ſit ſacre rei ſignuʒ.vt

hic ⁊ extra de fi.cũ ſit

romana.ar.xxiuj.q.j.
§.ſeh lund.
¶ Inter uenit᷑te. mi
litiam ſecularẽ bene
põt quis emere.ff.ð
act.emp.creditoꝛ.S.ĩ
ter venditoꝛẽ.⁊.S.ſed
g9 T Percellantur. ſ.
in perpetuũñ.S.e.q iij
ſiquis ⁊.c.ſaluatoꝛ.S
ns eps.
b .HConiuetudinis.
arguo conſuetudinẽ
longã non facere ad
licennavel exſcuatio
nez ſimo nie. exa de
ſi.cũ in eccleſia ar. cõᷣ
tra.in auc.de ſcõ epi.
§H. pꝛo ↄſuetuchnibuſ
col.ix.ix.q.iij. cõque
ſtus.S.?. di. nonuerit
S.e.q j.reperiũiur.S.
diiij. denique. ar.
j.xxxij.q.iuii.obijciũt᷑
ↄtra.ð di.viij. ſi ↄlue
tudinẽc.j.xiij.q.ij.que
ſta ẽ.io.hodie pᷣtexiu
oſueiudimis nhil pe
li poteſt nec ante nec
poß. de bi. iaco be. ber.
i TSiminutiõe. niſi
cuʒ ex ca. detinet fru

cQus epiſcopus.vt er

vt eccleſiaſti. beneſi.
ſine dimi.vi noſtruʒ.
Etita ſi dignitas. ð
ferat᷑ alcm diminu⸗
a.inſoliduʒ poteſt cã

Spiritum ſanctum vendit qui.de⸗

cimãs pio pecunia tribuit.
Ltare * decimas per pecu
mam dare ⁊ ſpiruum lancium
vendere ſimomiacam bereſim eſſe
nullus fidelium ignoꝛat. Item
inno.pa.ij.

Careat honoꝛe male acquiſito qii

eccleſiaſtica beneſicia pꝛo pecunia
innenire tentanerit. O
B Iquis pꝛebẽdas vel pꝛioꝛa⸗

tum ſeu decanatum aui hbono

rem vel ꝓmotion aliquã eccleſia

ſtica ſeu quoduibet ſacramètmm ec
cleſiaſticũ vtputa chuſma vel oleũ

lanctũ ⁊ ↄlecrationes altariũ vel
eccleſiaꝝ iteruemẽte execrabili ar
doꝛe auaritie ꝑ pecũiã acqſiuit: bo
noꝛe male acqñito careat:⁊ emptoꝛ
atqʒ vẽditoꝛ ⁊ interuẽtoꝛ nota inta
mie ꝑcellat᷑:⁊ nec ꝓ paſtu nec ſub
obtentu alicuius cõſuetudinis an
ie vel poſt aliquid exigatur vel ipe
dare pꝛeſumat:quoniꝗ ſimoniacũ
eſt:ſed libere abiqʒ diminutiõe ali
qua collata ſibi dignitate aiqʒ be/
neſicio perfruatur. De.ij. 7. iij. qᷓ
ſtione quid ſacri canones difſimiãt:
auctoꝛialibus hincinde in medinʒ
deductis pateſactũ e,t. inij
Anc ergo ð quartat que
ſtione eſt pertractãdum:
quã querit᷑ an paternuʒz

crimen huic imputetur

quod eo ignoꝛate: conſtat eſſe ad/
miſſum.quod ignoꝛantia hunc ex⸗
cuſet muitoꝝ auctoꝛitatibus ꝓbat.
Ait.n. aug. “
Aienũ crim᷑ neſciciẽ nõ maculat.
Allius crimen macnlat ne⸗
fciẽtey. INem. De eodé,
¶ Vis locus innocentie relinat
ſi alienum crimẽ maculat ne
ſcientem. Item in affricano conci/
lio legiuur.

De miantibus qui ab hereticis ba

prizamur.
ab hereticis baptiʒãtur: neqʒ
ſuo hoc ſecerunt indicio:cum ad ec
clenam dei ſalubu ꝓpoſuo ſuerint
renerſi:ne parentum illos erroꝛ imn
pediat:quo minus pꝛomoneãtur
ad ſacri altaris miniſteniũ. Item
in eodem. ve codem

0— Aid apud donatiſtas pnnliꝰ

baptizati ſunt nondum ſcire
valentes erroꝛis ſni interitũ:ſi poſt
quã ad etatẽ rõis capacẽ perneniũt
agnitaveritate falſitatẽ eoꝝ abhoꝛ
rentes ab eccleſia oꝛdine antiqno
per manns impoſitionem recept

ſunt:tales ad ſuſcipiendum munns

clericatus nõ debet ipedire nomẽ

erroꝛis. Itẽ leo quartus ebꝛunio

QLacnit vt de infantibus qui

petere.ar.extra de inſti.cum veniſſent.

E quarta. Ad intelligentiã hnins qonis nota q; mipler eſt pena
eterna coꝛpoꝛalis.a ſpiritualis. Eter na pena nunqᷓ; ponit᷑ vnus
ꝓꝙ alio. v. ſ. e. c.j.⁊.c.iam naqʒ. Coꝛpoꝛalis pena dupler ẽ. quedã

circa coꝛpus ipiũ ⁊ ula ſepe punuur vnus pꝛo alio.j.e. S. itẽ pecy

adelfrido Tif,

opus,
CLölangnineo Es:inne cle

ricis obſunt miſ conſcij ſuerin.
C Via pꝛeſulaiꝰ noſtri quod be
ne noſtis magiſteriũ nõ ſolum
de ſacerdotũ verũ etiã de ſecnlariũ
vtilitatibus debet eſſe ſoliciium ꝓ

pterea fraternitatẽ veſtraʒ ſcire vo

lumus hũc pꝛeſentẽ pꝛeſbvterũ ad
ſedem apoſtolicã veniſſe: nobiſqʒ
violenuã ⁊ excõicationẽ ſuã per oꝛ
dinem retuliſle:quod eniã ſine iuſto
legis tra mue illi ſna eſſet ablataec
cleſia ſimiliter idicauit: quã aliꝰ da
to munere ſacerdos ʒelo ducius in
nidie viurpare pꝛeſũpſit. Inde pa/
rentes eius magno doloꝛe eõpuiſi
pꝛeibyterũ lllũ qii ſuaʒ tenebat ec
cleſiaʒ:mox ↄpꝛebenderunt:a eins

occuios eruerunt:tamẽ ipſe ſepe di

ctus ſacerdoſ dicit:quod abſqʒ ſua
voluntate ⁊ fine eius confluio hoc
ſit peractũ quod ſi ita eſt vt ipie no
bis ſuo oꝛe teſtatus eſt vobis ma⸗
gnopere pꝛeuidẽdũ ẽ vt ſi c. anoni
ce ipſe eſt excõicatus non ẽ canoni

ca luper eum fiat remiſſio.
25 ge Ket e vent.

Rimen vel pena paterna nul
lam macnlã filio infugere po
teſt.nam vnuiquiſqʒ ex ſno admil⸗
ſo ſoꝛti ſubijcit᷑:nec alieni cruminis
ſucceſſoꝛ cõſtituit. JIdqʒ etiam dini
fratres bierpoiifants reſpũderũt.
Item ex con. tole.ii.
er Fserlrum ſtltjs. obeſſe non

debet.

T Adei baptiʒati ſi poſtea pꝛena
ricates in chꝛiſtuʒ qualibet pey
na damna i extiterint: a rebus eoꝝ
ſideles filios excludi non opoꝛte/
bit:qꝛ ſcripiũ eſt:filins nõ poꝛtabit
iniquit atẽ patris: ⁊ pater nõ poꝛta
bit iniqnitatẽ ſilij. Nem aug. ad
bonifacium,. L
Non iputqtur peccata parenium
his ꝗ ab his ꝓlanalit diuiſ ꝓpanf/
Eim nazen homo in ſeipſo
abeo qui genuit enm alter eſt
effectus peccato alteriꝰ ſine ſua cõ
ſenſone non teneiur obnoxius.
Traxit ergo reatũ quia vnus erat
cnʒ illo ⁊ in illo a qno traxit quãdo
quod contraxit admiſſum eſt*non
anteʒtrahit alter ab altero quãdo
ina vnoquoqʒ pꝛopna vita vinen
te iam eſt vt vere dicaiur anima
que peccanerit.ipſa moꝛiet᷑: vt aũt
regenerari poſiu per officiũ volun
tauis anene cum offertur conſecra⸗
dus facitvnns hoc ſpiritus ex quo

regeneratur oblatns. Minc eua gre

g0 in.ii.xxvj. moꝛalium.
Et qni imiuatur t inpietas aitering
nocet.

caſo.quedã circa ſtatũ rei.vt᷑
eſt ſerniiꝰvel infamia. illa
etiã punit᷑ filius ꝓ patre.vt
vj. q.j. verũ.xv.q.vlt.cum
multe.Spiritualiſquadru
plex eſt. nã quedà eſt excòᷣi⸗
cationis.æ illa nunqᷓ; punit᷑
vnus ꝓ alio vt.xxiiij.q.iij.ſi
habes.aliud interdictũ.⁊ il
la punt᷑ vnus ꝓ alio vt ex
de ſpõ.non eſt vobis. alia ẽ
remotio ab oblatione ⁊ illa
ſimiliter punitur vnus pꝛo
alio.x vij.q.iiij. miroꝛ. alia eſt
oꝛdinis ⁊ illa ſimiluer puni
tur vnus ꝓ alio.nas ꝓpter
deliciũ vxoꝛis vir remouet᷑
a ꝓmotione.yt.xxxuij.di.ſi
cuius.item ſi pater neſciẽte
ſilio emerit ei ecdeſiã.ille ꝓ
peccato nõ remonetur a ꝓ
motione.ſed tamẽ perdu ec
Kcleſiam. vr. . q. v. c. . l0.
1 Vllius.ſ.alteriꝰ. naʒ
ſuuʒ quãdoqʒ cõma
culat.vi de pe.drij. ſcienduʒ
xxxij.q.vij.quẽadmodum.⁊
⁊Z ita nõ ↄpꝛehẽditur ꝑſona
d qua ſit ſermo.
m Maculat. . xv. q.j. mu
lier. ⁊.q.vlt.cũ multe.j.x vij
ꝗ.iij miroꝛ.xxxiiij.di.ſi cu⸗
ius.⁊. vj.q.j.S. verum.xxiiij
i.j.nõ turbatur. i0.
n Cacuit.i.pꝛiomoueã
tur. S. e. q.j. ventũ eſt
ctra.j.e.q.vij.qui in quoli
bet contra ſolu.ſed illud ex
nimio rigoꝛe boc ex diſpen
ſatione.vel ibi de his ꝗ poſt
modũ ĩ adulta etate hereſi
conſentiunt.vel qui aduiti
ab hereticis bapniãtur.hic
de iſtis qui non aquieccunt
vel qui pueri baptiʒant᷑ ab
o & Biapud parnuli. i.
doli capaces. de coͤ.
iij. paruuli.
P Odine.. m antiquaʒ
regulãa eccleſie.
q Via pꝛeſulatꝰ. abla⸗
aiaia ꝛideo erat ei reſti
tuenda lʒ expꝛeſſe non di
catur ſuffici enĩ cõqueri de
ſpoliatione.licet expꝛeſſe nõᷣ
petat᷑ reſtitutio vuj.q.j.no⸗
tum. exira de cà. poſ.cuʒ ec⸗
cleſia.hic tñ non rñdet ad hᷣ.
rñdendo eñ in nocẽtẽ ergo
⁊ reſtituẽdũ.ar. C.de diuer.
reſcrip.l.j.extra de coiug. le

Wa
T Golũtate ar. ꝙ nudam
volũtatẽ teneat᷑ ꝗs purgare
ſi ſuſpecuſ hẽ. æ alibi nuda
voluntas legit᷑ grauuer ple
ctenda.vt.ſ.de pe. di.j.fiqs
cũ.⁊.c.ſigs pulſatus.⁊.xxxij
q.v.quividerit.ar.contra de
pe.di.j.cogitationes. Dicas
igitur ⁊ ꝓ.i vel dic de volũ
tate ĩ aciũ ꝓducta. alias nõ
tenet purgare eà ar.xxijq.
vlt. c.vi.ſi en er de homi.pe
trus ex de eſti. oſtitatis.
8 Canonica. ar. ꝙ ſi coͤ⸗

Lau.

ſanguinei alicui clerici abſqʒ e ↄſenſu epm ſuñ o flederẽt ꝓpter hoc epiſco
pus nõ põt pᷣuare clericũ beneſicio.ar. xxiiij.q.ij.cj.ipſe iñ epiſcopꝰ nõ dʒ cõ
qri de cſanguineis ſi credit ꝙ ita acerbe eũ puniat. Sʒ nũqd tenet eiremit
tere actionẽ miurie cũ ſciat ꝙ ſi nõ remiſerit iterſicẽt eũ fratres ſui non dũ iñ
ipſe eisinihil dicat ſed racoꝛẽ tenetur dimittere.xc.di.ſiquis ↄtriſtatus.

a WRemiſſio. nullã. n. pe⸗

na; patietur iniuſte excõica
tus vt.xj.q.iij.non dʒ. abſit
Eeniʒ vt iniuſte ⁊c C. de pe.

ſanctimus.

ſo nõ.n. dʒ aliꝗs. alie
no pꝛegrauari. C. de inof.
teſ.ſiquis ĩ ſuo.S.leg. ⁊ hoc
eſt veꝝ i penis.ſecus in vſu
capionibns.qꝛ viciũ tranſit
ad heredeʒ.ff. de acqui.poſ.
pomp.itẽ.quod hic dĩ regu
lare eſt. vt. lvj. d. vndecunq;
⁊.c.naſci.⁊ c.ſat ſ.in caſu.tñ
qaſñiqʒ aliter inuenit᷑ de tpali
pena.vr. vj. q.j. S. ve . ⁊.c. x
merito.x v.q.vlt.cũ multe.⁊
riiij.q.iij. S. hiſ ita. S. q.j. fert
viij. q.j. udact᷑.⁊ di.xlvlij.S
ecce cũ multis alijs caplis.
c QEgei.ſidelel.ſed nihil
ſpsůle oſtituitur hic cir
ca indeos.idẽ.n.ſit ĩ filijs ali
oꝛũ dãnatoꝛũ.C. de bo. dã.
auẽ.bona.niſi ĩ danatis cri

ryñ. pꝛetera fi cõöuertantur

Rilij.ad eccleſiã non poſſunt
eos parẽtes exheredare. er
de iudeis.iudei. ꝗd iuris ſit
de ſilijs hereticoꝝ dixi.xxiij

gq. vij. in pꝛinci.i00.
d Am itaqʒ. genuit alter

mſe de natinitate l vte
ro ſiue de natitate ex vtero.
e¶ LE.onſenſiõe.led nec tũc
dicif teneri peecato alterius
ſed ſuo.ſ.cũ cõſenſit ad pec
catũ alter.S.di.lvj.vñcũq⸗
j. xv.q.viij.c.iij.ↄtra.j.xxiiij
g.iiij. ita. 2.c. ſiqſ acatholicis.
¶ KReatũ.i.cãm reatus.ſ.
norſgencle peteatiſ e hoc.c.
colligit᷑ ꝙ aliud eſt ĩ via ali
ud in inuio. naʒ nõ põt ꝗs

peccare per aliũ.l icet poſſit

ſaluari per aliũ.vt de pe.di.
j. tres.⁊ de cõ.ᷣdi.iiij.queris
2 bonũ ſimile eſt in lege.nâ
dicit lex ꝙ fiquis hʒ filium
2 poſtea. creat᷑ decurio. iſte
nõ dicet᷑ filius decuriòis ſʒ
illi tantũ ꝗ poſtea geniti ſũt
C.de decur.l. vlt. fl. . l. ij. S. =
Ms.
O VUnns. parms. n. pars
Cerms vj de H
de vẽtre iſpi. l. j. S. j.
bN Admifſſnʒ.i.receptum.
i ¶Elia.ficut dñs p eʒechi
elẽ ait vt. j. xxiſij.q.iij.ſ bẽs.
k ¶. Cõſecràdus.ibaptizã⸗

Rimẽ.ex ſuo admiſp-

B Omini gq ſimilis mi ẽ noce⸗

bit ipietas ma.⁊ filiũ hominil

adiunabit iuſtitia tua humana ĩpie
tas ei quẽ nocet que perueriẽdo

coĩquinat:⁊ rurſus eũ adinuat nr̃a

iuſtitia quẽ a pꝛauis actionibꝰ imu
tat.nocere eni vel adiuuare nelciũt
ea q̃ vel a bono conũperevel a ma
lo ꝑmntare nõ pnñt. Ecõtra dñs ad
moyſẽ ego ſũ deꝰʒelotes:ꝗ viſito
peccata patrũ i filios vſqʒ i tertia
2 quartã generationẽ:Iʒ nõ ĩ equali
tate iuaicij ſj magnitndie ciemẽtie
Augu.aſſerit hoc dictũ ita dicens.
In tertia ⁊ q̃rta gñatione peccatinʒ
paiꝝ ſe dñs ↄmiatur i lege filijſred
dit᷑ nõ inequalitate iudicij: vt alij
peccẽt ⁊ alij puniatur.ſʒ magnitu⸗
dine clemẽtie.d ũñ ſemꝑ expectat ad
penitẽtiã:⁊ qð i pᷣma geneꝛatiõe de
linat᷑ nõ pᷣus coꝛripit ⁊ emẽdat:niſi

7 tertia ⁊ qrta gnatio euenerit? Cñũ

ergo de baptiʒatis ab hereticis in
nocẽ ius ſcribat:lex ẽ eccleſie ð his
gꝗ ab bereticis baptiʒati ſũt ꝑ manꝰ
ipoſitionẽ laica tantũ cõmunionẽ
pꝛebere nec ex his aliquẽ in clerica

tus honoꝛe vel exiguo ſubrogare:

patet qð infantes ꝗ ab hereticis ba
ptiʒati ſunt ſola excnſat ignoꝛatia
vt iuxta illud arricani cõcilij ad ſu/
ſcipiendũ clericatꝰ officiũ non eos

impediat nomẽ erroꝛis. .
Item ſicut aug.ſcribit ad anxiliũ
epiſcopum. Seeodem.

D SOn ipui ant filiis peccata pa

rentũ.q̃ poſt eoꝝ natiuitateʒ a
parẽtibꝰ omittũtur nec ꝓ peccatis

parentuʒ ſpirituali. pena filij ſunt

plectendi.officio aũt vel beneſicio
eccleſie pꝛinari ſpiritualis pena eſt
non igitur hanc ex peccato patris

pꝛomeret᷑ ſilius. Iteʒz ſi excnſatur⸗

Qui ignoꝛanter a ſimoniaco oꝛdi⸗
natur vt ſupꝛa in.c. vꝛbani legitur

ziſte excnſandus eſt qui per igno

rantiam fimoniace oꝛdinatur.
Segd obiciurilltic geg.
Be ecclenia que paclione conſe
crarr.
Ccleſia que pactiõe* cõſecra
ta fuerit:potius execrata quã
ↄſecrata dici dʒ. Itẽ peccato ci/⸗

dqus, io.
KS Hmini.verba iob ſũtvſqʒ ibi bũana.ibivꝰba greg.verba iob exponẽi.

HMocet.remplo.

n¶Ea q ficut ſunt illi⁊ ꝗbexẽpla ñ ſumimꝰ. vt vetuſtas copis egritudo.
o ¶Ecõtra.viſto.i.poſtea viſitãdo ad penitẽtiã expecto viqʒ ad ſeniũ.i.qno⸗
uſq; videat᷑ fertia ⁊ quarta gnũto.qð eſt dicere vſqʒ ad finẽ.ſic augu.exponit

vnde ⁊ fic licet mihi exponere.

p ¶ In ſilios.iſnd poteſt intelligi ad litter 2 hoc ioõ dicit. aꝛ hoĩes nõ coͤſue⸗

uerunt vitra viuere vel poteſt inteluigi myſtice,nã pᷣma gnatio dĩ pᷣmi moiuſ

.

⁊ iſti nõ puniñtur.de ꝗbus dictũ eſt.beatus qꝗ allidet puulos ſuos ad petra.
Secunda generaro dẽ cogitatio qͥ nõ punit᷑ de.pe.di.j.cog tationis.Teriia
Dicit ↄſenſus ⁊ iſie vun t᷑.nam facſentẽ ⁊ ↄſennẽtẽ pari pena ↄſtrin git.ij.q.
norũ. Quarta eſ opus ⁊ iſta ſimiliter punit᷑ in filios eũ fint imitatoꝛes pim
ſcelcris alias.n. ů..q.j.cito turpem. Aliter numerant iſe quatuoꝛ generati i Acd examinandam.ideſtvt examinentur cupidi a nõ cupidis. Alia

q
FV ¶ Inequalitate.vt alij peccẽt. ⁊ alij

nes. de. pe. di. j. ſuper tribus.

tentiam de peccatis luis.

puniant᷑ pꝛout ſegt.ꝛ vna dictis

Redaditurũvſq; in tẽpus ſilior 2 vlira eos expectaturü ad peni-

ineditate ⁊ bec verba nõ iequalis ſunt verba ang. ? auctoꝛitas iſta

uiũ theſauri bierico anathematiʒa
ti legunt᷑ vñ achoꝛg regulꝗ aureaʒ
2 qdã lia pꝛ eciola furatꝰ eſt de ana

themate icit᷑ tulliſſe. Iẽ peccato

amalecbuarnz animalia eox iuſſa
ſunt iterſici:quibꝰ qꝛ ſaul peꝑcit an
dinit a famuele: neſcis qꝛ peccatuʒ
ariolãdi ẽ repugnare ⁊ quaſ ſcelus
idolatrie nolle acqeſcere. Item

peccato egyptioꝝ poſſeſſões eoꝝ

graãdin tradue iumẽta ⁊ pꝛimoge⸗
nita eoꝝ moꝝe ↄſumpta ſunt. Itez
peccato iira helitarum archa doñi
philiſteis tradita ẽ. Si ergo q̃ ſeniu
carent:vt eccleſia altare archa dñi

lapides bhierico vel execratur vel

peccatoꝛibꝰtradunt᷑vel anatbema
tiʒãtur vel grauedine deuaſtatur. ſi
ea q̊ vim itelligẽdi nõ hñt vt anima
lia egvptioꝝ ⁊ amalecbitarũ pec⸗
catis hominũ ꝑdũtnur moꝛte.pʒ qð
nulſum excuſat ignoꝛãtia criminis
maxime cũ ex eovtilitas deſeratur
ignoꝛãti veluti ſi quiſpiã de latroci
nio ⁊ rapina filio ſuo ignoꝛati diui⸗
tias ↄgreget:non excuſat filiũ igno

rãtia:quin poſt moꝛtẽ patris cogat

reddere male ↄqueſita? INem pec
cato achoꝛ plebs iſrabelitica in
manibꝰhoſtiũ tradita eſt. Nẽ pec⸗
cato ſilioꝝ hely populus in mann
philiſtinoꝝ coꝛuit. Deccato quo⸗
qʒ plebis electi eoꝝ iepe ſunt ipedi
ti:ꝛ⁊ tandẽ cũ eis ꝓphete ducti ſunt

in captiuitatẽ. His ita reſpõdetur
iſenſibiliter ⁊ irratiõabiliter pecca
to hominũ vel execrant᷑ vel anathe

matiʒzatur vel moꝛte ꝑduntur non
participatiõe peccati ſʒ cauſa ſacra
menti.vel deteſtatiõe peccati. vel
flagello delinquẽtium cauiſa ſacra
meti vt theſauri hierico animalia
amalechitarum.hierico enim Inna

iterpꝛetat.⁊ ſigniſicat mũdũ iſtum

amalechite iĩterpꝛetãtur lingẽtes ſã
gnineũ.⁊ ſignificãt cupidos auaroſ
7 demones.iſrabelite iterpꝛetãt᷑ vi
ri vidẽtes deũ:⁊ ſignificãt mnltirn⸗

dinẽ ſanctoꝝ.lapides ergo a theſan

ri hierico anathematizaãt᷑. animalia
a malechitaꝝ interſici inbentur ad
examinandũ cupiditatẽ iſraheliti
ce plebis ⁊ vt ſigniſicaretur quod

achoꝛ. ſcdᷣo per hiſtoꝛiã de amalechitis tertio pꝑ plagas egiptioꝝ. quar

facit 3 pꝓpoſuũ G.
expoſitio vero cotra
2

uenetit.i. niſi cã

vitam finierint.io.

cis odinatos. ⁊ a fili
vẽ excuſãdus cui pꝛ

t KℳKu ergo. bic oſtẽ⸗
dit ꝙ ignoꝛãtia excua
lat ifantes ab hereti⸗

—

ignoꝛãti eccleſi ade

ptus eſt.

ſemp de pe. di.ij. ſciẽ

dũ.j.c.pꝛo.S.notadũ.
x n imputan⸗
tur filijs. 5. e q

ima placuit.
y PDena.ſLercdica
tionis.ſ xxij.q.ilij.ſi

hẽs. ſed alia bene eẽ

de ſi. pꝛel. c. . . e.q. v. c.
j. ⁊ ſophiſtice pcedit ð
vna ad aliã. ar. cotra
l.vj.Di.eſ.
3 W. Yẽ ſi exculatur.
vt.ð.c.q.j.flquis a ſi⸗
niacis.

a ¶Excuſandus. ex

cuſant᷑ a reatu crimi
nis. ſz no gn pꝛ nent
beneficio. ſ. e. q. v. c.
⁊.j.pteſentium.

ij. eleutherius. cõͤtra

ſo.aliud eſt nõ pꝛius

oſecrare niſi aliquid

er pacto det vel pꝛio⸗

mitrat᷑ qðᷣ hic penitꝰ

repꝛobatur. aliud efſft

poſt dedicationẽ pa⸗

ciſci de ànuo reddiimn

ex ablatõibus ecde⸗

ſie.ſuggerente epo ⁊
epecdleſie pꝛeſbyteris

pꝛo futuro.quod ibi

fieri permitit hugo
ↄra.vij q.j.. epũs d.e.
q.j.nõ nocet.ſed die
ip hic nõ fuit conſe⸗

crata ĩ foꝛma ecdeſie

⁊ ideo debet ↄſecrari
de con. di j eccleſias
vel dic ir ddium con
ſecrantis hoc dici. ſi⸗
mile xxiiij.q.j. puden
da ⁊ ideo.ita interpꝛe
tatur. G. ſ. F. bis ita.
ver.in deteſtatioe. q.
reuera eſt ↄſecrata.

WNez peccato hic

pꝛobat ꝙ vnus pnni

tur pꝛo alio tpalitter

pᷣmo per biſtonã de

to per arce captionẽ.qnto ꝑ ꝓphetas ꝓpter peccata plebis captos.

d CLonqueſita. idem eſt in vſura extra de vſu. cum mu. ⁊ eſt ratio qꝛ

in vicium ſnccedunt parentum. fr de diuer. ⁊ temp.pſ. enm beres naʒ

turpia lucra ſunt ab heredibus ertoꝛquenda. ff. de calũ.ꝑl. in bercdem.
ar. contra. C. ne er.deli. doſũ.l.vnica.ð fed de canonica eqnitate ſemper

tenetur eniam ſi nihil ad eum peruenit ex maleſiio.vt dirxi. xvj.q.vi.

ſi epiſcopum

e ¶ Achoꝛ. nonne iã dixit de peccato achoꝛ fic.
anu. ideo repetit vt addat de populo de quo nibil dixerat.
5G Hj's ſta reſpondetur.ſacriideſt figure.
¶NDel flagello.aiſt enumerat hic iſtos modos.⁊ alii eredt in littera.

ed nõdw lebe.

inguo
feuerrn
denro⸗
monis

ele.
CPe

(oinb.
umo,
IPr
Aüreſpo

C

ſtoaim
ſoutinen
CO
Comatee
mano
dis bene
onfuit⸗
tptſf
Ainſhin
CEu
Plletic
nn
ſſcee
de
ſtie
g
ti
Mein 4
oreg
ſbeſe
Poache
Ugene.
oe ſe
dan
ſanen
kin
ſneden
nndn
enn⸗

uun
ſnſig
ſniinti
liin⸗
W
hnniien
lrn
t

geii
dekiſſ
hogmi
Ufngin
W
Hart
uln
kintri
W
bſiapru
lilincn
4
iftantn
Giterd
.
talnluee

reinn

nigtgt
oſegr
ſhtue
Oſiet
Neſtni
ſenasce
cknſen

enſtdel

Che
Nn iltt
laticen
inortin
hiuetc

Peneteqe t.

ehrffmn
ooalt
nuine
Rit
eenANR
nincot

mneſte

e n
iſedtt⸗
Muna
oetdif
ſcſ

6

ce
eli

littera eſt ad erterminandam.
a ¶Animalia. hic de flagello delinquentium.

f.
qutas.j.de con.di.j.in ſancta

b ¶ Eoꝛum.ſi.x vj.q.j.reuertimii.
c In dereſtatione. bec eſt deteſtatio criminis.
d ¶ Eccleſias decõ. di.j.arrianoꝛiũ. 2.ceccleſias.iſta duo.c.male inducit

granus. qꝛ: arrianoꝛũ

ecdeſie nõ conſecrant᷑

a catholicis ĩ deteſtan
onem criminis.ſed qꝛ

non fuerũt conſecrate
in foꝛma eccleſie.ergo
melius potuiſſet indu
cere. S. eo.q.ecclena q
pactione.

e ¶ BSunctiſicationeʒ.

ʒ.e.q.j.c.qui ſtudet.
f ¶ Carebãt.i.ex foꝛ

mam cõſecrabãt. als

falſum eſſet.
g . Nem populus.

bic addit quartum.
b Pio meritis J.
vj.q...ex merito. .ij.

q. vij. c. j.

i & Portantes ideſt

tolera ntes.

k CInlata. boc ſol⸗

uit ſtatim.

I¶ In diminutione
ar. ꝙ iĩ eo punitur gs

in quo deligt. . xvij
q.iiij.frater.j.xvj.q.j.

reuertimini.j.xij.q.ij.

de viro.⁊.c.qui.⁊ hu⸗

manis.S. di.lxxx j.va

let.

m Paruulos. bi⸗

ſtoꝛiam habes. xlij. di.

Lemma.
nUWMariter. habetur

alia reſponſio.

0 Flagellari. lz eti
in eis crimen paternũ

non timeretur.

p C Chanaã ſilius. 2

ideo maledixit chana
am ⁊ nõ cham. quia

dñs benedixit ei 2 iõ

non fuitauſus ei ma

lcdicere.vel rõ in lege

eſt. vt.ff. quod metus
ca.inſti.quidem.
q CEtiã reliquie eo⸗

rũ.ideſt iſti addicti ſũt

pene pꝛopter moꝛem
chꝛiui.
di. iij. Seecce.
„Polteri eiꝰ euan
eliſta eni; tranſitum
cit a ioꝛã vſqʒ ad oʒi
am. qui fuit quartus
poſt eũ.qꝛ dictũ erat ꝑ
beliaʒ pꝛopheta in do
mo regni tui quẽquã

„

nõ eſſe ſeſſurum ð do

mo achab.niſi ĩ quar
ta generatione tñ illi
tres qui omiſſi fuerũt
bene ſederet ĩ thꝛono
ſed dicuntur nõ ſediſ
ſe ex merito vite.
1¶Eſau. qui alio no
mine dicitur hedom.

idem dicuntur hydu

mei quaſi pedomei.
n ¶Exemplis. l. po⸗
ſtremis. de chã, giezi.
achab. eſau.io.
Vrbatur. .xx
ij. q. j. nõ tur/

F
hatur. ]. vij. q.j,aduet

muri vicioꝛum ⁊ huius mundithe
ſauri qui per lapides ⁊ theſauros

hierico deſignantur: irrationabi:

les quoqʒ vicioꝛum motus qui ꝑ
animalia amalechitarum intelli?
guntur:non debent tranſire in ſoꝛ/
tem ſanctoꝛuʒ. animalia vero egy
ptioꝛum ⁊ poſſeſſiones eoꝛum et
pꝛimogenita grandine ⁊ moꝝe cõ
ſumpta ſunt vt in illis punirentur
quoꝛum felicitate letabantur:⁊ vt
daretur intelligi quod mundus pe
ribit et concupiſcentia eins.ſed et
terra iſrahelitarum in ſalſuginem
verſa eſt.⁊ ſegetibus eoꝛuʒ imbꝛes
aduerſi ſunt.animalia eoꝛum ſteri
litate ⁊ moꝛbo confecta ſunt:vt au
ctoꝛem ſuum quem per beneſicia
cognoſcere noluerunt: ſaltem in/
ter ſupplicia ſentirent.in deteſtatio
ne vero peccati pecunia ſimonis
damnata eſt.cui dictum eſt.pecu⸗
nia tua tecum ſit in perdinonem.
quia exiſtimaſti donum dei pecu⸗
nia poſſideri. In deteſtationem
quoqʒ eiuſdem criminis altare et
eccleſia que per ſimoniam conſe⸗

crantur non tam conſecrariquam

execrari dicuntur quia qui interuẽ
tu pecunie oleum conſecrationis
fundit:non conſecrare ſed execra/
re credendus eſt. Ninc eſt quod
beatus gregorius:eccleſias ab ar
rianis conſecratas iterum conſe/

crare pꝛecepit:quia ſanctiſicatio⸗/
nemæęconſecrationis que non niſi
in ſide trinitatis perſicitur pꝛeſtare
non poterant qui ſide carebant*.

archa vero ⁊ pꝛophete peccato ſu
oꝛum ciuium hoſtibus traditi ſunt
electi quoqʒ qui murmure eorum
impeditiſunt.non in penam crimi
nis ſed in experimentum ⁊ exem:
plum patientie hec paſſi ſunt:Iteʒ

popnlus qui peccato achoꝛ ⁊ fili -/

oꝛum hely in manbus hoſtinʒz tra
ditus eſt.ſigniſicat ſubditos coꝛpo

raliter flagellari. vt inter ipſa fla-

gella peccata pꝛelatoꝛum ferian⸗
tur:ſicut achoꝛ ſorte depꝛehenſus
lapidibus obꝛutus eſt:ſicut ⁊ naui
cula ione periclitatur vt fugitiuns
ſoꝛte depꝛehẽſus fluctibus immer
retur:aliquando pꝛo meritis pᷣ

latoꝛum depꝛauatur 1 danatur vi

ta ſubditoꝛũ:vt pꝛelatis ſuis ſubdi

t fauentes ad malũ cum eis ſunni

coꝛruant:ſicut filij ſrahel din poꝛ/
tantes peccata ſacerdotnʒz tandeʒ

cũ eis ceciderunt in mambus ho⸗/
ſtium. Item dauid populũ nume⸗

ranuit quo peccato gladiꝰ domini
deſeuit in populũ.ſed in lataA gẽte
loꝛia regis eſt. in diminutione ple
is contritio pꝛincipis.qui ergo ð

—

xc vij.

¶Motandũ.ignoꝛantia. Eſt ignoꝛantia facti ⁊ ignoꝛantia iuris. Ignoꝛtis
facti ſemper exculat.ſRue ignoꝛei de alio facto ſiue de pꝛopꝛio dũ tũ pꝛobabi⸗
lis ſit. Ignoꝛantia ꝓpꝛij facti excuſat.vt.xxxiiij.q.ij.ĩ lectũ.⁊.j.q.j ſiquia ſimo
niacis magis tñ excuſat erroꝛ in alieno facio ꝙꝙ in pꝛopꝛio.qꝛ ꝓbabilis c igno

numeroſitate ſue gentis ſuperbinit
iure in eius diminutione punitꝰ eſt
Icem parnulos*ſodomitarum

non excnuſauit ignoꝛantia:quin pꝛo
paterno ſcelere celeſti igne conſu:
merentur: ſed igne boc pena illis
diminuta eſt:quibus ſucceſſio pa:
terni ſceleris eſt adempta.pariterꝰ
etiam demonſtratum eſt peccatis

parentum paruulos aliquãdo coꝛ
poꝛaliter flagellar*. Ilud idem

etiam intelligendum eſt de paruu:
lis qui peccato dathan ⁊ abiron vi
ni deſcenderunt ad inferos. NRem

cham peccante chanaaʒ filins eiꝰ

maledicitur. Gieʒi delinquente le/
pꝛa tranſmttitur ad poſteros. Ju/
deis clamantibns ſanguis eius ſu⸗
per nos⁊ ſuper filios noſtros.etiaã
relique eoꝛnm pene monis chri /

ſti addicte ſunt: Achab quoqʒ pec

cante poſteri eius regni ſoliuʒ ami
ſerũt:⁊ qui de eiuns ſemine in regno

inde natiſunt viqʒ ad purgatam la

bem idolatrie illius familie a gene
alogia domini ſunt excluſi.Odiuzʒ
quoqʒ eſau vt malachias teſtatur

tranſinit ad hydumeos. Quibus

omnibus colligitur qnod ignoꝛan
tia peccati non excnſat aliquem.
Sed bis exemplis non pꝛoba/

tur ceneri peccato alioꝛum.niſi imi

tatoꝛes nequitie eoꝛum.quicunqʒ

enim de ſemine eſau ⁊ ceteronm
ad deum conuerſi paternam ma/
liciam deteſtati ſunt:non odinm ſiſſ3

dei clemẽtiam expertiſunt: Iteʒ
ambꝛoſius ait.

Arbatur nanicula petriĩ qua

Kerat indas:quia qui ſuis meri
tis erat firmus: turbatus eſt alie/
nis. Ignoꝛabat autem petrus pec

catum inde nõ ergo ignoꝛantia. ex
cuſauit illũ.ſed turbatio.boc non
eſt peccati coinquinatio: ſed coꝛ

poꝛalis perſecutio intelligitur: qꝛ
meritis maloꝛumno nnunquam

adeo pꝛemnntur boni.vt eoꝛũ tur
betur inſirnutas.non itaqʒ his au/

ctoꝛitatibus ſimoniaci pꝛobantur
pꝛo quibus ignoꝛantibus pecnnia
data eſt. non ergo poteſt pꝛobari
iſte reus criminis:cuius non habu
it conſcientiam,. Notandum
quoqʒ eſt:quod non omnis igno/⸗

rantia aliquem excuſat. Eſt enim
ignoꝛantia alia facti alia iuris. Fa⸗

cti alia eſt eius facti quod opoꝛtuit

eum ſcire:alia quod non opoꝛtuit
eum ſcire.Quod non opoꝛuit enʒ
ſcire:ſicut apoſtolus ait.ſiquis in/

ſiaelium vocanerit vos ad cenaʒ
quicquid vobis apoſituz fueritco

medlite nibil interrogantes. ſiqnis
vobis dixerit boc idolis mmola:

rantia in alieno facto.vt. ff.

pꝛo ſuo.l.vlt ſed non ẽ veri

ſimile ꝙ quis dubitet fiue
erret de pꝛopꝛio facto vel ðᷣ

pꝛopꝛia re.vt. C.de reſcin.

vẽ.ꝗſꝗs.Licet aũt fit igno⸗
rantia de alieno facto dum
tñ nõ ſit pꝛobabilis nõ excu
lat. vt.xij.q.ij.q ⁊ humanis
xvi.di.qnod dicitis.ad hoc
aũt vt quis pꝛobabiliter di
catur errare non requiritur
ꝙ ſitnimis ſcrupuloſus et
diligens ⁊ curioſus in iĩiqui
rẽdo.nec ꝙ ſit nimis negli⸗

gens ⁊ diſſolutus in iquirẽ

o.vt. ff. de iur. ⁊ fac.igno .
nec ſupina.gnoꝛatia iurii
alia eſt iuris naturalis alia
iuris canonici ſiue ciuilis.
gnoꝛantia iuris natura⸗
lis neminẽ excuſat.qꝛ ibi ni
hil inter eſt in vicio decipere

vel decipi. vt. xvj. q.j. A cu⸗

pis.⁊.C.de in ius vo.l.ij. er

de hac ignoꝛantia dĩ igno⸗

ranſignoꝛabitur.xxx vij.di.

5. vlt. xxxviij. di. qea. Igno.

rantia iuris camnonici ſiue ci
uilis neminẽ.excuſat.vt.xx

xviij.diſt.ſi in laicis.⁊.c.que

ipſis.⁊ hoc intellige cũ ius

tale eſt quod aliquis de faci
li. per ſeipᷣm ſcire potuit. v
etiam per alios dũ tũ habu

erit copiaʒ iuriſperitoꝛũ.vt.
ſſ.de iuris.⁊ fac igno. regu
la ⁊.ff. de bo. poſ. in bonoꝛ

vbi euiʒ de bona fide agł.·
nõ eſt de iuris apicibus dii
putandum vt.ff.mã.fi fide
iuſſoꝛ.S.quedam ⁊ bec ve-

ra ſunt niſi ſint milites ru⸗
ſtici mioꝛes ⁊ mulieres.iſtol

enim excuſat iuris ignoꝛian
tia. Item iuris ignoꝛãtia ſi
eſt de damno vitando excu
lat.ſi eſt de lucro captãdo ñ

vt.ff. eo.iuris. Si queraſ er

go que ſit diſferentia inter

hal.iiij.perſonas ⁊ inter ałs
qtuʒ ad ignoꝛantiam iuris

cũ nulli noceat in dãno vi⸗
tando. vt dicta. l. iuris. die
ꝙlʒ omnibus alijs noceat

in lucro.nõ tñ iſtis. aliter ñ
eẽt aliquod ſpãle ĩ iſiis. Sj

tñ no.driam inter iſtas.iiiſ.
qꝛ non concedo ꝙ mulieri⸗

bus ⁊ruſticis noceat in lu⸗

cro niſi vbi erpꝛeſſe inueni
ꝙ nota.nàã nocet quadoqʒ
vt. C. eo. ſi emancipata.? ali
as vbi expꝛeſſe inuenit᷑. ſed
vbi non inuenitur expꝛeſſũ

nõ ſubucnitur eis. Subue

nitur eniʒ eis in velleiano
in alijs caſibus nõtis. C.
l.vlt.ſed militibus ⁊ mino⸗
ribus vbiqʒ ſubuenitur ni
ſi vbi expꝛeſſum inuenitur
wnon fſit ſubueniẽdu. Itẽ
ignoꝛantia iuris ciuilis ſue
canonici nocet omnibus iin
damno vitando vt in tẽepo

ralibus pꝛeſcriptõnibꝰquia

pꝛeſcriptio introductac ad

n

zigoren iuris conſernanduũ.idẽ eſt in cõſtitutione ſiquis in tãta.C.vñ vi.h.

Direrit.ar.ꝙ ad dictũ vnius ſtatim aliquis teneat᷑ꝛ poſſit creder᷑.v:.xxij

,7„7„

g.iiij. innocens. de hoc nota. xxiij.q.iiij.q;ᷓ magnũ.⁊.xj.q.uj.nõ ſolũ.in pꝛin.

a ¶ Comegere. expſſa ergo nocent nõ tacite.ar. ff.de condi.? demò. nonũqᷓ

Canſ.

n· Doc vero huius queſtionis duo ſüt articuli. Pꝛimus an
liccat iſti eſił in eccleſia quam paterna pecunia eſt aſſeeutꝰ
Secũdus eſt ſi pat᷑ ei nõ emit ecdeſiã.ſʒ oꝛdinẽ an liceat ein
((ſo oꝛdine fugi. Oe pᷣma queſtione dicas ꝙ poſtqᷓᷓ eccleſia;
dimiſit ex gra poteſt ibidem manere.vt.j.c.j.⁊.eẽ deiſi.de regnlaribus.

⁊ de euic.ſi ſerui venditoꝛ diuerſa c eniʒ cã voluntatis expꝛeſſe ⁊ eiꝰ que ineſt.

ff. de ver. ob. eũ ꝗ certarũ.

bMpoꝛtuit. hec no excu⸗
lIat cũ ſit iuris naturalis.xx
rxviij. di. uis.
. Judeox. hec ignoꝛan⸗
tiga iuris etiaʒ dici pot. eo

ignoꝛabant ꝓphetas. qnia
ſi eos intelligerẽt nõ igno⸗
rarẽt facta eoil.

dC. Bãnabilis. velut de pa

tronis abſqʒ venia impetra
ta in ius nõ vocãdis abeo⸗
rũ libertis.nec eniʒ in ea re

pcẽduʒ eſt ruſticitati.cũ na⸗

turali réne huiuſmodi pſo
nis honoꝛ debeatur. vt. C.
de in ius vo. l. ſiſj.
e ¶ Alijs.nõ lucro captan
do.qꝛ in damno vitãdo om

iuris ignoꝛantia.

1 ¶ NqUegociuz i. ſi erat ĩ c

tractu. nãa aliter eſt in maleſi

cio in quo nec etiã minoꝛex

cuſatur. C. ſi aduer, delic. l.
j. 7. ij.

g CFilioſa. maioꝛi nã tunc

põt repetere.ff.de mino.ve
rũ in i. Si aũt filiuſfa.mi⸗
noꝛ eẽt.nõ repeteret ſi com⸗
ſupta eẽt vel deperdita.ff. e.
ti.ſi minoꝛ.
h¶ Auaß delictuz . ff. ad
maced.l.ij.?K bene dicit qua
ſi delictũ.nã ſi vere eſſet de
lictũ nec minoꝛi ſubueniret᷑
i 43 I ſucceſſionẽ.ſine iu
. ldice.ſecus ſi per iudi

ccc̃.ff. KNami.her.cuᷣ putarem.

⁊ hoc cum ſideʒ ⁊ cofeſſio⸗
nem eius iuder ſecutꝰ ẽ. nã

glias repetere poſſet. C. de

iuris ⁊ fact.ignoꝛ. poſt.
F¶ Naturali.cũ quis ſol⸗

uit indebitũ. aut in debituʒ

eſt iure ciuili tantũ quale eſt
illud qð põt per falcidiã re

tiner᷑̃. C.ad.l.fal.erroꝛ.hic fi

per ignoꝛtiã facti ſoluit.re
petit. C. de iuris. ?2 fac igno.
cuʒ quis. C. ad.l..fal.erroꝛ.ſi
per ignoꝛãtiã iuris ſoluit ñ
repetit.vt in legibus pꝛedi⸗

ctis niſi a minoꝛe vel mulie

re vel alia perſona pᷣuilegia
ta ſoluat᷑.ff. de ꝓba.cũ deĩ
debito.S.ſi aũt.⁊.ff.de cõ.in
de.interdũ. alias indebituz.
aut eſt de iure nãli tantũ qᷓ
le eſt illud ad quod per ciro

graphum obligamur vt ſpe

tuʒ ẽ nolite comedereꝰEcce quod

vocatũ ad cenã non opoꝛtuitſcirę
carnes ſibi appoſitas idolis fuiſſe
imolatas.Nð opouit euʒ ſcire ſi
cnt ignoꝛantia iudeoꝛuʒ⁊ reliquo⸗
rũ infideliũ qui ea que a pꝛophetis
de chꝛiſto fuerant pꝛennnciata ad:
huc ignorant eẽ cõpleta.vnde a iu
deis adhuc expectat᷑ vẽturus.hec
neminẽ excuſãt.Itẽ ignoꝛantia iu⸗
ris alia naturalis alia cinilis. Ma⸗
turalis oĩibus adultis dãnabilisẽ.
Dus vero ciuile alijs pmittit᷑ igno

rare.alijs non. Iuris cinilis igno/

rãtia nemini obeſt in dãano vitan/
do ſi negociũ inde contigerit: vt ſi
minoꝛ pecunia dederit ſilioſa.re/⸗
petit.in maioꝛe vero quaſi delictũ

eſt. Neez. Si ſucceſſionẽ etiã tibi

maioꝛ delatã cũ alio ſine indice di
nidas.putãs teſtamentũ iure ſubni
xum cũ nõ eſſet:ſolidã ſucceſſionẽ
obtinebis vel ſi id quod nullo iure
debniſti aut iure naturalinon de·
buiſti ſed ciuili.tanquã ex cirogra/
pho ſoluas ant pꝛomittas repetis

non ita ſi delictũ.nã ſi putat reʒ ſuã

ſibi per legẽ licere rapere:incidit in
cõſtitutiõeʒ iſtã cod.li.viij.titu.vñ
vi. Inperator valerius aug.
—— ileas,
Siqnuis intãtã furoꝛis audaciã per
venerit:vt poſſeſſionẽ rerũ apð fii
cum vel apð quoſſibʒ homines cõ
ſtitutaꝝ ante euentũ iudicialis arbi
trij violenter inaſerit.dominꝰ adẽ
conſtitutus poſſeſſionẽ quã abſiu/
lit reſtituat poſſeſſoꝛi:⁊ dominium
eiꝰ rei amittat.Si vero alienaꝝ re
rũ poſſeſſonẽ inuaſit.nõ ſolnm eã
poſſidentibns reddat verũ ẽt eſti⸗
mationeʒ earũdẽ reꝝ reſtituere cõ
pellatur. In hoc aũt non ſuit igno
rantia iur is ſed facti:⁊ illins quod
nõ opoꝛtuit eũ ſcire. Areatu ergo
criminis ſimonie eũ ignoꝛantia ex
cuſat paterni ðᷣlicti.quod ⁊ſi opoꝛ
tiſſet eum ſcire inſirmitate tamen
etatis vehreheeren poteratꝰ.
* „V. .

future numeratiðiſ.aut idebitũ vtroqʒ iure.i his

duohꝰ caſibus quacũqʒ ignoꝛantia ſoluat repetit.ff. de cõdi.inde.indebitaʒ.⁊.

ff. de pꝛoba.cũ de indebito.aut per exceptiõeʒ tatũ.⁊ tũc ſi tpalis ẽ exceptio.dũ

tñ fit ceriũ debitũ nõ repetit.ff. de cõdi.inde ſub ↄditioe.⁊.l.nã ſi maritus.Si
aũt eſt ꝑpetua ⁊ fauoꝛabilis.hic quacũqʒ occaſione ſoluit repetit.C.ad vel.qᷓ
nis.f. de cõdi.inde.ꝗ exceptionẽ.Si eſt odioſa.vel ſcens ſoluit vel ignoꝛans.
ſ ignoꝛãs.aut ius aut factum.his duobus caſibus nõ repetit.ff.de condi..in

e. qui exceptionẽ.alias ſi rigoꝛe iuris cõſeruandi gra ẽ exceptio ĩtroducta. hic

lciens ſi ſoluit non repetit.ff.de cõdi.inde.iulianus.ſi ignoꝛans repetit pᷣim py
leum cum illa exceptio ſit pꝑpetua ⁊ non odioſa.alij vero contra.nã ⁊ poſt ſen
tentiam remanet debitum naturale.qꝛ ſentẽtia de iure ciuili eſt.⁊ ideo ea que
iuris naturalis ſũt tollere non poteſl.quare ſi ſoluat non repetit.arg.ff. de cõ
ditio.inde.iulianus.ſi autem dubitatur an tempoꝛalis an perpetua.hic repe⸗

tit.ff.de conditio.inde.ſufficeiat.
I¶Mepetis,hoctamen intra biennium. ⁊ hoc cum pꝛomittit ſpe future nu

meratioms.

m Wotcrat. z ita dupliciter eum excuſat.

rig

n ſecunda dico ſi
per patris pecunia
Aod veroꝰ quito lo haͤenume⸗ orlinem.
co queritur an liceat itatamẽ ꝙ ſimoniañ
uns oꝛdinatione: e — .
4 qua paterna pecuig icoꝛclia fungi. vi.ſ
aſſecutꝰ:ancate vrbani diſintur ( vlt ſt autezipſe vclt
aſcribts ð ſimõiaciꝭ ait int cetera. velſimonie conſcius
De paruulis qui cupiditate paren fuerit. tunc diſtinguit
tum eccleſias emunt. J aut accepit oꝛdinẽ vel
¶ Licunaz ſane cupiditate pa / dignitatem aliqu vł
rentũ cuʒ adhuc parunli eſ/ liquod benefſici ec⸗
ſent.eccleſias vel cccleſaꝝ parte Qeſiaſticum.ſi oꝛdinẽ
p pecunia adeptiſũt: poſtquaʒ ea, vetbelauonej vepo⸗
oino dimiſerunt ſi canonice in eis Iu vt. cdd td⸗
vinere voluerint ꝓ magna miſeri (c ſiquia neh ꝛ ſ de
coꝛdiaibidẽ eos eẽ concedimns ijij.ſiquis oẽm 1creg⸗
neqʒ pꝛo hoc facto a ſacris oꝛdiniy ritis.ᷣſi vero ecdleſam

bus illos remouemꝰ:ſi alias digni

ce ſedis auctoꝛitate.Si qui tamen

ante emptionẽ catholice oꝛdinati
ſunt cũ ea que emerũt dimiſerint et

vita canonicam egerint in ſuis gra peccauerint iſti. non
dibus permittatur niſiꝰ ſoꝛte huiui ſuntpꝛiuandi oꝛdini⸗
modi eccleſia ſit vbi pimumlocũ b ſſuis.ar.j.Sex hac.

debeant obtinere. pumum eniʒz vl

ſingularem vel pꝛepoſiture locu,z pꝛimum locuʒ ibi ob
in emptis eccleſijs os habere njà aindn eme iſnui
patimnr. Hoc autem eũ non in quod ſcquiur inſc
preiudiciũ canonũ ſed ex miſericoꝛꝛ m vnü intellectuzI.·
die diſpenſatione dixiſſe ex epiſto/ g ¶ Siin alijs. hic ⸗
la eiuſdeʒ colligitur miſſa vitali pꝓᷣ/ ſumit᷑ ↄtra etatẽ. vt. .
bytero in hec verba. e. q. vij. q in qualibʒ.

In dignitate ſeruanda ſimoniacis

Pperſona talis ſu erit quam vi
ta commengdet.videlʒ in canomis

qui alieno laboꝛãt vicio.C. de nã.lib.ĩegem.

videbitur expedire. y

di. lxv.pꝛecepta.xxxij.q.vij.hi qui.

