poſſit alter coniugum in ſe
culo remanere dumodo in
caſtitate.non enim videt eſſe
cauſa pꝛohibitionis niſi pol

lutio.cauſa ergo ceſſante cel
ſabit pꝛohibitio.quod eſt ve

rum ſi eſt ſenex.vt extra de

ↄuer.cõm.cum ſis pꝛediius.
k . Minoꝛa. hoc tenet iho
noꝛibus. vt.ð. xcv. di.illð.vS.

Can.

rxriiüj. q i. miramur.

q.v.nec ilud. z ad inſtar ſocietatis ſe habet

matrimonium non ſuit inſtitutum per illa

Ylla mulier nõ ptinet ad matrimo
nium:cum qua non celebꝛatur nun

ptiale miniſterium.

Am ſocietas nuptiarum ita
a pꝛincipio ſit inſtiinta vt pꝛe/
ter cõmixtionem ſexuum nõ habet
ant in ſe nuptie coniunctionis chꝛi
ſti 1 eccleſie ſacramentũ non dubi⸗
um eſt illam mulierem non pertine
re ad matrimoninm:cum qua dov

l

cetur non fuiſſe nuptiale miniſteri-

nm. Benedictus ſeruus ſeruoꝛum
dei. NM. ſalutem ⁊c̃.
“ Paleas.
LkEr diuine conſtitutionis apo
aſſtolicã cathedrã totins poſuit

odbis terrarum magfaʒ: vt quicꝗd

vbiqʒ locoꝛum dubitat᷑:ab ea ratio
eiuſdem requirat. affatus eſt autem
nos ſuis litteris einſdẽ cathedre aſ/⸗

ſeſſoꝛẽ ac percunctatus eſt qnidam

noſtras nomine ioãnes ꝓ cõnubio

filie ſue ſuperſtitis cnius ſoꝛoꝛ de

functa cnidaʒ inueni ſtephano noĩe
ſimplicibus verbis fnerit deſpon⸗
ſata:⁊ antequã ad nuptias peruene
rit moꝛte pꝛenẽta:vtrũ.i.cũ eodem

innene poſſit matrimoniũ celebꝛa/

ri ſuꝑſtitis filie necne:nãqʒ teſtatus
eſt huius rei rationẽ apnd vos ba/
bere ambignaʒ quã deo docẽte red

m

*

Saioꝛa.non in honoꝛibus. vt. ð. di. l. aui ſub gradu. ? eſt ſi. xvj.
Ante acte.⁊ nõne boc caſu augent merita.ſic.faciunt enim vtrũqʒ

ſed in ipſo non delent culpas. Item nõne coniuges cõmiſcendo augẽt

ad tẽpus vt expeditius vacent oꝛa
tioni. vnde datur ĩtelligi:q; ſine cõ⸗

ſenſu alterius nõ licet alteri vacare
oꝛationi.item pꝛopoſituʒ melioꝛis

vite vir ſumere non poteſt ſine con

ſenſn vxoꝛis 1 econnerſo. Unde

Brego.ſcribit tẽticie patricio.

Canla religionis cõingia ſolni non
debent. .

GQG nt quidicunteliaioniag⸗

tia cõingia debere diſſolni: ve
rum ſciendũ eſt ſi hoc lex hbumana
conceſſit: lex tamen dinina pꝛohi
buit.perſe enim veritas dicit:quos
deus coniunxit homo non ſeparet.
qui etiam ait:nõ licet dimiitere vxo
rem excepta canſa foꝛicationis.
aquis ergo huius latoꝛi legis con⸗
tradicati:ſcimus:quia ſcripium eſt:
erunt duo in carne vna'ſi ergo vir

2 vxoꝛ vna caro ſunt:⁊a religionis

cauſa dimittit vir vxoꝛem vel mu/
lier virũ in boc mũdo remanenteʒ
vłẽt foꝛtaſſe ad illicira vota migrꝗ

tẽ que ẽ iſta ouerſio ĩ qua vna ⁊ ea⸗

dimus bhis verbis certiſſimam: pꝛo
thoplaunſtus ille radix ?⁊ oꝛigo no,

ſtra detractaʒ ſibi coſtaʒ in mulierẽ
videns ſoꝛmatam pꝛophetico ſpiri
tu inter alia pꝛotulit:pꝛopter hoc re

linquet homo patrem ⁊ matremet

adherebit vxoꝛi ſue ⁊ erunt duo in
carne.vna.quibus verbis innotnit
non aliter virũ ⁊ muliereʒ poſſe ſie/

ri vnã carnẽ niſi carnali copnla ſibi
cohereant:qui ergo neqnaquaʒ mi

xtus eſt extranei mulieri federe nu/
ptiali quo pacto ꝑ nnda ſponſionis
verba poſiunt vna caro ſieri:nulla
tenus valemus itueri.pꝛopiquitas
enim ſanguinis verbis dicitur: non
verbis efficitur:ſed neqʒ oſlculum
parit pꝛopinquitatem:quod nullaʒ
facit ſanguinis cõmixtionem.quo/

niaʒ vero ita pꝛoꝛſus ſeſe habet res

ioannis iſtius:vt velit ſecundaʒ fili
am nuptijs copulare cui pꝛimaʒ iaʒ
decreuerat deſponlare cenſura apo

ſtolici magiſtratꝰ madamꝰhoc abſ
qʒ vllius criminis vicio poſſe fieri
ſi vtriuſqʒ; partis ſederit voluntati

nam cur pꝛobibeatur quod pꝛohi-
bendum nunquaʒ ſancta ſcriptura
declarat:ſed/neqʒ mundane leges
connumeratis perſonis qnibus in⸗

ter ſe nuptias contrahbunt:de hniuſ⸗
mogdi aliquid dicũt.ne ergo abne⸗

getis quod negandum nulla ratio/

ne decrenimus. Iem apoſtolus“

pꝛecepit vt vxoꝛreddat debitnʒ vi

ro⁊ vir vxoꝛi:niſi ſoꝛte ex conſenſu

. .
. „„ .
. *

dẽ caro ex pte trãſit ad ↄtinẽtiã ⁊ ex
pte maet iĩ pollutiõe:ſi vero vtrinſ
qʒ ↄueniat continentẽ vitam duce⸗/
re:hoc quis andeat acenſare: cum
certum eſt qni omnipotens densꝗ
minoꝛa conceſſi::maioꝛanon pꝛo
hibuit. dnobns enim modis ſancti
viri etiam a licitis abſtinere ſolent:
aliquando vt merita apud deũ om
niporenteʒ ſibi augeant:aliquando
vt ante acteꝰ vite culpas detegant.
ꝓinde cuʒ boni coninges aut meri
inmangere deſiderãt:ant ante acte
vite culpas delere vt aſtringat ſe et

melioꝛ vitam appetant lʒ ſic enim

multos nouimus cum ſnis coningi
bus ? pꝛins continentem vitam du
xiſſe ⁊ poſtmodũ ad ſancte eccleſie
regimina migraſſe.ſi vero continẽ/
tia quam vir appetit mulier non ſe
quitur:ant quaʒ mulier appetit vir

recuſat:diuidi coningiũ non poteſt:

quia ſcriptũ eſt:mulier poteſtatem
ſui coꝛpoꝛis non habet ſed vir.ſimi
liter ⁊ vir poteſtatẽ ſni coꝛpoꝛis nõ

habet ſed mulier. Ideʒz leoni epi

ſcopo cathenenſi.
Abſaʒ virt oſenſu monaſterio mn⸗
lier deputara ad eius conſoꝛtinʒ nõ
pꝛohihetur redire
Ytoꝛum relatione comperi
mus hanc apud vos olim cõ
ſuetndinem fuiſſe: vt ſubdiacones
ſuis licite miſcerent᷑ ↄiugibꝰ:quod
ne denuo ꝗſqnaʒ pꝛeſumeret:a ſᷣno
dei ſedis nr̃e diacono ex anctoꝛita/⸗
te nr̃i deceſſoꝛis iſto mõ ẽ ꝓhibituʒ

vt eodẽ tꝑe hi qiã vxoꝛibꝰ fnerant

copulati vnũ e duobus eligerent.i.
aut certe miniſtrare nulla rõne łpꝛe

ſumerẽt.aut a ſuis vxoꝛibꝰ abſtine,

rent.⁊ qnãtũ dicit᷑ ſpecioſus tũc ſub⸗

merua ſibi. lc.z non
tantum. nec ita expe

dite. icet quidam di⸗

cant ꝙ cum cõͤmiſtẽ
tur ⁊ cauſa reddendi
debiti vel pꝛolis non
merentur pꝛemium
ſed minus ſuppliciũ.
ſed hoc impꝛobatur

ltra.xxxiij.qne.p.fi

dicat. Jo.

n ltomm. cö ⸗
ſuetudineʒz. ö

tra.xxxj.di. ante trien
nium.in pꝛin.ſed ibi

loquitur poſt pꝛobi⸗

bitionem. dicit. B.
Pelagius lecit tã
tum vnam conſtitu
lionem ſub diſüͤctio
ne. z illa: retractauit.
Brego:ius vt bi no
taui. H.dicii.ꝙ du⸗
as kecit. vnam pure.
que ibi repꝛobatur.
aliam quaʒ bic tan⸗
git. non repꝛobàdo.

o ¶KLicite. ante ſub

diaconatum ductis.
quia nec tẽpo:e apo⸗
ſtoloꝛum in ſubdiaco
natu licuit trabere
lxxxiiij d.cũ ĩ ptertio.

p C. PHꝛohibitum.et

male.quia nec pote⸗
rat pꝛecipere ꝙ abſti
nerent ab vronbus.
quas erant legitime
adepti.nec etiã ꝙ ab
ſtinerẽt ab officio. ga
ſine culpa nõ poteſt
quis pꝛiuari officio.⁊
ita fuit retractatunʒ a
Gregoꝛio.xxxj.di.c.
i. dicit tamen. b. be
ne.quia abſtinere ab

vxoꝛibns fnit eis in⸗

dictũ ſi poſſent babe
re conſenſum viroꝝ.
item dicit ꝙ alias in
terdictũ fuit ex cauſa

miniſterium. ſed ſine
culpa.ſicut ⁊ beneſi⸗

cium interdicitur cõ
iugatis ſine culpa ſʒ
non fine cã. extra de
deri. cõiu. c. diuerſis.

¶Aut certe. arg. ꝙ
as per ſe ſimplici⸗

ter imperari non pot
ſed pſuaderi vt cõti⸗

nentia xxxij. q.i. inte

gritas. ſubalternati⸗
ue ⁊ diſlũctiue impe⸗
rari poteſt. xxxii.di.le
ctoꝛes.arg.ↄtra.ff.de
cödi.inſi.que ſub eo

ditione.S.ſi quis.

füdee

fenif
Nrig
ſhchner
n
ſifenee
ferns
ous
Ctalem

Cnalens

Mari
unis
ſte wo
Camnec

rons

(Lrl
nauen
o
üpot
lnelns

Morti

itmen
ſcüoh
Rinon
ſinmse
friara
ſſlliumr
hoeeti
uiſſet
Keei

izat.

ſepar⸗
oen
decfrli
landfn
Uchnel
ſgdin

Hebertn

fun

4
N

n

ſnvo
Koen
pia
Nen

xxvilj
Suſped itionis. i itaſtrictus voto ptinẽtie vel
Suſpẽd t.ſpe ꝓhibitionis.? iia non fuitaſirictus vote
i interpꝛetatiue vnde ẽ ar.eũ ⁊ vxoꝛẽ eius ↄtinctia nõ vouiſſe
Votarij.ar. 5. xx. q.lij. eos.

ccliiij

nltero.vel verius dicas ꝙ; hic referebatur queſtio qũo ipſa non erat ſpoliata.
qꝛ dicebatur ꝙ eius voluntate intraſſer religionn. HR

mEConſuratus.ᷣm.h.poſt moꝛẽ vxo:istenetur redire ad monaſteriũ: ne

ier Pſumi ob tra iu. qui⸗ im ingreſſus vel votum
ten dit ſe . mulier ſumit᷑ vo⸗ ob. decre.illa extra de conuer. coniu.quidam.licet enim ingreſſus vel votun
nni I. Suſpenqit. cus ergo ſi ſe non ſuſpedit. vnde mu non teneat quantum ad ſe tamen monachus eſt. ſicut extinxtoꝛes ſpiritus ſan
ln Gimeas ↄcedo eo ipſo ꝙ licentiã dat viro ꝓmouẽdi.ſed quare ſeparat non teneat quantum ad ſe tamen monachu ertihtrorkt . uclend.
Khfien e ſecundo.lʒ 14 Feſſuntduo adft tamen er
Bä ci eket ſe conuertere diaconꝰ ꝓ bacre ab anniralſ 1 õ . Gice, econſe venſentui
d ò.è!.”ͤ”U connerſio vwodetur tame ila glo hni⸗
inllne 5. xx viij. di qe ſunt. et tns ſui tẽpꝰ notarij qnidẽ geſſit offi 2ſi mnundana lex pꝛecip ſſe ſol,⸗ gqud comrarizbute male di
dee ſic pſumebalun ꝛ di⸗ cinm ⁊ a miniſterio qnodᷣ ſubdiaco mis gratia vtrolibet inito poſſe ſol⸗ xit. b. cum iteruz appꝛobatas
Pöeinn cebatur ve iſto angg. num opoꝛnerat exhibere ceſſanit: ni conit ginm dinina tamen lexr fkeri ni in noua eép latione ills
ſuni ↄtra.xx. q.iij. eos. poſt eniꝰ obitũ qꝛ relicta eiꝰ hono/ non permittit. nam niſi ſoꝛnicatio⸗ decre. quidam. B.
rtr d Uo veber. F.err rata eſt marito ſociata:atna frater, niscanſa virum vroꝛez dmittere n Bebeaas. ſz nüquick iſte
ſeh, Reeern ee matein monaſtenio cognonimus nonuſla röne ↄceditur: qꝛ poſtquã reddins vron poterit ab en
olcrurcenöpor. Nilare in c deoq; ſi vt ferf eius copulatione ↄiugij viri atqz mulie exigere debitum vel ei exi⸗
“ S nunen Nincepe atnr tzon eirqger rivnnz coꝛpus efficitur: nõ poteſt Feeniregdere rie werigenn
NdD tẽ pꝛimi.ſ iblincept n 4 tien 6 . tenelur reddere. quod enim
ie, cutinentia in djir ante dicte mulier: nõ deber of⸗ Kahlo Kearcend mnch. ſauz erat ſcliert rigere vo⸗
inſli ſubdiacono. bic non. ficere quod ad ſecunda cõingij vor ſecnlo. Itez ex oct J Een oů. erovorefel Kanon alendh
Nel non n. wuit nec er? ri migranit pꝛeſertim ſi nõ tali men Sine conienſn vxoꝛis:re igionis p ſnticet no reddere. vt rrritj.
OGH pꝛeſſe nec tacite.cũ ei⸗ te ſubdiacono jũcta eſt vt a carnali poſitũ wir ſumere non poteſt. qone. v. vna ſed ab alio eri⸗
ſi maritus nõ fuit pꝛo⸗ bus volnptatibus abſtineret. er 8 Igqnis coningatus vnlt Zuer Lerenon poteritarg. ertra
W 5cae tiac monaſterſuͦ non eſf reci , de conmer toninga quida
in aonaem in ſnbal Sa. ti ſt mnꝰ habere cognoſcis.pꝛe. piẽdus niſi pꝛiꝰ a coninge caſtimo. intrauit. quia anentum iſe
eVaehere ere cramee mulierem de monaſierio niam pꝛoſitente fuerit abſolutns. fit K aennd deren ny
ir ſhat Nechn er omnia connenit relaxare: vt ad nam ſi llo vinente ilſa p incõtinen / quid ea monua poterit ab⸗
NCdA. buius Gre. v adbe per omnia connenit relax 1 illo nte illa p incõt basiaaz repeier wel aop
n nere vron non voſt ſunm marituz ſine aliqna poſſir foꝛ, tiam iert echſert perflalnpio acht erinaliam dreree dicena
n auam ediht ilii cnn migckine remeare. Idẽ Hadriano ninltera eerecidte wt ſankenn ämm wabdas Kuſn repeis
ben ſtitutionẽ. xxxi.diſ. an panoꝛmitano notario. eeins viri connerſio . n lo ſeg lenon poterit quia votum
terhh eennium. Ad vroꝛẽ redire cogat᷑:qui ſine ei?ꝰ cõiugalis federis pꝛoſtitutio. ta nullum ſuit ? non fuit mo⸗
aeſ e Peeſertiz.i. ſi ſie õſenſi religioſgz veſtẽ inſcepit igitur coninges tunc ſine culpa ſe⸗ nachus non tamen alid du
nun Snerardel ſibdias co Barboſa lanir pte entiũ quei quunt᷑ chꝛiſtũ derelicro ſeculo:ſi ha cere poterit.auia quantũ in
iwtn ono ipl tune fſe⸗ iruz ſuũ contra volun beãt ex pari voltate coſtitatis ↄſe) ſeſtur ie voto liganit. ſi ta⸗
ane veſn otuch voſt mor ſaen niruz hac ci ab od . en duxerit de ſacto tenet
hütu te orineret p⸗ katem ſnaz in monaſterio vrbici ab ſuʒ. Itez ex ſynodo Euge. pape. men drreru de lacto tenet
nue Peruormemm mde rſum: auapꝛoprer Sine 2lcietia piſcopi viro? vxoꝛ ꝛeri matrimonin inter eos
Ner petuo.tũc enim non batis eſſe conuerſum: quap di eoſ piſcop ceron. vrernmeo Rincer hbetanſen
foeth fuit matimoni eu experiẽtie tue pꝛecipimus: vt dili⸗ igonis dinertere non iert. la ccͤtrariuz dirit.: dirit noõ
en ſeudo. hoc nb. , genti inquiſitione dilcutiat ne loue B vit 2 vxoꝛ dinertere ꝓp ſola cnma iug aue eſt ertto. eoe
nte opi notaui xxxij.d. /ſe eins voluntate connerſus ſi velip O feligioſa inter ſe coſenſerint vi quidaz. ſ autem aliquis de
e. um . emn obiͤno aeſe mntare pꝛomiſerit. ? ſiboc re/ ta:nullatenna ſine epiſcopi oſciẽtia Uernniz vroris ue intranit
Nn ſir quã nõ.S.e.q.i.c. ererit.⁊ illum in monaſterio per fſiat:vt ab eo ſingulariter ꝓuiſo con religionem.ſatis poteſt dici
talum ee n em fefenit⸗ ideat: z hanc ſicut pio ſtituantur loco. nam vrote nolen/ ꝙ moꝛua vroꝛe que euz re⸗
boc etia ſ erpꝛeſſe vo manerepio compell t. Si vero te aut altero eoꝛum etiaʒ pꝛo talire petijt cogitur reuerti ad mo
finen uiſſet niſ deuoueret miſit: mntare compella idam ſor m atrimonium non ſolmitu.. Itẽ naſterium 7 ſt contraberer
nen ſereligio ni non ſol⸗ nſhil hoꝛum eſt nec quondea Tre marm demoho. egatttremehtnenie
ſeflnt mniʒat. vt ibi diri. nec nicationis crimen pꝛopter quod lʒ gng. de adulterinis coningijs. fertra ec tier partt,in.
Fnt ſeparatur a viro ſeq dimittere vroꝛem pꝛedictam mn, Sine vxoꝛis voluntate: viro con o◻ Lonuerſionis. ante iu⸗
NIne ſo.ꝛquocunqʒ moͤo ſierem cõmiſiſſe cognoneris:ne il, nere non licertnns dicium eccleſie neuter poteſt
nuae etlicentiine in linaconuerſio vxorirelicte in ſecn- Itnabſtines ſine vxoꝛis vo, um ereſteneiuer hote
ka manaireligione ine jo fieri poſſit perditionis occaſo: O ſütate ibnas ei ſomiczch nce inuito.nift cum publice ſor⸗
1H oꝛdinẽ ſuſcipiendin 0 Sõ illi er ig illiꝰ tue iputabiia icata eſt tunc vir ea innita
ſinta ſehadiu zmrimo⸗ volumus vt maritum ſunz illi eliaz tiꝗ2 peccatũ illiꝰ tue pur aby Rück⸗ eſeune vle enuut
mnpſnt niü. dicergo m hoc S aſaparatione iudici n. b. neuter tenetur alteri 2 vter
e nenunmerime nanm aſnnhrtaneminucerer en⸗ do miam in ercteinn Ka rageinedeiensm tunc dicit. b. ꝙ vterqʒ ſirare
a Peliigatun nrer dſcperatonem rwum nrr and0 anc. Roteſt reii no inuno Fllud autem apoſtoli ant mantat innupta. aut reconci
ſle telligatur ſoleniter vouere.n. xxrij.di. ſeriatim. . xx viij.di.ſi ſe cuiiᷓ. koteſ. fich enatgted incelleneut eme ſententicherclele gand.
inn ☚1 SarhonGnan⸗ ſit. lieet recipi non debuerit niſ vxoꝛ con⸗ ltnnan Nve etentel ul miindells
☚ Aenteretur S.e ſunt qni dicunt. g i Fieir ſj e pC Bfmitkere. r. alrer oncten aſ trare monaſterium altero con⸗
Jan Ae non vonear. nec inter religionem cvt marit Nc; mat vnrem rartaboron Wanniſt agreg⸗⸗
c Wenimem arri nAAvaNdo dicit extrid ccle vt. ſ. xxxv.q.vj.multoꝛum.. xx xiij.q.ij.ſeculares.
l erng ſuee nide lio⸗ 1 pꝛofiteatur ſi eſt inuenis.ſi veiula ſaltem pꝛofiteatur perpetuam continena⸗
intH tret religionẽ. errris awani rdrn mee igũ ant de nllo⸗ mameertra de cöuer edntum nio vedns⸗ ree s
u Bpraſemg ni Heye herdeltoonbie Pmigter eeponit Aauis poftente ltranſeunte ad religioneʒ.ſi eſt inuenis alias ille nõ D
me 29.. ( imée foꝛ * EG 417 111 ee Eene ſri . . . . duus.
Ntin rn i e e ereligionem nin ſit verula vtertr a, s nir. 1 conſcientia. boc generaliter obtinet vt ſemper auctoꝛ tate eccle
ei zbabluer ſorel⸗ daic nulie⸗ gnata iuris dedit inſam non intelli in clerico ſſ tamen ſine auctoꝛitate epiſcopi iſtud ſiat. vr generaliter mnertres
Nꝛomiſit. compellenda enim eſt ſi ſe ꝓmiſit futuram monachaʒ tur conſuetudo. vel in eo caſu eraudi cum volunt conſiru reĩ᷑ monaſteriuʒ

iſi maius periculũ ti ttra qui cdleri conuert. icentia epiſcopi ſe. di. i. nemo.io.
.rxij.q. ij. quicũqʒ. ſuffra. 8 periculũ timeatur.extra qui cleri. quo ſe conuertant ſine licentia epiſcopi.ar. de conſe. di. i.
vel Voloaene elic mkätenn wennte religioni. gun er ρ Mon ſoluitur. niſi poſtea alter velit ratum habere ingreſſuʒ alterius. arg.
i ρ Hopr. ꝙ nec illa mutare ſe romnit nee gſenſt ⁊c.io. ſoni Mione D G Jualchne meraſiimet occzſionem
bic petitoꝛio age batur ⁊ ideo excipit de foꝛicatione u. n abſtines. ioccaſionem.
na eran zõ coͤgneſttont. x Impntabitmr adeo quod Bᷣm ioãnẽ fa.non poterit dimittere nehid
I Foꝛnicationis. publice. vt extra de diuoꝛ.ſigniſicaſti. alias ſine iudi talem foꝛnicationem.quonias qui occaſioneʒ dãni ⁊c̃. S.di.i.ſudeat ſepe.⁊.i.q.
6 eccleſie dimiſſa reſtitueretur.niſi ipſa ſe expoliaſſet vagando cuʒz ad⸗

iplacuit.ꝛ⁊ eſt ar. p.o eo in auẽ.vt li.ma.2 auje.S.quia vero plurimas. in ſi. col,

Can.

viij quod non credo.ertra de adul. ſignifcaſti ſicet.n det occaſionem üle.ipſa
tamen debet fidẽ ſeruare caſtiianie. ar. S. cagathoſa. . xxxiij. q. v. de0. niſi eã

tradat alij adulterandã. extra de eo

mullter. dic ergo hic tue abſtinentie.i. abſtinenti tibi imputabuur peccainz qo
comitnit ei depitũ denegando.isi b i0l. ailzel.

a Aia agatho cdiugij.
3. d. xl ſicut. C. epi.
2 de.deo nobis. C. de agri.?
⁊ cenſi. cũ ſimus.li.xi.iOo.
b Cripfit dignitate. ar.
o boc lolo ꝙ quis el
ſicitur monachus. deſinit eẽ
rex vel imperatoꝛ vel papa
vl eps.ar.vij.q.i.hoc nequa

quã ⁊c̃ ar.ꝙ ius regni non

tranſit ad monaſternius ſad
ſucceſſoꝛes ſanguinis tantũ
vbi per ſucceſſionẽ habetur
ſic de comitatu ⁊ ducaſn.ar.
lumitur hic ſophiſtice.nam
iſta non erat regina. niſi qa
vroꝛ regis ſuit.ſlcut ⁊ vxoꝛ
conſulis dicitur ↄſularis.fl.
de ſenaiu femine. ergo eoip
ſo ꝙ volebat exui copula
maritali. ergo et dignitate

Egia. =ð
Cc .Woſſe. nöne vir ei erat
ꝓnblicus adulter cũ galdra
da.vt.ij.q.i.ſceus.quare er⸗
go non etiã potuit ab eo re⸗
cedere.vt.S.e.agathola. etiã
ſine iudicio eccleſie.vt extra
de diuoꝛ. ſi gniſicaſti. potes
dicere ꝙ adhuc non ſuper⸗
duxerat galdradaʒ. vel ideo
non potuit ab eo recedere.q:
ce hoc ipſo erat queſtio an
ſſet vxoꝛ eius vel non.io.
d Ecce. pꝛobauit ꝙ alter
cõiugũ altero inuito nõ põi
tranſire ad religione;.nunc
ponit aſſumptionẽ.ſ.ꝙ ſpo
ſus boc poteſt.ꝛ⁊ ex eo infert.
non ergo eſt cöͤiunx. . S. cuʒ
o.100G5.
e ESolitudinẽ. dicũt tamẽ
quidam ꝙ vita heremitica
non ſoluit matrimonium.

quia heremita non eſt reli⸗

gioſa perſona niſi ſpecialiter
ſe deuoueat alicui religioni
ſiue oꝛdini.naʒ heremita ba
bet pꝛopꝛiũ.vt.rxix.q.iij.Secõ
tra.vnde ſi contrabit matri⸗
moniũ tenet.alij dicunt ꝙ ẽ
perſona relig oſa ⁊ talis reli

gio habet votum annexum

ſi tamẽ in pꝛopꝛia domo vel
let religioſam vitaʒ ducere.
talis religio nõ diſſoluit ſpõ
lalia. vt extra de cõuer ↄiug.
Parte. io.
Eſpõſatam. mona⸗
ſterium.ſed obijcitur

ſponſus intrat religioneʒ 2

monachi nolũt euʒ recipere
ante legitimã pꝛobationem
cum non debeat extra ð re⸗

gu ad apoſtolicã, nunquid
ergo ſponſa tadin tenet᷑ eu;
expectare foꝛte per annum vel

ſnere. Zee Greyrhit gabbet.
rium niſi? vxor connertatar.
Q Via agatho latoꝛ pꝛeſentinm
in monaſteriũ dilectionis ine
cõuerti deſiderat:hoꝛtamur vt cuʒ
omni eum dulcedine dilectio neqʒ
ſuſcipias:quem tamen ia ſuſcipien⸗
dum eſſe cognoſce ſi ⁊ vxoꝛ illius ſi
militer conuerti volnerit:nam duʒ
vnnuʒz vtroꝛũqʒ coꝛpus coniugiʒ ſit
factum copulatione:incongruum
eſt partem conuerti:⁊ partem in ſe/

EloEVanerr⸗ NN a Rße

niſ eandẽ vità vir eius elegert.

ECripfſit nobis theoberga regi
mna ſe regia dignitate vel mari
tali copula velle exni ⁊ ſola vita pꝛꝝ
nata eſſe contentam deſiderare:cni
nos ſcripſimꝰ nõ aliter hoc ſieri poſ
ſei niſi eãdẽ vitã piunx eiꝰlotharius

elegerit.na licet ſit ſcriptũ quos deꝰ

ↄlunxit hõ nõ ſeꝑet:deꝰ tñ non hõ
ſeparat:quãdo diuini amoꝛis intui/
iu ex conſenſu vn iuſqʒ cõiugis ma⸗
trimonia diſſoluunt᷑.aliter auteʒ ſie

ri mutuã ſeparationẽ veſtrã ꝓhibe
mus. Ecce ꝙ cõingati ſine licen
tia alterius ↄtinentiã ꝓſiteri nõ poi

ſunt.ſpõſi vero etiã incõſultis quas
ſibi deſoõſauerunt exẽplis ⁊ auctoʒ
ritatibus pꝛobant᷑ ↄtinentiaʒ poſſe

ſeruare. At enim reſert beatꝰ hiero

nymus.Macharius pꝛecipnus ĩter
chꝛiſti beremitas celebꝛato nuptia⸗/
rum ↄniuio cum veſpere thalamũ
eſſet ingreſſurns ex vrbe egrediens
tranſmarina petijt:⁊ beremi ſolitun/
dinẽ ſibi elegit. Iteʒ beatus Alexiꝰ

epiphanij clariſſmi filiꝰ ſimiliter ex

nuptijs:dinina gratia vocatus ſpõ
ſam deſernit:⁊ nudus chꝛiſto famu⸗

lari cepit. Hoꝛuʒz exemplo patet:q;
ſponſi ſponiarũ.non exquiſito ſuaꝝ
conſenſu continentiam valent piol
fiteri. pꝛobatur illud auctoꝛitate eu:

Shi paf nif ll ra no pꝛobibetur.
monaſterium eligere.

Eſpontatz pnellaz nõ licet pa
rentibus alij viro tradere: liy

cet tamẽ illi monaſteriũ ſibi eligey

PBeisß SgNeiDeiS l Saanerinz
poteſt eligefe. “

2

per triẽnium bʒ ꝙ eſt notus vel ignotus ⁊ ipᷣ

talis eſt continere non poteſt.ad hoc dico ꝙ ſi kine licentia vroꝛis mſit ad
religionem non habebit tẽpus ꝓbationis niſi duos menſes.ſi autẽ de eius

voluntate rranſit tenetur continere vſq; quo ſit elapſum tempus ꝓbationis.

2 quod dicit decre.extra de cõuer.coniu.ex publieo.ꝙ duo menſes tantũ dan

iur aſſumenti habitum religionis.intelligas de illo quiſnne volũtate vroꝛs

tranſit.ſimiliter diſtingue in clerico tranſeũte ad religionẽ vt ſi de licentia epᷣi
tranſeat ꝙ poſſit petere tpe ꝓbationis pꝛioꝛa ſtpendia.ſecus ſi ſine licentia.
quid iuris ſit de hoc in queſtionibus nõ.lex tamen dicit ꝙ ſi alrer dat licentiã
alteri non inrelligitur dediſſe.nin ſᷣm ꝙ de inre debet habere. ſ. vſq; ad duos

menſes.ſj quid ſi non vult eligere monaſteriuʒ. ſed in pꝛopꝛia domo vult ba

qui cogno.conſan.diſcretionẽ ff. ſo. ma. cũ

bitum lumere vel coͤtinentiã vonere. dicimus ꝙꝙ non poteſt. vt habes
extra de cõuer. cõin.ex parte.in ſi.nec ſponſus põt ad eccleſiam ſecula
rem còuerti vel oꝛdinè accipere.vt extra de conuer. coniuga.c i. S. eo. ſi
vir. 2 dicit. h. ꝙ ſponſus cum dat licentiã ſponſe vel econuerſo intrãdi

monaſteriũ matrimoniũ nõ ſoluitur.ſed cõpellendus eſt ⁊ iple ĩtrare.ſi

O Ecreta legalia deſponſatam

ſiconuerti voluerit nullo mo

cenſuerũt dãno* mulctari.Cum er:
go cõiugatoꝝ cõtinentia niſi ex am
boꝛnz ↄſenin deo offerri nõ valeat:
cũ vir ſui coꝛpoꝛis poteſtatẽ nõ ha/
beat. mulier.ſpõie aũt monaſteri⸗
um pñ̃t eligere:⁊ ſponſuʒ nõ exaſito
ↄſenſu ſpõlaꝝ ꝓpoſitũ melioꝛis vi/
te aſſumere valeãt:patet ꝙ ſter ſpõ
ſuũ ⁊ ſponſlam ↄingiũ nõ ẽ.Itẽ cũ ᷣm
Ang.illa mulier nõ ꝑtinet ad matri
monium:cũ qna docet᷑ nõ fuiſſe cõ⸗
mixtio ſexꝰ. Itẽ ſᷣm leonẽ.illa nõ ꝑ/
tinet ad matrimoniũ:cũ qua nõ do
cet᷑ ſuiſſe nuptiale miniſteriũ:appa/
ret ꝙ inter ſponſũ ⁊ ſponſam cõingi
um non eſt. Item nicolaꝰ papa pꝛe
cepit de his qui ab adnerſarijs exce
cantur ⁊ mẽbꝛis deirũcantur:vt ob
hanc infirmitatẽ pingia talinʒ non
ſoluant᷑. De bhis aũt qui canſa frigi⸗
ditatis vxoꝛibus debitum reddere
non poſſunt.ſtatuit grego.papa vt
vlerqʒ eoꝛũ ſeptima mann pꝛopin/⸗
quoꝛũ tactis ſacroſanctis reliquijs

iureinrando dicat ꝙ nũquaʒ per cõ

mixtionẽ carnis comũcti vna caro
effecti fuiſſent tũc mulier ſecundas

nuptias poterit ↄtrahere:vir aute,z

afrigide nature eſt maneat ſine ſpe
diugij. Ande ideʒ ſcrib. venerio

Gglplugvs SNOE Rt di erino

nunanã cognita ſucri: ſepereinr.
Tod autẽ interrogaſti de his
Agni matrimonio coniunciiſũt
nubere non poſſunt:ſi ille aliam:

vel illa alium poſſit accipere.deꝗq

bus ita ſcriptum eſt.vir ⁊ mulier ſi
ſe cõiunxerunt ⁊ poſtea dixerit mu/
lier de viro ꝙ non poſſit coire cum
ea:ſi poteſt per verũ iudicium pꝛo/

bareꝰ ꝙ veꝝ ſit accipiat alũü. Ec

ce impoſſibilitas coeũdi ſi poſt car
nalẽ copulã muẽta ſnerit in aliquo
non ſolnit cõiugiũ.ſi vero ante car/⸗
nalẽ copulã deprebẽſa fuerit:liberũ

facit mulieri aliũ virũ accipere:vn·

de apparet illos non fuiſſe cõiunges

alioquin nonliceret eis abinnicem

dilcedere excepta cauſa foꝛnicatio⸗

nis:⁊ ſic diſcedentes opoꝛtet mane/
re inuptos aut ſibi inniceʒ reconciu

liari. Iẽ ſi ſponſa coniunx eẽtmoꝛ/
tuo ſponſo remaneret vidua:ſi aũt

contraxeru duos ba
bet viros mulier. vel
vir duas vxoꝛes. iu
dic ꝙ ſiue ea volente
ſiue muita tranſeat
non cõpellitur itrare
monaſteriũ. Bar. di

xrit ꝙ nõ ſoluitur nec
intrare cõpellitur.⁊ ſi

ↄtraxerit habʒ duas

vrxoꝛes.tu dic ꝙ non

cõpellitur intrare.qa
cum ei dat licentiam
intelligik dare aucto
ritate ⁊ iure illius ca⸗
nonis ex publico. de
cõner. iu.⁊ diſſ lui⸗
tur matrimoniuʒ vt
dicitur expꝛeſſe ĩ auẽ.
de ſan. epi.S. ſponlali
bus quoqʒ.col.ix. vbi
dicitur ꝙ vinculnum
illud rumpitur Iʒ ad
hoc re põderi poſſit
P.c.S.e.ſcripũtt.nã ibi
Dicit mairimoniũ diſ
ſolui poſt carnaleʒ co

pulã qð eſt ipoſſibile

niſt quo ad ſeruitutẽ
xxxiij.q.vij.tantum
g ) Ecrxeta. pone
ſpoͤſus dicit
ſpoſe iira religionem
2 ego cõtinebo nũqd
rũpitur mr̃imoniux.
quidãa dicũt ꝙ ſi cti
net nõ rũpitur. ſed ſi

ↄtrahit rũpitur. vnde

ßm eos nõ ſola teli⸗
gio rũpit.ſed religio

cñ copnla.itẽ quid ſfi
iurauit vterq; qd nõ

lraret religionẽ.que

rirur vtrũ inrrare poſ

ſit.⁊ videt᷑ ꝙ nõ.xxij.
q.iiij. S. illicitũ.arg.cõ

tra. rix. q. ij. due. ? cũ
religio ſoluit vinculiů

matrimonij videt
2 vinculũ iuramenti.
vt extra de ſpõ.ↄmilſ.

breanernent

amno. res eni

quas alter alteri ödit
reſtituent᷑ ei.vt exira

de coõuer. cõiu.ex pu
blico. licet poſſit vide
ri ꝙ ille ꝑ quẽ ſiat ꝙ
matrimoniũ nõ cõſu
matur debeat puniri
vt. C. de ſpoͤſa. l. vlti.
ſed nõ eſt ua ſt tamen
oſculũ interuenit no
põt ſponſus niſi di⸗
midiam partẽ rerum

ſuaruʒ datarum ab ipſa repetere.ſed mulier totum repetit quod dedit

. do. ante nup.ſia ſponſo.io.

¶ogd autẽ. de hac matria habebis.xxxiij.q ic.iio.
F EEDubere.i carnaliter cõmiſceri.vt. S. di.xxriiij.valentino.

I EScriptum eſt. in lumbarda.⁊ ita eſt ar. ꝙ leges induci poſſunt in
cauſis matrimonialibus.nam ⁊ in accuſatione inducuntur.aig. ij..

ignum.

m Pꝛobare.j. xxxiij.qi.ſi quis accepit coõᷣtra extra ve deſpon. impu.
cotinebatur extra de clam. deſpoſa.ſi quis clam. extra de fri.⁊ male.c.

iin his omnibus dicitur ꝙ pꝓbationi viri ſtandũ eſt.⁊ etiam ſacro viri

vt in.c continebatur.ſed hoc lteligtur cum vir tacet? pꝛobatones nõ

1

bulte
tei
gridus
Cerweltea
ogh⸗
ſorſei
in
tu
i
C Ne
Pltdoo⸗
iinnn
Uerüdict
elurcen
eküfn
funt
Ehrr
1
Vand
Mrennei
WerN
ſchatde
utfciie
öMIkcvntk
daunt
nli eni
Eielign
Geaen
(ielcere
teli
ylnera
Ppte pron
ſtidebinn
orpoteſ
fätbea
t edic
iecans
tenert
(epe
ſbocee
ikade e
Cnlandr
ntlet
yizuali
Fcuml
ſſtr ditl
er ſoirt
ePiente
rVY.

AZun.

Mi.g
mi i
ibin
dN

ieſn e
fllerdet
ntone
C Sal
ſiſone
dcrn
ſnſcri
Pol
Muſtin
ulii
tnngfn
lfitſr
Min
ſmme
MUimni

ninalun

hunn

oiac
ime

fefligce

Urnged.

ſoſte .
enmum .
tnun

te.

edet

ineoen

horich
fnnn
ga
un l
arne⸗
iti
Anclto
keault
gtön

mne
nint

ſig
Munet
ſint
venicg V
ſen
Nendd

uah

ſee

iten

*

1„

viro.⁊ fic loquuntur
iura ria. . ecce. Jo.
a LInſuitutis, x cxiiij
die c. vlti.
b Wο Megsk. reuera

no eſt diuoniũ ꝓpꝛie
ſũpto vocabulo.qꝛ di
uoꝛtiũ dicitur iter car
naliter cõmirtos. re⸗
pudiũ inter ſponſos
ff. de vet bo. ſigni. iter

Vnge apparet. o
tum eſt allegatio.
d & Di doꝛmierit.
quidꝗ dixerũt
boc.c.intelligendũ pʒ
decre.extra de dinoꝛ.
ſi qua.⁊ de ſpon.reꝗ
ſiuit. ſed ille decre.pa
ruʒ faciunt.h.vero et
ba. dicunt potius eẽ
ſtandũ euãgelio.vn/

del intelligunt boc.c.

q erigere non poteſt
ſed reddere tenet. vñ
ſic intelligunt ſequẽ
tem littera.non liceat
ꝓpꝛie vroꝛi reddere
ſibi debituʒ. ideſt ipſe
non poteſt petere de

bitũ ab ea ⁊ ita intelli

gunt pꝛedictas decre.

nã peccata ſuos de⸗

bent tenere auctoꝛes

C. de pe.ſancimus.?

eſt bodie expꝛeſſum.

extra de eo qui cog.

conſan. diſcretioneʒ.

2 marie cuʒ affinilas
ſpiritualis magis ſit

qᷓ carnalis.vt.xxx.q.

jij. ita dilige. ſed pꝛo⸗

„

pter ſpiritualem ſuꝑ

uenientẽ non ſepara
tur.xxx.q.i.ad linina

Zogn.

e In coniugio j.
rtrrij. q. vij. quidaʒ. j.
rxrxrxliij.q.ij.ſ quis con
tra.ſed ibi neutra fu/
it vxoꝛ. ðZ
f Didaʒ. dota⸗

E uit.i. donatio
nem ꝓpter nuptias

dedit. nam m leges
mulier dat dotẽ ⁊ vir

donationez ertra de
do. inter vi.⁊ vx.nupꝑ.

gO Sed mechus. ſ
fuit ſponſa de pᷣſenti.

gð magis videtur ex
eo e dicit nõ potuit

ei cömiſceri. quia ad
id ſponſus iam dene

ner at vt tẽtaret. ſz nõ

potuit aliquo impe⸗
dimento impeditus.
vel ſi fuit ſponſa ð fu
turo cũ qua nõ com

mittitur mechia. ideſt
adulteriũ dic mechꝰ
mecha ideſt foꝛnica

riꝰ ⁊ foꝛnicaria.qꝛ foꝛ

nicatio mechia dicit. arg.xxxij.q.iiij.meretrices.: hoc ẽ quod ſequitur

foꝛ:nicationis 2ẽ6.

ſiuprũ. S. dinonium.

¶NLicita. poſt moneʒ ſponſi ſ erat ſponſa de pꝛeſenti ecce minus pu

labet.imo verioꝛ eſt ſolutio q; hoc locũ habet quotiẽs mulier que vir
go ett le incognità vuit pꝛobare per aſpectũ coꝛpoꝛis. hec ꝓhatio pfert
omnibus etiã iuramento vini.exira de pꝛoba. ppoſuiſti: validioꝛ enim
eſta melius res ingeritur animo oculata ſide qᷓ per aures inſti.de gra
di cog.S. bactenus.?.S.conſobꝛino.ſed ſi fuiſtet mulier. potias crederet᷑

vidua eſſet: vir eins ad ſacros oꝛdi
nes conſcendere nõ poſſet.maritns
enim vidne eque ſicut ⁊ bigamꝰ ſa.

cerdos fieri pꝛobibetr᷑.ex bnins aũt

copula nullus pꝛohibet᷑ a ſacris oꝛ⸗
dinibus: vt enim ait gelaſius papa:
nibil eſt quantũ ad bunc articunlum
attinet auod ei obniet de canonicis
iſtitutis*.apparet ergo hos non fniſ
ſe coninges. Iez ſi coniuges eſſent
diſceſſio abinnicem eſſet diuoꝛtium
ſed hoꝛum ſeparationez negat Am
bꝛo. eſſe dinoꝛtinʒ: dicens de beata
Maria qnã ſibi Joſeph deſponſa⸗
nerat ⁊ in ſuam duxerat:ioſeph nun
quaʒ cognonit eam: nam ſi vir in⸗/
ſtus eam cognoniſſet nunqunam aſe
diſcedere paſſus eſſet:nec dominus
qui vxoꝛem pꝛeceperat a viro non
recedere niſi cauſa foꝛnicationis cõ
mendans eam diſcipnlo:anctoꝛ di⸗
nonij fuiſſet.ecce cõmẽdacio Ma⸗
rie Joanni ⁊ detractio Joſeph ne/
gatur fuiſſe diuoꝛtinm quia ioſeph
non cognouerat eam:vnde appa⸗
rex eos non fuiſſe coninges:ſi auteʒ
beata Maria quam ſibi ioſephb de /⸗
ſponſauit ⁊ in ſuam duxerat:cõiunx
negatur fuiſſe:multo minꝰ iſta que
ſimpſiciter ſponia erat:coniunx eſt

Appeſlenda. Ieer cilio aurel.
60em vroiſs pol uẽs: neutraz

valet hbabere.
Ui donmierit cum duabꝰ ſo⸗

roꝛibus:⁊ vna ex illis antea

vxoꝛ fnerat:nec vnam ex ipſis ha
beat nec ipſi adultero vnquamĩiĩcõ
iugiocopulentar ideſt nec pꝛopꝛie
vxoꝛ ſibi licet reddere debitũ quaʒ
ſibi reddidit illlicitam ſoꝛoꝛem eius
cognoſcẽdo nec etiam poſt moꝛeʒ
vxoꝛis licʒ ei adultere vel alicni cõ

pnlari in coningimm. oe ſponſa

vero econtra legit ĩ ↄcil.triburiẽſi.
De eo qui domiuit cuʒ ſponia ra

tris ſui.
(61 Uidã m deſponſanit vxorem
7 dotauit eam:a cum ea coire
non potau: qnam clancnulo frater
eins conipit ? granidam eam red/
didit:decretuzʒ eſt vt ququis nupta
eſle nõ potuit legitimo viro:deſpõ/
ſatam tamen fratri frater habere nõ
poſſit:ſed mechus ⁊ mecha foꝛni⸗
cationis quidem vindictam ſuſti⸗
neant.licita* vero coniugia eis non
negentur. Né ex eodem.
Siquis ſponſam filii ſni oppꝛeſſe/

rit: ſimul cum ea ſine ſpe coniugij

maneat.

B Iquis ſponſaʒ filij ſni oppꝛeſ
ſerit ⁊ poſtea filius eins eã du

xerit pater poſtmodum nõ habeat

vxoꝛem nec mulier virum. ſiliꝰ qui

00

niumtur iſti i; adulteri in ſuperioni.c ſed hoc non contingit pꝛopter coniuginz

cclv

vt inteiligit.g.ſed quia peccauerunt minus ob publice honeſtatis iuſticiaz qᷓ
ſi eſſet iam cognita ⁊ affinitas interueniſſet.;o.

1 gquis ſponſaʒ.lſ.de futuro.

6 VNater.quare ergo frater permttitur vroꝛem habere in conſimili

patria facinns ignoꝛanit aliam ac/

cipiat. Si illa' quam vir ſoꝛoꝝs ſne
cognouerit ꝑpetuo copnlari ꝓhi⸗

betur:hic vero qui ſponſam fratris

ſui coꝛruperat:pacta penmitẽtia ma/

trimoniũ contrabere ꝑmittitur ap/
paret hanc non fuiſſe coniugem fra
tris eins. Item mulier cã foꝛnicatio
nis a viro ſno dimiſſa:ant ei recon/
ciliabitur.aut eo vinẽte innpta ma
nebit. De ſponſa vero ecõtra in
neniti ĩ pꝛimo libꝛo cap itnlarij in
noita legitur.
ſponius raptà recipere noluerit
liceat ſibi alij nnbere
Aptoꝛ penitẽtia publica mil
cter. raptq vero ſi ſpõſꝰaccipe
nolnerit:⁊ ipa eidẽ crimini oſẽtiẽs
nõ ſuerit licẽtia nubẽdi alij nõ nege
tur. Item ex conci. toletano.
Be eodem.
B Tatutũ eſt a ſacro cõnentu vt
ſi quis ſponlaʒ alteriuns rapne
rit publica penitentia mulctetur:2⸗
ſne ſpe cõingij maneat:⁊ ſi ipᷣa eidẽ
crimine ↄſentiens nõ fnerit:licentia
nubendi alij non negetur:q; ſi poſt
hec piungere ſe hꝛeſumpſerint vter
qʒ viqʒ ad ſatiſſactionemP* anathe/
mat ʒetur. Apparet ergo banc non
fuiſſe pingem cui viuente ſponſo al
teri nubendi licentia non negatur.
Quomogo ergo ſᷣmn Ambꝛo. 7 re-
liquos patres ſponſi cõinges appel
lantnr: 2 ex omnibus argumẽtis cõ
inges nõ eſſe ꝓbantur. Sed ſciẽdnzʒ
eſtᷣq; oinginm deſponſatiõe inicia/
tur:cõmixtione pficitur:vnde inter
ſponſum ? ſponſam coningium eſt
ſed imciatum: inter copulatos ẽ cõ
inginmratum. Ende Ambꝛo.
Di deſponſatlone oingiũ inicistur:
Em iniciatur coningiuz con/
ingij nomen aſciſcitur:non cũ
puella viri admixuõe cognoſcitur.
Ecce q; in deſponſatione iuginmn
iniciatur: nõ perſicitr. tezʒ Am
bꝛo.in li.i.de patriarchis.
Comunctoꝛum commirxtio matri⸗
monium perſicit. J
Nomni matrimonio coniun
ctio intelligitur ſpiritnalis quã
confirmat ⁊ per ſicit coninnctoꝛum
ↄmxiio coꝛpoꝛalis. Item bie. ſup
abdiam pꝛophetam.
Matrimoninʒ ſponſali ↄiunctione
iniciatur:oↄmixtione erſicitur.
Aapꝛopter infiliabus veſtris
ſoꝛmcabuntur ⁊ ſponlſe veſtre
adultere erunt. Notanduz eſt ꝙ in
ſiliabus dicit ſoꝛnicationẽ futuram
⁊ in coniugibns adulteria que ſpon
ſali coniunctione iniciantur: com
mixtione coꝛpoꝛum perſicinntur“.

cqu. vt. S. in. c. pcedenti. Rũ.
quia pater pꝛox imioꝛ ẽ ſilio
iᷓ frater.nam vna perſona

intelligitur eſſe cuʒ eo. vnde

magis punitur.io.
I¶Siilla. apparet.allegan
do dicirt.
m ¶Cognouerit.S.eo.qui

Doꝛmiierit.

n ¶ Be ſpõſa.de futuro.nã

ſi ſit de pꝛeſenti idem eſt qo

ſincognita. B
o . Aptoꝛ. noluerit. de fa
cto ſupple. ſi intelli⸗

gas de ſponſa ðᷣ pꝛeſenti.nã
de iure cõpellitur eam reci⸗
pere ſi ipſa non peccauit nec
conſenſit.ſed per vim ẽ paſ⸗
ſa.ar.xxxii.iq.v.reuera.ſfſ.de
dadul.fi vxoꝛ. S. ſi quis plane.
niſi velit ſponſus religionẽ
intrare.ſ autẽ ſponſa eſt de

futuro non eſt cõpellendus

quia libera debẽt eſſe matri
monia.vt extra de ſpon. reꝗ
fiuit. nam ꝓpter modicam
eqʒ poteſt dimitti ſponſa de

futuro. exia de iureiu.quẽ

admodum.

p ¶Cõſentiẽs. tunc.n. non
