tnſtnfe Ekarendaoi, 8 da iunt:iudic aggnopere f. ciende inſtic is et epiſco bis in a non dz. ne delie eſle. x vj.
nud O enn 3 aquibus. tan licet: ⁊ iõ in dũ ẽ᷑: ne fa chiepiſcop auguſtinus Enn vanuz eo
B zRulbn itare non hibendũ⸗ tis ar Item rid eniſtabumſte.
ſn m nõ licet. olim agitaren ceſſibus ꝓhil otibus mnus. Kepiſcopit ſi regi⸗
UCr. Sin is mon negamus tate dei. ctio q. vj regibus.
ſa⸗ Siare igs er hore plrcer tn leite Del. n 4Sethenne⸗
ela licnit. . 4,3. di.1. de diſcrete p d moꝛte plec zat libꝛ ga eſt qui p cidit vel anne nacti ae
1 balaã 8.d ali indliſcre tquod moꝛt re pᷣſumat omici unem oc bus s iuſticie faclede
n ene rdi. tati:au indicare pᷣſ eſ Hon bens aliquem ſacultas i ſultis ar
c bis 8.7.S. e. qoͤe. v. ſentẽtia p Ebꝛoꝛũ trũca Edas* ne no 4 de incendiar ltimo ſup⸗
gnan, Arnlo ſolum. . ſe iſerat mẽ nis aut inſerẽ oꝛ debilitat. ſſint incẽdiarios v di.l. vlti.
ſin vnun eln hus i tal aut viſlibet perſo iſquaz imem ſpes coͤſtiio eox po niri. vt.f. de io enmen, in⸗
ſinn n E enier qnib iant.ꝙ ſi qu iſropis. videtur ipamere⸗ ſic debent bun ꝙ iuxta legis notantur
4 ni Truncatones peecip chiepiſcopi⸗ e cu incendiarij im canones eſt kancii inforrano non pu
un 0 i vulnerat occi . xlvj. d. c. W. plicio afficere. italiũ. Scom t. vel enim nou l dic ꝙ pꝛinceps no
Denic ui vul ad ec aliü.x nis.l. capi⸗ ie plectunt᷑. iuntur. ve
er ne⸗ ð enim nõ Raſan laine lue Et flagel Eane Rnunuanen foꝛtee puniun
l.coꝛ de ſic.l. Edas.qð enim! fallit tñ in z. e. q. v. c.. in fi. E atu. depoꝛtar
Gden Aut inferedas. per.l. j. nire. vt. in archießp . ve
e nieeec gie nnbe ſon⸗vr er⸗ delegercän offi. eius
4q4 P ſqʒ ad ngemis en de olbus ipſum abe
lis ſed non v 8 habet iu riſe e. niſi cũ Aingit
Rn kare nb poſi velega.
bm le

ti 4 3 I 2 „ „. 5 ſe 2
B „

cleſia excõicat qñqʒ hereti⸗

Q. j.
Uod autẽ ab heretico ali

noꝛi ſuã cõmunio neʒ miſcnit. itaqʒ

V Del coͤis. in vita.

cos qñq; catholicos.ideo ðᷣ neceſſe eſt vti ill recideret inſta lãà x Hõ ſinit. vt teme
buiulmot ſubdit tractatũ. quis deponi aut excõicari ce ſententiam quã cnʒ ſuis ſucceſſo rede ſͤe Durene:
ood aut. In hac nopoſſit:facile pꝛobatur. ribus p conniuentiã ſynodalem ſu⸗ dccrecireaſer
qone dicunt gda Omnis enĩ hereticus ant ſceperat anctoꝛ erroꝛis. Si ergo ent 4 WenFauins
eretens ex ſam damnata bereſim ſeqnitur. aut epilceopusille in hereſm iam dam fri aep auii
valer .e guiſgs. Sed aug. nonam ofingit. qni vero/ hereſim natã lapſus eſt. antiqna ercõmuni· in damnata quo ab.
liter itelligatur illuc c. diett lam dãnatam ſeqtur eius damnati catione dnatus alios danare non ſoluentur abeßo vel
F. qui ſequiiur illud.c. Allij Onis ſe participem facit.¶ Uñ enz poterat:excommnnicatus enim ali ſo ſuperioꝛi.. argu.
cum gratiano diſtinguũn. acatius abſqʒ ſynodali auctoꝛitate os excommunicare non valet. g.ꝓxi.q·iiij.ipſa Pies
an vererem hereſm ⁊ i d/s ab apoſtolico ſe damnatũ querere Ende alex.ii.ſcribit valeriano epilt gKdaa.
natam oſequatur. ꝛ tic nõ tur:cõtra eũ gelaſius ſcribit dicens. copo ⁊ martyri. 7 T Zllns Berſe⸗
etan nong conengar ⸗ Qui in iam damnatã hereſiz labi;:: Exrcommunccatus alium excom/ eESütad nann,
GetkNa. eins dnationis ſe par ticipez ſacit. municare non poteft. a Sectdnn Hè

ratur ab eccleſia.ſed tu dcic

indiſtincte. ꝙ fiue veterem

ſue noud ſequatur.excõicatus eſt. lsz ſit occulus.ꝛ iõ alium excõicare nõ poͤt.

tẽperat.ijj·q.vij.iudi⸗

b C Rare.(röne.alias idẽ appellat ſtater riv. di omnis.

ehmeiſehe ſerr ant
obii⸗ itur beſtijs bonis ꝓſeriptis ꝓbare eum eſſe bereticum ſie me excdicatum deponeret. ſed ꝗc de alla
Hst ßm. l. coꝛ de ſie. dsaeN de rekſeint ſnia.idem aꝛ nulla eſt ſnia qu tulit. ſed tamen tolerabitur poſtea ar. ij. . ng⸗
Evrmern iſ . pocn doio firincendiun AA.. vi,. .tia eade dic? de ſeiſ matico marime cu ſciſma nõ polſit ee ſin: ir
Aln, percutit. in eo. S. e.q.v. qui malos.S. e. qiiij.duo iſta. hereſt niſt foꝛe in ſummo arridcgxt duo earentur. ? vterq; e⸗ ſui
0. CEãm. S.e. qliiij.ea vindicta. . dgeret eccleſtam apud ſe eſſe.vij.qj.factus. Ca gich⸗
Aſaneete een MVMDc * catius.necel rai
F. Sr leum aergoſtell, . Tned ta ſ
legi pm canones ? fures Ffaxt 1eo* Ccatius nõ eſt factus innentoꝛ men ferri ar F de po ſ
Peadanen dss Quc baren ES X EGi erroꝛis. 6 vereris imita⸗ ſtud boc. “ ſ
born gae⸗ lcic. vt ek ſ g is. miniſter dei eſt. q vero toratqz iõ nõ erat neceſſariũ vt acdd o In bereſm. bit nhin
d .VBelut homicia. vt e terfectionis.mini t.g vero n aſitentanannch caſiia quo papa pa
de homi. alſquis. C. qñ l, ſine aliqna pnblica adminiſtratio- nerſus eumnoua ententia pꝛodire am potli ſietn
vnicuiaz l.ſ i m afl-se ſacrilegum ſed antiqua tätummodo renonare pam põtligare.ĩ quo CNg
vnicuig;.l. j. io. zaz ne maleficium furem ſacrilegn . papa in canonẽ late ,
NMQRNY anattuoꝛ. qmecug; aqulterũ periurum ⁊ quẽ ibet cri tur:ſactus ſum itaqʒ execntoꝛ vete/ ſententie inc dit. nec ſhe
2 6 „ . 5 & F* *
mud nem at nlnn e Minoſuz interfecerit. aut trncidaue ris conſtituti non ꝓmulgatoꝛ noni:· puie obuiat regula il
tud nem. qꝛ neſcitur enime rit vel mẽbꝛis debilitauerit. veltt quicunqʒ enim in bereſim ſemel la. aꝛ par parẽ ſoluef niti⸗
ſeie alslaen Fadfisen bomicida indicabitur: ⁊ tanto acri annnatam ſabitur. eins damnatõe velligare ſ poteſt ek nl
n Lineraens i f. Sed po nus qnanto non ſibi a deo cõceſſam ſeipſum innoluit: Idem. de elec innotuit n i egn
ne cenuz eſſe ꝙ de vulnere poteſtatem abnſiue vſurpare nöt Mion eſt retractanduʒ quod ſemei —— 1 pe
meo nõè mortuns. nuůquid mnit. De bis antem qui ſinni ſynodus ſtatuit cõtra vnamquam indelmolb ennn on
cẽſeboꝛ homicida m leges. hominezʒ vulnerant queritur.ſi ile qʒ bereſim. . lico. rif.. . ſeim. qꝛ Vinen
certi eſt non. arg Fac. l. moꝛtnus fuerit: quis eoꝛũ homici⸗ Alioꝛes noſtri dinina inſpira/ ler mactu notatetlag⸗ fſer
acgl. buieſcripence. Mi vul, qjiij rearum incurrat. De bis ita tione cernẽtes neceſſarſo pꝛre neſenten ia d ven⸗ „ n
nus vninſeninſqz contemn⸗ ſtarntiᷣ eſtĩ ocilio apud vermerias canerunt. vt quod contra vnãquã tu nup..l. pald. . vlti. iiinn
plandũ eſt. fl. ad. . de ſi. Uutl lures 2t numnxentur: qus qʒ hereſim coacta“ ſemel ſynodus ⁊eſt hic ar ad göne,z (I
l. vl. icem videtur ſm cano Sipiunle or feriatur pꝛo fidei cõione ⁊ veritate catholi: ð feudo puta iurauit pſin
es. ar. ertrave cle pereuſe p Jangt boĩes aut qnin ca atqʒ apoſtolica pꝛomulgaſſeteñ eps ꝙ no in eudaret tnid
ij. ↄtrarium tñ credo ar.i.d. 8 quattuoꝛ hoies aut quninqʒ Hongl . Lael e por
ſ quis poſt. ſufſcit enim ꝙ; ſen etiam plures cõtra hoĩem ſinerent nonis poſt hec retractatio de nouo., vide g vor nen
ice jxati fneri nibus mutilari is occaſio ſit dare verq conce ſeil
ſumvſit arma h non occile vnum rirxati fuerint:⁊ ab his vnlne uuilari.ne pꝛanis occaſio pᷣ do in vndio eond o gtanr
rit ipſe ſed alius. vt er ð cle. fnerit:quicũqʒ eoꝝ beretur que medicinaliter fuerant 2 (K
8 . rauus monunsfnerit: quicũaʒ eoꝝ . ſtat qd intellexerit cũ
peuſ.c.pꝛeſentinm.ꝛ. c.con plagam ei impoſuit:ſᷣm ſtatuta ca, ſtatuta pulſandi.ſed anctoꝛe: cniuſ/ iuranit er d fen. cih. d
eineni. n mnonum vt homicida indicerur. reli libet inſanie ac pariter erroꝛe damʒ p C Aaioꝛes. coacta. Eee
Ainpnanabant. nee im gni aut qni eum impngnaban vo nato. ſuffcere indicauerunt. vt quit i cödunata iurta ill. ſlt
Lerenſgont a bomicide lentes' euz interſicere: ſimiliterꝰ pe quis aliquando huins erroꝛis com Tytire coge pecus. - 1e in
8 es Raure 1 d.j. perian niteant. ꝗ nec eũ impngnabant:nec municatoꝛ exiſteret. pꝛincipali ſen / iter agendu Occurſa eil
loſe. Item vonec me rir vulnerabant:nec ↄſilio nec anxilio tentia damnationis eius eſſet obſtri re capio oruſri. (A
te cũ aliquo frater meus ee“ cooperatoꝛes fuerunt ſʒ tantũ afſue ccus.ſic ſabellium damnanit ſyno/ aucton 8 en e0 nde
interfecit ↄtra voluũtatẽ me- rnnt extra noxamſint. dus nec ſuit necceſſe vt eius ſecta / decn . ven agens ſici
am an lĩputabitur mihi.noᷣ Aidam epiſcopus in toꝛes poſtea dãanarentur:ſed pꝛo te vindemife. mic
arg .i. q. iij. qꝛ pꝛeſulatus. ex bereſim lapſus ali / noꝛe conſtitionis antique qui vel g. M ſnerer vſ. ſgoet
de de. percul. peſentium. quos de ſacerdotib?ꝰ pꝛanitatis illins vel communis q. ſiſ. qdᷣ bñ. :.xxv.q. pe
.ſeuſ. ſin ſnia excõmunicatöis cleſia duxit eſſe refutandos. carri nem. (En
Franer zNaiſnbus⸗ motauit. poſt monez um ſic ꝛ eunomium macedonium r Monuis. . xj di. Nr
c.vlti. accuſatus de hereſi damnatur ⁊ſe? neſtoꝛium ſynodus ſemel geſta co/ enen. adgt 4
E
en cpuimu ffcio pina Hon vltra en pcedéreosa bere, gons nam daͤnato ar i
pins. Suß hereſiz poſſit aliquos officio pꝛiua ton vltra e ꝓcedẽre oʒ gi bere/ dengtaſr n
iij di t. ſim da id noldo oẽs arnoldi E
xxiij.di ra⸗ re vel ſnia notare. Secundo: an mn danatam recidit. dänariſunt⸗ck debe
SS bencmgg g poſt moꝛtè aliquis poſſit excõicari. Catiue non fuit noui vel pꝛo, re.ad abolendam. (N
afm heretcor quidam fant Tertio an pꝛo peccato alicniꝰ? to Rprꝛijinnentoꝛ erroꝛis vt in enm tEQui vel pꝛanida
monlloſt⸗amta occulti. ⁊ ec ta familia ſit excõmunicanda. noua ſcitaꝰ pꝛodirent ſed alieno faci tis poſt moꝛtẽ.

extra de here.ad abolenda.alia tñ que agit tenent dũ toleratur. ar. S. iij. q. vij.
S. tria.ſed ⁊ fnĩia excõicationis toleranda eſt. dũ ipſe eſt occultus. licer ſit nulla
ar. pꝛedi. S.jexira de inrepa.conſultationis. H
m¶ Qui vero.hec diſtinctio hoùͤlie locum nõ habet.qꝛ oĩs bereſis eſt damna
ra ⁊ ois herenicus eſt excõicatus quantumcũqʒ; fit occultus.⁊ iõ non põt alios
excõ care.vnde ſi ſcirẽ pꝛelatum meũ eſſe hereticũ.qꝛ nonã fingit nec tñ pꝛedi
earet ſi me excõicaret celebꝛarẽ in occulto.ſed non in aperto.qꝛ cñ non poſſem

Adiuimꝰ.qꝛ ercõicat.⁊ ita excõicatꝰ nõ põt excicari.ſed ſuſpen⸗
ſus excõcatur. xi. q.iij.S. euidenter. nungd excõmunicare poteſt
dico referri an ſit ſuſpenſus aboffieio vel iuriſditione naʒ ſi ab officio
tantũ ea nõ poterit que officij ſui fũt puta celebrare ⁊ ſimilia.ſʒ ea pote “
rit que iuriſditionis ſunt.vr dare pᷣbendam ⁊ excõicare.qꝛhoc iuriſditio
nis eſt eẽ de elec. tramiſſam 2 de cleri. ex.mi. ſi cele bꝛat. ecõ tra eſſet ſi ſu
ſpenderetur a iuriſditione et nab o fficio.qꝛ poſſet ea q̃ eẽnt o fficij. nNo

EcxX
. retinet
eenigeganen wi⸗ tae
bo xcol
nanobgrnera .. nne⸗ .oẽs enins
rn I ———— Krtginm ennel veescnul
eit s ab vn uãa dimit pe. di. eius.ini ſumusſ . ple appa-
rum. ertra S — ſeruus e nant oſup icadum
evtrum iuriſditt. e. coꝛde i. niſt ſ Ita ibus iudi ita ꝑp
ab vtroqʒ. tuᷣen q.iij plerũqs C Dicer in ſpiritu. atus = nõ
is Siantema letind 4 ſoperarne erevnie —
ſtionis. iſcopus lij. excel⸗ i. q. iij. m qui Je ucl cũ ſona cui r exce i. · ij.
iuriſditio xi. q. ij. ſi epiſco 5. xrl. q. ädä. 5. ſens eun oſtri iritu intelligitu ota. xxii
autem l.pxt en anc ies ubie 5. nuen ſt in no tis vo eſu ch hane i P ecött otius. alia ſſit ſol
gerin de conce otuit.n. ñ bitie dic. c nora egatt ſtri Je ſat ex⸗ Del poti 6 po
gri 6potu aloñ! xrxvi. etic ni/ ongr ino inem az talis n
lſnne⸗ E alio m geril. her iſcopus 12 C Knte on di hom no foꝛm Ocu⸗ g o quare re. iferioꝛ.
nſtig aibi de 8 9fu c. iuimus hiepi quig Virtut ſmo in que Es d e. vel liga ixxi.ĩfer .
e r an ei Adi ictus nicactventg no re huiu — nnrangan Szem
amkijan Juen A e. ſein nnndant⸗ uelincr opes eck. neres aebe
iiſ. otra. ij.. te excõm ꝛitate in m delẽ? 5 e doꝑ 2„ ar. p a.xi. q. ij.
inn raec⸗ do. ic⸗ ſus ſit te icat? te a aucto mus ex com niſ ſi dñi atq aliade i rõ
Gngen 4 barſtinende oſt⸗ omuni ſtolic nda xcOꝛ it. nõ 7 naqʒ ſidelis icere Di non ten ſoꝛe. ſʒ ligat᷑
exc apo o man Ee 0 noie niſit ſſit die E cuʒz ta no opus uis lig
Ninn 1 bolurog l ol⸗ otuit. luend Wrentcrene In ante né opo to. It 2 Kepiſe lagaa guis igat
ſta i. non Seg⸗ P 3 abſo e. 4 xeri na: opa i nemo ſancto. xtra ca de ſniae on qu te
.l. n urar „fin Edã co0 tcuũ ritn ſa edi e dei tur den non 9 non
hfrhe⸗ genc, ernoſe c 4 hereſiz nemin uẽ i va E n ſpi ſ com jone ſi 0o ad illa qnq as.
ere, ſoelicere . niſi i nũ c. ſtione ſ qu ſed z i x. p iu
W elegſdarei⸗ de ſuo nou re cepit ſt deijcer naqʒ Jeſus bebata ni ꝓfeſ articip cleflaʒ. de ſen.e vtruq;
Enn Butan ſ. e. de ꝛedica pote ligãdi ö fal/ ſiſ phi leñn 4 ius p lique: et. extra iſſio. q ſpicẽ
D (. alia p nec 8 lig nõ fal. onn a ecc ab en re net. el rem e.l. re
aſeſr * hoe fuit ſed ho tali tuit. qꝛ oſtratu eris itaẽ. tholic alieni. rbitrio bire per ſt. ff. de p .
tü leclefinus. neis ſe iam pꝛ ag ve tragi mi benſinur ſuo a rſed a tesni na Vciume id q in
Wn die nibil en. Wiuen v domin noꝛũ re iri a ne quam elluntu angiennesn dnm iceſt. niſt
iſſ de el ſratus. vel ſo donib⸗ a sdanl en none gnn enln qu m filij 3 ve HMisi uctoꝛital ꝛc.
e 5.§. ſacerdotib ictun ccip de runt. n ſient il rnemn ez 26 v i dc. uctoꝛitalꝛ
finid. tur.8 am p 8 ſace is eni d iſit acci oſted run ntur.ſi tis ca ngnin e ſn 9.i.eida it ligatu.
lkfm Aeris.i. ab e ſeritie vt enic ctũ mittere. nmme 7 9 ita al er ligari⸗ c.l. qu
ſalegf e . ſroleraria pb ee⸗ ſantcrin iritũ ſa vel re niſi in/ minis t.Duru ire. atqʒ d abire p QC ꝛobation e pe. dij.
hen encucaſ rg⸗ täſan bomrenere i nemo mni ita ixerunt. lſ le n Re Nnurma itet.5.
cte naliar. teũ ꝗ ſſe t tü nen ſa vn d eum epn ſtolu p fertu penitbt.
ſin g detzzi mali.a re anõ poſ itů ſanc ia ipſa gre⸗ oteſt nonr apo pꝛem ſze ſern. quez pe
tlnetf⸗ ne lianus. ſis i. iaz cat 20 ſpir cipit qui nõ niſi 2 iri⸗ erorſann cetiam agere elibus non mn io. ſed none
n invon amnnane evlleſ c ne reat k iſſt. Hin ancigere es arnn Vs amoud e
— mnans cclel cit. acc tos milli. unt C. De eos . Facit ee ms ap r. ſ.
biſ . C ſniam de me trae atiã ſa ictu eſt. egat itus rcaiaen it dicens ð bis ius erat lig a uidenter.
Aln dermunt ſnee lan⸗ tep ora vnud ſuꝑp e eſ ri c d ſi quis poſuit dicabit. diciũ pꝛeins . q.i. vt . recte.⁊ ita
nirun ve 2 ſophi §. Maz gatis in nec niſ aa ecleſf n0 ne ſit. — in obis in uod en nig is non eas de
irir aln agac vi ſan neceual⸗ tra ecc eratn aute tdor ſunt:no eo quo idanen genepbo
d .Y . 3 5 hil op ri is ſuntd ntus mex x bis idetur ꝙ eccle e
ti W leſnentan⸗ vnü die ar agr er m nihil ait. ſpi ſoꝛ ni int nt aute ter. 7 e . vicher, enin ninns pe
ſgen emeriu. ſictus. ſ extra ea onolus gir wir — Setne neiba⸗ ſnpe nroco näanulun dedi⸗
ainſe in let. i. po⸗ ipitur. ita cut ap ſpiritus pe; omm 1s ait. ſi 7 fide elem qocuqʒ. exerc ſtencit l
H ip oſie ler. ſp ec im . ſtolu libus iſi fid df- nn Ferer q.·i.
t 8 lare faciat i. im⸗ ſanctus a ecc e. AUñ d 2e que de aretn ex eo tur. vel/ i. ver vel ſolu d ecde .
RM ſtu etret. tus ſanctii extr lare. 76. pꝛe 4 t. app Ia bitur. v it tuͦ eẽ vel uoa atis vi
s . C Imp faciat. . t etret. c poſtu tieritis int ſu oſui e⸗ adum. oc ſcril enedic Qa l. dic ꝙ q liiꝰ ptãt e5
a bo onoqr dee ven acraete e iqz pe nſẽſeri bi eanmmne a cnngle n ben qni Kerr enuie e
e dcũqʒ bis conſ. vV cõ tan tille qni reita iunphb oñdit tatẽ
Ehens Der Opus d deuz. ſz trar 8.quo vobis ca Fiteru⸗ no⸗ delibus ia ſicu ecicitu ſt eo ꝗ ir rcet. ſztm̃ bʒ allã p m
ie mua am non cruru⸗ ſi duo ex aricennchte 66 otins' qu qui ben aioꝛe m ꝗ en Rlucn t. eccleſia S
nnſni u ſ etia enz miſit: r de dn ganiſierintin e 5 po ioꝛ eſt eo taneenund vel Pvgaeeumaluggee
hmin iboeee derter ſde eo ſazin Rlod Kda male enan egler lo⸗ Buurite vnae
fkn maliite⸗ nct. dno ve eo:ibi eg tis oſten ꝗ ugbie ex Jecſcnm te catbolic edicẽci po ue mnmde.
L ndi vel ben licuũu is niu
H Getro. bo . im nim 0ꝛdibus ꝛpo t b int icen bere. maledi
Ni 8 Star burbe Rabirare ſecu ipſos a on ba- dit.m m mini ſuperioꝛ a ſide
n ESenoctt vlind upareſenn Dnanoneennn veſarentwin inhailenum tentiam
Nnn dicit vt n es. qd pe ſi ompag utem c ctus m ab3z. nãqʒ v alet:i lem ſen ez que
Clau it cum ſtic ns aute g ſan onb I non * equa ca x
m fueri 2 qui ſpiritu um re ve cere ſibi Hec is vel e
ee be lauſd⸗ babem In in eis ſp les loc imitte n, c am in oteſt. aticis licet
at. reſugi tad lrecon qn ion p ſciſm videl
bis Lau eo. bit rasr pecca re vel r⸗ Vir daren is atqʒ ta ſunt ſtatem
unt Ple e ſe ſciſſu ateſen ſancti 2depenon nis dic ipote ita
pmu 8C E dni SC opanſir pirien hi qui .ℳ mmn el ſolne zum au .
ut eien vale cn llarcobnan ds ogin aſti cliganch n entropahs a
ncu n ciliare iſti. enbe gare p cmmagt —— Ait e⸗ f. miñ quo
e tus chr ſũt. nec iniando c excõ⸗ non ꝛ0 baf. Iliga rligancrit.
ja⸗ eil e. nec re: busp⸗ itur ve tvl um
nin eccleſiaʒ ec reco edder pꝛiua i u on ſoluitn iſolneri ꝛin ginn
in ſoluere:n uniont aeegte pollut Hon etrd efrigeniles
„ Sõ l ſciſmate carere actas net go ipſins el ſeueri⸗
Gna ſageah reſi vel! enitus ibꝰ dil bicũqʒ mmia v it liga/
En na tvſibe ſe emn iuen; Relumhe⸗ aube ge
ren. n nrantisnot⸗ m atqʒ; ſo etro tur iud emiſſio nod bea .
ürt gueſemnen ligan ſdaret. p E tas velr lutũ niſi ſolmen
– po aaren aan nibus ſiitt 3 vel n anemta aunem. di
— dlpoteſtated et pꝛe arurnz pm 6as 5 ſuperio ch ꝛ ſoluen
iin dipot nibus ſe datu ni celo tru m augu. iligan it.
Cer celoꝛũ ſe reg eci Ite etr ccep er ter
lbon pꝛo b celo clanes nitate . erſona p atęma ris ſuper ſi
hüe Bea atbt abe Sanl enaret⸗ In hent ecr anerts ſipert ,4
„¹ * —— 8 „ OE 67
An dai Dentelae intellig conſe ecclet odcuq⸗ gtum ſt:nõ he E y
. , ruũ teſt. 1 iſ it lig . nz e ſiafit E
Noge rum. Q per pe po unicat am eri 1 dict ccleſia⸗
ne crare mmin ha⸗ r. tatum tẽ in e in celo
leſie ꝗq 8: exe excomn non etro ſi autẽ nr in c
gi alchn Raes ercoin nicato hoc p cleſia ligant
ſtos 4 rit re non atõis po cuz ſoꝛ dum facit ec ein terra
r — DH vai
fiud ep conmgle giaes a iudic
ſcribe elens a
ſin poꝛe pꝛ
a
boſfa
n
ſatf
Han

4 Reconclliat. arg. c; ſnia totius ecdeſie pꝛeferenda eſt romane ſi in aliquo pꝛeceptis. xriij.q.vl. ↄuenioꝛ. S. di. lxxx. c. ij. ctra ſz aliuk eſt qoͤnez de ſ . M
j. e.hec eſt.niſi erra de motã terminare.qð nulli prer iꝙᷓ ro.ſed ꝑmittit ſicut dicit. alið ẽ ip az

fibi contradicant. ar. xciij.d.legimus.ſʒ cõtrariũ credo. arg. rminare. qon . ſicn
ſine defenſione vẽtilari qð patriarche pꝛimates fatere pñt. vt ibi ↄtine

Cau.

ret romana ecdeſia qð nõ credo poſſe ſeriqꝛ deus non pinitteret. argu. ·e.

recta. ⁊.c. pudenda.

ij¶ Wetri.a cõtrario ſenſu.ar.di.xcvj.ſi ĩperatoꝛ.xj.q.iij.imperatoꝛes.

In iude. ſt duo eni con

traria inter ſe cõueniunt. vt
no. xxxij.di. hoſpitiolum.
d DOn turbatur. petruʒ
ſt

1.ſine iuda.i.bonos tã
tum.i.ecclia triũphans.vbi
nõ erat luctus neq; clamoꝛ.

õ —
e Que iudã.i.añ paſſio⸗
nem etiã cuʒ petro.i.malos
cũ bonis de quaitellig tᷣ cõᷣ
trariñ.i.q.iiij..vlti.ver.itẽ.
¶¶ Turbatur. que ſignif⸗
cat eccleſiã nulitatt.
g CPlurimi. S.i.q.iiij.S.itẽ
peccato achoꝛ.S.xlv.di.ſʒ iſa
lud.j.de cõſe.d.i.ĩ ſancta.ff.
De edi.edic.plerũqʒ.C.ð pe.
ſancimus.
hb ¶Soli.ar.ꝙ queſtio ſidei
C Meoſelſong e diri tu
rath⸗ ius dei vini.

k ÆMMegqueat. generationez

hanc quiſ enarrabit. S. ꝓrx.
cã.q.iiij.de tyrijs.qð de eter

na ⁊ tpaliↄgrue itelligitur.
VPlenitudo. de cõſe.di.

ij. tribus.

alijs qꝛ hamo.i.ferro reſecã
tur putride carnel.lxxxij.di.
plurimos.in fi.⁊ iõ ſolus pe
trns piſcat᷑ hoc gñe piſcadi
ipſe enĩ bʒ ptatem ligãdi ar
qʒ ſoluendi pꝛe alijs.ꝑ tete ĩ

telli itur igfitio ſapientie.
ncu nouittidu

Aro de qua ecdeſia intel

ligas qð hic dr.q nõ poſſit
errare.ſi de ipſo papa ꝗ ec⸗
ctlefla dicit.S.e.quicunqʒ.⁊
vij. q.i. ſcire debes ſed certuʒ
ẽᷓ ꝙ papa errare põt.xix. di.

anaſtaſ. xl. di.ſi papa. Rnñã.

ipſa ↄgregatio ſideliũ bic di
citur ecclia.vt de con.di.i.ec
cleſia ⁊ talis eccleſia nõ põt
nõ eſſe.vt.j.e.pudẽda.nã ip
ſe dñs oꝛat ꝓ eccleſia.xxi.di.
beer ſn ꝓte ⁊ volũtate
abioꝝ ſuoꝝ nõ fraudabit.
0 Emoꝛ. conkeſſio.tu
es rps ſiliuſ dei viui.
pꝓ A dño dicente. tu ex pe
ruo⸗e⸗ Es adet ge, rvj
oliẽs.ſidei.ſic.xvi.
4 C q.i.rater nr.xij.di.

mSraliud bamum.
pyhamü intellige iu
riſditionẽ. qꝛ petrus pꝛefuirt

⁊æque ſoluunt᷑ in terra loluta ſũt in ce
lo.quia cũ excõicat eccleſia in terra
in celo ligatur excõicatus.cũ recon
ciliatꝰ eccleſia: et in celo ſoluitur re
conciliatus.ſi ergo hoc in eccleſia
fit.petrus quãdo claues accepit ec
cleſiam ſanctam ſigniſicauit ſi ergo
in perſona petri ſigniſicati ſũt in ec/

cleſia boni.⁊ in iude perſonali ſigni
ficati ſunt mali in eccleſia.
Ambꝛoñnus ſuper marcum.

Suis meritis ſirmns nonnunqnaz

turab uur alienis.

L turbat᷑ nauis que petrunʒꝰ
Lhabet turbaturilla que iuda*
bhabet.2 ſi multaillic diſcipuloꝛum
merita nanigabant. tamen adhuc
eam pꝛoditoꝛis perſidia agitabat.
In vtraqʒ petrus.ſed qni ſuis me ⸗

ritis firmus eſt turbaturalienis.Ca

neamus igitur perfidũ: caueamus

pꝛoditoꝛem ne per vnum fluctue/
mus plurimi.Ergo non turbatur

bec nanis in qna pꝛonidentia naui
gat:abeſt perfidia.ſide ſuperat.quẽ?

admodum eni turbari poterat cui

pꝛeerat is in quo ſirmamentum ec
cleſie eſt:illic ergo turbatõ vbi mo

dica fides ibi ſecuritas vbi perſecta
dilectio. deniqʒ ⁊ ſi alijs imperatur
vt laxent retia ſua:ſol tamẽ petro
dicitur:duc in altum hoc eſt in pꝛo
fundũ diſputationum.quid eniʒ tꝗ
altum quam altitudinem dinitiarũ
videre.i.ſcire dei filium ⁊ pꝛofeſſio/

nem diuine generationis aſſumere
quã licet mens nequeat humana

plene rationis inueſtigatione com

pꝛebendere:ſideitamen plenitudo:·

complectitur. Jdem.

Solus petrns accepit mandatuim

vtbamo piſcem caperet.
St alind apoſtolicum pilcan
di Senuganogenere ſoluz pe
trum piſcari dominus iubet dicens

mitte hamumꝰ ⁊ eum piſcẽ qui pꝛ⸗

mum alcenderit tole. Item Iuci
us papa ommbus epiſcopis
Nulia perturbatio a tramite apoʒ
ſtolice ſedis retrahat:que oẽës here
les ſemper deſtrurxit.

A Recta ergo fide 2 apoſtolica

tramite pꝛopter vllaz percur
bationem nolite recedere:ſcientes
quoniam iurta ſaluatoꝛis ſentẽtiaʒ
beati ſunt ꝗ perſecutionẽ patinntur
ꝓpter inſticiam.hec eſt apoſtoloꝝ
viua traditio.hec vera charitas:qͥ
pꝛedicanda eſt ⁊ pꝛecipue diligen⸗
da ac ſouenda atqʒ fiducialiter ab
omnibustenẽda.hec ſancta ⁊ apo⸗/
ſtolica mater omnium eccleſiaruzʒ
chriſti eccleſia.que ꝑ dei omnipo/

tentis gratiam a tramite apoſtoli/

ce traditionis nunqnã erraſſe ꝓba

tcur:nec hereticis nouitatibꝰ depꝛa

uandaſuccubuit ſed vt in exoꝛdio

Iem

tur.⁊ vt ibi aliter accipit᷑.⁊ expone agita re in ſide.i.fideliter agitare.
i ¶ VNin ad petrũ.vr.õ er de here.ad abolenda.S.ad hoc de itroalt

noꝛmam fidei chꝛiſtiane percepit:

ab anctoꝛibus ſuis apoſtoloꝝ chꝛri

ſti pꝛincipibꝰ illibata ſidetenns ma
net. Item ſixtus pava.
Fides romane ecc
reſim deſtruit nullam foner.
moꝛſum m eſub illius no/
ine eccleſie pꝛeſidere:cuius
cõfeſſio'a dñoiieſu xpᷣo gloꝛificata

eſt cuius ⁊ fides nullam hereſun ſo

net vnquã.ſed quidem oẽs hereſes
deſtruit.intelligo aũt mibi aliter nõ

licere quã vt oẽs conatus meos ei

canſe in qua vniuerſalis eccleſie ſa
Ius infeſtatur impendam. Item
euſebius papa. Mullis bereſibꝰ
romana ſuccnbnit ecclefa.

ſede apoſtolica extra macn
er eſt catholica ſerua

am ſe
Adromanam referatur eccleſiam
quotiens ratio fidei ventilatur.

MUotiens ratio ſidei vẽtilaturx
oarbitroꝛ oẽs fratres ⁊ coepoſ
noſtros non niſi ad petrnʒ.i.ſni no

minis ⁊ honoꝛis auctoꝛitatẽ reſerre
debere veluti nũc retulit veſtra di
lectio quod ꝑ totũ mũdũ poſſit ec⸗

cleſijs oibus pꝛodeſſe. Itẽ inlius

papa. Chꝛiſtige religiõis ʒelũ
romanaecciia pꝛe ceteris habpit.
QFlicijnfi ſideratione nõ eſt

nobis diſſimulare:non eſtta
cerePlibertas:quibus maioꝛ cũctis

chꝛiſtiane religiõis zelus incũbit.
Itẽ hiero. ad damaſum.
oꝛa nõ tiet ſid es quam ro.commẽ
Qat ecclia.

Ec eſt ſides papa beatiſlime

Equ in catholica didicimꝰ ec

cleſia:quãqʒ ſemꝑ tenuimus:ĩ qua

ſi minus ꝑite aut paꝝ caute foꝛte ali
qd poſitũ eſt emendari cupimusa
te Apeni ſedẽ ⁊ fidẽ teneſ.ſi aũt hec
noſtra ofeſſio apoſtolatustni indi/
cio cõpꝛohatur:quicũqʒ me culpa
re voluerit:ſe iperium vel maliuno/
lũ vel etiã nõ catholicũ ſʒ hereticũ
cõpꝛobabit*. Item ſancta romana
eccleſia que ſemper ĩimaculata per/
mãſit dño pꝛouidẽte ⁊ beato apo/
ſtolo petro opem ferente in futuro
manebit ſine vlla hereticoꝝ inſulta
tioneatqʒ firma ⁊ imobilis omni
tpe pſiſtet. Item marcellꝰ papa
vniuerſis epis ꝑ antiochiã ↄſtitutiſ.
Aliud quam romana eccleſia neqʒ
ſentire neq; velle pmittiur.
NOgamus vos fratreſ dilectiſ
ſimi vt nõ alind doceatiſneqʒ
ſetiatis qᷓᷓ qð a beato petro ⁊ reliꝗſ
apoſtolis ⁊ patribus accepiſtis.ip
ſe enĩ eſt caput totiꝰ eccleſie cui ait
dominus tu es petrus ⁊ ſuꝑ hãc pe

trã edificabo eccleſiam meâ:eiꝰeni

ſedes pꝛimitus apnd vos fuit que
poſtea iubente domino romam

eſie omnembe

Aliox

nã bi ĩnuitur ꝙ illt
ſüt vitadi tq; here⸗

tici.quos epiſcopi vRi
tãdos direrũt. Sed
dicsc illud ĩtelligẽduia
eſt qũ tale qꝗd dicunt

qð certũ eſt eẽ hereſʒ

hic vero vbi dubiü ẽ

extra.e.c.cũ xꝑHSĩ.

mulatio pia. vt.xxij.
q.ij. vtilẽ. ff. de doli

excep.l.ij. S.iij. eſt prr
nitioſa. vt. xxij.q.v.ca
uete. diſcreta. vt. xxiij

q.iiij.qdã cũ bonoꝝ.

c. officij.

papa. vt.rxl.di. pᷣp.

u W☛ Sceeſt fides.
gaquã ꝓfeſſi ſu
mus nos tenere vt i
alia.pte capituli qᷓ nõ

eſt hie.

ca.ax.xciij.di.qui ca⸗
thedram.

de here.cjſ.

romanoꝛum.

½ lare. eſt diſfi ⸗

deteſtabilis vt bic. ꝛ i

tTacere. laciturni
tas ẽ magnũ viciũ in

x ¶ Au in catholi⸗

y CEmẽdari.? ita ¶ʒ
gs erret. ſi tñ paratꝰ
eſt coꝛtigi nõ ẽ hereti
cus.vt.j.e.apte.als
dub lus in fide ⁊c. eẽx

3 ◻ι Copꝛobatur. gö
papa appꝛobat.nõ lzʒ
alij repꝛo bare.ar.l.d.
ſi ille. xxij.d.oẽlxxrv·
q/ix.veniã al.xix.di.

=

a Coͤpꝛobabit.ar.

ↄtra theologos ꝗq ne

gant rpᷣm aliqd eẽ pʒ
ꝙ bõ ↄtra ſniaʒ aler.
ex de here.cũ chꝛiſt
Itẽ ar. ꝙ ꝑpꝑ ſolũ die
tum cenſet᷑ quis beæ

reticus.

b Inſultatione. ,.

pꝛeualente. alias ſal
ſum eẽt cũ quottidie
inſultent ꝛc ſi de cõ
le. di.ilij. c. ij. ver. cũ qᷓ
pugnent. .
c Ogamꝰpꝛimi
tus.j. de coſe.
di.i. baſilicas. xi.di
ſtin. nolite. S.xij.di.
nouit. còtra.S. xxij.
di. ſacroſcã.S.xxi.di.
iuis.cõtra.ſj ibi dĩ
pꝛimia.i.maioꝛ.vel pᷣ⸗
ma que hodie pꝛima
iter alial numeratur
xxij.di.renouantes,

*

m
ſi
mrpol
lppi
Niign

e
G
foin
cit
alcbi
fünnfi

ur
Ant.

ſper
licai

teſt

ſluen
ſouer
fefüct
oftno
K
urise
tint
(um
luntr
an
CE
n
Ut

lonbeel

feſinnt

Gninicüg
Udifn
eeſ ſien
giſpfeltir
gleneren

Pirlidm65

jinerbet

ſdgr

nitiat
Püen⸗
nötbent
ae
ſcerrc
berg

ſobate.

breerld.
Doclen.
ieN.
In.

geegn
Ptlotkeß
llig,
N
ielebe⸗

rorel
büii

an
ziſieih

mnipunt
ſrch
aöniei
,Sridt
nn
16bi.
annl
Gepinma
ſpenmn
attk

*

VTranſlata. vt.8 vij.. mutaniones.

bᷣ ¶ Queolim. cum petrus ibi reſidebat. .
c Sect ar. qð in maioꝛibus conceditur. foꝛius in minoꝛibus locum
abere. Evj. q.ij.c.i.ð.di. xxiijin nole. Nã ſivinco vincẽte te ergo ⁊te ꝛc
ff. de diuer. ? tẽp. pꝛeſcip.l.vl.? eſt hicarg.ꝙ ſi papa ſubijcit ſbi aliquã

ecclenam per oñs
oẽs capellas illi ſubi
ſcit ſibi ar. xvj. q.i.fra
ter noſter. qdᷣ non eſt
verum. vt ex de pꝛi.
cũ capella.ar.contra
ff.q po.in pig.claudi
us felix. eſt hic arg.
cõtra grecos ꝗ pape
non obediunt.
dDponet. in fide.
nam l⸗ ſic. xij. di.
vnouit Jo.
V Vm beatiſſi⸗
mus.ꝗ alexan
drinam. eſt ar. ꝙ nõ
debetis audire magi
ſtrum nin qui bñ ſci ⸗
at cũ id pꝛedicare de⸗
beat ⁊ non ex pꝛopꝛio
ingenio aliqua inne
mire. xxxvij. di. relatũ
fic ⁊ caſſiuſ opinionẽ
magiſtri ſui bene de
fendebat.vt.ff. de ar
bi. qualẽ ⁊ dic alijs ĩ
ↄrrarijs. ita non eſt
cõtra.xij.d.nouit.nõ
alias cöõſuetudies ba
bere poſſum niſi ſpã
liter phiberet ro. ec.
de aliqua.io.
J petrus.Ca
ſus tagit ꝙ pe
trus in paſſione dñi
abſcidit auriculam
malchi. 2 dñs eaʒ re
ſtituit ſibi per hocno
tatur ꝙ male intelli⸗
gent. auris ſpũaliter
eſt per petrum abſci
dẽda.ipſe eniʒ babet
poteſtatem ligandi 2
ſolueudi.nõ.etiaʒ ꝙ
ſi ↄuertãtur taleſ dñni
refũdet eis auditum.
g Nolẽs. q. d. ex ꝓ
poſitio nõ caſu.

M Mõ deberẽt. qꝛ

auris exterioꝛ ſigniſi
cat interioꝛem aureʒ
quam ipſi non habe
bant. i dicit nõ ha
bebant miniſterio.
i C Et ipſos. ꝗ xpᷣm
cruciſixerunt.
EECgo ꝓ.s.xix.di.ſi
romanoꝛũ.ſ. de pe. d.
iij. adbuc ſtant.
I Congdenat. ſ. de
pe. di. i. verbů. S. xxj.
di. in ferioꝛ. ff. de re in
di.q cõdẽnare poteſt
hec aũt regula fallit.
er. de ſen. excõ. tua ?
eẽ de offi. dele. querẽ
ti.⁊ quãdo q; põt ꝗs
abſoluere ⁊ non liga
re. C.vbi.ſena.vlł cla.
quotiens.
m. Si ad diuinitatẽ
non eniʒ paſſa eſt cũ
nature dei nemo no
cere poſſit. xj.q.iij.Fʒ.
n ◻Et erciditur. i.
dz abſcidi. vt.i.qi.S.
cur ergo. ,

tranſlata eſt:cui adminiculãte gra
tia diuina hodierna pꝛeſidemꝰ die.
ſi vero veſtra anthiochena q̃ oliʒ
pꝛima erat.romãe ceſſit ſedi nulla
eſt que eius non ſit ſubiecta ditioni:
nec ab eius diſpoſitione vos deuia
re opoꝛtet.ad quam cũcta maioꝛa
eccleſiaſtica negocia dinina diſpo/
nente gratia iuſſa ſunt referri.vt ab
ea regulariter diſponantur :a qua
ſumpſere pꝛincipia. Aẽ leo pa⸗
pa dioſcoꝛo epo alexàâdrino.
Alexandrine eccleſie a romana di
ſentire non licer.
O Am beatiſſimus petrus apo
ſtolꝰa dño acceꝑit pꝛincipatũ
romana eccleſia in eius permane
at inſtitutis:nefas eſt credere ꝙ ſan
ctus epᷣus diſcipulus illius marcus
qui alexandrinã pꝛimus eccleſiam
gubernauit:alijs regnlis⁊ traditio/
nibus ſua decreta firmauerit:cũ ſi⸗/
ne dubio de eodẽ fonte gratie vnꝰ
ſpiritus ⁊ diſcipuli fuerit ⁊ magiſtri:
nec aliud oꝛdinatas tradere potuit
q̃ᷓ; qð ab oꝛdinatoꝛe ſuſcepit. Ieʒ
gregorius papa.
Piꝛoõſeſſione ſue ſidei aurẽ erroꝛis
romang abſcindit eccleſia. .
Ipetrus volẽs penſſit aurẽ
docnit q;
bere nõ deberẽr:quã in monaſte)
rio nõ habebãt:ſʒ donus dominus
ipſi refundit auditũ ᷣm ꝓphetica

dicta demonſtrans ⁊ ipſos ſi con-

uertant᷑ poſſe ſanari:qui in paſſiõe
chꝛiſti vulnerati ſũt:eo q; oẽ pecca

tũ in miniſterio fidei abluat᷑.tollit

ergo petrus aurem:quare petrꝰ qꝛ
ipſe eſt ꝗ accepitclanes regni celo/
rum.ille enĩ cõdẽnat qui ⁊ abſoluit
qm̃ ligandi atqʒ ſoluendi idem ad
eptus eſt poteſtatẽtollit aũt aureʒ

male audiẽtis:tollit aũt gladio ſpi⸗

ritnali aurẽ interioꝛẽ male intelligẽ
tis.caneamuns ne cni tollatur auri⸗
cnla dũ legitur paſſio dñi.ſi aũt ad
dininitatẽeins referimꝰ infirmita/

tẽ coꝛpoꝛee paſſõis:exciditur auri

cula:⁊ exciditur a petro qui nõ pai
ſus eſt chꝛiſtum ꝓphetaʒ eſtimari
ſed dei filiũ docuit fideli confeſſiõe
ſignari. Item cipꝛanus papa.
Extra vnitate in ſancte eccleſie ſpi⸗
ritns ſanctus non accipitur. .
L Oaquitur dũs ad petrum:ego
dico tibi:qꝛ tun es petrus:⁊ ſu
per hãc petrã ediſicabo eccleſiam
meam.ſuper vnũ edificat eccleſiã
⁊ quãnis apoſtolis oĩbꝰ poſt reſur/
rectionẽ ſuã parem poteſtatẽ tribn
at:⁊ dicat ſicut miſit me pf̃:⁊ ego
mitto vos accipite ſpiritũ ſanctuʒ.
tamen vt vnitatẽ manifeſtaret:vni
tatis eiuſdem oꝛiginẽ abvno incipi
enteʒ anctoꝛitate ſua diſpoſuit.hoc
vtiq; erãt ceteri apoſtoli qð petrꝰſn

xxliij.

aurem inſpem ba⸗

rophet.i. pux bominem.

4
4 . — „ „

onkteſſione.⁊ b oc cũ dixit iu es xpᷣs ſilius dei viui.

—

Maquitur. pbat eccleſiam eſſe vnã. qꝛ dñs vt eccleſe ſignificaret vnits

tem. dixit ſuper vnum eam ediſicaturum dicens.ego dico tibi. quia tu
es petrus ⁊c. Scðo pꝛobat illa auctoꝛita te ſalomonis in perſona dñi loquen⸗

it pariconſoꝛtio pꝛediti ⁊ bonoꝛis
7 poteſtatis.ſed exoꝛdiũ ab vnitate
pꝛoficiſcitur:vt eccleſia chꝛiſti vna:
monſtretur. quam vnam eccleſiaʒ
in cantico quoqʒ cantico ꝛium ſpiri
tus ſanctus ex perſona chꝛiſti domi
ni deſignauerat dicens.vna eſt co
lumba mea perſecta mea:⁊ vna eſt
matris ſue electa genitricis ſue hãc
eccleſie vnitatem ⁊ beatus paulus

apoſtolus docet.a ſacramentũ vni

tatis offendit dicens: vnum coꝛpꝰ

⁊ vnus ſpiritusꝰ⁊ vna ſpes voca/

tionis noſtre.vnus dominus vna
ſides vnum baptiſmaPvnus deus.
quam vnitateʒ tenere firmiter ⁊ vẽ
dicare debemus.maxime nos epi
ſcopi qui in eccleſia dei pᷣſidemus:
vt epiſcopatumquoqʒ ipſum vnũ
atqʒ indiuiſum pꝛobemꝰ.nemo fra
ternitatem fallat:nemo ſideiverita
tem perfida pꝛeuaricatione coꝛrũ⸗
pat.epiſcopatus vnus eſt:cuius ſin
gularis inſolidumpars tenetur:⁊
eccleſia vna eſt que in multitudine
latius in cremento fecunditatis ex/
tenditur.quomo do multi radijſũt
ſed vnũ lumen:⁊ rami arboꝛiſmul
ti ſunt ſed robur vnum radice tena
ci fundatum.⁊ qũo de fonte vno ri
ni plurimi defluunt ⁊ numeroſitas
licet diffuſa videatur exundãtis co
pie largitate vnitasꝰtamẽ ſernatur
integra in oꝛigine.anelle radinmſo
lis a coꝛpoꝛe:diuiſionem vnitas nõ
capit.ab arboꝛe ſrange ramum: irn
ctus germinare nõ poterit.a ſonte
pꝛeſcinde ruuum:pꝛeciſus areſcit:ſic
7 eccleſia domini luce perfuſa per
totumo:bem radios ſuos poꝛrigit
vnum tamen eſt quod vbiqʒ diffũ
ditur:nec vnitas coꝛpoꝛis ſeparat᷑
ramos ſnos per vniuerſum oꝛbem
copia vbertatis oſtendit:perfluen

tes largitur riuos:ramos latius ex/
pandit vnnʒz tamẽ capnt eſt:⁊ vna
oꝛigo mater copioſe fecũditatis ad
ulterari non poteſt ſponſa chꝛiſti:i

coꝛrupta eſt ⁊ pndica.vnam domũ
nouit.vnius cubicnli ſanctitatem ĩ
caſto pudoꝛe cuſtodit. Idem.
Non habet deum patrem vmuer⸗
ſalis eccleſie relinqnens vnitatem.
A Lienus eſtpꝛophanus eſt ho⸗
ſtis eſt. habere non poteſt deũ
patrem:qui vninerſalis eccleſie nõ

tenet vnitatem. Idezʒ dominus cũ

diſcipulis ſuis ait:vt vnanimitateʒ
ſnaderet ⁊ pacem.dicoĩquit vobii
quia ſi dno ex vobis conuenerint ĩ
terra:de omni re quecunqʒ petieri
tis in nomine meo contingent vo⸗
bis a patre meo qui in celis eſt:vbi
cunqʒꝰ enim fuerit duo aut tres col
lecti in nomine meo ego cum his
ſum. oſtendit non multitudini ſed
vnanimitate depꝛecantiũ plurimũ

til.vna eſt columba mea.ter
tio auctoꝛitate pauli dicentit
vnum eſt coꝛpus vn ſpus.
vna fides.vnũ baptiſma ⁊c.
poſtea cõ parat eam ſoli.ar⸗
bori. fonti vltimo dicit ꝙ ſi
quis non tenuerit hãc vnita
tem fructũ nõ poterit facere
ſed areſcet ſicut ramus pꝛe⸗
ciſus ab arboe.
