nium plofuturum.. llium pꝛouinciale deferatur: vt eo coôſilium a pietate gionoſiſſimi dmi captui:vtno 5 eo ſt
z redẽptoꝛ bicba⸗ Num cõmuentia confirmetur: quia /nr̃ipopoſcit: vt tales vſus deinceps Denins⸗ imileiſk.
„apisS (betur ſoꝛma ſub qua ſicut paulus ait. Dignus eſt merce ihibeat. ſed ſᷣni ſupꝛa ſcriptoꝝ offici C Timul lckoreſe
rraf Kunt manumiſſiones.2 pia narius mercede ſus. Item gre / on in eoꝝ vſibus vel eccleſie labo excuſabrt.
num eſt. gonus. i rẽt. Siquis vero indicũ vel actoꝝ Spacia. ampliata.
k Julgentium. alibi diecoca⸗ Serui eccleſiarum in eoꝛum dom clericũ aut ſᷣuũ clerici vel eccleſie i vSIn bis inbꝰ In
tur ꝙ de iure diuino eſt. in ium tranſferri poſſunt:qui eccle publicis ac pꝛinatis negocijs occui alimonia pauperum:
ducta ſeruitus.ſed de hoc di gun e An dce lnerit:a cõiõe eccleſiaſti in redempti⸗
xi.. diſt. .iuſgentiũ. adda eie hns ſranbngde ban . uariecge naſtncs wmin anbe
1 .RKelaramus. ſed nõne Kfnen aeſtentn de n8 v Item ꝓ alimonia panperuzʒ: templi vel augments
eoipſo ꝙ aliquis iĩter viuos en . tione cimiteriiſ

cõditio ex canone illo.j.xxij.

manumittitur:vx ei peculi
um datum: niſi expᷣſſe hoc
adimatur. C. de pecu. eius
qui li.meruit.l.vnica.ſed di/
cas ꝙ aliud eſt in libertis ec

liter pñt donari.

.

UAnde in toleta

eſt remuneratione gaudere:vt qui
ſe voluntarijs obieꝗoꝛũ neceſſitati
bus ſponte ſubijciũt:digne noſtris
pꝛoniſionibus cõſolentur:quia igi:
tur theodoꝛum virum eloquentiſſi

actũ in vꝛbe romana. Itẽ ſerui

pꝛo redapnde capitiuoꝝ res ſacras
Diſtrahbi licet. Ande ambꝛo. ait
in libꝛo de offciſ3ss.
Res ſacre quibus ex cauſis aliena
ri debeant.

dene. nam eis inmanumiſſi mum conſiliarium noſtrum manci A UAx eccleſia bʒ nõ vt net. ſed
one non licet dari vltra ſium pioꝛum ↄgnomimus miniſteno de /A vreroget 2 lubneniat ineceſſi

maʒ. xx.ſolið.vt.S. e.ſi quos.

ſtitutum:ideo pueꝝ nomine acoſi
mũ natione ſiculuʒ iuri domimoqʒ
ſuo dari tradiqʒ pꝛecipimus.quem
quoniaʒ ex nr̃a auncroꝛitate iã poſſi
det:huius neceſſe fuit ſcripti pꝛo fn/⸗
turi tempoꝛis teſtimonio ac roboꝛ
largitatis ⁊ aunctoꝛitate fulciri:qua/
tenus domino pꝛotegẽte ſecure eũ
ſemper ſine vllius retractionis ſu/
ſpicione: vt dominus valeat poſſi
ere. Miſerationis quoqʒ intuitn
Fui eccleſiaruʒ libertati donari pñt
Ande greg.montano ⁊ home.

MUilerationis ? pietatis intuitu ᷣm

eccleſigrum poſſunt manumittji.
m redemptoꝛ noſter totiu⸗
conditoꝛ creature ad hoc pꝛo
piciatus humanam voluit carneʒ
aſſumere:vt diuinitatis ſue gr̃a di/
rupto quo tenebamur capuui vin
culo ſeruitutis pꝛiſtine nos reſtitue
ret libertati.ſalubꝛiter agitur:ſi ho
mines quos ab initio narnra libe⸗
ros protulit ⁊ iuſgentium ingo ſub
ſtituit ᷣuitutis in ea qua nati ſuerãt
manumittẽtis bñᷣficio libertati red
dantur. atqʒ ideo pietatis intuitu ?
buius rei conſideratione permoti
nos montanum thomam famu/

los ſante ro.ec.cni deo aucioꝛes ð

tatibꝰ.Quid eſt opꝰcnſtodire q; ni
hil adiunat:An ignoramus qnatuʒz
auari atqʒ argenti de tẽplo dñi aſſy
rij ſuſtulerũt:nõne melius ↄſtat ſa/
cerdos ꝓ alimonia panperũ:ſi ali
qua ſubſidia deſũt:quã ſi ſacrilegus
ↄtaminat ⁊ aſpoꝛtat boſtis:nonne
dicturus eſt dñs cur paſſus es tot ĩio
pes fame moun:certe hẽbas auruʒ:
vnde miniſtraſſes alimoniam:cur
tot captini ĩ captinitatẽ ducti nec rẽ
dẽpti ab boſte occiſi ſun: melius
fuerat vt vaſa vinẽtiũ ſ̃nares:qua
metaloꝝ his nõ potes rñſum refer
re.quid.n.dices timui“* ne templo
dei oꝛnatus deeſſet.rñũdeat:aux ſa⸗
cramẽta nõ querũt neqʒ auro pla/
cẽt:que auro ñ emunt᷑.oꝛnatꝰſacro
rũ redẽptio captiuoꝝ eſt:⁊ vere il⸗
la ſunt vaſa pꝛecioſa qne redimunt
aias a moꝛte.ille verns theſaurns ẽ
dñi:ꝗ opar᷑ qd ſanguis eius opera/
tus ẽ.Et pꝰ pauca:nemo põt dicer
cur pauꝑ vinit.nẽo põt queri qꝛ ca
ptinmi redẽpti ſunt.nẽo põt accuſare
qꝛ tẽplũ dei ẽ ediſicatũ.nẽo pot indi
Farle⸗ bumãdis fideliũ reliquis
pacia laxata ſunt.nẽo pot dolere:
qꝛ in ſepulchꝛis chuſtianoꝛuʒz reqes
defunctorũ eſt. In his tribus gene

mela Aerievaj „&t prlego ſmi. 7† „,
„5 ned *. , . ßusz ſen, ſee,

o+◻ Urum. aſſyrij.

eixvii
rij

ria. n enim eſt hic contaeus Precalit:led r Tabokre uet cteren
is chꝛiſti cõ ria. iſcopus. :.c. clerici. ab eccleſa ſi neglig a.l. ü. na E
ni ieis in quo myſticũ poculů nKnn in qua eſt. etreale icn noſſeremon Apartee Fech mle C oien ba
hiix , ſci. .ſoꝛma calicis in q li gunt quidã de eccleſia in bocius. H I lene:ſic. f. de pe. here. ei g pa 3 Jepi lati eecken
nune a .Myſt ixit de ecdleſia:intellig ie: 1 ð hoc notaui.x.q.ij. vtilitates eccleñ onit.vt. lxxxj.di. dcD. 3. bes de ſecula
ind citur. ſatand pot vẽd i ẽt alij ecclie:⁊ negligẽtià aligs deponit.vi ſapoͤr neriab epilcopo me
oada ſarninentum. largitate Paſtancts t örcouerlo non
nane 5 . es landand . diuz derebus t. vt. xix.q.iij
nnute d ¶Multi parietes. etiaʒ ſitiata con laud⸗ epiſcopi ſtipendiuʒ de 20 Ppöt. vt. iter quatiuoꝛ. niſi
W ii.mperitos: ſe riw. ribus vaſa eccle ſeente; licet.opus etd Aichnets dare lczcnus d 2 de — pape: vt er
i e r fwenni , lnge Becol mnrſtier hocul ſ ſeſoin detn. vi coneilio toleta.⸗ decn. s veneialiiazer
hnmnn veritoo, eſt t:nec adu bet. Unde in. vij. e⸗ M ne cle. ver om̃t locus re
1abrebͤ ind os acrl calicis cerngne ſegirmr. ſcinm ab eccleſia acce D raeene genantns e
R recipiunt. iõ pꝛimũ intra eccleſian rt. OQuibene nomine pꝛe s. vt. extra in eadeʒ
lmni, Bpponat.ar. a ratur.io p a que initiata nõ eſſent. it eins pꝛoſeſſionem culare erquattuoꝛo.
N aenmiananen r⸗ Knera oſrend Eoſtatn bartel pe ſitvt pꝛopnietatti ugind a TDer rinemum nna
5 ank. ſz minutas eroga longiquitas tempo a im lederet eccleſ gr⸗
CN b ¶PHec ꝓbabe per minuta pꝛecijs ſiſtat longiq n i: vt. . . apo⸗
apriunoꝛuz s obſi dendum de ſſet reuocar
nonne bec hodie pio aegennus ciinorusd e en noauapropcer pronden mſti Rolicos in ſ.r ſc prori.
ins bantura domino. ſ. 1 ofecerũt.qꝙ ſi deſunt ãtur: 2 in ris:q tſiquis clercom ſti, o icos. ſuz. qro dequox
. .,7 calir.itta. pꝛ tiata vide cernimus vt ſiq ſie cuiuicũ b ¶Coͤſen lligat
ſgi e ee diſer cal ta. Beneget dint vſnon ium derebus eccleſie ſub ericor aſenſu boc irelliga
hunnd nanrngwen neangan quos hpn viri vſn pendiumde rcepit lar gitate. ſub e las ehal ccclie an
d o An ↄueru. iſcopi pei t pꝛoſeſſi) an de derics ebal llis. rñ. ð
W Aanꝛiam: m perſona ia arbitroꝛpie poſſe ou hic omine debeat pꝛ ð cdlericis parochie ill?.im.
flenme tur delectus pe 5ſa Mag us. pꝛecarie nomi er retentionem icis eccdlefie catbedralis.
„di. n bieronymns. ed pauperi ſcribere:ne ꝓ tec gericis icoxꝝ eccle
fifn nrriin . arietes omare ſed pauꝑ ſt. onem eiudicinzʒ aufferat e na conſenſus dericor edle
ſnen tis.xlvij. di. enpenia Non pa idere gloria epiſcopi eſt. Diunturnam pꝛ in vſn percepit ſie cathedralis reqritur ci
utt Recenang wenla buspsPuid epicopi eit pauperuʒ cleſie.⁊ quecunqʒ ꝛare: vt nec res ca oꝛdinationẽ ⁊ diſpoſ
inmnte nna erimante G LXoꝛ igere ignomninia Llale vtiliter laboꝛare: vi a c n dericorum. vt. rriii,, d
1 8 pꝛonidere i devet vtit deantur aliqn⸗ nẽ i di. relig. 5.
Alttne Aiatollebent ata:ſicut opiba ſt pꝛopꝛijs ſtudere din dinini iuris vides⸗ dium ab eccle epiſcopus.xlvij.di. reii 15
unente Renalia deſcotn fen ſacerdotis eſt p aupere domo ⁊ in ſione negligi: 2 ſubſidi⸗ re poſſint inatianes Nud e
Enlnie hogienqua be iij. aqj. tijs. NMatus in p Ini vix milio et cui deſeruiunt pꝛecipe anem entelliguni etia regrendn 8
tunnie H tugurio ruſticano qni vi entrez ſia cuide d ſiquis eoꝛum cantem cöͤſenſum clericoꝛum paro
tusgunr ntem ve clerici.quod ipendio ſuo vi . am iſti fine
n 6 Grucen bario pane rugie lam? ie le ſtipendio bialis cdeſte. namn ili nn
gillti doc tco. vel eauti (aturare poteram m. dey. Mumi pfſeri nuare?. Kelig eèculpa nõ deben vij inuẽ
Nnnltt 1 ſe: Kbeerat lla faſtidio: IRẽ eiuſdeʒ. ebitur p nibus eccleſia de⸗ ie ſipendijs. rvj p. viſ inue
iõ ſit: meia mſucno⸗⸗ 2 columna tuitn ea m quibuse ſten deſupenehert epiſcop
i naloe nec ſſec⸗ ediſcant parietes „qz in atitur: mona iu vrii ſuftere i ebiſeop⸗
maioꝛ neceſſitas. ti ediſic . marmoꝛa ni- imentum non p ntoleta is Puidet neceſſaria vel
uun Timidu.a ideo ccleſie ſubtrabunt. dent gem iinnen von Ande in ver Abieor er de ecc cdi ad
Ntortz t Eeimernets e o laquearia ſplẽdent.ge is tradi poſſunt. vel alibi. vt e de in.
tent. auro laquearia r: ⁊ miniſteri nci. legitur. ſie audlentiã a ſic vꝛ ẽ eis im
uc kiciat. . is altare diſtin guitur: neq Rno co onis intuitn res eccleſie au ſſit hoc facere. ar. e de
mmnt Socrates. diuiti⸗ mis bꝛiſtinulla eſt electio. ne xicet religionis intuitn alltbor Ccereir.
nitin Anam vere pbiloſs veromemt allans onponai: R⸗ jengre. dnn erſalcur vnirt.
as.nam vere michi aliqu enſam lu⸗/ alieng iſcopus vnam One rei.ꝗqnquag
ntam phantes cõtẽnunt pe vero dea templum menſam Jepiſc leſijs ſnis mona- c N uqd epiſco⸗
Re ntes leſijs ſun ma. ſed n
onne. uesinindeatemplum me rdn ehiamg eeclen nes Kamaleico⸗
turibula p fabri dicare voluerit: pus pt dare öͤſen
l.in honoꝛibus.S. cernas etera. ex auro fal ſterium de aulariter congre pus agenma ſine coͤſen
Aliena. i res ec⸗ oꝛalioꝛa ⁊ cete tur'a dop ꝛzum regularit quinquageſim⸗ nc exrna
0 I. Aliena. i res m hec pꝛobabantu monacho conſenſu conci lu canonicoꝝ.vꝛ ꝙ L
Plenus venter. ino. quandol ſacerdotes dum atie t licentiaʒ faciendi: qui de his ꝗ ſtoꝛalis. eti
ideſt pꝛelatus plen as imolabant: :quam, Uſtu be rebus eccleñ m⸗ nte iuramento
eſ; atomm :qu etiam ſide rebi tirmentum non obſtan 9 ecdeſie
dinitijs. niſ erat remiſſio pecc eſſerint in ſi· Etian tia aliquod detirme alienadis rebus ecdef.
Mõ hieroſolymi Ommnia pꝛec ſubſtantia hibeat eidem loco no alie j. tus nemo. n.
8 nam bece tez pꝛopter cleſie non exhibeat ſta ef de ec.edi.tua
. norcei ei⸗ 4 m:ſcriptum eſt an dene eccleſie no ſi ile: rei.n. bene ſta: ꝓ templuz
d a pꝛelati uram: :ſit ſtabile:re ſen öt accuſare ep m
ece⸗ i. quos ſines ſeculoꝛum ratẽ? donanerit: cociliuz dat cöſen o iediñcauit. vt.8e aurum
eere laudabile ẽ. xij. nog ero cum paupertate tuende ſanctum dei fficit ſemel a iure eẽ
EeE r nt.nunc veroe us dedi . tem exeodem. itẽ qꝛ lſuffic eſſe re⸗
g. v. cauete. bſiſtat neru ſue pauper domin de ſum. J ſimam par eſſuz. vñ nõ eſt nec
Y Epe ſit.o 5 domus . . ez 7 delicias ltra quinquage d deel e nouũ cõſenſum. .*
acto no ð in ponemus cruc Hon vl erio quo muehe wou olea.
vt Leisncnue, mammenmg. oom Salan tem rerũ eccleſie nanant nferre. eonailanen adlu
ℳ* uiunundh⸗ R gie rapere ſter ronnn Bneel oche cSnellier pi — geraa ve
onalenſe. eſt: accepiſſe pauperibus is illnd e remuneranonis rvecrate bpi Glicer aiure erinn⸗
ar gitate. ſ ꝗ m eiurientibus plurimis da eterne remune niſquis itaqz epi ditcas lis donatö:tñ fac e
etlargitasnidz e dum re vel camum veltimid õ onees r umnt ertnrere..
. Ochia . dẽ de ↄſenſu dert bea
ri priioſenet reſeruar 5 ſſumis celeris eſt ex ſcopoꝛum in par oluerit ? e, apoſtolicos ve
ij. aperti omnium fſcop ſtruere ſoꝛte v c. ꝓxi.S. e.apol .
x.q.ij.pcar ſ do eſt aut q nid ſubtrahere: om ſterium con ſie cui pꝛeſidet etertñ obuiat ula deqet
nõ eſt pꝛecaria.ſe ad inde aliqui delicatem ſuperat. boc ex rebus eccleſie cu ling ibi m alis nif vis ſiat lre.ſʒ
ogrurmaaqao d dle. Soeraledhufbe tare vecreuerttmon ampliut par Nan epo ples donatöͤes fel
vſumfructi. ? 1i di Item eiuſdeʒz. 1ditiſſimnunzs di m quinquageſima aaſt eße ſil excedat gnäge
interueniet ſcriptu⸗ oquondam di dem ana it: vt hac tempera ſaꝙᷓ oẽs ces vitina rend⸗
ra ne Panr alle d philoſophandu iecit tem dare d ſernata ⁊ cni tribu ſima an vz ꝙ tm̃ vltima
4* cuz adp ndus abie nti equitate ſernata ſerat ? cari vel oẽs: iaola vec.
Rernrißtiene na ger Seretunaenn onanobiece we 8 ſubſidium conferat 1ſola illa fuu viciola. vt.
quantũcũqʒ tps He ri bper ie putanit ſe poſſe⁊ v ſutrfra competen a grania non infli/ qꝛ uos. 2. kvij. q.iij. ſti.
ſideret nunq den neau ſimul poſſider:nos ſu cni tollit damna gr ero que mona eæ.ſ qr de lz donatoͤeẽ ð
taer vt rvj lliſcle⸗ dininnas bꝛiſtum pauperumſe at. Ad eccleſiam v lis aut qunã eãõ bd v Cde ĩof. do. ſ
rici. nins ns cinati auro c elimoſyne pꝛi ſ ig nõ iſoꝛmabit᷑ regulis a ſepuil trabẽdũ. d ſal. penales.5.
põt pꝛeſcribere ingt nitur: ⁊ ſub pꝛei bantes quo⸗/ ſuis magniſfic ſi ð ſoluit e ð do
. n⸗ 8 incub⸗ pꝛo nam centeſi⸗ anua. bec qõ ſe is ſit
bquas pſonas n nec Ainio opibu 8 gliena fi eliter ris non amplius A cui pꝛe oſtolice.io.gd uris
qui.5. fructuari ſ„ mogo poſſumn imide reſer⸗ tn rtẽ cenſus eccleſie de poelaöni⸗ ndui.b.
ille q alieno nole poſ⸗ . ni noſtra timid ie mam pa ebit. ea la ve bociq
uck mengade de⸗ Dmmaren Greeggens deie Aence nrevt gunz ut
ſcrip.ſi ligknu C Rrmhdeſonrat mon eaſenlo in men cautela ſerua
äirre an l * iſte ſed ieroſolymis bene vixiſſe
*r ſoler ſent in pꝛeca⸗

¶.KCeſus ꝑp hoc verbum

Can.
FCMon poterit. tñ fi eſt heres inſtituta 7 ro

cẽſus dicit.l.· h. ð ceſu poſſet epiſcopus dare partẽ ſed nõ de poſſeſſionibꝰ
eccleſie.alias reuocaret᷑ vel eo viuo vel peſt moꝛ ſuã.vt.x vj.q.iij.ſi ſacerdo⸗

tes.ſed hoc falſuʒ eſt.qꝛ decre.dicit ẽt:de poſſeſſiõibus.er᷑ de dona.apoſtolice.

4 Eligioſam.ergo qui dat domum vel aliaʒ rẽ.nõ vꝛ dediſſe ea que ſunt
B G Walore ei nin expᷣſſa fuerint.ſic.lxiij.dſti.ego lodouicus ar.S.ſfj.ſi ſer.

ven.eſtatrix.ff.de acti.emp.
Geditoꝛ.in ſi.
AAnc queritur.
b habeas pꝛo ſum
ma queſtiois ꝙ
dicitur in. c.j.
TLacuit.habentes.exr
go pꝛopter pauperta
lẽ nec impedit᷑ nec excuſatur
etiaʒ quis a pꝛelatura fecus
eſt in tutoꝛe vt inſti de excu.
tu. S. ſed 2 pꝛopter pauper⸗
katem.
d¶ Suo. hoc ſpeciale eſt in
ecdeſia.qꝙ licet facerdos ali⸗
quid ſuo emat nomine ð pe
cunia eccleſie ꝙ res illa ſta⸗
tiʒ facta eſt eccleſie.aliud eſt
eſt in rebus pꝛinatoꝛum.vt
C.de rei ven.ſi vi pꝛoponis
⁊ de hoc nõui.S.c.q.ij.apo/
ſtolicos.idẽ qðᷣ hic dicit᷑ ha⸗
bes extra de pecul.cle.c. j.
c.inquirendũ.⁊.c.ſi qs. Atꝝ

aũt pꝛeſumatur de rebus ec

lleſie vel de rebus ſuis cõ⸗
Eyame dꝛ. S. e.q.j.Rnt mani

feſte.
¶ Cognationis. vſq; ad
quartum graduʒ. C. de epi.
⁊ cle:auẽ.licentiam ar.cõtra
xxxv.q.ij.c.j.
Nicũqʒ.vendicabit.
ideſt defendet qñ ec⸗
cleſia inuenitur in poſſeſſio
ne. ſed ſi heredes eẽnt in poſ
leſſione opoꝛteret eccleſã p
bare de iure ſuo:vꝛ.j.e.q.v.
c.j.in ſi.ſicut notaui.ðS.e.q.j.
ſint maniteſte. vel intellige
qð hic dicit cum non habet
ſacerdos heredes:in auſ.ð
ec.ti. S. ſi quis autem epᷣus
g Mntiſices.idẽ ĩ alijs
hb.◻ C Ab extraneis. ſi
aliquid datur tantũ epiſco⸗
po illud non tenetur diui⸗
dere cũ eccleſia.ſed licet ali⸗
quid detur tantum eccleſie:
illud diuidendũ eſt cum epi
ſcopo:⁊ diſtingue an a pꝛo⸗

pinquo vel extraneo ſit retli

ctum epiſcopo vt habes di⸗
ſtinctum extra de teſta. reꝗſi
ſti.ſi autem ſimplici canoni
co aliquid eſt relictũ illui ñ
fenetur dinidere cum ecde⸗
ſia ſemper enis peſumitur
ꝓ id qð datum eſt pꝛelato
ſit intuitu eccleſie datũ ⁊ eſt
ſi.ff. de an.le.annua.in.S.j.
ff.de re.du. ciuibus.hoc tñ
ſcias ꝙ aliud eſt dicere reii
quo hoc canonicꝭ? iſtis:⁊ ali
ud reliquo hoc eccleſie iſti.
In pꝛioꝛi caſu relictũ intelli
gSo eis ⁊ non eccleſie.in ſecũ
do caſu ecdeſie ⁊ ad vſuʒ eo
rum.iʒ ſit ar. ꝗ.fl.de re. du.
cluibus.
iC Ee; quo ad vſum.
Habeat ad ꝓppꝛietatem,

tũmodo que placnerit ex bis dua
bus remunerationem aſſumant.
tem gregoꝛins.
Jure Surarts res eccleſie mo
naſterioum ediſicijs tradere licz.
Eligioſam* vitam eligẽtibus

Econgrna nos opouet conſide
ratione pꝛoſpicere ne cniuſquaʒ ne

ceſlitatis occaſio aut deſides faciat
aut robur quod abſit connerſatio⸗
nis infrigat.iccirco tibi auctoꝛitate
pñti pᷣcipimus:quatenꝰ domũ po
ſit in hac vꝛbe regione quarta iux
ta locũ qui appellat᷑ gallinas albas
vel honũ iurisſancte ro.ec.cui au⸗
ctoꝛe deo pſidemus:in qua cãpana
nõdã vxoꝛ patricij maſiſſe digno
citur:ſimula hoꝛtuʒ atqʒ boſpicia
que intra eãdẽ domũ ianua coclu/
ſit:eidẽ debes tradere ꝓpꝛietatis iu
re ꝓculdubio poſſidẽdã:in qua do
mo monaſteriũ vbicũ cõgregatio
ne ſua habitare poſſit chꝛiſto adin/
nãteoſtrnere:⁊ tã ipſa qʒ que in eiꝰ
loco honoꝛqʒ ſucceſſerit pꝛedictaʒ
domũ ⁊ hoꝛtũ cũ oĩbus ad ſe ptinẽ

tibus:ſicut diximꝰgꝗeto ⁊ incõcuſſo

iure a nobis pietatis cõſideratione
cõceſſaʒ valeat poſſidere: Ecce

oſtẽſuʒ eſt:quõ re⸗ eccłie ſine culpa

dari poſſint ⁊ cõſtare his ꝗbus da/
te fuerint. HZ
Q.tij.

Anc querit:ſi añ tẽpus
ſue oꝛdinatiõis nihil ha:
bere videbant:qd ð his
fieri debeat:que poſt oꝛdinationeʒ
inneniſſe nofenn- SDebiaſt⸗
atutum eſt in concilio cartha. iij.
De B ni primuʒz 14* ha u.
tempoꝛe ſue adminiſtrationis ali⸗
qua acquirunt.
Lacnit vt epᷣi pꝛeſbyteri dia
E coni vel quicunqʒ clerici qui
nihil habentes oꝛdinatur:⁊ tempo
re epiſcopatus vel clericatus ſni a
gros ⁊ qnecũqʒ pᷣdia nomine ſuo

cõparant.tanquã rerũ dñicaruʒ in

naſionis crie teneant᷑ niſ admoniti
eccleſie eadeʒ cõtulerit ſi ãt ipſis ꝓ
pꝛie aliꝗd liberalitate alicuius vel
ſucceſſiõe cõgnatiõis: euenerit faci
ant ide ꝙ eoꝝ ꝓpoſuo congruerit
qð ſia ſno ꝓpoſito retroꝛſuz exoꝛbi
tanerint:honoꝛe eccleſiaſtico indi
gni tanquaʒ repꝛobi indicentur.
Item ex concilio toletano.xj.
Dẽ miſtris qui nuila ecclie occañ

one ſʒ ſui vtilitate aliqua acquirũt.

¶ H Zicuqʒz de ſacerdotibus vel
miſtris pꝛo ſua vtilitate atqʒ
amicitia qnocũqʒ mõ aut pꝛeſcri⸗
ptnre ſeriẽ aliga meruit ab aliquo
percipere in rebus eccłie nõ poterit
nũerari ſed quod exide volnerit ſa
cere ipſoꝛũ volũtatis arbitrio ſubia
cebit.ꝙ ſi hoc poſt eoꝝ moꝛtẽ inoꝛ

gata reſtituere alteri heredi

tatem illam:poteſt detrabere quartam:vt inſti.de hideicom. here. Sled
auia ſed ſi ecclene legaretur aliꝗd: vt illud eccleſſe reſtituat de hoc du⸗
birari conſueuit:an tunc poſſit partem de tali legato retinere: vt. C. co⸗

munia dele.l..creſponſo.j.

dinatũ fſoꝛtaſſe ramanſerit:eccleſia
cui pꝛefuit vel miſter extitit:hoc ſi⸗
bi in perpetnũ vẽdicabiʒ. Ecce
qꝙ illa q̃ nõ ex offõ eccleſiaſtico ſed
ex aliqua pꝛeſtatione ſue vtilitatis
lucratus eſt:põt dare ꝗqbnus volue⸗
rit.ſed querit᷑ de his que ſibi cõiter
cuʒ eccleſia vel ſequeſtratĩ pꝛo re
medio aie offerunt᷑ vel dʒ ꝑte qu
ð rebnus parochialiũ eccleſiarũ ſibi
debitã accipit:ſi ea poterit dimitte
re quibꝰ volnerit. ODe his ita dif
finitir in conci.agathenñ.
BSe pontincibus quibus ab extra
neis: vel cnʒ eccleſia vel ſequeſtra
tim aliquid oimittitur.
Ontifũces quibꝰ in ſũmo ſa
cerdotio cõſtitutis ab extrat
neis aliqd ant cũ eccłia aut ſeque:
ſtratiʒ dimittitur ant donat᷑:qꝛ hboc
ille qui donat pꝛo redẽptiõe aĩe ſue
nõ pꝛo ↄmõ ſacerdotis ꝓbat᷑ offer
re:nõ quaſi ſuũ pꝛopꝛiũ ſed quaſi di
miſſuʒ eccleſie inter faculrates ec/
cleſie computabunt quia iuſtuʒ eſt
vt ſicut ſecerdos habet quod eci
cleſie dimiſſum eſt:ita eccleſia ha
beat quod relinquitur ſacerdoti.
Sane quicquid perſideicoõmiſſum
aut ſacerdoti ant eccleſie ſoꝛtaſſe di
mittitur cuicũqʒ alij poſtmodũ ꝓ
futurus:in facultates ſuas eccleſia
cõputare aut retinere nõ poterix.
Itẽ ex cõci.toletano.
Epiſcopus tertiaʒ parteʒ ſibi debi⸗
tam eccleſie relinquere poterit.
Piſcopus ſi tertiã pertẽ quã
de rebus parochialiũ eccleſia
ruzʒ ſibi debità nouit:eccleſie cuins
res eſſe patebit ant alteri eccłie con
ferre decreuerit: licitũ maneat ⁊ ir
renocabileꝰrobur eius ſnia ferat.
Qiiij.
Aod aũt querit᷑ ſi de ſui
⁊ eccleſie rebꝰ aliqua ac
Alſiſſe noſcunt᷑:cui ꝓueni
ant:ita diffinif᷑ in eodeʒ conciuo.
De his qni de ſnis ⁊ eccleſie rebus
aliqua acquiſiſſe noſcunntur.
B8 Acerdotes vel quilibet qui/
bus eccleſiaſticarum reruz cu
ra commiſſa eſt:quecunqʒ adinij
niſtrationis ſue tempoꝛe emerit:ſi
de rebus pꝛopꝛijs vel vile vel ca⸗
rum babnerint ad eccleſie nomen
cui poſſunt chartarum conſicere in
ſtrumenta pꝛocurent non enim
iuſtum eſt:vt eccleſia que ſuſcepit
extraneum efficiat in alieno dinuẽ
⁊ in ſno retineat frandatoꝛem hi
vero qui ſuarum rerum noſcuntur
bꝛe compendium ex ommire quaʒ
poſt oꝛdinationis iue dieʒ niſi ſunt
conquiſiſſe: ſiue nulla ſine aliqua
ſint inſtrumenta contecta:compen
ſatione tam ſui iuris quam eccle
ſiaſticarum rerum babita.ſiſe vtri

m ο Miopus ir
de coͤſenſu canonico
rum boc faẽ alias ſue
ceſſoꝛ põt illud renoca
re:vt.xvj.q.j.poſſeſſi⸗/
ones:⁊ hic eſtar. fi
epiſcopus dedit alid
eccleſie intelliga iluund
perpeiue dediſſe: vt
rvi.q.j.quoniaʒ quic
qnid.ar. .xvj.q.j.pol
hoc iusin f.
SSeoc an⸗
uſq; pꝛe⸗
cio empta
eſt res:pꝛo rata pꝛecij-
diuidenda eſt inter ec
cleſiam ? heredes pre

„G Acerdotes. ꝓ
curent.vt ſcaat
itũ babent de rebus
eccleſie ⁊ qᷓtuʒ de pꝛo
pAlieno.i. in rebꝰ
pꝛopꝛijs ipfius ſacer⸗
dotis.que ſunt aliene
ecclefe. vel pꝛopꝛie in
telligas boni.
q Et in ſuo.irebus
ecclene.
r¶ Copeſatione.icõ
putatione vel cõpara
tione vel collanone.
hoc vult dicere g cõ
putabit quantum de
ſuis rebus ⁊ qnantſiã
de rebus eccleſie de⸗
dit ꝓ re empta:vt ſm
hot diuidatur lier ec
clenã ⁊ heredes defuũ
cti. Sed pone poſtG
ageptus eſt eccleſiam
nullos ſumptus vo⸗
luit ſacere ð patrimo
nio ꝓpꝛio.ſed quicqd
emit:emit ð patrimo
nio ꝓpꝛio tm̃ ⁊ ſolis
redditibꝰ ecdeſie fuit
Ano F Peopwrance
unt illi ſũptus quos
facere conſueuit vel
quos facturus fuiſ⸗
ſet de ppᷣo pꝛimonio
ac ſi nõ haberet ecdleſt
am. vt. ff. de pet . here.
ſed ⁊ ſi.S. adeo aũt.in
fi.⁊ fic ꝓpꝛie ponitur
hoc verbum coͤpenſa

tione. Itẽ nõ debuit

negligere lucru eccle⸗
fie pp luecrũ ſuũ.vt.j.
cꝓrxi.vel intellige að
hic dicit qñ du biü eſt
an de reb ecdeſie an
de ſuo primonio eme
rit.nã tẽ diuidi debẽt
ſᷣm quantitatẽ ſui pa
trimonij ⁊ rerũ ecclie.

0

iticd⸗
lubttde
ob
Urede
a

ge
Ne
Mlncn
ſoms

ſy
wunc
ſſgt
gſepta

muncn
hust
lunde
ſegnin
lenyin

tunmt
gottu

cnlern
erket

a Conquiñtio.i.cõ

quiſitum ſic.C.cõi di
ui.ad officiũ.ff.de vſu

fruc.ſed ⁊ ſi quis.S.

interdum.

b Alicunqʒ. nei

glectu. i.quia

negligit res ecclie au

do ſuas.

c LLaboꝛare.i.pericli

tari vel colere.

d ¶¶Pꝛopꝛie.i in rebꝰ
pꝛopꝛijs locupletatus
E

e. Aut neglectũ. bic

Pabes G ſi platus ali
ꝗquid negligit aequire
re ecclie ſue cũ poſſet.
2 maluit fibi acquire
re.qꝙ hoc imputãtur

ei.⁊ de hoc tenetur ad
lſtar tutotis. vt. C. ar

bi.tu.quicquid.nec.n.
pꝛeponere dʒ vrilitatẽ
uaʒ vtilitati eccleſie ſi
cut nec tutoꝛ vtilitateʒ

uã vtilitati pupilli.ff.

de admi.tu.tutoꝛ.S.j.

ff. cõmo. ſi vt certo. F.
cõmod atũ.in fi.?.vij.
q.j.pꝛeſentiuʒ.⁊.c.pla

cuit.

WVPeo cuius.fic ez
de pꝛocu.cũ ꝓ cauſa.

2 Kelbyrer.

Eſtamen

b ta. nec ali⸗
quid dare
nec teſta⸗

mẽtũ codere licet de re
bus eccleſie.ſi tñ cõſue
tudo hʒ.põt mobilia
aliqua dare.vt extra ðᷣ
teſta.ad. hoc..c.quia.

i D Alli dubiuz. vt

ſi hoc. iõ epiſco⸗

po incum bit pꝛobatio
nis onus:qꝛ ille erat ĩ

poſſeſſone vt dixi.S.
eo.q/j.ſint manifeſte.
Bitum itereſt.
l. vt heres vni⸗
uerſa reſtituat:vt.x vj.

q.vj. ſi epiſcopũ.⁊. S. .

q.ij.epiſcopuxæ.

1 —0 NDia ioannes.
quoniaʒ ſupꝛe/⸗

ma.nota ꝙ licet ſit ma
gnus fauoꝛ vliime vo
luntanis:tamen potiꝰ
ſequitur hic volunta
tem viuẽtis quaʒ mo

XxIj
uſqʒ rei quãtitas exequauerit:inter

eccleſiã ⁊ decedẽtis heredes equo

iure conquiſitioꝰ pertinebit.· Si

quis vero pꝛo compendio ſuaruʒ
rerum eccleſie rebus detrimentuʒ

intulerit: vel ſi occaſione rerum
eccleſiaſticaram in rebns pꝛopꝛijs

detrimentum paſſus fnerit:viciſſiʒ

que lucrũ ſentinnt detrimentnʒ pa/

tientibns reiartient. Ande mn cõ
ci.bꝛacharenci legitur.
Relartiantur detrimenta ſacerdo
ti vel eccleſie:que alterius occano
ne alter ſenlerit.
6 Aicunqʒ ſub hoc neglectn
res diuinaas laboꝛarz diſtuy

lerit ſpãli placito diſtrigendus: vt

ſi de rebus vel angmentis eccleſie
queſtum laboꝛibus ſnis ꝓpꝛie* au
xit:⁊ ex hoc eccleſiaſticis rebus aut
neglectũ laboꝛis exibnu:aut mino
rationẽ vel perditionẽ induxit:ꝗc

22,₰⏑

ſuos cõuictus fnerit ampliaſſe labo
res.qꝙ ſi aliquid pꝛo vtilitatibus ec
cleſie aut ſubſtanuie expẽdit: aut di
ſpendij vel perditiõis quippiã per
tulerit:ſi hboc cõpꝛobare potuerit:
totũ illi a rebus eccleſie eiuſdem re

foꝛmabitur:pꝛo cnius vulitate id

expendiſſe pꝛobatur.Si vero de re
bus eccleſie tãtümodo aliqua ac
quiſiſſe noſcũtur:⁊ ad nomen eccle
ſie inſtrumenta dñt cõponere:nec

aliqbus porerũt illa donare. n

de in agathẽſi cõci.legitur.
De his que ſacerdot᷑es emunt:ad

eccleſie nomen ſcripturam facilant.
)Reſbpter cum dioceſim te⸗

nex de his que emerit ad ec/

cleſie nomen ſcripturam faciat:aut

ab eins quã tenet eccleſie oꝛdinati
one diſcedat. V
Eſtamenta vero non li
cet eis conſicere niñũ de
pꝛopꝛijs rebus. Ande
gregoꝛius ſcribit lucidio epiſcopo.
Quomodo de rebus eccleſie lice

at teſt ari ſacerdotibus.

Alli dubinz eſt q; ſicut ſacer

quiſitas nuilla eſt alienan

Labzien el arn ac/

licẽtia.

ita de bisquas antea bhabuerunt:
quicquid iudicare voluerint:nõ ve
tentur. .itaqʒ fraternitatem tuã tem

poꝛe quo ad nos fuit: conqueſtam

eſſe recolimns ꝙ quedaʒ mobilia

que cõſtantius deceſſoꝛ videtur lu
minoſe ancille dei ⁊ fratribꝰ ſuis te

ſtamenti ſerte legati titulo dereli⸗

quit:iam epiſcopus acquiſiſſet: de

creuiſſeqʒ nos:vt ſi hoc cõſtat nnl/

luʒ ex his cccleſia veſtra pꝛeindici

um pateretur quod ⁊ vos opoꝛet

recolere:⁊ moleſtiaʒ aliquã pꝛedi
cte ancille dei nõ facer̃ nec ei ſine co

gnitiõe de his qne poſſidet quicqʒ

Idem.
De eodem.
'Birnʒ theodoꝛi epiſcopi di
lectionem tuam credimus cõ
gnoniſſe:ſed quia teſtamentum di⸗

auferre

luid in rebus eccleſie minuit ille:re
tituat: ex cuins rebꝰ atqʒ ſuffragijs

citur cõdidiſſe.ſubtiliter te:ne ꝗd ðᷣ
rebꝰeccleſie ſue cõſumpfiſſei:opoꝛ
tet inqnirere:⁊ ſi quidẽ enʒ ex inde
aliqnid incõgrue minuiſſe didiſſe-
ris:ita age vt res ab eo cuiꝰinteren
modis oibus riparen᷑. Iẽ gre.
mariano epiſcopo rauennati.
Que monaſterijs ab epicopo con
feruntur:renocari non debent.
¶ Via ioannes quondãà pꝛede
ceſſoꝛtuus ſepius a nobis exx-
petiſt vt ea que in monaſterioꝰ illo

cõtulerat quod iuxta eccleſiaʒ ſan

cti apolinaris ipſe cõſtruxerat:nr̃a
auctoꝛitate debuiſſemus firmare:a
hec facturos nos eſſe piomiſimus:
fraternitatẽ veſtrã neceſſario pꝛe/

nidimns ac hotandaʒ: vt nihil ab

bis que illic cõtulit atqʒ conſtituit
aliquo modo patiatur imminui:ſʒ
oĩa firma ſtudeat ſtabilitate ſeruaꝭ
re.Muius igitur monaſterij ⁊ colle
ctarũ illic rex:qꝛ in teſtamento qð
cõdidit feciſſe noſcitur mẽtionè:ici
endũ vobis eſt:nõ nos iõ ea cõſir /
maſſe:quoniã eius ſupꝛemaʒ ſequi

mur volũtatẽ.ſed qꝛ boc ei ſicut di

ximus viuenti pꝛomiſimus.hec ita
qʒ oia ſic ſollicite fraternitas veſtra
implere feſtinet: quatenns ⁊ que in

ſupꝛaſcripto mõaſterio cõſtitnit:2 a

nobis ſunt cõſirmate ſᷣuẽtur:⁊ illa
que in dãno dari vel fieri per teſta
mẽtũ ſue decrenuerit eccleñe nulla
pꝛohibente lege obtineant firmita
ic. Item ex conci.hiſpalenſi.
ue ante ſuã oꝛdinationẽ vel poſt
hereditaria ſucceſſione acquiſiuit:
epiſcopus cui vnlt nerelinanat.
Erumab hinc ppetno maſu
erum eſſe decreuimus:vt epᷣuns
res ſui iuris quas ante epiſcopatnʒ
aut certe in epiſcopatu hbereditaria
ſucceſſione ac quiſñnit:ſᷣm auctoꝛi⸗
tateʒ canonicã cnivult cõferat quic
uid vult de eis faciat. poſt quã aũt
us factus eſt:quaſcũqʒ res de fa⸗
cnultatibus eccleſie aut ſuo aut alte
rius nomine cõparanerit: decerni
mns vt nõ in ꝓpinquoꝝ ſuoꝝ ſup ec
cleſe cni peſt iunra deneniãt. Se
rebns vero eccleſiaſticis teſtari licʒ
epiſcopo ſi tantũdeʒ de pꝛopꝛijs re
ſtitnat. Einde in agathenſi conci
lio ſtatutum eſt.
Quomodo poſſunt eſſe rata: que
de eccleſie pꝛopꝛietate teſtamento
legantur.
Jepiſcopns ↄdito teſtõ aliqd
de eccleſiaſtici iuris ꝓpꝛietate
leganerit:aliter nõ valebit niſi tan
tũdeʒ de pꝛopꝛij iuris facultate ſup
pleuerit. Sed ſi epᷣus vel qnilibʒ
ex gradu eccleſiaſtico inteſtatuos de
functus fuerit:nec aliꝗ inuẽti fuerit
ꝗ iure cognatõis ei ſuccedãt eccłia
eiſuccedatiĩ itegꝝ.nec licebit alicui
aniqn ex rebus eius pꝛeſumere.
Ande in terraconenſi. concilio
Epiſcopo inteſtato eccleſia ſucce
dat ex integro.
B Icnbi defunctus ſuerit epᷣns
inteſtatus p?hanc diffiniuonẽ

elxix.

rientis.item arg. licet ali
qua voluntas nõ valeat tã
quã teſtamentum:valet tã
tanqᷓ;ᷓ ſimpilex donatio:qð ẽ
3.l.ff. de iur. codic.l.j. ſed vi⸗
detur ꝙ poſt moꝛtem epiſco
pi non poſſit rata haberi do
natio facta ab ipſo.qꝛ opoꝛa⸗
tet. l. ꝙ eo tempoꝛe rata ha⸗
beatur quo pot donatio ſie
ri:vt.ff. de acqui.here.ſi ꝗs
alicui.ff.de bo.pol.l.iij.S.ac
quirere.⁊.l.vlt.ſed ſecus eſt:
qꝛ nec moꝛſnec furoꝛ nec pe
tentis penitentia impedit ra
tibabitionem:vt.ff. rem ra.
m Monaſierio. ſed nõne
canð ꝑmittit ei legitimã poꝛ
tionem dare monaſterio ad
conſtruendum monaſſeriũ
ſic.led non ad dandum.vel
fuit hoc vltra legitimaʒ poe
tionem datum. S.e/q.ij.bo⸗

ne. 2c.ſ quos.
n Irum.in epiſcopatu
cõtra. in auſ.. de ec.ti.
5§. in terdicimus col. vlti. vbi
dicit᷑ quocunqʒ mõ res ali⸗
quas acquiſiuit poſt epiſco
patus niſi iure cognationis
ad euʒ peruenerint non põt
eas relinquere alij qᷓ; ecde⸗
ſie.ſed ilud non tenet.
0 82 epiſcopus.legane
Vr. lcet enim heres te
neatur redimere rem legatã
a defuncto vel dare eiꝰ eſti⸗
mationem. vt inſti.de le.S.
non ſoium lecus tamen eſt
cum legatur res ecdeſie:vt
extra de teſta.lius.
p ¶ Nin tantudẽ. vt. S., . q,

ij. H quis qualibet.
4 S

4 Q.aicninek din,

eccleſia enim eſt ei ꝓ

ximus heres:vt extra ð pe.

pꝛeſby teri. Coͤtrariũ tñ eſt
huic extra de lac.ab inteſta.

(.j.æ.c.ij.ſed illud fuitlocale
vel illud intelligit m iſtud.
b .Be fanctimonialibns.
ar.eſt hic.pꝛo ſanctimoniali
bus theutonie ꝙ poſſunt
bhabere ꝑꝛopꝛia.qꝛ veſteʒ reli
gioſam põt quis hꝛe in do⸗

mo pꝛopꝛia.xx vij.q.j.de vi⸗

duis ad id facit.xx vij.q.j.ſ

quis rapuerit.iñ taliũ moni
alii vita condenatur. x viij.

q.ij.pernicioſam. ioannes.
Vog pꝛioꝛi ec⸗

. deſie. Hic ponit

pꝛimam queſtio

nem. an decime

Ant dande illi ecceſie a qua

ſe tranſ ferunt: vel ad quaʒ

ſe ranſtulerũt diſtingue er
go aut decime ſunt pᷣdiales
aut pſonales.ſi pꝛediales ſẽ
per dãde ſunt illi eccleſie vbi
pꝛedia ſunt ſita:vt.x vj.q.j.ſi
quis laicus.ſi ꝑſonales ſũt
que pꝛoueniunt ex artiſicio
vel negociatione:tunc ſunt
dane illi ecdeſte vbi recipi
unt ſacramenta.vt.x vj.q.j.
queſti.ficut illi ciuitati eſt tri
butum ſoluenduʒ vbi agri
ſunt.vt.ff.ð cẽ.ſoꝛma.⁊ hec
diſtinctio pꝛobatur extra de
deci.ad apoſtolice. tñ peꝛdia
les decime dant vᷣm 2luetu
dinẽ loci:excra de deci.cum
ſint boies.⁊ bec vera ſunt
circa veteres decimas. ⁊ di
cendum eſt circa nouas. vt
ſempꝑ dane fint illi eccleſie
in cnius parochia ſita ſunt

pꝛedia.ſed ſi paꝛochia nõ eſt

limitata:in ar bitrio eſt epi⸗
ſcopi cui dẽtur noualiũ de⸗
cime:vt extra.e.qm̃. Iteʒ in

dubio ecdleſijs matricibus

potius quã capellis dabun
tur decime:vt extra.e.nun⸗
cios. in parte remota. 2 iĩ du
bio ibi potius dabũtur.vbi
audiuntur frequentius di⸗
uina.vt extra eo.ad apoſto

lice.
d Ccleſias. diuiſimus.
iſte dionyſius diuiſit
del diſtinrit terminos eccle
fiarum ſed nõ terminos epi

ſcopatuum:qꝛ in gentilitate

fuerũt diſtincti.vt.lxxx.di.
c.j.ſmiliter termini pꝛonin
ciarum ſunt diſtincti ante tẽ
pus chꝛiſti.vt.xcix.di.c.j.
e¶ Terminos,.pꝛopter hoc
inducitur.c.
¶ His ita.⁊ pꝛimitias.pꝛi⸗
mitie ergo debite ſunt ſicnt
⁊ decime.xvj.q.jxreuertimi⸗
ni quantitas pꝛimitiarum
nõ eſt deferminata: ſed qui
plus dabat quadrageſimꝗ
dabat parteʒ.qui minus ſa
xageſimã ⁊ ſic licitum erat
dare inter. lx.a.xl.quantum
quiſq; volebat hoc erat in
aridis ⁊ liquidis.ſed qui da
bat pꝛimitias animalius:da
bat vnum de ducẽtis vt ait
hieronymus ſuper ezechie
E: eẽ decimis.c.j.

Can.
nõ accipiebãt filij leui decimas:nſi g ¶ Mnρůanmz veſira

a pꝛeſbyteris eius ⁊ diaconibus de
rebus ipſius bꝛeuis cõſcriptio fiat
a minimo vſqʒ ad maximum.i.de

vtẽſilibus ⁊ oĩ lupellectili:ita tñ vt
ſiquis exide vel pꝛeſumpſiſſe aliqd

vel occulte tuliſſe fuerit cõnictus:⁊?
ſm furti tenoꝛeʒ reſtituat vninerſa.

Item.ex conci.triburienſi.
Deeodem. .
¶ Vicungz ex gradu eccleſiaſti
co ſine teſtõ ⁊ ſine cognatiõe
deceſſerit:hereditas eius ad eccleſi

am vbi deſerniuit deuolnar ſimili

ter de ſanctimonialibus' aſſignat᷑.
oceſani cuinidam

baptiſmaliſ eccleſie

cladibꝰ belloꝝ pꝛeſ

ſi hoſtili meru ↄpul
ſi domicilia ſua trãaſ
ulerũt in aliã dioce

ſim:pꝛedia tñ antiqua nõ deſierunt
collere.ceperũt pſoluere decimas

illi eccleſie in cuius dioceſis trãſiert
⁊ apud eã ſibi elegerunt ſupulturas
trãſactis.xl.annis clerici abus quõ?

daʒ perſolnerãt decimas ceperunt

mouere qõeʒ in eos qni ab iſtis acci

piũt pꝛimitias ⁊ decimas. Meniunt
ad cam. Moõ pumũ queritur:ſ
illi quoꝛnz domicilia ſunt in dioceſi
huius baptiſmalis eccleſie an debe
ant ꝑloluere decimas illi eccleſie
celebꝛare ſuas exequias apud e ec
cleſiam:in qua quondam bec ſie⸗

bant a parentibns eoꝛum ⁊ð ſepnl

tura plenarie. Secundo:an pꝛe/
ſcriptione tẽpoꝛisi ns percipiẽdi de
cimas ⁊ funerãditollatur.

UMod Pun eccleſie bec
omnia iure perſoluenda
ſint actoꝛes hi⸗ꝭ ar

ſtat vnãquãqʒ briſnale eccłiaʒ
habere dioceſim ſibi legitime aſſi⸗
Bhata⸗ ſicut ⁊ parochiales eccleſie

abent parochias ſibi diſtributas.

1 argumen
tis pꝛobare cõtẽdũt.Cõ

Ande dionyſius epiſcopus ſenero

epiſccopo.

Singnii ſacerdotes pꝛopꝛia) debẽt

habere eccleſias.

S Ccleſias ſingulas ſingulis pᷣ
ſbpypteris dedimns parochias
⁊ cimiteria eis diuiſimns⁊ vmcui/
q; ius pꝛopꝛium habere ſtatuimus

ita videlicʒ vt nullus alterius paro

chie terminos aut ino innadat.ſit

vnnſquiſqʒ terminis ſuis cõtentus
⁊ taliter eccleſiã ⁊ plebeʒ ſibi cõmi
ſaʒ cuſtodiat:vt ante tribunal eter
ni iudicis ex omnibns ſibi cõmiſſis
rõeʒ reddat:a nõiudiciũ ſed gloꝛiaʒ
pꝛo ſuis actibus ꝑcipiat In dio
ceſiaũt deſignata quecunqʒ pꝛedia

colunt᷑ pꝛonẽtus decimationũ ba⸗

ptiſmali eccleſie deſignatꝰ dʒ ſolui.
