blicum crimen concedimus facul
tatem:quadrnpli pena eum qui cõ
nictus fuerit modis omnibus feri
endo. Item paſchalis papa.
Deeodem.
H Atet ſimoniacos veluti pꝛi
mos ⁊ pꝛecipuos hereticos
omnibus ſidelibus reſpuendo⸗
⁊ſi commoniti non reſpuerint: ab
exteris etiam poteſtatibns oppꝛi⸗

mendos. omnia etiam crimina ad

comparationem ſimoniace here/⸗
ſis quaſi pꝛo nihilo reputantur.
His breniter pꝛemiſſis ad ea ve

niamus.que eecleſia ſeneritate di/

ſcipline parata eſt vlciſci.oſtendẽ

tes quibus accuſantibus vel teſtiſi

cantibus quilibet ſint connincen/
di.quo indice quiſqʒ debeat dam/
nari vel abſolui:ſi cauſa viciata fu
it.quo remedio poſſit ſuplenari:ſi
accenſatoꝛes defecerint an reus ſit

cogendus ad purgationem.Et vt

ſacilius pateat qnõd dicturi ſumuz
exemplum ponatur ſub oculis in

in veum allud aꝛ donum dei volunt emere pecunia S /. . ſeos. Etideo
gauius dicitur. ar. xvij.q.iij.ſicut rxij.q.j.mouet vel ideo hoc dici. quia nul

la certa penitentia pꝛo hoc crimine ind

0

citur niſi ꝙ vſqʒ ad moxem aſpere pe

VDog autem. Tu dicas l manifeflis requiritur oꝛdo iuris xj.
q.. iij. eoꝛũ ſed non in notoꝛijs. vt dica. j.e. manifeſta.?⁊ habes ex⸗

tra de iureiur.ad noſtram. Et nondum ꝙ quedã ſnia ẽ diffiniti
ua.quedaʒ interlocutoꝛia.quedã pꝛecepti.quelibet iſtaruʒ requi⸗
rit oꝛdinẽ iuris.⁊ ſi diffiniciua ſnia fuerit lata omiſſo oꝛdine iu⸗

ris ipſo iure nulla c.vt.j. e. q.vj.

diffinitiua hoctamen ſcias ꝙ dupler eſt oꝛ

do iuris. vnus quiẽ de natura ſſue de ſpᷣa iudicioꝛũ ſcilicet vt quis poſt citatio
nem habeat inducias. ⁊ vt fiat litis cõteſtatio.⁊ teſtes recipiantur ſi cõtra hũc
oꝛdinem feratur ſnia non tenet. d. 5. diffinit ua. Eſt alius oꝛdo qui non eſt de

nuncietur de poſſeſſione ꝙᷓ de pꝛopꝛietate.ſi tñ hoc non ſeruatur nihilominꝰ

tenet ſentent a. ſ. e. q. v. .. bidnum. 2. C. de appel.l.i. Item ſententia interlo⸗
cutoꝛia ſiue ſit excicationis vel ſuſpenſionis vel mi onis in poſſeſſionem re

Cal.

quirit. oꝛdinẽ iuris. De oꝛdine excdicationis ſnle habes. ſ. enemo. xx

ptios.

iiij. q.iij. de illicita. melius extra de ſen. ex. ſacro. De oꝛdine ſuſpenſonis

habes. j.e. nomen. Si tamen iſte oꝛdo non fuerit ſeruatus,.tenet excõi⸗

alio vel ſuſpenſio.vt.ri. . ij.ſi epiſcopus. Item in ſententia miſſioni⸗
in poſſeſſionem requiritur ſemiplena cã. cognitio.vt extra v linon cõ.

quo auctoꝛitates hincinde contro
nerſantes diſtinguantur. quid ſã
ctoꝛum patrum ſentiat auctoꝛitas.
liquido intimetur. hmnyir rmaiſn

Nnin a

Aidam epiſcopus
de lapſu carnis a la
ico impetit᷑. Shuo
monachi vnug ſub
diaconus ⁊ duo le
nite ad verſus ipſũ
teſtimonium ferũt

A metropolitano ſuo ſentit ſe pꝛe/

grauari.In ipſa vẽtilatione cauſe
tres ex teſtibus deſiciunt: ſiue pꝛo
miſſione decepti ſiue canonica exa
minatione repꝛobati. Expoliatur

tamen epiſcopns quia crimen eius

notoꝛium erat.ic pꝛimum queri
tur an in manifeſtis iudiciarius oꝛ
doſitrequirendus. Secũdo an ex
poliatus ab aliquo ſit indicandus.
Tertio:qua pena ſint feriendi qui
in accuſatione vel teſtiſicatione ðᷣ
fecerint. Quarto:an dnoꝛuin teſti
monio epiſcopus ſit condemnan/
dus: Qninto.ſi deſicientibns accu
ſatoꝛibꝰ quis ſit cogendus ad pur
gationem. Sexto:ſi remedium ſit
dandum ei qui canſa dilauõis vo
cem appellationisadhibnerit.
Septimo.ſi laici vel monachi vel
quilibet inferioꝛum oꝛdinum in ac
cuſatione maioꝛum ſunt audiendi
Octano qnomodo debeat ſieri ac
cuſatio:an in ſcriptis an ſine ſcri⸗

Aod autemnullus ſine
iudiciario oꝛdie damna
ri valeat auctoꝛitatibus
multis ꝓbatur. De eo
namqʒ ait angu.
Damnari non valet niñ aut cõni⸗
cius an ſponte confeſſung.
D Os in qnẽquam ſententiam
E ferre non poſſumus. niſi ant
in connictumaut ſponte confeſſũ
NItem conſt antinus. imperatoꝛ.

bes ergo bie ſententia ſerenda eſt in conkeſſu

teſ. quoniã frequen⸗

ter.in.fi. Et ſiue talis
oꝛdo fuerit ſeruatuꝰi
ue non ſi abſens pot
pobare ſe non fuiſſe

tumaceʒ ſetentia ta⸗

lis retractatur vt erx

tra de ſen.⁊ re iudi.cũ

bertoldus.⁊.ff. quibꝰ.

ex cã.in poſ.ea fulci⸗
nius.S.quid ſit auteʒ

latitare. ?.ff.de pꝛiuil.

cre.imperatoꝛes.Sẽ⸗
tentia pꝛecepti eſt cuʒ
iudex ſine cãe cogniti
one pꝛecipit alicui vt
ſoluat alij decem que
petit.ſi ille ſoluat ⁊ pe

cunia illa debita ẽ liczʒ

iudex pꝛeceperit in iu
ſte. tamen non poteſt
repeti pecunia,. vt f..
metus cauſa.l.vlt. A
pꝛedicta regula pleri⸗
qʒ doctoꝛes excipiunt
infamatos.circa quoſ
non requiritur oꝛdo

byter. ⁊ extra de fimo.

quotiens. quod non

admitto.vt dicemus
in loco ſuo in illo. c.
pꝛeſbyꝛer. ꝛ in illa de⸗
cre.quotiens. hita fu

it ce cognitio. Ittem
excipiunt dilapida⸗

toꝛes.vt.iij.q.ij.quia
ea.quod nõẽ verum
qꝛ hodie pꝛopter ſolaʒ

ſuſpitiöem non remo

uetur quis ab admi⸗
niſtratione. vt extra ð
fimo.lʒ hely.io.

P QSs in quẽqᷓ.

conuictũ.qua
tuoꝛ ſunt modi conui
cendi aut iure ſcilicet

inſtrumentis vel teſti

bus. aut facti euiden⸗
tia.vt extra ðcohabi.

cle.tua ⁊.·j.e.q.que lo

charius.aut iuris in⸗

terpꝛetatione vt ſepi⸗

us citatum eſſe reum
vt. iij.q.ix decernimꝰ
aut violenta ſuſpitiõe
ſeu pꝛeſumptiõe.xxx⸗
ij. q.j. dixit. . C. de ad
ulte. auctoꝛitate ſigs.

CLonſeſſum/ba⸗
m.hoc verum eſt etiam

ſi aduocatus alicuius confiteatur nec reuocat confeſſionem ſuam.vtex

na de cen. olim. eſt ferenda ſententia in confeſſum in cã ciuili.vt.ff. de
confeſſis.l.iulianus.⁊ etiam in criminali.vt.ff.de cuſto.⁊ exhi.reo.fi con

feſſus.niſi aliquis metu toꝛmentoꝛũ aliquid confiteatur dum eſt in car

cere.tali enim confeſſioni non ſtatur. vt.ff de queſtionibus.lł.j.S.diuus

2. 5. ſiquis. vltro. niſ poſt toꝛmenta in confeſſone perſeueret.vi.fl· de. q.
L..S.queſtioni.mentitur ergo ler que dicit ꝙ nulle ſunt partes iudicis
in confitentem.vt.ff. ad.l.acq ui. pꝛoinde.S.vl.ſed dic ꝙ nulle ſunt qtũ
ad exaĩationem canſe.ſunt tamẽ aliq; quantum ad plationeʒ ſententie
vel die ꝙ ſi poſt receptionẽ libelli? inducias datas reus conſitetur. tũc

inugexr feret ſententiam.ſed fine omni poxectione libelli ſi er abupto cõ
neinin. n . 18 . fiteatur tunc non eſt ferenda ſentenna ſed iudex ſimpliciter pꝛecipiat ei
ſba iudicioꝛum ſcilicet vt ſententia nõ feratur ſub conditione. non pꝛius pio vr ſoluat. ff. de iudi. ſi debitoꝛi. Que autem cõfeſſio pꝛeiudicat.his ver

Abus collige. Maiox ſponte. ſciens. contra ſe vbi ius fit ? hoſtis. Nec

natura neget.ſauoꝛ⁊ lis.iuſue repugnet. aioꝛ ff. de confeſ certů ĩf.

Sponte.xxxj.qij lotbarius. Sciens. C. de iur. fac.ig. erroꝛ contra ſe

eguſinr an
Ntamndeinn
tens,gnelmn
Hlto Nonne
ooſto inl
hfrtinkn

guetapbift
Loognten

Pionedihnu
Niicigun
Gaa
enunt
tenenen⸗
rgnbtbann
ihenan
Gbehit .
Cpncih
Conicie
inmotoni
lt eſäin
mnontohti
Ultrtendn
o Sebt
nſtagrt
Paut ini
nonenenn
nntſtn
tdaunn,
piimi
ſunptctnn
tt0
ctureſß⸗
dnſeſnt
functein
mnſum
lintn
gkirchfcn

dneind

li ⸗
lin
tonnh⸗
gle nnin
gzennnt⸗
jfcnrin
chrona⸗
hrſſun
ſobe
hete
oni
oent

ff. de ĩterro.ac. de etate. Abi ius ſit ex ð iudi.at ſi. Hooſtis.ff. de interro.
act.l.vlt. Nec nã neget.fl.de inierro, ac.ↄfeſſionibꝰ.Sauoꝛ. C. de li.cã in
frogatã. Etlis.ff.ad.l.acq.ide nerati.ꝭ.vl.Juſue repugnet.ff. de pacſi

TAlaEbrutn ⁊ melius.fi.de interro.ac.l.ſi is cꝰ.xxxij.q.ij.ſolet q̃ri.

Vldex criminoſum.i.cauſam criminalem.

b. ¶WPer innocentes.

ideſt bonos.

e B Icut ſine iudi
cio. que iuſte.i.

ſm oꝛdinem iuris licꝭẽ
enim ſciat eam execu
tionem iniuſtam qtũ
ad ius litigatoꝛis. ta⸗

men eam exequitur.

vt extra ð off.dele. pa
ſtoꝛalis niſi ſit lata ꝑ
falſa inſtrumenta. C.
ſi ex fal. inſtru. vel te⸗

d ¶Erxcuſatione. niiꝗ

incontinenti obijciat᷑.
exceptio.vt extra de te
ſti. veniens. extra de
reſti.ſpo. litteras dic

vt notaui. xj. q. uij. cu,ʒ

fNRARimates. ideſt
epiſcopi. v. q
ij. pꝛimates.

g ¶Sententia excõ⸗

municationis.quam
ferre poſſunt in epiſ⸗
copum ſed non dam
nare. vt. ð. di xij. ð his
in fi.j.xi.q.iij.ſiquis
epiſcopus.j.iij.q.vj.
Guis.⁊.c.ſe.niſi ſit ſy⸗
nodus cõgregata au
ctoꝛitate pape. vt. v. q.
pb Ketractandam.ᷓ
liter retractatur ſentẽ
tia que nulla eſt ipſo.
iure.nã nec in ſenten
tia excõmunicationis
neceſſaria eſt abſolu⸗
tio fi ſententia nulla ẽ
vt extra de of. dele. c.
cum contingat.⁊ ex ð
ſen.er.per tuas. ⁊ id
quod nullum eſt/rũ⸗
pi non poteſt. ff. de in
iuſto ⁊ rup.te.nam et
ſub conditione.⁊ ibi
nulla ẽ obligatio. ibi

unlia eſt liberatio. ff.

de ver. obli. decem ſti
pulatus ſed bic retra
ctatur de facto.ſic ali⸗
quis abſoluitur ð fa⸗
cto. extra de ap. ad pꝛe
ſentiam. ſicut depoſi⸗
tus de facto reſlituit̃.

Vt x vj.q.j.frater nfũ.

Nus ex vobis
R.gn. quod ð vno
Dicitur de alijs negat᷑
vt. xlv.di.diſciplina.
ſic.ff. de iudi.cum pꝛe
toꝛ.S.xxv.di.qualiſ.C
de pꝛocu. maritus.
k Suſtinete. etiam
in publica cõmuniõe

4

—

ZB Peeodem
Laaer criminoſũ diſentiens ñ
ante pꝛoferat ſententiam. quã
aut reum ipſe ſe conſiteatur: aut ꝑ
innocentes teſtes conuincatur.
Hoc idem teſtatur aug.⁊ eiſdeʒ
verbis. Nem greg.

Decodem.
Zent ſine iudicio quenquaʒz

nolumus condemnari.ta dᷓ

iuſte iffimita ſnnt nulla patimur
excuſatione differri. Item elen
therius epiſcopus.

Be eodem.

Jil:· contra quẽlibet accuſa

tum abſqʒ legitimo ⁊ idoneo
accuſatoꝛe fiat.nam ⁊ dominus no
ſter ieſus chꝛiſtus iudam fureʒ eſſe
ſciebat:ſed quia non eſt accuſatus.
ideo non eſt eiectus. Nem fer

lix papa. =
He eodem:
Rimates accuſatum diſcuti
entes epiſcopum non ante ſẽ
tentiamꝰ pꝛoſerant damnationis.
quaʒ aut reuʒ ſe ipſe cõſiteatur:aut
per innocentes ⁊ canonice exami⸗/
natos regulariter teſtes conuinca⸗/
tur.aliter irritam eẽ cenſemus ⁊ in⸗
iuſta epiſcopoꝛũ damnationẽ:⁊ ic⸗
circo a ſanctaſynodo retractãd*.

ita vt oppꝛeſſis ab omnibus in cũ.

ctis cauſs ſubneniatun. Item ð
creuit ʒepherinuspapa.
Mulii per tolerantiàm ſuſtentan/
di ſunt:quãnis ſententia diuini indi
cij ſint condemnati.
Nus ex vobis me traditurꝰ
eſt. bene dixit ex vobis ⁊ non
ex nobis. ex vobis enim eſt:a qui ⸗
bus per iudiciarum poteſtatem cõ
feſſus aut connictus excluſus non
eſt.a me vero qui nullis ĩdigeo ar/
gumentis ⁊ omnia certiſſime noui
ſeparatus ⁊ diuiſu; eſt.tale ẽ ac ſi di
ceret:⁊ ſi ego eum per occulti indi/
cij ſententiam damnatum habeo:
vos tamen adbnc illuz per tolerã
tiam ſuſtinete* Item greg io. de
fenſoꝛi eunti in hiſpaniam.
Nullum ſernetur iudicium niſi ra
tionabiliter habitum. ZM
Npꝛimisrequirendum eſt ð
ſona pꝛeſbyteri dilectiſſimiꝰ
fratris ⁊ epiſcopi noſtri ianuarij.et

vt ep̃ de of.oꝛ.ſi ſacerdos.⁊.vj.q.ij.ſi tantum epiſcopus.
1 I pꝛimis.ar.ꝙ pꝛius eſt cã pauperis tractanda qᷓ diuitis.v.xvj.
vj. de lapſis. 7. C. de epiſcopis ⁊ cle.ſiquis ad dedinandam ſed
dic ꝙ hic vltimo iubetur tractari cã epiſcopi vt eo melius memoꝛie cõ/
mendetur.vt.j.decon.di.j.liquido.Sed quare iubet inquiri ſcilicet an
oꝛdo iuris fuerit ſeruatus cũ ipſi depoñiti eſſent a non ſuo iudice. vñ ſta

tim de berent reſtitui. die

iij.q. vi boc quippe,

ꝙ hoc fuit pꝛopter ſcandalum comitioli ⁊ eſt ſi

xcxj.

m Pꝛeſbyieri dilectiſſimi tranſitiue ponitur.
n ¶Aliqua mota ſiue pꝛobatu.ſiue ꝓ ⁊.? tunc planuʒeſt.non eniʒ eo ſolo ꝙ

quis ẽ acuſatꝰ reus ẽ.vt.xv.q.vij.c.vlt.vel dic mota ita ſit infamatꝰ et in
purgatione deſiciat.hoc enim ſolum ſufficit ad depoſitiõem.vt extra de ſim.
de hoc.⁊.c.inſinuatum.bhoc veꝝẽ quãdo crimen in quo deſicit inducit depoſi

ſiita veritas ſe babet ſicut eiuſdeʒ
epiſcopi petitio cõtinet:in eccleſia
atqʒ loco ſuo idem pꝛeſbyter mo/⸗
dis omnibus reuocetur.ſi autẽ di/⸗
ctum fuerit.quia contra ipſum cã
aliqua mota ſiue pꝛobata eſt:ſub
tiliter ipſo pꝛeſente ⁊ pꝛo ſeratiõeʒ
reddente querendũ eſt ⁊ genꝰ can

ſe ⁊ modus pꝛobatioms: vt ex

hoc colligere valeas vtruz adhuc
in exilio vel depoꝛtatione demo/
rari.an certe ĩ eccleſia ⁊ offcio ſuõ
debeat reuocari ſe epiſeod per /
ſona hoc faciendum eſt. vt ſi nulla
contra cũ criminalis cauſa que exi
lio vel depoſitione digna eſt.mo/
ta ſiue pꝛobata eſt.is epiſcopus ꝗ
eo ſuperſtite peruerie ⁊ contra ca/⸗
nones in eccleſia eius oꝛdinari pꝛe
ſumplerit.ſacerdotio pꝛiuatus ab
ommi eccleſiaſtico miniſterio r̃pel

laturqui etiam cidem dilectiſſuno

iãuario fratri ⁊ coꝛepiſcopo noſtro
tradendusẽ vt aut ab ipſo in cuſto
dia habeaf.aut certe ab eo ad nos
tranſmittatur. Epiſcopi vero qui
eum oꝛdinauerunt vel oꝛdinatiõ:
eius conſentientes interfuerunt.ſex

menſibus dominici coꝛpoꝛis cõ/

munione pꝛinati agere penitentiaʒ
in monaſterio decernatur.⁊ ſupꝛa

ſcriptus iannariꝰ loco ⁊ oꝛdini ſuo

modis omnibus reſoꝛmetur. Si
vero cõmunione pꝛinatis moꝝis
baneKenn imminere periculum.
benedictio.eis viatici non negetur
Si autem epiſcopi in pꝛciudicium
damnationis vel depoſitionis me

moꝛati epiſcopiſe metu iudicis cõ
ſenſiſſe ac talia feciſſe non ſua ſpõ
te confeſñi fuerint ⁊ tempus eis ab/
bꝛeniandum ẽ ⁊ modus penitẽtie
temperãdu).Si vero ille qui locũ

eius inuaſit de hac foꝛaſſe lnce mi

grauerit.⁊ alter ẽ oꝛdinatꝰ.quia le

nioꝛis culpe videtur:cũ nõ quaſi
iſti ſuperſtiti.ſed ſncceſſiſſe deſun/
cto videatur epiſcopatus illi offici

um ab ea tantummodo eccleſia in
terdicatur: vt in alia eccleſia que ſa

cerdote vacauerit ſi electus merit
poſſit eẽ epũs.ad malachitanã ta/⸗
men eccleſiã nũquã aliquo modo
reuerſurus*:Gloꝛioſus autẽ comi
tiolns qmicquid pꝛedictus epũs p
violentiax atqʒ inſecutionem ipſiꝰ
expendiſſe vel damnum pertuli/⸗

tionem. .
o ¶ Pñte. ⁊ intelligẽte.ali⸗
as non diceretur pnñᷣs.ff. de
ver.ſig.coꝛam.io. H
p. ¶ Et genus cãe.ſ.an ſit ci
uilis an criminalis.qꝛ alij te
ſtes admittuntur ĩ vna q ĩ
alia.vt.xiiij.q.ij.ſuper pꝛudẽ
tia vel dic genus cãe.i.an ta
le ſit crimen quod inducat
depoſitionem vel non. qañ
omne crimen inducit depo
ſitionem.di.lxxxj.apoſtoluſ
⁊. V.q.iiij.in loco.
q . Mogdus pꝛobationis.
non intelligas.vt inquirat᷑
an ciuiliter an criminaliter
agatur nã ꝓpter crimen ci⸗
uiliter ꝓbatum remouctur
quis a beneſicio vt ertra de
of.cuſto.c.j.extra de ſideiuſ.
puenit.de iureiura.querelã
ſed dic modus ꝓbationis.
ideſt an accipiendo vel ðnũ
ciando vel alio modo pꝛoba
tum ſit crimen.qꝛ fyexcipien
do vel denunciando nonẽ
remouendus.vt extra de ac
cu.ſuper his.ſi auteʒ directe
agatur ð crimine lz ciuiliter
bene remouetur ab admini
ſtratione ſed non a dignita⸗
te.vi e de ſimo.per tuas.
r ¶ Peruerſſe.quid iuris ð
hoc ſit habes.iij.q.ix.iĩ ſũma
8 Repellatur. niſ feciſſet
ignoranter.vt.j.vij.q.j.pꝛe
lentium.⁊.c.eſ.qui.
t Abipſo. non ab ipſo vt
iudicetur. vt. j. uj. ꝗ. v. quia
ſuſpecti.

u Ser meſibus. poſt hoc

tẽpus foꝛeipſo iure reſtitu⸗
untur ar.ff.de poſtula.ĩpe⸗
ratoꝛes. S. di. l. ille. contra.
ſed ibi erãt deiruſiĩ mona⸗
ſterio vt ibi ꝑpetuo eẽnt.
x ¶Metu. metus hic atte⸗
nuat peccaiũ.vt ex qð metꝰ
ca. ſacris.quadoqʒ penitus
excuſat.vt.l.di pꝛcſoyteros
qñq; ĩ nullo excuſat.vt.j.ð
2.di. iiij. eos. ⁊.xj.q.iij.qſqs.
¶ BSua ſpõte.ar. ꝙ mitiꝰ
agit᷑ cũ ſponte. cõfeſio qᷓ; cũ
conuicto.vt.l.di.c.iij.ar.ex⸗
tra de elec.innotnit.
¶Auia leuioꝛis.cũ.eni⸗
ſit ſingularis ſucceſioꝛ ma⸗
la ſides defuncti non nocet
ſucceſſoꝛi.ſecuſ ſi cẽt vlis ſuc
ceſſoꝛ.C.de acqui.poſ.vicia.
7.fl. de diuer. 2 tem. pl. l.an
vicium.⁊.l.cum beres.pur⸗
gatur ergo hic vicium per
ſucceſſoꝛem. ſic extra de ſi.
pꝛeſ ex tranſiniſſa.vnde di⸗
cit lex ꝙ non videor vipoſſi
dere fi recipiam po ſſeſſionẽ

ab eo qui poſſider licet ille vicioſe poſſidet.vt ff.vti poſ.ſi duo.⁊ ſimile extra ðᷣ

reſti.ſpo.cum aq ſedem.in fi.io.hodie.tamen ſpoliatus poteſt cõnenire quẽ⸗

git barto.

libet poſſeſſoꝛem conditione ex canone.vt extra de reſti.ſpo.quod ſepe contin

a ¶Reuerſus.ac.ꝙ dignitas non conualeſcit in inuaſoꝛe ſi ciectus moꝛitur

ar. j. xxi.q.j.relatio. L
b

Ex pendiſſe de expenſis conſueuit notari exra de pen’s. calumniaz im
mo melius de do. contu. cum dilecti. Sed bic aliqua adijiam.dico ergo ꝙ

Cau.

eoumnes expenſe ſolunntur que facte ſunt in eundo ꝛvedeundo. exna de elec.
vt pꝛeterite.vel etiam circa aduocatũ.vt.C. de iud.ſancimꝰ.⁊ hoc obtinet cum

victus ſuccum dit victoꝛi. Secus eſt ſi qujs cõdemnatur pꝛo contumacia. tũc
tantũ ſoluat erpenſas factas a tempoꝛe cõtumacie.vtextra de do.⁊ contu. cuʒ
Dileecti. Illas tamen erpenſas dico deducendas quas domi conſueuit facere.

vt. fl. ad exhi. ſed ⁊ fl. S.7.2. ff.
depeti. heredi.⁊ fi.S.ꝙ autẽ

ſtimonium nihil fuit obiecti teſti. vt. C. ðteſti.l. .rñ. reꝰ bene obiccit. ꝓ

teſtes tales non ecnt admittendi. ſed iudex ſpꝛetis iſtis exceptionibus
admiſit eos vnde in hoccaſu poit ſnĩam dʒ inquiri de opiniõe teſtum

vt ex ð tel. er pte ade.vł reo abſete fuerũt ibi teſtes iducti ⁊ cuʒ iudex de
ſuo officio deberet ingrere de opinione teſtiũ nõ qui‚funtt.

e¶ Inimicitias. capi

2. fl.de rei ven.ſi res.nec illa
petit que vel caſu foꝛtuito fa
cte ſunt.vt.ft᷑.man.inter cau
ſas.S.non omnia. Iteʒ iſte
expenſe erunt mediocres et
non ð̈'licata.vt.ff. de. pig. ac.
ſi ſeruos.in ſi.ꝛ.ff.de dam.iĩ
fec.inter quos..ij.⁊.l.ſe.ſo⸗
las enim illas pxſtabit que
pꝛopter ipſaʒ cãm facte ſunt
vt extra de ſequel.poſ.⁊ fru
ctu.ad hoc.in fi.⁊ ſolas ne⸗
ceſſarias non vtiles pꝛeſta⸗
bit. vt extra de eo quianit.in
pol.cum veniſſent. in ſi. Il⸗
lud autem non obſtat ei ꝙ
minoꝛes facere potuiſſet vt.
ff.man.ſiquis.S. impendia.
Item iuder taxabit expen⸗
las.qᷓ pꝛo eis iuretur.vt.iij.
ꝗ.iij.S.ſpaciuʒ.⁊ eſt illua ſpe
ciale quodpꝛobatur aliquid
pꝛopꝛio iuramento. ⁊ hoc iõ
eſt.quia res talis aliter neꝗt
pꝛobari.ſic per ſacramẽtũ ſu
um pꝛobat ſe aliquis perdi⸗

diſſe inſtrumentũ ſuuʒ. vt.

modo ꝓbat ſibi res aliquaſ
mobiles eſſe ablatas. C. vñ
vi.ſi quando.extra qdð me.
cauſa.c.vltimo.hoc tamẽ te
neas pꝛo certo ꝙ nullus in

pꝛincipali cauſa cõdemnat i

erpenſis poſtqᷓ iurauit ð ca
lumnia cũ poſtea pꝛeſuma⸗
tur bona ſide litigare.vt.ff.
de leg.ij.ꝗ ſolidum.⁊ in hac
opi.fuit io. crxemonenſis et
alij doctoꝛes legũ. vnde di⸗
xit bulgarus exceptionẽ fa
cit cõtumacia abſentis acto
ris ⁊ iuſta ignoꝛantia.io.et
ita ſeru atur de facto in hac
ciuitate bõionenſi.ſed in can
la ap.indiſtincte ꝗlibet cõdẽ
natur vt.ij.q.vj.oĩodo.b.

a ¶ ¶ Dato ſacramento. ſi ali

ter nequit pꝛobare. C. vn⸗
de viſi quando. io.
b ¶Accuſatoꝛes.i.accuſatoꝛ
nomenim plures accuſato⸗

res admittuntur.quia poſ⸗

let eſſe ; vnꝰ pꝛobaret ⁊ al⸗
ter deſiceret in pꝛiobatione.
ſed ſi plures ſunt iuder eli⸗
get magis dignum.vt.ff. ð
accu.ſi plures.tamen in tan
tum pꝛeiudicabit eis ꝙ qui
ſemel apparuit inter accuſa
toꝛes.non poteſt poſtea in il

ſe dato ſacramentoꝰ firmauerit. ei
deʒ epᷣo reſtituere ↄdemnetur. Si
auũt aliter quam antefati epi petitio
continet actũ eſſe foꝛſitã perhibet᷑.
ſuvtiliter querenduʒ eſt: a cognita
veritate cũ ði timoꝛe quod iuſticie
oꝛdo ſuaſerit iundicandũ eſt. Qnia

igitur ſtephanus epũs in odio ſuo

quedã ficta ⁊ de falſisſe capitulis
accuſatũ neqʒ aliquid oꝛdinabili⸗
ter factũ ſʒ iniuſte ſe aſſerit ↄdẽna/
tũ diligenter qͥrendũ eſt pumoſiiu
diciũ oꝛdiabiliter ẽ hitũ.i.ſi alij aci
cuſatoꝛes atqʒ alij teſtes fnerunt:
De inde carũ qualitas ẽ exaĩanda
ſi ligna exilio vłdepoſitiõe fuerit
ſi eo pꝛeſente:gꝗ accuſatꝰ eſt ſub iu⸗
reiurãdo teſtimoniũ ↄtra eũ dictũ
eſt.ſñ ſcriptis actum eſt.ſi ipſe licen
tiam reſpõdendi ac defendendi ſe
hũerit. Sʒ ⁊ de perſonis accuſanti
um ac teſtiſicatiũ ſubtiliter queren
dũ eſt.cuius ↄditiõis ſint cuiuſue
opinionis:⁊ ne inopes patrimo/
nij ſint:ne forte aliquas contra pꝛe
fatũ paſtoꝛem inimicitias hũiſſen:
vtrũ teſtimoniũ ex auditu d xerit
aut certe ſi ſpaliterſe ſcire teſtati
ſũt ſi ſcriptis iudicatũ ẽ:⁊ partibꝰ.
pſetibꝰ ſnia recitata ſit Oõ ſi for
te hec ſolẽnit actañ ſunt neqʒ c ꝓ
bata eſt que exilio vel depoſitione

digna ſit omnibus modis in eccleſn
am ſuaʒ reuocetur. Hi vero qui

coõtra dei timoꝛeʒ ⁊ ſtatuta canonũ
eum condẽnanuerũt:excomunicati
in moneſterio ad agendã penitenti
am ſex menſibus mittendiſunt:ita
ſane vt ſi cuiqnã eorum mortiis cõ/
tigerit imminere diſcrimen: viatici
benedictio ei non negetur. ipſe añt
qni eo vinente locũ eius temerarie
ambiuit:pꝛinatinsſacerdotio ab oĩ
miniſterio eccleſiaſtico repellatur
atqʒ eidem delectiſſimo fratri ⁊ co
epiſcopo noſtro tradatur vt eum
ipſe ant ad nos tranſmittat aut apð
ſe in cuſtodia habeat.Epiſcopi ve⸗
ro qui eum oꝛdinare pꝛeſumſernunt
vel peruerſe oꝛdinationi eius aſſen
ſum pꝛebuerunt:comunnione pꝛina
ti ſex menſibus ad agendam penitẽ
tiam in monaſterio deputentur ⁊c.

la caulſa teſlificari.vt ertra de accu.cum.p.
ESi eo pꝛeſente teſtes iurare debent pꝛeſente vtraqʒ parte vel altera per cõ
ctctumaciam abſente exira deteſti. in nomine domini. ſed teſtimomũ non debẽt
dicere coꝛam partibus exẽplo danielis qui ſolus ſecrete querebat a teſtibus.
ſ.q.vij..his ita.ver.item daniel.ego credo ꝙ quecunqʒ pars velit intereſſe ĩ
terrogationibus ꝙ poteſt,qꝛ partes melius nouerunt querere omnes circun
ſtãtias.⁊ hoc ꝓbatur.ff, de adul.ſi poſtulauerit.S.queſtioni.ſed hoc ſciãt par⸗
tes ꝙ quecunqʒ pars ſemel interfuit ammodo non põt alios teſtes pꝛoduce⸗
cere ſuper illo articulo.vt extra de teſt:.fraternitatis in auc.e.S.quia vero.col.

in cauſa ianuarij epiſcopi. Si autẽ
epiſcopũ talem culpã quod abſit
⁊c.⁊ infra vt in cauſa monachoꝛuʒ

de perſona pꝛeſpyteri: ⁊ infra in cã

clericus aduerſus clericum:⁊ infra

BDe perſona ianuarij epiſcopi ſci⸗

de eccleſia trabereturdum ſi quã, votent quis tallter pu
libetiniuriam a quocunqʒ epiſco miri.ar. xiiij.q. vjc. vl.
pus paſſus fuerit ĩ eccleſia:iiurian / tamen pꝛo modica in
tẽ lex capitali pena percutiat.⁊ ſi / iuria non excõmuni⸗
cut maieſtatis reũ oibꝰdet eũ accu catur quis.xj.q.ii.nul
ſandi erigit huiꝰlegis Krics lo⸗ rurnlk Sſentelen
gtur codice li.i.ii.de epĩs ⁊ clericis auenu.10.7 mare d
incõſtitutõne paima. Sigo in boe es neg non die
genus ſacrilegij irruperit: vt incc dermim ag aecezap.
cleſia catholica irruens ſacerdoti niñ velit epiſcopus.
bus ⁊ miniſtris vel ipſi cultuiloco vt dicit illa decre per
qʒ aliquid ĩpoꝛtet iniurie ⁊ cetera: nuenit...

0

pꝓ ¶ udicari.ergo cõpꝛouinciales epiſcopiſunt iudices epiſcopi vt iij.

endum eſt grauiter omnino ⁊ con
tra leges eſſe actum vt violenter

⁊ infra. e pſona epiſcopi ſtepha/
m hoc attẽdẽdũ eſt qꝛnec inniiꝰ ad

go epiſcopus alieni concilij iudi/
ces habnit omnino ſuſpectos ſen⸗
tentia non a ſuo indice dicta nihil
ſirmitatis obtineat. Qnod antem

dicitur aſernis ſuis accuſatus ſcien maeſtatis. vt. xvij.d.
dum eſt:quia andiri minmne debu iüij.ſiquis naente
erunt.Si vero de crimine maieſta quiauteʒ. immoſi la

. . tales.vt er ð ſi p tua6
vt ſupꝛa de cauſa ianuarij.epiſcopi. ꝛin auc de te. S.ſi ve⸗
7 infra de eodem. Quod ſi foꝛte roquis odioſus inſti
. augn de obiecns contra meoꝛan g ⸗
ſtephanum epiſcopum ꝓbata ſunt Il. q. v. c.ij.
aliqua vero docen minime potue / ? C Er andi.
runt cauta omnino conſideratiöße de nedulitſte quen
pẽſandum eſt vtrum leuioꝛa capi turateſie ertra detel.
tula an certe grauioꝛaſunt pꝛoba⸗ cum cauſam.
ta.vi ex eis qualiter diffiniionem g ¶Specialiter i. aſſi
tnam foꝛmare debeas poſſis.ſcire gnata cã ſcientie. vt
Bloꝛioſus vero comitiolus ſi ſu/ uotaui.ii q. ij. ſola.
pꝛaſcriptus epiſcopus innocẽs eeẽ hb ¶ Sqipns. ſ. rj. q. j.
claruerit.quicquid de rebus eius ſauis Mu cler ico.(cõᷓ
vel eccleſie ipſius tulit:ei ſine ali aſcd llud inca iut.
qua dilatione reſtituat ⁊c. vt ſupꝛa ilud ſpeciale in epo.

i ¶ Leuioꝛa.an graui
oꝛa. ſ. iij. q.x. placuit.

contra.ſed hic non di

citur ꝙ lecundo ſint
agdmittendi. ad accu⸗
ſandum. .
k CBDum ſi quamiu
bet ergo pꝛo modica

I¶ LCapitali. hec eſt

lex coꝛnelia.ſed. con⸗

indicium trahi nec ab epis alieni Ma. C.ð epiſco. deri.
concilij debuit iudicariꝰ* Contra auc.ſed nongelbien
bocñ dictum fuerit: qꝛ nec metro m nin monaſteriu
politanũ habuerũt nec patriarchä mitttk. io. So. poteſt
dicendum eſt:quia a ſede apoſtoli dici ꝙ nouo iuri ſtahi
ca g omnium eccleſiarnʒ caput tur vel ſtabitur huic
eſt.hec cauſa audienda fuerat ac di legi cũ ſit canoniʒata.
rimenda.ſicut ⁊ pꝛedictus epiſco⸗- m Siquis in hoc.
pus petijſſe dignoſcitur. Quia er / ſ. xvij.q.iiij..qui au⸗
tem de ecclefa.

n ¶ Et miniſtris. nõ

diligẽter ꝙ ĩ hoc caſu

crimen ſacrilegij com

paratur crimini leſe

icus xtrahatur de ec

cleſia tale crimẽ com⸗

paralur criminileſe maieſt. tis vt. C. ð his quiad eccleſiam confu.l.i
Ag iudicium.alienum. hoc patet per verba ſequẽtia. ſcilicet ab epil

copis alienis ꝛc.

q. vj. c. j.

q ¶ Aiudice.j.xj. q.j.c.pe.⁊ vlr. C. ſ a non coͤpe.iudice...vl.
r ¶ Crimine.nota ꝙ etiam in iſtis exceptis criminibus non omnis ad
mittitur ad accuſationẽ vel teſtimonium niſi male fame fuerit accuſa⸗
tus vt hic. ⁊.j.e.q.vij.S.accuſatio.⁊ extra de teſti.veniens.Si vero male

vij. iO. Sed certe ſicut teſtimonium didt in ſecreto ita ⁊ interrogationes ſiunt
in ſecreto.⁊ dantur in ſcriptis.⁊ ita ſeruatur de facto.vy.

d & Qnerendum. ſed non videtur hoc modo eẽ querenduʒ cũ exceptio que te
ieſt obijcienda ante publicationẽ dẽat opponi.vt extra de teſti.pꝛeſentium ⁊
quia non tcfert cuius opinion:s teſtis ſt dummodo eo tem poꝛe quo tulit te

fame fuerit accuſatus omnes admittuntur vt ertra de ſimo.tanta ⁊ ex⸗
tra de teſtibus quoniam.niſi odio venerit ad accuſationem vt extra de
ſimo. licet hely ⁊. c, per tuas.Alij.dicunt ſpeciale eſſe in epiſcopo decre.
tamen videtur decere e contra eum etiam qui fuit male fame nonad⸗
mittuntur ciminoñ in exceptis criminibus cum cruminaſiter agitur. ſʒ

utu
Ctidei
hallltnrcng

ſeanide

uan.
heti,
in
nkſi,
dincernc
Clulinici
nnonninn
eill ii
timuft
ſrſan
atbtpng
Phomhi
hendi Ade
n.
Gunichen

nn

ugretint
Aetlun
Piineſ
ponoda
cnitünnt⸗
niangün
oſnenen
Ntioerraen
Alacorni
tlalpon e
lene
eludenze

d.
htlilec
clſtecn
Senliorcnn
Croroien
jgtls i
nnomici
ſo
eubunthe
finrhu
Gtanonta
lenba⸗
M
an .
pinitr.
rgttuc⸗
clegſen
Snn
ſunineg
Finnof
4onl
ecindn
ſonfuli
lctrgt

cini

vbi ciniliter agitur tune admittuntur criminoſt cõtra regulares pꝛela⸗

tos ſed non cõtra ſeculares.ſed ſi ſunt emẽdati de crimine.tñc adinittũ⸗

tur contra eos de equitate.non de rigoꝛe.vt er̃ de ſimo.ꝑ tuas.io.

a CMãõÿ extitit. e de of iudi.c.j.er̃ de pꝛeſũpti.mãdata.⁊.e.ii.cũ in iuuẽ

tute.ff.de ſuſpec.tu.l.iij.ff.ad.l.iul.ma.famoſti.xxviij.di.qꝛ ſũt culpe. ff.

de re.mili.l.non voẽs.

b ¶ Coꝛpoꝛali. j. v. q.

v.illi qui.
Tatutis. vt ſẽ
C tentia.p hãc.l.
nõ põt gre. ꝓbare ꝙ
in criminalibꝰ cauſis
debeat ĩteruenire ſcri
ptura.qꝛ lex illa tãtuʒ
de ciuilib cauſis loꝗ
tur.nã eps inter ſub⸗
ditos ſuoſ ſine ſcriptu
ra iudicat.vt.xj.q.j.ſi
quis cũ clerico.⁊.C.ð
ſentẽ.ex periculo reci.
auc.niſi ſimiliter ſecu
laris iuder in modi⸗
cis cauſis.vt ibi dicit᷑
⁊ in auẽ.de man.pᷣn.
5§. fit tibi coll. iij. ⁊
ptes illud mutuo ↄſẽ
ſu pñt remitter.vt.C.

de epi. ⁊ cle.auẽ. gene

raliter in fi. ⁊. C. de pꝛi
ui. eoꝝ ꝗ in ſacro pa⸗
latio ↄſiſtunt.l.quoti.
in fine.li.xij. dicas cuʒ
greg.ꝙ in criminali
buſcauſis requiritur
ſcriptura.niſi in cã di
lapidatiõis.vt in auẽ.
vt iud. ſine quoquo
ſuf.S.neceſſitate col.
ij. io.
Statutis. reꝗrat
tñ ſi appellauerit.vi⸗
det᷑ ꝙ debeat. pſequi
appellationẽ. vt er de
ſen.⁊ re.iudi.ſnĩa.qꝛ
appellatio ↄfirmat. ſẽ
tẽtiꝗ.ff.reʒ ra.ha. l.iij.
5§. falſus. extra de pa/
ro.coꝛam.
d LEz ecckiaſtica
MArũ fontẽ.j.de cõ
ſe. di. ilij. baptizaãdi.
e ¶ Pouehit. S. dil.

lxj. eᷣs dum fuerit.

f . Soetate. vt he⸗
reticus.vt.S.j.q.vij.
quotiens.
g Excõicatur. xj.q.
iij. debent. 2. c cure.

b Dtum fit per
— ſepiꝰ

poſſe inquiri de eodẽ
nmmine.
C M nd niſ nõ
ponitur hic exceptiue
k ¶ Monem'. p hoc
verbũ nõ pꝛecipit. vt.
J.xx viij.q.j.ſicenim.
⁊.ff. de leg. iij. ſideicõ⸗
miſſa. 5. hec verba. ⁊.
xi.q.iij.rogo.⁊.iij.q.ix
reuera.⁊.ij.q.vij.ſicut
inquit in glo.ij.
¶Tue remittit᷑ hec
cauſa ad eũ. a quo ap
pellatũ ẽ non vt ipm
iudicet ſed vt ipſuʒ re
ſtituat.⁊ fic nõ obſtat
extra de ap.accepta.
m Reſtituendo. cà
pꝛius cognita ne ob⸗
ſtet. J.vij.q.j.pñtiuʒ.
n Et conientienteʒz

tis dicitur accuſatꝰ.nec ipſis de eo
credendum fuit: ſi vita vel opinio
eius talis ante non extititꝰ. Quod
autem dicit idem epiſcopus: quia
ſe abſente aliqui viliſſimi ſint teſtei
exhibiti. hoc ſi verum eſt nulliusẽ
momenti.Teſtes autẽ quales vel
cuius opinionis ad teſtimoniuʒ ad
mittendiſunt plurime leges oſten/
dunt que pene nulli habentur inco
gnite:que etiam illud ſanciũt vt vi
liſſimis teſtibus ſine coꝛpoꝛali diſ
cuſſione credi non debeat. Qnod

gutem dicitur:quia nihil ſine ſcri/

ptis iudicandum eſt:legendum eſt
codice titulo xliiij.li.vij.conſtituti
one vltima.quia ſcriptis debuit in
dicari.nam ibi inter alia pꝛecipitur
vt ſententia que ſine ſcripto dicta
fuerit:nec nomen ſententie habere
mereatur. Item codi.li.vij.ti.de ſẽ
tentijs ex periculo recitandis. Im

peratoꝛ valenti.⁊ gratianus ⁊ ce/

tera.
Utima ſententia debet de ſcripto
pꝛoferti.
Tatutis generalibꝰ inſſimꝰ
vt vniuerſi iudices quibꝰ red

dendi iuris in pꝛouincijs permiſi/

mus facultatem cogniti⸗ cauſis vl
timas diffinitiones de ſcripti recita

tione pꝛoferant. Huic adijcumus

ſancioni. vt ſententia que dicta ſu
erit.cum ſcripta non eſſet.nec no⸗
men quidem ſententie habere me⸗
reatur:nec ad reſciſſionẽ perperaʒ
decretoꝛum appellationis ſolenni
tas requiratur. tem ex. conci.
apud ſanctum medardum. viij.c.
himarus remoꝛum archiepiſcopꝰ
Dixit.
Seeodem.
1 Eguʒ eccleſiaſticarum aucto
Hritas talis eſt.vt in cauſis ge/
ſtoꝛum ſemper ſcriptura requira/
tur:adeo vt qui ad ſacrum fonteʒꝰ
accedit.ſuum dare nomen pꝛecipi
atur:qui ad ſummum ſacerdotiuʒ
pꝛouehitur:.decreto manibus om
nium roboꝛato eligatur. Oꝛdina
tus autem aſnis oꝛdinatoꝛibus lit
teras accipere iubetur. qui etiã ab
eccleſiaſtica ſocietate quolibet ex
ceſſu diſcinditur libellari deſcripti
one ant recipitur aut deijcitur.ſed
qui accuſatur aut excõmunicaturꝰ
ſeu reconciliatur:per ſcripturaʒ ac
cuſari vel recõciliari iubetur.⁊ ſic
in ceteris huiuſmodi in tantum ſcri
ptura depoſciur: vt ſicut beatus
greg.in commonitoꝛo ad ioannẽ
defenſoꝛem ex romanis legibus ſu
męænsſcribit.ſententia que ſine ſeri
ptis pꝛofertur:nec nomen ſenten/
tie habere mereatur. It
laus papa girardo turonenſi archi

Item nico

ij.

„ 44

hoc iõ dicit quia ipſe eũ non pꝛiuauerat ſcd alij de conſenſu ſuo.⁊ bocẽ nota
tabile ꝙꝙ põt conueniri non ſolum qui deiecit vel mandauit vel ratum habu

it ſʒ etiam qui conſenſit.extra de reſt.ſpo.cum ad ſedem in fi. Conſentire dici

tur quis tribus mocdis.ſ.vt ꝗ ad hoc cooperatur.vt in ſimonia.j.q.j.ſiqs epiſ
copis.⁊ in inceſtu.iij.q.iiij.cõſang uineoꝛum.item ⁊ in raptu virgĩs.xxxvj.

Meſtituendus eſt quem neq; con/

uictum neqʒ confeſſuʒ conſtat eſſe

ciectum.

1 Htum ſit tue fraterne chari /

tati quod cum iſte pꝛe ibyvter
pauper nomine chriſtophoꝛus de
ſna anguſtia ad noſtram clemẽtiã
lachꝛvmabiliter ſit conqueſtus di
cens falſis ſe criminibus impetunʒ
⁊ ab eccleſia ſua non conuictinʒ ne
qʒ confeſſum irrationabiliter fuiſ/
ſe eiectum:nam vt ipſe refert:a tna
diligentia per tresꝰ vices inquſitio
ne facta nulla in ſe neqʒ de foꝛnica
tionis crimine neqʒ de homicidij
confeſſione de quibus impetebat᷑
reperiri potuit culpa.niſi quia ſue
paupertatis cauſa q̃ petebàtur aut
conlentire voluit aut adimplere ũ
potuit.quod ſuus tamen emulus
vltroneus egit.qui iniuſte illius ec
cleſiam pꝛeripuit. Iccirco magno
pere monemus reuerentiam tuaʒ
vt que te foꝛe ignoꝛante gieʒiaca
cnpiditate peracta eſſe videntur
tue fraternitatis cẽſura celeri emẽ
datione coꝛrigãtur.ſi reſtituendoꝰ
eccleſie pꝛopꝛie iam dictum ſacer/
dotem atqʒ ei reddendo tua pieta

te pꝛiſtinum quem perdidit hono

rem:⁊ nullatenus canonica inſti/
tuta alicuius temeritate contemni

permittas:quia facientem ⁊ conſẽ

tientem par pena conſtringit.

Item de libꝛo conſtintionum.

Amequam cauſa examinernr: au/
gquis excõmnnicarinon debet.
Emo epiſcopus nemo pꝛeſ⸗

bypter excõicet aliquem ante

quaʒ cauſa pꝛobeturP pꝛopter quã
eccleſiaſtici canões hoc fieri iubẽt
Si quis autem aduerſus eam con
ſtitutionemn excõicauerit aliquem
illi qui excõicatꝰ eſt:maioꝛis ſacer
dotis auctoꝛitate ad gratiã ſancte
cõmunionis redeat.ille autem qui

non legitime eum excomunicauit

in tantum abſtineat tempus quan

tum maion ſacerdon viſum fue/
rit:vt quod ininſte fecit eum excõ

mnnicando ipſe iuſte patiatur.

Item aug.in epiſtola ad cleru,ʒ

⁊ ad vniuerſalem diebepypon⸗
Incerta a dubia iudicari nõ poſſũt
D Omen pꝛeſbyteri pꝛopterea
Z nõ auſus ſum de numero col
legarum eins vel ſuppꝛimere vel
Delere.ne dinine pietatis poteſta⸗
ti.ſub cuius examine cauſa adhuc
pendet facere videret iniuriam. ſi
illius iudicium meo velleʒ indicio
pꝛeuenire.quod nec in negocijs ſe
cularibus iudices faciunt qnando
ad maioꝛem poteſtateʒ di bitatio

refertur:vt pendente relatione ali

quid auean commntare. In
epiſcopoꝛum quoqʒ concilio con

q . aioꝛi. auctoꝛitate. cũ

q.ij.de puellis.in rapina.xv
ij. q.iiij. omnes eccleſie. item
iniuſia ſententia.vt.S.e.in pᷣ
mis. Secundo modo dicit᷑
cõſentire.cũ ñ comigit quos
tenetur ex officio coꝛigere
vt.lxxxiij.diſ.c.j.⁊.ij.⁊.lxxx⸗
vj. di. inferioꝛũ . Lertio mõ
dẽ conſentire cũ defedit pec
cantẽ vel quãdo ſua aucto⸗
ritate delinquit᷑.xi.q.iij.q cõ
ſentit. xxiiij.q.iij.ꝗ alioꝛũ et
talis magis ẽ puniẽdus qᷓ;

ſipe faciens. vt ibi dicitur.

o DEmo. pꝛeſ byter excõ
municet. ar. ꝙ fimæ⸗
plex ſacerdos hʒ ptãtem ex
cõicãdi.vt er de of.oꝛ.cũ ab
eccleſiarũ.⁊ de ap.repꝛehen
fibilis.⁊ er̃ de eo qui fur.oꝛ
di.re.c.j. N quilibet ſacer⸗
dos hʒ claue ſligãdi⁊ abſol
uẽdi.vt.j.e.q.vij..itẽ cum
dauid.⁊.xj.q.iij.quõ.Item
qꝛ de cais pñt cognoſcere vt
er de iud.c.ij.⁊ e de inmu.
ecc.nõ minus.⁊ ct de matri
monialibꝰ cais.ex de ſen. et
re iudi.tenoꝛ.in pꝛin.in ꝑte
ðᷣciſa.Cũ ergo excõicato ſit
