erpoſi vonui anie mniſtros volunt auocare: lces vi⸗ nus poſſit vel hoſpitibus ſuperne qeſia ſancte marie. gide
ſue. hic alir domui ſue.i.ec ctoꝛcum cõtra foꝛmaʒ nuper in co iẽtibus vel cauſis que euenit ido n VDel boſpitibus. nun
cleſte ſue. illud ẽ quaſ pꝛe cilio a ſacerdotibus datã geminuz niẽtibuj aratus exiſtere.ſi vero ne / qꝛepus nõ põt in p⸗ Nlna
n g oenctengom fſantinumprel byterum auſs it m haemememn pſpicis: vel ea que abananae Ga
S. innuit. g. o Ra ꝛem cõſt ituere:ob doꝛmitionei 6 En „ *„ m:om talia negocia.v. q. .
lxrrir. qualuer plat toꝛemn cõ . 16: icimus implere differentem: nebocaii⸗ ſrg
Haegrik. beneftia debe⸗ eius apð vos nõ ſiat obloeio⸗ ngn⸗ ni sclerus eius adpiberi debet: vt Ee boſſinbe 8 letn
at diſpenſare.qꝛ plura non aliqua depꝛecatio P:0 noi gorum cõi conſilio epiſcopi eligantur quo vice dominum. ninhn
Bne ne n e; queteturin Snaloſeanenecclzm fa iuz perſone ad ea que pꝛedixunus o enan cn ſns
laicos iconomos ↄſtituereĩi decretum religioſe aut neceſſarie fa valeant oꝛdinari. Hinc colligi põt pꝛelatus non vnlt vl hunn
eccleſia vel vice dominos. ctium obſeruetur a nobis. idi i electionẽ a cũcto cle/ negligit facer ea que Hizdl⸗
ica ofſicia pꝛopin lxxxix. archidiacon 1 6 ren
Gecrleſiagiczoiſei 2. n ſi epiſcopus negligens vel defe debet ea debent ſup n
quis nõ concedat lau. Omni:Aquoqʒ ſue opo: ro:ſñ epiſc onice ſieri poſſe pleri per ſubditos 2 maum
4Snnenfeens tet epiſcopum eſſe bene tenefierit canonter ſeri X epatũ eouctſoar ſir i ler⸗
eit vt vnu sSrj⸗ . videtur ſoin
rum.ſff. obtneat. ff. de pac. ſi Rvodcunn easgan 3 diſponere. Ande greg. clemẽtie vm nns non ſie cnach
plures. C. de aſſeſſo. nemo de qnocamnnodd umen partrricie poſt alia. neceſſaria admonitio eſſii
extra de teſti. ad hec. C. de te dDiſpenſationis arg ro Quid ſii offcium vicedomini. vt extra de ſupp. ne. poeſta
ſia. cõſulta. vbi dicitur ab ſumantur. In diſpenſatiõe nia aconum vero anatholium Pl. lz. extra de conce. ſcperer
ſarqum en vmiluis ti⸗ eccleſie bhac regulam oblernan uem ad vos dirigere popo/ pꝛe. ? ec.non va.qꝛ ĩſi. fuemi
bus reruʒ tur bentur officia nouerit vt nulli quãtumlibet exer iſti oc nos facere nõ poſſe: cãe p Jaconum. vi dus.
ra tt. citate perſone dno ſimul ofſcia cõ ſeiſtis boc n. ctoꝛ ceañm.er boc a
noc cuinſa; lre weno mitra neqʒ ſecularibꝰ viris res ec mae moctiag neſtmeh cõ c patet vicedſs eſt unr
8vl milter ler vicit or leſtaſticas gubernãdas cõmittat. tas facit. vice e. eumann. qui habet poteſtate hinan
eſt quis p plures ciuita cleſia ir 518. ſtitunimus:cnius arbitrio epᷣm com 4 D
Es lute ebarcs Cinge gegſenbi edkren, ſninnee⸗ dichonendum. Diez ex muherres ihnns en u
f.ad muni. lbertus. §. ſeii Ani perlone duo non commitan, concilio chalcedonenſi. fescanomeor chi.k. ſnn
ptlo.. regulare eſt vna fur officia. .„ icieiuris off HSHe eodé. res eccleſiaſtica gu⸗ CA
Bnnn nhlr ite hn Ingnla' eccleſiaſticieiuris offt Aia in qnibuſdam eccleſijs ſi pernanda mandtur lunt
unenſeneeon wbos⸗ 1 nande nbechs Qiann nos peruẽit ſine icono C. de corm c in⸗ —
vt idem mi N ſingulatim com —OAE iſcopi res eccleſiaſticas tra/ bemus.ipꝛin.⁊ ſicu 0
lis vaterarr: d j ad limina cut enin in vno cowoꝛe multa mẽ mo epiſcopi leſias. ha cpiſcopus diſpenſat fber
Vel elerus idiue ſis eccle bꝛ babemns. omma autem mem ctant:placnit omnes ecc eſias, ha⸗ res epiſcopaleſ ſub te ſlg
gis q,li.rnio vetidemſt. Dꝛa a dem actum babent nai betes epiſcopos'etiam iconomos ſtmonio vicedni. ſic lne
cligens 2 confirmãs. erma bꝛa nõ eug emulta mẽb:a ſunt babere de ꝓpꝛo clero qui uber/ anonici res ecdeſta⸗ Dpin
de elec. cñ inter. vel vtipſe⸗ eccleſie coꝛpoꝛe ſnuls li ſni nent res eccleſie cũ arbitrio ſii epiſ rus ſub teſtinonio rd
tradat ſbi poſſeſnöõem ſecundum veridicampauli ſniam. 4 imonioſit gu ſticas ſul
ſſoe grraben, emp. iſtnla⸗ in vno eodemqʒ ſpirituali coꝛpoꝛe beinanolplenmglen deelenaltirgn vonorn eeonnaſ
undum velniſt cavults (onferendum eſt boc officium vni vrh. aſminleltan n
iis.vt cuʒ due eccleſie vni cõ ðèð L iſie iconomus in qui nui
mitatu 1 g.g. e tgie ”ÿ lefiſs appellatur pꝛepoſitus . fain
Nelinaar Noenerii, Scie ſeruus.velvt apud ſemetipᷣm aligs emã Wnee⸗ t uhntun epiſcopos.vel etiam alios ppelaros anilibet min
cꝓpetur vel adoptetur. ve adop.ſt conſullau. bene habet oẽs oꝛdi⸗ C, pꝛelatus debet iconomum conſtituere. C. de epi. ꝛc vos 4 Ler
e Eccleſaſtici nõ oꝛdinum ſed dignitatũ.vnius cmun bene ba nes. §. hoc nihilominus.ar.ix.q.iij. cum ane e cfenvoſſt coꝛ 4
n denominetrt. i de ofſicio j i findici actoꝛis no. xvj.q.vij. 1e L
e n bn atekenmnona ſed illð ex ſpali pꝛiuilegio hoc ex generali iu e Reio ironom malen na aenantann ſcut z archidinconus arg. 1
j. q. j. binc. lau. . “ i. lxxiiij. 8. HD
ijs. ar. . xuij. q.ſ.c.j.7.c. i.lagauu. er rſe, bicularij ſui phibet teſtimoniü ſue erſatõis.vt.ij.q.vij. . fr
4 nahanrctienar noner veioatni generali ꝓpter pſone perogatiu’ eubicularij ſui phiberteſtimoniu ſue zuerſotis. vi

SE —
=⸗ K= — E
= = S=
☛E S=. ==
e. e e
= = =

=
=
=
=
E

SS=

S

S=. =
= =SES
S. E
E —
= S=

lenii
zcuchtn
Aloner

edonftig

eltonenit
pgiumgin

Abuerkg

Sſupgunn
once.
Eimncen
mrennan
metſeire
bekaenli
inNlmo
idogttuen
gubſtiecr
tpenelennee
ſncenm

Nbeſls

onohan
uſunnn
egocuyct

1öt fene

dehoſtre
Mnnn.
noaggt
wepornlt
Gtiunfad
ten Nere
U ſhlre

on

Monnegt
ponicrai,
Ceſentang/
dummnlnn
Coina
elpentſe
lo

=—
S

iiftsentt⸗
Pbtnnnn
niruonen

vontad.
t

ſnanit
immn
omnenß

D
tgamne
öncht
ummd

ichen⸗

ioꝛ erit alio.nam in domo patris mei ⁊c.de peni.di.iii.in domo.ſed nõ perit.

3 dicatum eſt. inter eos ſed none iſti erant laici.ergo debent cõue⸗

emiri ſub ſeculari iudice.vt.xj.q.j.experientie.ſed iõ ↄueniuntur co
ram eccleſiaſtico.qꝛ rapuerũt bona eccleſie.vt extra de fo.compe.c.cum
ſit generale.Eteſt hocↄtra rectos ciuitatum qui cõpellunt ruſticos ec

clenarum ſub ſe reſpondere.Alij dicunt ſeruos ⁊ libertos ecdleſe ſequi
foꝛuʒ domine. i. eccle⸗ H
ſie. vt dixi. xi. q.j.c. ij.

ruſticos autem nõ ſijʒ

ſeculare. niſi ecclefia

ab imperatoꝛe conſe⸗

cuta eſſet iuriſdictõöe,ʒ

ſuper eos.ar.lxiij. di.

ego extra ð ap.ſi duo

bus verius dicit bic
laicos iſtos cõueniri
in foꝛo eccleſie ratiõe
pdicta.⁊ quia adhuc
erant in adminiſtrati
one.vnde röne admi

niſtrationis ruſticos

cõueniri poterãt ſub
epiſcopo.ar.ij.q.vj.
nulli quoq; officiali⸗
um. poſt depoſitã ad

miniſtrationem non

nin foꝛte in bꝛeui vel
niſi fugerent.in auẽ.
vt iud.ſine quoquo
ſuf.S.ſiquis autem.⁊
5. neceſſitatem. Alij
dicũt ꝙ iſte epiſcopui

repꝛebẽſus fuerat qꝛ

iconomuʒ fecerat ali
quẽ de iſtis laicis qui

tantum dericus eſſe

debet. alias bñ poſſet
eis cõmittere curam
ruſticoꝛum ⁊ alioꝛum
bonor epatus.
b & Cum pẽa. iſti cõ
mittebant crimen cõ
cuſſionis cuius pena
quadruplum eſt.vt
xviij.di.quoniam.⁊
hoc cum ciuiliter agi
tur. cum vero crimi⸗
naliter punitur ꝓ ar
bitrio iudicis.vt.j.q.j
concuſſionis.⁊ ſic ec/

cleſia ſuũ quandoqʒ

poteſt cum augmẽto
repetere. vt.xij.q.ij.
fraternitas.⁊.c.in le⸗
ibꝛouds.
c ¶ ¶VNt in ſubditis.vi
detur ergo ꝙ pꝛedicti

laici non ſint de foꝛo

eccleſie. ſed ideo hoc
Dicit. qꝛ facilius coer
centur derici qᷓ laici.
d Quam accuſent

i. accuſabiles oñdãt.

e OEtter aurſan

guine fic. x. q.
ij. hor iul.in fi. vel in⸗

tellige de bis qui mal

neqʒ ex hoc eueniatres einſdem ec

cleſie diſpergi ⁊ ſacerdotali dignita

ti obtrectatio generetur.ſivero ꝗs
hoc nõ obſeruauerit:dininis ſubia
cebit regulis. Itrem greg.ioanni
carolitano epo.
Secularibus viris res eccleſiaſtice

non committantur. B

Ndicatum eſtnobis.quod lai
cis qnibuſdam curaʒ veſtri pa
trocinij cõmiſeritis:qui poſtmodũ
in ruſticoꝛum veſtroꝛũ depꝛedatõi

bus atqʒ fatigationbus fuerint de!
pꝛehbenſi. Quod ſi ita eſt diſtricte a

vobis diſcuti ↄnenit atqʒ inter eos
eccleſie veſtre ruſticos cãm exaĩa/
re ſubtilius:⁊ quicꝗd frandis inuen
tuʒ fuerit:cũ pena legibus ſtatuta

reddere cõpellantur. de cetero ve/⸗

ro cauendũ eſt a fraternitate veſtra
ne ſecularibuſ viris atqʒ ſub regula
veſtra nõ degẽtibus cuinſlibet res
eccleſie cõmittantur:ſʒ ꝓbatis ð of
ficio veſtro clericis in qbus ſigd re
periri poterit pꝛauitatis vt in ſubdi
tis emendare quod illicite geſtum
fuerit valeatis:quo videlz apðvos
habitus ſui officij magis cõuenien⸗
ter adminiſtrent quã accuſent.
Pꝛopinquis etiam vel fauoꝛe
ſibi coniunctis eccleſiaſtica officia
epᷣus cõmittere nõ audeat. An⸗
de in tole.ↄcilio.x.legitur.
Eccleſiaſtica officia nõ committat
epᷣus ꝓpinquis vel faunoꝛe niũcuis.
O Ecenter oĩbus placet in pᷣſen
ti tale reſcindere factũ:⁊ nõ eẽ
de cetero faciendũ.quicũqʒ igit᷑ põ
tifi cum deinceps aut ſanguine pꝛo
pinquis aut fauoꝛe ꝑpſone quibuſcũ
Juͤhi cõiunctis talia lucra cõmen
are tentauerit ad ſuũ nefande pꝛe/
ſumptiõis excidiũ ⁊ quod iuſſuʒ fue

rit deuocetur in irritů ? ꝗ oꝛdinaue⸗

rit:annue excõicationi ſubiaceat.q̃
vero ablata foꝛtaſſe fuerint ab eoꝗ
tulerit reddãtur in duplũ. Poꝛ
ro ipſa offcia quare ſit ita diſtinguẽ
da ⁊ nõ vni perſone omnia cõmittẽ
da ex auctoꝛitate gre.⁊ bomifacij pa
pe datur intelligi qui ait.

e vite ſunt. alias videtur eſſe ↄtra. e. di. lxxxvj. nõᷣ

ſatis.quis enim carnem ſuam odio habebit.ſed quare pꝛohibet hoc de
ꝓpinquis.ideo qꝛ magis pꝛoni ſunt epᷣi ad dandum coniunctis perſo⸗
nis ꝙᷓ alijs.ſicut ſepius ⁊ foꝛtius ꝓbhibetur foꝛnicatio.qꝛ potius pecca⸗
tur hoc genere peccati.l.di.qꝛ tua.Item ſicut magis punitur qui inter
ficit vroꝛem qᷓ; matrem.qꝛ pꝛonioꝛẽs ſunt hoĩes ad illud faciendum vt
xxxiij.q.ij.admonere. Item ſicut hac rõne ſubuenitur mulieri cum in
rercedit nõ tamen dat qꝛ pꝛonioꝛẽ ad intercedendum qᷓ; ad dandum.vr
ff. ad vell.l.iiij. Item ⁊ alia rõne pꝛohibetur dare pꝛopinquis.qꝛ ſemper
pꝛeſumitur ꝙ res ecdeſie latenter ledantur per eos.i.q.iij.peruenit.⁊.x.

ij. epiſcopus.
2

In duplum. ſic. xij. q. i. kraternitas 7.c. in legibus.

AH Dhoc.diuerſos.inter pꝛelatum ⁊ ſubditum. .
¶Et potioꝛes.hoc erit vſqʒ in diem iudicij tantum. dicit enim
apoſtolus.Dũ mundus iſte durabit homines pꝛeſunt hoĩbus. demo⸗
nes demonibus angeli angelis.cum autem deus erit omnia in oibus
ceſſabit omnis pꝛelatio nõ tamen oꝛdo vel maio:itas.aliquis enim ma

⁊ vide quomodo pꝛelatus ⁊ ſubditus ſibi connectuntur.vt.xcv.diſt.eſto.⁊ hec

lxxiij.

diuerſitas oꝛdinum ꝓpter maioꝛem ↄcoꝛdiam ẽ ſtatuta.vt.xlv.di.licet.ij.

i Nera.i.per veram ↄcoꝛdiam.
K ¶Contextio,j. xcv. di. eſto. i00.

Gradnũ ⁊ oꝛdinum diſtributio ec
cleſie vnitatem conſernet.

ADpoe diſpenſatiõis pꝛoniſio

gradus dinerſos?⁊ oꝛdines cõ
ſtituit eſſe diſtinctos:vt dũ reueren

tiã minoꝛes potioꝛibꝰexhiberent ⁊

potioꝛesꝰminoꝛibꝰ dilectionẽ ĩpẽ/⸗
derent:vera: ↄcoꝛdia ſieret ⁊ ex di⸗
uerſitate otextio:⁊ recte offcioꝛuʒ
gereretur adminiſtratio ſinguloꝛũ
neqʒ.n.vniuerũtas: alia poterat rõ
ne ſubſiſtere:niſi huninſmõi magnuſ
eam differentie oꝛdo ſeruaret.qꝛve
roqueque creaturai vna eadẽque
qualitaten gubernari vel viuere nõ
põt:celeſtiũ militaꝝ exẽplar nos in
ſtruit qꝛ duʒ ſunt angeli ſunt archã
geli liquet:qꝛ nõ ſunt equales ſed in
poteſtate ⁊ oꝛdine ſicut noſtis diſfe
runt alter ab alter.
Itigioſus quoqʒ pꝛobhi/
betur oꝛdinari: qꝛ ꝗ ſua
ptãte diſcoꝛdãtes ad cõ/
coꝛdiã debet attrahere ꝗ
D oblatões diſſidentiũ pꝛo
bibetur recipere nequaquã litigan
di facilitate alios ad diſcidiũ debet
pꝛouocare. Ande in ↄcilio car/
thaginenſi.iiij.legitur.
Llérici ducoides deijciantur vel re
ocentur ad concoꝛdiam.
O Iſcoꝛdãtes clericos epᷣus vel
ratione vel ptãte ad ↄcoꝛdi
am trahat:inobediẽtes ſynodus ꝑ
audientiã damnet. ẽex eodẽ.
Hiſidentiũ fratrũ in cccleſa obla.
tionum dona nõ recipiantur.
¶ SBlationes · diſſidentium fra⸗
trum neqʒ in lacrario neqʒ in
gaʒzophilatiorecipiãtur: fimiliter
dona eoꝛum qui pauperes oppii/
munta ſacerdotibꝰreſutanda ſunt.

Item cypꝛianus.

Ertra eccleſam eſſe pꝛobatur:qui

pacem cum pꝛoximo non babet.
DEa ad chaim neqʒ ad mũe/
.Era eins reſpexit deus. neqʒ.n.
hẽre placatum deum poterat ꝗ cũ
fratre non pacẽ ſed ʒeli diſcoꝛdiam
hẽbat.quã ſibi igit pacẽ pꝛomittũt

ſeruare. .

m CQualitate. qꝛ natura
coꝛpoꝛum nõ poteſt mane⸗
re invno ſtatu. de conſe.di.
v.ne tales.⁊ dicit lex ꝙ circa

ſtatum humanum nihil eſt

ſtabile vt in auẽ. de nõ alie.
aut permu. S.vt aut. col.ij.
vel dic qualitate.i.equalita
te.qꝛ non omnes poſſunt eſ
ſe epiſcopi. ”
n Itigioſus.in hac
Di. xc.tractat hoc.c
non litigioſnz qðᷣ

tractauit.xlvj. di.

ſed diſſmiliter. ibi
enim oſtendit ꝙ epᷣs nõ de
bet eſſe litigioſus. hic vero
ꝙ dilcoꝛdantes debet ad cõ
coꝛdiaʒ reuocare.vltimo ad
ditur ꝙ epi debent ſibi vicil
ſim pꝛeſtare auxilium ad pa
cem ſeruandam.
0 Iſcoꝛdantes rõne.i.
amicabili cõpõe ex⸗
tra iudicium ⁊ de plano.nã
iudex ad ↄcoꝛdiam laboꝛare
debet. v.q.ij.ſi pꝛimates.⁊ li
tigantes recõciliare.ff.ð vſu
fr. ſi cuius.S.equiſſimũ.⁊ ð

1 Aniuerſitas. creatura⸗

off. pꝛeſi.illicitas.S.ne potẽ

tioꝛes.ſi ergo inter ſe cõpo⸗
ſitionem faciãt remanebũt

crimina impunita ↄtra illöõ

fl. ad.l.acq.ita.vulneratus.
ſed hoc in crimine iniuriaꝝ
obtinet. quod glibet poteſt
remittere ſed ſi criminaliter
ageretur eſſet ſalſum ſed ſi
delictum tãgeret eccleſiam
ibi nõ poſſet ſubditus com
ponere cum pꝛelato.vt.xxiij

q.iiij.ſi is qui.poteſt tamen

renũciare accuſationi.vt ex
de accu. veniens.
p ¶ Vel poteſtate. ſcilicet co
atiune 1. Te off. pꝛeſt. cõ
it. ⁊..eo.placuit.
Blationes.cum odi
um eoꝛum apertum
eſt ⁊ notoꝛium.hoc intellige

de voluntarijs oblationibꝰ
non de decimis ⁊ pꝛimitijs

extra de elec. de terris. xvj.
j. decime. lau.
r ¶ In gaʒophilatio.ideſt ar
ca.vel locus vbi reponun⸗
tur oblatiões.a gaʒa quod
eſt diuitie ⁊ philare quod eſt

¶Bona.dicit.h.hoc generaliter intelligendũ eſſe de quolibet qui eſt in moꝛ
tali peccato ⁊ gratia exempli eſt iſtud poſitum tu melius dic ꝙ cum bec ſit pe⸗
na non debet extendi niſi quatenus reperitur. nam ſpecialiter de quibuſdam
perſonis inuenitur pꝛohibitum vt hic de iſto Item de eo qui pauperem op⸗
pꝛimit. Item de ſacrilego. vt. xij. queſtione.ij.de viro. Item de eo u vi extra

hit ſeruum ſuum ad eccleſiam cõfugientem.vt.xvij.q.iiij.miroꝛ. Item vera
ptoꝛe extra de rap.ſuper eo. Item de vſurario.extra de vſur.c.qa in omnibus

ſed etiam penitentes quãdoqʒ ꝓhibentur oblationes facere.de cõ.ᷣdiiiij. eos

idem dico de meretrice.

¶Oppꝛimunt.ſiquis tamẽ officiatusoppꝛimit ruſticos. quia foue debet ba
bere.x.accipit.xij.dona eius non ſunt reſpuenda de iure ᷣm quoſdam.quia

tmanſtertur dominium in huiuſmodi.a fieri poteſt inde elemoſyna.nec eſt ve
ra rapina.ar. xiiij.q.v.non ſane.ſi tamen ꝓpterea coꝛrectus nollet ceſſure de
bent reſpui.vel dic ꝙ inde poteſt fieri elemo

dic ꝙ inge poteſt nie ſyna non tamen oblatio.idẽ dico
L meretrice. vt dixi.xiiij.q.v.in pꝛin.
v„

Eꝗqʒ eccleſ.ex quã ꝗ ĩueniunt᷑ exterminabůt. xxiii qi ga ex WR

Aauis. ſatiſfaciente. ĩmo ẽt no ſatiſfaciente es rancoꝛẽ tenetur di ae
ne aimpenitens decedat. 11 SSürareaertatanbetncned nobis aliquẽ odio bẽre nann
a Hee ſangn Penemmis crĩis dicitur. qꝛ idem eſt in quoli ige cumin lege xi.. i inter verba. ſec netiemn imunap ſa aneui
Ene es roggcha in denam. Y lnwtetmnstenemi vonſcer. Pi nden äle i
auo erimnmnne. iũ minoꝛem penam. .xxiij. q. iüij. ſi illic. i. efaclꝗ dumiſſo racoꝛe agit iniu
Bia u gnoad i falincmemandontnamereperanalen we cſtcogencus a xiij ill.t üticimo bene lacitg riari. rlv. di.? gemẽ gii
d C¶ Inerpiabilis ver eſt poſt moꝛtem. alia Aat rr iſ v. de oci ef
pe.di.vij.nẽ. rxxij.q.ij:an⸗ “ ſatiſfactionez recipiat. Rtẽ dendis. ſine
adu an amnnondiuedt inimicl fatrum: aue ſacrifcia ſe ce a g onezrecihie. N., Eencl en e i ai i
Gainaziahäeun dunt emuli ſacerdotum innocemij. firmiter tenendã excolcationis. 1
de pe. di.i.c. vl. ſed mui pu⸗ lebꝛare cre unre t opinantur big Epilcopt ad pacẽ firm inikn v Recipimus.
Br ſen ecätanned a⸗ olliguntur. viciſſim ſibi conſlium ⁊ auxilin hiſta. c. patet itie
pe. di.iij. J. põboRot. extra eccleſiam chꝛi ncöfeon eno pꝛeſtant. ꝓad iudicium eccle⸗ Ci
IEienus opi. oratio taies etiam ſi occiſi in cõſeſſi . Recipimus eniʒ vt epiſcopi ſie ſpectat facere pacẽ E
AH eius ſt eine vebi alareferinermacmgiſa nec ad ſolum deum ⁊ ſalutem po vthic ? extrað treu. d en
nlpelniellaicna oo,einf. ſangnine⸗ ginin dtönence paſſio pnlibabẽtes reiprourn annl cki⸗ . anie R la ſiusne
oblgtio. S. e di obl⸗ 2 gr.mis . Giſi ditate ſe poſita ad paceʒ firmiter te loeren
i.oblatio.S.e.di.oblationes r. Ieẽ ex. viij. ſynodo. 1 i ſibi ↄſilium 7 anri rgſbino peeſtant
““ nepurgatn. AReéex. dam mutuũ ſibi ↄſilium ⁊ an ſ al ritr veſſt rofi⸗
xij. q.j. duo. l . . vntate enda mutuũ auxiliũ vt. iij.
n. ·ſic. i.· vij. J. de. NMurmurantes a atrum vn lium impendãt:neqʒ hoc alicuius nullitetkenmdt Cbi⸗
g9 AWurmuranert ⁊ pie Zienus ſit a fratrũ vnitate Dili ſiquis in hoc dei opere tepidus in/ vicini epi tenent ſup –
runt in deſerto. illa pena ſfe .. murmurat: opus eins e⸗ uemusſuerit oamnũ pꝛopꝛie digni peeredetean, eßi. vt ani
vt citius moꝛiatur. rj.q. ij. ciatur qui murmur extiterit: ne p tatis incurrant. Itẽ victoꝛ papa. vij. „j. potiſices. 0. eſaan
epiſi ſacerdotali. na murmuratium incurrat. de qua Expellendi tunt a coione ndeuum x Deh 6. diſ⸗ eri
Figlanenan ind apoſtolnoſertbii: neqʒ enim mur, Er biinnicẽ reconciliarinoluerit. gceparebocdi
ar neeee muranergioſtontgancam munmn daig Erlarum eſt ad ſedeʒ apoſto/ ct emonvt Kgnrn ſn
uumnmmaͤntes in deler * perierunt ab extermina teneam baptiſmi foꝛ
5 toꝛe. Juxta mẽſurꝗ na oin pec rekanbne wale vt cadat decerta Bndumwetsm ac
nene orenocdin ücdhia a nackeie re ſimiliter in ſacramẽtis diſcrepa⸗/ pꝛopter vitandũ. vbi atin
k I¶ Peccati diuturna. vide nius declaratur ſacer re.⁊ ob id otentiones ⁊ emulatões 1 pſuetudo ẽ diuer⸗ umin
ſur rata he debeat as ee pemiteat. Item ex oeeeli⸗ fier inter vos: a quibus diſſenſioni ſmanhil officitvt ð cõ. rm
in penitentia s an pe⸗ KConipiantur qui rixas 7 bus vos auertere ⁊ in his oĩbus cõ di. iiij. detrina. B En
Pochohenddmarlunone otes amant. onachns cõtentiößea coꝛdare ? opem ferre etſt n ma erge Nenag in
lati.nã qñq; iuenitur ꝙ dzʒ Nanoin amanerit. vel mani damus. Nam orgezectev . 5 di. c. vlt. de cõ. di. i. c. Nhiuur
ee deodt Re dlg. feſtum conuicium fratri ĩmulerit: iu Tenerits aogp t iers totius ec/ vlcaitira di ii. ue
obꝛẽ qñq; minoꝛ de pe. diſt. V2 udueri t NÜ⁵. itteris. io. alpn
liij. ꝓductioꝛ. . cati urnge g Bi. xci. ctum eſt. S3. Alefigl
D Prioꝛs iabbatis abbal Item qui ↄtẽtioſus aut murmuras . Ai auteʒ turpi lucro vel lxxx viij.di. 1tdie
enim põt abſoluere mona exrtiterit ſecũdum arbitriuz ev ſ inbhõeſtõ negocio victu gericis nonlicere ne ſeo
chum ſuü inicientem man tã diu peniteat quãdiu culpe guali ſibi quere pꝛobibetur:de gociari.vnde oſtendi fnte
in monachů ſuñ vel aleri tas exiat. Itein ex ↄci. car. iſ. oblatiombus eccleſie ſti tur in bac. rci diſt, er lein
1 t rair ale⸗ Diuſidentes epucopi ad concoꝛdi/ pengdia ↄſequatur. quo.id quo debeant ſulles E
ricum ſeculareʒ. vt ertr G cogantur. „ . 3 erit: iqñ de eccleſiaſtias M.
ſenten. excõ.cum illoꝛum et gidemeon cpitoposſns ti Raorleſ feren⸗ neri: Rinen aijs ali lrfie niu
cetera. yIN fli 10 artificio 4 vbi ãt ama
Adentes 7. moꝛ dei ſynodus reconciliet. pꝛio a ſtoli qui delaboꝛe manni n poſſne⸗ ee gane
m . eodem. plo apoſtoli q 0 Bale clerico non ſufficit enge.
n 8 Kudencum c hact Iem ex viuebat ſibi neceſſaria mueniat.ita cleſia ꝓpꝛijs manib ſtuͤere
—) bec? ſimilia itel 8 „Herocds. ſcopis vt diſ tamen vt occaſione ſmi oꝑis eccle/ ſibi querere victũ dʒ bcerie
caiitergimr dea ſe⸗ Angendi eſt epiſcopig ſie vigilijs nõ deſit.quod abſqʒ ine,/ iuxta apoſtolum no ſiſce
in ca ciuili. ſecus vbi cnimia ſidentes fratres ſiue clericos t 0⸗ is nulli ipune tamen ꝙ bac occaſio Pborc
. . ualitate *ſui coꝛpoꝛis p
uer agereem erpeg ſiue laicos ad pacem magis gugz 4 editur. Ande pelagius papa. nehabe⸗ ibardede l
ccata nocen o. ej eant’. en. enen SW r E aſtici⸗ ijs. h. Palis⸗
esmunes qui.⁊ extra ð cll ad nechcinm coberceam . 2 Comipiatur clerici qui officijs bt Emlabmthne⸗ kurn
nreG er eccei. dona eoꝛum qui intmis vel veſpertinia ſe ſubtrabüt qualſtate.i niſi cum E⸗
tur actione iniuriarum. vt Hon recipt imune TZeutberiusfrater 7 coepßus equale ẽ coꝛpus exu⸗ enn
0°C Coerceant. ar. q eps ſi⸗ Dꝛum qui pauperes b 6 ſibi contra canones ſuperbire:⁊ id humoꝛum.hoc eſt ex mli
Anis coꝛccogecuſaneiſt i anul don a ſcerdoꝛibſuur uod nobis iubẽtibus ſacta in ſcri,/ qdinſimitatmi. wmn
Rremmgce eninarenz refutanda. Aee nn karbeu no cautione pꝛomiſit vt quotidia,⸗ p auha p in
Rerramiramegm Umer Acer alenencur is diebus vigilie in eius celebꝛa/ miſtt que pmmi Aligni
cogere vſeaui cum illamt oꝛdiam redire cotemnunt. Uig viebu gn Enentibus tends ſunt notaui. xx tunen
lite cõteſtata.⁊ ꝙ illi poſſint ⸗ it etiã vrſi lerunqʒ rentur eccleſia:illis contẽn . 2 n e unt notaui⸗ An
iſtere cu es at cnit etiã vt ſicut plerunq ſſe: ſed 8 vnũ iij. di. quaquà. ehee
deniſtere. cũ eᷣus vbeat eos Facnice n/implere non poſſe: ſed magis vnũ gilie i.moxruo ier
ad contentionem. ar. v. q. j. quns * ſtinae io vacare negocijs. ide e ter eccleſtaſtica i
paimates:.as ver aedo in cem renocari dinturna ernn tiama eos ands tibi eſſe oſtenderit Aäewit onmonn mnn
crimine iniuriarum.vel cuʒ nequinerit.a ſacerdotibus ciutatt ti contumaces: debita obiurgatione ſeſtus. ? pꝛopter cam nil
G ecchanc. Punntis reperncin ſgeenane compeſce:⁊ modis omnibus vigi⸗ hec cautio ſairgac ſin
extn eh. L r. 5 Boi ici
. as deponere inſti ompelle. Itez excõ abepo iſto. qꝛ cxrici hog
¹P) Aaulkargnankar tgmuntcantonepellamme, Zee Aananeidenne HeRecteren d i⸗
e ꝙ admonitio ſem- municatne pellantur. õ Wealea. nadiuin ofſcitl e
de bet pꝛecedere vindictã. ar. l acerrimis qau Relſ byter mane matutiali of modi cautio noͤ eſtm .
15g: ij.ncineg. D orecõciliari non vntlt. ſicio eypleto penſum ſernun/ oꝛdinatione epi exigẽ C
7* naner enane e G Zauis cõtriſtatus nolneritre tis ſue canẽdo Getcnele nig da. Secpider celen ſlen
ꝙ pamo iu J O ſuo ſatiſtacien eſperãqʒ perſoluat:itat ius hocmodo ꝓp
acien nonam veſperãaqʒ perſol therius hoomodoꝓ ſecen
Srud ctegedd ,„v. concilliari rarri no ſatiſfacie thoꝛis cõpetentibue a ſignantib? mir deneis oblig n n
nõ ſuſficiat ꝙ tüc excõicabũ ⸗ i cõtriſtauit:acerrimis ma vthoꝛis cõpet pmitteco her
tur.x vij.q.iiij.de pꝛel byte⸗ ter eoan dijs vſqʒ; dum gratanti iunxta poſſibilitatem ant a ſe aut a no potuit ꝓmittẽ Ci
N... ceretur in edijs viq
romum ꝛc. den —
„₰ frrvnn M, Lirer .

BDi. xcij. lxxiiij.
eta inſti. de inuti. ſtip. 5.ſi quis alium. ſed dic è bene pottii b Om autem. oſtendit magiſter ĩ pꝛecedenti di. ꝙ cdlerici debẽt celebꝛa
lichti teꝛum factum. inſti. de inutl ſtip. . qui e. ita ſua interfuit. pꝛe re diuina officia in eccleſia.in hac.xcij.di.oſtendit magiſter qualiter.
W cum ad eius officium ſpectaret eos ad hoc cogere. tilliinterſnt. ſient Au.. non debent voci modulationis inſiſtere. adijcit etiam in cclle
dd wrrecka Priiz d indomino. em anbicghepiſtones põt indu⸗ Nelon⸗ mouet incidentẽ qonemvrumepitoliuneeibig
ſigre cere conſuetudinẽ no alia parrochia epiſcopale of
dig Weſecs ſcholaribus publice cõpleãtur.de. ant bec adoleſcentuli.andiant i Kenmgertertt.
N xij. di nouit. 2 de cö. inde peractis hoꝛis infirmis viſita: bus in eccleſia eſt pſallendi ofſiciũ Banhe ſe
Nutt dil.iij. cſ. tis ſi voluerit ad opusrurale exeaat deo non voce ſed coꝛde cantãdũ. k & Andimntverba bitro⸗
ni a Kericus. agri⸗ jeiunus vtiteꝝ neceſfitatibus pere nec in tragediarum moduʒ guttur nymiexponentis.
lan cultura ar. C. grinoꝝ ⁊ hoſpitũ ſine diuerſoꝝ cõ/ ⁊fauces medicamine liniẽde ſunt 1 EMon voce tantum. nam
unſingi epi. : cle.l. ij. naz mer meantiuʒ inſirmoꝝquoqʒ atqʒ de vt ĩeccleſia theatrales moduli an voce decantandum eſt. vt
tanin carinon põot. b. ſt diantur ⁊ cantica. Ab offõ antẽ de con. dil. v. non mediocri
hmcn e. functoꝛuʒ ſuccurrere poſſit vſqʒ ſta 3. 2 B n. dil. v. non mediocr
rgng b iaſerdo ce⸗ tutam hoꝛam pꝛo qualitate tempo cantãdi ⁊ pſallendi diacones inue ter. ⁊ ibi pfſallite deo in iubi⸗
gan ricus nõ poteſt ops lutain Da itatis. Rez ex dictis niuntur exempti:ne duz vocis mo latione. iñ magis coꝛdis de
ſtirͤnd ſuas per totam diem ris ? oppoꝛunitatis. Ieʒ . ioni ſtudẽt altaris miniſteri notione ꝙᷓᷓ vocis iubilatiõe
W locare cum non debe ſancti benedicti ꝓpheta dicente:ſe· dulationi ſtudẽt altaris miniſteria Vrerxrvii di, ſedulo.
An at officio deeſſe. Brisnindie laudem din tibi ſe esligant. gd⸗ Se: bi non m Liniende.vt populum
i .Zigilijs. non ti narins ſacratus numerꝰa nobis ſic B diacones ſib delectent. nam necipſa veni
– videntur puniendiſf ſplet᷑: ſi matutini pꝛme tertie ſerte vſarpent. — tas pꝛonuncianda ſic eſt vt
Nine Sant oinint difleue none veſperi completoꝛij tempoꝛe Nſancta romana Lcrhef⸗ du / guis hoibus placeat xxij..
enamnchee, BodrinrafnreGTGsbeniuen. alenenaderaees eet dn mnene: wrondacr
*D deſa umn de altati die lauckem dixi tibi. naʒ de noctur altaris miniſteriũ ↄſtituti cãtoꝛes veluti electuaria peccatum
ntil Rbeiaelnere dent nis vigilijs ipſe idem pꝛopheta ait: eligãtur⁊ in diacõatus oꝛdine ↄſti / nõ l unden d eng
hflagnfik ſibi pꝛeiudicium quã media nocte ſurgebã ad cõſitendiu tuti modulationivocis inſeruiant: Veectaunran harith nnch⸗
Dhrien do permiſerunt ſe ꝓ tibi ⁊c.ergo bis tempoꝛibus reſera no ad pᷣdicatõis'offm̃ ⁊ elemo/ obiciunenr. Peulrant enin
nti moueri adta tenue; mus laudes creatoꝛi noſtro ſuper nan ſtudia vacare ↄogruebat: vñ debet w clara voece no zun⸗
lnl eeceſam ſcut eſt in indicia iuſticie ſie. Ande in car· fit plerũqʒ vt iĩ ſacro miniſterio oũñ pnunciet vt rri di civt
nnin matrimonio carnali thaginenſi concilio legitur. blada vorx querit᷑:ogrua vita negli populus plane intelligens
nini rr honen⸗ Sitne offici detrimento artificiolo gatur rcatoꝛ miniſter den monb⸗ virat amen. vtrrrvii, diſ..
Anm. us. vnde ſicu L ũ ib? d ..
luen Wrn Freugere ne Qainedis vel agriculturaꝰ vt in hac ſedeſci altaris miſtri can faciebant in theatro decan⸗
deodl re d AAS 2 T de . - 7 d'ci
Auni dalrtvadrrheg⸗ viſ⸗ abſqʒ officij ſui dũtaxat detrinen- tare nõ debeãt:ſolũqʒ euangelice agos guugen eune
lungn quod pꝛopoſuiſti. ia to pꝛeparet.clericus eniz qui abſaʒ lectiõis ofm̃ intra miſſaꝝ ſolemnia oda quod eſt laus. qꝛ hirco
Nun iſte tenetur officare coꝛpuſculi ſui ineqna itate vigilii“ exolnãt. pſalmos vero ac reliquas kemunerebannur Ppterte⸗
nunti ecclefaz lieet paupr dxeeſt ſtipendio pꝛiuatus excõice. lectiones cenſeo ꝑ ſubdiaconos v? tidam naturam bitei.
mmnin ſit. ꝛ⁊ vicere cum abo inr. Itiem exeodẽ. De eodẽ. ſi neceſſitas exigit ꝑx minoꝛes oꝛdi,/ oc Ab officio. exempti hoe
bfntert ſtolo.ſcio ⁊ abundare Tericꝰ quilibet verbo dei ern nes exhiberi.ſiꝗs aũt ↄtra hoc de/ intellige qñ indutiſuntĩ ec⸗
lnl tl entlee r⸗ an ditus artiſiciolo: victũ querat cretũ meũ venire tẽtauerit anathe/ daeſia ad cantandum euan⸗
kani H lderic⸗ Itẽ omnesclerici qui ad operädi maſit. A ꝗbus oꝛdinãdos opoꝛ: e ſe itellige ſantec.
ac inf Sec qa a pin validi ſunt: 2 artificiola litteras teat eſſe imunes. bꝛemcr moͤſt acũ P Rinan. miniſteriuz
ipiiſen cipio ſuit diues ecle diſcant qui vero nõ pꝛo emẽdo ali eſt:de quoꝝ vero R ſuos oꝛ/ q . Prꝛedicationis. 5.vi.
onmnii ſia cum ad eam pꝛio⸗ quid in nüdinis vel ſoꝛo deambn / ines ſuſcipere debeat:facile patet ſadikinus rra ſed iüd e
nrfit motus ẽ.ſed voſt ver ſant:ab officio ſuo degradẽtnr.ĩter ſacerdos.n.⁊ cuncti ifra ipſum oſti q dictumè ppter quoſdaʒ
Mionu git ad erigultatem. di emptoꝛes aũt abofficiodeclinan, tuti ab epis debent oꝛdinari. Uñ impeobos monachos alias
hnntin ces cleric aahuc tee teg vel negligẽtius agentes ab ofi in ↄcilio martini pape legitur. etiam diaconi poſſunt Pdi⸗
niſuß ni ſe ziſtopueri cio remoueãtur. Itẽ ex ↄci.aurel. Oi nõ ſunt oꝛdinati ab epo in pul are. vel hoc intellige ex de⸗
Cbua nborcinz Pmiſſo Be eodẽ. pito nõ pſallant neqʒ legant. leganbe alau ſlius fuerd
cn debeke Eeccte. J orini B 5 tis offm̃ eſt pꝛedicare vel p
nn ſiſs aliſs 1. .iſ. vnio, Xerici vero qui s alan⸗ L) Silcene innulenPoller dicationem appellat lectões
. ir de con, di. i. omnes. ctum adeſſe cõtempſerint ᷣm aut legere:niſi qui a epo ſũt cnangetimm —
u d CSipendio. ſR eni garbitrium epiſcopi eccleſiaſticam oꝛdinati lectoꝛes. De epis aũt a r Simulat iexaſperet e
k applicabiur hoc põt ſuſcipiant diſciplinam. gbus vel in quibns locis oꝛdinare rra ſe.
ni dici ꝙ canonicis inſi Di. xcii. debeant ſupꝛa diffinitũ eſt. nũc aut ¶In ſede apoſt. ex hoc di
unbect mul cu epiſcopo. hoe Am aũt ad eccleſiaʒ ve queritur de his q oꝛdinati a parro/ cunt quidam banc phibiti⸗
mnins eaneſtioeheod nerint coꝛde magis qu chia ſna nõ recipiũtur: vł p aliqua onem in ecro mninm loch
utakn dec nnihepie voce deo cantanduʒ me cà eas adire noluerint:an in alteriꝰ babere.alii tantum de cardi
ſraue alias videtur tan⸗ inerint. Item biero arrochia epᷣale poſſint officiuʒ ce nalibus intelligunt. h.vero
nun mm enoniigarO˙ Repaſtolaagcbhe. kebtae. webminermems mar generaliter intelligit eẽ ꝓhi
i hene dech. en ui. nepitolg ach ephe. tini pa 1 ſic ſtatutum eſt bitltum. cum. lad legendum
gicſen Liij. .iij. niſ cũ inu Coꝛde non voce deum laudare de tin hapen ntumeſt. lhuangelamnindun Anmge
Geine ſte pꝛiuatus eſt. tune bemus. . Sacerdotis offm̃ gerat epus que⸗ patet er illo verbo quod. j.
nn enim omnia ipe recu Antantes a pſallentes in coꝛ: B ſua parrochia non recipit. dicit iter miſtrum. ? caula
— erant e dgin C dibus veſtris domino: audi/ Iquis/oꝛdinatus epiſcopꝰad pnius coſtitutionis fuit ho
4 be PEeEEel.J.Ale . neſtas. .
jptgeren rij. lau. ſed certe ego H t Solägzar. P. iaconus.
eſutn credo ꝙ ſuum bene⸗ HS H Sluͦqzar. 8
et affianari o eo. donec ipſe eſt excöicat? non niſ cã neceſſitatis dʒ legere epiſtolam. xxv. dic.j.⁊c.
bei Fnmde e gag erialtcntg clbeet br *L) On liceat pſallere.argu.pꝛo laicis qui non cantant in pulpito ſed alibi
Gau . (Actan aiicoioerausiami⸗ clericus põt ſuſtentareſe no Araede abbare lkr. dſtc ſidl iamaſeerdote v. rih.
1 . . „„ . 1 . 5 (. . . .
Uechfv taui.xiiij.q.iij in ſumma. . * ir. na hce
Nö e Inte 8 ideſt illud ſecũdum quod ſolet eſſe interemptoꝛes. 1 diſt. pſalmiſta. ss
och vodaro⸗ voearimeempechee boonnens de auiduus hahes pierhofnligatenvel unsrecſeng, aliqua de cã ſine culpa. tamen ſua ſe
ga CDecinantes. l.clericii0. non debet aliquid pꝛeſumere de rebus ccclelle ad quam diuertit Firpea
u H

quouſq; pꝓuideat ei ſynodus alibi. vij.q.j. paſtoꝛalis.
2E contentione.ar.ↄtra. xvj.q.vlt.ſi plures. .
b ¶ Aut pꝛo aliqua.i.de iure.qꝛ dicunt ſe non elegiſſe enm. vel dicunt q renů

ciauit epiſcopatui.

Contingere.i nõ epiſcopalia. niſi inuitatus ſt an ertra de eo quireſgc j.

ſj. vij.q.j.c. epiſcopi.
a Judicare.nã aliam ecdle
ſiam ſi vacat debent ei con⸗

ferre.vij.q.j.paſtoꝛalis.ſed ⁊

populus eſt excõicandus ꝗ

eum nõ recipit cum iuſtam

cãm nõ pꝛetendit niſi ſcãda
lum timeatur. ſicut ⁊ ipſe ex
cõmunicatur cũ ad eccleſiaʒ
illam ire non vult. j. e. c. iij.

e AJauis.cuius eſt.i.ad
8 quam.
¶Aliam. quã foꝝe allegat
g Et bonoꝛis. videtur cõ

tra. 5. pxi. c. ſed dic honoꝛis

i. honoꝛabilis miniſterij. qꝛ
in veſtibus epᷣalibus exer⸗
cebit ſacerdotale officiũ non
epiſcopale niſi inuitatus ſit
vt diri. S. c. px. ⁊ maioꝛ reue
rentia exhibebit qᷓ alij pᷣſ by
tero ſimplici.
h¶ Pꝛouincie.que.ſ:.hʒ.x.
Vl.xi.epiſcopos ⁊ metropol.
vi. q.iij.ſcitote.laun.
i G Iqui.i.ſiqui cdlerici oꝛ
adinati ſunt epiſcopi.
k¶ UAbi pꝛius.i.in quo loco
vel in quo oꝛdine. Sed nun
quid pꝛioꝛ eccleſia tenet᷑ eos
ecipere.videtur ꝙ nõ.lxxxij.
Ddi. placuit.arg.xxi.q.ij.ſiqs
iam tranſlatus.Ad hoc dic.
ꝙ ſi habuit coꝛpalem poſſeſ
ſionem per ſe vel ꝑ aliuʒ eiꝰ
eccleſie ad quã modo nõ re
cipitur non tenetur pꝛioꝛ ec⸗
cleſia eum recipere ſʒ nõdũ
eius bñficium ſit collatum.
ſ nõ habuit poſſeſſioneʒ. te
netur. licet iam alijs cõceſſa
fuerint eius bñſicia vt extra
de elec. cum in cunctis. vij.
q.j. eos. C. de repu. her.l. vl.
per aliũ dixi qꝛ idem eſt acſi
per ſe.extra de pꝛeben.acce⸗
dens.ar.iij.q.j.c.j.in.S.i.io.
bec glo. non adaptatur ad
textum.b. Sed nũquid ẽ cle
ricus huius epᷣi diſtingue.

qꝛ ſi nõ vult renũciare epᷣa—⸗

tui ad quem electus eſt non
erit clerieus eius remanebit
tamen ei pꝛius bñficium qðᷣ
ius ↄſeruauit ei. Si vero re
nũciauit eius cdlericus erit.2
ab eo iudicabitur.extra ð re
nu.ad ſupplicationem. niſi ĩ

parrochiã cuius eſt electus pꝛo cõ

ientione populi aut pꝛo aliqua ra
tione nõ pꝛo ſua culpai parrochia

que ei fuerit data nõ ierit hũc hono
rem opoꝛtet ſacerdotij tantũmodo
cõtingere::ita vt de rebus eccleſieĩ

quã venit nihil pꝛeſumat. ſuſtineat

aũt quid de eo fanctum ↄcilium in
dicare* voluerit. Iem ex conci.
antiocheno.

De epiſcopo oꝛdinato quẽ ſna par

rochia non recidbeit.
B Iquis epᷣns oꝛdinatus ad par
rochiam cuius eſtelectus mi

nime acceſſerit non ſuo vitio:ſʒ qð

eum aut populus vetet: ant ꝓpter

aliamcam nõ tamẽ eius vitio per

petratam:hic ⁊ honoꝛis ſit ⁊ mini⸗

ſterij particeps: dũmodo rebus ec

cleſie vbi miniſtrare cognoſcitur in
nullo moleſtus exiſtat:quem etiaxʒ
obſeruare conuenit quicquid ſyno
dus perfecte pꝛouincie iudicando
decreuerit. Item ex concilio. an

chiritano.
Aſua parrochia non recepti alijs

moleſtiam non inſerant.
Igqu'i epi oꝛdinati ſũt neqʒ re
cepti ab illa parrochia in qua
fuerãt denominati:volnuerintqʒ ali

ꝗas occupare parrochias:⁊ vim pꝛe

ſulibus eaꝝ inferre ſeditiões aduer/

ſus eos excitando:eos abijci placu

