l.dil.de his.ego credo ꝙ ſiue ſit occultù ſiue manifeſtum duũmodo ſit enoꝛme

impedit ꝓmouendũu.lʒ egeri penitentiaʒ.l.diſi.miroꝛ.ioã.ſed ccrte boc nõ eit

ad timotheũ irrepꝛebẽeſibilẽ nomi/
natũ puto:nõ qð co tantuʒ tꝑe quo
oꝛdinandus eſt ſit ſine vllo crum/

ne ⁊ pꝛeteritas maculas noua ↄuer

ſatione diluit:ſed qð ex eo tempoꝛe
quo in chuſtũ renatus eſt nula pec
cati cõſcientia moꝛdeat᷑:quom.n.
põt pꝛeſeseccleſie anferre malum
de medio eiꝰ q in delictũ ſimile coꝛ
ruit:aut q̃ libertate peccantẽ coꝛi⸗/
pere* põt cũ tacitus ipſe ſibi reſpon

deat eadẽ ſe admuiſſe q̃ coꝛripiat.

Ecceꝗ oꝛdinandus eſt in epʒʒ.nõ
ſolũ tꝑe ſue oꝛdinationis:ſed etiam
omn tꝑe poſt baptiſma a crimine

immunis deber eſſe. t. xx vi.
Equiritin vtraqʒ epiſto

lavnius vxoꝛis viꝝ:poſt

baptiſina videlicet non
anie bapnſmu. Ande

bicronymus ſcribit ad oceannʒ.

Poſt baptiſmuz debet eſſe mono

gamnain eſt in em oꝛdinandus.
HNins vxoꝛis virũ.i.monoga
R muʒz poſt vaptiſinũ.ſi.n.⁊ an/

te cõigeʒ habuerit q̃ obierit: non

imputet᷑ ei:cui pꝛoꝛſus nono hoini

ni nec ſtupꝛa nec alia q ante fuerãt
iaz obſunt. Auguſtinus vero cõ/

tra teſtat᷑ ſcribẽs in epiſtola ad titũ.

Anl ante baptiſmu babuertt vnaz

poſ baptiſinũ a o:dinàd?no?
Cutius intelligunt ꝗ nec enʒ ꝗ
cathecuminus vel paganꝰ ha

bueritvnã ante baptiſmũ ⁊ poſt ba

ptiſmuʒ habnit alterã oꝛdinanduʒ
cenſuerũt:qꝛ de ſacramento agitur

nõ de peccato ꝓpter ſanctitateʒ ſa/

cramenti ſicut ſi femina cathecumi

naviciata eſt.nõ põt poſt baptiſna
inter dei virgines cõſecrariꝰita nõ

abſur de viſuz eſt bigamũ nõ peccaſ

ſeſed noꝛmã ſacramẽti nõ amiiiſſe:
nõ ad vite meritũ ſed ad oꝛdinatio

nis ſignaculũ:vnius vxoꝛis vir epi
ſcopus ſigniſicat ex ommibꝰ genti/

bus vnitatẽ vni viro xpᷣo ſubditaʒ

ſicut dnobꝰdiis ſeruire:ſic ab vno

dño apoſtatare: atqʒ in alterius ſu⸗

perſtitionẽ re nl.
NItẽ innocetius rupho ? enſebio

In baptiſiin ate cnipa ditmitui non

N tere bigamu eü g catbecumi,

6
1

poſſit oſec ari iepᷣm q nõ ſoli vrox hʒſz etiã poſt moꝛtuã vroꝛ babuit ↄcubi
naʒ. vt. rrxriij. diſt. habuiſſe. 2. xxxiiij.di.c. fraternitatis ⁊ ſi fuerit conupta vel

añ baptiſmuvl poſtea nõ poſſit inter ſacras virgines ↄſecrari.vt.xx.q.j.iuuccu

„eH

Einde opponit nõ dici qpo:

vex. lʒ.lo.hoc dicat.nã ꝓ oc

culto crimine nemo repelli

poſt pniam niũ ĩ homicidio

vt dicit noua decre.e detẽ.

Oꝛ.c.vl.qᷓ ðclarat hoc totũ.b.
m &Pꝛecſes. i. ps.
n. Loꝛripe. no ꝙ põt gs
accuſari de petõ de quo pe⸗
nituii.xxxiij.ꝗ.ij.admonere.
vna tantum.ꝛ. xlij. di. S.j..
lxj.dil.in ſacerdonbus.S.j.

p. Equit᷑. In bac.

rxr vj.di.exequit᷑
B6ʒ pꝛeceptũ apli⸗

eee regule. o; ep·
eſſevniusvxoꝛisvirũ.qð ne

gatiue exponit᷑.i.nõ pluriũ.

tamẽ in caſu neceſſitats bi⸗
gamꝰ ꝓmouet᷑ vſqʒ ad ſub⸗
diaconatũ.vt.xxxuij.diſt. le⸗

ctoꝛ. Aſſignant᷑ auteʒ qttuoꝛ
rõnes qᷓre bigam nõ poſſit
ꝓmoueri. vna pp defectuʒ

lacramẽti.qꝛ nõ eſt ibi ſacem

vnitatis cũ carnẽ ſuã diuiſe/
rit.vt.j.e.acutiꝰ. Itẽ pp pro
atiuã oꝛdinuʒ. vt. j. e. vna.

teʒ pp ſignu incõtinẽtie er

to ꝙ devna trãſiuit ad aliã.

xxrri vi ppomiſtit er
eo nobʒ in
duitateʒ. vt..e.vna in fi.:c.

Mius.inõ pluriũ.ſic

es de teſti. ʒ 2 ſic ver⸗

ba affirmatiua exponunt ne

gatiue.vt.j.q.j.iudiceſ.xxiij.
ꝗ.iiij. ſi ea.

r Pontbaptiſinuͦ. n die

vexꝝ.qꝛ matrimoniũ nõ ſol⸗

uitur in baptiſmo.vt.j.c.de
inde.⁊ male ſentit hic hiero.
vñ aug.eũ coꝛrigit in ꝓxi.c.

8Mouo.ſub eo mõ loquẽ
di pᷣuus poſt manumiſſonẽ
dr nouꝰ hõ vt. ff. de adimẽ.
le.ſᷣuus legatꝰ.⁊ alia lex diẽ

ꝙᷓ poſt manumiſſonẽ alius

intelligit. vt.ff.de ſol.ꝗ res.
§. aream.

t A Lutius. de ſacr̃o. ſen

ſus ẽ.bigam nõ repel

rontẽ hoꝛtãdivi

glers mreg l

herommin

litur q: peccauit. ſed ppſacci

defectů ꝗẽ ĩeo. eẽ de biga. a
nobis. ?. c.nup. Et nõ ꝙ in
mf ionio dupler deſignatur
ſacim.ↄiũctio aioꝝ p verba

de pñti deſignat ↄiuctioneʒ

ſidelis aie ad xpʒ ſj cõmixtio
carnis deſignat ↄiunctionẽ
xpi ⁊ eccleſie. vt ẽ de biga.

debitu.itẽ deſignat ibi vnio

dveitatis cuz humanitate. vt
de co. diſ.ij. in xpᷣo ⁊ illã deſſ

an Cinnci⸗ coꝛpoꝛum.
C.

Conſecrari. queri con⸗
ſueuit cũ ↄſecatio epᷣi maioꝛ
ſit⁊ dignioꝛ q; vrginuʒ.q̃re

las.rn.ſacra vir go ſignifcat eccleſiã triũphãatẽ vbi nò ẽ macula neqʒ ruga.xxj.

di. uis. ſʒ eps eccliq militaãtẽvbi ſunt boni ⁊ mali.xxx.di.qm̃.xj.q.iij.audi.
1¶Significat. ita ipſe eps c ſacrm ſic aq ipſa.j.q.j.detrabe.ver. qd eſt miſi aqᷓ.

v¶AVni viro.i.deo ⁊ nõ diabolo.⁊ ſic bñ aptat᷑ ſequens lĩaa.
z 5 Einde cũ ceteris. impꝛopꝛie ponil hec dictio cererisvtibi.? cũ eo alij duo
O latrones. ſic. lvj: di. cenomanenſeʒ. xxxiiij. di. ſiquis viduã. viij. qeiij.ar⸗

vy *„ kyr- ha hunt veidn 3 9

taldus.vnde łʒ ſic inueniatur ſeriptuʒ in aliquo inſtrumẽto. becccclenacu cete

Bi.

capellis.pꝓ hoc nõ pꝛobat᷑ ecclam iſtà eſſe capellam.

4 Aane. Rmmltrone.

be Sed obijck.inuc obijcit cotra lecũdã opi.

c Onid de talii.hic obncit cõtra ternaʒ opinionc.

Del naturales. d dicunt legtimi naturales qſpunij babes. -rrij.. iii.

liberi. ff. de ſta. ho. l. vulgo.

e¶ Soꝛtiunt᷑.vxoꝛes ⁊viros

f¶Reſponſuʒ.nõ interpꝛe

tandas ec locut ones pᷣʒʒ pſo
nas qͥ loquunt᷑ ꝗdvel qlus
loquunt᷑ vt h.⁊.j.q.vij.didi
ci.⁊ e de ma.⁊ obe.ſolite.et

ꝙ pſona loquẽs copꝛehẽdit
in generali ßmon
pig.paulus.S.vlti.ar.ↄtra.
ff. locati.que inſulaʒ. S. vlti.
vbi etiã familia nõ excipitur
in generali ſermone.
Auctoritate.qðᷣ.n. rõne
pꝛobari nõ põt extirpandus
eſt. vt. lx viij. diſt. coꝛepiſcopi.
hb¶ CKCer pxcepit.xxiij.q.iiij.
qui peccat non peccat legis
auctoꝛitate v7.
i Deſtinatos.qd de hoc iu
ris ſit habes.rxiij.q.v.reos.
K C.Conceſſuʒ. q. d. eadẽ cã
nõ operat᷑ cõtrarios effectꝰ.
ſic. lvij. di. ſigs in egritudi⸗
ne.ſicut eadẽ ſolutio nõ pa⸗
rit liberationẽ ⁊ repetitionẽ.

vt.ff. de ſolu.ꝗ hominez. §.

Vlti.er̃ de bap.maioꝛes.ar.
cõtra.ff.rẽ ra.ha.lij.S.vlti.
¶Inter peccata. videt᷑ qpi
famia ↄtracta añ baptiſmuʒs
nõ tollit᷑ p baptiſmũ.2 ita ꝗ
ante baptiſmũu fuit infamis
poſtea nõ põt ꝓmoueri.vt

xlviij.diſt.qm̃.⁊.j.q.vij.ſis

oẽm.hoc nõ credo ſj dico in
famiaʒ ⁊ irregularitatẽ ex ꝓ
pꝛio delicto ꝓuenientẽ tolli
in baptiſmo qꝛ dona baptiſ
mi ſunt ſine omni penitẽtia
⁊ ſatiſfactione.vt de cõſe. di.
iiij.ſanctũ. Si.n.peccatũ nõ

deleret᷑ itũ ad infamiã ad⸗
buc poſt baptiſmum obeſſet
qð negat ambꝛo.j.e.vna.vñ

ſi aligs occidit mille homi⸗
nes añ baptiſmuʒ. oĩs infa⸗
mia ⁊ irregularitas tollitur.
vt. li.di.ſiqs poſt acceptum.
hoc etiã pʒ in paulo q añ ba
ptiſmum fuit homicida ⁊ tñ
F. ecõtra.ſi obijcis q ſʒ hoc
Älla qᷓ coxrupta eſt an baptiſ
muʒ poſt baptiſmũ nõ ſit ir⸗
regularis ⁊ ideo dʒ cõſecrari
bene ↄcedo ꝙ nõ eſt irregu
laris.ſ̊ cñ impedit᷑ a cõſecra
tione ꝑp defectũ ſacramẽti.
iz ire repellit᷑ mulier pᷣtertu
foꝛnicationis quaʒ ante ba⸗
ptiſmus cõmiſit vt ex.de di⸗
uoꝛ.gaudemꝰ.in fi.ſicvidet᷑ ĩ
mmouendo.̊ hoc ideo c.qꝛ
ſilud delictũ nõ tñivxoꝛẽ ſed
etiã viruʒ maculat.vt.xxxij.
libertatẽ tollit᷑ delictũ vel in
famia quã ꝗs in ſeipſo cõ⸗

miſit.ſed illud delictũ qdð n

alio ↄmiſit nõ tollit.vt.ff. de
his ꝗ no.infa.l.pe.⁊.l.athle
tas.S. pomp.pᷣterea p baptiſ
muʒ tollif᷑ crimẽ pcedẽs non
tamẽ tollitur exceptio cõpe⸗

dens ex crimine ſicut ꝑ pniaz
tollitur crimẽ nõtamẽ excc⸗⸗

emg. ff. de

q.i.in cõiugio.ſicvides pꝑ

poſt baptiſtnũ fuerit aliaz ſoritus:

eamnqʒ pꝛimã videri q̃ͥ nono bomi

ni copulata ſit qꝛ illud cõingius per
baptiſini ſacramentũ cũ ceteris cri

Xxvij.

cutoꝛc.vt.l.diſiquis viduã.⁊.li.dialiquãtus.⁊ tamẽ nõ pcccant tales

minibus ſit ablatũ:qð cum de vna

vtiqʒ dicit᷑:certe ſi tres babuerit in
veteri poſitus homine vxoꝛes:erit

ei q̊ poſt baptiſmũ quarta eſt:ſic in

terpꝛetantibus pꝛima:virginis eqᷣꝰ*
nomen accipiet qͥ quarto loco du⸗
cta eſt:ꝗs oꝛo iſtud nõ videat cõtra
apoſtoli eſſe pꝛeceptuʒ ꝗ ait vnius
vxoꝛis viruʒ opoꝛtere fieri ſacerdo
teʒ. Sed obijcitqð in baptiſmo to
tum acad in veteni homine geſtum
eſt ſit ſolutũ:dicite mihi vt cũ pace
veſtra loquar:an crimina tantũ di⸗
mittunt᷑ in baptiſino:an ⁊ illa q ſel
cnndũ dei pꝛecepta ac dei inſtituta
cõplenturvxoꝛeʒ ducere crimẽ eſt
an nõ eſt crimẽ:ſi crimẽ eſt:ergo vt

cũ pꝛefatavenia dixeriʒ:erit auctoꝛ

in culpa:ꝗ vt crimina cõmitterent
in paradiſo pꝛecepit cũ ipſe eos bñ
dixit.ſ vero nõ eſt crimen:quia qð
dens inſtitunit nephas eſt crimẽ ap⸗

pellari:⁊ ſalomo addidit etemm a /
deo pꝛeparat viro vxoꝛquomod

creditur inter crimina eſſe duniſſuʒ
qð deo auctoꝛe legit᷑ conſummatũ

quid de talinʒ filijs percenſet᷑:nun/
quid nõ erunt admittendi in bere/
gitatis cõſoꝛtiũ ꝗ ex ea ſuſcepti ſunt

q̃ ante baptiſmũ fueratvxor erũtqʒ
appellandi vel naturalesvel ſpu⸗/
rij:qꝛ nõ eſt legitimũ matrimomnuʒ
niſiillnd vt vobis videt᷑ qð poſt ba

ptiſinuz aſſumit. Ipſe deus c inter

rogaret᷑ aindeis ñ liceret vxoꝛẽ di?⸗
mittere:atqʒ exponeret fieri nõ de/⸗
bere addidit:quos deꝰcõiunxit ho
mo nõſeparet:an de his locutus eẽ
credat᷑ qͥ poſt baptiſinum ſoꝛiunt᷑

ptio cpetens ex cimine vt.ð.di.xi c.vici..xxxiij.q.ij.admoncre.io.

dq5s auteʒ bic dicitur nõ eſt pcccatũ ſed ſequcia peceati.ſ.inſamia er pec⸗

17

cato cõtraca. ſecus aut eſt in illa que nõ ꝓuenit er peccato ſed ex cõſti⸗

tutioneeccdeſie vt in laq̃ inuita ẽ conupta.vt. ẽ. e. c.ij.x in iudice ꝛ exe

gð vetus homo geſſerat pntat an⸗
ferri:aſpicias gentuileʒ hominẽ coꝛ⸗
neliunʒ oꝛationibꝰ atqʒ elemoſynis
vacanteʒ angelũ audienteʒ ꝑreue/
larionezipdumnq; peui videntem:
nunad ꝑ baptiſmuʒ bec illi ablata
ſunt ꝓpter qͥ ei bapuſmuʒ videtur
eſte cõceſſuʒ :ſi itaqʒ creditur mibi
credite:nõ modicuʒ:erratur:qꝛ ac/
ad bene geſtuʒz fuerit ⁊ ſecunduʒ
cepta legalia cuſtodituʒ:nõ põtſa/

cientibꝰ deperire:nuptiaꝝ ergo co/

pulaqꝛ dei mãdato ꝑſicitur nõ põt
dici peccatuʒ:⁊ qð peccatuʒ nõ ent
inter peccatalcredi ſolui non debet
Eritqʒ integrum ⁊ ſalutare extima
tur aboleri nõ poſſe pꝛioꝛis nomen
vxoꝛis cuʒ nõ ſit dimiſſuʒ ꝓ pecca⸗
to qð ex dei ſit voluntate cõpletuʒ.
Itẽ ambꝛoſiusi libꝛo de offcije
Bigam? repniat gꝗ ante bapuiſſnu
habuerit vna ⁊ poſt bapti mũ aliã.
Ma tantũ nec repetita nobis
copulapmittit᷑ ⁊ in ipſo cõiu⸗
gio lex eſt nõ irerare ↄiugiuʒ:nec ſe
cunde ↄiugis ſoꝛtiri diuncnonẽ.qð

pleriſqʒ mirũ videt᷑:cuʒ etiã añ ba/

ptiſma iterata oiugia eiectionianu/
neris ⁊ progatiue oꝛdinationis im/

pedimenta generent:⁊a cũ etiã deli

cta obeſſe non ſoleant ſi lauacrire⸗

miſſa fuerint ſacramẽto:ſʒ intellige

19

vxoꝛes meminerint hoc ⁊ a udeis
interrogatuʒ ⁊ etiaʒ indeis eſle re-

ſponſumquero ⁊ ſollicitus quero ſi
vna eadeinqʒ ſitvxoꝛ eins ꝗ añ ca
thecuminꝰ poſtea ſit fidelis ſilioſaʒ
ex ea cũ eſſet cathecnminꝰ ſnſcepit
poſtea alios filios cum ſit fidelis:
yvtruʒ ſint fratres appelladi:an nõ
habeãàt poſtea defuncto patre fami
lieherciſcunde hereditatis ↄſoꝛtiũ.

gbus filioꝝ nomẽ regeneratio ſpiri

tnalis credit᷑ abſtnliſſe qð cũ ita ſen
tire abſurduʒ eſt:q̃ ratio eſt boc de/
fendi ⁊ vacna magis opinione ia⸗
ctari:quã aliqna aunctoꝛitate robo
rari:cuʒ nõ poſſii inter peccata de/

putari qð lex pꝛecipix deus adiun

E nug eathecuminms virtuti
bus ſtuqnit humuitatẽ ſecutua eſt:
pacientiꝗ tennit:elemoſynas ſecit:

moꝛti deſtinatos qualibet rõne eri
pnit: adalteria exhoruit: caſtitateʒ

tennit:q̃ro ſi hec oĩa cũ fuerit factꝰ
ſidelis amittit qꝛꝑ baptiſmũ totuʒ

re debemꝰ qꝛin baptiſmno culpa di
mitti põt lex aboleri nõ põt in cõm
gio nõ culpa ſed lex eſt qð cnlpe eſt
igit᷑ in baptiſmo relarat᷑:qð legis eſt
in cõingio nõ ſoluit᷑.quomodo aũt
põt eſſe hoꝛatoꝛ viduitati: ꝗ ⁊ ipſe
cõiungia frequentauerit. Joanes
baptiſta duʒ herodẽ ab inceſin ꝓphi

beret dicens. Nõ lʒ tibi bie vxoꝛeʒ

fratris tni enidẽter oñdit inter fide/
les cõingia eſſe. vñ daĩ mrelltgi qð
bigami dicunt᷑ nõ ſolum ꝗ poſt ba/
puſma oingia frequentãt ſ etiz qui
an baptiſinũ vnã ⁊ poſt baptiſinnzʒ
altera habuiſſe pbant.
vero in ſacerdoteʒ oꝛdinari nõ de/
bet nõ qꝛ deliquerit ſecundaʒ acci⸗
piendo vxoꝛeʒ:ſed qꝛ pꝛerogatinæ
exutus eſt ſacerdotisꝰ*. Ande am

bꝛoſius in eplaac ver ellenſes ait.

Hoõpeccat
ting ſacerdott exniir.
Ai ſine crimine vnius vxoꝛis
vir:tenet᷑ ad legem ſacerdo

igatnus:ſed pꝛeroga/

tij ſuſcipiedi: auũt iterauerit dingiũ

culpà ꝗdẽ nõ hʒ coinꝗnati:lʒ pꝛo/⸗

gatina exuit᷑ ſacerdotis. Si. vij.

Laiog antem vnins vxo⸗
q is vir epiſcopꝰ iubetur
eeligi:queni᷑ an de tempo
re oꝛdinatiõis hoc ſit ac

cipiendum vt tempoꝛe ſue admin
ſtrationis eius poſſit copula fungi

qua vnicã ⁊ virginẽ ſibi deſpõſanit.
Hoc martinꝰ pa. ꝓhibet diccs.

igamꝰ

xxiij.q.v.milcs ſʒ ſʒ

hocvidetur ſequi in⸗

cõueniens. ſ. ꝙ me⸗

lioꝛis cõditionis ſunt

deliquentes qᷓ illig

nõ deliquerut xxr⸗

iii.dil. fraternitatis.

xix.q.iij.mãdamus.

in glo.non tamẽ.ſed
hoc cõtingit ex virtu
ſacra menti.
Ha copula.oꝛ
dinandis. ſimi

le.j.xxxij.di. ſeriatiʒ.

n Non ſoleant. er

go ĩfamia ex delicto
pueniens nõ noœt
quantũ ad legẽ pꝛo⸗
motionis. l.p bapti⸗

3 deleta.

Hoꝛtato:.ſic. xxv.

ecceſſe.

p . Sacerdotis ideg
de quolibet ſacro o-

dine.xlij.di.ꝗeſcamꝰ
q G Diſine crimi

ne.

r QZocdauüt
q In bac.
rxrvij.di.
pmo po⸗

nit incidentẽ qſtionẽ

l. an epiſcopus poſſit
vti matrimonio con
tracto cundo ponit
cõtrarietas capitulo
rũ quoꝛundã que lo
quuntur de vouenti

bus.⁊ ca ſoluit diſtin
guendo inter vouen
tes ſolemniter 1 ſim

pliciter. et incipit hie
tractare de cõtinẽtia

clericoꝛũ.⁊ ptenditur
iſte tractatus vſq; ad
* Exxx vj. diſt.

— — — —-⸗—

— —

Noit

hr
ſdi.

o

tons

hoſſt.

c
nt

nlo

nel⸗
nul

Dn

nen
ſhn

he
itd.

tvr.
pal

Di.

O Jaconus.ſᷣm ꝙ patet per.S.ſequentẽ. hoc.c.põt intelligi de ma
trimonio iaʒ cõtracto ⁊ de cõtrabendo.⁊ ſᷣm hoc diuerſis modis

*

expone littera.ſᷣm intelligit᷑ de cõtracto planuʒ eſt qꝛ iſte. M. papa
pꝛeceſſit grego.ꝗ induxit cõtinentiã ſubdiaconibꝰ.xxxj.diſt.ante.ſj hoc
expone pꝛo accipiendo.i.pꝛo cõtracto retinendo licuit eniʒ etiã tempoꝛꝝ

ſyrici vſqʒ ad grego.
ſubdiaconibꝰvti iam B
ↄtracto manimonio MNon oꝛdinteui diaconns niſi caſti
lxxij.di. gcuqʒ. lxxxij. catem ſn eru pꝛofeſſug. ðM
di. ppoſuiſtn erpone Zacon g ellgikſi coteſtatus⸗
ego den erauer. ii. ¶ſuerit pꝛo accipiẽdo mr̃ionio
oßz aute logt ve dixeritſe in caſtitatẽ nõ poſſe ma

cõtrabẽdo de diaco
no fuit tantũ q̃ſitũ ⁊

de eo tatü reiponſux ſtea mẽioniũ ðſiderauerit ſit alienꝰ
Igezʒ iñ eſt ⁊ de ſub⸗ a miniſterio ⁊ vacet a clero. Mac
diacono.j.xxxij.diſt. auctoꝛitate dar itelligi qð illiq vxo
ſigs eoꝛuʒ. ⁊ m hoc res habẽt vel accipe volũt:nec dia
planaé lutr doi cones nec ſacerdotes fieri pñt niſi
p diepeoni Olinentiz pfiteant. Si vero diaco⸗/
u ium eſſt et nnz a miniſterio ceſſare volnerit cõ
dicit ꝙ grego. pceſnſt tracto mẽionio licite põt vti.nã ⁊ ſi
martinu.lxvj.annis. in oꝛdinatione ſua caſtitatis votuʒ

b Si pteſtatus. nõ

nere.hic nõ oꝛdinet᷑:qð ſi in oꝛdina

tiõe tacuerit:⁊ oꝛdinatꝰfnerit ⁊ po

obtulerit:tñ tãta eſt vis in ſacranẽ

ꝙ ꝓteſtatio valet. t to ↄiugij qð nec ex violatione voti
ex de no. ope. ni. cu, põt diſſolui ipſuʒ ↄiugiũ. Añ an⸗
er inunco. r⸗.ai gu. in li. de bono ↄiugali ad iulianũ
ꝓri.diaconter gqucd ahentes poſt votum nõ ſunt ab
go. geſt.nenſennius ( AUidã nubẽtes poſt votũaſſe
ff. ꝗ. mo. pig. vel b- runt adulteros eſſe:ego anteʒ

po.ſol. ſt debitoꝛ. S. j.

dico vobis qð grauiter peccant ꝗ

— 3

in ſuitute imponẽda nõ ſufficit conſenſus tacitus ſʒ expꝛeſſus.ðvt.ff. de

ſer.vx.pꝛe.inuitũ.itẽ in ꝓcuratoꝛe cõſtituẽdo.ff.de ꝓcu.ſiliꝰ.S.inuitũ.itẽ

in furto.vt.ſi.de fur.ꝗ vas.s.vetare.itẽ in ſoluẽdo matrimonio.vt.ff.

arg.otra ex de coſti. tales diuidunt. Nez theodoꝛus.
auz. M. lere.? de ap. De eogdem
ſollicitucinẽ. ioa. hoe 8 Avir ſimplex votuʒ virgini⸗
deaoſenetüch tatis habens adiungit vxoꝛi
ſtatio lemß valct t poſtea nõ dimittat vxoꝛẽ ſ tribꝰan
Gearainre nis penitett.
ſan a vel iacer ſi fa Hiero.vero ecõtra ſcribit. iese Len
ca fueritre adpducin Sãangvbile ẽ vonetibꝰ velle nubere
tegra exiſtẽte vt ĩ hoc onentſp⸗ virginitatez nõ ſo/⸗
c. ⁊ e de conſti. de in Inʒz nubere ſz etiã velle dana/
inte. reſti. cuz veniſ⸗ bile eſt. Idẽ ↄtra iouinianuz.
ſentnin in alerpug Hamnationeʒ habebit ſi nupſerit
celt erma de Ani virginit ate vonit.
ronici Ser veap. 8 Jnuplerit virgo nõ peccat nõ
ſollialtudinein. illa virgo qͥ ſemetcultui dini/
e¶ Tacuerit. ar. taci no dedicauit. Qaruʒ.n.ſi qᷓ̊ nupſe/⸗
turnitatẽ bꝛi pꝛo con rit habebit dãnationẽ:qꝛ: pinò fidẽ
ſenſu vt h.⁊.liuij.diſ. irritã fecit. Itez nicolaꝰ papa ad
ſi uus.lxv.vi.ſi fo⸗ albinuʒ vienen.ec.archiepiſcopuʒ
te.⁊.xx. q· ij. puella. f. One ſanctimontale ſe eſſe finxerat
ſ. ma.-ij- a-Aaek nuberen; valer.
em ( Loditerrosaſti de feminaq
wenn poſenſanat VPpvoſt obituʒz mariti ſun ſacrũ ve
trib caſbenotatis iſ. lamen ſuꝑ caput ſuũ impoſiut. fin
q. vij. pleriqʒ. itẽ etin verit ſe ſub eodẽ velamie ſanctimo
caſib illis vbi reqrik OUUJMU
expꝛeſſus ↄſenſus.vt

de ritu nup.in eo iure.S.iij.vel diſtingue an tale ſit factũ qð poſſit feri

me ꝓhibente in eo caſu nõ obeſt taciturnitas.vt rẽ meã ꝗs põtvende⸗
re me inuito.⁊ ideo nõ nocet taciturnitas.vt.ff.de ↄtrahẽ.emp.reʒ alie⸗
nã.Si aut tale factũ eſt qð nõ põt fieri me/phibente.tacitur nitas habet

pꝛo cõſ nſu.vt extra de his que fu.a pꝛe.c.ij.ſic diſtinguit lex.ff. de re iu

di.ſepe ſic.xj.q.iij.quado ⁊ er de ſen.⁊ re iudi.quis.io.

d CHac auctoꝛitate.licite allegando dicit.
e O NDidã poſt votũ.qdã dicũt illud votũ eſſe ſimplex qð ſit ꝑ verba

de futuro. vt ego voueo ꝙ poſt moẽvxoꝛis cõtinebo. hocvotuʒ

impedit vt dicunt.ſed nõ dirimit matrimoniũ.votũ ſolemne eſt qd ſit ꝑ

ver ba de pꝛeſenti vt egovoueo cõtinentid.iſiud impedit ⁊ dirimit.ego

crego tribus modis votũ ſolemniʒari vel ꝑoꝛdinẽ vel ꝑhabitumvel ex
eo q coꝛã aliquibus teſub denoui ſe alicui religiom.: dic vt no.xxvij.
q.j.c.j.io.qð io.dicit de habitu intelligas ſi recipiendo havitũ ſect pꝛo

xx vij:

feſſioneʒ expꝛeſſam vel tacitas.vt extra de regul.ſtatuimus.⁊.c.pꝛecedẽti.qꝛ ſo⸗
lus habitus nõ ſolemniʒat votũ.vt.e.ti.poꝛectum.
vir fimplex.votũ.i.pꝛopoſitũ perpetue cõtinentie habende.
Sed tribus annis,alibi dicit᷑ ꝙ iſti ſunt peioꝛes adulteris.vt.xx vij.
q.j.nuptiarũ.quare ergo iſtis tantuʒ triennij penitentia indicit᷑ cũ adulteris ſe

8

nialeʒ eſſe:poſtea vero ad nuptias

redijt:bonuʒ mihividet᷑:qꝛ ꝑ hypo

criſiʒ eccleſiaſticã regulã ↄturbare
voluit:⁊ nõ legitime in voto ſuo ꝑ
manſit:vt penitẽtiã agat de illuſio
ne nefanda.⁊ reuertat᷑ ad id qð ſpo
ſpondit:⁊ iu ſacro miniſterio pꝑma⸗
neat qð inchoauit. aléa.
Az ſi ↄſenſerimꝰ:qð oĩa ſacr̃a
⁊ eccłaſtica qſqʒ putvult ſingat
⁊nõ vere faciat:oĩs oꝛdo eccleſiaſti
cus turbabit᷑:nec catholice fideiin
ra ↄſiſtũt nec canones ſacri rite ob
ſeruani. Quid.n.ꝓſuit ſymoni ma
go baptiſinũ ſacrũ ſicte ſuſciꝑe ⁊ in
xpianitate ſe pꝑmaſurũ finxiſſe.cũ ꝑ

apoſtolũ fraude eiꝰ detecta qð ſibi. et arboꝛ paradiſi mala fuit
ade.vt.xj.q.iij.quid ergo.
J nupſcritvirgo.que

futuꝝ eſſet pᷣnunciatũ fnit.Ait.n.pe
cunia tua tecuʒ ſit ĩ ꝑditionẽ:coꝛ.n.
tuũ nõẽ rectũ coꝛã deo:pniaʒ itaqʒ
age de hac iniqtate tua:⁊ roga deũ
vt foꝛe remittant᷑ tibi cogitatiões
coꝛdis tui.In felle.n.amaritudinis
7 obligatiõe iniqtatis video te eſſe
iõ tales niſi reſipiſcat ſpũali gladio

pcutere cẽſemꝰ.nõ.n.fas ẽ ſpũi ſctõ.⸗

mẽtiri:ſicuti ananias⁊ ſaphira mẽ
titi ſunt ⁊ ſtatim perierunt.
Item calixinpapa.
In ſacris oꝛdinib?ſtituti nõ dncũt
vxoꝛes: ſi duxerint ſeparentun.
D Relbyteris diaconibꝰe ſub/
diaconibꝰ monachis ↄcnbi
nas hĩe ſen mr̃ionia ↄtrahere peni/
tus interdicimꝰ:ↄtracta quoqʒ ma
trimonia ab hmõi pſonis diſiungiꝰ
pſonas ad pniaʒ redigi debere iux/
ta ſacroꝝ canonũ diffinitionẽ iudi/
camꝰ. Hic diſtinguẽdũ eſt:qð vo/
uentuũ alij ſunt ſimpliciter vouẽtes
de gbe auguſtinꝰ theodoꝛꝰ locuti
ſunt:alij ſunt qbus poſt votũ bñdi
ciio accedit ↄſecratiõis vł ꝓpoſitũ
religionis de ꝗbꝰhiero.⁊ nico.⁊ ca
lixtus ſcripſerũt. Uñ ideʒ contra
eũdeʒ ioninianũ hiero.ſcribens ait
Inceſte ſunt virgines que poſt con
ſecrationezʒ unbunt.
U Irgines qͥ poſt ↄſecrationeʒ
Knupſerint nõ taʒ adultere ſunt

121 Vog interrogaſti.et

rriiij

ptemnis indicat᷑.xxxiij.q.ij.
hoc ipſum.itẽ cuʒ iſti in deũ
peccent grauieſſent puniẽ⸗
di ꝙᷓ illi g in homineʒ peccãt
vt.xxij.q.iiij.ſicut q.xxij.q.j.
mouet.ſed iſtud ẽ ꝓpter bo⸗
nuʒ matrimonij adiunctũ et
ſic habes ꝙ minuitur pena HM
delicti pꝛoptex adiunctuʒ.vt J́R
xxxij.q.ij.quicqd.⁊.qdðe.iiij.
dixit.⁊.c.oꝛigo.⁊.xxij.qde.ij.
ſi quelibet.
Nuentibꝰ. etiã velle.
ſic ergo videt᷑ ꝙ ſola
volũtas etiã quo ad eccleſiã
punitur.vt.xix.di.anaſtaſiꝰ.
ſic ergo licet nubere per ſe ſit
bonuʒ.tamen malũ eſt iſtis.
ſicut coꝛpꝰ xpi malũ fuit iu⸗
de.vt de cõle.di.ij.ſiẽ iudas

non nouit ⁊c̃.
finxit. qued ã ſimula⸗
tio fit ex honeſta cauſa q̃daʒ
er inhoneſta. Ex honeſta.vt
xxij.q.ij.vtilem.⁊.xxiij.q.ij.
dominꝰ. ſimiliter ſi aliquis
ſimulat religioneʒ ꝓpter ti⸗
moꝛ:eʒ.talis ſimulatio nõ no
cet dummõ pꝛoteſtatio pꝛe⸗
cedat.vt er qð me.cauſa.pla
tuʒ. Simulatio aũt ex inbo⸗
neſta cauſa ſemꝑ facit mona
chuʒ. nec admitteret᷑ fivelles
pꝛobare contrariũ.vt.xxvij.
q.j.vidua.⁊ extra de regu. vi Or per q ea lert) mνα⁰αα⅓+r
ca. . ſz q domini funus pil⸗ in, ,b' A rr
leati. Et nõ ꝙ; iementtm⸗ on⸗ m in pn j N

„

diſtinrit,c fictio intentionis ? mmrn “ Ker n
fictio operis.flctio intentio ꝗv ſ“ ymn dyne n
nis eſt cñ quis ficte ad baptiſ ej vn , mlex mnre⸗der
muʒ accedit.⁊ licet ficte acce⸗ cιι ſ n 7 ſas ne Ihee
dat tamẽ verũ baptiſmũ re⸗ an⸗, yu⸗ lan lat ſj gete
cipit. vt.j.q.j.ſicut ficti ſimi ercn⸗ vi/ſrinq aret Mnrrns
liter ſiquis ſicte fit monachꝰ „e 2ya⸗ 7 ſ m6 za Hnr;
ad hoc vt poſſit feri abbas. ab ſencict 1 genen met
nibilominuſẽ monach licet · w »y r hor „15,, t
ſicta ? nõ ſyncera ſit eius in? ν Y .
tentio. Fictio operis dicitur ?· R⸗
vbi factuʒ fingit eſt qð non
ſiat.vt.ff. de ritu.nup.ſimu
late. vel cũ ſimulat ſe vende
re ⁊ donat.ſᷣm qð dicit᷑. C.
plus valere qð agit᷑ qᷓ; qð ſi
mulate cõcip t᷑.ſimiliter di⸗

nBiſiungi. quo ad carnis copul.qꝛ qð nõ eſtnõ põt diſſolui neqʒ accuſa⸗

co ꝙ ſi aliquis eo ꝓpoſito co
pulatur alicui mulieri qd nolit ſtare legitime cũ ea.⁊ hoc paratus ꝓbare ſit ꝙ
nõ eſt audiendus.nã in ſponſalibus recurritur ad cõem intelligentiaʒ verbo
rum.lʒ contrahens aliũ intellectũ habuerit.vt extra de ſpon.ex litteris.vbi.n.
verba nõ ſunt ambigua nõ eſt locus interpꝛetationi.vt.ff.de le.iij.ille.aut ille.
FReuertatur. Hoc intellige quãdo poſt habitum ſumptum ſtetit inter mo⸗
niales.vt.xx vij.queſtione.j.vidua.alias ſolus habitus nõ dirimeret ſequens
Mmarnoniux vtertra. or regu.poꝛrectum.et extra de conuerſa.coniu.ex para
1. Reſbpteris.diaconibus.vt er ꝗ de.vel vo.ſuper eo.cõtra.ſʒ ibi fuit di⸗
ſpenſatio cõparatiua. 1 .
m.Sinungi.nõ eniʒ dʒ diſſimulatione culpabili nefanda ſententia roboꝛari
C. de inceſ. nup.l. vlti.in fi.
ri.extra de deſpon.impu.ad diſſoluenduʒ. ſic dicit lex ꝙ matrimoniũ nõ dict
diſſoluiqð ab initio nulluũ fiut vt in auc.de nup.S.ſi vero ab initio.
*U rgines.qᷓ; inceſte.ſacrilege eti ſunt.xxvij.qj.virginibꝰ.qꝛ vaſa dñii.
. ipſas cõtaminant.j.di.ꝓxi.decernimus.

datur maius ſpatiũ:vt er de regun. qꝛ in inſulis.

—

5mLECEce oſtenſu; eſt in hac xxviij. di. agit de cõtinentia clericoꝛuͦ in tri⸗ l 1èO—G
m . Peobationc. dz enim longa peecedere cõtinentia. vt. S. e. ꝓxi.c. et

e bus oꝛdinibus. oſtendit etiã qualiter fſint oinàdi qui ab infantia Peobar
eccleſiaſticis officijs adiungunt᷑ itẽ oſtendit ꝙ rclicte pꝛe byteroꝛu, lrxxvij. di. quicunqʒ. „ B 4
t⁊ diaconoꝝ nõ poſſunt alij nuberc.⁊ ꝙ ſacerdotes a ſna cranon n C Aut ad terrenas.qꝛ terr replent.virginitas paradiſum.xxxij.qõc.

„.

z.

3

SIaAI

debent abijcere mulicres vltimo ꝙ ad laicos nõ ſpectat indicare de ſacerdotibꝰ j.nuptie.
licet mau ſint. o Auferre. qocr⸗
b Alluʒz. ꝓmiſerit. ex⸗ “” . c( de iure ci ypetit
Ameeſſe vel tacte.erpi⸗ quam inceſte. DHli.xx viij. . ſcrxutet.abꝰſi gra caſtitatis deo ĩſpi neganduũnõ eĩ auẽ.
le vt. xxiij. di. c.:.xv..dd. LCLcc oſtenſum eſt bꝛeni/ raãte placnerit pmiſſione caſtimo de nup. crca f. .ſcd.
j.vt lex. tacite, vt. ſ.e. diaconi eter qð nolẽtey voueꝛe cõ nmie ſue abſqʒ cõiugali neceſſitate ſe· boc quidẽ.f.de re in
nqris anonnod elleſain tinentiã nec ad ſubdiaco ſeſpoponderint ſeruaturos. bitan/ arleic Eſauis con
ponfalſan nece alace natũ nec ad ſupioꝛes gra quam appetitoꝛes artiſſime vie le ⸗ na. abiſ .
vorins pꝛecepti.vt. rxxij. . dus ↄſcẽdere pnt. Añ ad ſubdia niſſimo domini iugoſubdantur: a ?P S. dyſza 5
j.integritas. co ꝙ eccleſia Cconatũ accedẽtes nõ ſine voto caa pꝛimũ ſubdchaconi mimſteriũ hita ccce. oia.c. inducuͦtuͦr
nemine cogit cõtinere ſz jo: ſtitatis iubent᷑ admitti aucte beati pꝛobatione“ pfeſſionis ſue a viceſi ad pꝛobanduz ſnb
dine queʒ dat põt inponere greg.aſcribẽs petro ſubdiaco.ait. mo anno ſuſcipiant.quod ſi incul- diaconi cõtinere non
legeʒ quamvult. ſicut glibet Mon Rat ſubdiaconus qui ſe catte pabiliter ac inoffenſe. xx. 2. v. annũ tenent᷑.⁊ ideʒ pꝛobat
alius in raditione rei ſue. t victuri; n0 Pinittit. per egerint ad diaconi officiũ ſi ad/ de diacono ⁊ ſacerdo
ff.de paeln nctontere Aillnz facere ſubdiaconũ pᷣu/ implere id poſſe ab epiſcopo pbã iaanenvallaemand
tins agit e eis decre⸗ mant epᷣi: niſi qſe caſte victuꝝ tur ꝓmoueri debẽt:Canẽdũ eſt tñ deinoe Wognd

talis que iubet eos ammo⸗
ueri poſt admonitionc.vt ex
tra de cohabi.cle. ſiltt.
d Dando. 1 diacones.
odie etiaʒ acholitis.

pPꝓpmiſerit qꝛ nullus ad miniſterinzʒ

altaris accedere dʒ niſi cuiꝰcaſtitas
ante ſuſceptuʒ miniſteriuʒ fuerit ap
pꝛobata. Nẽ innocentius.ij.
Officio atqʒ beneſicio careat ſub/

is:neqñ ſue ſpõſiõis imemnoꝛes aut
ad terrenasnuptias aut ad furti/
nos ocubitꝰ vltro ↄcurrãt quod ſi

ſoꝛte fecerint vt ſacrilegi rei ab

ecclia hẽant᷑ extranei.ꝗbus aũt vo

cõtinentia ceperat in
4q troduci.
RKecterea.

r 0 Jaconi. ad in
telligentiã ho

cõferunt ecdeſie exr viſpenſa diaconnaſi nupſerit. luluntas ppꝛia interrogatiõis tꝑe de rum capituloꝛũ nota
tione vt e de eta.: ql.pteraeaa CEcernimꝰ vt hi ꝗq ĩoꝛdine ſlb ſideriñũ nubendi pſuaſerit:ↄceſſam bis in oꝛientali ec⸗
e¶Pꝛofeſſionc. gl ꝓmite ¶ Idiaconarꝰæ ſupia vxoꝛes dn / ab apoſtolo licetiã auferre? nõ pof deſia etin occidenta
eee, eb aterapar Kerint aut ↄcnbinas habnenint: off ſumusita vt cũ puecte eratis in cõ leie eön AHuur imn
Hiuſc ab aerd dur cio atqʒ eccliaſtico bñficio careãt· uugi poſiti renunciaturos ſe pari rgdo dieſ iei e.
iine partis medietas deſ⸗ Cũ.n.ipſi tẽplũ ⁊ vaſa dñi:ſacrariuʒ ſenſu operibꝰcarnis ſpopõderint: .c. lectoꝛcs.ct. cpla⸗
0o⸗ ſpüs ſancti debeãt eẽ ⁊ dici:idignn, ad ſacros oꝛdines aſpirenn. Itey cuit. ſed cõſtirut i ſin

gnatur.vt.ff. dever. ſig no⸗
mẽ.S.poꝛtionis.⁊.ff.devſu⸗

cto qꝛ illud ſpectat ad ſubſtã
tiaz elcctionis:ſicut ſupplet

durat niſiviqʒ ad ſeptẽninz.

eos eſt cubilibus ⁊ imundicijs de/

epᷣatũ accedere ꝗ adhuc longã 3

poꝛs ſui ↄtinẽtiaʒ filia teſte ↄuimcit

ex conſilio arelatenſi.iij.ct /

ſum in quaſic ſtatutum eſt.

Hiaconi non pꝛopibeatur a mini

o.1:Piozi ordine necapud

niſ cõtinentia ꝓmiſ
ſa. vt.S.e.nulluʒ.?.cC.

de tali facto ꝙ ſpectat ad Pz 1 201 ra1 ttg eH*⅓
eiſetncenv H nõ bie. Nez ex oci. oletano. i,j. ſterio pꝛo nuptija:ſi in oꝛdinatione nin iintonef
vij. alieni.ic. alias iuder nõ zid ſuodiaconntuaeceſſun conine, dicunt ſe continere non poſſe ölicuitoceidentali⸗
ſuppler de facto niſi q con tiaz pꝛoſiteantur. „ ⸗ Jaconiqcunqʒ cũ oꝛdinant᷑ʒ pus ad diaconatũ vł
ſtat indici tãquã iudicivt. C. Ehisec u0s8 volũtas parẽtů 4 ſ in ipᷣ̃a oꝛdinatione pꝛoteſta ſupꝛa pꝛomoneri niſt
de tẽp. ap.l.j. . vlti. C. de Pmis ifantie ànis clericatofi tiſunt dicentesſe velle bhie vroꝛees pꝛomiſſa cõtinentia.
ap.anplioẽ cire pn.⁊.ff.de cio macipaneri:id ſtatunnꝰobſer⸗ nec poſſe ſe ↄtinere.hi ſi poſtea ad vꝛ.lxxxij.diſtin.pꝛo⸗
teſti l. ij. .tn magie ele. uandũ vi mor detonſ vel miniſte, nuptias puénerintmaneãt in mini poſuiſti :.c plurimoſ
da erie geai 4 mco? o lectoꝝ traditi in domo eecleſie ſterio“ ppea quod his epiſcopns li B ſubdiaconib⸗ vſ
tra falſam. ſed de iure ſup⸗ ſl chali pñtia a pꝛepoſito ſibi de, centiã dederit. qcunqz ſane tacue⸗ itbus HH
plet. C. vtde ſunt adno.l. eralee NeOclauudecinuͦ nnt aſnſceperint manus ipoſion? munt errr iranee
vna. b. cet atis ſue cõplenerint annũ:coꝛã to pꝓfeſſi ↄtinẽtiã.ſi poſtea ad nuptias eægo licite vtunt ma
Ebis. infantie id eſt Lius clen plebiſqʒ cõſpecta volũta, pnenerint:a miſterio ceſſare debe⸗ minomio tracto an
Ppneritie q; ifantia nõ coꝝ de expetẽdo ↄiugio ab epoꝑ/ büt. Itẽ ex ↄſilio neoceſarien. te ſacros oꝛdines. po

ſtea ĩ ſacris oꝛdinibꝰ

fruc.l.ttd. feruire. Aẽ ex oci.toletano. v. In coningio conſtitutus ad Tacei?*“ nos nec apud grecof
Salwkin wnon Caſte ſe Acrns kunirantin die, donun Enimna eher⸗ 4 6 H
ie funtae n en coneg vel pꝛeſopteros oꝛdinandi. Sſumi aliquez adſacerdoti n it a tem⸗
ſuent arnerceaahches Aãdo bnter d diacones p in coniugij vmculo conſtitu· poꝛ Evoſtoldri e ſit
ſenbobſter vw e de lſen⸗ prochias aſtituunt. o eos p fimm non oportet: nſi mnerit pꝛomii commmhant ben
cnſane. vñ ibi fuit diſpenſau⸗ feſſionẽ epo ſuo facere vt caſte ⁊ pu ſa cõnerſio. Itẽ ex eodem.iiij. tet er ſerta ſynod q
Aullis piomouendus ẽ in e talis ꝓfeſſio obligat: vite ſancte di/ tatez nopꝛofitentur. ta ⁊ regulã ſtatuit eiſ
vt. lxj.di.ctinen. ſciplinaʒ retineant. Iez grego. 9 Reterea placnitvt deinceps vt. xxxij. diſt. ſ quis
h ¶ Filiã. no ꝙ p factuͦ ipſuy nobilibus ciuibus neapol. Hnò oꝛdinenf᷑ diacones ↄpuuga eoꝛuz;. xxxj. di. nicena
Pbatur aliqd. vt.lxrrij. di. Oni longi copous ſui otinentiaz, ciniſi q pus ↄuerſionis ppoſito cõ lxxxiii diſ cuz in pæe
Dpolirrighiſrrucg⸗ n6 babetin ebm eligi no debet. feſſi fuerint caſtitattẽ. Aerũ illapß tento. In hocautem
eren Diun ad no; ſeripturavia oꝛiaucte diacombꝰ vi pmitti cõin / diſſen er er ine⸗
ſcio poſſttaliag ſupplen de dilcutniſſet iohanné diaconuñ giũ cũ ad ſacerdotiũ tm cõiugati p iſn ſiue peoino⸗
facto q ſibi nõ cõſtattan qab alterg ecectzc:punlã pie ſ hibent aſſumi poꝛroin ſeqnẽn vxp Senur ad ſarov oe⸗
iudici? lenõ obijcia aliada liaz quoꝛũdꝗ relatiõe cognonimꝰ2 mitti anctate ſubdiaconib?cũ de di dines non Prormiſtg
partib cõtra pſonꝗ electi.ip vñ ſi rõnẽ voluiſſent attendere:nec e hiicalrvrecinit vr ſine ppa ctinentia xrrj.diſt.
ſe tamẽ ſupenioꝛ põt obiſc alij eu eligere nec ipſe debuerat cõo/ tõe caſtitatis nò oꝛdinent᷑:hoc id? quoniaz ſed occden
re. iz hocideo ſupplet de fa-⸗ ſentire: nà q̊ pſumptiõe auderet ad in anchiritana ſynodo vẽ eſſe ꝑmiſ tales nuqᷓ; ꝓmouent᷑

—

— —

W , 5⸗ —— —— — — — —

vt. C. de iudi. deli,ſi infanti.ſic ergo vr̃ ꝙ pueri bũ pñt hr̃e bñficia ecdenaſti⸗

ca.nã ⁊ vmoueri pñt. vt.lrx vij.duin ſingulis ſj cõtra.j.q.j.pueri.ſʒ dic ꝙbene poſt receptũ ſacru oꝛdinẽ nõ poſſunt ↄtrabere.vt ibi dicitur.
ficiuʒ poſſunt hr̃e ſed nõ pꝛelaturas vt er deeta.⸗ quali.indecoꝝ. . 3 . en

oſſunt bi opꝛelatt E de eta. decoꝝ. 8Pooteſtati. . di. pxi.diaconus.⁊ er de in inte.reſti.c·j.in f.
k ecop noie lectoꝛis hic cõpꝛehendit oẽs minoꝛes oꝛdines. s. xxv. diſt. .ſ.. t ¶Poſtea. ſic e de ce. coͤiu. diuerſis. * ex de cõcel.pꝛebẽ,. nõvacũt eu;
1 Cirzuneetinn in der ſrularkteauſſfvoni im Zerirrviſ⸗ ſuꝑ in ſi er̃ de fi pꝛeſby.veniens. 7. .
Drin fingu is in monacho in. xv. vi.rx. q. ſ.lllud qd̈ ideo ſit ne monachalis u ¶ In miniſterio. qꝛvideret venire cna pꝛomiſſonẽ pꝛopꝛi. vt er de
hbabitus ꝓpter nuptias deſerat niſi ybi dura eſt conuer ſatio, vt in inſulis vbi· condi.appo,per tuss 1 ne eop x .

cotrabere nõ lʒ.vt.xxxj.di.quoniã. ⁊.c.aliter.⁊ er de de.cõiu.cũ olij.ſ

der,
Mt
iane,
Kl
efei
n

lbis
it,
Oſah
enon
bobet
geerdo
Pbige
guunk
locto
errin
.

ſalip⸗

güibo
non
lee⸗
fkon
urig
bns.
6 toci.
4 ⸗
liſe!
apod
Cer⸗
ghare,
gteme
faft
i
bepn
d
Geben
ltei
ianss
cehe
npr.
nnon
jnos
ͤn⸗
vnno⸗

ſH

nia
d.
Clen
oual
pn
15e⸗
wkin
Gntn
in
gind
chtt⸗
N,
Pino
peſe
oil⸗
ante
tlles
Utma
coan
esho⸗
Gnd'
gli

Decerar oꝛdine.i.ab officio ⁊ n beneficio.⁊ ſᷣin hoc magis

Di.

punit᷑ ſacerdos ꝗ ſoꝛnicat᷑ ꝙᷓ qui legtime cõtrahit.⁊ hoc ideo qꝛ

facit cõtra ſacruʒ oꝛdineʒ ⁊ etiã cõtralegeʒ. ideo minus peccat ducẽdo
vroꝛẽ.qꝛ credit hoc ſibi licere.ſicut illaminus punit ꝗᷓ publice delingt

ỹ q̃ pꝛiuate delinqueret.qꝛ cedit hoc ſibi licere.vt.ff. de ritn nup.l. vlt.
= Ad pen tentiã. l.
di. cõfirmandũ cõtra
ſed ilud intelligit᷑ de

ſolẽni pnia qua dle⸗
ricus facere non dz.
iſtud de publica. vt.
xxx.q.j.ſiquis ſacer⸗

dos.⁊.xxx.diſti.ſi s

pꝛeſbyter.ſed ſi depo
ſitus fuerit bñ põt ſo
lemniter penitere. vt
de pe. di. vj. ſacerdos

adbue ſignat᷑ contra

lxxxij.diſt.pꝛeſbyter.
vbi dicit ꝙ lacerdos
no dz publice penite
re iter laicos.ſʒ illud
vcrũ ẽ quãdo crimẽ

eſt occultuʒ.ſed h lo⸗

quit᷑ quado crimẽ ẽ

publicũ apud laicos

v.q.j.ſi peccauerit.
c Nia ſunt.qm̃
wb allegatio
valeat ꝓbat᷑.xxxiiij.
di. ſi quis viduã.
d .Conductoꝛi. de
fenſoꝛ.

eA¶WBicens. z ita nõ

potuit vxoꝛ eius cõ⸗
ſxcrari.qꝛ maritꝰ coꝛ⸗

rupte nõ poteſt pꝛo⸗

mouert.

CNMec cã virginez.

Pp duo extrema col

ligitur mediuʒ. ex eo

n. ꝙ ab initio nõ erat
virgo ⁊ poſtea iſte p⸗
motus ſuit in diaco⸗
nuz colligik eam no
fuiſſe vxoꝛẽ.arg.ff.de
here. inſti. ⁊ ſi. . ſo
lemꝰ. ⁊.liij.di. c. legẽ.
qnqʒ mediũ trahit ex
trema. ff. de ſer. xuſ.
pꝛe.ꝗ ſella.S. vlti..l.
tria pꝛcda.quãdoqʒ
pꝛincipiũ trabitur ad

ſinem. j. xxxv.di.ab
cxoꝛdio. ff. de le. iij. ſi
gs in pꝛin.qñqʒ finis

trabit ad ſe pꝛncipiũ
vt. xtij.q.ij.c.vltimã
voluntas. ff. de adi⸗
mẽ. le.l.i j. ⁊. l. iiij.
g ¶Nec reiigioſaz. i.
religioſum habitum
quẽ ſolent ſumere vi

duevel alie deuote. ⸗

nõ cõuertant᷑ ad ali⸗
quaʒ eccleſiaʒ.nec.n.
credo ꝙ vxoꝛ illqui
