eccleſie conſuetudinem obſeruari
debere. Cötra martinus p apa. Si
lectoꝛ viduam duxerit vt ſupꝛa legi
tur.ſed illud vbi neceſſitas:hic vbi
nłla neceſſitas vrget. Similiter qð

monogamus epiſcopus eſſe inbe-

tur:etiã ad reliquos oꝛdines eccle/
ſiaſticos deriuari opoꝛtet. Unde
ſyriciꝰ papa ſcribit imerio terraco
nenſi epiicopo.

Laica ſit tantum cõione cõtentus

clericus viduam ducens aut ſecun

dam vrxotem.

QQ Viſquis clericus aut viduaʒ
vel ſecundam dnxerit vxoꝛẽ
omni eccleſiaſtice dignitatis pꝛini/
legio mox denudetur:laica ſibi tan
tum communione conceſſa:quaʒ
ita demum poterit poſſidere::ſi ni:
hil poſtea pꝛopter quod hac care/⸗
re debeat:admittat. Pꝛeſbyte⸗
roꝛum vero nomen quaquaʒ a ſe⸗
nectute ſit ſumptum:magis tamen

maturitatem indicat ſapientie qua

„

um.vñ ⁊ moyſes con

traxit. exponut ergo.

apli docuerũt exema

plo ⁊ oper̃ ⁊ admoni
tione ᷣm.h.nõ inſti⸗
tutione vel cõſtituti⸗
oue bm alios.
q ¶Antiquitas.atẽ
poꝛe ſyricij hic vocat
antiquitatẽ.lxxxij.di.
plurimos.

QE de quoꝛũ
Adam.oꝛdo cum

reterretur de inconti
nentia quoꝛüdam de
ricoꝛum placuit ⁊c̃.
¶VUVroꝛes.cũ qui⸗
bus ꝓfeſſi erant con
tinentiam ſeruare.

t ¶ Et diacões. ⁊ ſub

diacões.xxxij.di.pla
cuit.vbi ſũt eadẽ vba
v¶ Remoueant. S.
di. lxxxj. miniſtri.
x ¶ Conſuetudinem
xxxij.diſ.placuit. ⁊.c.
cum in quibuſdam.
y Viſos deric.iĩ
Mminoꝛibus oꝛ⸗
dinibus cõſtitutis.qꝛ

ð alijs ñ poſſſ itelligl.
3 Viduã.S.di xxx⸗

iij. lectoꝛ contra.
a . Duxerit 2 ita nõ
incidit in canonem ꝗ
eum ver berauit. hoe
vex erat tpe ſyricij ꝗ
pꝛeceſſit innocentiuʒ
qui edidit illud. rxvij.
q. iiij.ſiquis ſuadẽte
ſed quid hodie.h.dit̃
ꝙ incidit. qꝛ iſte coꝛo
nã tenet᷑ poꝛtare.ex᷑ ð
vi.⁊ ho.cle.clcricꝰ. tu
dic ꝙ vbi cõtrarxerit
cum coꝛrupta vel vi⸗
dua ſtatiʒ pꝛiuatur oĩ
pꝛiuilegio pꝛout hoc
c.dicit. fi vero cũ vir⸗
gine tunceſt in e op
tione an velit retine
pꝛiuilegiũ an non. ſi
vult retinere poꝛtabit
coꝛonã ⁊viuet clerica
liter.ſi nõ exuitur oĩ
dignitate 2 honoꝛ cle

ricali.lʒ quidã ↄtradi

cant.io.hoc hocdie coꝛ
rigitur ꝑ decre. ex de

cle. cõ. io. b. itẽ pʒ hic

ꝙ pꝛiuilegiuʒ pdit᷑ ꝑ
actũ otrariũ vi er de

oſti. cũ acceſſiſſent. c.

b ¶ Quam. .qcõionẽ

c ¶ Poſſdere.ar. in⸗

coꝛpalia poſſideri.de
hoc dixi.ij. q. vij. nul⸗

lus. ? ſcia poſſidet᷑. vt
xvj.q.j.reuertimini.

imo lex dicit plane ꝙ
ius poſſidet᷑.ff. cõia pᷣ
diox.l.ij.ex ð cꝗ poſ.
cũ eccłia.⁊ ita facit ad
hee reſtitutõ cõioniſ

poafſit peti vt aliax reꝝ
d Pꝛei byteroꝛum

c

neckl
non
deſ
geſb
nun.
glirt
nnnn
did
ſidſer
ma
flamn
gmai
lvel
leofi
livtf
nur.
lr⸗
Nah⸗

l⸗

mine
glue
Hane
glee
Cusf
kt
leee
lcle
(ul
Goic,
Nens
Chidi
ior
aion
unn
Ktone
hii
Ulrr⸗
bC
gos
famet
Peli
Uuqu
ien
enn
Ffin
⸗
hie

ſot
ſii
luis
frelt
ni.
nn
hn
tcl
lune
ſpof
üde

iben

ſti
nſtknn
WW
nafſsen
untrg
nmiane
ee Upr,
lcn
ln d
tintnn
lſberwe
ilnnin
8.

n Ng
Nnond,
Urdeinene
lucnitnee
hhart⸗
s cigi
ſtenmn
hnſcun
urcest
rri i

S

hi
.

S =

£

llitettian

hmonengs,

g.mumn .
nercnm

Cobocnte,
gubuſun.
Algscei
ninoibsc
öſinns
hoſkirlin
lnisdinn
Rcohern
Minttilnd
ſncnohen
tbernuldhe
Ulgeſfnit
nnoenen
tlied pi⸗
gnis ſori
dboceb
gran
tponmeci
dedee
ſocrum
mpuniki
Iöprummro
gopeud
rcoci
neckcee⸗

4

ltteei.

günmm
neput
wivaline

nöeruired.

lethonti
gii
Photbotech
ſNunii
lb leghi
ghht
rmnindn

Mgeſſen.

In c
ins,
oſiini
ſin
rargnen
ſliftn
ſaſden
tlſl
tnocden
titinen
ſpfunmmn

Di. lxxxv.

maturitate ſapientia ſcila ⁊ moꝛibus.j.q.j.viliſſimus.

8

b Euus ante abꝛabam.melchiſedech.n.fuit ſacerdos cõtempoꝛaneꝰ
abꝛa

c Kchidiaconuz

ro ſapientiam.j.xxxv.q.vj.c..ſic.xx.di.de quibus. ff.de iure
imu.ſemper. ffide fi. inſtru.l.ij. 2.l.vlt.arg.ↄtra.ff.de edi.edic.p⸗

cipiunt ediles.ſi.habes.extra de elec.cũ nobis olim.

he.

floꝛentinũ pꝛo/
pꝛium nomen vel ga
inde fuit.

d ¶ Senio.ecce ꝙ le⸗

nectus impedit pꝛo⸗
mouendum. ſed nõ
deijcit ꝓmotũ vt.vij.
q.j.petiſti.extra de re
nun. litteras.

e ¶;Itatenacem. no.

b Sanctis. videtur

auaricia impedit pꝛo
mouendum vt. xlij.
di. .j. nam domꝰ? cle
rici erit omnibꝰ cõis
xvj.queſtione.j.qu
niam. —
¶ Qui ab oĩbus.i.
amaioꝛi parte capitu
li. vel dic ꝙ hic plu⸗
res ſimul fuerũt elec
ti.vt fiquis repꝛoba⸗
retur.alter aſſumeret᷑
vt.lxj. di. ſtudij.2. lvj.
di. apoſtolica.

¶Singuloꝛũ item

hic pʒ. pꝛimo exa⸗
minantur electi de ꝓ
pꝛia eccleſia q; de ex⸗
tranea ⁊ ſatis pʒ hic
ꝙ licet extraneus ele
ctus ſit a maioꝛi par⸗

te ꝙ tamen pꝛefertur

ille qui eſt de gremio
eccleñe. vt dixi lxi. di.
c.nullus inuitis.⁊ c.

quid ꝓderit. Itez hic
pꝛius examinatur ar

chidiaconus tanquã

maioꝛ ꝙᷓ; diaconuſ.qꝛ

maioꝛes ⁊ ſenioꝛes ſẽ

per pꝛeferuntur ĩ ele⸗

ctione minoꝛib us vt

lxiiij.di.epiſcopoꝛum
2.lxxv. di. c. vllt.

ergo ꝙ ꝓpter tale iu

ramẽtum aliquis re⸗

pellitur ab epiſcopa⸗
tu. quare enim iube⸗
retur de hoc inquiri.
ſi ꝓpter hoc nõ repel
leretur. h. diſtinguit.
fi iurans hoc intelle⸗

xit ꝙ nollet recipere

epiſcopatuʒ.quecũq;

neceſſitas inſtaret.iu
ramentum tale nul⸗
lum fuit. nec tenetur
illud ſeruarevt v.j.q.
j.ſcias.viij.q.j.ĩ ſcrip

turis.ſz ſi alio modo

intellexit venialr pec
cauit.qꝛ temere iura
citum ſemper autem
intelligitur iuramen

caniciem coꝛpoꝛis.
cletus.
Pꝛeſbyteri ſenioꝛes dicuntur nõ
tam etate q̃ᷓʒ ſapigntia,
ꝛro mopſi pꝛecipitur vt eli:
at pꝛeſ byteros.i.ſenioꝛeſ vn
de ⁊ in pꝛouerhijs dicitur:gloꝛia ſe
num eſt canicies ſapientiamꝰ deſi/
gnat de qua ſcriptuʒ ẽ:canicies ho
minum pꝛudentia eſt.cunqʒ nõgẽ/
tis ⁊ amplius annis ab adam vſqʒ
ad abꝛabam vixiſſe bomines lega
mus:nullus alius pꝛimus appelia
tus eſt pꝛeſbyter.i.ſienioꝛ niſi abꝛa:
ham:qui multo paucioꝛibꝰ vixiſſe
annis conuincitur nõ ergo pꝛopter
decrepitam etatem vel ſenectutẽ ſʒ
pꝛopter ſapientiam pꝛeſ byteri no/
minantur.
Biplralitasvero vſqʒ 4/
deo epiſcopis eſt neceſſa
ria:vt ſi ab ea inueniãtur
alieni iunre pꝛohibeantur
oꝛdinari. Uñ gre.ſcribit io.epo.
Ronikalltatemn neſciens non ſiat
epiſcopngs.
Achiqiaconum floꝛentinum
eccleſie anconitane qui ad epi
ſcopatuʒ fuerat electus ſcripture ꝗ
dem ſacre ſcientiã hẽre:ſed ita eta⸗
tisſenio iam confectum accepimꝰ
vt ad regiminis officium nõ poſſit
aſſurgere:adijcientes etiam illũ ita
tenacem exiſtere:vt in domo eius
amicus nũquam ad charitatem in

Unde ana/

troeat. Ruſticus antem diaconus

einſdeʒ eccleſie qui ſimiliter electꝰ
fuerat vigilans ꝗqdem homo dicit᷑:
ſed qunatum aſſeritur pſalmos igno
rat.floꝛentinum vero diaconuʒ ec
cleſie rauẽnatis qui ab omnibꝰ ele
ctus memoꝛatur:ſolicitum eẽ no/
nimus ſed qualis ſit interius omni⸗
no neſcimꝰ:ideoqʒ fraternitas tua
vna cum fratre noſtro armenio ſu
pꝛaſcripte eccleſie ãconitate viſita/
toꝛe illuc feſtines accedere:⁊ diligẽ

ter de vita ac moꝛibus ſinguloꝛuʒ ꝰ*

requirere:ſi nullo crie ſint cõſcij qd
eos ad hoc officium vetet accede/

re.pariter etiã requirendum eſt: ſi

boc quod de pꝛefato archidiacono
dictum eſt:qꝛ nüquam amicns eini

domum ingreſſus ẽ:ſi ita ſe veritas

hẽat.⁊ vtrum ex neceſſitate aut ex
tenacitate talis ſit:aut ſuita eſtſenex

tum eſſe temerarium.cum nõ ſubeſt neceſſitas.vt exira de iureiur.2 ſi
xpᷣs ſi autem ignoꝛatur an generaliter intellexit vel nõ.tũc pꝛeſumo ꝙ
tm̃ de licitis iurauerit.vt extra de iureiu.ad noſtram. Sed nũquid tale
iuramentnm excdludet electum.nõ videtur.vt extra de renũ.cum inter
in fi.extra de iureiu.ſicut noſtris.nec temerarium iuramẽtum repellit
a beneſicio.extra de reſti.ſpo.ſolicite.nec a teſtimonio.vt extra ð teſti.in
timauit.extra de teſti.cogẽ.peruenit cum penitentia vnius anni impo⸗

natur pꝛo temerario iuramẽto.vt.xxij.q.iiij.qui ſacramẽto.ecõtra vide

tur ꝙ nõ poſſit eligi.vt hic patet.ſicut nec eligere põt qui illud iurauit.

Zi. lxxxvj.

lx viiij

vt extra quod metus cã ad aures. Item qꝛ⁊ ſ eſſet illicitum. tamẽ pꝛopꝛia au

„

ctoꝛitate nõ poteſt venire contra illud.vt.xxij.q.iiij. innocens.extra de elec. ve
nerabilem. Item qꝛlex dicit ꝙ gratia ei facienda eſt qui hoc iurauit.vt. ff. ad
muni.impatoꝛes.non ergo eſt ius cõe.ſolu.credo ꝙ poſrit eligi dumodo pe⸗
nituit de tali delicto.qꝛ temerarium iuramẽtum non irrogat perpetuam infa

vt ad regendum nõ poſſit aſſurge
re.vel ſitactis ſanctis euangelijs ſi
cut nobis nũciatum eſt inſiurandũ
pꝛebuerit nũquam ad epiſcopatuʒ
ſe accedere.ſed etiaʒ de ruſtico dia
cono quantos pſalmos minus tʒ
ſcrutandum eſt.floꝛentino autẽ dia
cono rauennati ſi nullum ſicut dixi
mus crimen eſt quod obſiſtat:apð
epiſcopuʒ eius neceſſe eſt agere vt
ei debeat ceſſonem concedere nõ
tamen ex noſtro mandato vel edi⸗
cto:ne contra ſuam voluntatẽ eũ
concedere videatur.

Betein auteʒz* epiſco
pum opoꝛet eẽ ne inferi
oꝛum culpe in enz refun/
dantur:qui docẽdi offĩ
accepit:qð exequi neſcit
vel negligit. Unde leo epᷣns ſcri
bit aquilegi.epᷣo. .

Negiigentte rectoꝛum imputtur
culpei . .
Krionmm enlpe oꝛdinuzʒ ad
nulloſmagis reſerẽde ſuntquã
ad deſides negligenteſqʒ rectoꝛes
qui multam ſepe nutriunt peſtilẽti⸗

am dum aunſterioꝛem diſſimulant

adhibere medicinam. Item leo
epᷣns ruſtico narbon.epo.

Momimes ſunt diligendi peccata

odio obga⸗
io habeantur peccata non
pomines coꝛripiantur tmmni/
di tollerentur inſirmi ⁊ quod ſene/
rius caſtigare neceſſe eſt nõ ſeunien/
tis plectatur animo ſed medẽtis'.
Item ioannes. viij.
“ negligtt emecſale quod valet:
facient igc t.
Apan PGenabio faciẽtis
e habet:qui quod põtcoꝛrigere
negligit emendare.ſcriptũ quippe
eſt:non ſolum qui faciunt ſed etiaʒ
qui conſentiunt facientibus partici
pes iudicantur:⁊ libat dño ꝓſpera:
qui ab afflictis pellit aduerſa.⁊ ne/
gligere cũ poſſit perturbare peruer
ſos:nihil eſt aliud quaʒ fouere.nec

caret ſcrupulo conſenſionis occul

te:qui maifeſto facinoꝛi deſinit ob
niare:⁊ pꝛobat odiſſe ſe vicia ꝗ con

demnaiĩ errantes:neqʒ reliquit ſibi

locum deniandi qni non pepercit
erranti:⁊ pꝛimus innocentie gradꝰ
eſt odiſſe nefanda: ⁊ latum pandit

—

0

misʒ iudicio meolſed tantũ
ſolemnẽ.io.ego credo io.be
ne dicere. b.

i Auamoo veiure debet

um pfſaltreriu; ſcire. xxx⸗
viij. di. oẽs ⁊. xxiij.di.ꝗ epᷣs.
extra ð elec.cuʒ nobis olim.
k & Apud epᷣm. non ꝙ ali⸗
alns ante põt eligi qᷓ; poſtu
lari a ſuo epᷣo.lxx vj.di.dile⸗
ctionis.⁊.lxiij.di.litteras.ex
tra de renun.poſt tranſlati⸗
onem.

I ◻WVoluntatez. ar. eᷣm nõ

debere cogi vt cõcedat cleri
cum ſuũ ſinevoluntate ſua
ar. dil.lxiij.lr̃as.diſ.lxxvj.di
lectionis. naʒ nemo cogitur
aliquẽ a ſua poteſtate libera
re.C.de emã.nec auus.nec
cogitur quis inuitus muta
re familia. C.de adop.l.pe.
S.j. ſimiliter nec abbas com
pellendus ẽ monachũ ſuuz
ↄcedere.j.q.ij.qᷓ; pio.⁊.lviij.

Di. c. j. 7. ij. ita nec epᷣs.ĩ auẽ.

de ſanc.epi.S.nullũ aũtepᷣm
Item ar.ꝙ mãdatum pape
ſic eſt interpꝛetandũ vt nulli
faciat pᷣiudicium.vt.ix.q.iij.
nũc vero.extra de of.dele.ſu
per eo.xcix.di.ecce.C. ð em
ci.nec auus.
m Mctoꝛem autem.
In hac di. lxxxvj.
repetit illð ca.aplłi
ce regule.opoꝛtet
ep̃m eſſe doctoꝛez
hec autem doctrina debʒ cõ
ſiſtere ĩ diſciplina coꝛrectõiſ
⁊ in ſermone pᷣdicationis.in
diſciplina vt coꝛrigat ex cha
ritate ⁊ cum lenitate non ex
odio.nec modum excedat ĩ
coꝛrectione.ſ̊ ſi exceſſeritve⸗
niam nõ cogitura ſubditis
poſtulare. In ſermone pꝛe⸗
dicationis.ſ.vt pᷣdicet ſciam
lacre ſcripture nõ humane
j.e.cum multa.replicat etiã
in hac di.c. opoꝛtet epm eſſe
hoſpitalem ſed verbis alijs
Laportet epᷣm eſſe liberalem
n ·Urerioꝝ culpe.no. ꝙ
berangam ſubditoꝛũ
tur negligentia pꝛelati
vt. xx viij.di. Ppter.⁊.c. per⸗
ſe aegl genteſ; .pꝓpter
egligẽtiam ergo bene pu⸗
nitur aliquis de cõ.di.i.ne⸗
mo.ff.ad.l.acqui.ſpᷣuus.S.ſi
foꝛnicarius.lxxxi.di.dictuz.
p Bio.nõ hoĩes.xxiij.q
90 iiij.duo iſta. j.de pe.
di. j. quamobꝛem.S.di.xlv.
ſunt nanqʒ.

qNon ſeuientis.qꝛ hboc ſolum bene agit vt vita bominum coꝛrigat᷑ ⁊c.j.ð
pe. di. iij.impoꝛtuna. ?.c.qꝛ diuinitatis.xxiiij.q.iij. cum ſancii.
r¶Sed medentis.vt.xiiij.q.v. ꝓdeſt.eſt etiam opinio ſimilis.in auẽ.de mã.

pꝛin.S. non permittas. col.j. lau.

ſ VVlpam. faciẽtis.hic io.ligat arenas ſine cemento.ꝛidẽ decies dicit.b.
t Sn Emendare culpam bhʒ facientis qui negligit hoc. exaudi pꝛadmo⸗
nitionem. ar. xx vij.q/j.ſi cuſtos nꝗ alias eſſet eadem pena negligẽtie 2 coope

rationis.quod falſum ẽ.j.q.j.quicqd.

v Et pꝛimus.nã tres ſunt innocẽtie gradus.xxiij.q.iiij.ita plane. pꝛimus ẽ

9

malum no facere. ſecũdus eſt facientibus nõ coſentire. tertius peccantes ſipt re. ? pꝑ ꝓximas ↄtemplationes ſtudium tpare quod hicpꝛecipi᷑. eon
coꝛrigere.xlv. di.ctria..c.duo. . . . MHatientibus.magis tamẽ religioſis ſuccurrat.xvj.q.j.c.vlt. ng
a¶ Alieno. . vj.q·j. qui crimẽ in fi xxxvij. di legant.ſ.de conſenſu alieni pec⸗ EVacuum quo ad etbimologiam. qꝛ nõ eſt ſuperintendens. viij.q j, ſid
cati. nam de alieno peccato nullus punitur ſaltẽ in alio ſeculo.j.q.iiij. ia itaq; di epiſcopatum. “ ineren⸗
1.c.crimen.⁊.lxxxiij.di.quid ꝓdeſt.vij.q.j.S.cum auũt.io. Nomẽ.imo ⁊ noĩe ⁊ re pꝛiudus eſt.vt.xxx viij.di.que ipſis.lxviij. llpign
b Bando. dura ninut. r Nen . in⸗
Rꝛtunc peccat pꝛelatus . —— obi .
venialtenerrih da ii aui pec delinquentibus aditum qui iungit les excita:qꝛ eum obdoꝛmiſſe ſuſpſi ter demiet unatl unchn
cat. ſc ?⁊ qui pauperem exai cum pꝛauitate ↄſenſumn:a nibil pꝛo coꝛ. dic ergo illi vt cum loco ⁊ men O Onare. hiſtri ſſbfe
perat impoꝛune petenten gqelſt alicui nõ puniri ꝓpꝛio qni pu/ tem muter: nec ſibi credat ſolaʒ le/ onibus. iſti bi ae⸗
frad eie l niendus ẽ de alieno peccato. Si ctionem ? oꝛationem ſufficere: vt ſtriones ꝓhibentura 0
naentolennate ud er bu autem in coꝛripiendo quiſquis mo remotus. nihil ſtudeat de mau frn) vmaene Iii. di. win
enurevelſubanci dum erceſſent. nõa ſubditis z ado crificare:ſedlarsam manum béat relweconwichoe am
illud eſt caluale.hoc ãt regu mino veniam petat. Ande aug. neceſſtatem patientibus cocurrat lectide. Rmenſnnt . Nifen
lare ? neceſſarium. vbi autẽ de vila clericoꝝ. . alienam inopiam ſuam credat qꝛ ſi iiij.qj. c.j.?.ff. de his C
peelatus er odio modũ erceer eniam a ſubditis non petat quii boc nõ babet: vacuuz nomen epi quino.infa.l. 5 ait gune⸗
ſit tenetur veniam poſtuia comip endo modi exceſſertt. tcenet. In ipſa autem liberalitate Eez nanon
re aꝛtenetur iniuriap. f.. ad C Tando neceſſitas diſciplinei modus adhibendus eſt rerum ⁊2 — Talibus. dareca Ehiſen
lacq.quemadmodũ.S. ma moꝛibus cobercendis dicere ſonarum:rerum vt non omniavni vanegloꝛe ꝓ erenci⸗ naen
Fn e eenn Galgs vos dura' verba compellit: ſi enaz ſed ſingulis quedam pꝛeſtentur vwt en ſulvicij imane pec Knun
gevir Rrqnio eunatelte ipſi modum vos exceſſiſſe ſentitis. lurivus ꝓdeſſe poſſimus.iuxta il/ an n in necel nin
muliaris peccatü euitar. xrx Non a vobis exigitur. vt vos aſub / lud ꝓphete:diſperſit dedit paupe/ natoꝛibus untr i .
dil. qllis. vel boc eraudi vvi ditis veniꝗ poſtuletis ne apnd eol ribus perſonarum vt pꝛimũ iuſtis cibus. in talibus eni darn
modum ignoꝛter exceſſt. quos oportet eé ſubiectos:dum ni⸗ Ddeinde peccatoꝛibus:quibus tamẽ nõ vitium eſt kouen⸗ SX
quo cau non tenetur. fl.xi. mium ſeruatur bumilitas regendi dare ꝓbibemur:nõ qꝛ hoĩes ſunt: dum ſi natura ſuſtẽ⸗ 0
bo. rap. l.ij.. ſ publicnnus frangafur auctoꝛitas tamen petẽ ſed qꝛ peccatoꝛes. Ande auguſti tanda eſt.ſed ꝗd deci wult
officiatis. n. faciius parcitu da eſt venia ab omninz domino q nus ſuper io.parte ſecũda. thariſtis ? alijs q va
ỹ alijs. vt extra de len. er. ñ nonit eos quos plus iuſto ſoꝛte co: Immane peccatuʒ eſt res ſuass do /½ i⸗ vtũtur inſtrumẽ AD
4 We apud eos. i d. vji. Tipitis: quanta beniuolẽtia diligat nare biſtrionibns. tis nũquid eſt licitu; ſoni
eeabu eos d vi. tis:ꝛ. In doctrina vero ſacreſenn, — Onareres ſuas biſtrionibu- Waltalivus verins n
d Frägatur auctortàs an pture auctouitatem debẽt epiſcopi 2 vitium eſt immane nõ virtuns aliqd dare ns
gere enim ex ingenio dʒz di⸗ ꝓferre non ſecularium litterarun Kitis de talibus quã ſit frequens ſi ad voluptatem vel u
gnitatem: nimia. n. familiari Peritiam oſtentare.non enim ẽ epi fſama cnz laude:quia laudatur pec luxuriã:nõ.qꝛ deum “Z
tas ↄtemptum generat. fl. ſcopalis officij grammaticaʒ expo catoꝛ in deſiderijs anime ſue qui manibus ſtimulat.ꝗ autli
of pſiobſeruandu. f deof. nere nec laudes iouis perſonentin iniqua gerit benedicitur. Idem populum vocib e⸗ ͤͦnt
pꝓcõ. nec auich. §. crca. gBd ore põtiſicis. Ande greg.ſcribit in pſalmo.c.ij. lectat. vt. xcij. di.ĩ ſan ban
verune eeo ancl⸗ deſiderio eßo. Braniter deunquunt qui venaton cca.ſed ad landeʒ dei ef⸗
v⸗ lla ere Janitegita vade Sacram ſKripturam non gramma aliquid vonant. bñ. vel ob aliã iuſtaʒ frer
ninac anctodee b Mi di cãm puta recreatiõis histen
pꝛius reconciliari fratri tuo ticam debet epus exponere. Q Ai venatoꝛibns donant qua ar debilis eſt vel ſüir⸗
antequã offeras ad altare ö 61 Am mnlta nobis ðʒ veſtris ſtu re donent dicant mihi: quare Ree de co lih per En
pꝛelanis non intelligitur. MNR dijs fuiſſent nũciata ita noſrro dant venatoꝛi. hoc in illo amantin enit, ver ſi. P
e¶ BDiligatis.i diligere de coꝛdi eſt innata letitia:vt negaſ ea quo nequiſſimus eſt:bhoc in illo pa,/ a Peccatoꝛ. xxiij.
beatiis. 7 ne ſibi veſtra fraternitas concedẽ ſcunt:hoc in illo veſtiunt.ipſam ne q iiij.due.
aaden . iit a depoſcit minime valeremus:ſ,- gniciam publicant ſpectaculis ho/ Vi venatoꝛ⸗ 1
Tkonneiandetamanrum. Poſ Pocperuertit ad nos quod ſi minum: qui dant biſtrionibus qui ,bus. no. ve *
b D Vm multa. r nega ne verecundia memoꝛare nõ poſſu donãr meretricibus.quare donãt natio qued oppꝛeſſi lunta
O re. arg.ꝙ ſi ſubditus mus.fraternitateʒ veſtrã gramma nũquid non⁊ ipſa hominibus do/ ua eſt. ec illicnta eſt llvd
boneltus eſt platus eius u ticam qbuſdam exponere:qure, nantur:non tm̃ naturam ibi atten⸗/ Vt.5di. wir que xeo⸗
ſtas pꝛeces eins d eraudirre ita moleſte ſuſcepimus ac ſumꝰ ve dunt operis dei ſed nequitiam ope dn fannen niaeſt ſucn,
f rij.q ij: religioſaz.ꝛxxxrv. bementer aſpernativt ea que puus risbumani. Nem. nan nariae s
q·ix. veniam. . dicta fuerãt in gemitum⁊ triſiciaz Be eodez. inb dents ſpn
iiGrammaticam.ſ qũo verteremus qi in vno oꝛe ſe c lan ¶) Ai venatoꝛibus donant: non ta.ad boe locat ope de
ſſe erponcbar gammmica ibus ionis cpriſti landes nonca) — bominibua donarſed anine ras ſuas. bac quierer
bopuio efone diebat uz piut-:r duã graue nefandiumqs ſit quiſſime. Hamſ bomotant eſſet crpeccztmanleni u
Emare defem la. auia epiſcopis canere quod nec religio ⁊= venatoꝛ nõ eſſet non ei donares. quieam aſpicitꝛqui C
cõis generis eſt. f.. de ver. ſi. ſo ↄueniat conſidera. Liberalez bonoꝛas in eo vitium nõ naturam eam exr ercet infamis nl
bominis appellanone.ſend quoqz neceſſitatem patictibꝰſace.· Igem m plal. clxiij. eſt. nic ranig. i n
melius dic ꝙ grammaticaʒ dotem eẽ opoꝛtet:alias aũt vacuũ De eodẽ. ſuam eerendar len
bic appellat ſcientiam au⸗ poꝛtabit nomen epi. Ande gre. Zaentbomines venatoꝛes ? nahunde ſlbamr e
ctoꝝ.recitabat enim in ecle ſcribit ſcðo ſerno dei inter cetera. MR delectant: ve miſeris ſi ſe non oer 7 duo ſe N
nafibulanes ouie n Sine liberalltate inane poꝛtat no⸗ cortexerint qui enim venatoꝛez vi vij tria. ſaltuoſaeſt u
Peztirnenzst nebatmpe⸗ menepiſcopi. „ Uent delectantur: videbunt ſalua que fiin ſiluis ⁊ ſalti
eneremns. debere⸗ itonn noſtrum marianuz toꝛem triſtabuntun. Item bier. bus bec licita eſt lam i
mus vertere. ‚epiſcopum verbis quibus a in pſai.lxxxij. eeſt illicita ex tpe. vt in in
r. Di. rrrwis D quadrageſims ? die
; Rgeneinror aeurer bus ieiuniox. xxiij.
c. ). 7, ).C. egimus. 7. (ur er 80. . . viij. ſi nulla. . o. X.l . . e
a ereandes, bene ↄueniũt nec in vna ſede moꝛant᷑ maieſtas ? amoꝛ. emo egar guemnaneccrnchealodcsm. Apor auaed in
S Aiberale bie rerckiſtum. Sen d hoſpitali aum querere. xcvj.duclericus nam facit ciſtas ⁊ calatos ⁊ retia de con.
Kaaennoirtiſte vde mmon RE 1 aneriae. D..v. nuquã, laico licita eſt ob neceſſitatem pꝛo pellibus ⁊ carnibus.non “
*» Kenn õ nenad o factus fuit eps ⁊ tota die volebat lege ob voluptatem ⁊ hoc de ea que cum cdlamoꝛe fit.ponere autẽ laqueum
ac AWutet 5. vialrrr, valer ſ dicroͤnis. ereſkne ſreniru nctamchez canſpus l eilam derics u molachd
1 HBuramhrenaacere Agnerftmndantolniclgere nnunn. gern ſed aliud ẽ nuni on van ſenenn vnoſten⸗ piſeibus. ve con. viv.ni d K
lio tepidnumi familiaris ſuſcipere.æ lectionũ atqʒ oratonum c AMWeretricibus. meremir tamen nõ turpiter accipit. licet turpiter me de
ſtudio tepidum inberere qð ibi interdicitur.aliud in neceſſitate alijs ſubueni tretricium faciat.ff.de con.ob mur canai Oked merenckeanonecs 8

diht
R

Uutn
bbrenre
W
N
Metnin
ntolnner

tneſin

tul ſu

henn

epI d

finmnen

5enö
ust enri

htaltase.
mmektſ

Natunhi,

idto t.
6taſsgn
huminenni
uidlin

bapiltnger

bus daſons
Metdlcden

bluptaente
Unöͦgedon
uoſtmmelr
umnpoeſe
Nncſuiſen
Adlautg N
tobeliuin
Uumnnmnis
lolnlſt⸗
dechil
NA.
ctaſerie
H
OInunt,

Plsnn adsn2.

utiagen
jbetſltuc
n
mmnge
amuti
gpnghart
borſorc
bäcquan
Nnotiint

Di. lxxxvj.

affectionis meretricibus dare poſſumus.ff. de do. afſectionis. dicunt q I ¶ Et ꝓpter debitum. hic logꝗtur ſcdᷣ eatempoꝛa quado ſi debitoꝛ nõ erat ſol

dam ꝙ ſic pacõe non pcedente.ſed cãremunerandi bene poſſumꝰ poſt
factũ.qð non eredo.qꝛ ſemper peccatũ eſt dare.ar.xvj.q.j.legi.ffl.de do.
inter viꝝ ⁊ vx.l.iij..j.rem aũt quã dedi meretrici repetere non poſſum
ſed pignus nõ pignoꝛatitia ſed rei ven.poſſum.vt.C.de cõ.ob tur. ca.l.ij

nõ in textu ſed ĩ glo.
b. qꝛ cõuemitur tunc
tanq quilibet ali poſ
ſeſſoꝛ.fr.ad exhi.ð eo.
§. heres. V
4 Sau.venato⸗
rem. dum ve⸗

natoꝛ pmanet ne obij

ciatur de euſtachio.l.
di. ferruũ.

b ¶.Piſcatoꝛes. ſed

quare ꝓhibeturvena

ri ⁊ non piſcari.qꝛ foꝛ
v piſcatio fit ſine cla⸗

moꝛe.venatio nõ.vel
qꝛ maioꝛ eſt ðᷣlectatio

in venatione. dum. n

quis eſt invenatione
nihil poͤt de diuinis
cogitare.
c ¶ Did ꝓgeſtie⸗

iunare. efficaci

er ad ſalutem.

uulos. non tñ
ſerui debent ei obedi
excuſantur tam quo

A putatis. ſer⸗

dd quid. vi. xrij.q. v.

qui compulſus.C. ð
ſepul.vio.l.ij. C. ð hiſ
qui ſibi in te.aſcr.l.vl.
nõ in totum.qꝛĩ atro
ubus nõ debent obe

aire. f. de re iu. ad ea.

f. de ac. ⁊ obli. ſeruꝰ.⁊
dñs tenetur pꝛo om⸗

nibus peccatis eoꝛũ.

er de teſti. ſicut. 2. xxij
q.v.qui compulſus.

e W On ſariſ. velle.
en facultas a⸗
e

2 neceſũtas iſtat

alias ſufficit bonavo

luntas cuʒ charitate
rxlv. di. due. ſic extra
de eo g mit. in poſ.cõ
ſtitutus.
f Er bono. alias nñᷣ
ẽ bonum.ar.ff. man.
l. j.F. ij. 7.l. f. Pcu. xxx⸗
ij. q. v. ſicut.
gLEx bõa.infoꝛma
h .Liberalitas. no.
in libertate eſſe atten
dendã fidem cauſam
locum tẽpus moduʒ
neceſſitudinẽ etatem
debilitatem conditi⸗
onem que diligenter
2oꝛdine tractãtur. ca.
pꝛeſenti vſqʒ ibi. pul⸗
chꝛa etiaʒ liberalitas.
vbi tractatur pᷣcipue
de modo vſqʒ ibi. itẽ
ſuper lucã exinde oñ
dit pꝛeceptum de mi

De eodẽ.
Sau venatoꝛerat:quoniam
peccatoꝛ erat:⁊ penius nõ in
nenimusĩſcripturis ſanctis ſanctũ
aliquem venatoꝛẽ piſcatoꝛes inue
nimus ſanctos. Itez amb. in ho/
melia de quadrageſima.
ec eodęeʒ.
id pꝛodeſt ieiunare viſceri.
pus luxuriari venatibus ab
ſtinere a cibis ⁊ errare peccatis.
Iem. Ee eodem.
MNſputatis illum ieinnare fra
tres qui pꝛimo diluculo nõ ad
eccleſiam vigilat:nõ beatoꝛũ mar
tyrum ſancta loca perquirit:ſed ſur
gens congregat ſeruulos: diſponit
retia:canes ꝓducit:ſaltus ſiluaſqʒ
perluſtrat:ſerunlos mquam ſecum

pertrabit foꝛtaſſe magis ad eccleſ/

am ſeſtinãtes:⁊ voluptatibus ſuis
peccata accumulat aliena neſciens
reum ſe futuꝝ tã de ſuo delicto qua
de perditione ſeruoꝝ. Itẽ amb.
in lib. de officijs.
Que ſint in liberalitate ſeruanda.
On ſatis eſt bene vellet niſi ſtu
L. ? deas etiam bene facere. neqʒ
ſatis eſt iteruʒ bene facere:niſiid ex

bono'fonte pꝛocedat:hoc ẽ ex ho⸗
tẽ

na voluutate pꝛoſiciſcatur.
perfecta liberalitas:ſide cauſa loco
tempoꝛe cõmendatur vt pꝛimum
operetur circa domeſticos ſidei.
grandisculpa eſt ſi ſciẽte te fidelis
egeat:ſi ſcias eum ſine ſumptu eſſe
⁊famẽ tolerare:erumnam perpeti
qui pꝛeſertim egere erubeſcit.Si in
cauila ceciderit aut captinitatis ſue
vel ſuoꝝ filioꝛum aut calũnie ⁊ nõ
adiuues:ſi ſit in carcere poſitꝰ⁊ pe
nis ⁊ ſupplicijs ꝓpter debitum ali
quod inſtꝰ aliꝗs excrucieturꝰ. Nã
⁊ ſi oibus debetur miſericoꝛdia:iu
ſto amplius. Si tꝑe afflictionis ſue

a te nihil impetret. Si tꝑe periculi

quo rapitur ad moꝛtẽ plus apðte
pecunia tua valeat quꝗ vita moꝛ
turi.non ẽ leue peccatũ. Iem.
De eodeʒ.
O Ominus non vult ſumnl effũ
adi opes ſed diſpenſari niſi foꝛ⸗

te vt eliſens qui boues ſuos occidit

⁊ pauit pauperes ex eo quod hũit:
vt nulla cura teneretur domeſtica.
ſed relictis oĩbus in diſciplinam ſe
ꝓpheticam daret. Item.

ſericoꝛdia impendenda eſſe cõe ⁊ generale omnibus.
i C Domeſticos. niſi extraneus indigeret ad moꝛtẽ⁊ domeſtici non tũc
enim pꝛius extraneo ſubuenirem. Sed qd ſi pater meus eſt inſidelis 2

egualiter indiget cum ſideli cui teneoꝛ mag.pe.mãducatoꝛ vocauit hãc

gqoönem tenebꝛoſam aquam in nubibus aeris.poſſet tamen vici ꝙma/
gis ſideli. qꝛ dicit hic ſidei.ꝛ.j.e.cãm pꝛeſtat natura.non gratia.h.pꝛefert
patrem infidelem.vt dixi.xxx.di.c.j.

quidem. 5§. vltimo.

H.Suoꝝ. quia quis magis timet in filijs iᷓ i ſe.ffquod me. cauſa iſti

— —

—

lxx.

uendo dabatur creditoꝛibus ad puniendũ ipſum.hodie auũt ſi aliquis cõöueni
tur ex maleſicio ⁊ nõ ẽ ſoluendo puniri poteſt.xiiij.q.vj.ſi res.ſfſ.de pe.l.j.S.j.⁊
hoc cau nõ eſt ei ſubueniendum.nec redimẽda eſt pena eius.qꝛeius penà pie
cio remitti ꝓbibetur.j.q.j.iubemus.ſi aut conuenitur ex contractu non ẽ crvu

De eodem.
St pꝛobanda ⁊ alia liberali⸗/
as vt pꝛoximus ſeminis tui
ne deſpicias ſi egere cognoſcaſ:me
lius eſt enim vt ipſe fubnenias tu/
is quibus pudoꝛẽ ab alijs ſumptuzʒz
depoſcere aut alicui poſtulare ſub⸗

ſidium neceſſitatis.nontamẽ vt illi

dilioꝛes ſieri velini ex eo qð tn po

tes ↄferre in opibus.cãm enim na/

turap̃ſtat:nõ gratiat.neqʒ eniʒ ꝓ:
pterea te deo dedicaſti vt illos dini
tes facias.ſed vt tibi vitã perpetuã
fructiu boni operis acꝗras ⁊ pꝛecio
miſerationis peccata tna redimas.
putantſe parum poſcere pꝛemium

———O tue adimere ↄten

unt fructũ:⁊ accuſant qð eos diui
tes nõ feceris cũ te velint illi paren
tes Scnawit fraudare mercede.
tem. egodé.
Onſideranca eſtin largiedo
etas atqʒ debilitas:nonnun⸗
⁊verecũdia que ingenuos:.ꝓ/⸗
it natales.vt ſenibus plus largia/⸗
ris ꝗ ſibi iam nequeũt victũ quere
re.ſimiliter ⁊ ðbilitas coꝛpoꝛis pꝛõ
ptius eſt adiuuãda.tum ſi gs ex di/
nitijs cecidit in egeſtatẽ 1 maxime
ſuſine ſuo vitio ſʒ ant latrocinijs aut
pꝛeſcriptõe aut calũnijs que bẽbat
amiſit. NNem. M
EAichꝛa etiam liberalitas eſt
in ipſo quoqʒ pauperis datoꝰ
menſuram tenere vt abundes plu/
ribus:nec conciliandi fauoꝛis gra/
tia vltra modum fluere, quicquid
emm ex affectu puro ac ſyncero p/
mittitur:hoc eſt decoꝛum.non ſuꝑ

fluas ediſicatiões aggredi nec pꝛe⸗

termittere neceſſarias.⁊ maxime
ſacerdotibus hoc conuenit oꝛnare
dei templum honoꝛe congrno etiã
vt clericatu aula dei reſplẽdeat:im

pẽſas milericoꝛdie frequẽtare quã⸗

tum opoꝛteat largiri peregrinis nõ
ſuperfluasſed competentes. Iteʒ
compatiamur itaqʒ alienis calami
tatibus:neceſſitates alioꝝ quantuʒ
poſſumus iunemus ⁊ plus interdũ
q̃ʒ poſſumus:melius eſt enim cau⸗
ſas pꝛo miſericoꝛdia ⁊ inuidiaʒ per
peti:quã pꝛetendere inclementiam
⁊ nos aliquando in innidiam inci/
dimus quod confregerimus* vaſa
myſtica vt captiuos redimeremꝰ.
Igcem ſuper lucam.

ciandus.ſed ſufſicit quod coe
dat bonis.C.qui bo.ce.poſ.
l.j.2 inanis eſt actio ⁊c.ff. de
Do.ma.l.nam is tenet᷑ tamẽ
ſi poſt perueniatad pingui
oꝛem foꝛtunã.ſf.de ceſ.bon.
is qui.

m ¶ Ercrucietur. de fcõ nõ

n

de lure. extra de pig. c. ij. C.
de ac. ⁊.ob.ob es.in auẽ. vt
mli iu.S. quia vero. col.ix.
au.
. Ad moꝛtẽ.qualiter hoc
intelligi öbeat inuenies.xx⸗
iij.q.v.reos.

0 St ꝓbanda meliꝰ ar.

C. de ſcrui.l. reos.

p Velint. nam tãqᷓ; pau—⸗-

peribus debes dare. als nõ
xij.q.ij.quiſquis.

q Matura. nam oẽs ſide⸗

r
ſ

les ꝓximi ſunt noſtri.vt de
pe.di.iij.c. ꝓximos.⁊.c.cha
ritas. .
ge Non gratia.vnde ſup⸗
ple 1 aflfectio.
TVPutant. parentes tui ꝗ
volunt te dare bona eccle⸗
ſie illis.
DOuſideranda eſt. hic
de etae.
ngenuos. hic de con⸗
itione.

x ¶ In egeſtatem. dicit boe

tius. Inter oẽs aduerſitateſ
foꝛtune infeliciſſumũ genus
infoꝛtunij ẽ fuiſſe felicem.

vg Et maxime.i.tatum.n
atiter

3

nõ teneoꝛ ei ſubueni⸗
re.vt.ff.depo.l.bona fides.⁊
v.q.v.nõ omnis. ſed veruʒ
ẽꝙ redimere nõ teneoꝛ.ſſed
dare elemoſynã bene.

Alchꝛa. bic itex repe
E modo.
to.quàto enim mino

anunt que ſparguntur.tã⸗

to plures recipiẽtes erũt.de
conſul.S.ſi aũt.col.iij.vnde
pauperibus nõ ſunt facien

da ſumptuoſa conuiuia. vt

xxv.di.S.alios.in ſi.

b Meceſſarias. C. de cu.

cHonoꝛe.j.de con.di.j.c.

j.J.xij.q.ij.gloꝛia.otira.ſʒ ibi
notãtur illi qui hoc ita faci⸗

unt ꝙ ſuꝑ dei pauperes nõᷣ

intendũt.hoc nõ ita fieri pᷣ⸗
cipitur vt cura pauperũ re⸗
linquatur.

Superfluas. ar. .xrj.q-

liij. c. .lau.

¶EPoſſumus.quod ſit cũ

nobis neceſſaria ſubtrabi⸗
mus ad quod nõ tenemur
vt. xlij.di. S.j.ſi tamen hoc
facimus commendandi ſu

mus.vt. xli.diſt. parſimoniam. Nam dicit ler tunc tenetur libertus patro
num alere quando ſupereſt ſibi⁊ deeſt alij.vt.ff.deli.ag.ſi quis..de alimen
tis.C. de ope.li.l.j.⁊ dicit canon q; in tantum debet dare quatũ ſibi poſſibile

ex pꝛecepto.

eſt. lxxxij. dil.c.j.dicit ergo hic quã poſſumus.i.quantum debemꝰ ⁊ tenemur

¶ Cauſas.ſc.. diſ. poͦderet. in fi.. rj.q.iij nemo. .xxvj. q. vij alligant ar.
contra.ᷣff.depo.ſi hom inem.vbi ponitur pietas.ſed ibi miſericoꝛdia dolo ꝓxi
ma fuit.⁊ eſt qũqʒ iniuſta miſericoꝛdia.xxiij.q.iiij.eſt iniuſta.

gAuog confregerimus.j.xij.q.ij.aurũ.

4
b

Nangulis vni.j.xrija milnene. .
Bñmnibus. de miſericoꝛdia impendẽda.

c Craſſetur.i.impinguatur rapiẽdo ⁊ ſpoliando hoies lau.
d ¶ Wauper ar. ꝙ pauper de elemoſynis quas colligit debet elemoſinam fa

e ¶ UVt cõferant.quicqd eni

cere.j.xij.q.j.habebat.
habes vltra id quod tibi ſuf

ficit alioꝛum eſt. vt. xlvij. di.

cut hi. .
f ſ Non habẽti.qꝛ habenti

dare nihil alind eſt qᷓ perde
re.vt.j.q.ij.paſtoꝛ.

g Eterum.quo loco.i.

qua auctoꝛitate.

b Inſolentem. que erat.

2

2

qꝛ ip filij ſua omnia dabãt
eccleſijs vel ſacerdotibus ⁊
nolebant paſcere parentes.
vꝛ.xxxj.di.c.j.. Nam ⁊ ſi im⸗
ius pater ſit.tamen paſcen
dus eſt.vt in auc. de inceſt.

nup. S. ſi vero ↄtingit. col. ij.
Aſce. tpe enim neceſ

H'nſitatis ebaria cõmu
nia ſunt.fl.ad.l.rhod. de lac.
ESien etiam.
Bccidiſti. occidit ꝗs ali⸗

um per ſubtractionem pa⸗

gẽtia. j. di. Pxi. c. vl. . lv. di.

1 NVidemẽtiam.q;uis

nis coꝛpoꝛalis vt hic.⁊.x.iiij.

ꝗq.v.immolans ⁊ ſpũalis.vt

di.xliij ephefus.detractiõe

occidit quis odio.accuſatiõe

vt. j.de pe.di.i.homicidioꝝ

vt de pe. di. i. omnis negli⸗

ſi quis abſciderit. eſt ſi.f.ð
li.agno.necare.j.xvj.q.j.de
cime.fl.de re mili.omne.S.

qui pᷣponit.xxj.q.iij.nõ ſolũ

xij.q ij.au x. S.di.l.ſepe ↄtin
git. .xxij. q. v. nullum autez
S. di.xlij.ſicut.xv.q.vij.c.ij.

i. ᷓuis faciãt opera
ſpũalia.lau.

m 8 Jquid. qualiter hboc

c. debeas intelligere

babes erxtra de ſimo.l= heli.

„

n Mõ credas.].xxij. q. iüij.

innocens.cõtra.jbi de incre

dulitate que inter ſocios hñ
da eſt loquitur. ſed hic ð illa

que ad indicẽ pertinet.vlł re
fert vtrũ bona vel mala de

aliquo dicatur. de hac ma⸗
teria notaui.xxiij. qoe. ilij. ᷓ

magnum.

o· Eccleſie. cuz hoc.c. de cã

inquiſitiõis loquatur.vt ex

tra de accu.qualiter.ij.ergo
in cã inqſitionis non habet

neceſſe epiſcopus alios con

Uocare niſi canonicos tantũ

nam noie ecelcſie tue maioꝛ

eccleſia intelligitur. ar. e de

ver.ſig.cum clerici.ar.cõtra
xviij.q.ij.ſi quis abbas.⁊ ex
tenditur hoc nomen eccleſie

tue ad oẽs eccleſias dioce⸗

ſis. eẽ de vſupal.c.j. Item ẽ
arg.bic eps non vocatis
alijs epᷣis poſſit etiã ſacerdo

tem ↄdemnare. ſed dic ꝙ ſe

nioꝛes hic vocat epᷣos.cum

ſiſte coꝛinthiox eẽt archieps

vel logtur tantum de ca pe

P

72*

cuniaria quã poteſt tractare ep

De eodez.
mn ſingulisꝰquoqʒ generibus
hominum conueniens tribuit
ſanctus ioannes baptiſta reſpõſum
vnum omnibus ita publicanis ne
vltra pꝛeſcriptum exigant:militibꝰ
ne calumnias ſaciant ne pꝛedaʒ re/
quirant:docens iccirco ſtipẽdia cõ
ſtituta militie nedum ſumptus que
ritur pꝛedo craſſeturſed hec ⁊ alia
officioꝛum pꝛecepta ꝓpꝛia ſunt ſin
guloꝛum:miſericoꝛdie eſt ↄmunis
vſus iõ cõe pꝛeceptum eſt omnibꝰ
etatibus omnibus officijs neceſſa/
ria:⁊ ab omnibusdeferẽda.nõ pu/
blicanus non miles excipitur non
agricola vel vrbanus diues ⁊ pau
perᷣ omnes in cõe admonentur vt
cõſerant:nõ habenti. miſericoꝛdia
enim plenitudo virtutũ eſt.⁊ iõ oĩ/⸗
bus pᷣpoſita perfecte foꝛma virtutiſ
ne veſtimentis alimentiſqʒ ſuis par

cant.miſericoꝛdie tñ ipſius pꝛo poſ

ſibilitate ↄditionis humane menſu
ra ſeruetur vt nõ ſibi vnuſquiſqʒ to
tum eripiat:ſed quod hʒ cũ paupe/
re partiatur. Idez.
Be eodeʒ.
NEterum dei traditio eſt:vt pꝛi
us paſcas parentes.nam ſiiu/
xta diuinũ oꝛaculum ↄtumelia pa/
rentis moꝛte luitur quãto magis ſa
mes que młto grauioꝛẽ:quo locoꝰ
inſolentem dñs infrenat iactantiaʒ
dem in lib.de officijs.
Aſce fame moꝛientem.qniſ/⸗
quis enim paſcendo hominẽ
ſeruare poteris:ſi nõ paueris fame
occidiſtÿꝭ. Item hierony.
Be eodeʒz.

Q Ai clementiã non bʒ:nec ĩidun

tus eſt viſcera miſericoꝛdie ⁊
lachrymaꝝ quauis ſpũalis ſit non
adimplet legeʒ xpi. Similiter ẽt

opz epᷣuʒ nõ eſſe percuſſoꝛem.i.ad

vindicta facileʒ. Unde greg.ſcri

bitio.epᷣo coꝛinthioꝛuim.

Ad vindictam ſacilis epiſcopus eẽ

non deber. DWDWMDé
B Igd vero ad aures tuas de

quocunqʒ clerico peruenerit

