fuit ianua
paradin.vt extra ð ba

ptil.maioꝛes.

m ◻ Mtenduz eſt.
credunt.2 ma
le:qꝛ ſunt fantaſmata
vt.xxvj.q.v.ePpi.

Kdmne
npat
ſeret

Mlpo

lon

ſe
Anſ
nden
wo
nnr⸗

üin
fipogen
rri
ApuNd
fbnr

rſti

xliiij clxxiij
l . . . „ 2 .
u a¶Veſituʒ eſt.in raptũ eſſe diuina ſcriptura teſtatur. da pauperibꝰ.qꝛ ergo iſti iter ꝑſecti iure ꝗs nõ põt comiſceri. vt
Nin patibulis. lici⸗ De bis auteʒ qui in patibulis ſu onis arripiũt:nõ licʒ eis ſua habere et de reſti. ſpol. lĩas. Nẽ ſer⸗
eh te ergo ſepeliunturſu pendũtur:querit᷑ an iuxta ecclenas imnlto ergo minusizʒ eis repeter qꝛ vus nerit ſenzl esfcrum
hilen ſpẽf ⁊ cõcremati:dũ⸗ nt ſepeliẽdi. De quibus eti in nõ dʒz repeti ꝗ poſſideri nõ lʒ. Ite, Denn rag Avee⸗ aenn
nid modan ſ ad mgimmne conct.ra ſatatuz eſt. Ri agvoinern z Amme⸗ tollere in bei dlio 1 nr er n o
ate Pꝛincaplg. L. . on eſt denegada cõlo his duiin indicio tecũ cõtẽdere: dimitte ei? en petereres a
n daueranonee patibulis aſpenduntaet. pallti. Iem apoſtolus in epiſtola eirae ien
n cuit. Queri cõſueuit 181 Veſitũ eſt ab aliquibus fratri ad connthios.Secularia igitur iu dñium nõ põt hie.ff. de vi
tni quare liberetur ille q ais de bis⸗ qui Putihults⸗ l dlici egerirts: dind peccatũ ẽ ar⸗ denck Ie ha:
ſg fugit ad eccleſiã:⁊ nõ penduntur pꝛo ſuis ſceleribus po n vobis:Itẽ gregorius exponens plura ſtipendia petit reit
w llle qui nraht — Sonieſon Reoberneei ͤe Snni nne licẽt:ſʒ ego ſub ſanralenitneen are
ian xpi:cũ copus rpima nera eoꝝ ad eccleſias deferẽda ſint linsredigar ptate inquit: cũ men voſſit mud
iua ſiroibus ervev. 2 obl auões ꝓp eis offerẽde: et mij cõcepta deſideria ſequii uire rebꝰ emt a de wehen te⸗
mnig dneſteibno ier Ecelebꝛade an nõ: abns reſponde cnincitur. quaru amoꝛe ſuperatur melioꝛ vnio g laicus ſpole
in ðẽẽẽ
hule evie m mniulegin; tibus: coio in fine: im p̃cepta cano pionocatusno litiget. tur. vt eỹ de reſt. ſpo in ifis
ine eecleſe eſt ⁊ nõ dꝛ ra nũ danda eſt.cur canones cõioneʒ Püs nec ꝓuocatusP pꝛo re· c laici quotidie poſſideant
rik hiad ↄñtia.vt.j.xviſ. vel ſepulturã eiꝭ interdicũt:qui pꝛo bus trãſitoꝛijs litigʒ.qꝛ ergoꝰ decimas ex toleratia pꝛela⸗
n A enrnerniden vegfaite ſuis vena⸗ e lolut nezaliter vlecris tꝛahibes Uninht norſecns HH
Nn alegn. rapenqu ⁊ cõſitẽtur vel cõſiteri deſiderant. cio cõtẽdere:patet ꝙ iſtis nõ lʒſtaa icatus.
Fun ahRen dvi.g i⸗ ſcriptũ eſt eni. Nõ indicat deus bis re coꝛã iudice. His ita reſpõdet. eamnmea eger lnac,
tiſla.vie in idiplum. Daleg. prohlbet pfecto in indicio ſiare ca . Is apoſtolus babner
Such eccleñe. idant: viſũn elaler. lere. lizemini pꝛopter hoc.
dnix æꝛs ſua eſt pꝛo eis nõ eſt oꝛandũ:ſed ſi cõ alind eſt cõinʒ ꝓcuratoꝛẽ eſſe.cano ? Iteʒ — nullius
ſelin oẽs cderici ꝗ bñt pꝛioßp pꝛebẽſi ant vulnerati pſbytero aut nici nõ poſſidẽt ſua:qꝛres deo abla i.ſub rei ꝑalis ptàte nolo
l um vel bꝛe plſũt: vntt diacono cõſeſſi fuerit:cõſeſſionẽ eis ce nõ ſunt alicuius.viũtur enĩ rebn? redigi in tantũ vt aliquem
lin repetere ſua.ſi nõ hba nõ negamus. eccleſie nõ vt ſuis ſʒ tanquã ad di/ offendã iuxta illud. Et mi⸗
huleſti bent pꝛopꝛiũ non pnt De eodem. ſpẽſandũ ſibi creditis. vnde ꝓſper hi res nõ merebus mbnt
nui pond ceclee Ifur aut latro captns ſuerit: in li. de vita cõtẽplatna. Sacer. melligening
rat lahevel ſtprelati non T⁊abſqʒ occiſone põt ↄpꝛebẽ dos cui diſpẽ anionis cura comiſſa g Riſopus. puacatus
Bpper ſunt de mandato lu di ⁊ tamèe interſici:qꝛ ad imaginez eſt ⁊c. require in c eius aquo ꝓin SGBlun ſudiciuʒ vocatus.
Ahteren perioꝛis pfit ea repe⸗ Dei creati ⁊ baptizʒ ati ſunt nomine gr eſſu monaſterij pecuma exigeba dʒ. n. ꝓ aliũ litigare.vt no.v.
nn Seeman na neeectore⸗ eoꝝ. xl zwich⸗ u ſn ergo k n ſua voſſcent. agedlean –W eſt —
lkii chiij. in f. Itẽ oẽs le nitentie ſubiaceãt.intrẽt in eccle ta nec ſua repetũt:ſʒ res eccłie qug deſte nõ dʒ eà ſouere:ſicu
ii mtWantustſonis den iinntnn l 7 aie inter e ioge⸗ Serit. Siſter 5 nee aneke ie
i muera onis dicti ſũt. AthoꝛO gladio ⁊ egtatu in iudicio ꝓbibentur cõtendere ſie mulndaeete ee.
line Panchna icin⸗ uſgear tertia ⁊ anta feria ⁊ ſab/ i delüge zen Picelcz i nõ ai b Eelko felun e..
ſchlll M -en. ato aliquno genere liguminũ ⁊ ole ent coꝛa indice ſed alijs.Alijs aut Sanctox. S. rij d. . expe
ao ſua rüũ pomio: et paruis piſciculis eaum coꝛa iudice aſtitiſſe 1 pꝛo eis indice . Sangor. rij aeeerpe
end emoralt meloen erniſia vleiſim vtanke mnterpellaſſe nonullos ſersmmles 8 —0C Qocd debetuner als
ccato 2 tẽperate.ſi aũt a veridicis cõpꝛoba us. Hi aut no. nbi ſta quo malo vxł Itellige ex quo
ne venialund curi p tur teſtibꝰ: q ſine odij mẽditatione bus quoꝛũ neceſſitatibus ꝓfutura ibet debito.
Klu rimoꝝnõ poſſumus ſe ſuaqʒ liberãdo:diaboli mẽbꝛa in repetũt:⁊ita nõ pꝛobentur ſtare co I Ælre. vi ergo w nopof
tinen babere ſine veccato. terfecerint: 2 pariter peniteât: peni) raʒ iudice.Illud vero enangelij.ſi it licite peii Hen dupli vel
anrie Vi qaalin. j. entiã pꝛ0 bomicidio eis nõ iniun quis abſtulerit tibi tunica.⁊c̃.nõ eſt auallruli murten
4 4 af aeRieren Innnsenin toſ valnenan Aiaa Raccmn etis l exhoꝛtãtis. Ande Roehas: no Setren en
Nlt⸗ 1.. haͤrer. manitatis facere.at ſi pꝛeſbyter eft auguſtinus ait. Wtt poſtin rizeg.i,
en nnaealduor d noeponalcuctiotamme diebus vi Peccat Vitra debitum exigit: maabag. e n
K z. di. viij iuſda r:a ſi benigne re iᷣ
dere.vt.ð.di.viij.quo Anonici cniuſdã ec od debetur:⁊ ſi benig tẽ.ſ.vt tãta ſatiſfactio petat᷑
aenrriſej vfaſus cleſie queſtionẽ mo Qchnend tamen iniqʒ repe. ab eo quanta iniuriã pꝛeceſ
j.nec laicus po repe nent de pꝛedijs te/ titur. peccat auteʒ qui exigii vltra t. vt. xriij. . ij. ſex differen
tere decimas: qꝛ eas ſtes ex fratribus ſuis debitũ:ideoqʒ lex modũ ſingẽs pe nee.vel loquitur de pena ta⸗
non pot poſſidere. vt pꝛoducũt: negocia- nã talionis vinſtituit:ſed tu eo longe lionis infligenda actoꝛ qui
extra de pꝛeſcrip.cãm r, ininiti iniuſte litigat: qꝛ calunioſe
ad hoc.n. vt ꝗs poſſit toꝛibus pecuniã cre esa peccato ininiii exactono g om agens punkin lumpnbus
aligd repetere: regqrit diderũt:vt ex eoꝛu, nino nõ exigis debuũ:ideoqʒ bo⸗ litis.vt extra de pe.calüniã.

vt fuerit in poſſeſſiõe

annerikin oers Hic pꝛrimũ queritut:an liceat eis vnã marxillà pꝛebe ei ⁊ alterã: pſer mur alijs. vei allt. . nulli vult
reſi.ſpo. ex parte. vvn ſua repetere. Secundo: an illi te· tiz ne cogamur a ipſi reddere debi/ ſoluere penam pꝛo peccato
noſuffic pbare ſpo ſtes ſint audiẽdi. Tertio: an ilud tũ ab eo qui nullũ hbabet debituz,'. debitam.
liatione niſt ppauertt ſit vſuras exigere Quarto: an li) Sic'2 cetera' accipies. Icez oN Debitum.ideſt penam
85 a re ceat clericis vł tiets 4 quolib de enmonevonni in monte. n deent
dele. oſuledt xragexpetere. Qnito: an elimoſy odenmn. Ceiera. i cc dia ſun
baawi Pie dallle: ne de vſuris fieri poſſint. Sexto: Aiſauis pꝛeceptis nõ obtem ire dn —
onis bñſicii e d ap. an vſurarij penitẽtiã agere valest. erat reus eſt ⁊ debitoꝛ pene: in vnam marxillam. ꝛ7.
denae. dodhinsle dercdefitectint. Pectr eccäcccscmo vi ck in
de reſti ſpo⸗ oltz inne. Q.⸗ bechire cociliod den e Ds recluck in
nio nia⸗ pot pete Vod aũt ſna repetere nõ nolueris: minus bom acdipiſceris perarmt bie gregunnuir dit
rereſtitutione g deiu poſſint: ſacile videt᷑ ꝓopa nõ mali aliquid perpetrabis. Ieʒ ferenti inter peedpere a im
re poſſidere noͤ poteſt ri. Ait eni dñs in euange gregorius in epiſtola ad ioninianũ peerare. nd̃ aliss augulti. de
nguinee c qua ve vade ⁊? vende omnia que babes ? tur neceſie eſt fieri:ſi nõ ſiat penaz eſt að iperat toleradu eſt. vr

1.
„

mercibus emolumenta acciperent

4

nus magiſter ait:qui ce percuuit in

n·¶ NMullu.ſ. quo ple tenea

3 1j;

*½

——ʒY“ . .
. 4 .†7 R R. 7 &* *,/ .1 ℳ;

Cau.

xxiij.a.j.militare. Itẽ inter mãdatũ ⁊ pceptũ v eſſe drĩa:qꝛ finit᷑ madatũ moꝛ:
te mãdatoꝛis vt er de.off.dele.relatũ.ſʒ pceptũ nõ.ĩ auc.vt nulliiudi.S.⁊ hoc
vero iubemus.col.ix. Itẽ qnqʒ ea qͥ ſunt pꝛecepti ↄſulũtur vt.rxx viij.q.j.ſic.n.
qañqʒ eti qaue ſunt madati pcipimus vt ſie eꝗparent᷑ pceptũ ⁊ mdatu.vt. C.
de acti.⁊ obli.ſi qdẽ. Itẽ qñqʒ verbũ rogàdi pꝛo verbo pꝛecipiẽdi ponitur.vt

nõ cogunt᷑ coꝛ quolibet iudice teſtari vt. g. de iureiurã ad pſonas.

k Lompetentibus iudicibus.ſ.eccleſiaſticis.

lAut aliteri.cũ cõmittiat epᷣus aligbus ꝗ recipiãt teſtimonia ipſoꝛũ.
m Docd aut.hic querit᷑ an vſura ſit vltra ſoꝛẽ aliꝗd recipere.
cette ſic niñ in quinqʒ caſibus. Nꝛimo ĩ caſu fauoꝛe eccle

xj.q.iij.rogo. fie er de vſu. c. j..c. cð
Eeo aũt.an de . . B AA9gaueſtus Decüdo ? cu
3 ſuis. In c criali habet. vbi cõſiliũ datur offerentis lisilla plenius decidat᷑. Poõt eti ñſcdeiuſſoꝛ ſoluit ſoꝛteʒ
nunqᷓ; admittu⸗ arbitriũ eſt.vbi pᷣceptũ: neceſſitas aʒ inrenigt aliter domeſtici ad ꝓba ⁊vſuras põt vſuras —
memülinun domeſtici vt eſt ſerniẽtis vt obediat: vel impe,/ noneʒ nò admittant᷑ vr pꝛo bis vi⸗ veene t ſideiuſ. o⸗
in. q. v.cj. niſi in duobus caa rantis vt ei obediatur. delicʒ quoꝝ ſunt domeſtici teſtimo cOſtitut:. Certio ? cũ
ſbe.ſ.cũ canonici accuſant . Q.ij. mũ ferat. bi aũt ſicut iupꝛa de acton bena beni beeter ſon
eaenei weegtanonupe Eeo auͦta querik an de bus dictuͦ eſt nõ pꝛo domeſticis: ſel Ziuctlon en humet in
cöͤſanguinitatẽ wrrrrv ge ſuis ſratxribꝰteſtes ꝓdu, pꝛoeccleſia que mater eſt omnnum viura tanq intereſſe. ſite
vj.c.j.filiter in cã ciuili nõ ad cer̃ poſſint:mulns ancto pauperũ teſtimoniũ dicqt. In cõſfi/⸗ vt dicã. .e. q. iiij. quo⸗ n
mittik domeſticus. vl. iiij.. ritatibꝰ videt᷑ eſſe ꝓpibi ciendis aũt inſtrumentis ſeculariũ niã multi.. fl. p ſocio ⸗
iij. Itẽ etia ciuili iure:nin in tũ.leges eni ta⸗ ſacroꝛũ canonũ qʒ negocioꝝ pꝛeſbyteri nõ vocent᷑ ad l.ſocius qui. Quinto
ca eccleſle ſue. vt. ſ. ec. . exk ſecalariũ pꝛincipũ ꝓbibent aduerꝰ teſtunomũ:ſed ſi caſu cõtractui eos ⁊cũ recipit aliqd pꝛio m⸗
de teſtl. inſup iliterad pbů ſus aliquè teſtẽ de ſua domo ꝓdn interfſniſſe contingerit: iubente eß5o re ueno conſiſtirin v
G bfanga iruls aclmittir ci. cõtra ſe enĩ qſqʒ teſtari põt.pꝛo ſe teſtimoniuʒ dicãt. Ande in ſyno nen denegtunnerd de nt
metticus. erradcc. vero minime. Quia ergo iſti ꝓdu, do babita rome ab eugenio papa a cntin loch
j.fiue agat᷑ ad Zhendũ ſiue ſtur vr p ſeipſis teſtimoniũ ferãt ſtatutum eſt one. Yẽ in ſexto caſu
ad dirimẽdũ matrimonius. (utur. vt leipſis teſtimonin fergt. ſtatntumeſtt. . rõne incertitudinis.
vt e qui matri.ac. poſſ. vile nõ enivtilitatis ſue eccleſieſe peniꝰ In conficiendis inſtrumentis ſacer vtrep de vſur. in cinita in
tur.ſiz p alio ĩpedimẽto mfi tus immunes arbitrant᷑ futuros.pa dotes ad teſtimoniũ nõ vocentur. te. 7nõ ſolũ quodcũ⸗ .
monij.domeſtici nõ admit⸗ tet E eoꝝ vox in talibus nõ eſt audi Q Aãquam ſacerdotuʒ teſtimo q; lucru led etia; ipſa
tũtur eti ſi velit pbare afi enda.Sed diſtictio hec ⁊ teſtiũi era niñ credibile habeatur:tamẽz ſpes facit bominẽ vſu un
nitatẽ. vt e de teſti.in l̃is. 85 minatio in criminalibns cais fuan in ipſis ſecularibns negocijs pꝛo cõ lariũ.vt. ſ. eo. .ſicut i
3 videt dicere decre. er ve te qqa eſt: in ciuilibꝰaũt nõ vſqʒ quaqʒ ſiciendis inſtrumentis ad teſtimo: ſpes fac holeʒ Cmi
ſti. ſup eo : ſic de facto ſrua In crimiali eni cã nõ lʒ teſtẽ de p/ muum non rogentur:: quia eos tali . vl. . ii noͤ ſoluz. i
run ꝛ in illa decre. in lfis. n⸗ pꝛia domo pꝛoduci. In cinili aute,s bus rebusintereſſe non conuenit Ad intelligentig aut al
fpicio erat j eũ qꝛ ſteterat cũ P EP a e E i⸗ . huiuſmodi queſtioniſ fln
vroꝛ per ſeptẽ annos. etia peelatis eccleſiel,ʒ. Ande paſcha Si amem euentu'aliquo cauſe in / ſtias duo ſunt con iy
ſvi ſup affinitate iducebank lis. ij. guidõi archiepiſcopo viẽnẽſi terfuerint ⁊ aliquid viderint vel au raqus qui de natura ſin
domelſtici. pꝛeterea vt nöuit apoſtolice ſediſlegato ſcribit dicẽs. dierintꝰ: vel nulle ad illud idonee ſui gramnti ſũt vt mu uißt
ibi. Tan. familiares ſunt vl lerici pꝛo ſua eccleſia teſtimoniũ ſecularium inueniantur perſone:ꝛne mũ ꝛ⁊ cõmodatuʒ. In
dormeſtici gous impare pot ferre poſſunt. S veritas occultetun malus vt bo mutuo certü eſt ꝛreg ſotit
