Hinimum pꝛn
ſo non licet celebꝛare

milſaz. vt hic. ? de cõ.
di.ij. liquido. nec ba⸗
ptnare nec ſignare.ðᷣ

con.di. v. vt ieiuni. ſed

eſt foꝛte abꝛogatuʒ id

qð eſt. j. de con. dil. ſi.
ſacramenta. vbi dici
ꝙ in cena domini pꝛa
ſus poteſt celebꝛare
⁊ intellige ſi eodẽ die

pꝛanſus eſt. vt dies a
media nocie incipiat
⁊ etiam ſi ante mediũ

noctis cõmederet et

adhuc ſentiret eructa
tiones quia nondum

eſt cibus digeſtus.et
quãdiu ſentiet cibuʒ

abſtinebit. j. de con.

di.ij. tribus. medicinã
foꝛte poteſt ſumer.qꝛ

illa non connumerat᷑

inter alimenta. vt.ff.

de penu. leg.l.nõ om

ne qð non credo.ſed
nec aquam calidq po

teſt ſumere. vt extrað

cele. mil. ex parte.

8 Etiſti. pꝛeſen⸗
libus. viij. q.j.

c.ij.cõtra.ſed iſtud eſt

diſpenſatio.⁊ habes
hic ꝙ licz papa det ali
quibus poteſtateʒ eli
gendi.tamen alioꝛuʒ
conſenſus eſt requirẽ
dus.ſic.xxj.di.in no⸗
uo.viij.qj.j.licet. ?.ff. ð
ritu nup.generali.
b Miniſtret. 2 ita

iſte epiſcopus erit vi⸗

carius huius archi⸗
epiſcopi.vi exrra ð of
fi.iudi.oꝛdi.quoniain

i NVi frat. im

rxxix.penrus contra
ſed de oꝛdinando.ta⸗
men iſte affectare no
debuit id ĩ quo ſciuit

aut ſcire potuit infir⸗
m itatem ſuaʒ alij dã

noſam. ff. ad.l. aquil.
idem iuris.in i.

um nomen. Pꝛimo
3.dil. viij. que contrs
vel aliter huic obedi⸗
unt in ſpiritualibus
coadiutoꝛi in tempoꝛ
libꝰ. viij.q.j.ſ pelrus.

= = rr f f e ee

1

Vij.

a¶ Obedientiam ar. ꝙ ſi epiſcopus pꝛecipit alicui pꝛo vtilitate eccleſe
ireromam.qꝙ illud tenetur facere. xvj.q.j.vos autem.
bVKepetendus ergo qui adminiſtrat res eccleſie poteſt agere 2, con⸗
neniri vi extra de reſcriptis. edoceri. .
Illud vero cypꝛiani. S. e. factus. :.c.nouatianus.

diEuariſti. . e. ſi⸗
¶ ¶Ambitionis. Ad

Puc enumerat gratia

nus cauſas pꝛopter

tia. Iteʒ ar. ad hoc.j.ę.

pꝛecipimns:vt ſeruata pꝛimo loco
epiſcopo memoꝛato renerẽtia quã
vos conuenit inculpabiliter exbi

ocio màcipanerit:hoc factuʒ pꝛoꝛ

cxxx vilj.

ↄcel.pꝛebẽ. las.iſi populus tñ ei ſi vult repetere pòᷣt. .einõ oʒ. Si aut pꝛela
tus ꝑ tres ſeptimanas abeſt.p trieniũ ſul penditur. Ec.ſgs in clero. Si p du
os ienſes pꝛiuatur eccleſia. S.e.pñtium. Si per.v.annos deponitur.extra

ſtituat cniꝰ fuit epiſcopus aut pꝛe
ſbyter aut diaconus oꝛdinatus.
Itez greg. antenuo ſubdiacono.

ſcipi in ecclena:ſed omni neceſſitate

de cle. non reſ. c. ij pꝛelatus vero fi diebus ſolemnibus defuerit ablecdleſia.
punitur.j.ſiquis in clero. immo ⁊ dericus ſi vna hoꝛa de fuerit. xcij. di.c. vlti.
9 MMB vbi deponitur.

P On oponet. hoc ca. re

ſpicit pꝛima; pertem.

Reſtituatur eccleſie. ſi
eccleſia eum repetit.j.e.ſi ꝗs

auas fiunt mutatio⸗ pere in omnibus que ad dinim cul,· In monaitètio deputetur epiſco/ visovus arunc⸗ Cogitur ie
mes? quae clericus tus obſequium pertinent vel queece pus qui in eccleſia ſua reſidere con p⸗ E vee
amittit eccleſiam ſuas cleſi aſtice vtilitatis perage nsErd Eruenit.epiſcopuz.
Sunt autem. v. cau⸗ eſaſtice vtiliratis peragere cura temni. — Epilcopis ad plus
ſe mutationum. cu ſualerit: pꝛebeatis obedientiaʒ vt D Eruenit ad nos pignenum Sfm iura canonica ꝑ ſer. mẽ⸗
ſa leuitatis. cupidita⸗ conſtituto competentem:ei in nul amalpbicane ciuitatis epiſco ſem aberit. vt extra de cle. nõ
As neceſtans vrſlic lo diſt onnius eius ſpirin con — eceſe eſclere n eſſe cõ reñſi.ex tue.auctenticatamen
tis.: humilitatiſ. Cũ tumaci reſultantes:immo compe) tentum ſʒ foꝛis per diuerſa loca va / dat annum. vt in auẽ. quo.
cauſa neceſſitatis tra⸗ tenti vigilantie veſtre ſtudio que: gari. Idcirco hac tibi anctoꝛitate: oponeat epos. F.illuc col. .
ſlt. neceſſitate ceſſante pꝛo eccleſiaſtica vtilitate gerenda pꝛecipimus qnatenus bhoc decete) i . Interminationez ergo.
recuperante erleſez ille conſtitutus monnerit adunplẽ tro ſacere non pꝛeſumat:ſed in eccle anonendue ubckitns
ſee⸗ rs tes: vt his ita diſpoſitis conſueta ſia Ina ſacerdotali mo:ereſdeat jz3 Auſpen u um pielannn⸗
muume wrras caret. Vobis ſtipendia miniſtrentur: 2 que ſiſoue non emendare poſt. tnam in fic lxxiiij.di.honoꝛatus hoc
vr. ſ.e. eos. :.c. ſ quis cunq; in pteſate eccleſie patrimo/ terminationem- cognoneris:in mno eiiam laicus poſſet. xxxij. di·
epiſcopus ſed tamen nio vel de rebus ad eam pertinen?ꝰ naſterium eum deputare nobis: S.verum. femina. vt ij. q⸗
ccdeſia poteſteum re tibus repetendis ſunt neceſſaria cõ modis omnibus curabis indicare v.mennam. Sec certe ĩ hor
petere. vt. .e.c. .1 co pleantur. Alud vero cypꝛian ö vt quid faceré debeas noſtra ite; non eratſubditus. quia fa⸗
ur. tunc redire.vt bereticis intelligendum eſt: qui ca/ ruz pꝛeceptione cognoſcas. Iteʒ ciebat boc ex delegatiõe do
e. ſi gs vera. In cu tholicoꝛum eccheſas ſibi viurpa// ex concilio cartbaginenſi.. „min pape. idem ealiig,
H — n vis al re contendunt. Ilud vero enariſtt Epiucopo nulli conceditur pꝛinci E acerear Bala hi D
Arin cuuft leutanis gane tunc intelligendum eſt quan palem cathedram relinquere 272 aliquez. idem non poteſt eũ
qð in cauſa ambitõis 0 nec ineuitabilis neceſſitas per ſe aliam eccleſiam ſe tranſerre. abſoluere vt arguerxvijq⸗
.l. ine admonitio cutoꝛum videlicet nec apoſtolicaꝛ: ))Lacuit“ vt nemini ſitfacultaz ſ. ibomo.
ne põt pꝛiuari ſi ex ca aut regnlaris mutatio:ſed ambitio MH’relicta paincipali cathedraad m NLacuit relicta cleri
En — bilesonen de eeſieud eccle ianan talenel Noceſt⸗ conſti . cus incanſulto ens
niſi pꝛioꝛ eccleſia velit ſiam tranſire cogit. Unde cum in tmutam ſe conferre:vel in re pꝛiopꝛia ſcopo non poteſt dimittere
eum repetere ſi auteʒ ꝛincipio ſui capituli diceret:epiſeo dintius qnam opoꝛtet conſtituimm eccleſiam ſuam.extra de re⸗
non adheſerit. aut e⸗ pus non debet dimittere ecclen’=am curã vel frequentationem pꝛopꝛie nunciaadionere f renſt
iaben g bede ſuam: ſublequenter adiunxit: abſq, cathbedre negiigere. Ite exeocẽ. veneeſn ſbe atn⸗
putẽ ſi Zhat mrimoni ineuitabili neceſſitate aut apoſtoli,· Interceſſoꝝ cathedram eni datus eirtacirus conſenſus epiſco
uz vel t miles uunc. La vel regulari mutatione7 alteri: eſttenerenonlice. pi. qꝛ tacitus diſſenſus diſ⸗
poteſt pruari. Itez'. ſe ambirus cauſa coiungere. Am Onſtitutum eſt' vt nulli inter iolutt marimonium carns
b. ſi defuerit pertres bitionis enim canſa quicunqʒ ec ceſſoꝝ ſit licitum cathedramm: le.vt rrruj q. v. qui yroꝛeʒ.
ſeptimanas vel duos cleſie ſue mediocritate deſpecta ad cui interceſſoꝛ datus eſt quibuſli· Sed ſi tranſtert ſe ad aliam
menſor Hneinn meiein eccleſiam Sgugte F Berpopmlomuenſtuqu:zſeqſtioni Rocchm tune quan libe⸗
⁊ abſqʒ lnia pꝛelati eſt rit:debet reuocari ad pꝛopꝛiã.Nõöð bus retinere:ſed dare operam vtin rfatur a patria poteſtate qͤ
in ſtudio vlin peregri ſiredire contempſerit: careat aliena tra annuimn eiſdem epnlopumpre⸗ non doteſt feriniſertneſ
eng Inpian⸗ 2 bzopuia. Eindein niceno conei mideat:quodi negiexerit anno er, ſennu nok de en.
one poteſt pꝛiuari vt. H el quilibet lerich re ieregdan. . dilc.j. C. .xir. ij.c. ?. xrj.
dicit honeſtum tamẽ Epicopus v tei c. re tiemerx eodem. .ij. .j.
Aa vonelten w⸗ licta ſua eccleſia non debet ad aliaz Excõicentur clerici qui relicta ſua n In dioceſi niſt cauſa vi
ſe daut Reeſprrer⸗ Tanſt gn Oporer epih opum 4 ecclen⸗ ad eam Ancreſpeom Jetoe ———
c.ſi quis in clerico ⁊ ex Bn'opotet epiic. n vel: Ig vero ſine reſpectu dei agẽ uato qð dicitur.j.de con.di.
nna de coh. cle. ꝛ. mu.e. L reliquos oꝛdines de cinitate BS tes ⁊ timoꝛem dei ante ocnloz iij:epiſcopus.
quiſquam ver ce ad ciuitatem migrare. non epico? non habentes neqʒ eccleſiaſtica ſta Pꝛopꝛie.nota ꝙ pꝛela⸗
do qð ſemper pimo pus nõ pꝛeſbyter non diaconus trà tuta cnſtodientes receſſerint abec.· ius nõ debet pꝛeponere lu⸗
admonẽdus eſt. vter· feat. Si quis autem poſt diffinitio, cleſia ſna:ſine pꝛeſoyter ſine diaco/ um yvtilitatem vtilitati eccle
tra de ap. puenit. Et Siaquis autem polt vimnuio, cleſia ſna:ſiue pꝛeſbyter ſine digco/ gex ſiin hoc paſſa ſit ecleſis
ter admonẽdus eſt vx nNem ſancti ⁊ magni concilij:tale adq nus vel in quocunqʒ eccleſiaſtico: damnum illud de pꝛopꝛio
eẽ de ſen. er. inaudien agere tentauerit.⁊ ſe hniuſinodi ne· oꝛdine poſiti fuerini:non debent ſin reſarciet.xij.q.iiij.quicunqʒ.

V Vnſtitutum eſt. Cu

puenit.ex ð de nõreſñ. ſus in irritum ducatur ⁊ eccleſie re,· coganturvt redeant'ad ecclenſam ram debet babere vi
ex parte.⁊ ex.e.ex tue. B H ſitatoꝛ ĩ electione.? ideo pꝛo
Nec.n. de. facili credẽ L hibetur eligi ne poſſit mali/

dũ eſt aliquẽ habere eccleſiã ſuã pꝛo derelicto.ex de reni.ſup boc nec. n.
ex ſola abſentia.pꝛeſumitur habere eccleſam pꝛo derelicto.cum poteſt.

quis ex iuſta cauſa abeſſe.vt ex.vt lite nõ conteſ.quoniam frequenter.

ſi autem non inuenitur.ſiat pꝛout dicitur in illo decre.ex iue.De vtilita

Snori ſicut tutoꝛ pꝛobibetur ducere pupillam tiocin
ſit malignari. C. de interdi. ma.ſ tutoꝛ. ſic nec creditoꝛi lcet ſibi pignus addi⸗

ante reddita ratiocinia ne poſ

cere. C. qui bonis cedere poſ.l.iiij. Item viſt atoꝛ non debet bi honoꝛẽ aſſu
mere.viij.qj.in ſcripturis.⁊ ſic ratione ofſicij aliꝗd pꝛobibetur.vt.x.q.ij.hoc

te patet.quia cauſa vtilitatis tranſire poteſt ad aliam eccleſiam anctoꝛi⸗
tate maioꝛis.vt.j.e.mutationes. Item ſi cauſa humilitatis tranſit ad
monaſterium.non poteſt eaʒ repetere.vt.j.e.hoc nequaqᷓ;.Alio mõ etiã
conſueuerunt quidam diſtinguere.vt inueniens in illa gloſa cuz quis
e¶¶ Ambitionis. Cum quis ſine Inĩa pꝛelati recedit de eccleſia.ſi qui⸗

ius poꝛrectum in ſine.⁊.ff.de contraben.emp.ſi in emptione.S.tutoꝛ.⁊ eſt cj⸗
tra regulam illam ꝙ nuili debet ſuum officium eſſe danoſum.extra de fide,⸗
iuſ.puenit.ff.de fur.ſi ſeruus cõis. Iſte vintatoꝛ moꝛtuo epiſcopo coſtituitur
⁊ iſte dʒ admonere clericos vt eligant futurum epiſcopum.vt.ixj.di.obitum
e 2. c. catinenſis ⁊ ſi plures eligatur poteſt examinare quis ſit melioꝛ.vt.lxxxv.
dem ex cauſa neceſſitatis.adhuc eaz retinet.vt. S. e. pntium.ſi ex cã vo⸗ dii.floꝛentinum. Item cuſtodit redditus ecclenie.vt.ixj.di.qm. Qñq; tñ reddi
luntaria perdit eam.xxj.a.ij.fiquis iam tranſlatus.Si auteʒ ex vtili cYꝗ. tus eccleſie cuſtodiũtur ab iconomis ſ eos habeat ecclia.vt.lxxv.di.qm̃ ꝗdẽ.
recedat non perdit eam ſed punitur alio mõ a iudice.de con. diſ.v.non ꝗq AUt intra annum. S. xiij. di. obeuntibus.
O ?. xcj. diſt. clericos. Sed ſi accedit ad aliam eccleſiam videtur renunci xrJdqui vero cogantur.ſimile. f.. de decur. l..
ae pꝛime.yt extra de renun.ex liuieris in ſi.ex de pꝛeben.de multa.? de s ¶¶ Mredeant.ſi eccleſia vult eos repetere ipſe iñ non põt. extra de renun.

in vubijs. xxij.j. de Pe⸗

nedicto. ſic.xxxiij.q.v.muli
er. Sed nõne hodie ipᷣo iu⸗
re perdit pꝛioꝛem eccleſiaʒ vt
Ep de pꝛeben. de multa. Rñ.
perdit quantum ad ſe ſedñ

quantum poꝛem pꝛelatum.

quis.ſpem.ergo re⸗

ituinon poteſt cleri ·

cus depoſitus ab epiſcopo.
⁊ hoc cum pꝛo crimine depo
nitur.ſecus ſi pꝛo contuma⸗
cia.l.di.contumaces.
b ¶ Alius epᷣs.ſi ab vno epi
ſcopo quis ſuſpenditur.vbi
q; habendus eſt ſuſpenſus.
vt hic. ⁊.iiij.q.v.quiſquis.qꝛ
quantum ad officium ſen⸗
tentia ius facit.Secus ſi eſt.
ſuſpenſus a beneũcio.ſed in
excommunicato idem eſt qꝛ.
cum fit extra eccleſiam nibil
poteſt poſſidere nomine ec⸗
deſie.xxiij.q.vij.⁊.iij.⁊.viij.
di. quo iure.⁊.xj.q.iij.fiquis
a pꝛopꝛio.S.lxx.di.ſacr̃oꝛum
extra de appell, paſtoꝛalis

7
*

iſcopus in dioeen.
1 ◻annats r h vc.
ix.q.ij.lugdunenſiſ. S.ſed ibi
nomine alterius cõſeccrauit
⁊ille ratum hũit.hic nomen
pꝛopꝛio.⁊.xxiij.q.i.c.i. vel ibi
dominus ratã habnit oꝛdi⸗
nationen.
g ¶Altaris. Si res lanima
ta fuerit conſecrata.domino
non reſtituitur vt.xiiij.q.vj.
comperimus.ſecus in re aia
ta.liuij.di.frequens.quia aĩa
ta delinquere poteſt. z ina⸗
nimatanon.
hb ¶ Anno. ix.q.ij. nulluʒ.cõ
tra vbi pꝛo tali culpa depo⸗
nitur. ſziſtud ẽ ex diſpẽſatiõe
zAauis in dero.quod
laicis nõ licet. ].de cõ.
di.iRquis.⁊ di.iij.c.nulli.
RSolennibus. imonullo
tpe deerit.xcj.di.eleutherius

ria ee

ſuã: q; ſi pmaſerintex cõicari oʒ eos
Itẽex ↄcilio antocheno.
. Se eodem.

Dauis pꝛeibyter vl diaconus
vel quilibet clericus deſerta:

eccleſia ſna ad aliam tranſeunduʒ
eſſe crediderit:⁊ ibi paulatim tentet

quo migrauerit perpetuo manere:
vlterins miniſtrare non debet:pꝛe.

ſeriim ſi ab epiſcopo ſuo ad reuer⸗
tendum fuerit exhoꝛtatus.Quodſi

poſt euocationem ſui epiſcopi non

obedierit:ſʒ inobediens ꝑſeneraue

rit:omni modo ab officio ſuo depꝛo

n debere nec aliquando ſpemꝰre⸗
ſtitutionis habere decernimus. Si

vero pꝛopter bhanc culpam depoſi⸗/
tuʒ aliꝰ epiſcopus ſuſceperit:⁊ ipſe
a communi ſynodo penam mere/

bitur increpationis tanquam eccle
ſiaſtica inura diſſoluens. Nem ex:

Non licet epiſcopo eccleſam ſnaʒ

relinqueręg: z ad aliam tranſre.

G. DPiſcopuz de dioceſi ad dio
Aeceſim non debere tranſire: ne
aʒ ſi ſeipſum ingeſſerit: neqʒ ſi a po⸗
pulis fuerit violenter attractus:ne
3ſi etiam hoc ei ab epiſcopis ſua:
etur. manere autem euʒz debere in
eccleſia dei quam ab initio ſoꝛtitus
eſt:⁊ non ab ea alibi demigrare ſe⸗

cundum regnlam ſuper hoc olima

patribus conſtitutam decernimus.
Item ex conci.calcedonenſi-
DDaeceodemx
VNVopter eos epiſcopos? cle⸗
ricos qui de ciuitate ad cinita
tem tranſeunt placuit diffinitiones
datas a ſanctis patribꝰ habere pꝛo/.
pꝛiam firmitatem. Iem ex con/
ci.carthaginenſi.iij.

Aliene plebes ab epiſcopo nonv.

ſurpenen

TLacuit vt nullo epiſcopo vy

ſurpẽtur plebes aliene:nec ali
quis epiſcopoꝛum ſupergrediatur:
in dioceſi collegam ſuum. Item
anacletus papa. .
Alienos clernicos oꝛdinare et:alta⸗
lecrare epiſcopo non icer.
Piſcopus in dioceſi aliena
Aad alienos clericos oꝛdinan/

dos vel conſacranda altaria irrue⸗

cilio agatbenñſi.

re non debet.Quod ſi fecerit:amo

tis his quos oꝛdinauit:altaris tan⸗

tium coniecratone manente tranſi

greſſoꝛ canonum anno' a miſſarnz
celebꝛitate ceſſabit.

Siebus ſolennibus clericus eccle/

ſie ſug peeſſe non debet.
. Iqnis in clero conſtitutus ab

eccleſia ſua diebus ſolẽnibne
de fuerit ideſt natiuitate domini:e⸗

piphania paſcha: vel pentecoſten

dum potins ſecularibus lucris ſtu/
det quamſeruitio dei:parere con⸗ꝭ

nenit vt triennio a communione iun
ſpendatur. ſimiliter diaconus vel:

ecerccleſia ſua deſuerit bnic damnati/
oni ſuccũbat. Itez hbilariꝰpapa.

— .

pꝛeſbyter ſi per tres ebdõadas ab:

Cau.

Item ex con

4

Remouendus eſt epiſcopus abee

nenſi atqʒ ad ſuam remiſſo ire

no epiſcopo ſedatis per ſacerdota:

lem modeſtiam voluntatibus:que

r ignoꝛantiam eccleſiaſticarum

egum deſiderant quod nõ licet ob

tinere:talis pꝛotinus de clero pꝛo⸗
pꝛio ⁊ barchinonenſibus oꝛdinetur
epiſcopus:qualem te pꝛecipue fra⸗
ter aſconi opoteat eligere ⁊ dece⸗
at conſecrare:ne ſi ſoꝛte aliter factuʒ
ſit non ſine obiurgatione maxime
in tui nominis redundat noſtra pꝛe
ceptio quod in iniuriam dei a quo
ſpecialiter ſacerdotalium eſt gratia

dignitatum didicerimus ad miſſuʒ

Item leo epiſcopus vꝛbis rome

anaſtaſio theſſalonicenſi epiccopo.

OQni alienam cathedram appetit:

ab ea expulſus: etiam pꝛopua ca⸗/

reat.

uie epiicopus ſue ciuitati⸗

mecdiocritate deſpecta admi⸗
niſtrationem celebꝛions loci amb/
ierit:⁊ ad maioꝛemſe plebem qua.

cunqʒ ratione tranſtulerit:a catbe-
dra quidem pellatur aliena: care:

bit etiam pꝛopꝛia:vt nec illis pꝛeſi
deat quos per auariciam concupi/
nit:nec illis quos per ſuperbiaʒ ſpꝛe
nit:ſuis igitur terminis contentus:
quiſqʒ ſit:nec ſupꝛa menſuras iuris
ſui affectet augeri. Itez ex conci.
Iineldenen.
Atraqʒ careat eccleſia:qui contem
nunno admaiotem aſpirat.

quis de oꝛdine ſacerdotali

B comtemptu minous eccleſie
ambitiole et inpꝛobe ad potioꝛem
aſpirauerit:canonica erga eum dif/
finitio conſernetur:hoc eſt vt vtra

qʒ careat. OQni vero pꝛecio eccle

ſiam vacantem ingreſius fuerin ab
officio ſuo deponendus eſt:ſicut in
rothomagenñ concilio legitur.
HMeijcitur aclero:qui muneribnus:
eccleſiam acquirere tentat.

, BAncitmn eſtatqz omnibꝰmo

dis pꝛohibitum.vt ſiquis pꝛe

ſbyter inuentus fuerit alicui cleri⸗

co vel laico munera dare vel dediſ
ſe aut aliaʒ pecuniaʒ tribuere vt al
teriꝰ pꝛeibvteri eccleſiaz vacantem
pꝛecio redimat pꝛo hac cupiditate
ſen rapina ſen pꝛeſũptione iurpis:
lucri gratia deijciatur aclero ⁊ alie/
nus exiſtat regula. Quod vero:
cõmuni cõcilio atqʒ ommiʒz alio/
rum vtilitate mutatiões epiſcopoꝝ

fieri poſſint:⁊ in eccleſijs a quibus

receſſerint eis viuentibus alij ſubſti
tui valeat.Anterius papa demon/⸗

ſtrat ſcribens omnibus epicopis.

Heceſſitatis vel vniuatis câ ept/
ſcopoꝛum mutationes fieri poſiunt
(D Atationes epiſcopoꝛuʒ ſcito
Kte cõmuni vtilitate atqʒ ne
ceſſitate ſieri licere:ſed nõ pꝛopꝛia
cuiuſquam voluntate ant domina

tione. Metrus'ſanctus: magiſter.

.
.

.c. dericus. ?. xcij. di.

cleſia cui irrepſerit ⁊ ad ſuam cogen eus.r.
dne eſtredre. Lvlt. Sed quid ſi plu
Emotoꝰ ab eccleſia barchino res habet eccleſias vi

¶ VPer tres. s. e. prů

tium.contra ibi dr de

pꝛebendas: tüc dicas ·
eccleſtam ſecuʒ diſp.i⸗ ·

ſaſſe vt ad iſtud non.

„

4

ibi factuʒ narrat. hbit

ius commune.

m WD Emoto.ab ok

Rio viſnatios
nis vel etiam ab epi⸗

ſcopo epiſcopatu quẽ

occupauerit.

B Jauis epiſco⸗
MNpus ad maioo

rem multo. foꝛius ſt
ad parem quia faciliꝰ
diſpenſatur in maion

ſla.licet ad minoꝛeʒ eti
az difficilius qð ad pa
rem.extra de tranſla.
cum ex illu.⁊ beceſtp

eoipſo quod. tranſit
ad maioꝛem.pꝛeſumi
tur eſſe ambitio potiꝰ
ᷓ leuitas.quia nuil⸗
tranſit ad minoꝛeʒ ex-
tra de cle.non reſi.c.i.

quaʒ ĩparj.er de tan

ſumptio canonis.qꝛ.

o ◻ Jauis de o⸗
p. ¶Ancitü. aut alid

bene diecit aut.
aliam qꝛ quicquid ha
bent homines. pecu⸗
nie nomen cenſetur.
4 Vtatiões.pe

òðMWĩ

8 .
.

duobus menſibus..

Clatſtinne
faluegiin
Gmdennt
luthetf
ptc nene
D acdr
oengin
ſeinznonn
hluggtun
tadnirge
ecktemtu.
“D
.
iunnil
edidu
ſlegtngtle
bopnersctan
onencin
An

n

& Paus.ſ. vercelli

aminoꝛipmoueatur
ad maius.vt.xciij.di.
legimus in ſi. .ff. de
mu. ⁊ Po. vt gradatiʒ

b ec tranſfertur

pꝛeſumit enim canon
locuz non mutari cũ
animns non ſit muta

tur cũ nõ ſit animus

conuptus licʒ coꝛpus
ſit coruptuʒ.xxxij.q.
v.ita ne.ſie pꝑꝑanimũ
bonũ iudicat canò eti
am iniuſtũ faclum bo
nũ.rxxiij.p.viij.occidit
1.q viſ.ꝙ aũt.?.xxxij.
q; v.pꝛopoſito.

us accedet pꝛelatꝰ vbi
plus lucri pot facere
iq; maioꝛ ſit ibi pena
ſua.vt.ſ.c.c.j.⁊ bic ap
paret ratio quare epi
Kopus nõ debeat ſie·
ri monachus.inuito
papa.qꝛ ibi conſulitꝓ
pꝛie vtilitati tm. vt.ij.
q.vij.ſca.ſed hic cõi
pꝛopꝛie que duo ſunt
da pꝛopꝛie tm̃
vt.ij.q.vij.ſancta.
Pꝛelerẽda eſt. nã
cũ ꝗs vocatur ad p:e
laturam. non pꝛepo⸗
net pꝛiuatum cõmo⸗
dum N Hi vif.
q.j.iĩ ſcripturis.⁊.xvj.
q.j.vos auteʒ. Et boc

intelligas cũ ppubli⸗
cũ non impeditur pi

natuʒ.alias enim ſuã

vtilitatẽ pot pꝛeferre
ff. de iudi.ſi longius.
fl. de arbi. lʒ autem. ff.
ad.l.aquil.ſigs fumo.
fl. de pꝛeſcrip. ver. l. ꝗ

ſeruandarum. aliud

tamen videtur in pꝛe

lato. vt ille ſemper te
neatur pꝛeponere vti
ltateʒ eccleſe ſue pꝛo⸗
pꝛie vtilitati.vt.xij.q.

iiij. quecunaʒ. Cü er·

go detrimentü gs pa

ntur pꝛo publica vtii

tate põt ſuã pꝛepone/
due. xiiij.di. ꝙ ait.qꝛ
oꝛdinata charitas a ſe
incipit. xxiij.q.v.ſi nõ

licz. de pe. di. ij. q vult

QOel dic ꝙ qñ pꝛiua⸗
ta vtilitas includitur

in cõi.tũc pꝛeponitur

coĩs.vt eſt in pꝛelatu⸗

ra.vt ar.ff. ꝓ ſocio.l.

actione..labeo. Vel

diſtigue an vtllitas

in acꝗrẽdo ↄfiſttt aut
in dano vitando tuc
ſecus. vel econuerſo.

teſt amẽtũ.⁊ extra qð
meę.caulſa ſad is.

LVAnis. ſciret.ar

gu. òꝙ eo ipſo vi

detur aliquid bonuz

S”ÿM

noſter ⁊ pꝛinceps apoſtolomim de

antiochena ciuitate vnlitatis canſa
eſt tranſlatus romam vtibideʒ po

tius pꝛoſicere poſſet. Euſebius quo

qʒ de quadam parua cinitate apo

ſtolica auctoꝛitate mutatus eſt in a

lexandriam. Sinuilier fehx de ciui
tate in qua oꝛdinatus erat:electioʒ
ne ciuium pꝛoptern docininam vuã
qʒ bonaʒ quam habebat:anctoꝛi⸗
tate huiꝰ ſancte ſedis ⁊ cõminni epi
ſcopoꝛum ⁊ reliquoꝛum ſacerdotuzʒ
c populoꝛum conſilio tranſlatus:
eſt ep

etum. Mon enum tranſit de
ciuitate ad cinitateʒ nec tranſſerturꝰ
de minoꝛi ad maioꝛem:qui hoc nõ
ambitu nec pꝛopꝛia voluntate facit

ſz aut vi a pꝛopna ſede depulſus aut

neceſſitate coactus aut viilitate lo/

ſie Pohuli non ſuperbe ſed hbumi

liter ab a

neceſſitas coegerit ſupꝛadicto mo

8

tfatur. Mam plurimoꝛum vtilita;

3

do ⁊ mutare ⁊ inthꝛomʒare ptãtem
babent:non tamen ſine ſacroſacte
romane ſedis auctoꝛitate ⁊ licentia

alia etenim eſt cauſa vtilitatis:alia

auaricie ⁊ pꝛeſumptiõis ac pꝛopꝛie
voluntatis: Item pelagius papa:

benigno archiepiſcopp.

Cania neceſiitatis mutationes ept

ſcopoꝛum ſieri poſſunt.
Cias frater dilec
elſſe cauſam neceſſitatis ⁊ vtili
tatis:aliud pꝛeſumptionis ac pꝛo⸗

pꝛie voluntatis nõ ergo mutat ſede

qui non mutat mentem.i.qui non:

js:tranſlatus eſt. Nam ſi
cut epiicopi habent ptatem regula
riter oꝛdinare epiſcopos ⁊ reliquos
ſacerdotes:ſic quotiẽs vtilitas aut

iſſime aliud

5½ *

cuins legatione ſunguũtur. Nec ipſt
in hoc peccant epi:quoniam non:
ſponte ſed coacte hoc agunt.ſed ip

ni qui eos perſequuntur. Nec ipſis S

epiſcopis boc imputari poteſt:ſed
iliis quieos hoc agere cogunt.Qui
qutem negant micricoꝛdiam facii
endam fugienubus ⁊ neceſſitatem

patienuibus:ipſum xpim negam:

qni eſt miſericoꝛdia ⁊ veritas. Me⸗
gant miſerico:diam neceſſitatem
patientimus:qui populis indigemi
bus diuinis miniſteris ⁊ non habẽ

tibus pꝛopuum epicopumqui ees

ſit:in es
doctioꝛem ⁊ vtilioꝛem meliou cõͥ

non tranleat:nec quiſqᷓʒ inſerions

inſtruai:cauſa neceſſtatis atqʒ viili
mnchogei alia cinitate licet minoꝝ:
n eaz que non habet epiſcopuz

ſiiio non ſponte tranenntcʒ ſed ma
toꝛum exboꝝatione mutare negãt

aut epiſcopum deiecium ⁊ peri'ecun

tionem patientem cauſa vtilitatis
aut neceſſitatis nolunt inthꝛomʒai
re. Item ex conci. carihag. nj.
Nõ ambuione led vnodali aucto
ruate de eccleſia ad ecclcniam epi/
Kopusiranieat.

Pilcopus de loco ignobili

ꝗ3 nobilem per ambitionez

oꝛdinis clericus.Sane ſi viiliaʒ ec

cleſie popoſcerit decreto pꝛo eo cle
ricoꝛum ⁊ laicoꝛum epiſcopis poꝛ⸗
recto in pꝛeſentiam ſynodi tranſfe/
ratur nibilominus alio in loco ems
epiſcopo ſubꝛogato.iſerioꝛs vero

gradus ſacerdotes vet alij clerici

anaritie cauſa aut dominatiõis anut

pꝛopꝛie volũtatis vel delectatiõis
ſue migrat de ciuitate ad eiuitatem
ſʒ caula neceſſitatis ⁊ vtilitatis mu:

tes vnius vtilitati vel volũtati per

ferenda eſt. Alind eſt eniʒ mntare

⁊ alind mutari. NMaʒ aliud eſt ſpon/
te tranſire:alind coacte aut neceſſi/

tate venire.vnde non iſti mutant ci

nitatem ſed mutantur:quia nõ ſpon
te ſed coacte hoc agunt. Non ergo

bene intelligunt eccleſiaſticas regu

las qui hoc negant cauſa neceſſita⸗
tis vel vtilitaus fieri poſſe quotiẽs
communis neceſſitas aut vulitas:
periuaſerit. Iemad enndem
biiſtm negare conuinchur qui:
neceſſitatem patientibus miſericoꝛ

diamnon impendit. J

7„

Anis qui gemebat ? vera
batrur a ſaul.fugiebat ⁊ venie

bat ad dauit.Si rex pijſſimns atqʒ
iuſtiſſimus dauit ſciret peccatuʒ eſi
ſe fagientes perſecntionem ⁊ tran
leuntes de loco ad locum ⁊ vecim/
tate ad ciuitatem recipere:tales ne⸗/

auaquam reciperet nec ſecum tene
ret:neqʒ in alijs ciuitatibus eos col

locaret. Qui enim perſecuntur do⸗
mini epiſlcopos eoſqʒ de cinitatibꝰ

ad ciuitates tranſire cõpellunt non

eos tantum perſecuntur quantum

pa pa omnibus epiſcopios.

conceſſione ſuoꝛum epiſcopoꝛum

poſſunt ad aluas eccleſias tranimi

grare. Aem ex eodem.

*

QA Piſcopi vel pꝛeſbyteriſicaã

vyiſitandi ad eccleſiam alteri
ns epiſcopi venerint in graduꝰ ſuo
ſuſcipianiur ⁊ tam ad verbum faci

endum q̊ʒ ad oblationem cõſecrã

Kecleſia vmus epiſcopi ab alio di⸗

ſpon non debet. L

B Icut alterius vxoꝛ nec adulꝰ
ferari ab aliquo vel iudicariꝰ
aut diſponi mi a ꝓpꝛio viro eo vi)
nente permittitur:ſic nec vxoꝛepi )
ſcopi ipſius: que eius eccleſia vel

parrochia indubitaàter intelligitur

eo viuente abſqʒ eius conſilio ⁊ vo

luntate alteri indicari vel diſpom:
aut eius concubitu:ideſt oꝛdmati/
one frui non conceduur: vnde ait
apoſtolus.Alligata eſt vxoꝛlegi vi

ri.quãdin vir eins viuit:eo vero ð
functo ſoluta eſt a lege viri. Simi⸗

literſpõſa epiſcopi quia ſpõſa vxoꝛ
qʒ eius dicitur eccleſia:ilio vinente

illi alligata eſt eo defuncto ſoluta ẽ
⁊cui voluerit nubat tm̃ in domino
ideſt regulariterꝰ. Si enim eo vinẽ
te alij nupſerit adulterata iudicabi
tur. Similiter ⁊ ille ſi aliam ſponte
duxerit:adulter eſtim abitur:⁊ com

munione Fibhur Siantcin pſe
inz

cxxxix.

Aluſtum ꝙ a beno factum
eſt. xxx vij di.qtu de menſa.
g Hoadeé pꝛccibus ſupe-
rrioꝛum.ſic ſupea.e.qualiter
videiur enim ꝙ non poſſit
cogi.vt.lxxiuj.di.vbi.vel dic
ꝙ pot ꝗs cogi.vt de nolẽte
ſiat volens.vt.xxiij.q.iiij.di
ſplicet.et.lxxuij.diſ.placuit.
NPapa iñ abſolute pot ali⸗
quẽ cogere.vt.ix qiij.ppꝛin
cipalem. H
hbMRinoꝛ.ſed nůqdtenek
myjnoꝛ popuius ſuũ epilco⸗
pũ maioꝛi ↄcedere.cũ.nemo
cogeiur de ſuo bñſiciũ face⸗
re.x.q.ij.pꝛecarie.lñ.ſic.ſi
aliũ põt habere eque idone
um,. vel logꝗtur in eo caſu oð
ibi magis vtilis crit.⁊.ff.lo⸗
cati.ſi domo.
i ¶ SBoctioꝛem.oĩa cõpara⸗
tiua poſulue hic ponuntur.
k .Et vtilioxt. F. ils.
41 α Piſcopus. gradus
qð veru eſt de his g
ſubſunt epiſcopis nullo mę
diante.vt.lxxj.di.clericos.⁊
cxira de renun. admonet.q
ſt alijs ſubſunt vt abbatibꝰ
vel alijs eoꝛum cõſenſus re
quirendus eſt.vi.liuj.di.c.j.
⁊.ij.⁊.ix.q.iij.conqueſius.⁊
lxuij.di.quanto.Quid ſi de
ricus non vult tranſire de
minoꝛiad maioꝛem. dieo ꝙ
non põt cogi ab epiſcopo, e
nemo ereſcere cogiiur inni
tus.lxxiiij.diſt.geſta.⁊ Axiij.
quanto.hoc autem papa
K. Sed ſi ad alium epi
ſcopatum vocatus eſt epi⸗
ſcopus:.neceſſarius eſt con⸗
lenſus epiſcopi.lxxj. di. per
totum.⁊.ixxxv.dil.ſloxtini
io.ego credo/ꝙ epiſcopus
põt cogere clericu vt traſearꝛ
ad maioꝛẽ locũ.cũ maioꝛa fa
cere poſſit.vr exira ve exceſ.·
pꝛela.ſcut.⁊ ad hoc facit ex
de eiate quali.queris.b.

. mm Qobl n gracu.

ideſt honoꝛte.
n Inuitetur. alias non Iè
cet.ix.q.ij.nullus.⁊.vj.q.iij.
o AIut iudieari.ff. ð iu
mnidi.om.iudi.qui iu
riſditioni. .vbidici ꝙ nul⸗
lus ſibi vi ſuis ius dicere pp
teſt. Rñ.iud icare poteſt ma
ritus vxorem coxigendo e·k·
xxiij.q.uij.duo iſta.ſed non.
verberando.vi. C. de repu.
conſenſu.quia ula aliẽa iun
ab in genuis. vt ibi dicitur. I95
ate poteſt eam caſiigare qa
ent de familia ſua.xxxiuij.q.v.
hec imago.ſicut dñs ſeruuʒ
inſti.de his qmi ſui vel alieni
iu.ſunt.S.fi.⁊ eiiam merce⸗
narium ſuum.ſf.de penis.
reſpiciendum.non autem in
ſoꝛma iudicij: põt eâ uudicare
p ¶Regularuer.i. hoĩ ſue
pꝛofeſſionis.xxviij.q.j.caue.
vel ſine luſpicione turpitu⸗
dinis. xxxij.q.j-ſi ꝗs vroem.

*„

.
.
„*

b·Vapibus. imperatoꝛ Ar.

Kan.

a ◻ Em qui arcbidiaconatum. Sed nöͤne iſte debuit deponi. vt. ilſg iſſi .
audiuimus. ꝛ..ij. q.j.in pꝛimis.ſed iſte excuſabatur anctontate maio:is
qui hoc fecerat.ᷣxiiij.q.v.dixit dominus.x.xx viij.di.diaconi.

ꝙ oẽs reges coꝛonabit imꝑatoꝛ.vt dirilxiij.

dei . hadrianus.tñ plures ſunt reges.vt.vj.q.iij.c.iijj.

e ¶ Unus.tamen quadoq;

uerunt ouo imperatoꝛes ð̊

ficto.vt.xxj.di.nunc autem

quid ergo dicemus de gre⸗

culo videtur ꝙ iſte ſit impe⸗
ratoꝛ qꝛ cõſtãninus illuc traà/

ſiulit imperium.vt.rlvj.di.
cõſtantinus ⁊ imperatoꝛ ap
pellat.vt extra de ma.⁊ obe.

ſolite.ſed non eſt ita.quia ro
mana eccleſia tranſtulit im:

perium ad alemanos ab oꝛi

ente extra de elec. venerabi⸗
lem. io.

d ¶Judex vnus. Sed im⸗

mo.xr.ſunt iudices ꝓuincie

vt. vj.q.iij.ſcitote.ſed hic ap

pellat iudicem regem alibi

inñ videtur ꝙ vnus ſit iuderx

pꝛouicie pꝛeter regẽ.vt.xxiij.
qiiij duo iſua.

e Roma. fl. de re diui. l.

vl.contra.ibi dicitur quod

ideo romulus interfecit re

mum quia muros tranfilijt

mRũñqdeo.nam potuit hoc idẽ

feciſſe ex inuidia.

f arriccio largeum.

pto nomine.vt.ſf.

ine. vt. f.ad.l.pom.
de parrici.. j.

g Archiciaconi in quo⸗
libʒ archidiaconatu erit vnuſ

archidiaconus nõ auteʒ pꝛo

hibzʒ quin in vna eccleſia poſ

ſint eſſe plures archidiaconi
vt.xciij.di.diaconi.
bj¶ Eece. deſinit. xxj. ꝗ. iſ.
ſiquis iam tranſlatus.
¶ Betuncio. cum enim lo
co eius ſuccedit pꝛomoꝛtuo
habetur.fl.pꝛo ſocio.actione.
§. publicatione.
9 Aſtoꝛalis. guberna⸗
re. Nidetur quo iſte
epiſcopos ſub condictione.
vel ad certu; tempus fuerit

inſtieutus ſed bñſicia ſub cõ
Aictione non dantur. .q.ij.

quampio.nec ad tempus.

vt.ö.e.quamuis.æ. lxx.diſt.
ſanctoꝛum. nec conenit mo
rĩbus noſtris tempoꝛales ſi

lios habere.ff. de.adop.que
ſitum.ſic.ff.de.re.iur.actus.

ſcut neclibertas ad tempus
datur.ſſ.de ma.teſta. liber⸗
tas. nec hereditas. inſti. de
here.inſti.S. heres.nec ma⸗

timonium.xxxij.q.ij.ſolet.

poteſt dici puram eſſe inſti⸗
tutionem ſed ſub condicti⸗
one reſoluitur.vt.ff.de ĩ diẽ

adiec.l.ij.ſi.extra de ſi.pꝛe⸗

ſpyter veniens.⁊ ſimile ex 8

Figlo vel dic qð iure poſt
i

minij : reſtituitur ei pꝛioꝛ

epiſcopat.ſic.xvj.q.iij.pma
non.n.poteſt dici quod ma

neat epiſcopus pnoꝛs eccle

ſle.ſi c enim eſſet epiſcopus

„

mile. C. de cur. fur., cum ali

neri conſenſerat.
Deponatar qui locum alteri

ent üli ad alteraz eccleſiam eiqʒ eſt

ſociandus dicente domino:Sivos

per ſecnti fuerint in vna ciuitate:fn

girein aliaʒ. Si aunteʒ vtilitatis can⸗
ſafuerit mntandus non perſe boc:
agat ſed fratribna innitantibus:cuʒ

auctoꝛitate huius ſancte ſedis faci-
at nõ tamen ambitus cauſa ſed aut
vtilitate aut neceſſitate vt dictuʒ eſt

ſaciendum eſt Moc non ſolum de:
epiſcopis:verum etiam de quibuſſi
bet eccleſie miniſtris intelligitur:ne

vigdelicet in locuʒ vinentis alter ob

repat. nde beatus gregoꝛnus ſcri

bit ſalonitano epiſcopo de eo quiin

archidiaconatuʒ alterius ſe pꝛomo

2

naderenon timet.
S Am qui contra inſticie regu⸗
lam in archidiaconatũꝰ alterni

us ſe pꝛouehi conſenſit:ab eiuſdem
archidiaconatus:honoꝛe deponi/

mus qui ſi ulterius in loco eodẽ mi
niſtrare pꝛeſumpſerit:ſe participa/

tione ſacre communionis: nouerit
eſſe. Item hieronymus ad ruſti/

cũ monachum.

In vn cccleſa dno pꝛelati eſſe nõ

Oebenr. S
R apibus pꝛinceps vnus eſt
? grues vnain ſequuntar oꝛdi/
ne litterato.imperatoꝛ vnus index
vnus pꝛonincie.roma auntem con
dita duos fratres ſimul reges habe
re non potuit ⁊ parricidio dedica⸗
tur. In rebecce vero vtero eſau ⁊ ia
cob bella geſſerunt:Singuli eccle⸗/

ſiarum epiſcopi ſinguli archiepiſco

pi ſingnli archidiaconi omnis oꝛ

do eccleſiaſticus ſuis rectoꝛibus ni
titur. Ecce in quibns caſibus epi

ſcopo viuenti alius poteſt ei ſubſti/

tmni:quamquam ſecundum rei veri

tatem non viuenti epiſcopo tales:

pꝛobentur :ſuccedere. Tranſlatus

enim ab vna cimtate ad aliam deſi
nit eſſe epiſcopus illiꝰ cinitatis qua
tranſtertur:atqʒideo qni huic ſucce
dit:non viuenti ſed defunctoP quo/
dammodo epiſcopo pꝛo batur ſub
ſtitui. Sed mter. eum qui hoſtilita/

aneceſſitate ⁊ eum qui vtilitatis:

⁊anſa tranſtertur hoc intereſt:quod
ille qui metu hoſtilitatis ad aliam
tranſit ſi pꝛoꝛem contigerit aliquã
do ab hoſtibus liberaʒ ſieri:ad ean
dem illum redire opouet. Ande
gregoꝛius papa ſcribit iohanni epi

vrriuſq;. contra illud q eſt rrj. q relatio. 2 eſtſi⸗
js.⁊ ſunc dices ꝙ pꝛioꝛ locꝰdeſinit eſſe religioſus.

vr.ff. de rela.cum loca. Sed poſtea eam repetit iure poftliminij. vt. xxxriiij.q/j.
cum per bellicam. Vel dic ꝙ papa ſub conditione vel ad certum tempus po

ten aliquem inſiitnere pꝛelatum.ſicut

pus inſtituit heredẽ.ff. de mili.teſta. in fraudẽ. S.miles.

miles ſubconditione ⁊ ad cerrum tem

I Reuocari.argu. reſtituta re in pꝛiſtinum ſtatum omnia iura reſtinun⸗

ur. vt extra de elec. ꝙ diligentia.vt.xvj.q.iij.pmma.⁊ ſiquis perueneritad me

us in

n0

lioꝛem oꝛunam.tcnetur ad pᷣſtinam obligat onem.xxxj.q. vij.ab.
ſirmis.ff.quẽadmoduů ſeruitus amit.ſi — dh⸗ 1
m ¶Keuertaris.cum ergo teneatur redire nõ ergo deſtnit eſſe epiſeo⸗
pus pnime ecdeſie.: ſic epiſcopus eſt duarum ecdeſiarum. contraillud
rrxi.q.j:relatio. Haj.vero dixu ꝙ eſt epiſcopus vtriuſqʒ.ſcut in mami

ſcopo ſquillacino. c. xxv.

MHui metu hoſtilitaus ad alium lo
cum tranſierit:poſtea ad ſuam ec⸗

cleſiam redire ovoũñet.
D Aſtoꝛalis officij cura nos ad

monet deſtitutis eccleſijs pꝛo

pꝛios cõſtiuere ſacerdotes:qi gre

gem dominicum paſtoꝛali ſolliciꝭ-

indine gubernare debeant.pꝛopter

eate ioannem ab hoſtibus captij·
natum leſmiane ciuitatis epiſcopuʒ
in ſquillitana eccleſia te cardinaleʒ
neceſſe duximus ſtatuere ſacerdo⸗

tem: ⁊ vt ſuſceptam ſemel anima/
rum curam intnitu retribntionis fu

ture impleas ⁊ licet a tua ſis hoſte

imminente depulſue: iain que pa
ſtoꝛe vacat de
nare:ita tamen vt ſi cinitatem illaʒ
boſtibns liberam effici:et domino

pꝛotegente ad pꝛioꝛem ſtatutuʒz cõ

tigerit reuocari:etiam ad eam in/
qua pꝛius es oꝛdinatus eccleſiam:
renertarisꝰ*. Sinantem pꝛedicta ci/⸗
nitas continua captinitatis calami

tate pꝛemitur:in hac in qua es incar

dinatus a nobis debeas eccleſia:
permanere. Qui vero vtilitatis
cauſa tranſfertur:nequaqnaʒ ad pꝛi
oꝛem redigere cogitur.Eſt etiaʒ ali

ns caſus in quo epicopus vinenti:

epiſcopo ſubſtituitur. Cum eniʒ ali

qnis relicta pꝛioꝛi cathedra ſna au/

ctoꝛitate ad aliam tranſierit:⁊ alius
ei ſubſtitutus fmnerit.licet ille puoꝛis

eccleſie epiſcopus eſſe non deſierit:
ſubſtitutus tamen epiſcopatum ha
bebit. Ande damaſus vꝛbis ro/
me epiſcopus ſcribit omnibns epi⸗/

ſcopis dicens.

De ſacerdotibus qui relictis ſnis:
eceleſis:ad aliag migrarnn-··
S s' ſacerdotes qui de eccle:

RH ſijs ad alias eccleſias migra,
nerunt tamdin a communione ha/
