ſtro gregoꝛij legitur hoc modo.
De quodam xenodocbio cnius:
abbas ad epiſcopatum eligi pꝛo/
bibetur.
E Inc eſt etiam qð xenodochi
mnm ſen monaſteriuz quod in

eodem francoꝛum regno conſtitn/

tum eſt:quia per ambiuones et cõ
tentiones quoꝛundam non cano/
nice tractabatur a peruerſitate ma
loꝛum liberare cupiẽs pꝛecepit:vt
ſine regali ꝓniſione et monachoꝝ

electione nullus ibi abbas aliqua

latus niſi habeat coꝛꝛn

poꝛaleʒ poſſeſſionẽ ſe
cũde.vt.jſ.xxj.qij.ſiqſ

iam.⁊ ex de elec. cuzi·
cũctis.ſed ð hoc dicck

xcij.di. ſi qui epi.

r Keſoyteroo.

abbates. ſed

gqũůo poterat clici ſecu⸗ H

lares eligi in abbates
cũ hoc fu ꝓhibituz. vt

e de elec cũ cam ⁊ me
lius.eo.ti.cũ in magtʒ
7,.E. ti. ců ad nr̃aʒ. Rñj.
nõeligunt iz poſtulã
tur ſic.lxj.di. oſius.ſed
foꝛte cũ pꝛius erãt mo
nachi. fuerũt aſſupti
ad parochiales eclez
ſias ⁊ poſtmodũ cuz
electi eſſent in abbateſ

volebãt retinere eccdle

ſias pꝛioꝛes.⁊ ex hboc
vꝛ eſſe melioꝛ cõditio

monachox iᷓ derico⸗

rũ.ſi monachi licite eili
gunt᷑ ad ſeculares pla
turas.ꝛ cłici nõ pñnñt elli
gi ad monachox pla
turas.vt.ij.q.vij.ſtcaut·
xx viij.q.j. oes. que⸗
ro rationẽ illiꝰdiuerſi

tatis.ſʒ dicas ið.qꝛ cle

ricus nõ eſt peritꝰ in

regula monachali.ea

dem rone nec mongs.
chus põt eligi in eom

ſi nõ ? peritꝰ lregula
clicali.vt.S.c.ſicviue ⁊

c.ſe.qð cõcedo. Sʒ qd

ſi clericus ſit peritꝰ in

regla monachali.nũů⸗
quid tũc pot eligi ĩ b

batẽ.cuʒz rõ cõſiitutio
nis eſſet in eo. vt. lxj.
di. S. bis oibus. vel ſi
ſed ſciendũ.dico ꝙ nõ
qꝛ licʒ ſciat regulã:. nõ
mñ ꝓbatus eſt in ea.⁊
graue eſt in expertos
⁊c. vt.xix.q.iij.mona⸗
ſterijs. qꝛ nec ipſe eſt
pꝛobat in habiiu nec

ipſe ꝓhauit habitũ in

quo maxima vis oꝛdi
nis cõſiſtit.
ſ¶ Agdmiſſa. ergo de
linquẽti datur electio

ſic e de iurepa. eä ar.

Z.ff. de pe. here. R rem
7 pꝛecium.
¶Ad vtrũqʒ.fi. lxx.
diſt. ſanctoꝛuũ.2. C. de

aſſel.l.vl.S.lxxxix.di.

ſingula.

v nceſt.nunc
B R noͤne pot

eſt oppꝛobium iᷓ pꝛi⸗
uilegiuʒ qð abbas in

eym eligi pꝛohibetrr

rñdeo.in hoc eſt veiui
legiũ qð ecclena non

cogitur dare abbatez.

ſi eliguur ĩ epiſcopũ.

ffnc
E

(M
(CK
lpnnd
lrunt
((Fai
e

(cI
mnti
(ESin

uu
=W ſtnne⸗

Ulrer

ſfytzt

(e
ir
(An

Ceonon
ſicvvn

gui

R
ſ

AIp

1

lin an

mnti

lese

Epone

gonii
Mum
Elrrp

Nven

aàa ¶Betrimenti. ſolẽt
eeernimi abbates electi
in epilcopos diſpge⸗
an reres eccleſe ſue. cuz
e ſe receſſuros ſperant.
i e n parcit populis
fa regimen breue. ar f.
Kd. exer.l. . circa pᷣn. ð pe.
il ·ddie.iij. inler hec bircuz.
bb (. Sigillatim. ar.
onn paiiuile gium conceſſũ
A yninon exteditur ad
ilnn alios. 5.,dlcötra mo
im frem. vij. q. petiſti. iñ
onn ius vni conceſſum er
ſidn edtitur ad alios. S. di,
fii. v. ad eius vero. Iteʒ
ii .— qð pᷣmatibus concea⸗
ſed ditur. vi conceſſum ?
aſe illis qui ſubſunt eis
wcn vt. C. de aduo. diuer.
R licet pſonalia iura nõ
— extendant᷑ ad alios.iñ
liiee qnq; poſſint oncedi
nmtmd diſs na; mino, cedit
te alijs beneficium reſti
i tutionis. vt. f · e.l. ſi
äe minoꝛ. in pꝛin. licet ſit
lre ar. Z. vr. fl.ð admini.
lr tu. licet er pluribus.2
init eveg ſun clin oma
e e¶ Superioꝛi aucto
ü ritate.l.pꝛeſoyteros.
Ft Abbates .i. ſlacer⸗
“ Goren Ron pꝛohibenk
N eri abbates.
4 3 e ¶ Miſi ſacerdotuʒ.
e vt.xxv.di. plectis.
nin ¶Tectionẽ. hoc me
ndl lius intelligunt illi g
ſce nouerunt regulaʒ be
ſe ati benedicti.
a g Fieri. ſupple ab⸗
luntn bates.
uun pbpC. Teſtatur. 5,e de
monachis.
iln Erx eo. ſic aliud fa
ond cit quis in eo ꝙ pecca
e a veriied. iiij. duo
iſta.
nuli k ¶Monachos.alia
nn ſolutio.
ninen Eneraliter. mo
inn G nachos. epiſco⸗
ege pis ⁊ monachis inter
nhkuun dicitur cura 2 tutela
bhii vt. lxxx viij. dil. epiſco⸗
pus. 2.S. e. ð pñtium
1 2.c. monachia mona⸗
ſN ſterio. niſi foꝛe miſera
A bilium perſonarum
eaif vt. lxxx vj.diſ.c.vl. alij.
eekn vero clerici ſpöte pol
.. ſůt ſuſcipe.vt.lxxx vj.
gtH dil. puenit. Eit ergo
iOO pꝛiuilegium clerici ꝙ
red non tenetur recipere
tutelam alicuius. cu;
tN 4 tñ velit ⁊ poſſit ſucce⸗
NNee dere ab inteſtato.qðᷣ
N eſt contra legem illaʒ
tdeꝗ inſti. de le. pa. tut. 7,3.
cbeun lxxx vj.diſ. puenit. vbi
Ktnun habes ð bac materia.
NAH m . HMö deuagätes.
NDGeeh ar. ꝙ ſcholares iĩ ſcho
etn lis non dñt percipere
ſtipendia.vt.xij.qeij.
conceſſo.

xvy

vnquã ſurreptione introduceretur
pꝛecepit etiam vt einſdeʒ monaſte
rij abbas nun quam ad epiſcopatũ
eligeretur:ne ſoꝛte occaſiõe epiſco/
patus abbatia aliquid detrimenti
pateretur:quod pꝛnuilegium ita eſt

illius eccleſie vt comnnem legem
regibus vel abbatibaus omnino da
re non poſſit.Non enĩ quod vni ſi

gillatim cõceditur:ſtatim omnibꝰ⸗
conuenit. Superioꝛi auctoꝛitate:
nõ pꝛohibẽtur abbates facerdote⸗

fieri:cnʒ beatus benedictus iubeat
abbatẽ fratribus egrediẽtibus ⁊ re/
grediẽtibus bñdictionẽ dare:quod
nõ niſi ſacerdotum eſt.lectionem

quoqʒ enãgelij ſimiliter abbati ach
legendũ tribuit:quã ſubſequẽti oꝛa

tiõe legere ſimiliter ſacerdotalis of

ficij eſt:ſed tales ſacerdotes vel dia
conos ſieri ꝓhibet:qui in eccleſia/
ſtica militia cogãtur iugiter ꝑmane
re. Item illud hieronimi ad ripariũ
deſideriũ:Monachus nõ docto⸗
ris ſed plãgẽtis habet officium. Et

ad eliodoꝛũ: Alia cà eſt monachi:
alia clerici.Et ad ruſticũ:Sine con

ſilio pꝛeſpyteroꝛũ monachis nibil
agere licet:nõ ita generaliter intel/
ligendũ eſt vt nulli monachoꝛũ li/
ceat docendi officiũ aſſumere.nec
beatũ Gego antangauglcn epi ·
ſcopũ beatuʒ queqʒ martinũ innu⸗
meros etiaʒ quos de monachia cõ
nerſatiõe ad ſummũ ſacerdotij gra

duʒz ſcriptura teſtatur eſſe pꝛomo⸗/

tos cogamur negare officiũ docen
di habuiſſe:aut in die cõſecrationis
ſue aſſeramus eos a pꝛioꝛi pꝛopoſi
to diſcediſſe:quod vt innocẽtius te
ſtatur nulli facere licet. Nolnuit er⸗/

go hieronymus diſtinguere inter p

ſonam monachi ⁊ clerici:oſtendẽs
quid cuiqʒ ex ꝓpꝛio officio conne⸗
niat. Alind enim connenit cuiqʒ ex
eo ꝙ monachus eſt aliud:ex eo ꝙ
clericus eſt.Ex eo ꝙ monachus ẽ
ſua ⁊ alioꝝ peccata defluendi hbʒ oſ
ficium.ex eo ꝙ clericus:docendi ⁊
paſcendi populũ.Monachos ve
ro vſqʒ ad tps enſebij ʒoʒinij ⁊ ſyri
cij monachos ſimpliciter ⁊ nõ cleri
cos fuiſſe eccleſiaſtica teſtat᷑ hiſto/
ria. Idez etiam hieronymus refert
monachos ſcytie cõneniſſe in vnũ
vt ſacerdotem ſibiinuenirent ꝗ eis
miſſarum ſolẽnia celebꝛaret. Iẽ
leo anguſtus.
Oimnes clerici vel monachi tutele
im munitatem babere debent.
G Eneraliter ſancimus omnes
viros reuerentiſſimos epiſco
pos nec non pꝛeibyteros ſen diaco
nos ⁊ ſubdiaconos ⁊ pꝛecipne mo⸗
nachos lʒ nõ ſint clerici:unmunnita
tem ipſo iure oĩs habere tutele ſiue
teſtamentarie ſine legitime ſiue da

tiue.⁊ nõ ſolũ tutele eſſe eos exper⸗
tes ſed etiã cure:nõ ſolũ pupilloꝛuʒ

⁊ adultoꝝ:ſed etiam ſurioſi⁊ muti
⁊ ſurdi ⁊aliarũ ꝑſonarum:quibus
tutoꝛes vel curatoꝛes a veteribus

legibus dant:eos tñ clericos ⁊ mo

nachos hmoi habere beneficium

ſancimus:qui ad ſacroſanctas ec⸗
cleſias vel monaſteria permanent
nõ deuagantesꝰ neqʒ cir ca miniſte
ria diuina deſides:cum ꝑꝑ bocipᷣʒ
beneſiciũ eis indulgemus:vt alijs
oĩbus derelictis dei omnipotentis

inhereant miniſterijs:⁊ hoc nõ ſolũ

in veteri roma vel in bac regia ciui
tate:ſed in omni terra vbicũqʒ chꝛi
ſtianoꝝ colit᷑ nomen obtinere ſanci
mus.Nouarũ etiꝗ collationum et
ſoꝛdidoꝝꝰ numerũ imunitatem ac
cepernunt.Añ conſtantinus cunctis

ſcribit clericis:Juxta ſanctionẽ quã

dudũ merniſſe ꝑbibemini:ſundos

⁊mãcipia veſtra nullns nonisP col
lationibus obligabit:ſed vacatio⸗
ne gaudebitis. Item imperatoꝛbo

nonius 2 theodoſius. Placeti
rõnabilis concilij tenoꝛe ꝑpenio di
ſtricta moderatione pſcribere a qui
hus ſpecialiter neceſſitatibus eccle
ſie vꝛbiũ ſingularum habeant᷑ imu
nes. ꝛima quippe illius Tin pati
onis contumelia depellenda eſt:ne
pꝛedia vſibus celeſtiũ ſecretoꝝ de⸗
dicata:ſoꝛdidoꝝ numerũ fece vexẽ
tur:extraoꝛdinariumP abhinc ſuꝑin
ductũue flagitetur:nulla ſollicitu
do tranſlationis ſignet᷑:poſtremo
nihil pꝛeter canonicam illationein
pꝛeterq̃ᷓz ſi aduenticie neceſſitatis
ſarcina repentina popoſcerit eius
functionibus aſcribatur.Si ꝗs con
trauenerit:poſt debite vltiõis acri ·
moniã que erga ſacrilegos inre ꝓ
menda eſt:exilio ꝑpetue depoꝛtati
onis mulctetur. Hoc idem/ dat

intelligi de verbis beati ſilueſtri ꝗ

obedientiam minoꝝ erga maioꝛes
aſſignas ait. Abbas oſtiario:mo⸗
nachus abbati ſit ſubditus.ſupꝛa in
tractatu oꝛdinandoꝝ. Oſtendit er/
go hiero.ꝙ ſimpliciter monachis
nihil liceat agere ſine conſilio pꝛe/
ſbyteroꝝ. Nec officiuʒ docẽdi ſibi
aſſumere liceat ſue anctoꝛitate cleri
coꝝ:niſi foꝛte diuina gr̃a intus com
moniti ſicut beatus grego.refert in
dialogo ð beato benedictoqui ho⸗
mines montis caſſui ad ſideʒ addu
xit:⁊ aram apolinis que erat ibi ere
cta ſubuertit:⁊ de quodam equitio
cni angelus in ſõnis apparnit:⁊ eũ
ad pꝛedicandũ miſit:q cũ de vicio
lingue ↄquereretur:angelus flebo
thomo linguam eius tetigit:⁊ totũ
illud vicium curanit.Oð vero hie
ronvmus ſeipſum talibus cõönume
rat*:tale eſt quale illud apoſtoli ad

philippenſes. Quicunqʒ imꝑfecti

ſumus hoc ſent amus:ſeipſum imꝑ
fectis cõönumerans.Hinc idem hie

ronvmus alibi aiꝰ. Natns in pan⸗

pere domo ⁊ tugurio ruſticano:⁊i⸗
fra.nos ſuffarcinati auro ſe ſameli⸗
cum faſtidientibus mella: panpe/
rẽ diuitibus cõnnumerãs:ſupꝛavbi
agitur de clericis qui pꝛopꝛia relin.
quere nolunt.c.gloꝛia epiſcopi.
Ecce ſufficienter monſtratinz eſt

ꝙ monachis pꝛeſbpterij honoꝛe de

coꝛatis a populo electis:ab epiſco

po inſtitutis eadẽ liceat que ⁊ alijs

cixxxii;

m Mon deuagantes. arg.
cauſa ceſſante ceſſat pꝛiuile⸗

giũ.lxxxiiij.di.c,quiſquis.ex

de cle.non reſt. qꝛ nonnulli
extra de deci. ſuggeſtum. C.
de reſti. mil.l. vl. inſti. de ex⸗

cu.tu.S.itẽ hi qui.rei publi
ce enim cauſa abſens excu⸗
ſatur a tutela.ſed ſi ante fuit
tutoꝛ.ſimiliter refutat onus
tutele.ff.de iudi.l.ij..elegã
tur.in ſi.ff.pꝛo ſocio.actione
S.item.vnde ſi aliqð pꝛiuile
gium datum eſt religioſis.
ceſſante religione.ceſſat pꝛi⸗
uilegiũ.vt.xxv.q.ij.c.vl.⁊ er
de ver.ſig.abbate.in ſi.
n ¶ Nouaruʒ. ſoꝛdidoꝝ. vt
calcis coquende arene fodi⸗
endi.
o ¶ AMãcipia. vꝛa. ſimiliter
vxoꝛes.vt. C.de epi.⁊ cle.l.
ij.⁊ eoꝛũ coloni.vt.lxxxix.di.

indicatũ.⁊ eoꝛũ familia.vt

xij.q.ij.ecclefiarum.
p¶ Nouis.x.q.iij.vnio.⁊.c.
qꝛ cognouimus.ex de cen.
cum apoſtolus.

q ¶ Collationibus.extrao

dinarijs vel ſupindictis. vt

ſ. l. ꝓxi.ſoluãt tñ tributũ.vt
C. de epi.⁊ cle.de his.ſed no
uas collationes nõ pñt laici
ab eis petere ꝑꝑ alids neceſĩ
ſitates.vl hic dꝛ ⁊ e de imu.
ec.nõ minus.ſʒ epᷣus tẽpoꝛe

neceſſitatis cũ charitate ali⸗

quid moderate põt ab eiſ pe
tere.vt er de cen. cũ apoſtolꝰ
nõ ergo tenet lex que dicit

qð cłici tenent᷑ ad inſtructio -

nẽ muro:ũ.vt. C. de ſacroſ.
ec.ad inſtructionem.

PVWlacet. celeſtiũ ideſt ec⸗

cliarn.vel intellige ᷣm ꝙ eſt
eʒ de cen. c. j.

8Ertraoꝛdinariũ.i.q re
pentino caſu ſuꝑuenit.eroꝛ⸗/

dinariũ ⁊ ſupindictũ idẽ eſt
C. de exacti.iribu.l.ſi diui⸗
num. li.x. Z

t¶ Trãſlatidᷣis.i.nõ eſt trãſ
feràda poſſeſſio ab eis.lʒ nõ

ſoluãt iributũ.ſicut ſit in ali
is.vt.x.q.ij.S.qui rem.

v¶ Meceſſitatis.nec tunc ꝑ

laicos ſed ꝑ epᷣm petet᷑ colla
tio a clericis.vi ex de immu.
eccle.nõ minus.

x¶Acrimonia.i.penã que

traditur.ff. ad.l.iui.pecul.ſa⸗
crilegij.⁊.xvij.q.iiij.ꝑ totuʒ.
yBHoc ideʒ.datur.qð mo
nachi laici erant.
3¶Ait. S. diſt. xciij.a ſubdia
cono.

a ¶ Cönumerat. S. e. alia. l

ipſe eſſz pᷣſbyter cardinalis.
bAlibt ait.ð. xij. q ij. glia.

it
. „ .
cum allerius iactura j q i ſ t
. ,B eſt cum alterius ia oiplo.j. ſene
Can. ſan. Nem uſa ll raa ann Henand ke. 4
0 * z. ,v. 1 4 0160 c.E 4 ie. ſi 0 8
aea licentia. generali. r ab alio pꝛelbytero. inail etiã poſ⸗ tiraephi non obſtat ei iu vt ibiperpenditur.J do alij ecclie fibi ſub i
a prie ire pꝛopꝛij.niſi lrachd ij. nullus peimas pꝛi nen vid etur eſſe alienatio vt ibi ſectenon videtar a⸗ un
ALic ij. q. j. epiſcopi. 2. eAelhe do ſoꝛo Vlmmi.
AN Pilcopr . akri peregr belli. e aſſignatũ in Fnenenddan aliena —
ſunt õ ioꝛi cccleſie ſegſtineal poteſta⸗ re. C. de fideicom. vo⸗ Myen
C erh incidenter k hoc eti erſi pꝛ abſtrahere nulla erit. talis tra luntas. 2 eſt Ede in
erüren mon whivebe Recraaribug pꝛoba no teln a, anoitocrerkrn ipſe ad emẽ afwlen Su e
cimas de agris ilitudine ſecr⸗ 3 li dĩ ↄſecra itio irrita ꝓr 2. berceat cẽ⸗ 7. ff. de le. ij. ſ
Proregme engoner eeeeen eee ditio irn cleſiaſtica co ſi familia. 2l. veto. .fra nint
mie Woegulaerge dare cratõe eoꝝ ltriiqʒ eni in cõe a by dationẽ ece. cõcil. cabilonenſ. ne. ſi. extra ð bis que Enn
as. ꝙ quilibet ſtẽdat ſe exẽ riõe alioꝛũ.A di epiſcopus oby ſura. Aẽ ex cõcil nec decimis: ſi,a pꝛela. ſine conſen. fmnei
decimam, niſi o . bfdictionẽ infun 5 cõſecrat cun ſura. 3 eccleſe fſi. olica. io. K
anobigr ſis ⁊ alij regu⸗ tis ſacerdo S e= ſe manꝰ i Leclenie’ an lla poſſe 10 ſenſum. ſ. (0. ſiitgi
eieelenſee alidtegn⸗ . nt᷑ ⁊ ſanctiſicẽtur d int cõſecra OQ nec decimiſnec v atoꝛijs tri iſenemo. ſtie
eregtenenrunn ſuis queð cxre icquid cõſecrauer rint bñdi ent᷑:ita vt nonis oꝛ aciei. dhnen antiquioꝛes. uit
de lbus dreae i ea mani vt quice necunqʒ bñdixer tio: vñ ne pꝛiu Itẽ ex cõci. guarm Ac vbe contenditur nl
bus pꝛopꝛijs el nuper. ſed ct ſint. E tiũ. Sicut ergo in ote Antiquioꝛes ec. dat. ſiarum. ſemper ſtä iin
Vt extra de Het. tenebatur igitur dinoꝛtiũ.s⸗ nãcilcunt᷑ p 5. ſticigm inã N N ertt in ſua ro0o e eſt antiquioꝛi. vt SIggren
coemnac aſſeganũ in Ae nqaz voln .4 dume
Pʒ nmbne eeliglonte an⸗ ctione vtriqʒ 16e cõiter aſſeq icunqᷣ mediſicare: de reli. do. c . Item te
. itntiõe Cete ietate eccleſiame ba es dereli. luna ſite
ꝙ ommbus on ee dec⸗ (re:ixa inſt ſſecutioneʒy. Lete pꝛieta tatẽ epiſcopi ba⸗ ar. ꝙ ſemꝑ baptiſma hiti
ceſſum erat n entis anima tur poteſtatis aſſeci ꝛum licẽtia nõ õſenſum ⁊? volun ia eſt licitü ſit. ar. leſijs ſoluen
n 1. ia eſt libus ecclenn (6
mas ð nutrim de poniee mabiqʒ conorenni generali c. rit in cunꝰ parochia⸗ eſt epᷣo: vt ſunt decime no ca rihe
lium ſuoꝛum. ue pꝛopꝛiss Tum chis ſcd oĩ i0 in/ baerſtint ꝛzonidendẽ eſt ep deſu j.c. pꝛoxi.? ſige
monachis E⸗ executio erũtñ oĩo pꝛot pter nouã pellis. vl. .c. pꝛo ſ
de noualibus. tib excole D icis poteſtatis ve tigoꝛes ꝓhter ne d i.2.c. ſtatuimul
I. rrol ricis p mens. eccleſie anti 6 pdãt ſe c.queſti.?.c. WNeb
naeinmse urnpeit erecle ter clei r. UAnde cle iſſmn alie eccl i aut decim nõꝑ olua in ſacris.ꝛ extra.e, ((hi
bant nnnelis mplarijs ? terdicitur. E fficia ſine perm ſuã inſticiã oꝛes eccleſias ꝑi ib Andcoo om boe epi en
Paſeioela e abegangn cerdotalia offic rert. ſemp ad ãtigoꝛes e baptiſmalib? an debet ha
oarenfenndaenrane eBigot digiben t und operſoluedaoleopapanh. ee
alloherchiadue ohri oibus pꝛeſoy dendnuzʒ: eſt nat diceno. eda ma deſie. ſed tan⸗
n ttendendn- affrmat die leſijs decim rali ecdeſie.ſed tan min
manibus ⁊ ſump parteett e iquis clericis atten pꝛij licen;⸗ ? aptimalib? eccleſij epiſcopalis ple⸗
bant. vt extra eo.ex . Treh epiſcopi ꝓ 12 Ba t Lerer . n tum epile inRio. linn
1a eneamt a R⸗ iinne da de Aecimis dannaas rari nahe⸗ d
Wune rgannch ngn inſſu quiſqu pꝛeſoiteroꝛi geez; D) nobis ſz en m ſan pulterane⸗nc⸗ebcel un
ducdncpurdſo Neneinen luſis gu Bnneat. eln piebibetantl vblſacre i. Arcquatuottame uunt
ne deopes h taneb rochia agar⸗ ſaciat. De hie viſuz eſt plebi⸗ debere dain. ſorre. ellbet rura ißf
pmiſſu fa ij clauſtra ſmata dant᷑ deb nuj vico ꝙ quelil clade
Ue pꝛ opꝛia.A R non tene abſqʒ ei . P* monaſterij clau . Cta bapti m . licʒ decimano deſia etiam debz lickda
bus dicebant eo de pꝛediſs verò auimmtran opulus ad regen Siergo nulli lic eleſia cui aſſi lis ecceſt s in quat ſigin
O . f erſ eccle ſuas decimas in
ri dare decimas pꝛijs be cõſiſtunt:quibꝰ p uerit᷑ vtrũ da ꝛzonentuma pꝛioꝛ here: ſi ins anti ſi artes diuidere (Ehuir
ne tenẽtur Kareeetlrv⸗ vel accipe decimas anda eſt: gna ꝛis eccleſie nouis do baptiſ,/ vr Arae ant, pauperuz n ſ
Mncnaiemogumarnag e lam ecviſerctio ſene e oeciectnee hne de errg fabaee guate fnpt
tum leoemten niſi qu 82 vineis que ad p ſibi nõeſt: leſijs dade ſunt:patʒ taelanan h bone neln
SSõ . 45 libu⸗ eec eſij . 8 Decias capellanoꝛũ.
ſunefren pilg oecinii ani⸗ vt de agri olütur:decim malibuze ijs pꝛedijs dec ſeopi omnis oecus r n
ndiũ c ime a popn/ hi ex ppꝛij toꝛitag epiſcopi omnig occ
tantůmõ in onlo rin deec um ſtipe Si enim decime ape iſte monac f. Sed ⁊ ilia anc i eeſtohi nota S.r. mme
malibus ſuis. vt ertra dee retineant. ddebant pꝛo miniſte dare cogunf. ilij de veditoꝛe vel pent. tauerint. ? con⸗ ludgn
cle. edic,c.ij. l derius. ſo filijs leuire ſerniebant in taber magociſis cõc :diffiniẽs qð uleg iouſennve dein. bſtin
G aiaes ver cericna⸗ nocdiootnende emenn Peſo nglenen ener de vgenneil toniam ac en uung
e clericus ergo de lo offerendo ſac mona/ donat ut donat nõ põt/ꝓp hbere quoniam. 7.c. d
rume nacuio pulo patz ꝙ; — vendit an „ cleſie detra tingat. b.
caimam quod ve ſta pꝛo populo. agis qz ven tionũ illi eccleñ atus: imis. z
ded can js pꝛed ijs no mn Anne Lenge ſacna aſſignatues: Eder
ꝛopꝛijs pꝛedijs e. res. n. de / ppꝛijs pꝛed ij⸗ ſoluere co ns legitie tiaz nõ lergo. paſcha ſerit
FP Inde abſirabere. vref chide dotes decimas ſo cui pꝛi las ⁊ pꝛimiti m.Sierg ba⸗ nſtrie
vt ex 4 choꝝ chi aut decia⸗ ãtis:ſed Ag. uomo paſcha⸗ hinic⸗
rnarcum onere bo i glij ſacerdo f̃pꝛedia mona monac Edentis 2 don lis. h que bocpii nn
ð ſit in bom ntur. Sed d ſiue pꝛo ſaln toꝛitate vedentis 2 d aſcha⸗ lis potuit dare hocl W
neStcfum ahen. emp. unt io ſunt empta ſiue pꝛ 98 eo gucton inſdè cõcilij ⁊ paſch⸗ ſ lis pot onachis. (hplise
einp. eein . ffinitũ ilegium m D
ne. vt. ff. de cotr. ona. ad eũ ne pꝛec blata:antequã in ins auctoꝛitat inẽt: a quibus diffin . tcõtra pꝛecepiũ fbeen
alienatio. ff. de d o.ff. te Rarnzot iſmalibus eccien lisꝰ pape detinẽt: ꝛijs pꝛedijs ðᷣ cumſietcht⸗ t. .e. de iin
iur. nem irer: baptiſmalibe itias 7 nachi de/Ppaijs pꝛe⸗ diuine legis. vl. .e. . aac
S.j ꝛ.f de re Käneaor rum veni ſlibet alijs pꝛim eſt vt mo at. Sic eni in m ime. u. creuertimini. ulch⸗
de diſtra. pig. i illud non ſiue quibuſſi ulle anteʒ ec imas nõ pſoluãt. cime.⁊.c. ö poteſt At
actũ illu is ſit ſoluebantꝛille cimas . ſtatutü eſt. otra quod nõ poteſ ulz.
SKaa mmnn t decima; perſolue i non poſſunt. ocien conci.ſtatutũ ef. ab peſc Arpaßin ſint
obſiat. quin a de iure pꝛiuari non .ſtatu g aprediſo ab dineſcnten li.v.c.
. ofſſit peti cleſie ſuo iur ienſi conci.ſta HNõ pſoluant de ꝓpꝛijs idam. 7.8. diſt. tmm
alio poſſeſſoꝛe doralls m Ande in magocienſi Mopſolu⸗ eelnes auicam . dimiſneconrts gin
cima. vt e. e. pa ſſoꝛ partẽ inuenitur. 6, baten 1Nſoge⸗ ꝛeterea quid .5. di. viſj. eſt abſur 1
ſt poſſeſſoꝛ p tum inuen . erit: ö̊ u iqui epiſco⸗ ſed foꝛte non eſt ab un
hac. inter. illea quo cam licui denegan V eſſent aliqui t ð pꝛiuilegium men
fructuum. ? rezſtncuz Onires ſuas a tũ pꝛioꝛi eccle fratres ꝗ ecimas nõ ſineréet qumq tur quamuis wmnin
habuit etiam pa jen⸗ ationnm pꝛonent bbates g decin um coloni concedatu diuinu S
zconuenie cima Oterit, — 9 ꝓel P leſiã vbi illoꝛ it iſte ſit contra ius icie
hercepit. rer ti.a nobis. 2 ſie au an e us vel clefic . dari ad eccle inde decreniti ntraria conſti⸗ Gbpe
dus eſt. vt e - ed nunquid nis la er ſona Ppꝛieta miſſaʒ audiũt.pꝛoin 1 opi abba ſe ſi co illud tolleret nain
c. tua nobis. S antui ytriuſqʒ ſexns pſona. are de nuẽtus:vt epiſc tutione illt ſc Jo. zuent
d tenet qu lres alicubi dare de ſacer co . iuilegiů: dic 6
Naon etennigen nsſneloca el ſes ꝛouentũ taico voſttt varefalemiuliegii iüt.tales.n. nint
ad contrahẽtes. iſtola,5. decimationuz p ieri. ſed nüquid laico poſſet rtẽ fructuũ percip. dñi eo unmn
uerit:d 6 oſſet fieri.ſed n . arij.qui pa ecimas 2 nmnen
ſic. vt. ff de pacl. ep de lega n pꝛioꝛ ecclefa nõp ſunt. coloni partiarij. q iüt. tenenk dare decimas pẽſio⸗
ntra extra nioꝛ eccleſia Deſti ſunt. a ipſi percipiũt. te a nob.imo ⁊ in pẽtſ (rr⸗
pactum. ſed co hocintelligunt in eo caſu cum p tali oꝛtione quq ipſ perei obis. 2.c. ua nob. no det cer en
. ? c intelligu . ius 2 dat peo ea poꝛtione yt ex. e. a nobi⸗ at. ſiue dño det ſed
lerenengule⸗ uianord egneitokrfa de D nartooctonotce iea ulepi Ko beſalte Krulse⸗ Fetlenholen⸗ N
enoꝛmiter leditur. lli epiſcopoꝛum. ꝛ e teſt auferre vni e nanrio colono iqẽ iun li pẽſio dek. es en it decimas de bonis ec irit ur
ij rei. ⁊.c.nulli ep iſcopus non po ienari nõ po onẽ.qꝛ ateq aliqᷓ inõ dabũt de erit.qui dix
. R bane wigen ſeripſit qdð hiohe eſt eerarunn cenarind ſuo taʒ be⸗ . epidopigan bie „ in px. licet. H. coͤtra. dir le
er dare algiinut eneen annernmn ſalſe⸗ 5c
. i; nulli. 2c.ſine erceptione. uia p incipa⸗
eſt. xij. ij. nulli. .c. ſin ij.pꝛecarie. Item q nunc vero. 2. cper p
arahene aunn. õ
vniau G

le
pprun
eloge
dt
hecin
ſlni
tgen

m nmnmmmm nmummum

umſd⸗

ſiin
öhtente

Harune

innnfi

tigugie

W

hlin
ſsln
hnenie

eit

tnin
gteme
bet
ndhi
ſlant
Hen
lten
en

mnnle

W
huu

eon

tinn

Gie

Nitet
unis
puupen
e gun
hhen
iuane
Nendͦn
itto
nded
cch
l

Spite
eberi
nuhs
rmmn
ſte
Stinti
ſr
Ne⸗
echhrt
tnpil
ſgn

unne

jdunt
gent

leaa

ſe

eſſe ſpeciale in epiſco⸗
po ſed ob.extra.e.qm̃
F. vltimo.
a .Ad eccleſtas. pꝛo
pꝛis ſumptibus.
b ¶ Becimas. ſi pꝛe⸗

dia ſint in ipſoꝝ paro

chia.vel loquitur de
decimis. pſonalibus
que dande ſunt vbi
lacramenta ꝑcipinnt
vt ex.e. ad apoſtolice.
t OEnus mo

nachis.duplici
ratione.tũ qꝛ nõ hñt

pplłm.tũ qꝛ non mini
ſtrant eis ſpiritualia.
d ¶ Coiter viuentia
bus.ecce ꝙ aliud hñt
pꝛiuilegiuʒ clerici cõi⸗
ter viuẽtes qᷓ;ᷓ ſepera
nim. ? qð ideʒ bñt qð
monachi.ſimiliter in

abſolutione petenda

hñt idem pꝛiuilegiuʒ

cuz canonicis. vt ex¶ ð

vi.⁊ ho.cle.quoniam

in k.⁊ er ꝗ de.vel vo.

c...i er ð ſen. excom.
mðachi. ⁊.c,/ex tenoꝛe

in fi. S. e de ſen. excõ.

cuʒ nõ ab homine.
e¶ Bilites. an mili⸗
tes poſſunt hr̃e deci⸗
mas.dicet.j.q.vij.c.j.
ZTT tpis.⁊ vicini
as. ar. ꝙ ꝓpter
remotionem vel incõ
moditateʒ multa fiũt

licite que alias nõ lice

rent.vt.j.e.q.vij.ſiqꝗs
vult.lxiij.di. cuz loge
rxiij.q.ij. vbicũqʒ. ex de
ec.edi.ad audientiam
ỹ. vij.q.j.tempoꝛis.
g Vnire. ficut pa⸗
pa potelt vnire epiſco
patus ſic epiſcopus

plures eccleñas.vt eẽ

de exeeſ. pꝛela.ſicut.ſi
queras apud quam

iſtarum eccleſiaruʒ re⸗

ſideat dignitas epiſco

palis.vel an vterqʒ re

tineant dignitateʒ pꝛi
oꝛem dico qð varijs
modis poſſunt vniri
eccleſie. vel hoc mõ.vt
vna ſubijciatur alteri
2 hʒ hoc dignitas epi
ſcopalis erit in vna tã
tũ vt hocmõ poſſunt
vniri vt ex duab di⸗
gnitatibus vna ſiat di
gnitas. ⁊ m hoc non
dicetur eſſe due eccle
ſie ſed vna tantũ. illi
qui ſunt canonici in

vna erunt canonici in

altera. ⁊ tam iſti ꝙᷓ illi
canonici intererũt ele
ctioni epiſcopi ⁊ aliis
cõibus negocijs. Et
in tali vnione diſtin⸗
guenduʒ credo.ꝙ; aũt
ecclene ſimul vniuntk
aut vna earuʒ vnitur
relique qne duo ſunt
penit? diuerſa.ſi vna
ynitur alteri. m hoc
ſllius namram 2 con
ſuetudinem æ pꝛiuile

xvj

tes de agris ⁊ vineis qne ad ſuum
æ fratrum ſtipendium habẽt:ad:ec
cleſiasꝰ ſuas deferri faciant.ſamilie
vero eoꝛum ibi dent decimasſua⸗
vbieoꝛuʒ infantes baptiʒant᷑:⁊ vbi
per totum anni circnuluʒ miſſas an/
diunt. Item pailchalis.iuj.
He pꝛopꝛijs laboꝛibus monachi
canonici decimas minime ſoluere

cogantur.

OEcimasa populo ſacerdoti/
bus ac leuitis eſt reddendas:
diuine legis ſanxit anctoꝛitas:cete/
rum amonachis ſine clericis cõ⸗
muniter viuentibus nulla ratio ſti⸗
nit:vt milices: aut epiſcopi aut per
ſone quelibet decimas de laboꝛibꝰ
ſeun nutrimẽtis ſen ſuis pꝛopꝛijs ex

toꝛquere debeant.vñ beataus gre.
ſic ait:Cõmuni vita viuentibus iã

de faciendis ponionibus vel exhi /
bẽda hoſpitalitate vel adimplẽda
miſericoꝛdia nobis quid erit loquẽ

duʒ:cũ omne quod ſupereſt in cau
ſis pijs ac religioſis erogandum ſit

dicente dño:quod ſupereſt date ele
moſynã:⁊ ecce oĩa munda ſunt vo

bis. Quod auteʒ dicit᷑ vt antigo

res eccleſie pꝛopter nouas nec de:
cimis nec vlla poſſeſſõe pꝛiuent᷑:
nõ ita ĩtelligẽdum eſt:vt nullo mõ
credatur licere epiſcopo aliqnam
partẽ poſſeſſonũ uel decimationũ
vnius eccleſie alteri pꝛo tꝑe tribue/
re.ſicut eni papa dnos epiſcopatus

in vnum porteſt redigere ita ⁊ vnus

pꝛopꝛio conſentiente epiſcopo ĩ du
os poteſt diuidi:vel etiã metropo⸗

litano iuito quelibʒ eccleſia ab eins

iuriſditiõöe apoſtolica eximi poteſt
auctoꝛitate. Unde grego.papa
ſcribit bñnato epõ.c.xxv.
Huos epiſcopatus in vnum redit
gere apoſtolica poteſt auctoꝛitas.
tempoꝛis qualitas ⁊ vicini
tas nos locoꝛũ innitat:ut cu
manã atqʒ muſitanã vnire debea⸗
mus eccleſias:quoniã nec longe a
lſe itineris interuallo ſe iuncte ſunt:

nec peccatis ſacientibus tanta munl

titudo populi eſt:vt ſient olim mnit
duos habere debeant ſacerdotes.
quia igitur cumani caſtri ſacerdos

curſuʒ hnius vie expleui ntraſqʒ

nos eccleſias pꝛeſentis anctoꝛita
tis pagina vniſſe:ubiqʒ cõmiſſiſſe
cognoſcas.vtrũqʒ euam eccleſia
rum ſcito ie eſſe pꝛopꝛiũ pontiſicẽ.
Et ideo quecũq; vel de earũ patri⸗
monio vel clerioꝛdinatione ꝓmo/
tionene iuxta canonuʒ ſtatuta viſa
fuerint oꝛdinare atqʒ diſponere ha⸗
bebis:vt pꝛoprius reuera ſacerdos
liberam ex noſtre anctoꝛitatis con/
ſenſu atqʒ pꝑmiſſione licentiã. Abi
verocõmodius atqʒ vtilins eſſe ꝑ
ſpexeris habitato:ita ſane vt alterã
eccleſiam cui coꝛpoꝛaliter pñs non
es ſollicita pꝛouidentiqʒ cura diſpo
nas:quatenus illic diuia myſteria
ſolemniter domino pꝛeſtante pera
gantur. Idem ioanni epö.
Mnos epatusin vnũ redigere apo
ſtolica valet auctoꝛitas.

M

*„ ſtquã hoſtilis impietas dij⸗
nerſarum cinitatũ ita peccatis
facientibns deſolauit eccleſias vt
reparandi eas ſpes nullo modo po
pulo deſiciente remanſerit:maioꝛi
valde cura cõſtringimur:ne deſun
ctis earum ſacerdotibus relige ple
bis nulllo paſtoꝛis moderamine gu
bernãte per innia ſidei hoſtis calli
di rapiantur: quod abſit inſidiis.
Huius ergo rei ſollicitudine ſepe
cõmoniti boc noſtro cedit coꝛdi cõ
ſilium:vt vicinis eas madaremus
pontiſicibns gubernãdas.Ideoqʒ
fraternitati tue curam gubernatio/
nemq;ʒ treuerenſiuʒ eccleſie pꝛeui⸗
demus cõmittẽdam:quam tue ec/

cleſie aggregari vniriqʒ neceſie eſt:
quatenus vtrarũqʒ eccleſiarum ſa

cerdos recte xpo adiuuante poſſis
exiſtere.queqʒ tibi de eius patrimo
nio vel clerici oꝛdinatione ſen pꝛo/
motione vigilanti ac canonica cu/⸗

ra viſa fuerit diſpoõne:quippe vt põ

tifex pꝛopꝛins liberam habeas expᷣ

ſenti noſtra permiſſione licentiam.

tem ex concil.carthag.ij.

am epiſcopum dioceſes habeãt

que nunquam babuernnt.
Eir epiſcopus ſelencitanꝰ di
xit etiam ſi hoc placet ſancti⸗/
tati veſtre inſinno vt dioceſes que
nunquaʒ epiſcopos habuerunt nõ
hẽant::⁊a illa dioceſis que aliquan
do habuit: habeat pꝛopꝛiumꝰ: ſᷣm
hanc perſecuiionem ſanctitatis ve
ſtre eſt eſtimari quid fieri debeat.
Ab vniuerſis dictum eſt placet.
Item ex aphꝛicano concil.iij.
NHin cum voluntate epncopi dio⸗
ceſes que ab eis retinetur:non recij
piant pꝛopꝛios epiſcopos.
WTd concilijs hoc ſtatutum
eſt a cetu ſacerdotali: v iple/
bes que in dioceſibꝰab epis retinẽ
tur qᷓ epos nũq̃ʒ hũerunt nõ niſi cũ
voluntate eius epicopiaquo tenẽ
tur pꝛopꝛios accipiant rectoꝛes:

Irẽ gre o.ioãni epiſcopo lauſeo.
Apoñtoli

poſtolica auctas a ſuriſdinõe ar.
chiepiſcopi epᷣs valet eximere.

Rater noſter hadriannus ibe

Rbane cinitatis epiſcopꝰ ad ro
manam vꝛbez veniens lachꝛyma
biliter eſt conqueſtus de quibuſdã
ſe capitulis a fraternitate ina nec/
non ioanne pꝛime inſtiniane vꝛbis
antiſtite iniuſte condemnatum. de
nequiſſimo autem dãnandoqʒ eiꝰ
iudicio alias ſumus iunante domi/
no tractaturi.hadrianum vero e
ſcopum reperimus:⁊ tuo contra ſa
cerdotales moꝛes odio laboꝛaſſe:
⁊ nullo iure pecuniarijs ĩ cauſis eũ
fraternitatis tue fuſſe condemna/
tum ſententia. Qnia igitur ab an
tefacto ioanne pꝛime iuſtiniane vꝛ
bis epiſcopo contra ius canoneſqʒ
depoſitus :honoꝛis ſui gradu care
re nõ potuit:in ſua enʒ refoꝛmari ec
cleſia atqʒ in pꝛopꝛie dignitatis oꝛ
dine decreuimus renocari.Et cnʒ
opoꝛtniſſet te ex eo dñici coꝛponꝛs
cõione pnari ꝙ poſt admonitionẽ

axxxiiij

gium aſſumit cui vnitur. ⁊
peribunt iura illius eccleſie
que vnitur. vt er de ſta.mo
na.recolentes .circa fi.fiant
neutra alteri vnitur ſed ille
ſimul vniuntur.tũc dico qðᷣ

cõſuetudines vel pꝛiuilegia

que melioꝛa ſunt ⁊ buma⸗
nioa detinet illud vnitum.
nam cũ maluʒ ? bonũ aſſo⸗

ciantur.vt maluʒ recipit na

turam boni.xxxij.q.j.nõ eſt
culpandus.⁊ arg. C. de rei
vxo.ac.in pꝛin.⁊.C.cõia de
le.l.ij.circa ſi. Certio modo

poſſunt vniri eccleſie.puta

c vtraqʒ remanet epiſcopa
lis.⁊ ſim hoc remanent duo
epiſcopatus.licet ideʒ ſit epi

ſcopus viriuſqʒ ecdeſie.⁊ bzʒ

hoc ſi pꝛimo ſuberant iſte ec
cleſie diuerſis metropolita⸗
nis.ꝓpter illã vnionẽ neut᷑
metropolitanus perdit ius
ſuuʒ.vt ex de rel.do.c. qꝛ.⁊
eps iſte erit ſub duobus me
tropolitanis. In pꝛimo ca⸗
ſu erit ſub illo cui pape pla
cnerit.vel erit ſub metropol.
illius eccleſie cui vnita eſt al
tera.illiꝰ eni naturã aſſum⸗

pſit.⁊ ſic imꝑatoꝛ qñq; vnit

duas dignitates in vnam
vt ĩ auẽ.vt iudices ſine quo
quo ſuffra.S.illud.col.ij.
hb .Erpleuit. ergo ſi eſſet
viuus nõ vnit.vt.j.e.mul⸗

tis.⁊ ex.de ec.edi.ad audien

tiam.ĩmo potius eo moꝛiuo
nõ debent vniri. vt e ne ſe.
i C Utrarũq;.in vtraqʒ er/
go erit ſedes epalis.vt.xxj.

q.j.relatio.vel foꝛte vbi ip-.

eligerit habitare ⁊ alia erit ſi
bi ſubiecta.

RBAElir. vt dioceles. S.
Di. lxxx. epᷣi. ꝛ.c.illud.

ITNon habedt. nift in ca
ſu. vt.j.eo.pꝛecipimus.xcix.
di. nulli.
m ¶ Pꝛopꝛiuʒz. niſi in duo⸗

bus calibus.S. e, ? tempoꝛis
xxv.q.ijita nos,.licet ergo ci

uitas per mille annos ſine
epiſcopo fuerit.dũ tñ epiſco
palis limes poſſit ꝓbari.nõ

ob. pꝛeſcriptio.j.q.iij.licet.
Vltio.rectoꝛes.i.epi

ſtopos videtur ergo
ꝙ papa nõ poſſit inuito epi
ſcopo nouum facere epiſco

patum in dioceſi ſua.vt. SZ5.
e.⁊ cẽpoꝛis.h.dicit hunc eſſe
tenoꝛem huius.ũiꝙ nullus

ſacerdos poteſt inſtitui ſine
voluntate dioceſani epi.

o ¶Joanni epiſcopo.ſup⸗

ple ⁊ ioãni pairiarche qꝛ ar
chiepiſcopo lauſeo ſcribit ꝓ
hadriano.

ares nes ioãne.

ſib quo erat lauſeus
metropolitanus de cuius
dioceſ fuit hadrianus.ſed

fnit exemptus.
q ¶ ¶ Eius.ſ.ioannis.
r ¶Bepoſitus.etid de facto

ſic.xxiuij.q.j.audiuimus.

=

f Bebeas. vt tñ habeat

Aiquid arg.er eo &as

eximit. videtur exẽptus vni
uerſaliter etiã cũ ſuis ecclijs
in auẽ.vt eccle.ro.c.an. ga.

pꝛeſcrip.in pꝛin. col.ij.qꝛ bñ
ſicia pꝛincipũ large ſunt in⸗

terpꝛetanda.vt.ff.de conſti.

pꝛin.bñſiciũ.extra de dona.

cũ dilectus.xij.q.ij.qui ma⸗
numittit ⁊.xxiiij.qj.rogamꝰ
⁊ in auẽ.vt liberti decetero
§. ſi gs col. vj. j. e. q. ij. viſis

ar.S.eẽ de reli.do.cõſtitutꝰ

in fuer de dona,. paſtoꝛalis.
er̃ de pᷣui.ex oꝛe.in fi.⁊.c.cuʒ
capella.ff. de fundo inſtruc.
l.queſitũ.S.vl.qd iuris ſit ðᷣ

boc in queſtionibus notaui

Diligenter. b.
hb NHMoſrtri.ſunt.videt᷑ qð ꝑ
legatũ vel etià delegatũ que
ſtio ſidei ſit tractanda.cũ tan
tũ ad petrũ ſit referẽda que-
ſtio ſidei.xxiiij.q.j.quotiens
Sẽed dic ꝙ mediocres cau⸗

las poſſunt epiſcopi tractare

vt e de here.ad abolẽdã ſ
magnas nõ vt er de here.cũ
ꝛiſtus. 1

Si mediocris. videtur er

go ꝙ delegatus criminales
caulſas poſſit audire.vt.ij.q.
vj. decreto. C. de offi. Pcon.
l. j. ar. S. ff. de of. ꝓcon. ſolẽt
eỹ de of. le.qð tranſlationes
ſed dic ꝙ mediocres cãs ap
pellat.cũ tale eſt crimẽ ꝙ nõ
inducit depoſitione.in quo
põt interue nire pꝛocuratoꝛ.
vt.ff.an per aliũ cauſe ap⸗
pel. ex pol.l.j.⁊ vbi non eſt

opus inſcriptione.vt.ff.de

acti.leuis.vel dic e cogno⸗
ſcere põt legatus de crimine
epiſcopi.ſed nõ deponere.
vel dic ꝙ poteſt ꝓnunciare
aliquẽ deponenduũ.ſed eum
cõdẽnare nõ põt ſic.ij.q.vj.

S.biduũ ver.ſi qdes inſulã.
d Zel hnc. hic argue lega

tum non poſſe oĩa que dele

gãs.qð verũ eſt. niſi ei ſpali

ter aliqd fuerit permiſium
vt. xxv.q.ij.in galliarum.

e 1 MNKecipimus.ar.ꝙ ſi

ne aucite pape epiſco
patus nõ ſiunt.⁊ arg.vij.q.

2

ſ.,mutationes.

cõſenſus epi.qꝛ quicqd ercre
ſcit ſpectai ad epᷣm. vt ex de
deci.quonia.ioanes.
AKures. in vna. 7. ſ.
eoſdẽ limites.

hb ¶Nõ pñt. ita ꝙ habeaͤt

eoſdẽ limites.ex quo eni ſũt
baptiſmales debẽt habere li

mites diſtinctos.vt.xiij.q j.

c.j. vnus enĩ tantũ debʒ eſſe
pnceps. vij.q.j. in apibus.

D. Plebes vtrarſiqʒ. ar.
ꝙ quirẽ melius nouerit ſi

ue ſint domeſtici ſiue extra⸗
nei.potius debẽt eẽ teſtis qᷓ
alij.iz ſint domeſtici vel con

ſanguinei.vt.er᷑ qui ma.ac.
pol.vꝛ.in fi.⁊ er de teſti.ve⸗
les. in fi. C. ð̊ repu. ↄſenſu.
k ¶SBiſcernat.vel ꝑ arbitrũ
vel ꝑ amicabilẽ cõpoſition

ſuperioꝛis.iñ auctas eſt ne⸗
ceſſaria.er de tranſac.de cete

Can.

ſancte memoꝛle deceſſoꝛis noſtri:
contemptam:per quam enʒz eccle

ſiãqʒ eius de tue iuriſditione pote

ſtatis exemit. rurſus in eis aliquidꝰ

tibi iuriſditiõis ſernare pᷣſumpſeris

tamẽ nos humanius decernentes

cõmunioniſqʒ tibi ſacramentũ in/

terimconſeruantes decrenimus vt
fraternitas tua ab eo eccłiaqʒ eius

omnem ante habite ſue poteſtatem

inriſdictionis abſtineat ⁊ m ſcripta
deceſſoꝛis noſtri ſiqua cauſa vel fi

dei vel criminis vel pecuniaria ad
nerſus pꝛefatũ hadrianũ conſacer/

dotem noſtrum potuerit euenire:

per eos qui noſtri ſunt vel fuerint
in vꝛbe regia rñũſales:ſi mediocris
eſt queſtio:cognoſcatur.vel hucꝰ

ad apoſtolicam ſedẽ ſi eſt ardaua de

ducatur:quatenus noſtre andiẽtie

ſententia decidatur.ꝙ ſi cõtra hec
que ſtatuimn; quolibet tẽpoꝛe qua

libet occaſione vel ſurrepuone ve/⸗

mire tentaueris:ſacra ſcias te cõmu
nione pꝛinatũ.nec eam te excepto
vltimo vite tue tempoꝛe:niſ cũ cõ

