l.nde ioꝛ.⁊ de pe.dil.ij.. hie
ing⸗ talibpu.
Acc pitur.i.patienter ſu
ſtineatur aff lictio.
J . On pꝛohibeat ar.
nõ debet iuder cõ⸗
ſcientiã iudicare. ar.iij.q. vij.
iudicet ar ꝙ debet. iudex ad
mitter̃ uramẽtũ volentis ſe
purgare ð enmine cuius 5
ſcius eſt iudex.j.e.ꝓ dilecti
one.cõtra ſed illud de mani
feſtis.extra de tem.or.ad au
res.ar.contra. S
c ¶ BDBiſpenſatoꝛ. in quo ca⸗
ſu non videtur dare qð ſcit
vel credit ei nocere tamẽ ſit
medicus e us ⁊ ſaluti eius
de bet pꝛouidere.facit quod
ſuum eſt cum eum monet
ne accedat.
d C Pingnes.i. diuites in
deeccis iae betcaroco: hoc
ſi occulti ſunt.
e ¶ Sed exactoꝛ? ideſt ipſſe
ſacerdos moneat exactoꝛem
qui imponunus exigit coꝛ-⸗
8 domini. .—
Timere.l. veñ ideſt vt ni

moꝛẽ deſfiſtat ⁊ ne accipiater·
quo indigne accipit.ſi tam⸗
non vult deſiſiere detur e
potius iᷓ; inſtituetur.vel ſie
ita ipſe ſacerdos moneat pl/
gues terre timere exactoꝛe.
i.deuʒ ꝗ hoc exegit ab eis
reuera exactoꝛ eſt inquiren/
do meriia ſinguloꝝ·j.q iii,j.
5§. contra ego ſuʒ de ʒelotes.
E ean. erai ſncramentn
bR Euera. mirabile eſt æ
ſus dicebant quidam
mirabile eẽ ꝙ ita panis con
uerteretur in coꝛpus chꝛiſti
dicit Am bꝛo.ꝙ reuera mira
bile eſt: ſe tamen ꝙ poſſit ſi
eri pꝛobat exẽplis veſeris ee

2

noni teſtamẽti.Ex ve.te. pꝛi

qni manducanerũt:oco in deſertoꝰmo ponit ercplii de manna

quod datum eſt iudeis.exc᷑e
pluũ no. ve.ponit de incarnas
tione chꝛiſt.pꝛeierea qꝛ ipſe

met dirit boc ẽ coꝛ.meũ ⁊c Secundo de aqna ſaſiente e petra. Tertio ð vir
gis in ſerpentes verſis. Quarto de aperinoe maris. Aninto de ioꝛdane cꝭꝗ
uerſo.Sexto de amariiudine fluuij. Deptimo de heliſeo qui ferrũ nature fe
cit. Oclauo de helia Mono qꝛ ipſe ditit ⁊ facta ſũt ipſe mandanit ⁊ creata ſũt.
C2anna. ideſt a manbu q interpꝛetatur quid eſt boc nà cũ pimo eam

viderunt dixerũt manbu.i.quid eſt hoc.

¶ Paſcebant᷑.nõ ſolũ carnaliuter. verũ ẽt ſpiritmaliter nonulli tamen anima

les dumtaxat paſcebàtur.

Oes.i. mitatoꝛes eoꝛũ qui indigne ſumplerunt. .

Ruiij

di0ε ſd no male
meat den vi pꝛopter eius ti- aenyeniv

3 4

De con.

8 MWoꝛtui ſunt erceptis duobus. ſ caleph.ꝛ ioſue:vt S. di lxx vj. ieiuniuʒ.
⁊ ita pꝛeter duos nec plus nec minus:qꝛ ⁊ modicus exceſſus non attend:tur
ff. de ver. ob. cõtinuus.in pꝛin.? paruũ interuallũ non obeſt.ff de duo.veis.
Duos.5. duo. ver. modicũ æ modica res nõ inducit ſimoni. er oe ſimo.⁊ ſi q

ſtiones.ar.ff. de verbo.ſig.l.iij.q

¶ Mue.i. vita per quã eter
nal iter ſuſtine ntur
¶ Se celo.i.de aere. inſti.
de re. diui. S. kre.

à ¶Obnoriũ. quia ſraturie

bat ⁊ putreſcebat.niũ quod
in opus ſabbati reſeruabat᷑.
e Cornuptione. qꝛ nec lan
ctum tuũ dabis coruptio⸗

- Uor upnonez eterne daã
Ationis.
g Biluit.i. remiſſionẽ pee
catoꝛũ cõtulit tibi ſi in humi
hiate permanſeris.

hb n vm bꝛa.i.figura fuit.
i ¶ Inquit.i epiſtola ad corĩ
theos.

xit de petra:que ad lieram
eos ſequebarur. alij dicunt
ꝙ reuera ipſa petra.alij di⸗
cũt ꝙ ſoꝛoꝛ mopſi maria tu⸗

kR Wetra i aqua que flu⸗

lit ſecuʒ partẽ illius peire et

vbicunq; erat opus petra il
2 ercuſſa dabat aquas.
ſtum.

m ( BHec autẽ facta. hbucuſqʒ

ſunt verba apoſtolii.

n ¶ALt pꝛobemus. pluriuʒ

Amilium inductione oſten⸗
dit non eẽ impoſſibile deo
panẽ in coꝛpus ſuũ 2 vinnʒ
in ſanguinem ſuũ conuer⸗
gere.
0 Lirga tenebat moyſes
de hoc habetur.xvj.q.v.nec

mirũ in pꝛin.⁊ ver.hic pote⸗
esaete,n
p Sangais. hec fnit pꝛiia

plaga egppti:verꝰ ſanguis
erat ficut veri ſerpentes ꝗd
* Abbbebenn bebꝛei.
ſhnas turmas incederet.

¶ Congelauit.dicunt qui
dã ꝙ aqua ſuperioꝛ ſtetit.ſjʒ

ferioꝛ finxitin mare.

Reiroꝛſum. Ad fontem

8
rem⸗ verſa recurrit aqua.
¶Eroꝛdium. boc legitur
in li.ioſue.i.deſijt deſcende⸗
re qua ſi gradu recepio fuer
tebatur in ſuum exoꝛdinʒ.

a2 C. AEHoples. hiſtoꝛ az habel

xxiij.q.iiij.S.his olbus.
x ¶ Bratia. diula per lignũ
immiſſum.
ter vel naturaliter.
3 ¶ Temperauit. id eſt dul⸗
* coꝛauit. ”
a ¶Et ſerruʒ natanit.i. hbu
manum genus de imo pec
catolum leuauit.

Erat.i.ſigniſicabat ehꝛi

Separanit.in xij. diniſi
Ones:vt quelibet tribus pex

Alaquã vomeret.actuali

nia ibiꝓ vno miliari quod ſupereſt dat᷑ dies.

morꝛtni ſant“. Iſta autem eſca qua,ʒ

aecipitis:iſte panis vinus:qui de cę
lo deſcendit:vite eterne ſubſtantiã

miniſtr at. Et quicunqʒ hunc paneʒ

mandacanerit: nõ mouietur ineter⸗

num:aquia coꝛyus eſt chꝛiſti. Conſi
dera pꝛeſtantioꝛvtrũ nunc ſu pani⸗
angeloꝛum:an caro chuſti:que vti

qʒ coꝛpus eſt vite.manna illud de

celo:hoc ſuper celuʒ ullud celi:boc
domini celoꝛũ ilud coruptõm ob
noxiũ:ſi ĩ di alterũ ſeruaretur:hoc
alienum ab omni coꝛruptione qui

cunqʒ religioſe guſtaueri:coꝛrupti
oneʒ ſentire non poterit. Aliſlaqua
de petra flaxit:tibi ſangnis ex chꝛi⸗
ſto.illos ad hoꝛas ſaciauit aqua: te

ſanguis diluit in eternũ:iudenus bi/
bit ⁊ ſitit:tu cũ biberis ſitire non po
teris.illud in vmbraꝰ*:hoc in verita
te.Si illud quod miraris:vmbꝛaẽ
quantum iſtud cuius vmnbꝛa mira
ris:andi qꝛ vmbꝛa eſt que apnd pa

b Etadbuctamẽ?.q. d. dict eſt ⁊ pꝛobatũ q; maioꝛis pofentie ẽ gratta

quã natura reruʒ. nibil adhuctamẽ diximus de benedictione diuina ſʒ

tantum de pꝛopbetica vel licet multa exẽpla

introduxerim de pꝛopheti

ca benedictione tñ adhuc poſſũ inducere alia de eadem ? addit de helia
c ¶ Deponerent.quando duo quinquagenarij comouſti ſunt hiſtoꝛià

habes xxiij.q.ũij. ꝙ

. 0 . . les
tura.Marath fluniuns amariſſimus ρMinus. dicſtim

erat:vt ſitiẽs populus bibere non
poſſet.Miſit movſles lignũ in aquã
⁊q amaritudinẽ ſuam aquarũ nain/
ra depoſuit:quaʒ infuſa ſubito gra/
tia tpauii.ſub heliſeo pꝛophetavni
de fuijs pꝛophetarũ excuſſum ẽ fer

rum de ſecuri ⁊ ſtatim merſum ẽ:ro

gauit heliſeum qui amiſerat ſerruʒ
vt illud ſibi acquireret.miſit heliſę

us lignum in aquam ⁊ natanit ſer

rum* vtiqʒ ⁊ hoc pꝛeter naturam
factum cognonimus.granioꝛ eniʒ:

c ferri ſpecies quã aquarum liquoꝛ

ko⸗

Aduertimus igitur maioꝝns poten
tie eſſe dei grailam quam naturam
adbuc tamenante pꝛopheſice be
nedictionis numeramus gratiam

ꝓſi tantum valnit bumana benedi

ctio vt naturaʒ conuerteret quid di

cimus de ipla conſecratione dinina

vbi ipſa verba dñi ſaluatous ope/
rantur nam ſacramentum itudqð

tres facta eſt:bibebãt inquit de ſpiꝰte gccipis chriſti ſermone conſicitur:

rituali conſequẽte eos petra petra.
autẽ erai chꝛiſtus ſed non in pluri/
bus eoꝛum ↄplacitum eſt deo. Nã

ꝙ ſi tatũ valuit ſermo helie:vt ignẽ
de celo deponerer:nõ valebit chꝛn
ſti ſermo vt ſpecies elementoꝛum

ꝛoſtrati ſunt in deſerto:hec autem mntet:de totius mundi operibus le

facta“ ſunt in ſigura noſtri. cogno⸗

niſti potioꝛa.potioꝛ enim lux quaʒ
vmbꝛa:veritas quam ſigura: coꝛ⸗
ns creatons quam manna de ce⸗
o foꝛte dicas alind video quomo/
do tu mibi aſſeris q; chꝛiſti coꝛpns
accipiam:⁊ hoc adhuc nobis luper
eſt.vt pꝛobemus?*. Quantis igitur
vtimur exemplis vt pꝛobemꝰ hoc
non eſſe quod natura ſoꝛmanit:ſed
quod benedictio conſecrauit:ma⸗
ioꝛẽqʒ eẽ vim beuedictionis quaʒ

ipſa mutatur.virgã tenebat mop⸗

ſes ⁊ pꝛoiecit eam ⁊ facta eſt ſervee

rurſus appꝛebendit caudà ſerpen/
tis ⁊ in virge natura reuertitur. Qi
des ergo ꝓphetica gratia bis muta

giſti: quia ipſe dixit ⁊ facta ſunt:ipſe

mandanit ⁊ creata ſunt. Sermo igi

tur chꝝſti qui potuit ex nibilo face
re quod non erat: non poteſt ea in
id mutare:que ſunt quod non erant
non enim minus eſt dare quã min
tare nouas naturaſ rebus.ſed quid

argumentis vtimur: ſuis vtamur

nature:quia benedictione natura e4

exempliis incarnationis aſtrnamnuſ
myſterij veritatez;.nunquid nature
vſus pꝛeſenſit cũ dominus leſus ex
Maria naſceretur.ſi oꝛdinem que:

conſueuerat.liquet igitur ꝙ pꝛeter
nature oꝛdinem virgo generauit:⁊

hoc qunod conſicimus coꝛpꝰ ex vi

gine eſt. quid hic queris:nature oꝛ
dinem in chꝛiſti coꝛpoꝛe:cũ pꝛeter

tà eẽ natura et ſerpẽtis ⁊ virge Curꝰ/ mnaturam ſit ipſe dominus ieins par

rebant egypti flumina pnro meatu

gquarum ſubuo de fontium venis

ſanguis cepit erũpere.non erat po

tus in flunijs rurſus ad pꝛopbete p/

ces cruoꝛ ceſſanit fluminũ: aquarũ
natura remeanit. Circũcluſus erat
vndiqʒ popnlus hebꝛeoꝛũ:hic egy
ptijs vallatꝰ inde mari clauſus:vir

tus ex virgine:vere vtiqʒ caro chꝛi
ſti que cruciſixa eſt que ſepulta ẽ ve
re ergo illius carnis ſacramentum
eſt ipſe clamat dominꝰ Jeſus:boc
eſt coꝛpus meũ. ante benedictionẽ
verboꝛũ celeſtium alia ſpecieæ no
minatur poſt conſecrationẽ coꝛpu⸗
ſignatur.ipſe dicit ſanguinem ſuum

gaʒ lenanit moyſes ſeparanit'ſe aqᷓ/ ante conſecrationeʒ alind dicit̃ pꝰ
⁊ in muroꝛum ſpecièẽ con elauit at,e conſecrationeʒ ſanguis nũcnpatur

qʒ inter vndas via pedeſiris appa
ruit.ioꝛdanis retroꝛumconuerins

contra natnuram in ſui fontis reuer-.

uf exoꝛdiuʒ Mõne claret naturã ?

maritimoꝛũ fluctuũ l fluniał curſus
eſſe mutataʒ. Sitiebat popnulus pa

trum tetigit moyſes petraʒ ⁊ aqus

de petra fluxit nunquid non pꝛeter
naturã operata ẽ gratiaPA: vt aquaʒ

vomeret petra quã nõbabebat na

=S

tu dicis amen hoc eſt:verũ eſt.qð
ſermo'ſonat.effectus ſentiat.
Item augu. in qnodam ſermõe
de verbis euangelij.

Muũo ꝑ partès xpᷣs manducatu ct

integer permane.
nitatꝰ dominus ſeruos:vtpᷣ

paret eis cibũ ſeipſum:quis an
deat manducare dominnʒ ſunm 2
tamen ait qui manducat me.vinu.t

rimus viro mixtaſemina generare

peratoꝛ ꝙ tũ nobil cõ
ſenlaneu eſt vbi nul⸗
la eſt ſtipulatio inter⸗
poſita:inielligi ea ad⸗
hibilaà: muito foꝛius
vbi inuuilis fuit abini
tio per nos validaʒ el
ſici.vt.C. de rei vx.ac.
Lj.circa pꝛin.
e ¶ Quam mutare i.
minus eſt mutare ꝙᷓ
f ¶ Dʒ quid argumẽ/
tis.i.ad quid.ſubaudi
exterius qua ſi conſir
mamuſ:quod dicimꝰ
exemplis que ipfe ĩ ſe
erhibuit.
g ¶ Queris.i.hoc coꝛ
pus in quod tranſub⸗
ſtantiatur panis pꝛece
myſtica eſi natũ ð vir
gine:nec chꝛiſtus poſt
in cena cum diſcipuliſ
coꝛpus ſuuʒ confecit
3 α1 cuz ſemel in vtero vir
12 ginali a tota trinitate
perfectum eſſe non ð̊
ſijt neqʒ deſijſſe potu⸗
it meritis chriſti exigẽe

tibpus.
b (Alia ſpecies. ſal⸗
lerius rei ſpecies.i.ali
ud ſubſtantiatum.
¶ Rmen ideſt ver
eſt. vt diſtin. xxx viij.

edulo.
„ xtiii.diacòi ad boc.n.
P ver ba ſunt inſiituta:
vt quod quis co gitat
alijs pꝛofer al.xxii.q.ij.
is autem.
¶AKffectus. idelt. ſi⸗
m Muitat. vita mꝗ
Aucatur.i.d euſ
viuens.

Hi. ij.

a Linifiiat.i digna perceptione viuificat vł coppat ad viniſcanduũ.
b ¶ Auaa reſurrexit.nõ eſt caſuale:ſed pꝛobatio eſt a maioꝛi n ex quo
reſurrexit ?. c¶ Sacro. S.e.di.qui manducat.

carnem ? ſanguinẽ chꝛiſti ranſubſtatiari.
3¶Jdeʒz coꝛpus.i.in ſacramenio ſub quo latet eo pus chꝛiſti.

A VUeritas. i. cũ panis ⁊ vinũ ſcnſicant᷑ in coꝛpꝰ 1 ſanguineʒ dñi. ibi ẽ 2 ve⸗
ritas que coꝛpus è ⁊ ſigura que ſpedes (.⁊ eſt res ſacfi fis urans.ſ.⁊ ſact amẽtũ

4 Auẽ̃admodũ. quia n ſacramento.
e Terarur. quondie ſumimꝰ coꝛpꝰ xpᷣi q: quotidie egemꝰ vi remitta

tur nobis peccata lʒ.n cramẽtoꝛũ.vt. S.e tribus.
p baptiſmũ ſublata ſt bCoꝛpus chiſſti.i ſub ap
iñ ꝑp omit ongialis pꝛopter me. quando mandncatur: Mon ſolum lub figura ſed etizi ve pellatione iſta: coꝛpus chꝛiſti
peccati quondie recidi vita manducatur. nec occiditur v ritate dominici corpons 7 ſangutd ſpecies panis ⁊ vini ⁊ veruʒ
Bennnaesae rsne — ſ6 morzudi gir ital⸗ nis erer eh a yue arſticontneinn .
vt poſteris noſinis no ꝗquando mandacatur reſicit ſed nõ ITrnm ſub figura an ſub ver eceeoatir.
Weernferunoe. deſicu manducatur chriſtns. viuit tate hoc myſticũ calicis ſacra —è—— G

f Quotidie.j.di.iij.
ſabbato.
g0. Inſirmitas.i. on⸗
go peccati.
bLabimur .ſaltem
venialit. de pe. di. ij. ſi
enim.

i ¶Quot ie wreter⸗ ptes mãducat᷑ in ſacro mãet iteger nusbunc paneʒ 2 vinum inmyſte⸗/ ba acerdos. .ad oſiendẽé⸗
Fn eSvner*†⅜ totusi celo maͤet iteger tot in coꝛr, no vere arné fuà aſanguinem inñ a gnon inmeruo ſcerdo
Di. ij ſabbato. de tuo. AItẽ paſcha. pa.de coꝛꝑe conſecratione ſpiriins ſancti poten i Iube. ideſtfac.
molatio facta ꝓ nobii 10tidianũ Ilacrificiũ non reinte,y dl vita myſtice immolari:vt ſicut öð boc ↄtin ?᷑ in ſecrets.
in ſacro coꝛpoꝛs ? ſůͤ, grationem paſſionis. ſed comme/ virgine per ſpiritũ ſanctum vera ca ¶ ¶ Perecti.i aſubſttia⸗
guis ei repᷣſentatrr. morationẽ ſignificat. ro ſine coitn creatur. ita per enn· n vel perſern i ſurſum effer
1 Di Vuecze bie TEerun onoricnehee oblatio dem ex inbſtantia panis ⁊ vini my· i.ↄuentiin ſanciuz altare
norant put eti. de .A. iicet chꝛiſtus ſemel paſſus eſti ſtice idem conpus chuſtt con ecre⸗ mnz i cernun tunn un
memoeſa p onfn. carne per vnam eandemqʒ moꝛis tur:coꝛpus chuſti ⁊ veritas figura Zrr iope ſ̃ er⸗ 4
paſſionẽ ſemel ſaluan it mundum eſt. veritas duin coꝛpus chꝛiſin et P b

M Recidiua ·i. recidi
ua delicta.i.redeũtia ꝑ

2

q Cuũ eſſemus.1. ᷓ

manducatus quia ſurrexi occiſus
nec quando manducatur partes de

ilio facimns 1 in ſacramento ſic &n

fit:norunt fideles quemadmoduʒ
manducent carnem chꝛiſti. vnuſqt⸗
qʒ partẽ ſuã accipit per partes mã⸗
ducatur. ⁊ manet integer totus.per

ex qua moꝛe idem reſurgens ad vi

nitatibus tnis.qni ſanat omnesin

ſanguinis ⁊ ſacrm vnitatis. vt. s.e. quia paſſus. vnde ⁊ alibi d ceuur ſaſm ſa

mentum fiat: veritas ait.caro mea
vere eſt cibus:⁊ ſanguis meus vere
eſt porus.alioquin quomodo ma/
gnumerit panis qnem ego dabo.
caro mea eſt pꝛo mũdi vita:niſi ve
ra ſit caro:ſed qnia chꝛiſtũ fas voꝛa
ri dentibusꝰnon eſt: voluit domiꝰ

ſanguis virtute ſpiriius ſancti in vir

bono maius nibil a malo minns ꝑ

d¶In m pſterio.i.ſacramen

to conſiciendo.

e¶ In merito.ſ. vt tranſub.

ſtantiaretur.

¶BHanc ſubſtàtià panis ꝰ

g Et traſit.i.tranſire facit.

flua.qꝛ hec dr poſt vᷣba quo
rum virtute ↄfictur coꝛpus

iterationem. taʒ moꝛs illi vltra non dominabi. tute ipſius ex panis ⁊ vini ſubſtan· rpi ꝛ ita de eo qð ſacuum
n ¶Jterat. ob come qui pꝛoſecto ſapientia dei panisne tia efficitur. Figura vero ẽ id qnod ſupflua ẽ oꝛatio. hy ſer ptu
moꝛationem. S. e.diſ. ceſſariuʒ pꝛo multis cauſis hoc pꝛo exterins ſentitur. Iteratur autẽ quo ra non attendit huiuſmodi
cum ome. nidtt. pumo quidẽ qꝛ quotidie pee tidie bec oblatio licet chriſtꝰ ſemel anguſtias tpis.ſed lacerdos
o Interdũ i. inter camnſſaltem in peccatis ſine quibꝰ paſſus ſit:quia qnotidie peccamns n nõ poſſi muita ſimui
— dominꝰ moꝛtalis iſirmitas viuere nõ poteſt peccanis ſine quibus moꝛtalis infir ne⸗nzlaavinn enehe
inm. re vã Quia licet omnia peccata ſin dona intas vinere non poteſi Etideoar qurin amto ermonie ne
ppbeta QAuid reri⸗ aà in baptiſmo infirmitas iamẽ pec quotidie labimur: chiſtꝰ quotidie qum eramt facta ſimile nora
buã oño poĩbeq re cati adhuc in carne remanet vnde myſtice pꝛo nobisimmolatur. Inꝰ xxxv diſ ſexio verſus pꝛin.
tribuit mini. calicẽ . plalmiſta. bene dic amma mea do/ tra ſanctam eccleſiam catholicam ⁊ verba non ad tempus ſue
ex de te cũ l officijs. mino.qui pꝛopiciatur omnibus ini in myſterio coꝛpoꝛis chuſti nihil a, polaſionis. ſed per concepti

onem vel per contẽplatio⸗

uis nõ d lerert nos i ſirmitates tnas. Et ideo qnia quoti ſcitur ſacerdote:quia non in meri. nẽ loquẽtis ſunt reſerenda.
1 m nbenne . dͤie nsbimnguoricht chriſtus m ioconſecrantis:led in Anled eſet ſ. HH en
o os in o ſtice pꝛo nobisimmolatur: paſſio tur creatoꝛis ⁊ in virtute ſpiriins ſa⸗ e. 18
qꝙ creatura vñ dr. Mi i A r, . li voꝛpoꝛe eccleſte vt per hoc
bil eox ad ſti q feriſti. chꝛiſti in myſterio traduur vi quſe cci.Si enim in merito eſſet ſacerdd cramen aſſocietur nium

r. Trã ſub ſigu⸗

Uia. Caſus. dicit tidie recidinaꝰ delictoꝛũ per hec ſa ret.nunc autẽ ſient ipſe eſt am bapti quot inde ſũpferimꝰ cel eſti
pilo ꝙ rpᷣm nõ voca⸗ cramenta coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis pec ʒat: ita ipſe eſt qui per ſpiritũ ſanctũ gęfa repleaamur.
mſz eñ in myſterio in catarelaxet. vnde oꝛamus dimitte banc ſuam efficit carnem ⁊ tranſit Beferenda.id ẽ traſab
mimꝰ. c iñ vita ⁊ veri· nobis debita noſtra ⁊c. qma ſi dixe⸗ vinũ in ſangnineʒ: vnde ſacerdof ſiantsendad.
tas ? igura Scðo di rimus: quia peccatũ non habemuſ: iube inanii hoc perſern per man⸗ n In lucẽ iceſt in luciduz
ſec egue Sar ma⸗ Nnpi ſancunnrveriin no.nõ angelituiſancri in lublindaitzreln . Bacrrgetio iin eio mi
bonus quia eſt. Itẽ Reratur boc myſteriuz: et um in conſpectu dinine maieſtatis & e 10. 1. 1 e
ſioñ eſ in me hoc ob com memoꝛationeʒ paſſio, tue vt quid deferenda-in lucem de ensancſ⸗ S..in vlrime
bo cfatoꝛis. Tertio er is chriſti ſicnt ipſe at hoc quotieni poſcit miſi vt intelligatur: p iſta fist p Obtationẽ poſtulatſa⸗
poni ybaqne dieunk cunqʒ feceritis in meaz comemoia in ſacer dotio.MHanc igitur oblatio cerdos fieri.vel ſupple in ſe

ĩ ſecreto miſſe. Quar

mel moꝛiendo moꝛtẽ vicerat:quo/

tionẽ facite.quotienſcũqʒ ergo bũc

tis:nequaquã ad chꝛiſtum pertine er/

nemben edictam:per quam bene/

phãti.vnde ſequ t᷑.vi quot⸗

creiis.i.facere digneris.

io dicit ꝙ ppter deri· panem ſuminis ⁊ bibitis hunc ſan èC[bũ dicimur:aſcriptam per quam oẽs qAſqipi. non. n. augu.
ſionẽ paganoꝝ nõ ſu gninem moꝛtem domini annuncia in celo aſcribimur:ratam per quaʒ de bis vtitur verbis vt uis ſed
mimus i vera foma bitis donec veniat. non vtiqʒ ſic eſt viſceribus chꝛiſti cenſeamur:ratio⸗ aſſumit ea de ſecretis. vt ex⸗
copus rpi? ꝙ verbij accipiendũ donec moꝛs cbriſti ve/o/nabilem per quaʒ a beſtiali ſeſn ern pona. .

rpᷣi ſatf̃a ↄſiciantur. re
liqua.n.ſt᷑ ð ſolẽnitate.

s8 ιagnũu. I. mira⸗

t ¶ Voꝛari.. e. d. ego
berlingarius Z. ſ ibi

niat:qui a iam vltra non moꝛitur ſʒ
donec ipſe dominus ad iudicinz ve
niet. Interim anteʒ ſemper ẽ moꝛs
chriſti per ſeculi viiò poſteris annũ
cianda:vt dilcant qua charuate di⸗

amur:accepiabilem vt qui nobiſip
ſis diſplicemus:per hanc accepta⸗

biles eins vnico filio ſimns nibilra

tiona bilins:vi qnia nos iam ſimili/

tudinem* mouis eius in baptimo

Similitudinẽ vt. . diſti.

iiüij. ve trina.

Te Hatienter. Collige coͤ⸗
tra

luoſdã qui maioꝛes do/
cioꝛes repꝛehendũt. eum ad
huciĩ ſue nouitalis incredu⸗

ipbolice loente ve lexit ſuos:qui pꝛo eis moꝛ dignat? accepimus: ſimiliiudinem quoqʒ litatetenesniur.
Itarẽ erceſſit. eſt cni omnes debemas vicemm re · ⁊ ſãguims ſumamꝰta vi veritas .
u ¶ Bẽtibo.i.in igura pẽderecharitatis.quia ad boc nos non deſit in ſacramento: ridiculuzʒ
Ama bumem. prfrioꝛ dilexit cum eſſemns iebenne nullum fſiat a pagams ꝗ cruoꝛẽ oc
*r ment· filij: vt diligeremus eü iam a mone ciſi hominis bibamus.Si enm d/
y Creari.in veraz liberati. Item aug. ſcipuli patiẽter ferre nequiuerit qð

¶In verbis. S. e.qꝛ coꝛpus..e. panis 2..?.ñ omnis. uWanis. intranſitiue. id eſt vnum coꝛpus chꝛiſti vbiqʒ eſt: vbiẽ con
b Auã laudes.S. tj.di eccdleniaſticarũ.]. di iuj non eſt aliud. fecratum. ſic ve languine. —
c¶VBbſecrationes vt not.S. di.j.de bymnis. “ FC Calix.i. ſanguis qui in calice continetur.
d QLigd ſit ſanguis. caſus. coꝛde ? oꝛe ſumẽ dũ ẽ coꝛpus rpᷣ:qꝛ ſuper vti y Sa Catholicus.hinc collige ſacerdotem non chatolicũ coꝛpus domini
qʒ poſtem fuit poſitus ſanguis. Secundo dicu:ꝙ ad vocẽ ſacerdotis in cohncere non poſſe.S.e.c.pxi.⁊.xxiiij.q.j.ſciſma.

—„

ipſa hoꝛa im molationis ape
riũtur celi æ adeſt choꝛꝰ an⸗

geloꝛũ ⁊ vniunt᷑ celeſtia ter⸗
renis.Tertio dicit ꝙ idẽ co:
pus ⁊ ſanguis qui datuſ ſn

it diſcipulis ↄſicitur ĩ altari.

e¶ Voſtem. oꝛis ? coꝛdis.

I¶ BVidima.i.ſacrjm victi⸗
me falutaris.

8c.Reparat.ad memoꝛiaʒ

reducit vel repꝛeſentat.

b ¶ Morit.i ei moꝛs repꝛe

lentat᷑:vt.S.e.dũ fragitur.

i Saluiẽ pantur ideſt pa-

repꝛeſentatur:vt moꝛs ſa
cda ꝓ ſalute populi. o

k & In manus. inſidelium

Vt in paſſione.
IW Zmitak.. repꝛeſentat.

¶In ipla. ſubaudi con⸗

tingat.

n — Agd ſacerdotꝭ vocẽ.i.acd

ermonẽ chriſti voce ſacerdo
tis enũciatum panis: vini
Iubſtantia in carneʒ chriſti ſe
dentis ad dexterã patris in
celis tranſubſtatiari miſte⸗
rio angeloꝛum vnde lubdi⸗
tur ſũma ⁊c̃.

Celos. i.per id qð ver⸗

ſacerdotis cõſecratur adi
tum ad celeſtia ſieri vel pa⸗

nem vel vinum in id quod

ſuper celos ẽ tranfire.

p Choꝛos angeloꝛum ad

eſſe.ſ.hominibus cõſecranti

bus vel digne vel indigne.
q& Summa. panem 7 vl
num in coꝛpus ⁊ ſanguinez
chriſti tranſubſtantiari.
¶Vnũqʒ.ſ.ſacrificiũ.ſ.ce
lebꝛationem ⁊ immolatiõeʒ
altarts ſieri. G
Er inuiſibilibus ideſt
ex ipſis ſacramentis ſi rebꝰ
ſacamentoꝛum. hocẽ quod
exponendo ſubdit:vno in⸗
quit.i.vno ⁊ eodem momen
to panis tr aſit ĩ coꝛpus chꝛi

ſii miſterio angeloꝛũ ⁊ in al⸗

tarovidetur per ſpeciez qua⸗
ſi quod.eſt eius ſpecies vide
tur eo tempoꝛe 76.
¶ MMomento.ideſt eo tem
Pee quo chꝛiſtus eſt in quo
libet altari toius in celo eſt

verus deus ⁊ homo in pꝛelẽ

tia angeloꝛuʒ facta commu
tatione in verum coꝛpus et
ſan guinẽ.

dominus dixit.qui nõ mandu.meã

carnem ⁊c.ſed dixerunt:ourus ẽ hic
ſermo. quomodo ergo ſerrent iſta
increduli:credendũ eſt ꝙ in verbilſ⸗

chiiſti ſacramenta conſiciant᷑.cuins
enim potentia creantur pꝛius: eius
vtiqʒ verbo ad melius pꝛocreatur.

reliqua oia que ſacerdos dicit aut
clerus choꝛi canit: nibil aliud quaʒ

laudes'a gratiarũ actiones ſunt ant

certe obſecrationes⁊ fideliũ petiti⸗
ones.vnde ⁊ ſacerdos dicit pꝛtius
euangeliſtarũ verba aſſumens.qui
pꝛidie quaʒ pateretur ⁊c. In hoc er
go creatur.illud coꝛpnos. Itẽ gre.
pa in homelia paſchali.

In ſagnine agni cbriſtiſ enguis qui
nunc vere ſumitur olum pꝛeſigura)

6 Aid ſit ſanguis agni non iam

audiendo led bibendo didici
ſtis.qui ſanguis ſuper vtrunqʒ po⸗
ſtem ponuur quãdo non ſoluʒ oꝛe
coꝛpoꝛis ſed etiã oꝛe coꝛdis hauri⸗
tur. Iem. Mec ſalntaris victima il
lam nobis moꝛtem vnigeniti per
myſteriũ reparat:qui licet reſurgẽ⸗
a moꝛtuis iam non mo m.il.nl.non
do. tamen in ſeipſo imoꝛtaliter et in
coꝛuptibiliter vinens:iterumi boc
myſterio moꝛiturꝰ:eins quoqʒ vbi⸗
qʒ coꝛpus ſumitur:eins caro in po⸗
puliſalnteʒ patitur:eius ſanguis nõ
iam in manus inſidelium ſed fideli
um in oꝛa pꝛoſfunditur. Hinc ergo

penſemus quale ſit boc ſacrameètũ
quod pꝛo abſolutione noſtra paſſio
nez vnigeniti filij ſemper imitatur'.

Qnijʒ eni ſideliũ haber̃᷑ dubiũ poſſit

in ipſa immolatiõis hoꝛa ad ſacer⸗

dotis vocẽ celos aperiri:i illo Je

ſu chꝛiſti myſterio ãgeloꝛũ choꝛos
adeſſe ſumma yma ſociari vnũqʒ

ex inniſibilibns atqʒ viſibilibnus ſie

ri. Idem: Ano inquit eodẽqʒ tẽpo/
re ac momentoin celo rapitur mi/

niſterio angeloꝛũ coꝛpoꝝ chꝛiſti ſo⸗
ciandus: ⁊ ante oculos ſacerdotis ĩ
altari videtur.tanta eſt eccleſie vni
tas in chriſto vt vnns vbiqʒ ſitpa
nis coꝛpis xpᷣi:etvnꝰ ſit calix ſangni
nis eius.Calix enim queʒ ſacerdos
chatolicustſacriſicat:non alius niſi
ipſe quem dominus apoſtolis tra⸗
didit:qꝛ ſient diuinitas verbi deivi
ta ẽ queto tum implet mun dũ:ita li

cet in multis locis ⁊ innum erabii/

bus diebnus illic conſecretur coꝛpus
non ſunt tamen multa coꝛpoꝛa ebꝛi
ſti: neqʒ multi calices:ſed vnus coꝛ
bus chꝛiſti ⁊ vnꝰſanguis cuʒ illo qð
umpſit in vtero virgmis ? quod de
dit apoſtolis.Hiuimita s.n. verbi re
pletllud quod v biqʒ eſt ⁊ coniun
git ⁊ facit:vt ſicut ipſa vna eſt ita et
vnum eius coꝛpꝰ⸗

ſit in veritate.v nde an imaduerten

dum eſt:quia ſiue plus ſine minus
quis inde percipiat:omnes equali⸗/
ter coꝛpꝰ chriſti integerrime ſumũt:
7 generaliter oẽs ? ſpecialiter vnuſ.
quiſqʒ. Nẽ myſteriũ fſidei dicitur q;
credere debes ꝙ ibi ſalus noſtra cõ
ſiſtit. pꝛouidens enim dominus no
bis dedit hoc ſacramẽtum ſalutis:
vt qꝛ nos quotidie peccamus? ille
iam moꝛ nõ poteſt:per iſtud ſacra/
mentum peccatoꝛum remiſſionem
conſequamur. Quotidie enim ipſe
comeditur ⁊ bibitur in veritate ſed
integer ⁊ viuns atqʒ immaculatns
manet:a ideo magnum ⁊ pauendũ
eſt myſterium:quia alinud videtur⁊
alind intelligitur:ſed cnʒ myſteriũ
ſit vnnum coꝛpus ⁊ ſanguis: dicitur
ſiguram panis ⁊ vini habet facien⸗
te domino:quia non habemꝰ ĩ vſu
carnem crudam comedere ⁊ bibe
re fanguinẽ. Itẽ Ambꝛoſius.
Poſt conſecranonem licet ſigura
panis ⁊? vini remaneat:tamen nibil

GBaesi iaallib

minns ſecit in celo ⁊ in terra:⁊

quia voluit ſic factum eſt ita licet ſi

gura panis ⁊ vini videatur nihil ta

men aliud quã carochꝛiſti ⁊ ſãguis
poſt conſecrationez credendum ẽ.
nde ipſa veritas ait ad diſcipulos
hec inquit caro mea eſt ꝓ mudi vi⸗

ta:⁊ vt mirabilius loquar non alia

plane quaʒ que nata eſt de Maria

⁊ paſſa in cruce:⁊ reſurrexit de ſepul

chꝛo bec inquã ipſa eſt.Et ideo chꝛi
ſti caro eſt que pꝛo mundi vita advy
huc hodie offertur:⁊ cũ digne acci⸗

pitur:vitam vtiqʒ eternaz in nobis

operatur.panem quidem iſtuʒ quẽ
ſumimuns:in myſterio illum vtiqʒ
intelligo panem quimannu ſacti ſpi⸗
ritus foꝛmatus eſt in vtero vn gini⸗
⁊ igne paſſionis decoctusĩ ara cru⸗
cis.panis enim angeloꝛum factus
eſt cibus hominum. vnde iple ait.
ego ſum panis vinus qui de celo ðᷣ
ſcendi. Et item. panis quem. e.d. c.
m. eſt pꝛo mun.vita Ex bis namqʒ
duabus ſententijs aperte datur in
telligi quia panis iſte ⁊ ille nõ dno
ſed vnns panis ⁊ vna caro ꝓculdnu
bio vnum coꝛpus efficitur:illud ve
re illud ſane quod ſumptũ eſt de vir
gine:quod paſſum eſt et ſepultum:
quod reſurrexit ⁊ in celum aſcendit
⁊ ſedet ad dexterã dei patriſa quod
eſt veninrum indicare vinos ⁊ moꝛ
tuos. Iem augu. ex lermone de
verbis domini.

Quauis qnotidie mâducatur cbri/

ſo ints ger tñ permanet vnng.
Alman ucat me:vinit ppt᷑

me.non ergo fratres timeamꝰ
manducare panem iſtum ne finia)
mus illum ⁊ poſtea quod mandu/

3 ¶ Bininitas ver bi. qᷓ
K

verbũ.i. chaſtus ꝗ
ſub his ſpeciebus la⸗
tet cñ ipſe ẽ qui mira⸗
bilia facit ĩ occulis no/
ſtris.

a Replet. donis ſpi
iſn

tnanbus.

b Sed cũ myſteriuz

i.quauis ſit myſterius
vnum quod ibi latet
i.chꝛiſtus.vel quam
uis panis ⁊ vinuʒ ſit
vnius rei myſterium
quod ibi latet.i.chꝛiſtꝰ
iñ coꝛpus ⁊ ſan guis
dicit ꝓpter pluralita⸗
lẽ ſpecierů.

c Crudã.S. e. foꝛe.

d NMnia quecd
O qʒ.caſus In pᷣ
ma parte pꝛobat vex
eoꝛpus ⁊ ſanguinem
latere ſub illis ſpecie⸗
bus in altari. In ſecũ
da oſtendit ꝙ ille ideʒ
panis qui ante conſe⸗
crationeʒ eſt cibus an
gelox. factus eſt cibuſ
hominuʒ Tertio dicit
q idem coꝛpus quod
natũ ẽ de virgine að
pependit i cruce ⁊ po⸗
ſitum eſt in ſepulchꝛo
ſit in altari.

e Karaar. panis

anſubſtantiarur in
coꝛpus chꝛiſti.
ꝛo mũdi.aſſum

3
SSententijs.i. au⸗
ctoꝛixatibus. .
hb ¶ Wanil.i.caro chꝛi
que dicitur panis
. bumapie. nc
. imanducat.
pone calum p
c.S.e.qui manducat.

Kk ¶Siuit. S. e. ſi iudaſ.

I¶Finiamus.i. coſu
mamus.

a

e Bi ps eſt. dñt
U quidã ꝙ quelz
pa s hoſtie liet ipſa ĩ
leger conſecremur:con /⸗
uertiiur iñ in totũ coꝛ⸗
pus non pars in par/
teʒ. nam aliter non vi⸗
deo qualiter ĩ fracnoe
ſumeret᷑ totũ coꝛp ſub
parte pꝛima.ſj ſʒ hoc
vr ꝙ vbi pars eſt ibi
eſj iotuʒ.⁊ ᷣm boc vr
ves ⁊ na us ſũt con
iũcti qð nõ credo. ad
hoc dicunt ꝗdaʒ ꝙ ſi
vbi deſignat locũ ve⸗
ra eſt. nã in quocũqʒ
loco eſt vna pars coꝛ⸗
poꝛis domini ẽ ⁊ alia
⁊ ita erit in coꝛpoꝛe glo
riſicato.ſi vero dicas
ꝙ vbi. i. in quacnnqʒ
coꝛpoꝛis parte ẽ pes.ẽ
oculus. falla eſt.
¶ Coꝛpoꝛis.i.ſacfi.
ſub quo laiʒ coꝛpꝰ. Sʒ
obijcio:coꝛpus xpᷣi nõᷣ
eſt pũctabile.non eniʒ
eſt in vnncto loci.ergo
opʒ vt repleat aliquã⸗
tulũ locus.aſſignetur
quantũ ſi tantũ locu⸗
replet coꝛpꝰ.ergo mi ⸗
noꝛem locũ replet ps
coꝛpoꝛis.ꝓpierea me/
lius vr̃ dicendũ ꝙ coꝛ
pus chriſti non circũ⸗
ſcribitur ſoco qꝛ nõ ẽ
tantus locus qui i mi
noꝛ eẽ poſſit.⁊ ſᷣm hoc
non ſequitur ꝙ totuʒ
pars ſint in eodem
loco.io.
g CEadẽ ratio. non
tamẽ quo ad omnia:
ſed quo ad hoc quod
b .
WWKAm ius.qᷓ go⸗
moꝛ..id ẽ vnã mẽſurã.
i ¶ Sinus.qꝛ recipi
ebat ab eo qui abun⸗
dabat.
K.Eſtimäda. non &
ſic quatitas eſtimãda
vt ſub minoꝛi quanti/
tate minus ſit coꝛpus
xpᷣi.⁊ ſub maio:i maiꝰ
qꝛ vbicũqʒ ꝑs:ſiue di
cas pars ſpeciei totuʒ
coꝛpns eſt ſiue ꝑs coꝛ
poꝛis chꝛiſti.i.pes vel

Dl. ij.

In facfo. quia ſacramentũ per partes diuiditur: ſed nõ iplũ coꝛpꝰ.
b ¶ Anuẽ᷑admodũ.quia in lacramẽeto.

cemus non inueniamus manduce⸗
tur ehꝛiſtus viuit mãdncatus:qꝛ ſur
rexit occiſus nec qñũ manducamus
partes de illo facimus ⁊ quidẽ in ſa
cr̃oſic fit:⁊ noꝛũt fideles quẽadmo
du manducẽt carnẽ chriſti.vnnuſꝗſ
qʒ accipit parteʒz ſuam.vnde ⁊ ipſa
atia partes vocanf:p partes mã⸗
ncatur ⁊ manet iteger totus.ꝑ par
tes manducat᷑ in ſacr̃o ⁊ manet inte
ger totus in celo.manet integer to/
tus in coꝛde tuo. totus enim erat
apud pr̃eʒ.quando venit in virginẽ
impleuit illã:nec receſſit ab illo.ve
niebat in carne:vt homines eũ mã⸗
ducarent ⁊ manebat integer apnd
patrẽ:vt angelos paſceret. Item
biero.in leui.
Conpus ⁊ ſangninem chꝛiſti vᷣm ſe
nulli edere licet. .
O Ebhac:quidem boſtia que in
chꝛiſti commemoꝛatione mi⸗
rabiliter fit:edere licet.de illa vero
quam chuſtus in ara crucis obtulit
ſm ſe nulli edere licet. emi ſer
mone dominice.v.poſt epiphaniã.
Coꝛpus chiſſti in ſingulis poꝛtioni
busſſingulitotuʒ accipiunt.

B Inguli autem totum accipi⸗
n

unt chꝛiſtum dominuz ? in ſin
gulis poꝛionibus totus eſt nec per
ſingulos minuitur ſed integrum ſeĩ
ſingulis pꝛebet. Item hilariꝰ pa.
BDe eodem.
Bi pars eſt: coꝛpoꝛis eſt ⁊ to
tum. eadem' ratio eſt in coꝛpo
re domini que in manna:quodi eiꝰ

ſigura nos in veritate.

ccexxviij.
COQð tamẽ idẽ.i figniſicat idẽ hoc qðᷣ

iliud.illi enĩ biberuũt aquà de petra que fuit ſignù ſanguinis cbriſti.

uBSpirituali i. m ſpiritualè intellectũ idẽ maducauerũt ſii ſpiruualiter qᷣ

nos.nõ ꝙ ſub manna lateret coꝛpus chꝛiſti vt in ſpeciebus ſacramentalibus

ſed quia manna illud ſigniſicabat.

ſymbolo epheſino'.
Carnem viuiſic atricez ipſius ver
bi ꝓpuam factà i altari accipimus.
Eceſſarie igitur ⁊ hoc adijcid
L ? mus incrnentam' celebꝛamꝰ
in ecclia? ſacriſicipſeruitutẽ:⁊ ſãcti

ſicamur pꝑticipes coꝛpoꝛis ⁊ pꝛecio
ſiſangninis xpᷣi:nõ vt cõem carneʒ
pcipiẽtes:nec viriſcĩſican⁊ verbo*

ↄinnctiſᷣm dignitatis vnitatẽ:ſʒ ve
re viuificanie ⁊ ipſiꝰverbi/ꝓpꝛiã ſa
ctä. Item Auguſti.

ũo mãna ⁊ aqua de petra fuitidẽ

cũ noſtro cibo ⁊ potn.
1 Nanit apoſtolus:oẽs Landez
eſcà ſpiritualeʒ maducauerunt
ſpiritualẽ itaqʒ eandẽ:nã coꝛpoꝛalẽ

gliã qꝛ uli mäna mãdncauerũt:nos

aliud ⁊ oẽs eũdẽ potũ ſpiritualẽ bi ·
berunt alind illi alið nos:ſed ſpecie
viſibili:quod tamẽ ideʒ eſt virtute

ſpirituali Itẽ hilari.de tri.li.viij.

Quod veritatẽ dñici coꝛpoꝝs ⁊ la-
guinis ſumimus.
T chꝛiſto pater⁊ chꝛiſtus in no
bis vnũ in his eę nos faciunt.
Si vere carnẽ coꝛpiſ noſtrixpᷣʒ aſſũ

pſit:⁊ vere homo ille cbriſtꝰ ẽ: noſ

3 vere ſub myſterio carnẽ coꝛpo/
ris ſui ſumimns ⁊ per hoc vnuʒz eri /
mus :qꝛ pater in eo ẽ:⁊a ille in nobis
qũo volnntatis vnitas aſſeriturcũ
naturalis ꝑ ſacramẽtũ pꝛopꝛietas

perfectũ ſacramentum ſit vnitatis:

nõ ẽ humano ſeculi ſenſu de his re/
bus loquendum:neqʒ per violen⸗

tiam atqʒ impꝛudentem' pꝛedica⸗

ſigura pꝛeceſſit.de quo dicitur quiscationem dicioꝛum celeſtiuʒ ſanita

plus collegerat non habnit ampli⸗
nsneqʒ qui minns parauerat ha
bnit minus.non enim quantitas vi
ſibilis in hoc eſtimanda myſterio:
ſed virtus ſacramenti ſpiritualis.

dem.
Coꝛpus chriſti quod ſumitur: ⁊2 fi/
gura ẽ ĩ ſpecie ⁊ veritas in ſubſtatia.
O Oꝛpus chꝛiſti quod ſumitur
de altari figura eſt:duʒzʒ pãis.⁊
vinum videtur extra:veritasꝰ* autẽ
dum coꝛpus⁊ ſangnis chꝛiſti in ve
ritate interius creditur. Item ex

4

manus totũ coꝛpus ẽ.non tamen dicẽdũ ẽ ꝙᷓ oĩa mem bꝛa mirxta ſuntꝛ
ibi capnt vbi mixti pes vel manus.ſed vbi pars ibi totũ:quia non ma⸗
ioꝛẽ locũ occupat totuʒ qᷓ pars ⁊ econuerſo.cum ſit quaſi ſpirituale qð
eſt de omm coꝛpoꝛe qu od reſurrexit ad immonaltatẽ.h5.

2%

1 Oꝛpus chriſt ⁊ci.

ſacriſñciũ coꝛpoꝛis chriſti.alias falſũ ẽ qð dicit .

m¶ VDeritas. j. e. in chriſto.in ſi. 2.S. e. di. vtrũ.
n C Epbeſino. i. vbi neſtoꝛius dãnatus fuit.vſ.xv.di.c.j.ij.⁊.iij.
o Eceſſarie.incrnentã.ideſt non in ſpecie crnoꝛis.
2 Sacrifſicij.i.ſacriſiciũ in quo deo ſernimus qnaſi dicatlʒ nos
ſeruiẽtes deo offeramus ei ſacrifciũ nõ mn foꝛma carnis neq; ſan guinis
in altari tamen eſt ibi vera caro ⁊ ſanguis chꝛiſti.
q ¶ Non vr cõem.i.qnaſi in cõi vſu habetur ad mãdncandũ necꝑcipi
ens carnem alicuius viri ſanctiſicati.i.ſancti.
¶ Et verbo.non ꝑ vnionẽ pſone vt dicebant quida heretici ſed ſ cha
Pritatis digniiatem ⁊ iuſticie
3 TLmaniommnes tam nos iꝙᷓ patres ve.teſt,ſed diſſimiliter.qꝛ illi in

ti aliene atqʒ intelligentie impie ꝑ/
nerſitas extoꝛquẽda eſt.de natura/
liꝰ enim chuiſti in nobis veritate qᷓ
dicimus niſi ab eo didicimus ſtulte
atqʒ impie dicemus.ipſe.n.ait caro
mea vere eſt eſca ⁊ ſanguis mensve
re eſt potus:qui editcar.meã ⁊ bi.
ſan.me.in me ma.⁊ ego in eo.de ve
ritate carnis ⁊ ſanguinis non reli⸗/
ctus eſt ambigendi locus.nunc eni
et ipſius domini pꝛofeſſione ⁊ fide
noſtra vere caro eſt ⁊ vere ſanguis
eſt. et hec acceptat atque hanuſta ef

A

per ſanguinẽ quẽ in ſacramento ſumimus ſit

. .%
xWNchriſto pater. arriiæ⸗

ni dice baͤt tres cẽ ſub/

ſtatias in trinitate. e illð qᷣ

dr ĩ euãgelio.ego ⁊ patvnũ
ſumus.dicebãt nõ intelligẽ

dũ eẽ de vnitate eẽntie:ſed ᷣS

vnione volũtatis qᷓt filius
non velu Zria patri.ſicut dr
nos ſumꝰvnũ cũ rpᷣo.ſ.vni/
tate volũtatis. iſtos loqui
tar hic hilarius ⁊ dic ſimili⸗
tudinẽ iſtoꝝ falſaʒ eẽ.⁊ dicit
ꝙ alio mõ dicimur noſ vnũ
cum chꝛiſto.⁊ alio modo ipᷣe
chꝛiſtus ẽ vnũ cũ patre. illã
diuerftatẽ oñdit per hũc oꝛ
dinẽ verboꝝ cũ dirxit.ego ſũ

in patre meo voſĩ me ⁊ ego

in vobis vt oũdatur chiiſtũ
eẽ ĩ patre ſᷣm vnitatẽ ſubſta/
tie.nos vero ſumus vnũ cũ
chriſto:per humanaʒ carnes
quã aſſumpft ⁊ ipſe in no⸗
biſ vnũ ẽ ꝑ ꝓpꝛiaʒ carnẽ quã
in ſacr̃o eius ſumimus.hãc
ſniam hilarins obſcuril ver

bis ponit.⁊ vt ait HNiero.ĩcix
ius doctoꝛ gallicano cotur⸗

no extollitur longiſq; perio
dis inuoluitur ⁊ a locutione
ſimplicium fratrũ pꝛoculẽ.

y¶In nobis vnum. cũ eni

pater ⁊ 1pᷣſvnum ſint.i.eiuſ
dẽ ſubſtãtie ⁊ nature vnitate
