ur t ſeradmoneein6 eacde lexeritilli qni ſenioꝛem ſnum xrit ad t imuniſſimũ peccati facvin?ꝰ eiigionẽ adilli non nrhn
excuſat auctoꝛtale iuris c⸗ cade lereritiliquiſendem ſnum xi uneccan tenetur qꝛreligio ſol Maen
uilis led ? dotez amittit vr· interfecerit. Itez ſtephanꝰ papa igredere monaſteriuz: builiare ſub uit vinculu iu ameti man
quã lucri faceret alias.ſolus v.,aſtuloo. mann abbatis ⁊ multoꝝ fratrü pꝛie vrtertra de iureiura Gwon.
eniz inger excipit a canone Penitentia aſtulpbi qui vroꝛem cibusadintus obierna cuncta ſim peruenit. item ſolnit (ben
vt occidat.xxiij.q.v⸗cum bz ſuam intertecit. plici animo que tibifuerit impera? votum. vt extra ð vo. heleti
ſ bomicid. + Smöere c lachꝛymis vmnl ta: ſi fote ignoſcat infinita miſeri· ꝛ vo re. ſeripture. it utn
a .Blaci quo ad erecux .I to gemitu coꝛdis curamus fili coꝛdia dei peccatis tuis 2 refrigeret ſoluit vinculi obedi/ mnign
ionez hoe l diro a de aſtulphe. led no filius debes dicg animam tuam pꝛinſquaʒ crucieris cnee ririg i due I nirg
et nndd vatiert tam crudeliter homicidinm perpe perpetnisfſmis boc leuius? me. Soabahaſſt alli nitl
b ¶ Vicũqʒ. armis. j. de traſti. nam occidiſti vxoꝛem tnam ſuus tibi eſſe certiſſime tcias.ſinantẽ eatromam del alig P
0 pe. di.v.falga. plemcoꝛpoꝛistui legitio matrimo publicam pniaʒ permanés idomo pyuiuſmõi faciat? i⸗ iti
c Algat. ar. quem poſſe co⸗ nio tibi ſociatam ſine c moꝛis nõ tua:velin hoc mũdo vis agere qd tretreligionẽ non di unan
pelli ad pniam.ſed hocĩ n tibireſiſtentem non iſidiantezquo peiꝰ tibi 1 durius 1 granius eẽ non citur tranſqgreſſto. ille “
blicis ꝛ enoꝛmibus.arg. xrii. cũqʒ mõ vite tne.nõ inueniſti eãõ cůẽ dubites:ita vt agere debeas exhoꝛ⸗ enim dici traſgredi ſin
lecelt.. Alio viro nefariam rem facientem: tamur.vt omnibus diebus quibus qui deſerit maius ꝓ honme
d Seniorẽ·. epm vel alũ ſed cõcitatus a diabolo ipio furo penitere debes: vinnz ⁊ omnẽ ſice minon. vtxx q ii . giczi
Raern anar re iflämatus latronum moꝛe atroę ram' nõ bibas:carnẽ nüquaʒ vllo —— inec̃
eBinonct. dicta. ane cius eam gladio tuo crudelioꝛ omi tpecomedaa pꝛeterqnaz in paſccha bonaergadiccſe nn
A õuari noieröne crimi ni beſtia interemiſti:⁊ nũc poſt moꝛ ⁊ꝛin die natalis dñi.in pane aqua ritatibus 1 boc b co iu,
nis iuxta illud. Si re pueris tẽ eins addis iniquitatẽ ſup iniquiꝰ ſale pniam age.in ieiunijs ? in vigi cedit.alij.dicunt ꝙ te
neonomẽ here mereris.ar. tatẽ ſilioꝛũ tuoꝛũ impꝛobe pꝛedoꝗg lijs ⁊ oꝛatiõibꝰ æ elemoſynis omni netur adimplere qð ie
riij.·ij. poſte . ij. q. vij. Sga⸗ mii nõ pepciſti filios tuos oꝛpba- tpe perſeuera. armis nüquò cigere pꝛomiſit ⁊ qdᷣ iniũci iisn
bus ergo ij..i.ſcelus. ·.õö nosfeciſti: iducere ſup eã vis mo nec in quolibetloco litigare pꝛeſu, Eeil pnia niſ abbas dom
ſerla nullo.arg cota de ve· tis càm poſt moꝛtè.per vnũ homi mas. vxoꝛc nüquaz ducere cõcnbi dilpenſet ſecuz. vii,. rne
di ii ſ er bonon nlu di⸗ nem bomicidã z repꝛobũ teſtẽ icu, namnunqnuam bere nec adulterinz qti cnuſlam. s
cũtur qui nõ erãt ĩ ecclefia. e . an em terinz 0 Si kone. ſ no po Cs
Cartẽ. ſ. . xxxi.q. ij. de ſare vis moꝛtuã:quoniã nec enan/ cõmittere audeas.i balneo nũquaʒ nitur dnbitalintaſtn aatun
neptis. ?.xxij.q·ij. agathola. gelinm: nec vlla dinia hũanaqʒ lex laueris:i cõninijs letantiũ nũqua, mo nota? aſſettiõis guis
eſt ar. ꝙ ꝗ excepit alimẽa vnins teſtimonio ẽt idoneo quepiã te miſcearis.iĩ ececleſia ſegregatis ab i. eque penitus. ſi de ui
ſibi videtur ercipere vroi. condemnat vel inſtiſica: quanto alijs chꝛiſtianis poſt oſtin ? poſtes pe. di i q; obrem. Ein
cum ambo ſint vnũ copus. magis p iſtũ flagitioſiſſimũ a ſcele, buũiliter te repone. igredientium et p CEt grau. viſũ gn
2 enam ſiliſs ⁊ ſeruienibus ſtũ nec illa vina debnit condemna, egredientiũ inppliciter oꝛatiöibus enim fuit maioꝛis pe i
arg.l. vi. ſtudeat. ff.de vſu ? ri. nec ate poſt eius moꝝẽ accnſari. ↄmẽda te. cõione coꝛꝑis ⁊ ſangnis ne conerſari iter bo⸗ un
all.e ſuppiema⸗ pꝛnus.n.cauſa crimis ſubtiliter erat dñ̃i cũctis diebus vite tue idignũ te mines r kotmintn 14 don
ſes etie akhren vel iueſtiganda: a tũc ſi ita fuiſſet iunenta exiſtimesi vltimo tamẽ exitꝰ vite ele b ue ne
inſidiaretur. non ideo debe⸗ lacium hominaz no ziir
ret eam interſicere. . ſentire. C. de apo. hi qni. tvij
hLNMon inſidiantem. non eſt bic argumentandum a contrario ſenſu ꝓpter q Siceram. per ſiceram intellige omnem potũ qui inebꝛiat. vt. xxxv. DS 98
capitulum. xxxij.qv. quicquid. . di. in palea violentunm. 9
¶VPꝛedo. nõ ꝙ eos pꝛiuare poſſit l enim. vroꝛ ppter adulterium interãcia r LCarnem. ſed nũquid ona cũ ouũ ſit caro liquida vel lac.cuz lac nõ diet
tur. vos tamen ad eius filios deuoluitur. in aũt. vt li. ma. ? auie. S. ſ de adul fſit uiſi ſanguis coloꝛe mutato dicimus ꝙ nõ. ? hoe vult littera illa que lim
terio.ſed qꝛ eos ſolatio ⁊ ꝓtectiõe materna pꝛiuare conaris.: . n. regulariter lu ſequit᷑ in pane ?⁊ aqua.ſed tamẽ põt intelligi ꝙ hoc debeat facere ĩ cr⸗ dui⸗
criſaciat dotem ob adulterium vxroꝛis extra de do. in ter vi. vxo. cpleruũqʒ. tts diebus vel iegitimis ferijs ſed nunquid de lardo vtetur nunquid lenm
boc qt caſu nõ lucriſacit cũ eam interſicit etiam ſi pactum fecit de ea lucräda nomine carnis eſt ꝓhibitum videtur ꝙ nõ ar.lxxxij. diſt. pꝛeſ byter ibi Wi
E mant⸗ Baitchine Aängnitur moꝛte.xxxiij.diſ.quoꝛũdami.C.ſi reꝰ Tnſnng⸗ õ ſt 8
moꝛte,c EIIII. ll. C.ſi re? Nunᷓ cingere. niſ conalio epiſcopi pꝛo iuſtici. denda.
vel necn de in rõne bonoꝛũ quis agere velit. C. e.l.vlti. C. fi pen. appel. moꝛs. mie.f.de pent onwian⸗ no ehiſeopi V iuſkicl⸗ deendend te
interne.l. ij. f. de rei ven. vtiiqJ , Litigare. hoc ideo dicii aꝛ ee i⸗
GSel iuſtiſicat. vnde non tenet.xj.q.i.quicũqd.creditur tamen vni tanquã nas diſceptando Poogemau arpunrn meclnec t
recitatoꝛi vel taqᷓ ſocio.vt.viij.q.iij.calia.lxxx vj.di.tanta. . cũ iudiciũ debet adire.S.xi.q.i.aliud.ſupple ergo hic niſi in pꝛopꝛia ca
m wenlnenriz ar poſt Pereram nlan⸗ m purgatũ baͤt auie accu 7 coꝛam ccdeſiaſticis. ee pbie. hi
ſari de crimine illo.vtæ v.q.v.pꝛeſbjter.⁊.xxv.di.c.vl.⁊ extra de ſciſma.frater Nunqᷓ; ducere. . 3.e. qui N
niraus, nam pꝛeferens memeandi criminis labem ⁊⁊᷑.d l.lxj. in ſacerdotibus n Dcr cotra⸗wmogfem debeanemibre . . e. quiz⸗ 1
.q. vij.i quis omnem. nam per penitentiam nõ dennit quis eẽ nocẽs.f. de x¶ Hũqᷓ laueris.niſi ð neceſſitate. de cõſe. di.iij. peruenit. u
edi.edi.quid ſit fugitiuus.iĩmo etiam poſt baptiſma põt de hoc accuſari. vt ex y Exiſtimes. ergo videtur ma gis peccat qui vroꝛem interſicit ; i
de dinoꝛ. gaudemus. in foar. otra. xxii, q iii. ſi illic,, xrij.i, auteni , . qui matrem. qꝛ maioꝛ penitentia imponir: hic vxoꝛicide q;ᷓ matricide
dN
.

NWN . j.e. q.⁊ ſic maius eſt crimen.ar.xxiiij.q.i.non affeæ In pꝛemiſſis.ſc intellige.xxxi.q.i.hac ratione.
n mltscpenm Ver q magis peccat qui ſeinſm interſicetit iI Impendatur. S. e. interfectoꝛes. .
itt liũ xxij q.v. ſi non licet. vnde magis peccat qui ꝑtem coꝛpoꝛis iter⸗ k Lacuit.licentiam.i.impunitatem.ſimile.xlv.di.qui ſyncera.
. gl Fe qui macre. ꝓbat hoc etiam per illã auctoꝛitateʒ ꝓpter hoc relins l ſes Poteſtarem. nam ſi eam etiã male verberaueri nili per cas lege
ſin quet homo patrẽ ⁊ matłẽ⁊ adherebit vxoꝛi ſue.extra de biga. debituʒ. expieſſas punitur in pecunia.quia dabit ei reniam partetn danaionie au
ninid⸗ alij vicunt magie t. vili. ma. ? auie.S. ſiquis
4. i crẽ iter „ „ . .„ „ . Ru . m. 4 * ₰.
den — Rcr tzaꝛ tnue die ſi merueris ꝓ viatico ſi ſit ꝗ ZLacnit vt ſi quoꝛũcũqʒ cleri, autem. col.viij.ſi autesquis
R onames pniores ſuůt tribuat tibi tamũmõ venialiter? vę A coꝛum vxoꝛes peccauerit ne non dedit vona. ppuur nup.
ſch ad imerſiciendũ vro accipias tibi ↄcedimꝰ. Sunt ⁊ alia forte licentiam peccandi plus ba/ un “ e ure a⸗
nnin res ideo ob hoe nn⸗ multa que tibi nimis durins ⁊ ſatis beant: accipiant mariti eanm bae ſtagland ercealt ccciaureos
ſaigr gis dunimner, *e acrius erant iuxta magnum pödus poteſtatem pꝛeter necẽ cuſtodiẽdi: ſi excedit dabit. c.aureos. C.
rnen irabant s t eine peccattitelix adijcida. ſi becoia zligandiĩ domo ina ad ieiunia ſalu derepu. lvlti ire; non dico
rng i re v na vi rami pn due tibi mificoꝛditer dcâ ſunt pſey tarianon moꝛiſera eas cogentes: Giplimet debeat eis pniaz
naattn n erce grauins cto coꝛde dño anxiliante feceris et ita vt innicem ſibi clerici paupe- fniungere,led compelletur
NE Tetcant Yeſt ſimilei cnſtodieris cõſidimns de imẽeſa dei Es auxilinm nl ſermtii nõ ha Faaipuntal dila enn nu⸗
el icatiöe notoꝛi ti niſſionẽ habitnurum te eant.cũ vxounibus aũt ipſis q̃ pec· quid laicus idem poteſt de
foꝛicatiõe notoꝛia.; clemẽtia remiſſionẽ habiturum te bus . n. de
enim multa crimina tuoꝝ peccatoꝝ ⁊ ſʒ dictũ iuſti bo?½ canuerant noncibosſumant niſ ſoꝛ Pron ſuardid- 5 D nons
Ninch hmt grauion awen nia; paſtoꝛis reſoluet te ſca ecele⸗ te ad nent n acta Heni ene tamteng eenv nesaes
ffirei qꝛ facilius ⁊ fedi de⸗ qa ab hoc vinculo peccati in terris tur. uc aute queritur quare ſa, 3 vij, q.i ſicut alterius ſed
linquunt in boccli⸗ vi ꝑ ipſiꝰ gr̃am qui eã ſuo languine cris canonibus ſi t inſtitutũ vt poſt uare dirirduod paupes cle
hnrige mine G in alije deo acquiſiuit ſolutꝰ ſis icelis. ſinautem vij. annos penitentes in pꝛiſtinu ſia mei ſeruiant ſibi. Bie o re⸗
nlinni, deenerniſ diſt. aliter ſeceris: ? ſancte matris ecle) tum renocentur. De bis itaſcri, ppondertacite obiectiont.a.
Peimeni efam. ſſie tam ſalnbrẽ admonitionẽ deſpe bit Iſidoꝛus ad maſoneʒ epiſcopũ. d.a ſimulieres ligaie nõ poi
rimnſti Aenialiter. ag. xeris:iple tibi ſis index:⁊ in laqueo OQuare ſit ↄſiitutũ poſt ſepi annos ſũt eis ſerne uautures ſe
lnßin ceccleſa poteſt coꝛ diaboli quo irretitus teneris oma?, in puſtinũ ſtatuz penitentes tedire. ri ani Sro nn a der
in pus ⁊ ſangnineʒ do nebis:⁊ ſanguis tuns ſuꝑ caput tuũ P Dap . onn⸗ eui menken Bae e lnn
inini mini quibuſdã etiaz nos alieni a cõſoꝛtio tno pꝛo alioꝝ poſt v ia noe bnier zne porerunt dlos reconcllare
ſin inune niobibere ar. fſidelium ſalute deo opituiante om rein puiſtinu ſtatũ pꝛecepit'a cetera Roimin nollen promonerit
nin xrvij.q.i inpucheꝛs niſſollicitudine nitimur deſudare: ?· vtin tractatn oꝛdinandoꝛum de la erxyriii, oili eumuo aliſ auͦt
nſtin r wiſtl venitentes 3 dñi miſericoꝛdiã attẽtins quotidie pfſis: nõ electione ꝓpꝛij arbitriſci pa dicunt illum non impediri
zͤſin n iſin as epiſe. impioꝛare. Iẽ Augn. de adulte⸗ rreorled votius er nia diuini inciii us rar oenoik ab ao
Gginen zum an a rinis coniugijs libꝛo. ij. anxerũt naʒlegitur marie ĩ ipſe non conſentiat eius
4 gunn anr prabern “ viuẽte aliam dncai aaron ꝓphetiſſa dũ detractionis ad adulterio. vnde bene poſſũt
Pefein S. xiij. q. vl. queſitůũ ẽ. Potins vxo: Oin
rigt niſim precepta c⸗ qe quâ bumanũ ſangninez fundat, nerſus moyſez icurriſſet delictũ: illi/ eas reconeliate eräaoad
inmn nonu;. ad hoc deg S JIquod veriꝰ Sieſf non lʒz höi co ſtigmate en berene eit. uriß⸗ cli ud eeindicmer qð ta⸗
mngin qna illud quod de chꝛiſtiano adulterã coniuge, peteret moyies vt emundaretur: p due Deri diris,
hnit iure col compett dẽ occidere ſed tantuʒ dimittere. qs. n. cepit ea dominns exira caſtra. vij. men inteligas ſ d diris.
— . . rxxiii. di. li cnius
uän concedi reſpectu mi⸗ eſt tam demens qui dicat ei fſac qd diebus egredi: ⁊ poſt emnndationẽ mI Bra vr inuiccm.ar. rij.
unl ad heng. nonliceta⸗vrlieeattibiquod nõ l: rurſus eas in caſtra nn manta arvſendimigrs riain⸗
lnin⸗ vſuſu. ſertraneo. Cum enim vtrũqʒ ſm legem chꝛiſti ergo ſoꝛoꝛ aaron caro inte ſan cut. n.ar. di. rc. pcipimns.
nn hirann illlcitum ſrſine aiulteraz occidere cerdotis que dum ſuperbie vedita ne⸗ Siſeruitia. ,ſeruientes.
e tis. naz vniuerſe ve ſine alterã ducef ea vinẽie. ab vrro ſoꝛdidiſſimis cogitationum macu⸗ o NMon abos. z eſt boc pp
ntte ini miſericoꝛdia eſt abſtinendũ non illicitum pꝛo latur contagijs extra caſtra.vij. die enoꝛmitatẽ delicti. tamẽ ipa⸗
unſi⸗ dommin s 3 Gicatam non debet vitar.
eeni 7 veritass. illicito faciendũ.ſi.n.ſacturus ẽ q bus hoc eſt extra collegiuʒ eccleſe erxa ii nonig multos, a
hln beGSanguis.i. pec non licet'iam faciat adnlteriũ a nõ vij.annis pꝛoijciatur: vt poſt emũ/ Tae lum en.
bnrfir cumn vaa ſus⸗ un faciat homicidiũ:vt vinente vroꝛꝛ dationem vicioꝛum loci vel puiſti. p· EX Bc ipſum. pꝛecepini.
lunn ſn⸗ ugane den ſua alerz drcatz n pnmanv; ſan Begngrerreinla⸗ menih Po D pammatpokk d an⸗
imnun le hi, non Beſaric:ns dʒ altexp alteꝝ pperra, acdiſciendum putani. vt quotieſců⸗ ra.ſed veritas canonum eſt
jie utatur pꝛelato luub re ſed vtrũqʒ vitare. In pꝛemiſſis qʒ in geſtis concilioꝛuʒ diſcoꝛs ſnia in penis infligendis.ꝛ peni
ſut Ktomm malicia er aunctoꝛitatibus quiqʒ Bbibent adul inuenitur illius ſententia magis te⸗ Sein rrrikaee e.
dno inges ſn idere: it⸗ neatur cuius antiquioꝛ potioꝛ ex:· q.vij.tempo
no per eum nõ ſtat teras ↄinges ſuas occidere:ſj ꝑmi
gu qno minus conigan titur Poſt vi anor pniam eis illas tat auctoꝛitas.hoc aũt quaqnaʒ de nde mnlſerre gKol
eſet mmr. ar. vij. q. S. ců ůt dimittere. ſi at illas iterfecerint:in ſacerdotibꝰ videatur ſpecialiter di⸗/ ne rand dedee garmusi
Priue 5. di. xl ij. epheſijs.S. pẽtur ſine ſpe ↄiugij ꝑpetuo mane- cctum:generaliter tamen de omni/ pri n. ? di.,eos vr.
mnui i die us. re niſi fſote ꝓpter lapſũ iunenilis icõ bus penitentibus opoꝛtet intelligi. q Ꝙ Mam legitur. iicet oltͤ
4 Ja⸗ erin 4. tinẽcie ad mr̃imonia ↄtrabenda eis Ad imitationeʒz naque illins domi peccatum murmurationis
un ditt lerc vnuz de Miſericoꝛdia ipendat clericis antẽ nice ſnie dauid de adulterio ⁊ homi non mulctaret moꝛte. hodie
lietum pꝛopter alind ↄcedit᷑ ſi vxoꝛes eoꝝ peccauerint ſi cidio repꝛebenſus vnius hebdoma tamen repellit vt dicit pu.a
ntun delictum nõ minuit ne moꝛtis acerbitate bẽre eas ĩ cuy de ieinnium in ſatiſſactione admiſſi pꝛomonoone. argu. xc. diſin.
nluti penam. vt.fl. de pi. ſtodia ⁊ ad ieinnia eas cogere: non ſceleris deo legitur obinliſſe.hĩc ẽt alienꝰ.qꝛ nec atrthie nee Kr
ne delic.l.i.: eſt ar. wli t vſqʒ ad neceʒ affligere. Ande eccleſiaſtica cõſnetndine eſt vſurpa 13 aiit noenn vn m
ce delictis compenſaio in tol. cõcili. pꝛimo legitur. tum vt maloꝛum criminum peni tos bic inſerinun vna ralt
nn admittilur. arg. * 5 Pece tentia. vij. annoꝛum ſpacio conclun quare ſeptennis penitentia
nonadm Clerici.ſi vxoꝛes eoꝝ peccauerint vij. annoꝛum ſp imponatur quia maria ꝛc.
tktt Auo nölicet. ſ. bieter necẽ eas domi cuſtodiant et datur: niſi vel occli oreeſlech theologi aliter aſſignant. vt
occidere vroꝛẽ ſuam. ad ſalutaria cogant ieiunia. criminum magm ndo vulgarez c ſen õ
nicnen Quod non licet Prn H P e 8
ctin aliã duch ea vinẽte. amilit. ita per peniteniiaʒ ſe⸗

gAldulterium.ſic ergo permittitur minus malum dt enitetur ma⸗

ptenem eam recuperet.

F ) ius.S. xx vſ.q ij.hi qui.S.xxij.q:i c.vl.S.di.lxxxij.pꝛeſbyter.S.pxi.q.vij.
tM quid cõtra ſo. grauius eſt homicidium ꝙᷓ adulterium ſed ibi expone
D grauius.i.generalius.l.diſt. qꝛ tna.vel turpius ratione inquinarionis
xxxij.q.i.in coningio.⁊ non eſt conſilium vel pꝛeceptum quod hic dicił
ii ſea eſt comꝑatiua permiſſio que non excuſata peccato.

T ¶ CCuius antiquioꝛ.ſi.S.l.di.domino ſancto.in ſine.vdi de hoc dixi.
8VAſurpatum.i.vſu habitum.
¶ VU maloꝛum. S. xxij.q.i.pꝛedicandum. l
n ¶ Ercellentia. vt.S.lxxxij.di pꝛeſbyter ⁊.xxvij.qi.deuotaʒ.S.xxiiij.q.iſi ꝗs
dederit. tamen omnia iſta ſunt arbitrio ſacerdotis.xx vj.q.vij. tempoꝛa. vnde

ex diſpenſatiõe.j.e.autiqui.
qꝛ intelligitur nouiſſe.⁊ ſic
inteiligunt.c.j.e.de his pe⸗
nitens enim ſemꝑ viuit ſub
regula eccleſiaſtica. vt de pe.
Di.v.contrarium.h.vero di
cit qu libet penitens pot
coötrahere niſi tr bus caſibꝰ.
puta pꝛo vxoꝛicidio.vel niſi
iniunctũ hoc ſit ei nomine
pnie vel pꝛo raptu ſpõſe al⸗
cerius vel pꝛo inceſtu adhuc
tamẽ excipit adoleſcẽtes qui
vt dicit de iure cõi poſſunt
cõtrahere.ideo autẽ ĩ tribus
hbis caſibus ꝓbibetur qꝛ in
bhis cõtaminatur mr̃fimoniũ
alij tamè ponũt.v.caſus in
quibus poſt ſolẽnẽ penitẽ⸗
tiam nõ licet ↄtrahere. vnꝰ

eſt pꝛo ĩiceſiu.vt.xxxij.q.vij.

ſi quis viduam. Item pꝛo
vxoꝛicidio.S.e.interſecioꝛes.
Itez pꝛo raptu ſponſe alte⸗
rius.xx vij.q.ij.ſtatutuʒ.nec
ↄtradicit.xxx vj.q.ij.tria.naʒ
ibi illa noò erat ſpoſa. Iteʒ ꝓ
cõcubitu cuʒ monialixx vij.
q.i.vt lex. Itẽ ꝓ homicidio
pꝛeſbyteri.vt extta ð pe.⁊ re.
qui pꝛeſopteꝝ. Itẽ ꝓ eo qui
doloſe ſuſcepit ſiliũ de ſacro
fonte.xxx.q.i.ð eo ⁊ dicũt ꝗ/
dam ꝙ ſi iſti contrabàt non
tenet matrimoniũ. arg.S. e.
interfectoꝛes.ſi tales tamen

ſint qui nõ poſſũt ↄtinere ö

licẽtia epiſcopi poſſũt ↄtrahe
re ⁊ conſenſus epiſcopi ſacit
matrimoniũ taliũ tenere.vt
J. eo.c.vlt.alij dicũt mr̃imo⸗/
niũ taliũ tenere.licet pꝛobi⸗
beantur ↄtrahi niſi appona
. tur in cõſtitutiõe ꝙ ni ↄtra⸗
xerini ſeparent᷑ qd credo ve
rum.ad hoc facit er de pᷣbẽ.
ſignificato.
bę E his. Hoc.c.poteſt
inteliigi de penitẽte
ſolẽniter ꝓ aliquo pꝛedicto⸗
rum criminõ.⁊ tunc dic im/
pꝛoleſſam.i.cõtinentiã ma⸗
ie pꝛofeſſam.i.nõ ſeruataʒ.
ꝓꝙ poſtea dicit nõ habẽt ſut
fugium penitendi.verũ eſt
ꝙ ſolẽnis penitentia nõ ſte⸗
ratur.l.di.S. poteſt licʒ ergo
innuar cõtrarium. j. de pe.
di. iij. S. ex perſona. poteſt ẽt

boc.c.ltelligi de bis qui vo

tum emiſerunt.⁊ poſt ↄtra⸗
rerunt nec tenuit matrimo
nium. ⁊ tunc dicit ipꝛofeſſas
i.male pꝛofeſſaʒ.⁊ dit ꝙ nõ

Cau.

eanones non ponunt menſuram penitentie.ſed omnia hece arbitrio ſacerdo⸗
tis relinquũtur.vt.j.de pe.di.imenſuram.
— BHee penitetibus. bic monet magiſter quadam incidentem queſtionem. an
bon ſolẽnem penitentiã poſſui ↄtrabi matrimomiũ.Et tres ſunt opi.de ſolẽni
ter penitẽtibus.quidam dicunt ꝙ nullus ſolẽnuer penitẽs põt cõtrahere niſ

ſuetudinem excedens:veluti dum
contra naturam humane ſocietatis
parentibus vel liberis vel alijs eiuſ
modi perſonis impudice adbere
mus:vel dũ relicto naturali vſu cõ
tra naturam moꝛe iodomitico foꝛ
nicamur:vel vſque ad coitum bꝛiu⸗
toꝛum animalium pꝛolabimur pꝛe/⸗
miſſum ſpaciũ tranſcendere cogat.
De penitentibusꝰ quoqʒ querit᷑
an eis generaliter poſt penitentiam
peractaz coningia concedantur.ge
neraliter enim canonica auctoꝛitate
pꝛobibentur penitentes ad ſecularẽ
militiam redire vel matrimonia cõ
trahere. Ende Syricius papa.
Pemitentes matrinonia contra;
here pꝛobihentur.
Ebis vero non incongrue di
O lectio tna ſedem apoſtolicaʒ
credidit cõſulendam:qui acta pnia
tanquam canes⁊ ſues ad vomitus
pꝛiſtinos ⁊ volutabꝛa redeuntes et
milicie cingulum ⁊ lubꝛicas volnʒ
ptates ⁊ nona coniugia ⁊ inbhibitos
denno appetiuere concubitus quo⸗
rum impꝛoſfeſſam continentiam ge

nerati poſt abſolutionem filij pꝛodi

derunt:de quibus quia iam ſuffu/
gium non habent penitendiid du⸗
ximnus decernendum: vt ſola intra
eccleſam ſidelibus oꝛatione iungã

tur: ſacris myſterioꝛum celebꝛitati

bus quanis non mereantur inter⸗
ſint.a dominice antem menſe con⸗
niuio ſegregentur: vt hac ſaltẽ diſtri
ctione coꝛecti:⁊ ipſi in ſe ſua errata
caſtigent:⁊ alijs exemplum tribnãt
quatenus ab obſcenis cupiditatibꝰ
retrabantur quibus tamen quomiã
carnali fragilitate ceciderunt: viati/
co munere cum ad dominum cepe
rint pꝛoficiſci:per cõmnnionis gra⸗
tim volumus ſubneniri:quam ſoꝛ⸗
maʒ ⁊ circa mulieres que ſepoſt pe
nitentiam talibus pollntionibꝰ de⸗
ninxerunt eſſe ſeruandam cẽiemus.
Sed quia timoꝛe ſolnẽdi coniugij
nonnulili ad penitentiam accedere
differunt vel pꝛopter lapſum adole
ſcentie quem ſoꝛmidant penitentie
remediuz ſuſcipere neglignnt.ideo
anctoꝛitate canonica pmituitur eis
vel contracta matrimonia retinere

babent ſuffugium penitendi.i. contra pꝛofeſſionem ſnam veniendi.omnia

alia plana ſunt.

¶ Et militie. ſed nũquid ita generaliter verum eſt ꝙ foleniter penitens nõ
debest redire ad cinguium miulnie. dicunt quidam hoc eſſe conniij. non au ẽ
pꝛecepti.⁊ ita intelligunt de pe.di.v.falſas hoc alij intelligunt in eo caſu tantũ
cum eis hoc imũgitur in penitentia.alij dicunt iſtud tamum eſſe intelligen⸗
dum quando agit pen itentiam ſolẽnem pꝛo crimine in miluia cõmiſſo.⁊ hoc

inuit Ulud.c. falſas. .
d Piodiderunt. ſ. Axxxi
andien. nemo.

· dil. pꝛopoſuiſii.s. di. xx viij. pꝛiuſquaʒ. C, de epilco.

Aungantur. de pe. di. v. ſi qui vero.

tcirca mulieres. ar. ꝙ ſolenis penitentia iniungitur feminis ſicut 2 vil ⸗

ris.ar.l.di.penitentes.j.e.q:antiqni.⁊.q v.penuentiam.S. xxviſ:q.i.virginibs

⁊. c.ſi quis ſacro..e.c.i.

Sec quia. vel conmahere qtum ad hoc vt vtatur mat monio iat
9 monio iaʒ

contracto.non eſt permiſſio licet ſoꝛte iia intellexerit gratianus.io.

b A Qdiuimus.ſi hoc.c.intelligas de pꝛiuata

penitentia planum ẽ

ſi de publica.tunc loquitur de matrim onio iam ↄtracto.

vel alia cõtrabere. Ande leo pa.
galerio epiſcopo tripolitano ſcrib.
Ex indulgentia comugia poſt pem
tentiam legitimam non negentur.
Adinimusa quibuiſdam ꝙ in
AH veſtris dioceſibꝰac ſinibꝰ chꝛi
ſtianoꝛum cetus leui occaſione ſe
lubtrahunt penitenue ingo dicẽtes
quia ſi penitentiam agimus cõiugij
debemus relinquere copulaʒ i quo
errant:⁊ de veritatis calle diicedũt:
qꝛ pꝛo omnibus illicitis penitentiã
vnuſquiſqʒ chꝛiſti nominis cultoꝛ
ſuſtinere ac peragere ſũmopere de⸗
bet dicẽte domino. penitentiã agil
te: appꝛopinquabit enim regnum
celoꝛum.coniugium vero legitimũ
nuili oꝛthodoſoꝝ penitentiam ſuſti
nenti ſoluere licet ⁊ infra ſacris eos
vos expedit eloquijs edocer̃ vt ab
erroꝛis eripiantur caligine ⁊ licitis
copnlatiomibus. iuncti de omnibꝰ
illicitis penitentiam agere pꝛocura
rent. Stem leo papa quartus.
Pꝛopter lapium muenilis mcoti/
nentie non negentur penitentibus

licitg coningtg.
2 adolelcentia conſtitutus'ſi
yvrgente aut metu moꝛtis aut
captinitatis periculo penitentiam
geſſerit ⁊ poſtea timens lapſum in⸗
continentie innenilis copulaʒ vxo/
ris elegerit ne crimen ſoꝛnicationis
incurreret rem videtur feciſſe veni⸗
alem:ſi pꝛeter coningem nulla om⸗
nino cognonerit i quo tamen regu/
lamꝰnon conſtitnimus:ſed quid ſit
tolerabilius eſtimamusꝰ*. Item
nico.papa.radulpho epiſcopo ſan
cte eccleſie argẽtee retenſis.
Mec pemtenna eſt imponenda ei ꝗ
matrem oeciqit. .
Atoꝛem pꝛeſentium matrici⸗
L. dam eſſe cognonimus: cni pꝛe
cipimus vi ſub penitentie ingo per
maneat:ita vt per annum integruʒ
eccleſiam non ingrediatur ſed ante
ſoꝛes baſilice ſtans oꝛans⁊ depꝛe/
cans deum perſeueret qualiter tàto
eripiatur piaculo. completo vero
anni circnlo introeundi in eccleſia
licentiam habeat.tantum inter an/

dientes ſtet:ſed nondum cõicet.cõ⸗

pletis autem trium annox circulis

quo penitens incipit agere penitentiam.

. er Denitent am. argu conna 8. ·iſt penitentes ibienim dicitur
n

.

T adoleſcentia
conſtitutus.boc
c.dupliciter pot ĩtelli
gi. Pumoð eo ſolu
io qui egit ſolẽnẽ pe⸗
nitentiã ꝓ aliquo di
ctoꝝ criminũ poſt cõ
trahit.⁊ ſᷣm hoc facit
Bregoꝛus mẽtionẽ
de hoc. d.e.lterſecio⸗
res.nec ſit mentio de
hoc.j.e.antiqui. Sʒ
de alia conſtitutione
leonis quã nõ habe⸗
mus cum illud anti⸗
qui.de piuneto i ma
trimonio itelligatur
qui tale quid cõmiſit
ꝓpter qð egit ſolẽnẽ
penitẽtiã pꝛo aliquo
pꝛedictoꝛuʒ crimimu;
de quo ibi dicit dʒ
vti vroꝛe ſua quouſ⸗
qʒ poſſit ſeruare con
t nentiã.vel pot ltel⸗
ligi de iam cõiunceto.
⁊ Pᷣm hoc ſit ð hoc mẽ
tio.j.e.antiqui.ſj̊ de
qua ſit menno.S. eo.
lterfectoꝛes.iterũ ne⸗
ſcimus. Secũdus ea
ſus repnanat illi lit⸗
tere copulã vxoꝛis ele
gerit ſʒ expone ibi.i.
egerit carnale debitũ
poſſet tamẽ itelligi il
lud.c.antiqui.⁊ illud
lterfeetoꝛes ꝙ face⸗
rent ambo mẽtioneʒz
de hoc in adoleſcẽtia
ita. q illud atig itel
ligatur de cõiũgẽda.
2 m hoc lf̃a poſita ĩ
c.antig.ila debet ex⸗
poni.coniugatus.i.
ciungendus redeat
ad pꝛiſtinũ coiugiuz
i.cõtrahat coiugium
qð antea contrahere

potuiſſet iure ſi non

peccaſſet.ſed nuncex
diſpenſatione. io.

i¶In acdoleſcentia.

ar. ꝙ ratidõe etatis fa
alius diſpenſamr. l.
di. penitentes. xxxv.
q.vj.R duo.

k ¶ Moꝛtis. cũ vole⸗

bat eẽ i libello. noõ in
tellige pꝛo iſir mitate.
argu. xxvi q.vij.c.i.

1Penitentiam ſ.

nð erpleantur. vij. an
ni cõputato pꝛimo ex

is penitentia non de ſacil iuuenibus iĩponenda eſt non contrs

qꝛ illud bene concedo.

ma Regulam:ſinis huſus.c facit pꝛo bis qui dicunt ꝙ necetiam iu⸗
nenis c trahere põt. S. eo.ĩterfectoꝛes. bu. vero lau.⁊ mar.qui dicunt
ꝙ iuuenis de iure còi põt cõtrahere.exponuntlitteram non regulam
cõſtituimus.i.nõ dicimus aliquid qð erat ius cõmune ante boc imo
ctra ius cõmune qꝛ de iure comuni nec adoleſcens poterat oontra⸗

here ante boc.

R Eſtimamuse. conſtitnendo. quid modo tolerabilius eſt ỹ eius cõ

IL trariũ còſtimẽdo tñ ius comune.
6

Atoꝛem. oblationes.niſi pꝛius.argu,conceſſo niaioꝛi ibiberi mi⸗

Clleau
Mugtemnip

(Wcreli,

X

utt

E

laicne
ftaſtusni

(che inp

Uinontä,-
(Nepeti
Uentam
Nt Corra
ſuineaii

uibl a
Mene

duod
tolantti
quicͤt
ſedqn
fabit e

mMarn p

uudey

Aionid

(pniſi⸗
no

Ufuity
de ll
Meura e
Penfahr
hden
ſmrye
mme
Rikk
igte
iſde
Abed
ſoneeec

Nunenin
ſoſlignr
egulchi
gegiſii
iſwiͤn
Ulnzainng
ndike
ſuna
ſeuneen
ilphit
Pnlöunen
eſtöbani

.2

Mmirigde

Wmeynoss
Oen ſeniſe
Cecätnee
Uanutſeli
ligote
Uponeſti
iel
ni ſele
pigntn
Nenge⸗

bonton

Nutin
lus inil
Neiin
Clitwin
ANla,
Dlgpwel
len
nicgr
Achugmn
nrht
ſrefa
ſvuneg
ſoneſo⸗
aollent
Eeeent
eonl.

ls I

aeint
eſondt
hffmtu
94,ℳ
ſenmmt

„7

n in

ni
N Nt

ctn

1i dne
or
olſet
en

aus. ar.I. di. placuit ar. x vij. q. iit

xxxlii

xcv. di.illud.⁊ qui indignus eſt mino:e minoꝛi.ff.de ſena.qui idignꝰ
1 cui interdicitur pomeriũ ciuitatis ipſa ciuitas.ff.de ler.expoꝛã.cu i.

8 Arma. amittit ergo feuduũ cũ dominũu inuare non poſſii.⁊ ſibi boc

imputet quia ex culpa ſua hoc danum incurrit.xv. qi. ſan. car. xvij. ⸗

iiij. vxoꝛ. ff. De re.iuxr.
ꝙ gs ex culpa. 2 hoc
eſt verum niñ tale ſit
feudum in quo per
glium ſeruire poſſit.
tunc.n.ſeruiat ꝑ ſub
Ritntum C. de epi.2
cle.quiſquis.⁊.xcliij.
diſ. valde.

b ¶Ald veſperam. j.

de coͤſe. di.i. olent.

e¶Cõoͤuerſionez. põᷣt

ergo epiſtopꝰ cã co⸗
gnua reiarare de pe⸗
nitẽtia quã papa im⸗
poſuit eadeʒ ranõe 2
clericus de es quam
epiſcopꝰ imponit. ſed
dic ꝙ papa licentiaʒ
dedu de boc. Nẽ nu/
quid ille cui papa pe
nitentiam ipoſuit po
ieſt ingred monaſte.
rium. ſic ar. S.eo. ad⸗
monere. ? de pe. diſt.
v. K qui.

4 J quis. pniaʒ.

bec eſt opinio
quoꝛũdaʒ ꝙ quilibet
inceſtus niſi in adole
ſcente impedit ma⸗
trimoniũ. xxxiiij.q.ij.
c. pe. poᷣr tñ epᷣs dare
kcentiam inceſtuoſo
vt contrabat diſpen
ſatiue alias ↄtrapẽdo
nibil agit. verũtamẽ
videat epiſcopus cuʒ
quo diſpenſet. qꝛ cus
eo iantũ dʒ diſpẽſare
qui cõtinere non põt
ſed qualiter hoc con
ſtabit epiſcopo.p fa⸗
mam vicinoꝝ. extra
qui dle. vel vo. ſigniſi

rore, S. xxvij.
q.ij. qui doꝛmierit.cõ
ra. S. ꝓri.q.vij.con⸗
cubuiſti. coͤtra. ſolu.
bic ignoꝛans ibi ſci⸗
ens fuit vel hic loqui
tur de ülis quarum
neu ra fuit vxoꝛ vel
ſponſa.b. ſed bec ſol.
repꝛobatur per illud
j.xxx v. q.ij. qs cu⸗
matre.q illud ð fim
plici fomicatione in⸗
telligt qð pʒ. xxxiiij.
qij. §. de fimpliciter.
vel hic de diſpenſa⸗
tione eccleſie vel leni

tate miſericoꝛdie ibi

ſacre cõmunionis ei gratia cõceda⸗
tur oblationes vero nõ offerat niſi
pꝛins alioꝛum ſemptem annoꝛum:
curricula expleantur. His autez
omnibns annis atqʒ temponbus
carnem nõ manducet:nec vinũ bi⸗
bere pꝛeſumat exceptis feſtinis die ⸗
bus atque dominicis. Et a paſcha
vſqʒ ad pentecoſtẽ:⁊ quocũqʒ ire
volnerit nullo vehiculo deducamux
ſed pedibus pꝛoſiciſcatur:armasꝰnõ
ſumat niſ contra paganos.Jeinnet
antẽ tribus diebus per hebdomoꝰ
dam vſqʒ ad velperã.a pꝛopua ac
legituma coniuge non ſeparetur:ne
in foꝛnicationis voꝛaginè coꝛꝛuat.
quod ne ſiat optamus.ſi antẽ ante
anno:um trium curium ſinis vite il
lins appꝛopinquanerit: coꝛpoꝛis et

ſangnims domini noſtri ꝑticeps fi-

at.ſinautẽ vt ſupꝛa ſtatuimus:effi
ciatur tamẽ ſi illius ↄunerſionẽ“ la
chꝛiymaꝝ fonte in omnibus videri⸗
tis floꝛidis actiõibꝰ:⁊ optimis ope⸗
ribus pullulare:bumanius circa eũ
ſolliciindo puigil appareat:mitiſqʒ
in omnibnus demonſtrek. Rem.
Poñt oignam pniam adolſcéti.
bus permittuntur licita cõiudia.
B Iquis cũ dnabns ſoꝛoꝛbꝰſue
rit foꝛnicatus:aut cum bisp/
ſonis de quibus ſancta ſcriptura ꝓ⸗
hibet:ſi dignam egerit pniamꝰa ca
ſtitatis non valuerit ↄtinentiam ſui
ſtinere:licet ei legitimaʒ in cõingio
vxoꝛem accipere.ſimiliter ⁊ mu⸗
lier que tali fuerit ſceler̃ lapſa:vt ſoꝛ
nicationis non ꝑducatur ad chaos.
Sed hoc de laicis viris ac mulieri⸗
bus ſolũmodo ſtatuimus. Itez.
nniatur qui hec erimina comit.
tit: 21 non tamen legitimam ditmit
tat vroꝛem.
B8 Iquis cum matre fomicatus
fuerit ſpirituali.anathẽatis vt
ſcitis perentitur ictibus. ſimiliter*
autem ⁊ illum percntere pꝛomulga
mus qm cum ea quam de ſacro fon
te baptiſmatis ſuſceperit:aut cũ illa
quã ante epiſcopũ tenuerit cũ ſacro
chꝛiſmate fuerit vncta foꝛnicatiõis
perpetrauerit ſcelus:legitimam ta⸗
men ſi babuit non dimittat vxoꝛè.
OQuos enim deus coniunxit:in⸗

dex ſua acuctoꝛitate ſeparare nõ de

G quis. percutitur. niſi admonitus penſteret. xj q.tij. certum.

S militer. S rxx.q.i.omnis ar.l.di.ponderet.

b C Quos enim. gratianus non intell

ens.c.ſequens ⁊ dece ptus ẽ

i
ar. illiꝰ.c. xxxiiij.q.ii.ſi ꝗs neceſſitate.⁊.C 5 repu.il.i.ſubuertit hoc.c.⁊. S.
ſequẽ. ac ſi eſſet alia cauſa pꝛeter fornicationem.pꝛopier quam quis ab
Ece valeat ſeparari vt depoꝛtatio. .
i CHoc aliter. non eſt verum ꝙꝙ aliter ſed hoc dicit vt iudicat ſequẽs.c.
k Dos deus.abſq; ranòe.per hoc c ſolue generale ullud.xxxi.q.i.
quod ſi doꝛmierit. 2 ij. q. v conſuluiſti.

IVNon enim. homo ſeparat. ſed ler ſimile rxriij.q.v. ſ homicidium.

immo ⁊ per maleſicium coꝛpus viri efficitur pꝛinapis.arg.ff. de caꝑi.

dimuper totum.

miroꝛ.?2 extra de toꝛnea. e.iar. cõtra m

Dii.

eclxx viiij

A Miiqui.ſi intelligas hoc e.de matrimonio contracto. Tunc eſt hic ar.
pꝛo illis qui dicunt ꝙ ſolẽniter penuẽs intelligitur vouere.ſi irelligas

de matrimonio conirahendo tunc expone redest ad pꝛſtinum coniugium.i.
uod contrarit poſt penitentiam a quo per ſuggeſtionẽ aliquoꝛuʒ receſſerat.
tem habes hic.ꝙ quandoqʒ; diſpeniatur in vno matrimonio non tamen in

bet:qunãquã.Iſidoꝛus hoc aliter in

gelligat diceno.
SASt:qnos pena ↄdẽnat.
¶ Eos dens cõiunxit homo nõᷣ
ſeparet.queris quomodo ſub
andi violenter ſine lege abſqʒ rõne
quos dens coniunxit homo non ſe/
parat:nõ eniʒz homo ſeparat quos
pena cõdẽnat:quos reatus accuſat
quos maleficium coartat. Merũ
hoc pꝛo bis dictũ intelligitur: quos
indices ſeculi pꝛo ſuis ſcelenibus le⸗/
gum ſeueritate percellunt:quos vł
moꝛe puninnt vł depoꝛtari iubet.
Item ex 510 toletano octauo.
eeodem.
A Nrtiquiꝰ ⁊ ſciſſimi leonis pa.
AR pe bec eſt ſententia“ vt is qui i
etatis adoleſcentia poſitus dũ moꝛ
tis foꝛmidat occaſuʒ ſi pnenerit ad
penitentie remedinz ſi coningatus
fſoꝛte fuerit incontinens: ne poſtea
adulterij lapſuʒ incurrat:redeat ad
coniugium puſtinũ quonſqʒ poſſit
adipiici tempoꝛis matnritate conti
nentie ſtatnz:quod nos vt de viris
aita de feminis equo modo cenſe.
mus:nõ quidem hoc generaliter ⸗
canonice eſt pꝛeceptuʒz ſed conſtat
vobis pꝛo humana fragilitate idul
tnm’ ea dumtaxat ratio ne:vt ſi is ꝗ
penitentie non eſt legibus deditus:
antea ab hac vita diſceſſerit quã ex
conſenſu ad ↄtinentiam vnus eoꝝ
fuerit regreſſus:iuperſtitiꝰ non licet
denno tranſire' ad vxoꝛis aàplexus.

ſi autem illins vita ſuperſtes extite-

rit:qui non acceperit ablolutioneʒ
penitentis nubat:ſi ſe cõtinere non
poteſt ⁊ alterius conſotio fruatur

vxoꝛis quodi vtroqʒ ſexn parimo

do a nobis manifeſtum eſt eſſe de⸗
cretum:ita videlicei vt in his om/
nibus ſacerdotis expectetur oꝛdia/

tio*:vt iuxta qð etateʒ aptã perſpe

xerit.pnie HH tribnat legẽ.

Is bꝛeniter decurſis in qui
bus extra negocij ſineʒ ali/
qnantulum' euagati ſumꝰ
ad pꝛopoſite cauſe tertiaʒ
queſtionem pertractand
na queritur.
qua anern

Trum'ſola coꝛdis contriti

m.
n Benkten

ſcðᷣo.ſicut diſpenſat᷑ in vno

oꝛdine non tamé in ſecũdo

vt.xij.diſtin.nos conſuetudi

Ebi t dir. ſein adoleſcẽtia.
o ◻ Beneraliter. ideſt non
ante hoc eſſet ius cmua⸗
ne pꝛout diri in. c.in adole⸗
centia.

tia. ideſt qſtio. I

pi Indultum.a leone pa.

Vnus eoꝛũ penitens.
FU BSu per ſtiti. ideſt penitẽti.
9 Tranſire. ar. ꝙ lublato
impedimento id debet fieri
quod eo impediebatur ne

Keret.
Abſolutionẽ.ideſt peni⸗

tentiam per quaʒ habet ab⸗
ſolutionem. ideſt q nia non
cauerit.

u IJaa videlicet.i. in ado⸗

leilcentibus.

x DOꝛdina:io. nota c oꝛdi

natio iſta attend ?t᷑ circa hoc.
vtrum adoleſcentibus de⸗
beatur iĩdici penitentia ſolè⸗
nis nõ vtrum debeant con
trahere.qꝛ de iure cõmuni
poſſunt. vt. S. e. in adoleſcen
tia.

„ Is bꝛeuiter. ali⸗

quatulum. qꝛ foꝛ
mauit quaſdã in⸗
cidentes queſtio⸗
nes 2 ſoluit.

3 Xrum. quia mẽ-

tioneʒ fecerat gra
tianus de penutẽ⸗
tia. S. e.q.ij. admo
nere.ideo hic tractat de ea.
vel ita eum matrimonium
fit pꝛincipaliter ſacxamentũ
laicoꝛũ.licet ĩ minoꝛibus oꝛ⸗
dinibus licite contrabatr. ꝗa
tamen laicis ſolẽnis penitẽ
tia debet imponi. vt. l. diſti.

cõfirmandum ideo bictra⸗
ctatum inſerit de ea tractatii

matrimonij cuʒ ⁊ ipſa fit ſa

cramentũ. nam m ver eri te

ſtamẽ.in cipit etia ab Adãà.

Vi. j. . ſerpẽs. DNidenduʒ eſt
ergo quid ſit ipſa ⁊ vnde di⸗

catur ⁊ que fſit ſatiſfactio.q́ᷓ
attendantur in ea que ſint

neceſſaria. Et de modo agẽ?
di in iſio ractatu.⁊ quid ipa
ſit habes.j. diſt. iij. peniten /

tia. Hic tur enim penitentia
a penitẽdo.jſ.e diſti.tres ſũt

actus. 7. 7. diſt. iij. in tantuz.

Quid fit ſatiſfactio habes

j. diſt. iij. ſaiiſfactio. attenduů
