HaII26_fol
author: Gratianus, de Clusio

tWe

.
—„

.
◻
△⬤—
+
—
+
—
—
V
—
=

UILIINIIININIIIIIII

us Tübingen

7„

äl .

hrrer de. borA di hir „α r n llqe

S Pe m 1

ier & legr ne . nmitm ſint à ibam ſrpn nnz „ , AN Iege

ere tra

Aoniam nouis ſuperuenientibus cauſis.nonis eſt reme
dijs ſuccurrenduʒ. Iccirco ego Bartholomeus bꝛixiennſis o
conſidens de magniſicentia creatoꝛis apparatum decreto⸗
rum duxi in melius refoꝛmandum non detrahendo alicui
nec attribuendo mihi

ſolummodo:vbi coꝛ
rectio neceſſaria vide
batur vl pꝛopter ſub

tractionem decretali

um ⁊ diminutiõem
earundẽ:vel pꝛopter
iura que ſuperuene⸗
runt de nouo. In⸗
terdum etiam ſoluti

t ye cwenen , lege

Alijs.vt.j.xij.diſtin.illa.⁊.]

gloſas quas non feci:ſed ſupplendo defetum igdeſt qui eſt alienus modo.

Druennlct ie g
eierm. erat a
Roanne. Hor feci ad
onoꝛem omnipotẽ
tiſ dei ⁊ eccleſie rome⸗
ne:ꝛ ad cõem wuüt⸗
tem omnium ſtuden
tium in iure canoni Z
co. Bar. In nomine fancte ? idinidue trini, lerbumana. Tranſire per agrum
Amanũ tcatis Incipit ↄcoꝛdia diſcoꝛdãtiu, alienum' ſas eſt:ius non eſt. Ex
b genus. canonũ:ac pumũ de iure cõſtitutio his verbis huius auctoꝛitatis eui/
Traca⸗ nis nature bumane. Rubꝛca. enter datur intelligi in quo iffe/
tur ra j. räãt inter ſe lex diuina 1 bumana cnʒ
tianus de iure cano⸗ Amanũ genns duo omne quod fas eſt:nomine diuine
nico: pꝛimo incipita brvus regitur: natura vel naturalis legis accipiat᷑:noĩe ve
ſimplicioꝛibus ſʒ na us egin 8 pi⸗ A;
r Arneſen tarenain bh li videlicʒ inre:⁊ mo ro legis humane:moꝛes inre ↄſcrni⸗
zali ano antiqnins ribus. Jus naturale pti ⁊ traditi intelligant᷑. Eſt auũt ius
ꝛ dignius eſt. Zepit eſt quod in lege ⁊ in generale nomẽ multas ſub ſe conti
enim ab ipſa rationa eecevuangelio cõtinetur: nẽs ſpecies. Uñ in eodẽ li. ethy/
li ceatura: vt inſtitt. quo quiſqʒ; iubetur alij facere qð ſi/ mo. Iſidoꝛus ait. Jus genus:lex
Jere. d commo⸗ bi bftf en enn erre am ſeeles eing eſt. 4
dius. Aſſignat ergoa quog ſibi nolit ſieri. nde chꝛiſtus generale nomen eſt:lex au
ueal wierentii in nangelto:⸗ Snig quecntaz Liamſanaei — autez
turenat vultis vt faciãt vobis homines: ⁊ eſt dictum quia iuſtum eſt. Omne
neinha aereall vos eadẽ facite illis: Hoc eſt eniʒ autem ius legibus ⁊ moꝛibus con
peinapale pꝛopoſtu, lex ? pꝛophete. Minc’ Aidoꝛus ſiat.
de iure canonico: oi in. v. libꝛo ethymologiaꝝ attt. Onid ſit lex.
neʒ eius aſſignis. Dinine leges natura: hbumane mo .Ex eſt conſtitutio ſcripta.
4 „
b T Buobuſ. ſina ribus conſtant. sl Anid ſit mos.
tur contrariũ.j.xcvj O MMlles leges aut diuine ſunt:· Osðẽ longa cõſuetudo ð mo
dirnusde n us aut bnnanaigi⸗ naen. bu— ribus tãtummõ tracta.
deSu tan Ben mane moꝛibus oſtãt. IJdeoqʒ be di Quid ſit conſuetudo.
Kngeiſtis tanch ſcrepant auoniam alie aliſs genti 4 ins quoddã
¶ Naturall.i. diui us placent.F as lex diuina eſt: ins C moꝛibus inſtitutũ qð pꝛo lege

dᷣ ¶ Moꝛibus.i. cſuetudinario iure:vel etiam iure bumano:ſiue ſeri

pto ſiue non ſcripto.xxv.q.ij.inſtitutionis. H
e ¶ BDult. Sed nonne ego volo ꝙ alter det mihi rem ſuam: nõ tamẽ
ego volo ei dare rem meaz. Expone ergo vult. i. dʒ velle.⁊ ſic exponit
ibi:habe charitatẽ ? fac quod vis.⁊ ſic exponitur lex.ff.de ſoln.l.j.vel

pꝛecipiendi ponitur. xj. q.iij.rogo.
fPꝛobibetur. nunqᷓ; inuenimus expꝛeſſe pꝛohibitum in lege vel in
enangelio:niſi per quandã conſequentiaʒ. Naʒ vbi vnum contrarioꝝ
pꝛecipit᷑ per conſequens aliud pꝛohibet᷑.ſic vbi aliquid iudicatur meuʒ

eſſe:p cõſequens iudictur tuum non eſſe:vt.fr. de pꝛocura. pomponi

us. §. j.

O C Inferre. ſed nonne iuder vult inferre moꝛem reo: ſed tamen non

vult vt ſibi moꝛs ĩferat᷑.ſʒ dic ꝙ iudex nõ inſligit moꝛtẽ:ſed lex:vt.xxiij

q.v. homicidas. c. cum bomo. vel intelligas bec oĩa de operibus miſe

ricoꝛdie ad que quilibet tenetur: vt. lxxxvj. di.non ſatis.
hb ¶ In euangelio. matthei.
i ¶Dultis.i. debetis velle.

k Hoc eſt enim.i.in his conſiſtit.ſic ponitur ibi. Seum time 1 mada

ta eius obſerua. hoc eſt omnis homo.
CEinc.ad pꝛobandam diuiſionem ſupꝛadictam.

Anes leges.i.oĩs lex.⁊ ponitur plurale pꝛo fingulari:ſi enin-

demonſtrares duas leges:vnam diuinam ⁊ aliam hbumanam

nõ põt vere dici:iſte leges aut ſunt humane aut diuine:⁊ valet talis in
ter pꝛetatio in reſciptis qũqʒ cum ita ſcribitur:ſi iſta vera ſunt.i.ſi boc

vep eſt.: ſi illud ver ẽ. ſic extra de appella. ſigniſcauit in fi. ⁊ extra de
pꝛeben.cum iam duduʒ.⁊ exma de reſcrip.ex parte. fic.j.ij.q.j.in pꝛi
mis. 2. ff. de condit.⁊ demon.falſa:⁊.ff.de ſta.ho. ſumma.
n ¶ EBiſqepant. non tamen ſunt contarie. nam tranſire per agruʒ ali
enũ diuina lex permittit. humana pꝛohibet.ſed pꝛohibitio ⁊ permiſſio

T

expone iubetur.i.cõſulitur.ſiceconuerſo verbum rogandi pꝛo verbo

non ſunt contraria. nam dominus permictit vroꝛem inſidele; dimitti:

RNns pꝛohibet · vt. xxviij.q. ..iamnune.
pꝓ ¶ ¶Alienum.ſed nonne iure naturali omnia ſunt cõia:vt.]
⁊.].di.viij.quo iure.non ergo aliquis ager alienus eſt.ideo expone alienum

.c. ius naturale.

q ¶ EFas eſt. i. equum cẽ. cu

ſubeſt ca ⁊ innoxiusẽ tran⸗
ſituſ:vt.xxiij.q.ij.c.vl. Itẽ
iure diuino licituʒ eſt come⸗
dere vuas ĩ agro alterius:ſjʒ-
nõ expoꝛtare.ↄterere ſpicas
⁊ comedere licituʒ eſt. vj.ꝗ.
iij. c.j.ſed non mittere falcẽ.
vt.j.de con. diſt. v. diſcipu⸗
los.ſed licet ſit equũ iure di

uino.tamẽ nõ eſt ius.i.ius

non dat cinilem actionem.

AVbi enim aliquid mihi pꝛo

deſt ⁊ tibi non nocet:equus
eſt vt mibi non pꝛohibeas:
licet ius ibi deſiciat:vt.ff.de
aqua plu.ar. in ſumma.S.

item varijs. Crãſire tamen

per agrũ alienum licet ĩ caſt
bus.ſ.ſi ſeruitutem debeat
vt. C. de ſerui.per agx. Itẽ
ſi theſaux ſuum quis vult
effodere.ff.ad exhi.theſau⸗
rus ĩ fi. Itẽ ſi glans mea de

cidit in ãgx tuuʒ. ff. de gläã.

legen. l. vnica. ⁊ dum que
ro hoĩem fugitiuum.ff. de
ſer.fugi.diuus.⁊ in alio ca
ſu.xxiij.q.ij.c.vlt. Iteʒ dus
via publica deſtructa eſt: vt
ff. quẽad.ſer. amit.ſi locus
5§. vltimo. Jo.

r T As generale. qꝛ iuſtũ

eſt. nec iudex dicitur ni
ſi iuſtus ſit: vt.xxiij.q.ij.c.j
qñqʒ eſt aliquod ius quod
nõ eſt equum nec iuſtuʒ: vt
ſi alicuius vxoꝛ adulteratur
ille nõ poſſit pꝛomoueri:
vt.xxxiiij.diſ.ſi cuius quod
intelligo ſi ille poſtea cogno
uerit eam:qꝛ ſine culpa ſua
puniri nõ debet: vt.xvj.q.
vij. inuentuz. Item equuz
⁊ iuſtum eſt vt nemo cũ alte
riuſiactura locupletetur:vt
extra de penis ſuaʒ.⁊.ff. de

condi. inde. nam hoc. a tamen contra illam equitate; inducta eſt vſncapio ſiue

prꝛeſcriptio. Item iniquum eſt vt vnus puniatur pꝛo alio:qꝛ non debet vltraꝓ
gredi pena q; reperiatur delictuʒ:vt extra de bis que fi.a ma.par. ca.queſiuit

tamen contra hanc equitatẽ multa iura loquuntur: vt.j.q.iiij.S.item peccaro
achoꝛ. 7. vj.q.j.S. vex.⁊ extra de ſpon.nõ eſt nobis.Sʒ dic ꝙ in oĩbus talibui
ex cauſa:⁊ pꝛo bono pacis vel publico inducitur:quandoqʒ rigoꝛ contra natu
ralem equitatem quandoq; tamen ſine ratione inducitur rigoꝛ contra equita

libe.non fi.l.pꝛoſpexit.

3 Ex eſt. ⁊c̃.

tem.⁊ hoc ſoluz pꝛo ratione ſufficit ꝙ ita ſcriptum eſt:vt.ff.qui ⁊ a qui.manu.

4

t¶ P) 8S eſtlonga.Quã conſuetudinem dicis eſſe longe: vel quot vices
dicis inducere cõſuetudinem:nundd illud quod bis factũ eſt:vt.xxv.
q.ij.ſta nos:vel illam que ter facta eſt:vt er de elec.venerabilem in fi. vel illa,
que ſepius qᷓ; ter ẽ facta:vt eẽ̃ de cauſa poſ.⁊ pꝛopꝛie.cũ eccleſia ſutrina.vel illã
que decies facta eſt:ſicut longa pꝛeſcriptio dicit᷑ que eſt.x.annox:vt.C. de pꝛxe
ſcrip.lon. tem. per totum. vel illam cuius non extat memoꝛia:vt.iij.q.vj. hoc
quippe. ff. de aqua quot.hoc iure.S. ductus aque.Dici conſueuit ꝙ in crimi⸗
nalibus due vices inducunt conſuetudinẽ:ſed in alijs tres non ſufficiunt. C.
de epiſ.audi.l.iij. in fi. Jo. Hoc teſieas pꝛo certo ꝙ ſᷣm ius canonicũ nõ valet
conſuetudo:niſ pꝛeſcripᷣta ſit ⁊ rationabilis:vt exira de conſue.c.vlti. Bar.
v¶BDe moꝛibus. hec deſo iptio dupliciter videt inconueniens:⁊ qꝛ idem po⸗
nitur in deſcriptione quod in deſcripto:⁊ qꝛ idem ponit᷑ pꝛo ſpecie ⁊ genere:ſed
dic ꝙ aliter ſumitur hic hoc nomen mos:⁊ aliter hoc nomen moꝛibus:⁊ aliter
hoc nomen conſuetudo.hoc nomen mos ſumitur pꝛo iure non ſcripto.ſʒ hoc
nomen conſuetudo ſumitur generaliter peo iure ſcipto ⁊ non ſcripto: vt.j.c.
pꝛoxi.ſed hoc nomen moꝛibus ſumitur hic pꝛo frequentibus actibus hoium.
VOnſuetudo. inſtitutum. videtur hic manifeſte ꝙ plures vices nõ ſufr̃
ciunt ad hoc vt aliquid dicatur conſuetudo:niſi inſtitutũ ſit ꝙ illud pꝛo
conſuetudine ammodo ſeruetur. nam poteſt eſſe ꝙ ex gratia vel tollerantia
hoc ſepius permiſſum ſit:vt extra de ver.ſig. abbate.⁊.x.q.iij.quia cognoui⸗
mus.vnde licet aliqd ſepius facum ſit:niſi eo animo factum ſit vt in poſterijᷣ

neret eiiâ ſi ſuo iure id faceret. talis vſus non dr vſus. vt. ff. de iti. actuqʒ pn.

l.j. S. iulianus recte ait.⁊.l.viri. Itẽ alia rõne pʒ ꝙ ſole vices non inducũt con
uetudinc.qꝛ.lʒ pluribꝰvicibus aãliquid iudicatũ ſit.non ideo impoſteꝝ ita in⸗

dicãduʒz ẽ. qꝛ non exemplis ſ legibus eſt iudicãdũ.vt. C. de ſen.⁊ inter.nemo
ſz hm conſnetudinẽ bene iudicat᷑. vt extra.de eo quimitt.in poſſ.cum veniſt
xij.di.illa.⁊.xxxij.di.placuit.
Item multa alia requirunt „„
ad hoc vt aliquid dicat cn- ſuſcipit᷑ cũ deſicit lex:nec differt an
ſuctudo. vt dicemus.j.di. ſcriptura:an rõne: ↄſiſtat quoniaʒ
nuſr, vigerur. etlegem ratio commendat Poꝛ/
a .KKuz defiit hic videtur po ſi ratone lex cõſiſtat: lex erit om
ꝙ tunc demũ recuꝛrendũ ẽ ,1 ſtiterit
laine eum e ne iam quodet ratione conſtiterit
ad conſuetudinẽ cum lex de e ietn
Heit? ſicar. ꝙ nunq bm co⸗ Dumtaxar quod religioni conue/
ſuetudinem ẽ iudicandus ſi Niat quod diſcipline cõgruat: qð ſa
ius contrariũ pꝛecpiat. ⁊ an. luti pꝛoſiciat. Aocatur autẽ cõſne⸗/
jJ.xj. diſ. conſuetudinis.ꝛ.c. tudo quod in cõmuni ẽ vſu. Cũ
conſequẽs. ?.j. di. viij. ſoſue itaqʒ dicitur non differt. vtrũ cõſne
lne eron ſeldo. ee tudo ſcriptura:an rõne cõſiſtat.ap/
De ien.c re udiech ca. r. B 6 artiʒ re⸗/
lo.compe.qð clericis.Rñ.q; paret quod coſuetudo eſt pa 18
ic dacta in ſcriptis: partim moꝛibus
non bᷣm conſuetudinem ſed 6 . , n
om iura eſt indicqduz. vt, ff. antũ vtentinz eſt reſeruata. que in
de ſepult. vio.l ij. 5. diuus. ſcriptis redacta eſt: conſtitutio ſiue
hm hoc multa occurrunt cõ ings vocatur.que vero in ſcriptis re
maria. vt. j. di. xxxij. placuit. dacta non eſt:generali nomine cõ⸗/
⁊ex de eo qui mitt.in poſcũ ſuetudo videlicet appellatur. Eſt
veniſſent.⁊ er.de cog.ſpi.ſu æ alia diuiſio iuris:vt in eodẽ libꝛo

ber core ve nbi dilecl. reſtatur Iidoꝛus ita dicens.
ſti cad hec. Ex oibe iſtis ba ”os
ber ꝙ cõſuetudini ſtatur cõ As autem aut naturale eit:
tra ius ſcriptũ. Solutionem ecinile: aut gentium.
autẽ iſtiꝰ qũ cõſuctudo pꝛe⸗ Anid ſit ius naturale.

VAUs naturale eſt cõmune oium
nationũ:eo quod vbiqʒ inſtin/
etu nature nõ ↄſtitutione habet᷑ ali/
qua:vt viri ⁊ femine piunctio:libe
roꝛũ ſucceſſio pge educatio
us facit metionez. Cõmunis omniũ poſſeſſio: ⁊ omni
Jo.in bue netone · nmm vna libertas: acquiſitio eoꝛum
quã conſuetudineʒ dicis re⸗ qne celo terra mariqʒ capiuntur ½
currendu.an ad oſuetudinẽ Item depoſite rei vel cõmẽdateꝰ
terre. an ad romanꝗ conſue pecunie reſtitutio: violẽtie ꝑ vimꝰ
tudineʒ an ad conſuetudine repulſio. Mam boc aut ſiquid huic
loci vbi cõn actuʒ fuit.an ad =ðèð ⸗
conſuetudinẽ vicinaꝝ ꝓuinciax. videt᷑ ꝙ ad cõſiietudinẽ romana. vt.j. ri.di.
c. vlti.inſti. de ſatiſ.S.vlt. ecõtra vr̃ ꝙ ad ↄſuetudinẽ loci.vt.xij.di.illa.⁊.C.de e
dic.pꝛiua.an in totũ.⁊ iura pꝛeal.ad hoc ĩducas.ad hoc dico ꝙ iudex maxime
del.pᷣmo ſᷣm canones iudicabit.deficiẽtibꝰcanonibꝰ iudicet ſm leges.vt er. de
no.op. nun. intellexim. ?. j. di. x. ſi in adiutoꝛiũ. deficiẽte omni iure ꝓcedat᷑ ad
generalẽ cõſuetudinẽ. vel etiã pticularẽ cũ defuerit generalis l quidã tunc di
cãt recurrẽduʒ ad conſuetudinem romanã. deficiẽte iure ⁊ cõſuetudine pcedat
de ſilibus ad ſilia.vt.xx.di.de qbus.ff.de legi.l.non pñt. oĩbus deſicientibꝰ ad

iudicet iuri.dicemus.j. viij.
di. c.ſruſtra. Jo. Hoc tene ꝙ
conſuetudo rõnabilis ? pꝛe
ſcripta iuri pᷣſcripto piudicat
ita mihi vidct᷑.vt er.de oſue.
c.vlt.etiã ſi alia nõ interueni

romanã cõſuetudinẽ ꝓcedat᷑.vt.ᷣff. de legi.⁊ cõ. de quibꝰ.in pꝛin.l ſit ar, ꝙ ad

cõſuetudinẽ vicinaꝝ ꝓuinciax ſit recurrẽdũ.vt er.decen.ſuper.eo.

¶ Ratione.arg. ꝙ deſiciente lege vel canone poteſt allegari ratio.vt. xix.dif
romanoꝛum.? di. viij.fruſttaq.

c ¶¶AQnod religioni.multa enim ſunt contra rationem tamen congruunt reli

4 Tenn virginem peperiſſe. L
4

Důõ diſcipline. qꝛ: Ii pꝛelatꝰ de re poſſit coercere ſubditũ delinquẽtẽ tñ di
ſciplinate tenet᷑ ipſũ coercere vt pficiat ei ad ſalutẽ.vt.xlv.di.cũ beatus.

¶ QAuod ſaluti.licet.ratio ſit ꝙ homo debeat pſequi inimicum.tamen non
Pꝛofſicit hoc ad ſalutem.

As naturale. Ad intelligenti iſtox nõ ꝙ, natura multis modis dẽ. quãꝗ

doaʒ dici᷑ natura vis inſita rebꝰ filia de ſilibꝰ ꝓcreans. Secundo modo
dicir nã quidã ſtimulus ſeu inſtinctus nature er ſenſualitate ꝓueniens ad ap
petẽdũ vel ad ꝓcreàdũ vel ad educandu.ÿ xxxij. q.v. horendus. ff. de vẽ. inſpici.
l.j.S.ins nãle.inſti.de iur.na.gen.⁊ ci,in pꝛin Lertio mõ di inſtinctus nature
ex rõne ꝓueniens. ? ius er tali natura ꝓuẽniẽs dẽ nalis equitas.? ſj hoc ius
nãle dicunt᷑ oĩa cõia.i.cõicanda tẽpoꝛe neceſſitatis.vt.xlvij.di.ſieut. Quarto

xxxij.q.vij.quid adulterio.inſti.de ob.que ex deli.na.circa pn.⁊ omne ius di⸗
uinũ di naturale ius.⁊ ſᷣm iſtud ius ſiliter oĩa diennt᷑ cõa.i.cõicada.bene eniʒ
tiuit aliquid ꝓpꝛiũ de iure diuino. nam ipſi ade ſuit dictũ. In ſudoꝛc vultꝰtui:
veſceris pane tuo.⁊ alibi. Non cõcupiſces rẽ ꝓximi tui.Siliter ius ciui e dicit
varijs mnodis.qnñqʒ dẽ ius ciuile ilud ius qð nõ eſt nãle vel ius gẽtiũ. ſm hoc

qð non eſt canonicũ ius.Lertio mõ ius ciuile dicit lex.xij.tab.ff.de oꝛi.iu.leij.
S.ex actis. Auarto mõò dicit ius ciuile ad differentiaz iuris pꝛetoꝛij. oo.
gComüctio. ſi intelligas de ↄiunctiõe copox: ſᷣm bocius nãle p'oueniens
exr ſenſimlitate. ſi intelligas de piunctione gio:u ẽ ins naturale ex ratione pꝛo⸗

———

—

—.—

mõ dẽ ius nãle pꝛecepta naturalia. hoc eſt Mon furtũ facies. Hõ mechaberis

d ¶. Del toꝛques.i. minus munus.

ius canonicũ dꝛ ius cinile m ꝙ hic ſumit᷑. Scõo mõ dẽius ciuile omne illud

neniens. extra de biga. debitum.
nò ſit nalis ſ dc ſucceſſione p carnis ꝓpaginc.vl ẽt intelligi põt ð illa
Aliberi iure nãe ſuccedũt parẽtibꝰ.f. vñ li.l.j..l.ſcripto.S/non ſii.
i ¶Et cducatio.patres enim theſaurijant filijs. non filij parentbus.
vt xvi.q.j.pꝛedicatoꝛ
ſiliter filius pꝛcʒ egẽ⸗

ſimile eſtnunquam iniuſtuʒ ſed na⸗ t cogit᷑ alcre. xxij.q.

„„.

turale umnel pabecnr. e⸗r Ce ae.
Auid ſit ins ciuiſe. .2 .in caſn mi
pulus vl ciuitas ſibi pꝛopꝛiuʒ: 18. 7, n.

er E quis. ?.S. ſolcnt.
diuina hũanaqʒcauſa cõſtituit. k ie Tlour
Quid ſit ius gentium. Hil erat ꝓpꝛiuz alicui
s gentium eſt ſediumn occu/ iure diuino. vel dic
Lpatio: ediſicatio: munitio: bel· cis.i. cõicãda tpe ne
ig caprinie reſraitaece noſtlemi neceſitatis. vt xlvij.
nia: federa pacis: inducie: legato/ di.ſicut. na en fʒ le⸗
rum non violandoꝛum religio coõ Groman tpe peri⸗
nubia inter alienigenas: pꝛohibita: crit coa vt adle.
boc inde ins gentium appellatur: ro. lij. .cuͦ in eade;
quia eo iure omnes fere gentes
vtuntnr.
AMAuidd ſit ins militrr.
Vs militare:eſt belli inferendi
dſſolennitas: federis faciendiqʒ
nexus:ſigno dato egreſſioin hoſtẽ:
vel pugne commiſſio. Nem ſigno
dato receptio. Iem flagitij milixa
ris diſciplina:ſi locus deſeratur
Item ſtipendioꝛum modus:digni
tatumgradus:pꝛemioꝛum honoꝛ: reſtituit᷑ dno.vt.ff. de
veluti cum coꝛona vel toꝛques po.bona fides.
donatur. Item pꝛede deciſio:: n C Cõmẽdate.ↄmẽ

lectiſfſtimnas,.
lI ¶ Capiunt᷑. hec. n.
⁊ alia qͥ ĩ nulliꝰbonis
ſũt cedũt occupati.vt
iſti. de. re. di. S. fere.
mCNẽ depoſite fal
lit ĩ dnobuſ caſibꝰ. vt
j. xxij.q.ij.c.ne quis.
⁊ ſi dñs ⁊ deponens
ſimul petũt reʒ ponꝰ

p:o perſonarum qualitatibus etla Qaſ ide 3. enonel.
Pornne illt diuiſio ac pꝛincipis E D x8. q Giͤi
⸗⸗⸗ tlʒ. vt. ff. de iuſti.?
Quid ſit ius vnblicum. in. vt vi in fin. ex. de

ſen.ex.c.iiij.S.ſi vero.

T eubliemn E in ſacriꝰ ⁊ ſacer
— in fi. de illa mm habeſ

dotibus ⁊ magiſtratibus:
Quid ſit ius quirimum. T ma Jeoan.
...eRW; Vs ciuile.vel ci
uitas.ſic aliꝗᷓ ecclia ius ſibi ſtatuit. vt.j.dil.xj. catholica.⁊ de cõſe.di.iij.
pꝛonunciandum. Z

umanaqʒ.i.oↄtẽplatiõe dei.ð cõ.di.iij.c.ij.⁊ hoĩem. vt.ff.ð fer.l.j.

Vs gẽtiuʒ. ſediu.i.hoſtiliũ.vt.xxiij q.vij.ſi de rebus.⁊.q.v. dicat

aliqs.inſti.ð re.di.S.itẽ q̃ ex hoſtibꝰ.ffið acq.re.do.mãlem.S.ſi.vl

dic ſediũ vacãtiũ que occupãti ↄcedunt.vt iſti.de re.di.S.fere alioqn ſi

ꝓpꝛia auẽte rapet ẽt rẽ ſu cadit a dñio.vt.j.xvj.q. vj.placuit.fquod

me. cã. extat. C. vndevi.ſi quis in tantam.niſi foꝛte alio modo nõ poſſet

eã conſeq ꝑ iudicem. vt.xxiij.q.j.c.j.⁊.ij.⁊.ff.que infrau,cre.ait. pꝛetoꝛ. S
ſi debitoꝛem. Jo.
¶Ceruitutes alibi dꝛ ꝙ huitꝰſit inducta ꝑebꝛictatẽ.xxxv.di.ſexto die.
alſibi vr inducta ex pᷣſcriptiõe ſeptẽnii.vt dicã. j. di. vij. . ius aut ſů dicit

inducta ð iure gẽtiu.qꝛiuſ gẽtiũ eã appꝛobauit.nõ ꝙ c pᷣmo iuenerit.
ſi ergo bellũ iuſtũ ẽ.q capitfit ſuus capiẽtis.vt.xxiij.q.v.dicat.⁊ ſʒ hoc

pecct talit capt' ſi recedat a dño ſuo.vt. xvij. q.iiij.ſi qs puu.ſʒ ſi belluʒ
nõ ẽ iuſtũ:licitũ ẽ ei ſugere duʒ põt.vt.ff.de cap.nihil. intereſt. 3o0.
t¶VPoſtliminia. poſtliminiũ ẽ ius quo reſtitur alicui res qu ꝑ capti
uitatẽ amiſerat.vt xvj.q.iij pꝛima actione.niſi ſintarma que non reſti⸗
tuuntur.qꝛ illa turpiter amiſit. vt. ff. eo. l. ii.
¶ Legatox.ſi quis legatũ vel amicoꝝ vel hoſtiũ impedit:pᷣm eano⸗
nes excõicatur.vt.xciij.di.ſi quis.Fm leges traditur hoſtibus vt ſit ſer
uus illox. ff. de lega. l. vlti. Jo. .
x¶ Alienigenas.vt.xx viij.q.j.caue.⁊.c.ſe.

4

eſerat. ſj canões ꝗ fugit ĩ bello publico infamis ẽ.vt.vj.q.j.in fa
Modus.j.xij/q.ij:vulterane.⁊.j.xvj.q.vlt.c.j.⁊.c.otra.
b¶Bignitatum. quis ſit dignioꝛ vel ſuperio: alo.
¶.ELum coꝛona.i.maius munus.

4 mes ſm leges capite punit.vt.ff.de re mi.omne.S.q in. acie. 0o.

e¶Ac pꝛineipis.non ergo oĩa que capiunt᷑ in bello ſunt pꝛincipis. fie
Econtra.xxiiij.q/v. dicat᷑ vbi dẽ ꝙ regis ſunt omnia.ſed dic ꝙ pꝛincipis
ſunt omma ſed ipſe tenetur ea diuidere ſᷣm merita perſonarum. rij,q.
ij. vulterane. G

A

tanꝙ pꝛo publico cnmine põt accuſari ar ij:q· ein pimis.

hb¶ Succeſſio. nõ intellige de ſucceffione que fit per hẽditates: cuʒ iflla

naue inif.xij.q.i. di⸗

no. xxiij. ꝗ. .in ſum⸗

AIs militare. federis.i.pacis componende.

Vs publicu c. vnde qledit ſacerdotes vel res ſacas abomnibus

l ??“
22 . 5

——

Di. z... e& i. ttiij
3TE* quiritum. a quirino,i. romulo. . habet minus ꝙᷓ. xxv. annos erduditur ab honoꝛbus. tamẽ ſi eſſet. xx. annoꝝ
b. (O mulli cõtra. C. de iudeis. iudei. vbi dicit ꝙ iudei vtuntur ⁊ haberet.v.filios:numerus ſilioꝛũ ſuppleret numerũ annox.ſfſ.de mune.et

romano iure.ſed ibi omnes vocant᷑ romani.ſubiecti comano imperio ho. l.ad rem. . fſ. de mino.l.ij.
pꝛout dicit᷑ pꝛopꝛiũ romanoꝝ eſt habere filios in ptãte put etiaʒ genti⸗

les ſunt ſub romano imperio.naʒ imperatoꝛ eſt pꝛinceps totius mũdi.

n ¶¶Atpra. de hac ſatyra nihil babemus h ſed tãgitur in. C. de lati.l.vnica.
in pꝛinci.⁊ in ꝓhemio digeſtoꝛũ.S.et antea.iijʒ fi

h LCebiſcita ſunt
Peebiſcita pꝛi

mo facta ſuerũt pꝛo⸗

dam panate leges tam eccleſiaſti/

.

ce q̃ʒ ſecnlores: que panitegia ap⸗
pellantur. De quibus.v. li. ethi⸗

que a nominibus eoꝛũ appellat᷑:pa
pia ⁊ pompeia:oↄtinens patrũ pꝛe/
miapꝛo ſuſcipiendis liberis ſub eo

ad hoc dicas ꝙ ſi illð appel⸗
las regulã in quo aliqd ge⸗
neraliter ſtatuit᷑ nõ adiũctis
exceptionibus.ſᷣm hoc ex re

pter diſcoꝛdiaz q fuit dem quodʒ iperatoꝛe falcidins tri,· mo. Iidoꝛus ait ansſumiklurer ia log
Rer Guc 1 toꝛe IIO. 8 l. nõ ſumit᷑ ius:⁊ ita loꝗ
õ lepyunus plebis legẽ fecit: ne qs pinsi ni ſit pꝛinileginm: frler caſt appellag egu⸗

l.ij, §. hiſdẽ tẽpoꝛibꝰ.
i ¶ VOnſtitutiovel
edictũ ẽ. Pꝛo

quarta pars ſupereſſet heredibꝰ:erx·

extraneis teſtamẽto legaret quã vt Diletlegeoannc;
ruʒquaſi pꝛiuate lcges. NMaʒ

lam id quod includit in ſe
ſuas exceptiones.ſᷣm hoc re
gula nunq fallit.⁊ ita ſumi
tur hic.io.

vt. vij. q. j.ĩ apib. et 0 Hodie. Iniquiſſima ẽ
in diuerſis ꝓpuinciis. B ;— illa lex.ſ.ꝙ patiẽtibus
diuerſi reges ſub eo T quiritũ eſt ꝓpꝛie romano: cuins noie lex falcidia ẽ nominata. naufragiũ ihabitatoꝛes ola
oſtituti ſunt.vi.q.iij. ruʒ:qðnulli tenent niſi quirites Quid fit lexſatvra. auferant. vt.ff. eo. mockeſti⸗
ſeitote. .ffrad.I. rho. i. romani: in quo agit᷑ de legittimis BAtrra⸗ vero lex eſt que de plu nus Ed odie lex illa coꝛre⸗ ZM
de nacu aui leu de, herecditatibus: vel de curationibus nbus ſimul rebus loqiui victa red Rore ine ßM
den imperio: nec vel de cõtractibus:de tutelis de vſu quidem a copia rerũ ⁊ quaſia ſatn / otales ſum ercdicatt ipſo
bereditatem bre põt capionibus: que iura apnd nullum ritate.vnde ⁊ ſatyrã ſcribere eſt vpoe iure.vt ertra, de rap. erxcom
necaaliaqᷓ bic de iune aliũ populũ reperiunt᷑ ſ̊ ꝓpꝛia ſunt mata varia cõdere:vt Oꝛatij iuue · municamus.
romano enumerant᷑ RRG———— eos ſolos conſti / iser berni.⸗ . p . Aones. ſed qꝛ ſu⸗
ar. viij. di. quo iure. tuta. Di. ij. ne ſunt rhodie leges. o paa tractauit ð ſpe
7CBe legitimis be Onſtat antẽ ins quiritum Hocdie leges nanaliü cõmer ciebus ſeculariu le
reditatibus. ab iteſta c erxrlegibus ⁊ plebiſcitis ?⁊ ſe Lcioꝛũ ſunt ab inſula rhodo co/ gum. mõ vult ra
laret ennetdde natuſcõſultis ⁊ cõſtitntio gnominate:in qua antiquitus mer cars de teclſiaſtict caſtlu⸗
ſig e H nibus pꝛincipuʒz ex edictis catoꝛum vſus nit. Di. iij. nibus apgell ant. gaan dogs
tusas deſimerus ba ſenatoꝛũ:ſiue reſponſis pꝛudentuʒ. Anes he ſpecies ſecula, illud appellat᷑ canon. quan⸗
buit tempo:e monis r uniop opnli maio 0 eda n ðð
ſuper dpor 4 coln ꝛglia eſt is epiſtola. Canon dicitur
1 6 eedi deaͤn LEvalmil cum plebibꝰ ali cinilis:alia eccleſiaſtica.ci ulas ſtatuit᷑ in vniuerſali cõ .
¶ Be vſucapioni⸗ quid ſanxerunt. nilis vero ſoꝛenſe vel ciuile ins ap/ lio. extra de biga. alterca⸗
bus. Aſucapio ẽacg Qui ſit plebiſcitmm. pellatur:quo nomine eccleſiaſtica tionis. Decretũ dicit qð pa⸗
ſitio dominij p conit YZebiſcita ſunt q̃ plebes tätun- cõſtitutio appellet videamus. Ec/ pa ſtatuit de oſilio cardina⸗
nuationẽ poſſeſſiis coſtituunt. 2 vocant plebiſcita cleſiaſtica conitituto canonis no liusſnox ad nullius cſulo⸗
tempous lege diffini eo quod ea plebs ſciat. vel quod ſci mine cenſetur. Bonè. ecetaliè epiſtois di
Gii i oe vſui iſ. ſcitatur rogat vt ſiant. (] Acd auté cano ſit. Aſido in li. uonalczemdinaib adt⸗
diſtin. agit᷑ 8 Enatuſcõſultũ eſt qð tãtũ ſena Quig ſit canon. adhuc alias inuenimus ap
Pa aucheeece Socht BeRK e Snanen t eotnn
tes ſiue ſpecies roma nid ſit co atur. tionis. vt dogin
niiun isdakeni 319 (JDndienelovel edictuʒ ẽquod Ende dicatur regula. interdictũ ſanctio. vl. xxvjq.
re leges ↄſulares vel tantũ rex vel imperatoꝛconſtti N Egula dicta eſt eo quod recte inae dasnat⸗ocget
mibunicie· vel alie: ꝛic tuit vel edidit. Rdicit: nec aliquãdo alioꝛſuz tra qyiſttane triij diltin gepe
n appelatent: BQZue ſunt reſponſa pvndentum. bit. Alij vero dixerũt regulã dictaz Mandatu 3 cõſiſtit do
. Lrn nrmae Eſponſa pꝛudentũ ſunt q iurii velqð regat:vel quod noꝛmaʒ re· grina de moꝛbꝰ rriij di bis
ſtacuit leges. hoclie (olnlti reſpondere dienn cõſu cce⁊ benẽ viendi pꝛebeat:vel qd igtt. Interdictu ĩ quo nulla
nõ qe tranſtulit hanc lentibus:vnde ⁊ reſponſa pauli di diſtoꝛtũ pꝛanũqʒ conigat. Poꝛro penãaadijct᷑. Sanctio vbipe
poteſtatẽ in impator? cta ſunt. fuerunt enim quidã pꝛndẽ canonũ: alij ſunt vecreta pontiſicũ: na adijcit᷑ xxxvj. di.c.ij.
vt inſtitu. de iure ng. tes? arbitri equitatis ꝗ iſtitutiones alij ſunt ſtatuta cõcilioꝛũ.Cõcilioꝝ Anon. habet autẽ ca⸗ D
5F. ſed qð piincipi. vel cinilis inris ↄpoſitas ediderũt:qbꝰ vero alia ſunt vninerſalia:alia ſunt no ſub ſe angſtnoſhe
dic ꝙ populus ho⸗ diſſidẽtiũ lites ↄtẽtioneſqʒ ſopirẽét. ꝛouincialia. Oꝛonincialiũ alia ce rtnr.. .. gs dog
die põt ⁊ qð dicit iai: One ſint tribuitie vel coniulares iebꝛantur auctoꝛitate pontiſicisro x Egula. alioꝛſum. er⸗
traſtulit. i. cöceſſit⸗ leges. mDani pꝛeſente videlicet legato ſan/ REc regula nüc tra⸗
S Anamaices. Zedã etiaz leges dicuntur ab cteromane eccleſie aliavẽro aucto pit aliorſuz omnis regulaẽ
nobilitate: antigtate: bis qui eas cõdiderunt:vt cõ⸗ ritate patriarcharũvel pimatũ vel ius male ergo dicit ler qits
dignitate: ſcientia. v ulares: tribunicie: iulie:coꝛnelie nã metropolitanoꝛum eiuſdeʒ pꝛouin diffinit regula. Regulaẽqᷓ
i.q. vij. qrendũ.7.c. ſub octauiano ceſare ſuffecti oſules cie. hec quidẽ de generalibus regu⸗ resz bꝛeuiter enarrat: nõ vt ex
criminationes. papius ⁊ pompeius legeʒ tulerunt lisitelligenda ſunt. Sunt antẽ que/ ca u⸗ ſiat. ff. de reg. iur. l. j.

W,
4
4

ꝛie dicunt᷑ cõſtitutio l õ 1. S DdüDHDO
H Pirtun in toꝛũ.ꝑ dr̃ etiã edictũ iudicis.vt.xxiiij.q.iij. de illicita s Poꝛo. videlicet legato ad hoc ſpecialiter deſtlnald. Licet a aniis ſit
Eſponſa.Mliʒ licuit cuilibet totã bereditatẽ ſuã relinquere alte generalis legatus. nõ tamẽ põt facere Frneral vel etiã ꝓpuinciale conci n
ri ſed faleidius ſtatuit ꝙ quarta pars bereditatis deberet reling eaque ſpecialiter ro.pontinci cõcedunt᷑ mãdata generali iuniſcictione na träſl⸗-⸗
legitumis heredibus. Eſt aute tripler ſalcidie quarta. Onaẽ debita ia ferunt. vt extra, de offi.le. quoc anſlalione 7 madata generali iuriſddictione
renature qᷓ ↄpetit legitimo beredi. Alia ẽ debita iure:inſtitutionis quã conciliũ nõ põt exercere is cni mandat᷑.vt.ff. de otlclne cui mã. eſt iuneij.
põt iure heres inſtitutus petere:cuʒ tota hereditas eſt exhauſta.io. Et Secd nuquid mer opolitani in ſuis cõcilijs poſtunt dere canonces. n ier
it. inio dominoꝝ. C. ad. l. fal. q; ꝙ6. b. Tertia ꝗᷓ dicitur quar⸗ 8 is 3 dectan. zunt e
tneltiantas veilthercl inſtituto A rogatus eſt hereditateʒ alter nes, dc magnis rebus nõ poſſunt.vt.xvij.di.multis.⁊.xxiij.q.j.quotiens.
reſtituere. vt legit᷑ extra. de teſta. rainutius.io. . . Riuſlegia.pꝛiuatoꝛũ. Dꝛiuati dicunt᷑ pꝛopꝛie qui non ſunt oſtituti ĩ ali
¶Sopirent. nec enim licet iudici ab eoꝛum reſponſis deuiare vt inſii. gqua dignitate. vt. xxunj. q. .. qui cõtra. Sed hic beiunſtl dicuntur omſies
dc iur.na. §. reſponſa. . exempti a iure cõmuni:ſiue fit collegiũ ſiue aliqua ſpecialis gona vj.ſas
m Aeqdã. pꝛemia. Hec fuerunt pꝛemia ꝙ ſiquis haberet rome tres tiſti. Hic pʒ ratio quareverba poſita in pennegis⸗Posun ponun ul 3 iter
Alios in italia quattuoꝛ. in puincia quinqʒ: nõ poterat vocari ad cõcditionaliter. cũ dicik ſicut iuſte poſſides ſi ilud verbũ inuemis in pauilegio: ex
anus tutele. inſti.de excu. tu. in pan. vel aliter conſtitutum eſt ꝙ ſiquis ponas ſicut pꝛo qꝛ.⁊ hacrõne.qꝛ cũ pꝛiuilegiũ ſit lex dz e Cnna. t.]. di Pri

hnt mon be vitcnne gplanten

Di. iij.

s ¶Tempo:iqʒ. omnia enim debẽt cõuenire ſuis tempoꝛibusvt. xxiij.

er t. xverba pꝛ n legij debent eſſe certa. hanc rationcm aſſignat Inno.exia de .2 mni ſte
q.iiij.ſi cccleſia.⁊.ij.q.j.ſi peccaucrit.

verbo.ſigni. abbate.

—

a ¶ In pꝛinato.i.in pauatis. Tiiag fniccſi d kal . o t ted. d non niſ inſtante ncccſſitate ius ſtatui debet.vt.xxix.
b Anis aute. permittit. ribus modis dicit᷑ aliquid pmitti.vno modo diſtin regule. . „ .
qð nullo naraeobibetufevilechdos z nO abrone ne aliquis captione poſſit eã interpꝛetari.vcl etiã ne ali
ratione. Secundo modoqgcd cui laqueus paret̃ ꝑ .
contra cõſtitutiones buma⸗ ” . eam. xxrvijq.j. vidua
nas indulgetur. vt ↄtrahere pꝛiuilegiũ dictuʒ eſt eo quod in pꝛi⸗ NM iſtis tempoꝛalibus legibus oanes. H H
in.v. gradu.vt.xxxv q/iij.jq nuato“ſeratur. Officiuʒ vero ſecula⸗ gquãquaʒ de his homines iudi/ x Pꝛinato. tunc
dam. ⁊ eſt hecvera permiſio rinʒ ſine eccleſiaſticarũ legũ eſt pe cen'cum eas iſtituũt.tamẽ cuʒ ſue cniz eſſtet pꝛinilegiuz.
dicit abloluta n umno: er cipere:qð neceſſe eſt ſieri.aut pꝛobi rint inſtitute ⁊ firmate nõ licebuiu/ *T Niſtis iuclcent
tamndd ia en eie. bere quod malũ eſt fieri pmitteree dici de ipſs iudicare ſed ſin ipſas. Pldodee unonen
vroimeſſationes die domi⸗ vel ucitavt pꝛemiũ petere: vel elä Keges⸗inſtituuntur cus pꝛomul cpipoſſunt cͤtradi⸗
mittitur adulteriũ ue fiat ho ne 4. Andgeneo obant. Sien 4 nõ conuenit cõſuetu R
mieidin. vr rrriifd i d as ezʒ li. Iſidoꝛus ſcribit dicens. brvus vtentiuʒ in cõtrarium nõnulle diniregionis noſtre.
verius. ? pmnittitur ſubdia⸗ Quid ſit oficunn legs. leges hodie abꝛogate ſunt. ita moꝛi vt. 5. c. pri. S nũqad
cono haberevnam ne peccet Mnis autẽ lex aut ꝑmittit ali bus vtentiũ ipſe leges confirmãtur potisſtabit mnie apo⸗ P
cuʒ pluribus.vt extra.q de. quid vt vir foꝛtis petat ᷣmiuz AVnge illud teleſppoꝛi pape quo de ſtolicivel omniü epi 4
vel Foednſentiter hedt aut vetat:vt ſacrarum virginnʒ nu/ crenit:vt clerici generaliter a quin/ Koln. viack e duins
; pmiſſio⸗? m baãc pmiſſio vt qui cedẽ fecerit capite plectatur ſciperent ⁊ a carnibꝰ⁊ delicijs abſti di. legimꝰ. arg. g ſen
nez dicit canõ ea que per⸗ eiusemz pꝛemio aut pena vita mo nerent. quia moubus vtẽtiũ appꝛo tentia pape pꝛeualet.
mittimus nõ appꝛobamus deratur pumana. diuina aut pꝛe batum nõ eſt: aliter agentestràgreſ vt. xxxv. q ix. veniaz.
vt. xxxi.q.j.hac rõne.⁊ ſᷣm cipit vtolliges vominum deü tuũ. õ Eencete⸗ Nam erenorpan
bhanc pmiſſonẽ dicit deccet. BHDi. lij. leeſphoꝛus vrbis Rome archiepus cipis ius facit. vt. ff.
multa tolleramus que ſi Auſa · vero oↄſtitutionis le/ omnibus epiſcopis. de ſupel. leg. l ij. i fi.
in indiciũ deduceremcaſſa⸗æ⸗ c guz eſt humanaʒ coercere Sahtann hebdomadibus a carne 3 0. Licebit. ar. q ſe⸗ 4
rentur. vt ta e beeben. audacia: ⁊ nocẽdi facuilira ⁊æ delicijs ante paſcha clerici abſti⸗ nnele robatt in
an inangg. Eezreenare. Siutico nean. ahond rtet⸗
iuder eccleſiaſticus pot tali dez lib. Iido: us teſtatur dicens. OTatuimus vtſeptem hebdoj ctimſimi. 2.cl. xxxiſ. .
ter dictare ſententiã in cunſia Rare leges facte ſunt. magdas plenas ante ſanctũ paſ q.v. hoꝛrendus.
. ſanguinis:cũ nec cauſis an Acteſunt᷑ autẽ leges:vt earu, cha omnes clerici in ſoꝛteʒ domini a eges abꝛogate
guinmm poſſit intereſſe. x· = bmetu humana coerceatur an/ vocati: a carne ieiunent. quia ſieut Abꝛogare e in totuz
rrxiij erig Pie cns.. dacia tutaqʒ ſit unten⸗ ianoos in AÄ½·s diſcreta Ben vita clericoꝛuʒ a lai tollere egen Dera⸗
Die inderx cecclcſiaſtic pot nocentia: 2 in ipſis impꝛobis foꝛmi coꝛum cõuerſatione:ita ⁊ in ieiunio gareẽ parte detra⸗ .
ueciis nicri. nnti⸗ K dato ſupplicio refcnetu audacia dʒ eſſe diſcretio. Mas ergo. vij. berelegi. vt.ff. de ver
noe lani lt delaton. Znocendifacultas. Oꝛeterea inip bebdomadas omnes clerici a car/ ba ſg deros i .
27. xrii, q. vlti.peſſimaz. io. “5“ ſa cõſtitutione leguz mnaxime quali ne delicijs ieinnent: ⁊ pymnis ⁊ vi qord W e ndit enz P 8
videtur hodie coꝛectũ de er tas conſtituendarũ obſernanda eſt gllijs atqʒ oꝛationibus inberere die n5 poſſit conde cano .
cel pꝛe. cx litteris.b. vt contineat in ſe honeſtatem:iuſti/ noctuqʒ ſtudeant. Nẽ ambꝛo. in nẽ: marimeè erquo to .
d Fecerit, vt de pe.di.j.ſi⸗ ciam:poſſibilitatẽ:conuenientiaʒ ? lib. ſermonum. ttaaa pottſtas trꝗſlata & 4
quis cum tlo. cetera que in eodeʒ libꝛo. IMidoꝛuns Septimaz hebdomadaz teleſpho/ in pindpez. Sed dic
eEins. ilegis. enumerat dicens. runus quadrageſime addidit. non pötabrogare
f¶Pꝛemio.i. permiſſione Qnualis debeat eſſe lex. Vadrageſima ſex ſeptima, niſꝑ expꝛeſſuʒ con⸗

g SDogeratur. paſſiue.

— „ „

hb ¶ Auüt pcipit. hic reſpicit

ſuperioꝛa.

—☛

iiij. di. in qᷓ oſtẽdit
qlit᷑ leges ſint iuẽ

te. Secundo oſiendit q̃ ſint

cõſideranda in cõſtituendis
legibꝰ. Vltimo oſtẽdit qſd

leges eſſe abrogatas per cõ

trariam conſuetudinem.
K Acte ſunt.coerceat nã

Nper leges nemo cogit
bene facere:ſed male facere

pꝛohibetur.vt.xxiij.q.v. ad

fidem.

ITutaqʒ.i. vt boni inter

malos qeteviuant.vt.xxiij.

q.v. nõ fruſtra. Jo.
m G Kit autẽ lex honeſta

gquia in iure non taʒ

.—

Rit autemvlex honeſta inſtaꝰ

poſſibilis m naturam fᷣm

(Aiuſa. bic ititulat. conſnetudinem patrie: loco tẽpo/⸗

riqʒ conneniens:neceſſaria⁊ vtilis

manifſeſta quoqʒ:ne aliquid per ob

ſcuritateʒ incautuʒ captioneconti⸗
neat:nullo pꝛinato ↄmodo ſed pꝛo
cõmnni ciuiuʒ vuilitate conſcripta.

Igeo anteʒ in ipſa cõſtitutione iſta

conſideranda ſunt.quia cum leges
inſtitute fuerint nõ erit liberuʒ iudi⸗

care de ipſis:ſed opoꝛtebit iudicare ſ

ipſas. Unde auguſtinus ait in li

bꝛo devera religione.

De legibus tũc eſt indicanz cum

inſtitunntur non cum inſtitute ſunt.

deſideratur iuſticia ꝙᷓ; honeſtas.vt.xxxv.q.ij.poꝛro.

nas hʒ:cui addidit teleſphoꝛꝰ

pontifex. vij. hebdomadã ⁊ voca⸗/

tum eſt hoc tempus ꝗqnquageſima
Quod ſimiliter de eo capitulo ẽ in

telligenduʒ quod beatus Greg. au
guſtino angloꝛum epiſcopo ſcribit
dDicens.
Aquinauageſima ieinnãdi pꝛopo

ſituʒ ſumant:quos eccleſiaſtici gra
dus dignitas exoꝛnat.

D Eniqʒ ſacerdotes diaconiæ⸗

reliqui omnes quos dignitas
eccleſiaſtici gradus exoꝛnat a quin
quageſima pꝛopoſitũ ieiunandi ſu/

ſcipiat quo ⁊ aliquid ad penſuʒſan
cte inſtitutionis adijciãt:⁊ eoꝛũ qui

ſenſis pape. vt. ex. de
pꝛeben.cũ iam dudũ

Izʒ quidaʒ dixerint

ſufficeret ſola ſcientia

pape. Jo. Sed credo
cõſuetudo rationa

bilis ? pꝛeſcripta tol⸗
lit legẽ. vt er de ↄſue

tu. c. vlti.etiã ſine ſciẽ
tia pꝛincipis.diff icile

