no. etiam ſi. . ex cauſa. C. de tranſac.ſi ex falſis. extra de pꝛeben. dile⸗

ctus.extra de teſta rainutius ⁊ ramaldus.ſed ſententia arbitri non po
teſt pꝛo parte tenere ⁊ pꝛo parte non. ff.de arbi. dicere. quidam babent
qualem pꝛo lege.S. ſed ⁊ fi. qͥ contrarium inueniatur extra de arbi.cus
tempoꝛe.oc tamen ſcias ꝙ rerum pluralitas non facit plures ſenten
tias.lʒ ſecus ſit quandoqʒ in ſtipulationibus.fl de ver. ob. qdᷣ dicitur.

2l.ſcire..f..fami.her.in hoc iudicio.ff ad erhib. celſus..item cellus
o.pꝛobabiliter põt dici ꝙ tot ſuntſententie quot ſunt articuli expxe

.Ar. l. ff. de ver. ob. ſcire. b.

Grauioꝛa.quid ſi ſunt equalia:idẽ credo.ꝛ ſic pʒ bic ꝙ mains di⸗

gnũ trahit ad ſe minus dignuʒ.ſi.extra de cõ.cc.vel al.qð in dubijs.

Foꝛma.quinto. dicit.ꝙ hec eſt falſa littera.qꝛ non ſunt tot anni ꝙ
r iſte cõpoſitus fuit. fuit enim editus docente iacobo bonon. in le⸗

gibus ⁊ alex.in theologia qui fuit poſtea papa alex.iij.⁊ fuit anno do

mini mileſimo.c.l.vt ex cronicis patet.

Siautẽ vnus.ſi plures condẽnati ſunt ⁊ volunt appellare. libel⸗
lus appellationis oĩuʒ noĩa ↄtinebit.ſed ſi vnus eſt ex pluribas ↄdem

natus ſi vnum in libello nõ expꝛeſſit.illi nõ nocebit.vr ff.e. ſcio queſitũ.

pñt ergo eſſe duo ſindici vel pꝛocuratores.vt hic ⁊ extra de

teſti.inſuper.⁊ extra de do.⁊ contu.cum dilecti.⁊ extra deſen.⁊ re iudi.
cum.i...a. melioꝛ tamen erit conditio occupantis.vt.ff. de pꝛocu pluri⸗
bus.ar.tamen contra.fl.de admi.tn. decreto in.fi.⁊.ff. de pꝛocu.ſi quis
cum.Tu dicas ꝙ bene poſſunt eſſe plures pꝛocuratoꝛes.ſed ramtum

lugicfn

nanngti

ncne MMg
entfüg

Phöorr
W
larredefin
Poinggen
ftmnrinmn
hnrſngt
Manekuin
Imdeinen
n Cnm
mn igl
nige
aitikſoie
Photluntn
ſtnttuiin
hlccknnee
Namden
Uuncicane
nca ulne
cpognln
ftcorſorn
ulbetch
ſuunteuin
evonnegtp
tonennſe
eſtentum
Blnuh
ont
eninccüit
flinde
defhit
loinn
nſe nm
Gntcinan
erenes
0nKfen
eſttonne
Theipenß

ade ich
hmneſn
inthi

4

tuntoonen

vnus aget cãm.qꝛſi ambo agerent. foꝛte quod vnus concederet alter

ſpargatur in plures

agduerſarios. ̊ ſi plu⸗

res ſunt illiqui cõue

niunt aliquem nõ ba
bẽt neceſſe dare vnuz⸗

pꝛocuratoꝛẽ. fic diſtin
guit ex f. iudi.ſol. iᷣ
tamen. §. vl. Jo. h. t2
men dixit ꝙ plures

pꝛocurato:es poſunt

ſimul agere. ſicut no

tauit in diſtinctioni⸗

bus ſuis.h.
8In ſcriptis. ſt co⸗
ram iudice appellat.
ſuſ̃fcit ſi dicat appel⸗
lo. fl. e.l. ij. ſed ſi appel
lat ſine iudice. tũc ſcri
bet quis z a quo 23

queʒ appellet ⁊ a qua
ſentenria. fl. e.l. . in ſi.

idẽ videtur ſia graus
mie appella. ĩmo ſut
ficit ſi dicat appello.
b·Altholic. fidei
luidlicis. Inſide
libus. n. ſunt interdẽa
officia publica. C. de
iude.:..vlti.xvij.q.iiij.
conſtituit.

¶ Ercõͤicet. niſi ſit

ubfge indeli.vt pau
lus ꝗq appellauit ad ce
ſarẽ.xxiiij.q.j.paratꝰ
x.di. ſi in adiutoꝛiũ.xj.
q.iij.iulianus.

d n nahna. cõ

enſiſti ĩ iudicez
aliquẽ ppter iniquita
tẽ perſone non potes
appellare. vt hic ⁊ ex⸗

tra de of. deleg. ſuper

qõnuʒ. ſed ab iniqua

ſententia potes appel
lare.qꝛ lʒ repꝛobare di

cta ſed nõ perſonã. vt
iiij.q.iij.ſi quis teſtibꝰ
vnde appellatur ſi vo

cauerit litigatoꝛes ad

inhoneſtũ. locum. ff.

de arbi. ſicut dies. S. ſi
arbiter vel ad perici

loſum locũ extra de
ap.ex parte. Bicas er

go ꝙ niſ remota ſit

appellatõ bene appel
latur a iudicibus.de
cõi ↄſenſu electis niſi

ſint electi vt arbitri.vt

ff. de ap. er ↄſenſu vel
etiaʒ ſi ſunt arbitri ta⸗
les qui electi ſunt ex
nece. Nate.qꝛ a talibꝰ
appellatur. vt. C. ð in
di.l.vl. Item ſcias ꝙ;
duo ſunt genera arbi

troxꝝ.quidã ſunt arbi

tratoꝛes qui compo⸗
nunt inter partes ⁊ ta

negaret imo ? ſi plures ſunt qui aguni.oẽs vebent conſtituere vnum
pꝛocuratoꝛem. ne cauſa ſpargare in plures aduerſarios. vt. fl. fam. ber.
ſi familie.ff. de edil.edic.q ſi no it.S.ſi plures. Melius potes diſtigue
re.aqi ſi plures ſunt rei quiconueniuntur. omnes tenentur dare vnum
pꝛocuratoꝛem. ne cà

ſedeʒ appellamns: 7 apoſtolos po

ſtulamus.Et hmuſmodi appellati
ones in ſcriptis ſieri debent. Ad
iudicium autem alterius fidei ca/
tholico appellare non licet. En

de in carthaginenſi concilio, iiij.

Ercom mnunicatur cacholcus qui
cõm ttit cauſain ſumn iudicio alte
riusſiggg.
Altholicus qni cauſam ſuam
ſiue iunſtam:ſiue ininſtaʒ adin
dicinm alterius fidei iudicis pꝛo/
uocat excõicetur.· NMotandum
vero eſt:quod quidam iudicẽ ſunt
aquibus appellan non opoꝛer.
Anñ in cõcilio mileuitano legitur.
Aqubus iudicibus pouocari no

A Audichus. quoe communis

conſenſus elegerit:non liceat

ꝓuocari. Quod de arbitris itel/

ligendum eſt. Indicum enim alij

ſunt arbitrarij:alii oꝛdinarij. Oꝛdi⸗

narij“ veroſunt qui ab apoſtolico

vt eccleſiaſtici vel ab imperatoꝛe
vtpote ſeculares legitimam pote.

ſtatem accipiunt. Arbitrarij ſunt ꝗ

nullam poteſtatem habentes cum
conſenſu litigantium in indices eli/
guntur:in quos compꝛomittitur vt
eoꝛum ſententie ſtetunr. Hoꝛum
alij ſunt oꝛdinarij ⁊ arbitrarij:alij ar
bitrarij tantum. Oꝛdinarij ⁊ arbi/⸗
trarij ſunt:qui legitimam poteſtatẽ

habentes ab eis eliguntur ad arbi,

trandum qui non ſunt ſue iuriſditi⸗

oniſuppoſiti. Ab his⁊ ſi vt arbitra

rij ſedeant ⁊ non vt oꝛdinarij pꝛiui/

legio tamen oꝛdinarie dignitatis

grauatus aliqnis appellare vale⸗
bi. Unde in carthaginen. con⸗
cilio.iiij.legitur. H

A indicibus qui eligantur commu

ni conſenſu Gerige licet.
Ane ſi ex conſeuſu partium in
A dices electi fuerint:etiaʒ a pau
cioꝛ numero quam conſtitutum
ci.milenitano.
Quide epicopomim indicijs que/
runtur:a vicinis epiſcopis audian/

eſt liceat pꝛonocari. Iem ex cõ

tur:vel ab alijs ex conſeniu eoꝛum

adhibitts.
Daenitvtheſeri diaconti
vel ceteri inferioꝛes clerici in

canſas qua s habnerint.ſi de indi/

cijs epiſcopoꝛum ſuoꝛuʒ queſti fue
rint: vicini.epiſcopi eos andiant
⁊ inter eos quicquid eſt diffiniant

achhibiti ab eis ex conſenſu epiſco

liũ arbitrium ſi eſt iniquũ eſt reducendum ad arbitriuzʒ boni viri. vt. ff.
pꝛo ſocio.ſi ſocietatem.ſed arbitrium illoꝝ qui eliguntur ſub pena łʒ ſit

inieni tñ tenet.ſed a ſuperioꝛe poteſt retractari. vi ertra de arbitris nõ

ſine.itẽ ſi per dolum ſententiam tu erit. l non retractetunper ap.tamẽ
per erceptionem retractatur. fl.e.ti.non diſtinguemus.S. cum quidam.

eC

onſenſus. ſecus ſi in cã criali vbi conſenſus rei ſufficit. xj.q.j.c.iij.

Quod arbitris. poteſtatem eius rei de qua eſt oꝛdinarius iuder po

ij.

cxj.

teſt amicabiliter componere.vt.xxiij.q.viij.ſi quis membꝛoꝝ.in auẽ.col.ix.vt

dif. iu. S.ſi vero.v.q.ij ſi pꝛimates.ſed non in le

lec.vt.iii.q.vij.S.tria.circa fi.

recipere ar bitrium ſᷣm vnam

¶Oꝛdinarij m canones credo ꝙ a oꝛdinarius 2 delegatus poſſit eſſe arbi
ter.ꝙ poſſit oꝛdinarius.eſt extra de arbi.cum tempoꝛe.⁊ extra de elec.cãm.qꝙ
delegatus eſt er de pꝛeſum.
litteras.extra de arbi.cũ oliʒ
extra de pꝛeben. niſi. ? licet
non poſſit appellaria ſentẽ⸗
tia ar bitri.ſupplicari tamen
poteſt. extra ð arbi.nõ fine.

poꝛum.ſuoꝛum.quod ſi ab eis pꝛo
nocandum putauerint non pꝛouo
cent niſi adaphꝛicana concilia ad
pꝛimates pꝛoninciarum ſuarum.
Ad tranimarina antem quiputaue
rint appellandũ a nullo mtra aphꝛi
cam in cõmnmone ſuſpiciantur.

b

Min ſoꝛte romanam ſedem apb/

pellauerint. Js autem qui appel
lauerit:ad eum a qno appellauit re
mitti non debet. Unde in ſardi.
ceſ concilio.

B Iqnis eplloyna⸗ accnſatns
fuerit:⁊ omnes iudicauerint
cõgregati epiſcopi regionis ipſius
2 de gradu ſuo deiecerint eum ſiap
peilauerit cum deiectus fuerit ⁊ cõ
ngerit ad beatiſſimum romane ec
cleſie epiccopum:a voluerit ſe au⸗
diri ſi iuſtum putauerit vt renoce/⸗
tur vel renouetur examen ſcribere
epiſcopis dignetur epiſcopꝰ roma⸗
nus his qui inſinitima ppinqua:
altera pꝛouincia ſunt.vt ipſi diligẽ
ter omnia requirant:a iuxta fidem
veritatis diffniant.Quod ſi is qui

fu dele
CLacuit.queſti fuerit
recuſando eos.⁊ in⸗
a triduum alios eligendi.

rogat cauſam ſuam iterum audiri:

depꝛecatione ſua monnerit epiſco/
pum romanuʒ vt de latere ſuo pꝛei
byteros mittat erit in poteſtate eiꝰ
quid velit ⁊ quid eſtimet.Et ſi de⸗
creuerit mittendos eſſe:qmi pꝛeſen
tes cum epiſcopis iudicent:vt etiã
habeant auctoꝛitatem perſone illi

ns a quo deſtinati ſunt:erit in eius

arbitrio. Si vero crediderit ſuffice

re epiſcopos compꝛoninciales: vt
negocio terminũ imponant:faciet

uod ſapientiſſimo concilioſuo iu

dicanerit. Arbitrarij' tantum
ſunt qui nullam legitimaʒ poteſta
tem acceperunt a quibnus appella/
ri non licet:quia eis impntandum
eſt:quod ſibitales elegerũt.Si ve⸗
ro ſententia eoꝛum a quibus appel
latur ſoluta fuerit per eum ad queʒ
appellatum eſt:nihil eis oberit:niſ
foꝛte vel inimicitia vel pecunia de/

Oalebit. hoc falſum eſt

qꝛa comp:omiſſario nunqᷓ;
appellatur ſiue alias ſit iu⸗
det ſiue non. C. de ai bi. l. j.
2 niſt expꝛimatur qð eligił
vt ar biter tenebit eius ſentẽ
tia vt ludicis. C. de iuriſdi.
oſmm. iudi. I. j. 2 appellatur. vt
fl.ꝗ ſatiſda.co.l.arbitro. Jo.
i G Ane.liceat.licet ſi re

mota appellatio. ta⸗

men altertius deeſt qui poſ
ſet alios reuocare poteſt ap
pellari. extra de eo qui mit.
in poſ.cum ſicut.in deciſa.
vel intellige qñ vnus dele⸗
gauit alijs vices ſuas.tunc
enim appe latur.extra ð oſ⸗

.ſuper qönum.

iij. q. iij ofleratur. C. de iudi.

ti „ . . .
Nicini.foꝛe nõ erat me
politanus. ideo pꝛouin

ciales epi ſupplent defectu;
metropolitai.
m Ex conſenſu. marxime
vel ideo dicit.qꝛ fine licentia
eius non poteſt dericus re⸗
nunciare foꝛo vt extrað fo.
compe. ſi diligenti. ideo di
cit ex cõſenſu.qꝛ epiſcopus
delegabit ei cãm. ⁊ tamẽ ille
non cogitur eaʒ recipere qe
par in parem non hʒ ptqteʒ
vl imperium.vt eſt ſi.vj.q.

iiij.ſi quis. epiſcopus.

n Loncilia. caſus vbi nõ
appellatur ad delegantem

qꝛ eſt ſuſpectus.⁊ eſt ſi. S..

Anterioꝛum in ſi.

PC. J

pꝛanati iniuſtam pꝛobantur tuliſſe

ſententiam. Ande in
ci.carthaginen.iij.legitur.
Cum per appellationem ſententia
ſoluitur non debet obeſſe ei qui nõ
iniquo animo indicanit. .
EB Oc etiam placnit:vta ꝗbnſ⸗
cũqʒ iudicibus eccleſiaſticis
ad alios iudices eccleſiaſticos vbi
eſt maioꝛ anctoꝛitas fuerit pꝛono/
catũ:non eis obſit:quoꝝ ſuii ſoluta

TAudoꝛitatẽ. ꝛ fic vr̃ epi vicine puincie oꝛd

a

Ande in eodem con

Iquis eps.vt reuo⸗
cetur. alia eſt ergo cꝗ

„

appellationis qᷓ; pꝛinapalis

Vt. vj. q. iij. oſius.

nñnitima. nõ ergo re

mitiitur cꝗ ad euz aquo ap
pellatuʒ eſt. niſi partes hoc
petant. vt extra de ap. acce⸗
pta. 7.c. interpoſita.S.ij.⁊? ni
ti velit ei deferre a quo ap⸗
pellanit. vt ex de ſen. ex. per·
tuas. extra de matrimo.j
cto õ interdẽm eecie.lre et
qñ fruſtratoꝛia ẽ appellatio
vt extra de ap. cuʒ ĩ ecchina.

Et ꝓpinqua.vt nec ſit
duas dietas. vt extra

de reſcrip. nõnulli ſic.j.iij.
q.vj.neminem. extra de of.
Dele. pꝛudẽtiꝗ. S. ſexta.2 exa⸗
tra de ap. c. vtbi. .

inario iure cognoſcant.ar. S.

c.ꝓxi.⁊ ſic oꝛdinarius ⁊ delegatus ſil poterũt cognoſcere de c ꝗd ergo iuris
ẽ ſi iſti diſſentiat ĩ ſnia:dic vt.j.e.S.ſiplures.extra de ſen.⁊ re iudi.c.d.
8¶Arbitrarij. hec verba habes f de arbi. die

pꝛofertur. .e.S. eſt autem quando.

c etiam.obſit.niſi quantum ad hoc i in alijs cauſis poſſint ſuſpe

T
EB cti recuſari.extra de ap.ad hoc.⁊.j.e.pꝛopoſuit.

R

S§. ſtarin ſi contra ius ſit qd

v

„

Cau.
8Si conninci. ar. ꝙ contra aliquem ex officio ſuo facientem aliquid nõ ſit aliquis poteſt recuſar i non tamen appellari ab eo. cum tamena ſuſpe·
malum pꝛeſumendum niſi ↄuincatur. xj.q.iij.abſit. ⁊.c.ſi epiſcopus ſoꝛte.ix. cto iudice põt appellari vt extra vt lit.non conteſ.accedens.ij.S.e.quo⸗ .
q.ij lugdunenſis. extra de renũ.in pꝛeſentia. de ſen. ⁊ re iudi.ſcut. podie non tiens. item m decre. vbicũq; inhibetur appellatio ⁊ recuſatio.vt extra nn
pꝛeſfumitur pꝛo ſolo iudici.niñ hoc legitime conſtuerit documentis. vt extrra e. ſuper eo.ij.⁊.c. conſuluit. ſed dic ꝙ inhibetur ſimplex ⁊ vaga recuſa⸗ aſt
dve pꝛoba.quoniam cotra. dcio vbicunq; inbibetur appellatio. tamen exp:eſſe non poteſt inhiberi ſun⸗
b.Bel iniquo. Si iudex remeduũ recuſationis C
per ſuam impꝛudentiam iu . . vt. C. ð ſen.? interlo. ſm⸗
dicauerit male puniturqauĩ ſenteinta ſi conuinci non potnerit eſttertio enim in vna eademqʒ cã om .iu.l.vl. pot dici ꝙ an
tũ iudici videtur equum.fl. vel iniquo animo iudicaſſe vel ali ſuper hiſdem capitulis pꝛouocare tertio appellatur non ſ
ſanner ernamocl:vlt qua cupiditate aut gratia depꝛaua non licet. Unde in. vij li. cod. ti. aſententia ſed aſuſpe d
ſec ſ ber inbuc nien n t. Queritur autem de eo a quo ne liceat in vn⸗ eademqʒ cauſa ter apar. Kauzlir hin
nitur. vt.fl. q quiſq; appellatur. an ſit denocandus inte tio pꝛouocare Imperatoꝛ Juſtini Mequi oh ellaane inr nie
ij Sed ſi inder per dolum ſtimonium apnd eum ad quem ap anusſcribit. Si quis in quacun petrranit iudices ipſe ani⸗
vel per gratiã vel odiuʒ vel pellatur ſuper negocio: cuius coꝛ: qʒʒ lite iterum pꝛouocauerit non li nõ poteſt eos recuſa⸗ gie
pꝛo pecunia male iudicaue⸗ gnitionem ſuſcepit. De boc ita ceat eitertio in eadeʒ lite ſuper bil re.. vt diri. S e.a iudiid niſt
rit. punitur in veram liis ſtatutuin eſt in carthaginenſ.con· dem capituli pꝛouocatione vti. v be ſi aduerſfarius eos iſe
eſtimationem etiam infa-⸗ cl.quinto. ſententias excellentiſſimoꝛum pꝛe/ impeirat aut ante ter ui
mis ſi. C. de pena iudaqui lericus non deuocetur in teſtimo ſectoꝛim pꝛetoꝛio retractare licen mmum appellatiöis fua
ma. iu. .i..ꝛ iſti. oe obli.aue nium illius cauſe: cuins pꝛimum co tia data litigatoꝛibus arbitro’ da, aut poſt terminnzſ
er quaſßeliena. Aaur gnitionem ſuſcepit. to ipſins audientiam qui eum de) une termunum tune .
iudex nõ vult iudicare facit 8 Tatu ſt» nii dit ante li teſtatior e littere non valent. vt umn
litem ſuam. vt. txiij. qij. di Tatutum eſt vt qui in eccle/ ante litis conteſtationem inuo xna de ap. oblate.7 (x
rit dñs. vt ibi drrii. dmſia quamlibʒ cauſaʒ iure apo care ⁊ hinus petitione minime ꝓ/ cſepe ß ſipoſt termi⸗ aff
C Tatutũ eſt.apoſtolico ſtolico eccleſijs impoſito ager vo uocationis vim obtinentie. Cu mum ſtultus eſt impe entia
D id eſt cnonio. luerit: 1 foꝛlan deciſio clericoꝛum* antem in cauſa capitali vel ſtatus mans ſi vtitur litter⸗ ſtfea
dDeciſio. .ſententi. vn parti diſplicuerit: nõ liceat cle interpellatum fuerit non per pꝛocu iullis cum ſententia iã cn
e ¶ CElericor ideſt iudieiX’. ricum in iudicium ad teſtimonium ratoꝛes:ſed per ſe ipſos appellan,. teneat. vi. c. cl a. Di eli
”êùẽ deuocarl enznckil pecſes vet o/ keaeaſan iarn agere ororet. telietun
pellauerit. Initon ſuerit 1 nulla ad teſtimoni ,/· Ande hadrianus papa att. nmarlittenas tanteter ⸗
gle Preeſes.i.preſdium ſe umn dicendum eccleſiaſtici cuunſl Appeliationem in camna capitali menn entee d
rens ideſi aduocatus vel aa ſ. lſetur. Ab eis Et it. . eX minum appellatiõis ſon⸗
ſeſſoꝛpꝛeſes enim victur 5 Eſona pulſetu. Abeis quogg ve ſtatus interpoñtam per pꝛocui neon ante terminum ⸗
fenſoꝛ xxrij.q uij. nemo. ad quos pꝛouocatum fuerit. ſicut ratorem exequingnlire datuzab hoie ſed an⸗ rt
bᷣ¶ Cognitoꝛ. inſtrumẽéto in aphꝛicano concilio legitur vlte: GB Zaquancho in canſa capitali teeterminum appella ſuhi
tamen iudicis creditur ſup rius pꝛouocari non licʒ. vyel cauſa ſtatus interpella⸗ tionis datũ a lege qð nſit
bis que acta ſunt coꝛã eo. ?x⁊ Moñn licet ꝓnocari ab bis ad quo- cum fuerit: non per exploꝛatoꝛes: facere poteſt vt. ſ. ap nne⸗
etiã dicto ſuo creditur.vt er pꝛouocatnz fnexit ſed per ſe ipſos eſt agendum. Zé pellatoꝛe.vel intellige N
era da ſeltevorolin in n.⸗ antein pꝛonocatum fue / pus autem exequende appellatio/ Junncoiden qui ab⸗ .
c.cu ad ſedẽ. ⁊ ex de ſen. ⁊ re rit: eligat qui pꝛonocaueritin nis annus eſt: vel ſi iuſta cauſa ĩiter, Nelem illum ar eumn .
iudi.cum ſuper.⁊.c. ſicut ⁊ dices:a cum eo ille cont e ſſit: biennium. Ange in ancten dicem illum.qꝛ eum Kye
extra de eo qui mit. in poſ. 27 cum eo ille contra quemp ceſſit: vbiennumn. Ande in aucten poteſt recuſare ppter n
ceij.ꝛ de teſti.cũ a nobis. C. locauerit: vt ab ipis deiceps nulli ticis coſtitutione.xj.collatione.v. nouã cauſam ſuper⸗ i
de Zhen. ſtip. optimã. C. de liceat pꝛonocare. Pon ſecun/ legimr. nenientem. vt extra ð (de
fal. quis decurio. ar. con⸗ dam pꝛouocationem intelligendũ DBHeeeodem. of dele inſinuante. nen
tra. C. de rel.l.j. C. de arbit. ͦMU q . Super hiſcez. 8. ton
ne in arbitris. ff. de cuſto. re. diuus.S. eo. biduum in ſi.extra de condi appo. e.omnes in pin. ”” tein
per tuas.extra de accu. cum dilectus in ſi. NMWArrbitro.i. iudice delegato.vel intellige de arbitro quoꝛam quo pꝛe iu
bi NAel cognitoꝛ pꝛobibetur ergo ne iudex vel aduocatus vel aſſeſſoꝛ ſiate⸗ banda eſt cauſa recuſationis. rD Tar
is in cauſa la⸗ Yder enim eſt offenſus ⁊ ſuſpectus eſt appellanti.vt extra a Eum qui dedit. per hoc patet ꝙ cum delegatus recuſatur ⁊ recuſa läd
eo.pꝛopoſuit. Itẽm quia iudex ſemper vellet teneri ſuà ſententiã.⁊ ita nõ eet tio ſit pꝛobata ſtatim euaneſcunt littere.⁊ mittitur negocium ad dele⸗ Aan
ex vtraq; parte.qð eſt officium teſtis.vt.xiiij.q.v.nõ ſane. Inſtruere tñ poõt gantem. Sed ſi oꝛd narius recuſatur tunc tenert illud qð eſt in illa cöſti Gte
eũ ꝗ cognoſcit de ap.vt.r viij.di.c.j.lʒ fit ar. S.ff· de iud.eũ ꝗ. Mec etiã aſſeſſꝛ: cintione ſpeciali extra.e.ad hec.⁊.j.xj.q.i.peruenit . mni
põt eſſe teſtis.qꝛ ipſe libellis ⁊ ſnijs ⁊ cognitiõibꝰpꝛeeſt.ff.de aſſeſſo.l.i.licʒ ſt t¶¶ Conteſtationẽ.quia eſt dilatoꝛia exceptio vt.iij. q. vj.. exceptio.ſie Mlet
ar. ꝙ poſſit.ff. qðᷣ me.cau. metuʒ.S.ſed qð pꝛetoꝛ.in fi. Itẽ aduocatus ⁊ execu⸗ iiij.q.v.quia ſuſpecti.de hoc dicemus. j. ij. q. iij. F. ofſeratur. Et ſie patet boyi
toꝛ negocij non põt eſſe teſtis.vt.fl.de teſti.l.vlti.⁊.iij.qiij.teſtes quos.crca in cauſa appellationis eſt lis conteſtanda. extra de teſta rainaldus.er et⸗
medium. ſicut nec iuder põt eſſe.ne dum aduocationis ſue memoꝛ ⁊c. C. de go ꝛlibelluseſt poꝛrigendus tamen aliter ſit de oſuetudine. Jo. Cer⸗ i
aſſeſ.nemo. Jo. QAuidã direrunt ꝙ in pꝛincipali negocio nõ admituntur be te immo de conſuetudine poꝛrigitur libellus talis. peto ſententiam cõ MI
per ſone.ſed ſuper his que acta ſuntin cã ſic.alij vero econtra.c. ſirmari vel infirmari latam inter me ? talem. ber.
Ad teſtimonium.regulare eſt ꝙ in ciuilibus negocijs cogi põt quilibet te v. Inuocare ? iuſtum recuſare. Jo. ſe
ificari.xj. q.iij.quiſquis metu. C. de teſti.ſi quando.ſed derici non coguntur x J quando.in capitali.j.v.q.iij.in cciminalibus.
ad teſtimonium.ſicut nec ad aliaofficia publica.vt.x vj.q.j.generaliter.quia ¶ Status.in caula ſtatus non cõſtituitur pꝛocur. niſi ille qui el
clerici non de ſacili debent iurare.ij.q.v.ſiquis pꝛeſ byter.ſed ſi aliter veritaas conſtituit ſit in poſſeſſione libertatis.vt.liiij. di.frequens..iC. de aſſer. i
non poteſt maniteſtari.tuncꝑ epiſcopũ poſſunt cogi dlerici ad teſtiſcandum tol.l.j.inpꝛin. ” erxi
xiiij.q.ij.quãqᷓᷓ.item ⁊ ſi gratia odio vel timoꝛe ſe ſubtrabunt. extra de teſti· ʒ “Per exploꝛatoꝛes.i.peuratoꝛes.ſed in cã appellationis in bis caſt f(os
cog. C. ).7. lſ.· bus admittitur ꝓcuratoꝛ.ẽt in cã criali ⁊ in cã ſtatus.vt.ff. de ap. no tin h,.,
kE ullſetur. i. cogatur. ⁊ ff deli.cã.l. . vbi fllius p pre ⁊ econuerſo põt appellare eti ipſis mnui (e
I Abeis. tis. qꝛ intereſt ſilioꝝ parentes habere liberos ⁊ econuerſo.vt ibi. iil
mG Jautem.pone caſum.S.e.a iudicibus.· . . Per exploꝛatores. INegulare per pcuratoꝛez nõ agitur de gie i
n .) KEt ab epiſcopis ſi bec dicto vt ponitur conſecutiue vt gratianuſ ed fallit de crie iniuriarũ.vt.iij.q.ix. S.nif. INtẽ ꝗs ſe excuſare pot ð crie 86
vule tunc intelligas ꝓut dixi.S.e.al iudicibus.ſed ſi ponitur modaliter.nihil ↄuentus ⁊ accuſatus per pꝛocuratoꝛem.v. q.iij. reos. Item exeipere.ex f
eſt hic iure quiaſtaliter bene poſſunt eligi iudices vt non liceat pꝛouocari.yt ctra de accu.veniens.⁊ c.ſuper bis.iteʒ in leuibas crimibus.ff. de accu. Pi
C. de tempo. ap.l. , S leuia. Itẽ ſicrimen nõ ercedit penam relegatonis. vt. ff an. per alium Es
o Woſt ſecundam. eadéqʒ. Ar. contra aduocatos. qe eadẽ cauſa dicitur ap- cauſe ppellationis ererceri poſſint. l. . Itẽ ſi agatur ad pecuniariã pe (e
pellationis cum pꝛincipali ſic.S.e.ſi epiſcopus.⁊.xvj.di.habeo.ar.contra.vj. na.lʒ infametur reus.vt in ea.l.Itẽ in crie ſuſpecti.ff.de pꝛocu. non ſo n
ꝗ.iij. omſius So. eadem eſt cauſa.i.negocium.ſed non eſt idem iudiciũ.qꝛ ali,’lũ.S.vl. Itẽ vbi quis aliũ vult accuſare de ingratitudine. ff. de pꝛocur. S
ſunt indices. Jo.⁊.H.pꝛonunciant appellationem iuſtam vel iniuſtam. vt. j. fep⁊ he.S.j.Itẽ in accuſatione populari interuenit pꝛocuratoꝛ ad dez⸗ i
eo.S. vl. ſec i becr cꝗ ꝓnunciatur de ipſo pꝛincipali.⁊ hoc notaui in queſiii fendendum ſed non ad agendũ.vt.ff. de popularibus.ac.qui.in popu⸗ don
nibus meis. Bar. . lari. Itẽ ſᷣm quoſd pen nunciũ põt agi in cã crĩali.vt extra de reſti. po bee
pSi quis.tertio in eadem. ergo quibus appellauit non auditur tertio ag li.litteras. Iẽ cu c non eſt pure criminalis. vt extra de pꝛocu. tue. NE dee
pellans.hoc iõ qꝛ pꝛeſumitur ꝙ totiens iuſte condẽnatus ſit ⁊ nõ grauetur. per ſocium litis agitur in cã criminali. vt.iij.q. vj. hoc quippe et extra de in
vnde idẽ põt dici m canones extra ð ap.ſua nobis.Sed quid eſt ꝙ dicit hie dolo et contu.cum dilecti in pꝛin.etij.q.v.ſ duo. . in

crij.

N. „„
W 9 G J quni appellat.alius. Idem beneflcium da i
culne 1 muns. nt antiaue dee T Aor DWS
— ertra de ap. ex ratione ⁊ c.cum Akrormana ſnmier ——— C rneinue appellaio amentmetur clectez minud bene factaʒ.vt extra
nu ekainsimmtus no tñ tẽpus iuder põt artare.extra erepꝛehenſibilis.ꝛ.. m C Sin H 3, . L
hn 4 cũ ſit romana ſ ſt ar. O ſf de re iudi. iii. .ſ quis vbi dr cy iuder be . nitiua. Di initiua ſnia eſt que finẽ ĩponit negocio.ff.de arbi. qu
W ſicium legis non poteſt dimitter. ne lem. ⁊. xj. .iij. ſummopere.alia oĩs eſt interlocutoꝛia. ſuſficit tamen —
un b nus d nnvel verba que babent vim abſolutionis vt extra de ver. ſigni.in his.:.fl. de ar⸗
Ann atur ad aliũ &; ad pꝛi bi. quid tamen. 5. ſi arbiter.
elmt ent JIqui appellatꝰ imptitur an ionezi ine Item ſi continet cõd
an. emna
beliknndesn, munitenacing Tedn etcome Sucodnmnsng taenaſcat ſoneniet etnan menpue
le qui nõ recipit appel⸗ niterue liteʒ exequatur.aut ſiiun im Cc ſori Plet⸗pt luder Pecipiat
l ſert nnõ recipit appel⸗ ſta interceſſerit cauſa alius am peratoꝛes decreuerunt. Nomi/ ſolui debitum. vt. C. ð ſen.
ine lationem dantur tres cauſa alius annus nationes vero libelli ieti ſine ceta aanſritate
lchtlun onem an ingqdulgetur. qn e . es vero libellis vel edictis que ſine certaquantitate
nillisf mẽſes.C. e.ſi appella ⸗ lgetur.quo tranſacto lite non facte citra ↄciliũ eſiis oals f⸗ zz eti
S Tam et⸗ ublicũ nõ valẽet ferxtur. per totum. qnqʒ etia
efeuent tionẽ.ſz ſi a delegato cõpleta maneat ſententia rata. a quibus bP L tenet f. aI; „
a one ; à O “” . nec appellare neceſſe eſt enet ſententia licet non cõ
trieltl pꝛicipis tunc nouem Appellatoꝛe ceſſante cum vnus Diffinitiua 4 tineat con
elem⸗ nonem lante. vnus nitiua“ quodqʒz ſi condemnationem vł
tn mẽſes C. de tẽp. ap.l. Menſis ſuꝑeſt ex biennio:lʒ victoꝛꝛ denati quoqʒ ſnia que con abſolutio
g da dela 5 . enationem vel abſolutionem nõ n nem. vt in ſenten
tmaln ij S§. ꝙ fiſed ſia peda ingredi vt reus queratar qno ſiue ntionen,gO kis ſub Coditione lata vr. 5,
B peas eus ꝗ⸗ inet: pꝛo nulla habetf᷑ 31 c1 one lata vr. 8.
n ti⸗ nas iudicibus tuc ij. inuento ſiue nõ: ſnas afferat allega 5 20 nulla habek. Né ſnia e §.biquum.
kelpnnunn T e e e nia omnicaſu:abñtem in expẽſis um. ſ. generalem. nam ſfi
— 4 aneat:q: fini cödénand 1 cp obfinet Itẽ ſi ſnia lata fnerit cõ bꝛimo ſniatũ fueratt
tur nõ pꝛouocaſte. vt ẽnando.neutro ↄcurrente poſt tr ſſecz jg Ji en t de pꝛo
1Neinct Cde te . ſcom annũ fat 0en ꝗ res puns iudicatas:a quibus pꝛietate i de poſſeſſione. lʒ
esfim de tep. ap.l. vl. iræ cON ann ataleʒ ꝑmanet ſenten / pꝛouocatũ nõ eſt ſnĩ hoc fieri nö debucrit. tamẽ
caſ fuir iñ exticta enn tia. Cõſtitutione.i ie. nii ꝛouocatũ nõ eſt ſnie auctoꝛitatem nin appeliek inin reuet. C
.ij. in collatiõe.niij. n . . nin appellet᷑ ſni⸗
a nacifeldene Sransneſerdc e. netdre ed neiene ne. e en.
n l bt.ffad turpil.l..i ſfi. pꝛincipis inferri: abſqʒ dãno — NEi 5
aunſennn ſed ante ſententiꝗ ap is inferri:abſqʒ dĩůno moꝛ ſcriptum feratur: cẽ ſi ſententia
nd ntentiã ap manet intacta:done aN feratur: veluti dũ defun / p Judi 19
rſeä pellans. ſi no pſequ. ntacta:donec ipſe faciat ea“ ctus⁊ minoꝛ.xiiij.annis.fuiſſe ⁊ te pP Judicatas. niſi in cauſa
eluſ ellans. equa troduci? Er 2 inoꝛ.xiiij. annis.fuiſſe te marrimonisli ule
intcligrſn tur appell n iitroduci? a pꝛoceribus ſᷣm moꝛẽ ſt ez frimoniali.xxxv
ap ez ſta⸗ dirimi. Si nimus amentũ inre feciſſe di:nullas vi/ all.xxkv. a. ir. .
luginen bir ulici ationez ſta⸗ dirimi. Si vero is enullas vl qꝛ ergo.ꝛ ĩ crunine falſi
ndido eius a qdus nitneni qui appella, res obtinet:nec 3 falſi, C.
hinmmutnet abppellauit extr. 4 uit:penitentia⸗ r M e r erISE. ↄtra eã eſt neceſſa / de fal.querela ? vbi nega⸗
n ppellauit extra eop ij ductus ab appella ri auxiliũ ꝓnocatiõi tur iuckratnin. Tanenit
imaptii nas nec polt audt? lone deſiſtere voluerit non pꝛohi, õ Si vero iudicatum.fſ que ſnia ſi
enecp. re vOinei ſid a ius litigatoꝛis ſnĩia di ve ne appellatione.l. . in pꝛi
kimm appellans. vtertra e. betur ſicut in. vij. li. codicist. de ap Ptra ius litigatoꝛis inia dicatut: ve cunn volo omint eckvns
1, . * H *e . . * „ ⁹ S 4 . „27 . .
ia ſene benſblisrr Peltionus imperatoꝛes arehe nwieniſtrarploe Aimdeſted nem aue⸗ Scneneber epe
ſninun luit 2. c pſonas. io0. onoꝛius ſtatuiſſe leguntur. Si 1 ma ſentetia. v i
odnitler niſ iterũ grauetur. er quis libellos guntur. Sit ſe ꝓnunciatur:ad ꝓuocationis re ſentetia. vt extra de ſen.
i net. er llos appellatiõis ingeſſe iũ re· ꝛreiudiinter que huic legi
tepottti trae. vt debitus. ꝛ.c,. rit ſci ellatiöõis ingeſſe meqiũ opoꝛtet ofug re iudi inter que huiclegi
ean Ee T. e IIS iat ſe habere lic .a t 1 Ziugere. Item ſi videiur contrari
Nuraine directe. b. tri ere licentiam ⁊? arbi/ plures iudices dati ſt Kiceltit conſranilſec vege.
Kiee .b. ium ex peni . Dati unt ⁊ vnus im intelligo cum aliquis
ini hvellrcennen 2 ſuos Rendonernpaeranlanninn ex aet pꝛonunciaſſe pꝛoponitur nõ ia ſaa ex Voalaamnt eer⸗
nlngt pötpreuentrelegaen ſte enittinia unnunf, anpn, ſecum enangtunraten im ne ennanrednakietd
Kenan terminum appellati⸗ letur. Eſt aute ndo appel A mitatez inre no ſarium, ar. ad velle. ſi
nmmnann de tẽp. ap.l. vl.. in bis aũt caſbus. ſed victa pars pot quattuoꝛ di MÿM G er ignoꝛantia omi
de lep. ap. caſibus. pars pot quattuoꝛ di “äsl ſſſit exceptionem rei iudicate
i eeneeeltercelE nor ptripler eſt ternnnn⸗ pei⸗ letinn Bbmehbrenunnun. ed ile omiſit anianon Poreatenmntir
nis. atui 8 ad iter arripiendũ. vt extra de ſe nbor. bhoc enim non pꝛeiudicat.vt.ij. q.vij. plertqqʒ. Iteʒ fallit. f.
⁊ re.iudi.cum ex cã extra de ap.peruenit.Añ .vt ertra de ſen. ve iureiuran. admonendi. vb atur pꝛi blerla. Itez ſallit f.
B t E EE. . pe ñqʒ ſtatuitur term n Aiſ li. vbi retractatur pꝛioꝛ ſententia pꝛopter periurium
nun p⸗ pĩtandum ſe indici appellationis. vt extra onm a nerchua ad Jo. Ego intelligo decre.inter. cum pꝛlma ſententia nõ wehebint⸗vtibt wiefu
Ter tius terminus eſt qui ſtatuitur a lege.ſ annns v el ngnifiennn. quod poterat eſſe ex multis cauſis.b. at. vt ibi dicitur
unmn ade mlcz Phell ionis vt hic. ⁊. C. de lemnpoeapelnemmorml. 4 TDe maſarrn ſileruh 1o ai iucereſtimet leges lllas non funare
eunin Pterminü ſt ⁊ in auc.de ap circa medium col.viij. Hoc autẽ ſeigs dicls non der iudi.cum pꝛolatis.M. Sed hoc eſt falſum.quia erroꝛ in
öcrunc⸗ erminũ ſtatutũ ab hoie nõ pt altera ꝑs pꝛeuenire. vt ey e. ſ⸗ itcis non debet excuſare ſententiam. vt. ff. que ſententie ſi eappellationel.
terminũ legalẽ põt puenire cũ modicũ ſupeſt de tpe. e. vt er e,ſepe.ſea jin pꝛin.⁊ illa.l.cum pꝛolatis.loquitur qu ntie ſine appellatione. l.
ſennen lis vi gẽ atiquã poterat ⁊ debebat elapſo medietate termini le litiga ſic patet ꝙ ſententia lata contra ius litigatoꝛis quant
nbine victoꝛ ſe exhibere iudici appellatõis.vt.C. de tem. a ega es tranſit in rem iudi.vt hic ⁊ extra de ſenten.⁊ re iudi.cuʒ i um ad
atet ex illa decre. oblate. oñqʒ I,. ap. nemo.ſed tũ vt x¶ ¶ Item ſi plures indices fiue iudi de lenten. 2 re iudi. cuʒ inter. in ſi.
ürunltet pate oblate.qñq; ante terminum poteſt alter ri⸗ plures iudices ſiue iudices ſint oꝛdinarij ſi
WE ui fani a pars pꝛoſe⸗ tri eee . rij ſiue delegati fiue arbi⸗
Nſcchale eVIn .EeANeaelilt. OMM ſiplures. niſ i . dus. 2.ff. de ar bit. item ſi. §. vltim. 7l. diem. FX.
qꝛ pꝛaiuilegium eius eſt qui de app.cognolci ocedere. vt hic dicitrr arbi. diem. §. ſi plures. 2 tunc iud “ ntentiarum tenet. vt. ff. de
te lit m Su⸗ pp. cognoſcit ꝙ poſſit vna parte ablten nam eligere cui ⁊ tunc iuder oꝛdinarius coget arbitros aliquam perſo
.ün Tancanm ee ide tem. ap.l.vl. . pe. Si tamen abſens pꝛobat iu⸗ In de ans aulemincki ſtetur. vt. ff. de abiris nem i SPenebalier⸗ .
tiN re iudi.cum benolaus ene retractatur qð factum eſt. vt extra de ſen..· uſqʒ conrmelun ampentoren . der re dn ⸗ ſententla ſed mſendiru quo
,ide ſ ¶ Omni caſu.i.ſue vincat ſiue vincatur.vt exi uuua eſſe in deleg. a pꝛincipe. vt. C. de ap drao diced aiſ welle dice aliz⸗
ni laseſpen Cve iudi properandum 5it autem zuied in. eenſi uueeigarn riſm Jnelnai GreAwemttentin vann nuged enen
¶ Si vero is. penitentia.ff. de dona. qui ſarum. ſr de repu m. ententia pꝛo reo lata. niñ in cauſa liberali an ſumed ſenet
raiiges it. f.locati ſi in eae d e ſ en na. qui ſarum. ff. de repu. ſi penitu-⸗ iudinte ili ali. vt extra de pꝛoba.erx litteris.fj.ð re
ne H lege. . pe.ff. de in ius vo. ꝓuis.ff. de mino.s. ſi n⸗ n nromannnoniert niug SS Ponteen⸗
ran b Pnia ouctus r trimonio. vt. xxxiij.q.j.ſi quis acceperit.? extra
tmai M iwe ooncr ob aau.ſi ecnniam. poreſt tñ itemm appellare erfa ö Becuemmteawiri weraſun ando mmeegcnegin ieiun vos Et
wafitn i ¶Siquis li gi Wü uis abeſt ? non per co dardd nce dlue unt pꝛeſentes ſi autem
incri erea iguis ibellos ccenutandi e ertra de ap. c. directe. qd tñ verum arbi. item R. wirgnoed Megnenti ſententia alioꝛum nulla eſt vt hic. .f. de
i entrr adhuc integra.q: ſ aduerſarius iam receſſiſſtt. non poſſetiſe mu tuloce ſ. 10. .l.ſequenti. ? ertra de offici. delega. quamuis.æ. capi⸗
un alllamin inurletn alterius.fl.de re.iur.nemo. reinglc,vinn Jo.⁊ ponit hodie decre.totam hanc diſtinctionem.de ſenten
ßn⸗ eti ab s. publicum. 2 cleri? populi vt xxiiij.di. epiſtopus s &. Ne õs M
Gut lo Bofni Bt caaedern nen rdaecun imtere line berten emnſen wrain nitadilre Paſſunt anite c ad duos au
ho c iurabi De lc. hodie qui non poteſt intereſſe ter inopi tinareſ der .7.l. ſequentibus. ? tamen
un, ociurabit.⁊ ſic põt cõmittere vices ſuas alicui ſia pier inopiam condemnati poteſt iuderx ſe . men
ppter- . cui de eccleſia ſua vt extra ſi. illicitas. S nati poteſt iudex ſententiam moderare. vt. ff. ve offich.
urt ice de elec. qꝛ ꝓpter. He hac materia nõ.vij.q.j xrtra peeſi. illicitas. 5. penultimo. . xxiij. queſtio ⸗Pl. .De officf.
ſeum diinneaane goegſette mi, pʒ hic licet oẽs Ganoniciclegennt Nai od lea vong ſan lane⸗ igurct umil bereſſundenn
N.H concilio ꝙ electio non valet. lxiij/dic.ꝛj. nin. ꝛ.xij. q. ij.ſ quooo. ,lanctmns. extra de pꝛeben. dilectus. 2,c.

p iſ

b ¶Quotiens etiam fica⸗
lis.i.quotiens ab aliquo rõö

Cau/

eum lata ſit ⁊ ipſe qui ↄdẽnatus eſt

aut mimme voce ſua ↄfeſſus eſt aut

militer arbiter appellationeʒ ſuſci⸗
pere ⁊ relationem dare cõpellitur:

nexa.ff. de mino.etiaʒ

7.l.tutoꝛ. 7.ff. quemad

a & Venales. ſed ſi arbiter tulit ſententiam per gratiam tenet.ſed datur doli erat liqdũ. vnde ibi valebat appellatio. ne coꝛpꝰ ſepeliet añ ſatiſfacõcz. ſen
exceptio.C.de arbi.l.iij.ff.ad trebel.ſeruo.S.cũ pꝛetoꝛ.ſed ſi coꝛruptus tulerit ꝓꝑ ¶ Matuerit.notaꝙ dicit patuerit.ex hoceſt arg.ꝙ ſatis ceſt pꝛo illo id
nulila eſt ſententia.vt hic.⁊.C. ſi ex fal.all.l.vlti. ððWM impetrauit poſſeſſoꝛium.ꝙ aliquam pꝛcſumptionem pꝛo ſe habeat liq;: .
b ¶ Sũt etiã quoxv.qui per ↄtumatiã.ſic j.xxiiiſ.q.iij.de illicita.niſi veniant non perfecte pꝛobott. S Ahn
iudice ſedente p tribunali.f. de in inte. reſti.diuus. Itẽ bene audietur appel⸗ q ¶¶ Woſſeſſionem.quia ibi non auditur appellans nec aliqua excptõ A
latio ↄtumacis ꝗ pñs eſt.vt niſi pꝛius fiat miſſioiĩ
ff. de ap. creditoꝛ. S. miſſus. . poſ.vt. C. de edicto di M,
c ¶Sũmatim.i.ſemiplene ⁊ ſine certo indices mulctar̃ poſſũt ptos patuerit heredes in poſſeſſnio ui adri.tol..iſ. dibe
ingret iudex de negocio cu ſi vero aliter contra legem ſtatutũ nem mittantur: ⁊ is cuius de ea re x¶ Ignauem. nota
tinerfenis Blel nän. modum mulctamqʒ irrogauerint notio erit appellationem receperit iudicem puniriquire a
p ineemiehai quod contra ius geſtum videtur fir z inder quitam ignauem conniuẽ bit ſiuclas appella
ſeq faciat ipiuz iurcke cre Mitatem non tenet: 7 ſine appella, tiam adhibuerit: litigatoꝛ quitaz g CBe poſlelhoe mo⸗ u
dat ſe iuſte litigare.? ſicintel tione poteſt reſcindi. AMenales impoꝛune appellauerit. xx. libuius mento momentane⸗ 10
lig tur quod eſtertra vrlitt. quoqʒ ſententias que ĩ mercedem argenti mulctentur. De poſſeſſi am poſſeſſionem vo⸗ n
non ote. qm frequenter.ifi. ꝗa coꝛmuptis iudicibꝰ pꝛoferũtur:eti one etiam ⁊ eius momentoſi cã di catillam quereſtitui⸗ gul
