uit 1 ◻ äꝝeridi. beretici. piſſe:nõ filiaʒ abꝛae bis a demonio tur ſe peccare.negant enim verita⸗ xlv.Iz plerundqʒ vera iuſticia
din in Sapiñt.i. igrut. liberaſſe. In nulla perſona ireranit tem ſeducti: qui ſe abſque peccatO S.di.xxv.S. nũc aũt.j. de cõ.
ai n Opoꝛteat ille d factũ docens vt aiunt a domino nõ andent iactare. in multis enim of/5 diii ſirmiſſime. ſeriwii
r plue ſapere ꝙᷓ; o; ſa⸗ ſepe fieri remedium. .ixit multis fendimus omnes. nec inſans vnius o K actare. ei ſit Fec 1
8 pere q oiuinu oſlii vade ? amplius noli peccaf: ne ld diei abſque peccato ſuper terram nonpfos ducimm 5,dliſ ſ
imne nimis aenauiti t, tibi deterius contingat: pꝛomittẽs elſſe poteſt'. Qnapꝛopter eliminan mmim.
in rertt ritz eci e penã non amplius veniam. Oö us eit ab eccleſia: qui vnquam pe p Eſſe pot. .de c. dl iiſ.
w oor.. autem multos cecos⁊ ĩ dinerſo tẽ nitentibusnegat indulgentiaʒ. Nõ uulo otra. nam bi dñ ,

0 Pniĩa. S. di xx. iij.

ieps.
p ü
a. c. lane. 7. S. xt⸗
iij.q. liij eſt iniuſta.
ꝗ nEBratia. ideſt per
gratiam.
r oluatur. ꝑ moꝛ
tale pctuʒ. ex hoc col⸗
lige mala nõ eẽ crea⸗

poꝛe illuminauerit ⁊ multos debi/

les cõfoꝛtauerit:oſtendit in diuerſis

illis eadẽ ſe peccata dimitti:vt quẽ
pꝛius ſanauit lepꝛoſum:alio tẽpoꝛe
inuminet cecum iõ enim tot ſanax
nit claudos:cecos:⁊ aridos:ne de⸗
ſperet de ſe peccatoꝛ.ideo non ſcri⸗

bitur aliquẽ niſi ſemel ſanatum vt
quiſqʒ timeat iungi peccato.Aide⸗

enim inquirit quid apoſtolus ſen:
ſerit qui dixit.nihil mibi conſcius:

ſum.ſed non in hoc iuſtiſicatus ſus.

ſentiens etiam inſtis peccata ſolere
contigere:non ſe confirmabat abſy
que peccato:qui ſe cognouit indiſ
ſolubili vincnlo charitatis iunctuʒ

chriſto.niſi enim ſciret iuſtos ſepe

venire ad veniam auomodo dubi

pcõ nõ cõmoꝛitur bapfiʒatꝰ
ergo nõẽ ĩ eo.ſʒ dic eẽ ñ pot
i.nõ põt ĩcipe eẽ ar.de con.
di.iiij.fir miſſime.ẽ tñ ſupſis
ciale.ar. ꝙ hic iducit infans
vniꝰ diei ⁊c cũ agatur tatũ
de actnali peccaio.
q Lenſcins. Inm.i. nulli?
moꝛtalis peccati conſctent
habeo ipſe eniʒ dicebat ago

BDe peni.

anod nolo.S.diſtin.e.inter hec.S.xj.q.iij.ſenti inter verba contra. So.boc di⸗
cit in perſona perſectoꝛumibi de imperſectis.vel dic.non in hoc iuſtiſicatus
ſum. quia poteſt ſurripere veniale.ideſt non ex hoc.vt.j.e.ſi quis autem ha⸗
bens.ſ.di.vij.nullus expec.vel dic.nihil mihbi eonſcius ſum.quo ad mouale.

peccati cmiſſ in loco ſancto.iin ecdeſa vt ponareris multitudinem

iniquitatum ? rogaretis ꝓ ea in conſpeciu dñi pꝛeſertim cum de ſan⸗
guine illius non ſit illatum inter ſancta ſanctoꝛuʒ. æ comedere debe⸗
tis ea in ſanciuario ſicut pꝛeceptum eſt mipi. reſpondit aoron. oblata

niendit. ideſt iniendere dʒ. vel inten dit quaſñ conferens ecum.

non tamen in boc ꝛc̃. eſt hodie victima pꝛo peccato ⁊ bolocauſiuʒ coꝛam dño. mibi aũt acci⸗ le
a ◻ Bubitarer. non tamen dit quod vides quaſi Et
dubitanit. ſed ideo hoc dicit ⸗ . er pꝛurbatiöe animi
ne varet alijs dubitandi oc taret ſe peccare:qui ſciebat ſe ſpbꝛiri que dementiam. Sine antem tfuactum eſt hoc. quũo Gun
caſionem. . diſiinctio. pia tum dei habere:⁊ intenuõe mundii quis dicat pꝛimam tãtum peniteny potui comegere co⸗ cun
ï obꝛem. fſima ei ſeruire. Cur enim dominns tiam poſt baptiſmũ vtilem eſſe nõ fam domino mente C
b . Sclebater ita poteſt ſi petri pedes lauaſſet: et eccleſiam ſequẽtem:ſiue cõtendat quis vltij/ lugubꝛil ſermocinijs ſc
eK auis habere e ſri bocidem docniſſet: niñ quoniam metatum veniam dari non pꝛece / g um nd ſiet mo; hin
iüi. rbone. mus. die gnotidtana eſt offenſio: oponet vi denti:ſemper tamẽ auctoꝛitati ad⸗/ nem, Pn i actio V
e¶Mtantum.onii.in ſplẽ? quotidiana ſit remiſſio. Cur docniſ nerſatur que ſepiſſime veniaz peni· = Mter bec bir⸗ 55
doꝛe gratie ſue. ſet oꝛantes dicere.dimitte nobis de tenti repꝛomittit.Que autem ſit ve cuz. Caſus. In i.
Eis.i. taliter. pecctib?. bita noſtra. niſi ipſe miſericoꝛs per⸗ ra pemtentia cui venia nunquam poc.c miſtica adamã ei
e ¶ In eccleſia. vbi eſt talis ſuaderet qui nos ab hac petitione negatur: ⁊ que ſit falla cni nuiquam tius 2 eßtius. in ſe⸗ ſes
conſuetudo ꝙ ſolẽnis pnia non vult deficere. Itez auguſti. indulgentia ꝓmittitur adamaútius quenti.c. biſtoꝛiam il ſibe
non iteretur. ad macedonianum. ⁊ eſitins ſuper leniticum' teſtantur. lam leuitici de birco C!
C PumAime.lſotenls de⸗ Ntantum:bominuʒ iniquitas Adamantius. E „ oblalo auia permor n
nieniei ue miſerltoꝛe ieri aliquando pꝛogreditur: vt etiã Titer bec bireum qui oblatus ſen intellige huſtuj
Dia fueriſt. poſt aciam penitentiã poſt altaris ſuerat“a cetera· Non peccare ſacerdotes per birci i⸗
9 CSiue antem. adbuc re⸗ ecõciliationeʒ vel ſimilia vel gra- ſolius dei eſt: emendare ſapientis. penltentiam kine ani l
pꝛobat ſniam dicentinz poſt nioꝛa cõmittant:? tamen deus fa⸗ ſegd raro innenias qui ſe conigat: ra mam . per ignem alie 1
baptiſmum ſemel tantum cit etiam ſuper tales oꝛiri ſolem ſu/ ra confſeſſio peccati:rara peniten) num vicia. per non E
vniam eſſe vtilem ſiue diatt um:nec minus tribnit quam antea tia: repugnat natura verecũdia: allenuz virtutes vel
de hꝛima ſiue de vltima. ic tribnerat largiſſima munera vite et quia obnoxia eſt culpe omniſ caro gfam ſpiritus ſancti. u.
enim e int pereriel diuenſ ſalutis.⁊ quãnis eis in eccleſiaAlo⸗ ⁊ qniſqunis erubeſcit peccatuʒ ſumm Mꝛmo ergo R ce
ans weredaci bannnnd Ens bumilime penitentie non con cöfiteri: dum magis pꝛeſentia cogi marettälognedir ke. ien
nullam eſſe D rae ni cedatur. deus tamen ſuper eos pa tat quam futura'. vnlt eĩizʒ moyſes nlig Secundooſts⸗ (Es⸗
ſi pꝛima. alij dicunt nullam tientie ſue non obliuiſcitur. Ex quo peccati vacuã reperire anima: ⁊ vt dit ꝙ raro penitet gs nf
eſſe vtilem niſ vltimã qua rum munero ſi quis nobis dicat. exnuias' erroꝛis deponat:a culpe digne. quia obſtat ve he⸗
rum viraqʒ obuiat aucoꝛi⸗ dicite vtruʒ mibi aliquid pꝛoſit ad nuda ſine pndoꝛe ſui erroꝛis diſce, recundia et amoꝛ re⸗ u
tati qua ſepiſſime venia p⸗⸗ vſtam fnturam:ſi in iſta vita illece dar.ſed vbi irrationabilis impey rum pꝛeſentium ⁊ qꝛ C
tenti ꝓmintitur. Et inde ſůꝗ. pꝛſiſſime voluptatis blandimen) tus pꝛenenit 2 flãma celerrimimo natura pꝛona eſt ad C
pta occaſie oſtedit auctoꝛ⸗ ta contempſero: ſi me penitendo tus exurit animam: depaſcitur eius malum .ſic impetus ir
iadlamatiſa edc ſaue vebementins quam puus ercrui innocentiã, pꝛeponderant eim fu⸗ peccanch ſuveratta⸗ E
b H oꝛge⸗ ciauero: ſi miſerabilius ingemue: turispꝛeſentia: 2 ſerijs iocunda: et monem ertit 8 Ne⸗
nes erat ei eniz ? boc nomẽ To:ſi fleuero vberins:ſi vixero me leta triſtibus: 2 pꝛoperata tardio peccata ſacerdotes p C1
ꝓut in ecdeſiaſtica hiſtoꝛia lius:ſi panperes ſuſtentauero lar ribus. veloxꝰ enim iniquitas: que penitentiam dñt de⸗ ſico
reperitur. gins:ſi charitatem que operit mul/ ad nocendum occaſionem ſugge/ leere. que tamen ficte 1C.
Snper leuiticũ.legitur i titudinẽ peccatoꝛum flagrauero ar riv lẽta virtus ⁊a cũctatrix ante iudi penitenti non eſt in⸗ ul
leuitico aaron ꝓ peccatis dentius.quis veſtrum ita deſpicit: cat quà incipiat quid decoꝛũ quid iungenda. Quarto
populiofferes mactauit hr· vt huic homini dicat nibil tibi ſſia boneſtum.iniquitas omnia pꝛeci dicit goffert dle tin
cum vhieʒ vn paſun ſuner in poſterum pꝛoderunt: vade ſal- pitat. Digra ergo 2 verecũda pe alienum. e icia ne
dio vdenotaun bolo annuͤ. tez buius vite ſnauitate frnere: aner nitentia qne pꝛeſentiu, pndoꝛe pꝛe enruuo dunch je
adipes que erant ſup alta tat dens tam inanem ſacrilegam mitur'ſolis enim intendit“ futuris er en ignem ſpi bu
re.arreptii at nadab ⁊ abind ritus ſanci. c.
ſilijs aaron iurribꝰ ſuis po- k CInter bec ideſt en
ſuerut ignẽ ? incenſ deſu⸗ dum bec deſeruntur mun
per offer entes coꝛ dño ignẽ alienũ qð eis pꝛeceptũ non erat.egreſſuſqʒ ignii exa caſira ſepelienda.ſ.nadab ⁊ abiud.quos pꝛeceperat moyſes ho⸗
a dno deuoꝛanit eos ⁊ moꝝui ſũt coꝛà dño. Juſſi ꝙ mopſes pr̃es coꝛũ ⁊ fra noꝛe con gruo ſepeliri. ns
ireo miʒabel ⁊ belʒephim ſiliis oꝛibel patrẽ aaron poare cadauera eoꝝ extra k ¶BHircum.i peccatoꝛem vel oblationem peni ennie. ne
caſtra ⁊ congruo honoꝛe ſepelire. diritqʒ moyſes ad aaron ꝛ filios eius vttol l ¶ Eruſtum. vicijs qꝛ non bene penituit.i.non vere. 1s
lerent paries ſuas de hoſtijs ſalutar bus ⁊ oblatis pꝛo peccato.quoꝛum ſan⸗ m Fuerar. quando penitentia fuit iniuncta. n
guis non erat oblatus in tabernaculum ⁊ comederent eas.⁊ cum quererent mFuerar monſes exuſtum reperit ſupple.alij babent hireus et tune nhh
hireum oblatum pꝛo peccatis pꝛincipis iuenrus eſt eruſius.cunqʒ ſuper boc upple eruſtus repertus eſt a mopſe. ſen
iraius moyſes increpauit aaron ⁊ filios eius. excuſauit ſe asron dicens. mibi n & Mon peccate.vere exuſtio hirci ſuſſocationẽ pnie per aduenientẽ bo
accidit quod vides quaſi ex veriurbatione animi factum eſt hoc.locutus eſt culpam ſigniſicat.nam non peccare ⁊c. ⁊ ſic continuatur. Ar
autem mopſes ad aaron ⁊ eleazʒar ⁊ ithamar filios eius qui reſidui erant tolli o ¶Mã.i.vicium qð ꝓ nã ioleuit.vel nã ipſa.j.e.ſancta.xij.qi.cii. i
te ſacriſicium quod remaniit de oblatione dei 2 comedetis illud abſqʒ ſermẽ p Sutura.oẽ ſuturñ veſpicitur ⁊c.vt dixi.xlvij.di.omnes Ay
1io.ſextranee doctrine que ſancta ſanxtoꝛũ eſt. comedetis eum in loco ſancto q ¶ Mopſes.i.xpᷣs alludit ad id qðᷣ cum mopſes quereret hircum ob/ 1C
quod datum eſt tibi ⁊ fiijs tuis de oblationibus domini.ſcut eſt pꝛeceprum latum inuenit eum exuſtum.i.animam peccato ſufſocatam vel peni⸗ 1
Mhr Nem ſuger leuinevrn vie ailſ ercceitobernacui ccherit genre aaron lengen anib iatam 1
m. n. vij, Diebus continuis officium ſacerdotis cõpleuerat. et r udam.i.denudat i i
tunc ceſſauit. eodem die miſſus eſt ignis celitus qui ſacrifciacontüpſit. gas C Dacuam. a percgto⸗ ver eͤſt nonem alla mundam. G
iugiter eſt obſeruatus yſque ad tran migrationẽ babylonis.nec licebat aliu, – Eruuias i.indumenta. 6
ignein ethonereio e ſi Rlie beſtijs aͤnns acceperat vohulo naron ob⸗ u ¶ Biſcedat. de hac vita.
ia hirch. de quo hic babetur mentio.qui totus erat ſacerdonbus depu Impetus. vicio .
tatus ⁊ ab eis tantum in loco ſancto deputatus ad comedendttntulerüren unverve mnok deſioparwnr ſanem ipemoſe maſſim 6
go nadabꝛ⁊ abiud ignem alienuʒ. moyſes iamen pꝛimis. vij. diebus igne ter a ¶Belox. vtpote ſine diſcreuõe agens. hln
teno vſus ſuit ſed dominus pꝛecepit ei amouere ſuum terrenum.quia eo die b. ¶ Suggerit.i. qui cum diſcretione vult agere. uin
appareret ignis celitus miſſus. c¶NJudicat ideſt deliberat. nu
T Uter bec hircum. qui oblatus fuerat pꝛo peccato pꝛincipis. enm quere- d ¶igra. cũ piger eſt hõ ⁊ verecũdus ad penitendum.
‚eiet mopſes exudum reperit.iratuſqʒ ctra eleaʒar ⁊ thamar ſilios aaron e Dudoꝛe. qꝛ pudoꝛ eſt ea aduertere. o⸗
qui remanſerunt ait.cur nen comediſtis hoſtia; ꝓ peccato in loco ſancio que PPꝛemitur.i.repꝛimitur
lancta ſanctoꝛum eſt non data vobis.q.d.cur non ſeciſtis celebꝛcj penitentiaʒ g1

nne
lee 4

ſiin
Nn
idenn
fheec,
nalerin
nnn ne
ſanei
lfnm
Rſuſr

rkebe
Cne
fiauln
ingi

☛ =.

ſtin
fixne

enne
lehin
ntfllens
orti
in flni
icene
aper ſon

NeIn

tubſne.
W

nldecc
ſohenig
odtex
6ttarante

tundo g

Nonncnl

ſeincem

iſtoerttn
Tmotn
ie tg
erlts
fandid⸗
zlunenſe⸗

noneſac

8
Ufen ha
u
ſpohuir
ln

1nn

ſc V
deriet

nfnht
ſofeite

osciv

Auntni

gi⸗

Hronh

1

n.

Di.lij.

ea que eömittuntur incerta ſunt. ꝛ ſta ſpes illoꝝ fera aut nulla eſt xrlvij.

diſtin. omnes.

a CInterim. dum ſic eſt piger 7 dum cogitat de ſuturis.

Impudẽtia. ad mala faciẽda.

Aſffectus, penitendi,

d ¶Eruritur.ſicut hircus ab igne.

e¶ Eam. .ꝓpenitẽtid
per bircum ſignin⸗
catam. ? alludit ad fa
ctum moyſi. bar.

Ker ideſt miniſter

legis. ſc moyſes vel
quilibet alius pꝛela⸗
tus in eo ſigniſicatus
vel xpᷣs.vt.j.e.di. in⸗
ter hec bircũ.
Iraſcitur. allu⸗
dit illi qð dirit moy⸗
ſes.cur non comedi⸗
ſti boſtiam ẽ.
gO ¶Jraſcitur. negli⸗
genuibus pꝛelails.
bBeuoꝛandam.i.
celebꝛand am.

i ¶ Pniam.i.boſtiaʒ

ꝓ peccato.ſ.hircum.
per qaem penitentia
deſignatur.
R (In ſancta. lancto
rum.i.in ecclemſia.
¶Sacerdotes. ideſt

eleaar 2 ithamar ſili
os aaron.

m Reſpondit. hoc
reſpondiſſe intelligi⸗
tur cum dirit, mihi
accidit qdᷣ vides ⁊c̃.
n CRaron. pꝛelatus.
o ¶ Pꝛouidum.in i⸗
iũgenda pnĩa.
p ¶ Judiciuʒ. xlviij.
di. c. vlti.
q ¶ Nec male.nolen
ti conſiteri.
r ¶ Fsclle. donec ker⸗
uelcat. S. diſti. i. dici⸗
mus.
ſ¶ AMuneris penitẽ
tia.ſ.muneris.iũc.n.
melius eſt quieſcere
i exercere.j.e.in ſal i
cibus.
¶ SFiat erroꝛ. per cõ
temptum penitentie
imiuncte.

u ¶ Tale. vnde bo⸗

ra. Syncerum ẽ niſi
vas qcunqʒ infun⸗
des aceſcit ⁊c. ? ditit
lex ꝙ ſi commodaſti
mihi vas conuptum

„ „

ſcienter ⁊ vinum acuit

in conſpectu dommi:ignis eos ce⸗/

quoꝛnm ſpes lera: tardioꝛ fructus
interimꝰ pꝛecurrit impu tia:et ſpe

pꝛeſentium penitentia excluditur ?
affectus eius exuritur2 aboletur:
querit eamlex ⁊ non innenit.con/⸗
bnſta eſt enim in fernoꝛe ⁊ ſumo ini
quitatis. Inde enim iraſciturꝰ 2 diʒ
cit denoꝛandumfuiſſe penitentiaʒ
in ſancta ſanctoꝛũ ſacerdotes qua
ſi ſegnes increpat:reſpõditꝰ aaronꝰ
pꝛonidum debere eſſe ſacerdota⸗
le indicinm' nec male.ſane conſcie
facileeſſe credendum id muneris
ne fiat erroꝛ deterioꝛ pꝛioꝛe.vaſe
enim fetido vel oleum' vel vinuʒ
facile coꝛũpitur. Quomodo antẽ
poterat vbi ignis alienusꝰ erat pec
catum exnri⁊ in conſpectu domi⸗
ni:cni omnia aperta ſunt:quaſi di
cat non complacet deo qui iuſtici
coꝛde incluſam tenet:⁊ ſe peniten
tiam agere perhibet. ignis alienns
libido:anaricia:⁊ omnis pꝛaua cu⸗
piditas:hic ignis exurit non mun⸗
dat. In qnibus enim eſt ſi offerant

leſtis aſſumit ſicut nadab ⁊ abind:
cum his que pꝛo peccato ſuerant
oblata.qni ergo vult mũdari: ignẽ
allenum remoneat2 illi igni ſe of

ferat qui culpam exurit non bomi⸗

nem. hic ignis ſiccauit emonoiſſe

₰

pꝛoflnentem ſanguinem. bic ſicca⸗ 4

nit culpam latronis. Ignis qui cõ

conſitentes. iudas inquit. peccaui
tradens ſangninem iuſtum: ſed in
pectoꝛe habnit ignem aliennzquo
inflãmante cncurrit ad laqueum.
indignus autem remedio fuit: quia
non pura mente penitnit. Culpam
ergo eins non auſerunt ſacerdo)
tes qui doloſe ſe offert. nec in eo
poſſunt epulari:quoꝛum cibus eſt
peccatoꝛum remiſſio. vnde verus

teneris cõmodati ſecus fi ignoꝛanter. ſecus in

locatoꝛe vel venditoꝛe q nis ille tenerur ſiue ſclenter ſine ignoꝛanter lo
cet vel vendat vas conuptũ.vt.ff. cõmo.ĩ rebus. S. v. ff.locaii.ſt a des
S.i.ff. de ac. emp. ven teneiur. S. ſi vas. Itẽ nõ idem ĩ ſeruo locato qð
in vaſe.ff. locati.ſi domõ. S. i. ?.l. cũ plures.S.ſeruũ.

x ¶ Oleũ. pieta:is.

y¶ VUei vinñ.lſ.deſtrictionis.

a Alienus. tangit ꝙ nadab ⁊ abiud poſuerũt ignẽ alienum.

b ¶ Peccatum.exuri.i.pꝛo peccato delendo peniten iaʒ ſieri
b Peccatum.i.hircus. “
e ¶ In quibus.n. eſt.i.ignis alienus qui alienata deo.
d ¶Ignis.i.vindicta celitus miſſa.
e ¶ Nuenum. S.i.q.i.ſicut eunuchne.
t¶ WMec in eo.quaſ diceret comedẽdus erat bircus illea ſacerdotibꝰ

intra ſancta. non enim oblatũ eſt de ſanguine eius intra ſancta. ſ eim

holocauſtũ eſſet cremaretur cũ pelle ⁊ fumo.ſcut ſebat de viula ruf⸗
fa tantũ ſemel in ano ⁊ eſt ſenſus ad penitentiã hominibꝰ imponendã
vult enim vii miniſterio ſacerdotũ.vt.ſ.peccaia populi comedat.ilpe.n.

per ſe abſtulit peccata mundi in ſanguine ſuo.vnde apoſtolus chꝛiſt?

po.ſu.bo.⁊c.per pꝛopꝛium ſanguinem introiuit in ſancta ſanctoꝛum

et cetera.

g Unter bec. Caſus.in pꝛin.c.oſtendit eſtius ꝙ iccirco latoꝛ legis
ioꝛem expiimit eomm. qꝛignez alienũ acceperunt vt ilſud pec⸗

ſia ſua vicarios conſtituit. ipſe an/

nitentiaà ablata eſt. voluntarie pec x
xantibusnon relinquitur boſtias
ſumẽs eſt:ſanat ſimpliciter et pure /pꝛo peccato.naʒ ſicut vera peniten

ccxcviiij

tatũ vitetur ⁊ illud deſignat hereſim. Setũdo oſtẽdit quid ſigniſicet illud qð
moyles pꝛecepit aaron ⁊ Klijs eius vt poꝛtiones oblatiõis comedereni ĩ ſan⸗
cta ſanctoꝝ üilud.ſ.qui vult agere pniam agere dʒ illam ad pꝛeceptum ſacer
dotũ qui iunt in eccleſia.⁊ ꝙ oblatio coꝛpoꝛis xpi non dʒ recipi niſ in eccle⸗
fia. Certio oñdit quid notat illud verbum hiſtoꝛe moyſes bircuʒ exuſtũ repit
qꝛ.ſ.acut poſt moꝛtem nlioꝝ

alienũ.non remaſit boſtia
que ſignificat.:.ſ.ſed eſt con
ſumpta.ita poſi moneʒ eoꝝ
qui peccant in.ſ.ſ.⁊ decedũt

ſacerdos ait.meus cibus eſt vt ſa
ciam voluntatem patris mei qui in
celis eſt.ideſt vt peccatoꝛes con⸗
nerſi ⁊ penitentes ſaluentur.nõ eſt
accepium deo ſacrificium:niſi veꝝ
2ſyncerum. Item eſitins.
Mter hecꝰ hircum:qni offertur
cetera.qꝛ omne peccatum ꝑ
penitentiam deletur. 1 qui' pꝛedi?ꝓ per qaẽ pnia deſignatur.qꝛ
ctum* peccatum' alterius doctrine ot᷑ peccatum v7.
blaſphemie* cõmiſerũt:ſalnati nõ i ¶Et ꝗ.ſ.nadab ⁊ abiud.hi
ſunr. cauſam moꝛtis eoꝛum legiſ“ Ugniſteit Pechcde g alte⸗
latoꝰ exponit inter hec hircum qui nuʒzigne. cupiditatis 7 pꝛa
oblatus fuerat ⁊ cetera.quia.ſ.non
comederũt filij aaron quod de pec
cato erat in loco ſancto.i.penifen/⸗
tiam cõmiſſi peccati in eccleſia pec terpꝛetatur ᷓᷓ.l.l.flagiiet.
agi non fecerunt. quibus hboc pꝛe/ k Prꝛediciũ.q.ſupple do⸗
ceptum eſt:quos chuſtus in eccle crine bereſeo.

hoſtia ꝓ peccato eoꝛum. ꝗa
nullũ eccleſie ſacr̃ʒeis ꝓdeſt
hb¶Quia omne.ita ↄtinua

⁊ qui ſcripturã ſacram male
ſterpꝛetàtur ⁊ pꝛaue.⁊ ſic in

temoblationis ſue ſanguinem: que xidu veſignamum.

20 noſtro ſanguine⸗ oblata eſt: in
anctum id?celum in conſpectu pa
tris obtulit. debet autem comedi
hoc ſacriſicinmin loco ſancto.iſ.in
eccleſia in pꝛopiciationeʒ peccato/

do igne: alienũ blaſphema/
bant ⁊ facie bãt ↄtra doctri⸗
nã legis ⁊ ide ↄſumpti ſüt.
n Mõ ſũt. ſed igne ↄſũpti
o AHonis tempoꝛalis.

* rum: vnde addu: quẽadmodũ pꝛe p Naoꝛ exponit. moyles

Hʒ myſticũ itellectũ auctoꝛi⸗
tatis exponit.dicẽs ad aaròᷣ
yt ha betur in leuitico. hoc ẽ

ceptum eſt mihi ſic pꝛecepi.Moy⸗
ſes ergo gerit Herlcna hriſti ex ;
nſtum reperit:quia in ſpiritum ſan lei
ctumpec cauerat. ab intell igibiln Mecheuin bio un aspeo⸗
igne ſpiritus ſancti oblatio per peꝭ, . piquãt mihiꝛ in conſpectu
oĩs populi gloꝛ ficaboꝛ.qa ꝑ

. ris quomodo time&t vt au⸗
tia veniam pꝛomeretur:ita ſimula,/ go.exponit.].de con. die ij.er
ta deum irritat:quia ſpiritus ſancth dielt.ꝛ dic ſanctiſicaboꝛ ideſt
diſcipline effngiet fietum Hoc an : aneus abharebo eriam in
tem ſancti patres irremiſſibile pec· 's que ſacrincant mihi vlci
E ſcendo delicta eoꝛum non
catum ? blaſphemiam in ſpirium parcendo. Gioꝛfcaboꝛ ideſt
ſanctum dixerunt: ⁊ in ſceleribus dab ife
. laudaboꝛ 2 maniteſtaboꝛ iu
vique ad fineʒ vite perſenerareè de ſius.
potentia ⁊ miſericoꝛdia dei ⁊ redẽ/ q ¶ ¶ In loco. boc verbũ my
ptoꝛis diffidere et de ſalute ſui de ſicat.

ſperare. Iem iobannes os au r K eenlo. ſacerdotes et
. mplices. J
r ¶ VNicã oſ.S.iq.i.eunuchꝰ
[ CBpſe autez. iia cötinua.
daron obtulit hic cum ꝓ peccato populi.ipſe aũt.ſ.xps ʒc᷑.

ι

t ¶ Sangaine.ſ.peccaſo ſᷣm ſllud libera me de ſanguinibus.ipeccatis.⁊ ali⸗

bi.ſanguinem ſanguis tan git.i.peccatum peccato additur.S.e.q.ij. admone.
ver.ſanguis tnus.i.peccatum tuũ ſuper caput tuum.
u CSacriſicium. coꝛpoꝛis xzĩi. r C. Unde. addit mopſes.
V ¶Ab intelligibili. qꝛ.ſ.l.intelligibiliter ⁊ myſtice dicitur ignis coõſumens.

NDoluntarie.i.in voiuntario peccato viq; in ſinẽ durantibus.].e. iudas.

b ¶Peccantibus.ſ.nadab 2 abiud.

c ¶ WMon relinquitur.cum enim eos ſubito ignis celeſtis conſũpſerit.non po

tuerunt purgari per hoſtiam cum ⁊ quedam crimina eſſent que nuſius ſacri

ficijis mundabantur. vt.xxxij.q.i.ꝙ ant.quare foꝛſan ⁊ iſlud erat.vel põt iſtud

Tanl de quolibet ſic peccante.i.in peccato pſeuerante vſqʒ in ſi. bar. B
d Hoſtia lecũda.l.qꝛ ſemel tantum chꝛiſtum o poꝛtuit pati.nec relinquit᷑ ſe⸗

cundus bapiiſmus. relinquitur antem ſecunda penitentia ? lertia 2 ſic dein
ceps.voluntarie enim peccantibus ideſt in peccato vſque in finemn perſeneràã
tibus iam nò relinquitur hoſtia pꝛo peccato.ideſt nõ iterum imoaltur e hri⸗

ſtus qui eſt hoſtia pꝛo peccatis.vel ſic ideiſt nõ relinquitur locus ſecunde ho⸗
ſtie ſicut in veteri lege dictum eſt.ſepius hoſtiam p:o peccato imolari vel vo

lũtarie peccantibus nõ relinquitur hoſtia pꝛo peccatis ideſt nõ pꝛo deſt chrio

ſtus qni eſt hoſtia pꝛo peccatis iam ſcilicet in hoc ſæulo pꝛeſenii per quod cõ⸗
ſtat nec in futo.

e ¶ Verſeuerare.ð. e.di.i. S. potelt.·

aaron qui ſumpſerunt ignẽ

iu finali impnia nõ reling

recte ꝓ peccato offert hircuſ

ue docirine i ecclis accẽdunt

l.ſ.peccant cum aliier eaʒ in⸗

¶Peccatum.i.per pᷣdicti
m ¶ Blaſpbemie.qꝛ accipiẽ

eos datum eſt exẽplum cete

Be peni.
a Qdas. eſan. peccato fone pꝛimogeniture vẽdite. vij.q.i. ᷓ periculoſuzs. T1NUter ola. diſtuliſſes. hic initur iudam moꝛte Pᷣneniſſe chꝛiſtum. ſʒ
b. agis. conectiuum eſt. Meque vterque.l. inuit cõtra hiero. ſuper marcu. cuʒ iniquis deputatus eſt dñis. cuʒ
cVIperitur.ar.ex ſequentibꝰ ↄpꝛehendi pꝛecedentis.ar. l.di.ſi quis diacon?· iniquis veritas deputata iniquũ reliquit.iſſiniſtrum. alterum aſſum⸗
. A diir vii peruenit ir 5. rriij q. iz ad crudele. ar. .xxruij q.i. c ꝑ bellicꝗ. pyi.i.dermum. ſc faciet in die iudicij. ex ſimili crim ine diſſimile ſtipen⸗
.d ¶. Er hoc peccato. mendacij. quia poſt bomiddium ſecutum eſt mendaciu

xxxi.valeat.contra ſoluitur
ibi.memoꝛia.ſ.ad ↄtritioneʒ
ſi ad delectationẽ.j.di.v.c.i.

rimus 7 diſtnlimus.

I— Oigana: i, oꝛatiöes no⸗ ta fna agnoſcat:æ memoꝛiam eoꝛũ vt non ſolum emendare neqninen us. ab illo autem. F.
erilone ſone⸗ uer perſeneranterretineat Hnllum in nit pꝛoditionis nefas: ſed pꝛoprijbo ene autem. oeſnin
catis. pctm. n. cõpat ſalici p,· Rerten Delictoꝛamn eele temneoim micidij leelre nalcit. Ser leo ſit penitentibie
er ifruciuoſitatẽ.i.q.i.ſi fu ſicut e Inat⸗ . apa in ſermone.qm ſi „ ter ſubintrat aliaʒ q⸗
tritrorgandd oioni po cul, Itẽ ambꝛo.in libꝛo de pnia. bUmer omnia ſceleratioꝛ omm ſitionem.ſ.an pluri⸗
cedinẽ xlv. di. cũ besius. xl⸗ N ſalicibus iquiti medio ei?ꝰ? nibuso iuda⁊ infelicioꝛ oibus bus irretitus crimi⸗
vj.diſtinc.boc autẽ.naʒ qndo 43 ſuſpendimus; oꝛgana noſtra exiitiſti: quem non penitentia reno nibus poſſet de vno
caal imua,i.obena ſucuo quomodo cantabimus canticum nocanit ad denz: ſed deſperatio rra o nere ventnhde
83 nte⸗ anime domini in terra aliena.ſi enim caro xit adlaqueum. expectaſſes cõſum eano D Meret.
Ae ſ ſemel fuerit vlur Mentirepugnat nec ſubdita eſt ani⸗ mationem criminis tui:⁊ donec lan auctontatibuv ? vna
pata i. non vere recepta.op Mi gubernacnlo ⁊ mentis ipio ali? guis chuſti pꝛo peccatonbꝰ funde rone vnum peccatu;
peccali diſertionẽ. ena eſt terra:que non domatur ex/ fei iſoꝛmis leti ſuſpẽdiũ diſtnliſſes. ſne alio remitti poſ⸗
m.Aufſert vſũ poſterions. ercitio cultoꝛis.tfructus non poteſt His anctoꝛitatibns'que ſit ve,/ ſe vſque ad.j.ſed ꝙ
quia nõ ſolent petere tales charitatis penttentie et pacis aſ ra que ſit ſalſa oſtenditur peniten- ibi allegat ꝓ partead
vt eis iterum iniũgatur ſay fere.melius eſt ergo tunc qnieſcere tia:⁊ falſe nulia idulgentia dari pꝛo uerſa quaſ queſtiöez
uifactio pꝛo illis licet iutl? quam exercere: non queras ope, barnr. inquo illoꝛum ſententia de-: terminando l
n inn atem abenitentiene inipſapenitenna f- ſirmturqna enm quipiuribus irre, corſatem ang Nere
greg urkete Pimn at quod poſtea indigeat pemtenʒ tiins ſnerit peccatis: aſſeritur vni / auctoꝛitates inductal
n Moſterioꝛis. ſ.ui *. Lia. que ſi ſemel fuerit vſurpata nec ns delicti penitentia einſdem ve- pꝛo parte illa in. 5. ſ
voſtea no agit z cõſne⸗ iure celebꝛata: nec fructum pꝛoy mniam conſequi a domino ſine alte- delis. s ergo determi
tudinem quarũdam ecciax ris obtinet ⁊ anferiꝰ* vſum poſteri⸗/ rius crimmis penitentia quod etiãs natio magiſtri.ꝙ nul

eſan:magis iſte.neqʒ penituit.la⸗
chryme quippe non errant penien

me. Magnum eſt vt quis pecca⸗

oꝛis. Sane ⁊ cum caro repugnat

lia babonl: miſera. vtique baby
lonis filia eſt anima:que dei filia
Deſijt eſſe. cui tamẽ medicũ inuitat

dicitur:⁊ oꝛatio eius ſiat in peccatũ

multis auctoꝛitatibus pꝛobare co⸗/

Adium ſoꝛiuntur. alter pꝛecedit petrum in parsdilo.alter pꝛccedit iudã

qõ magis ſuit.ar. S. diſt...S. in inferno. ꝛ ſta videt
alij ecõtra.c. ſervens. , moꝛs rpi mortem
e¶ ¶ Memoꝛiaʒ. e. di. i. S.bis renm in epiſtola ad hebꝛeos. exinanite vſque ad fundamentuʒ inde pꝛuenerit. Kñ.
auctontanb. ver. item illud ndas penituit: ſz male laqueo: in ea:quam milſeratus danid ait. fin magis in hoc ceden
iohanes.⁊ hoc idem.S. di.l- nãqʒ ſe ſuſpendit. penituit enaʒ dum eſt hieronp. iᷓ

leoni vel fone moꝛs
iude ſecuta eſt moꝛ⸗
tem latronis.pꝛeue⸗

jrie cie tie ſed anmi violenti 2 indignati: dicens.beatus qui tenebit ⁊ alli. p. nittamen monez chij
—— onis interne quod eius operibus ſu.ad.p. boc eſt. qui iſfirmas ⁊ lubꝛi. Rrcknaneemm ta
cantiicuʒ nouuʒ in terra ali, aperitur. NHonigitur negemꝰ? pec/ cas cogitationes habet:elidat ad uſqᷓ latro eſt monuꝰ.
ena.quod exponẽs ambꝛo. cata noſtra neqʒ nos impndentia chꝛiſtum: qui omnes irrationabi- vnge non fregerunt
ait. Terra aliena caro ẽ que dnuros efficiat.ſponte noſtra puniꝓ les motus ſui reuerentia 2 diſcreti/ eius crura. vel etiam
imperio mẽtis nò ſubiatet. amus peccata ne pendamns non one cõminnat. Iez hieronym2 K monem non pꝛeceſ
ſiſta terfa domari von põt ſponte ſupplicia. Andiuit chaim a ſuper mathenm. r menenit aine vul
er aaere benenne; de deo. vbi eſt abel frater tuns. et dir D Dil iude pꝛofuit egiſſe peni/ nus cbiſi lancea in-
bet.nã ſi acceperit ⁊ ðfecerit it. neicio: nunquid cnſtos fratris fentiam per qnam Kiiat coꝛ: firum.ex quo pꝛeceſla
ipſa erit ĩutilis ⁊ aufert vſũ Xit.neſcio: nunquid cuj. entiam per quam elus ſerunt facramiia no⸗
poſterioꝛis hot eit qð diett. Meiſum ego. vides quomodo ex rigere non potnit. Si quando fra- ſre redemptionis.et
In ſalic bus. ia ſalicebꝰ* boc peccato⸗ aꝗplins operatus eſt: ter ſic in fratrem peccat vt emenda ita motꝛs chaiſti pecel
per quod öſignantur mali. nõnæe ⁊ pater elus ſimiliter: andiss re valeat quod peccanit: poteſt ei ſit.ð boc erra ð bap.
S In medio eius. qui ſt enim ⁊ipſe adam: vbi es.dixit.an- dlinuinitus dimitti:ſin antem perma ꝛeius eſſectu maio⸗
ĩ pꝛofundo vicioꝛum. dini domine vocem tnam⁊ timui: neant opera:fruſtra voce aſlumi⸗ res.xxiij. diſtinctio.ꝗ
bęꝓSSuſpẽdimus.i.ſubtrra qnoniam nudus ſum:et abſcondi tur penitentia. hoc eſt quod de eo ebe.

1t.“ Eis anctoritati«

lus poteſt coͤſequmu ve

eniz de ſoleni ibi itelligi. b. mẽs ad deum debet eſſe intenta: et nantur:quarum pꝛima eſt illa nanz nia; de vno.nec quo
led de alia intelligi põt. naz ſi opera non ſequũtar fides nõ de-· pꝛoph ete. Non indicabit dens bis ad culpaz nec quo ad
loquitur ambio. illo dad, ſeratur. 2 ſi carnis ulecebꝛe impn, in idipſum. Sed quem ſacer, pena;. niſ de gibue
ee neeente gnant vel ptaͦtes aduerſarie: mane dosiindicat: dene iudæat cnius per Renſtaclar do de eno
ib erer n auieſtaeta ed at mens deo dedita. tunc enim ma ſonam in eccleſia gerit. qui ergoa duun a voſei ve rno
teſſöe ? faceret bonaqᷓ po- xkime vrgetur cum caro non cedit ſacerdote ſemel pꝛ0 peccato pnni/ mi ſi er charitate ergo
ſet vt deus illuſtrer coꝛ eus ⁊? ſunt qui vehementer incunbant tur:non iterum pꝛo eodem pecca, deuz diligit. ergo qui
vVr. .e. di. v. ſalſas. Si. n. ſux miſerere amme querentes omne to a domino iudicabitur. Item nanit deum diligere
ſicialem talis agat pniam auſerre pꝛeſidium. vnde illud eſt grego. ſuper ezecbielem. ⁊ odit que ſibi ↄtraria
potius grauabi q; uuabik “ J . ſũt.ergo qðᷣnbet moꝛ
vr.ð.e.qui admiſſa.ſʒ hunc L tale odit qð falſus eſt
intellectum ꝓcede ſic. mehꝰ? iiſß̃ ex charitate. ergo
eſt abſtinere a ſatuſactiõe pnie tibi miũcte a ſacerdote.ſ.taqᷓ; bene penitenti.qᷓ; iile doleꝛ eſt infoꝛmis cũ no ſit charitate ifoꝛmatus.ergo nõ eſi opus

exercere conſitendo. ã queras opera pnie tibi iniungi a ſacerdote.i tanq; be⸗
ne penitenti.videas ne in ipſa pnia ſimulata facias qð poſtea indiget pnia vt

xvij.q.iiij.ſunt qui operas.

alicuius virtulis.ergo nõ eſt vite meruoꝛius.ſed ſdifferẽs. Foꝛe dices
per hc ĩducionẽ nò hẽri ꝓpoſitũ.qꝛ nõ querebat᷑ an retentis ceteris
poſſit quis ꝓmereri vità eternà ſed an retẽtis ceteris poſſit de vno ve

0o Incumbant. . demones.
p Erinanite.hoc eſt dictum in templi deſtructione a ſyrijs.ꝛ dic exinanite.
ideſt enacnate. JJJM
q ρ Qſz ad fdamétũ ea.i.vſquequo aliqð edificiũ virtutũ nõ remaneai
5 vſqʒ ad ſundameniiũ.ꝛ ſũt ver ba demonũ exponantium ſead concupiſcen
tias carnis.
t Ihil.valeat.i contingat ipſum emẽdare deteſtãdo ⁊ abominãdo ⁊ deo

niam mereri. rdit imo idẽ ẽ qꝛ ſi quis dolẽdo nõ charitate poſſet de
vno venià mereri.ergo eadẽ ranõe de oĩbus.⁊ ita aliquis ẽ vel eẽ pot
ſine merito momis ⁊ ſine merito vite eterne.⁊ ira nec bonus nec malus
qð nõ eſt verũ.ſicergo pꝛobato ꝙ peccatũ nõ dimittitur quo ad culpa.
pꝛobatũ intelligitur q nec dimiitiur quo ad penã. nam ranone culpe
pena daiur. bene tamẽcocedo ꝙ tali peteii penitentia non eſt denega
da.extra de pe.ꝛ re.ꝙ quidam.tamẽ donec peniteat de olbus. iuulis ẽ
quo ad vitam eternam.ſed cu penitet de oibus efficitur vrilis. nec alis
ſanfrfactio ei imponetur ab ecclena ꝓ illo peccato. H
u ¶Idipſum. q.d. peccatum ſufſicienter punituʒ in bac vita nõ punit

digne ſatiſacl'edo, nò enim intelliginr emẽdeto rei ablare recompen⸗
tio vel reſtitutio delicti.ſed deteſtatio delic i ⁊ ſatiſtactio.vel ſi peccari ſfem
v ꝑulu dolcꝛe : ꝑ uiq puiam valest cmendare deo.i.coꝛigere : delere.

tn.
r
poſee.

aingt
Kner,

ftn
Nn

Nonpees
Imninh
hnenny
gloee
lamtue

Ptonee

biſint

n

ccr ie⸗

Niiee

Ancotek
ſVeldn

i

Hubede
N dit
inAn

us afni
Ntx
Fehunpe
Uin lſe⸗

dbar ls

Bbonenn
npea
nitee
Apli
rppmit
ctetin
lohereu
nug
Ccrniu
Ktaintvnl
elung
lnn
Gnig
en

utnu

ſde in
eA

leNfn.
pinta
Uuirat

tg

nlen
ſtirte
benne

ſlient

in altera vel non bis in idipſũ bic. ſper miniſiruʒ quia eecleſia bie pio

¶Imponit. quaſ diſpenſandam.

eodem peccaio non punit.vel potius bec auctontas intelligitur ð bis

tantum qui inter flagella

coömutant᷑ in vonum ⁊ conigũtur ⁊ ad cha⸗

ritatem redeunt. ꝓfecto tales irerum nò puntuntur ꝓ bis peccatis. ſz
ſi qꝗd inde remanſit delebitur in purgatono. j. e. S. hac aucio:uaie. ver.

intelligitur.
4 Luit.reliquit
. auctoꝛitatem
bant exponit gra. j.
e. F. illuc.

b Coniglit. tribas

modis quis ſe coni⸗
git a vicijs ⁊ ea reſe⸗
cat. ſcʒ cum ceſſet ab
actidus eoꝛu; ſe non
confitetur. Secun⸗
do cum ceſſat ab acti
bus eoꝛum et ea de⸗
teſtatur.ita ꝙꝙ confi⸗
tetur ea. ſed non ex
charitate nec cũ cha⸗
ritate. cum occultet
monale peccatu ali⸗
as.et de his duobus
mogis ĩtelligitur qðᷣ
dicit gregoꝛn. Tertio
cum quis dereſtatur
peccats 2 errata oia
ex charitate 2 deuo⸗
tione et ea conſitetur
et pꝛo eis atiſfacit.de
boc ſupꝛa eo. perſe⸗
(ta.
c ¶Octonerio. nota
ꝙ a beati imaculati
vſque ad dominum
cum mibularer. eſt
vnus pſalmus ? ha⸗

awo) -
nit do mius ſuper vnam ci
itatem ⁊ ſuper alteram non
plnit:⁊ eandem cinitatem ex parte
cõpluit ⁊ ex parte aridam reliquit:
cum ille qui pꝛoximum odu:⁊ ab

alijs vicijs coꝛꝛigit ſe: vna eadẽqʒ

ciuitas ex parte cõplnitur et ex par/
te arida manet: quia ſunt qni cum
quedam vicia reſecant:in aliis gra
niter perdurant. Item amb:o. in
xviij.octonario'.
Rima cõſolatio eſt: qunia nõ
obliuſſcitur miſereri dens Se
cunda per punitionem:vbi et ſi fi
des deſit penitentia vel penalatiſ
facit ⁊ relenat. Item opponiinr
de biero.qui fſuper naum ſentire vi
detur:ꝙ ſi inſidelis adulterando in
terficeretur:de adulterio non am⸗

plius a deo punireturꝰ. Nem ſi iliaꝰ

ſatiſſactio non fuit:quam in adulte
rio vinens pꝛo homicidio obtulit

cum adulterij eum peniinerit: viri -

nique ei penitẽtia imponenda erit:
quod a ratione alienum eccleſiaſti/
ca pꝛobatur conſuetudine:que pꝛo
eodem peccato niſi reiteratum fu⸗
erit nulli bis penitentiam imponit

bet.xxij diſtinciones ſed quod eiqui crimen ſibi reſer

2 quelibet diſtinctio
continet oco verſus
Z ita continet.xxij.oc/
tonarios. nam octo
verſus ſacunt vnuʒ
octonarium.⁊ hoc ẽ
quod dicit in. xviij.
octonario.
d Rima. ſi ſides
defit. ideſt con
ſcientia peccati alicu⸗
ius deſit ideſt non oc
curit,
MWPena. ⁊c᷑.ideſt ꝑ
patientiaʒ ⁊ bumili⸗
latem que babetur i
ipſa patieniia inter
ipla fiagella et pecca⸗
la que ad memoꝛiaʒ
non occurrunt dimit
tuntur. hanc expoſi⸗
lionem babes. j. eo.
5§. illud ver. item. illð
ambꝛoſij.
C¶Item opponũ ur
non amblius. poteſt
ergo aliquis non pe/
niens de monali de
biã ꝓ eo euadere dã
nationẽ. Sed quo ſẽ
lſu hoc dixerat hiero.
ſuper eundem locuʒ
oſtendit dicens, que⸗
rit hic quis ⁊c̃.vt.j.e.

nat de alio venia non pꝛeſtetur nõ
ſolum pꝛemiſſis pꝛo batur aucioꝛi⸗
tatibnus eſitij adamantij: greg aug.
ſmaragdi:iſidoꝛi:verum enaʒ alia
anctoꝛitate einſdem anug.in li.de pe
niten. ait eniz.
Bent plnres quos peccaſſe pe
Oimtet ſed non omnino:reſernã
tes ſibi quedam in quibus delec⸗

k

₰— — „2*

CCE

Sed quod.non pſtetur. S. xxiij.q.v.quid ergo.. di..illa. S. e.irr ſoꝛ.⁊.c.qni
admiſſa.S. e. di.pniam agiie S. e. di. c.penitentes.
Vnt plures. caſꝰ.q penitet oio peniteat. qꝛ rp̃s nullũ cnrauit quẽ olo
G nõ liberaret.ſiẽ apparet ĩ exẽplis ĩ lr̃a poſitis.i f uppoit ꝙp nõ vf ver

ſabbato qnia 2 coꝛpus ab infirmi⸗
tate ⁊ animam ab omni contagio⸗/

ne liberauit: indicans penitentes mm

opoꝛtere ſimul delere de omni cri:
mine oꝝno in anima ? in coꝛpov“.
ſcio enim deum inimicum omn ceri

minolo'. Quomodo ergo qni cri-
men releruat de alio reciperet ve-

niam: ſine amoꝛe dei conſequeret
