bitari conſueuit.ecce aliqui contraxerunt ſponſalia de futnro volũt ſe mutuo que diſſoluuntur per emancipationem.vt. C. de adoptio.l.penultima l
conſenſu abſoluere. queritur an poſſint.h.dicit ꝙ non.⁊ eſt arg. xxxi.q.vltima §S. penultimo.

xxx

ſed hoc in
ſe.di iiij mulier. contra
ibus. femina./ J. de conſe. der innuit extra de
. is qui Se an lacet.
ar. e G Rer e ntumide⸗
titionẽ alicui. . ſulceptum. r/ei per pꝛecee iſ pple fllij 2 ma
mnens Reritones nd in b V) n .vt l. verogetur ſſunt coͤungi ſu e coreauma me
itur charta con radu dominn 2 in h cog. ſpi.c.i.v . ilittera nõ po unt. 2 fic non . lexander hoc.
tendo. dici vel in ſecũdo g habuit inicſum. el ſi vis potes adderei li le intellexit a i eſle po⸗
atim. a pe ar ꝙ ĩpꝛimo naturali iure accipere ſi vis po dicit. . vrbani lij.c.
.a. Mann roꝛem e⸗ ve nam die . are alij.
ſwlon „D* Soꝛoꝛis H ſoꝛoꝛem in e cötinetur n e trinitatis rius. 2 ita derog n vrba
ſti, aſi velit non Hoſer Pobinenbarnelioonr ias nomine trinit ſte alis cum tame ſ.
min iritnaliũ pa! alchalis. ꝛeceſſerit. G
imngt et teri teſtamento fu rri tamen ſu inaꝰ puern od ſpiritu 6 P ſchalem bꝛ Eme
RM ꝛed is tug ve mina erit:⁊ qn vel poſt c nus pa clutera é me
WN deſiaſeur d nobis tua baptizane el filie ante v legiti ⸗ dici poteſt be ſchalis ſe⸗
Wnſene dn ar. xxij. q. ij. ter Itatium quo itaſ obtulit ſu entuz filij v nite poſſunt az doſa.vbi dicit paſc dici ibi
htbinng nr . triarcha. de J da ſiater nitat i volni ⸗ r. nitatem ge ilam perſon 8.nam debe i⸗
pa fuitp⸗ neran ſcitari volni⸗ paternitaten ꝛeter ilam 9 (nndus. imus. nam p
bmn G Edunon 4 nod ſu lterius iungi p ti. +W£ lis primus vr⸗
A tio gra ia in oo us per quo agter alt me coniun ſut effec pa paſcha lis pꝛeceſſit vr⸗
bibium. quig . vt ſcepim t filio cuius ſuſcepe⸗/ na compatres dns poſt com Inmaus paſchali vñ nihil
SAIA diſpenſauit grege alli ſititſilicea ro baptiſmate iugs ba an lis vero ſecun nlari pꝛobi/ banum Kennnien
Am gij. iulcs ali uan exſacro vonlinaee ſ in ſcha Pegag aope VaſuMenane?
N xxxv. q.iij fuerit B tam.i.ſpiriti dele eſt: nitatem genite e ſcop ſt eſtin atum ? intel
Ch mtelligunt taãtu? rit: ſuſcep od dici cru d apud ter ſcribit rhe 10 neg polt eſt hoc ab og at ? huic iu
elihe pꝛobibitio facta 2 is filiam qu re quoc d b no patr ve ui ſnerit;: ei itur pꝛout ſon illa cona
. du quia tris ſi o ſuſcipere qᷣ iſſe. ſe ai ex cop⸗ e fonte na ligitun nititur illa con⸗
Mrian de pꝛimo gra adu vt matrimom ſleruiſti cotigiſ rtũ tos filios de riantiquo i de cog.ſpiri.
lsden in fecundo Sr. untur enoꝛmiter afſe itas cõpe ſuſcepto⸗ npoſtunt. fon⸗/ ſuetudo. extra
sNen ſecund te eno fraternitas oyſt iungi non pot vero deſon, n .
ſun Renneacinnenn ne tna ſancta ꝛecepit m e1 coniungi ſuſceptum v diritnalé di ihe os. na ſillus
intiednt ſed in leuitico bibi nen ð dominus p atris tni: ve D) Oſt iu Ilfiliam ſpir Emẽcipa oteſt co⸗
igkaegn ſe inuenitur dragus ba 6 turpitudine n reuelabis. te ſi e vel cõmat on emãdpatu doptiuo.ff. ve
lis tus ſecudus ſtate er dicen vel ſoꝛoꝛis 11 ergo a ni ex compatre v oniungi non ulari ſilio 9 tionez. vel
Sſ . icum gqqu arimonio coniun an/ prula er adoptio
wnuigt inchanguinf gene nnfranghe enim tua eſt:cun bemur int: mairimo li nõ em itu nup. p tiuus co
4 ſe initate iube fnerin ia leges ſecnli opu ritu nun ato.l.adop
liscgrrn ris.ibi dicitur nde pꝛopꝛia c magisa ione po adoptinis pꝛol ſtoꝛuz ti. ulari poteſ. ſcilicer cõ
gnne inem ſoꝛoꝛis P e:multo . cuſation ipatos'a libꝛo digeſtoꝛ in Llud.filiam.
inpunh tudinem enene⸗ oſtiner tris filia omni ex nimia cip⸗ Idem exli enditur i k Alud oſſe ducerei
hflinant 2 ſllie eius non ius ri patris ſito ſub itꝛnei lari. iarum perp . matris p
nntſt⸗ labis. fliam eer ca nol argumento ſe one Eanenitnel de ritu daant . drem. 8. immo poſt
lnenn non mes nae diſtraegone nos mnn ationis incicat quoita legi Palea. queſita fra⸗ Re Fifininneim, Dili
tumulale ro ſunt. l neptis ex inine ex ixtus minime ptionem it nn · e diffiniuit. tia vbi de
“ prt⸗ ram dinin inoꝛe mixtt etiã radoptionen pedit nin fertur lenten
nügtif ſllie tue Prenelabisahh uis tali facin nrie: vnde eti Er as eoniqʒ imp. ideo, certa fertr tur.
4 din nxer ta ta zt manet dopta iliaz. hic vides lari
nſinn obuiat ex 8. vbi dieck reſtr cauendi iun tuuz pere tias donec ter meus a 1 mFi liſ poteſt copuiar
lizit Pae ti re, ne onean in perpe mnicioſe pti manelchte en ontin erſpigag ritnalis. ſimili⸗
iuin ani c ömirxtione: id pernicſolt. qʒ ea nit:po illam in iſlie ſpiritualin lis co
iuaeſi ꝙ ſi pag ſecũdo gra comixti auctoꝛ hn deſpi⸗ . mancipauit:po tO illam ſoꝛori fil ſt quia talis co
ſuce tin ne aui ar ſalnteʒ deſp nit ? er mancipato iun filie poteſt qui ſimili
ugfinn gerun connuerſdonẽ? ſeqᷓ hunce ime ſue ſalute onio ere ꝛ ſime emane terimus ter⸗ tenditur ümili
n.H ſt tis anim it matrim ducere erit:po i ge tio nõ ert ſt ſume
Cnln fi duo nt ſeparandi. temeritatis⸗ ſe milcuit m deat ſe⸗ ſtate retinn 3 volenti ge Snati parer poteſt ſn .
annit andin d in ieuſtiro ciens impio rnitas ſtude itte? poteſtat nonio. Itag vt filiaz Sn ico c itualem filij ca
fiutst die ꝙ dus ia tua frater nit⸗ ſubmit matrimon e ſnadetur vt fil 7 filiam ſpirit natio ſpi
ninlufi E ibetur ſecun pomnia itentie digne dana git adoptare detur ei vt ſei licet eniz cogn ac
heincil⸗ Pbibetu deſcenden rare ⁊ penitent na erutaʒ dana nerum ſimiliter ſuadetu anci/ nalis. lice ſcedat ð patre
8 dus in d late-· pa 9 ab eterna Ieez ncipet:ſimilite tare eman rſtualis deſcehe filio ad
Mtian Fauononin col ſ. re:quatenn ius lncreris. „ eina it nurum adop aliquo foꝛ/ eun on tamen de
mngnim ralcbus. vnde in ſe⸗ tione animaz e et e ſulce⸗ qui velit nur is vero aliq d1 los.nontam .
. . deg uſce Si quis ver atris vxon patrem. ſi ex pꝛo
ipunmm ando collaterali be⸗ tj glias 2dens o ro fonte et filinz. ſue cõmatrie . tto idem ſi ex p⸗
10uOqna de iac pe ſn filiam ream di/ Foxtuito ich
uutnn peneit paga diſpẽ agbe nonad eandeat. tuito caſu n cogitu n n S 5 iz,
ſi tradere audea qaus erit no 3 ſi con ſito. quar
nmgſin nep idetur tamẽ ꝙ erit nullas trader⸗ iam ſuam qu em accep in triburien pol Elict. hec ir
ſare. videtu xxij. pérunnlas tet filiam it alis rer . Unde in io. an qui
de nerimrend di LD lacro tome ſuſce en. ener tur⸗. dinittere ſilſam pofſit acc per.
geiij. de ſacr atrimonium io g rur qnis con 1 lictã cõ⸗
ln Mhu Au nna gatn . 8 filio ſuo in m tẽtia geri on eðge gquam duxit in vrxoꝛem rel ſub
nun dureraream. ſed aP lnando filio iuinaſentẽ iſ⸗ matiis quam vnxit “ s ſue vrono. licet ſu
ut Bucobietermacte⸗ nager eſinnennnmtur. nninenil, luanam eccanonica inſtt Pacſonne Ferbonzberaue
aba non m mmixtu leſia cax Aud etiam us nec interd r ſio pꝛoponatunr oni.q.an
ſntun Aelur . bab non cinoꝛe co luxnrie: ab eccleſia „ [An ne diffinmus m d ꝓpter videtur hic p tem
dtlDan it frena lururie: d ſi cõne tution ns:ſed ꝓ eniaetut Nan
Widn poteſt viſpen die roenit frena ln inabitur. ſed ſi ij. an ione aliqua refntam iunt hoc ſalicet aliquis bere cũ
uhn Rundo gau. i tholica abom rationem. vij. nl Lone alid rle de eo ſentinnt gs ſali⸗ ofſit cotra tri
. noler,. uerſe ins. ſi gs onbus p bus. In
Nn in nõ poteſt uad rit poſt ſep 3 cõſcijs ſim eOs qui d A rir emoꝛamms fOo P cõmatri lis 2 in vl
n Gnd⸗ i. ſus fueri gerat: coſciſe ſimul liquid coõmemoꝛ⸗ filiaʒſo duabus ce itulis ⁊ in vu
Crrumn gli. agio. i. is penitentiam onditio.i. ſi loco aliquic commatris ſilt ſu in s pꝛimis capitu in me⸗
Aoto N Multo ma ia nis p⸗ ꝛe ſit iſta c nſentien⸗ ſue ſ iritnalis ⸗ te rerumca bu itur ꝙ non. ſol⸗
—– 8.qu aucto ibus 7 co lie ſue ſp ⁊ ita contigenten nſilio matu timo die modo ſo
ſimmu multo — co uz: ooperatoꝛil jj⸗ vero ſine ſi tuito⁊ ita ce uxerit: conſilio le⸗ dijs ꝙ ſic.g. boc j.e. §. no⸗
on otm religioſioꝛes i coꝛ cumce niteat. Filij ve ſine voſt oningium dux t:atqʒ honeſte er E aaellion nec mea ſu
ifu pule mentium ,a. iſ. tibus pe aternitatez unt. clo ato habeat:at det. tandumautan vr te. ſi
nelielr rvij⸗q. ante comp poſſ rioꝛi ſᷣnato h operam der. tandum. quia de fonte. ſi
fucict eeig q. v. que antee :licite comungt itali pꝛe He Oningi E 1 ſcipit berte filiuʒ . m
ðũ . .q. ifuerint:lici ibit vitali p umo conin ziſc ſcipit berte roꝛẽ mea
ibuefen Poecregarcic- pa nati fnerin banns' ſcribit Sitino ce taz vero compatris boſt carnaliter vro a effſcit
hiunn deor eſtaege on Ange vrb dicepge d aͤpatet Gieit Elictaʒ ver in conin p oleo. tunc bente eaz du
liiit ter ſpiritu dus qᷓ car ſoytero Fi⸗ anté vel pᷣ ngipñt vxoꝛis ſuen öt. Unde ihi cõmater 2r 7 vltimo.
Unrien gis diligedu nalis iij vel ni ime coniuncipñt ginm dncere põt. ibit co⸗ m tero. vt. ci. ero.
tlung — ſuperioꝛi nit ate gem . ibꝰ cõſului bis icolaus pap iS. ſi vxoꝛem non ce itur mihi
1 NeNetn ſententia. ſʒ g eque Aper his qu det᷑ nobis 1 0 ſalomon „ berta nò effic vroꝛe
Nů itulo dicik ꝙ Pe ctio:hoc v vt 7 ba! ieñ epiſcop tunc 2 moꝛtua t
won capit d non remo⸗ ntmna dilecti⸗ denduz: vt ſtancieñ. commater. rẽpoꝛibus.v
nN ſe iſtu. lus. cui er ſententia reipon ſſitate ſe /½ M matres diuerſis rey eã. can⸗
H nin plu ex lenten inſtante nece s coͤmatre us. c. ßm
Nin net q vtenesꝛ ſubue ex g, ſit ſi inſta ita habebo dua ideo non legam indirectaʒ cõ
digin go poti eceſſitate car ptiſmn otero eam ducere. digna eſt relatn tiater Alecam ind vel com
nnleni nirin beneſtcioum nie plus dele men aie eaͤber ſolutio oani diſinkeruneipter i greregal lilte poteſt
vnnu nali in alium exhibi tem reuerentie plus ceme ergoen rRE auctentica. dico re 3 uatur. ſi pꝛecedat pertraſitur
ten nbrnn de carnali in exhibitione mtemi Ritutione argu.ii. ſenarne⸗Bar cum non alem copulam an rnie ſequenteʒ ſeamarn aut
hen . wanen m. bonoꝛa ganonarsgnerccaunadl conſtitutione.a pa ernitas precran ea ns per vnionem vroꝛis.ſi autem m cõmunis
mun — nerin diulhaniieſk rcen e conmada vel ſtann maten enaaanaenien an liſternn pꝛimo ? ſe⸗
NH n oponet. ternitas eſt ad vnionem erqʒ ſuſcepi tantum
6 . a. compa de 4 4 um vel vi . lterius eoꝛum
eee . v. qui iſtum per quem ear i, iiſaluatoꝛ 2errra alter coniuguun io, aur ſlius a
be ternitas ſpir us·iſtũ pꝛeceſſt d eſt verum de p bano.
w 1 Ande vrban rltum anod es werum de Din
Hmnn, 4 vn,du luet li, ij. qui ßm chꝛonican
nge aſhlen⸗ paſcha
nn
ſic

Ei

ſs licer of, tur marito per en . fnt
eſt quis habere duas Semgeren in kertie naret nin fius c Soderaar taihminu tint bor ber n
cundo caſu non poteſt Aons mee. non tamen eſt Nitertencas e⸗ Kcöpater⸗ melius erpꝛimit ſnnnimeneq; repꝛobatur intllecna wrun ſep vt un
eſſciatur. aliquis eshalet n de ſacro fonte vndeenn aliquis habere ea m Wer vnionem. m cognoſcat vel no. nikt.
en ſit ⁊ meus arcorlan in nullo le caſu quando filius ta⸗ vnionẽ pee⸗ nine
csa oronos compatres niſ in Beeodem. cma n H maneſhe, ne
cõmatres. vel aliq itur ð ſa⸗ e — itum cũ cõm ium ſiue carnalem lai
tum alterius ſuſcip commatres alicui baber Oſt Nanriun coõ coprlameatn bene *
go E unper eynu Duss 1 ſanctitas tre vxoꝛis ulla videtur aucto pertranſiretur niſi cũ nani
2 B binnniper carnalem non lc aenr 2 naobig ſen duags ingio en pobevere eqʒ· n. co/ ſilius alterius tantuzʒ ntn
iij. q. ij. aga⸗ L ſtra ſi aliquis. ritas vel 27 natio ſpiritus ſuſcipitur. . umtalk
copulaʒ.vt.xxviij.q. ve abere valeat vnam ioni carnis cog mꝰ NHnNotandum. cö⸗ ck
itentia indici Olt 2 . t Duo in d vnion . iud iam factã cõmatrem fon
B8 nis penitentia in Pok al eſle:erunt dno in ca et carnis a ro eſt:q; aliu icuius i. polti eſt ppnron
pꝛo quolibet motali. ct. xrr pet ſcriptuz ſtat quia vir MNotandum ve noſcere alicuius i. poſtc eſt gilcs
pꝛo quolibet m. niſi aliud na. itaqʒ cum con nubium ſitur. mꝰ alicuins cognoſcere effecta commater ali ſg
.q i boc ibſcl enonmitas v lier vna caro per conn irum eſtcõmatte lictam ab aliquo cõ cuius ſemine. quo ca ſirnni
aaran ernnmerono r net ceandm reſtal nimmum virn n atqʒ aliud derelic Lancroritagitts un d iſ⸗
vel oignitas perſone. efficinntur. ſtitui illi mulieri cu matcrem alicuis fieri. n. ſynodi i uum vroꝛe motua ſeln n
„. tem., „D atrem con xOz cO . chalcedoñ.ſy . emna vroꝛe erngre⸗
iij. q. ij.. hoc au o.i. compatre ſſumpta vxe icplai pape ⁊ ſe oꝛis nſt
ex coniugi . trimomo allumpia liquert ⸗nic ei matris ſue vx Bm. g. zzas s Wttig
GHG Jauioer us. mes in⸗ idebatr. ⁊ iccirco lique luz bꝛobiber commair. oꝛi ſue Tiiburiiſis, me un,
coniugibus. mater eſſe videbatr. ſſe coniũ⸗ imonio copulariꝗ vxoni ſune p ſebalis i
iſtianitatis imerge matere femine non poſſe conii matrimonio copu ſtquam illius ius diceret paſ. 1 tiͤ
do. S.i. q. i. auicaz. nita⸗ in copnlam quec ro effe debt itit. Vlla vero auctoꝛ. NAogd aũt. re⸗ ctton
derit chꝛiſtia gimn copn fuerat vna caro eff⸗ cõmater extitit. lij ulos pmit- q a cmimn
ponund dee nuerit ad caz⸗ cum qua idem ilio chalcedon. . nſis conciliji Oe bP* . mn ere u
tis miſteriũ.ite ſe. di. iiij. Itẽ ex concilio cha bus tas triburienſis opnlari:cuiꝰ vxoꝛi di liij. non plu⸗ fupſn
ncaeene e pie Oeto nr com anbns⸗ poſtand a viro ino roſt Ppater⸗ Fara aueran do iin
eGes frmeeſe bu Sornilefb go⸗ filius aut noffare cõmater clntnochoſe Dne! Waus wedeceiceem
colligitu 4 licuins ſta⸗ muliere: aut nitateʒ a viro arito in fuiſſe ſtatuit non de⸗ Kcalbin
ſuſcipit filium a es eff ciũ cum vna dnabus ſoꝛoy an vxoꝛ cum mari zu ſpienduz Ucegtt
. s eff. um dua ritur autem t ſuſcipere pere ad ſuſcſpienduzʒ
tim ambo ern unus ergo matre ⁊ filia aut c bus commatri⸗ eru ſimnl debeat ſuſcip⸗ de baptiſmo (Mfn
us co baptiſmate ſimnl de bit vrba pyueruz de aptilm
tur compatres n carnali ribus aut cnum dna it 'm anti⸗ pt De his ita ſcribi dere. quo f
erit vm rum. De his it⸗ plures accedere.i
nihil refert an byeinon zrg bus aliquis/ concubu iffinitionez. puerum. li epo bꝛixienin. icit hic nulla aucto unſo
e iſ enere mer Fou ma bumanioꝛem diff Inno⸗ nus.ij. vitali epᷣ viro nuium alicn arerwnlla pꝛo⸗ gen
ut voluit dicere. g. quam z bumn eniteat. Itez Axoꝛ ſimul cum vir tſuſcipiens. iitat ſed l boe ſan min
7. monndun. ſponſam de en 5 olepiſcoßo. cõ⸗ ius dants pron eus marito i ninienUdl nodu; nn
pꝛerenti non aca canon Mullus. naicdeiü⸗// baptiſmare ſim itate re/ iuz venerat. vel tern
Por vonae bes burone aun egmls vnns ex coningio is ſn cipe guer mal amctonumte:e⸗ Rew Nornere ſa
cli. AIteʒ lterius de ſa pernit᷑ ꝓhibitü. ſed v labe et utantur plures e AaG
ſunt vna caro effe cõtraba B aut filiaʒ a haiſma tenue: perik Phil tatis ab omni l Pur⸗ hibẽtur laalg
chuſma! nalis paternitatis abon n vng caro pꝛohibett
bec eſt cauſa quare vna te ſuſceperit: aut ad ch iſterinz de⸗ tualis p cõſeruet᷑ imunis.dign g. e.c.ſi quis. iere!
ur SoneerMra. da era rit: vel chꝛiſtianitatis' mi inſfamiag coſernei riqz inſimul ad S5. e c. ifamia, de fa pwit
. Vvel c 2 cöpatres“ 1 imꝰ? vt vtriqz inſin Et ifamia, de fa Lu
caro eſt effectus cum ea rit: x bo ⁊ vir ⁊ vxoꝛ ci eſſe decern ſumant.ꝗa r nt. n. ſtulti ot ſe
1 m foꝛnicarium derit ambo ⁊ vir ? v fantis:qꝛ vir irare minime pꝛeſum⸗ qui cco. zrederent.n.
Sr oirun copttelnſtan⸗ qꝛ iſtunt parentibus infanti⸗ Ecõ hoc ſpirare flagitiũ cõmiſit: qun ce uã pꝛorimitatem umi
cötrahitur cöpaternitas. q exiſtun vna effecti ſut. Eco opiacnlare flagitiũ cõ bᷣſo aliq trahiſi l
. eretrici vnum nlier caro vna effec burſi vero piae bus velut dnab? ſo inter eos cont⸗
qui adheret m cũ ea. vtxxiſ. ? muliea itur in cõcilio tribt Dduabꝰ? cõmatril gqna iuxta modũ ſimul luſciperẽt. ſed pee
coꝛpus efficitur ffinitas trario inuenitur in ä roꝛibus nupſit.magnai . nn rfluñ eſſet Udir
T m ⁊ affinitas ð t roꝛibu n ig ſibi debet iniungi. etiam ſuperfiui
q.iuij. in eo.na oitum fomi c.xlviij. tris oucere pote lpe penitentia ſibi Den ilij ſpi vterqʒ ſuſciperet. (cones
mum prrrrvea de e⸗ Axoꝛem compatris onſnerar. (LI V 14 ero triburienſis cocilij q ſpi vt ſuſceptide al⸗ Eob
rium. verrrv del de e⸗ um ipſa n Aernd bet com; Illnd v bz cõpatré ac. ante hanc. um vierqe coma ahle
ſtis. 2.c non eaʒ. exir io⸗ cum i ſpiritnalem habe aua ritualé habz c ñ itelligit vel vxror terius ur de coſne⸗ —
qui cog. conſang. diſcret n: cuius filium de lau ꝓbibitionẽ diciũ itel filio terr efficitur . BVomn
qui cog. con tamen refſus ( 1 matrem:cuius ius vxro: Pbibition iat: nõ ex eodeʒ dine eſt tamen in fun
nem. quidam ler ſomnicg⸗ fontis accedit: eius cõm ater accip f tudin ſdam locis ꝙ; (a
giunt dicere ꝙ per cro lacri iceat ei de fſun- iroſed ex alio. Auibuſdam lacs i.
aum nnnrn chroiem⸗ ennane, Roric gianandu⸗ cum daieclan deſting con te nnwaſe dhir dun
Raernnsretten uale. cio comba ſi nullam ba 4 ocauti ele beãt: ena⸗ vrbannz que gtis
ta evenli üate cere in vxoꝛem ſinn itatem quid iugia fieri nõ debeãt: dentcz vrlennn, Al in
) Si ſpiritualem. aci initatis pꝛopinquitatem quid u teſtat ſcribens onmaria elt o a⸗ ludn
reicunchrimanin zan eninmmn nid non poſante carnay 1 ſopid apbꝛice. eV., Normelil
lcearer⸗ “ ſciun ſi vroꝛ iquds mnng nee ſe c ernit ſpiri lan Aethmeane k nen nonde⸗ irche vel vir ng⸗ lſente
mie eeS licuius is vel nulla generati N. alchaz ter efficiatur non e ßepi
med lenrltum all uirit nalig. Drez' ex epiſtola paſchaʒ bem. er filio cũ vxoꝛe (ina
de ſacro fonie mihis nE. tnalig. N rbeginum epiicopuz. be ä ?JYMVMUv cockem idez caſũ un
Pror Ec der Et- r eaʒ n Mẽ ſed ex alio.ſed culino in. /qui ſpiritualem. vbi eae 5
o mihi per eaʒ . 5 ſeulino in. .qui ſp ,B RN
ex alio ne compaternitas. iuges uͤhi comunicantactiones ke n gquem poſuit in malſeult ur quihmaqneſtis eratin tbema⸗ Ai
Aa bocreſponder nanme Gnagann gur eliqu intelligi, enrnsanate actio⸗ a abae dunecs nihem bie depingitur elſteſ, deſponſatio ma⸗ mnn
od enim vnnaciugum iuerſitatis qua querituj. quar D pa n B◻☚ into loco queſitum. an dan tſi conſtaret de ea. er⸗ mig
Paſſiones dn r hoc nõ aſſ gnat᷑ ratio diuerſi cum ego nullo modo ſint p te mn a uinto lo t. ? quidem pꝛeiudicaret ſie non coͤſtat n
vna caro. ſed pe non paſſiones.dicas gb ſialis. non poſſum dici com nifeſte pꝛeindice eponec nobis ſed quia eccle ſu non ius ſʒ mnd
. non . e ReDI e l u non iu nn
nes municant ee carnalis nec adoptiuus nec ſlia mea licite copulak ei. Jtez mnmnmna de clandeſti. deſp obatio. ergo delecit hoc ca beſcant. ſed n
crſunsenon dmeutt ſpuͦglis batet auia fliam o ego non ſum patc ee pꝛeiudicat maniteſta Pltis noniudicat xrriſtaubentant ſed (KH
ater ſuus. non ſunt fratres ſpirtuales ergo e ſedin pamo c veobaſoagnin en long de occultis onere ſed vonitalianuſ vn li
lius mens Lillepuer non ſunt fratte dem camuiognuntur ed in pꝛimo cãu Proba lan facilis erat ⁊ ideo euntnent ramganiwnonen tamen ſne fnn
ſpiritnalis ip an duo hec.c. in eodem n ſecundus ſuſcipitſ ndeamamarimonin ebenme pñtia teſtium 2 annene no ſunt . ni
b C Nem. ui oteſt abere duos comparr is poteſt habere duas com tenent. ſunt clandeſtina a r.ſed cum buiuſmoi ſolenita bibentur Aunu
dicitur aliqua p in ſecnndo dititur ꝙ quis pote ſtatibus cõtrahuntuxr. onſenlus. quare pꝛohibe vel Aio
e alia vxoꝛe.in ſecnndo dit de alio vio. ſolemn imonij.ſed ſufſiciat ſolus conſenſus. q foꝛnicatio.v
ackko a ſecũca ſuſcipit pꝛime Doanan ſpualis acquireretur mome velune atwnpatenenten ſub ſpe matrimonij fiat foꝛ
ma crederet aliquis ꝙ cognatic ſteut omnes conſanguin contrahi.Rũ. duplicir⸗
Oſt. neqzʒ alio carnalis ꝙ vroꝛes
. vroꝛem ſuam ſcut ꝛ cogn aſtines. ita compatres 2 cõmatres .
vroris ea mediie eſictuntur viro afti

cclxiiij
. XXE

tate H”s ſepe enim matrimonio oc⸗ e ertra de eo icog colen ſuper e §. bis ita. M
imonialiter coniuncti ſeparentur.ſepe en 4 Vllus.cam huius ꝓbibitonis babes.j.e. S. bi⸗ oniugales
iine neonnaet gurer murzter oboſtunmn dimiteret reliaunm vwꝛo⸗ A ns annlo⸗ nune ligniſdcat mutuũ amoꝛẽ ⁊ fidem coniug
. . 65 P ..E. G. . „ „ „„ 4 1 . * . e⸗ . . . 2„ . . .
denn decnunneuzpeünde eſtimetur auctoꝛ ſi ipſa.c.xxxij.qij. Imuntattcen. lectes in matrimonio erunt rogai din e
uuni chononntur. b Tpe.l.c erant ĩ adul:a
l tecibus. extra J . 3 in quadrageſima
lnin d Wac deſpon. L itimu nõ ſit cöiugium ſoa aparanympbis accipiẽda:⁊ ita dnecteanint w rs abere
nnnn cum nibiri. A Aegeirannns ipſam ſemi · Ffm legẽ ⁊ euangelium npicksna⸗ poſſtt exira de ma. cͦctra
N C¶ Gnkernſ bie 1 ae iſbere vident a ptijs in coniugi liquide me interdic.ec ex litieris. in ꝑte
nn tenon banenzn Ppi aniu enlocit vron. eratore⸗ 1 — lebne Pck eenilts . Ea cͤſem din
erkNtd ericulu vertitur ĩ tu 5 7 ꝓpinquioꝛibus Otmin; anda ſonis.
von ulenmn. raliter Inions, 4 cerdcketenedlcs illa viuente altera non Sncrndsien ne⸗ vel ſbüiale ſignincauit.j.
enſin ius qñ⸗ oblationibus aſa iregnũ dei nõ poſſidebunt ? e feminę. .
itinen 2.3. dl. v. ad eius qn⸗ araniphis vt conſuetudo agdulteriregn ipturam' re, 1C LQCuncta i. bec fingula.
ß tamẽ pᷣſumit canö tur ⁊ a paran 3 nitentia illins per ſcriptura . lat. huiuſ.
tni iij.q.i.ſ gs accepit. mis:cog S iduo vel inenſi quarto. igũt᷑ neceſſario.nã ſi omit
nönei 1 Pbic al⸗ ie tali ſne vnrete anitat Painereli ponſus ⁊ ſponla ad be aig leuia velmaa⸗ nö n
ucn Pbarc trgao oꝛatiold! itima ictionem accedant. Ct. vt.ff. de vo. inſpi. liin
Mnen quis eaz receperito n odiant. Itẽ ita peracta legitnna enner Ponncu benedicẽ dos ergo põt omitti.qꝛ licet
ſhnriken Ranererli annd ns ſenote eſſe coõn aeenaaneitavet B 4 ſunt a ſacerdote:a fartine dos ſine matrimonio ea n
gnuntbls bab⸗ . vt. xrrij. q.iſ. ſũupta non cõiugia ſed a vel paranympbis offerant in eccle poſſit.matrimoniuʒ tñ ſin
faſ ſedieerareini õtubernia vel ſtupꝛa ant foꝛnicaj : qui cũ acceperint be· dote eſſe poͤt. vi.ſ.e. i quis
in libef mulie C itima“ coingia ſia ſacerdoti:qui cũ accep iuinis. ſi ↄtra iij. q. iij. con
Clüe ſoler, in liber mn tiões potius quã legitima“ còiugi nocte pꝛo reueren diuinis. ſz otra iij. a. ii con
inj ris cõditione potius SõSõs iſi voluntas pꝛo nedictionẽ eadẽ nocte pꝛ ſanguineox. ſed illud itelli-
Mini Sinmi oniũ nõ dnubitatur:miſi voluntas p initate per anguineox. ſed
Arin Faubman m nde Dle ſuffragauerit 2 vota lcenie anene gecer re eſ. cNi. gl coce can er io ner
una rinup.in errae fun egieina. vſen ex decret. Oꝛ AXN pubſicis nuptijs nullus dn/ vnadeg Pſunnätur achlteit
ci qs non pteſ iſde pape. c. vj. ⸗ ñtur. b.tñ dicit pcũm
Kuain veke babere aliquaʒ Vupeho dec alag celebꝛar̃ nõ lʒ. cat ernng ſne dote ſat cöingirnn epelcea der dmin “ ſo
an vt coͤcubinaz. Dinn AUAllus: fidelis cuiuſcũqʒ con/ ) Allu; oſſibilitatez ſat dos: leniiante ladiben ponkne⸗
inn one wr legntims ditionis ſit:occulte necies ne ſinepubſ cis nuptijs quiſquam ). Nalis.legem ꝓmo⸗
evi . ſidicti ccepta a ſacer/ 3 ſumat tionis.
ulnni r.. ſ. de cocu. in cu ciat ſʒ bũdictione accepi Item mnubere vel vxoꝛẽ ducere pꝛeſum Honſata boc eſt con
nluun binatu. ſo. canõ cõfeæ dote pnblice nubatin dño. ibusauctoꝛ itatibus oc / o Beſponlata. ee
oeanocol⸗ 5 oꝛum. WMis omni . . tra illos ꝗ dicũt ꝙ ſi aliqu
gtug derat piculu aie.56 nicolaus ad cõſulta bulgar tie pꝛohibentur: atqʒ ideo icaria; defiozaui ? eam
Vtfiah potius iudicat eẽ fſo⸗ Puptie gnblce celepꝛar ochendt. cunlte nup itatẽ fit nuptie pꝛo Snenrin duca in vroem
duns mn nã femi⸗ cũ cõtra anctoꝛi poſtmod en
D nicatione ulImo⸗ D Oltraies ta mares q largẽ inſectis baberi debent. Sed queri⸗ nõ repelloꝛa ꝓmotione qſi
n iirnnkenmns T.) nenoligaturd aurez ve oſes mrqdnibi velim fic oleutates ve coubrij vurefimnar F ei,.
ins mand g unann e aen ae eenbihen ca/ laminis ⁊ anulique in inis O „ D r ſunt, xriiiſdi. .de
n jeen ſi nuptia late e1 E SDe bis ita cribit iſido lxx vij.di.quicũqʒ.xx Dle
n luniga ſi aligs iurauit ꝙ vel qñnn ſt. ſz poſt ſponſalia fex ſernantur. De bis 1. ötra.xxxiiij.
n . ne futuraꝝ ſunt nuptia ie velz maritant᷑. di. valentino. led et .
tine ſeci nid Net geia 3 cõſenſu eoꝛum Onare ſemie velatur du m⸗ au ĩ virginitate videtur iſta
ſnurt velit ea retinere n miſſio.federa quoqʒ cõlenin Emine dũ nt᷑ ideo ve / cãu i virgin
alennnn d BrAie rc dan ddon arg 1 fneeneanleoe⸗ Elrlesem rnieanemit
Drimhen erit zMareihonmzen ptate ſũt celebꝛant: Ko Aenz fidei ritis ſuis ſubditaseſſe bumiles. MonidE a ſſttle k tane⸗
Lril lecs. Rcal ir ees i Pangezfibien deipoͤderf: dorẽqʒ Ite q nubentes poſt beucdicrid 4 p. Der mira o ve.
ſgijt „nig sen Annlo r. ne vira inni aſi vno vincu i. i. quẽ penitet. cõtra. ſz i
oefrican ſec? ßᷣm 8ſcripto nẽ vita innicem quan v dil.i. quẽ p
geſfi Aones, vrtrhc F. vtriqʒ placita ſponſus eius ſcripto L videlicet ideo fit ne cõ bibetur abſens ꝑ ſoiptu⸗
e .vt. rxij. q ij. vari ninnitatis copulantur: videlice nt P
gſie aerin boe ame i, pactuboc ctinete coram inuſtati Ecõiugalis vnitatis diſrũpant. tam cfiteri.vel q, peniten⸗
ni⸗ ab vtraqʒ pte 53099 o qð eadẽ vita cadido pur,· ti accipere dicaüt p
W ſardo bee tnnan⸗ ant apto tꝑe ne videlicet ante tẽ t vero ꝗ iſ⸗ doꝛ mittit mi eri ſimplici dũ pñi
e . mſcetur. candoꝛ mittit mi
unnig bas zns prlmmo lege diffinitũ tale quid facere pꝛetu/ pureoqʒ coloꝛe ꝑmiſce ra ſit in ſcripto peccata offerre.
Gtmn bſonas nõ pꝛeſum eg ialia ſedera per ꝗppec ad mũdiciam vite. purpn i. q. viij⸗S.led caliſtus.
ntéH niũ nii mãt: ambo ad nuptialia feden iguinis poſteritatẽ adhibetur vxnij.. viij ens..
WI Emanmonid nin unt: 2 pꝛimũ in eccleſiqᷓ̊ dñi cum ad ſanguinis poſteritatẽ n Põr. ꝓ reuerẽtia.g“
rnlet Roraun inrn nup. ducunt:2 p e debent vt hoc ſigno ⁊ cõtint᷑tia ⁊ lex ñ erit pcum ſi alit᷑ ſiat.
C. 5 nup. :quas offerre deben . 4 Pcum ſi
rhſu penalis 5§imo⸗ ne; oblationibus: qua janu ſtatuuur diab vtiiſqʒad tẽpns admoneatur elik fiat⸗
1 ĩperialis S. imo. er lacerdotis manũ ſtatnũtur t gen en oralſecer
mwartalte aſfectio ne celeſte- ſnrinetenne beent lus a ſpõſo ſponſe dainr:ſit nimirũ lii quis Epplebre grlet⸗ H8, wd
ge ceſſeri oparatis vlo hec alia que ad im ſolẽnia. pecca⸗ vel ꝓpter murne dilectionis ſignnz 9T. Bos. er boc deent nz⸗
ackrt dvo luͤ alt eſſe ſches cunernin nubitat vl ꝓpter id magis vt eodẽ pignoꝛe Eenaliad älei d ſal
hum toſiderala.vt.ff.ð do tũ aũt eſſe ſi hec in⸗ . ꝛda iũgatur. vñ ? qᷓrto ann- ctn nimia pa cogarlen
„Dong derengn ne oqtieo vena que- conſilium.
tanteei 2 famã loci ſidero. mus. Item leo puaopĩʒ. lus digito ĩlerit:iõ qꝛ ieo ven cõcedo. hocẽ conſium.
nten perint ſacramenta. vt obſerggnae. Decbeat vxoꝛ eſſe que Muptie dieuntur ab obnubẽdo:eco 1 Anulus. dict. b. ptra
1 xxviij.qi.caue. iteʒ Da 1. O legẽ virgo cata capnt ſun obnubere ſoleat. Aiitionẽ anuli vel donauonẽ
c irat i omni en dr dn Le c veniret pꝛeſumit᷑ pꝛo mfimonio.ar.
denlennniontbire Sepstcdin tinſtaneg gein⸗ L Egiiud ociom qay cn iret henn H
ſ ovt mm v „Lore 2 vidi e ip. ilud. ? hoc etia
us urndon allre legitime:⁊ a parẽtibustradita ſpon rebecca:vidit iſaac deam / de “ eaeoii,
imioꝛibus pſo ”YÿYMVñ ur in bñdictionibus vbi diẽ
. enaintanecht ante, ſonis m leges non bñdic dñe bas arras. ? ar. xx vij. qeij.ſigs vrxoꝛt. Alij dicũt ſpõſalia tatu pſumi
nei alie ſolenitates requirunt.in mediocr ns no nigteneateesrwttann. niſi der a ſacerdote ar. See nrates. vł nin ſſt öoſue. loci ann?det imſ monio
1 ſaffciunttene⸗ i ſobened lrinn m ) 2cſi q die ler arra e n lat hione 5 ei⸗ and ncheemds ii m
Nſ ui. mo. na effi. le. hoc ergo. col. vj. . 4 d. vxoꝛ erat.ergo iam vxoꝛꝛ deſponſata.arg. xxxij.qij.S. cũ
in A. Tegtimaenb indfcanrck all mamtmonio per eomm conſeſſionsz. Eeflad x drens *

—à4 1, .
k n Frenn

α
rr) Rr-cl.i S.eſt auts dum tame boe

. 7

. * lνν⅞ναν

71

7

—

buntur inter ablentes cele⸗

ſentire non poſſumus.ſed in eo qui nõ ſunt penitus ignoti poſſumus cõſen⸗ iuran. muli eri. S —
lire. vt. xliiij. di/c.i..ij. di. lxrv.c.ij.⁊.iij. ꝙ inter abſentes matrimoniũ contraba d ¶¶ Con feſſione.xxiij.q.i.ſi quis contra.ſed ibi de carnali coͤmirtione,

Cau.

eſt ar. ꝙ matrimoniũ poteſt contrabi inter abſentes qui nnnauã ſe viderũrt tamen qui ſic iurant non debet dari licentia con trabẽdi.cum per ſent
quod verũ eſt ſi ſama vel aliquo alio mò ſe nouerũt.⁊ in ignotos ex toto con⸗ „

aur. eſt ar. extra qui deri.vel vo.veniens.ſf.de ri.nup.muliereʒ.ff.de ſpon.ſuf⸗

ficit ⁊ dicit ler omnes cõ⸗
tractus qui conſenſu cõtra⸗

bꝛantur. ff. ð contrabẽ. emp.

agatur. non enim dico ꝙ lo
lus conſenſus facit matri⸗
moniuʒ.niſi hoc ſit actũ iter
conſentientes.ar. xx vij.qij.
ſufficiat. ⁊ dicit ler ꝙ inſpi⸗
ciendum ſit quid agatur.ff.
de ac.⁊ obli.obligationum
ar.cõtra extra de ſpon. duo.
duobus ibi coꝛde ⁊ oꝛe.⁊ ſi
non ſtringit ⁊c.ſed dic ꝙ oꝛe
dicentur conſentire.cũ p:o⸗
curatoꝛes eoꝝ nomine con⸗
ſentiunt. Sed quid dices ſi
aliquis conſenſus ſuũ erxpꝛi
mat alicui femine ꝑ litteras
ante receptas abiſta iſte pe
niteat. h. dicit non eſſe matri
moniü licet illa conſentiat.qꝛ
requiritur ꝙ duret volũtas
pꝛ oꝛis nam requirit᷑ ibi mu
tuus conſenſus.ſecus tamẽ
eſt in alijs mãdatis.nã licet
reuocetur madatum altero
ignoꝛante tamẽ cõtractus te
net. vt.ff.mã. ſi mandaſſem
ar.tamẽ eſt cõtra.ff.ð diuoꝛ.
ſ penituit.itẽ ſecus eſt i ele⸗
cliõe.vt extra de elec.cũ ĩter.
BSB obijcit. i nouellis ĩ àt.
¶mo. na effile. S. pe.col. vj.

₰
b Pabitux. led nũquid ꝑ
bee

verba futuri tpis.iuro
ꝙ habebo teꝓ legitima vxo
re cõtrahitur matrimoniuʒ.
nõ videt᷑ cum hec verba hic
poſita futuri iꝑis ſint.vt ex
de condi.ap.c.vl.⁊ extra de
ſpon.de illis.lex iſia tamẽ di
cit ꝙ ſic ⁊ eſt verũ.quia hoc
verbũ habebo reſpectũ ha⸗
bet ad pñs tẽpus.aliud eſſet
ſi diceretur.iuro ꝙ ducaʒ te
in vxoꝛem.⁊c̃.⁊ ꝙ illa verba
ad pꝛeſens tempus referant᷑
pꝛobatur extra de matri.cõ.
ctra iterdic.eccle.ex litteris.

b·Ael habiturũ.i.habitaʒ

retenturũ. b.

c õ ecce apte

.

lantem:⁊ cũ interrogaſſet quis eſſet
cognito ꝙ ipſe eſſet cni duceretur
vxoꝛ deſcendit ⁊ caput obnubere
ſuũ cepii:docẽs verecundiam ĩ nu.
ptijs pꝛeire debere:inde enim ⁊ nn
ptie dicte ꝙ pudoꝛis gratia ſe puel.
le obnuberent. Sʒ obijcitur pꝛe⸗
miſſis:multa ſunt que pꝛohibentur
que ſi fiant ex poſt facto cõualeſcũt:
pꝛobhibentur vonẽtes matrimonia
cõtrahere:que tamẽ ſi contraxerint
inniolata permanere opoꝛtet:ſic et
clandeſtina coningia contra leges
quidẽ fiunt.tamẽ cõtracta diſſolui
non poſſunt:quia ex legitimo voto
ſubſequẽte coꝛroboꝛantur.vñ ena⸗
riſtus cuʒ dixiſſet:aliter pꝛeſumpta
nõ ſunt cõiugia:ſed adulteria addi
dit:niſi volũtas pꝛopꝛia ſuffragaue
rit:⁊ vota ſuccurrerint legitima.
Hinc etiamin nonellis“.
JAquis diuinis tactis ſcripturii
Ohrunit mullerilegitima eeaz
vxoꝛẽ habituꝝ vel ſi in oꝛatoꝛio ta
le ſacr̃m dederit:ſit illa legitia vxoꝛ
quamnis nulla dos nulla ſcriptura
alia interpoſita ſit. His ita reſpon/
detur:cõiugia que clam cõtrahunt᷑
nõ negantur eſſe cõiugia nec iuben/
tur diſſolui:ſi vtriuſqʒ ↄfeſſione ꝓ·
bari poterũt:verũtamẽ ꝓbibentur
qꝛ mutata volũtate alterius eoꝛuʒz
alterius cõfeſſioneꝰ ſides indici fieri
nõ poteſt.vnde publice cũ alterius
vota in alterã partẽ ſe tranſtulerint
pꝛo pꝛioꝛi cõiungio quod iudici icer/

lũ eſt:ſnia fieri non poterit. Incerta

enim vt ſixtus papa ſcribit epiſco/
pis per biſpania ↄſtitutis:nemo põ

tificnʒ iudicare pꝛeſumat:æ quânis
vera anr non tñ credenda: niſi que

—

ce
mani

certis indicijs cõpꝛobãaãtur: niſi que
manifeſto inicio conincnntut: niſi

Aue indiciario oꝛdine pnblicaninr.
Hic ẽt victoꝛ papa ſcri.theophilo

g. ꝙ ↄfeſſiõi ⁊ ſacro cõiũctoꝝ occulte ðᷣbeat credẽ eccłia cũ aliter ꝓbari nõ

põt eos ↄtraxiſſe.qð ĩtelligo cũ
niſi pꝛeiudicetur pꝛimo vel ſecu

ↄfitentur ꝓ matrimonio.tũc eoꝛũ cõfeſſiõi ſiat
ndo matrimonio.vt extra de eo quicog.con⸗

ſang.ſuper eo.tunc enim ſeparatur ſm matrimonium ob hoc.lʒ videatur cõ⸗
tra extra de rap.cũ cm.nã ibi dicitur credendũ eẽ ↄfeſſioni mulieris que era⸗
in monaſterio.ſed dicas ꝙ illud vel ibi ponitur pꝛo.⁊ ᷣm hoc idẽ eſt in mati⸗
monio carnali ⁊ ſpũali.ar. cõtra extra ð regu. tran.ad re. vidua, cur.n. ife rioꝛ

erat lex diuina.vt. xij.q.ij.cũ deuotiſſimã. vel dic aliud eẽ in matrimonie ſpiri⸗

tuali.cum ât agitur ad matrimoniuʒ diſſoluendũ qꝛ dicũt nullũ eſſe Ppter cõ
ſanguinitatem vel aliud ipedimentuũ.nõ creditur eoꝛũ cofeſſioni etiq cũ ſacra⸗
mento.niſi aliud adminiculũ ĩteruenerit. xxxv.q.vj.ſi duo.j. xxxiij.q.i. req ſiſti.
ſi at agitur ad ſeparationem mutue ſeruitutis crederetur tũc cõfeſſioni alteriꝰ
extra de diuoꝛ.ex litteris.vnde in matrimonio non ſemper creditur aliquibus

contra ſe.item pone ꝙ ſtabam contra matrimonium dicebam me babere aliãä
vxoꝛem non pꝛobaui me habere.nunquid iſta deſuncta poſſum ſtatim cõtra

here.videtur ꝙ nõ.quia fui confeſſus contra me.vel bone ꝙ dicebam aliqujã

eſſe vroꝛem meam non pꝛobaui.nunquid poſſum cum alia comrabere videt᷑
ꝓ non esdem ratione.quia cnilibet creditur cõtra ſe.xiiij.q.ij. Sei. ſed dic q poͤt
ar.ff. de acqui.poſſ.naturaliter. S. vl. ertra ve cã poſ.⁊ pꝛopꝛi.paſtoꝛalis.nã ibi
habes ꝙ ſiegi rei ven. poſſum agere interdicto vti poſ.licet ſint contraria. nãͤ

per pꝛimũ còtendo non me poſſ
enim põt quis agẽdo ꝓponere

ↄtraria vel exci

dere. per ſecundum dico me poſſidere. bene
piẽdo ⁊ talis ẽ caſuo expꝛeſſus

extra de deſpon.impu.atteſtationes.ſq̊ nõ aſſerendo vt nð.ᷣxiij.q.iin ſi. talibꝰ

mihil habeat in qõne quod ꝓponãt

tiam ſeparantur ſed ſue ſunt conſcientie relinquendi vt

extra de iuxe

hic de ſpoͤſalibus agitur.
ec. Credenda. ar ex

= . his auctoꝛitatibus
epᷣo. Incerta chariſſime nullatenꝰ ſequentibus.c.q i⸗
indicemus:quouſqʒ veniat dñs ꝗ dernon m coͤſcien⸗
latentia pꝛoducat in lucezʒ:⁊ illumi tiam ſed ſᷣm allegata

nabit abſcondita tenebꝛarũ æ ma⸗/ debet iudicare. j. de

niſeſtabit conſilia coꝛdium: quãnis con. di.vc vlti ry.
