na Kamezwel dogma⸗ Drnemtpape⸗ NItem ex concil. munus ponit ante altare ſacrilegui Gng: cypꝛianus pꝛout dieit
t, neſen vel hoc dicit ironi e ad hec omnia accedit ? ill iEt ug. 1 eum coxigit. xxxij. di.
Senectage in⸗ d ecurbe veicis neqʒ cum ſcii· vt Naeeodiaboanckec n Kcane asdrnmane⸗
ntt ſtates 2 pꝛedicatio slicet oꝛare. en rrier deat euchari ming voluntenm ber
Cſumn nes aueidioti⸗ vidẽ⸗ On liceat clericis vł laicis ab Aanrere Et cum nec ſacriſcari erxcuſare.qꝛinteilerit Roene H
ettlnnmi, tur benedictiöes vel hbereticis enlogias.i.bñdictio ctnusnon ic poſſit vbiſpiritus ſan⸗ hereticis qui fonmam eecle⸗
ulnr innt benedictionum abu nes accipere. qꝛ maledictiões ſunt ns non ſit: nec cuiquam dominꝰ ſie nõ tenent. vel hoc verbũ
puummun ſiones. magis quam benedictiones. m per eius pꝛeces ? oꝛationes pꝛoſit vbi omnia per mendacium
encn ur On liceat. ſtiſ⸗ liceat aut cum hereticis at neqʒ qui deum ipſe violat. Si enim qui ⁊c.eum excuſat.ar.de cõ.di.
lonnimt mHmaticis. .5 cö. ticis oꝛare. 7 reticis ant ſciſmma eccleſiam violant etbmci ⁊ pi In. üuij.ſolet queri. vel hoc dirit
hmann WVb mn conra lium conſtan bm. leond ailatbe Rn habentur:multo maglorebel, Segrrron and⸗ n
veenge ſo. illud antiquitus. 112 EpIn. L le Gre, I RELEEI, uebatur. ſicut 2 pelagi
uhi iſtud de cõſuetudine Extra eccleſiam non ſunt vera ſa⸗ egabo eg all Aaris ailticita ſa us rruiſ döe iſtiſmma ? fuſt
Iirlr. m Neccleſia di. HReccleſia dei que coꝛpus chri cos? puvliemnon noren, inter ethni n. di. ij ego beren garius,
rimrſii eerrahnn o ieſt aliter nec rata ſunt ſacer, pntentur quoo neceſſe eſt vt o, dick umenadlt. e.
elgnune⸗ e abendam rem a dotianec vera ſacrificia: niſi in ꝓ kitate 2 quo omnes conſtat acha „ dllreumenaſſ.
uu cramenti ꝛ licitů exe⸗ prietate ſue nature ver np,; itate 2 vnitate eccleſie catholice ommn obo daaniſit arn
reni cutlonem. liſex reconciliet. Itẽ lee nos pon receſſiſſe. Ergo omnia quecũqʒ fa⸗ omnterlo voetnne gede
n ppiietate .i Smpcozatin tmainibbo dinn⸗ anga⸗ ciũt heretici:carnalia ſunt ⁊ inama um NRrriid. dnoc
mimnd N Rce nwarnaet inantzſeczncun Enmnanmlin enen er riſants perpoſtera--tr-
ideſt non credamus nentaie ubducunt. ſerunta nobis pbari n ge l.di. ſiquis pꝛepoſtera. j. xx⸗
nti tpianos deo reconci Anifeſtum eſt per erudeliſſi,· ſtatim' ſuſci bcanidebent. on. iij. . iii.ille. .. v. miles. .
i- Uan na enaden dai. ami man inennam vaain da N...H H in taelin. viſg jſ
o reſurgendo. . am in alexandrina ſede omne cele que iactantur in chꝛiſti nomine: endum. arg. xi q. ij iquis
omne cele ſed que geruntur in chꝛiſti virtnte: ehus c non ſemper . .c ſ

dñs. Ar. h. hic eſt ar. contra

8 e
etoncſliatoia.21 ð big baptifma ꝛc. eocre
èM AImpoſitio. kab bereſl. . e.l 1. ſ.de con. dil. ſec bee
ittere appꝛo⸗ 1Imdo ik Eeukearwanunkebpereg Setd ““ uee⸗
. io. nam littere⸗ m. §. . rei cipik. quo anus impof io.Conſe ace
ar. erma de pba tertio. eoꝛum Pꝛecip ſus eſt.manus ſicut. ofſitio. con ent
t recipi, ar. extra de ꝓb ſaz vniuer. item tra deeo t e Anus. ſen iſmus. kxviij. di.ſicut. rCIYmp ſed cõfrma liſen
enebotreeinir eer no men aconsno bieer õäl ttimng. Homanon Necne nee dea
lactonnoͤtamen in parte deciſa. s ſe vroꝛii. ratum eſſe pern is2 filiſj ꝛia bene iteratur. ö 5
untintalunnauinkertdeni , eagüt ptiſmumratt nomine patris⸗ diri 10 a dick. ſupegros S
rraaunmena on enimpficerequeagat. od vi mnerlgenablem nececnul mannasnn N. Ga
ſanguineum liet in enun pn ulicitis co⸗ 2ſpiri eos habere exil bitra c Di.. Kd uls. bincſ
ngaieumlerin ek⸗ Snamoctetnanatn uh trade⸗ 2 ſanctum eos iſterijs arbi reconciliatoꝛia. ſimili ſunal
do conſang bſtinere ab eiuf ant impetrare ſiunt:qui con⸗ ntur. tum te illiſqʒ mini catholica m recon hic imponitur lſtnn,
ceri veher niubemteehone tibus a deo po n licet molinnt 1 Ppiſmatc il. eairegerentette Erirecsabaenzine rlmi
thoꝛo.etiam di. l. ſquis pre⸗ tib quod eis non ⁊ ſciſmaticis mur'.qu auctoꝛes diſcee⸗ naz ac enin hereticis reuer⸗ nan⸗
Poſera. d. lenter ferat Quareg nſura dinina onſo: des rfectionen nec dare eius ſis. vt.ð. e. a . ſen
poſter edlin patienter kerat ocinantur. cer 7 penis nonſe am pert lſerunt. nee axime . di. liij. quomo, knmn
rtönnnicnn non ligeu rroci enn ſaelnoꝛea be etiam par ceperant anni oſſunt:que max e deo cömunicatis nn
nec ainet enin xi.q.iij.quo. pꝛobantu actoꝛes le communi G itudineʒ p eratur qui per Etexc aliquis. ebenttl
1 vt. xi. g. es 7 actoꝛ ſe a commun plenitt öibus ope m do l iij. cum alia 1. 5
moco. quide ticipes deſtin⸗ ſeparauerin ſepara in ietatis ſue per ter quod ſie- pen pite. ⁊ in ber
denter.b. oſee. emaloꝛumſ rmoylſen: iſtto impi diderũt: pꝛop hanos Duin cai dicatis nö5 niften
Scc etiam per o Oonem⸗ ino pe num iſto ini per m’ pꝛo cis vel exc i
b . Sic atonedſenſupe piente dom aculis bomin ange mint oteſt vt eoꝛun huſti honoꝛi nidsve etum. ? iid Cn
eèU Neccate q.j.S. cum aut. mini a taberna m: ⁊ nolite tan ſi rinõ p tes dignos c laicos im eſſt ſac r in peniten⸗ H
rrigatinctn blanerr eil rum duriſſimoꝛu ſunt in eis. ne ſi ſacerdo J nionet padlin Ernon
7. xxiij.q.ilij.ita rum mibus que ſunt eoꝛum: 2 bus arbitremut iad ſpiritusſan xiubus ſie m. ideo Nuden
quis a catholica. .i. extrra re de omnibus eccalis op 1 os vt dixi ad ſp cum peni/ ſacramentu e⸗ ſiet⸗
Aeccleſlaz. er mul par eatis in pecc inus p moy perfectos vt gratiam cum! le· ſa⸗ nteratur. conue ainee
eccleſie rati mul pareat atus dominu⸗ uis ſe a rcipiendam gra dimus. Item non epis. vt ep⸗
foꝛmam eccleſte quod cõmin⸗ ut: vt quiſqui a ½ percip agine recipi undum im nit tantum l. di. in bi⸗
ne eſkectuts. is. que timplenit: v on non ſep tentie imagin it immu ei tri · vj. q. vj.c.. ?.l. d 5
one effegus ene nareg ſen fuerar anz abiron non en ne tetigeri⸗ doergoei⸗ rn .ſi priuata nö bC
Abuenient artes ſe ea dathan⸗? ounpis com gitur qn it. Quomodos reiii (apite ſ pꝛin ite⸗
e α& oꝛſunt partes choꝛe a dar ſtatim pꝛoim r oſee ſdus erit. Que ias ⁊ ſpu eſt ſacramentum ite yn
auatuc intempe⸗ ſſet penas ſtati etiã pe müdus immundicia: rag par cſtſacr enit etiã Anit
noctis lninm antelucan mumone lol itus ſanctus teſt am bue ſuenit accipere. t: quomo ra byteris. vt. xxvj. atſn
enaren gameinne⸗ Bbtetann iruns ſancn mandu, aconſte — e,pebrun ſana
Aeciperet. qr G eomm du, a ſactuse cipere :ꝛii Olc⸗ Pel byten. 8. wan
1 ecet aeene⸗ bene⸗ ſacriſicia e es qui mandu ticeps m debeat ac rautem alc. pelby nim,
ceſſitate po accipere onon dicet luctus: omnes r. docens dohonoꝛe 3. Ex eo aut D Llicet mire
nt⸗ ipere en gluctus: or buntu 1 non poſſumns eiterari pꝛe ¶Non ſicnt. llicet
baptiſmum dixi rõnẽ.xx⸗ pant⸗ contaminabun mnes om nire non poſin poſitio iterari di/ v CMe⸗ eti. j. e. q. c nrdin
ucharilian viri wo tesi cant ea oſtendens 2 ſautonbns nod manns im tum eſſe oſten 0* ee en
iiij. .j.ſi quen ſacerdotes i ſcilicet 2 ctoꝛibus 7 int pec/ quo. rlacramentun de baptiſme Aaen impoſtio inen
Kianos. iſi hono⸗ ino ecnm auci qui fuerint pec cipitu de auguſt. de l ibi manus imp nem n
5. 1 Rnoocmi ni E io coniung gui ti Iten tur. An s E⸗ lr conſecratio ein beſt n
e e . fſupplicio contannuau. St ibꝛ.. itij. 6 eſt ſacramẽ nomiat bievero ma unch
ribus. ine. imaginẽ cato eoꝛum eci libꝛo. aimpoſition nomiat. ſſonem ſun
bimagine. in fe⸗ catO'e . in fide ec/ Manusim .—.S nus exrtenſſonem ſin
p HH guguſtinus. nta nõ niſt in ſid + do. öſicutba n penitentem cum
pnie app nem aue ſt pma Aera lacraine oe tiiteratie is impoſitio'n öt. quich unöinuocnto in I
ono wnetn re kecenit leſie celebꝛantur. m eccleſam (Dmu repeti non poͤt. q ooͤ itu paraclito. ganin
nus Vupiſthete, do ccniir —— tra catholica ri ſacriſicij. Lptiſmusre ꝛatio ſuper ho/ ceo ſpiri hibet reite nden⸗
EVBaptiſinate. ad fece —— . veri ſac enim eſt aliud niſi o innocentius lipi pohiber ele.
B . . ,. els oſitionis . nach
Air wbirunn ubu aen n Kuzroſhmnnmms mn kabeum pegonns onchz lateauenun R
li dici.no enimvidẽ 6, qua emanu bereti Pin ittat: lonẽ arrianox: iiitſien in occulto.
diu enin Lins e ani krettrit lis feſtinn perm nſecralot rtian echi Jatrpuaet nin
Razeo laloe ceag Wr er Pien nte paſcalis fer vocetco necugqʒ ab H indicet: g BX baptiat. 1 ſihr
ſ cum hoce bereſſe decleii non Aperuenien beſte noctis qaerag ab hen is ofk & de con dil ij. uen
merito ſie debet el ili forꝛ: is die intempeſte rarria carnalia inania ne ab ei eEerius. de con. diſ u. nd
Emam b hane lentio ad eum perſ t: vt ex eiꝰ per cum byeron minata in cõſp ſiaz nemov de oꝛo te. pu fnie
ma recipien ccleſiaſticis ho⸗ . lentio piſcopum miſit: conſecra⸗ ſeruntur conta leo extra eccle iſñ b C Sndac qui bo Un
tasgaign ufboc, num ebiſc a ſacrilege riatqa; fern ſerat: cum leo er vera ſacri vatiſtecumquete
noꝛ bus ? cöͤtinlal nibus ſacril iperet: dei al otia nec ver lta tab da vel aduite nn
nane tniecagher ne ſidis man unionez acci⸗ dire me der rata ſacerd od ſacram Wa am ndacfin bauz ſde
tumn hne liin⸗ nita umei. noen no. Siaeage ne nec ſtetur: pʒ quo Ptſupꝛa eat mun itatamẽ
guigeo: Oing atris grat 9 arria eſſe tel ſma . ptiſmo.non i beg
niente vt quäuisſlalcos per hoc ng ir deo deditu Lig Pter baptiſn. ſtrari nõ ptiſmo. ne ſſet ſacer
Diapin gan vir deod it vt de leſiaſtica reticis miniſtrarine vt dignus er 5 dorer
eoꝛum itaſ iita ſuſcipiendi no epo venienti er Kaam Dign dictumẽ obijcitur illud bie dotio. Gral ð occul
amen cleric ita ſuſci no epo ve rſidia in⸗ t. Nemo dal bocintelligit: i nn
men Tne, 4 it: eiuſqʒ aſe pel lit. Item. in. poſſunt. ciferianum. adal, bocin ꝛe nam di⸗ de⸗
e onene eraion bu i tionibus repn 1* onymi ad Incii ſanctus eſt: to peccatoꝛe.n. veta u
¶ Quoniam. bec repationil vij. iſcopi ron baptinno t. nt quidam de natt
1TQAugnianer ſec ſais cxr. n. capitnlo. v coꝛum epiſe Qui in on accedat. t* ccbal licet poſſz dit
vigetur ſuß cꝙ dicit aucto noce raotes vereikt ntun dign. tare peccatoꝛ ne qui baptizat* Hzmialein⸗ nõ ta ir
Rcmmmnaftnnctum an Pouonbus nod abcnht aſaz bu ⸗ 3Rnermagnibaprizu aniingeefebiets mn
Kee n iſti hononbu os pᷣterea ceter mz lai ita ipſe qui ſanc di licentiaʒ wen conſtecte hien ind
ctoꝛes eneegleſtam vel die H Rianos' eſtes:quia eoꝛ agi vt ant ſacriſican pꝛobas les ———— Wn
KRranecean ad boc A Rmen uim ſub im oroe via ibaptiſma ap qnem ꝛßm boceſt a du.ſiz n
ſ eſt quo 2, uſine s ad der ſancti ſan itribuas: cuiꝰba tiſma qt l.di. qu ſub gra
ꝓno po l.viſ. multt. ne penitentie ac poſitionem ri ant repꝛol ſſe ſacerdotem o ſan ii de pelatur viba
d erkenonem ancti pa dedeſoeſ Krunen de on hutas eſſe m baptiſmo ſan guo diſe uin
LPerſectionem. cCti ica . g:mon vide ninſ. n fi ri: vt qui t0ꝛ. Sed izet bic de to ideſt ihns
ereonnmi emant nus cum ſacere i dignita tus eſt: ſit ad altare x LSacerdotez. ie ne
aten cauſa 2ixd um ecum ſe ſcipiendi digni ctus eſt: ſit ad. ace
n teo cuz cauſa ? iig cieo: iniſterij ſuſcipie lum ba/ ct nceſſo.
ſit relatiuum bpiam min s ſolum be M iuſdẽ iuris conceſſe I
adenrer eet ac moveduobus an⸗ 1·j.ü monachus 1 4.
pꝛobata unqen. . 1 Poteſt fieri. ar. v oenim aliqui vj..j. R monacl
nonge aa, no 4 onceditur. erquo enin edenppe dVd mond
, Thr grauam ber it⸗ is. erira deſen er. nuper. 15 õ *
id baptima. entis. extra de ſen dãnati ꝛc. queda voᷣ ij. cj. ð. viij. di. qu
lud bap itetigerit. tactu me vel auctoꝛis iam de nta que iterantur. q
nak rtinanin utdam ſacrame
arnenanezeeunn eecleſaru
vVt vndio infrmoxꝑ ? ded

2
lxxxxj.

. 4
a dilinett Fſine. lnteſn henitentiad
5 lti. ? diſti itatem ctum eſthi . e neceſſitate.
dene dil i ðð ernferic Anode
vel fa eng ibatcianin dopoſkinn eapen Teul aneader.
ad daͤtem vel m uncp. 7 di. vij. c.j. b iſto poſſu v1 7 ita 7 adue uedaʒz lex
m eſt quantũ ad: o. mul⸗ n aug. de pe. cdicit. a Allegare derd
eunſeveen babes. eo, mul⸗ Eirmeno hoſti bener Haorg, verbo
oerenre Nu ere 14 todien buius verbi omnia.c.de ma omo mea einns 9 rconen ſec Ac l⸗
CEC ientem. no liam expo L s loquũtur ructo 18 8 in altar Scito qu . n rſ perpẽ
ikine ( edicam.alian Lc. ſacerdote cecxxt bi offer te putas. nod of eſſe. box aliq
occ vſazaidlc, atholl / 8 mibi ari te p eſt q iſi rie ver alienus. it di⸗
„.J eenenm. um catholi 92 nctiſic uidem ſanct jJ.xxiiij.q.j.alie bñ dirit di⸗
Ti tole catoꝛe tan tellig li⸗/ lam ſanc ſed non ui ope I¶. im n cui pu
Nn e erdotibu de pec retico in catho mam! altari ã ex moꝛii in li. Mrind.no .
lis Zaealend. hboc e bere m fige cath ne riur in ſtijs qu ang. ini r onent, ſs ſanctus. .
. n de d cum ſi tindign? fertn ho Item dimi s ſan
D ratis abe ntur.quo co non icqui t lice ͤte* ra 19 ex 8. tis Soc eſt ſpu 0. coN
Ne 4 udennane ⸗ ucd ar gcoberin be cans bovommnt. Nernpeaun Kanactcnen dſ.
unm nn . sr von anime. ca dinina alioqui ſiſibi cõ de verbo⸗ irnum ſa ſione nunq demnat e nemo⸗ b.
N vonson di. ane Genruemliantttn ſſacri ontra ſpi diſper , con. di. iüij. .xp̈s. idem
ſalclaſtt . . E in oſee: ſacri XO cum ex rituz de con. d rius.i. dinati⸗
gudk ihn iſep Rniaferame reticis ſſet cum die erſona d e d inr. bum'co ſione ad ſtium. vt. . tni i
ind⸗ X* eiſet en bi in p umd redi fit ver diſperſion e⸗ io.i. pꝛauo in
W . deiti fiat trarins ⁊c.⁊ ali ereticoꝛun Ta cuz ex nam v ones. iudicio. i. pꝛ is. 7
“ðð 9 .. L nem! 5 pec 0 % v j.xxiiij.q e. q. re
nlclitrin ud H Beneclici 1 lediction 07 gregatio emittẽda dquaʒ cõ Kio arill aai. . ujad
iorzanee⸗ deſt ſed ſ . eỹ. us im Iedica eſt quicq ledi tur:que 1ſanc lum ! xi. em. j. .
glchelutin .lxrriij. §. Aledt oce tma nitu ritum rma nini/ iſſion c in
di.lx vl. ſtris. hoc⸗ eeri eſt it ſpirit ꝛſi perm⸗ m mim. mu b. ra. hic
uobermennn vl. c. ſt. ta⸗ eiris perme dum eſt cep nem holicu aliquil obeſt. ſcriptu .
enin vva.Er. is benedicitur p lligen ife⸗ atio n cat ſi aliqu Sm. bꝛoſius
nöeins Bic nt deum is bened o inte ad luci : greg dtame 2fictum! ipo.ſpi x Y ndit am tẽpo⸗
eeöianm nſrurn punne peig Hoc erg dantem atoꝛe: cum ſe obum ſicto:in eʒ he ſanctus bili⸗
ſi S m. NM llu eccatoꝛe repꝛ: non iſſion ſpuͦs ſal nuiſt
teröntnitie aluer eo⸗ ulti. ctu tico. J ſtico p e dñi. ſtrum re oꝛde rem ſia bare ꝙ atur i leſte.
anna au l.di.mu ehere cleſiaſt poꝛe d ſerit c ratur ccleſi hernen cceſe⸗
giſ antis debeat. xl ophetauit, d de eccle li. ð co coꝛ/ ccel s open cta ecc *rebo men olim vi
um it in li. „ ne coꝛ 9 ſanctu in ſan iatr: ſacra t qꝛ olim x
henienln S R ꝛobat ꝙ nan aug. a dotes eq ritus ſa m qui bos fug 09 ter in eo ꝓbat a legali⸗
lirahiri 6 Dep 6t equo a acer atoꝛu epꝛobe iũ pꝛo⸗ uod er atur in leg
unn us Kaercol ne on ageian. eccleſiaʒ in pecS vtr. Rnnker ne de dbinterogibauu ri⸗
nanich. co at 1 pphe pu tra 0218 7 ſ. : nil tamen p at. Ide D KEuʒz t.cuz nullus
haiumnmnn lus erar -Pb N ſterio coꝛp o mains: te: a collig ccatoꝝ. :ſed virtu⸗ aſt dicere bei medaci
cumenmte⸗ nitrathctdeteme, Sonnni ni — antis ſed rem cris bo ata rem dubi ſuit gratia is. nec
mann ipter charitat . er ecran vir nme pecc appoluit ſqʒ ign
miunmann ra digoea arie lalo al meneg o t0218 7 vir. Mon ns ſancti t domi eer mnielligi vſa oſus qua
tnnniit e.multe. caſu. mi non in citur creat ninmeri te ſpirit enderet na,. dart —— vero
dnmgt it hic pꝛo .i.non quia erficitun nemmmm g ——N ter oſt né donag, eddit rõn liter nu 6
ancln enithien⸗ Ardune in verbo per cti. Si en nam a tur. nident ctoq 10 redd viſibilit tur ſpu⸗
Nnun baui Ita dicuit n verbe s ſanc naquan m Te iritu ſancte ccata reolim v Trcbi maleng,
pieſigeumn b .α baui. INa d uni i e ſpiritus Ootis: neqt nc anutem ga ſpiriti imitti pe nloco r iſibiliter ttwi maloꝛ
anmmmnmte ahena ſepolaſes An tut et ſacerde t. Mun E: ita Mmn ſſuis di dam loc H fit 1vt. c. in
igbus in ere iſtus e:it libuſ ſi nquo tum 2 ſanctu dotum no
mtnnt aliquiſt aligbus in 10 ntnneriſa tipſe chuſtus bhac it fide inum: ſanctum io ſacerdot axat bon
Enm dali⸗ ctũ it fie hom itum ſ iſeritis mentio l d dũta boaz
Gbptenann ol⸗ cuũ vident nõ chꝛi ni babtis unann dit in eritis ho ite ſpiri i Dimiſe ſni- oſuit. ſe ie breroboaz
. naum. merin ccipitel ſi cni din ſteſpi / alu ſecn di quos ibi
eeuimu, arintoten n ſentat guiper ſo ⁊tranſ nim c ait: accu iecit. ſi rꝛboc e H quos
Infld namen. ſica ſub r ei: SDꝛo rum Piul —— ad
oui vos js cõ emittunm titnov lerat 72 s nomina il ope⸗
Chotal ſau diuites nonde ſname em. Cre bꝛiſti Scramente eccata r imittit 80 bꝛoſtus ne nihilo⸗
““ g dimlte erdo ſ‚ am ell eitliang
Phaiſe, olene. Wane⸗ ſanguin verbis c ocegktün nrusſanetn nem ſac eccle ptem m falſa eſt li
ba quod pe⸗ tra ecc pñ o. ta falſa eſtlt
nlmtinihi Ulvos.vel dn loqui quod in rcuius p recrea run ſicut is quu en ex us ca turio. ita æc.
nture erbo ree ontra nde ſi teſttamen 8 cuinse ra roboam non
inunnsfrotn i nolun conſiciar tiq ʒ v in li Ij. con 1 leſia ſeſt 8 eins ius non m hien a. quam
is. jo: eius v m in li. ecclel bus ſtiarius cu criptura. ſerptura
1 . ꝛiſtus ſie tra ee iſ vC ſeeſt in
iuti e Rorberd ad ad melins armenia in am ſt chꝛiſtn ideo ext ſiquiſ bemus m. 5
nsinmtnn — loni⸗ iſtolam p dez. obſunt i put it: ita no ecoꝛpoꝛe r fo lxx. inte am. m
mmmen de babylea ep Se eo enta oblt t ta aruerit eſt d pellitur ſe hierobo ſm fallu
enammg — cy lhacſant pꝛoſunt ſi ⸗ agps ſt. 2 non . io comp de la. 3 Hie malus ., alia hye
unfkllamm, a tcenttanie Mnia ſ tatibus: lbus: ſi ſiamel ꝛeindic bꝛoſius de la Kifuit ratiant. alia l de
ractã entibu ſt“ Ooꝛis p amb⸗ d llectũ g ſacrabaal de
hfinſnn Renendde Dabrio⸗ Qaignet Klte Reggei paſto Neinamd⸗ um:ſed in en itanun Ri
4üigekort erench e bab po⸗ nen per eosd i. vnide faciũt ris eſſe. 3 narum: roboaa ro. n. ſac cno
ſnemmnemen tiui 2 en p Dei. tem fae i . tis. erſo . uens. bie ſed bo⸗
uunn Mans lrael oich⸗ ne 7 Ne rs aneanran ept enenen geeen erar od a — Kn gra⸗
at it altare. epli dieunt Deus teſt iagnis ret ad pꝛo
mndenun nit lcke roc ſene, gue nolite. tnr. cer nn Krtprura boamig facer o,
enienn andaenn a facere nis. Enn ſee⸗ enn byero 8 pꝛecan tiani .io.
Iumg P per inera ipſycy⸗ ſtole loanis. at ner ens, ad pꝛec rurſi ſacriſ Wnni
ſin is militi in edi is gni ſa tiſanirer q per, ecelo: ſt qui d
Ghun ducism s eſt in ebi gpberan dauid i dit de ce iſſus eſt an iquo
e eonnin ꝓhibitu e vſq; ODẽ KRophe ſanctũ⸗ nt qu deſcend is emiſſ itelligt n
nunan e ſcat ꝓceder * um etiam oſe iacte helie ign ‚dDatur m co
ctuz ehe eret:d narn
wnan ſcatd annum deci cum nonerg bent ſan 4 te nſumeret: d erſo m.
1 ur. no ba lem ra ia co erita p dotu
uun aano cnt ſue 4 ſequeret Paaſenun, deus nontpertt⸗ ———
ni ſoalc temhlung ead foꝛte ſine . ſed videa um deo deus ſed offici. mittel era⸗
rlin Rica eo ꝓphe u nus de bituric r. Ex his ſider. lle viſil inniſibi ad
ann bagg e Bapan nn ſint ha tuntur. E zi is il bis inn ergo ad
nn Um . cexhoꝛan o bye ionem cie vtunt dicio. 2 Ign t: nobis i edo erge 1e
Dye loner n ſanc in in ni deren *. Kr. aup
fnan bo logtur a tẽ 1 tis no i ſun imus. £ 6 cre credim inuoc fue/
neckrer 1 netis ne ictur nimu 5 quode eſum it: vbi fue
n Gee Pa lauo imalabi ern ine tuo p rmentim rgo pꝛo ⸗/ eſſe dom erdotum q egati in n
kunlinn, hnaltarnle o reedi nomit n dicetu iritum e ſed nõö ibus ſac Itres congr dio eoꝛuʒ.
oemm in a lumre bus nond c. Spirit buiſſe:ſed c1 0 veln in medio⸗
ntdoſ ſicare negngeb reedi noui⸗ dicendi byero.in “ ine meo: l ſed virt
n un omos Ponast ipſe phetie Iemb Rin tem eg. cerdotum 3
fnn e rent quo tet eritum. cuncatur 22 erua ſac a ſanctificat.
ſepth/ iruta. irn “l Diuin
ndul evimtum Nänir Dinl⸗ Manm Peape itantum onn
uieu uprremoris Snenh Brlon a qui altari ta
4 e 46 ſbusalarpeg DKepbets S
lue 1Weite⸗ Krerdum.
Gunm⸗ iblaſphemia.
limnn
mmeniin
fonch⸗

Cau.
.
ennbukan ſterzainageſtgrbemnaner u . vt. S. di. xxxvij.qui de menſa.j.ij.q.v.cõſuluiſti.j.xxxi.q.j.ꝙ ſi.s.di.l. le
nn getenes trabẽ in oculis ſuis ⁊ feſtucam volenies mouere de ocu 3 Enan le. ere cebin i die. . arguenck demalisald and
lis alioꝝ. In ſecũda be dicitur ꝙ itũcunqʒ; ſit ſacerdos malus ſacra tamẽ o EVDn quales. . Wuoobetoneze
12 t nec magis ſan Tr KdeA
ienn dono. In ter⸗ i eij ſiolicoĩ toe viſibilib arebat idei necrclartduf CIn
tia vſtendit quid fit myſteri Altiꝰ ſecularium hominũ cũ ſtolico ĩ tꝑe viſibilibus app bat. vürtiüihmdur an
um quid ſit ſacrincaum oi Mplus ſacerdots vtam quam operibus nec bonoꝝ mneſilig di pẽ — ne
timo ponuntur verba oſee ſuam diſcutiunt:in magnum contẽ ſatoꝝ ampliatur:nec maloꝛũ atie⸗ aug inboc,rimpeo⸗ letit
pꝛopheie. s Plionis dininoꝛum ſacramentoꝛu, nuatur. qꝛ neqʒ qui platat eſt aligddq pat dnas opiniones ſunten
b ¶Kegeret. ar alterius ceii (rimen incurrunt. magna enm tra neqʒ quirigat: ſed qui incrementũ petiſtant. aln petiitn⸗ Cknon
men no nocere inneen. ſ. bevuineratos babentes ocnlos ei’ dai deus hoc de coꝛpoꝛe ⁊ ſangui⸗ nus dicebat immun
FAii... d. am con⸗ que negligentes feſtucam tennem ne dmn noſerilent i bor Rrach ba dicanmaormun⸗ ſhe
h. it.er bis cõnn in alioꝛum conſpiciunt oculis: qus priſmnate ⁊ chꝛiſmate ſentiend ei is obeſſe. dicebat ei ar⸗
. Kzs Panikamct Aum ſa⸗ dum incaute feſtinant auellere: er· ⁊ tenendũ:qꝛ virtus dinina ſecrenꝰ am ꝙ Maecrcdef c
cerdoid audiri poſſit.ſi puio rous infoueam dilabuntur: minus operatur in eis ⁊ diuina ſolümodo on e5 ut nt ſeete
bibitum ſit in caſu vt. j.v. gqnidem conſiderantes qnod non bec eſt virtus ſine poteſtas: nõ hu/ mompennapetie a
q.vl.c.vl.j.viij.q.lij.c.vl.S.k ceos ſacerdotum vita lederet ſi ipſi mane efficacie.pollnimus itaqʒ pa Foundiela mal oxrbs Ctlm
rix.di.. ſ.contt a. . vlerrrii. humiliter bonis ſacerdotuz adno nem.i.coꝛpus xpi qñ indigne acce / mis rmuncis noͤob wrr
nullus. vilrxriſ quipib nitionibus anrem accommodareéet dimus ad altare: 2 ſoididi mundnz en In ſeclie ponit liene
teri eqilud de nublleo vel Sed dum hypocritarũ moꝛe plus ſanguinẽ bibimus.⁊ infra: maledi/ quandam obiectionẽ mmminn
de dainnmo. a pie detole fam m pꝛopꝛiaʒ vi cam inat benedictionibus veſtris: petlliani que nõ tan- gliſe
ratoN. awel we eglinenrinn wii ſt hi nc mei benedicti git ꝓpoſitum. ⁊ eim tponn.
d er ASinns. non. tam vel vite negligentiam diiundi, boc eſt bis ue nunc me i git ppoſttum. n
e ncomperbenſibiliter. cant:ſpernunt ſancta monita ⁊ ſpi / onibus poſſidetis:ſen quicꝗda vo nbunt Jurerh age⸗
non.n. a nobis cõpꝛebendi ritualia dona.vnde fit vt non ſoluy bis benedicitur maledicaʒ. vel qmm rc nenenie d
pot qualiter trſubſtantia⸗ ab eis dicta reſpuant: ſed quod eſft nõ benedicunt ſanctis ex vero coꝛ/ tanrgraqtochghrt un
tio ſub ſpecie pais ⁊ vini x vxeterius diuina etiam myſteria cõ⸗ de.vel qr qui inique agunt benedi/ raſunt,noc oedle E
bus chꝛſſti ? ſanguis ſat. temnant vt nec coꝛpoꝛs commu, cnuntur ab eis adulãturqʒ peccato/ niplicl ereplo caiphe. lecſt
A Iradz. ꝛ qꝛ occulte ⁊ in⸗ nionem nec ſanguinis domini no ribus dũmodo diuites ſint. Iez apoſtoli? danid. yn ES
uiſbter. en i vir⸗ ſtriieſu chꝛiſti eoꝛum miniſterio cõ fabianus papa epis oꝛientalibus. quarta oñdit ꝙ qna am
8 Diſpenſalonem e⸗ fectam aſſumant:putantes hãc mi ,/ MNon ſacerdotum merita: ſed q do les ſunt.qui ſacram?ę ſmune
am: SKaam. deſpe nus eſſe ſanctiſicatam:ſi illoꝛum fi cent ⁊ miſtrant ↄſiderare öbemns. na aeoſpiii talia ſunt —
b A pꝛece.ſacriſficia ve at officio quoꝛum vita eoꝛumm ocn. Bsnifcaſtis inſuper pleroſqʒ Za ulnin maen on
eris teſtameti non facebat lis videtur ignobilis. Hen in qna,z OUattédere multos in ipis bono Tramongnſome gi
quod ſigurabant.de cõ.oiſ. magnum laqueum incidunt: vt di/ ribus eccleſiaſticis nõ congruẽter- konera vuplicem oe .
ij.acrificium. q dicit pe⸗· nina occulta myſteria plꝰab aliſs viuere ſermonibns ⁊ ſacramẽtis q nionem petilian gia Kifr
ce myſtica cõſecrciur. voere ſanctificata poſſe fieri credant: cu,ʒ per eos populis miniſtratur. Smi min agens deo g ac ian
ſeras ad ſpeciem factihm.h vnus idemq; ſpiritus ſanctus in cc ſeros hoĩes qui bos intnendo xpᷣm qnieuß perilianuoſn ſ
d:nec compuarp anſecr⸗ cleſia diffuſa per totum oꝛbemter· obliniſcuntur: qui ⁊ multo ante pie is roõnibus. fihi
tiuuſherat ner panis. qa: rarum incompꝛebẽſibiliter ea mp dirxit: vt legi dei potins obtempere ꝗ e araulr in be ken
ibi deſinit eſſe ſtatim. ſteria ⁊ occulta atqʒ inniſibiliter ? tur quam imitandi videantur illi ꝗ rape nins eeeoet
i ¶Quid melius copere. Operando ſanctificet ? benedicen,/ ea que dicunt nõ faciũt.?ti aditoꝛeʒ ahenolite n⸗ N. n
certe aĩa rpi. vnde hoc doñ do benedicat:myſterium itaqʒ fra ſuum tolerans vſqʒ in ſinem: etiaʒ xeinq viec vel de⸗ mnn
intelligas dutarat ampliſ⸗ tres ob hoc dicitur: quod ſecretam eum enageliʒzare cum ceteris miſit. Narattt ſuſtmneco in QAunn
tiona gr atia . .l. 2 reconditam babet oiſpenſation? nam apoſtoli talem cõſuetudinem qam mg. ſ. vnus er Rn
Vj. nibil e. a. vij gaod lom Sacrificium autem quaſi ſacrum nõò babuerunt nec babendam doę vobig. En
nibus. vel ſic quaſi nulla 63 factum:quia pꝛeceꝰ myſtica conſe /· cnerunt*. Itẽ nicolaus papa mi r Eetu. . Collecte *
anet ecleead e cratur pꝛo nobis in memoꝛam do chhaeliimperatoꝛi. apoſioloꝛum vel ec⸗ ſden
eng,. nibil zegins minice paſſionis. Sacramentũ ve BDe eodem. cleſie. vbi ſunt bonia nene
Mrratr renedi. ecce vel iter ro eſt in aliqua celebꝛatione cũ res LDSn quales ſacerdotes domi mallrrij donei Ban
res eiuſdem generis ſciliett geſta ita fit: vt aliquid ſanctiſicate ni ſunt: ſed quid de dño loqnã curratt. 6 .
inter coꝛpalia. vel intellige accipiamus quod ſancte accipien tnr eſt vobis magnopere pꝛenidẽ/ R
coꝛpoꝛe quod eltrps. qdum eſt. ſunt autem ſacramẽta ba/ dum. nec in vicarijs beati petri apo u
Quirigat. crc inter? ptiſmachꝛiſma coꝛpꝰ a ſanguis xpi ſtoli vobis eſt attendendum quid zun
rogo d i lerdd queobid ſacramenta dicuntur: diꝛ ſint:ſed quid pꝛo corectione eccle Rin
e heee? ſubtegmento coꝛpoꝛalium rex d ſiap:quid paꝛo falnte veſtra ſatagat n
daer dilverbum nina virtus ſecretius ſalutem eoꝛũ/ nec.n.illos inferioꝛes dicetis ſcribiſ nrid
1 elqr ifin dno vłreſpDi dem ſacramentoꝝ operatur. vnde 2 phariſeis ſedẽtes ſuper cathedraʒ nneh
ciunt tantum ꝓrimum mẽ aſecretis virtutibus vł ſacris ſaraa moyſi:de quibus dominꝰ pꝛecepit i
bꝛum cuius vue inueniun · menta dicũtur.que iõ fructuoſe pi dicens:quecũqʒ dixerint vobisſa/ hin
tur expoſitiões perſequẽtia nes eccleſiaz fiunt: qꝛ ſanctus in aa cite:ſecundũ opera eoꝝ nolite face ng
manet ſpiritus eoꝛũdem ſacramen re. Ergo imperatoꝛ conſidera ſiil rne
toꝝ latenter operatur effectum cn/ los dixit audiẽdos qui ſuper cathe luucc
ius panis ⁊ calicis ſacramentũ gre· dram moyſi ſedebant:quanto poti benn
ce euchariſtia dicitur: latine bona na qui ſuper cathedrꝗ petri reſidẽt nauin
gratia interpᷣtatur. Et quid melina eſſe exiſtimas obandiẽdos. Iteʒ mnti
coꝛpoꝛe ⁊ ſanguine xpi. Siue ergo aug.contra petilianum. .„ nügf
per bonos ſine ꝑ malos miniſtros Sacerdotum unmũuũdicia ſacramẽ unin
intra eccleſiam diſpẽſetur ſacrameę tum non polluit. hr
tum tñ eſt.qꝛ ſpiritus ſancius myſti Ominus“ declarauit in vno Wun
ce illud viuiſicat qui quondaʒ apo .cetu bominũ eadem ſacramẽ bie

nſtem eſt ſaccm vnitatis.vt de con.di.ii.qꝛ paſſus.item qꝛ extra vnitatem eccleſe cõ 7

nne a a ¶Petilianus. obijciendo. dicebat enim malum ſacerdotem nõ poſſe

ſoßz laicus põt. fici non põt.vt.S.e.extra ecdeſtiam. ſ. e. ſacerdotes. ᷓðð
ſglin e aeamag beegnenme ensicde er. non valet. ⁊c. q ¶Polluti.ar.nõ imputari ſocio peccatum alterius ſi ei diſpliceat dũmodo
ſidemtte c Socramento. oꝛdine 2 offo ſine iuſticia.ar.otra.xl.di.ſicut viri.ſj ibi um anonrer ————— uliue⸗ graiſt babesf
is. bi . iij. recedite.viij.q.j.quid aũt.j.xi.q.uj. eceſſoꝛ.j.xxiiij..iij. 8.
R£R 4 r⸗ Nr nein ſrendotis hiee qualitate. L 1j. q.. 4. dreogge nc⸗ 6.4
agtar eenn . Neiq.v. cj.contra.h.
Ar e Amane n ta ſumentium non obeſſe mundis dit vt ſumat ⁊ eos de ſacriſicijs tali r Hꝛiſus quid ſecl.9
an epimen clis ilius tbe aliquoꝛum immundiciam. petilia⸗ um maducare gui 8 illud ſegoc duſetin Patientie oſten
beenn bani ſacerdotis qma nus“ dixit ai ſi quiſquaʒ carmina ſa cedunt quales ⁊ illi unt. JItaqʒ 4 ℳ%æ Mꝛima.ipꝛimo olectaʒ
mns hin lus fuit.⁊ apoſtolus tis memoꝛiter teneat. nungd ferat deo malus ⁊ accipiat inde bo nn n
ine cerqdotis m . in ceilar! euchariſtiam dedit. n vna
mniguini ſumit eadem v enni inde ſacerdos eſt:quod oꝛe ſacriſe, nus tale cniqʒ eſt qualis quiſqʒ fue/ ſolaent zinoeitpama vel
Dchunmn Eonamiehi *go carmen publicat ſacerdotis. an rii:quia ⁊ ilnd ſcriptuʒ eſt. Oimmnia vltima. vel ſc prima i. vni⸗
nmmapnn, ern⸗ vexẽ. guſtinus rũdit.ita iſtud dicis quaſri munda mundis. Per hanc ſenten cam ? nõ plures.
keſtnnun ſuppler ideo appꝛo⸗ iodo queramus qnid ſit verus ſa tiam veridicam ⁊ catholicam etiiã t ¶ e cũ dirit hoc eſt eoꝛ
gan aas ncdo⸗ cerdos:⁊ non quid ſit veruʒ bapti vos Aheacn — n ſis pol/ pus enm. .de con. diſt. i.
thn Wzl maæ: vt enii ace 1. Si ius diſplicebant vo/ accipite. DS
unn non en bonus. 2 vt to'ſed iuſticia quoꝗʒ induatur ſicut ctus erat: ſub cuius iniquitatibus on wighſt dne Nen ſo.
nuntbtin credatur teſtimonio i ſcriptum eſt: ſacerdotes tui induan africa tota lngebat. Sed panem lu ſed ibi buccella panis quaͤ
glibnn quo ver dict ſin turiuſticia. qui antẽ ſolo ſacramen, cius omnibns vobis commnnem otmide nrgchenn bolten hte
intimni enen ur edi t ſacerdos eſt: ſicut fait potifex cai eſſe ommum veſtrum malum ſciſſ de coporerpt quod pem
hmigtenum ſea vontfaii, phas perſecutoꝛ vnius ⁊ veriſſini matis facit. Itẽ gratias ago deo nadidit fibi poſiea omnib?
Poftun ten 8 urg. ſacer otis:quamuis ipſe verax nõ quia tandem conieſſus eſt poſſeva dechit. l
umnc, b ¶ Vex. q. d. non. Kquo dat tamen vernz eſt: ſi nõ lere innocatum nomẽ chaſti ad ali x Moiauit. vbi neſcio. ſed
ſicaninuff ita no quicũqʒ veruʒ dat ſuum ſed dei. Iem. Creten oꝛum ſalutem: etiam ſi apeccatoꝛi⸗ ſeda ientineeg
W dicit verar eſt rh. gj ſes maie beſtie pigri coꝛde. Si er / bus inocetur. Minc ergo ĩtelligite: wansakenantnt.
gracpgäign bomines. go' apoſtolus neſcio cnius alieni / cum xpᷣi nomen inuocatur:non ob . ¶Noculis ar. tra infde⸗
it F. — gene teſtimonium quia Ferun co / cſſ⸗ lonun ſolnti aliena peccata. ?i. ſeruientes.io.ch ſint dia
igigloante eſſe credittis. 1t etiꝗ in li. oꝛum. ..§. boc idem.
8 egigs erit etiã ipſe atteſtatnus e cur nos Idemin li. plalmoꝛum. boli. de pe. di. j. §. hoc idem.
ni 16Sarſegaung onc quecũqʒ; inuenerimns quod Eñnam per malum miniſtrum vo, 5 Bn nocdl ad erctene
gin artz videamur er o chuſti eſt: ⁊ verum eſt: etiam ſi ile na dei ad eos perueniunt: qmi cum Aj. de cõ. di. . ecclenjs
Cginultin ꝙ ſacramenta veſra apud quem inneninus peruerins fide ccihnont. 6rra. ſed lud qn foꝛma ſer
Dlomm. non repꝛobamus. z fallax eſt nõ diſcernimus pꝛopter (¶Viſſtus anih fecit nobis: qui naonet dütanf
binininn 1 85 nõ babebat vicium quod bomo aaek Verin⸗ raaſtorem — ianen⸗ brien 4 Ame on va eio vel alf an
memhllicn laul.quẽ dms tem quam non ſuam ſed chꝛiſti ba⸗ a pertulit:vt ei pimam euchari, 4 Padi ve
ndhieng elegerat fecerat re⸗ bern dicimns ſacramentũ boc ve· ſiiam confecta manibus ſuis 0ꝛe n n ioanere⸗
enpelüng gem. i.fieri iuſera,v rum eſt: ſicnt ille ait teſtimonium ſuo commendatã ſicut cetensapo j debet. vt. .e q iiij eccleſa
rnn m wanmt mum. hocverum eſt.ſed nunquid ideo ſtolis aderet nia nohis Ren de ſed hoc in odium cõſecran⸗
drſenuno 5 pꝛecidit cplamydẽ cimus: etiam ipſe bomo verax eſt: ns: qui eundem tra itoꝛem ſun tis. nam reuera cõſecrata ẽ,
ini HHS quia dicimus ſacramentuʒ hocve/ gquem diabolum nominani:q an/ bg Sed obijcitur. reſpicit.
i vij. 5. de bis. 7. F. te rum eſt. vobis nen neceſſe ſ⸗ te ——— Smminn nec oablis⸗ boer go e worimne 10
R opponitu. ſempe is quadin pꝛopter ho- dominicis ſiden : mm. nami !e
Glrantuone opponitur. ſemper errens ꝗ ig diſ-jmegi di quedam directe. quedam a
RMKM n tiMos dicimꝰ. oia. minum vicia dei ſacramenta viola cum ceteris diſcipulis ad pꝛedican
— munda iurta llul. tis: ant nos pꝛopter dei ſacramen?- dum regnum celoꝛũ miſit: vtmon n coneri aaneebanz
ue binirt Anm⸗ manihe ſrſes ta que in vobia violare nolumus: ſtraret dona dei peruenire ad eos: pucittomeere anmnen
iapmet s Zmnstemds. L alenn veſtri Knansſeernegirnz qni ae ——— — ſed ibireſpondet inſequenti
4 qemidis oja mda. aſſumere pntatis. Item. a it per cipiũt:c las cum viag.
Cnuhkti 0 Eaiennm miergo puritas ab impuritate vel fuit. Item grego. t Gaerdonra ünbrrenn
nnunſtt nomen eſt. eratma immuncdicia conſcientie ſine dan / Sacramentis epucopi malicia nõ tis.i.inuocantis per
cGnfunkni lus catho icus vel he tis ſine accipientis omnino diſtin, nocet. . peccece. 4
nigenit reticus ſed occultus. cta eſt. Item. Memento ſacra⸗/ LD On nocet malicia epiſcopine q lm Dsn menm menmg 4 4
4 pSacrificio. hic h mentis dei nihil obeſſe moꝛes ma⸗ L Iqʒ ad baptiſmum inſantis ne, onkctantttonſtanderi
breeiſus conſict. xr loꝛum bominum: quo illa vel non qʒ ad eccleſie conſecrationem: q: Rur vreonnieiant.
ſ.e. non —= ſintvel minus ſancta ſint. Nem. baptiſma a deo datur nõ ab homi / e AMacula. moꝛtalis pec⸗
aun vde con dicni. 8 Anon babebat ſaulſacram?ę ne venit. ſic ꝛ enchariſtia: ?2 omnia ? cati ar. de cö di ij quotiie.
erſnt rõ anare daã tiſanctitateʒ:quid in eo dauid queciqʒ in altari ponuntur: nõ ab vel venialis. tunc eſt conſt
datn deo poſſet oon venerabatur. Si auteʒ habebat in/ boie ſed adeo ſanctſicatiionem ac lium. ar. di.vj.teſim.b. tamẽ
ſicere iu toleraur nocentiam: quare innocentem per cipiunt. Sed obijcitur illud bye becauctoꝛitas intelligitur
ab eccleſta. ſed vèna ſequebatur: nam euʒz pꝛopter ſarra ronimiin ſophomia. macula copoꝛali Neir dr.
