tur:⁊ res quelibet cum eſtimaturec
cleſie poſſe competere:per vim te⸗
netur.pꝛoinde pꝛeſenti decreto con
ſtituo:vt ſiquis eccleſiaſticoꝛuʒ vn
quam titulos ponere ſiue in ruſtica
no ſiue vꝛbano pꝛedio ſua ſponte
pꝛeſumpſerit anathema ſit.Et rñde
runtomnes:anathema fit. Is autẽ
qui eccleſie pꝛeeſt ſi hboc vel ipſe ſie

ni pꝛeceperit.vel ſine ſua pꝛeceptio⸗ SBoeber dios
ne flacinʒz digna punire animaduer articulos. Pꝛi⸗
ſione neglexerit:anathema ſit.Rñ⸗ mus eſt: an plati

derunt omnes anathema ſit. ecclene auctoꝛitate ſna res ec
cleſie repetere valeant abſqʒ
iudice:⁊ quidem non:vt.j.
e.c.j. Secundus eſt vtrum
cadant a cauſa ſi ſua auctoꝛi
tate vſurpent que ad ſe per
tinere putant:⁊ quidem in
cauſa eccleſiaſtica licet vſur⸗
pent ſua auctoꝛitate non ca
dũt a cauſa. vt.j.e.ſi epiſco
pum.in cauſa pꝛopꝛia ſic.C.
vnde vi.fiquis in tantꝗ. 2. ſ.
e.placuit.niſi in caſibus nõ.
quando licet vnicuiq; ſt

Vod anteʒꝰ qniſquis ſua
auctoꝛitate quod ſibi de⸗
beri putat:vlſurpat:nec ꝑ
indicem repoſcit:cadit a
cauſa:ex auctoꝛitate mileuitani cõ
cilij habetur:in quo ita ſtatutum le

tur.
Eenne ne detrimentuz patiatur epi
ſeopus qui eccleſias ſuas ab alio ð/
ſehees pꝛopꝛia auctoꝛitate querit
acktre.

Zacnuit vt quicunqʒ epiſcopi ne iudice vindi. tſ..
eccleſias vel plebes quas ad 8CNEnand reri

ſuam cathedram exiſtimant perti)
nere:non ita repetierint: vt cauſas
ſuas epiſcopis iudicantibus agant:
ſed alio retinente irruerint ſiue vo/
lentibus ſine nolentibus plebibus
cauſe ſue detrimentum patiantur:
⁊ quicunqʒ boc iam fecerint:ſi nõ/
dum inter epiſcopos eſt ſinita con⸗/
tentio:ſed adhuc inde contendunt
ille inde diſcedat quem conſtat pꝛe
termiſſis iudicibus eccleſiaſticis ir / 21iuder in cauſa eccleſie poteſt
raiſle.nec ſivbi quiſquaʒ blandiatur vt diriij.q.vij.ſiquus.
bhbbC, Tumlos l veril vł alia
ſigna.hoc enim ſoli pꝛincipi eſt permiſſum:vt.C.vt nemo pꝛiua.titu.leij? qui
Sn⸗ upammrebus Nopel Aenbelaneſ en de plebe decapitatur.ſi nobilis
piꝛoſcribitur. C. vt nemo pꝛiua. tuu.l. iſ. .
i CSed manibus. . xrij.q. viij.conuenioꝛ..c. quicunqʒ. s. xv. q. vj. auctoꝛi⸗
tate contra. S. xiij. di.hadrianus. contra. j. xxiij.q.viii.occidit. So.ibi dicitur ðᷣ
mãli : ſpirituali gladio: ſed ſingula ſingulis referuntut: bic cu; nen poſſidet
ſed alij.auferre conatur.vel ſecus cum poſſeſſoꝛ non vult ſtare iuri.
. Beendanfi petentur-l i.aus iure.
onte.i.ſua auctoꝛitate.iio. ,.⸗ è
CSo Vod autem. Hic eſt ſecundus articulus huius queſtionis dicas
ergo in rebus eccleſie non babet locum conſtitutio:ſi quis in tan
tam. C. vnde vi. quia delictum pꝛelati ⁊c.vt.j.e.ſi epiſcopuʒ,⁊ pꝛe
latus poteſt facere melioꝛem conditionem eccleſie non deterio⸗
rem:vt extra de in integ. reſti.requiſiuit. ſcur nec inuano tutoꝛis vel violen
tia pꝛeiudicat pupillo.vi.C.vnde vi.meminerint. . M
n·Nacuit. ſiue volennbus.ar. qdð uliciins conſenſus non habetur po
PD conſenſu. xcij.di.ſi quis epiſcopus.ep de elec. oſius.xviij. q.ij.ſi quis
abbas. C. de ſalgamo boſpitibus non pꝛebendo.l/j. C. derap. virgi.l.vna ar.
contra.xx viij.di.diaconi. .
o Betrimentum patiantur. quia deponitur. ſic non aget. xij. q. ij. mone⸗
mus.aliter exponit. g.j.e. q. S. vlt.?ꝛ punitur publicatione bonoꝛum. arg. C.
vnde.vi.meminerint.⁊ in expenſis. C. deadmi.tu. non eſt ignotum ſed con⸗
tra.ij.q.vij.latoꝛ ſed ꝙ ibi non punuur raptoꝛex mmima ſadum eſt. ſed ad
huc eſt contra. x viij.q.ij. eleutherius. ibi enim pꝛeſbyter cuiuſdam epiſcopi
ſpoliauit monachos pꝛo iure epiſcopi conſeruando.ſed tamen non dicit ibi
qð mandauerit hoc epiſcopus. Sed vꝛ ꝙ ſi epiſcopus. occupet huiuſmodi

men ? in alijs.j. E. c.⁊ ita eſt
hic ar. ꝙ ſi papa cuʒ aliquo
cauſaʒ habet non debet ipſe
eſſe iudex ⁊ rem occupare:ſiʒ
arbitros eligere.ar.ij.q.vij.
nos ſi alioꝗn cadet a re v
in auten.de mã.pꝛin.col.iiſ.

ne iu.l.vna. C. vt nem pai
ua. titu.l.j. C. de his qui po.
nomine.l.j.tamen ſi vult eẽ

§S. vlti. C. vt nemini liceat ſi·

Cau.
rẽ conſenſu canonicoꝝ ꝙᷓ pꝛeindicet eccleſte ar. C. ve ſa.ſan. ee iubemus. xxrv. licto defuncti niſ lite conteſtata. C.ne ex delic dekun. ....
qij.ita ſʒ boc nõ cõcedo.ar. xij.q.ij.ſine exceptiõe.?.ar. xviij.q.ij.ſi ꝗs abbas. K ½ Ognouimus.nõ in ipſa.i. nõ pꝛopꝛia ſed eccleſie. poͤt eni ꝓpꝛia
ad ERitteras. conſirmatòis. que nõ valent in re violẽter poſſeſſa. C. vnde vi. A: puniri. xxj.q.vlt.ſi quis clericus.ſed illam penam plus timeat.
auctoꝛitatem. ſicut nec pꝛiuilegium ſuper re litigioſa. vt ex de teſti.caulam ſie I Acomimnunione.ſ.rex eius.i.nõ cõicemus facultates eius nobis: c
extra de conſir. vti.examinata. ſed locus in quo acturus eſt penitentiam deputek: vt. j. e.de lapſis. vel nen
bVt eum appareat, non H communione rera ee
autem auferat ei per vi. vel . , cleſie ſibi cõmiſſe:non znon⸗
die vt eum appareat pimm ſia pumate vtretineat litterasꝰ im bus dẽtur:ita aũt vt eoꝝ ſtipendia eni ꝓpter boc res. ſũt ce
detentoꝛem. petrauerit: ſed ſiue habeat litteras gu in penitẽtiã dati fuerint:eos ſuſ ecclene auferende lic tane
e¶ Pacince. .iure. , ſine non habeat conuenianeum qui ciẽter debeãt ꝓcurare. Si qni ve boc quoniqdie fiat ab m
d cruſerie forte ercplen tenet: z eins litteras accipiat: vt enz ro ex familia eccliaſtica ſacerdotes chiene ce no min⸗ tmu,
a ha inuanl. 1z rete appareat. paciſice tenuiſſe eccleniã vel leuite vel monachi vel clerici cuniaris mone me (Cin
nentuniomm. Sſi ĩ modũ ad ſe pertinentem. Si antem ille ali vr quilibet alij lapſ fuerit:dari eos atur copor niorri uundn
exceptionis aliquid ꝓponiꝭ quam gqõnem retulerit:per epiſco in pniam volumꝰ:ſʒ res eoꝝ eccle iuſte videt᷑ poſſe firi. u
auare idez iuder nõ cogno posiudices cauſa ſiniat: ſue qnos ſiaſtico iuri nõ ſubtrabi:ad viuz tñ ar. xxiij.. ilij. ea vindi –
ſcit de exceptiõe:vel ſ in mo eis pꝛimaſ dederit:ſine quos ipſi vi ſuũ accipiant: vnde ad penitentiaz ccta exra vtli.nõ con
dum recouentionis ꝓpona cini cum conſultu pꝛimatis delege ſubſiſtãt ne ſi nndẽtur:locis in gbuzß te. quonid in f.x intel 6
tur.i no intelligas de ere rint. Econtra grego. ioanni de dati ſuerint:ſint oneroni. Iteʒz leo ligunt quid hoc tan n
prione vel recöuentie ſec fenſoꝛi eunti in biſpaniam ſcribit di quartus carolo regi. tum eſſe de libenis ec mnin
hoce vult dicere p facta r⸗⸗ cens. Inutilis ſacerdos ẽccleſiam ſuaʒz di geſie ꝓmotis qui om nt
etöraelde voret? Belictum perſone in damnum ec Zmitate non pumnar Aecdleft aaaan cgt
te coꝛam iudicibus electis: leſi b foꝛtaſſigg d di ſ ecdeſie acquirũt.vt 3 lin
cum ſuſpectũ babẽt pꝛimat? clelie vonnerti non debet. B8 oꝛtaſſis quod non credi, exde ſer non ondi. c. e⸗
ar. ex eo ꝙ dẽ lr̃as impetra⸗ lem culpam commiſiſſe cõſti camur:eccleſia tamen cni per mit/ delictũ damniſcetur 1 .
nit: ꝙ pꝛſas poteſt cõcedere terit:vt conſtet eum non irrationa tente domino pꝛeſumus non innti ſtatuitur hic vt puniã in 4
pꝛiuilegiu er de his que n. bliliter eſſe depoſitum:eadem eius lis:ſed caput pꝛincipiũqʒ oĩium me tur in perſona⁊ non mi
peela. to, ſir archiepus depoſitio cõfirmerur: 2 omnes res rito ſimul aboibu⸗ vocatur. Iẽ in rebus res, n. eccle⸗ –
c Lif per ingulas:ſecdſue eccleſie que ablate ſuerunt reſti in magocieni concilio. ſie nopoſſant cöfiſca kurn
15 nloce uffraganeieer tuantur: quia delictum perſonein Woſſeſſiones monaſterij pꝛo pec RW——— iitu
aboe ſerer de oſenh nm damnum eccleſie; non eſt conner, cato abbatis epiſcopo tollere non Ehnde ſunn iun
58,6 rir g i, a kgok tendum.ſi auteʒ vt dicitur quia co licet. dii ar ad (lun
epᷣoꝛũ ·vt.ix.q.iij.archieps. eng . . “” diũ ar. ad ques RN
AVtẽ per tale pꝛiuilegius nõ Mitiolus defunctus eſt: ab herede S Piſcopo nõ liceat poſſeſſio ſpectat onus ꝛc xij.q. um
cõfirmatur niſi qd alias ett eius que iniuſte ab illo ablata ſunt: nem monaſterij tollere:quan ij.charitatẽ. xxij.q·j. Uua⸗
legitimuʒ. na ſolus papa id ſine excuſatione reddantur. Idẽ nis abbas peccauerit:ſed ſubijcia ſi ꝗs rapuerit. diſt.i J
quod nullu eſt facit ratum etro ſubdiacono. ekcui poteſtati abbatis alterius mona gs epiſcopus. 5,rij.q.
aucte ſug ſier certa ſcla hor In perſonam delinquentis nõ in fa ſterij. Item gelaſßus. v. c.xl.f. de reg iur. Hʒ het
iar an. ſ.e eem igaſas cultateg eius vltio pꝛocedlat. Alud ſtatnendu cenſnimus vt naturdeſt commoda artin
lenc ain Fwenan CU Ognonimns qð ſiquis ex ſa qualcuqzmunificetias clericis Wea rer eonmn. tnenl
c inter dilectos. milla culpam ſecerit eccleſe: aut ſibi ſeruientibns de re ecclefe aetur bie ꝙ ſicleri⸗ fuüfde
e ¶ PIJepm. depoſitio liic nò in ipſa ſed in eiuſdem ſubſtantia in vſum 'aut de pꝛopꝛijs in ꝓpꝛieta us remoueak ab ee⸗ mbd
mala fuerit.ꝛ boc ꝓ vindicetur. de quare pꝛecipimus: tezʒz pꝛecedẽtes dederint ſacerdotes deſia ſua: ola ſua e. Aſll
pter ſcandalũ.ſic.iij.q.vj.hb vt quiſquis culpam ſecerit: in io0 vi ſubſequẽtes põtiſices nullatenꝰ reddatur. vt er de cle⸗ lhnwn⸗
quippe. quidem vt dignum eſt vindicetur: auferre pꝛeſumãt.ſi quid tamẽ cnl ri.coniun. te.⁊ exira ugn
feE Delictum. ſic. xviij.q.ij. a communione antem eius omni peerxtiterit pꝛo qualitate perſonaꝝ de renũc.c.iij.:.xxvij. ki
ntherius. 3. . no abſtineatur. IJdem. vel regula pꝛecedentiũ canonnʒin q·j.ſi s eapnerte d
3abo. Joed mgee n i Res eomm qni ex clero labuturſi perſona habeatur non tamenin fa: beenontoncrda dij rihe
dunr delinquete⸗ Gelrlene mul pſis nonaſterte tradant. Cultate diſtrictum. Si ergo del / 6 tammm vlufru Man
vel bene punit eccdleſia non 6) Elayſis ſacerdotibꝰ vel qno ctum perſone in damnum eccleſſe ¶ us illoy debet babe n
in bonoꝛe. ſed in facultati⸗ libet ex clero obſeruare te vo nõ poteſt cõuerti:quia pꝛocnratoꝛ re tempoꝛe vite ſue:et titc
bus ob delictů perſonatuz. lumus:vt in rebns eoꝝ nulla con/ conditionem eccleſie poteſt facere ccintellige qo hie di. (hee
degegkir . tanminatione miſcearis:ſed panper· melioꝛem non deterioꝛẽ. Si pecca o¶Jlionaſſis non· utne⸗
In danuz eccleſte xrv. rima regularia monaſteria require to abbatis poſſeſſiones monaſte: inutilis pp boc W
q.ij.ita nos.contra ſed ibi po Ararm deum vinere ſciunt:⁊ in eiſ ⸗ rij auferri non licet:quomodo deli i pꝛelatus inutilis ẽ nin
ze punſundu⸗ delinquen em monaſterijs ad penitentiam ctum epiſcopi verteiur in damnuz a.d. natulſtan peelati. an
e ia a enn caner lapſos trade a res lapſoꝛum in eo eccleſie: vtinde detrimentum can no do u
qnod conſiſtit in omitendo loco pꝛoſiciant: in qnuo agere peniꝰ ſeſue patiatur. Sed detrimentum b an cum coepi⸗ glie
bene pꝛeiudicat eccleſte: ſed Lentiam traduntur: quatenꝰ ipſi ex cãe pan nõ ſic eſt accipiendũ vt ec/ topis. vel m. .ſo⸗ teg
quod in faciendo nequaq rebus eoꝛum ſubſidiumꝰ habeant: leſia ſuo inre pꝛiuet᷑:ſed potins qꝛ lus hoc faciat.j. xviij. ſlrei
alienare tamen dicitur qu qni de coꝛrectione eoꝛum ſollicitnꝝ clericis coꝛã ſuo indice ſtantibꝰeps q.ij.ũ ꝗs abbas.arg. (imnen
vſucapere perminuit.fl. de.-0. dinem gerunt. Si vero parẽtes ba tacebit:7 pꝛo ininria illata mulcta, epm poſſe deponere nnoͤ
ſig alienationis. INẽ conra bent:res eoꝛum legitimis parenti bitur:ſi pꝛopꝛia babuerit. boaem boc veruz unei
Z. liiij.di.ſi ſeruꝰ.ĩbi dicitur ab honoꝛe nõ ab oꝛdi ſghen
qð pꝛo moleruoepſſcopns ne:ſicut de monacho ſlett
duos debet recompenſare domino ſed intelligendũ eſt illu reſtitnere duos dicltur. ᷓ. lxxxſ. di. valet. 2.5.f. q. v. c ſ. S nu
nõ de rebus eccleſte ſed de rebpꝛopꝛijs ſi quas Bzn en einſte⸗ hrarſeke dentnr in pꝛopꝛietateʒ.rij.q ij. antei
CKeddant. ” ad eum nõ puenerit tenet er maleſicio defuncti ſm canones T bone.ſed cum dantur imuitu officijnon. vt hi. ſiucc,
er de hig.c i.xij.q. ij. s qui mancipii/ar. xcvj.di.bene quidẽ.er.de rap.in lit v¶ Anſerre. ð. e.q.vl.inuentũ..s.di.lxxiiij.geſta.ar. e.q.j poſſeſſio⸗s uene
teris. Nent heres defuncti tenerur conditione furtiua.ff. de condi.furti.ſi pio nes contra ſed dic nullatenns i. vſqʒ; ad tempus pꝛeſtitum. iagt
r . conditio. vi bo. rap.l.ij. S. plti. quia ibi non oꝛitur ex maleficio etiam s Pꝛo qualitate, vide melioxm condition? clericox percipientiũ ali zäfu⸗
. is cum defuncto conteſtata no ſit: imo pꝛeſumitur perueniſſe ad eũ:ex quo quid in eccleſia pꝛopter obſequ ũ aliquod vel exirinſecam pꝛobitatem Prt
1 ninermum ſuccedit ar.er de vſur. tua.ſed hoc ideo quia ibi defunctus fuit quam canonicoꝛum. qꝛob delictum nõ amittunt illud led babentvſq; ir
8 . Snnb er quaſi ↄctn ꝓpter indebitum ſolutũ:⁊ bene conuenitur beres ad obitũ ſuũ.ar. hic.⁊.xij.q.ij.ſepe.vel dic auſerre pꝛeſumant.non dieo (Kmid
zad eñ nihil peruenerit. ſed obijcitur ſi pꝛo vſuris repetendis agitur actione ei ſed eccłie.⁊ ſic facit ad ꝓpoſit.g. ꝙ delictũ pſone nõ redundat.?c. nanten
Dduad Taanurnid ad eccleſiam ſi agſtur ex cõtractibus rariͤe pacti.ergo t Siergo. melioꝛẽ eỹ de in inte. reſti regſuin. ꝛ2 hoc verũ eſt in acquiſi (oen
. ſben eſt cõnueniẽdus. Rñdeo Iʒ ex c ractu agatur:iñ verſatur ibi delica ctis:ſecus in acquirendis.C. de acꝗ.poſ.ex liberis.ſed ſi pꝛopꝛia hʒ pꝛela e⸗
beres pot ↄauenini vt. ſf de ac.? ob.l.ex cöractu. y legẽ aut nõtenet᷑ exr de tmus:agatur contra ei. C.arb.tute,quicquid. .xij.q.ij.monemus.

Gn
hntſa
incno⸗
Ncuen,
peſed
ren
vGle n
nng⸗
nihuif
watt
elginß
tun
14
lrn
gtet
uice
nſa.
tiintt
un
luni

rrrrr rr

xrj

od autem eccleſias. Hec eſt. vij.q.ſ. an abbas poſſit retine ¶ Honoꝛabilius.5. e.q. ſ. ad boc S. S. di. lxriüj. conſuluit. .. q. lj. c. vl. . xrij.

re ecdeſiam quam accepit de manu laiciinterueniente poſt
mogum cõſenſu epiſcopi. ? dic ꝙ ſicut.j. eo. nullus. c. deci
mas.⁊ extẽdit eam magiſter etià ad decias ⁊ omnes res ec⸗

imas nec etia epiſco/

poꝛum auctoꝛitate ba
bere vel poſſidere pol
ſut: ergo nec alicui eas

conferre poſſunt.ñ tñ

poſt conſenſus epiſco
pl interueniat: tenet
donatio. ]. e. S. ſi ergo
⁊.c. declas ius autem
patronatus etiaʒ ſine
anctoꝛitate ipſius con
ferre poſſunt loco reli
gioſo. e de iurepa .il
ſud. a.c. conſultationi
bus. Oñdit poſtea.g.
qd iuris in ecclijs ab
eis fundatis laicijſibi
valeant vendicare.dic
ergo ꝙ qui eccleſiam
conſequitur a laico ip
ſo iure ſuſpenſus. eſt
ar. .e. decimas. . c.cõᷣ
ſtitutiöͤes. 2.c.ſigs de
inceps.niſi auctoꝛitate
pape habeat.laic' in
ueſtituras ſic rex apu
lus:tunt poteſt dare
cui vult. pꝛeier auẽteʒ
epi.j.e. nemini.

bLaicoꝛuz. z. lxiij.

di. badrianus contra.
ſed illud. c. abꝛogatu,ʒ
eſt. vt. di. e. S. verü.io.

c Ecimas quas.

¶QSidetur ergo
erx hoc. c.⁊ extra de de
ci. quoniam ⁊ extra ð
pſcip.cauſam.qꝙ laici
peccẽt ſi decimas pol
ſideant.h.dic ꝙ epus
bene poteſt conferre
laico decimas ficut et
poſſet pignoꝛifuppo/

nere vel vẽdere. vt ek·

de pig.c.j. ſed ius ſpiri
tuale non poteſt con⸗
ferre.alij vero dicunt
p quocunque modo
accipiunt peccant per
pꝛedicta.c. extra ð de

ciad hoc.quia etiam

fructibus vti pꝛohibẽ

tPurxr. vt. x.q.j. hane con

ſuetudineʒ. Ego cre
do ꝙ tꝑalia nõ poteſt
habere laicꝰ iure ſeu⸗
di vt ad heredes de⸗
ſcendat.vt er de deci.
dqd hoc.qꝛ ius ſpũale
quod reſñidet apud ec
cleſiam ſine ipali cõſi
ſtere nõ põt ficut coꝛ⸗
pus ſine aĩa.vt.j.q.iij
ſi gs. Ieem qꝛ mutile
eſſet ilud ius eccleſie
vt dicit ler de vſufru
ctu. vt inſti. ð vſufru.
Sij. nec ob. e de his
que ſi.a pꝛela.cũ apo/
ſtolica. qꝛ ibi potꝰ fa⸗
ctũ ꝙ; s tangitur.
nõ ſolũ dare. ſed etiaʒ
ad domũ deferre deci

d/ ÆIn boꝛreu. ar.
, 5

ceſiaſticas. 21 buͦc modũ eaʒ tractat. Nꝛimo oñdit ꝙ laici eccłias.vel G

Uod auteʒ eecleſiasꝰ de

manun laicoꝛum nec ab/
bati nec alicni accipere li
ceat.omnium canonum

teſtatur auctoꝛitas. Generaliter.n.

tam eccleſie quam res eccleſiarum
in poteſtate epiſcopi cõſiſtunt. Zai
ci autem nec ſua nec epiſcopoꝛum
auctoꝛitate decimas vel eccleſias

poſſidere poſſunt.vnde epi ſiue be
neficio ſiue pꝛecio eccleſias vel de

cimas laicis dederint.domum oꝛa
tionis domum negociationis ⁊ ſpe
lũcam latronuʒ ſaciunt vnde poſt
euerſionẽ cathedre a cetu ſideuũ ſe
gregati eterno verber̃ a dño flagel
labunf. Ande greg.vij.ait.
Decime a laicis non poſſideantur.
Ecimas quas in vſum pieta
tis conceſſas eſſe canonica au
ctoꝛitas demonſtrant:a laicis poſſi
deri apoſtolica anctoꝛitate pꝛobi/
bemus:ſiue enim ab epiſcopis vel

regibus vel quibuſlibet ꝑſonis eas

acceperint:mi eccleſie reddiderint
ſciãt ie ſacrilegij crimẽ committere
⁊eterne damnationis periculuʒ in

cnrrere. Opoꝛtet autẽ cõgruentina
nos decimas ⁊ pꝛimitias quas iure

ſacerdotum eſſe ſancimus ab omni
populo accipere quas ſideles dño
pꝛecipiẽte offerũt. Juxtaillud va⸗
ticiniũ malachie pꝛophete:Inſerte
oẽm decimatiõem in hoꝛreuʒ“* me
um:vt ſi cibꝰ in domo mea. Has

vero decimasſub mãn epr foꝛe cẽ

ſemus:vt ille qui ceteris pꝛeeſt:om
nibus inſte diſtribnat:nec quicquã
perſonis honoꝛabilius' exhibeat:
vnde alij ſcrupuloſo coꝛde moneã
tur:ſed ſint omnia cõmunia quia
inhoneſtuʒ videtur vt alij ſacerdo
tes habeant:alij vero detrimentuʒ
patiantur:ſed ſicut vna eſt ides ca

tbolicaita neceſſe eſt vtille qui ꝓ

niſoꝛ eſt loci quanuis multe ſint ec
cleſie:omnibustamen ſideluer di
ſtribnat. dan vꝛbanus.ij.
Segodem. Maleas.
Ongregato apuich claremon
teñ.vꝛbem multoꝛum coepi
ſcopoꝛum ſynodali connentu pꝛo
poſita nobis eſt a quibuſdam eoꝛũ

queſtio de eccleſijs vel de eccleſia

ſticis poſſeſſionivus a clericis vel
monachis vſqʒ in pꝛeſentiarum in
cõſultis epiſcopis acquiſitis. Nos
autem vſi ſanioꝛi conſilio eoꝛundẽ
epiſcopoꝛum condeſcendẽtes pꝛo
tempoꝛe pꝛonidenteſqʒ eccleſiaſti
ce paci:vel quia aliter abſqʒ ineui⸗

tabilis ſcandali periculo huiuſmo

mas debent. ar. s. e. q.j.reuertimini.
e¶BDub manu epiſcopi.j.e. q.nemini. .ſed ibi de iure patronatus agi
tir qð laicus põt dare ⁊ ab eo recipi.ð.di.xxxij.pꝛeter.ð.x.qj.decrelũ ẽ.

p

„ d.

q.ij. vulterane.in illis omnibus dẽ ꝙ ſm merita ꝑſonaruʒ põt res eccleſiaſti⸗

cas diuidere. So. hoc.c. loquit᷑ de illis clericis quoꝝ pꝛebende nò ſunt diſtin
cte.vel dic ꝙ loqtur de decimis ⁊ oblanionibus que equaliter Iunt diuidẽde
pares ergo erunt redditus omniũ qui ſunt in eadẽ ecclena quo ad pꝛebendõ

di queſtio non potuerit pꝛocedere .

apoſtolica auctoꝛitate decrenimus

vt ea que a clericis vel monachis a

quibnſcũqʒ perſonis pꝛont potue
rint:vel viqʒ hodie fnerint acqnui/

ſita:rata perenniter ⁊incõcnſſo per

maneant:boc tamen tenoꝛe ne in
oſterum ⁊ inconſuluis epᷣis talia p

umant. Item grego.
Eruenit ad nos fama ſiniſtra
ꝙ quidam epiſcopoꝛum nõ

ſacerdotibns pꝛopꝛie dioceſis deci
mas atqʒ chꝛiſtianoꝛum oblatiões

cõferant:ſed potius laicalibus per

ſonis militũ videlʒ ſiue ſernitoꝛum
vel ꝙ grauiꝰeſt ẽt cõſanguineis vñ
ſi quis animo epᷣs innẽtus fnerit hu
ius pᷣcepti diuini tranſgreſſoꝛ:inter
marximos hereticos ⁊ anuchꝛiſtos
nõ minimꝰ hẽatur:⁊ ſicut nicena ſy
nodus de ſimoniacis cẽſuit:⁊ qui re
cipiũt ab eo laici ⁊ qui dat epᷣs ſine
pꝛecio ſine beneſicio eterni incẽdij
ignibus depuienf. Iẽ ambꝛo.in
ſermone quadrageſime.

ideiiter decimas datqui omniuz

noꝛum decimas ſolnit.
Q Znassrognoner in ſe ꝗꝙ

ideliter nõ dederit decimaſſu
as:mõ emẽdet:qð minus fecit quid

eſt fidelit᷑ dare:niſi vt nec peius nec
minꝰ aliqñ offerat de grano aut de
vino ant de fructibꝰ arboꝛũ:aut de

pecoꝛibꝰ:aut de hoꝛto:auide nego

cio:ant de ipſa venatione ſua.
Itẽ ex cõci.rothomageni.
Excõicẽt᷑ qui decimas ſacerdotibꝰ
dare nolunt. Paleaa.

6 Uſnes decime terre ſiue ð ſrn

gibꝰ ſine de pomis arboꝝ dñi
funt:⁊ illi ſanctiſicãturꝰ. Houes⁊
ones ⁊ capere que ſub virga paſto

ris traſeũt:quicad decime enenerit
ſãctiſicabit᷑ dño.nõ eligat᷑ neqʒ bo
nnz neqʒ malũ:nec alterũ cõmuta

bitur. Siquis mutaneri::⁊ qð mu
tat:⁊ ꝙ mutatũ fnerit dño ſactiſica/
bitur:⁊ nõ redunet᷑. Sed quia mõ
mulii inneniũtur decimas dare no
lentes:ſtatuimus vt ſᷣm dñi pꝛece

piuʒ admoneãtur ſemel ⁊ ſecũdo

⁊tertio:qui ſi nõ emẽdanerint ana
thematis vincnlo feriãtur vſqʒ ad

ſatiſfactionẽ ⁊ emẽdationẽ cõgrua.

Iteʒz ex cõci.magocenſi.
Aeterum exẽpio decime ſolnatur.
OEcima⸗ deo ⁊ ſacerdotibꝰdei

res ↄmemoꝛt. MHõ aũt decime
ſunt redimẽede a popnlo ſi aluer da
re eos noluerint. Ande in eodeʒ

2α

0 Edmas abꝛaam. vt. xxiij. q. v. dicat.

dãdas abꝛaaʒ factis ? iacob
pꝛomiſſis inſinnat.⁊ oẽs ſci docto

vt extra de conſti.cum om⸗
nes.⁊ extra de pꝛeben.rela⸗
tum.ſed pſᷣm apoſtolũ vnus
nõ dʒ eſurire:⁊ alius ebꝛius
eſſe.⁊ quoꝛũdã remiſſio ali⸗
is non dʒ eſſe tribulatio.vt

xxv.q.j.S.hil ita.i fi.ſicut ini
quũ eſt inter ſocios ꝙ vnus

conſequatur plus ꝙᷓ; alier
vt.ff. pꝛo ſo.S.verũ.⁊.S.ſi cũ
tres. vel dic ꝙ nõ negatur
h gn ſʒʒ merita ꝑſonaꝝ poſſʒ

diuidẽ res ſz ſʒ carnalẽ aſ⸗
fectus nõ dʒ eas diuidere.io.
g . Multe. quo ad mẽebia
qꝛ ipa eccłia ẽ vna:vt.vij.q.

j.nouatianꝰ.xxiiij.q.j.loqtur

hb ¶ OOmnibus.ar. pꝛo capel

lis:vt cõiceiur eis decime.vt
lrxx. di. ſanctox. S. e. q. j. c. de⸗
cimas.S.xij.q.j.videntes.

i VBVicunqʒ.qð minus
(CQza pone ꝙ aliquis

diu nõ ſoluit decimas.nec

mõò poſſit ſoluere:niſi vẽde-
ret oia q hʒ:nungd tenetur

ea vendere ſic:ſed eccleſia dʒ
ei dimittere vnde viuat:cuʒ
hoc idẽ eſſet ei datura.res.n.

eccleſie olbus ſunt còicãde

ar. S.ce.q.j.qm̃ quicꝗd.nec.n.

ita auare ſunt ola extoꝛquẽ⸗
da:qꝛ habẽda eſt eius rõ ne
egeat.ar.ff. de re iudi. iĩter. 5.

vl. Itẽ pʒ hic ꝙ ſicut laicus
nõ poteſt pꝛeſcribere in deci
mis:ſic nec in quatitate deci
marũ:lʒ ſit ar. õ extra de de

ci.in aligbus.vbi dꝛ deci
me quedã ex longa ↄſuetu

dine debent᷑.ſed illud pot in
telligi pᷣm decre.extra.e.ad
apoſtolice.velloꝗtur de de

cimis ꝑſonalibus q̃ reddi ö
bent eccleſie in qua recipit

ſacramentũ.ſed certe iſte ⁊ il

le ſil lege diuina debent. vt

xx iij.q.v.dicat.⁊ nõ ꝙ nõ
currat pꝛeſcriptio in quanti
tate decune:iñ currit in quã
titate cathedratici.vt extra ðᷣ
cen.olim.qð mirũ vẽ cũ cle
ricus poſſit pꝛeſcribere ĩ de⸗
cimis ⁊ nõ in cathedratico
cñ cathedraticũ nò poſſit epi
ſcopus a ſe abdicare:vt er ð
dona.paſtoꝛalis.

k ¶ De negocio. de boe di

xi.S.c.q.j.c.reuertimini.

¶Aut de ipſa.. lxxxvj. di.
eſau.S.ꝛ.c.ꝗ venatoꝛibꝰ.S.

di.xxxiiij.quoꝛũdã ⸗j̊.Sol.
ibi de arenaria venatione qͥ
ꝓhibita eſt hic de ſaltnoſa
que quibuſdã eſt ↄceſſa de qᷓ

decimatio dari pꝛecipit. ar.

xxiij.q.j.nã ſi.

m Anes. ſanctiſicank.

i.miniſterijs ſanctis
i.ſancte dei eccleſie.ſ.deputa

tis cõſerunt.vt.xij.q.ijinulli

S.c.q.j.reuertimini.

n ¶Aldmoneatur. trina.n.

monitio dʒ pꝛecedere vin

dictã ar. xij q i indigne. . v. q. ij. pfiti. j· pꝛori. . i. de pꝛeſbyteroꝛum.
8 acob.cũ iret in meſopotamiã dixii.ꝙ ſi ei bñ ſuccedẽt.decdias deo daret.
* 7

„

eis.ſ.vt red mãt:qꝛ ſimoniãa eſt.ar.extra de ſimo.matheus.⁊.c.querelaʒ alij

KCan.

J ½ Ecimas. ex hoc.c. ? fllo.j.q.j. nullus. 2. vij. q.j. ſancitũ dicunt quidã qð
16 licet mihi ius meũ ſpirituale redimere.⁊ exponunt ſinem ne ſiatab

dicunt qð ſi iniuſte vexoꝛ in iure ſpirituali.ꝙ ad me pertinet verationẽ meaʒ

redimere poſſum.vt ſi timeo iniuſte deponi ar.er̃᷑ de ſimo.nobis.j.qiij.que

ſitum. ⁊ iudiciũ iuſtũ emere
poſſuʒ.ar.xiiij.q.v.nõ ſane
C. de adul.ierui.io.Cõſue/

uit.dici ꝙ ſi ſum in poſſefſio

ne poſſuʒ redimere alias nõ
vt e.eo.dilectus.

b Me ſat. ſupple redẽptio

deciaruʒ ⁊c̃.ſicut dicit lex ꝙ

fab nõ põt dare pecuniã pꝛo
ſpecie.vt.C. de fabꝛi.l.i.li.xj.

ar.contra. xiiij.q.vj.cõperi/

mus vbi pꝛeciũ recipitur pꝛo

re.ſpirituali.

d ¶¶Celſari.ð. xj.q.j.ſ rribu⸗
tũ.j.xxiij.q. viij. conuenioꝛ.

e ¶ Partiri.ideſt decimam

partẽ dare.⁊ ita aliud eſt par
tiri ⁊ aliud partem dare.ff. ð
vſuſruc.etiaʒ partis.ff. de v.
ſig.l.nomẽ.S.poionis.
ſCThoc diximus.caſus
ponit oꝛigenes aucto
ritatem illam:intrauit ieſus
in templum eijciens vẽden
tes ⁊ cetera.dupłr eam expo
nens ad litteram. viqʒ ad lo
cum illuʒ:nunc autem dein
de moꝛaliter vſqʒ in fineʒ ſic
ergo oꝛdina litteram incipe
ibi ⁊ pꝛimũ.⁊ cuʒ veneris ad
illuʒ locũ nunc aũt.repetas
pꝛincipiũ.⁊ hoc diximꝰſecun
dum fimplicem intellectuz.
Jurta moꝛalem autem alia
dicemus. .
g ¶ A lalamone. . de cõſe.
di. j. c. j.
b ¶ Ab eldra. reuerſo a ca⸗
ptiuitate bhabylonica. quia
nabuchodonoſoꝛ deſtruxe
rat templum.“
romanis.i.a tito ⁊ veſ
paſiano.xxiij q.v.S.hinc.lx⸗
xvj.di.ieiuneum.
BDB Beſſtructa. ar. ꝙ eccleſia
deſtructa nõ remanet locus
pꝛiuilegiatus.ar.ad hoc er ðᷣ
ver.ſig.abbate in ſi. S.e.q .j.
gener aliter. ar.ↄtra.xix.q.iiſ.
que ſemel.ff. de Zhen. emp.
eden.led dicimus hoc verũ
eſſe cũ ſuperioꝛis auẽte eccle
ſia deſtruitur.ar.cõtra de cõᷣ
¶ Speculatiõis.i cogniti⸗

1

omis.ſicut oli dictũ eſt: notꝰ
in iuden deus.c. nam mõ

vbiqʒ colitur.

m ¶Secñdũ.legẽ quo ad ce

rimonialia:vt ex ðᷣ cõſti.trãſ
n ¶ Eiecit.i.oñdit officiatur
pia ? immũda eſſe eijciẽda.
o ¶ Feſtiuitates. ñ iõ repꝛe⸗
bigunkeg ad feſtiuitateſ ve

niunt:ſed qꝛ nõ diuinis inſi

ſtunt ſed turpibꝰ cãtilenis.ðᷣ
con. di. iij c. ſ.
p ¶ ¶Wietatẽ. S. iij.q.v.accu
ſatoõꝛes.

q ¶ Utilitas. cũ videt ꝙ nõ 1

pot ꝓſicere in eis dicit qᷓre.
fundo ſanguinẽ meũ.vñ di
cii in ſaguine meo effuſo ꝓ

c ¶Rores. abundabãt.
ee⸗ q/j. decime.

concilio legitur.

—

Decie nõ ſunt a popnloredimede.
Ecimas quas populꝰ dare
nõ vnlit niſi quolibʒ munere
ab eo rediman᷑:ab epᷣis ꝓbibẽduʒ

eſt ne fia. Ieauaug..

Qaia decime deo non reddutur in

dictio fiſci acceſſit.

loꝛes nfi õ copijs omnibꝰ
b ũdabant:qꝛ decimas deo

dabãt ⁊ ceſari cẽſuʒ reddebat:mõ
aũut qꝛ diſceſſit denotio dei:acceſſit

indictio ſiſci.nolimꝰ partiicũ deo
decima):mõ aũt tollit᷑ totũ.hoc tol

lit ſiſcns quod nõ accepit chꝛiſtus.
Itẽ oꝛigenes.

Columbas vendit qui eccleſtaz in
diſciplinatis cõmmitutt.
2 hoc diximꝰ Pᷣm ſimplicẽ ĩ

tellectũ.iuxta moꝛalẽ aũt ta/
lia dicemꝰ:⁊ pꝛimo quidẽ de tẽplo
de quo per ꝓphetã dixit deus.ꝛ⸗20
mus mea domus oꝛonis vocabit᷑
Ergo ſᷣm coꝛpoꝛalẽ circũciſionem
carnis ⁊ ᷣm coꝛpoꝛalis legis feſtini

tates ⁊ ſacriſicia ⁊ alia coꝛpaliacon

ſequẽter ⁊ tẽplũ dci eſtimabitur qð
in lapidibꝰ inſenſatis erat ↄſtructũ
pꝛimũ quidẽ a ſalamõeꝰ:deinde re
paratũ ab eſdra:poſtea vero poſt
chꝛiſti aduentũ a romanis deſtru⸗

ctũ.⁊ illa domus eſt domus oꝛatio

nis:qua deſtrucra neceſſe eſt vt in
dei quaſi iaʒ nõ habẽtes domũ oꝛa

tionis iam nõ habeant pꝛinilegin,z
ſpeculationis:dei nec poſſunt ſecũ

duʒ legẽꝰ deo ſeruire.Hoc ergo ſa
ctio omnia chꝛiſtus eiecit:in mini⸗
ſterio ſpiritualiũ actuũ ſuoꝝ:a tunc
quod ſecit viſibiliter egit:eijciens
vẽdentes ⁊ emẽtes de tẽplo:⁊ men

ſaʒ numularioꝝ euertẽs cathedras

vendentiũ columbas diſſipauit ad
coꝛectionẽ populi:vt: nõ pꝛo mnn
danis ſeſtinitates in nomine dei ce
lebꝛẽt nec emptionibns ⁊ vẽditio⸗
nibus vacẽt in loco nõ cõpetenti:
in quo nõ debẽt emere ⁊ vendere:
ſed oꝛationibus tantũ vacare atqʒ
cõgregari quaſi in domo oꝛatiõis.
MHunc autẽ arbitroꝛtemplũ dei ex
lapidibus vinis conſtructũ eſſe ec
cleſiã chꝛiſti:ſunt auteʒ multi in ea
nõ ſicut cõdecetſpiritualiter viuen
tes:ſeg ſᷣm carnem militãtes:qui ?z
domũ oꝛatiõis delapidibus viuis
conſtructã faciunt eſſe ſpeluncã la
tronum actibꝰ ſuis:nõ eccleſia dei
digni: ſed ſpeluca latronũ. Qui eni
cõſiderat:in multis eccleſijs taliu,
chuiſtianoꝛũ peccata inneniet:arbi
trates queſtũ eſſe pietatemꝰ:⁊ cim
deberẽt de enagelio viuere m ꝙ
viuere decet pᷣuos dei:hoc non fa⸗

ciunt:ſed dinitias ⁊ multas poſſeſſi

ones acquirũt:nõne dices ſpelucã
latronũ factaʒ eſſe ſub illis eccleſãa:

r Bi deſcẽdo. per eos in coꝛuptionẽi.ſ itex coꝛrũpit ecdeſia. nec eni

dabis ſanctũ tuũ videre coꝛruptionẽ mẽbꝛoꝝ.i.qᷓtũ ad mẽbia:quia oẽs

coꝛrũpunt᷑ ⁊ inſicdiunt᷑ peccatis.vel in coruptionẽ. i.putrefactionẽ.ſ. coꝛ

poꝛis vt detinẽtur in moꝛte ſicut ceteri.q.d.nulla ſi boc eſt quia nulli an

nunciaboꝛ.nullum lucrabo.

vt recte dicat chꝛiſtus ad eos pꝛo/
pter diſſtpationem eccleſie ſue:que
vtilitas in ſanguine meo:dũ deſcen

doin coꝛruptioneʒ. Item ipſe per
oſee tali modo:ve mihi qꝛ facius
ſum ſicnt qui colligit ſtipnlã in meſt
ſe:⁊ ſicut qui racemnʒ in vindemia
cũ nõ fint botri ad manducandũ Zz
pꝛimogenita. ve anime mee: quia
perijt timoꝛatꝰ a terra:⁊ qui coꝛrixp
gat in hominibus omnibus nõ eſt.
Et cũ intellexeris ielum dicentẽ ta
lia ⁊ lugẽteʒ peccata noſtra:aſpice
ſimul ⁊ illud quod in euãgelio ſcri
bitur. cum vidiſſet hieruſalem ſte
tit:⁊ fleuit ſuper eam:⁊ dixit:quia ſi
cognoniſſesa tu.⁊ ſi rationabiliter
fleuit ſuper hieruſalẽ᷑: rationabiliꝰ

fle uit ſuꝑ eccleſiã ediſicatã quideʒ

vt eſſet domus oꝛationis:factã aũt
pꝛopter turpia lucra ſpeluncam la
cronũ:⁊ arbitroꝛ cõuenire verbum
dei de vẽditoꝛibus columboꝝ eis
qui tradui eccleſias auaris ⁊ tyrã
nis ⁊ idiſciplinatis ⁊ irreligioſis epi
ſcopis aut pꝛeſbyteris:ꝓpter que?
cathedras tantũmodo appellauit
euãgeliſta euerſas eſſe ab ieſu⁊ vti

nam audirent hec eũ dicentem ad

monitione ſcripiure:qui gloꝛitur
de cathedris moyſi in quibus ſedẽt
⁊ vendũt cathedras columbarũ:z⸗

tradũt eas talibꝰ pᷣpoſitis ad quos

recte dicitur a dño per bieremiam
pꝛopbetã. Pꝛincipes populi mei
nõ me cognouerunt:filij enim ſunt
inſipientes ⁊ nõ intelligẽtes:ſapien
tes ſunt:vt faciant mala:bene autẽ
facere neſciunt. Eum ergo eccle
ſie ⁊ oblatiões earũ nõ cõſiſtant ni

ſi in poreſtate epiſcopoꝛũ:pʒ pꝛoſe/
cto ꝙ nõ ſunt ab alio recipiẽde quã
de mann eoꝛũ.
conci.ſtatutum eſt.

Smnes baſilice ad eum pertinent
epiſcopum in cnius temitoꝛio po/

meſun.

O ſones baſilice que per diuer
ſa loca cõſtructe ſunt vel quot

tidie cõſtruũtur:in epi ptãte ↄſiſtũt
in cniꝰ territoꝛio poſne ſunt. Itẽ
calixtus papa. 114
Arcbidiaconn archipꝛeſ byter pꝛe
poſuus vel decanꝰ nec offiecia nec
en aclacccl eſtaſtica ſine conſen/
nepi ibpat.
P fus ammo archidiaconꝰ
. aut archipꝛeſbyter ſiue pꝛei
poſitus vel decanus aiaꝝ curq vel
pꝛebendaseccleſie ſine iudicio vel
conſenſu epiſcopi alicni tribuat:im
mo ſicut aſanctis canonibus coſti⸗
tutum eſi:animarum cura ⁊ pecnni
arum eccleſiaſticarum diſpenſatio
in epiſcopi iudicio ⁊ poteſtate ma/

neãt. Si quiz vero cõtra hac ſacere
gut poteſtatem que ad epiſcopum

AUnñ in aureliañ.

r ¶ Beſcẽdo.per vari
os gradus toꝛmẽtox
ſ.vulneraõteʒ verbe⸗
roem: colaphiʒationt.·
8 Per olee. in li xij.
ꝓphetaꝝ quarũ pᷣmꝰ
eſt oſee.nã hoc in mi⸗
chea. vij. di..
t GSad.i. pauper. 2
inops paucos acqui⸗
rẽs.ſ.ad —— V
qui pauca colligüt.
Si cognouiſſes.

v
ſuppie fleres vel con

uerſa eſſes ad ſidẽ:per
pꝛedicationẽ ⁊ eſt ibi j
fectus locutiõis.⁊ eſt
ar. ꝙ nec teſtes inſtr̃a
viciant᷑ ꝑꝑ defectũ lo
cutiõis.S.j.q.iij.ſalua
10ꝛ. ⁊.ff. de here. inſti.

„

l.j. in i.

x .Aui traduũt. non
ergo tantũ ſimoniacil

⁊ eſt ar. ꝙ vbi cõis eſt

ca nõ refert cu nomẽ
expꝛimat. C. ð diuer.
reſcrip.l.j.ar. xj. di. mi
ramnr. auẽtas. n. pꝛe⸗
miſſa ttü de ſimonia
co loquit᷑:ſed hic ertẽ
dit eã ct ad alios io.
¶Auaris.s. di. xxx

v.floꝛentinum.

3. di. lxj. obitũ

RNwrr eee

i. 7 ij..S. ix. . iij. c ij.
8.e.q.j.qui ve.S.x.q.
ij. epᷣus niſ in aliquo
ſpali pꝛiuilegio ab eiꝰ.·
iuriſditioe ſunt erẽpte
e ð pᷣui.eñ ⁊ platare.

a Allus. archiß
archici. cũ ſatis ar. die·
lxiij.ſi in plebibꝰ ar.
xxv. di. c. . iſtud.c. mul

tuʒ fact 3 archidiaco.
nů.ſʒ illi qui dicũt q
archidiacon vel alij p
lati ex ſuo offo pñt da
re pꝛebẽdas ⁊c. intelli
gunt hoc ſine lñia ge
nerali qui dicũt ) per
hoc.c. intelligũt illud
ſi in plebib de ſpaͤli
lñis:qñ.ſ.epᷣs ſpaliter
ei cõcedit vt aliquẽ in
ſtituat hoc.n. delegan
põt:vt er̃ de pꝛebẽ cũ
Hʒ.niſi hoc habeat ex

generali cõſuetudine

vel ſpaͤli. d eſſet pſei
pta.ar.tñ pꝛo eis er de
elec.cũ in cũctis. ex de
offt. de le. ſuper eo. H
illud. c.ſt in plebibus
intelligit de cuſtocia.
vt er de appell. bone.

b Epiſcopi. vel ca⸗
Tanerh ecckia vacat⸗

ar.ef ð heredi.ad abo
lendà.ĩimo vniuerſia⸗

tas bñ pot coͤferre cu
ras alaruʒ vt.ar. erĩ de
concel. pꝛeben. nullge

6
X.

xxxxj
j.q.j. ſiquis clericoꝛum. rer inueſti
zjz ſar r aAais epiſcopo quem
xvj mit vitoſg. anobga recedere a
io no fuit onici! iam. d nõ ita diuidi
. . ebinakegervocmantu⸗ peeun ſiant BReNamSſtädinin
gratianus materi miones. ſaa.ſ. B ausdchicus iñ pot ecc ree⸗ Ji eltin ienoeae ſ
m grego. bice mun Me quia aarnin eigetadc, vr il⸗ 13 Icut.ſcindi.diu .R—K . e Res zmaoihno⸗ ſf de
„dA. m grego. S. di. lxiij. tio ñ ine. . xxiiij.q. v. — zt de icijs. vt. c. d ee
itne Item is deinceps excõmunica iij. in nomine. 12 ¹.n. itronizauer pꝛouiciſe ſeadem.
gH b X ngien aebi⸗ vos.ð. diſt. xxi cipes .n.ĩtr offuaſſeſſo. hze. ſic ergo pp
na e redeet Mo ipſe recip tez paſcha er laic m C E mins Kois ſtſſcre
urie rine go.per Poc. ndicare pꝛeſumpſe eum. lcctur qui per laic Delictar interdicto. vt eỹ de
lictta io. aim ſr et: ſibi vendicare arceatur. reommun mo tota en iſttobin, boc c.
en taluinhi periine⸗ſbi⸗ n nne eraf ſyno ne 6bag e 95 gias bekoee
ti b ſpenſ.ſe rit: greg. vij. in J₰ p laicose möel n⸗ intelligit. b. niſi 5
ſunt ſun erea eg. CX. la canõef PDi lenerit ſpem ſua
n vieko Pigſakirer W Greüins ams velab een orole excõi⸗ andinſepaſint nanu⸗
Kelg. Vivi Manac gui. emann la debert. tũ tinnen heni cöci dem. alias vt re in allquẽ ꝛ dice
opa antlocheni cõ t. I net 2 iegueniraln aliger die
i tar cPn neln bana ſuleipin epaes bigeest. Ze nepunel. c iumas babiinvelum⸗
hnie dã den nan ſuſpẽ ◻R Ignis dei e mann aliet s cation laicos eccle öͤione pꝛinek. re ei ſun ein abbatẽ: n
ſpen 4 exponunt in 8 vel abbatiã d it: nullatenn Qui per laie vonit:c cano eni te eligen monachus. 2
d 7 erxp. erit: babea manns imp ſanctoꝝ ris factus ire in aliquẽ
N dencianoanterdlc⸗ aice perſone ſuſcep bate ha nnktemnes indvt qui meris fa Zmenfeinaligne
4 dicimus otes ice per vel abbate⸗ ab q Onſtitu tuimꝰ: vt liter pñt Z laic ſie
WNE rer dicimus. tu e en laice iſcopos iſcopo ſen nũ ſequentes ſta hoꝛa in) 3 lxj. di. c. bene. n⸗ vt. lrj.
ern ulden intere aei epiſeohe inſuper⸗ Nnite lene neſeerleſaſtar a oſtutmriin Borgobe⸗
