tur autem in ea perſona. S.

ri. diſtin.nõ cogantur. Cauſa. vt. xxiij.q v. ercicatoꝛum. Item locus tem⸗
pus qualitas 2 quàtitas. j. e. diſtmn. v. conſideret. Item euentus. vt. xv. q.i. illa.

In penitétia tria ſunt neceſſaria.ſ.coꝛdis còti io.ons ctfeſſio.⁊ operis ſatiſfa

cctio.j.di iiij.perfecta.ſed tamen cum facuſtas nõ ſu ppeiit ſufficit coꝛdis con

tritio.argu.riv.diſt.due.Modus agendi talis eſt. In pꝛma diſ.tractatur an

ſola coꝛdis cotritio deleat peccata. vel cõfeſſio poſt cõminonem. Baʒ. dixit ꝙ
ſola coꝛd s confritio nõ deleat peccatum vbi copia ſacerdotis habeatur. ar. .
e. c. vl ⁊ ĩ boc videtur Gratianus declinare inducendo.cAlud liceri pꝛeceden
ti.S. dicat hoc eſſe lectoꝛ s arbitrio relinquenduʒ. ſed quicquid dicat Haʒ. dic
ꝙ nec coꝛdis cõtritione.nec oꝛis cõfeſſione peccata dimitiuniur.ſed tantum

gratia dei. de conſe.diſtl.iiij.nemo tolllit.ſed ipſa coꝛcis contritio ſgnum eſt
peccala eſſe dimiſſa ſicut exterioꝛ ſatiſſactio eſt ſignus coꝛdis cotritionis.graa

b

ria enim pꝛecedit contrition?.ar. j e.n poteſt quis. coͤtritio remiſſionẽ vnde ꝓ (Rimiſerit remiſſio iamen peccatomm prcedit coꝛdis contritiones

Be penl.

remiſſio eſt attribuenda gratie que eſt cã cauſe alij dicuni peccata per cò tritio
nem dimitti quo ad culpã nõ ad penã. vt in Fn⸗ viiqʒ.teriij dicunt cõditio⸗

nalem fieri remiſſionẽ per coꝛdis cõtritionẽ.

Dimiſſa redeãt.

n. v. quis

hita poſſit ner n. iij.an peniutentia reiterari poſſit. In.iiij.an peccata ſemel

modus debeat obſernari in
imponenda ea ? accipiẽda.
In. vj. cui quis debeat cõſi
teri. In. vij. an penitentia ti

moꝛe monis accepia ſit fru

ctuoſa. Ideo ãt in. vij diſti.
hunc tracttatũ diuiſit.qꝛ ſe⸗

ptẽnarius numerus perſe⸗
ctus eſt.ar.xxxij.q.i.nuptie.

(Secreta. viq; lola coꝛ⸗
dis contritione deletur pec⸗
catũ j. e.peccatũ.2. j.eo. ma
gnam. ſed pena debetur. vt

l.di ſi quis pꝛepoſtera.⁊ hoc

verũ eſt ſi confeſſio non cõ⸗
tẽnatur. cum adbiberi põt.
alias pꝛimũ peccatũ imputa
tur. j. eo.diſtin.agite. immo
contritus non eſt ſi cöſiteri
contẽnit.vt.xxxij.q i.c. vlti.
(eon lieltenon dubito.
Sunt.alij. auteʒ negãt.
dicunt enim ꝙ ficut tribus
modis deum offendimus.
coꝛde.oꝛe.2 opere.ita tribus
modis ei ſatiſfaciendũ eſt. J.

One ⁊? ſecreta“* ſatiſfactione abſque

oꝛis cõleſſione quiſqʒ poſſii deo ſa⸗

tiſtacere redeamus. Sunt'. n. qui

dicunt quemlibet criminis vemaʒ

ſine conteſſione eccleſie ⁊ ſacerdo⸗

tali indicio poſſe ꝓmereri. Juxta
illud Ambꝛoſij ſuper Incam.
Etrus Dolnit ⁊ fleuit qꝛ erra⸗
nit vt hõ.nõ innenio ꝗd dixe:
ritꝰ ſcio ꝙ fleuit.lachꝛymas eius le/
go ſatiſtactionẽ non lego'j. Ieʒ
oã.chivſoſtomus.
Achꝛimeꝰ lanant delictuz:qð
udoꝛeſt cõſiter*. Iteʒ pꝛo⸗
pheta.
GScriſeiů deo ſpuůs ↄtribula⸗

tus coꝛ cõtritũꝰ humiliatum

deꝰ nõ deſpicies'“. Nem danid.
Iri ↄfiteboꝛ aduerſuz me in
iuſticià meaʒ dño:a in remiſi
ſti ĩpietatẽ peccati mei. Quod an⸗
guſtinus exponẽs ait.

n. ij. di. tr actat an charitas ſeme?

non enim poten quſq vere conñiteri niſi pꝛus habeat fidem per di⸗

lecuenem coòperantem, dicuntur er go peccata dimitti per contritionẽ
hoc eſt per id quod facii coꝛdis contritionem i. per charitateʒ. 2 nota
bec omnia ſimul ſunt tempoꝛe.iuſtiſicalio.cõtruio. dilectio.remiſſto.qj

nõdũ ꝓnũciat oꝛe:⁊ tñ deꝰ iã audit

in coꝛde:qꝛ ipſũ dicere q̃ſi qddam

ꝓnũciare eſt.votũ.n. ꝓ oꝑe repu/
tatur. In codice libꝛo pꝛio ni. de
epil.⁊ cleri.ĩpatoꝛ iuſtinianꝰ.
Iqnist nõ dicã raꝑpe:ſʒ atten
taretamũ mrfimonij iũgẽdi cã
ſacratiſſimas virgines auſus fuerit
capitali feriefẽ, pena. Se libꝛo eo.
ti.de poſtulando. imꝑatoꝛ leo ⁊ an.
nicoſtrato pꝛefecto.
TE mo vel in ſoꝛo magnitudi⸗
is tue vel in ꝓniciali indicio:
vel apnd qnẽquã indicem accedat
ad togatoꝛũ ↄſoꝛtiũ:niſi ſacroſan:
ctis catholice religionis fuerit i bn
ius myſterijs.ſinaũt talium aliquid
quoqnuo mõ vłqnadã machiatiõe
factũ vel attentatũ fuerit:officiũ q/
dẽ ſublimitatis tue c.libꝛaruz auri
lacturã pꝛo cõdẽnatione ſuſtineat.
Idem Zugnſtinns.

quedã tamen ex his

naturaliter p ecedt

7 p: oꝛa ſunt natura.
neceſſe enim habes
intelligere ꝙ pꝛoᷣ ꝗs

habeat gratiaʒ qᷓ; cõ⸗

teratur.pxcedit ergo
gratia.ſequitur dile⸗
ctio.quoniaʒ qui gra
tiam habet diligit. ſ.
t. oẽs. dilectioneʒ le⸗
quitur ↄtritio qui.n.
diligit coͤteritur. ſegt

remiſſio qui enim cõ
leritur ei remitut᷑.io.

¶Apſum i.quod
vult coöfiteri.
Pꝛonundiare. .
x vij.q.ij.nos. Notuʒ
enim pꝛo opere repu
tatur. vt hic ⁊.].diſt.
vi. in pꝛi.2 j. q.v. qðᷣ
deo. hoc tamẽ non ẽ
ſimpliciter veruʒ. na
in quibuſdam caſi⸗
bus ẽtin bono plus

Diſtin. iij. perfecta. vnde di⸗
cunt tria hec eſſe neceſſaria.
coꝛdis contritionem. oꝛis cõ
feſſonem. 2 operis ſatiffaaaæaæaæ ð .
ctioneʒ auctoꝛitates aũt que dicũt peccatũ dimitti ſola coꝛdis ccritione aſſe⸗
runr ipſi intellgendas eſſe. cum articulus neceſſicatis excludit oꝛis cõſeſſion?
ſ.cũ aliquis cõteritur ⁊ moꝛte pꝛeuenitur. vel aliquo alio iuſto ipedimẽto boc
facere impeditur.alij dicunt inter quos eſt.p. maducatoꝛ cõd tionalẽ fieri re⸗
miſſionẽ p coꝛdis cõtritionẽ.j.di.iij.ſane cauendũ.h.dicit ſola coꝛdis cᷣtritiõe
peccatum dimitti adulto cuilibet.ſ.eo mana.ſi uero conteritur ⁊ ꝓponit ab
aliis abſtinere ⁊ illud ↄfiteri.⁊ de illo ſatſfacere ſᷣm iudiciũ eccleſie.⁊ ſi nunqᷓ
lſequitur oꝛis confeſſio vel operis ſatiſfactio peccatũ tamẽ iam dimiſſuʒ nõ re
dit ſed peccat moꝛtaliter ſi põt iuxta pꝛeceptum eccdeſie cõſiteri ⁊ opere ſatiſta-
cere ⁊ nõ ſatiſfaciat.ar.j.de cõſe.di.iiij.non debito. Auctoꝛitates que dicunt
ſine cõfeſſ one ⁊ operis ſatiſfactione peccatũ nõ dimitti ĩtelligũtur de ĩterioꝛi
cofeſſoe que eſt recognitio peccati vel ꝓpoñtũ cõſitend.vel gratia qua ſic ho
diſponit᷑ vtrecognoſcat ⁊ velit cõſiteri ſi locus ⁊ tempus affuerit.⁊ de ĩterioꝛi

Agna pietas dei:vt ad ſolaʒ
miſſiõeʒ peccata dimiſerit

fatiſ factione que eſt interioꝛ doloꝛ ⁊ amaritudo aie. de qua habes.j. di.iij.ſa⸗

tiſfactio.:. .e.. hia auctoꝛitatibus.hic aũt agicur de exterioꝛi.qꝛ ipſa neceſſa⸗
ria eſt.ſi adhiberi pòt.ſed ad quid cum iam peccatum ſit dimiſſuʒ per cõtritio
nem pꝛeter cofeſſionẽ ſo.hec ſit ad humilitatem ⁊ iuſticiã exercendam. j. diſt.
iij. pductoꝛ. 2 vt ſatiſfaciat eccleſie quam leſit.⁊ vt ipe ⁊ alij reddantur cautio⸗
res.ſi tamen ſubtiliter itueamur gratie dei nõ cõtritioni eſt auribuẽda remil⸗
ſio peccatoꝛũ.vt dixi in pꝛin.⁊ notaui.j.e.S.dixi cõſiteboꝛ.⁊ in pꝛima parte al⸗

legat gratianus vſqʒ ad. S alij econtra. di iji ,
Pruza errauit.nam ideo qꝛ hõ facile coꝛruit.ſ.di.iij.ille rex.

AVicũqʒ auſus fuerit cõtra ꝓp⸗ aerwi ankaſſmd,
¶̃ uidũ nre ſerenitatis decreium decõ. diiii..ine pe⸗
nitentia.naʒs ibi pius

valet baptiſmus qᷓᷓ
coꝛdis contritio. Item in euchariſtia. quia per aſſumptionem euchari
ſtie delentur venialia qð non fit per volũtatẽ accipientis.j.e.de cõ.diſ.
ij.iteratur. Itẽ in cõſeſſione ipi ſacerdoti ſaciẽda cum erubeſcẽtia pa in
pꝛeſentia ſacerdotis pars fit pen tẽtie.j.e.quem penitet. Itẽ ĩ mariprio

Ager vt notatur in glo.illa hoc tantũ que ſtatiʒ ſeqt.
8

Peo opere. vbi deeſt tempus operãdi ita remunera᷑ quis pꝛo ſo⸗
la voluntate ſicut pio ope.⁊ idẽ eſt in cõtrinõe cum deeſt tẽpus cͤſtẽ⸗
di.⁊ ad hoc.ſ.vt ſola voluntas ⁊ co ntritio ſufficiat ſin e confeſſione oꝛs

intendit pꝛobare per leges ſequen.in quibus oſtendit᷑ o ſola volũtas

ſufficit ad danationem. æ eſt fimile per contrarium.
¶ Reputatur.hoc tantum in bonis licet ar. contra.j.eo.di.? ſi cni.vbi

facultas deeſt.j.e.S.ſimiliter alias plus ſacit qui operatur.fallit tamẽ

hoc ĩ voto confitendi.qꝛ non ita cito abſoluitur.ſicut abſolueretur a ſa

cerdote.j.e.quem penitet in ſi.in voto virgin tatis quo ad aureolam
ar.xxxij.q.v.fi paulus. Item in caſu.ſ.in cautione iudicio ſiſti.extra de

eo qui mit.in poſ.c.i. Itẽ fallit in malis quia alind i via aliud in iuio.

ar.cõtra.j.e.ſi cui.⁊ in alijs operibus que voluntatem pꝛomouent.vt
ſunt martyrium ⁊ pꝛedicatio.iteʒ hoc intelligas in pꝛeſentibus non in
pꝛeteritis.ſi enim volo me bona feciſſe.nò ſamen pinde eſt ac ſi feciſſeʒ.
Item nec in futuris. nam ſi pꝛopono.poſt annum me iturum bieru⸗
ſalem non perinde eſt ac ſi modo irem. Iteʒ in hoc mũdo non in fuiu
ro.ar.xiij.q.ij.in pꝛeſenti.de cõ.di.i.in pꝛeſenti.2 eſt ar.pꝛo aduocatis.nðᷣ

(niſon
in
Cn
0*9
aefelurtn
NoNN
Paleru
wpnene
Hunz
6lanel
oaust
cthene
uinſre
cr ole
iugl
((Nuln
NCune
nliudn
lidl
Mantd.
Hngnd
s.
(icaff

liadi

Clrafſc
ckcuit
lleſncekt

Celom h

A
Ie
dei
Peinſte
npet
ui
yplco
NCt
Mucibor
nnelepo
facdhass

0 Per

becadm
Rosve⸗
Wum
dtis

cepno⸗
leriter
yel ai
Kinp⸗
noper
ſctume
ſteluz
lde
nio.

4 EQuid direrit. foꝛte conſfeſſus eſt. vel cui cõfiteret cum oẽs a fid enim demitur pꝛemiñ vel ſalariũ aduocare volenti nec valenti.vt.f. ð
receſſiſſent. vel foꝛe tunc non erat acta inſtuntio con ſeſſionis que modo eſte var. ? exiraoꝛ.cog.l.i.S.pe.ar.xlvij.di.ꝙ ad nos.ar.cõtra pꝛedicta. exira ſch
Alanrartonem aſſignat gratianus. 7·e. . bis auctontatibus. de eo qui mit. in poſ. c rei ſeru.ꝑc i.ff. loca. ex ↄducto.S. irẽ ſi.di. lxxxvj. mmen
Satiſ actionem.interioꝛem.alias contra.S l.di. vt coſtitneretur. , non ſatis.⁊ eſt ſimile huic quia ſufſicit ꝙ ſerunus bena ſide rationes red ſſe
¶ Mon lego. ꝛ ita intelligitur obmiſſum quod nò ĩuenitur erpꝛeſſuz.xxiiij. dat ⁊ ſi non ad plenum. ff. de condi.⁊ demon. q;nis. Ren
q.ii.legatur. ff.de verbo.ob.quicquid.argu.contra de conſe.diſtin.iiij.quan⸗ u ꝙ quis.per hanc.l.⁊ ſequentes ꝓbat a ſmili per coͤtrarſum pec o
do a hieroſolymis. . cata ſola voluntate ↄtrua deieri ⁊ votũ pꝛo opere reputari. nam ſn
Achꝛyme.interioꝛes.i in quo habet ſantam erubeſcentiaʒ vt ad lachey ſicut in bono remuneratur ſola voluntas.ita in malo danatur quis ꝓ En⸗
g L. mas veniat occulte etiam non coꝛam ſacerdore. ſola volũtate vel voto.aꝛ ſic inducuniur be leges. KSò“
¶Auod i.quia.j.e:quem penitet.quia pars eſt penitenrie erubeſcentia. vx x ¶ Secd attentare. aitentatio non ſi ſine actu j.e. ſi qs tam maſculuz. En
h ibi vel ad litteram. vñ he leges ⁊ ſequẽtes ſũt argumẽta etiã pꝛo cõm ria parte ⁊ opine.
Confiteri.in publico cum ſit occultum. vel quia enm pndoꝛe ⁊ verecũdia v Emo.catholice.ſimile eſt qð dicit cõcliũ carthaginenſt.ꝙ ſiq⸗ Kin
Iconfuetur quis quod ſemper debet fieri.quia pars eſt penitentie erubeſcẽtia .Bpelletagmdeend catholicñ dʒ excõicari.ij.q.vi. catholic.ſed 4
Vt. J.e.q nem penitet. ”M qre boc iſdel bꝰ ꝓhibetur cñ ⁊ iudei ꝓ ſe pe ſtulare pñt.ar. x vij q uij. 8
8 Acriſicium. contritum. non eſt contritum ſi conſiteri contẽnit. xxij.q.i. indas.· z er de iude.indei. Rñ.q non ꝓhibetur ali ni ꝓ ſe poſtulare. 2“””
. c. vl. .de con. on iiiſ. non dubito. Diicit? q iſideles non pſ̃t poſtulare vt gerãt hoc officiũ.ſ.pꝛo alis quaſi l
I¶Non deſpic es.iacceptabis. ſieut ſacri non cenſent canones.i. pꝛobibent er officio publico ne facultas ledendi rpianos. c xvj q iiij. conſtituit. ita
ij. q. v. conſuluiſti. . vel quia ſunt inſames in famia cꝛnomcs vt vj q i.omnes. duſe
m! ◻—9 Iri conſiteboꝛ.venia enim non concedit᷑ niſi peniten i xxiiij.q.i. ſega 3 Officium i. officialis. ſed quare pꝛo peccato indicis punitnr officia⸗ de
itur. ſicut im amentum non remittitur niſ iurare volenti.f. de iurein. lis.qꝛ ibi noluit repugnare ⁊ reſſtere. ar. C. de appel. quoniaz. argu. C. Axpn
remittit. nec ei imputatur licet contrarium acciderit. fl de an lega. meuis, arg. ma.ſcri.l. vlt. ar. Icriiij.di. honoꝛatus. ne
xliij.d ſt. ephenis. „ ſ 4 —0 Aicũqʒ.partis.ff. de interdic.⁊ rele reſegatoꝛum Sad tempus har
n ¶Impierajem. hoc erponit gratianus. ,. . ſimiliter. contra. nam ib diciur ꝙ quirelegantur non amitunt partem Nit
. Piomiſſionem. voluntatem conſitendi. bu. bonoꝛum.ſed hec.l.C.coꝛigit illam.vel hoc eſi ſpeciale. 4

fehnte

.ff. de pu. iu. l.
am exilium pꝛopꝛie perpetuũñ eſt. ar. ff. de p

cclxxx

.⸗ ogitationes
bene. ſ.e. ols. cog ũ eſt
tur.ab bomine ſed eniepltaf er die rn ĩ pa
gitationis. patia eruenit moꝛtalẽ ⁊ p it.. di. i · ſicut ribu lan
40. enum ſi ad aſenn libiaini moꝛs nrctian omslpeckmes Tb ent ad-
ic.2 rele. exilum. ſenim in corꝛde conſen .ſed penſandũ.ſunt etia bereſis ar. extra de olpo
. n interdic.a rele. .vj. teſtamentñ. 5. cidit quis in am. nam eo ißo
Ebone na rinn f de in is. vk hoe ha &dri nam ſola voluntate in glolend hereticis incidit in
iſtneog ad icitur tamen tripli⸗ i.§. verum. j. ea. cogitationis.v ias punuur. gs crechit t extra ð here.
ij. Diel iſquis. S. Vi. q.l. S. lias ſecus.j.? ctum exterio = cõicatiõez v ver.
hatimnte b Niſquis. t. hoc caſu.a ocedens ad a Ilabeonẽ. excOt 9.§. credentes.
rhntame luerun ſt ctenta pꝛocede .eodẽ apud labee rcôicamꝰ. §. ſunt
nutgene 0 o is finibus nõ e tẽ li. eodẽ aꝑp 6nõẽ: ve e es. 2 fic non
ie vder c as luis r. It . idẽ nõ ẽ: eceptatoꝛes. c.ana
Cio oluntas! rein at? qn receptat nulli. 7.
iane nen berlerulabu⸗ fkcii adnocanianürrepnonem 3 uis gaaductius 3 nara GaS Dirrn non pu
pelinztth nit voluntatẽ. Offic bibitũ pa 1 9 quaſt vapn eſ ia niſi cognita.
nit ve te ipere: 2 pꝛo iõis officio re unt:a lepe territu ininriarnz nit male a e Goſer⸗ ca⸗
dnhnnm lia etiam ſidera s. arripere: duocatiõjs „ ſunt: liep percuſſus in inueneris ſpälia. i ia⸗
ͤennten ſaclcorne. diuus. pꝛeltiterit ab E iptioms: atqz per us non tamẽ p ntra' lib.eo. ſiin bene punit volũ⸗
. Atee . riptio n ſci⸗ ri . tur. Eo non ⁊? lex epellitc
ſgnene⸗ d ¶Si quis cu te motus ſtiũ ꝓlcriy ſuſtinebit. ctione tenetur. is peccati. vnde ? repellil
NNN enerale no/ iexilij ſpecialiter ibus: 2 18. . tatis pec deroſus.i.
gngi reluz el gener⸗ rei q petuni exilij ſpecie ciari rector d i.de penis tionis pena: nenobe 2 pmotione donde ad gell
uruüt men ſe et ar. iſti. de nris n em⸗ nchnluſtratioe QS Itẽ ti. de extraoꝛ qmente Peican ner 5. binc
ſuende nocere ſtẽ.l. coꝛ. is ſub cr ũ ptis bonoꝛn tiaturꝰ. ꝛocedit. S. xlix. diſti. .
oſiz, i. iu. F. tẽ. l. co ſvig ttentatuͦ ptis b ijs 3 inibus. bp roſus.
W ita voluntas p deli iquẽniũ ſuſtiebir. ptiarũ remqz m ſceleris nem. ? itan 8
N tur in de niquemu lunt ieſtatis. ptiar . ffectu ſce . s eẽt ſecuius.
rznini toern e is qt d legẽ iuli.maiet cogita⸗ llatoꝛes:⁊ ſi e olnnta, H ſi effectus lex iſta pꝛo
tünwt ctis. vl. ð. di. ten de ix. lit. iſquis cũ militibus lüů⸗ interpelle ſſunt: ꝓpter volunta⸗ in hoc kacit ler lun
dql . 4 volu inõ 0 1 . ra oꝛdint ſed in t pꝛo volu
ſoglen voſtaccepta l. cei. Ai dẽ.n.ſeueritate v potiri no ibidinis extrao- tiano. qꝛ ſicu ipſo
ſnne duel. cel. rit:eadẽ. i pumiri iura icioſe li m abdu gra itur ꝙ ipſe
ne nti de. pug.in ſie.l. ne effectũ pu tem ꝑr ipnero ſtup te aliter punitur ali⸗
d l. coꝛ. de Eſceleris qua ome. de inntur. Qni pneroſ! erſuale / tate al ꝛdis ↄtritio al
Pmig 1j.2.ffad tatẽ ſce ſte. Itez ad legem c rit pumun to comite P I facto.ita ⁊ co exterioꝛ
ſüftei diuus. ſ. vlimo volnerũt „Iteze teloambnlaue cto vel conup ellã interpe r delit peccata eỹ er eſſer
AWena. l. urpuelhe fe / ter delit liter iſta lex
hnen Pena 1. coꝛ. Si quis cũ telo⸗ tis qni bo lant mulierẽ aut pnj ie gratia tiſfactio. aliter am
Knc anr ſic⸗ Horn G⸗ rcandl ciigen dolo me õ atr Gatiand: male e
phognn aquaſ ſeca a ſecan⸗ minẽ occiderit: iſſuz legis coꝛne cerit domũ rit: pfecta fla induceret. ro. domuz. ſl.
bniN. gua llus fer⸗ tũ fnerit vm ceatur. linadeat dederit: ꝑ in inin⸗ Qui puero.
e eſt cultellus! lo fac iig pena coer . is perin . mperfecta . „ 8 l. qui domum.
lpleſgeg do.re de ſiccarius ꝗ ie de ſiccarijs pen ratianus. unit᷑ capite:i icomites ſůòj/ e adul.q a. ⁊ ita non ſic
bortaneen reus in huiuſmõi lie toꝛ valerius 7 gr lacn rio p tur.coꝛꝛupti tez ti. Imperfecta. effectus
Bnmen ltellum buiuſind mꝑpato di infantis piacu lã depoꝛtatur. cc iuntur. Nez itur affectus v
plchrmnn eu d ĩterſiciẽdũ. is necꝗ it: ſciat ſe ca⸗ licio afficin punitu ſ. e. S. pene.
at ſi Iqu fuerit: ſciat o ſuppli icetar. ſit cötra. ſ. e.S. pene
nbeſinct pon Itfonte. familia. lũ aggreſſus fuerit:i dum. mo inp tan is qui licetar. cta. in fi. ſed in re⸗
Kinbonetie 86 iſidias nõ lu aa io eſſe punien zjans de furtis. ijg eſt queſtio:an 2.l. aut facta. us eſt. eque
gue urelles ſi ali ſupplicio el 94 valerianꝰ. Algaris eſt quel modinʒ iu⸗ eratione ſec e
ſtnrri irants 0: gratt monis acerno ſrn faciat: an remunera
lbukfni per clitantẽ no moat lier marito mo xracernon i furtuz fac enim rem agna. ita
eeerdH peric foꝛte mulie olibet toti us re lit. Of/⸗ ctus. S. ea. magna.
Nihir diunt alins vltimo inſidias: vel quo ſtulerit: totin od abſtulit. effe ia aliud in luio.
nſ diuuii:, ſſe inſidias: édi ba⸗ tũ eius quod al ntat. ind eſt in via
mangfigne ür ieio debet pu⸗ para ſtatẽ occidẽ vero tanii ſurẽ eſſe putat. aniu ec. vltl,.
klhu iri. C. ad ſyl.l. vlt. . lio gener 1foe marit? eo ſidius toti icuius tetigit: v⸗ 8. EL: d⸗Aee⸗ tum. ar.
neneten niri. C. ſeruis 3 inueniat᷑: ve 5 b oĩ aurẽ alicu iſſe Algaris. to .
pſonnuer eraudi boc de ſe is bniſſe inuen ꝛẽ ĩ eadẽ qõe a nam? qni totum eum tetig iuriam facta deri⸗
ieſtNi tunc tẽpoꝛis inſirmis mõ inſequit᷑ vxo iti ſʒ etiã vxo⸗ it trebatius: t idolium ape⸗ iniuri⸗ dũdare in
du graui. 5 ariti ſy etia „gnui de ⁊ qui ð . lcanonico redũdare
ubtſcnn ffad gla ge ran ilia nõ ſolũ m Pfnerit que, ar tur. pꝛoin i abſtulit: co vel ca ij. q. ij. q ma
grmn familia nõſ is domi . videtur.x parum vin um. ar. xij. q
Jiinn b& Bomt. uand is:que tñ tũc tꝑi fenſione'. it: æ exinde pa iſſe. ʒ ve/ collegi em ar. ꝙ ba⸗
ge ſſſa füt. ris: qn iuiquã de ſt rnuit: 7 e ſidetur ſecifl . ittitur. Item ar zta⸗
icheſehet bec ami n nan eſt ſine cniuſqua l. ſed 7 e ſurtum v tione ſur num at cui quã
e i B nau i. de iniurijs. l. totins ntum acti atus reputat tur
igpenre iſtos veriſimile ẽ ſt Tre tem. ff. ti. de eſt eum in ta lerit naz 7 ptiʒ 9 aque in fundi⸗
ſtinechi ſactum. Z. xvj. dij ſap L E. ſtionis ñ qua ſemi, rum :quantum abſtnlerit. naæ oO libet par .iiij. nec quiceỹ
etn . . eri:quant tollere nõ p de con. di.iiij. nec qr er
W vieüuis exila ver Iquis tã maſculũ qr inoſ titem riũ quod ieo ar. ö. di iiij.c.i. ver.
1 e libert ſi nis arma ines res que ie ar. cõtra de cõ. o pꝛima
zau iefenſione ſer⸗ naeigennoadnebeinon e apennis omucs Fn auc ico . te.arg. pio prim
el. na ſin Etauerit iin al: apern zrr. ita dilce toto coꝛpoꝛe.al dioꝛ ptes
DBefen im po⸗ — 1 s facere attẽtat icitia at terat: ctanerit:atqʒ bionb quia ſi ingredior pies
aNtſoit ceptiðe nõ ene ſerun?ꝰ ipudico ifi. ſz 2 ſi ſerni pudic erant ↄtra ſus vnaz ex bi parte:q edij totius nan
ni it exci if. ſy 7 1 ttenta! inde rener t quo fundi vel pꝛedii t. acg.
Hariitin erit excipi qꝛ ij. q.iſ. ruz tenebit.ſʒ 2 locu bʒ. Attenta rit:dein ſe receperit qn ſſionẽ. ff. de
rxij. q.ij. iuria id agitur*: it 71 antequaʒſen eiunn (ſcoꝛpoſſ.
Pſimmt vel –R ſitem tentata ſit iniur ꝛcum id agitt ſtulerit ? a bẽſus fuerit:ei 4 deri. .i.
icitur:c ſo⸗ inauerit' depꝛebẽ iſfe pol poſſidͤe ſtricta
Vuir §. in R cauſaz ri pudicitia di dicus fiat. Mõ ſ eſtinaue non man Totiens. furtum.
ſll ſaz udicus ſiat. N⸗ in⸗ d nifeſtno ante Totiens. ſecꝰ de
oltnn, Pꝛoprej — vt ex pudico ipudicus ni fecit in rei? ma is ſegete'ante r T. m rigoꝛem. ſee
glnr . PE7 etur:q L ille dem . d ſi quis 9 ratione m igo: l.in. ff.
Gtinlane licitum eſt ij vxo⸗ u is iniuriarũ ten ſit: verũ i fur erit ſe 1 eiuns qnod itate. vt eo. ti.? ea. l. in. ff.
nmun ſtea nepu⸗ con⸗ nor naannn fecit Selp⸗ mnren ſecat ⁊ cõtractat e Sgean de veulwel o G
ſfu ſ.⸗ etur q⸗ poſſtt. vt in pꝛedicto. 5.
nigti ſenſu. 0. quoqʒ eve maxilla pugno perc auferre non poſſit Krn aciẽdi nõ fa/
men 8 Tand. unnt curauit. v ꝛollere potuit. ſecus birornauren ſola taggan hi ſegt ð n antu
tfunn it. . m fur. l.i. vbi dicl eſt cöõtra qu in tantuz
mrſt mucri. punt ji.q noniã multi ſola totm cſoleſt. ſ de ed illud eſt cõt verum eſt in tantu
undog Rrnrvf. ſolus conatus.vt.xiiij inai dn uora a nni tbir leentorcn aſiri Wmnier nonramen lurii nai nalde
nccrant i.i quis non dica⸗ uptiaxꝝ ſola er pecte⸗ uis euz telo. ſola a⸗ ul inquãtũ ⁊c. ſepe enim .ſicut econuerſo igno. C. de fur.
iſuht a· ij. s. vt. x vij. q.i.nup la itentio vt. S. ſi q e.dil. i. fi quis p leneri inquãtũ ⁊c.ſer r. C. de noxa. li. itur. 5. li rem pig
ſlnhin voluntas vr. lſt quis. ſola it lus auſus.vt de pe. ff. rerum amo.l. iar. r.fl. de vſu. ſequitur. ſſet
Nn tatio. vj. q. candi.ſolus l. tur. ff. committatur. i quã rem poſſe
la blichgeio⸗ tenentur ſerui r ſignis ſeruo. erit. animo furandi. fecit furtum niſiei
arnmn Etns bitur. ſed etiam r. alias qualite Lontractanerit. im caſu non feci fur.quo
e Tene is ſernuo. ntas puniatur. 3 enius ferre. eo enin nere.ff. de kur.
Be Seelernn ngonav. Ariglur vt vonn auli renana daan veſthnanetkteo die cum furto ma ötrari.
8 . * . todem Beſti it.i. (01 . .
nniis * bgenn va wurc de iruuſhen eret otel 3 rn⸗ C Wea ainert d depiebenſionẽ ⁊ ita donn Ppianilm ging vide⸗
mntchet „Paocnraunt. tus vapulaturus. õä ſeſtus. quo a aſticus mniuͦget ei pni⸗ icta ſegete. viche⸗
nnne n J quis pulia incidere licet non per⸗ it. ar. J. e,S. hec au b ¶ Mani ſquid iuder eccleſial cus in di ⁊ diſceſſit re as dedit. vfi
en 0 erici in canonem incidere d ꝙ nõ incidit. a s. in pte egetẽ. ſz nñqui ue io tñ ſurripien it cũ mihi impenſas d .
nd B clerici in c ea ⁊.c. ſi cni. ſed 7.ccum deſideres. b Sege it tpe opoꝛ uno aio elioꝛẽ fecit cũ mihi in liuam. ego ei pe
atdk ſ. eo. oẽs. :.c.ſ pꝛopterea 2. en. excõ nuper.?. llerici. veſin reʒ a vel ſegetẽ ſecuin th itionem meaz m ſeruum. Sai oliuam da. licet
c verba. ar. contra ex ni manum mittit in r. ij. q. vij. S. itez opp ibées mr ꝙ non. betacquil. ffad l. acqu oluntas nibildminn
lun a Kd quid deco animanum anen ve orugl nannm adbib locamnhaberacq malaenün vatuntde nl jone vel in itinere
6A deciſa. idetur ꝙ inc is. item de oʒa ꝗ eccleſie in ungerem. iij. q. v. relegentes in factione vel in
Gie o detentam. videti ꝛ chlampdis. item contumar. qꝛ res ecce „ℳNVnitentiam ſit ſeeutum. xrriii.q v. ꝛehendatur in ſa
— Ne dauil n cdarrulin 4. auiſauis Ve. auctedo. rf. 4 ennt poſtea anes dn deſtinatum,
rſt ad arcam pe udet pꝛiuilegio. vt ea. ſola vo e antequã peruen
mn, ens eius gander p 8. ,D nnſtur pꝛo ſ cum leget
wunl eimunhotdtd nelrollue ogendihnr Drnobpaunlme gus⸗
redictis leg voluntate n
¶CLontra. pꝛedi. ariũ. l. ſola
um lũtate mõ ꝓbat cõmarũ.

U· Mec maniſeſtus. Sed qũo pot hoe eſſe ꝙ pꝛimo ↄpetat actio furti nõ ma x “Etin magiſtratum. C. de iniur.
nifeſti poſtea maniteſti.cum lex dicat ꝙ qtucũq; rem cõtractem poſtea non

—
äl

Be pent.

oꝛitur alia actio furti.ff. de fur.ei qui in pꝛin. Rn.ex pꝛima cotractione tantuʒ
agitur nec ex depꝛehenſione alia oꝛtur acno furti ſed pꝛima modiſicatur ſicut
2 per liberam perionam pꝛocurat oꝛem.i.meum non acquiritur mihi actio ſi

tamen pꝛobibet ne aliquis
ediſicet ⁊ ediſicatur contra
datur actio mihi ex delicto
ediſicatis ⁊ ila modiſicatur
ar.ff. quod vi aui clam.l.iij.
dic ergo nec manifeſtꝰ quo
ad pꝛnimã Sctationeʒ. thc.n.
de ſtricto iure furtum cõmi
Rt.non tamen actione furti
tunc cõueniri poteſt niſi alo

furandi rẽ tũc oↄtractauerit.

b Ecautez verba ſta⸗
tu t.ar.ꝙ rubꝛice ſũt
auctentice.naʒ ex verbis ru/
bꝛice argumentatur hec lex
⁊ loquitur in caſu cuʒ ſudex
decernit ius iniquum còtra
aliquem quo iure poterit il

le vti cõtra illum poſt depo

ſitaʒ adminiſtrationẽ.⁊ hoe
pꝛopter maliciã cõſtituentis

nec enim lex equioꝛ vlla eſt
i; necis artiſices arte perire
ſua.põt etiã poni caſus ĩ lit

teris domini pape extra de
mu.pet. pꝛudentiam. C. de
iude.die ſab.
c ¶ Accipimus.ar.cuʒ effe⸗
ctu verba eſſe accipiẽda.ar.
ʒ.x vij.q.iiij.ſi quis ſua dẽte
ar.non obeſſe alicui maluʒ
niſi ad fineʒ perducatur. ar.
volun tatẽ ſlue conatuzʒ nõ
puniri ſine effectu. argu.j.
eeo.S. cogitatio.⁊.S.eo. cogi⸗
tationes.
d CPene ſicut. poſita con
trarietate legum de volun⸗

late puniẽda vel nõ puniẽ⸗

da.ſubdit duas ſolutiones.
vnam. jj.e.S.cogitatio. aliaʒ
bic qð regulare eſt qð eſt ꝓ
ſola voluntate queʒ nõ pu
niri niſi in ſpecialibus caſi⸗

terminate alique leges.

ſecat maniſeſtus eſt fur:⁊ nec mani⸗
feſtusꝰ erit. Item li.ij.ii.quod aſ
qʒ inris.l.i.

EB Ec aũt verba ſtatuit qui iuriſ

ditioni pꝛeeſt.cunz effectu acce
pimusnõ verbotenus:⁊ ideo ſi cũ
vellet ſtatuere ꝓbibitus ſui.nec effe
cium decretũ habnit ceſſat edictuʒ.
naʒ ſtatuit verbũ rem perfeciã ſigni
ficat ⁊ cõſumatam iniuriam non ce
ptam. Pene ſicui in.ft. ii.de pe⸗
nis legitur:legũ interpꝛetatiõe mol
liende ſũt potius quã numis exaſpe/

rande aiqʒ ideo pꝛopꝛiũ caſuʒ non

excedunts ſed qnue de raptu virginũ
vel aduocatis ſen de crimine maie:
ſtatis:vel de ſiccarijs dicta ſunt fa⸗
uoꝛe religionis ⁊ fidei aiqʒ pꝛcipali
odio ſiccarioꝛum introducta ſunt.
Jniuriarum' vero pꝛo earuʒ varie⸗
tate multipliciter quis reus ſieri põt
varietas itaqʒ criminũ varietatem
inducit penarum. Angde in. ff.ti.
de penis.
AH At facta puniũtur:vt furta ce⸗
deſqʒ:ant dicta vt cõnicia⁊ in
fideꝰ adnocationes: aut ſcripta vt
falſa charta ⁊ ſamoſi libelli:aut con
ſilia vt cõiurationes:aut conſciẽtia
vt latronũ quouſe. alios ſuadẽ⸗
do monniſſe ſceleris eſt inſtar ſʒ hec
quattnoꝛꝰ genera cõſiderada ſũt ſe⸗
ptem modis:cã pſona.locotẽpoꝛe.

qualitate.quãatitate.enẽtu.câ:vt in
verberibus que ipunitaſunt a ma

giſtro illata vel a parẽte quoniam

bus. dic ergo pene voluntatẽ punientes in quibus caſibus inneniuntur de⸗

Bunt molliende.ideſt tolerande. 2⁊ non ad alios caſus extendende.2 hoce

eſt quod dicitur infra.

ſ Erxaſperãde.niſi ex cã̊ ꝓpter multitudinẽ.vt.ff.de pen is.l.aut ſacta.S.vla⸗
timo.⁊ ꝓpter rõnẽ perſonarũ.vt.ff.de penis.l.capitaliũ.S.vlti.
g C Atqʒ ideo. non excedũt.ſimilia ſũt ad.l. iſtaʒ extra de pꝛoba.ex litteris.l.di.
eos.fl.de re. iudi.inter pares.S.i.⁊ iterũ vbi lex mentionẽ facit de pena ⁊ dubi
tatur an de maioꝛi an de minoꝛi cogitauerit.pꝛel um endum eſt ꝙ de minoꝛi

f. de penis.ſi pñs.

h ¶Siccarioꝛũ.⁊ iõ pene voluntatis ĩ eo ſtatute pꝛopꝛium caſum nõ excedũt.
i C Iniuriarũ.quare in crimine iniuriarũ nõ ita aſſignatur certa pena ſicut ĩ
pꝛe atis criminibus ſupponit.qꝛ pꝛo varietate iniuriarum eſt muitiplex vari
etas penarum. vt oſtenditur 2 pꝛobatur in.l.ſequen.
HVt facta. caſus in bac.l. pꝛimo ponit quattuo: genera puniendeꝛũ. Se

cundo dicit illa quattuoꝛ genera eſſe conſideranda ſeptẽ modis ad hoc
. een eammn quandoqʒ minus quandoqʒ nullo modo.z de oĩboexẽplificat.

At conuicia. pꝛo co nuitio deponitur clericus.S.xi.q.i.ſ quis ſacerdotum
quid ſit conuitium habes.ff. de iniur.l.item apud la beonem S.ij.
m Infide.i.non ſi de.i.ſine ſide.vt cum aduocatus pꝛeuaricaiur.ij.qiij.S.

pꝛenaricatoꝛ.

n ¶Eatronum.velut cum quis ſciens recipit eos qu iita puniuntur vt ipſi
latrones.ff. de receptatoꝛibus.l.peſſimum.

O CQuouſqʒ.hoc.lſ.punitur.

p ¶Sed bhec quattuoꝛ.facta dicta ſcripta conſilia.
q Inpunita. S. xxiij. q.iiij. ea vindicta. ff. ad. i.aquil. ſed aſi. in fi.
r ¶ Bela parente. C. de emenda. liberto. lI. vna. 8. xxiij. q. iiij. duo iſta nomina
EEer iram.vel ludum noxium.ff.de fur.furti.S. vltimo.
¶Eius. aliter enim punitur nobilis ꝙ; ignobilis. ſeruus ꝙᷓ liber. vt. x riiij.
q qui contra pacem.ff. de genis.l. capitalium. S. vitim⁵. R
u ¶ Warentẽue.nam talis inſuitur ſacco coꝛio cum gailo gallinatio 2 ſerpen
te ⁊c.ff.ad.l.põp.de par.pena.C. de his qui parẽ.vel pue.occi...vnica.multo
foꝝius qui contra patre ſpualem.ar⸗vi.q.i.infames xxx.q.iij.pitatiuz.

atrocem. nam in his eſt ius publi

cnm. ar.S.di.i.ius publicum.a qui pꝛepoſito manus intulit capite ple⸗

ciendus eſt.ff.de re.mi.omne delictu;.
V CEtatis.vt.xv.q.i.c.illud.
¶CKocus.j.de con.di.v.c.i.

4

emẽdatiõis aĩo nõ iniurie gratia vi

dent᷑ adhiberi:pumiũtur cũ quis per
ir ab extraneo pulſatur. ꝑſona du
pliciter ſpectat᷑:eius qui fecerit ⁊ eiꝰ
qui paſſus eſt:aliter.n.puniuntur ex

eiſdẽ facinoꝛibus ſerui quã liberi et

aliter qui in dũm parẽtẽue aliquod
auſus eſt:quã qui in extraneum⸗ in
magiſtratũ quam qui in pꝛuatum.
In hniuſimodi cõſideratiõe etatis
quoqʒ rõ habeat᷑ locus facit vt idẽ
vel furtum vel ſacrilegium ſit ca⸗
pite luendũ vel mioꝛe ſupplicio.tẽ⸗
pus diſcernit emanſoꝛeʒ: a furtino 2=
effractoꝛẽ vel furẽ diurnũ:a noctur
no.qualitate factũ vel atrocius vel
lenius eſt:vt furta manifeſtamnõ ma
nifeſtis diſcerniꝰ ſolent:rixada oraſſa
turis expilationes'a furtis:pẽetnla/
tia'a violentia qua de re maximus
apud grecos oꝛatoꝛ demoſthenes:
ſic ait:quãtitas diſcernit furẽ ab abi
geoꝰ.nam quiſuem vnnuʒ'ſurripne/
rit vt fur coercebitur:qni gregeʒ vt
abigens:euentus ſpeciat᷑:vt a demẽ
tiſſimo quoqʒ facia qnãqnã lex nõ
mMminus eum qui occidendi hominis
cauſa cum telo fuerit inuentno quã
euʒ qui occiderit pnniat.⁊ iõ apud
grecos ⁊c.exilio volũtario“ſoꝛtuitiꝰ
caſus luebantur:vt apud pꝛecipnũ
poetarum ſcriptum eſt. Cogitatio
non meretur penam lege cinili:cuʒ
ſuis terminis contenta eſt: diſcerſ
nuntur tamen a maleficijs ea que
de iure effectum deſiderant in bis

WFuntuͤff ad linl.
pe. diuus. contra ſed
ibiſubauditur tantũ.
b C Zel ſacrilegiuz.
l.tantum.ibi enim di
citur ſi res pꝛiuati de
ſacro loco ſurripia⸗

tur occaſiõe furii nõ

lacrilegi eſſe.
CEmanſoꝛ. emꝭ

ſoꝛẽ ille qui diu va⸗

gatus (ſt ⁊ ad caſira

renertitur.. de re mi

li.l.iij. .i. ts diſcer⸗
nit furẽ huc alatròe
qui latenter moꝛatur
in aliquo loco c ma⸗
leſicij exercendi ⁊ cito
reuertitur ad caſtra.

d C Effracto:ez. effra

ctoꝛes dicũtur ꝗ fran
gunt carcereʒ vel ali
ud vt euadant.velut
inde aliquid ſurrip t
ſed aliter ſunt puniẽ
di nocturni.aliter di⸗
urni.vt de effrac,⁊ ex
pil. l. i.2. ij.

e VBiurnum. diſti

gSuitur enim fur no⸗
cturnus a diurno.qe
nocturni atrocioꝛes
ſunt ⁊ acerbius puni
untur. vt extra de ho
mi.ſi quis perfodiẽs
ff. ad. l. aquil. itaqʒ.
¶AManikeſta. bec
pena quadruplici il⸗
la dupli puniri ſolet.
g CBiſcerni.S.xiiij.
v. penale.
hbRira. rira ẽ iter
altercantes 2 pꝛopꝛie
inter duos.

Acraſſaturis.q́ fiunt a latronibus in nemoꝛe.2 dicitur a craſſo crat

lſaria. quod eſt ſeuire.

Expllariones.expilare eſt res ſacentis bereditatis fubiabere.ff/
cri.expil.here.ſi hereditate.nec eſt hoc furtum qꝛ non tractat pes inui⸗
to domino qꝛ nondum aliquis dominus eſt. vt.ffde fur.rei be.ff. de

effrac.⁊ expil.l. i.2. ii.

iOPertulantia.i.laſciuia. aliter enim punitur quod ſit per laſciuiam.?

2

m CAb abigeo. ff de abige. li.

aliter quod ſit per violentiam.extra de ſen.excõ.ſuper eo.

n SVnum. ꝛ iia num erus diſcernit eos.vt.f. de abigeis ones.

o & Puniat. hic non ſpectatur euentus.

p QVoluntario.i.pꝛopꝛio motu iudicis.ſ.pᷣm voluntatem iudicis du⸗

raturo.non enim erit tempus determinaium in exilio. vel voluntario
*½ mom ⁊ voluntate rei quantũ ad locũ in quo erat ĩ exilio eligẽduũ.
q CSo:tuiti.ar. contra hanc eandem. I.. ff de off. pꝛefi. dinus. ſed boc
* grecos cũ ñ erat tatus furoꝛ ꝙ excuſaret.als ſatis ipſo furoĩ pũiit.
P CCogitatio.ecce ſupponit aliã ſolutõem melioꝛẽ pꝛedicte otrarieta
tis legum.ſ.ꝙ voluntas non punitur ab homine cum ſuis finibus ẽ
contenta. ⁊ hoc caſu intelliguntur auctoꝛitates que dicunt voluntates
non puniri.ſab homine.⁊ ſubauditur hic vel ſic vel cogitatio ⁊c.
Mõ meret᷑ qno ad boieʒ.alias ſecus.ar. xlix.di. bic. ver. poͤderoſus.
C Diſcernũtur.iñ a maleticijs.q.d.ł in maleficiſs magis attẽdat᷑ vo
lũtas qᷓ aĩus.i.pſe uerantia.ſecus ẽ in illis ꝗ ſoꝛiunt᷑ effectũ de iure in
gbus magis aius.i pſeuerantia attendit. ⁊ ad hoc iducit oiĩa mſqʒ ad..
alij ecotra.nò.n. in ↄtractibus ↄſideratur ſola volũtas ⁊ anivi deſtina
tio.ↄtra.fl.de fide ĩſtru.contractus.vnde ⁊ reſoluit᷑ emptio re ĩtegra.t
pinde è ac ſi nõ eſſet ↄſenſu viriuſq; piis celebꝛata. C. qñ lͥ ab emp.di⸗
ſce.l.i.2 B; milleſies velit ↄtrahere ⁊ ei hoc declarare nò tenebit Sctus.

u A maleficijs. in maleficijs voluntas erpectatur non exitus. ffad

l. coꝛ. de ſicca.diuus. C. de excuſa.tu. ampliſſimi.

xBDefiderant. vt ſunt contractus vt matrimonium diuoxiũ emptõ

⁊ vẽditio ⁊ huin ſmõi.que de iure ſouiũtur efſctum.ſʒ maleticia nõ de
iare ſoꝛiuntur efſectum. imo tantũ ex coꝛle pcedunt. xv. q. vj. c.i.

—
=
S=
E
=
S
=

S=Sꝛ
S
S= -
S=S
=
E☛W
= —

—
=

mnnfd
(ühſi
cuſt i
lige ic /
ctonct
cnnf.de pn
Gopand
dlnn
Algechus
Vyitfveffn
peus l
Mtionipe
ulm ome
nllamnof
Moipur n
Poen am
(oldiuo

N
9 ſo
(Borf
onturm
Uetenetur
1 Cnſtio,
Memplue
unas aui

(Chur a

R
famd

dum bo
fei pe
domicid
nzeſin
menlin
Huntem
Munt i
nlites
Eirerunt
CLone
Abomic

um.
C Le.
ler die
lgenim
Meerere
hus li
Urſtere,
Ubente
dotune

Fniclirge
Ntſftun
tmunnit
Ginſen
ndnng
ia
tbigi
acene
bepeſctn
Neg
nifrhe
ctſitt
uun
ſnini
.
untnin
stee

6
fche
nimt⸗
☚
Nalatn

Kint

—

t

ſwunt
ſoigei
neftht

nelin

ſttet.

tnins
lut
Nitit⸗
zwuen
ht
cnn

Dl.ſ.

¶Judiciſ. perſeuertia effectus deliberatio. ſed in maleſtcijs non
oſidẽratur perſeuerãtia vel iudiciũ animi.ſed ſuff cit ſi affuit voluntas
ſi mcõtinenti penueat. fl. de fur. ſi ea. xxij.q.v.qui periurare in pꝛin.
Nuon ium. non aliter ratum eſt. arg. non dici quid factum ſi n 5
( 5 perſeueranerit. extra de ver.ſigninam ⁊ ego.ſi.de noui.ope.nũ.

ſi opus.ff.ad l.coꝛ.de
fal. qui falſam.xxxij.
q.i.apud. arg.contra
fl. ð edil.edic.quid ſit
fugitiuꝰ. S. cellꝰ quo:
qʒ ſcribit.
CLaloꝛem.excuſat
oe caſu caloꝛ femi⸗
nam. licet grauiſſime
peccet. ita etiam ꝙ ſi
minoꝛ eſſet non reſti⸗
tueretur.ff. de mino.

ſi er ca.S.ſi mulisr.et
ita excuſat raarlia
iij. ſ qs iratꝰ.2 qu
doq; reſcindit cõtra⸗
cum. fl. de publi. lici
tatio. quandoqʒ mi⸗
nuit delictum. C. de
adul. grachus. ſimili
ter ira ſiue fruniculũ.
ideſt parua ira faot
donationẽ perire niſi
inuicem amoꝛ ſit re⸗
