laia ſudet.ͤ0o. mum clericos oꝛdinare. Ex illa lunt vendere pꝛophetiam ? colum to minus qs accipet tato
Griuur b·¶ Nacuit aliän anctoitate beati ambꝛoſij ⁊ grego bam in cathedris ſuis pꝛoponere. minus peccaret hm ꝙ vick
unn ene ebter rijpaterquod ſimoniaci ſicut? ali gquas dominus flagello ſubnerti puopoto veleuecb ie de
aabiürs Mneus nttecheg ⸗ V Eaete a ſide exoꝛbitant.⁊ iõ con)/ quinqʒ tantum oboloꝛuʒ ſint mer/ de kede abigheio.l Sar
hanninſi fuiſſe poꝛigitur tam̃ Feanſs mgufellignmn gno cede contenti:qui vtinam non pꝛie poſſet ĩtelligi m illa decre.
ad omnes. ſ. eo. q. iij. 13 r. Nem oppo cium villarum ſed quinqʒ obolos e de ſ.ꝛ ſi qões ar. ↄtra. j.
peruenit. ſ.xxir. goͤne ninn quod aabbbetiavonn ſpiri acciperẽthoc ipſum ſonat in tertio xiiij.q.vl. c. vl.xvij.q iiij.qui.
e ij⸗dune. tus ſancti eſt hoc autem in vetentte regum libro de vxoꝛe bieroboꝛm cũqʒ. e de fi. er tute.
rſnio Epoꝛtet S. diſt. ſtamento aſanctis pꝛophetis ven, ad hominem dei pergentem que &. Ad hoiem. ⸗achiaz qui
3 Ixxxv.c·.ſo. bicappel diconſueuerat vnde ſaul ad ſamne non niſi decem panes obtulit 2 crn cTpedixit moꝛtez fili abie.
nniͤnin antur multi duovel lem pꝛo vaticinio expetendo non ſtulam ? vas meilis. hec magis in Qui peccara ſua expꝛobraret
ltres vel hoc intellige niſi cũ munere ire pꝛeſumpſit.vroꝛ ſumptump ꝛ ſuam vltionem pꝛediceret
iderici ſunt ignoi. etiam hieroboam ad homineʒ dei iprd he ewpherequainmnne, vrſeſiquis inms
cnrjel Per multoum non niſi 5 dei ri pꝛophetie reputanda ſunt: licee ac Inſumptü. ad ſumpr?
Z. di. lr vij. reliqui. co ss otuernnt hi qui ad ariolos ire cõ n. ſuſtentationem acepere
rtun ma rxnii-ditec: baiſtusa⸗ a venditus auricn/ ſueuerant ex mala eoꝛum conſuetu licet. extra de ſi. cu ſit. f ð of.
ic erg.rar. arhez. m ſerui ſanauit. Exemploitaque dine idipſum extimaſſe de pꝛophe Peonlul.ſolet. ff. de of. pſi.
nnln 1 Ztem opponik. ſaulis 2 vxoꝛis bieroboam: patet tis ⁊ voluiſſe ſanctis viris offere plebiſcſto. Et ita p byter ſi
ninliii H pauper eſt accipere pot pꝛo

2-

ohe
itum bonuz. ſecus sbn
nuqᷓ; habebit ex itum bomn ni
8, de anaegarb⸗ dicat uncane bapttzaiund ſalenetgoa ad. nde
am ppeias ertdosde ſ n kanaeauemr⸗ rtra depueſnob ern harelas Urlo
. ficatü. ni. nin. j. de conſe, 6 oꝛ foꝛtun ſiquis per in pꝛaima ucto eeſflin
ben. Kigni . um.]. de bi ſana. j. e. q. ur triplicia eApa
iſſe. extra de pꝛe uit ferr “ . vbi iri pꝛo / Pbart illicite ac⸗ upe
ollganer auitmiſitgnuni Sarseſetnmn ar gli le⸗ nd end A⸗ nane
con. Ol.1. m. 1 nt ſue ijcitur mẽ ſe· ſyna facien eſt illa bonum
ibꝛo regu iſpenſatoꝛem. un ez obij ere ta uctoꝛitas . par
n rerum diſpen nſueuerant ccocaienes ices perj maan noum 27, ſr
diij. ner d man reruin d re conſu legi/ ſit eccleſiaſt ia ad feli läa hoſtie imp oꝛa de n
Ag azae liaua de om nod dininis offer regum legi lum ſi uncipi⸗ er ſupp unda bone ddi
2 e nin resg gy/ iſtra p acob p ictio⸗ Sec ia qui offert 1
Bonaal omni ge nod dini rto libꝛo'r d dam pe ſin ltus: vti nedict Tertia quiofſe ra
ibus bonis. i. de re. iur. q de in quart venit a bat iunt exi it ad ben ufe/ un. e In quarta 1600
baeen ſvere⸗ eeien ſyrie egrota ueni mperuen ꝛoſa man 1 criſi.rc. r. ſiali eſtoe
arebahonen. f J fa tur quo adab rex ſy icentes: ve/ tatione ſeges que lep tit̃ vt ex adu parte dicitu aenen Aram
aliuck. S.r lit ar in eodem fa ſcuz ⁊ ben ena derod azaelein nenrinunctatameme a ſoboles Ruisd pondienre ſrnu
Vbtulit. em inten⸗ unciauerunt rex ad aʒae ocè n mundata ulchꝛa mo ccedere pꝛius
AW diuerſitate altex annu ei huc. ait re ade in ritur icubitu pr. eper ſimo beta onſideret: Clent⸗
cto bm dil gecenen alen it vir deiht unera: 7 v ommuz terino cone ecunia an ituz s ſuas conſide * hueie
. to. II e. . et ex re⸗ ſuffic en he
—— 3 enſtned infir: rnrſe peceima dnd Sa etiam ſiſe ſi c⸗ uln
.q. v. o erat folle iri dei. 2 cc ede innr⸗ naſci tur felic ra erog eila⸗ timoꝛe a ucaupe
nõ. vt. xxx bec iurati um viri ſi enader eli . acgritur 20 futn . tro ideat. cuʒ 0 tlerin
Arui: Dor ni adant curſum vir ens:ſi enader if aza mam acgr. ribus p iacis pa cedar aliternalom et
D rij. q.. iura os. eum dice o. Juit igif mu!. panpe ſimonis man (cdat.a Alaeg
in ve. te. x tra cathalano 4 per bac poter ſecum ne⸗ cum ihil hoꝝ eps ad do accedat. bus alan
„Rra. cat . chac bo abensſe one ſed nihil iz leo illicitis re alan
facere arotra l.raro pꝛol ma mitate h einsh Damaſci. „ tur. .Ait en . — Er a-⸗ “
ES Run gaͤlte dieni oc nia bo none cinatur os. cipio no amanſne non e ſenin
. ion enim ſt. vt. . a om m. ſed dem epiſcop ãtur pꝛin uiſitis no n
eſt. aliter kallum eſt. ner meloꝛn . nt de eoe r08.e lo incho inn. le acqui lemoſyna. Pecauͤ
eſt. aliter boc en im ra.xl.cam iſſe : ſic a mun,. emalo in o exitu. t ſeditio bet ſieri e ſtae
eos quii. accepi iaamã Que r bon m aut ledit ſtcum dom leſt
eos qui . atio. hoc enz ſit dendum aa quod r mnnera di eragunth⸗ tus que 1s occupa verum entcah⸗ nſla rion
gl. bile eſt. ꝙ di 0 ſic fa heliſeo epꝛa obtu ias bene R ꝛſit aunt am t actibꝰ n nium 1ſi repetitio fann
pꝛophei inatio.i. diu eſſe 8 obſecro! tuo. at ille re o: qꝛ it. etiam ſim tamen inicij ile ẽ copetit vt d ſed vb 6s
aun aue meceharun be cen em a ſeruo te quem ſto: · iit. it: ipſius *42 dikicile ma. riij. ·v.ſe etü N
cree nemaſe 6 ret?: ffendit: emplo emag i etit repe
eoꝛum qu menim pphe cuonein minus an im facer offendt ſus exe itu qu n conweiſt heean din
pphetia. eoꝛu pꝛo⸗ iuit;' don ungz vim dem rnicio antur exin JNiez n vndeꝛm Chin
Ppbeti⸗ rataeſ non ei peo⸗ vin ccipiam. cung⸗ nit. Ich pe o'peragann cipio'. tio bene facere ele⸗ un
ſia oedaratden non non accipt acquie vt bono'⸗ ata pꝛincipie ir poteſt fa la
phetin. vna do non non “Y? bo 0. tir poe ed non 600 d
Wenm H HH ndininatio⸗ n penn an anocbenocbo.⸗ us Kordhgat enas ein
b S re .j. nuptiari Anquam ipitur. videbatu gresd. gn diſicaturł tNt. no. rg. icem. §. Ghn
etnaſivg a. j. nupt ſi. Unqu⸗ ipitur. vih nia ſupere mno en⸗ r. cauſam i
. q. j. . acc te:ſed qui Mon damenn ndam tur. ca Sed quid npin
etondt mnaenenrr L mnbieſſe pꝛopbe eis Monſaperee Dicaenenaale⸗ rens Sra dnn
condi.ind le pꝛ pꝛophe bixpns ulus teſt po qu nia ſim Neopre
flde con id gand noes. 1. 2 m ſibi eſſe bant pꝛop er⸗ vbt Am panli o po d Adenecn cle⸗
i. apoſtol d no. S. niden ccipiebant KCum er. alind nem ſt quo ſi ta eſt ecce enn.
ri quoe 4 uniam a iui natio. Cun 20 tum' ali oſitume 20 cafunda demo Uneir
efen umfa hveronim acci⸗ ꝛeter id e conſeq ſt fun ſa dico ꝗ vj. com louns
egeem obiſcitur in d o5 eo: dübye phetis aeci, erintuoeſs iſtus non eſt fr llenr rin anſ con
Item o iacoꝛum vſg oeſecun era pꝛo uli. ma ſt chꝛiſtus chꝛiſtus! riseſt lieru .7, Tiſ. ij. tſes
i J ſimoniacoꝛ tim in g on mnn bernacul e⸗ en che uiavbi boni oper rio perim'. uid de iu epnar
ſonem ihil. ⁊ ibi ſtatim i Rebantſec pent⸗ ant pꝛophe batur:q nullins dem ſiagrie rum. Sec q illiec
oinpuegre eos. em piebant: ſe ia accipieba ininati⸗ damentum: E atronatus! eci ⸗
a ugnare . G n dinine er ediſicium. epatO darur eci 1 Ei
cipit impt lantationer i autem qu donumin? rteba er echif es; cleſe · dic q & iano
¶Wer ſapplal ſtinctu do lia ei erat do ſt cõönue d ſup elemoſyna ex pe⸗ cle. facta ẽ ign guoad
BAL. factam in s tia que de iabolica e iſi quod epiſcopo. ielemoſyr cleſte cui ade ſi. de nu
famen factam in 5ofre i ialtudhcolligitur niſi an tũ eſt aerictefnoſtna ioſyna uniaertra node
mint. neme d co iusdic HNon poteſt! e aequlitg emoſyna min in aux.d ſtrei
n en tus. n 8 one id aliu dſuper ra HNonp onac da ele 5 eaen n de 6
IBKincipatt v. neq z. tur:quid quo ia coope cuna imong ntand ſetur qd bo .§. vꝛo on⸗ lemne
N .xilij. g. . iacis: que atia ce cun n eſt put⸗ ſpenſe epl beo ne⸗
Act. ſc. x luudo ſimoniacis alis grati⸗ s neg,y C On eſt bus diſpenſet agui ſan. calü.l. ge⸗ di
1 mplo. fun na in lla ſpiritu amentis ne d ſi pauperi uritur: q bus. ff. de c. d. It
Eremple mplu no⸗ 9 eſt:nu in ſacr⸗ igat ſit alig ſip ebus acqr ipit vt be! iter. §. illuc. c⸗
ma. Si reeme riß cum enim ni rigat ſit alie 8 itis re la accipit vt b ſneraiite Pecuniz ſi⸗ ⸗
exemp luidem in cano re tur. eu tat:neqʒ q Dat dens. ꝗ ex illic tione ma tiam potin quid ſi ex p mit vi⸗ .
obernaun Oalnenune qui plan rementum mus qui in⸗ pasintent t: grauatur et en, dſie Raidn on
. ioſ⸗ . Hag 'grar am mo uid ð fru ſahne
oberanelr A erniric d qui inc ſi dom cet ſed diſpenſe Ange eti odoõ wumnidöer
rnet t tolle⸗ e r in eis ſi do non lu ne Or netur ia vel xenodo neamn elemoſyn N
Mabann que polſent tolle⸗ ope nmdel Ros- dicitur de quam in onaſteria cnind fcet dem iure
ruri vt ri d iſ precipu i. rementum tem quod endit⸗ ſt quia enm id aliud ex p nſtru 5 quia aͤon ine Man
Karl⸗ irirrri. Ktocioſus. 3 ut chꝛiſtns v fecit eſt el aliqui datur co Ernſtrur em pecunis xn⸗
ra ro. .ar. 7 fe chiavel imbus Nee ceneng ed C
di. de his ve di. xcvj.bñ eite nod ſic it malcho ſ⸗ C. cris Oꝛd cit mercedi. fructus in ar.
Os. S. di.x ar. xxx. chꝛiſto q ſtituit ma tus po 20 ſacr ꝛoficit me pec,; um ie ſuccedat. alen
plurim .ſjiquis iam ij.iſti⸗ iculam re iritus ſanct ſuam p mon pꝛoſi noſyne cuz e: ecunie lu ris cu tu. n
7. xxi. q.ij. ſ. xxvij. q. ij. auri ſic ⁊ ſpi itione ſuam antur: no entu elem accipere: p derſuris e⸗ Aant
ꝗ.j. quo . S. . e⸗ mir di: ⁊ in ipᷣa 5 valet hec ſ go lube uid ſtud icẽs:hoſtie in in f. fl de ſe. 1.5, eni
tutum el ificile. i. nuniỹ. ⸗ ſit ven 1. erari.nõ nur ſpiritus cato aliq iptura dice dDomi⸗ 12.§. v. T.l. cötra murr
diß adoq; pon m op im operarr P- Es er ſcript. abiles ſun ic/ ratoꝛ.S i. c.j. ar. , eg⸗
au⸗ iri ihum⸗ lnntennion cdgen, Pramin eunnr redlre a 1 efun quivas.5. ie
tur pꝛo vir. xlx E ani ſanctus ſp ritie quod iſterij can?) oqueo r. iſacrificio exſ on e.2 N. H fiſgi
iber. 5. . erij ca in ei ſa dei non pe.? in
Beno. an era a indn afiaent atientie. ſi e queni romnipote itat. Mi rdin
gi.tanta. otũ coꝛpo patie cre ⸗/ ffertur om ſed iri de G
fi.ſint legi. tar to poſt v ſit plum p⸗ do: cum re offer diam ꝛa deũ Gnd
aanideerirac dexemplt nilitudo: cu z: cre lacat iracũ ſt bonoꝛad ma
derncure., e Gacerenpn ſcnrchꝛiſtus ae. Piger ſcriptume Qui ergo nun
de futuro. jo. ar. initiũ omni ſe vendi ſi ctus poſſe rurius ig laboꝛibus. beat:con gſnͤt
Piincipio. aleat. bõa tur pol iritns ſanctu ſt. po⸗ is iuſtis la bene pꝛe on gi
Pl. im. 7 tuͦ v llige ex da etiaz 2 ſpin voſſibilee *E e tuis in ꝛvt quaſi b minumn nair
ctandu ꝛincipio collt datur eti d imp ilitudin le tollit: bio do r ſalomo Ur.
nides a p i. placut ir. ruciſigi:q lligivt ut chꝛiſtus cquia ſine no ber ium ad
na oſttmm.xri, wiſ mira C iam inte ſicut c . ſtat. at. Hinc quoe lacriſic
his. arg imn irrit ex⸗ tceſt etiam us quod ſi Lementi: bonoꝛat. qui offert ſacri ctiunet deni⸗
ij. pꝛopo dil auis aaer⸗ 5 recedam diton ve Dona dicitur: ꝗ . ig: ac ſi vi MMena
ij. dil. ſiqu ſi nõ rec ven rant de nem aupis: ach. Ouan
de elec. deß venditus en 8 etig de ſubſt ſpeciu patris rpen /
hernentiüdelelveni Ka isnineſe pꝛ0 quibus ſan⸗ ium in conſpecin eis perpen⸗
ceé. peruen ubliciana d ſe ie cõtulit P. ſic 7 ſoũs filiu doloꝛ . filins
* de pub! fa. ꝗ ra nit: Az bis autem do oↄoſpectn
lende bianm diear⸗ cotra fnee ſupplicalite nehsle ntid eius oſpee
ergo. 7 de oꝛi. H rvj. n ve⸗ m ignoran r.
Edeie nonomn um nlach qm ve manibn⸗ adomin ca accipi
ff. De 35 5. Di. x vij. reg j. c. Qqui de gmenado
iij. . pot. S. .j. xxvj.q. dDucti ſacr
Pinch⸗ cura'paſtozalt
Slurepa.

nben

u Facere. led opponitur fac tibi amicos de mammona iniquitatis. cãibus. vt.ij. q. vj. 5. difſinitin s.
lepfrin⸗ ſie Serede darhe ſollicitudinibus ⁊ labonbus acqſitis vel quu kSuffragatur. nam dicit lex qualiter quiſqʒ meretur.nõ Stum dare ſuſf⸗
rninitl bus abſtuliſti ſua reſtituas vel eoꝛum parentibus. vel illis moꝛtuis ſa⸗ ciat eſtimetur. C. de epi.⁊ cle.ſᷣ quẽquam.Sed queritur auare ſcril it papa re
innin cerdotibus offeras.⁊ iſti omnes facti nbi amici oꝛabunt pꝛo te ad vomi gicũ non hẽat poteſtatem ſuꝑ his.xi.q.j.ſacerdotibus.iõ q particeps erat vel
R nnum licet dictum fit. que in malum acquiſiuiſti in bonum expende.nõ qi erant incoꝛrigibiles.vt.j.e.q.vl.c.vlt. WG
rntin Ppter elemoſynam 2 metur:⁊ hinc facile cognoſcit᷑quan tas:vbi tales interceſſoꝛes ad locũ m Vlciſcendus i. ꝓpter
nl d in bonum expeéde⸗ tus apud deum doloꝛ exaſperatur: regiminis addnucuntur qni dei ma peccata punienduns.
anti reſi ſlium inconſhe⸗ quando ei ſacriſicium ex rapina tri gis in ſe iracundiam pꝛonocãt quaã n ulnerato Puocanimn
nn En Balen mactinnn bnitur. nimis ergo declinanduʒ eit per ſemetipſos placare debuerant. mpplican lekainctſam ean
– vr amor kajoum ei ſub obtentu elemoſyne peccata ſi,· Eum ergo ſecundum leoneʒz ſimo ditij,. vh. in grauibus,.
nlbrmn bonum erpenſum id Moniace hereſeos perpetrare. MHà nia non bono peragatur exiin ſeei o Feut eunuch⸗pbu ⸗
Tennnif tibi patrocinabit᷑ ad aliud eſt pꝛopter peccata elemoſ-· gdum grego.nullum boni operis ſe B tifar qui pꝛimo huit
Nen pꝛemium. hb. nas ſacere*.aliud pꝛopter elemoſy quatur ediſicium:nec eſt putanda vxroeem filiam pharaonis.
fedangti bPiius vires ſu⸗ nas peccata perpetrare.Et pꝰ pau elemoſyna que ex pꝛecio ſimonie cum poſtes fuit oꝛdinatus
atboenn as. Sumite materiaz ca. Quiſquis ergo ſacerdotium nõ erogatur pauperibꝰ vnlnerato pa/ ſacerdos eliopolis fuit exe⸗
Aullnegn veſtris qui ſcibitis ag elationis pompam ſed ad vtili/ ſtoꝛe medicina non adhibetur cu, cus vel vt quidam dicunt⸗
ſumniin Juam. itit farene tatem adipiſci deſiderat: pnꝰ vires randis onibus: de iſecta radice fru/ Reann vorninns genu 8
mſſeſifei ſaie diu quid ferre re ſuas cũ eo quod eſt ſubiturus one ctus nõ pꝛoducitur maioꝛetiam ca us qꝛ ad turpes vlus emé
namn Iuſent. QAuid valeꝛt re metiatur: vt ſi eſt impar abſtine, lamitas i futuro metuitur. ergo de nen (boni operis
uun m. paupertas. Icem at:⁊ ad id cum metu etiaʒ cuiſe ſu tam ſiniſtro pꝛincipio:quis ſelixeri Eub aqua. ar. di. lxxxic. ſig
Naimrenn ad.l. acql. idem iuris I . . yl. .ſ.. dnis.107)95.
irsn j...l. qua actöe. S.vxv. francoꝛum. HD gratie carent. JMU q¶Antiocho.iſte ãtiochus
äl
umckanen, muur oanlalgit icinam. comparauit:ita qu it. ve erdo
elatũ ſtatim ꝙ& ma jaca“ 5 unm templi. 2 eſt ar. hic ꝙ in
enl karctononmac⸗ „ Enut ſimoniaca eſis gue metcatur vinum ſenen 15 baber veteſtſtmoni⸗ —–
,inet uemio ſentb. xxk diam pꝛima contra dei eccleſiaʒ di,/ ſiccis genitalibꝰ:ſic quoqʒ ignis ſa emere.
lgdnſte ramur. ver. necputi abolica ſupplantatione ſurrepſit ? criſicij: qui per ſeptnaginta annos 1Hon lucere ignis miſ⸗
W dus eſt honoꝛ. in ipſo oꝛtuſuo zelo apoſtolice vl,· babylonice captiuitatiſſub aqua vi ſus a bieremia in puteo qui
honneitni. d ÆErtur. ſmoni tionis percuſſa atqʒ damnata eſti xerat extinctus eſtantiocho iaſoni tamen poſt nunq fuit inuẽ
tmunm aca. Notat er regni veſtri finibus damnari: cum vengdenti ſacerdotium quod ſigni tus. ſed aqua pinguis lapi⸗
– go pꝛimo de negligẽ in ſacerdotibus ſides ſit eligẽda cũ ſicauit ſpiritus ſanctiignem non lu diſuppoſita ilum cõbure⸗
GsiN ria reges iſtos fralite vita. ſi enim vita deeſt: fides meri cere'in ſimomiacis ſacramentisgd bat. de iſto Snchobes pe,
tnnini. eoch Daininarut ſi⸗ umm non haber:beato iacobo atte,· i his ſimilitudinibus beatus angu/ wan erar in vnle loſuphhar
nmnglfi mong in tegno eou ſtante: qui ait: fides ſine operibus ſtinus notare voluit: niſi quia ſacra s earin valſe loſahl
uniu Senſgaercpinſo⸗ moꝛuna eſt. Que enim opera eẽ va menta ſimoniacoꝛum ſicut ⁊ cete⸗ Tieferfriteiing
nent in do regimen reio: leant ſacerdotis qui bonoꝛem tanti roꝛum bereticoꝛnm. licet ſint vera neptam. quod iĩterpꝛetatur
Dohgyumm queatur. Cerlio tinẽ ſacramenti connincitur obtinere qnantum ad fomam:inania tamẽę purificatio.io. lau.
wn dum eẽ de his qui ta pꝛemiuʒz:⁊ poſt pauca. Hinc igitur ⁊falſa ſunt quantum ad effectum: Sec obijcitur. in defen
in i ke⸗ 8bud denm imen non ſolum 1n gidinatoꝛo 7 eam cum non voſin in crcsbuaboni Pone ümonincox Obande
1i⸗ ceſſoꝛes habent.qad ti animam letale vulnus infligitur: num gignere vel accendere celeſtẽ babent effectü ſacramen
nnml uIu ſe ꝓuocant iram dei verum' etiam excellentie veſtre re ran. Sed obijcitu illð aug. taab eis collata.tio.
fenepnult B en placare debẽt. gimen veſtroꝛum epiſcopoꝛum cul contra bereticos. 1 8 Jiuſtuſ fuerit. ab iſto
— ¶Erin inſo oun · paquoꝛum magis interceſſionibu Siue bonus ſine mains ſit miniſter : Nogengemmmngerne
aachn imtclcſ iunari debuerat pꝛegranatur. Si.n per vtrunque effectus gratie con · cnnnenta berene ann vena
giſzin poſt reſurrectione, ? dignus is ſacerdotio creditur: cum ferrrrrr — ſuntꝛ vere ab eis conferun
nal ſic non eſt contra. de oactinid nericge ſed Remiori B Pnanaketir nnſter fin tur ſi in foꝛma eccleſie conc
g con. di.ij.pꝛima. tur: V. — m cum! rantur.nõ tamẽ quo ad vir
g rzigeonpleſſionis bi in eccleſiaſticis honoꝛibus gra riam ſnam non querit dicens.Ego tutem cum dininettonem.
ſir geeit ſcilicet. nitas: nihil ſibi defendat induſtria plantani apollo riganit deus an,· qſacramenta neceſſitatis ſi
wale s Oberlbus. ene⸗ 26 totum auri Pwbans bonoꝛ entiersnentnn Hech. qui el wereſlene enen
aertenet . Oobtineat:⁊ dum vicia honoꝛe mu / uperbus fuerit miniſter:cũ:ʒabulo e .
ulne b Aa A nerat: in locum vltoꝛis is foꝛtaſſe compntabitur: ſed non coniamina cer ſuna uir utenn a veni
hmaſin de pe. di ijc. ll. nifuerat vlciſcendus* adducitur tur donum chuſſti: quia per illum mentini vero no neceſſttate
tmmli ¶Berum etiam er atqʒ binc ſacerdotes non pꝛoſicere purus flunins tranſit/ ⁊ venit ad ſer vei ſcienter accipit veritate
ni igit cellentie ecce q erimẽ ſed perire potius indicantur. Tul,· tilem terrã. ſcio quialapis ex aqua quidem accipit ſacramenti
Eel rr alicuius nocet inn neratonqqʒ paſtoꝛe quis curãdis fructum ferre non poteſt ſed perla⸗ nõ virtutem ſitamen agat
graltti centiar. vi.xi. mira⸗ onibus adhibet medicinã: aut quo pideos canales tranſit aqna ad are pniam babebit vtrunq; de
Raircn mur ver. ſicut enim modo populum oꝛationis clypeo olas.in canali lapideo nibil gene/ con.dil.iiij. tunc valere. in
ingiug er ddo mttecon tueatur:quiiaculis hoſtium ſeſe fe, ratur:ſed boꝛtus plnꝛimum fructũ Fſa Rotancum . ede
3 vii iAAtdt. Liendum expontit. aut qualem iu/ affert. Spiritnalis enim virtus ſa ⸗ ameno vero⸗ ghe bm ulaz
lxrxri iqui pꝛel byten Ctum de ſe pꝛodncturus eſt cni grna cramenti vt lux pura ab illuminan xiſtincnonem. ir⸗q.i.oꝛdina
ar di xxrvij S. vt iiaa li peſte radir infecta eſt. Maioꝛ er· dis excipitur: ſed per imundostran tiones. ain ſumma tbi poſi
s.ar. de coſe⸗ di. in B0 metuenda eſt locis illis calami ſiens non coinquinat᷑. Iẽ ad vin ta. In ſacramẽto euchariſtie
ſancta.ar.ↄtra.xxiiiij. .—R L dicmꝰ ꝙ de manu bheretici
q.j.nõ turbatur.arg. ſumendum nõ eſt.xxiiij.q.j
vj.q.j.ex merito.arg. c.vl.⁊.xxxij.di.S.vex.ſi tam

xlix. di. S.j. ar. ij.q.vij.c.j.S.ſiquis.arx.j.e.q.multi.⁊ eſt ar.q res inter ali
os acta alijs nõ pꝛeiudicat.j.de peni.di.vj.c.j.ff.de re iud.ſepe.io. Hoc
bꝛeuiter tene ꝙ res inter alios acta alijs non nocet generaliter. nec cri⸗
men alterius alij nocet.in cãibus tamẽ ſpecialibus fallit.qui in iure ex
pꝛeſſi inueniuntur.er de re iud.q;uis.⁊.vj.q/j.S.verum.⁊ alijs ſimilibꝰ

accipiatur verum eſt coꝛpus ſi in foꝛma eccleſie eſt ↄfectũ non ꝓut quidam di

cunt ꝙ ipſi nõ ↄficiunt.xxiiij.q.j.ſciſma.

vc APlantaui. pꝛedicando.

x¶Rigauit. baptizando.

VTranſit. .e ſicut populus contra ſo. hic de ſac amentis neceſſt D que

ECam
r. item nos dicimus. r ſe
„„ „ 5 . . . Ü⸗ item nos ici 8. . . x„ 2 — „ 4 .
ſemper habent effectum. niſ culpa er igano, e relei⸗ 5 Que dominus. Lxt ci cuncifonem quãdo cam Bodiis in templo Ml E
ignitatis. vel hic de ficte oꝛdinatis ibi de his fuit pñtatus. de con. di. iiſ. Ppeie. inf. cneml
D Auta cnunn äü Pvera ſuntſacrs⸗ r. iea ʒacharie. ecce per bonos oſtendit ſacrifeium fuſſſe apud iu⸗ mti⸗
X catholica. In hoc ⁊ duobus.c.ſequi deos. . guin
v innitsici ginnitte ſuſcepit ⁊ ad ea celebrãdalepꝛoſos n repꝛobar̃ dicta du
ſacramẽtoꝛum ve Sl nſcepi eROEEDeGDe-
ei, eamrar ones cenmumna:Keme. Inogmundancratmiſtzcasacba ilhnnrerln
Nabebantur.ar. contra G e ree angelus aſtitit: eũqy Anid veni. . c. ſagame
SS agccleſia ſunt om rie'miniſtranti ang nl5 xxiij.q.iiij qd ergo
Berried na wnmam Werthcraenen dominica:q in templo ſacriſicantem cauchienz e q.,dominus de⸗ Ene
expone ide nig le ſſe nunciauit. pec eadem ſacram? Maranin brie G hin Che
catholice eccleſſe. ſicut habetis ⁊ datis: ſic habeban / eſſe õ Sridj fin eſte⸗
cautem deus. de? 4 inſquã inde exire taa in bonis bominibusi PTA- degreg. ſaname
Dictur adeſſe talibul kur anac cin poꝛis erant ⁊ in malis peioꝛbꝰquã contra ir. di.ſlad ſag⸗ onern
ſacramentis.veritas ſubſi⸗ tis. JNem ad donet ſfint ethnici:quandoquidem in ĩa as contmra. diſt.xvj. 4 iurlin
⁊vt virtus pꝛeſtetur eiꝗ õ n icia pꝛelati ſunt ſodomitis ⁊ tamẽ canones dic vtin de⸗ copns⸗
ſat ſer S, ſi c autẽ deus adeſt ſacramen licia pꝛ iſaz inte ge. ſi ad ſacras, vel n
Zecipitigno:atnct. S, hſin is verbis ſuis per quoſiibet illa ſacramenta erant in vtriſqz inte ce. Allevicgnurg. niſnot
. ia re oꝛum ſacramen gra ⁊ diuina. NHam ⁊ ipſi gentiles ſii . nathe cum alter ſe. ſeauea
e Et erbie⸗ le ie⸗ . . arnilknrrct lun ſicut mali bo qnid dininum ⁊ rectum in doctri/ pꝛeiudicium. vj diſ. el
neceſiaria lunt. alg. J. . ta 2 verba am. ee us ſuis habere poruerunt:non im/ imo.o. un
detrabe. mines quibus nihil pꝛoſunt: vbiqqʒ nis cti viri: quamnis Primo. ig
„TPrc ſis Ppernerſi ſunt ideſt intus 2 foꝛis. peolbatteruutſnati 8 leiat, t Tlteauls ote ſelten
g °Acramẽta. mutaſtis tem.“ illi per ſuas ſuperſtitio „ ◻ε ahion 6 ſanon
in.non extra foꝛmam Ec foꝛis ergo nec intus quiſ- triam ſuperbiamqʒ ? ceteros per/ mnmulta ſunt doͤa que Pudd
eccleſie tradidiſlils. mqui ex patre diabolo ẽ ditos moꝛes deteſtandi eſſent ⁊ ni qſpiritus ſanctus ope erel
b . Imuriam. ar. ꝙ ppter ne quoquã macula/ ſicoꝛrigerentur diuino iudicio pu! ra nodam iin Pni⸗
aleeruin non debet Ateii noarenz iiſe e ð chꝛiſti eſt, Nez iendi. Idem. epttnr ꝛima ad co⸗ nh
iuria fieri de con di.iij. oſtẽ re ſacramentũ q Nelitt eit; e neßtta malihabere poſſunt nunſo rn F⸗ Wcr⸗
An lde reg iul hon de⸗ Aemerienn. ens mutantur ca/ licet virtutem ſpiritus ſancii babe⸗ x Wkin ſaul. ꝛi acx n
i ¶¶Ieut ſicti. ſed nuiquid cholicis ⁊ hereticis communiapꝛo re non poſſint erationesſunt Pba erpedit vt vnus 4
S kkice hannt ſtig Witnolegartega⸗ cum apo bkemnn. d cnn
mum ei qui ficte accedit: dic lenta que nõ muraſtis ſſp i ECl 7 anit. liite
Rena poſtcotupaſendno⸗ ent babens appyrobanmu ſtolns in dodat aere ber TrNente, D itf⸗
fidem obſeruare.ar.xlv.diſ. . raſſet ita c . 44 XCE X A ngae.ſ. 1
deinder vrum auenda noblaneſone enonlsme operatur vnns ⁊ idem ſpiritus diuni rriiſqueſtone i.de Ph
eugwel vonmens babener ſteriio anei Feſkra pꝛauitate depꝛa dens nughlis hꝛon enmr andf V Emictont pec nipi
tus vel doꝛmie een riatno iud ſit ſacramentum: de i Nenaa
ta de bap. ⁊ eius etc. ma⸗ nata non lun: Rctillegamn kaciain⸗ nt⸗ ſimon magns potnit ond Brern euari inn
17 äs t.cuivncti ⁊ alind pꝛophetia que in malis ho/ gniſunt dare. .ð co. Nhr
5 on tendtu⸗ 65 omvam. Pina ſepins abibuit im minibus etiam fieriſolet vt in ſaul! diij quomec del it
ſlet queri. j.e. ſiquis inquit. bonoꝛem. Item ad donatiſtas. aliud operatio einſdeʒ ſpiritus ſan intellige de pꝛeci .1 i
ſed contra.j.e. q.ſicut vꝛge⸗ . ccti:quam niſi bon habere non pof quia non vaninal⸗ ſiden
riſed hit de ſetione accipie⸗ Jent ſietl· veraciter non ſicte ſunt ideſt charitas. quodlibet hox nnare niſ ſramen⸗ das.
tis que Nonenene B8 recipiũt:nec eoꝛum baptiſma bereticia ſcinnaticl accipiant chari uninereer eck —
non in foꝛma eccleſie.xxxij. repꝛobaiur:ſic ⁊ illa que ſciſmatici eſt catbo a .Ruari⸗
AY DU cato:um pꝛopꝛium donũ eſt catho .ideſt quilibʒ mali. ſunn
Fvernm. ine a⸗ ⁊ heretic inon aliter EEDH ai ſe⸗ vniatis epacts neceſtinomm n eg einden na in
1 Eaz in homine. ma⸗ ter agunt quã verae „du⸗ bus donum elus:quia necoẽs ſunt Ixviſaueſtic iidoℳ lu
e i ee nanrgece⸗ nos venanrus enenearnncsſec elns Idez . bb ( Mue per oratio⸗ bei
tat none ́ ꝛͤ . „ SS — n
Pektitrtuif malut. 7.c, porinaappꝛobamns. Item cötra Acet Meramenta mali miniſtrent nem quia facll ne⸗ . ſe
peꝛeiex hocd. P lann antur ſacramẽta a no remiſmnonem peccatoꝝno pꝛeſtat. cibus iuſtoꝛum Aus e
D lt pꝛobare Sncfugin que ꝛmi toꝛmns* ſunt in eccleſila obti⸗ ümi⸗
m 1 mnnnber apo cunqʒ miniſtretur. Emiſſionem peccatoꝛnz aua netur remiſſio. vr ſ. T
kencos iant vera mm⸗ 8 in homine bono aliquis n nõ dant: que per oꝛationẽ iij. queſtione. iif. m
berercor nin vern lierg⸗ 3 fugi in igeſt per columbe gemitum datr rii. e wer vin⸗ wn
menta.⁊ quia erant apud iu dei ſacramenta fugiat neqʒ in ep baptizat ſi tamen ad eiꝰ obiineri ve . “ K
deos qui peioꝛes erant ſolo homine malo'. Idem in lib. de nicunqʒ baptiʒ uiunum charitatis e dr
mitis.item ꝛ alia ratione. d. bgptiſino. pracem illi pertinent quibns datur. qeſie dimittütur pec iſi
ſi gentiles aliquid boni ha⸗ 2 malicia ſacramenta non non enim raptoꝛibus 7 feneratoꝛi: cata. infra de conſe. n
buerunt äü pꝛophanat. bus dicit dolninnſlei Zimiſer us diſt. iiij. eccleſie chari
reyꝛobauguntic ait apnd m ite ethnici erãt eccata dimittuntur illi:ſicui tenne ts.
mndeos eſie v Ncarne Sreſlenetonene in nts tenebuntur. foꝛs anidem nec c . Joꝛie. ſ itelligss
14 ber gachmtgs ialnrn dei anibnodotſanis dicit: tolera⸗ ligari aliquis poteſt nec ſolui vbi eeer eeclenan kii
bonnsfun⸗vnderanscper biliꝰerit ſodomis in die indicij quã non ſit gengtins ligare poſnt aut gh quc compiectiturtan ie
ſone nulla et obalio ecd vobis. ⁊ quibus pꝛopheta dixit: u ſolnere: ſed ſoliitur qmi cenz colum/ tum grana. ſi de pꝛe ſhi⸗
iſte eodeʒ modo ſacriſcabat ſtificatis ſodomam ideſi compara ba fecit pacem ⁊ ligatur qui cum co (iſis. dic foꝛ ieſt er nnin
oꝛ aliſ uei. » tone veſtra iuſta facta eſt. Nuũgd lumba non habet pacem:ſiue aper rra ecdeſia militan⸗ 6
n Peioꝛes. .xxiiij.q.inö tamen ideo ſacramẽta dinina que te ſoꝛis ſit: ſine intus eſſe videaiur. tem que cõplectitur on
aſferamus duia itannn. apnd indeostalia“ erant quales 2 Si ergo ſacramentain modum grana cuʒ paleis. vij. m
naturalem legem tranſgrel ah . inusquoqʒ iße lucis ab immundis coinquinari nõ quueſtione.:.cumve ſen
ſi ſunt. indei etiam ſcripuu⸗ ipſi erant:que dominus' ꝗ rr. in
ram. illi pꝛedicatoꝛes nõ ba d. Aperte. ci ſtrbi nant
aueruntii n ieſnin ſhei . kaam . anus ſatn unnu u
mapud üllos null. a, f. rorſ zi eccleſiam occulte.xxxij.q.iuij.recu.
la Fala ſunt apud iſtos multa facta ſunt.⁊ pꝛeter ea iſti chriſn eiie JBr ge manieſte. lue perturbant eccleſ⸗ B fanAAN i
Innia minns malg ar viſec verecr vnde dief comparanlone melioꝛ Si ergo ſacramenta. relpicit alud capitulo.ſi iuſtus fucrit ſupaa N
Vit oteſtate iudicij. . . . ir ll l
e alic ident tale ſacifeium eſt. qualis ſacriſicans.j.e.dominus declarauit . eodlem.

1

lacvif.
iul caſus ige
Welonod Arieed vd⸗
kenrtaeret elanodeſtaem
c iceſt quia ar epoſtti. de hoce
b Quod. gebat ideſt meronme. depo.ſ Tberaide
is. xxiiij. q.,j. b⸗ eſſitas vꝛ rde mero iure us. C. iſicare öben aſi⸗
eceſſitatis. xxiiij.q kanna nrlgoren — Baneniu inde⸗
eſtbocin ſacanenton R 5 uis. ononis. 5. Inuenit ueſtione. .
in ſacramen diſtincti i — Ja nomotio ILAXE o atis.ix. qu
Et non inania. verum nununan nak acr d k ◻ vel Drdielfo⸗ in Ananminmegne
4 foꝛte. TLcontra mäact atnenen ercipitur gr ſi clericus ento hereti m 005. differe tatis 2 alia
Netbttn eguem! R ANdüonta in ſtito non pere Ecce ſi tſacram ꝛomo-. in ta dignitat
Selj ia in eo pꝛe . olibe ſſans a p 1 ſacramõ iſterentie.
. . nica e per t 2 cauſam . ue etiam
fütn, en aneenſ duz puri flu areo/ mne commu o oꝛdin etobocyvt 2 nfamia. q vj. q. .5.
„ duplici — unt: ſi in mo fertiles 1cis ixin ſno oꝛ cramẽeto ho nl, D trahitur.
AAluitur ma en,· ſſunt:ſi in les ad fer dſimoni ione v im de ſacr el ad cul ,/ mbacon H
Enm, guitu 8 ſacram pon cana quo iqui ti eſt enin enimm v* lil /· in illo qu
nnr nibus! e. vel ideds ca patet quoe ſibi q HNon eeſt etera vt baptil/ verum dicie. vt in ill .
nan eſtcommun cu⸗ lap rneniunt: nctionis bent: eteris.C dantur: ſpis nõ Mun ancilla. xxx⸗
tnönhnchen s⸗ eget ert eſti las pe entuz v icioſe ha decet luendas lpꝛo eu ätur: o ntrahit cum ane .—
nannct aciſacram ernic deʒ vn g abluend ia. vel negã tih diguiowinam ne.
uien dunn ebeaslece! deninme tera pern enaorn pas enitẽt oꝛam n Wnlfan ſ.oꝛdind.
RSednt .quod ſp dignit inntili lubꝛiter o ſun us 7 p ſed adh ticulo m uij. d ſolum ex ð̊
zmntaf Pael dem innut raſalubꝛ nt erg äaä m um: ſe e in articule ec/ Iſtud ſe italem.
ſa ijs vtilite Li ent ſici qu in etern . que in farijs p b 2 4 Jaui ep itreras.
W tis. tis. ne⸗ alijs V dminiſtr reticoꝛum nö in chariſtia de nefa ꝓp mp. oꝛ. litter 44
i tis. tenti etiam ſolum J temp. oꝛ. de pꝛre⸗
erltttig 4 ihtans guingeſunl vera ſacr m: ita ſn tuz. Se tis pen editur.ho famia inten Auale fſpenk
ſi . ꝛumar d effec to⸗ concec 0 intam ſue im r raue. iſpenſa
WN Laruein bapailn. tum ad ſoꝛ uma amento catis tiam p dicie ben. gt odo.d lv.
nitel igs quant d ſacr ia di⸗ ſed e mun intrinſece V liquo moe vt. xlv.
nitit kanſirenaro heunlten inania qu *eſt quod tis: alia d culpa tiam pꝛo el intrint oaerattne in ſci
ſbanmnin tia vltima In ba tandum eceſſita tas non dicitur.e lexirinſecev a vt biga tiue. atus. Aemt i.
ñ hocẽ? notanch ſunt ne eceſſi it legẽ: inunta ve gatiu tera/ di. enm beatu. e. xvj. q.
heſalſrgt ptiſmo tant ſumma rui tis.quia enit ſa ſibi ecel / rfectiom ne maritis Arte vici entie reco lin fi. Item i⸗ di
Gocd iale. c in ſun nita ſed ip iſuntn perſee lvidne libet p ba. rtimim in el foluendi
W neceſſitate as.errriſ. P cramẽta qꝝ n poſſu de m el coꝛpoꝛis nibus ta nega⸗/ teſtare ind nlicieg. Fein
d n non po nons tis v tur: quit non iiij. q. iij. de il 10. peuile
vbtunnte teſt ia oan verſus illa ſa nia irerari el amitti nor er⸗ is denega hariſtia no ſacra/ xxiiij.q ijs. xi. q. iiſ. col⸗
pnianmn . eper! gtis d leuchart etera ü* rr ꝛiuilegijs ꝛdinis col⸗
mn eiee unn venſns ſaria Ara anſerri ntia rata e taq a iſmus vele talis cete. . Remin annudtel⸗
Otnin f.ꝛ idem an poſſuz ſint ver d cuʒ penite ſacramen d pti eſt etiam e:qui iſtu ait gium. in. c pꝛeſent. abla
Eicd . r1 4 ur: poteſt ett iſtrar ñ leo ait. ationevtin. bonoꝛis 2
ſtoſsi nam con in neceſſita bent:ſe r Alaevero e fuerint 14 fur: dmin Uñ ltio i.itẽ in bone ullus
la nn ia: niſi digne f adi⸗ enta a lerre. ſecxa iſcopi.itẽ i cix. di.nullu.
iuintin be dſ. quem mirtuntun tis:niſi d igne mel t conlei conſecr⸗ ionne⸗Ve dirir tentiöe. vt
„diſt. ita ni digtn eſſe valet c. qui talem ne. vt ꝛ retent
iimsinh nebe Dn aue ſa ſunt dignita vt dign itates non val is qui talt licet. tone. armox
t. tis iniſtrata ita r dignitate s ſa iſcop re non cõſecra⸗ item in armoʒ
n. penite neceſſita miniſtra antu eritas ſe De ep ſecra talemc . emm ch. di.l.er
Sieelee lenta uz min mone⸗ atur ve 1/„ meonles pita nalez? nõ i.q. vij. c. . onis. S. di ſ.
TMraplni waerainadie gnis pꝛo 5 vt minn fficiũ adm quale ni epiſco tem qua däa i Mꝛdinati ntra. S. dil.
Dad vel cir ſtat neceſſitas. dennunt:ns tceſſet o el pꝛo / Jar tſacerdo modo ntibus co ſticis. S.
bini idend dv ltpe vel erinti liquo moe t: 0ꝛz benitent i ecdeſia 3. di. li.
ntbidsrfe non ſanencenaun 5 amenti ſed loco ve X. ſi ali⸗ ſerin qui S. Di. li.
Wen. . ve etiaz s8 eua on xxvj. ullus. 5 i
Arrlute boc e eccat quis er. ndi vel lo⸗ t ait leo. ꝛdi iceat eſſe ij Hhonoꝛi terius n r a.lv. l. n e his qu
3 p ia. ra niſtra Loco v d opiſo⸗ A lic opꝛijhe s vlter 94 Lontr. j. So. ibi D es
hrehrllum Peu Poacrpni motione: Zoco do epiſcopiſ oꝛd num pꝛop: tamen in am' ſacr jin. §. .S ötracanones
bimntſenn funmechicarmtiera motio ni a pſeud . 02 m tionis ll vnqua merito c. rtinacia c c de illis
inte in ſacra⸗ De bis q WRj iſcopis Aination nec ulli od im 8 ex pe tales. bic oc fact
uit aeffenbmm daeft⸗ De . oeepi ba- bebun nt qu honoꝛi dinant tal tia hoc fa
x. ſeud rata pabebnu ererunt qu um hor : ligentia k Jj. in
TBailen ad ech dengens Paniap int: poteſt ra ſisec ento inter Ecce eu era ſacra ſola negle ar. ij. q
mithttün meneeſ de in i B inati fuerin itavt in ip ‚m iterunt. t: vt cete ſtrare unt intellig ontra extra
ſſani 1 recut ginatifn tio:ita na ha ꝛeſt nadan dmini Pmnng nieſte b. quia ibi
iigutinin nonbabram nſeret italis oꝛdina liter va e piel lume liter adm mo uufune ne krregaulalti
non penitean i talis o ent. alite Ecc pericn rdota cſolo non Peun oꝛ. lit ndigne
hniin arinenteonin ne leſiz p lis oꝛcdin bis oꝛdina penmitanrmen dAnalbernn; aimaat aſtes nmm ⸗
eie diſpeſet is ſunt o be a pſen inationie ratio 20 her tiam pꝛo ommni⸗ dra ritas ꝙ ꝗ ontionez
ndan ifi ta dignitati itur i plu aliquis ſue oꝛd dminiſtra N. do p lpa:ſede nibus hec ven depoſitie 2
uadi⸗ ion culpa: ſed nquibt od ſa uet indignum niten⸗
nſunm i Laenea neeemies ol locuzſe ſine a Tempoe ioꝛi eu guenng Ziiuuc uet indi l.l.er penite t.
nguni —— diſt. nerit: vana dinatio. tis a bo tia remou notandt lis pꝛom meret Hiethi en Ktinr⸗
ee nuts l TXI. diſt . 02 dina llicite erdota agis ac/ ibus. ? ar. hicil ter hoc fe⸗
ligerpetk ſpẽs oꝛdinie cütur vi⸗ erit talis o 8 de 0ꝛ = bus ſol ſacerdot⸗ magis ac tibus. en ſiſcienter ꝛio
nnan os a di⸗ dignio tait innocẽt duntur ea cramen is om el acc ita ille ſit in eteu
