fragio periculũ virarurr. nos ðᷣſolatiõis tẽpli:pꝰ quos lunntr fletibus. Idem. reʒ recipii ſi penſteat. a
b. E foꝛdtan. ſeſtiuita⸗ rnriũ veniret popniꝰ ĩ indeã a reedi Evt ꝓ te mater eccłia ⁊ cul/ ſerd oib licetiam n
. ; õ ſicaret ibidẽ teplũ ĩ hiernialẽ:q̃ res Lpavtugꝗ lachiymis lauet. vide raaradi riſ pas d
guabant lub vmbe aulis ? n facit damiele negligẽtẽ: j̊ magis atte xpᷣs merentẽ ? dicat tibi beani mmicn pena punien *
memoa. rl änox. quibus ꝓnocat ad rogãdũ: vt qð deꝰ ꝓmi/, triſtes:qꝛ gaudebitis. Amat vt pio qa mnt. man
in deſerto fuerunt ſub taa ſitꝑ ſuã clemẽtiã ipleat p eoꝛũ pꝛe vno młti rogent.ðniqʒ i enàgeliol:rq & Biffinitionẽ. d i (pin
bernaculis. q. dad litteraz. ces:ne negligentia ⁊ ſupbia pariat /⸗ motꝰ viqne ſachꝛymis qꝛ plurimi icionem pſonax.. pu⸗
ſicut enim olim vos ð egy- offenſã.ðniqʒꝰẽt ĩ geneſi legimꝰ.c. ꝓ ea flebar:filin eiꝰreſuſcitauit. Idẽ nulii vere penitẽtẽ a ad
pio liberaui ⁊ habiutaſtis ita æ.xx.ãnos pnie ↄſtitutos añ diluni/ Sã pꝰ cnulpa deꝰſtati ð ꝑadi. ʒ ſe erdludit vi.e. xx viij. lult
barnnanlisie⸗ nan ean⸗ num.qꝛ tato tpe bocẽ.c.ãnis volue ſ eiec:ũ diſtnlu ſʒ ſr. ſepanit ilererchznnen Ka
pruit rũt agere pniaʒ neqquaʒ expectat. aslicijs vt agerz pniaʒ. ſtati tunica .lerceptiez pete
a volnentm.. e ⸗ vI 2. xr. alij äm cõpleant ſz ifert an· veſtiuit eſ pellicea nõferica. Ite,z e ¶ aimi⸗ ſaste. n
Auod ſacit baptiſinga. qð poſtea fuerat ↄminatꝰ. Ande ? zug. ad⸗ felicianũ. . ſe p milcdiaz 9ferẽda i
non tamẽ quodũq.vt. J.5 bleremie dẽ. ob duritiã coꝛdis pox Res ſunt aſtR actiones pnie: CDibus pmiſit. ve uce
con.dtſ.iiij.ine penitentia. S re peniétibus. AWi
vnge ſemper iſta duo qᷓuis SðM MMs. g Pe me randi.i. (dc
interdictũ generale ponatur: excepta intelliguntur. extra de ſpon.non eſt vos penam peccati dimittendi. b/BSine vlla. i. nulluz MmM
bis,. Item poc facit penitentia quod baptiſmus quo ad vitaʒ eternà nõ quo excip ẽdo vel peccatoꝛẽ vel peccatũ. iEraggeret.i. ſ ma⸗ ey
ad hoc vt peſere poſſit quis iure ſuo diſpenſationẽ acta penitentia.vt extra ſoꝛ fuit culpa maioꝛ ſit doloꝛ ðᷣ culpa:vł faniſ factio pꝛo culpa. o
* vo.c.i.in ſi. ⁊.j. di.vj.c.i. NA Matioꝛibus. S. r riiij. q.i. non afferamus. feen
Redirerat hieremias in epiſtola quã direxerat ad tràſmigrationeꝭ ba l Ceat. ſ.ſ maniteſtum fueru crimen doleas maniteſte fleas v: yei
Ppplonis dicens. Cum impleri ceperint. lxx. anni viſitabo 2 reduraoam epote oꝛet mater eccleſia. .”U D Eun
vos ad lotũ iſinm. m ¶ Et culpam.i.penam culpe ſi qua dignus es poſt coꝛdis cõmitio⸗ k
¶Beecces. S. xxiij. q. iiij. obtinen. nnneunp per lachipmas r oꝛationem ex toto deleas. AX
m . Deniqʒ.alia ratione pꝛe bat ; ab oꝛalione non eſt ceſſandum:quia ſi dꝰ n ¶ Mult.boc ẽt faciunt epiſcopi cum velũt ſuis nepotibus bene ſa⸗ AAA
videt homies negligenies mutat q pꝛus pꝛomiſeraea. cere.? meruo qꝛ perſonꝗ rpi gerunt.xxj. di. in non. 8
„ n .Æ ALegimus. vbi vicitur nò permenebit ſpirunus meus in bomine ieternũ o HEntar ſententia lata ſiatim executtõi madanda ſit. vt
quia caro eſt.i. ragilis erũtqʒ dies eius.cxx. anni.q.d.ſpiritus meus.i.idigna no. S.ij.q/l.Acut. ðUMUw .
tio mea? ira mea non remanebi in bomine ineternũ.i.non erit eterna.quaſni p. Res aũt. Caſꝰ. res ſũt modi agẽdi pnias.pꝛimꝰ qũ adult? voles R
nõ reſeruabo homimẽ in eternis cruciaibus ſed ipᷣm bic punià tpaliter.iſ.di⸗ aptiʒa:i agit pnia⸗ſcõᷣus qñ augs qu ottid e penitet de ieuibus 2
luuio.hoc dicit ꝓpfjer illos qui in dilnuio ſaluati ſunt ⁊ cnerf ad deum, pctie.tertiꝰ qñ aiiqs pniaʒ agit de moꝛtalibꝰ qᷓ ꝓbibent i deceiogo ab 5
0 Ante. nunquid enam inder poteſt hoc facere poſt datas inducias. arg. ꝙ illo aũt ver.?. n.pnia tractat dè ſ̃o mòõ.nà ſi ꝗ & contenit ven alſa pp 065
llc.ſ. de re iudi.quod inſſu.igem etiam dices in ſententia lata ſub condinon e tẽptũ eoꝝ ↄſtuiuit᷑ dignꝰ moꝛte eterna æ hoc ꝓbat quad ſunuimdine. “ mun
extra de ſen.exco.a nobis. ([Acnones. i tribus modus agitur pnia.’.ante baptiſmum. vt f. de n

clxxxvij
nülne ½ ircum. delictum eim eſt boni deſertio. quid eſt aliud deli⸗
6. di.iiij.agunt homines poſi baptiſmũ de monalibus peccatis.2 quo e.d ſnten bee eueertunaſnen ꝓpꝛie quod ignoꝛanter ſit iurta iſ
d ate de venialibue. di. i de quotidianis. iud delicra inuemutis mee 2 gnoꝛantias c⸗peccatum vero q' ſcienter.
inur ag tabaduliis eũ baptiʒant velante. Hae iem nnemn ic.Fdienet ſcurer copener.
lu⸗ a Ana eſt. que fit ab aduliis cũ baptiʒant vela iam pꝛoponit xr Puni. j. vl. e. §. quecuqʒ. .di. ea.iẽ ſicut.. c. opoꝛte
b Peruurit. ppiie vonnur hoc verbi.·c eniz hbomo iam pꝛoponit r Cum bomine ideſt per hominem taniꝙᷓ miniſtrü. vt per hoſtem. ergu.
hiung 2mtditatur ꝙ baptisari veli: agere pniam inupi que penitctia nouũ s Cum Enneiorveltuſw Home
14 . 2 „ .„ 4 0
nf hominẽ parturit.i. in i.nec bis. vel ein ipſ⸗ ſki⸗
urltd. ,₰ e. cum homo punit ſe ſu
n rveinſtatem babentezz vnga &⸗ que nom 5PIurk 80 cutit. nequaquã igit pcto pcit qꝛ tra. c.nullus debite.
nie ſacit nouũ hominẽt᷑.i. nec p baptiſma ſalutare oiuʒ pteri peutit. neg qu :ſicut l . lue debee.
P . 4 ige indicta laxat᷑:ſic u . Cruciatibus. ſ. e. di. F.
Mce gratie nouitatem ha toꝛũ fiat ablutio pctoꝝ.oĩs:.nj.ꝗ i nullaten ſine v oſtol⸗ -P S
S i z. eſſionẽ me⸗ ſunt. a.c.quẽ penitet.
tcfn bentem de co diiſ. ſne volütatis arbiter 2ſtitntꝰ e:ꝛcu, eiz danid anchre poſt oleſt iumus.i.
6 Rer Keex⸗ ,Iſz tũ inuz in x * ε bimus. vel lmmus.
ogni Ron dubiro. ccedit ad ſacra ſidel ũ:niſi e vete ruit:oñs traſtulit peccatũti fn popter peccatum ade moꝛ⸗
ſifii 3s e a ichoare non poſt multis cruciatib⸗ afflictac ſn paopter peccatum a⸗ e
Lüi . vite peniteat nong ic zSregr . trauerat tem carnis incurrimus
knlignin Aüiz omnis qui. ris bbacpni fſoli giẽs reatũ culpe:qnaʒ ꝑpe . ſuſtinem⸗
crationẽ. nia cuʒ baptizankſol . s penalitates ſuſtin
peſfrente LAd cſecrationẽꝗ. põt. ab bac p ſuũt.nõdũ.n.pñt vti li ? exolnit:ſic nos ſalutis vnda a cul⸗ bimus. igeſt neceſſita
Ceanic i.ſancnficactionẽ vel pnuli imunes .n z ae . ꝛmi bois abſoluimur:ſz tamẽę r .
d Wr ien . cratio⸗ pa pumi bois ti moxis ſu biſcimur.
tninſgr factionẽ. bero arbitrio: abꝰ tñ ad olec deſt⸗ i bniꝰ eiuſdeʒ enlpe diluentes P m pea⸗
ndi . l eſt reatũ huiꝰ eiuſdeʒ culp y ue per nos.cum pe
Nning e VPiogeſt.i. lſrraa nẽ remiſſionẽqʒ ongial pcłi p „abſolnti quoqʒ adbuc carnalr obi ſtentiam agimus.
neſtet mentũ collatnmĩ ſi⸗ coꝝ fides a ꝗbꝰ offerunt᷑.altera ve 9 oln ſi⸗ N . ſemeliinm. i
rn nro *Racsa A One icta noſtra ſine ꝑ nos 3 Sine per ſemelipſum.
liis Porum um.. rpPnia eſi: m actio pertotà viiä mus qrvſtctst ſecat ẽt cuʒ laxat. baptiſmo.ſ. de con. diiii.ſl⸗
ie eun eumn. ſſtq qua in carne degunꝰmortali p-· nep ſemetipfu reſec itati „Labpinmo. ſ.dete
ie 1 r e r 33 tatů macu nepenuentia.
init eone. peraa ſuppiicatidis bumilirate ndb ab eiectis. n. inis iniquitat macn imi per mi⸗
nri debemu e Hire ergere qs a Icut pꝛimi. pen
untti gꝛſemper debemns prefnaſt o vitã eternãä las ſtudet tpali aſictiõe terge 8 3 ornines 2 per
üius L Eeenerat cum niſi eü vite bnistpalis conuptibilis Item anguſtinns. ſtea iux penitenti vel bapnſmum
n “””läe lis peniteat nõ.n. ſic ꝗſqʒ in Ient pꝛimiꝰ hoiĩes poſtea 3 nobis dimittantur peccata
nrfni b Ea⸗ nna L ſicationẽ baptii, ſie vinedo meruo credunt x nmen poſta mo's et alie
enn bl Mecalts. pmo: nonz vera pfenctiſicnlicn ibi ðpõöit dñiſanguinẽ ab extremo ind cio li- penalitates ꝓ oꝛiginsli pec
Lleni . inue nos peni?· Mi naſcit vt uran nholt berati:camẽ nõĩilla vita mernerůt (ato ĩflicte remanẽt ad ago⸗
Kne do affigédo damn claereeentorintas vi acd padiſũ renocari:ſic a30 ken n⸗ eretum modo
enu 8 Jaakriremmri te deponat. Tertia E actio pnie q ꝓ a rſ erniſcs peccsriabai e eaʒ quo pnimo fuerant cũ non
it⸗ K ur a 4 enaz. illis peccatis ſubeũdat᷑: que legis e vixerit: : quã cõtraxit de ꝓf ſubiacebat moni ꝛ alijs pe
tentſn 5ä banien, decalogus ↄtinet. 5 ꝗbꝰ apoſtolſer, moꝛtẽ nõ vperechu a d nobis in nalitatibus ſibi poſtea inſli
ui cnndũ ertinium. vtiq; indicaremur7 ifra. . n. pn 6. ta cũ miſſua alis katt ari data eſt v
gictken nau arnen vtigsine i no bꝛo regũ:ad quẽ ꝓpheta cũ m d. talis falt eui data eſt ve
8 m— Que bumang. Hnumiliu 7 bonoꝝ ſideli pena ꝗ fad adrniſerat tet
. i. S e urd. 5 . atũ qð admiſerat᷑ ij. di conſuetudo.
Rni ori50 verba. tidiana:ĩ qna pectoꝛa Srnirn ſen⸗ en d ſeccataas ef: cõſeſſi⸗ Aidper ſlium ablo
—KH/ n Collecta. 5m l -⸗ iegs endim nonis volum? nepeccati vem merun reaͤgere knemen r neeſt⸗
lud z que non pit. X Meon nbitaj pꝓpheta. ꝙ illõ ei flagitiũ facinuſqaʒ eEttunc dicitur.iori
ſ ngaſa miti iunit. que dimniſſai baptiſnon een teg tttame ecata ſut que a quibuſdam hereticis qut
en pin de ergo iudican? inns. ſz illa vtiqʒ que buanam fragi dimiſſuz ia dicebant peccata in cotritio
ittr. minutia: vt de nno nar, j. otra nos fuerint De 1poſſe dimtteii Gè
Gepnß ra coaceruata equan vnũ aliqð grãde peccatũ.qd.n. iter rat cõminatus vtſi ritur niſt ideſt led. qauia nee
r . . nod ſic dictum ſuit. ideſt
iſn tur.ar. fſ.er qui. caun. ũ no grãdi fin a filio: cur dimiſſo peccato q dicitur
luc iu e eſt ad naufragiũ vtꝝ vnog cõ implenit mſfi qꝛ fſic quentum reſponſuʒ vei
naun ma. nec non. 5§. ſi qs eng obrnuat᷑: an panla erat ei cõminatus imp c queltum reſponinz ven
ſepius. etn nauis opiat ⁊ obrnai: lt: reſponꝭ eſt wi ſic. tunt ita niſ.i.ſed
iin Vtire F mnaiuz tiz ſubrenkhaaſin naan negt reeminonrm lam perrarri grnin ſec vieſie accere
Nrperu ar. cõtra.ff de iu.sc om. gentiũ culpã derelicta at lept ctam:ne bomo ad percipiendam tionabile eſt qö
5 , — A ten 5ataz ak. Ppter m: , Ten tur ⁊c.⁊ quod niſ ponatur
Nrefin iu.l. ſt idez. C. ð iudi. ipleat nanẽ atqʒ ſubmergat. ꝓpte iretur eternam. ſubſe natu
mmint J Eninus ne „„becieiunia' ce Ens vend Ancenmnaomoer⸗ hoo e iuenſtur rx vii diſ⸗
nftih o Et oppeiment il nigllati gb⸗ cu dicim? dim nos plum vt pietas hominis etiam mil Impediref n vt phoe
4 1 erenlieee bis dehita wi⸗ Kne⸗ anas la bumilitate exerceretur atqʒ ꝓ/ Sieporale penam euitet. arg.
inge elins. eoim dD peére: q nobis dimittaf: at pospreeh panen .
egelag e auc, bareucictmonemeemoebie ih liiöcmveeen
ie berilpſiü veniale pec⸗ tidianãꝗ quodamõ agere pniaz: nnö Eir: poſt peccatoꝛum remiſſione, ergo pnia ꝓ peccato vt bu
* cmu eſt monale dux ceſſamus. Iez gregonns. ꝛopter exercendam inſticiam nõ miiitas exerceaf. ne diſci⸗
placet. alias eniz iſr peccatũ dauid dñst ràſtun pꝛopte plina eccleſie öſeratur. xxiiſ.
ſuu ect ains eniz iba Pfsreſtawlerabiaort poſt ademit. Idem in bomelia de pe w.exedicatoꝛum. vt ſatl?
eetees eie eeeenae e, en a r .
u.'erimus. quaſt perr adño ei dicta ſũt poſtmodũt . ctione pnie cõſiderada eſt. beeſbpteros. xrtiij. iſ
1 ignem. xxv. diſticto. lerantt ſed pchidubio dſis deli ⸗ vne mn⸗ penitentie vbi Lor meſbneroe xrrii:if
Gu g. ni leuia. ctũ ſine vltione non deſerit. ant eiʒ i Exercetur.j.di.iij.S.hoe
R vel pꝛopter bec ſaliꝰ de charitate. c. pductioꝛ:
ocſte vel piopter hec . . C . , incipale remanet acceſſonum.arg.extra
cet lenia. „ — F Acdemit. ar. ꝙ licet deſtrnatur pꝛincipale remanet n er er
6 q α peccatum. Caſus. cum poſt penitentig dauid dominus ni de tonuer. coniu. quidam extra de ſpon. ad audientiam. ff ve conſii pecu. ite;
on ulit ab eo peccatum. queritur quare poſtea ꝓ eo peccato mu i. C di. mino. ? ſi is.ff.de mino.in cauſe.ij.argu.contra.ff.de reg.iur. .
. tas . ſunuſt Kä licet peccatum eſſet ſibi dimiſſum tamen pe S.i. Panapaliot de le.1 conſti. non dubium. C. de vfuris. os.
t ꝛomeruit debetur nam ? ſi per baptimũ nobis diniteitur. InUn actione. Caſus. quando peccatum tantum eſt ꝙ dignus eſt peccas
Drae peccarum ſamen pon baptiſmũ eins peccati pen ſanzinem ioꝛ pauari conpoꝛe chꝛiſti. debet faceraos potius conſiderare menſuram
ſ q SS J peccatũ.hic dicit peccatum in ferius idem vocat ellttmet dolons eỹtempoꝛ 8. ſed quia doloꝛ eſt occultuseuãdoq; ſtatutur tpa pene
2 iia indiſſerenter vtitur his vocabuiis gregonius. quod 1 in ecog dolons en

ab eo qui vices eins gerit:cni gemitꝰ nò eſt abſcòditus.Ei iõ ꝗqcũq; ꝓ occulto

muni vſu ioduendi ſt. anguſinus tamen in domibue Leuitie ditſet⸗ imine a cõſone vult abſtinere faciat hoc ſacerdotis arbitrio ⁊ auctoꝛitate.

. eſt peccatum lace⸗
tiam notat dicens. declinare a bono eſt delictum. r eſt
ye marumvpae apparet ꝙ peccatũ mali eſt perpetratio.nam et opus

4

In actione.i.in agenda ſatiſſactione.vt.j.de cõ.di.ijj.dens qui. H“

De peni. J
. „ 5 „ . Kn
ſs Conuerlatione.s. xj. q. itj. plerũqʒ. .
a CAbi taje.j. de con. di iij. de penitentibus. C. egligentiã. . l. di. de bis clericis. s. xxvji. q. viſ. ſacerdos. Pint
C 4 3 e C R gligen P!
bal⸗ enwra e enent. aui IICCulpis. ot in ſoꝛnicatioe ſacerdotis c nlia ſp̃al:xxx.q iſi quis (nkin
E. Ker Verlo Tang i⸗ autem.?.q. v. bu mane. ſ. de lupel leg.l. labeo. 5. Q msintthanst dehacta in Kuants⸗ . Mer
⁊ exira de ſpon. cum apud. 8 b ¶Hũiliauerit.i.bu C.
ſ¶Ab his. 5. xx vj. q. vl tpa. 5 eſt. linquẽdũ ſtatnũt:qꝛ apud deũ non oꝛid.i. landẽ f
E EEEAigr en e GeKevanefendes mne laaer mẽſura quã doloꝛis: ſensd qua ab homini nugt
d A vamies: Gar⸗ randaẽ mèſura tpis anã dolaꝛs. nec abſtinẽtia tm ebeg ana mar, 4 õ nnh
mantur ? cõſeruantur. coꝛ. n. cõtritũ ⁊ hbumiliatũ deꝰnò de tiſicatio vitioꝝ pp qð ébabes er hoc.c dlerici de⸗ chil
Ae de di nnt fſoiciet. verũ qr plerũqʒ; doloꝛ aliꝰ ꝓ fide ⁊ onerſatõe be eine tela enores ſuͤ laicis ſie nnhe
qui arbitrank . factliuns. Ccorꝛdis: occnliꝰ alteri:: nec ĩ altoꝛũ niada pcipiũt:⁊/ ꝓ negligẽtia ꝓte 2 monachi deficietes neſit
k Ladicet. Caſus. onñdit noticiã niſi ꝑ verba vel qnecunʒ da eſtimat: tñ/p gbuſd culpiſ peni olbe ſt oterioꝛes rlvij gudell
anie odo ſin H alia ſigna ꝓcedit:cũ ſit coꝛã illo cunui tẽtie moi ſut ipoſitt. Relo. chryo. di. tülibet. 7.. xxiii⸗ ſolen
8 ds Srerltvemati dam / djf: gemit? meꝰa te nõ eſt abſcõditꝰ Ais aliai vier rrichens R iernuntani ilcf inn
* 4 2 „ 6* . 1 . 5 „ . —,/ „ .
nare ? redarguere 2 ppone recte cöſtitunni⸗ ab bis naieccleſie bn *“ ezin enng iõ dolet qꝛ pec· icſpite. vt.s.l. di. pur laet
re ĩ coꝛde o ſtteri ⁊ ſatiſſacee pſunttꝑe pniĩe:vt ſatiſſiat ẽt eccleſ it: ſs iö cõfundit᷑:qꝛ pdidit głias abit.ꝛ boc öſtruit ee ſttbine
ad arbitriũ eccleſie:2 boſta i qua remittunt᷑ iba pcta:extra eaz cauit: ſz iõ cõfundi 1: Pdidit gliaz cle vebemẽé Zenn
134 d ſacerdotẽ ab eo rang re⸗ mrtemmi ergo cũ tãta e ſuã.His auctoꝛitatibꝰ aſſerit᷑:nex iij 4 b eret:vt Chan
veniat ad ſacerdotẽ 2 ab ppeno re . ergo 1 e e ee . VIlj. q. i. qualis. ſaatbue
æccipiat pniaʒ. 7 fi crimẽ eſt Dlg eccati:atqʒ impetꝰ moꝛ:bi: Nerujg dieſts Ppis vo⸗ Nis aucide bie ul
publicũ vñ ſcandali onũ̃ ſit vt medſcamẽtaAcoꝛpis ⁊ ſanguinis cis a pciis poſſe mũdari.vñ pᷣmi Scludit ꝙ nõ ſola c iion
balae ine Jebent dni differẽda ſint: anctoꝛitate anti- ſeuckontges ah⸗ Warbe bbar . tfritioe aiis beta di iiſiſi
¶Seueriſſime. Sepe tuh r ſ. L la ↄtritiõe coꝛdis venià pꝛeſtari mittun 2 rſidet au⸗ Muset.
eqſqʒ ab altario remoner ola otritt 5 ir lunk. 1 rme⸗ ine
l⸗ dunnſtro sn i 84 18 dalis r cade anctoꝛitate gter kerbeetzaelgtean⸗ ab eie M claer aczelt rſru
5 r wjif. g j mn recöciliari. Ids ſj egdgzs geli Hiegationẽ naqʒ petri ſe a Pre qaſierit veri ſoippe
niqʒ ar. S. xviij..ij abbas,. recõcillari. Idẽ i eadẽ bomelia. ponan ritaiẽ.ſ.pcta ſola ↄtri
de auen⸗ul vult pnĩaʒ Adicer ſeipʒ hõ volũtate duz cuta E ſatiſtactio eemen Tirina tione eae dimnn a
accipere veniat ad ſuum ſa T põt:⁊ moꝛes ↄouertat ĩ meliꝰ ne coteſſio dñice dilectiõis:qua pen oſſe p⸗ i. Fecöͤtra. / vini
cerdotem qui euz ligare vo cũ ia ñ poterit pᷣter volũtatẽ a dño tus ölenit peccatũ trine negatiõis. ſekdit ſniaʒ illã ꝙ ſo *
terit abſoluere non ad alie iandicet᷑: 7 cũ iſe ꝓtulerit ſeueriſſime Mõ er go neceſſaria ſibi erat certa ↄleſſe ðlent᷑.⁊ ita tdeſei
num. r ertra de peni. e. meglcie: ſy tſi viiliſſime miazʒ: veni / ſatiſfactio pcti: cniꝰ totũ vite tepꝰ alternati ĩcedit. nunc nnog
omnis vtrinſcaa. illi claunes?* obedietie ipendebat᷑ ſni cõditoꝛis. ꝓ bac pte nũc ꝓ illa jad
filionm at ad antiſtitesꝰ ꝑ quos illi claue oanone inti⸗
oe Oalernor.i. oꝛur ĩ eccłia miniſtranttãquã bonꝰ iam Imitabaf. n. illud ꝓpbeticũ. öᷣclia, Aeginde⸗ . nnic
G Biame ö guo die ba icipiẽs eè filiꝰ maternoꝝ mẽebꝛoꝛuũ amalo a fac bonũ.⁊ illõ iſaie dere,/ I .Vegatiöis. vñ ⸗ Mizt
b Oine. 8 quo oꝛdſe he je ito a poſitis' ſaci impins viam Inaʒ 2 vir ini,/ dã dicũt qi negando umd
es. . . a. ij. admonere. rrjſj. oꝛdie cuſtodito a ppoſitis ſacr̃o linquat impius viam lnaʒ ⁊ v ? uer peccann. mpler ne
q.ij & viro. vł oꝛdie illo du accipiat ſatiſſactiõis ſne modui of· quus cogitationez ſuaz ⁊c. ampliꝰ amot erpianit. ꝛ rina iſnn
erpꝛeſſi in cau. ferédo ſacriſicio cõtribulati coꝛdis boꝛum nibil a peccatoꝛe exigif. nõ ↄfeſſio.vj.q.j.imitare ſan
Abpontis la ſerlonit denot⸗ a ſuppler. Id tñ agat qð nõ ſe illa anctoꝛitate leonis pa. ſa, n Tori vite.ẽ hie an
bus qui pꝛeponũtur ſacra⸗ oli ipſi, pſit ad recipiẽdà ſanitatt: tiſſactio pnie negatur eè neceſſaria ar. ꝙ ĩtrati moͤaſieriũ dine
mentis miniſtrandis. teris: r ad exẽplu: vt ſi peccatũ cuilibet delinqueti: ſed er tantũ qui nõ?iponeda pnia ð
ſʒ ceteris:a ad exẽp P et delme is
ererle hor gi cimeẽ? ino ſolu i graui ei? malo ſ ẽtĩta, beatum petrum imitatus buic ſeen pcctoante Smntaa bn
e Ja ihioml, torſcadalo aliopet atq;boc expedit lo penitno abrendctatin eunctordd Birar uegernale in⸗
tE Sn noticia. de notoꝛiſs re vtilitati eccleſie vf. antiſtiti in no vicioꝛum fomiteʒ in ſe ſunditꝰ moꝛ .e. . i. admonere: ef ſunn
Kenommd⸗ petis intelligik ticia multoꝝ vel coꝛã totiꝰ plebis tificat. Item illud iobaͤnis chꝛyſo. s inugtione, es
hoc qg S. rrvj. q. vj.c. vlii. multitndine agere pniaʒ nõ recuſet Lauãt lachꝛyme delictũ quoe pu Pnie T etetciiiſ ale dilr
Multi. 5 iſ q i multi. nec reſiſtat. nee letali? monifef pla doꝛ eſt confiiteri. E&t illnd alind qB möͤachis eriguͦl af. H
„ Enſuram. Caſus. ge ꝑ pudoꝛè addat timoꝛem.multi ſcribitur. in epiſtola ad bebreos. rvj. q.i. vos. ex ð ſen. Es
eriatiaruan⸗ eiʒz conigũtur vt petrꝰ:multi tole, Mö tibi⸗ wic ptre ꝓdas in ken terrumn illox. ? ar. ibe
quare in 1o; 0 iucda é bie B ond alios te accuſes ſy opti.er ð voto ? vo.
inaru tepꝰ pe⸗ rant᷑ vt indas. Ité bierony. cum neqʒ apud alios te accnſes opti. e ð voto ? v
Röeergeamc venn rZ3 Aoꝛtiſicatio vitioꝛnz magiſqusaz obetre te volo ere enire⸗ n 6 rote el 8 C
valet menſura tpis Ebeon Ppeniettnecaria é. nela- ante denz vis inam. ergo ti Pis oib' ꝛc,iuſſie. 5CS
Siumdoſono eiceo rein⸗ Gſn Angarz⸗ ane tpis iagedea pe conſitere, peccata apud denm ver e iis eß nbſe
quit᷑ ar bitrio ſacerdotis p,- nitẽtia iccirco nõ ſatis aperrte indicem cum oꝛatione: delicta tua ratians gaꝛ c oberet copt
uut vidert erpedire iempns piel gut canones pꝛio vno qnoqʒ pꝛonũcia nõ lingua: ſeg conſcienn ferre auẽtẽ ambꝛo.ð CA
artet vel porogen i quibuſ ⸗/ crimie. vt ð ſingnlis dicqt qualiter tie tue memoꝛia runc demuʒ ſpe⸗ perro Ppoſitu: illa. . Ri
dai tamẽe eniminibus mo⸗ vnũqoqʒ emendandã ſit ſs magis rate miſericoꝛdiaz poſſe conſequni. petrꝰ. e. di. eir ca pꝛi i⸗
Aeenonn bentetie deter⸗ in arbinto'laccrdotis-Keluigeriore Si babueris peccata in mente ina ſrcaukid leblte ausi Fi
P o vno. i pio genere YWZU MZ bus. ? alia parte. M
ibetanen un birrio ſacerdoris eſt relictum ſtatuere tempus pen itẽtie. O g ed ei noͤ dicit verũ aꝛno negarur eſſe neceſſatin phnren er gelo du
. . Sorrmr dellbeli.. rwcl vltie ber temport. zſcaetto bi aſtt eacultas.led dicitſufficit confeſſio que ſit deo ⁊ ſa LELEe
Sacerdotis boc tamẽ cu pena nõ eſt expꝛeſſa:qꝛ cu pena eſt erpꝛeſſa illaz cer oeiKadeſt fcnlis.—
Ktncremertacogt inc wtient⸗ cauſis. ſ.di. v,ſalſas. ex cq iñ aggraua p Belictü. no videtur congrua hec ſolutio contrarium magis inin
re põt ⁊ mitigare.ar.l. di. de bis. ꝗd ſi iniquo arburatꝰ eſt ⁊ minoẽ pena ipo⸗ tur. ſ. e. di. §. v.hn.

nat ꝙ; debeat. ſ.n. eſt oꝛdinari eius index ſiue ſacerdos 2 diſpẽſandi aio boc q
ſfacit: ſufficit illa lI modica ad delenduũ peccatũ ſi ꝑ erroꝛcẽ ? ab iſto penitẽte cre
gebat perit:ſuff cit ila mino: pnia ad peccatũ delendũ 1 omnẽ penã alters ecre
vite. dmodo penitẽs qui eꝗ recipui maioꝛẽ ſuſcpe paratus eſſet ſi ſbi ipone, s E Reca Ee⸗te de lo crimie. ⸗
reiur. ar. ſ e. di. quẽ penitet. ver. ſepe. i aut credebat eñ ipentuz ĩ culpa eſt.nce t Renela. ingua coꝛdis ⁊ nò carnis. vnde ſubdit ante ꝛ?.
. relenabit᷑ hac ſola pnia.idẽ iuris eſt ſi ad aliuʒ iuit non ad ſuũ iudicẽ cũ luus * Diam..peccatum.

¶Mon tibi.nunc pꝛimo inducit banc auctoꝛitatem que videtur fa⸗
cere pꝛo alia parte vt cam ſoluat.
r Zt te.i.fuũ peccatũ ſecreti.

ſacerdos cẽt peritus qꝛ eo caſu in culpa fuit.ſ autem ſuus ſacerdos non erat Konſitere. ſacerdoi vel in memoria ſemper babes ea poſtqᷓ cone

peri it ad alium qꝛ hoc ſbi licet.j. di. vj.placuit. a illic maie eſt arbis teiſus es ſacerdoti. In memoꝛia dico quo ad flenduz non quo ad agẽ
Rane6Girad alium or poc bt ldecnpienn i Aguum vel delectinan nernſ ſubdit apud 26.
¶Non iin gua. tantum vel non lingua bm aliam jexpoſitionem.ſ.vt
intelligatur de iam confeſſis peccatis facerdoti. “
33 [[ Weccata. ea, ſ.cum doloꝛe pnie cõmemoꝛando.

iratus. dic vi dixi in ominario. . s
bBoloꝛis. vnde ⁊ tantam Tontritionem polſſet ſacerdos perpedere i bomle
ꝙ nuſlam (ariſfactionẽ exieriox ei iponerert.“
Abſtine la. . de con. vo v ieiunium. s,ol rxt vj quidd peogeſtſ

n

ibbeni

bkge

glnt
ſti
tuf
arini
ſſtünt
hni

horifnte

Glals

ndſ

dniͤi
nlopenn
luſfctn
Plle,
Euſettnt
NRittirn,
ls n

ißlig⸗

Keöltttin

ficiin
enicon
ſ.
lickerig
e nn

Gun n
Pütthtn

ſenn
gü nietbe
indſeri
Mtpeid

la

lpbolhe

äcftiau.

Enontt
Dmunon
notigerl
attit
nactdn
Lortk⸗
one
ſrpte
öeng
W
elite⸗
Gcäcten
kimtog
ſrin

Arga

cege

bening

. Cõöt nue. Z. diſt.

Ixrxxi.valet contra.
Mõ ita. ſecrets.
3.lj.q·i.fi peccauẽit. ð.
xv.q.iij.de crimine.
cC Purgant. dupli
cẽ innuit ſolutioneʒ.
pᷣmãà.ſ.ð occulto cri⸗
mine ꝙ ſufficit cõſi⸗
ten ſoli deo ꝑ ſacerdo
tẽ nec in publico ne⸗
ceſſe eſt illud cõfiteri.
⁊ hanc ponit ibi ſecre
ta ⁊c.ſecũdã ꝙ intelli
gitur de crimie ia cõ⸗

ſeſſo facerdoti qꝛ illõᷣ

ſoli deo confiteri ſem
per debemus nõ vo
ce ſed coꝛde.⁊ hãc po
nit ibi. nec ncce ẽ ꝛ⁊c.
d. Denuo. gbuſdã
tũ caſt bus tenet᷑ plu
ries illð idẽ ↄſiteri. ſ.
ꝓpter ipuiã ſacerdo⸗
tũ.qꝛ ſi ſacerdos meꝰ
ĩpitus ẽ teneoꝛ ↄfeſſio
nẽ fibi facta.alij diſcxe
lioꝛi ꝓpalare.j.di.vj.
t. i. ?.c. placuit. Itez
cõtẽptu ſatiſſactiòis
ar. j. di. iij. apoſto⸗
lus. JItẽ ꝓ enoꝛmita/
te delcti vt ſi ſacerdoſ
anduto crimie remit⸗
tat eũ ad ſuꝑioꝛem vt
iterũ crimie expoſito
pniaʒ ſibi iponat.ar.
extra de peni. re.c.
ſgniſicanit.ar. S. e. q.
ij.latoꝛẽ. Quartũ etiã
aſſignamꝰ quitñ nõ
eſi expeditus. puta ꝓ
diminutiõe cõfeſſio⸗/
nis vi cũ quis plura
hʒ monalia ⁊ vnũ cõ
fiteretur. ar. S. diſt. iij.
ſunt plures. S
e¶ ESi recoꝛeris.S.
di. lxxxi.valet ↄtra.j·.
di.iij. S. ſinaũt quis.
cudas.
¶ Bitcebat ꝑ nathã
in lib. regum.
g ¶Ad oẽs. ar. lxj. di.
miramur. ver. vbi ẽ.
b ¶Similiter. I. ſine
publica ſatiſſactione
publica cõſeſſione.
i Quicrimen. S.e.
Di. kactlius.
k ¶ Remiſũſbilẽ. non
bñ ſoluu.hoc.n.erat
2 ante. vel boc dicit
ꝓpter ſequẽtẽ ſatiſſa
ctionẽ. poterat.n. eſſe
ꝙ eontẽ neret facere.

Dl.j.
ↄtinues malũ nũquꝗ adueriꝰ pxi

mũ tuũ ĩ coꝛð tenebis.h ita itelligẽ
dũ vt ſine ↄteſſe oꝛis pcta dicant᷑
dimitti:⁊ ſine publica ſatiſſacnone.
Secreta nãqʒ pcta ſecreta ↄſeſſiõe
occulta ſatiſſactiõe purgant᷑ nec ẽ
neceſſe vt q̃ ſemel ſacerdoii cõſeſſi
fuerimꝰ denno“ ↄfiteamur:ſʒ ligua
coꝛdis nõ carnis apnd indicẽ verũ
ea iugiter ↄfiteri ðöemꝰ. Mic ẽt idẽ
iohanes chꝛyſo.ait. Nũc aũt ſi re
coꝛderis: peccatoꝝ tuoꝝ ⁊ frequẽ/
ter ĩ cõſpectu dei ꝓnũcies ⁊ pꝛo eis
clemẽtiã eiꝰ ᷣpꝛeceris:citiꝰ illa de⸗
lebis.ſi aũt nũc obliuſſcaris pctoꝛũ
tnoꝝ:tũc eoꝝ recoꝛdaberis nolens
cũ in toto mũdo publicabunt᷑:⁊ in
cõſpectu pᷣſerunf᷑ oinʒ tã amicoꝛuʒ
inoꝝ quã inimicoꝝ ⁊ ſanctoꝝ ange
loꝛũ ⁊ celeſtiũ virtutũ.nõ.n.ad da/
nid ſolũ dicebat.mi ſecreto feciſti.
ego cũciis manieſtabo ſed etiã ad
oẽsꝰ nos hoc dr̃.ſimiliterꝰ ⁊ illð ꝓ
ſperi ĩtelligit. Qui crimẽ ſuũ vltro
cognoſcũt:⁊ ant illð ꝓpꝛijs ↄfeſſio/
nibꝰ ꝓdũt:aut neſciẽubꝰ alijs q̃les
ocenlti ſũt ⁊c.aliis neſciẽtibꝰ.i.oc
culta cõfeſſiõe iſtis peccatũ ſuũ cõ
fitentibꝰ:nõ publice illud maniſe⸗
ſtantibꝰ. Nẽ illud ꝓphete. Hirxi cõ
fiteboꝛ:⁊ tn remiſiſti.i.remiſſibileʒ
indicaſti ĩpietatẽ pcti mei. Ita illnd
aug itelligit. Magna pietaſdei: vt
ad ſolã ꝓmiſſionẽ pcta dimiſerit.i.
remiſſibile indicauerit. Idẽ. Rotuz
ꝓ opere reputat᷑:cũ deeſt facultas.
vnde votũ ↄſeſſiõis reputat᷑ p oꝑe
vocis:cũ deeſt facultas ↄſfeſſionis.
Itẽ volũtas remunerat᷑: nõ opus.
ita ĩtelligit᷑ volũtas ſacit opꝰ remn-/
nerabilia nõ opꝰ voluntatẽ. INem
illð. In gnacuq⸗ hoꝛa petoꝛcõner/
ſus fuerit ⁊c̃.Cõnerti dẽ ꝗ oino ver⸗
titur:cniꝰ opus vox⁊ cogitatio ita
moꝛtiſicatiõi deſudet peccati ſicut
pꝛiꝰ ſernierat iniꝗtati. Ita ⁊ illõ itel
ligitur.cõnertimini ad me ⁊c̃. Neʒ
Scindite coꝛda veſtra ⁊ nõ veſti:
mẽta:eis dicit᷑qui nulla iterioꝛi ſa/
tiſſactõe pᷣcedẽte:ſʒ ſola exrerioꝛi ſe
deñ poſſe placare ↄfidũt.Nẽ.Cũ/
ctaq̃ de lepꝛoſis mundatis vel de
laʒaro reſnuſcitato ĩiducunt᷑ ad ↄtri⸗
tionẽ coꝛdis nõ ad veniã remiſſio/
nisꝰ* referẽda ſũt. Obſtĩatio.n.ani⸗
mi ⁊ cõfeſſiõis ↄtẽpiꝰ q̃daʒ moꝛs ẽ
ipietatis:⁊ lepꝛa ſuꝑbie:a quna quis
reuiuiſcit dũ ſibip gratiã doloꝛdeli
cii ⁊ votũ cõſeſſiõis iſpirat᷑. Ad hũc
t articulũꝰ ptinẽt ea que de vinẽti
bus vel ĩ luce ambulãatibꝰ:vel dile
ctionẽ dei habẽtibꝰ:vel de habita/
culis ſpũs ſancti factis dicta ſũt:vt
bec oĩa quiſqʒ dicat᷑ aſſeciiꝰ ex coꝛ
dis ↄtritiõe quã bʒ:nõ ex plenaria
peccati remiſõe quã nõdũ iuenit.
Sicut.n.ĩbaptiimo remittit᷑ pcinz
⁊ ita eius pena reſernatur.ſic ꝑ cõtri
tionẽ coꝛdis quiſqʒ a deo reſuſcita⸗
ri dicitur:licet adhbucreatnu peccati

teneatur. Non ergo pꝛemiſſis an

ctoꝛibns vel argumentis ſine cõſeſ.

ſione oꝛis⁊ ſatiſſactione operis ali⸗

quis ꝓbatur a peccato mundari.
Econtra auctoꝛitas illa iobannis
chꝛyſoſtomi ⁊ ꝓſperi ↄtra menteʒ
auctoꝛis extoꝛta vr:nõ.n.dt:nõ di
co tibi vt te publice accnſes:ſʒ nõ di
co vt apud alios te accuſes.ſic ⁊ ꝓ⸗
ſper nõ ait oibns ſʒ ſimpłr alijs ne⸗
ſcitibus. Ande euidẽtiſſime datur
intelugi:q; ſine cõfeſſione oꝛis pcta
poſſunt deleri. Ea vero que ad ex/
hoꝛtationez pnie ⁊ ↄfeſſionis dicta

ſunt:non bnic ſententie ↄtraire vi⸗

dent᷑.vel.n.ſunt verba exboꝛtatio/⸗
nis vel iuſſonis:ſicut iſtud. Conſi/
temini alterntrũ pcta ſteſtra ⁊c̃.vel
ſi quainbẽdo ſũt dicta:non ad oꝛis
ↄfeſſioneʒ ſʒ coꝛdis:non ad exterio/
reʒ ſatiſfactionem ſed interioꝛẽ reſe
renda ſunt. Eſt.n. pnia:alia interioꝛ
alia exterioꝛ. Interioꝛ pnia ẽ illa de
qua anguſtinus ait. Ois qui ſue vo
luntatis arbier cõſtitutus eſt:nõ po
teſt inchoare nonam vitã niſi peni
teat eum veteris vite. Iẽ de eadẽ
petrns in actibns apoſtoloꝛũ legit
dixilie. Pniam'agite: baptizet᷑
vnuſquiſqʒ veſtrum:qð de iterioꝛi
pnĩa non exterioꝛi dictũ accipitur.
He exterioꝛi vero penitentia am
bꝛoſius ait ſuper epiſtolam ad ro⸗/
manos.Gratia dei ĩ baptiſmate nõ
requirit gemitũ vel planctum non
opns aliqð ſed ſolũ contritionẽ coꝛ
dis:⁊ oĩa gratis condonat. Que⸗

ennqʒ ergo de penitẽtia dicta ſunt:
inbendo dicta ſunt. non ad exterio/

rem ſed inferioꝛẽ referda ſunt ſine
qua nullꝰ vnquaʒ deo reconciliari
pdðterit. Alð aũt augnſtini quo qlſ⸗
qʒ negatur veniã poſſe oſequi: niſi
pꝛius quãtulãcũqʒ peccati ſolnerit
penaʒ non hnic ſententie inuenitur
aduerſuʒ. Mullus.n. aſſeritur a pec/

cato mũdari niſ peccati paſſus ſfue

rit penã.ſed alind eſt peccatuz ſacer

doti conſiteri:a eius arbitrio de pec

cato latiſſacere:atqʒ alinud deo con
ſiteri:⁊ ſecreta ſatiſſactiõe peccatuʒ
in ſeipſo pnnire. Eſt. n. pnia vt aſt
auguſti.doloꝛ coꝛdis quo quiſqʒ in
ſe punit quod ðᷣliquit.ð hac itaqʒ ſa
tiſfactione idem ait in plalmo.l.ex 4
ponens. Quoniã iniqunitatem me
ego cognoſco:tu ne punias:qꝛ ego
punio. Ignoſce:qꝛ ego cognoſco:
nõ diſſumulo ⁊ infra. Sic dens miſe
ricoꝛdiam dat vt ſernet veritatẽ vt
non peccata eius ſint impunita cni
ignoſcit:ignoſcit enim ſeipſuʒ puniẽ
ti.miſericoꝛdia eſt ꝙ homo liberatr

veritas ꝙ; peccatum punitur. Jdez

in pſalmo.lxcxiiij. Aeritas de terra
oꝛta eſt:ideſt conſeſſio de homine
vt ſe accnſet:⁊ ſic iuſticia de celo ꝓ

ſpexit:vt publicanus confitens re/

dijt inſtiſicatus. Juſticia pꝛoſpe xit:
q̃ſi deus dicat.parcamns hnic quia
non parcit ſibi ignoſcamꝰ qꝛ agno
ſcit.De celo ergo inſticia ꝓſpexit:
ideſt a deo data eſt iuſtiſicatio peni
tenti.hec ergo ſecreta ſatiſſactio le

nium ſine occultoꝛum crimmũ deo

offerẽda eſt: nec ſine pena relaxari

cclxxx viñ

⁊ tũe nõ remitteretur.
lILucia. S. e. 5§. hoc idẽ.
mRemſſſionis. pene tpa
lis.alias falſuʒ diceret.
n ¶ ¶ Articulũ.i.intellectum.
o¶¶ Plenaria.qᷓtũ ad penaö
tempoꝛalem.
pReatu.pena.ſ.tempoꝛali
Debita pꝛo reatu.
q CEcõtra. bit ĩcipit iteruz
delendere ſniam illam qne
dicit ſola coꝛdis contriione
peccata dimitti.
rAuctoꝛitates. S. e. S. nõ
tibi dico.⁊ ver.nũc autem.
8 Pꝛoſperi. S. e. facli.
E. Extoꝛta.i.exioꝛe expo⸗
la.
u C¶Exboꝛationẽ. aliaʒ re.
ſpõſionẽ ponit.jſ.vel fi qua
iubẽdo.tertiã.j.e.S.hoc gꝰ.
¶ Cõfitemini. S. Di. xxv. S.
criminis.ↄtra.ſʒ bic minus
bene dicit gratianus qðᷣ coꝛ
e e. S. ecõlrario ea que.
V Ois. S. e. ires auieʒ ſũt
actiones. .
3 niam. gratia dei. ]. ð
con.di.iij.ſine pnĩa.
a Quecũq;. allegado dit.
bAuguſtini. S. e. di. F. alij
7.. nullus.
¶ ¶Penã.ſaltẽ interioꝛẽ.ſ.
coꝛdis ↄtritionẽ ⁊ doloꝛem.
d¶Punire.j.e. di. iij. . hoe
ð charitate.c.pnia eſt.
e ¶CPcta.S e.di.ſi peccatũ
danuid. S. e. di. nulluſ debite.
f¶QOQtꝛa ?. alias. veritas de
terra oꝛta ẽ.i.tpᷣs de ¶ Daria
xxxv.q.x.fraternitatem.
g Æ Agnolcit. peccatuz ſuũ.

De peni.

nitet.ſicut ⁊ toto tẽpoꝛe ob ⸗

vite ſue cõnerſatione ſeipſum redi.

babet remiſſionis.ex miſericoꝛdia

mütens.

al. Nublica. 5. xxxij. q.iij. nemo. 5. ij. .j.ſ peecauertt. ſtruetum eſt ⁊c. f. de mino.l.iij..i.quod vernʒ eſt qu ad penam qus .
bNublico.i.ſi tempus conłeſſionis ⁊ ſatiſſactionis habuiłꝭ. . ad culpam remittitur in pimo momento contritionis. gfini
e.“ICotrario. bic ponit granꝰ verã ſolutionẽ.ſ.ꝙ neceſſaria ẽ oꝛs ↄſeſſio vb i uu Piene.i.a pena peccati. Ftn
lacultas ẽ cõfitendi ⁊ ꝙ pnia debeat agi auẽte ſacerdotis.⁊ ad hoc ꝓbandũ i-⸗ x & Mundaiur. quo ad exterioꝛem penam.. tempoꝛalem. vt. 5,e, diſti. 4 kpa
ucaſecn domini quando ſuſcitauit ſiuã arcbiſnagogi. ſi peccaium.⁊.S.e.di.ſcut pumi. vg. Cam erdo. in
die Leonis. S. c. di⸗ ergo. con⸗ git
c.mu tiplex. ⸗ H ſeſſone. vnde boen⸗
e¶¶Nõð neſcit. ar. ff ð aeqr?. ꝓbantur:que ſic expiari credũtur: mere voluerit nõ põt hoc facere ni in libꝛo de con ſola⸗ uine
pol.l.poſſideri.S. neratiꝰ..c5 Ma vero que ð publica ſatiſſactiöe ſi ſiclo ſanctnarij.ideſt operibus pe tione. Si opera me⸗ eih
2ta. emp ſũdia eo.iitu.in.l. vel oꝛis cõleſſiõe dicuntur ĩ publi mitentie:ſacra ſcriptura pꝛeſfixis.vñ dicantis expectas oʒ ſenitee
qui fundum. S. fundi. cis ⁊ mamifeſtis criminibꝰ itelligen veniẽtibus ad ſe turbis beatusio⸗ xt vulnus detegas. Ulſedir
1e. Qbo. t dilin. ali.. da ſͦt. Mcta naaz nabuchodono- bãnes nõ ait ſimpliciter.ſacite peni aee mracinifa⸗ (buel
Iem quomodo. S. e. di. 1Oꝛ que ꝓpheta miſericoꝛdijs ⁊ ele tentiã vel fructꝰ penitẽtie ſed addi- iodᷣ taritaknnnn n6 ſntlern
5 F. ali.c. verbum. moſynis redimi ſuaſit ꝓcta quod,; dit dignos:vt ꝓ qualitate vulneris iunat gratianum naͤ (Naan
bTRꝛoſperum Z e. di ſ⸗ niniuitarũ que publica ſatiſſaciione peccato:ũ:qualitas offeraiur bono cum peccatoꝛ cui iam ribalt
cut.?.c. facilius. expiata ſũt cũctis nota ert:⁊ publi rũ operũ.non.n.par debet eſſe irun preeccatum eſt vunil⸗ in
i¶Hõ ſut bec.qᷓ ꝓ pte cõa ca noxa vt augnſtinꝰ teſtaf:pnbli/ ctus boni operis eius qni nibil vel ſum tacet ꝛ⁊ cõtemnit die
traria dca ſt.. ſine ↄn öe co egẽt remedio. Pꝛemiſſis iia paruʒ deliquit atqʒ eiꝰ qui grandia conſieri:boc eſt iam in
oꝛis peta grauia dimitank. qʒ auctoꝛitatibꝰ ꝓ maniſeſtis crimi cõmiſit.ille tanquã nulliꝰ criminis aliud peccatum q; pii nren
k Archiſinagogi. .iert. nibꝰ:manſſeſta ꝓbat᷑ oflerẽda ſatii· coõſcius ſibi vlum ĩ rebns licitis pꝛe G aüt. 5. äf. Esen
C uſeitauit.ſc aue peni ſactio ⁊ oꝛis cõfeſſio.Latentia vero bet. bunc tanquꝗ multis aggrana⸗ . Sluainnrande. amlun
m Secreta. ar. eſſe ſeeta Peta nõ ꝓbant᷑ ſacerdoti neceſſario tũ etiꝗ a licitis temperare oponet. bd. Dem penttet. ((et.
que fiunt ſub pꝛeſentia qui · Zfitẽda ⁊ eiꝰ arbitrio expiãda.Cõö In iubileo plena remiſſio pꝛeſtaba Caſus. hocc. Cen
qʒ bominum. trario ea que ĩ aſſertione huins ſnrie tur.vnde per eum perfecta peccati dinidſtur in quattu⸗ l,
n Qui dvomũ.d eniden dicta ſũt:prim veritate nitunt ptim remiſſio figuratur. Sacerdos ergo oꝛ partes. prmo dicit Itia
tuaʒ eius quod hic dicit no⸗ põdere carẽt. Sine ↄtritiõe etenim numerũ anuoꝛũ viqʒ ad iubileum wauilibet per ſeipm Truet
ta ꝙ ad litteraʒ ita erat i ue coꝛdis nullũ peccatũ poſſe dimitti: ſupputat:cum eiꝰ arbitrio pnie ſꝑa debet conſiteri ſacer⸗ iek
rer teſtamemo ſi gs offe occulta vero peccata ſecreta ſatiffa diffniantur quibus quiſqʒ plenam dotiæ non per “ rgin
reba vomũ ſuam velagri cctiõe: publica quoqʒ mãifeſta pnia peccati remiſſionẽ innemiat. nõ eim cdium vtita maion as6
vel vineam vel aliquid aliðᷣ E e 5 ſicut eſicins ait ſi dẽ locu.ðſtati ſiciatur verecundia: 6 Nnon
tabernaculo ? poĩtea penite expiari obere firmiſſima quoqʒ co ſicut eſicins ait ſuꝑ eundẽ locũ.ſta 1gque partem peniten⸗ mmiin.
