cto homine ſecundum ſcientiam.
mentis illibate ſuerit pꝛolatuʒ:hoc
nos edicto firmamus ſalubꝛi:⁊ per
petna lege tenenduʒ eſſe cenſemus

Hecſi quis antiquata conten/

dat:quia m iuſtiniano codice:non
inueniuntur ita inſerta:per carolnʒ
renonata cognoſcat:qui in ſuis ca⸗
pitularibus ait inter cetera.
CQDlamus⸗ atque pꝛecipimus:
vyt oinnes noſtre dictiõi ſubie
cti tam romani q̃ʒ franci alaman/
ni baiouarij. burgundiones ſaxo⸗
nes toꝛingi friſones galli bꝛitones
longobardi guaſcones beneuenta

ni goni hiſpani:ceteriqʒ omnes ſub
iecti nobis quocunqʒ legis vincui

lo videantur aſtricti:vel conſuetu⸗

dinario annexi moꝛe hanc ſententi

am quam ex. xvij:iheodoſij.impe
ratoꝛis libꝛo.c. videlicet.xj.ad in/
terrogata ablanij:dncis quam illis
⁊ omnibus per ſcripturaʒ miſimus
⁊ inter noſtra capitula pꝛo lege te⸗
nendam conſulto ommium ſidelius
noſtroꝛum poſuimns lege cuncti:
perpetua teneant.ideſt quicunqʒ li⸗
tem habens ſiue petitoꝛ fuerit vt ſu
pꝛa. Item gregonns iohanni de
fenſoꝛi eunti in bipaneam monen/
do dicit.

Pꝛelbyter apud epiſcopum tantũ

iudicari debet. ”MVMV
Eperſona pꝛeſbyteri hoc at
tftendenduz eſt ſi quam cauſaʒ

habuit non ab alio:teneri:ſed epi⸗/

ſcopnus ipſiuns adire debuit ſicut no

nellarũ conſtituno manifeſtat:que

ita loqaten- de ſanctiſſimis et deo.
amabilibus atqʒ renerendiſſimis
epiſcopis ⁊ clericis ac monachis.
Imperatoꝛ iuſtinianꝰ auguſtus

eo gmil. in pol. c ij.

0 Eplona. d bae

P ¶Nð ab alio i. no
8 270. qnqʒ. n. abin
ferion põt indicari h.
tñ huiclre adheſtꝗ di
rit ſelũ epʒ eẽ oꝛdinari
uʒ iudicẽ cleric ⁊ p hot
ꝙ dicit adeat pᷣui.ꝛc ſj
tu dicas p̃latiecce.
collegiate hñt iuriſdi
tõeʒ. vt. xv. q ilij. c j. er
de ĩmu. ec. nõ mind er
de iudi.c.ij. C. de iuni.
om.iud.l.xl.ex ð offi.
oꝛ. cũ ab eccleſax.
hic df pᷣuſ adeat.cc di
cas pus qiᷓ; ſecularẽ di

rit b. tfi diri ſoluͦ e
haber ptãtẽ excͤicadi

Vt.x vj.q.ij.viſis in ſi.
vbi dic ꝙ excoͤſcaoͤx
ſit muco epᷣalis : ꝙᷓ
ſolꝰepus dẽat de cais
mr̃imonialibꝰ cogno
ſcere. xxxv.q. vj. mul⸗

toꝝ.⁊ melius.dicit no

ua cöſtitutio. ex de er

cel.pꝛe.accedẽtibꝰↄſue

tudo tñ in talibꝰdat iu
riſditionem vt.ix.qiij.
eſtus. C.deema.

q Sige aut mona

chũ.cõnẽtü noſe mo⸗
naſterij rõne alicuius
ſucceſſõis qͥ obuenit
monaſterio ꝑ eu:aliaſ

nõ cõpetit actio mo
nachũ cü nihil habeat
vellitellige ꝙ fideinſſit

ðᷣmadato eccle ſue vel

Et ſiue maͤdato: ſed pe
cũia eſt cõuerſa in vti⸗
litatẽ eccleſie vt noua

cõſtitutio dicit q qui
buſdã et de ſideiuſ.ſi/
aũtmonach? Z aliquẽ

deligt: ipſe monach?
coueniẽdus eſt nõ ec

cleſia vt.x viij.q.ij.hoc

tãtũ ſicut ſeruꝰ cõue⸗

-

ummn i g deligt non eius
petro gloꝛioſiſſimo pꝛefecto pꝛeto A acerctnrzihe,
ri. capitnlo.liij. Si quis contra ⁊ vlii in ſi. pꝛimo.alt
aliquem clericum aut monachum loco caſtigatio mona
aut diacomſſam ant monaſiriam: chiſpectat ad abbatez
ant aſſiſtriam habet aliquam acti / vt. xriiij q.ii. ii
onem docear pꝛins ſanctiſſimmmn: mnꝛck ve oſorqud⸗
epicopum: cui bomm vnnſqniſl whek vere ehuben
ſubiaceat. Ale vero canſaʒ iter eos du eſi m oꝛdinẽ iurij
diiundicet: 7 ſi quidem vtraqʒ pars tüc ſolus epus eſt iu⸗
his que indicata ſunt non acqniene dexr ſm b. vt bie dick
rit:iubemus per loci indicem exe? Ali dicunt ꝙ abbas
cutioni perfecte mandari. NHe: bpyʒ oꝛdinariain iuriſd̃
vero obijciat᷑: quia de clerico hoc tionẽ ſupꝑ monachos
loqnitur non ve pꝛeibytero: ſcen / ſuos crcotexe cog
dum eſt quia ſuperius in conſtituꝝ ne e mae
tione eadem. n cap. legitur: appel obeen nei
latione clericoꝛum etiam pꝛelbyte nSnd ſemper aſil
ros ⁊ discones contineri. verba au que moꝛatur tbi.
tem legis iſta ſunt pꝛeſbyteros autẽ sg Doccat iadent.
⁊ diacones ⁊ lectoꝛes et cantoꝛes. t Judicem ſ ipſe⸗
quos omnes clericos appellamus metnon poteſt e cc
reliqua. Item gregoꝛius roma (ſ. C. de epil audiepi
no delenloꝛiſicitite. opale, er ſie
Clericus clericum ad publica udi v le ve ba. G.
cia non pertrahat. Gaghat Nee n

8
W b„ e uenit. aut ſi fone Xi
Erecuid i extra de ko. compe. ſi qui
ki xxv.di.plecti i. executoꝛad hᷣ pe.ſi quis cont
tie v. di glectis. dextr Rach hoc veput aa.
igi oneadns erar aeagrareakernzeutuwus 2 cöuicto babet
tre s cogerentur ad eii et ꝙ recuſatus deleg⸗ iuder recuſatur in opti inſi ante lit etur. vt. C. de iuriſ. om. i J clij
rentur ad ecuſatus del ulatur in ante eiur ij.
hreßed b tur ad eligendos legaret ait opti litis cotel. deſiſti iſ. om .
t EEH aignds imnts Nezi de i Bolirr eſ aus nline tVven Hõ Brcn erminalttetdirren da
lchi s fuerit 2 be icet ⁊ ſi qui qð dicit ꝙ cã vo. puid. lʒ ſi in penamvt. j. e. c igas lite cote
he I (rke atio⸗ . nit. hoc v icũt quidami de traͤſac. ſi gs mai re ra. ba. am
ie33 Kiri⸗ recu⸗ 9 Erenenit⸗ ad nos qoͤſi g erbum conuentus. m ipſo iure: verius Sem erlarnk
gn . G grecufatꝰ contra Inos qð ſi qmn — am. ? hoc
ini ſaen vidi iudices ſam habeat Wnae dalnin cepit:a eoſdẽ ꝗ accuſati ſue k .Moͤtifice. hic mani
itien cöſti.cñ ſpecialier n (d exbiber. quo ſi lacias iudi bellos quos a in eoꝝ ↄſpecin ſſ ter põt adire aliu; iudicẽ
Weſe 8 ſpeciali. extra conſtat eſſe ince ſi ita eſt dicens. Ite ⁊i cceperat ue in ciulli ſiuei iuicẽ
W ap. ſed quero an i onſtat elle. incon valde: 8. Ite ⁊ inter ve incendit“ Socio laici i ſiue in ciali
lſi dices del o an in auctoꝛit ngruũ.ſed bacti : ſtras diſponi vos caul. ocio laici aut ſn ne
ichtts egati ab epi⸗ h ate pꝛecipi ac tibi tras diſponite: qꝛ di ulas ve oꝛdinarij: eli ne conſenſu
Nreneer ſcopo poſſint arles oc facere nõ Peeßnna⸗ vt denno nosiudicemnso ignuz nõ eſt: vt cẽ in rneelgun almzmaͤ
reſ Bons ANaenarer can enenetag anieſn⸗ Booinslcennadegsem Audinia, Rn otoene Le
Pinti ad iudiciũ:nõvidetu cauſaʒ epiſco et clerici habneri aqd pꝛeſtiti militate qz illi 1½ .,5 7.C. iuniſdi. om. iudi
fnin nerit: ꝛeſtitit ex re qz illis ali l.,.ſz no in clali iudi.
irin rſolns vdegatus ipſe ↄgnoſc pu ipſiuz adeat: ante eü neremtia i in gang ſetc aeinc.
engſice: in a pot citare.vt ceſ deputent᷑:an. certe ab ipſo indi pꝛincipes fuerũ gani iure publi rico. ſe in derico gs cü cle
tacee in aus:ve luis Kon ealgen ponren ſonc ad orbirrot ſciẽtes erut:qui verũ s cnne Leentrtud⸗bni⸗
gi viij. nec alij pſit eunaueln: adeli rbitroſ deos li eru denz ne/ .epiſcopi ⁊ etiã ꝓpꝛi
llenſpe s mie necalij pt ſa Ces abi artes ad eligendos indi lebant: gneos2 lapid nr kengictte Po⸗
tag cnonicb ordinari pellat. Siquis vere deputata cõ errm anihuei⸗ dec cn e. cleriruz. c n
fnench delegati dinarijvr ricus c is vero lai 3 ximuz trib us: 2c. inolita. 7. Vj. te nullus
uh ricus contra epiſcopũ eus vel cle go mirnz ſi chꝛiſti nebãt. ꝗd en c.inolita.. vj. q. ij. veni
Dl C Faraprineihe erit t a epiſcopũ ca e/ 1l i chꝛiſtianus:i erx ⁊ iij.q. vj. ñ l ii. deniq z.
e 5] bo. tei u canſaz habn veri deiſ⸗ ſtianus: im j.ñ liceat. eỹ de f⸗
gininnn Et o.auciud. poſ. int nnc te interponere habn dei ſacerdotes ho peratoꝛ pe.ſigniſicaſti. E ſo.c6
cin aula ut iarat idde er eos aut iple ce debes ꝛant dein vt pꝛedixim noret donz pa dierunant Sreggioler
de i. a diuo. ſoll te te admonẽ cognoſcas rẽ impe us pricipe cleri e laicus põt ? nõ
Prantie deiegatus 2 ſolus L onẽte ſibi indi aut cer ndere eoꝝ ſie s hbono ericus quia laicus p en
hiti Dgeelnrenkdeſſe naʒ ſi lua vnicnie iudices eligant uerunt: gdijs li rerahtinnon) WerieneLrnt H
hinenni onẽ nittere in poſſeſſt. tio nõ ſeru qʒ epiſcopo iuri iebãt. be gneis ? lapidei clericus nõ ui iudicis: ſe
nẽ.ff. de iuril.om.i 6 atur:quid ali riſdi hec ergo nõ tm̃ is ler / calü.i vt extra dei
uinn Aen vonin der ivrpernoaper duos e agitur. ni nanr generaliter pre ſpecialiter anberentes g n0 poit⸗
gcſ 8 ri 4 E l. . iter ⸗ coꝛaʒ laico liti Kſz nö poſſz
ßm iura oN dici ey cnuſtodiri ille o quos eccleñaſticꝰ rimus ſacerdoti pꝛo oibus aſſe ʒlaico litigare:miſi o;
n legaeue b raſubde datnr. J⸗ ꝛdo debnit c ſeimns quist tibns:qm̃ adb rret. Item abalie ib in
6 s bʒ coertionẽ „DIge ebnit conſun ns quis 8: qm adbucn alio epo
.⸗ a. vt exra de off. cis iudicibus ius pꝛedicatoꝛ dici au .ij. nu lus p ns eſt. vt.ix.
2e ameazenn givolae, Erfairtansloriud
llegati C.e ſport teedee wanan „ Hane de ticici int boiest aas veope vir nerma.
lagii ieroſſt end ean n cognonmmns: qoi srelaig noinener naice Kelnobol Ggan ſii. vt pe. di. vj, placui
o. ia ſacer iqð in inſula ſardi tis ille eque vo AIttẽ inconueni j.⸗placuit
unlin man. eſt iur.l. vl in a. erdotes alaicis ii ſula ſardi repꝛehend 8 landa nueniens ia eſſe
c C .l. vl. in ſi. ime is indicibus o pꝛehenditis eret:⁊ qu Vnus epfſe ia eſſet ꝙ
enlut c ¶ Interponere. ho Brim atur ⁊ fraternit bus op nditis ille land que vos re eri iſcopus iudicaret
Kuͤnin vep eſt in modicis t ri tni deſpiciant tatez tuam mini Zeanctli mil udabii. Nem ſendt alten epiſcopi adᷣ
itlinn minimis ca beis ſimplicitati dugz ſolum Qua pen enitano. noz vrir.di ptote,
kan ntaſn W Aumn aſearur creriengecter neelakau
Eeee or ad metropolita⸗ oꝛius manrici tur. Nẽ . Molitai ludicia ptrahen re in iudicẽ epᷣm elige⸗
nhis ni deferuntur. vt. vſ. Cesoece inaudita pᷣſum JJ. reneng taneumterie
unn .iij. ſi inter ix. vj. erdotes a regib qz adeo illiciti 0o vl runnag Vineumt Fils
enmr 65 inter. ix. q. iij randi non iudi gibus ſunt ho tefecii: vt clerici tis auſibꝰ aditũ de fo. compe uic iuri. exira
itmd queſtus. 2.lxxr. di. n indicandi bhono/ fecii: vt clerici clerico itů pa do d.compe. ſ diligenti.
4 c.j. elxxx. di. B Acerdotibns aute tiſice ad indici ino relict o tã i non poſſr cre
niſt 4 terr ns autem non ex ant pi ndicia public o care expꝛeſſe poſſint renũ
tnen KRanes ꝛ coe citiusi. ena poteſtate dñ non ex ꝓinde ſtatuim apertra⸗ tacite vꝙ t ſponte.i.
Ngnxi⸗ opi umhil ſiderati gentur: ſed ex ſter: rit ſ⸗ pſumaf. ſi gs hoc p de ce alinz iudiccẽ. na nſentire in
(uni dene. xxxir. dil pe deratione pꝛo cellenti con acere cõuẽt c plumpſe, teeli icẽ. na arbitrũ ſpo
nl 148 ſpe⸗ niſuntei pter eum cui mun tus ? caz pdat: ⁊ a cõ eligunt ⁊ indicẽ 3
iniſanu e iſunt eis ita domi us ler/ innione efficiat᷑ pdat:⁊ a cõ aliogn ex i icẽ delegatũ
N tR Acerdoti buam ri minetur vt eti ex concili extrane iogn er ſuffatü ern paiut
Onot diinto lonorſa impendar na; ts nba hnſeno, nar enc n⸗
ieunn CApp q· iij. nolite. yſen de . cant᷑.nã TZacni . abita. C ti. fede. aut.
llat. er c eo g ad iuramẽtũ zad nit: vt quiſꝗs G Ite ne filius p
ein iun appe ergo er endus eſt or̃:appli ramẽtũ ded ſoyteroꝝ ⁊ di gs epoꝛũ Ntẽ multa poſſuʒz f patre.
iift wlaal eletd o⸗ videlz ad :applica ulũ ad n copcũ in e ⁊ diaconoꝝſ. pꝛe iead quenõ nz facere ſpo
hilſi is aliquis co delz ad ſacerdotes.? rt. deos tẽtatũ in eccleſa ei cri Eſen cleri Cosſti poſſuz me
nei gtur ius. ſi nſe⸗ ptũ eſt dijs non es.⁊ rurſusſcri tẽtatũ vel ci ia ei crimẽ ſue , o aſtringere. nã pa⸗
C. . 1 . J 8 ca ne cõmo quẽ heredẽ nõ tũ
ntr rol Fobe. de latili. doti 2, ppbeta ait: labi z lacer licis i cto ecclenaſtico iudici ta bado ad bocme no t
t pe extra de acnuſtodiũt ſcĩ lNabia ſac cis iudicijs: o indicio ag r eder aſtringere
G tn ump. illud . i epre⸗ 2 legẽ iut ſciam. ideſt i er, ſipꝛoi s: pur gari v pub poſſu. vt. C. de pa ge⸗
inei Mod. F. inſtit. de 1 exgrunt ex oꝛe ideſt inſtici ſuß ipſo lata ſuer voluerit: ẽt tacite poſſuʒ r pac.l. vl. Iẽ
L.7.2 Ar. ↄtra. ij lus din exe eee eius:ꝗqꝛ uũ amittat ⁊ rit lentẽtia:l lʒz nõ enüciare foꝛo
Onntn a. j.multi. in ſi .iſ. illos rcituũ eſt.ꝗd igi ange/ one in ci at ⁊ boc in crimi lloenz expꝛeſſe.ficut taci
miinn cit ꝙ ſola bi di os veſtra Pietnsdi igit mirü ſi ne. in cinili veror iminali acti⸗ pa rcnũciat ſuo p acite pa
nn noreri no re:gbus in ſuo ignet bonoꝛ ſ locũ ſuũ obti perdat qð enicit: ijq. vijnos ſi puilegio vt
ncit. C. de pba.nö ens elogo honoꝛẽ a⸗ dẽ ad eligẽ inere malneri t: ſiis. ſicut ſi..q. v. mad
ntg ERogadedend er eos aut angelos noeabn aien eligẽdos indi nerit: i qui nun nrtacke pollum ie⸗
tdti g “Incendlit bi etiaʒz appellat os aut deos i cleſie conſoꝛi udices iniqʒ de nunciare excepti um re⸗
7 Ine it. hic vi⸗ al Deus: E ipſe . otio iudic . 5 de ec⸗ tone 3 exceptiom ꝓcura⸗
ne⸗ des iucer dz d quoqʒ byſtoꝛiateſtai dega loi. nenafcckfſian at: qu de vm n milic led uo
. e denneas ſtru moꝛie oſtanti a teſtat:qꝛ cũ pi e 4 dicio ſeculari ale ſentiendo d m ?. vt. fl. de pꝛocu. nöeenleſ⸗
lut gitime copoſi eſt le⸗ late acc tino pꝛincipiſen me puin ari poſcit auxlli eiun vereran enct iuſſa. F.
7 gitime cõpoſitus. te accuſati ncipi ſeript atoꝛu it auxilium:cum nuciare i cue poſſu
t ap vt fuiſſent entogaceaernn eo0 30 eecketamde n aoltal⸗ nbceperſkC.ne alinnes
wlg ecialiter. pꝛo boni accuſatiõis inari pꝛeci zibidez de ij. in flꝛ lpo ra. ca.l
1ℳ non tantum pꝛo bonis ſed etiam gaec dem pꝛecipiat. IN. z de bẽs. iij ꝙ ſpote poſſit rũ
. . „ „ . eme Es. iij. q. vj. puli. lit rüũde
eliam doonmit pꝛeſentibus quin generaliter ꝓ bonis 2 mali xeo dddi vj. puliatus. 10., qc
Lnc Euikus alijs. xiij. i unc accuſantur? con 2 malis:vel ricũ ſi mmul dotene iiald
eus rærir reò ot. c. de actoꝛe .ij. non eſtimemus. uincũtur. ſed cũ ſine ↄſenſn epi. o mõolẽtit cleric⸗ 1
Lreru red ad indic non Ntquens de reo loqtur.ꝛno aul etekbſoepe nGeiſen 1oce dolligen necle
ſu te gniſicalt geti
. . uũ padit o Rnsttanit agen i⸗ . C. ncanchoe S echtt. neclde
äs arerit actoꝛẽ? id in quo eſt pꝑ hoc pʒ ꝙ logt itis ſit conten
Irre noꝛss Ini o eſt abſolntus. ogk de reo. ſe vontel.
Jnis viu melih n ſze iu gici. H oAg werrnlcrenna
eigeo relicto vadit enwehane r
ððð neri vr, f. dearbit.

4

litigatoꝛes.ſimiliter ſi quis
rem deducit coꝛã vno iudi⸗
ce ⁊ deducit poſtea coꝛ alio
Pdit litẽ. C. ð aſſer.tol.l.j. ſi.
2 eſ diuerſis.nibil no⸗
tatur.

b BG quis. dãno ſpoꝛta
arũ.ad quos derici
non tenentur. vt in auſ.. de

ſanctiſ.epiſ.S.ſpoꝛtularum.
col.ix.ergo nec aduerſarij ip
ſoꝝ teneri debẽt. C. de fruc.
⁊ liti.expen.l.vl.
C¶ Noluerit. illud nõ tenet
vel die noluerit.i.non potu

erit.qꝛ foꝛte talem cãm non

poteſt audire.
d Sine ſcriptura.fine ſcri

ptura ꝓcedit epiſcopus cuʒ

iudicat inter ſuos clericos.ſi
militer ĩ modicis cauſis nõ
regꝗritur ſcriptura.vt ĩ auſj.
de man.pꝛin.S.ſit tibi.col.iij.

nõ obſtat.ð.ij.q.j.in pꝛimis

vbi dicitur ſententia nulla
que ſine ſcripto pꝛofertur.il

lud enim tm̃ tenet in crimi⸗
nalibus ⁊ maioꝛibus nego

cijs.
e ¶. Buox. hoc non tenet
vt.iij.q.iij.S.ſpacium.

¶Puniatur.nec illud te⸗

net. vt extra.de iudi.cũ non
ab homine.
S G Iclericus arbitros.⁊
eſt hec ratio.qꝛ metro
politanus nõ eſt iuderx cleri⸗
ci:vnde ſub eo nõ dʒ cõueni
ri.nec coꝛã epiſcopo debet cõ
ueniri:cũ nõ poſſit eſſe actoꝛ
⁊ iudex er de reſti.ſpo.con⸗
querẽte.⁊ er de conceſ.pꝛe.⁊
ec.nõ va.poſt electionẽ.in fi.
Sed gs coget eũ eligere ar⸗
bitros:rñdetur epᷣus lʒ ſit ei
ſuſpectus.vt extra de ap.ſe⸗
cundo requiris. Itẽ in alio
eaſu cogit ipſum eligere ar⸗
bitros.ſ.cum recuſat eũ vel
delegatum ab eo. vt. ö. e per
uenit.

hy¶Augdiat. S. vj. q. ij.c. epi⸗

ſcopus. . ſed ibi ſoluitur.

i. ¶ Synodli.ergo ſi habet ci

uilis cã j epᷣum:ſolus me⸗

tropolitanus nõ põt audire

vt hic.⁊.vj.q.iiij.ſi inter.foꝛ
te hoc nõ tenet in maioꝛibꝰ
cauſis.vel logtur ſᷣm anti⸗
qua tha qñ pꝛo ſingulis cau
ſis ſiebat conciliuʒ.vt.j.e.q.
8 AAdene .Y .
Tondi ſi.ex ð iudi.at ſi.

Se res.nec èt acti⸗

onẽ põt quis cedere
alij poſtqᷓ; res eſt deducta in
litigiũ.vt. C.e. l.ij.nec valet
pꝛiuilegiũ impetratũ tꝑe li⸗
lis.vt extra de teſti.cãʒ.xvj.
q.vj.placuit.C. vnde vi.au
ctoꝛitatẽ.C. de fundis ⁊ ſal⸗/
tibꝰ reipublice li.xji.l.ſfᷣ qua
nec res litigioſa põt dedica⸗

ri. ff. de liti.l.vlti.qui aũt rẽ li

tigioſam alienat:⁊ alienatio
nulila eſt ⁊ pteria punit᷑ ven
ditoꝛ ⁊ emproꝛ ſi ſciuit rẽ liti

Kone ex vt li. pen. eclena
c.l. vlti. in canbus iñ licite
alienat᷑ res litigioſa.ſ.ex cau·

Iſa dotis vel tranſactiõis vel

KCau.

Elericus nõ acenſetur niſ ante ec⸗

cleſiaſticum indicem.
Ediuerſis oꝛdinibꝰ eccleſie

ſeruiẽtibus ſi ꝗs in cam crimi
nis incurrerit:a abnuerit iudiciũ ec

cleſiaſticũ:debet periclitari. Ntẽ
conſtitutio.lxxiiij.cꝗj.

ſconum ipſius adeat.

Qui cum clerico liuigiuʒ habet:epi
J quis cũ clerico litigũ habu

erit:ſi qdeʒ de cã pecuniaria:
adeat pꝛius epuʒ cuius iudicio cleri
cus ſuppoſitus eit ille aũt ſine dam

noꝰ ⁊ ſine delatiõe cõpetètẽ finè liti

ipoſiturꝰ eſt:ſinautẽ nolneritepus
lutẽ dirimere:tũc ad ciuilẽ indicẽ di

ſceptatio caule ꝑueniat.vbi aũt diri
mere epus vult canſaʒ:ſine ſcriptu⸗
raPAomnia ꝓcedant:⁊ diffinitina ſen
tẽtia ab eo ñine ſcriptis ferat.q ſi de

crimin ali cauſa litigiũ emerſerit tũc
cõpetẽtes indices in bac ciuitate vł

in.ꝓuincijs interpellati cõſentaneũ:

legibus terminum canſe imponãt
ita tñ vt diſceptatio litis dnoꝛũmẽ

ſiũ ſpaciuʒ nõ excedat:a litis conte.

ſtatione namerãdũ. INeʒ:In crimi
nalibus vero cauſis nunquaʒ ſine

ſcriptura ꝓcedere debet.nõ aũt ali

ter puniaturclericus.niſi obnoxiꝰ
repertus ſacerdotio nudatus fuerit
ab epo ſuo vel clericatus honoꝛe.
Si aũt crimẽ eccleſiaſticũ eſt:tunc
ſm canones ab epᷣo ſno cauſe exa
minatio ⁊ pena ꝓcedant:nullã cõ
munionẽ alijs:indicibus in huiuſ/
modi caſibus habentibus. Item
ex concilio chalcedoneni.
Clericus aduer ſus clencum nego/
cium habens ſecularia indicianon
BG Icleticus adnerſus clericuʒ
babet negocin nõ relinquat
ſuuz epnʒ:et ad ſecularia indicia nõ
cõcurrat:ſʒ pꝛius negociũ agitetur
apud.ꝓpꝛiuʒ epᷣum: vel certe ſiſmn
erit negociũ ipſius epi apud arbij
tros ex vtraqʒ parte electos audia
turꝰ negociũ ſi quis vero cõtra hboc

fecerit:canonũ coꝛrectionibus ſnib

iaceat.⁊ ſi clericus aduerſus ſnũ vel
aliuʒ epiſcop habeat cauſaʒ apud
audientiã ſynodi pꝛouincie cõque
ratur.ſi vero cõtra ipſius ꝓuincie:
metropolitanũ epᷣum epiſcopus ſi
ue clericus habeat cõtrouerſiã:per
gant ad ipſius dioceſis pᷣmates aut
certe ad cõſtãtinopolitane regie:ci
nitatis ſedẽ vt eo:ũ ibi negoci ter⸗
minet. Itẽ cõcilio ag athenſi.
eg.
C Zericũ nullꝰ pꝛeſumat apud
ſeculareʒ iudicẽ epiſcopo nõ
ermittẽte pulſare:ſed ſi pulſatus
nerit:nõ reſpondeat:nec ꝓponat:
nec audeat criminale negociũ indi
cio ſeculari pꝛeponere: Ex bis
omnibꝰ datur intelligi:qð clericus
ad publica indicia nec in ciuili nec

in criminali cauſa eſt ꝓducẽdus:ni

ſi foꝛte cinileʒ cãm epicopus deci⸗

dere noluerit:vel in crim inali cau-/ę

ſa nõ ſui honoꝛis cingulo euʒ denn

danerit Alud auteʒ qð in epiſtola:

clementis dictũ eſt nõ cognitoꝛeʒ
ſeculariũ iudicioꝝ te vult deus eẽ

ex epiſcopali vnctione intelligẽdũ
eſt. Mõ.n.in epiſcopuʒ vngitur:vt

cognitoꝛ ſeculariũ iudicioꝝ reſide
at:ſed vt ꝓcuratoꝛ aĩarum ⁊ diſtri
butoꝛ ſpũalmm exiſtat:pꝛohibetur
ergo ſecnlaribus negocijs occupa

ri:nõ ad tempus ſequeſter fieri.vł
fecularia iudicia nõ de rebn ſecula
ribus:ſed ſeculariü viroꝝ intelligẽ

da ſunt. Judicia de rebus ſeculari/

bus ſecularia appellant᷑:iuxta illud
apoſtoli. Secularia igitur iudicia ſi
habneritis cõtemptibiles ꝗ ſunt in
eccleſia ↄſtituite indicia vero ſecu

lariũ ſecularia appellantur:iuxta il

lud apoſtoli in epiſtola clementis

quod ex ſubſequentibus dar intelli

gi cũ di:hec opera que tibi minus

cõgruere diximus exhibeãt ſibiin⸗

nicẽ vacãtes laici.ꝓhibent᷑ ergo cle

rici a cognitiõe negocioꝝ ſeculariũ

viroꝝ:ñ ſeculariuʒ cãꝝ negocia ꝗp

pe clericorũ:ſiue criminalia ſine ci

uilia fuerint.nõ niſi apud eccleſiaſti
Ende
4 Ecpone
6 niſi in ſoꝛõſno andia᷑ clericns.

cũ indicẽ ventilãda ſunt.
hadrianus papa ait.

Lericusſiue laicus ſi crimine

ant lite pulſatus ſuerit:non ali
bi quam in foꝛo ſuo pꝛonocatus au

diatur. Idem. “
E clericoꝛũ canſa huiuſmodi:
Hſoꝛma ſeruetur: vt nequaquaʒ

eoꝛũ ſententia a nõ ſuo iudice dicta

cõſtrigat. Res vero in litigio po

ſita ante legitimũ cognitiõis enẽtũ:
in nullã dz omnino traſferri perſo⸗

nam. Unde gelaſius papa quinʒ
eſio epiſcopo.

n ninſlã tranſerat᷑ perſonâ resin li

ngio poſita ante cognitiõis enentũ.
lan res in litigio poſita:in
nnllã tranfſferri põt oino ꝑſo/
naʒ donec legitime cognitionis enẽ

:cui potin) debeatur iudiciaria di

ſceptatiõe poſſit agnoſci:ex eadẽ re
quiſpiã nõ ſinatur exigere pẽſione⸗
ſed in eoqẽ ſtatu re eadeʒ poſita in
quo videi ſicut dictũ eſt:ante cõſti
tutà liteʒ quiſꝗs ſibi pnurat quippiaʒ
poſſe cõpetere veridico pulſet exa
inine⸗ pꝛeiudicijs:omnibꝰ inde ſub
m

Aod vero culpa illa ſu
ſpẽſione digna ſit:ex ca⸗
pitulo illo milenitani cõ
Ccllij liquido conſtat ſi eni
comunione pꝛinadus eſt qni cleri⸗
cnʒz ad cimileʒ indicẽ crediderit pꝛo
trahendũ:multomagis ſuſpennõe
dignus eſt:qui ſui epicopi iudiciuʒ
interpellantẽ ad inudicium ſeculare
pertrabere non Dicirautt.
K:.IID).
Ed ponatur qð bec enl/
pa ſuſpẽſiõe digna nõ fne
rit:queritur vtrum ſit de
. ponendus: qui officium
contra pꝛobibitionem epiſcopi ce/
lebꝛare auſus eſt.ſed q ſentẽtia epi
ſeopi ſiue iuſta ſiue iniuſta fnerit:ti⸗/

menda ſit:gregoꝛius teſtat᷑ dicens.

.

donatiõis ppꝑ nuptiar

vel ex cã legati vel di

uiſionis rerũ heredita
iari.vt. C.Y liti l. vl.
Zs lei⸗ glienaeres
uigioſa que ſeruariñ
põt. ff. fami. herciſ.ali
enatiões.⁊.ff de peti.

hele viuus. L
n In litigio res di ⸗·

ei litigioſa de cnius.
dñio vel quañi ca ver
tit inter petitoꝛẽ poli
ſeſſoꝛẽ vſ iudiciaria cõ
uentiõe vl pcibus ᷣn
cipi oblatis:⁊. per euʒ
aduerſario cognitis.
in auẽ. deliti.in pꝛinci.
colla, xr.
o ¶Eriger. hoc intel
lige cũ poſſeſſoꝛeſt ſu

ſpecius:alias poſſeſ⸗

ſoꝛ ſemꝑ vtit᷑ fructibꝰ
pendẽte lite. vt. xvj.q.

iiij.volumꝰ.ex vt. lit.

pen.a memoꝛia.
Voc ve⸗
ro.? eſt cer

e.inolita.

tur qð. hie
Irit᷑ an ille
t dignus

depoſitione qui excõ⸗

municatꝰ vł ſuſpẽſus
celebꝛat.?.certe ſic.vt.
. e.ſi gs pᷣſbyter.⁊ ex
de cle.ex.mi.fraternu

kat niſi diſpeſet cĩ ee

Vt. lxiij. diſt. lalonitaͤe
magiſter tñ ꝓſequit᷑.
aliã queſtionẽ.ſ.vtrũ

ſnĩa teneat fiue inſta

ſiue iniuſta.Tribꝰ aſt

modis dr ſnia inſta v
iiuſta vt. ſ. e. Fſi ergo

l.ex aio:cũ malo vł bo
no ʒelo ſniat ex cã. ſ.
cũ cerſj cã ſubeſt yl ñ
ſubeſt. ex oꝛdine cũ ſer
nat vel ptermittit oꝛ

do iuris. Itẽ ſnia alis

eſt ↄdẽnatiõis:aliaex
cõicatiõis:alia ſuſpẽſᷣ
onis : alia pcepti qͥ tũ

ipꝛopꝛie dicit᷑ ſnia. -nia

cõdẽnationis ſemꝑte

net niſi fit iniuſta ex oꝛ

ua.alias ſemꝑ tenet.

niñ appellet᷑ abea Nẽ
ſnia excdicatiõis oꝛdi
nẽrquirit ⁊ etia cauſe

cognitionẽ. vt ij. q .

nemo epus ey de ap.
fpꝛehẽſibilis er ð ſen.
ex.ſacro.ſiue iñ ſit in
iuſta vel er animo vel
ex oꝛdine ſemꝑ tenet.
vt.j. e. ſi eus foꝛte nec
releuat᷑ per appellati/⸗

onẽ niſ quo ad cogni

tionẽ.ex de ſen.ex.per
tuas ſnia aũt maÄͤdati
vel pꝛecepti nõ ligat.
niſi id quod pcipit ſpe

ctet ⁊? ad officium pꝛeci

pientis. vij. q.j. quia
frater noſter.pᷣmo aũt

pꝛobat. G. vſqʒ ad. F.

pꝛemiſſis. ꝙ ſentẽtie.
ep̃i ẽt iniuſte ſit parẽ⸗

duʒ veinde pꝛobat eas

8 ◻ Entẽtia. tim⸗
dac.niñ i duo/

bus caſibus.ſ.cũ ſnĩa
eſt poſt appellanonez
laia ⁊ cũ continet into
lerabilẽ erroꝛẽ.ex de⸗
ſent. excõ.per tuas.ter
tium caſum apponũt
quidam cum ꝓ inde
bitis exactionibus ali
quis excõicat᷑ vt eẽ de
exceſ.pꝛela.cũ ad quo
rundam.
b Iquis ab ali
is. ſimiliter ꝗ
luſpenſus eſt ab vno
ſuſpenſus eſt quantũ
ad oẽs.vt.vij.q j.figs
pꝛelvyier.ꝛ.iiij.q.v.qſ

e ¶ Coõcilio. hodie ſo
lus metropolitanns

cognoſcit de cã ercõi

cationis:vt extra de
ſen.ex.per tuas.
d CMuog ſtatuerit
l.ſynodus.

e Recipue. pu⸗
D niũtur. J. xxv.
alirds
¶ Buos ergo in cau
ſa denũciationis ideʒ
põt eſſe iuder accuſa
toꝛ ⁊ teſtis.extra de ſi⸗
mo. ʒ.item eſt hic ar.
ꝙ euangelica amoni
tio non ſolũ habet lo
cũ in occultis:ſed etiã
in manifeſtis.ij. q.j. ſ
peccauerit.
g ◻ JI epiſcopus.
iracũdus.i.vt
ex alo ſit iniuſta.

hb Liuto.i.nõ ſerua⸗

to oꝛdine iuris.

,.C Et aſpere.ꝙ non

adſit cauna.
K . Poteſtatẽ aucto
ritate huius canonis.
1¶IFnterpellet. bm
hec iura quilibʒ excõi
catus audiebatur
volebat ſe ꝓbare iniu
ſte excõicatũ.hocdie ſe
cus niſi ſit poſt appel
lationẽ excõicatus.vł
niſi dicat erroꝛem er⸗
pꝛeſſum in ſententia
vt extra.e.ti.ptuas.ſi
gs ergo conqueritur
metropolitano de in
iuſta excõicatiõe.aut
appellauit ad euʒ:aut
non.ſi appellauit pꝛi⸗
mo pꝛeſtabit cautõnẽ
abſoluẽdꝰ ꝙ ſtabit in
ri.deinde in optiõe hʒ
an velit euz abſoluere
vel remittere abſoluẽ
dũ ei a quo appellauit
vt ex de ſen. ex ꝑ tuas
ſi nõ appe llauit ad eũ
ſm pꝛioꝛa iura:debet
remittere abſoluẽdũ.

2 ſt ille noluerit abſol
uere tũc metropolita⸗-

nus pot erit abſolueĩ
vt ex ð ofli.oꝛ.ad repꝛi
mẽdà ſi tñ viderit ſen

cetiã excõmunicatiõii

xj
ZTimenda eſt ſententia paſtone/
OS Ententia paſtoꝛis ſiue iuſta ſi
ne ininſta fuerit: imenda eſt“:
tem ex concilio antiocheno.
A luo epiſcopo excõicatus:non eſt
ab alio recipiendus. H
Iquis a pꝛopꝛio epiſcopoex⸗
communicatus eſt: nec eũ pꝛi
us ab alijs:debere ſuſcipi:niñn aut
a ſuo fuerit receptus epilcopo:aut
conciliofacto epiſcopis occurrat
reſpondeat ⁊ ſynodo ſatiſtecerit.
quod ſtatuerii ſub alia enʒ ſenten
tia recipi.quod ⁊ circa laicos ⁊ pꝛe
ſpyteros ⁊ diaconos:⁊ omnes qui
in clero ſunt conuenit obſernari.
Iẽ nicolaus ad lotbariũ regez.
Excõmunicationis: meretur Eniẽ
tiam. qni excõicatis commnnicat.
D Recipne gualdrade pellicis
tue ⁊ duduʒ a te repudiate cõ
mnnionẽ declina.excõmnnicataẽ
eniʒ ⁊ vſqʒ ad pꝛeſenti noſtraʒ ab
omni cõtubermo cbꝛiſtianoꝝſeqᷓ 4
ſtrata.quãobꝛeʒ cauendũ eſt:ne cũ
ea pari mucrone pꝛecellaris ſenten
tie:ac pꝛo vnins muliercule paſſi⸗
one victus ⁊ obligatus ad ꝑbenne
traharis exitiũ.deterins quippe in
populis pꝛelati deliquũt ac per hoc
ipſi crudeliusqᷓʒ ceteri puniunt vt
ait beatꝰ gregoꝛius:ſcire pꝛelati de
bẽt ꝙ ſi peruerſa vnquã ꝑpetrant:
tot moꝛtibꝰ digni lunt:quot ad ſub
ditos ſuos ꝑditionis exẽpla traſinit
tunt.vnde neceſſe eſt:vt tãto ſe cau
tiꝰ a culpa enſtodiat.quato perpᷣ⸗/
na que faciũt nõ ſoli moꝛiunt᷑. ⁊ in
fra.ceterũ pꝛecane ne quãdo nobis
ſm domini pᷣceptuʒ duos aut tres
teſtes adhibeamus:imo vero hoc
ſãcte eccłie dicamus:⁊a qð nõ opta⸗
mus de cetero ſias cũctis ſicut eth
nicꝰ ⁊ publicanꝰ. Itẽ ex cõcilio
ſardicenſi capitulo.xvij.
De eodem.
12 Jepiſcopus foꝛte iracundue
gq5 eſſe nõ debet cito ⁊ aſper·
cõmouetur aduerſus pꝛeſbyteꝝ ſi/
ue diaconeʒ:⁊ eũ de eccleſia exter/
minere voluerit: ꝓnidendũ eſt:ne
inocenſdamnet᷑ aut perdat cõmn⸗
nioneʒ. ⁊ ideo habet poteſtateʒ :is
qui eſt abiectus vt epos finitimos
interpeller ⁊ cã eins andiat᷑ ac dili
gentiꝰꝑtractet᷑. Ale vero epusqui
inſte vel iniuſte euʒ abiecit:patient᷑
accipiat vr negociũ diſcntiat᷑: vł ꝓ
betur eins ſnĩia a plurimis vel emẽ
detur.tamen pꝛiuſqua⸗ omnia dili/
genter:ac ſideliter examinent᷑.eum
qui fuerat cõmunione pᷣuatns ante
cognitionẽ nullus debet pᷣſumer̃ vt
cõmunione ſociet.Iteʒ ex concilio
carthaginenii. ν odem,
B8 JIqnis pꝛeſbyter ab epᷣo ſuo:
coꝛrectus ſuerit:debet vtiqʒ
apnd vicinos epᷣos cõqueri:vt ab
ipſis eius cauſa poſſit andiri:⁊ per
ipſos ſuo epo recõciliari:qſi nõ ſe
cerit:ſed ſuꝑbia qð abſit inflatusſe
cernendũ ab epᷣi ſni cõmumõe dinj
xerit:ac ſeparati cũ aliquibꝰ ſciſma
faciens ſacriſiciũ deo obtulerit:ana

thematiʒet᷑ ⁊ nibilominꝰlocũ amit
tat. At ſi querumomã inſtaʒ habn⸗
erit aduerius epiſcopũ inquerendũ
eit. Iez ex concilio antiocheno.
De his qui damnati a ſynodo ſa⸗
craminiſteria contingunt.

. 2 quis epiſcopꝰ damnatur a

ſynodo:vel ſi pꝛeſoyter aut di
aconus a ſuo epiſcopo ⁊ auſi fuerit
aliquid de miniſterio ſacro contin/
gere:ſiue epiſcopus iuxta pꝛeceden
tem conuſuetudinem ſiue pꝛeſbyter:
ſine diaconus nullo modo licet ei.
nec in alia ſynodo ſpem reſtitutio .
nis aut locum ſatiſſactionis habe
re:ſed ⁊ communicantes ei omnes
abijci:de eccleſia opoꝛtet:et maxi⸗
me ſi poſtquã didicerint aduerſus
memoꝛatos pꝛolatam ſuiſſe ſenten
tiam eiſdem communicare tentaue
rint. Iem ex concilio mar. pa.
Sine ſpẽ ſit reconciliationis:qui ex
cõicatis cõicare pꝛetltumitt.
B Iquis epiſcopus in concilio
excommunicatus fuerit: ſiue
pꝛeſbyter ant diaconus a ſno epiſco
po:⁊ poſt excommumcationeʒ pꝛe
ſumplerit:ſine epiſcopꝰ ille aut pꝛe
ſbyvter aut diaconus ſacere oblati⸗
onem vel matnutinum vel veſperti
num ſacriſiciuʒ quaſi in officio:ſuo
agereſcuf pꝛins nõ liceat ei:nec in
alio concilio ſpem reconciliatio/
nis habere:nec vltra reconciliari:
ſed etiam eos qui ei communicaue
runt omnes ab eccleſia reſpui:ma/
xime eosqui ciebant eum eſſe deie
ctum.ſi antem permanſit turbans:
⁊concitans eccleſiam:per ſoꝛinſe⸗
cam poteſtatem:opoꝛtet eum ſic
ſeditionariuʒ ab omni plebe expel
li. Aez ex concilio agathenſi.
De cpiſcopis qui innocentes: aut
minimis cauſis culpabiles excom
mnnicant. H
G Piſcopi ſi ſacerdotali mode
ratione poſtpoſita:innocen⸗/⸗
tes anut minimis cauſis culpabiles
excõmunicare pꝛeſumpſerint: aut
ad gratias baptiſmatis feſtinantes
ſoꝛtaſſe recipere nolnerint:a vici/
nis epiſcopis eiuſdem pꝛonincie lit
teris moneãtur.⁊ ſi parere nolnerit
comimnnio illis vſe Bod tempus ſy
nodi a reliquis epiſcopis denege⸗
tur:ne foꝛte per excoõmunicationis
peccatum excommunicati longo
tempoꝛe moꝛte pꝛeuemtur. Itẽ
ex concilio appucauno.
hisui tempoꝛe ſue excommn
nicationis cõicare pꝛeſumunt.
acnuit innerſo cõcilio:vt qui
excommnunnicatus fuerit pꝛo
ſuo neglectuſiue epiſcopus:ſiue ꝗli
bet ſiue clericus ⁊ tempoꝛe ſue excõ
municationis ante audientiaʒ com
mumcare pꝛeſumpſerit:ipſe inſe dã

nationis ſencentiam indicetur pꝛo:

tmliſſe. Aez nicolaus papa.
Seponantui epiſcopi qui excom
munnicatis cõicant. Kr
Engnaldumtrenerẽſeʒ ⁊ pu

matem belgice pꝛouincie ⁊ gũ

tarium agrippine colonie archien

etiij.

cuidẽter iniuſtã põt ꝓnun/
ciare ininſta:z no ſit appel⸗
latũ ad ei.vt er de ap.ſollici
tudinẽ.it ecõnerſo ſi eſtap⸗
pellatũ ad eum ⁊ viderit iu⸗
ſtaʒ eſſe cãm excõicationis te
net᷑ eũ remittere abſoluẽdu
vt e de ſen. ex. ꝑ tuas in fi.
hodie autẽ lʒ nõ appellet᷑ ad
ſuperioꝛẽ.ſi tñ eſt periculũ in
moꝛa põt eum ſtatim abſol⸗
uere. vt ex.e.ſacro.

m S quis corect?.i. ſir⸗

ſpẽſus vel excõicat?
minoꝛi excõicatiõe.vt pʒ per
id qð ſequitur anathemati⸗
zetur.

n¶J anuis. nec in alia er⸗

go epi nõ poſſunt di⸗
ſpẽſare cũ talibꝰqui poſt ex⸗
cõicationẽ celebꝛt:cñ nec cõᷣ
ciliuʒ hoc poſſit.ar. S.ij.q.v.
qua de cã.ſic.vij.q.j.ſi quis
pꝛaſbyter.

o Aaxime.i. tantũ fie. xij.

di.illud. x viij.di.puenit.xvj.
q.iij.per fingulas.

p ¶ J as.videt᷑ iſti de⸗

rici qui cõicàt excõica
to in diuinis officiju. pari ex
cõicatione ligent᷑ vt e ð ſen.
ex.ſignificauit.

q ¶ VPer foꝛin ſecã i.manu

laicali.nec ſimile. s. xvij.dil.
nec licuit.

r Einobin minimis.

ergo pꝛo minoꝛbꝰcau
ſis non eſt ꝗs excõicandus
qð veruʒ eſt. vt.j.e.nullus.
ſed nonne pꝛo ſola contu
macia eſt quis excòicandus

vt.j.c.certum.ergo ſiue cri

men ſit magnũ ſiue paruũ
nuni eſt excõicãdus aliqs
niſi ſit contumax ad hoc di
cunt ꝗdam gab hoie nõ ſit
aliquis excõicandus niſi ꝓ
cõtumacia:ſed a canone be
ne.q vt.xvij.q.iiij.ſi quis ſua
dente.hoc non eſt vernz. qꝛ
qñq; excicatur aliquis p:o
ↄtumacia.qñq; pꝛo cimine
vt extra de ver.ſigni.ex par
te io.ſed certe illa decre.dicit
ꝙ pꝛo offenſa ſit aliquis ex

cõicandus cum non vułt ſa

tiſfacere.⁊ ita pꝛo contuma⸗
cia:quare alia diſtinctio eſt
8Peccatum. ar. ꝙ citius
moꝛitur quis pꝛopter pecca
tum.vt.xij.q.ij.c.j.⁊ tollit de
us malos de medio ne pec/
catum eoꝛum augeat.xxiii.
q.iiij.ea vindicta.⁊ tollit bo
nos ne malicia maloꝛu: im
mutet intellectum eoꝛum.ð
pe. di. iiij. ſi ex bono.
§ Lacuit.neglectu.vi⸗
etur ergo ꝙ pꝛo ne
gligẽtia aliquis excõicat ſi⸗
cut ꝓ negligẽtia aligs depo
nitur. vt.lxxxj.di.dictum eſt
vV Eugualdum. indica
Lerit. ſic patet ꝙᷓ; puni
tur iudex qui male indicat
vt dixi.ij . q; vj. hoc etiam.

5„½ .

.
2

Cau.
vult penitere ceſtat a ſacramentis:qͥꝛ boc ſibi putat fufficere ad penq

a AVtllitatis. qd; nulli pꝛobibetur. vt.iiij. q. v omnibus.

Jantẽ pꝛincipes.ergo imperatoꝛes ſubſunt epiſcopis ⁊ ab eis poſſunt
ercõicari. xcvj.di.duo. mutius iñ cũ eis agendum eſt iᷓ; cũ alijs.vt.xij.
q.ij.de rebus.⁊ ſi in pluribus epiſcopatibus hʒ imperatoꝛ domicilium. qui⸗

libet poteſt eum excõmunicare.ff.ad munici.aſſumptio.

e Nicunqʒ.
d ◻Jauis. cõmendandi
nã alioꝝ honoꝛes ali
is non debẽt eſſe occaſio no
cendi.vt.C. de ſta.⁊ ima.l.
vl.nec aliꝗs debet illud ap⸗

petẽ ꝑ quod bonoꝛ alioum

minuat. vt.xcir. diſ.nullus
nec tibi debes ↄſulere cũ al

terius iniuria.xxij.q.ij.pꝛi⸗

mũ nec aliquid facias in do

mo tua qð vicino noceat.vt

ff. de reg inr. domů.ſi m̃fa⸗
cias aliꝗd eo ꝓpoſito vt tibi
pꝛoſit lʒ alij noceat non pec
cas.ar.f.de aqua plu. ar.l.
j.F. deniqʒ.ff. de dam. infec.
fluminum. §. vl. ?.l. ſe.
e Ac defoꝛmationem. C.
de ſta. ⁊ ima. l. vlti.
Iterũ.i.multotiens.
g ¶ Bñſit. ſiniſtru. hoc eſt
.verũ in his que poſ⸗
unt trahi ad bonũ ⁊ ad ma

lũ:vbi ſemꝑ in melioꝛẽ par⸗

tem eſt interpꝛetãdũ.vt.xij.

di.c.j.⁊ e de reg. iur. eſtote

ſi ergo dericus amplectitur
muſierẽ interpꝛetabitur ꝙ

cauſa benedicendi eàù hoc fa

ciat.vt.xcvj.di.in ſcripturis
tñ qñq; canõ ſolã cõfabula
tionẽ interpꝛetatur in deteri
nec aliqua. .
h ¶ Aut gladio.bic habes
ꝙ inobedientia capite puni
ebatur.ergo ⁊ hodie repelle
ret a piomotiòe.luiij.di.mnl
tos.nõ iñ quelibet inobedi
entia capite puniebatur:ſed
ſla illa que ſciſma induce⸗
bat.vt.vij.q.j.deniq;.in ſi.⁊
de hot notani.iiij.q.j.in pᷣn.
¶Beionũ.hoc olim ſiea⸗
bat ad litterã.bodie tñ ſatha
ne traditur vt citius conuer
atur.vt.j.c.audi.in pꝛin.⁊
õñ
J mimicus iſte. a
BG boc loco incipit tra⸗
care de duplici excoicatiõe
nota ꝙ quedã excõicatio

eſt ſimpiex flue minoꝛ que

ſit a ſacramentis ⁊ ab ingreſ
ſu eccleſie.alia ſolẽnis que
pꝛopꝛie dicitur anathema
que ſeparat etiam a cõione
ſideliũ.de vtraqʒ iſtaruʒ ba
bes.iij.q.iiij.engeltrudã.ma
ioꝛ excõicatio imponitur vſ
pꝛo maioꝛi crimine vel ꝓ cõ

tumacia.minoꝛ infligiturp

