nõ erigit᷑:qno deſiderinʒ eiꝰ nititur:
illuc greſſus operis efficaciter nõ ſe
qnunt᷑. Hinc eteniʒ panlus dicit ad
heb:cos:remiſſas manns ⁊ diſſolu

ta genna erigite:a greſſus rectosſa⸗

cite pedibus veſtris vt nonclaudi⸗
cans ꝗs erret:magis aũt ſanet᷑ par/⸗
no auteʒ naſo eſt ꝗqꝗ ad tenẽdã men⸗
ſuraʒ diſcretionis idoneus nõc.na/
ſoquippe odoꝛes fetoꝛeſqʒ diſcerni
mus:recte ergo p naſuʒ diſcretio ex
pꝛimitur:per quã virtutes eligimꝰ:

delicta repꝛobamus:vnde etiaʒ in

laudibus ſponſe dicit in canticis cã
ticomʒ naſustuns ſicut turris qᷓ eſt
in libano:qꝛ nimirũ ſancta eccleſia
qua ex canſa ſingulis tentamẽta/ꝓp
deant:per diſcretionẽ cõſpicit:avẽ⸗
tura vicioꝛũ bella ex alto depꝛebẽ/
dit. Sed ſunt nõnulli ꝗ duʒ ſe exiſti⸗

mari hebetes nolũt:ſepe in gbuſdã

Gam rvs ſut ſmmc amela m n Nqe aſplimt 1c

—

tur:lippus itaqʒ eſt cnius ſenſnʒ na
tura exacuit:ſed cõuerſationis pꝛa⸗
uitas cõſundit:cui bene ꝑ angelum
dicit᷑ in apocalypſi:collirio inunge
oculos tuos vtvideas:collyrioꝗp
pe ocnlos vt videamus inungimꝰ
cũ ad cognoſcendam veri luminis
claritateʒ itellecius noſtri acieʒ me
dicamine operationio bone adiu:
namus. Albugineʒ vero hʒ ĩ ocnlo
quiveritatis luceʒ videre nõ ſinitur

qui arrogantis ſapientie ſeu iuſticie

excecat᷑ pupilla nãqʒ oculi nigra vi
det:albugine tolerans mihil videt:

qꝛ videlicet ſenſus humane cogita

tionis ſi ſtultuʒ ſe peccatoꝛemqʒ in
telligit:cognitioneʒ intime clarita/
tis appꝛehendit.Si auteʒ ſibi cãdo
reʒ iuſticie ſeu ſapientie tribuit:a lu
ce ſuperne cognitionis ſe excludit:

et eo' claritatez veri lmminis nequa

quaʒ penetrat:quoꝰſe apud ſe ꝑ ar⸗
rogantiã exaltat:ſicut de quibuſdã
dicit᷑ ĩ epiſtola ad romanos:dicen
les enim ſe eſſe ſapientes ſtulti facti
ſunt. Jugez vero ſcabieʒ hʒ cui car

nis petulantia ſine ceſſauone domi
natur:in ſcabie eteniʒ feruoꝛ viſceꝝ

ad cuteʒ trabit:ꝑ quã recte luxuria

=☛

—,à0w(— , —,. —, — — — — ——

— —
— — — — ———U

— — L r

Di. e

AZiaruz impꝛopie ponit. ſic.. rxvj.di.deinde. ibi c ceteris cimi⸗
us.
b Vongeroſus.pĩmundã cogitationeʒ.
6 Troreron videtur ꝙ occultũ peccatũ nõ impedit ꝓmonẽdũ

xxxxj

pꝛimũ.j.q.vij.ſi ꝗs omnẽ᷑.Secunda eſt. pꝛomotus ſi moaliter peccat.deijciẽ⸗
Tdus eſt.j.e.qui ſemel.Tertia eſt.qui ab oꝛdine deponitur ammodo non reſti⸗
tuitur.j. e.c.j.⁊.ij.⁊.c.puenit.⁊ vbicũqʒ mitius agitur.diſpenſatio eſt. Iſte autẽ
tres regule ſecundũ tres opiniones recipiunt interpꝛetationẽ.quidã ẽniʒ dicũt

⁊ ex eo ſequitur ibi grauat in abditis.⁊.ar.l.di.ſacerdtes.qꝛ latẽtia pec

cata nõ habent vin⸗

dictã quo ad eccłiam
militantẽ.vt.xx xij.q.
v.chꝛiſtiana.et.xxxij.
di erubeſcant.
d Acerdotes.ad

e .PPotentez. in eo

deſignat:qð ⁊ ſi coꝛdis tẽtatio vſqʒ
ad operationeʒ ꝓſilijt:nimiruʒ fer/
uoꝛ intimus vſqʒ ad cutis ſcabiem
pꝛoꝛumpit:⁊ ſoꝛas iã coꝛpꝰ ſauciat

Impetigo quippe ſine doloꝛe coꝛ

ꝙ omnc peccatũ moꝛtale impedit ꝓmouendũ.ꝛ deijcitiam ꝓmotũ.⁊ ſi talis ſit

Indoctus terrena incra ſectans vi⸗
ciaus onmhmnari nô debet.

Acerdotes nomen dñi deſpi /
ciunta quãtũ ad ſe panẽ pol/

vtpote pedẽ ĩ diuerſa ponẽtẽ:vnnʒ

pꝛomotus.⁊ egerit penitẽtid
tamẽ nõ põt miniſtrare ſine
diſpenſatione. alij intelligüt
de magnis criminibus pꝛe
dictas regulas.quia minoꝛa
poſt penitentiaʒ nõ repellũt

E. nor ꝙ alidl qꝛ: duz in cogitatione volupras nõ lutuz offerut q ad altare indigne ac necdeiſciunt. vt lxxrſ. diſtc.
Rtirn nai andin repꝛimit:etiaz in actione dominat: cedut:quiqʒ dato munere ſacerdo eerſtwugen⸗
⁊.qde.iij.ſaluatoꝛ.dc OQuaſi eniʒ cutis pꝛurigineʒ panlu⸗ tiuz pꝛeſumunt. Panẽ quoqʒ pol/ c.j.qꝛ nec omne publicũ cri⸗
matrimonmz dicitr Curabat abſtergere:cus dicebat ad luit ꝗ doctrinꝗ dñi in populo male men anime moꝛte; irrogat.
ſolui quo ad ſoceruz Edꝛinthios:tentatio vos no appꝛel diſpergit:⁊ ꝗ honoꝛat potentẽ:⁊ de inſti.de publi.iu.S.vlt. Ler
qui repudiũ miſit nõ hendat:niſi humana:ac ſi aperte di ſicit pauperẽ:⁊ infra. Si offeratis tii mtelligunt pꝛedictas tres
quo ad ↄiuges.ff. de ceret:humanũ quidem eſt in coꝛde cecũ animal ad imolãdũ:nõne ma regulas de manikeſtis occul
dona.inter vi. vro. tentationeʒz perpeti:demoniatcũ ve luʒz eſt. ⁊c̃. Superiꝰaccuſati de pani taeniʒ poſt pen tentiã nõ re
cühi Kansn r rI eſttentationis certamine 1 ope· bus nüc accuſantur de victimi? Ce belluntnee eiſeiir inoin⸗
ituz in ſ eſt.rſ. Latione ſupati. Impetigine quoqʒ cuzʒ animal offert: ꝗ oꝛdinat ĩdoctũ moru eſt remanet in eli⸗
q.iij inter verba ſic. hbʒ ĩ coꝛ poꝛe quiſꝗs auaricia vaſtat in loco docti:magiſtrũqʒ faẽqg vix ne ſuo. ].e.c. de bis vero. ?c.
xxij. q. ij. . vlt in f ſ. in mente:que ſi in paruis non cõpe diſcipulus eſſe poterat.clauduʒ of/ peꝛecedenti.⁊ hec opinio ve⸗
oſe. di. ij. qris. ſcitur. nimirũ ſine menſura dilatat᷑. fert:qui lucra terrena q̃rentẽ locat rioꝛ eſt ⁊ benignioꝛ hoc ta⸗

mẽ excepto ꝙ marima pec-

Ppotens eſt. pns occupat:i⁊ abſqʒ occupati te· in diuinis:alteruʒ in carnalibns: cni ycata etiaz occulta repellunt.
Pauperẽ.j.xj.d. dio excreſcens membꝛomʒ ſaciem põt inferri illud de libꝛo reguz vſ vt de hoc plene diri.s. xxx.
iſ pauper. decoꝛ fedat: qꝛ etiã auaricia capti quo'claudicas ĩ dnas ptes.langui/ Diee De lnkei aule
54 Sr nag animꝗ dũ qſi delectar exulcerat důũ quʒz offert qui vicioſuʒz bʒ ꝓ religio Perd un herep n

iraʒ regine iezabelis
vniuerſo populo co
lenti baal.iij. regum.e

obiſcit inimicitias accendit:⁊ dolo

reʒ in vulnere non facit qꝛ eſtuanti

gio ex culpa habũdantiã pꝛomittit

tientem:dicens illuʒ negligentie re

darguenduʒ indignum Eſten. dare

maioꝛibꝰnõ.j.e.miroꝛ.et in
ſymonia.j.qdðe.j.erga ⁊ ᷣm

quoſdaʒ in ommbꝰcriminiæ

xviij. naʒ deficit am Sed decoꝛ mẽbꝛoꝝ ꝑdit:qꝛ aliaꝰ x pꝛemiſſis auctoꝛitati/ bus diſpenſat vbi nõ ꝓhi⸗
bobus qui vult ſui⸗ quoqʒ virtutũ ꝑ hac pulcritudo de e bus liquido monſtratu, betur.extra de ſen. ex nup.?
re duob. ꝛ.xxvj.diſ. pꝛauat᷑:⁊ q̃ſi totuʒ coꝛpꝰ exaſperat: eſt ꝙ varijs criminibꝰ ir de pe. di. vj. . j. ſi. v.lxxxij.
Eee ſum. retiti ĩſacerdotes oꝛdina vi pieſ byter ꝛ in plurib caſt

EpE Indignũ ẽ. ↄtra

tractat pꝛimo de iam

8. — 5 ⸗ „2 „ — 7 — * 6 . 4 22*
Pn a nim.da⸗ cco cu moleſtia dedecoꝛis intume ienglilicentia cöceditur: vigoꝛ oet ⸗ Nas⸗
leant reparari.⁊ pi ſcunt. Pongeroſus ergo eſt. ꝗ to⸗ canonice ꝓculdubio frãgitur diſci decre. gregoꝛij ĩ extraua. de
mo allegar ꝙ nõ pſtt tis cogitationibꝰad laſciuia defluẽ, pline:dum pꝛo reuerſionis ſpe pꝛa ctẽ.oꝛ.queſitũvbi repꝛobatur
reparari. poſtea ale pondus turpitudinis geſtat ĩ coꝛde ne actionis deſideria quis cipere obinio io. ? credo e epᷣs ſem
gat pꝛo pte cõtraria. q quãuis pꝛana nõ exerceat opa ab nõ ſoꝛmidat:⁊ poſt pauca illud an ber poſſit diſpenſare. niſi ei
⁊ hoc bene ſoluit.. e. his tñ nõ auellit᷑ mẽte:nec ad vſum teʒpꝛe omnibns ſtudete cauere vt Pbibeatun erpꝛeſſe a iure. vt
uo o ee keins voni opis in aperto valet aſſurgere laplſosin ſacro oꝛdine nulla nobis ieer dininel l.
i . Secs gꝗgqꝛ grauat hũc in abſcõditis põdus. ſhplicerioraſignolnG renoua/ m 1 Jgn hbarſen ui
multa. c.ad ꝓbanda „turpe. Oniſꝗs ergo cnilibet hboꝝ re’ſtudeat:ne huinſmodi non ſtant fur de depoſito vr pʒ

qꝛ ꝑ vniuerſa vicia animũ ſupplen. „

tat:paulo atteſtante ꝗ ait ad timo/

ſolutionẽ ſuam vlq ʒ

ad. 5.ſ6zillud. vbi alii re ꝓhibetur: ne ꝓfecto aliena deli, eis eſſe vindicta. Item marunꝰ n. Spe qꝛ kacllitas venie.
ponit. ⁊ eã ꝓbat p.c. ccta nõ valeat is diluere:quẽ adhbuch papa amando po;, iivẽ̃. vt.xxiij.q.iiij. eſt iniuſta.
ſequen. vſqʒ ad. ꝭ. Pꝓpꝛia denaſtãät. Qnuia igitur pan PPSinez labinr: de/ o Supplicatio. carnalis.
vero.⁊ poſtea adiun cig ad paſtoꝛale magiſteriũ dignus pontus pmanebit. iiAd ſpuͦalis bene. ſ.e. clerico.
bi dan qualiterveniat.atqʒ indign? hocꝑ Aiſemel poſt ſuas oꝛdinatio/ . dthotlare. .rriij. iif.
ante recõciliationem timeſcat oſtendim . eno ild cepsi nne Huſn Laigeni wein⸗ q Non ſtatuta.ppetuo.q
ab illo. §. quod vero, Ulud digne puenerit: in eo qualiter pa iam depoſitus erit: nullumqʒ eni; deponitur ppetuo de⸗
ſubiungit tractatum vinere debeat demonſtremus. gradũ ſacerdotij poterit adipiſci. ponitur. vt bic ixxxj. diſti. ſi
ð bomicid js vſqʒ ad Item bhiero.ſuper malachiaʒ. Aẽ grego.papa fabiano eßo. quis clericus.ꝛ.ar. C. de pe
illũ.S. pꝛemiſſis. dein MD nis. uus. argu. cõtra. xxxiij.
de addit de ſolemnit᷑ . SS q.iuij. non oʒ. ibi ſimpliciter
penitentibꝰ ꝙ nõ debet oꝛdinari vel ad militi ſecularẽ redire.⁊ cle ponit᷑ ſeparent᷑ tñ ſeparantad tps nõ ꝑpetnovt er de ↄſti.ex lfis in fi.ſed certe

moꝛ viſcerũ ad virilia labit᷑:q̃ ꝓfe/

vicioꝛũ ſubijcitur:panes dño offer⸗

ricis talis penitentia nõ ſit imponẽda.⁊ ꝓ quibus culpis ſit imponẽda.

Nltimo ſubdit de apoſtatis.qui necad habitũ ſecularẽ nec ad dlericatiũ

aſcendere poſſunt poſt penitentiã. Circa lapſos tres regule ſunt notã

de que cõtinentur.j.e.di.vt c

õſtitueretur. Pꝛima regula ſm. b. hec ẽ.

vt qui moꝛaliter peccauit poſt baptiſinuʒ nõ pꝛomoueatur. vt.xxv.di.

rinõ poſſunt:nunc auteʒ de eiſdem

OIlapſis vad ſunzʒ oꝛdinẽ rener

taꝰ ſʒ tempoꝛaliter dilata credatur

bus inuenio epᷣm poſſe di⸗

AIndignu ẽ tra tpeli:radix oiĩuʒ maloꝛũ eſt cupidi gueritur vtruz poſt pactã penitẽttli eſare vr notaui S.ſ q vij
E e bant tas. Monderoſus vero eſt q turpbi velin pꝛopꝛijs oꝛdinibꝰ remanere: Emia ciirni n wanibet
de perſonis. tndinẽ ope non exercet:ſj tñ ab hbac aut ad maioꝛes gradus cõſcendere daʒ caſbus ei pmittitur di⸗
1 ?2 pmiſ⸗ cogitatione continna ſine modera / valeant: multoꝝ auctoꝛitatibus va ſpenlare ergo in alijs phi⸗
e fſfis. racta tione grauat in mente:ꝗq nequaquj rijs criminibꝰ irretiti a ꝓpꝛijs oꝛdi / betur. ar. xxv. dil. ꝗqlis. 2. C.
uit hucu/ gdẽ vſqʒ ad opus nephariũ rapif: nmibusdeijciuntur ⁊ ab acceſſu ma, de ꝓcur. maritꝰ. Quis aũt
; magi, ſed eiꝰ animꝰ volnptate luxurie ſine ioꝛuʒz pꝛohibentur. Unde greg. ( depoſito poſſit diſpenſa⸗
ſter de qualitate gai vllo repngnationis ſtimnlo dele⸗ czenonegtolen cho⸗ Sõ cñ ſuſpẽ
nandoꝝ.in hac di. l. ctat᷑:viciũ ꝗppe ponderis eſt cũ hun Lapßiianèere'no pit oaüt vel penitente etiaz in

hereſi bene diſpenſat epᷣs.j.

berſ

illa nõ ſunt cõtraria.qꝛ ibi nulla fuit depoſitio ⁊ eſt hoc ideo ſtat
noõ . fuit depoſit atutuz. ne leges
ludibꝛio fiant.vt.C. de bo.que li.l.vlti..vlti.ꝛ eſt ſi.qð lex dicit. dönatr de

„ „

crimine ad militid nõ recipitur. vt. ff. de re mili. qui cũ vno.S. adulteri.

Ni ſemel adipiſci. poc.c. intelligitur de rigoꝛe vel in maionbꝰ vel dema

8 ifeſtis criminibꝰ. ſic noõ ob. lxxxij.di. pꝛeſ

yter. 2. xv. q.vlti. hi ant

D Reſbytex aut permanere.ſ. . xxiiij.di.t. vlti.. xv.q.vlti,ſi quis pᷣl byt

Di.

cõtra.ſo.in inferioꝛi miniſtrauit vt ibi.ſed nõ in ſuperioꝛi vt hic.
b Mitius arg. ꝙ mitius agitur cũ cõfeſſo ꝙᷓ cũ cõnicto. vt.j.de his vero.et
xv.ꝗ.vlti.ſiquis pꝛeſ byter.ſi.vj.i.quia ſimpliciter.j.q.v.pꝛeſentiuʒ.ar.cõtra.
xxiiij.di.c.vlti.ſed ibi timoꝛe ꝓbationũ eſt cõfeſſus hic ſponte. G

c ¶Faglli.i. ſponte. vt extra
vehöm latat bes gepe
d ZANroꝛ. H̊ babes q eps
(D nõ põt diſpenſare cũ

4

bhomicida.itẽ neocuʒ ſymo⸗

niaco. vt.ji.q.j.erga.niſi quã

de ſymoniaco ẽ expꝛeſſuz eẽ

de elec. c. pe.vbi dicitur ꝙ ſi
aliquo ignoꝛantę ſit cõmiſſa
ſymonia eps cum eo poͤt di
ſpenſare.ſi in ſimplici bene⸗
ficio ſit cõmiſſa ſymonia.ſe⸗
cus ſi in pꝛelatura.ſi autẽ eo

ſciente ſit facta.epᷣs non põt

diſpẽſare cũ eo.er de ſymo.
nobis. b. itẽ nec cũ depoſito
ſᷣm quoſdaʒ.vt.ij.q.vj. Jo.
itẽ nec cũ eo g excõicatus ce
lebꝛat.vt.xj.q.iii.ſi quis epᷣs
2. vij . qj.ſi quis pꝛel byter. l
ſi arg.cõtra.ij.q. v. pto. itez

nec cũ eo q accedit ad iudiciũ

ſeculare. vt. xxj.q.v.ſi ꝗs epi
ſcopus.iteʒ nec cũ bigamo.

vt e de biga.c. de bigamis

⁊. xxxiiij. di.lectoꝛ.io.nec di⸗
ſpenſat hodie cũ filijs pᷣſ by⸗
teroꝛuʒ. vt ex de fi.pꝛel by.c.
pe. ver. miniſtrauit.pʒ ime⸗
giate. b. diſpenſat autẽ ĩ ple⸗
riſqʒ criminibꝰ. vt notani.j.
q.vij.S.niſi.⁊ generalitervbi
nõ ꝓhiber᷑ epo diſpenſatio
ſemp diſpẽſare poͤt. vt e de
ſen. ex. nup. l gqdã dicãt Pi
illis ſolis caſibus diſpẽſabit

7.

vbi a iure ꝑmittit᷑.qꝛ cũ in ꝗ
buſdã criminib eis cõcedit᷑
diſpenſatio. vt e de indi.at
ſiclerici.ergo in alijs eis ꝓ⸗
hibet. ar. xxv.di.qualil.⁊.C.
de ꝓcu.maritus.⁊ lʒ diſpen
ſatio ſit ius qð peti non põt.
iñ qñqʒ eps tenet᷑ diſpẽſare
vt. j.e.vt ↄſtitueret᷑ in fi..c.
ſi quis diaconꝰ⁊.c.dño ſctõ.
⁊.j.q.vij.diſpẽſationes,.⁊.xx⸗
iij g. j. noli in fi⸗
eUVPomicidium ſponte. ve
de bomi. later.
Suadere.plus eniʒ ẽ ſua
dere qᷓ cõpellere.ff.de ſ.coꝛ.
l. j. F. perfnadere.⁊ plus pu⸗
nitur ſuaſoꝛ ꝙᷓ faciens.lxxx⸗
vj. di. tantaiiʒG0.

680 LCericũ. oceiderit.ſpoͤ⸗

te. b.
hb ¶AMuilitare. p hoc patet ꝙ
loquit᷑ de illo ꝗ in bello fuit

POꝛeſbyter poſt lapſum nilla ra.
nione i ſacro oꝛqine reparari Yalet.
NReſlbpterů de quo nos frater
nitas tua latoꝛis pꝛeſentiuz le⸗
gatione cõſuluit:nulla ratione in ſa
cro oꝛdine poſt lapſum aut ꝑmane
re aut renocari poſſe cognoſcat:cir
ca quẽ tamen mitins agendũ ẽ. La
cõmiſſuʒ facinus facili dicit᷑ pꝛoſeſ⸗
ſione cõſeſſus. Iẽ iohãnes. viij.

cenomatico vticenſi epo.
Wonſt patrat homicidi ſacerdo
tale ofnemz mimſtrare no Poteſt.
DRro nimis doctã ſciẽtiã tuazʒ⸗
Mſacerdotẽ putare poſt ꝑpetra
tuʒ homicidiuʒ poſſe in ſacerdotio

miniſtrare:imo qð eſt ineptius no⸗/

bis ſuadere velle:vt ipſi tali pum /
ptioni pꝛebeamꝰ⸗ aſſenſuʒ. Quis.n.
taʒ demens tãqʒ peruerſi ſenſus ta⸗
le qd exiſtimaret:vel poſt qnantũ⸗
cũq; penitentiã cõcedendũ cũ om.
nino canonice diſcipline ſit ↄtrariũ
Debet ergo ſacerdotio pꝛiuatn la
chꝛymarũ fonte flagitiũ taʒ imane
dilnere: vt talibus ſaltem remedijs
caratus ſalntis poſſit iuenire ſuffra

Kunz. Itẽ mcolaus papa.

maoꝛeʒ graduz clenens pueni
re nõ nõt:qui pagaunz occidit.
Zenici qui paganũ occiderit
nõ opoꝛet ad grad maioꝛeʒ
pꝛonehi:ꝗ carere etià debet acqſi⸗
ro:homicida eniʒ ẽ. HNã cũ diſcreti
ſint milites ſeculi a militibns eccle/ .
ſie:nõ cõuenit militibns eccleſie mi
litare ſeculo:per qð ad effuſonem
ſanguinis neceſſe ſit ꝑuenire.
Itẽ oſbaido coꝛepo drantino.
Qui defendendo ſe paganuʒ occi⸗/
derit ſacerdotali careat ofſicio.
E his clericis pꝛo ꝗqbus cõſu⸗
Ilunuiſtis.ſ.qui ſe defendendo pa
gannʒ occiderunt:ſi poſtea ꝑ pem/
tentiꝗͥ emendati poſſint ad graduzʒz
pꝛiſtinuʒz redire aut ad altioꝛẽ ↄſcẽ/
dere:ſcito nos nullã occaſionẽ da/
re:nec vllaʒ tribnere eis licentiam
qnẽlibet hominũ qnolibet mõ oc/
cidendi:veruʒ tamẽ ſi conngeritvt

hoꝛtari tamẽ põt dlericus aliquos ad defenſionẽ ſue ecdeſie.xxiij.q.viij.vt zde
arg.ff.de his qui.no.infa.ob bec verba.S.vitii. q viij.-tpde

i¶ Per qð.arg.qꝙ ratione vnius delici imputantur oĩa delicta

eſequunt

. „„ . „„ „*
ex illo. vt. xv.q.j.ſi quis inſaniens.xxij.q.iii.inter.ffqð me.cã minlicrargs

tra. extra de ſpon. veniens. A
„T

Ebis.circa illos qui cõmittunt homicidiũ diſtingne ſic qꝛ aut cõmitti
homicidiũ ex nece ſſitate.aut ex caſu.aut ex voluͦtare ſier neceſſinne aut Fenmk
aut ex volũtate. Si ex neceſſitate aut illa neceſſ tas c euitabilis aut inenitabilis
ſleſt euſtabilis ad ſupioꝝs ommes n põt aſcẽde. ſed in iaz ſuſceptis tolerat vt
T.e. de his clericis.ſi fuit ineuitabilis neceſſtas. ſine oĩ diſpẽſatõe põt miniſtra
re ĩ oꝛdine i habito,q̊ ad ſupioꝛes habẽdos petet diſpẽſationẽ. vt er de bo.c ij.
nec ob. ep. e.latoꝛ. vbi dr ꝙ ad ſuperioꝛes tales licite ꝓmouẽt qꝛhoe itelligo ex
diſpenſatione io. Sed certe qeꝗd dicat io.de neceſſitate ineuitabſii.c. videtur ex
pꝛeſſeicere ꝙ talis neceſſitas in nullo obſit.vt.j.e.qꝛte quaſi obnoriũ de hoc

notaui in qõnibꝰ.b.ſi vero caſu cõmittit᷑ homicidiũ aut dedit o

aut nõ.ſi dedit operã rei licte. einõ imputatur.ſed põt miniſtrare in ſuſcepto ⁊

aſcendere ad ſuperione vt cp ec vlti n. ſce ſepe. ꝛ e.e. i. ſe ſi ilicite reioperam

N.. 4

decit. tuc necin fuſcepto põt miniſtrare:nec ad ſuperio:è aſcdere. vt 7.

7

e. clerico. .c.ſiquis voluntate.ſi vero voluntate occidit.nũqᷓ diſpẽſan⸗.

duʒ eſt cũ eo.ſᷣm ꝙ loquit᷑.c.miroꝛ.h.tñ cũ ſuo rigoꝛe dirit ꝙ in nullo ca

n põt bomicida pmoueri qa potius dz quilibet pmittere ſe occidichd

aliũ occidere.vt.xxxij.q.v.ita ne.⁊ dicit ꝙ hoc verbũ cõſulendi ponitur

pꝛo verbo pꝛecipiẽdi.
. . „ vrt. xx viij. q..ſic. n. itẽ
clericus ſacerdotalis oꝛdinis ſalte,ʒ Fm.h.etiã ſi cimen
aganuʒ occiderit:multũ ſibi ↄſn / homicidij ſit occultũ
mit:ſi ab officio ſacerdotali receſſe tñ poſt penitentiãnõ
rartnſzeſt liie hac vita domi / boͤt eel ulj offi⸗
no ſub inferioꝛi habitu irrepꝛehenſi andiſet mneine
biliter famnlari:quas alta indebite rc ve bm tlir
appetendo damnabiliter in ꝓfun?ę· monia io. etr
gann demergg. Eedicit ertra de te,0t.
IAem ex cõci.agathenſni. c. vulti.ꝛ ita duo crimi
Cadat abofñcio epicopus pꝛeſby na tantuͦer ciplt.l. y⸗

ter aut diaconꝰ capitale cõniittena Monia æ homicidi.
crimen. Hitale connttens decr de gear inaui⸗
Beriſeopun ant pꝛeſbyter ant peimnierb. ali autem
diaconus capitale crimẽ com qz dicunt. ꝙ

. ſi „ „YI — D“WR .
miſerit aut chartaꝰſalſauerit:aut fal e omnladig de

ſum teſtimonium dixerit:ab officij ſit occultu poſt pni⸗
honoꝛe depoſitusi monaſterio de bene creankoſne,
trudatur:⁊ ibi quãdiu vixerit:laicã ſuuʒ ſine omni diſpz
tantũmodo cõioneʒ accipiat. ſatine l nõ poſſito
Item ex cõci.martini pape. moueri. ſec in ſymo
Qni homicidu facto aut pꝛecepto beit nulla pnig
21 an requi off iceiuum
ant cõſilio poſt bapniſinnz cõſcius ſuũ.j.a.j.erga.hodie
tuent leren alab ati aäaüt obtinet opinio.b.
QJa viduã ant ab alio relictã.. circa mimẽ occultum

Enxerit:nõ admittaĩi ad clerũü: ertea deaccuinqui⸗
að ſiirepſerit deijciat. Similiterfñ litionisb.
homicidij aut facto aut pᷣcepto'ant l ¶ Befendendo. in⸗
cõſilio aut defenſione poſt baptiſj⸗ caute ſine moderami

muʒ cõſcius fuerit:⁊ per aliqnã ſur· ne. cuilibet eniʒ lictin
repiioneʒ ad clericatũ venerit:deij ee deſendere cmo
ciatur a in fine vite ſue laicaʒ cõio⸗: iua naiutalet eraa
nez tanimodo accipiat. Nem deapec ſignifſcauit.
greg.ianuario epo caralitano. m J epiſcopus
e ſacris oꝛdimbus lapſi reparari B qut chartam

non poſſunt.
LDuemad nos quoſdà de ſa moꝛii5.
ecris oꝛdinibus lapſos velpoſt n ¶ Teſtimonii j.
penitentiam vel ante ad miniſterij Vv.d. vj preſ byteri.

ſni officiuʒ reuocari:qð omnino ꝓ/ o. απ Dauis inder,
hibemꝰ: ? ibac re ſacratiſſimi quo rin camlis imine
qʒ canones otradicunt:gꝗ igtt poſt libus nõ poſſunt p⸗
acceptũ ſacrũ oꝛdinẽ lapſus ĩ pemim̃ moueri bocnõ cra⸗
carnisſuerit:ſacro oꝛdine careat:?⁊ tione peccati quia nõ
ad altaris miniſterinz nõ accedat. peccant iſta faciendo
Idẽ venantio lunenſi epo. ei aneſtan
Ecedens ad goꝛgoniã inſula,ʒ Ppter ir egularitatem

ſratermitas vra diſcntiat id qd du er talifado con⸗

ad nos de ſaturnino pᷣſ bytero'rela unt.
tuʒ eſt: puenit naãqʒ ad nos.qð poſt pga. Autlacho mi

q Aut pꝛece pto. vt
iud J

r Kut cõſilio. vt aſſeſſoꝛ.: ita er oſſlio punitur aliquis cõtra illud.ff
mã.hij.in fi.⁊.l.deniqʒ.ſed nũquid addi dʒ de voluntate. arg.j.q.iiij.qꝛ
pꝛeſulatus in f.quod nõ cõcedo.Iʒ anteqᷓ fiat vellet illud factũ eſſe. vel
boſt factum gratũ habeat.
8 ½ Befenſione euitabili.io. .
t¶Woſt baptiſmuʒ. ergo ſi ante baptiſinũ põt. baʒianus dirit ſi ante
baptiſmũ occidit nõ peccdo vt iuder nõ pot ꝓmoueri.qꝛ nõtollit᷑ irre⸗
gularitas.ᷣ ſed ſi occidit peccado tollitur toti.io. de hoc quid iuris ſit no
taui in queſtionibus.b. .
u Eruenit. ſuerit.de quo fuerit cõnictus vel cõfeſſus.ꝛ hoc verux
eſt niſi epᷣs eñ eo diſpenſaſſet. vt exma de iudi.at ſi derici.ſᷣ noöͤne
canon iſte ꝓhibet epᷣo diſpenſare in hoc caſn nõ.ſed redarguitur indi⸗
qeta diſpenſatio.vt dixi extra de pꝛeben.de mnlta.
Ccdens meſ bytero.ergo dericus degradatus nð retinet oxdinẽ
urg.lilij. di. ex antiquis. ? xj.q iij. eps..xv.q.viti.ſi gs peſ byter.⸗
xxiiij.q. viti.clerici.ꝛ ideʒ videt p hoc qð dicit᷑ j.inter laicos cõionẽ ſjtñ
dico ꝓ characterẽ ſemꝑ retinet.id qdð babelſ.j.q.j ꝗdã,⁊.xxxij.q.vii.

dic vt. ð. xir. di.ĩ me⸗

tali
aͤte
ſed
i
des
Ui

ſeo
ſah
dic

füd

fmedini
tbolni
lkoftnn
onnidſte

höhoſt

ſllnfmne
goffn

Nbedte.

aohinob.
Keoralumn
Rãü

Nlencoin⸗
emodemmi
Ctnüleni
Hcceciro
tlecen
ſGrhent
chhne
t enum
lrdiine⸗

ſinmnii
brer.
nttiſt
6swinne
poſttg
epre
giguans
luſtennd

iicngdi.

Olnnumn
lſgscon⸗
ficoe
nüllf

8 eN

niiſim
Svoltne⸗
ns ſi⸗

nuſſd
nin i

nani

ſentf
ie N

licite.argu.lxxxj.diſ.

dictuz. vnde ꝗ pcutit
ipfſum incidit in cano

neʒ ſalteʒ ĩ memoꝛiaʒ
pꝛiſtine dignitatis.vt
ff. de decu. l. vlti. . ff.

queſtioni. l. vniꝰ.S.
fᷣuus.⁊ de cõ.di.liij.

oſtenditur io.qð nõ
credo cũ careat omni
Puile io dericali nec
credo ꝙ ↄficiat.quia

omnẽ ptatẽ amiſit. b.
a.In tue. ergo ep̈s

põt remittere penitẽ/
tiaʒ iniunctaʒ a papa
ſic. xxxiij.q.ij.latoꝛeʒ.

b¶Abbatẽ. ergo ab
bas pot eſſe diaconꝰ
qꝛ abbas potiꝰ eſt no

men offlcij ᷓ; digni⸗
tatis. vt.xx vi j.q.ij.c.
j.imo in minoꝛib oꝛ
dinibus cõſtitutꝰpot

eſſe abbas.er de cta.

7 qua. tuuñnd.
c¶Veneris. exiſten
d ¶¶Cecidiſſe.ꝑ cri⸗
Nene

ePꝛioꝛem ·i. vt ſit
monach? vt pꝛi fuit.

nõ tñ erit abbas.
fMObtineat. nõͤoꝛ⸗
dinẽ vel dignitatem.
g.Sollicitudinez.
vt ſit ꝓcuratoꝛ loci.lʒ
ſit infamis.qꝗa infa⸗
mes nõ exdludũtura
ciuilibus muneribꝰ.
ſed honoꝛibus. arg.
C. li.x.de his q iple.
ſti. ſacra.li.ſunt.l.j.et

extra de eta.⁊ ꝗᷓ.tnã.

⁊ ſic ꝓcu.monaſterij
põoõt eſſe infamis. ſed
non ꝓcuxatoꝛ epi.v.
q.iij. e eps.qꝛ nõ re⸗
quiritur ſummai eis
pfectio ĩtegritatis.vt
xvj. q. j. legi.
b Oſtqᷓ;. ⁊vltra
tres menſes.
tres mẽſes dãtur ad
electionẽ a die moꝛtis
⁊ alij tres menſes ad
cõſecrationẽ petendã
j. e.di. quoniam. ꝛ.l.
xiij.di.obeũtibꝰ. et e
de elec. ne ꝓ defectu
niſi per neceſſitatẽ ꝓ
roget᷑.vt.xx viij.diſt.
de ſprac ulane.
i 12 Ipoſt oꝛdina⸗
tionem,
KC Econtra de ma⸗
ria dicitur. ij. q. vij. F.
itẽ obijcityor.
I¶ Aarou. hechiſto
ria habetur.xlv. diſt.
diſciplina.
mBauid. H hiſto⸗
ria dicta . ij. q. vij. F.
item cũ balaã.

quaʒ de ſacris oꝛdinibꝰ lapſus a ſui
ſacerdotij oꝛdine ẽ deiectus:ad ex/⸗
plenduʒz miniſteriuzʒ pꝛeſbyteri pꝛe
ſumpſerit accedere:⁊ ommpotenti
deo hoſtias imolare:qð ſi ita factũ
veſtra fraternitas repperit:eũ ſacri
coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis dñi participa⸗

tione pꝛiuatũ in penitentiã redigat:

ita vt vſqʒ ad diẽ vltimũ in eadẽ ex

cõmunicatione ꝑmaneat:a viaticũ

tantũmodo exitus ſui tꝑe ꝑcipiat.

Si anteʒ eũ taleʒ penitentiaʒ agere

fraternitas veſtra cognouerit:vt ei
inſte ad recipiendã inter laicos cõ
munionẽ etiã ante exitũ debeat mi
ſereri:hoc in tne fraternitatis poni
mus poteſtate.⁊ ifra. ꝛeterea
ad fraternitatis tue cõſulta reſpon⸗
dentes ſtatuimꝰ diaconẽ abbateʒꝰ
uẽ de pouu veneris in crimen in⸗
icas cecidiſſeꝰ:ad ſacrũ oꝛdinẽ nõ
debere vel poſſe aliqno mõ reuoca
ri:quẽ qdeʒ ſacro oꝛdine pꝛnatũ in
penitentiã deputare te ↄuenit:cuiꝰ
ſi poſtea actus SSucrſatiodzmerne
rit:pꝛioꝛẽ iter alios monachos vbi
decreneris:ſtandi locnʒ nõ oꝛdineʒ⸗
obtineat:ſubdiaconi quoqʒ quos
ſimilis culpa conſtringit ab officio
ſuo irreuocabiliter depoſiti iter lai/
cos cõmunionẽ accipiant.In poꝛ/
tu auteʒ veneris loco lapſi diaconi
alinʒ q hoc officiuz implere debeat
oꝛdinabis Saturninuʒ vero pᷣſ by
ternʒ vt nunquã ad ſacri oꝛdinis mi

niſterium pᷣſumat accedere ſcriptis
cauere decrenimus:ſed euʒ in iſula

goꝛgoniaatqʒ capꝛaria ſollicitudi/
nez monaſterij gerere:⁊ in quo ſta⸗
tu eſt ſine cuinſquã aduerſitate ma
nere permittimus. IJdem.
Loco lanſi alins oꝛdinandus eſt.
Oſtquã quẽquã criminaliter
cadenteʒz in locuz:quo lapſu⸗
eſt:nulla ratio pmittit reuocari ⁊ vl
tra tres mẽſes eccleſiã vacare pon
tiſice ſtatuta ſanctoꝛuz canonuz nõ
ꝑmittunt ne cadente paſtoꝛe domi
nicnz gregem hoſtis:qð abſit:anti⸗
quus mſidiando dilaniet:fraterni/
tas veſtra depꝛecationi eoꝛnz ↄſen
tire:a in lapſi ĩoco debet epiſcopuʒ
Itez martinus papa.
Qui poſt oꝛdinationcʒ ſuã i tapſus
ceciderit:ſacra myſteria non debet
B Jpoſt oꝛdinationeʒ ſuq qſpiã
in lapſum ceciderit:⁊ ſi pꝛeua⸗
ricationis peccato ſuerit depꝛehen
ſus obnoxius:omni modo ꝓhibẽ⸗
dus eſt cũ manibus lutulentis atqʒ
pollutis myſteria noſtre ſalutis tra/
ctare. Ecõtra exemplis ⁊ aucto
ritatibus ꝓbat᷑ poſt actaʒ peniten⸗
tiã ꝓpꝛios gradus licite poſſe ad/
miniſtrare ⁊ ad maioꝛes poſſe con⸗

antiochenum.

teriũ ⁊ hbomicidiũ ſpiritnʒ pphetle

recepit ⁊ in ꝓpꝛio gradu perinanſit

v

achab quoqʒ poſt moꝛtem nabute
viri ſanctiſſimi ꝑ penitentia humi/
liatus in regia ſede remanſit. Et vt
pꝛerereamus multa exẽpla veteris.
teſta.petrus negauit chuſtuʒ ⁊ po/⸗
ſtea pꝛinceps apoſtoloꝛuz ſactꝰ eſt:

deo in apoſtoluʒz electus eſt:multi
quoqʒ ab hereſi ad vnitateʒ catho/
lice ſidei reuertentes in ſuis oꝛdini⸗
bus ſunt recepti.alij vero ad epiſco
paleʒ etiaʒ gradum ſunt ꝓmoti:vt
pote ang. alij quamplures.
Ireʒz ex epiſtolacyril.ad iohan.
De eodem.
Tannes chꝛyſoſtomus duabꝰ
ſvnodis oꝛthodoxoꝛũ epiſcopo
ruʒ fuit duudicatus:ſed iteruʒ fuit re
ſtitutus:marcellus epiſcopꝰ anchi/⸗

re gallacie depoſitus fuit:led poſt/

moduʒ ꝓpuuz recepit epiſcopatuz
Aſclepins diiudicatus a ſynodo ec
cleſiaʒ ſuaʒ poſtea recepit:marcea/
nus epiſcopus andrinopolite dam

natus a papa iulio recepit eccleſiaʒ

ſui epiſcopatus:cyrillus epiſcopus
hieroſolymitanꝰ depoſitus fuit:po
ſtea recõciliatus eſt ſue eccleſie.Si/
mili modo polocromiuʒ eiuſdeʒ ec
cleſie hieroſolymitane pontificẽ ſix

tus papa damnauit:⁊a iteruʒ ipſe eũ

recòciliauit:innocentius papa ſoꝛ/
tunatuʒ epiſcopũ damnanit:ſʒ ipſe
poſtea eũ in pꝛopꝛiuz locũ reſtituit
eccleſie ſue:miſenuʒ epiſcopuʒz afe/⸗
lice papa damnatuʒ gelaſius papa
ſucceſſoꝛillius recõcilianit:⁊ eccle/
ſie ſue reſtituit:leunciꝰduʒ eſſet pꝛe/
ſbyter depoſitus fuit:ſed poſtea in
antiochia patriarcha extitit:grego
rius vero.iiij.papa theodoſinʒ quẽ
eugenius eins anteceſſoꝛ pꝛeſ byte⸗
rij honoꝛe pꝛinanerat:ſancte eccle/
ſie ſegnine cõſecrauit epiſcopuz:ab
bas nãqʒ epiſcopus diiudicatꝰ fuit:

ſancta ſynodus canonice ſnã illi re/

ſtituit eccleſiaʒ. Rocardũ vero epi

ſcopuʒ ſancte ſue ſonienſis eccleñe
aſynodo ci carolꝰinterfuit rex cõ/

demnatnuʒz ⁊ ſophbidinũ placentinũ

epiſcopũ merito repꝛobatum nico

laus papa ambos reconcilianit.
reterea calix.pa.de huiꝰſcri.ita.
Merici poſt lapſum ſuis oꝛdinibus

reparari no poſſunt.
Ongeretꝰ vnnſaſqʒz vᷣmones

alteri nõ loquatur vnde bene ſacra.
ſcrinptura ait. Quodtibi nõ vis fieri

ſuos:⁊ qð ſibi loqui non vnlt

alteri ne facias:nos enim tempoꝛe
indigemꝰ vt aliquid maturius aga
mus:nõ pꝛecipitemꝰ ↄſilia ⁊ opera
noſtra:neqʒ eoꝝoꝛdinẽ coꝛrumpa

ſcendere: Maria. n. ſoꝛoꝛ aarõ poſt

quaʒ lepꝛa ꝑcuſſa eſt:qꝛ in moyſen

murmurauerat acta pnia a pecca⸗/
to mundata eſt:⁊ pꝛiſtinã rpoft

phetizandi recepit:aaron aut po
cõflatũ vitulũ etiã in ſummũ ſace

31—

mus. Sʒ̊ᷣ ſi aliquis lapſus quoquo
modo fuerit:⁊ poꝛtemꝰ A ater⸗

7 9 H Sase
1,Goſolno affectu:ſicait beatus

poſtolus. Si pꝛeoccupatꝰ fuerit
bõ in aliquo delicto vos ꝗ ſpũales
eſtis inſtruite huiꝰin ſpiritu lenitatis
alter alteriꝰonera poꝛtãtes:⁊ ſic ad

doteʒ ↄſecrat eſt: dauid poſt adut iplebiti legẽ xpi poro ſctũs dauid

Bus layſi „ rener „ Xla ſitser Xbeat

Xrxxi)
n. ¶ LTapidauit.i lapidanti⸗
bus cõſenſit cuſtodiẽdo ve⸗
non fuit penitus ĩmunis vt

extra de homi.c.ſcut.S.illi
quoqʒ.tamẽ hoc exempluʒ

26 nõ cõpctit. qꝛ iſiud fuit ante

baptiſmü.

ei ꝛuz fact? eſt: 0 Auguſtinus. g fuit ma
paulus ſtephanuz lapidauir:⁊ mnm àq nicheus. ſed ante baptiſmũ

et ideo nõ cõpetit exẽplũ .

P Ongderet.grauis erit
quilibet in verbis. vt

q.iiij.S.itẽ ĩ criminalibꝰ ver.

in teſubus.⁊ cito fatur ad
pniam ꝓperat.vt diclt ſene
ca ⁊ põt ꝗs in ꝓpꝛio facto pe
tere inducias ad reſponden
duʒ.ff.de interro.ac.ꝗ ĩterro
gatur an heres ſit, naʒ teſtis
repentinus ⁊c.v.q.v.S.ſed
q ¶ Quod tibi.in tobia.
PrTempoꝛe. nã ratio tem
poꝛis mutat cõſtitutionc.vt
xxxiiij.di.ſraternitatis.
8. Apoſte lus. ad galathas
t¶ BHauid.hoc exempiũ nõᷣ
ↄpe tit.nã nibilominus fuit
dictuʒ ei nõ ſacriſcabis mi⸗
hi qꝛ vir ſanguinuʒ es.j.de

f ij

al¶¶ Miniſtrare diſpeſatine

ſi crimen ẽ manifeſtů. vel ip
ſo iure ſi cimẽ ẽ occultuz.ex

b AQui doꝛmit. in peccato

Mõ adijciet.i.nõ conatur

bene operando.
¶ Bocuit.i. docturuʒ ſe ꝓ
miſſt. 7 ſic eo ipſo ꝙgs pꝛo⸗

milſit ſe velle docere deo obli

gatur.ſic.rxxj.di.ĩ nouo.vbi
ſimiliter arguit anacletus ex
uᷣla auctoꝛitats dabo t:bi da
nes.i. do in coꝛpoꝛe moꝛtali
⁊ ſic fuinrũ ponitur ꝓ pñii
vt de cõ. diſt. ij in xpᷣo.ff. de
ver.ſig. verbum erit.
f¶¶ AMiſericoꝛdiaz. ſi eniʒ in
aliquo redarguendi ſumus
melius ẽ miſericoꝛdie redde

re rationẽ ꝙ; crudelitatis.xxx

alligant. . xj. q.iij. nemo. ſ.
lxxx vj.di.nõ ſatis.j.j.q.vij.

exigunt. S. di. ix. ſane gppe.
g 62T purgabit. Verba

malachie ſunt. ecce
veniet dominus exercituuz
⁊ s põt cogitare diẽ aduen
tus eius.⁊ ꝗqs ſtabit ad vidẽ
duʒz eũ.ipſe eniʒ quaſi ignis
cõflans ⁊ quaſi herba faullo
nuʒ.⁊ ſedebit cõflans ⁊ emũ
dans quaſi auruʒz ⁊ argẽtũ
2 purgabit filios leui ⁊ cola
bit eos quaſi aurũ ⁊argẽtuʒ
2 erunt offerẽtes dño iuſta

lacriſicia.⁊ placebit dũo ſa⸗

crificiuʒ iuda ⁊ hieruſaleʒs.ſiẽ
dies ſeculi ⁊ anni antiqui.
bᷣ¶ Tempus. verba petrii
epiſtola canonica.
i¶ Adomo.i.a ſacerdotibꝰ
omnia.n.mala a ſacerdotibꝰ
ꝓceſſerunt.xxiiij.q.iij.trãſ⸗
ferunt.
EHEt alibi in eʒechiele.
¶ DOmnẽ.argu.qð de vno
dicitur.de omnibus intelli⸗
gitur.vt. lxj.diſ. miramur.et
xxiiii.q.j.qðᷣcũqʒ.
m ¶Antiqui.i.patres.
n¶In pꝛincipio. ante pec⸗
catuz. ar. j. pꝛoxi. c.
o¶Sic poſt peccatum. imo
plus. j. c. ſidelioꝛ.

. Vtreſurgat. per penitẽ

„ 20

de moꝛtiferis criminibus penitẽtiãs fuerint peccatoꝛũ ſoꝛde purgati.

egit:⁊ tũ in honoꝛe ꝑmanſit. Bea /
tus quoqʒ petrus amariſſimas la:⸗
chꝛymas fudit:quando dominũ ſe
negaſſe penituit:ſed tñ apoſtolusꝑ
manſit:⁊ dñs ꝑ ꝓphetã pollicet᷑ di

cens:peccatoꝛ in quacũqʒ hoꝛa cõ „
nerſus fuerit ⁊ ingemuerit omniuʒ

iniquitatũ eiꝰ non recoꝛdaboꝛ am⸗
plius.Errãt itaqʒ ꝗ putãt ſacerdo⸗
tes poſt lapſuʒ ſi condign egerint
penitẽtiã:dño nõ poſſe miniſtrareꝰ
⁊ ſuis honoꝛibus frui:ni bonã dein:
ceps vitaʒ duxerint ⁊ ſunz ſacerdo/
tiuz digne cuſtodierint:a ipſi ꝗ hoc
putant nõ ſoluʒ errant:q̊ ⁊ traditas

940

Nem grego.ſecundino.
Lapſi veparari poſſunt.
C Via ſanctitas tua requiſiuitvt
tibi de tali ſacerdotali officio
oſt lapſuʒ reſurgendi anctoꝛitate⸗

„ lcriberemus:dũ dicis:de hoccano

nuʒz diuerſoꝛũ te legiſſe diuerſas ſen
tentias:alios reſurgendi alios ne⸗
quaquã poſſe:ideo nos generales
ſynodos a mcena ſynodo incipien/
tes hãc cũ reliquis quattuoꝛꝰ vene
ramur.qꝛ ipſam ſequentes cetereĩ
cunctis canonicis ſententijs vnani/
miter cõcoꝛdant:nos vero pꝛecedẽ
tes patresſequimur qꝛ auctoꝛe deo

eccleſie claues voſßicent vident:de.da ſacra doctrina illoꝛuʒ non diſcoꝛ
c

quibus dicit᷑:quodcũqʒ ſolueritisĩ
terra erit ſolutũ ⁊ ĩ celo:alioꝗn hec
ſententia aut dñi nõ eſt autvera eſt.
Nos vero indubitãter tã dñi ſacer
dotes quã reliquos ſideles poſt ſa/
tiſfactiõeʒ dignã poſſe redire ad ho
noꝛeʒz credimꝰteſtãte dño ꝑ ꝓphe⸗

tazʒ:nũqd ꝗq doꝛmitnon adijciet v

reſurgat: ꝓpheta danid penitẽ
agens dixit. Redde mihi leticiã
t.⁊ ſpi.pᷣn.cõ.me.ipſe nãqʒ poſt pe/
nitentiaʒ ⁊ alios docuit:⁊ ſacrificiũ
deo obtulit dans exẽplũ doctoꝛibꝰ
ſancte eccleſie ſi lapſi ſuerint ⁊ cõdi

gnã penitẽtiã deo geſſerint:vtrũqʒ

facere poſſe docere et ſanctiſicart:

docnit.n.quando dixit docebo ini⸗

quos vias.t.⁊ im.ad te cõ. Sacriſi
ciuʒ deo obtulit pꝛo ſe duʒ dicebat.

Sacxri.deo ſpũs cõtri.coꝛ cõtri.vi ⸗

dens autẽ ꝓpheta ſna ſcelera mun
data p pniam:nõ dubitanit pᷣdican
do ⁊ dno libãdo curare etiâ aliena.
Mundet᷑ ergo bomo apetõ:⁊ gr̃a
dei reſurgit a lapſu:⁊ in pꝛiſtino ma
net officio iuxta pꝛedicias anctoꝛi
tates:videat ne amplius cadat:ſed
enãgelica ſententia in eo meneald
git:vade ⁊ ampli noli peccare.vñ
apoſtolus ait:nõ ergo regnet petm̃
in veſtro moꝝali coꝛpoꝛe ⁊ nò obe
diatis cõcupiſcentijs eiꝰ:ſniam que

vetat miſericoꝛdiaʒ:nõ ſoluʒ tene⸗/

re fr atres ſed etià audire fugite quia
potioꝛ eſt miſericordia omnibꝰ ho

locanſtomatibus ? ſacriſiciſs.

Itembieronymns.

„

In Pꝛiſtinſi gradnz poſt penitenti
renocari poſſunt penitentes.
Tpurgabit⸗ ſilios leni:tẽpu⸗ꝰ

eniz eſt vt indiciũ a domo dei
icipiat:⁊ alibł ſcribit᷑ a ſanctis meis
incipite. In ſilijs aũt leui omnẽ ſa⸗

cerdotalẽ intelligens eſſe dignitatẽ

ſi autẽ ſacerdotes purgãdi ſunt ⁊ co

landi: vt puruʒ auꝝ remaneat⁊ ar⸗
gentũ:qd de ceteris eſt dicẽdũ ꝗ cũ
emẽdati fuerint ⁊ colati tũc offerẽt

deo iuſta ſacriſicia:et placebit dño

ſacrificiũ eoꝝ qð offert᷑ ꝓ iuda⁊ hie

ruſalẽ:hoc eſt ꝓ his ꝗ dñm cõſitent

2 pacẽ eins mente cõſpiciunt:ſicut

dies ſeculi et ſicut anni antiqui hoc
eſt vtquomodo in pꝛincipio pla⸗/

cuerunt deo:ſic poſt peccatũ et pe

nitentiã placere incipiant:cũ oĩium

cal.dicit᷑ de miniſterio eccleſie:me⸗/

damus:a capite itaqʒ incipientes
vſqʒ in quariũaltaris miniſtrũ hãc
foꝛmã ſᷣuandã cognonimus:vt ſiẽ

minoꝛẽ maioꝛ pꝛecedit honoꝛe:ita

etiaʒ crimme:⁊ queʒ maioꝛ ſequit
culpa:maioꝝ plectat᷑ vindicta:⁊ ſic
poſtea penitẽtia credat᷑ eẽ fruciuo/

t ſa: qd eniz ꝓdeſt triticu ſeminare et
I. fructuz eius nõ tollere:aut domu

cõſtruere et non illic babitare.poſt
dignaʒ itaqʒ ſatiſſactionez credimꝰ
poſſe redire ad bonoreʒ ⁊ ad fontẽ
miſericoꝛdie recurrentes enãgelicã
ſententiã ꝓferamus gaudeo'imnquit,
ſup vno peccatoꝛe penuentiã agen
te:magis quã ſup.xcix.iuſtis.qꝗ nõ
indigent penitentia:et oueʒ pditaz.
xcix.jnõ errantibꝰ relictis i deſerto⸗
bhumeri pij paſtoꝛis ad ouile repoꝛi

tandnʒ oñs ipſe teſtat᷑. Si ouis ꝑdi

ta errans poſt inuentioneʒ ad onile
humero depoꝛtat᷑:pdictis.xcix.nõ
errantibus i deſerto relictis:cur iſte
poſt penitentiã ad eccleſie miniſte⸗
