canino mox. Canes enim ſides dànatur nõ ſolum ſuſce · oia membꝛailla ſũt: apoſtolꝰ dicit: nude obſeruetnr. iͤ (hen
ſndifeemuera indiſtinctecõ Paaec bonoinentonerſecrulna ex optaui vos vni viro virginez caſtã Rorno e mheaunt po R
nieu lis pereg ono ſuperioꝛ'. poſtremo damnan exbiberixpᷣo.nonit aũt ille virgineʒ 1 Inenorti deſt e e
⁵ Tad culum dei xrriiq.i. turtales nõ q: ↄiugalẽ ſidẽ poſteri · coniugem ſine coꝛruptione fetare: ra⸗ Se licllneſtcs. ſie⸗
non in ſola. ns inierũt:ſed qꝛ continentie fidem quem in ipſa etiaz carne noning, aterort, con cnticn
h Et ipm.ſ.affectum. pumꝗ irritaʒ fecerunt quod vt bꝛey ter ſine coꝛruptione ꝓcreare.ſit aũt inentia. duo ſuſt bo⸗ blane
EEeleſtia nam celeſte eſt niter inſinnaret apoſtolus: volunit per banc minus cõſiderataʒ opinio na. vnum ſuperins mm
rmeviuere zopa oarnie dicere eas habere danationem que nem: qua puttant lapſarum a fancto vr cinẽtia. ꝛ bonuʒ itine
n faceſ qꝛ vrginitasrepler Hoſ amplioꝛis ꝓpoſitũ ſanctitatis ꝓpoſito feminaruʒz ſi nnpſerint non inferius. vt matrioo anen
paradiſi: xrrii.di non nu- pocd amnblic nia nõ daͤntur ſz nei eſſe coningia non paruum malum nium. hen
ptie.: ibi.neqʒ nubent neg; nubunt: non q r. ſa itis ſepentur vxoꝛes' quaſi t Peoinde bie po Plone⸗
ur iuper ana aucto eis ipſe nnptie danari putarentur. 8 vta maritis ſepentur v 9 rg nn⸗
nie Drethealaci i cũ dixiſſet nubere volunt.continno acdultere ſint non rage⸗ cum vo . 6 ngano⸗ *D n
ngelica vuentt. dagidit danationé habẽtes: a dixit lunt as ſeparatas reddere conti, betes poſt vo⸗ mmini⸗
Aaaltans. Hie coi⸗ quare:quom proꝛ fidẽ irità ſece nentie:faciunt maritos earum adul Pm impler raneſt ginn
riajbono coniugali. runt: vt volütas Jne Ppoſo ce teros veros:cum ſnis vxonbus vi parädi.? durat vſi nng
1. Belidereran r vonega⸗ cidit appareat eẽ damn daqne ſub nis alreras dealciemopzohoſno ad id qui Hoe dicunt umn
mimm Subtrabatur. i. vonẽ/ nank nuptie: ſint: . dicere quidem vävvbi ponit ſuam pꝛi⸗
anmmofih alredgea ECanam nuntie:lne deſin. hink a ponmdttened in impꝛobationt. u
ſeruimtem vei rrne os =ðWMdUʒ ſecundam autem ibi Nleneif
AERmd iatkncRg. dDdeinde. tertid ibiſt at ꝛe. H uti
extia ve renũ.niſi. in pꝛinceipio. „dicir ch eonerahere — e ibiſit aujt aK. bene opponit iſtis.hie non r
Mo am bic enim emergunt dne opi b. dicit eontrabere n Cum enim. ſalua ſua pace Aug. non bene opponit iſtis. hi⸗ non ege
an an tcneRnnen⸗ „ Porentanene geere Kanut bonum. ſ. Ramtte de carnali matrimonio ⁊ ſpirituali.non enim depir tnall ma ſoſtnt
Rnnummodenen Nule deere her malo ſequarur bonum. pꝛo eo fi⸗ mrimonio ad carnale eſt egreſſus fech bene ve caengliac ſpirirnale Pige lniet
md non nubedo. zillud nstulternok⸗ illud nò qꝛ coniugiũ.ſed vo⸗ dir⸗ in oninnee dicebat koꝛte ili ommmoe am eſſe ſi⸗ Kun
untas frangendi ntantum vt dicit eſt peccatum. vt patet. Eeohon dge milieudinem inter ieoockck 2 W
annsfemendinumeant contradicitnon ſolum capeſſere. ſed ipſe erpo x/ Aelioꝛis ſint. ideſt ſignum melioꝛis P d kenna nuptie in en
it nò ſolum volũtas frangendi votum in actum pꝛoducta eſt danabilis. ſed ium ſunt incontinentie. vt. xxxi.q.i.de his. . c.hae iſneerarrri. aun
mam nubere velle.i. voluntas frangendi votum contenta ſuis finibus ẽ dã Eirgo.quia ſine macula ⁊ ruga peccati.vt.xxxij.q. M iln
nabilis.led ex delicto eius ſequitur ꝙ aliquis faciat ſimul bene 2 male.quia di,quduis. è gmple Okrimtt er ſuinaturgeg Uini
contrahendo bene ſacit ſed recedendo a voto male facit. 2 intelligit bot.c.nö 8 E nter: bi⸗ habes ꝙ votum pier non NNT.. luni
de voto ſolenipñti vel nudo.quia m eum vtruũqʒ dirimit matrimonium. ſʒ ratione nec ſolẽne. cum idem ſinr. quia ſolẽn rimoninz religio Inin
de pꝛopoſito qð quia habet votum emittendi.vt diximus.S. in pꝛinci.queſti. ſtantia ⁊ verum eſt. ſed conſtitutio eccleſie dirimit man btecg t in
nos dicimus ꝙ ipſum velle cõtabere ⁊ contrahere eſt peccalum iſtis.⁊ tamẽ tamen dirimit matrimoninm. ertra de tonuer nmer oens vprone inn
inde ſequitur matrimonium quod eſt bonum. intelligitur. c. de voto pieſen gquid ſimpliciter vonens qui comtrabit tenetur c̈tiner m

„ —
S“”

cclij
xxvij .iitj renerter. teſt ztrabere cum
,B de pe. di. iiij renertar 8 poteſt dtrabe neu⸗
ſatur ſient dielt beda “ ammil ſimpliciter auent matrimoniũñ cuʒ bene
nötolliur prr tiarui daie oeneier voneuen ie w nineſe, irrent dico oben⸗
ires. 5.area ſed aewa gan onr. m 3 HHH eos ontenarinen Näei nafanaie⸗ .
ſiij.queris. f de ſolu. qui res. . tra de coͤuer. coͤin. fieret ſi oln o eẽt ter poſſit deb tũ e m.quia vterqʒ gat. vterq nec poſſe xxi⸗
hfſe ſſ auerie eve voti executio rotinere quod n o. in illa decre. tenet matrimonium.q- — rum indigere bet pmiſceri
R matrimoniñ fuirid poſtea copel legrieantimom . noamn uin dece enet ma gere reliquo de dicetur. ſed
Wlmuetreionlamstsnih lnerint: ſ ꝓhiben/ ainnelie eini w mn
lnet ibſoluinsa volo. pniam agere voln ne ab ince/ qꝛſi quis voui ingeret
N uaide iac⸗ ſerit ſemings p radmitti ad Baenchnen. poſt eret a ee Diine non
Patiſic 81 ichneria con melioꝛi lapſas: ſi mnn ſʒ plane ncom viſckacren anõ poteſt eu urereirel e ſernare. ge
ulteros e emphaſs ulteria eſſe nõ cõ apl 7ruinas i ſacre religionis i: qua ad tenetur vot ta li de de⸗
8W7. 2 eria EN lapſꝰ ⁊r poſitũ . nciliari:q i eſt apoſtoli de t
one⸗ adu bitaneri dicere lax vonentur ꝓp pniam reco dire negle pꝛeceptũ el do. rxrit q. iij 5.
ſicut illud. nö dund ctioꝛe que Vone 5 deo per pni⸗ feſſionis re ei bito reddedo. liquis ſufra
. . te ſan 1 ſi eniʒ q habituz ſne p cui ſe innxerat e is ſed quid ſi aliqi H
ſni õ a ſlte js eẽ peioꝛes. e ba niz ille cui ſe iunxera bpis ſed qui oſcerer ali
A ien adulterijs eẽ pei⸗ offenſion rit.tunc eniʒ i illins illicitns it ꝙ nunc cogn du
N bſ yrtonblent deo adult bitandũ ade ius fidez xerit. erit:cnʒz ab il ſſerit: nit ꝙᷣ ulierẽ. ſ poſtea di
enn acceerſen pe nullo mõ dn m mẽbꝛũ eius of defunctus hec penitns receſi ſpi quam m bene tenet matri⸗
nine n uoſencme vo chꝛiſti Bemetnrn nqto granius of amplexibus itnli: que xpo ſpi xit vroͤꝛẽ uid ergo pec
W un de tur. nöſer nat ma eo:cũ illi ipni nõ d vt iſte ſit bunt:ſi poſtea p ad mon noſcendo cũ iur⸗ ne
ee Rbu⸗ rauſus. S. x vij fenditur ipᷣe deꝰ: igit oblatũ quo ritualiter nij dmittẽdas eẽ a cat cog noſcere. dicunt
W . – fides ĩ eo quod menzcluei eniz aſs nupſerint nõ ea ſemus:niſi hi q anida gepoin e dleütcy
eeun E viduis. vi. õ exegerat offeren imperio cõpu enitentiam cen mũdo receſle i oſtea non. ꝛ idẽ dicũ
Ndn 6) detur hoc..in no dat quod nõi onit: tän⸗ p innxerant: de nbẽtib? ſed p ſimplex prima vi
redda ömonitus vor i busſei duʒz eſt n . oſt votuʒ peccat.
int igendum de voto lnsled conlo tmon ianget iniqn t: eis ſubandien ſdo recedunt: p poſeens vrone pecizt.
mni lis⸗ ar.5 e. ſi quis ins ſe is fraudati vot aft vonẽ nint:ei vlri de mũ cöcn cecog mper peccaret co
W .ar. Z. . . 1 . nim b eoꝛũ OE luia ſi ſemp oniũ
ſid Ai biſt menio tomag anto minns ba ius. tunc eſungumnr eum lienanerit: quia ſi tale matrime
„voli! D . . enaue . oſcẽdo ihil eſt,
e nin deiwmombusge tatem: qnu tẽé. enpelgin iri⸗ ſhcdeß lipſe penitns ſe ali qnẽ gnoſe ſſet. ſed hoc n
S cis; 5 2 n? qn illicitũ e cogno .
inttn eſe epalagh bee nece erae - t e piſcentia H mor ille p, d dico q; nõ pecca tuũ
W ch nboens We e fſient müdns aſtringit: 2 pl ſe licet cötra iuramẽtũ
ßm oe ne runt. benedi is illecebꝛis non nih. Kendodl⸗ ſc peccat qnãdo
ebi Agets ppoſitũ. G. tam fecern⸗ is ſub nulla be laa ſuis illec us eẽ mundoꝗ ſic faciat.ſed tũc pecca ldie ꝙ
ſintbboam Knd beſais .4 E vidu l⸗ das ſuperius hibetur moꝛtn iſcit. hoc autem 5 dem frangit deo. ve *
„ . andas! ne ſi 1„ cocupiſcit. ti exẽ ſidem ſ lttat ſe cognoſei ?
plgt unre lici. ibi facit ctione ve diximus: que ſi mnndo ſubſequentie . te permitar ſe cog bit
l to ſimp liſs pꝛedixi ſtini ,/ in mn guz eẽ ex ſubſeq ens: talis p ⁊ ſic ſaluabi
W ionem de aliſs fficienterqʒ ſſaz pꝛiſtini, 1 lligenduz eẽ e ndit dicens non cognoſcat. ꝛ ſie 1.
“ ention laſij. te ſn . Se, te pꝛoſe 7 Ete intel 3 Ocetiugo ſea rit nonc KRK potius vi
eſl Mirntioſbus gele ꝛopꝛia volũta mutabili mẽéte plo ideʒ Innoci ete alterinnpſerit iuramentuz cuz re. Rerunz
Ren a ari freenet ue qnecũqʒ viro vin cei. agede pnie an eerſfar oe
NAdü E Sabnullrarv uerint periculi ear töe pla q hbabeat᷑:nec ei. bis ſune garec naut t autn,
e tiſfactiõe AQagultera miſi vnus ex bis gque ſicut ⁊ votuʒ
finan e dua nõ ↄoſecratur nec cate⸗ debeant ſai nimaz 8 datur:niſi ta itel. iure naturali ſicu Beepit
5geirt Deunm ſtolum P locns Zce . derelic lu mmus Peepi.
lictün penegleirur Katatu qual ia iuxta apo nt enimſi it demnctus. hoc de Ete viro ſuo al quia ſicut don⸗ ita pꝛecepit
ſine. irgines vt. xx. q.j. Lare:qui fecerunt.ſicu pimm rit deſum eſi viuẽte v i/ uete ⁊ reddite.i enta
ek oeRdacehitde Slert continere non p veta; lig vit adultera eſt: ne⸗ innore reddas dom nm diſſolnit
i lum de altari. vt. x . ſe foꝛſitã t bere nullatenns veta / teri nn itur:niſi vel pꝛ t2 ma. quare voinm amen
“D eratio admittitn 1 o ſump atrimoniu 2 no iuran
se idue. ſ.vi apoſtolũ * bita ſeenz delib tenti luerẽ de qu eſ⸗ matrimoniũ ⁊ n ꝙ iura⸗
W EEagtarn bantur · ſic Doagicitie dcem nerta udus ab eius copnla eſt mm. pieſtandum
DNonti dualem.ſ. poſt Wn ne pꝛomiſſam nos aut nullnz iʒ eſt: vel ſecũdr tur vt ſupꝛa dictu üt mentü none 8. vt. xxij.
. . „nos e: ſʒ imoriatur u aliter nubũt niſi ſubſit neceſſita . 5
mmmnne nuʒ coniugiũ erug debet cuſtocire ebemus inijcere i ſando eimo cni ſpuᷣ aliter 5 nif ſu de quitale iuramẽ
Oebet ptã.ſides npingo⸗ bus laqueum d ꝛemij ſempi ia ergo xpᷣus :moꝛs illi vltra nõ g.:i.ita. vnde q je iurat. vñ
eſt pri . nes p di ani ttur: moꝛs illi vl nu e menenlt vori d..
R daeſt hrioꝛie — lum adboꝛtatio nere diuini inc iam non moꝛit cui ſecũdonu tuz facit teme luʒz voti c
at vt ille en niſi ꝛtius eſt vinen no
uunn, grii de anr l.iſ. ſo i penaſqz Pirnbt luta conſcien ſabitur reſtat vi. oqz autez niſ o e .ßm vos tamẽ nõ
m Srallinbrn ternip ſtra ſit abſo eo red dñ ei moꝛiatnr.iĩ vtr dño di iuramenti. otuz ſui
* ar vi⸗ cij: vt 1 nO atione d bůt eim totrari neſtio. quia ve
Pena ana⸗ ci⸗ oerito el Re haeſeerg r arta ogs dir meranon obligerndc⸗
uen pter pericu dellbe ctia Z illa tio.canendum ꝛactibuſqʒ ſici ip, pphetã. In qus c. cũctis naturan ca votũ emiſſa.
Benng tandi poteri dat inten nmoꝛibus: a⸗ od centiꝑ puerſus fuerit ⁊c. ire ſtitutio cir tem. oſtendit
4 re qſ 2, arum mo⸗ icẽs. qu catoꝛ ↄn legis inuen Auod auren
ted rare n 27 baͤur. ar. quod de e lus teſtatur di neſe pec tibns diuine leg illnd idez „ AQ₰ 1.5§. vl. 50,
tialG b Aetal a beatus pan neterimns ãå interpꝛetil batur illnd id 3. xx vij. di. S. c.querp̃o.
⸗ — moꝛe m onere p eriqu tur eſſe aduerſus. ꝓp ꝛquo de⸗/ Alluc. 5. e. qs
Fyxvcccud fincnt m Meningcxponce asdeene ao ctanaed arrenl auo de, Poreit digne unc gs
ſiſa ioꝛss lapfli ij. q. ij. l xus inſtabilis n tur. Itemt Auctoniate illin acceperit: ꝓhib p P eo cum peni⸗
. . . larituʒ miſi vel ociliatur d e.
nfttx vetatur.xxx i. oneri videa otaque marit dmltti: ni rec i peccato. de pe.
„neraiii. admo tiam adi ꝛvel omni pec e
i Baetrer 1e, domo. „ Tugtfwiſ ginſtak sba Begtnenezrehannaivel Brnkannamtus e
e reos pciſe .— vir ginitatis v innxerat de hoci 2 m penſet de J
Panda pando v eↄtrahàt. quis votuz tẽe vonẽte illecni ſe innxe . cu di.iij. pluit. 8
beno roiohit. . Quod autẽ· bentur Hiſ. depe. di. licta. G. ſoluſ
es enim ſimpli⸗ bens ⁊cc. Qu tibus in ceſſerit. Qij. gq. He derelicta. 83. c.ᷓ
ſeheſ voues nn tantũ cõ iſſis auctoꝛita vero con 2 ſe uda queſtio 4q am partez illius.
d iſmnadé ſecũ bic ſcdᷣam im inui⸗
ſdcosn citer koriſs diſſuadẽ pꝛemit cẽ diſcedere: quox 72 theot Egqnitur ꝛan pnelle al⸗ 0 7 male non en illu
Denkd monito trimonio abinnicẽ itatibus augn. itnlo na q̃ritur:a ſſint re rypo rario ſenſu ch n.
“ eamatrime ingia auctoꝛi t:in cap qua ſponſate potn tur a con irnz cui ad⸗
Nm Aus excdicationeʒ ingia enda nonſunt: identer teri deſponſ⸗ cõditionm oſt habere viru nene
Nnnt . n Kera qui deri. vel doꝛi ſolue lericoꝛum en tij nunciare pꝛioꝛ iũ. Pic P ſidem dedit vi
e C nocen ni d agliũ. ultero ui dur. in
W ven lens z veſp. 30 oꝛgrion lluc autez int ben⸗ eſua vota ad alii nin- „roerma deeo lue ergo
ne reauiamtanerh le oſtenditur. I ſacre pnblice nin nt ⁊trãſterr idendum eſt: an cor an vi atri. cũ haberet. ſo 1 BS 1
une Ganiculgefer illud uno virgines ſe iſe coniunxera : pꝛimum v eos. Secundo Tagi partem pꝛout. G.
d Aeten c, a Ene enlteſach dedenia⸗ Wernus wachienzir diſcedere. Eos Negmaneren
une item arg. er boc. 1ee pꝛobibẽtura ndi eſt vt aliquo ne Ppoſſint a 1r In vnnoqy. calu. ſ
bo uolber ma pr naimeinigengue nia: que dig rrSn H
linn muereclencte nlr⸗ poꝛe excludantur ap M
uini is antequꝗ om Innocentiſ. ius Innocentius. lio di⸗
quis ctiöe . Inn s Innocen lata venio 16
Kore atur. qꝛ pꝛo fraci J = imo⸗ ſſet. otrariu L . io. an. ſ. deſpon igit
4 Pinna von rcns maegneepo porer bon nen ho⸗ Segangreag Oans nteanweh
Hng kun n ondum obliga na voleti peccare/v ſunt contrabere.vt offit alij nubere. Cu inter ſponſum: om liciter. j. eo. S.
aS cöicandus qꝛn inducitur pnia lmo permittẽde ſu . miſſo p⸗ ine identem. l. vtrrum in tis.⁊ eam ſoluit dup inon coͤſu⸗
ij tamẽ quadoq; iciter voneruũt mon veniens. endo. uu B.aliaz inci buius incidentis. 2 ean. initiatum.inon
1n 1 uegmoleter v⸗ guicke. vel nerga eſt officio niſmanennk. egat ad vn qq; partem nen cſtmammonium P* ij
1 U. a malum vitetu quo pꝛelatus fun tart ſiille non emendetur Tall FEcwner wonnm ſpo
Gnan Eainanncier erauonrit, impurari ſi ille n eexroꝛineu iuxta. ſ.
i lrepd lo com piende aua pætermittuntur exponl.
2 ilanenns
u M
teun

G G

KCanu.

Wane ertBenar aeanmgeſteſ weranenii dan enn, Z 4 howtdtr, lat 7 Foann⸗ conſeruare niſi deus aliter reuelaret fuen
ſpe futurox.ied his relictis certũ eſi inter ſponſũ ⁊ ſponſam non eſtima ½ Ppoſuerat vel parites cogerent ꝛ inde eſt ꝙ licite poͤt coͤnabere mn
Keac N i bus dicuur. ſpõ vellex ꝓbiberet. vel parẽtes cog inde eſt p
trimoniũ ꝓpꝛie ſumptis vocabulis.ſponſus enim a ſponſalibus nra marrinonig veoreuelanten vonerurena ſolenter devomm ueſß Fei
ſalia ſunt ↄuẽtio ⁊ repꝛomiſſio futuraꝝ nuptiax.fi.deſpon.:..⁊ banc qõnẽt 5äe gann ſarſun⸗ nn
cta. Gj. vſq; ad. . ſed ↄcedaiur ibi de ſecũda queſtione dicitur. . nhrelenigirr e⸗ Ee
3 Eniri gil pali ſen bbar ünare . .
ermfinadi;Nninenin röäinaeges . 3) joni: or e perſenera inr. venientes. ſimilit ANe
due coꝛrelatiões.ꝛ ira plura. antẽ cõiuges eẽ ⁊ ex diffinitione cöo⸗ ſitioni:dum oppoſuſt ſe herſener ſ l e
A I.e. i . ul facile cturã virginẽ:niſi deꝰ aliter ei renela . urd t
b ¶ Conlunctio.· alon. .. . ingij a anctoꝛitate multoꝛum facile eana des alirereirenel? oernsedennernt Pr
cũ iniiciatur. .ſ.e multoꝛſi. pꝛobatur. Sunt eniz nuptie ſine ma ret. committens ergo ain rer ęA———ð r
* Indiuldud auo ad. Pp. irirnoninm viris mnlieriſq; coniun ſuã diuine diſpoſitioni conſen n veſolatleba⸗ ng
pof tum herveug enimn de. ctio' indinidnam vite conſuetndi- carnalé copulà: n illa appetédo'. T bocſi nibi ſernuux Kn
n vn nem retinens⸗ Inter boa anté fnit ſz viuine infpirationi in viroas obe sdesermas utei.
e ee vno coniũctio qne indinidnam vite con dido. poſtea vero cũ filium gennit peruenit:: bocſi nu⸗ eh
tis cq ppetua eſt.qꝛ eo voto etudinez exigebat. fnit enim inter quod coꝛde cõceꝑpat ſimnl cnʒ vio merauit pecuniam. er
Nrnr ſen apudmerim ſurznaines aigere labijs expꝛeſſit ⁊ vterqʒ in virgini⸗/ vt. C. de non nu. pec. 6
ſt. voo iure do. li. eos ↄſenſus qui eſt effciens cã mar . den rs ſenſus ergo cobabi indubſtati.? boneſte mi
d Rennens. ſupple dinini trimonij: iuxta illð Iſidoꝛi.ↄſenſus ate pmanſi 3 er erga co i. boleatn eene
⁊umani iuris cõicatie.ſ.ðõ facit matrimoninm. Itez ioãnes tandi a indiniduaʒ vite ↄſuetue imdikans
ri nup li eiuſdem enim rei Ehryſoſtomus ſuper Maibenm. retinẽdiinterneniens eos daninge mo z alo poſinarrin 4
gioms debent eſſe. c. ve u Altrimonium qnidem non ſa ſecit. indinidua vero vite oſuetudo ——R
deis.ne quis.txvij.q.i.caune. it coitusPſed voluntas:2 iõ eſt taleʒ ſe in omnibꝰ exhibere viro m ¶.Dee erſſto. n. M
ſed obijcitur ð matrimonio non ſolnit illud ſeparatio coꝛponis qnalis ipſa ſibi eſt: ꝛ ecõnerſo. ad in oꝛs voto multum tt
enrgenelngen ſed volutatis'iöqmiviminit dingey ginidnamn viteitaqʒ ſnemmdinez? onammmrr run e
n prdne andneen okäſssceſdir aabure iuunet abſqʒ legitimi conſenſu virſ: et voto ꝛ vo lierawrãa uII
Bebbaecaſas nad Iasenmaſoodr anKncnmne oꝛationi eiià aliqnãdo nõ poſſe va⸗ an j. eo,. duobns if. wr
nitur matrimoniũ.nõ ergo tns.naʒ ⁊ ſi coꝛpoꝛe ſeꝑatus ẽ:tamę ioni etià aliqnado nõ poſſe va,/ reo⸗doobnaff. i
elt indiuidua coiunctio. ſein acdhuc voluntate' cõinnetus eſt. ců care nec ↄtinentiam ꝓfiteri. quia er erenrnmagne i
die e tunc ler viſſoluit non exgo aliã accepit tũc eã plene dimit go iſte conſenſus ſnit inter oe,. Gün utranne
bomo. vt. xxxiij: q.ij. quos tixnõ ergo qui dimittit mechat᷑ ſʒ q tet eos dinges fuiſſe. ãnes ¶ ry⸗ Rranna an lnh mi
dens. uia un conumnella alteraz oncit. Iẽ nicolaꝰ papa. lſoſtomus ſuper matbe. N mn
creatols ſalait ue meimng⸗ (.Affciat ſolns m leges oſen/ Qnis rea ver qnaſcũqs can,· 2Z.c cau: te ꝛ riiij 4. v. —
nij. vt ertra de diuoꝛ. gaude B8 eoꝛũ:de quoꝛũ quarumqq A ſas naſcitur: per eaſdem diſſol q quid ſed tamen ie⸗ u
Emciens j. rrir i. i ſenſa ⁊ ↄiunctiõibus agitur:q ſol?“ nmitur. matrimoni enĩ nõ facit coi:· eus eſt in voto tacito unn
e ¶ Effciens. ]. xxix. ij. defuerit: etiã cuz ipſo cotin tus ſed voluntas: ideo non ſoluit erpꝛeſſonaͤ dicit..
quis ancillaz. ſi deſuerit:cetera etiã cuʒ ipſo coit illnd ſepatio coꝛpoꝛisſed voluntas NK egaui übi ren. en
Etrimoniũ. Coſtus. celebꝛata finſtrantur. Cũ ergo in inch patie p sanelante. rile egnl tuin
Inn cu ſoonſalia Zcta ter iſtos oſenſus interceſſerit qui io iis:ideõ qnid nrdis co 9 ük————
ſnt en aitnetun enin ins mat-imoni ſacit patet hos cõ, ꝛaalid non accipit adhuc marits eſt. noͤtrainimpa be⸗
per coitũ receditur a coditio iuges fuiſſe. Sʒ queritur ꝗs ↄſenſnns nain et ſi coꝛpoꝛe iaʒ ſepatus eſt:ta⸗ ſete ie neſnſſſer en⸗ t
ne werna de coct ab o “ facit matrimoniũ: an oſenſus coba, men adbpuc voluntate coniunct?èt. Eens te Paultd s. mmm
ds. Sed volſſtnoideſt 4 bitationis: an carnalis copnle: an cum ergo qui vnã dimittit aliã acci bix. pure qꝛ ili tral md
lũtarins ↄſenſus verbis ta⸗ een⸗ ſennns pit tunc plene ea dimittit: non ergs mitcb de aſ to
ſſus.re vterqʒ.ſi cohabitationis conſenſus tunc ple eiſiin.
Truf enga Aamusi marrlnoni aeirrunefatercfiſo, anivimirtitmechaturſedlqniadul. ſagaär Sliddee
quiritur eniʒ ↄſenſus ſi matrimoniũ facit:tunc fra Kranndnelt Nomanctorltareproy Ebmoler ce
volũtarius ⁊ non coacus. roꝛe matrimonium põt ↄtrahere.ſi banneacni anerornatepro, flmorer oomif
ndrirunnn unmum ſeuhgon it indb verat enun bro ns an de virgi lbns, (agiofobellinr Pnn
bꝛeni regrumur quanum ſeph non fnit ↄingiũ. vonerat enim bꝛoſius in li. de virginibus. abkeelſrecr
ad ecdeſià. vt e de ſpõ.tne. ſariã ſe virginẽ pſeueraturaʒ:vñ Coningalis pactio nõ virginitatis dänsesaue. Jo. iic
g. ¶S volũtatis. vtriuſaz ait angelo:quõ fiet iſtunud quoniam deflaatio conin giu facit. n: Konſenſt.ſ.eo. Mn
interuenisrs as fi auglis virü n cognoſco.i.me nõ cognitn⸗ m inijtial coninginz conin) veiacßß. ad
Marintechrcrone tendl im. eni vin gij nomen aſciſcitur. naʒ deſflo Ropetendo arg.
int ab erecutione reddẽdi ram ꝓpoſni. neqʒ enim qꝛtunc viꝝ gij nomen aſciſeitn o Bopetendo org.
debini ci Heinentie ſe0 nõ cognoſcebat:neceſſe erat inaniri ratio virginitatis nõ facit matrimo aliquis cöͤſentitin
aicn adr vrliems 2auſe⸗ gquomodompoſſet filium br̃e.ſed a· nium ſed pactio coniugalis. deni, aliquid nõ inde vulit mn
F. ſi vero ex ↄlenſu.col. viiſ. nunauã ſe cognituraʒ pꝓpoſuerat. ſi qʒ Alier gugirn⸗ viro ſargüe ſud heri ie dan . 4R*
b ¶ NDoluniate. hoc vult di ergo ↄtraſnum ꝓpoſiũ poſtea cõ⸗ nõ cũ vin admixtiõe cognoſcitur. ſcergopaae u
ere no lufficit voꝛe re ſenſit in carnalẽ copnlã rea facta et Iẽ Iſid. etbymolo.li.ix. c. vij. go. dcdrgoaler H
ceſſiſſe ſi mente no receſſerſtt. voti virgialis mẽte ⁊ ſi nõ coꝛpoꝛiꝛ A pꝛuma fide deſponſationis conin v ene. e i
re a de eezon. violatnanod ö caſentire nefas eſt. Krs verins appellantn. q VVzinijeialur.
ee. ec ne en dcſrn., (TienagActnnet Aed een
ai tdgnins Kannae⸗ Eata Maria /ꝓpoſuit ſe ſerua⸗ A pꝛima deſpõſatiõis fide qnã ex ſit. Er boc ſũpſiitt uln
quid ut fugitiuꝰ.S. apud la⸗ Bi ia ꝓppoſui üpſie
beonẽ. boc autẽ ſcias ꝙ licet Aturam votũ virginitatis ĩ coꝛ nis adbuc ignoꝛetnr inter eos con Su vi. matrimo R
ominus aljquis nolit eſe de:ſed ipᷣm votus virgimtatis non ingalis concnbitus. Item excon n u ali inijciat alls N
dominus aliquis nolit e de:ſed ipᷣm votuʒ virginita .D ne als nioendal
dñs rei alicuius nõ ideo phH⸗ expꝛeſſit oꝛe ſubiecit ſe dinine diſpo cilio aphricaono. Smaumn Piu die Ak
oſf antra po nedei. 1 . a ↄſiderantur circa ſſet
bontl quis viSi. mnmnmnfimoniũ nà pilo oſentit poſtea cognoſcit vl inijciat quo ad ſignifkea
iAſiͥciat ſolus.verba enim tantum neceſſaria ſunt ad pꝛobationem. ex lionẽ. vt dicemus.j.e.qua pꝛopter.nõ quo ad ſui eſſentiã cü mfimoniu inn
Bee ſpoᷣſa. tue.ꝛ er ponunt quidam m.l.ſm canones.ſʒ vbi ſunt iſti caa ſacratifſima res ſit ⁊ ꝙᷓ cito eſt perfectũ ⁊ còſumatũ quo ad ſuieſſen. .· uun
nones.imo potius videtur ↄtrarium per canonem.j. xxxij. q.ij.c.vlt.⁊ pe.ſeld nec recſpit ſepationem. vel interſticia tempoꝛum. AAn
dic ꝙ illicanones ſunt.xxir.q.ij.ſi quis.extra de cõiu.ſer.c.i.extra de rap.cum x ¶ Pa ctio.i.conſenſus de pꝛeſenti. ”è”M
quſam.vel ve m. . mout nar litera ed hec dicno ſoſus non ereludion s Hoci virt ar. com aextra de eo qni dux in matri. ſignifcan .nm u
ſenſus parentũ immo tanti alias ſolenitates que ſiunt erca matrimonium ibidf obula carnalis facit matrimoniũ ſz illud referas ad pꝛeſum⸗ A
ao. ſolus coꝝ coſenſus eſteà eſſectiua mar monij aideo non ſunt conirarſe petiont. fl. ve dona. iter vi.ꝛ vro. e hoc . ſl mulier. ff. de rinup. l. üff. a⸗
leges ille.C. de nup.nec ſlium.ff. de ritu nup.nuptie.que dicunt ꝙ in matri- t Wniuges ver us.coͤparatinꝰ ppontiuo. vel verius i ſabciius .
monio requinuur cõſenſus parentũ.led dic ꝙ requiritur ex honeſtate nõ ne boneſiius ꝙᷓ a coitu ſicut inter Mariam ? Joſephargu xxxiij. . alrn
ceſſitate rrr.q.v-ncſtrare. 1 . done v, ρ dDeo. “” i mn
8 Cam ergo. auomoco ioethocnterrogare non tamen dubitabat rer uj ¶Puima. dicſt. b. ; vna eſt fides qua vir vroꝛi ? econuenſo debet nnli
bis angeli. ſed dubitauit qũo illud poſſet fieri vti ſint due partes.quo ⁊ mò. ð̊ mutu ſernitutẽ.⁊ etiam caſtitatem. ᷣm hoc erpone pꝛima fide.i pmo Ainan

modis dubitauit non de ſaco. ea ſide deſponſationts. Alij dicunt ꝙ due ſunt ſides. pꝛima eſt qua enis n

E

e debel cani O ccllij
nni 4 Debelca itatem argu.xx viij.q.i.caue.ſecunda qua mutuam ſerni
Nenm⸗ ei dʒ. ſed hoc nõ nin poſt duos menſes. ef am ſernitute, iſte non en im compellitur triſt babitum HD R
er vm pꝛioꝛẽ rononen erpaima c eer ne otn nnduo. 4 G J dspenzda Ahchme wonk Rnccdr n Raitereidg d
ilin mus coſtus neqz eſt gratuitus. nqᷓ ſtatim poſt cöſenſuz muruũ de pti ponitum.qu ia ſpona de ſ De eelehtnallter non faceret ad
uint tenetur reddere debiiũ petenti. habet ntaceceensne pnñti· non poſit ouc aatrrobtinet enam m iont vxoꝛ.quod tamen ſequitur. ꝙ
man vVvnos menſes per pꝛe tionem vſq ad vij annos facta it deſponſatioalias lecnsertra d. futuro. dum tamen poſt
hin clcrs decre niſi diis 18. extra de Smon i pu krefda.,.
— tur aiiud ſpeciale d. Zocd conditio „ ” . ccetſit. ⁊ hoc caſu eſt impe⸗
duobus diebus vel V d conditio interpoſita nõ ſpon P ; dimenum publice honeſta
ni vno xxx. qv. ſponſuſ Pi valeat ex concilio apbꝛicano Fonaeepbelare coninges. vnde tis iuſtina. né affinitatis. de
li eäirumm ha tamẽs P’c unn. Iem. couningem manmn ar A non AAmid inerneniat
eelcds Etertũ ꝙ poſt pꝛimũ Weeedem. ET . * nn ero Carnalis copula. xx vij. qij.
ne e. Allenmas ub eOiditonis no. Dommonnngdeſtnee et de er e
cer⸗ nitutis petſt coitꝰ qũ mine aliquam deſponſauerit: ponſatã puellam in agro vel in Jaʒ vroꝛ erat.i.carn ali
R cunq; placueritio. v eam poſtea relinquere voluerit: quolibet loco oppꝛeſſerit vel adddn gnita.ꝛ ſũt ver ba Grego⸗
nn 2 Dniür vocak. dicimus e condino ſran atnre 1 an domum ſuam moꝛatnr:qꝛ Daium.. legiilmi. ot
ite v Að ſidele.i. r Ité rrefragabiliter teneatur. que iam vxoꝛ erat ſed enid non qijnia.cnullus.
n ensiß vſi crnis tẽ aug.de bono cõiugali. tibus yroꝛ ſeri obebat.t. mab ene roaein onſang
W conſiſtebat. DdD. eeagemn. nulli chꝛiſtiano licet de neo. pꝛioꝛis. ð
üne ie. Sm, (J Snnnr vocatni, apumade Een aetennsrn Ren S ennrm de⸗
dulphus di⸗ ſponſationis fide: quà concu⸗ Pahtne a e quamcognamo ſuuns ſponſauerit. videtur
nifa nt duo eſſt tantuͦ bo Hinarn non agnoner at Joſepb nec 2de ↄſan nnimontum aſſumere: ita ergo ꝙ alterum per ſe uſſi⸗
nain na matrimoniij.l. idG erat cogniturus: nec perierat: necc pieron nguinitate vxoꝛis ſue. Itẽ ciat ad hoc ꝙ ſit matrimo⸗
TIne ⁊ pꝛolẽ ſed ioſum ſi⸗ mMẽedax mãſerat cõingis appellatio & nymus. . nium.? ita per arras pꝛobã⸗
Otenng. cramentum non eſſe vbi nec fuerat: nec ſi Arxoꝛe moꝛtna:licet viro alig tur ſponſalia.ſed dicendum
Nlodl bonum matrimonij nalis vl at: nec ſutura erat carꝰ reſʒ nq repudi Nicet viro aliâ duce vel.i.etiam ſubarrauerit pꝛe
— niſintranſitine intet R pvan cõmixtio:pꝛopter quod oͤ Wlralſtnken deſponſat cegente deſponſatione. vel
Marien ligatur i.bonũ quod chriſti coniugium ambo parentes legitimnz' dn aua inz ↄingiũ edic ꝙ alterum ſufficit. quia
lict. eſt matrimonii. arſa riſti vocan mernerunt:non ſoln, vxoꝛ cuinſlib um monua fuerit eſi ſubarrat licet non coͤſen.
Lans inh cramentũ matrimo⸗ illa mater: verum etiam ille pater am an ibet: licet illi accipere ali tiat pꝛeſumitur pꝛo ſponſali
tma nit Del nibil alia eius ſicut? coniunr matria eins ſnſt ſatam Veren nec deſpoõ⸗ busꝛ marrimomo doneep
. Rhn a. duw ſna Dgmhngeole, ne. Itẽ ĩ eodẽ. ber a mulier. vnde pa rele decinterregaſt dtan.dc.
mtig. mentuʒ matrimonij Pis co, gon cõlugij mit in parenti lier que ſub viro eſt ligata ſub lege nourales . c femine. necre⸗
ſrnnn n bietnever⸗ 0 AOner ita znunl ar bonum r. qnãdiu viuit vir eins.viro igi⸗ ſen an verdo vel lacto decla
mniſkett. bilt o aiomn z ee e au bonum viuente vocatur 61n, tquis voluntatem ſuan
— vel eti mutua ſerui eaſteaſne in ipſis parentib?ꝰ cta erie Anen mded l, xliij. di.c.. ſt autem het ſud
ingnih tus. quoꝝ virqz eii pꝛolẽ ĩpꝛoles:ſides:ſacrameniumꝰ ſnerit vir eins libe i anteʒ monuus erratio per miſſionem an⸗
inane bonu mrimonij. Si⸗ Reſ⸗ cognoſcimꝰ ipſum dominnz. ri:ĩta vt noi l erata eſt a lege vi· nuli.iicet non coſentiat ſem
oiſeeH ne bis autem bonis dem quia nullũ adulteriuzʒ:lacra, fuerit cum it adultera ſi cõiuncta per. quia eſt ignum amo⸗
igumh matrimoniũ cotrabi mentum quia nullum dinoꝛtinʒ:ſo goꝛius. tero viro. Rez Ore ſis, dicituf de boc. xx.q.v.
aeltd non poͦtpoſtea voro lus ibi nuptialis concubitus nõ fnit Woſt mortè alienier eeſrre e e Roſttoles. .
iie ſine his eſſe non poᷣt, quia in carne peccati 0 e Woſt moꝛté alicning null ο BSubarreuerit. exra de
giin d . Sacramentum. kteſt' ſine nae “ ſieri non po: conſan initate ſpoſam. ins de ei? peeſcip.illud contra.
ui ſen mſepablla i carntoque acclatt er pectato ine J anisror pbſanentt vel inee nnr c⸗
en Sbimarrimmonin.t mgea e l voluit: ani nuu, mocu peeenerit aua gua poſt q . Jquic. alie puta fti⸗
üitcNH xxxij.q.ij.ſolet ſiẽ ne V gt ſine peccato.Item in leniti nequiuerit e e morti eins gigditate vel ex male⸗
ari. ſliä adoptare ad is cO pꝛecepit vominꝰ moyſi dicens: tamen hioe nceſe in vroꝛe. Kſd eaidem uuris eſt une
H Poſtum tve adobd ſiduis ſpomiarn alterins nagroob licet acctipere eum nmtged idſuuo gue e uneer ⸗
quie.io. peſſerit moꝛte moꝛiatur: quia vro inuentu Leeneſn inconingio⸗gof onſs deiponfont conſan
mmug keſnonianein ſem altenna violamut. Stemin legt, merit factuz ſepetur oino. aantaeſbem vet annnen⸗
iin Epabilis oictio aio bns pancipũ ſponſa inbetur ingerer· Item Julianns papa. Sunneam tham vel aliquas.
ien rum. jj.e. S. ecce. cõtra moꝛtez ſite N lugere . . He coden aliam cum qua ipſe contra⸗
Ginin ibi dicitur irer Ma⸗ in c 3 vonſi tanqua viri ſui. Itẽ⸗ Iquis deſponſan ä bere non poſſit ⁊ ſeparetur
muin. riam 2 Joſeph fſnit anonibus innentur. BB vel ſabanranenſteeſtu vxoꝛez abea. nullus de conſangui
. . diuonium. Eel inn Frater ſponiaʒ fratris poſt eiꝰ mo:ꝛ: nMiente die moꝛis ſine immehtibn⸗ nitate ſua eam ducere pot.
Uein kobie undinoria; ken del8 PSrianerit ſbi alijs canſis minime eam cognone⸗ Snenonacbus poterlan⸗
in, mula oneh atio an agnã ⁊ pꝛeneniente moꝛis arti vllus de conſa perſtes frater neq licet ſrigids natus ſit quo
ictl dubenag R ure lae cognoſcere non potnuit: rrra dem ſibitollatin wroteſn a. an/ teſ ene, kae ſeie do4
na dwdetluz ent fer eins nõ 1DrO 1 eſit mona
ſnenn .Hon pot bie col niob quendam comitez: qui neo- ibns pꝛobanf iſti eẽ ↄi notus ſiue ſectus. ſponſa
iini turcoius non Uo ſai note de AeO, Segd Augn. reſtatur cõ Zuges. lia illius impediunt matri⸗
nn. poteſt eſſe cum vrone enn moꝛui deſponſatã duxit vro 6 cõtra dicens. monium. arg. exna deſpõ.
tin unepeccnoar rrrij vem Qaal deſponſataz puellam ), Mon en inter eos matrimonnnn: ud udnermnem pir
nui⸗ ·iiij. vir ceum ꝓpꝛia uniſai acceperit in coniuginm ana neſtoh Iern deſponſationem que nulla
1 ar. otra. xiij. di. nerui. ema ſit ipſe omnes conſentien: . 3 rem non m illam mulie⸗ eſt notatur quis infamia.ff.
debdenen rril. gniartin bm legem dei moꝛ de / monium· cnqnacorn Alinerns g 35 elurin⸗ unc
ictnn q.iiij. vir cuʒ pꝛopꝛia. cernitur. Naʒ diuine legis eſt m cõmixtio ſexus o.S. quod ait pꝛetoꝛ.extra
. Moꝛiat xxxiiij. in⸗- gis eſt mos non docetr fniſſe. biga.nuper.⁊ vnus tamen
Sð b. Weon ſatis. . = Ite Xeo pap 2 zlus eraiuur uundo a⸗
entwek. EKugere.i.infra tempus ”ñůü ra ſeptennium facta eſt de⸗
ſn Eererre. ? eſt multipler caneonremanbe inſignia lucus impn. acceſſit item in alio calu impedi ſoonſatio.extra 3 deſpon.
nulin cunan ſian bturbatito ſanguinis ppter ncatumcmemdrde Unaret remonium. extra de eo au dur⸗ nancnn wnn 3 to ſenne nn
roꝛun us illo tẽpoꝛe editus aſcriberetur. ar.ff. ve bis qui noinfa. li ponſalia que nulla ſunt impediunt matri cauit. Sed que eſt ratio qua
reoꝛum. .C. de repu. conſenſi ur. ar.f ve bis qui no. infa libe ita ſcriptu ce vel i, e qñqʒ pbaret mon ium. e poleſt diei ſufftcere
NH nup. lij tema eſt ne qua ca u: altera eſt maritalis reuerentia ar. C.ðͤ ſe. cita eet ibi pieulij er d. e Monach' q noͤ eeti rei veritate r leete
.“ nup. l.ij. tertia eſt ne qua cã maligne ſuſpitionis pꝛeſtetur ſecundo vi- x . ta eẽt ibi piculi nece Zep de ſpon. iunenls. a bt ven eei a del frigic
NCecc mennamm, eſti.? ea que partt. . vl cof iij tempus Bmerm uentnel ) Sneſt dubium'ad matimonium. gan 6. ibon ſepieniu epiauit 2c.
e. um. C. de ſecun. nup. l.ij hod in 6 e lunctionis xpᷣi omum, quia habet in ſe ſacramentuz co
hißne P.l.ij bodie diminutus ẽ feminis I 7 ncrlonis i 2 eccieſie 2 aie fidelis ad itate. ; c8
ſade S X erren. umns eſennnis lucaus ga. debitu, quida itelligut hoc. c, de arta. deu ber caritate. . . c.ſe. extra de
üiüij

potuiſſe pꝛopter artationem.0.ij1.—
* n ſocictard matrimonium ſe babet ad inſtar ſocietatis. argextr a
e ſpon. pꝛeterea. poteſt ergo matrimonium cõtrahi per abſentes. ſicut

à ſocietas.ff. pꝛo ſocio.l.ũij.ar.xxx.
extra de ſpon. pꝛeterea. eſt ar.

verba hoc nunc ⁊c᷑ſed per il

la que ſocietatem deſignat.

pꝛopter boc reliquet hbomo
pa. 2 ma.? adhere. c. ⁊ ita in
telligitur illud. c. extra ð do.
inter vir.⁊ vxro. ſigniſicauit.
vbi dicitur ꝙ ea que lucran

tur vir ⁊ vxoꝛ cõiter obueni⸗/
unt eis.⁊ eſt fi. ff.reruz amo.

l.i. vbi dicitur ꝙ vxoꝛ domi⸗
na eſt 2 ſocia rerum ipſius

viri.ſʒ domina dicitur.quia

non poteſt agi furtilicgi fur
tum cömittat.
b ¶ Sacramentuz. duo ſũt
ſacramenta. vnum dei ? aie
aliud rpi 2 eccleſe. dei ⁊ ale
in ſponſis xpᷣi ⁊ ecdeſie ĩter
virum ⁊ vxoꝛem. vt. j.eo. in
omni.⁊ extra de biga.ðbitũ.

Muptiale i. carnis cõ⸗

mertium.
d ¶Yeez apoſtolus. palea qᷓ
Hic ſolet eſſe eſt cõtraria his
que diximus. S.e. ſi quis de
ſponſauerit. ſed loquitur cũ
pater pꝛomiſerat filiam illi.
ſed ülle non deſponſauerat
gam ⁊ quod dicitur deſpon
lata.i.pꝛomiſſa ſimplicibus
verbis patris illa non coͤſen
tiente. ⁊ hoc colligitur ex eo
quod dicitur circa ſinem de
creuerat deſponſare. vel in⸗
fra ſeptennium deſponſa⸗
di Itez apoſtolus. ab hoc
fſloco vſq; ad. S. etce. allegat
ꝙ neuter coniugiuz ſine cõ
ſenſu alteri non poteſt iran

ſire ad religionem. Exinde

vſqʒ ad.S.cuʒ ergo Maria
pꝛobat ꝙ vterqʒ ſponſoꝛuʒ
poteſt. ⁊ ex hbis cõcludit tibi
ꝙ inter ſponſum ⁊ ſponſaʒ
non eſt coniugium.g

e Bem qui dicunt. hbu

.
mana.in at. de nup.

5. diſtrabuntur. col. iif.

1I ¶ BDiuina.S. di. xci.diuina
que tunc demũ locum ba⸗

bet cum carnalis coniunctio

vna caro eſt. extra oe cõuer.
cõiu. ex publico.
g ¶Katoꝛi.i.xpo.cui nulluſ
reſiſtere poteſt.xj.q.iij.ſcdᷣm
xirx. q.ij. Due. io. .
h¶Una. cictione iuris vir ⁊
vxoꝛ vna caro ſunt.vel erũt
duo ĩ carne vna.ii vno tar⸗
nali opere.vel.iad vnã car⸗
nem.ideſt ad vnam pꝛolem
piocreandam. Sic ⁊ foꝛnica
rij dicuntur vna caro.j.xxx

iij. q. iiij. in eo.
i ¶ In pollutione. argu.
vno intrante monaſterium
