ictn acaalor farloel lei. tur ergo vt ex pꝛemiſſis colligtur: rendam criminũ iplere menſuram men rungie facth nöen ſer
lüni mnne beeno eſt en⸗ imitatio Opio oꝛigini carnis. veraci Iem abꝛoſius de officijs.li.j. nanahnt bie⸗r Fen i Peene⸗
mnal m odo ed ctu ſt publi ter ergo nõ mendaciter iacob ſe di,· Aliqn non expedit ꝓmiſſum ſolne ncatorioäͤnes.
hlit ce ppoſitum. vt. xvj. kit eſau eẽ nec mentiendo:ſed ver’ũ reſacramenum p AMauit. peccatis. l.
gulzen di ꝙ. dicitis. dicendo ſibi ꝓfuit. alteri vero non .ρStetiam cõtra officium nj,/ evidẽctur peccata. cuͦ al
ſbeme ¶BStragez. ⁊ boc ei Nocuit:qꝛ benedictionẽ ſibi debitã nunquã pꝛomiſſuʒz ſoluere ſa,- terũ non eſt peccatum.io.
Nartn nõ pficit ſi ſcter co⸗ accepit: nõ aliena ſurripuit: Epii cramẽtum: vt herodes qni iurauitt q M malis. ali eſti ma
Kern mra nlet Nar õä — Rednicgd- petitura eſſet darer e a inuſer zalua n
guche de re mili.l.ij. S.ĩẽ bel ſum iurauit:tamen qꝛ vt ſupꝛa dem̃ erodiadis:neceʒ ioãnis pꝛeſtauit is. prinum non
nl la M . il eſt reã lingnã nõ facit niſ rea mẽs: ne ꝓmiſſum negaret. Item in ſer n inandakm lc,u. ſe.
ric S eene llud nequaqnã reus piurij babet᷑. ꝛ0O mone ſancii aug. epi de decollate . to) i,aliqd peiorz.. e
intn 5ale diev. diſepulos batur hoc etiꝗ exemplo ſaulis:qui ſanctiioã.baptiſte qui ſic incipit cũ de iureiu. ſi vero.
amnnns b Auniaqutũ. ſi Cum eẽt in caſtris pugnaturus ↄrra ſanctuũ euangelium legerein. r Peioꝛem item alid exẽ
einm dicitur aliqd eẽ quj⸗ philiſteos: iuranit ſe interfecturnm Pietas fuit q; dauid nabal ſicut in m põt poni qᷓ bic pona
Pbiegle tum ad ſe non quan uicuqʒ ante ſolis occaſum come: rauerg non occiderit. tur. vt ſi iuraui me peccatu
eſn t ad alios v:. xlix. di. eret. Jonatas aũt fſilius eius non od dauid iuramentũ ꝑ ſan,/ riũ venialiter. tale iuramen⸗
netin cvl. de conſe. . üiſ. audito'regis iuramẽto cũ pnugnan Agninis effuſioneʒ nõ implenit tünon vebeo adimplere. ge
nſg. queris.:..q/jꝙ qaui do magnam boſtiũ ſtragem dedii maioꝛ pietas fuit. video danid pii adiſcere peccatii ee dre gl
uſi dam. ſet:a ſalutẽ feciſſet in iracl.fame la- hominẽ ⁊ ſanctũ in iurationẽ teme eelln⸗ 68 thiceum
nni Am ergo. boꝛ 8 vidit ſauu mellis: que regia rariam incidiſſe: 1 maluiſſe nõſace Md lendum eſt ſitamen
nn Hec a5 de virgaquã geſtabat in mambus aa re quod iuranerat: qu iurationem pp neceſſitatem nõ poſſum
ngin teermiatur. Cepit comedit. ſtatiq; ocnli qnos ſuam hois fuſo ſanguine adimple/ acdimplere venialiter pecco
htui 5. xv. q.vl.c. vl. , viiſ. fere fames clauſerat aptiſunt: ?2 ſaaci re. Nem. Degodem. vtxxv. di. 5. criminis. in fi.
ſmnn q.iiij. nonne. es eius exhilarata eſt. quo cõperto Arauii danid temere: ſed non alicito iuramento. vt dicũt
Aunet . NOod aũti ſaul voluit eũ dare neci:ſed pᷣcibus implenit iurationẽ. maioꝛi piej quidam. papa nõ põt abſol
lötnu licita. Aua ⁊a pia populi ſupplicatiõe placatus tate ductus.ecce dauid ſanctus iun/ uere. vtno. xx. An
tagli mentu. ſer moꝛtis renocauit ſniaz ne interfice ramento quidẽ aſtricins non fudit tatem. ſed aira eos e⸗ rus
ilin modis dii retur ille ꝑ quem ſalus data eratin ſanguinẽ bominis.ſed eũ falſum in deiureiu. venieniceto.
mur illictuz er pona. iſrael:⁊ quo pngnante de manibus raſſe negare quis poterit:de dnobꝰ
Sernno r gſn⸗ hoſtiũ populus ille liberatꝰ fuerat. peccatis minimum elegit:iz minus
dupliciter. vel er pſo Ecce ſaul falſum iuranit.qꝛqð iura fuit illud in cõparatione peioꝛis:nã
na eius qui iurat vel do ſe facturũ decrenit:pꝛecibus po er ſeipſum appenſum magnũ ma
er pſona ei cui iura⸗ puli ꝓuocatus nõ fecit. nec tamen um eſt falſum iurare. Nẽ Iſido.
tur. nã ſi iubes iu- piurijreus arguitur. qꝛ quantumin in ſynonimis li.ijj.
rat nõ tenet iuramen ſpſoſnit qð iur auit ipleuit dũ ſniam Turpia vofa ſernandanon ſunt.
tuʒ.vt. ſ. q.v.parauli moꝛtis in filiũ dedit:quã nõ carna⸗ malis ꝓmiſſisreſcinde ſidẽ
Nie ſi cericus laieo Ln turpi voto muta decretum.

lurat.j.q.v. nullus.

Ex re eii illicituʒ eſt
iuramẽtũ dupliciter.

vt ſi res ſit illicita q
iuratur. vt. ſ.e.ĩ ma⸗

lis. ſi res illa pꝑ quã
iuratur non ſit ſacra.
vt.ð.e.q.j..lericũ per
creaturas.2.S. q. j ſi
dera.Ex fine illicitũ ẽ
vt ſi iuretur ꝓpter ele
(tuʒ ? ante electionẽ.
vt.viij.q.iij.artaldus
Excã.vt ſi ad damo
rem populi iuretur.
vt. j. e. vnuſqſqʒ. Ex

mnodo eſt illicitum. vt

ſi temere iuretur vel
indiſcrete. vt pᷣter ne⸗
ceſſitatem. vt. S. e.q. ij
c. ij. ⁊. j. eo. c. ſi aliqd.
Item iuramentũ.ex

li affectu ſed populi ſupplicatiõe re

uocauit.
Am ergo vt rõne ⁊ exem⸗
plo monſtratũ eſt:epᷣs re⸗
us periurij non eſſet:ↄlue/
ta obediẽtia ab archidia/
cono ſibi denegari non debuit.Cũ
etiaʒ ſi criminoſum illũ eſſe ↄſtaret
ante diffinitiunã tamenſniam vt ſu/
pꝛa monſtratũ eſt:nulli clericoꝝ ſu
oꝛũ ab eo liceret diſcedere.ↄſtat er⸗
go illicitum eſſe qð archidiaconus
iuramento firmanit. vnde merito
queritur an debeat ſeruarivel non.

utiu.
Mod aũtillicita iuramen
ta ſeruari nõ debeãt:in to

letano ↄcilio.viij.legituri

quo ſic ſtatutum eſt.

qð incante voniſti ne facias.impia

eſt ꝓmiſſio que ſceler̃ adimpletur.

Item beda in bomelia. xliiij⸗
Non eſt obſeruandum iuramentũ
quo malum = pꝛomittitur.
Jaliquid foꝛe nos incautius
2 iurare ↄtigerit:quod obſerna
tum in peioꝛem vergat exitnzʒ:libe
re illud ſalubrioꝛi ↄſilio mutãdum
nouerimus:ac magis inſtate neceſ/

ſitate peierandum nobis qnazʒ pꝛo

vitando piurio in alið crimen gra/
nius eſſe diuertendũ. DHeniqʒ iura⸗
nit dauid ꝑ deũ occidere nabal vi⸗
rũ ſtultum ⁊ impium:atqʒ oĩa que
ad eum pertinebant demoliri:ſʒ ad

puimam interceſſionẽ abigail ſem

ne pꝛudẽtig mox remiſit minas:re
uocanit enſem in vaginã: neqʒ ali⸗

B üj

n ſolum. conlaggio.

b

E

.

g .'Be iepte. ſ. prx. cã. q. v.

4
KS

quantũ ad pplexionẽ
Pun vrrifNinerue
In quo minus. quoti⸗

ens enim aliqd ſine captõe
ſieri nõ põt ſemper id qð mi
nimũ eſt ſequimur.vt. fl. de

reg.iu. quotiens.io.

Muſquiſq;. inbone⸗
AKum. nõ ſolum ergo
iuramentum rei illicite non
eſi ſeruandũ.ſed nec etiã in⸗

honeſte.immo ſi tendat ad

inhoneſtatem. qñqʒ non eſt

ſeruandũ lʒ poſſit ſeruari fi⸗

ne interitu ſalutis eterne.vt
ergte ð̊ iureiu.quẽadmodũ.
Auogd ebꝛius.ergo pꝛso
miſſio ebꝛij non tenet.vt.xv

ſ(ſane.

BSaltantium. ar. ꝙ id qᷣ
ad damoẽ populi pmitti

non tʒ. ſi. viij. q. j. . vt extra

de elec. oſius. item alia rõne
nõ debuit tenere hoc iura⸗
mentum.qꝛ ob reuerentiaz
boſpitũ videtur ꝓmiſiſſe. ?
ca que ob reuerennã alicui
ꝓmittuntur nõ ligant vt.Rfi.
quaꝝ reꝝ act. nõ datur.l. j.
§. que honoꝛãde.ſic ergo ta
citurnitas que ſit ob feueré
tiam aliquoꝝ nõ pᷣiudicat.

Eff de fur.I. ppee..
[25⁵ amicitie.velamẽtie

ſi nõ lʒ.in fiotra.vbi dicitur
ꝙ votũ illud fuit a ſpũ ſan⸗
cto.ſʒ dicas ꝙ votũ fuit iu⸗
ſtum.ſed talis ſolutio fuit ĩ

iuſta. hebꝛei tñ quidam rep
hendunt etiã ipᷣm iuramẽÜ⸗

tum.⁊ dicũt ꝗdã ꝙ ſi equut

vel aſinus ei obuiaſſet.nun
quid illud obtuliſſet domi⸗-

no:quaſi dicat non.

h Mcõmutabilis ſniam
i. cõminationẽ. ea que

dñs dicit cminandovel cõ

monendo bene reuocat.ſecd

ea que aſſerendo dicit nõ re

uocat.vnde macrobius di/

ꝙ triplic ter contingit deos

¶VLogitaui.i. videoꝛ cogi

taſle.

Agne.reuocat᷑.i.nðõ
adiumplere. nec dicit
allar ſi ad rei veritatem re⸗
uertitur.vt.xxxij.q.j.apud.

Cau:

anla eupele pꝛo tallpenuno cona
V rige Soltir. Rann min) eligi opz.
VOn ſolum in inrando ſ ino

nod agimus:bhec eſt mode⸗

ratio ſollicitins obſernanda: vt ſiin
talem foꝛte lapſum verſuti hoſtisiꝛ

ciderimꝰinſidijs:exquo ſine aliquo
peccati contagioꝰſurgere nõ poſſu
mus:illum potins enadendi adituʒ
petamus in quo minꝰ periculi nos

6*

perpeſſuros eſſe cernmus. Iezy

mbꝛ0. de officijs. èDWG
olerab lius eſt iramẽtum nõ im
pler n quod turpe eſt facere.
nſquiſqʒ ſimplicem ſermo/
enem pꝛoterat vas ſuũ in ſancti
ſicatione poſſideat:nec fratrem cir
cũſcriptione inducat verboꝝ.nibil
ꝓmittat inboneſtum. ant ſi ꝓmiſe
rit:tolerabilius eſt ꝓmiſſum non fa
cere quã facere quod turpe ſit.ſepe
pleriqʒ cõſtringunt ſe iuſiurandi ſa
cramento:⁊ cũ ipſi cognouerint ꝓ
mittendum nõ fuiſſe:ſacramenti tñ
cõtemplatione faciunt qð ſpopõde

runt:ſicut ð herode ſupꝛa ſcripſimꝰ2

qui ſaltatrici pꝛemiũ quod turpiter
ꝓmiſit:crudeliter ſoluit.turpe ẽ q;
regnum pꝛo ſaltatione ꝓmittitur:
crudele eſt ꝙ moꝛs ꝓphete pꝛo in⸗
riſiurandi religione datur: quanto

tolerabilius tali fuiſſet piuriũ ſacra
mento:ſi tñ periuriũ dici poſſi:qdð

ebrinus inter vina iuranerat:quod

⁊ inratus inter ſaltantium choꝛos

ꝓmiſerat.infertur diſco ꝓphete ca

put:⁊ hoc eſtimatũ eſt ſidei eſſe qð
amicitie fuit.⁊ poſt pauca de iepte

diſſerens:miſerabilis inquit neceſſi
tas que ſoluitur paricidio.melius ẽ

non vonere quamvouere idquod

ſibiis cui ꝓmittitur nolit exolui.⁊?

poſt panlulũ.non ſemꝑ igitur pꝛo⸗
miſſa ſoluenda ſunt oia.deniqʒ iBde

dñs ſicut ſcriptura indicat frequen⸗

ter ſuam mutat ſnian. Itẽ exeo

dem concilio tole.

Incöſnutabllis deus quaãdoq; ſua

mutat Ratuta.

¶ Ncõmutabiliadensidẽqʒ ſem

per exiſtens deiqʒ ſumma natu

ra ſepe ſua in ſacris litteris legit᷑ mmn
taſſe ꝓmiſſa:⁊ pꝛo miſericoꝛdia t⸗

peraſſe ſnĩiam.vnde licet ſit impai

tamen eius ⁊ iuramenta leguntur ⁊
penitẽtia:que ſacris extant myſte/
rijs adoperta inrare nãqʒ deiẽ aſe /
ipſo oꝛdinata nullatenus cõuellere
penitere vero eadem oꝛdinata cuʒ
voluerit imutare.ſic emm ꝑ hiere⸗
miã dicit:repente loquar aduerſuʒ
gentem ⁊ adnuerſus regnũ vt eradi⸗

cem ⁊ deſtruà ⁊ diſperdam ulud.ſi

pniam egerit gens illa a malo ſuo:
agam ⁊ ego pniam a malo qð cogi
taur vt facerem eis. Item augu.

loquitur. =
Agne ſapientie eſt renocare
hominem ꝙ male locutus ẽ.
Item exocil. hilerdenſi.

Sapientis eſt renocarẽ qnod maie

ſibilis atqʒ incõmutabulis: crebr

Qua pena feriatur qui illicitum in i 0 Viſacram0

ramentum facit. “ Z
Qαerameno ſe obligauerit v. contra. vj. q j. qni
vt litigans cũ quolibet ad pa uneibiimnponiin
cem nullo mõ redeat. pꝛo periurio icrio ſenh e e⸗
vnoj' anno a cõlone coꝛpoꝛis 2 ſan) n quis tralgrt dnne
guinis domini ſegregatus reatũ ſui licitum iuraneneng,
um elemoſynis fletibus ⁊ quantis hicloqtur cum quis
potuerit ieiunijs abſoluat.Ad cha/ temere iurat. ſg n—one
ritatem vero que operit mulntudi quitemere iuratrem
ſen peccatoꝛum: celeriter venire Micit⸗ eatrer pec
tinet. Nem. M cat. ergo ſeptẽnis pe
E ea n ataend⸗ ſunt. Mennie vanneni .
nſemperꝰ ꝓmiſſa oĩa ſoln? xt.xxx h.q. . hocip⸗
12 ſunt bemchz pte dominus RRmohnrgpien
frequenter ſnam murat ſinſam ſient nop penitenilaſti er
ſcriptura indicat. Itẽ iſido.ſniaꝝ cã diminuitur vł au
i.1j. BDecodem. geturillad tps.xrvj.
neſt obſeruandũ ſacramẽ a.vij tpa. tamen bic
tum quo malũ incaute ꝓmit / noõ negatur quin per
titur.veluti ſi quiſpiã adultere per· ſepteʒ annos debeat
petuam fidem cũ ea permanendi. benitere.ſed boc ſolĩ
dicif ꝙ a cöione coꝛ⸗

polliceatur.tollerabilius eſt.n.nõ
implere ſacramentũ quam perma
nere in ſtupꝛi flagitio. INez ex cõ⸗
cil.toletano.c.viij. JJM
Male iurans penitentiam agat.

LEcaſe eſt vt maleiurans dip-

Agnam agat penitentiaz: eo ꝙ

nomen dñi cõtra pꝛeceptum illius
ſumpſit in vanũ:qꝛi exodo ſcripiũ
eſt.neqʒ enim inſontem hẽbit dño

eum qui ſumpſit nomen dñi dei ſui
fruſtra. Rema in leuitico.
Deeogem.
LOn periurabis in noie meo:
nec pollues nomẽ dei tui ego
dñs.malũ tamen quod factuꝝ ſeſe
ſacramẽto deuouerat oĩo nõ faciat

qꝛ ſtulta votafrangẽdaſunt. Itẽ

ex decreto ſotheris pape.c.iij.
Juramentu quo maiũ incaute pꝛo
mittitur non eſt ſeruandũ.

OZaliad⸗ foꝛte ĩcantius nos in)

raſſe ↄtigerit quod obſeruatũ

in peioꝛem vergat exitũ:illud ſaln /
brioꝛi ↄſilio mutandũ nonerimus.

magis inſtante neceſſitate ꝑinuran
dum nobis qnã pꝛo facto iuramen
toĩ aliud crimen maius eſſe diuertẽ
um. Itez ex cõci. elibertano.c.j
emerit̃as emendetur cuz incanta
Diffininio ſoluitur.

O Iffinitio incanta landabiliter

ſoluenda eſt nec ẽ pꝛeuarica/

1

tio ſz temeritatis emẽdacio’. INẽ

Alicirum mramentum non eſt ſer⸗
nandum.
Ctione quarta ſeptime ſynodi
liodũnes apocriſarius oꝛentali⸗:
um ſedium dixit. Signiſicat ſermo

patris noſtri ſophronij ꝙ meliꝰ ſit

iurantez piurare’quã ſeruare ſacra
mentum in fractione ſacraꝝ imagi

nũ.hoc aũt dicimus qꝛ ſacramẽto

quidã ſe excuſant.Tharaſius patri
archa dixit qꝛ pater ſophromꝰ no⸗
nerat bonitatem dei ꝓpterea tranſ
gredi voluit impiũ inramentum.
Ieʒz tharaſius patriarcha dixit:
herodes ſeruauit iuramẽtũ perijt
petrus vero negauit cũ inramento
⁊ cõuerſus fleuit ⁊ ſaluatus eſt. om/

pi vno ano ſe
* Ppaur.
n LSneſtobſer⸗
uanduam.
o Eceſſe ẽvtma
le. diſtiguitrr
tñ an ſolẽniter iuret.
an incurſu verboꝛuʒ.

tũc venialiter pecca⸗

ret xt. xv. diſtincti. FX.
G gtias.
bP Aaliquid.

q Dtale

r ¶ Soluenda ẽ i. fro

genda eſf.
ſ ¶ Emendacio.nò
n.peccat frangẽdo ta

le votü.ſz in hoc pecæ
caat ꝙ temere iurauitt
vt. xxxiij.q.v.vna.ſed

nũquid tale iuramẽ⸗
tum oꝙ temerariü eſt
i. dere illicita factũ in
ducit depoſitionẽvel
infamat.ar.ꝙ ſic.vj.

q.j.quicũqʒ ſciẽs.?. .

infames. ?.]. c. q. v. ſi

quis ↄuicius.⁊ ex¶ de

iureiu/querelã. Sed
ↄtra extra ð iureiu.c.
ſicut. Ego non credo

tale iuramentũ infa⸗

mare vel ipedire ele⸗

cctionem factà vel fas

ciendã.de hac mate⸗
ria notaui.lxxxv. dil.
archidiaconus.io.
t Ctione.piura-

re.quo ad fimi

litudinem facti.

1
x—

En

ccC
ſn
lgtr
0)
one
Hudbn

N
——”ê”=è

=
S=n—;R

—
=

eEN
N

ſspe
n⸗

iti
dl

n

igs
H

nnho
oſum

erbea

evr.
Golln
ete
mdie

ſene
ltd
fotee⸗
lier
ſnog

(a
AUINA
cl,

in⸗
etan
Agor

bo
uſi
eligo
fertra

iſhn.

pe

(iſe
imlg
(c ec
ſoer
Mäi

ſellen

Ul
flbe

Av⸗
lunt⸗
ſun

E

N

☛

=

==
—

=—2

= =

S
S . .

Une

lboſi
Snecen
wint
hn.
hpe
Hekioher
hlon⸗
ſeinen

Urirg
1Neeg

linpeng
Nii⸗
ul
ficlcn
no⸗
üfi

thinhes
fncite
baſ⸗
akinuu
gpmmkt
Ueinmne
rii
gutein

ſiet

Gſät.

Gstin

tol
göſnene
hnencn
enine
ſeürt⸗
lip

ehatn

Uumn
Cnäle
nego
Moilin

i

Omne. niſ qñ peccauur in ſpuͦm lanctu is ſit impenitens.
b Zauis pieuentus .deceptus.
GHQR Vt difſiniat. i. intendat.

da XTI
urat. ſcienter.
E urat.ignoꝛater.
Lotradicentibꝰ.

infra annũ.vt. xx. q .ij

puella.
bJad peccatũ.
verũtñ. Sed q̃ᷓ

ro qualiter poſſit s
fidem frangere ĩi ma-

leſicijs ſocio cũ nec in
iſtis poſſit ↄtrahi ſo⸗
cietas. vt. ff. pꝛo ſo.ꝙ

aut. .l. ſe. nec aliqua
obligatis otrabitur i
turpibꝰ. vt.ff. de ver.

obli. generaliter.ĩmo
magis peccat traden

do ſocio ptem ꝙᷓ reti⸗
nendo ſibi.qꝛ alij nõ

poſſumus ſoluer qð
alij debetur. vt ex de

iureiur. eam te. Sʒ di

cas illud qð hic dici⸗
tur referriad errone⸗
am alicuius opinio⸗
nem. vt ſi ꝗs credat ſe
teneri ex tali iuramẽ⸗
to ſi nõ ſatiffaciat er⸗

ronee coͤſcientie moꝛ
taliter peccat.vt ex de
ſimo.ꝑ tuas.⁊ ita pe⸗

ius appellatur quan

tum ad errantis opi⸗

nionẽ.⁊ ita qñqʒ con
ſulitur alicui adim⸗
plere tale iuramentũ
ad qð tamè nõ tene⸗
tur.⁊ hoc iõ vt ſatiſfa
ciat cõſcie ipſius ⁊ ſic
intelligo illð qð legi⸗
tur ertra deſpö.com
miſfſfſuanm.
onqueritur. nõ
Prin iudicio cõque⸗
ri.qa ex impꝛobitate
nemo ↄſequitur acti
onẽ.vt. ff.ð fur.itaqʒ
fullo.nec iudiciũ cõi⸗

— °

diuidundo locum hʒ

inter pꝛedones. vt. ff.
cõidi.l.cõmunidiui⸗
dundo.S. inter pꝛedo
nes. nec pꝛo ſocio. ff.
pꝛo ſoc.nec pꝛetermit
tendũ.ĩmo ſi quis rõ
ne üliciti iuramẽti ali
quid petit pᷣſtabit alte
ri.x.libꝛas auri.ĩ auc.
col.v.ſcenicas nõ ſo⸗
um vc̃.
k Wotius. i. po⸗
tius dʒ ſides in bono
gen. ib
In bona. i.ĩ bono.
* Si ſentit.ideſt in
telligit.
nAuã inique.i.ĩ
iniquuʒ. no ſeruaret
ſidem in illicitis.
o Non fuerit. ſocie
las vel fides.
p Alier. ſi nec
aduliero: ita
ahat cũ adulte⸗
ro tertio.⁊ tũc pecca⸗
tum accumulat pec⸗
cato.
q Mter cetera. ma

8.fi quidem ſoluenda ſunt.i.irritanda,

ne eniʒ peccatũ bonus dens indul
get:ſi quis ex toto coꝛde peniteat.
Sanctã ſynodus dixit:ſic docet ſan
cta ſcriptura. Iem leontius epg⸗
focie dixit.ſcriptum eſt: inramentũ

mendarx ne diligatis:qua de cã iura
memũ noſtrũ mendax diſſoluatur
quaſi n ullam virintem babens.
Item Iſidoꝛus.

Non oblernentur iuramẽta que fi

ec i icuctus arg.
Jquis pꝛeuẽtus fuerit: vt dit
B ſinat agere aliqunid eoꝝ que

non placent deo:penitentiã agat:⁊?
tra mandatũ dominiſtatu-·
tum eſt in irritũ renocetun. Rem
hiero in li.de natura rex. Tribns ſi

quo

quidẽ modis iuramenta cõtracta
ſoluenda ſunt.pꝛimo cũ quis male

1iurat. ſcdo cum quis incaute iurai

nõ pntans hoc eſſe peccatuʒ.tertio
ſi pueri vel pnelle in domo paren⸗

tum ſe iuramẽto cõſtrinxerint patri
bus poſtquã audierint ↄtradicenti
bus .Ecce ꝙ iuramẽtaillicita lau/
dabiliter ſoluũtur.dãnabiliter ob/
ſeruantur:qð tunc intelligendum ẽ

quando iunramentũ illicitum deſeri
tur:vt ad bonũ redeatur.ceteruʒ ſi
ꝓpterea deſeritur:vt in aliud malũ

tranſeatur. illiciium ſacramentum
danabiliter ſeruatur:ſed damnabi/

lius contẽnitur.

nitur. Unde anguſtinꝰ
de bono cõingali. ð

HNon eſt appellanda fides: que ad

becc e en admitritur.

peccatum admittenduʒ

B fides exhibeatur:miꝝ ſi fides

appelletur. veꝝ tamen qualiſcũqʒ

ſit:ſi ⁊ ↄtra ipſaʒ fit peius eſt:niſi cũ
ꝓpterea deſeritur:vt ad ſidem ve⸗
ram legitimãqʒ redeatur.i.vt pec/
catum emẽdetur voluntatis pꝛaui
tate co recta:tanq̊ʒ ſi quis cum ho
mineʒ ſolus expoliare nõ poſſit:in/
neniat ſociũ iniquigetia⸗ cuz eo pa
ciſcatur:vt ſimul id faciãt:ſpoliũqʒ
partiãtur qno facinoꝛe cõmiſſo to/
tum ſolns anſerat.dolet quideʒ ille
⁊ ſernatã ſibi fidem nõ eſſe cõqueri
tur.veꝝ in ipſa ſua querela cogita/
re dʒ potius in bonai vita ipſi hu⸗
mane ſocietati fidem fuiſſe ſernan/
dam:ne pꝛedainiqua ex hoie ſieret

ſi ſentitꝰ quã inique ſibi m peccati
ſocietate ſeruata nofetee anpe
e⸗

vtrobiqʒ perfidus ac ꝓfecto ſce
ratioꝛ iudicandus eſt. Item.
Si pꝛopterea fides nõ ſeruatur: vt
ad bonum redeatur non ideo vio⸗
laridigitret.
ier ſi ſide cõiugali violata
fidem ſeruet adultero: vtiqʒ
mala eſt:ſed ſi nec adulteroꝰ peioꝛ.
poꝛro ſed eaʒ flagitii peniteat:⁊ ad

caſtitatem rediẽs cõingalem pacta

ac placita adulterina reſcindat: mi

”
.

.

xxIj.

cc vniij.

nimoniũ. videtur ex loco iſto ꝙ coactio ↄditionalis no impediat matrimoniũ.

ſicut nec impedit alia ſacramẽta.nec impedit ſacramentũ baptiſmi. vt.xlv.di.
de iudeis.nec ſacramentũ oꝛdinis.vt.xxriiij.di.vbi iſta. Item alia rõne.qꝛ hoc
ſacramentum ſeruari põt ſine interitu ſalutis eterne.ergo eſt ſeruãdum.vt er
de iureiu.ſi vero. Sed ↄtra matrimonia dñt eſſe libera.⁊ ibi aninus dʒ gau⸗

roꝛſi eaʒ fidei violatricem vel ipſe

adulter putabit: Ex his itaqʒ ap
paret ꝙ ſi quiſqʒ vt diximus illici/
tum iuramẽtum nõ ſernauerit: vt ĩ
alind maluz pernicioſum declinet:
tanto grauius delinꝗt quãto dam:
nabilius accumulãtur peccata pec
catis.ſi aũt ꝓpterea deſeritur vt ad
bonũ redeatur:nibil culpe pꝛotali
piurio ↄtrahitur.potins deflenduʒ

eſt ſi in aliquo illius uramẽèti occa

ſione nos deliquiſſe ↄtigerit. vnde

ang. ſcribit ſenero mileuitano epo

ↄſulenti de quodã hubaldo:ꝗ acõ
ſanguineis cniuſdã pellicis coaciꝰ
fuerat iurare ſe illam ductuꝝ in con
iugem: nec matri ſue vel fratribus
vlterius neceſſaria miniſtratuꝝ.re

ſcribit ergo beatus aug.vt diximnſ
ſenero mileuitano epoita dicens.
Oe quoda hubaldo qui iurauit ſe

non miniſtraturũ neceſſaria matri
zZfratribns.

VNter cetera vt rogauerasa pa
tre noſtro ambꝛoſio qſini:qd ti

bi chariſſime agẽdũ ſit de hbubaldo

parochiano tuo quicaptus ⁊ nimo
re necis impulſus ſue ↄcubine ſura
mento firmauit ipſam incõiugẽ ſuſ

cipere:ꝓpꝛiãqʒ matrem cũ fratri/

bus de domo expellere:nibilqʒ eis
alimonie vnquã impendere: quia
vero quã pꝛins hũerat nõ eſt pecca
tum in coningẽ ſuſcipere.matrimo

nium ſit in deo firmũ ⁊ ſtabile.poꝛ

ro iuramentũ non ob hoc fuiſſe ĩſti

ſacramentũ ad hoc debere ſieri: vt

tutum innenitur:vt eſſet vinculiuzꝰ

iniquitatis vel matricidij vel fratri
cidijſen cuiuſqʒ criminiſ.nec credo

iniuſta inuratio ſuoꝝ bonoꝝ ſit iniu⸗
ſte iurantibus expoliatio:⁊ accipiẽ
ti eternã dãnatio.periurij nãqʒ per
cutitur pena ⁊velut homicidai ex/
tremo examie a iuſto iudice degrã
dinabitur per quẽ ſacroſanctũ euã
geliuz ad ininſtũ ⁊ illicitũ ⁊ deo mi/
nime amabile quaſi teſtimoniũ iu/
ſte ⁊ humane petitionis adducitur.
foueatitaqʒ hubaldus matrem/⸗
fratres:⁊ lugeat ſi coactione ⁊ timo
re iuramẽti aliquid defuit matri. 9
vero eũ iurare coegerunt quodn
debnit:reatu pꝑinrij impliciti teneã/
tur.ininria quippe imuſte irrogata
eius eſt infamia ꝗ facit.nec enim vl
lo mõ ad oppꝛobuũ coacte volũ/

tatis trahitur:quod illicita cõditio

neceſſitatis extoꝛit. Sed cuʒ his

oĩbus illicita inramẽta non ſernan

da ꝓbentur. opponitur ꝙ ioſue ga
baonitas ↄtra pcep:uʒ dñi non de/⸗
leuerit: qꝛ ſeuioꝛes iſrael iuramẽto
cum eis pacẽ firmauerant.Sed no
tandũ eſt ꝙ ſenioꝛes iſrael ⁊ ſiſcirẽt
a dño eſſe imperatũ vt delerent gẽ
tes terre ꝓmiſſionis:decepti tamẽ

dere plena libertate.vt ex ðᷣ
ſpon.requiſiuit.⁊.c(icũ locũ.
ad hoc dicũt quidam ꝙ tal

eſt cogendus ducere muli⸗
erem.quã coactus deſpoſa

uit.ſi iñ nullo modo volue

rit.ceſſare debet eccleſia a co

gctione.alij dicunt ꝙ oibus

modis eſt cogẽdus.⁊ qð di⸗
citur in illa decre.requiſiuit

ꝙ ſit potius monẽda ꝙᷓ; co
genda.exponũt potius.i.pi

us.ſic exponitur.xxiij.q.iiij.
nõ inuenitur.in fi.vel intel⸗
ligunt qñ tales ſuerũt ꝑſo⸗
ne ꝙ vehemẽter pᷣſumeba⸗

tur ꝙ deberet ſcequi homi⸗

cidium.ſed iſtis obuiat er.ðᷣ
ſpo. veniens.io. ꝓbabiliter

pot dici ſi placet ꝙ in qua⸗

luoꝛ caſibus nõ tenet iura⸗

mentũ per coactioneʒ exioꝛ

tum.vt in voto. vt extra qd

me.cã.perlatũ.in traditione

rei eccleſi aſtice.x v.q.vj.au⸗

ctoꝛitatem. ⁊.c.ſeq.in dote.
vt.ff.qdᷣ me.ca ſi mulier.S.

dos.m matrimonio.vt ex ð
ſpon.cum locũ.⁊.c.reqſiuit
quod aũt dicitur hic matri⸗
moniũ ſit ⁊ceiſtud ſit nõ po
nitur pceptiue ſʒ hoꝛtatiue.

vel logꝗtur in eo cãu quàdo

poſt coactionẽ cõmixtus eſt.
ei carnaliter.vt extra ð ſpõ.
veniens.vel loꝗtur quãdo
leuis fuit coactio.illa.n.nõ
impedit matrimoniuʒ.ff.de
ritu nupt.R patre cogẽte.b.

T inculũ.ar. pꝛo opini⸗

one illoxꝝ qui dicunt ꝙ iura
meniũ per metũ extoꝛtũ nõ

tenet.xxxi.q.ij.lotharius.?

xv.qðe.vj.c.j.ſed ĩtelligas
hoc ad hunc cãum ſpeciare

quem hi ponit. de hacma

teria notaui.xv.q.vj.c.ij.

ſ¶BOel matricidij. videtur

enim necare illũ cui nõ pꝛe⸗
ſtat alimenta.xij.q.ij.qui ab
ſtulerit.⁊.lxxx vj.di.nõ ſatis
ff. de lib. ag. necare.

t Begrãdinabitur.i. grâ
Ghe⸗ eterne peneflageilabit
v Foueat. ar. ꝙ iuramen

tum pꝛo parte tʒ ⁊ pꝛo parte
non.vt.xi.q.iij.anteceſſoꝛ.⁊
vij.q.ij.ſi quos de ſeruis.⁊

rxvij.q.iiij.queſti.
Fx Matrem. ad hoc enim

tenetur.vt.xxx.di.c.j.

VAd oppꝛobꝛi. i.infami

am.nõ enim dicit ad pecca⸗

tum. qꝛ reuera peccauit qſi

iurauit.qꝛ potius ðbuit ols
mala pati qᷓ; malo cõſentire
xxxii.q.v.ita ne ⁊ ſic nõ ob⸗
ſtant ↄmaria.j.de ↄſe.di.iiij.
eos quos.⁊.j.e.qde.v.c.j.
7. iij. i0.

3 d cum. decepti.mula

ex ratio videtur ſuadere.
quare nõ debuerunt ſerua
re tale iuramentũ.tũ qꝛ erat
ibi erroꝛ pſone.tũ qꝛ dolus
dedit cam iuramento.tum
q; non poterant ſe obligare

‚1
7

Ean.

aliquo iuramèto ↄtra pꝛeceptũ dñi ad hoc dicunt pleriqʒ ᷓ diuinitus fuit eis
inſpiratum ꝙ deberent eis parcere. Si tñ iuramentum fuit illicitũ vt exira de

elec. venerabilẽ. in fi. vel dic ſatis impleuerunt pᷣceptũ dñi qꝛ ſatis.videntur

p ¶ Qementioꝛ. ar. ꝙ ſi iudex faciat aliquid qð nõ mukũ differta ms
dato.ꝙ nõ dicitur exceſſiſſe ines mandati.ſi enim madatur aligbusꝰ

fuiſſe inter fecti. c redegerint eos in ſeruitutẽ,. Nam ſeruitus moꝛti cõparatur
ff. de re.iu.ſeruitutem. nõ obſtat dolus illoꝝ.q: iſte dolus fuit pꝛo vita cõſer⸗

uanda.licitũ eſt enim reum
coꝛrumpere aliquem pꝛovi
ta cõſeruanda,/vt.ij.q. iij. F.

notanduminn.
Planariglumyer iu
Raus.ſalamon tñ ſumit
hoc verbũ innocẽs pꝛo ſtul.
1o. vnde hoc ſumptũ c. ⁊ fic
ſancti viri idẽ verbum retoꝛ
quent qũqʒ ad ↄtrarios in⸗

tellectus.ſed nõne eque reꝰ

eſt ille qui de facili credit fi⸗

cut ille qui mẽ titur. vt.xi.q.

jij. nõ ſolum. ⁊ nimia facili⸗

1a8 credendi vitupatur. lxxx

vi.di. ſi quid vero.ſj illud in
telligas de iudice qui in pꝛe
iudiciuʒ partis alterius nõ

debet de fatcili credere bm
verba alterius partis. iij..
ix. c.j. ij. 2. j.

d Innocentẽ.i. talẽg non

Aear nee nocere velit.
K Ianoꝛare.per experien

tiam facti.nꝗ ſcriptũ eſt.ſcla
loꝝ bonis obeſſe nõ dz.
A. Audicat. diceret aliquis

qũo põt eſſe bonus q nõ hʒ
diſcretionem ⁊ iudicium ex
quo vecipitur.cũ apoſtolus
dicit ſpualis iudicat oĩa.⁊ ip
ſe a nemine iudicatur iõ di
cit.iudicat de oĩbus enaʒ de
ignotis in his.lſ.que ſpectãt
ad ſalutem.qꝛ ſi quis ðᷣcipe
retur in talibus. ibi nõ eſſet
minus periculũ falli qᷓ fal⸗
lere. vt. x vj.qõne.j.ſi cupis.
Tunc enim de ignotis nõ

debemus aliꝗd pꝛeſumere.

—

nec de bonis maluʒz. nec de

malis bonũ.vt.xlv.diſ.ſunt
nõnulli. in fi. vel dic iudicat.
i pꝛeſu mit bene ð quolibet.
e ¶Auli.i. qꝛ ipte.
f ÆEidem.i. ver boꝝ verita

Kimnnage
gConfirmanit. arg.ẽ hic

ꝙ qui iurat rẽ illicitã Ppꝛia
auctoꝛitate nõ põtvenire cõ

tra iuramẽtũ illud vt exira

de elee. venerabilẽ. in fi. Nãꝗͤ

illicitum ẽ renuere curã pa

ſtoꝛalem. ⁊ tamen iurãs te⸗
neret᷑ illud ſeruare.vi.lxxxv

Dil. archidiaconus. ſic extra
quod me. cã ad aures. ſic ex
ira de inreiu. debitoꝛes.

a gabaonitis neſciebãt eos eẽ inco

—,.—

las terre ſibi ꝓmiſſe: venerũt enim
vt hiſtoꝛia refert attritis calciamẽ⸗

tis cum aridis panibus dicentes:

viri paciſici venimns de terra lon/
ginqua.calciamẽta ſunt attrita ĩ pe

dibus noſtris:panis deſecit i ciſtar

tijs noſtris andiumus dñm eẽ vo

biſcum: ⁊ venimus cõponere pacẽ᷑

qð verbũ placuit ſenioꝛibus iſrael

⁊ fecerunt pacem cũ eis.poſt diem

vero tertiũ cũ filij irael appꝛopin

quarent gabaonitis occurrerũt eis
quibus iurauerant ſenioꝛes iſrael.il

li aũt vidẽtes ſe eſſe deceptos volu
erũt delere eos:ſed peꝑcit eis ioſue

Ande ambꝛo. in li. de officijs.
AA fan e0 eanele tn

iuramento ſirmata nõ ſunt nada.
EHnocens crechit omniverbo

Rnon vituperanda facilitas ſed
laudanda bonitas.hoc eſt innocẽ/
tem eſſe.ignoꝛare quid noceat.⁊ ſi

circũſcribitur ab aliquo: de oibus

tamen indicat qui ſidemeſſeĩiom
nibus arbitratur.hac igitur mentis
ſue dote iclinatusieſus vt crederet
gabaonitis.teſtm̃ dei impoſuit:pa/
cem dedit.ↄſirmanit ſocietatẽ.ſed

vbi in terras eoꝝ eſt ventum depꝛe

hẽſa fraude:q; cũ eſſent ſinitimi ad
uenas ſe eſſe ſimnlauerũt:circũſcri⸗
ptum ſe populus patrum indigna⸗
ri cepit.ieſus tũ pacem quam dede
rat reuocandã nõ cenſnit:qꝛ firma-
ta erat ſacramenti religione:ne duʒ

alienã perſidiam redargueret ſuaʒ

ſidem ſolueret.mulctauit reos me
lioꝛi tñ obſequio miniſterij.clemẽ/

tioꝛ enim ſnia ſed dinturnioꝛ. N

licitum ergo iuramentuʒ qð ſerna
ri ꝓhibetur intelligenduzʒ eſtquod
ſcitur eſſe ilicitum dũ iuratur.ſi an
tem neſcitur illicitum eſſe:ipᷣa igno
rantia excuſat.ſi putetur illicitũ eſſe
nõ ex ignoꝛantia iuris ſed facti. Ali

ugdeſt enim ſi alicuins copula cre⸗

ditur eſſe icita:qꝛ neſcitur eſſe con
ſangninea:vel qꝛ creditur eẽ vidua
Aliud ſi iõ putatur licita:qꝛ conſan
guinearũ comunctio vel relicxaruzʒ
copnla nullo iure credatur eſſe pꝛo
hibita.bic enim eſt ignoꝛã ia iuris:
que neminem excuſat niſi cui ꝑmit
titur ins ignoꝛare.ibi vero ignoꝛan
tia facti qua niſa⸗ vere excnſatur.
ſenioꝛes aũt irael nõ ignoꝛabãt gẽ
tes terre ꝓmiſſiõis ex pꝛecepto dñi
eſſe delendas:ſed ignoꝛabãt gaba/

onitas eẽ incolas terre ꝓmiſſionis.

ignoꝛabat ſiquidem factuʒ:ſed non
ignoꝛabant ins facti:atqʒ iõ ⁊ ſiilli⸗
citum eẽt qð iurauerũt:tamẽ licite
ſeruariꝰ debnit qð iuramẽto firma
nerũt. Quod aũt illicitum iuramẽ/
tum ſeruari ꝓbibetur nõ eſt genera
liter intelligendũ.iuramemtũ nã qʒ

eligant poſſunt poſtulare. vt extra de elec. in cais. ⁊ de poſtu. poſt ran
lationem.in pꝛin. Et de boc notaui plura ar. viij..j. licet Item habes
bic ꝙ licite comutatur vna pena in aliaʒ.vt. S. v.q. vj.qꝛ iurxta..lxxxij.

vt hyeronimꝰ teſtatur ſuꝑ bieremi

am debethẽretres comues:verita

tem:iundicium:a inſticiam. vbi aũüt

iſta defuerunt nõ eſt iuramentũ ſed
periurium. AUñ datur intelligi illici/
tum eſſe iuramentum cni aliqð iſto

rum defuerit non tñ cnicũqʒ cõtige
nit aliquod iſtoꝝ deeſſe pꝛobibetur
ſeruari.aliqñ nanqʒ iuramento de/

eſt iuſticia:veluti cũ quiſpiam poſt

votum caſtitatis ducit vxoꝛem ꝛin

ramento firmans nüquam ab ea
diſceſſurum. quod quauis illicituʒ
ſit:qꝛ iuſticia ſibi ꝓbat᷑ deeſſe tamẽ
auctoꝛitate augu.ſeruari pꝛecipitur

hoc aũt ſiquis contendat pꝛeroga /
tina cõiugij nõ pꝛopter religionem

iuriſiurãdi ſᷣuari animaduertat ga/
baonitas ob ſolam religionẽ con⸗
tra dominiimperiũ reſernatos.Cũ
ergo omne dñi pceptũ iuſtũ ſit:pa/
tet ei iuſticiam deeſſe qð eiꝰ pᷣcepto

ↄtrariuz inuenitur. Judiciũ quoqʒ
aliqñ iuramento ↄſtat deeſſe: velu
luti cnʒ ꝓpua temeritate aligs du⸗/

ctus iurat ſe mãducatuꝝ ⁊ bibituꝝ.

hoc quauis lennate indicreta illici

tum ꝓbetur.nõ tiñ iõ violari iubet᷑
Juramentũ itaqʒ multipliciter illi/
citum intelligitur. eſt. n. illicituzʒ ali
quando ex eo qnod iuratur. aliqñ
ex cauſa extra nenienti aliquando
ex modo iurandi.Ex eo quod iura
tur tunc eſt illicitun iuramentum
qñ id qð iuratur in ſui natura vicio

ſum eſt vel vitam adimẽs vt adul

terium homicidiuzʒ ⁊ bis ſimilia:vł
reparari nõ ꝑmittens veluti cũ ini
mico ad pacem nõ redire:indigẽti
miſericoꝛditer nã ſubuenię.iſta qꝛ
ꝑſpicuã in ſe habent iuſticia:⁊ ſi iu/
ramento firmenturtñ ſeruari non
debent. circa hec vtiqʒ iuramẽta in

telligenda ſunt que de illicuis iura⸗

mentis nõ obſeruandis ſupꝛa ſtatu
ta leguntur. Ouiſquis ergo ſe iura:
mento firmauerit aliꝗd facturum
quo vel coꝛpoꝛalis vel ſpiritnalis
ſalus adimat᷑:vel ſine quo vtraqʒ
ſalus reparan vel ↄfirmari nõ poſ
ſit:fidẽ ꝓmiſiam ſernare ꝓbibetur
quox exẽpla pᷣermiſſe auctoꝛitates
ſubijciunt:dũ euʒ ꝗ bomicidium fa
cere:vel alimenta matri⁊ fratribꝰ

nõ ſubminiſtrare.in adulterio per /

manere:vel ad pacẽ cũ aduerſario
nõ redire:iuramentũ pꝛeſtando ꝓ

miſerit:ſalubꝛioꝛi oſilio illicita voꝛ
ta obſeruare nõ ꝑmittuntur. Eſt ẽt
id quod iuratur aliqñ vicioſum nõ

in natura ſui.ſed ex cauſis extrane/
niẽtibus:veiuti cũ aligs poſt votũ
caſtitatis iurat alicniſe habiturum
eã in ↄiungẽ:cõingeʒ nãqʒ habere i

ſe ipfo malũ nõ eſt:tñ huic ex voto

pnicioſum eſt.boc aũt inramentuʒ
eciã ſi ullicitũ ſit:nõ tñ ſeruari pꝛohi⸗

,3 ARrane 39 laonmmn/ rto Jaſne

pirpile, hey iſel

di. pꝛel byter. . xxx vj.

raptoꝛibus. i.
8

parte.. diẽ magiſter
ꝙ tunc ſact̃m illicitũ

nõ ſit ſeruandũ cum

iurans tpe quo iurat
ſcit illud eſſe illictum
ſed ſi ignoꝛat illud eẽ

llicitum. dummodo

nõ ſit ibi ignoꝛatia iu
ris non peccat.⁊ hoc

durat vſq; ad illum
locum qð aũt illicitũ

ſcðo oſtendit ꝙ nõ ẽ

hoc generaliter vey.
q: ſi laliquo iuramẽ
to deeſt aliqð iſtoꝛuʒz
trium. vel iuſticia vel
veritas vel iudicium
qð illud non ſit ß̃uan
dum. Tertio dicẽdũ
ꝙ iuramẽtum qñq;
eſt illicitum roe rei ð
qua quis iurat qñqʒ
ex cã ſuperueniente.
qñq; ex modo.iuran

1 Zenie 5giiſ.

¶ Mis cui. vt militi
bus mulieribus. ru⸗

ſticis ⁊ minoꝛibus.

m ¶Seruari. bec no
eſt ro ſufficiens.
n MNunq. nõ bene

diẽ. quia ſi ille vouit
ſumpliciter poſti du
xit vxoꝛẽ iurat ꝙ nõ

dimittet eã. illuc iura
mentum licitum eſt.

ſed ſi pꝛius vouit

ducat vxoꝛẽ.tunc po
tius ſer uabit votu ᷓ
iuramẽtum ſequẽs.
vt extra ꝗ cle. vel vo.
rurſus. .
o. Obſolam. noeſt
bhoc verum.io.

wet
uſe

1 ationem: an periurus ſit q ani poeeccat: vt.xiij. di.c.. Sed dicitur eũ vincere. qꝛ maius damnũ facit: q maius
aolanei mstahete 4 dre non ꝓpꝛie RrnAlaun — amiſſione vnius anime ꝙᷓ mille coꝛpoꝝ vt. xxiij.. ij.ſi hes. 05
iu iñ moꝛtaliter peccat:qꝛ quod alter mandato noſtro facit: nos p ( Di exigit.humana.i.de bumana inſfirmitate pꝛocedit. vt. e queſtio⸗
nan reputamur feciſſe:vt.extra de ſen.ex mulieris.vtrũ aũt iudex ne. mon eſtt. “”
din licite daſſ recipere iuramẽtum illius quẽ ſeit velle periurare: dicvt di q . Impꝛeſſit. multipliciter cogendo. io. . Jan is. amia. an iii
hunn xi.S.xv.qõne.v.qui G — unigan
inn⸗ VLicopulſus. betur:ſed de violatione voti pria &Ignuis coactus pꝛo vita redi- non:nõ.vj.q j.quicũqʒ.ſed
*. Tcdtbaans ſibi iuber indici. Ex modo iurandi mẽda' vel pꝛo qualibet cauſa coagi Nrurgier aiſame
hntie cibus. n. nõ debet ali tunc eſt illictum iuramentũ qnuan velneceſſitate periurat:qꝛ plus coꝛ 4, al ron
hgun quis pavere dno vr. do inconſiderate incircũſpecte ali ,/ pns quã animam dilexititres qua⸗ 1äpte: niſlindicauerit: pos
R an kerne quid uratur: qno nec compalis nec¶rageſimas peniteat. Aiije vero in w ien inerin ſumm io⸗
uli ſvñs cec.aui entſpüualis ſalus adimatur: aſine quo dicant tres annos vn ex bis in pa 1 a 2cvi detur. fuitit.
umnt . Auttpins dũm vrraqʒ ſalns repari vita ↄſernanri nea aqua. Rem gela ba. “ Lieem babun inde no⸗
ſnin quod eſſe nõ d.vi.ri. valet: veluti dũ aliꝗs a parentibus Qui deierat anos delerare ſacit q ticiã ꝙꝙ buius rei potuiteſſe
hlmn .iij. nolite. coactus vi clericatus tonſuraʒ vel pena ſit fefiendus. teſtis ⁊ quod ſequiiur ẽ ex⸗
Nn d . Si liber eſt. allhi religiõis veſtem ſuſcipiat ſe neutrũ AAnis plurauerit ⸗ alios ſcis poſtio. detuner,
magis puiun vuns ſactup iuramento ſirmauerit · hoc in piurium onxentt xl. oies pe vil. Ingicauit vicrun er⸗
nnnni ter pꝛeceptum eAr obulsa Nrirarteraet O annGs:znmRquaſit ane pnig- byter. 7.xx vj.q.vj.qui rece⸗
liii romiio, ſe nõ factuꝝ ꝓmiſit: nullatñ auctoꝝ alij ſi cõſcij fuerint ſimiliter penite/ dut. .cij..j⸗muln nam ꝛ2 te⸗
ituun Auadraginta di Utate ſeruari ꝓbibetur: qꝛa ſi nun ½ ant. Itẽ aug. in ſermone ð decol / ſies imelliguntur ſere que
