b C. Aanctgidet deputata vt ibi fieret diuinum ofſicium ? populi frequ⸗
OM

x ¶uſtodum.i.ſacerdotuʒ 2 boſpitium. ex de pꝛeben. de monachls. et

a CNQQOäönia denotus. i. deo depn tatts. Ó”ñ”MZUäü
ermanere. niſi deſtruat.j.e. eccleſe.exr de no.oper. nun.cũ ex iniũcto.
¶ MWMartprũ.ar.eccleſiã ante conſecrationẽ locuʒ deuotũ appellari.
die ¶Relatio.i. ſcriptura nobis lata. . .
e¶Aſilicas.poteſtatil.S.di.lxxj.per totũ.S.ix.q.ij.per totum.S.xxxi:q.iſ.c.j.

erunt ad minus duo clerici.extra ð fil.pꝛeſbyte. pꝛopoſuit. 2. vij. q.j.illd.
Yy CBomum. quam complere debet intra quinq; annos ſi eſt oꝛatoꝛi
um. ſi eſt pꝛotochiũ vel xenodochium inſra annum.in aut. de ecdeſi. ti
tu..ſi ꝗs ediſcationẽ.colix. ſed qà epiſcopꝰↄſecrat.eccleſà vel ſodat

Lö. n. odo. non ei aſſignata dote.
g Bilpendio. nota pꝛinci . diclt ban epiſcopus
pis pꝛiuiſegiũ nulli debet p babiliter cõputamꝰ.ſed quia deno co.papa clero ⁊ plebiviennenſisec tenetur eam dotare.
iudicare.vt no.ix.qiijenunc tnss locuſ non dʒ a miniſterioꝝ gre c lene. Ertra de peeben. c. ept
vero. na dinina vacuus permanere frat Sine nutu ſedis apoſtolice eccleſrſa ſcopus. ſed melius ẽ
b Nuilitas⸗ quaſi vicat. ta chariſſime eoꝛũ martyrũ nomine non debet inſtutni aad hortantumfunda
pnam? ea: licuiꝰ vti⸗ e SSõõ toꝛes teneri.v.xvj.q.
luaun⸗ a nam. quia t quoruʒ relatio continet auctoꝛi⸗ Ecleſia .i. catholicoꝛum col vj piemenlis. c ceſt
ane viilias ſuadet rela latis noſtre ſuſcepta ſerie conſecra⸗ leciio auomodo ſine apoſto plures. argu. fl. de ri⸗
rari non relaramus in piu bis:vt populoꝛũ frequẽtatio quam lice ſedis inſtituetur nutu: quando m mupt.qui liberol. ?
diciũ canonum. uullic auide connenire mandaſti ſer- inxta ſacra decreta nec ipſa dʒ abij/ dicit lex ꝙ heres fun⸗
i ¶ Fonaſſe.lſonas ſe ditit. natis regulis eccleſiaſticis ⁊ canoni qʒ pꝛeceptione pape baſilica noni datoꝛiſtenetur ĩ aut.

qꝛ qñqʒ pꝛo vtilitate alicuiꝰ

bus integrũ hẽat ſirmata religione

ſis petitoꝛio locis miniſteria noney

ter conſtniu:que ipiam catholicoꝝ int ve ecclen.titu. S. ſi au

eſt.vide ne offeras bolocanſta tua

ſtatutum infirmatur. lv. diſ. conunentum. Idem. ſemet amplecti catheruã dignoſci tem. ꝛ.S.ſi quis ediſ⸗
vrilcig. l.diſt. vt anctanze e HNon dedicẽtur baſilice que pꝛeter tur. Item ex cõcilio aureliañ. ione reruth: nacn
ki — aunnrro⸗ Auctontaté ſedis apoſtolce fuerin Sine deſignatione epiſcopi noua micebi teroring
mana ecclenta que non vo⸗ Eedificare. . n5 decleeiurekeless. ov extra de pꝛeben.
cet ſequenda ? ea ſequi.non B Aſilicas noniter inſtitutas 10 D Emo eccleſiam⸗ ediſicet ante cum ſecundnj. vbi ta
cogimur.S.diſt. xj. nolite.arx petitis ex moꝛe pꝛeceptionibꝰ quã epiſcopus cinitatis veniꝰ men omnes deficerẽt
gu. pꝛo cõſuetudine ro. ſe⸗ dedicare nemo andeat:nec ambiät at Ra ibidem crucem ſigat:pnblice vel ſim non eſſent ſol
uanda. inſti.de ſat. tu.in n. ſibimet epiſcopi vendicare cleriss atrium deſignet ⁊ ante pꝛeſiniat:qui nendo:tunc dicerem
QEri eſt. boceſſonẽ i· aliene poteſtatis: cũ enim decreta ediñcare vuit que ad luminaria et actionẽ dand in epi⸗
frequentationẽ popu venerabilium ſanctionuz nos quo ad cuſtodiꝗ ⁊ ad ſtipẽdia cuſtodũ nobuz. argu ſ. mẽ.
oerrini deeſbyrer S. xuj gque magnopere cuſtodire nitamur ſufficiunt et oſtenſa donatione ſic mo il d :fg
Agen oiplo ac ſine eoꝛũ diſpendioctilla quepꝓp domum' ediſicet ⁊ poſtquam cõſe/ Rrgelane e.
m rcligoſn locu.ſt de rei alicuius vtilitatis' cõpendio foꝛtaſ crata fuerit:atrium einidem eccle a Nonſecara, ideſt
gi.l.ij nam vbicunq; ſepeli · ſe'videantur laxanda eredamꝰ: cũ ſie ſancta aqua conſpergat. ſundata vel aqua be⸗
atur hõ voluntate domini qʒ nos cõtra ſalntariũ reuerẽtiaʒ re Item ex conſilio bꝛacarenſi. nedicta aſperſa.
locus religioſus efficitur. ſe gnlarũ cupiamꝰ temere nihil diceW, Non coniecratur eccleſi⸗ que pꝛo Jquis baſilicã
cus ſi cõtra domini voluna⸗ re:⁊ cũ ſedeſ apoſtolica ſuperioꝛ hii queſtu cupidiratis ediſicatur. diu idat. arg.ꝙ;
taiem. vt. e. ... i vſuſru. oĩbus ſanente domino:que pater· 82 quis baſilicam non pꝛo de parroni non debent
m ¶Eoꝛpuſcula. aloeus ſle nis canonibus ſunt pꝛeñxa pio ðnd notiõe fidei ſed pꝛo queſtn eun accipere vel exigẽ exẽ
non en ceraueigno vul toqʒ ſtudeat tenere pꝛopoſito. ſatis picditatis ediſicet: vt acqmid ð obla ma mel buiunmodiab
ant vult wreſecrer qne indignu eſt qnãquã pontiſcũ vł o: none populi colligiiur : mediuum mheritis coteg re
pꝛecipit vt ſolũmoſto nomni dinũ ſubſequẽtu hanc obſernantia cum clencis diuidati eo ꝙ baſilica q j hanc conluerud
ne moꝛuox in eo celebꝛen refutare quã beati petri ſedẽ aſe qni interra ſna condidit: boc decetero nem. ⁊.c.q; ſacerdoteſ
niſi fone in penã conſtructii · vigdeat ⁊ docere.Satiſqʒ cõueniẽgz obſernari debet:vt nullus epiſco S.j.q.iiij.eccleſia q̃ pat
onis facte abſaʒ licentia ro,/ ſit vt totum coꝛpus eccleſie in bac poꝛum tam abominabili voto con cione.
mane ſedis.vel non petiſt ſibimet obſeruatione ↄcoꝛdet quaʒ ſentiat:nec baſilicam que non pio c Snub mibutaria.
pꝛo viuis ibi diuina ſerent illic vigere conſpiciat.vbi dominꝰ ſanctoꝛnz patrocinio ſed magis ſub ar.ꝙ non licet dare ec
ſic aliqua Kaen eſtiads eccleſie totius poſnit pꝛincipatum. tribntaria conditione eſt condita. cdeſie conſtrude vel cõ
yſcer o prebe ſgmincd. Iie ioanm epiſcopo ſoꝛaꝛn.o. angeat conſecrare. Item Felix. ————
n AWaculent.,non pꝛeiun Muabuce pceſſiones non fiant in epiſcopus omnibus oꝛthodoxis. tamtetneniente das
dicent epo deqeta que dict Oiaios que pꝛeter anctoꝛitatem Sacnſicia non miſi ſuper altare 2 10 ctione vt ius patrona
ꝙ eccleſa inuito epiſcopon ſedis apoſtolice conſecramnur. cioe deg conſecratisg offerantur. is habeat. qꝛ ipſo iure
põt conſtrui vel conſecrari. U rtuʒ eſt quideʒ ⁊ noſtris pꝛe eut non alij quam ſacrati ei debetur. ꝛſi non pe
⁊ ſi cõtra factũ fuerit nulluʒ Kceptionibꝰ cõſtiiutuʒ.ne quis deo ſacerdotes debent miſ; tat vł in pactũ ðducat
ſeruitium dei debeat celeba in eccleſia ant i oꝛatoꝛio quod ſedis ſas celebꝛare nec ſacriſicia ſuper al/ vt. x vj.q.vj.pie..ca. ð
ri,S.c. pꝛecepta. noſtre non legi permiſſione dedi tare ofſferre ſic non in alijs quam in ccernimus. c.quicun
. Mo Prennnitnro quad catuʒ pꝛoceſſionẽ publicaʒ puta/ domino conſecratus locis. ideſt in uldrechie tñ collatis
n r deluctoru a ſpe het impendi ne conditoꝛes furtins tabernacuiis diumis pꝛecibus apo boncrats apnenẽ
dales miſſe p. defunctis ne⸗· ſurreptionibꝰ contra regnlarũ ſta tiſicibns delibutis miſſas cantare: galiqs vel eluͦ allane
ni pñt. ſimilit ergo dici. poſ⸗ luta ꝓ ſilirent.ſed qꝛ megetia ſpecta aut ſacriſicia offerre licet: niſi ſum, dẽat inde peipe. er de
ſet pꝛo viuis.vt.dc.ignin⸗ bilis femina petitoꝛia nobis oblati macoegerit neceſſitas. Satins eſt iur. patro.pterea. ſz in
catum. unne luggeſſit i poſſeſſnonibꝰpꝛopꝛiſs ergo miſſam non cantare ant non vort no vel in maͤſo.
4 Cdeſia. Caſus. erq ſnoꝛũ coꝛpnſculaꝰ condidiſſe:frater audire quam in bis locis vbi fieri ar. x.q.j.nouerit ex de
Necdeſia nõ poõt cõſirni cariſſime bumanitatis intuitn ꝓpi non opoꝛtet niſi pꝛo ſumma neceſ cen.ſancitũ. als ſ ap
ſine auctoꝛitate ro. pon. mul oꝛa ſtatuta non maculent.ſfuneriy fitate contingat quoniam necefſi, pofita ↄduio qd in⸗
ens danmte nope bus ⁊ ſepulchris rantuʒ in cõpꝛebẽ taslegem non habet. vnde lſeriptũ lis ſit nõt x...c.ij. io.

d Icut n alij. re⸗

conſtrui. Sõ .— petitig pᷣmo
mo eccleſam. cun⸗ ris ꝓ ſolẽnitate pꝛeſtanda vt defůò, in ommni loco quem videris: ſed in Perticl
„ Emokeclensle w⸗ cctoꝛuũ nomine ſolũmõ diuina cele⸗ omni loco quem elegerit dominuę edrſt aapet
de beant conſecrari oſtendkit bꝛẽtur officia. publica frequẽtatiõe dens tuns. In dom ions tamen ab ec.titu.S.ſi ꝗs col.ix.
ij. c.i.q. ij. placnit. 7 pooceſſione ceſſante. Item ni/ epilcopis ſine pꝛeiſb yteris oblati⸗/ e¶ Bellibut.i ↄſecraſ
8Deniat. per ſe vel per ail ſ¶ NMeceſſitas.qꝛ ſi ne
um.argu.j.e.nullus pꝛelby ceſſtas vrgeat ſub di

ter in eccleſia. argu.xxx.dil.

n quis extra.j.e.fſi quis⸗

uo aut ſubtẽtoꝛijs ni

ſi foꝛe ſit oꝛatoꝛiũ in domo. vt. ſ. e. di. concedimus. . c. vnicuiqʒ.

=☛ = =

— ☛

1I . Crucem. Iin aut. de mong. S. illud colla. . oꝛationes.epiſcopus dicat. in g C Mon oz. C. de len. 2 inter. om. iu. cum ſniam.
autf.de leccleſi.ti..ſi quis aũt voluerit col.ir.

eſl. li. . ol⸗ . b Meceſſitas. j. non eſt ſubiecta bumane conſtitutioni immo exculat
u ¶Adluminaria. in aut. vi nullus faci.oꝛa, do. 5. ,col. v.) NYVontra eã ſit. . di.iiij. lanctum. extra de reg iur. qdᷣ non eſt ſed nuila

cecxvij. .
neceſſitas excuſat in diuina cöſtitutione ꝓbibitü. vt. xxxij.q.v. it, ne. miter ledat ipm. altare tm conſecretur nõᷣ ecdeſia. vt er de cſe.ec. vel al. ad
— a ¶ Oblationes ideſt euchariſtie. pec. Similiter li eccleſia deſtruitur. ? nõ altare tunc eccleſia reconſecret 2 nõöõ
i bꝓ¶. Xicet.niſi neceſſitas cogat. altare.ſed ꝓpter adulteriũ vel bomicidiũ nõ conſecrat eccleſia vt e de dſe. ee
c Aſlarum. è”” cle.vel alta. ꝓpoſuiſti.ex? de adul.ſigniſicaſti. MD . .
8 3 Eaea deartiitd dies. Sſ arbiter. n ¶ Que ambigua.S. diſt. lx viiij. S. ergo ideſt de anall conſecratione am.
R idẽ x vj. q. vij.ecclias. r65. Superflua.i quibꝰ reli⸗
4 e, Ic ergon as? ones celebꝛari nullatenus licet SGe eodẽ:⁊ ꝙ ocio diebꝰ dedicati quie non ſunt.
èòðòð
nd S Torie reiſ 98 Dleét eccleſian — Pane
aſ gC. Kegulariter. hie Iſſarum' ſolẽnia nõ vbiqʒ ſy- annosſolẽniter ſunt celebꝛade.ipj cxatur. vt. ſ.eo. cõcedim. g
I colligitur ꝙ ᷓ ft ab in locis ab epiſcopo conſecra ſo vño exeplũ date g ad feſinʒ dedi intelligo ci no baffira tabu
de pereticis in truſis ee tis vel vbi ipſe permiſerit celebꝛan cationis tẽpli oibꝰ id faciendi dis laitẽ hoc intellige de altari
m⸗ regulariter oꝛdinat iñ da eẽ cenſemus. Itẽ clemens. founnãꝗ cũ reliꝗs popnulis eãdẽ ſeſti,/ asd cuius honoꝛẽ ecdeſia eſt
—— xij.q. ] necibus dininis conſect entur ec eg cAebꝛalnn veni ſc ſeriin 5 ₰ Conſecrata. 7 g diat maln .
ij. alienationes. vij.q. cleſie. ð? eſt. Facta ſunt encenia in hieroſo) uümutatũ ita ꝙ ſonma amilit
I.ſacius.. xv. q.j.om/ G Ccleſias per cõgrna ⁊ vtilia Iymis ⁊ byems erat:⁊ ambulabat. hper mnctne vel ugn
. 5.CTiſc-brt facite loca que diuinis pꝛeci· Jeſus in tẽplo in poꝛicu ſalomõis b eino. Ie n . veſt
3 hi rdinato. tenẽte bugconſecrar opoꝛtet ⁊ nõ a qu, ꝙ antẽ. viij.diebus encenia ſint ce./ enbenneer ſracis tabula vle
. v; quaſ no depoſit. Aua gr. auari. Idem. febꝛada: in libꝛo regũ pfecta dedica? tro.i meckietatẽ tir reconſe⸗
1 vel ſuſpeſo vlg renũ Sacrificare miſſas celebꝛare non i tiõe tẽpli reperies. Item ex cõci. cad ẽ altare.ex de coͤſe. ec.
ſi ciauerit. e de oꝛ ab. e. cel: niſt in iocis deo ſacratis. meldenſi. c.viij. V vel al.c. ii. ſecratio aut ipſi
hl W gre.c. reqſiuit. By ergo.i.in pꝛeſenti vita pp Eonlſecrentur eccleſie:de quarũ cõ us altanis pꝛelertiz intelligik.
D Allus pꝛel bi⸗ ſitos opoꝛtet nos agnoſcere ſecratione dubitatur. eẽ in cõiunctiõe menſe.l. la⸗
hi ter. voluntatẽ dei:vbi agendi ⁊ ſacrifi⸗ Q Ecleſie vel altariaque ambi pidis ſuperioꝛis ⁊ ſtructure
6 Olẽnitates. de candi locus eſt: quomiam in illas lo gua ſunt de conſecratione.cõ infeniont ergo mel⸗ werit
1 muerſrialolenune cis ſacrificari a miſſas celebꝛari nõ ſecrent ſuperflua altaria deſtruan iaviallb ta eo ipla enecra
ri ꝛeor i.e. ondit licet niſ in his quibꝰ epiſcopus in· tur. Itez iginus papa. rek atare rein recoſecrand
t ad iñ dñ Po epilñ ob lerit aut ab epiſcopo regulariteroꝛ Quãdo eccleſia ẽ ſterũ cõſecranda ſiait ſit aliqd additamẽtũ al
, buat hodie niñ a pY.. dinato'tenente videlicet ciuitatem zſalibus tantũ exoꝛcizanda. tario nõ ob hocerecraf ſeid ſee „on deno enen
B I¶ Be eccleſax. ſcri⸗ conſecrata ſuerit.aliter eniʒ nõ ſunt 12 Imotũ fuerit altare denno ſacrũ trabit ad ſe nõ ſacruum m⸗ 9Menct
4 ptura ar. q teſtibxxł hec agenda nec rite celebꝛanda. conſecretur eccleſia: ſi parie ar. er de cõſe. ec. vel al. c. iij.
9 ſcriptura ꝓbari ñ pᷣt Item ſilueſter papa. tes mutanturꝰ? non altare: ſalibus duũ iñ nõ imuret muliũ con
. Giteod — biiciantur Scerdktes Gin locie ai exelzeßſi vicſclio re Han znels mẽle ⁊ ſirucure infe⸗
cõia diui.ſi maioꝛ.. non ſacratis miſſas celebꝛare pꝛeiu erio eccleſiaꝰviolata fuerit:diligen
Cſaberenonis, munrt. uiſſiime expurget. denuo ↄlecrer. C ed artarer de
. Rinnemdt in ibns 4 LD Allus pꝛeſbvter miſſas cle Item ex niceno concilio. n. vt Dien pot alraris motio
. clie crededu ẽ vel i⸗ 2-Z bꝛare pꝛeſumat:niſi in cõſecra Eccleſia ſemel deo cniecrata quũ n fcſectada eẽt eccleſia vt
pide ar. xxiii; a ij⸗ſane tis ab epiſcopo locis:qui ſui parti · do eſt ierum conſecranda. er de coſe ec.ad bec alia eſt
1 in pꝛin. ceps de cetero voluerit eẽ ſacerdo Ccleſijs ſemel deo conſecra n.ↄlecratio eccleſiealia alta
m Niec reſtes. vk te tij. Iẽ ſelix papa omnibns oꝛtbo — iis non debet iterum cõſecra nis. boc ſine illa ſepe ſit, alſ Seerar Ks 32
. ſus vnꝰ ſicut in bapii doxis. tio adbiberi:niñ aut ab igne exnſte· intelligunt ꝓut lia ſonat. * 3
ſino.j. di iiij. puulos Singulis annis dedicationum ſo/ ant ſanguinis effuſiõe aut cuinſquã autant. 2 nõ füditꝰ Fʒ
ſup. n. boc facio crekcẽ lemnitates celebꝛantur. ⁊ conſecra ſemine pollute fuerint. qꝛ ſicut in/ Pebian g Vet ſunditus
j mr vn reilnid mnae tur etiam eccleſia: de cuius conſe, fHansaualicunqʒ ſacerdote m no⸗ emareret ‚muͤackper .
niribi eüinnonia de cratione vnbitatu· ⸗ mie pa. ⁊.f..ſ..baptiʒatꝰñ dʒ iteꝝ aſplionẽ. vt eỹ de ↄle. ec. vel
auditu.ar. xxij. q. v. B. lẽnitates dedicationũ ec· baptiʒari.ita nec. locus deo dicatꝰ alta. ppoſuiili.ꝛ de adul.ſi⸗
vf. er de teſti. cog. per cleſiaꝝ ⁊ ſacerdotũ per ſingu- ieru conſecrandus eſt miſi piopter gniſicaſi.
uenit.fl de aqua pluu. los annos ſunt celebꝛande. De eas cauſas quas ſuperius nomina, c Xgeſijs. exuſte, ꝓ ma
ar.i ſima. §.it labeo. eccleſiarũ conſecrationibꝰ quon/ nuimus:ſi tamẽ ſidẽ ſancte trinitat ioꝛi pte alias ſecus.ar.
Kia dicit epus ens dubitatur vbjnec certa ſcriptu/ tentauerint quieuz cõlſecrauerint. ff. de Zpẽ.empt.domũ.ſ. cũ
ctcrata es nõ recõ ranec teſtesexiſtant a quibꝰ conſe INem io. papa de eodem. ita ↄburitur ꝙ deſtruat vel
ſecro ſeq ii non vc, de cratio ſciat᷑ abiqʒ vlla dubitatidbe veeodem. nerenak imnerine zarterial
bap eefſece. . ſcitote eas eſſe conſecrdas. necta⸗ Ecleſias arrianontz vbienn eracrarut ſwzuo⸗n.
.

0o .Iteratuz. nota id
qð nõ apꝑet dr̃ nõ eẽ

lis trepidatio facii iterationẽ:quo

qʒ inneneritis catholicas:ea⸗

cleſie maxime cõſiſtit in vn⸗

ctione exterioꝛi ? vnctione 2

de Zhen. epti.i lege niꝗ non monſtratur eẽ iteratũ: qð Dininis pꝛecibus ⁊ operibus abſqʒ diſpoſitione lapidum.
Fr Ba an. 5 ags neſcitur eẽ factuʒ. Aem grego. vlla moꝛa conlecrate:ſicut nos ꝗq ¶ Semine.per coitũ emiſ
ige cõiugia.ſ. ta papa de eodẽ. ſum per adulteriuʒ vel per
liter Zhentes pfit cuʒ foꝛnicationẽ.nã ſi perſonuʒ

„—

alijs Zhẽ cũ talia ↄiugia ſint ĩcerta.vt xxx.q.v.S.hil ita.⁊. lxxviij.d.pᷣſby.

q Olẽnitates.exẽ ꝓlũ.nã eiꝰ oꝑauo nr̃a ẽ lectio.vt.S.ij.q.j.deus.
1 Facta.ter fuit tẽplũ ↄlſecratũ.pᷣmo in ſeptẽbꝛi.vt.ð.e.c.j.ſecũ
do in martio ſub dario.ar.j.q.j.ꝓpheta.tertio ſub inda machabeo in de
cembꝛi.⁊ ideoidic hic byems erat.

—

8 C Encenia.i. inonanones. n encẽiareẽ nouaʒ rẽ in vſũ ducere. 2 eſt
vulgare capanie iurta romam.

de. æ aſſignãt ꝗdã ſex caſus. Anꝰ qn dubitat᷑ de cõſecratiõe.vt hic

Akea vel altaria. bis.vij.c.docet᷑ qnibꝰ caſbꝰ. eccdleſie ſũt ↄſecra

c.j. IJtẽ qñ motũ ẽ altare maius. Itẽ ꝓpter bomicidiũ Itẽ quandoeſt
exuſa aut ſi pietes de nouo ſũt funduꝰ reꝑati.vYtẽ pꝛopter adulterium
vt tradit᷑ j.eo.c.ſi motũ.⁊.c.ſe.⁊.c.de ſabꝛica.Alij dicũt ꝙ qdiu maius

alrare ẽ immotũi:ꝙ nec tabula altaris vel moueat᷑ vel enoꝛmiter ſran

gatur licet ẽt parietes eccleſie funditus pirent non tamẽ ecdleſia ſit cõſe⸗
cranda vt.j.eo.de ſabꝛica. Alij dicũt quibus concocdat.h.ꝙ alia ſit con
ſecratio eccleſie.alia altaris.ꝛ ſi altare.i:tabula ſuperioꝛ mouet᷑ vel enoꝛ⸗

vel per coitum cum vxoꝛe non iõ reconſecrabitur eccleſia ſm.b.
e ¶ Baptiʒari. S.di.lx viij.ſicut.S.xxxij.q.vij.quẽadmodũ.j.di.v.dẽm ẽ.S.j.q.
j. hi.qui.⁊.ſ.dil.iiij.ſi ꝗs apð.C. ne ſacer.bap.l.j.ſi tamen in ſide ſcẽ trinuatis.
eccleña ab eis conſecrata ſit recõſecrada eſt.ſed qui tenẽt ꝙ eccleſia.in foꝛma
eccleſie conſecrata ab hereticis non ſit recõſecranda ſic exponũt ꝙ ſi conſecra
uerũt in illa foꝛma que pꝛetẽdat ſidẽ ſacte trinitatis. Sequentia vero.c.intelli⸗
gũtur in eo caſu qñ arriani nõ conſecrant eccleſias in foꝛma eccleſe.nã ꝗdaʒ
eoꝛum faciebat ſacra in foꝛma eccleſie.⁊ quidà non qð habetur in ilio.S...q.j.
S.ſed notandum.⁊.c.ſiquis confugerit ad adrianos. L
f Vleſias arrianoꝛum.quia nõ in fſoꝛma eccleſie ↄſecrate erãt. vt.j.q.j.

arrianos.⁊ ita intellige.c.ſequentia.

g C Pꝛecibus ⁊ operibus.tangit conſuetudinem oꝛientalis eccleſie que arri
anos chꝛiſmatis vnctione ſuſcipit.vt.j.di.iiij.ab antiqua ſecus aũt occiden⸗

talis agere conſueuit.vi in pꝛedi.ca.

b ¶ Conſecate.non erat conſecrata. in foꝛma eccdleſie. vel quoniam abiſqʒ re
liquis ecclelias conſecrabant,.⁊ ideo eccleſie conſecrate non erant. ſed recon⸗

Q ij

E

Xdrmο n9 fmiqat niſi ſit
Errru Xgra Nine

ſi

Pſur ſi fer t eneti

x acuit.paſſim.non i

De con.

Eerabantur.vt.j.e.arrianoꝛum.
2 Rrianoꝛum.j.di.iiij.ab antiqua.

cedit.vt.S.xliij.di.ſit rectoꝛ.

C¶Inſtauranda.i.ↄſecra⸗

da.de ↄſecrãda.n.q̃rebat᷑.

g .Sãactuaria.i. reliquie ſã

ctoꝝ vel altarii.
h Mon fuerint. dimiſſa qꝛ
inde erant ablate reliquie.

¶ Officere.qꝛ exquo ſemel

cõſecrata fuit ſemper mãſit.

K C Sceimns eſſe.i.o btinere

vicẽ cõſecrationis.

IIgeo ſi qua. mò melius

aperit qneſtiones.

mn ¶ ¶ Innouata. hoc iſſtelli⸗

git. h. cũ nõ ſimul ſed ſuccelſ
ſiue pietes deſtructi ſunt et
ſucceſſiue reꝑati.tũc eniʒ ee⸗
cleſia intelligitur eadẽ.ar.ff.
de. leg.i. l. ꝙ in rerũ nã.ff. ðᷣ
iudi.ꝓponebat᷑. ſecus vero
ſi ſimul pietes ſunditꝰ coꝛxru
ant:qꝛ iunc cõſecrada ẽ ſᷣm
eũ licet altare motuʒ non ſit
qꝛ alia ẽ conſecratio eccleſie.
alia aliaris.hic ergo arguit᷑
ꝙ eadẽ ſit eccleſia poſt repa
rationẽ cũ nõ reconſecretur
ſiz Zdicit lex.ff.de verbo.ob.
inter ſtip.S.ſacramẽta q̃ diſti
guit inter domũ ⁊ naues.et
vrf velle ꝙ eadẽ ſit nauis pꝰ
refectionẽ ſed non eadẽ do⸗
mꝰ. ſed põt dici ꝙ aliud ſit ĩ
eccleſia q; in domo pꝛiuata
qꝛ eccleſia naui cõpatur.xx⸗
iiij.q/j.non turbatur. xl. di.
ante oĩa.led ſi ſubtiliier vo⸗
lumus ꝓcedere nõ ẽ eadeʒ
eccleſia.ſed vtilitas exigit vt
eadẽ cẽſeatur.ne videlicet ſa
crm cõſecrationis iteretur.
ar.ff.de ſerui.vr.pꝛe.l.buiiu⸗
les.S.ſi ſublatũ.

n . Lonus. i. pinde ẽ vene/⸗

rada ac ſi tota conſecrationiſ
lolẽ nitas eẽt adhibita.

o ¶ Si vero.q.d.pꝛedicto ca
ſu nõ vebẽt cõòſecrari.ſj ĩ iſtio

ſic.ſ.cũ mouet altare.

p ¶ Ablata.ſunt.moto altari.
q ¶ Sanctiſicatiois.i.aperſi

onis aque tatũ ⁊ miſſe cele⸗

biatione cũ altare nõ ſuerit

motũ.ſed reliquie ſũt ablate.

r Vllus pꝛeſbyter.vbi

altaria fint erigenda

7 qualia eẽ debeãt. q́s ecle
ſias liceat ↄſecrare.⁊ in gbuf

lIʒ miſias celebꝛare.quibꝰ ex
cauſis loca ſanctoꝝ lʒ muta
re.xj.c.oſtendit.

8 ¶Ab epo. S. d. lx viij. Gᷓuiſ

t¶ Fingar. vt dedicaiũ di⸗
cat.ee qð nõ ẽ.vel religas di
cat eẽ que non ſunt.
n ¶ Begradetł.ar.eos eẽ de
ponẽdos aboꝛdinibus ꝗ ſin
gũt vel dicũt ſe hr̃e oꝛqamnes
cuʒ nõ habẽt.ex de cle, non
oꝛ.mini.c.j.S.l.di.ex peniten
tibꝰ. S. di. lij. ſolicitudo.⁊ ſic

A HBGapitꝰ iuſticie.pꝛeconis.n.ofſiciũ ſulcipit quiſquis ad ſacerdotium ac?

Fabulis.fabulis dicit qꝛ pꝛeter foꝛmã eccleeſfſe.
.Beleutt. ipurgauit.
e E fabꝛica.l.queſit uzʒ

ſecimus cũ pꝛo caunſa theodoꝛicire
gis conſtantinopoli fuiſſemus.
Item in Dialog gregoꝛij.
Rrianoꝛũ eccleſia in regione
yr bis huins que ſubura dicit᷑
cũ clauſa vſqʒ ad bienniũ perman/
ſiſſet placuit vt in fide catholica in
troductis illic beati ſebaſtiani ⁊ ſcẽ
agathe virginis ⁊ martyris reliquii
dedicari debuiſſet quod ⁊ factũ eſt.
Item agapitus papa.
BGapitus papa vas catholicũ
euangelij tuba preco inſticie:ſa
cra altaris ſediſqʒ velamia ſacrile
gis antimi infecta fabnulis ſuis catho
licis pꝛecibus deleuit?*H̊. Iem iuli
spapa. Sce eodem.
HS Efabꝛica“ vero cuiuſlibet ec/
Aleſie ſi diruia fuerit inſtaura
daa ſi in eo loco conſecrationis ſo
lenitas debeat iterari in quo ſanctu
ariaꝰ non fnerintꝰ nihil iudicamus
officere ſi per eaʒ minime iactetur
aqua exoꝛciʒata:qꝛ in conſecrauoe
cuiuſubet eccleſia in qua ſpũs ſancti
arra nõ ponitur celebutatẽ ſcimuſ
tantũ eẽ miſſaꝝ.⁊ ideo ſi qᷓ ſanctoꝝ
baſilica aſundamẽtis fuerit innoua
taꝰ*ſine altariſ motione ſine aliꝗᷓ du
bitatione cũ in ea fuerit miſſarũ lo/
lẽnitas celebꝛata:totius conſecra/
tio ſanctiſicatõniſ iplebitur.ſi veroꝰ
ſanctunaria que bẽbant ablata ſunt
rurſus eoꝛũ depoſitione ⁊ miſſaruʒ
ſolẽnitate renerentiam ſanctiſicati
onisaccipiet. Item ex decretis
hoꝛmiſde pape.c.x.
Abſqʒ epilcopi permiſſu in eccleſia
conlecrata no erigat᷑ altare.
Allus pꝛeſbyterin eccleſia cõ
Eſecrata aliud altare erigat:niſi
quod ab epiſcopo loci fuerit ſancti
ſicatũ vel permiſſuʒ:vt ſit diſcretio
inter ſacrum⁊ non ſacrum.nec de.⸗
dicationẽ ſingatniſi ſit.quod ſi fece
rit degradetur:ſi clericus eſt.ſi ve⸗
ro laicus anatbematiʒet᷑. Itez ex
concilio aphꝛicano.c.j.
Enuertantur alcaria:que ſine ſancto
rumreliquis eriguntur.
Lacnuit vt altaria que paſſim
ber agros ⁊ per villas taquã
memoue martyruʒ conſtituũtur in
quibus nuiluʒ coꝛpus aut reliquie
martyris condite ꝓbantur: ab epi⸗
ſcopis qui eiſdez locis antẽ hoc pꝛo
pter tumultusP populares non ſini⸗
tur:plebes admoneantur ne illa lo

ca frequentent. vt qui recte ſapiunt

nulla ibiſuperſtitione deuicti teneꝗ

punit g ſegerit ꝓ milite nõ ẽ mileſ.ff. ad.l. coꝛ S fal. eos. S.g le p milite geſſit

ait, baſſim non in ecckenjs led paſſi per agros.
x Reuquie. argu. ſine reliquijs eccleſiam non eẽ conſecràdam, vt. ᷓ

7

a ¶ Nꝛobabiliter.i. ſolẽniter.
b Habitationis.qꝛ hõ ſigniſicat loci rl. dimulit
c

eg. de fabrica. tamen lufffeit coꝛpus domDrim.
Tumult.ar.aliqd eẽ pꝰ ponendũ ꝓpter tumultũ : Kadalũ.vt.l. di.

IM

vt conſtitueretur.de his vero ſic.ff. de ſicca.l.penul.

tur.⁊ ideo nulla memoꝛia martyrũ
pꝛobabiliter accipiat᷑: niſ aut vbi
coꝛpnus ⁊ reliquie certe ſũt:aut vbi

7

dſ alicuiꝰ habitationisꝰvel poſ/

ſeſſionis vel paſſiõis ſideliſſima oꝛi
gine traditur.nã que per ſõnia ⁊æ p/
inanes quaſi renelationes quoꝛũli/
bet hominũ vbicunqʒ conſtitunnt
altaria:omnino repꝛobentur.
Itẽ ex ↄci Atelgnenſ.ciſff.
Non el coniecranda eccicſiaſqua

paganns ſepulius innenuur.

G Ccleſiaʒ in qua paganus ſe⸗
pultnus eſt non liceat conſecra
rineqʒ miſſas in ea celebꝛare:ſedia
ctare ones 2 mundarti 5 Item
ex concilio agrippinenñni.
De eccleſia Frn cadauera ſideli/
nʒ vei infidenum ſepeliuntur.

G Ccleſiã in qua moꝛtnoꝛum
cadauera inſideliü ſepeliun/
cur ſanctiſicare non licet:led ſi apta
videtur ad conſecrandu inde enul/
ſis coꝛpoꝛibus ⁊ raſis parietibus
vel tignis eius loci reediſiceturſed
ſi hec conſecrata ante fuerit:miſſas
in ea celebꝛare licet:tñ ſi fidelesfue

runt qui in ea ſepultiſunt.
tẽ ex concilio martini pape.
Suũper monumẽta i cpo ne diſtri
buantur ſiacra myſteria

)On oz clericos ignaroset pᷣ
ſumptuoſos ſuper monumen
ta in capũ myſteria vel altaria poꝛ
tare aut diſtribnere ſacramẽta: ſed
aut i eccleſia aut i baſilica:vbimar
tvrũ reliquie ſunt depoſite vbi pꝛo
deſunctis oblationes offerri ſolent
nec liceat chriſtiaix pꝛadia ad defũ
ctoꝛum ſepulchꝛa deferre ⁊ ſacrifi
cgremonnis. ARé ex oci. tribn.
Qnomodo in ecciena cobuſia mis
ſa poſſit celebꝛaii.
CU Oncedimꝰ etià:vt ſicubi qð
peccatis noſtris exigentibus
per plurimũ factuʒ eſt a noꝛmãmis
2 ſclauis ab vngaris ⁊ a malis chii
ſtianis ſen aliquo qualicũqʒ mõ ec
cleſie merint incenie ⁊ cõbuſte in ca
pellis cũ tabula conſecrata miſſas
iterũ celebꝛaripꝛemittimus donec
eccleſie ipſe reſtaurari queãt.in iti⸗
nere vero poſitis ſi eccleſia defne;
rit ſub dinoſen in tẽtonjs:ſi tabnla
altaris cõſecrata ceteraqʒ ſacra mi
niſteria ad id oficin ptinentia ibi af
ſuerint.mifſarum ſolenia celebꝛari
concedimus. Itẽ ex concilio byt
ponenſi.c.vy.
Ebrumste no vngantur altaria nit-
A ſi fuerint lapicea.
Ztaria ſiñ fuerit lapidea chꝛi/

7.

nẽ rei ⁊ pncipiũ ſpeciã

lacerdotes. S.j.ꝗ.j. pᷣn
. 1

8 .
GS Cgeſiꝗ. conſe

crari. ante eie⸗
ctionẽ cadaueris ipſiꝰ

pagani.
Vriebꝛare buint

conſtitutionis rõ eſt.
qꝛ iſideles ab eccleſia
repelluntur. vt.xxj.d.
cleros.⁊ di.xxv.perle
ctis. ergo moꝛtui.qꝛ ꝗ
bus viuẽtibuſ eccleſia

nõ cõicat⁊ moꝛtuiſ cõᷣ

municare nõ pot. vt
xxilij.q.ij.cj.ſed qd di
ces de muliere pᷣgnã
te moꝛua.quidà dicũt

qꝙ ſepelieiur in eccle ⸗

ſia.qꝛ fetus ẽ pars vẽ

tris.j.di.iiij.ſi qd.ff. ðẽ

ven. inſpi. l. . F. j. con
ſneuit tamẽ aperiri et
feius extrahi 2 er ci⸗

miteriũ ſepeliri.ad boc

ſacit.c. de ſepultu.
ſacris.

. Eglena in qua.

nõ conſecrata.

g T Sãactificare, ante

ionẽ.

.
hb Euuls anctoꝛi⸗

tate epiſcopi vel pnci
pis tm̃.ff. de reli.oſſa.
2,ſ.. co?poꝛa.

i . Et raſis. i. deal⸗

batis nã mutata foꝛ⸗

ma iterimitur ſubſtan

tia rei.ff. ad exhi.iul. S
ſed ⁊ ſi quis.

z ¶Reediſcetur i. ipſa

IWSi ſideles. vbi àt

diſcerni non poſſunt
ſideles ab infidelibuſ
neutri ſũt exphumadi.

de ſepul. ſacris.
m On opoꝛtet.

ignaros.i. im
peritos.

n ¶ Mrſteria.i. mil

ſam celebꝛare ſij
ſepulchꝛum. uper

0 Oncedimus.

capellis.i. oꝛas
toꝛiis non cõſecratis.
in ulibuſ nõ lʒ celebꝛa
re ſine ꝑmiſſu epiſco⸗
pi.vt.j.e.vnicuiqʒ. ?
S.?. miſſarum.
Qelebꝛari permit
timus.ad quid ẽ opꝰ
permiſſione.qꝛ dicit᷑
in capellis.quoniam
foꝛte capelle non erãt
olim eccleſie cum an⸗
tiquitꝰ dicerentur ca⸗
pelle tuguria capꝛa/
rum pellibus tecta:
del hoc referas ad ſoꝛ
lemnitates maximaſ.

a Sub diuo .i. ſub aere. .
F Ltaria.ſi non ſint lapidea. legitur in exodo ꝙ dominus pꝛece⸗

pit ſleri altare de lignis. cethi que ſunt imputribilia. a ſalomon fe

Oiggine ar. ongi

S——— — — — — — —

— W f f —— — — — — — — ——

Di. .

cit anreũ ſed illa facta ſũt in figura.xijiq ij.gloꝛia. dicitur de altari late⸗

ranenſi quod.ligneuʒ ſit.

a VNon conſecrentur. quia chriſtus petra dicitur. xxj di.ĩ nomine do
mini.item quia erexit iacob lapidem in titulũ.
b ¶ Metropoli. ð. xij. di. de his.

e Nicuiqʒ.oꝛato
iũ. nõ ſacrum.
ſacrum autẽ ſua au⸗
ctoꝛitate facere non lʒ
niſi anctoꝛitate epiſco
pi.ð.e.di.nemo.xviij.

.ij. quida.
* Non lʒ. nin ꝓ ſũ̃
ma neceſſitate.tamen
cũ conſenſu epiſcopi
vt. . e.ſi ꝗs etiam ⁊c.
t (NRos gm/
niſtrat. i.mini⸗
ſteria in hoꝛis diurnil
vel nocturnis exercẽt.

G xrij.q.j. ſcimus
g.x vj.q.j.quicunque
2.q.v.ſi quis.
g Oꝛatoꝛiü. hoc ex/
audi ð oꝛatoꝛio pꝛiua
to.ſecꝰ in oꝛatoꝛijs ali
is que populus facit
yt e de eccle.edifi.ad
audien.nã in feſtiuita
tibꝰceiebꝛare licitũ eſt.
hb ¶ Propter fatigati
onẽ.ar. ꝓpter difficul
tatẽ loci vel itineriſ ali
quid tẽperari qð aliaſ
obtinet generaliter. ex
de eccle.ediſi.ad audi/
di. lxiij. cũ longe. S. d.
xciii.iuxta ſanctoꝛum
Z.xiij.q.ij.vbicunqʒ.⁊
j.c.pꝛoxi.tribus.
i Ribus.cũ facul
ias vt ꝓ aer itẽ
perie.vt.lxxiiij.di.quo
rũdã maloꝝ.nã ꝓpt᷑
malicia populi traſfer
tur ſedes.xxv.q.ij.ita
nos.ꝓpt maliciã po⸗
puli epᷣs renunciat di
gnitati.ex de renũcia.
niſi.ver. pꝛopter mali/
ciã plebis quarta cã ẽ
q̃re nõ manſ fert᷑ eccle
ſia ſcilicet ca meliora⸗
tiõia. vt.x vj.q.vij.ca.
ehe 8
Dpoꝛa. ſine
OSatonno re⸗
li. ofſa. in pꝛin.
IPꝛincipis.i.pape
xviij.q.ij. diffinimus
⁊ hoc verũ ẽ cũ coꝛpꝰ
traditũ ẽ iã ꝑppetue ſe/
pulture. C. de religi.l.
vlti. niſi neceſſitas im
mineat tũc ſufficit au:
ctoꝛitas pꝛeſidis ꝓuin
cie. C. eo.l.j.ſi autem
nõ ẽ tradituʒ ꝑpetue
ſepliure bene põt trãi
lerri ſine auctoꝛitate
alicuius ad aliũ locuʒ
Seane⸗ dam. .
m gna. ð ligni
LI eccleſie degn
cie ⁊ omnibꝰ vtenſili⸗
bus ecde. reuerenter
vtendis iſtis ſex capi⸗
tulis.ſequẽtibus oſtẽ
ditur.
n C Ad ali. e ð rer.ꝑ

matis vnctiõe nõ cõſecrẽtur.ad ce
lebꝛãda aũt diuina officia oꝛdinem

quẽ metropolitanitenent cõpꝛoni⸗

ciales eoꝛũ oblſeruare debebunt.
Itẽ ex concilio.agathenſi.

CSꝛiſmatis vncrione ? lacerdotali

benedictione ſacrantur altaria.

A ZLtaria placnit nõ iolũ vnctio⸗

ne chꝛiſmatis ſed etiã ſacerdo/
tali benedictione ſacrari. Item
ex cõcilio aurelianenſi.c.iij.
Jn pnuatis oꝛatouijs licet oꝛare. ſʒ
non miſſam celebꝛare.
U Nicniqʒ ſideliſ in domo ſua
Uoꝛatoꝛiũ licet habere ⁊ ibi oꝛa
re miſſas autẽ ibi celebꝛare non lʒ.
Item ex ſexta ſynodo.
Iñ pꝛinatis oꝛatoꝛ js abſqʒ conſen⸗
ſu ep̃inullus mimiſtrare pꝛeſumat.
Lericosqui miniſtrãt in oꝛap
toꝛijs que intra domo ſũt cuʒ
conſenſu epiſcopi loci hoc facere p
cipimus.ſi quis vero hoc non obi
nanerit deponatur. Item ex con

cilio agathenſi.

Qui extra parochias habẽt oꝛato/
ria bis diebus ad parochias redi
re cogantur. .
BG Ignis etiã extra parochiasĩ
quibꝰ legitimus ẽ oꝛdinarxiui/
qʒ conuentus oꝛatonũꝰ habere vo
luerit reliquis feſtinitatibus: vt ibi
miſſaʒ andiat ꝓpter fatigationemꝰ
fſamilie iuſto oꝛdine permittimꝰ pa
icha vero natali domini epiphaia
aſcenſione domini pentecoſte 2
natali ſancti ioannis baptiſte:⁊ ſiꝗ
maximi dies in ſeſtinitaubns habẽ
tur:non niſi in ciuitatibus aut in pa
rochijs audiant.clerici vero ſiĩ his
feſtiuitatibus quas ſupꝛa diximus
niſi inbente aut permittente epiſco
po ibi miſſas celebꝛare voluerit a
cõmunione pꝛinentur. Item An
guſti.ignaro Pæanir
Nubus ex cauſis loca ſanctoꝛum
mutanda ſint.
Ribns ex canuſis loca ſanctoꝝ
tranſmntanda ſunt puma cnuz
neceſſitas perſecutoꝝ loca eoꝝ gra
nanerit ſecunda cuʒ difficultas lo/
coꝛũ fuerit tertia cum maloꝛum ſo⸗
cietate granantur.
Item ex concilio magocienſi.
Qnando alicni coꝛpoꝛa ianctoꝛuʒ
de loco ad locũ traſterre non licet.
64 Oꝛpoꝛa ſanctoꝛuʒ de loco ad
locũ nullus tranſſerre pꝛeſu⸗
mat ſine conſilio pꝛincipis vel epi
ſcopoꝝ ſanctaqʒ ſynodali licentia.
tem iginus papa.
In vſũ laicoꝛũ non licet conuerti li
gna eccleſie dedicata. L
1. Ignaꝰ* eccleſie dedicate nõ de
bent ad alind opus iungi niſi
ad aliam eccleſiam:vel igneſũt cõ⸗/
burenda:vel ad pꝛofectumin mo

Jo cute Ntαα b pſis lay w⸗j o Xnt gneri

cccxviij

muta. mancſpia. fl. de rei vendices. que religioſis.

o ¶VDel ad ꝓfectũ.nõ tñ indifſerenter.ſed veil in capitulo vel doꝛmitoꝛio. vel

in alijs religioſis locis:non in coquina vel in vineis paſtinandis.

p In laicoꝛũ ar. ſemel que ↄſecrata ſũt nõ debere redire in vſus laicoꝝ.S.

xix.q̃.iij.q̃ ſemel.x vij.q.vlti.qſti.ſũt.ar.S.di.liiij.ex antiqs.ſi ſuus.⁊.o.freqas

Veto
naſterio fratribns:in laicoum/ope
ra non debent admitti. Iem cle
mens papa.iacob hieroſolymita/
n0 epiſcopo.
Aeſtimenta lacra ⁊? vala pꝛo vetu⸗
ſtate conſumptaincẽdantut: 2 cine
res in loca occulta pꝛoijcianiur.
WKtaris palla cathedra cande
/Adlabꝛum ⁊ velum ſi fuerint ve/
tuſtate conſumpta:incendio dẽtur:
ꝗquia non licet ea que ĩ ſacrario ſue/
rint male tractari:ſed incendio vni
uerſa tradantur.cineres quoqʒ eo⸗ʒ
rum in baptiſterio inferant᷑ vbi nul
lus tranſiium habeat aut in pariete
aut in foſſis pauimentoꝛũ iactentur
ne iniroenntiũ pedibus coiquinen⸗
tur. Idem.
Motni non obnoluantur veſtimẽ
tis altaris.
LD Emo perignoꝛantiã cleꝛiens
moꝛtunz credat advolnẽdũ
aut eius ſcapulas operire velit pal
la que ſuerit in altari:aut certe que
diacono data eſt in menſa donuni
ꝗ boc fecerit:vel leuier quaſi nibil
⁊negligenter habnerit diaconꝰ tri
ennio lexqʒ menſibns a dominico
erit remotus altari grani percuſſus
anathemate eo ꝙ clericũ non ad-/
monnerit.pꝛeſbyter.decem annis
⁊ ſex menſibns excommunicatus
ſiy.pꝛopterea ꝙ de dominiciſſacra
mentis ſubiecia ſibi non admonue
rit miniſteria:⁊ poſtea cum grandi
bumiliate matri reconcilietur ec⸗
cleſie. Dallas vero ⁊ vela que in
ſanctuario ſunt ſi ſoꝛdida fnerint ac
miniſteria:diaconi cum humilibus
miniſtriſ intra ſanctuariũ lauent nõ
eijcientes foꝛas a ſacrario ⁊ velami
na dominice menſe abluant ne foꝛ.
te puluis dominici coꝛpoꝛis male ð
cidatſyndonem vero nõ foꝛis ab/

luant:et erit hoc non operanti pec/

catum.Iccirco intra ſacrarium mi
niſtris pꝛecipimus cũ diligentia cu
ſtodire.ſed peluis nona comparet
7 pꝛeter boc nihil alind tangat:ſed
nec ipſa peluis velis apponatur la
nandis:niſi que ad dominici altariſ
cultum pertinent.palle in alia pelni
lauentur:⁊ in alia vela iannarum.
Cura ſit etiã hoſtiarijs ex admonui
one maioꝛis:ne quis negligens ant
ignarus ad velum ianue domꝰ do
mini manuſincognite tergat ſed ſta
tim coercitus diſcat omnis bomo:
quia velum atrij domus domintẽ.
Item ſix. papor.
Sacra vaſa non nin a ſacrauis tra⸗
ctentur hominbus.
THE ſancta apoſtolica ſede ſtatn
tũ eſt vt ſacra vaſa non ab alijs
quam a lacratis dominoqʒ dicatis
hominibus contractentur:ne ꝓ ta
libus pꝛelumptionibus dominꝰ ira

nã derici moꝝui bene
induuntur veſtibꝰ ſacris.x⸗
iij.q/ij.nullaeas.
VIn menſa dñi.iad mẽ
ſ dni cõponendã qð ad ipᷣʒ
ſpectat.arg.xx v.di.plectis.⁊
di. xciij. diaconi.vbi ſacerdoſ
poſt ↄſecrationẽ manus ter
git. vel fone palla cui inuo⸗
luit calicem ⁊ abſtergit.
Negligent. ar. negligẽ
tiam vt ſactum puniendam
xxv. q.j.nulli fas.
u ¶ Anathemate. ideſt ſu⸗
ſpenſione.non enim debet
anathematiʒari pꝛo tali cꝗ.
x¶ Excommunicatus ſit.
ideſt a communione remo⸗
tus:⁊ ita habes bic penam
non admonẽtis pꝛelati.naʒ
alibi tamen dicitur ve ſi non
ſperſerimus ⁊c.xliij.diſt.di⸗
ſpenſatio. Item per boc. ca.
videtur repꝛobari intellectꝰ
quoꝛundam quem babes ĩ
illo.c. .q.j. quicquid inuiſibi
lis.nam ibi per negligentiã
non excommunicabuur pꝛe
ſvyt niſ ꝑ auattuoꝛ mẽſes.
vy¶Et vela. ideſt oꝛnamen⸗
ta altaris vł vela coꝛie. huic
hodie derogatum eſt conſu
etudine generali. .
