a tu⸗ re debemus. manif qui indicaſ ni mis eſt re contra illum quict⸗ ſ ſpy
N mecs Fde ſimo. btu⸗ r lo dicente in quis es q ino ſtitnantur ei qui iin hanus pa. dit bene reſtituitur. n ſpe
aſ.quod in aglienum ſerunz: do aũt cri liatus. accnuſari. duz ſuis re liationem p iura. Secuſ
Nan dam ſi üle contra quẽ ſtat ant cadit. Quando aũt cri Mullas debet accuſari. duz ſt liggo omnia beciura. echl
Clräüfkk ſit iquiſitio fuerat ma ant 4 indici ? alijs aliquã ns fuerit ſpoligattnug. ſn iviraqʒ queſtio eſt ciuil
fuer tuz eſt indic ſj dns fuerit ſpoli⸗ opoꝛum dumſun „piviraq neich dile
tNen le fame. alioquin ci⸗ men nainz latur factum. velutiſi Alus epiſcopoꝛum d vt in illa decretali. cum
W r inſiciatur factu ne Alus oliatns de viin ill⸗ amen cautus
bteni. noſ non adnite⸗ qorensinſic interfeciſſe enz quẽ is fuerit rebus exp . 8. 7 in hoc tamen
. mmoñn non aam 5 etſe interfeciſſe enʒ quẽ is luenitre. omnia ei q us. ꝛ in boctam ſiuus cõ
Ienin entur. vt innuitillat uis ne garet ſe inte cõſpectn mul L iuſquaz omniae s. ſaduerſa: iuſ tuus cõ
xrentur. lis iudicis in cõſpe bet acenſari pꝛiuſqu z in / ſs. ꝙ iqua ſi vis
Plgitat cretalis per tuas 2,5 Aboenktoin cit. hic qma ſe reum 4e ſunt quocunq nitte ſup re aliqu
minr eo.in pꝛimis verbo. ð toꝛum interfecit. hic ꝗ ririnon cunqne ꝛintegrentur: dicdere te ſpoliatum eſſe ae
. amnt ibi raminatione feririn .legibus reinteg nnes dicereter directe
ontctnnt perſona ſtephani ibi. negat ſine examination ia ipſa genio'. atq omnes vtilius eſt tibi vt dire
liquando enidentia ipt oſſeſſones nẽ re vulius eſt em quia ſi
onn. quod autem ⁊c.b. is poteſt. Aliquando en do omnes p ptaz accuſatio etas reſtitutionem qui⸗
edce n . eſſe teſtatur quan ante acceptaʒ aceuſa de p bliationem directe
un au e aandouc operis renm eſſe teſtat confi fructna a ſynodus epiſcopo ꝓbas ſpoliation criset
W ſon ſeqentis ribu ublico cnmen ſuum ſcon primates 2 ſynodus ſtitnant. grda duocenſeutteet
NO dn buna⸗ opere p dam? tertiaʒ ſtur funditus reſt onſti Sed adieris.? quod'r
– niid n. ibun⸗⸗ tur tunc poſt ſecundam æ ter ne quo agitur fſundi. fratribus conſti pꝛius audi pꝛobes re⸗
bui . li ſegeret ⁊ cõting Letur. tu ſine examination Item enſebius! ptuz. ſtitueris ſi pꝛius pꝛo erſaris
ani p ctiionein niendus ſi driamet egyp itutionem licet aduerſar
ſinin re aliquick ibi fatei a corecrion ſt. vel huniendus ſi is per alexan 8 ſitutionem licet aduerſuri
N 11 amnandus eſt. vel punt itaqʒ tutis p ad vnodum nec in . voſuerit actionem
Unioan. Erennen Panitene. Damna ilis extiterit. In hoc ſtaq; Nec cönocari ad ene ꝛius pꝛopoſu
er teſte . 19 extiterit. Mec cõnoc ari ſpoliatus. pei ra ve reſti. ſpo.
Gtonttn Rohabetuher teſtel icoꝛrigibi ſun intelligenda eſt aucto chet ing Car ſpoli aing iuam vt ertra ve rel re
coꝛam eo. meiins. eniz ocaſu intelligenda et liqua Lehetin s reperim eſtione. Sed ſi
olin pobamur aliand der. vlrimoca nbrſti colai. Hani glange ipturis veſtri is in ex conqueſtione. Se ſu
INH itas illa ambꝛoſij ? nico 1 —MNſeripturis veſtris in io agit aduerſariuſ.? tu ſu
Aeuma pꝛobatur aliquid p ritas illa ambꝛ indigent. ſoꝛni m epiſcopos alio agit ach boliatu, vti
INn per ſatiõe non indige i quoſda ijs ouibus accuſa ſio dicis te ſpoliatü. vti
ſal meunn P feſta accu . ſi E exami 4. 20 Ppzijs oui U „Terd⸗ per auo Fe E odum ex
js. lii. ille in quem ſin rtibns a pꝛopuije ſuſpicio ⸗/ b eſt tibi vt in modum ex
gſnſit reſtes. f. de keri 2 atoꝛenimule ica pꝛocef pa . idelicet ex ſuſp lius eſtt as ſpoliati
j deab. di⸗ Ccate apoſtolica p liquos v ione. Etic is pꝛoponas ſpoli
lecti. .ff. de mino. li t.pnblice coꝛam omni bat ne ⁊ aliquos ex cen busexr⸗ onem ſi agucr. ne
erat. „ . eſſe rebus ex ne⸗ la. Mam ſi dire
noꝛ. eerx vij...nec ali ſerat. p ſuam pꝛo vxoꝛe habeba irco quoſdam ſuis opꝛia nit in querela. Na ndi
ec re ercam inam equo nico circe ſdaʒ vero a pꝛop lles agere. pꝛius audi
qua Sied pone ius quoqʒ rex deq oliatos.quo ciaris nec ad e velles age tu. lecus
,n t aliquid eẽ noto Zotharius qnoo nblice vxro/ p depulſos. quos ſcians ret᷑ aduerſarius qtu.
intin nege id ſuffici ſcribit ſimiliter pub ſede depnu incialez nec ad tex de oꝛ. co.
ium. nunqu laus ſcribit ſim aliam ſuper compꝛonincialeʒ neca ſt ercipiendo vt ex ve
noO H teſtes ad po. ſuam dimiſerat ⁊ alia ſynodumc cari:nec in eum dilectus.
t duo teſtes a rem ſua idem nicolaus. lem poſſe conuoc⸗ 1.e 0 cum
bãdũ aliquid eẽ noto duxerat. Andei iſcopis 7 epii general icari. antequam cuncta ◻ ealegee⸗ .
7 ſrrihi piſcopis ⁊ epii o indicari. anteqns ſta .α ſcopoꝛum
riũ ſie. ſicut duo pñt p ſcribit archiepil na, aliquo indic :legibꝰ poteſt Allus epiſcop
te bare famam vt eẽ de papa ſc galliam italiam 1 germa que eis ablata ſunt: legi Item in * ingenio qui ergo do
ſomn Leſti. tã litter darnc eg ber ſtitutis. 4 ſenen ti eoꝛum reintegr entur. log lterius renũciat iuri ſus
int Mimterhemm C Sine acculſatione manik Ulius papa.
hlod bo. poſ. bonoꝛum 2 da ſunt.
e duos ꝓbatur ſublai Ralu

0

reſtituendus elt.ſcut ſi et violentiam paſſus quia in boc caſu vim fraudẽ

equiparat ſibi canon.xv.qvj.c.j.⁊.j.cã pꝛox.q.j.reintegranda ⁊c.io.

Kau:

Ne Nſceripturis veſtris.nec in aliquo a ſpoliatoꝛe nullum poteſi obijci cri⸗

men ſpoliato extra de reſti
ſequatur iniuriam. vel niſi ſit ta

mis ſed ab alio poteſt accu⸗
ſari de alijs criminibus ſed
non de illo pꝛo quo eſt ſpoli
atus ar. v.q.ij.ſi pꝛimates.a
contrario ſenſu.erxtra de ap.
ad hoc.⁊ c.ꝓpoſuit.ialioqn

delictum eiꝰ maneret impu

nitũ ſi de nullo crimine poſ
ſet accuſari ab aliquo.ioan.

Ego non credo ꝙ in aliquo

ſpoliatoꝛ admittatur contra
ſpoliatum niſi pꝛiuſ facta re
ſtitutione.vt ex.de oꝛ.cogni.
cum dilectus. vt dĩ in hac
queſtione per totũ.⁊.iij.q.j.
c.j.ij.⁊.iij. vbi generaliter vr
dici ꝙ nu luʒ crimen poſſit
oliato obijci..d.
AUllus põt.oĩa iura

extra vt lite pẽdẽte.a memo
ria.? eſt ratio qꝛ inermes nõ
poſſunt reũſſtere inimicis.vt
j. iij. q. ij. c. ij. 2. c. ſiquis epil
copus.⁊ ẽt cõmunio hoĩuʒ
eſt reſtituẽda ſi eſt iniuſte ex

cõmunicatus vel ſuſpenſus

er. ſ.q.v.ſuꝑ caula. in fi.qꝛ
verbum reſtituendi plenaʒ
⁊ perfectaʒ hʒ ſigniſicatiõeʒ

20

Ar. j.c.pꝛox.⁊ ar.e vt li.non

con. accedens. in f.f ð vſu. /

l.videamus.S.in fauiana.
b 9 Receptũ.eccleſias.ex
de ap. qua ronte. j.
xxiij.q.viij.conuenioꝛ de im
munitate eccleſiarum c.j.
C Teſtes. ar. ibi cauſaʒ tra
ctandam vbi teſtes poſſunt
baberi.iij. q. ix. hoꝛtamur. vt
extra de ap.ex parte.⁊ extra
de of.iudi.oꝛdi.ſignificauit
⁊ xxxiij.q.ij.ſiue.io.
Da autem ac⸗
cuſatoꝛ in quin

d que peccare po-

teſt aut erroꝛe
Deoecipitur au
temeritate ſeu caloꝛe iracunt
die ad pꝛouocandum venit
ſed in omnibꝰ? his caſibꝰ de
ſiſtit impetrata abolitione qᷓ
cunq; non punitur nec in
famis eſt. item ſi non impe⸗
trauit abolinonem parcitur
ei.vt.j e.S.notandum.Se⸗
cus ſi eſt vel calumniatoꝛ vł
pꝛeuaricatoꝛ vel tergiuerſa⸗

toꝛ.Calumniatoꝛ punit᷑ ad

penam talionis.vt.j.e.c.ij.⁊·
lij. Pꝛeuaricatoꝛ poſtea ne⸗
minem poteſt accuſare ⁊ e
oꝛdinem punitur. vt.j.eo.S.
notandum.in fi. Pꝛeuarica
toꝛ vel tergiuerſatoꝛ punire
in quinq; libꝛis auri.vt.ff.ð
pꝛeuari.l.iij.in ſi.teſtis etiazꝭ
calumniatoꝛ penam taliõis
ſuſtinet.iij.q.ix.nihilominuſ

„„

Pelins poteſt connocari ant

etiam ĩcoꝛpoꝛalia. vt

gerrimer

xxxiij.q.v.hec imago.⁊. C. de teſti

.ſpo. in litteris. ?.c.tẽ cum quis.niſiſuam pꝛo
lead quod quilibet admittat᷑.arg.ij.q.j.in pi

Seeodem.

iudicari antequam omnia ſi/
bi ablata ⁊ omnia iura ei iintegrũ
reſtituatur quia non habet pꝛiuile
gium quo poſſit exui iaz nudatus.
Item zepherinus papa.
ec eodem.

DRecepinmn g eſt in antig⸗

ſtatnutis eiectos atqʒ ſuis re/
bus expoliatos eccleſias pꝛopua⸗
recipere.⁊ pꝛimo ſua oĩa eis reddi
2 demum ſiquis eos inſte accuſare
voluerit equo periculo facere Ju⸗

dices eſſe decernentes epiſcopos

recta ſapientes ⁊ in ecclena conne⸗
nientes vbi teſtes eſſent ſinguloꝛũ
qui oppꝛeſſe videbantur.nec puui
eos reſpondere quam omnia ſua
eis ⁊ eccleſijs eoꝛum legibus inte/
ituantur. O. ſij.
Aa autem pena feri⸗

endi ſunt qui in accu

ſatione deñiciunt.ca/
nonum cenſura diffi
nit. penam enimilla
ti criminis cũ diſpendio eſtimatioꝛ
nis excipent. Ande gelaſiuspa.
Be his qui non pꝛob anda obijcint
OJauis circa huluſfnoc perſo
nas non pꝛobanda detulerit:
auctoꝛitate huius ſanctionis intel.
ligat ſe iacturam infamie ſuſtinere.
vt damno pudoꝛis ⁊ eſtimationis
diſpendio diſcat ſibi aliene verecũ
die impune inſidiari ſaltem de cete
ro non licere. Iteʒ damaſus pa.
Si accuſatoꝛ in accuiatione vete⸗
cerit, talionem recipiat. .
Alumniatoꝛi in accuſatione
defecerit.talionemrecipiat.
Item ex decreto badriam papa.

IAUi nõ pꝛobauerivquod obie

cerit penam quam ipſe intu⸗

lerit. patiatur. Ité damaſus pa.
De bis qui falſis criminions ali/

quem impetunt.
BPans epiſcopoꝛum aut pꝛeſ
byterum.aut diaconem falſiſ
criminibus impetierit vel accuſa/
uerit ⁊ pꝛobare non poterit.nec in
fine dandum ei cõmunionemcen/
ſemus. Aliud eſt accuſationem
non implere. alind eſt conuiciuzʒ
non pꝛobare. Illund enim nulliſine
abolitione.hoc omnibus licet.

AUinde fabianus papa.

Connicium non eñ pꝛo accuſatio

I. nullum. Si aurem tulerit alias fulſum te

ſtimonium punitur ex oꝛdinẽ.vj.q.j.quicunqʒ.de teſte poſuit gratianuſi tbe

mate.ſed hic omiſit.

e B Iquis.ſuſtinere.non tamen ipſo iure ſed per ſententiam vt.ff.ex qui.
cau.irro. infa. athletas.S. calumniatoꝛ æ.ſ.e.S. notãdum.
f Alumniatoꝛ fallit.in vj.caſibus.vt.xxxiij.q.vᷣ.hec imago.ꝛ.j.v.q.vj.c,
iiij. tamen ſatis punitur qui amittit ſacerdotium quod recepturus erat
xxiij.q.iiij.guilliſarius.item fallit.extra de accu.ſuper his.⁊ in pꝛiuatis crim

4 % Her 5rsd e'e“ 4M Hes wg Sss 6 1 * v6 ais Ren gvas £
* 5 . . „ 7

. 4
r
7v8
.

7

nie habendum.

nibus. ff.ad turpil.l. .2.l. 2 in pꝛuatis. ? fone in denuntiatione ertra de
accu.cum dilectus.ſed in inquiſitione non eſt pena oꝛdinari ſtatuta.⁊ iö

in arbꝛitrio iudicis relinquitur.extra de of.iudi.deleg. de cauſis.

uis iratns crimen cuilibet
Vtemere obiecerit conuicium

non eſt pꝛo accuſatione habendũ

ſed permiſſo tractandiſpacio ſi id

g CTalionem.? aliam penan ſimilem.vt.ſ.e.c pꝛox.ff de iu. delib.l.j.
extra de tranſac.c.ſi.die ꝙ pena quea lege ſtatuitur.retractarinon pöt

que ab homine bene

„: 4 poteſt. fl. ð ver. fl. l. pe.
b Qi non pꝛoba

uerlt.

. Zauis epiſco⸗
i ₰ pum. ff. de re

mili. l. omne. 5. j.; ex.

quod iratus dixit per ſcripturam kx Hõ
ſeſe pꝛobaturuʒ fateatur:vt ſi foꝛte niñ reſipiſcat. vt. z. di
reſpiſcens.que per iracundiam di ſiin.lłpenitentes. con
xerit iterare ꝰ aut inſcribe noluerit tra.⁊.iij.qx.eos.xxvij

non vt reus criminis teneatur.

Acirſcribat ſe pꝛiobaturum.re/

TCi. . Eij aliquid fit. itez ex boc
nera ibiſemper cauſa agatur: vbi em ar. c eriam accula
crimen admittitur.⁊ qui non ꝓba / toꝛidande ſunt indu⸗
uerit quod obiecerit.penam quazʒ ce arg. contra iij. iij

intulerit ipſe patiatur. Jdem.
De his qni accuſationem deſerunt

vt eccleſaſticos oꝛdines acciptãt.

themium atqʒz thomama
pꝛo deſerenda accuſatione
epiſcopi ſui ſacros oꝛdines accepe
runt.eiſdem oꝛdinibus pꝛinatos eẽ

atqʒ ſicuti depoſitiſunt volumns Wetun er maeundlaß
permanere. Minc colligitur cle erxliberatiõe viriſſe.
ricoꝛum infamiam per romanum Qc.C.ad velle. ä mu⸗
Ponrikcan aboleri poſſe:contra il lier.
ud gelaſij. quamqunam animas ꝑ q Aulum. pꝛo⸗
penitentiam ſaluare poſſimusin/ miſſtone. non
ſamiam tamen abolere non poſſi pꝛomliſſione bernne,
mus: contra ilind ſteppani. eũ can ilis enimnan buem
ſas enumeraſſet ex quibus infſamia nam ſolus uͤle petit g

irrogatur: hos omnes inquit ſub

no perpetne infamie ad peniten/

cum paulus diaconus qui non im
petrata abolitione ab accuſatione

r. ¶ Culpam. ſed non infamiam. vt. . eo. indul

q.j.c.virgines.

Sed alind eſt crinnen — hon 1OWSaus i⸗
oſſe pꝛobare.aliud aliqua ꝓmi yrelancditcOtra/
Bone deculattoncm deictere bunt as Fwenutliczlic⸗
enim qui pꝛomiſſone deceptus ag velieum vt C. ve ad
cuſationem deſerit.venia datur:il ult. grachus.
li vero qui crimen illatum pꝛoba/ mꝛo acculſatioe
re non valuerit infamia irrogatur ſed pꝛo iniuria ff. deĩ
Ande beatus greg.ſcribit io.epit iur.item apud.S.j...pꝓ
copo counthioꝛum. M totum. ſ.xſ. q.j. ſiquis
Se eo qui pꝛomiſione illeeuo ab cerdotũ.contra. vbi
aceuſatione deſtitenr. he nlicr dns
DAintaasisconmnqn pocomnutumn. es
Huis culpa ſua vehementer cõ (iloquitur de eo qui
fundat qno deceptns pꝛomiſſiõe er deliberatione ꝛ ſe⸗
ab accuſatione ſui epiſcopi deſtite? pe loquitur cõuicia.
rit.tamen hanc ei culpamP ignoſci hn Tradandi.ideli⸗
mus. berandi.? per hot eſt
nis igitur qni crimen obij ar. ꝙ ibi non ematur

vbi ex deliberatione

§. ſpacium.
o ¶JIratus quod p⸗

babit. C. de iniur. ſi ᷣ

conuicij animo.ſi.ex ð
pꝛeſump.c.j.
p Nteerare. hoc ideo

dicit. quia ſi iteraue⸗

erroꝛe vel temeritate
vel caloꝛe iracũdie ad

tiam ſuſcipimus: vel non fiunt iſa/ accuſandum venit vi
mes lege canonum onines quos quiſuam iniuriam
leges ſeculi infames pꝛonunciant ſequitur vel ſuos con

ſanguineos accuſaue
rit. C. abol. l.ij. i dic

deſtiterit hac auctoꝛitate dignita / Ronnigiovt Kaume⸗
tem officij ſui recuperauit quem. ſe rant ferret teſtimoniũ
natuſconſultum turpillianum infa contra illum. ſed tunc
ſequens.c.nõ facit ad
ꝓpoſitum magiſtri.

gentia.

8 S06 Aphemium.pꝛo deſerenda qui ex pacto deſiſtit foꝛtius incidit
Uin m pi. quam alter. quin etiam femina in boc caſu inciditᷓ ali
as non incideret. vt. C. ad turpil. ſi ſemina.ff.ad turpi mulier.
¶Ninc colligitur infamiam. non facti ſed iuris. ſed videtur ꝙ poteſt
vt.ſ.vj.q.j.illi.qui contra de ſimo.ex diligenti. j. xv.q.vj.auctoꝛitatem
S.j.q.j.ventum. contra.vel ſupple non poſſumus niſi poſt penitenliq;
vi..pꝛox.q.iiij.conſangumeoꝛum vel non poſſumus per penitentiam

A, 1,/ . 55⁄ * 5.5 A4 Poh, eS5 ſp⸗ r pyys 4 pr, lise 4
594 ſoſ 797

— – = = S.

= – = = = =☛ U»= = — = – –—

=

=
—w—

Nindir
Mkrip,ze
bonixkn
Oimmen
ent
ente
etnebe.
Onmon
ſnlarnin
elininn

ſgrann

Re
Ausine
feintrin
depbiale
Upplterer

unRNN

tubne
huaut
winünnfet
enanutſſ
hfolie⸗
icmmmn

Elurtartma

guidecg

uicun. l

gin Mo

bentneſd.

auiurcöi
Cncupdi
daperbes
bionon

er Abeen

iſtigr
Pcumm ind
oleſoneriu

Gconüd

onn

neſnltA

CNlixf,

75

6

Gſennetad.

nhen⸗
undhn
auufin
tunnen
rerkunndt
hemnir
Atleſn⸗

Alon N
ainn
ehee
nne
bſnonn
ſlusheent
ltnhin
rſcit
nümmn
mnmmt

4

= =

S=

ſed per in integrum reſtitutionem.vnde bene dico q; epiſcopus poſſit
tollere infamiam in omni crimine in quo poteſt diſpenſare nam ⁊ fe⸗
natus tollit infamiam.vt. ff.de poſtul..j.S.de qua.⁊ eccleſia comparat᷑
ſenatui.vt.j.x vj.q.j.eccleeſiaa.
a/¶ ¶ Infamem. ideſt infamandum per ſententiaʒ non ipſo iure vt.ifl. ex

qxau.irro.infa.athle⸗
tas.licet. M.hic nota
uerit. hic fateoꝛ plane
te mẽtitum gratiane.
qui enim citra aboliti
onem deſiſtit non ifa
matur ſed punitur in
quinqʒ libꝛis auri.vt.
ff. de pꝛeuari.l.iij.⁊.iiij
ſed tantum per ſenten
tiam infamatur vt. C
ad turpil.l.ii.

b ¶Seccd illud.ſue ſo/
lutioni obijcit quod ẽ

Eiinennes⸗

Quoꝛum. er qui

fi.fint legi.per venera
bilem. contra.

d NMon niſi ad ciui⸗

lem.niſ velit dicer
reges iuriſditionem.
habeant a papa.
e ¶ Sequi in auẽ. vt
cne onrdo epi
copi. §. pe. col. vY..
k O Notandum.ſi ab

innocente.⁊ volunta
tate iudicis.vt. C. de

abol.l. iij. ? vlti.
8 G Jquem peni⸗
tuerit. dum tñ
non accuſauerit falla
cirer. vt.C. de abolitio
hb ¶Et inſcriptionem
nam ante inſcriptiõeʒ

poteſt deſiſtere. ff. eo.

queſitum ⁊ extra ð a
ch.licet in l.
i C Conuenerit. ĩmo
etiam eo inuito.j.xxx
dies poteſt niſi eiuſ iã
fit paſſus aliqᷓ iniuri
am. vt. C. de abol. l.
Vlt.⁊.l.fallaciter.
ßEͤ Kegibus. pena.
lx.ſolidoꝛum.vt ẽ ĩlõ
bardia.nam ſᷣm lege⸗
lõbardam qui deſiſtit
ab accuſatione crimi⸗
niſ comdẽnatur in.lx.
ſol. ſed pᷣm legem ro⸗
manaz qui deſiſtit ab
aceuſatiõe publici cri
minis punitur. in v.
li.auri. fl. de pꝛeua.le.
iij.⁊ hanc penam ne⸗
mo pꝛeſtat niſ qui de
liſtit a publico crimi⸗
ne. ff.ad turpil.l. ſiqs.
S. ſi ſtellionatus. ſed ꝗ

delſſtit ab accuſatione

pꝛiuati criminis infa⸗
mis eſt. ⁊ extra oꝛdinẽ
ar bitrio iudicis punit
vt.ff. ad turpi.? in pꝛi⸗
natis. 2. C. e. l. ij. Sʒ ſi

accuſatoꝛ abſens eſt.?

citatus noluerit ꝓce⸗

dere ĩ accuſatione tunc grauius punitur ꝙᷓ pena.v.lib.auri.vt. ff de pe,

abſentem. 5. ij. io.

I Motandum. calumniari.immo fic videtur ꝙ calumnietur.vt.S. e.q.

quod obiecerat deſiſtat.

memꝰ pꝛonuncianit:quod etiaʒ de
ea fateri cogimur:que intra tempꝰ
luctus nubit:cum matrimonia ho
die regantur.iure poli non inre fo⸗
ri.⁊ iure poli moꝛtuo viro mulier
ſoluta ẽ a lege viri.nubat cui vult.
ſedidem ſtephanus econtra ſcribit
dicens infames dicimns quoſcun/
qʒ; leges ſeculi inſames pꝛonunci/

ant. Sedł illud gelaſij ? ſtephani:

quamquam animas ⁊c.ſub nota
ppetue infamie ⁊ cetera de illis in/
telligitur.quibus per iudicem ciui
lem infamia irrogatur.quoꝛumſi
cut examinatio ⁊ caſtigatio.ita ⁊ĩ
integrum reſtitutio nõ niſi ad cini
lem iudicem ſpectat. Se ea vero
que infra tempus luctus nubit.nõ
eſt contrarium ei quod ſtephanus
ait:infames dicimus ⁊c.cum. eniʒ
leges ſeculi pꝛecipue in matrimo/
nijs ſacros canones ſequi non de/
dignentur.non videntur pꝛonunci
are infamem.que apoſtolica⁊ ca⸗
nonica auctoꝛitate non illicite nu/
bit. Notanduʒ eſt quoqʒ.quod
aliud eſt cum aliquem penituerit
criminaliter accuſaſſe ⁊ inſcriptio/
nem feciſſe.ſi ab innocẽte fuerit ab

ſolutus Aliud ſi pecuniama nocẽc

te acceperit: vt a pꝛobatione eins
Unde
in lib.capituloꝛum clxxv.ca.legitr᷑
Be eo queʒ penitet criminaliter ac
cuſaſſe.

BZanem penituerit accuſaſſe

criminaliter:⁊ inſcriptionem
feciſſe de eo quod pꝛobare non po
tuerit:ſi cum accuſato innocẽte cõ
nenerit:inuicem ſe abſoluant.Si
vero iudex enm qui accuſatus eſt:
criminoſuzʒ eſſe cognouerit.⁊ inter
reum ⁊ accuſatoꝛem per obꝛeptio
nem connenerit.de colludio penã
accipiat legibus conſtitutam.
Notandum quoqʒ eſt.quod ſi
ent dig.li.xlviij.legitur.ti.de aboli
tionibns criminum: accuſatoꝛum
temeritas tribus modis detegitur.
Ant eniʒz calumniantur aut pꝛeua⸗
ricantur:ant tergiuerſantur. Calũ/
niari eſt falſa crimina ſcienter inten
dere.pꝛenaricari eſt vera criminaꝰ*
abſcondere.rergiuerſari eſt in vni⸗
nerſum ab accuſatione deſiſtere.
Calumniatoꝛibus pena legitime

irrogatur. Sed non vtiqʒ qui non

pꝛobat quod intendit pꝛotinus ca

qui non pꝛobauerit.ſed intellige in his quos excuſat neceſſitas.pietatis
ofſicium.⁊ criminis enoꝛmitas ⁊ iuſtus doloꝛ.vt.C. de adult.qᷓ;uis.C.
uiaccuſare non poſſunt.l.ij.2. C. de fal.mo.l.j.?. C. de calum. lij.
mCrimina. ideſt pꝛobationes.
n Abſoluto. ideſt abſoluendo. ne ſit conra, C, de calum.l.j.vel dic ab

ſolu:o quo ad animum.vt.ff.de ver.ſig.fugitiuus.vel dic ꝙ ſi iudex officio
ſuo vult punire calũniantem.hoc faciat ante ſententiam abſolu:ionis.vt.C.
de calum.:l.j.ſed aliquo accuſante ipſum de calumnia quandoqʒ põt vel ides
iudex vel alius.C. de aduo.diuer.iudi.l.j.⁊.ff.ad turpil.i.i.in pꝛin. H
o CAua mente.i.quo animo venit ad accuſandun.

lumniari videtur. Nam einus reii
quiſitio arbitrio cognoſcentis cõ
mittitur.qni reo abſoluto de accu
ſatoꝛis incipit cõſilio querere qua
mente ductus ad accuſationem ꝓ
ceſſit.⁊ ſi quidem inſtum eius erro
rem repererit.abſoluit eum.Si ve
ro in euidenti calumnia eum dep/
henderit.legitimam penam eiirro
gat quoꝛum alterutrum etiam ip⸗
ſis verbis pꝛonunciationis mani /
feſtatur.nam ſi quidem ita pꝛonun

ciauerit.non pꝛobaſti. pepercit ei

ſinautem pꝛonunciauerit.calumm
atus es condemnauit eum.⁊ quã/
nis nihil de pena ſubiecerit.tamen
legis poteſtas aduerſus eum exer
cebitur.nam facti qnidem queſtio
in arbitrio eſt iudicantis:pene ve/⸗
ro perſecutio non eiue voluntati
mandatur.ſed legis auctoꝛitati re⸗/
ſeruatur. Si autem interloquen/

do dixerit:ticins temere accuſaſſe

videtur:non calumniatoꝛem pꝛo/
nunciauit. Zemeritas enim facili ⸗

tatis veniam continet:⁊ inconſul⸗

tus caloꝛ calũnie vitio caret. ⁊ ob

hoc nullam penam huic irrogari

opoꝛtet:ſupꝛa li.xlvij.ti.de pꝛeua/⸗
ricatoꝛibns. Oꝛenaricatoꝛ ẽ qna
ſi varicatoꝛ.qui diunerſam partem
adiunat ꝓdita cauſa ſua.quod no/
men labeo a varia concertatione
tractum ait.nam qui pꝛeuaricatoꝛ

ex vtraqʒ parte conſiſtit quinimo

ex altera. Is autem pꝛenaricatoꝛ

pꝛopꝛie dicitur: qui publico indi/
cio accuſauerit. Ceterum aduoca/
tus non pꝛopꝛie pꝛenaricatoꝛ dici
tur. Quid igitur de eo fiet:ſine pꝛi/

nato iudicio ſine publico pꝛeuari/
catus ſit:hoc eſt pꝛodiderit canſaʒ
ſuam.bhic extra oꝛdinẽ ſolet puniri.
Sciendũ eſt qð hodie his ꝗ pᷣuna/⸗

ricati ſunt pena ininngit᷑ extraoꝛdi

naria:⁊ infra Accuſatoꝛ de pᷣuari⸗

catione cõnictus poſtea non accu/

ſet ex lege.⁊ infra. In omnibꝰ cau
ſis pꝛeterquam in ſanguine quide:
latoꝛem coꝛrumpit:ex ſenatuſcon

ſulto turpilliano ꝓ cõuicto habe/

222

tur:⁊ infra lib.xlviij.ti.de abolitio
nibns criminũ,.· ꝛenaricatoꝛẽ
eſſe eius oſtendimꝰꝗ collndit cum
reo.eo qð ꝓpꝛias ꝗqdeʒ ꝓbatiões
diſſimnlaret.falſas vero excnſatio

nes adtnitteret. Siquis.autem ab

accuſatione citra abolitionem de/

penam ſangninis non licet traſigi.niſi in crimi

p ¶ Legis.foꝛte ſm diſtincti
onem que eſt. fl. de pe. abſẽ
tem.in fi. ́”YUD⸗
q ¶ Aoluntati vt.jſ. iij. q. v
ij.iudicet.C. de pe.ſi operis.
C.ad.l.iul.de vi.pu.ſeruos
in i.⁊.fl.ad turpil.l.i.in pꝛin
ci. Ded contra.C. de inſami
bus.⁊ ſi ſeuerioꝛ xlv. diſtin.
omnis qui.contra.⁊.j.xxiij.
q.v.c.j.contra de pe. di.j.S.
pene. In omnibus iſtis. coõ
trarijs dicitur ꝙ iudex põt
moderare penam. Quidaʒ
dicunt iſtud loqui de oꝛdina

rijs penis illud de extra oꝛ⸗

dinarijs.ſed hoc nihil eſt.qꝛ

in illo.c.circuncilliones xx⸗

iij.q.v.c.j.loquitur de oꝛdi⸗

nario crimine.ſcilicet boni

cidio.Sed dic ꝙ ex cauſa ex

perſona ⁊ etate ⁊ ratione ſcã

dali poteſt iudex artare vel
ampliare penam.Ex cauſa

vt.l. di. vt conſtitueretur. et.
ff.de penis aut facta.S.vlti.

Ex perſona.xxiiij.q.j.qui cõ
tra.⁊.ff.de pe.capitalium.S.
vlt. vbi dicitur maioꝛes pu
niri maioꝛi ſupplicio.⁊ ſeue
ri.ſeruos qᷓ; liberos.famo
ſos quam integri ſtatꝰ. Eta
te.lxxx vj.diſ.tanta nequitia
Ratione ſcandali. vt.S.q.j.ᷣ
pꝛimis.vl dic ñ põt ſine cau

ſe cognitiõe.ſed cũ cauſe co⸗

gnitione poteſt. vel dic non
poteſt poſt ſententiam. E an
te põt vel in ſententia. C.ð
pe.l.penam.vbi dicitur ſua

dicta pꝛeſidi reuocare non li

cet. ff. de re. iudi.cum quere⸗
batur.

r CEt inconſultus.ar. non

eſſe imputandum quod ſit

cum impetu mentis. vt. S. e.
ſiquis iratus.C.ſiquis im⸗

peratoꝛi maledir.l.vna.con
tra.j.x vij.q.iiij.ſunt q opes
extra de cle.maledic.inno
tuit.
S ¶Pꝛeuaricatoꝛ.quinime

coꝛrectiue ponitur.ſic ff. de.

here.inſti.ſi iia fuerit ſcriptũ

alias vel pꝛopꝛie.C.de ſacro

ſan.ec.iu bemꝰ. S.iconomos
non pꝛopꝛie ſed abuſiue.
t ꝛodiderit cauſam. vł
qui reuelat ſecreta cauſe ad
uerſario.vt.fſ.de re.mil.om
ne. S§. ex ploratores.
u . Sciendũ lex ſcᷣa.

x ¶Accuſatoꝛ hecẽ lex ꝗnta
yIn omnibus. ſcias pi
omni crimine capitali quod

irrogat penam ſanguinis li

cet tranſigi pꝛeter quam in

crimine adulterij.ſed in aliiſ
capitalibus que nõ irrogãt
ine falſi. vt. C. de tranſac.l. tr

ſigere.ſed in pꝛiuatis criminibus non inuenio pꝛohibitum quin poſſit tranſ
Sed videtur ꝙ ſm canones non poſſit tranſigi.ſuper aliquo crimine.quis

m canoneſ nullũ crimine irrogat penam ſanguinis. xxiij. q.viij.biſa quibꝰ.
⁊ ita ſuper publico crimen non lſicet tranſigi.item nec ſuper pꝛiuato qꝛſecunz

dum canones omne crimen publicum eſt. In cã ciuili licet quãdocũqʒ ab ac
cuſatione deſiſtereetiam ſine indicis auctoꝛitate ſiue pecunia accpta ſiue gra
tis.niſi ſit actio famoſa vbi requiritur iudicis auctoꝛitas.fl.de his qui no.ifa.

0 f

pus luctus. .
8 Eficientibus. r mo pꝛobat ꝙ non fit Gans Gertenſa pur
gationem.quia cdlerici non debentiurare.
erpurgatio pꝛohibetur.quia fabꝛicante diabolo eſt inuenta. vt.

KCau.

ta iuducit purgationẽ.ar. er de ac.e.accedẽs. Seq uik videre quota ma⸗

furti.S. pactus ⁊. S. ꝗᷓ iuſſu. in cauſa criminaliante inſcriptionem ſemper poͤt
recedere dum tñ gratis ſiat.. ad turpilli. mulier.2.l. queſitum. ? extra de ac⸗
cuſa.licet.ſed poſtea non lʒ niſi iudicis auctoꝛitate ⁊ rei conſenſu ſi reus fuerit

aliqua tonnẽta paſſus.ſʒ nõ fuerit aliquid paſſus tũc vſqʒ ad. xxx. dies poteſt

gccuſato: eo iuito deſerere accuſationẽ. C. ð abol.l.ij.⁊ vlt.ſjʒ canones foꝛte ñ

licet recedere ab accuſatione
pꝛo pecunia nec tranſigi. qꝛ
omne crimen videtur vᷣʒʒ ca⸗
nones eẽ publicũ.vt hic ⁊ ex
tra de collu.c.j.⁊.iij.ar.tamẽ
eſt quod poſſit auctoꝛitate iu
dicis.v.q.ij.ſi pꝛimates.⁊.ex
de of. archidi.ea que.contra
gʒ.xc.di.diſſidentes.ar.con⸗
tra.ij.q.vij.qua ꝓpter er̃ de
ſimo.nemo ſed in cauſa ſpi
rituali nullo modo licet pe⸗
cunia accepta deſiſtere qꝛ in
ea.nõ licet tranſigi pꝛo pecu
nia.ex de re.permu.c.ſñi.
a ¶ ¶ Delatoꝛem.i.accuſato⸗
rem. punitur enim talis in.
v.libꝛis auri.ff.ad turp.l.et
in pꝛiuatis.ff. de pꝛeuari.l.
iij.ff. ad turpiil.l.j. . abolitio
ff. de re. iur. omnia que.
b Sin guloꝛum. ſic extra
de ſen. ex. officij. ⁊.ff.de ap.
cũ in vna ff de ope.no.nũ.
de pupillo. §. ſi pluribus.
c ¶ Animum.pꝛeſumitur ðᷣ
poſuiſſe.quia tempoꝛe ſtatu
to non pꝛocedit ad accuſati⸗
onem.vt extra qui ma.accu.
poſ.cum in tua.⁊.C.qui ac.
non poſ.ſi ea.niſi cũ eſt pꝛo⸗
teſtatus.vel cum biennium

tempus criminalis queſtio.

l. v
d ¶ Abolitio. Hic fuit dece⸗
pꝛus gratianuſ exr eo ꝙ legẽ
iſtam reperit inſertam in ti.
illo quam non alia de cauſa

iuriſperitus ibi inſeruit niſi

pꝛopter ſimilitudinem.ꝛ ſi
cut abolitio infamiam tol⸗
lit. ſic indulgentia penam.
e ¶ ¶Notat. S.j.q.j.ventum.
2. S. e. S. hic colligitur.
f¶ Et omnibus ceteris.ar.
ꝙ reſcripium pꝛincipis eſt la

tiſſime interpꝛetandum. vt.

xij.q. ij.qui manumittitur
⁊ e de dona. cuin dilecti. in
ſi. Fallit hoc. naz licet mulier
reſtituatur fame que nubit
infra tempus luctus.tamen
ſemiſſem bonoꝛum tenetur
dare filius pꝛioꝛis matrimo
nii. C.ad turpil.ſiqua muli
er. Sed foꝛte hoc falſum eſt

hm ius canonicum cuz mu
lier que nubit infra tempus
luctus non notetur aliqua

infamia.⁊ in hoc leges non
dedignantur ſacros cano⸗
nes imitari.de ſecun.nup.c.

pe.? ſi.nec canon aliquaʒ pe

nam imponit ſic nubenti. io
an.⁊ ſic nõ punietur aliqᷓ pe
na er eo ꝙ nubit infratem

ſtiterit.punitur. Abolitio pꝛiuatiʒ
a pꝛeſidibus poſtulari ac impetra/
tri ſolet. Item pꝛo tiribunali non de
plano.nec pꝛeſes hanc cognitioneʒ
alteri demandare poteſt. Si plura
crimina idem eidem intulerit: ſin/
guloꝛum debet abolitionem pete
re alioquĩ pꝛo vtquid omiſerit eiꝰ
nomine ſenatuſconſulti penam pa
tietur ⁊ ti.codem. SBeſtitiſſe eum
accepimus:qui in totum animum-
agendi depoſuit. Non qui diſtule/
rit accuſationem ſed qui permiſſu
imperatoꝛis ab accuſatione deſti⸗
tit:impunitus eſt. Abolitioeniʒ pe
nam remittit.infamiam non tollit.
Ande imperatoꝛes valentinus et
valerins.ix.lib.cod.e.t.de genera
li abolitione dixiſſe leguntur.⸗ In

dulgentia patres conſcripti quoſli

berat a pena notatnec infamiam
criminis tollit:ſed pene gratiam fa
cit. Si auteʒz reſtituo te in integrũ
pꝛinceps dixerit inſamiam tollit.
vnde in eodem lib.ti.legitur de ſen
tentiam paſſis et reſtitutis cuidam
depoꝛtato in inſulaʒ imperatoꝛ an
tonius dixiſſe legitur. Reſtituo
te in integruzʒ pꝛonincie tue.et adie
cit.At autem ſcias quid ſit in inte⸗
grum reſtituere honoꝛibus ⁊ oꝛdi
ni tuo ⁊ omnibꝰceteris te reſtiruo

O. ilij.
Eficientibnsꝰ vero

accuſatoꝛibus reus

non videtur eſſe co⸗
gendus ad purgatio
nem. Sicut eniz poſ
ſeſſoꝛ deficiente actoꝛe titulum ſue
poſſeſſionis pꝛobare non cogiturꝰ

ita qui impetitur ad innocentiam

ſuam purgandam cogendus eẽ nõ
creditur. Auctoꝛitate quoqʒ pape
coꝛnelij ⁊ triburiẽſis conci.ſacerdo
tes iurare pꝛohibentur:niſi pꝛo re
cta fide. Ait enim coꝛnelius.
Jaramentum a ſacerdotibus no
eſt exigendum.
◻ Acramentum bactenus a
ſummis ſacerdotibus vel re⸗
liquis exigi niſi pꝛo recta fide mini
me cognonimꝰ nec niſi ſponte eos
iuraſſe reperimnus. em.
De eodem.

Bo ſanctoꝛum ſequentes a⸗

E poſtoloꝛum eoꝛumqʒ ſucceſ
ſoꝛumiura firmamnus ⁊ ſacramen/

ed nota ꝙ vulgaris

j.e.mẽnã. Et contraria.c.ſuntabꝛogata cum ſint cõtra pꝛeceptũ

domini non tentabis dominum deum tuum. Canonica par⸗
gatio inducitur cũ deſiciẽte accuſatoꝛe reus laboꝛat infamia.alias ñ.vt.vj.q.vx
quod autẽ.fama aũt oꝛa a detracroꝛibus vel malis non inaucit purgationem
vt.xj.q.iij.in cunctis.item nec oꝛta ab inimicis.exira de pur.ca.c.pe.ſed ſola il
la que ex pꝛobabili pꝛeſumptione eſt oꝛta.quidã tamẽ dicũt vndecunqʒ ſit oꝛ/

inuramenta debet offerre.
greg.papa.ait.

nu ſit expu:gatio.epiſcopꝰ.xij.ſacerdos.vij.diaconus tertia ſui oꝛdinis.
vt. j. e.ſi legitimi.⁊.c.pꝛeſbyter.⁊.c.omnibꝰ. Subdiaconꝰ vel inferioꝛ po
ſtea ſola manu. nam a ſolo epiſcopo iudicari põt in crimine. xv. q. vij. le⸗
lix hodie ſunt arbitrarie expurgationes.vt.j.e.omnibus expurgano ſi⸗

raiggrant ſieri pꝛohibemus:·
tem. =
ſacramentumvab epiſco⸗
pis neſcimus oblatum.nec
vnquam fieri debet niſi pꝛo recta
nae. Item ex concilio triburi/
enſi.
Siquis pꝛeſoyter contra laicum.
⁊ laicus contra pꝛeſbyterum que⸗
rimoniam habeat.
82 quis pꝛeſbvter contra laicũ
vel laicus contra pꝛeſovterũ
aliquam habet querimonie cõtro/⸗
uerſiam:epiſcopo pꝛecipienteſi⸗
ne perſonaruz acceptione finiatur
laicus per iuramẽtum ſi neceſſe ſit
ſe expurget. pꝛelbyter vero vice in /
ramenti per ſanctam conſecratio/
nem interrogetur:quia ſacerdoteſ
ex leui cauſa iurare non debent.
Manus vero per quam coꝛpus ⁊
ſanguis chꝛiſti conficitur:iuramen
to polluetur.abſit:cum dominus
in euangelio diſcipulis ſuis:quoꝛũ

vicem nos indigni in ſacta gerimꝰ

eccleſia dicat nolite omnino iura/
re:ſi autem ſermo veſter eſt ẽ:⁊ nõ
non:quod autem his abundantiu⸗
eſt:ex malo eſt. Merum his an/
ctoꝛitatibus non omnimoda iura/
menta pꝛohibentur fieri a ſacerdo
tibus ſed tantum incauta ⁊ ea que
pꝛo qualibet cauſa tempoꝛali indi:
cio offeruntur cum autem popula
ri infamia ſacerdotes oppꝛimunt᷑.
tunc ad innocentie ſue aſſertioneʒ
Unde

Sacerdos ſi apopulo fuerit accu⸗
ſatus iuramento innocentiam ſuã
affrmet.

D Reſbyter vel qnilibet ſacer /
dos ſi a popnlo accnſatus fue
rit.⁊ certi teſtes inuenti non fnerint

qui criminis illati veritatem dicãt
inſiurandum in mediofaciat ⁊ il
lum teſtem pꝛoferat de innocentie
ſue puritate.cui nnda ⁊ aperta ſunt
omnia. Iem exregiſtro grego.
ad iuſtinum imperato:em.c. vij.
De leone epiſcopo quem beatus
egorus purgationem pꝛebere
B Abet hoc pꝛopꝛium antiqui
błpoſtis inidia:vt quos impꝛo
boꝛum actuum perpetratione deo
ſibi reſiſtente deijcere non valet:

et publice coꝛã oĩbus
ſi eſt publice infama⸗
tus.j.e.pꝛeſ bvter ſi a
plebe.ſi apð cderũ tũc
tantũ pꝛiuatiʒ.s.x v.q
v. c. j. io. .
h Mõ cogit. vt. j. vj

q. v. c. j.? vlt. niſt ĩ caſĩ

be vt .l.q cũ gs poſſidet

eꝙꝙ heĩ̃de vl p poſſeſſo

ꝛe vt. C.ð peti. hefl. o
gi. Et ẽt fundata intẽ
tiõe actoꝛis.vt. C. ð̊ ꝓ

ba. ſiue. Et cum aliqd
poſſidetur contra ius
cõmune.c.di.contra
moꝛẽ.Et cũ iam ẽ pꝛe
ſumptio cõtra eũ. C.
de furtis. ciuile. Et cũ

põt ꝓbari ꝙ quando

qʒ alieno nomie poſ⸗

ſederit er de pꝛeſcri.ſi

diligẽti. C. de pꝛeſcri.

Vran nale Jrerin
vi.caſu cũ oꝛdinatus

miniſtrat. vt. S. e. q. ſ.le

gum.⁊ e de ap. per⸗
ſonas. vel ſemper od
tinet quod hic dicitur

2. C. de rei. ven. lL. vlti.

i Acramentum
l.incautum.
k ¶ Hactenus.vt. C.
de epi. ? ce. cum cleri.
cis ⁊.xxij.q.v.ca.vlti.
Sed foꝛte hoc obtinet

in ſacramento calum

nie qð clerici per ſe ꝓ

hibentur pᷣſtare ſ per

alium pñt. vt e de iu
ra.calum.cc.j.⁊.ij.ſed.c

in pertractandis.oↄtra

iurant iñ pꝛo recta ſi⸗
de ꝓ obedientia ⁊ pꝛo
pace ⁊ pꝛo ĩdẽnitate ec
cleſie.er de elec.ſigni⸗
ſicaſli. vltra medium.
xx viij.di. de ſpracuſa⸗

ne.⁊ cum quis abſol⸗

uitab ercõmunicatdõe
vt extra de ſen. excõ.

1* nuper.
L Os lanctox.

m Ds ſacramen

tum.
n/ ¶½ auis pꝛel by⸗
ter. pꝛecipiente.
Sed quare hic actoꝛñ
ſequitur foꝛũ rei con⸗

tra id.xi.q.j.experien⸗

tie. ⁊. C. de iuriſdi.om
iu.l.iuris.oꝛdinẽ.ſed

dic ꝙ loquitur ſᷣm ea

tpa quando omnes
cauſe determinabank
ab eccleſta. vt. xj. q. jre
latum.ꝛ.q.ij.cũ apud

vel logꝗtur ſᷣm conſuetudinem quoꝛũdã.extra de fo.cõpe.qꝙ clericis.

o ¶Conſecratiõeʒ.ĩmo ſufficit ſiue per ſalutẽ ſiue per aliqd aliud iuret

rxrij. q.v.c.ij. ꝛ.ff. de iureiur. nõ erit ratũ. Sic ergo aliꝗs põt ſe obligare
ſub pena oꝛdinis ſui.vt.j.q.vij.quotiens.⁊ ẽt ſubpena anathematis v
ibi dr. Sed nũquid ille ꝗ obli gat ſe ſub pena oꝛdinis vel beneficij eſt pii
uandus oꝛdine vel beneſicio ſi non ſit verum illud ad quod ſe obligat.

ſic extra de elec.cum dilectus.in fi.
5 infamatur.ibi qñ non infamatur.

Fa e6 S14 * lsre= ſn ag asss ess ers er, 4 1S.

p ¶)Reſ bpter vel glibʒ. iuſiurandũ.j. vj.q.vlt.c. vlt. cötra. ſed hic qñ
AIn medio. .xv.

xcxvj.
iij. :.ff de accu. ſicui. hic laico ſpirituale nebo epiſcopus erbu Fiſmamas
liij. 7. ff. de ae legatur iter diſpenſatum. taimen ple
publice infamatus. ſic. x d⸗ rbini⸗ val inm Dapallter diſpenſ Evurgare ei inualidum. extra
ſea illuaͤ verum eſt. ceum non eſt p dn perandum Sundane cogiur EH pape ſit nncketiiga ere i
rgunne .vc.ſconma ſeilud verumel ifiunt aliqua a ſur iij inter famt habere vires qu ſta. omnium. Iten auco
hifiht didisülnd. ium. er abunchantit Aui indemulr,ag bun⸗ deben aurandenat —H
timnn in. Abet boc pꝛopin vt. C. de iudi. olim. Et que a ſca ſactiöe fſiurand res iudicata. ff. .
“ PE bominum maliciam. 2 contu. cum anonica ritatis re d obſtat omni
