n Jergo qui ſcientes.qꝛ ſi ignoꝛarent filij eſſent legitimi quatũ ad igno lari ſed non ab epiſcopo.vt.xx. queſtione.i.denotis.in fii.ih. fien
ODenznarr und hc nn Belamé. . pfeſſonẽ nꝗ velu ↄuerſiõis nibii alið ẽ ꝙᷓ ipſa ↄuerſio. Panſteh
8 Et nunqᷓ;. hoc eni vnũᷣ crimen eſt quod impedit? nen dirimit matrimo x VPermanere. tamen ſola ſuſceptio veli nõ ſolẽniʒat votum niſi ſe ſeng
nm. anceſus. em raptus. vi. xx vi. q.ij.ft autem vxonicidin. xxxiij.q.ij. ad⸗ atur pꝛofeſſio.vt exta de conuer.coniu.ex parte. ”“ ucſ
monere.itẽ ſi quis exiraxerit vel len auerit filiũ ſuũ ⁊cxxx.q i.de eo,⁊ in.c.di⸗ Iterum.i.licut fecit in lapiu pꝛimi parentis.dicas boc aduerbiuz Nd

mini

Dmi.
UurDica
dan d
finae.
Vnlic
Bicnin

inſ

toalanne
NMen
gtnſe .
epte og.
i u
Apenon
etinen.
fteſne.
Kinag
lgie
W
Dedgrdd
boee
nn
iſunate
aſtine
lobeun
Atrn.
etgnn

reſpicrre pꝛima prenaricationd.ſ de con. di. i queris. ꝛ eſt ſi. aduerbi

um.xc.vi. di,cũ ad verũ.nã ibi dicit rurſus in infernũ.
3 S J quis.xx.legitur.quod non. babemus.
b.a

Caicedoñ ·j. e.q.c.ſi qua virgo.xxxv.q.vi. ab iſto.s. e. qð ſi.

„

c ¶Et uramento.nunquid erit idẽ de oĩbus cer cis cus acapiunt de

ſoꝛni atione vel de
adulterio pniam.nò
ertra de coha. cle. cle⸗
ricos autem vel bie
loquitur cum publi
ce contrabunt. B.

Acuſtos. le il⸗
lic. vbi hec acta

e¶ Epiſtolaͤ. qꝛ foꝛte
petebat a papa vt li⸗
ceret bi eſſe iſeculo.
¶ Nimia.S. ij.q.vij
ficut x viij.q.ij.abba⸗

les.
89.Beſidia. qua in

pꝛelato caſuʒ inducit
depofit õis. vt.lxxxi.
di. dicum.
h¶ Ad nos.ita dicit
lex ꝙ ad pꝛincipẽ de⸗
ferenda eſt vindicta
non crimina. vt. C. &
offi. pꝛe ec. oꝛ. l. iij. : ſi.

i Erculſatione.itel

lige frnola.
K ¶Reuocare, 7 ſi.
ij. q.i. ſcut 2 extra de
offi. dele. ex parte. naʒ
ſi velit dicere ꝙ itru⸗
ſa fuerit. audietur. vt
extra qð me.cã ꝑlatũ

reſtituetur tamẽ mo

naſterium pꝛo quo p
ſumitur ſi iᷣa ſua au
ctoꝛtate egreſſa ẽ.ſed
quid ſi Zrerit.ides di

co.ar. extra de eo qui

dur. in ma.c.ſignin⸗
cautt.
CKRſanctiſſime. ar.
extra ðᷣ ot.dele.ſup.e.
m C Suſpendere.nã
nui alioꝛuʒ defendit
erroꝛem danabilis ẽ
magis iᷓ ille qin fa⸗
cit. arg.xxiiij.q.iij.qui
alioꝛum.

n Qualitatẽ. binc
elice expoſſtionẽ illiꝰ

qð di. xxxvi j.d.ꝗ ea.
o bomo eẽs.
erg. ꝙ bomo
nan eſt hò qui ratiõe
caret ſicut legiur de
Raned oerar
iij.q iii F. binc vero.
p ¶Feſiina. ag. ꝙ ſt

pꝛelarus per ſpiriina

lem giadiuʒ non põt
obtinere. per pꝛinc pẽ
ſecularem obtineat 7
illud ſuppleat ꝑ ma⸗
terialeʒ. xiij.q.v.pꝛĩ⸗

q ¶Auouſqʒ. dili ẽ
ter ergo atendendi
ſunt ſines mandai?
cuſtodiendi ſunt. vij.
q.i.deniqʒ.ff. mâda.
diligenter. quid ergo
ſi excõ cauit ex dele⸗
gatiõe inder nũquid
poteſt abſoluere. vi⸗
detur ꝙ nò quia fun
ctus eſt officio ſuo.ex
de offl. dele, in lute⸗
5

Qui ſacro velamine tectã in coniu
ginz oncit anathema ſir.
Iquis ſacro velamine conſe⸗
cratam in coningiũ duxeru:⁊
oſt dicatũ deo pꝛopoſituʒ inceſta

edera ſacrilegaqʒ miſcnei it vt ĩ cõo/

ſtitutione gelaſij pape.c.xx.legiturꝰ
pꝛotinus eſt equum a ſacra comu⸗
nione detrudi:⁊ niñ per publicã ꝓ/
hatãqʒ penitentiã oino non recipi:
ſi penituerint tranleuntibus de ſecu
lo viaticum non negetur.in chalce
donẽſi ↄcilio.c.xvij. hoc perpetrã
tes excõmunicentur: cõſitetibꝰ aũt
auctoꝛitate epiſcopi mipicoꝛdia lar
giatur. Item in epiſtola Siricij pa/
pe.c.vij.velate.⁊ ideo conſecrate:ſi
abiecto pꝛopoſito ſanctitatis clan/

culo ſacrilego cõtagione ſe miſcue⸗

rint ⁊ illicitis complexibus publice
⁊ libere fſilios pꝛocreauerit:has nu⸗
ptias deteſtabileſqʒ perionas a mo
naſterioꝛum cetu eccleſiarũqʒ con
nentibus elimandas eſſe indicatuzʒ
eſt:quatenus detruſe ergaſtulis tan
tum facinus continna lamentatio/
ne deſleant.vnde ⁊ verbo domini
⁊ canonica auctoꝛitate in hac ſacra
ſyno do pꝛecipimus:vt omnino ſe
parentur:a⁊ iuramento colligentur
vt vlterius non ſub vno cobabuẽt
tecto. Itez gregoꝛius Nualiano
Sipontino epiſcopp-
Ad habitum redire cogatur ⁊ reclu
datur in monaſterio:que religioſaʒ

veſten ahiecit.
8S Ycuſtos teligioñ babitus aut

eſſe noſces epiſcopus filiã glo
rioſe memoꝛie tuliani ingr̃i miliue

te illic poſito ꝓiectis religioſis ve-

ſtibus nec ad ſecularẽ reuerti habi⸗
tum nec ad nos licuiſſe peruerſam
epiſtola deſtinare:ſed quia mimia
deſidia* ac coꝛpoꝛe deprimeris: in
tuo decoꝛe res ad pñs illiciia impu/
ne commiſſa eſt.naʒ ſicut pꝛefati ſu⸗
mns ſi ſollicitus exiitiſies:pꝛius ad
nosR vltio mulieris pꝛamſiume quã
cnlpa debuit peruenmire. quia ergo
tantum bebes ſaniũqʒ es negligẽs:
vt niſi canonicã in te fueris coeruio
nem expertus:in alijs diſtrictioneʒ
2 dilciplinaʒ neſcias cuſtodire qua
liter debeas eſſe ſolliciius:congruo
tibiſi deo placneru tꝑe demonſtra/
bimus.pnia igitur ſcripta ſuſcipiẽs
euigila ⁊ excilatus ſaltem exequere
quod pꝛeſſus vſqʒ nunc ignauia di⸗/

ſtuliſt:.inſtantie ergo tue ſic pꝛedi⸗

ciã mulierez vna cum ſergio defen⸗
ſoꝛe noſtro cõpꝛehẽdere:⁊ ſtatiʒ nõ
ſolũ ad male contẽpium bhabituzʒ ſi

ne excuſatione aliqua reuocare ſʒ

etia in monaſterio vbi omnino di/
ſtricte valeat cuſtodiri opoꝝet eaʒ
detrudere ⁊ ita oẽm circaillaʒ ſolli⸗
citudinẽ exhibere:vt quã ſit nefari/

xxvij P

ecl.

tis.diſlingue ꝙ ſi papa delegauit ei ſententiam e xcicationis ſi excòicetnon
abſoluet nia er pꝛ matur in luteris ſi aulẽ delegatur ei alqua c uſa etiã ſi pꝛo
pter contumaciam excdicet aliquam part um bene poteſt abſoluere niſi cuz
infra cerium tempus cõmiſſa eſt decidenda.a terminus ille eſt elapſus. Sed
quida ſi in vle mo puncto termini ſententiam tulit poteſt eam poſtea exequi.

um quod cõmiſit:ex tna poſſit di⸗
ſtricuione cognoſcere:quai re ſi ꝗs
quod non credimus clericoꝛuʒz vel
laicoꝛum aliquo tibi ingenio tẽtaue
rit:obſiſtendum:a ſanctiſſime com
mumis parucipauõe eũ ſuſpende:
reꝰ nobiſqʒ renũciare ſeſtia:vt quã
tuʒ ſit execrabile quod pꝛeſumpſe-
rit:poſtquã conſideratione pꝛopua
non adnertit:emendatiõis qualita⸗
teʒ cognoſcat.in his anteʒ oĩbꝰ ita
cautũ ſtude te vigilantẽqʒ oſtende

re:vt culpã inaʒ non geminare ne ⸗/

glectu:ſed aliquantis ꝑnaleas ſolli /⸗
citudine minuere. Itez ſergio de ·
Diſtricie cuſtodie tradat᷑:qnia re⸗
ligiõis ꝓpoſito ad ſecularem habi
tum redijt.
bs eſſes aut aliqnaʒ diſcre⸗
tioneʒz habuiſies:ita regularis
debniſti diſciplie cuſos exiſtere vt
ea que illicite cõmitiuntur ante vin
dictã coꝛrigerent᷑ quam ad nos eo/
rum nuncius pueniret:ſed dum te

ſacit nimia ſtuititia negligenteʒ non

ſolũ de illis offendimur:ſed enaʒ ad
vlciſcendaʒ deſidiã tuã nihilominꝰ
pꝛouocamur.omni ergo dilatone
omniqʒ excniatione poſtpoſita fili⸗
am gionoſe memone tuliam ma/
giſtri militie:que pꝛoiectiſ quas ſpõ
te aſſumpſerat religioſis veſtibus ĩ

dumentisſe laicis deturpauit: vna

cum fratre ⁊ coepiſcopo noſtro vi⸗

taliano feſtinaꝰ compꝛebendere at/

qʒ ad religioſuʒ rurſum habitum re
nocare ac in monaſterium mittere:
vbi diſtricte oino valeat cuſtodiri:
nec eius cnſtodiã aliquatenus rene
lari permittas:quouſqʒ denuo no⸗
ſtra ſcripta ſuſceperis.nam ſi quoli⸗
bet modo in hac re negligens vel
lẽtus extiteris:ita in te diſtricuſſime
noueris vindicandum:vt quod ex
te neicis:pena poſſis reſecante co/
gnoſcere.quia ſicut diximus ſi intel
lectũ hominis habuiſſes que mo
do facere pꝛeciperis ante debueras
⁊ cuʒ vltione a te facta cognoſcere.
Itẽ aug. ð ↄflictu vicioꝝ⁊ virtutũ
Nõ tribuitur licẽtia nubẽdi qui cõ.
tineni ꝗ ſeruare pecreuerunt.
L Abẽdi licẽtia quibuſdam tri/
. bnitur illis videlicet qui vir⸗
ginitatẽ vł caſtitatẽ vidualẽ nequa
qua pꝛofeſſi ſunt:quibnſdaʒ antem
non tribuunrillis videlicet qui vir/
ines vel cõt nentes eẽ decrenerũt
foꝛnicatio aũt nulliimpune conce⸗
ditur. Itẽ ilibꝛo de bono cõiungij.

Peioꝛes ſunt adulteris:que conti⸗

nentie ꝓpoſitum violant.
ioꝛe pꝛopoſitolapſas ſi nu
pſerint ſemmas a caſtiate ſan

ctioꝛi qne vonetur deo aduiteris eẽ=
peioꝛes manifeſium eſt. Nez ex

ſic ar extra de ap. dilecti.?.c.
paſtoꝛ lis.extra de off.dele.
querẽti.vbi differtur execu⸗
tio in id tempus in quo nõ
pot ferri ſententia.nihil enis
facit niſi quod ſactũ eſt ðᷣcla
rat.fl. de teſta.beredes palã.

te contrariũ ẽ verum.
1 Abendi decreuerũt

. firmiter ꝓponendo
2 vouendo. alias non vt exa
tra de voto ⁊ vo.redemp. lit
turam.

Gaoꝛnicatio. a. xxx viij. d.

foꝛnicari.arg.fl.de concubi.

Elioꝛe pꝛopoſito.hoe
c.in telligunt quidaʒ
de voto ſolẽni.ſed tu intelli⸗
as de fimplici pꝛout pate⸗
at. j. e. nuptiaꝝ. vbi ponit᷑.
hoc.c.ſed quò ergo iſie ſunt
peioꝛes adulteris.cum iſtis
minoꝛ penitẽtia imponitur.
vt.xx vij.di.ſi vir.rñ.ideo qa
Ccadunt a ma ioꝛi pꝛemio.veł
quia in dominũ ſpecialiꝰ pec
cant.vt.x vijq iiij.flcut.

u Peioꝛes. non videtnr

derum oꝙ hic dicitur.ſ.fran
gentem ſimplex votũ peioꝛẽ
eſſe adultero.cum adulter ſe
ptẽnij pena debeat᷑ ſed fran
gens fimplex votum trien⸗
hij pena puniatur.vt.xxvij.

Di ſi vir. Quis iaʒ dubitat

ſceleratius eſſe cõmiſſuʒ qi
grauius eſt vindicatũ. vt.Sẽ.

rxiiij.q.i.non afferamus.ſo.
verum eſt ceneraliter id eſſe
maius peccatum quod gra

uius punitur quo ad eccdle⸗
ſiam.⁊ iſte magis peccat qᷓ;
adulter ⁊ maius eſt peccatũ
iſtar um qᷓ; illarum quoniaʒ

iſte ſpñale.coniugium vio-
lant. ille carnale. iſte offen-

dunt deum.ille homines.et
quanto maioꝛ eſt ille cui in⸗
ſertur iniuria tanto maius
peccatum cõmittũt.rxijq.i.
mouet ſed iſte pꝛopter bona
coherentia minus puniun⸗
tur ⁊ ꝓpter fauoꝛem matri
monij.nam quis cuʒ ardet ĩ

vxoꝛem pꝛopꝛiam veſut ad

ulteram. reatu adulter eſt.
nam in pꝛopꝛia vxoꝛe vehe⸗
mentioꝛ amatoꝛ ? ardentioꝝ
vt.xxxij.q.iiij.oꝛigo.tamen
ꝓpter bona còͤiugij minus
ꝓunitur. vt.xxxii.q.ij.quic⸗
quid.et.q.vii.adulterii.velł
ꝓpter ꝓnita:em vicij quod
grauius eſt. vt matricidiuzʒ
H vxoꝛicidium minus pu⸗
nitur ⁊ econtra.xxxiij.q.ij.ad
monere.⁊ c.latoꝛem.vel pꝛo
pter ſcandalum minus.qa
minus ſcandalizat.quia ni⸗
mia voluntas occidendi vel
adulterandi maius peccatũ

eſt quo ad deuʒ qᷓ; actualis

ſoꝛnicatio.tamen quo ad ee
defiam minus punitur. qꝛ
minus ſcandalum ſuſcitat
G adulterium.qð Prünus

CLan.
bus ſubditi ſunt.vnde ab ſllis coerceri ⁊ m ius debẽt comipi ne cſmm

moleſtat. nam ſepius mains peccatum minus punitur pꝛopter minus ſcan⸗
daluʒ ſic ⁊ fractoꝛes voti.qꝛ minus ſcandaliʒant eccleſiam ꝙ; adulteri.minus
puniuntur. 2 ꝓpter fauoꝛem matrimonij punitur minus. ⁊ magis peccat.ſic
ergo peioꝛes ſunt adulteris quo ad culpam.non quo ad veniã vel penaʒ. vel
forte iſtud dicitur non qꝛ magis delĩiquunt.ſed qꝛ a maioꝛi bono cadunt. vel

Ddicitur eſſe hoc maius pecca
tum quod in deum ſpalius
cõmittit.ar.x vij.q.iiij.ſieut.

.
„O Jana.
bO Baunnmien ab
e ¶ Ante annos. xl. S. xx. q.
i.inuẽculas.ↄtra.lxxvij.diſ.

placuit.xxxi.q.i.quõ.cõtra
ſol.exandi ᷣm diuerſam cõo

ſuetudinẽ diuerſarũ eccleſia
rum. C. de epi.⁊ cle.nulla.
d ¶Oꝛdiari. videtunobuia
re huic ambꝛoſi.qui pᷣceſſit
hoc cõciliũᷣ.ait enim ſuper il

lũ locũ apoſioli ĩ prima epi⸗

ſtola ad tymo.mulieres ſi⸗
militer opoꝛtet eſſe pudicas
occaſione hoꝝ verboꝝ ca⸗
thafryge dicunt diaconiſſaʒ
debere oꝛdinari.qdð eſt cõtra
auctoꝛitatem.xv.q.iij.S.i.in
textu.Rñ.qꝙ mulieres non
recipiunt characterẽ ipedien

te ſexu ⁊ cõſtitutione eccleſie

vnde nec officiũ oꝛdinũ exer
cere poſſunt.xxiij.diſ.ſacra⸗
tas.nec oꝛdinat᷑ hic ſed fun⸗
debatur ſuꝑ eaʒ foꝛte aliqua
benedictio ex qua cõſeque⸗
batur aliquod officiũ ſpale.
foꝛte legendi homelias.vel
mnangeliũ ad matutinas qð
non licebat alijs.alij dicunt
ſimonialis oꝛdinet bene
recepit caracterẽ.qꝛ oꝛdinari
facti eſt ⁊ poſt baptiſmũ ꝗli⸗
bet põt oꝛdinari.extra ð pꝛe
ſbi.non bap.c.vl.
Ee ABotauot. inter bi
mos. er go nec epiſco
pus cum talibus poteſt di⸗
ſpenſare.extra ð biga.nug.
ſed ↄta.ſup:a eodeʒ.ſi qua
virgo.
Bebebunt.i.repellunt᷑
a pꝛomotione ⁊ accuſatione
ſicut bigami.nec femine in⸗
ter virgines cõſecrabuntur.
2 eſt ar. ꝓpter fimilitudines
2 effectũ dici de numero eo⸗
rum de quoꝛũ numero ipſe
86 nð ẽ. vt. xx vij. di.c.vl.
Irgines.
b») E filia. per hoc.c.2 ſe
Aguens pꝛobat h. le⸗
cturam ſuã ſuper illo.c.S.e.
que xpᷣo.qꝛ dixit ꝙ ſi monia
lis publice nubi nunqᷓ; põt
accipere coꝛpus domini nſi
in ſine vite ſue.vel niſi pꝛiuſ
defunctus fuerit ille cui nu
pfſit.ſi vero fomicat᷑ tũc poſt
penitentiam poteſt accipere
coꝛpus domim.⁊ hoc idem
diuerſũ qꝛ magis cõtemnit
ſolẽniter ↄtrahẽdo qᷓᷓ foꝛmi⸗
cando. G. vero aliter itelli⸗
git illud.que chriſto.argu.c.
ſequentis. .
iReceperit.ex hoc volunt
dicere quidam ꝙ nec pater
nec mater filio excommuni
cato nec vir vxoꝛi excõicate

tenentur cõicare.ita de oĩbus

VUotquot virginitatẽ pollici/
C

conci.calcedonenſi.
Monachus 2 virgo queſe deo de:

dicant: nuptijs iungi non poſſunt.

NJj virgo le dedicauerit deo

ſimiliter monachus nonlʒ eis

nuptijs iungi.ſi vero inuenti fuerint
hoc faciẽtes maneant excõmunica⸗
ti.ſtatuimus vero poſſe eis ſieri hbu⸗
manitatem:ſi ita pꝛobauerit epiſco
pus loci. Nemex eodem.
Hiaconiſſa qne poſt oꝛdinationem
nubit anathema ſit.
O Jaconiſſam non debere an⸗
te annos.xl.oꝛdmari ſtatui/

mus:⁊ hoc cuʒ diligenti pꝛobatiõe.

ſi vero oꝛdinationẽ ſuſceꝑit ⁊ quato

cũqʒ tꝑe obſeruauerit miniſterium

⁊ poſtea ſe nuptijs tradiderit ininriã
faciens gratie dei hoc anathema ſit
⁊ cum eo quiin nuptijs illins conue

nerit. Itez ex ſynodo ãchiruano.

Inter bigamos reputantur qui vir
ginitatẽ pollicitâ pꝛenaricantur.

n pꝛeuaricate ſunt: ꝓfeſſio⸗
ne contempta inter bigamos:.ideſt
qui ad ſecũdas nuptias tranſierunt
haberi debebunt. Item ex conci
lio elibꝛitan.
Airginibꝰ deo dedicatis nec in fine
danda ẽ cõio ſi libidini ſerniernnt.
UIrgines que ſe deo dedicaue

trint:ſi pactum ꝑdiderint virgi

nitatis atqʒ eidem libidini ſeruierit
non intelligẽtes quid amiſerint:pla
cuit nec in fine eis dandam eẽ com/
munionem:ꝙ ſi ſibimet pſuaſerint

ꝙinſirmitate coꝛpoꝛis lapie fuerint

⁊ toto tempoꝛe vite ſue penitentiaʒ
egerint:⁊ a coitu ſe abſtinuerint pla.

cuit eas in fine cõmnnionem accipe

re debere. Item ex concil. Mar
tini pape.
Cogatr᷑ ad pniaʒ filia clerici:ſ deuo
ia maritũ dnxerit.
O E filia epiſcopi vel pꝛeſbyteri
vel diaconiſi deuota fuerit et
maritum duxerit:ſi eam pater vel
mater in affectũ receꝑpir a cõmunio
ne habeantur alieni.pater vero i cõ
cilio cauſas ſe nonerit pꝛeſtaturum.

mulier vero nö ante admittatur ad

cõmunionẽ mſi maruo ðfuncto ege
rit penitentiꝗ.ſi autẽ vinẽte eo ſe ceſ
ſerit ⁊ penituerit vel petierit cõmu⸗
nionẽ:in vltimo fine vite ſue defici
ens eam accipiat. Item ex concil.
toletano.iiij.
enota niſi deſierit peccare:nõ eſt
in cecleſia rexipienda. .
O En otã peccantẽ non recipien
dam eẽ in eccleſia cẽſemus ni/

ſuperioꝛibus perſonis reſpectu inkeriomm dia⸗

cendũ videtur.S.xj.q.iij.quoniam multos.õ.ſo.vxoꝛes vins ⁊ filij parenti⸗

anathematis incidant.vnde illoꝛũ conſenſus pari pena eſt plectendus

ſecus econtra.vel dicatur receperit.i.adeo dilexitap in erroꝛe foueat et

ſi peccare deſierit:⁊ ſi deſinens peni

tentiã egerit aptã.i.annos.x.penite
at:recipiat cõmunioneʒ.pꝛius antẽ
quam in eccleſia recipiatur ad oꝛa/
tionẽ ad nullius cõuiniũ chriſtiane

mulieris accedat:q ſi admiſſa fuen

rit ⁊ hec que eaʒ receperit habeatur
in abſentia coꝛruptoꝛẽ etiam par pe
na conſtringat:que autem marituʒ

acceꝑit non addmittatur ad pniam

niſi aut viunente marito caſte vinere
ceperit aut poſtquaʒ ipſe diſceſſerit.
Item grego.ioan.epiſcopo ca/
rolitano. .
Me monacha que ad lapſum adul
terij deducitur.

B Zana monacharum vel p an
T

iquioꝛẽ licentiam vel per im

pnnitatis pꝛauam conſuetudinem
ad lapſum adulterij deducta fuerit
ant in ſtupꝛi fnerit deducta voꝛagi

nẽ hanc poſt cõpetentis ſeueritateʒ
vindicte in aliudꝰ diſtrictins mona

ſteriũ virginũ in penitẽtia volumꝰ

redigi:vt illicoꝛationibus atqʒ iein

nijs vacet ⁊ ſic penitẽdo pꝛoſiciat ⁊
metuen dum ceteris artioꝛis diſci⸗
pline pꝛeſtet exemplum.is antem

qui cum buinſmodi feminis in aliq̃
merit iniquitate repertus omni cõ
munione pꝛiuetur ſi laicus eſt.ſi ve
ro clericus a ſuo quoqʒ remotus
officio pꝛo ſuis continuo lugendis
exceſſibus in monaſteriuʒ detruda
tur. Iem ianuario epiſcopo.

Poſt dignam penitentiam com/

munioneʒ recipiant qui in religio/
ſas mulieres ercedunt. J
Os anteʒ qui in mulieres qu
egreſſe ſunt de monaſterijs ex
ceſſerunt ⁊ non dicuntur a commn

nione ſuſpendi ſi fraternitas tua de
tali facinoꝛe digne penitentes pꝛeui

derit ad ſacraz communionem vo
lumus te renocare. Item ex no⸗
nellis Juſtinia. imperato.
De legibus nnenr dal i .
B Nquis rapuerit vel ſollicitane
rit vel coꝛripueru aſſiſteriaʒ
vel diaconiſſam vel monacham
vel aliam mulierem religioſam vi

tam vel habitum babentem bona

ipſius ⁊ eoꝛum qni bninſmodiſcele
ris communione contaminati ſũt
a religioſo loco vendicentur:ĩ quo
talis mulier babitabat per religio
ſos epiſcopos ⁊ iconomos ⁊ pꝛeſ
des pꝛouinciarnm ⁊ officiales eoꝛũ

ſpſi autem capitali pericnlo ſubijci
antur:mulier antem vbiqʒ inueſti⸗

getur:⁊ cuʒ ſuis rebus monaſterio
cautioꝛi tradatur.ſi autem diaco⸗

Dα bocnõ eſt ↄtra.c.quoniã multos. S
Euotã.rpiane.videtur ergo per contrariuʒ poſſit accedere ad

cõuiuiũ non rpiane
mulieris.⁊ eſt arg.
excõicatus poteſt ex⸗
cõicato cõicare.
ꝘR Jaua mona⸗

charũ. licẽtlaz.
i. lpunitatẽ. vnde qdöð

ſequitur eſt erpoſitio
nec licet enim pecca⸗
re. ar. ꝙ illicita appel⸗
latur ſnia. ð. diſt.iiſ.
deniqʒ. S. xlv. di.qni
ſincera. . xxiiij.qoͤne
i.paratul.xxi.q.ij.pla
cuit.

m ¶In alid. 5. irrri.

di. valet. . ſ. e. q. qꝛ
ↄtra.S.e.impudicas
ↄtra.ſo.ſepe cõtingit
ꝙ monaſterium ar⸗
guitur negligentie 2
boc inuit illud ĩ pꝛin.
per antiquioꝛem ⁊c.
cum aũt monaſteriũ
negligentie non ar⸗
guitur in ſuuz retru⸗
di debet.in quo caſu
loquuntur illa. c. cuz
aut monaſterium de
negligẽtia arguitur

ſecus eſt. vt arg.xv.q.

vj. allus.
n OZAani ſollil
voluntas peccandi.

pꝓ operis pperratiõe

punitur. vi.i.q.i. qui
ſtudet. ⁊.vj.q.i..veꝝ

0¶Afſnſteriã. aſſiſte

rium apud grecos ẽ

locus ĩ quo vnus ſa

cerdos. v. acolyti. v.
mulieres. que aſſiſte
re dicuntur manent

io. vel dic aſſiſteriam

li. recluſam ab aſſiſtè⸗
do.quia quotidie aſſi
ſtit oꝛationi.
p CBel monachaz.
ideſt monaſterio vi⸗

q C Religioſam. bot

appoſuit. O. de luo.
vt patet in oꝛiginali.
vnde boc ſciptuʒ eſt
in aũt.de ſan.epi.i ſi.
col. ix. tamen in no⸗
nella eſt illud verbũ.

Pr ¶ In quo.ar. ꝙ illi
qui cõmittunt enoꝛ⸗

mia delicta ĩ ccdeſia
ꝙ bona eoꝛuʒz ecclefie
ꝓpter delicla ↄfiſcan

2

tur. vt. xvij.q.iiij. ſi

quis deinceps.⁊.c.ꝗſ

quis ſacerdos. ſm.lI.

iñ bona dânatoꝝ tra

dent᷑ heredibꝰ. vt. C.
de bo. dã. aut. bona.

s ¶ Qum ſuis. olim
enim ipſo igreſſu oia

ſua facta ſunt ec leſie

xir. q.v.vt ſi qua mu
do monaſterie collatis. vel poſt ingreſſum auen

lier. vel ſuis ideſt ſecũ
tis.vel ſuis.i.monaſte

rij.ſᷣx viij.qi.ciixix.q.vil.perlatum.alias falſum diceret.? qꝛols bona

enm

Cme

nit
gent .
lien/
ſtſenef.
iyugr
Pestts de
iynonn
ii

il

urüvpen
Gretp
Swüfuen
Apinin
litanen
Norgft

ftſibe

ſttuerp
deſn
enncpkin
ſttideien
Pſtua
ſtwlce
nniieo⸗
tnepel

irimo

it ronuc
penit n
Heſtreeeſ
Cöei
atäzi

„7

rgreſt
Miiomne
ſluclen
lemoni
terpun
Penorarb
Kdol me
Aaldiͤr
nfesvet

Migtni
enih

C Unt

inrb

foſtee

th

bbnogen
Nepdſot
Cnifali

perin

Uuan

Ppube
rC.
cegene

9
Uin
ölui⸗
eb⸗
na⸗
lit
nac
c.
humn
(An⸗

itsn

mhe

nſ

fehenn
türm
Uann
,fudn
Kkeynmn

grabli

Ihn

ecenti
enrk
igin
ſan⸗

iher.

geret
NNeA
Alki e
ceſt
vmennn
AKein
ſdbaſthe
Hoiken
4
ſonit .
Nſoion

ſne

Bitſa
ſnn
ſ⸗
i.
Unttneg
A
Getrte
ti

„ℳ
14

ſiſ

. Cantioꝛi ſic ergo delictũ pſone redũdat ĩ damnũ ecclefie.: ſic ẽ cõ
tja. xvj.q.iſi epᷣm.na m cu hic res cius ↄceduntur ſecũdo monaſterio.
⁊ auferant᷑ pꝛimo videtur delictũ eius redudare in dãnũ eccleſie ſed nõ

redũdat qꝛ ꝓuidebit
ei vt pꝛius.ſi.extra de
deri.o uga.qð te.nec
dicas res dandas ſe
cũdo monaſterio niſi
qutũ ad vſũfructuʒ
l. vt inde ſuſtentetur
iſta dũ dixerit.vt.x vj.
q.vj.de lapſis.pꝰmoꝛ
tẽ vſufruciu redente
ad pꝛimũ monaſteriũ
volũt autem quidas
dicere ꝙ redibit cum
rebꝰ ſuis poſtea acq⸗
ſitis.⁊ faci᷑ pꝛo eis in
aurẽ. de ſan. epil.S. ſi
monachẽ. in f.ti col.
ix. vbi dicitur e res

auas iſta acqſiuit de

bẽt applicari ſecũdo
monaſterio.ſed llud

nõ tenet.vel exaudit᷑

eũ pꝛimũ monaſteriũ
vidit monachum ita
vagantẽ ⁊ noluit re⸗

gocari.nec eſt huic cõ

5§. boc etiã. i fi. vbi di⸗
citur ꝙ reſ taliũ ðbẽt
dari pꝛio monaſterio
na illud locum habet

ci iule moniales ſecu .
ariter viuunt.cũ añt

ille monachus traſit
ad aliud monaſteriũ

vel ad aliã vite figu⸗

ram res vẽdicat pᷣus
monaſteriũ.in aũt.de

ſan.epi. S.ſi reliquüt.

8C.Kegitia. que ſit
etans habes. C. ð
inoffi.teſta.aũt.nouiſ
ſima.? ꝓbatur arg.

buius ꝙetiaʒ coru⸗

pta pot oꝛdinari dia⸗

lcaice cta poſt habitum ſuſceptũ:nulli vio

nit ↄtrariuʒ.iteʒ olim
huiuſmõi diaconiſſa
ꝓpꝛiuz habebat. arg.
bit. 7. C. de ſacroſan.
eccle.generali.

P) Blieres ob

tetu. argu. O
bi qui ludo vel frau⸗

de habituʒ religiöis
gerunt ad eius obſer
natiõeʒ coguntur. vt
xvij.di.qð interro ga

ſti ar.otra erira ð pri
mile. uarum.

¶Aut in domibus.

ar.ꝙ in ꝓpꝛia domo

pot quis vti veſtibuſ
monachalib? 2 facef
votui.vt.j.xxxiij.q. v.

i deo. xx.q/i.viduas

ð.e.q.c. de vidnuis tñ
ꝓpter hoc nõ ſoleni
ʒatur votum.vt extrra
de ↄuer. oiu. ex parte.

xx vijz .

etus iplo ingreſſu facta runt monaſterij.⁊ quicq nid poſtea acquiſluit
Wonaſterio acquiſiuit.vt.xix.q.vl.qꝛ perlatũ.:.c.ſſ qus. ede

niſſa fuerit: legitimos babens filios:
pars legitimaliberis eius pꝛeſtetur.

Item ex decreto Engenij pape.

Mulieres caſte obſeruent religioſũ
habitũ 6 eligiõis obtetu velantur.
Alieres obtentu' religionis
velate aut in monaſterio re/

znlariter vinant: aut in domibus

nis entam conceptum habitum ca-

ſte obſernent.
relianenin.
Monachus vxoł ducẽs nunquaʒ
ſacri gradus mereatur oſoꝛtinm.
Gnacho oꝛarium* in mona⸗/
ſterio vel ʒonas habere nõ li⸗
ceat:⁊ ſi poſtea vxoꝛi fuerit ſociatus

Alẽ ex concilio au:

tante pꝛeuaricationis rens nüqnaʒ
eccleſiaſtici gradus ſoꝛtiatur offici⸗

num. ANẽ aug.de bono viduitatis.
Ante pꝛoſeſſaʒ cõtinentiam nubant
vidue quibus volunt.

AIdue qne ſe continent nnbãt
. antequam ſe pꝛofeſſe continẽ
tiam deo vonerint:quod niſi red/

dant:iure damnantur. Item niʒ

colaus R arolo archiepiſcopo ⁊ eiꝰ

luffraganeis.

Non permutitur vidna poſt pꝛoſeſ

ſionem ↄtinentię votũ deſerere.

U Idua quideʒ:que capiti ſacrũ

velamen impoſuit:ſi inter ce⸗

teras velatas feminas ĩ eccleſia oꝛa
nerit:⁊ oblationestcum illis obtule
rit ſi pꝛofeſſa eſt ſe in eodem habitn
permanere ſpondens nunaunã reli/
gionis velamẽ deponere:a religio⸗
nis obſernantia diſcedere non pꝛeſn

mat. Item ex cõcilio aureſico.
Pꝛofeſſio vidmitatis coꝛaʒ epo fa

lare pexmitetur.

U. Idnitatis ſernande pfeſſionẽ
C

coꝛam epiſcopo in ſecretario
babitam unßolien coꝛam epiſcopo
veſte vidnali

decrenimus. Igdez ex conci.tole.

Modus ⁊ ſolemnitas faciende pꝛ'o

ſeſſionis hoc oꝛdine ſernetur.

Mnes femine venientes ad

ſacram religionem pallio ca⸗
bi⸗ ſua ↄtegant:⁊ conſcriptam ro/
oꝛatamqʒ pꝛofeſſionem' faciant.

poſt quamſcripturam non ſinãtur

relabi ad pꝛenaricatiõis audaciam
que vero ex his oibus fuerint reper
le animũ aut veſtem in tranſgꝛeſſio

nem dediſſe excõmunicationis ſen
tentiã fer ant:⁊ rurſus mutato babi⸗

ODnacho. oꝛans

riuz. oꝛarium

ponitur pꝛo quolibet oꝛn

amẽeto mulierum. 2 ponitur pars pio toto, eſt
enim ppꝛie velum vel pepuluʒ quo mulieres caput velant. inenitur
tiñ pꝛo ſtola ſacerdotis.vt.. xx v.di. vnũ oꝛariũ.:.c.vidue qᷓ ⁊ cetera.io

duali dicimus non eſſe vio
landam ipſam talis pꝛofeſſonis de
ſernicem merito damnandam eſſe

ecli.

Jdua.⁊ oblationes.ar. pieſumptionẽ baberide aliquo ſacio per freqne

ationem vel exercit um eoꝛum que adberent 2 conuen ũt illi ſacto, ar.
xx.q.iquem ꝓgenito:es ⁊.ff.ad mace.ſi quis pairem. argu. ccnira. C. de pro

ba.ad pꝛobationem ſeruitutis.

Wofeſſaamaxime nam ⁊ ſi ſacramẽto velit cfirmare ſe tali animo.vt li

t in monaſterijs donec diem vlti/
mũ clandant ſub erũnis ardue peni

tentie permaneant religate. Iteʒ
exconcilio arelateni.
Filij perditionis ſũt:qui violàt coꝛ.
poꝛa feminarum ↄſecratarum.
G Eienduʒ eſt omnibnus ꝙ; deo

conſecratarũ feminarum coꝛ.

poꝛa per votumꝰpꝛopꝛie ſpõſionis
7 verba ſacerdotis deo conſecra
ta templa eẽ ſcripturarum teſtimo⸗
nijs cõpꝛobãtur:⁊ ideo violatoꝛes

earum ſacrilegi ⁊ iuxta apoſtolum
ſilij ꝑditionis eẽ noſcuntur. Itez.

De codem. Paiea

U Idue ſi pꝛiuſquam cotinentiäãn
„pꝛofitentur nubere elegernnt
illis nubant quos pꝛopꝛia volunta
te velint habere maritos. ſimiliter

hec conditio ⁊ de virginibus habet᷑

nec extra voluntateʒ parentum vel

ſuam cogantur accipere maritum.
Item grego.arthemio ſubdiaco/
no in epiſtola.xlij.

In monaſterio recludantur mona/

chi vxoꝛibus ſociari.

.

U Tlexꝰↄtinentie ⁊ deo placens

mũdicia in eccleſiaſticis ꝑſo⸗
nis ⁊ ſacris oꝛdinibns dilatet᷑:pꝛeci/

pimus quatenus epiſcopi pᷣſpyteri
diaconi ſubdiaconi eslaten enn

nonici monachi atqʒ conuerſi pꝛo

feſſiᷣqui ſacrum tranſgredientes ꝓ
oſitum: vxoꝛes ſibi copulare pꝛer

ſumpſerint ſeꝑpentur. buinſmodi nã
copulationem quaʒ contra eccie
1

aſticam regulam conſtat eſſe ↄtra
ctam:matrimonium non eſlecenſe

mus.qui etiam abinnicem ſeparati
ſunt pꝛo tantis exceſſibus ↄdignaʒ
penitentiam agant.idipſum quoqʒ
de ſanctimonialibꝰ ſeminis ſĩ quod

abſit nubere attentauerint obſerna
re decreuimus.his omnibus aucto

ritatibus vonentes pꝛobibentur cõ

trabere matrimonia ? quidam eoꝝ

ſi ↄtraxerint ſepari inbent᷑.angu.cõ
tra talium ſepationes peccatum eẽ

aſſerit ita dicens.
ſoluends.

Coningia vouentiumnon ſunt dilx

.

Tꝗraliquos monachoꝛum
vſqʒ ad tatũ nefas pꝛoſilniſſe
cognouimꝰ:vt vxoꝛes pnblice ſoꝛi
tiantur:pꝛecipimus vt ſub omni vi /
gilantia requiras 2 innẽtos habita
coertiõe ĩ monaſterijg qbꝰ mõachi
merat remitti ſacias. Itẽ ino.pa.ij.
Poit pꝛoteſſam cotinennam quiſ
quis vxoꝛẽ duxerit ab ea ſepareiur.

ceat recedere nõ auditur. ex
tra de regula. vidua. quich
auũtſit pꝛoſi eri bene colligi
Igdnitatis.i ſecretario.
ocus ſoue eſt vbi mo
nache accipiunt habitum.
0O AMnes. pꝛofeſſionem
in qua pꝛofiteantur ſe
religioſe viuere velle ⁊ ꝓpo
ſitum religionis aſſumere
velle 2 in ea perhenniter 2
uiolabiliter perimnaner̃.vt.ð.
xx.q e vidu.
lh Poſt quã. ar. ꝙ ſcriptu
na facit votũ ſolene.
I ¶Mutato. ideſt depoſitto
ſeculari.⁊ aſſũpto religioſo.
m 12 Ciendũ eſt.per voiũ
pꝛopꝛie. ar. ꝙ quis p
aliũ vouere nõ poteſt ſicut
nec penitentiã accipere.vt ð̊ᷣ
pe.di.i.quẽ penitet.iurare fſta
men per aliũ põt.lxiij.d.tibi
domino.⁊ matrimoniũ cõᷣ
trahere.vt.xxxij.q.ij. hono
rantur.
R ¶ Et verba.i. benedictio

nem.
0% T quas.
v»OTerin bor engitur
de tribus impedimẽ⸗

tis matrimonij oꝛdine voto
⁊ iterdicto eccleſie.qnod no.
ibi ↄtra eccdeſiaſticã regulã.
q ¶Ecdleſiaſticis.ergo om
nes aui infra ponuntur ſãt

conuerſi.quod verum eſt vt
xij. q.i. hdsooo.
r ¶ Regulares. ad diſſeré=⸗

tiam ſexulariuʒ. de quibus

babes extra de deci.frater
Nitarrenm..
8 Ataz connerſi ꝙ ↄuerſi
qui pꝛofeſſi non fuerint ma

tantur.
¶ Conuerſi pꝛofeſſi. nun
quid omnes conuerſi enpᷣo
ſunt conuer ſi intelligun
tur vouiſſe ⁊ renunciaſſe ꝓ

ſed ego dico ꝙ ſi tranſt ad

telligitur vouifſe ⁊ renũcialſ
ſe pꝛopꝛijs ſi ad ſecularẽ nõ.
cum nec alij cleric intellig ẽ
tur vouiſſe.niſi ſit in maioꝛi
bus oꝛdinibus nec renũcial

ciare videtur tunc pꝛopꝛiſs
B. item quid ſi aliquis cõ
tulit ſe ⁊ ſuam alicui ſecula
ri ecdeſie. nunquid talis po
teſt contrabere.2 filius po
ſtea natus poteſt peiere legi
timam peꝛ ioneʒ vt. x vij. q.
ſiij c.vl.liq; videatur ſeruus
eccleſie factus.ſed nunquid

talis poteſt ad ſtrictioꝛem tranſire vitam decunta id⸗ no
Am n trannire viram. dicunt quidam quod non. cum ſe fe
cer ſt ſeruum illius eccleſie quia liberti non poſſunt recedere de eccleſia ſua.vt

rfabere.

on eſſe. hic habes q, matrimonium non palet ſi fiat contra regulam
Kaſzian ee . hlum non palet ſ fiat contra regulam
ecceſiaſticam.ar. j.xxx v.q. ni. contradicimus ⁊ ar.j.xxxiij.q.iiij.non Dr

ij

eccleſiaſtice perſone. ergo et

mimonium ↄrabere nõ ve

pꝛijs.dicunt quidaʒ ꝙ ſic.io.

eccleſiam regularem tuncei

ſe pꝛopꝛijs ĩi quocunq oꝛdd
ne ſint.niſi ſic dicat.do me ?t
mea huic eccleſie. nam renñn

i ſimplici.nec eſt mirum ſi ſequnur er bonis malum. arg. de conſe. di ij.ſcut

videtur ꝙ non.quia obligatio extincta non reuiuiſcit. vt de conle diſt

. , pri. )iudas. 2 kxxxi.di. i quiſunt pꝛeſbyteri ſcut ex malis bonũ xi.q.iiſ qnid tenä
a VUpriarum. bonu. ideſt nõ vonentibus. meling eſt eniz nubere ꝙᷓ vri. KaeerrKelulnepr efane ſuit malum.i.crucifrio iudeo **
Dreiamm. te peccatũ ⁊ poſt in paradiſo. vt ex xx vij.di. dinde. ergo. ſcut in paſſione rpi ſſio fuir bona.actio enim fuit mala a pal len
bSemper. qꝛ 2 ante pecca biequi quando frater debebat ſuſcita- trum opus aũt operatum.i.paſſio ſuit bona. ffect nos etit furs
o. ſedelidquando fuit legis obſequũ quan eir dob ſfic malum poteſt habere bonum effec um contra nos eſt
õä hoc ſpecialiter erat pꝛeceptũ. generaliter enis ſo bona.2 fic m ic ideſt uis ipſum nuptü non ſit pe
Kemeẽ ſratris. vt.viij.q.i.olim ⁊ hoc ſpecialiter erat p inõ reliquerat ſes lud ⁊ ſi nõ nubendo.ſed dic ideſt ᷓuis ipſum nup peccatum.
pꝛeceptum erat ꝓpagatio ſobolis,.vnde maledictus erat qui n relique de „ luc 0°. Pꝛopoftti. ideſt woſt
re rran iene Einen non efe n, o Fnmsid a⸗ i
d nit na ien cötra. Aptiarum bonum⸗ ſemper· Dienneraem liasnon eſ miht . un
in mintem ncdrinir de dnaenns l⸗n ☚ Recien acpactat ac diligẽter cõ⸗ A . —— Sn
ſſum.a ita tamen oliz erat numeſtſem . E õ . inr. uſc 0 ,Cdeve
uherer legis obſequi’. aliqunado fuit legis- obſequium nüc fſiderare quid icane: ſellt aing nium ſel tanen pii⸗ –
e¶ Jn quibuſdaʒ. vnde ĩſe. eſt infirmitatis' remediũ: in quibuſ ⸗ eos ſimilundo veritatis:q ligere: mMam ſidem irrita; fe nrti
bae ẽ bumanitatis ſolaci dazʒ: vero humanitatis ſolatiũ filio chꝛſti coniugium dicuntur eligere: cerunt. itez no. c;ᷓ apo Ues
um. i.contrahitur vt eis ſer,/· rum ꝗppe ꝓcreationi operã dare: que chꝛiſtiana ſanctitate nubũt.hic nolus bic locutus ẽ an
matur in ius neccſſtar, mon eemn Gme per vſa ꝓmiſcnu argumenantur quidam dicentes: ve bis ui vouerunt Zinen
zeh eenon bngut 15 Kantaaan ſz honeſto oꝛdine onin, ſi viro o wind Jneeerinibit raie de en gen
iazacugerenen Poſit e li:nuc eſt in bomine ꝓbandus a? ultera eſt:ſicnt dominꝰ Euan daung bicx . nort
trabüt ergo ꝛ ſpado : ſtigid)· gali:nüc eſt in bon ius tran: gelio diffininit. Minit ante chꝛiſtis locutus eſt.? boc p⸗ mnun
SH be fectus a ipſuʒ tñ landabilius tran: g . 5 Detbtigfeipnr bat illa littera ſi viro nnme
poteſt matrimoniũ coõga B j ia cogitans* imoꝛs vltra nõ domĩabitur:que gitteraſ vio ſiriͦt
ar. xxxiiſ.. v.c deo nam ſcendit 2 vincit celeſtia cogitans cuim in. ſuo viuo.: vbi dicit G
ponbumd inilkuit pad⸗ io chriſtianus. I quoniaʒ ſicut ait ergo coniungium eius enege in aut viuente marito ntͤ⸗
Vt.fl. de lib. ꝛ poſtbu. ſe eſt ñig: non oẽs capiũt verbũ hoc.qui ninubat adultera eſt. qui hoc ui nubit naz i nubit er
quefitů.ſed non eſt verũ. aꝛ poteſt capere capiat que ſe nõ cõti/ acute mouẽtur qdẽ ſʒ paꝝ attene ſ o rpo vouet. ideo nine
non poteſt ↄtrabi matrimo net:nubat que non cepit deliberet hãc argumentationẽ qnaia reruʒ ſe intelligimus hoc.c.ð po
niinicd tbi inttria bama ze reſſa eſt pſeueret nulla aduer quatur abſurditas. cũ.n laudabili: voto peſentl b.otra lun
nni Nerne e Ario der occaſio:nulla chriſto ſub- ter gi vinẽte roerels ene ſ e miunn⸗ miri
ij. omne. de ſen E atur oblatio.i ↄingali quippe næẽtiã femia rpᷣo voneat.iaʒ ſᷣm iſto e oli q munmt
e Rocerenaltnae dpa e n ead ret rüronez nulla boc facere debebat: ritas illa apoſtoll x
iquando calere poſſit na· viculo:ſi pudicitia nõ pnatur: dina rũr nezn . : poterant otrabere er miſre⸗
irehenkget⸗ 5 non eſt tio non timetur: ſed i virginali ⁊z in neipſe Xps auod oſentir Eetagen: dai bm vorũ in ſui Pr.
i frigido. vel ĩ puero vel ſa midnali ↄtinẽtia exce llẽtia muneris adulteriũ faciat:cui vinẽte elio, natura cõfideratum G
done. ideo ſenex habilis ẽ amplioꝛis expetitui: qua expetita⁊ bit. deinde cnʒ pꝛime nupſiem bſitt no impedi circüſeru –
ad conwabendu ſufficſteniz ejecta: 7 voto debito oblato: iaz n0H ris ſint menti quam ſecunde: abſtt pia omm ſolenitate. uln
pꝛolem no euitet. xxxij. q. ſolum capeſcere nuptias ſed etia,z vt ſanctaꝝ viduarũ ſit iſte ſenſus vt ſed ecdleſia poti“ vel ſrar
Srle neen in denetcre eh⸗ ſi non nubãt:nubere velle danabile xps eis videaf̃ quañ ſecundus ma⸗ poſt iuenit hniuſino ullin
er quoneuitar plq rapp?, Nion . onſtraret apo to ritꝰ:ipfũ eni habebãt etiaʒ antea qañ̃ di ſolẽnitates ? conſti Mihn.
te aemlenen ene, indellts vegerint nu, viris iuis fideliter ſubdite ternicbat mr nwell end⸗ ſe
õü chri lunt: nõ carnaliter ſj ſpũaliter vir eni ec· guid ergo. monach unt
e patris ſolactin bunt in chriſto ſed nubere volunt: nõ cat . antec; oſtituerentur binſ
do Jon iner ſeaness habẽtes inquit dãnationẽ:quoniaz cleſia ipſa cnis mẽbꝛa unn Ginreſt ——— norbgi
ſilioꝝ ꝛc. vl die vt dix. xxxiſf. pꝛimã ſidẽ irritã fecerũt:⁊ ſi nuben/· que fidei ſpei charltsti⸗ n S tias dic tunc monachi ſutfluti
q.vij.hi qui. indikfer? do tamẽ volẽdo:nõ qꝛ ipſe nuptite te nõ ſolũ in virginib lacris. ſg e a5 non erant. cum mo⸗ teri
APoomiſcuũ i indiffer? vel qꝛ taliuz danande indicèturſed in ↄiugatis fidelibus 2 viduis tota nachus eſſe non poſ minff
Amn ꝛ indiſtincte miſcere.ſ. dãnatur ppoſiti fraꝰ dqnatur voti vſrgo eſt. vninerſe gppe ecclene cꝰ nt quin aliqua ſolẽ⸗ dit
