li.re.nec nos. C. de remiſſi.
pig.debitũ.ff.ð̊ acqui.here.

qui ſupſtitis.ff. ð adop.poſt

moꝛtem. S.ff. ð ſerui.ruſ.pᷣ.

per fundum. io.So.quili⸗
bet põt venire.õ factuʒ ſuũ

vbi eſt expꝛeſſum in iure ali⸗

Anlvdi. penitẽtes.bd.

RAalum. i. occaſio ma⸗
li.qꝛrei familiaris cura ſine
peccato vix poteſt exerceri.
xxv.di.qualis. vel intellige
pꝛopꝛie peius enim eſt ꝑ py
pocriſim peccare q; manife
ſte. vt extra de bere cum erx
miucto. ff. de ritu nup.palã.
2 plus eſt veneno occidere
iᷓ gladio.C.ð maleſi.l.vni
ca.?⁊ plus eſt perſnadere qᷓ;
cõpellere.ff. de ſer. coꝛrupt.i.
iij. nemo.
¶Malü. hoc. ſcilicet.
m . Cadere.l. nõ ſumere.
n Sanctitatẽ.i. minus pe
riculů ẽ eſſe manifeſtü q. oc⸗
cultũꝛꝛ ſic nõ eſt ⸗ xxxij.q.
iiij nemo.vbi dr̃ qdð tolera⸗
bilioꝛ eſt culpa ſi lateat.
*α VPifcopi.vel acquifij
de ꝓpꝛio.vel dic acgſi

dus .

Ddomino conſecrarunt ediſicantes

baſilicas in ſuis fundis in honoꝛe
ſanctoꝛum martyruʒ per cinitates
ac monaſteria innumera:in quibꝰ
cetus dño ſernientinm conneniret.
Item vꝛbanus papa.
Quare pꝛedia ſidelinʒ bodie ab ec⸗
cleſia non alienentur.
U Identes autẽ ſummi ſacerdo
tes ⁊ alij atqʒ lenite ⁊ reliqui
ſideles plus vtilitatis poſſe conter/
re:ſi heredirates ⁊ agros quos ven
debant eccleſijs:qnibus pꝛeſidebat
epiſcopi traderent:eo qdð ex ſumpti

bus eoꝛum tam pꝛeſentibus quam

futuris tempoꝛibus plura et elegan
tioꝛa miniſtrare poſſent ſidelibꝰ cõ
munem vitam ducentibus quaʒ ex
pꝛecio ipſoꝛum:ceperunt pxedia et
agros quos vẽdere ſolebãt.matri⸗

cibus eccleſijs:tradere ⁊ ex ſumpti

bus earũ viuere.ipſe vero res in di
tione ſingularů parochiarũ epiſco⸗

poꝛũ qui locũ tenent apoſtoloꝛuʒ

erãt ⁊ ſunt vſqʒ adhuc ⁊ futuris ſem
ber debent eſſe tempoꝛibus:e qni/
us epiſcopi ⁊ ſideles diſpenſatoj
res eoꝛum omnibus communi vi
ta degere volentibus miniſtrare cõ
cta neceſſaria debent.pꝛout melius

potuerint:vt nemo in eis egens in/

ueniatur.ipſe enim res ſidelium ob

lationes appellatur: que a fidelibꝰ
domino offerentur. memoꝛatis er
go angmentationibus in tantuʒz cc

cleſie in quibna epiſcopi pꝛeſident.
domino amminicnlante creuerunt
⁊ in tantis maxima pars earũ abun

bec anellere nitatur:iaʒ dicta dãna
tione feriatar. Item anguſtinus.
Deeodem.
B Abebat dominus loculos a
ſidelibns oblata cõſeruans: 7
ſuoꝛuz neceſſitatibns ⁊ alijs:indigẽ
tibus tribuebat.tunc pꝛimuʒ eccle⸗
ſiaſtice pecunie fſoꝛma eſt inſtituta:
7 vt intelligeremus quod pꝛecipit
non eſſe cogitanduʒz de chꝛaſtino
nõ ad hoc fuiſſe pꝛeceptuʒz:vt nibil
pecunie ſeruetur a ſanctis:ſʒ ne deo
pꝛopter iſta ſeruiatur ⁊ pꝛopter ino
pie timoꝛẽ inſticia deſeratur. His
omnibus auctouiatibus claret qð
clericis nullo modo licet habet ꝗd
pꝛopꝛium:qð ſi habuerit:nõ clerici
erunt:nõ tamen clericatus eistollẽ
Ande auguſtinus aitin
eodem ſermone.
Elericatus non tollatur eis.qui vo
lunt habere aliquid pꝛopuum.
64 Erte ego ſuʒ qni ſtatuerã nul.
lum oꝛdinare clericuʒ:niſi qni

tis nð occaſione ecclefie.vt ex de teſta.quia nos.

p ¶habent. de hoc dicemus. ſ. e. q üij. c.j.

q ¶ Be ꝓuiſione.clici de rebꝰ movilibꝰnibil in vltima voluͦtate poffüt H

dare. niſt talis ſit eccleſte ↄſuetudo. vt er de teſta. ad hoc.⁊.c relatii.

r ¶ De ructibus.nodũ ꝑceptis.ar.ff.quẽadmo

mecum vellet manere:ant ſi vellet
a pꝛopoſito recedereꝰ:recte illi cle/
ricatum tollereʒ* ecce in cõſpectu
dei ⁊ veſtro muto conſilis qui vo
lnnt habere aliquid pꝛopꝛium qui
bus nõ ſufficit dens ⁊ eccleſia eins:
maneant vbi volunt ⁊ vbi poſſunt

non eis aufero clericatum:nolo ha

bere hypocritas.malum enim eſ⸗
ſe quis neſciat:malum eſt cadereꝰ

a pꝛopoſito:ſed peius eſt ſimnlare

pꝛopoſituʒ:⁊ poſt panca.ſi nõ ſᷣnat
ſanctitateʒꝰ foꝛis dimidius cecidit.
ſi vero inins habuerit ſimulationẽ
totus cecidit:nolo vt habeat necel
ſitatem ſimulandi:ſcio quomodo
hoĩes amant clericatuʒ:nemini eũ
tollo nollenti mecuʒ comuniter vi
nere. Contra ſunt alie auctoꝛita/
tes:quibus conceditur pꝛopꝛia ba
bere no ſolum alijs:ſed etiã epiſco/
is. Ande in cõci. agatbẽſi legit᷑.
erebus ꝓpꝛijs:acquiſuis epico
pi heredibus ſuis derelinquant.
Piſcopi de rebus pꝛopꝛijs:
vel acquiſitis vł quicquid de
pꝛopꝛio haben:heredibus ſuis ſi
voluerint derelinquaut.quicquid

vero de pꝛouiſione ſue eccleſie ſfue
rit ſiue de agris ſine de fructibus:

ſiue de obligationibꝰ: omnia in in
re eccleſie ſeruare cẽſnimus. Itẽ

ex concilio martini.pape.

BDeeodem.

circa::epiſcopos ſunt pꝛeſbyteris ⁊
diaconibus:vt ſi epiſcopo cotige
rit inopinatus trãſitus:res eccleſie
nnulio modo poſſint minui ⁊ perire
neqʒ res pꝛopꝛie epiſcopi impon

tunitatẽ patiantur pꝛo rebus eccle

ſie:vt nec eccleſia damnũ incnurrat
nec epiſcopus in ſuis rebus ꝓ rebꝰ
eccleſie ꝓſcribatur. Idẽ ſtatutuʒ
eſt in canonibus apoſtoloꝛum vbi
legitir. De eode:
12 Int manifeſte res ꝓpꝛie epi/
ſcopi:ſi ti habent res ꝓpꝛias
⁊ manifeſte dñice:vt poteſtatẽ ha
beat de pꝛopꝛijs rebus epiſcopus
moꝛiens ſicut voluerit ⁊ quibꝰ vo
luerit derelinquere:ne ſub occaſio
ne eccleſiaſticarum rerũ ea que epi
ſcopi eſſe pꝛobantur interdicantur
ſoꝛtaſſis enim ant vxoꝛẽ hʒ ant fili
os'aut pꝛopinquos aut ſeruosꝰ 2
iuſtũ eſt hoc apud deuʒ ⁊ hoĩes.vt
nec eccleſia patiat᷑ detrimẽto igno
rantia rerũ pontiſicis:nec epico/

pus vel eius pꝛopinquiſub obten
in eccleſie pꝛoſcribamur.⁊ in cau-
ſis incidant qui ad eum pertinent:

moꝛtiſqʒ eius ininrijs iniamentur.
FItem in eiſdem canonibus.
Ex rebns eccleſie epiſcopusſi ind

L ger ſibi ſuis neceſſaria ſaumat.

(D rice aůt debent eſſe que
agd eccleſiã pertinent:his qui

dũ vſufr. amit.ſi vſutru

ctuarius .in fi. imo ẽt
de pceptis nõ poſſunt

naere teſtamẽtuʒ efẽ 65

teſta.qꝛ nos ad monet

8 AÄnikeſta. facit.
W ergo inuẽrari⸗

um. vt. xx viij. diſt. de
acuſane.

t ¶Aui circa.i. vice⸗

diñis.vt.lxxxir.di vo⸗
lumus.ꝛ.c. ſe. qui erit

teſtis adminiſtratiöis

ſue.alii eruũt ieſtes vi⸗

te ſue. ð.c ij. q. vij. cũ pa

ſtoris.

* A manike⸗
x¶Bominice.i. eccle⸗

ſie.

¶NVꝛobank er hot.
c.⁊ in auẽ.ð eccle.ti. .
interdicimus.col.ix. ff.

de dona. tervi.ꝛ vxo.
quint mntius.C.e.ti.

etiã.videt᷑ ſemp res
acglite pꝛeſumunt᷑ eẽ

de bonis ecdeſie. niſ

ꝓbet᷑ Zriũ.ar. C arbi.
tute.ſi deſunctus.ibi
eni dicit qð tutoꝛ qui

nichil añ habebat po

ſtea per iduſtriã ſuaz
multa potuit fuiſſe lu
cratꝰ.vñ pupillus co⸗
gitur ꝓbare illas ſuai
ec. Tu dicas q ſi ebe
vel alius pᷣlatus vymli
xti vtit᷑ rebus ſuis ⁊ꝛ e

cleſie.cũ nõ ſit ſacta di

ſtictio cogent beredes
epi ꝓbare illas res nõ
eſſe ecclie ſicut vxoꝛ co

gitur ꝓbare res aliq̃s

nõ eſſe mariti:qꝛ ꝓmi

ſcue vitit rebꝰ mariti

vi ſuis.vel aliter diſti ·

guas ſi certü ẽ ꝙ eps

añ epᷣatũ habuit ꝓpꝛi

um.tũc incũbit ecckie

onus ꝓbandi res aeag

ſitas eſſe tãtů de tebꝰ

eccleſie.ar.q.iiij.c.j.?. i,/

vel dic qð ſi p moneʒ
epᷣi eccleſa inuenit in
poſſeſſõe reruʒ.tũc he

redibus incũbit. ꝓba⸗/
tio ſed ſi heredes ſunt
in poſſe ſſione. tũc eccle

ſia ꝓbabit. vt. ſ:c. q.v.
c.j.in ſi.

3C. Aut ſiliol. ð. xx vij
di. de ſyracuſane. Z. ſz

hoc pmittebatur ipe
apoſtoloꝛuʒ.quoꝛũ ca⸗
non iſte eſt.

t facere hereaes. 2
liberos.

4 65 Aut ſeruos.quoſ

b ¶ In cauſis. ilitigg

re cogantur.

V1r

X bis indiget.
arꝛ de rebus ec⸗
deſie nõ dʒ quis pa⸗
ſci. ſi bʒ pꝛopꝛia.vt.j.
q.ij.clericos.⁊.c.pa⸗
b t. Piſcop, b
copꝰ. hoc
copus.
¶ VUübus. bic oſtẽ⸗
ditur qua neceſſitate
clerici debent eſſe cõ⸗
tenti.i.vt habeant vi
ctum ⁊ veſtitum ⁊ ita

retertur bic neceſſi⸗

tas ad nature neceſſi

gatẽ.⁊ eſt ar. contra.il

los qui dicunt ſe pꝛo
pter neceſſitatẽ habe
re plures eccleſias.
d ¶ Fruct. ergo res
mobues nõ pot da⸗
re ſine conſcientia dle

ri ſui.exira de dona.

c. ij.
e¶ EConſciẽtia.ſ. .
q.ij.ſne.⁊.c.alienati⸗
ones.
¶ Mꝛopinquis.ð.
lxxxix. di. vecenter.

8 D Recipimus.
pꝛecioſioꝛes.

ſic. j.x vj.q.ij.c.j.
1 Multomagis.
ſimile eſt qðᷣ oſtendit
ius ex quo mlier cre

dit fe viro de coꝛpote

dignum eſt vt credat
de dote reſtituenda
vnde nõ tenetur vir
dare fideiuſſoꝛem de
dote reſtitnenda.niſi
vir laboꝛetur in facul
tatibꝰ.vt extra de do

na. inter vi.? vxo.per
veſtras. 2. C. ne ſide⸗

iuſſo. do. denl. j.

Preſbpteros. ̊.

lxxxir.di c. volumꝰ.
ꝘCLum ergo i con

cilio concludit ꝙ cle⸗
rici poſſunt habere p

1 EE Auomodo.ergo
modo quererit de cõ

rarietate illoꝝ.c.S.e.

nolo. 2.8.e.expedit.
m ¶ Sed notanduzʒ

eſt. male ſoluitur.ſed

dic. vt dixi. ð.e. in pᷣn.

queſtionis.

xij

G X3 his antẽ quibus epiſcopns
indigetꝰ ſi tamen indignet in
ſuas necefſitates ⁊ peregrinoꝛũ fra

trũ vſus ⁊ ipſe percipiat:vt nibil ei

omnino poſſit deeſſe lex eni dei pꝛe

cipit vt qui altario deſeruiunt: pa⸗
ſcãtur de ipſo. Item ex concil.an
tiocheno.c.xxxyv. r
Res eccieſiaſticas epiſcopus diy
ſpenſet.
Riſcopuz eccleſaſticaruͦre
erunn habet poteſtatẽ ad diſpẽ
ſandũ erga oẽs qui indigent cũſam
mareuerentia ⁊ timoꝛe dei.partici
pet autẽ ⁊ ipſe quibus indiget:ſi ta⸗
men indiget:tam in ſuis quaʒ in fra
trũ qui ab eo recipinntur neceſſari
is vſibus pꝛo futuris ita vt nulla
qualibet occaſione fraudentur in
xta ſanctũ apoſtoluʒ ſic dicentẽ:ha
bentes victũ ⁊ veſtuiũ his contenti
ſimus:qð ſi contentus his minime
fuerit ↄuertat autẽ res eccleſie in ſu
os domeſticos vſus:⁊ eius cõmo/

moda vel agroꝝ fructus nõ cũ pꝛe

ſoyteroꝝ diaconoꝛũqʒ ↄſcientiapꝑ

tractet:ſed hoꝛũ poteſtatẽ domeſti
cis aut pꝛopinquis aut fratribns fi
lijſqʒ ſuis còmittat:vt per huiuſmo

di perſonas occnlte res ledãtur ec
cleſie:ſvynodo ꝓnincie penas iſte ꝑ
ſoluat. Si aũt ? aliter cenlarnt oni
ſcopus aut pꝛelbyteri qni cum ipſo

ſunt:qð ea que ꝑtinent ad eccleſfa,

vel ex agris vei ex alia qualibet ec

cleſiaſtica facultate ſibumet vſur

pent:ita vt ex hoc pauperes affligã

tur:crimiationibꝰ vero ⁊ blaſphe

mijs tam ſermo pꝛedicatiõis qᷓʒ hi
qui diſpenſant taliter exponantur:
⁊ hoc opoꝛtet coꝛrigi:ſancta ſyno/
do id qð condecet compꝛobante.

Item in canonibus apoſtoloꝛũ.

NRes eccleſie ſunt in epiſcopi ptate.

Recipimꝰvt in poteſtate ſua
res eccleſie epiccopus habeat

ſi enĩ aie hominũ pꝛecioſioꝛes illi

credite ſunt:multomagis opoꝛtet
eum curã de pecunijs agere:ita vt
poteſtate eius indigentibus oia di⸗/
ſpenſentur per pꝛeſbyteros ⁊ dia /

conos:⁊ cum timoꝛe ⁊ omni ſolli/
citudine miniſtrentnur.ex bis auteʒ
quibns indiget ⁊c̃.vt ſupꝛa. Cuʒ

ergo in concil: agathen.⁊ martini

pape:⁊ canonibus apoſtoloꝛum di

catar:ſint manifeſte res pꝛopꝛe epi
ſcopi. cum in eiſdem canonibus.et
in cõcil. antiocheno pꝛecipiatur vt

epiſcopus participet res eccleſie:ſi

tamen indiget:nõne patenter oſten
ditur ꝙ epucopus habeat libere ꝓ

pꝛia:dicendo eniʒ:ſi indiget rebus
eccleſie:notat eum habere pꝛopꝛia
au ſoꝛte ſuis neceſſitatibus nõ ſufi

cinnt quomodo ergo clericus ſi

pꝛopꝛiuʒ habere voluerit:clericus

non erit:⁊ epiſcopus habens pꝛio/

pꝛia nõ ſoluʒ non deſinit eſſe epiſco
pus:verum etiã cunctas eccleſiaſti
cas facultates in ſua iubetur habe/

re poteſtate:Sed notandũ eſtꝰ epi

ſcopos oꝛientales vxoꝛes babere

q filios. quoſdam autem exnoſtris
partibus cum in laicatn ſiueſin mi
noꝛibus oꝛdinibus conſtituti habe
ant vxoꝛes et filios ſine moꝛte vxo
ris interueuiente ſiue continentia
pari voto ſeruata ad ſacros oꝛdi⸗

nes accedere.his omnibns conce

ditur babere pꝛopꝛia ad ſuos et ſu⸗
oꝛum vſus.qui autem ab infantia

ſac re militie traditi ſunt:nullo mo

do eis permittitur habere pꝛopꝛia:
quia nulla eſt eis excuſatio pꝛopꝛie
tatis:niſifoꝛte retinendo,ſua a ſum
ptibus eccleſie abſtineant:qð fieri
poſſe pꝛoſper teſtatur dicens.
De bis qui taʒ infirmi ſunt:vt ſuis
ebusrenunciare nõ poſſint:
li aũt qui taʒ infirmi ſunt:vt
poſſeſſionibus ſuis renunciare
nõ poſſunt:ſi ea que accepturi erat
diſpenſatoꝛi relinquunt nihil ba⸗/

bentibuscõferenda:ſine peccato

poſſident ſua:quia ⁊ ipſi quodam
modo ſua relinquunt quando p:o
pꝛijs:contenti rebus mibil eoꝛum
que laboꝛi vel oꝛdini ſuo deberi ar
bitrãtur accipiunt. Se rebus ve
ro eccleſie queritur an liceat eas ꝑ
pꝛebendas diuidi vt annuos reddi
tus quiſq; ſibi ſpecialiter vendicet.
hoc non poſſe ſieri argumẽto ⁊ au
ctoꝛitate pꝛobatur.Clericiſucceſſo
res eoꝛum ſunt de quibus dicitur:
multitudinis enim credentinʒ erat
coꝛ vnum ⁊ anima vna.neceſſe eſt
ergo vt eoꝛum ſequatur vitaʒ:quo

rum in eccleſia gradum ad mini;
ſtrant.nõ ergo aliquid pꝛopꝛũ ſibi
vendicabunt:ſed erunt eis omnia

cõia. Item vꝛbanus papa ait.
Res eccleſie quaſ communes epi
ſcopus diſpenſet.

Eſed vt comunes 1 domino ob

late cũ ſummo timoꝛe non in alios
quam in pꝛefatos vſusſunt fideli-
ter diſpenſande. Nez ex ſynodo

habita rome ab eugenio papa.
Non liceat epiſcopo res eccleſia⸗

rum in pꝛopnos vſus conuertere.
D Alli epiſcopoꝛum liceat res

mobiles aut imobiles de ſub

lectis plebibus alijſqʒ pijs locisin
pꝛopꝛio vſu habere:ne maioꝛese

noꝛmiter locuplerentur. 2 mino)

res tali facto paupere inueniantur

contra agens canonica auctoꝛitate
coartatuſ exiſtat. Si ergores ec
cleſie non quaſi pꝛopꝛie ſed quaſi
cõmunes habende ſunt:cum de cõ
muni nullus dicat hoc meum eſt:
nec derebus eccleſie:hec eſt mea:

poteſt aliquis dicere/ne videatur

no imitari charuateʒ illoꝛũ:in qua

nnlli aliquid erat pꝛopꝛũ:ſed erant
illis omnia comunia: Mis ita re

ſpõdetur.ſicut perſectione chari⸗
tatis manente ſecundũ diſcretion
eccleſiarũ diſtribnuo ſii eccleſiaſti
caruzʒ:dũ alij:poſſeſſiones bmus ec
cleſie ad diſpenſandũ cõmittunt᷑.ex

gquibus lʒ res eccleſie oibus debeãt
eſſe cõmuneʒ:pꝛimũ tamẽ ſibi⁊ ine

Esg eccleſie nõ quaſi pꝛiopꝛieꝰ

clxij

RKhli autẽ.inſirmi.ſ.aĩo
o. . BDiſpẽſatori. ſ.ſuo

vel diſpenſatoꝛi.i.epiſcopo.

p ¶ Mihil habennibꝰ.i.pau
Lhve rvſcc ie f.
4

Sine peccato.hic patet
qð ſi derico ſufſiciant ꝓpꝛis
nõ habebit eccleſiaſtica. vt.
xvj.q.j.quoniã quicquid.j.
q.ij.clericos.⁊.c.paſtoꝛ.⁊. ſ.
e.ſi pꝛiuatum.x.q.iij.cauen:
duʒ.ſed õ. nemo ſuis ſtipen
dijs:cogitur militare.er de
ſimo.cum ſit romana.⁊ qui
altario deſeruit ⁊c̃.vt.s e.ex
his.ſo.hoc.c.de ↄſilio.loqui
tur vel de obligationibas.
que illis nõ ſunt cõmunicã
de.vel pñt habere bona ec⸗
cleſiaitica nõ vt fibi reſeruẽt
ſed vt diſtribuant pauperi-⸗

r Es eccleſte. pꝛopꝛie.

ſi ergo de rebus eccle
ſie emiſti equum vel aliud
illud nõ eſt tuũ.ſed dicas qp
illud ſolũ cMcoꝛũ eſt qð pꝛo⸗
babili rõne conſumunt.vt.
g.e.expedit.⁊.ſ.e.ſi.pꝛiuatũ.
⁊.j.q.ij.ſine exceptione.quic
quid enim habes ſuꝑ illuc
qdð ſuffidit tibi illud violen
ter detines.vt. ð. diſt. xlvij.
ſicut.

Alli.enoꝛmiter.ar.qð
R epᷣs de iure vnius ec⸗
clene poteſt detrahere ⁊ alij
cferre dummodo alij eccle
ſie grania dana non infligat
vt. ſ. eo.q.ij.bone.quid iuris
ſit dicemus ibi.⁊.x vij.q.iiij.
§SF. qd. autem.
¶ Si ergo. hoc.meũ eſt fal
ſum dicit.nam res que cõis
eſt.aliquibus oĩum illoꝛuzʒ.
eſt.vt.ff.de ritu nup. illud.
vñ hoc verbuʒ ſuum.ambi
guũ eſt pꝛo toto ⁊ pꝛo parte.
⁊ qui iurat ſuũ nõ eſſe iura⸗
bit etam ſibi cõmunem nõ
eſſe.ff. de ver.ſig.pupillus.
§. vlt. ⁊ cũ quis legat ſeruos
ſuos.tam illi qui ex toto ſui
ſunt ꝙᷓ qui pꝛo parte intelli
Suntu legati.vt.ff.de.le.ij.
quis ſeruos.ſi autẽ eſt ali
quid vniuerñtatis velciuia
tatis. illud nõ eſt cuiuſlibet
I.e.q.ij.qui manumitiitur.

Cau.

.. micida. etid eſt facrile s. vt ſ.c. pri.: xvj. i decimas.
inducit.e. qd poſſeſſones eede⸗ . ¶ Ho itaeainſe drrhnciil eſtenmreger mihine Er
TErpendet mirũ eſt quare gratianus nõ inducit.q .aäauise k auſtino hot ä vict ler. aniluſſeſt poſtulare. llicetur ᷓ
ſie pñt diuidi anelanam⸗ rvj poſeſſones: aiiſe erar ,114 s denerdnſoanune fſit.vtxriij. di quaͤcy. 1alli qs ſemel
. . .bj. c eint e te . * „ „ 3
nye Sraeetagekckaectaeg a aliacoſſkenn,. abs NL eraulu
inatu. põt intelligi ſi. . „ „ deo. etiam licet ſit al V
peunmtontd⸗deranta in ibu neceſſaria ſub clericoꝛ reris:ſine cuinſqua moꝛe enn hanũ. vt.. rvij.
peuraloned bis cõmiſlſa. ecclie deſernient ſuperſunt fi fuiſſe cõpe re nõ dimittias ?⁊ e b l⸗ ueſti.ff. de rex nh
Diel onrmd, i. pꝛopꝛin. miniſtret eliana ſnrannri 9. Jta rernein renn are. JItẽ? . ün taninmang .
ſum.ia⸗ delium vſi dẽ chari cleſiaſtie 323. di li li,.er antiquis. det
e C. Moilla noſtra ⁊ pꝛebende eccleſiarum eadẽ c i, bonifacins pappĩa. :ach d.efiegen t
nobia recipienda. ? bꝛebende. ie ⁊ religioſe pñt di⸗ icquid domino cõſecratur: ad 2.c.freguens. 10
4 AeTmme mm. nectaczebu⸗ enegde alſanazar⸗ oe ,do m Conſecnaunri.
lati. dicunk ie, eE ilitati Alli liceatignoꝛa . dallau.
. vt hic. 7. d vt cõibus vtilitatii Alli licea ¶ Diue animal.ali ei
rũ ecdeſiaſticarum.·vt . fpujs ſe e ſibi aſſigna . ſecraturꝰ ſiue ſfnerit n . l le
iiij. q. .. j. qñqz dñi dicun iturus:vt ex hij que ſibia mino conſecrat iconi ud ab homime aliter ſions
foꝛes.r vſ.q.j.iĩ canonii ipiat. ſiqua vero ſuis ne . l fuerit conſecratuz. ſane non el , .
; en ervilediſt barai cões vſus honſtschen ſachmn unpromer wliecn erhTad umnunne ni
generatt acanmimrantone datꝰ. Unde angu. adt net ſacerdotum pꝛopt mi, umi ſacerdotum .
* generalẽ ackminiſtr HHeecogem. z ilis erit omnis qui que a do ctoꝛum ſacerdotum mnnt
ache Prurcatfeanoce hungi Pochenne une⸗ —— cui Nbertnr Zſn P Imnmodi ee 4
Tmenr vonare ponimoer bis ſufficiat. non illa nra ſunt: ſtat ⁊ innadit vel erep leſte inna 11
tamen donare poſſunt: er bis ſufficiat. damodo ge vaſtat ? innadit/ leſieqz ſatiſſa ſeruum eccleſie inna E.
n loco quodamodo tionẽ eccleſieq; a ilegus eſt ſec
dona. feterum aren, bene aghc enai nobis vſurpa ad nnendh ſacrilegus iudicetur:⁊ ſi dit enilegn ſc repu .
domini habentu edonis rimus:nõ ꝓpꝛiet⸗ dicemus. Oſtẽ tionem: luerit excõicetur foꝛt elupmaecodn urt
emr vitveeg anr tione danabili vẽdicen babere p emendare nolne viſ. mmnurſ upkaeoden nitn
cũ male.vt.ff. ꝓ emp. ſuʒ eſt quõ liceat clericis ba le‚ffe Dtem gregoꝛius. 4 jaceat. qui capiculo... . C⸗
dum. S. ſi tuto. iũ ⁊ quõ nõ. Iẽ quõ res ecclei Excommunicationiſubiaceat.q q (Excömunicetur. horit
Alie natio eſt ols pꝛebendas dinic P0 eccleſiaſtica p ilitũ vel cuinſcun legus ipſo iure eſt erx eiri⸗
cõtract per queʒ 6 iter erdo Aeundmiitn ſſonis per. comuntcalus vt ſc. 1
dominiuʒ ran endn lce ccle C grann Gelhie 4 cemn peonde bor dllr. n .
. d0. l. j. . an ia HSS ſij. onica.
fertur.vt. C. de fun. do.l.j tes aliqe ſcuntur an ſona pꝛedi incipe vel ab iij can niac. ng
iclargi lienatio ſie dediſſe noſcuntur an rege ſen ſeculari pꝛincipe ane Nicũqʒ a quo (
ſed hic largiꝰſumitali. . cceperũt ali qʒ rege ſen ſee is ſen abbatibꝰè aut r ſqz ille ergo I
ar nec obligari poſſunt re⸗ bis qui eas a cEepiſcopis iunitis ſen a 8 cuũqʒ ille ergo 150
reſte gd gi direr qua — aetenn res aliqgmom ccrlenarnun ertoꝛihus aenſnihi ai n
hoc nomẽ alienatio.dicit ej eccleſie nullo mõ er ita ſuſceperit ve dia ec· fem ecdel bibeatau aleri
feer no ale chultan ec ideri multis anctoꝛi gtennerle nleagezpꝛecia ee) Nahntielr en gili
os igſt. phibe l us papa. g.j.in nobi. rän
denan je ncr dle,. Terkeee enmam anferens velnt D Kerntinanen Autpie dingneanremmob inl
ba ii Vtled rapiund bomicida damnatur. en dia eccleſiaſtica verat. eetintea⸗ ncg
Mcmetsaaag narmmn be chut pecuniae r eecler Redia dininis aoradet knknbteg. ini
is. vr ſi debitũ vꝛget. vt in il t fraudat rapitꝰ. vt quidam bumanis vſibus luonia hocintelli⸗
arnot ſuann pbran Hꝛo eirecccen indicis de li AAd noſtro cni traditalſunt ns quãdo quis ſuo
rricnone mbrino vet di⸗ Bochde Iem pelagius boſtiʒ d ſaberahar: venbt ſtmantnn noie aliqd Ponianne kal
A neckans valdicane Pin epiſcoppo. el mi pꝛopter ab mnibug niens vinte nnibene mend t in
er ecineeneenih ecdns ücaſtde ſrer rcecd vmroug tionis rwbneſt neborcruleſ nereſte wocine lön 8
ve. ſee an inoꝛis vtili⸗ iſterijs: aquolibetc “ ne pꝛedia vſibus irrnentibus ſus auctoritate poſſi⸗ L
miditatis vel minoꝛis „ Niſter cleſie reſtitnatnr. . icata a quibuſdaz irrnentibus ius auct liẽd nole tppee
tatls.vt. ſ. e.ter leelig imz ſnern: ecclei ſtre ſedis noꝛla- nm dicats ð ſiquis pꝛeſumpſerit: Rer eugn alie nteſ. ſee
pñt aſſignari ſed ad 48 Vguſtino no r ʒqð vexentur.qð ſiqn 60 na vt e vt lit. no co e
Ptecanometediot⸗ olcthegenen ee anh ve ſacnlegus inalcel. Jicna quonii Neheeſcꝛn?S ue
eñ eccleſie que ſeruando ſer- ei dilectio tna directis apicibꝰ ind cletus. qslicet cönentus rei
nari nõ poſſunt.citra aliqu caſſet quoſdam declero tno ⁊ ma/ Deeocdem. tri veicnione poſſe vo n
ſolenitatẽ Mendt N E de xime parochiarũ ad te benineneln Dei õ ö minü nonreelſts rer
admi.tu.l.lex.q̃. 1. 1rcni ò pauca ſacrata vaſa ve miniſt 8 Q'aparlefit oc pe ter uentus p e
ce meime cherege noh iſtraxiſſe: ⁊ aliqua buinſmodi ſ( bomicida particepo eſt. pater a e hus. ini
di. bene. ſed alie res em. ria d aſſe que a religioſo aliena e ſter ſine dnbio deus eſt: qui nos ¶ Seu abbatibus. n
cũſſolẽnitate alienã de èperpetra ſito:caritatẽ verotunam no erſi ter vero noſtra eccleſia imuitis. ibns. ini⸗ i⸗
neginnenran ddeeh ſunt pꝛopoto: oan pirces cmqncnonerbcpembeeckenenn Reaoꝛnbupin u
nis epis intererant. et ve.c̃ vt hoc cõpetenti ſ. eſt:que nos in baptiſmore 7Tec- uis. tec
S ehit ebant noſtre pꝛece/ ecunias 7 eo. ſu. coͤſen
in fi. j. e. quicu iri er ti 4 job. iiſ. lericis repet
las.in ſ. . e. quicũʒ ſu ſeg muniri:qua de re pꝛeſentibna ma eſt. Itemioh. papa.iij. c oblares erckene n on
io.2.xvij.. iiij nullus. e nus affatibus: vt competẽti vi⸗ nadruplum reſtinai: qui rese tibus res eccl . ſen
boaie Kaſ⸗ eat⸗ anna inſtantia quicgad de Ho dene inunckt. “ 0 non era ch e
eogten: neegkee⸗ tis vaſis vel miniſterijs a quolibet renen o n
macn n. ei neceſſaricõ⸗ . C.ð quadri.pꝛeſcrip.bene.cũ inge paſſcherane n
lenſ uscapituli. vt.e.fenu iritur cöſenſus abbatis apli2 nentttescteirncts diost niſi ea pl eipſe⸗ i
las In rebus monaſterioꝛũ benanaſs eicdnid in ecckijs: parochialibus . Bareln qꝛ nec ecclia tuta ẽ ſi rẽ recipit ab ĩpera ?
38. ij. q. iij. in venditioni 186 1. 2 facta aliez rebꝰ puate Ae fr
ebi. ..e. abbatibus. xvij..i . .e. placuit . . ij.ſiqs epus. facta alie⸗ xvj.q.iij. placuit.i. ſi⸗
eti ſacerdotis requirit.j.e. .d. Nn pꝛeſcri it. pt. xyj. q. ieccefe. zſernitia tenẽtur. xſ. a. .ſi tri⸗
naronecirn iei tonnt i nelten eneretvane Aoeengenu e ank iniiredninbum: ſrutin enimr aſer
Pre ane Seneand wa Noober cum dilectl ſe ſi damnoſa fueri bunum vel rpone Ppchi ſninlegießm.l. ad iul peen aiegh.
pꝛela. ſine cõſen. ca. ci X Oeenn c.) 3 (Sacrilegus. a ia pen/ i. cetſiſ per totum. B vel N
leſtie reſtituitur.ex de reſti.in integ. . ſ; . 5 . alia eſt m canones. xvij. q. ij per t imo paſcit patrem
1 e chꝛiſti. pecunias. lar ge ſummitul. t a. iſ per totum Q. iecnnan dnarh nliu enim eſt quimo paleſt p
(. ¶Fraudat occulte. .
WEtrapit. vj.

.
. .
„*

xij
elxlij
Bscegenen, ede rap.c.ex literis.b. ô
Juſtici. colere. inſin. de iuſti.2 in. 5 pta luris
1. C 2 iu. S. pꝛecepta luris. S
Begaere ſeminn põt eſſe iuder. vt hic.⁊.xxiij.q iiij.ſiquos 2.xv. q üi. .
mriiſ cvlt mulierd.C. de arbilvli die vbi conſuetudo eſt bene puͦt

Ure 1 2 2„
N mnkArriſcg li intc cetera..lxxxvi.di.nõ ſatis.in f’.
T 5 nlanis meintlleenont trpen⸗ pecuniariã poſſe ab eccleſta
rxxi. q.v. uiuſlibet. xxiii.dj. c. e de arbi. dilecti n⸗
fi.ex de reli.do.conſtitutus.in ſfi.ar. S. j.e.fraternitatis.vbi de doede 3

er de penis ſuã. ſzillud põt 1 itate . c Dr. 2
ael lu põt intelligi de equitate canonica hoc de rigoꝛ iudicare.extra de arbi. dilecti
tiniet b ¶In auẽtate.j. e. in rathi dilecti äl
hiin ſgidbne. m Nleg ibaſeculi.in lon
in em denoriff⸗ Tcaartc veatncene mmiag reſtitnat quod ſaſtulit. J. Pardh: goniai alil⸗
utd mã: itercedit. p⸗ non exeat impunitus: a innadit Mlegibnoſecuiiꝰ cantũ b bek * in romand⸗
nn pa pio ecclia apud re⸗ 1e pnunitus:ſed cum mul ZeeE tu ba ek n Termios.ſᷣm leges pu
inin ginã ſicut alibi apud tiplicatione omnia reſtituat: vñ in L qui rẽ ſurripit aliena: illis cni reſ nit᷑ talis. pena.l.aureox v
hn beincipe. vt rcvij diſt. euãgelio ſcriptũ eſt:qð ſi ali * direpta eſt in decuplũ que ſublata fſ de termnio. aͦmoto. .. ..i.
atn ecclene. diſt. fraudaui reddo quadru luͤleri de ſunt riſtitnat: 2 in lege diuia legitur: Anaarupli vin o
4 CDro violata emu gibns ſeculi cautuͦ babe ae . le maledictꝰ oĩs qui traſfert termios druplo rei pſecutio cõputet
Nuunn nitate. et o emunitas ripit alienã. ⁊c̃.vt infra in auct ur piorimiſui. falia ergo nõ pꝛeſumat vt iſti. vj. bo. rap.· inpꝛin. ſz in
bemnt pᷣuilegiũ quo gaudet tare euſebij. Itez . ctond abſqʒ vtilione.nõhec exerceantur furto eſt rei pſecutio pter pe
gutn eien in ambitu tiam reginam Zallie cs achcoſtan bias arnnarione proindcſcpn an rcinarri od
n o nõ fiat pugna vel 20 ten . cccleſiaſticas oblationes 2 qð con delic.in fi. eſt ſ. lrrxrir. vi.
Mne infultus vel rapina. Weokenaieſecnlerli leguz punia ſecratũ eſt rapuerit vel con n ener
al in el. 8. vt. Amdenoti lſtnae i facientibus:vt ſacrilegus iu erit p Kanarnitser lopia
vij. q. iiij. ſicut antig (. LiiI 4. Fin n Ein delectis noe
ni tus n aüt wen am de celi vita ornin eaennee pe quadruplũ reſtituat ſat in opia vt. hic. . rh. .
hule emunitate ecclefie leſa dio anime ſue ſedulo cogitare:cul ſcribi nice peniteat. Cõtra greg. iiij. ſic ſati. fl ð ritu.nup.pa
nai at ſoluẽda babes. xvij pam me cõmittere vebem õ it angn. ägloꝝ epiſcopo de his lã.xxxij q.v.ita ne. xxij. qij.
nin q.iiij.ſiqs contumar. ſtimo ſi ea que pꝛo tim enter exi ni fruti auſerunt aligd de eceleſia. faciat. ar. Z. de coſe. di. v. di⸗
ndlt Aneges floͤbade. nipotentis ſunt ingger ddedee ine aungmento ſibi ablata ccclel ſcipulos ..di j lcut 5.e de
inntn fEQulgari.(loöbar· ro: 1 te ſantiſſim enda ſiuene fia recipere opotet. cle) fur. ſqs p neceſſitatẽ. qd vi
u rrii. dvij. ſiduis paceſedulo nd am de eccleſiaſticc Raternitas tua ex perſona ſu cũt ꝙ poti dz hõ moꝛ qᷓ; fu
emnt 9 Aui pꝛioꝛeſt. na ſiri pꝛocl atris coepiſcopi no, conig:. ſunt enim quidꝗ quih cat oere neceſſitas ercuſat.
ſi tot ſunt iniurie quo pꝛoclamatio nuper cõtriſtanit: tes ſubſidia furtũ quihaben 1 de reg. iur. q no ert. vñ
mntiniuraͤtes. vlff. marxime cnz ville ſue: geſt eccleſe iß 6 rtũ ppetrt:æ ſunt alij hic nõ fuit tanta neceſſitas
de iniur. ſi plures. ⁊ i a nequiſſimis pꝛedonibus ſi qui haci re ex inopia delinquüt vñ poſſet excuſare. .
Nehent pena vnius ſi liber pꝛedate at bus ſunt de) neceſie eſt vt quidã dãnis ꝗd Derberibꝰ. hoc genera
nn alios. fl. ad.l. acquil ſ moꝛe furn —— incendijs: r0 een oigakeer le leẽ vr verberib caſtigent g
Cihe ele Eſed ſi plure noꝛe furnz cõbuſte: 2 dum ijdẽ ma diſtrictid agil ex chari ⁊a cu paulo ſunt iopes.vt.ff. de iuril.om
2eE 3P ains lniartanoſtrivredlceſſons bos e tegsaglerchanſtate agenans Kies n fenosrn rve
n Coͤponat. inſi nmacijs: decr. „eſt: 2n ex inroꝛe: q ipſi hoc pꝛeſt⸗ el ſe a 5liberr⸗
HKZ nll. js:decreta pꝛ ipſi hoc pꝛeſtat
tletien edere adruplu. Sol ⁊ ſeculi leges hec eadeꝭ ita ſe habe q r. addis etiã quo augmẽto ea mõ puniũt᷑ nobiles ꝙᷓ; igno
ſünn quida dicun „ t⸗ re voluerunt. lege vnlgariteſte que furto de eccleſñjs: abſtulerunt: biles. vt. xxiiij.q.j.g Z
tnirg figaniono poͤt H gua ſieſcribitur: iquis in eſte in reddere debeant: ſed abſit vt eccle⸗ r1 Cü augmeto. inaͤli
unan reg. Arupluz ſed ouen ta vſq za dquattuoꝛ bo ann arma ſia cum augmento⸗ recipiat:qð de illegitio ne ſit 3. S. d. lxxxix
nuft tion alis poͤt. melt di⸗ cum alterius ad atelartench ine Ucrad⸗ rebns videtur amitrere:et deren h. iigias ſc
Cſiiit cas ao legalis ?ꝛ uen neritulle qui pnor eſt' pꝛoi. inz ve lucra danis querere. Nerumil⸗ a. v.c pe. .8. . . .alias ad
ſtuͤnt nionalis in fininz por ſumptione compor p illicita p lud eniebij de legũ ſeueritate: iſtud Poc Mdiegd ad vulrilber
ae tendim qualitats Gentoaeſegaacen vero ſolidos nõ⸗ gesorije eccleſiaſtica man netu fnr vel Pdo reſtituẽ rẽ añ
inni⸗ ne gocij vel dilecti ſell qʒ ſolidos.lxxx erſe me vnnſal qine dictu intelligif. Ie veusde ſaſn enla endeolaaho
H z. ui 1 . O O . £ . 4
i r ens nagml, üveropeehanm ename. alch⸗ glienands in epiicopan Nanrdlns O rale Net
k g. er. fu. quuus n emn gaſ⸗ 22 4 ni pet
*l eũqʒ. .l. ſiquis ſeruuz 8 ¾ ſeculi leges talem inſticiam Rfe in epiſcopatn acquiſitas pen. ſziuder ex offo ſuo eg
ſiiti 2 l hec lex nõ teneat. — habere voluerunt:lex dinina di li ſacerdonbus nullaeſt alteng naiger ebn ccckecni en
uit eneedlsrne ſad. cnn inſerioꝛ ene debebi cum iblin rlits. Neex viſiynodo vm a. eene aees
N 4 gre⸗he. e iudi, En e . ugl. C. e epi. * 8.78
l H e gerltalls vꝛeſenei⸗ . zacheo Taſa ſacra niſi pꝛo redemprione ca . poebond ar. xrii.ii. .
ra Reng. daret in ne aneſkimnerets ptiuoꝛum non ſunt alienand⸗ lranomem. Trörc S na
. oiu aſ * . 6 HH augmétu.l. ſed in
i re eSeanns neene dnienunnn in rehns bonum eſt A Metnana hee anctat ornen Ranet . Selter
abſolnarur q ſatiſfa⸗ iciam colere ac ſua cni Oe nans: hec ſancta e ot petere intereſſe qd eſt e
66 ciat ⁊ iuret ſe ilammo ſernare:ei in eerono wgehegd denmanemin ninerſalis ndan ſadbene dam vrl er 4
do n facturũ xxiij.. poteſtatis eſt fieri:ſed quod an⸗ Om uni neminẽ ꝓꝛins epiſcopum ſublate familia vel pecoꝛa
cins viij ſiauis membroꝝ elt cnſtodiri. g vos diliger 7 3 vedere vel vtcũqʒ alienare cimini moꝛtua ſunt. illud nõ poõs
⁊.c.peſſimã. ſi fuerit nino conſidimus ſtude 8 f om lia ⁊ vaſa ſacrata excepta ca olim petere cut nec alter. vt.ff.
nk Sgeie ammoc ter ercellentie ve aecnap . abannas canonibns oꝛdinata vi/ B enes as
pöt abſo ui niſi a⸗ eri ue. cet pꝛo redẽ tio n rſ: . E ponas caſũ
lin papa. vt e de ſenten. Beo aeſani⸗ anni ſecunda indicti ſnõ tradef ſ. e 4 eneeanninen : ic.queſitũ fuit i aligs ↄfeſ
lt er. tua hm leges capi, noſt atrem 2 coepiſopum phiteotica pacta: nec ali vin em me uneſun eſuſias
utl e punit re pe a ſie ſtrnza gremio ſcẽ romane eccle boſſeſſiones vengarkac naſtsse en ilig venlel
lin bit l nonnunc HDñ” mittemus: vt fratnibus eini eccleſiaſticos rellchits lech⸗ per hoc pega Ru en reſitu e
el dicitur q ſiquis e ꝓuincie in vnũ cõgregatis emn ad pꝛopꝛiã vtilitatẽ edere:quos Sia not ꝙ nõ. ⁊ ſic
gn tra oppidũ vel pꝑ ini nuas violata ⁊ pꝛeiumptio ⁊ ſacri ee itatẽ ⁊1 ob eſcaz pau Nia n Saanguntsaſn
tuti micitas velob pꝛed legiũ canonica anctoꝛitate 2 vi peri a peregrinoꝛi iuſtentationes geghtas ecnl,
iß Aiquigeruccai igne gia dignitate talẽ Konminit gcenpiar Ae verrnoſhn panlo poſt. Quii Sa ecelt. Kid.
at ſz ſi villã bul ne poſt hac mẽ cti is aut po hanc diffinitio .
dem gngmicge mẽbꝛa diaboli ſiliſꝛne noſtrã cotrarin qnid bui ionezyno t Nonlolicos. 20..
cẽ.rui. nau. qui edes. quã in ſcã eccleſia te etiã ibi 5trarii quid bnic ſancte ſe: v UI Dala. S. . i ius
s⸗ diarius ſit ipſo inre er . ninari euaricatoꝛ di⸗ x ¶ Captiuox. alijs cais
cõicatus nihñ incẽdiari Eccleſie res ſurripien . inarürerume pꝛeceptoꝛũ:caſſata y ¶ Beponaiur. bec ẽ pens
5 . ſumpiens in decuplü videlicet oĩo que facia eſt ĩ ſcriptis male alienantis res ccene
1..e. quiſquis, 2,.n liceat

n

Cau.
= ia pꝛe extra de elec ꝙ di. nõ ſatis. rli. di. quieſcamus.ſed qui dieuntur bic captini: dic p ſ ad AMi
nafninne el Zermde Fensen Jaats eroztena de d . hereticis vel gentilibus capti ſunt vel a talibus vbi timetur peninlum . C
ſentin .wes ſumtriͤſi ſtatim reddat eeclen indẽnẽ ar. S. f vi bo. rap. nõ coꝛpoꝛis vel aie. tales tenetur redimere eccleſta ⁊ ctiam quiubet pꝛaugg 4 0
e hrtaccnd ſufficit pꝛedoni ad penà euitandà rẽ reſtinere. Ite,sx tus. vt. xrxvj.di.n.ſatis. .e. auru. xxiij..iij. non inſerenda. 4
fncn ſiemel vold oomiſiſſe. vt. f. depo. .j. S.ſ rẽ depoſita io. ego ſto li vecrre. ¶ ¶. ) E vuo. cõpita cõptom eſt locus wbiplafes gehcurrunt lnij c
ſi quis pꝛeſopieroꝛum.b. Koͤſuluit que ſt hol.
a Lonſtruriſſe. ledendo . “òð 8 ſuluit. que ſit E
Aed . is ab epi vendi is in veſtre eccleſie vil pena tal i qui inferüt
ſ.e.ſ epifopus. ?.c bone rei vel alia naliber alienatione cimi / ⁊æpopulum ſalnbꝛius inſtruere dog olctmechg⸗ ſr.
nradetur ergo eccleſte. vt ha nilioꝛũ 7 alanioꝛũ locoꝛũ. qui vero matum monitis decertanibus pa vi qüi g züttcn e
beat in ipſa ius patronatns ceperit aut emerit aliquid ex pꝛedi neque ſpiritualis verbi vacua hov qs ſuadete. C.de epil. D
ao vaberur er ediſicatione ctis ciminilijs vel ſalarijs: ⁊ non re minuz coꝛda refcientibus arqʒ lau 2 de. igs in boc gene. nnet.
mncncr donfndndgee ſucrit eccleſteiteruz ne rclen⸗ dabiie haoprie ſalans eerum b Ainrinuß e
lijs ertra eccle edad au ſunt: vel nõ reddiderit ad incidẽdũ babent us. ſancta apoſte ne in pꝛimo eno vſt ex ſnſt
ainnen Das bonan (barec venektis bel empbueole tia pau. limina viſitare colleciis ecdleſiiſ dic in i uun
ſeruitiũ. extra de iurepa. p os ſit anathẽa vſqʒ dũ tecerit S ab milicie, ſequacibus ⁊ inſquitatis cõ mo aͤno ſtet e mue⸗ mmn
terea. vl ob alia ſpalia. extra pac ſcã ⁊ vniuerſaii ſynodo ↄfirma plicibus nefarias innaſiones et de rniũ qð violauit.⁊ ſececä jp
ren. eergs be eiſal ſy 5 inferre do ano iuxta foꝛes et leck
de capel. mo. eccleſijs.ĩ v.. fũ eſt. ſi aũt epᷣus cõmctus ſuerit cõ pꝛedationes violentas in rre de) dee˖eeee fpn
A.·ij. me. ? eſt ar. ꝙ acquiſi⸗ ſtruxiſſeꝰ moaſteriũ de eccleſaſti⸗ moniaco auſu pᷣſumpſerit.⁊ vt epi⸗ i ¶ Audiẽtes noͤ cdͤi⸗ oten
na de rebus eccleſte põt ec⸗· cig redditibꝰ:tradat eidẽ ecc lenñſe ſtole veſtre textus eloquitur ſacxrun, abitevt xxxiii q ij la frie
Hõ ipſum monaſteriũ. Itẽ gergoꝛiꝰ altare ſacraqʒ dominici coꝛpons ? toxm. korn
eence eEeArn donno epiſcopo meſſano. unguinis vala:inſupera ſanctũ crii C pongites ſan frlee
õä edẽptione captiuoꝛũ ſacraz mapollutis arripere manibus qua legos argue pminef Ncin
cccleſie in pꝛopꝛio ſolo edii Wꝛo redẽptione cap iue 1 „ den 9 ttei
