riuʒ lapſus nõ reuocet᷑:ſicut in apo

781 Nia. ttuoꝛ.ſ.
cõſtantinopo⸗
litana. epheſina chal
cedonẽſis ⁊ anchiri⸗
lana. de qua habes.
I.e.domino.
q . Acapite.i. evOo.
rVſqz in quartuzʒ
ideſt ſubdiaconatuz.
34. Ita eti gimie. ſ.
xxiiij.q.j.non affera⸗
t Triticuz.i. pniaz.

u C Et fructu.ireſti *„

„

tutionez.
1r Gaudeo ideo die
gaudeo.qꝛ poſtpeni
Ai foꝛtioꝛ reſur⸗
thõ.vt. ſ. e. fidelioꝛ
gnant.ix. oꝛdines an
geloꝛuz. de gbus ha
bes. ſ. de pe. dil. ij. vn
cipiunm.
In deſerto i in ce
lo. qð diabolus p ca

—2

aSeerui
a Etpꝛima. arg. G
reſtituti poſſunt ſoet
ſare ⁊ teſtiſcari.ar. j.

e.ferrũ ⁊ c.dño ſcö.

b ¶Pauci. difficile

eniʒ ẽ coͤtinere. vt.xx
viij. di. de bis. ꝛ. xxxr⸗

üj.q.v. q ſitit. nec ia⸗

men ideo minus de
lietũ ẽ.vt.ij q.j. multi
in fi. .xxxij.q.vij. fla
gitia. ? lʒ iſtud ſit na⸗
turale.nõ tamẽ excu
ſat. vt. ff.ad.l.aquil.ſi
ſeruus.S.ſi foꝛnca⸗
8 id , qð pꝛo
0 pbeteezechreit

mento vnde cecideris et age pnia,s

et pꝛima opa fac. Quid.n. grauiuns
eſt aut carnale delictum cõmittere
ſine quo pauci inueniuntur:ant dei

filiunʒ iure iurãdo negat᷑.in quo ver

bo hunc ipſum beatũ petrũ apoſto
loꝛuʒ pꝛincipeʒ ad cuius ſacrnʒ coꝛ

pus indigni ſedemus lapſuʒ eſſe co

gnouimus:ſed poſt alonez pe
penitentia

nitentia ſecuta eſt:⁊ po
miſericoꝛdia data eſt:qui ab apo/
ſtolatu eum nõ expulit:qni añ qui⸗/

Aem ipſum ſe negare pꝛedixit.

Iem ſup eʒechielen.

Poſt acerrim penitentiam lanſ
reparagauur.
AQid eſt poc qð pphete iacen
i dicit:ſta ſupꝛa pedes tnoset
loquar tecuʒ.ꝗ eniʒ iacenti loq̃bat
cur ſtatim ꝓmittitſe locuturũ. Sed
ſciendum eſt. qꝛ alia ſunt q icentes
alia que ſtantes audire debemus.
iacenti enim dicit᷑ vt ſurgat.ſtãti
autem pꝛecipit᷑ vt ad pdicationem
Pꝓficiſci debeat. adhuc enim nobis
in inſirmitatis confuſione iacenti/
bus pꝛebe debet au

no opere ſurgimus cũ iam recti ſta

re ceperimus dignũ eſt vt ad lucrã

ꝛeben non debet aucton ⸗—
tas pꝛedicationis.ſed cum iã in bo

hidſte

Unen. n.
eboun
inmi

Di.

CStans. hic ſtans accipit᷑ in mala ſigniſicatione ? pꝛius ĩ bona.? ita

eſt bic arg. ꝙ aduocatus varijs modis põtiura exponere ſicut bec au⸗

ctoꝛitas verbũ caro factũ ẽ.vel illud.veritas de terra oꝛa ẽ.qñq; expo⸗

nitur.i.xps devirgine natus ẽ.vt.xxxv.q.x.c.j.qñqʒ exponitux.i.ofeſſio

de penitente. de pe. di.j.
b ¶ Timoꝛe.buili.ſ.

cũquo cbaritas dedi

gnat᷑ habitare.iducit

tñ iſte timoꝛ filialẽ fiẽ
ſeta filuz. vt. j. de pe.
Di.ij.ſi quis tantaʒ.

cErrũ.in iob cõ

tinet ita hʒ ar⸗
gentũ venax ſuaruʒ
pꝛincipia.⁊ auro locꝰ
eſt in quo cõflat᷑.fer⸗
ruʒ de terra tollit.la⸗
pis caloꝛe ſolutus in
eis cõuertitur.

d ¶Incipit. argu.

poſt pniam reuertit
ꝗs ad pꝛioꝛes actꝰ ſi.
xxxij.q.j.cũ renũciat
2.q. v. pꝛeceptũ.in fi.
q.tua. in fi.ff. de edil.
edi.ꝙ ita.ar.ↄtra.lxj.
diſ.in ſacerdotibꝰ.rñ
deo ꝙ nũqᷓ; ꝑ pniam
reuertit᷑ res ad pꝛioꝛẽ
ſtatum. vt.xxxiij.q.ij.
admonere.⁊.lxxxj.di
ſtin.roman?⁊.c.ſi ꝗs

clericus ſj ꝑ diſpẽſa⸗

tionem. vt.ij. q. iij. S.
notãdũ.in fi.io.niſi ĩ
occultis criminibꝰ vt
ex de tẽpo. oꝛ. c. vlti.

e EM nõ fuit. i.

lis nõ fuit.⁊ ſic nõ ẽ
hic aliqua ſictio iuris
Vl dic ꝙ ius fugit eũ
eſſe nouũ hoĩeʒ.ficut
baptizatũ. xx vj. di. c.
j.alteratus tñ ẽ. ij. q.
vij. S. qꝛ ergo. fic ſin⸗
git nõ eſſe homicidã
gẽ homicida.xxxiij.
q.v.ſi homicidiũ ſi⸗

muliter fin git aliquẽ?

nõ traſiſſe ꝗqraſiuit.
vt. vij.q.j.mutatões
7 nõ eẽ ẽm g ẽ eps.
vt. ij. q. vij. nõ oẽs. et
cgꝗ nec.⁊ eẽ virgineʒ
q̃ nõ ẽvirgo vt.xxxij.
q.v. ꝓpoſito.⁊ nõ eẽ
imnt᷑imoniuʒ.qð ẽ.vt
xxx.q.v.aliter.ſij nũ⸗
quid ꝑ tales fictiões
pꝛeiudicabit᷑ veritati.
ita vt nõ admittatur

pꝓbatio in ↄtrariũ.vi·

detur ꝙ ſicvt ex de re
gula. vidua.ᷣ videt᷑ cõ
tra.vt er de renũ.ſup
eo. ?.ff. qdð me. cã. nõ
eſt verſimile ⁊ vna p
ſumptio pꝑ aliã pᷣſum
ptionez tollik. ff. de in
inte. reſti. diuꝰ. Ege
dico bꝛeuiter ꝙ cõtra
oẽm pᷣſumptionẽ au

ditur ꝓbatio.niſivbi

ius de iure alicui nõ
tm̃ pꝛeſumit.ſed etiazx
certuʒ qd ſtatuit.nec
mMyltu appꝛecioꝛ illaʒ
diſtinctionẽ quoꝛũd
ꝙè q̃dã pꝛeſumptio
iuris.q̃dà hoĩs.q̃daʒ
nature.qꝛlex dic ꝙ ꝑ

quicũq; arg.cõtra.xxiij.q.vij.ꝙ autem.

dos alios in pꝛedicatione mitti de⸗/
beamus.Stansergo pꝛopheta vi

ſioneʒ ſpiritualeʒ vidit ⁊ cecidit:ca

dens vero admonitionis verba ſu
ſcepit vt ſurgeret:ſurgens aũt pꝛe/
ceptum audiuit vt pꝛedicaret:na ꝗ
adhuc ex ſuperbie vertice ſtamus:
cũ iaʒ de eternitatis timoꝛealiquid
fentire ceperimus dignum eſt vt ad
penitentiaʒ accedamꝰ:⁊ duʒ inſir⸗
mitates noſtras ſubtiliter cognoſcẽ
tes humiliter iacemus:ꝑ diuiniver
bi cõſolationẽ ad foꝛtioꝛa operare
ſurgamus: IJdem.
DBecodez. vbS
EEris be terra tollitur:cũ foꝛ
tis pꝛopugnatoꝛ eccleſie ater/
rena quaʒ pꝛius tenuit actione ſepa
ratur:nõ ergoĩ eo debet deſpici qð
fuit:quia iam incipiteſſe qð nõ ſuit
Item aug.

Poſt cõdignãà penitentiã pꝛiſtina

recipiunt oeig .
6 Am exaudiero eos:abo eis
virtutẽ ſpiritus mei ⁊ implebo
eos iudicio meo ⁊ foꝛtitudine.Am/⸗
maduertite in pñti loco poſſe doce
re aliquẽ poſt peccatũ ſi tamẽ vicia
pꝛiſtina penitẽtia digna diluerit.vñ
dauid poſt adulteriuʒ ⁊ homicidiũ
loqnitur in pſal.aſiperges me iſopo
⁊ mun. la.me.et ſuꝑ mi.dealbaboꝛ.
nec ſua tñ puritate cõtemiptns eſt:
me.cũqʒ boc feceris docebo ait ini
quos vias tuas. Item hiero.

E; ſloſedlech acerdo⸗ ma
aduen

. nne quaqnaz in typo⸗
tum pꝛeceſſerit ſaluatoꝛis:ꝗ noſtra
peccata poꝛtauit ⁊ alienigenaʒ ſibi
ex gentibꝰ copꝑnlanit eccleſiã:tamẽ
ſecundũ litterã poſt ſacerdotiũ ſoꝛ⸗
didatus inducit᷑taſtat diabolns; a
dextris eius⁊ candida illi deinceps
veſtimenta redduntur.
Item ex ↄci agathenſi.

Poſt penitentiam clerici coecti
auzhuß En

itatẽ faipiue .
U ntumaces clerici:pꝛout di/⸗
gnitatis oꝛdo pmiſerit:ab epi
ſeopo coꝛrigant᷑:aſi ꝗ pꝛoꝛis gra/
dus elati ſuperbia cõionez fotaſſe
contempſerint:aut eccleſiaʒ frequẽ
tare vel officinz ſnũ implere negle/
xerint:peregrina eis cõmunio tri⸗
buatur:ita vt cũ eos penitentia coꝛ
rexerit:reſcriptii matricula gradũ
ſuũ dignitatẽqʒ recipiant.
Item ex conci.martini pape.
Se godem.
B Jas pꝛeſ byter aut diaconus
aut ſubdiaconus inuentus ſue
rit aliquid de miniſterijs eccleſie ve
nundaſſe:quia ſacrilegium cõmiſit
placnit euʒ in oꝛdinatione eccleſia/

ſtica non haberi. In indicio tñ epi·

,

xxxxiij

fictionez iuris veritas nõ cõfunditur nec deletur. vt. C. de iure do. rebus in

vpꝛin apio.
f ¶ Lm exaudiero iſaias pꝛopheta ⁊c.

BSoꝛcdidatus.qꝛ dimiſit vxoꝛem.

.

dimittendus eſt ſi in ſuo debeat reci
pi gradn qꝛ multotiens boc ipſum
qð de ſacroſancto altario otamina
tnz eſt in epi poteſtate dimiſſuʒ eſt.
Item aug ad bonifacium.
B Ene valet ſacerdos reſtitni ad
honoꝛẽ ſuũ poſt peractã peni
tentiã lʒ in hoc diuerſi diuerſa ſen/

tiant dicentes non poſſe reſtitui adm

g·¶ Eſus.in typo.qꝛ duxit alienigenã ſicut xpᷣs ccdleſiam.
. 2 “Hubolus i vrosclidola

—

Eandida. qñ ad cẽ ſliuʒ

rae reliquit illã.xx vuj.q.

.

ij. F. .?. ij. ·
IeAontumaces.ꝓut oꝛ⸗
do.alio.n.modo ſunt
puniendi cdlerici minoꝛuʒ oꝛ
dinũ ⁊ alio maioꝛuũ.vt.xxxv.
di. ante oĩg ⁊.xj.q.j.ſiꝗ deri
coꝛuʒ.⁊.xij.q.ij.fraternitas.
Pꝛioꝛis. i. altioꝛis.

honoꝛeʒ:ſed ſic dictuʒ eſt pꝛopter ſi/ n & Cõmunionc.i.nolunt

mulatas penitentias quoꝛũdam et
pꝛopter affectatas bonoꝛuʒ digni/
tates. ”MM
Itez auguſtinus.
Acerdos quidem ſi cadit:va/
Olert⁊ babet reſtitutionis locuʒ

7.

eſſe inter alios.
o — HNeglexerint. offerk. n.
hoc officiũ ac beneſicii.io.
p C Peregrina.aufert eis
beneſictu ⁊ offiſuld.
qIn matncula. ſic. ij. q.j.
nomen.

poſt dignaz ⁊ peractaʒ penitentiaʒ r Dignitatẽqʒ.ſi. n. a vi⸗
gil

in bonoꝛẽ ſuuʒ ꝓpheta atteſtante e⸗

ait:nunquid ꝗ cadit non adijcietvt
reſurgat:⁊ beatꝰ gregoꝛiꝰ:dicit hoc
ad ſecundinuzʒ epiſcopuʒ incluſum
amicũ ſuum etia ab ipſo ꝓpheta in
hoc argumentũ habemꝰ:qui cum
poſt peractuz adulteriũ ⁊ homici/
diuzʒ ppetrauit: ⁊ tamen poſtea per
acta digna penitentia ꝑ dei gratiaʒ
ad pꝛiſtinnofficiũ reſtituunr. uo
modo igit᷑ hnius auctoꝛtatuz diſſo
nantia ad concoꝛdiaʒ reuocari va⸗
leat bꝛeniter inſpiciamus. Sunt tñ
quidã quos nõ odinʒ criminis.ſed
timoꝛ vtilitatis ⁊ amiſſio ꝓpꝛij gra
dus ⁊ ambitio celſioꝛs ad peniten
tiaʒ cogit:hos ſacri canones irrecu
perabiliter deijciunt:qꝛ qni ſimula
tione penitentie vel affectione ho/
noꝛis a deo nõ ↄſequitur veniã nec
ab eccleſia reparationẽ meretur.
AUnge augu.ſcribit ad bonifaciũ
Quare cõſtitutum eſt in eccleſia ne
poſt penitentiam quis ad clericatũ

redea l
T conſtituerennin eeccleſia:
ne quiſquam poſt alicuius cri⸗

s deeſt. anferendum ẽ ei
ſtipendiuz. vt. xj, di. dlericus
victum.ſed ſi pᷣlatus ꝑ tres
bebdomadas dceſt,p triẽniũ
luſpenditur vel etia ſi dieb⸗
ſolenibus deeſt. vt. vij. q. j. ſi
quis in dero.ſi ꝑ duos mẽ⸗
ſes pꝛiuaxur eccleſia. vt. vij.
q.j.pñtiũ niſivelis dicere ho

die coꝛrectuʒz. vt e de cle.nõ

mMinis penitentiam clericatum ac/

cipiat vel ad clericatum redeatvel
in clericatn permaneat: non deſpe
ratione indulgentie ſed rigore fa⸗/
ctuʒ eſt diſcipline:alioquiʒ ↄtra cla
es eccleſie datas diſputabit᷑ de ꝗ/
bus dictum eſt. QNuecũqʒ ſolue⸗
ris ſuper terram ſoluta erunt ⁊ in ce
lo. Sed ne foꝛte etiaʒ de ceteris cri
minibꝰſpe honoꝛis eccleſiaſtici ani
mus intumeſcens ſuꝑbe ageret pe⸗
nitentiaʒ:ſeueriſſime placuit:vt pꝰ
actam penitentiam de damnabili
crimine nemo ſit clericus vt deſpe
ratione tempoꝛalis altitudinis me/
dicina maioꝛ: ⁊ verioꝛ eſſet humili
tatis. Mam ⁊ ſãctus dauid de crimi
nibus moxiferis egit penitentiam

Ltamẽ in honoꝛe ſuo pꝛeſtitit ⁊ bea

tus petrus quando amariſſimas
lachꝛimas ſudit vtiqʒ deum negaſ
ſe penitnit:⁊ tamen apoſtolus per
manſit. Sednon ideo opinada

reſi.ex tue. Sed an poſſit re
petere fructus poſtea cuz re
uertitur non vr. vt. C. de re
miliilj.l.li.xij.alioqn ſpe re⸗
ſtitutionis faciliꝰ delinque⸗
ret.vt. ð.c.di.c.j.iteʒ qꝛ pene
nõ ſolent repeti.ff. de cõ.in⸗
de.pene.? penaʒ quaʒ ꝗs ex
ſuo delicio pꝛeſtint nõ repe⸗
tii. ff. de pPcu. ꝗq ꝓpꝛio.S.pe⸗
nã.itẽ hic ⁊ in.c.ſe.v ꝙ eps
poſſit diſpenſare cũ depoſi⸗
to.nã ⁊ ſenatus reſtituit.ff.ð
poſtu. l. . S. de ᷓ aut ⁊ ſenat⸗
equiparat᷑ pꝛincipi. vt.ff. de
aqua plu.ar.ꝙ pꝛincipis et
eccleſia hʒ ſuũ ſenatuʒ.vt.x⸗
vj. q.j.ccdeſia.ar.ad hoc.xj.
qõe.iij.eps.⁊.C. de epi.⁊ cle.
placet.ar.cõtra. er de cle.nõ
reſi.ex tue in.⁊ dixi de hoc.
ij. q.vij.ideo.io.ſol.cuʒ depo
ſito ſolẽniter ſolus papa di
ſpenſat. vt de pe. dil. vj. c. .ĩ
8 Js.iudicio epi.hᷣ er
8 go pmittitur epᷣs di⸗
ſpenſare in ſacrilegio.ſic ⁊ in

hereſi.vt. j. e. pꝛeſ byteros.ꝗ

„

.

ꝛin occultis etiã magnis. ſ.
e.de his.⁊ hoc verũ c.niſi ſit

eneꝛme ſacrilegiuʒ. vt. xij. q.

ij. de viro. .
(62 Tcõſtituerer. nõ de⸗
ſperatione.i. ob hocqg
ecdeſia deſperetſe poſſe reſti
tuere tales. IJM

uSed rigoꝛe. hic manikfe

ſte colligit᷑ qdð canones ꝗ di
cunt lapſos nõ eſſereparan
dos vel reſtituendos.de ri⸗

nauntor

Eni de ceteris i olbus
nomine eniz ceterox oẽs in⸗
telliguntur. ff. dever. ſ. cete⸗

„

rotum. fürf

u ¶ Snlam. qui ergo nõ ſeruat ſententiã iudicis offenditiud iĩcẽ 2 iniu
riaʒz facit iudici qui fruſtratoꝛie appellat ab ipſo.C. qñ pꝛono.nõẽ nec.l.
vlti. in fi. ⁊ hec hõt eſſe cã quare iudex debeat eſſe ſuſpectus ei aui appel
lauit ab ipſo.vt extra de ap.ad hbec.
x¶MWartyres.i. xpi ſacerdotes.

q Sed nõ ideo.q.d. poſſunt reſtitui aliqui ſm nigoxʒ.
b¶NMihil dem abebatur.i.vbi nõtimetur periculum.
c¶Aliquid.irigoꝛẽ vt nõ reſtituerent᷑ otſic ſerent magis bumiles.
dAcddiderunt.ſ.vt nõ poſſintreſtitui.
e¶ VWer affectatas.i. Ppter. ¶ Potentias.i. dignitates.

E⸗rperimẽta. ſic. xix. di. re Vt ſciamus. per
ſciendum. vel aliter. vt qñqp lſigna exterioꝛa cõſide

ſiat reſtitutio qñqʒ nõöõ.
b Strages. ö. xliiij.di. co⸗
meſſationes.
iĩ¶ Betrahenduʒ ẽ hic ba⸗
bes ꝙ diſpenſatio qñqʒ eſt
debita. ſ.vbi ſtrages multo

ruʒ iacet.⁊ alibi.vt. xlv.diſt.
Iʒ.⁊.j.q.vij.diſpesſſationes.

7. xj.q.lij.plerũqʒ.⁊.xxiij.q.

j. noli. in fi..j.e. cſiderãduũ

cũ eniʒ diſpenſatioſit quaſi
quedã miſericoꝛdia. ⁊ ẽ cer⸗
tuz ꝙ glibet tenet eſſe miſe
ricoꝛs vt.lxxx vj.di.nõ ſatis
⁊ h6̊ debita ſit m̃ peti nõ põt.
ficut epatꝰ debet bono ⁊ tñ
nõ põt eũ petere vt.viij.q.j.
q epatũ.qñqʒ aũt ꝓhibetur
diſpenſatio. vr. j.q. j. er ga. et
S. e. miroꝛ.qñqʒ etiã pmitt t᷑
diſpenſatio. vt. j. e. dño. ?.ẽ.
e.ſi ꝗs pꝛeſ byter.⁊ nota ꝙ
aliud ẽ rigoꝛaliud ẽ ius.alið
eſt diſpenſatio. Kigoꝛẽ gdã
exceſſus iuris ⁊ qͥda auſteri
tas facta ad terroꝛẽ.ſʒ ꝙ diẽ
canõ pnia imponit᷑ cõtra
henti ſecundas nuptias. vt
xxxj.diſ.hac rõne.⁊.c.pᷣcedẽ
ti.⁊ ꝙ cõmunio nõ ẽ danda
etiã in fine vite his g defece
runt in accuſatione clerico⸗
ruʒ.hoc ẽ epoꝝ. vt.ij.q.iij.ſi
gs epᷣm ⁊ rigoꝛ nõ ẽ uan⸗
dus niſi vbi timet᷑ exemplũ
mali.vt.xlv.di.ſj illud.quã
doq; tñ rigoꝛẽ ideʒ qð ſubti
litas iuris vt extra de re.ſpo.
ĩ lr̃is.⁊ extra de no.ope.nũ.
intelleximus. Diſpenſatio
eſt ideʒ qð iuris relaxatio.et
ea nõ ẽ vtendũ niſi ſit neceſ
ſitas vel vtilitas. vt.j.q.vij.
tali. Jus aũt media ſtrata in
cendi inter rigoꝛẽ ⁊ diſpẽſa
tionẽ.ff.de iuriſ.om.iu.qui

iuriſditioni.et.xxiiij.q.ij. le⸗

„2½

k ¶ Maioꝛibus. ſic. di.iiij.
deniq;.
¶ Qleri romani.vel coꝛne
lij paope.
m¶ Lypꝛiano. in cronicis
nõ inuenitur ꝙ aligs papa

Dictus fuerit cypꝛianus tñ̃

ꝙ fuit papa habes.j. e. de
co tantu ſed foꝛe ⁊ hic et ibi
eſt mendoſa littera.
n¶ But. ſidei.i.d ſcipline
o/ C. Jacedt i peccatis.
pSed etiã cadant.vlteriꝰ

tes fratres.

r¶Pꝛoperata.qꝛ q cõmit⸗

tuntur in deuz remuti non
poſſunt ſine pnia ⁊ qꝛ facili⸗

tas venie incentiuuz tribuit

delinquendi. vt.j. xxiij.q.
iiij.ſi is qui.⁊.c.ẽ iniuſta.
8 Intercepta. i. dimiſſa.

poſſumus remittere ſine pe
mitentia. ſed nõ que in deuʒ
Vt.xxiij.q.iiii.ſi is qui.

q¶ Ruine.i.euerſi irruen⸗

t A ꝗas.remiſſionẽ.q̃.n.
in nos delinquuntur
po

eſt ſupernacua Poertous doctoꝝ
iſaluti nibil detra:
hebatur humilitati aliquid addi⸗
derunt quo ſalus tutius inneniret᷑:

diligentia:qꝛ v

expertus credo aliquoꝛuʒ ſicta pe
nitentias ꝑ afectatas honoꝛũ po/
tentias::cogunt eniʒz multas inueni

re medicinas multoꝛũ experimen/

tamoꝛbo:uʒ:verũ in hnius cauſis
vbi per grane diſſenſionũ ſciſſura⸗
nõ hnins aut illus hominis pericu

luʒ ſed populoꝛnʒ plurimoꝛ ſtra⸗
gesꝰtacet:detrahendueſt aligd ſe/

ueritati vt maionbꝰſanandis ma/
lischaritas ſyncera ſubueniat.
Nttem ex epiſtola cleri romani⸗
miſſa pape cypꝛano*.
Reparationis beneficium non mſi
poſt penitentia debet cõcedi.

A Bſit aromana eccleſiavigo⸗
rem ſuũ taʒ pꝛophana facilita⸗/

te dimittere:et neruos ſeueritatis
enerſa ſidei maieſtate diſſoluere vt
cũ adhuc nõ tantnʒ iaceant in pec/
catis:ſed etiaʒ cadant euerſoꝝfra
tr ruineP pperata nimis remedia
cõicationuʒ vtiqʒ nõ pꝛofutura pꝛe

ſtentur:vbi eniʒ poterit penitentie

medicina ꝓcedere:ſi etiaʒ ipſe me/
dicus interceptat penitentia indul/

get periculis:hoc eſt nõ curare:ſj ſi

verũ dicere volumus occidere eſt.
Item cypꝛianus de lapſis.
õ lnn 6t
B Igs pꝛepoſtera feſtinatione
temerarius remiſſionẽ pecca
toꝛum cunctis putat ſe dare poſſe:
aut andet domini pꝛecepta reſcin/
dere:nõ taãtũ nihil pꝛodeſt ſ obeſt
lapſis:pꝛouocaſſe.n.iraʒ dei eſt nõ

ſeruaſſe ſentennã nec imiſericoꝛdiã

pijſſimi dñi depꝛecari:ſed ↄtempto

dño de ſua facilitate pꝛeſumere:⁊ ĩ

fra:mandat eniz aliqna martyres
fieri:ſed ſi inſta ñi licita ſi nõ contra
ipſum dominum ac dei ſacerdotes
ſunt: facienda ſunt. Si obtemperq/
tis facilis ⁊ pꝛona cõſeſſio:ſi penitẽ
tis fuerit religioſa moderatio:mã/
dant martyres aliq fieri:ſed ſi ſcri/
pia nõ ſunt in iege vomini q̃ͥ man/
danrt aut eſt vt ſciamnsillos a deo
impetraſſe que poſtulant:⁊ tũc faj/
cere qð mandant:neqʒ eniz ſtatim
videripõt dinina maieſtate cõceſ⸗
ſum qð ſuerat humana pollicitati⸗
one/pmiſſum. NMaʒ moples p pec/
catis populi petijt nec tamẽ peccã

tibus veniã a deo cũ petijſſet acce⸗

pit Itẽ iſido. ad maſſanũ epᷣm.
Qui ſunt reparana pon iapiuz vel
quando. .
Omino ſanctoameritiſqʒ ſan⸗

cto fratri maſſano epᷣs iſidoꝛꝰ

eps ſaluteʒ:qð in epiſtolis venera/
bilis fraternitas tua innotnit: vide⸗

licet qð in canone anquiritano.c.

ſta angelo epheſi eccleſie inter cete ſ ⸗ iaz
ra quedaʒ ſimilia ſcribit. Memoꝛ. er hoc verbo ꝛ⁊ ex illo

xix.legitur poſt lapſum coꝛpoꝛale, rata in penitentibus

reſtaurandũ honoꝛis graduʒ poſt 3 CVideri arg. ꝙ; nõ

ſtatim tenetur gs cre
dere etiã bono viro.
Vt. x. di. ego ſolus ſi.
ff. qð cnz kalſo tu. l. ij.
imo imputatur alicui
ꝙ nimis ẽ credulus.
xj.q.iij.nõ ſolũ.lxxx⸗

penitentiã alibi legitur poſt huius
delictũ nequaquaʒ reparandũ anti
qui oꝛdinis meritũ:hec diuerſitas
hoc modo ſoluit᷑:illos eniʒ ad pꝛi/
ſtinos gradus redire canones pꝛe.
cipiunt:quos penitentie pꝛeceſſit ſa

tiſfactio vel cõdigna peccatoꝛũ cõ vj di. ſi quid vero ff.
feſſio:at contra hi qui neqʒ a vicio de eo p quẽ faclj..
coꝛruptionis emendant᷑:atqʒ hboc j.non ob. xxiij.q.j qd
ipſum carnale delictũ qð admittůt culpatur.vbi dubio
vendicare quadã ſuperſticioſa te· obecditur. qꝛ ibi loq⸗
mertitate mitunt: nec gradum vtiqʒ aum duz prelatus hie
honoꝛis nec grati rẽcipiunt coma mlernrins Annon
nionis: ergo ita eſt determinanda erxant peelati. rvj.,.

ſententia:vt neceſſe:ũt illo reſftan v,nec mirum.
rari in loco honoris:qui per peni / a ½ Omino ſctõi
tentiã recõciliationẽ recepiſſe me/ epiſtolis mal⸗
rentur ſtatim diuine pietatis:hi.n.
nõ imerito cõſeqununt᷑ adepte digni
tatis ſtatũ:qni ꝑ emendationẽ peni
tentie recepiſſe noſcunt᷑ remediũ vi

vt ſolutionẽ canonũ

tutioneʒ lapſoꝛum ei
reſcriberet.

te. Id aüut ne foꝛte magis ſit ambi/ pC Vendicmre. ide
fendere.⁊ ſic etiã ecõ

uuz dinine auctoꝛitatis ſentẽtia cõ

rmetur:ezechiel ꝗdeʒ ꝓpheta ſub ra ponitur.

typo pꝛeuaricatricis hieruſaleʒ oñ c Superſticioſa. 5.

dit poſt penitentie ſatiſſactioneʒ pꝛi viij.di. quo iune.

ſtinuz reſtaurari poſſe honoꝛez co/ , Meceſſe erh ve

fundere inquit o iuda ⁊ poꝛtaigno bo neceſſe ⁊ ex illover
miniã tua:⁊ poſt paululũ:⁊ tiu ingt bo pꝛecipiũt qð.S. po
⁊ filie tue reuertimini ad antiquita, nitur pʒ diſpenſano⸗
teʒ tnã qð dixit cõfundere: oſtendit nemn e debit
poſt opus peccati debere quẽqua,z ſicpatet e eps pec⸗
erubeſcere: ⁊ poſt cõfeſſionez ꝓ ad/ catſino diſpenſatvbi
miſſis ſceleribus verecundà fron / paatet ratio diſpeſandi
teʒ humo ꝓſtratã demergere:ꝓ eo vt. xxxiiij. diſ. fraterni
quod dignũ cõſuſione perpetraue⸗/ tatis. arg. ij. q. v. to
rit opꝰdeinde pꝛecepitvt poſt igno tñ cũ ſuperioꝛe agi po
miniam ⁊ deiectioneʒ ſui nominis hin ndic⸗
ſiue dignitatis reuertatur ad ſuam de furepat nnlinsn;

antiquitatez:ergo dum quis poſt

opus conſeſſionis ſue confunditur non poſſt peti iune

ig. actionis.ſicut põt di⸗
atqʒ ignominiaʒ/ poꝛtans depoſi / ci Neeiemotpha palt
tionemſuaʒ cnm bumilitate luget peri debia.

renocariſecũduʒ pꝛophetã ad pꝛio e Antiquitatẽ ideſt

reʒ ſtatuʒ poterit.iteʒ io.enangeli / moꝛes antiquos.

eſto vndẽe cecideris ⁊ age peniten/verbo depoſit e ar.
niaʒ tibi ⁊ mouebo canſa ðelabꝛnʒ

tuũ de loco eius:ecce iquãtũ valni eini qð infunia. vt ſf.
concilij anquiritani antiiquã plane debisg no. infa.l. iſ
⁊ plenaʒ auctoꝛitatẽ ſacris teſtumo 5§. ignominie.? ſic pʒ
nijs explanani:oſtendens eũ poſſe boͤttollere ifamiaz
reſtaurari in pꝛopꝛio gradu:ꝗq ꝑ pe quod cõcedovbicũqʒ
nitentie ſatiſſactioneʒ nouerit pꝛio/ bõt Racpen eto
ra delicta deflere:qui vero negligit ij ge iiſ · binc col
nec luget que geſſit et ingenda ſine Tinepoſitionem i.
vlio pudoꝛe religionis vel timoꝛe Pruſpenſ onez ſic elvj.
dinini iudicij cõmittit eũ nullo mo, di.clericus,.

do poſſe ad pꝛiſtinuʒ gradũ reſtau b ¶ Biſcoꝛs. none il⸗
rari cognoſcas.in ſine autem huius la ſnia ẽ potius ſeqͥn⸗
epiſtole hoc adijcienduz pntaui.vt daq maioꝛem ↄtinet

quotienſcũqʒ in geſtis concilioꝛuʒz Barnd avdlen
4 8 . 7 2 . . . . – n.
. diſcoꝛs ſententia inuenit᷑:illius cõci Perelit Pagnano

ſanus rogat iſidoꝛuʒ

cõtrarioꝛũ circa reſti⸗

f Atqʒignominia,z

re.qꝛ ignominia idej⸗

— — — — — — — —

—.

— — — —,.,— — ——,„ — .

—
fdfe —. — — —+. –¼£+ ———

S
inel
gipn

inspe
dſ⸗

igae

vhn
bee
nonn
ſnsſ.
ilag
ulne
ein⸗

ne

lig.
ſil
ncke
bi l⸗
uspe

Ainnn
linie

ſoſco
lomne⸗
tſilan
oni
teſi

Nnd

eneide

tgiiate⸗5

ſioſts⸗
ue.
kabn
rllore
cde

enſn

ſedchii
ſttnort
N
lianti
ſinel
fueni
Anie
engie
c
onc
ulneh
jint
ntn
fnapen

teſc
o.
ſoßginit
oterl⸗
ſtien⸗
1deſd
leſtmne⸗
inants
phalſe
eſey
eiinnin
orbcig
Nentaln
Prrni

enmnt
gſethie

voe
noſeſn,
mont
dnn
oſhn
ate

büöhke

ſt alijs canonibus. tñ
Keinchenuel p po⸗
ꝛes. vt. lxxxij. di.

pꝛeſ byter idẽ patet in

anone Jo. v. xxvj.

di. deinde. ⁊.c. acutiꝰ
itẽ qñqʒ piudicat ille

canõ qui nõẽ potioꝛ.

vt. xxv.q.j.cõtra ſta⸗
tuta.qð ergo dr h.in
tellige cũ ambe cõſti⸗
tutiones ſunt parti⸗
culares ⁊ locales ⁊ de
illis loquiũ.c.xix.diſt.
in canonicis.ſj ſi am
be lũt generales ſem
per poſterioꝛ pꝛeindi
cat. vt eẽ̃ de cog. ſpi.
c. .ff. de legi. non eſt
nouü.ſʒ qualiter pꝛe
ferturvnus canõ al⸗
teri.cuʒ oẽs ſunt pꝛo⸗
mulgati inſtinctu ſpi

ritus ſancti. xvj.q.iij.

nemo. Rñ.ꝙ duo ca
nones pt eſſe cotra
rij.⁊ tamẽ vterqʒ ẽ iu

ſte iſtitutus.qð eni,/

vnèꝰ ſtatuit ⁊ iuſte al⸗
tericontrariũ põt ſta⸗
tuere ⁊ iuſte. lxuj.diſ.
verun.
a .Cuiꝰ antiquioꝛ.
ſi ambo ſunt equalis
pietatis.xix.di.in ca

.

noniccos.

b Qnicũꝗʒ. C.
c Igs diaconꝰ.
pꝛima ps. c. fac
ↄtra ſolutionẽ gr̃ani
idẽ facit ꝓ ea in ſecũ⸗
da parte que incipit
ibi. ꝙ fi eos. .
dEcce. vſq; ad hũc
locuz ſunt verba ni⸗
ceni cõcilij.
e Cccx viij.ergo vi
detur ꝙ boc ſit ſtatu
tuʒ niceni concilij cui
tot ĩterfuerũt.vt.xv.
di. canones lʒ dama
ſus papa de.ccc. tãtũ
loquatur.x.q.j.hanc
ↄſuetudinc.ſʒ minoꝛ
numerus nõ exciu⸗
dit maioꝛem.
¶ Bepꝛehenſi. ali⸗

quo ſequentinʒ mo⸗

doꝛuʒ.vꝛ ergo ꝙ ſola

depꝛehenſio ſufficit.

vt hic.⁊.lxxxj.di.pꝛe
Tbyter. 2 habes. . e.
de his. ſed non c ita
niſi ſint cõuictivel cõ
feſſi vt ſeqꝗtur.j.ij.ꝗ.
j. nos in quẽcqᷓ;.⁊.xij.
q.j.nõ dicatis.vel in
tellige depꝛehenſi ita
ꝙ factu ſit notoꝛiũ ex

facti euidentia.vt ex⸗

tra ð coha.cdle.⁊ mu.
tua. tales.n.ꝗ in ma
leſcio publice depꝛe
henduntur fine iudi
cio dãnantur. vt. C.
Dde defen. ci.l.deſfen⸗
ſores lex.vij.ẽ.
gMõ pñt de iure.
hb¶ Pietate. ironi⸗
cel oquitur.
i¶ In ſctõ. S. e. muoꝛ
k ¶ ¶Remedia.i.pe⸗

Di.
lijſententia magis teneał:cuiꝰ anti

quioꝛ et potioꝛ extat auctoꝛitas.

AQuicũqʒ igitur ꝓ criminibꝰ ſuis
digne deo penitentia obtulerint au
ctoꝛitate

egoꝛij ⁊ aug.hiero. iſi⸗
doꝛi gradũ pꝛiſtine dignitatis reci⸗
pere poſſunt:qui autẽ nõ odio cri⸗
minis ſed timoꝛe vilitatis vel ambi
tione dignitatis bonoꝛis falſas deo
penitentias offerunt:in pꝛiſtini ho⸗
nous gradũ reparari minime pote
rũt. Sed obijcitur illud hoꝛmiſ/
de pape:ꝗ ſcribit omnibus epilco ⸗
pisꝑ vniuerſas pꝛouincias
Siaconus aut pꝛeſ byter in adulte
rio depꝛehenſi reparari nõ poſſuet.
8 as diaconus aut pꝛeſbyter
Opoſt acceptã benedictionè le.
uiticã cũ vxoꝛe ſua incõtinens inne
niatur: ab officio ſuo abijciat᷑. Ec
ce mamifeſte cõſtat qꝛ ſecundũ titu
los antiquoꝛũ patrũ ſancto ſpũ ſug
gerente cõſcriptos:⁊ ſecundũ ſentẽ/
tias.cccxvuij. epiſcopoꝛũ quas gal
licani canones ↄtinere vident᷑ cleri
ciin adulterio depꝛebẽſi aut ipũ cõ
ſeſſi aut ab alijs cõnicti ad honoꝛeʒ
redire nõ poſſunt ſed qꝛ foꝝe nõ de

ſunt ꝗbus pꝛo mimia pietate ſuper
ſcripta ſanctoꝛũ patrũ ſeueriias mi⸗

nime placeat:ſciant ſe.cccxviij.epi⸗
ſcopoꝝ qui ⁊ reliquos ſtatuerũtca⸗
nones ſentẽtias repꝛebẽdere vel dã
nare:ſʒ q:foꝛe maioꝛ eſt in illis pie:
tas qnam in ſupꝛaſcriptis.cccx viij.
epiſcopis maioꝛ eſt ĩ illis miſericoꝰ
dia qualin ſancto iohãne papa ma
ioꝛ charitas quã in reliquis ſanctis
ſacerdotibus qui hoc exẽplo reme
dia eccleſiarũ ſuis diſſinitionibꝰ de
liberanerunt ⁊ ideo aut ꝓna volũ /
tate pꝛeceptis illoꝛuʒ cõſentiant aut

omnibus illis ↄtrarios ⁊ inimicoꝰꝛꝰ*

ſe eſſe cognoſcant:q̃ eſt illa inſticie
inimica bonitas palpare crimino/
ſos⁊ vulnera eoꝛnʒz vſqʒ in diẽ iudi
cij incurata uare.uod ſi eos du/⸗
riſſimã penitentiã ꝑ plurimos anos
viderumus agere:iunc nos⁊ ſaluti
eoꝛũ poſſemus ↄſulere:⁊ ſtatuta ca
nonũ deberemꝰ temperare:cũ ve⸗
ro in aliquibꝰ nec cõpunctio humi

litatis nec inſtàtia oꝛandiappareat

nec beatũ dauid imient᷑ qui d cit la
nabo ꝑ ſin.no.lec.m.la.m.ſtra.m.
rigabo.⁊ illud:cinerẽ tanquam pa.
man. ⁊.p.m.c.ſ.m.nec eos ieiumijs
vel lectionibꝰ vacare videamꝰ poi
ſumns agnoſcere ſiad paſtinos gra
dus vel bonoꝛes redirent cum quã
ta negligẽtia ⁊ cum quanto toꝛpo/⸗
re ⁊ anime ſneinimica ſecuritate ꝑ/

manerent:credentes qð ſic eis non

acta penitẽtia digna dimiſerit deꝰ
qnomnode ſacerdotes induiſiſſe vi
entur: vere dico qꝛ ipſi gbu cũ pe
riculoſa ⁊ falſa miſericoꝛdia idulge
re videmur:cũ ante tribunal chꝛiſti
pꝛo tantis peccatis damnãdi adue
nerint:contra nos cauſam dicturi⸗
ſunt dicentes:quod dum aut duraʒ
aſperitatez lingue eoꝛuz expauimꝰ

aut falſa blandimẽta ⁊ periculoſas

adulationes ipſoꝛuʒ libenter acce/
pimus:in eiſdeʒ permanere pecca

tis eis inntiliter indulgemu:aut ip
ſa peccata angere ꝑmitumus:non
recoꝛdates illud qð in ve.te.ſcriptũ/

eſt:quia vno peccante ↄtra omne
ira dei deſeunit. Iẽ biero.
Sithcile eſt poſt lapſuʒ ad pꝛiſtinuů

adus redre.
. lecs dignitatez diuini gra
adus no cuſtodiunt cõtenti ſĩt
animã ſaluare:reuerti.n.in pſtinuʒ
gradũ poſt lapſum difficile' eſt.
It em b aſilius.
Zapſus poſt penitentiaʒ altario tqᷣ
tnz ini. vet. DWVMU
5 Zi ſub gradu ceciderit:poſt
pemtenuiã cõtentus ſiat bapti
ſare:comnmoneʒ inſirmis dare:et
altario tantumodo mimſtrare*.
Iteʒ ex cõci.anchiruano.
De laceèrdonbus diaconibꝰ vel lat
cisqui idoglisturincanut.
Y Relbyteros q imolauerunt
⁊ poſtea iteruz certamen inie
runt::a ſi ex fide luctatiſunt:⁊ nõ ex
cõpactosad oſtentauoneʒ vt offer.
rent ipſi fecerunt hos placuit hono
reʒ quideʒ ſedis pꝛopꝛie retinere:oſ
ferre antẽ illis ⁊ ᷣmonẽ ad populũ
facere aut aliquibus ſacerdotalibꝰ
ofſcijs fungi nõ liceat diaconi ſuni
liter qui imolauerunt:poſtea vero
iternʒ reluctati ſunt:alias quidẽ ho
noꝛeʒ bhabere opoꝛtet:ceſſare auteʒ
debẽt ab omni ſacro miniſterioꝛita
vt nec panẽ nec caliceʒ offerãt nec
enangelinz ꝓnuncient niñ fſoꝛte ali
qui epiſcopoꝛuʒ cõſcij laboꝛis eoꝛũᷣ
humilitaus ⁊ maſuetudini volue
rint eis amplius tribuere vel adbi
bere:penes ipſos ergo de his erit
poteſias.Qui autezʒ fugientes com
pꝛebenſi ſunt vel a domeſticis tradi
ti vel ademptis facultatibꝰſuſtinue
re toꝛmenta:aut in cuſtodia retruñ
pꝛoclamarunt ſe chuſtianos eſſe:et
eo vſqʒ aſtricu ſuut vt manus eoꝛũ
cõpꝛe bendentes violenter attrabe
rẽt:⁊ funeſtis ſacriſicijs admouerẽt
vt aliquid pollnti cibiper neceſſita
tem ſumere cogerentur inomm de

iectione ⁊ habun ⁊ bumitirate vnte

fidem conſitentes:bos vero velut
extra delictuʒz ↄſtitutos a cõmunio
nis gratia nõ pꝛohiberi decernimꝰ
Si vero pꝛohibiii ſunt ab aliquibꝰ
pꝛopter cautelamꝰ amplioꝛem vel
pꝛopter quoꝛũdam ignoꝛantiꝗ: ſta
tim recipiantur. Moc autem ſimuli
ter ⁊ de clericis ⁊ de laicis obſerua
re cõueniat. Derquiſituʒ eſt auteʒ
7 illud ſi poſſunt etiã laici qui i has
neceſſitatis anguſtias inciderũt:ad
clericatus oꝛdineʒ ꝓmoueri. OPla
cuit ergo ⁊ hos tàquã qui nibn pec
cauerint:ſi pꝛecedens eoꝛuʒ vita ꝓ
bauerit:ad hoc officiũ pꝛonehi.de
his autez qni neganerunt pꝛeter ne
ceſſitates aut pᷣter ablationeʒ facul
tatuʒ ant pꝛeter periculuzvel aliqd
buius qð factuʒ eſt ſub tyrannide li
cinij placuit ſancte ſynodo:quãnuis

A ſaservi.l⸗ Jea⸗ yeblis elurſnme

xxxxiiij

nas cõᷣtra illos qui nõ pᷣuat

I¶ Aut omnibus. arga g
vni facto cõtradicit.oſnnibꝰ

coõtradicit. ſic. S. iiij. diſt. de⸗
Nniqʒ.de pe.di.v.fratres ⁊ ex

de re.iur. defleat. de cõ. dii.

ij. cõperimus.
m 3 Et inimicos.no.ꝙ eo
ipſo ꝙ aliquis nõ obedit p⸗
lato eius ẽ inimicus. vt.xx⸗
iiij. q.j.quoniãvetus.S.e.ſi
quis pꝛepoſtera. .
n Walpare.i. adulari.
o ¶debetemus. no. diſpen
ſationẽ eſſe debitaz. vt. S. e.
vt cõſtitueretur.⁊.xj.qõe.iij.
plerugʒ.
p BHigna.qðᷣ nulli ſac.xx
iiij. q.ij. legatur. J
— Ditniſerit. nõ enim ta;
cito dimittit deus ſicut ſacer
dos abſoluit. de pe.di.j.quẽ
penitet. =
r BDicturi.nũꝗd voce tunc
oquentur cũ apoſtolus di⸗

cat ꝙ tunc lingue ceſſabunt

lʒ pꝛopheta contrariũ dicaꝛ.
exultationes dei in gutture
eoꝛũ: ſed ꝗcqd ſit.tunc nul⸗
lus accuſabit aliu.ſ ſola cõ
ſciẽtia accuſabit quelibet.ix.
q.iij. alioꝛum.
8 6– Indulgemus i. indulſi
mus.
v Permittimus.i.permi
u ¶ Quiavno.ſ.achoꝛ. vii.
q·j.audacter.j.j.q.iiij. Seite,ʒ
peccatoꝛ achoꝛ iohanes.

xNVicũqʒ.diuini.i.ec⸗
Qacaſnci.
y BDifficile. tale difficile ha
s. xlvij.dil.qtũlibet.alias
poni ꝓ nõ.ij.q. vj. S. biduũ
ver.ſi aduerſus.⁊.xlvij.diſt.

ina g b grag bi.c
3 i ſub gradu.i.i.ſe
C nöne iſtud laico ↄce⸗
dit᷑ vt.j.q.j.qð qdã.ſj dic ꝙ
iſte põt ſolemniter baptizare
qð laicꝰnõ põt.vt.lxxxj.diſ.
diaconꝰ.uẽ obijcit᷑ ſi iſte põt
baptiʒare.ergo ⁊ ſacriſicare.
vt dicit hicro.j.q.j.ſicut xpᷣs
ſz ibi logt᷑ de adhuc tolerato
aRMiniſirare. ſed no cele
are. vel dic ꝙ põt remane
re in officio ſacerdotali.ſʒ nõ
põt eſſe epᷣs.
b Rel byteros ꝗ ĩmola
uerũt coacti ↄditiõalit
cR nierũt.i.ſuꝑbie cauſa.
d Et nõ,ex compacto.i.
e Honoꝛẽ.ſ.beneſiciuz.
eiitle.oei non re
inent.
gRungi. h diſpenſaĩ ĩ bñ
ſtio ſů nõ in officio. vt extra
de cle. pug. hereticus.⁊.j.e.
ſtudeat.
b HMec calicẽ.añ cõfectõeʒ
qꝛ poſt cõfectionẽ nõ ẽ eis li
citũ offerre.⁊ſic nõẽ contra.
xciij.di.peruenit. .
i¶NWenes. H pʒ q epᷣs di⸗
ſpẽſat ĩhereſi ⁊ cũ ſciſimatico
vt. S.c.vt ↄſtituerct᷑.nõ tñ cã
excõ cato miniſtrante.xj.q.
iij.ſi quis eys.
K. Wer neceſſtate famis
llijz

Di.

immo potius debentmoꝛi fame ꝙᷓ veſci idolaticis. xxxij.q.iiij ſicut ſanctius. ?

Exxij.q.v.ita ne vel vocat hioneceſſitatẽ coactionen.?
a Peꝛopter cautelaʒ.qnqʒ.n.ad caàutelam imponitur alicui penitẽtia. vt.xxx⸗

v

Cõmodari.qꝛ reſtituunturad cõionẽ nõ ad officiuʒ vel dabitur ſuſtẽtatio

eis. xvj. q.vj.q..de lapſiõ.
cρ' Sed illud borm ſũe.s. 1
uis diaconus.
dAüt hie. S. e. quicũqʒ.
ę ¶ABaſilius. S. e. qui ſub
graddu.
tf 8 Acerdotes.manife⸗
iiitus p euidẽtiaʒ facti.
g Mõ pñt.ſine diſpenſa⸗
tione.ſʒ ſi ẽ occultũ põt ſine
diſpenſatione poſt penitẽtiã
heEhbis. q depꝛehenſi.
0 ⁊ cõuicti.vt.xv.q.vl.
c.vlti.⁊ extra de iudi.cuʒ nõ
ab hoĩe ⁊ aduocabit teſtes ꝑ
quos ꝓbabit ipſum in cri⸗
mine depꝛehẽſuʒ.⁊ detineat
euz per. xx. hoꝛas.ff. de adul
ce. capite. L
¶Seruato.ſᷣm quoſdam
iure cõi ⁊ omouetur ⁊ ma
net in oꝛdine ſuſcepto occul
tus peccatoꝛ poſt pniam.vt
etiã ſentit gratianus.S.e.S.
ſed illud.niſi in ſymoniavbi
quis oꝛdinẽ emit qui q;tum
ad ſe ⁊ ad alios eſt ſuſpẽſus
vt. xxxij.di.S.vex ⁊ ext ra de
ſi. tata.lʒ ſit arg.cõtra er̃ de
ſi. ex tue. ſed ibi nõ dicitur
diſpẽſabatur cũ eo.ſʒ dicitur
ꝙ ꝓᷣhiberi nõ põt cuʒ ſit oc⸗
cultuʒ.ſed obijcit᷑ iſtis quod
dicit in fi. de ſpe. venie ſ ipſ i
intelligunt de ſpe venie q;⸗
tuʒ ad peccatũ.h.vero dic ꝙꝙ
in occulto peccato nõ põt di
ſpenſari.qꝛ de illo nõ põt ꝗs
accuſari vel puniri.qꝛ occul
ta peccata nõ hñt vindictaʒ
vl.xxxij.q.v.xpᷣiana.ad hoc
ergo ꝙ occultꝰpeccatoꝛ poſ⸗
ſit ꝓmoueri.confitebit᷑ eðᷣo
crimẽ ſuñ.⁊ nõ ei ſoli.ſʒ coꝛã
aliquibus pſonis ⁊ ſic pore⸗
rit diſpenſare ſecũ ſedvt dixi
S. xx v. di. c. vlti. petm̃ ſiue ſit
occultũ ſiue manifeſtuʒ duʒ
tñ ſit enoꝛme ſemꝑ impedit.
ne poſſit ſine diſpenſattone
ꝓmoueri.lʒ poſſit exequi ſu
ſceptũ oꝛdinẽ cũ ẽ occultum
peccatũ ⁊ ꝙ occultũ peccatũ
impedit ꝓmouendũ habes
extra de tẽ. oꝛ ex tenoꝛe.io.ſʒ
he opiniones hodie ſublate
ſunt ꝑ decre.er̃ de tẽ.oꝛ.c.vl.
v. Sed nũquid ſacerdos tpe
pnie põt exequi ofticiũ fuũ.
videtur ꝙ nõ.vt.S.diſ.vj.te
ſtamentũ.⁊ de cõ. di.ij. ſnõ
ſunt.⁊.c.quotidie.⁊.S.e.qd ẽ
hoc.cũ quilibet ſit ſuſpẽſus
itũ ad ſe ꝓpter moꝛtale pec
catſi.vt.j.q.j.ſacerdotes ⁊ fa
cit ad hoc extra de cele.miſ.
de boĩe. dico meli ẽ ſi ab
ſtineat ſi credit ſe indignũ.ſi
aũt cõteritur.dico ꝙ põt ce⸗
lebꝛare.non ob.S.diſ.xxxiij.
habuiſſe qð ẽ cõtra.R̊ illud
intelligitur de eo quẽ nõ pe
nituit adhuc de pe.dil.iij.in

ter hec hircũ.
„ E eo cõicato. oliz eniʒ
ewps nõ poteratſine cõ
cilio recõciliare hereticũvt. ſ.

humanitate pꝛobent indigni:tamẽ

eis beniuolẽtiaʒ cõmodarꝰ. Sʒ
illud hoꝛmiſde pape deſidioſos et
negligẽtes non vere penitentes re/
parari ꝓhibet. Alud autẽ biero. fa

tetur hoc eſſe diffcile nõ impoſſibi⸗/
le. Baſilius autez circa delinquẽ/

tes rigoꝛeʒ iuſticie ſeruãdum ondit

qusz circa penitentes alij relaxan/

uz miſericoꝛditer affirmaãt. Pñt
⁊ aliter diſtingui pꝛemiſſe auctoꝛita
tes ſecunduʒ iuſticie rigoꝛeʒ:quoꝛũ
crimina manifeſta ſunt ante vł poſt
oꝛdinationeʒ a ſacris oꝛdimbꝰdeij
ciendi ſunt:quoꝛuz autem peccata
occulta ſunt:⁊ ſatiſractiõe ſecreta ſe⸗
cunduʒ ſacerdotis edictuz purgãt.
in pꝛopꝛijs oꝛdinibꝰ remanere pñt.
AVUinge nico.papa carolo epo⁊
eius ſuffraganeis.
5 põt re ſtitui in ſacerdotiũ cuius
crimen fuerit manifeſfttum.
B Acerdotes ſi in foꝛnicationis
ceciderint laqueuʒ:⁊ criminis
manifeſtus ſiue oſtenſus ſit act ſa/⸗

cerdotij bonoꝛem babere non pñt

ſecunduʒ canonice inſtitutionis au
ctoꝛitatł. Itẽ rabanus archiepᷣs
ſcribit ad eribaldum.
Qui valeant reparari poſt lapſum
vel non.
Ehis vero viſuʒ eſt nobis ſeri
boendum eſſe:qui ſacros oꝛdi⸗
nes habentes ⁊ ante vel poſt oꝛdi/
nationem cõtaminatos ſe eſſe in ca
pitalibus criminibus conſitent᷑. In
quibus vt mihi videtur hec diſtan
nia eſſe debet: vt hi qui depꝛehenſi
vel capti fnerint publice i periurio
ſurto atqʒ foꝛmcatione ⁊ ceteris hin
ius criminibusſecũduʒ canonũ ſa⸗
croꝛuʒz inſtituta a pꝛopꝛio gradu de
cidant:qꝛ ſcandaluʒ eſt populo dei
tales perſonas ſupia ſe poſitas ha⸗
bere:quas vltra modum vicioſas
eſſe cõſtat: nẽpe inde retrahunt᷑ ho/
mines a ſacriſicio dei:ſicutquondã
heli ſilijs peccantibus feciſſe legun
tur ⁊ rebelles huic atqʒ cõtrarij exi
