de vaca. mu. ps.ff. qbus er ca. ma.ñi cui. .·põt. n. abſens iuſta habere

☛

— — — – – — — — — — ——,

—

—

— —

dunn
lget
nſtibre
Mlittcn
enrt
fhunnti

euis.
t
lſ
pi

hſboſkin
orbact
anennn
ſuunmncke
lutirtn
iccotere
ſenintute
ctſtſcnne
nnpsent
urtzſin
falberare

Gipoltnt
eſcgaz
ktgirn
ongrrenr
npangot

☛ = –

1

=

☛n,

Mnnrcico t.

ENnt
n .
Dngdts
buri
umie
onii
ontſerb
,Cininn
ürumenn
oNartn
ſenmegk
Sninirnn⸗
custe
ntefn
fürtetr
oluomt
SnI
1
Gnſen
hneri,

6 In dlam. B
neoꝛ ei aliam concedere
nefſicijs non decipioʒ;
ff. cõmo. l. in cõmoda
to. S§. pe. j. eomnis. 2
c.paſtoꝛalis.⁊ eſt id
qð dicit lex. dona⸗

2

toꝛ nõ tenetur de eui/

ctione. vt. ff. de edil.
edic.ad res donatas.

ſed hic dicitur epiſco⸗

pus donare. qꝛ hʒ ne
ceſſe concedere eccleſi
atm. ?* in neceſſitatlb
nemo liberalis exiſtit
fl. de edimen. legat. l.
rem legataʒ.tñ de do

lo poſſaz agere 5 do
natoꝛem ſi mibi ſcien

ter det rẽ alienam. vt
.ð dona.ariſto.S. vl.

Itez ſi quis p violen

nam expellitur de ec⸗
cdleſia. nõ bʒ recurſuʒ

ag epiſcopũ.ſicut nec

emptoꝛad venditoꝛeʒ
in voc caſu.vt. C. de

a act.emp.⁊ vẽ.l.expul

ſos. Et nõ ꝙ hoc. c.
empoſuenitad hoc

induci.ꝙ ſpoliatus a

ludice nõ poſſit pete⸗

re reſtitutioneʒz. vt.ij.
q.j.notum. Judex. n.

nõ dicitur facere vio⸗

lentiam. vt.xxiij.q.ii.
c. j.ff. qðᷣ me. cã. l. ij. ſẽ
per eniʒ pꝛo facto ſuo
pꝛeſumitur.niſi poffit

de dolo argui. vt. ij.

q.vj. boc etid.i0.
h Ontifices. qᷓ
Alicita ſunt vr
miſſam canere ⁊ pꝛe⸗

dicare.vt.xcv.di.ecce.

c AZlcerdotes.i.axr

chigiaconi vl ð
cani.qui vicarij ſunt
epiſcopi.vt.xxv.di.ꝑ⸗
lectis.

d. ¶ NMon licet in his

que ſpectant ad offici
um epiſcopale qð eſt
lxviij.di.quamuis.

ęe ¶ Uicinoꝛũ.ſic. lxv.

di. ſi koe.

t Vſaz ſic. C. de cu
r. fur. cum alijs.
9 H Cum cauteleli.

pꝛeſtabit cautioneʒ de
bõis ecdeſie nõ vſur
pandia.

g9 ¶Lum cautele. i.

pꝛeſtabit cautioneʒ q;

vendicabit? ar. eſt p
quis ꝓ poſſeſſoꝛe ha
betur eo ꝙ ſuit in poi
ſeſſlone.niñ pꝛoteſta⸗
tio pꝛeceſſerit.vt hic.⁊

g.xxiiij.di.pꝛeſ biteri.?

extra de iurepa. cõſul
tationibus. ar. ð er ð

ſti.tſpo.olim..x.q.tij.
extra de offi.dele.conſultationibus.io.
Actus eſt.que tunc.Heic videtur ꝙ abſentes non ſunt vocandi
ad electionem. vt. x. q.ij. boc ius. extra de ſen. re iudi.cum oliz

Pꝛo ifirmtate vel egritndine ꝑ
tiſices non fſunt abijciedi:nec in eo

ercuſanionẽ. vt e vt lite no ptel. qam frequẽter. Ter dicit ſigs p lnlaz .
abeſt ſi vlaʒ; ad quinquennium nõ reuertit pnnik. vj. Cð aduo.diuer.
aconcedo alicui ecleſam que ab eo euincitut te⸗
.vt extra de pꝛeben. inter cetera qꝛ iunari nos be

cteqʒ debeas eſſe ſollicitus: ? ſi qui

dem ſine datione aliqua ad eundẽ
oꝛdinem peruenerit:vt in ſimonia

cam bereſim non potuiſſet incide-
re:in aliamꝰ quamcunqʒ vacanteyʒ
eccleſiam euʒ volumus oꝛdinari.

Sinautem in eum quippiaʒ:quod

auertat dominus tale fnerit reper /

tum:ipſo etiam pꝛelbyteratus oꝛdi
ne pꝛiuetur:quem non cauſa replẽ
de neceſſitatis eccleſie:ſed ſola cõ/
pꝛobabitur ambitione ſuſcepiſſe.

Item nicolans papa alnino ia,/

nuenſi archiepiſcopp.
endine põ

rumlocum alii ſubſtitnendd

0„ Ontifices qui aliqua occupa

abijciendi non ſunt nec alij: in loco

eornʒ conſecrandi ſunt:niſiex hac

fuerini luce ſubtracti:quod ſi de mi
niſterio ſibi conceſſo conquerũtur
que:licita ſuntꝰſacerdotes expler
ant. In his vero que his pꝛeſume/
re non licet:vicinoꝛum vſqʒ: ad
recipiendam ſanitatem epiſcopo/
rum auxilia ſurrogentur:⁊ hoc cuʒ
cautele ſtudio peragant:ne perne
ceſſitatis occaſionem pꝛeſumptio
nis pullulet ambitio. Epiſcopos:
vero qui dominici gregis ſuſcipiũt
curam atqʒ ſollicitndinem:ab ad
mimiſtratione eomʒ diſcedere non
opoꝛtet:vt accepti talenti pulchꝛi
tudo non deleatur:ſed certamẽ eo
rum ſalubꝛiter augeatur:⁊ triplice
tur fructus. Item ex epiſtola cy
pꝛiani epiſcopi ⁊ martyris.
Lmente epueopo alms ſibi ucce,
Gere nom vaget
Actus eſt coꝛnelius epiſco⸗
2 End de delari n eius iudij
cio :declericoꝛum pene omnium
teſtimonio:de plebis que tunc afi
fuit ſufmragio:de ſarcedotum anti⸗
quoꝛum ⁊ bonoꝛum viromm con
ſenſu:cum nemo ante ſe factus eſſet
cum fabiani locus.ideſt cum locn⸗
petri ⁊1 gradus cathedre ſacerdo/
lalis vacaret:quo occupato ⁊ de
dei voluntate atqʒ omninum no/

ſtroꝛum conſenſione conſirmaro':
. quiſquis iam epiſcopus fieri vo⸗
ex hoc nulluʒ ius ſibi

luerit foꝝs ſiat neceſſe eſt:nec habʒ

eccleſiaſticam oꝛdinationem qui

eceleſie non tenet vnitatem quiſʒ

quis ille fuerit licet ſe multum ia⸗

ctans ⁊ plnrimum ſibi vindicans
pꝛophanus eſt: alienus eſt: foꝛis
eſt:⁊ cum poſt pꝛimuʒ eſſe non pot
ſit:quiſquis poſt vnum qui ſolus:

marime ſi ſint remoti.vt extra de elec.cuʒ inter.immo æe ſi in oꝛtis ſunt
non videntur vocandi.vt.ij.q.vj.S.biduum.ſuffſicit enim ad citationes

tur infirmitate vel cgritudine

22

vij

cxxxvj.

pulſatio cim pane. vt ertra de of cuſto.c j. f. ertra de elec. in cauſis.ꝛ er⸗
tra de poſtu.pꝛe.c.pe.a antepe.⁊ lex dicit llos ſolos vocandos qui.ſunt in v:

be. vt. C. de lega. l.vi.li.x. Quod autem vocãdi fint abſentes.pꝛobatur.lxiij.

di. quanto. Alioquin plus nocet contempius vnius ꝙꝙ contradictio plurius
vt extra de elec. ꝙ ficut, ⁊.c. cum nobis olim. Mam remoti ſunt vocandi vbi

eſſe debet factus eſt: iam non ſecun

dus ille ſed nulluseſt. Item eiuſ

dem
No
uentis irrenſii—·r

4 . qui coꝛnelio epiſcopo in ecx
cleſia a.xvj.coepiſcopis facto ad/

nulter atqʒ extraneus epiſcopus ſi/

eri a deſertoꝛibus per ambitumni
titur. Et cuʒ ſit a chꝛiſto vna eccle⸗

ſia per totum mundum in multa:
menbꝛa diuiſa: item epiſcopatus

vnus multoꝛum epiſcopoꝛum et:

concoꝛdi numeroſitate diffuſus:u/⸗
le poſt dei traditionem:poſt con/
nexaʒ ⁊ vbiqʒ coniunctam catho/

lice eccleſie vnitatem:humanam
conatur eccleſiam facere:⁊ per plu
rimas cintates nonos ſuos.apoſto

los mittit vt quedam recentia in/
ſtitutioni ſue fundamenta conſtiiu/

at: Cumqʒ iam pꝛdem per om
nes pꝛonincias ⁊ per vꝛbes ſingu⸗
las oꝛdinati ſint epiſcopi:in etate:
antiqui:in ſide integri:ipꝛeſſura pꝛo

bati:in perſecutione pꝛoſcripti:ille

ſuper eos creare alios pſeudoiepi⸗
ſcopos audet quaſi poſſit aut totnzʒ
oꝛbem noui conatus obſtinatione
peragrare:ant eccleſiaſtici oꝛdinis
conpagem diſcoꝛdie ſue ſemmati-
one reſcindere: neſciens ſciſmati/
cos ſemper inter initia fernere:in/
crementa vero habere non poſſe:
nec augere quod illicite ceperint:ſʒ
ſtatim cum pꝛana ſua emulatione
deſicere⁊:infra. Qni ergo nec vni/
tatem ſpiritus nec coniunctionem

pacis obſeruat:⁊ſe ab eccleſie vin/

culo ⁊ ſacerdotum collegio ſeparat
epiſcopi nec poteſtatem poteſt ba/
bere nec bonoꝛem:qui epiſcopa:
tus nec vnitateʒ voluit habere nec
pacem. Idem ad papianum.
mon eſtin ecciena qai cum cpuco,

po pacemnenbabec.
Lire debes epiſcopuz in eccle
Aſa 'eſſe:⁊ eccleſiam in epiſco/
po:⁊ ſi quis cum epiſcopo non ſit:

in eccleſia non eſſe ⁊ fruſtra ſibi blã

diri eos qui pacem cum ſacerdoti/
bus dei non habentes obꝛepunt:et
latenter apnd quoſdam ſe commu
nicare credũt:quandoeccleſia qne
catholica vna eſt:ſciſſa non ſit neqʒ
Suoiun quis cedere non ebet.
ms rebus:vt quis cedat iuri:
ſuo ⁊ poteſtati ſcriptura ſacra decla

ret:cum eſau pꝛimatus ſuos inde:

mogeniture. vt dicunteſt dignitas talis. qep

neſt epiſcopus qui inlocnz vi
PBuatiannſepiſcopus non eſt

Q Wingetlenlcine ſtin diill

tractatur publica vtilitas.vt
C. de decur. curiales.ij li.x.
So.ſemꝑ vocandi ſunt vbi

cõmode vocari poſſunt.xvt
ertra de elec.ꝙ ſieut. Sed ſi

abſentes non poſſunt inter
eſſe.reliqui poſſunt eligere.

aliquis non poteſt intereſſe

ſi ſuo iuramento fidem de

hoc fecerit permittitur ei ꝑ
pꝛocuratoꝛem eligere qui ſit
de collegio vt extra de elect.
qꝛ pꝛopter.extra pꝛouinciaʒ
tamen non ſunt vocãdi.vt
exira de elec.coꝛam.

vt ibidem dicitur.tamen ſi

i ¶ Auo occupato ideſt ea⸗

nonice ſlumpto.

. Confirmato ergo ele⸗

ctio pape eſt confirmãda.

I¶ OOdinationez. ar. ꝙqnue

ab intruſo fiunt non tenen:

vt.xij.ꝗq.ij. alienationes ix.

d.j.oꝛdinat:ones.

m π◻Sec nullus. ar. ꝙ nul
lus eſt qui malus eſt.ſfi.ex⸗

ma de tranſla.inter coꝛpoꝛa
lia fic.ij.q.vij.non omnes.⸗

xix.di.ſᷣim argu.contra.j.q.

j.ꝙ quidamnm.

2DOuatianus. diuniſa.

xxiiij.q.j.loquirur.
o ρ Humanam. ideſt non
ſpiritualem.

p . Initia. Argu. coͤtra no.

nitios magiſtros.qui pᷣmo

feruent 2 poſtea deficiunt⸗

xxxiij.q.iiij.diiplicet.⁊.c.nꝰ

inueniuur.⁊.c.ſi eccleſia.im⸗

moa minimis eſt incipien⸗
dum.vt.xlviij.di.ſient. ·
Eire in eccleſia.vj.q.

eccleſa epiſcopus. alibi eſt

idem ꝙ eccleſaſtid viri. vt

g.xliij.di.c.j.alibi ponitur ꝓ
maioꝛi pte.vt..lvj.di.apo⸗

ſtolica.quandoqʒ pꝛo cõgre

gatione ſideliuʒ. j. de cõ. di.

j. eccleſia.⁊ dic per exempla

varias fignificationes vt ex
tra de teſta.relatũ.⁊ extra ðᷣ
ver.ſig.cum cdlerici extra de
vſu pal.c.j.

1 Vam periculoſum.
( . or. ꝙ qui iuri ſuo re
nunciat.illud repetere non

põt.j.e.eos.xxiij.q.iiij.ſi ullic
ff. de ſucc. edic.l.j.S. ꝗ ſemel
⁊. C.de pact.poſte. j. e. hoc
nequaqᷓ;.⁊.ff.ð edi edic.que
ritur. S. i venditoꝛ. vbi di⸗
citur ꝙ remittentibus acti
ones ſuas non eſt dandus
regreſſus ad eas.xcij. diſt.ſi

quis epiſcopus.xviij.q.vlt.

dudum. ⁊ notaui. vj.q ciij.
deniqz.

8 In dininis tpe periculi

vt. ſ. . ſuggeſtum.
¶Pꝛmatus.ius ergo pꝛi

ꝛimogeniti pꝛe aliſs infeſtis ſacri

ſicia offerebant ⁊ ꝙ ſedebant ad dexteram patris.⁊ ꝙ cibos duplicatos reci⸗
piebant.⁊ dicit gandulfus eſau cõmiſiſſe ſfimoniꝗ.qꝛillud ius ſpirituale fue
rat qdð vendidit.ſed eſt eum.j.q.j.Aſtudet.vbi dicitur ꝙ gieſ fuit piaimus ꝗ
cõmiſit ſimonia. Sed nunqd peccauit iscob emendo:nõ qꝛ gratis hoc fuiſſet

Euij

ij. Ki tantum contra.
ſed ibi ſolumm eſt.bic diak

daturus vel quia redemit.

id quod ſibi diuinitus erar
debituʒ.extra de diuoꝛ. gau

demus.
Eniqʒ.ſuo.l:.filio ſa⸗
lomonis ⁊ eſt hic ar.
quod ſilij:regum de iure de
bent eſſe reges ar.cõtra.viij.

q:i.moyſes ⁊.xciij.di.legimꝰ.

b ¶Quoc ijdem qui ar, ꝙ
ideʒ eſt populus qui fuit an
te mille ã nos.ſic.x vj.di.ha/
beo ⁊. ff.de iud. pꝛoponeba⸗

tur. Sed contra iſti fuerunt
ante tempus chꝛiſti.vltra ca

ſpios montes tranſſlati.ſed
dic quod adhuc multi ſeque
bãtur eos in vicijs ſuis.vn
de illi idem dicebantur eſſe
cum eis.i.q.i.cito.
c ¶ Adequari. rriiij.q.i.nõ

afſeramus. S.vbi diẽ ſciſma
eſſe grauius peccatum. ſed
expone grauius.i.periculoſi

us.xxxij.q.ij.nemo.
dᷣ ¶ Memoꝛiale. hec que ge
nerant materiam mali iubẽ
bur publice exponi.vt alijs:
terroꝛ incutiatur.vt hic.⁊.xj.

ꝗ.iijj. mandamus. quando

iubẽtur deſtrui ne refricẽt fa
cti memoꝛiã.xv.q.i.mulier.
e ¶ Sciſma.ita magnuʒ vt
iſti nouatiani qui nouam fe
cerunt ecdeſiam.

t On furem. ideſt non

inuaſoꝛem.furtuʒ enĩ

non committitur in re imo⸗

bili. vt inſti.de vſucap. S. qdᷣ
autem.

1,dimittere.
b ¶ Adultert.i. dimittat.foꝛ
nicantem.
i ¶ Foꝛnicatus.vxoꝛ poteſt
dimittere virum.ob foꝛnica

tionem.ſic vir vxroꝛem.quia

non ad imparia iudicantur.
xxxij.q.i.ſiquis.vxoꝛem ſed
non poteſt. eum dimittere.
vt alij adhereat.

Iut vir. adulterare.

Cau.

perdidit:nec recipere poſtmodum
potuit quod ſemel ceſſit. Idem.
Perdiuonem ſibi acquirum: qui
ab epiſcopis recedentes vnitatem
eccleſie ſcindunt.
Eniqʒ quam ſit inſeparabile
vnitatis ſacramentuʒ: ⁊ quaʒ
ſine ſpe ſint ⁊ erchtlonem ſibi ma⸗/
ximam de indi acqui/
rant:qui ſciſina faciunt ⁊ relicto epi
ſcopo alium ſibi ſoꝛis pſeudo epi⸗
ſcopum conſtitunnt.declarat ſcri⸗
ptura diuinalin libꝛis regum: vbia
triou iuda ⁊ beniamin.x.tribus ſciſ.

ſe ſunt.⁊ relicte rege ſuoꝰ alterum ſi

bifoꝛis conſtituerunt.Et indigna)
tus eſt inquit dominus omni ſemi⸗

ni irael ⁊ demoliuit eos:⁊ dedit eo-
in direptioneʒ:donec abijceret eos

a facie ſua:quia diſſipatus eſt iſrael
a domo dauid:⁊a conſtituerunt ſibi
ſegem hbieroboam filium nabath:
indignatum eſſe dixit dominumet:
eos in perditionem dediſſe:quia ab
vnitate diſſipati alterum ſibi regeʒ
conſtituiſſent: ⁊ tanta idignatio do
mini extitit ad verſus illos qui ſciſ
ma fecerunt:vt etiam cum bomo:
dei ad hieroboam miſſus eſſet qui
ei peccata ſua expꝛobaret atqʒ vlti⸗
onem ſuturam pꝛediceret: panem
apud illos edere ⁊ aquam bibere.
vetaretur:quod eam non cuſtodiſ-
ſet:⁊ contra pꝛeceptum domini pꝛã
diſſet:ſtatim dinina cenſura percui
ſus eſt. vt inde regrediens impetu:
ac moiſn leonis in itinere necare/
tur. Sed ad huc in euãgelio ſuo do
minus maioꝛem intelligentie ſue lu
cem manifeſtat:quod ijdem:qui:
tunc le a tribn inda ⁊ beniamin ſci)

derant:⁊ hiero ſolymis relictis in ſa

mariam ſeceſſerant:inter peſeudo:
pꝛophetas ⁊ gentiles compntaren/
tur.nam cum pꝛimuʒ diſcipulos in
miniſterium ſalutis mitteret:man.
danit ⁊ dixit. In viam gentiuʒ non
abieritis:⁊ inciuitatem ſamaritano
rum ne intraueritis. Et ad iudeos:
pꝛius mittens gentiles adhuc pꝛete
rire inbet. Addendo autem ⁊ cini/
tatem ſamaritanoꝛum debere omit
ti vbi erant ſciſmatici oſtendit ſciſ
maticos gentilibꝰ adequari ⁊ poſt
pauca. Quod vero eundem quem
nos deum patrem eundem filium
eundem ſpiritum ſanctum noſſe di

cuntur:nec hoc adiuuare tales po⸗

teſt. Mam etiam choꝛe dathan et:
abirun cum ſacerdote aaron ⁊ moy
ſe eundem deum nonuerant pari le⸗
ge ⁊ religione viuentes:vnum ⁊ ve
rum deumqui colendus atqʒ inno
candus fuerat in vocabant:tamen
quia lociſui miniſterium tranſgreſſi

⁊ contra aaron ſacerdotem quiſa/

cerdotium legitimum dignatione
dei atqʒ oꝛdinatione perfecerat:ſa⸗

crificandi ſibi licentiam vendicaue

runt diuinitus pereuſſi penas ſtati

pꝛ0 illicitis conatibus penderunt:
nec potneruntrata eſſe ⁊ pꝛoſicere

ſacriſicia irreligioſe ⁊illicite ⁊ con/

fra ins dinine diſpoſitionis oblata.

gnatione dei:acqui,

Tburibnla quoqʒ ipſa in quibusin

cenſum illicite ſuerat oblatuʒ.ne m
vſum decetero eſſent ſacerdotibus

ſed potius indignationis ⁊ vltionis
diuine memonam coꝛrigendi pox
ſteris exhiberent:iuſſu domini con
flata atqʒ inigne purgata in lamias
ODuctiles pꝛoducuntur ⁊ affiguntur
altari:ſecunduʒ quod loquitur icri⸗/
ptura diuina. Memoꝛiale inquu:
ſilijs ir ael: vt non accedat quiquã
alienigena: qui non eſt ex ſemine:
aaron imponere incenſum ante de
um.vt non ſit ſicut choꝛe.Et tamen
illi ſcimmanon fecerant nec foꝛas e
greſſi contra domini ſacerdotes
ipudenter atqʒ boſtiliter rebellaue

rant:quod nunc hi eccleſiam ſcin,

dentes ⁊ contra pacem atqʒ vnita

tem chꝛiſti rebelles cathedram ſibi
conſtituere ⁊pꝛimatum aſſumere ⁊?

baptizandi atqʒ offerendi lniaʒ ven
dicare conantur. Item leo.iiij.
veroni duci bꝛitänie.
Hon eſt defendendus qui vinẽetis
locum innadir.

Sn furẽ latronem: qualẽ git

lardum eſſe ſentimus in nane
tica ſede qui vinentis:quod non li
cuit:locum non timuit vſurpare:
pꝛo cuinſcunqʒ mnuneris donis vl⸗
tra deberes deſenſare. Nem ena
riſtus papa omnibus epiſcopis.
Hon ucet epiſcopo eccienam iu⸗
am dimittere. l
S cut virenon debet adultera
re vxoꝛem ſuam:ita nec epi⸗/
ſcopus eccleſiam ſuam.i.vt illam
dimittat ad quam fuit ſacratus abſ
inenitabili neceſſitate ant apo/
olica vel regnlari mutatione vt
alteri ſe ambitus cauſaʒ coniungãt

Et ſicut vxoꝛi non licet dimittere:

virum ſuum vt alteri ſe vinente
eo matrimonio ſociet aut eum ad/
nlterer:licet foꝛnicatus ſit vir eins
ſed iuxta apoſtoluz aut viro ſno de
bet reconciliari:aut manere innm

pta.ita eccleſie non licet dimittere

epiſcopum ſuum:ant ſe ab eo ſegre
gare vt alterum vinente eo accipi.
at.ſed aut ipſum habeat ant innu)
pta maneat.i.alterum epiſcopum
ſino viuente non accipiat:ne aut foꝛ
nicationis aut adulterij:crimen in⸗
cnurrat.Si vero adulterata fuerit.

i.ſi ſe alteri iunxerit:autſuper ſe alte

rum epiſcopum adduxerit:ant eſſe
fecerit vel deſiderauerit:per acer
rimã penitentiam aut ſuo reconci⸗
lietur epiſcopo:aut innnpta perma
neat. Epiſcopum vero oppoꝛ/
tune ⁊ impoꝛtune atqʒ ſine intermiſ
ſione eccleſiam docere eamqʒ pꝛn
denter regere ⁊ amare vt anicijs:ſe
abſtineat ⁊ ſalutem conſequi poſ/
ſit eternam:⁊ illa cum tanta reneꝭ

rentia eius doctrinam ſuſcipere de

bet:eumqʒ amare ⁊ diligere vtle⸗
gatum dei ⁊ pieconem veritatis.

Ecceꝰ his auctoꝛitatibus paten

ter oſtenditur quod epiſcopo vinẽ

te alius ſuper oꝛdinari non poteſt:
nec etiaʒ pꝛo eiuns egritudine. Sed.

illud.ff. de dolo. ſi ex
dolo vbi dicitur quod
municeps non poteſt
facere dolum.ſupple

de facili. Sed nũquid
poteſt eccleſia vel ciui
tas excommunicari:

◻,ſdulterata erge
Leclenſa poteſt deling
quere ⁊ etiam vniuer
ſias. ar. ff. de oꝛg iu. l.
ij. F.llu.zeſt contra,

dico qð non vt xxiiij.

q.iij.fi habes.ſ̊ maio
res de eccleſia poſſunt
excommunicari.vt ex
tra de ſimo. veniens.
⁊.ff. de condi.⁊ demõ.
municipibus·⁊ xliiij.

di. commeſſationes.

Dico enim quod ſi ec
clenia vel ciuuas pol⸗
ſet excommunicari.ſe
queretur abſurditas.

MNam omnibus illis

moꝛu is ⁊ alijs ſub⸗
ſtitutis eſt eadem ec⸗

eſia. ergo adbuc eſ⸗
ſet excommunicata ſ

pꝛioꝛes canonici non
Ean abſolutiöez.
Adhuc de boc notaui

ſcopus dicitur legatꝰ
dei. tamen eſt iudex.
oꝛdinarius.vnde pa⸗
tet quod legatus pa⸗

us vt pꝛoconſul.

m ¶Ecce Fillnd gre
Gosseicine.

WEVtleg atum. epi

pel eſt iudex oꝛdinari

a Si vero. hoc ha⸗
betur in oaiginali. vn

de hoc extractum eſt.

b ¶Vetierit. ergo

nulli inſrmo dadus
eſt coadiutoꝛ.niſi hoc
petant.infra.e.quali⸗
ter. .c. qᷓuis.⁊.c.ſcri⸗
pfſit ar. contra extra ð
eccle.edi.ad audiẽtià.
c On aut. nono.
Sed contra in
nullius perſona eſt

omittendum qoð ſta⸗
tutis generalibus cõ
tinetur.lxj.di. mira⸗
mur.ſed illud non fit

pꝛopter vtilitatem p⸗
ſone ſed eccleſfile.

d; ¶Vt non ſuccede⸗
ret. ſic ergo vterq; in⸗
ſoliduʒ eſt epiſcopus
li. xxj.q.j.relatõ ⁊ vter
qB; põt hominem per
ſe ſoluere ⁊ ligare.ff.
de admi.tu.ſi plures

ff. de exercito.j.S. ſed

ſi plures.⁊.ff.de offi.

quid quẽ vnus ligat.

poteſt alter abſoluere

videtur ꝙ nõ.qꝛ pa
res ſunt. vnde videt᷑

wꝓſententia pꝛo reo te
neat.ff. ve re iudi.ĩter

pares. Item ſi ſimul
ferant contrarias ſen
tentias.cuius ſenten
na tenebit. videtur ᷓ;ᷓ
mutuo ſe impediant
ff. de vſufru. quotiẽs
? bec foꝛte vera ſunt
vbi ſimul.admiſtrãt.
Sed hic ſoꝛte valeriꝰ
cefſit adminiſtrationẽ
augiſtino.quia facili
us expeditur admini

ſtratio per vnum qꝑ

plures.ſſ.de admi.tu
to.l. iij. F. vlti. vel die
ꝙ lʒ vterqʒ hẽat do⸗
minium ⁊ iuriſditõeʒ
inſoliduʒ.tamen vnꝰ
ſine altero non poteſt
iudicare ad inſtar plu
rinm iudicium.vi.ij.
g.vj. F. diffinitiua v.
ſi plures.extra de of.
dele.quãuis.⁊.c.cãm
Item nunquid eodẽ
modo poſſunt eẽ duo
apoſtolici.ar.ꝙ nõ.ð.
e.factus:Et dominꝰ
tantum vnum conſti
tuit.xxiiij.q.j.loqtur.
⁊.c.quicunqʒ.contra.
qð diſ penſari nõ põt
xxv.q.j.ſunt quidam
pꝛeterea quia vna eſt
eccl ia catholica ⁊ vnũ
caput.⁊ tamẽ plures
imperatoꝛes fuiſſe le⸗
gimus.rxxj.di:nũc au
tem.ſed hoc nõ eſt ita.
qꝛ offenderetur illa re
gula. vnã ſanctam ca
tholicaʒ. ⁊c.xxxiij.diſ.
qni epiſcopus. Item
nunquid papa põt re
nunciare:nã marcel⸗
lus renunciauit.xxj.
di.nuncaũt.⁊ clemẽs

illud gregoꝛij:intelligenduz eſt quẽs

do üle qui egrotat alium ſibiſubſti⸗/
tui non rogat.Ceterum quando ali

quis vel ſenectute. vel inſirmitate:
Kaneroſcc ſiaumdni
are non valet:ſ alium ſibi ſubſti⸗

tni petierit:rationabiliter fieri pox
teſt. Ande in eodem capitulo ſequi
tur. Si veroꝰ idem ioannes ſoꝛtal/
ſe pꝛo moleſtiana petierił vt ab epi
ſcopi honoꝛe debeat vacare:eo pe
titionem ſcripto dante conceden/

dam eſt: aliter id facere non vale/

mus. Minc etiã beatus auguſtinꝰ
epiſcopo ſuo nondum defũcio ſed
ſenectute granato cathedram epi
ſcopalem ſuſcepit. Ande in epi⸗/

ſtola panlini ad romanum legitur.

Augnſtinus nontam ſucceſniqnas
On antem boc tantum ſcri⸗
L. 2 pſimus gratulandum quod
epiſcopatum auguſtinus accepit:ſiʒ
quod hanc curam dei gratia mer/
uerit aphꝛicana eccleſia:vt verba:
celeſtia auguſtim oꝛe perciperet qui
ad maioꝛez dominiciinuneris gra⸗
tiam nouo' moꝛe pꝛouectus ita con
ſecratus eſt vt non ſuccederet in ca
thedra epiſcopo ſʒ accederet:. HNaʒ
incolumi valerio hyponenſis eccle
ſie epiſcopo coepiſcopus auguſtiy
nus eſt. Hoc idem pꝛobatur au⸗
ctoꝛitate beati gregoꝛij:qui arimi⸗/
nenſi epiſcopo doloꝛe capitis labo

ranti alteruʒ ſubꝛogauit:ita ſcribẽs

in regiſtro ſuo capitulo.ccxxxviij.
Epicopo granaio innirmitate ali⸗
us — potet.
( iter oꝛdinati a nobis ſa⸗
cerdotis coꝛpoꝛis qunia notuʒ
eſt impediente moleſtia:ariminen⸗
ſis eccleſia paſtorali bactenus ac ſa
cerdotali ſit regimine deſtituta:du
duʒ fraternitas veſtra cognouit qͥʒ
dudum habitatoꝛum lociillius pꝛe
cibus permoti ſepius hoꝛtati ſunus
vt:ſi de eadem capitis qua teneba⸗/
tur moleſtia melioꝛatum ſe eſſe ſen
tiret:ad ſuam auxiliante deo rener⸗/
teretur eccleſam quidatis inducij⸗
in hoc quadriẽnio expectatur.quẽ
dum cleri vel ciuium huc venien/
tium noſqʒ pꝛecibus vꝛgentiunin in
ſtantius hoꝛtaremur: vt ſi valeret
cum eis auxiliante deo remaneret
datis ſcriptis ſupplicatione nos pe
tijt:vt quia ad eiuidem eccleſie re⸗
gimen vel ſuſceptum officium pꝛo
eadem qua detinebatur moleſtia:
aſſurgere nullatenus poſſet:eccle⸗
ſie ipñ epiſcopum oꝛdinare debere
mus.vnde quia cunctarum eccle
ſiarum iniuncta cura ſolicitudinis
nos conſtringit ne dintius gregi fi/
delium deſit paſtoꝛalis cuſtodia:il/
loꝛum pꝛecibus ⁊ huins ex ſuiim⸗
poſſibilitate renunciatione compul

ſi viſuʒ eſt nobis eidem ariminen·

ſi eccleſie deberi epiſcopum oꝛdina

ri:⁊ datis ex moꝛe pꝛeceptis clerum

plebemqʒ eiuſdem eccleſie non de
ſtitimus admonere quatenns ad eli

gendum ſibi antiſtitem concoꝛdi:

vij

pꝛoniſione concurrant.Hoꝛtamux

ergo vt fraternitas veſtra eum quẽ

vno conſenſu omnes elegerint:ſi
cut ⁊ ipſi anobis popoſciſſe noſcun
tur:ad ſe faciat euocari quem cauta
ex omnibus examinatione diſcuti⸗
te ⁊ ſi in eo que in texiu eptaihici cõ

timentur minime domino opitulan
te fuerint reperta:atqʒ ſidelium per
ſonarum relatione eius quoqʒ vita
vobis placuerit:ad nos euʒ cuʒ de⸗
creii veſtri pagina additaqʒ teſti/
ſicationis epiſtola deſtinate:quate
nus eiuſdem a nobis eccleſie domi

no diſponente cõſecretur antiſtes.

Item ex eodem.c.ccxliij.ad ele⸗

utherium epiccopum.

Aamuis ſit triſte nobis val⸗
de quod loquimur: atqʒ fra

terna nos compaſſio potius argu⸗

at quaʒz aliquid de auditis difimre
permittat: ſnſcepti tamen ſollicitu
do regiminis coꝛ noſtrum inſtanti
pulſat aculeo magna nos eccleſijs
cura pꝛoſpicere:ne qua earum poſ⸗
ſit vtilitas deperire. MPeruenit igi/⸗
tur ad nos quibnſdaʒ referentibus
quẽdam epiſcopumita paſſioẽʒ ca

pitis incurriſſe vt quod mente alie/

nata agere ſoleat:gemitus ⁊ fletus:
audire ſit.ne ergo languente paſto⸗
re grex quod abſit inſidiatoꝛis lani
andus dentibus exponatur:vel ec/
cleſie ipſius vtilitates depereaut:
cauta nos neceſſe eſt pꝛouiſone tra
ctare:⁊ ideo quia viuentem epiſco
pum ab officio ſuo neceſſitas infir /⸗
mitatis non crimen ab ducit:alium

loco eius niſi recuſante eo nulla ſi

nit ratio oꝛdinari.Sed ſi interualla
egritudinis habere eſt ſolitus:ipſe
data petitione nõ ſe vlterius ad hoc
miniſterium ſubuertente infirmita

te poſſe fateaturꝰ aſſurgere:⁊ aiium

loco ſuo expetat oꝛdinandum:quo
facto omnium ſolenniter electione
alter qui dignus fuerit epiſcopus oꝛ
dinetur ſic tamen vt quouſqʒ eun/

dem epiſcopum in hoc ſeculo vita
tenuerit ſumptus ei debiti de eadeʒ

eccleſia miniſtrentur. Eniuero ſi
nullo tempoꝛe ad ſane mentis re
dit officium:perſona ſidelis ac pꝛo⸗
babilis vite eſt eligenda:que ad re
gimen eccleſie idonea poſſit exiſte/

re:atqʒ de animarum vtilitate co/

gitare inquietos ſub diſcipline vin/
culo conſtringere.eccleſiaſticarum

rerum curam gerere:⁊ maturnm at
qʒ efficacem ſe in omnibns exbibe ⸗
re:qui etiam epiſcopo qui nũc egro
tat iuperſtes loco eius debeat con/
Ne autem huiuſcemodi

ſecrarl.
paſſionibus ſacerdotibus ſubito oc
cupatis:ceptũ officiũ inexpletum re

maneat:inſtitutuʒ eſt:vt ſacerdos ſi

ne pſallẽs ſine ſacriſicas alios ſecuʒ
habeat:ꝗ ſi huiuſmodi caſus iterne
niat ichoata miniſteria perſicere va
leant. Ande in tol.con.xj.

OQniſqʒ ſacriſicans ſacerdotẽ ſibi vi

cinũ habeat:ꝗui cepta ſacramẽtaex

pleat ſi ei aliq̃ neceſſitas ingrueerit.

papa poſt linuʒ ⁊ detuʒ ite
rum recepit cathedraʒ. viij.
e ¶ Accederet. videtur tamẽ
ꝙ auguſtinus i adminiſtra
tione fuit minoꝛ.xl.di.ante
omnia.in n. Quia vt videt᷑
in caſu neceſſitatis erit vnꝰ
epiſcopus vicarius alteriuſ
ne ſit ibi monſtruz habens
duo capita.extra de offi.iu.
oꝛ.quoniam.in pleriſqq.
f ( Wan er quadtienio
aquadriennium eniz;
datur vt poſſit abeſſe cauſa
curationis.ſed änus datur
ei tantum ad experiendum
ſi poſſit celebꝛar.S.xxxiij.di.
coõmuniter. vel etiaʒ.xxx.di
es vt.j.q.ij. c. xl. potius dezʒ
buiſſet iſe epiſcopus fugil⸗
ſe romam pꝛo ſanitate recu
peranda ſicut cõmunis ſi?
vt.xxiij.di.comimunis.⁊ eſt
bhic argu. ꝙ rome eſt ſanum
moꝛari. 0i00.
g ¶ Datis ergo in ſcriptis
facienda eſt renunciatio.ali
as nõ tenet. S. e.q.S.ecce.io.
qð falſum eſt cum etiam ſo
lo facto poteſt aliquis renũ⸗
ciare.vt extra de ap.ſollici⸗
tudinem.⁊ extra de his que
ſi.a ma.per ca.ex oꝛe.⁊ etiaꝭ
ſolis verbis. vt. C. de pact.

poſte.
hb ¶ Coõpulii.abſolute po⸗
niturille nominatiuus ⁊ nẽ
habet verbum.
i ¶ Eptatici.eptaticum ab
epta dicitur qð eſt ſeptem ⁊
theca qð eſt repoſitio.vnde
eptaticuʒ.ideſt repoſitio.vij.
libꝛ oꝛum.S.di.xlix.hinc ct⸗
enim. v. libꝛi moyſi ⁊ ub io⸗
ſue ⁊ liber iudicum ibi con
k Dec eti:in quibus teſte
tur de examinatione ? vita
electi.lxj.di.catinenſis.⁊.e.
epiſcoppſunm.
1Bamuis. triſte. data
petitione tempoꝛe in
firmitatis nõ tempoꝛe furo
ris nã tunc non teneret re⸗
nũciatio. x vij.q.ij.ↄſaldus.

m Fateatur. iſte equitate

ſuadente lʒ ius deſiciat cogi
tur renunciare cum alijs in
hoc pꝛoñit ⁊ ſibi nõ nocet ar.
fl.de aqua plu.ar.in ſuuʒ.S.
idem varus.c. fl.loca.ſiquis
domum.
n ¶ Miniſtretur. j pꝛo cri⸗
men remoto non miniſtran
tur ſumptus.quia male me
riti publica debent egeſtare
laboꝛare.vt.ff. depoſiii bo⸗
na ſides.
o. ¶ Eligenda.ar. contra. 3.
di. lxxxix.ſiquis papa.⁊ exa⸗
tra de pac.accepimus⁊ extra
de confel.p.⁊ ec.nõ va.nul
la. ſed omnia illa continent
ius cõe.vel dic quod iſle fu
it electus ſubtali cõdictionẽ
niſi ſuperſtes conualuerit x
tunc eo conualeſcente irrita
tur electio.eo moꝛtuo dem⸗
de confirmatur.arg.j.e.pa⸗
ſtolaris.lxj.di.ſtudij:extra ð
elec. cum terra.lxxxvdi.flo⸗

rentinum ? eſt ſ. C. de cur.
fur.cum aliquis quidam di
cunt ꝙ modo tanqᷓ; admini
ſtratoꝛ eligitur ſʒ eo moꝛtuo

in epiſcopum.
Llud.ne autem alios
H ſ. xxj.queſtiõe.ij.ficut
contra.ſed dicas talem coad
iutoꝛem vel ſocium non pꝛe
latum.vel loquitur de eccle
ſijs conuentualibus.vel qñ
ſufficiũt facultates ſic.rciij.

di. diaconi.⁊ de con.diſt.j. c.

hoc quoq;.⁊.c.epus deo.
bᷣ Eliſus.per hoc dicunt
adã loqui deinſirmo qð fal
ſum eſt.quia infirmus niſi
conualuerit non celebꝛabit.
j. e. q.ij. in litteris.
NQIvbil. ſoluantur.ideſt
ne inexpleta remane⸗

ᷣ CQAQel pꝛeſoytero.pꝛeſ by⸗
ter ergo põt ſupplere miſſaʒ
ab epiſcopo inchoatam ar.
hoc.⁊.xxv.di.c.j.vbi dicitur

ꝙ archipꝛeſ byter ſupplet öᷣ

fectuʒ abſñitis ep:ſcopi in can
tando.ſed contra.j.de con.
di. ij. c. vl. ſed dic ꝗ nouam
miſſam non poteſt incipere.
ſed pꝛioꝛem poſſet conſum⸗
mare. Incipiat ergo vnus
vbi alius deſtitit.niſi ſit oꝛa
tio dominica cepta.tunc eaʒ

alter reicipiat. Similiter vbi
Deficit in ſecreta alter id in

pꝛincipio incipiat. Idem di
cit in baptiſmo. vt alter de

nouo iꝗ reinc piat.qꝛ bec ſũt

ſacramenta vnitatis.De oꝛ
dinatione idem credo.xxiij.
di.quoꝛũdaʒ.ſimiliter iudex
incipietvbi alter terminauit
ſ:.de iudi.edita. Sed nunqd
pꝛanſus poteſt ſupplere id
qð alter inchoauit:nõ. Iteʒ

vſaʒ ad nouam tantum fit

hec ſuppletio.ſed matutinis

⁊ veſperis non erpletis vſq;ʒ

ad qð tẽpus poſſit fieri ſup

pletio dubitatur.ſed dico

quandocunqʒ expleri pnñt
ab alio. Be ſacerdote quid
dices qui dum venit ad cdo⸗
ſecrationem memoꝛ eſt moꝛ

talis peccati:dico perfice,.

re dz licet peccet conſiciendo
extra ð cele.mſſ.de homine.
Aenm eſt hic ar. qᷓ duo imp
ecta faciunt vnuʒ perfectuʒ
ſic.iiij.q.iij.item in crimina⸗
li.S.ſepe.ð pe.di.j.tres ſunt
C.de dona.ſancimus.in ſi.
xvj.q.iij.S.poteſt.ar.contra
xxiij.di.quoꝛumdam.⁊.C.

ui nu. tu. l..j.
eR Compleantur.ar. nihil
credas actum. ⁊c.ſi.xxx viij.
di. que epiſcopis.xxiij.diſt.

quoꝛ:ũdam. Iteʒ ex eo ꝙ di
cit oꝛdine eſt.ar.ꝙ oꝛdo tur⸗
batus irritat factum.vt.lxj.
di. miramur.⁊.lx viij.diſt.fiẽ
qð verum eſt de oꝛdine qui
eſt de ſubſtantia rei.

.R Lau.
Zlud dluini oꝛaculi menteſin/
Aaguli pꝛecanentes quo ſcribitur
ve ſoli qui cum ceciderit non habet

ſubleuantem: ſummopere nobis:

verendum eſt ⁊ cauendum ne ho⸗
ris illis atqʒ tempoubus:in quibus
domino plallitur vel ſacriſicat᷑ vni
cuiqʒ diuinis ſingulariter officijs:
inſiſtẽti pernicioſa paſſo vel coꝛpo
ris quelibet inualitudo occurrat:q̃̊
aut coꝛpus ſubito obꝛui faciat:aut
mentem alienatione vel terroꝛe cõ
fundat:huiuſmodi ergo caſibus pꝛe
cauentes neceſſarium duximus in
ſtituere:vt vbi tempous ⁊ loci ſine
cleri copia ſuffragatur:habeat quiſ/
quis illic canens deo atqʒ; ſacriſicãs
poſt ſe vicini ſolaminis adintoꝛem:
vt ſi aliquo caſu illi qui impleturus
officia accedu turbatus fuerit vel:
ad terram eliſus atergo ſemper ha
beat qui eius vicem exequatur in⸗
trepidus.Sed ſi hoc ſacriſcanti ſre
quenter acciderit:tunc omnimode
ab oblatione pꝛobibeatur. Iez
ex con. tol. vi:. “””MUä
Silacerdos neceſſitate pꝛeoccupa
tus fuerit:cepta ſacra menta per ali
um explicentur.
Zbil contra oꝛdinis ſtatutum
temeritatis auſu pꝛeſumatur:
neqʒ illa que ſumma veneratione
cenſentur vlla pꝛeſumptione ſoluã
tur:cum ad hoc tantum iuſſa ſieri:
ſunt: vt non interrupta noſcantur:
ne languoꝛis pꝛouentu roboꝛe ſaa
lutis natura pꝛuctur.non ergo ſoj
lum fragilitati conſulitur humane
ſed etiam ſacris miniſteriorum den
pꝛonuidetur ſollicitudine.Cenſuimꝰ
igitur conuenire debere vt cum a⸗
ſacerdotibus miſſarum tempoꝛeſa
cra myſteria conſecrentur:ſi egritu
dinis accidat cuiſlibet euentus quo
ceptum nequeat conſecrationis ex
plere myſterium:ſit liberum epiſco
po vel pꝛeſbytero“ alteri cõſecrati
onem exequi cepti officij.non enim
aliud ad ſupplemeninʒ initiatis my
ſterijs conuenit:quam vt aut incipi
entis aut ſubſequentis benedictioꝰ

ne ſint completa ſacerdotis:qꝛ nec

perfecta videri poſiunt niſi perfecti
onis oꝛdine compleantur:.cuʒ eniʒ
ſimus omnes vnuʒz in chꝛiſto:nibil
contrarium perſonarum diuerſitas
foꝛmat:vbi efficaciaʒ pꝛoſperitatis
vnitas ſidei repꝛeſentat:quod etiaʒ
conſultum cuncti oꝛdinis clerici in
diniduum ſibi eſſe non ambigant:
ſed vt pꝛemiſſum eſt pꝛecedentibus
libenter alij pꝛo complemento ſuc
cedant.non tamen quod natnre lã
guoꝛis canſa conſulitur:in pꝛeſum
Prionis perniciem conuertatur:nul
ns poſt cibum potumqʒ quemiibz

minimum’ſumptum miſſas facere

pꝛeſumat. nillus abſqʒ pꝛonentu:
patentis moleſtie miniſier vel ſacer
dos cum ceperit:imperfecta officia
pꝛeſumat omnino relinquere. Si:
quis autem temerarie hoc pꝛeſum/
pſerit:excommunicationis ſenten/
liam ſuſtinebit.Ecce quod epiſcoꝭ

po petente pꝛecibus etiam populi

infirmitate granato alius poſſit ſub
rogari patenter monſtratur ſenectu
te autem grauato non ſucceſſoꝛſed
coadiutoꝛ dari debet qui ei deceden
ti in locum regĩs ſuſcedat. Sic au⸗
guſtinus dicitur acceſſiſſe non ſuc
ceſſiſe hyponenſium epiſcopo.
Hinc etiam zacharia papa ſcribit:

boifacio magũtino archiepiſcopo.

Senectute gqauao coadintoꝛ eſt:
dandus:qui monentiſnccedat.
Etiſti vt cum noſtro conſul
to pꝛo ſuperneniente ubi ſene

ctute atqʒ coꝛpoꝛis imbecillirate ſi
poteris inuenire alium in eadem ſe

de in qua pꝛees:pꝛo tua perſona de

beas collocare.nos vero adiutoꝛe

deo conſilium pꝛebemus tue ſancti
tati: vt pꝛo ſalute animarum rati⸗
onabilium fautoꝛe chꝛiſto ſedem:
quam obtmes maguntine eccleſie
nequaquam relinquas. Sin vero:

dominus dederit inxta petitionem

tuam hominem perſectuʒ:qui poſ/

ſit ſollicitudinem babere er curam:

pꝛo ſalute animarum:pꝛo tui perſo
na oꝛdinabilis illum epiſcopuʒ erit

qʒ in euangelio tibi credito ⁊ mini/

ſterio dei chꝛiſto poꝛtando in omni
loco requirens⁊ confoꝛtans eccle⸗

ſiam dei. INem ſi eundem dinina:
voluerit clementia tui poſt dieʒ trã
ſitus ſupereſſe:ſi eum aptuʒ cogno/

neris:⁊ in tua voluntate fuerit diffi⸗/

nitum: ea boꝛa quate de pꝛeſenti ſe
culo migraturum cognoueris pꝛe/

ſentibꝰ cunctis tibi ſucceſſoꝛem de

ſigna vt huc veniat oꝛdinãdus hoc

nulli concedi alij: patimur quod ti
bi charitate cogenie largiri cenſui
mus.Idem de eo autem quem tibi
ſucceſſoꝛem conſtituere dixiſti:vt te
vinente in tno loco eligatur epiſco/
pno:hoc nulla ratione concedi pa⸗

timur:qma contra omnem eccle 5

ſiaſticam regulaʒ vel ſtatuta patrũ
eſſe monſtratur:ſʒ volumus vt mi

niſtrei tibi ⁊ ſit in enangelio chꝛiſti:

adintoꝛ.nimis enim repꝛehenſibue
eſſe manifeſtum eſt: vt te viuente ti
bi alium ſuvſtiinamus ſed hoc com

monemus:vt oꝛare non ceſſes:vt

tibi deus illum ſucceſſoꝛem conce·
dat:qni ei poſſit eſſe placabilis ⁊ po
EnusimePieenſibiiiter regere va
fanctem pelagius papa clero nar
ni
Hion ſucceſſoꝛ ſed coad intoꝛ vinen
ti epiſcopo da.
gaf atere cocpſieo us no⸗
ſter ioannes eccleſiaſtice vii/
ſirangncio ſuadente ⁊ natureſue
ſimplicitate landabili conſiderati

one tractata: ob hoc quod ſe in ge

rẽda patrimonij: gubernandi cura
vel in diſciplina eccleſiaſtica conſer
nanda minime fatetur idonenm:
conſtitni pꝛeſbyteri ad hecſexplen/
da ſibi expoſcit adhiberi perſonam

vt ea que ſunt neceſſaria competẽti

eo diſponente ſollicitudine nihil in
decens fieri vel inntile permitta/
tur.Jdeoqʒ pꝛeſenti vobis iuſſione

