d BDenefſicox.idem eſtin am citra interpoſite pꝛouocationis catur que ſententia interlocutoꝛa tur ei qui ſpoliatusẽ ſtn
alijs. vt extra de ſpõ.ex lfſis. anxilium infirmas eſſe decretũ eſt. appellatur:quãnis ꝓuocatio inter 2 vocatur momenta
e ¶ Et hoe in notoꝛijs illud Ieem ſi ꝓpter iſirmitatem etatis poſita fuerit:tamen lata ſentẽtia ſoꝛ nea quia apta eſt per r
de ſuo ponltgs maleind ad honoꝛem ad quem nominatus tiatur effectum’. Qñqʒ vnam ? momentuun vurare⸗ nn
b egena de mmanlteta nee es inhabilez te eſſe pꝛobaueris pre eandem plures ſimul repoꝛant cõ mento vrobet vene u
in notoris appellaripot v ternuſſa appellatione iniqua nomi demnationẽ: nec dinerſtas factor piietite. 1
extra. e. cuj ſit. :.c. peruenit. atio remouebit. Sunt etiã quo ſeparationem accipit.quo caſuſi t Effectum. Hmc c
Si ergo bec duo ↄuictio e rum' appellationes non recipiunꝭ os appellauerint: ⁊vno ex bis agẽ noues tamen appel⸗ un
ↄfeſſio ↄcurrũt nõ auditrr nõ enimpõt recipi eius appellatio te eox appellatio iuſta pꝛonuncia,/ latur a momentanee ſo
appellans.qꝛ ſola cõfeſſioinn qui per contumaciam abſens cum tafuerit: emolumentũ victoꝛie etiiã poſſeſſſonis ſententia lo
criminali nõ nocet.nec etis ad agẽdam cauſam negocio puus ad alios pertinebit. Si auũt vnꝰ vVt de teſti. ſigniſcaue lur
in cuili ̃m quoſdã ꝗqn poſ · ſummatiʒz perſcrutato vocatus eſ tm̃ appellauit:eiuſqʒ appellatio iu tunt.vbi ab interlocu it
Sappellgre. floe ceeu ſet condénatus eit. Nullus etiã ſta pꝛonunciata eſt ei quoq; ꝓdeſt toris tiawece vier
ei nunun ſed conna homicidarum veneſicoꝛnz'malegquinõ appellauit. Qnod ſi etatis- m aphalandun. doer w
Foꝛmidine ſxv.a v-. ſicoꝛum adulteroꝛnz itemqʒ eoꝛu auxilio vnus cõtraſententiam reſti us ertra de ap. ſup
A *) EV.Ar We 2 . . 6 S . H 8, . elU.
. Ani manifeſtam violentiaʒ cõmi tutionem impetrauit: maioꝛ ꝗ ſuo eo. zextra derelſt. ſpo. .
¶ Nulli. officialiũ vt exe· ſerunt: argumentis conuictus:teſti iure non appellauit:hoc reſcriptu, ex conqueſtione.
cutoꝛi vel tabellioni quädo bus ſuperatus etiaʒ voce pꝛopꝛia non pꝛodeſt. JIudicibus aũt non v & Quandoq;. quo 60
delinquunt circa ſuã admi - vicium ſceluſqʒ confeſſus audiatur ſolum ſuſcipiende appellationis ne caln. vt in duobus re Nn
niſtratõez. qꝛ pꝛeſumitur ꝙ appellãs.⁊ hoc in notoꝛijs: In oc/ ceſſitas vẽ impoſita:verũ etiã.xxx. is debödcdil. ze
malcrnt offenderint. mꝛnöõ Ccultis autẽ ſi teſtibus pꝛoductis in dierũ ſpacia ex die ſnie diffinita ſunt Acd alios. vt.S e.
beeſrmitun g uder iniule ſtrumentis pꝛolatis aliſe que ar. intraque geſta' vna cuz relatione Nananuut d0c inter⸗
itẽ qꝛ nõ põt abeſſe acuria. gumentis pꝛeſtitis ſententia contra litigatoꝛibus ↄuenit pꝛeſtar · Si/ v Etatis niſi fint cõ

adminiſtrationis requiritr foꝛmidine tonnentoꝛum territus ſi delegatus fuerit. Litigatoꝛbꝰ mo. ſer amit ſi coem.
⁊ intellige quando euidens aliquid contra ſe dixerit:pꝛouocan verocopia eſt etiam ſine ſcriptis li ,/ 3 ¶Judicibus.? ge⸗
eſt tributum alioqnin ſeuuus dli licentia ei nõ delegatur. Nul⸗ bellisillico voce appellare cũ res ſta.i: allegationes. C. I.
vt. C. de ap. qm nonnulli. li quoqʒ officialiuʒꝰ a ſententia pꝛio iudicata popoſcerit tam in ciuilibꝰ derela.l.j.

Patʒ ergo ꝙ ĩ tributis nõ

pꝛij iudicis ꝓuocacio tribuatur ni

q́ʒ in criminalibꝰ canſis. Ab eo⸗

a ¶Relatione.·ratio

ſtamn.nunquid incibpi

abpell aur:ergo nec in dei ſin eo tantum negocio quod ipſe añt gꝗð appellatione cognoſcit: nõ nibus partium.
e ane in, wibun cimli ratione ſuper patrimonio fo: hpoõt fieri recurſus ad iudiccz: a dquo Ceſen R 1
a.j.decime.2. eſt erpꝛeſſum te apud pꝛopꝛinm iudicẽ inchoane fueri ꝓuocatũ. Qua pp remitten· apeeos in fS. . e
ertra de deci. tua in ſi. rit. Quotiens etiam ſiſcalis cal qli litigatoꝛes ad ꝓuincias remotã c (Nbeo. pꝛonunci i
Calculi.i. cõputatiöis. culi ſatiſſactio poſtulatur aut tri )½ ſibi occaſionẽ atqʒ excluſam peni - reetiam ex pꝛioꝛbus il
RPublici.i. ſſeii. butnʒ expoſcit᷑:ant publici aut pꝛi tus intelligant:cũ ſupꝑ oĩ cã intervo inſirumentis vel no⸗
1 ¶ eiuati. i, de pꝛopꝛio pa uati debiti euidentis atqʒ cõnicti ſitã ꝓuocationè vel ininſta tm̃ lice · uis. vt. C. de tempo. e
ſnnenrüundercig re redhibitio flagitatur: appellatione at ꝓnũciare vel inſtů. NMec ola ap. per hanc. C. öap.
mmu fiſcalium pꝛuaum erecluſa neceſſario in contumacem in. viſ li.codicig innenies a tituloð eos S.jnougs enin
Et. vigoꝛ iudiciarins exercetnun. Ab appella. vſqʒ ad ti. ne liceat in vna Aulas appellauone
m . Atqz. peoidekſt. . aden cegt in yna pööt audire iuder. vt
n Ab erecutoꝛe. non pöt. executoꝛe ſententie appellari non eademqz cqd. eurra de ap. conſtitut⸗
diſtingue tamen. quia au poteſt niſi foꝛte executo: ſententte Aod vero laici in ¶im ſi f de ap.ſcio.in ſi. 8
executoꝛ haber meram exe⸗ moduʒ iudicationig excedat. Si accnſatione epiſco dà &ρPreonuciare. po⸗
cutionem aut mixrtam. dK me quis etiam auſus mnerit pꝛonocare poꝛum non ſint au ne ergo alicui ſit õ ,
ran non appellatun ab eo. e ſie wolumdò Defuncd. teſtamento diẽdi:enariſtus pa miſla nti apbehn .
niſi mandati dat. vel . B onis iudex ille
vt hic dicitur. ⁊ ſi ſuſpectus criptareſ ret 1 vet e bi quds ſeri pateſtatur. vlcens, ciat appellationem iu

eſt non appellatur ab eo.t ” “
extra de app.nouit.niſi obijciatur crimen falſi coꝛam eo.tunc enim ſuperſe⸗
debit erecutioni.vt extra de crimine falſi.ſuper eo.⁊.C. ſi ex falſs inſtru.iudi ſed ꝙ poſſi eſt ar.extra de teſta.rainucius in fi.2. C. de rebus cre. gene
cati.? de tali executore loquitur lex. C. de executione rei iudi.ſi vt pꝛoponis.? rxaliter. .ſinautem.in ſi.? in auc.de ſanc.epi.S.fi quis contra aliquẽ col.
extra de ſen.⁊ re iudi.decetero.qñqʒ dicit᷑ executoꝛ qui habet mixtam ererua ix,⁊ exira de ap.vt debitusinuif.
tionem. ⁊ talis poteſt recuſari pꝛopter ſuſpicionem extra de of.dele.ſuper luue e AVog vero.ſᷣm baʒ.laici ſi ſunt bone fame.admittuntur
ſtionuʒ.S.ſi vero.de tali loquitur.xxv.q.ij.⁊ ſi non cognitio.⁊ talis executoꝛ ad accuſationem clericoꝛum arg.j. e.dericos.aut laicos.
audiet ⁊ admittet exceptões rõabiles/qtũcũqʒ abſolute ei ſcribat᷑.vt ex ð ofi. ·· 7. G. idem ſentit. Alij dicunt ꝙ laicus pꝛopꝛium pꝛela⸗
dele. ex pte. ⁊ ex ð eta.⁊ qli.eã te.⁊ ex ð reſcri.cũ aðᷣo.Itẽ lʒ mixtus ſit executoꝛ tum pꝛopter delictum accuſare poteſt. quia ſua intereſt
uõ põt uppellaria granamine vel iniuria. vt. C. de ap.ſiquis. Iteʒ videtur p habere pꝛelatum bonum vt dixi.xxiij.di.illud.comum
differenda ſit erecutio ſi incõtinenti volo pꝛobare ſniam iniuſtam. vt extra de oꝛeſt opinio ꝙ non poſſit niſ ſuam iniuriam pꝛoſequa
leſti.veniens. ?. fl.de iudi.ſi pꝛetoꝛ.de hac materia plene inuenies.xxv.qij. cur.vt.iiij.q vj.omnibus.extra ð teſti.de cetero. ð.e. q.j. pꝛohibetur. niſi
. iE in crimine bereſis. j. eo. ſacerdotes..c.oues. ? in ſymonia,/extra de ſye

7. ſi non cognitio.
o C Siquis etiam.defuncti:ar.contra.extra de ap.qua fronte ſed. ibi debitus mo.,tanta.⁊ in crimine leſe maieſtatis.xv.q.iij.ſane.C.de epiſco.? cler.ſ

et de nouo cognoſcere de pꝛincipali negocio. bec lex videtur velle nõ

Ienn
nun
ffulgte
nl
Orſkin
nungnmn

lmn ane

ſaichiſcin
nle Mne
ncriggutn
Dpendue WI
lune
Eftongr
lsbinenmt
ſcſineimme
Neltſifrtia

tntikttn

Unfndegn
cppelernnee
decleandi
Ba
Lamdenige
Conqucſone
QAumtgn
Utin ce
ebit
Adeni.
ſerurzcee

Caniicn
llirrek
Aegnnen
Gal.
dnimien
s enun
Prtmur
untee
NeindN.

deaponin
deipen
Dwnutk,
Pcnlinit
t nd
Cderlepin

alnnn,

=

S=☛
=
S=
==
SS
=ẽ
—

ij.
quenqᷓ; ⁊ in crimine ſacrilegij.ſm quoſdam.xvij.q.iiij.S. quiautem.

in qimine dilapidationis. vt. xij. q. ij. non liceat. vt dixi. x vj. q.j. conſtitu

tum. In bis autem omnibus ita demum admittuntur ſi bono zelo

eununciem crimina.extra de ſimo. icet heli.in ſi 2 ſt accuſatus fuerit vi

te ſuſpecte. z. e. q.j. in pꝛimis. quia ſi accuſatus eſt ſuſpecte vite gdmittũ
tur laici male vite ſi

ſequens pꝛopꝛiam iuiuriam admittitur ad accuſationem clerici coꝛnn clerico

iudice.vt exna de teſti.de cetero. Nunqd ergo ⁊ econuerſo dericus admitui
ad accuſatõem laici coꝛã laico indice ſi pſequatur ſu iniuriam:dicunt quidꝗ·
ꝙ nõ.nã vbi crimẽ irrogat penã ſanguinis cleritus ĩtereſſe nõ põt.vt.xxxiij.
q.vl.his aquibus.ſed ſi nõ irrogat penã ſanguinis bene pot.Alij dicuntq/
in nullo crimine cleric pot
accuſare laicũar.xi:q jnul⸗
N Acerdotesa reliq ſacre ecclde ius q nõ poten aimine te⸗
ſie miniſtri omneſqʒ plebes ſiani ipſum xj. d.j.feſtimo
epiſcopos ſuos diligere debẽt ⁊ to munn ic alluregulaaue
ru pieceptis obedire: eti ſi ipſi ali iin ttlbne⸗ agal er⸗⸗,
ter quod obſit quã debẽt agant ni ¶Moõ accnſaſſe eposi hoc
ſi in ſide erraunerint. Jdem. caſrianatur nes re

caſſignatun tres rões qua

bone vite. tunc tm̃ lai
ci bone vite extra de Laici in epiſcopoiꝛum accuſatione
ſimo. per tuas. Clei non untrecipieni.
ci vero cõtra clericos DBn eſt aplebe aut a vulgari
rininoſt vel regux gecnſandus epiſcopus lʒ ſit inoꝛdi
rear e bqunde narus quia pꝛo meritis ſubdlitornʒ
tales tu qui ſunt ire diſponnur a deo vita rectoꝛnz. ο
gulares bene admit⸗ iſta dico.quia inſidiatoꝛ bona ſepi
ttunur ad accuſatöe, ſime ſolet conuertere in malum et
cop qui ſunt eiuſde,y in eiectis ponere macunlam. Itẽ

oꝛdinis cum eis veli
ferioꝛis vt.j.e.ipi apłi
⁊.c. teſtes. ſimilit mo
nachi audiutur extra

de accuſa ex parte 2

c.olim. Et hec vera
ſunt de ſolẽni accuſa
tione ſed in denuncia
tione criminis vt di⸗
cunt quidam oẽs ad
mittuntur.ar.xxiiij.q.
quiſquis. 2 qꝛ cuilz
dictũ eſt hoc ſi pecca⸗
nerit in te ⁊c.xxij q.v.
hoc videtur.xxiiij.ꝗ.
iij. tam ſacerdos ar.⸗

xrxxv.q.vj.eps ĩ ſyno

do. ? extra de accu.cũ
Oopoꝛteat.⁊ nõ.de hoc
8.e.q.j.ſi peccauerit.
a Vn eſt. qꝛ pꝛo
emmeritis. j. viij.
q.j.audacter..vj.qj.
ex merito.

be¶ VAllus derico.
. inferre. v?mo

niali. extra de accuſa.

meminimus.

c Aico.

d Nliancta. ana⸗
tm⸗mhematizatuſ. j.

°½

titij.q. iiij. nullus hoc

pꝛoprie eſt. vel ideſt ſe⸗
paratus a ↄuerſatiõe
clericoꝝ qꝛ laicus.yj.
e.laici. .xxiij.q.iij.cœ
tum. ⁊. vj.q.j.illi qui.
1.c. omnes.
e¶ Super illos. S. di.
x.certũ.2.c. ſuſcipitis.
¶ Ita nec obligari
i.accuſari.xxj.di.infe·
rioꝛ.

ς Qs magnuz. 5.
SArchegm Jo.

lHAicos. Certuʒ
eſt laicus p⸗

ſilueſter paoppoea.
Zncus (lercumnon accuet. !
Ailus laicus audeat clerico
Item mar

H crimen inſerre.
celiuspap.
n . Qerogdemm.
Aico nõ liceat quemlibet cle
ricum accuſare. Item iuli:
Anatbematizat? ſacerdotes accu
ſare non poreſt.

Mlancta“ nicena ſynodoſtatu
cum eſt:vt nemo anathemati:
ʒatus in noſtram ſuſcipiatur accuſa
tionem:nec illi qui nos in ſnam no
lunt recipere accuſationem:cum ſu
per illos ſciamus a domino conſti
tutos nõ illos ſuper nos:⁊ ſicutma
ioꝛnon poteſt a minoꝛe iudicari:ita
nec obligari quia rarum eſt omne
quod magnũ eſt. Ooꝛtemus one
ra omnium qui grauantur. Quinĩ
mo bec poꝛatĩ nobis beatus Pe
trus apoſtolus cuiꝰ vice fungimur
legatione ⁊ cuius regula infomma/
mur:quatenus eiꝰ fulti auxilio nũc
⁊in perpetuum ab omnibꝰ? tuea/
mur adueruns.
Item enſebius.
De eodcen.
L Aicosnon accnſaſſe epiſco⸗
pos hactenus obſerunatum ⁊
conſtitutum eſt:quia non ſunt einſ/
dem conuerſationis:⁊ opido eins
quidam infeſti exiſtunt.quippe cũ
vita eoꝛum ⁊ conuerſatio eoꝛuʒ de
bet eſſe ſecreta ⁊ a laicoꝛum actibꝰ
remota:nec ab eis impeti debent

etiam qui eoꝛum caſtitatem ⁊ gra,⸗
nitatem nolunt imitari maxime cũ
eos noluntrecipere in ſuis accuſati

onibus. Itè fabianus papeoe.
MNecclerici in accuſatione laicoꝛũ

nec laici in accnſatione clericoꝛum
ſun ſuſcipiendi.

amn Deeſcoreg pen relig cle

ici a ſecalarium laicoꝛum ex
cluduntur accuſatiõe:ita illi ab iſto
rum ſunt excludendi⁊ alienãdi cri

minatione.⁊ ſicut illi ab iſtis:ita et
iſti ab illis non recipiuntur. quoniã
ſicnt domini ſacerdotum ſe grega:
ta debet eſſe conuerſatio ab eoꝛum

ↄuerſatione:ita ⁊ litigatio:quia ſer

uum dei non opoꝛtet litigare ſed
mitẽ eſſe ad oẽs. Itẽ clemens.

Xaici clericos acculare nodebent.

—De cogem.

alis- condemnatio eis im

mineatqui in patres peccant

diuina ſcriptura oſtendit dicens.

Si enim chamquia nõ operuitpu
denda patris maledictus eſt:mul⸗
to amplioꝛi condemnatione digni

ſunt:qui patribus legatione dei fſun
gentibus contumeliam inferunt.

erſone inferioꝛum oꝛdinum
inſuperioꝛum accuſationem reci⸗

piende non ſunt. Ande ſilueſter

N— nõ debent accuſare ma
C Zericus aduerſus exoꝛciſtâ
Aexoꝛciſta aduerſus accolythũ
accolythus aduerſus ſubdiaconnz
ſubdiaconus aduerſus diaconem

Ddiaconus aduerſus pꝛeſbyterum
pꝛeſ vyter aduerſus epiſcopumac⸗

cuſationem dare aut teſtinonium

ſerre non valet. Item zepherin?

papa.

(Aom qniſpiam minoꝛnuz

acculationibus non inpeta⸗
tur. Item anacletuspapa.
Hecogem.

Ententia chã filij noe dam/

nantur:qni ſuoꝛum doctoꝛuʒ
vel — culpam pꝛodut:

ceuchã qui verẽda patris nõ ope
ruit:ſed irridenda monſtrauit.
Item enſebins paopoe.

Dues paſtoꝛem inum: niſi a ſide
exoꝛbitanerit:non debent accuſa /

re.
ſce ſunt eum nec repꝛehbendere
niſi a fide exoꝛbitauerit:nec vllate⸗/

nus accnſare poſſunt.quia facta pa
ſtoꝛum oꝛis gladio ferienda non
ſunt:quaãs repꝛebendenda recte
Hios auctoꝛitatibns

videantur. ne
pꝛobatur quod ſubditi ſiue ſint lai⸗

ci ſiue clerici pꝛelatos ſuos accuſa/
re nõ pñt.Nerũ de criminoſis ⁊ de

intamibus hoc intelligendũ eſt.qui

vitã ſuoꝝ pꝛelatoꝝ parati ſũt repte
hẽdere nõ imitari.quod ex verbio

anacleti datur intelligi qui ait.

es qneſuo paſton commi

re latci nõ admittũtur cotra
dericos quarta aſſignatur

S.e q c.j. quinta eſt qꝛ maæ—-

gnu vit e cler ci accuſentur
abeis. vñ dz eſſe ratu m vt

k C Vrieekcte de ſindi.
¶AKerdotes ? reliqui
agant ſi pꝛelati ſune
heretici vel excòcati vel non
ſeruent canones vel ſimoni
aci vel notoꝛij foꝛnicatoꝛes
tune põt recedi ab eis ante
ſniam. xir.di.nulli.xvj.q.vi
ti.ſane.xxxij.di.nullus ĩ alio
cqrimine ante ſniam non eſt
recedendũ ab eis.viij.q iiij.
nonne.·2.xv.q.vj. c. Vlti. io.
hoc coꝛrigitur pꝛo parte. ex⸗
ra de tempo.oꝛ.c.ſ. b.
m Q Dalis condẽnatio
aäaamplioꝛi.ar. ꝙ in o
dẽ genere delicti plus pecca
mus erga patres ſpuales
carnales.vt.xxx..iij. pita
n./ ¶ NVericus.hoc.c. nõte⸗
net vel logtur de his
qui pp irregularitatem non
pñt. ad altioꝛa ꝓmoueri vt
bigami ⁊ coꝛpoꝛe viciati.ali⸗
as eſſet contra omnẽ rõne⸗
vt. jj.e.latoꝛ.Et dic clericus
ſcʒ pſalmiſta ⁊ oſtiarius.
0 Aioꝛuʒ.hoc.c.ſimili /
kcLeer non tenet.

p Zmpetatur criminoſe
ſi de clericis intelligas.

4 8 Ententia chã ⁊c. ꝓs
Adunt.tales deponun
tur.xlvj.di.accuſatoꝛes.
sNVBes. eũ criminoſe.ſi
de clericis intelligas
dic hoc cum pꝛelatus eoꝛuʒ
eſt bone opinionis.
t ¶ Oꝛs.i.locutionis.
v ¶ Bladlio.i.lingua.

X d Rephẽdẽda.i.repꝛch
il

ia.j.e.nos ſi ne ſit S.S.
xxi. di.nolite.j.vj.q/j. oues.

Qnare laci in accuſatonc epucorꝛ

poꝛum non auchiantur.
L Acin gecnſationeenſcono

rum audiendi non ſunt.quia

opido eis quidã ĩfeſti ſunt.⁊ ĩdignũ
eſt vt ab eis accuſentur:qui eoꝛum

granitatẽ nolnnt imitari. IJdem.
Sacerdotes non niſi a virisidone
is ⁊ pꝛobatig accnſari poſſunt.

—

p iij

. . „ .

W

&eliteſtes. iij q. vaccuſatoꝛibus.

bAlut pꝛaue vite ar ꝙ necetia in excepto crimie laicus pꝛaue vite eſt admit

cimen ſimonie. non eſtne⸗ me tangit tangit: pupillam oculi

EEtcuſatio ſuſſpicionibus. ſuſpecti ab accuſatiden teſtimonio repellüͦtur

caulſa ſue eceleſie ſicut pꝛocuratoꝛ ſiſci eſtinder ĩ canſa

dele.

accuſatoꝛes epiſcopoꝛum vk

pꝛoxime.⁊ tamen res ſiſci res imperato:

rime. tamen tra ſiſſi res imperatoꝛis victur fnequid inio⸗
oopnb. l. . §. voc interqdun. .

ſe ficales.· l.j.ſic impemtoꝛ eſt iudex in cauſa filealif de bis queinteſta.·

licet a iudice etiam fi

tẽdus qᷓ clericũ qð ven eſt niſi pꝛius dericus fueritmale fame vel opinionis copnl or rein tn
Eahelmadakecmaeſmochledenrberauremeinchneaudet m )Saaifnniriuhenuiesideſttonuichtcka dnuretokute 4.
ſumma.. uumt mdẽtur xj.qijaſiqui
anum innnavais e “è . ſacerdotum.niſ .
iucder ica ſenui. vt bies hoe Ceuſatio quoqʒ eomʒ ſuperᷓ tur antedãz per ſatiſſactionem vt iiter calox iracundie g
de coſuetudine alias ſalſu, ale nos conſulere voluiſti:no nin iam dictum eſt condignam penitẽ vt. S. eauq.iij. ſi qnis ui
elt de ſo. compe. continga. ab idoneis pꝛobatiſſimis viris: tiamiegerint: quoniam iniunia eo / irqius. Jo ochodte an
Colunne. ſic ꝛ pꝛohibet qni inſpicionibusꝰa ſceleribus ca rum ad chꝛiſtum pertinet: cuius le eſt niff eet poſt
lercolunas cniuſiibet vomif? Am tuſpicnn e enaen engumur.⸗ Item alexã. exconnmunienionez in
toli e veleilare fentne deberguta vomnnets eene nnnet contunar deinich,
e m Sed ſiqs bec pars vſ, cri coꝛpoꝛs ſuitractatoꝛes a vilibà ormmnan Suap eeenn: vonabhomine falli m.
ad finem loquitur ò crufs ac repꝛobis ⁊ non idoneis perſonis Aadaerins enkonnicetr inaſn ſhecialide mi. ſe
quilibus vel criminalibus onnarecdſedi Bamlanan madamescmnzne a niomn dni
ciuiliter pꝛopoſitis in; hoe epaopio flagello peccantes ſacer nate ee ſepolitus ſtatimn tra⸗
c.dve laicis loqtur vnde non otes a templo eiecit. vnde liquer IJanis erga epiſcopũ velacto cditun mrie ſeculari.
põt intelligi de criminalibꝰ 4 mme rcendotsatceſt diI res ecclèſie quamiiper quere n Epomnz becvuo 40
cauſis. ar in illis non audi⸗ fcopi a deo ſunt indicandi non ab lam mſtam ſe babere crediderit nõ Aarünatweibide
nnnanenenne manigantbraue vltchominibe buabumates anralsactenrtudi hunn ſkamging 3
cideo dico:quian non con? Kerandi: ſed potius ab omnibus ces quam ipſos aquibus ſe leſum non proſequuntur. ſn
ednteehimene ſidelibapotandi ipiovomino er exiſtimatfuniliariter coneniat n o Auaimnnnhne. 4
mittenda admonino vt er empluz dante: quandoper ſeipſim ſemel ſed ſepiſſime: vt ab eis aut ſu an facant animono n
tra de ſimo.licet.æc per tu⸗ ⁊ non per alium vendentes ⁊ emen aimiuſticarraccpiit aut cxenſa, cẽdi.xxiii.q.v. pceſt.
as ⁊ de accuſa.qualiter.ſecd tes eiecit de templo ſacerdotes. nui tionem.ſi autem ſecus egerit ab ipp p& Cöſceentin ſi ſit
denunciationez ſemper he lus enim vtreoꝛ inuenitur inter i ſis aut ab alijs communione pꝛiune conſcius criminis.
cedere debet canonica moni los qui velit ſeruum ſuum ab alio tur tanqz apoſtoloꝛum patrumqʒ a H
t t hen eadem iurz hoba Oz a ſe iudicari. quod ſ pꝛeſumptfů aliomm comtempto:. Item eua pecunic⸗s:ed,. boe 1
enms epſtopne un dl ſaeritaut muta indignatione i, nituspahg. een n ranium
in denundattone nitun ſe iraſcitur: aut potius vindictam Puſ euimone diſeie e cen bic dititnriis
de bot notatur rij d.ii indi. querit ſuper enm. vnde dominus tur aegu rorts epiſeem e. s in poccedenti⸗cet
gne tamen vbi denuciatux ait per pꝛophetaz: qui vos tangitt Jaui ſunt vituperatoꝛes ant xicqueredqumeft ſei⸗

ceſſaria admonitio.qꝛ de i⸗ mei. Et paulo poſt:ſi vetractoꝛes reliquoꝛum ſacendotum:non opoꝛ aduerſarius non que
lo non põt quis penitere e quommcũqʒ graniter inudicãtun æ tet eos a iudicibug eccleſie audiri rar. ff.de poſtu. qnos ih⸗
tento oꝛdine. vt. gun in perditionis laqueũ cadunt. mul antedqz eoꝛum diſcutiatur eſtima, H mefeche .
tra de ſimo. y cui hodieſti⸗ atqʒ accuſatoes famuloꝛum dei dos tione quandequate mArj, ſtio. ſeruos. Et loqui Gi
eur vel wlcas lpeciale eſein natur: 7 in baratrum niſi ſe corre· vita qua conſcientia' quoue meri· me poees ſaecedee
tecleſinweſemperpꝛime ad xerint ⁊ per eoꝛum ſatiſſactionem toO ſipꝛo deo aut pio vana gloꝛia de ignotis ⁊ ſuſpectis i
moneatur qᷓ; pꝛoponaturq condignam egerint penitentiam:in aut pꝛo immundicia vel odio aut quia tales perſone in ðů
rala contra eam ſiue ciuili dubitanter vadũt ⁊ vindicibus flã/ cupiditate iſta pꝛeſumpſerint. tegri ſtatus eſſe debẽt 96
ter ſiue alio modo agatur. mis exuruntur. hec ⁊ alia periculoa Ntem calixtus papp... fFf. de teſtiqueſitum
f Wrꝛius. .xxiij. .v.adſi conſiderantes apoſtoli coſtituerür Maiores natu non accnſent: niſf GBobijcio tibi ſi iuder n
dem. ne facile commonerẽtur aut laceré qui ſint recte fidei et connerſatio/ querat de conuerſa⸗
Wer ſatiſtactionem. qas tur vel accnſarentur coluneſancte nis. one hui teſtis ohor 4
videtur eſſe ſpeciale in eo q eccleſie dei:que apoſtoli a ſucceſſ. VUerendum eſt in iudicio en· tet ꝙ querat abalije⸗ 1
offendit eccleſam vt pꝛius eccleſie dei:que apoſtolia ſucceſſo C etenaumn eſt inincicio en. ſinliter opoꝛtet. q ſi
ſatiſſaciat qᷓ abſoluaturvxt es eoꝛuin non immerito dicũtur. iusſit conuerſationis ⁊ fidei nat de conuerſatione
ertra de ver. igni er parte. Sed ſiquis aduerſus eos vel eccle is qui accuſat isꝗ accuſatur:quo illoꝛuza quibus que⸗ 4
alias ſufficit iurer. v er ſias eoꝛum commorus fuerit aut niam bi qui non ſunt recte ſidei aa niur de conuerſatio⸗ t
tra de ſen.erx. per tuss. canſam habnerit:pꝛins ad eos re conuerſationis ⁊ quoꝛum vita eſt ne iſtius2 ſic in inn⸗
b¶ Iniuria. vnde nec cleri. currat charitatis ſtudio:vt famili/ culpabilis ⁊ quoꝛum ſides ⁊ liber· nitum pꝛocedet iudex
cus poteſt remittere inunis ari colloquio ea ſanent commoni tas neſciturꝰ: nõ tm̃ mittuntur ma- anod repꝛobatur er⸗ i
ſctaʒ eccleſie. vt. xxiij: q:iiſ. ti:que ſananda ſunt:⁊ charitatiue ioꝛes natn accuſare:neqʒ viles par tade eſaapeigann
1s aur Jo. ae emendkt queinſte emendenda co, ſonein eoꝛumrecipiantur accnlati⸗/ mderab twoteſtedue
◻ ani ones e gnonerint. Si autez aliqui eos pi one. Nemſixtuspap.. inccrabiſoteſtegue G
mino r auctoꝛitate iudicis? lſqʒ hoc egerint: lacerare accuſare Abſqz dnobus vel iribus teſtibus miicida. ſlulta ect que i
ad pꝛeſentes lites tantum. vel infeſtare pꝛeſumpſerint: excõ/ non recipiantur: epiſcopoꝛum ac· fſtio cum nemo illud
inſti. de curatoꝛi. . vlti.f. gd Municentur. æ minime abſoluan cuſatone. ([teretur. Reſpon. ſ
cuiuſq; vniuer.item eoꝛꝛum f. . eſt ignotus bene po⸗ a
cum o fit 2 decr ”́òẽƷZƷòẽñ S uns. 1
non ertenditur ad futura.xff. de vſur. l..ſed pꝛocuratoꝛ ſemper a vero domi⸗ alijs autem notis inter quos eſt connerſatus queret de funaiine ⸗
moconſitniur 7 nuid en nmnllten en Mutes . ⸗ eſenten radein eſ iam nder in Krr erem. talis vt poſſis eſſe
ras.ff.e.l.iij.⁊.C.de pꝛocu.neqʒ.ſin vniuerſitate 2 ad vnam 2 ad .vt. fl. de queſtionibus. l.j.. qui queſtionem. . ,
plures dantas elehten efutn nosa de auctoꝛitate epiſcopi.C. de epiſ.⁊ cleri. S Accuſat. In accuſationibn eigo n pꝛeſumitur quis dignus niſt .
omnes qui..⁊ hoc nihilominus.Canon.tamen omnes adminiſtratoꝛes e hoc ꝓbetur.vt.j.e.criationes ſic in oblatione euchariſtie. vt de con. diſt.
cleſie vocat pꝛocuratoꝛes.j.q.iij.ſaluatoꝛ ᷣm canones pꝛelatus ⁊ ante lit.con⸗ ij.xibꝰgradibꝰ.Et in oꝛdinibus.xxiiij di.qñ.⁊.xiij.di.quieſcamus.Ite⸗
teſta.⁊ poſt pꝛocuratoꝛem conſtituit.vt extra de iura.calum.c.cum cauſam. excõicatus quis creditur pꝑ periculum vitandum potius ꝙᷓ non.vt ex
kSepiſſime.i.ter. xvj.q.vij.omnes decime. tra de ſen.ex.per tuas.⁊ cum deſideres.S.tertie queſtioni.ſic in impetra G
Niinetur. Hic videtur ꝙ epiſtopus poſſit aliquem pꝛo pꝛopꝛia iniuria er nione venie etatis tenetur impetrans pꝛobare inſtituta moꝛum ſnoꝛun
communicare ⁊ punire.vt.lxv.di.⁊ qui emendatur.⁊.xxiij.q.quarta.guiliſari ⁊ teſtimonium vite honeſtioꝛis ⁊ animi pꝛobitatem.ideſt ſe eſſe idonen⸗

us. contra eſt. xxiij.q.iiij.inter querelas.?.q.v.de occidendis.vbi videtur
index pꝛo ſna iniuria non debeo reum occidere cuius iuder eſt. Biſtingue.

vt. C. de his qui.ve.eta. impe.l.ij: alias circa notos potius pꝛeſumitur
quis dignus ꝙᷓ; indignus.vt extra ð pꝛeſump.dudum.

quia ſi ininria tangit ſpecialiter pꝛelamim non poteſt excömunicare aliquem. t & " eſcitur. per hoc patet ꝙ loquitur de ignotis.
pꝛo tali iniuria.ſ tangit eccteſiam poteſt, nam epiſcopus poteſt eſſe iudex in vi. Aaioꝛes. ideſt clericos.

Er li;.

rſarius velitcum admittcre. iber cig
llit militem. z aducrſarius vclit nino pꝛohibet en
. la tz in rein. repellit nilim ⸗ ꝛpꝛohibet in totum timmovbluducfſanio
. la. li in §. milites. 7 quos pꝛctoꝛ p uos pꝛohibet. immo conſtitutis.
cile. ieſt abſ inquinitione. cu. ſliuſta. F. mulit ſentiat. vt. fſ. ð poſtu. ercipiet. extra de ap. ce ia: ſcis
J ile. ieſt abſez inq conſenti⸗ cio ſuo ercipiet ſcien cid:? ſe
K „ Ccuſatio epiſcopom e bo ſeqnitur eoprer conuici non compent i Ei woneg nonne ſic Naerur iun alhier ingenio ic
tneie b quis. conuicij. non icare. vt. xxiij. q. uiij. inter q uẽdus ſ de pe. bere . mmme vt. .c pꝛori.:.ſij.
b. Aaui oſſit ercõmunic ſie. vel pꝛopter hoc remouẽdus cere debet. vt. ſ. c di⸗
ida vd MW☚ um po n e. vel pꝛop J it tales eſt cerede t. Reſpon.iudi
N Numipfum pe epiſcopi cã ſed eccle 4 MD ꝛitanerit ta es q.vij.iudicet. s que p
lufin bicnon fuit tantum ey M 5eſt rum ſia fide exoꝛbi 'quod ad eiug dinn boc caſu er his an e
R AKachionen mer⸗ eulatio epiſcopomm no et labes einirnAnone der iit in rnpnannann
ite politano ſcdn cõ Xc ipienda dice accuſationem 7ſerui⸗ ninon inf⸗ ee en mne achne
rin epiſcopo: vel dic ſi e A facile recip tem menda ace nilibet crimino ittů (oꝛam ſe videt iſamẽ .
Agiuk iſ ndat taan Te ipias vocem menh minum ⁊ quili livet admittũ (oꝛam repellere. ſicu
guien uicum requndartan mino non accipias nit aduerſus 1 querius quemlibe — As en nn aednſfnns
h cum in berl ij. E inſcriptionem non Ande dyonit oſſunt be an .ſuppler de fact
hfmti ſovrae vicrt eues ſi cij rerum inſcrip ltrib? tur. & uſare non poſſ Aapſa en upple ot fict
. us ruſtici. tunc nõ po pꝛeſ by qʒ duobus vel tribꝰ fames accuſarene “” de temp. ap. l. ij in ſi.
mtutnin Aecedenmmn iendam abiqʒ dun ede pꝛeſoy Int laſni .Cve tempa .l.
nu Nti uſt ſeq ii viri eim i eis teſtibus Si hec ſunt pꝛe/ reticog rroꝛis ſocium velaſ ſic xx vii. di.ſi p dici tanq;
nni edundwu in ecd na, icon el ceteris ſidelibus ſunt x Lieni erro oſiti tramite ci as conſt t ncia lan
nu ceteris ig de epiſco tarie pꝛopoſiti (to. qo co⸗ poſtu. bone.
ſeit redund at in ecclt tens i tert Zuelitan an pico volunta i paſune, adkieraa de aricati
unn bene Ael. en nanto vano anrelia/ re cecentem aut nis Faon obe . Den —
4, IJnlleo ſolioo nen oſola cõuentione ione dienté Pe r fanetent⸗ rnaneenrbr⸗
ohtan A ſalmomm.i. r r aliquis a coione. debemns. E atruʒz ſancno denti delcio. ſicut alius
lnunrie fum bpt itus ſancti ſubi gue atur 3 pllcopo vel ab ec dẽtes vel ſanctoꝝ pat ittimus: q; gentid nali. vt.iiij. q. i.
Aſpnggn ſolius ſpui ſolo in? Iganis ab ep io inre cre⸗/ dẽ perates perm mus qui fuerit in monali. idam ne
enc) qꝛ lolo in⸗ —— de pꝛopꝛio iure cre be obtemperate⸗ cenſemus qui iffinimus. qö quidam
hlunmui d n piruno ſanef ena ve petenduʒz: ſi nibii b mnes eſſe cenſe legem diffi doꝛdines ad
lang ele epetenduz: nfameso ianam legen ant eum nec ado
wohun ſtinctu ſy g eſt. ð quo diderit aliquid repeten nis obiece i ſidem aut criſtianam aut gan ui quandoq; fu⸗
uum bunvet⸗ doſ. die uici aut crimination cõ/ ſuam ſidem⸗ aut apoſtolicaz aut Teramlonaorer.rrvedt giu
„ habetur de pe. di. conuici⸗ ar entione a pꝛeuaricantur onunt au crimioſus. vt. xxv. di .
ninren babetur d it eum pꝛo ſola conue ubmo piꝛen libenter poſtpo iii. Tcrimioſu j qui crimen
J endum. rit eum p ſie nõ liceat ſubm nlarem lib ci. tol. inij. vimü. 1. vj. q quia bi
igngt edineſumunt vl mu mone eccleſie no regungrein Aem ex cõci.t te niu nup. palamn. v
ſienni Rcntart, an lail muni Item cuariſtus papa. ctoꝛitatem. Jie ſare vel in cosie Kde bitudo licet inter
Man . euan repre (e iſtianos accuſare m acce dicitur turp ur ſic,ff.
WE ds poſſe accuſare le nenr. ti pꝛelatos ſuos Chriſtiano nt qui ſidem acce ittatur non deletur ſicff.
a (osvi ee are ſubdi 5 ſtificari nõ poſſu =è mittaturt ente qnic in
n mczce Knccm Baslavrnenne Rär Berebomme le airrtardnur rros
In. offi rec. pꝛoui. iuſtiſi 1 eruerſe repꝛehen unt: On poteſt/ o extiterit inſide teſti teſtimonium. vbi coꝛ
Ummu mos ſed conigiturta ſuos peru leſti. extite / 2 elis qui der n chriſtiani teſtite dN. ”
tireri haaogiatnetim de ſi vel pun n mdeſtt inrelr lis õ Aininnntsrt vie,
Unint teſtu decetero. rint. Ex his on aſatione remouẽ effecti ſüt ꝛi chꝛiſti dicenduz ad velaliter ar. cnon wale ⸗
biril c. Qriminoltis. lde s 5 atnadteſttmohium wcenda eſtis ſ poſtea detegi⸗
n on necharuatis ſʒ ſunt: ad teſtimoni auis ſe eẽ e ctum teſtis ſi poſtea de
nletenn n ẽ tur:qui non affectior vitam eoꝛnz min⸗ debent: quan in fide eius infamia.
Eente d . 05 non debe icnt in tur eius nfan am in
kru 6 Knnniln pꝛauitate ne gragindeie nerne. mien auuncientui⸗ rin * Tganmd mamin
dckeudſ debeb erer xé⸗ diffam ar miſſis auctoꝛita hriſti ſuſpecti ſunt: ita it nſfirmari t. lj,q. vj. omnib⸗. ſed he⸗
W se accuſarionc e ANANAuogd vero pꝛem ntur ab chhri bij habentur. Infirmar · iiij.q. vj. omnib ſe⸗
ſ J ve Hßß 1 5 nqui in v. i excõicatiſunt.
nntſch plificat de teſtimon . iminoſi pꝛohibea r büano du umteſtinoniumqniin » ici non qꝛ excõicat
Plnhcat de ad tibns crim m: teſtatn H tet eoꝛum teſtinonin ſt crede ret a de hereti. vergentiſ. 2
Cn s ideo facitiqꝛ 92 ti elatoꝛun . 4 Opoꝛ nec eis eſ — tra de her ix
a inadnnuz, rfanſtinas nil ibro ſollloqmiorn aejalſt vocentnr.n ſeſteimn abie⸗ resmus G rcoi
ctports reliquum.ii „A⸗lj.le⸗ guguſt ”s dum qui n caius papa elh⸗ iſti. ſpagani iminibus
ftift es Yo. ire ſa rene baitkſec Ginmene nd Srein caino pape tia, uurin crceptis nnmivue
an h nlco sauco WMon Jorbibean tur acenſare Pee coꝛcpiſcopo. vel hagent chꝛiſtia/ dico R noͤemn ertra de ſu⸗
en ene N nunde lande munkprelatlnon deve nenen indei niadd ⸗ rante e
vttiku crimin laici non Reſu di vel accuſari* Agani vel hereti accnſare: dicit qu eſti. l
G 8 pa T ſiz. acenlare: S lis vt extra de teſti.l
inin fuerintſine ad acen Dres repꝛehendi eos paſf nõ pñt chꝛiſtianos accu ſer ·eſſe fidelis ia drecs
den t. õ s non eos pa nnnnô pütc! tionis' eis infer ione qꝛ ſunt in p
tctef Monemt tadan 20 eo quo nnonee dos: quoed infamationis eis ‚tea ration ſund au
Ati e nſtituunt accuſandos:quod ant voceé infamation Vvt hereti liꝛ ſic non ſun
mconſtituumt ſolis criminoſis: In hoc.c. dece redentes. vñ te di.extra de teſti. ſuper e.
ranng Sadec Bai aaͤmit ſit tuim negatur ſo eritas ipſa re. In etant recte credente i ab diendier cem. opoꝛtet tñ
ncein ſaſan cejaam tantunnt hendendo veri. te cinõ impetan quod beretici ab 4 Aut vo ſtimonius
antur. buic di eu de repꝛehenden locutus ſumnte cin itelligitur quod h⸗ tea tra, 4 icos habere teſtim
Gulbner iohiiene poſtea ; c nſtituat. Si male locr O. ecotra itel deti poſſunt. J eden (deri⸗ ab his qui foꝛis ſunt
Cnheſti Enobi⸗ inionem ſol conſtit iums perhibe de malo . hereticis impetix lütarie receden bonuzab hi⸗ e con. di.i.
i⸗ ſi m. perhibe de ctiom. heretici oſiti voli ãtes limiteʒ ſ. viij. l. j. l de
1ſerie ſuam als entg la⸗ ſtimomum⸗ hHuic diſtin in mite ſui ꝓpe i ates limit pri. j.
ponitur huic diſ e in miteſul.ppe etere ſeruates li iubemus.
etnt uik uetg inoſi po Ophonitun s diſtingnunt i tes no pn iperere daf intelligg iu ionis vt ſe er⸗
non ciminoſi! pſi ſacri canone⸗ ccuſandi a tes nis. Ex hoc dat in ſi nfamation
prbmen ſuntee cuſare dericos Ipſi lacri c⸗ ſtoꝛes ſint accu es ſu ſue pfelſionis. & a ſuo pꝛopoſito re debeant.
ngan falumeſtvterna quo caſn paſtoꝛes es paſtoꝛes ſu ſi q recedentes a ſuo inari poſ⸗ purgare del 8. falſuz dicit
Gun Aoll etero. ſubditis dicentes: oues ꝛehendant niliter recedentes crimin ſanctio s Taus⸗ accuſatoꝛ
4 de teſti. decetero. zubalitis ſent nec repꝛehen militer non obedientes ſanetio ſufficit enim q ſit
ongtn i Kieni errois. os non accuſent nerĩt. ecce ĩ quo ſunt. Item non obed⸗ mnon pof ſu fame.lj accuſatus
intt Er indo locis a a ercbitzncircceſ and Ubnsſanctomm rbergees enis vonen ſee latoꝛ. Item
uſ. n as ſancto⸗ rätes ſacris elioꝛis. vt. ].e. lato. .
llnſtt iſtius.clargumenta⸗ nuſunt accuſandi aſubdine oſ// nibn ſare obtempe Hirer melieie ſee dicit. de ne
eC.1 kalu ſunt gecu NHMuic oppo I ſunt accnſare ob uo ſimiliter in alijs falſum .
ſenel mnd tianus a 2ra c. emmmmme. Huice tiO il unt gecm nbus. In quo jentibꝰ in alije infamẽ. nec crimi⸗
tur gratianus a⸗ is autem mu ſic. Diſtinctie 14 onſtitutionibus. JIn bedientibꝰ? infamis inf⸗ ſat
Ae rio ſenſu ĩ ſequẽti.S. ionireſpondetur ſic. O infami conſtuntton od im inol iminoſum accu
3cres tioni reſpo ninoſis 7 infami elligitur quod imi vnde ge noſus aiminoſum i pꝛ⸗
lolpr k Kecedentez ideſt tioni onnm ð crimin nim crimi intelligit es accuſare licʒ “ j.q. j. qui crimẽ. niſ p
Gmnn H tam. la can nnII r. Oues enim , inobediente icaenr: nod in accuſa Vt. vj. rauit ſciens eum ta
u gböſtzt obedientez bns nale nten ſuum 26 neraliter ecreemertan⸗ fam elere ac. nulli.ſed be
uſug dei ſaſinatcum. vr noſre nel repꝛehendere ni Lere, tione equa to naet teſt dici hoc eſſe ſpale in ohe
nſß xir. di. nulli.ꝛ.xxv. q. enſere e fide exoꝛbitauerit. M ꝓopo. vtnon He porehu⸗
eni j.violatoꝛes. ſſumus ſunt nil H instol auit. Itẽ fallit n anenerio auipore qui
e arech iuder potrſt i 2 „ – re ab accuſatiõe illo C. de inoffi. teſta. in aren habes notatos. ij . iij li er
mte men repellere reus in pꝛi iij.. iij. parites. Iteʒ cuſare arenarium. vt. m repellit ſoeium quos h
finu ipſuʒ recipiat lwdi.⸗ de queſti ſeruos in Benlede repellat. Fruij. bus ſocius criminis non repelli
inn p. iudicantem C. de qne ſicut oꝛdindo ſona accuſato bus ſoe
nſm ar. index examĩa Pcoi Joanni. vt inqu
di. qnch. gregoꝛius pee⸗
P

illud. 2. 7,e, criminationes. 2 pꝛete
õõ vidGaonalatenerenonern de poſtu
e d lenile gratia indignos a poſtu
icnirahis
Dignitati

„ — . i
itionis. 7 qtumcuqʒ crim
C. de teſn. qm̃ iber cninſcung; conditionis.? quãtur aß
ſn. atm. alt nibercniuſcunchz elli tiam ſocius RcE
n. zail 5 erbletiont vel teſtimonio repellit vnde e
