rn aagien quz clericatus toſuram vel religi larione ſanctitonis, crcaunt teſnatore ni pio⸗
hunſir atrdim. onis veſtem ſuſcipiat: nõ tameniõ Homicidam vincit: qniſciens ad res teſtes eis hoc direrut vt
nudi BSeptẽ ãnos. non minus ſalutem ꝓmereri valet: cu, perinrium compell. C. de teſti. cũ antiquuas. in
hnſi tamẽ in pane ⁊ agqug. noõnulli in laicali habitu ſanctiſſinmi Le qui hoĩem pꝛouocat ad in· Rſ.rf.i.ar.otra. ieai. teſtes
nſai Quadrageſima 2deo dilecti inueniantur. quo exẽ/ rationẽ:⁊ſcit eũ falſum iuratuꝝ v ne- vendͦ
ſ,lul vnam ante feſtuʒ na plo enidenter datur intelligi: quoti eſſe: vincit homicid:qꝛ bomicida a Bnraoches lciaali
naͤr Laliealint nnte eſ ens aliꝗs dn o factuꝝ aliquid coꝛpns occiſurns E:ille anima imo qui ſidem facit ar. extra de
tee lee quo expeditioꝛſibi via pꝛeparetur nas aias: 1 eius aiam queʒ inrare on. pꝛeterea. imo ? in iudi
ſiei b oerlegitimas.i. Ad beatitndiné: dummodo ſine eo ꝓnocanit ſn ſcis ver enſ⸗ quod Ga e ſem ieſtmontu⸗
ſitni ſertam ferias:vtðöõ tumno. ur! . . ellis ecce iurat ec iurat: iun inteſta. cũ vilectus. exirade
Untonn le viſiii. leiunia. · nos iuramus nõ daturos aliad ali quid inneniſti:imo ⁊ tu periſti:g de teſti.cum caãm. io. izteſtimo⸗
Fmuite lxxrij. di.pſ byter.io. cui ſine quo vtraqʒ ſalus eiꝰ põt ee illlins moꝛte ſatiari voluiſii. IRezʒ nium de Maitni TDeen;
mnute ¶QZidbiurat. ͤ” incolumis. 2 ſi aliqua ex eo ſibi cõ, in ſermone de periuriis. Aii ade anuga dicleſs
nn ſecata. qreh'to mogitas pꝛeſtaretur: nulla tamen Hon peccat qui iuramnenti exigit emon u deunaͤu
tikr ſnctius et ber doiu auctoꝛitate iuramentũ ſeruare phi ab eo quem neſeit kalſnm iurare. H
uu Nemuriugrt T, a . ——— nareig aligi ia Q riger a hen runten tñ hoc. c.nõ loquitur de ve
Maer ucſien 1g yx. 2 ſalſum an ſcit:ſi.n.neſcit ⁊ iõ dicit iu de indicatione.ſ. cñ quis in⸗
lint mittunt quiverberãt UVod aũt quito loco que ra mihi vt ſides ei ſit non eſt pecca dicat alij ꝙ aliquis vult pee
s fi; clericum in maioꝛibꝰ ntur ſi licitum eẽt ꝙ archi ctum:tñ bumana tentatio eſt. ſi autẽ care aſpectat ad delicta 6
mtünn oꝛdinibus oſtitutum diaconꝰiurauerat:an ed⸗ ccit eum feciſſe:⁊ cogit enm iurare muti e Neelni e
hnti, ᷓ in minoꝛibus cre⸗ ſeelſet rens ꝑiurijꝗq ad peie· bomicida eſt. Alle enim ſe ſno pin/ n deitea niſſn a4
W do nevnr vij.d if randum archidiaconum cogebat: no intenmit: ſed iſe manũ interſici Rareniaäezer ali⸗
lkin dseacinerpe . facile põt diſcerni.ſi.n.ↄſentiẽs pa/ entis ⁊ impꝛeſſi Item ex conci⸗/ quos: a illa denuciatio vicik
Mü guioecilernt. fipena enm ſaciete pnniendno eſt. lio. mn ocien. cigelica:iſta dicitur cano
D Etignoꝛans:eſſe ninles —— qui ogerin ad 183 3 orerſſvite non cõicetig nica. bec Pbaiun Gunbet:
peccatum qð iuraut Miſſicris pꝛobatur. Unde pius a los 2 perinuria rahit. illa vero no.ꝛ ſc pz crimi
Mam ſi fuiſſet ign⸗o⸗ papa ait. Igquis ↄnictus fnerit alios ad na noͤdum coͤmiſia poſſu⸗
rantia facti nullũ eẽt re cõpellit ⁊ qui cõpelli B falia teſtimõia vel periuria at / mus denũciare: vt hic. .xe
peccatũ. niſi ignoꝛꝛn cur:pinrus vterq; pbatur. . traxiſſe vel quacũqʒ coꝛruptiõe ſol iiſ.di.diaconũ.ibi einun
ia fuiſſet craſſa: que CQai cõpulſus a domino ſciens ans ſſenſoſe gaem vſqʒ ad exitũ vi Rereiſio irPctcgne
meminem eroiſt. RNiurat:vtriqʒ ſunt piuri ⁊ do/ tenon cõicet.bi veroq ei in pinrio Werag. 8
* re Pes aragns minus ⁊ miles .dñs qꝛ pꝛecepit.mi ↄſenſiſſe ꝓbantur:poſiea ab oi teſti
da.licet.n. umo les: qꝛ plus dũm quam aiam ſnaz monio ſunt remonendi: ſ̃m legeʒ
re monis iurauerit: dDilexit. ſi liber eſt.xl. dies in pane ? infamia notabũtur. Itẽ q andii
m peccauit. vx.xxriſ. aqua peniteat: ⁊ ſeptem ſequentes aliquẽ falinzʒ iurare ⁊ tacet delingꝗt.
q.v. ſta ne.ſed rõe co annos' ſi ſernus eiuſdem:tres qua vñ aug.ait in qönibꝰlenitici.c.i.aĩa

actiois mitigatur pe
nitentia. vt extra qdᷣ
me. cau.ſacris.nõ eſt
ↄtra.xv.q.vj.c.j.ibi.n
non abſoluunt᷑ a pec
cato ſʒ a iuramẽto.io.
m Auij. ergo illa q
eſt minoꝛ eſt imponẽ
da.vt.l.di.c.eos vero.
Zas Enepnda.
interioꝛi vt. vj.
ꝗ.:quicunqʒ. io.
Ae. vincit.non
intelligas ꝙ plꝰ
peccat ꝑiurus qᷓ; ho⸗
micida lmo ille plus

dragenſimasꝰ*a legitimas ferias pe
niteat. Jtem.
Penitentia eiusꝗ in mann epi aut

in cruce cõſecrata periurat.

Qæai piurat ſe in mann epᷣi antĩ
cruce ↄſecrata:tres annos pe
niteat.ſi vero in cruce nõ cõſecrata
annum vnũ peniteat.qui aũt coa/
ctus ſuerit ⁊ ignoꝛans ſe periuraue
rit: ⁊ poſtea cognoſcit:tres quadra
geſimas peniteat. Nemex peni/
tentiali. theo.

Qua pena ſit ſeriendus qui neceſſi
tate coactus periurat.

—

que audierit vocẽ inratis falſuʒ ⁊c̃.
Cui ſit indicandũ fallum qnod ab
aliqno iunraar.
E Oc videturdicere peccar̃ hbo
mineʒ quo andiente inrat ali/
quis falſum:⁊ ſcit eũ falſuz inrare ⁊
tacet.tunc aũt ſcit ſteius rei de qua
iuratur teſtis fuit'ant vidẽs ant cõ/
ſcins fuerit.i.aliqno modo cogno/
nit aut oculis ſins cõſpexit: aut ille
ipſe ꝗ iuratilli indicauix.ita.n. po⸗
tuit eſſe oſcins.ſʒ inter timoꝛem hn
ius ꝓditionis hoium nõ ꝑua exiſtit
plerunqʒ tentatio.poſſuinns enim

tentionem:qꝛ nõ debet intẽtio ver:
bis deſeruire ſʒ verba intentioni.
Si ergo diuina iudicia verba no

ſtra talia foꝛis audiunt qualia exin

timis ꝓferuntur.ſi intentio nõ debʒ
ſeruire verbis ſed verba intentiõi:

go ᷣm iſidoꝝ quacũqʒ arte verbo
rum ꝗs iuret deus ſic accipit: ſicut
ille cni iuratur intelligit. Sed ſicut
aliud ẽ callida arte verboꝝ iurare:
aliud ſimpliciter imennonem ſuaʒ
iurãdo enũciare ſic aliud ẽ ſimplici

*
Can.
——Fie j ſinrar, e “ hbbAVer ba. ar. potius eſſe conſiderãdum mentem alicunius ; ipſa 1
Faaſira. ronan opter vnius dictum nõ poſſet iuckcari. ꝛ eft a lon.⸗ de conſe.di.iiij. retulerunt. extra veFekae j
. de pe. di.j...ppe. terea. ?.c.intelligentia. .xxiij. qe.j. paratus. in pꝛin. . ff, de in ius vo. l. n
E. Pꝛogdeſſe.vt ſunt ſacerdotes.vt.xiiij.q.v.deniqʒ.qui ergo dicit talibus q quauis.ſed hoc verum eſt cum conſtat de intellectu. alias in dubijsa
poſſunt pdeſſe nõ dicitur pꝛodere: vt.ijiq.j.ſt peccauerit. ver bis non eſt recedendum.ſf.de leg.iij.non alſter Kde ererckon. 1..
4A S Duerinn incientem ——— n
em⸗quaz UM „ „ 2 „ .
len unamenta un intelli paratum ad periuriũ admonendo pʒ ꝙ deus nõ accipit ſiciuramentů iBAramenti. ad .
genda.ꝛ diſtingnitur. au vel ꝓbibendo a taz graui peccato ſcutille cui iuratur: ſj potius ſient Mhoc iurat.i iura 8
vrerqʒ habet rectum inteltle renocare. Sed ſinõ audierit: ⁊ co⸗ qniiurat intelligit. cuz recipienti nõ tre debet. n
aum. aut mteraz vololuim ram nobis de re qua nonimns ſal· exintimisſed ex bis que pferuntur E Dinciam auan ſ
aut alter tantum bʒrectum ſum inraneritꝰ vtrũ pꝛodendus ſit: ſoꝛis verba noſtra ſonent. Item talan peccateminm u
nb no uninun ita vt ꝓditus etiã periculũ moꝛis· obijcitur: qui inrat ſuper lapidẽ pu pliciter vieit kallim
an bem ſignificationẽ ver incurrat difficillima qõ eſt. Sed qi tans ſe iurare ſuper ſacro ſcã euan / ſcut qui ſub iuramẽ 4
boꝛum. vt extra ð ſpõ. ex li· hic nõ ex ꝛeſſit cui hoc indicandu gelia pinde tenetur ac ſi ſuper euan to diat falſum: ma⸗ D
ieris: ſ a neutro interuenit ſit: vtrũ illi cui iuratur:an facerdoti gelia iuranerit:lʒ ille cni inrat: ideo gis tamen peccat de⸗
dolus. tunc interpꝛetandu; cuipiã: qui non ſolũ eũ perſequi nõ ſuper lapidẽ illum inrare feceru:ne ierando qᷓ; mentien⸗ 6
en m intellectũ vmiuſqʒ. i põt irrogando ſuppliciu:ſʒ ẽt oꝛare nõ ſeruando qð ꝓmitiit reatn per· do. ſolidius ſubſiſtit
verba poſſini vrriqʒ intelle· pꝛo illo poteſt. vi mibi ꝙ ſe ab hoc inrijteneatur. Itẽ obijciturind vVbi iuramentum in ne
cuiadabeareſ abalteronĩ peccati abſolnat vincnlo: ſ indicet de cinibus: qui credũt ſe iurare obe annen yfcis
eune in elen gaeſ in ei talibus qui magis ꝓdeſſeᷣ pñt quã dituros oſulibus ſuis in oibus que bperan caneng ſe
Dſtngui. e disIn obeſſe piuro:ſiue eum conigendo: ſibi iperata ſuerint pꝛo honoꝛe ſue tum ſimpler hro .
ipulertonibero 2 alhe cona ſine deum pꝛo eo placãdo.n ⁊ ipſe cinitatis.ne vero obediẽtiam reen miſno: vt ertra de in .
tractibus cõtra ſtipulãtem cofeſſionis ſibi adhibeat medicinã ſantes reatu periurij illaqueant᷑ ſup reiiur debitoꝛes.item N
2 vendentem interpꝛetãdũ Si ergo iſte vt ſupꝛa dictũ eſt qunai ponitur bꝛene iuraturis in quo alið hic elt ar. ꝙ er nuldo
eſt. ſed in iudicis pꝛo actoe audit falſum iurare ⁊ tacet delingt ↄtinetur quã ſe iuraturos arbitren / paacto ontur actio: vx .R
vt. ff. de ver. ob. inter ſtipuliã multo magis ille reus ẽ qui ad de· tur videlicet ne padum in niluʒ cõ/ xij..ij. quicungʒ ſuk n
ſen 5 K.de ↄtraben. emp. erandũ aliquem cõpellit. l nortann e alinigl Huianina faci ſaclo. dv. amiaio
deddds. , ritur de eo qui verboꝝ calliditate ant.ſi ergo contra hoc quod ſe iun, verinrare ſun
◻ Dacunazinrelligt. (e rcGa paratnik cui inramẽ raſſe crediderant oſulibusſuis obe Q Sebarerche. . i⸗
ſi. deran ingſenonülad tum defert:an ſit reus ꝑiurij mſi ſer dientiam denegarent:nunquid im deus potius conſide r⸗
. Cce. ſuper lapidem. nauerit qð iuraſſe credi᷑. e hoc intentionẽ recipientis an potius vʒ rat ammumqᷓ factu te⸗
oue cooperium ab ita ſcribit iſido.ſniaxꝝ li.ij. intentionẽ iurantis uramentũ deꝰ vr.xv. q.vj.c..ẽ deus
aduerſariovt cedantur eſſe e eo qui calliditate verboꝝ iura illud acciperet. Iem ſi innoccs interrogat coꝛ. non nl
euangelig. Aacũqʒ arte verboꝝ quis in de adalterio vel furto impetitus in manum. riiij.q. v. ſi⸗ u
OUmane. ver bis que rat:deus tamen ꝗↄſcientie ie nocentiã ſnam vellet aſſerere iura/ quid hrniſqoe v. an
Qlle pꝛotulit.a vult eaa igẽ: ita hoc accipit ſicut ille cni ii ret aũt ſe ab obiectis ſic eſſe imune:· Peopoſto. e
aliter iner d vere ratur intelligit., dupliciter at rens ſicut in bꝛem illo otinetur qð mani /
ba ſonare denur. un fſit: qui? nomẽ dei in vanũ aſſumit: bus ſuis ſeſcripſiſſe arbitrainr. coti n
Krebona verba mala intẽ 2 ꝓrximum dolo capit. Item ex tineakt aut in illo bunc reũ eſſe obie li
none pkolerantur ? cconuer ſermone ſancti anguü. cctox: nuquid a dno periurus repn⸗ np
ſo vt. v. q. v.non omnis. c PWeriurns eſt quiſuper lapidez ſal tabitur: aut nũquid poterit argui ſe
non oſculatur. vt. xriij. q.ſ. ſum inrat. D iuraſſe adulterij ant ſuri reatuʒ in Vn
paratus. Cce dico charitati veſtre ⁊ ꝗ curriſſe no. Hinc et io. chꝛiſo. ait. V
D= ſuper lapidẽſalfum iurat pr Inter inramentũ ? locutionẽ ſideꝰ idel
iurns eſt: vñ hoc dico qꝛ multi enã lium nulla oʒeſſe differentig. ube
iun hoc falluntur ⁊ pntãt qꝛ nihil eſt TAramentt huinſnõi cã eſt ga ueſ
per qðõ iurant nõ ſe crie teneri pinrij ois qui iurat ad hoc iuratvt qð
pꝛoꝛius ꝑiurus es:qꝛ per id qð ſan / vernʒ eſt loquatur.Et iõ dñs inter HI
ctum nõ putas falſum iuras.ſi tu ill iuramentum ⁊ loquelã noſtra nni⸗/ eg
lnd ſanctũ nõ pntas:ſanctuʒ putat lam vnllt eſſe diſtantiaqꝛ ſicut in in We
cui iuras.nõ.n.qũ iuras:tibi aut lla ramento nullam ↄnuenit eſſe ꝑfidia R
pigdi ſed ꝓximo tuo inras. homini ita quodqʒ in ver bis noſtris nullum in
iurag ante lapideʒ:ſʒ nungꝗd nõ an· dʒeſſe mendaciũ:qꝛ vtrũqʒ ⁊ piuri D W
te denm:non te audit lapis loquen um ⁊ mendaciũ diuini indicij pena dee
tem:ſed punit deus te fallentem. dãanatur:dicẽte ſcriptura:os quod d
Sed obijcitur illud grego.in.xx mentitur occidit aiam quiſꝗs ergo Puri
vj. li. moꝛalium.g vex loquiuur iurat:qꝛſcriptum eſt: we
Apud dominum verba mea non teltis ſidelis nõ mentie᷑. Idem. un
ex oꝛe ſed coꝛde ꝓcedunt. Antequa aliquis iuret peierat:ſi cõ n
Amane anres talia verba no tra conſciam lurare puarat. “
ſtra iudicant:qualia foꝛis ſo. Q Ai periurare paratus ?:ante⸗/ rn
nant:dinina vero indicia talia fons quam periuret iam piurus eẽ ieni
audiunt qualia ex intimis pꝛoferun videtur qꝛ deus nõ ex oꝑibus iudi li
tur.certe nonerit ille qn intention? cat ſed ex cogitatõibns ⁊ ex coꝛde. in
⁊ voluntatem alterius varijs expli Ex bis oibus colligitur q; iura lli
cat verbis::qꝛ nõ debet aliquis ver menta ſᷣm intentionẽ pᷣſtantis non ugr
ba cõſiderare ſed volũtatem ⁊ in: recipientis a deo indicatur.qũo er ſie

xxij. ccxj.
i 4 ruuli. iurare. nec teſtis eſſe poͤt. vt.iiij.q. i..c. j. Et i hoc eſt. a. Merxtra de teſti.placnit. qne a ieiunis fieri debeant n.ᷣ de ↄſe. dii. ſacramenta.
icr iuramento debet adeſſe iudiciũ.ſed hec etas neſcit quid agat: vt tñ quod bic dicittur magis eſt honeſtum ꝙ iuſtuͤ. io.
dl C. de fal mo.l.j. Item qꝛimpubes nò pðt peierare.vi.ff.de iureiu.li l Ecreuit.vt.a lxx.in his etiam diebus cqe exerceri nõ debent.xv.q.iiij.c.
D iuraſſe.vnde ſacramentũ calunie pꝛeſtare non põt.poſſet iñ dici ꝙ ſi eſt 2. ij. huic tamen.c.⁊ pᷣcedenti obuiat ↄſuetudo pꝛeſcripta.io.
ul doli capax:qꝛ tũc calũnioſe petere põt vt extra de delic.pu.c.j.⁊ſi noue g ¶Maionbus.vi in feſto ſancti marci. .R
n nt veritatem ꝙ bene b Efoꝛma. honeſtuʒ.
n pſtabit ſac amẽtũ ca/ “ B . ſic ergo boneſas t
l lunie.ar. C. ð iurein. intentione iuramentũ factum reci⸗ E ſo uma ſidelitatis aliꝗd ſcri poſſibilitas iĩ omni iuramẽ⸗
n ꝓpter caliniam.l.ji. pere:aliud in recipiẽdo calliditate bere monitus:hec vobisque io ſunt intelligen da. vt. .?.

Nn cenda bñ põt iurare ani dſioſi elitate iureiu. quẽadmodũu.illud ſa & ——— e
Fi wvalet aliquem ledere.ſic nec pꝛeter ritate notaui qui dño ſuo ſidelitatẽ . . ⸗
am ab imbubeie eius imentionẽ valet qa alicmi ſiub/ i1inrataiſta ſer ſp in memona dʒ bere Seed dultgen ernd
lilt initium goͤnis. vt. ff. uenire. deus aut vuplicitatis aſper/ colnceoneſii:vdicfadt iureiu. ego. ꝛ⁊ ſubditi ſuis epi
binnr de queſti. vnius. n. Natoꝛ:ſimplicẽ intentionẽ vtrinſq;ʒ le: poſſibile. Ineolume videlicʒ: ne ¶opis. vt. rriij.di. eᷓ. im
imeng Ieez impubes feruas Aiderat:⁊ tam ex parte recipientis ſit in dqnuʒ ſuo dño ð coꝛpoꝛe ſuno. peratoꝛ pa pe.ixiij.di.tibi do
en peutiiur neer Eyexs qʒ ex pane mellantiaverbon ar/ ZRnnu e ſi 4 i änd de ſecreto 9 minss diee Senernlier i⸗
dicenda:vt.ff.ad ſyl.. tem aſpernatur ⁊ odit. De etate vel de munitionibus per quas tu ret vaſallus dño.ſ.
zfri .S.impubes. tz on vero iurantium queritur qua etate tus eſſe põt. honeſtum:ne ſit ei ĩ dã nibus cqis iuuabit ipſum
nnn Kſno qua ſacſt: H̊ con quiſqʒ ad iuranduũ debeat cogi. de num de ſua iuſticia vel de alijs cals ꝛctra Auemlibe nconge
Eveettenin quo in pꝛimo libꝛo capitulariuʒ ſie gee ad boneſtatẽ eius pertinerevi kenm wKiderein minien .
nnmn §. pe. ad kalſu e: nii iuenuur diffiniiuum. entur. vtile:ne ſit eiin damnuz de neccõtra papam vi extra ö5
en t doll capar: cũbor Ante ronabiles annos aliq nõ co,/ ſnis poſſeſſiomibus. ſacile vel poſſi iureiur vementes ſed quich
umdr c.otradicat.io.hoc t antur iurarrr. bile:ne id bonũ qð dũs ſuus ſacere ſ dñs vult ſiliuʒ vaſalli im
tngin certũ eſt ꝙ ſi aliquis Arruuli qui ſine etate rõnabili leuiter poterat:faciat ei difficile:ne petere.nũquid iuuabit ip⸗
han ſpoͤte recepit iuamę R /ſunt nõ cogatur iurare:⁊ ꝗ ſe, ne id qð poſſibile eratreddat ei im ſum ↄtra ſilium: videtur qꝙ
man tum minoꝛis b v⸗ mel pinratus fuerit nec teſtisꝰ ſit ppꝰ poſſibile: vt ſidelis hec documẽta nõ.qꝛ nec contra ſilium ex⸗
tangft, lei: ⁊ iʒ tale iuamen hoc nec ad ſacramentum accedat: caneat inſtũ eſt Sʒ qꝛ nõ ſumcit ab/ cõmunicatum iuuabit. xi.
aun A Udeiureinll in ſua cã nec alternꝰ iuratoꝛ exiſtat. ſtinere a malo nin fiat id quod bo/ Ro mulloee a Suad
perauisenemn Item ex nci. elibertano. nü eſt:reſtat vt in eiſgem ſex ſupꝛa/ nanum iñ dicit lex feudi in
ar roͤne iurameti qucd Ai. iiii. anda nullus iurare cogat. dictis ↄſiliũ a anxili doomino ſuo mnlo quemadmodimz ſeu.
ent pꝛeſtitit du eẽt impu Aeri ante annos.xiiijnon co fidele pꝛeſtet: ſi beneſicijs dignus amit. dicitur enim ibi ꝙ va
möei bes vt ſ impubes ua R'gatur iurare.puella qnoqʒ ſi vigderi vuit ſaluus eſſe de ſidelita. ſallus obligatus ẽ ilio ſuo
ſcen rauit ſe pſtatux ope⸗ in puerili etate ſita in domo patris te quã iurauit.dominus quoque ſi- tantum vinculo nature ſed
tnenn ras ipᷣe pubes facus illo neſciente iuramento ſe cõſtrin deli ſuo in his oibus vicem redde/ dño ſuo eſt obligatus vin⸗
ügfi bene ↄuenitur ð boc xerit ⁊ pater eiꝰvt andierit ſtatim re dʒ quod ſi non fecerit:merito cẽ caulo iuramenti.tem nõ te⸗
michn iuramento: vt. f.ð li. otradixerit: vota eins ⁊ iuramenta ſebiiur maleſidus: ſicut ille quii eo ſernn icumn iuttan eſ iniu
2 Ai nonne ů irrita erunt a facilins emẽdabitur. ruin puaricatione vel faciendovel araqhtna pee ecthe
agere vult piurus in Item coꝛnelius ppaeg, onſentiendo depꝛebenſus fuerit xꝑ adinuat vt riii q.vj. ſi res
ppra cͥ audifetur g: Se eodé: 7 vt a ſeſums iuramenta ſidus 2 periurus. Aug. Iteʒz nũquid vaſallus põt
nulli phibetur agere Pieſtentr. De eodem. accuſare dñm nõ vt hic pot

5§.j. Sed ð veritate di

in ꝓpꝛia cã:vt.iiij.q.

vj. olbꝰ. ſed agere nõᷣ

vti:qꝛſicut quiſquã apud deum nõ

Oneſtu m ẽt videtur: vt qnii

E(éſcis and et iurar̃ hoc ieinnus

ſequuntur bꝛeuiter ex libꝛoꝝ aucto

12 Iquis laicus iuramentũ vio/⸗
lando pꝛophanat quod regi⁊

q.iiij. vnuſquiſi qʒ:⁊ extra ðᷣ

colligi.niſi ꝓſequatur ſuas
iniuriã.alioquin ſi accuſat

poᷣt niſi pꝛeſtet ſaera⸗ faciat cũ omni honeſtate ⁊ timoꝛꝛ dño ſuo inrat ⁊ poſtea ꝑuerſe ⁊ do ditius feudi. ſicut patro⸗
mentů.· Ntẽ nöne iun⸗ dei.vt ⁊ pueri ante annos.xilij. nõ loſe eius regnũ tractauerit in moꝛ nus quiaccuſat libertũ ꝑdit
der E lrern ps pöoͤt cogantur iurare. Pꝛeterea ſunr tem ipſius aliquo machinamento Ronae poſſeſſtonẽ. vi. f. de
daben dine a be⸗ quedam tpa quibus iurare ꝓbibe inſidiatur qꝛ ſacrilegiũ pagit in chꝛi tnamicſtenomh pot aas
ler ſumpta eſtölum Mur. Ande in ↄcil.apud ſanciu, ſtum dñm manum mittẽs.anathe/ im kerre nec in crlali ca nec
darda:m quã nõ in Medardum habito. . ma ſit niſi per dignam penitentie ſa ſg peo in
barda:ſᷣm quã nõ iu Dabl . cti pꝛo ipᷣo. vt extra de offi.
ratur de calũnia. po⸗ Quibus tpibns inrare ꝓbibemur: tiſfactioneʒ emendauerit:ſicut con de le. cům qaug.
iet ergo ꝙ logtur hie Ecrenit ſcã ſynodus vt a.lxx. ſtitutum a ſancta ſynodo eſt.i.ſecu/ i .BDe ſec eto. ille qui Pdit
de alio inramento. vſqʒ in octauã paſce ⁊ ab ad/ lum relinquat:arma deponatĩ mo ſecreta alicuius capite puni
pot diei ꝙ logtur de nentu domini vſqʒ in octauam epi naſterium eat:⁊ peniteat oibus die tur vt f de re mili.omne.5.
urumets parga is phanie nern ⁊?ĩ ieiunijs — bus vite ſie. ver mnen nenin hrie ranin mer Re
o N Mcle nec. tpoꝛũ ⁊ in letanijs maionbus ⁊ in exitu vite ſue cũ enchariſtia accipi, ij. huns urar
doagerpargare Er diebus vſicis ⁊ indiebꝰ rogationũ at. epuspꝛeſ byter diaconus ſihoc heodet ſerera alterug aran
cio aliqua eſt conra niſi de ↄcoꝛdia⁊ paciſicatione nnl/ Ecrimen cõmiſerit degradet᷑. t ta,⸗ AWunntionibus g mu⸗
piurũ ſtatim babetur lIus ſupꝛa ſacra euãgelia inrare pꝛe- qʒ ex pꝛemiſſis apparet mendaciu, nitiones cedit hoſtibus vel
pꝛo cõᷣuicto. eñ ſe ex ſumat. De foꝛma vero ſidelita, nec in ſimplici ſermone debet pꝛo? litterss vel nüclum vel ali⸗
purgare non poſſit ? tis:⁊ qd quis debeat dño vel econ ferri nec iuramẽto firmari. menda quod ſignum eis mittit ĩci⸗
imputet ſibi qui in a nerſo: ſic innenit ur in epiſtola fili cium aũt non ſolũ in verbis ſed eti, ditin crimenleſe ma. vt.ff.
un n ihrlaſ berti epiſcopi. am in ſimulatis opibus eẽ ꝓbatur. ealan l rin. ci
in ſ⸗ . 15 W. neltate. * nece (.
gerwerv. chſſiqui Que in ſidelitate ſunt eruanda. AUnde ambꝛo. in ſermõe babito Vrore ner um ſliaeomuite
inſaniens. exrquo.n. atur nec aliꝗd inhoneſti fa⸗
ſemel peierauit pꝛeſu ciat in domo domini.vt. de

mitur ꝙ ſemper debeat peierare.vt.ij.q. vij.non pot. vnde àmodo nö pe. di. v. confideret.
eſt ſacramẽto ſuo credendũ. vt extra de pꝛeſump.liuteras. ea tñ iuram⸗ m . Conſiliu vide qũo interpꝛetatur boc inramentu ego iuro ꝙ nullũ facid
ta que oneris ſunt potius ꝙᷓ honoꝛs bñ pꝛeſtabit. vt iuramentum ca⸗ nibi damnũ.i.ego iuro ꝙ nec ego faciam ⁊ etiã ꝙ alios faciẽtes pꝛobibebo. ſic
lũnie.ſimiliter dominis ſuis iurabit in cã feudi.otra.xlvij.di.qtũlibet. interpꝛetatur lex tale pactum vi ſi aliquis fecit pactum ꝙ ſiluã nõ cederer vel

exira de re.iu.in cauſis. „ vreret.etiam cuſtodire tenetur ne alius vrat vel cedat.vt.ff.loca.in.l.idem vi⸗
AVeri.puella.idem eſt in puero.vt.S. e.q.iiij.xibus. detur in oibus negatiuis pꝛomiſſionibus vt cũ dicitur pꝛiomitto ꝙ non faciã
d ¶Statim. filij iuramẽtum dʒ pater reuocare q;cito ſcit. vt hi nõ ſolum teneoꝛ non facere.ſed eti curare debeo ne fiat: vt. fl. de ver.ſig.face

dicitur.ſed votü religionis nõ tenetur ſtatim reuocare cum ſcit. ſed vſq; rea de ver. ob.in illa ſtipulatone.
ad annũ ⁊ diem põt.vi.xx.q.ij.puelia.aliter tamen eſt ſupra diſtinctũ.lſ. n Bignns.ergo ſi dericus pꝛeſtat perociniũ ↄtra ecdleſtam ſuã vel epᷣm ſu
xx. q.ij. in pein. . ssl um hot pꝛiuari beneſicio ſuo. xcvj. di. ſi imperatoꝛ ⁊ e de poſtu.c.fi.io.
e MOneſtum. hoc ieiunus.ſimuier teſtimonin ðᷣbet dicere ieunns o . Licẽ. fic eadem fidetenetur quis ſubdio ſuo ſicut ſubditus dño,.xt.xcv.

vi. di. ſeditiõarios.Ad hoc
dicũt quidam ꝙꝙ nulli licet
vim repellere repercutien⸗

lem iuriſditioneʒ acceperant:impe
rauit:vt catholicos ab hereticis de
fenderent:⁊ quibus modis poſſent
eos ad ſidei veritatem redire com
pellerent.epᷣi hec mandata apoſto
lica recipientes ↄnocatis militibus
apte ⁊ per inſdias cõtra hereticos
pngnare ceperunt tandeʒ nõnullis
eoꝝ neci traditis:alijs rebus ſuis vł
eccleſiaſticis expoliat s:alijs carce

re ⁊ ergaſtulo recluſis ad vnitatem
catholice ſidei coacti redierunt.
ic pumum qneritur: an milita
re peccatũ ſit. Secũdo :qð bellũ

volentibꝰ colligere ʒisaniaꝰ*:ſinite
vtraqʒ creſcere vſqʒ ad meſſem: ⸗
tunc dicã meſſoꝛibus colligite ʒiʒa
niam.⁊ alligate faſcicnlos ad cõbn

rendum. Aez cũ rex uleg nuptias
fecerat ſilio ſuo:miſſis exercitibꝰ ſu

is angeloꝝ videlicet dicatur ꝑditu

rus homicidas ꝓphetaꝝ ⁊ apoſto

loꝝ:qui vocati ad nupuas venire

cõtempſerũt credendo. Item cum

paulus apoſtolus dicat in epiſtola
ad romanos.nolite iudicare inicẽ.

Item tu ꝗs es qui indicas alienũ

ſeruum:ſuo dño ſtat ant cadit.ſunune

, a de furein. peruenit. . xxxij.q. vj.nihi iniquius.⁊ n nõ do. Alij dicunt e licet laicis repercutere dericis nõ. ego credo ꝙ r de⸗ 1
di.eſto ſubiectus. ertra de iarein. peruenit. rn leuli ad ſuperi⸗ ricis ⁊ laicis l repercutere.diſtinguirur tũ qꝛaut vis ifertur gſone aut
fecerit pꝛiuatur illo vel vñio Aui 3 crnana, rrebus.ſi perſone tüc eſt vis repellenda pnus ip ſit illata licet quida dd in
e en a cn fartis mentimur ſicui verbis. ꝛ factis negamus rerunt ꝙ nullus vim repellere debet niſi illatam imo inſidiantẽ lcitũ̃ i
RK rp̃m ſcur verbis taeiſ enimant ꝛ factus appellamus.extra de appel eſtoccidere ⁊ eum qui vult occider eent Fadlaqunlir dil ie in
la. dilecti. ? factis pꝛedicamꝰ pPotius preſtmigtre t⸗
iübe 3 pꝛeſumi ðbet
xliij. di. ſit rectoꝛ. enitn; = inſtũ 7 qũo a filiſs iſrael inſta bel b dekendendi ſcr⸗
Aotiens. andienti in dominica de abnaam. ſit inſtũ ?7 quo a filijs iſrael inſta be ꝙ delendendi q; vlei
Poreroliraurnac. Wearienr n a. m uam lagerebantur. Tertio: an iniuria ſcendic feceritid ve fe
. befoꝛte inſtruit rude entitur q. a e fk. ad.l. aqui. ſi ex pl gn
magna ſubtilia: quod nõ operibus nõnoſtendt. ocloꝛum armis ſit pꝛopulſanda. gias zadenndet is
eſſe debet ſi. viij. qoͤe. ſ. oz. Auete fratres mendacinʒ: qꝛ Muarto:an vindicta ſit inferẽda ſa Apennns perrar
xliij. d. c. j.i0. vos qui amant mendaciũ ſilij Quinto:an ſit peccatũ iudicivel ſoꝛ volebat percutere
P Alus.laico. hoc.(in ſunt diaboli:nõ ſolum in falſis ver- miniſtro reos occidere. Sexto: denno. aliogn ſi vo⸗ i
teln gas de ameto his ſed etiam in ſimnlatis opibus an mali ſint cogendi ad bonum. lebat denuo percute (EGH
e onre anſned mendacium eſt. mendaciuz nq; Septimo: an beretici lnis ercle re alter repercuſſe⸗
c
legato:niſi hoc ſiat auctoꝛꝛ⸗ facære.mendaciũ eſt epᷣm ſacerde eta nicis qoiea: a Dacatu ſic itelligo , dicitur
a hapermenn; en vlclcricipeerin corraſis Poſſcleze alieno: Ocrayo⸗anepbli dir relige BRicr
ſi.n. clericus peteret alauid huic oꝛdim opari. Itẽ hieronymꝰ ſcopis vł qnibuſſibet clencis ſna lit Poſferepeliteaniu A
coꝛam laico. bene teneiur ibi Quotiens ſermo malns de oꝛeno ceat auctoutate vel apoſtolici ſie er go g veſendenio N
pꝛeſtare iurametũ calũnie. ſtro pꝛocedat. — imꝑatoꝛis pꝛecepto arma mouere. repercutiat nõ vlciſ⸗ P
vel dic , ſine licctia epinul Votiens vero loquimur:aut ◻M˙.. cendo. vt. ſ.e. qd cul⸗ rur
li deberfacreiunronarn nõ in opoꝛtuno tempoꝛe aut AUod militare alienum vi paatur. a.ft.ad.laqui. nii
ratoꝛi timẽ nõ in opoꝛuno loco aut nõ vt Zue deatur ab euãgelica Dilcn, ſciam.⁊ eum modera nun
iurant epiſi nit audientibus totiens ſermo ma plina. hinc videtur poſſe mine ſe deſendat. vt
“ delitatem. lus ꝓcedit de oꝛe noſtro ad deſtru pꝛobari.qꝛomnis militia ird derenlho⸗ ali 11
d Nidam epi ctionem eoꝝ qui audiunt.oſidere/ vel obiniunriam ꝓpulſandam vel moderena geran⸗. ſt⸗
e Vod milia mus itaqʒ quid loquamur: ꝗa pio ꝓpter vinckcta im erendam ẽ inſti/ nõ er ꝓpoſito :nõ te (
re. bic quert omni ocioſo verbo reddituri ſumꝰ tuta.iniuria aũt vel a ppꝛia pſona netur. vt. fad. lagl. W
enn anwi rationem in die iudicij. Juramẽ⸗ vel a ſocio repellit.qð vtrunqʒ euäã ger plagis 5taber⸗ S
dare atpee⸗ kum vero clericus laico p̃ſtare non gelica lege ꝓhibetur. cnʒ. n. dicittur narius. licer illa de⸗
Laeum? ni ſ io legicur. ”ä Et itex: Atrradicereeit 8
ageaeneienaebeſts m aia e lalco clerieua nibil iurare garianerit te mille paſſus vade cu, iinenti dʒ vim repel⸗ nn
fe deſunſtum al pꝛöfen pꝛeſumstt. l eo duo milia. Item cuʒ apoſtolus rg dea. n
ſione ſnavel patie vel legi VUillus er eccleſiaſtico oꝛdine dicat ad romanos nõ vos deſende arliſ um igun. nl
paternav. vt.ſ. e. qõe. vii. i R. cniqnãꝗ laico ꝗqcquã ſupꝛa ſa/ tes chariſſimi:ſʒ date locuz ire.ꝗd bus ? illatamn t infes K
nulla. erici autt in agis or Cra enqgelia inrare pꝛeſumat ſj ſin aiind ꝓbibemur quã pꝛopꝛie pſo/ redam licituͦeſt repel lt
dinibns oſtituti no poſſun. pliciter cũ peritate ⁊ puritate dicar ne iniuriam repellere. Item cuʒ pe lgre ſed potius ſlata Kux
monere amna.i e.d wii eſt eſt.nõ nõ: ſed ſi eſt aliquid quod tro gladio magiſtrũ defendẽni æps inferendam.
eri. 3 4 iamvroati ſibi obijciatur ꝓut iudicauerint qui dirxerit:cõnertẽ gladiũ nu in vage sit⸗ Krde Anafr imt
put mouere arma.qꝛ ſubre eiuſdẽ oꝛdinis ſunt aut coꝛrigat aut nam an pntas non bog um⸗ Sae ſeapverodle Re
gula ecdeſaſtica debent i expurgetur. Ep0 ſimiliter cleri · patrem meũ ⁊ exbibebit mihi p ns Paran nen Hein uluyt
nere. vt. rxxrij. vlſiq..xx. ld. cus iuramentũ pieſtare non dʒ nii quã duodecim legiones angeloꝛũ: ee d
iij. eos. quod ↄcedo ſi votlůt foꝛte is cni eccleſie ꝓcurationẽ co⸗ Dene ſicut de beato andrea legi b Bnomilia vbi
gaudere paiuilegio eccleſtan⸗ mittit. Ande vꝛbanus.ij. altt. tur:cu eret cõcurſus populoꝝ: vt e⸗ queftio fileit. ae
ſiico. ar. ad bocextra dee. Hecogdem. dDdef manibus iniqui indicis eũ eripe —Hefendentes. er tu
R, D Allus epus clericosſuos ni’ rem:⁊ abiniuria moꝛtis illũ deſen / oio. vel vicer inter⸗ e
FBe e mmiſamer Auaher .Aſoꝛte quibus eccleſiaſticax re derèt: ipſe ecõtra ⁊ exẽplo ⁊ verbo vallo. pls⸗
poſſit repelli.? an mm pſone rum diſpenſatio cõmiſſa fnerit ſibi Poaneneeirccfan mng nn n5 polune u nub
iniuria:vel enã perſone ?⁊ re iurare compellat. .“ u1!ͤuuunm martyriü impedirent. ꝗd alin men n . Sn * M
rü poſſit repelli videndũ ẽ.⁊ Ailidd epi cum plebe monemur quã ſicnt ꝓpnas ita 200 prreberen he di i
quidẽ videtur ꝙ non ſoluz ſibi cõmiſſa in here ciox iniurias patit᷑ter rolerare: nec raläertts teſt nan e
laici ſed ẽt clerici poſiunt re ſim lapſi ſunt eireum ad arm coõcurrere:ſed eoꝝ exẽplo ſeat a me calir iſte. c⸗ lin
pellere iniurias ? reꝝ ⁊ pſo adiacentes catholti/ ad ſimilia perferenda ainmm pꝛepa, di beo. nn
ne. vt crtraöeſl d olimn cos minis ⁊ cruciati: rare Item cũ in ꝓnerbijs Dicatur: 1 ◻Indicare. iniuſte un
Terlia de ſener⸗ nere, .bus agbereſim com mihi vindictam: ego retribnã dicit veliogtur ð/bis qui A
1 encze. e vt vim es pellere ceperunt.quo cõperto apo dñs. Item cũ in euangelio dicauur non hut turiſditionẽ l
vẽ ꝙ derici non poſſunt vt ſtolicus catholicis epis circſadia/ nolite iudicare. ⁊ nõ iudicabimini. m Zizaniam. ri. q⸗ de
er ð homi.ſuſcepimus.ct⸗ centiũ regionũ ꝗ ab imꝑatoꝛe cini / Ntem cũ paterfamilias dicat ſeruis iij nolue. io.

ant
nint
Ngdr
ftcinm
Mülnen
nnien
nſle
ſeglet
Cuinpeten
n
ſigiatr
meegglt
ppoſtentr
tfuig
Garnn
Hich
ſcin
eiemin
Nünnt,
ſdnn

Koann.

Peinſnre
Uuntet
laickiat
lweurlii
chn.
1Nad
ſe eſe
Menſen

lch .

gnüuti
foſce
Eenconee

4Deging

untn
linonn
nenhiin
inin
ſeetn
uin
iatnit
rted
Hurſänmg
0Ginge
ie

a Abella. aba

poſtiolis. ergo
nõ tamẽ ex pꝛecepto
vel oſtitutione eecle⸗

ſie leg mus libꝛos iu

deoꝝ:ſed ẽt ex pᷣcepio
apoſtoli. Sed quero
vbi hoc pꝛecepit apo⸗
ſtolus: dic ꝙ logtur
pꝛeſumendo.quod.n
vniuerſalis eccleſia tʒ
credenduʒ eſt hoc ab
aplis eſſe inſtitutum
xi.di.eccleſiaſticax.
b ¶ Vindicantes. iõ
enim iudiciox vigoꝛ
in medio poſiius eſt
ne quis ſibi vltioneʒ

ſumere pᷣſumat. C.ðᷣ

iudeis.nullus.xvj.q.
j.ad hoc.io.
c D Aratus.in aꝑ
Mto.ar.qꝙ nõ ſp
per exierioꝛa compꝛe/
hendũtur interioꝛa.v
q.v.non omnis.?.c.
non oſculatur.
Peogeſſe. fic er⸗
go ꝓdeſſe dicimur il
li quẽ verberamus:
vt.xlv.di.⁊ qui emen
dat. io.
e¶ ESi verba. arg. ᷓ

nö debemns inhere⸗

re verbis :ſed potius
mẽti.vt dixi.xxij.q.v.
humane. xxvj.qde.v
nec mix. verba. n. in
reſcriptis poſita vel iĩ
lege cõfoꝛmare debe
mus equitati ⁊ lʒver⸗
ba hoc nõ patiantur
extra de reſcrip. cãam
extra de ↄlue.cũ di⸗
lectus.⁊. ff. de in ius
vo.l. qᷓuis. 2.ff. g. pe.

tn.l. vlt. arg. otra. xix.
di.in memoꝛiã.ꝛ.ff.q
za quibꝰ manumi.

li. pꝛoſpexit. vbi dici⸗
tur ſufficit ita ſcriptũ
eſſe ? ſi illud durũ eſt
¶Auia neſciunt.
peo illis qui ex igno⸗
rantia hoc fecerũt ro

ganit. vt..·j. F.eum

Ego.

gSecundũ legẽ.iu

dex ſᷣm leges iudica⸗
bit 2 nõ m motũ aĩ
ſui.vt extra de ↄſti. c.
j.?.xi.q.iij.ſum mope
alioquin punitur vt
falſarius: vt. ff. ad. .
coꝛ. de fal.l. j. F. j.

xxiij.

ergo viuimus ſiue moꝛimur dũñi ſn
mus. In hoc.n.xpᷣs moꝛtuus ẽ ⁊ re
ſurrexit.vt ⁊ viuoꝝ⁊ moꝛtuoꝝdo /
minetur. In his oibus ꝗd alind pꝛe
cipitur:quã vt vindicta delinquen
tiũ dinino reſeruetur examim.uʒ
ergo vt ſlupꝛa dictũ eſt.militia vide

atur inſtituta vł ob iniuriã ꝓpulſan

dam vel ꝓpter vindictam inferen
dam:vtrũqʒ autẽ lege enangelica
ꝓhibeatur apparet ꝙ militare pec
catũ eſt. Ninc.ẽt greg. ait.

dHella carnalia belloꝛum ſpualinz

guram gerunt
ſibellaiſta carnalia figuraz
ſpũalium belloꝛum gererent:
nunquã vt opinoꝛ indaicaꝝ biſto/
riarum libꝛi diſcipulis xpᷣi:q venit
pacẽ docere:legendi in eccleſijs fu⸗
iſſem ab apoſtolis traditi.quũo.n.
belloꝝ eis ꝓſiceret iſta deſcriptio:

quibus dicitur ab ieſu.pacem meã

do vobis.pacẽ meã relinquo vo⸗
bis.⁊ quibus per apoſtolũ inbetur
dieitur. nõ voſmetipſos vindicã⸗
tes:ſed magis iniuriãpcipite ma
gis fraudeʒ patimini.Ande deniqʒ
ſciens apoſtolus nobis iã vltra bel
la nõ eſſe carnaliter peragenda:ſed
aĩie certamina ↄtra ſpũales aduer/
ſarios deſudãda velnt magiſter mi
litie pᷣceptum dat militibus xpᷣi di⸗
cens.Indnite vos armatura deivt
poſſitis ſtare aduerſus aſtutias dia
boli. Mis ita rñdetur. pᷣcepta pa
tientie nõ tam oſtentatione coꝛpo⸗/
ris quã pꝛeparatione coꝛdis ſunt re
tinẽda. Unde augu.ait in ſermo⸗
ne de pnero centuniõis.
ꝛecepta patientie virtute aĩ non
oſtentgtiõe coꝛ Ae Snn 3 ſant;
Aratus dʒz eſſe hõ iuſtus ? pi
patienter eoꝝ maliti ſuſtine/

re quos ſieri bonos querit:vt poti/

ns numerus creſcat bonoꝛũ.nõ vt
pari malitia ſe quis numero addat
maloꝝ.Deniqʒ iſta pꝛecepta mav
gis ſunt ad pparationem coꝛdis q̃;ʒ
ad opns quod in aꝑto ſitvt teneat᷑

in ſecreto anim patientia cuz beni⸗

nolẽtia. In mamfeſto aũt id ſiatqð
eis videtur ꝓdeſſe:quibus bñ vel
ledebemns.Hinc liquido oñditur
ꝙ ipſe dñs ieſus:exẽplum ſingula/
re patientie.cũ percuteretur ĩ facie:
rñdit:ſi male locntns ſuʒ expꝛobꝛa
me de malo:ſi anteʒ bñ quid me ce
dis:nequaquam igitur pꝛeceptũ ſu
um ſi verba intueamur implenit
neqʒ.n.pᷣbuit peutienti alterã par/
tem ſed potiuns ꝓhibnit ne faceret ?
iniuriam angerer.⁊tñ paratus ad/⸗
nenerat nõ ſolum perentiin faciem
veꝝ etiam pꝛo his a ꝗabns hoc pa
tiebatur cruciſixus occidi: pꝛo qui
bus ait in cruce nendẽs.pater igno
ſce illis qꝛ neſciũtquid faciũt.neqʒ
paulnus apoſtolus pꝛeceptuʒz dñi?
magſſtri ſui videtur ipleſſe:vbi eti/
am pcuſſns in facie dixit pꝛincipi ſa
cerdotum perentiat te deus paries
dealbate:ſedes me iudicare ſᷣm le⸗
gem⁊? ↄtra legẽ iubes me percuti

Et cum a cireunſtantibus diceret:
iniuriam facis pꝛincipi ſacerdotuʒ

irridens eos ammonere voluit qð
Dixerit:vt qui ſaperent etiaʒ intelli/

gerent iã deſtrnendũ eſſe in aduen

tum vxpᷣi parietem dealbatuz:hoc ẽ

hypochuſim ſacerdotijiudeoꝝ.ait

quippe neſciui fratres:qꝛ pꝛinceps
eſt. ſcriptũ eſt.n.pꝛincipi populi ini
nõ maledices.cu ꝓculdubio qui in
eodẽ popnlo creuerat:aiqʒ in iege
fuerat eruditus illũ pꝛincipeʒ ſacer
dotũ neſcire nõ poſſet.nec eos qui
bus ita notus fuerat vllo mõ falie⸗/
ret.Sunt ergo iſta pꝛecepta pauen
tie ſp in coꝛdis pꝛeparatione retinẽ

danpſa quoqʒ beninolentia ne red

datur malũ pꝛo malo ſemper in vo
luntate cõplenda. Agenda ſunt aſũt
malta ẽt cũ inuitisquadã benigna
aſperitate plectendis quoꝝ ponus
Vtilitati conſulendum eſt qͥʒ volun
tati. Mam in coꝛripiendo ſiltũ quẽ
libet aſpere nunquã Pfrein pater/
nus amoꝛ amittuur:ſfiat tñ qð nolit
⁊ doleat qui etiamꝰ* inuitus doloꝛe
