ſtentes coꝛuʒ pꝛanis exemplis qno
tidie peioꝛes fiunt:qui autẽ de pꝛe/
dictis peccatis abſconſe a ſe admilſ⸗
ſis peccata per occultã cõfeſſioneʒ
coꝛaʒ angelis dei pꝛeſente etiã ſacer
dote qui eis indicturus eſt penitẽtiã
cõſitentur ⁊ ſemetipſos grauiter de
liquiſſe querunt᷑ ſiſe ꝑ ieiunia ⁊ ele/
moſynas vigilias ſacraſqʒ oꝛatiõe⸗
purgare certauerint:his etiam gra/
qu ᷣnato ſpes venie de miſericoꝛ/
dia dei pꝛomittenda eſt. Sela/
pſis eti in hereſim hoc obſeruãduũ
eſt: vt ante ſententiaʒ cõcilij nnilns
eis comunicet. Ande cypꝛia pa/

pa antonio ait inter cetera.

Acomunione abſtineat ꝗ lapſi añ
reſtintioneʒz comunicant. 5

. g. vij. ſi Quis epᷣs.ſed hodie ſecus extra de beret.ad abolendã. S. qꝛ. vero
. 8

Quod vero. S. e.c.clericũ.ꝛ.c.de his clericis.⁊.c.miroꝛ.

m C Ebis.ꝙ ſi in hoc.ex:neceſſitate.

n Piꝛiuentur. ad cautelaʒ. m. b. clerico in

nulla neceſſitate licitum?

occidere.imo potius dʒ ꝑmittere ſe occidi.ſed nos intelligimus iſtud de

WEeo tamen quod ſtatnendnz
eſſet circa cauſam lapſoꝛuʒ di

nlit: vt cum quies ⁊ tranquillitas

data eſſet:⁊ epᷣs in vnnʒ conuenire
indulgentia diuina permitteret:tũc

cõmunicato⁊ libꝛato de omni col
latione cõcilio ſtatuereʒ quod ſieri

opoꝛtet:ſi quis vero ante cõcilium

noſtruʒ ⁊ ante ſententiam de omni
concilio ſtatutam cõmunicare vo/
luiſſet temere lapſis.ipſe a cõmuni/
one abſtineat. Quod veroſupꝛa
de homicidis ſtatutuz legitur:intel
ligitur quando facultas effugiendi
datur:nec neceſſitate claudunt᷑ obſi
dionis.Ceteruʒ cuʒ neceſſitate an/
guſtati effugere nõ poſſunt ſi tũc ho
micidiuʒ admiſerit purgati per pe/
nitentiaʒ ⁊ officio ⁊ cõioni reddant᷑
Ange in hylerdẽ.ↄci.legitur.
Poſt duonò annoiuz pehitennaz
off cio ⁊ cõmunioni reſtituatur cle/
niciqui in obſidiombꝰpoſit neceſſi
tate ſangnineʒ ſuderunt.
O C his clericis qni in obſidio/
nibns neceſſitate poſiti fnerint
id ſtatutũ eſt:vt ꝗ altario miniſtrãt
⁊chꝛiſti coꝛpus ⁊ ſanguineʒ tradũt
vel vaſa ſacra officioſ deputata cõ/
tractant vt ab omni humano ſan/
guine etiaʒ hoſtili ſe abſtineant:qð
ſi in hoc ceciderint:taʒ officio quã
comunione coꝛpoꝛis dñi duobꝰ an
nis pꝛinent᷑:ita vt in dnobus annis
vigilijs ⁊ ieinnijs ⁊ oꝛationibꝰ ⁊ ele
moſynis pꝛo viribus quas dominꝰ
donauerit expient᷑ ia demuʒ offi⸗
cio vel cõionireddant ea tamen ra
tione ne vlterius ad officia potioꝛa
pꝛomoueãtur:qð ſi in deſinito tem
poꝛe negligentioꝛes circa ſalutẽ ſuã
extiterint:pꝛotelande ipſius penitẽ
tie teinpus in poteſtate maneatſa⸗
cerdotis*. Caſu quoqʒ ſi clericꝰ

homicidinʒ fecerit:iĩpꝛopꝛio gradu

exdiſpenſatione remanere pmitteĩr
Ande vrbanus.ij.ſcribi guarne
io⸗ narbonenſi epᷣo.

u cain bomicidium facit: ex di/

ſo anio ve in oꝛdine ſuo pmancat
CU Zero iaciente lapidem puer
Dicitur interempius:nos pꝛo
amoꝛe dei ⁊ tno in ſuo oꝛdine eum
ermanere permittimus vt tamen
emper in penitentia timoꝛe ꝑma

neat. Item ſtephanus. v. ſichi ⸗/

berto coꝛſce epo. De codem.
8 Uia tequaſi obnoxium indi/
cas eo quod a ſaracenis captꝰ
homines interfeciſſe videris: bene
facis:ſed quoniã non tua ſponte id
feciſſe cognoſceris:inde canonice
nullo modoiudicaris. Si vero
ira pꝛeſbyter cõmotus aliquẽ inter
fecerit:⁊ fi animũ occidendinõ ha/
buerit: ppetuo tñ depoſitus erit.
Ande nicolaꝰpapa ſcribit oſbal

& Acuns oet ſoꝛil

neceſſitate euitabili.
aꝛ poterat bñ exiuine
caſtrü ante aduentuʒ;
paganoꝛuʒ.ſi.n.eſſet
ineuitabilis neceſſi⸗
tas.nõ imponeretur
eis pnia vnde dicas

ſi neceſſitate ineui

tabili ſine omni di⸗
ſpenſatione põt cele⸗
bꝛare in oꝛdine habi
to.ſed nõ deberet p⸗
moueri ſine diſpen⸗
latione. vt ex de ho⸗

mi.c. ij. Hob. e. e. la⸗

toꝛ.vbi videtur ꝙ li⸗
cite põt ꝓmoueriad
ſuperioꝛes ſed illud
eſt dupẽſatio. de hoe
dixi. S. e.c. de his.ſed

meliꝰdicas ibi fuit

(aſus foꝛtuitus.

o Sacerdotis. vide

quõ circa canoneſpe
nite ntiales hʒ ipſe ſa
cerdos plenã ptãteʒ.
vt.xxvj.q.ij.txa. ſᷣm

leges duplicabit t⸗
pus penitentie ei qui

nõ puat penã ⁊ peni
tentiã iniunctã vt. ff.

de penis.aut dãnuj.

§S. inter cos.

p Lerico. ſiſte ö

ddit operã rei li
cite expellẽdo poꝛcos
de agro ſuo.tuc intel
lige ꝙ minus diligẽ

ter fecerit alias ĩ nui

lo puniretur. vt dirxi
8,Ec. de his.

q Æ Wꝛo amoꝛe. ſpi

rituali. talis.n.amoꝛ

nõ inducit ſymoniaʒ.

vt.j...j.filiii.ꝛ.c. lato
é.⁊.xxxv.ꝗ/ix.veniã

PrIn pnia. interioꝛi

qꝛ ſacerdos non facit
publicã pniam niſip
enoꝛmi crimine ot de
pe.dii.vj.ſacerdos.et

xx viij. dil.pꝛeſ vyter.
8 Dia te. iudi⸗
cas. cũ nõ ſis.
tInge canonice.i.

ſm rigoꝛẽ canonũ.qꝛ
tũc miſericoꝛditer to⸗
lerantur vel intellige
qñ ineuitabili neceſri
tate hoc fecerit.

xxxxv
. el.
23
nn

i; vnde
qui funt ſuivelalie.
is qui ſunt ſu
his qui
n caſtigatio pmi
modica tñ caſtigat
Kone
lzer peu
. a ſonat.
ut litter⸗
intellexit h
t.bar. in
ꝘTuge⸗
8

i.ſi ccclia
ilj. ſi c
riu.q. iliſ.ſi ca 3
Kuiatin ipſuz vtrr vj. diſt. ſiquis
Puus pot notauiſup i diicro nbele ei nren .
ſm iura noſen⸗ ſi. ⁊ dic —— r.d T In ſennnn le kene coõi
zerpe eer. n rRrvmnnrman lin⸗ ganch Wain de coꝛ
erdos dep rijt n n 0α t.? deſco. .vt xrxvj q. vj. cö
efarerdos ekon Kemitzena⸗ vu W r Vt. . animſ õ
ice, bͤ ideoẽ ictu a .itavuln li t. eli NDi ſaccũ.ani eetu
kneriuslerudre⸗ nrirmarnns sminrarkcent. degenlazel „eikee nr.
ciderit 7 tõ uln buic ſcrij anũ cilla äᷓ femina rauerit ac n non cõmitt vſuc.
ceciderit tunz v il. huic dat. d fem beraue uͦ cru/ qdi non nſti. de vſ ac
ſtunã ſi ßuuʒ .l. aqu Edãni B8 4 i verbera laʒ c u mur .c, vltior in röne ac
elimne ſenecrde dee xi⸗ anage n numn ſua: ita vt t: eo ꝗ it:ſi vo oꝛů §. vonmis coͤmi vel dep t2
Pſtuix rdeoralaſeg ex Sepaguagr extra a i emittat: ciderit: ann ceſſion odatis t depoſit
ad ienti. uo licet iatn ſu oc oſt. v. em e cõm edunt d tur
enhi ar ſufficienti ae Pedie otus lice Lierne aOcag Handedlon duaecinsd lliguntur
i max ſi Ec. ſita cõm rit. ſuad tate an ſi caln aad tuta tis re talntellt deo.
tnn Bromerrg ictenet allanem in ſanctitas onicũ ↄſo. po ꝛcta legiti : qſiifra tcõionẽ. vele atepanape
nck rgonei ſünö à Tudeat- ſibi can ſex ex vici tpaa ummmaigareipie übo, egnit nharecte er
unng, coꝛ de llige ꝙ P B po tuo ar. i. ſej ſuos: placnit iſirma te Bae bo ſec ſecidanto taz funt e
de ĩte ſſione ſſ re ep colleg epoð ſi 8 ſuerit iſirn. ng evèil ſed ſec öſequen et. ſie
hanr mrilter pn idit. tuͦt nmer co es ⁊ co nentibn paſuel FcSsmnar N. adaz coſeq furandi. ach
nnen anod mon is Puin biunctis 7 omn ire va ſe faciunt. homic oli ani otraruz. dd mercä..
a han õten o ꝙ p n ↄtcecũ cõ ate: 70 enir⸗ nicidiuʒ untgte ho cathol nõẽco ff. quodn erito.
Gbntid n s ſed de e fit. ab te inueſtig äteninu inati micic volu z eccleſie itn vi⸗ .j. ſic. ff. q. . mer
sl „ten'in mi 8 Zeccleſ xitu fur. 5 xv.
W EArurkrngn ſcrutari peuſſio fractionc dez celil: elCSlore volun 50: aidar
in, b nincnill,. leatis vtrũ p ruicis ſt:aſ ge nbeiwige aüt fecerit p EAznan unirhn
2 Fetigyn n ce cte Epcuſ ce ſe iat. Si⸗ idiuz fee tiam 2 imo p
nenin, Eeatnatotr 5ſbyteri a fert extin⸗ dmor fra⸗ nareklvigt. Bi⸗ e peniten ir⸗ d. Kenn . c. gdo
waiel d nſ peuſſio a Bſ by no cadẽs vrm bꝛ0 ſz c ö. vij. ann noganqʒ . Am N ludi caui cci
. . 95 10. V 809 9. 2 bri / P az fecit ludo o
targl⸗ . eer ap eſt:ſʒ ex eq arbitriũ tero pmi 4 c2 t:ſecũdn . de furti cuniã ſu f. . nN l. ꝙ in ludus
arenu Percu occaſio⸗ ſuse terijt:ſᷣm Eti pᷣſby ãato pen iuſſit: dige. ti. õ tene C R o ch. i lu⸗
ſti rer ſee ca inte⸗ ante ag 7 aliqu opoſt Neʒ ſaccũ h ia ſaccin ſubri, g i iſtud o tagul nalu⸗
dire⸗ z ioe icat lcite: denne iciũ Ui etia ſacci ſu . dit. 6.ad. l. dus ne
todehe i. luntatez. cuſſi ntẽ ind ſpẽdat᷑ 9 offici . it:furti nimus' puni⸗ licitus ẽ. illicit? li: m. c. j.
Nhall Et ſivo cõpete lẽnijſ ſu editur one Oypn ſit eiai 5 eſt op ſiec. 3 ſed aen de prefuum
6 f „— ſo tale r cuſſi „ laonO 4 uz no ,OE du 4 vt eỹ in liu
gbifit roaiſ ꝛlic p miſſaꝝ ſacerdota ſqʒ per nᷣbüc quãnis ötra'ai Al. coꝛne. tiani 7 exculat. dconugt ain pꝛo⸗
ins Nꝛo eliceũ ima hoc ad citer alcha; diaco dotis iendi C. odi.t. acl.l. diggegmn⸗ ranonal ont HH
ns gre mnündhe ſeauũ Bsee tli. ix. co rar lr̃aꝝ Deee ſe otuus elceett g.. ſe
Sennr . in riv is ſacra ligik. dinzʒ m caſu e ey
Cfrofebe ra lo f.n Knen⸗ pibytenil ne mim n ſivolũ f in mpli jani eol gi micid fe/ bare ꝙ ll.l. in leg alle
nn j. n 1 n27 exemp nanie thomic ito fe uil.k. caſum
Glipen tur ex il 3 nlla ratio mo: qm :‚furoꝛ t fe maximin ſſenera ſu foꝛtu ag.l. aq lias ꝗ turvt
ni eni rit:i oꝛnite maxi aller calſu ſ caſio eo. alias etenetu
gidin Eer etnle benef⸗ oꝛe decr 5 habnert illam i⸗ Amg ſtateſz tis oc er ſup pbar litis. 2
“ iſpeſaturin n idendi nõ otio ilt i mmi/ nõ volütat moꝛ ſuꝑ tipſum 4 ue ſoꝛtuit r⸗
hnnfn b 1 eturaart, cciden gbꝰmo ne ĩ de da⸗ 5 5 18 ictur ſt: neq gat. lni tona e
. . 835 1. cis ita e cſu⸗ de pig. 0 cou ci
abkt⸗ ciuz h io nõ m 9 „ Oe nna ig⸗ bobibel atqz dio cuz ca ſi hoc ¹ imetu ac i C. intur.An dieit cip
tnteci beneſici iij. di. Pſb dig jte:i oit iter inbi o ſtu ciſſe ideat᷑: it omni . iſcrimi C. de i ſarius c Pba
küchl i. v. xviij. ure dij iplicite ovroO! 2 vt öbitavi teric om reid 5 aduerſa rit hoc
riſt rere wroctea reli⸗ ſtris üre Aamener encedaf̃ voe one qua i ann vliberari ſn do dolu —
Atnins rſenn vilf en, nat᷑: v 1 foꝛte cl cleſie ſn int ha ſpition t:m id c olu Ecodẽz. Re o gn it lici⸗
. 1) foꝛ bi ecclel pon. ſuſtine ſuz e: volu . abi.. f. dus ruit 5
Anaänamr ohS cicter po Dis acopebenit pa. e c Ppbabe ——
ik ry di⸗ ſi ge. 1 ſufme lati ea. ra cõpꝛebe lagi pa. iꝰan . 5 intellig intellig ia.
Uioſtles quuz di. ſi . tale bñ 7 fiui ſola ra ec la pel lacid . 8: 7 hoc oꝛnelia.
fhn rgenarelabon de bereine⸗ verg odz inedita lpaga te hte earſtd lrquo uibͤ fer uaremt ie⸗
kirnt * tr a d EFarlen Rc Anmaenee 7 ſpez Qrto Plos inentar 1, equ Lecldriaagdanc.
ldic Ai vero⸗ e . rca olliſa cabal. th.l. ff. a
ls di Reneire ige ne⸗ Ai upiditatẽ inẽ dei l. diey ſubito ĩte aballi ce foꝛte ſi cal eſt tur ma culpa.
Aibitl ſpenchi te Prur. ppc tqr imagin mat .l. dicz herent c ſita eſt: ſo it:idem Eienat ione i lege.
4 enſatur. 80 derit term s8 6 ta C. QNöſi tuleri qᷓ caſu l. in leg atione.i.le 0s
rNN ſp tatẽ victu at vt occi is ext zgé feẽ. tos liere q̃ caſn Annotatio talien
nmnrß P iauf i.n. filij ane 7aq micidiũ onat: los bilis. fractae ioſa fuiſſe: u vis 2 due
, en. filii iteat ? dep iat lpa los off. icio ballos cqð
lanann . ie iin in Balelcn ado ſiniat en bal ſcit/ ꝑn es. tur caba ierem. tü
4 itt n hiz ĩ ter ca 2 olcii exleg gem. raba iſit mulieren leges
Hpnonip dẽ ꝑſona .iij. . v. an. p e pegri gex is mtel nõ agn cidip edo colliſitmi niipl
luu u. aanbn⸗ toadies ektgr ſin⸗ nb raahe⸗ bapa⸗ geregert H
7.. jß 6 . . * D z g* e „ 7 . eat.
iunnſe Niraekur nſus ab diacon'n cleric 7267 re non n iculpa eoꝝne Si unitu ilis.ſic p nõ
„1 —— lez: cate uz eſt. lpabi o tenest.n
mnnntn cus ſit iche canone. pane 7 ad in pane tij geccceſe nn derit ho ec volů etratuz lectu Lu furore unn
ntun anmeelcanane. teat tres cergo inepeeſare. xij:aꝛ nee idiũ ꝑp Aneglecra auis de furtd gne
uniul net ꝛc ſi.arg. fl. ſuma Inmda faciunt. o aliqᷓ is iteri aduz „ nrer fu us.f. den ar.
roͤſs . uenn dius ſz ca vero hoĩ iſunt agr nd. mr .ad eiu iens. ar.
aſ deheralte vezi ealrontcl 5 volutatel. 38 monentoß iendiſn vuicpiench ee hon en
anoniet de i, mannneu ni caln erognõv erint: puo⸗ 3 m iſſe: abijc nullaten? ſi edeh ruz. e dericum. udo
anmnin 7 ha. lij. ſilij de be 4 Os ver iũ fec oꝝpniaʒ nen ꝛdine n macinẽ. operi a.. . oſcitur. q
tin eti vxoꝛ ſci pñt bomicidi annox! tu⸗ croꝛain narm⸗ m as ici o agno at
aumd niserrieſte afe . ſu bo t. vij. tĩ coͤſti ſal ẽex cõ. gt ☚ rboꝛẽ ĩc npontnmnſ⸗
le nis ecclemn oino. ne oſt. radu tio an õ ſes ve Bs
n otü extoꝛ ſz ha⸗ öioni ſo obum Nez ex neceſſ ſubtn
n ————— 5 bec vero enan 5ione t: vt aligs
= ta os ana tboni ʒzſpatijs a lten gerit
ludi. ex⸗ 0. ꝛ20 el c
crzrin = abſtineat:q
nomi l. paſtoꝛa 18.
5 ero: ſl
caſu. dũ tam

E
im no potnit
ne enim inipubli
peiuato loco. tu oſtru.ſi
fecit mpen eeben lxxxvj.
biles. ſi 0ꝛ. vt ex vt i dar. ſic.
Iqui arbox; inculpa ae . edaͤni 7rxxj.g.
Jquia ðð ſr
e. z uinare. veanecane. ur VS wanre .
pmoueri. v. q.j. ne⸗ fit E .q.j.
eric' poſſet pmo . vt. x ris .paſce. xvj
alas riicen⸗ ane rerr oie
it caſum. in fi. imo ta vt. z. ix.
ꝛeceſſerit ilectus mn. tenenda.
Iunaßa⸗ 7.0. Di agis ẽ ibus, b.
na. ?ideo m onibu
ſigninc ana. ? ideon queſti
Hum iplene in
1BP tani p
de boeno

. *
C
tur
2

,iur, l.,.1 fi.
vel ali, iur,
bis quiſunt ſui ve
ſicut alienuz.

us. F. ſi

X1

iſf de furtis. veruz de eo qui fregit hoſtiuz meretricis ſed non iceo

r amplius.qꝛ ſatis c punitus ꝓpter ignominiaʒ.

itu „ — „ 7„ *
W ſperatus foꝛtuiti.eni caſus nullo bominũ cõſi io pꝛouideri poſſunt.ſf.
deadmi.re.ad ci.perti..j.

duo.ad.l.aquil.ſi puatoꝛ.

c
Permittitur. allegado

Dicit ppter ſequens.c.o,
e Iq hoc.c.habes.xv.

jq.vlti. bi qui.

VVnſderãdũ.pmiſit.i.

nõ pꝛohibuitt.
g ¶Bebuiſſet arg. diſpeſa
tien eſſe debitam.
b ¶Pꝛepoſu t. hoc verbo
paſce oues meas fact?ẽ pꝛin

ceps. extra de elec.ſigniſicaz=⸗

ſti. nõ illo. tu es pe.⁊c.qꝛ illð
fuit ei dictũ ante pamſonem.
B Adelioꝛ gratiꝗ arg.
potius ẽ eligendus ꝗ
peccauit ⁊ penituit.q; q ſem
per fuit bonꝰ.qꝛ magis ſcit
cõpati. vt.S.c.ꝓxi.nã inſir
mus foꝛtioꝛ reſurgit de pe.
Di.j.põt.ar.cõtra.xij.di.nos
cõſuetudinẽ.⁊.xvj.q.j.legi.

k ¶ In nationibus. ideſt gẽ

G XR penitentib ſ
penitentibꝰ. ſi per

pot ignoꝛare cũ non ipſe ſed
alij examinent.xxiiij.di.quã
do ex vt eccle.bene.vt nr̃m.
m ¶Mon ꝓdidit. ex hoc.c.
videtur ꝙ glibet oꝛdinãdus
teneatur ꝓdere crimẽ ſuum
vt. xxiiij.di.c.quãdo.⁊.c.vl.
2. lxxxj. di. tantis. 2.c.qcũqʒ
2. vlij.q.iij. artaldus in fi.ſic
videtur ꝙ in iure teneat qui
libet cõſiteri delictũ ſuũ ſi in
terrogatꝰ fuerit.vt.xj.q.iij.
ſqs.⁊.xxxv.q.vj.ſi duo.et
xv.q.vlti.c.j.⁊ vlti.qð.h.cõ⸗
cedit ⁊ dicit ꝙ glibet in exa⸗
minatione ⁊ in iudicio tenet
cõfiteri crimẽ ſuũ.ſed in exa
minatione ſufficitvt dicat ꝙ

in genere cõfiteatur ſe crimi

noſum.⁊ ſic petat diſpenſa⸗
tioneʒ.ſed fi ſpecialiter ꝓ ali
quo crimine fuerit interro⸗
gatus.tũc rñdebit ⁊ dicet ſe
feciſſe inde penitentiam. nec
ob. j. de pe. di.j.S. his aucto
ritatibus.vbi dicitur nõ tibi

dico vi te ꝓdas.qꝛ illud loq
tur de penitente ꝗ ſe non d⸗
in publico ꝓderxe.niſi enim

occultus peccatoꝛ pꝛodat cri

mẽ ſuuz dicit. b. nõ poſſe di
ſpenſari ſecũ.⁊ coꝛã pluribꝰ
debet dicere ⁊ ꝓdere ſe.quia

ꝓdere ẽ in publico dicere.vt

ij. q.jſi peccauerit ſicut enizʒ
eps nõ põt audire cauſaʒ cri

minalẽ niſi cuʒ clericis ſuis.

vt. xv.q.vij. eps.ſic nec ſolꝰ

põt diſpẽſare.qualiter.n. ꝓ

baret aliquis ſecũ diſpenſatũ
eſſe niſi coꝛã pluribus factũ

eſfet.vt extra de ſciſmati.fra

ternitatis.alij dicunt ꝙ nec
in indicio nec in examinatio
ne tenetur aliquis ꝓdere ſe.

qꝛ dominus occultat pecca⸗

tuʒ de quo aliquis penituit.

vt.xxxij.qi.apud.⁊ ſic licitũ

eſt alicui redimere ſanguinẽ

ſuũ quocũq; modo põt.ijq.

b E
C¶AWꝛemiſſis. . e. de bis

ignoꝛantiã.bñ enim

depꝛimat᷑:⁊ iccirco ſi voluntate vel

negligẽtia incidentis arboꝛẽ factuʒ
eſt:vt homicida penitentie dz om
nino ſubmitti qð ſi nõ ex voto ſedi
curia ilius moꝛtnus eſt:no hec euʒ
ſentẽtia ↄtigit.Si enim dũ ille ope
ri neceſſario ſoꝛtaſſis incumberet:⁊
iſte inſperatꝰe occurrerit ſub arbo
re:⁊ ſub ipſa oppꝛeſſus ẽ:inciſoꝛ ar⸗
boꝛis nõ tenetur pꝛo homicida.
Item ex conci.triburienũſi.
De eodem.
12 duo'fratres in ſilna arboꝛes
ſucciderint:⁊ appꝛopinquãte

caſura ipſius arboꝛis frater dixerit

fratri caue.⁊ ille fugiens in pꝛeſſurã
arboꝛs ceciderit:⁊ moꝛtuus fuerit
viuens frater innocens de ſangui:
ne germani diiudicetunr. Mꝛe⸗
miſſis auctontatibus lapſis pmit
titurꝰvt poſt penitentiaʒ in ſuis oꝛ/
dinibus reparari valeant:ad maio
reʒ auteʒ conſcendere poſt lapſum
nulla eis auctoꝛitate ꝑmittitur:im/
mo penitus pꝛobibetur.
in hylerdenſi cõcilio legitur.
Lapſi in ſius oꝛdinbus reparar
oſſunt:ſed non ad maiores cõde
cendunt. l
Eo qui:altario ſancto deſeruiũt
rſi ſubito in flenda carnis fragi
litate coꝛrnerint:⁊ domino reſpiciẽ
te digne penituerint ita vt moꝛtiſi/
cato coꝛpoꝛe coꝛdis cõtriti ſacriſi/

cium deo offerant:maneat in pote
ſtate pontificis vel veraciter affli/

ctos non diu ſuſpẽdere vel deſidio
ſos pꝛolixioꝛi tẽpoꝛe ab eccleſie coꝛ

poꝛe ſegregare:ita tñ vt ſe oſfico⸗

noꝛuʒ loca recipiant:ne poſſint a

altioꝛa officia vlterius pꝛomoneri.

Quod ſiiterato velut canes advo
mituʒz reuerſi fnerint:⁊ velut ſueꝭ in

volutabꝛis emerſi iacnerint:nõ ſo/
luʒ dignitate officij careant:ſz etiaʒ
ſanctaʒ cõmunioneʒ nõ niſi in exitu

percipiant. Sed exemplo beati pe

tri:qui poſt quam trine negationis

maculas conteſſione dilnit amoꝛis
nõ ſolũ in gradu ſui apoſtolatus re
manſit:veruʒ etiꝗ in paſtoꝛeʒ totiꝰ

eccleſie a chꝛiſto inſtitni meruit:exr

hoc pꝛobant᷑ lapſi poſt dignaʒ pe⸗
nitentiã nõ ſolũ pꝛopꝛia officia reti⸗/
nere:ſed etiaʒ ad maioꝛa poſſe cõ/
ſcendere. Quod autẽ beatus pe/

trus poſt negationem paſtoꝛ eccle

ſie a domin ſit iſtitutus:pꝛobatur
auctoꝛitate beati grego.qui in ho/
melia dominice reſurrectiomis de
eodeʒ pꝛincipe apoſtoloꝛuʒ ſcribit

dicens.
PDPetrus poſt culpam negationis

pꝛinceps apoſtoloꝛũ a domino ef

inſtiinunngg.
B QSnſideranduʒ; nobis eſt:ent

Romnipotenodeu; eũ quẽ cun /

Andge ece dicitur: 0
minus tu es petrus ⁊c.petra.n.dici

A.

iij. S. notaduʒ. :.ff. de bonis eoꝛũ ꝗ ante fententiã l.j.ſic?⁊ bonoꝛẽ

nuquid clerico ꝓmouendo pꝛeiudicat cõfeſſio ſua.vt inde debeat puni
ri.videtur ꝙ ſic.vt extra de elec.per inquiſitionẽ.⁊ extra de exceſ pꝛela.
quã ſit graue.dico ꝙ nõ niſiin ſolo hoc ꝙ nõ admittuntur ad oꝛdines.

vt.xxiiij.di.quado in ſi.ſic ex de excep.deniqʒ.⁊ c ea ratio qꝛ lʒ cõfeſſus

cte eccleſie pꝛeferre diſpoſuerat an/⸗
cille vocẽ pertimeſcere ⁊ ſeipluʒ ne
gare permiſi. Quod mmmuʒ ma⸗
gne eſſe actuʒ pietatis diſpenſatiõe
cognoſcimus vtis qui futurus erat
paſtoꝛ eccleſie:in ſua culpa diſceret
q̃liter alijs miſereni debuiſſet:pꝛiꝰ

itaqʒ eũ oſtendlt ſibi ⁊ tunc pꝛepo!

ſint ceteris:vt ex ſua infirmitate co

gnoſceret:quaʒ miſericoꝛditer alie

nas inſirmitates toleraret.
Item ambꝛo. in homel. li.j.
Poſt negationem in ſide ⁊ gradu
petrus pꝛofecit.
AIdelioꝛ factus eſt petrus poſt
quã fidẽ ſe perdidiſſe deſteuit:
atqʒ ideo maioꝛem gratiã reperit
quaʒ amiſit:tanquã enim bonꝰpa⸗
ſtoꝛ tuenduʒ gregeʒ accepit:vt qui
ſibi ante infirmus fuit:fieret omni/
bus firmamentũ:⁊ qui ſe interroga
tionis tentatiõe muiauerat ceteros
vere fidei ſtabilitate fundaret de/
niqʒ pꝛopter ſoliditatẽ deuotionis
eccleſarũ petra dicitur:ſicut ait do

tur eo quod pꝛimus in natiombus*
fidei fundamentuz poſueru:⁊a tan/
quaʒ ſaxuz imobile totins coꝛpoꝝ⸗
chuſtianitatis cõpagẽ molẽqʒ con
tineat.

ad ſacros oꝛdines ꝓmoueri nõ de

bent:non ergo lapñi poſt penitẽtiã

ad maioꝛa pertingere poſſunt.

Unde in cõcilio carthaginẽ. iiij.

i. SD
o oꝛdinefclericꝰ ex penitentibꝰ
EX penitentibus qnãnis ſit bo
nus tamen clericus non oꝛdi/

netur:ſi per ignoꝛannam epi factũ
fuerit a clero deponatur:qꝛ ſe oꝛdi/

nationis tempoꝛe nõ pꝛodidit fuiſ

ſe penitentez: ſi autem ſciens epᷣs oꝛ
dinauerit talem etiaʒ ipſe ab epᷣatu
ſnuo oꝛdinandi duntaxat poteſtate
piꝛiuetur*. Simili ſententie ſubiace/

bit epᷣs:ſi ſciens oꝛdinauerit clericũ

qui viduam aut repudiataʒ vxoꝛẽ
habuerit aut ſecundam.
Item ſyricius papa imerito epo

Bigamus pemtens vidue maricꝰ
ſacre militie ſe ingerens ſine ſpe pꝛo
motionis in ſno oꝛdine permaneat
VUicũqʒ penitens quicũqʒ bi⸗/
anns quicũqʒ vidue maritꝰ
ad ſacra miliciã idebite ⁊ incõpetẽ
ter irreplerit:hac ſibi ↄditiõe veniã
a nobis intelligat relaxatã:vt ĩma
gno debeat cõputare bñſicio:ſi ad
empra ſibi omniſpe ꝓmotõiꝭ ĩ hoc
quo inuenit᷑oꝛdine ꝑpetua ſtabili⸗

tate pꝑmaneat. Itẽ ex cõ.gerũdẽ.

Non ꝓhibeatur a clero qui pꝛeſſus
languoꝛe ꝑ cõmunioneʒ penitentie
benedictioneʒ accepit.
veroqui in egritndinis lan/
gnoꝛe depꝛeſſus penitẽtie bñ ⸗

Ireʒz obijcitur:penuentes

fuerit tñ nõ punitur.
qꝛ ad hoc nõ agebat᷑.
vt dixl.ij. qõe. vj. hoc
quippe idẽ dico ſi te⸗
ſtis cõſitetur crimen
ſuü.vt ꝓbatur ey de
accu. inquilitiõis. io.
n. C.. Pꝛuetur. hic ſi

gnantur contraria. q

ſoluta ſunt. xxx vj. di.
qui eccleſiaſticis.

ſuũ ſed.

o ¶Vicuqʒ. inue⸗

nitur. ſic ergo
facilius diſpenſatur
in oꝛdineſũpto q;in
ſuſcipiendo.vt ex de

renũ.niſi cũ pꝛide. da
turpius ⁊c. vt ex de
iureiur.quẽadmoduũ

vel vocat hic ſacram
militiã minoꝛes oꝛdi

nes.ad quos poſſunt

ꝓmoueri. vt. j.e. pla

p vero. Qui⸗

Au ita ponunt
caſum.aliquis tẽpo⸗

re gritudinis talere
cepit madatũ a ſacer⸗

dote.vt poſtquâ cõ⸗
ualeſceret ſolẽnẽ fa⸗
ceret penitentiã talis
enim ꝓhibetur a p⸗

motione. duz tamen

nõ ſieterit inter peni

tentes. ſed iſte cʒſus

nõ placet qꝛ poſtauꝗ
ſanatus talis tenet
eſſe in oꝛdine penitẽ

tiuʒ.vt.xx vj.q.vj.qui

recedunt itẽ cu peni⸗
tentia talis nõ iniun
gat᷑ niſiꝓ graui pctõ

tale pctm nõ dʒ ꝓmo

uerl. vt. xxvj. q. v. .
Vlti.alij.ſic ponũt c⸗

ſum.qdã cõionez nõ

accepit quouſq; fuit

ĩ periculo moꝛtis.du
bitat de tali vtrũ poſ
ſit ꝓmonueri poſt ſani
tatẽ.qꝛ nõ videbatve
re penitens ꝗqtimoꝛe
moꝛtis penituit.? rnñ
det᷑ ꝙ põt.⁊ h fuit cʒ

põt ꝓmouerigiegri
tudine baptiʒat᷑ qꝛ po
tius pᷣſumit᷑ ex timo
re q ex voltatelibe⸗

ra baptiʒatꝰ. vt. lviſj.

di. ſi gs ĩ egritudine.

moꝛtaln ergo p'moꝛ-⸗

dDubitatiõis qꝛ ſic nõö

⁊ idẽvidebat᷑ de peni

qꝛ multiomitiunt ex
deuotõe ꝙ nõ cõicat
vt de cõ.di.ij. quoti⸗
die. ſed gcuqz diffent
baptiʒari ĩ moꝛa c et
etiã in culpa.

q ¶Vnie. pnia ifxr
mis nõ c iponẽda.ſg

innoteſcenda. xxvj.q.

vij. ab infirmis. io⸗ tu
auũt videas caſuʒ quez

notaui.b.

tente tali.ſz ñi ẽ ſimile

e⸗
lcdea

zek
Hſie

Mnnrti
nſtoͤst⸗
cnrhe
Vnnmi
immn
Ucs.
ichinne⸗
urſre
dſpofenn
ſibto Sin
Gnt
ii
KiN
anti
thhn
Ungrse
nueſ
nſen
Aleſnne
A,
flaponon
lausti⸗
bainotlee
niaſe⸗
Poſeich⸗
uſolizetn
untins
Pbeure,
edi; nen
tineen
ſllecdi
Ecbotni
zillistot
line w
hnnianan
ſtlicinn⸗
Nonoim
ogauben
opn
ſnoppn
nne
ſepcnitc
icöonen
glouſßöfn.
lomonon
tlimniſe
geriporkn
öntehir
nsgng
entutenn.
“
rolſ
ovengicn
opnatan

ſunt tne

wlinrlne

ie en ſe

minde
ühi
nen i

cnNcdd.

eſle
gann

nnunil

upe⸗ E
r
ſchlunn

Di.

a ¶ Bencdictionem.i. cöionez.
b Zine in monaſterio.ergo pꝛo aliquo delicto.alias enixnð cogereł᷑
G imanere.xx.q.j.ſicut.⁊. dic vt ibinotai
e¶ DHicẽdus eſt. ꝓpter ſimilitudinẽ in ieiunijs ⁊vigilijs.alias.n.differt

publica penitentia ab ingreſſu monaſterij.vt.j.xxxiij.q.ij.amonere.j.

ij.q.j.in pꝛimis.cõtra
ibi epi miſſi in mona
ſteriuz ad agendã pe
nitentiã poſt ſex mẽ⸗
ſes reſtituuntur oꝛdi
ni ſuo.ſed ibi tempo
raliter fucrunt miſſi.
bic ppetuo.vel dic
ad ſuperioꝛeʒ nõ põt
pꝛomouerivt hic.ſed
ad eundẽ põt redire.
vt ibi dicitur.io.
4 On cõſidat.v-ł
ſine lris.S.xxx
vj. di. illiteratos.
e¶Coõͤgruentis. j.
Ixxij. di ĩ ſingulis ⁊c.
Anones. ab in
di. c. vlti.

gExcdudunt. niſi

in neceſſiate. vt.j.e.
c. placuit.
hb¶Jauis poſt re
G miſſionẽ. gl ſe⸗
mel egit pniam ſolẽ⸗
neʒ nð põt fieri cleri⸗

cus nec ctiam miles.

vt. xxxiij.q.ij.admo⸗
nere. nec laicalẽ habi
tuʒ põt delerre vtſ.
e.. vlti. tñ ſᷣm regulã

eccleſiaſticaʒ viuet.vt

de pe.di. v. cõtrariuz.
2.c.falſas.⁊ ẽ tm̃ ↄue
niendus ſub iudice
eccleſiaſtico. vt.xj.q.
j. aliuc.io.
Remiſſionẽ.i.ba
ptiſma. vt.lj.di.fi ꝗs
poſt acceptũ ⁊ ĩtelli⸗
ge de officali ꝗ ſeua
executus ẽ. vt lj.diſt.
ap. .

c
k Täuis. ne me

dicina hͥ eſtvna
ratio quare nõ iterat᷑
qꝛẽ ſaam̃ ⁊ ſigniſicat
ciectionẽ ade de para
diſo.j.e.in capite.et
ideo nõ ẽ faciẽda in⸗
iuria ſacramẽtovt de
cð. di. iiij. oſtenditur.
7.j.q·j. ſacramẽta. gra
tianus tñ dixit vʒ

cõſuetudinẽ quarũ⸗

daʒ eccleſiax iteratur

vt de pe. diſt. iij. F. ex

WVDuis. not. ꝙ pp
fugiẽdq vilitatẽ mul
ta ſtatuuntur.vt hic.
⁊.xlv.diſti.de iudeis.
lxxx. diſ.epi.xx vij.q.
ij. inſtitutuz;.
m . Pniam. puatã
n Enitẽtes. im
poſitionez. ab

cpo ad quẽ ſolũ ſpe⸗

ctat imponere ſolẽnẽ
pniam.vt.j.c. ꝓxi.et
recòciliatio ad ſolum

eũ ſpectat niſi in ne⸗

ceſſitate.vt.xxvj.qõe

vj.c.j· 2 vlti ·
CLomas. g nügd
deponet mulier co⸗

agerent:nũq

dictionẽꝰquãviaticũ dicimꝰꝑ cõio

neʒ acceperit:poſtmodũ recòuale/
ſcens ſi caput pnie ĩ eccleſia publice

nõ ſubdiderit ſi ꝓhibitis vicijs non

detinet᷑ obnoxiꝰ:admittat᷑ ad cleꝝ.
Itez hoꝛmiſda papa oĩbꝰ episꝑ
vniuerſas ꝓuincias cõſtitutis.
Qui ad pniam agendã in monaſte
rio reclndit᷑ pᷣſ pyter nõ oꝛdinetur.
Jllle a vltro petit pniaʒ:quà
nis eã ꝑfecte agat:nõ põt epᷣs
aut pᷣſbyter oꝛdinari:ica vt etiã ſiꝑp
ignoꝛantiã oꝛdinatꝰ fuerit:⁊ poſtea
cõuincit᷑ pniam accepiſſe deijciat᷑:
ille ergo ꝗ inuitus ad pnĩiaʒ agendã
mittit᷑ in monaſterio ꝗ vtiqʒ nibil
aliud quã penitens dicẽdꝰ :q̃ cõ⸗
ſciẽtia ad ſacerdotiũ ꝑuenire ꝑmit/
titur. Nemo mihi talia q̃libet ↄtra
auctoꝛitatẽ ſe.ap.vł ↄtra.cccxviij.

epᷣoꝝ ⁊ reliquoꝝ canonũ cõſtuuta

obijciat:qꝛꝗcꝗd ↄtralilloꝝ diffini,-

tionẽ in ꝗabꝰſpum ſanctũ credunus
locutũ dictuʒ fuerit:recipere nõ ſo⸗
luʒ temerariũ ſed etiã periculoſum
eſſe nõ dubito. Aez gelaſins vr⸗
bis rome epᷣs oĩibus epis.

Bigamus vel quilibet poſt pniam

ſacris applicetur miniſterijs.

D . ncoͤſidat ꝗſquã pontiſicnʒ
ſa

fas eſſe bigamos aut coniugia
ſoꝛtiẽtes ab alijs relicta ſiue quoſli

bet poſt pniam vel ſine litteris vel
coꝛpoꝛe viciatos vel ↄditionario⸗

ant curie publicarũqʒ reꝝ nexibus

implicatos aut paſſiʒ nulla tẽpoꝛis
cõgruentis expectatione diſcuſſos
dininis ſᷣuituros applicare miniſte

rijs. Aẽ innocentius.
Penitentes nec etiam clerici ſieri
po ſſunt. s
76 Anones apnd nicenã oſtitnti
penitentes etiã ab iſimis offi-

cijs clericoꝝ excludunt Hoc nõ

de gbuſlibet penitentibꝰ intelligit:

ſed de illis tm̃:ꝗ poſt actã pniaʒ ſe/

cularis militie cingulũ aceipiunt.
De abus innocẽtius epᷣs ſcribit
victoꝛi rothomagenſießo.
Mõ dʒ fieri clericu) ꝗ poſt remiſſio
nẽ peccatoꝝ militie cingulũ habnit
JIgs poſt remiſſonẽ pctõꝛũ
cingulnʒ militie ſecularis ha/

buerit ad clericatũ oĩno admitti nõ

dz. Pöõt ⁊ aliter intelligi eſt q̃dã
pnĩa q̃ ſolẽnis appellat᷑:que ſolũ ſe⸗

mel tm in eccleſia ↄcedit᷑.de q̃ am/
bꝛo.ait.Sicntvnũ eſt baptiſma ita
vnica eſt pnia.iteʒ nõ eſt ſecũdꝰ lo⸗

cus pnie. Iẽ hiero.reperiunt᷑ quã:

plurimi ꝗ ſepiꝰ agendã pniaʒ putãt
Hã ſivere pniazʒ
lterãdã putarent.

Alurxuriantix

tiẽ ang ad macedo. e Saf
61 Tãuis caute ⁊ ſubtiliter ⁊ ſalu

briter ꝓniſuz ſit: vt locꝰ humi

lime pnie ſemel tm in eccleſia cõce,

co' induti nudis pedibꝰ vnultibns in

*

A.

xxxxv j

mã. cũ etid eis ſolẽnis pnia imponitur. vt.xxxiij.q.ij.de his.Rñ.nõ qꝛ bʒ eã in
ſignũ ſubiectionis.xxx. di.cij.ideo aũt comã deponet vir.qꝛ ammodo in habi⸗
tu viuet clericali.j.de cõ.di.v.dictũ.⁊.xxxiij.q.ij.admonere.⁊.j.e.c.vlti.

p¶IJuuenib. ſi fuerit impoſita nõ ideo phibẽtur ↄtrabere. xxxiij.q ij.ĩ ado

leſcentia.alij aũt nõ poſſunt ↄtrahere.xxxiij.q.ij.de his.Idẽ dico de decrepitis

datur:ne medicinanimis vtilis vi

lis habeat᷑:tñ quotidie peccantibꝰ
nũquaʒ ꝑ pniainꝰ venia negatur.
Hec aũt pnia quõ iponẽda ſit in
agathẽ. cõ.legit᷑ i quo ſic ſtatutũ eſt

OQuomodo penitentes ad pemten

tiam accędant.

D Enitentes tempoꝛe quo peni

tentiã petũt impoſitionẽ ma/
nuuʒ ⁊ ciliciũ ſuꝑ capita ſua a ſacer/
dote ſicut vbiqʒ ſtatutũ eſt ↄſequã
tur. Si aũt comasnõ depoſuerint:
aut veſtimenta nõ mutauerint:abij
ciant᷑:⁊ niſi digne deo penituerint:
nõ recipiant᷑. Inuenibus etiã pnia

non facile cõmittenda eſt ꝑꝑ etatis

ſragilitateʒ:viaticũ iñ oĩbꝰĩ moꝛte
poſitis nõ ẽ negãdũ. Itẽ ex eodẽ
Qu ee in ſolemni pnia⸗

rageſime oẽz peni

1T capite ᷣ
lentes ꝗ pnblicaʒ ſuſcipiunt aut
ſuſceperunt pniam ante ſoꝛes eccle
ſie ſe repꝛeſentent epᷣo ciuitatis:ſac

terrã demiſſis reos ſe eſſe ipſo habi
tu⁊ vultu ꝓteſtãtes. Ibi adeſſe de
bent decani.i.archipꝛeſ byteri pꝛe.

ſbyteri parrochiaꝝ ⁊ pꝛeſ byteri pe

nitentiũ:ꝗ eoꝝ pniam ⁊ ↄuerſatõeʒ

Diligenter inſpicere debent:⁊ ſecun

duʒ moduʒ culpe pniaʒ ꝑ pꝛefatoʒ
gradus iniungere::poſt hec eos in
eccleſiã introducant:⁊ cũ omni cle
ro ſeptẽ pniales pſal.in terra ꝓſtra
tus eps cũ lachꝛymis ꝓ eoꝝ abſolu
tione decãtet:tũc reſurgens ab oꝛo
ne iuxta qð canones iubent:manꝰ
eis imponat:benedictaʒ aquã ſuꝑ
eos ſpargat:cinerẽ pꝛius mittat:de

inde cilicio capita eoꝝoperiet:a cũ
gemitn crebꝛis ſuſpirijs denunciet
eis:qm̃ ſicut adã ꝓiectus eſt de pa/
radiſo:ita ipſiꝓ peccatis ab eccle/
ſia abijciuntnr:poſtea iubeat mini⸗/
ſtris vt eos extra ianuas eccleſie ex
pellãt:clerus vero ꝓſequat᷑ eos cũ

rñſoꝛio.ſ.in ſudoꝛe vultus tni veſce
ris pane tno.vt videntes ſanctã ec.

cleſiã ꝓ facinoꝛibꝰſuis tremefactaʒ

atqʒ cõmotã nõ ꝑuipendant pniaʒ
in ſlacra antẽ dñi cenaꝰ rurſus ab eo

rũ decanis ⁊ eoꝝpᷣſbyteris eccleſie

liminibꝰrepꝛeſenten?. PHãc aũt
pniam nulli vnqua clericoꝝ agere
ↄcedit᷑:atqʒ ideo hninſcemodi pe⸗
nitentes ad cleꝝ admitti ꝓhibent᷑.

AUnge in cartha.ↄci.v.ſtatntũ ẽ.

Clericis non imponat᷑ manustan⸗/
quã penitęntibus
6 Sntiandn eſt vt ſiqñ pꝛe

nõ eis manꝰtaquaʒ penitentibꝰ vł
tanquaʒ fidelibꝰ laicis imponatur

neqʒ vnquam pmittendũ eſt:vt re

baptiʒati ad clericatꝰ graduʒ pꝛo/

ſbpteri vel diaconi in aliq̃ gra
nioꝛi culpa ↄnicti ſnerint q̃ eos a mi
niſterio neceſſe ſit remoneri ad tpᷣs

qꝛ etatis ratio habẽdaẽ ĩ pe⸗

nitentia. xx vi.q.vij.tpa.ct.c.
hoc ſit ⁊ pꝛeſumit᷑ magis ꝓ
ſene qᷓ; pꝛo iuuenevt.xxxiti,j.

Di. fraternitatis.

q ¶ mnibus. ij.q.iiij.ſi qs
m.cõtra.illud terroꝛis eſt
yel hoc de penitentihꝰdigne
T HNcapiæ ſuſceperũt.er
14 go alio tpe põt pnia im
Oni a ſacerdote.et poſtea H

lolẽnitas fit ab eßp.
8Sacco, ſieut fecit achab.
dẽ pe. di. iij. S. ecce.
tArchipꝛeſ byteri. videtur
go ꝙ alius ſit decanꝰ aliꝰ

archipecſ byter.⁊ ficẽ contra.

lx. di.c.j.ſed. ibi ponitur h di
ctio aut ſubdiſunctiue.vel
loquitur h̊ de rurali decano

uVPer pꝛefatos.in ꝑte.c.

ahic nõ ẽ. HS
x Imungere. arg. ꝙ ep̈s
põt iudicare de ſubditis
ſuoꝛuʒ pꝛelatoꝛũ.vt er de of.
oꝛd.cũ ab eccleſiax.io.qð nõ
eſtveꝝ cũ ſit iudex oꝛdinariꝰ

oĩium clericoꝝ ſue diocefis.

ſed diibi ꝙ nõ dʒ epᷣs reuo
care ſnias excõicationis iu⸗
ſtelatas ab eoꝝ pꝛelatis.
rſe Benegictã. vt p ea tol⸗
lãtur venialia peccata. vt de
cõlſe.di.iij.aquã ⁊ di.iiij.nec
quẽqua.
3 Ainiſtris. i. hoſtiarijs
cuiꝰpᷣ ſpectat offm vt.xxj.
di.dleros.⁊.xx v.diſt.plectis.

an Ccna. ſde cõ. diſt. ij. in

Repieſentent ita fit quo

libet ano.vt tali die imittant᷑

in ecclenia.⁊ lʒ ſtent i æccdleſia
nõ tñ cõicabunt cũ alijs ĩ eu
chariſtia vel oſculo.⁊ ſic erũt
vſqʒ ad ocauã paſce.⁊ tunc

iterũ exibũt de ecclena ⁊ erüt

er eccleſ vſqʒ ad, talẽ diẽ ſe
quẽtis ani ⁊ hoc fiet. vſqʒ ad
finẽ pnie.⁊ ctiã ſi bñ penitet

ſecũdo vel tertio ꝗno põt ei

reddi igreſſus eccleſie vt.xij.
qnqʒ etiã vſqʒ i ſinc. vite ma
nebit/ex eccleſiã. vt.xxxiij.q.

ij. admonere.⁊ hec intromiꝭ/
ſio fu a ꝓpꝛio ſacerdote.niſi

ſolẽniter debeat reconciliari
cccleſie.i.ſnitoltꝑe pnie.vel
etiã ante.ſi epᷣo viſuʒ fuerit.
hanc.n.ſolus eps põt face⸗
re.vt.xx vj.q.vj.c.j.lẽ ſolenit
pnia nõc imponenda niſip
crimine maniteſto 2 enoꝛmi
dõ totã vrbẽ cõmouit.xxvj.
¶Onſirmadũ. penitẽti
(enen iſ it depoſuꝰ.

niine põt ſolẽne pniaʒ facere

⁊ ſic itelligunt᷑ ↄtraria. ð pe.
di. vj.ſacerdos.tñ publicã pe
nitentiã põt facere ſacerdos
vt.xx viij. diſt, pꝛeſ byter.xxx.
di. ſi quis pꝛeiſ byter ⁊.lxxxj.
di. ſi quis eps.
dRebaptizati. ſcientur. v
cõ, dil, iiij. qui bis, tamẽ

q.ij.ð viro/⁊.xxxiij.q.ij.lato?cẽ

b
e.

d NLienũ ẽ. hec oĩa capi
tula loquũtur de ſolẽ

1

Di.

uin babitu dericali vel regulariſemper erunt vt de cöſe. di. v. dicum.

lud. par.i.equum.

¶Inſtrumenta.i.oꝛdines vel vtenſilia. . .
¶MAui dudum.ſi.j.lxxxi.di.in ſacerdotibus.argu.cõtra.S.e.ferruʒ.⁊.xxxiij.

q.ij. admonere.

ni penitentia.

a Succeſſio.nec tũ credẽ⸗

uʒ ẽ ſtatim.ꝙ cã pnie ſit in

monaſierio.nã qnqʒ boni oi

ri ingreaiuntur monaſteriũ
qꝛ meritũ augere deſidert.
xxvij.q.ij.ſunt qui dicunt.

2 Lacuit. aut vſus.i.

vtilitas.hec.n.indu⸗
cunt diſpenſationeʒ.j.q.vij.

tali velvſus.i.cõſuetudo.ſic

eſt ar.ꝙ ↄſuetudo attẽditur
circa oꝛdinãdos. vt dixi.xij.

di. nos cõſuetudinem.
Epiſtolaz. ar. ꝙ difflici⸗

lius diſpenſatur cũ penitẽte

„

qᷓ cuʒ bigamo. vt.xxxiiij.di.
lectoꝛ.

hbNMõ imponãt.i.nõ mi⸗

6

1

niſtrent in officio ſubdiaco⸗

natus.ſed tm̃ nomẽ habeät

q habeãt locũ ſubdiaconoꝛũ

in choꝛo ⁊ in cibo ⁊ ẽ fl.xv.q.

viij.qui admiſerit.⁊.c.ſiꝗs
pꝛeſ byter.

Apoſtate. dicunturretro

abeütes a ſide religione vel
clericatu.xx vj.q.ðvlti.nõ ob
ſeruetis io.

k- A a poſt.? ad ſecula-⸗
Tis ſieri nõ lʒ.qꝛ q

mel habuit tonſurꝗ deri⸗
calem ſempꝑvtet᷑ ea.vt.xxxij.

Di. ſi g clerici. xx.qiij.eos.io.

hoc teneꝓ certo ꝙ in mino⸗
ribus oꝛdinibꝰoſtitut põt cõ

trabẽ ⁊ ad ſeculuʒ redire, nec

tũc dʒ ferre tonſurã nec apo
ſtata iudicat᷑ vt iĩ extraua.de
cle.ↄiu.io.ſi aũt retinẽdo ec⸗
cleſiaʒ dimitteret tonſurã et
habitũ vel religioſus religio
neʒ ſuaʒ apoſtata iudicat.vt
ĩ extraua.de apoſta.c.j.2. vl.
Secularẽ.ꝗcꝗd interim
acquiſierit.cedet monaſterio
xviij.qde.ij.abbates.⁊.C. de
epi. ⁊ cle.l.vlti.S.hoc etiam.

m ꝙ Ab eccleſia. vt. S. e. diſ.

c.j.ſi quis poſt remiſſioneʒ.

n Lce adiecit quo
eę ꝗqz triplex aſſigna
tur ratio qᷓre offi
ciati ſine curialeſ
nõ ꝓmouentur. vna ẽ rõ qꝛ

frequẽter cõtrahũt irregula
ritatẽ ex officio ſuo. vt.j.c.j.
⁊. ij.ſecũda qꝛ multinʒ mole⸗
ſtatur eccleſia cũ tales repe⸗
tunt᷑.vt.j. c. ij. ⁊.iij.tertia rõ.
aꝛpſumitoa eos ̈ noc
religionis oꝛdinent᷑ ſʒ vt fu⸗
giant ratiocinia. vt. liij di. le
geʒ. qdã addũt duas als ra⸗

nones. l. ꝙ ecdleſia triſtat de

eis cũ repetunt᷑ de ꝗbꝰ gau⸗
dere deberet.itẽ pꝑpvolupta⸗

moueãtur. Ande ſyricius papa.

