qꝛ ergo pꝛedia hec intra terminos

noſtre dioceſis cõtinẽtur:⁊ ꝓnẽtus

decĩationũ nobis legitie aſſignatꝰ

nr̃e eccleſie pſoluendus eſt. His

ita rñdet᷑. ecime a deo cõſtitute
ſunt permoyſen: vt perſoluerent᷑ a⸗
popnlo filijs leui pꝛo miniſterio in
quo·deſeruiebãt ei in tabernacnlo:

ab eis pꝛo quibus offerebãt pꝛeces
⁊ ſacriſicia:quia ergo nos ſeruimus

dno in tabernaculo offerendo pꝛo

iſtis pꝛeces ⁊ ſacrificia.⁊ ipſi debẽt

nobis perſoluere decimas ⁊ pimi⸗

nas:: Iem cũ decime darẽtur filijs
leui:nõ electione offerentis perſol/
uebãtur:vt cõtẽpto lenita quiſecuʒ

erat:ipſe eligeret cui vellet decimaſ

dare.nam dictuʒ eſt:lenita qui tecũ
moꝛatur ⁊ intra muros tuos habi⸗
tat comedet eas.ideo etiaʒ ex ſingu
lis tribnbus ciuitates ad habitan⸗
dum acceperunt vt vnaqueqʒ tri
bus illis perſolueret decimas quiſe

cum erant:naʒ moyſes pꝛecepit fili
is iſrael:ſicẽ legitur i deuteronomio
in loco quem elegerit dñs deus vẽ:

vt ſitnomen eius in eo.illuc omnia
que pꝛecipio cõſeretis hoſtias ⁊ ho
locauſta ⁊ decimas ac pᷣmitias ma
nnũ veſtrarũ ⁊ quicquid pꝛecipnũ
eſt ĩ muneribꝰiuſtis qͥ nouiſtis dño
ibi epulabimini coꝛã dño deo vꝛo
vos ⁊ filij ⁊ filie famnli ⁊ famule ve
ſtre atqʒ leuites quiin vꝛbibus ve
ſtris cõmoratur:neqʒ.n. habʒ aliã
partẽ atqʒ poſſeſſionẽ inter vos:et
infra. Hecimaʒ frumenti vim ⁊ olei
pꝛimogenita armentoꝛum ⁊ peʒ
coꝛuʒ ⁊ o mnia que noueris ⁊ ſpote
offerre volueris ⁊ pꝛimitias manu
um tuarũ coꝛam deo tno comedes
ea.in l oco quem elegerit dũs deus
tuns tu ⁊ ſilius tuus filia tua ⁊ ruus
⁊ ancilla tua atqʒ leuita qui manet
in vꝛbibus tuis. Quia ergo'nos in
tra muros vꝛbis iſtorum ſedemnus
⁊ eis habitatione iuncti ſumus:rite
ab eis decimas accipimus. Iteʒ ait

pꝛopheta:pꝛoducens fenum iume

tis ⁊ herbam ſeruituti bominuʒ. ſe

num ⁊ herba exterra pꝛoducitur:

ſed quibus: iumentis irrigantibns
eam:hominibus colentibus eaʒ:⁊
in hoc ſeruientibus ipſi. Item apo
ſtolus communicet is autem qni
cathetiʒaturꝰ:verbo ei qui ſe cathe
tiʒat in omnibus bonis.hoc gala⸗
tis.coꝛithijs autẽ pꝛobat ſpecialiter
ſibi deberi ſumptus:qui eis ſpũalia
miniſtranit dicẽs:ſi ſeminamus vo
bis ſpũalia nõ magnum eſt ſi tꝑalia
metamus?. Itez ſi alij perticipes
veſtre poteſtatis facti ſunt.cur nõ
magis ⁊ nos:Item quis plantat vi
neaʒ ⁊ de fruciu eius nõ edet. Nos
lantauimns.vineaʒ ⁊ vos vultis
ructus eius edere. Item pꝛecepit

dñs per moyſen:vt nemo mittat fal

cem in alienam meſſem.hec meſſis
noſtra eſt:⁊ vos vultis falceʒ in eã
mittere. Item. nõ alligabis os bo/
nis trituratis.nos ſumus bones tri

turantes:vos vultis alligare os no

ſtrum:⁊ de noſtra tritura victuʒ vo
bis queritis. Item apoſtolus:qui
altario ſerniunt de altario viuant:
ſed nunquid de eo cui non ſeruiunt.
Item:qui in ſacrario operantur:cũ
ſacrario participant: ſed nunquid
cum illo in quo nõ operantur:nos
ſeruimꝰ altario:vos ei participare

rum.ar.&ꝙ non excu⸗

ſantur monachi qu⸗

opꝛijs manibus co
unt agros quin tene

anlur dare decimas 4
cũ iĩllud ſit pxceptum
dni. ſed illi legiſlaroꝛi

nemo põt gdicere.vt

xxvij.q.ij ſunt qui dd
cunt. nec licet diſpen⸗
ſare contra pꝛeceptu;
dñi vel apoſtoli. xrxv.
q.j.ſunt quidam. de
hoc dicemus. xvj.q.ſ.
decimas.2.c reuertio

mini.

b Seruus videtur

hic ꝙ laici cuʒ derics

debeant vti decimis:
ſc eſt Z. xvj.q.vij. c.
j. ſed ꝓut hieronymꝰ
teſtatur:in veteri teſta
mento quanuoꝛmo⸗

dis dabantur decin

puumo de omnib bo
nis que habebat po⸗
pulus decimã dabat
leuitis. ſcðo de reſidu
is nouẽ poꝛionibus
ſumebant decima;: 2
de hac ter in anno cũ
aſcendebant in teplũ
paſcebant ſe ⁊ leuttes
de illa hic logtur. itez

de reſiduis poꝛtioni⸗
bus ſumebant veci⸗

mam ? reſeruabât ad

vſus pauperum ⁊ pu
pillox.itezʒ declabant
reſiduas partes ⁊ ip⸗
ſam deferebant in tẽ

plo ð qua bic dicitur.

Adhbuc dabat᷑ quar⸗
tadecima nam de illa
decima quà populuſ
offerebat leuitis: ſu⸗

mebant leuite partemn

decimã 2 offerebant

eam ſummo ſacerde
ti ⁊ inde fiebàt panes

pꝛopoſitionis. hodie
nec vna bene datur.
ideo fame ⁊ penuria

? alijs penis maledi-
cti ſumus.xvj.q.j.re⸗

uertimini.

i ¶Quia ergo. pꝛocu

cens fenum.ideſt ſem
poꝛalia.

predicatoꝛibus ſeruiẽ

tibus alijs.
¶ Nem apoſtolus.
ad galatas.
m ¶Qui catbetizal
ideſt inſtruitur.
n Metamus.q. d⸗
nõ.j.q.j. noſti.

o Peteſtatis. ſed ſi

ita poteſtatiue vtũ ur
alij vꝛis ſicut vos ipſi
cur nõ magis etiam
nos qui intendimus
ſaluti veſtre.

uni

fiuode
iuſtfne
(rde
Vfenen
Un uen
une

one deon

Palvont
fänii

Nai

(Sere
igui
Aupent,
dd

.
(Kien

((nm
(ARaine⸗
ſmi

mlende
Unl

tdanm
n
hiigti
etaie

bu

W

ehene⸗
Kennpt

ndn
Gtan

ste

nhert

Ne.

obrgn
nnl
*
lſctt
hlpn
Gedent

enn
s nucc

CrieſtmN

nton

nien

pim
ſusſene

e
ſottt

net

.
nit
eniin
u
Gein
ndimn
1

Nece vltimůͦ. qn
iñ dicitur pꝛimus nõ
reſpeau vltimi vt eỹ
de ver. ſig. ioſeph.
h ¶ Walcit. ar. bonuz
qð ibi dade ſunt decie
de grege: vbi grex pa
ſtus eſt ⁊ vbi concepit
nð vbi moꝛatur.nam
boues dicuntur eſſe
ð̊ illo fundo vbi labo
rant nõ vbi moꝛãtur.
vt. ff. de füdo. inſtruc.

l. cum qnidam. nam

ſeruitus paſcendi pe
coꝛa eſt pꝛedialis ſerui
tus tamẽ vſus tantũ
pꝛedij conſiſtit in pa⸗
ſtu pecoꝛis. vt.ff. ð ſer
ni.ruſt. pꝛedi.pecoꝛis.
2 qdᷣ ſit de ſoꝛo illius
vbi grer paſcitur: pꝛo
batur quia ibi poteſt
conſtituere tugurium
vel officinam. vt. fl. de
ſer.ruſ.pꝛedi.veluti.ſʒ
rõe tugurij vel offici⸗
ne fit quis de foꝛo alte
rius. vt.ff. de iucli. he⸗
reſ.S.j.hoc dido ſequi
tur inconueniens.qꝛ
eadem ratione dabũᷣ
tur decime vbi grex
parturit ⁊ vbi fetꝰ pa⸗
ſcitur. pꝛeterea coloni
nõ dant decimas vbi
laboꝛat dominis ſuis
ſz vbi recipiũt ſacramẽ
ia. vt. xvj.q.j.queſti.
¶ Sapere.ironice lo
quił.quaſi dicat ma⸗
na ſapientia eſt velle
ulud qs nõ poteſt. ſ.
alieno viuere.

CPulmum .i. ſp⸗

ritualia.
¶ CTympanum .i. kẽ
poꝛalia.

¶ De dðcimis.j. xvj.

.j. queſti.
80 EBmnere ſpoͤte vel
i. ſaltem.

b . Patiamini. ſ. co
acte.
i CAudiatis. verbuz

eſt terentij: Qui dicit
qð vult.audiet quod
non vult.

riij

vultis:nos vero vaculos⁊ inanes
dimittere queritis. Iteʒ apoſtolus
laboꝛantem agricolam pꝛius opoꝛ
tet ſuſcipere de fructibus ſuis:vos
autem econtra queritis:nosſumnus
agricole laboꝛantes.vos pꝛimum
vultis percipere ð fruenbꝰ noſtris:
immo non pꝛimum quia nec vltci)
mum“ nobis. relinquere vultis.a
pꝛioꝛibus enim incipiẽtes paulatiʒ
ſerpitis ⁊ totuʒ vſurpare cõtenditis
vt pꝛo vobis videatur dictum:fru
ſtatim lupus comedit agnum. Iteʒ
quis vnquaʒ militat ſtipendijs ſuis
quis paſci gregem ⁊ de lacte eius
non edit:nos militamus:⁊ vos ſti:
pẽdia noſtre militie vobis q̃ritis.
nos gregẽ paſcimus:⁊ vos lac eins
⁊lanaʒ accipere vobis vultis.ſape
re eſt de alieno laboꝛe victum que
rere:ſi ſapere eſt velle quod nõ poſ
ſis. Aem dominus dixit diſcipulis
ſuis. In quancunqʒ domum in/
traueritis:in eaTdem manete eden/
tes ⁊ bibentes que apud illos ſunt
cum autem intraueritis:pꝛimuʒ di
cite pax hnic domui. Nos domuʒz
hanc ingreſſiſumus ⁊ ei pacem ob
tulimus: vos autem quaſi ocioſi
alieno cibo paſci gaudetis:videte
ne in vobis vertat᷑ illud: vide ꝗd
faciat ocium ⁊ alienus cibus.Item
pꝛopheta ſumite pſalmum⁊ date
iympanum'iſti a nobis ſumũt pſal
mum:⁊ vos ab eis queritis tympa
num. Item leo.iiij. Se decimis
nõ tantum nobis ſed etiam maioꝛi
bus noſtris iuſto oꝛdine viſum eſt
plebibus tantũ:vbi ſacroſancta ba
ptiſmata dãtur debere dari. Qut
bus antem plebibns debentur an
illis a quibus baptiſma accipiunt.
an alijs.nos eos baptizamꝰ ⁊ vos
ab eis decimas ſumitis. boneſta:
iſta interpꝛetatio eſt.vtinam inne⸗
niatis qui ſic pꝛo vobis interpꝛeten
tur:qnia ergo nos rigamus popn⸗
lum hunc vmbꝛeʒz doctrine ei mini
ſtrantes qui columus eum vomeĩr
pꝛedicationis coꝛda eius ad ſidem
aperientes:ſi nõ vnltis ſinere* vel
patiamini nobis eum fructiſicare
7 Aallavobls fleri nõ vnltis nobi⸗
inferre cauete:ne ſi pergitis dicere
que vnltis:andiatis que nã vnltis
Ad hec calida ⁊ multiplici argu
mentatione lura noſtra auferre con
tenditis:ita vt ſi ſides verbis adhi/
beretur non verba pꝛo verbis ſed
res pꝛo verbis repoꝛaretis.ſʒ deo
pꝛopicio ſi verba dediſtis verba re
cipietis. Arguitis nos ꝙ ea que vo
bis debentur ſurripere querimus:
quia noſtra pꝛoſequimur.ſapienti
quideʒ ⁊ philoſophico oꝛe pꝛolata
ſententia:ſunz perſeqni ⁊ aliena ra
pere:vnde ad vos hec ſentẽtia ma
nauerit:miſi qnia tanto ardoꝛe noj
ſtra concnpilcitis:vt veſtra putetis

vobis auferri cum nos noſtra con

Eannn nnche cum cauſa noſtra
debitum ſinem ſouita fuerit, excla/

mabis:ach miſer crucioꝛ tantuʒ bo

lum eſſe ereptum ex faucibus meis

ſed videte ne damnuʒ effuſi vngnẽ
ti vobis recõpenſareꝰ queratis:cõ
ſtitniſtis vos plantatoꝛes vinearũ
ſoſſoꝛes agroꝛum trituratoꝛes area
rum rigatoꝛes campoꝛum ⁊ multa
alia huiuſmodi officia vobis aſſũ⸗
pſiſtis:⁊ debita vobis obſequia a⸗
nobis ſubtrabi conqueſti eſtis:ſed
non negamus quod veſtruʒ eſt.bo
ni tritulanti palee ⁊ integumẽta ſer⸗
uantur.ſint bec vobis:⁊ grana no
bis relinquite.paſtinatoꝛes“ vinea
rum ſoſſoꝛes agroꝛuʒ rigatoꝛes cà
po:ũ diurna mercede accepta pꝛo
nenientes fructus dominis relin
quunt.vos ergoreceptaP mercede
veſtri operis in quotidianis oblati
onibꝰ ⁊ alijs obſequijs que pꝛo ſpi
ritualibns que a vobis accipiunt:
notidie deferuntur.pꝛonenientes
uctus decimationum ⁊ pꝛimitia/
ruz nobis relinquite. Iteʒ pꝛecepit
dominus diſcipulis ſuis:vt come⸗
derent ⁊ biberẽt ea que apud andi
toꝛes ſuos erãt:ſed non iuſſit eis vt
dominos de domibus ſuis eijce⸗
rent ⁊ rebus ſuis ſpoliarent:non ſa
cile innenies qni tales hoſpites li/
benter ſuſcipiat.Mus in pera ignis
in ſinuſerpẽsingremio male ſuos
remunerant hoſpites.vnde in pꝛo
uerbijs dicitur qni ſerpenteʒ in ſinu
ſuo nutrit:percutietur ab eo. tales

inneniatis vobis hoſpites:quales

nobis eſſe vnltis.non ſufficit vobi⸗
edere ⁊ bibere que in domo noſtra
ſunt:dum quotidianos fructus ob
lationum percipitis. ex quibus vi⸗
ctum ⁊ veſtitum habeatis.quibus
cum apoſtolo debetis eſſe conten
ti:ſed non vultis:quia eins imitato
res non eſtis:ſed potins nos de do
mo nonra expellere ⁊ rebꝰ noſtris
nos penitus expoliare contenduis
dum nec etiam eoꝛum decimatio⸗
nes nobis relinquere vnltis.vꝛ au
tem vniuerſaliter omnia colligan
tur:cuncta que pꝛo vobis inducta

ſunt:ſiue de laboꝛante agricola:ſi

ne de eo qui inis ſtivendinjs non mi
litat adhunc axticulum de ferimus
vrt fructum veſtri operis quem a
deo recipere contemnitis:in oblati
onibꝰet quotidianis obſeqnijs iſto
rum recipiatis:decimationes vero
eoꝛum:que nobis debentur: inta⸗
ctas nobis relinquite:ne dum que
ritis vſurpare quod veſtrum non
eſt: inſta animaduerſione etiam il
lnd cogamini amittere:quod vo
bis aliqunomodo videbatur com
petere. Quod antem be decimatio
nes nullo iure vobis debeantur:fa
cile pꝛobabimnus.Dicitur enim in
quodam concilio. Si qnis laicus
vel clericus ſiue vtriuſqʒ ſexus per

ſona pꝛopuetatis ſue loca etcetera.

ſicut in eodeʒ capitulo in cauſa mo
nachoꝛum notata inneninntur.Si
ergo laicus vel clericus vel queli
bet perſona loca ſue ꝓpꝛietatis vẽ
dens aut donans pꝛouentum deci
mationum ab eccleſia cni legitime
aſſignatus eſt:nullo modo poteſt

cixx.

Ad bec. ba. Res dare

pꝛo rebus pꝛo verbis verba
ſolemus.

¶ Sapienn. ironyce loqui

tur.

m ¶ Recompẽſare. hoc eſt

dicere. videte ne ita contriſte
mini de illa amiſſione quod
pꝛopier hoc deterioꝛa cõmu
tatis.ſ.ſuſpendatis vos ſi⸗
cut fecit iudas.qui ita triſta
batur de effuſione vnguen
ti de quo pꝛopoſuerat deci⸗

mam partem furari:ſicut ð

alijs rebus conſueuerat.vn
de vt recõpenſaret illud da
num. vendidit dominũ pꝛo
xxx.que ſunt decima ps tri⸗
centoꝛum. tantum. emim po
tuiſſetvendi vnguentuʒ. Et
ad ſimilitudinem iude:ca⸗
merarij ſemper furantur de
cimam partem illoꝛum que
dantur dominis ſuis.
n/¶ Paſtinatoꝛes. paſtina
re idem eſt quod colere ſie
onitur.ff.qð.vi aut dam.
mper. F. j.
o ¶Recepta. i.ſi deberetis
recipere aliquid deberetis tã
tum mercedem recipere:vn
de confiterentur ꝙ aliquid
recipere debcrent extra de te
ſti.ex tenoꝛe. .
p ¶ In ſinu. bec verba bẽs
de iude.⁊ ſi iudeos.
q ¶¶Dobis.ſic. xx v.q.ij.ſie
decet. fi. xj.q.iij.ſi pꝛinilegiũ.
⁊ e de ſimo.quia in fi.
T¶KLaicus.vt.xvj.qj.ſgs

Dhec. vt aſteritis bie de vna exceptioe tranſit᷑ ad alia ſiquis eniʒ

Cau.

endi.De hac materia loquuntur varie iura. H. dicit ꝙ quilibet poteſt

yn
et ad Sꝛiaz tra iin ſua ecdeſiavbi aundiuit diuinũ officium: vt er de ſepul.in no UAtin
2. ccubueritin vna excepfiöe crädre ad alia vor . adner or vna ſne⸗ niir aibr agtenmet tranñre ad epiſcopalem eccleſiaz: vi. j. ſe
ge E ce de iudi. exa e vbicungz. vel ſi ele git ſenaltaran in loes nna neistoe uc de le ſt
Lctioe P ds A uid ſi iurauit q . irii chꝛis parentum ſuoꝛum due
minata. ?. C. de inoſteſ. ò maioꝛes.fl.de euiciminoꝝ Sed quid ſi iurauit qðᷣ pul.karernilatem Ve ſi velit lepeliri in ſepu vi o. Naun. g, n
ges errepries rnaetn B . WZ eco aler . qg9s n
cereunfeemml'nan f de di d dio nendi. Ait enim. eligere ſepulturã vbi (M
detur ꝙ poſſit vnà poſt anj abſtrabef nec iſti de dioceſi a ndi. Ait i: cunqs voluentevten *
proponelzvtertave ercep. ceſim tranſeſtes decinas ſuoum In ſepu lebꝛo Ricum ſuoꝛm filij n õ .
poſtoꝛalis.nã ẽ᷑t qui vnã ex- pꝛedioꝛum:que intra terminos no ſunt collocandli. ſſe einitastii,· men legiimam poni Ee
culationẽ Pholuit: voſmo ſtre parochie cõtinentur nobis au⸗/ ραB:ꝛon deltnn ſſe einitagtrii nsteiſquat pnoi tc 4
duz c in illa ſnccubuit vultt ſerre poſſunt quantum eniʒ ad ins — imm viroꝛum: quis in eg ſepynl effe:vt ee. tl nos in
aliuam pꝛoponere. debet hoc percipiendarum decimarum atu, tiſunttres patriarche in ſpelũca du ſtituta.ẽt apud locum
ere nfm eerninum he⸗ neridem eſt poſſeſſoꝛez de dioceſi plci m cum mmibus vxoꝛibus ſnis. i. mimus reiligioſin: vt e
en ang rn ad dioceiim tranſire: qnod poſſeſfn abꝛabd ?2 ſararuaac a ſbecca:iacob MNneneidie⸗ oia n
aaor die en loceſano ad dioceſann, 2 lia pꝛeter ipium adam et enam maintelligss qudo w
perererplures ercepiões onem dediocelano ac dioce vxoꝛem ſnam. Zhobias dicit ad ſfj eſtilleaus vel g er E
psaun Rermeng aan wanſieite. ij lium ſuum:cum acceperit deus ani téptu vel emgerits e
obbukr eg eregioatd D bec⸗ decimationes mam meam: coꝛpus meum ſepe/ veiag ten nc⸗ Pi . —
in vna ſuccubuit non audit iſtea ſi iure vobis deben lies: æ bonoiem habehig matri tne oneno vuit reliauere
in altera. ſic iutelligitur. in tur vt aſſeritis:tamen tri ommbus diebus vite eins: et cum eccleſie pꝛioꝛi:parẽtes ii
hti. de excu.tuto.qui autẽ de cẽnalis obieciio vobis ipſa compleuerit tempus ſuum ſe-· nõ pñt fllis. . an⸗ uli
ercep paſtonalis Naute lant entium imponit.omnis eniʒ poſ pelies eam iuxta me in vno ſepulj nu diſcretionis elige⸗ d
n kalie veſ heittlo oi ri ſe ſeſſio tricennaria pꝛeſcriptione tol: chꝛo. Jdem. Quos coniunxir: re ſepulturam:ſi hoc i
FGunaemektze ſün veſchnreg Harratſemn vod vnumn coningium conmungat vnd bagtcsſeemdo cd ſ
menin iaz ppo i lchꝛum:quia vna caro ſunt. et de ſepult. de vroꝛ.? eti
ꝛefirũ poteſt alia ꝓponere ſeſſiones religioſarũ. domoruʒ ve ſepulc ula . er.e ti in nfa. in. ſi ſi
br. C veinoffi tetid cõtra centenaria: ſicut pꝛedia ſancte rõa quos deus Ounrit Hotno non ſe a5 aarmcdanolccf, ui
maioꝛes. Sed in actionibus ne eccleſie. Ande gelaſius pa paret: Iem augu in Eanatur. rereperitcozpuſal
ita eſt dicendũ:q ſi alicui cõ pa ait. JMVMẽ U Naqueqʒ mulier ſeqna enũu:etid ſepultu red⸗ —
heteb blures acties bo AOne xxx. annis ab epiſcopis poſſi- virum ſuum ſiue in vita ſiue gere coget uz olbus i
lerat eligere qua vellet ager dentur ure ab eis vendicantur. in moꝛte“. Diem gregoꝛius. So⸗ que occaſõe ipſius re ia
digendhvneß in Ulaſneen Acultates eccleſie necnon ? roꝛbeati benedicti ſepulta eſtin ſe, ceperat: vt eß e.ffni⸗
e dee e dvioccſesane do aligonspoſt pulchꝛo quod ipſe ſibi pꝛeparane tatẽ. in f.? extrac ſ. el
Az Vaaanemin ve⸗ Snmepiropis bi dicẽt rat:vt quoꝝ mens vna fuitſemper 2ij.
redẽ. S. eligere. itẽ qui negat ſidẽtur epiſcopis iure ſibi vene rat: vt c Tornzatoch eoiporaſe b n. duplicl. iin
ſe aliquid debere ſi vincatur quoda tricennalis lex cõcluſit:qꝛ ? in domino: . ar d tez ſofep⸗ 2 retepa
poteſt adhuc alia exceptie filioꝛũ noſtroꝝ pꝛincipum ita ema pultura non ſeparet. üane cula habuit: in vno re n
vti niſi in caſibus a iure er⸗ nauerit auctoꝛitaꝭ:vtvltra.xxx.an moꝛiens in egypto rogauit f ne aipiebaͤtur malculiin . ſ
pieſſis. vt.tſde reg iur. ne⸗ nos nuili liceat pꝛo eo appellare⸗ ſuos: vt tempoꝛæ viſitationis ſue alio ſemine.
mo er his nam ſiquis neget qð legnʒ tempns excluſit. Etilli ofſſaſua ſecimn deferrent:? in ſenl Areter bec dictio
nomeraa becunien ibid ccontra- uius anctoritate nobis chꝛo patruʒ ſuoꝛum ea collocarẽt. pter bicpoͦtur inclu⸗ en
nod a e ſilentiumimponitis ? eiuſdem an Irem vtcti eſtpꝛophete domint: ſue ic,xxry. iipo: vut
deeelie naudte ronrate peſ a Ora cianamnmd. alr qui contrà pꝛeceptum domini co? ro.rfr pig ac liſin i. Mürt
Nnenee eri Ten emule gelaſtus nulla pꝛeſeriptione mecdderat in herbel non infereturca usöree.:
õ mD 6. Si e r runmmhin ſer ius hic ĩterpꝛetat hie
coõueniens ſi de vna ercepti ſtatum parochiarnm:æc̃. Si ergo ane um ſepuſchn bonutn SD becgiſe fin
one tranſit ad conmariam. tempoꝛalis obiectio dioceſim ſe/ rum. Item de non nullis legi ſtad dmñi ꝙ in euagelio ma . (aunt
ſic riiij.a.j. quiſquis erra mel conſtitutam diuellere non po libꝛo regũ obijt ⁊ appoſitus eſta cheiitelligat det ͤimi fr
de teſti. ex tenoꝛe ſicertra ve teſt. patet ꝗ; nec vobis patrocina / patres ſuos.hoc eſt i ſepulchꝛo a le.xxviij d.j.idolatris. hnl
exceptio. cũ venerabilis. bitur vt ſtatuʒ parochie noſtre mm trum ſnoꝛum. Item in nono teſta Paqueq;.ſe⸗ udc
b ¶Tricẽnalis.hit tacite an tantes decimationes nobis quon mento beatus philippus legit᷑ edi tur. nüquid er fir
nec naeneg en as am legitime afſignara; vinckabl ſicaſſe ſibi ſepulchꝛnʒ in quo ipſe ? go tenek ſig vru va⸗ ſmmn
eanerſreletmeones ic 1 Edicetis. filij eius quieuerunt. Item beatus gatẽ.vĩ ꝙ ñ vt.xxxiiij. nſe
ibonc tieerheche 1 Aabarc autem diſtingukcke ſenernoranennatnmafebiepiſto⸗ q.ij. ſgs. ſie nec lwert d
tũ q ius.i.li aunten. aCHiepico/ zonü vangc
dechmagader ico noĩe eccle ſunt he anctoꝛitates in canſa mona pns tumulum ſieri enan Wi; kenakſe nſ p
ſieſue pot pſcribivt Z ebuz choꝛum inuenitur. Muncꝰ queri vxoꝛem ⁊ filiaʒ collocauit. . daraſtde venn e be⸗ riu
vt er de pꝛeſerip. de quarta. tcur de iure ſunerandi:que haruʒ ec omnibus exemplis colligitur:qꝗ nõ ſoli. f de an ie. H
Aẽ vna eccleſa oot heſcti⸗ Cjeſiaru habeat ius tumuladiſtos in ſepnltura parentum coꝛpoꝛa fi / laneuia. .. Sed. Z.qꝛ un
5 Sicut hieronymus ſcribit coninga liorum coilocanda ſunt.ui er ,· Crenek ig leppolſi er 4
ama . . dé iu. lepꝛo. c. ij. 7. iij. MWi
pꝛelcrip. ad aures miuer uim vno ſepulchꝛo videtur eſſe po go parentes iſtoꝛum apuu pꝛioꝛes ci. aen
ſus funerandi pꝛeſcribit᷑ ᷣm E rionz euz ſeg alias dicit ꝗ ipſuz ſequi. dicit ißine⸗
Reſet büiun g eroe reli vo Shimue Si dbendermint m ab eerin ſ6e Mery⸗ ln . ire in erercti ſec eadẽ röne dʒ ipme qui quotiẽs dñs (an
cime.cũ nõ cõtinue dentur: ſeruitutes pᷣſcribi nõ poſſunt cum nõ c kinn . ſeri vel! Sriein erefea tde lex iñ dicit ꝙ poſti liberta nupfit ke
Dahalamee iriggnadateingns kne fhen, Erceonoſt * . ne ont ämodo nõ debet ſeruire patrono ꝓpter ſuſpicionẽ nha
ä 6 H 74 P tre me boneſte ſeruire:vt. ff. de oper. liber. ſicut. uut
egermonnu⸗ eiceininen aant erne chattneins nan⸗ EInmone “ cõſiliũ vtextra e. ti ð vroꝛe.querit. b. pone q; mu ſint
”äa önnun vik. nnerſ fures viros hut quẽ illoꝝ dcat ſeq ĩ ſepultura ſibi eligẽda.õm ſio. Mrft
alis: vr ſiye ler. vebe ſe aaenes eckh anr aue —= von 88. 6 qꝛ poͤt eligere ſepultura vbi noluerit h. diẽ ꝙ tenet vltimũ ſeg
Ea ma Nenfehtautmnetebeeteſi au enrmenr enwponn. ſ lig eene ucedlt clerico.x viij.qj c. vno. ſicut vltimũ vir̃ ſequitur (En
f f
heſtior erntceml icare a po vi. q. iij. §. pot. egppti tijr: qꝛ ignomini b aligs nõ ſepeliretur in Ec.
eE RRrr. eu eccleſia pꝛeſcer . Peele⸗ 2 ed ir ibi cũ illo. i ie
W 2 Prarua clits Nrartint quadruginta anni vt. x vj.q.iij.S.poteſt.in.ſi. zurger Deberer h ie uiderat multos reſurrecturos ibi cũ illo.⁊ ip
Appellare. i. interpellare. .l e erat vnus ex üis. ſaia anis innit. *
6 Trlunehie erplicatnr alter articulus pꝛime queſtionis.l.vbi iſti ſint ſepeli o ¶BDꝛophete.abdo.. BHanc hiſtoꝛiam babes j. q jſ quis inqut pz

tſetknn
inhian

umm
nnn
hurnene
kelinet
thniben
lculte
heſtui
lenih
MAnen
ſſtialte
ginite
ien
Mnprir
ftflefp
Ftionelip⸗
unmt
enlmn;
ln
ffaſit
pctni e
enfccntt
ſonin
Clagein
ſdeſſtee
njefiͤ
ſtanu

ntt
moſene
Neinna .
rhticla
ſe
nbenitt
Mömner
mgiin
alit
rgüint
ſonntte
Ante
igſon
Glifn
W
gegzit
Hliſllt
gmin
mi.
Ntboe
inina
toen
intn
li

ſſnd ca

ittd
etpmdac
tisN
Gunne
ipcn
eh
ini1
itnuu

sdend
Oren
deo n
ſoe

Nont

p In nouo.tepore

noui teſtamenti non
fuit iſte philippꝰ apo/

Kolus ſed vnus de ſe

tem diaconibus.
Econma reſpoͤſio
dekenſoꝛum.
b¶Arbee. i. ebꝛ on.

c.Be cethura. que

etiam agar dicitur.

à Rachel. vxoꝛ ia⸗

cob. .
e ¶ Arbitrium. ſic ex
de off. vele. de cauſis.
Ktima. vltima
voluntas de⸗
functi. pꝛo lege ſerug
daeſt: vtĩ auſ. nup.
5§. diſponat. col. iiij. et
ſi quis ea non ſeruat
hoc ipſum quodei eſt

relictũ ab eo aufertur

vt. xj. q.j. ſiiueſter. et
hoc intelligas cũ vo⸗
luntas eſt rönabilis.
nã fi moꝛiens erhere
dare vult filiũ ſine cõ
hec volũtas nõ eſt ler

nanda: vt. ſ.e.ſi quis

ſimiliter ſi ꝗs pꝛecipi⸗/

at coꝛpus ſuũ iactari

in mare:vt. ff. de odi.
lſti.qdã.ſj iꝰe moꝛiẽs

böbñß põt mutare volũ

tatẽ ſuã: nã abulato⸗
ria voluͦtas defũcti.
vt.f. de adimẽ. le. l ij.

Sed pone w gs iura
uit ꝙ no veniret orra
volutate ſuâ: nungd
pot venire Z: videt

no.qꝛ boc iuramentũ

nõ vergit interitũ ſa⸗

lutis eterne: ergo eſt
ſeruãdũ:vt ex de iure
nemo põot ſibi indicer

legẽ. vt ñ liceat ſibi re
cedere a pꝛioꝛi volũta-

te: vt. ff. de le. iij. ſigs.

in pꝛin. 2 ſbenar fin
.

mi iudicij nemo p
coſtrigere.vt.ff. ſoc.
ci duobus. 5. papini
anus.in fi.ar. ex de
lureiu.cũ 2ↄtingat.hoc
plene notaui in goi⸗
bus.b.

cõductoꝛ. Mã nec ſuꝰ
aliquid dʒ nec aliꝗd
ti debet:ſz potins per
talia verba reſpicit᷑ fa
ctũ i; ius vt. ff. de pe
cul. nec ſeruus.
b. Obſtriai. nõ ĩitel
lige obſtrictu.i.obliga

tuʒ:q cuz peculiunz

ſeruus hʒ ſit dñi:dño
nõ põt res ſuas obli
gare.vt. fl. de reg.iur.
neqʒ.

i Lontradicat. non

ni heredibꝰ.qꝛ ſer
uus nõ pot bůe here⸗
dẽ.vt. C. cõia dele.ſer
uus. ſed conſuetudo
eſt pluriũ locoꝝ ꝙ ſi⸗
lijs relinquatur pecu
liuʒ:qdð pater habuit.

3 Alud cöͦductoꝛ.
ĩpꝛopꝛie dẽ ſeruꝰ

xiij
cecleſias ſepulti ſunt: 1 bi apnd eaſ

dem debent tumnlari. Ecõtra“
Adaʒs:vt aſſeritis:in cinitate arbee

tumulatus eſt ſed nunquid omnnes

filij eius ſepulti ſunt ibi:tanta multi
tudo humani generis tam bꝛeni tu⸗
mnlo nõ tam facile poſſet includi.
Item abꝛabam ibi ſepultus eſt ſed
nungd iſmahel ⁊ madai ⁊ alij quos
de cethura genuit ibi ſepulti ſunt.
Item iſaac ibi ſepultus eſt:ſed nun
quid eſau cũ eo tumnlatus eſt. It
iacob ibi collocatus eſt:ſed nunꝗ
aliquis filioꝛum eius pꝛeter ioſeph
ibi ſepultus eſt. Rachel quoqʒ nõ
in ebꝛon:ſed iuxta bethleem tumu⸗
lata legitur.Exẽplo igitur iſtoꝛum
liquet q; liberum eſt filijs ſepeliri in
ſepulcbꝛis patrum ſuoꝛum ⁊ liberũ
eſt eis alibi pꝛo locoꝛum ⁊ tempo⸗
rum opoꝛtunitate coꝛpoꝛi ſuo ho⸗
ſpitium in venire. NMon ergo hoc
exemplo iſti coguntur ſepeliri in ſe
Knichis patrum ſuoꝛum. Itez que
egibus diffinita ſunt:mntari non li
cet:que autem legibus expꝛeſſa nõ
ſunt:arbitrium ſequuntur humane
voluntatis: At legibus diffinitum
eſt quibus decime ſint perſolnẽde:
ideo danti mutare non licet. vbi

autem quiſaʒ tumulandus fit:legi-

bus expꝛeſſum nõ eſt:⁊ ideo in võ⸗
lũtate tumulãdi conſiſtit. Ande
beatus greg. ait.
Aitima vuntas defuncti ſeruari
deber. MZ
Ttima volũtas defuncti mo
dis omnibus ſernari debet.
nod de libꝛo ⁊ non de ſerno in.
telligendum eſt. ſernus enim teſta⸗
menti paginam cõdere non poteſt.
Ande gelaſius papa ſcribit ho⸗

noꝛio epiicopp.

Seruus teſtamentum facere non:

potellllll..
Zlud etiam ſinceritateʒ tuã vo
lumus non latere ad nos fuiſſe
pꝛelatuʒ ꝙ ampliatns conductoꝛ:
quẽ nõ iolũ ſernũ cõſtat eſſe eccle⸗
ſie ſz ita eius rõibus a multis tpibꝰ
iplicatũ:vt ẽt ſi eſſet ingenuus:do⸗

nec ratiocinia cũcta deduceret: mo
dis oibus obnoxins haberetur:au

ſu temerario molitus fuerit cõ dere
paginã teſti cuius oẽ peculiũ eccle
ſRaſtico iuri legibus non dubitetur
obſtrictũ:quapꝛopter bis pꝛeſum
ptionibus vice noſtra tua fraterniʒ
tas contradicat᷑ nec fieri ꝓꝛſus ali
qua ſurreptiõe permittat:acſi eideʒ
quicquã humanitus foꝛte cõtigerit.
quia grandenu eſſe cõmemoꝛatur
mox eius ſine dilatione ſubſtantiã
percipiat humanitas tua.ſilijs eius
dũtaxar quibus patrimoniũ ꝓbat᷑
eſſe ↄmiſſum ſub ſideli deſcriptiõe

cõtradi donec vniuerſis tꝑibuꝭ qui

bus hoc patrimõinʒ gubernaſſe co
gnoſcitur ꝑtes dñicas reddere co⸗
gantur indemnes. Quia ergo z
greg. vltima voluntas defuncti cõ
ſeruãda eſt:pꝛo iſtoꝛum voluntate

coꝛpa eoꝛũ ſunt tumulanda nõ pꝛio
arbitrio vꝛe diſpoſitions. Item

in triburienſi conci.legitur.
Eibi quiſqʒ decimas Pioluerit:ibi
ſepulturam eligere vebert.
O. Bicũqʒ tpoꝝ vel locoꝛum
facnltas tulerii:apud maioꝛẽc
eccleſiaʒ:vbi ſedes eſt epᷣi ſepultu:
re celebꝛent.ſi at ꝓpter tpis vel lo
ci aſperitatẽ hoc dimcile fuerit viſũ
apnd eccleſiã qno religioſoꝛum ca
nonicoꝛũ vel monachoꝝ vel ſãcti
monialiũ religioſa cõgregatio cõi/
ter degerit ſepeliatur.ſi antẽ hoc ⁊?

ieptũ viſuʒ fuerit:vbi quis decimaſ

perſoluebat viuus:ibi ſepeliatur ⁊

moꝛtuus. Qnuia ergo decimãno

bis pſoluebat vinns:⁊ apud nosſe
peliẽdus eſt moꝛtuus. Aẽ ſiquis de
pꝛonicia ad ꝓniciã traſiret ibi do

miciliũ ſibi collocaret:liber factus

aditione pꝛoꝛis iudicis iuriſditioni
illins indicis ſnbieceretur:in cnius
pꝛonincia ſedeʒ ſibi eligeret. Qunia
ergo iſti a veſtra dioceſi in noſtra

traſierunt ziberi a veſtra ditiõe nro

iuri ſubijciuntur nim eſt ergo ius
funerandi eos. Sed obijcitur il/

lud melchiadis pape.

2

Pꝛopꝛia temeritate ſepulturaʒ pa
rentum relinquere non licet. .
acnit per omnia magno cõ
Hcilio vt nullus pꝛopꝛij arbitrij
temeritateꝰ aliam eccleſiaʒ niſi cui
vſus antiquoꝛum parentum cano
nica inſtitutione ſubiacere perbibe
tur:ſepulture cauſa adire pꝛocuret:
niſi infirmitatis cauſa pꝛepeditus
in aliam fuerit regionem quolibet
negocio pꝛogreſſus. Adhuc ſiquis
pꝛelatus contra hoc agere ſatage⸗

rit eccleſiaſtico vinenlo ſe ſubdi co
gnoſcat. Sed aliud eſt ex temeri

tatis ſuperbia vſum antiquoꝛũ pa

rentũ nõ ſeqni atqʒ alind rõabili oc

caſione nouã ſibilepnulturã eligere.
cõtra melchiadis pape auctoutatẽ
nititur:qui ſuperbia vł odio ductꝰ:

ſine perinaſionibus:aut varijs mu

nuſculis illectus ſepulturã ſuoꝛum
parentuʒ ſequi cõtemnit.ſᷣm greg.
antẽ liberam habeat voluntatem

qcerte rõnis cauſa nouũ ſuo coꝛpo

niqueri hoſpitiũ.vel vt quidam di
ſtinguunt libera eſt vltima volun⸗.
tas cniuſqʒ:non in ſepultura ſibi eli

genda:ſed in teſtõ cõficiẽdo: vnde

⁊ teſtamentũ appellat:qꝛ eo quiſqʒ
libere teſtat᷑ quod pꝰ ſuũ deceſſum
de pbuje rebus fieri voluit:ſed nõ
vr libera teſtatoꝛis volũtas cũ ſᷣm

Aug.pꝛo nũero filioꝝ debeat fieri

teſtamẽtaria diſtributio facultatuzʒ

velutiſiquis hʒ vnũ filiũ chꝛiſtũ pou
tet alterũ:ſi vero duos chꝛiſtũ faci ,/

at tertiũ:⁊ ſic per oꝛdinẽ ⁊ ᷣm leonẽ
quiſqʒ medietatem eoꝛũ que chꝛi⸗

ſto teſtatur:eccleſie iubetur relique
re apund quã fidei ſacramenta ſuſce

pit. Sed illud Aug.nõ eſt iubentis
ſed dehoꝛtãtis:ne quis iratus filiuzʒ
ſuũ exheredaret:atqʒ totuʒ chꝛiſto
relinqueret. Ait. enim inſermõe.
ij. de vita clericoꝛum.

Dꝛo numero filioꝛum pars bere?

ditatis deo ofleratur.

ee Bicunqʒ.ſed noͤne g

clxxj

libet ſepeliẽdus ẽ vbi
recepit ſacramẽta eccleſiaſti⸗
ca.vt.ſ.c.pꝛoxi.⁊ extra.eę.tit.
noſtra. ad quid ergo diuiſa
eẽnt cimiteria. S. e.c.j.rñ.ve
rum eſt. ſed iſtud.c. inſtruit

ſi quis vult eligere aliam

ſepulturam.ꝙ bunc ſerua⸗
bit oꝛdinem in eligendo.po
tius enim eligit epiſcopaleʒ
eccleſiam qᷓ; alteras.ſi tamẽ
alio mõ eligit ſtanduʒ eſt vo
luntati ſue.dum tñ habeat
iuſtam cãm eligendi.epiſco
po autem non pꝛeſigitur ta
lis doctrina.nam põt elige⸗

re ſepulturam in minoꝛi ec⸗

r2

cleſia. vt. xijq ij. bone. ſtelæa
ligo ꝙ ſemp ex temeritatevl
contẽptu vel ex illectiõe mu
tatur ſeppltura.hiſi appare
at certa cã mutatõis. vei nif
ſeruet hunc oꝛdineʒ qui hic
ſtatuitur eligẽdo ſepulturã.

1 Muia ergo decimà. per⸗

ſonalem lib factus. hoc eſt
verum. ñ plene ſe tranſtu⸗
lit. vi.xxj.q.ij.ſi quis iaʒ trãſ

latus. ſecus ſi tranſferret ſe

ad ſcdᷣm locũ.nõ iñ aio reli
quendi pꝛimũ locũ.tunc.n.
retinet pꝛimũ locũ : ſecũduʒ
vt.fl.ad municipa.ſi quis in
ſiructus. Et qð bic dẽ intel
lige ꝙ quis pdt ſe traſferie
de vno foꝛo ad aliud re inte
gra.nã ſi quis in vno locoẽ
conuentus. tranſeat ad ali
ud foꝛu tñ in pꝛioꝛi riũdebit
vt. ff. de iu. om.iudi.i.pe.ite,
⁊ hic ſcias ꝙ ſola habitatio
nõ facit aliquem eſſe de iu⸗
riſditione alicuius niſi ꝑ.x.
annos ſteterit ibi.vt. C. ð in
col.l.ij.niſi quo ad hoc ꝙ ibi
reſpondebit.v.ff.de iudi.be
res.
P) Lacuit. temeritate.
lüitug verbum ſoluit
contraria. nam alias poteſt
quis ſibi eligere ſepulturaʒ
vt extra.?.nolumus.⁊.c.cui
fit liberum.⁊.c.in noſtra.
n ¶ ¶Nin mfumitatis.boc ẽ
ↄtra.h.qui dicit ꝙ in tribus
caſibus põt mutari ſepultu
ra.vt dixi in ſumma:bhic hʒ
locuʒ diſtinctio decre.extra
eo.ti. de his.
o ¶Sed aliud. G.hic poni
duas ſolutiones. .J
p ¶Secd non videtur. Hũc
obijcit ſolutioni ſue.
q QDeluii.ſecũda ſolutio.
F¶AMWegietatem. quãdoq;
tertiam:pm conſuetudines
diuerſas.vt extra.e.ti. certi⸗
ſicarxi.

.

%

to dẽ ipſe actus vel officiũ ſe

peliedi.⁊ illud ñ pñt vẽdere

clerici gex offõ ſuo ad hoc te
nent. vt.j. e. pcipiẽdũ.⁊.j.q.ji.

dictũ.⁊ ex de ſimo.nõ ſatis.
GVBeſta. ſeoꝛ ſeoꝛ fuit
pater ephꝛon ab eo
noiĩati ſunt deſcẽdẽtes ab eo
Pkter famã.ipſius.
imn Renuit.pᷣmo.n.cõmẽ
dat᷑ in hoc.c.poſtea tñ cõui⸗
ctus pecibꝰ ſumpñt q̃drin⸗
getos ficlos argẽti et inde vi
uperat᷑ in ſequenti.c.
) DOſtq. cogẽte. per p̃ᷣ
ces populi.2 lz Zctus
factus ad clamoꝛẽ populi te
neat nõ tñ electio.vt er de
electi.oñus.⁊.lxj.diſtmira⸗
mur.in pꝛincipio,

dũ ſicut ſancta ſynodus oſtituit:ve
lut necatoꝛe) pauperũ qnouſa⸗ red
dant ab eccleſijs excludant᷑.i qnis
aüũt clericns furtu eccleſie ſecerit:pe
regrina ei cõiotribnat. Iẽ queri
tur an pꝛo ſepultura moꝛtuox ali
quid ſit exigendũ. Se bisita ſcri
bit gregonus in regiſtro iannario:

e Oo ſardinie.

10 ſepnltura nihil muneris exi/
gendumeſt.
Q AReſta eſt nobis nereida ſemi
naclariſſima ꝗꝙ ab ea ſolidos
ꝓ filie ſue ſepultura rnitas vĩa ve
lit exigere. hoc aũt viciũ ⁊ nos poſt
qua deo anctoꝛe ad epᷣatus honoꝛẽ
acceſſimus:de eccleſia noſtra oino

vetu imus:⁊ per pꝛauã denuo ↄſne

rerrà reuerteris.⁊ alibi de homine
dictũ eſt:terrã terris:terraʒ geris:⁊
in terrã cõuerteris qui ð terra ſume
ris.Et quoniã moꝛs tibi futura eſt ⁊
appꝛopiquat ⁊ ſi tardat:recoꝛdare
qꝛ nõ hominis eſt rerra.ſed vt pſal⸗
miſta cõmemoꝛat.Hominm eſt ter⸗
ra ⁊ plenitudo eius.ſi terrꝗ vendis
innaſiõe rei donunice reꝰ teneberis
gratis accipiſti a deo:gratis da pꝛ’o
eo.quare interdictũ ſit oibus omni
no,chꝛiſtianis terrã moꝛiuis vende
re a debità ſepulturaʒ denegare.ni
ſi ſoꝛte pꝛoximi ⁊ amici defuncti ꝓ
pier nomen ⁊ redemptiõem anime
viri defuncti gratis aſiqnid dare ve
lint. Item ex concilio vareni.
HDe eodem.

is iraſeſtur. hodie eniʒ nõ i e filiũ ſuũ niſi habeat in o ¶¶ Pꝛo s. Oeſt vltima la hebæo ⁊a pꝛima.⁊ deſignat o cõſumatis .
Gaiacalinm Pollienuna la aeeredare n d nin ekearin nẽ ra en wiclgr iperſecnonti ponũt war o. vꝛ hit hie 4
utẽ. nõ h. mñ er iracundia oia ſua dare pot eccleſte d t reliquat legitimam rony. velle æ ephaon peccauit. G̊ nuqd abraha peccauit qui coegit ipſĩ
Glio oroh Aiiha nnrdutopes Jemn ſi quis reliquit bona ſua ecdeſe ꝑꝑ ð vẽdere locũ talẽ maxie:qꝛ locus ille iꝗ deputatus erat ſepulture.erant 1
fectũ ſiliox:honeſtũ eſt ꝙ ecclena reſtituat ei ba ſi ceꝑu bꝛe.ſfilios.vt.xvij.q. eni ibi lepulti.Adã ⸗ eua. dicit tñ:p.mãducatoꝛ ꝙ er ectauit Rie 5
Ron enin. Zaulʒ iraſciturꝰ filio ſuo ⁊ mo tudinẽ nequaquã vſurpari permiſt bee ufas velme .
c Hac nimiruʒ. pꝛohibek. riens exheredat enzʒ:ſi vineret mus:memoꝛesqꝛ du abꝛabã a fili enga olie et k
ſalſum dicit. aꝛ eti toti da nonne cũ placaremus:none ei fili is ephꝛõ.boc eſt a ſilijs ſeoꝛ ſepul/ p 1 Epheon, Me. l
re poᷣt eccleſte. vt.xir. . iij. reconciliare deberemus. quõ ergo chꝛũ pꝛecio ad bumãdũ coꝛpns cõ EEpbean mner. t
latũ· duz iñ legitima relindt· ci filio ſno volo vt habeat pacem: iugis poſtularet pꝛemiũ accipere re Acectud, mhe ſt
glijs. vt. C de inofficl teſtt. (nins appeto hereditatem.ſed pla nuu: ne cõmodũ de cadauere vij r NMeccleſtaſticoi. 0
mi nouiN e ies n in ne ſic faciat qð ſepe hoꝛatus ſum: derei cõſecutus.ſi ergo tate cõſide I cccleilalterſ. 0
QO vboe Joblen gui vnum ſilium habet: putet cbꝛa, ratiõis paganus vir fuit:quãto ma le liber eſt ſalomonis: u
enib'vlumteniſoh de illis um alterum.ſi dnos habet: putet gis nos ꝗ ſacerdotes dicimur hoc lcipit. vanitas eſt alt Y ii
telicta ſunt eccleſtjs. qu enn chuſtum tertiü. decẽ bʒ: vndecimũ ilacere nõ debemus vnde hoc aua u Erlenae D u
dDebitas oblaties tenet vl chꝛiſtum faciat: et ſuſcipio. Hac ricie vicinʒ:ne hic in alienis denuo lan nole ſe n 3 MW
declas vel mitas ercõicak mnimiriũ auctoꝛitate menſura teſtato tẽtari pꝛeſumat᷑ admoneo.ſʒ ſi qui u nii rachn. . 0
