⁊.ix.lectões celebꝛamus.Ali auteʒ
qui in quotidianis diebus tres tãtũ
modo pſalmos ⁊ tres lectões cele⸗
bꝛare volunt:non ex regula ſancto
rum patrum ſed ex ſaſtidio ? negli⸗

gentia cõpꝛobant᷑ hoc facere. Nos

aurem ⁊ oꝛdinem romanuʒ inueſti
gantes ⁊ antiquuʒ moꝛeʒ noſtre ec
cleſie imitãts antiquos patres ſta⸗
tuimus ſieri ſicut ſupꝑpius pꝛenotaui
mus. Itrez ex homel. greg. pa.
He obſeruatione quadrageſine.
Q Uadrageſima ſũma obſerua
tione eſt obſeruanda:vt ieiu⸗

miü in ea pꝛeter dies dominicoſ qui
De abſtinẽtia ſubtracti ſunt niſñ quẽ
infirmitasP unpedierit nullatenꝰſol

uatur:quia ipſi dies decime ſunt an
ni. Apᷣma ergo dominica quadra⸗

geſime vſque in paſcha domini ſex

hebdomade computantur: qua:ũ
videlicert quadraginta dies ⁊ dno
ſunt ex qunibus duʒ ſex dominici di⸗
es abſtinẽtie ſubtrahũtur:non plus

in abſtinentia quam trigintaſex di⸗

es remanẽt.verbi gratia ſi per.ccc.

lxv.dies annus volnitur: deinde ꝑ
triginta? ſex dies affligimur quañn
anni deo decimas damus.ſed vt ſa

cer numerus quadraginta dierum
adimpleatur quem ſaluatoꝛ noſter

ſacro ſuo ieiunio cõſecrauerat: qua
tuoꝛ dies pꝛioꝛis bebdomade ad

ſupplementum quadraginta dierũ
tollantur::ideſt quarta feria:que ca

put ieiunij ſubnotatur:⁊ quinta ſe⸗

ria ſequens ſexta feria ⁊ ſabbatum:

niſi iſtos dies quatuoꝛ ſuperioꝛibus

trigintaſex adiũxerimus quadragi
ta dies in abſtinentia non habere⸗

mus iubemurantem ⁊ ab omnipo
tenti deo omnium bonoꝛuʒnoſtro

rum decimas dare.

. Item en⸗
ſebius papa.

JYeiunia nõ ſolnantur legitima abi⸗

qʒ neceſſitate pꝛobabili.

.

Eiuniarin eccleſia a ſacerdoti⸗

bus conſtituta ſine neceſſtate

— 2

rationabili no ſoluantr.

Item bieronymus.

Quõtidiana ieinnia dnplicatis vel
rriplicatis ſunt pꝛeferenda.

Pn dico' hebdomadas non
dico ieiunia duplicata : ſed ſal
tem ſingulos dies abſqʒ ciboꝛnʒ lu
xuria tranſgamus. Idem.
De eceodem.
Int tibi quotidiana iein nia
t7 refectio ſaue tatem fugi⸗
ens. nihil enim pꝛodeſt tibi biduo
vel mriduo tranſmiſſo vacnum poꝛ
tare ventrem ſi poſt paniter obſtru

remanct Jin X Ihr Savre

xinna no trnct

iacet. S.e di. ſicut non
alij. di. iij. quadrageikt

q C SDies. ſupple =
ſex hoꝛis ð ꝗbᷣſex ho
ris ĩ vno quadriẽnio
vn dies eficit᷑ vñ ſit
bis ſexi.na dies nã⸗
lis ↄſtat exxxiiij.hoꝛiſ
hoc idẽ dicit ler ꝙ an
nus ꝑtot dies voluit᷑
ff. de ſta. lib.cũ heres.

S.ſi ſtichus. vñ cuʒz ie⸗

iunamus q̃ſi ðcimaʒ

toti ani p decima. cc
lxv.dierũ ieiunnamus
xxxvi.dies remanẽt

v. dies ⁊ ſex hoꝛe. de

iſtiſ. v dieb ieiunamꝰ2

q̃tuoꝛ.ſj alio reſpectu
l. vt ſacer numer cõ
pleatur.remãet ergo

vn dies idecimatus
2 ſex hoꝛe licite: 2 ita

ſũt.xxx.hoꝛe idecima

te. ſ ꝓ decima iſtarẽᷣ
hoꝛaꝝ ĩ ſabbato ma-
ioꝛe tardi cẽamꝰ.imo

alio reſpectu ieiuna⸗
mus ꝛ illi. v. dies nõ
vꝛ ꝙ decimẽk. ⁊ ita eſt

arg. ꝙ fi ruſtic'bʒ. xv.

coꝛbes vini nõ dʒ de
cimare niſi decem.

r CqiAnm ar.ꝙ ſi ru
ſtico pꝰ decias datas
remanẽt.v.coꝛbes -
ð illis ñ dʒ dar̃ dcimã
ſ ¶ Tollãt.i.accipiäa᷑
t¶Zubemar. S. xvi.

i. decimas.

u Bonop i. d aci
onibꝰ ⁊ poſſeſſionibꝰ

noſtris qꝛ ⁊ ille ĩ bõis
noſtris ↄputãt.ff. de
vcr. ſg. bonoꝛũ.
x . Eiuna.
On dico heb/
domadas eẽ ie

iunãdaſ:ñ ſũpto cibo

z ¶ Duplicata. ſicut

qũ abſtinemꝰ duobꝰ

diebꝰ ntinue að fieri
nũqᷓ; dʒ.vt ertra ðᷣ tẽ.
oꝛdi lias.romãai vero
diuerſo mõ agere ce

perüũt marie a tẽpoꝛe

quo teutonic 'ceſſuʒ
ẽregnuʒ noſtre eccłie

ſtatuimꝰ ficut ſuꝑi:qᷣ

quo habetur.lxuj. di.
adrianus. in i.
a ₰ Int. ar. Z. xxx
y. di. ab exoꝛ/
dio. M”M”
b ¶ Quotidiana.nõ
ꝙ aliqa dẽ otinuũ iʒ
ibi ſit aliqð iterualũ
nã dicit ↄtina:⁊ in di
eb dñicis ñ iciamꝰ.
verba.n.ciuili mõ ſũt

¶Si pariter/ q. d. ſ

obßunse VWageſmg

na⸗
no
geſt
rv.
de
m.
ſim
tas

t.

ſe

mñ poſtea vna vice co
medas quãtuʒ dʒ tibi
ſufficere tribꝰvicbus
vl ꝓnbꝰqð qdã faciũt
a ¶ Obſtruatur.i.re
pleat᷑ poſtea ꝑ crapu
lã viqʒ ad ſummum
b nt. ⁊ quoti⸗
die.⁊ ita vĩ ꝙ
nõ dʒ ꝑ totů diẽ abſti
nere niſi foꝛte ex cã.
vt.lxxv.di.qð a pꝛibꝰ
qð faciũt ſarraceni.
c ¶Sʒ modico.ar.9.
rxxv.di. ab exoꝛdio.
2 nqii r⸗
e Augubeneife⸗
pctm̃ ł i nocte vigilar
f Wedranöts cuz
ſuadent pꝛia deo ma
xime ſanis.
8 (Ming gule.

Rnãa gula a pa

diſo expulit quem ab
abſtinẽtia reuocauit.
3.di. xxxv. ſexto.
h ¶Peeuenit. S. eo.

i Lautioꝛes. S. diſ.

RK¶ Expetit. . di. l. ð

his vero.t h cũ ſiñ cã
facit. ð.di.xli.c.iijſ.

1 ¶ Qð deſiderat. nã
ſatis ẽ ĩ oꝛe dñi piſce
veſci ⁊c.xli.di.c.i.

Kdvitã eternã
vt ð pe.di.iij.S.oppo
nit᷑.⁊.c.ſi ꝗs ãt. ꝓdeſt
eniz quo ad tpalia.s.
xxij.q.ij.fi quelidet.ꝰ
n n mediocri⸗
Ner errãt. nã in
ter bonos ſẽꝑ ſectare
melioꝛes. xvi.q.i. ſi cle
ricatus.ſic viue.

o ¶MAQuimagno ſ

ne quo nõ põt habe⸗
ri ſalus eterna.

¶ Immogeratam

ar. ꝙ idẽ facit pluſqð

minꝰ? extra de offl. cu
ſto.c.i.ar. S.ff.de vᷣ. vꝛ.

pꝛedi.ſi arboꝛem.
Triſticie.i. melã
colie:q̃ triſticiã ĩducit
⁊ ponitur ſinthoma
moꝛbi pꝛo moꝛbo.
V¶ Beus. nã hõ fle⸗
cti põt verboꝝ multi
tudie.nã ĩpoꝛtunitate
gqfiʒ ꝗs obtinet.ð pe.
di.i.ĩpoꝛtũa. Inſta.n.
opoꝛtune ⁊ ipoꝛtune.
xliij.di.ſi tcoꝛ.ĩmo ẽt
qñʒ a deo obtĩet.viij.
q.i.audacter.⁊ ẽ ar.h
p ieſtiũ multitudineʒ
in auſ.de referẽdari
is.S. jj. col. vi.
ſ ¶ Cũ igit᷑.i nũꝗd
Ehita veꝝ:dicũt ꝗqdã
ꝙ ſic ⁊ ẽ ĩ ſacr̃is ſpale
hoc pp.ſ.ſ.ꝗ non dak
ad mẽſurã:vt.S.ꝓri.
di. nec quẽʒ. ſed oĩa
facit cõia. S. ꝓxi.di.qᷓ
riſ.vel hoc referas ad
ipʒ celebꝛãtẽ.qꝛ tm̃ va⸗

Di. v.

atur“. Idem.

nt tibi ieiũia pura ↄtina mo

De eodeʒ. beneviuimus:cũ ab inigtatibꝰa ab
illicitis voluptatibus abſtinemꝰ:ſ

derataqz: ideſt quotidie eſuri/ qꝛ hec abſtinetia ſine mercede non
re ⁊ quotidie pꝛãdere:apis iqt. noli“ erit:expectamꝰillã beatã ſpẽ ⁊ reue

adhuc aquã bibere:ſj modico vte
re vino ꝑpꝑ ifirmitates tuaſcurat.n.
vulnera delinqntis curatoſqʒ ſcifi⸗
cat ieiuniũ.

¶rurariaroiuie ↄditõi pcepta
nedicie ſũt q̃ a ieinnio fuocãt

lugubꝛarenõ ſinũt:ab oĩ itẽtõe me

ditatõis abducũt:ita ꝗ ſe mediciniſ

degerit ſeipᷣm ſibi abnegat. Itẽ

grego.in exponitioneę beati iob.
ne Vitiũ Sufe 0
inqʒ mõiſnos vitiũ guletẽ
tat. aliqñ nãqʒ idigẽtie tꝑa pᷣ⸗
uenił. aliqñ ipa nõ pꝛeueit:ſj cibos

lautioꝛes ꝗrit aliqñ qᷓ ſumẽda ſũt pꝓ

curari ac curatiꝰexpetit: aliqñ aũt ⁊
qlitas ciboꝝ ⁊ tpᷣs ↄgruit:ſʒ i ipa qn

titate ſumẽdi mẽſurã refectõis exce

dit.nõnũq̃ʒ ⁊ abiectiꝰeſt qð deſide⸗

rat:⁊ tñ in ipſo eſtu imenſ deſiderij

Deteriꝰpeccat.
So

tiones non pꝛoſunt.
bil.n.aꝓdeſt homini ieiuna

Itẽ Pius papa.

H e⁊ oꝛare ⁊ alia religiõis bõa

agere:niſi menſab iniqtate ⁊ ab ob
trectatõibꝰ lingua cobibeatur
Item Hieronymus.

Mediocre bonmmn: non eſt magno

pꝛeferendum.
n mediocriter errant ꝗ* bo
mo magno pᷣferunt mediocre
bonũ:nõne rõnabilr hõ dignitatem

amittit:ꝗ vel ieiuniuʒ charitati aut

vigilias pꝛefert ſenſus itegritati: vt
ppꝑ inocentiã imoderatãꝰ atqʒ indiſ
cretã pſalmoꝝ vel officioꝝ decãta
tõeʒ aut amẽtie aut triſtitie notã in
currat.nũꝗd verbomultitndine fle
cti deꝰ vt hõ põt.nõ.n.uerbis tm̃:ſjʒ
coꝛde oꝛãdus deꝰeſt:q̃pp melioꝛẽ
v.pſalmoꝝ decãtatio cũ coꝛdis pu
ritate ac ſerenitate ac ſpũali hilarita

te:quã totiꝰ pſalterij modulatio cũ
anxietate coꝛdiſatqʒ triſtitia:cũ igi᷑

ꝓ cũᷣctis aiabus pſalmꝰ vł miſſa dꝛ
nibil minꝰqua ſiꝓ vnoquolibʒ ipſo
rũ diceret᷑ accipit᷑. Audiãt itaqʒ qni
ea qͥ neceſſaria ſũt coꝛpoꝛi ſbᷣtrahũt
illud qð p ꝓphetã dñs loꝗtur.Ego
dñiſodio habẽs rapinã bolocanſto

tem ambꝛoſiusi
Iem e;,

pſalmo vigeſimo. Wecicie
cẽpta dinne lünt coditioni cõtraria

e nos tẽetat.

qʒ puritate ſietis leinnia 7 oꝛa

latõem glie magni dei ⁊ ſaluatoꝛis
nr̃i ieſu xpi in illa ſpe cũ fuerit ð ſpe
ſcꝗ res accepturi ſumꝰmercedeʒ de
nariũ.denariꝰergo ꝗ accepit nomẽ
a numero decẽ:reddit᷑:⁊ ↄiũctus q̊⸗
dragenario fit qnquagenariꝰ vnde
cũ laboꝛ celebꝛamꝰ quadrageſimã
añ paſcha.cũ letitia vero tanq̃ʒ ac⸗
cepta mercede ꝗnquageſumã pꝰpa
ſcha.naʒ huic tanq̃̊ʒ ſalutari laboꝛi
boni opis ꝗ ꝑtinet ad q̃dragenaxiũ
numex:addit᷑ getis ⁊ felicit atis de⸗

narius:vt qnquagenariꝰfiat.ſigniſi

cauit ipſe dũs hoc multo aꝑtius qñ
poſt reſurrectõem.xl.diebꝰ ouerſa

tIus eſt i terra cũ diſcipulis ſuis.qua

drageſimo at die cũ aſcẽdiſſʒ iĩ celũ:
ꝑactis.x.diebꝰ miſit mercedẽ ſpũs
ſci. tem ex dictis appollini.

Raptoem vel turem non lacit ne⸗
ceſſitas ſed volũtas. H

Nipulo ei p ſegetes trãſeũ
o euellerẽt ſpicas ⁊ ederẽr:

ipſig xpi vox inocẽtes vocat:qꝛ co vi.q·iij.ſciptum.

acti ſame hoc fecerunt.
tem Hieronymus.

HNon neceſiitas:ied voluntas facit

perſeuerantiam.
¶ icach.n. neceſſitate fit cito
luit:qð volũtate arripit᷑ ꝑſe

nerat. Item io. os aureum.

cccxliij.

let ei vt miſſã celebꝛet pꝑ vno
⁊c.uł reſeras h ad caſi ĩiquo

caſu logꝗt᷑.ſ.q ñ minꝰ valet

t

vna miſſa cũ hilaritate mẽ⸗
tis dcã ꝓ vno qʒ ſi pꝛio quo
ubBecfet cum anxietate.
e feceritis.i.ĩ delitijs ⁊
ðſiderijs.q.d.ſuꝑflua phibʒ

nõ neceſſaria. S.di.iij. puẽit.
u iuniũ.Caſus.tota

vita nr̃a cq̃dã qdrage
ſima ꝑ quã ſi bñ ieiunaueri
mꝰ accepturi ſumꝰmercedes
l.denariũ.qð ex eo ðᷣſignat᷑
qꝛ ðnariꝰadiũctꝰqdragẽario
ſit qngenariꝰ. vñ cũ laboꝛe
qdrageſimã celebꝛamꝰ ante

paſcha cñ letitiavero qnage

ſimã pe paſcha.i.accepta mer
cede qð ct ipᷣe dñſ ſigiſcaui

x UXFl. dieb. S. lxxvi. di. F. ñ

qt. ⁊. ccire. Z. vbi dẽ p.l.dies
fiũt.ſʒ ibi.l. ꝓx. Ix. ponuntur

y Alcipulos. ſpicas eſt

A go dꝛia iter furtü 7
ſurtũ.ar.ff.ð of.pſi.plebiſci⸗
ta.nõ tñ ꝗn furtũ ſpice ↄmit
tat᷑:ſʒ nõ ↄmittat᷑ quo ad pe
nãꝗ.ar.extra ð fur.ſi ꝗs ĩpᷣn.

3 Et ederẽt. h licebat:ſz ñ

falcẽ i meſſeʒ alienã mitter

a Fame. neceſſitas famis

Ciboꝛum temperantia laiuteʒ avu

dantia contrarium parit.
Pbil.n.ſic iocũdũ? ſicut cibꝰ
ene digeſtꝰ aut decoctꝰ nihil
ſalutẽ nihil ſic ſenſuũ acumẽ opat᷑:
nihil ſic egritudinẽ fugat ſient mo⸗
derata reſectio.ſufcientia appe cũ
nutrimento ⁊ ſoſpitateʒ ſił ꝓcreat ⁊
voluptatẽ*.abũdãtia vero moꝛbũ
facit.⁊ moleſtias igerit ⁊ egritndieſ
generat:qð.n. ſames facit boc etiã
plenitudo ciboꝝ:magis ãt ⁊ multo
peioꝛa:ſames ꝗppe in paucilſ diebꝰ

aufert hoiĩem:⁊ liberat eũ ð hac vi⸗

ta penali.exceſſus vero ciboꝝ cõſu

mit ⁊ cõputreſcer̃ facit coꝛpꝰhũanũ

⁊ macerat egritudie diuturna:⁊ tüc
eum moꝛte crndeli conſumit.
Item Hieronymus.

Cibon delitie ſ̊ abudaujerit ledunt ẽ
4 talesaccipiamꝰcibos qunol

aut difficulter digerere aut co

rũ.Oe rapina vero holocanſtuʒ of meſtos magno parw⁊ ꝑditos la⸗

fert:q tpaliuʒ bonoꝝ ſine ciboꝝ ni⸗
mia egeſtate vel mãducãdi vłſõni
penuria coꝛpus ſuũ imoderate affli

git. videat itaqʒ qd apłs dicat. car-z

nis curã ne ſeceritis in ↄcupiſcẽtijs
c. INtem augn. ſuper ioan.

HNion a cibis ſʒ ab iniqtanibꝰ abſtine
re ẽ magnum generajle ieiunium.

uninʒ aũt magnũ ⁊ genera⸗
e eſt abſtinere ab iniꝗtatibꝰ et

ab illicitis voluptatibus ſeculi qð ẽ

pfectũ ieiuniũjn hoc ſeculo q̃ſi qua

drageſimã abſtinẽtie celebꝛamꝰ cũ

boꝛe doleamꝰ oleꝝ ⁊ pomoꝝ ac le⸗
guminũ facilioꝛ appatꝰẽ:⁊ arte ipẽ
dijſqʒ cocoꝝ non idiget:a ſine cnra

ſuſtentat bũanũ genꝰ moderate ſũ⸗
ptꝰ:qꝛ nec auide deuoꝛat᷑:qð irrita

menta gnle nõ hʒ ⁊ lenioꝛi digeſtõe
ðᷣcoꝗt᷑:nemo.n.vinoꝰ duobꝰcibis

hiſqʒ vilibꝰ vſqʒ ad iſtomachatõeʒ

ventris onerat᷑ q̊ͥ diuerſitate carniũ
⁊ ſapoꝛis delectatõe ↄcipit᷑:cũ vari
is nidoꝛibꝰ ſumãat patine ad vſũ ſui
ꝓ explenda eſurie:q̃ſi captiuos tra

hũt:vñ ⁊ moꝛbi ſaturitate nimia cõ

excuſat a furto vt h.⁊ extra
ð fur.c.ſ ꝗs.qꝛ neceſſitas nõ
hʒ legẽ:vt.S.di.i.cut pꝑp ne

ceſſitatẽ famis dauid come⸗

dit panes ꝓpõnis.xxxv.q.i.S

is itaqʒ.nã ꝑ neceſſitatẽ faz

mis põt pꝛ diſtrahere filiuʒ:
vt. C. ð pꝛibꝰꝗ ſlios. di.l.ij.⁊
ẽ rõ:qꝛ in neceſſitate oĩa de⸗
bẽt eſſe cõia.vt.xlvij.di. ficut
hi.⁊ maxiĩe cibaria.vt.ff.ad.l.
ro.ð iac.l.ij.F. cũ ĩ eadẽ naui.
ĩ fi. Nẽ qꝛ ipſe dñs ex pcepto
tenet᷑ paſcer̃ eſuriẽtẽ. vt.lxxx
Vi. di. paſce. vſ talis fur iuſte
potuit credere dñʒ h pmiſſu
rũ ⁊ ſic nõ deliquit vt iſti.de

obli.ĩ ex deli.na.S.furtũ.ff.
de fur. is qui. D
b Dicqd.q̃ſi ñ ẽ meri ·
toꝛiuz. xxiij. q.vi. S. ex
bis.in pᷣn.vel dic ꝙ id qð pp

neceſſitatẽ ſit cito ſoluit᷑.i.ſol
ui cito dʒ.lſ.ceſſate neceſſitaa

i.q.vij.qð pꝛo remedio.io.
c bil ẽ.curauit Grati
aias mõ vult cura

re coꝛpa.S.xv.q.i.non eſt.

d ( Holuptatẽ.i.hilaritatẽ.

i

ð.n. moꝛtem ⁊c ar. ex
duobus Zijs eũdem ſequi
effectum.

f tales. laboꝛe. cũ bꝛ⸗
D uis hoꝛa ↄſumatvictũ
gi

pis. extra de cenſi. cu;ʒ
apoſtolus.ad hoc luitat mo
nachos cũ ipſe monach fue
rit non alios.ar.xlii.di.non
cogantur.
Deuoꝛat᷑.nõ hʒ ĩ ſe cãm
auide deuoꝛandi.

h Dino. vel vno.
rncond nckppie dOꝛ

dam odoꝛ carniũ aſſatarũ.

NRemediãt i imediũ bũt
b ¶ Et obelſa.i.rotunda.
e ¶ Manere. nihil. n. eſt qᷣ
mutabilitatẽ nõ ſẽtiat.ĩ auſl.
ð nõ ali.aut pꝑmu.i.S.ñ igit᷑
col.ij.? quotidie recedũt de

coꝛpe nꝛo qdaz ꝑticule:⁊ alie

dqſtati ſucceduũt.ff.de iudi.pꝛo⸗
ponebat.

¶ Aiuere aiaʒ.i.hoĩeʒ aia

tũ.ꝛ ita ĩ ple ĩtelligit᷑ rotũ ar.
contra.ff.de euic.ſi dem..in

Kinmarde.
e ¶¶ LHypocxratis. vt dicit hy⸗
pocras ĩ äphoꝛiſmis.repleti
Res i vltio exñtes difficiles
nt.
¶Quox vita ad hoc co⸗

medere debet vt vinãt. non

vinere vi comedant.

g Saginaẽ iuuẽalis. Ge

nialiſ agat᷑ iſta dies: ſtõachũ
pera larare ſaginis.

b Egimus. articulari.i.

gutta artetica qᷓ fit in
iũ̃cturiſ:= qñʒ ſit ĩi pedibꝰ dẽ

podagra.? ĩ mãib di chira—⸗
gra:⁊ in alijs mẽbꝛis ſilr dẽ

Artetica.

f PRoſcriptöe i amiſſioͤe.
yel qꝛ ipſi ſe pruabant abis

conſilio medicoꝛum.

ꝑ ¶Coualuiſſe. ar. ꝙ Ziaꝰ

rijs curant᷑ de pe.di.ij. c. i.

1CEt puellax. als epulaꝝ
m . Irridet. dicẽs ſic. Spne

volupta .
pvoluptas.

cum.
n Nia dies. admõemꝰ
ilta ofiliũ ẽ: niſi ybi
ↄlſnetudo ẽ ꝙ abſtieat tũc. n.
Epceptũ.extra de ob.ieiu.cõ
ſiliũ.dic de illis vt dixi.S.di.
üj. de eſu. .xij. di. illa.

*. Arnẽ. de abſtinẽtia ?

ſtudio monachoꝛum
duo bus. c. interſerit.
p ¶ Monacho. moniales

yinũ vtvenenũ fugit.xxxv

dDi in palea vinolentůũ.
ꝗq Diolanuerit. ex h colligit
b,qꝙ mõachfcũs eys nõ dzʒ
QCuirnes comedẽ. alij eõ cũ ab
Mutnit. ar. S. rviij.q·i.c. vno
xVnõò̊ʒ. . hoꝛiſ ↄſtituſᷣ

Agr. xxxvi.di. ſi ꝗs vult

¶ Ad verbũ.i.iuxta verbũ
ſ.yvt mes ⁊ itẽtio ad id qð dẽ

dirigat᷑ nõ ad alia euaget᷑ u
ad verbũ.i.nõ traſcurſu nõ

rrãſiliẽdo:ſʒ tracti ſingula di
cẽdo.ax.S.e.nõ medio.ar.ad
nimũ. S. di. ij. reuera.
¶ Aliqd. S. di.i.qñ ãt. S. xlij
di.. i. H. ibi ad modicũ:ſed il
lud ĩtelligitur ſine pietate re
ſpectu coꝛʒ ꝑ q̃ babet᷑ vita
eterna.lxxxvi.di.non ſatis.

n (Wulcherrimox. . ad B
eſe his verſib oñditur

x/ ¶ Liet.i. mouet.
y ¶Scatebniſqz.i.

xxxvij.di.legimus.
3 Del gemis. geẽme dicut
nodivirga ũ:vñ floꝛes ⁊ frõ
des erũpũt.⁊ dicit lex ꝙ ga
arboꝛeſ dicũt gẽmales vlł.ff.

ma.diuoꝛio.ſurculꝰ ẽno o

ſ bñ curata cute viſes.Cũ
ridẽ voles epicuri de grege

bullitöi⸗
bᷣ illud virgilij.ar. contra.SD,

Becon.

citant:multiqʒ i patientia gule vo⸗
mitu remediat⁊ qð turpiter ĩgeſſe
rũt:turpiꝰ egerũt.hypocras i ãpho
riſmis opimis docet ⁊ craſſa ⁊ obe
ſacoꝛpa q̃ creſcendi meniſurã iple⸗
uerit:niſi cito ablatõe ſãguis minu⸗
ant᷑ i ꝑaliſʒ ⁊ peſſima moꝛboꝝ gña
erũpe.⁊ iccirco neceſſariã eſſe dem
ptõeʒ vt rurſus hẽant iquo poſſint
creſcer̃ nõ.n.manerei vno ſtatn po
tuit coꝛpoꝝ natura:ſʒ aut ſp creſcer
aut ðcreſcere:nec poſſe vinereaiaʒ
niſi creſcendi capax ſit. vñ galienꝰ
vir doctiſſimus iterps hvpocratis
atpletas quoꝝ vita ars ſagina eſt⸗
dicit ĩ exhoꝛtatõe medicie nec viue
re poſſe diu nec ſanoſ eſle:aĩaſqʒ ita
nimio ſaguie ⁊ adipibꝰq̃ſi luto iuo⸗
lutas:nihil tenue:nihil celeſte:ſj ſp
ð carnibꝰeriimare ⁊ ventris igluui
em cogitare. Jdem
Multoꝛũ iſirmitates ieiuna ſanãt.
L Egimꝰ quoſdã moꝛho articn
ariq podagre hũoꝛibꝰlaboꝛa

tes ꝓſcriptõe bonoꝝ ad ſimplicem

menſq ⁊ pauꝑes cibos redactos cõ
nalniſſe ooruerãt.n. ſollicitudie diſ⸗
penſãde domus:⁊ puellarũ largita

te:q̃ ⁊ coꝛpꝰſfrãgũt ⁊ aium. Irridet“ ecch a tanö⸗
in ſpnũt ⁊ oiuzʒ floꝛe verſat.ad qð etiã

hoꝛatiꝰappetitũ ciboꝝ ꝗ ↄſũpti reli
quũt pniaz. Item Gꝛego. vij.
Hiebus ſabbatoꝛum a carmbꝰ ab⸗
ſtinere debemus. .
C Via dies ſabbati apð ſcõs pa
treſnr̃os ĩ abſtinentia celebꝛiſ

eſt habitꝰ:nos eoꝛũdez auctoꝛitatẽ

ſeq̃ntes ſalubꝛiter admõemꝰut gcũ
qʒ ſe xpianreligiõis pticipeʒ et ðſi
derat ab eſu carniũ eadẽ die niſima

ioꝛi feſtiuitate itueiente fiſirmitate

ipediẽte abſtieat. Itẽ fructuoſuſ
eps. Moacho carnẽ gnſtar ñ l;
CU Arneʒ cuiquã monacho nec
guſtãdi nec ſumendi eſt ↄceſſa
licentia:ñ ꝙ creaturã dei iudicemꝰ
idignã:ſj ꝙ carnis abſtinentia vtił
⁊ apta mõachis eſtimet᷑.ſᷣuato tam
moderamie pietatis erga egrotos:
qð ſi gs mõachꝰ violaueritꝰ ⁊ cõtra

ſanctõeʒ regle vſũqʒ veterem veſci
carnibꝰpꝛeſũplerit:ſex mẽſiũ ſpacio

retruſiõi ⁊ penitentie ſubiacebit.

Itẽ hieronymꝰad ruſticũ mõachũ

De quotidianis opibꝰ monachoꝝ
D Anq̃ʒ de manu tua vł oculis
tuis liber pſalterij diſcedat:di
cat᷑ ad verbũ oꝛo ſine itermiſſiõe vi
gilet ſenſus:nec vagis cogitatiõibꝰ

patens coꝛpꝰ:piterqʒ aĩius tẽdat ad

Ddñm.irã vice patientia:ama ſciam

ſcripturaꝝ ⁊ carnis vitia nõ amabii
nec vacet mẽs tua varijs ꝑturbati-

onibus que ſi peccatoꝛ inſederint
dñabũt᷑ tni ⁊ te deducent ad ðᷣlicwuʒ
maximũ.ſfacito aliqd opꝑis:vt ſp di

abolꝰ ineiat te occupatum.Si apli

hñtes ptateʒ de enãgelio vinere:la

boꝛabãt maibꝰſuis ne quẽqz graua
rent ⁊ alijs tribuebãt rerrigeria quo

rũ p ſpũalibꝰ öbebat merere carna
lia:cur vns tuos ſucceſſura nõ pᷣ⸗

pares:vłſiſcellã texe iunco:vł cani
ſtrũ lentis plecre viminiblſerat᷑ hu⸗
mus.areole equo limite diuidãt᷑.in
abꝰ cũ oleꝝ iactata ſuerit ſemiavel
plãte ꝑ oꝛdineʒ poſite:aq ducãt irri
gue.hic pulcherrimoꝝꝰverſunʒz ſpe
ctatoꝛ aſſiſtas.Ecce ſuꝑcilio cliuoſi
tramitis vndazʒ. Elicit: illa cadens
raucũ ꝑ leuia murmur: Saxa cier
ſcatebꝛiſqʒarentia temperat arna.

Inlerat᷑ fructuoſe arboꝛes łgẽ mis

vłſurcuł vt ꝑuo pꝰ tꝑe laboꝛis tui
dulcia poma ðcerpas.Apũ fabꝛca
aluearia:ad q̊s te mittũt ſalomõisꝰ
ꝓuerbia.mõaſterioꝝ oꝛdineʒ ac re
giã diſciplinã ĩ ꝑuis diſce coꝛpibus
Texãt᷑ ⁊ lina capiendis piſcibꝰ.ſcri⸗
bant᷑ ⁊ libꝛ vt ¶ manꝰopet᷑ cibos:⁊
aia laturet᷑ lectõe. In deſiderijs ãt
eſt oĩis ocioſus.Egyptioꝝ mõaſte⸗
ria hunc moꝛeʒ tenent:vt nullũ abſ
qʒ oꝑe ⁊ laboꝛe ſuſcipiãt:nõ tã ꝓpvi
ctꝰneceſſaria:quã pp aie laiuteʒ:ne
vagent᷑ ꝑnicioſis cogitatõibꝰ a ad ĩ
ſtar ſoꝛnicãtis iſrael oĩ trãſeũti diua
ricent pedes ſuos ⁊ i ſeqntibꝰ:qd er
go pibunt omnes:q i vꝛbibꝰ hitant
Ecce illi frnũt᷑ ſuis rebꝰ: miniſtrant
eccljs:adeũt balnea:vnguenta nõ

ante reſpõdi ⁊ nũc bꝛeniter rſpõdeo
me ĩ pnñᷣti opuſculo nõ ð clericis diſ
putare:ſed monachum inſtituere.
FItem in lib. v. capitulomm.
Abſqʒ pꝛelati ſui licentia canonicis
nihil agere licet,

T oĩbdeigit quãtũ huana fragi
Tn

tas pmittit ðcernimꝰ vt cãoni
ciclłici cãaonice viuãt obſᷣnãtes dini
ne doctrinã ſcriptur̃ ⁊ docum̃ta ſcõ
rũ patrũ:a nibil ſine licentia epi ſui
vl magjr̃i eoꝝ icõpoſite gerer̃ pꝛein
mãt.Inꝰvnoquoqʒ epᷣatu ſil mãdu
cent ⁊ doꝛmiãt vbi his facłtas id fa

ciendi ſuppetit. Qui ð rebꝰeccłiaſti

cis ſtipendia accipiunt:in vno clan
ſtro mãeãt ⁊ ſingul diebꝰmae pᷣma
hoꝛa ad lectõʒ veniãt:⁊ audiãt ꝗqd

eis ĩpet.ad menſã vero ſilr lectõeʒ

qaudiãt:⁊ obedientiã ſʒ cãaones ſuis

mggnis faciqt. Itẽ ex cõ.mãetẽni
Pieb yteri ꝗ ſil ↄueniũt ebuetateʒ
7 comeſſatòes ſumoperę vitent.

pſbioꝝ qn ad gqniuerſari

L epi ninerſari
mdieʒ. xxx. vl.vij. vl. iij. ali

cuiꝰdefũcti:aut q̃cũqʒ vocatiõe ad

collectã pᷣſbꝛi ↄnenerit ſe iebꝛiar̃ n

latenꝰpᷣſumãar nec pcatiĩi amoꝛe ſcõ
rũ vł alicꝰaie bibeꝛ łalios ad biben
dũ cogeravłſe aliena pᷣcatõe igurgi

tar̃:nec plãctꝰ łplanſus ⁊ riſus icõdi
tos ⁊ fablas ianes ibi fferr̃ aut cãtaꝛ

pᷣſumãat:łinrpia ioca łvio vłtoꝛna
tricibꝰañ ſe ſieri patiãt:nec laruas:
vmonũ añ ſe ſieri ↄſentiãt qꝛ boc di

abolicũ eſt:⁊ a ſacriſcãonibꝰ ꝓhibi

tũ. Itẽ ex cõ.laodicẽſi. Eleric⸗
vllaic ſine inſſiõe ꝓpi nõ pęgrinef.
n oʒ miltrofaltaris 14

ſti

CAu

uoſlʒ
Lclicos pᷣt inſſiõex'epi ad pegri
nãdũ ꝓſicilaicũ ẽt ſiñ caonicis ltis

dus.trũcuſ v bi arbo

res ĩſerũt᷑ar.xxiij.q.
iiij.ipſa pietas.
a alomẽis. dicẽi
vade ad apem ? diſce

quũo oꝑatrix ſi:⁊ ca⸗

ſtum opus faciat.
b·¶Lectõe ⁊ dicit lex
iy libtꝰ dz pᷣſtaꝛ opas
dñis diuerſis:qꝛ pot
ſcribẽ vni ⁊ cuſtodire
domũ alij.f. ð op.li.
duoꝛum.
c ¶¶Omis ocioſus.
q̃rit᷑ egiſt:q̃re ſit ſcũſ
adulter. In ꝓmptu
cã ẽ deſidioſuſ erat ex
tra ð renũ.niſi cũ pᷣdẽ
d ¶Mõ ſpernũt. pec
cãt t ⁊ epitimio tradẽ
di ſũt.S.xxi.q.iiij.c.i.
eBNoibꝰ: de mo⸗
eſtia clericoꝝ ⁊
ſobꝛietate.iiij.c.ↄtĩuat
f;ᷣ¶¶ Dt caonici. regu
lares. nã canõ nucu
paxt regla di.iiij. canõ

g CIncõpoſite. na

rime.qm̃ ⁊ ſi bonum
agat pena meret. ff. ð
re milt l.iij.S. in bello
hb ¶In vno. i.epali
lede.
i ¶Et doꝛmiãt.̊.di.
xxxij.ſi ꝗ.S.i.q.ij.ſa⸗
cerdos. ̊ hͥ ð regula⸗
rib pel ẽ derogatum

2

ceges.
um eoꝛũ nõ dʒ eẽ ſine
reuerentis.

phali.xciij.di.iulla.
m ¶ Miniſtris.i.pla

tis.qꝛ ſõdiſ̃ miſtran

n )AUllus adan

niuerſariũ.S.

riij. q. ij. qꝛ aliij.
o ¶Cogere. ar. ð an
gelicos. vt extra ð vi.

q̃ voluunt᷑ vt toꝛni.
q CNec laruas. exa

2.c.cum decoꝛem.
rBHBn oʒz. iuſſio⸗
nẽ.nec epᷣm p
ter iuſſionẽ pꝛiarche.

(-Add peregrinadũ

lumniam.in fi.
t¶ Litteris. boc de
cruce ſignatis qui ðᷣ
bent ire vltra mareyl
penitentibus. b.
t¶ Litteris.ĩ autẽ.ᷣ
ſan. epi.S.ĩterdicimꝰ.
coll.ix.exira de voto
magne.nec ẽt puatuſ
aligꝗs pᷣncipẽ adiĩ põt
ſine auctoꝛitate indi⸗
cis. C. ð decu. K gs de
curio. lib. x.⁊ ꝙ dicit
iuſſionẽ intellige peti
tã ⁊ obtentã.naʒ epᷣo
dicẽte nec clericus
nec laicꝰ ire dz. xi.q.iij
ad ergo.nec ad iudici
um alteriꝰ epi.iij.q.yi.

it. qꝛ ↄuiui⸗
lectiõe.S.xliiij. di. pꝛo

I¶ Suis als eẽnt ace

⁊ ho.cleri a cspula.
p ¶ Bel toꝛnatricibꝰ

tra de vi. 2 ho.de.qmrm̃

,

c.l. agl. ſ ſerus S. i epoꝝ: qð habitũ eſt ↄtra neſtoꝛiũꝰ. filiu vł ecotra filiũ loqᷓntem audire tinitas nd cauſck:iurta ill

Hi. v. cccxliiij.

nð ſʒ. de pe. di. vi. placnit. q eſt Z gratianũ q dirit per.l. fr de in ius.·.i.?“ tur aliud pꝛo ↄtario:ſed n eſt corarium ſed idem:cũ ſilius eum parre ſit ido
f. de iuriſdi.om. iu. ſi ↄucnerit. Seiu:qꝛ leges nõ dedignãt᷑ ſamos cano in ſubſtantia. ergo qda patre pꝛocedit ⁊ a ſilio ⁊ ſic non addimus:ſed potius
nes imitari.in aut᷑ vt cleri.apud ꝓpꝛi.epi.male.n.de ſui epi iudicio pe declaramus.
ſumit ⁊c.rxi qi.placuit.⁊ contumeliam facit iudici qui eum omittit ꝛ ad q ¶ Be meo.ideſta me vela pame meo pꝛotedit. C. de ſumma inita.l. inter

allium vadit. fr. de recep.litigatoꝛes. daras.io.
a C Poſiciſci. ſi aut J =DM ðYGDB B8 Aluatoꝛ.loqtur h̊ di
cderic tã diu abſit p .RK Adim otra grecos agi
dubitet᷑ an viuat an ideſt ſoꝛmata ſiłr non oʒ alicubi ꝓfů̊ pellatus ẽ veritatis*⁊ veritas xps erroꝛineſtoꝛiani adherentes
moru urwveſunthie ciſcie. Item ex eodem. eſt. vñ ẽt ab iſto ſilr ſicut ex deo' pa Or va ſio ns order erd
liber adminſtratio Onibus ſpectaculis clericus inter- trepcedit. deniqʒ bic ipſe ſpũs ẽt p colligik. ſ.e.ver . hoc d.n. e in
nẽ.ĩſti.de vſu. S. qð at . — opone s ſcö o ar. ſuà aſſumit auctoꝛitatem
b Dn miſiras. elle non deber. eManus ſcõꝝ aploꝝ miracula glioſa vñvicens: nõ n. loqtur aſe
D ſpectaculis. S On miſtros altaris: vłquoſli pſiciens dũm glonſicauit ieſuʒ xpʒ ipſo: ſz ſicut audit logt. Er
di. xxxiii.pꝛeſbyteri. bet clericos ſpectaculis alig-⸗ poſtq̃ʒ aſcendit ĩ celũ.nã credit᷑ xps ponit pterea qualr ſunt iſta

¶ Aut ſcenis.qd it bꝰ:q̃ aut ĩ nuptijs:aut ſenis expibẽt natura deꝰexiſtere.ꝑ ſuũ ſpm̃ virin ver ba circa trinitatezʒ ĩtelligẽ

ſcena labeo diffiniuitt itereſſe:ſʒ anqᷓz temelici igrediant: tes efficiẽs iõqʒ dicebat:de meo ac da.ſ.dic loqui audire :qꝛ ali

mð his q no.lii.. vl. ſurgere eos de ↄuinio ⁊ abire öber̃. cipier:a⁊ annciabit vobis. ter qʒ accpiuſtur 'm oluetu
Tenelcttane Ie augu ad poſſidonius 1 ani Ite didimoin li.de ſpuͦ ſeõtra cincauanoa lonnun e
temelici dicũtur q mi cum eo ſunt fratres. erroꝛem grecoꝛũ. Deę eodem ⁄ovaudire aliqd a ſilio quod ip
mell Ue enn . 2 . „— n vo audie luo quod ip
niſtrat ludẽtibus. f. Coloꝑ ſucis mulieres vti nõ debet Aluatoꝛ ꝗ ⁊ veritas ẽ ait non ſeneſdat.
de his qui not.infa. B care nſigmẽtis quo vł rubi eni logtur a ſemetipſo hoc ẽ ñ ¶Inſepabllis. p h exaudit
athletas. cũdioꝛ vłcadidioꝛ vł verecũ ſine me ⁊ ſine meo ⁊ pfiſ arbitrio qi ꝙ ĩiſꝑabilia ſunt opa trinita

eNVaare.itĩigere dioꝛ appeat:adulterina fallacia ẽ ꝗᷓ iſeꝑabil a mea ⁊ pꝛis volũtate:⸗ tis. xl. xx viii.q.i.ſdeliũ.vt in

C. q res vẽdi.ñ 6 to Eri olle 5plio“ 5 %*: 5 telligat᷑ ð ĩſepabilitate voli
er idk ecntalotennede uetiecr oe nab, errad in odea teeenedr⸗
inauret. Gloria fron-· Nari ̃m veniã nõ m iꝑiũ. naʒ verꝰ pĩe ⁊ a me ille ẽ egoveritatẽ loqnoꝛ ¶ ¶ Qoluũtate.qꝛ vult. at ſal
tis obit: cũ coloꝛʒ bo⸗ Oꝛnatꝰ maxie xpianoꝝ ⁊ xpianaꝝ ñ ¶⁊ iſpiro qͥ loꝗt.ſi qdẽ ſpũs veritatis ſuʒ eẽt ꝙ gignit pvnò fituſ
ſpes abit. tm̃ nõ ẽ vllus ſucꝰmendax:veꝝ nec c.Oicere.n.⁊ loq i trinitate nõ ſimm comedit Kns gt ſpũs ſan
In gbei ter äs. auri ꝗqdeʒ veſtiſqʒ põpa:ſed moꝛes Aſuetudinez nfaz qᷓ ⁊ nos ᷣmocina4⸗ cius.ar.S.e.di.iii.c vlti. Mi
8 C Viroꝛũia viris boni ſunt. execrada ãt ſuꝑſtitio ligaꝰ mur a loꝗmur accipiẽdũ ẽ:ſ iuxta bi.n vĩ eẽ valanccm. ner
eb i neein i turax in qbꝰt in aures viroꝝ in ſĩũ ſoꝛmã ĩcoõ: poꝛaliu naturaꝝ ſiue na Waen ahans aha
quia dirit ler ſ vr Mis ex vna pte auriculis ſuſpenſe turaliũ ⁊ marxie rrinitatis qᷓ volũta ta iact'ipſos vel accidẽs qo
dat vroꝛi margaitaj Putant᷑:nõ ad placendũ hoĩbꝰ ſz ad teʒ ſuꝗ igerit ĩ coꝛda credentiũ: eox ⁊zi ſubiedo. Si ĩtelligas opa
exticatas ſi ipra pfo⸗ ſeruiẽdũ demõibꝰadhibẽt. Iezʒ coꝛdibꝰ iſerit ꝗ eã digni ſũt andire. opata ſm ꝙ effect ?a ſua cãẽ
rauerit tenet. l.aa.ff. ex ſymbolo epheſi.cõci.ducentoꝛu Ligꝗdũ ergo eſt dicere pꝛeʒꝰ ⁊ andif mi oꝑat᷑ vna pſona qð tota

2

alie l ilnc erane Quõd ſpus ſanctus ꝓcedit à parre pieʒ:eiuſdeʒ natureeſſe pꝛeʒ a filiũ Wrahutolgcngk
ferri dnium. ſi dar * filio. ,H zi pie ai filio oſenſus ſigniſicatio x . Quia er ſenoe noͤ
ei vnguẽta vel pecu E ſpu dicit dñs in enãgelio.il ſpus ſci:ꝗ eſt ſpũs veritatis: a ſpg cediter ſeier pſona ſua.
niã ad ea emenda te- le me clariſicabit hoc rectiſſi ſapientie nõ põt andim ſfiliũ loqntẽ vy¶Jurxta.ſicut ⁊ ad iura coꝛ

net donatio. ſ de do Mẽé ſentiẽtes:vnũ xpᷣm ⁊ ſiliũ nõ ve q̃ neſci cũ hoc ipᷣm ſit qð ꝓſert᷑ a fi poꝛãlia reſtituit᷑ ꝗs.nõ t ad
na.iter vi.? vr. qdð ät. lut alterius egenteʒ glia ↄſitemur a lio.i.ꝓcedens deꝰde deo:ſpũs veri lco palia.f. de vſuc.ſegt. ..ſ
§.i.idẽ ẽ ſi dat ei ꝛna ſpũ ſcõ gliaʒ ↄſecutũ qꝛ ſpũs eiꝰ nec tatis ꝓcedens a veritate ⁊ ↄſolatoꝛ Niia a dlue loqudk ieges
atNe nacle, melio: nec ſuꝑioꝛ ipſo ẽ:j q: bůòna manãs ð ↄſolatoꝛe deo.Deniqʒ ne eia boc ligdũeft
og lera neſtorlug. opa faciens ad demonſtratõem ſue gs illũ a pꝛis ⁊ ſilij volũtate ⁊ ſocie pic ſe ꝛꝛꝛc.
Qaſus. dicebat neſto Diuinitatis virtite ꝓpꝛij ſpũs vteba tate diſcerneret ſcriptũ eſt. nõ.n. a ſe a Panẽ in euangelio tñ
rius eps ſtantino. ? lur ab ipſo clarificatꝰ di:co ꝗ; virt⸗ metipſoloꝗt᷑:ſʒ ſicnr andit ⁊ loqt: exponit᷑.pꝛ diat vel logt de
&ct greci dicũt ſpm̃ ſem̃ ſua vel qᷣlibet diſciplina vnũqnẽqʒ Hſieut⸗ cni ſile eſt qð de ſilio.igignit ſiliũ.pĩ vel Nliꝰ
a ſolo pie ꝓcedere: ſi clariſicat qᷓ; uis.n. in ſna ſit ſubſtan ſeipſo ſaluatoꝛ ait:ſicut audio ? iundi logę de ſpu ſcdi.iĩſpirat... A
a flio q volebat ara na ſpũs eius ⁊ ĩtelligat in ꝑſona pp co.z alibi non põt a ſe filius ſacere haudit biezi gienik ab eo.
guere ex verbis dni etas iuxta id qð ſpũs eſt: ⁊ nõ ſinꝰ quicquaʒs:niſ quod viderit patreʒ pũs audit a pꝛe vl a ſilio.i.

₰

dicẽtis.l.de ſpũ ſan⸗ „ I o. e I 1 e d . 5* ſpirat᷑ ab eo.⁊ hec expoſti⸗
Go ille me Ahracn Altñũ alienus nõ ẽ ab illo.nã ſpũs ap ſacientem. b Fena hacſehagte
bit ꝗ a patre ꝓcedit. H R 5 Xirer Pii ¶Eiuſdẽ nature ſario.pᷣn
huiuſmõi erroꝛ extir ⸗ Phly xner ſont Ccipalxr. n. ſic notat᷑ pſonaruʒ

patur h.nã ſynodus M dDdiſtictio imo pᷣncipalr. necẽ
interpꝛetat᷑ illa verba rpᷣi.ſlle me clarifcabit ⁊c.oñdens ſpm̃ ſanctũ ꝓce ibiĩuenire pꝛi pel poſter.⁊ ola ꝗᷣ ĩ tinitate pſonas diſtiguũt eentiq inuunt
dere a patre ⁊ a filio.in alijs ẽt errauit neſtoꝛius eps.xxiiii.q.iii.quidam eẽntialr itelligutur ⁊ accipiuntur. vnde aug.nõ eſt deo aliud eẽ pſonaʒ ⁊ aliud
ver.neſtoꝛiani. MM eẽ ſubam.cũ boc nomẽ ꝑſona editũ ſitad notandũ diſtinctöem pſonarum.
i Eſpũ.cũ oĩa ſacramẽta in virtute ſpus ſancti ꝑpſiciant᷑: nõ rite iꝰ c ¶¶ Diſcerneret.dicendo ꝙ non pꝛocederet abeo.
ſa ſacramenta miniſtrãt:ſi in ſpũs ſcĩ ꝓceſſione nõ recte ſentinx d ¶ Aſemetipſo.legitur ĩ euagelio io.cũ ve.pacli.ſpũsveri.ille vos doce.oẽm
de qua ſubdit duo capitula.S.di.ii.cum omnem. vreritatẽ.nõ.n.loqtur a ſemetipo.ſ̊ cũqʒ audiet loq̃t.⁊ q̃ ven.ſũt oſten.vodis.
¶Elarificabit. i.opa ꝗᷓ faci ĩ vittute eiꝰ manifeſtabut me bominibꝰ. e ¶ Sicut.i.itelligo ⁊ ſcio. diatur enim ſilius ſcientia.⁊ quicquid babet haby

¶ Sua..i.chꝛiſti que eſt eiuſdem ſubſtantie cum eo. . kare 7 ſpiritus ſanctus a patre ⁊ filio.
m ¶ Pꝛopꝛetas.i.diſcretio.qꝛ pſonaliter ab eo eſt diſtinctus. ¶Fadentem. ſepe ſolet mtius ſimilis eſſe pani. Item ⁊ magiſtro diſcipulus
n¶ NQlienus.i. Aliud in eſſentia.imo idem xxiiii:qi.cum beatiſſimus.ioannes. “”

o ¶ Veritatis.i.a veritate.i.a ſilio pꝛocedens,
p ¶ Er deo pane.mirũ eſt cũ epheſinũ ↄciliuʒ fnit in grecia celebꝛatuʒ “
de qtuoꝛ pꝛincipalibus ſit vnuũ.vt.xv.di. canones.qũo greci audẽt dio Impꝛeſſum AVenenis per magiſrum

cere.l.ſa ſolo pꝛe ꝓcedere cũ hic dĩ ↄtra.iducti tamẽ ſunt ad hoc dicen Andream de calabꝛia die vigeſt
dũ duabus de cãis.ſ.qꝛ xrppᷣs loquens de ꝓceſſione.ſł...ſolum patreʒ no moquarto Auguſti.l,
minat dicce qui a patre pꝛocedit. Item ẽt qꝛ in ſymbolo ſidei apud eos cccclxxxxi.·
edito ſimplr cõtinetur ꝗa patre ꝓcedit.nos addimus ſilioqʒ. ſj i n.ſym
boli apud eos ſub anathemate ꝓhibetur vt nullus ð ſide trinitatis ali Finiss
ud docere vel aliter pꝛedicare qᷓ; ibi continetur audeat.vnde dicũt nos H
anathematiʒatos qui ibi addimus ſiloqʒ.ſed chꝛiſtꝰiõ ita nõ dixit:qꝛ pa rUMMV 3

mi voluit atmjbuereauaoꝛitatem ſpirandi. Item in anathemate poni

aàa ignoꝛamus
Pꝛima alba ppꝛimatus
quoniam ii
ius quiritum Epiſcopi
ſicut loco remedium
bb poopter ſimplicem
Mos conſuetudinem ſi quis epiſcopus
intel:gendum ”
Zaguſtini Judicatum eſt
clementis coꝛum facium
=è ſi inimicus
Pꝛimo. S. compagis
exhibuimus l⸗
renouantes Sicut ſenſus
monia cum fit pꝛeſentat ignota
d firmetur
Pꝛeſ byter lI
quoꝛundam Facere
omnino Z non inanis
ducibus non ſanat
g.vij. tempoꝛa AQuod quidam
res eccleſia vꝛbanns
aliena pꝛo remedio
pꝛemiſit diter ⁊c.
Aliarum Littera eſt
licite fſ.rli. di. nos
ſimis. hic oꝛphanotrophio
fit alijs eſt in quo
g HH
Recompenſet Auam pꝛobare
ſi quis claudus ſed per integrum
cetere . v. cci.
vyt. .de peni. 7 moꝛes
BDiutius Anus aget
implens qui appellat
90
.
.
7

pꝛecipiendum

Regiſtrum.
quenquãa queſitum eſt
acculſatio ut pacetum ſiat
Auis non poteſt Auctoꝛitatem
aliquis accuſatur telligas hoc
conſanguineoum moꝛtuus
tari.xxx vij.di. H„5
YMM Apꝛincipib us
Si accuſatoꝛum interpꝛetate
timulo:vt.ſff. nata benigne
Jo.ſed certe —„U
s AQuod autem
Inuicdie item gꝛegoꝛius
apparens xxv.q.ij.S.
pono hic A
excuſationem Auicungqʒ
L 1 Alut oꝛatoꝛi
Alibi ide,z Deſtruantur
in ſcripturis AQAueritur
que ſit in △☚
quod ei debetur Non dirit
. In dolo facturus
Mancipia vt. S. di. v.
nullus vel pꝛepucium
ſi qui clericoꝛum E
r Ciuitas
Commoniti Oſtendit
cepiſti Quantus dominus
ab omni.ö:· cum vero
negare chꝛiſtum D
cum erg Sed odio
. v de occidendis
Duplici:nota rxxxij.di. eos qui
Stipendium lex eum occidit
ver beratione E
1532323 Si vobis
in nouo.i.tempoꝛꝛ autem que ſunt

tranſlata

communicat

Chanaam
inter hereſim

apoſtolici
conſidimus

Si quis ſilate

nuicunqʒ;

quod autem

Reſpicere
enis ipſo ingreſſu
iiij. queritis
debet caſtitatein

Juſſionem
verſus cogere

quidam

poſt eius
R

Virgo vt
quod autem hic

ſare poteſt

tibus pꝛo non
L

Fors mille

afferebat
alterius

car. ꝙ iſte

2
Myundauit
abſcondi
manifeſta

muluiplex

iiij.non er quo
cõmiſſus hucuſqʒ

augu. habuit

ſic ? fides

quibus enin
dehemoth 4
1

in poteſtate
ſecundum pꝛeſcam
non ſolum .
bona ergo
NMNam ſe emiſſe
in peccatis
tur. ſed
piuntur
QA

De eccleſarum
neceſſitas exculat
cit aureum
in ieiunijs
KR

*

Ego berlengarius

titatem quam

in ſacramento

dinem domini
placuit

dDdelſcendit

non exhoꝛtak

Conſoꝛtio
coꝛpoꝛis
ſine ſua
nihil ei

—

„35 ) 2*

62 αανσν οονινα να‧kα dsr ley, aen
zrmnet 25 pen di hir no & r nllaqe) gia ac m kgr

ſen X leeyr „e F7F 7 m ſmn ſunt 7 toam b ſrpn 13 H cn j m & lege pa-

ykn⸗ radant „ cwas“ lege

. —

Aoniam nonis ſuperuenientibus cauſis. nouis eſt reme an pꝛohibet : vt. xxviij.q.j.liamnunee. è
dijs ſuccurrenduʒ. Iccirco ego Bartholomeus bꝛixienis o Alijs.vt.j.xij.diſtin.illa.⁊.j.xxxij.diſtin.placuit.
confidens de magniſicentia creatoꝛis apparatum decreto⸗ pꝓ ¶¶Alienum. ſed nonne iure naturali omnia ſunt cõia:vt.j.c.ius naturale.

rum durxi in melius refoꝛmandum non detrahendo alicui

2. j. di. viij.quo iure.non ergo aliquis ager alienus eſt.ideo expone alienum

nec attribuendo mihi gloſas quas non feci:ſed ſupplendo defetum ideſt qui eſt alienus modo.
ſolummodo:vbi coꝛ ä q ¶Fas eſt. i. equum c. cu
rectio neceſſaria vide ſubeſt cã ⁊ innoxiusẽ tran⸗
batur vl pꝛopter ſub ſituſ:vt.xxiij.q.ij.c.vl.Itẽ
tractionem decretali iure diuino licituʒ eſt come⸗
um ⁊ diminutiõem dere vuas ĩ agro alterius:ſj
earundẽ:vel pꝛopter nõ expoꝛtare.ↄterere ſpicas
iura que ſuperuene⸗ ⁊ comedere licituʒ eſt.vj.q.
runt de nouo. In⸗ iij.c.j.ſed non mittere falcẽ.
terdum etiam ſoluti vt. j. de con. diſt. v. diſcipu⸗
ones interpoſui:que los.ſed licet ſit equũ iure di
pꝛetermiſſe fuerat a uino.tamẽ nõ eſt ius.i.ius
Nanne. Hoe feciad non dat cinilem actionem.
