potius iuriſditionis qᷓ oꝛdi
nis.vt e de elec.tranſmiſſã
⁊ tales minoꝛes pꝛelati hñt
iuriſditionẽ vt dictũ ẽ. ergo
pñt excõicare.Sed ↄtra ex⸗
cõicatio eſt mucro epalis xx
vj.q.ij.viſiſ.itẽ excòicatio di
citur maxima pena.vt. xxjiij
q.iij.coꝛripiantur.pterea ar⸗
chidiaconi modicã hñt iuriſ
ditionẽ.vt er̃ de of.archid.
c.j.⁊ vlt.ergo multo foꝛtius
ſimplices ſacerdotes.ſo.vbi
cõſuetudo c ibi bene pñt ex
cõicare.cõſuetodo.n.dat iu⸗
riſditionc.vt ix.q.iij.cõque⸗
ſtus.in ſi.de hac materia in
uenieſ.xj.q.j.de pſona.io.ꝓ
babiliter põt dici ꝙ eccleſia
rũ.pꝛelati de iu e cõi pñtex
cõicare.vt er̃ de of.oꝛ.cũ ab
ecdeſiax.lʒ epi iã pꝛeſcripſe
rint cõtra multos platos.b.

p Cõã pꝛobetur.jj. xj.q.iij.

nemo. „
diſtinctõe.xj.q.iij.ſi epᷣs.foꝛ
te ibi notatuʒ inuenies.⁊ er
De ſen.ex.ſacro.

r .Dmen pꝛeſ yteri. vt

ſuppꝛimere. noĩa ex⸗
cõicatoꝛũ tempoꝛe excõicati
onis ſuppꝛimebãtur in ma
tricula,. ſz nomina depoſito
rum redebantur.ſic.l. di. cõ
tumaces

s ¶ Kelatione.ſilie eẽ de of.

dele. ʒ. ex eo ẽc ꝙ iudex dicit
ſevelle referre nõ põt ampli
us cognoſcere. C. de ap.ex
tra de of.dele. cũ ſuper. qð ĩ
telligo ſi relatio fuerit a purr
nibuſ appꝛobata. vt. C. de re

AI. Suſpendi nidſt infamatus. .e . v. aßfͤ̃
b 8 Rimo.ſuſpicionis.triplex eſt ſuſpicio. Temeraria de qua dicitur que
nec erpurgationem inducit. Rꝛobabilis que expurgationem indu⸗
cit. vt.j.q.v.pꝛeſbyter. Niolenta que ad cõdẽnationeʒ ſufficit.vt.xxxij.q.j.di⸗
ine ſuſpicio vel pꝛeſumptio non ſufficit ad condem

xit dñs.tñ quandoqʒ violẽta
nationẽ. vt extra de teſti. co.

pꝛeterea. ex de pꝛeſump.lit⸗

teras in ſi. 2c.

¶ VPꝛobibentur. alij pꝛio

pter ſacrammẽtum.quod pꝛe
ſtqt.ſ.ſe nõ euitaturos moꝛ

tem pꝛopter ſalutem rei puo-
bice. milites eniz nfos ma⸗
gis volumus ſcire arma c

leges. vt. C. de iure delibe.
l.ſcimus. C. locati. milites.
d σ MWagiſtratu. ßz cötra. 5
h. q.j.in illa.l. iubemus ſz il⸗
lud cum delinquit iudex in

adminiſtratione ſua vt tũc

poſſit cõueniri, vt in auẽ. vt
iudi.ſine quoquo ſuſ.S.illð
vel hic loquitur de eo qan⸗
e adminiſtrationẽ deiiquit
vel ibi de minoꝛibus. iudi⸗
cibus hic de maioꝛibus. vt.
ff. de iniur. nec magiitrati⸗

bus tamen ẽt maioꝛes iudi

ces pꝛeſtabant cautioneʒz ſtã
di iuri poſt depoſitã admini
ſtrationẽ. vt.ff. de adult.ſi ad
ulterium. S. voltt.
Ee¶Sine fraude.i.ſine pe⸗

¶AQAueſtum. ideſt queſtꝰ
uſpitionẽ qui enim duos
ceperit accuſare.ſi vult texti
um accuſare.pꝛeſumitur ꝙ
hoc caula queſtus faciat ſed
buic eſt contra.ff de accuſa.
l. hos.accuſare.S.l.iulia.vbi
dicitur ꝙ nemo poteſt duoſ
ſimul accuſare niſi ſuam vl
luoꝛũ iniuriaʒ pꝛoſequatur.
led dic ꝙ in diuerſis libellii
poſſunt duo accuſari. ſ ter⸗
tius non poteſt. niſi ſuam
vel ſuoꝛum iniuriam pꝛoſe
quatur vt hic dicitur. :. C. ꝗ
aecu.non poſſ.l.cum ratio⸗
nibus.ſed in vno libello nõ
poteſt duos accuſare.niſi ſu
am vel ſuoꝛum iniuriam ꝓ
ſequatur.vt in illa.l.hos ac
cuſare.niſi cum crimen cõ⸗
mune eſt vt.fl. de adulte.ꝗ

pupillam. F. j. ſed in crimi⸗

ne adulterij nõ poſſunt duo

ſimul accuſari. C. de adul⸗

g Mummoſue. accuſato

2* „

ri licet nobis dare pecuniam i

tronoꝛumue queri:veluti ſi dicant

ſtitutũ eſt nullũ clericũ qui nondũ
cõnictus eſt ſuſpendiꝰ a cõmuniõę

debere:niſi ad caunſam ſuã exemi⸗

nandam ſe non pꝛeſentauerit.
Item melchiades papa.

Nec ſuſpicionis arbi io nec ante
verum 1 inſtum iudicium anquis

condenmneeer.
D Rimo ſemper ante omnia di
ligenter inquirite. vt cũ iuſti/
cia ⁊ charitate diſſiniatis: nemineʒ
cõdẽnetis ante verũ ⁊ iuſtũ iudici/

nin.nuliluz indicetis ſuſpicionis; ar

bitrio.ſed pꝛimũ pꝛobate:⁊ poſtea
charitatiuam ſniaʒ ꝓferte.⁊ quod
vultis non vobis ſieri alteri facere

nolite. Iem li. xlix. ti. de accnſa

lionibus ⁊ in ſcriptionibus.
Qui ab accuſatione pꝛobibeantur
2 qui recipiganinr.
Nobibenturalij accuſare ꝓ
pter ſexuz vel etatem:vt mu

lier ⁊ pupillus.Alij pꝛopter ſacra⸗/

mentum. vt qui ſtipendium merẽ
tur. Alij pꝛopter magiſtratũ⁊ po/
teſtatem:in qua agentes ſine fran⸗

dein ius vocari non poſſunt. Alij

pꝛopter delictũ pꝛopꝛiũ vt iſames
Alij ꝓpter turpẽ queſtũ vt q̃ duo
iudicia aduerſus duos reos ſubſcri
pta habent nummoſue ob accuſã
dum vel non accuſandum accepe
rint.Alij pꝛopter conditionem ſu/
am. vt libertini contra patronos.

Alij pꝛopter ſuſpicionem calũnie

vt illi qui falſumꝰteſtimonium ſub
oꝛnati dixerunt. nonnulli pꝛopter
paupertatẽ:vt ſunt qui minus quã
quinquaginta aureos habent. Hi
tamen omnnes.ſi ſuam iniuriaʒ exe
quantur moꝛtemne pꝛopinquoꝛũ
defendant: ab acenſatione non ex
cludũtur. Liberi libertiqʒ non ſũt
pꝛobibendi ſuarum defendendaꝝ
rerum gratia de facto parentuʒ pa

n cauſa ſanguinis. ſed qui dat pecuniam ? non

in cauſa ſanguinis.pꝛo conuicto habetur.vt.j.q.iij.S.notandum. in fi.ver.in
omnibus cauſis.ſed non licet accuſati recipere.vt.S.j.q.j.concuſſonis.tamẽ
poſt finitam accuſationem quandoqʒ; remuneratur aceu ſatoꝛ. vt. S. lxxix. di.
ſiquis papa.⁊.j.iij.q.v.accuſatoꝛes.vj.q.j.S.verum.

cog.cum dilectus in ſi.

ha AQui falu teſtimonium iſtirepelluntur ia no ſint infames. vtexra deoꝛ.
i C Paupertatem. pꝛopter hoc repelluntur teſtes. vt. iiij. q. ij. teſtium. dum

tamen ratione paupertatis ſit ſuſpectus.vt inſti.e ſuſpec tu..vlt.paupertaſ

enim non eſt de numero maloꝛuʒ.xv.q.j.illa in fi.
k¶ Apoſſeſſione.nõ tamen ab eis poſſunt repetere poſſeſſionem per interdi
ctuʒ vnde vi.licet eniʒ nullũ interdictũ infamet.tñ diminuit ⁊ ſuggillat. opi⸗
nionẽ eius contra quẽ pꝛoponitur.vt.fſ.de obſequi.l.ij.nec etiꝗ in integrum
reſtitutio petitur contra parentes.vel pronos.vt.C.qui⁊ aduerſus quos in

inte. reſti.l. vlt.

¶Non vt crimen.niſi atrocẽ iniuriam feciſſent,.vel niſi nomine alieno con
neniantur vt.ff. de in ius vo. ſed ⁊ ſt.. pe.? vlt.æ.xij.qij.qui manumittitur.
Elliter non poteſt agere pꝛo iniuria contra tales perſonas.vt,ffde iniur.non

ſolum. S.qu mqᷓ;.
m T

Hõ põt.ſiue.enim quis ſit condẽnatus ſiue abſolutus tamẽ ſuper eo⸗

dẽ qimine ſepius agi non poteſt. vt exta de accu. de his,

Laff.

R Abolitione publica. Tripliciter fit abolitio aut publice ob die inſt
gnẽ.velob rem ꝓſpere geſtã.aut pꝛiuatim accuſatoꝛe petẽte.aut er lege

quando accuſatoꝛ deſiſtit vel monuusc. In publica abolitione poteſt

accuſatoꝛ repetere rem ſinitis ferijs.j.xxx.dies.vt.ff ad turpil.ſiquis.ꝛ.
l.ſe. ſecd in alijs duabus non admittitur ille ꝗ deſiſtit vt.ff.ad turpil.qui

le vi a poſſeſſione ab his expulſo⸗

ſcilicet non vt crimen in eis inten
dant:ſed vt poſſeſſionẽ recipiant.
Nam ⁊ filius non quidem pꝛobi⸗

bitus eſt de facto matris conqueri
ſi dicat ſuppo ſitum ab ea partum:
quo magis coheredẽ habeat:h̊ et

eam ream lege coꝛnelia facere eiꝑ

miſſum non eſt. Ab alio delatũ ali
us deferre non poteſtꝰ ſed cumꝗ
abolitione publica vel pꝛiuata in
terueniente aut deſiſtente accuſato

re de reis exemptus eſt. alius defer

re non pꝛobibetur. Mulierem pꝛo
pter publicam vtilitatem ad anno

nam pertinentem audiri a pꝛefe/

cio annone deferentem dinus ſene
rus ⁊ antonius reſcripſerunt.famo
ſiquoqʒ accuſantes ſine vlla dubi
tatione admittuntur. milites quo/
ad hanc accuſationem admittẽ
i ſunt.ſerui quoqʒ differentes an⸗
diendi ſunt.His omnibus auctoꝛi

tatibus datur intelligi quod nullnt
eſt condemnandus.niſi indicio oꝛ
dinabiliter habito ant cõuincatur

aut reum ipſum conſiteatur. Heꝝ

hec de illis intelligenda ſunt quoꝝ

crimina ſunt occulta.Ceteruz que

manifeſta ſunt:indiciarium ordinẽ

non requirunt. Ende amvꝛoſiꝰ

Sine accuſatione maniteſta indi⸗

centnr. =
AnifeſtaP* accuſatione nõ im
Hdigent. Iem Hicolas pa
pa caroio reig.
He eodem. G
NAeie lotharius rex nepos ve⸗
ſter fecit:accuſationem nõ in
digent. manifeſta enim ſunt teſte
apoſtolo opera carnis: foꝛnicatio

immnndicia ⁊c. In manifeſtis eni

calliditate accuſantium non oppꝛi
mitur reus: nec tergiuerſatione ꝓ
pꝛium crimen celatur: cumeulpa
ſua oculis omnium ſponte ſe inge

21

deſiſtit. ſed alius bene
admittitur.j.xxx.dies
j. eeq. vlt.in ÖA.
o Aa annona. cum
hoccrimen.iſ.frauda⸗
te annone ponatimer
excepta crimina ⁊ iſtᷣ
crimeu equiperat᷑ cri⸗
mini dilapidationis.
videt᷑ ꝙ ibi quilibet
admittar᷑. Ham ? fe
mina cuiꝰ nõ intereſt
ſi pietate ducitur.ad⸗
mittitur ad crimẽ ſuſ
pecti tutoꝛiſ inſti. ð ſuſ
pec.tu. . cõlequens.
MNec in hoc crimine
tenetur quis inſcibe
re.vt ĩ auẽ.vt iudi.ſiñ
quoquo ſuf.S.neceſ⸗
ſitatem. col. ij. =

p.ꝙ Alrinifeſta. 5 no
toꝛio loquitur
⁊ ꝗd fit notoꝛũ igno⸗
ramus.ſcias ergo qð
aliud eſt fama alið ma
nifeſtü.aliud notoꝛiũ
Fama quãdoqʒ ex ſei.
entia qñqʒ ex ſuſpicio
ne ꝓcedit.qñnq; ex cer
to.qñq; ex incerto au
ctoꝛe.vt de con. di. iiij.
ſanctũ in fi. Manife⸗
ſtum ẽ qð ſẽp ex ſcien
tia ⁊ ex certo auctoꝛe p
cedit.⁊ qdð põt pꝛoba⸗
ri.vt.ff. de teſti. here⸗
deſ palã. Idem etiam
quãdoq; di occultuʒ
qð põt pꝛobari.C.de
ap. os.S.ij.? occultuʒ
dẽ qð quinqʒ ſciũt vt
de pe. di. . . becaut ſe
creta. Item notoꝛium
dr manifeſtũ qð pʒ ꝑ
confeſſione; vel pꝛo⸗
bationem vel per eui
dentiam rei. vt extra
de verbo. ſigni. eum
olim. Hotonũ triplex
eſt. eſt enim notoꝛium
facti notoꝛium iuris?
notoꝛium pxſuptio⸗
nis. Motoꝛium kfacti ẽ
qð exibet? offert ſe

oculis omniũ.j. quod ita hʒ facti euidentiam. quod non poteſt negari.
ſupple pꝛobabiliter. vt e de coha.cle.tua.⁊ ex.e.ti.veſtra. in tali nõ au
dqitur appellans er de ap. cum ſit romana. ?.c. pꝛeterea.?.c. puenit cre⸗

„„

ditur ſimplici aſſertioni officiales. vt. iiij.q.iiij.S.aliquando. Neerequi⸗
rnitur hic ſcientia omniuʒ ſed plurium. vt.j.e. de maniteſta. Eſt aut qð
dã factũ ↄtinuũ ſiue pmanẽſqð ĩterpolatũ.quoddã ſtatiz traſiẽſ. In no
toꝛio facti continui nullus oꝛdo iuris exigitur.vt in decre.tua In noto
rio facti interpolati ſemiplena pꝛobatio requiritur. vtex de vſur. cũ in
diocen. HNotoꝛium actu non pmanens. ꝓbabiliter poteſt negari.vt ex
de ſoꝛtile. er tuarum. Hotoꝛium iunss eſt de quo aliquis eſt cõdemna
tus vel confeſſus tamen in hoc notoꝛio qñqʒ contra negantem requiri

tur pꝛobatio vt ertra de ſen.⁊ re iudi.ſicut. Item quandoqʒ non ſuffict
Pjquis fit confeſſus niſ ſit confeſſus ⁊ conuictus. vt. j.e. q. vj.. lunt ẽt

quoꝛum.ver.in occultis. Notoꝛium pꝛeſumptum eſt.vt ſi aliquis pu⸗
blice habitus eſt pꝛo filio alicuius ibi non requiritur aliquis oꝛdo iuris
yvt extra de ſil.pꝛeſ.michael.⁊.c.quoniam.hoc enim ꝙ aliquis ſit alteriꝰ
filius non poteſt vere pꝛobari.vt. fl de conditio.⁊ demõ. lucius.

notoꝛium ſed maniſeſtum.⁊ ſic non obſtat.iij.q.v.quia ſuſpeci.

9 ☛ lotharius manifeſta.j.xj.q.iij. eoꝛum contra.ſed ibi non erat
Etia

Etiam ſi fit notoꝛium.tamen nihilominus hec citatio foꝛe eſt facienda.
ſ.e.S.quando.xxiiij.qiij.de illicita..j.e.deusomnipotens: ſententia

R xcxiij.

1 „hene ee ini .2 502
coꝛrigibilis.vt.xj.qiij.nemo epiſeopoꝛum.ꝛ.j.xxiiij.q.iij.comipiantur .
D extra de ap.cũ romana.in fi ſed nee pꝛobatio neaʒ pur tandum in fi. is itur de laico. 2 ſic non eſt cõ
n d rcnd reren de te rainmoome ertra de eene⸗ 1 vnmn Aen veſcbus EnNRdldnde de crimine eaner
Alq gatio ẽ requi AK⸗erdt . anti extra de elec. bone.⁊. er iudi. at ſi derici. ar. *. Na reconuentione
ungn uus ataannen pꝛobatioc andoq; er aniencn tam indubi erte do etur per ſententam latã ipſum a laico r n pet: ul. 2. c.
unniſtt⸗ de manu. cam. in pein. i⸗adend vtin auc. de tabel.in me⸗ conuictus infam de. ar de reſchocet
R inmduin ſolicita du onem admittat. vt miams, el mena aart⸗
rtu dio,col, ii. .. ere. vt cninſquaʒ bus. xxxv. q.iij. coniuntiões
uind a nitratn rat adqʒ ideo in faaitkietart⸗ angeret anee. index. Bulaß ruanime⸗ umdel 5
hnd plurimi⸗ uiritur: qui ideo tan Ji ori ulam panlus a m quocunq; in modũ ey
lamni equiritur ouum oꝛdo non req inocentia modli etiam reg incbig ram qr ne edr
nennicht non requiruur inſtitutus eſt:vt nec inocen . iſtola ſua ad coꝛinthin ceptionis ꝓbatur crimẽ co⸗
W ſcia foꝛe ſuffciunt. x· tum in ſantium nec ſtolus in epiſtolaſ lltgitur: d pniam. na vñcun
iij. vnio. iudiid inſidiis pateret aduer anti inſinuaſſe intelligitur: getur ad pniam. na. liit,
in Rmen dree. cntid gaiinannmnnan aſi Alreniel ian ernemoran 5 e ſr an⸗ nn⸗ are. riin.
3 8 1,0 iſe⸗ „ . . . . . 1 . . , „» ꝛmam q. . .
Lohnbi ij. q. iiij. cum quiſc⸗. ret iuſti examinis us eccleſiaſticis ſo .lij. anrecclenam.
Wln boteſt contin⸗ 3ban pa.leoni.epiſcopo — Pe ſimilia ex quibuſdam de, ga ui⸗ 7 ſubdiaconus
ta Ferechatiqui ide Hꝛdinem iudiciarium manifeſta ret.ait enim Salini vobig obe mn ane e ſan ep. Kn. e⸗
nk. ſi⸗ rium apud canaz —— NMe commiſcea 1. 1 crimẽ.coll.ix.⁊ ſe .
aniin zscaudirunedeen deſice manſtefta 2nota plurimis⸗ Rand⸗ Mer vtiqʒ foꝛnicarijs hiniꝰ wnoudtcrogata ſden fir
uune aen nomnkiun⸗ cauſa non ſunt 3eſce munt aut anaris aut raſatoriis in Ricee miu vucec 5
W e on. vt tſanctus ambꝛoſiusi epi idolis ſeruientibus.alioqui de libe. c iubem hoe verů
ugiiie ſed velega enanit ianeing v foꝛnicatoꝛe ſentẽ aut ido do exire. MHõ cinter caſdem per 1
etir. a. inthiol dicit: iciſ bueratis de hoc mundo 9 lnrer alo ta ar. ertrn
Kiäknn rr de Bar ing COnntß onens apoſtoli. Judici u⸗ thomines in hoc mũ res imter alios acta c. erxtr
b, G e. J . d S ſimili⸗
p oteſtenimeẽ? mnanam noneſt ſine ac. nentes niſi cum ta V liter ſit files ſecnla
anstn e voerin inquamn dam cum doma tlucrifacere chꝛi bus ſimiliter ſit ides ſecnl
te elegans poſſet in uia dominus iu :nec eoſpoſſũt lucrifacer 8 iudici per iudicium ecdeſi
ine tntii Pveleg ecrimine aili Nare. quia d on eſt accuſatus: nere:nec iuz cõnictůqʒ n iudici per iudicium ecdeſ
. . iuz cõnictũq icum. vt. xj. q. j. ſtatuim⸗
noſtlien guieredeamineni ſuiſſer ſur:quia non opere ſto ſi eoꝛum colloquiuʒ cõni. aſticum. vt. xj. q. j. ſtatu
. mius. 1 mnito autez op . . minus cũ pec⸗ til poteſt admitti. Ju
moll. Tunle- Ped dele⸗ mMinime eiecit. cogn lus vitauerit. vnde domi 5 ⁊ hoc ſatil p ſcns 116
infamnarns ſed. llendum illum apoſtolu ublicanis comedẽs oαρen erclenaſticus n
neaas iſto pe itatis cẽſuit. omnes, catoꝛibus ⁊ p ius ſanis me dericu; roe illius ſen
Nitfn õ de cern fraternitatis cẽſuit. ſt inquit neceſſarius ſa poteſt clericuz roe illius ſen
a cum opoꝛteat. Er . iebani“ non ar- non eſt inq F tibus. non. n ie puniri quaſt conuictu
ütſaln Sine accuſatote. eni crimen eius ſcie dan dicus ſed male habentibus. tentie pun arin gehettit
nnnig v⸗ oeſt cõ ant.publice enim nouercam dicu e iuſtos ſed peccatoꝛes dtamen inun e
giucti damnihdna ane 29G nan 5 Gronis babebat in ann vem vocar⸗ m aideo conſequen ex taliſententia pareſtepiſee
ci lrrevrt emu ncqsteſttibusopus ratnecster a poſtolusenamadltügit. Ac e tſſin ogees itn
ielliul ni ⁊ ho. reſcripto.S. figs . aliqua poterat tegi ci . bis:non cõmiſce . ſimo. de
ircoe 70. uerſatiõe aliq 1 d autem ſcripſi vobis:ne 4 niatur. vt extra de ſimo.de
igniceget accuſatoꝛem. Sed fal gl Et paulo poſt. abſens facie . ijs. Siquis autem'fra urgationis
ſyrſin t in chaft Men. Et paulo poſt. obiens miſfoꝛnicarijs. Siquis autem ra nurut. teſtes purg
eſtͤ n ee enn auctoꝛitate ſpirituus amiſo. rſoꝛnicatoꝛ antidoliſſer boencs telet hur hnioni⸗
dtgigee cui ſides non fi. C.ð pꝛeſens aut m abſens eſt iã ter noĩaturfo aledicus unt comn iſtiſuran de cre
ſg 9qui nuſqua 13 iens aut auarus: ant maledici ſtibui.quia iſti iurant
Wacnt Kobanbeinnee ci ſanctus. eſens euz qut hoc aa niens aut auarn ax cum huinſ gulitate. d alij de ſcictiaꝛ be⸗
udecmnnin teſtis fraudulenter ⁊ iudicaui vtpꝛ in interituz car ant ebꝛioſus autrap Aid. n. leſt eſſe giſti credant
elil lunriee o mit. raditathane in inten od moci nec cibuzinmere. Quid. n. nepot. kitcant
gsſhet ieni.nullus,? in tut. m: rinfta. ed ſcienduʒ eſt que is qni foꝛis ſunt iudica⸗ eum inocentem.z uliſ
Har u⸗ unneſnanüe Raſt ooneno u autinmaſn dt lnennen gaga den⸗
kn lauen, aauch maneſta noccnlta uic. Pchcalih dente auferte maluma arn eckeg venics. deoꝛ.
linan maritus excipiẽdo 5 Quedaʒ vero ſũt nota iudici ⁊ a vobis ipſis.quibus verbis ſatis ogalm Jlleeno. uj. Sra
Varn ainvenaalah.,ͤ js. Que iudici tãtũ nota eſneer oſtendit.non temere ant gaglibet forte poteſt niin
al pubinco.: anands min mone ferini non po dper iudiciũ anferendoseſſen ad penitentiam. nam ctiar
Menil atoꝛ puntur dum accuſato na los ab eccleſie comunione: mauſr aue Wntis
ieie .l.. Addit. imndiciaria po . dicium anferri non p ors
ihee C. de ca .1:,. Aar. d cauſa nullus iu eEI erſe malos ſponſa.pterea. xxij.q.v.hoc
tt aſuſ quado crimẽ yna emm ea emqʒ; tur potius:ne peruerſe male . immo ſufficit vnul
– Reat rinquiñi⸗ ſt eſſe accuſaroꝛ⁊ index rentr ſia ipſe diſcedens: videtur. immo ſufficit
ſicb pꝛobatur per in ſimul poteſt eſſe ni / enitãdo ab eccleſia ipi ne is quo ad ſententiaz me
tionein erra e dcc. Ande ang.in bome.de pem/ 10 quos fugere videtur vinciat Gdnaen de tel. co. per⸗
qu aliter ? quando. v⸗ tia. . quia ad hoc nobis t.de con. di.inij.cum it⸗
Gnnln 3 reus in tentia . à ad gehennam:q fi uenit. de
nni nan Fanc ſerrerken ade Qnando aliqniſunt corigẽdi qu in ſcripturis lan erenpi⸗ nakrg, q; extra ᷣ conſangui⁊ affi.
iglen e boc.viiſ⸗ . rus ta: velut in meſſe vt palea ſi ſuperco. .
unn ſon ehaileine 43 Air Grriguntur⸗ Et peſrus dar va vltimum ventilabꝛuz. m. Beuſator⸗ iudex S
unm mnnes lleto mmtitolerancn. vei ve Lereraillaerta voi piſces boni hoccultos tales accuſar
uun, tbg⸗ mult naſciuntur vonce Wegitn re⸗ cum malis vſqʒ Bararonenn: licer ali⸗
nhiſn, ¶Sciebant. eo qᷣ illuminabi ittoꝛe. ideſt in fi/ n . a⸗
e, Krindan 1 nearum e inſta. Hoe vero aus neſ Hmeraii üra tolerentur. quid ecr it haſragoi
8 * aeemi eam. 2 e quam pꝛohibere a Sinrenionei ne S on enim contrarium eilind natnnceſee den somnipo
W de coha. cle. ꝛmu. tua. ſſumns: quamuis hec pꝛohit ic loco: quod dicit apoſtolus. trij. q. vij. apoſtolus
ftltan eσ Tergiuerſanone pO mſit moꝛtalio jed medi hnic loco:quod die aliennz ſer tens. rij.d. ir. apoſtllt
n tio nondum ſiim ſee Tu qnis es qniiudicas rvj. .iij.liqz di.lxj. mir
go abſens excõica⸗ ne ſeculariſin hominem ab ho inſtrumen. queſitum. S
eEkuic ergo abſens excõica⸗ aut in aliquo ſin aut Nolnit enim ine . in mendeganl legata
n Rrtonnana. inn tum. conmctumuis enim nbi⸗ fð ſupel.le.lagata. xvj. q j.
eni Rananic aenn bic etarg. C. v. pcu. mantt
kk. ar. ſic. j. . rS tilibus.
tin abſoluit. an. c ſic. . foꝛnicar ijs iudeis vel gentilib on eſt aliqua pars mun
ng acaohioln Ki certa foꝛma abſolutionis expꝛimitur ri ſic non o en lenl ie⸗ occultis nin in caſbus. q· d.n one 77“
uriei V nroneanet tamen aliter abſoluitur tenet abſolutio.vt extrað re. p. Ei qua non fint tales mali bicens dicas dealijs de frarribnerrf.
6N . irien1 . 4 „eel⸗ re
inet iu.omnis res.xxx.q.v.obijcitur. inatim ſed in genere. v q & Siquis autem d dentſan⸗ ij, q. iij.conſtituit. 5, di rlv. quiſ
☚ VUlti coꝛriguntur., non poſſumus.nomin t Bol HNominatur. per ſen . iiij. conſtituit.S.di.xlv.qui ſyn
unn, 8 Parieeelaun m. E Qui foꝛis ideſt qui non noſtri iuris.xvij.qiiij
. 4 v. q.j.qui⸗ . . nſon viij. .lepe. , .
. T Onamuls ime poſſtio et. llij.q. ij notandum. „ 1 Paaſecnn Finggas cmumtiatonem. ſed copomlitc poſſunt pani
iume i Moꝛtalis. ante contemptum. xx ai Vt. riqijialt di.nin fi inæ tc Judicare ꝙ Kccmn
ſe t. AOecicinalis, vt ſpiritus eius ſalnus ſiat. vt. xi. q. iji.
thene

ℳ—-

Can.

perſone viles. vt ertra de ſpon. pꝛetereaij.? vbi agitur ad correctionem
non requiritur tantus rigoꝛ. vt. xxij. q.v. hoc videtur. de bona fide eninn
agitur.vnde non conuenit de a picibus aennangeue ſi

ri.vt.xvij.q.iiij. conſtiruit.ar.q; excomunicatus non poteſt iterum excicari.ðᷣ
hoc inuenies.iij.q.iiij.engeltrudam. “ .. . 4
a ¶Suſpicionis.ᷣ ſubaudi temerarie.ſi violente ſecus. xxxij.q·j. dirit.
b C. Ertraoꝛdinario.agendo contra eum denũciatiue vel inquiſitiue.qui mo
dus nouus eſt ⁊ extraoꝛdinarius ſm quoſdam. Sed dic extra.i.pꝛeter hoc vel

ſideiuſſoꝛ.S.quedam. Econtra videtur. quia tanti m honeſtoꝛes perſo
ne admittuntur.xxxv.q.vj.epiſcopus.in n.⁊ nõ infames.vt de teſti.cco

contra oꝛdinem iuris ſcilicet
quia non eſt de foꝛo ſ uo cuʒ

nisꝰ vel etiaʒ extraoꝛdinario* vſur

eterea. nam etiaʒ ad

populares actiones

ſit occultꝰ vnde ſequit᷑ vſur⸗ agendum eſt. non ſolum quando non admttuntur niſi
patio.am vſurpare quis pato indicio:ſed potius ex lege dei in nos peccatur. ſed etiam quãdo perſone integri ſtatdl
dicitut cum vendicatſbiqᷣ ſecundum oꝛdinem eccleſie ſue v· peccatur ab aliquovt ab alrero ne vt. f. popula. ac. pſo
Aigam ntartiner tro confeſſum ſiue accuſatum atqʒ ſciatur. NMeſcio quem homicidam kutardrgocn cedo quee i
famatio. .rrxv. q vlt c vlt. · Cnictum. alioquin illud cur dirit noueritepiſcopus ? nemo alius landn eio danck S
xrv. q. vj.ſi duo.arg. ꝙ per ſiquis frater nominatur aut fomi/ illum nonit. Ego nolo eum publi ciet. extra de re iudi ci KWð
famam nõ pꝛobatur aliga catoꝛ aut idolis ſermẽs ⁊ cetere.ni ce coꝛripere ⁊ tiu queris inſcribere j. 7.a. ſed licet intamel H
ex de coha.cle.?⁊ mu. tua. ex ſi quia eam nominationem volnit pꝛoꝛſus nec pꝛodo nectamẽ negli/ admittantur ? irregu
de eo qui cogno.conſan.vr. intelligi que fit in quenquam cum go coꝛripio tamẽ in ſecreto. pono lares.non tamen cri⸗ en
ſue. ſuper eo.ſed fama cuam ſentẽtia oꝛdine iudicario atqʒ cu,ʒ ante oculos eius dei iudicium: ter minoſi cum enim ta è
alijs adminiculis pꝛobat.i⸗ integritate pꝛoſfertur. Nam ſi no/ reo cruentam conſcientiam: perſu les nõ comexerint ſua ili
aenbeeg peſump. nan ifcennuln demnand aae genenienn BPat trirar⸗ Ginloz do enei
ll eccaneritin tef· unt innocentes. quia ſepe falſo in pꝛediti eſſe debemu;. Ande aliquã nanozelo denun
4. Sber erſei eſ quognaʒ crimina nommantur: nõ do homines repꝛebendũt nos qd̊G amdien eitt emaei n
dam totam hanc auctoꝛita⸗ er go illi quos monemus agere p quaſi non repꝛebendamus ant pu inciuilicauſa non id .
teni intelligunt de occulto nitentiam querant ſibi comites ad tant nosſcirequod neſcimꝰ aut pu mitutur niſi poſt peni 8
peccato.? erponunt adbtibe ſupplicia. nec gaudeant quia plu tant nos tacere quod ſcimus fſoꝛte tentiam. extra de teſti.
vnum vel duos teſtes q ſine res inueniant ſibi ſimiles nam pio quodſcis ⁊ egoſcio nontamen co teſtimonium.b. H gf
teſtes facte admoninonis. et pterea non minus ardebunt quia ram te coꝛripio.quia curare volo e Sed pꝛoditor ſed u
qð ſequitur. dic eecleſie.i..m cum multis ardebunt. Idem in non accnuſare. Sunt bomineſ adul nonne domimnus pio ge
cerdotibus qui oꝛent proib eodem. tteeri in domibus ſuis in ſecreto pec dicdit c imen inde cuz
ſo vladinoneint en denſte Weccatum quod tantuz iudicino cantes. aliquando nobis ab vxo/ ————
peo lergon dben. ei⸗ q eum Eab eo damnari non valet. ribus ſiis plerunqʒ zelannbus ali pfide. 5.e uulit pau “
v. hoc vidͤetur. 2 qõ ſequik. 12 I peccanerit in te:· frater mus quando maritoꝛuin ſalutem que lus qimen iudedmnʒ 8
ſit tibi ſicut ethnicus ⁊c.q;ᷓ⸗ coꝛripe eum inter te ⁊ ipſunm rentibus pꝛoduntur. nos non pꝛo/ inbuno. vt xriiſ qii⸗ 4
tum ad peiuata cõmunionę ſolum. Quare. quia in te peccanit dimus'ſed in ſecreto arguimus: vt marimianus. Ru. ſli o
ſed non in publico. vt.vj. . Quid eſt in te peccauit. Zuſcis q vbi contigerit maluʒz ibi moꝛiatur poterant tantum pꝛo n
ij.ſ tantum ·ſed. huic opinio peccauit. quia enim ſecretum fuit non tamen vulus illð negligamꝰ deſſe. xrij q. v. boc vi⸗
ni contr adicit. xlv.di.ſed ils quãdo in te peccanit ſcretuʒ que· ante omnia oſtendentes homini ĩ detur.item contra ff. n
rex de indl nonir. 1g i. re cum coꝛrigis quod peccauit in talipeccato conſtituto ſantiatäq; xe c alealimtane ſs
eeir aahelceri, o ke: naʒ ſi ſolus noſti qnia peccauit gerenti conſcientiam illnd vninus do aue Aaitar gun
ritan. Dl entelligundt ota in te ⁊ eum vij coꝛam omnibus ar eſſe moꝛiferum. Quando vero aliauem dernlae. et
de manifeſto. ſed eis conra Suere:non eris coꝛrectoꝛ erroꝛs ſſy crimen eſt notum alijs ⁊ non indi/ xg ÆSSuſpedus. . rr .
dcit augu.ibi ſolus noſti. pꝛoditoꝛe Attende nemadmodũ ci:nec tunc ſine examinatione feri/ ijj. q.j. dixit dominus .
Tertij dicunt ꝙ pꝛincipiu; iuſtus ioſephtanto flagitio: quod endum eſt: quia in crimine ſibi oc? g Hon nouerat. vn ia
de occulto ⁊ ſequens de ma de vxoꝛe fuerat ſuſpectus tanta be cultum iudex ſententiam ferre non deconceper ac. it
nifeſto loquitur.ſed eis on nignitate pepercit. antequam ſci· debet. Unde euariſtus papa ait. b Occulte ideſt no n
tradicit quod dicit. diſiigue ret vndeulla conceperat:quaʒ gra Sententia non pꝛecpitanter ſeren accedere adeam. non i
temboꝛa z concoꝛdabis ſeri⸗ midam ſenſerat a ſe ad lam no ac daefft“ Eroileien aß.
deanno e erke ne cilt ceſſiſſe nonerat. Reſtabat igitu Eus omnipotens: vt nos a Ereiaande. m
2? poteſt pꝛobari? vocantur Certa adulterij ſuſpicio.⁊ tamen ip piꝛecipitande ſententie pꝛola agne pꝛobatione quod n
teſtes vt pꝛobemi admoni-⸗ ſe: qnia nõ nouerat quid dicit en? tonecompeſceret eum omnia nu hocdienon lcet trrv.
tio facta quia niñ pꝛeceſſiſſ elium:ioſeph autem cum eſſet iu da ⁊ aperta ſint oculis einſmala ta q.vj. multoꝛum. N
admonitio accuſare nõ pof/ ſtus:⁊ nollet eaʒ diuulgare vel trra men ſodome noluit andia indica i Scriptura. euan⸗
ſet. vt.. .a. vij. accuſatio. . . qucere: voluit occultẽ dimittere re:pnuſquam manifeſte cognoſce gelica cum apoſtolo
ſiquis erga. naʒ ſ ad admo eam. Ergo coꝛripiẽda ipſa ſunt co retque dicebantur. vnde iple ait õ dicente peccantem co . 8
nnir vbi dieit foꝛte. quod ſunt ſecretius que peccantur ſecreti nerint:an non eſt ita vtſciam' Auando in nos 1
men ſcis ⁊ ego ſcio ar. eſtad Us. diſtributiue tempoꝛa ⁊ cõcoꝛ/ Sens omnipotens cui nibil ẽ ab ꝗ eſt vno vel altero
hanc ſolutionez ertra de i dabit ſcriptura.ſic agamus ⁊ ſic ſconditum.ſed ei omnia manifeſta ſciente. ſed eniam quã
di.nouit. Sed iſti opponit᷑. do nullus ſcit. dum
quare ergo dicit aug. tu ſo tamen pꝛeſumptio ſit n
ſolus noſti.rñ.hic ſolus nõ W contra eum qui pec⸗
excludit paucos ſed multitudinem. ſi. di. viij.ſi ſolus.ꝛ ibi quõ ſedet ſola ceini cat.b. .
tas.i.cum paucis.ᷣſic.xv.q.vij.S.ſi ſolus.j.e.q.vij.S.de his. Nunc querit᷑ vtri m ¶ Nonerit epiſcopus.de ſe ſoquitur aag. le
bhoc ſit pꝛeceptũ omnibꝰ videtur ꝙ iſtud extendatur ad omnes.j e.q.vij.qua n. ¶ Hac auctoꝛitate.ſcilicet euan gelica. 1.
pꝛopter xj.q.iij.pꝛecipue.xxiiij.q.iij.taʒ.ſacerdotes.xlv.di.ſed illud.quod.h.ccd o ¶ Zelantibus.arg.malo ʒelo denunciantem crimen fratris audien⸗ d
cedit.ſed dura ẽ hec opinio ⁊ conſtituit omnes tranſgreſſoꝛes.ſed. aM.dicit aqdum.hoc eſt verum ſi pꝛoſequatur ſuam iniuriam.vt.j.queſtione.vij.
eſt manda um ad omnes qui ſunt in magiſtratu poñiti ſiue ſint derici ſiue laͤai fſiquis erga. Z in
ci.arg.xxiij.q.iiij.duo iſta. xvij.q.ij.q.iiij.de pꝛeſbyteꝛoꝛuʒ ad alios eſt conſliũ. p = Non pꝛodimus ad querelam earum. B
⁊ hoc eſt veruʒ de peccato im facto ſed de peccato adhuc faciendo omnibus q Eus omnipotens.deſcendam.angelos mittendo. vt pꝛoſequi⸗
eſt pꝛeceptum.xxij.q.v.hoc videtur.xc.diſ.diaconi.extra de cog.ſpi.tua.Et in tur.
tellige pꝛimã ptem quaàdo pꝛelatus ſcit peccatũ per ſe. ſcam quãdo ei ab alio x ¶ Sciam.tanquam iudex:ſi habesſciam tunc tranſpone litteram i
denunciat᷑.quicunq; ergo habet familiaʒ tenetur coꝛigere eã. xxiij.q.iiij.duo ſic.vt ſciam an non eſt ita. ideſt. an non hoc ſit ita ⁊ tunc incipit verſus
iſta. 7.q. v.non putes.a ꝙ teneatur pꝛeceptiue quo ad pꝛelatos. quo ad ſubdi⸗ ibi.deus omnipotens.ſi habes ſciat tunc incipies verſum an nõ eſt ita
tos conſuitiue.eſt.ar. xxiij.q.viij.c.j. Item dubitatur an infames perſone ad, xt ſciat. 7 leges interrogatiue vſq; ad locum ililum non ideo hec ⁊c. 680
mittqtur ad denũciationem ⁊ criminoſe. ⁊ videtur ꝙ ſic.qꝛ omnes ex pxce- s Pꝛius quiiquam.pꝛeſumendum eſt enim quemubet eſſe bonum 8
pto ad hoc tenentur. Ham ⁊ hereticus admittitur xxiiij.q.jquiſquil.ꝛ aliene vt rj. q iij ablit exira de pꝛeſum. dudum. 8

xexiiij.
2 . KT m. . „„„
Kneaatenerehue tan ninumtnss vti
Sð . orectioncm. ar, adme
NAuam pꝛobare. ArI. erlocutoꝛie. ultis. xij. q .Dil. cleros. nſociando ſibi.
M E õ cunctis. ꝛ extra de pꝛeſů G EEigeranban er iep clencho nacadananchon e⸗
nn e & uditn .jolrrrvjiddd vero. ri. ſainquiſttidss b. C) C In duabus ſ crant depoſiti ppter publi
WN ¶Au dum. . in cauſa inquiſitiõis b gant debt A quia erat con
tſig bnone duddt iſtud,. c. locum otharius rex ſi crimen ſuuz vt. xrj.g. iij.
Nneng d Inquirat cum dlothariusrexſi- feiſi crinen ſuuz vtxj
Kna aeraua⸗ nr ſiant non ideo bec B Senun eperacien diei vof teu õ
n a rer. ij vr ꝙ tantuͦ bo ntequam lixitatemmn 2 i nullo ſaluburegiminec ſuffcit ad depoſitionem.
nnnnf ranlt bo⸗ ſunta nolixitatein llo ſalubꝛregi „ſuf le.tua. nec ppe
ſnte Nztſt ſtes ſint ibi ach ia multaque ob P. „ nI.L ſit.qui nu N: ſed lubꝛi⸗ e de coha. cle. tua. r H
lngſir necengtin cauſaing Talia my inſeruimus perſe in ſi. q appetitus refrenat: ſed eins a dicitur aliquid mani
ln ittenci dicti capitulo non inſ quod ea poꝛis appe e magis illicitis ein famã dic F de cöſan. 2 af.
N tionis in eo ꝙ dicit gnatus eſt. non q ca eneruatione m feminis ſeſtum. vt e rik
eranhe ſtion ibus. 2 eadem quirere dig bis exemplum . .„ duabus in fama requiri
lis vierve en Alurere di 9cedit.in d com/ fſper eo.: in fan
etalis dicit 2 ligno⸗ ipites in dicui b aſcilicet ⁊ gua ſt. ſecd oꝛdo iuris.
WN daato ehonegis, z 0 Daret ne pꝛecip jis eſſemna teberg iͤ aniteſtum eſt. do autem.
mndertli eeng dicit vbi deimo dis ⁊ indicandis neg pꝛins quii miſit. iſcopos teugaldum er qu Aoqd aũt. he
lartine deng.diett pter im t la pꝛoximoꝛum paus quii dudum epiſcopos m habni⸗/ differentia in⸗
agikur pꝛopter im 7 ne mala p dere quaʒ pꝛo/ in tali facto en ſtionez.
WE naan tez ſceleris ad⸗ n pꝛeſumat creder Anaz hꝛ0, guntarinzi uI ene totu ter queſtionez.
mamitatez Keleri quam pꝛe mplo monemur: qʒ fautores p iſam ? lam q;
nontunan mittuntur criminoſi. bare:cuius exemplo 4 ſe tutoꝛes atq imina ſen ſedem iſtam ? illa
Rtun crin 2 . tiam vn . diqʒ ad limina . 4 ſt. J.iij. q. j. qꝛ.
W loanituribi in ean⸗ e ad pꝛoferendam ſenten eme, orbig vndiqz olicam referebatn? — na⸗ mo⸗
onumnin ſa inquiſitionis. 1 ſi n a. ites ſimus. aut te i confluens apoſtolica ſancta vi etitur reſtitutio in m.
tur win minoꝛi⸗ am pꝛecip diſcunui co te nobiſcum ſancte ebe laed in mo.
uariti videtur ꝙ in minoꝛi⸗ qua duiigenierqʒ pꝛobata indiſc E igitur decernente oſiti ⁊ off / dum exceptionis. ibi i
Oe Nn bus criminibus non rein 6 80 iudicemus dicẽ ynodo in pꝛeſentia dep icati at actionis. o,
—MW enr noquo modo — 1 ſyno 1 PCI nicati atqʒ dum actic .fructus p⸗
enn Rahsn Rere ſino⸗ nt nore olte inkie⸗ 1 de erraictan Sbiſropu⸗ alienati ¹HEAdbirIds H
Hatkenn mnolvfe non iudicabimini. in q mini ? aregimine ſed e tertradereſt. ſpo. grauis.
laſefnt per tuas.̊ eſt. ar. con non iudicabimini. ĩcabimini?z a . er exiſtunt. vt extra de reſti.ſpo. gran
eund ra. e de re iudi. cñ.i. Tnoni eritis. indica ü indubitanter i 2? reſtituendus eſt ad omneʒ
Tnüide tra. e de re iudi des icio iudicauer audita nullũ MN. ij. i reſtituendus eſta 5 ſa
Satis dici ero audita 1. expoli ua eſſet ſi nõ ſu
nermikſ 7.4. Satis poteſt dic reliqua. Mala vero ta abſqʒ; cer od antem cauſam in q ff oe vi 2 vi.
lunt yſ ertrane teſtes in moueãt: nec paſſi dict nam cre atus ante iudiceʒ ſta iſſet ſpoliatus. f de vi ⁊ vi.
„ , — 5 4 * 8 . 2„ 6 . lum.
Azrnt quchturin caingatio⸗ mo batione quiſqʒ vnquam i offit: multis ar. l.. non ſolum. ſtataʒ
ncateu non ta pꝛo dita diligenter iqui re non poſt m Ante litem conteſtate
edonnltaßt nis.requiritur in dat ſed ante audita Dili⸗ agat uctoꝛitatibus pꝛo/⸗ mAnte icitur ante lit.
inmnute ſint eriminoft. ſed fat nec pꝛecipitater quicquã age Pacro Ait enim. IAeo autez dici ſpoliatio
inbetn s qui ſunt teſtes de rat nec pꝛectpitaten nitoꝛ om batur. ſ. : exceptio ſpol⸗
kunn ien ſtcnn d⸗ DKantſomadminanats de Ante litem neltsrann voſſeſſo/ en tan, ſcefrane
W leſcungz ſint n v niuin dcelum vſqʒ peruenera ri eun ra ſunt reſtitnen m eſt. vt lit contel. pꝛo agere de ſpo⸗
hnen une do nonſint inim id clamoꝛa oꝛius nec credere nec Ptiqnitus decretin mia Kvutt directe ag ſt lir con 4
inl ruptii0. quicqui nmia ſciens pꝛius nec credere Mtiq es 1 omn atione. etiam poſt lir co
Hünusſiil io. vicat ego nõ cre d indicare voluit. quamip nter inne / 4 zcunctos fructus iſtel. boc potent ſace oꝛalis.
. inoſ ad indic teſtibus dilige ſublata atqʒ cune ptos epi a de cauſa pol. paſtoꝛ. i
Mkuununf c teſtes crimino ſidelibust iretopere compꝛo item conreſtatamperceptos ep tra de cauſa po amen ſi in
iaohe r in cã inqui audiret opere ce litem conreſta ſoꝛi reſti / Keſtituat. t
jarka miulinchidin ſtigans:que an 9 homines et liter el pꝛrimas poſſeſſo n C E ceptiõis pꝛobatur
hmalml enonienl endati. ex baret. nos qui ſumu nita ſunt copus v icol. moglͦ er deo ſit reſtitn
dati.e ar nibus incognita *. Item nicol. ſpoliatio.noni e
n teſti. teſtimonin. cp ogem. ſti⸗ no. vt er deoꝛ co Ulay
nlanmel deteſil iñ criminib? cculra indicia dei. boc p ſtama de es tam eccleſia lectꝰdico tñ decretalem illa
Nite trerkaniren t unni nullum ante veram in Q) Dnesleg 82 publice lectedic aberelocum. quia
ene admittunt cr tes nullu indicare aut damna m vulgares bic non haber
natine ben ami cſpira⸗ kesm nem indicare aut dan ce qua la ſibi ablata re iexcipitur de ſpoliatione
ſhi. niſi fint cõſpira⸗ pꝛobatio Ate aulo apo tomnia ſi vävyvbi excipitur de ſpe ine
Mhenin es velcapirales ini us. manifeſte panlo a pꝛecipiunt vt omn bus expo ntraillum qui crimen
