
queri non a laico.ſed

er boc loco dicnnt vi⸗

Erigere non pſe
ſedꝑ alios. vt. lxxxvj.

aũt nõ ꝑ laicos.eẽ de

coꝛrigerf.vt.xxiij.q.v.

cunt non tenere iſtaz
legem.ſ. e. q. vj. pꝛeſvy

,

giifat
ulbs he⸗
mintan
Eignnnt
cgnln
aliuhen
öplicgsqi

obegpen
Nſbeckee
Uir panrn
Nicibene
Oknüluc
Nddtrtt
dlosgyin
inigsgte
ifontin
köſface
ſNöen
ſgigut
Ciudrante
tüſtiffit
il
nchin
ncwin
enn
dbirtcf
ſegntet

¶ Sed aliud eſt re⸗
pẽtinus quale ergo
erit reſponſum teſtis
nam ſi cito reſpondet
videtur mendax.ſin
moꝛa videtur dubiuſ
vt dixi.l.di.ponderet.
AAESBi autez
b— Hec que /⸗
fſtio erpe⸗

C 9 Anis punia
tur. ſi cõuict?
fuerit ð calũnia vt.ij.
q.üj.§. notandum.ij.
d QNicalumnia.

etcetera.

e (Nrne, .
us pꝛeibytero
enim ⁊ diacono tantũ
manus imponitur. vt
xxiiij.di.pꝛeſbyter. .c.
diaconus. ⁊.c. ſubdia⸗
conus.ſed 2.lxix.diſ.
c.j.vbi ⁊ clerico iube⸗
tur manus imponi.ſʒ
ulud de manu bene⸗
dictionis.hoc de. ma⸗
nu cöſecratöis:vel dic
qð tempore gregoꝛij:
ſubdiaconat nõ erat.
lacer oꝛdo.xxxj.di.c.j.
¶ Sacerdotio.qðᷣ
habiturus erat.ar,qðᷣ
quis dicitur perdere.
quod nunqᷓ babuit.
xx.q.j.puelle.xvij.di.
cõcilia. xxiij.q.iiij.gni
liſarius. xxvij.q.ij.F.
exrbeis.
8.Caſtigari. B vna
pẽa commutatur ĩ ali
am penam coꝛporaleʒ
ſic. xij. q.ij. in. . liber⸗
tus.⁊.lxxxij.di.pꝛeſby
accu. bos. S. omnibꝰ.

hb ¶ VNeluti. hoc vult
dicer quod ſubdiaco/
nus connincitur velu
ti laicus.quantuʒ ad
hoc.iſ.qð ſicut cauſa.
laici ab epiſcopo vno.
audiri poteſt ſic cauſa
ſubdiaconi. vt.xv.q.
vij.felix ſecus eſt ĩ dia
cono. Quidam refe⸗
runt hoc ad qualita⸗
tẽ teſtiü: vel ſicut biga
miadmittuntur con
tra laicum ſic contra
ſubdiaconum. quia
poſſunt ex diſpenſati
one fieri ſubdiaconi.
vt.xxxiiij.di.lectoꝛ.ſed
tadem ratione bomi
cida admittitur cõtra
Prrecn n ſecũ di⸗
ſpẽſari poſſit a papa.
i ¶ Vꝛel byteri. bone
opinionis vᷣm.h.ſecꝰ
ſi ſuſpecti ſunt. vt.ẽ.
e.q.v.illi.ſed hoc non
placet minoꝛes ergo
Apoſſan coꝛam
epiſcopo toꝛqueri nõ
a laico. vel nõ credo
tenere qð hic dicitur.
k Meges. circa lai

cos infames.

tinus* concinat linguam men

aumrnm immi orum. cum
iſſet miſerendnm: irrident inpij:

„H.

loquirur index iuſticie eſt. qui antes

mentitur. teſtis eſt fraudulentꝰ. Iẽ
Labium veritatis firmuʒ erit imper

petnum. qui autem teitis eſt repen

Item.Qui cuſtodit os ſnũ cuſtodit
animam ſuam.qni autem inconſi/

derate loquitur:ſentiet mala. Mery

bum mendax iuſtus deteſtabitur.
impius autem conſundir ⁊ conſun/

detur. Item auguſtinus in pſalmo.//
xxxiij. Si aliquando humana infir⸗
mitate pedes noſtri in aliquod pec
catum mouẽtur:inſurgunt lingue

vnde dolent pij.⸗

Ai autem quod intulit
pꝛobare nõ valet:puniẽ/
dus eſt. Ande hadri/
anus papa ait.
Pumaturſqui alijs falſa intulerix:
Mnis qui alijs falſa intulerit
pnuniatur ⁊ pꝛo falſitate ferat
infamiam. Nez gregoꝛius.
DHDe. eodes:
6 Ai calumniamillatam non
pꝛobat:penaʒ debet incurre/⸗
re quam ſi pꝛobaſſet reus vtiqʒ ſu
ſtineret. Idem in regiſtro.
Qua pena ſeriatur qmi cnmen illa
tum non pzꝛobat.
Q Via iuxta patrum ſententias
canonicas quicalummam il
latam non pꝛobat:penam debz in

currere:ac per hoc quia ſubdiaco

nus crimen diacono pꝛobare non

potuit:quoniam impoſitioneʒ ma

nus:qua carere potuiſſet non ha/
buit:non ſolum ſacerdotioſed of/
ficio caruit:⁊ tanʒz reuera inſamis
meruit verberibus caſtigari. Naã
cui cum tribus teſtibus veluti lai/
co crimen quodlibet appꝛobatur:

non eſt mirum quod obijcit dum

pꝛobare non ſufficit:ſi coꝛpoꝛali in
famie qnemacnocu; laicus ex in
ris ſimilitudine ſubiugatur.quod
enin eſſet diacono gradum omitte
re hoc fuit ſubdiacono fame pleni/⸗
tudine caruiſſe.codice.libꝛo pᷣmo
titulo de epiſcopis⁊ clericis. Impe
ratoꝛtheodoſius. ꝛeſbyteri ci⸗
tra iniuriam queſtionum teſtimoni
umicant:ita tamen vi falſa non ſi
mulent. Ceteri vero clerici qui eo
rumdem gradum vel oꝛdinem ſe/
uuntur ſi ad teſtimonium dicen:·
um petiti fuerint:pꝛout leges
cipiũt audiantur:ſalua tamen ſitli

tigatoꝛibns falſi accuſatio.Si foꝛte

pꝛeſbyteri qni ſuo nomine ſupeno
ris loci teſtimoniuʒ dicere citra ali
quam coꝛporalem iniuriam ſunt:

pꝛecepti:hoc ipſo quod nibil metu
unt vera ſuppꝛeſſerint:multo ma-
gis etenim penaſunt digni:quibus
cum plurunnʒ honoꝛis per noſtrã

iuſſionem delatum eſt:ſi occultoin
neniuntur incrimine. Item conr

clericui per calumm ſati

ſtitntione.iij.col.nona. reſby
ninm dixerint:ſi quidem in re peca

niaria diuino miniſterio dumtaxat
per tres annosſeparati mõaſterio
tradãtur:ſi in criminali clericatus
honoꝛe nudati legitimis penis ſu/
bijciãtur.ceteri vero elerici com⸗
muni inre officio eccleſiaſtico pulſi
ſine delectu cauſe legitime coerce/
antur. Igez ianuario epiſcopo.
Ac ſancte comimunionis miniſteri
um non accedat: qui crimen illatũ
nonpzobst. “
Piphaniũꝰ pꝛeſbyterũ quo

N. rundam ſacerdotum litteris
criminaliter accuſatumcnius nos
vt valuimus cauſas diſcutientes:

nichilqʒ in eo obiectoꝛum reperiẽ⸗
tes:vt ad locum ſuuz reuerteretur
abſoluimus:.criminis ergo auctoꝛ
res volumus te perſcrutari:et niſi:
qui eãdem tranſmniſi epiſtolaʒ:pa⸗
ratus fuerit hoc quod obiecu:ca⸗
nonicisatqʒ diſtrictiſſimis pꝛoba/
tionibns edocere. nullatenns ad:
ſancte communionis miniſteriũ ac
cedat. Item ex decreto hadria⸗
nipaer.
Ona pena delatoꝛ ſit feriendus.

letur:aut conuicio caput am/

putetur.

Helatoꝛes antem ſunt qni inni/
dia pꝛodunt alios. Itemex con/⸗
cilio Antaho⸗
gegdem. aleg.
hior ſins ertllenn ſdeſis
et her oelauonern cue ali
quis fide

iuz fuerit pꝛoſcriptus vel
interfectus:placnit non niñ in ſine
accipere cõmunioneʒ.ſi leuioꝛ:can
ſa fuerit:infra quinquenninzʒ accipe
re poterit cõmunionem:ſicathecu.
minus fuerit:poſt quinquennium:
admittitur ad baptimmum. Item
ex octauo ſynoãdddbdo.
Qui inocenteʒ falſo crimine quem
maculanerit:ſacerdotis arbitrio pe
nitentia dintufn Dui getir.
„ ei
JIquis funm virerit: vel per
ſonam innocentis falſo crimi

ne maculauerit iuxta ſacerdotis ar
bitrium dinturna penitentia expur

getur. Aẽ ex concilio agathenſi:

Acommunmone coercearur: velſe
culatris vel iaicns:qi eccleſiaʒ vel
er. nigauerit:
8S Iquis vero ſeculariu m per:
ecalumniazs:eccleſiaʒ aut cleri
cum fatigare pꝛeſnmpierit⁊ conni
ctus fuerit:ab eccleſie ſue liminibꝰ
⁊ a catholicoꝛum communione:ni
ſi digne penituerit coerceatur:

Lo ſoꝛnicatoꝛes et:

infamia notati quẽ/

dam religioſum epi
ſcopum de ſimonia
accuſare nitũtur: re

us alterius pꝛouin/

[6 Elatoꝛi*:autem lingnat capu/⸗

¶ Qui ſuo.i.pꝛopter ſuuʒ
honoꝛem. 8
m ¶ Meelbpteri. qualit᷑ ſta
tuit hic imperatoꝛaliquid Sjᷣ
rebus eccleſiaſticis: contra
id. xcvj.di. bene quidem.ni
ſi hoc fecerit auctoꝛitate apo

c.victoꝛ.ſed hic inſtruit indi

cem eccleſaſticum quid face
te debeat.ſic.j.e.delatoꝛi.

n Legitiis penis. que

ſunt. ff. de fal. l..S. vl. vbi di
citur ꝙ pꝛo crimine falſi ſi
ẽliber depoꝛtatur ⁊ omnia

ſcruus patitur vltimuʒ ſup
plicium.vel intellige de pe⸗
nis canonicis pꝛout dicitur
di.l. ſi epiſcopus.vel die cuʒ
iudex ex officio ſuo punit ie
ſtem ſᷣm ſuum arbitrinʒ pii
nit eum. C. de teſti.nullum
ſecus ſi directe ac uſatur te
ſtis.vt.l.di.ſi epiſcopul.⁊.ff.
de kal. l. j. §. vii.
0 ◻— Piphanium. de eo
dem agitur exia de
teſti.quonian.
p ¶Litteris.ſz qualiter boc
ecerit cum non ſit admittẽ⸗
da accuſatio per litteras.vt
ij.q.viij.per ſeripta.⁊.iij.q.
ix. abſentem. ſed hic non ple
ne examinauit caufam.

eius bona publicatur.ſi eſ

q & Accuſatum ideſt inla⸗

matum.
XLxBDiſcutientes. de plano
non in foꝛma iudicij.extra dᷣ
accu. olim. SðWD

8 Abſoluimus. ab obſer

uatione iudicij:vnde poſtea
admittitur accuſatio.
t¶ Waratus nonne potuit
acculſatoꝛ penitereꝛ dicereſe
erraſſe.vt.S.ł.q.j.quidam.⁊?⁊·
ante lit. conteſ.poteſt deſiſte
re accuſatoꝛ.vt extra de ac⸗
cu.licet iu fi. Sʒ iſtud eſt ſpe
ciale in accuſatione epiſcopi
vel cum oꝛta eſt infamia.vt
Dixi.ð.õiiij.q.v.quiſquis.
vElatoꝛi.ↄfeſſo.
C◻0 Lingua. ſed qua
liter dat papa iura de pena
ſanguinis cõtra illud.xxiij.

7

q.vũj.bis a quibus.ſed hic

docet quid facere debeat iu
dex ſecularis.ſic.xx vij.q.j.Rᷣ
x Jꝗ quis falſum.
„» 6 JAquis ſecularium.

cie archiepiſcopi iudicium expetitt:·

tandem in pꝛobanone deſicit acen?
ſatoꝛ: reus cogitur ad ſue innoceni
tie aſſertionem. Oneritur pꝛimo

an crimine irretiti vł ifamia notati

ad huius accuſationem ſint admit/

.

A. Iawii! g wan enpiekm A datt tie

CWα ſtet 1 ihualrk.

ECan.

Naoqd aũt. In ſimonia quitiber auditur accuſans S laicũ etiãõ me
4 retrix. vt. lxxix.di. f ꝗs papa.⁊ er de ſimo.tãta.⁊ hoc iõ.qꝛ olĩa cria
nulla reputant᷑ reſpectu iſtius vt.j.q.vl.pʒ ſecus ſi accuſatꝰ ſit de⸗
ricꝰ:2 bone fame.vt.ij.a.j.in pᷣmis.in ſi.imo eadẽ ẽ diſtinctio in laico an pus
fuerit bone fame an ñ vt.ff. ad.l.iul.maie.famon..lʒ aũt ĩ exceptis cribꝰ admit

tant᷑ crioſi:nõ tñ fine toꝛmẽ⸗

to.vt.iiij.q.iij.ſi ea. Si gꝰcle . . AIulſfactioncʒ vel
ricxẽ bõe fame nullo crie uu tendi: Secundo:ſi epiſcopusin: Ante ſatiſfacionem excõicatiadlac iuramentum extra?
ſpectus nõ audit᷑ õ ipᷣm vt ceos accuſatione vertere voluerit: cuſationem non admittantur. ſen. ex. per tus.

extra ð teſti.veniẽs ſi eſtma

le glibet admittik ad accula Hibenda. Tertio:ſi liceat: ſibi ex/ repellendi quos apoſtolꝰ co⸗·
aae elleur ek e petere indicinm archiepiſcopi alte memoꝛar dicens: cum bis nec cibu weheetd ⸗
cũt ꝙ iz viles admittank ad ius pꝛonincie. Quarto: cuiusin ſumere ⁊ ame ſatiſſactionem eccle/ piebat. ſic.xj gilro⸗
accuſationẽ. non tñ ad teſtis dicium ſibiſit expetendum ſicirca ſie non ſuntrecipiendi. Iem cle go. egade
moninʒ qꝛ tota vis negocij ſuam ſententiam epiſcopos ſue pꝛo mens papa iacobo hieroſolymi/ m AQm̃ p mimo⸗
pendet ex teſtimonio ſed nõ nincie diſcoꝛdare contigerit. tano epiſcopo. ſic otinua.qm̃ ⁊ ſibo
in accuſatione vel dic vt di⸗ Qnuinto ſi in pꝛobatione deſicit Sæcer dotes nò niſi a coequalibus niſumus.

xi.ij.q.j.in pꝛimis.in ſi.

b ſacerdos. pꝛecipit᷑
B ab apoſtolis.vt.xxv.

di.pꝛimum. ſi tale eſt crimẽæ

el H titi alios accnſare nõ poſ coequales non ert: ab epiſcopo, ed alior tepreten
di. apoſtolus. ſint: anacletus papa teſta rum vexatione ⁊ accuſatione:dicẽ/ gquilz malinõ ſinttñ
t Anes leges. ſed 2 tkur dicens. te domino pꝛohibebat: et non niñ i repꝛebẽdũt. qꝛ eos
0 alios dicimus infa⸗ In criminoſis ſacerdos aceuſarinõ a coequalibus aliquid ſibi inferri: malos eẽ credunt. xrſi.

mes ſᷣm canones qui non

an ſimplici aſſertioni ſue ſit ſides ad

accuſatoꝛ an rensſit cogendus ad
pꝛobationem ſue innocentie.

„J. 4 „ .
AMod antemꝰ crimĩe irre/

permituitur.

q.vj.ſ duo. ar. ð. ij. iiij. oſanguineox. ꝛc hi q. 2..e. qgcunqze. xxij q.
v.paruuli.Sed dic ꝙ canonica infamia ꝑ penitentiam tollitur.ſed nõ
illa que irro gatur ipſo facto vel ꝑ ſententiã.io.de ipſo occulto crimine

tollitur per penitentiã ſed non de maniſeſto.vt e
hb ¶ Cum buiuſmodi.ſ.excõmunicatis.

O Mnes illi ſunt ab accuſatiõe

accuſsri debent.
BEatns Petrus homicidas ⁊
adulteros ac cunctoʒ crimina
libus nexibus alligatos:et qui eis

debere docebai. Infames etiã om.

xtra de tẽp. oꝛ c. vl.ꝛ pe.

i æenesant. ſa

k ◻ atus. diceun
Diec dirit qui

n .UNt a talibus. ſ. U(
lis qui ſemper parat
ſunt repꝛehendere. de
gbus ait. xj.q.iij.ſecu

q.iij.ñ ſũt.xj.qj.nolo

ſunt infames ſm leges. vt 832 ſacerdos ſine crimine eligi nes⁊ quos pumates:⁊ leges ſeculi o pumancig
Srnoe v coꝛponr xintos pꝛecipitur nullatenus a crimi non recipiunt:ſed ⁊ laicos ab eoꝛuzʒ tantũ bumana nõ
mes em anonesaulbinle noſis accuſari aut calumniari per) accuſatione ⁊? vexatione ſemperre ng in eclena.
ges ſunt infames vt mulils Mittitur: nec ab alijs quam ab bis pellere dehere rogabai' ? cunctos t irimen. d
er que nubit infra tempus quiſine ermine ſunt: ⁊ iuxta electi ſubduos eſſe pꝛecipiebat: eunnctoꝝꝛ ( vis dicere G
luctus.io. Sed certe bigami Onem canonicam ſacerdotes oꝛdi ſacerdotum vitam ſuperioꝛem ſan a peccauit poſt baptii
⁊ coꝛpoꝛe viciati non ſuntiin nari poſſunt.et tales per omnia in ctioꝛemqʒ ac diſcretam a ſecnlari/ ma põt pꝛomoueriſᷣ
fames ⁊ ſi ſint irregulares neniuntur:qnales ſacerdotes eligi bus ⁊ laicis hominibus eſſe:⁊ ſpiri/ egerit penitentiã. tůc
cum non deliquerint. b. Hi inbentur. Itez hadrianus papa. tuales atqʒ ſacerdotesſup er car· dicas illu hic appella
cunt⸗ quidam ꝙ infamia Infames 7qui culpis exigentibus nales ac laicos ſemper conſtitunere ri ctimineſum ꝗꝑ
wanbſe leutentiz ꝗd ſacerdotium pꝛouebi non poſß 2 ſoꝛe dicebat debere:quoniazʒ pꝛ0 ncliuieus e
co. vt ci allqua vepwbendt. lunt ſacerdotes non acenſent.· minimo“ eſſe nobis debet vta tali⸗ gibus mtenigaoaue
tur in adulterio:vel cum ali Mnes vero infames eſſe:di / bus arguamur indicemur vel ab irrogant infamiaz i
quis contrabit binas nupi cimus quos leges ſeculi ina bnmano' die. maioꝛeꝭ vero amino iure. vel de lllo itel
as. de qua agitur.ff de his mes appellant:⁊ omnes qui culpii ribus nec accuſari vel iudicari nul lige g pendente accn
qui no.infa.quid ergo infa⸗ exigentibus ad ſacerdotium nõ poſ latenus poſſe dicebat:quoniã hoc ione qua fuit accu
mia hec nõ purgat᷑ p quun ſunt pꝛouehi:indignuʒ eſt:vtilli eo; non ſolum diuinas ſed etiaʒ leges ſatus voluit accuſare
tacunqʒ penitentid. vt.ij.q. accuſent qui eſſe non poſſunt quod ſeculi inbibere docebat. Itez ba aliũ qð nõ lʒiij . vl.
emineconikitur niſ re ſipfſi ſunt:quoniam ſicut maioꝛesa drianns paopo. eganca⸗Bazautſ
natu. vt ij.q. iij F. notanduz criminari poſſunt. Nez fabianus sccuſare non poteſt. hoſtentiſle geſtpitu
iin f.ſf de poſtul lj.S. de Papa. SS Li erimen intendit:agnoſcẽ rus viſe geun ,et
qua. Alia eſt infamia e AInkames ſunt: qui regnum dei con dum eſt ſi ipſe ante non ſne/ h qlz glolus et no eo
ve qua agitur.j.e.ſunt plu ſEqni non valentt. it criminoſus. quiapericuloſuz eſt nuictus repellat. vt er
rimi.⁊ hec melius dicitur in TZiqnpiſi peccata perpetrant ⁊admitti non debet rei᷑ aduerſus de teſti.ſup eo iñ ſi x
ſamatio que inducit puga Rde quibus apoſtolus ait quoni quẽcunqʒ pꝛoſeſſio.teſtes antem ſi bat ſeegiſſe pniaʒ bñ̃
nonem: illaabolenn bur⸗ am qui talia agunt regnum dei non ne aliqua ſint infamia. vxoꝛes ⁊ fi/ recipit marie in ault,
õä conſequentur. valde cauendi ſunt: lios habentes chꝛiſti omnino pre cr. di erug a⸗
infamia canonica que irro⸗ ad emendationem ſi voluntarie dicantes. Mon ſolum autem cri 3 rce nſo. tuas.
garur er quolibet perõ mo: venire nolnerint compellendi ſunt minon:ſed etiam quilibʒ alij ab ac Sppi df c in erceptis
tali vt hic.x.xxxij.q.v.pꝛec⸗ quia infamie macula ſunt aſpern et cuſatione epiſcopoꝛnʒz repeilũtur. qribus: B ciuiliteraga
ptũ in ſi.ꝛ becaboletur ꝑ pe in baratrum dilabuntur:niñ eis ſa⸗ Ande anacletus papa aatt. imn poti admittat de
nitentia. vt.j.e. illi gtñ vt di cerdotali qanctoꝛitate ſubnentnʒ ſu· Seo nõ placet quieruos ſuos ac. egtate i derigoꝛe .io.
cunt ꝗda talis nõ admite⸗ erit. Similiter ⁊ illi de quibus ipſe cnſat. =“ Xu dicas breuiter ꝙ
retur ad accuſationẽ vel p⸗ git:cum hniuſmodi nec cibum ſuꝝ? Jomnia in hoc ſeculo vin⸗ pbat aime rs alt
Moeezcen ceh mo mere:quia infamia ſunt notatian / WMAdcata eſſent:locuʒ dinin a in anſ repalli in ,
ſun intumis .cqui ein.. Lequam ſacerdotali anctoꝛitate eu dicia nonbaberent. Supernacu/ ii wr F vetiſted⸗
Iẽ infamia eta er ſnig er Ventur: a⁊ gremio ſancte matris ec is laboꝛatimpendijs qui celnʒ ce· ſumoniu ni in ercer⸗
icatõis tollitur pabſoluti cleſie reintergrentur: quia qui extra cat facibns adiunare. Ideo ſi aligs piis gibus fm diſtin
oneʒ. vt.iij. q.j.c. j. ſic ſinito nos.ſunt nobiſcum communicare putat ſe ĩ hoc deo placere quod ſer ctõeʒ pluries dictam
tpe relegationis tollit᷑ inꝛ⸗⸗ nõ poſſunt. Jdem. nos acculat:⁊ vt melioꝛes ſiat dicit ſuperius.b.
mia oꝛta ex ſnia.ff. ad muannm. A Siipſe afllvel
oꝛdine. o né ſit condénatus

d ¶Aminoꝛibus. boneſtxe moꝝi mloſis ne ſit ij q. vij peſumũt.:. c latoꝛ. a. extra de teſti fuper eo.? eſt bic ar. q poſt pniam accuſatur ꝗs de cie
eAlig Fᷣm qnoſdã pꝛima ps loꝗt᷑ de cioſis nõ excoicatis. ſeda de excõi· xxxiij.qłij.admonere.j.q:vij.ſi ꝗs oẽm.l.di.puenit xlvnij.di.qm multa..
atis. m alios loꝗt᷑ pᷣma pꝑs de occultis.ſecunda de manifeſtis criofss xr ¶. Reui i. accuſati. I¶ Rpm. nõ tñ obeſt eis ſi eos inſtrn⸗

rerint.xl vij.di.ptulibʒ.ꝛ.xliij.diſ. epheſijs.Aliud ſi neglererit. eos comi/

õpellẽdi.ar. exiſtẽte in moꝛtali peccato cogendũ ad penitẽtia.xxij... Pꝛe
82 Joia. de occuitis oquit qͥ ſoli deo reſeruant᷑ xxxij.di.erubeſc

langarriig diſ tnn ſacerdos ar..ij.q.jemulti. s
g CMiñii eis. ar.tolli in fami ꝑ ſatiſfactõeʒ eceleſe. vl. xxxij.d. v pꝛeceptu rrxy

Qipn
unnn
linne
Anih
hlſren

Cenbenag

hge
etſſti
iin i

W
Eenititte

Crtilige
sieint
hiſüngin
Nhonnt
fibummmtin
cuunnrſi⸗
t rectcn
Copal

nndeet

4

pieſumit potius accu

ſationem fieri cauſa
innidie q; charitatis.

epiſcopus.
Acerdotcs.

NVes ſic.ij. q.
0Woues.
q¶ Zulſpicio. ſic i.a

rarie non credit. xj.a.

liij.in cunctis pꝛobabi

lis inducit pꝛeſumpti

onem. ff. qð me. cau.

levlti.ij. q. v. pꝛeſ byter

violenta condemnati

one.xxxii.q.j.dixit. ?ꝰ

C. de adulte.qᷓuis.lʒ
ſit ar. contra. extra de
pꝛeſump.litteras.
Mitare. Caſuſ
Memo'dziſe ja⸗

dat vt petr' 7 dauid

otiens penitentia
faciam quotiẽs com
mitto foꝛnicationem
etiam cum eadeʒ mu
liere. ⁊ m quaſ pꝛo di
uerſis delictis ſit mi⸗

hiſpenitentia iudican
da.vt de pe.di. v. con

nderet.⁊ ð pe.di.j.mẽ
ſurã. Nẽ ſi poſt pᷣmà
foꝛnicationeʒ quis pe
nitet:iniungit ei peni
tentia.ſi ſecundo ac⸗
cedit ad eãdem:ſecun

do iniungit᷑ ei penitẽ
tia.talis ergo erit me

lioꝛis cöditionis ſi nõ
iᷓ ſi peniteat poſtea.

item ſi ſecũdo accedit
ad aliam muliereʒ ed

adherſus bonos excitatur: vt quoſ

de bonis ne ca⸗

H Tertio hic videk
g

aquibus ſe domini

„Vji. 1 .

ſe hoe agere:inuanũ laboꝛat:2
ritatis quoniam dinine gratie ple⸗/

nitudo adiectione bumananonin

diget:nec vlla requirit commmenda

tionis augmenta. Nez teleſpho

rus papa.

Popnlus ſacerdotes arguere vel

iucrepare non/ vgalet.
1 Acerdotes qui pꝛopꝛio oꝛe

coꝛpus domini conſiciunt: ab

omnibusſunt obediendi ⁊ timendi
non dilacerandi aut detrabendi ꝗa
uibn populus bene/
dici ſaluari ⁊:inſtrni cupit:nullate/
nus eos debet arguere:nec vnlgus
in eoꝛum accuſauone ſuſcipi debet
populus enim ab eis docenduseſt
et coꝛripiendus:nõ ipſi ab eo:quia
non eſt diſcipulus ſuper magiſtruz
dei ergo oꝛdinationem accuſat qui
eosqui ab eo conſtituuntur ſacer/
dotes accuſat vel damnare eupit.
Ideʒ. Si qui non ſunt idonei nõ
ſuſcipiantur ad accuſationemſj om
nes qui aduerſus parreg l Raecro/
tes armantur:infames eſſe cenſe/

mus. patres enim omnes.i.ſacerꝰ
dotes venerandi ſunt:non reſpnen
dilaut accuſandi vel inſidiandi aut

inſamandi. Item pius papa.
pꝛehendant: plebs epiſcopũ
non accuſet:nec vulgus eum argu

at:quia nõ eſt diſcipulus ſuper ma
giſtrum. Epiſcopi enim a deo ſunt

indicandi:qui eos ſibi oculos ele
it. Mam a ſubditis aut pꝛaue vite

hominibus non ſunt accuſandi aut
arguẽdi aut lacerandi.etinfra. Ne
mo bonũ faciens alteri verbo aut
ſacto nocere vult.quãto minus in
ſuſpicione debet venire ſidelis ho/
mo:vt dicat aut faciat ea que pati
non vult:quia omnis ſuſpicio po
tius eſt repellenda qᷓ; appꝛobanda
velrecipienda. JYoſa autem de/
tractio licet vicio detrahentiumia
men inſto dei indicio nonnunquaʒ⸗

vel domeſtica pꝛeſumptio:vel ali /

oꝛum fauoꝛ in altum extulerat:de⸗

rie quis de ſe pꝛeſumat lingue ma?

loꝛum ex dei pꝛecepio contra eum

ei unt⸗
TI- Mitare petrum tertio dieen/
tem:domine tu ſcis quia amo/
te.Etemim quia tercio negauerat:
tertio conſitetnr:ſed negauit in no/

cte:conſitetur in die.ec autem.iõ

dictaſunt:vt ſciamus neminemia⸗

cctare ſe debere: nam et ſi petrusla/

pſus eſt:quia dixit ⁊ ſi alij.ſcandali⸗
ʒati fuerint in te:ſed nõ ego:ꝗs alins
iure de ſe pꝛelumat:deniqʒ ⁊: danid
Ania dixerat:Ego dixi in abundan⸗/
tia mea: non moneboꝛ ineternum:
eam ſibi iactantiam obfuiſſe conſi/

tetur dicens:anertiſti ſaciem tnam
a me:⁊a factus ſum conturbatus

Item gregoꝛins. .

innidie ſtimulis agitatur quaʒ cha

OEes⸗ pao:cein uln nonre

Ar boni ſalubriter humilientur lini/

ne maloꝛuz contra eos inſurgunt.
g Lint plunit ani vitam onO

rum ſoꝛnaſſe ampliusqnã de⸗
bent landanta ne qua elatio de lau
de ſubꝛepat permittit omnipotens
Denus:malos in obtrectationem et:
obiurgationem pꝛoꝛumpere: vt ſi
qua culpa ab oꝛe laudatium in coꝛ
de naſcitur:ab oꝛe vituperantium:
ſuffocetur. Minc:eſt quod doctoꝛ
gentium ſe in pꝛedicanone currere
teſtatur inter infamiam et:bonam
famam:qui etiam dicii vt ſeducto/
res⁊ veraces. Merum hac ancto

ritate pꝛobibẽtur ſpirituales a car/

nalibus aceuſari:non carnales a ſpi
ritualibus:quod ex verbis einſdem
datur intelligi quibns in eodem ca
pitulo ſubiunxit dicens.Capite lan
gueſcente facilius reliqua coꝛpoꝛis
menbꝛa inſiciuntur.ſicut ſcriptuʒꝰ
eſt. Omne caput languidum ⁊ om⸗

ne coꝛmerens aplanta pedis vſqʒ
ad verticem non eſt in eo ſanitas.

Quapꝛopter manifeſtum eſt dia/
bolum qui ſicut leo rugiens circuit

gquerens quem denoꝛet :coꝛdibus.

plebium inadere:vt doctoꝛibus at
qʒ paſtoꝛibus ſuis detractiones ir/

rogent vel eos accuſent:vt piebes:

langueſcentes non tenentibus paj
ſtoꝛbus frena eoꝛuʒ laſciniant: atqʒ

in ima ruant: vt ſalteʒ ſic periclitari
poſſint. ultum vero diſtant dã/
na moꝛum adamnis rerum tempo
ralium: cumiſta extra nos ſint:illa

vero in nobis:et infra. Deius ma⸗/

lum ſoꝛe non exiſtimo quam chꝛiꝰ
ſtianos ſuis inuidere ſacerdotibus.
MNinc etiam felix ſecundus att.·
Fes reite famulantes perſeqminõ
¶Sieſeite inqnit ſancta ſynoj

dus nicena:⁊ nolite periequi
cos qui recte deo famnlantur:⁊ ſin

.

cera voluntate ſuperna deimanda
ta cuſtodiunt:vt noſtris legibꝰſnub
ingantur: quia non decet vi carna
les ſpirituales perſequãtur. Nez

gregoꝛins.

debeggtt “
G X merito plebis nonnnnaz

epiſcopi depꝛanantur qnate

nns pꝛoclinius cadant qui ſequnn
mr. Capite langueſcente cetera coꝛ

poꝛis membꝛa inſiciuntur. deterio

res ſunt qui vitam moꝛeſqʒ bono/
rum coꝛrumpunt his qui iubſtanti

as alioꝛum pꝛediaqꝗʒ diripiunt. Ca
neat itaqʒ vnnſquiſqʒ:ne ant lignaʒ
ant anres habeat pꝛurientes.ideſt

lx peccatu (Iminit ſieut i ſe

cũdo accederet ad pꝛioꝛẽ.ſed

llo ſecſdo peccato qo ſi

cit c altera noua pnia ſibi

.

denuo accedat. cum par ſix

malakerco⸗ noua penité⸗
ia ẽ

indicẽda fibiſi ad eàde

peccatum: ⁊ hoc concedi po
ten: l ſim leges qni ſepius

2

Peire arg. a maioꝛiſ.

tit diuerſa furta.fl. de fur. ei

I.g. v. ſi paulus.

v In abundantia.i. cõfi-
dentia bonitatis mee.

Vnt. laudant. hoc ẽ

42

S. —

rem contractat.nõ commit

—

veniale peccatũ.xxv.
di. criminis.ſed qui commẽ
dant moꝛtalia vicia moꝛtali

Inter infamiaʒ.i.quid

od ntes dicebant eos ve⸗
rfaces quidam non. rl, di. q

dixit dominus,

m.

iuſdem pij.2 continuatur

„Qcuees
Sicut ſeriptů . Ilaya⸗

n 6 Nieſcite.

o & merito. depꝛausn⸗

pꝛopter alioꝛum merita effi

er peccant. xlvj.di. ſunt noè/

1⸗Zeum hac auctoritate
S. ca. oues. hec ſunt verba

ur. ieſt pꝛaui epiſco⸗
conſtituuntur. non enim

ciuntur mali:ſed mali ꝓpter
malo:um merita pꝛelati ſi⸗
unt.viij.q.j.audacter.

tur oꝛbis regis ad exempiũ

ar.x

Subuit pꝛelatos ſuos qeculare nn9

ne ant ipſe alijs detrahat: aut alios

Ddetrahentes audiai. Sedens inꝗgt
Popher⸗ adnerſus fratrem tnum

quebaris detrahendo: ⁊ aduer/
ſus filium matristue ponebasſcan

dalum.⁊ cetera. Marcant ſingnli

Detractioni lingne cuſtodiant que

ſermones ſnos ⁊ ſciant:qnia cnncta
que de alijs loquuntur:ina ſentenꝰ

tia iudicabnntur. Nemo inuito au

j.q.iij.pꝛe cipue.

a

Cadant.quia componi

Audiat,ſic, j.r. ii. n

3

5

a ¶ Vnq. l. per detractoꝛes
ne ſit ↄtra.S.v.q.v.non vos
vel dic per eos.i.per curio⸗
ſos.vnde iuuenalis. Seire
volent ſecreta domus atq;ʒ
b Apiens.
c ꝝᷣ/ Eterioꝛes.peius eſt ꝑ
ſuadere ꝙ; facere. vt
ff.de ſer.coꝛ.l.j.S.perſuade⸗
re.⁊.l.vttantuʒ.⁊.lxxx vj.di.

Amma. detrahere.

33. di. xlvj. accuſatoꝛes

e¶ Et accuſare.S.ij.q.vij.ſi
micidioum.
mHirames. contemnũt

quis epiſcopus.ð pe.di.ho

Rn. xix. di.nulli-.

4 .Fures. ex hoc. c. patet

ꝙ omne crimẽ infamat ſᷣm

canones.?.S. e. omnes. ⁊.c.
ſequenti. Item ex hoc.c.vi ⸗
detur ꝙ omne erimẽ ſit pu

blicum ſ̃ᷣm canones.

h ¶ Be bellis publieis. ta⸗

-

les ſunt rei leſe maieſtatis.

vt.f.ad.l.iul.ma.l.iij.⁊ capi
te puniuntur.niſi dominũ
defendere non potuerint.

f. de re mili.omne.S.quiin

Kcle. * 7

¶ VWertüt ambitioſe. vt. .

ſ.q. vj. eut.
k Ad iracundiam. extra
homicidio ſicut dignum.5.
ilti ver.

1¶ Pꝛouocat.i. delatoꝛes.

vt.v.q.vl. delatoꝛi.
m LCegitimam.i. plenam

aliter enim non pꝛomouent

nec aliquem poſſunt accu⸗
lare.vt.j.ſequitrr.

n ¶ Curie.liiij. di. c.j. .ij.

o ¶ Mentem. vt furionñ.
p ¶AManifeſtant᷑.S.xxxiij.
drmaien.
icunqʒ.periura⸗
Querlt. cgeclweonii⸗
tuimus.
Septem xxij.q.iiij.qui
acramento contra. ſo. ibi.
S ¶ Sine penitentia. interi⸗
ii.ſi.l.di.clerico.
¶Teſtimonium etiã poſt
penitentiam pꝛiuataʒ. vt. .

xxij.q.v.paruuli.Et hoc eſt

verum in teſtibus. Secus
videt᷑ in accuſatoꝛe.vt.xxij.
q.v.ſi quis conuictus.
1 ¶¶¶Recipiatur. alibi dici⸗
tur ꝙ iuramentum ſolum
deum habet vltoꝛem. vt. C.
de rebus e. l. ij. non ergo
incurrit infamiam. Ieʒ ali
bi legitur ꝙ periurium con
tinetur ſub crimie ſtelliona/

Sed crimẽ ſtellionatus nõᷣ
infamat. vt. ff. de crimi. ſtel.
l.ij. ergo nec ꝑiuriũ So.vbi
iuramentuʒ nõ cedit in pꝛe⸗
iudiciũ alicuius.ſolum deũ
hʒ vltoꝛem. Dicũt autẽ qui

dã ꝙ ſi iuramentũ eſt de fu

turo ſemꝑ ĩtamat.qꝛ ibi ſrꝗ
git ſides deo ⁊ bomini. Se⸗
cus ſi eſt de pꝛeſenti vel de
pꝛeterito.vt. C. de tranſac. ſi
quis maioꝛ. Alij dicunt
iuramentum ꝙ interue ir
in contractibus non in

4

Lau:

guloꝛum fſit dilectiſſimi non ſolum

oculos caſtos ſeruare:ſeda linguaʒ
nec quid in cuiuſquam domo aga
tur:alia domus vnquamper eos

nouerit:habeant omnes ſimplicita

tem columbe:nec cuiquam machbi
nentur dolos:⁊ ſerpentis a ſtutiaʒ

ne alioꝛum ſupplantentur inſidijs.

Item lucius papaa.
Bonus nocere non cupit.
¶Apiens:non eſt omnisquino
cet. Item anacletus papa.

QEterioꝛes ſunt qui doctoꝛnʒ
vitam moꝛeſqʒ coꝛrũpũt bis
qui ſubſtantias alioꝛum pꝛediaqʒ:
diripiunt.ipſi enim ea que extra no:
ſunt:lʒ noſtra ſint auferunt.noſtri:
quoqʒ detractoꝛes.⁊ moꝛum coꝛ⸗
ruptoꝛes noſtroꝛũ ſiue qui aduer/
ſus nos armantur: pꝛopꝛie nos ipj
ſos decipiunt:⁊a ideo iuſte inſfames
ſunt:et merito ab eccleſia extoꝛres.
fiunt.pꝛo meritis ergo plebis ſepe
paſtoꝛes de pꝛauantur eccleſie vt:
pꝛoclinius coꝛruãt quiſequuntnur.
Iteʒ alexander paopoaa.
DDecodem. “
VUmma iniqui tas eſt fratres:
oetrabere ⁊. accuſare vnde
ſcriptum ẽ.Ommis qui detrahit fra
tri ſuo homicida eſt.et omnis ho/
micida non habet partem in egne
dei. Patet ergo vt permiſium
eſt quod carnales pꝛohibentur ab
accuſatione ſpiritualium:non ſpiri:
tuales ab accuſatione carnalium
Cum itaqʒ criminoſi ⁊ infames ab
accuſationibus pꝛobibentur:viden
dum eſt quos canonum ſacra an/
ctoꝛitas infames appeller. DSe
his ſtephanus romane eccleſie epi/
ſeopus hilario dicens.
OQue perſone intames babeantur:
VNiames eſſe eas perſonas di/
cimus que pꝛo aliqua culpa no
tantur infamia.i.omnes qui chꝛi/
ſtiane legis noꝛmaʒ abijciunt ⁊ ſta

mnta eccleſiaſtica contemnnnt.ſimi

liter fures:et:ſacrilegos ⁊.omnes:
capitalibus criminibus irrecitos ſe
pulchꝛoꝛum quoqʒ violatoꝛes et
omnes qm aduerſus patres arman
turqui in omni mundo infamia no
tantur.ſimiliter ⁊ inceſtuoſos bomi
cidas periuros: raptoꝛes maleſi/
cos veneſicos adulteros de bellis
publicis mngiẽtes:⁊ qui indigna ſi/

bi petunt loca tenere:ant falenlta,

tus. vt. ff de crimine ſtel.l.iſ. Leꝭ eccleſie auſerunt ininſte ⁊ qui fra

tres calumniantur aut accuſant et:
non pꝛobant:⁊ qui contra inocen⸗
tes pꝛincipum animum ad iracun:
diam pꝛonocant.⁊ omnes anathe
matiʒatos vel pꝛo ſuis ſceleribus:
ab eccleſia repniſos.⁊ omnes quos
eccleſiaſtice leges vł ſeculi ifames

pꝛonunciant. t nimirum omnes

nec ſerui ante legitiman libertatẽ
nec penitentes nec bigami:nec illi:
qui curie deſeruiunt: vel non ſunt
iniegri coꝛpoꝛe aut ſanam non ba⸗

mat ſecus in iurun . ·

quiinobedientes ſanctoꝛum patru,⸗ is in
decretis exiſtunt aut qui furioſi ma toqðſit iiudicjs boe
elenmr hi eianarn nec . 6 —————
d ſacros gradus debent pꝛouebi lamentu infamatca
nec iſti nec ecri mer liberti nec: enmnem v
rectam ſidem veldignam conuer, mumrepellat alegil,
ſationem non habentes ſummos: mis actib diri lxirv.
ſacerdotes poſſunt accuſare:nec ad dr floꝛentinuz. ꝛcy de
accuſationem ſeu ad teſtinonium teſtibus. cauſamq;. S
nuliatenus iuſte poſſuntrecibi.. x DOo ſequetes.
Item fabianus ppa. »„ -2 Sec licet
ſmfamis emcitut: qunſciens deiera inferter pꝛedicis.
fe pꝛeiuunutt. 5 Abbuluſſnolit

Licungz ſciens ſe periura, inongcs:
errrldrom pane et aqua: afemetinn

⁊ ſeptem ſequentes anos peniteat: b /Vero. neſ⸗
⁊ nunquam ſit ſine penitentia ⁊ nũ ¶ Hens illeẽ igno
quam inteſtimonium' recipiatur*. ranter hereticus qui
communionẽ tamen poſt hoc pꝛe ſequitur opinion cᷓ
cipiat. Ieʒ euſebius papa. pultat veriott. vtxriuij
Acculationes 7 penonas: quas ie, d.i. berefs.

ges ſeculi non admittunt: eccleng Seon
PEs ſequentes patrum vey iter argumentatur.
A. ſtigia pꝛo ſaluatione ſeruorn, licet enim peccatum
dei:quaſcunqʒ ad accu ſatiões per ſit maius peccatol
ſonas leges publice non admiitůt hicſcẽtia pꝛeponiturx
bis impugnandi alterum ⁊:nosli ignoꝛantie.tamen ſa
centiam iubinouemus ⁊ nulle acx cca compenſationeſei
cuſationes a iudicibus andiantur: enter peccans poteſt.

equipari ignoꝛanter

eccleſiaſticis: que legibꝰ ſeculi pꝛO peccanti. Similis ⸗

hibentnr. Sed lʒ infames ab ac penſatio rir. di in e.
cuſatione epiſcopoꝛum pꝛohibea/ ———
tur:non tamen iſti ab hniuſmod: minus ſit peccatum
accuſatione pꝛohibendi ſunt.he/ ignoꝛatis ᷓ ſcictis. ba
reticos namqʒ accuſare infamibu bes xxxij.q.vij.quem
non pꝛohibetur:vt ſupꝛa patuit in admodum qnq; vide⸗
eadeʒ caula vbi de accuſatione mi ar pius vecraſ ga
noꝛum aduerſus maioꝛes diſputa K mncheng ſeun
tumelt. Nrem. De eoein. quandod; panfean.
CUEm maioꝛes ſcientia:⁊ moꝛi cr. vthie.

bns a minounbꝰ accnſari pꝛo,/ e ¶VPeecipitare. G.⸗

hibeantur:non equales ab equali:· tm in ſimili queſtione
bus vel minoꝛes a maioꝛibus ab precipitat ſentennam
accuſatione huiuſmodiſunt pꝛobi vr.ij q. vij. . ſed gue⸗
bendi:cum hereticna catholico mi riur.⁊ vtbanus cadẽ
noꝛſit:Sed et:hoc an generaliter: Ligeur Folncrezi d.
accipiendum eſt: auguſtinus non er li
dimmnit dicen. gnucro. rilli.ſe h
Dubinm eſt: an ſciens anarns an in quibus pꝛobaue⸗
neſciens heretiens grauius peccet: tat infames admitẽ
dos 3 heretiros.⁊ ita

contra fimoniacum

Eero ergo qnis peccet gra⸗
nins qui neſciens hereſim in

currerit:an quiſciens ab anaritia: ⁊ eius ſolutio dunat

ideſt ab idolatria non receſſent. vſqʒ ad S. bectz ſaii
Secunduʒ illaʒ regulam qua pec Aerelnche ſnn
cata ſcientium peccatis ignoꝛantie g CConſta ſͤ con⸗
pꝛeponuntur: anarum conſcientia nat ergo no eſt neceſ⸗
vinen in ſcelere. Sed ſi foꝛte hoc: ſarius accuſatoꝛ expo

faciat n hereſi ipſius ſceleris ma/ ne ergo conſiat.itale
gniindo quod ſacit in auatitia ſci/ eſi qimen qð conſtat
entis admiſſo:hereticus neſciens: elſſe heren. vel dic
anaro ſcienti coeqnatur. Neʒ vtx conſtat per famamn q
caiholicum peſſimis moꝛbus ali ſunt male fame.
cui heretico in cuins vita pꝛeter id
quod hereticus eſt non inneniunt:
homines quod repꝛehendant pꝛe
ponere debeamns non andeo pꝛe
cipitare ſententiam. Mernʒz boc
auguſtini:⁊ illud de inſaminm acꝰ
culatione de his intelligendum eſt
quos conſtat eſſe hereticos:non

*vel i de his qniſe negant in hereſim la,
bent mentem· vel intellectum: aut

plos. Mic autem in omnibns reli/

—„

— S

. — ð

— — — —

—

—
—.—

—

nghtz
fusr ☛ Apparens. hec ſolutio eſtcanonica.qꝛ concoꝛdat cũ gregoꝛio.ij.q.
ſligmnen in pemis ? impugnatio quam ponit in ſequenti.S. allegando pomitur
ilinir Tractauerit.fic ſupple in ſimonia non eſt querendum an ſimonia:
tanigin ſit hereſis. iſte enim epucopus negauit ſimoniam eſſe bereſim.⁊ male
fngnn vt.j.q. vij. patet. ? ſic concluditin —
enltig c Aduis paua⸗
W ts. nö milittes
hwhpti non dici pꝛiuatos. vt giolus apparens dum ſe negatbe/

punitur hic ſola volũ
tas.vt. xx. diſt. nulli.

ga rrriiij. q.j. qui contra.
u. Aoluntatez. Giö

quidẽ vipote maieſtatis reus gla/
dio ferietur:bonis eius omnibus:

vVj.

retice communnionis aliquãdo ma
cula infectum:intames atqʒ alios
buiuſmodi a ſua accuſatiõe ipſe re/
pellit. Mec licet ratione niti vi /
deantur.exemplo tamen leſe maie
ſtatis vana intelliguntur: ad cunius
accuſationem dum ſocius inue ſa⸗
ctionis admittitur:nõ queritur an
cogitare contra animam pꝛincipis
ſit maieſtatem ledere:ſed an aligs
de nece eius tractauerit. Ande
imperatoꝛ honeꝛius ? archadius
in nono libꝛo codicis titu. ad lege
iul.maieſtatis ſcripſiſſe leguntur.
Igquis cuʒ militibus vel pꝛi/

natis barbaris etiam ſceleſtã

um qui conſilijs ⁊ conſiſtoꝛo no/
ſtro interſunt etiam ſenatomm. nmnaãäöu
⁊ipſi pars coꝛpous noſtri ſunt: vvo
cuiuſiibet poſtremo qui nobis mi/··
litcat cogitauerit:eadem enim ſeue)/
ritate voluntatem ſceleris quaeee “
agdhibenda.ſfacile ſoluitur.ſi ſancio

ſectum puniriiura voluerunt:ipſe

ſiſcos noſtro addictis. Filij vero:
eius quibus vitã imperatoꝛiaſpe/

cialiter lenitate concedimus pater

no enim deberent: perire ſupplcio
in quihus paterni hoc eſt herec⸗
tarij:criminis exempla metiuntur“ gitr l
a materna ⁊a ſucceſſioue ommu,ʒ Enicopus Neni eime biſciens⸗
pꝛoximoꝛum habeantur:alieni.te/ B

ſtamentis extraneoꝛum nihil capi⸗
