Eſtroꝛũ ſtatuta tenẽtes eos qui
excõmunicatis fidelitateꝰ aut ſacra
mento cõſtricti ſun.apoſtolica au
ctoꝛitate a iuramẽto abſolunimus:
72 ne ſibi ſidelitateʒ obſeruẽt: omnni
bus modis pꝛobibemus: quonſqʒ
ipſi ad ſatiſfactionem veniant.
Item vꝛbanus.ij. eᷣo vapicẽſi.
Antequam reconcinentur : ſideli
tatem excommunicatis nullus ſer
nare cogitur.
LFratos milites hugoni comi
eti ne ipſi qnaãdin excòicatus eſt
ſeruiãt ꝓhbibeto:qui ſi ſacramẽta pᷣ
tẽderint:moneant᷑ opoꝛter̃ deo ma
gis ſᷣnire quã hominibꝰ.ſidelitateʒ
eni quã chꝛiſtiano pᷣncipi iurarunt:
deo eiuſqʒ ſanctis aduerſanti eoꝝ
pꝛecepta calcãti:nulla cohibent᷑ an
ctoꝛitate pſoluere.

Biqʒ ſynodali vero an

diẽtia ſacerdote damna

riin biſpalenſi ↄcilio: cui
vſidoꝛus interfuit:ſic pꝛo

hibentur.
Sine cõcilij examinatione pꝛeſby
ter vel diaconns non deijciatur.
Exta actiõe cõperimꝰ flagita
nũ coꝛdubẽſis eccleſie pꝛelby
terũ iniuſte oliʒ a pontiſce ſuo deie
ctũ ⁊ innocẽtẽ exilio cõdẽnatũ qnẽ
rurſus oꝛdini ſuo reſtitutũ eſſe cõpe

rimꝰ:id denuo aduerſus pᷣſumptio

neʒz veſtrã decrenimꝰ:vt iuxta ſan⸗

ctõꝛũ patrũſynodalẽ ſnĩiam nullus

veſtrũ ſine còcilij examine quẽlibʒ
pꝛeſbyterũ vel diaco nũ deijciendũ

t A Lius.qꝛ de alio papa

fie nõ repetendis vt dicit tu

dicas. ꝙ in voluntarijs iu⸗
ramẽtis nõ diſpenſat ſed in

coactis bene.ſi tamẽ abſola⸗
uit aliquem tenet abſoluiio
dico eniʒ qð ò ius naturale
õt diſpenſare. dum iñ nõ
3 euangelium vel cõtra ar
ticulos ſidei.tñ cõtra apoſto
lũ diſpenſa.xxtii j.di.lectoꝛ

lxxxii di. pꝛeſ byter. io.
b ¶ Materiali.ar.q iudex

eccleſiaſticus bene poteſt in
dicere bellum.⁊ in bello in
ſequi hoſtes.vt. xxiij.q.viij.

igitur. .c.hoꝛtatu ⁊.c.vt pꝛi .

deʒ.z.lxiij.di.adrianus. Ites

eſt ar. ꝙ iudex eccleſiaſtirus

poteſi pcipere iudici ſeculari
vt puniat mareſicos.vi.xxiij
q.ilij.ſi quos.⁊.q.v.relegen
tes.⁊.q.viij.vt pꝛidem.ar.õ

xxiij.q.vl.his a quibus.

pꝛeceſſerat ſermo qui

idem ſecerat.

5

d Inutilis. nõ intelligas
inunlis.i.inſufficiens. ſunc

enim debuiſſet ei dari coad
iu toꝛ.vt.vij.q.j.quauis.⁊.c
petiſti. ſed diſſolutus erat cũ

mulieribus ⁊ effeminatus.

e¶¶ Bepoſuit. ergo papa de
ponit imperatoxeʒ. vt. xcvj.
di. duo. 7.c. ſi imperatoꝛ. naʒ
⁊ tranſferre põt imperium
vt e de elec. venerabilẽ.ar.

contra.xciij.dil.legimus. in
ſi. ꝛ.xc vj.diecum ad verum.

So. dꝛ vepoſuiſſe qui de⸗
ponentibus conſentit.
ſJuramento.ſupple rati

one dignitatis pꝛeſtuo non

ratione perſone. Jo.

Os ſanctoꝝ.ſidelita

te. x j.q.iij.qm̃ multos
3.ſed ibi eſt ſolutum. Item

contra ar.xj.q.iij.iulianus.

ſed ibi eſt ſolutum.

hb ¶CLonſtricti ſunt. ſed d
dices ſi iuraui me ſoluturuzʒ

alicui pecuniã vel ſub pena

iurat. ? pot adimplere.vt. xxij.q.iiij.ſi aliqd qui pꝛioꝛẽ opinionem ſuſti⸗
nent. diſtinguũt inter, pꝛomiſſoꝛia iuramenta ⁊ aſſettoꝛla. In pꝛomiſſo

rijs iuramẽetis excuſat metus. in aſſertoꝛijs nõ. qꝛ potius debʒ quis om
nia maia pati ꝙᷓ falſuʒ aſſerere.vt.xxxij.q.v.ita ne.dicas ergo qd omne
iuramentu; obligat. Si tu obiſcis mibi ꝙ iſte habʒ erceptionem ꝙ me

tus cauſa.boc bñ cõcedo.nõ põt tamen vti ea ratione iuramenti.ſi tũ

fuerit vſus ea bene dico ꝙ repellit agentem.⁊ obtinebit in iudicio. nom
obſtante iuramenio.peccat tñ vtendo ea. Si ergo quis iurauit rem ſu

am per metum alij dare.petat a iudice vt cogat illum non recipere.vel

ꝙ abſoluat ipſum a iurame nto.vt extra de iureiuran.ex adminiſtrati⸗1i

onis.ſi ad hoc induci nõ põt.ſoluat.⁊ poſtea repetat.ſi aũt iurauerit nõ
repetere tunc denunciet eccleſie factum illius.ſi autem iurauit ꝙ non
denunciet. illud iuramentum. non eſt ſeruandum.vt extra.e.quemad⸗
modum.in fi qꝛ ex pꝛecepto ad hoc tenetur.ij.q.j.ſi peccauerit.io/tu bꝛe⸗
uiter dicas inramentum ſupre illicita ipſo iure nõ ligat.ſiue quis fa
ciat ſponte ſiue coactus.vt ſi iuraui bominem innocentem interſicere ⁊
hoc pꝛobatur.xxij.q.iiij.in malis. ?.cſe.⁊.c.ꝙ dauid.iuramentũ tamen

ſuper re lictta mem extoꝛũ ipſo iure obligat.ſed datur exceptio velacõ
quod me. cã ad reſcindendũ.2.ff.quod me.cãꝑ totum.⁊. C. e.ti.l.j.?.iij.
niſi in calu. vt.ff.e.l. i mulier. . ſi dos. INẽ in matrimonio.extra de ſpõ.
cũ locũ. Itẽ in voto.extra quod me.cã.ꝑlatum. b. Atrum aũt in iura⸗
mento papa poſſit diſpenſare queritur.boc c.vi dicere ꝙ ſi ꝑ pꝛedictas

decretales. vt extra ð vo.⁊ vo.re.magne.imo in omni iuramento eſtex

cepta anctoꝛtas maioꝛis. vt extra de iureiurà. venientes. extra de re⸗
ſcrip.ↄſtitutus.Itẽ imperatoꝛ diſpẽſat in eo.ffad munici.imperatoꝛes.

pꝛomiſi.: ille poſtea excõicatur. nunquid teneoꝛ ei ſoluere: vꝛ ꝙ no. qꝛ quali⸗
tercũqʒ poſſumus debemus ve xare malos vt ceſſent a malo. vt. xxiij. . vj. iã
vero.⁊ vtilius eſuriẽti.ꝛc, vt.v.q.v.nõ ois.ꝛ⁊ excõitis in illo caſu cõicabimus
niſ ĩ his q̃ ſpectatad conectionẽ eox.vt.xj q.iij.cũ excõicato.itẽ qꝛ intelligoꝛ
iuraſſe ſub bac ↄditione ſi res in eodẽ ſtatu ꝑmanet. vt. xxij.q. ij.ne gs. in ſi.
ff., de ſol. cñ gs. itẽ vbi nulla eſt vetitio ibi nuilaẽ moꝛa.vt.ff.ð ver.ob.ſi pupil
lus.itẽ qꝛ male meriti publica egeſtate laboꝛare dit.vt. ff. depo. bonaſides.de
boc aũt nõ eſt dubiũ ꝗn debitũ poſſit peti ab excõicato.vt er de ſentẽ.ex.ſi ve
re. So. pecunia illa nò reddatur ei. ſed deponatur in eadẽ ſacra.verius credo
ꝙ ſʒ ille nõ hẽat ius petẽdi.tñ dʒ ei ſoluere.ſic er de iureiu.debitoꝛes.⁊ pꝛo bak

poc ef de ſentẽ.ex.ſi vere.vñ ls excõicatio tollat obligationẽ quo ad ſidelitatẽ

nõ tñ quo ad alios Sctus. vt vi.io. ꝓbabiliter dici pot ꝙ excõicato nõ ſit lol⸗
uẽdũ cũ nemo dẽat ꝑticipari cũ eo.vt.xj.q.iij.cũ excõicato niſi ĩ caſibꝰ. vt. S. xj

i Bratos.
Bſqʒ ſi agat᷑ S clicũ ð crie crlaliter. neceſſaria ẽ pñia epox'bm q
tradit᷑. . e.ſi qs.ꝛ.c.Felix. diſtiguit᷑ iñ.qꝛ ſi agat᷑ ð crle ad depoſiti⸗

onẽ oꝛdinis.iũc hbʒ locũ.c.felix.⁊.c.ſiꝗs.ſi aſt agat ad depoſtõem

bñſicij.tũc ſolus eps põt cognoſcere cu cleries ſuis.vt. xviij.q. ij.
ſi gs abbas.⁊. xvj.q.vij.inuẽtu.ꝛ ep ð iudi.at ſi cxici.ꝛ. xj.q.iij.ſi ꝗs epᷣs dãna
tus. 7 e ðᷣ coha.cle. ⁊ mu.c.ſicus.⁊.c.ð ſacerdotibꝰ. Itẽ ſi agat᷑ de crie i modũ

exceptionis ſolus põt cognoſcere.ex de accu. ſup his.lʒ ſit ar. S. xxiij.di.illud
tamen quocunq; modo agatur de crimine ſemper accuſatoꝛ punit᷑ vt calum

iatoꝛ. vt extra de accu. ſuper his..c.cum dilectus.

7

Exia.concilij.ergo tres epiſcopi faciunt concilium.quia tres epiſcopi

q.iij qm̃ młtos.nec ob.ila decre.ſi vere.qꝛ illud ſcm̃ fuit ð neceſſitate. b.

eraminant cauſam diaconi.vt.jſ.e.ſi quiss .
a Solus.incoꝛpoꝛabilia enim facilius ↄſtruuntur i deltruantur. extra de

Can.

cranſla. inter. Dec eſt vna ratio quare in pꝛomotione clericoꝝ nõ requirũtur
plures epic opi.ſʒ in remotione ſic. Itẽ qꝛ ſepius oꝛdinatur cłici ꝙᷓ deponũ
tur. vñ graue eſſet tonẽs vocaretot cpos. Itẽ qꝛ depoſitio frequenter ſit cꝗ

odij. ſʒ oꝛdinatio cà electiõis
ſolus aũt cofert dignitates.

ſi hoc hʒ ex cõſuetudine.vt

extra de his que ſi.a pꝛela.

ea noſcitur.
b quid.
c quis.natu q;tum
adoꝛdines.

Pꝛo pſonis.i. pꝛo vt p/
ſone lunt cõſtitute in ſacris
oꝛdinibus.

e¶ Ab bis.i. ab epiſcopis.
Eiir cũ pꝛopꝛio.i.pꝛo

pter pꝛopꝛuũ epiſcopũ
ij.q.v.pꝛoſopter.
8 J aut.hoc.c.eſt pars

illiꝰ.iiij.q.v.qſquis.

b ¶ Acõione.ieedẽ dilatio
nes dantur accuſatoꝛi que ⁊
reo.⁊ eqͥ excõicabit᷑ accuſatoꝛ

ſi nõ venerit ſicut reus. vt

uggaeilemis. .
¶ Solus.i.ſine alijs epis
nõ mñ ſine clericis ſuis.vt.j.
c.c.pꝛoxi.io.

R Piſcopus.ſuoꝝ ſuffi

cit tñ maioꝛ pars ſi ab
entes pꝛebeant aſſenſum.
vt.lxiiij.di.c.j.⁊.ij.ſed nũꝗd
⁊ iſti clerici ſunt iudices iſtiꝰ
non vr cum quilibet eoꝝ ſit
foꝛte minoꝛ eo.quidã dicũt
ꝙipſum conſilium ſiue ca
pitulũ hʒ iuriſditioneʒ oꝛdi⸗
nariã.nullus tñ per ſe eſt iu
dex.Alij dicũt ꝙ ſunt aſſeſ⸗
ſoꝛes epiſcopi ⁊ ſnĩa fine tali
bus lata nulla eſt. ſicut ſnia
nu la eſt. qᷓ fertur cõtra ſiſcũ
abſente aduocato ſiſci.vt. ff.
de iure fiſci.ſi ſiſcus.ſicut vi

detur dicere lex vt ſnia que

lertur officiato indicis abſen
te. ꝙ nulla ſit. vt. C. de ſen.

inter.om.iu.cum ſnĩa.qð itñ

clerici ſunt iudices eſt.ar.vj.
q.iij.ſcirote.

1 Piſcopus ſacerdoti⸗
SArns
E vltia vo. Hic
n5 querit᷑ ſi aliquiſ
cõſitet᷑ crimẽ qð

fecit añ oꝛdinati
onẽ ſuaʒ vel cõuincit᷑ peccaſ
ſe añ oꝛdinationẽ ſuam. an
poſſit frui offi. Diſtinguas
ergo.qꝛaut eſt tale crimẽ qðᷣ
lducit depoſitionẽ.aut nõ ſi
nõ inducit acta penirẽtia re
manet ĩ oꝛdine ſuo.vt.x viij.
di. ſicut. Nẽ ſi indncit depo
ſitionẽ.tũc ſi cõſitet illud in
pnia nõ abſtinebit ab of. vt
l. di. de his vero in ſi. fimilit᷑
ſi cõſitetur illud er̃ ius ꝙ ta
lis cofeſſio ei nõ piudicat. vt
z. e. q.v.pᷣſ byter.ſʒ ſit arg.
ex de excel.plat.qᷓ; ſit graue.
ſi vero cõſitet᷑ in iure crimen
ſuũ cõmiſſuʒ añ oꝛdinationẽ
ſuã.deponit᷑ ab officio ſacer
dotali.retinebit tñ nomẽ pꝛe
ſbꝛi.⁊ oẽ iferius officiũ.vt.j.
e.c. j.⁊.c. ſi ꝗs pᷣſbꝛ.⁊ hoc cuʒ
ſpõte illnd còfitetur ſi vero
cõſiteat illud timoꝛe ꝓbatio

nuʒ.tũc ſiue añ ſiue poſt ot⸗

putet.nã multi ſunt qui indiſcnſſos
poteſtate tyrannica nõ auctoꝛiate

canonica damnant:⁊ ſicnt nonnul
los in gratia fauoꝛis ſublimant: ita

quoſdam odio inuidiaqʒ bnmiliãt

leui opinionis aura cõdemnant:

quoꝛuʒz crimen nõ appꝛobant.Epi
ſcopus eniʒ ſacerdotibus ac mini/
ſtris ſolus honoꝛẽ dare põt.ſolus
auferre nõ põt.ſi enĩ hi qui in hoc ſe
eulo a dñis ſuiʒ hbonoꝛem libertatis
adepti ſunt:in ᷣnitutis nexum nõ re
noluumt:niſi publice apud pᷣtoꝛes
ac pꝛeſides tribnnali foꝛo fuerint ac
cuſati.quãto magis hi qui diuis al

taribꝰ cõſecrati honoꝛe eccleſiaſti

co decoꝛatur:qui pꝛofecto nec vno
dãnante nec vno indicãte poterũt
honoꝛis ſui pꝛinilegio exni:ſed pꝛe/
ſentati ſynodali indicio quod canõ
omnino de illis pꝛeceperit opoꝝet
diffiniri. Itez grego. ioani epiſco
po panoꝛmiao.

CKanſas clericoꝛũ epᷣus non niſi cuʒ

ſenioꝛibus eccleſie andeat.

Ianid de quocnnqz clerico

ad aures tiuas peruenerit:qð
te iuſte poſſit offendere: facile non
credas:ne te per vindictam res ac/
cendat incognita: ſed pꝛeſentibus
eccleſie tue ſenioꝛibus diligẽter eſt

perſcrutanda veritas.a⁊ tunc ſi qua

iltas rei popoicerit:canonica diitri
ctio culpam feriat delinquentis.
AIẽ ex concilio agatenn. i.
A quot epiſcopis pꝛeſ byterivł dia
coni ſunt audiendi.

Jas tumidus vel cõtumelio
ius extiterit:⁊ in maioꝛẽ natu

vel aliquẽ cãm babnerit:⁊ a tribus
vicinis epis ſi diaconꝰ eſt ꝗ argnit᷑

ſipᷣſbyt a.vj.ſi epᷣns a.xij.iacerdoti
bus audiat᷑ Amuerſi epi dixerũt cõ
fundi debʒ ↄtumacia ⁊ ſuperbia in

oibus frangi.Cauſe vero pꝛo ꝑſo
nis ab his ſtatuto numero andiã
tur. Itẽ ex cõcil.carthaginẽſi. ij.
De eodem.
Elix epiſcopus ſe lencitanns
dixit. Etiam bec additio ᷣm
ſtatuta veterum concilioꝛum:vtſi
quis epiſcopus ꝙ nõ optamus ſie
ri reatum aliqueʒ incurrerii ⁊ ſi fue
rit ei nimia neceſſita) nõ poſſe pluri

mos cõgregare epicopos:ne in cri

mine maneat a.xij.epiicopis audia
tur ⁊ a.vj.pſbyter ⁊ a tribꝰ diaconi

cuz pꝛopꝛio'ſuo epiſcopo. Item

ex cõcil.carthagineſi.ilij.
BDe cogem.

83 auteʒ pꝛeſbyteri vel diaco

niacculſati fuerint: adiuncto ſi

bieex vicimis locis pꝛopnus epiſco/⸗

pus legitimo numero collegarum
quos ab eodem accuſati petierint:
ideſt vna ſecum in pꝛelbyteri nomi
ne.vj.in diaconi.iij.qui ipſoꝛuʒ cau

dinationẽ ſuaz illud cmiſit deponit irreparabiliter vt xriii di c vltil.

diiex penitẽtibꝰ.lxxxj.di.ſñ ꝗs ſine examiarioe.:.c.ſi ꝗs eps.ſi ergo gs
ſpõte cõſietur crimẽ cõmiſſuʒ poſt oꝛdinationẽ ad lẽpus debet ſuſpech
ad agẽda penitẽti.ſedlpoſtea reſtituit᷑ er diſpẽſatiõe.vt.j.e.c.i.i que⸗
ras que cria indncũt depoſuionẽ.dico ꝙ n eſt a canone expꝛeſſum. vi

ſas diſcutiant eadem dierum ⁊ dila
tione ⁊ a cõmnunione remotionuʒ
⁊2 diſcuſſione cauſarnz inter accuſa
toꝛes ⁊ eos qui accuſant foꝛma ſer
nata.reliquoꝝ vero clericoꝝ can
ſas etiaʒ ſolus epiſcopꝰ lociagno/
ſcat ⁊ ſiniat. Solus autem ad ex
cluſionem alioꝝ epiſcopoꝛuz non
ſuoꝝ clericoꝛũ dicitur ſine quoꝝ pᷣ
ſentia eins ſententia erit irrita.
Ange in carthaginenſi concilio
quarto legitur.
Abſque pꝛeſentia clericoꝛũ nullius
cauſam epiſcopus andiat.

OAEio us nullius cauſã au
dia

lat abſqʒ pꝛeſentia ſuoꝛũ cle
ricoꝛũ:alioꝗn irrita erit ſnia epiſco
pi:niſi pnñcia clericoꝝ firmet᷑. Iitẽ
ex cõcil.hiſpalenſi.ii.
Miſi in ſynodo canonice vocati ſa
cerdotes damnari nõ poſſunt.

Pilſcoyns ſacerdotibus ac
miniſtris ſolus honoꝛeʒ dare

põt:ſ̊ ſolus anferre nõ põt.Sieniʒ
hi qui in hoc ſeculo a dominis ſuis
honoꝛẽ libertatis adepti ſunt:in ſer
nitutis iugũ nõ reuocant:mii publi
ce apud pꝛetoꝛes ac pꝛeſides iribu⸗
nali foꝛo ſuerint accuſati:quãto ma
gis bi qui dininis altaribns cõſecra
ti honoꝛe eccleſiaſtico decoꝛant᷑:ꝓ
ſecto qui nec ab vno damnari nec
vno mdicãte poterũt bonoꝛis ſui p
nilegio exui:ſed pꝛeſentati ſynodali
indicio quid canon de illis pꝛecepe
rit opoꝛiet diffiniri. .
E vltima veroꝰ queſtio
ne ſic ſtatutũ eſt in conci⸗
lio neoceſarienſi.
Dreſbner qui añ oꝛdinationeʒ cõ
tetur ſe coꝛpoꝛaliter lapſuʒ poſtea
non offerat.
Q Zi admiſit coꝛpoꝛale pecca
tũ ⁊ hic poſtea pꝛeſbyter oꝛdi/

natus eſt: ſi coſeſſus fuerit añ oꝝn

dinationẽ ſuã peccanerit:nõ quidẽ
offerat.maneat auũt in alijs ofncijs
ꝓpter eius ſtudij vtilitatẽ. cetera
vero peccata cẽſuerũt plurimi etiã
oꝛdinatiõe pꝛinari.ꝙ ſi de bis non
ſuerit confeſſus nec ab aliquibꝰma
niſeſte poteſt cõuinci:buic ipſi de ſe
poteſtas eſt committenda. Simili
ter ⁊ diaconus ſi in eodem culpe ge

nere fuerit inuolutus ſeſe a miniſte,-

rio cohibebit. Item ex concilio
hilerdenſi.
Deſerutentes altario:ſi carms fra⸗
gilitate deliqnerint: epiſcopi arbi⸗
trio ſubiaceant.

qui altario dei deſerniũt ſi

Keſubuo in flenda carnis fragili
tate coꝛruerini ⁊ ideo reſpiciẽte di⸗
gne penituerint:ita vt ſi moꝛtiſica⸗
to coꝛpoꝛe coꝛdis cõtriti ſacriſicinʒ

deo oſterat:maneat in ptãtei põtuiñ

demus eni ꝙ qnedã
nõ inducũt. nã clericꝰ
tumultũ facẽs ĩ ſyno
do nõ deponitur. vt
v.q.iiij.in loco. IJtẽ ꝗ
ctat duaſ miſſas ſub
vno canone. vt de cõ⸗
ſe. di.ij. relatu. Iteʒ ſi
eps citatus nõ venit

ad ſynodũ. xvij. di. ſi

ꝗs aũt ⁊.c.decernimꝰ
2 ñ quodlibet tale eſt
moꝛtale.ſimilit᷑ pꝛo te
merario iuramẽto nõ
deponit᷑ aligs. vt er ð
iureiu. ſicut.tradunt
aũt ꝗdà pꝛo regula ꝙ
omne crimen induat
depoſitionẽ niñ ſpeci
aliter a canone excipia
tur.alij dicut ꝙ nullũ
crimẽ inducit depoſi
tionẽ niſi ſpecialit᷑a ca
none excipiatur. ⁊2 hec
opinio maioꝛi equita
ti inititur quare tenẽ

da eſt.ioan. ſed eſt ho

die determinatũ er̃ de

tempo.oꝛdi.c.vlt.b.
n ¶QLiadminit co:ꝛ
poꝛale.i. foꝛni⸗

cationẽ.

o ¶Siofefſus kuerit.
ſpõte nõ metu pꝛoba

bationum.

p C Offerat i.officiet.
q ¶ Siudij.qꝛ ſudioſe
cõfeſſus eſt. vel qꝛ vti

lis.eccleſie cũ tali.n.di

Eſat. vt.l. di. ſtudeat.

Pr ¶ Letera. i ceteros

peccatoꝛes qui nolũt
ſpõte ofiteri.vel di ꝓ

pꝛie alia peccata a foꝛ⸗
nicatiõe.⁊ ſic eſt ar ꝙ
minꝰ punt᷑ aligs pꝑ

foꝛnicationẽ q; ꝓpierx
aliud crimẽ.boc iõ qꝛ

pauci nine illo q ie iue
niunt, vt.l. di.qꝛ tua.?

ad idẽ eſt ar.lxxxij. di.

pꝛel bꝛ lxxxi.di.ñ ꝗ cle
rici ar. S. xxxiij.duc. vl.

[ ¶Poteſlas. ↄfitẽdi
crimẽ ̊ ?⁊ ſi nõ vult cõ

fueri flinquit arbitrio

ſuo.vt.xxxiij.diſt. ha⸗

buiſſe. —
¶ Aminiſterio. dia

conali. ſed nõ ſubdis

conali.

vV g. hoc.c. po
PB2 brs g.
x ¶ Coꝛuerit. loqui
ergo de eo g poſt oꝛdi

nationẽ deliquit. ſed
none ma gis deliquit
ille ꝗ deligt in digni⸗
tate ᷓ qui ẽ dignita
teʒ deliqu t.vt.xl. diſt.

homo cheſtianus ?&

xxv.q .j.nulli. Rũ.ſic

ſed ideo magis punit᷑
q nia ſciens ſe ꝑmſit oꝛ

dinari.l.diſt. ex peni⸗
tentibus.

CIn poreſſiate.ſi in

ſate
fede

e

kdtl
iſume

llet
fpe

p
mhe

il

ſen

furr
pem
Mbie

ekan

(ylit
Mu
enn

ſdan

iſd
he

nnon
dnt

lbrr

gnodb
Ulein

ſtnite

ſ
n
W
WE
ſut
la de
Menn⸗
aizt
leſin
nnnn
0 nnee
bane

—

==

nlehe

Puunttt
itge
(uſetet
ſtckt
nnic
lie
Uuhnita
liſen

ſtuſet
en e
W☚

dent
lktn
nlutn
4Cung
uini
n

eeteſ

ſeerg
iee
i
la
ſoctehe
Nchu
nkN
ſitc
ooft
ͦo
fabeno
h

mod

lac⸗

Nilbe
laal

loet
ti
Nicui
ſoe
Donel
irie
us t
fiſ
Hni
nſte
ben

hinc at. poteſt dici q-

exquo papa dat ptatẽ

diſpenſandi ergo per
conſequens reſtituen

dliſfame.
9Iterato. ar. graui

us puniri iteratuʒ de
lictum. vt.xxv.q.ij.ita
nos e ð coha. cle. cle
ros.⁊ de here.ad abo
lendam. io.

bꝓ VUm multe. vel

Rerx ancille. ſed q̃
re punitur dñs ancil⸗
le üllius. Rſi. in fauo
rem eccleſie. vel ideo.
qꝛ ratione cris illa fa⸗
cta eſt de ſuo foꝛo.
c¶IAIngenue. ſpecia⸗
lis eſt iſte caſus vbi ſi
lius cõditionẽ matris
libere nõ ſequitur.cõ
ma id quod eſt. xxxij.

6* Cõnubio. ergo

patet qdᷣ loquitur de
ſacerdotibus qui legi
time ducant vxoꝛes.
tales enĩi grauius pu
niũtur.vt xxxij.di.eos
lxxxi.di.qdã.⁊.xx viij.
diſt. pꝛeſbyter.quicqd

tamẽ hic dicatur cuim

eccleſia nõ ſit iſto iure
vſa.pdit ius iſtud.ſic̃

⁊ illud qð poſſit exige

re penaʒ ſacrilegij. vt
xvij. q. iiij. quiſquis.
e U.⸗Hereditateʒ.ſ. pa-
terna. nam matri etiã
Iuccedit ſpuriꝰ filius.
2 teſtamentuʒ matris
põt dicl inofficioſum.
vt. fl. de inoffi. teſta. ſi
ſuſpecti..j.io hodie
ſpurij omni bñficio ex
cludunt᷑.vt. C. de na

a Aberant. 1, .

J quis. nomẽ.
AKiqueris quid
ei valeat retinere no⸗
men ſpꝛeſ byteri dico
ꝙ in oibus retinet pꝛi
uilegiuʒ plbꝛi in loco
ſubſcriptiõis ⁊ in alijs
pꝛeter hoc ſolũ qð nõ
pot miſſam celebꝛare.
Vt. z. e. q. vij. kelix.
g CCiſcitantibuſ.
83. di. xxxiij. nul
lus.cõtra io.ſed ibi lo

quitur de crimine ꝙ

eſt notoꝛiũ per ſniam
qð falſuʒ eſt. vt er de
coha.cle. veſtra. 2.c.ſe.
2.c. vlti. vbi dẽ ꝙ ſuffi

cit ſi eſt notoꝛiũ rei eui

dentia.b. ſed none eo

ipſo ꝙ quis cõpꝛehẽ⸗

ſus eſt in adulterio in

famis eſt:lʒ nõduʒ ſit

dãnatuv. vt. fl. de ritu

nup.palam. reſpõdeo
talis infamia nõ ſuffi
cit ad hoc vt abſtinen
duʒ fit a ſacramentis

ſuis niſi infametur ꝑ

x vj

telligas boc.c.de clerico depoſito. tũc eſt hie arg. q; eps poteſt reſt etuere
dericũ depoſitum. ſi aũt de ſuſpenio. tũc patet , relinquit arbirris epi
ſcopi.an velit ſuſpenſo reddere officiũ ſuũ.ſed cũ iſte clericus ratiõe cri
minis nõ poſſit pꝛomoneri ad ſublimioꝛẽ graduʒ. quomodo ergo põt
ipſum reſtiiuere fame.cũ per penitetiã nõ tollatur infamia.vt.ij.q.iij..

cis vel veraciter afflictos nõ din ſu
ſpẽdere:vel deſidioſos ꝓlixioꝛi tẽ/
poꝛe ab eccleſie coꝛpoꝛe ſegregare:
ita tamẽ vt ſic officioꝛnz ſuoꝛũ loca
recipiãt ne poſſint ad altioꝛa vltert
us ꝓmoneri.Quod ſi iterato“ ve⸗
lut canes ad vomitũ renerſi fuerint
nõ ſoluʒ dignitate officij careãt:ſed
etiã ſanctà cõmunioneʒ niſi in exitu
nõ percipiant. Item ex concilio
toletanonooo.
Ex mimiſtris eccleſie geniti in ſerui
tutem deuocentur eiuidem.
6 Am multe ſup innocentiã oꝛ
Qdinis clericoꝛũ hactenns ema

nanerint ſentẽtie patrũ 1 nullatenꝰ

ipſoꝝ firmari coꝛrectio moꝛũ quie/
neri:vſqʒ adeo ſniam iudicantiuʒ
pꝛotraxere cõmiſſa culparũ: vt nõ
tantũ inferret᷑ vltio in actoꝛes ſcele
ruʒz: verũ etiâ in pꝛogeniẽ dãnatoꝝ
Ideoqʒ quilibet ab epiſcopo vſqʒ
ad ſubdiaconeʒ deinceps vel ex an
cille vel ex ingenue: deteſtaãdo cõ
nubios in honoꝛe cõſtituti filios ꝓ
creauerint:illi quidẽ ex quibꝰgeniti
pꝛobabunt.canonica cẽſura dãnen
tur: ꝓles aũt aliena pollutiõe nata
nõ ſolũ hereditatẽ nunq̊ʒ accipiet
ſed etiã in ᷣuitutem eius eccleſie de
cuiꝰ ſacerdotis vel miniſtri ignomi
nia nati ſunt:iure ꝑhẽni manebunt.
Atez cõcil, martini pape.
ui cofitetur ſe ante oꝛdinationeʒ
peccaſſe:nõ ſacriſicet:cõuictus aũt
deponaaur.
S quis pꝛeſbyter añ oꝛdinatio
nem peccanerit:nõ offerat: ſʒ
tantuz ꝓ religiõe nomẽ pꝛeſb pteri
poꝛtet.Si aũt nõ ipſe confeſſus ſue
rit:ſed ab alio publice cõuictus:nec
hoc ipſuz habeat vt nomen pꝛelby
teri poꝛtet:Similiter ⁊ de diaconi⸗

bus obßᷣnãdũ eſt:vt ſi ipſi ↄſeſſi ſue

rint:oꝛdineʒ ſubdiaconi accipiant.
Itẽ nicolaꝰ ad autabn gar g
Se mann ſacerdotis qui ab ecclè/
ſia toleratur:licite ſacrẽ̃a ſumuntur.
Bſeitantib⸗ vobis ſi a ſacer
dote quifuerit cõpꝛehenſusin
adulterio:ſiue de hoc ſola ſama re
ſperſus eſt debeatis cõmunionem
recipere necne.reſpondemus:non
poteſt aliquis quantũcunqʒ pollu/

itus ſit ſacramẽta diuina polluere:

que purgatoꝛia cunctarũ contagio

num exiſtunt.qualiſcunqʒ enim ſa-

cerdos ſit:que ſancta ſunt coinqui
nari nõ poſſunt.iccirco ab eo quo

uſqʒ indicio epiſcopoꝝ repꝛobetur

cõmunio percipienda eſt:qnonia

mali bona adminiſtrando ſe tantũ

modo ledunt. et cetera.fax accenſa
ſibi quidem detrimentum pꝛeſtat.
alijs vero lumen in tenebꝛis admi⸗

niſtrat.⁊ vnde alijs commoduʒ ex
hibet:inde ſibi diſpendium pꝛebet.

ſententiam.vt.dixi.xxxij.diſti.S.verum.requiritur enim ꝙ ſit depꝛehenſus

cixxx

conuictus ex de iudi.cum nõ ab homine.tamẽ bene concedo ꝙ omnis ſacer
dos in moꝛtali exiſtens eſt ſuſpenſus quo ad ſe.vt.ji.q.ſacerdotes nõ quo ad

alios.niſi ſit pꝛeciſus.vel nini ſit notoꝛius foꝛnicatoꝛ vel ſimoniacus.vt.xxxij.
hIn fide,i. per ſidem rp̃i.

diſt. §. verum.

Sumite ergo ab omni ſacerdote in
trepidi chꝛiſti myniſteria:qꝛ omnia
in fide chꝛiſti purgantur. F ides eſt
enim que bunc mundum' vincit:⁊
a nõ dãtis meritũ ſed accipientis
it: dicẽte beato hieronymo:ad cre
dendum omma anime baptiſmns
eſt pᷣfectus:⁊ in omni ſacerdote coꝛ
pus chiiſti eſt perfectuzʒ:qui rurſus
ſacre ſcripture concoꝛdans ait.pꝛiꝰ
quam audias ne indicaueris quen
quam:atqʒ ante pꝛobationem ac/⸗
cuſationis illate neminem a tua cõ
munione ſuſpẽdas quia non ſtatiʒ
qui accuſat reus eſt:ſed qui cõninci
tur criminoſus.
Vidã abbasꝰ* habe
bat parochialeʒ ec
cleſiã iſtituit ibi mo
nachũ vt ofm̃ cele
boeaaret populo poſ/
ſegit eâ p. xl. annos
ſine aliq̃ interpellatione.tandẽ que
rela aduerſus abbatẽ monet᷑ acleri
cis baptiſmalis eccleſie:in cmnꝰ dio
ceſi parochiana eccłia illa cõſiſte⸗/
bat. MHic pꝛimũ querit᷑ vtrnʒz mo
nachis liceat officia populis cele/
bꝛare:penitẽtiaʒ dare ⁊ baptizare.
Soecũdo ſi cõtigerit eos capellaſ
habere epᷣali beneſicio:an ab eis in
ſtitnẽde an ab epis. Tertio:an iu
ra eccleſiarũ pꝛeſcriptiõe tollãtur.
Qnarto:ſi ecccleſia aduerſus ec
cleſiã pᷣſcribat:an etiã monaſteriũ
aduerſus eccleſiã pᷣſcribere poſſit.
AQninto:ſi capellã in ſno territo⸗
rio edificatã iure territoꝛij ſibi vẽdi
care valeat.· Sexto:ſi archipꝛe⸗
ſbyter vel epᷣsſua auctoꝛitate nõ in
diciaria ſnia capellã illã irrepierit:
an cadat a cã:vt eccleſia cui pꝛeſi
det nõ vlira habeat ins repoſcẽdi:
qð ſuns paſtoꝛ illicite vſurpauit.

Sepiimo querit᷑:ſi laici capellã

tenebat:vt quibnida moꝛis eſt:⁊ in
manibus abbatis eã refutauerint:
7oꝛdinãdaʒ tradiderint an ↄſenſu
epiſcopi ⁊ clericoꝛum abbas poſſit
od monachi officia
populis celebꝛare non
poſſint:multis auctoꝛi⸗
tatibus pꝛobat᷑ quaꝝ pᷣ
mat?iilla ſancte nicene ſynodiq̃ dr̃.

Monachoꝛuʒ conuerſatio abom

nibus debet eſſe diſcret.
Däscnu oibus reſidẽtibus in

ſancta nicena ſynodo:vt mo

nachoꝛũ cõuerſatio ⁊ vita ſᷣm ethy
mologiam nominis ab ommbꝰ di
ſcrepet:monachus eni grece:latine
ſingularis dicitur. Ande monachũ
per oĩa ſingulariterꝰ agere opoꝛtet
qnãaobꝛẽ firmiter ⁊ indiſſolnbiliter

oẽs pᷣcipimus vt aligs monachus
penitentiã neminitripnai:niſi inui

i & Mundumn.i. amoꝛem
2 delectationem mundano

k ¶ Secd accipientis.i.recipi⸗
iur ſᷣm meritum recipiẽtis
ſed nõ ſᷣm meritiũ dãus.de
con.di. ij. vtrum.
I ¶ Accuſatur.ſi.viij.q.ilij.
nonne. xxx v. q.vj. multoꝛũ.
⁊.xj.q.iij.eoꝛũ.ex vt lit.pen.

laudabilem.io.
m BZicgqdamabbas.
Vod monachi.
n de hac materia
canoneſ varie lo
gquuntur. dicas
ergo q ſi regimẽ populi cõ⸗
mitiitur monacho ab epiſco
po cum abbatis licentia.tũe

poteſt celebꝛare officiñ.lviij.
diſt. c.j.. eo.doctos modera
mine.⁊.c.ex auctoꝛitate.ſed
an ipſo iure poſſit committi
vel tantum ex diſpenſatioͤe

de hoc dubitatur. Bicunt

quidam ꝙ hodie inre cõmu

ni. ſed olim ex diſpenſatione

lantum.lv.di.pꝛiſcis.alij di
cunt qð nec bodie niſi ex di
ſpenſatione.er de capel. mo.
in ecclefijs.e de ſtatu mo⸗

na.c.ij.ſatis poteſt admitti
qð ſᷣm antiqua inra mona

chi nõ poterant pꝛeeſſe paro
chialibus eccleſijs niſi ex ne
ceſũtate.vt.lv.diſt.pꝛiſcis.ho
die vero poſſunt vtilitate eti
am ſuadente.quia magis ꝓ
bati ſunt ꝙᷓ ſeculares.⁊ ſic
magis ſun vtiles. vt. .e. cñ
pꝛo vtilitate.⁊.xlvij.di.quã⸗
tumlibet.⁊.hoc ſi aſſit cõſen
ſus epiſcopi ⁊ abbatis.ſed ſᷣ
monaſterium habet eccleſã

aliquam pleno iure.ſufficit

conſenſus abbatis.vt.j.e.q.
ij.viſis.de regularibꝰ cano⸗
nicis nõ eſt dubium quin li
cite poſſint pꝛeſici eccleſijs.ſʒ
in hoc eſt differentia ꝙ mo⸗
nachus ſcum debet haber
ſocios ſui oꝛdinis.ſed regula
ris nõ tenetur niſi cõmode
poſſit.vt er de ſta.mo.ꝙ dei
timoꝛem. ioan.⁊ ita de iure
communi poteſt pꝛeſici mo⸗
nachus eccleſie parochiali
ſi poteſt habere ſecum ſociũ
ſui oꝛdinis vt extra de ſta.

0 PD Lacuit.hoc.c.loqui

tur de monaſterijs ñ

habentibus populum
p ¶Sin gulariter.i.non ſe⸗
culariter. nam ſeculariter.i.

ſolitarie viuere nõ debet. j.

e.ſi clericatus in ſfie.

2 5

m

4 Sepeliat. dicunt quidam ꝙ; nullus ſacerdos ſiue monachus ſiue alter

poteſt iniungere penitentia niſi ab epiſcopo ſit cõmiſſa ei cura alarum. vt.j.e.

puenit.⁊.c.in cunctis.niſi in caſu neceſſitatis vbi eti laicus põt penitentiã da

re.j. ð conſe.di.iiij.ſanctum.de pe.di.j.quem penitet.vñ qui ab eis recipiunt
penitentiam. nec quantum ad deum.nec quantũ ad ecccleſiaʒ ſunt abſoluti.

Alij dicũt ꝙ quilibet ſacer⸗

dos põt hoc facere.nã eoido
qꝙ aligs ſubmittit ſe ſue iua

riſditioni.hʒ poteſtatẽ ipſuʒ

abſoluendi ⁊ ligandi cuʒ fit

ſacerdos.ſ.e.S.hoc idem.iñ
certũ eſt ꝙ nullus ſuũ ſacer
dotẽ pot dimitiere ſine c.j.

de pe. diſt. vj. placuit. odie

ex peditũ eſt ꝙ nulla eſt talis

abſolutio quã conſequitur

ab alio ſacerdote.vt extra de

pe.⁊ remiſ.omnis.Sed qd

ſi parochianus alicuius de

liqꝗt in alterius epᷣatu vel ter

ritoꝛio:videtur ꝙ cõnitebitur
ſacerdoti parochie illius in
cnius territoꝛio deliquit.qꝛ
rõne cris factus eſt de foꝛo
ſuo. Itẽ alia rõe:qꝛ poteſſi
onẽ pena eterna cõmutat᷑ in

penãà tpalẽ.ſed penã tpaleʒ
nunqᷓ; extraneus iudex po

teſt remittere.Dic ꝙ pꝛopꝛiꝰ
lacerdos ẽ iudex illius cris
quo ad vnã penà ⁊ ille vbi

deliqui t quo ad aliaʒ penà.

b NMini monachũ arg. qᷣ
eſt licitũ aliquid in homines

ſue pꝛofeſſionis.quod non

eſt licitũ in alium.ij.q.vij. ſi
hereticus.⁊.xx viij.q.j.caue.
c Emo.di.lxxxix.ſingu
la. hoc.c.eſt pars illius
xviij.q.ij.peruenit.⁊ nõ loq
tur de monachis.ſed de ſecu
laribus clericis qui volebãt
monaſterijs peſſe.⁊ dicit qð
nõ poſſet ſieri.Si vis hoc.c.
de monachis intelligere. tũc
Dicas ꝙ cuz monachus pꝛe

ſficitur eccleſie. nõ tenet᷑ ſer⸗

nare diſtrictã regulã.vt pꝛiꝰ.
l.ieiunijs ? oꝛationibus ⁊
vigilijs.
d Emonachis diſcede
0 re.qᷓtũ ad ea que ſunt

de lubſtàtia monachatꝰ. vt

de habitu ſeruando ⁊ conti

nentia. 2 de nõ habendo p

fee In his enim abſoluit̃.
icʒ tranſeat ad eccleſiam ſe⸗

cularem.ſed in ieiunio. ſfilen

tio. ⁊ vigilijs abſoluitur. vt
S.c.pꝛox.diſtinguitur tamen
qꝛ ſi monachus tranſit ad
epiſcopaiuʒ.ex toto abſoluit
a iuriſdictione abbatis. vt
xviij.q.j.c.vnico.ſi vero traſ
fert᷑ ad eccleſaʒ ſecularẽ que
nõ eſt ſubiecta abbati ſuo vł

cem vt inſtũ eſt.moꝛtuum nõ ſepe
liate:niſi monachuʒ in monaſterio
ſecũ cõmoꝛantẽ:vel ſifoꝛiuitn quẽ/
quã aduenientiũ fratrũ ibi moncõ
tigerit. Itez grego. ioanni rauen
nati archiepiſcopo.

Monaſterij diſtrictionè 2 eccleſia

ſticũ miniſteriu quiliber ſimul tene

re non poſt.

PEmo- põt eccleſiaſticis offici
Lis

deſeruire:⁊ in monaſtica re
gula oꝛdinate perſiſtere:vt ipſe di⸗
ſtrictionẽ monaſterij teneat:ꝗ quo

tidie in monaſterio eccleſiaſtico co

gitur permanere. Aez innocen.
Monachi qui ad clericatũ pꝛomo
nentur a pnon pꝛopoſito diſcede/
re non debent.
FKE monachis qui diu moꝛan⸗
ies in monaſterij ſi poſtea ad

clericatus oꝛdines peruenerint ſta

tuimus nõ debere eos a pꝛioꝛi pꝛo
poſito diſcedereʒ. Si ergo ſicut
innocẽtius diffiniuit:a ſuo pꝛopoſi
to eis diſcedere nõ licet:⁊ ſicut gre.
teſtatur in monaſt ca regula deno
te pſiſtere ⁊ eccleſiaſticis obſequijs
ſimul deſeruire nõ poſſunt:patetq;

parochianis eccleſijs monachi pꝛe

ſici nõ poſſunt. Ntẽ hieronymus
ad ripariũ ⁊ deſiderium. 4
Monachus nõ habet officium do
centis ſed plangentis.

gentis habet officiuʒ qui vel

nbr docetis ſz pla
e

daylex Nmnplimin viN

trus.⁊.xxxvj.diſt.in pꝛin.

i Solox.i. ſolitarioꝛũ. ne ſit otra.j.e.ſi clicatus.⁊ eſt ar.q; monaſicria⸗

nõ ſunt cõſtruenda in vibibus.vt.]. de conſe.di.v. nunquam.
C. Simplicitatem. Duplex eſt ſimplicitas quedam cõtraria doloſitati
⁊illa eſt bona.quedam cõtraria diſcretioni.aK bec eſt mala.xxxix.di.c.pe

nibus patet:ĩſtitoꝛẽ potiꝰ habeto
quã monachũ.pꝛeter victũ⁊ veſti
mentũ ⁊ manifeſtas neceſſitates ni
hil cuiquã tribuas:ne filioꝛum pa

nes canesR comedant. em ad

vel mundum lugeat 2 domini

pauidus pꝛeſtoletur aduẽtũ. Itẽ
ad paulinun.

In popnlari frequentia monachi

eſſe non Boae

vꝛbibus:que vtiqʒ nõ ſunt ſoloꝛuʒ

babitacula:ſed multoꝛum:z infra.

Habeto ſimplicitatẽ columbe:ne

cuiqua machineris dolos:⁊ ſerpẽ

tis aſtutiã:ne alioꝛũ ſupplãteris in⸗/

ſidijs. Non multuz diſtat in vicio

vel decipere poſſe vel decipi chꝛi⸗/

Jenpige eqð diceris; mona
chus:ideſt ſolus:quid facis in

ſtianũ.OQuẽ ſenſeris tibi aut ſemper

aut crebꝛo ð nũmis loquentẽ:exce
pta elemoſyna que indifferent om

in ſpũnᷣalibus vel in tpalibus.ex toto eximit᷑ a iuriſclite abbatis. vt . eo in pa

rocbiana. Si vero eccleſia ſubeſt abbati ſuo quo ad tpalia. de tꝑibus rũde⸗

bit abbati ſuo.ſed quo ad ſpũlia eximit᷑ ab obedientia abbatis. vt.j.q.ij. viſis
2⁊.c. line ⁊ e de capel.mona. in ecclenijs. Si vero eccleſia illa ex toto eſt ſubie 3

ca abbati quo ad oĩa. tunc remanet obediens abbati. niſi in ieiunijs 2 alijs.

vt dixi.vñ nõ dʒ regere eccdleſia

eccleſiã veneris.illius conſuet

illa m officium monachale. nã ad quâcunq;
udinẽ ſeruabis.xij. diſt. illa. xlj. diſ.quiſquis.

Segd nũꝗd in comeſtione carniũ eximit᷑ a regula monachali nõ vi.qꝛ canõ
tantũ innirmitatis cm excipit in monachis. vt. ſ. de conſe. vi.v. carnẽ iñ pot

ſatis dici quod ſic ne alijs ſit ſcandalũ. vi.xlj. di.quiſqu;is.
e Bnachus.8̊.vij.q.j.pcepit.=.c.hoc nequaquem.

¶ Habet officium.non habens curam animarum.

g Lugeat.ſe vel mũdũ.i.peccata ſua vel alioꝝ ꝗ in mũdo ſũ .
8 B g. 1gꝗ in mũdo ſũt lugeat

upis eſſe qðᷣ diceris. ar. a.noĩs interpꝛetatione. noſa eni debẽt eſſe
conſona rebus.inſti,.de dona.S.eſt ⁊ aliud. ⁊.fl.de tute.l.j.xxj. diſtinc. cleros
.xij. q.j.clericus. xxiiij.q.j pudenda in auẽ. de defen.cqui.col.iij.in pancipio.

V

eliodoꝛumfff-
MMonachus paſcit:clerici paſcunt.
A Lia cã ẽ monachi:alia clerici.

Alerici ones paſcunt:ego pa-

ſcoꝛ. Illi de altari viuũt:mihi ſecu
ris quaſi ad radicẽ infructuoſe ar⸗
boꝛis ponit᷑. Si munus ad altare
nõ defero:mihi ante pꝛeſbyteꝝ ſe
dere nõ licʒ.illi ſi peccauero lʒ me
tradere ſathane in interritũ carnis
vt ſpiritus ſit ſaluns in die domini.
Igem ad ruſtieum.

HNon licet aliquid monachis age-

re epearfevorl cOnſilio.
Q- cleſia bʒ ſenatũ cetũ pꝛelby
teroꝝ ſine quoꝝ cõſilio nihbil
monachis agere lʒ. Roboã filiꝰ ſa
lomonis iõ ꝑdidit regnũ qꝛ audire
noluit pꝛeſoyteros ſuos.Senatuʒ
quoqʒ romani habebãt:cuius cõſi
lio cũcta agebãt.Et nos hbabemus

ſenatũ noſtrũ cetũ pꝛeſbyteroꝛũ.

Itẽ eugenius pappaa.
Secundũu ethymologiã nois ſolita
riâ vitam ducat monachus.
tTaecnit cõi nro pcilio vtnul/

lus monachoꝝ pꝛo lucro ter

reno de monaſterio exire neſandiſ
ſimo auſo pᷣſumat:neqʒ penitẽtiaʒ
dare:neqʒ ſiliũ ð baptiſmo accipe
re:neqʒ baptiʒare: neqʒ infirmũ vi

ſitare:neqʒ moꝛtnũu ſepelir̃:ineqʒ ad

cecleſiã ſecularẽ:traſire neqʒ alijſq̃
libuſcũqʒ negocijs ſeſe ĩplicar̃. Sit
clanſtro ſuo cõtẽtus:qꝛ ſicut piſcis
ſine aqua caret vita:ita ſine mona
ſterio monachus. Sedeat itaqʒ ſo
litarius:⁊ taceat:qꝛ mũdo moꝛtnꝰ:
eſt:deo aũt viuit. Agnoſcat nomẽ
ſuum.Monos eni grece:latine eſt
vnus achos grece:latine eſt triſtis.
vnde dr̃ monachus:ideſt vnus tri
ſtis. Sedeat ergo triſtis:⁊ officio
ſuo vacet. Itẽ paſchalis ſecũdu⸗
victoꝛi bononiẽſi epiſcopo.
Abſqʒ epiſcoporũ conſeniu epiſco
palia iura monachi non vſurpent.

1 Hon multumitñ

qñqʒ minus eſt falli
c fallere. vt. xxij. qij.
in ipſarũ.eſt ergo vici

um falli.i. facileʒ eſſe

ad fallendũ. Intelli⸗

gunt iñ quid hoc de

deceptiõe fidei.in con
tractibꝰ aũt decipi nõ
eſt peccatũ.xxij/q.ij in
nocens. 4
m ¶Que indifferen

ter,ſcriptum eſt enim

omni petẽti te tribue

etiã excõmunicato.xj.

q.iij. quoniã multos

i.q.ij.ᷓpio.xxiij.q.iiij.

ita plane. xiij. q.ij. nõ
eſtimemꝰ. Sed cõtra

deſudet elemoſyna in

manu tua.donec in⸗
uenies iuſtũ ⁊c.⁊ arg.
lxxvj. di.nõ ſatis.j.e.
c. vlt. .ar.v.q.v.non
oĩs.de hoc notaui.q̊.

xlij. diſt. quieſcamus.
n Inſtitoꝛez.inego

ciatoꝛem.

o CNe fſilioꝛũ .i. pau

p ¶ Canes. hiſtriöis
meretrices ? leccato

res. ZD
A Lia.paſcoꝛa ſa
cramẽétis ipſoꝝ.

¶Securꝭ.qꝛ fucci
è mũdo.j.e.placuſt.

s8 ¶ ¶ Si munus. Sed

vnde faciet monachꝰ
elemoſynã vel oblatõ

nẽ qui nihil babet ꝓ
pꝛiũ.nec ei pꝛeter neceſ
ſaria licet aliquid reci
pere.arg.hic? coꝛpoꝛi

ſuo nõ debet ſubtra⸗

here neceſſaria.de cõ

ſe. diſt. v. non medio⸗
criter quidam dicunt

qð nomine monaſte

rij offeret.ar. liiij. di.

abbati.⁊ hoc ſi habet

adminiſtratione; vel

dic munus.i.decimã.

t ¶ Si peccauero.er⸗

go ſeculeris pꝛelatus

põt excõicare mona⸗

chuũ.? ar.ꝙ fi mona
ſteriũ aliqð ẽ infra ter
mios alicuiꝰ archidia

conatus ꝙ archidia⸗

conus bʒ iuriſdictiõeʒ
in ipᷣʒʒ monaſteriũ ad

idẽ facit. .c. pꝛoxi. xciij. di.a ſubdiacono.2 er de offi. archi. c. vlt. eeclefia
n. que eſt infra territoꝛiũ alicuius ſub illius eſt iuriſdictione.vt.j.q.viij.
oẽs ar.S.xviii.q.ij.puenit.in ſcðᷣo.⁊.c.dudũ.⁊.et᷑ de capel.mo.dileciꝰ.

ſunt pꝛelati monachoꝛum.planum eſt.

