o Sacramenta.iq leſt coꝛpus ⁊ ſanguis,.que ſunt ſacramenta vnſtatis in mea cõmemoꝛation em.iõ.n. non cantatur mſa in illo triduo.? intelligo ꝑ
eccleſie. vt.j.eo.quia paſſus.coꝛpus enim chꝛiſti ⁊ ſacramẽtum eſt⁊ res ſynodochẽ.de hoc.lxxv.di.ꝙ a patribus.
ſacramenti.vt.S. e.inl ſumma.j.?.boc eſt qdðᷣ dicimns. b . Apoſtolus. hit ꝓbat ꝙ cõicando dilectionẽ debemus babere.
p¶ Reſeruentur.. ?.diſti pꝛeibyier euchariſtiam. contra extra de offi. e ¶ Silio. l. chꝛiſto. AVBPuio qꝛ ienemur bos diligere qni .

Alin veſhaf mor Inrcs

nos d ligut vt er de te. eu in officijs. Imo nee ſolu ſufficit dlligere diligetes ſe ĩ
imo mimicos. xxiij.q.uij.ſex ſunt differentie. biſtona habes.j.q.j.ſ quis mnquit.

a ¶Tradidit. quo ad ſurficientiam non quo ad efficientiam. S. de pe. di. iij. .

Ktaq; peccata.

Tdirit. turibula alienũ ols ignis alienus dicebatur ad ſacrſicudum p

ter illũ qui celitus.viij.
Die de celo erecti ta bernacu
li miſſus eſt. j.q.j.ſicut.
C¶BSeminate. i. diſpergite
huc ⁊ illuc vt inueniatis tu⸗
ribula.

d ¶AQuia lanctiſicauerunt.

i. pena eis illata ꝓ peccatis
fuu exẽplũ alijs ne ſimiulẽ pe

nd inturrat. 2 ita ſactiſicaue

runt ea quo ad exẽpluʒ.h.i.
penas peccatoꝝ ſuoꝝ in exẽ
plũ in alijs ſtatuerũt ſatiſ ſa
ctionis offerendo turibula
vij. q. j. denique. GB. o
e ( ni contra.
1 ſactiſicata ſũt.S.ᷣ xiiij.
q.v.ſcriptuʒ.S.abominales
dicuntur victime ipioꝝ non

quin bona ſit ois creatura ?2

a deo dilecta.qꝛ ſeriptũ ẽ ni

hil odiſti eoꝝ que feciſti. ſed

quàtũ ad offerẽteſ.qꝛ pꝛaua
intentione offerunt exẽplo
chaim Qð aut dr̃ munera
ab offerente placuerũt ⁊c̃.in
eo non repꝛobatur mune⸗
ra.ſed potius offerẽtiuz me
rita cõſtituendo euʒ vita di⸗
gnũ.munera ergo nõ repꝛo
bat.ſed pꝛaua opera operã⸗
tiũ.xc.di.chain.
g. ¶ In ſignu. . xv. q.ſ. mu
lier. ſed non ẽ contra. nam 2
hic ⁊ ibi qui dereliquerũt pu
niti ſunt ſed turibula ñ pec
cauerunt nec cũ eis peccatũ
S. ſicut cũ pecude peccat mu
lier ſeruatur ergo bic vt ſiat
in ſignũ pene illate ⁊ pecus
occidi iubetur ne cuʒ eo alia
peccet pꝛeterea pecuſ nõ poſ
ſet duci ĩ aliã foꝛmã ſicut tu
ribula:immo ⁊ ſubtiliter in
ſpicias et turibula deſtruun
tur cũ foꝛmꝗ amittant.ar.ff.
ad exhi.iulianus ſciibit. .ſʒ
ſi quis.x.q.ij.hoc ius.h. ibi
b Rrob⸗ Tf
epꝛobari.l.nfñ.
i ¶ Quod a talibus.arg. ꝙ
pꝛiuilegiũ cõceſſũ ab apoſio

lico heretico valeat.qð falſũ

c. S.xij.q.ij.alienationes con
tra.xxxij.q.v.pꝛeceptũ cõtra
vij.q.j.factus ẽ ar.ꝙ hereti
cus pꝛelatus acquirit eccle⸗
fie cui pꝛeeſt.
k N per negligentiam
Oee ſanguine.i.de ſa⸗
cramento.ſanguinis. ſan⸗
guis.n.xpᷣi a coꝛpoꝛe xpᷣi ſe⸗
parari non valet. ergo nec
ſtillare nec fluere poteſt.

bus oblata ſunt.

ad 2o

patris qui vnico filio non pepercit
ſed pꝛo nobis oibus tradiditꝰilluʒ
talẽ ergo fidem ⁊ affectũ pꝛepara

re debet in animo ſuo is qui paneʒz
Itez 82 quis ꝑ ebꝛietatẽvel voꝛaci

⁊ calicem domini percipit.
aug. in li.queſtionu numeri.

7

P quis per e

non deb uit ſumere cume ẽt infirmus.⁊ iia ſuu in culpa.fl. ad. l.aqui.

ide; iure. S. mulionez

vnſ

Non a quo ſed ante queʒ offeratur

conſiderãâdu eſt.

dixitᷣ dominus ad moyſen

pere. h. 2. h.

bꝛietatem. euchariſii.i.ſacramentum euchariſtie.·

u.coꝛpus rpi qd ẽ ſpẽs panis.j.e.nõ eſt iſte panis.
eniteat.hoc ad cautelam poſitum eſt. xxxiuij.q.ij.in lectu ꝭ.vel qꝛ

Item er penitentiali bede pꝛe

„

lbyteri.
Que penitentia ſit imponenda ei ꝗ

ſacramentum enomi.

tatẽ enchariſtiaʒ enomerit.xi.
diebus peniteat ſi laicus eſt. clerici
vel monachi ſen diaconi pꝛeſbyte/
ri.lxxx.diebus peniteãt.epiſcopi.xc.

a ad eleazarum filiuz aaron :, ſi pꝛo infirmitatis cauſa enomerint

ſacerdoteʒ. Zollite turibula enea
e medio exuſtoꝛũ ⁊ ignem alienum
bunc ſeminate ibi:quia ſanctifica⸗
nerũt turibnla peccatoꝛum hoꝛũͥ
ine aiabuſſuis:⁊ facias lannnas du.
ctiles.circũpones altari quontaʒz
oblata ſunt ante dominũ ⁊ ſanctiſi/
cata ſunt:⁊ facies in ſign filijs iſra
el. Sed notanduznono modo di⸗
cta ſanctiſicata pena coꝝ a quibus
peccatuʒ boc ſuerat perpetratũ.qꝛ
per eos exẽplũ datũ eſt ꝙ timerent

ceteri. Circũ poſitione: aũt altari

cur ex eis fieri voluit:addidit dicẽ⸗

q;

vij. diebꝰ penneant. Item ex cõ⸗
cilio remenſi.c.ij. .
Sacer dotes non niſi per ſe diuina
ſacramenta minſtrent.
Ernenit ad noticiam noſtrà
4 agdazʒ pꝛeſbyteri in tantum
ꝑnipẽdebãat dina myſteria.vt laico
vel femie ſacrũ coꝛpus dñi tradãt
ad deſferendũ imſirmis.⁊ quibns ꝓ
bibetur ne ſacrariũ igrediatur.nec
ad altare appꝛopinquẽt: illis ſãcia
ſcõꝛũ ↄmittũt qð qua ſit hoꝛribi⸗
le quaquãa deteſtabile oinz religio/
ſoꝛũ aiaduertit pꝛudẽtia.igr interdi

quoniã oblata ſunt ante dominũ ⁊/ſmcit per oĩa ſynodus ne talis temera

ſciſicata ſunt i'ſilijs iirael.nõ ergo ĩ

eis repꝛobari volnit:ꝙ a talibus
oblata ſunt.ſed hoc potius cogita.

ri ⁊ attendi ante quẽ oblata ſunt.i.
ante dominum vt plus in eis vale
at nomen domini:ante quẽ oblata
ſunt:quã peſſimũ meritũ eoꝝ a qui
Itẽ ex decreto
pape pij.
PBenitenti

a eius cnins negligentias

de chuſti languine aliqn d ſtilat.
Nper negligentiam aliquid
ſanguine ſtilanerit in terra’ li

gua lambet᷑:tabuils radef.ſi nõ fue/

rit tabula vt non ↄculcet locus tũõ/

radat᷑ ⁊ igne conſumetur:⁊ cinis in
tra altare condat᷑:⁊ ſacerdos.xl.di⸗
ebus peniteat“ ſi ſuper altare ſtilav
nerit calix:ſoꝛbeat miniſter ſtillam
⁊ tribus diebus peniteat.ſi ſuper lin
teum altaris ⁊ ad aliud ſtilla per/
nenerit.iiij. diebus peniteat:ſi vſqʒ
ad tertium.ix.diebus peniteat.ſi vi
qʒ ad quartum.xx.diebus peniteat
liteamina que tetigerit ſtilla tribꝰ
vicibus miniſter abluat calice ſup⸗
poſito ⁊ aqua ablutionis ſumatuxꝰ
⁊ iuxta altare recondatur.

1 terrã.ideſt in tabulaʒz terre adherentẽ vt patet per ſequẽs. fed nungd
ſacramento cadente cecidit ibi coꝛpus ⁊ ſanguis.dic ꝙ ſic.⁊ tãdiu credes ibi
eſſe coꝛpus ⁊ ſan guinẽ qdiu apparnerint ibi accidẽtia.cũ vero pꝛopter raſurã
apparuerint dic ibi non eẽ. Sed nũquid bumoꝛ cadit in terrꝗ. nõ ſed obijct᷑.
cum ſola accidentia maneãt ibi. ſed accñtia nõ habent pondus. qꝛ ſoluʒ coꝛpꝰ
habet pondus. qualiter ergo dicunt᷑ accñtia cadere cũ nõ habeant pondus.
Sed dic 3 ponderoſitas adhuc manet cũ accidentibꝰ alijs:⁊ tñ nibil ẽ ibi põ
deroſuʒ. Item ſm. h. ⁊ baʒ.accñtia reddũt locũ bumidum ⁊ rubium.extra de

celeb. miſ. cum marthe. S. pꝛeterea.
m ¶Deniteat. hec pnia erit

yrtot diebus ieiunet ꝛ tot diebꝰ abſtineat a ſa⸗

cramentoꝝ cõione. vt. xly. di.tijſ.
n Ad aliud.i.linthen. ſed per temeritatẽ ſumentis.

—

BSumatur. in calice. ⁊ iia ſi quid turpe in calicem cadat non teneoꝛ accipe

ria pꝛeſumptiovlterius ſiat ſed oĩ
modo pꝛeſbyter ꝑ ſemetipſü infir⸗
mũ cõicet.ꝙ ſi aliter fecerit gradus
ſui periculo ſubiacebit. Item cle
OQñ celebꝛatur miſſa: pꝛeſe pterir ʒ
laieus ingredi non pꝛeſumat.
HAcerdotnz alioꝛũqʒ clericoꝝ
eccleſijs ſuiẽtiũ honoꝛes a lai
coꝛũ loco diſcrete appere ↄueniũt
quaobꝛẽ nulii laicoꝝ liceat in eo lo
co vbi ſacerdotes⁊ reliꝗ clerici ↄſi
ſtũt qð pꝛeſbvteriũ nũcupat᷑:qñ mit
ſaPA celebaturoſiſtere vt liber̃ ac hbo
noꝛiſice poſſint ſacra officia exerce
re Itẽ ex conci. gerundenin.
Sicit i metropoſitana eccleſia ita

vbigz; miſſaviolénia celebꝛemur.

I ſtitutio miſſarum/ſicut ĩ me
tropolitana eccleſia agitur ica
in dei nomine in omnibus pꝛoninci
is tam ipſius miſſe oꝛdo pſallendi

vel miniſtrandi coniuetudo ſ̃netur

Itẽ aug in li. x. de ciui.dei.
Qnid ſit ſaeriſiciſ quid ſacfm/
QRAcriſicium' viſibile inuiſibi⸗
le eſt ſacramentum ideſt ſa/

crũ ſignu*. Itẽ alibi ſacramẽetũ

„
3

vel quia non debuit
ſtatim commecdẽ ci⸗
bum vulgarẽ vi.S.e.
in tribus alias inſira⸗
mitas excuſat.ar. S̊.
di. v. ad eius.⁊ di.vj.
teſtamẽtũ.ſimilis pe
nitẽtia imponitur in
allo caſu.xxj.q.iiij.ſi
quis eoꝛum.

in ge obibetur 5.
di, v. ad eiuns.
¶ VPer ſemetipſuʒ.
vel per diaconum ſi
neceſſe eſt.vt.xciij.di.
pꝛeſente. vel pꝛelatum
catholicum.xxiiij.q.j.
cepit.
u M◻ Kcerdotum.
miſſa. ex quo
per conirarium colli⸗
gitur:ꝙ alio tempoꝛe
poſſei ingredi pꝛeſby
terium.xxxij.di.hoſpi
tiolum. .

T ſtitutio. miſſa

m. oſtendit ꝙ
miſſa non debet eele⸗
bꝛari aliter qᷓ; ĩi metro⸗
politana eccleſia. So⸗
let queri inſtituta fue/

runt ſaccamenta cum

abſqʒ eiſdeʒ dens poſ
ſet humano generi vi
tam eternaʒ gratꝭ do⸗

nare. Rñ. tribus de
cauſis pꝛopter humi⸗

litatem ernditionem
⁊ exercitationem.pꝛo⸗
pter hnmilitatem vt
dum homo ex dei pꝛe

cepto ſe rebus ſenſibi⸗

libus ſeu inferioꝛibuſ
reuerenter ſubijcit ex
hac obedientia apud
deum magis merea⸗
tur.ij.q.vj.qui ſe ſcit.
pꝛopter eruditionem
vt per id quod videᷣ.
foꝛis in ſpẽ viſibili ac⸗
inuiſibilem veritat es

qaue intus eſt agno ſcẽ

dam mens erudia iur

j.e. ꝙ coꝛpus.ver ſis⸗

de.pꝛopter exero tatia
onẽ.qꝛ cuʒ homio ocio

ſus eẽ non debeat: ꝓ⸗
ponitur ei vtilis 2 ſa⸗
lubꝛis exertitatio ĩ ſa⸗

cramentis vi vanã ⁊ noxiã declinet occupationem.iurxta ilyud.ſẽper ali

quid ſacito ⁊c.j

catur.

0 26. 7. di. v. nunqꝙᷓᷓ. h. ? alibi. ocioſitas ⁊ voluptas æc. extra de
renunc.niſi cũ pꝛidem.S.verum. j

Sagn panis ⁊ vini que dicitur ſacriſi ciuʒ quia ſaci

Inuiſibile. i. ſignum inuiſibile coꝛpus chriſti quo eſt ſacramentũ
eccleſte. .q.j.multi.Ex rubꝛica apparet ſiclegendam eij litteram.vt in⸗

ter hbec duo diſtinguatur.
crum.i.id quod deo offerrur.

b ¶ Signũ.i.ſignũ rei inuiſbilis.vel ſignũ rei ſacre inuiſbilis.

& ([BSacramentum.eſt ide

ſt non ẽ diffinitio generalis.naʒ coꝛpus chꝛii

ſti ne bs inuiſibile ẽ ſarramentum eccleſie:æ iſa non ẽ viſibilis foꝛma.

po eſt tamẽ dici ꝙ ſit generalis:qnia coꝛpus viſibile eſt his ſaltem ꝗ cuʒ

eo/ſunt.⁊ ſ non nobis.vel oꝛdina litteram ſicita ꝙ mon agatur de diffi

r. Eruenit.2 ⸗
D bus. ſcilicet ſe

— ,„ „.

=,ĩ de – — — — ☛ — 6£e –.

— 4
—— –wẽꝑ —

En⸗gte;?äæ —U†zeuB ͦ

——— — f— fh —+ʒ+Wy — —

—

—– – f 0 — —

— — —

4

b

c

nitione viſibilis ſoꝛma eſt ſacramẽtũ inuiſibilis gratie.

IYsnum eſt. ſpectes panis ⁊ vini ẽ aliquid quod pꝛeter id qðᷣ
aliquid oſtendit 2 inuit ſicut circulus vinũ venale.
Er ſe.i.ex foꝛma ⁊ còponſitione ſni.nã panis ſit ex granis puris.ſic ĩ

telligitur coꝛpus chꝛiſti ex membꝛis ſuis.

Pecies. hot
ad panem.

d C Et ſimilitudo. i.

foꝛma ad vinuʒ.

e C Aocabula.i. voca

bula vocant᷑ illarů re⸗

rum que fuerunt'an⸗

le.i.panis ⁊ vini cum
iaʒ non ſit.ſcriptura.n.
ſpeciem panis panes
ſpeciem vini vinum
c coꝛpus domini pa⸗
nem ? ſangninem vi
num ⁊ calicem conſue
nit appellare pꝛopter
ſpeciem panis ⁊ vini
vt ibi. pꝛobet ſe bomo
ſicde pane ⁊c. vl.j.e.
quia paſſus.⁊ ibi.ego
ſum panis viuus ⁊c.
de pe. di. ij. S. cum igi
tur. ver.ilem dominꝰ.

ſ¶ Aue ante.i.reti⸗

nent : ira vos interitu
rei non amitit ſigniſi
cationem licet res pe⸗

reat. hic eſt ar. cõtra

eos qui dicũt ſubſtã⸗
niam panis ⁊ vini ibi
eẽ poſt conſecrationẽ.
quia nõ conuertũtur
in coꝛpus chriſti vt di

cunt. ſed contra eos ẽ

ſ. e.nos aũt.⁊.c.panis

led exponunt que an

tea fuerunt ſola.ſj mo
do nõ ſant ſola.qꝛ ibi
iã latet coꝛpus chꝛiſti.
alij dicũt ꝙ deſinit bi
eſſe panis e vinum.q̊ᷣ
differunt. nà quidam
dicunt ipſa mutari et
conuerti in coꝛpꝰ chꝛi

ſti. alij in nihilũ redi/

gi vel in pꝛimoꝛdialeʒ
materiam reſolui.iſtiſ
vtriſqʒ o bijcitur ð foꝛ
ma ſapoꝛe ⁊ coloꝛ ? ali

is accidentibus ĩ quo

ſubiecio ſunt.⁊ eoꝛuʒ
quidam dicunt ꝙ in

Lexre.alij eſſe ſine ſubie

¶ Miſſe. eius que
5 d

b acerd os. ar. ꝙ

i

cto miraculole.naʒ ce

dit natura miraenlo.
extra de cele. miſſ. cuʒ
marthe. §. ſ.

ebꝛatur in ſabbato

quattuoꝛ tempoꝛum

leptembꝛis.

aliquis ante gre. oꝛati
ones fecit in miſſa. ali

eſt inuiſibilis gratie viſibilis foꝛma.
Itẽ ĩ li.ij.de doctrina chriſtiana.
Quid ſit ſignum.
Bʒnu eſt res pꝛeter ſpẽm quã
Mingerit ſenſibꝰ alind aliquid ſa
ciens ex ſe in cognitionem venire.
Itẽ grego.papa in homelia pa/⸗
ſchali ait.
Poſt coſecrationè non ſubſtantia
led ſpenesremanet. .
Pecies ⁊ ſimilitudos illarũ
rerũ vocabula ſunt que ante
fuerunt.ſcilicet panis ⁊ vini.vnde ĩ
fine cuiuſdam miſſe oꝛatur ⁊ dicit᷑.
Perfſiciant in nobis queſumuſ do
mine tua ſacramenta quod conti⸗
nent vt que nunc ſpecie gerimus re
rum veritate capiamus. Poſtulat
quippe ſacerdos vt coꝛpus chuſti
quod ſub ſpecie panis ⁊ vini nunc
geritur: mamifeſta viſione ſicutre
nera eſt quandoque capiatur de

qua viſione dominus in enange/

lio ᷣm ioannem ait.qui diligit me
diligetur a patre meo:⁊ ego diligaʒ
eum ⁊ manifeſtabo ei meipſũ quã:
uis non impꝛobabiliter quidam ex
ponunt boc loco carnis ⁊ ſangui/
nis veritatem ipſam eoꝛundem et/
ficientiã ideſt peccatoꝛuʒ remiſſio
onem. Rẽ Euſebius emiſſenus.
Aiſibiles creature in chuſti coꝛpꝰ
2 languinè inuiſib liter ne
ia coꝛpus aſſumptum abla
turus erxat ab oculis⁊ illatu⸗
rus ſideribus.neceſſarium erat vt
die cene ſacramẽtũ nobis coꝛpoꝛii
⁊ ſanguinis conſecraretur vt cole⸗
returꝰ iugiter per myſteriũquod ſe
mel offerebatur in pꝛecium.vt qꝛ

quotidiana ⁊ indeteſſa currebat

pꝛo omnium ſalute redemptio per

petua eẽt redemptionis oblatio 7

perennis victima illa viuereti me⸗
moꝛia:⁊ ſemper pꝛeſens eſſet in gra
tia vere vmca ⁊ perſecta hoſtia fiꝰ
de eſtimanda non ſpecie neqʒ exte
rioꝛi cenſenda viſu:ſed interioꝛi af.

fectu.vnde celeſtis confirmat an/V⸗

ctoꝛitas:quia caro mea vere ẽ ci⸗
bus et ſanguis mens vere eſt po⸗/

tus. Recedat ergo omne inſidelita
us ambiguum: quoniam quidem

ter enim nõ exponeret ſeipſum nec diceret. uis ꝛ.
Nia coie necellartu vtile ⁊ congruũ alias neceſſariũ ineuitabi⸗

itatis. de pe. di. ij
kk ¶Sacr̃m.i.coꝛpus ⁊
I¶ Conlecraret.ſuppl
m V coleretur. i.
n ¶ Wer myſteriũ.i. lu

charitas. alias. cõmoditas.j. di. v. ne tales.
ſanguinẽ qð eſt ſacrm ⁊ ies ſacrament.
e ⁊ inſtruerent in poſterũ ab alijs conſecrãdũ.
conſecraretur.
b velamine panis ⁊ vini.j.q.j.multi.

0 n pꝛeciũ.iredemptionẽ noſtram. .

4

r

rultaut vt gigas ꝛc.

p ¶ Ei indefeſſa.i.nõ remiſſa ⁊ indeſiciens.

KEurrebat. ideſt ſeſtinabat redimere nos per paſſionem iuxta illud.

Hedeẽptio.ſacta per chꝛiſtum in crnce.

9 edemptionis.i.fides paſſioniſ per qu redẽpti ſumus. vel pꝛedi⸗

catio ſacriſicij qð erat noſtra redemptio.

¶ BGblatio.i. cotpus et ſanguis.
u Et perennis.qꝛ poſi eam non er

7

c ¶ Lela.ideſt. coꝛxupta

Ccccxxugz.

it alia.er de cele.miſſ.cum marthe.

Muneris.i.coꝛpoꝛis ⁊ ſangninis vel ſacriſicij.

t fanctiſicatione.i. verbis ſigniſicantibus. ⁊ impꝛopꝛie vicitur repetita. ?=

dꝑr repeti ꝓpt hoc vᷣbuʒ accipite qð repetit᷑ na ñ repeti᷑.imo alia eſt foꝛma.N

qui auctoꝛ eſt muneris ipſe eſt etiã
teſtis veritatis.nam inniſibilis ſa
cerdos viſibileſ creaturas in ſubſtã
tiaʒ coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis ſui verbo
ſuo ſecreta poteſtate cõnertit ita di
cens:accipi᷑ et ecomedite bhoc eſt
coꝛpus meum ⁊ ſanctiſicatione: re⸗/
petita accipite ⁊ bibite ait:bic eſt ſa
guis meus.ergo ſicut ad nutuʒ pꝛe
cipientis domini repẽte ⁊ ex nihilo
ſubſtiterunt excelſa celoꝛum pꝛofũ
da fluctuuʒ vaſta terrarum ita pa⸗
ri poteſtate in ſpiritualibus ſacra⸗

mentis vbi pꝛecipit virtus ſeruit eſ

fectus.quanta itaqʒ ⁊ quã celebꝛã
da beneſicia vis dinine benedictio
nis operetur quomodo tibi nonuʒz
⁊ impoſſibile eſſe non debeat: ꝙ in
chꝛiſti ſubſtantiam terrena ⁊ moꝛta
lia connertuntur:teipſum qniĩ chꝛi
ſto es regeneratus iterroga.duduʒ
alienus a vita peregrinus a miſeri
coꝛdia ⁊ a ſalutis via itrinſecꝰ moꝛ
tuns exulabas:ſubito initiatus chꝛi
ſti legibus ⁊ ſalutaribus myſterijs.
innouatus in coꝛpus eccleſie non
videndo.ſed credendo tranſiliſti.2
de filio perditionis adoptiuus dei
filius fieri occulta puritate merni:
ſty:in menſura viſibili permanens
maioꝛ factus es teipſoeinniſibiliter
ſine quantitatis angmento quum
ideʒ atqʒ ipſe eẽs:multo alter ſidei
pꝛoceſſionibus extitiſti:in exterioꝛi
nibil additum ẽ ⁊ totum in interio/
ri mutatũ eſt acichomo chꝛiſti filiꝰ
effectus:chꝛiſtuſqʒ bominis in mẽ⸗
te ſoꝛmatus eſt.ſicut ergo ſine ſeniu
coꝛpoꝛali pꝛeterita viliiate depoſi
ta ſubito nonaʒ indutus es dignita
tem ⁊ ſicut hꝰ quod deus leſa in te
curanit infecta dilnit:immaculata

deterſit:non oculis ſed ſenſbus tu⸗⸗

is ſunt credita2, cũ renerẽdũ altar
cibis ſpiritualibus ſatiandus aſcen
dis:ſacrum dei tni coꝛpus ⁊ ſangni
neʒ ſide reſpice honoꝛa mirare mẽ
te continge coꝛdis mann ſuſcipe:et

maxime totum haſtn interioꝛis bo
minis aſſume. Item Angnu.

Quare in ſp ecie panis a vini ſacr̃ʒ

ulunz cbꝛiſt* eminranie.
Eia paſſus' eſt dominns pꝛo

lij dei chiſtus autem nullo modo ſilius dei adoptiuus dicitur quia non po

tamẽ ꝙ quidãa dicũt ꝙ totũ
illnd hoc.eſt coꝛpus meũ ⁊c̃.
hic eſt ſanguis meus ⁊c. eſt
vna foꝛma.ſed tu dic ꝙ due
ſunt:⁊ ꝙ ad pꝛolationẽ iſtiꝰ
hoc eſt coꝛpuſ ⁊c.cranſu bſtꝗ
tiatur panis in coꝛpus.⁊ ad
pꝛolationeʒ iſtius:hoc ẽ ſan⸗
guis:vinum conuertuur in
languinẽ.ſed obijcitur. non
ne ibi ante erat ſanguis ex⸗
quo erat ibi coꝛpꝰ.ſic qꝛ.vbi
cunqʒ coꝛpus ⁊ ſanguis.ſed
non ſuit ibi ſanguis pꝛius ꝑ
tramubſtantianonem ſed ꝑ

mixtionem vt dixi. S. e. com·

perimus.
3 ꝘMConuertuntur. bene di
cit conuertuntur vel traſub

ſtantiantur vt alij. tranſeũt

vel tranſeant ſed non ſiunt
nec incepiunt.nibil enim fit

vel incipit eſſe coꝛpus chꝛiſti

poteſt tamen cõcedi ꝙ ð pa

ne conſiciatur vel fiat coꝛpꝰ

chriſti:fſicut de aqua ſit cri⸗
ſtallus.ſed ſecurius non:cõ
ceditur hoc ⁊ vbicunqʒ iue⸗
nit᷑ panis vel de pane fit vl
conſicitur coꝛpus chriſti ſic ĩ
telligitur. i.tranſit in corpui
chꝛiſti. flt. J.e.paniſ.vel expo

ne ſic.i.ſub ſpecie panis vel

latet vel incipit eẽ vel latere

coꝛpus chriſii vbi ante cõſe
crationem non erat.ſi enim

panis coꝛpꝰ chꝛiſti fieret ſin⸗
gulis diebus ei adderetur
aliquid quod pꝛius nõ erat
fic ſemper augmentareiur
item qualiter vniretur diui
nitati iſte panis ⁊ ille. iteʒ ſi
panis eſt coꝛpus chꝛiſti.ergo
aliquod quod non eſt natũ
de virgine.⁊ ſic aliquid iani
matum eſt coꝛpus chriſti. er
go eſt animatuʒ ⁊ inanima

tũ ergo non ſolum de virgi⸗

ne babnit oꝛiginem. non in
telligas ergo q aliqð aug⸗

mentum ſumat ex tali conꝰ

uerſione.nec eo modo quo

cibus conuertitur in carnes

ſed eſt ibi coꝛruptio.ideſt de/
ſinit ibi eſſe ſubſtantia paniſ

2 vini.nulla tamen genera:

lio vnde nõ poteſt dici ꝙ ſit
ibi vera traſubſtantiatio qᷓ;:
tum ad hoc vt noua eſſen⸗
lia ibi generetur. .
a Rdoptinꝰ quia qui filij
ire fueramus facti ſumus fi

teſt dici in ſilio dei ꝙ ex non filio factus ſit filius eius.

4*

b. ¶ MMeruiſti.ideſt obtinuiſti quan tanqᷓ e

x meritis per merita miſericoꝛdi⸗

am a deo gratis conſecutus fuiſti.vt enim ait aug. miſericoꝛdie meritum nul
lum eſt ſi enim merito confertur iuſticia eſt. non miſericoꝛdia. vel meruiſti.i.
dignꝰ fuiſti.vt illud:quia meruiſti poꝛtare regeʒ.i.digna fuiſti inuenta.

cata nos miſeros faciunt.S.e.quotidie.

labe peccatoꝛum vel leſa.i.ledẽda.ſ.peccato quia pec⸗

SDImmaculata. in pꝛo valde. ideſt valde macnlata. putredine peccatoꝛum.

e CQredita.ſcilicet tria commiſſa.t.h.

ſacramento commendaſſe quia illud pꝛo pobis obtulit paſſioni 2 nos

R paſſus.in pꝛima parte dicitur nobis ideo peum coꝛpus ſuum in
fecit i

ud coꝛpus ⁊ dicit qualiter. In ſecunda parte dicit ꝙ ſi heretici accipiũt

coꝛpus chriſti contra ſe accipiunt cuʒ iſte panis ſignificet vnitatem 1ipni que

De con.

runt dinſſionem. In tertia dicitur. ; quicnnqʒ baptizatus particeps efficitur
coꝛpoꝛis domini.&t ſi ante decedat quam de pane illo edat vel de calice bibat.

¶Auoc etiam fecit. hic ſimplex eſt relatio.nam reſertur ad ecclefßam. non

ad compus ſunm ſumptuʒ de virgine de quo ſermo pꝛeceſſit.nõ ergo fecit noſ
doꝛpus ſuum quod naium eſt de virgine:⁊ ſumitur in altari ſub ſpecie panii

et vini.ſed fecit nos coꝛo⸗ꝰ ſu
um ſpirituale.ſcilicet eccleſi⸗
am ſidelium vi.S.e. commẽ
dauit.ſed ideo dicit ſpiritua
le licet conſtet de coꝛpoꝛalibꝰ
partibus ſcilicet ſidelibus.qꝛ
partes eius non coꝛpoꝛali ſʒ
ſpirituali vinculo charitatii
in eius compoſitione vniun
rur licet coꝛpoꝛa ſequeſtrent᷑
j.e. hoc ſacrameniũ.immo
⁊ per illud digne ſumptum
efficimur vnum cuʒ chꝛiſto
ettam in natura.j.e.in chꝛi⸗
ſto pater. *
b ¶Noſmetipſos participa
tiõe coꝛpoꝛis ſui fecii nos di
gnos beatitudie eterna qua
fruitur eius bumanitas.
¶ ¶Facti ſumus. per ſidem
charitatem.extra de ſum.
trini.⁊ fi.ca. danamus.
d ¶ Per milericoꝛdiam.i.
remiſnonem peccatoꝛum.
e ¶In boꝛreo. ideſt in eccle⸗

fla.
K¶ ¶BDediſtis. in ſcriptis. vt
olim ſiebant voce vi ſu bo⸗
die.j.diſt.iiij.baptiʒandi.
g LCepiſtis. ar. . di. liij. fi⸗
ne penitẽtia led hoc in reue-
rentià ſacramenti.

HCEt panis de coꝛpoꝛre

eccleſie.quod ꝑ dominicum
coꝛpus figuratur. .
i ¶ Enum. ſiue vnus panẽ
eer pluribꝰ granis. ſiue vnuʒ
coꝛpus chꝛiſti ex pluribus
membꝛis puriſſimis cuius
nſiguratum eſt eccleſia ſacto
ſancta que ex pluribus ꝑſo
nis adunatur.
RHEVUinũu.i potabile.
Myſterium vnitatis i.
coꝛpus domini quod eſt ſi⸗
gnum vnitatis.vi.j.eo.hoc
ſacramenum. .
m BSeld teſt imoniũ j. di.
iiij. nulli eſt aliquatenus.
r¶ LCoꝛpoꝛis. ideſt vnitatiſ
eccleſe per coꝛpus chꝛiſti ſi
gniſicate.
0 C.Significat, nam ipft
ſunt etiam ipſa eccleſia. S.
xxiuij.q.j.ſciſma.⁊.c.oĩbus.lo
p Am frangitur boſtia
boc totum referas ad
ſpecies exterioꝛes.⁊ ſᷣm boc
Dices ipſa accidentia frangi
2 dare lonitum. Sed nun⸗

quid ante fractionem totuz

coꝛpꝰ erat ſub qua ibet par⸗

te illius hoſtie vel pars co⸗

poꝛis commẽſurabat ſe par
ti hoſtie ſʒ ñ fuit ſub qualibʒ
pte hoſtie.ergo ſequit᷑ ꝙ ali
quid modo eſt ſacramentuʒ
euchariſtie quod pꝛius non
fuit quia cum foꝛma itegra
ſuit nulla pars eius poterat

dici ſacramentuʒ. quia ſub
nulla tunc erat coꝛpus.ſed dicis p eoꝛpus chꝛiſti eſt in qualibet.parte boſtie.

nobis cõmendauit nobis in iſto ſa⸗
cramento ſanguinẽ ſunz ⁊ coꝛpꝰqð
Et fecitꝰ noſmecipſos.naʒ ⁊ coꝛpus
ipſius facti ſumus:⁊ per milericoꝛ/
diã eius quod accepimus nos ſu/
mus. Recoꝛdamini ⁊ vos ꝙ nõ fui
ſtis ⁊ creati eſtis.⁊ ad areã vomini/
cã cõpoꝛtati eſtis laboꝛibus boum
ideſt annunciatiũ enangeliũ tritura
ti eſtis:quando cathecumini de ſe/
rebamini ĩ boꝛreoſernabammino
mina veſtra dediſtis cepiſtis moli
ieinnijs:exoꝛciſmis.poſtea ad aquã
veniſtis ⁊ conſperſi eſtis.et pamsꝰ
dominicus facti eſtis. Ecce qð ac⸗

cepiſtis.qunomodo ergo vnum vi

detis eſſe quod factum eſt ſic vnnʒ
eſtote vos diligentes tenendo vnã
ſidem: vnam ſpem indiuiduã cha-
ritatem heretici quando hoc acci/
pinnt:teſtimonium contra ſe acci⸗
pinnt quia illi querunt diniſionem
cum panis iſte indicet vnitatem.ſic
4 vinu in multis racemis fuit 1 mo
do vnum eſt vnum eſt in ſua natinui
tate calix poſt pꝛeſſuram toꝛcnularis
2 vos poſt illa ieiunia poſt laboꝛe⸗
poſt bumilitatem ⁊ contritionem ĩ
nomine chriſti iaʒ tanquam ad chꝛi
ſti calicem veniſtis.⁊ ibi vos eſtis
in menſa:⁊ m calice nobiſcum vos
eſtis ſimul eniʒ hoc ſumimus ſimul
bibimus:quia ſimul viunimna.
Item in ſermone de infantibus.
ita dominus noſter ieſus chꝛiſtus
nos ſigniſicauit nos ad ſe pertinere
voluit.myſterium pacis ⁊ vnitati⸗
noſtre in menſa conlecrauit.quiac⸗
cipit myſteriuz vnitatis ⁊ non tenʒ
vincnlum pacis:non myſteriuz ac
cipit pꝛo ſe:ſed teſtimoniũ* contra
ſe.nulli eſt aliquatenns dubitandũ
vnumquemqʒ fidelium coꝛpoꝛis
⁊ ſanguinis dominici tunc eẽ partis
cipem:quando in baptiſmate mẽ⸗
bꝛnz efficitur chꝛiſti.nec alienari ab
illius panis caliciſqʒ conſoꝛtio:etiã
ſi antequam panem illuʒ comedatx
calicemqʒ bibat de hoc ſeculo mi
grauerit.in vnitate coꝛporis chꝛiſti
conſtitutus ſacramenti quippe illi
ns participatione ac beneſicio no
pꝛiuabitur:quando in ſe boc quod
il lud ſacramentũ ſigniſicat inueni
tur. Itẽ in li. ſentetiarũ ploſperi.
Dam boſtia frangiinr paſſio chru
ſti ad memoiam regit. J
CU Am frangitur hoſtia“:dum ſa
guis de calice in oꝛa fidelium

ex hoc ſequitur ꝙ idem coꝛpus ſit quantulibet magnum.a quantũlibet par⸗
uum. ? ꝙ coõpus ipſum comgiunem fo:mam babeat 2 ſit torum rotundum
quadratum m quod eſt ſacamentum.ſed bis o biectionibus reſpõde per
ſimilitudinem ſpeculi quod frangitur. vbi eadem foꝛma reſplendet in paruo

in magno ſpeculo.

q Naquibus.repꝛebenduntur quidam clerici qui nen credebãt.ve

rum coꝛpus ⁊ ſanguinem ſub illis ſpeciebus latere. cum nullus

laicus ſit qui ignoꝛet hoc domino dicente.caro mea vere eſt cibus vt.j.

e.cibus.

funditur:quid aliud qnã dominici
coꝛpoꝛis in cruce immolatio eiuſ⸗
qʒ ſanguinis de latere effuſio deſiʒ
gnatur. Aem leo epiſcopus ⁊ ſa
cta ſynodus que in vibe romana
conuenit.clero bonoꝛatis plebi cõ
ſiſtenti conſtantinopoli ita lcribit.
Oe veritate coꝛpo:is ⁊ ſangminis
chiſtinnlii amb gere licet.
TG quibnsiſti ignoꝛantie tene
bus in quo bhactenus deſidie
coꝛpoꝛe. iacuerunt vt nec anditu
diſcerent vel lectione cognoſcerent
quod in eccleſia in ommium oꝛe ta
conſonum eſt. vt nec ab infatium
lingniſ veritas coꝛpoꝛis ⁊ ſanguiniſ
chriſti inter coõmnnionis ſacramen
ta doceatur.qꝛ in illa myſtica diſtri
butione ſpiriiualis alimonie hoci⸗/
partitur.hoc ſumitur.vt accipiẽtes
virtutem celeſtis cibi in carnemñip
ſius.qui caronoſtra factus eſt trã/
ſeamus. Ideʒ ẽ cibꝰ refectionis et
cibus ſanguinis ſicut enim caro do
mini vere ẽ cibus.ita ſanguis vere
eſt potus.Idem eſt coꝛpus de quo
dictum ẽ.caro mea vere ẽ cibus.⁊
ſanguis meus vere ẽ potus. Circa
hoc coꝛpus aquile ſũt:que alis cir
cũuolant ipiritnalibus.vnde ⁊ idẽ
coꝛpus chriſti edimus.vt vite eter
ne poſſimus eẽ participeſ. Idẽ Eu
ſus clare argumentis vtimur ſuis
vtamur exẽplis.incarnationiſqno
que exemplo aſtrnamus myſterij
veritatem. Quid bic queris nature
oꝛdinem in chriſti coꝛpoꝛe cum p:e
ter naturam ſit ipſe chꝛiſtus partus
ex virgine. Iem Ambꝛoſins in
lib.de cathetiʒandis rudibus.
Non natura naſcitur:ied ↄſecratio
nie nobis cõſicit᷑ coꝛpꝰ ⁊ ſaguis xpᷣi.
Anis⁊ calix nõ qualibet ſed
certa cõſecratione myſticꝰ fit
nobis:nõ naſcił. ꝓinde q; ita fit no
bis quauis ſit panis ⁊ calix.alimen/
tum eſt reſurrectionis:nõ ſacrm re
ligionis.non ꝙ bñdicimus: gr̃aſqʒ
agimus dño in oĩ eiꝰ munere nõ iã
tum ſpũali verum etiaʒ coꝛpoꝛali.
Idem in libꝛo de officijs.
Quod ante benechcnonem eſt ſpe /
cies panis ⁊ vin:poſt benediciionẽè᷑

eſt Aef 7 HH
A te bñdictionem illa ſpẽs no
minat᷑ pꝰ bñũdictionẽ coꝛpus ſi
gniſicai . Item in nlo ſacr̃o xpũs

eſt. Iẽ g maducauerit hoc coꝛpus
ſiet ei remiſſo peccatoꝛuʒ Item

eius coꝛruptio.S.e.qꝛ coꝛpus.ver.ergo.

cum omne.⁊.S.e.ſpccies.

PIntantium. ideſi popularium qui infaniibus collatione cdlericoꝛnʒ

com parantur. dil.iiij.
Deniqʒ. vnde queren-
do dicit quomodo dle
rici ignoꝛant quod lai
ci ſciunt.j.q.j.viliſſi⸗
mus.
8 C In carnem. ſpiri⸗
tualem.i.in coꝛpuſ ſpi
rituaie a carne ſigura-
tũ in ecdleſia.iij.q.iiij.
engeltr udam. S.e. qꝛ
paſſus. J
tCaro.i.homo ha
bens carnem noſtraz.
u ¶ Igem cibus.l. ſi⸗
milis.
xCAquile. angeli vł

fideles quoꝛum iuen-

tus vt aquile renoua⸗
tur.vt.xxiij.q.iiij.cũ in
l.xxiiij.q.j.quoniam
vetus.
y¶ Clare.i.ficut ille
carnem noſtram ſum
pſii.ita et nos ſuma⸗
mus carnẽ illiuſ ideſt
cuiꝰ verba ſumimus

in argumẽtũ.hec ſciliꝛ

cet caro mea vereẽ ci
bꝰ ⁊c. de illo ſumamꝰ
exẽplũ incarnationis
ſue.j.e. reuera.
3 D Anis.ſed cer ta
ideſt diuina.
a C Fit nobis.ideſt ad
noſtram vtilitatem.
b ¶ Non naſcitur.i.ñ
ex natura ſed miracue
loſe conſicitur.extra.e.

Aumarte veſ erolt.
c C

Ita ſit. ideſt ꝙ ita
conlecretur nobis coꝛ
pus chꝛiſti.
d ¶ Reſurrectionis,
ideſt ſpiritualis reteci
tio anime a peccato re

lurgentis.de peni.di.

.S. boc idẽ reſuſcitatꝰ.
e Benedicimus.
agimus.i.nõ eſt ſicut

coꝛpoꝛalis eſca quam

benedicimus:⁊ grati⸗
as deo agimus.quod
quideʒ facimus i om
ni munere ⁊c.
AMunere quod
agere debem.
Spiritualiter.i.

aliquid ſigniſicante.

b NMte benedictio⸗

em ſignificatur.

licet verba ſucceſſ ue
pꝛoferantur. non ta⸗

men ſucceſſiue conſe

cratio fit ſed in vno in
ſtanti coꝛrumpitur pa

nis. ſcilicet in vltimo

inſtanti pꝛolationis v
voꝛuʒ.et licet panis ſit
coꝛpus compoſitum
momẽtanea eſt tamẽ

i Peccatoꝛum. venialſum vel etiam monalium ſi per fidem. v:.S.e.

R E autem. compiebendimus. ideſt intelligimus vel accipimns

nam ibi erat verus panis ante ⁊ verum vinum modo ſunt tan⸗

—

ium accidẽtia.vt.S.e.di.ſpecies.⁊.

. e.di panis in altari.

Di. jj. cccxxiuj. .
? quis poteſt eum capere. ſta ſcãdalisati de ſide receſſerunt.qꝛ ſides nòõ habz

—

= —

—

— ——

qöf4 ——=è

—

—. — —

5 ⁵. berlengarius. oẽm boe facit er abundanti quia no tenetur ſe
purgare niñ ð hereſi de qua erat infamatus.ar gu.ij.q. v. pꝛeſ vyt
ſi a plebe.licet ſit argu. contra qꝛ qui deliquu in vno factus ẽ omnium
reus.S. de peni.diſt.v.c.vlti.X errauit in tota rinitate.qui erratin vna
ſona.j. diſt. ij. in ſynodo.

pPaneʒ.i. ſpecies

b. C ecto. hucuſqʒ v

ba berlengarij fuerũt
modo ſunt verba no/
tarij eius.

i ¶ Miſit. er go ſicut

pus ⁊ ſanguis ſint in
altari.

nem ſolummodo ſacramentum et
non verũ coꝛ nae ſangalncin do/
mini noſtri iein chuiſti eẽ hon poſſe
ſenſualiter niſi in ſolo ſacramento
manibnuns ſacerdotũ tractari velfrã

gi ant fidelium dentibus atteri.

nerit:cum dogmatibus ⁊ conſecra
toꝛibus ſuis eterno anathemate di

Con ſeſſto ey

meritum.cui bumana ralio pꝛebet experimẽtũ arg. de pe. di.iiij.ĩ domo. Tri⸗
bus ergo de cauſis ſumitur coꝛpus chniſti ſub alia ſpecie ⁊ non ſub ſua vidbi
liter. l.vt ſides haberet meritum vt hic.⁊ ne eẽt hoꝛroꝛ carnis ⁊ ſangninilſ.⁊ ne

ridiculũ ſieret. paganis.j.e.panis ⁊c᷑.quaria etiã cã põt notari ibi.ne igtt᷑. plu
res ⁊c᷑. JIẽ qꝛ non habemus

poſitione pſalmi.iiij.
Mon carnaliter:ſʒ ſpiritnaliter chꝛi
ſti coꝛpus ⁊ languinẽ debemus ac/⸗
Klbere.
Dka qnidem inquir hereſi⸗

pusP quod videtis manducatunie/
ſtis:⁊ bibituri iium ſangnineʒ quẽ

panis ⁊ vini eſſe ſacra „ in vſu cornem crudaʒ come
mentum tanti. Alugn. in li. ſniaru pꝛoſper. nerſo“. Item in libꝛo de officijs · ere. .e. ſit in ſi Ded qre
e U CThriſti c.. nonn Sud ſpecie panis 2 vini inuiſiblez Quare elementoꝛum ſpecies reſer bonus ſumiul ſub iliſſpe
nneenet en hnſt carnem tangainem bono⸗ Rerunn enm vere ſit coꝛpus chuſti Tenniame ue g elr in
42 . — ◻ R
Kren e, Ss autem in ſpecie paniſa v½ I⅞Stte voicas quomodo vera RaArnhmaners
ctis aut mitis ſpeciebb ni quam videmus:res inniſi⸗ caro: quomodo verus ſan) cpaliter bis duobus cibis
ſumi. biles ideſt carnem a ſanguinem bo guis qui ſimilitudineʒ non video nutritur ita pꝛincipaliter aia
e ¶ Frangi..non tä⸗ noꝛamus. nec ſimilier compꝛeben carnis:non video ſanguinis verita ulo cibo.l. coꝛpoꝛe chaſti 2 ſah
ia pondus: ꝛreliqua- dimns bas duas ſpecies quemad tem. pꝛimo enim dixitibi de ſermo Rieadten
ſacfi qualitates ſenn⸗ mocdum ante conſecrationem co⸗ ne chꝛiſti qui operatur vt poſſit mm sBratia. ideſt gratiſ coꝛb
bocoꝛpoꝛeis pcipi ſate pꝛebendebamus cum fſideliter fate tare conuertere genera ⁊ inſtitu⸗ dammm.
oꝛ ſed ẽt ſubilis ſpecei amur ante conſecranonem panem ta nature. DHeinde vbi non mierũt 1In ſimilitudine.in ſpe
,. 9 Re N
EE chiiſti ſanguinẽ quod benedicuo tret ad manducandum: 2 ſanguinè x Rimai ſ erur cõ
ri:totũ ſumi.j.e.q m 2Keai Nen . ſuum Bbendm ecedeaiſt io⸗ A ibi dicitur ꝙ fimo
ducat. onteſſto ber egarii. us ta petrus dixit verba vite ia fuit pꝛima bereſts in eco
1¶Bentibus. miſi ſa⸗ Bo ber enarlua indignus eterne babes:⁊ ego ate quomodo deſa ſ; de pꝛima.i.pꝛecipua
ne itelligas verba ber eccleſie ſancti manricij ande recedam. ne igitur plures bocdi )/ nq Mlti. patet.
lengarij in maioꝛem gauenſis eccleſie diaconns cogno⸗ cerent ⁊ ne velnti quidam eſſeti hbo:ꝛ: ? C. Inguit. Calſus. dũ do
ſeiides her em ſcens veram catholicam⸗ apoſto roꝛcruoris: ſed maneret gratia: re/ mnb⸗ Rerer Monenn bie
ſeraoad ſpecies iplio. licam ſidem anatbemarzo omnez demptoꝛis. ideo in ſimilitudine onmnter alla oirit, nin go ma
nam de ehriſti orpo⸗ bereſim pꝛecipne eam de qna ba dem accipis ſacramentnuʒ:ſed vere qucauerit carnem. :.b. ſim.
re partes non facim. ctenus inſamatus ſum: que aſtrne nature gloꝛiam virtutẽqʒ conſeqᷓ/ noõ.b. vi eternã qdã diſcipu
vt ſ.e. q manducat. re conatur panem a vinum quein ris ego ſum inquit panis vinns qui li ꝓpter durici hmonis re⸗
iheanout ieiur altari ponuntur:poſt conſecratio/ de celo deſcendi. Item aug.in ex ceſſerunt.iũc inſiruxit domi
de lubſtantie.

nus qualiter hoc eẽt intelli:
gendũ ⁊ marxime per id qð
dixit cũ viderins filiuʒ homi
nis aſcẽdẽtẽ ⁊c.ipſi n. intelle
xerunt ꝙ; px partes ⁊ in eadẽ
foꝛma deberent accipere coꝛ

tellectus. carnaleʒintellectũ
vocat ecrũ intelligenti ꝗ di

n ¶ Sanguis.eſt. in gnos eẽ pꝛonuncio.q ſi ego ipie ali effuſuri ſunt qni me cruciſigent.ſa,/ cit vel cedunt coꝛpus rpᷣi
altari vel crediunr. quãdo contra boc aliquid ſentire cramentum aliquod vobis com p pies diuidi.vnde ſcibit
.,C Dirſn unpie. aut pꝛedicare pꝛeſumpſero:cãonu, mendanui:ſpiritualiter intellectum b . .
que non bic led eſ. ſeueritati ſubiaceam. Zecto 2 per/ viniſicat vos.caro autem non ꝓ frAnelererunt.dſſeipu
p Autar ſefuera lecto ſponte ſubſcripſi hanc conſeſ· deſt qnicquam. Sʒ quomodoilli i i¶ Hoe vos. verba rpi vl⸗
q Derba. vite i. tuip ſionez ſue fidei de coꝛpoꝛe ⁊ langni teliexerunt ſic reſponderunt. Car · qqʒtbi ſ ergo. vel ſuſpendif.
ſe es vita:: ita qui di· ne domini noſtri ieſu chriti a berlẽ? nem quippe ſic intellexerunt ſicit xſqʒ uluc vbi erat.
gne te ſumit ſumit vi ario rome coꝛam.cxiiij. epicopis in cadanere venditur aut in macel
tam eternam. 2 ppter factam: nuſu' papa nicolaus pervr lodilaniatur. Sciens autem ieſus
banc cöfeſſonem me bes iralie germanie gallie:⁊ ad que ait.hoc vos ſcandaliʒat:quia dixi
ruit petrus conſoniuz cunqʒ loca fama pꝛauitatis eius ꝑ do vobis carnem meam mandnʒ
onclenis babitaeui nemie añ potuit vt eccleſe quepu care: ſanguinem menm bibere. 6ͤ.
