ceſſa romani pontiſicis decernimꝰ

cras ſiue alias mobiles imobileſqʒ

eins eccleſie quas hactenus dice/

ris retinere:quarũ noticiam nobis

oblatam pꝛeſentibus annectimns
litteris ſine aliqua ei fraternitas ua

dilatione reſtituat:de qunibus ſiqua
inter vos queſtio verti. volumus
vt apud rñſaleʒ noſtrum in vꝛbe re
gia ventiletur. Si autẽ necdũ in

dioceſi alicuius epiſcopi illa loca

aſſignata fuerint:ex vigoꝛe apoſto/

lice ſedis pꝛopꝛiuʒ epilcopum acci

piunt. Ande grego.iunioꝛ ſcribit
boniſacoepiſcopo. . „
Abimnitiiudo ſideliũ excreuit ibi
epiſcopi ſunt oꝛdinandi.

NRecipimꝰe vt iuxta canonuz
A ſtatuta vbi multitudo excre⸗
nerit fideliũ:ex vigoꝛe apoſtolice ſe
dis debeas oꝛdinar epucopos:pia

tamẽ contẽplatione vt nõ vileſcat
dignitas epiſcopatus. Sicnt duo
epiſcopatus ſupꝛaſcripto modo in
vnũ poſſunt redigi:⁊ vnus in duos

valet diuidi:ſic etiam epiſcopus de

baptiſmalibꝰ ⁊ parochianis eccle

ſijs facere poteſt cum conſenſu ſuo
ruʒz clericoꝛũ.quod cũ factũ ſuerit:

illa pars populi que nouis eccleſijs

ſupponit᷑:a inre pꝛioꝛis eccleſie ab

ſoluitur.hoc niſi fieri poſſet:multij
tudo eccleſiarũ ad paucitateʒ redi

geretur.· Plures antẽ baptiſima
les eccleſias in vna terminatione
Ande in tole

facere non poteſt.

—

n vno ter mimnatiòe plures baptit

maleg eccleſie eſſe non poſſunt.

Lures baptiſmales eccleſieĩ

vna terminatioe eſſe nõ pn
ſed vna tantũmodo cũ capellis ſu

is.⁊ ſi contentio fuerit determina/
tione dnaruʒz matricũ:plebes vtra

rumqʒ diſcernanv.Et ſi non conune

nerint:lis dei iudicio diſcernatur.

Ins ergo eccleſiarum ita inter
piꝛetandum eſt:vt niſi epiſcopo di /
ponẽte alijs eccleſijs fuerit aſſigna
tum:in nuilo pꝛioꝛum reddituum
diminutionez patiantur. Ande

anaſtaſius epilcopus.

Comunioe panuètur: qui decimas

vel oblationes extra epiſcopi con/
cientiam tenere volunerrt.
OTatnimns⸗ vt ſi quis oblatio
nes eccłlie vel decimas quas
populus dare debet:tenere conten

derit:vel extra baptiſmalẽ eccleſiã

dare volnerit pꝛeter conſcientiam
epiſcopi vel eius cni huinſcemodi
officia cõmiſſa ſunt:nec cum eoꝛuʒ
voluerit agere conſino:bannumꝰ

noſtrnʒ cõponat:⁊ cõmunione pi

netur. Cum addit extra conſcien

tiam epiſcopi intelligendũ relingt:

qð epiicopo cõſentiente alijs eccle
chs dari poſſunt. IJdem.
uxta diſpoſitionem epiſcopi deci

mediſtribuantur.

Tn ſacris canonibuspꝛefixum
eſt vt decime inxta epiſcopidi⸗

,ſpoſitionẽ diſtribuantur. quidã an
iuſſone pꝛecipere.res auteʒ ſiue ſa:item laici qui vel in pꝛopujs vel in

beneficijs ſuas habẽt baſilicas con

tẽpta epiſcopi diſpoſitione non ad

eccleſias vbi baptiſmũ pꝛedicatio

nem ⁊ manus impoſitionem ⁊ alia
chꝛiſti ſacramenta pꝛecipiunt:deci

mas ſuas dani:ſed ꝓpꝛijs baſilicis
vel alijs eccleſijs pꝛo ſuo libitn tri
buunt:quod omnibus modis dix
ninne legi ⁊ lacris canonibus cõſtat

eſſe cõtrariũ.vnde veſtraʒ poteſta

pꝛeter epiſcopi conſcientiã vł eins
cuius huiuſcemodi ſunt officia cõ/
miſſa:nec cum eius voluerit agere
conſilio.anathema ſii.⁊ uerum in
eodem concilio gangrẽeſi. Si quis
oblata deo dederu vel acceperit:
pꝛeter epicopum vel eius conſuiũ
qui ab eo inſtituius eſt ad diſpen⸗
landum muſericoꝛdiam pauperibꝰ

A qui dat ⁊ ꝗq accipit anathema ſit.

alde ergo iniquum et ingens ſa

crilegium eſt:quecunqʒ vel pꝛo re

medio peccatoꝛum vei pꝛo ſalute
animarum ſuaruʒ aut requie vnus
quiſque venerabili eccieſie cõtulit
aut certe reliqueru:ab his a quibꝰ
maxime ſernari cõuenit chꝛiſtianis

ro ⁊.c.ſtatuimꝰ: ex¶ de

arbi.ꝑ tuas.alias laicꝰ

nõ poſſet eſſe iudernn
ſpũᷣalibꝰ.vt er de iudi.

decernim. ?. c. ſe. ? in
oſti.innocẽ. ↄtingit. q

eſt de ar bi.? eſt bic ar.
ꝙ ſpũalis cauſa laico
põt cõmitti.xxxij.diſt.

um.

1 Jusicio iiuram?
to. vel etiã ſoꝛtibꝰ qui

bus dei volütas oſten
ditur. xx vj.q.ij. F. j.

c.lſoꝛs.vel dei iudicio
i.eccliaſtico.iij. q. v. q

ſuſpecti riſlſanma
m —

tiones ar. ꝙ ex

cõicari poſſunt laiciq
nõ dat ſacerdotibꝰ ob

latiões. vt.j. de conſe.

di.j. ois chꝛiſtian?. qdðᷣ
hbaintelligit etid de grna
tuitis oblationibus ſi
clicus nõ bʒ vñ ſuſtẽ⸗
telrur. ar. xcj. di. clicus

xij.q.ij charitatem.
n Baptiſmalẽ. de

cime ergo ſoluẽde ſuũt

baptiſmalibꝰ ecclefijs
ar. S. e. de decimis.
ſ. e.in ſacris qð veruʒ

eſt ð pdialibꝰ.ſed ꝑſon

nales vebentur paro
chialibꝰ ecclijs. vt. S.
e.queſti.⁊ dixi.S.e.qui

põt auferre decimas
vni ecclie ⁊ dare alteri
vt diri. S e.eccleſie.
o ρBäãͤnũ. lx. ſolido⸗

tem vt eos coꝛrigatis expetumns. ruʒ.vt in lõbarda cõti
Cum autẽ repꝛebendũtur quia erur ae Find hucl
contẽpta epiſcopi diſpoſitione boc net z eſ hicar. pena
faciunt: intelligitur qð ſi epiſcopo pecuniariã ab ecclemſa
diſponente hoc ſecerint:irrepꝛeben poſſe infligi. xviij.di.
ſibiles inueniantur. INem ſyma/ qjuonia.er de rap. in
chus epiſcopus eceleſie catholice archiepatn ar. xxiij. q.
vbis rome dixit. v„.quid ergo. ar. ef ö
Angathema ſit qui pꝛeter epiſcopi pe. ic Ner mma
conſcientiaz decimas ? oblatione, Põt aliauẽ tumack
diſpenlare volnerit. r Neeren
Neanonibus in gagreſ eccle lite non coͤte. quonia
Rſia apoſtolca aucioutate cõodi infi. .R
tis de fructuũ oblationibus que mi p Nſadis.in bſ
niſtris eccleſie debẽtur ⁊ de hiz que cijs.i. feudo.⁊ ar.
in vſus pauperum cõferuntur. ſcri- eſt ius patronatus en
ptum habetur: Si quis oblatones ſeugofk aAra nit id
eccleſie accipere vel dare volueri repaer literis an.ſ.

vij. nemini. .RW
n canonibꝰ.ma

tenetur defendere 7

alios.multofoꝛti cõ⸗

tra le.ff. ſi ſer. ven. alti
xix. di. nulli fas.. eo.
nulli epoꝛi.ex de na.
ex li. ven.c. vnico,.

cũqʒ. Itẽ patʒ ꝙ eös

urli
inlot
ſult
cr
6iranr
ftns
Peusee

(yrſes
Pna

ſyed
Alnan
Gatler

(Kon
Ape

lmi
tiiſh

cie

4

mtcbig
Ckfen

(N

lſen
Plhl

Pyanne

xvj cixxxv
A pꝛincipibꝰ. ꝗbe chꝛiſtus eccleſiaʒ cõmiſtt. xxiij.q. v.pꝛincipes. ij. q.j. ſi peccauerit. , .
N b ¶ Coͤſſſcare. ßm leges veteres bona danatoꝛuʒ ↄfiſcabatur. hodie ſe m Quod ſi amplius.⁊ ſi fecerint.quaſi concuſſoꝛes ſunt in quadruplum
n eus. vt. C. de bo. dã. auẽ. bona res aũt eccleſie nõ poſſunt coõſiſcari.vt.Sõ. punienci an xviij. diſt. qm gqdem. xxiij.q.j.militare.¶.de aſſeſ.l.ij.
e.placet. arg. S. er de iurepa.ex diligenti. IConditoꝛibus.i. patronis qui poſſunt male alienataʒ repetere. vt. ſ.. q.
i C aen⸗ röguoriaſe maioꝛis ĩ illicitis nõ excuſar.xij.q.ij.qcũqʒ. · vij. ſillijs.immo quilibet de populo bicadmittiuur.xij. qij. non lctar Sed nuůͤ
V c.ð rebꝰ. xj.q.iij.ſi dů s uid patronus laicus po⸗
u .e. q. vij. decias. xxv. . . . . ltaumimaterelenun ac
inin ai omne ꝙ xrxv. q. 2 deum timetibus bominibus ⁊ ſu tnimus vt neqʒ noſtris neqʒ filio; cuſare de dilapidatione euʒ
d i.nullus. arg. ..lxiiſ. per omnia a pꝛincipibus apꝛimig rum 7 deo diſpenſante ſucceſſomʒ ſuam iniutiam pꝛoſequas⸗
Ng dil. ſalonitane. xiiij.q. regionum:in alind trâſferri vel cõ noſtrum tempoꝛibus vllam peni⸗ tur. ar. ſic. ſ. q. vij. ſilijs. et
i ” nerti: ⁊ infra. Generaliter vero qui tus diuiſionem aut iacturaʒ patian grrii diſ- dud- am ip
4 Nnc mold cunqz res ecieniee cõfiſcare aut (õ tur Curmn ergo pꝛeter conſctenetam qucun Qatmterwidemr
ſliſe ceps. cnius aueeres Pelere vel pualdere periculoſa ſua epiſcopi vel eins cui buiuſcemodi ullibet de populo quia
MH eccleſiaſtica tenetur. vt infeſtatione pꝛeſumpſerit: ſimiliter officia commiſſa ſunt:quilibet pꝛo pubiice intereſt ne res eccle
p rij. qeij de rebus ſcd bi qui res eccleſie inſin vel largi, hibetur oblationes eccleſie derd ſie male tractentur. vt. ij.q.
D illud ob ſcandalũ pꝛin tione pꝛincipũ vel quoꝛundã potẽ buere:liquido apparet að cum epi j. pꝛohibentur.in ſine.ſed tra
cipis. ſed no eit ita. tum aut qnadãa innaſione vel tyrã ſco i cõnſenſu quibuſlibet eccleſij, men ſecus eſt. vt notaui i⸗
iuti eEbanarũi.libꝛo nica poreſtate tennerint: ⁊ filis vel poſſint diſtribni. Huic interpꝛela/ queſtione. vij.i ſumma. 7.c.
ide m Reho no ſem beredibnsſuis: vt a quibnſd iam tioni videtur contrarie auctoꝛitas Relnnune el arguc hae
fn ken lit n re w factum audinimus. quaſi heredita illatolletani concilij. H am e din. comu
iine . müiterecke Ii reliquerit: niſi cito res dei ad Hihil de iure ſue dioceſis epiſcopi o' Propinquis. ius enim
nan 2 e aꝛeps eſtin wagi 6 honeiſice asnita enate. „ eſunnerre , ei 4 patronatus tranſit ad fſili⸗
iniri vt. vij. q. Leddiderint: ppetno anatbemate Onſtitutum eſt a pꝛeſenti cõ os.vt. j.e.queſtione.vij. fili⸗
u ctceae e Vine iar nanenenecllemmg ſ cilio Hiſcopos dioceſes ſnus loeniam anui hale⸗
aälag uit diel ꝙ res cericon pPotius cuſtodes chartaruz’ quaà de 2 aregere:vt nihil ex earuʒ iure pie non ſint arg.f.de iurepat,
fun eodẽ gaudẽtpᷣuilegio fenſoꝛes rerum creditarum: vt pꝛe ſumant auferre:ſed iuxta pnorꝛum ſilij.ff. de reli. y pater. æ ad
R quores eccleſie xiiq. ceptum eſt iudicemur. ? infra: Fer anctoꝛitatem concilioꝛum tam de beredes erianeos. vl. ſ. q.
us Recael lrvii. ro emim abſcindendaſunt vulnera oblationibꝰ quã de tributis ac ſru/ ii plurel.fl. oper. lib. fa
u dieol vñ vi q elue que fomenta non ſentinnt. Simili) gibus tertiam conſequantur: q ſi ꝛiles. ? ar: oontra. ffte. ſ ope
n coͤmittatur ſactilegi’ ter ⁊illi extoꝛres debent fieri ab ec ampli ippiam ab eis pꝛei mium Cie ſibertio.
ſ in rebus (licox ſient . ebent fieri ab ec ampling quippiam ab eis pꝛeſun p zLſſeſſiones. non p
e in rebus ecclie. vel die cleſia:qui ſacerdotali admonitiõe ptum extiterit: per cõcilium reſtan pe:tuo, boc verbum
ur ſn ſunt res ecclie guo nõ comigutar. dicente duo.auferte retur Appellantibus ipſis condi/ perpetuo ſpectat tantuʒ ad
enz ad defenſionẽ qꝛecd. Malũ ex vobis. Mniuerſa ſynodus toꝛibns ant certe pꝛopinquis eo ericos ſᷣm ꝙ exponit. G.
Miͤn Gan eas wekngere ſ HS ſtn ſia 1983 munhaſpin Krld deceſlerunt. e ilns. Rechiee verige
Njmen cut ſuas. xij. q.ij. de laa mus. Dictu e octies:exandi chꝛi⸗/ Item ſymmachbus papa. elſto mona erüjs ⁊ pijs lo
1ne cis.ꝛ. lxxxvij.diſ.eos ſte:ſymmacho pape vita ſit dictuzʒ Woenönen eccleñe derelictas: s poteſt dari aliquid per⸗
tinn vel dicunk ecclie gaue eſt duodecies. Jdem. nunlii ſit alienandi licentia. etuo. vt.j. q.ij. viſis. .xij.q.
. ad hoc.qꝛ ſi daniſiett ademplectuntärben⸗ noc en .ſi quos.ſi auteʒ ſimpliciter
te, eccliam eps ecclia bz Eackem blectuntur penaqni eccle Degenos quas vnuſaſq datur aliquid perſone.intel
rlii keellen ia res ſuas, ſie res 7 bona epiſcoporũ innaduũt. R—α eccleſie pꝛopꝛio dedit aut re, ligo Peronallter eſſe datuz
U xij q iiiſ quicunqz. vñ Imiliter ⁊ boc ad omninzʒ ec ¶lſiquit arbitrio:alienare quibuſlibet ¶ S.x. queſtione.ij. boc iuv. ſi *
nuna dico ꝙ oes res clerici cleſiarum noticiam veſtra ce titulis aut diſtractionibus vel ſub eccdleſie daturintelligo do⸗
r n ſunt obligate ſue ec Leroꝛuqʒ exboꝛtatione ⁊ indicio c quocunqʒ argumento no patimur nationem eſſe perpetuam
jotci deſe ſicut res maiti ſemus peruenire:⁊ ab omnibns fir niſ ſone ant clericis bonoꝛum pꝛo v..j.e.c.vliimo.extra de in/
inne vxroꝛi. vt e. de pig er mMiter teneri:quia res epiſcopoꝛum meritis aut monaſterijs religionis ſiit.cum veniſſent. nam cuz
n fſf̃is :. C.q po.in pig, eſſe eccleſie non dubitantur ſiin oo intnitu: aut certe peregrinis:ñ neceſ res intelligatur data vſas
nunt n heurare⸗ mtodi rum ſacultatibus ſimili ſnerit cru· ſitas largiri ſuaſerit:ſic tamẽ vt bec 4 SHS eccle
ui papiloamin ee qelitate craſſatum: peruaſoꝛes reri iplanon perpetno. ſed tempoꝛali,/ Nnen ern ſemper intet
1gote xrv,annio nd d memoꝛatarum pꝛedicta canonum ter perfruantur. Secd illud tolle- iſigi nctetlonnn
iunt prrlatus.cu res ipſus iſtrictione feriantur: vt qui moꝛ) lij ita in ligitur perpetuo eſſe datuʒ
s nõ poſſint obliganiec di rictione feriantur: vt qui moꝛi) tani concilij ita intelligendum eſft quod ecdeñe datur. Sed ſi
ge deſte. vt. C. de legiu bus ꝓpꝛijs ac nulla cõſcientie caſti vt epiſcopi pꝛeter quartã vel tertriis quis dederit eccleſie tantus
Anme te.l. vlt. nec obſtant 7 gatiõe coꝛrigunt᷑:ſaltẽ eccleſiaſtite que ᷣm locox diuerſitates eis dey vſum rei non pꝛopꝛietatem
ria bieſignata.. ri. d. 2 canonice vindicte perſodiantur berur: nibil contingant. Andein cõ in hoc caſu vtiiur eccleſia re
Uupti che aun ma⸗ acnleis. Nẽ ex libꝛo capituloꝛũ. cil.leonis pape ſtatutum eſt. illa vſqz ad centum annos.
fthii ntene vhi di ale. Taroli? lodonici imperatoum. ACcericis pijslocis vltraſtatuta quia bec eias longeui ho⸗
nmi unttes erckene dlie Wesecclelie puncipini anctortate patrüaliqdepenonerxigat. minia en ſe Anun.
riite éir Meanne au⸗ diſtribni non poſſunt. LDaiii epiſcopoꝛuz liceat a ſub nnntanns Sec nun⸗
e dad ea que dixi.xij. q. v. Qnia mnctormmn batrum Kctoacergon⸗ vel alio quo⸗ cis deinpordem donationẽ
bn ſi epiſcopus. aditionem nonimus res ec· cnnaqʒ clerico ⁊ pijs locis dationes ſacere poteſt. dico ſic.
8 . Sünſiagus pꝛ cleſie vota ſideliuʒ eẽ pꝛecia pecaa vltra ſtatuta patrũ exigere:aut ſup lamum perpetue cogceſſto⸗
n 6 miſſimꝰ circa res ecle toꝛum ⁊ patrimonia panperuz :cui poſita in angarijs inferre:ſed cũ op nes ſpectant ad alienatio⸗
ln, b acce re dini qʒ non ſolum habita eanlernare⸗ nn pfectoꝛ ita biciat vt vni gen ern de his ne ſi.
ecec Rurxta. verum etiam deo opitulante con; nerie ſibioueꝭ cõmiſſe aſe maxime a pꝛela. fine con. ca. tua, xiſ.
irß oabe de S Eerle optamns. At autem ab eccle alanur aeqzin neceſſitations iunẽ quectone iſ vone nens ni
ſft ab ea eni ſiaſticisofficijs de diuidendis ren tr: no iilicitiseractionibno oppꝛi:· mne lertemperales ſint im̃
c bandu ꝙ res eccleja bus eccleſie ſuſpicionem duduʒ cõ mantur:qꝛ dominus paſcere ⁊ doę men ſolus non concedet ni
rũnõ poſſunt diuidi ceptam penitus amoneamus:ſta cere nos docuit ⁊ omnib⸗ miniſtra ſi hoc babuerit er conſuetu
per pꝛebẽdas. vt diri Aiine. vt extra de bis que ſi,
xii.q.j.cc. vlt. a pꝛela.ea noſcitur.arg.ta⸗

men contra xij q·j epiſcopus. vbi nec fructus poteſt epiſtopus dare ſine cõ
Kena grinl.
q QAlli ſtatuta. ſi ergo epiſcopus aliqd exigat a ſubdito ſuo. negari po⸗
D teſt ei.niſi oſtendat hoc a canone ei nckſſmrravimnd iantu

ieqʒ filioꝛũ. arg. aliauẽ ſuo ſucceſſoꝛile poſſe indicere.vt.xij.q.ij.
nõ liceat. lxiij. di.ego.ar. S.ij.q.v.mãdaſtis vbi de hoc. ...
8 O— Onſtitutũ eſt. auferre niñ in caſibꝰ.xij.q.ij.bone rei.⁊=.x.q.ij.hoc
uuis.e de ec.edi.ad audiẽtiã. .
¶Eernã. alibi.dẽ quarta;. xij. q. ij. coceſſo. alibi q mecdietateʒ.x.q. K.ieonauenne.
antiquos.ſed loci cõſuetudo eſt ſeruanda. vt dicit. Oratianus in le. 9. 1 C eceſſitatibus.a pauperibus.n.nihil petet.vt.j.q.ij. placuit,ſie dicit lex
c x. q. iij S. cathedraticuz. vel dic diuerſitas tẽpoꝛum ſoluit cõmarium ſi pꝛia tenuis eſt poti? ẽiuuads ᷓ ſpoliada. vti. C. noua. vecti.ſti.n poſ.lj.

Cau.

IS re deinibil nocere petea
evenm. bonenn,atene Kntedgaach Ronct iin ͤ
a °boe. ſ. C. de ide nulns ad bo. n decimisnor⸗ deam dici affligi un eins uubditi affligontkt.4 Lie
v.Eiin HH de vecimis ⁊ oblationibus ſent qualtuo ij.q. v. pabet hoc pꝛopꝛium. ⁊.iij.q.j.nuiluin ſi. —
E Diel duclbergergonal nibus a alije redditibus. xi. q.ij. quattuoꝛ. ij. In decimnis lnon ſoluns, 1. (Tota gens er
boꝛtiones.ſed etiaʒ de penſio irri teſt bona eccleſie diuidere.xij. Sno tolo enm end ler i
voꝛtion ſcopus pꝛo arbitrio ſuo poteſ toto gentiliter viuen
d C. Dmneg e . de 5 oblationes ac piimi tes.vel glibet ö ppko.
g. 1). V ſed i ſolnt, . icijs de um decimas On „ n, v Supplataſtis ar.
— ebl nſclui⸗ re:nõterrenis are ecnted: tias ſacerdotibus non ſoluere: au/ contra..de con.dieh ei
r B eikeor⸗ ꝓbatſer lectari. IYtez gregoꝛius leo ctoꝛitate hiero.⁊ augu. apparet. panem. ſed intellige in⸗
D ſy nodus auctoꝛta ſcopo cartbaginenſi. Ait nanqʒ bieronymꝰ ſuper ma quantum in vobis ẽ 1
. in paunich prelatus Sereddiubns eccleſie quarta ꝑs lachiam. ur:aus a; E. ij.inter verba⸗ vl
nlehen erkrenge Lencigen Aleconanugfudns ra Rens apud deum babemur. aul la, N adestdS
— AS Ha s diſtinnr:r iuchtctie⸗ WEnenmwal admereho e⸗ x nnus expletus. mm
= e e Zaminevener Neneninon 4 Kereikin vos: dicit dominus Petannmt bpeine
exercitunm: 2 enm: decime peeſtantur.
fSDiuinus quàdoq;ʒ pe p ctos nec ſubiectisiterum e *.Si affligerethomo deum: teñ ſru c
õ pꝛepoſitos effrenata ſit n Sherſere mer diſi: Rud clamntsd i
619 h,mno werd g inder. ſlanch ſeetin. ene Glin raen- confligimus te:in ece o⸗ tra de veclem bomi
. ota id eccleſie tne in pꝛimitijs: ideo in penuria ve nes. immo 2 ſi ager ſenhe
nicer condemnate immo ab ve qnicquid fen foꝛtaſſis ac in pꝛimitijs: 7 fligitis tora bis ij anno vet frner⸗ iſti
aluo te. t. verbo ſtandum „el quolibet alioti . oꝛtione, maledicti eſtis:⁊ me cõflig dinem biglenne der ſtuch.
i⸗ ione inemn totiens daͤde ſunt de Vti
eſt. de pe. di. ij. n enim. 5 celſſeri: quartam exin epe ns“. Munc ſequamur oꝛdinen otiens ll K
. irnt tene, ebeas ſe ge eddidiſtis cime. bic ergo ſigilla⸗ c
b ¶MHultitudini argu.qð ſine diminutione aliqua de eg hete:qꝛ mibi non reddidiſtt me. bi karce el
Ean mo pꝛophete: qꝛ mihi . in pe/ nuit eos quitam Gam
vni pꝛecipitur. ad omnes ex gregare atqʒ eam ſᷣm Ddomimt decimas ⁊ pꝛimitias:iccirco be/ derunt. In peno⸗ ““
endinir Iei wiſt miramur. ſbyteris diaconibus ac cle naledicti eſtis:⁊ me decderunt. In . n
ene. . rem pꝛeilby⸗ ia ? fame ma nalibus tamen decle
v ide Kmoratia. 5 Die ro vinbi viſum fuerit diſcrete diui 86 ſupplantaſtis ſiue defrancka/ mis poſſet dici in i ſu
aenave verba pauli. ere. Item ex ſexta ſynodo. ihbil ſtis. Ecce annus' expletus eſt: et ne dadi ſunt piopter inc
C iſtimans. verba ſyno Epiſcopus turpis lucri gratia ni nihil in meos theſanrosſed in ve/ nede minima. IJncö fer
in verba fuerunt do⸗ a monachis vel clericis ſuis exige⸗ ſtra boꝛrea anportaſtis: rpio de epenaenmeſt „½ n
iimmd? iſ. euam l imirii arua criptoꝛ vlaligs nego lun
mini. vt e de cele. mil.cum debet. . lus cimis 2 pꝛimitijs que parua e lis dieb⸗
ie paulus . 3 tatẽ poſ ciato: ſingulis ran
1Eirenim inſtchdacpi⸗ DAdno nen aen bs Emoun vennamrmn dehnefnän ehcredeaene:e
ſtolaachconmhios. nens epheſioꝛum pꝛeſbyte dantiam perdidiſtis'. aaoccinaleca iin
zare ſuperſ⸗ nem po iſ. nlti gum abundantt . te ar ad boc qualequal Muit
m ¶ Theſauriʒzare. ſuperſi ris imo veroꝰ omni ſacrate mul ntem ſciatis hoc me iraſcente tra de pignoeer lit⸗
cialis eſtiſta argumentatio. ini' ac plenitudim ita fiduciali,; Ata ia fraudaſtis me par; exia de vol⸗ CLy
tudini ac plenitu * erſectum quia fraudaſti teris. ibi pꝛopter pol⸗
qꝛ ⁊ filij.theſauriʒant paren hibuit:argentum aut aurnz p boꝛtoꝛ vos atqʒ commo/ ſeſſonum in micltias 4
tibus. qui parentes ſucce⸗ ter per t: llius concupiui:ipſ te mea:hoꝛt decimas in boren lataits ſolutſo in iune
dunt eis ſi quid habent. vO.ee.e ant veſtem nn ue mihi opus neo vt inferatis decimas in li: · quia ali loin e
S.iij.q.iiij.hi qui.⁊.j.xxxv.q. ig: ea que mihi opu ſauros templi:a commoditatem ba
Adiabtenron ſene⸗ 2 bi⸗ qut mecnin fnnrenin = mi ——— *
ſuperficlalis quia non ſuc⸗ ſtranit manus iſta:omn iniſtrant cibos:⁊ p . l.i0. mmn
Kdeynr mrs mhé m6 Pobenanonn ſi⸗ rpenameser. maMaeroter 7 »E Wennacisass. nn
in defectu. iam ſpi tet ſuſcipere inſirmos: beatin exiz taracte celi aperte eſſe credantur:? yx lauem deberepun cdN
Ruantbdertaed, ſumnen⸗rennnn nabeo düni (Nandam heneſcnonemme⸗ vo rimn eoin quo dein⸗ ſn
ritualibus. 2r. 5 3Docti a am'’. quit. xij.q.ij.qui? bu
nod ⁊ nos docti bpeiers vſiqʒ ad abundan ig quit. xij. q. ij. qui? b
lus naturam ⁊ votum parẽ prer q llatenus epiſcopum tur/ 18 viq;: 1 largitatis . tqað Uri
B nomen largi manis. 7 9 negat a
tum. ꝛo vt voto parentum Nus. naat excogitare:ad exen bum ermnſionis teſt vt agros debet negariel debet
bereditas milijs debetur ſel vig lncri gratia excog catis ex oſtendit:ſed fieri poteſt r deberne⸗ ebeiun er
n benenndus de⸗ rdeAetrnce htedk areuntale ecet ad rerau ee n
atſer canſa pareſnei⸗ P is vel cleri tilitas. ver labo (. de kdeicom. lib. l
tenur n n. vñ l ſeripto be Nt ſpeciem a pꝛeſbyteris ve bꝛucus ant erugoant ernca:⁊ labo (.de ſuo. xcv. di eſto. NN
Ke ue Eoe moffig rll monachis qui ſub ipſo ſunt. mnum vaſtabnnt: ppterea goin uo ren dieſto. iin
ex. res hominu a In hoꝛrea ar. ꝙ
aee eelbg ecnni. apoſtolus. Mon debent resk z diiter increpabo pꝛo vo a ſ. In bamtaardh ſn
dine tur bato ſuccediſ bnlga filij theſaurizʒaren parentibus: ſed niujgit mes locuſtas videlicet iſniru honeen geckh D
re nato. Ites dicit ler qud filij filijs. Et apoſtolus petr? bis deuoꝛa iximus: 1no corꝛ fene in in
58. pone ediximus:⁊ nõ ad iplJas eccleſias. ar. M
lgs ernmne ve arentes filijs. bis eſt gregen ꝛreliqua que pꝛ E d
vt. fl. de ite qui in vobis 8 tum terre veſtre. S q. vij. decimas. C.
n⸗ — ncn cocten ecl ſponte m deů rngcofefticn penuna 2 rerum Inonis ꝛiibu pi n
ad e debita ob omthnnpt lucri gratia negs t D Angagr egeſtan oppꝛimit mundũ ae noncrgancke
enienobi io, . mna fac 'deſcendere rics vel eoꝛum na
uenit nobis. vt. f pꝛo ſocio minantes in clero: ſed foꝛm ſciamus hoc ex ra dei deſcend igende in int
2 qnia 2 filij pene eſe⸗ ceps cipi/ is ſunt colligendè
2 quia ⁊ filij.pene ad ꝓpꝛia gregis: ⁊ cuʒ apparuerit pꝛin ni ſein p auperibns ſi non acc 1 genge nin
6Secr dun nntermor. bgtor⸗ erbonann. Nda an emoſeinnn Ggngertoamunn b σ1ꝑq abundanti. e
§. Pe.7. is gloꝛie c um. ſuas poſſeſſiones p i J.q. vii. maioꝛzes. ſd
itare debent parentes m? ſibilis glon itnii ſymmay ⁊ ſuas poſſleſſion tan. Si ſ.l maldes.
bnſmerune ſll. eeaque a tem quo ſa non perpetuo 4 itus lege domi⸗ abieronpmi. 4
saeme deleene c Koniru eeion Perdet p qjuis voetus cruchtus lege deber verbabironmi. KX
uis Hüne oge debenin Saiacnboralite poſſeſſiones clern“ ni oren alohernant⸗ ingenioqʒ inortentliſ ig, cti u
Acöͤſgerare eol iht. coꝛum vielicet 2 pauperum non ndaſſhere haue gratlas zgat pa it⸗ girſoiibe⸗
0 UCoacs l ho lnco ter. ad monaſteriales Kane raa mum domino qui cuncta largitur: e Sne ſerog gui e
blud autem. capiui. MQuam vero ſit graue dit ſnper Rerot n
— Iue 8.7 pꝛopter boc ſon⸗ Phoſe
a Laerfi ini LCaſus. . nitemmrceſtut Grmtaeſt vennis binaneun iorer zügn in
Re nund har ebobe vſqʒ ad illud verbum nt nſie nſ⸗ Er dei ira. bomo enim lifduco⸗ ſus ackti . ſan. e
parte erponit ea ad litteraʒ vſqʒ ad illnd ſi quis docte, . madens aeumere vedicatio itentabitur p eis. C.ð ſa an. iun
oꝛtaliter. . . is. quia „winter. DUm
e eee regal õ Keoreſtaggme dlen mert
Rsiremur quad vicer- condtitione ſi homo affligit i. e Nie

daghen

er

ſatſe
ſoufn
Nackin.

agtcde

ene
NH
Uarena n

de

rn.

im

Cintkh
fiigne
lls

utnu.

Mmteice

rimne

Moartn
htprng
eſluri
tunnbte
nihen
Nentuce
tler⸗
ſiu
Mezn
Ao n

ngt
iäſche
dcheunt
lufu
Gnlel
endich
tic9
NhetN
ed
eſtsr
Ginns
falon
ſctort
Vmmuun
anen

Hhhi⸗

jpeeſtu

nm⸗
en

gine

vgtie

ſen

ipicqae

ſbccte

Nla

5

34

N
5

Interpꝛetari.i. menaliter exponere.
E quibus.ar. qꝙ diſcipuli debent reſerre gratias magiſtro non tan

tum verbis. ſed etiam rebus.vt.xcix.di.ecce.
b¶ Uendicauerit.i.ſbi aſcripſerit.

cCataracte.i.feneſtre.

d¶ Nubibus.i. pꝛe⸗
dicatoꝛibus.

e. Imbꝛem. gratie

⁊ ſcientie que in ea au
gebitur. de pe. di.iij. ſi
leruo. io.

O Ecime tributa.

I1. debita alab?
egẽtib diuina gra.vl
melius dicas ꝙ dant
egenribus clericis.nõ
tamẽ ideo minus dã
de ſũt.⁊ ſi diuites ſũt:
non enim intuitu per

ſonarum dantur eca⸗

denñjs. Si ergo deci⸗
me ſunt tributa. ergo
non poſſunt pꝛeſcribi
vt.j. qeij. F.poro.?. C
de pꝛeſcrip.xxx.anno.
competit.quod ſalſuʒ
eſt extra de pꝛeſcrip. ð
quarta. Item ſi ſunt

mnibuta ergo compen

ſatio in eis nõ admit
titur. C. de compen. l.
iij. pꝛeterea ſi ſunt tri⸗
buta. ergo ſi quis ap
pellat vt eas retineat
non auditur. vt.ij. ꝗ.
vj. quotiens ſiſcalis.
X eſi expꝛeſſum extra
g ꝘPꝛemium. ideſt

gratis vult beneſiciũ

.fſnuni concedere non

pꝛo pꝛecio. ſed tamen

honoꝛem vult habe⸗

re.argu.ff. man.ſi re⸗
munerandi. eſt ſi. j.
g.j. iudices. vbi dicit
Pnon ſunt dicenda

munera. ſed ſumptꝰ*

2⁊ facit ad hoc qð dixi
xxxij.q.ij. honoꝛãtur.

bC Be militla licita.

ergo ⁊ clerici ſi militẽt
xxiij.q.j. militare te⸗
nẽtur dare decimas.

¶ NMegocio. duũmo⸗
do licita ſit negociatõ
Vt extra .e.ex traſmil-

ſa.? tamẽ vix aliqua
negociatio ſine pecca
to poteſt expediri. vt
de pe. diſt. v. qualitas
dicik tamen licita quo
ad laicos in quibulſ⸗
dam rebꝰ. vt. lxxx viij.
Di. foꝛnicari. Sed nũ/
quid de illicite acqui⸗
ſitis debeat dare deci

ti:
nefacere ſemper deus paratus eſt:

deinde ſacerdotibus eius ac mini

ſtris a quibus* doctus eſt:ſi enim
non egerit gratias ſed ſcientiam vẽ
dicauerit ſibi:in penuria maledice
tur.qꝙ ſi intelligens largitoꝛem de/
um ⁊ agens his gratias per quos a
deo eruditus eſt humiliauerit ſe:et
in boꝛreum dei intulerit cibos.hoc
eſt ſcripture alimẽta in eccleſijs po
pulis miniſtrauerit:ſtatim aperien
tur ſuper eum cataracte celi:⁊ effũ
detur pluuia ſpiritualis:? manda/
bit nubibus ſuis:vt pluant ſuper
eum imbꝛeʒ::⁊ abundantia rerum
omnium perfrnetur. Item an
guſtinns.
Quod decime ſacerdotibus ſunt
tradende.
O Ecime tributa ſunt egentiuʒ
animarnm.ꝙ ſi decimam de

deris.non ſolum abundantiaz fru-

ctuum recipes:ſed etiam ſanitateʒ
coꝛpoꝛis ⁊ anime conſequeris:non
igirun dominus deus pꝛemium po
ſtulat ſed honoꝛem.deus enim no/
ſter qui dignatus eſt torum dare.
decimam a nobis dignatus eſt reci
pere:non ſibi ſed nobis ſine dubio
pꝛoſuturam:ſed ſi tardius dare pec
catum eſt:quanto magis peius eſt

peccatum non dediſſe.de militi aꝰ:

de negocio:⁊ deartiſicio redde de
cimas. Cumenim decimas dando
terrena ⁊ celeſtia poſſis pꝛemia ꝓ
mereri:quare pꝛo anaricia duplici
benedictione frandaris:hec eſt enĩ

Ddei inſtiſſima coninetudo:vt ſi tn i

li decimam non dederis:in ad deci

mam renoceris. dabis impio mili
od non vis dare ſacerdoti.be

ſed hominuʒz malicia pꝛobibetur'.
Decime etenim ex debitoꝰ reqni
rũtur:⁊ qni eas dare noluerint:res
alienas inuadunt: = quãti paupe⸗
res in locis ſuis vbi ipſe habitat:il⸗
lo decimas non dante fame moꝛ/
tni fnerint:tantoꝛum homicidioꝛũ
rens ante eterni indicis tibnnal ap
parebit:quia rem a deo pauperibꝰ
delegatam ſuis vſibus reſernanit.
qui ergo ſibi aut pꝛemiũ cõparare

mas.notaui. xiiij.q.v. in pꝛin. Sed nunquid ð furtovel latrocinio dan/
de ſunt decime:dicunt quidam ꝙ fic.ne apud eos ita remaneant.ar.ad

hoc.xxij.q.j. conſidera. alij negant ne ecdeſia videatur appꝛobare deli⸗

ctum.ſed dico ꝙ a fure vel a raptoꝛe bene petitur decima non ratione
negociationis ſue.cnm illa ſit repꝛobata.ſed quia inuenitur in poſſeſſi
one.quia decima ſequitur quemlibet poſſeſſoꝛem ſiue iudeum:ſiue ex
cõmunicatum. vt exira de deci.de terris.extra de vſu.quanto.extra de
ſen.excom.ſi vere alioquin.eſſet pꝛedo melioꝛis conditionis q; boneſi
gei poſſeſſoꝛ.quod eſſe non debet.vt.ff.de pe.bere.ſia domino.S.vlti.
em nunquid iudei perſonales decimas dabunt: videtur ꝙ ſic vt ex

ira de vſu.quanto.circa ſ. quod concedo. Item ex omnibus q ex lucra

tina cauſa habentur dabũtur decime. vt de donatione legato.vel ſi ex
manens inſtituitur in teſtamento.aliud eſt ſi aliꝗs ab inteſtato ſuccedit
qnia tali debita eſt hereditas iure nature.vnde potins debituʒ eſt iᷓ lu
crum. vt.ff, vnde liberi.ſcripto. S. vlt. Idem dico per quaſcũqʒ manus

a ¶ Coͤſenſuz. ar. ꝙ ra

clxxxvj

ambulauerit ꝙ; quilibet teneatur decimam de lucro ſuo. Sed nunquid do⸗
ctoꝛ de collecta vel aduocatus de patrocinio.vel mercenarius de eo qð mere
tur dabit decimam:non videtur cum illud non ſit lucrum.ſed debitum.cre
do tamen ꝙ ſic.quia ſcriptum eſt honoꝛabis.dominum deum tuum de tu⸗
xis iuſtis laboꝛibus.vt.j.q/j.non eſt putanda. Item quia hic dicitur de omni

aut peccatoꝛuz deſiderat indulgen
tiam pꝛomereri:reddat decimam:
etiam de nonem partibus ſtudeat
elemoſynam dare pauperibus.
Iem hiero.
Seipſum condemnat:qui enangeli
ʒantibus neceſſaria ſubtrabit.

A Poſtolicis viris 2 euangeli⸗
zʒatonbus chꝛiſti in neceſſarij*

vſibus nolle tribuere:ſeipſum con
demnare eſt. Qnod autem deci
me epiſcopoꝛum conſenſn mona,
chis licite tribuantur:beatus hiero.

damaſo pape ſeribit dicens.

Liberuz eſt clericis monachis ⁊ xe⸗
ligioſig decimas concedere.
Q Moniam quicquid babẽt cle
rici panperum eſt:⁊ domus il

loꝛum omnibns debent eſſe cõmu

nes:ſuſceptioni peregrinoꝛum ⁊ ho
ſpitium inuigilare debent.maxime
curandum eſtillis:vt de decimis:⁊
oblationibus:cenobijs:⁊ xenodo/
chijs qualem voluerint ⁊ pomerit
ſuſtenrationem impendant.Libe⸗
rum eſt enim monachus ⁊ ſpiritua
libus iuris deum colẽtibus ⁊ timen
tibns decimas ⁊ oblationes cũcta⸗
qʒ remedia cõcedere:⁊ de inre ſuo
in dominiumilloꝛum ⁊ vſum traſ/
ferre:nec tam in panperibus pan
pertatem q̊z religionem attẽdere.
Quod autem beatitudo tua queſi
nit:vtrum vſus decimarum ⁊ obla

nonum ſecnlaribus pꝛouenire poſ
ſit:nonit veſtra ſanctitas omnino
non licere pꝛoteſtantibus hoc dini

nis anctoꝛitatibus patronoꝛum ca
nonum quaobꝛeʒ ſi aliqnando ſue
rint ab his male detenta que dinini

iuris eſſe noſcuntur:⁊ in vſum tran

ſierint monachoꝛum et ſernoꝛum
dei epiſcopo.tamen loci illius pꝛe
bente conſenſume conſtabunt eis
omnia perpetua firmitate ⁊ ſtabili
tate ſubnixa.clericos autem illos
conuenit eccleſie ſtipendijs ſuſten⸗
tari:quibus parentum ⁊ amicoꝛuʒz
nulla ſuffragantur ſtipẽdia. Qui
antem bonis parentuz 2 opibus
ſuſtentari poſſunt:ſi quod panpeꝝ
eſt accipiunt:ſacrilegium pꝛofecto

artiſicio dande ſunt decime

vt extra.e.non eſt in ptte.

8 t.ℳTuad decimam deſt
tantum decima remanebit

tibi vel demonibus ſociabe
ris.qui ſunt decima ꝑs an⸗

Seaum
jſi agamus.õ.lxx vj.dil.ie⸗
m Er debito. ergo videt
ꝙ actio perſonalis compe⸗
tat pꝛo decſmis.petendis.
nι.AKlienas, ergo ante ſe⸗
parationem ſunt eccleſie.vt
no.S.e.q moderamine.
oε Inuadunt. nota idẽ
eſt iniuſte detinere qð rapes
re.vt hic.⁊ extra ð reſti.ſpol.
ſepe.⁊ idem eſt auferre qð ſᷣ⸗
dare. xlvij.di.ſficut. ⁊.xij.q.
jij. indigne.
p . Homicidioꝝ. S. xj. q. iij.
cipue.S. dil.lxxx vj.paſce.
q Premium. j. xx vij.q⸗
ij. ſunt qui.
r¶WBPoſtolicis. neceſſari
js.i.in victu ⁊ veſtitu:
vt.x.q.ij.epiſcopus.ioan.
6 Voniam quicquid.
rrres eccleſie ſunt pau
perum.vt.xxij.q.vij.ꝙ au⸗
tem ſimiliter res dexicoꝛum
ſunt pauperum:vt.xxiij.q.
viij.conuenioꝛ.? dicuntur
eſſe pauperum.quia tempo
re neceſſuatis ſunt eis com
municãde.vt.xlvij.di.ſic hi.
tOmnivnamo que eccle
a dicatur ſufficẽs ad hoc
vt gs debeat eſſe contentus
vna.i.que poſſit omnes.reci
pere.vt. xlij.di.gelcamus.et
extra de pꝛeben. de mona⸗
chis.ar. S.x.q.ij.eps.vbi dẽ
ꝙ erit iẽtꝰ victu ⁊ veltitu.
v¶Cõcedere:cũ ↄſẽſu epi
als ſi pꝛelatus pᷣter auctoꝛi⸗
latẽ epi cocederet poſt eius

1.

moꝛi reuocaretur.extra de

tranlac., decetero.

x Nö licere hoc eſt cert

ꝙ ius decimarũ laicꝰ poſſi⸗
dere nõ põt.cũ ſit ſpũale.vt
e de pᷣſcrip.cãʒ er̃ de declis
pꝛohibemus. Sed nũquid
fructus decimarũ poſſunt
concedi laicis.ſic ad tẽpus
vt extra ne pꝛe.vi.ſu.quere
la. ⁊ vſqʒ ad finẽ vite ipoꝛnʒ
gr. er ð his que ſi.a pla.cum
aplica. ſi. ar. S.x.q.j. hanc.

yCBiuinis. nõ generalem ſermonem no generaliter intelligendũ.ixxx viij.
dDi. foꝛnicari. lxxv. di. ꝙ die. lix vj. di.ſc re.lxxx v. di. c.j.J.q iij. dilectio.xij.qij.

ſine.xiiij.q.ij.ſuper.de condi.di.ij.reuera.di.xcv.ecce.ar.xix.di.c..õ.

3.Epiſcopo. 2 ſufficit auctoꝛitas illius epiſcopi ad talem alienationem vt er

de his que ſi.a pꝛela. cum aplica. contra. xij. q.ij. ſine.non enim videtur ꝙ ſo
lus epiſcopus poſſit cõcedere ſine capitulo.ſed hoc ſoluitur extra de his que
ſi.a pꝛela.cum apoſtolica. hic ergo laicus qui capax non eſt facit locum capaci
ar. C. de na. li. aut. lz. ff. de iniuſto rup.teſta.l.pe.⁊ ꝙ nullus religioſus debe
at recipere eccleſiam de manu laici eſi expꝛeſſum extra de pꝛiuil.cum ⁊ꝛ plan⸗

tare.⁊.j.q.vij.ſiquis.

ualidum erat.ar.extra de iurepa. cura paſtoꝛalis..e.q.vij.decimas. ar.cotra

extra de elecauditis.

b ¶ Bonis. S.j.q.ij.clericos.⁊=.c.paſtoꝛ eccleſie.2.cſacerdos.

tihabitio epᷣi retrotrahit᷑:: cõfirmat ud qð per ſe in

e¶ VDarentum.videtur loqui ve illis clericis qui ecdeſie non ſerniunt., x.

9 4

7

/

Q

9

„

V1 1

Lau.

q:iij.cauendutn. S.xij. q.j7.illi autem.j. xxxj.q.j.quomodo.
E capellis.Hec eſt ſecunda queſtio.an in capellis monachoꝛum
4 peeſopteri ſint inſtituendi per monachos:quod vt melius pateat
vigdendum quid iuris habent religioſi in ſuis capellis. Et nota
duobus modis ſiunt capelle religioſoꝛum: ediſcatione ⁊ collati⸗
one.Si ediſicatione habent
inſtitutionem tempoꝛalium
⁊ epiſcopus ſpiritualiuʒ.vt
j.e. ſane. ?. c.vl. Si auteʒz col
latione:aut collate ſunt eis
ab epiſcopo aut a patrono.

incurrrunt ⁊ cõmittunt:⁊ ꝑ abuno
nem talium indicium ſibi mandu⸗/

ue a colonis eoꝛum colũtur ſic dit

ab ebiſeo ho aus ub ern mnnitum eſt in magoci. cõci. Que
aut ſimpliciter. ſi ſnb certas ſti ſunt pꝛeterea etcetera.
ſoꝛma:non habent ibi plus Q ijj.
iuris qᷓ; ſoꝛma cõtineat. Di Ecapellio vero que ab
vero cum omni iure:tũc ba cis poſſidẽtur: quod per
bent ⁊ tempoꝛalem ⁊ ſpiri⸗ eoꝛum inſtitntionem a ſa

tualem inſtiiutionem. ſ.e.

viſis. ſic intelligitur illuu qe. Joannes papa pꝛobat ſcribens

cuius eſt poſſeſſio eius eſt. E Pe
inſtituri . aac ſyraculano epiſcopo.
n ubelmoun . eeldpterin moͤnaltenndium ec⸗
cleſijs, remanet tamen ius Lleſijs p abbates inſtiuantnr.

epiſcopale ĩ oꝛdinatione.iu
dicio altarium conſecratiõe
⁊ vifitatione.ix.q.iij.per ſin

6EE litteris charitatis veſtre
gquibus ſatis perpenditur quã
to ſtudio huic ſancte ſedi renerentiã

Rae gel anie anaſti deria non mocice Snſ .
epi egt nunc itaqʒ ſuper ea que conſulniſti⸗
rle bnn vt chariſſimo fratri benigne diſcre⸗
