libet momẽto ſit cuʒ

x. Acerdotũ.i.cõᷣ

itutio ð ſacex
dotibus.

CSeruet. hec ſunt
ver ba conſtitutionis

vſqʒ ad illum locum
obieruari.

X

yn
(fse

in
föüöüür.

pir

Krird
AApont

Mn

Men
ndii

udn
N
Pr
pſoͤ
Aorith
EN
Ydbi

Hnit

one

rin
ſii
cet

lichſe⸗

tiran

(xhade

ape

ſetiode
Pftin
Glan
thore
Crorf,
ſenni⸗
ſalnee
Korm
eniin
ſidict
Chrrun

Upeinen

MAltns
ode

oode

mMun
Mn

Uinao

tnaret,

pmue

fchin
uln
en
Ma
lchr
lcne.
gegee
lage
of
gn
lihei
ſacgi
mnnt
nuci
i
ſogen
ſnre
loſig⸗
nlen
nuuln
Eiannen
nahte
dud
Gin
*
onmi
ſnpn

burix

unice
ſole⸗
lehlne⸗
tcbne
lt dit
mnibei
inen
Uhl

Mige

e

afu

hintee

tNſan

3 Hod vero

nota ꝙ vſꝰ

veſtiũ non
deſpicitur.
fſfſed abuſus
IL.iactatia ? voluptas
q in victu nõ refert.
quis vei qd vel quão⸗
tum comedat vñũmo
do nõ guloſe ſumat
vt.xli.di.quiſqs.⁊.c.
delicie. idem dico ĩ ve
ſie vt.xli.di. pꝑſimoni
am. ⁊ hic in.c.j.pñt er
go clerici m cõſueiu
dinem regionis pꝛe⸗
cioſis veſtibus vti. vt
cõfoꝛment ſe moꝛibꝰ
cox ĩter quos viunt
⁊ ne vilecſcat digni⸗
tas clericalis.ar.lxxx.
di. epᷣt.ſed rubꝛis ⁊ vi
ridibus pannis non
vtãtur. oẽs deſuꝑ ha
bebüt clauſas veſtes
extra de vi.⁊ ho.cler.
clerici. purpurã ⁊ cen
datũ pñt ferre. Nam
veſtis domini purpu
ra fuit. nectenet illõ
qð legitur extra ð vi.
⁊ hone. cle. ſtatuimꝰ.
qꝛ non fuit per vſum
vtentiũ appꝛobatum
ſicut nec illud greg.
vij. extra de appella.
meminimus.grego.
iñ dicit. ꝙ ſi cultus p
cioſarum veſtiñn non
eſſet in culpa. ſermo
dei non taà manifeſte
expꝛimeret.ꝙ diues
indutus purpura 2
abyſſo deſcẽdit ad in
keros. de pe. dil.iij. ca
uendum. ſed illð nõ
obſtat qꝛ ſine charita
te erat.nam ꝓpter di
nitias quis nõ dam⸗
naret. xxx.d.hec ſcri⸗
pfimus.
d/Anis. oꝛnatu
ra que ſit cà vo
luptatis alias ſecus,
vt.xli.d.parſimoniã
c¶Epithimio.i.ſuſ
penoni vniꝰ ſeptima
ne. vt. j. c ꝓri. vel epi
thimiũ dicitur incre⸗
patio. vel ẽ genꝰ pene
d. .οQui vnguentis.
non ꝓpter egritudi⸗
nem..ſz vt melius re⸗
doleant ꝓpter volu⸗
ptatem qð non licet.
xcij.di. cqtantes. ⁊ de
con. d. iij. peruenit,

xx’.

ne quis vltra hoc faciat circa perſo
nam clericoꝝ:ſi quod factum fu⸗

erit eſt vindicatum:
OQ. titj.

Aod vero fulgidis ⁊ cla

ris veſtibꝰeis oꝛnari non
liceat:i.vij.ſynodo iube /

kur in qua ſic ſtatutuʒ eſt.
Coꝛripiantur clerici ꝗq vnguentis 4
claris veſtibus ⁊ fulgidis laſciuiũt.

O Mnis iacti a ⁊ oꝛnatura coꝛ
poꝛalis a ſacrato oꝛdine alie/
naceſt. eos ergo eposvel clericosꝗ
ſe falgidis ⁊ claris veſtibusoꝛnant:
emendari opʒ.q ſi in hoc perman
ſerint:epithinio cõtradaniur.ſimi⸗
liter ⁊ eos qui vnguẽ᷑tis vngũtur.
qm̃ vero radice amaritudinis exoꝛ
ta ↄtaminatio facta ẽ in eccleſia ca
tholica xpianos calũniantiuʒ here
ticoꝝ.hi qui hanc receperuni nò ſo
luʒ imaginarias:ſcripinras abomi
natiſunt:ſed etiã omnẽ reuerentiaʒ
reppulerũt:eos qui religioſe ac pie
viuuntoffende nes:ac ꝑ hoc com.
pletur in eis qð ſcriptũ eſt. Abomii⸗
natio eſt peccatoꝛis dei cultus. Igi
tur ſi inuenti fuerint deridentes eos
qui vilibns ⁊ religioſis veſtibꝰami
cti ſunt:per epithimi coꝛriguntur.
Piiſcis enim tꝑibus oĩs ſacratus
vir cum mediocri aut vili veſte cõ
nerſabatur.omne quippe quod nõ
ꝓpter neceſſitateʒ ſnam ſed ꝓpter
venuſtatem accipitur:elationis ha
bet calũniam. quemadmodũ ma/
gnus ait baſilius.ſed neqʒ ex ſericis
texturis veſtem ꝗs variataʒ indue

bat:neqʒ apponebat varioꝝ colo⸗/

rũ omamenta in ſummitate veſt/
nentoꝝ. andierant enim qꝛꝗ mol
libus veſtiuntur in domibus reguʒz
ſunt. Item ex. vij. ſyno.
Clerici ſiue in itinere ambulantes
ſiue alibi degentes congruis veſti⸗
bus ſibivtantur:
LDglne. eoꝝ quiconumerãtur
in clero veſtimentũ indecens
hẽat:ſine in cinitate degens ſine ĩ iti
nere ambulans:ſed ſtolis vtaf que
ↄceſſe ſunt clericis.Si vero ꝗs tale
nid fecerit:per vnã ebdomadaʒ
endatur: Itẽ zachariaspa.
Non ſecularibns veſtibus ſʒ oꝛdi
ni ſuo ouenientibug clerici vtàtur.
GQ do pꝛeſbyteri diaconi
ſecularibus indumentis non
vtantur:niſi vt ↄdecet tunica ſacer
dotali:ſed neqʒ dum ambulauerit
in ciuitate aut in via aut ĩ plateis ſi
ne operimentoꝰ pꝛeſumat ambula
re:pꝛeterquã ſi in itinere longo tꝑe
ambulauerit:qꝛ ſicut mulier oꝛans
in eccleſijs nõ velato capite detur/

pat caput ſuũ iuxta apoſtolicã vo-

cem:ita ſacerdos ſine operimento
deturpat ſacerdotiũ ſuũ:quod ſi te
mere pꝛeſumpſerit otra ſtatuta age
re:cõione pꝛinetur:donec que ſta⸗
tuta ſunt adimplere maturet. Iẽ

leo papa. J

Extra domos ſine pꝛopꝛio omatu
ſacerdoteg non appareant.

—

Dne oꝛnatu ſacerdotali extra
domos ſacerdotes apparere
nullo modo ↄuenit:ne vt aligꝗs ſe⸗
cularium iniurias patiatur: ↄtrari
us deniq; inuentus aut deſinat aut
cononice ſubiaceat diſcipline. Nẽ
inno.papa.ij. Hecodem.
Recipimus vt tam epi quaʒ
clerici in ſtatu mentis in hitu
coꝛpo:is deo ⁊ hominibus placere
ſtudeãt:⁊ nec in ſuꝑfluitate ſciſſure
aut coloꝛe veſtium nec tonſura in/
tuentium quoꝝ ſouna? exemplnʒ
eſſe debent:oſtendãt aſpectum:ſed
potius qð eoꝝ deceat ſanctitatẽ.q;
ſi moniti ab eis emẽdare noluenint
eccleſiaſticis careant beneficijs.

Aum vero epᷣm relinq̃
re ⁊ ab offõ ſuo diſcedere
atqʒ ad ſecularẽ iudice
oſugere nulli licet. &
in agathenſi ↄcil. legituuunrr.
Deecodem.
Zacnit vt clericus ſi relicto of
ſicio ꝓpter diſtrictioneʒ ad ſe
cularem iudicẽ foꝛtaſſe cõſugerit:⁊
is ad quem recurrit ſolatiũ ei deſen
ſionis impenderit:cũ eo de eccleſie
cõmunione pellatur. Itẽ ex con
cilio alocheno.
Pꝛel byter vel diaconus ab epo
depoſitus imperatoꝛẽ nõ adeat.
BJanis a. ppꝛio epo depoſitus
pꝛelſbyter vel diaconꝰ:aut eti
am a ſynodo quiubet epᷣus fnerit
exaucioꝛatus moleſtiam imperia/
libus: auribus inferre nõ pꝛeſumat
ſed ad maioꝛũ epᷣoꝝ ſynodum ſeſe
conuertat:⁊ qui ſe putat hẽre inſtaĩ
eoꝛum ↄcilo alleget:atque ab his
de ſe expectet que iuerit de pꝛõpta
ſnia.ꝙ ſi deſiciens puſillanunitate
hoc noluerit facere:ſed impoꝛtunꝰ
muerit imperatoꝛi:buiuſmodi nulla
veniam habere:neqʒ locnʒvllins
aſſertionis ſue:nec ſpem recipiendi
gradus habeatin futurum. Iteʒ
ex ↄcil. carthagi..
Hiõ derenietui ab aliquo qui epoꝝ
indicio damnatur.
ORanis cninſlibet· honoꝛis cle
ricus iudicio epiſcopoꝛuʒ pꝛo
quocũqʒ crimine merit damnatus
non liceat eũ ſine ab eccleſijs gbus
pꝛeſuit ſine a quolibethomine ðfen
ſari:interpoſita pena dãni pecunie
atqʒ honoꝛis:quo nec etatem nec
ſexum excuſandũ eſſe pᷣcipbimus.
Item ex ↄci.arelatenn.
Comumone puuetur:qui eccleſia:

ſtice diſcipline regulam ſugientem

defenſare pꝛeſumtt.
12 foꝛte aliquis clericoꝝ regn⸗
Mlaʒ diſcipline eccleſiaſtice ſub
terfugiès fuerit enagatus: qnicũqʒ
eũ ſuſceperit: ⁊ illum pontiſici ſnõ
nõ reconciliauerit:ſed magis defen
ſare pᷣſumpſerit:eccleſic cõtone pꝛi
netur. Aẽ ex cõci.martini pape.
Spe recõciliatiomis careat qui an

epiſco is condemnatus imperato

rem adierit.

eImaginarias in quibꝰ
imaginamur ꝛ reſpicimus
conditionem noſrrram.
¶BNeceſſitatem.i.cõmodi

Aeem ꝛPoneſtatem. .
g In ſummitate.i. linibo
b Vllus.in itinere niſ
M. A fuerit iuſta cã timo⸗
ris e de vi.ꝛ ho. cle. derici.
i ¶ Stolis.i.veſte talari.ſup
Eellino vel eapva.
i WPer vnãa. nota ð ſuſpẽé⸗
ſione vnius ſeptimane. ſic
de oſe.di.ij. ſi quis per ebꝛie
tatem. ꝛ.v.q.ij.pꝛeſenti.
1 Piſcopi. ſacerdotali.i.
d.ari. vt. xxiij. di. nõ li
ceat.
m ¶Operimento.i.ſne cap
pa.vel pallio. B

n 6B ne oꝛnatu. ſeculari
uñm. ergo videtur ꝓ
qui verberat tales nõ ſit ex
cõicatus.extra de ſen.ex. in
audientia.ſed hoc nõ eſt ve
rum.vt notaui. rxvij.q.iiij.
guiſquis. iio.
0 .Recipmus.
p· DABum vero. Hee
qõ determinatur
xi.q.j.placuit vt
uinq3. 7.c. inolita.
4 2 R iĩperialtbus.
ab imperatoꝛe nõ pᷣt
peti cognitio.publicoꝝ iu⸗
dicioꝝ.ſed cpale iudiciũů pe
teſt peti ab eo xri.q.j.placu⸗
T Benia. idem ẽ in eo qui
excðicatus celebꝛat.xi.q.iij.
ſiquis epᷣus idem in eo qui
tranſit ad aliam eccleſiã.vij.
q.j.ſi quis pꝛeſ byter.
ſIQR ꝗJ auis cuiuſſibet.pe
naar.penã pecunia⸗
riam poſſte ĩfigi ab eccleſſa.
xriiij.di.qᷓ ꝙᷓ. x viij.diſt.qm̃
quidem.x vj.q j.ſtatuimus
⁊.q.vj.cognouimus.⁊.xxiij
e auriras⸗ . H
t ¶. NMec etateʒ. dumodo ſit
capaxr doli.vt de coͤſe. vl.iiij.
eos extra de delic.pu. c.j.b.
„ 85 foꝛte.ſuſceperit.ad

defendendũ.

4 „ .
6 5

„

4 S Iquis ep̃s.palatio.

nullus enim eps vel
pꝛel byter ſine cõſcia alioꝛuʒ
epᷣoꝝibit ad imperatoꝛẽ.xx⸗
iij.q. viij. ſi quis eßbus.

bANepiſcopoꝝ. gratias

ago.nõ de facto ipſo
rũ.qꝛ ipñ peccant.ſed pꝛo pe

na quam ego ſuſtineo.ſicut
Job egit gratias deo ꝓ ſua
pena.nõ pꝛo perſecutõe ma
loꝛum cũ fic dixit.ſit nomen

dñi benediceum.
c—— Vidam epus.qð
luramentũ Ad in

telligentiã ſequẽ⸗

tium videndu qad
ſit iurare.⁊ quid iuramentũ

que cã inſtitutionis iuramẽ

ti.? que ſit foꝛma iuramẽti.
Jurare eſt aligd deo teſte di
cere. Juramentũ eſt vox ip⸗
ſius iurantis vel actus ipſe
vel ipſum qð iuratur. Cau
ſa inſtitutionis.vna eſt pꝛo⸗
pter innurmitatem hoĩum ð
fadli dubitannum.cum.n.
volumus aliqbus ꝑſuade⸗

re qð eis vti e eſt.⁊ non cre⸗
dunt ſimplici verbo. pmitti

tur nobis iurare. vt.j.e.nõ
eſt. 7.c. ita er go. 2.c. ſi pecca⸗

tum. alia cauſa.eſt pꝛopter

idolatriaz. ſicut enim concei
ſum fuit vt hoſtias deo im⸗
molarent. ne eas ofſerrent
demonibus.ſic potius per⸗
miſſum fuit vt per deũ iura
rent qᷓ per creaturas.ne ĩci⸗

derent in crimè idolatrie. v

ſ. e. ↄſidera. Soꝛma aũt iura
menti alia nit ſolo ſermone.
alia fu interuentu alicuius
ſacre rei.illa que ſolo ſermo

ne fit. ᷣm tria tꝑa triplex iue

nitur. Aliter enim iurabãat ĩ
veteri lege.aliter ĩ pꝛimitiua

ecclena. auter hodie. In ve⸗

teri lege iurabatur.viuit do
minꝰ viuit ala mea hocad⸗
dat mibi dñs.vt.j.e.⁊ iura
bunt. In pꝛimitiua eccleſia
iurabatur.teſtis eſt mibi do

minus.teſtis ẽ mihi cõſcia.
hoc dico coꝛã deo.vt.ſ.e.ſi

peccatũ.hodie iuratur ꝑ de⸗

um.? ſic me deus adiuuet.

vt. xx v.qde.vj.de parẽtela.
Wena piurij c ficut ð alijs
moꝛalibus.vt.ſ.e.q.c.vl.
fu ĩteſtabilis.vt.j.e.q.v.par
uuli. huic aut qoͤni ꝓpoſite
bꝛeuis datur ſolutio.qꝛ iu⸗
ramentũ nõ eſt pꝛeſtandu;
niñ ĩ dubijs ⁊ neceſſarijs cũ
pigri ſint boĩes ad credẽdũ.
Vt. j. e.ita.⁊.c.ſi pcccatum ẽ.
d ¶ Eſt eſt. non nõ. i ſit ge
minatio. vt referatur ad os
⁊ ad coꝛ. vt extra de iureiu.⁊
ſi xpᷣs.⁊ ne gatio duplex hic
nõ inducit affirmationeʒ. lʒ
ſit ar.ↄtra.ff.de ver.ſig.du⸗
obus verbis.
e malo.ab incredulita⸗
te.Lillius cui iuratur.vt ex
de elec.ſigniſica li.

Cau.

Zas epilcopus pꝛeſbyter aut
diaconus excõicatus in conci

lio iniuſte ſe queritur cõdemnatuʒ:

ad maioꝝ epoꝝ concilium reuer⸗
tatur:vt eoꝛum inquiſitionem ⁊ iu⸗
dicium expectans:ſi quas ſe iuſtas
canſas habere putat:illis exponat
ſi aũt contempſerit:⁊ impoꝛtans ſe
palatio* aures pꝛincipuim inquieta
re voluerit:hic ad nuilã vemaʒ po
terit peruenire:neqʒ ſpem futnre re
conciliationis habebit. Iez gre
go.cõſtantino auguſſo.
Epiſcopoꝝ cauſe coꝛã pꝛincipibus
examiari non debent.
8 epiſcopoꝛmncauſe mihi cõ
miſſoꝛũ apud pijſſimos dños
alioꝛuz patrocimo diſponuntur: in
felix ego in iſta eccleſia quid ſacio:
ſed vt epiſcopi mei me deſpiciant ⁊
cõtra me refugium ad ſeculares iu⸗
dices hẽant omnipotenti deo grati
as ago:peccatis meis deputo:hoc
tamen ſuggero bꝛeuiter qꝛaliquan
tulum expecto:⁊ ſi ad me venire di
ſtulerit:exercere in eos diſtrictionẽ

nit:tunc ſolidius conſiſtit cum iura
menti boc interpoſitio roboꝛat ſed
2 omne quod amicoꝝ ammos con
ciliat:tunc fidelius durat:cum eos
ſacramenti vincula ligant.omne.n
quod teſtibus a ſtipulatur: verius
conſtat:cũ id iurationis adiectio af
firmat.q; ⁊ ſi teſtis deſiciainnocẽᷣ
tis fidem ſola iuriſiurandi taxatio
manifeſtat. Item auguſtinus ſu /
per ep ſtolam ad galatbas.
Juratio nõ eſt pꝛiohibenda:nec tan
quam bonũ appetenda.
D On eſt contra pꝛeceptum dei
iuratio que a malo non mran
tis ẽ ſed increduli:a quo iurare co/
gitur. Naʒ hic intelligitur ita dũm
pꝛohibniſſe a iureiurando:vt quan
tum in ipſo eſtꝰ quiſqʒ non iuret:qð
multi faciunt in oꝛe habẽtes iurati /
onem tanquã magnum? ſuaue ali
quid. Nam vtiqʒ apoſtolus nouit
pꝛeceptum domini:⁊ tamẽ iurauit.
Mon enim audiẽdi ſunt qui has in
rationes eſſe nõ putant.ꝗd enim ſa

clent de illa iuratione:quotidie mo

canonicã nullo modo ceſſabo: aν το1 perveſtram gloꝛiã fratres quã

VUidam epiſcopus iurauit
falſuʒ quod putabat veꝝ.
gIgguo cõperto archidiaco⸗
nus eius iurauit ſe nüquaʒ
pꝛeſtatuꝝ ei obedientiam. Cõpelli
tur archidiaconus ab epiſcopo ad
exhibendam ſibi cõſuetam reuerẽ
tiam.accuſatar epiſcopus de dupli
ci periurio:⁊ de eo ꝙ falſuʒ iurauit
⁊ ꝗqꝛ archidiaconum ad peierandũ
cõpulit. Pꝛimum queritur: an
iuramentum ſit pꝛeſtanduʒz vel nõ.
Secũdo:ſi ſit periurnus qui iurat
falſum quod pntabat veꝝ. Ter⸗
tio:ſi licnit archidiacono denega/
re epiſcopo cõſnetam obedientiaʒ
NQuarto:ſi ↄſtiterit eſſe illicitum

qð iurauit archidiaconus an ſit ſer

nandũ. Quinto:ſ cõſtiterit illud
ſeruandũ eẽ:an epᷣus ſit reus piurij
qui contra iuramentum archidia⸗
conum ſuum ire cõpellit.

Aod iuramentum pꝛeſtã

duʒ non ſi::auctoꝛitate ca
nomce ſcripture ꝓbatur.
ait enim vps in euangelio
diſcipulis:ſit ſermo veſter eſt ẽ:non
non·:quod aũt amplius ẽ a malo
eſt. Itẽ iacobus in epiſtola ait:an/
te oĩa fratres mei nolite iurare om⸗

nino.vtraqʒ auctoꝛitate inuramen/

tum ꝓbibemur pꝛeſtare.Sed alið
eſt ad iuramentum ſpõte accedere:
aliud vel ad aſſerendam innocenti
am ſuam vel ad federa pacis con/⸗
ſeruanda vel ad ꝑſnadenduʒ audi/
toꝛibus:quando pigri ſunt credere
quod eis vtile eſt:iuramentum of⸗
ferre.pꝛimũ pꝛohibetur:ſecundum
cõceditur:non eniʒ iurare omnino
eccatũ eſt. Ande in toletano cõci ⸗
o viij.legiiun.
Juramentum pꝛo ſedere pacis eſt

O cSa. .
vne quodi federa paciso ve

habeo in xpᷣo ieſu dño noſtro quaʒ
greca exemplaria mamfeſtiſſimaʒ
lurationem eſſe oſtẽdunt.pꝛohibe/
mur ergo iurare cupiditate aut dile
ctione iurandi:quamuis enim iura
mentum amplius ſit quaʒ eſt ẽ:vel
non nõ:⁊ ideo a malo ſii:non tamẽ
a malo tuo:ſed infirmitatis aut in/
credulitatis eoꝛũ qui non aliter mo
uentur ad fidem. Item angu. in
epiſtola ad publicolã.
Peliex are peccatũ eſt: non iurare

Nnouo teſtamento dictuʒ eſt

ne oĩno iuremus:quod mibi ꝗ

dem ꝓpterea dictum eſſe videtur:
non qꝛ iurare peccatumẽ:ſed quia

periurareꝰ ĩmane peccatũ ẽ.a quo
longe nos eſſe voluit q ommmo ne
iuremus commonuit. Idem.
In neceſſarijs verum iurare nõ eſt
peccgenum.
O-. noneritis veruminrare nõ
ceerſſe peccatũ.innenimus ⁊ apo
ſtolum paulũ iuraſſe:quotidie mo
rioꝛ per veſtram glonaã fratres quã

habeo ĩchuſto ieſn domino noſtro

per gl onam veſtrã iuratio eſt.non
enim ſic ait:per veſtrã gloꝛiam mo
rioꝛ quaſiveſtra gloꝛia me fecit mo
ri:quomodo ſid:ceretur pernene/
nũ per gladium per beſtiaʒ per ini/
micum moꝛuus ẽ:intelligeretur ſa
ciente inimico faciente gladio ſaciẽ
te veneno moꝛtuus eſt. Ideʒ de
ſermone domin.
Nec tanqnã bonum appetendum
nec tanquam malum iuramentuʒ

eſt enitandum.
IZiers pꝛecepiſſe dominũ in/
Atelligitur ne iuraretur: ne quiſ⸗
quam ſicut bonum appetat iuſin/⸗
randum:⁊ aſſiduitate iuradi ad per
iurium per conſuetudinem delaba
tur:quapꝛopter qui intelligit nõ in
bonis ſed in neceſſarijs iurationeʒ
babendam:xrefrenat ſe quantũ põt:

2

Vez iacobus. no
lite. ſicremouet indis

ſcretũ iuramentũ.vel
vult dictre ꝙ nõ
qualibet re ſit iuran⸗
dum qꝛ non pꝛo vili.
Vt. ij. q. v. ſiquis.

197 Mne. qð. J

cquaiue: ponit
hic caus in qu bepot
iurari.ſũt ⁊ alij quos
habes.ij.q.v.in pꝛin.
.xx viij.di.de ſyracu
lane.⁊ ex de iura.ca.
c.j.extra de elec.ſigni

b Bcſiciat ſuppler

reus ſit infamatꝰ.ali
as deficente accuſa⸗
toꝛe nõ cogitur ſe reꝰ
expurgare.niſi fuerit
intamatꝰ. vt.v. q vlt.
ꝙ aũt.licet quidã vo
luerint dicere ↄtra. C
ð re.cre.in bõe.⁊ bec
ſolaexcludit hic vul⸗
garem ꝓbationẽ. ſed
nõ excludit numerũ
compurgatoꝛum.

i ¶Taratio.i impoſi

ſio iudicis.ẽ enim ta⸗
xare modus iurandi
extra de purga. ca. ců
in iuuentute.io.

Kk VOn eſt. in ipſo

eſt. ſ. . ſi pecca
tum.xi.q.iij.anteceſ⸗
ſoꝛ.ii0.
I¶Audiẽdi ſunt.im
moeo ipſo ꝙ nolunt

iurare.ſunt habendi

heretici.extra de her.
excõicamꝰ ⁊.cad abo
lendam.S. ſigs. qui⸗
dam enim nimia ſa⸗
ciles ſunt ad iuradũ.
quidam metu diuint
numinis vſq; ad ſu/
perſtitionẽ pueniunt
v t.ff. de cö. inſti. que
ſub conditione.io.

m RNnouo. ſed qe

eprriurare.ar. ꝙ
qnaqʒ ꝓb betur aligò
nõ ꝓpter ſe ſed pꝛo⸗
pter illud qð inde ſe⸗

qui põt.xi.q.iijinoli⸗

le. xx vij. di. iõ. inſtit.
vi bo. rap. . ſ ne du
talia.xli. di.quiſquis
xij.q.j.hẽbat.ij. q.vij.
pᷣſumunt.xxiiij.q.iij.
deus. vbi aligd ꝓhi⸗
betur pp ſuum otra⸗
nium. ſic hic.
n nolertia⸗
0 a ergo. bonũ
T'r bonuphi
betur ꝓpter ↄſequẽs
malum.vt.xxi.di.de
niqʒ.vicia enim vici⸗
na ſunt virtutibꝰ. vt.
xli. di. ſepe.
p ¶Conſuetudineʒ.
aſiduitas enim facit
aligd eſſe peccatũ qðᷣ
alias no eſſet.vt.xx v.
diſt. criminis appel⸗
latio.

tiben
Pongit
itkne
ſgon
rtiine
6kttn
dziun
dgai
mfued⸗
Vickrit
Kchr
umn

ikina
gen
ſnbbol
ome
naat⸗
ſtec
hntnt
tinti
ſnedt
ſPtt⸗
iunn
bſtg
Ctnen
gſonſtt
finmg
hten
EA
Aphtun
giſſ,
gi
tenn
ti
hſunen

☛ = = =

=

1

dinem.ff. de ver. ob. ſi

lſed bic.pꝛima
d E* Pꝛo conkeſſlõe.

iurãdo enim ꝑ wROim

SSüemurilann. .
e ¶ Onſſendicula.ideſt
idolatria.per que iu⸗
rabant.
Moꝛtuoꝝ. ſ. deol

rum. io.
g Dnfidera. ſech

per celũ. l per
creaturas nõ poſſu⸗
mus iurare. iuramꝰ
tamen per euãgeliũ
quod eſt creatura.qꝛ
ibi tm̃ reſpectus hba⸗
beiur ad deuʒ. Ideo
aũt ꝓhibetur iurari
per eas ne per ↄtem⸗
ptum eax deieretur.
vt. j. e. S. ſed obijcitur
2 ne videatur numẽe,
eſſe in eis. j. e.S. vl.

b AWelius eſt. elen

ctiue põitur nõ com⸗
paratiue. ſic.xi.q.iij.
nemo peritoꝛũ.
i ¶ Xericũ.iuran⸗
tem. fine ſolẽ⸗
nitate.tũc enim depo
ſtionem inducit. ar.
xxvij.di. S. vl.
K Inter epulas. de
coͤſe. di. v. nullus.
1 83 quis per ca⸗
pillum. bm le⸗
ges qui ſic iurat. vlti
mo ſupplicio puni⸗
tur.in auc. vt non lu.
contra na.circa medi

um.
m Mon manikeſta
uerit. ar. ꝙ aliquis co
gitur accuſare.vt.ij.
q.vij.quapꝛopter.xx
iiij. q.iij.tam ſacerdoi
j. q. . quiſgs. Sed cõ

tra nemo inuitus ac

cuſare cogitur. C. vt
nemo inuitus agere
vel ac cu. compel.l. j.2
furem nemo cogitur
iudicare vel accuſare
ff. de pꝛeſcrip. ver. lo⸗
lent. ſed põt dici ꝙ iu
dicis offõ cogi poteſt
ſed nõ iure acionis.
illud tamen credo.qꝙ
denüciare cogitur ali
quis m cõem opini
onem quã notaui.lj.
q·j.ſi peccauerit.

9C Non vrrvimme gretemn⸗ facere in verbis. vt. viij. d. ſi ſuetn nn
„’

s ſtipulatus.

?Amalum non. qnod vtiliter.2 ſt ꝓpter vtilitatem alterius poſ⸗
ſum iurare.multo magis pꝛopier meam.vt.xxiij.queſtione.v.ſi

k. *nyr.
Tiurabunt.

8yt non ea vtatur:niſi neceſſitas co/

gat:videlicet cum videt pigros eẽ

bomines ad credendum: quod eis
vtile eſt credere niſi inratioe firme
tur. Ad boc vtiqʒ pertiner quod ſic

dicitur. Sit aũt ſermo veſter eſt eſt:

non non. hoc bonũ eſt ⁊ appetẽdũ:
quod antẽ amplius eſt:a malo eſt

i.ſi iurare cogeris:ſcias de neceſſita
te venire infirmitatis eoꝝ quibꝰ ali
ꝗd ſuades:que infirmitas vtiqʒ ma
lum eſt.vnde nos quotidie libera/
ri pꝛiecamur:cum dicimus: Libera
nos a malo. Itaqʒ nõ dixit*:quod
autem amplius eſt:malũ eſt.iu enĩ
malum nõ facis qui bene vteris in/⸗
ratione. Item augu. in ſermone
dñi in monte li.i.
Jurare non eſt peccatum.
Amalum nõ facis quivteris
bene iuratione:que ⁊ ſi nõ bo⸗
na tamẽ neceſſaria eſt vt alteri per/
ſuadeas quod vuiliter perſuades:
ſed a malo ẽ illius cuius infirmita/

te iurare cogeris. Nem biero. ſu

er bieremiam.
er deum iurare permittitur: ne
per idola iureuſr.
S Tiur abnnt: viuit dñs in veri
tate ⁊ in iudicio ⁊ in iuſticia:⁊
bñdicent eum gentes ipſumqʒ lau⸗/
dabunt.qũo ergo euãgelium iura/
re vos ꝓhibet:ſed hic iuramentuʒ
pꝛo confeſſione dicitur ⁊ ad cõdẽ
nationem idoloꝝ per que iurabat
iſrael. demiqʒ offendicula auſerun/
tur:⁊ iuratur per dñm deũ.quodqʒ

dicitur vinit dñs in teſtamento ve

teri inſiurandũ eſt ad condemnati:
onem moꝛtuoꝝ deoꝝ per quos in
rauit oĩs idolar=ra. Iem hyero.
ſuper matheum li.i.
Inſirmis iunrare conceditur.

Onſidera ꝙ ſaluatoꝛ non per

deum iurare ꝓhibnit ſed ꝑ ce
lIumꝰ⁊ terrã:⁊ per hyeroſolymaʒ:⁊
per caput tuũ.⁊ hocquaſi paruulis
fuerat iege cõceſſum:vt quomodo
victimas deo imolabãt ne eas im:
molarẽt idolis:ſic ⁊ iurare permit/
terentur per deuzʒ nõ ꝙ recte hoc ſa
cerent ſʒ quod melius eſt deo idex
bibere quam demonijs. Nez ex
ↄcil.carthagiñ.iiij.
Excõicetur clericus per creaturas
pertinacitermrans.
Nericumpercxegnl4 inran
tem accerrime eẽ obiurgadũ
ſi perſtiterit in vicio excõicandum:
inter epulas vero cantantẽ ſupꝛa/
dicte ſnie ſeueritate coercẽdum de
cernimus. Itez pius papa.
Clericus deponatur laicus anathe
matizetur per capillum vel caput
deiiuras.
ʒZanie per capillũ/ dei vel ca
put iurauerit vel alio mõ blaſ

ceyV.

AeRna mocam anamti ad vulgares.
Aaius.jj. e.q.v.qui piurare.cõtra.ſed illud de iudicio eccleſie iſtnud
de iudicio dei.vel dic ꝙ qui iurat per deum nõ ſolemniter minus peccat ᷓ ſi
ſolemniter per euangeliu.ſed ſi vtrũqʒ iuramentum eſt ſolẽne.magis peccat

qui iurat per deum.

phemia contra deum vſus fuerit:ſi
in eccleſiaſtico oꝛdine eſt deponafr᷑:

ſi laicus anathematiʒetur:⁊ ſi quis

per creaturas inrauerit: accerrime
caſtigetur:⁊ iuxta id quod ſynodus
diiundicauerit peniteat.ſi quis auteʒ
talem boĩem non manitfeſtauerit*
nõ eſt dubinʒ quin dinina ↄdemna
tione coerceatur:ſed ſi eps iſta emẽ
dare neglexerit:accerrime coꝛripia
tur. Queritur quis magis tenea/
tur:an ille qui per deum an ille qui
ſuper ſacra euangelia iurat:bhuic qõ
ni Jo. chꝛyſoſtomus rñũdet dicens.
Hon eſt maius per euangehuũ qna
per denm iurare.
B JYaliqna cꝗ fuerit:modicumꝰ
videtur facere qui iurat ꝑ deũ
qui aũt per euangelium maius ali
quid feciſſe videt᷑.quibus dicendũ
eſt. ſtulti: ꝓpter deum ſcripture ſan
cte ſunt nõ deus ꝓpter ſcripturas’.
Item hiero.

Non ſoluʒ in altari vel reliquijs 6
etiam communi loqnela periuriuʒ

caueatur.
Abemus in lege dei ſcriptuz
non piurabisi noie meo: nec
pollues nomen deitni in vanũ. Jõ
adimonendi ſunt oës: vt diligenter
caueant periurium:nõ ſolũ in altari
ſeu ſanctoꝝ reliquijs ſed etiaʒ in cõ/
muni loquela.
centiaruz li.iij.
Nõ ꝓpibet dens iurare ſz peierare
On eſtꝰ cõtra dei pꝛeceptũ in⸗
rare:ſed dũ iurandi vſum faci
mus:periurij crimen incurrimꝰ.
Item aug. de verbis apoſtoliſer
mone. xxvuj. DððJGD
Inratio nõ eſt peccatuimn.
Ipeccatũ eſſet iuratio: nec in
velteri lege diceretur:non per
inrabis reddes dño iuramenta tua
MNon enim peccatum nobis pᷣcipe
retur. Neʒ nõ vobis dicimus nos
nõ iurare.ſi enim hoc dicimus mẽ/
timur.quantum ad me ptinet non
iuro:ſed qnatum mihi videtur ma
gna neceſſitate cõpulſus:cũ video
niſi faciꝗ mihi non credi ⁊ cig mibi
non credit nõ expedire ꝙ non cre/
dit.hac perpenſa rõne ⁊ ↄſiderati/
one libꝛata cuʒ magno timoꝛe dico
coꝛã deo aut teſtis ẽ mihi deus:aut
ſcit xpᷣs ꝙ ſic eſt ĩ meo aĩio:⁊ video

gnod plus eſt:ideſt quod amplius

eſt qua eſt eſt.non nõ:ſed hoc quod
amplius eſt:a malo eſt non iurãtis

ſed nõ credẽtis. Ex pꝛemiſſis col

ligitur ꝙ iurare nõ eſt peccatũ:non

tamen tanqᷓʒ bonum eſt appetẽdũ

ne ↄſuetudine iurandi labamur in

piurium. ſed cuʒ dicatur ꝓcedere a

malo nõ credẽtis:videtur ꝙ ⁊ ſi iu
rare peccatũ non ſit.iuramentũ ta⸗

. meinecipere malũ ſit: ſed nomine

Itez iſidoꝛus ſen

p Pꝛopter ſcripturas. bi

patet ꝙ eque obligaturqui
ſurat per deum flcut qui iu
rat per euangelium.ſed ſi ꝑ
deum iuraret non ſolemni
ter ⁊ per euãgelium ſolem⸗
niter. vel econuerſo. magis
eſt obligatus quo ad eccleſi
am ſolemniter iurans ſed
quãtuʒ ad deum equalter
extra qui cle.vel vo.rurſus.
Sed obijcitur. quanio ſan⸗
ctius eſt per qð iuratur.tan
to magis eſt penale periuri
um. ergo magis obligatoꝛni
um. vt.j.e.mouet.ſed illud
intelligo cum iuraiur illici⸗
te. Ahabetur reſpectus ad ſo
lam creaturam. hic patet ꝙ
non eſt licitum iurare ꝑ cre
afuras niſi in iure expꝛima
tur ꝙ poſſit ficut per euan
gelium per altare per crucẽ
f. e.habemus ⁊.q.v.qui per
urat.⁊.j.e.ſi aliqua.⁊ ꝑ ſa⸗
lutem pꝛincipis.vt.j.q. vij.
quotiens.ſᷣm leges tamen
viderur ꝙ poſſu iurari pex
creaturas.vt.ff.de iureiu.l.
ij. 5§. vl. 2.l. qui per ſalutem.
ſed per membꝛa dei non eſt
licitum iurare.vt in auc.vt
nõ luxuriẽtur homines cõ⸗
tra naturam col.vj.circa me
dium.
4 Abemus.
FE neſt.

I 83 peccatum. pꝛecipe
retur. qꝛ nõ eſt pecca
tum quod deusvultſue le
ges. vt. xx vj.diſ.de inde.⁊ ꝗ
peccat legis auctoꝛitate.nõ
peccat.vl.xxiij.q.iiij.qui pec
cat.

¶Acd me. ſicut dicit canõö

ꝙ aligs dicitur mutari po⸗
lius qᷓ; mutare.vij.qj.mu⸗
tationes.2.c.ſcias.

Can.
E Per ſalutem. ꝛ in canone

a ¶ Uamuis. recipiamus.niſ cũ ſcimus aliquẽ falſum iuratuꝝ.tunc enim
pꝓhibemur recipere iuramentũ.vt ſ. e.q.v. qui exigit.vel cũ ſcimus ali⸗
quem cito poſſe labi in periuriũ.vt extra de coha.cleri.clericos.Et eſt hic ar. ꝙ
eo ipſo eſt aliqd licitum qð non eſt ꝓhibitum.vt.xx vij.q.ij.lex diuine.xxvuij.

q.i.iam nunc. Item ar.ꝙ antecedens eſt licitũ nõ tñ conſequens.ſic.xxiij.q.ſ.

quid culpatur.in ſi.

b ¶ BDuet. bis. plus eniʒ
Epeccat qui ĩi duobus

peccat i qui in vno. xiij.di.

C(. J. .
c E* Sociat.⁊ ita obligat iu⸗
ramentum qõ ſit per falſos

deos.⁊ non obſtat. ff. de iu⸗
reiu.lnon erit.S.pe.vbi di⸗
citur ꝙ nõ valet iuramẽtuʒ

quod fit per falſos deos qꝛ
ibi loquitur de hoĩbus eiuſ
dem ſidei. 2
d C Meqʒ. hic reſpõdet taci
te qõni.cũ pagani non ha⸗
beant fidem. qũo dicis eos
frangere fidẽ.Ad hoc reſpõ

det ꝙ hicnõ agitur de fide
virtutũ ſed ðᷣ alla fide. Aρ1

tipliciter.n.dicit᷑ ſides.quan
doqʒ; idem eſt fides qð ſacra
mentũ baptiſmi.vt.xlv.dil.
de iudeis. Iteʒ dicitur fides
caſtitas toꝛi.vt.xx vij.q.j.cõ
iuges. Item dicitur ſides ſe
curitas ſiue pactũ.vt.xxiij.q
j.noli. Itẽ dicitur ſides con⸗
ſcientia.vt ibi.oẽ qð non eſt

ex ſide peccatum eſt.vt.xx⸗

viij. ꝗ.j.S. j. Item dicit᷑ fides
habitus mentis bñ cõſtitu⸗
te. Itẽ dicitur fides creduli⸗
tas ſᷣm quã credimus illud
qð non videmꝰ vt ibi.ſides

—r

iiij. in domo.

e Deracter. ; eſt ſi falla
citer iuret per deos falſos.?
ita ꝑiurium cõmittit ꝗ ve

iurat per deos falſos.
CARagis. hec dictio ma⸗
gis nõ còparatiue ponitur
ſed abnegatiue. qꝛ falſi dei
nõ ſunt ſancti.

C Wenale. i.maioꝛi pena
dignum. quanto.n. res eſt
ſanctioꝛ vel melioꝛ.tanto eſt

maius peccatũ offendere eã
aliam.vt.x vij.q.iiij.ſicut
ui. z. J.e. q.v.qui periurat.
b E Periuriũ.i.temerariuʒ
iuramentũ.⁊ ſic bñ adapta⸗
tur ratio ſequens.
i BDe laban. ſed nõne ille
peccat qui per deos falſos
iurat.ergo ⁊ ille peccat ꝗ re⸗
cipit tale iuramentũ.vt.j.ęe.
qoe.v.ille.ſed dic ꝙ licet ille
peccet.iñ pmittitur tale iura
mentũ.cuʒ aliter non poſſit
adbiberi ſides dictis ſuis.

pꝛelerea ſi iuraret per deuz

vex.faciliꝰ obuiaret tali iu⸗
ramento.⁊ tamẽ magis pec
caret.

non hʒ meritũ ⁊c̃.de pe. diſ.

mali non malitia:ſed peccati pena

intelligitur.ex penali enim infirmi⸗

tate incredulitas illa pꝛoceſſit.qua
dad iurandũ compellimur.ipᷣm auũt
iurare ſicut peccatum nõ eſt:ita iu/

ramentum ab aliquo recipere ma⸗/

lum noneſt. AUnde augu. ſcribit

ad publicolam.

Juramentuʒ accipe nõ ꝓhibemur.

AMamnis dictũ ſit ne inremus
uſquã me ĩ ſcripturis ſanctis

legiſſe memini:ne ab aliquo iurati:

onem recipiamus*. Sʒ queritur
an ſit vtendũ fide eius ꝗq per demo
nia iurat. SHe his ita ſcribit auguſti
nus ad publicolã.
Licet vᷣti ſide eius quivt eaʒ ſeruet
per demonia iurat.
Huet te vtruz eius fide vten/
dum ſit qui vt eaʒ ſeruet per
demonia iuranerit:vbi te volo pꝛi⸗
ns ↄſiderare:vtrum ſi quiſpiaʒ per
deos falſos iurauerit ſe ſidemſerua
turũ:⁊ eam nõ ſeruauerit:mõ tibi vi
detur bis peccaſſe.ſi enim tali iura
tione ꝓmiſſam ſeruaret fideʒ:ideo
tñ peccaſſe iudicaret:qꝛ ꝑ deos fal⸗

ſos iurauerit ſe fidem ſernatuꝝ illö

aũt nemo repꝛehbenderet qꝛ ſidem
ſeruauit.nunc vero qꝛ⁊ iuranit per
Aigs nõ debuit ⁊ cõtra pollicitam
fecit ſidem:quod nõ debuit:bis vti
qʒ peccauit.ac ꝑ hoc ꝗvtitur ſide il
lius quẽ conſtat iuraſſe ꝑ falſos de⸗/

os ⁊ vtitur nõ ad malum ſed ad bo

num ⁊ licitũ:nõ peccato illius ſe ſo
ciat qui per demonia iuranit:ſʒ bo
no pacto eiunsqno ſidem ſeruanit.
neqʒ enim bic eam ſidem dico ſer⸗
nari qua fideles vocãtur qui bapti

zantur in xpᷣo. Ala enim longe alia

eſt longeqʒ; diſcreta a fide humano
rum placitoꝝ atqʒ pactoꝝ.verũtñ

ſine vlla dubitatione minus malũ

eſt per deos falſos iurare veraciter
quã per deũ veꝝ fallaciter.quanto
enim per qð iuratur magis ſanctuʒ
ẽ tanto magis eſt penale periuriũꝰ
Alia qõ eſt: vtrũ nõ peccet qui per
falſos deos ſibi iurari facit:qꝛille ꝗ
ei iurat:iurat per falſos deos quos
colit:Cui qõm poſſunt illa teſtino
nia ſuffragari:que ipſe cõmemoꝛa/
ſti de laban ⁊ abimalech.ſi tamen
abimalech per deos ſuos iuranit ſi
cut labam ꝑ deuʒ ſocoth. Sicut
etiam cũ in libꝛo machabeoꝛuʒz ro⸗

mani legantur pacem firmaſſe cuʒz

iudeis intelligendi ſunt inraſſe per
falſos deos:ſicut ⁊ iudei iurauerũt
per deum vexꝝ:ſic etiã ⁊ de iuramẽ/⸗
to qð ſit per creaturas intelligendũ
eſt ꝙ ipᷣm quidem iurare ꝑ creatu
ras malũ eſt:qꝛ a deo ꝓbibitum eſt
ſed ſeruare qð iuratur bonuʒ eſt:vt
euitetur peccatũ mendacij ⁊ doloſt

tatis. Sed obijcitur ꝗy iokeph vir

vij quotiers.
1 2. inſimis.alias mẽphis que erat caput regni pharaonis.
in „

eum recipiat.

per lalutem dominoꝝ iuratur. vt.j.g.·

Duppliciter.⁊ ita qñqʒ duo mala rone ↄiunctionis nõ equiualent

alteri eoꝝ per ie ſicextra de offi.iu.del.ſuper.S.ſi vero.
n Redicdum.
qualẽ.ad nu⸗
meꝝ annox hoc itek
lige.non quãtum ad

☚

ſanctus per creaturas inurauit dum

Dixit fratribns ſuis:per ſalutẽ pha/
raonis nõ exibitis hic. Sedſcien
dum eſt ꝙ ſancti non tam per crea
turas quã per creatoꝛem creatura/

rũ iurabant nec in creaturis aliud
quã creatoꝛem ipſaꝝ venerabãtur

ſicut ioſeph quiper pharaonẽ iurã:.
do hoc in eo veneratus ẽ qð dei iu/
dicio poſitus erat in inſimis.vnde

apoſtolns ait. Omnis ptãs a dño

deo eſt. Nem xps pilato. NMon ha
beres in me poieſtateʒ niſ eſſet tibi
data deſuper. deus aũt per creatu/

ras iurare ꝓhibuit:ne vel moꝛe gẽ

tiliũ aliquod numen deitatis crea⸗
turis ineſſe credexetur:vel ne crea⸗

turas ↄtemptibiles indicãdo ꝑ eaa

ꝓmiſſa pꝛo nibilo duceremus.Sʒ
queritur ꝗd grauius ſit an per crea
turas an per creatoꝛẽ inrare fallaci
ter. dupliciter enim reus eſt qui per
creaturas iurat mendaciter:qꝛ ⁊ cõ
tra ꝓbibitioneʒ iurat:per qð ſbi in

rare nõ licet:a quo peccato eſtimu

nis qui nõ niſi per creatoꝛẽ iurat:⁊
ꝓximum dolo capit quod facit eti⸗
am per creatoꝛẽ mendaciter inrãs:
ſed ꝑiurium tanto magis penale ẽ
quanto ſanctiusillud ꝑ quod inrat᷑
apparet.ꝙ ⁊ ſi per creaturas men/
daciter iurans dupliciter peccet:
grauioꝛi tamen ſe ſubijcit pene ꝗꝑ
creatoꝛẽ iurat mendaciter. Per
iurij aũt pena grauiſſima eſt quaʒ ſi
quis timens ad ofeſſonẽ venire no
luerit:a fideliũ ↄſoꝛtio eſt abijcien⸗
dus. Ande euticianus papa.
Fideliũ conſoꝛtio careat qᷣni peni⸗
tentiam periurij agere noluerit.
NRedicandumeſt etiã vt etiã
periurium ſideles caueant: ?=
ab hoc ſummopere abſtineãt. ſcien
tes hoc grande ſcelus eſſe ⁊ in lege
in ꝓphetis ⁊ in enangelio ꝓhibi /
tum. Audiunimus autem quoſdam
paruipẽdere hoc ſcelus ⁊ leuẽ quo
damodo ꝑiurijs penitentie modũ
imponere:qui etiã noſſe debent ta:
lein de ꝑiurio penitentiam imponi
debere qualem ⁊ de adulterio ⁊ de

ſoꝛnicatione ⁊ de homicidio ſpõte

cõmiſſo ⁊ de ceteris criminalibꝰvi
cijs.Si quis vero ꝑpetrato ꝑiurio
aut quouibet criali peccato tinens
penitentiam longam ad ↄfeſſioneʒ
venire noluerit:ab eccleſia repellẽ
dus eſt ſiue a cõmunione ⁊ conſoꝛ
tio ſidelium:vt nullus cum eo co⸗
medat neqʒ bibat:neqʒ no ſua
.1).
od autem/ pinnid ſit fal⸗
ſum iurare:facile ꝓbatur.
Ait enim aug.in li.pſal.
moꝝ ſuper dñi eſt terra.

pꝛomittit.

Peierat qui aliter facturꝰ eſt qua,

alſperitatẽ pnie.nam
regulariter pꝛo quoli
bet moꝛtali debetur
ſeptẽnis pnĩa.niſi di

gnitas delinquentis
vł qualitas delicti ali
ud ſuadeat.xxxiij.q.
ij. hoc ipᷣm.⁊.lxxxij.

di. pꝛeſ byter.⁊.xx vij.
q.j.deuotã.vñ licet ſe
ptẽnis pniĩa impona
tur pꝛo piurio ſic pꝛo
homicidio vel adulte

rio.aſpioꝛtamẽ pnia

iponitur pꝛo adulte⸗
rio vel homicidio qᷓ
pꝛo periurio.⁊ durioꝛ
pꝛo homicidio qᷓ; pꝛo
adulierio.vt.xxxiij.q
TRepellẽdus. ar.

aliquẽ cõpellendum
ad penitentiam.vj.q.

j.illi.qui.
P Dogd auũt.

hic q̃ritur:

an fit piu⸗
rus qui iu

rat falſum qö putat

veꝝ Ad qð notandũ

eſt ꝙ quatuoꝛ mòis

dicitur cõmiiti periu

rium. Vno mõ vt ſi

quis falfum ignoꝛa⸗
ter iuret. ⁊ illð nullo
mõò eſt peccatũ.vt.j.

e.beatus. Scðo möõ

dicitur piuriũ tantuʒ
falſum iuramentum

ſcienter facruʒ ⁊ illuid
ſemper eſt peccatu ?

moꝛale. vt.. e. boies
Tertio mõ dicit per⸗
iuriũ indiſcretũ iura.
mentum ⁊ illð qñqʒ
eſt peccatũ moꝛtale.ſ
e. q.iiij.qui ſacramen
io quãdoq; veniale.

vt.ÿ xx v.di.S.alias ea.
⁊ de iureiu.c. verum.
Auarto loco dicitrx

periuriũ tranſgreſſio
iuramẽti.⁊ illð qñq;

nullum peccatũ ẽ. vt

in illicitis. vt. ].e. q. iiij

in malis.qñqʒ ẽ moꝛ

aliquid.

riec

Ire.

nit
Gen
ninn
nmnnn
Htlrt
nmnt
eſchen
ſi
rimn
nloͤgig
incn
tonn
Ghmt
Nalpa
loodn
nſntn
10 4
iin
ii
gipenn
Aieii

Mdolo. fackurus eſt. i. qialiter Pponitſacere.

ñNequiter...habere animũ decipiẽdiſi enim nõ beret animu

rij.

Y

ſecus eſſet. vt. .e.ne q1uus. .
Nimaduertenquũ.veritatem.i.conſciam veritatis.ſ.e.ne quis.ſed

veritas rei nõ ſufficit nin adſit cõſcientia. vt.j.e.holes. ſic ⁊ veri⸗

kas coſcientie ſufficit
vta furto excuſet.l.ſi

credo dũm permiſſu

rum.vt ĩlti.ð ob. que
ex delicto naſcuntur
placuit.

Juciciuz i diſere

tionem. „ .
e¶Atq; inſticiam .i.
vt iuſtum fit ⁊? licituz
quod iuratur.
Bnñmines. hic
oñdit tres mo
dos periurij.
g Putat. pꝛimum
b ¶Ettemere.i.indi
ſcrete. H
i¶ Aut ſcit. quod iu
