bumano generi. Nez tolle iura im⸗
peratoꝛũ ⁊ ꝗs audet dicere hec vil /

la eſt mea:meus eſt iſteſeruus:mea

eſt hec domus: Si autez teneantur
iſta ab bominibꝰregũ inra fecerunt
vultis vt reticeamus leges vt gau/

deatis Item relegantur leges vbi
manifeſte pꝛeceperũt imperatoꝛes:

eos qui pꝛeter eccleſie catholice cõ
munmioneʒz vſurpent ſibi nomẽ chꝛi

ſtianum:nec volunt in pace colere

pacis anctoꝛeʒ:mihbil nomine eccle/
ſie andeant poſſidere. Sed dicitis
quid nobis ⁊ imperatoꝛi?ẽ Sedvt iã
dixi:de iure humano agitur. Apo/
ſtolus volnit ſeruiri regibu⸗: voluit
honoꝛari reges⁊ dixit:regẽ venere
mini. Noli ergo dicere:quid mihi
⁊ regi:quid tibi ergo ⁊ poſſeſſiõi:ꝑ
iura regnʒz poſſidentur poſſeſſione⸗
virh.id, mihi⁊ regi:noli ergo di
cere poſſeſſione tua⸗:quia ipſa iura
renunciaſti humana quibus poſſeſ
ſiones poſſidentur. SDignitate
vero ius naturale ſimiliter pꝛena⸗/
let conſuetudini ⁊ cõſtitutioni:que

ſſidere. hoc canones pꝛecdpiunt. vt. xxiij. q. vij.c.j.7. ij.

I¶ NHoli ergo dicere.argeſt hic ꝙ ꝗ vnũ dicit ⁊ omnia que ſequuntur ex illo.

7

mant. 7.c. ſe, ⁊ extra de do.⁊ cõtu.cũ dilectus filiꝰ.⁊.ff.qð me.cau.

l.j. AItẽ ar.ꝙ idẽ iuris eſt invno cõnexoꝛũ qð in reliquo.vt.j.q.iij.ſigs obiece⸗

Jure J06 ια☚ ſ2 preuναπι

vj

rit. ⁊.iij.q.vj.hoc qppe. Itẽ ar.ꝙ ꝗ renunciat vni renuciat omnibꝰ que

ſequunt᷑ ex illo ⁊ cetiãẽ ommbꝰ coherẽtibus.vt.lxxxj.di.ſiquis ſacerdotũ

⁊.j.q.j.ſiquis epus ⁊.ix.q.ij.nullus pꝛimas.

cũq; eniʒ vel moꝛibus recepta ſunt
vel ſcripturis cõpꝛehenſa:ſi natura
li iuri fuerint aduerſa:vana ⁊ irrita
habenda ſunt.

Aduerſus natur ale ius nulli gcquꝗ
agere licet.

Q Ae contra moꝛes hominum

ſunt flagitia pꝛo moꝛũ diuerſi
tate ſunt vitanda:vt paciũ inter ſe
entis aut ciuitatis cõſuetudme vel
ege firmatuʒ nulla ciuis aut pere/
grinlibidine violetur.turpis eſt.n.
omnis pars vmuerſo ſuo non con/
gruens.Cum autẽ deus aliquid cõ
tra moꝛeʒ vel cõtra pactuʒ:quoꝛũ/
libet iubet fieri ⁊ ſi ibi nunqna factü
eſt:tamen faciendũ eſt.⁊ ſi omiſſuʒ
eſt:reſtauranduʒ eſt.⁊ ſi ſtatutuʒ nõ

erat inſtituendũ eſt. Si enim regi li/

cet in ciutate cui regnat inbere ali⸗
quid:quod neqʒ ante ipſum aſqua
nec ipie nuq̊ʒ iuſſerat.⁊ ſi nõ eſt con
tra ſocietateʒ ciuitatis eins:obtem
peratur ei.imocontra ſocietateʒ ſit
ſi ei non obtemperetur. Generale
quippe pactuʒz eſt ſocietatis huma/
ne obtemperare regibꝰ ſuis quato
magis deo regnatoꝛi vniuerſe crea
ture ſue ad ea que inſſerit ſine dubi/⸗
tatione ſeruienduʒ eſt.ſicut enim in
poteſtatibꝰ ſocietatis huinane ma
ioꝛ poteſtas:minoꝝn ad obediẽduʒz

pꝛeponitur:ita deus omnibꝰ. N

Nicolans papa Ignaro remẽſi ar
chiepiſcopo.
Radicitna eſt euellanda pernicio⸗
ſa conſuetndo.
Ala autem conſuetudo non
minus quaʒ pernicioſa coꝛꝝu
ptela abijcienda ⁊ vitanda eſt que:
niſi citius radicitus euellatur:in pꝛi
nilegioꝛuz ius ab impijs aſſumitur
⁊ incipiunt pꝛeuaricationes⁊ varie
pꝛeſumptionescelerrime non com
keeſte pꝛo.legibus venerari:⁊a pꝛiui
egioꝛum moꝛe.perpetuo celebꝛari
Item Augnſtinus de vnico ba/
ptiſmo lib. ii.
Aeritati ⁊ rationi cõſuetudo ẽ poſt
poncngddnnn.
Eritate manifeſtas cedat con
Uſuetudo veritati:plane ꝗs du/⸗
bitet veritati manifeſte conſuetudi
nem cedere. Iem nemo conſuem
dinem rationi ⁊ veritati pꝛeponat
quia conſuetudineʒ ratio ⁊veritas
ſemperexcludit. Iem BGrego:
rius. Guillimundo aduerſano epi

ſcopo.

Quelibet cõſuetudo veritati ẽ poſt
ponenda.

AUnde Aug. ait in
li. cõfeſſionumiij.

m ¶BDignitate. Hic oſtendit quare ius naturale ſit dignius alia iu⸗
ra.nã quecũqʒ; cõſtitutio vel cõſuetudo eſt ↄtra illud ius eſt irrita.et ad

hoc inducit omnia,. c.
ſequentia.
n Vecõtra mo
res. bonos.
o ¶Flagitia. i. qſi fla
gitia. xxx ij.q.vij.ſla⸗
p ¶ ¶Diuer ſitate.i.ad
uerſitate.io.
q CAut peregrini.
nũqd ergo peregrini
⁊ ſcholares tenent ſe
qcõſuetudinẽ illoꝛuʒ

inter quos cõmoꝛan

tur.ar.videt᷑ hic ꝙ ſic
7.xij. di. illa.7.xlj. di.
c.j.ar.cõtra qꝛ viato⸗
res nõ ſoꝛiunt᷑ foꝛu⸗

illiꝰloci ꝑx quẽ traſie⸗

rũtvt.ff.dc iudi.hẽs
§. ij. ⁊ eſt argu. ꝙ ſoli
perpetuo habitantes
obligant᷑ legi ciuita⸗
tis. Vt. ff. de pigno.
Debitoꝛ.
r C Immo.q.d. nõ ẽ
cõtra pactũ humane
ſocietatis ei obtẽpera
re.ĩmo ſᷣm pactũ qꝛĩ
omni pacto ſemꝑ in

telligit excepta maio

ris auctoꝛitas. vt ex.

de iureiur. veniẽtes.

s BGenerale.i. ge⸗
neralis lex.

t ¶ Sicut.in hoc faẽ

ad ꝓpoſituʒ.qꝛ id qð
deus Pelpit cuz ſit de

iure nãli pfert᷑ cõſne

tudtnivel cõſtitutiõi.

u U Aaioꝛ ergo ma

gis obedit monachꝰ?

—w,—

epo ᷓ abbati. qdð ſal/

ſuʒ eſt. vt.lviij.di.c.j.
⁊.ij.ſed de hoc dic vt
nð.xj.q.iij.qui reſiſtit
x. Ala aüt ↄſue
tudo.ar. ꝙ id
qð alias eſt illicitũ ra
tione conſuetudinis
nõ fit licitũ.arg. ↄtra.
ʒ. di. liij. deniqʒ. arg.
cõtra ex.de cõſue.c.
Vlti.etiã minus ratio

nabilis cõſuetudo in

ducit ius extra.deĩ in

te.reſti.cõſtitutꝰ.iteʒ

o hic eſt ar. ꝙ honeſta
cõſuetudo ĩducit pᷣui
legiũ vt.ix.q.iij.con⸗
queſtus.⁊.lxxxij.diſ.
plurimos.

VNõ minꝰ. B. vij.

capitula de mala cõ⸗
ſuetudine loquũtur.
(LErcat: Ar. ꝙ;
veritas piudi⸗
cat opinioni vt hic.et
lrxxj. di.qcunqʒ.? ex

de biga. nup. ex. ꝗ.ſi.

ſint leg.p tuas.⁊ er.
de pur. vul.ſignificᷣ
tibus et extra de fri.

⁊ male.fraternitatis.aj. cotra. .ij. q. vij..tria. ? extra de iurepa. cöſul⸗

tationibus.⁊. C. de teſta,l. j. .
Aanikfeſta. pꝑ doctrinã ? reuelationem.

b C Dubbitet.quãdoqʒ tñ cõſuetudo pꝛeualet legi.extra.de cõſue.c. vlt

2

. Di. r. vij

2 Acõſuetudinẽ dicit ARexã.q verbis eſt inberendũ.extra de deci.
ad audientiam.
bVetuſta.j.q.iij.ſi quis ppendas.ar.cõtra.ff.de legi.de ꝗbus.S.in
ueterata.ff.cõia.pꝛedi.l.venditoꝛ.S.ſi cõſtat.er.de cõſue.cũ dilectũs.⁊

inducta nò tantũ de tolerantia. vt ex.de pꝛeben.cũ iqʒ dundũ. Itẽ q; nõ
ſu inducta.ff.de legi.qð no roͤne. ſ.c.coͤſuctuclo. Iec iag⸗ e nene
ſueuerit illa cõſuedine vti.qꝛ ſicut minoꝛpars populi nõ poſſet inducere jegeʒ:
ſic nec cõſuetudinc. Quidã tñ dicunt ꝙ illa cõſuetudo pꝛeiudicat iuri q̃ exce⸗
dit hbominũ memoꝛiã. Illud enim loco cõſtituti habet᷑.vt.ffide aqua quoti.

C

iudicet iuri. requirit
SOt pꝛeſcripta. vt
de cau.poſ.cũ ecclłia.

ex de pꝛeſcrip.ſignincauit.⁊ er.de cap.mo.(.j.⁊ extra.de iure pa.c.cura

paſtoꝛalis. In bis ꝓ
pter diuturnitatẽ tẽ⸗

poꝛis ſuſtinet᷑ id qð ẽ
minus rationabile.

Di cõtempta
2 circũcidebat et

Acõſuetudinẽ foꝛtaſſis oppo
yy nas:aduertendũ eſt qð domi/
us dicit.Ego ſum via veritas ⁊ vi

Qni pꝛimo fui blaſphemns: pꝑſecu
toꝛ ⁊ iniurioſus ſʒ miſericoꝛdiã me/

ſuetindineʒ ſequi opoꝛtet.
8 Iſolus chꝛiſtus audiendus ẽ
nõ debemꝰattendere quid ali

teneri ſuis:nec ĩſe poſſe dãnare iura

q̃i ſubiectis ↄſtituũt.iuſta ẽ.n.vociſ

eſti.hoc iure.S.ductus aq̃.
⁊. iij. q.vj.hoc quippe. Joã.
Hoc bꝛeuiter teneas ꝙ ſuffi
cit ſin canones ꝙ ſit ratio⸗
nabilis ⁊ pꝛeſcripta.vt extra

a contrarijs.vt.xv.qłiij. de
crimine. ⁊.xxiiij.qðe.j.quod

ta:nõ dixit:ego ſum cõſuetudo ſʒve quis ante nos faciendũ pntauerit:ſ,ʒ de cõſue.c.vlti.b.
anor aaſs Lime ritas. Et certe vt beati cypꝛianivta quid pꝛimusq ante oegent chꝛſtns (N. mnlueruch. vone en
tit in faciem. vt. ij. . Mur ſentẽtia. qlibet oſuetudo qnãa pꝛioꝛ fecerit. neqʒ eniʒ hominis cõ/ iin ie. · de cõſecra.
vij.c.paulus petrus. tũuis vetuſta'quãtũuis vulgatave ſuetudinẽ ſeqni opoꝛtet ſ̊ deiverita Heſqr qn phibuit iu⸗
d IRuſtra. ↄſue⸗ ntati omnino poſtponẽda. vſus teʒ cũ ꝑ Iſaiaspphetã loquat᷑ den? qeis ne alienigenas ducerẽt
iudinem. ⁊ bis q vertitati eſt cõtrariꝰ eſt abolẽdus ⁊ dicat:ſine cã colũt me:mãdata ? vroꝛes. Niſi elent de tribu
omnib capitulis vr Itẽ aug.iĩli.de baptiſmo ꝑnuloꝝ doctrinas hoiuʒ docẽtes.Liquido fſua ipſi auteʒ duxerũt alieni
ſemꝑ ius pꝛeiudi⸗ eritate reuelata cõſuetudineʒ ſibi igit᷑ ex pꝛemiſſis apparet qð Aetu genas de filijs cananeox. vt
cet fcneuhnl ⸗ cedere opotet. 0 naturali iuri poſtponit Di. ix. xxviij.q.j.S.j.vel tangit qᷣli
aeem (. Al cotempta veritate pſumit Aaooc aũut coſitutio natn terbibliotheca e pſaltcnium
mecceinnenio in ele cõſuetudinẽ ſequi aut circa fra a rali iuri cedat:multipliei peſcn emnmia ſir vel aic
ctione cõſuetudinem tres inuidus eſt ⁊ malignus ꝗbꝰ ve auctoꝛitate ꝓbat᷑. Ait aut quefiti Ararugeſttt nenn
pꝛeiudicare iuri.nãp ritas reuelat᷑:aut circa deũ ingratus Auggnſtinꝰ ad bonifaciũ. Verkn. gamulieriomls
ſona qᷓ alias eſt ſtelli eſt: inſpiratione cuius eccleſia eins Zeges pꝛincipum natnrali non pie riegis: alius viri: alius vini⸗
gibilis rõne cõſuetu inſtruit᷑:nã dñs i enãgelio.Ego ſu, nalemriuri. Palea. alius veritatis. Hanc appꝛo
qinis fit eligibilis. vv inqnit veritas:nõ dixit:ego ſuʒ con T Mperatoꝛes p falſitate cõ/ bauit heſdras.
j.xij.di.nos ↄſuetu ſuetudo. Itaqʒ veritate maniteſta/ tra veritatẽ cõſtituũt malas le· g Quia ignoꝛãs. argu. qꝙ;
dineʒ. Itẽ rõne ↄſuie ta:cedat cõſuetudo veritati. Reue/ ges:eꝓbant᷑ bene credentes ⁊ coꝛo/ isgnoꝛamtia iuris excuſat. vt
tudinis cogunk d latione igit᷑ facta veritatis:veritati nantur pſeuerãtes:qñ antẽ pꝛo veri hic ⁊.xxx.q.j.de his..ij.q.
ia vprey veaglue. cedat ↄſuetndo:qꝛ ⁊ Detrus ꝗͥ cir tate contra falſitatẽ: cõſtituunt bo/ enotaan et rigi⸗
ci dilecreiſ- Ratio⸗ cucidebat ceſſit Panlò veritatẽpdi nas leges: terrentur ſeuiẽtes2 conm ſbrrernmn . 1
ne cõſnetudinis pt canti. Igit cum chuſtus veritas ſit: guntur intelligetes. Quicũqʒ ergo ꝑ Iſolus. ideſt nullus .
epiſcopꝰeligi ĩ ppo Magis veritatẽ quã cõſnetudinẽ ſen legibus impatoꝝ qͥ pꝛo deiverta / UARcoõtrarius ſit. ſ. vij.
ſitü. e. de cõceſ.pe⸗ debemꝰ:qꝛ conſuetudinẽ ratio ⁊ ve te ſerunt obtẽperare nõ vult:acqarit ¶q.j.ſciendum.in fi.
ben. cuʒ noſtis. Fe, ritas ſemper excludit. Idem in grãde ſuppliciũ. Qnicũqʒ vero le/ ich. Hominũ ergo indei re⸗
roõne ↄſuetudinis eli lib.iiij.de baptiſmo. glibus imꝑatoꝝ q̃ cõtra voluntateyʒ guntur humanis coſtitutio
git minoꝛ eccleſia anʒ õſnetudo rôni fruſtra opponitur. dei ferunt obtẽpare non vnlracqarit nibus. ſic eſt cotra. . xij. di.
cathecrali.c. ve en⸗ R Rnuſtrainquiunt qd ꝗ ratio⸗ grande pꝛemiũ. Naã tꝑibꝰ ꝓpheta omnia. vbi dict o tantu in
helee hhreee· ne cõnincuni conſuetudinẽéno fnzoẽoreges: q in popnlo dei non deiviuinis Sniention bere
erqe nopac no⸗ bis obijciũt:quan ſnetudo maioꝛ ꝓhibuerũt nec euerterüt q a dei ſenebant cöninntonib bu⸗
ſiris. ..c. lras. Itẽ r? ſit veritate:aut nõ ſit in ſpiritnalibꝰ pꝛecepta fnerãt inſtituta cu pant. et manis. ſcllicet ſeribax 2 pha
ne conſuetudinis ſo ſequẽdũ qð melius a ſpiritu ſancto ꝗ ꝓhibnerũt ⁊ enerterunt ſuꝑ alioꝛꝝ niſeoꝛmvt bic dicit. ſed bo⸗
lus abbas ſine cõſen reuelatũ eſt.hoc plane verũ eſt:qa merita laudant᷑.Et rex nabuchododie nõ.vtibi.
ſu fratrũ cõfert ſtib ratio ⁊ veritas cõſuetudini pꝛepo/ noſoꝛ cũ ſuus eſſetidoloꝝ cõſti Rit/¶ k Vod autẽ cõſti⸗
dia.vt de his que fi. a nenda ſunt.ſʒ ſi cõſuetudini veritas ſacrilegã legẽ vt ſimulachꝛũ adoꝛa q tutio.s. in ꝓrxi.
pꝛela. ſine oſen. ca. a ſuffragat᷑ nihil opoꝛtet firmius reti · retur:ſj eius impie cõſtitntioni ꝗ ei di. viij. oñdit qjli
noſeik. Ds ſac neri. It cypꝛianungs. obegire noluerũt pie fideliterq; fſe let nict ne haufale
marr,ſ. Ration coniuernqo ĩpedire nõ z; cerũt. Idẽtñ rer dinino conect imi Piſtoſtena⸗ dinun ne
de cõſt. di iiß c. de tri U Onſuetudoq̃ apnd quoſdam raculo piã ⁊ laudabilẽ pꝛo veritate naturale pꝛeiudicat ⁊ pꝛeua
na. Itẽ in matrimo⸗ Nirrepſerat impedire nõ dʒ qu/· coſtitnit lege vt ꝗqcũqʒ diceret blaſ/ aet ↄſtitutioni.Et ſumit per
nio feſpici᷑ oſuetnado Minus pꝛenaleat veritas ⁊ vincat phemiã ĩ deũ ſidrac miſac ⁊ abde/ tcotam hanc diſtinctionẽ ius
er. de cog.ſpi.ſupeo. nã cõſuetudo ſineveritate vetuſtas nago cũ domo ſua penitꝰ interiret. naturale pꝛo iure diuino:qð
Itẽ in coͤtinentia ce⸗ erroꝛis eſt:ꝓpter qð relicto erroꝛe Item exverbis Jſidoꝛi. continet᷑ in lege ⁊ in euange
ricoꝛũ.lxxxiiij.diſ..cu, ſeqnamur veritatẽ ſcientes qꝛ apud., /. uncipes tenétur ipſivinere le· lio. Iẽ per totã hanc di. vo⸗
de quoꝛũdã. Iteʒ inn heſdrãveritas vincit vt ſcriptũ eſtꝰ gibus ſiis. cat canonicã ſcr ipturq nouũ
alijg caſibus ſues⸗ veritas valet ⁊ inualeſcit ⁊ viuit in T Aſtuʒ eſt pꝛincipẽ legibꝰ obtẽ/ H Nemeſanennnn. naß.
1o. Scas ergo Gad Elernuͦ ꝛ obtinet in ſecula ſecnlomn,ʒ A pare ſnis. tc. n. ura ſua ab oib⸗ Töderneo⸗ Resd⸗
hoeci cöſetudo pe· Idẽ ignoſci põt ſimpliciter errãn: cuſtodiẽda exiſtimet qñ ⁊ ipſe illis xxiij.q. iii no inuenitur.
ſicnt de ſe ipſo paulus apoſtolꝰ diẽ᷑. renerentiã pꝛebet pᷣncipes legibus ma⸗ Ergo legibus. nö arg.

⁊ ede cõſue.c.vlti. rui qꝛ ignoꝛãs feci. Doſt iſpiratio auctoꝛitas eoꝛuʒ:ſi qd populis ppi cũqʒ ligaueris.⁊ ea.cq.q.ij⸗
Itez ꝙ obtinueritin nez vero ⁊ reuelationẽ veritatis fa benr ſibi licere nõ patiant. Jdem ſne.xxv.di.qualis.⁊ foꝛtiſſi
cõtradictoꝛio iudicio cxaʒ qui in eo qð errauerat pꝑſenerat Aug. in ꝓlo.li.iij. de trini. Otnmuzeſtarga cõtnarijs. f. de
popili. r ef. de er. padides ſciens: i nõ in veniaigno ia candicis tractator Ife vſermüt. R lng utmaeainrkl.
ſg abbare eei rtie peccat. pꝛeſumptione.n. atqs LD Olumeisſioquaſi canonicis n ADchnontcts, de de
tez geo aio fit v obſtinatione quada nititur cuʒ ra/ ſcripturis deſernire:ſ in illis? ¶¶E Canonicis ſcripturis
qedãt ſe ius hbabere tione ſuperetur. Idem. que nõ credebas cũ inneneris ineũ noõ poſſum diſputare an iu
2 in poſterũ illud tt⸗ Mei veritatem non hominnʒ con/ ctanter crede:in iſtis autẽ qð certrũ ſte ſint vel non. vt. j.e.quis
dant facere.alioquin neſciat.
talisvſus nõ dr vſuſ o In iſtis, loquitur hic ſʒ

vt. ff. de iti. actuqʒ Riisvlann⸗ recte ait. Itẽ vt res illa ſit pꝛeſcri⸗ Ala tempoꝛa:iz adhuc ſcripta auguſtini alioꝛum ſanctoꝛũ patruʒ non erant
ptibilis. vt. xciij. di. c. illud. Itẽ ꝗ; poſſit dici antiqua ⁊ appꝛobata.vt e7ẽ.· auctentica:ſed hodie iubentur omnia teneri vſqʒ ad vltimuʒ iota. vt.j.xv. di.
de poſtu. pꝛelat.bon.ij.circã.fi. Itẽ cõtinere debet naturaleʒ equitateʒ c.vlti.vel hoc ideo dicitvt oſtendat ꝙ maioꝛ ſit auctoꝛitas veteris teſtamenti ꝙᷓ
er.de do.⁊ cõtu.c.j.ex.de cõſue.ex parte.Jtẽ ꝙ ſit de ſcientia pꝛincipis lanctoꝛũ patruʒ.vt.xix.di.in canonicis.

c

Egare.iuſto iudicio.vnde Augnſtinus multa opera poſtea retractauit
V. rxiij.q.vj. vides.xij.q.j.certe.⁊.xx vj.q.iiij.quodã loco.
bj HBo ſoiptoꝛiu.i.ſcriptonbus. ⸗
C.C Erraſle.nefas enim eſt dicere ꝙ ſcriptura mentiat᷑.vt.xxiij.q.v.d

ergo imo i eis dici᷑ deſendere debemus vſq; ad ſanguinis eſfuſionem. vt.

xxv. q.ſunt quidam.

dᷣAuaͤtalibet. arg. ꝙænõẽ
ↄſiderandũ quis dicat ſ̊ qd
Dicat᷑.vt.xix.di.ſecunduʒ.⁊ ẽ
ar. pꝛo dictis quoꝛundam te

ſtiũ o nõ eſt credẽdũ magis
honoꝛabilioꝛi pſone qᷓ; alij.
qꝛ veritas a quocũqʒ pꝛola⸗
ta ſemp pꝛeferenda c.v.ij.q.
Vij. Gritur ⁊. ]. e. neqz. ff. de ſu
pel. le.l.labeo.eis:n. magis
credit᷑ ꝗqrei aptioꝛa dicũt.vt
iiij.q.iij. S.itẽ ĩ crimiali.verſi.

ſi teſtes.nec ſanctitas pſone

ꝓgdeſt vt citius credat᷑.l.diſt.
ſRqs peepoſtera.? arg.ad idẽ
j.q.j.teneamus. vj.ꝗq.ij.pla⸗
culit. 7. lij. q. j. c. vlt. argu./ cõ⸗
tra.xj.q.j.qcũqʒ.xcvij.di.no
biliſſimus.⁊.viij.q.iij.c.j.et
xl.di. c.j.⁊.xj.q.iij.abſit.io.

e¶Pꝛobabiles. ar. ꝙ ratio
equinalet canoni.vt.S.di.j.
cõſuetudo. .j.e. ſane. Joãũ.
Tveterũ.i.veteris te⸗

ſtam enti.

gBr eci. byero.in.ij. plo

go biblie cõtra at. dicens ꝙ;
emendatioꝛa ſunt exẽplaria
latina ᷓ; greca:⁊ greca ꝙᷓ; he
bꝛea.ſed auguſtinus ad pꝛi⸗
mitiuã eccleſà reſpicit quã⸗

do excplaria greca ⁊ bebꝛea
nõ erant corupta. ſ ꝓceden

te tpe cuʒ populus xpianus

multũ eẽt auctus:⁊ hereſes

multe eſſent facte inter gre⸗
cos inuidia chꝛiſtianox:iu⸗
dei ⁊ greci ſua exẽplaria coꝛ⸗
ruperũt.⁊ fic factũ eſt ꝙ exẽ
plaria eoꝝ magis coꝛrupta
funt ꝙᷓ; latinoꝛũ ad qð tẽpuſ
reſpicit hyero,⁊ reſpicit ad la
tina exeplaria a fidelibinter
peetibus trãſlata. aug.reſpi⸗

citt ad exẽplaria latina a fide

libus ⁊ falſatoꝛibꝰtràſlata in
Abus fſi qꝗd falſitatis videat᷑:

Dicit eũdẽ eſſe ad oꝛiginalia.

vel dic ꝙ in hoc magis cre⸗

dendũ eſt hyero.q; augu.qꝛ

inter iſtos tres aug. byero.⁊
geg. auguſtino magis cre⸗
dendũ eſt in diſputationibꝰ.

byero in hiſoꝛijs ⁊ trãſlatio

nibus.grego.in moꝛalibus

pꝛeponit.qꝛ nõ oẽs in oibꝰ:

ſz certi p certa.⁊c. C. deve.iu.
enu.l.j.ibi.qꝛ nõ omnes.⁊ ẽ

H ar.ꝙ qtũcũqʒ auctẽticũ ſit

aliqð inſtrumẽtu.ſi tñ de ip
ſo aliqd in dubiũ reuocetur

ſemp exhibẽdum ſit illud a

quooꝛiginẽ ducitvt.j.lxx vj.
di. c.ieiuniũ.iĩ pᷣnci.⁊.j.xxv.
q.ij.ſanctimꝰ⁊ optime extra
de ſen. ⁊ re iu.cũ inter.⁊ hoc
cõtra dñim albꝛi.ꝗ dicit ꝙ ſi
vna publica carcha oꝛigineʒ
Ducit ab alia publica charta
nõ eſt neceſſe exhibere oꝛigi
nale.ar. in auc. vt fratrũ ſilij.
S.qꝛvero.col.vlti.ſecus ĩ pꝛi

habebas niſi certuz itellexeris:noli

ſirmũ tenere. Idẽ ad vincentinʒ
victoꝛez. lib. ij. S
In wactatoꝛũ opnſculis:multa coꝛ
rigenda imnemitur⸗
D Egare nõ poſſum nec debeo
ſicut in ipſis maioꝛibꝰita mul/
ta eſſe in taʒ multis opuſculis meis
q̃ poſſunt iuſto iudicio ⁊ nullateme
ritate culpari. Idem ad byero.
epiſtola. viijj.
Ja ſcripturis canonicis:mendacia
nõ adiittuntrr
Se Go'ſolis eis ſcriptoꝛuʒ qui iã
canonici appellant᷑ didici hũc
timoꝛeʒ honoꝛẽqʒ referre:vt nullũ
eoꝛuʒ ſcribendo erraſſe andeã cre/
dere.aut ſi aligd in eis imenew qð
videat᷑ cõtrariũ veritati:nihil aliud
exiſtimez qua mendoſum eſſe codi
ceʒ.vel nõ eſſe aſſecutuʒ interpꝛetẽ
qð dictuʒ eſt:vel me minime intel⸗
lexiſſe nõ ambigã.alios aũt ita lego
vt quãtalibet ſanctitate:quantane
doctrina polleant:nõ ideo veꝝ pn/
tem qꝛipſiita ſenſerunt:ſed qꝛ mihi
pꝑ alios auctoꝛes vel canonicas vel
ꝓbabiles rationes qð a vero non
abhoꝛret perſnuadere potuerunt.
Idem. Libꝛs veteruz hebꝛea
volumina nouis greca auctoꝛitatẽ
unpendunt.

Everer lihꝛoꝛn⸗ fides de he

bꝛeis voluminibus examinã/
da eſt:ita nouoꝛuʒ veritas greciſer
monis noꝛmam deſiderat.
Idem in epiſtola pꝛima ad hye.
Mihbil auctonatis canonicis reimma

nebit ſcripturis:ſi ad eas mendacia

fuerit aqmiſfſa. .
8 ad ſcripturas ſacras admiſ-
Aſa ſnerit vel officioſa mẽdacia
quid in eis remanebit auctoꝛitatis
que tandeʒ de ſcripturis illis ſenten
tia pꝛoferet᷑ cnius pondere ↄtentio
ſe falſitatis obreretur impꝛobitas.
Igez de vnico baptiſmo lib. ij.
Zitteris omninʒ epiſcopoꝛuʒ ſacra
pꝛepaęnitur ſcriprura.
Q Vis neſciatꝰſacrã ſcripturã ca

nonicã taʒ veteris quam noni

teſtamenti cerus terminis ſuis cõti
neri:eãqʒ poſterioꝛibus oĩbus epi
ſcopoꝛum litteris ita pꝛeponi.vt de
illaoĩo dubitari ⁊ diſceptarinõ poſ
ſit:vtrum veruʒ vel vtrum rectum
ſit ꝗqcod in ea ſcriptum ſii:vel cõſti/⸗
terit eſſe. Epiſcopox auteʒ litreras
qne poſt cõſirmatũ canonẽ vel ſcri
teſunt vel ſcribunt᷑.⁊ per ſermonẽ
oꝛte ſapientioꝛẽ in ea re cuiuſlibet

peritioꝛis ⁊ per alioꝛũ epiſcopoꝛuʒ

i SNacae dmtmakaraan arten pietatẽ q̃ nulli obſunt
⁊ alicui ꝓſunt.ſicut inofficioſum dicit᷑ teſtamentũ quod eſt contra

off iciũ pietatis.vt.ff.de inoffi.teſta.l iij.

C¶AQuid eis.ar.ꝙ ſi inſtrumẽta vel atteſtationes ꝓ parte i

„

nueniun

tur falſe ꝙ in totũ repꝛobant᷑,vt.j.xvj.di.canones.⁊.iij.q.ix.pura.⁊.j.

grauioꝛem anctoꝛitateʒ doctioꝛẽqʒ
pꝛudentiã ⁊ per cõcilia licere repꝛe/
hẽdi:ſiꝗd i eis ſoꝛte averitate deuia
tũ ẽ. Idẽ ĩ epiſtola ad Cincentiũ
Ex dictis quoꝛũlibet epiſcopoꝛunmn
contra dinina mandata calumnie

ergo vel eccleſiaſtice vel ſeculares

de dↄſe. di. iij. nõ liceat
7.ff.de edil.edic.cum
eiuſdẽ.argu.contra.
xxxvij.di.ꝗ de mẽſa

xij. q. ij. ſi quos.⁊ de

„„„

cõſe.di.iiij.ſi nõ ſan⸗

cincat᷑ ⁊.xvij.q.iiij.qᷓ
ſti ſunt et ex.de arbi.
cũ cẽpoꝛe.⁊ de pꝛebẽ.

nõ Fanni dilectus. 2. C. de trã⸗
D iĩfrater ↄtra diuina tã mul ,· ſac ſi er falſis. Sol. ſi
E ta tã pꝛeclara tam indubitata pluracapitula ſibi cõ
teſtimonia colligere velle calũůnia nera ſunt:velvnũ eſt
ex epiſcopoꝛum ſcriptis ſiue noſtro aceceſſoꝛuʒ alteri vno
rũ:ſicut hilarij ſiue cypꝛiani ⁊ agri caſſato:onexa ? acceſ
pini antequaʒ pars donati ſepare⸗· Wꝛia SS u⸗
tur: pꝛimoqʒ boc genus litterarum doe aena F.et
ab auctoꝛitate canonũ diſtinguẽdũ e nen ar dkit
eſt nõ enim ſic legunt᷑ tanqu ita ex .·j. i q. vj.9 diffini⸗
eis teſtimonium ꝓferat᷑:vt ↄtra ſen tiua ver.eſt autẽ quã
tire nõ liceat:ſicubi ſoꝛte ali ſapne· doqʒ.orca fi.vel diſti
rint quã veritas poſtnlat. Jneo p gvue vt diſtinguit᷑ ex
pe numero ſumus:vt nõ dedigne⸗ de ſide.inſtru. er lĩis
mur enaʒ nobis dictũ ab apoſtolo io. Ego dico ꝗ; ſi ali
accipere:⁊ ſi quid aliter ſapitis hoc Afante ti⸗ reperiat
quoqʒ vobis deꝰ reuelauitt. Jdẽ in inſrumelo ptotn
. 6 reddit᷑ ſuſpectũ nec ei
in epiſtola ad foꝛtunatũ. geait. vt. . de ß in⸗
HNHoõ debetur par reuerentia canoni ſtru.lij. fi.æ hoc no⸗
cis ſcripturis ⁊ expoſitiombꝰ eaxuzʒ taui in qſtionibꝰ bar.
D qʒ quoꝛũlibet diſputatiöes I ¶ Woncere. ideſt
Lquauis catholicoꝛum lauda auctoꝛitate.
toꝛum hominum veluti ſcripturas ¶) Dis neſciat.
henonieos babere debemnngev no ne⸗ terminis ic ẽ
bis nõ liceat ſalua honoꝛiſicentia qᷓ e, =
illis debeĩ bomimbus aligd in N n Tutmitebck aid
rum ſcripturis impꝛobare atqʒ re / ſatuta funt
ſpuere:ſi foꝛte inueniremꝰ quod ali tare de cismiehzid
ter ſenſerint naz veritas bʒ dinino rʒintelligẽtiã nõ re⸗
adiutoꝛio:vel ab alijs intellecta vel pꝛobãdo.xcvj. diſti.
a nobis talis ego ſum in ſcripturis ſatis.
alioꝛũ quales volo eſſe itellectoꝛes o Oli frater. ca
meoꝛuz. Idẽ ad caſulanum. Alumnias ver⸗
Eremplis ratio ſana pꝛefertur. da n inris non mnt
äl
anteponeda eſt cuiqdẽ et erẽ bidben. Cpe.
pla cõcoꝛdãt ſed illa tãtũ qͥ dignio p Bonati. donat
ra ſunt:imuatione quantũ excellen vmo fuit catholicus
tioꝛajpietate. Cũ ergo in natura ſed poſtea ẽ in hereſiʒ
li iure nihil aliud pꝛecipiat᷑quaʒ qd lapſus:cuius bereſ
deus vult fieri:nihilqʒ aliud veter adheſerunt cypꝛianꝰ
quam qð deꝰ ꝓhibet ſieri. Deniqʒ ⁊ aggrippinus,.
ũ in canonica ſcriptura nibil aliund ) Eg; quoruli⸗
qs quod in oiuinis ſcripturis 2 leei eberdiltutalis
bus innemat᷑ diuine vero leges na/ esel.exhoſitienen
4 . 1 enim ex ipſo ledit᷑ fa
tura cõſiſtant.patet qð quecũqʒ di,· ma alicui repꝛoba
uine voluntati ſeun canonice ſcriptu tur teſtimoniũ ſuuvt
re cõtraria ꝓbant᷑:eadem etiam na cz. de excep. deniqʒ.
turali iuri inneniunt᷑ aduerſa. vnde r In eopſcriptunii
quecũqʒ diuine volũtati ſen cano/ ar. qð qſq; iuris ĩal⸗
nce ſcripture ſen dininis legibꝰpoſt teruʒz ſtatuit ⁊c.ſic. ij.
ponenda cenſent᷑: eiſdem naturale A B .
ius pꝛeferri opoꝛtet. Cõſtitutiones iur. j. e. de coſti cu

omnes.

ſi naturali iuri cõtrarie pꝛobant᷑ pe/ s ¶ Ana. als ſ
Ana. als ſane
nitus ſunt excludende. t ⸗◻ CCui.röni
n .Concoꝛdãt. quã

2.0 . . . . doqʒ.
nata auc.vt ſpõ.lar.S.⁊ hoc in fup.coll.viij.ar.pꝛo ipſo.xix.di.ſi romanoum. x ¶ S üla.exẽpla.hociõ dic.q· imitäda ſunteré
. aui Auni irebegotet cdtconnamor ip n S illa. excpla.hociõ dic᷑.qꝛ nõ ſemp imitada ſunt exẽpla. C. ð ſen.
¶ BSermonis, totũ eniz nouũ teſtamentu ſcriptũ eſt grece pꝛeter enangelium
mathei ⁊ epiſtolã pauli ad ro. que ẽ ſcripta latine. Jo. Eete e⸗ . gei

uemo.ſʒ exẽplũ pape ẽſequẽdũ.vt.vj.qiij.qʒ.ex.de ſen.⁊ re iu.ĩ cauſis.
¶Ercellẽtioꝛa. nõc tale exẽplũ lucretie.xxxij.q.v. ꝓpoſito ver.lucreniqᷓ

5C.Mietate, ar., ꝓ miſericoꝛdia a iudice impetrãda.vt. xlv. di. lz. pleruq;

xxvj.qðe.vltima.alligant.i.diſtineti.ponderet.j.queſtione.vij.diipen⸗
ſationes.⁊.c.exigunt lxxx vj.diſtinctio. non ſatis.xxxv.qdðe.ix.veniam.
de penitẽ.diſnncti.j.qꝛ diuinitatis.argumentũ ↄta.l.diſtin.abſit.xxiij.
q. iuj. eſt iniuſta. xxxv.q.ix.loci. contra. xlv. diſtinctio.ſed ülud. extra. de

ſoꝛile ex tenoe.
Onſtitu⸗
K nöes. In
hac.x.di.
oñdit ma
giſter ꝙ ſeculanis ↄſti
tutio ccdit eccleſiaſti⸗
cc.qꝛ ſacre leges non
dedignant᷑ ſeg ſacroſ
canones. vt.ij.q.iij.
5§. hinc colligitur.ex.
de iudi. clerici.
* Ege.imperato
ruʒ.diuiſis pꝛo
nincijs.impatoꝛ diui
dit ꝓuincias.vt.ff. de
offi.aſſt.ſi eadẽ.⁊ pa⸗
pa epatus diuidit et
vnit: epᷣus eccleſias.
vt e.de exceſ.pla.ſic
vnire. QAuid aũt iu⸗
ris ſit dũ vniunt᷑ vel
diuidunt᷑.nõ.xvj.q.
j.poſt. ⁊.c.⁊ tẽpoꝛis
lʒ ergo impatoꝛ diui⸗
datvnã puinciam in
duas nõ ideo crunt
due metropoles. vt
b. 7.c. j. diſ. puenit. ⁊ ẽ
bic ar. ꝙ. ſi pnceps le
gitimat aliquẽ ĩ tpali
dus:nõ ideo ẽ legiti⸗
matus ĩ ſpũalibꝰ.ex̃.

q fi.ſint leg.p venera

bilẽ. niſ vbi pnceps
reſtituit aliquẽ ꝗ fuit
infamis ratione pa⸗
terni criminis,.vt.vj.
c ¶ Eccdeſiaſtica. ec⸗

deſia nõ aſtringitur

mundanis legibus.
xxxiij.q.ij.inter. Nec
etiã de reb eccleſiaſti

cis põt impatoꝛlegeʒ

cõdere.vt.xcvj.di.bñ

niſi hoc eccleſia petat

vt. xvij.di.S.hinc etiã
⁊ niſi in eccdleſie pꝛiui

legiũ ſtatuat aliqdvt

xvj.q.j.generaliter.⁊
iij. nemo.io.

d .Diuiſiones. arg,

ꝙ eps inmto pleba⸗
no non põt diuidere
parrochiã ei:nec pa
pa inuito epo diuide
re epatũvt.xvj.qde.j.

multis. qö. n. ẽ vnuʒ
diuidi nõ põt.vt.xx⸗

iij.q.j.loquit᷑.⁊.c.ſci⸗
ſma.io. Sʒ credo ꝙᷓ

papa hoc poſſit face /
re ex cãvt etiã eps.vt

i. e.ðcre.ſiẽvnire bar.
e . Lex humana. vt
hẽs.xx vij.q.ij.ſuntꝗ
dicũt. Sʒ mirũ eſt cũ
iuſtinianꝰ fuerit val⸗
de catholicꝰ impꝑatoꝛ:
qualiter illud ſtatue⸗
rit ↄtra legẽ dñi cum
dñſ dixerit ꝙ ob ſolã
cãʒ foꝛnicatõiſ mulier

poſſit ſeparari aviro.vt.

Di. x.
Onſtitutionesꝰ vero pᷣn
Acpuʒz eccleſiaſticis cõſti ·
tutionibus nõ pꝛeeminẽt
ſed obſequũtur. AUnde
Nicolaus pa.ſcribit epiſcopis in cõ
Fesbteften in⸗
ra diſſoluere nõ poteſt.
Ege inperatoꝛumnõ in omn
bus eccleſiaſticis cõtrouerſijs
vtenduʒ eſt:pꝛeſertiʒ cũ inueniatui
euãgelice ac catholice ſanctioni ali
quotiens obmare. Item lex impe/
ratoꝛuʒ non eſt ſupꝛa legem deiſed
ſubtus. Imperiali indicio non poſ
ſunt iura eccleſiaſtica diſſolni: ad
nod oſtendendum:dnuoꝛuʒ hoꝛuʒ
cilicet. innocen. greg.ſatis ſufficiũt
teſtimonia. Sanctus quideʒ inno.
centins in decretali epiſtola ſua ad
Alerandruʒ anthiocenuʒ epiſcopi
ait.Quod ſciſcitaris inquiens vtruũ
diniſis inperiali iudicio pꝛouincijs

vt due metropoles ſiant ſi duo me

tropolitani debeat nominari:nõ vi
ſum eſt nobis ad mutabilitatem ne
ceſſitatuʒ; mundanaruʒ reruʒ dei ec
cleſiaʒ cõmutari:honoꝛeſqʒ aut di
niſiones perpeti quas pꝛo ſuis cau
ſis faciendas duxerit inperatoꝛ.
Beatus grego.ſcribens ad theoti
ſtam patriciuz ait inter cetera.Si in
qnit religionis cauſa coniugia debe
rediſſolui dicantur ſciendnʒ eſt:qa
a ſihoc lex bumanaconceſſit lex ta
men pdinina pꝛohibuit. Ecce quem
admoduʒ imperiali iudicio nõ po
ſunt eccleñaſtica iura diſſolui.Ecce
qualiter quod lex humana cõceſſi
dinina lex pꝛohibuit.non quodim
peratoꝛuz leges quibus ſepe eccle
ſia vtitur contra hereticosſepe cõ⸗
tra tyrannos atq; contra pꝛanos
quoſcunqʒ defendit᷑:dicamus pen
tus rennendas:ſed quod eas enan
gelicis et apoſtolicis atqʒ canoni
cis decretis quibus poſtponende
ſunt non poſſe inferre pꝛeiudiciuʒ aſ
ſeramus. Item ſymmachbus pa.
in iin don gelicis regulis ob/
uniet imperatou agere licet.

On licetimperatoꝛi vel cni /

Rquaʒz pietatem cuſtodienti ali⸗
quid contra dinina mandata pꝛeſu

mere:nec quicquã quod euagelici⸗

vel pꝛopheticis aut apoſtolicis re⸗
Galig openief Ken Ae ſälkif⸗
V tas ſacerdotibꝰẽ poſtponẽda
Ertnʒ eſt hocrebꝰ veſtris eſſe

xxxiij.q ij. quos deꝰ ſ dicvt gdã dicunt g igno

rãter fec:⁊ iõveniã meruitvt.S.viij.di.ↄſuetudo.vlł errauit ſi hye.vti.xx
vj.di. c...vx iõ pmiſit hvt grauiavitarent᷑:ſi vſuras pmiſitvtvitarẽt rapi
nas:⁊ ↄiugia ꝑmiſit diſoluivtvitaret vxoꝛicidiũ. vt.xxxiij.qy ij.ſigd veriꝰ

Nrlaus gſnr? ,t W 2„²=l

L.

vij

Fo:ͤtra hereticos. ? fle vtoꝛ pome qsð noᷣvtorconta me. . xxxvij di. fliqd

i.7.ij. q. vij. ſi hereticus.⁊ ſic eſt contra.xix.di.ſ romanox.in ſi.iiij.q.iij.. itẽ

I ſfiquis teſtibus.

g& En licet. ar. cötra illas leges ᷓ pmittunt vſuras erigere. ar. xrj. q/j. ca qui

cunqʒ litẽ.⁊.ix.di.c.j.verſ.ꝗcũqʒ.⁊.xcvj.di.bene.xj.q.iij.q omnipotentẽ.xxv.

ſalutare:vt cum de cauſis dei agi⸗
tur iuxta ipſius conſtitutionem r
giaʒ voluntatem ſacerdotibus chꝛi
ſti ſtudeatis ſubdere non pꝛeferre ⁊
ſacroſancta pꝛecepta potius diſce/
re quam docere/eccleſiaſticã p eo/
ruʒ pꝛeſulem fonnã ſequi non huic
humanitus obſequendo inra pꝛefi
gere:neqʒ in eius ſlanctionibꝰ velle
dominari cuins deus voluit clemẽ
tia ſua pie deuotionis colla ſubmit
tere nedum menſuravceleſts diſpẽ
ſationis exceditur eatur in cõtuine⸗

Neg: Neroma
noꝛum pontiſicũ cõſtitutiones con
traire nõ poſſunt.
Onſtitutiones contra cano/
nes ⁊ decreta pꝛeſulum roma/

noꝛum vel bonos moꝛes nullius
ſunt momenti.

Aefn ncplans pepn bus vlur/

pare non licet.

pperium veſtrũ ſuis publice

rei quotidianis adminiſtratio/

nibus debet eſſe contentũ:non vſur

pare que ſacerdotibus dominiſolũ
conneniant. Item grego. nanzã
cenus imperatoꝛibus conſtantino/

PAa

n regum ſacerdotali ſunt
poteſtati ſubiecta.

OAſcipitis ne libertatẽ verbili
benter accipitis quod lex chꝛii
ſti ſacerdotali vos ſubijcit poteſtati
atqʒ iſtis tribunalibus ſubdit. D0e/
dit enim ⁊ nobis poteſtateʒ:dedit ⁊
pꝛincipatũ multo perfectioꝛẽ pꝛin/
cipatibusveſtris:aut nũquid iuſtuʒ
vobis videt᷑ ſi cedat ſpiritus carni
ſia terrenis celeſtia ſuperent᷑:⁊ ſi di⸗
uinis pꝛeferãtur humana.Ecce qð
conſtitutiones pꝛincipũ eccleſiaſti/
cis legibꝰpoſtponende ſunt.vbi au
ceʒ enãgelicis atqʒ canonicis decre

tis nõ obuianerint omni reuerentia sS

digni habeantur. Ange auguſti/
nuis alt in dialSSr Renonns
ecclene licet aſimmere.
Jin adintoꝛiũ veſtruʒ terreni

7 7

†*

q.j.omne ꝙ. ⁊.c.nulli.⁊.c.ge
neral.xxiij.q.viij.cõuenioꝛ.
ra. di. lxiij. c. adrianus.
Ertũ eſt. hoc.c.7.c.ſNn
ſcipitis.⁊.c.qm̃.loquũ

(cur quaſi de eadẽ materia.

Et ſacroſancta.i.pcepta.
Cuius.ſ.ecdleſie. 5
Submittere.imperatoꝛ
eniʒ filiꝰ eſt eccleſie nõ pꝛeſul
vt.xcvj.di.ſi impatoꝛ.⁊ incli
nabit caput ſuũ epᷣisvt.lxiij.
di. valentinianus.⁊ cxcõica
ri põt ab epᷣo.vt.xviij.diſti.
Auoniaʒ qdẽ.⁊.xcvj.di.duo.

m Menſura.i.dũ impatoꝛ

it menſuram ſuam.
Onſtitutiones.nũqd
ecer go legibꝰſempꝑ dero
gatur ꝑ canones.abſit. Niſi
quo ad cauſas ſpũales. Et
ccle bꝛitatẽ.ibi alia eſt rõ cau
ſaruʒ ſeculariũ:alia diuina⸗
ruʒ ar.S.e.c.j.vtrũq;.n.ſuo
mõ rationabiliter ↄſtitutũ ẽ
ſed diuerſo mõ.ar.S.e.certũ
nec papa poſſet leges tollere
niſi quo ad ſuũ foꝛũ.imꝑius
eniʒ ⁊ ſacerdotiũ ex eodẽ pᷣn
cipio ꝓdicrũt.vt in auẽ.qũo
opoꝛteat epᷣos.i pꝛinci.col.j.
ar. ſ.ea.di.qm̃.ſj hoc nõ cre⸗
ex.de pſcrip.qm̃ omne

o Doꝛes.nec iuramẽtuʒ

obligat ↄtra bonos moꝛres.
vt extra de iureiur.quemad

moduz. ꝛ.ff. de le. . ſiquis in

ilinos. §. vlti.

p Aperiũ. adminiſtra⸗

tionibus. diſtincta c. n.
ptàs ſua a ptãte pontiſicali.
Vt.j.e.qm̃.⁊.xcvj.di.cum ad
verũ.alioꝗn ſivſurpat eoꝛuʒ
off icia lepꝛa pcntit᷑ vt cũ oʒiaſ
ij. q.vij..itẽ dauid.tñ ĩuenik
ꝙ reges ↄferũt decanatꝰ.vt
ex.de ↄſue.cũ inter.in parte

o.
Aſcipitis.i.accipe de
betis.
Libertatẽ.i.verbũ pꝛedi
Ationis. .
di. duo ſunt.

C

tSpiritus.i.cccleſiaſtica
u

arni.i,ſeculari. oſtöni.
Jin adiutoꝛiũ.hoc iõ
Dicit. qꝛ nõ ſunt alle⸗

miperij legeſ aſſumedas puta. gande leges niſi in defectu;

tis nõ repꝛebẽdimns. Nã fecii hboc
paulus cunʒ aduerſus iniurioſos ro⸗

manüũ cinẽſe eſſe teſtatur. Iem
Ypiangs inlane eraie vi /

ta:⁊ ponuſices regibus pꝛo tempo
ralibus indigent.

Moniã idẽ mediatoꝛ dei bo a

minũ hõ xps ieſus ſic actibus

toꝛ cũ vendentes ⁊ emẽtes flagellãdo de tẽplo

canonũ.vt extra.de no. ope.
nun. intellerimus.
Ciuẽ.ciuẽ ro.appellatſſe
qꝛ pater eius ſocietatẽ ↄtra⸗
xerat cũ romanis.ꝛ in ſignũ
it pata ei penula.

3 Voniã hoc.c.ẽ ps il⸗

¶ Qius.xcvj. di.cũ ad reũ
Bei.i.diuine ⁊ humane

nature.

q Sic actibꝰ.ſ. ipſoꝛuz offi

cioꝛũ.ꝗqdã. n. fecit taqᷓ impa—z⸗

eiecit.j.ꝗ.iij.ex multis.⁊.c.emẽ⸗

tes q̃dã vt ſacerdos cũ ſeipſum obtulit hoſtiã diſcipulis ſuis dicens.hoc ẽ coꝛ
Rus meũ.de cõſe.di.ij.ſacerdos.ſʒ ↄtrariũ ꝓbat᷑ ꝑ auctoꝛitatẽ iſt.ſ. deus no
it ea eẽ diſtincta:cũ ſeipſum vtriuſq; ptatis actus exercuit. Rñ.hoc ideo fe:

vt oſtenderet ꝙ vtraqʒ poteſtas ab eo pꝛoceſſit nõ ;vna ꝑſona ſlla duo offlcia
exerceat vel gerere debeat.hec.n.duo dona imperiũ ⁊ ſacerdotiũ ab eodẽ pꝛin
pis ſunt, vt in auctẽ.quomodo opoꝛteat cpos.in pꝛin.col...
¶ ¶Diſcreuit.cũ ergo ptates iſte ſint diſtincte eſt hic ar.q imperiũ nõ habetur

tofoꝛtius ſunt ſuãde in negocijs dericoꝛũ niſi obuiẽt canonicis ĩſtitutis
i Ca flagitamus.q̃ pꝛo nullius.qꝛ in neminis pſona omittẽdu ʒ
eſt qð ſtatutis generalibus cõtinct᷑.vt.lxj.di.miramur.
Kk Reminiſcitur paſfiue. :
Vod vero legibus.Hic intitulat᷑.xj.di.in qua dicit᷑ ꝙ ↄſue

f

0.

a papa:⁊ ꝙ papa nò hʒvtrũq; glachu.nã exercitus facit imperatoꝛẽ.vt.xciij.di. I q

legimus.⁊ imperium a ſolo tudo pꝛaua cedit legi
deo habetur.vt.xxiij.q.iiij. . „ taʒ eccleſtaſtice ᷓ ſc⸗
queſituʒ. alioquin ſi ab ibop0o pꝛopꝛijs ⁊ dignitatibꝰ diſtinctis off viguit abſqʒ vniuerſis ꝓcellis et dq culari. Sed no ꝙ co⸗
haberer licite appellaret itẽ clia ptãtis vtriuſqʒ diſcreuit ꝓpꝛia pꝛo nullius ꝑſona hoĩs reminiſci ſuetudo:quedaj ẽ ge
poꝛalibus ad ipſum.qð pio volens medicinali bumilitate bo/ eſſe coꝛrupta:ita ⁊ nunc ſuuʒ robur neralis. quedaʒ ẽ ſpa
hibet alex.⁊ dicit illa non. minuʒ coꝛda ſurſuz efferri nõ buma pꝛopꝛiũqʒ vigoꝛẽ obtineeat. j. lis. Sʒ ſpalis c. vt. j.
cõtingunt ſua iuriſdictione⸗ na ſupbia rurſus in inferioꝛa demer Ad vero legibꝰoſuetu e.cathoiica.xij.di.illa
extra.de app.ſi duobꝰ.⁊ ex. Aupbiaen oa vero legb⸗ oiu Beneralis ẽ quavni
ni fi. ſint le. cam. ꝛ. celatoꝛ. Si: vt etiꝗ chꝛiſtiani npatoꝛes pꝛo q o cedat: Iidoꝛuſteſtat nerſaliter. aſemiom

tẽ eccleſie ſoluut tributum

inmpatoꝛi.vt.xj.q.ſemagnuʒ

eterna vita ponciſicibꝰ indigerẽt:et
pontiſices pꝛo curſu tepoꝛalii tãtũ

dicens ĩ ſynonimis lib.ij.
Pꝛauus vᷣſus rationce ſu⸗

nium ẽ appꝛobata ⁊

o&cs aſtringit ⁊ hectã

Sed cõtra ⁊ celeſtis ⁊ terre⸗ mModo rerũ imperialibꝰlegibꝰ vte / peratur? lege. qᷓ; canõ:vel taqᷓ lex ẽ
