tatem.ſ.pene. nam pena interioꝛ ⁊ ſi tanta ſit non tamen ita acerbe affligit. ? ¶ ¶ In conſpectu.quia ſtatim penitent. n
ita non eſt contra.j.di.iij.pꝛoductioꝛ.quia illud de exterioꝛi vel illud ve pecca he

lidetnon
n cire
tanneft

no inmn

uiconan
Mocpirr
plitinis

N

ſte nin
emmed
nintwt
ült ſut
emnt

Amen

nlitt
Cyumn
ot

Ntſii
W⅓
rGt

Niſenn

ſottn

.

iunt
uNt

n
nini

Vr ons
1 Nnic

ſ O

aà ¶Ablſcondi.ſed fruſira quia ſi aſcendero in celũ tu illiees. vñ ſuper

ilo verſu poſuit magiſter Anſelmus hos verſus. Quo fugis cucha⸗
lade:quaſcũqʒ acceſſeris oꝛas. Sub ioue ſemper eris. beneſac ſi viue⸗

re queris.j.di.ij.S. vlti.

b Nudus. nõ iolum amictu coꝛpoꝛis ſed ẽt mentis. qꝛ etiã pꝛius nu

dus erat veſte.j.e.v.
cognouerũt.ſᷓ erat h
nudus virtutib?. j.
Di.ij.S. romanos.nec
iñ erubeſcat ſicut et

dini inquit vocem tuam ⁊ abſcõdiꝰ
me quia nudus eram.ſed ⁊ chaim
de fratricidio condemnatus a deo:

pueri qᷓdiu non pec xx exijt inquit a facie dei:⁊ habitauitin

cãt no erubeſcunt ire
nudi.ſʒ poſiqᷓ pꝛuri
tum ſenſerint in mẽ⸗
bꝛis illis naturaliter.
ſtatim erubeſcüt ire
nudi.

c Empli., modus

loquendiẽ iſtins ire.
V. viij: q.ſ.l.⁊ ẽ arg.
pꝛo veritate ſepiꝰexa⸗
minãda. vt. xxxv.. q.
raue.
d ¶ Plenioꝛẽ. ſeſus
E peccat coꝛã deo quj
tanqᷓ dei pꝛeſentiam
erubeſcens cõtinuo
penitet. non. n. diuer
tet qui in bꝛeui reuer
mur. 2 a cõſpectu dei
diſcedit qui penitere
cõtemnit.ar. S. e. dil.
diuoꝛium. .
e ¶ In conſpectu. 3
xvij.q/j.qui bona.
¶Soli.regum eniʒ
delicta ſolum deum
habent vltoꝛez. nam
alium non timent.j.
di.iij. totam.hic tamẽ
alia videt᷑ expoſitio.
g ¶ Plus habet. qᷓ
ille qui a cõſpectu dei
fugit ⁊ malũ agit nõ
coꝛam deo.
b ¶ MNelcit.i. cõtẽnit.
argu.xxv.q.i.hac cõ
ſona.redibit tamen ſi
pꝛedeſtinatus ẽ j. di.
ij.S. hoc itaqʒ.⁊.c.qui
cunq;. ver. firmuz.

i ¶ Ed ⁊ cõtinuo.
. LIubotz ſer kue⸗
runt ciuitates quas
deſtruxit domin? iu
xta ioꝛdanẽ. ſodoma.
gomõꝛa. adoma. ſe⸗
boiʒ. ſegoꝛ. eleale.qne
eſt bale. vnde effect?
eſt locuſ ⁊ aſpala qui
dicik mare moꝛtuuz
1 aqua illa nec eſt na
tabilis nec potabilis
ibi ferrum natat. ibi
ſunt poma pulcher⸗

terra naim.exijt ergo a facie dei: ꝗ
indignus ẽ conſpectn eius.ſãcti aũt
manducant ⁊ bibũt in cõſpeciu dei:
⁊ oĩa que agũt in cõſpeciu dei agũt.
Ego amplius adhuc locum pꝛeſẽ

tem diſcntiens video:q; qui pleno

rem edei ſcientiam accipiunt:⁊ ple⸗
nins diuinis ibuti ſũt diſciplinis ꝛiſti
ẽt ſi malũ faciũt coꝛã deo faciũt⁊ in

oſpectueiꝰfaciũt ſicut ille q dixit ti/
bi ſolipeccani et malũ coꝛaʒ te feci
æc.qd ergo plꝰ bʒꝗ malũ coꝛã deo
facit continno penitet ⁊ dicit pecca/

ni.qui autem diſcedit a conſpeciu
dei:neſciconuerti ⁊ peccatum pur
gare penitendo. hoc ergo intereſt
malum coꝛam deo facere:⁊ a ↄſpe
ctu dei diſceſſiſſe veccantem. Ntẽ
quguſtinus. Per⸗,
Ed ⁊ continno qui dixerat ſi⸗
cut adome faciam te:⁊ ſicut ſe

boim que dne vrbes ex vicinia ſo
domoꝛum parilis excidij traxere
conioꝛtium. conuerſum eſt inqnit

coꝛ menm in memetipſo.conturba

ta eſt anima mea.non faciam ᷣm

iracundiam furoꝛis mei.nonne er⸗
go apparet ꝙ ideo nobis peccan.
tibus indignatur dominus Jeſus.
vt indignationis ſue terroꝛe nos cõ
nertat. Indignatio ergo eins non
vltionis executio ſed magis abſo:
lutionis operatio eſt. Item Am
bꝛo.in li.de paradilo.
Erpens decepit me:æ manv
ducaui.venialisꝰ culpa quaʒ⸗
ſequitur pꝛoſeſſio delictoꝛuz. Jdeo
non deſperata mulier:que non re
ticnit deo ſed magis confeſſa* pec/

catum eſt: quam medicabilis ſen
tentia ſecuta eſt' bonum eſt condẽ

nari in peccato ⁊ flagellari in deli⸗
cto vt cuʒ hominibus flagellemur.
deniqʒ; chaiz qui volnit crimen ne
gare:indignus iudicatus eſt qni pn
niretur in peccato ſed remiſſus eſt

rima erxterius. interius autem plena fauilla ⁊ cinere.his ver bis deſcri
bitur luxuria. xxx v. di. luxurioſa.
s ¶ Er vicinia. ff de cõtrahẽ. emp. ꝙ ſepe. . vlti.ar. ex vicinitate cõtra⸗
pi vitium. xliiij.di.S.ceum autem.ar.contra.quia lupanaria non inſa⸗
mant caſtitatem.xxxij.q.v.tolerabilius.⁊ eſt ar.ad queſtionem de duo
bus fratribus domum cõmunem bhabentibus. vnus babet partem
interioꝛem: alius ſuperioꝛem. an vno peccante tota domus dirimenda
ſit.hoc autem capitulum nõ multuʒ facit ad pꝛopoſitum.q nec de in⸗
lerioꝛi.nec de exterioꝛi penitẽtia tractat.
1 Erpens.caſus.qui non vult in ſuturo puniri pꝛo peccato agat
bic penitentiam ⁊ conſiteatur quia quod fec it eua ſalutem ob⸗

tinnit. chaim autem quia noluit reſeruatum eſt eius peccatum eterna

liter. puniendum.

m . Benialis.ſed quomodo eſt venialis culpa eue qua toꝛtus mun⸗
dus ligatur, dic quo ad vtam eternaʒ non tempoꝛalem. veniale ergo
eſt peccatum qð ſequiuur confeſſio.vt hic.veniale etiam dicitur qð in
veteri lege moꝝe nõ puniebatur ſed per cerimomas purgabatur. nec

celexxils

aliam penãà eis ler imponebat. vt. . di. vj.c.i. ver. nam venialia. Item dicitur
veniale qð cãm venie habet annexam. vt qð fit per ignoꝛantiam vel impotẽ
tiam qð eſt peccare in patrem ⁊ filium. vnde apoſtolus veniam merui qnia
ignoꝛans feci.viij.di.conſuetudo.ſed ei qui peccat in ſpũm ſanctum qð fit ꝑ
malitiam non remittitur.xxv.di.qualis.viij.di.conſuetudo.

§ .

i Supplicationibus.ſi cõtemnatur oꝛis cõſe
baptiſmi vicem.vel niſi inuiſibii adminiſtratione.j·e.c.vlii.in ine

fine pꝛeſcriptione: pene ſoꝛtaſſe nõ
tam rens maioꝛi crimine paricidij

quam ſacrilegij. illud enim com/

miſit in fratrem quod deo credidi
mentiendum: dicens:neſcio: nun⸗
quid ego cuſtos fratris mei ſum et
ideo accuſatoꝛi diabolo eius accu⸗
ſatio reſernata eſt:vt cum eo ⁊ eius
angelis flagelletur:qui cum hbomi⸗

nibus noluit flagellari.naz paſtoꝛ.

ille enangelicus lapſam ouem veʒ
xiſſe legitur nõ abieciſſe.⁊ ſalomon

it.noli eſſe nimis ſtus.debet.n.

iuſticiaʒ temperare moderatio.nã
quemadmodum tibi curandus pꝛe
beatur quem faſtidio habes qui cõ
temptui ſe nõ cõpaſſiõi medico ſuo
futurum pnutet. Idem B
L enter⸗ ignoſco:pꝛompte in
dulgeo. miſericoꝛdiam ma⸗
gis volo qnam ſacriſicium:quia ꝑ
ſacriſicium inſtus commendaturꝰ*:

per miſertcoꝛdiam peccatoꝛrediꝭ//

mitur non veni vocare iuſtos ſed
peccatoꝛesad penitentiam. In le

ge ſacrificium:in euangelio miſe/,

ricoꝛdia eſt. lex per moyſen data
eſt per me gratia. Item leo epi
ſcopus theodoꝛo foꝛoliuienſi epi/
ſcopo.
Aripe miſericoꝛdia dei
ita lapſibns bumams ſubne
nit vt non ſolum per vaptiſmi gra⸗
tiam ſed etiam per penitentie me/
dicinam ſpes vite reparetur eter:

ne:vt qni dona regenerations vio⸗

laſſet pꝛopꝛooꝰ ſe indicio condem⸗
nantes ad remiſſionem criminum

pernenirent: ſic dinine voluntatis
pꝛeſidijs oꝛdinatis: vt indulgenti-
am dei niſi ſupplicationibusſacer/

dotum neqneant obtinere. media/
toꝛ enim dei ⁊ bominum bomo do
minus Jeſus chꝛiſtus hanc pꝛepo/
ſitis eccleſie tradidit poteſtatem:
vt confitentibus penitentie ſatiſfa⸗
ctionem darent: et eadem ſalu⸗
bꝛi ſatiſfactione purgatos ad com
munionem ſacramentomm per

ianuam reconciliationis admitte:

cata ſua recognoſcentes.

d ¶ In. l. xij.q.ij.gloꝛia epiſcopi
e Ver mopſen.ianqᷓᷓ per moyſen.
(Deg ginnenuiiian ſubueniẽs al

S

n ¶Mon deſperata. non n.

deſperare debemus.immo
debemus moli inter duas
molas.ſ.ſpei ⁊ timoꝛis.vn/
de dictum eſt. noli pignoꝛa
re ſuperioꝛem molam neci⸗
lerioꝛem. Ille ſuperionem
pignoꝛat qui non timet. Il
le inferioꝛeʒ quiita timet ꝙ
in deſperationẽ cadit.
o ¶Conkfeſſa.fuit ergo eua
confeſſa ⁊ etiã adam ſimili⸗
ter. ſ. e.di. ſicut pꝛimi.⁊ con⸗

ſeſſa eſt cũ dixit.mãducaui.

dicitur tamen in biſtoꝛijs.p.
manducatoꝛis in illo.c.iunc
fecerunt ꝙ eua nõ penituit
imo peccatũ retoꝛſit in ſer⸗
pentè ⁊ ſerpentis actoꝛeʒ.ſʒ
ideo ditcit p.manducatoꝛ eã
nõ fuiſſe cõteſfaʒ qꝛ nõ pu⸗
re cõfeſſa ẽ.dixit eniʒ ſerpẽs
decepit me. cõkeſſa eſt tamẽ

9 cum dirxit. à« manducauni.

p ¶ Medicabilis.l. ofeſſio.
q ¶ Secuta ẽ.c ei dixit de⸗
mltiplicabo erũnas tuas ⁊

„ ↄcepi? tuos pies i dolof̃ ⁊c᷑.

r ¶ Indignꝰ. ꝑpꝑ vtilitalẽ ſuã
ſicũt de ea que miſtratĩ cu
pona dicit.l. ꝙ nõ pòt accn
ſari ð adulterio ꝑꝑ ſui vtilis
tatẽ.C. de adul.qui adulte/
riũ.⁊ ẽ ſenſus hinꝰ littere.lʒ
hic punitꝰ fuerit.iñ eiꝰ pena
palis nõ fuit ſʒ eterna q̃ h
leipit.ar.j.di.iij.S.auctas.
8 ¶ Puniret᷑.tpaliter. cexta
pena q̃ iponit᷑ ꝓ fratricidio
t¶ Pꝛeſcriptiõe.i.ſine cer⸗
ta pena ſibi pſcripta ⁊ pfixa.
u ¶ OQð deo. ar. ꝙ ſacrile⸗
giũ ↄmitit ꝗ pap mẽuit.ipe
eng obtinet vicẽ dei viuen⸗
tis ĩ terris.j.di.iij.inter hec
hircũ auget᷑ boc ſacrileriuʒ
ex perſona in qua ↄmittit᷑.
x ¶ Waſtoꝛ. ſz ꝗ cũ holbus
flagellari vult recipiẽdus ẽ
7 nõ abijciẽdꝰ ẽ nã paſtoꝛ.
y. ¶ Juſtus.ꝛ alibi qui mul
tũ emũguit elicit ſanguineʒ.

.

vt. S. di. llij. deniqʒ.
3 Abemer. in perſona
L loquitur.
a . Cõmendatur.i.cõmen
dabilis redditur.
hb ¶ Juſtos.i.qui ſe putant
iuſios ⁊ cõſiteri nolunt.
c¶S peccatoꝛes.ideſt pec⸗

ias na ſimplex ẽ. caſus.dr ĩ boe

c.ꝙ duo ſũt remedia que de adbibet peccatoꝛi baptiſmꝰ7 pnia qnaʒ
gs dʒ accipe ab ecdeſia. hãc.n.ptãtẽ deꝰ pᷣlatis dedit eccleſie vi ↄfuẽtibus con
gruãà ſanſſactionẽ iniũgãt.ſi vero aligs ſine baptiſmo vel pnia ðcefſerit remil
ſionẽ quã ĩ hac vita nõ habnit iĩ alia nõ cõſeqᷣt.i ſine aũt vite recõciliationem
petẽtibus ⁊ penitẽtibus neutrum eſt denegandũ,:dumtamen ſi heretici ſum

recipiantur cum ſcriptura ⁊ iuramento.

Aer baptiſmi gratiꝗ. pueris.nã baptiſmꝰ dr̃ pᷣmatabula ad pueros

retert᷑ qui penitere nõ pñt. adultis.n. niſi penitcant baptiſm? tabula nõ eſt.

b ¶ Pꝛopꝛio.nõ ꝙ ipimet fibiipᷣis iniũgant pniaʒ.qꝛ ſi ita ſtelligat᷑ ꝓ nibilo
eſſent ſacerdotibus date claues eccleſie.vt.S.e.dijS.alij tcõtra.c.agite.ſed ꝓ

ꝓpꝛio motu ↄfiteat ſacerdoti vt.e.e.ciñ põt.⁊.c.ecce vero.⁊.c.pono,⁊.c.faciliꝰ.

ꝛis cõfeſſio.alias ſecus.j.de cõ.di.ilij.

ij

De peni.

a Acdmitterent. aliter pꝛo nibiſo eſſent date claues eccleſie ſacerdotibus. ve e teſt fieri. caſus.pꝛimo dicitur ꝙ licet aliquis b onus ĩter ſup. n
S.c.di. S. alij econtra. c.agite. . , plicia neget deum tamen non minus coꝛonatiur a deo.⁊ hoc e
b ¶Eoꝛum. ſimpen ite ntium. pꝛo omni bus eniʒ oꝛat eccleſia neſciens quis dbat quadam ſimtlitudine,. Secundo dici ꝙ qui retedit ab vnitate er⸗ ſ
ad numerum pꝛede ſtinatoꝛum pertineat.vt.S. xxiiij.qne.iij.coꝛipiantur.xiij. clene dicens claues eccleſie non habere ius ligandi vel ſoluendi. ipte cea
q.ij.non eſtimemns. veniam de peccatis ſuis non conſequitur. Tertio dicitur ꝙ quaͤdoq; agtl
MNon poterit. S. xxv. diſ. poreſtas datur dia⸗ lee⸗
qualis.contra hic de moꝛa . bolo vt ſtatim affli⸗ I n
llibi de veniaii.ſð niſi ſisna rent“ 2 poſt pauca: ſi antem ali/ bet. infra.certũ eſt ꝙ eccleſe vtrũ gat z in eo plus ipſe ma
pemitentie ꝛc. ertta de ſentt. quis eoꝛum' pꝛo quibus domino qʒ licet.hereſis vtrũqʒ non babet. sffligiiur. Qnatto IN
excõmu.a nobis quod die ſupplicamus quocunqʒ intercepiꝰ ins enim boc ſolis permiſſum ẽ ſaꝝ diatur o licet chꝛiſt⸗ Gintn
t notaui xxvj. done. vijn obſtaculo a innnere induligentie cerdotibuſ. recte igitur eccleſia boc ſenne patns p no⸗ in⸗
em rxvj.a. v. beeſentis exceſſerit: ⁊ pꝛiuſquam ad vendicat: que veros habz ſacerdo biGiauotite ami i⸗ eng
bis ai. conſtiunta remedia perneniat: tem tes. hereſis vendicare non poteſt coepus ſan ninem ain
e ¶ Beneganda.ſta ꝙ ne poꝛalem vitam hbumana conditio que ſacerdotes dei nonbʒ. Item eius ſumim?. Qui⸗ Mien
appellatio valet.extra ð a⸗ ne finierit: quod manens in coꝛpo⸗ in eodem to dictur ꝙ omni pe uun
pel. qua fronte. re non receperit:cõſequicarne exu- Oteſt fieri vt aliquis victus nitenti⸗ penitentisz nni
¶BDenie.ſciptum eſteim tus non poterit..⁊ poſt pauca.bis ſupplicijs ſermone neger de agenti dimittitur pec mn
ſpiritus ſancti gratia tarda autema qui tempoꝛe neceſſitatis et nm ⁊ coꝛde adoꝛet.nunquid eade caum. in
neſcit habere molimmha. periculi vrgentis inſtantia peniten eſt cauſa eius quiſponte negat? eiꝰ b Neget. 2 ſia pec⸗ *
¶Wer indicia.argu.ff. de Is ari i. cat moꝛtaliter quia ortſoſa
5 2 nuin five nena ve⸗ ie bieſidium mox reconciliati, gquem toꝛmenta inclinanerunt ad onglier d Ehr
. earen .nn de noda. nis imploꝛant nec ſatiſſactio inter, ſacrilegium non. quoniam idignü=n un iu boenchiche en
b Teſtimonia. 5. xrxvj.. dicenda eſt nec reconciliatio dene) eſt: cum apud bomines valeat cer rtiſa ain mntch ten
vj. qui recedunt.j.de conle. ganda: quia miſericoꝛdie dei nec taminis gratia:vt apud denm non q.iij. nolite. vnde in Mupen
Diſt. iiij. egrotantes. menſuraʒ poſſumns imponere nec valere aſſeratur. nam ſepe in hoc epiſtolaad romanos ned
i Fidelium. maxime quia tempoꝛa difſinire: apud quem nul,- athletarum ſeculari certamine ettã peeccatum fuit petro 1Che
eliam infidelis teſtimoniunz las patitur moꝛas venie connuer⸗ victos quoꝛum fuerunt certamina oꝛe denegare cu coꝛ⸗ Cinen
pꝛo catholico dare poteſt. 5.. ſio. Et item. Na ergo neceſſitati au pꝛobata: bominum vulgus’cnz vi de adoꝛaret. nd
i .nii betetens⸗ pere. kiliandum eſt: vt nec actio illis ve- ctoubus coꝛonare conſuenit: maxi eC Baoreri edate tan
a iperemnoten ce. nitentie nec cõmunionis gratia de· me quos ſoꝛte viderit ant dolo:ant naſhae kriinng⸗ D
conneniencibus. negelur:ſi eam etiam amiſſo vocis frande excuſſos victoꝛia:2 chꝛiſtus in reptiat tamen el ſunn
1, Emo. adbuc pꝛobat officio ꝑ indicia integri ſenius que/ ipſe athleta ſuos quos viderit gra dominum ſuum. büek
ꝙ oꝛis cõfeſſio ⁊ ope rere compꝛobentur ꝙ ſi ita aliqaua nmnibns pauliſper celliſſe ſupplicijs: ſi d & Indignü.s. dil. *
ris ſatiſfactio neceſſaria eſt egritudine fuerint aggrauati: vt qð ne venia patieturꝰ permanere nun L.ppꝛe byteros. nrdo
cum ſolis ſacerdotibun ſit panlo ante poſcebant ſub pꝛeſenii quid non habebit remnnerationez e Dalere. non ta⸗ nſie
tradita poteſtas ligandi et ſignificare non valeât: teſtimonia laboꝛis qui etiam aliquos pꝛoijcit men valet quo ad vi gopn
luendi.rſ..iij abſtt. on eis ſidelium' circuaſtantium pio, 2zinfra. Oicis petro excuſanti ne eiꝰ tam eternam niſi ſi⸗ ſunn
in l Indulgentiaʒ. que ob lentie reconciliatioms beneſicinʒz des non habebis partem mecũ.qð umita vt ardeome. P
tinerenon poteſt mia ſuppli conſequatur ſeruata tamen regula' ergo iſti conſonium tecum poſſunt l.q. l. vide. vel loquit be
cationibus ſacerdotum. vt canonum paternoꝛum circa eomʒ habere qui clanes regni celoꝛuz nõ de eo qui poſtea pe⸗ dard
5.c.pꝛoximo. perſonas.qui in dominica ſide diꝰ ſuſcipiunt:negantes ꝙ peccata di?y nitet. argu. j. diſim. ſoop
n ¶Sed negan.. eretnci v ſcedendo peccauerint. Iem am mittere debeant:quod recte quide iij ſepties. ? iia arg. ſos⸗
nouatiani.j. di.ijj. S. itezs p bꝛoſins. fatentur de ſe.non enim habent pe bicꝙ deus remune/ lbe
giga venn⸗nnantktn Emo' poteſt bene agere peni rtri hereditatem qui petri ſedem nõ ner de emdn⸗ 47
2 . . „ 5 4 zg i 4 ½46 . .„e . 4
per pꝛenaricationem apo⸗ 8 ea negam His op pun panlo poſt egritudo carnis tam iniuſtus. la
ſtaſte. vel poſt pimam peni tere communionem reddi:qui pr peccatü repellit:luxuria antem car ¶ Vulgus. j. di iif. 1ſati
teniam. nm/ natione lapſi ſunt. dens antem nnl mnis cnlpam adolet. Yilnditur ergo ille rex ver. cum lan⸗ 1
p CErcepiti. cum dirxit.nn lum crimen excepi: qui peccata? diabolus vt ſeipſuʒ moꝛin ſuo vm cti. 2 eſt pars.c. eiuſdẽ. u
quacunqʒ hoꝛa conuerſus omnia donauit. Iem ambꝛo. neret 1 contra ſe armet queʒ debili g Panetur. q. d. cone
fuerit peccatoꝛ ⁊c᷑. Erbum dei dimittit pecca, tandum' eſſe putauit infra. Quod non ſi poſtes beni⸗ nns
q . Peccata. argu. contra ta:ſacerdos ẽ index. ſacerdos nocet comoni ſuo iunat ſpiritum et tuerit.i.dic ſine venia e
He. S y auͦt. ed i ſoſuitur gnidem ſunm officium exbibet et panlo poſt. ſient ſemel pꝛo oĩibus- ideſt pene alleniamẽ ni
rintellce bot de ſinali im⸗ nulliꝰ poteſtatisinra exercer. pau immolatus eſt chꝛiſtus ita quotiẽſ tofwiin ur ar elit in
r reem efilius dei 10 poſt. dominns par ins 2 ſoluẽdi cnnqʒ peccata donantur coꝛpoꝛis icbeniemd peccs. nn
qui dicitur verbum. Eſſe volnit ⁊ ligandi:qui vtrũqʒ pa eins ſacramentuʒz ſumimus vt per dimittuntur ce⸗
quia ſicut per verbum maꝰ Mconditione permiſit. ergo qni ſol ſanguinem eins remiſſio peccaroꝝ b Peces. ideſt af nd
nifeſtatur voluntas alicn,. nendi ius non babet: nec ligad ba detur. ergo euidẽtiſſime dominip fecus.(.venialia. di
ita per filiũ volũtas patris. CAuog recte. li K
arg.xxij.q.ij.his autem. vel . claues non babent. dh
verbũ.ipꝛedicatio que quꝗd oq; eſt cã cotritionis.⁊ ila per cõſequentiam re k Vetri.ideſt inocentie.vt..di.xl.non vos poteſtatem dimittendi ſe⸗
miſſionis.2 5 Bvicet verbũ.non tamẽ ꝓpter hocexcdluditur ſpiritus ſan pecca.
ctus her quẽ etiq dicuntur peccata dimitti.i.q. i.remiſſionem,. nec pater quia I C. Sec.i. eccleſam a qua ſunt alieni per ſciſma. 41
inſeparabilia ſunt opera trinitatis. de conſe.di.iij. omnes. xxviij. di.ſic enim. m Impia. rciij.di. qui catbedram. .
qñqʒ etiam eccleſie charitas dicitur dimittere peccata vt de con. diſtin.iiij.eca⸗ n Debilitandum.per infirmitatem vel aliud incõmodum.ſepe eniʒ 1 4
cleſe charitas. ,B dieabolus nititur vt homo patiatur egritudinem vel afflictionez vt ſie ce
8 σιJugex.i. miniſter. miniſterio enim non auctoꝛitate ba bet dimittere. de iraſcatur æ deum offendat.ſed ſepe per talia recognoſcit peccatum ſuũ n
(G. di:ilif. alind. . “ cõpungitur ⁊ armatur contra diabolum vt iob. ⁊ ſic diabolus illue 8
. C Ojfriciuʒ.S. xriiij.q.v.remittuntur..xj.q.iij.quomodo..c. audi.officiũ.i. ditur. foꝛtioꝛ enim reſurgit poſt lapſum.vt.l.di.ferrum. 8
dꝛationem.i q.iremiſſt onen. o Pꝛo omnibus. j. de con. di. ij ſemel. a.c. iteratur. K
21 .Erkhibet. in moderanda ſactiſfactione.j. e,. menſurã. p ¶Coꝛpoꝛis.bu.co nuertit hanc litteram nc.i.quotiens ſumimus ſ a⸗
F Poreſtais j. nulla ſua poteſtate. crum coꝛpus nobis peccata dimittunt᷑.ſed tu dic vt.j.e.glo.viti.quã⸗ C
P² RDari. illa.ſ. Si Wiligis me paſce 2c. vt extra de elec. ſignificaſti. docunqʒ enim interius conterimur oꝛe coꝛdis coꝛpus ch aſti ſumimus u
Hecligendi.fl. de reg.iur.nemo.qui cõdęnare nõ pòt abſoluere pos.ff. ð . de con.di.ij.quid ſit ſanguis.in pꝛin. ſed peccata adulto ſine confeſ/
re indi.qui cõẽnare. bẽs iñ quattiuoꝛ ercepties. .de coſe. di.iij ſanctu, er⸗ ſione ? contitione non dimittuntur in fra.e. diſtin. tres. vnde cum di/
ira de ſen. excc. ius.C. vbiſena.quor.S.adeo. C. de offi.pꝛo cõ.l.ij. mittuntur coꝛpus rpi ſumimus.

Dl.j. cclxxxiiij
thlriee . itur bic ambꝛoſi iudeos qui dicebant
. FR.i ppoſitum. 8 teſtatis. caſus.loquitur bic amb:oſius contra iudeos qui dicebant
gutn Vomen Fſard⸗ Hocaicad Thoſine et nenn ſfi. de qug cend in belʒebub eijcere demonia quibus dominus dixit.qui peccat i pairẽ
dna 5 Seedergen effictur. vit ſ diſt. vj. qui vult. vel ſacramenti. i. 2 fllium reinutitur ei. qui vero peccat in ſpiritũ ſanctum nõ remittitur ei ne⸗
a b dfongninl chꝛfli qui⸗ er quo quis vere pen tet digne poteſt qʒs bic neqʒ in futuro.iſti ergo iudei ſeparabat eelente ſpnl orelete bavls
6 ſuſcipere coꝛpus ⁊ ſanguinem chꝛiſti. ꝛ ſm boc eſt reeꝰ oꝛdo in ſuꝑion ſia qui eum in belʒebub eijcere demoma dicel ntnrtspurus en des
gſen lkas erdi ni hereticos iã bereticos illiuſ
. . U . .dJe „ . . . . —
Wint nns ſumere digne. dicatione madatum eſt etiam gra/ is qni veſtram recnſatis: licet ⁊ illi gis Se.eendi
in ( Zuamuſibz. uiſſimi criminis reis ſ er toto coꝛ mnibil a vobis differant quia vobis Ne oiuedi rligandi.
en Caſus.inuebi cdje:⁊ manifeſtaꝰ confeſſione peccati penitentiam petũt.arbitro enin WMHereticos. per iudeos
hekecn tur ambꝛoſius cötta penitentiam agant ſacrament ce· ꝙ ⁊iudas potnuiſſet tanta miſera) qui per ſuſcitationem laʒari
ftlin predicos bereticos: fſeſtis gratiam pꝛoſundendam. tione domini non excludi a vema: non credebãt. H
btingmn dicenochili au di⸗ Ickem. ſR ;ÿ̈5ipenitentiam non ſolum apud in, x .◻negat. dicens. vos in
unm g unkere ng polſt⸗vo Aantuſlibet: ergo moꝛtniſe/· deos ſed apud chuſtum geſſiſſet?. peccato veſiro moꝛiemini.?
W lam eos qui per con oꝛſit:aboletur omnis vbi ſa æ paulo poſt. qni agit penitentiam bocſi Heranant in neret d
nune rritionẽ ſuſcitati ſunt crum redoleuerit vnguentum: et non ſolum diinere peccatum la/ cönernsi eſtman 9
himn nerum lterſcere ſcut ſurgit defunctus ⁊ ſolui iubẽtur eiun chꝛymis debei: ſed etiam emenda⸗ o Reremingeima⸗
lent iucei voluert inter, vincula: qui adhuc in peccato'eſt. tionibus“ operire æ tegere delicta rnrr⸗ eatu vel aeeo dor
n ncere laarnz a domi tollitur velamen de facie eius qd ſuperioꝛa: vt non imputetur ei pec deit qꝛ quiin boc vno deli
tin norelneenn. de Veritatem gratie quam acceperat mm. Je in röchen. oſcunt Quit facius eſt omniũ reus
ſbacti 2Ddi.ai obumbꝛabat.ſed quia venie dona D nnulli' enim ideo poſcunt ſ. vi. v. fratres.
Knnn laʒaro 28 ſowꝛe mar ing eſt reuelare faciem aperire vul/ pemtentiam vt ſtatim ſibi cõ ʒ τQuid mip. rlvij. dil. .
gient mva aue dirn vomio tum iubetnr. non eniz babet qnod mumonem reddi velint. bi non tä neceſſe ? ibionentetnuilid
hainn lepige⸗ dſͦe ia; ſetet. erubeſcat cui peccatum dimiiſum ſoluere ſe cnpiunt quam ſacerdo, ſecuzʒ deſidet ipe f. de rdi:
tun fiiſen e ¶ Kedoleuerit vn/ eſt. in tanta enim gratia domini tan tem ligare.ſua enim conſcientia nõ ediccũ t rehnunen
emnen guemum ideſt vinn toqʒ dinini muneris miraculo cu, tam ſe exunnt quam ſacerdotem i/ biduidbin parter alia lute
har tes 1 bona opera. vel opoꝛteret vninerſos letari: cõmo) dnere cupiunt: eni pꝛeceptum eſt. rabs nfahsn nobis accipe.
rnll chriſi miraculu; vei nebantur impij r adnerſus cpꝛiſtu, nolite dare ſanctum canibue neq; Wniam no ergo Baͤ⸗
nri⸗ gratia. illud ède quo concilium congregabant: laʒaruz miſeriis margaritas ante poncos (pere pniaz ab beretico fi⸗
n n dicit euangelium quoqʒ intericere volebant nonne boc eſt immundis ſpiritibus ſacre cut nec euchariſti. vt.rxii‚.
uüſcde fracto alabaſtro. ideſt merito eoꝛumſucceſſoꝛes vos eeẽ cõmunionis non ſunt facile tribuẽ·q.ic vltiaſt baptiſmu bñ ĩ ne
nen cl naner draie 6, cognoſcitis:quoꝛum duricie bere? da conſonia. Idemin eodem. ceſſitate. vt. xxiiij.q.i.ſ quẽ.
te. Risn ͤteſt des eſtis. nam 2 vos indignamini Ant qui arbitrantur bac etiã b Arbitroꝛi⸗ceri? ſ. na;
Anmni nenenen eclelam. de æcontra eccleſam congregatis cõ penitentiam ſi abſtineant aſa veuſlibet a leroꝛ abolet p
lttgrih quo vnguento dicit. cilium:quia videtis moꝛtuosi ec/ cramentis celeſtibus.bi ſeuioꝛes in . ſe vj. vult.i
nunnI ſicut vnguentum in cleſia reuiniſcere ⁊ peccatomm in/ ſe iudices ſunt qui penam pꝛeſcri / Er J.di.v. 14
tcnulſt capite ⁊c. in ꝓri.bar-⸗ dulgentie reſuſcitari.itaqʒ quod in bunt ſi remedinn declinani quos à ¶ Beſſiſſet. i iuit ipe ad
hoanen bam in quam deſc? vobis eſt per inuidiam rurſus vni ob penam conueniebat dolere: aa dDiniſos. ſ. diiiſ.iudas.
unn dit luerunt avoſtoli. tis interficere reſuſcitatos.led Je celeſti fraudarentur gratia. panlo e Emectonivua. ergo
n barbam aaroni c ſus non reuocai- beneſicig i lin pon.ſacilins antemn innenitur qni (n taffict ſoie codis coͤri⸗
lios pe beralitatis cumulos ampliſicrÄEs innocentiam lernauern quam am tio.⁊ ita fac ad ꝓpoſitũ gra.
mnſin ſopo zatoamela⸗ reuiniſcit ſollicite ſuſcitatus:⁊ c le, congrue egerit penitentiam pecca ¶ Et iegẽ. j. dieiij. ille rer.
. ſeeme nuruenſe, bratareſurrecnöis gratia: letus ad tmevbi acqeirenger amnbitio⸗ digni / g )Onnulli. ligare. i ſe
nnin r Jand yngnennu cenam' venit. Nem. tatis: vbi vini effuſio: vbi ipſiꝰ co Fonne Vnle tſten
unſ coͤficitur tnibus mo⸗ JIs poteſtatis ſnę gratiamne pnle coniugalis vſus. renuncian/ doorf di vie . iaiſcrete
nis dis.ſ. cõtritione coꝛ⸗ gat: que in remiſſione pecca dum ſeculo eſt ⁊ ipſi ſomno. minus ſoluẽdo. ari..di.ſigs piepo⸗
ung acieonr on. toꝛum elqei galene eins Poreſt õ maennndb⸗ ſtera. i
liſe „tem diabolico ſpiritu ſep ulet. interpellanduz e b ¶NMolite. S.rj. q. iij. nolite
g a n ecntalhe eccleſa dei: vt omnium tempo/ irrũpendum eſt ſuſpirijs: ſequeſtrã i ¶Canib' pus. ia. n. poſt
mnut oge. non enim la⸗ rum bereticos a ſciſmaticos com duz eſt oꝛationibus. vinendi ita vt pnlaʒ canes nõ ſut. a ſtelli⸗
r zarus reſuſcitat ſnit pꝛebenderet: quibus indulgentiam in tali vita bnic moꝛiatur vſni ſey ge canibꝰ i. maniſeſtis. naʒ
lane in pectato.dic ergo i negat quia omne peccatum/ circa metipſum homo abneget: ⁊ totus de uris ens de can di.
riun peccaio a quo ad ec ſingnlos eſ a anner ſoe⸗ a nuͤ⸗ nnstnr⸗ s Menſ in becca Pecogi. peccatd
in cdleſtam licet de eo inz quid mirum' ſi ſalutem negatis all⸗ s poſuns arrogare ſibi debet au egi a
4 S ramen auoc Gunc de ðUMD 1aicia gnſüͤma ima
niſeu A ſociantur ⁊c᷑. vt de con. diſt.
impediebat eus ne vi
1 deri poſſet vnde Iſaias. oppoſuiſti nubẽ ne tranſeat oꝛatio. ji quid ſit ſangnis. ſurmn . pnie coͤſegum
u b Erubeſcat. ar. per penitentiam deleri infamiam. ar. contra.ij. q iif. m B8 Ant qui arbitrantur.ſi remedium.i.pniam per quam cõſequuntur
il Abinen quia peccata ſanctoꝛum non reuelabuntur in die iudicij.arg⸗ – nemrdſum vel cõmunionem. de con.di.ij.ſi quis inter diem. 2 infra
4 f. e. S.non itaddʒ. M e.qui ſanans.
hhede i1 Peccsimn:duocd conſitetur ribus modis. oꝛs confeſſione. coe n Facilius. 7.e. di. iij.S. boc de charitate. c reperiunueaer.
n is contritione. operis ſatiſfactione. 0 Longrue. ita ẽ an ꝙ faulius de nouo aliquid acqnirit᷑ ꝙ; recuperetur
ꝭ½ (Kaʒarum. ſſte fuit primus pꝛoditoꝛ inferni. z ideo diabolus lugge a miſſuz.vt.j. di.iij.repiuntf. dicit boetius.facilius ad virtutẽ erigere nouos
rebat iudeis vtipſum inter ficerent. HFreuocare veteres vel pꝛeterittos kur vbi c, vel vie vbi
4 IQUolebant.ſtulta voluntas erat quañ non poſſet ſuſcitare occium p ÆAcauirende. in hac vita ſupple. 2 tunc ↄgrue Kauſtun vbi ⁊cc. v er
ſt qui ſuſcitauit defũctuʒ. i.mn pnia debent ceſſare que ſequuntur. vel ſic oꝛdina lineram. renuncian
ni m C Eo:um.iiimpioꝛum.ſ.iudeoꝛmm. eſt ſeculo vbi acquirendum eſt,
Cdllſch

8 n BSucceſſoꝛes.i.imitatoꝛes.vi.i.q.i.cio turpem.
dou o Itaq;. de con. di. iiij. queris.
p ¶ NMon renocat. S xxij q.ij.S.quandoqʒ. ẽ. xvj. q. iſ. viſis.
q ¶Ampliſicat. quia dimuttit peccatũ 2 poſt ſeipſum contſert. vt.l. diſt.

¶ ¶ Am bitio.que repꝛobatur. viij.q.i.in ſcripturis.
r ¶Effuſio.que repꝛobatur. S. xxx v. di c,i. M .
s8 .Coingalis.que quandoq; minus licitus eſt. xxxij.q iiij:ongo..
t ¶ Seculo.quo ad ambitionem dignitanis.xl.di multi.

rnet penitentes. de con. di. iiij. nemo. uu Quã natura. ar. contra illos qui doꝛminnt i ſcholis. 2 ſta debemus p⸗
u F ¶ Ad cenam ipſe laʒarus.i.aibi ⁊ ipa martha miniſtrabat quàdo fut pꝛiam namnràâ expugnare lʒ ↄtraria ſi medicina . de cõ di.v.contrari.
nnn innitatus a ſimone lepꝛoſo. x ¶ In tali.quia maioꝛis eſt pene mter bomines viuere ec. C. de apoſtat. bi
e 8 DYs poteſtatis. adhuc pꝛoſequitur:ambꝛoſius de hereticio per qui ſandam.
NA piꝛedictos ſudeos deſign stis 8

x¶VWonuus:m oꝛalibus quicum veniali nõ ꝓhibet. de csn din auond.

4 Lazaez Pm ni eon iſerm hn⸗ glo

„E

De pent.

Quieſce.i. abſtine a ſacramentis.ð ar. contra pꝛomonẽdos qui poſt baptu, ¶Stettit. i. non perift.
mũ peccauerunt. xxv.di.pꝛimum. P . Wanynum non in rei vertute fuit mar riumꝛſe ppter im li⸗
Bicimus. bic agit ve tẽpoꝛe agende penitentie. q. d.ſi in iuuentute nõ pe ucinem faci. vel id eo vicitur pena conuerſa in martyrium.quia per
nituimus ſaltè in ſenectute peniteamus. fidem a pateniiam quam tunc habuit dignus fuit eterno piemio .vt
C¶ Beferueſcat.deſueſcat.ſ.duiijein ſalicibus. intraret ſiaum ad vitam ſicut ſlli qui etiam patiũtur martyrium. vt. ſ.
d ¶☛ Reuerentioꝛes. i. ꝓpter de con. di ii. baptiſt
renerentiã abſtinere ab eu⸗ , H mi vicem. contra ibi
chariſtie perceptione. cctoꝛitatem: ant vſurpationem ſax bps ſtetit. quoꝛinum iſta tam longo enim dicllur ꝙ latro

prinſn ne ndnααNαιυ1 e Mpfterij. ſed quare ru/ cramentoꝛum:ania ſcriptum ẽ pec repetita pꝛincipio:videlicet vt ꝑnũ non pio nom ne chꝛi

s ardeno nõ cobueba?k caſti quieſce*. panlo poſt. dicimꝰ2 magnus aſpicias: vt diues paſtoꝛ ſti cruciſxus eſt. ſed
in monte oꝛeb.rubus ẽ vir⸗

e eS&t.& ieis facinoꝛũü
oer . ergo agendam penitentiam:a eo tẽ moꝛbidam ouem non contemnas pio meriiis
erte gns edengin poꝛe quo culpa deſferueſcatinrurie chꝛiſtusin paradiſum de ernce enã Raemmmen bend non
ruus ſanctus ĩ beata Mρ 2in peccati captiuitate poſitos re, latronezʒ tulit: 2 ne quis aliqu ando vt vicit auguſtinus.
ria qui deſcendens in eim nerentioꝛes non vſurpatoꝛes eſſe ſerà couerſionem putaret:ſecit ho) quare mart priuʒ nõ
non volauit eam. ꝛ m hoc debere. ⁊ infra.nam ſi movſi acce,/ micidij penam martyrium. cbꝛiſt .c/j ſuit.quod ⁊ verũ eſt.
qð ſequitur.ſolue calciaammaę dere pꝛopins geſtienti:vt cognitio/ inquã pꝛodigum filium reuertentt eus ergo pena mar
ta ⁊c. ſi inielligitur calciaamaę nem celeſtis myſterije aundiret: dici-., letns amplectitur: æ nonagintano- tyrium dicitur ratie

tum quod ſt ð moxuis ani tur:ſolue calciamentum pedũ tiuo nem pecudibꝰ derelictis vna oni / cierni pꝛemij:qð qua

malibus eſt pꝛanus nelle⸗ rum quanto magis anime noſtre cula que remâſrbumeris bom pa KKmantyr recepit con
ane hulirom dieentu pegdes exnere waenlio coꝛpoꝛali/ ſtoꝛiſ aduebitur vbi vero peccatoꝛ enao ve ranae .
bent. vrelur erns morg bus 2 nexu mundiiſtius greſſus de intelligens vnlnus ſuũ tradet me, mhnet babaie ne enn
i. cniibʒ chꝛiſtiano. ſolue aal bemꝰ eius abſolnere. 2 ifra. Hibil dico ſe curandum ibi non eſt virga martyr ſic ⁊ latro in⸗
ciamenta ꝛc. ideſt erue taleʒ eſt ꝙ tam ſummi doloꝛis ſit:quam neceſſaria:ſʒ ſpũs lenitatis. Lö ter penas rpᷣm conſi
intellectum. fallit in beata ſi vnuſqmſqz poſitus ſub captinita autẽ omni peccanti auctountate am ten non tmut.
Aaria que virgo ane par te peccati:recoꝛdetur vnde lapſus bꝛoſij venia pꝛomittitur fallum vi b ¶ Lenitatis. argu.
tum ? poſt partum chꝛiſtuz ſit arqʒ vnde ceciderit.⁊q ad coꝛ detur.quibnidam autem venia de· uudicem potus debe
pepent: poꝛea:atqʒ terrena ab illa ſpecioſa negatur: aut ex magnitudine pec/ gean niſgicoo
P Soimno.. opera naln· 2 pulchra diuine conditionis inten cati: aut ex graduo cij. vnde ioba/ e Neer glerna; deg .
da conaſtere verveng tione defluxerit. Item Cypꝛianꝰ nes in epiſtola ſua. Eſt peccatum Vvquſto S ilrtra.
videre poteſt niſi cũcta ter⸗ epiſco us. ſdamnar ob . 34 agieglerkd gtabit o alibſe,, odi.
ena ⁊ moꝛtalia vitia depo. roꝛ autem quoſdam ſic o 5legitur. medebiiur in/ c Quogd auté am
nentevelalher veerum hu⸗ ) dinnos eſſe vt dandam non cãtatoꝛi vulnerato a ſerpẽte Itẽ . Corhene nen poͤt
ſuetudo erat vt ſi ſponſus pntent lapſis penitentiam ant peni 82 ſacerdos peccanerit quis? G. eimponuna.
ſponſaz repudiaret i ignuz; tentibus exiſtiment veniam denex Doꝛ .
Audij viſcaiciani iubehak. gandaz: cum ſctiptum fit. vnde ce⸗? modli interrogationes nõ ſemper Videtur denegari.
Xbor ———— cideris memento ? age pententiaz negationem inferuntſed potius diſ a E Hettdfnlal
beurneaecdetam dacid Puoraiopera ſecquock vtiz eivi anntem veltarſtate: Rotent dr. , Kruahuemnnde
iß ſ ſpö cltur quem conſtat cecidiſſe:? queʒ l angelij. quis putas el onatinr. Fee poteſt
teene auand6 ominnabortatu per opera ruri , ſidelisſernns ⁊ pꝛidens ac. Mic Lhananrkie ae
enim ſernandum eſt cbꝛiſto ſus exurgere:quia ſcriptum eſt.ele- etiam ambꝛoſius.Heus quis ſimi / inam de peccato iſpi
qui verꝰ eſt ſponſus.ð quo moſynaꝰ a moꝝe liberat: non vti- lis erit tibi:nõ vtiqʒ nullns:qꝛima, ritum ſanctum vt ex
Jobaãnes ait. cuius nõ ſi qʒ abilla moꝛte liberat quã ſemel? gopatris ſilins eſt.ſimiliter accipi/ poonit auguſtinus.j.
dignus ſoluere comgiam chꝛiſti ſangnisextinxet ⁊ a qua nos endum eſt:quis oꝛabit pꝛo eo: hoc e.S. volell.
calciamenti eius ꝛc. de con. ſalutaris ba tiſmi aredẽptons no- ſingularis vite aliquis debet oꝛa: I ¶ Alibi.i libꝛo ieſn
diig pen oanam. ſtri gratia liberauitiſed ab ea que re pꝛo eo qui peccanit in domino. ij zihe dos in
g De aninun in lnn per delicta poſtmodũ ſerpit. Iré naà quomodo iohannes diceret nõ S¶. ſacerdos,
uguſtinus ſuꝑ uũlluz bi L oꝛandum pꝛo deli jori: ani . lipeo regum.
locum. In laqueo illo queʒ leronenns. — enen nt elicto graniozi: qui ¶ Sed buiuſcemo
abſondit compꝛebenſus eſt Liponune in ſeinnheln⸗ muſr cum legi

. n . el un et moyſen rogaſſe 2 D di.non ſemper ſupꝛa
pes eoꝛũ dicitur pes anime lier tandẽ meruit andiri:a clau. petraſſe vbi erat pꝛeuaricatio volũ xrxij. q. vij.quid ĩ om

amoꝛ.⁊ ſi eſt ad bonum dieci ſo cum lerisoſtio media licet noy tarie:qui ſciret etiam bieremiã ro? nibus aff coõmo.l. ad
tur charitas.ſt ad malũ di⸗ cte ab amico amicꝰpanes tres ac gaſſe. Poteſt enam m Auguſti. eos ff locati. lſed de
cuur cupiditas. Sadſa cepit.deus ipſe qui nullius intra ſe aliter intelligiillud iobannis:? pec damno.

hb .Abſoluere ante 7 Bin . Diſticultatez, bo
rnemg gecedͤst, fuperari viribns poteſt: pubiicani catum ad moꝛtem ⁊c.vt nulla ſit i

bnga* vi . . referas ad delicti va⸗
. Rapſus ſit boc idem di Peecibus’ vincitur' vel ſuperatur. eius ſuperioꝛum contratietas. ait

boenus. Inſelieſimuz niniue ciuitas qͥ peccato perije ſleti eiʒ ẽpeccatu ad moneac.nõ pilio: rietatem aadiniercet

. j ſoꝛem.
genus inſonunij eſi fuiſſe Kk ¶ Deus quis.qnia
ſelicm. . .. cago. etiam queli
kK Ende.,ia quo ſtatn. l. diiquia. . bet ſidelis anima. ].di. pꝛoxi.illa anima.ſed abomo babet ſimilitudinẽ
1 ) Jroꝛ. pꝛioꝛta.I di. domino ſancto. . dei. ſ. ea. q. v. hec imago tripler eſt iguur imago ſiue ſimilitudo idẽtita
Elemolyna.ſ.inierioꝛ.vt.j.diiij. S. ſed verba. vel exterioꝛ liberat tis ᷣm quam tantum filius dei eſt imago pattis imitatoꝛis ſm quam
