Reterea. compꝛimi.
hecrõ nõ videt᷑ ſuffi
cere.niſi eſſet iudex eoꝝ.naʒ
ſi iudex negligit facere iuſti
ciam de ſuo ſubdito ip̃ᷣemet
poteſt ↄueniri.vt dixi.S.e.q.
ij. dñs.⁊.S.ł.q.iiij.c.vlt.⁊.q.
non eſt.
rCõomittit. ſi. S. lxxxiij.di.
erroꝛ. D
1 L Egi. ſiromaſtẽ.i.ʒelũ
indignatiõis ſiue vin
dictam.
Helie. cũ petijt vt ignis
deſcenderet de celo qui du
os ꝗnquagenarios exuſſit.
v . Simonis. qui vlms ẽ
in duos magos retoꝛquen
do in eos ſerpẽtes quos ma
icis artibꝰ ſup eũ miſerũt.
x uli. xlv. d. S. lalomõ.
ySeueritate. x vij.qõe.j.

gnanias.

3 Ccidit.homicidiũ fa⸗
cum notat nõ ius.ia
lis enim nõ dlcit᷑ homicida
vt. S.c.q.v.fi homicidium.
a Er ad cam. ocs.n. circi
ſtantie ſunt ingrende.vt ex
de teſti. cum cam.ſic.xv.qꝗ.
vj.c.j.in fi.qꝛ cã facti potius
eſt inquirenda qᷓ; ipſum fa
ctum.vt ibi dicitur.⁊.ff. de
fur.veꝝ.xxix.d.ſciendum.
Fnuli⸗ in quadra⸗
geſimali.vnde ⁊ ma
chabei pugnauerũt in ſaba
bato.nõ obſtat.extra ð treu.
⁊ pa.c.j.qꝛ hic loꝗtur de de⸗
fenſoꝛe ibi de pugnatoꝛe.
c ¶¶ Patrie. ð. e. omni.
d ¶ Seum. ð. xij.q.ij.qritur.

b

—

a Eaus. ananid;. rvj.
q.j.c. j. ⁊. S. e. q. iiij. ea

icta. 2.x vij. ꝗ. . ananias

b Tpꝛidem a doꝛlo.ar.

ꝙ dolus ↄtra hoſtẽ li
clte pot fieri.vt.ð.e.q.ij.do
minus noſter. . xxij.qde.ij.

vrilem. DW
e¶ Relares. a captiuitate.

Suanenſes. pꝛimo eniʒ
auerant reipu.

e Obſideſqʒ. ergo liber

poteſt eſſe obſes ꝓ pace

ſᷣuanda nõ pꝛo pecunia.vt

extra de iurem.erx reſcripto.
ar. ad idẽ.fl. de teſta, obſides
ff. de iure fiſci. diuus.gd er⸗
go eſt qð dicitur lwer hõ nõ
põt obligari.vt extra de pi.
c.ij. C. que res pig.ob. pnᷣt.
filios ad hot dico ꝙ liber
bõ non põt obligari.nec ha
betur in eo ius pignoꝛis ſed
tantũ ius retentionis. Naʒ⸗
video ꝙ qñqʒ tenet᷑ res ali⸗
qua pꝛo ea pecunia ꝓ qua
nõ eſt obligata. vt. C. ob chi

rogra.pec.l.vnica.qð aũt di

citur ĩ ula decre.ex reſcripto
ſelligo ꝙ pꝛo neceſſitate ec⸗
deſie ⁊ auctoꝛitate pape ſom̃
fuit.alias clericus nõ pot re
nunciare bñncio canonis il
lius ſi ꝗs ſuadente.vt er᷑ de
ſentẽ.excõ.cõtingit.ea ndqʒ
que in nos cõmittuntur di
minere poſſumus. ſed q̃ in
deum vel ecdeſtaʒ minime.
vt. S. E. q.iiij.ſt is qui.

BSenuo.ergo aligs pot

bis irare ſup eodem nego

cio. vt extra ve teſti.quotiẽs
7.ff. de dã.infec.qui bona.
pe.qð ↄcedo ſi ſubeſt c ſuſ

pitionis. ſed certe tantũ ſe⸗
mel iurauit⁊ qdð dicit ibi in
dec.. duplici.i.duos habẽs
articulos de auditu ⁊ ð cre⸗
dulitate.b. Sʒ ſi quis ſemel
eſt periurus. amodo nõ eſt
recipiendũ teſtimoniũ illiꝰ.
ſed alia cautio eſt ab eo reci⸗
piẽda.vt er̃ de pᷣſump.lr̃as
in ſuex quo.n.ſemel eſt ꝑiu⸗
rus pᷣſumitur ꝙ ſemꝑ velit
peierare. vt.ij. q. vij. nõ
dↄe hoc notaui.xxiſ.q.v.par⸗
auli. Itẽ habes hic ꝙ plus
qediiur iuratoꝛie cautiòi qᷓ
ignoꝛaticie. cũ tamen regu
la luris dicat ꝙ plus ẽ can
tionis in re qᷓ in perſona.ff
de reg.iu. plus cautiõis.io.

Can.

ꝓcurat:⁊ ſanete religionis detrimẽ
ta non pꝛecauet.
dialogo. .
Petrus ananiam ⁊ ſaphiram icre

ando moꝛtitradidit.
5 Etrus qui tabitã moꝛtuã oꝛã

Ado ſuſcitauit: ananiã ſaphi/
ram mentientes moꝛti increpando
tradidit.neqʒ enim oꝛaſſe in eoꝝex
tinctione legitur:ſed ſolũmodo cul
pam quã ꝑpetrauerant increpaſſe.
ↄſtat ergo qꝛ aliqũ talia ex poteſta⸗
te exhibẽtur:aliqñ ex poſtulatione:
dum ?⁊ iſtis vitam increpãdo abſtu
lit: ⁊ illi reddiditoꝛando. Itez ve
loci magiſtto.
Beatus gregoꝛins quoſdà hoꝛtat᷑
vt milites cõgregent:⁊ ↄtra boſtes
arma viriliter parent.
Tpꝛidem gloꝛie veſtre notiſi:
canimus:qꝛ milites illuc erãt
parati venire:ſed qm̃ inimicos con
gregatos ⁊ huc diſcurrere epiſtola
veſtra ſigniſicauerat:hec eoſbic cã
retinnit:nũc vero vtile eſt viſuʒ aut
aliquanti illuc milites tranſmittant᷑
quos gloꝛa tna admonere ⁊ boꝛꝝa

ri vt parati ſint ad iuſticiam ⁊ẽ labo
rem ſtudeat:⁊ occaſiõe innuenta cu,ʒ

gloꝛioſis filijs nrſis mauricio ⁊ vita
liano loquere:⁊ quecunqʒ deo an⸗
ctoꝛe pꝛo vtilitate reipu.ꝑſuaſerint:
facite.⁊ ſi buc vel ad rauène partes
nec dicendũ arnulphum cognonue/
ritis excurrere: vos a doꝛſoꝰ eiꝰ ita
ſicut viros foꝛes ↄdecet laboꝛate:
quatenns opinio veſtra ex laboꝛis
veſtri qualitate aplins in repu.deo
aurxiliante ꝓſiciat. Ilud tñ pꝛe om
nibus admonemus vt familiã ali⸗
oim ⁊ adhonaim atqʒ lugidiſruſiʒ
qui cũ gloꝛioſo magiſtro mauricio

militũ eſſe noſcũtur:ſine aliqua mo

ra vel excuſatõe relaxes quatenus
venientes illuc hoĩes: pꝛedicti viri
ſine aliquo impedimento cũ eis de

bent ambulare. Itẽ eiſdem mauri⸗

tio ⁊ vitaliano. Suppl iciter gloꝛie
veſtre per filiũ noſtrũ vitalianũ cũ
quo tractaueratis ⁊ verbo⁊ ſeripto
mãdanimus. vndecimo t die mẽ

ſis iunij arnulphus hanc epiſtolaʒ

quã vobis direximus tràſmiſit:⁊ iõ
relegentes eã videte ſi in ſide ſuan?
ſes quã reipu.ꝓmiſerunt ꝑſtiterũt
obſideſqʒ: dignos de ꝗbus poſſitis
ↄſidere ab eis accipite:⁊ inſuper de
nuo ſacramẽtis eos aſtringite: red
dentes eis qð loco pignoꝛis ſuſtuli
ſtis ſermõibus veſtris eos ſanãtes.

ſi antẽ maniteſtiſſime cognoueritis
eos cũ arnulpho ð ſua ſubiectione

locutos eẽ:vel certe obſides ei de/
diſſe:ſicut nos arnulphi epła quaʒ
vobis direximus dubios reddidit
ſalubꝛi ↄſilio pertractantes ne in ali
quo aĩa veſtra vel noſtra de ſacra/
mẽtis granetur.quicad vtile reip.
iudicaneritis ꝑagite.ſʒ ita faciat glo
ria veſtra vt neqʒ ſit al igd vñ poſſi
mus ab aduerſarijs repꝛebẽdi:ne/
qʒ; vtilitas noſtre reipub.qð domii
nus anertat negligatur. Mꝛeterea

tem grego. in

gloꝛioſñi ilij eſtote ſolliciti:qꝛ quan g Bubios. ge lat⸗

tum cõperi hoſtis multitudineʒ hʒ
collectã ⁊ in marchia dicitur reſide
re.vt ſi huc crſũ deo ſibi irato mit/
tere voluerit.vel loca ipſius quatũ
vos dominus adiuuerit dep:eda
mi.aut certe ſcultas quos mittetis
ſollicite requira ne dolens lactũ ad
vos diſcurrat. In regiſtro èt legi
tur ꝙ beatus gregonus cinibus tu
ſcie vt contra longobardos arma
pararent mandaut.⁊ militantibus
ſtipendia decreuit. Hoc ergo ex
emplo ⁊ pᷣmiſſis auctoꝛitatibꝰ cla⸗
ret ꝙ ſacerdotes ⁊ ſi brgre manu
arma arripere nõ debeàt. tamẽ vel
bis quibns hniuſmodi officia ↄmiſ
ſa ſunt perſuadere vel quibus libe/
tur ea arripiant ſaa auctoꝛitate va⸗
leantimperare. Sed obijcitut il
Ind nicolai ad carolũ ipatoꝛẽ.
Epiſcopi nõ debent militaribuſoc

cupari begbe
Erce lle valde conſtat ei

ſe quod ſubituliſti dicẽdo ma
ioꝛẽ partem omnium epiſcopoꝛnʒ
die noctuqʒ cum omnibus alijs ſi⸗
delibnst nis contra piratas mari/

timos inuigillare.⁊ ob id epiſcopi ĩ
pediantur venire.cum milituz chri

ſti ſit cbriſto ſermie milites vero ſe⸗
culi ſeruiãt ſeculo ſecũdũ quod ſcri
ptũ eſt.nemo militas deo implicet
le negocijs ſecularibus ꝙ ſi ſeculi
milites militie ſtudent.quid ad epi
ſcopos ⁊ milites chriſti niſi vt va⸗
cent oꝛatiõibus*. Itẽ grego.pa.

In monꝝne cuiuſulibet hois epiſe mi

ſcere fumident.
B Jin mote longobardoꝝ ine
miſcere voluiſſem. bodie lon
gobardoꝛum gẽès nec regeʒ nec du
cem haberet ſed quia deum timeo
in moꝛtem cuiuſlibet homims me
miſcere ſoꝛmido. Ecce ꝙ nicola
ns papa ꝓhibet epiſcopos ſeculari
militia occupari.nec etiaʒ ↄtra ma⸗
ritios piratas permittit eos ad pu⸗
gnaʒ accedere quomodo er go leo
papa aduerſus ſarracenos vrbem
egreditur. ⁊ vt eos ꝓcul a littoꝛe ar
ceat populuʒ vndiqʒ ↄuocat ⁊ ſuo/
ruʒ iniurias pꝛeſentialiter vindicat
atqʒ cum gregono milites ad ar⸗
ma inuuat.Sed notanduʒ eſt quoi
dam epiſcopos leuitica tantuʒ poꝛ
tione eſſe contentos:qui ſicut in dei
ſoꝛte tantum numerantur:ſic ipſuʒ
deũ ſolũmodo in hereditatẽ accipi
unt dicẽtes:dominus ꝑs beredita
tis mee.his nihil eſt cõe cum pꝛinci
pibus ſeculi qꝛ tꝑalia pemius abij/
ciunt:ne eoꝝ occaſione legibus im
peratoꝝ obnoxij teneãtur.talibus
nulla occaſio relingtur occupatio/
nis ſecularis militie:qꝛ cum de deci
mis ⁊ pꝛimitijs viuunt tanquã filij
ſummi regis in omniregno atere⸗
nis exacuõibus liberi ſunt:ita vt di⸗
cere valent:venit pꝛinceps bꝰmun
di:⁊ in nobis nõhʒ quicquã: oꝛ/

ro alij ſunt qui nõ ↄtenti de decimis

pꝛimitijs pꝛedia villas ⁊ caſtella

ptum hoſtis inducit
luſpitionẽ qð ẽ cõtra
id.xi.q.iij. in cunctis.

adeo vt ſecũdo cogöoA⸗

tur iſti iurare.
hb¶ Be ſacr̃is eoꝝ es
ptimoꝛ eſt ne laban
tur in piuruũ.vt extr

de cohab. cle. ⁊ muli.

clericos.

¶Eulpas. als ſculꝰ

tas.i.exploꝛatoes.

t R Epxhẽſiblle

oꝛoõnibus. .
ltellexit hoc.c ð epis

qui tantũ leuitica pʒ

tione ſunt ↄtenti. vt
ritas ꝓ iõ tantum re
darguũtur iſi epi. qꝛ
citati a papa nolue⸗
runt venire.⁊ excuſa
bant ſe ꝑꝑ mandatũ
regis.lʒ enim mãda⸗
to regis ſit poti obe⸗
diendũ i; metropoii
tam..vt.S.xviij.diſt.ſi

epᷣus.iñ pape potius

obediant iᷓ regi.Alij
intelligũt de epis no

habentibus regalia

Ea

Mnnin

He
⸗
inmne
neſeg
efe
lemg

ſchklg

girf
ſorin
Anrſvt
ſinden

Wllt
Ppfphli

imene
rp⸗
ineie
incl n
Gentli
ilg nn

XT

ſteſoſen
Mnapen
ſnente
ſgluni
ohep⸗

(Bmd
—

ignn
6

wepeit
ndceerin
luwiſte

cttten

Klbir

fttetee

VARANN

vhönon
tadn
rigii
(Buſo.

Utärese
Msci

nie

uINad
Cc

WE

mmicg
un

Nid
lnn

lahn

Mr
Ndde

hen
Ppnore
enen
mne
Vne

fuhof

Plebie

ln

iuriſditionem.

xxiüj.

aBBEnwenioꝛ. ola. ergo omnia ſuut impatoꝛis. vt. S. di. viij.quo iu⸗
re. C. de quad. pꝛeſcript. bene a zenone.ſed hot intelligas quo ad

b ¶Relragatux.er bumilitate hoc dicit.alias bñ poſſet refragari. vel
dic nõ refragatux ſicut pꝛo ipſa ecclefia. Sed qualiter ĩtelligt iſtud.mi

hi videtur ꝙ nõ poſ⸗
ſit intelligi de rebus
ꝓpꝛijs ipſius am bꝛo
ſij. ppter illud qð ſe⸗
quitur ſunt paupex.
Ilẽ nec de rebus ec⸗
deſie.qꝛ illas nõ poſ⸗
ſet dar̃ ꝓpler hoc qð
ſequitur circa fi. Sed
dic ꝙ de ꝓpꝛjs am⸗
beoflj intelligitur. qð
aũt dicit. pauperum
ſunt.intellige p.c.xij.
4A.ſ.illi q. nam ſi pꝛo⸗
pꝛis habeo. ? de rebꝰ
ecdeſie ſunentoꝛ.de⸗
deo mea pauperibuſ
erogare.x vj.q.j.qm̃
quicqd.xlvij.di.ſicut
bi..j. q. ij. c.c pe.
eA¶Biuina. diuina. n
ab boie dari non pñ̃t

v. vna ſola.
4Po altarib. vi
detur &ꝙ pꝛelatꝰ moꝛ⸗
unehearſire no

ſoluʒ vbi fides vel ſa

lus eccleſie ipugnat᷑.
Eed ẽt vbi res vel cla⸗
ues eccleſie auferun
tur. ar. otra.vij. q.j. S.
boc obſeruandum. S
,v. nõ noſtrum.
e¶ Nendicat.i.ðfen
dat.ẽ.xi.q.iij. cũ apð.
¶ Buſto. buſtũ di
citur cũ res eſt exuſta.
rogus cũ comburit᷑.
pira ẽ cõgeries ligno
rum ad cõburendũ.

gοMoꝛere. ar. ex eo

pꝛinceps pcipit ali
quem eligi. ꝙ ẽ iuſta
cã timoꝛis. Mam ⁊ ti
moꝛ verboꝝ exculat.
ſicut dixi. . diſt. vij.
fuerunt.
b KEachiyme mee
g.di. xx vi. c. vlt. ö. xa⸗
vj.q.iij.c.poꝛro.

NUec debeo. coſu

lendo.ex nimia perſe
ttio ne loqꝗtur. ⁊ c ar.
pꝛo opinione. h. ſʒ nõ
de lacto bic poſſet re⸗
ſiſtere imperatoꝛi.nec
de iure debebat. qꝛti
mebat mains malũ.

⁊ hoc eſt qdᷣ ſupꝛatan

gu ne buſto ꝛc

⁊ ciuitates poſſident ex quibus ceſa
ri dñt tributa:niſi impiali benignita
te imunitatem ab huinſmodi ꝓme
ruerint quibus a dño dicitur:reddi
te que ſunt ceſaris ceſari: ⁊ que ſunt
dei deo.quibus idẽ apoſtolus:red
dire ommbus debita: cui tributum
tributum:cui vectigal vectigal.
Ande ambsꝛ.
Cccleſie imperatoꝛibus nõ ſunt ob
noxie. .
6 Onnenioꝛipſe a comitibusvt
me baſilice fſieret natura tra
ditio dicẽtibus imperatoꝛẽ iure ſuo
iuſſiſſe tradi debere: vtpote in cuiꝰ
ptãte eſſent omnia::rñdi ſi a me pe
teret qð meum eſt.i.fundũ menʒ ar
gentum meũ ⁊ buiuſmodi meũ me
nõ refragatuꝝtquãquã omnia que
mea ſunt ſint paupeꝝ veꝝ ea que di
nina:ſunt impatoꝛie poteſtati non
ſunt ſubiecta:ſñ patrimoniũ petit in
uadite.ſi coꝛpus occurrã. vultis in
vincula rapere:vultis in moꝛtem:
voluntas ẽ mihinõ ego me valla⸗

bo circũſuſione popaloꝝ:nec alta⸗

ria tenebo vitã obſecrãs:ſedpꝛo al
taribus gratis immolaboꝛ.hoꝛre⸗
bam quippe aĩo cũ armatos ad ba
ſilicam eccleſie occupandã miſſos
cognoſcerẽ:ne dum populus baſili
cam vendicat aliqua ſtrages fieret
qui in ꝓniciem totins veniret ciuita

tis.oꝛabã ne tante vrbis vel potius

totius italie buſtoſuperniuerem.⁊
infra:madatur:trade baſilicaʒ:hoc
eſt:dic aliquod verbũ in deũ ⁊ mo⸗/
rere“nec ſolum dic aduerſus deum:
ſed etiam fac aduerſus deũ.manda
tur trade altaria dei.vrgemur igir
ꝛeceptis regalibus:ſʒ ↄſfirmamur
cripture ſermombus:que rñdit:tã//
qua vna ex inſipientibus locnta es.
⁊ infra:quid ergo turbamini:volẽs
nũquã vos deſeram: coactus repu
gnare nõ noni:dolere potero:flere
potero:gemere potero:aduerſꝰ ar⸗
ma milites gothos quoqʒ lachꝛy/
me*mee mea arma ſunt.talia enim
ſunt munimenta ſacerdotis. aliter

nec debeo'nec poſſum reſiſtere.vti

nam eſſem ſecurus ꝙ eccleſia here⸗
ticis minimetraderet.ad palatium
imperatoꝛis irem libenter ſi hoc cõ
grueret᷑ ſacerdotis offö vt in pala⸗
tio magis certarẽ quã in eccleſia:ſʒ
in cõſiſtoꝛio non ſolet xpᷣs rens eẽ
ſʒ index.cũ fidei agenda in eccleſaꝰ
quis abnnat.ſi ꝗas conſidit huc veni
at.⁊ infra:allegatur impatoꝛi licere
oĩa:ipſius eẽ vninerſa. Rñdeo:no⸗/
li grauare te imperatoꝛ vt pntes te

in ea que diuina ſunt imperiale ali⸗/

nod ius habere.nollite extollereꝰ
z ſi vis diutiꝰ iperare:eſto deo ſub/
iectus.ſcriptũ eſt: que dei deo:que

ceſaris ceſari.ad iperatoꝛespalatia

Congrueret. ? hoc nõ l. extra de ap.

ccxxviij.

qua fronte.⁊ per hoc pʒ dericus ei

tatus a laico iudice nõ teneturvenire ad allegandũ pꝛiuilegiũ.nini dubium ſit

an fit clericus.
¶In eccdleſia.ij. qyij. e. vlt.

m CChriſtus.hoc intelligas in cau in quologtur littera ſequens. vbi. ſ. agi

pertinèt:ad ſacerdotes eccleſie.pn/
blicoꝛũ nbi meniũ ius cõmiſſum eſt
nõ ſacroꝛũ. Itẽ dicitur mibi mãdaſ
ſe impera toꝛẽ debeo ⁊ ego vnã ba
ſilicam habere.Reſpõdi nõ licet ti
bi vllam habere.quid uibi cũ adul

tera:adultera eſt eni que nõ ẽ legi/⸗

timo cõiugio chꝛiſti copulata.⁊ in⸗
ra:nabute ſanctũ virum poſſeſſoꝛẽ
vinee ſne ſcimus interpellatum pe
titione regia vt vineam ſuaʒ daret.
vbirex ſucceſſis vitibns holus vile
ſereret:eũqʒ rũdiſſe:abſit vt ego pa
tru meoꝝ tradã bereditatẽ.regem
contriſtatũ eſſe ꝙ ſibi eſſet alienum
ins relatione iuſta negatũ:ſʒ mulie/

bri ↄſilio deceptũ.moꝛte in agrum

veniſſe.ſanctus enim nabute vites
ſuas vel ꝓpꝛio cruoꝛe defendit. ſi il
le vineã non tradidit ſuam:nostra
demus eccleſiaʒ rpᷣiqꝗd igitura me
reſponſum eſt ↄtumaciter.dixi eniz
ↄuentus:abſit a me vt tradã xpi be
reditatẽ/nõ tradidit nabute ſuam:
egotradã xpᷣi hereditatem:ſed hoc
addidi:abſit vt tradã hereditatem
dionyſij qui in exilio cà fidei defun/
ctus eſt.bereditatẽ euſtoꝛgij cõſeſſo
ris:hereditateʒ mirocletis atqz be⸗
reditatẽ omnium ſideliũ retro epᷣo
rum. Rñdi ego qð ſacerdotis eſt fa
ciam.qð imꝑatous eſt faciat impe/
ratoꝛ.pꝛins ẽ vt animã mibi quam
ſidem auferat.⁊ infra:tributum ce⸗
ſaris :non negatur.eccleſia dei eſt:
ceſari vtiqʒ nõ debetur:qꝛius ceſa/
ris eẽ nõ poteſt templum dei.quod
ci impatoꝛis honoꝛiſicẽtia dictum

nunemopõt negare.ꝗd enim bonoꝛi

ſicentius quã vt imperatoꝛ eccleſie
ſilius eẽ dicatur.quid emm dicitur
ſine peccato dicitur: ⁊ cũ gratia dici
tur. Inperatoꝛ enim intra eccleſiã
eſt. bonus enim impatoꝛ querit au⸗
xilinmac eccieſia nõ remntat.⁊ infra
ſi de me aligꝗd compelleretur poſ
ceretur:aut fundns aut domus aut
auꝝ ⁊ argentum:id qð mei iuris eẽt
libenter offerem. templo dñi nihil
poſſum nec decerpere nec tradere:
cũ illud cuſtodiendumnõ tradẽdũ
acceperim.deinde cõſulere etiã me
imperatoꝛis ſaluti opʒ:qꝛnec mibi
expediret tradere nec illi accipere.
accipiat vocem liberiſacerdotis ſi
vult ſibi eſſe cõſultuʒ recedata xpi.
iniuria.hec plena bumilitatis ſunt:
⁊ vt arbitoꝛ plena affectus eius qnẽ
imperatoꝛi debet ſacerdos. Itez
vrbanus pa. H

De ſuis exterioꝛibus eccleſie ſolx

nunt tributa.
Ributnz in oꝛe piſcis piſcante
vbetro inuentũ eſt.qꝛ de exterio
ribusiſuis que palaʒ cunctis appa/
rent:eccleſia tributumreddit.non
gutem totum piſcem inſſus ẽ dare:

tur cã ſidei vel ſpũalis.nam

alias clericus in recõuenti⸗

one recõuenitur ĩ foꝛo ciuili

nIn eccleſia. S. . q. ij. pre
ceptum. 7.xxiiij.q.j.quotiẽs.
o Impiale. eccleſia enim
nõ aſtringitur legibus mũ⸗

danis.vt.xxxiij.q.ij.iter.nec
pot imperatoꝛ còdere aliqðᷣ
ſtatutum de rebus eccleſia⸗
ſticis.vt.xcvj.di.bene qui⸗
dem.i ſi. niſi eccleſia hoc pe
tat.vt.x vij.di.hinc euã. vei
niſi aliqd ſtatuatur in pꝛiui
legiũ eccleſie.vt.x vij.q.j.ge
neraliter.

pPCErxtollere. S. e. qoe. v. re

Imperatoꝛem. hec ve
ba que ſequuümur.

MAldultera. S. rxi. q.ij ſi⸗

(ut in vna.

¶Bereditatẽ. ita dicitur

hereditas viuẽtis. ar. ↄtra.
de here. vel act. vẽ. l.j.⁊. ff. ð
reg.iu.l.hereditas.

¶Auid enim.ſ.ꝙ impe⸗

ratoꝛ ſit filius eccleſie.vt.xe
vj. di. ſi imperatoꝛ.

vi Aurillũ. mutuuz eniim

ſibi dñt anxilium umpatoꝛ 2
ecclenu.vt..e.q.v.pꝛicipes.
2.Ecvi.di.cũ ad verum.

x¶Luſtodiendũ. ita pꝛe⸗
latus nihil põt dare niſi ciö

quid vtile ꝓſpiciat.ar. ð of.
ꝓcur. ceſaris.l.j..j.xvij.q.

iiij.quicũqʒ.ar.oↄira extra de

las. io. n

bus.i.nõ de rebus ec
dleñe. N ex quo ſemel da⸗
tum eſt ecdleſie ſancta ſcoõꝝ
erunt dño vt.xij.q.ij.nulli.
2.3.c. c. cõuenioꝛ. gam q8
dititur de ſarcina repentina
xvj.q.j.placuit.locũ bʒ cum
eps ſponte voluerit cũ cõſi
lio cdlericoꝝ.alias nõ.extrad
imuni.ec.nõ minus.2.c.ad
uerſus conſules.

WEccleſia.ẽ ergo ar., ꝙ epi

ſubſunt regi.qꝛ ribntum?
ſi regnũ ſubiectionis.extra

de cen. ois anima. ſed iluna

„ 2

a Tributum. S. xi. g. j. mne

gnum.2,c.fi ribuitum.

Ributum.ð exterion

b ¶ De exterioꝛib
e¶ Befenſare. ergo niſt defend

Sed tantũ ſiaterem. cuius in oꝛe inuenit ſtaterẽ agmatis at
us. qꝛ cum onere ad eu peruenit. C. de exac. tribu. ſi diuina

Caqu:

lü diaragmatis anri

lix ertra de deci.c non ſit in hoie.

emerc. vt. fl. ve cõtrabẽ.em.
ſue rei.⁊ quod meũ eſt am⸗
plius non poͤt eſſe meuʒ. vt
ff. de excep. rei iudi.⁊ an ea⸗
dem.S.actiones.extra de ſi⸗
de inſtru. inter.

e . HGente. non dixit vt red

et tributum.
Securitate.nũc inhibet
tributũ.ſed hoc quantuʒ ad
onera perſonalia. .
¶Aldentationis.i. exacti⸗
onis.

b S Sancimus. C. de ſacro
ſn.

eccle.l. peregrini.
Tenones. xenodochiũ ẽ
ocus venerabilis vbi pau⸗
peres peregrini recipiũtur.
pochotrochiũ eſt locus vbi
pauperes paſcũtur.bepho⸗
tophium eſt locus vbi ſe⸗
nes ⁊ valitudinarii ⁊ ꝓpter
ſenectutem ſolã infirmi bo
mines curtur. oꝛphanotro
phium ẽ locus venerabilis
in quo pueri parentibus oꝛ
bati paſcũtur. hierothoconi
um eſt locus in quo infan⸗
tes paupeꝝ aluntur.

kq ¶ Luquatiuoꝝ.qbꝰquar⸗

ta pars eoꝝ que a curialibꝰ
relinquebãtur vẽdicabatur

a fiſco exceptis relictis curia

lRbus 2 ↄnictis. hoc bẽs. C.

¶I Etũdum canonicã.

qñ ⁊ quibus quarta pars.I.
g. 7. ij. C. de ĩpo. lucr inſcrip.
l.vna.qꝛ fiebat ĩpoſitio quat
Iuoꝛ filiquaꝝ. C. ſ li. ali. im⸗
perialis. ſocius ſine herede
dekecerit.l.vna.li.x.io.

manſo. S. xvj.q.j.ꝗa

mnia. ↄtra. S. di. viij.c.j.ra

S. xij. qꝛij. cdeſiax.atra. S. xj
q·j.ñ tribntũ.ↄtra. Sed iſt
de pꝛedijs que ſolũ pꝛo ani⸗

max. redẽptione donantur

illud de his que titulo em⸗
ptionis vel alio mõ acꝗrun

tfur eccleſie. vel iſtud ſpaliter

de pꝛedijs collatis eccleſie a
pꝛincipe illud generaliter ð
glijs. So. vera eolligitur er
ꝓrx.c ſe.ager appellatur hic
vbi eſt hoꝛtus ecclefie.ar. S.
e.ↄuenioꝛ Ham in agro na
bute rex ſeruit holus.man⸗
ſus vero appellatur vñ per
apitur frumentũ ⁊ vinũ ad
euchariſtiam cficiendã. vt
extra decen.c.ſancitũ eſt.vel
manſum.appellat dotẽ ipſi
us eccleſie. Ham dos talis
debet eẽ vt ecclena poſſit in

de ſuſtentari.de ↄſe.di.j.ne⸗
mo.ſed manſus diecitur ßSnn

vulgare vnde vnus ruſtic⸗
cũ ſua familia poſſit ſuſten⸗
tari ar.qꝙ ecdleſia de tto po
teſt ſuſtentari de quãto vnꝰ
ruſticus.ax.x.q.iij.vnio.pʒ
ergo ꝙꝙ de dote ſua non po

teſi eccdleſia vel nõ debettri⸗
buta dare.qꝛ nõ vebet dotẽ

recipe niſi libera ſit.⁊ ſic poſ
nit itelligux.q.ij.hoc ius. qꝛ
non debet ei dari poſſeſſis

riſienſi cõci
cogatur ceubmperſoluere.

dant nò eſt eiſdẽ dandũ mibutũ ar. xcvj. d.eſto.
d ¶Auãuis eiiam. emeret. ita nõ ſunt oĩia impatoxs.qꝛ nemo poteſt rẽ ſuã

ſed tantuʒz ſtateremꝰ qui in oꝛe eins

inuentus eſt: qꝛ nõ eccleſia dari im/

peratoꝛi:nõ põtiſicalis apex qui in

oꝛe capitis eccleſie pꝛeeminet:ſubij

ci põt regibus.ſed ſane vt diximus

quod in oꝛe piſcis innenitur pꝛo be
tro ⁊ dño dari iubetur:qꝛ de exteri⸗

oꝛbus eccleſie qð cõſtitmum anti

quitus ẽ:pꝛo pace ⁊ quiete qua nos
tueri ⁊ defenſare debent inpatoꝛn
bus perſoluẽdũ eſt. Quãuis etiã

buniuſmodi nõ videantur imꝑialibꝰ

exactionibus ſubijciendi. Nam cũ
tpe famis cunctoꝝ egyptioꝝ terraʒ
ſibi emeret pharao atqʒ ſub eades⸗
fame ſue virtuti cunctos ſubijceret:
ſacerdotibus ita neceſſaria ſubmi/
niſtrauit vt nec poſſeſſionibus nec
libertate nudarentur:dño ex tũc ꝓ
nunciante ſacerdotes in omni gen⸗
te liberos eẽ opoꝛiere.Añ ↄſtanti:
ns ⁊ ↄſtans bãc ĩmunitatem dede/
runt eccleſie dicẽtes In qualibet c1
nitate in quolibet oppido vel vico
vel caſtello vel municipio quicũqʒ
voto xpᷣiane religionis meritũ exi⸗

mie ſingulariſqʒ virtutis oĩbus inti

manerit ſecuritate ppetua potiat᷑.
gandere euʒ ⁊ glonari ex ſide ſemꝑ
volumus.ſcientes magis religioni
bus quã officijs ⁊ laboꝛe coꝛpoꝛis
vel ſudoꝛe noſtrã rẽpu.ↄtineri.Aa
lentinianus quoqʒ ⁊valens decre⸗
nerunt dicẽtes: Aniuerſos quos cõ
ſtiterit cuſtodes eccleſaꝝ eẽ ⁊ ſcõꝝ
locoꝝ acreligioſis obſequijs deſer⸗
nire attentationis nullã moleſtiaʒ
ſuſtinere decrenimus. Inꝑatoꝛ in⸗
ſtinianus. Sancimus res ad vene
rabiles eocleſias vel xenones mo⸗
naſteria vel pothotrochia vel be/

photrophia ꝑtinẽtes.vel oꝛphano

trophia vel bierothoconia:ſi quid
ad tale aliquod ↄſoꝛtium deſcendẽ
tes ex qualicũqʒ curiali libertate ſi⸗
ne inter viunos ſine moꝛtis cã ſiue in
vltimis volũtatibus habita lucrati

noꝝ inſcriptionibus liberas eſſe

imnnes:leges ſcilicet que ſub hniuſ
modiinſcriptionibus poſua eſt: in
alijs quidem ꝑſonis ſuũ robur obti
nente.in parte aũt eccleſiaſtica vel
aliaꝝ domuũ que bis pijs cõſoꝛtijs
deputate ſunt:ſnuʒ vigoꝛẽ pietatis
intuitu maitigante. Hinc ẽt in pa.
legitur.
De agro eccleniaſtico pꝛeſbyter nõ

. i canonicam auctoꝛi
kate ⁊ oſtitutionẽ dñi impera⸗
toꝛis lodonici de eccleſiaſtico agro
⁊ manſo ⁊ de mãcipijs que ipſe ſuis
capitulis ↄſtituit.vel ſi quilibet pꝛo
loco ſepulture aliꝗd larguus eccle
ſie fuerit de decimis etiã ⁊ oblatiõi⸗
bus fideliũ nullus quẽquã pꝛe by⸗/
teroꝝ aliquẽ cenſum perſoluere co

oneroſa. Item nec de deeimis nec de pꝛimitiſs dabit decimã. qꝛ in ſllis
nuũqᷓ potuit imperatoꝛ tributum hẽre.de alijs vero pꝛedijs tributarijs
cum onere ſuo ad ecdeſiam deuolutis tm̃ eccleſia dare debet tributum
⁊ exaudi in eo cãu.xiq.j.ſi tributũ. Hec oĩa vera ſunt.maxime cũ impe
ratoꝛ boc idẽ ↄſtituat.Sed pone ꝙ fundata eſt eccleſia in pꝛedio tributa

gat.nec qniſquã cniuſlibet oꝛdinis
vel dignitatis exinde quicquã ſub/
trahat ant redibitionẽ qnãcũqʒ exi
gat tꝑaleʒ.qð ſi fecerit:cõione vſqʒ
ad ſatiffactionẽ pꝛinetur ⁊ regia po
teſtate dare cogatur. Iem ex cõ

cil. guarmacienſi.

2— .

8 Ancitũ ẽ vt vnicuiqʒ eccleſie
vnus manſus iteger abſqʒz vl/
lo ſernitio attribnatur.⁊ pꝛeſbvteri
in eis ↄſtituti nõ de decimis neqʒ ð
oblationibus fideliũ.non de domi
bus neqʒ de atrijs vel de hortis iu/
xta eccleſiã poſitis neqʒ de pꝛeſcri ⸗
pto manſo aliquod ſeruitiũ faciant
pꝛeter eccleſiaſticũ.⁊ ſi aliquid am
plins habuerint:inde maionbus ſu
is debituz ſeruitium impendant.
NHinc daturꝰ intelligi ꝙ de his q
imperiali beneſicio vel a quibuſſli⸗
bet pꝛo beneficio ſepulture eccleſia
poſſidet:nullius iuri niſi epiſcopi te
neatur aſtricta.He his vero quea
quibuſlibet emerit vł viuoꝝ dona
tionibus acceꝑit:pꝛincipibus ↄſne
ta debetobſequia:vt ⁊ annna eis ꝑ
ſolnat tributa:⁊ cõnocato exercitu
cũ eis ꝓficiſcatur ad caſtra.qð tam̃
bhoc ipſuʒ nõ ſine ↄſenſu romani põ
tiſicis fieri debet. Ande gelaſius
papa elpidio epᷣo.
Abſqʒ anctoꝛitate romani pontiſi⸗
eis ad comitatũ epiſcopi pꝛoſiciſci
non aeni
Ao auiu qua temeritate reſcri
beies ad rauennã te parare pꝛo.
ficiſci:cũ canones enidẽter pꝛecipi ⸗
ant:nullum oĩno põtiſicum niſino
bis ante viſis atqʒ ↄſultis ad comi⸗
tatum debere ↄtendere: quẽèadmo
dum tibi putas licere:qð nõ lʒ:niſi
ꝙ boc offõ carere feſtinas:quo his
exceſſibus te oſtendis indignum.
Itez ex ocilio antiocheno.
Abſqʒ metropolitani oſilio vel cõ
pꝛonincialium epiſcopoꝝ ad impe
e i Sss mei 2“
8 quis epiſcopus aut pꝛeſby⸗
Ater vel ois omnino qui eſt iub
eccleſiaſtica regnla conſtitutus:pꝛe
ter ↄſilium vel litteras eoꝝ epᷣoꝛnʒ
qui ſunt intra ꝓuinciam ⁊ maxime
ſine ↄſilio meiropolitani ad imꝑa
toꝛẽ prexerit:hunc abdicari ⁊ eijci
nõ ſolum de cõione debere:ſed etiã
ꝓpꝛia dignitate pꝛiuari decreuimꝰ
tanquà moleſtum ⁊ impoꝛtunũim
perialibus auribus otra eccleſiaſti
ca cõſtituta. Repꝛehendũtur er
go gallicani epi a nicolao:qunoniaʒ
apoſtolica auctoꝛitate ↄtẽpta poti
ns arma ſequi elegerant:quãapo/
ſtolico ↄſpectuiſeſe repꝛeſentarent:
quãquã ꝓſiciſcentes ad comitatus
poſſint intelligi nõ ſecuti imꝑatoꝛẽ
vt armis ſibi auxilientur:ſed ipium
cum exercitu ſuo quotidiams oꝛati

tio.nũquid de illo da
bit tributü. Rñ. refert
an fit bone fidei fun⸗
datoꝛ an male.⁊ ſi bo
ne ſideið i(lis locis qᷓ
ſunt extra atriũ habe
bit imperatoꝛ tributũ
nõ autem de locovbi
ẽ ecdeſia.ſed per hoc
fit pawonus.xvij.qꝗ.
Vlt.q.Si vero funda
toꝛ eſſet malefidei tũc
eſt ad eſt mationẽ co⸗
pellendus.xiiij.q.vj.
cõperimus.⁊ vbi pꝰ
denũciationẽ fundat
eaʒ malefidei fundat
extra de no.ope.nũ.
cũ ex iniuncto.io.
m ¶Hinc datur.i.in
illis legibꝰ quas ſub
S. ecclena coͤpꝛehẽdit.
n Annua. naͤ tran
ſeunt res cum onere
ſuo.x vj. qöe.j.ſi quis

laicus extra de deci⸗

mis cum non ſit.
9 Do auſu. nul
lũ oĩo.hoc de
ſlis tantum epis itel
ligitur gꝗ lenitica poꝛ
tione ſunt cõtenti. de
ceteris nãqʒ regalibꝰ
2⁊ alijs poſſeſſionibul
ſuis ſenioꝛibus buire
tenentur. vt extra de
cen.ſanctiũ eſt. hec.n.
eſt cõſuetudo que eſt
optima legũ interpᷣs
io. vel hic loquitur cũ
apa aliquem epum
ad ſe vocat. ſicut dixi
mus.S.e.repꝛebendẽ
duʒ.cũ enim voceiur
ad maiꝰtribunal obe
dire debet.fl. de re iu.
cötumacia.ar. ↄtra e
de ap. ſi duobus. vel
intellige boc in eo c⸗
ſu in quo ⁊ ſequẽs.c.
cũ.ſ.còtempto iudice

eccleſiaſtico ꝑgit ad ſe·

cularem.xi.q.j.placu
2 Jqui cbahre
quis
. erit.niſi cũ iris
ſupioꝛis. in au. KM
opʒ epos.S.nõ alitet
col.j. vel prexit vt ſit
cum eo in expeditiõe
vocatus a papa.ſic.n
inducit magiſter hoc
c.ſed potius in eo cãu
logtur cu relicto ⁊ co⸗
tẽpto eccleſiaſtico in⸗
dice ꝑgit ad imperia
leqð nõ eſt faciendũ
vt.ð. xcvj. dil. deniqʒ
g.xxi.q.v.ſi quis ax
pꝛio.⁊.ciſi epᷣox.xi.ꝗ.
j.continua. . c placu
it. io.

ſünnin
Memin
fünt
ingt
Ftligim
Acrort
P
n
fu
1Cr
int
–
wolae
leen
Aonamt.

emmi

igz

ccxx viiij.

. ꝛincipis euz ð. e. q· iiij.lluch i.l. ex peni mulieres. uo hot.
verbo ſignifcatur miia vin pupil⸗ r. Areund äoile iuſſerit. ſc,ertra de En-ad Fegaluer ſeca o eſti
Jcomitatu boe vert C.quando impa 5a r GS ae embꝛox iuſſerit. ve Brge lber av ff de
vobis aceecracnt C. ũo opoꝛtet. 5. Jquis „ none vorecigi ke. .
abie goffinho n äü A waann panle⸗
h Bbdus ſuis ipſe imperatoꝛ in leccleſe ſue fa ffu.l. vl. f. ſi ad erpen
hnbnn⸗ 8 0 cuſat eos ipſe im 1 ant i eccleſie le e l. ſed dic ade aS
AchH . „ is ta ex hac.l.ſe 2 ad oꝑ
tfunn los..vna ina tuncer uͦ pꝛecepto libet perſon 0 medicoꝛum: llis eſt
en Docati hoꝛũ buſti is hon ſas mecke it. qꝛ inutilis eſt
nräi . neet,. 58. ömendent. In quo ca mulis ant eſt cöͤceſi zdinid o, quas nhauerbneccamen
nin 4 elchaage onibus deo sulaſarckeeuͤs Ral nicſrrerſe riſſi dbeenal re/ ga decenmane. elineru
Nelea el inſulas. in itas illa ſardt oſius ꝛinetur ? lo tur erg ut vel de de eff.l. vlt. vel
F. deirefie cuius. daͤnat cõmuni do comus eſt i.m cau
nue edr hamnerd ele.horeligio a legarngecniigne lcne noͦ vnlt pec pieſgnaten a nen ter ner
V differẽt Qui ab imp on fueri ini miſericoꝛ nuertatur et annu.2 lrbo. de vi
bniniibtſe nnr ali vel pp⸗ ai epiſcopin tur. iplʒz mini m ẽ: ſʒ vt co z iudiciali aliter. i. vm. eiur cõ⸗
tuntri tur e⸗ oderdig.n . cacd non ꝓficiſcan chariſſimi pi; catoꝛis mo teri etiã abſqʒ jõe 1 do blicavel pꝛiuata pꝛiuata
Bltee VMNieerergo. beaii rum Jvobis fratres. ad comitatũ vinat. Ce Ebꝛoꝝ ncan entur aeu eſt dfia arte bono⸗
Klne eC oꝛi. S. e. q.v. c.j. ite:ne epi⸗ eligions v toꝛitate mel facere ꝓbi H
ſnſnn ebeer boe e. accedãt: ibus vel inui contingit m nde in decretis domos! blica depo udi. 5. ſt.
f Epe. B H . cans te ex publie de pu. iu
nieitd 1 olligitur ꝙ ali imperatoꝛ Sed qm̃ eye ſie ↄfugi embꝛa intctalt auctoꝛita cit. vt inſti. is pꝛiuata reũ
nmini 565 lſ dele⸗ catifuerint. diam eccle lui pec abſqʒ iudi . vñ verſus Dis erex. Sed
“ ſic ſericoꝛdiame ur:⁊ qu dens ab e trũcatöes t ab ꝛdin B
W ais ï delegnns vt ad miſe m pacnri ndne⸗ ömunicetur. ꝛũ truca Reporarur d vieuafmaia
lttin gaͤs i acc. cũ opoꝝꝛe nt qui iniuria vel inſulas ſin⸗ comun nis membꝛo ja fecert ſine depoꝛtatur
tonefni Arin de xxv. q. t⸗ g in exilium v uqʒ ſniaʒ Ig icendia ſenſe⸗ batur. ahſfi⸗ fic. Z. v.
. ntes te quãc eſt bis 2 domoꝛũ ti conſenſe at icabiliter. fic. ð.
ſteine M. r. dir ca r:ant cer iendũ eſt hi⸗ „– Domd nt facienti legali/ ¶Etam r. S. e. q. iii
c ei Obnoriol.erx he nno iunt. Jöqʒ e eig eſt petẽ o⸗ facer de bis v ô ciuitati q.ij. ſi p i⸗
nnt⸗ 3 quidam hebs cin ubitatione ei⸗ Licet erg rit.quouſqʒ iliter coꝛã epo⸗ tãquã cillic. ſſimam. interdici
ni vice mnaiporſer ined angennis. ati greg. ⁊ amicabilite ẽdauerit „ „ er bocvi c iſte
crim min eplo be⸗ i ter’ amt bꝰ nõ em ni chri,⸗ », osnnmaſ, vhenn
legruſi Kafnnbherech cleſian eccleſie exèp ſlibet duc ijſqz ciuibꝰn 9 ab om in i ca laimtee vbte .
ſult. n glijſq; blican : De in fit ca.la.ln ſcit ?
eöntina loͤcitionecy — pꝛelatis oꝛibus vel abe oſtulare. hnic?ꝰ ⁊ pn ſeparet᷑: ecun⸗ canon c hʒ ⁊ papa ſcit
nutien oöch 7. qꝛ imperato ab impat E fidelibꝰ p noſli⸗ et ꝛũ collegio ntius ſecu ſuetudo ho utonia. ? bm
& iuret cc. ſup⸗ fenſion leone q ſtianoꝛi innoce liter t. vt ther F ð ſentẽ.
amonn bnoxios ſup⸗ bus der beato erſa! Eẽdiarijſquoqʒ im eneralt tolerat. lligi. eĩ
N dicit 0 audi 42cum a adu . Ediarijſq li conci.g pot inte do ſit
Nfie plicijs. ſed tu ex ini · ſicet eti ideſenſionẽ otr dhoꝛtari: c in vniue boc a. ſed nõ credo
mnnu, — Beradauveſeaſione or e nann vunmertalte lla vel odio Lacga midntan ala wba
nen liter agebatur. 2 ios ſancte ſic ſidelium ꝓcu Eve conſti sincẽdens gr- r late ſnie cramẽtis. ſicut pꝛe
oninl eſansddicte. r 3 ad vim in ſtari. efmſion vk BSomo excomunicetur. opulatri uatur ſa moꝛtali de ,di.
iiehen C Fsſeprat ergo at quonſqʒ exe iſcopoꝝ ſua li alicmius e qnidẽ ? depe arioꝛnz uollbet mortalid c dich
ngſen A er ec dam inis nulli epil imperareli a Eſſim edam ĩcedi ꝛu, inſi non s.i phibemus
re non el tra de o ſangu oꝛitate l. iij. 62 hoꝛrẽ 7 beatoꝛuz i terdicimu s in moꝛ
Palrtn ſentigeaert . eratoꝝ auct ano concil. Kanctoritate inn 5 rquiliber dececlens iin5
tcer ap. ſuper eo. in ipre imp Ande in tolet maliciã anc tri ⁊ pauli om is er qui ſtet de hoc ſi eti 2
irap Jereiurddo ibe cet. E öſentiant fieri in) oſtoloꝛũ pe dicimns'. ſi qu nis tali ſi Zars Dhiperur. E
hſeſentan ſtando ſacr amẽtũ de legitur. tes ibi cõſentia dulgentia tamur.r inter ſtre pꝛohibitio . ſit exc ſuper eo. vt extra
Gibusfcler calumnia. – Sacer dot reiurando in e oſt huius no alo ſtudio ſiu darah.n quis domũ. en
ean Sihnigreats dices vbiiu quoſli gop nlgationeʒ Malern igne ap Boho eaomies 5
iin She veſpunitarsqus pꝛomittitur. ipes contra ſaꝰ pꝛomu ſiue pꝛ0 vi t aut d, Da ion ſeaenituur:ei
ncipe os odio ni fecerit aut cendiariox ſt omü. rij.
lpſut gapenam ngunls Epe pꝛi ſtatis obnoxi ittunt: pꝛo rit vel appo vel anxilin in va⸗ Ranis vommu
. „ „ 5 . *„Ge 3 ſed
W err:gerhe BFanne ocia ſna cõm ini poſue ibus conſilium nunicel. Et vam. ve sgeihetma ſedͤ aſie
ſanmi er enloe otibus neg xpo ad mini/ poſitoꝛibn erit excõmun s: chri q ijci legalis vt ibin
erdot dotes axpoa õſenti⸗ ienter tribnerit ndiariu b en pena len ſi. xj..ij. cus
unfhn Psoaleharl.⸗ . ero ſacer iſunt: ibi cõ in ſcient fuerit ince nec ab en lerius. ſixl. A ij. cn
kiunn Poom elmr: e ſlertu lalntis baonnalcenpo pmie⸗ ſeinmarnms urure. noc ah . s 1zcke⸗
d carea o cui in aliquis. us. lz cle
mnal aiure noͤe innerauo ſteriſ. i reg bus in dulgẽtia ꝓmit ſtianoꝛum. ꝛius damn reſar Archiepitcop vel ca
Fin wecae bit luppliciu ecim Bur Ker plicijs ing is ſnia pꝛepa ſola atur:niſi p cultatem ſnuam on b exponere legem ca no
rbenick iuratur. ſed ga eum rando p bi diferiunigſla ora it ſecundum facult⸗ 8 ignem n ndst internciẽdo.ſ
ſel . . erius“! m ei onẽ de inter vt. S. q. v.
nn Parcodorufernos õ Naif ſcunqhnm e⸗ itentia auten oſulere Neale⸗ v.s, la
non is erg urſoꝛ i to. Zi eniten iſpa cõſulere pꝛeciſe vi. de
unmmt hoſeoorelleer non ratur.ſi qu ſultum diſc us effuſ ci oſituinm. pem is ant in hiſpa rlegentes e i daln
udu inhpntaruneßd. .,5 boc cõe con iterit: ſitrens le-, app bieroſolym um inte teiegen iſcopus dabit cẽ
ff. exliten nd eccle/ tur vt hbiel er ann rcoꝛi. vel epi onica inc
horitns t.q. v. vnu. ioꝛ. S .Der nis periculis dxpᷣm Tap Itẽ De ſe ruitio dei P is antem a liũ de pena can de da.
ſaige⸗ li. qui cũ ma etiaz inis ap nd gradũ. nia in ſe aneat. ſiqu 9 hoc re, aliü⸗ ue eſt extra
intelligere ſangu tꝓpꝛium m perm lepicop diariox que
en b e iudiciü⸗ ctãt rit: damnun ſcopali al c .R hoe de pp
gici acosn lam. 2 tüc exc ebent agitar omini tra laxaue fficio epi incipibus us abſente. 2 r extra⸗
. reſcruai ſn m̃inre MHöd ramenta mẽta tra⸗ num abo ibns 1 pꝛinc H u lias puniretu cle
ĩaliter dum mis qui ſacrame i ſacra inis an e regi conſul ſi hʒ. alia rebus ec
ochege crialiter du de offi. de nis 4 a quibꝰ? dñ iciũ ſanguin neat.San icie facultatem non ꝛdinarie. nã de icrum ver
