v.cõſuluiſti.j.de cõſe.diſ.j.
placuit,j. lx viij.di, coꝛepi. ar.
cötra. ff. de leg. nõ omniuʒz.
t¶ EFacultas.i.vbi põt fieri
ſine ſcandalo.vt.l.di.vt cõ⸗
ſtitueretur.
uBHeligionẽ. xpᷣianam.
xAua in pauciſſimis. ar.
contra illos qui nimias fun
dunt oꝛationes.ff. qð me.cꝗ
l.j.verius:qꝛ gaudent bꝛeni
tate moderni. no.xe.ti. l. j.
V¶Aanifeſtiſſamis. S. diſ.

5 Ebis.voluntatẽlillã
8. l. doctrinis varijs noli
te abduci.vt.S.di.ꝓx.nolite
aCiues. aues ergo can⸗
tcant cũ clericis ⁊ dicũt amen
rxxx viij.di.ſedulo.
b¶BSuiepivoluntatẽ. arg.
ꝙ regimẽ omniũ monaſte⸗
rioꝛũ ſpectat ad epʒ.vt.ix.q
iij.p ſingulas.ꝛ.xvj.q.j.qui
ver e.⁊.lxj.di.obituʒ. nõne
monaſteria monachoꝝ po⸗
tius ſunt ſᷣm abbatẽ regẽda
ad quẽtota ptaãs monaſterij
ſpectat. vt.xviij.q.ij.c.nulla
ſea illud verũ eſt de lsulis

Di.

viuendi non de regulis cantandi.xij.q.j.non dicatis. .
a¶Nublica. ſ. clericoꝝ ſeculariuʒ quoꝛuʒ officia publica ſunt cuz ipſi populũ
baheant:ſed monachi non ſemper habent populuʒ:vnde ipſi nõ faciunt pu⸗
blica offcia. vt.x vj.q.j.interdicimus. . . J
b ¶ Aſtringat.ar.metropolitanũ poſſe ſuſpẽdcre ⁊ excõicare ſuũ ſuffraganeũ

vt. j.xviij. diſt.placuit.⁊.c.ſi
eps.j.x.q.iij.qꝛ cognouimꝰ

xj.q.iij.ſiqu s epiſcopus. 1oft blica“.
an eecheoir ras matutinũ ſiue miſſaʒ aliter quã Me codem. facrer.
EKv. couenit. iſis tamẽ in pꝛincipali eccleſia celebꝛare non Eruũteſticnloꝛuʒ leuiatã per b. QAuod minoꝛi.
apeiliz Ravakrur ber cò⸗ liceat.Quiſquis aũt hoꝛuʒ decreto L. plexi ſunv:qꝛ ſuggeſtionuʒz il/ n anagba⸗
à Tem acgerſus rum violatoꝛ extiterit ſex menſibus linus argumẽta implicatis inuẽtis gat ipfinm.

i Alcignauit ma⸗
giſter differẽtiaz
luris naturalis.
ad alia iura in oꝛigine ⁊ di⸗
gnitate ⁊ amplitudine nunc
aſſignat differentiaʒ eiuſdeʒ

iuris ad alia iura in ſentétie iſta ergo regula diſcipline nõ ſoluy re:niſi in ali oſentiant ſe ligari menio.
rigoꝛe. nã cõtra alia iuraad metropolitanus totius ſue pnincie qð melis oſtendimus ſiqua ex cõ/ I Buplic.. nõ intel
mittitur diſpenſatio. tra pontifices vel ſacerdote aſtringat nerſatione hominum alligationis ligas ꝙ i homicidio
ius naturale qð cõſiſtit ĩ pe ſeq a ceteri epiſcopi ſubiectos ſuos buius exempla pꝛoferamus. E& tia peccata comicca⸗
ceptis ⁊ ꝓhibitionibꝰ nunqõ pucop s Exemola pꝛon nus. Ecce tur ⁊ ĩ periurio duo.
magiter tamẽ ercipit vrnum eccleſiarum rectoꝛes obtemperare quidã dũ mundi huius appetit ami ſcdideo dicit i ho⸗
e. vid eam Xcoell. dgeenmm. 13 ur. in periurio duo.
kveperplerie s diefir ut Oido ſeruet᷑ in matutinis ⁊ veſper· m ſilentio cõtegat:ſe iureiurãdo cõ relibit agne qui
daʒ ꝙ aliquis põt eſſe pꝑple-⸗ tinis officijs: vnns idem. ſftringit: ſed is cui iuratũ ẽ adulteri’n plures offendit pluſ
rus ſter duo moꝛtalia.vtu Lacuit omnibꝰcõi cõſenſu vt perpetrare cognoſcit᷑:itavt etiKõ ma peccat.ꝛ. xciiij· diſt. ſi
dei qui aucifren iren pee vnus atqʒ idẽ pſallendi oꝛdo ritũ adultere occidere conetnr. Ja Quis legationẽ. ?. xj.
een ſoſe uende he, in matutinis vel veſpertinis offciſs auteʒ qui ei iuſiurandnz pꝛebiitre/ Ain ekahe. ſrst
aintm ſmultk peccaſſer mo teneat: 1nõ dinerſe acpꝛiuate neqdʒ uentit ad mentez ⁊ diuerſis bincin, nus eſt ncltman v
taliter. qꝛ feciſſent cõtra con monaſterioꝝ ↄſuetudines:cũ eccle de cogitationibus impugnat᷑:atqʒ quo plures rationes
ſcientiã que dicebat eis c⸗ ſiaſtica regula ſint ꝓꝑmixte. Si.xij. boc ſilere foꝛmidat ne ſilẽntio adul faciut. vt ey de pba.
trariũ.qꝛ dictũ erat eis:qui⸗ Tem aduerſusnaturale terij ſimul ⁊ homicidij ꝑticeps fiat licet.in ſi. ⁊ qui potio

cunqʒ fecerit ſe filiũ dei moꝛ
te moꝛiat᷑.⁊ omne qð fit cõ⸗

lo. Itẽ in alio exẽplo.ſi vxoꝛ

ſunt cetera officia publica*.i.veſpe

acõione pꝛiuatus apud metropoli
tanũ ſub penitẽtie cenſura maneat
coꝛrigendus:quatenus apud illum
⁊ pꝛeterite trãſgreſſionis culpaz la⸗

chꝛimis diluat ⁊ neceſſariã officio⸗

ruʒ doctrinã ſtudioſe addiſcat.ſub

i ius nulla diſpenſauo ad
mittit᷑:niſi foꝛte duo ma⸗/

pellimur:creatoꝛeʒ quideʒ offendi

O

xilij.

efferneat.ꝛ ſi nec ſic iſia deſiſteret tũcvir deteĩ copiã coꝛpoꝛs ſuivt qᷓci⸗

to mulier expleuerit libidinẽ ſuã ſtatiʒ vir ſecedat nec ꝓcdat ad actum.

parte. vj. lib. xxxv. capitulo. xiiij.

alligant᷑:vt pleroſqʒ ita peccare fa⸗
ciant:quatenꝰſi foꝛtaſſe fugere pec/
catuʒ appetant:hoc ſine alio pecca
ti laqueo nõ euadant:⁊ culpã etiaʒ
faciant:dum aliqua vitant:atqʒ ne
quaquã ſe abvna valeant abſolue

pꝛodere trepidat:ne reatu ſe perin/
rij obſtringat:perplexis ergo teſti/⸗

qð contagiũ ſecularis vite:⁊ obedi

Vo mala.intellige qtũ ad fatuã illius opi.qui ſe qedit perple⸗
rum. ſie intelligas omnia verba bic poſita.non enim vtrunq;
illoꝛũ maluʒ eſt:licet ile opinetvtrũqʒ eſſe malũ.

fNeceſr tas.i. ca
lus.vel refert᷑ ad opi
nionẽ ſtultam.

g Reſoluere. ideſt

i WPe lerare ſᷣm ꝙ;

talis opinat.non.n.
peierat l non ſeruct
tale iuramentuʒ. vt.
xxij.q.iiij.ſi aliquid.

KF Allinc. ideſt iura

ra iura oſtenderit ob

tincbit. xxj.diſt.S. j.2.

tra cõſcienti edificat ad ge⸗ laita vrgeant:vt alterux cnloꝛuʒ neruis ligatus eſt:q in quaã C.de edic. diui adria.
bennarin. f.ter din eoꝝ neceſſe ſit elig· Ande in tolle libet partẽ declinet:metuit ne a trãſ taluleſ veig ꝛr
Jer v vicunt voͤr anas em lano coci. viij.ſic legitur. greſſtonis cõtagione 'liber nonſit. eſan meige
Perplerus inter moꝛale ye Minus malum de duobus malis Alius cuncta que mundiſuntde vrrviijdi de ſiracu⸗
niale. vt c aliquis qrit allt oligendumeſt. EKFrr ens atqz per oia frangere ppꝛias ſane. Jtc otrariüi bie
quẽ inimicũ ſuũ quẽ ſcio eẽ O Ao malalicet omnino cautiſ/ volũtates querẽs alieno ſe ſubdere ſignat᷑ xrij q· v.illeg
in loco aliquo:ſi dico querẽ ſime ſint pꝛecauenda:tamen ſi regimini appetit ſʒ eũ ꝗ ſibi ad deũ vbi dicit ꝙ periuriuz
ti illuʒ eſſe in loco illo peco periculi neceſſitas vnũ ex bis ꝑpe· pꝛeeſſe debeat minus cauta inquiſi ſit magis homicidio
moꝛtaliter qꝛ ꝓdo eũ,ſi nega rrare cõpulerit:id debemꝰ reſolue- tione diſcernit:qꝛ foꝛtaſſe is qui ſine ſcdibi ſoluitur.
e eſſe ibi pecco ſaltẽ elii re qð minoꝛi nexu noſcit᷑ obligari. iudicio eligit cũ pꝛeeſſe iam ceperit m Hinc tnipliciter.
ter vel ei mon litcr iſun Ouid autẽ ieuins ex bis:qdue gra agere que dei ſunt phibet ? qune mů lin bomicidio. Jo.
e maeruinfale mes Uius ſit pure rationis acnmine inne chſunt iubet. penſansitaqs ſubdt“ n ) Kruiteniculo
pꝛeſumitur en eſſe in loco l- ſtigemus. Eteniz dũͦ peierare com· vel que ſit culpa inobedientie vel gnes dinbolin dee⸗

i. calide 2 illaqantes.

tt debitü a viro 2 vir ne⸗ Mus ⁊ nos tantũmodo maculam2 re trepidat:⁊ nõ obedire foꝛmidat᷑ Teſti j
Rarpecrat monalter i red⸗ Cuʒ vero noxia pꝛomiſſa comple / ne aut obediens deũ in ſuis pᷣceptis G Snechorcs
dit videt᷑ peccare venialiter. mus:⁊ dei iuſſa cõtemnimus ⁊ ꝓxi deſerat:autrurſus nõ obediẽs deũ nes eius.qꝛ ſicut teſti
qꝛ delectatio carnis nõ pot mis impia crudelitate nocemꝰnoſ in electo pꝛioꝛe contemnat:a infra. culi ſunt miniſtri ⁊in
eſſe ſine vemali peccato. v jipſos crudelion moꝛtis gladio tru Alius penſare pondus eccleſiaſtici ſtrumẽta bumanege
viceru riiiivrcum cidamus. Alincenim duplici cul ⸗ bonoꝛis negligens ad locũ regimi nerationis: in ie c
heitervidetur galiguis Paruz gladio perimus: hinc triplicei nispꝛemijs aſcẽdit. ſed qꝛ omne qð⸗ libicinig Aen ſnem
tent pplerns ner no teremgnlamnn. hic eminet plus meroꝛibꝰ afficitur mane dizholi de
venialta. vt ſi aliquis ſimpli Item gregoꝛius in moꝛalibus quà honoꝛibꝰ gaudet:dũ coꝛ plus rant in hominibvi⸗
ci verbo pꝛomiſit ſe bibere cia ⁊ ad oĩa illicita ac⸗
plus i poſſit. ſi plus bibat cendunt.S.vj. diſtin.

peccat venialiter. vt. xxv. di. S. criminis.ſi cõtra verbũ ſuũ facit peccat veniali: ſed penſandum. p ¶TLeuiatã. diaboli.
ter. vt. xxij. q.ij. pꝛimuʒ.ſed dicenduʒ eſt q nullus põt eſſe perplerus inter ue q rplexa ſunt.i.perplectentes.⁊ ſic omniaverba ĩtelligas actine.
mala.qꝛ ſjm hoc ſequeretur ꝙ aliquis ex neceſſitate teneretur facere maluʒ.ſeld r CImpiicatis. i. implicantibus. 8 & Inuentis. inuentionib?.
dicit canõ ꝙ deus nunq redderet interitũ niſi ſpontaneũ reperiret᷑ hõ habere t Particeps. m opi. eoꝛ ſtultã ſempꝑ intelligas. .
delictũ.vt.xxiij.q.iiij.nabuchodonoſoꝛ.ver.vaſis ire.pꝛeterea ſi ex neceſſtatete u ¶ Acõtagione.iſte ammonebit illũ:ne faciat. vt. ij. q.j. ſi peccauerit.ſi
neremur aliqd facere:lex que illud phibet eſſct impoſſibilis:cũ tamẽ oĩs lex de nolit ceſſare faciat qð dicit᷑xxij.q.v. hoc vidctur. ? cliberabit ſe. qꝛſacra
beat eſſe poſſibilis.vt. . di.iiij. erit. Berplexio ergo qtũ ad reʒ nihil eſt. itũ mentũ nõ facit inuentũvt eſſetvinculũ iniquitatis. xxij.q.iiij.ĩter cetera
ad animũ ⁊ ad ſtultã opinionẽ alicuius perplexio aliqua eſt vñ iudei nõ erant vnde ſiquis iurauit aliũ nõ accuſare tamẽ põt denunciare crimẽ eiꝰ.vt
perplexi niſi qtũ ad animũ ⁊ ideo debuiſſent cõſulere peritioꝛes vt apoſtolos ex,de iureiu.quẽadmodũ.in fi.cũ aũt nõ põt ꝓbare dʒ taccre.vt. ij. qoe
vel ſacras ſipturasiin alio exeploſdicas ꝙ ille qui ĩterrogat᷑ dʒ tacere.nec hoc vij pleriqʒ.ſi aſt põt pbare faciat qð dicit. ij.·j.ſi peccauerit. vel dicat
ei nocet:ſi alter ex taciturnitate ſua aliqd pᷣumat abſit.n. ꝙ ea q ⁊c.vi.xxiij.q.v. alij ſic:frater ſcias ꝙ quidã te vult occidere nõ tñ nominando aliquem
de occidendis. ꝓpterea nõ ſemp ſequit᷑ qui tacet conſentit. vt. lxxxvj.tanta. extra.de of.iu.oꝛ.ſi ſacerdos.contra tamẽ eſt er.de fur.qui cũ fure.ſjj nõ
Auod aũt obijcit devxoꝛe nõ credo ꝙ talis delectatio ſit aliq petm̃.vt.xxxij. cõtra.qꝛ fur nõ manifeſtauerat furtũ indicanti. 25
q.ij.qcqd. Si tamẽ vis tenere ꝙ ſit ibi veniale peccatũ dicas cũ.h.ꝙ vir dz mu Fonnicdn: dd ſi ſubditus crcdit ꝙ pꝛeceptũ pꝛelati ſit cõtra deũ ſecu
lierez petentẽ dedituʒ pꝛudenter eludere ꝓmittẽdo ſe poſtea facturũ donec ipſa ohediat.qꝛ lʒ geueraliter iurauerit ei obedire in omnibꝰ nõc tamẽ

x
ren

Pruer 1 fer ima lis F e

.

DI. xif. xv. ix

intelligẽdũ niſi de licitis ⁊ iutis ⁊ honeſiis.vt.xj.q.iij.nõ ſemper.⁊.e..· duo maia nobis inſtat min eſt eligẽdũ.ſj hoc nõ ẽverũ circa diuerſas pſonas
dñs.⁊ er.de iureiu.ad noſtrã.⁊.c.venientes.ff.eſpig.obiigatione ge⸗ l Do ait.quoniã verba ſunt augnſtini.⁊ incipit ibi merito queritur.
nerali.ſed fi dubitet an ſit cõtra deu:obedire dʒ.vt.xxiij.q.j.qd culpat.i m Wericuloſiſſime.hᷣ dicit aug.ꝙ nemo dʒ minus maiũ cõmitterevt
fi.vtrũ autẽ teneatur recipere oꝛdincs ab eo queʒ ſcit ſimoniacu ec nõ.j. alter euitet maius malũ.Et intelligũt hoc quidaʒ ꝙ nemo dʒ minus moꝛtale

mathens. non iñ di
mittat ſine auẽcte.pa

pe. vt. vij.q.i.mutati
ones.. c. ſuggeſtuz.

ſed ccdo vtio.fa. di
cit ꝙÿ bene poteſt di⸗

mittere ſine licentta
pape.qꝛ rem hʒ furti

uazʒ. vñ ipſã tenet ſta
tiʒ reſtituere.alit non

penitet. xiiij. q. vj. ſi

res aliena ⁊ fur ſẽper

eſt in moꝛa.ff.de ↄdi.

*

ctus difrcultate cognoſcit.reum ſe
igit᷑ cuʒ impenſis pꝛemijs agnoſcẽʒ
vult adepte ſublimicaus locũ deſe
rere:ſed timet ne grauiusdelictũ ſit

iniquũ

ſuſcepti:gregis cuſtodiaʒ reliquiſſe

vult ſuſcepti gregis curà gerere ſed
foꝛmidat ne deterioꝛ culpa ſit:regi⸗
mina paſtoꝛał gregi dimittere qua
empta poſſidere.per honoꝛis ergo
ambitũ ligatũ culpa hinc inde ſe cõ
ſpicit eſſe. Nuippe ſine reatu crimi⸗

Mod ait ſodomitis loth.ſunt

nibi due filie que nonduz no/

nerunt viros:perduca illas ad vos
⁊ vtimim illis ſicut vobis placnerit
tantuʒ in virosiſtos ne faciatis ini⸗
quuʒ.quoniã volebat ꝓſtituere ſi/
lias ſuas hac compenſatione:vt vi
ri hoſpites eiꝰ mihil a ſodomitis ta⸗
le paterent᷑. Atrum admittenda ſit
compenſatio flagitioꝛum vel quo/
rũcũqʒ peccatoꝛum:vt nos ſacia⸗

gera quis a ſimoniacis. . cõmittere vt alius euiet maius moꝛtale.ſed veniale debet ↄmitterevt alter eui
a. ¶ Suſcepti. iſte ſi tet moꝛtale, nã etiẽ animam
vult ſaluari dimittat 4säl . HW AAuis dz ponere pꝛo pꝛoximo
locum ⁊ ſit in ꝑpetua tribulatione pꝛemitur ad memoꝛiäã ritur. Se his ita ſcribit aug.ĩ lib. ⁊ ſic moꝛtem tempoꝛaleʒ põt
penitentia.vt.j.q.j.i culpe reuocat᷑:doletqʒ ſe ad labo/ gquinto queſtionũ ſi geneſt. lib.j aliquis ſubire ne alter incur
quis neq;ʒ.⁊.q.vij.e reʒ cũ culpa perneniſſe quaquaʒ ſit 0 lunt a nobi alqua omitteds fat pcenactcrna. oc pe. di. ij.
aruis. vcx. de ſimo. od admiſerit: ex ipſa ra / delicta: ne alij granioꝛa pttant. charitas. §. Pri.ſed pio ve⸗

niali de det᷑ tantũ pena tẽpo
ralis:ꝓ moꝛtali cterna.xj.q.
iij.nemo esgo aliquis poteſt
peccare venialit᷑ vt alter pec⸗
cet moꝛtaliter. Itẽ qꝛ apoſto
lus dicit oꝛabã eſſe anathbe⸗
ma pꝛo fratribus meis ſʒ ne
mo anathematizat᷑ niſi po
moꝛtali.vt.xj.qde.iij.nemo.
Itẽ cũ virtus ⁊ viciũ ſint cõ⸗
traria nec ſe cõpatiant᷑.vt.xx
xij.q.j.cũ renunciat᷑ iʒ venia
lia ſimul cũ virtutibꝰ inſunt

fnnti. ſi p fure.. vtt. is neutrũ videt:ſñ aut ſuſceptus ſe / musmali aliquid ne alius grauins homini.nõergo ppꝛie dicu⸗
i. ↄtra. ar. e. drenñ. mel grex relinquit: ac rurſus ſacra maluũ faciat an potius perturbatio) tur vicaa. vt de pe. diſt. iij. ſe⸗
c.nin. ꝛc. poſt trãſiat. actio ſeculariter empta teneat᷑ vn/ ni loth nõ conſilio tribuendũ ſit qð prties.alij dicit ꝙ nullũ pec⸗

b ¶Precipitat. qd

4 Faidier nenc pertimeſcit:ne aut ſtans 3 einpt rum penen oſi me galruni hec Barlaere Nn .
ur. veru pecct. regiimne nõ digne lugeat quod nõ compenſatio :ſi antẽ perturbatio vecu borver⸗dd it allueend
ita ſſet alt' mur cy Linen deſerens dum aliud flere ni / lopmote: nullo mò imitanda eſt. q. v. ſ dicat. non. n. d Aci⸗
bene pſumebat ſe titur: rurſus aliud de ipſa gregis de, Coſnetudinis autẽ vel cõſtitutio men ſuũ alienis ↄmodis im
uadere nõ pccãt mo ſtitutione cõmittat. Eſt tamè quod niorigoꝛ nonunquã relaxatur. pendere. vt. rlvj. di. ficut no
talit.alit ſic ar. p pi ad deſtruendas beetbimothverſu⸗ Inde leo papa ait. ſuo. Pꝛcterca neq; pꝛo ſalu
mo. xxiij.q.v.de occi tlas ſubtiliter fiat:vt cũ mens inter Emc coſtitutiones valeaut tempe te alterius tpali vel eternali
dẽdis. ꝓ ſcdᷣo ar.xxrij minoꝛa maioꝛa peccata cõſtringni tari vel quenon. dz ꝗs peccare venialiter. ꝗa
q. v. ſi ñ licet. ·c.nd tur ſi omnino nullus ſine pctõ adi⸗ OZut quedã ſũt que nulla pon nullus pducendus & ad ſa⸗
noſtru. e. e ſepul. tus patet.minoꝛa ſempꝑ eligant᷑: a Dunt ratione cõnelli. ita multa lutcz opitulate mendacio. vt
VA. ⁊ qui muroꝛum vndiqʒ ambitu ne rxij..ij.c. laciat. .c. punuʒ

¶ NCoͤceſſit. cõceſſuʒ

diqʒ metuit ⁊ ſuſpectus latus omne

hic dixerit merito queritur:⁊ nimi/

ſunt que aut pꝛo neceſſitate tempo/

catũ dʒ hõ facere vel pꝛo ſuo

io. Sed quare redarguit᷑ hic

oſtendtt. ſicut alibi er fugiat clanditm ibi ſe in fugꝗ pꝛeci rum'aut pꝛo ↄſideratione etatum loth ab anguſtino chz allbi
ponitur. da.dauum pitat vbi bꝛeuio munus ingenitun. opoꝛteat temperari. illa conſidera! 1gmendck ab ambꝛoſio t
pꝛonũcia. vt. xxiij.. MHinc etiã panlus cũ quoſda ĩ eccle tione ſemper ſeruata vt in his que xxxii.q.vij.offerebat᷑.ſj am

v. S. binc noöduʒ.

d ¶Minima.i. ma⸗

apoſtolus ; foꝛnica

ſia incõtinentes aſpiceret.conceſſit·
minima vt maioꝛa declinarent di

etiã qð cõceſſerat ſine culpa.quãuiſ

vel dubia/fuerint aut obſcura id no
nerimus ſequendũ.quod nec pꝛece

tudine hactenus diſſerni

bꝛoſius cõſiderauit pietates
quã habuit ad hoſpites.au

trimoni. “Kcenis: ppter foꝛnicationẽ vnuſqiqaʒ pns enangelicis còtrarium: nec de guſtinus vero delictu ſlliax
e aletldmi⸗ ſuã habeat vxoꝛẽ:⁊ qꝛ tunc ſolũ co cretis ſanctoꝛum Paliuin innenia dce . r ch nͤ
e delerat, iuges ſine culpa in admixcione ſunt aduerſum. SDi. xv. n Hec enlend.arechei
e debin uugais ciſn pao expleda libicinc ſed pio Aoniaz de inre naturali malnutenlab wfaneet
rulud potius pmiſt ſuſcipienda pꝛole miſcent: vt hoc ⁊ cõſtitutione vel conſue ¶xxij. i c.· . xxxij..vij.nõ

ſoluʒ.ꝛ.j.q.j.nõ eſt putãda.

tionẽ. vt. xxrij.q/ij.ge minuna non eſſe monſtraret: illico muaus differentiã q̊ ab inni admitt᷑ tñ cõpenſatio ĩ cri⸗
qd ⁊ ſᷣm boc pꝛopie adiunxii hoc aũt dico ſecũdũ indul cem diſcernunt᷑ deſignãtes.nũc ad minibus vel ercipiendo vel
ponit᷑ cõceſſit ſʒ pio gentia nõ ſecunduʒ imperinz. nõ.n. eccleſiaſticas ↄſtitutiones ſtilũ ver replicãdovt.xxxij.q.vj.nihil
reʒ inelleen ongen ſine vicio eſt quod ignoſcitur:et nõ tamus.earũqʒ oꝛginẽ ⁊ auctoꝛita / ⁊. ff. ſo. ma. viro veru eſt iu
cr⸗ len. ocelling pꝛecipit. peccatuʒ pꝛoſecto vidit.ſſ teʒ pꝓut ex libus ſanctoꝝ patrũ colli diicijs nie r⸗n 1 ded
fC Etqr ar.otra. b. d poſſit indnigeri pꝛeuidit. ſed eixz gere poſſumꝰ: bꝛeuiter aſſignates. * a alſun vtpe⸗
Wivial vünuch 11 dubijs conſtringimur vtiliter mi uo tempoꝛe ceperũt canõnes ge epta Scalogi ?foꝛma
põt cognoſcerevroꝛẽ mimis:ſubdimur ne in magnis ſine neraliam cõcilioꝛm. baptiſint v1 foꝛma gficicdi coꝛ
ſine peccato,vt nota. venia peccemus. Itaqʒ plerũqʒ Anones generalium ↄcilioꝝ pus rpi. de cõ. di. liij. pꝛopꝛie
xxxiij· qõe. iij. vir eu neruoꝛũ beethimoth:iſtius ꝑplex· Avyt iſidorus ait in lib.vj. ethi.c. Vbi actio. ? di.ij. accipite.
pꝛopꝛia. tas ſolnitur. duʒ ad virtutes maxi/ xviij. a tẽpoꝛibus cõſtantini cepunt p .Tempox. vt. . q. vij.
¶ã Sed pꝛo ſuſcipi· mas per cõmiſſa minoꝛa tranſitur. In pꝛecedentibꝰ nãqʒ annis perſe/ pꝓremedio..lxxxj.di. pᷣſ by.
da.æ cauſa reddendii 1. riuſ. . cutione fernente docendaꝝ plebiũ xxxiiij. di. fraternitatisw,
debin 1ſd Erũ/ hoc itaivna eadẽqdʒ minime dabat᷑ facultas. Indqe chꝛi ¶ Etatũ. vt.ſ. xxxiij..ij.i
5 Wanmis quo v perſona intelligit. ceteri ſtianitas in dinerſas hereſes ſciſſa?ẽ neenmonec nihe
tiens. n. fine captioe an in dinerſis eadẽ diſpẽ qꝛnõ erat epiſcopis licentia ↄueniẽ diſclenanm.
nihil fieri pot. id faciẽ ſatio locnʒ habeat: vide - diin vnũ niſi tẽpoꝛe ſupꝛadicti im/ g; Del dubia.ek. de ſpon.
duʒ eſt qd minus c⸗ licet vt cõmittamus minoꝛa ne alij peratoꝛis. Ipſe.n.dedit facnltatem iunenis.
ptioſum vſt. vt. ff. de grauioꝛb ꝰimplicentur merito que cchhꝛiſtianis libere congregari. Sub t NVoniã de natu
reg.iu.quotiens.⁊.l. q rali iure. Hacte⸗
ſemper. nuſtractauit ma

i C Sine venia. fimiledicit alibiquod permittimus nolentes pxcipi⸗
mus.vt.xxxj.q.j.hac rattitine. .
R Eruʒ in hac.di.xiiij.querit᷑.an aliquis debeat minus malũ

giſter de naturalifiure. bic incipit tractare de iure canonico. aſſignat itaqʒ ratio
nez 2 ggine ipſius ⁊ oſtendit que opuſcula recipiant᷑ ab eccleſia ⁊ que nõ.
u n

v cõmittere vt alter euitet grauius malũ.Et dicendũ ẽ ꝙ nõ

2.

vt.ſ.(.ꝓxi.⁊ ↄtinuat᷑ iſte,.S.ad id qð dixerat ĩ ſuꝑioꝛi di.ꝙ cũ

ones ↄſtatini.j.x vj.di.iſidoꝛꝰ.cõtra ibi dĩ ꝙ a tpe clemẽtis fnerũt ce
lebꝛata ↄcilia. Rij.ꝙ añ fuerũt celebꝛata ſ nõ ita generalit᷑:: ita hoc ver

buz generaliter ſoluit cõtrariu.

Rrarr ya e, meyretiet

b ij

a¶ ¶ Apoſtolos. apoſtoli enis

fecerunt pꝛimũ ſymboluʒ.ſ.

credo in deũ.Sed nicena ſy
nodus fecit credo ĩ vnũ deũ
7 dici a ſyn.qð eſt cõ ⁊ bo⸗

los qð eſt moꝛſellus:qꝛ quili
bet apoſtoloꝛuʒ de ſuo moꝛ⸗
ſello aliquid appoſuit.
b¶ Harũ pꝛioꝛ.ccc. xviij.ali
bi dicit de. ecc. epiſcopis. vt
x.q.i.hanc.ſed dic ꝙ minoꝛ
numerus nõ exdludit maio
reʒ.ff. de in lit.iurã.cũ furti.
Auã de ineqnalitate. dt
cebat.n.patrem maioꝛẽ filio
filiuũ maioꝛẽ ſpiritui ſancto.
äl
d . Synodus. in conſtanti
nopoli. j. c. ſictt.

e AMacedoniũ. dirit ſpi

rituz ſanctũ ſeruum patris⸗
filij. vt. j. q. j. os qui.xxiiij.q.
vlti. qdã. ver. macedoniani
Auã tota. hoc nõ habe
mus.qꝛ nõ habemniſi apo
ſtoloꝛuz 7 niceni 7 athana⸗
ſij quicuũq; vult. .
g Tertia.pꝛima hoc dicit
ad differentiaz ſecunde que

fuit repꝛobata.vi.j.xvj.di.

unoniã ſancte.
bD Perſonas verbi ⁊ hoĩs
i ¶In vna. vna eſt perſona
ſed habet duas naturas.j.
c.ficut.ver.quintũůũ.
k¶In qua euticẽ. qui poſt
reſurrectionẽ xrpᷣm hr̃e vnaʒ
naturã dixit.ſ.diuinã.xvj.
Ddi. vj. ver. quarta.
¶ Befenſoꝛeʒ peccabat er⸗

in fide exquo erat defen-

oꝛ hereticox. vt. xxiiij.q.j.c.
ſ. 7. ij. 7. ꝗ. lij. qui alioꝛu. 2 ex.
de bereti.vergentis.ſic dicit

boc etiã ſancti patres in cõcilio ni⸗
ceno de omni oꝛbe terrarũ conue/
nientes iuxta fidẽ euangelicã ⁊ apo

ſtolicã ſecũdũ poſt apoſtolos.ſym

bolũ tradiderunt. Inter cetera aũt

–

concilia quattuoꝛ ſuntvenerabiles

ſynodi que totã pꝛincipaliter ſideʒ
cõplectuntur.quaſi quattuoꝛ euan
gelia vel totidẽ paradiſi flumina.
Haꝝpnoꝛ nicena ſynodus.ccc.
xviij.epiſicopoꝛũ ſub cõſtantino au

guſto imperatoꝛe peracta eſt:iqua

arriane perfſidie cõdemnata eſt bla
ſphemia:quã de inequalitate ſan/
cte trinitatis idẽ arrius aſſerebat cõ
ſubſtantialẽ eniʒz deo patri dei filiũ
eadẽ ſancta ſynodus per ſymboluʒ
diffininit. Secundaſynodns nu⸗
mero.c.l.patruʒ ſub theodoſio ſe/
nioꝛe cõſtantinopolimcõgregata
eſt. que macedoniũ ſpiritũ ſanctuʒ
eſſe deũ negantẽ cõdenans:cõſub⸗
ſtantialẽ patri ⁊ filio ſpiritus ſanctũ
demonſtrauit dans ſymboliſfonnã
quã totaPgrecoꝛũ ⁊ latinoꝛũ ↄfeſſio
in eccleſijs pꝛedicat. Tertia ſyno
dus epheſina pimæ.cc. epiſcopo⸗
ruz ſub iunioꝛe theodoſio auguſto
edita eſt que neſtoniuʒ dnas perſo/
nasaſſerenteʒ in chꝛiſto iuſto ana⸗
themate cõdẽenauit oſtendens ma/
nere in chꝛiſto duas naturas ĩ vna
domini noſtri ieſu chꝛiſti perſona.
Quarta ſynodus calcedonenſis

que ſexcentoꝛũ.xxx.ſacerdotuʒ ſub

martiano pꝛincipe habita eſt:i qua
euticẽ cõſtantinopolitanũ abbatezʒ
verbi dei:⁊ carnis vnaʒ naturã pꝛo
nunciantẽ ⁊ einſdẽ dioſcoꝛũ defen/⸗
ſoꝛeʒ quondã alexandrinũ cpiſco⸗
puʒz ⁊ ipſum rurſus neſtoꝛiũ epiſco/
pum cũ reliquis hereticis vna pa-
trum ſentẽtia pꝛedãnauit:pꝛedicãs
eadẽ ſancta ſynodus chꝛiſtũ deũ ſic
natũ de virgine vt in eo ſubſtantiã
⁊ diuine ⁊ humane cõfiteamur na/
ture. He ſunt.iiij.ſynodi pꝛinci/
pales fideiꝰnaturã pleniſſime pꝛedi
cantes. Sed ⁊ ſiqna ſunt alia ↄcilia
q̃ ſancti patres ſpiritu dei pleni ſan/
xerunt:poſt iſtoꝛũ quattuoꝛ aucto/

ritates omni manent ſtabilita vigo

re:quoꝛũ geſta in hoc opere cõdita
cõtinent᷑. Synodus aũt ex greco in
terpꝛetatur comitatus vel cetus.

Cõcilij vero nomẽ tractũ ẽ ex mo⸗

re romano:tempoꝛe eniʒ quo age/
bantur cauſe:cõneniebant omnes

in vnũ ⁊ cõmuni intentione tracta,
bant:vnde⁊ cõcilinʒ a cõmuni intẽ

tione dictũ eſt quaſi cõſiliũ:⁊ ↄſiliũ
quaſi eõſidiũ:d.in.l.litterã trãſeun/
te:vel cõciliũ dictũ eſt a cõmuni in
tentione eo qð in vnũ dirigant oẽʒ
mentis obtuitũ. Supercilia eteniʒ

oculoꝛuʒz ſunt:vnde qui ſibinet di/

ſentiunt nõ agunt cõcilinzʒ:qꝛ nõ cõ

ſentiunt in vnũ.Cetus vero ↄuẽtus

eſt vel cõgregatio a coeũdo.i.a cõ/

neniendo in vnuz hic cõuentus eſt

nuncnupatus quod ibi omnes cõue
ninnt in vnũ:qꝛ ſicnt connentusvel
cetus dicitur:ſic ⁊ conciliũ aſocieta
te multoꝝ in vnnz appellatur.

nimnus.

De quattuoꝛ quoqʒ cõcſlijs ſeri
bit beatus grego 8.
Se auccoꝛntaic quattuoꝛ cõcilion.

.ita dicens.

B Ant ſancti euangelij.iiij. lib.
ſic. iiij. cõcilia ſuſcipere 1 vene
rari me fateoꝛ. Nicenũ.i.in qno ꝑ/

uerſum arrij dogma deſtruitur. Cõ
ſtantinopolitanũ quoqʒ in quo eu/
nomij ⁊ macedonij erroꝛ cõninci᷑.

Epheſinũ etiaʒ pꝛimũ:in quo neſto

rij impietas iundicatur. Calcedonẽ
ſe vero in quo euticetis ⁊ dioſcoꝛi
pꝛauitas eſt repꝛobata.hec tota de
uotione amplectoꝛitegerrima ap

pꝛobatione cuſtodio:qꝛi his velut
in quadrato lapide ſancte fideiſtrn
ctura cõſurgit:⁊ cuiuſlibet vite cõij
atq; actionis noꝛma cõſiſtit. Quin
tuʒ vero concilinʒ veneroꝛ:in quo
epiſtolaque ibi dicitur erroꝛis pꝑle
na repꝛobat᷑:in quo theodoꝛus per
ſonã mediatoꝛi dei ⁊ hoiumĩ dua
bus ſubſtantijs ſeparans ad impie
tatis perſidiã cecidiſſe ↄuincit᷑:⁊ in
quo ſcripta Cheodoꝛ per que bea

ti Cyrilli ſides repꝛehendit᷑ auſu de

mentie pꝛolata refutãtur.cũctasve
roquas pꝛefata veneranda cõcilia
perſonas reſpuũt reſpuo.que vene
rantur amplectoꝝqꝛ duʒ vniuerſa

li ſunt cõſtituta cõſenſu:ſe ⁊ non illa
deſtruit quiſquis pꝛeſumit abſolue
re quos ligat:aut religare quos ab
ſolnüt. Be eiſdem etia ſcribit ge

laſius papa dicens.

Oue concilia ſancta romana cccte

22

ſia ſuſcipiat.

D ncta romana eccleſia poſt
illas veteris teſtamenti ⁊ noui

ſcripturas quas regulariter ſuſcipi
mus etiã has ſuſcipi nõ ꝓphibet ſan

ctaʒ ſynodũ nicenã.ccc.xviij.patrũ

mediante conſtantno maximo an
guſto:in qua arrius hereticus cõdẽ

natus eſt:ſanctã ſynoduʒ cõſtatino

poli.mediãte theodoſio ſenioꝛe au
guſto:in qua macedomius hereticꝰ

debitã damnationẽ excepit:ſanctã

ſnochn⸗ epheſinã Prinan qua ne
ſtonus danatus e
pape celeſtini mediante cyvrillo ale
xãdrine ſedis łtiſtite ⁊ achadio epi
ſcopo ab italia deſtinato:ſanctã iy
noduʒ calcidonẽſem mediate mar
tiano augnſto ⁊ anatholio cõſtanti
nopolitano epo:in qua neſtoꝛiana
et euticiana hereſis ſumul cũ dioſco
ro eiuſqʒ cõplicibus dãnate ſunt.ſʒ
⁊ ſiqua ſunt concilia a ſanctis patri
bus hactenus inſtituta poſt iſtoꝛuʒ
aarruor auctoꝛitatẽ etiaʒ cnſtodiẽ
av recipienda mãdamus ⁊ decer
Jaʒ nũc ſubijciendũ ẽ de
opulſculis ſanctoꝝ patrũ que ĩ eccle
ſia catholica recipiunt. Opuſcula
beati cypꝛiani martyris ⁊ carthagi

nenſis epiſcopi. Iẽ opuſcula bea
ti athanaſij alexandrini epi. Itez

opuſcnla beati gregoꝛij naʒanẽ.epᷣi

Nẽ opuſcula beati Baſilij cap/
baaoeſ r ifopi. Itẽ opuſcula
eati iohãnis cõſtãtinopol.eꝑuco

pi. Aẽ opnſcula beati hilarij pi/

ctauien. epi. Iteʒ opuſcula beati

conſenſu beati

lex de latrone. C. de

his.qui latro. ocl. j.

ſed còtra.xxj.diſ.inti
tuʒ.⁊.xxiiij.q.ij.ſane

ꝙ dioſcoꝛus nõ pec⸗
cauit in fide:ſed exps
ne nõ peccauit ĩ ſide.
ideſt nõ peccauit in ſi
de tantum.qꝛ in hoc
peccauit ꝙ auſuſ ſnuit
papã leonẽ excõica⸗
.di. in tantum.

re.xxj
Fidei articulos
n In boc iſdoꝛi. ne

ſit ↄtra.xir.diſ.ſi ro⸗
manoꝛũ.ver.pᷣſertiʒ.
Icut. ibi dicik
ab inuentoꝛe.

p ¶¶Aediatoꝛis. id

eſt chꝛiſti. io.

q .Subſtantijs. ſ.

perſonis.

rPꝛeſumit. videt

ergo ꝙ papa nõ poſ
fit deſtruẽ ſtatuta cõ
cilij.qꝛ oꝛbis maioꝛcẽ

vr be. xciij.di.legimꝰ.

circa medium. vñ re
quirit papa cõſenſuʒ
cõcilij.xix.di.anaſta
ſius.arg.cõtra.xvij.

di. 5. hinc etiaz. 2 cx.

de electi. ſigniſicaſti.
vbi dicitur ꝙ ↄciliuz
nõ poteſt pape legez
imponere.⁊. xxxv.q.

ir. veniã. ſed intelli⸗

ge qð hic dicit᷑ circa
articulos ſidei.xrv.

q.j.ſunt quidam.

4

anguſtini. hypponẽ. epiſcopi. Itẽ

opuicula beau ambꝛoſij epi medio
lanẽ. Iẽ opulſcula beati hierony
mi pꝛeſbyteri. Nẽ opuſcula bea⸗

ti pꝛoſperi viri religionſſimi. Itẽ
epiſtolã beati leonis pape ad la⸗/

uianũ epiſcopũ cõſtantinopo.deſti

natã:cuiꝰ texiũ aut vnũ iotaſi quii/
quã idiota diſputauerit:⁊ nõ eaʒ in
omnibus venerabiliter acceperit:

anathemaſit. Itẽ opuſcula atqʒ

tractatus omniũ patru oꝛthodoxo
ruʒ qĩ nullo a ſancte romane eccle⸗/
ſie còſoꝛtio deuiauerunt nec ab eiꝰ
ſideli pꝛedicatione ſeiuncti ſunt:ſed
cõionis ipſius gratia dei vſqʒ advl
timũ dieʒ vite ſue participes fnerũt
legenda decerni. Item decreta/
les epiſtole quas beatiſſimi pape di
uerſis tempoꝛibꝰ ab vrbe romana
pꝛo diuerſoꝛuʒ patruʒ cõſultatione
dederunt venerabiliter ſuſcipiende
ſunt. Itẽ geſta ſanctoꝛuʒ marty⸗
rnʒ qui multiplicibus toꝛmẽtoꝛum
cruciatibus ⁊ mirabilibus cõfeſſio
nnʒz triumphis irradiant. Quisita
eſſe catholicoꝛuʒ dubitet ⁊ maioꝛa
eosin agonibꝰ fuiſſe perpeſſos:nec
ſuis viribus ſed dei gratia ⁊ adiu/
toꝛio vninerſa tolleraſſe.Sed ideo
ſim auctoꝛitatẽ antiquam vel con/
ſuetudinẽ ſingulari cautela ĩ ſancta
ro.ec.nõ legunt᷑.qꝛ eoꝛũ a ſcripſere
nomina penitus ignoꝛãtur:⁊ ab in/⸗
fidelibus ant dictis ſuꝑflua aut mi
nus apta quã rei oꝛdo fnerit feripta
eſſe putatur:ſicut cniuſdaʒ quirici⁊
inlite matris eiꝰ:ſicut gregoꝛij alio/
rũqʒ paſſiones huiuſmodi que ab
hereticis pꝛobibent᷑ cõſcripte.pꝛo/⸗
pterqð vt dictuz eit ne vel leuiꝰ ſub
ſanandi oꝛiret᷑ occaſio in ſancta ro.
ec.nõ leguntur:nos tamẽ cũ pꝛedi/⸗
cta eccleſia omnes martyres ⁊ eo⸗
ruʒ gloꝛoſos agones ꝗq deo magis
quaʒ hominibus noti ſunt omni de
notione veneremnr. Ztẽ vitas pa
truʒ antonij pauli hilarionis ⁊ om⸗
ninʒ heremitaꝝ quas tamẽ vir bea
tiſſimns ſcripſit hiero.cũ omni ho/
noꝛe ſuſcipimus. Nẽ actus beati
ſilueſtri:apoſtolice ſedis pꝛeſulis:lʒ
eius q ſcripſit nomẽ ignoꝛemus:a
multis tamen in vrbe romanaca⸗
tholicis legi cognouimus:⁊ pꝛo an
tiquo vſu multẽ hocimitant᷑ ecclie
Itẽ ſcripta de inuẽtione ſancte cru⸗
cis dominice:⁊ alia ſcripta de inuẽ
tione capitiꝰ beati iohanis baptiſte
nonelli quidez reuelationes ſunt et
nõnulle eas catholici legunt:ſʒ cuʒ
hec ad catholicoꝛuzʒ manus perue
nerint:beati pauli apoſtoli ſentẽtia
pꝛecedat:omnia pꝛobate:quod bo
nuz eſt tenete. Nẽ ruſinus vir reli
gioſus plurimos eccleſiaſtici ope /
ris edidit lib:ꝛos:nõnullas autẽ ſeri
pturas interpꝛetatus eſt. Sed quo⸗
niaʒ beatus hiero.in aliquibns enzʒz
de arbitrij libertate notanit.illa ſen
timns que beatuʒ hiero.pꝛedictuʒ
ſentire cognoſcimus:⁊ nõ ſolum de
ruſino ſed etiam de vninerſis quos

vir ſepius memoꝛatus ʒelo dei et ſi

dei religione repꝛehendit. Nez on

genis nõnulla opuſcula que vir bea
tus hiero.nõ repudiat legenda ſuſci
pimus.reliqua auteʒ omnia cuʒ au
ctoꝛe ſuo dicimꝰeẽ renuenda. Itẽ
cronicã Euſebij ceſarien.atqʒ eiuſe
dẽ hiſtoꝛie eccleſiaſtice libꝛos:quã
uis in pꝛimo narrationis ſue libꝛo
temperauerit ⁊ in laudibus atqʒ ex
cuſatione oꝛigenis ſciſmatici vnum
cõſcripſit libꝛuʒ ꝓpter rernʒ tamen

ſingulareʒ noticiaʒ que ad iſtructio

nez pertinet:vſqʒ quaqʒ nõ dicimꝰ

renuendos. Itez oꝛoſium virum

eruditiſſimuz collaudamus:qꝛval
de neceſſaria:aduerſus paganoꝛuʒ
calumnias oꝛdinauit:miraqʒ bꝛeui
tate cõtexuit. Itez eünerabilis vi
ri ſedulie paſcale opus qð hero icis
deſcripſit verſibus inſigni lande ꝓ.
ferimus. Itez vincentij nibilomi /
nus laboꝛoſum opus nõſpernimꝰ
ſed imitamur. Ceteruʒz que ab he⸗
reticis conſcriptavel pꝛedictaſunt:
nullatenus recipit catholica ⁊ apo
ſtolica eccleſia romana. Quibꝰ?
et paucaque ad memoꝛiã venerũt
⁊ catholicis vitanda ſunt decreui/

. 2

mus eſſe ſubdenda

Ehnaenn⸗ ponunt pentateucu,
v

qʒ in. xj. die ante paſca.a. xv. die
ante paſca ponunt hieremiã vſqʒ in
cena dñi.in cena domini legũt tres

lectiones de lamentationibus hie/

remie:quomõ ſedet ſola cinitas ⁊c.
⁊ tres lectiones de tractatu auguſti
niĩ pſalmo.liiij. Exaudi domie de
pꝛeca.mea.⁊ ne ðᷣſpexeris:⁊ tres de
apoſtolo:vbi ait in epiſtola ad co/
rinthi.cõnenientibus vobis ivnuz
Secunda lectio ſic incipit.ſimili/
ter poſtquã cenauit. Tertia de ſpi

ritualibꝰnolo vos ignoꝛare fratres

In paraſceue tres lectiones de la
mentationibꝰ hieremie:tres de tra
ctatu ſancti augnſti.in pſal. Exau/
di domine depꝛeca.⁊ tres de apo!
ſtolo vbi ait in epiſtola ad hebꝛeos
ſeſtinemus ingredi ⁊cc̃.Secunda le⸗
ctio:omnis namqʒ pontifex. Ter
tia de quo nobis eſt grandis ſermo
In ſabbato ſancto tres lectiones
de lamentationibus hieremie pꝛo/
phete.⁊ tres de tractatu ſancti aug.

lxiij.pſal.Exaudi deus oꝛationem

cuʒ tribuloꝛ.⁊ tres de apoſtolo:vt

ait in epiſtola ad hebꝛeos:vbi ait:
chꝛiſtus aſſiſtens pontifex futurorũ
bonoꝛuʒ:ſecunda lecno.vbi enim
teſtamentũ:tertia. vmbꝛã.n habet
lex futuroꝛũ bonoꝛũ. In paſca dñi:
homeliã ad ipſum diẽ peninenteʒ.
Infra hebdomadam homelias.
In octauis paſce:ponunt apoca/
lipiym et actus apoſtoloꝛuʒ:⁊ epi⸗
ſtolas canonicas vſqʒ ĩ octauis pẽ/
the. In octauis pẽth.ponũtli.regũ
2 paralipomenõ vſqʒ ĩ kalendis au
nte n dñica pꝛima menſis augu
i ponunt ſalomonẽ vſqʒ in kalen
dis ſeptembus. In dominica pꝛi⸗
ma menſis ſeptembꝛis ponũt Job
thobiã heſter heſdrã:viqʒ in kalen
dis octobꝛis. In dominica pꝛima

v uj

7 Di. xyr.

A Poſtoloꝛ. Hic menſis octobꝛis: ponunt libꝛũ ma⸗ cuzdracone ab hereticis pngnaſſe
à intitulatur. rv. chabeoꝝꝶ vſq; in kalẽdis nouẽbꝛis. ꝑhibet apocrvphꝰ. liber qui appel
di. in qua ꝓbat In dñica pꝛima mẽiis nouẽbꝛis: latur teſtamẽtũᷣ iob:alias eſt iacob
Pecanonen abo ponũt eʒechielẽ danieleʒ ⁊ mino/ apocryphus.liber qui appellat᷑ de
Nolennz luntrecintenk. po⸗ res ꝓphetas vſqʒ in Ralendis decę penitetia oꝛgenis apocryphus. li/
nentano nnen bris. In puma duͦtca meſis dece ber de pnia cypꝛiani apocr pph. li/
Gliperiv quodlibet concliu biis: ponunt Aaiq ꝓphetaʒ vſqz in ber qui appeliat᷑ iine ⁊ mãbꝛe apo
eſt celebꝛatuz. Etnõ ga⸗ natiuitateʒz oſi. In natale dile· cxryphus. liber aui appellatur. ſoꝛs
tianus ponit quandã cõra gunt pꝛimũ de Maia uij. leciones. apoſtoloꝛũ apocryphus. liber luſa
rietatẽ de canonibus apoſto pꝛima lectio:pꝛimo tẽpoꝛe allenia, neapocryphus. liber canonũ apo/
loꝛʒ ⁊ eum nõ ſoluit. ꝓbat ta eſt terra ⁊c.ſecunda cõſolamini. ſtoloꝛũ apocryphus.liber philolo
eniʒ auctoꝛitate iſidoi ꝙ ca⸗ rexrtia cõſurge. Heinde leguntur ſer gus ab hereticis cõſcriptus:ſʒ beati
nones apoſtolou noͤſuntre mones velhomelie ad ipſum diez ambꝛoſij noĩe pꝛeſignatus apocry
endiani unt ahectr. prinentes. In natale ſancti ſteppa pbus. hiſtoꝛia enſebij pãphili apo⸗/
lephkunt rleonis o untre nibomelia de ipſa die. In natale crypha. opuſcnla tartuliani: ſiue af
cpiendi? nõ ſunt apochri ſanctiiohanis ſimiliter. Znnata/ ſricani apocrypha. oputula ioui/
phi. So. bꝛeuis eſt q; illic⸗ le inocẽtũ ſimiliter. In natale ſan/ niani ⁊ galli apocrypha.opuſcula
nones ſunt recipiendi ꝗq ave ctri ſilueſtri ſuniliter. In octaua na montam ⁊ peille ⁊ maximille apo/
ris apoſtolis ſunt editi.ſj lli talis om homeliã de ſpſa die. In crvypha.omnia opuſcula fanſti mãi
nõò quia pſeudo aplis ſunt. dñica pꝛima poſt natiuitatẽ dñi po chei apocrypha.opuſcula alterius
editi. S. pri: di. ver. ite geſi. nunt epiſtolas panli vſqʒ i ſeptua/ cdemẽtis alexandrini apocrypha.
1 nonee ccſrue; geſimz. JIn epiphania lectiones. opuſcula caſſiani pꝛeſbyteri gallia/
quicanones dieunt aplox. ilj. e iſaja. pꝛima lectio incipit: oẽs ruz apocrpoha⸗ opuſcula pictauiẽ.
ci Ulia arg ꝙ vtilevicia ſilientes. ſecunda ſur geillummare. victous apocryphaopuſenla fan⸗
