di.c.j.imo repellit᷑ ⁊ ſi ĩ vno
deſiciat.xxx viij.di.q ipſis.
h ¶Si docibilis. Qeli di
ceret᷑ docilis qꝛ hõ ẽ docilis
doctrinalis.liber docibilis
qñq; tũ pon vnũ ꝓ alio.vt

hic ⁊ petrꝰ in epiſtola ⁊ erũt

omnes docibiles deo. dz au

teʒ rationẽ reddere omm po

ſcenti. xxx vj.di.S.ecce.

i. ¶ Temperatus.j.xj.q.iij.

illa pꝛepoſitoꝛum.
Kk ¶ Vita. j. di. liij. legẽ.

I¶Cauens.nã pꝑ ſimplici
ctatez repellit̃᷑ ꝗs. vt.xxxix.

di. pctrus.ſed iaʒ ꝓmotꝰnõ

deponiẽt ſʒ ei adiutoꝛ dat᷑.vij.

q.j.quia frater noſter.
m ¶ Hocumẽta.i.ſidem.

n ¶ Simplicibꝰ. i. aptis noõ
implicitis.er de ſum.txri.fir⸗

mutcr.vt. S.di.iiij.erit autẽ.

nõ inuſitatis.j.di,xxx vj.il⸗

litteratos.meliꝰ.xxxvij.diſt.
relatuz.arg.ad teſtes repellẽ
dos.arg.iũij.q.iij. Itẽ in teſti
bus. arg.cõtra inſtrumẽéta.

0o Aſſtrat. pfiteri dz qob
ſeruabit patrũ regulas.ĩ au
tõ. quo oʒ epos.S.ad nos er
go. circa pꝛin. coll. j.

puta qꝛnõdũ c ↄſec atꝰ.er de do.⁊ cõ.ↄtingit.

mus feciſſe:qð ſigs ↄtra hoc decre
tuʒ noſtruʒ ſynodali ſentẽtia ꝓmul

gatuʒ quaſi ꝑ ſeditionẽ vel pꝛeſum

ptioneʒ aut quolibet igenio electu⸗
aut etiã oꝛdinatus ſeu inthroniʒatꝰ
fuerit:auctoꝛitate diuina ⁊ ſanctoꝝ

apoſtoloꝛũ petri et pauli perpetuo

anathemate cuʒ ſuis ancioꝛibus et

fautoꝛibus⁊ ſeqnacibus aliminibꝰ
ſancte dei eccleſie ſeparatꝰabijciat᷑:

ſicut antichꝛiſtus ⁊ inuaſoꝛ⁊ deſtru
ctoꝛ totius xpᷣianitatis:nec aliq̃ ſup
hoc ei audientia reſernet᷑ij̊ ab om
ni eccleſiaſtico gradu in quocunqʒ

fuerat pꝛius ſine retractatione de/

ponat:cui qſꝗas adheſerit vel qua/
lemcũqʒ tanquã pontiſfici reueren
tiaʒ exhibuerit:aut in aliquo eũ de⸗
fendere pꝛeſumpſerit:pari ſententia
ſit mãcipatus.qð ſi quis huins no/
ſtre ſancie decretalis ſentẽtie teme⸗
ratoꝛ extiterit:⁊ romanaʒ eccleſiaʒ
ſua pꝛeſumptione cõſundere ⁊ per/⸗
turbare cõtra hoc ſtatutuʒ tentaue
rit:ppetuo anathemate atqʒ excõi
catione damnet᷑:⁊ cuʒ impijsꝗ nõ
reſurgent in indicio reputetur.om/
nipotentis iraʒ cõtra ſe ſentiat ⁊ ſan
ctoꝛuʒ apoſtoloꝝ petri ⁊ pauli quo

ruʒ eccleſiaʒ pꝛeſumit cõfundere in

hac vita ⁊ in futura furoꝛeʒ ſentiat.

fiat habitatio eius deſerta ⁊ ĩi taber/
naculis ſuis nõ ſit qui inhabitet.fiãt

filii eius oꝛphani:⁊ vxoꝛ eiꝰvidua.

Cõmotus cõmoueat᷑ ipſe ⁊ filij eiꝰ
mendicent ⁊ eijciant᷑ de habitatio/
nibus ſuiꝭ.Scrutetur etiã feneratoꝛ
omnẽ ſubſtãatiã eius:⁊ diripiãt alie
ni laboꝛes eius:oꝛbis terrarum pu⸗/
gnet cõtra enʒ:⁊ cuncta elementa
ſint ei cõtraria ?⁊ omniuʒ ſanctoꝛunz
quieſcentiuzʒ merita illuʒ cõfundãt
⁊ in hac vita ſup eũ apertã vindictã
eoꝛũ oſtendant. Obſeruatoꝛes aũt
huins noſtri decreti omnipotentis
gratia ꝓtegat:⁊ anctoꝛtas beatoꝝ
apoſtoloꝝ petri ⁊ pauli ab omninʒ
peccatoꝝvinculis abſoluat. Epi

qualiter oꝛdinari debeant ex aucto

vero ⁊ ceteri oꝛdines infra ↄſtituti

ritate carthagi.ↄci.iij.cui ĩterfuit an
guſtinus tempoꝛe honoꝛij. anguſti

oſtendamus ab eoꝝ examinatione
incipientes.

Znomodo ſit examin àdus qui in

eviſcoonz eligitur.

i epiſcopus oꝛdinandusñeſt

O antea examinetureſrnatura ſit

pꝛudens ſi docibilis ſ moꝛibꝰtem/
peratus ſi vitaPcaſtus ſi ſobꝛus ſi p

„*

uigil ſiſempꝑ ſuis negocijs canens ſi
humilis ſi afmobilis ſi miſericoꝛs ſi

litteratus ſi in lege dñi inſtrnctus ſi
in ſcripturaruz ſenſibus cautus vel

acutus ſiĩ dogmatibꝰ eccleſiaſticig

exercitatus:a ante oĩa ſi fidei docu⸗

menta verbis ſimplicibꝰaſſerat

pUMõ pꝑ ↄditionẽ.i.per creationẽ.vnlt.n.dicere ꝙ nõ ẽ creatꝰ malꝰvt

qdã dicũt.ſʒ ex libero arbitrio factẽ malus.ĩmo adhuc hʒ liberũ arbi⸗

trin.iſ illud ẽ tm malũ.alioqn ſi nõ haberet arbitriũ nõ demereretr᷑ xxiij.

q.iij. vaſis ire.imo quotidie ſit peio:.ſimilit᷑ñ angelus hʒ liber arbitiu.
ſʒ illud ẽ tñ ad bonũ ⁊ per id quotidie meret᷑ ⁊ ſi melioꝛ.hõ hʒ libeꝝ ar⸗

ideſt patrẽ ⁊ filinʒ ⁊ ſpirituz ſanctuʒ
vnũ deuʒz eſſe ↄfirmas totãqʒ trini/⸗
tatis vnitatẽ deitatez coeſſentialeʒ
cõſubſtantialeʒ ⁊ coeternaʒ ⁊ co/
omnipotenteʒ pꝛedicãs:ſᷣi ſingula⸗
quaſqʒ in trinitate pſonas plenum
deu ⁊ totas tres pſonas vnũ deũ.ſi
incarnationẽ diuinã nõĩ patre neqʒ
in ſpiritu ſancto factã ſʒ i filio tm̃ cre
dat vt ꝗ erat in diuinitate dei patri⸗
filius verus deꝰ ex patre:eſſet ⁊ ve⸗
rus hõ ex matre carneʒ ex mr̃is vi⸗
ſceribus habens ⁊ animã humanã
rationabileʒ.ſfimulqʒ in eovtriuſqʒ
nature.i.deꝰ ⁊ hõ vna pſona vnus
ſiliꝰ vnꝰxpᷣs vnus deus creatoꝛom
muʒ q̃ ſunt:⁊ auctoꝛ⁊ rectoꝛ⁊ deus
cũ patre ⁊ ſpiriiu ſancto oĩiuʒ crea/

turaꝝ a paſſus ſit ꝓ ſalute nr̃a vera

carnis paſſione: mortuꝰ vera coꝛ/
poꝛis ſui moꝛte:reſurrexit vera ſue
carnis receptione ⁊ vera aie reſum
pclone in qͥ veniet indicare viuos ⁊
moꝛtuos.Qnerendũ eſt etiã abeo:

ſi veteris ⁊ noui teſtamenti.i.legis

ꝓphetaꝝ ⁊ apoſtoloꝝ vnũ eun/
demqʒ credat auctoꝛẽ ⁊ deũ vinos
ac mo:tuos iudicaturũ:⁊ ſi diabo⸗
lus nõpꝑ ↄditioneʒ ſʒ pꝑ arbitriuʒ fa⸗

ctus ſit malus. Querendũ eſt etiaz
ab eo:ſi credat huiuſmodi quã ge/
ſtamus carnis⁊ nõ alterius reſurre

ctioneʒz.ſi credat iudiciuz futuꝝ⁊ re

cepturos ſingulos ꝓ his q̃ in carne
hac geſſerint vel penas vel pmiaſi

nuptias ꝓhibeat ſi ſcðõa mr̃imonia

nõ dãnet ſi carniũ ꝑceptionẽ nõ cul

pet ſi penitentibꝰrecõciliatis cõicet
ſii baptiſmate oĩa peccata.i.tã oꝛi⸗/

ginale pctm ↄtractũ quã illa qͥ volũ
tarie adiniſſa ſunt dimittant᷑ ſi extra

eccłiaʒ catholicã nullus ſaluet᷑.cuʒ
min his oibꝰexaminatꝰfnerit iuentns

plene inſtructꝰ:tũc cũ omni ↄſenſu
clericoꝝ ⁊ laicoꝝ⁊ ↄuentu totiꝰ ꝓ/
uincie epoꝝ maximeqʒ metropoli
tani vel auctoꝛitate vel pᷣſentia oꝛ/
dinet᷑ epᷣs:ſuſcepto ĩ noĩe dñi noſtri
ieſu xpᷣſ epatu non ſnue delectationi

nõ ſuis moubꝰſed his patruʒ diffini
tionibus acquieſceect.
Iteʒz iſidoꝛus de vita clericoꝛuʒ.

MQunalis eẽ debeat cłicoꝝ ↄnerſatio

D Is igit᷑ lege patrus canet᷑ vta

vulgarivita ſeculi a mũdi vo
luptatibꝰ ſe abſtineãt nõ ſpectacu
lis nõ põpis ĩterſint ↄuiuia pnblica
giqt puata nõ tm̃ pudicaſz ſobna
colãt vſuris nequaquã ſuccumbãt
neoʒ turpiũ occupationibꝰ lucroꝝꝛ

nõ fraudibꝰcuiuſcũqʒ ſtudiũ appe⸗ fauentinꝰ dirit ĩoĩibꝰ

tant anoꝛẽ pecunieq̃ſi materiã cũ
ctoꝝ criminnʒ fugiat ⁊ ſecularia ne
gocia officiaqʒ abijciant: honoꝛis

Sractup ambitione no ſuſciplat pꝛo

nſicijo medicine dei munera non

accipiãt:dolos ⁊ ↄinratões cauegt

ĩ P

bitriũ eqne ad bonuz

vt ad malũ.vt.xxxiij.
qõe.iiij. nabuchodo:
RoOſoo.

q Bimittank i. di⸗

miſſa oñdant᷑.nã per
cõtritionẽ dimittunt᷑
adulto peccatõ nõ p
baptiſmuz aut enim
adultꝰaccedit ad ba⸗
ptiſmuzʒ cü charitate
aut nõ.ſi cũ charita⸗
te iaʒ nullũ ĩ eo ẽ pee⸗

catũ.vt legit᷑ de cctu
rione.vt. xxvj. di. deĩ

de.⁊ de cõ,diſ.inj.nõ
dubito. ſine charita⸗
te nulluz petm̃ ei di⸗
mittit. de oſe. d.. iiij.
oſtẽdit᷑.dimittunt᷑ tñ

ſatiſſactões quas ꝓ
peccatis facere dz. vt

de cõ. di. lij. line pe⸗
nitentia. Itẽ ⁊ oꝛigi⸗
nalia dimittunt᷑ ꝑ ba
ptiſimũ adultis.ſ̊ nul
luz moꝛtale ſi nõ bʒ
charitatẽ.j.q.j.vide.

r¶Erxtra eccliaʒ.j.q.

j.e eccliaʒ catholicã.
7.c. ex cccleſia.

8 .Et laicop. ſz qre
bic poſt examinatõez
regrit᷑ oſenſus cleri⸗

coꝛũ ⁊ laicoꝝ ꝗ.n.ele
ctioni ↄſenſit.poſtea
electo nihil obijcere
põt. vt. viij.q.ij.dile
ctiſſmi ſ dicas h lo⸗
qui de examinatiõe
q̃ fit tpe oſecratiõis.
nec aliud vult dicere
niſi ꝙ coͤſecrari dʒ ſi
ita ẽ ꝙ oẽs ↄſenſerint

in eñ. Iẽ pʒ hicq; lai
a poſſunt ↄtradicere
electioni. vt dic. ſ. c.

üllud ꝛ7.

t Jsigit. ſpecka

culis. vbi tur⸗
pes ludi exercent᷑.vt

j.de cõ.di.v.non oz.

⁊.xxxiiij.di.pᷣſ byteri.

laſcinos. et quotidie
eſurire debẽt ⁊ eẽ enʒ

vacuo vẽtre. vt. j. de

cõſe.di.v.ſint tibi.

x CPecunie diui⸗

tes tñ nõ ſunt abijciẽ
di cũ bonis opibus.

xxx.di.hoc ſcripſimꝰ
V¶ P.o beneficiss.

⁊ p ſacramẽtis eccle⸗

ſiaſticis qᷓ dicunt᷑ me

dicina dei qꝛ ſanant
vulnera peccatoꝛuʒ.

Vnugica.i. tinẽ
tia quo ad ſermones

rxiij. q.ij. anime. Joã.

ſacramẽtis ↄmitti ſy⸗

moniã.niſi in matri
monio.ideo foꝛte qa.·
ibi nõoferk gra ſpus
ſancti. vt.j.q.j.qcqd

inuiſibilis.greg.di⸗

xit ꝙ ibi cõmitu ſy⸗

a

volumus
d Ales. paucos.

Di.

onia cũ ſit maius inter ſacramẽta. vt dixi. xxxij.q.ij.ponoꝛꝛntur.
Et frequentationcs.Nõ ſolã frequentationes ꝓhiberi. ex eo.n.

frequenter fit pꝛeſumitur ꝙ male flatvt.xxxj.di.clerieus.⁊ ſi quiſpiaʒ et

AWultitudo. n. ali⸗
quos facit magis vi

Senioꝛibꝰ.ipꝛelatis. c¶ Exercitio.j.de cõ. di. v.nüqua.

odiuʒ emulationes obtrectationes

ſuaʒ iniuriã ꝓſequit.vt.iij.q.vj.omnibus.male ergo dicit decretũ ꝙ; laici infa

er

mes nõ admittunt᷑ ad accuſationẽ dericoꝛuʒ. vt.ij.q.vij.actuſatio põt bic dici
ꝙ hic loquit᷑ cũ ciuiliter agit᷑ ⁊ in co caſu quilibet admittit᷑ etiaʒ feminavt er de

uerſis epiſcopiʒ dictũ ẽ ſatis placet.

tieſti. ta l̃is. Si queris quare ergo tot epi ↄuocant᷑ cũ ciuiliter agit. Rñ.qꝛagit᷑
de crimine lʒ nõ criminaliter.vñ opoact etiã inſcribi ad penã extraoꝛdinariaʒ.
vt er de accu.ſupbis.⁊ ẽar.
ad hoc.iij.q.vj.hoc quippe.

vbi. xij.epi requirunt᷑.⁊ ta⸗

les.vt.xciij.diſt.legi⸗ atqʒ innidiaʒ fugiant:nõ vagi ocn/⸗ Item ex cõci. toletano.xj. men ibi ciuiliter agit vt videt
mus.⁊ multitudo ẽ lizs nõ effreni lingua aut petulati fluu Mõta ſe 5ni 83 deant 0 QAnerliſ ſini grauiot
canonib inimica. vt qoqʒ geſtu incedant:ſed pndoꝛeʒ ꝓ quo ecchaſtica ꝓmonet diſciplina Inan. —

cx de pꝛeben. qꝛ in tã

tuʒ.? multitudo one

verecundiaʒ menteʒz ſimplici habi

tu inceſſuqʒ oſtendant.obſcenitatẽ

Aãquã oẽs qui ſacris manci

p.“Et cũ purgatus.i.iudi⸗
catur innocens. .

roſa nibil bʒ honeſti. L pantur oꝛdimibꝰ: canonicis re ꝙ ſacris.i. ecclia⸗
win aut. de reſeren etiaz membꝛoꝛnz 2 verboꝛz ſicut gonlis teneant aſtricti expedibile eſt e. cris icecll⸗ .
darijs. ĩ i.coll.ij. Nte exr operuʒ penitns execrẽtur: vidua tamen vt ꝓmiſſionis ſue vota ſub r Expedibile i. iuſtum.
eſt hic ar.ↄtra illos ꝗ rumet virginum frequentationesꝰ cautioneſſpondeãt:quos ad/ ꝓmo „ s Lautiüe. .iuratoꝛis.

allegant multa de cõ
ſe.di.v.nõ mediocri

aliquantos.
Llud. Caſus ſi

ecto cõ ſcientie operaʒ dant. doctrine gra⸗ oia honoꝛeʒ atqʒ obſequij reneren ditü.i. ſpal
electo cõſecran⸗ . . in l⸗ 92z03 315 Ol reuenr 8. .
do acerganon tiaʒ populis adminiſtrent. tiaʒ pꝛeeminenti ſibi vnuſquiſqʒ de noe e eſin
eſt cõſecrandus ante Item clemens. pengdat:iuxta illud pape leonis edi i generalis. vt e de ap. ſup
cauſe examinationez Qii digne ſacramenta tractare nõ ctuzʒ. Qui ſſeſcit aliquib eſſe pꝛepo/Eor? ſpalis delegatio i ge⸗
1ſi pii venert quat pñt ad miniſteriũ nõ eliaant᷑ duunu ſituʒ: no moleſte ferat aliquẽ ſibi eẽ) neralis. vt er de reſcrip. ad h
tuoꝛ epiad cõſecratio TP Ales ad miniſteriuʒ eligantur pꝛelatuʒz:ſ̊ obedientiã quam exigit · ſpalis ſubſcriptio q gene
ngadhencden e s clerici ꝗ digne poſſunt domini enã ipſẽ dependat pena tñ iuxta ecraalis.fl.ad.l.coꝛ. de fal.diuꝰ
nan acn . ali treſ ca ſacramẽta tractare. meli? ẽ eniz cleſiaſtice cõſuetudinis moꝛẽ ⁊ pla irũ. ſpãle madgri de
aralckenda cguſenn domini acerdori paucos bahere citis taliũ inferenda ⁊ ab his qtraſ⸗ een⸗ vnee⸗ tneranls
criminis obiecti.1 5 Miniſtros qui poſſint digne opꝰdei greſſoꝛesfuerint perioluenda eſt. 16 e oc ſpaͤlis Jñ multi
hoc exponas eligen. exercere gu Itos inutilesg onꝰ? · De hinc diſponitur qualiter ec: tudo ẽ ĩ ca. xxiij. q. iiijno pot
duz.i. cõſecradũ 2 ex aue oꝛdinatoꝛ adducant. deſiaſtica officka oꝛcſinefifüar. genemalis petitio.vt. rüi,.
pone purgãdũ.i.exa Ntez ex cõci. carthagi.iiiij.. Mualiter oꝛdinetur epiccopus. ij. no eſtimem. 2 generalis
minandũ ⁊ ita inteli Si clectõm epicopuʒ aliqus obij/ Piſcopus cum oꝛdinat᷑:dio qſtio.ᷣff. de qſtionibꝰ.l.j.S.ꝗ
ge ꝙ h obiſciebat ci ciuntur: quinqʒ vel.vj.epiſcopi ad epi imponãt manus et teneãt eſtionnz.
men in aacenſ eius purgation? peruemiant. euãgelioꝛũ codicẽaſup capnut ⁊ ver/ n Aud placitiipacti.
tionis. na ſi eſſet obie Llud ſtatuẽduʒ eſt:vtquando ticeʒ eius:⁊vno ſupꝑ eũ fundente bñ x¶¶ Annotatõe.ũ ſcriptura.

ctuʒ ĩ modũ exceptio

nis nõ viderent᷑ ne⸗

is nõ viere men Eicopu e i blato pſtabit obe⸗
lcuz cI mus ſi qua cõtradictio fuerit ſuboꝛ anibns ſuis capnt eins tangant. icus ſuo pPlate eſebit
d poinr etpeut pꝑ ta'qꝛ ſepe talia ſunt facta apud nos: naliter cheen pꝛe 7n8 de ra clngi
ꝓcuratoꝛem vt eẽ de nõ pꝛeſumant ad purgadũeũꝗ oꝛ/ D Reſbyterꝰ cnʒ oꝛdinatur epi- riiuramẽtũ de fide ⁊ẽ cnnoni
accu, ſup bis. ꝛſice pʒ dinandus eſt tres tatũ accedere: ſ ſcopo enʒz benedicente ⁊ ma/ bus fuadis. vt h de indẽni
ꝙ metropoli. poſſit poſtulent᷑ ad numerũ ſupꝛadictoꝛuũ nuʒ ſup caput eius tenente etiã om taterex ecdleſie vʒ. xxviij.di.

audire cãm crimina

penitus fugiant:cõtubernia extra/
nearuʒ feminaruʒ nullatenus appe

mancipãdos ſtudent.ſcilicet vt dũ

ad eligendũepiſcopũ cõueneri

ij.vel.iij.⁊ in eadẽ plebe cni oꝛdi/

tionis gradus eccleſiaſtica ꝓbat di

ſciplina:ſolet.n.plus:timeri qð ſin⸗

gulis cõtradicat atqʒ vt debitũ per

dictioneʒ:reliꝗ oẽs epᷣi qui adſunt

nes pꝛeſoyteriꝗ pꝛeſentes ſunt mai

t¶Plus. ſic ergo aligs in⸗

re còi ſe põttueri ⁊ puilegio

ter. xxiij. qoe. .odiet. tant:caſtimoniaʒ quoqʒ nõ violati lariter pollicetur quã qð genera lrxxxvijdiſt. qlas ꝛ e de re⸗
beect 1 nitte eſt coꝛpoꝛis perpetuo obſeruare ſtu/ ponone clndhiler ices Placnit ſcrip. cj. ar. ra. de. .iſtru.
6 evctenneenin⸗ deant ant certe vnius matrimonij huic ſancto cõcilio vt vnuſquiſiq; q inter. vbi dicit ide nõ pot
eenu .· vVinculo federẽtunſenioꝛibꝰ'quoqʒ ad eccleſiaſticos gradus eſt aſcen· danz ofrmari. N ar. olra.
Enta: ſiauid aurc⸗ itaz jentiaã z graaug eit gice C. de theſau.l.vnica.de hoc
eBraue. ger cer⸗ debitaz pꝛebeant obechientiâ. neqʒ ſurus: nõ ante honoꝛis cõſecratiõe, Plura ar. inuenies. c. di. otra
ta ſcientia indignũ o: vllius iactantie ſtudio ſemetipſos accipiat quã placitiſui annotatiöe moꝛrẽ. ſ̃ ita dicat ↄfilio meo.
dinat:aut depon tur attollãt:poſtremo doctrine lectio / pꝛomittat: vt fidẽ catholicã ſynce / fſiq̃rat ab eo hoc habeo de in
aut pꝛiuat᷑ poteſtte nibus pſalmis hymnis caticis exer ra coꝛdis contritione ac deuotione recõi.⁊ ſi hoc nõ eẽt bẽo er
oꝛdinandi.vt.l.di. er citio iugiter incumbant. Tales.n. cuſtodiẽaiuſte ⁊ pie viuere debeat: pu legio. Itẽ nõ ꝙ plus va
penitetibus ⁊.li diſt. debent eſſe qui diuims cultibus ſeſe ꝛin nullis operibꝰſuis canonicis re let ſpalis cautio q; generalil

vt h. ꝛ.ff. ſi ꝗs cau.l.̊ ⁊ fl. F.

q̃ſtũ.itẽ ⁊ pluſ ſpalis ↄfima

y AWt fidẽ. nõ ꝙ glibet cle

de ſyracuſane.de ĩmoderata

lez epulʒ nõ poſſt e? nandus eſt diſcutiant᷑ pꝛimo pſone nus ſuas iu iſcopi ractiõe nõ faciẽda. x. q. vlt.
requiri naue oilc Nimd pſone nas iuxta manus epiſcopi ſup eractiòe nõ facicca. x. q. vlt.
H cõtradicentiũ.poſtremo etiã illa q capnut illiusteneant. Sicut antẽ c.l n. Ne de ſigelitate. eỹ de
pnig wilen ;obijciunt᷑ pertractent᷑ et cũ purga/ iureiu. ego.n. Itẽ de pefio⸗

alij intelligunt tantũ

de eo gtener ſe pur⸗ * tuy fuerit ſub aſpectu publicò ita de riovtroqʒ bumero ambitur:ita tẽ⸗ Wenn ch er minſo.
gare dic vti .. . Wuʒ oꝛdinet: ſi hoc c veſire ſancti poꝛe cõſecrationis eodẽoꝛario de, & deelce gliter. Ie depen
Ald eligenduʒ.i. ſtre dignitatis reſponſione ab vni / AUnge in bꝛacarenſi oci. legitur. deiureiu. tua itẽ ſuſpect de
cõſeqanduu.,. . inobedientia iuramẽtü pſtat
bu Subon kldmld H ”ẽ de obediẽtia Puãda.extra de
obijcitur crimẽ eleto. i Ad purgandũ.i. ad examinandum. ma.⁊ obe.cũ eccleſijs in fi. nec ob.trariũ.er̃ de maio.⁊ obe.legebat᷑qꝛ ibilo⸗

Ek ¶ Tres.qꝗ ſoli eũ poſſent ↄſecrare.ſʒ ipſi ſoli nõ pñt audire cãʒ crialẽ.

1. Tantum. ſeaccecer.
m . Etin eadẽ. Ibi.n.melius põt inquiri de criminevbi aliquis ↄuer

ſatus ẽ.vt.xxiiij.q.j.pudenda.ex de elec.poſtquam.
nPlebe. Hõ ar.qꝙ laici admittunt᷑ ad accuſandũ electũ.vt.S.e.qui
epᷣs ĩ f..xj.di.ſtudij.lxiij.di.vota,nã epᷣs dʒ hre bonũ teſtimoniũ ab his
qfoꝛis ſunt.vt.viij.q.j.qʒ ⁊ de cõ.di.j.iubemꝰ. Itẽ qꝛ intereſt ipſoꝝ.vt ex

in die ſue oꝛdinatiõis ſacerdos oꝛa

Qinmde iam ꝓmoto ⁊ nõ ſuſpecto
3

nibꝰ debitis ſoluẽdis. ar. e

Trãaſgreſſoꝛes.h habes ꝙ clericꝰſe põt obligare ſub pena ſpnali⸗ pecunia

ria.ad ſpùalẽ penã ſe põt obligare.l.ad penã depoſitionis vel anathematis.vt

i.q.vij.quotiẽs de cõſe.di.ij.ego berẽgariꝰer de elec.cũ dilectꝰ.in fi.ſimilit᷑ ad
pecuniariã penã ſe põt obligare.xxj.q.v.ſiqs cuiuſlibet.er̃ de arbi.cũ dilecti.
qd pena ſoluta põt agi ad obediẽtiãvład id qd ꝓmiſſuʒ ẽ ſub penavłan
ſufficit tm̃ pena eẽ ↄtẽtũ.de hoc dicvt nõui.xxv.q.ij.qcũq;.⁊.S.hinc etiã

de teſti. c.decetero.⁊ ẽ ar.ad hoc ex de teſti.ex pte ade.⁊ in auc.de ſanc. igeeniatak qri an ꝗlibet iſtoꝝ epoꝝ ordinetepʒ ⁊ a .
epis.S.ſiquis aũt.coll.ix.⁊ eſt arg.ad hoc.vt.lxxxj.diſ.maximianꝰ.ar. tlo libꝛi ſit de ſba ↄſecra.⁊ põt dici ꝙ nullꝰſolꝰ Aorätna ſiz glibʒ 1X Ranen
cõtra.xxiij.di.cõſulendũ vbi etiꝗ ad denunciationẽ nõ admittunt᷑ laici ſecraſ̃ ẽ cũ alio ſacrare.vt.xxiiij.q.j.pudẽda.ſic plyes ferũt trabẽ ita nullꝰ
Re ſi ideo dicis admittendos laicos qꝛ ipſoꝛum intereſt. ergo ſiue ſint ꝑ ſe.ff.ad.l.aꝗl.itavulneratꝰ.S.j.nõ aũt cedo ꝙ liber ſit ð ſba ↄſecratõis
one fame ſine male admittunt᷑ qꝛ nullus remouet᷑ ab accuſatiõe qui Rel byter. nibil notatur. è́èGMcs

7

272

e üj

a 0 Vccſiaſtica. oꝛario.

aigcſtſtola.
b¶¶Loꝛpoꝛis. Mo.qꝙ ſi in

egritudine ſumit ſacerdos

euchariſtiaʒ circudabit ſtola
vtrũq; humeruʒ.
el¶ Cernicẽ.ſi ſacerd os legit
euangeliũ nùquid vtet᷑ ſto⸗
la ſᷣm ꝙ diaconꝰ ar. ꝙ ſic. vt
xciij.diſ.pꝛecipimꝰ.⁊.xciiij.
di. c.j.⁊. ij. potius ſequendã
cõſuetudinc.vt.xij.diſt.cre⸗
do ſcit maxime de his q̃ bꝛe
niter ſunt edicta. . devẽ. in⸗
4 Dñmmunis filius ille
„ddiqaconus.

eSuoꝛũ. H ꝙ ꝓpter in
firmitatẽ ſnoꝛũ põt aliquis

ſe excuſare ſicut ꝓpter imo
reʒ ſuoꝛũ.vt extra de appel.
ex parte.itẽ no.ꝙ ꝓpter intẽ
pericz leci aliquis excuſatur
vt h.⁊.lxxii j.di. quoꝛũd .ar
gu. cõtra extra de do ⁊ cõtu,
cũ dilecti in fi.io.
f Monuʒ. Mo.qꝙ ea q̃ de
nouo petunt᷑ non fine ma⸗
gna deliberatione ↄcedunt᷑.
vt hic.⁊.xvj.q.j.iĩ parrochia.
maxime a ro.ec.q̃ oĩa cũ ma
gna maturitate ſolet tracta⸗
re. vt.xxxv.q.ix.apoſtolice.
qꝛ in rebus nouis cõſtituen
dis cuidens dʒ eſſe vtilitas.
vt. ff. de oſti. pꝛin. in rebꝰ. ho
die vero diaconi indiſtincte
vtuntur dalmatica. vt. xj.q.
iij.cpᷣs aut pᷣſoyter. lxxvj. di.

ieiunio.
7 5 Zaeonue⸗ oꝛdinatur
olus epiſcopꝰ.ſacer⸗
doti autẽ imponunt manus
omnes vꝛeſbpteri aſtates. vt
S. c. pꝛemprter.
b Reterea. chꝛiſmatis.
. MWanus ſacerdotis ĩ
ungit oleo inugit᷑ ⁊ bꝛachiũ
ſiue humerus pꝛincipis.ſed
2 manꝰ ⁊ caput epi inunge/
re chꝛiſmate.vt ex de ſacra
vnctione.cũ venifiet in fi. cõ
trariuʒ hic ſignat.x vj.q.j.S.
ecce.ſuſficenter.ibi dicit᷑ ꝙ
manus epi cõſecrant.ſ ver
eſt ꝙ cõſecrant᷑ oleo.ſʒ non
chꝛiſmate.vt dixi.ſi aũt ali⸗
quis eſt vnctus oleo ꝓ chꝛi
ſmate vel ccõuerſo.nihilo⸗
minus oꝛdinatus ẽ.ſʒ ſnp⸗
pleri dʒ id ꝙ onuſrnʒ ẽ. vt ex
de ſacra nõ iteran. paſtoꝛal.
Ge Fallat. Mõ ergo papa hʒ
oĩa iura in pectoꝛe ſuo.vnde
ctiã vrbanus dicit ꝙ nõ re⸗
peritur ꝓhibitũ ꝗqn vir ⁊vxoꝛ
ſimul poſmunt ſuſcipere pue
ruʒ.vt.xxx.q.ilij.ꝙ autẽ ⁊ cñ
anteceſidꝛ erꝰ leo illud pꝛobi
buerat.de cõ. di.iiij.nõ plu
res.⁊ hoc cõcedo qð aũt dr

qꝙ papa hʒ oĩa iura ĩ pectoꝛe

ſuo. vt.C.de teſti.oĩuʒ.verũ

eſt p interpꝛetation:3. qꝛ oiĩa
interpꝛetari põt nam ⁊ qñĩq;

impedit᷑ minoꝛiintelligẽtia.
F de cen.cũ inſtantia.

Kk Noꝛũdã.impoſuiſſe.

Hic hahes ꝙ duo im
perfecta ſad amẽta nõ cõſti

tu unt vnũ ꝑfectũ ⁊ hocideo

qꝛ ſacramẽta ſunt vnitatis.

Di.

Nuod quiſq; accepit the cõſecra⸗
nonis leratteiipoze oblationis.
Ccldeſiaſtica-iſtitutionc pᷣſixũ
nonimꝰ vr ois ſacerdos cũ oꝛ

dinat᷑ oꝛario vtroqʒ bumero am/

biat.iſ.vt q imper:urbatus pcipitur
pſiſtere inter/ ꝓſperaia aduerſa vir/
tutũ:ſemꝑ oꝛnamẽto vtroqʒ circũ/
ſeptus appareat humero qna ergo
rõne tꝑe ſacriſicij nõ aſſumit qðſe ĩ
ſacramento accepiſſe nõ dubitat ꝓp
inde modis oibꝰ cõuenit:vt quod
aſqʒ pcepit in ↄſecraione honoꝝs
hoc retineat etiã in oblationc vel ꝑ
ceptiõe ſue ſalutis.ſ.vt cũ ſacerdos
ad ſolemnia miſſarũ accedit ant ꝑ
ſe deo ſacrificiũ oblaturꝰ aut ſacra/
mentũ coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis domi
ni noſtri ieſn chꝛiſti ſumpturꝰ nõ ali
ter quaʒ oꝛario vtroqʒ humero cir

duneeſene tpe oꝛdinationisſue
dign

cit còſecratus:ita vt de vno
eodẽqʒ oꝛario cernicem pariter ⁊
vtrũqʒ humerũ pꝛemens ſignuʒ in
ſuo paret pectoꝛe crucis:ſiqs auteʒ
aliter egerit excõicatiõi debite ſub⸗
iacebit. Salmaticis aũt nec epis
nec diaconibꝰ abſqʒ apoſtolica li/
centi deelnnirtitin. an
Ande greg.egre.epo francoꝛuʒz.
Abiqʒ eSeSe ſichof Dal mnz.
cis nec epis nec disgcombꝰ vti licet.
CU Ommnnis ſiliꝰ diaconꝰ pe/
trus nobis innotuit:qð frater//

nitas veſtra tꝑe quo hic fuit popo⸗

ſcit:vt ſibi ⁊ archidiacono ſuo dal/
maticis licentiã pꝛeberemꝰ. Sʒ qꝛ
hominnz ſuoxinfirmitate ↄpulſus
ſeſtinanter abſceſſit: vt nec ipſe me/
roꝛincumbens diutiꝰ vt dignũ erat
⁊ res deſiderata poſcebat:ſineret p
manere:⁊ nos in multis implicato⸗
vt eccleſiaſticerõnis eſt ↄſideratio
nonũ hoc incõſulte ⁊ ſubito indul/

gere nõ pmitteret iccirco reipoſtu/

late ꝓlongatus eſt effectus. NHunc
vero charitatitue bona renocãte⸗
ad ainʒ:huius anctoꝛitatis nr̃e ſerie
petita cõcedimꝰatqʒ te ⁊ archidia/

conuʒ tnũ dalmaticarũ vſu decoꝛã

dos eẽ cõceſſimꝰ eaſdẽqʒ dalmati⸗
cas dilectiſſimo filio noſtro cyria/
co abbate deſerente trãſmiſſimus.
OQnualiter oꝛdinetur diaconnus.

O Jaconꝰonʒ oꝛdinat᷑ ſolus epi
ſcopus ꝗ eũ benedicit manus
ſup caput eiꝰponar qꝛ nõ ad ſacer/
dotinz ſz ad miniſteriũ cõſecratur.
Qnerit᷑ at an poſt benedictiõeʒ
manꝰpꝛeſoyteroꝝ ⁊ diaconoꝝ cri⸗
ſmatisliquoꝛe debeãt perungi.
De his ita ſcribit nicolaus papa
radulpbo archiepo bituricen.
Nec pibyteris nec diaconibꝰin aſe
cratiõe chꝛiſinate manꝰ pungere lʒ
Reterea'ſciſcitari vtrũ ſolis
pꝛeſoyteris an etiã diaconibꝰ
debeãt cũ oꝛdinanf manꝰ chꝛiſma/

tis liquoꝛe perungi:qð in ſanctaro

mana eccleſia cni anctoꝛe deo pᷣui/

imns de nentris agi. Sʒ qð ſit a no

ne legis miniſtris actũ nuſqnaʒ niñ

nos fallat' oblinio legimo:ergo ad

beati innocentij pape canonica de

xxiij.

creta ſanctitateʒ tuã tranſmittimꝰ ⸗

que tibi ſint in cõſecrationbus⁊ oꝛ
dinibus obſernanda pꝛincipia pa/
gine ad decentiũ eugubinum epᷣm
miſſe te afratiʒ edocebũt alea.
Xzeepiſtola ſimplicij pape ſeue
r0 7 floꝛẽtino epis diſcreta ad
cogn itionẽ veſtri examims gabꝛe⸗
nenſis diaconi relatu puenit de qui
buſdã eccleſie ipſius quoꝛuʒ vnus
ad pꝛeibyteri:duo ad lentarũ mini
ſteria cõſecrarentur epᷣs eoꝝ oculo
rum doloꝛe detentus fertur manuʒ
ſuã ſuꝑ eos tantũ poſuiſſe:⁊ pꝛeiby
teruʒ quendã illis cõtra eccleſiaſti⸗/
cũ oꝛdinẽ benedictionẽ dediſſe:qð
ꝓpter tantã pᷣſumptionis andaciã
poterat accnſatus iudicio pꝛeſenti
dãnari:ſi adhuc in coꝛpoꝛe poſuus
nõ fuiſſet moꝛis vocatione ꝑuentꝰ
ſ qꝛilie examini diuino relictus eſt
humano iudicio accuſari nõ põt bi
qui ſuperſunt ⁊ ab eo nõ cõſecratio

nis tituluʒ ſed ignominie potius eu

logiuʒ acceperũt:ne ſibi licentiã ta
lis vſurpatio faciat:decernimusvt
gradusſacerdotalis ⁊ leuitici oꝛdi ⸗
nis queʒ peruerſe adepti ſunt depo
ſiti equo iudicio arbitrant:tales.n.
merito iudicati ſunt remouendi:qꝛ
pꝛaue inuenti ſunt cõſtituti. Iteʒ
querit᷑ an eoꝛũ oꝛdinatio ſit rata ha
benda:quibus epiſcopus oculoꝛnʒ
langnoꝛe impeditus manusimpo
nit ⁊ pꝛeſbyter ſuꝑ eos oꝛationẽ diẽ

DOe his ita ſtatutũ eſt ĩ cõ.toleta.
Et oꝛdinato: ? O:dinatus danatio⸗

nis ſubeat penà: enz epiſcopus ma
nuʒ im ponit 2 alius oꝛationẽ dicit.
NAUoꝛindã clcricoꝝ duʒ vnus
ad pꝛelbyterũ duo ad lenuitax

miniſteriuʒ ſacrarent᷑:epᷣs oculoꝛũ

doloꝛe detentus fert manuʒ ſus ſup
eos impoſuiſſe tantuʒ:⁊ pꝛeib yter
quidã illis cõtra eccleñaſticũ oꝛdi/
neʒ benedictionẽ dediſſe:ſed qꝛiaʒ
ille examini diuino relictus huma/
no indicio accuſari nõ põt hi ꝗ ſuꝑ
ſunt gradum ſacerdotij vel leuitici
oꝛdinis quem peruerſe adepti ſunt
npant⸗
xcoci. carthagi.quarto.
Qualiter cſtac in. oꝛdinetur.
B Abdiaconuscuʒ oꝛdinat᷑:gqa
manusimpoſitionẽ nõ acci/
piu patenam de manu epi accipiat
vacuã ⁊ calicẽ vacuũ:de mann ve

ro archidiaconi accipiat vrceolnz

cuʒ aqua manili manutergium.
Qnaliter acholvtus oꝛainctur.
A Cholytus cuʒ oꝛdinat᷑ ab o
qdẽ doceat᷑ qualiter in of ſuo
agere debeat:led ab archidiacono
accipiat ceroferariũ cum cereo:vt
ſciat ſe ad accedenda eccleſie lumi
naria ngiihaglegeclblo ⁊vrceolũ
vacnũ adſuggerenduʒ vinnʒ in en⸗/
chariſtiaʒ ſanguinis xpi.
OQnaliter exoꝛciſta oꝛdinetur.
Xvẽoꝛciſtaꝰ cũ oꝛdinat᷑ accipiat
de manu epi libellũ ĩ quo ſcri
pti ſunt exoꝛcſmi dicẽte ſibi epo:ac
cipe ⁊ cõomenda memoꝛie T habe⸗
to ptateʒ imponendi manusſuper

vt de cõ. di. ij. qꝛt pal⸗
ſus.⁊ vnitas diuiſio
neʒ nõ recipit.xxiiij.
q.j.loquit᷑ide ʒ dico ĩ
ſacramẽto baptimi
⁊euchariſtie ⁊ i om⸗
nibus ulis vbi certa
foꝛma deſideratur ꝙ;
duo impfecta nõ fa⸗
ciunt vnũ pfectũ.idẽ
eſt in excuſatione tu⸗
toꝛuz ꝙ due impfe⸗
ac excuſatiões nõ fa
ciunt vnã perfcctam

vt. C. q numero tute

laruz. l.j. ideʒ ẽ in ſti⸗
pulatione.qꝛ illa nõ
diuidit᷑.ff. dever. ob.
l. j. 7.l. cõtinnus. ſed
ſacramentu; ſolẽnita
tisvt ĩmiſſa bñ diui⸗
ditur ⁊ ibi duo imp⸗
fecta faciũt vnũ pfe⸗
3. vt. Vij. q. j. nihil.
. E Mõ põt.qꝛ crtimi
na moꝛte extinguu⸗
tur.⁊ nullꝰpoſt moꝛ⸗
tem põt accuſari.vt.
xxiij.q.ij.c.j.ff. de bo
nis eoꝛuʒ g ante ſen⸗
tentiã moꝛtẽ ſibi ↄſci.
l. vlt.ꝛ.xxxiiij.qij.ad
monere. niſi in crimi
ne hereſis. vt.xxiiij.
q.ij. ſane. vel ſi aligs
hereticos inſtituit he
redes.vt e de here⸗
ti. ſigs epᷣs.vel ſiĩ no
toꝛio crimine deceſnt
vt. lxxx viij. di.neqʒ.
ꝓut ↄſueuit notari.
xxiiij.q.j.in ſumma.
m Amittant. 2 ta⸗
men nũqᷓ; eü recepe⸗
runt.⁊ ita aligs dict᷑
amittere qð nũquaʒ
babuit. vt. v. q. vj. qꝛ

xxiij.qiiij.gniliſariꝰ
n Ubgiaconus

ad h loco vſʒ
ad finẽ diſtictiõeʒ po⸗

ne caſuʒ qꝛ lr̃a plana ẽ
Keriie⸗

Auia manus.
cõſecratoꝛiaʒ.ſed oꝛdi
natoꝛiq accipit.

p Æ. Impoſttionẽ ve

ruʒ ꝙ nõ imponitur
manꝰſup caput ſub⸗

diaconi ſicut diaconi

vel ſacerdotis ſʒ im⸗
ponitur manꝰ ſupip

o ſuʒ ſcõm ꝙ impoſi⸗

tio manidẽ eſt q oꝛ
dinatio? ſic nõ ob.
cõtrariũ.lxix.diſ.qm̃
vbi dicitur etiã le⸗
ctoꝛi manꝰ imponit᷑.

4 A Cholptus.ce⸗
. roferariũ.i.cã⸗

delabꝛuz.

r ρσAd accedenda.

nõ in lampadibꝰ.ſcd
cũ legitur euàgeliuʒ.
vt.xxj.di.cleros.

86 C Areceolu. advinũ
t . Euchariſtiam. i.

calicem.
Xoꝛciſta. ſupꝑ
energuminũ
Energumini dicun
tur lunatici ⁊ obieſri
a demonibus. ab en

— —

M —

— — — –

qs eſt in Terge q eſt

laboꝛ ⁊ mene quod ẽ
defectus.

a Ectoꝛ. ſpectãte
Allr vij.di.reliqui

cõtra.ibi dict᷑ ꝙ epᷣs
minoꝛes oꝛdines põt
cõ ferre ſub teſtimo⸗
nio triũ ſed hic loqui
tur de ignotis.

b ᷣ☚πBDOſtiarius. cla

.kł ues. vt eijciat
excõicatos ⁊ iſideles.
Vt.xxj. diſtin.c.j.ĩfi.

C Salmiſta. ſo⸗
la de abbati⸗
bus nõ dubitat᷑ 1 coꝛ

epiſcopis ꝗqn mino⸗
res oꝛdines cõferãt.
vt.j.lxix.diſ.quoniã
ſimiliter eps qui re⸗
nunciauit epatui.ex
de eo g renů epil.re⸗
quifiuit.ſed qualiter
ſaccrdotes cõferat oꝛ
dineʒ cuʒ oꝛdinaꝛi ne
mo poſſit ſine titulo.
vt. lxx.diſ.c.j.⁊ ſolus
eps cõfert tituluʒ.vt
xvj.q.vij.c.nullus.⁊
e de offl. archi. cũ ſa
tis ſʒ hocveruʒ eſt de
maioꝛiboꝛdin ibꝰvel
dic ꝙ pñt aſſignare
titulũ ſʒ nõ curã aĩa⸗
ruʒ.fignat᷑ ↄtrariuʒ.
xxv.diſt. perlectis ibi
Dicit᷑ ꝙ collatio illoꝝ
oꝛdinũ ſpectat ad epʒ
ſed illud veꝛuʒ eſt de
ſolemni oꝛdine.

¶¶ ¶ Merici dʒ parũ.

naʒ magnitudo coꝛo
ne eſt ſignũ cõuerſio
nis. vt extra de ſuc.
ab inteſ.cũ dilectus.
in parte deciſa.

e Robibete. iu

in epiſtola ad
coꝛintbios dicit vir ſi
comã nutrit ignomi
nia eſt ei.mulier ſi co
mã nutrit gloꝛia ẽ ei.

f¶ Spere. j. xij. que

ſtione. j. duo.

80 Cerici ꝗq coma

etiaʒ vxoꝛati vt
e devi.⁊ ho.dle.cle⸗

ricus. xxxij. di. placuit

llud põt intelligi ſi
ere Puſſe⸗
vt. lxxxuiij. diſ.qſas.
io. Ego dico ꝙ deri⸗
cus ↄiugatus nõ põt
audere pᷣuilegio de
ricali.nec dʒ ſerre ton
ſuraʒ cuz hoc faceret
in vituperiuʒ oꝛdinis
dericalis.vt ey de cle
ri.coniu. c. Joanes.
Bernar.
h ¶Beligionẽ. alio⸗
qn pditpᷣnilegiũ de⸗
ricale.ex de ſen.ex.in
audientia de habitu
dericoꝝ plene babes

„—20

xxj.q.iiij.in ſumma.
i 82 gs. comam
vel barbaʒ. vt
extra de vi. ⁊ ho.cle.
c.vltimo.

Di.

energuminuʒ ſiue baptiʒatũ ſiue co

thecuminum.
Qualiter lectoꝛ oꝛdinetrr.
L Ectoꝛ cuʒ oꝛdinał:faciat de il/⸗
lo verbuʒ epiſcopus ad plebẽ
indicans eiuſdeʒ ſideʒ ac vitã atqʒ
ingenium:poſt hoc ſpectante ple⸗
be tradat ei co diceʒ in quo lecturꝰ
eſt dicens:acci pe ⁊ eſto relatoꝛ ver
bi dei:habitnrus ſi fideliter ⁊ vtili⸗

ter impleueris o fficiuʒ tnũ:partem

cu eis ꝗ verbuʒ dei miniſtrauerũt.
Onalier hoſtiarius oꝛdinetur.
OSſtiarius cũ oꝛdinatur:poſt
E quaʒ ab archidiacono inſtru/
ctus fuerit qualiter in domo dei de
beat cõuerſari:ad ſuggeſtioneʒ ar/
chidiaconi tradat ei epᷣsclaues ec⸗/
cleſie de altari dicens ei ſic age ſic
vine quaſi redimrus deo rõnẽ pꝛo
his rebꝰ q̃ bis clanibus recludunt᷑.
Qaaliter plalmiſta oꝛdinetur.
D Salmiſta ideſt cantoꝛ poteſt
abſaʒ ſcientia epᷣi ſola: iuſſio/⸗
ne pꝛeſovteri officiuʒ ſuſcipere cãtã
di dicẽte ſibi pꝛeſbytero vide vtqð
oꝛe cantas coꝛde credas ⁊ qð coꝛ⸗
ge credideris operibus cõpleas.
Llerici comã nutrire pꝛohibent᷑
quoꝛuʒ caput deſup in modũ ſpere
raſum eſſe dʒ Uñ anicius papa.
Cierici comà nutrire pꝛohibent᷑ur
D Robibete ratres ꝑ vninerſa⸗
y'regionũ veſtrarũ eccleſiasvt
clerici inxta apoſtolũ comã nõ nu/
triant:ſed deſuꝑ caput in modũ ſpe
reradãt. Atẽ ex cõcilio agathẽſi
Be eodem. .
64 Zerici qui comaʒnutrinnt ab
archidiacono etiã ſi noluerint
inuiti detondeant᷑:veſtimenta etiã
vel calciamenta eis niſi que religio
neghecegn vti aut hr̃e non liceat.
tez grego.
gnege eodem.
G Iquis ex clericis relaxanerit
comã: ſit anathema.
Quibus veſibꝰ monialis ſit indu
ta cum cõſecratuunur.
B8 Anctimonialis virgo cnʒz ad
cõſecrationẽ ſuo epᷣõ offertur
in talibus veſtibꝰapplicet᷑:qnalibꝰ
ſiemꝑ vſura eſt pꝛoſeſſioni ⁊ ſancti⸗
monie aptis. Aalſa quoqʒ ſacra
ta ⁊ veſtimẽta altaris mulieresdeo
dedicate cõtingere ⁊ inceninʒ circa
altaria deferre pꝛobibentnr.
ñn ſother papa oibꝰepis italie.
timenta altaris 7 vaſa ſacrata
mulieribꝰ tangere pꝛohibentur.
OAc atas deo ſeminas vel mo
nachasꝰſacra vaſa vel ſacra⸗
tas pallas penes vos cõtingere et
incenſum circa altaria deferre per/
latnʒ eſt ad apoſtolicaʒ ſedẽ:q̃ om

nia repꝛehenſione plena eſſe ⁊ vitu

peratione nulli recte ſapientnʒ du/
binz eſt:qua ꝓpter bnius ſancte ſe⸗
dis aunctouitate hec omnia vobi re
ſecare funditus quã citins poteritis
cenſemꝰ:a ne peſti hec latiꝰdinul/
getur:p omnes ꝓnincias abſtergi
citiſſime mandamus.
NIteʒ ex cõcilio laodicẽ.quarto.

clucq men „ moler gere radas⸗

Sacrariuʒ ſubdiaconibus ingredni k Sit anathema. videk er
non licet. go c omnis apoſtata ſit ex⸗

cicatus. vt eỹ de apoſta.c.j.
⁊ infamis eſt.iijiq.iiij.ſiqs s
ſuo.vj.q.j.infames qð non

On oponet ſubdiacones licẽ
tiaʒ habere in ſacrariũ ſiue ſe⸗
cretariumquod greci diaconiumꝰ

vbpellantingr t corngere vaia mwonubadehrſnl.
De sdenn. ecipere oꝛdinẽvt eẽ̃ de tem.

oꝛ.ex parte.⁊ innocẽ.dicit ꝙ
ammouedʒri pꝛiuſq; ſuſpẽ
datur.vt er de ſen.ex.ſacro.

Iniſtrum nõ opoꝛtetvti oꝛa⸗
rijs nec hoſtias derelinq̃re.

Item. Deecodem. Anctimonialis.ſempꝑ
n opoꝛtet lertores aut bo., a ven anne
Z ſtiarios aut pſalmiſtas oꝛanijs er
vtiaſic legere aut pſallerre. m ratzant moͤchus
Ntem excõci. carthagi. iiij. ſ icet coꝛpoꝛalia.

Mulieri in connentn vñ os docere n C Et ne peſtis. ſic. ð. viij.

non permitttur. dei. mala.,
D Alier quãnis docta ⁊ ſancta o ) On oponet. ſecreta⸗
viros in cõuentu docere non . Zriuʒ.i.altare.ne ſit cõ

pꝛeſumat laicus autẽ pꝛeſennbus a. e.no liceat. B
clericis niſiipſis rogãtibus docere Pe Biaconiü. appellatr alta
no andeat. Nẽ ex oci. qgatben. graun ibi diaconus mini⸗
Mimſinis no ſacratis vaia domimm q P Inlirai ideſt ſibdi
ca cõtingere non licet. AI Snmn. e
D On opoꝛtet inſacratos mini / r ¶ Berelinquere. ſ ↄſume
ſtros licentia habere in ſacra- re dʒ eas cuʒ alijs miniſtris.

rium quod greci diaconiuʒ appel / vt de cõ. di.ij. tribus.
lant ingredi⁊ cõtingere vaſa dñica (D Vlier. docere nõ pꝛe
Item ex ↄci.bꝛacaren.i. ſumat.Hoc.n.eſt ſa⸗

cerdotale officiũ.vt.xvj.q.j.

ulli ub? acra as
Cullibet ex lectoubꝰ vaſa ſacra al/ adhamug mez panba⸗

taris poꝛtare non licet.

Ct bes. xxxiij.q.v.muliereʒ.
) Sn üceat cuilibet ex lecrou/ Lache n eew bpla
L. Z bus ſacra altaris vaſa poꝛta⸗/ trios ⁊ hoſpitalarios.] illi nõ
renec alijs niſi his qui ab epiſcopo dicunt᷑ laici cũ ſint deo deuo
fuerint ſubdiaconi oꝛdinati. ti. vt. xij. q.j.duo.vel ipſi ha

Item ex cõci.martini pape. bet hoc ex generali puilegio
DSe eodẽ vt clerici coma no nutriãt u C. Pꝛ entibus maxime.
On liceat cnilibet miniſteria nã nec abſenub.quomodo

acolytho in ſecretario vaſa domt· a ene l bolehi
nica:nec opoꝛtet clericos comam BVn opoꝛtet inſacra⸗
nutrire ⁊ ſic miniſtrare:ſed attonſo tos.i.nõ ſacros.

capite auribus patentibus ⁊ ſecun/ vy D On liceat. poꝛtare in

dum aaron thalarẽ veſteʒ induere pꝛoceſſtone. ꝛ vocat H
vt ſint in habitu oꝛnato. vajaſa ſacravbiotinent᷑ relige
OQualiter ſponſus a ſponſa ſuntbe· 3 On liceat in ſecreta⸗
nedicendi. rio.h ſecretariuʒ dicit

nuntur. 2 ſic nõ eſt cõtra.S.

cendi ſunt a ſacerdote: a e.dil. nõ opoꝛtet. vbi dicit

tibusſuis vel a paranymphisoffe
rantur:que cũ benedictionem acce
perint:eadeʒ nocte pꝛo renerentia a Ponins.vel a para
ipſius benedictionis in virginitate Qnymphis.i.a parenti⸗
permaneant. irdn brus vel aucillis. 2 dicuntur
Dnalitcr cgafierprinanna: Ponptanh. aſi parentes
ALaliter ipſe ſimul cũ reli cc
q Inis infra ipſim coſttun c hi ef nitane alibi de

ſubdiaconi ſecretariũ ingre—⸗
di nõ dehent.

tis ſit oꝛdinandus bꝛeui göe auenin intelerk
ter monſtratuʒ nüc aut iüllud ꝛiſtud eſſe conſilium.
