turoꝛe auctoꝛe emerit. vt. f. & foꝛnicationis incurrat: cenins vide/ aliter non poſſuʒ qõ voluerit dica f de ver.ob. ſtipula⸗ un
publi. ꝗqcunq.S. vlti.nam er licet peccati malũ in eũ redundare· vngde vobis pꝛecipimus vt enz ea/ tio iſte.
quo allegabat ſe pᷣmo duxrii conſtat qui eam coniũxit inuità: qd dem teberga ad ↄdictaʒ ſynodum 2 8 Jqui. paren .
ſe gualdrad qs boc poba pari tenoꝛe de viro etiam ẽ iciẽdů̊. ſicut ſtatuimꝰ aduenerit canſaʒ ei⸗ S nnhri i
ret. niſi publice eaz duriſſet. Item nicolans radualdo por?- diligeti exammatione tractetis: 2 ſi “ bncala⸗ mit
cũ H nõᷣ tuéſi.x ioan. ſacolieſi epiſcopis. ei obſicitur ꝙ illa le crimẽ alianocd orum⸗ nel
babar iinue preſtipeiges Hon licet delerere viro qua pᷣmiſ,- admiſiſſe 2feſſa fuiſſet: ⁊ ecõtra illa t Fregerint. noͤcs⸗ nnu
erãt otra ipſü qdᷣ ſufſeciſſet. ſis dotibꝰ 2 publica atteſtatione on violentiam ſe pmuliſſe ꝓclamane, pyulando eos ſicut in rüf
¶VPerſcrutemini hi no⸗ xit vxoꝛem. ðð rit: vel ſi inimicos iudices illos ſibi rauerunt de coͤſenſu Pnſe
toꝛio admittit᷑ ꝓbatio in cõ⸗ L Otharius rex in ↄmonitoꝛioꝰ fuiſſe teſtata fuerit:tũc illuò renone fſilioum. mnßin
trariu ar. ex de elec. bone. ꝓſitetur gualdradã ſe a parre tis'iudiciũ ſm equitatis noꝛmaʒ vt u . Non ſuerint. q. mnine
g ¶ Filia. teber ga.l. aue nlia accepiſſe ⁊ ſoꝛoꝛẽ poſtmodũ admi/ iiuſticie mole nõ oppꝛimaf᷑. His obniarl volunt in⸗ kan
erat boſõis ⁊ puigna engel · ſiſſe buberti vbi pꝛimũ viligenti in auctoꝛitatibus euidẽter oſtendi q; eſi di h nnd
trude dor i Aiiij⸗Vitn en. neſtigatione ingrite: 2 ſi eundẽ glo) niſi libera voluntate nulla eſt coyzu &g nen nle ne
h e behen bils ar n a riolſũ regem pꝛedictaʒ gualdr da,ʒ landa alicui. Qiij abſoluere no poſſent unt
turpitudinẽ ſuq alleg at no pꝛemiſſis dotibus coꝛaʒ teſtibus ſᷣʒ lij. qů cocedit. h. ſed ob. iſten
eſt audiendus. C. de reuoc. eemelitn; quo nuptie celebꝛari Aog autẽ .poſt parentuz ey de ſpon. pterea. h. mtin
do. cñ ꝓfitearis. 2. C. ö tralt. ſolent per omma inueneritis acce/ ſponſionẽ alijs nubere nõ dicit alexãdrũ wbi noõ len
tranſactionẽ extra de do. in piſſeꝰ: publica maniſeſtatiõe eadeʒ valeant auctoꝛitate eliber paapalit ſi mgfaliter ſuit
ter. itẽ eſt hbic argu.ꝙ ꝓpter gualdrada in matrimoniuz ipſiuns tani concilij monſtratur: fñdiſſe. tu potes re⸗ güͤdek
paruitatẽ pſone nò pᷣumit admiſſa ẽ: reſtat vt perſcrutemini gqua dicitur. lurre Uaralei ſn⸗ tde
metus illalus ſc alias bꝛio⸗ curilla repndiata ſit: vel flia’boſo, De parentibus qui fidez frangunt Sulare Illeenimpa nilie
pter publicũ locũ nõ pᷣſumit᷑ is admiſſa eſt: ſed qꝛidem gloꝛio? ſponſalioꝛum. eden nitur ꝑ quẽ ſtat ꝙ n idtee
aſſus in vrbe. Nis admiſſa eſt: ſed qꝛ 8 . ↄſumatur matrimo iete
ie ne baneſt. ſus rexmetu tebergam admiſiſſe ſe Zqn parentes fidem fregex ninz wernade ſpo⸗ inn
Amede a: potiꝰ oĩa ma dicit: metn vnius bominis tantus rint ſponſalioꝛum triẽnij ipꝑe du. duobug. ſwult
la debemꝰ tolerare qᷓ malo rexnon debuit contra diuinũ pꝛece acõione abſtineant.ſi vero idẽ ſpõ p Ereuſati.qno ad don.
oſentire vt.xxxiij.a.v.ita ne. ptumi imane pꝛecipicinʒ mergi. in ſus vel ſponſa in illo grani crimine penaectleſie nõ quo Ate
kCoͤuicto videtur ergo boc certe ſe magis repꝛeben ſibilez nõ fuerint depꝛehẽſi:excuſati erũt ad reatũ.ex quo ope⸗- netu
ꝙ cöfeſſio quã fac ꝗs in ina⸗ oſtendit:in quo amoꝛem dei amoꝛ parentes.ſi vero in eodem fnerint ram dveerũt ne ſlij uum
ſirumẽto piudicetei.vt exẽ / mũdi poſtpoſuit:cum nec etiam oc vitio ⁊ polluerint ſe conſentiendo eepnlarenttin becce⸗ hun
preſuptl illo ꝛexrtra ð trſla. ciſoꝛes coꝛpoꝛs ſint timẽdi contra ſuperioꝛ ſnia ſeruetur. Ecces q; non vetainn ve⸗ ſmn
Sroarra ee Pba nen inſticiam bominez ipellentes. nibil licet parentibns ſponſalia filioꝛum xve breuſuivebem et unn
elu pindicet dt ve ercel pla. itaqʒ vobis aliud pꝛecipimns ma ſuoꝛiu frangere: verum hoc de illis quo a pena er quo t
qᷓ ſi graue.ſed dic ꝙ pfiſtiti nifeſtatione ſua eodẽ rege cõnicto? intelligendum eſt:queilloꝛum con fſactum eoꝛuʒ p alios iin
hac confeſſione. niſi vt m canomcam auctoꝛitateʒ ſenſu cõtrabuntur. rebpreſenratur. quia ſi glir
¶ NPer bñdictionẽ ar.ꝙ ſi noſtra vice freti cauſaʒ illiꝰ diffinia⸗ Aidaʒ vitcũ nõ teneoꝛ aliquid facere
gs publice aliquà durerit? tis.ſi vero minime pꝛobatuʒz fuerit hẽret vxoꝛẽ quã, ⁊ alter id faciat etias lbrt⸗
dicat ſe pꝛius duxiſſe aliamm gualdradazʒz fuiſſe vxoꝛez legitimaʒ dam meretrice,z fſine mnanchr men lena
teneatur ꝓbare ꝙ ců omni neqʒ nuptijs moꝛe celebꝛatis ꝑ be⸗ ſibii coningio co doem hac “Dl ſnen
walemnlfae voren benedi⸗ nedictionẽ.ſ.ſacerdotiſ filio noſtro pulauit: que erat naſiinibi vas pecus ſpft
1Annocks marime naz lothario extitiſſe coniunctaz ſugge⸗ ſterilis. Meptis i niã vt ſeruuz manu⸗ n
ng ipſa loꝛnicata fuiſſet. boe Uite illi vt nõ moleſte firat legitima genui filia oꝛigi· mnittã. ꝛ alius eñ ma K
tamen non poſſet ei obiſce⸗ ſibiſi ipᷣa inocẽsꝰapparuerit:recõci .. nari quam cum numittat hoc ſufficit ig
re lotharius.cum ⁊ ipſe eẽt liari vxoꝛẽ.pꝛeterea vos ſcire volo pater alij vellet tradrere huic auus mibi vt iobb. Vr
notoꝛius adulter.ii.q.i.ſcel“. qꝛpꝛefata teberga apoſtolicaʒ ſedẽᷓ eam copulanit cauſa ſolins inconti 3 C Coͤſentiendo. di nm
exira de diuoꝛ gaudemns. bis a ter appellanit a ſe a pfaio glo nẽætie deinde hic penitentia ducirns cunt aũt quida P 1a tun
2.c. ſignificaſti. vel vic ců . h, rioſo rege queſia eſt ininſte fniſſẽ de ex ancilla pꝛopꝛia filios ſibi queren nere vollertſ D ibe
bie garckutr regis vere⸗ jectam ⁊ vi coactaʒ fſalſum cõtra ſe tre cepit.poſtea de adulterio conni/ Piir eti larfm ſerri. nin
Golo⸗lin Erra de ap.directe.ij./i.omnis oppꝛeſſus.ar.contra.ij.q.vj.ſi quis i infra quam non poteſt puer iurrre. n
quachqs poteſt i qp lurier appellauit.i.pluries vocem appellationis ꝗ Ptee mo⸗ ane eoꝛum conſenſu ↄtrahuntur dare debent oꝑaz; len
emilit.vt extra de teſti.cum tu fili. = ðð eſpon. impu. c.i. ſad
o Innotuit.nõ ꝙ ꝑ pꝛecedentẽ ꝓteſtationem pꝛobatur ſequens metus. vt Didã vir Oenſuz eit quando ⁊ quis ducere poſſit eam S
extra quod me.cauſa perlatum. ſed non per ſequentem. vt. C. e.l. metum et ſi qua per adulteriũ polluit.in haccã vult oſtendere vtrum
non fuiſſet ꝓteſtata nibilominꝰ admitteretur ad ꝓbandũ metu. vt. xv. q. vj. c.. mererriceʒ quis debeat ducere. ſi ducta fuerit an fit vxoꝛ
p ¶ ¶Violentia. ar. ꝙ cõfeſſio facta metu vel vi nulli pꝛeiudicat xxij.q.iiij. ĩter appellanda.adiũgit etiã de duplici inſtiturione mr̃imonij. 0
cetera.S. xv.q.vj.c.i.S.di.l.pꝛeibyteroa.i.q.i.oſtat.xx.q.iij.pꝛeſens.S.vij.qi.oẽs 2 de bis que aboꝛſum ꝓcurant.vt aũt.hec ? alia.?v7.
qui ar.xji.q.iij.quiſquis. ¶ ¶¶ Oꝛginarij.i.ſerui vt patebit in ſequentibus.tamẽ oꝛiginarios no N
q C Renouetis.arꝙ idem eſt iudicium appellationis ? cauſe pꝛincipalis. ar. dico ſeruos nec aſcripticios i. no

xxxij

3 Vod aũt. hic depingik Kimn Aeſ Anrame neert nol⸗
ſit meretricẽ.⁊ ẽ dicendũ ꝙ ſic. ſi ſpes hal Re in eniar
ſ. c. vlti. dux.i ma.ſigniſicaſti.im
ner c vlller deeo qnidur ter opa.ſed ſi nõ habetur ſpes
ieam ducit. extra de ſpon. inter opa.ſed ſi r .
de ea Coener noaneſte ducitur. tenet matrimoniũ cũ ea.j.e.q.ſi quis vxo

cclx vij

¶ Suſpicio. hie vident᷑ excipi due cauſe dimitten di vxoꝛẽ.in euangelio tantũ

excipitur vna.ſed qð bic dicit.vel uſicio ſon ne⸗ Aniltenai laceg⸗ mo⸗
Vna imittendiquia per 1ovr
nthr endicnn Nimntenltnſi pi hic ⁊ in aũt.vt li.ma.⁊ auie.S.vltio.
imittik. ſpitionẽ ſoꝛnicationis. vt hic⁊ in aũt. vt lij §.l
ne. ner ſache⸗ ſoꝛnicatio ⁊ foꝛnicationis ſuſpitio. nã ꝓbata ſuſpitione

bata ẽ foꝛnicatio.quid.n. ſi
ee. dmea venter cahnr 3
reʒ.alle gat tamẽ pꝛi „ ccidere viro nonne certa erit ſo
lel ducinon poſſit. gꝛ ⁊ punitus quẽdam rogauit:vt dimittitur. 2 nla vore at ecett tionis ſuſpitio.ij.q.i.ſi Peccs
W ex quo iaj ducta diæ⸗ ctus ? p . tſua vt ſic e’ vt aliquis calũni 4 1 inerit. Del ſi vir aliquot an
W inenda eſt ſi foni · vi vxoꝛem oppꝛimeret da ⁊ ob ſecũdã copulã nuptialẽ veteri nis permaſit in expeditione
ſui emr vt.ſ e iſ ii dimittere poſſet: quo facto quan e5 copule crimẽ ipingeret:ſic pꝛioꝛeʒ rediẽs iueniat pueruʒ an⸗
ſeminen ergo a maioꝛi nõ eſt infidelẽ ſibi copnlan t:ea tamen cõ imittere iubei: vxoꝛem: vr prima niculüͦ fl bis ani ſunt lui
ſſieſi de nouo ducenda.5h qitione vt ad chuiſtianaʒ religionẽ aure ſecũdaʒ nõ habeat. Jde vel alie. filiü Bandulphus
ſäſun ar habes ertradilu, ranſiret. Hic pꝛimũ queritur an “ iſtol a pau.ad coꝛinthios. dixit Hiero. male excepiſſe
ſonſeu à. quẽadmodũ. itrix licite ducat i vroꝛeʒ. Se in ep o:nicatie Ver non pic duas cas dimiſſionis.ſʒ
wir aron, ertrir lcite ane canſa incoͤtinetie Sola viii ſoꝛnicatio vxoꝛem huic.c. obſtat.ij. q.i. multi.?
ſ 1. Caß 4 . * C OeIelol. A.lo Ii *
W D Oboc itelligo cũ cundo: an ea ne ellanda. Ter maculat. „ :quev q.ij.in ſcripturis.⁊.vj.qde.i.
nbſine ult agere Oncit: ſit coõinnx appe : an Ncõiugio quis poſitus:q in quibus dicit ols
htüt n nonenn dead/ tio:cuins arbitriũ aliqua ſauci nar TiaeS peccata fecerit:non pꝛo: nſpicto potius eſt repellẽda
Julm nlei vnit hoe iel libent aulian aig ari, ann. i filios prꝛiam infuſcant coningez:ſed foꝛni 5 pꝛobanda. ſed diſtingue
ahſtf lige eum notoꝛinʒz eſt to ſi vinẽte vroß licegt a 81 e que catio vxoꝛeʒ coinquinat:vrxr iaʒ nõ triplicem umnoneRoba-
hunnh adulterii necidiano exancilla qners. Onito ſteg ſit viro ſuo licitatſʒ adultera. Iẽ bilem temeraria? violentã.
konanti⸗ rantiã ſuã obumbꝛa vim patitur:pudicitiam amittere bꝛiſoſtomus. vl diri. ij. q. ic. i. hic ergo de
re põt.C. ð adul.ſne ↄpꝛobetur. Sexto:ſi adulter ad/ ennes 6b ſnam dimittere adul wiolentaſhiſpzi⸗ loquitur
ruim meeNod. nlteraʒ poſſit terr⸗ poſſit nea teraʒ noluerit: duobus annis peni/ Eiqne drer wen
lear eruneg. ſi viuente dimiſſa aliam poſſit ſi ei debitum reddiderit. Pzia he wolenta ſuſiti
nNci ego palea eſt. tunc. n· ſi inſidelez ſub pꝛe teat ſie erit an ipla admittatnr ꝙ ꝓbe
nt ed Gnn accnſaunr. mick⸗ Zainione licet alicni inſdelii B Raia vre poſtea deiceps rnnemginaden contra
Unine j.e. arimen. nõ tame in cõiugez ducere. lacuerit hr̃e eã matrimonio duo/ violentiſũmã pꝛobationem
tenetur hoc caſu di⸗ Q. ix in con be annis peniteat:iõ qꝛ cũ adultera admittitur ꝓbatio.imo etiã
ntä, mittere ea ſed denuͦ⸗ Aod aũt meretrix in Inmirts ſit que adbuc crimie ſuonon ammire iuramentuz. Rñ. p
tbnindn ciare dʒ e crimen ad ingeʒz duci nõ ðᷣbeat:mul⸗ ſt purgata:aut abſtineat'ſe a ma,; bene admittitur bꝛobatio p
mzi ri pniam ſiue occultuʒ tis õä is e onioeingo onec rpleallauſ teſtes. ſed n de wluer nee
eltbee ſit ſiue notoꝛiũ eiꝰ cri⸗ f. Il a. n. que lonio eins . ryg: bof ramentu vt. . rrviſd i.
n ᷑ .————— lacaeranuri um ſunn s sudetsede eön
n eat expelle⸗ non debet. Ande ioat oꝛinnenerit adu teru: nõ ad dit.ſed quod ſequitur.
tann deatrun venega ſtomus ait ſup matheüũ.c.ix. oꝛe; “D indicant: ſubanditur niſi ab b cͤingiolicia do⸗
u 1 re.ſed ſicut dixi denũ Patronꝰturpitudinis ẽ᷑:iꝗ ⸗ adulterio mulier recedere voluerit T nec vir egerit penitẽtia
. ciabit eccleſie rimen mnaz adulteras dimintere nolne o caln vxoꝛez nam vir recibere zu. paterch Kaler alnon
ung Aerageragcc Jen cudelia inſon⸗ e Ann Roseſtaaunkinz periculuʒz ei illaturꝰ. adulteratur reliquus Percit
ſonmeti illa peniteat vel agat 8S caſtã dimittit vxoꝛeʒ ſic tatunꝰ p Einile elagius pa. inelleo inb, is erigendl ſed vm Preli⸗
R ſwalt ad ſepatione; eſtzj inſt? gretinet meretricez. pa quens tenetur alteri redder
8 thon. nunquid ergs eſta in itndinis eſt ꝗ cela diacono. : vxo debitu ʒ. nõ. S. e.c. i. ly obijcio
N amtemmiam eccleneite tronnas. n. du neembletd⸗ Moſt penitentiam adulterij: vxo tibi. mulier ᷓ foꝛnicatur o⸗
Mand netur ei reddere debi enmnen Crls⸗ is vir dimittat vro rem vir poteſt accipere. né vro dit ius petendi debitum ſi⸗
W tum h. vicit ſic.ꝛge. Cꝗ foꝛnicatior literam ducat. ¶E benedicio qnoqʒ quẽ militer vir non habet ius pe
NRrite nuniᷓ factũ vt dicit. rem:non tamẽ adu tera .ArsSrs reʒ alienaʒ iudicaſti facinoꝛo tendi debitũ in tali muliere.
natn Bpnſa pꝛiuaſ aliqueʒ O Irit dñs in euagelio: quiců ſo ſuſtuliſſe ſpiritu:ꝛ in ſnum bacte.· velinquit eimo eoononen/
Nann ſure petendi debitns. qz dimiſerit· vroꝛem niſ ob us pꝛeſumere detinere cõſoꝛtium Qo vthic dicitur. 7. ſ. c. px. ſi
u denac adit ru. ſomicanonez ni Drersr mnrchau, ſiboe rerũ veritas:bʒ iubemus ex ergo mulier Heet Sienn
nacng „laudabileʒ. viij. i dimiſſaz duxeri . ienets ip̃a quoqd; a viro 2 vir excip
benllat tur ? quidimiſlaʒ vuxerit mec tie tue:vt euʒ cuʒ ipᷣa quoq wir excipit cot
winn q.iijj. noͤne. xv. q. vlt. icatio eſt qᷓ vxoꝛis vicit af perientie tue: v Diſſer quia pdidit debituʒ ipſa po⸗
eAln. 6 . 89 ma⸗ quia pdi ara entiſ,
antie c vlti.xxxiij.q.ij. ſeu ſola ſoꝛnicatic la vnã carneʒ ĩ aliaaz adultera diſtricte non differa teſt replicare ꝙ ⁊ iple ſimilit᷑
nui ares, mul fectũ:imo cũ illa vnã ito ctare:a caluatos abinuiceʒ ſepare jait debieun. ex de dinoꝛ
nuite eerr e⸗ Peoda diniſerit ⁊ ſe ſoꝛnicatiõe a marito ſe zla; aat dez ad Incinz d efenſoꝛezi gaicit Qhirunn e 4 erur .
iurin biie videtur. qꝛ nõ dz parauerit:nõ dʒ teneri ne vix quoj apulie ꝓuĩcie patrimoniũ ſine diia cg effeetu poſſit mulier pe⸗
nne ſacere pꝛeiudiciũ ma qʒ ſub maledicto ſaciat Rioa ſe ſeri tiõe migrare. Alaʒ vero ſi qnidem tere debituʒ.ſed non eſt ita.
ſhun noneniſens do peura: qtz adnitera ſtultus iaſiug martma mnuoſine dolo aliano ſoꝛ gquia ſt mulier iplicauit vir
lu, Peaoa 66 rien n. vpicna⸗ gnn legteaen ve te accipere voluerit tua oꝛdinatiõe poteſt ulere 7 Rr⸗
e nn bvn fornicationis inſpici re. ego erx tna cu
uynun⸗ accuſare. qꝛ tunc po⸗ idi.
gostif tius cognoſcitur ab , ſ adulterium vxroꝛis eſt notoꝛium vel ẽt
uih Vroedi gnoſee unt.ego conſulo ꝙ non reddat niſt ad man i J ViNeegaaiomenef unſgin iure con ſeſſa eſt :⁊ ita cõdẽnata.
. Gn rawin i nr vigecunaphober moꝛes eius.vt.ff. ð naect vror nect anſen deſnrtacnlran. vir ei comilſcetur i nanae ar f.
mna atum eccleſte ne videatn ellere eam non debet aſe etiam ſin crunen ita manifeſtü eſt æ, pꝛetertu ignoꝛantie ꝛc. vt dixi.. ci.
iltit in ſ. boc autem certum elt o expellen niñ publice moꝛaretur ligatur cũ crimen nen Nere 1
ei eimn i ens cinen. w ern per entemiann pel confeſſa fit cris kR S Adulterꝗ.n , ecnetu irp aut pꝛo.e erit vna pena.vel ibi le⸗
int cum adalterio vel nin b mecſen Lerira de adulte intellexrimus.? ef I C Abſineztin kanen pene ſub alternatione vr aut peniteat dnobus aͤnis,
ſinin men in iudicio.vt.j.e.de en in hoc. c. dicitur videtur eſſe corectum. ge ⁊ pꝛo aut ⁊ eru dirn ab eo vonec Peerit prnarn⸗
gl 4 de Lion igliaeanti 1a ozi vbi dicitur ꝙ danatam de adulterio poſ ant nen eriauder ſales ichoerur naͤſt volnerit eä iͤbi recbllare ina is
ius. ſ. e. c. vlti. . gre ali Ad iparia hoc quo ad debitum 4 diuoꝛtium,
Nbene⸗ ag de⸗Nr⸗ oc verbum vicium notat.aliud eſt celare.aliud non iu nz. 4 lpari aiudicank guo nc dehian eadendu, and ad diuoꝛtium quo ad ac⸗
dicare. ff. .qui vas.S.i. cuſatione.j.e.q.v.pꝛecepit. .c iſtlang, Sirie nß ,
. aſnn d re Fe dd1 ſupple non licet. ſi velit de o ¶ Subaudit reſpicit hoc qð dicit i.c.ſicut. vbi dixit qui retinet
ni NUincit. i. ligat impedit affectum vt vxoꝛ etiam ſi ve E benedicto.mactare.i.punire.
nti rengric tehnn znd e r velelncn tnpar 3 O Etcaluatos. panis abſeifisi. deboneſtatos ⁊ tõſoꝛatos ſicut moꝛis
A ure nõ p 9 j verba ſumpta ex.l.
V ⁊ remouet affecrũ qui debetur vxoꝛi⁊ ſunt bec verba ſump

? in quibuſda locls. qꝛ veſtes ⁊ capilli ĩcidũtur eis in ignominiꝗ ante etro.

LCan.

etate.S. vlti. argu. contra extra de concel. pꝛebẽ. ec. non va. poſt electioo

Sub cautela. cñ nõ dicatur bic que cautio pᷣſtari debeat a viro.videtur q
nuda ſufficiat ⁊ talis cautio ſirmiſſima dicat᷑.vt.j.de conſe.di.iiij.pꝛincipium.
ad idẽ.S. xvij q.ij.ſi quis in cognitus.nomen enim cautionis per ſe pontum

udã pmiſſionẽ deſignat. C. de ver. ſig ſancimus.ſol.ſi mulier nihil allegat
vecch ri dico ſufficere nudã ꝓmiſũonẽ.ſi aũt dicit eũ ſuſpectus opoꝛ⸗

de luſpicione vi
tet vt idonea cautio ei pᷣſtet
ſ.fideinſſoꝛes vel pignoꝛa vł
etig inramentũ ſi foꝛte illud
magis timet vir. vt. x vij.q.
iiij.metuẽtes.ſi vero tata ſit
ſenitia viri vt nulla cantio
videat᷑ ſufficere. iũc nõ eſt ei
reddẽda ſz alicui honeſte ma
trone cõmittẽda.vt eĩ de re.
ſpo.ex traſmiſſa.ex.e.ti.lr̃as
in fi. qꝛ ſatiſdatio maliuoluʒ
ꝓpoſitũ no mutat.vt inſti.ð
ſuſpe.tu.S. vlti.
b ¶Recipe. nö. n. erſt cõpel
lẽdus eã reciꝑe cũ alij adbe⸗
lerit ertra de diuoꝛ. ſigniſi⸗
caſti ⁊ pot monaſteriũ igre⸗
di ea viuente.vt.xx vij.q.ij.
agathoſa. .
¶ In aliuʒ. pena adulterij
etiã bᷣm leges cõmutata ẽ in
intruſionẽ monaſterij. C. ð
adulte.aũt.ſed hodie.
d ¶ Si quis. vroꝛem. æc.
e —0 Vod aũt. ſi fides.i.
erudelitas.ſ.vt credã
tur peccata ꝑ pnĩiam deleri.
vel ſides.i.certitudo.⁊ ſpes
coꝛtectiõis ↄtinẽtie eius.
ſMundabantur. quo ad
penã tẽpo:alẽ.ĩmo ſola ve⸗
nialia dimittebant᷑ ꝑ cerimo
nialia. de pe. di. vj. i.
g & Mungdatiõe.legali.ſed
ſola penitentia.
hb UFiliam. l. michol.
i¶APeſiguratoꝛ. pfigura
nit ꝙ mulier poſt pniaʒ de⸗
beat viro recõciliari.
K ¶ Wenitẽtis. videt᷑ ergo
O nõ poſſit mulier de adul
terio accuſari poſt pniaʒ qðᷣ
falſũ eſt.j.xxxiij.q.ij.admo⸗
nere.ſʒ poſt baptiſmũ nõ vt
vr.qꝛibi plenioꝛ ſit remiſſio
quo ad oẽm penã ẽt tpalem

ar. de cõ.di.iiij.ſine pnĩa.ar.
3 ex de diuoꝛ.gaudemus.ſʒ

dic ꝙ le excipi poſſit de adul
terio poſt baptiſmum. non
tñ accuſari qꝛ exceptio ẽ fa⸗
uoꝛabiliſ.accuſario ẽ odioſa.
1T n erit.adultera.ma
nens.

ſub cautelaꝰ recipiat:nulluʒ ei dũta

xat decetero ſimile cõmittenti peri:
culũ illaturꝰ.ſi vero oĩo eã recipe/
renoluerit:in aliũ quendã locum
in quo ei nõ liceat male viuere ꝓui
da eã diſpẽſatione cõſtitne. Itez
ex penitentiali theodoꝛi.
ui adultere debitũ reddit:tribns
annis veniteat.
8B JIquis vxoꝛem ſnã ſcit adul⸗/
terã ⁊ nõ vult dimittere eã:ſʒ ĩ
mr̃imonio habere tribus anis pe⸗
niteat:⁊ qnãdin penitet abſtineat ſe
ab illa. Iem Augnſtinns ad po
lentium libꝛo ſecundo.
Adulterio purgato per pniam pe
teſt fieri reconciliatio coniugij.
Qod añt tibi durnʒ videi vt
poſt adulteriũ recõcilietur cõ
iunx:ñ fides: adſit nõ erit durũ.cur

enim adhuc reputamus adulteros

quos credimus vł baptiſmate ab/
lutos vel pnia eẽ ſanatos.hec cri

minai veteri lege nullis ſacrificiis

mundabantur:que in lege no.te.ſi⸗

ne mundationes mũdantur:a ideo

tunc oĩno pꝛobhibituʒ eſt ab aliquo
cõtaminatã accipere vxoꝛẽ qnãnis
danid ſaulis filiꝗꝰ quã pater eiuſdẽ
mulieris ab eo ſeparatã dederat al
teri tanquam noui te.pꝛefiguratoꝛ
ſine cũctatiõe receperit.nũc aũt po
ſteaqnaʒ vpᷣus ait adulter̃:nec ego
te cõdemnabo:vade deinceps no
li peccare.quis non intelligat mari
tum debere ignoſcere qnod videt
ignoniſſe deũ amboꝛũ:nec iã ſe de⸗
bere adulterã dicere:cuins peniten
tis crimẽ deletum eſt a deo. Itẽ
de adulterinis cõiugijs.
De eodem
D On erit turpis neqʒ difficilis
etiaʒ poſt pata atꝗʒ purgata
adulteria recõciliatio cõiugij vbip
claues regni celoꝛum nõ dubitatur

m CU Vm renũciat᷑.ſ.n ꝑ ianua peccati ĩtrat dia bolus ſtati chꝛiſiꝰ recedit.ð
pe.di.ij. ſi.n.ingt. Et argue ꝙ infuſionẽ gfe pcedit remiſſio peccatoꝝ
nãliter.i.intellectu.ſed tamẽtꝑe ſimuliſunt.ſic ergo pꝛius deſinit quis eſſe vi⸗
cioſus qᷓ; incipiat eſſe virtuoſus.xxiij.q.iiij.quid faciet.bonus.n.⁊ malus ſi⸗
mul aliquis eſſe nõ pt de pe.diſt.ij.S.ſi aũt.ar.ff.de here.inſti.quotiens.S.ſi
quis ita dixerit.itẽ nec põt quis eẽ ĩ medio ſtatu.qꝛ oĩs qui non diligit.odit.vt

de pe. di.ij.quicũqʒ ab oꝛig.in ſi.ſed obijcitur.nõne peccatũ dimittitur penitẽ

ti qð ſi eſt ita cum habenti peccatũ dimittatur peccatũ.ergo penitens ẽ pecca⸗
toꝛ.⁊ ita videtur ꝙ virtus ⁊ vicium ſimul ſint.vel aliquo tẽpoꝛe inter medio ſit
quis ſine alterutro qð ſtare non põt.lau. Ego dico queſtiones tales dupli
ces iſti infunditur gratia.iſti dimittuntur peccata.Eſt enim infurio cõpoſita
ſiniplex ſicut het eſt dupler.lupus egreditur ſiluam.ſi.n.ĩtelligatur de com
poſita egreſſione ſimiliter vtraqʒ iſtaꝝ eſt vera lupus egreditur ſiluam. lupus
ingreduur.ſecus ſi de ſimplici egreſſione.ſimiliter vtraqʒ iſtarum eſt vera.iſti
infundit᷑ gratia.iſti remittitur peccatum.ſimiliter hic diſtinguendum eſt. hoc

res pꝛeſcribitur ante.xxx.an.

n &α Pugd. reuertitur.ſi ergo iuraui me ad adiem certum ſoluturum pecu
A niam licet poſt ſoluam non deiero.quia iam ad veritatem redeo ſicut ſi
ſub pena pꝛomiſſi aliquid.nec ſolui.pena cõmiſſa eſt.ſi tamen poſt ſolno libes
roꝛ a pena.ff.de ar bi.i.vlti.quando pena cõmittatur vel quando purget᷑ nõ.
in diſtin.domini mei.h.item eſt hic ar.ꝙ aliquis poteſt mutare ↄfeſſiones ſuã.
maxime incontinenti.vt extra de teſti.cogẽ.pꝛeterea.vel antequaʒ ſit ſcripta.
extra de cenſi.olim dummodo non ſiat calumniole. vt.ff.de inter.actio. de

q ¶ ¶Non idem.i.iure

. —TTM 4

nem.⁊ extra vt ec.bene.vt n oſt ru.⁊.iiij.q.iij.item qui falſo.

o ¶ Crimen. vxoꝛem. non tamen penam adulter ij ſuſtinet qui matri⸗

monium ſuũ cõiẽnit.æ vxoꝛem delinquere patitur. ↄtaminationem ta

men indignatur.vt.ᷣff. de adulte.l.i.S.lenocinij.crimen autem leno⸗
cinij Ruribue mo⸗

fieri remiſſio peccatoꝛũ nõ vt poſt
viri dinoꝛtium adultera reuocetur:
ſed vt poſt chꝛiſti cõſoꝛtiuʒ adulte/

ranon vocetur. Item Ambꝛo:
Cũ foꝛnicationis viiuʒ excluditur
caſtitatis virtus aſciſciiur.
64 Am renũciat᷑a ĩpꝛobitati ſta/
tim aſciſcitur virtus. Egreſſꝰ
enim malicie virtutis opatur ingreſ
ſum:eodẽqʒ ſtudio quo crimen ex-/

cluditur:innocẽtia copulat. Iteʒ

Bregoꝛius.
Non habetur ſallax apud denʒ qui
ad veritatẽ penitẽdo renertitur.
A Pud milericoꝛdẽ nãaqʒ iundi⸗
cem necilla fallax hẽ bitur qui
ad veritatẽ reuertitur:ẽt poſtquaʒ
mẽtitur:qꝛ oĩpotẽs deus d libẽter
noſtrã penitentiaʒ ſuſcipit:ipſe ſuo
indicio hoc quod erraunimꝰ abſcõ/
dit. Qnod ſiin adulterio perſe⸗
nerare elegerit:patronus turpitndi
nis ⁊ lenocinij reus maritus bhabe⸗
bitur niſi eã adulterij reã facere vo/
luerit.vnde in.ix.li.C.de adulte.et
ſtupro. Inperatoꝛ ſernus ? Anto/

nius. Crimen lenocinij cõtrabunt:

qui depꝛehenſam in adulterio vxo
rem' in matrimonio detinnerunt:
non qni ſuſpectam habnerunt adul
teram. NHoc in mulieribus non ob
tinet.non enim eis permittitur ma/
ritus luos adulterij reos facere:vñ
in lib.eo.⁊ ti eo. IJdem imparatoꝛ.
Publico indicio non habẽt mulie
res adulterii accuſationem quãuis
de matrimonio violato queri velit
lex inlia declarat:que cum maſcu/
lis inre mariti acenſandi facultateʒ
detuliſſet:non idem feminis pꝛini⸗
legium' detulit. Si ergo vt ex bis
colligitur auctoꝛitatibus adulteraʒ
retineri nulli permittitur: multo mi
nus in coningium duci licebit:cuiꝰ
pndicitie nulla ſpes habetur.debet

dis còmitiitur. com⸗

mittit lenociniuʒ qui

queſtuaria mancipia
habet.quia nõ ẽ hoc
minus qᷓ; ꝓpꝛio coꝛ⸗
poꝛe queſiũ facere.vt

ff. de ri.nup.l. palam

S. lenocinium. itez eſt

etiam leno qui ſcen⸗

ter ducit danatã ad⸗
ultera.vel qui recõ⸗
ciliat ſibi adulteram.
vt. C.de adul.l.caſti⸗
tati.vel qui ſcienter te
net adulteraʒ vt hic.
vel qui recipit pecu⸗
niam pꝛo adulterio
vxoꝛis fue.vt.flſ.ð ad/
ulte. l. ij. §. lenocinij.

p¶ VPublico. accuſa

tionẽ.ſed nõ vſqueq̃
qʒ negat᷑ mulierẽ poſ
ſe virũ accuſare.ſʒ di⸗
citur nõ equo modo
cũ viro accuſationeʒ

de adulterio poſſe p⸗/

ponere. vñ recte ſub⸗
ditur.nõ idẽ pᷣuilegiũ
⁊c᷑.vir.n.iur̃ mariti.ſ.
fine iſcriptõe ſine me
iu calũnie.j.xl.dies
vtiles mulierẽ ð adul

„

terio accuſat.vt.iiij. q.
iiii.S.aliqñ.qð nõ ſac
mulier. als vir ⁊ mu
lier ad paria iudicat᷑.
vt. j. q.v. pcepit. ?.c.
xpᷣiana.⁊.S.c.q.c.ſi ꝗſ
vxoꝛẽ. h̊ poſt. xl. dies
nõ põt niſi iure cõi ac
cuſare niſi abſens .
ꝓpt᷑ rẽpu.qꝛ tũc ad⸗
Uiiſk⸗ reſtituit᷑ a d il
los.xl.dies.⁊ ẽ iſte ca
ſus ſpãlis ĩ quo ma⸗

foꝛes reſtituunt᷑.⁊ nõ

minoꝛes.ff.ex ꝗq.cau.
ma. ſi qᷓ militi.ff. de
adul.miles.S. qdeʒ.2
ff. ð mino. auxtliuʒ. ſ

qð h dicitur nõ vide

tur tenere ſʒ iura no
ſtra.nam Rcut mari⸗

tus vxoꝛẽ ſic vroꝛ maritũ licite accuſat ⁊ inſcribit ↄtra eum.⁊ obligat ſe
ad penã talionis ⁊ hoc qñ coꝛaʒ ſeculari iudice agit. ſed ſi agit coꝛã eccle
ſiaſtico nõ ĩſcribit.vt extra de ꝓcura.tue.⁊ lex ideʒ videtur dicere ĩ aũt.
vt li.ma.⁊ anie.S.⁊ qꝛ vero.⁊.S.cãs.col.viij.miroꝛtñ quare Inno.dicat
ꝙ coꝛã ſeculari iudice ſit inſcribendũ cuʒ hodie pena ſecularis ↄmutata
ſit in eccleſiaſticã penã.vt.C.de adulte.aũt.ſed hodie.vnde eti ſʒ leges
dico ꝙ vxoꝛ poſſit accnſare virum cũ tantũ eccleſiaſtica ſit pena adulte
rij.ſed dic ꝙ ideo ⁊ hodie tenet᷑ vir inſcribere.qꝛ ingreſſus in monaſie
riũ moꝛii equipatur.vel dic ꝙ lʒ cõmutata ſit pena adulterij quantum
ad mulierẽ.nõ iñ quantũ ad virũ.ſjj eſto ꝙ vir accuſat mulierẽ ⁊ ſuccũ⸗
bat ex quo vir obligauit ſe ad penã talionis ⁊ non ꝓbat. ergo vir con⸗

demnabit᷑ ſicut mulier cõdemnaret᷑ ſi eẽt còuicta ſʒ mulier cõuicta de⸗

truderet᷑ i monaſteriũ.ergo ⁊ vir.⁊ ſic aligs cogit᷑ recedere ab vxoꝛe ſua
abſqʒ c foꝛnicationis ſᷣm hoc.quicunqʒ vult ſepari ab vroꝛe accuſabit

eã.vt cũ ſuccubuerit poſſit recedere ⁊ ſic alia via ẽ ↄſecutus qð deſide⸗

rauit qð ẽ õ id.xxxiij.q.v.hec imago.er de ꝓcur.tue.Rñ.bñ ↄcedo ꝙ
eodẽ mõ ↄdẽnat᷑ vir quo mulier.mulier.n.nõ cogitur itrare religionẽ
niñ viro placuerit ſic nec vir ↄdẽnatꝰ cogit᷑ irare religionẽ niſ mulieri
placuerit.virũ intellige qð dicit vecre.ꝙ dʒ inſcribere verũ ẽ quaniuʒ

cularem iudicem.

ad hoc vt Incretur donationẽ ꝓpter nuptias vel dotem.
mariti.vel non idẽ.i.nullu pꝛiuilegium apud ſe⸗

r Prꝛuilegium quidam domini dicunt ꝙ etiam vroꝛ virum accu/

d
i
Helen
ieleme
Gttniſcn
iſ
anin
Monf
Giimi
Gincn
ſo
lyn
Ccnet
ſrmr⸗
Ammt
pün

Mtet!

oncige
nenige
ſenie

inn
(inmnt
uls in
nign

nunit

ics
h⸗
ta
ditvt

uibab
c lil
iciger
Apyrg
ang
Ffinits

MAznube
((Ue
di

T

bni

C In

ſssile⸗
minab

tohe
fiſſasy

ulbue
lbant

Ceneral

Mdi p

CL

—

Umipn
lünr
(K
lor.

[ G

loeſa
nbign
beſt
ſican
umi
Uler
h
ons
urn
Minn
kn
ſfi
inin
denn
ſſn

he
fote
06

xxxij cclxvſij
et ſare poteſt de adulterio ſed nõ cũ pꝛiuilegio.qꝛ tenebit᷑ ad talionẽ.⁊ hoc diſtrictioꝛẽ vitq..qꝛ res eſt magis voti qᷓ pcepti ⁊ mag is libere volũtatis qᷓ; co⸗
el inuit hic alij dicunt ꝙ nõ pot. vt io. intelligunt utenticat illas pHqs actiòis ar. diſ. lrxiiij c.ij,2.xx. q.iij. pꝛeſens. M
fhnmnn dicunt veteres leges eẽ aogion etlinn gi. S. heicol i IC ꝛimus. no röne tpis. ſed oꝛdinis liber pᷣmus ponitur inter.xij. ꝓphetas
uen aüt. vt li. ma. 2 auie. 5. qꝛ Gao.n e 8.60 inin us vi 6 eque m Dꝛdei.. xv. argeteis 2 dimicdio choꝛo triicii0. V
urr⸗ D rorultu feur D bpot accuſare per illam.:.C. de repu.cõſen ſu.yt n On eſt. ſocietur. ſocietas.n. inter ponn? meli h pot er ſckerate HW
itien agl ad lep * B onimalus ediſicetur ſicut
lnnctine nẽ thon. vt lucret do emptio veneni valet ſi tale
ung nationẽ ppter nupti enin inter coningesſernari fides ? tribu inda eſt copnlata cõingio: de ſt 39 adiectiõe alterins ma
Ainiie 1 as. no vt vir in coꝛpe ſlacramentum: que eum defuerint: qua chuſtus poſtea naſci oignatus terie viui eſſe poreſt. ſ. de cõ
fifrren mn zanones. in aug.ſcri. 1 1. pꝛimus ex pꝛecepio dommi choꝛo .
eln Bnenma. Aenitas nuptiarum no conſiſtit in oꝛdermeretricem emit: qnam ſibi oll Seckerur an malumm
WI cupiſcenie :no e ſůi comixuone maris 2 femine. in coniugio ſociaun. ſed aliud ẽ me pit illud. ſed por ſuminae
WI quattuoꝛ ſpẽés vſus. D On emiz in ſola vt deliras cõo⸗ retriceʒz ducere vel adulteraʒ reti turam boni ar. .e. q ij. q uie
rd eſt bonus vſus boni mixtiõe maris ⁊ fſemĩe nuptia nere:quã tna conſuetudine caſtita. quid. ⁊ extra de conſe.ec cle,
ſaline vt tegritas que do rum veritas eſt quauis ſine illa co teæa pudicitia exoꝛnes. atqʒ alið ali- quod in dubijs. .
inl vouekz malus vl? mixtiõe nuptie filios pꝛocreare nõ qu eaꝝ habere quâ nullo pacto a Aog aſt. bic de⸗
niing bonicũ q: n Pe poſſunt: ſed alia ſunt ad nuptias ꝓ, luru carnis ſue renocare valeas. pingitur ſcða que
ingtt. mun ne illeuͦ eoenbi breie Reiuetisrca n ——— hoc enim penitus pꝛobibeturiliud ſoa ne lla u⸗
Ne bitemig aaalur c⸗ iugalio nidesacura oꝛdlmate allos baerower eiregut. Eince aeinle duanni auicem
erite malus vus malicd pꝛocreandi: 2 que marima eſt diſſe Honeſtpeccatuinineretricemdu. .————
ſotui. s vagat᷑ ad mere rentia: bonus vſus mali hoc eſt bo cere vxoꝛem. J 5 m
n quis vagat᷑ ad m uid O . . „LI tantũ.⁊ gratia multiplicãdi
Micart trices. vt.e.c.q.iiij. me nus vſus cõcnpiſcentie carnis:quo LD On eſt culpandus oſee pꝛo? generis bumani. ſed ᷣm ſe⸗
ſlnifft⸗ reirices. boeono adulteri male vtunt. MHec .ꝑ Spheta:ſi meretricem quaʒ dia cundã inſtitntionem factaz
kni *P) Oplie. virgi⸗ ſunt bona quibꝰ cõmẽdantur nu/ xrit ad pudicitiam conuertit.ſed po- poſt peccatũ vitande foꝛmi⸗
nu L.. nitagn igeo ptie: ⁊ ab illicito vin diſcernũtur. tius laudandus ꝙ ex mala bonam (ationis cꝗ.2 vtraqʒ iſtitutio
ninn nse Paenins arg. ſ. Te nuptias videtur dicens. polluitur ſi ſocietur malo ſed qum anre neinn ig ecn nochols
eni ni itit. Muime vel ſecundenuptie hac an maluseſt in bonum connertitur ſi 4 coa gpo
eyffeeet ꝓxi cã.q.v.qui ſitit. naenmn . 4 nõ qꝛ ipᷣam fecit ſed qꝛ ipam
Höſictai. vel qe virginitas ſo⸗ ctoꝛitate pꝛobari videntun. bom exempla ſectetur ex quo intel egſe facta oſtendit. ⁊ ne in po
Hguru roꝛ eſt angeloꝛuʒ vbi D Aptie terrã replłẽt: virginita ligimusnõ pꝛophetam pꝑdidiſſe pu ſterũ ab herenicis in dubiuʒ
indeſen oẽs erũt virgines vł paradiſum. ſed hoc intuèduz dicitiꝗ: foꝛmicarie copnlatũ ſed foꝛꝓ reuocetur ĩ ſcriptis redegit.
i . ’ intteg nenn nubet eſt Nuntae iuxta hab:aican ve-⸗ nicariam ſrngle pudicitiaʒ qua ſn 4 nico. Ke nuptias
oetd neq; nubentur. ritateʒ: ſcriptura in. i.⁊ ij. ⁊. iiij.? antea non ba ebat. C(Coceſſit. . xxx].q.i. aperiant.
nitimg c Onde. ſad oſten-. v. die. 1. vj. expletis operibns ſingu Q. ij. q C Biñdidio.a fuit facta in
ſgfcind gendu ns bamnam loꝛũ dierũ dixit:⁊ vidit deus ꝙ; bo⸗ Aod autẽ nõ ſit vxoꝛ que paradſſo. xx vj. diſt. deinde ert
un nn uiſome ee. M eſſet. iſecundo die boc ommino ſola caula icotinẽie vncik une tult beecehtuz vj ibi
n roboronie⸗ ſubtraxit nobis itelligenu iribues: hbic videt̃ ꝓbani poſſe: la fult cumn direbatur wale li⸗
azugeg d Immũua.i im⸗ non eſſe bonũ vuplicẽ numerũ:qui cõiugiũ ꝓpagationis non (aus qui no reliquerit ſemẽ
ſatu mũda vocauit mop- ab vnione diuidat: ⁊ pꝛeſiguret ſej explende libidims cã a deo inſtitn / ſuper terram. bodie tamen
nttrrr ſes ĩ lege.ſ.quenõ rn dera nuptiarũ vnde'⁊ i arca Moe: tů eſt. hec naqʒ fnit benedictio ĩ cõ⸗ eſt conſiliuʒ niſi quo ad red
tnſitle minabat vt poꝛci 2 3 omnia animalia quecũqʒ bina igre iugijs: creſcite ⁊ multiplicamini. dendum debitum. xxxiij.q.
ſugi no babebat vngulai iuntur imũdaſunt: impar nume Ande ambꝛoſius ſuper lucam. iij:apoſtolus.
firi ſiſſas vtequi in na rus eſt mundus: quqquaʒ in dupli/ Partus ſeminarum eſt eis ſola cꝗã r Adoꝛ. ſi tamen per
Uilan taibue queno bae cinumero mtelligatur ? alindſacra nubendi. “ Pene nͦ arer duo Iini
pimmn keenn iarmn o⸗ mentũ' quod nec in beſtijs qnidẽ 2 Adoꝛ eſt feminis: nuptiarnz veuntpudene.. ur de
ſtnnl‚n gerin phibnit. imundis auibus bigamia cõpꝛoba bꝛemia nõ haber quibus bec g Bblai. pꝛecipua.
el eAñũdus.i.ſubi ta' ſit bina ⁊ bina eniʒ ingredinntur ſola cå eſt nubẽdi. Idẽ dum ↄingij ¶ Et gra. vñ dicit lex. qa
m 8 pari numero ingre⸗ imũda ⁊ ſeptenaque munda ſut: vt pꝛemiũ ⁊ gratia nuptiarũ pariꝰ ſit magnũ pmiũ ẽ mulieribꝰcõ
— diũtur mũda ĩ arcj. baberetnoe poſt diluuinʒ qð ipari feminaꝝ:no mediocris cã ẽ vt vir/ cipere ⁊ cõcepiuʒ tueri.ff.de
er 1 C¶Et aliud ſacrm. numero ſtatim deo poſſet offerre: ginitas marie falleret pꝛincipemũ ecil edic qritur. .ů mulieer.
ne abillo lcaud e:· vernm boc ad erboꝛtationẽnõ ad dh. que ergo n canſa pcreande ſo-⸗ u C 5 alleret. er hoc aut ſuit
nionm 6G eltes koerenbho⸗ neceſſitatẽ obſernande virginitatis bolls ſed explende libidinis ſibiin/ ert iabo 4 iden er
teht tur bigamia necdt Lefertur. Andeidẽ ambꝛ0. ait. micẽ copulantur: nõ tam coninges maltere ekealia t redftu⸗
iatt in beſtijs imdis iune Airginitas conſilio ſuadetur: nõ ex quam foꝛnicarij videntur. Minc xxvij. q· ij. luẽta. b pʒ 8 mur
ſimin niebatur cũ quo bi⸗ imperio pꝛecipitur. eEetiam bieoeor. .ta latent diabolum ? quoti⸗
hiiſee B reretur. lio ſuadeo:nõ pꝛo imperio pᷣcipio. Icut nõ ois congregatio be/⸗ xC Pꝛicipeʒ mũdi.i.mũda
nne b C Haberet. reddit Sola eſt enim virginitas que ſua⸗ reticoꝝ chꝛiſti eccleſia dici po noꝛũ.imalox.nec p hoc at⸗
lam artene aune müͦda gqeri poͤt:imperari non poõt res ma teſt nec caput eoꝝ xpns eſt: ſic non mnſbuitur ſtuunbelen gigs
ſeithi pan nu mero vrer I Zis voti qua pꝛeceptieſt. cuʒ ergo omne matrimonium quo n viro Penepaicg, Nmn rn
en lis voſſtaliane ofer in meretrice vt orinus nulla ſpes ſuo ᷣm pꝛecepta chuſti vroꝛ iungit rrimea da dermone dientt
nu re. vbi enim parits ſidei nalla ſit certitudo pudicitie: rite cõiugiũ appellari põt ſʒ magig pᷣnceps taliũ.ſicut dielt rex
bt4 eſſet ibi non potera Patet ꝙ nõ eſt in cõinginz ducẽda. adulteriume. His ita reſponde ſcachox vł cardial rauẽnas
nu, duilert maſculuʒ a See elrur a Heriri R⸗ . Bimne nſtiennd ene nn nes na tñ ſimplr ẽ rex vel cardi⸗
eöin emina. nis eſſet me camẽ 9 Vt eſiet imaculatns thoꝛ nalia.ꝗdã iñ hererici garriũt
Tatrnnagt pigtenrn
.15 „ . n. . . 4 H.i *
hn ldeitermiat hoc verbum ſuaderi.i.ſolũmodo ſuaderi põt niſi alig ſe⸗ p Icut nõ ois.i.oĩs nõ ſimile ẽibi nõ erit ipoſibiler apua den eredu,
