kẽt foꝛte ſi in nõ natu⸗
rali mẽbꝛo tũc impedi
ret pꝛopter enoꝛmita⸗
iẽ crimis.xxxij.q.vij.
adulterij.ꝛ.xxxiij.qlij.
bhoc autem.
ſMaritalẽ nam ſi
maritalis affectus in/
terceſſiſſet impediret.
ar.extra ð ſponſ.iuue
nis non ꝑꝑ faciũ ſj ꝑp
Mſuʒ.xt vij.q.ij.ſi ꝗs
vxoꝛem.

t ¶ Sacfis. polluẽtis

pollute. nõ eniz teſti
ſicatur pꝛo ſe.ſed ꝓ eo
qui eaʒ ducere vult ꝛ
mirũ eſt ꝙ contra tã
violentã pꝛeſumptiõẽ
ꝓbatio admittitur et
ideo econtra.xxxij.q.j
dirxit.ſed hoc fit in dez
ſectum ꝓbationuz. l.
penul.i fi.⁊ optinet ſoꝛ
te hoc cum virgo erat
⁊ volebat ꝓbare ꝑ aſ⸗
pectuʒ coꝛpoꝛis.xxvij.
q.j.nec aliqua.⁊ quod
iurat ẽ ex ſuperabun
danti. 7 ad cautelâ. ar.
xxxiiij.q.ij.in lectũ.ites
auditur hbic crimino-ꝰ
teſtis ? turpitudinem
ſuà allegas.imo non
teſtis.ſʒ iterrogatur
de facto ſuo.iiij.q. ij.
item ſerui.
u ¶ Impectire. talis
pollutio nõ dʒ ipedi⸗
re eſ quin poſſit duce
re cõſaguineã illi. qe
nec fecit ſanguinis cõ
mixtionez. nec carnis
vnitatẽ.ſed ꝗd ſi aligſ
reſeraret illas ſeras ⁊
non pꝛoceſſit ad cõſu /⸗
mationẽ operis.nun.
qd talis cõmixtio car
nis impedit matrimo
niũ cũ oſanguinea il⸗
lius.dic ꝙ non.qꝛ nec
ẽ ibi ſanguinis cõmix
lio nec carnis vnitas.
S. e.nullum.

Pconnnt
Mnmni
Cniennre
murnbſg⸗
horftede
pbrconnl
iihtint
nmuper
pbendt
abm
glagel

tprdn.

launir.
bleie
hicinine.
giblun
Pümtn
imen
ſoligi⸗
ir
ſoitn
ſien
reileg

Peted

erchis
Ati
lsſs
talc
atovnn
niion
tmunne
cunut
onc N
insc
GsMln⸗

XIxV.

tur.ſed experimento didicimus ex
tali coniugio ſoboleʒ non poſſe ſuc
creſcere.vnde neceſſe ẽ vt in quard
ta vel in quinta generatione fideliũ
licentur ſibi ↄiungãtur.ſʒidẽ bumi
limꝰ pater gregoꝛius poſt multum
tẽpoꝛis aſelice meſſane ſicilie ciuita
tis pꝛeſule requiſitꝰ vtrum ang.ſcri
plerit vt angloꝛũ quarta generatio
ne contracta matrimonia minime
ſoluerẽtur inter cetera talẽ reſponſi
onẽ reddidu Quod ſcripſi augu
ſtino angloꝛũ gentis epiſcopo alũvy
no videlicet vt reco:daris tuo ipñ
etiã angloꝛũ gentique nuper ad ſfi⸗
dem venerat ne a bono quod cepe
rat metuendo auſterioꝛa recederet
ſpecialiter ⁊ nõ generaliter me cer⸗
tiſſime ſcripſiſſe cognoſcas vnde ⁊
mihi omnis romana cinitas extitit
teſtis. Mec ea intẽtiõe hec ei ſcri/
pſi mãdat:aut poſtquã firma radi⸗

cæ in ſide fuerint ſolidati:ſi infra pꝛo

pꝛiaʒ conſanguinitatẽ inuenti fnerit
non ſeparentur ant infra affinitatis
lineaʒ.i.vſqʒ ad ſeptimam genera/⸗

tionẽ iũgãtur.ſed ꝙ adbuc üllis neo

phitis exiſtentibus eis pꝛimũ illici
ta conſentire ⁊ eos verbis ac exem
plis inſtrnere opoꝛtet:nã iuxta apo
ſtolũ qui ait lac dedi vobis potum
non eſcã:illis modo nõ poſteris vt
pꝛefixũ ẽ tẽpoꝛibus tenenda indul/
ſimus ne bonũ qunodinſfirma radi⸗

cæ plantatũ erat erueret᷑:ſed aliquã
tulũ firmaretur ⁊ vſqʒ ad perſectio

nem cuſtodiretur. Ieʒ obijcitur
ulud gabilonenſis concilij.

In quinta vel ſexta generatioennl/
iuas ampli? copnletur coniugio.

QSnradtenmn⸗ vt in quarta vł
. in quinta textaqʒ generatione

mulins amplius ↄingio copuletur.
vbi autẽ poſt interdictũ factũ fnerit

innentũ ſeparetur. Hac auctoꝛi:
tate duz. vj. generatione interdicit
ↄingiu:in ſeptima permitti videtur
led gradus cognationis ᷣmquoſ/⸗
dam varie computantur. Alij ń.
qʒ patreʒ ĩ pumo gradu ſilios in ſe/
cundo ponũt.Alij pꝛimũ gradũ fili
os appellat negantes gradum co
gnationis inter patreʒ ⁊ filiũ eſſe cũ
vna caro pꝛobentur pater ⁊ filius.
Anctoꝛitates ergo que cõſangnini⸗
tatis copulaʒ viqʒ in ſeptimuʒ gra
dum pꝛobibẽt patrẽ ponunt in pu⸗/
mum gradũ Ylle vero que adſexiũ
gradũ pꝛobibent:pꝛimuʒ gradũ fili
os appellant atqʒ ita fit vt eadez ꝑ
ſone ſᷣm hanc diuerſitateʒ inneman
tur in ſexto vel in ſepꝑtimo gradu.
Item illnd fabiani quo affines ĩ qui
ta generatione copulari iubent. vi⸗
detur eſſe contrariuʒ illi decreto in
lij pape.ſicut non licet vllo chꝛiſtia
no de ſua conſanguiniate vxoꝛem
ducere ſic etiam non licet de cõlan
guinitate vxoꝛis ſue coniugem con
ducere pꝛopter carnis vnitatem. ſi
militer etiam innenitur contrarinz
illic.grego.nec eam quam ex pꝛo⸗

pꝛia conſanguinitate coningeʒ ha)

poꝛibus viro vm alteram poſt al/
terius obituʒ nubere ipſa pꝛeter an⸗

Ruare viqʒ ad ſexium gradum cõ

bult c. Sed illud fabiani intellige⸗

dum eſt de duabus ſoꝛoubus vel ꝑ
ſonis inter ſe affintate coniunctis.

vt ſunt vxoꝛes duoꝛuʒ fratrũ.ſi con

tigerit vnam eaꝝ alicui matrimo⸗
nio copulari poſt moꝛtem eius vir
non poterit affinem ſuperſtitẽ in cõ
iugenn ducere niſi in quinto gradu
aſſinitatis inneniant᷑.vñ qui nouerx
cam alicuius in vxoꝛem duxerit pꝰ
moꝛtem eius vxoꝛem pꝛiuigni du
cere non poterit. Hinc etiaʒz ideʒ
inlianus papa alibi ait.Relictaʒ cõ
ſanguineoꝛuʒ vxoꝛis ſue non ait cõ
ſanguineam vxous ſue ſed relictaʒ
conſanguineoꝛum vxoꝛis vſqʒ in
quartaʒ generationem nuilus dut
cat in vxoꝛem. OPalcalis vero pa⸗
pa ij.ſeribens rhegino epiſcopo ter
tium genus affinitatis aſſignat:cu⸗
ius copnla non vltra ſecunduʒ gra
dum innenitur pꝛobibita.
Alit enim.
Duoꝛum conſobꝛino ꝛum cõinges
vnieideqʒ nubere non poſſunt.
D Oꝛo duoꝛum conſobꝛinoꝝ
coõinges quamuis diuerſis tẽ

ctoꝛitatem canonica publice hone
ſtatis inſticia cõtradicit ⁊ nonit pꝛu
dentia tna:quia ita ab vxoꝛis ſicut

a viri conſangnineis abſtinendum
eſt Yllud autem grego.⁊ iulij pape
intelligitur de conſanguinitate viri
vel vxoꝛis poſt moꝛtem alicuiꝰ eo
ruʒzʒ nulli de cognatione defuncti iu⸗

perteſtes matrimoniò copuletur ð
monſtratuʒ eſt vſqʒ ad queʒ gradũ
quiſqʒ a pꝛopꝛia ↄlanguinitate vel

cognatione ſue vxoꝛis abſtinere de

beat. A. iij.
Odo qneritur: quar
viqʒ ad ſextum gra⸗
dum conſangninita
tis coniũctio pꝛobiʒ

beatur. Debisita

ſcribit JIñdoꝛ?ꝰ ethy.

ſangninias obſerueuur.

EZnlangninitas vnz ſepe pau,

latim pꝛopaginem oꝛdinibus
dirimẽs vſqʒ ad vltimnʒ gradũ ſe
ſubtraxerit ⁊ pꝛopinquitas eſſe deſi
erit tũc pꝛimuʒ lex ĩ matrimonij vi⸗

culuʒ eaʒ recipiet ⁊ qnodammodo
reuocabit ſugienteʒ ideo autem vi

qʒ ad ſextuʒ generationis gradum
conſanguinitas ſtatuta eſt: vt ſicut
vj.etatibus mundi generatio ⁊ hbo⸗
minis ſtatus finturita pꝛopinqnui/
tas generis iorgladibns terminet.
4 H.

E gradibus vero conian/

guinitatis quomodo com
pnutandiſuntbeatus iſido.
ſic loquiturrr..
OQnomodo diimumur gradus cõ
ſanguinitatis.
BS Eries ↄlangninitatis. vi gra
dibns hoc modo diriminr:
filius ⁊ filia quod eſt frater ⁊ ſoꝛoꝛ:

R i

Cau.

ſit ipſe trũcus: ilis ſeoꝛſum ſe iũctis

ex radice illius trunci egrediuntur

iſti ramnſcnli nepos neptis pimus

pꝛonepos pꝛoneptis ſecũdus abne

pos abneptis tertius adnepos ad/

neptis quartus: trinepos trineptis

gquintꝰ:trinepotis filius ⁊ trinepotis⸗

filia ſexius. Itẽ alexan.pa.ij.nea⸗
poli.clericis ⁊ oibus epiſopi⸗ atqʒ

iudicibus ꝑ italiã conſtitutis ſcribit

de huiulmodi dicens.

Enuomodo ſunt céputandi gradus

conſangniniratis.
A O ſedẽ apo.perlata ẽ queſtio
Rnouliter exoꝛia de gradibꝰ con
ſanguinitatis.qnã quidã legũ ⁊ ca-
nonum imperii excitantes eoſdeʒ
pꝛopingtauis gradus cõtra ſacros
canones ⁊ eccleſiaſticũ moꝛem nu
merare nitũtur:nono ⁊ inandito er
roꝛe affrmãtes:q; germani fratres
vel ſoꝛoꝛes inter ſe ſint in ſecũda ge
neratione:ſilij eoꝛũ ⁊ filie in quarta
nepotes eoꝛũ vel neptes in. vj.tali
que mõ pꝛogeniẽ cõputantes in hu
iuſmodi.vj. gradu ea tertninantes:
dicunt deinceps viros ac mulieres
inter lie poſſe nuptialia iura cõtrabe

re:⁊ ad huiꝰ pꝛophanũ erroꝛẽ cõftir

manduʒ in argumento aſſumũt ſe/

culares leges quas inſtinianus ipe⸗

ratoꝛ pꝛomulgauit de ſucceſſoꝛibus
cõſangnineoꝝ:quibus cõſiſi oſten/
dere moliuntur fres in lecũdo grax
du eſſe numeratos ſilios eoꝝi quar
to: nepotes ⁊ neptes in.vj.ſic ſerieʒ
genealogie terminãtes:numeratio
nẽ ſancioꝝ patrũ ⁊ antiquã eccleſie
cõpnutationeʒ ad nos vſqʒ perdu/
ctã ꝑpuerſa quadã calliduate diſtur
bare nituntur.nos vero deo, annuẽ
te hanc queſtionẽ diſcutere curaui⸗/
mus in lynodo habua in latera.
conſiſtono conuocatis ad hoc opꝰ
epiſcopis ⁊ c ericis atqʒ iudicibꝰ di
nerſaꝝ pꝛouinciarũ. Seniqʒ diu vẽ

tilatis legibus ⁊ lacris canonibꝰ di⸗/

ſtincte inuenimus ob alia atqʒ aliã

càm alteraʒ legũ fieri alterã canox

nũ cõputatione.in legibus ſiqnideʒ
ob nihil alind ipſa gradunʒ mentio
facta ẽ:niſi vi bereditas vel ſucceſ⸗
ſio ab vna ad alterã perſonam iter
conſanguineos deferatur.in cano⸗

mbus vero ob hoc pꝛogeniescom

putaiur.vt apte monſtret᷑ vſqʒ ad
quotaʒ generationẽ a cöõſanguineo
rũ nuptijs ſu abſtinẽdũ.ibi pꝛeſcribi
tur vi hereditas pꝛopinquis modo
legitimo cõferat᷑.hic vero vtrite et
canonice inter fideles nupuie cele/
bꝛentur. In legibns diſtincte nõ nu
merant.gradus niſi viqʒ ad ſexiuʒ.
in canombns aũt vſqʒ ad.vij.diſtin

guitur generatõnẽ.· Mac ergo de cãa

qꝛ hereduates nequeũt deferri: niſi
ð vna ad altera perionã.iccirco eu
rauit ſecularis imperatoꝛin ſingu⸗
lis perſonis ſingulos perſicere gra⸗
dus.qꝛ vero nuptie ſine duabus nõ
valẽt fieri perſomis:ideo ſacri cano

nes dnas in vno gradu conſtituere
perſonas:vtraqʒ iamẽ cõputatiox

nẽ ſi attente ac lubtiliter per aſpecta
ſuerit:idẽ ſenſiſſe ⁊ eãdem in eis ſen⸗
tetiã eſſe atqʒ ad eandẽ terminũ cõ
nenire maniſeſtiſſimuʒz erit iuſtinia
nus nãqʒ vſqʒ ad qnẽ gradũ cõſan
guinitas ipſa perduret in ſuiſlegibꝰ
non difninit.canones vero vitra
ſeptem nullã numerat generationẽ
ſexto.quippe gradu determinato ĩ
ipſis legibꝰſub intulit imperatoꝛ.ba
ctenus oſtendiſſe ſufficiat quemad⸗/
modũ gradus cognationis numev
rentur.naqʒ ex his palã eſt intellige
requẽadmodũ vlrerioꝛes gradus
numerare debeamꝰ:generata quip
pe perſona gradũ adijcit.ecce ĩ hi
verbis aperte oſtenditur tales gra⸗
dus quales iſti cõpntant non tantũ
vſqʒ ad.vj.verũ etiaʒ vltra nume/
rare debere.quippe cum vltra ſex/
tũ vlterioꝛes gradus numerandos

eſſe decernant vbi enim vlterioꝛes

nominat gradus apte idicat nõ ſex
tantũmõ eſſe gradus:ſed etiaʒ ſini:

tis adhuc alios numerandos nec

mirũ cum in pꝛecedentibus ipſe ſir

manerit ĩiperatoꝛ decimũ etiaʒ gra

dum:quod dicendo non eſſe iantũ
modo ſex luce clarius conſitetur bi
ergo euigilẽt ⁊ aciem mentis ſi poſ
ſunt:intendant:quos hactenꝰ iſtius
modi perculit erroꝛ.enimnero vbi
ſm leges inter agnatos vel cogna⸗/
tos deſertur ſucceſſus:cõſanguine/⸗
os eẽ non dubinʒ eſt.neqʒ enim ſibi

ſuccederent niſi iter ſe teſte inſtinião

in decimo gradu ſibi attinerẽt.con/
ſanguinei igitſibi ſunt:qui ſic ſibi ſuc
cedunt:ꝙ ſi in decimo gradu cõſan

guinei ſibi exiſtunt:non ẽ terminata

conſanguinitas:vt iſti fatẽtur ĩ ſexto
tantummodo gradu.Quid igit᷑ di⸗
cerent:cõputatis namqʒ gradibꝰ ſi
ent iſti numerant:aut finitur conſan
guinitas in vj.gradn ant non.ſi aũt
finitur:fallaces erunt leges qnibns
iſti vtuntur:que in.x.gradu ſibi ſuc
cedere cõſanguineos iubẽt:q ſi nõ

finitur conſanguinitas in buiuſmo⸗
di.vj. gradn ſalcidici erũt iſti qui vy

tra illũ ſextũ graduzʒ nolũt cõputa⸗
re cõſanguinuatẽ igi ant leges erũt
ſalſe ant iſti qu iñc ſiniunt generati
oneʒ. ſed vt veridice leges ⁊ vera⸗
ces ſint cãones:dicamꝰid quod ve
ritas bʒ.ſ.q; non terminatur conſan
gninitas in buinſmodi.vj. gradu:ſʒ
lerminatur in.vij.gradu ſᷣm canoꝰ
nes.vtraqʒ eniʒ cõputatio ſicut ſu⸗
perius diximus vno ſine cõcludit᷑.
namqʒ duo gradus legales vnum
canonicũ conſtituunt. Fratres ita⸗
qʒ qui ſᷣm ſeculares leges dicnntur
in ſecundo gradu:iuxta canoneſni
merantur in pꝛmo gradu. filij fra⸗
trũ qui illic numeratur in.iiij bic cõ
putantur in ſecundo.nepotes vero
qui in.vj.ibi:iſtic numerantur in.iij.
ſic deinceps qui legibꝰinſcribuntur
in. viij.⁊.x. in canonibus diffiniunt
in.iiij. ?. v.alqʒ hoc mõ de reliquis
ſentiendũ ẽ:vt qui ᷣm canones di⸗

cuntur in.vj.vel.vij.ſᷣm leges acci

„ 64 „1 2*

xxxv.

piuntur.in. xij.vel.xiiij. Hanc cõpu
tationẽ intelligès pꝛudentiſſimꝰ pa
pa greg. dũ quererer in quota gene
ratione ſideles cõiũgi debeãt ipſas
ſeculares leges in teſtimoniũ addu
cẽs aug.angloꝝ epiſcopo ſic reſcri
pſit:quedaʒ terrena lex in romana
repub.pmittit:vt ſine fratris ⁊ ſoꝛo⸗/

ris ſen dnoꝛũ fratrũ germanoꝝ vel
duarũ ſoꝛoꝛũ filins ⁊ filia miſceãtux

ſz experimẽto didicimꝰex tali cõin/

gio ſoboles ñ poſſe ſuccreſcere. vñ
neceſſe ẽ vt iã in tertia vel in quarta
generatione copnlatio ſideliù licen

ter ſibi cõiũgi debeat nam a ſecũda
quã pꝛediximꝰomni mõ dʒ abſtine
re.Ecce hic aperte mõſtrat᷑ filios et
ſilias frʒ in ſecũda generatione nüe
rari.⁊ ſi ffm filij ⁊ filie numeratur in
lecunda:ſieri non põt:vt ipſi fratreſ
non ſint in pꝛima.qꝙ ſi fratres nume
rant᷑ in pꝛima ſilij eoꝛũ in ſecũda.du
biũ nõ ẽ quin eoꝛũ nepotes ſinti iij.
ꝓnepotes i.iiij.ſic ⁊ de reliquis vſ/⸗
qʒ ad vij.ſed ſunt quidã qui ex bis
greg.verbis quibꝰ ait vt in.iij. vel ĩ
iiij. generatiõe copulẽtur ſideles:oc
caſionẽ accipiunt illicita matrimo/⸗
nia contrabẽdi:dicẽteſſe hoc iuſte

facere poſſe:qð taʒ pꝛudentiſſimus

Doctoꝛ ſua ſnia diffiniuit.iſti itaqʒ ꝗ

ſe hoc velamine defendere nitütur
agduertãt in eiuſdẽ patris ſniis nõ ge

neraliter cũctis:ſed ſpecialiter ãglo
rũ genti mãdaſſe. naʒ poſtmodũ a
felice meſſane ſicilie pꝛeſule requiſi-

tus an boc qð aug. mandanerat ge
neraliter cuncte eccleſie tenendũ eſ

ſet aperuſſime monſtratur nò alijs

hoc quaʒ illi gẽti madaſſe ne bonũ

quod ceperant metuendo auſterio

ra deſererẽct.ſʒ illi poſtquã in ſfide ei

ſent firma radice ſolidati ⁊ vniner⸗
ſali eccleſie cenſuit ſẽper eẽ tenendũ
vt nullꝗ de pꝛopna conſanguinita⸗
te vel aftimtate infra.vij.generatio
nẽ aliquis ſibi audeat in cõiugio co

pnlare.Ecce aꝑte monſtratũ eſt ex

verbis ipſins legiſ⁊ auctoꝛitate pꝛu
dẽtiſilimi pape grego.quid de gradi

bus conſangainitatis numerandis

ſentire debeamus quauis alia quo

qʒ ratio mõ pari ipſos reuincat ad

uerſarios.naʒ ſi vi ipſi fatent᷑ in illo
vj. gradu cõſangninitas finiref.oẽs
ꝑſonaꝝ ramuſculos qii vltra illuʒ
gradũ in pictnra arboꝛis cõtinẽtur
velut ſuperſ luoꝭ.oʒ vetruncari.led

qꝛ oẽs qui in pictura pꝛedicte arbo⸗

ris ↄtinent᷑ ex vna parẽtela cõſiſtũt
nũquaʒ ſine diminutione cõſangui
nitatis a ſe poterũt ſeparari: veluti
nõ ſine damno cuiuſqʒ perſone va
lent a ꝓpꝛio coꝛpoꝛe manꝰbꝛachia
⁊ pedes trũcari.illa quoqʒ ſacroꝛũ

pꝛeceptio canonũ que iubet a pꝛo/

pꝛia abſtinere conſanguimtate quꝗ
diu generatio recoꝛdatur aut mẽo
ria retinetur:nec a pꝛedicta parente
la diſcrepat compntatione.naʒ ſi in
vij. gradibus canonice ⁊ vſualiter
numeretur: vltra quos nec ↄſangni
nitas innenitur:nec nomina gradu

con

nʒz reperiũtur:nec ſueceſſo põt am

pliiꝰ ꝓrogari:nec memouter ab ali
quo generatio recoꝛdari.Ne vero
in hac conſanguinitatis cõputauioe

aliqua de binc ambiguitas valeat

remanere aliaʒ qnaz quidaʒ faciũt
numerationeʒ.i hac etiazʒ alia diſpu
tatione duximuns diſcutiendaʒ. Sũt
eniʒ quidam qui non a fratribui ſed
aans eoꝛum.ideſt patrnelibuſ vel
obꝛinis genealogiã numerare
incipiant dicentes filios fratrũ ĩ pꝛi/

ma generatiõe cõputari debere: :·

fratres quaſi quidã truncns ex quo

ceteri ramuiculi oꝛiunt exiſtunt. ied

nec iſta graduũ opntatio ſi bene in.
tellecta mnerit ab ea quã ſuperius ex
poſuimusin ſentẽua poterit eſſe di⸗

iumũt a fulijs fratrũ:nõ pꝛogrediun
tur vltra.vj.generatõnẽ ſed ſicut tio

tius mundi ſex etates exiſtunt 2 bi

mane vite iiideʒ ſex:ita ⁊ in conſan
guinitate ſex tatůmodo autumant

computandas eſſe generationes: ꝗ

bus finitis none coniunctionis dicũ

nerla Iſti eniz qut initiũ numera di

tur poſſe fieri initiũ:vt quañ fugien

tem poſſunt reuocare conlanguim
tateʒ. Mec itaqʒ cõputatio que inci

pit a fiz filins:⁊ numeratur vſqʒ ad

ſex taniumdeʒ valet quantum ea q̃
incipit a fratribus ⁊ cõputatur vlqʒ

ad. vij. nec vlla inſenſu conſſtit di/

uerſitas.quammis numero graduũ

varietas videatur vltima enim ge

neratio ſi a fratribus ſumat initium

numerandi.vij. inuenitur ſia ſilijs
fratrum reperiiur. vj. Taliter igitur
determinatis gradibus conſangui⸗

nitat: apoſtolica auctoꝛitate adimo

nemus vos fratres ⁊ ſilij vt omm
bus ſic ſeriẽ genealogie cõputandã

eẽ intimetiſquemadmodum ſancti

patres numerandaʒ eẽ ſanxerunt

antiqnꝰ mos ſancte vninerſalis ec⸗

cleſie per longa tempoꝛa oliʒ com/⸗
pntaſſe monſtratur.naʒ ſi quis per/
neria ⁊ obſtinata mente a recto tra
mite apoſtolice ſedis deuiare volu
erit:⁊ aliter quam nosin nuptijs ce

lebꝛandis gradus parentele nume/

rare contenderit:pꝛimnʒ pꝛo ſuate
meritate celeſti pẽa plectet᷑: poſt

modnʒz vero gladio ꝑpetui anaibe

matis nonerit ſeingniandum.
Item gregpoo.
Auare coſanguinitas vxoꝛis ad vi

rũ pertinere dicitur:⁊ qũo affinitgs
ſit compntanda. eeee

D Oꝛro de affinitate quam dici
tis parentelam eſſe que ad vi

rum ex parte vxoꝛis ſen que ex par⸗
te viri ad vxoꝛem pertinet: mamiſe
ſtiſſima ratio eſt quia ſi ᷣm diuinaʒ
ſententiam ego ⁊ vxoꝛmea ſlumns
vna caro ꝓſecto mihi⁊ illimea ſua
qʒ parentela pꝛopinquitas vna ef⸗
ficitur:quo circa ego ⁊ ſoꝛoꝛ vxoꝛis
mee in vno ⁊ pimo gradu erimꝰ:
filins vero eius in ſecundo gradu
erita me.neptis vero tertio.idque
vtrinque in ceteris agendum ẽ ſuc⸗

ceſſionibus.vxoꝛẽ vero pꝛopinqui

*

*

niz

Une queri
tur. accuſan
tibꝰ. Hec qᷓ⸗

ſtio. vj. expe

2 ditur.j.eo.c.
j.ꝛ.ij. 2 extra
i mat.acc.po. vr.⁊ e de
ſen.⁊ re iu.tenoꝛ naʒ cõſan⸗

guinei pꝛeferũtur er᷑neis ea

rõne qꝛ melius poſſunt ſci⸗
re ſuã cõſãguinitatẽ cũ char
tis cũ teſnbus cũ recitatione
maioꝛũ ⁊ alijs argumentis.
hoc iñ qð dicitur de conſan
guine is i teſtimonijs admit
iendis exaudi tãtum cum ð
cõſanguinitate agitur.nã ſt
ſuper alio ageretur non ſũt
admittendi niſi cũ eo tempe
ramẽto qð dixi.iij.q.vꝗq pꝛi.
⁊ hoc pꝛobatur ex de teſn.ſu
per eo.itẽ licet ſoli cõſangui
nei accuſare poſſunt matri⸗
moniũ.tamẽ quilibet poteſt

Snüũciare.vt extra de cogna.

ſpi.iua.⁊ liʒ per denũciatio⸗
nẽ non agatur niſi ad peni⸗
ẽtiaʒ.vt ex de ac.ſuper his

lamen qꝛ in hoc caſu nõ pol
ſunt penitere nin ſeparetur.

iudex ab officio ſuo eos ſe⸗
parabit.ar.xxiiij.q.iij.ecce.

Can.

cninſcunqʒ gradus ſit ita me opoꝛ/
tet attendere quemadmodũ ipſius
quoqʒ gradus aliqua femina ꝓpꝛie
pꝛopiquitatis ſit.quod nimirũ vxo
ri mee de pꝛopiquitate ſui viriĩ cũ⸗
ctis cognationis gradibꝰ conuenit
Obſeruari:qui vero alioꝛſuʒ ſentiũt

antechꝛiſti ſunt:a quibꝰ tamo ſolli/

citi vos opoꝛtet cauere: quanto aꝑ
tius depꝛehenditis illos dininis leʒ

glbus oppugnare. 4

Item zacharias papa.
A enn parentele gradus eompu

tantar.

Dremtele gradus taliter cõpn
Rtamꝰ ſi quidẽ ego ⁊ frater me
ns vna generatio ſumus.pꝛimuqʒ
graduʒ efficimus nuilo gradu diſta

mus rurſus filius meꝰfratruqʒ mei

filius ſecunda generatio ſunt ac gra

duʒ ſecundum faciũt nec a ſe aliquo

gradu ſeparentur:atqʒ ad hbũc mo/

dum cetere ſucceſſones ſunt haben

de.poꝛro de affintate quam diciti⸗
parentelaʒ. vt ſupꝛa.c.gregoꝛij.
Item alexan. papa ſecundus.
Equiuocatio eſt:cum ſoꝛoꝛ vxoꝛis
cognata vocatuir.
Aogd autẽ frater ſoꝛoꝛue vxo⸗
uste cognati dicuntur equi⸗
nocationis iure fit:⁊ in neceſſitate

vulgaris appellatiõis potius quaz

vlla cauſa cognationis.vxoꝛ enim

ſfratris fratrifſa potius quam cogna

ta vocat mariti frater leuir dicit᷑.diu

oꝛuz antẽ fratruʒ vxoꝛes vocantur

ianitrices quaſi eandeʒ iannam tey
nẽtes:vel peteandẽ iannam intran
tes.viri ſoꝛoꝛ glos appellatur.ſoꝛo
ris autẽ vir non habet ſpeciale no/

men:nec vxoꝛiʒ.fratre. Iẽ iſido.

Hioia gradunz ſuperioꝛũ ſiue iterio

rum ſine ex lafere venientinm.

NRiumo gradu ſuperio:i linea

A coõtinetur pater ⁊ mater:inferi

oꝛi filius ⁊ filia quibus nulle alie ꝑ ⸗

ſone iungunt.Secundo gradu con

tinentur ſuperioꝛi linea anus auia:
interioꝛi nepos neptis:in tranſuerſa
frater ⁊ ſoꝛoꝛ que perſone duplican

tur.auus emʒ ⁊ auia tã ex patre quã

ex matre accipiuntur que perſone
ſequentibꝰ quoqʒ gradibus ſimili

ter pꝛo ſubſtanna eoꝛuz in quo gra-

du cõſiſtunt ipſo oꝛdine duplicàtur

iſte perſone in ſecundo gradu ideo

duplices appellantur:quia duo aui
ſunt ⁊ paternꝰ ⁊ maternus.iteʒ dno
genera nepotuʒ ſunt ſine ex ſilio ſi

ne ex filia Procreali frater 2 ſoꝛoꝛ
ex tranſner
ter patris aut frater matris:qni aut

o vehiunt ideſt aut fra⸗

patruus aut anunculus nommatur
quia ⁊ ipſi hoc oꝛdine dnplicantur.

Tertio gradn veniunt inpꝛa pio

auus pꝛoauia:⁊ infra pionepos /ꝓ)
neptis:ex obliquo quoqʒ fratris ſo
roꝛilqʒ filius vel filia patruns ami/
ta ideſt patris frater ? ſoꝛoꝛ: aunn/
culus matertera ideſt frater matri⸗
2 ſoꝛoꝛ. Qnarto gradu pꝛoneni⸗

unt ſupꝛa abauus abania:infra ab)

nepos abneptis.Ex obliquo fratriſ

ſoꝛoꝛiſqʒ nepos ⁊ neptis:patruelis
frater ſoꝛoꝛ patruelis ideſt patrni fi⸗

lius ⁊ filia cõſobꝛinus conſobꝛina.
ideſt auunculi ⁊ matertere filius ⁊ fi
lia ainitinus amitina.i. amite filius

et filia.item conſobꝛini qui ex dua⸗

bus ſoꝛoꝛibus naſcũtur:quibusac⸗
creſcit patruus magnus:amita ma
gna ideſt aui paterni frater ⁊ ſoꝛoꝛ:
auunculus magnꝰ matertera ma:
Fnranera⸗ paterne quã materne
ater ⁊ ſoꝛoꝛ. Qninto gradu ve/
niunt.ſupꝛa quideʒ attauus attauia
infra adnepos adneptiſ:ex obliquo
fratris ⁊ ſoꝛoꝛis pꝛoneptos pꝛone/⸗
tis fratris patruelis ſoꝛoꝛis patrue
lis amitini amitine:conſobꝛini con/
ſobꝛine filius vel filia:pꝛopꝛioꝛ con
ſobꝛinns:pꝛopꝛioꝛconſobꝛina.ideſt
patrui magm anunculi magni maꝛ
lertere magne amite mague filius
vel ſilia:quibus accreſcunt pꝛopa/
truus 2 pꝛoamita. Miſunt ꝓani
paterni frater ⁊ ſoꝛoꝛ pꝛoanunculuſ
ſcilicet ⁊ pꝛomatertera.hiſunt pꝛo

auie paterne materneqʒ.ſrater ⁊ ſo
rOꝛ pꝛoauiaʒ magni materni. Hec
ſpecies nec alijs gradibus quã ſcri⸗
pta eſt nec alijs vocabulis declara

ripõt. Sexto gradu veniunt ſu

pꝛa tritauus tritania:infra trinepos

trineptis:ex obliquo fratris ⁊ ſoꝛo
ris abnepos abneptis frattis patru
elis ⁊ ſoꝛoꝛis patruelis amitini ami
tine conſobꝛini conſobꝛine patrui
magni amite magne auunculi ma/

gIn matertere magne nepos neptis
pꝛopꝛioꝛis conſobumi filius vel ſilia

abpatruns abamita. i ſunt abaui
paterni frater ⁊ ſoꝛoꝛ abanuncnlus
abmatertera. Hi ſunt abanie pater
ne materne frater⁊ ſoꝛoꝛ abauique
materni.Hi quoqʒ explanari am/
plins non p oſſunt quaʒ ipie auctoꝛ
diſſeruit. Septimo gradu qui ſi/
biſunt cognati recta linea ſupꝛaiſra
qʒ pꝛopꝛijs nominibns non appel„

lantuc ied ex traſuerſali linea conti

nentur fratris ſoꝛoꝛis acnepos acne
ptis conſobꝛimi filij ſilieqʒ ſucceſſio
nis.iccirco gradus ſex conſtituti ſũt
quia vlterius per reruʒ naturaʒ nec

nomen inuemri nec vltra ſucceſſio

poteſt pꝛopagari. In his vi gradi⸗/
bus oium pꝛopinquitatũ oĩa nomi
na continentur:vltra quos nec af/⸗
finitas inueniri:nec ſucceſſio conſã/

glinitas põt amplius pꝛorogari.

De gradibus conſanguinitatis
vel affinitatis quot ſint: quomodo
computandi quibus etiam appel/
lentur nomimbns:auctoꝛitate bea/
ti Iidoꝛi atqʒ gregoꝛius.a alexan.
ſufciẽter mòſtratuʒ Yẽ. O. vj.
Vnc queriturꝰ quibꝰ
cccccuſantibus vel te⸗
ſtiſicannbus conſan⸗
guineoꝛum coniun⸗
ctio dirimenda ſit.

De bis ila ſcribi fab. pa.
Conſangninertantum vel ſi pꝛoge

nies deſecerit: antiqni ⁊ veraces p/

pinquitatem in ſynodo cõputent.

Aii

ſei
ſickimn
ch
udie
ſecei
gtice,
t
noni
lume
fiwe
lile
Nliet
Nonol
lcoi
tnon
dens⸗
oniu
hoſtip
zt⸗
nduc
ſelies,
C
Peſen
zinae
leri.
nis⸗
bero
ſde
pe
ne
ff.ð
10.
C
ſttic
taut
noti
aun

Xxxxv

½ Snſaguineos. efneoꝝ. ar. peregrini aduene alienigene no re
cipiantur in cauſa cõſanguinitatis ?⁊ ꝙ pꝛopin qui ceteris perlõis

preſerantur ſi ctradixerit qð ẽ verũ.vt er qui ma.ac.poſ.videiur.

b C Nullus. niſi deſicien te parentela. vt bic in ſi.

c ¶ AKccuſet.impꝛopꝛie
accuſar̃ ꝓ agere.⁊ nõ
ꝙ cã mr imòialis.ñ ẽ
crialis nec ciuil ẽt vbi
ð crimine agit᷑ in fo⸗
ro eccleſiaſtico.ſʒ mi ⸗
xta.er̃ ð ꝓcur.cue.
d C¶Delconſanguini
tatẽ.(õputãt ⁊c.hoc re
feras ad teſtẽ.⁊ ẽ arg.
ꝙ nõ poteſt idẽ accu/
ſatoꝛ eẽ ⁊ teſtis in cau:
ſa criminali qðᷣ vernʒ
eſt. l quidã conſenti/
ant dicentes hoc ſpeci
ale eẽ in matrimonio
vt ideʒ ſit accuſatoꝛ ⁊?
teſt ſicut ẽ ſpeciale ꝙ
non iuretur in eo ð ca
lum.cũ ſit queſtio ſp⸗
ritualis. er de iura, ca
li.lr̃as.⁊ ꝙ cõſangui
nei admittuntur 1 ꝙ
non oio ibi obſeruał
oꝛdo iudiciariuſ.ex vt
lit. non conteſt.ad hoc
deus. ꝙ valet teſti⸗
moniũ de auditu.⁊ ꝙꝙ
poſtipublicationẽ ata
teſtationũ teſtes pñt
induci.extra de teſti.
ſeries.⁊.c.lʒ.
e¶ Pꝛopinqui. hic
pꝛeteruntur pꝛopiqui
7 in accuſatione adul
terij.C.de adul.l.quã
nis. ⁊ interdicto de li⸗
bero homie exhibẽdo
ſf. de lib. ho. exhi. l. iij.
S. penul. 2 in accuſati-
one de effuſis ⁊ eiectis
ff. de effu. ⁊ eiec. ſi ve⸗
ro.S. cum autem.
ſ¶ Moriciã.ar.q nõ
ſit idoneus teſtis ĩ hac
cauſa qui non habuit
noticiam cõſanguine
oꝛum quos cõputat
ſi ſuo tꝑe fuerint.
g ¶Befecerit.qꝛ non
ſunt vel neſciuut vel
ſunt infames.
hb ¶ VNota ſit.ante mo
tam queſtioneʒ exira
de cõſangui.⁊ affini.
ex litteris. .
i MDtiſicamus. ð
functe.moꝛtua
enim erat vxoꝛ cuius
cõſanguineaʒ poſtea
accepiſſe dicebatur vl
aflinem.
ꝑ¶Bone fame. ar. ꝙ
debent eẽ bone fame
teſtes in pꝛobanda cõ
ſanguinitate. vt ex de
Leſti.in litteris.⁊ extra
co.ti. licet.ſed quid ſi

m. h.ar. C. de inoffi. teſta. parẽtibꝰ. vbi ponitur

C Onſanguineos extraneoꝛuʒ“

nullus accuſet vel coniãgui
nitatẽa in ſynodo cõputet.ſed ꝓpin
qui ad quoꝛũ noticiã pertinet.i.pa
ter ⁊ mater ſoꝛoꝛ ⁊ frater paternus
anunculus amita matertera ⁊ eoꝛũ
pꝛocreatio.ſi aũt pꝛogenies tota de
fecerit ab antiquioꝛibꝰ ⁊ veracio⸗

ribnus:quibns eadez pꝛopinquitas

nota ſi:epiſcopus canonice perꝗ/
rat:⁊ ſi innenta fnerit pꝛopinquitas
ſeparent. Keleſtini pape decretũ
eccleſie floꝛentine miſſam.

AAAalea.
Aetur, nahocg ecüächa anaz
Acõtra pꝛohibitionẽ eccleſie du
xit nõ ſit vxoꝛ et ſi pꝛimã non hẽret
deſponſatã.n quod cõtra interdi⸗
ciũ ⁊ oꝛdinẽ eccleſie factũ eſt:ratuʒ
non hẽritaʒ humane quã diuine le
gis pꝛoclamat auctoꝛiias:qꝛ ea qua
inoꝛdinate ſuperduxit ꝓbwitiõe re⸗
nitente vxoꝛ non ẽ᷑:eam cogendus
eſt recipere:quaʒ iurauit ⁊ deſpon⸗
ſauit:⁊ ex ea ꝓlẽ genuit:vt inramen
ti religio non vilipendat᷑ ⁊ fides ab
inuicẽ ꝓmiſſa ſeruet᷑:⁊ ꝓles in cultu
dei nutriatur ⁊ educet᷑:⁊ alij exinde
occaſionẽ peccandi ⁊ alios decipi⸗
endi aſſumere non valeant.qꝙ autẽ
parentes fratres ⁊ cognati vtriuſ⸗
qʒ ſexus ĩ teſtiſicationẽ filij ⁊ filie ad
matrimoniũ coniũgendũ vel diri⸗/
mendũ admittant᷑ tam antiqua cõ/

ſuetudine legibus appꝛobata quaʒ
dininis ⁊ humanis legibus appꝛo/

bantur.in dirimendo aũt mrimo/

nio iõ maxime ꝑentes recipiunt᷑:ſi/

ne ſi defuerint parẽtes pꝛoximoꝛes
admittũt᷑ qm̃ vnuſquiiqʒ ſua gene⸗
alogiaz cum teſtibꝰ ⁊ charus cum
exercitatione ⁊ recitatiõe maioꝛnʒz
ſcire laboꝛat quia igitur alijs meliꝰ
ſciũt:ideo maxime admittunt᷑: ſimi

liter etiam recipiuntur ⁊ in teſtifica

tionem matrimomij cõiungendi.ꝗ
enim melius recipit debent quaʒ il
li qui meliꝰſciunt ⁊ quoꝛũ eſt inter⸗
eſſe:ua vt ſi nõ interſint ⁊ conſenſũ
non habnerint ſᷣm leges nullũ ſiat
matrimonium.quod vero legitur:
pater non recipiat᷑ in cauſa filij nec
filins in cauſa patris: in criminalij
bus cauſis ⁊ contractibus verũ eſt
in matrimonio cõtrahendo ⁊ diſiũ
gendo ipſius coniungij pꝛerogatiua

cariminoſus ſeruus vel infamis cotraxit nunquid pñt admitti ibi homi
nes ſimilis conditionis.videtur ꝙ fic:ij.q.vij.ſi hereticus.C. de inoffi.
teſta. in arenã dico ꝙ non ſicut nec dico alias criminoſos teſies contra
criminoſuʒ admittendos. nec eniʒ habet ibi locuʒ replicatio.extra de cx/

cepti.a nobis.

¶ Eis.i.accuſatoꝛibus.teſtes enim non punniuninur anteqᷓ dixerint te
ſtimoniuʒ.ar. C. de teſti.nullum.ẽ tamen ar.bic pꝛo.b.ꝙ idem poſſit eẽ
accuſatoꝛ? teſtis in buiuſmodi caula.
m Contraxerint.ſed foꝛe nõ bono ʒelo diffamauerunt matrimoni⸗
nm. vt. C. de adulte. quãuis.in ſi.

cccxiiij

J dno viri ſe.ſicut ẽ fama. nam ſine fama non ſufficeret eoꝝ cõſeſſio.
vt extra de eo qui cog.conſan.vxo.ſue ſuper eo.hʒ.h. dicat ſufficere ſi

vterqʒ iuret ſeptima manu.xxxruij.q.j.requiſſti.ſed cõtrarium eſt er de eo qui
cog.ſuꝑ eo.vbi dicitur ꝙ rumoꝛ ⁊c̃.ſed dici poteſt ꝙ aliud eſt vbi ſe cõſangui

neos dicãt vt hic:aliud vbi turpitudinẽ allegant

quia ⁊ ſauoꝛabilis res eſt cõgrue re⸗
cipiuntur. .
Item vrbanus papa. ricario ia/
nuenſi epiſcopo.
OQuiiureinrando pꝛopinquitatẽè ſir
mare debeant.
Otificamus tibi:vt poſtquã
E tres ant duo ex pꝛopinquioꝛi/
bus iaz defũcte vxoꝛis vel vine:eiꝰ
qui accuſatur hanc pꝛopinquitateʒ
iunreiurando frmauerint:vel ſi tres
ant duo ex antiquionbus ianuenſix
bus quibus hec pꝛopinquitas ſit no
ta qni bone fame⁊ veracis teſtimo
nij ſint remoto amoꝛe timoꝛe pꝛe⸗
cio ⁊ omni malo ſtudio ſupꝛadicto
modo conſanguinitatem firmane⸗
rint ſine omni moꝛa coniugia diſſol
nantur: ſi pꝛopinqui aut extranei
verbis tantum pꝛopinqunatem te⸗
ſtantur:⁊ iuramento pꝛobare noln/⸗
erint vel nequiuerint coningiũ nul⸗
latenus diſſoluatnr.ſed competens
eis penitentia pꝛopter inſamiã vel
peccati maculam ſi ſoꝝe in boc cõ/

traxerint aliquam iniungatur.
Item ex cõcilio vrbanus papa.

habito in apulia.
Sue confeſnom relinquitur:quoꝛũ
iceſtũ nnllus inreinrando affirmat.

823 duo viri vel tres conſangni

Vmtatem iureiurando ſirmane
rint vel ipſ foꝛie conteſſi fuerint:cõ

iugia diſſoluãtur ſi vero neutruʒ cõ
tigerit epiſcopi eos per baptiſmuʒ

pſidẽ chꝛiſti ꝑ chꝛiſti iudicinz in ve⸗
ra obediẽtia obteſten quatenꝰ pa./
laʒ faciant vtꝝ ſe ſicuit eſt famaꝰ re
cognoſcãt eẽ ↄſanguineos.ſi nega⸗
nerint:ſibupſis relinquẽdi ſũt ita tñ
vt ſi alind i cõſcia hẽant ſe a limini⸗
bꝰꝰeccleſie a coꝛꝑe ⁊ ſanguine dñia
fidelinz cõione nouerint ſegregato⸗

atqʒ infames' effectos donec ab in

ceſti facinoꝛe ðſinãt ſiſe iudicio epi
ſcopoꝝ ſegregauerint:ꝗ iuneneſ ſũt
alia mrimonia cõtrahere nõ ꝓhibe
antur. Ecce quibꝰ accnſaniibꝰ vel
teſtiſicantibꝰ cõſangnineoꝝ cõiun⸗
ctiões ſunt dirimẽde. Cuiuimõi ve
ro iuramẽtũ ab acceniſatoꝛe ſit exigẽ
duʒz:ex romano oꝛdine hbabetur.
Eſt autem huinſmodi.

JZuramentum accuſatoꝝs.

E parentela illa quam dicunt
eſſe inter iſtũ ⁊ iſtam eius cõiu

rel teſtes admitiuntur.vt er
De teſti. in litteris vel facias

vim in eo quod dicit rumoꝛ

æẽc᷑.qꝛ aliud ẽ qꝙᷓ; fama.Item
ſi adeſt pꝛeſumptio violenta
cum fama ſufficit.vt erẽ de te
ſti. pꝛeterea.

oAliminib', ſegregatos

⁊c.ſj dic legregatos quo ad
ſacramẽta ſicut quilibet im

moꝛtali peccato exiſtens.j.q.

j. lacerdotes.

plAitq; infames.inſamia

canonica que delet᷑ per peni
tentim. vj. q.j. inkames.
q ισ& Bonec. ar. ꝙ intamia
vperaltsti holelilti
r Non pꝛohibeantur. ra⸗

tione iuuenilis etatis vel ip

ſo iure ſi ignoꝛantur cõiũcn
ſunt.ar.xxxiij.q.ij.interſecto

res.?.cin adoleſcentia..xxx

W.Ecce quibus accuſanti⸗
bul.g.pꝛout colligi põt ex vu

bꝛicis iſtiſ quattuoꝛ ponit ge
nera ſacr̃ox. Mꝛimo ponit
ſacramẽtũ accuſatoꝛis in pꝛi
mo.c.de parẽtela.Scðo po⸗
nit ſacrm ſynodaliũ teſtium
in.c.eps.Tertio teſtiũ in.c.ð
pareniela illa. Quarto ſactʒ
eoꝝ qui ſeparantur in.c.ab
iſto.dicunt iñ quida.g.dece
pium fuiſſe per conſuetude

nẽ ilalie que ẽ vt accuſatoꝛðö

beat iurare iuxta tenoꝛẽ illiꝰ
c.de parentela.nam dicunt
quids ꝙ acculſatoꝛ iurare ñ
debet. qꝛ nec etiã de calũnia
in huiuſmodi cã iuratur.ex
de iura.ca.litteras.vnð virũ

qʒ caplm de parentela intel·
ligitur de ſacramẽto teſtium
ii de parentela pꝛimũ loqui/

tur de ſlacramento teſtium
quod dicitur eẽ ſeparationii

quia ꝑ ullud ſeparẽtur quo⸗

rum matrimonmium accuſat᷑

In illo aüt. c.eps. t mẽno

de iuramento teſtiũ ſynoda⸗
lium qð non dicitur ſepara.

lionis pꝛoui dicit pꝛecedens

c.qꝛ per tale iuramentũ nul⸗
li ſeparantur qꝛ per ulud nõ
ſe obligant ad alind teſtes il
li ſynodales niſi vt nunciẽt
epiſcopo ꝙ illicite perpetra
tur in parochia.vnde exquo
nũciauerint epiſcopo ſi vo⸗
luerint ꝙ ſeparentur:opoꝝ
tet ꝙ iterum pꝛeſtent aliud
ſacramẽtũ de quo habes in
c.de parentela.in quo plus
eſt.quiaide bẽi addere ð cre⸗
dulitate ſed teſtes ſynodaleſ
non iurant niſi de auditu.

Nec cötradicit extra de teſti. quotiens. vbi dicitur ꝙ de ſcia debẽt iurare.nas
illud per hoc intelugo.in illo ant.c.ab iſto.ponitur ſacramẽtuʒ eoꝝ qui ſepa

rantur pꝛopter conſanguinitatem.

tAb accuſatore.boc falſum eſt m quoſdã:immoa teſubus.

E parentela. audiſti ante motà queſtionẽ. extra de céſan. æ affi. ex litte

eris.ideo ant hic admittitur teſtimonium de auditu.qꝛ difficile ẽ ꝙ ali⸗
quis ſciat quouſqʒ conſanguinitas pꝛotenditur.ff. de gradi.cogna.non faci
le. circa pꝛin.licet boc ſit conectum per illud.extła de teſti.licet.⁊ no. ꝙ ʒ qðᷣ
gratianus inducit hoc.c.babes ꝙ acculatoꝛ debet wurare de veritate dicẽda
licet non de calumnia, eſt.ar.ad idem. extra de deſpon. impu:atteſtanones.

vt ibi quia nec tunc familia-

. Lan.

admittiiur auũt teſtimonid de auditu im̃ vbi agitur de cõſan guinitate. alias ꝑ
auditñ non ꝓbaretur matrimoniũ.immo putareiur dadefſiuum.
a Aut audiſtiar. teſtimoniũ de auditu eẽ recipienduũ. vt.iij.q.ixr. S. de bis. x⸗
iiij. q. ij. ſuꝑ. ⁊.c. ᷓᷓ.xxxiiij.q.j.non ſatis.hod ie non.vt er.e.licet.

te nõ inuenimꝰ cantuʒ. Rd tatũ de lateribus. dt extra de beſti. ſeries.⁊ ip
los fratres canon qnq; ponit pꝛo ſtipite.S.e.q.v.c.j.
o Poſtmodũ.ponamꝰ ergo ꝙ penꝰ 2 berta ꝗ lt frater⸗ ſoꝛoꝛ Zhůt
matrimoniũ.ꝛ duo teſtes bene pꝛobant peiꝝ eè filiuʒ ioanis.lʒ de ber⸗

deſcendere vſqʒ ad perſlõas
illas de quibus queritur.et
incipiunt a duobus fratribꝰ
2 bene pꝛobant illos fu ſſe
fratres.ſed de patre eorũ nu
hil ꝓbant nec inde aliquid
ſciunt.⁊ alios deſcendentes
pꝛobant gradus. nuꝗd boc
ſufficit.dico ꝙ ſlc. qꝛ de ſtipi

pimus qui vtiqʒ canſam ipſam di⸗
uerſo modo narrabant:⁊ pꝛimo a

dem tã in gradibns quam in nomi-
nibns pſonaꝝ diſcoꝛdaſſe:poſimo⸗/

duʒ vero in altero eoꝛũ compnta:

.loꝛes einſdem parentele dicũtur cõ

ueniſſe. Ceterũ in huinſmodi caſ
bus ſummope cõſideranda eſt qua

oꝛe duoꝛum vel trium teſtium.

