Sntapi ne akeſt. . an electione umameru mee nome oꝛdinem piomereni non po- dinullus irrioiſt
llreg iſcl kwlj anenſ⸗ re:vel ſe paciſci factnꝛuʒ ad hoc vt terit. De ſecũdo vero caſu in ge· qui: .xvj.q.vlt. ſane.
erihocdetondmin eligal: alind eſt nulla pꝛecedenti ccõ ſiis vibaniſecundi legitur: quia ibi de ſuſpenſis
therius.c.di.contra moꝛeʒ. g2 Gitu Scanonelogutmag
Quiam tamen dieunt nẽte poſt elecone puinomddi eateltionen pann dermnie ronirrgaimnſ
ante electionez nulla cautio iuramentuʒz offerre.iilu ab offici eccle te ramentum n ul Pm.
pot heter ſi heſteter imo⸗ tanquã munus ipeninz deijcit: poc pꝛeſtate. HS o elt ſperiale .
nia eſt. q videtur cam face qt cõſecrãdo nullũ ipedimẽtũ gene Rtaldus“ arelatenſis epiſco/ noꝛoꝛio fomicatof hö
re n eligalur. .ec.j. Idem rat. HGe pꝛioꝛi caſu ſcribit pelagi / Kpus narbonenſis eccleſe ſuf, ſmonia oecalig aek
hm eclenos ns clerocatinenii. frageneuns romam conſecrandus: comect eĩ ve torc.
Ei gi⸗ Spio ka polt eie⸗ Qui ehuũz eligit:de rebns eccleſia / ad dominum papam vibanum ve vlt. Sed. nuͦquid ſtati
ion⸗ bce poteſt.qe tune ſticis aliquasſecuritatẽ nuliifaciat. nit: ſuns quippe archiepiſcopns. ——— jereen
nihil ſperat ab eiz kdam⸗ Alia quideʒ dudũ 30 ſe an ctienabsranr n e; Pelar aakrllan⸗
pertioꝛe vt dixi põt peti ?⁊ eii τ 2æcoepum noſtruʒ eucarpũ ctione 9/ isnir pooncin⸗
beeſtaritaleinramentum niſitate catinenns eccleſteſcnipra na eccleſie conſernanda canomcis Itcgqn nlano anns
Loidercngrsdeie duerimm ns: vt in eisſuchcin nodruz minonada vebann, aepelt 5 vos tiʒ executioni madan
Eoloptatum. xrrviij, diſt. otniſſetis agnoſcere. verumtamẽ an atus da. vt. er deſena rein.
pracnſane.xxxiijlqua gata duorcſn ibi non ſana inten? bhyuiuſmodi iuramento:de iuramen qð a Geſbanonem.
vnm wigeta naene oneſed pꝛanis ſtudiſs: diſſenio) toquod canonicis nonre:eccleſe E cdtna vſcct ſtalͤd
quilibet canonicoꝛuʒ ita iu Nes ſuſcitare veſtra etiam relatio . feci poſt electionem nullam con/ mniam pnel de
rat.Ego iuro ꝙ ſi fuero fa/ ne cognouimus:quiſciẽtes ſe ad epi nentionem ante: vt eligerer feci. merfe. Aa
cius epiſcopus nibil aiena ſcopatum nec etate nec ſcia nec vi⸗/ narbonenſis vero eccleſie archi deteappsgatge grd
bo ð rebus eccdleſte.qꝛ tuto: temeritis poſſe perduci:ad hoc tan epiſcopus nullins pꝛeter id crimi/ iummen ſubaͤtuͦ fuli
eligitur ſub tali condiione tummodo inquietare eccleſam miscauſa coniecrationem omſt: ane ille ercöͤlcat. diſt
ariſeclertt vre letutel. volnerunt: vt ſibi de bis que exi, me ſciente:neqz mihi criminis con gnegen ?4 tcntus
muro Eſenera d elec.lsni ſa pꝛeſumpra ſunt :impnnitatem ſu ſcius um pꝛopter quod aſacerdo, Pppellanber ſua theh
Kgaunectamen viderur 6 turus pꝛomittat epiſcopus:⁊ fiat ra tio merepelllt. appellatio ſit pmulga
nnoueckag vr iet Ulaler ine ſecuritas epiſcopatus ambittio „OlüI/jIIIj. ininſa remuni:
muto.tamen ex perſona cõᷣ oc etiam vos duximus conmo Zod antem*clericoʒ an ie tenet dud ar e
trabentium pꝛeſumi debet nendos:vt decretum in elpidinum le tepus ſententie ab epi/ me mnhtn ſun nöͤen
enm acn nc rgmmiftio⸗ sone factum 2 akr unn KRo dtecere on Peoſecnennuppeſſanh
nem eſſe fimoniacaʒ vel n ab omnibus quos veſtra relatio ceat: etur auctoꝛi nem. idez eſt ac ſino
ſtcut? pꝛeſumitur ora vluu ſignanit ad aobenm pꝛedicti vſſita tate ſymmachi pape dicentis. aprollanerſttunas
nene ner blio toꝛes epiſtola 2 cum eodem digco Ante temnpns entente no licct cle, botno aſt ercommu
pigenae dio. N matnretis deo pꝛopiciante per, es e eie oono diſcecere. micatus Nt diſtingui⸗
3 enrnerll vmnatezpt ducere:⁊ poſt panca. Cuʒz igitur bbic Onne direcra ſunt verba de tun ſede bis quſno.
ermitteret a⸗ ea que filius noſter magniſicns vir leo pꝛrꝛ rreti:ſiquis clericoꝛum ab epi ahertt aroe
abſtulerant. illud enim eſt toꝛ veniſlet: reiulit nobis de ſingu ſcopo ſuo ante ſnie tempus pꝛo/ 5 ate⸗ Rio keio deao
ſimonia. remittere enim eſt äl ðèDW queazen dentenpper
vale. vt extra de teſti. veniens. ff de calũ. quinetiam. latione derici debeat ei obedire: cum pendente appellatione vel lite ni

moda appetit:friunola eſtimatione

¶NViri. ar. teſtimonio vnius credi:vt.f. de dote pꝛele. heopompus. S xcvij.

„

circo ſi ent dictum eſt elpidium dia

cit ei.

hil ſit innouandm. vi.. i. g. vj.appellatione interpoſita.r cxra vtlite

pen, nihil innonetur per totum. f. a un pil.l.j.in n.⁊ excommunicatio

.i g e r. . lenet cum ſiatim irabat ſecum ſuam excommu nicatione.vt extra ve
udicij.i.q circa eum fecimus nos mutabimus. appeilatione paſtoꝛalis. 1

fJud .
ien guiaretracrabimus quod ſecdimgggs. „ [) Onmneſententie. olgen oaccuſatio non conſtituit a lique reus
b Rtaldus. iuramẽto. Ar c olus epiſcopus ſola manu ſe expurgat vt 4Arrel im’noſi:vi, tvad itcevli vnottev dudnr z er win

b di. nobiliſſim us.S.di.lxxxvj.tanta.j. xxiij.j.q.iiij.inter querelas.xx.q.iij.pꝛe⸗
ſens.ar. contra.xxxiij.q.ij.admonere. „=ðèð

cxling.
ignoꝛanter ſiue ſeienter: ſ
ſia ſine ignoꝛanter ſiue eienterꝛſn
M “”R a impoſitionem in eceleſia ur . noꝛ caſbus. ſi ſunt
n. nominatio non ſuffleit. v:.ij.qf. un eniannnbenrrelurr ſcaegnd icnenuortanrus zn
Nne debetur: vt. f de ſolu. reo. ſola. n. nominatio non ſuffieit leger eſt alias digni fuerint poſſunttole Evij. ſaln berimum. in n. tzati. vt de
. qs belereren eondtmnarns appellaun. Racu eſt babendus maculittittrata acorrferad eremunicanezrel ſi ſan ler⸗ 1. iörempril
multi.⁊ lex dicit ꝙ ſi condemnatus ap interim Bdenat. moniace a ſimoniaco: vt. ſ. e. 6 oi icts. 7 r
W Dalattinna, pentahe vnicn mecimter inens abbonoubue:vt lrnn,. manc nalg adſubuer ſionẽ ſidei. aabeſerin Retere vint oꝛdinari
R Fo bio qui Baimna ralenen Rench nec pꝛocuratoꝛeſſe poteſt. con.di.iſij. eos. . ec e rd cconuenien
i⸗ di tantis. ? exra de accu. deus omni etrre⸗ B ibus. Si autez ſunt oꝛdina
tniſd Ditnneern “= excomunicatis. uübus. Si aute xtra eccleſi
Cde pꝛocura. reum. „„„ d fit eb excõmunica — ti ab epiſcopo ꝗ ex a ecc
MW WBiuſch ücernna ſuſpicione diſceſſerit: meniſeſtaʒin S Os conſecrationem dicere am recepit manus impoſiti
RW vVt llite pe. c. i. ſ. xxxiiſ. ſuj maonedi cenſuram. lex.n. ccle ESas mõ poſſumꝰ que ab ex onem üſcnter nunguam
nep gvlc vii. tum pnuſꝗ ſon relinai. ta: Nem: nunicatiillicire man? v e oꝛdinationes Mec
nſenn b. Inelitteris, ſtiterint exigit 4 8 epi LEcomm n dun 6 02 o ſit ſides tua:ꝙ hereti⸗
llcue b— ilibet. reprex Ine litreris apoſtolicis ep 4 uljmponunt: quia Dtaltet Rebinunſenle depoſiti ve
4 0 ſentauerit. Cle B ſcopus accuſatus ⁊ a ſancta 5 dinandi non habent. vbi autemil?ę- ra iacramenta conferunt.
Aeſtn ricus eti ſe no repꝛe⸗ de vocatus adſuam nonreuerta fſicita eſt manus impoſitio vuinus veorum coꝛpus chꝛiſt conſin
nertre, gevocerus adlusn re, tnan wadereieran⸗ tenn unrnegatkan
Gruntts teris ſui epiſcopi: v J. . R miniine pꝛobatur el D declaraut. Jo. J0e⸗
WN H C.de epi : de. ſ qua. Paei:. oſtolica vocatna epiſco nl Ande damaſus papa ait. dDicit d NR‚————
nd Ponun ell vond. pue ad oonnnmnnontenertaturnt⸗ Waſen. Waletckdlab.
n ehorrt eaſoboo. Ruatgatas 7apoſtolicis litteris in) Er illicitam manus nuvoſi b õ
nelle à ndbiguttate. ſd ſtructuns. lſatus at?: tionem iletens capit ha tibus. .c. daibertum.
kni ertra deõf oꝛ. er pHar Ailibet ſratrum pu i gqnui videbãtur aliquid accep ſſe i ¶Ab er coͤmunicatis ideſt
ii rertaöſde inſuNn. Q. gz bbac actaſele vocatns dul vih NN.. ſainmarcis.ta⸗
1 &E Lerm ideſtopo cenmm ſe abarnn⸗ quam binc litteris ẽme Itẽ reiterari neceſſe ẽ qð le cömuntcai.
i e ſtoloꝛum. bdoltolicis vel foꝛmatis blen ter 13 Weifne actũ ant collatũ ninne EE ilener perr ans
“ BEntéẽtia ap eEi rgatus ſit: ſi fuerit: 5 Oo poſſit hono: eccleſie. vel dic gein odi
tnan —Cä— remn.⸗ Kutensazn domum reuer Parnr Suod vali poteſta eoꝛum hoe ecbs
unnthr ircakionil erit recognoſcqt viciniſni qua re 5 habuit. legitime innemre tius dicitur erecrat
D In ſuſpe⸗ ſuz fuerit recogno tẽ dare nõ habnit. ieori lyir i cõſecrata.vt.i.q.iiijeccle ia
W epiſcopi qñaʒ v inn⸗ finierit: quarer ciare ⁊ pꝛedica/ telligunt᷑ qni ini nõis cõtraxerunt !Berec eis Jon⸗
hlllulnel pant ſibi aliquid ð iu bignuitate vlla nun enim ſan penã excõmmicati? olſeong d bic Ha fe
en . quãõ ſi ab hac enim ., nũquã in numero catholicorũ lerroꝛs ⁊ pꝛoſſe
nnte krunmudn iu⸗ rcen Ba agotoltstue * Arrat Teferiann inter — mrt aie aus mani
alllk “ icagi ri on iuſſi ſunt: iſunt:ſipoſtea excom 2.j5.q. vij. Dai ertuz. 2 e
oar ceſſoꝛem bnelu3 ſendi ⁊ liberari epiſcopi in dinan,/ puus deputatiſunt: ſipoſtea excon 2q vij. vaibenn ſͦ boe
1 i L . unan, puunus deputa notati fuerit. de ſciſmaticis. c.ſ.?.ij. ſj he
4. inres eR 3 nicis 5 9 ey ideo dr qꝛ facilius diſpen
cffru iure vicinoꝛuʒ a⸗ hie te domino pumitus ſunt conſtitnti oꝛdinationes tamẽ eoꝛũ ab eccle⸗ ſatur cũ oꝛdinatis a talibus
Hutgtte poꝛum oſendit hic . te ſedis cuius diſpoſiti⸗ iſericoꝛditer tolerãtur. AUn⸗ latur ci oꝛc impoati⸗
ane . inabit ele chuins ſante ſed ecuins L ia miſericoꝛ. n enn. timà manus impo
tni nendnn epiſco⸗ i eoꝛum Gnſnemacta ernene d V. baneſerbirocens. nonſi A receperunt echenae
n pi. lo. nec tione . Oiꝛdinationles abexe crcdigrat itula que inducit.
wi nient nonfeit S nnt nchne ama mlnn a m ma ace facte ex miſericoꝛdia toꝭ gocu no luit ſonna Keruan
lcn lianus cleean vori eculpantur qni er,· mMonlacc in Z eü erpꝛeſſe eſt.. de con.
— ws ſat uf ogmein ritien nchcrnn gnnsbane ſern WBerxcõicatis quondãtaʒ ca dbii oleuutiter cno
iin änncheet be. Serreſtcanceronhnns placereco; tholicis epiſcopis etinal3 Aarientaueſus
eli d. L leli gnouerunt. Ententia er cõmm adenen iachon ima⸗ rnkranie donmene
* S marig ice icationis notatus acce z miſſe cöſti rit:adhoc ſi oꝝ retico pꝛeciſo ⁊ ſimo 3
nt Auen tur aniaz archiepiſco cos nofuiſe Sliſterit: roga debeat cu eo diſpenſari. ge
fune ueneu quidaʒ archiepiſe ſci ta ⁊ doctrine pꝛerog eru eſt nec obſtat. j. q. . ſi
iur mofataabestoſmen Ps aliquot cleni/ Gecnanen pꝛomereri:peniẽtia Amaſmomuneybiinhnie
Enzlitn ana Tregme cos nrerine mata ickieragu geenernzoanent iipſis Nanemnte diallbu uir
nmnmnſ nicatus hic dicik pꝛe⸗ olitani oꝛdinauit: indicta qu rũt oꝛdinibꝰ permane oꝛdinaturqꝙ poſſt ſecum di
ſegte nicatus h leſia ps Tatte 7 numini ſuffraga/ quos accepen d ſuperioꝛes autẽ cõ ſpenlari. ſed illud mtelligi⸗
Actm efnn vel ſctiiæ⸗ quendam danen depoſne atqʒ ali⸗ re SHSõ ed mansanig. neceſſi n s cum gratiano de pꝛe⸗
Pler nefen nei illo incõſu it. Nic ſcenderenõ S JIn rint lerato ab ecclefta. bie
Pplinic, ma velaliquꝗ cauſaz nei il loco eins oꝛdinanit. Mic ſi tilitas maxima flagitaueri lato tolerato abe öfuit ſi⸗
rſnti Bicit Jo.fa. ꝛ ruſinu· nm in loco eir an oꝛdinatio que tae 2 vtilitgama nerſatio pꝛomer/ de pꝛeciſo vel ibine Die
“ 5l eritux. an oꝛdinatuio ſoꝝ ſancta cõuerſatio pꝛomer iacus 2 hereticus, bic
atigt quĩrecepit vltim pꝛimum que tis ſfacta eſt: aliquo ꝛzipſoꝝ ſancta cone de nomina, moniacus bic
. a en: algue nerit. Sʒ illud greg 8 hereticus
li Nen manus impoſitione ęxcommunica veri. Secu nerit. Szillud g ligit quoꝛuzʒ aut ſimoniacus ⁊ her
ideſt oedinem epiſe ata haberi. Se bee unicatis intelligiĩ quoꝛu, aut ergo eſt oꝛdinatus
chii en rnen ebſce mogo poſſit ral copo archiepiſeo/ tiʒ excõm nt irrite: ſi eoꝛu důa· Siquis ergo eſt oꝛdͤin ier
olpe palem ineccleſia oꝛdi⸗ lan liceat epiſcopo archiepiſ liones ſunt irrite: ſi eoꝛ ds oniaco etiã ignoꝛanten
— nebenzinege nõ exe doaulcc⸗ vapartatebe clericos dn one oꝛdinandis incogniz inna⸗ onẽno reapit cuz ſi
atiii. cutionem n. iterins pronincieüne brabeed atloner en bonna l. Honana denſunt
utem extra nibil c inare. Tertio: an: . Vni nomninatim excommuncati: ſo iure. vt. ..q.j.reperiuniux
Muſti gutem ertia nibi eo teris oꝛdinare. ſunii Qui nominsatim excon adunt deſy tamta. Sed qd fa
ſdt mec oꝛdinem nec ſuffraganei ſu . loꝛum ſedes inu 1 extra de ſy.tanta.Sed qdſ
es nihil habebãt. ar. L.j. G copu
ns Wecretrer da e excõmunicatis e ebek muniegcin facte ſunt:⁊ ab eis cbiſco eo etle ino adhuc e
h inio repꝛobat. nullas omnino vir icoꝛuz adhuc vinentinz ato nò peccat. libere p
6 inio repꝛobat᷑. j.q. nullas on J olicoꝛnʒ ad :irritas e· rato nò peccat.? libere pot
ia honnentinbna tineat nec etiam conſecratio appel ſee ſedes innaſerunt: ritas eſ⸗ ſuũ offm exeg ſed Znu legi
iuge eo. oꝛdinationes. Oiè mnda ſit: teſtatur gre 0. dicens. ſe iudicamus niſi pꝛobare volney) tur er de f. ꝑiuas. ð hoc di
Nonk 6 cas ergo qð ſiue qui ½ Hion porteſt appenar conecrano lel z118 H G xi. S.j.q.j.tiq a ſimoniacis.
n recipiat vitimam ma Elon Pereda r big, i peclſi abeccleſta gnunqusz ca
enn nus im pontſonezn n wS onferth m ] Bainonones que ab bemſarchie thr cpoori
nc eccleſa ſue ere'a o66 per oꝛdinem confert:3 n tholici epiſcopi fnerunt. de alijs habes.S. c. in. vel forte rome a pa⸗
ng tamen foꝛma eccleſe ſernerurin ainendemenerominan ainetur Ennen ebil Sn lorte erant pueri cu illi erat pꝛeci
non Benenpererrantonern e Hocſint oꝛdinati ab epiſeopo qui recpi n
ab co. Sed in hoc ſolo eñ difſerentia. p oꝛdin
ſalur

Can.
am. Item qo meo nomle
eis allas bis S. lalſus ſec conta extra de conſue ad noſtram It ſopnn OOW
efent ſut aliq oꝛdinati ab eis:alias ĩi his S. kalſus. . bere non oſſum:vt. fl. de neg. gel. pupilli. 4
pa fuerũt pciſl: ꝛ atei; lama crebꝛelceret fue —— eſt hic geſtum non Fem drusenrmundendente⸗ eius rati babitione nõ .
pa fu nbliregnn nõ pot quis õõ dicas.j.q.j.ſ qa ſimo⸗ 5. ſed n:g0. Fem cutt de aado. tmto is f. Item ü ſentendaen c a, .
quep ui etEnoamnid iplin obabäe Ri giir Et hic manifeſte fepꝛoba pot conſirmari. v r:rero eſſet quis excõicaius:qdð eſſet abſonum. Di⸗
miſaakins vecrin notuit. xxxij.di. pꝛopoſuiſti. billis qui rec⸗ onis confirmaretur: retroe cas ergo e ſente nila 4
r danncholo 2 ru. bic enim diſtinguitur inter oꝛdinatos ab illis qui . que nplaelt bae
i n . 8: ihabitione conſir⸗
perunt vltimà manus im⸗ entur: eos neſcii rantiam illiuns cui peccans pꝛius:- rati drlone conſſ ſ
Poation abillis ac ee ä . oeltektun Poo cõtra nes ſe Plerhins d in .
inatos ab illis qui re ſes damnatos:qui vero ab ep c& eſumſperit: gra 4. n frre ra. ba 4
us impo ſe damnatos: qui Inta facere pꝛe iilla lege. ff re ra. a.
hi ꝙ itli recipiunt oꝛdinen 8 is ſed in errr sparochig niſ es voc aice ſed Z ius r ſuſti
Theſeigte fl de pꝛoba. ve rnm pꝛopꝛijſ oꝛdinibns te nall Zlian richtng nullus merro vitteneat iudici fl a j
no ſ bie peeſumebar eivaiclegne ſuſcipi iubemu:ſi vi wanne nullus reliquornz mi henc Mafeſel
ſuiſti.in ſi. n X. icunque a pꝛe , ſſionem acceda mila ei conrn.
F. mogdo veroqu tem:aut ad poſſeſſi re:vt.ij. q.j. in pmis.
bDultoꝛum. Kmile. . nd⸗ zaticis ſancteqʒ romane cccle- tem: aut non pertinet: æ alteri / re:xr boc auippe .
rliiii.di, cõmeſſationes. 2.5. ſciſmaticis ſa ſe oꝛdinari permiſe, que ad enm lam ſuper eins aiiſer hocat ſis ſi
ODarſ Br.. n namuis antem m : catus ab eo cuins inris eẽ cognoſci hꝛin.ſic intellige ij g.
. Eigitun conſtat cu⸗ ne⸗ krann magna que nereſſugte: Krn maccnnin ibi diſponat vel dor ake Aaal .
Penus nonpo⸗ ereedt cogente:banc lae a rallnnndl⸗ oꝛdinet aut iuclicet: ſi ſ Aaaus ho Rrmrin mles
cerira de oſue. cñ dilectug. · ſpenſationem conſtituerimus. /noꝛe potiri volnerit. ſin aliter tio fraditio: pſit ↄfir
extra de eta.⁊ quali.cuʒ bo lum tamen pꝛeindicium ſacris ca⸗ ſumpſerit damnabitur: 2 non ſoluz tio io antKga
ne. Sed quid ſi maioꝛ pars ibus fieri volumus. ſed obtine ſun atoꝛes 2 9ſentientes mari.f de cur. ſur 4n.
rerccatt onibus fieri v ille ſed cooperatoꝛes ⁊ oſenti lio. . vl. vñ donatoͤez
fuerit excõicata. an o Nonit ꝛium robur ⁊ ceſſante ne. i inatio ita etiã eis di aico. no noie .
Alij fi ar. pꝛopꝛium quod fa ei:qꝛ ſicut oꝛdinatio i 4 4 fſcãʒ a laico.2 nõn J
e enno a illud quoqʒ ceſſet: quod ion allarum rerd diſpoſitio hro halaon nongle
extra de concel. pꝛebẽ ec· ceſſitate ꝛvbi enim catio ⁊ aliarum re re nö poterit: bipoͤt e
neceſſtate: phi enin ca ioꝛdinare nõ poterit: vr. xvj. .j. c vl. ? ex d
nõ va. qꝛ diuerſitate. Ittem crum eſt pꝛo iacet: iubtrabẽ hibef naʒ qui beui HS
nõ! excõmuni ſtrages iacet:ſn ö indi :mullatenns ꝓcnuldu iurepa. cura. paſtoꝛa⸗
Arae Har mn aiheenn dnnent augaic enekttan, ESle Rmnnienn indicare poterit. lis. Siaut alis oꝛdi
ſonn Aeao vicietnr: nõ. niſi anne 5niſi a catholiciʒ fſcã ſner biginclien conci. meldenſ. neonenc⸗ lierſge
Acndee een ricgcch probotr, — BRhicdotisbno velſeia angandpbacne
co. ertra de ſen. re iu. ad H ius ſcribit mediolanenſib Ndominicis diebus vel feſt inatio 2firmari pra )
La nn dic ague Zrten ſit electio:que nona cawon pꝛeſbyteri ante Aoun miſece Wabneemen, ſe. .
iudicis.qꝛ vnus m . AA. . altenri 1 “
oſt . dele cu ſup.. F. de re. ½ B icis eligitni' nulla pꝛebe⸗ r er el⸗ ibimiſſa, noilline ſl. de ſel.
3 eligitur nu i. pꝛo contẽpto pꝛeſbytero ibim one illius. vt.ff. 8
cep. pedius ar. ).f-ꝙ cum I tholicis nec ſi ali. pꝛio contẽpto pꝛeſt n eti. In ſnis
Döckanor as inteſbo mus Pargac⸗ ſactum fnerit:in velit irt. gue An ad ſuaʒ paro aut dici porcy ſoalig⸗ 1
nitaucoriate ſnam euz in ſeum vel ordinem illum acerdo⸗ arechne dpektam Bren X malitmgsitn⸗ 1
toꝛe vero qꝛ tener qõ acum tis ſuſcipimns. Zij. concilio nauateni. Ze eodẽ. niſfcant loedg inio 6t
ſuſpẽſus at hodie eligit vᷣ tis Aogd antem. epiſcopns cone Allus pꝛeibyter aut diaconns iiñ caremloerch
ef deche rcoaricclebte — Iei Auunhet enorn D ening ebanum niſ untine nenolemiqas .
un M eere w . clericos alterius 5 reſuerit vel placitum habnerit ad cn ibus. b.
.— naler. debeat. Calirtus papa ſcribit dir Loncr anthibceno. icoꝝ vel eccle Pöpohande anee i
reci ere clericos alteri? epi- HHS ionẽ clericoꝝ 4 ee
ſeopt ſine lineri iſe⸗ õ eccleſie parochiannʒ nuf õ mi ab eodeʒ imrare Moccfiſit 4
Finnralporitnrr aribl⸗ ine e eniener inos vſur inuitatnano acccdat epiſco e, Eei di äliter ergo
zabun erde oſran⸗ D s Aeiks bamoebiam Ullum epiſcoynz an ent de yisſttat dioceſim te⸗
Wacon vr rc e oftl. an. teri och rait incia õ
ſdðð õäõ
min caſib. vt de pe. di. io vel oꝛdinatio aut excommn inee S ijs: illuc trahatur de illud itelligo!
t. vj. q.li. c. vlli. ĩõ5. catio vel oꝛcinatio aut ex ne nec ab alijs: illnc trahẽ cij. Sʒ üllu 1
ien ihſ peregnin ife mcatio vel Rababetnranonlcnn avgenii utenen eran g e3 lk dä meglige
2. x. q. iij. nec numerus. ij. nec vires vllas habebit: que ſentẽ? gatus abierit: non ſolũ a metropoli ii ntmr wme
inta, mennam. et.q vij. neſ vine indicis niſi ſui ſen ne eñ eo ſunt o? metropolitanum:r⸗ .
cuz conuertere ad fide xvj. g nnhde anne ẽ. at epᷣns: ? aliquos vel oꝛdin. maiꝰ. ar. rliiij di.
ac glacuit rceum epicoo qud poſuerunt patrestui. Idẽ. ſupfiritve quoſſibet iecciene ryiiis eſzpor
pus ſolus eſt invna puiĩcis wateg. o nnlli ſoy cõpetentes qui ad ſe minime p dè mines aidnr No
vt. lxv. di. li ſoꝛe. in krawi ETanann eed n, nẽt vſurpare tẽtauerit Jacee d. D — .
& ata. ſed qnerik ſi ynnꝰ cerdotum liceat quemlibet. toia qne geſſerit. i di
. wrimn emnde commiſſum altert ſacerdlori neenhe SBaroRaomdas Zd etirra dicare ad wehoſi 4
1 b alio ratam habere re ad enitentiaz ſine conſenſu eins Vero hni dignas cãs expen J.xv.q.vij.ſi aulẽ.⁊.i
polir arcn leſ,elugdn⸗ Tniſe pꝛmoconnnminremin ver igno tionabilisceptiinas caserpem veimnehiabroncaw
r aiccoeenaa Aanan n K u89 ldele umolim ſ de in kE Judicabit epeti iudicin dikocebuercle n
ſalſt pꝛocuratoꝛis poſſum nalum Pabee ambehee ertra d elec g ſicut. eurri dalet orrii intelligas in arduis negocijs.
i.licet. æ electionem que nuila eſt po e adop.adoptio. Item ſentẽtia , lum. m nas epiſcopi.vt. ð. c. pꝛori. iomee
tem adoptio iniuſta poteſt conſrmari.ff. oe vij.tra in pꝛin. f de of pe ier ſufficit volnn ad erecutionem aitaris tamen conſecraioma⸗
Pen ne rnbtlenndtatdbr Eſts teneulr ea ſide rred neraanasinateen. ä
1o. barbarius extra de ar 1. Eee eſt. ff. rem ra. ha.liif. ee M.AeEPcbus mocen.
Bamaber atelatonem pötconirman aonulinn niltnn mbail.

nbe polnte
CNu
nſſchei
W
eluhie
emmnntn
imnthrni
iſarke
Kinme
haliorſin
Patetn
eoartrku
Sml
tdaicrne
gſticzſeis
fſonc
onn
btenti
niſetiſ⸗
Uſilſehts
ragfri
ofrüih
Nhahſe
tilcnun
ligeigetn
ogimt
Nfeſint
Mentnigt
ſnns⸗
Ulpnen
u
Cunrzif
rtſ⸗
ilmmi

eN
Adorintt

Auoh ſanctꝰ vir.

ix

Pilſcopũ oꝛdinandũ.ſ tũ ſuũ ſubditũ alibi excõtcaret. videtur q
tenet. xj.q.iij. ſt epiſcopus.ſicut paulus abñs excõicauit coꝛinthiũ

⁊ facit ad hoc.vij.qj.ſi quis pꝛeſ byter.⁊.c.ſ qui vero ſine reſpectu.iñ
tribuuali nõ põt ibi.ferre ſinam.vt ar.extra de of.le.nouit.ff.de offi.pꝛe

ſi. leij. fl. de iuriſdi.om.iudi.l.vl.ff. de offi.pꝛocon. le.l.ij.de hoc pleniꝰ

„»

Ririck ð of. le. nouit.
bᷣL Et teſtionio. Nũ
quid hoc teſtimoniũ
ſufficit iſti: vt nõ iterũ

examinet᷑ ab illo epi⸗
ſcopo arg.ꝙ ſic.xix.q.

ij.due.xlvij.di.de pe⸗

Mto. ⁊.xvj.q.vij.fi qs

epiſcopoꝛum.ſicut tu
foꝛi dato in teſtõ ſuffi
cit teſtimoniuʒ patris
vt inſti.de ſatiſda.tu.
F.j. ar. Z lxxiij. di.ſan
ctiſſimo.ſed ibi de col
locando in eccleſia ſe
cunda. Itẽ nunquid
ſufficiunt linere archi
diatoni:nõ.vt extra ðᷣ
of.archi.ſigniſicaſti.ſj
boc verũ eſt vbi non
eſt conſuetudo pꝛeſcri
pta.ix/q.iij.ꝰqueſtus.
4 Piſcopi.dioce
Mſim.i.pꝛouinciã

ſiue regionem.ſic ecõ

tra nomẽ regionis ꝓ
dioceſi ponit᷑.ð.c.pꝛo
xi.ſic.⁊.j.pꝛoxi.q.per
ſingulas. valet hoc
conſiderare ad inſtru
menta et diuiſiones
pꝛouinciarũ.

d .ι On inuitati.
e Baggdunenſis.
porerit. Arg.

ſequẽs ratihabitio cõ

firmat quod pᷣmo fu/

it inutile:vt. lxiiij.diſ.
ſalonitane.⁊.xvj.q.j.

ſic. S.xxx vij.di.qui de
mẽſa.vij.q.j.omnis.
Sed nõne iſte epiſco
pus deliquit oꝛdinan
do dericos alterius:

quomodo ergo ſana⸗

ctus fuit omiſſis mul
tis ſolutionibus dic
e ercuſatur ideo.qꝛ
vtiliter geſſit:ꝛ qꝛ cre⸗

debat hocioanni pla

cere.ſicut nõ facit fur

tuʒ qui credit hoc pla

cere domino. vt inſti.
de ob. que ex deli. na

9 P Woder tio tua.

Per mittit hic epo di
ſpenſatio canonis vel
criminis penalis.ſimi
le.ẽ. S.j.q.v.c.vlt.in fi.
ſed nõ ꝑmitteret᷑ ſi ſi⸗
moniace fuiſſent oꝛdi
nati.j.q.j.erga.de pe/⸗
nitentialibus non eſt
dubium quia hoc põt
quilibet ſacerdos:vt.
xxvj.tempoꝛa penitu
dinis

b. aogdaũt
metropo⸗
litan? epᷣo

inconſul⸗

to nõ põt iudicare cle
rieos ſuos niſi in caſ
bus ſpecialibus.ſ.qñ

dat:tã quã depoſitus aſancta ſyno
do ⁊ ꝑꝑ huiuſcemodi pᷣſumptioneʒ

comiſſa nõ mneri:minime accedat
epiſcopus. . .
Piſcopũ nõ debere ĩ alienã
batur nõ eſſe ſubiecta:neqʒ in regio
neʒ que ad eius curã minime noſci

tur pertinere ad aligd oꝛdinãdũene

qʒ pꝛeſbiteros aut diaconos conſti
tuere ad alios epos pertinente:niſi
foꝛte cũ voluntate ⁊ teſtimonio ꝓ
ue regionis epᷣi.Ouod ſi quiſpiaʒ
oꝛũ tale ꝗd facere voluerit:irrita
quideʒ erit talis oꝛdinatio:⁊ ſuper
his ẽt que male vſurpauerit:a ſyno
do arguatur:nã ſi oꝛdinare nõ potu
erit:nullatenus ad alios ꝑtinentẽ iu
dicare pꝛeſumat. Item ex ſyno⸗

oSOntaen dlite cccleſns

que ſunt extra eoꝛũ dioceſſm.
5 lſtobi extra ſuã dioce⸗
ſim

ſunt ad eccleſias que ex/

tra terminos eoꝝ ſunt nõ accedãt:
neque cõfundãt ⁊ permiſceãt eccle/
ſias ſʒ regulas ſtatutas.alexandrie
quidẽ epᷣi ea que ſunt in egypto tan
tũmodo gubernẽt:oꝛiẽtales ãt epᷣi
ſolius oꝛentis curã gerant:ſernatis

t honoꝛibus pꝛimatus eccleſie an

tiochene:qui inregulis nicene ſyno
di ↄtinẽtur.ſj ⁊ aſiane dioceſis epᷣi⁊
ea que ſunt in aſia ⁊ qne ad aſianã
tãtũmõ dioceſiʒ pertinẽt gubernẽt

põti at epi põtine tãtũmõ dioceſis

hẽant curã thꝛacie vero ipſius tatu
öthꝛiace. INtẽ. Becogez
HOninnitati epᷣi vltra dioce⸗
.E ſiʒz accedere nõ debẽt ſuper oꝛ
dinandis aliquibns vel ꝗbuſcunqʒ
diſponẽdis eccleſiaſticis cãis ſerna
ta regulaque ſupꝛa ſcripta ẽ de vna
quaqʒ dioceſi.maniſeſtn ʒ naqʒ eſt
quod ꝑ ſingulas quaſqʒ ꝓuincias
pꝛonincialis ſynodus adminiſtrare
⁊ gubernare oĩa debeat ſ̃m ea que
ſunt in nicenaſynodo diffinitiua.
His auctoꝛitatibus pꝛohibentur
alʒ epiſcopi clericos alterius oꝛdiꝰ
nare.Sed queritnr ſi cõtingat eos
aliꝗbns ſacros oꝛdines diſtribnere

an oꝛdinati ab epiſcopis ſuis in pꝛo

pꝛijs oꝛdinibꝰrecipi poſſint. DSe
bis ita ſeniuſt ———— hugo
Nilngdunenſiare chiſc paro,

chie oꝛdinati a pꝛopꝛio in ſuis oꝛdi

nibus recipi poſſunt

L Agdunẽſis parochie clericos .

quos ↄtra ſtatuta canonnz ab

alterius parochie epis oꝛdiatos lit

terarũ tuarnʒ ſignificatione mõſtra
ſti:cũ graduũ ſnoꝛum honoꝛe reciꝰ⸗

pere relig õis tue pꝛudẽna poterit::

inrruere ciuitatem:que illi pꝛso

cxlv.

ca per apellationẽ de fertur ad ipſũ:vi.ſ e.conqueſtus.vł niſ c ſit inter eps
⁊ clericuʒ:vt.xi.q.j.i clericus. Iè cũ diſſenſio eſt de electione epᷣi:vt.lxiij.viſi.
c.vlt. hoc vero nõ tenet hodie:per id ꝙ eſt er de elec.quia ꝑp. Itẽ cum ſuffra⸗

ganeus eſt negligens.vt.j.e.cũ ſimus.Itẽ oĩa male acta põt punire ⁊ retra⸗

ctare.vt.xxvi.qv.quicũqʒ ⁊ xij.di.de his. YJieʒ ſi de cõſuetudine aliqd obti⸗

ſi eos alias canonice ⁊ ſine pꝛanita
te aliqua oꝛdinatos cõſtiterit:ſi tñ
eoꝛũ pꝛobabilẽ vitã id indulgẽtie
ꝓſpexeris ꝓimereri.legimus quip/
pe ſanctũ epiphamũ epuʒ ex dioce
ſi ſancti ioãnis chrvſoſtomi quoſdã
clericos oꝛdinaſſe:qð ſanctus vir
omnino nõ feciſſet:ſi ei detrimentũ
foꝛe perpẽderet:quos igit᷑ recipien
dos moderatio tua arbitrata fu⸗

erit in iũcta ſatiſfactõis grã ꝑꝑ eccle

ſiã quã offenderũt cognita penitẽ
tia miſerationis intuitu inſuo quo/
qʒ honore recipies:ſalua tamẽ in oĩ
bus fanctorũ canonij Diſciplina.

Aogd aũr archiepiſcopꝰ
clericos ſui ſuſſraganei il
lo inconſulto dãnare va
leat vel abſoluere:ſic vi
detur poſſe ꝓbari. Sicut totius ec
cleſie epiſcopatus in poteſtate ſunt
epiſcopi:ſic ⁊ eccleſie totius archi
epiſcopatus ad dioceſiʒ pertinẽt ar
chiepicopi. vocãtur eni epi ame/
tropolitano in partẽ ſollicitudinis

nõ in plenitudinẽ ptãtis ſue quippe

vices ſuas eis impartit᷑ vt poteſta/
tem ſuã ſibi nõ adimat.vnde ⁊ ſine
c, nonbüricagere li. Si
nt in cöcilio martini pape legiunr.
Per Sfili Remke Oporitani

cõſeientia:nec ille ſine eoꝛuʒ conſen

ſu aliquid agere debent.
Er ſingnulas pꝛonincias opo
tet epos cognoſcere metro⸗
politanũ ſuũ:⁊ ipſum pꝛimatus cu/
raʒ ſuſcipere.nichil autem oʒ agere
reliquos epifcopos pꝛeter eũ.ſecũ /⸗
duʒ quod antiquitus a patribus no
ſtris cõſtitutũ in canone cõtinetur.
ꝓpter qð ⁊ metropolitanus nibil
cummbtine aſſumat alaz oſino
ceterog FNrecrroclandchenc
Srrofe Refrsersntcehend.

tra ſuam dioceſim nihi agat chus.

D Er ſingulas ꝓnincias epos
ſingnios ſcire oʒ epicopum
metropolitanuʒ qui pꝛeeſt curaʒ ⁊
ſollicitudimẽ totinsꝰ pꝛonincie ſnice
piſſe.pꝑ quod ad metropolitanaʒ
cinitateʒ ab his qni cauſas habent

cõcurratur.qua ꝓpter placuit enm

⁊ honoꝛe pꝛecellere ⁊ mihil vltra ſi⸗
ne ipſo reliquos epiſcopos agere ſe

cũdũ antiqnuz patrũ noſtroꝛũ ca-

nonẽ niſi boc tantũ quod vnicniqʒ
eccłie per ſuã dioceſiʒ cõpetit:vnũ
quẽqʒ eniʒ oʒ epiſcopũ habere ſue

dioceſis ptãtẽ vt regat ⁊ gurbernet
ſecundũ cõpetenteʒ ſingulis reue:
rentiam:apꝛonidẽtiã gerat omnis
regionis:que ſub ipſius eſt ciuitate:

ita vt oꝛdinare ei pꝛevyteros ⁊ dia

conos ꝓbabili indicio liceat ⁊ð ſin
Fls ipſius regionis canſis cnʒ mo
eratione ⁊ pondere diſceptare:vl

nuit aut ſi ep̃s de ceſſit vt. j.

e.cõqueſtus. Aliter deſpali
bus negocijs epatnuʒ ſe nõᷣ
põt metropolitanus intro⸗
mittere.ſʒ coĩa negocia qͥ nõ
manis pertinent ad vnũ qᷓ
ad a

iũ ſʒ ad ſtatũ totius ꝓ⸗

uincie vt cõgregare ſynodũ
examinare epm ⁊ oꝛdinare.

hoc pot:nõ tñ ſine ↄnilio ali

oruʒ epoꝝ:vt.j. e.c.j.et.ij.⁊·
iijᷓ2. iiij. 2. v. H
i Er ſingulas cogno
E ſtere.i.reuereri.i.dili

gere. vt ibi non noui vos.

. . ·ſicut vir. in i.
K. Egere. q ad ſtatũ cõeʒ

S. lxxx. di. nõ debeeer.
1Er fingulas ſi.ij. q.

vij. metropolitanuz.

m ¶Totiul.hic vr ꝙ archi
„ „„ . .
epᷣs ẽ iudex oꝛdinariꝰ totiꝰ
pꝛouicie.nã bʒ ꝓcuratõeʒ ⁊
viſitationẽ toti dioceſis.vt
ex ð pᷣſcrip.cũ ex officij.⁊ qꝛ
vnus ẽ iudex ꝓuicie.vt.vij.

q.j.in apibus.ex quo.n.ar⸗

chieps ẽ iudex epᷣergo ẽ iu
dex dioceſis ſue.vt.ff. de pe

cul.ſᷣuo.ſi pßuus meꝰ NMaex

eo ꝙ vcarius ẽ ĩ peculio oꝛ

dinarij.ergo ⁊ peculiũ vica

rij vt ibi dr.Et papa hic di
cit ꝙ oẽs ꝗ càs hñt ↄcurrat
admetropolitauũ.itẽ qꝛ de
terininat cãs delatas ad ip
ſuʒ ꝑ querelà:vt.x.q. iij.qꝛ
cognouimus.ſed lʒ poſſet
dici ꝙ ſit oꝛdinarius.ſe tñ ñ
põt intromittere ð cais ſub
ditoꝝ niſi in caſibus except
vt.extra de offi.oꝛdi.paſto⸗
ralis.in pꝛin.ſi tamen ferat
ſmiam aliquaʒ in ſubditos
ſuffraganei ſui bene tenet
cũ ſit iudex ipſoꝛuʒ:ar.iĩ au⸗
tẽ.de defen.ciui.S.⁊ iudicai
2. F. le. vbi dicitur qð pꝛeſes
vel maioꝛes iudices nõ po:

ſunt ferre ſniam citra ſum-

mã. ccc.aureox.ſi tũ tulerint
tenet vt.ibi innuit᷑.h.dicit ñ
tenere talẽ ſnĩaʒ quã metro⸗
politanus fert in ſubditos

ſuſfrraganeil: quia metropo

litanus iudex alienus eſt re⸗
ſpectu ſubditoꝛum fuffra⸗
ganeoꝛuim. vt.vj.q.iij.ſcito
te.et.iij.q.vj.pegrina.ſicut
abſoluere non põt niſ apa⸗

pelletur ad eũ extra de ſen.

ex.ꝑ tuas.extra ð offi.dele.

cũ contingat.Itẽ qꝛ dicitur
quicquid fecerit irritum eſt
vt.j.e.nullus.Hoc ſcias
de cauſis epiſcopi poteſti ꝑ
ſolam querelam cognoſce⸗
re.xj.q.j.ſi clericus aduer
ſus Jo.quod dicit.h. verfũ
eſt.vi extra de offi.oꝛ.paſto

ralis. b.
n ¶ Sigulis. poͤt ergo ana

thematiʒzare aliquẽ incõſul

to metropolitano.imo 2 g

libet ſacerdos inſcio ſuo epi

copo. vt ex de offi.oꝛ.cũ ab

”M

D

Kus.

ecdeſiarum. nee tenet qsᷣ legiiur. xj. iij. nemo epiſcopeum.

Um fimus. iconomos. Iconomus dicitur cui res eccieſte gubernan
da mandatur. vt. C. de. ſacroſanc. eccleſie. inbemus.

b ¶ Iconomum. qui dlericus erit.⁊ de pꝛopꝛio clero debet eſſe.lxxxir. dil.c.qꝛ

vij. in nona actione.de hoc notaui. x vj.q.vij.quonian.

⸗D Zpütopiserge ſicut ſu

perioes inferioꝝ:ſic inferi⸗
oꝛes ſuperioꝛũ ſupplẽt deſe
ctum. vt ertra de cõceſ. pꝛe⸗
ben.⁊ ec.non vacan.nulla.
2.xxxix.di.volumus.

q̊ͥ ¶ Pꝛobatur. coꝛrinthius

⁊ in hoc ſuppleuit negligen
tia appollinis:ve.j.c.vl.

e Auo. Debet quisius

luiũ pꝛoteſtari ne ſat ei
pꝛeindicium.ſic.xxviij.di.di

aconi.:.vij.q.j.pontiñces.ff.

qui.mo.pign.vel hypo.ſol
ui.ſi debitoꝛ.S.ñi in vendi⸗

C Inſtantia. i. pꝛeſentia. 4

g ¶ Aliquox.ſ.epiſcopoꝝ.
bCauſas.ſ. criminales.

V.iij. q.viij.ſuggero.Et no

ta ꝙ cum caulſa eſt inter cle

ricum ⁊ epiſcopum.ꝙ me⸗

tropolitanus in ſynodo cõ
pꝛouinciali tractabit cãʒ.xj.
q.j.ſi dericus.niſi velis dice
re ꝙ hodie ſolus metropoli
tanus obtinet vicem ſyno⸗
di quantum ad iſtud.xviij.
di.c. j. ⁊.x.q.iij.quia.de hoc
dixi. vi.q.ij.epiſcopus.

i ½¾Kchiepiſcopus. hoc

AA c.erponit pꝛemiſſa.

K B autem. inobediẽs

hic habemus qᷓ; me
tropol itanus poteſt coerce

ri a ſuffraganeis.ſic.S.e.ſal

uo.in fi. fic.lxiij.di.ſalonita⸗
ne.Sʒ qualiter ſubditi poſ⸗
ſunt eum coercere.Reſpon.
repꝛebẽdere poſſunt ex cha
ritate.ij.q.vij.pꝛeſumunt.ꝛ
c.ſecuti. Iſte autem qui de
ſert querelam ad metropo
litanum ſine appellatione
patiatur diſpendiuʒ litis ar.
in aui.col.iij.de defen.ciui.
circa medium.S.non habẽ
te.in ſi.hoc ideo:quia traxit
aduerſarium ſuum ad alie
nũ iudiceʒ:vt.xj.q.j.inolita.
Allus pꝛmas. ali⸗
Equem licet nõ poſſit
indicare ðᷣ eccleſia ſuffraga/
nei.poteſt tamen de epiſco⸗
po iudicare.xj.q.j.ſi clericuſ
⁊ ſic fallit illa regula.Si vin

co vincentem te multo foꝛ⸗

tius vinco te.ff. de diuer. 2
tempo.pꝛe.ð acceſſionibus.
F. . item fallit.fl. qui po. in
pig. ba. claudius libertus li
berti mei non eſt meus li⸗
bertus.vt. ff. de ver. ſgnifi.
modeſtinus.⁊ non omnes
qui ſunt cum ſoꝛoꝛe mea:ſo
roxes mee ſũt.lxxxj.di.legit᷑.

m ¶Aligꝗdue. ergo nec ab⸗

ſoluere poteſt exrcommu⸗

nicatum a ſuffraganeo ſuo

extra.de ſenten.ex.per tu⸗
as.e piſcopus.tamen abſol
unere poteſt excõmunicatuz

ab archidiacono:quia archi

diaconus ẽ vicarius epiſco⸗

pi: vt extra de offi. archidi.

c.j.ſed epiſcopus non eſt ar
chiepiſcopi vicarius: quid

tra autem nibil agere permittatur
citra metropolitani epiſcopi conſci
entiaʒ:nec metropolitanus ſine ce⸗/
teroꝛum aliquid gerat cõſilio ſacex
dotũ. Miſi foꝛte epiſcopi ipſiico⸗
nomos in eccleſialua oꝛdinare con
tempſerint. Ande in vij.ſynodo le

Wropolitanns conſtituat icono
mos:quos epiſcopus babere nej
glexerit.
Cam ſimus debitoꝛes oès ſa
cras regulascuſtodire:⁊ eam
que dicit in vnaquaqʒ eccleſia ico⸗
nomos eſſe debere:modis omnibꝰ
inuiolabileʒ conſeruare debemus.
Et fi quidem vnuſquiſqʒ metropo
litcanus in ſua eccleſia ↄſtituerit ico
nomũ bene vtiqʒ eſt.ſinantẽ ex au
ctontate ꝓpꝛia ↄſtãtinopoleos epi
ſcopis:licentia eſt ꝓponendi icono
mos in eius eccleſia.ſimiliter ⁊ me
tropolitanis:ſi epiſcopi qui ſub eis
ſunt non ſatagerint iconomos ſta⸗
tuere ĩ ſuis eccleſijs. IJdipſum autẽ
ſeruandum eſt etiã in monaſterijs.
Pꝛobatur ilind idẽ exẽplo apo/
ſtoliꝗ foꝛnicatoꝛẽ coꝛinthiũ inpe
nitentẽ ſathane tradidit poſtea pe⸗/
nitentẽ eccleſie recõciliauit.hoc.n.
ſcribens coꝛinthijs in pꝛima ⁊ ſcdðᷣa
epiſtola:vt excõicato nõ ↄmunica
rẽt.⁊ recõciliato ſocia charitate co
pularent᷑.Sed ↄtra ꝓbatur auctoꝛi
tate multoꝝ. Ait.n.iginius papa.
Metropolitanus ſine eoꝝ coſenſn

vel pñtia alicnius eoꝝ non audiat

caunſaas.
Aluoꝰ in oibns romane eccle
ſſie pꝛiuilegio nulius metropo
litanns abſqʒ ceteroꝝ oium cõpꝛo
nincialium epiſcopoꝝ inſtantia ali
quoꝝ andiat cauſas:qꝛ irrite erunt
aliter acte q̊ʒ in dbecen eoxꝝomniũ
ventilate.⁊ ipᷣe ſi fecerit.coerceatur
a fratribus. Itẽ anicius papa.
ꝗ Becodem.

A Rchiepiſcopus nihil de epi/
ſcopoꝛum cauſis aut alijs cõ/
munibus iuxta ſtatuta apoſtoloꝛũ
abiqʒ cunctoꝝ illoꝝ agat conſilio:
nec illi aſſumant niſi quantum ad
ſuas pertinet parochias ſine ſno cõ

ſenſu:quoniam tali concoꝛdia gau
det altiſſunus ⁊ gloꝛiatur in mẽbꝛ
