ratione dñice vel patrie ptà Aper pꝛudentia tna plurimũ nuseſtimetur:in pꝛonidentia ꝓpꝛij ritur qð ſit gratuituʒ: Ni
iis aligs vomeſtici bene ad, admiramur: ĩnegocio bea epiſcopiſſit: vt aut coꝛã ſe 2 coͤpere alioanen mure n
b unnr. ꝛudetia ſepha tiſtephani clericoꝛũ ipſoꝝ accepta tibns iudicibus:: aut aliter' bonon acmncln guice n nn
Onternus canoicvor ke nolueris teſtimoniũ. diuerſe nan fice veritatẽ teſtiſicẽtur. ra. ſed tñ ſi aliqd reci⸗- ii⸗
uneneenhonieſc ſpecies cauſarũ:nec in oibus Q.iij Sõ H
inducere in teſtimoniũ ſuu Oz ſiſt ſpecies canſarũ: necin M1.. pitur ꝓ cõmodato ſta i
ↄcanonicũ ʒ eiuſdẽ eccleiie cais cria agitant᷑. In criminibus ſi Aod antemꝰ* pꝛeter ſum titiʒ deſinit eſſe ↄmoda fun
canonicos:qꝛ nõ eſt magMis quidẽ accuſatoꝝ et teſtiũ illa diſtin./ mam emolumẽtiſectari tũ:qꝛ aut recipit aligd E
domeſtic' vni ꝙᷓ alij. ?ꝛ par ctio obſeruãda eſt que in canonibꝰ ſit vſuras exigere: Angun peoreiplſa:aut ꝓ vſu igte
affectionis c ſuſpicionẽ er otinet᷑:ne qui ad ꝓbatiõeʒ domeſti ſtini anctoꝛitate ꝓbatur rei.ſi pꝛo re ipſa aliqd ſeht
alt vr ſioe riiu nup. nõ cj aſſumant᷑.Ceteꝝ in poſſeſſionuz: ni in pſalmo.xxxvj. ſcribit dicẽs. recipitur: auteſt pecu fune
õ in vel bmõi negocijs:bi potiſſimũ aſ ni plus quã dederit accepit: vſin Nia. aut alia res. Ke il
Walatcghrandd er eh ſumendiſunt:q eadem negocia ra faserpett. wnis el enprid en
Aucere 5 canomcũ alterius ctanerũt: de qnoꝛuʒ anditiu ⁊ viſu⸗ B feneraueri? hominem:ideſt cötractus pinutatio⸗ ii
eccleſie. b. dicit noͤtu po⸗ bheſitatio eſſe ñ debeat.Si ergo ijdẽ ſi mutno dederis pecuniaʒ tn nis. ſi peo vſu accipit ci
tes dicere e; ſic. qaꝛ nõ eſꝛ do clerici idoneiſunt ad aſſertionẽ cze am a quo plus quam dediſti exrpe pecunia erit ↄtractus uz
meſticus iſtius ſj eccleſe tan illins:nullatenꝰ remoneant᷑:ſʒ ſcut ctes:non pecuniam ſolam:ſed ali locationis.ſi res alia: in
tn. ſiliter Platus iſte põt idu alijs l̃is deliberatũ eſt inter ſanctti qnid plusquã dediſti:ſiue illud tri erit ctractus innoia N
cli in teſtẽ P eccleſa ſua:vun; ſoònis ⁊ ſancti ſtephani canonicos ticum ſit:ſiue vinũ:ſiue oleum:ſiue tus.do vt des vei do
iñ alius cõſtituat qui noĩe ec vt facias.omnes. iſti Eh
cleſie agat. vt e de teſti inſu ”8 oõtractꝰ ſunt liciti lai⸗ tin
per nec dicuntur iſti ferre teſtimoniũ in ꝓpꝛia cꝗ. quia c eccleſie nõ eſt cO in cds: etiã cauſa negociatõis.vt.lxxx viij di fomicari.cderici tñ inct poſ⸗ f
guloꝛũ vt.xij.q.ij.qui mannmittit᷑ ſic legatariꝰ fert teſtimoniũ in c teſtamẽti ſunt debẽt abſtinere ab emptione ⁊ venditiõe:qꝛ illud nõ facile ſit ſine Nani
in quo aliquid ei relictũ eſt. vt inſti.de teſta.S. legatarijs.ſʒ nõne talibꝰ impera peccato.vt.j.de pe.di.v.qualitas.iñ in cã neceſſitatis ꝑmiſſuʒ eſt cleri⸗ i
tur ab ecdleſia. ergo nõ poſſunt eſſe teſtes ꝓ illa.vt.iiij.q. iij.idonei.ſj iſtud eſt cis negociari.vt er ne cle.vel mo.c.j.licitũ tñ eſt clericis emere aliquã ru R ſ.
in fauoꝛẽ religionis. nã rõem pꝛo religione iudicat.vt.ff. de reli.et ſumꝰ. dẽ materiã: inde aliqð artificiũ facere ſi eis ſua nõ ſufficiũt.vt.xj.diſt.
ſunt pſone ſed ſʒ dic ꝙ vnus canonic pot eſſe teſtis in c ſui cõcanonici. nõ lericus victũ. :.xxj. q·j.c. .de cö. di. v.nuni̊.ꝛ tc nõ acqri lucrũ er ne
tñ dico ꝙ poſſit eſſe iudex ſuus erneũ.quia minoꝛ cã repellit aliquem a iu gaociatide ſed ex artificio talia enĩ lucra licita erant aplis.vt.xxj.q.j.c.j. D nt
icio ꝙᷓ a teſtimonio. vt e de offi.dele. cũ. R. n σ Aleneraueris. plus ꝙ. ſupple qð conſiſit in podere numero
CTractanerũt. qꝛ ea que in capitulo geſta ſunt melius poſſunt ꝓbari per 21 mẽſura ſed in equo ⁊ domo aliud eſt.qꝛ ibi licitu eſtrecipere ſoꝛ⸗ l
canonicos ꝙᷓ per alios. vt e de teſti. veniẽs in fi lzler dicat alias inter dome⸗ tẽ ⁊ lucrũ.et eſt ea ratio.qꝛ in pꝛedictis que coõſiſtũt in põdere numero⸗ i
ſticos facile quid còſingi poſſe pꝛo negocij qualitate.vt. C. de dona. ſIata. mẽſura trãſfertur dominiũ:cũ illud ſit mutuũ.vnde res illa ſtatim eſt ut
q .Er viſu.iij. q.ix.teſtes. in periculo illius qui recipit.vnde incõueniẽs eſſet vt noĩe illius rei ma tire
5 0 Nõ rogent. an poſſit clericus cogi.nõui.i.q.vj. ſtatuendã. gis grauaret᷑.ſed oomus ⁊ equus nõ ſunt periculo ſui.vnde nò eſt in A H
‚Euentu. 5.iſij. . iij/⸗ad fſi/deem. cõueniès ſi alias grauet᷑ pꝛo re tali dãdo aliqd. ad hoc faciat.ff. de iure ui
S¶AVel audierint.ꝛ hoc eſi in illis caſibus vbi teſtimoniũ valet de anditu.v iur.eũ qui. Sed õ hoc obijcit᷑. pone ꝙ aligs vendat vſum pecunie ⁊ re⸗ Rn
iij.q· ix.ſi debuum. . piat in ſe periculũ pecunie.talis cõmactus nõ eſt vicioſus.qꝛ cum vſus
b¶¶Oecultetur. iſtud eſt regulare ꝙ in defectü pꝛobationũ ꝗlibet poſſit co⸗ ſit ilius qui vendidit licite pot eũ vẽdere.⁊ ſic habes ꝙ aliꝗs pꝛo pecu 4
gi. vt ex de teſti. cogẽ. puenit.imo talis admittit:ꝗ alias nõ eſt idone vt.iiijq. nia põt recipere pecuniã.⁊ aliud in hoc caſu:alias nõ.⁊ hoc ideo.quia K
iij.ßui reſpõſo ſi. lv. di. pꝛiſcis. 2 de cõ.di.iiij. in neceſſitate ⁊. C. de here.l.vlti. pecunia nõ deterioꝛat᷑ ſed alie res deterioꝛatur. Itẽ nõne ſi ceditoꝛali nu
¶Koꝛ ſe. ſed qualiter teſtatur dericus coꝛd epo oĩ cauſa verſatur cor lai cui gratis mutuat pecuniãvẽditoꝛ tenetur ei ad antidota. vt e de teſia.
co iudice:cu cõtinẽtia cauſe diuidi nõ dʒ. vt e de ſequeſtr. ad hec. Rſi.bocẽ cũ in officijs. ⁊ f. de pet. bere.ſed ⁊ ſ.S. coſuluit. nãliter eſt ei obligaius
ad ulã:quare ergo illa nalem obligationẽ nõ põt deducere in cimnleʒ. ſek

pauilegiũ dericoꝝ ꝙ nõ cogunt᷑ coꝛa quolibet iudice teſtari.ſĩ egregie ꝑſlone

güln
Wnnme.
giien⸗
6ſtoe
ulCnte
Kügk
anſctn
Pngonk
fuufle
Hiara
Cintne.
ſnnat
ieli⸗
danſe
berten
ſcoten
Nifni
hiroſagn
genit
Gocinl
Mofunon
nidennn
ſäte
olen
micin
igtur⸗
ſſze
tiicdt
gicife
ſagtni⸗
Cnodnekt
k,ng
ntgl
uo
1lai
Atcten

xllij

vt pactũ fiat pꝛo illa dada ad quã tñ tenet:cũ etiã talia pacta interuenit

in ſpiritualibus ad qui

alias quis tenetur.extra de pꝛeben.ſigniſcatuʒ

2 extra de elec.ſignincaſti. .
a ¶ Expectes.ex pacto ſᷣm quoſdam. vel etiã ſine peccato:qꝛ ſola ſpes
facit vſurarium vt hic. Sed ꝗd ſi mutuet eo pacto vt ſibi etiꝗ remuiuet

cũ opus habuerit:nõᷣ
credo ꝙ illud poſſet ðᷣ
ducere in pactũ ? ita
hec naturalis obliga
tio non poteſt deduci

in pactum.
b Vtant. pecu⸗
nia. ſtricte ſu⸗

mit᷑ hic nomẽ pecũia

nã generaliter dꝛ pe⸗
cunia ꝗcquid habes

c NKeriqʒ.pꝛecep
ta.nolunt qdã
facere õ legẽ ſed faci⸗
unt fraudem legi.ille
vero facit fraudẽ legi
gq obſeruat verba le⸗
gis ſed mentem eius
circunuenit.vt. ff. ð le
gi. fraus fit aũt fraus
egi quattuoꝛ mõis.ð

re ad reʒ.i.qñ in frau

dẽ dat᷑ aliqua res vt
hic. 2.j. q. j. ſũt nõnul⸗
li talis eſt fraus mace
doniani.fl.ad mace.l.
ſ iulianus.S.mutui.
itẽ de ꝑpſona ad ꝑſonã
vt cũ gs ſub pena al⸗
terius exercet vſuraʒ
vt. xl vj. diſt. ſicut non
ſuo.⁊ cũ maritus nõ
põt aligd dare vxoꝛi
lupponit aliã ꝑſonaʒ
cui det. vt. fl. de dona.
inter vir.⁊.vx.hec rõ
§. vlti. Nez de vno Z
ctu ad aliũ cõtractũ ſit
fraus:vtcũ mulier nõ
poſſit dare aliꝗd viro:
ſingit ſe vẽdere ei. vt
ff. de do. int vi. ⁊ vxo.
ſi ſponſus..circa. ſic
xvj.q.iij.ſi ſacerdotes.
Yieʒz de vno Zctu ad
aliũ fit fraus:ſed alio
mð.vt cũ mulier non
poſſit ſideiubere cõſti
tuit ſe pncipalẽ debi⸗
tricez vt. ff. ad vell.
uis.xxxiij.q.v.mulie⸗
rem.

d CLCegis.i.canonis

legitime agẽtis.ſ. legi
ꝓphetice dicẽtes.qui
pecuniã ſuã nõ dedit
ad vſurꝗ.⁊c᷑.

e¶ Vegociatoꝛibus.

vi ꝙ ſi quis pecuniꝗ
ſua dedit negociatoꝛi
vt inde emat merces
det ſibi partem lucri
illud fit licitũ:qð ñ
coõcedo ſi piculuʒ ſpe⸗
det ad recipientem vt
ſit iter eos Zctus mu
tui.ſed ſi p illa ver ba
ſocietatẽ Zhunt ⁊ tũc
periculum ſpectat ad
vtrũqʒ:⁊ tũc bñ licitũ
eſt ꝙ vnus ſocius det
pecuniam ⁊ alter ſup
pleat laboꝛẽ ꝗ deeſt in
pecũia. vt.ff. ꝓ ſo.l.v.
¶KEerx moſaica.
g CAccedit. ex pacto.

quodlibet aliud:ſi plus quã dediſti
expectesꝰ accipere:feneratoꝛes:et
in hoc impꝛobandus non landan
dus. Itez bieronymus ſuper eze
chielem libꝛo ſexto.
Quicqnid ſupꝛa datum exigitur:
vlura eſt. .
Dinvnd vſuras tantũ

eſſe in pecunia*.quod pꝛoni/

dens diuinaſcriptura:omnis rei an
fert ſuperabundantiaʒ: vt plus nõ
recipias quã dediſti. Item alij pꝛo

peccunia fenerata ſolent munnſcu

la diuerſi generis accipere:⁊ non in
telligũt ſcripturã vſurã appellare ⁊
ſuꝑpabũdantiã quicqꝗd illud eſt ſi ab
eo quod dederint plꝰreacceperint.
Iez ambꝛoſius de nabuthe.
Quicꝗquid ſoꝛti accedit vſura eſt.
D eriq reſugientes pꝛecepta
legis cum dederint pecuniaꝗ
negociatoꝛibus:nõ in pecunia vſu
ras exigunt:ſed de mercibus eoꝛuʒ
tanquã vſuraꝝ emolumenta perci

piunt.ideo audiant quid lex dicat:

neqʒ inquit vſuram eſcaꝝ accipies
neqʒ omniũ rerũ. Item eſca vſura

eſt: ⁊ veſtis vſura eſt:⁊ quodcunqʒ

accedit ſoꝛti vſura eſt:⁊ qð velis
nomen ei imponas:vſura eſt. Neʒ
ſi quis inſtaurandũ cõuiuiuʒ putet
ad negociatoꝛẽ mittit.vt abſyuthi
aci cupellam deferat ſibi gratis:ad

cauponẽ dirigit vt picenũ vinũ aut

Wigei reꝗrat.ad lanium ⁊ hillam
ſibi pꝛocuret.ad aliũ vt ſibi poma
adoꝛnet. Itẽ ex ↄcilio agathẽſi.
Quando amplius quã debetur ex
igitur: vſura accipitur. .
U Sura eſt vbi ampliꝰ requirit
quã qð.dat᷑.verbi gra:ſi ſoli⸗
dos decẽè dederis ⁊ ampliꝰ queſie
ris.vel ſi dederis frumẽti modinm
vnũ:⁊ ſuꝑ aligd exegeris. Ecce
euidẽter oſtẽditur qð quicꝗd vltra
ſoꝛtẽ exigitur:vſura eſt.
OQ.iij.
Nod vero nec clericis
nec laicis liceat v ſuras
exigere.ꝓbat᷑ auctoꝛita.
te gelaſij alioꝛuz. Ait
enĩ gelaſius papa ſcribens clericis
per Incaniã ⁊ ſiciliam.
A queſtibus negociationis clerici
abſtineant. ”ðU
764 Zerici ab indignis queſtibus
nonerit abſtinẽdũ:⁊ ab omni
cniuſlibʒ negociationis ingenio vel
cupiditate ceſſandũ. in quocunqʒ
vero gradu ſint ſi ceſſareꝰ noluerit:
mox a clericalibus officijs abſtine
re cogãtur. Itẽ ex cõci.araletẽſi
pꝛimo:ꝙ ↄ firmauit papa ſilueſter.
Excõmunicentur miniſtri altaris
qui ſeneęraytur.
Iniſtri qui fenerantur placu
60 it iuxta ſoꝛmã diuinitus data

clxxiiij

h Ad negociatoꝛem.cni reddidit pecumanm.
i Poma. vꝛ ergo ꝙ vlura differat in hoca crie ſimonie.qꝛ crimen ſimonie
nõ cõmittitur in modico.vt er de ſimo.⁊ ſi qõnes.ſed nõ eſt ita.⁊.c.ſi qõnes.
intelligas ꝙ nõ pꝛeſumit᷑ in modico cõmuti fimonia re perſone.
Nod vero. Nulli licitũ ẽ vſuras ſumere:nec etiã iudeo.vt extra ð

eos a cõione abſtinere. Itẽ ex cõ
cilio terraconenſi.
Qui volnunt eſſe in clero:a ſtudio
negociationis abſtineant.
CU Anonũ ſtatnutis firmatũ eſt vt
gquicũqʒ in clero eſſe volnerit
emẽdi vilius ⁊ vẽdendi carins ſtu
dio nõ vtatur.qð ſi exercere volue
rit cohibeatura clero. Nẽ ex cõ
cilio Martini paupae.
Alienetur a clero vluras aut ſuper
abundantiam exigens.
B8 I as oblitus timoꝛẽ dñi ⁊ ſan
ctoꝝ ſcripturaruʒ que dicunt.
Qni pecuniã ſuã nõ dedit ad vſurã
oſt bãc cognitionẽ magni cõcilij
enerauerit: centeſimã exegerit:ant
ex quolibeti negocio turpislucri q̃
ſierit: aut per diuerſas ſpecies vini
vel frugis vel cuiuſlibet rei emẽdo
vel vendendo aliqua incremẽta ſu
ſceperit:de gradu ſuo deiectus alie/
nus habeat᷑ aclero. Itez eodeʒ.
ꝛo pecnnia quã clericus mniuo
dedit inſto pꝛecio ſpẽs accipef̃ põt.
80 JI qnis clericꝰ in neceſſitate ſe
lidu pꝛeſtiterit:hoc de vin
vel frumẽto accipiat quod mercã
dicã tẽpoꝛe ſtatuto decretuʒ ſue
rit venũdari ceterũ ſi ſpeciẽ nõ ha:
buit neceſſariã ipiunʒ qð dedit ſine
vllo augmento recipiat. Itez ex
cõcilio agathenſi tertio.
Clericus non accipiat plus quam
cõmodanit.
Allns clericoꝝ ampliuꝭ acci
H. piat qzʒ cõmodauit.ſi pecuni
am:pecuniã accipiat.ſi ſpeciẽ eãdẽ
quã dedit accipiat.⁊ quicꝗd aliud
tantũ quãtũ dedit accipiat. Itez
leo papa.
Etiaʒ laicis vſura damnabijlis eſt.
D Ec hoc pꝛetereundnʒ quoqʒ
duxumus eſſe quoſda lucri tur
pis cupiditate capios:qui vſurariã
exercere pecuniã ⁊ ſenoꝛe volũt di⸗
teſcere:q; nos vt nõ tatũ dicamus
in eos ꝗqſunt in clericali oꝛdine cõſti
tuti:ſʒ etiã in laicos cadere:qui chꝛi
ſtianos ſe dici cupiũt cõdolemus.
qð vindicari acriuns in eos ꝗ fuerũt

cõfutati decernitnus vt omnis pec

cãdi oppoꝛtunitas adimat᷑. Itez
ex:niceno concilio.
Eijciantur a clero turpia lucra ſec/
tanteg. . B
¶ VYoniaz multi clerici auaricie
cã turpia lucra ſectates obliti
ſunt diuini pꝛecepu quo dictũ eſt:ꝗ
peccuniã ſuã nõ dedit ad vſurã.ſta
tuit hoc ſanctũ cõciliũ:vt ſi ꝗs innẽ
tus fuerit poſt hanc diffinitionẽ vſn

ras accipere:vel ex quolibettali ne

gocio turpia lucra ſectari:vel etiaʒ
ſpecies frumentoꝛũ ad ſextuplũ da
re ommnis qui tale aligd conatus fu
erit ad queſtum*.deijciatur a clero:

vſu.poſt miſerabilẽ.vꝛ tñ ꝙꝙ
in calſu licitũ ſit etiã xpᷣiano
ſumere vſurã.vt.j.e.c.vl. tũ̃
licitũ eſt aliqñ vltra ſoꝛẽ ali
qd recipere.vt nõui in ꝓxi.
q.ð.in ſumm.—
I O Lerici.indignis.licio
N. tas.n. negociationes
poſſunt clerici facere. vt ex
ne cle. vel mo.c.j.⁊ hoc cum
eis ſua nõ ſufſiciũt.vt.xcj.di.
clericus.
m ¶ Si ceſſare.nõ ergo ſtaa⸗
tim deponẽdus ẽ clericus ꝓ
pier vſuras.xlvij.diil.c.j.ar.
ʒ.xlvij.di.c.ij.ſo.ſtatiʒ depo
nendus eſt.⁊ qð hic di refer
tur ad facultate diſpẽſandi.
Iniſtri. dat.õ. xl vj.
di. non lictett.
o NRnonũ. z2 vendendi
0 eadẽ foꝛma.ſed i rudi
mã pot emere coꝛiuʒ ⁊ char⸗
tas ⁊ inde facere ſotulares ⁊
libꝛos.vt.xxj.q.j.c.j.⁊.xcj.di.
clericus.nec eſt negociatio.
ſed artificium. .
p G J gs.ex quol bet. xxj.
q.iij.placuit.
q B8 Jauis clericus.ſoli⸗
duʒ.ſ.pecuniam nu⸗
meratam.
r ¶ Hoc.i.tantum.
8 Quod.i. quantum.
¶ AMercandi.ſi deberent
vendi.
v¶Statuto.ideſt ſolutdis
tempoꝛe.
x¶ BDecretũ.a iudice vel ab
alio.ſ. hoc vult dicere g cre
ditoꝛ P᷑rumentum ꝓ tãta pe
cunia dʒ recipere quatuʒ va
luit tꝑe ſolutionis.⁊ ita ↄſia
derãdum eſt tps ſolutionis
ſed ſi nõ eſt pꝛefirũ tunc eſti
mat᷑ quãtuʒ valet tempoꝛe
quo r es petitur.vt.ff.ſ cex.
D peta.l. vinum.
7 Allus clericoꝛum.
LD hoc heeireunann,
3 oniâ ad queſtuz.
0 videtur bic ꝙ ꝓbibe
amur ſumere vſurã ca lucri
captandi nõ autẽ vitadi dã
ni.arg.ad hoc.S.e.ſi ꝗs obli
tus vbi dicit incrementa ſu
ſceperit maxie ſi ſit boneſi⸗
dei Zctus vbi ex ſola moꝛa
veniunt vſure.vt.ff.ð vſur.
moꝛa.S.in bone.ſi quis er⸗
go eſt in moꝛa ſoluendi ab
eo poſſunt repeti vſure non
tanqᷓ; vſure.ſed tanq intex
eſſe. vt.ff. ꝓ ſo.ſocius qui.æ=
tunc petũtur vſure iudicis
offõ nõ iure actõis.licite.n.
põt gꝗs agere ad hoc.vt red⸗
dat᷑ indẽnis.vt ex ð fidieuſ.
puenit.⁊.xij.q.ij.ſi quis de
clericis. vbi agitur ad inter⸗
eſſe.

—

2 CM iung modiũ.ſi aliquis vendat merces que mõ valent qttuoꝛ⁊ fa
cit pactũ vt ei dentur.v.ad terminũ pꝛeſixũ:illud nõ eſt vſura ſed dubi

l

um eſt quantũ pñt.valere merces ille ad terminũ pꝛeſixũ.vt ex de vſu. in ciui⸗
tate.lʒ ſi venderet lõgo carioꝛi foꝛo ꝙᷓ; mõ valeant tunc eſſet vſura.vt ex e.tit.

cſuluit.io.⁊ qð dꝛ de venditione merciũ:intelligit᷑ ſi te õctus nõ fuerat vẽ·

diturus.alioꝗn eẽt vſura.vt
cxcexxtra.e.ti. c. vlti. b.
.b Jquis rapinã.ſic er
go vlurarius eſt ra⸗
ptoꝛ.ergo in eũ nõ tanlſfert᷑
dñiũ ſicut nec in ſimoniacũ

põt tñ ↄcedi ꝙ tranſfert᷑ dñi
um in eũ.Itẽ cũ vſurarius

nõ audiat᷑ niſi reſtituat vſu
ras q̊s ab al iquo recepit.eſ
go nec raptoꝛ vt videt᷑ qd ñ
adrnitto. 2 rapina large ſu⸗

mitur pꝛo qualibet iniuſta

vſurpatione.vt.xxxij.q iiij.
meretrices.
4 NDid dicaʒ reddi.i.da
ri qꝛ verbũ reddendi
ponit᷑ ꝓ verbo dãdi. fl. de v.
düufg. ver bũ reddẽdi.põt.iñ di

ci ꝙ ſᷣm leges nõ ſunt dade
vſure.iũ qꝛſacre leges nõ de

dignant᷑ imitari ſacros cão/
nes. vt.ij. q.tij. SF.nõnduʒ.iũ
qꝛimꝑatoꝛ iubet ſᷣuari ea qͥ
ſtatuta ſunt in niceno ↄcilio
vt in auẽ.de ec.ti.in pᷣn. col.
ix. nicenũ cõciliũ ꝓhibet

vſuras.vt.xlvij.di.quoniã.

2.S.c.quoniã.cũ ergo imꝑa

toꝛ cõſtitutõe ſua ↄpfirmauit

ſtatuta niceni concilij:pʒ qð
voluit derogare oĩbus legi
bus que loquunt᷑ de vſuris
vel dic vt diri. x. dil. lege.

d C Sciiptũ eſt. in pꝛologo

biblie.
e Totus.i.quelibʒ parua
pꝑs mũdi.vt hec dictõ potus
bie ponat᷑ diſtributiue.

ſ CHNec obolus.ſnpple to⸗

tus mundus.

8D Rlienũ canõ fingit rez

alienã illã qua ꝗs maie vtit᷑
Vt hic ⁊.xlvij.di.ſicut hi.⁊ er
Dde v. fig. c. ius dicit.
b Biüllo.cui. Sicut nul
.li nocere debes: ſc a
nullo debes petere vſuras.

vt. c.intelligat᷑ negatiue:⁊ fic

planũ eſt.alij dicũt ꝙ ab ho
ſtibus lictũ eſt peier vſuras
nã ⁊ oĩa eoꝛ licite poſſumꝰ⸗
⁊ quibuſcũq;ʒ inſidijs poſũ⸗

mus nocere eis.vt.xxiij.qiij.

dominus.
¶ Abi ius.iuſtũ belluʒ eſt
qð gerit᷑ ex edicto pᷣncipis.
vt.xxiij.q.ij.iuſtũ.io.
Dod vo. Qui⸗
R daʒ generalit di
cunt ꝙ de nullo
illicite acquiſito
pot fieri elemoſyna:nec de
meretricio:nec de vſura.nec
de alea:nec de hiſtrionatu:
nec de fimonia.ſcriptũ eſt.n.
honoꝛabis dñm deũ mũ ex
iuſtis tuis laboꝛibꝰ.j.q.j.nõᷣ
eſt putãda.⁊ in deutro.dr:
nõ accipies mercedẽ ꝓſtibu

⁊alienus habeatur ab eccleſiaſtico
adu. Item iulius papMyp.yD.
urpe Inerum ſequutur:qui minus
emit vt plus vendat.
¶ Licuqʒ tẽpoꝛe meſſis vel vin
demie nõ neceſſitate:ſʒ ꝓprer
cupiditatẽ cõparat annona vel vi/
nũ.verbi gratia:de dnobus nümis
cõparat modiũ vnũ ⁊ ſeruat vilqʒ
dũ vendatur denarijs quattuoꝛ aut

amplius:hoc turpe lucrũ dicimus:
Item ambꝛoſius in libꝛo de bo/

no moꝛtis.

Rapinaʒ facit qui vſuram accipit.

Zanis vſurã accipit:rapinaʒ
facit: vita nõ viuit. Iẽ An
guſtinus ad macedoniin.
HNon minus crudelis eſt qui pau⸗ʒ
perem trucidat fenoꝛe:quaʒ qui di⸗
niti aliqua rapit.

¶EAid dici de vſinisquas erlis

ipſe leges ⁊ iudices reddi in/

bent:an crudelioꝛent qui ſubtrabit

aligd vel eripit diniti.quã qui truci
dat pauperè fenoꝛe.hec vtiqʒ atqʒ

hymõi male vtiqʒ poſſident᷑ ⁊ vellẽ

vt reſtituerent᷑.ſed nõ eſt quo indi⸗
cerepetant᷑. Jã vero pꝛudent intue

amur ꝙ ſcriptũ eſt:fideli hõi totꝰ

mũdus diuitie ſunt.inſideli aũt nec
obolus:.nõne oẽs qui ſibi vidẽtur
gaudere ↄqueſitis:eiſqʒ vti neſciũt
alienũ poſſidere cõnincimꝰhoc.n.
certe alienũ nõ eſt quod iure poſſi:
detur.hoc aũt iure poſſidet᷑ qdð iuſte
hoc iuſte ꝙ bene. Omne igitur
male poſſidet᷑ alienũ eſt.male aut
poſſidet qui male vtif. Poꝛroa
quo vſure exigende ſunt. Ambꝛoſi
ns teſtatur dicens.
Ab illo exigere vſuram poſſumns
cni iure nocemus.
AMa no exige vſurã cui merito
mocere deſideras.cui iure in ſe
runt᷑ arma:huic legitime auferũtur
vſure.quẽ bello vincere nõ potes
ab hoc vſurã exige quem nõ ſit cri⸗
mẽ occidere:ſine ferro dimicat qui
vſuras flagitat:ſine gladio ſe de ho
ſte vlciſcitur:qui fnerit vſurarius ex
actoꝛinimici.Ergo vbi ius eſt bel
li:ibi ius vſure.
E. v.“
Aod vero elemoſyneñ
ſint faciẽde ex fenoꝛe vel
vſuris:nec quolibʒ male

acaſito: Auguſti. teſtat᷑ in libꝛo de

verbis domini tractatu.xxxv.

De vſuris elemoſyne fieri nõ pĩũt.

Olite velle elemoſynas ſace
re de fenoꝛe ⁊ vſuris. Item

li. ⁊ eſt ar. ad hoc.j.e.elemoſyna.⁊.xxxij.q.iiij.ſicut nõ ſunt. nã illicite acqntañ
ſunt in bonis nf̃is nec nfra vt.ff.p ſo. cũ dnobꝰ. S.vlt. alij. dict ꝙ ſi de illicite
acqſitis nõ trſ fert᷑ dñiuʒ vel eti tràſfert:ſed võpetit repetino nõ põt iñ fieri
elẽoſyna vt in vſura.ar.er de iureiur. debitoꝛes ⁊ in ſimonia. vt er de ſmo.ve
niẽs. ſed ſi nõ dat᷑ repetitio et traſfert᷑ dñius bene ſit inde elemoſyna.vt ſi ali⸗
ad dat meretrici illud nõ põt repeti.vt.ff.de cõdi.ob tur.cau.idẽ ⁊ f.S.quoti

1

ens. vñ de tali põt meretrix facere elemoſynã. Idẽ de eo eſt qsᷣ dat bi⸗
ſtrioni:⁊ de eo qð extoꝛquet᷑ rõe officij alicuius.vt.j.e.nõ ſane.qð t di

ꝙ lacerdos nõ põt keavere mercedẽ ꝓſtibuli:põt dici ꝙ nõ dʒ recipi ob

latio meretricis:lʒ e

moſyna poſſit inde ſieri.hec eſt ratio:vt ꝑp ruboẽ

citius cõueriat.vt.xc.dil.oblaiõs.⁊.xvij.qiiij.miroꝛ.ſed de iilis qͥ ſunt

Blatio de rapina repꝛobatur.
Mmolans ex iniquo:oblatio
RKeſt maculata. dona iniquoꝝnõ
pꝛobat altiſſimus:nec reſpicit in ob
atõibus iniquoꝝꝰ*.nec in multitu:

dine Gcriſctor e: ppiciahil pec
an

catis.qui offert ſacriſiciũ de ſub

tia paupis:quaſi ꝗ victimat ſiliũ in

ↄſpectu pꝛis ſui.panis egentium vi

ta panperis eſt.ꝗ defraudat illũ ho

mo ſanguinis eſt.ꝗ effundit ſangui
nẽ:a ꝗ fraudeʒ facit neceſſario frẽs
nt. Ytẽ Augu. in homelia.

Hion eſt aliquid rapiendum diuiti
Vns vt detur egenis.

PSne aliquis cogitat dicit:
multi ſunt chꝛiſtiai dinites aua
ricupidi:nõ habebo peccatũ ſi ſuũ

illis abſtulero ⁊ panperibꝰ dedero

vnde eni illi nil boni agũt mercedẽ

habere potero.ſʒ huiuſmodi cogi,ʒ

tatio:a diaboli calliditate ſuggerit᷑.
nã ſi totũ tribuat pauperibnus ꝙ ab
ſtulerat addit potius peccatũ quaʒ
minuat. Ite hieronymus.
Deeodem. Palea.

D Emo qni rapit moꝛiens:ſi bʒ

vnde reddat ſaluat᷑:ſi eos quo

ruʒ fuit innenire nõ poterit:eccleſie

vel panperibus tribuat. Iem
Ambꝛoſins.
De eodem. Palea.

Apinaʒ emere nõ licet:niſi in/⸗
tentione vt cni eſt ablata reſti
tuatur. Iem auguſtinus.
Furtum committũ qui innentum
non reddit.
Iquid inneniſti 2 nõ reddidi
ſti rapniſti:quãtũ potniſti feci
ſti qꝛ plus nõ inueniſti:ideo plus nõ

rapniſti. qui alienuz negat:ñi poſſet
yj ⁊tolleret.deus coꝛinterrogat no

manũ. IAẽ gregoꝛus.
OQui de rebus conceſſis ⁊ bene que

ſitis elemoſynam impendit illa pla

Q. Zemoſyna redemptoꝛis no
ſtri oculis illa placet:que non
ex illicitis ⁊ iniquitate cõgeruur:ſʒ
que de rebus cõceſſis et bene acqui
ſitis impendit᷑. Itez hieronymus
in libꝛo lenitici. èGU
Peccat quirẽ inuentã nõ reddit.
Alti ſine peccato putant eſſe
ſi aliennʒ quod inuenerint te
neant ⁊ dicunt:dens mihi dedit cni
habeo reddere.diſcãt hoc peccatũ
Rmile eſſe rapine:ſiquis innenta nõ
reddat. Item auguſtiuns.
Bonꝰ vſtis ñ iuſtiſicat iiuſte q̃ſita.

e

extona ꝑ violẽnaʒ nõᷣ
rõe officij alicuiꝰ:vt ð
rapina ⁊ de furto nõ

põt ſeri elemoſyna.di

cũt tñ gdã ꝙ ſi res fur
tiua vẽdat᷑ de nümis

illlis pöt ſieri elemoſy

na:qꝛ non ſunt nůmi

fukttiui qui dant᷑ pꝛo
re funtiua vt.ff.ð fur.
qui vas.5F. vlt.qð nõ

credo.vt.ex de vſur.
cũ tu. in ine.

1 Olite. vſuris.

hic inculcatio
verboꝝ eſt. ⁊ fenus dẽ
vſura vſurax.vñlu⸗
canus. Hinc vſura vo
rax auidũq; in tẽpoꝛe
fenus.

m Amolaͤs ini
Taom 5.j. q. j.

nullus.⁊.c.non eſt pu
tanda.
n C Nec in multitudi
ne. ſed in meritis. vt
xxiiij.q.j.odio.

o C Sangumis. lr

xxvj. di. paſte.
p ¶Frẽs i pares ſine
ſimiles in peccato.j.E.

c. multi.⁊ de peni. di.

i.homicidio
4 Oꝛle. nõ habe
bo. nec eni pꝑ

bonũ eſt faciẽdũ malũ

q.iiij. ſc no ſũt. nõ vi
tñ ꝙ talis furtũ comit
tat:qꝛ furtũ n ſit niſi

adſit animꝰ lucrandi

vt. ff. de fur.l. j. noõ ẽ
ita qꝛ ſpẽs lucri eſt ex
alieno largiri.vt. ff. de
fur.ſi pignoꝛe.S.ſ.

arneni

inueni rẽ aliquã habi
tã ꝓ derelicto. lʒ inten
dã ea furari nõ cõmit
to furtũ. Iẽ ſi nõ ha
bet ꝓ derelicto. credo
iñ ꝙ habeat᷑ ꝓ dereli

cto:fimilit᷑ nò comitto
furtũ.ſi aũt nõ habet᷑

pꝛo dẽlicto. nec credaſ
ꝙy babeatur ſi eo alo
accepiſti vt dño reſti⸗

tuas:nõ cõmittis fur

tũ. hoc iñ in libello de
bes ꝓteſtari.hoc totũ
habes. ff. de fur. lal⸗
ſus.S. qui alienum.
Item ⁊ hoc ſcias ꝙ ſi
quis inueni theſau⸗
rũ in loco ꝓpꝛio:ſtatis⸗
inuẽtoꝛis eſt.ſi aũt in
loco alieno ⁊ caſu foꝛ
iuito eũ nuenerit:di⸗
midius ſit inuentoꝛis
2 dimidius dñi loci.ſi

vero ſtudioſe queſiuit ⁊ inuenit eũ in loco alteriꝰ totꝰerit dñi loci.ſi vero
in ſacro vel religioſo loco caſu foꝛtuito inuenit theſaurũ:totꝰ eſt inuẽto

.
.
2

—
/Jrin r X In rvv/r. ,„5 rPA

2 ris.vt inſti.de re,diui.S.theſaurus.⁊.C. de theſau.l.nemo li.x.io.
. Lemoſyna.

Nlti dicunt iſti male dicũt:qꝛ oẽs ſcire debent qd ſuum non eſt
ad alios ꝑtinere.vt.C. vnde vi.conquerebatur. .

Nfi .
ahn
de
ite⸗
einlet⸗
katnnen
npfiln
hrfſinn
ptine
Mlbi
opöſ
(honeſa

Vetri.
verto⸗n
Odo.
Cuna
NAc.

nuſt
dehend
r.
Mnohete
tenig
Kitinii
Neſtni
oſünon
ſicnt
inbſit
lnne
Ulibi!
flucncke
nnſt
Nng
ſöho
lanipen
aßfin
finöchri
itni
it C
ipd
nͤcchnite
nöheri
ercn
i
ſdfoteſi
nitst
jlbelex
horton

ſeus

Ptoſa

3 Eqʒ.iuſtificat.
D ar. ꝙ bonũ nõ

impꝛobat᷑ ꝑꝑ malũ co
berẽs.nec malum ap
pꝛobatur ꝓpter bonũ
coherẽs. vt. lvj. di. vñ
cunqʒ.ꝛ.xxiij.q.v.re⸗
legẽtes.ar.cõtra.xxij.

5 Laudabilis .i.ls

iniuſte electus bñ vta
tur dignitate: boc ñ
ↄualeſcit dignitas.vt
j. q.j. vᷣncipatus.hoc
tñ fallit.vt extra de re
nun. niſt.
¶ Ininſta. i. iniuſte
acqñta. Ois. n. ptas
a deo eſt. ar. xxiij.q.j.
quid culpatur.

d Eniqʒ.ſic.xj.q.
Oi

ij. nolite. cuz ſu
is ↄcoꝛ.?.xiij.q.ij.non
eſtimemus.
¶ Neutzꝛ ar. ꝙ nul
li ſubueniendũ eſt cũ
iniuria alteriꝰ. vt. xxij.
— cauẽduʒ
ne pꝛetextu nocen⸗
tis innocẽs puniatur
C. de his ꝗ latro,.occ.
l.ij. in fi. qꝛ lanctius eſt
⁊c.ff.ð pe.abñtẽ.⁊ pe
na ſuoſ tenebit aucto
res.C. de pe.ſancim⸗
ex de his q̃ fi.a ma.
par. ca.qſiuit.nec dʒ

alteri ꝑ alterũ iniqͥ cõᷣ

ditio afferri. vt. ff. de

SAnacenl
¶Sacerdotale.arg.

ꝙ ſacerdotes nõ pñt
aduocare in cauſis vt

hic.⁊.lxxx viij.di.pla⸗

tů.ar. .xv.q.ij.obſer

nandũu.ſo.coꝛã ſecula
ri iudice non pñt alle
gare niſi ꝓ certis ꝑſo

nis.vt e de poſtu.c.j.
ſed coꝛam eccleſiaſtico
bñ.io. hodie ſacerdos

nõ pot poſtulare:niſt

pꝛo ſe ⁊ eccleſia ſua.vł
o cöͤiũctis 2 miſera
ibꝰ perſonis. vt ey.
c.c. Vlt. b.

8 12 riptũ.hoc.e.

expoſitu eſt. .
lij. q. vij. in grauibus.
Hecce.

D Irit. ſumendũ.

ar. ab exẽplis ſ̃

eſſe argumẽtãdũ.xij.
q.ij.glia.ver.nec vero

ar.S.xxx vij.di.qui de

menſa.

CFurtũ.arg.qꝙ bo

ſtes poſſimꝰ decipere
2 eis ſua auferre.vt.xi
iij. di. in madatis.xxiij.
a. vj. c.. . ij. . di. viij.
quo iure.⁊.C. de com
mer. 2 merca. l. vnica.
bic iñ iõ excuſant᷑:qꝛ
maioꝛis auẽte hox fe⸗
cerũt ⁊ ita eſt ar.bie qp
auctoꝛitas maioꝛis ex
cuſat in illiciſ.vt.lxiij.
di. ſalonitaͤe, ?2 de con.
di⸗ v. diſcipulos.xxiij.
A culpat᷑ſic abꝛa
hã ⁊ ſanſon e alij mui

xliij

DESeni ſ agria inlane ac ppe
LErã inuaſis:ita quiſqʒ vtatur:
vt ex eoꝛũ fructibus largas elemo/

ſynas faciat.iõ rapinã iuſtiſicat*.ne

qʒ ſi alias ruri paterno vł iuſte que
ſiio auarus incũbat:iõ culpada eſt
iuris cinilis regula:qua poſſeſſoꝛle
gitimus factus eſt. nec tyrannide
ſactionis ꝑnerſitas laudabilis erit
ſi regia clemẽtia tyrãnos ſubditos
tractet.nec vituperetur oꝛdo regie

poteſtatis:ſi rex erndelitate tyranni

caſeuiat.aliud eſt nãqʒ ininſta po
teſtate iuſte velle vti:et aliud eſt iu
ſta ptate iniuſte velle vtii. Iem
ambꝛoſius in libꝛo de officijs.
Enum alterins detrimèto:aiteri ſub
neniri non liccer.
O Eniqʒa ſi nõ põt ſubneniri al
teri niſi alter ledat᷑tcõmodin⸗
eſt neutrũ:iuuari quã grauari alteꝝ
iõqʒ in cais pecuniarijs interuenire
nõ eſt ſacerdotalePin quibꝰ nõ põt

fieri ꝗn frequẽter ledaf alter ꝗ vin⸗

citur:quoniam interceſſoꝛis beneſi
cio ſe victũ arbitrat᷑.ſacerdotis eſt
igitur nulli nocere:ꝓdeſſe velle oĩ ·
bus:poſſe aũt ſolius dei eſt. Neʒ
Eesoriasinregiſro⸗ M
lemoſyne ⁊ ſacriſiciũ nõ placent:
deo:que offeruntur ex ſcelere.
B Eriptũeſt victime impioꝛuʒ
abomiĩabiles ſunt deo:vota
iuſtoꝝ placabilia.neqʒ eni in oĩpo
tẽtis dei indicio quid ſed a quo de
tur inſpicit.hinc eſt eni ꝙ ſcriptũ eſt
Reſpexit deus ad abel ⁊ ad mune⸗
ra eius:ad chaym aũt ⁊ ad munera
eius nõ reſpexit.Hicturus ꝗqppe:qꝛ
dñs reſpexit ad munera pᷣmiſit ſol⸗

licite.qꝛ reſpexit ad abel:Ex quare

patẽter oſtendit᷑ qꝛnõ offerẽs a mu
neribus ſʒ munera ab offerente pla
cuerũt.dona ꝗppe iniquoꝝ nõ pꝛo
bat altiſſimꝰ nec reſpicit in oblatio
nibus eoꝝ nec in multitudine ſacri⸗
ſicioꝝ ꝓpiciabit᷑ pctis eoꝝ. Nẽ: Lõ
ge eſt dñs ab impijs:⁊ oꝛones ipio
rũ nõ exaudiet. Ecõtrain exodo

legit᷑: filij irrahel exituri ð egypto

a vicinis ſuis acceperũt mutuo va
ſa aurea ⁊ argentea:ex ꝗbus poſtea
ediſicauerũt tabernaculuʒ domini.
His reſpondet auguſti. in libꝛo
ueſtionũ exodi.
on licet aliena rapere exemplo
iſrahelitarum ſpoliantiũ egyptios.
O Ixit dñs ad — petat
vira ꝓximo ⁊ mulier a pꝛoxi ⸗
ma vaſa argentea ⁊ aureaet veſẽ.
nõ hinc ꝗſqʒ ſumẽdũ exemplũ pu/⸗
tare dʒ ad expoliandũ iſto modo
pꝛoximũ.hoc eni dñs iuſſit:qui no
nerat ꝗd quẽquã pati opoꝛteat nec
iſrahelite furtũ/ ſecerũt:ſed deo in⸗
bente miniſteriũ pꝛebnerũt. Ieʒ

obijcitur. Aliena rapere nõ eſt ↄtra

pꝛeceptũ.nullo ſi ꝗqdẽ dei mãdato
rapina videt᷑ ꝓbibita.ſed nomine

furti oĩs illicita vſurpatio rei alie⸗
Ande auguſti. in

ne intelligitur.

eodem libꝛo.
ſoaioꝝis penitentie eſt violẽter ali

quid eripere quaʒ furart.

Enale occulte auferre:ꝛmul

to maioꝛis pene eſt viſibilit
eripere:auferre ergo nolẽti:ſiue oc
culte:ſine palã hʒ pꝛeceptũ ſuũ.fur
ti eni nomie bene intelligit᷑ ois illici
ta vſurpatio rei aliene.nõ eni rapi/
nãꝰꝑmiſit qui furtũ ꝓbibnit:ſed vti
qʒ furti nomie in lege veteris teſta
mẽti ⁊ rapinã intelligi voluit a par
te eni totũ ſigniſicanit:quicꝗd illi⸗
cite rerũ pꝛoximi auferł. His au
ctoꝛitatibus pꝛobat᷑:q neqʒ exre

bus inuentis:neqʒ ex male cõqmi

tis elemoſinã qſq; facere põt. Sʒ
Auguſtinus contra teſtatur dicẽs.

Se male acaniſitis bonũ ſiert põt.

Q Vi habetis aliqd de malo fa⸗
cite inde bonũ:qui nõ habetis

ð̊ malo nolite acquirere de malo’. o
eſto tu bonus qui bonũ facis de ma

lo.⁊ cũceperis aliꝗd boniſacere de
malo:noli remaner̃᷑ tn malꝰ.nũmi
tni cõnertunt᷑ in bonũ ⁊ tu remanes
malus.
telligit᷑. Yacit eni de malo bonũ:ꝗ
reddiu qð illicite abſtulit.nomine
etiã mali cura ⁊ ſollicitudo moꝛtali
um expꝛimitur.de malo ergo bonũ
facit:qui pauperibus diſpeniat qð

cũ laboꝛe ⁊ ſollicitudine acquiſiuit:

iuxta illud enãgelij. Facite vobis
amicos de maãmona iniqtatis. Mel
ex malo acquirit᷑ qdð ex turpi cã poſ
ſidetur.veluti c mathematicus ex
arte quam docet:vel ex ſuturis que
pꝛenũciat nönulla lucratur. que ve
ro de malo ſic acqnirunt:in bonuʒ
poſſunt cõuerti.de peccato etiã ali
qua nõnũquã acquirũtur que pan:

peribus inſte erogant. EUnde Au

uſtinns ad macedonium.

ue male acquiruntur: aliquando

bene poſſunt expendi.

On lane qcquid ab innito ſn

E mitur: iniurioſe anferfen lis
riqʒ nec medico volũt reddere bo
noꝛẽ ſuũ:nec oꝑario mercedeʒ:nec

tñ hec qͥ ab inuito accipiũt q potiꝰp

iiuriã nõ darent᷑.ſʒ nõ iõ dz indexvẽ

dere inſtũ indici: aut teſtis teſtimo

niũ verũ:q; vẽdit aduocatus inſtũ
i.n. inter vtraqʒ partẽ ad examẽ
adhibẽtur:iſti ex vna ꝑte cõſiſtunt.
Cũ aũt iudicia ⁊ teſtimonia:q̃ͥ nec
iuſta nec vera vẽdẽda ſunt iniqua
⁊2 falſa vendunt᷑.multo ſceleratius
vtiqʒ pecunia ſumit᷑:qꝛ ſcelerate t᷑t
quãuis a volẽtibus datur. Ylle tñ
ſolet male ſibi ablatã pecumã repe
tere:ꝗ iuſtũ indiciũ emit:qm̃ venaʒ
le eſſe non debuit. qui vero pꝛo ini
quo iudicio dedit:vellet ꝗdẽ repe⸗

tere:niſi timeret vel puderetemiſſe.

Sũt alie perſoue iſerioꝛis loci:q̃ ab
vtraqʒ ꝑte nõ inſolẽter accipiũi:ſi⸗
cut omicialiꝭ ⁊ q amouetur⁊ cui ad
mouetur offm̃.ab his extoꝛta ꝑ im
moderata iĩpꝛobitatẽ repeti ſolent
magiſqʒꝰ repꝛehẽdimus ꝗ talia in
uſitate repetierũt:quã ꝗ ea ð moꝛe

ſumpſerũt.qm̃ multe neceſſarie per
ſone rebus humanis vel inuitant

hbmõi cõmodis vel tenentur. Iſti ſ

n C. Apte eni. fl. xxxi

P
Sed boc multipliciter in

T P

atrocinin: iuriſpitus verũ oſiliuz.

elxxvꝰ

lfuerũt excnſati auẽte dñi.

vt. xxiij.q.v.ſi nõ lʒ ar. S.x vj.
q.jin canonibus.?.xii.qij.
quicũqʒ.

k ¶ REnale.i.dignũ pena.
112 Maionl. magis

enĩ delinquit raptoꝛ ꝙ fur.
vt inſti. vi bo.rap.in pꝛin.

m ¶Rapina. ar. ꝙ aliquo

ꝓbibito ꝓbibita ſunt oia ſi
milia. vt ep.de cõſti.träſlato.
2. . di. iiij. de nig . in f ⁊ que
ſequũt ex illo.er de cõſti.na
cõcupiſcentiam.
ij.q. üf.
meretrices eſt aũt furtuʒ ꝑs
rapie eodẽ mò quo genus
eſi pars ſpẽi.rapina eniʒ eſt
ſpẽs furti. n oĩs raptoꝛ eſt
fur. vt inſti.vi bo.rap.in pn.
QLi hẽtis. de malo.

ponit illud verbũ facite de
alo bonũ. 2 bene. ?v7.
Sea boc multiplicit relk
dit.vt in furto ⁊crapina ⁊ in
talibus oĩbus vbi nõ tranſ
ferk dñiuʒ nec dat᷑ repetitio.
a De mamõa.mamõ dẽ
demõ qui peſt diuicijs.
r D On ſane. aukferk. per
iudicem.
8NMec medico. pmittit eni
hic medicos quañ dignioꝛel
cũ tñ medici nõ ſint maioꝛis
valoꝛis iᷓ obſtetrices. vt. C.
coõia dele. ſi duobus. l. rñſo.
ꝛociniũ. hoc ẽ Z gan.
qui dirit nihil poſſe recipi

inſto pꝛocinio. vt not.xj. . iij.

no licet. . .
v T Tear illos g dict:
ſi dedi tibi pecuniã vt ꝓ me
iudicares iniuſta cꝗꝙ ñi poſ
ſuʒ peiẽ pecnniã daiã vt. ff.
de cõ.ob tur.cau.l.ij. vbi dẽ
talis ꝙ litẽ perdit qꝛ vꝛ vel⸗
le iudicẽ conũper᷑ego creds
ꝙ poſſit talis repetere pecu⸗
niaʒ:ſi nõ eo aĩo dat vt iuds
cẽ coũpat.naʒ ſi dat eo alo

Vt ius ⁊ getẽ ſibi ↄſeruet.tũc

pt repetere.vt ꝓbat᷑ ex ð ẽK
mo.dileaus.ſed ibi dĩ ꝙre
etit ſi nõ ſeruatur pacius
x ¶Accipiũt. ſpoꝛtulas.
yARmouetur. diſtiguere
vult inter ppetuos ⁊ tpales

officiales. Tẽpoꝛalem vocat

eũ g amouetur. ppeiuũ vo⸗
cat eũ cui admouetur.i.lxras
ditur tale officium.
3 .RKepeti. de kacto.

a ¶ Magiſaʒ. boc vult di⸗

cere ꝙ officiati repꝛehendũ⸗
tur nõ ex eo ꝙ aliqua extoꝛ
quẽt.ſed qꝛ ea imoderate ex
quirũt.vñ talia nõ repetun
tur ab eis:niſi certũ ſit eis ſa
lariũ ↄſtitutũ.iũc.n.ſi aliqd
vltra hoc petierint crĩe ↄcuſ
ſionis tenentur.vt.xxiij.q.j.
militare.⁊ ſoluent quadru⸗
lum. vt. x viij.di.quoniam.

b U. Meceſſarie perſone. ad

officium tale.

Gtribus mòis e⸗

Canun.

Tano; icite acqſitis: duͦ tũ traſ ferat᷑ dñiuʒ in accipiẽ ricis ſua.vt.xxiij.q.v.vnũ ſol. Itẽ nec clericũ depoſtů tradet epiſcop?
e enlcna i edlg c ari » iudici.er̃ de iudi.at ſi clerici.vel dic ꝙ clerici tales maleſñcos pñt iradere 4
b Auã. donando pauperibus. curie vt nõ puniantur ad ſanguinis effuſionẽ ſed alio modo.vt extra ð MM
c ¶ Publicani.qui dixit.ſi quẽ defraudaui reddo augeunla ſic pʒ ꝙ licite ſcein, naddeer:al u lienamrek,
i „Vl. ij. .ij. ti imam. ee ⸗e e. .
quadruplu vei dupl peti õt. vxi. . .cum deuotifſim q ¶Palã ſi eſt mani N

4 mntanemeems S . feſtü. vj.a. . ſi omnia. 1
ue ſures veam viã vite mutauerint:aut excellẽétio mus obteſtamur quoſd clã“ quoſ r. ¶ Diuerſitas ar. ꝙ
pniaʒ ñ pñt ag ris oſcẽderit ſanctitatis gradũ:faci dꝗ palã:ſicut diuerſitas ꝑſonaruxy ſm ——— .
