tuit diffinire:vt ⁊ is coꝛrigatur ⁊ ce⸗
terismodisimponatur.

icquidſᷣomand eceleſia atnit
vel oꝛdinat ab oibus obſeruadũ ẽ.
◻ Himuero qꝛ in ſpecnlũ ⁊ exẽ/
pluz ſancta ro.ec.cui nos xpᷣs
pꝛeeſſe voluit:pꝛepoſita eſt:ab om
nibus qcꝗd ſtatuit quicꝗd oꝛdinat:
perpetuo quideʒ ⁊ irrefragabiliter
obſernandũ eſt. Iteʒz greg.
A pontiſicalibꝰ ſit alien? officijs:ꝗ
apoſtolicis nõ vuit obedircppcepti⸗
Alli fas eſtvel velle vel poſſe
tranſgredi apo.ſedis pꝛecepta
nec noſtre diſpoſitionis miniſteriũ
qð veſtrã ſequi opoꝛtetcharitateʒ.
ſit ergo ruine ſue doloꝛe pꝛoſtratus
quiſqs apoſtolicis voluerit cõtrai⸗
re decretis:nec locũ deinceps inter
ſacerdotes habeat:ſʒ exoꝛs a ſancto
ſiat miniſterio:nec de eiusiudicio
quiſquã poſtea curã habeat:qm̃ iã
damnatus a ſancta⁊ ap.ec.ſua ino
bediẽtia atqʒ pꝛeſumptione a quo/
quã eſſe nõ dubitet᷑:qꝛ maioꝛis ex/
cõicationis deiectione eſt abijcien/
dus cui ſancte eccleſie omiſſa fuerit
diſciplina qꝛ nõ ſoluʒ pꝛelate ſancte
eccleſie iuſſionibꝰ parere debuit:ſʒ
etiã alijs ne pꝛeterirent inſinunare:
ſitqʒ alienus a diuinis ⁊ pontiſica/
libus officicijs:qui noluerit pcepti⸗
apoſtolicis obtemperare.
Itẽ aug.de doctrina xpᷣiana.li.ji.
Inter canonicasſcripiuras decre/
tales epiſtole cõönumerantur.

T Necanonicis ſcripturię eccleſia
ruʒ catholicarũ quã pluriũ dini
naruʒ ſcripturarũ ſolertiſſimus ida
gatoꝛ auctoꝛitatẽ ſequatur:ĩter q̃s
ſane ülle ſint quas apoſtolica ſedes
haberea ab ea alij mernerũt acci⸗
pere epiſtolas. Tenebit igit hũc
moduʒ in ſcripturis canonicis:vt
eas qͥ ab omnibus recipiũtur eccle
ſijs:pꝛeponateis quas qnidã non
accipiunt. In eis vero q̃ nõ accipiũ
tur ab ommbꝰ:pꝛeponat easquas
plures'granioꝛeſqʒ accipiũt eis q̊s
paucioꝛes minouſqʒ auctoꝛitatis:
eccleſie tenent.ſi auteʒ alias innene
rit a pluribus aliasa grauioꝛibꝰ ha
beri quãquã hec ĩuen ri vix poſſit:
equalis tamen anctoꝛitatis eas ha
bendas puto. Nẽ leo.
Miniſterij dinini ſe exoꝛtem intelli
gat: qm a ſoliditate petrirecedit.
Ta dñs noſterieſus chꝛiſtꝰ hu
Kmani generisſaluatoꝛ iſtitnit vt
veritas q̊ antea legis pꝓphetarum

pꝛecomo cõtinebatur ꝑ apoſtolicã
tubaʒ in ſalutẽ vniuerſitatis exiret.

P

h ¶Judicio.ſʒ cõtra
xxiiij.q.j.ſubd iaconꝰ
h ibi nõ admittit dã⸗
natũ ab hereticis:ſʒ ſi
vult penitere admit⸗
tit eũ.ſʒ hoc nõ ẽ ideo
qꝛ hereticꝰeü daãnauit

ſʒ qꝛ alias malus eſt.

Maioꝛs. Arg. ꝙ
toa liꝗs delinquens
ẽ maioꝛ.tãto magis ẽ
puniẽdꝰ.vt.xl. di. hö
xpianꝰ. xj.q.iij.pᷣcipue
xxv.q.ji.nulli fas.
Dz etiã alijs. ar.
ꝙ g tenet᷑ aliquẽ de⸗
fendere cõtra alios.
multo foꝛtiꝰ cõtra ſe.
vt. x vj.q.j.ĩ canonibꝰ
⁊.fj.ſi ſui.vẽ.alteriꝰ.
lIPnanomcil. in
eter qs. Canoni
ce ſcripture ſüt eple.
Habere meruit
ab alia eccleſia.
n Pꝛeponat.arg.
ꝙ ſempꝑ pᷣſumit᷑ pꝛo
multitudine. vt.xilj.
di. nullus iuitis. Itẽ
ar. ꝙ a plurib redſpit
maioꝛis eſt auẽtis qᷓ
qð a paucioꝛibꝰvt.S.
xvj.dil.iſidoꝛus..ij.
q.vij.puto.lxiij.di.c.
Vlti. SDed qliter ſtare
pot ꝙ hic diet noõne
oẽs canonice ſciptu
re equaliter ſunt reci
piende:ar. xv.di.ſcã
roma.quõ ergovna
Pponit᷑ alijs: Rñſio
põt eẽ ꝙ oẽs recipiã
tur nõ tñ ꝙ oẽs ĩ ea⸗
dẽ veneratiõe habeã
tur. vel itelligas iſtð

de ſocaglibꝰ canonibꝰ

vt ille pponat᷑ alijs ꝗ
a pluribus tenet ⁊ ſic
poteſt intelligi.l. dil.
dſo ſancto in ſi.
o. Plures no. ꝙ h
dignitaſ plonax ↄpẽ
ſat᷑ cũ numero ſimilit

in teſtibꝰ vt e de teſt. i

nrᷣa ſilr ĩ creditoꝛibꝰ.
vt. ff. de pac. maioꝛẽ
ſz ĩelectiõe ſemp nu⸗
mer piudicat.lʒ ma⸗
ioꝛ ſit dignitas ex pte
altera? mai meritũ ꝑ

ſone vt e de elec. du

duũ.i.lʒ ſit. arg. cõtra.
lxiij.di.c. vltu⁊.lxxvj.
1 85 autem
WInuenuri. ar. ꝙ
iura aptant᷑ ad ea q̃ͥ
raro accidũt.de cõ.di.
iiii.ſetm̃ c. ⁊.ff.ſi pars
hẽ.pe.antiꝗ.ar.ↄtra.
xx viij. di. de ſyracuſa
ne. xiiij. qõe.v.deniqʒ
ff. de le. n ad ea.

q¶ Ta. ſacſʒ.i.hoe

.lſanctuz munus

— — —— —– — — N——— — ——fS—r——— —

w—— — — — — - —

¶Eunc.i.petruz.
b ¶Indiuidue.lſ.ec·
deſe.
¶ Erat.i.ab eo qð
ipſe dñs erat.ſ.petra
voluit eũ vocart dñs
petrũ de cõſe. diſt.ij.
reuera.

d (Et ſuꝑ hãc petrã

p hãc dictionẽ nõ cre
do dñm aliud demõ
ſtraſte ᷓ; hecverba q̃
petrirndit dño:cũ di
xit:tu es xps ſiliꝰ dei
vini.qꝛ ſupꝑ illo arti⸗
culo fidei fundata eſt
eccleſia crgo ſuꝑ ſeip
ſo fundauit de eccliã
e ¶ Appetere.i. laceſ
ſiri calũnianrni.
f¶ WMec poꝛte.i. vicia
vel eti bereſes.qꝛ ec
deſianõ põt errare.
vl. xxi ij.q.j.a recta.
nec ecclia põt eẽ nul⸗
la.vt.xxiiij.q.j.pudẽ
da.qꝛ pſe dñs roga⸗
uit ꝓ eavt nõ deficẽt.
vt.xxj. diſ. S.j. in fi.
g ¶Cupiditatib.i.
voluntatibus.
hb ¶ A veteribꝰ. ar. ꝙ;
dicta veterũ ſunt ſe⸗
quenda.vt.xxx vij.di.
relatuʒs.xxiiij.q ij.Nrãſ

feruntur. vt.j.diſti.

pꝛoxi.de quibus.
i THoc aũt.ſ.ꝙ de⸗
cretales epiſtole ſint
pars auctoꝛitatis cuʒ
canonibus.

k ¶ Achacius. hereti

cus ⁊ excõicatꝰ.xxiiij.
q.j.achacius fuit.n.
excõicatus ꝓpter he
reſim a gelaſio ⁊ a fe
lice papa vt ibi dicit.
1 cũdũ.varijs
modis ponit᷑
caſus hui. c. gra. in⸗
ducit qᷣſi fit abꝛogatũ
⁊ melendus ſentit cũ
eo ⁊ oẽs ꝗ dicũtveri⸗
tatez ſacramẽtoꝝ nõ
eſſe apud hereticos.
vt. xxiiij.q.j.ſc ſma.⁊
ſ. q.j. e eccleſiã. h. diẽ
ꝙ nec.c.ẽ repꝛobatũ:
nec auctoꝛ ꝓ his q̃ͥ h
ↄtinent daͤnat fnit.
qꝛ nihil h cõtinet᷑ qð
nõ canonice dicat᷑.ſj
ideo ſuit iſte danatꝰ.
qꝛ cõicauit fotino he
retico ⁊ qꝛ voluit re⸗
uocare achaciũ here⸗
ticuʒ poſt moꝛtẽ.⁊ iõ
iſte anaſtaſ fuit dã⸗
natus. vt.j.(.anaſta⸗
ſius.alij dicũt ꝙ ideo
buius.c.cũ auctoꝛe ẽ
repꝛobatuʒ qꝛ voluit
dicere ꝙꝙ oꝛdinati ab

heretico ſine omni di

ſpenſatione de iure
pñt ſua officia exerce
re. dicit.n. h. ꝙ bere⸗
tici habentveritatẽ ſa
cramentoꝛũrſed non
habent executonem
eoꝛũ. vt de cõſe. diſt.
iiij. ficut in ſacxamen

Di.

Sicut ſcriptuʒ eſt. In omneʒ terraʒz
exinit ſonus eoꝛum:⁊ in ſines oꝛbis
terre verba eomʒ:ſed hmius mune /
ris ſacramentũ ia dominꝰ ad om⸗/
nium apoſtoloꝛuʒ officiuʒ pertine/
re voluitvt in beatiſſimo petro om
niuʒ apoſtoloꝛũ ſummo puncipali
ter collocaret.vt ab ipſo qſi aquo⸗
daʒ capite dona ſua velut in coꝛpꝰ
omne diffunderet:vt exoꝛtẽ intelli⸗/
geret ſe diuin miniſterij eſſe g auſus
fuiſſet a petri ſoliditate recedere.
NHunceniʒʒ in cõſoꝛtiuʒ indinidueꝰ

2

kix.

vnitatis aſſumptum id qðipſe erat.⸗

Ddominus voluit nominari dicẽdo.
Tu es petrus ⁊ ſuper hãc petrã edi
ſicabo eccleſiaʒ meã vt eterni tem/
pli ediſicatio mirabili munere gra⸗/
tie dei in petri ſoliditate conſiſteret.
hanc etiam eccleſiaʒ ſuaʒ firmitate
coꝛoboꝛans:vt illaʒ nec humana
temeritas poſſet appetere:nec poꝛ
teinferi contra illaʒ pꝛeualerent.
Meruʒ hanc petre iſtius ſanctiſſmã
firmitateʒ deo vt diximus ediſican
te cõſtructaʒ nimis vult impia pꝛe/
ſumptione violare:quiſquis eiꝰ po
teſtatem tentat infringere fauendo
cupiditatibuns ſuis ⁊ id qd accepit a
veteribus non ſequendo. Hoc
autẽ intelligendũ eſt de illis ſanctio
nibus vel decretalibꝰepiſtolis in ꝗ
bus nec pꝛecedentiuʒ patrũ decre⸗

tis nec euangelicis pꝛeceptis aliqd

contrariũ inuenitur. Anaſtaſius.n.
ſecundus fanoꝛe anaſtaſij imperato
ris quos achacius poſt ſententiam
in ſe pꝛolatã ſacerdotes vel leuitas
oꝛdinauerat:rite fungi acceptis offi
cijs debere decrenit itainquiens.
Anaſtaſiusſecundus.
Nulla leſionis poꝛtio attingat:q a
hereticigiaʒ dànatis oꝛdinantur.
cũdũ eccleſie catholice cõ/⸗
ſuetudineʒ ſanctiſſimũ ſereni/
tatis tue perrus agnoſcat qð nullnzʒz
de his quos baptiʒanit * achacius:
vel quos ſacerdotes vel lenitas ſe/
cunduʒ canones oꝛdinauit aliqua
ex nomine achacij poꝛio leſionis
attingat:quo foꝛſitã per iniquũ tra⸗
dita ſacramęti gratia minus firma
videat᷑:naʒ ⁊ baptiſina:qnod ꝓcnul
ſit ab eccleſia:ſine ab adultero ſiue
a fure datuʒ fuerit ad percipiẽtẽ mu
nus peruenit illibatnʒ qꝛ voxillaqᷓ
ſonuit per columbam bic eſt ſilins
meus ⁊c̃.omneʒ maculaʒ humane
pollutio nis excluſit:quod declara
tur cum dicitur hic eſt qui baptiʒat
in ſpiritu ſancto ⁊ igne.naʒ ſi viũbi
lisſolis iſtius radij cũ per loca feti⸗
diſſima tranſeunt nulla contactus
maculatione inquinant᷑: multoma
gis ipſius qni iſtuʒ viſibileʒ fecitvir

joh

tus nulla miniſtri in dignitate con /

ſtringit᷑.naʒ ⁊ indas cũ fuerit ſacrile
gus atqʒ fur:quicquid egit iter apo
ſtolos pꝛo dignitate ↄmiſſa ſibi be
neficia per indignuʒ data nulla ex
hoc detrimenta ſenſerunt. SHecla/

rante hoc ipſuʒ domino manifeſtiſ⸗

ſuna voce:ſcribe inquit ⁊ phariſei

7

(tales epiſt ole conumerantur. xx

ſuper cathedram mopſi ſederunt.

Quecunqʒ dicunt facite:que auteʒ

faciunt nolite facere.dicunt enim ⁊
non faciunt.quicquid ergo ad ho/
mimſʒ pꝛofectu quiuibet in eccleſia
miniſtri pꝛo officio ſuo vident᷑ ope
rari:hoc totuʒ cõtinerſimplente di

xiiiij

tis.7.c.nõ eſtvobis.vt no.j.
q.j.que perfectionẽ.⁊.c.dñs
m . Bapizzauit. in foꝛma
eccleſie.
n ¶ Munus.i. baptima.
o ¶ Auia vox. bic eſt qui
p ¶Per columbã.i.p ſpũʒ

uinitatis effectu.ita ille per quẽ lo⸗ 3 lanctů in ſpecie columbe.

.A

quitur chꝛiſtus paulus affirmat!
Ego plantaui:appollorigauitſed

deusincremẽtuʒ dedlit. NRaqʒ neqʒ

qui plantat eſt aliquid:neqʒ ꝗ rigat
ſed quiincrementuʒ dat deꝰ.Adeo
auteʒ nõ requiritur quis vel qnalis
pꝛedicetſed quid pꝛedicet vt inni⸗/
dos etiaʒ chꝛiſtuʒ bene confirmet
pꝛedicare:quo malo ipſe diabolus
deiectus eſt ⁊ hoc ipſe pꝛedicare nõ
deſinit. Ideo ergo ⁊ hiccuiꝰ nomẽ
dicitur reticendum eſſe:male bona
miniſtrando ſibi tantũ nocuit.nam
inuiolabile ſacramentuʒ qð ꝑ illud
datum eſt in alijs perfectionem ſue
virtutiyꝰobtinuit.quod generaliter
quidex veruʒ eſt niſ aliquoꝛũ tantũ
ſe extẽderet curioſa ſuſpicio vt ima!
ginẽturpꝛolato a felice pa.iudicio
poſtea inefficaciter in ſacramentis

quecunqʒ achacius vſurpanit ipſuʒ

egiſſe.ac pꝛoinde opoꝛtet eos me⸗
tuere qui vel in cõſecrationibu; vel
in baptiſmate miiſteria tradita ſu
ſceperunt ne irrita diuina beneſicia
videantur. Qnia ergo illicite et
non canonice.ſed cõtra decreta pꝛe
deceſſoꝛum ⁊ ſucceſſoꝛum ſuoꝛum
hec reſcripta dedit:vt pꝛobat felix
⁊ gelaſius qui achaciuʒ ante anaſta
ſinʒ excõmunicauerunt:a oꝛmiſda
qui ab ipio anaſtaſio tertius eundẽ
achaciũ poſtea damnanit:ideo ab
eccle.ro.repudiatur:⁊ a deo ꝑcuſ/
ſus legitur fuiſſe boc modo.
Anaſtaſius a deo repꝛobatusnutu
diuino percuſſus eſt.
aſtaſius.ij.natione romanꝰ
fuit tempoubus theodoncire
gis:eodeʒ tempoꝛe multi clerici ſe
acõmunione ipſins abegerunt eo
qð cõmunicaſſet ſine cõcilio epiſco
poꝛuʒz vel pꝛeioyteroꝛuʒz ⁊ clerico/
rum cuncte eccleſie catholice dia /
cono theſſalonicẽſinomine fotino
qui cõmunicauera achacio:qꝛ vo
luit occulte reuocare achacium et
nõ potuit:nutn diuino pcuſſus eſt.
Hinc etiã de maximo epiſcopo in
ↄſtantinopol.ſynodo ſtatutuʒ eſt.
Que circa induciplinatos pꝛelatos
vel ab eis gerunt᷑:i irruũ reuocent᷑.
opter totins ĩdiſciplinatio/
is eius doctrinaʒ q̃ cõſtanti/
nopoli exoꝛta eſt:ſtatutũ eſt ne ma/
ximus fuiſſe aut eſſe iam putet᷑ epi⸗
ſcopus:neqʒ hi qui ab eo ſunt oꝛdi⸗/
nati qualemcumqʒ gradum cleri/
catus obtineant omnibus.ſ.que
circa eum vel ab eo geſta ſuntin ir
ritum reuocatis.

e imponit᷑:lʒitolerabilevideãtur.

nns ſanctiones apoſtolice ſe/⸗
Tolerandũ eſtingnʒ qõ a ſancta ſe/⸗

q ¶Et igne.i. charitate.
r ¶Mã ſi inuiſibilis.j. q.j. ſi
fucrit.
8 C Cotineri.i. perfici.
t ¶¶ Diumit tis. ideſt deo co
operante.
nu Plantaui.pꝛedicando
x ¶Appollo. diſcipulpauli
y ¶Rigauit. baptizando.
5 ¶Incrementũ.i.gratiaʒ et
remiſonẽ peccatoꝛum.
a Del qualis.hoc intelli⸗
ge de toleratis.alias bñ que
ruur. vt.xlij.di.qui eſcamꝰ.
na nemo põt pꝛedicare.niſt
mittat᷑.vt.xvj.q.j.adijcimꝰ.
de here. cũ ex iniuncto. vł lo
quitur ſᷣm antiqua tempo⸗
ra.quãdo omnes poterant
Pꝛedicare.

b CPꝛedicet. q̃ pꝛedicet.

c ¶Ot inuidos id eſt pſeu⸗
do apoſtolos.
d Löſfirmet. 1 hoc in epi⸗
ſtola ad philipenſes.cũ dicit
ſiue perveritatẽ ſine alio mõ

xps pꝛedicetur, in hoc gau⸗

deo ⁊ gaudebo.
e ¶ Ei boc ipſe.i.inuidiam.
f ¶ Et hoc.ſ.achacius.
g ¶Allijs.ſ.ignoꝛãtipus.
b ¶Sue virtutis. quo ad
veritatẽ ſacramenti.
i CQuod generaliter. ideſt
in omni ſacramento.

k ¶UNt imaginck achacium
L MWetucre.i. pᷣm opinio⸗

nez falſaz. nã in veritate ſu⸗
ſceperunt oꝛdinẽ ſͥ nõ execu
toneʒ.j.q.j.oꝛdinationes.j.

vij. daibertum.
m Naſtaſtꝰ. abegerũt.i.

Aremouerũt.xxvij. diſt.
§. vex.ſʒ cõtra.viij.q.iiij.nõ
ne.vbi dr ꝙ añ tps ſnĩie nõ
pũᷣt clcrici recedere ab epᷣo.ſʒ
hoc nõ receſſerũt añ ſniaʒ qꝛ
inciderat in hereſim iaʒ dã⸗

n ¶ Cõcilio. vr ergo ꝙ pa⸗
pa tenet᷑ reꝗrere ↄciliũ ePoꝝꝛ

qð verẽ vbi de ſide agit. et
tunc ſynodus maioꝛ ẽ papa
vt.xv.di.ficut in ſi.

o CQui cõicauerat ↄtra. xj.

q.iij.qm̃.vbi dr ꝙ; excõica⸗
tio nõ maſit ĩ tertiã pſonã ſʒ
h cõicauit eiĩ maleſicio. VNñ
potuit traſire ad tertiaʒ pſo⸗
naz. vt ex?.de ſen.ex nuper.

p ¶ Meculte magis vñ pſu

mit᷑ ↄtra ipſuʒ.vt et᷑ vt ec.bñ

vt noſtrũ.er de off i.dele. cõö

ſuluit.ff.de ritu.nu.pala.ſſ.
de agdqmi.tu.nõ exiſt mo.

q ¶ Diunino. qꝛ du aſſellaret

emiſit inteſtina.

r Ropter. obtineãt. qꝛ

pꝛeter foꝛmaz eccleſie
ↄtulit.j.q.j.ex.eccleſiam.

s8 Q°ue circa eu. arg. ꝙ; ge

gd fit ab intruſis vel vicioſe
electis totũ caſſat᷑.vt.xij.q.ij.

alienationes. xxv.q.j.omne. arg. cõtra. ij. q. vij. S. tria ĩ pꝛin. 2. C. de ſacroſan.
cerccccle.l. decernimus. .
ꝭ QN Ecretales. In hac.xx.di.magiſter qrit de expom or ibꝰ ſacre ſcri⸗

xxj.

hiere cõtrariu; ſtatuit.⁊ eiſtatur.vt.xxx vj.q.ij.cria.
kq C Cõuincit᷑.ſʒ nõne oꝛictalis eccleſia nõ recipit cnones vr ꝙ nõ.vt
xxxj.di.aliter nüꝗd ergo ipſaẽ heretica.ſj dic ꝙ łi iſtos nõ reciꝑiat cano

d pture.an ſit paris auctoꝛitatis cũ canonibꝰ: decretalibꝰꝛ.j.foluit ꝙ;

quãtũ ad ſacrã ſcripturã exponcdu pᷣualet ſanctoꝝ aucioꝛitas,. qᷓtu

nes nõ tamen cõtemnit eos.vel dic ꝙ papa appꝛobat conſuetudinem

ipſoꝛuʒ.S.di.ꝓxi.ſi romanoꝛum.

autẽ ad cauſas viffiniendas

pꝛeualet auctoꝛitas romano

ruʒ pontificuʒ.

b ¶ Scientia. arg. ꝙ nullus

põt eẽ iudex ecdeſiaſtic ma⸗

xime niſ ſit perit vt ex de cõ

ſang.⁊ affi.ex litteris.ĩ fi..j.
q.j.vt euidẽter.xj.qõe,.iij.⁊ ſi
ad tps.xxiiij.qeij.ſiqs papa
de pe. di. v.oſideret.⁊ di.vj.

ꝗ vult.⁊ qꝛ leges ſcire tenekł.

in auẽ.de iudi.col.vj.S.qa

vero. Iẽ qꝛ ſnia ferẽda ein
ſcriptis. vt.ij.q.j.i pꝛimis.in

fi. INtẽ qꝛ iudices ꝑ ſe debent
ſcribere ſnias ⁊ recitare.vt.
C.de aſſeſſo.pꝛeſides.ſʒ cõ⸗
tra.C. de iudi.certi.vbi dicit
cꝙ milites pñt e iudices.qꝛ
p quotidianuʒ vſuʒ pñt hre

—„ 1⸗

peritiã iudicandi.mediocris

tñ ſciẽtia ficut ⁊ ĩ pᷣlato ita ⁊ i
iudice ſufficit.vt ex de electi.

cuũ nobis olim.
cPiius. ar. ex oꝛdine fa⸗
cti aliqd plumẽdu.vt.xxiij.
q.iiij.diſplicet.⁊.j.q.j.vt eui
denter.ſimilit᷑ ex oꝛdinever⸗
boꝝ. vl. xliij.di.ſit rectoꝛ.⁊ ex
de reſcrip.cũ dilecta.
d. ¶ Bedit. G. B vr velle ꝙ
alia ſit clauis ligãdi ⁊ ſoluẽ⸗
di.alia ſciẽtie ⁊ ita ꝙ ſint due
claues ſʒ dico tm̃ vnã eẽ. ſed
dicunt᷑ due eẽ pꝑ duos effe
ctus.ſʒ qliter ſcẽtia df eẽ cla
uis cũ aliꝗs poſſit hre ſciẽtiã
q nõ hʒ dlauc ⁊ ecõtra.ſʒ dic
kz ſciẽtia pꝛius non fuiſſet
clauis anqꝙ; haberet oꝛdines
tñ poſt oꝛdinẽ ĩcipit eẽ clauis
Si tñ q̃ras ꝗqd ꝓprie ſit da⸗

uis ſacerdotalis dico ipſam

ptãtẽ ſacerdotalẽ per quaʒ li
at 2 ſoluit.
e ¶Inter lepꝛꝗ.i.inter cãm
⁊ cãm.alludit ei qd fiebat in

lege. cũ.n. dubitabat de ali⸗

quo an ect infectus lepꝛa du
cebat᷑ ad ſacerdotes:⁊ ſᷣm eo
ruʒ ar bitriũ vel recipiebat᷑vł
deiſciebat᷑. vt. xj.q.iij.quo⸗
mõ de pe. di. j. hisver. moyſi
fElibellis.i.ſᷣm libel
0 los ⁊ cõmentarios.
g ¶Alioꝛuʒ.ſ.hieronymi et
auguſtini pꝑ quoꝝ ſcripta nõ
eſt iudicanduʒ omiſſis cano
nibus.l. di. fi ille.
b ¶ Junioꝛis. Ecce h̊ appꝛo
bant᷑ dicta greg.iunioꝛis.ali
bi vident᷑ repꝛobari.xxxij.q.
vij.c.qð ꝓpoſuiſti.⁊ ĩ ſeq.S.
vbi dicit. G. e ſunt ↄtraria

euãgelio.ſj illud.c.intelligit

De arta ⁊ ſic bene tenet.io.

iAllox. B videt᷑ ꝙ potius

indicãdũ ſit ſm illũ ꝗ innitit
auctoꝛitate canonis q; ꝗ ini
citur auẽte hiero.vł aug.qð
veꝝẽ niſi augu.iuuet᷑ aucto

ritate ve. vel no. te. vel etiam
aliquo canone.naà łʒ ↄciliuzʒ

apud aquiſgrani factũ ↄſti⸗
merit ꝙ raptoꝛ nõ poſſit ma
trimonialiter iungi cũ rapta
vt.xxx vj.q.ij.placuit.tamen

Di. rr.
Ecretalessitaqʒ epiſtole
d canonibꝰ concilioꝝ pari
iure exequantur. NMunc
aũt q̃rit᷑K de expoſit or ibi ſacre ſcri
pture.an exequantur aut ogen

eis.quo eniʒ qſqʒ magis rationeni
titur:eo maioꝛis auctoꝛitati eiꝰ ver
ba eſſe vident plurimi aũt tractato
ruʒ ſicut plenioꝝ gratia ſancti ſpũs:
lita amplion ſcientia alijs pꝛecellen
tes rationi magis adheſiſſe ꝓbant᷑:
vnde nõnulloꝛũ pontiſicũ ↄſtitutis
auguſtini hieronymi atqʒ alioꝝ tra
ctaloꝝ dictavident᷑ eis eſſe pꝛeferẽ//
da.ſed alind eſt cauſisterminuz im
ponere aliud ſcripturas ſacras dili
genter exponere: in negocijs diffi/
niendis nõ ſolũ eſt neceſſaria ſcien/
tia'ſed etiq poteſtas vnde chꝛiſtug,
dicturus petro:qðcunqʒ ligaueris
ſup terrã erit li.⁊ in celiꝭ ⁊c̃.pꝛius de
dit ſibi claues regni celoꝝ.ĩ altera
dedit ei ſcientiã diſcernendi inter le
pꝛaʒ⁊a lepꝛã:in altera dans ſibi ptã
teʒ eijciendi aliquos ab eccleſia re
cipiendi.Cũ ergo q̃libet negocia ſi
neʒ accipiantvel in abſolutione in/⸗
nocentiũ vel in cõdemnatione deli
quentiũ.abſolutio vero vel ↄdẽna
tio nõ ſcientiã tantũ ſed etiã ptãteʒ

pꝛeſidentiũ deſiderant:apparet qð

diuinaꝝ tractatoꝛes ſcripturaꝝ ⁊ ſi
ſciẽtia pontiſicibꝰpꝛeemineãt:tñ qꝛ
dignitatis eoꝝ apicẽ nõ ſunt adepti
in ſacraꝝ qdẽ ſcripturaꝝ expoſitio/
nibꝰeis pᷣponunt.i canſis vero diffi

niendis ſcõʒ poſt eos locũ merent᷑.

Ande leo pa.iiij.ſcri.epᷣis bꝛitãie

Alioꝝ ſcripture romanoꝛũ pontiſi

cuʒ decrena nõ ſunt pꝛeponende.
Elibellis : cõmentanijs alio/
ruʒ nõ ↄuenit aliquos iudica/

re:⁊ ſanctoꝛuzʒ ↄcilioꝛuʒ canones re

linquere vel decreraliuʒ regulas qᷓ
habent᷑ apud nos fſunnl cũ canoni/
bus ꝗabus in omnibꝰ eccleſiaſticis
vtimur iudicijs.i.apoſtoloꝝ nice/
noꝛũ anchiritanoꝛũ neoceſariennũ
gangrenſiũ ſardicenſiũ afficanẽſiũ
carcthaginenſiũ:⁊ cũ illis regule pꝛe
ſuluʒ romanoꝛũ ſilueſtri cyricij ino
centij ʒoſimi celeſtini leonis hilarij)
gelaſij onmiſde ? gregoꝛij innioꝛis
iſti omnino ſunt ⁊ per quos indicãt
epi.⁊ p quos epi ſimul ⁊ clerici iudi
cantur.naʒ ſi tale emerſerit vel cõti
gerit inuſitatũ negocium.qð mini/
me poſſit ꝑ iſtos finiri:tunc illoꝛuzʒ
quoꝛuz meminiſtis dicta hieronp/
mi auguſti.iſidoꝛi vel ceterornʒ ſi⸗
militer ſanctoꝛuʒ doctoꝝ ſimiliũ ſi
reꝑta fnerit magnanimiter ſunt reti
nenda ac pꝛomulgãda.vel ad ap.
ſedeʒ referatur de talibus.Qnã ob
cauſam luculentius magna voce

p:onunciare nõ timeo.qꝛqula que

õ * in ſniy'tij æν+.w‿νο1 ſerrne
rler, F- In d, S y

coy lotrt. biunet

pꝛediximus ſanctoꝛuʒ patrũ ſtatu/
ta que apud nos canonuʒz nomine
pꝛetitulantur.ſine ſit epᷣs ſine cleri/
cus ſiue laicus nõ indiferenter reci
pere cõuincitur nec catholicam et
apoſtolicã fideʒ:nec ſancta qctuoꝛ
euãgelia vtiliter et efficaciter ad eſ/
fectũ ſuũ retinere vel credere ꝓbat᷑.
Itẽ nico.pa.clero cõſtãtinopol.
Coꝛrigẽdiſunt ꝗ decreta romano⸗/⸗
rnuʒ põtiſicũ nõ habẽtvł nõ obrᷣuãt
B8 Idecreta romanoꝛuʒz ponti⸗

né; igi. „Ar. ↄtra. C. de ſenten-
ſficũ nõ habetis:de neglectu henenngseſz ncti
Rez in curia eſtis redarguẽdi.ſive/ tellig c ius habek
ro habetis ⁊ nõ obſeruatis de teme tũcp erepla nõẽ in⸗
ritate eſtis conipiendi increpãdi. dicanduʒ. vel dic ꝙ
Item inno. papa. exẽplis pꝛinatoꝝ nõ
Zd quos ſitrecurrendũ cum ſacrc eſt vtendũ.ſ exẽplis
ſcripture anctoꝛitas nõ occurrit. publice pſone ſiue au
O Equibus cauſis nullaſoluẽ tentice.vt excplis pᷣn
diligadiqʒ auctoꝛitas ĩ libais cyi⸗ nn ſue abll⸗
ve. 2 no. te. qnattuoꝛ euagelioꝛu, delen. treindi iem
cuʒ totis ſcriptis apoſtoloꝛũ/ nõ ap iſs vel dic chereplis
pareat:ad dinina recurrite ſcripta paucox nõẽ vtendũ
reca.Si nec ĩ illis:ad catholice ec. ſed pluriũ bene.
iſtoꝛias catholicas a doctoꝛibus q ¶ Senioxs.i.ſapiẽ
catholicis ſcriptas manuz mittere. tes.vt. lxxxiiii. diſtin.
ſi nec in illis:ſanctoꝛum exemplaꝑ oꝛro.

ſpicaciter recoꝛdamini.qð ſi in om

l decreta. nõ
B babetis. p ſciẽ

tiam.

m SEe neglectu.

ulli.n.ẽ licit igno⸗
rare canones.vt.j.xx
xviij.di nulli.ꝛ.c.ocs

n ¶Coꝛripiẽdi. ar. ſi
mile, x vj. di. ꝙ dicitis
0 E ꝗbaplox.

ideſt aplicoꝛu.

p CExẽpla. ar.p exẽ

pla poſſe indicari.vt
xxx vij.di.ꝗᷓ de mẽſa.
7.xxiiij.q.iij.ſi habes

rVWMuribꝰſic e de

nibus his inſpectis huius queſtio/ indele⸗vancetzin
nisqnalitas nõ lucide inueſtigatnrr ves ſoſe⸗ Pun kega
ſenioꝛes pꝛonincie ↄgregate eos veritas reuclatvt. C.
interrogate. facilius naqz innenitnr de ſideicöelpe.rE.
quod apluribus ſenionbus querit deinge. ma. liij. H p
verus etiaʒ repꝛomiſſoꝛ dominns ꝙ pꝛimo ad ↄſuetu⸗
git. Si duo ex vobis vel tres cõue/ dinẽ loci recurrit. cuʒ
niunt ſuꝑ rerraʒ in nomine meo de ler deſicit ꝙ; ad ↄſue
omnire quacũqʒ petierint fiet illis tdinẽ ro.eccl. ſc. xij.
a patre moeoo. Di. xxſf. Diſt. illa. ?.ff. de leg.
Ecretis ergo romanoꝝ .. de abealij dicut
. peiꝛimo ad ↄſuetudinẽ
d pontiſic a ſacris canoni ro cc recumcdum. vt
bus concilioꝝ eccleſiaſti ar.S. rj. dil. c. vlti. io.
ca negociavt ſupꝛa mon qqd aũt de hoc ſeruet
ſtratuzʒ eſt terminant᷑. Miniſtri ve/ notaui.xij. diſt. illud
ro ſacroꝛuʒ canonũ ⁊ decretoꝛũ põ melius.xj.diſtin. cõ⸗
tiſficuʒ ſunt ſummi pontifices aia luetudo.
pꝛeſules ⁊ reliq ſacerdotes:quoꝛuʒ s Ecqens.
inſtitutio eſt in veteri teſtamentoin d Pagide
choata ⁊ in nouo plenius ↄſumma, eis oedinii
ta. Summi eteniʒ pontiſices 1 mi/ bus.ꝛ oñdit oꝛiginez
noꝛes'ſacerdotes a deo ſunt inſtitu ipſox.⁊ vñ ſic appel
ti pinoyvſeʒ.ꝗ ex pᷣcepto dñi aaron lantur. poſtea oſtedit
in ſummũ pontiſicẽ ſilios vero eiux ꝙ ule ꝗẽ in maioꝛioꝛ
vnxit ĩ minoꝛes ſacerdotes:poſtea dineveil dignitate nõ
vero dauid cũ miniſteria domꝰdñni ppõt iudicari aminoꝛi
ampliaretianitoꝛes ⁊ cantoꝛes in: „ar Pabn nemine

ſtituit.poꝛro ſalomon quendã mo
duʒ exoꝛciʒandi innenit quo demo
nes adiurati ex obſeſſis coꝛpoꝛibu⸗
pellebant᷑:huic officio mãcipati ex
Oꝛciſte vocati ſunt. he ꝗqbus dñsĩ

7

cnãgelio:ſi ego in beelzʒebub cijcio

7

demonia filij veſtri.ſ.exoꝛciſteĩiquo

—

eijciũt hec omnia in nono teſtamẽę impatoꝛ dicit e; eßs
to eccleſiaimitata hʒianitoꝛes ſnoſ eligit dercos iaſta⸗
quoshoſtiarios appeilamo: pꝛo ca enoholeinltate rin
toꝛibus lectoꝛes ⁊ cãatoꝛes inſtituit: nandox dlericoꝛuz in

t ¶Et minoꝛes. cuz

ergo moyſeſelegerit
ſacerdotes ĩveteri te⸗
ſtamẽto ⁊ dñs ĩ no⸗
uo. vt.j. eo.vr ꝙ ad
epm de iure ſpectat

clectio canonicox. et

ils. i0.
j.cquiſquls. io.
icunk dei. vt.
tias qᷓ dicunk der
imitias
imas4 bem .
Axjf. artem.i. decima
bE
iget. vt ek de
ich alija eliget. vt
„ di
iure c
s ep̈s de
dicas ep
iiij. Ad hoc
4 0.5.
Pemd⸗

di b⸗
ici. ?. xxv. nt
Grdaia rrv di
H legorſuntal Depn ſtosn⸗
oſtiarius .de pſon anus i rvi..
. 12 hoſtia rj..j. de jcitm aar ceſnc.
. almiſta icii. .x) ul ini tu a de ſe 8
t. ſalmi deri 8.2 lunica tra iano⸗
iabſtulerit. 3 p j. di. iſcopu cõm nis. 7 ex rroch ali⸗
c. qui abſt hicpze .lxr is epi iij.ſiquie zc⸗ bar ſral⸗
1 Pialmilt. ſeriatim j. ſqu 1 dubiü 2 tontura⸗ onmu⸗
ie puiidha.vt ra⸗ Kartn . cinitatn⸗ e oc dicak
noſcik oſin it ſacer a. bomic cer⸗ tani anteyam iz pnin doct rij. .j. d ir. oꝛd oꝛdo q:
ekoe e oizi dolitan unonlie nerdiane unrn
6. ca. n co iſto 7 obe. ſe ſcrẽca. z „ . cant. 0r fu Iʒ ep tamẽ tur bit:nil dikf
e. ſi. c. or ex lo F de ma. lij. nõ in iquo 7 voc ent. qu otes gere uin pbi tracta pꝛeſta ciij. dil.
is fap⸗ Itey oreFraruſacig. ine aniqno⸗ crterikleege iquis a e duin becſenni nnienaſe
ezez os.vt. xxii ine a liſjs ve en eriſace reliquis to On obedi ꝛdini iliter alib
jorcs. rick . acerdos. min filij . cete hil emzt eſt. 5 iſtis o ſim dic q;
ec.ci . r ide ſacerd ez no epit: p onti ne anih itudo 4 niſſa mes de iacono. 4 ſed nt᷑
N Fae 1. x un⸗ eagn Men gnont an ra ziln ofenn
no Kes bfer⸗ i icio p⸗ ka infr mini dilcret⸗ 4 rchie rahige ine qdꝗ nirluntau nes co⸗
dot e offic onoẽ iũ adn daʒ d pli⸗ cie a ũt ſnpe ocab nom ſtatũ dn lemnita reomn te bo
cide. nuid p et 0 321 erdoti 08 dd nt ſim ri es a leqz voe at0 te a die ſed cert nitat ia
ita ſz da mmucreis ſace ter e elle ſbyteri n eockẽ o pꝛiu ionẽ pot ſunt. io. i ſolem uͦ qui⸗
4 ita ibitus 9 nguinů ficeʒ ati. In lij appe hipꝛe iſcopi vVno dideo iftinct runt. g. n. runannen lmi ſtatũ xxiij.
4 Aurgren dune coſecra ſt vt ali lij an Krhiepi lij nank: ſe terdi accepe archo⸗ eps Penrterſeſ cöferkvt. xxii
pluz. eſe. d dices 7 60 ata e epteali arc atesa nt ppee⸗ riter ceps. archie die p: erdote Hatus:
at. d tiu ert d ij epi: ali nate 8. vti ularit ꝛn le are 92 o ſac iſta. ber. epatu
n alſenkil ponuces rctzpan kenaKie dol F
, toꝛes ij c polit nmn pon iarch⸗ etre E iij. di. no⸗
ecutoꝛe ſangu 10 ꝛalij op ſum tili es tria ncep 2. 1 atus efft rciij.di. uon⸗
nocaiſch, 6 pfft. ſeu metr e:alij ſi a gen flamin r. ece pᷣ Poꝝ.« Epatu ille ꝗ n5 k Pnatanan⸗
Srdä archealijan ms lemen gre cepse itatuz. ſt qd geren EJaanr nit tineia⸗
iſtion 1 . . . . In ura ciui . tuz e rage⸗ ei⸗ 1CJ ꝛehen rom .
ndiii pa 20n: cta eſt Amines ines ab Pꝛ nſura EDice t.l. cu larine ine cop has. vt lexãdri⸗
to tau ſic ĩcip ohomi⸗ N trodu citer fla hoflãi ioꝛuz me luz ind intenda ece latine m Bopobkemus nureng
N offici . we Hoe m. ſimplic lios, erome nou . ps lupi – gr. 5 ſp öſtaͤtine ſolym
. ex otf rfec m. gnm Brgli PFV etio ĩn N2 ure 2. Sco l. n f.naʒ c iero
. inter totum. alio ine liciter etio xoꝛ citur. x. S Ep nf. ideo hi . i. pꝛi⸗
. nez ,vipert⸗ 8.,B flam np diſcr ſit ex „ ditoꝝ. itur. ꝛeta ſia. num um. us.
e xi. li. di imate chi t. ſin otũ d ſum 10 0 ſub ere dicitu terp ccleſia po iochen iepiſcopu. ecom
E niſi nt pell oꝝ ſac ſoxpᷣ zqu 8.qſi ten latoꝛe ſit? i pſp 57 vi C. A quo no iarcha
n. 4 iuiſio Karlag iunr de aere abinorp⸗ icplo truũ ſpecul Epꝛebo culet nlonsr m agannrche
nominii patriar. ſtamẽte apo ij. diſci it: pe latoꝛẽ ðſpe ſitoꝝ ſacerdo 53 n beni vt ad iceſcz.
no ates ꝙ pe te xij. lxxi inſtituit. legi cu e0 ſe po ps etiuʒ pꝛe mates bituri lxj.
en ꝛimat di. c. j. lot diuʒz. ꝗ. dotes tes ii otegi ictus infraꝗ ꝛince a ſequ onti ſiue pꝛi ariẽſem bi r. vel.j
in 4 PFrri oſſeipu ſacerdq cerdo ſ ſacer nbecle 5 loꝛuz ifex p ſi via ſe pon⸗ ſeʒ cantu ſura. q. .. ij.
che. ijdiſei ouo es ſace uſa m trg u donti na zip effi⸗ ſez can en vt. vj 5
i Exr iin non rer oꝛes ſuumm 200 ſepetrg p Po it eſſe ꝗ rdo e.in. eff . Am abere os qoᷣ
B b C ſ.ea. di. iſcipu min in in ſi apo ei taz. dici ſace k. iple. i. des ſub ſe hal ta metr ini
l⸗ 5tra.] if ꝙ di lege⸗ ero qᷣſ ommi ribnit: 3. P er⸗ vel ummus pat. ipie 1 dz ſu ldicit eſt ciu
otr eleg vero⸗ . E. eſt ſumn ncu tas. :ip citote, ve lisg ita
6 ibi dici ſtoli e los. e elbꝛe elox tr oſnit eliichs „ 2 ſe. n. ſn us nu leuite omt: cito ter 2 po aliaru ciuit
Plrielevnuen ſed eeelfet aſſe te ſibi ſub rmanm 8 atq; odiſp ndit. ſtmma ec aliallii ci .
dr OA L tes co ſte N e ꝛeſt m his. ant
et auganii ues inomẽ lieerragalete⸗ gun pe / irſacerdo⸗ leſiaſti edz O es er. tas. q j. di. de h q ſpect is
dic dñ ius mini⸗ pec hn te ſoe o. ce itv . Lic ncia it ſine
hn Picc q ein alin⸗ ndel Kce de ,0 42 Pancntre oꝛdi Nnalaſaz farc do ſu e⁊ põ ,0C pꝛouin ſpectãt iſ
ℳ ſaalgen Peen 7 vt ip icens. rſides fratre ruti in ſe qað utez p ſuetn vnd ella ac tota dioce. in diſpo
el.d! B iunxit die⸗ ficia na ſecuti! . teaa ec olue ifex. app d ſuaʒ ia poſſ de, iij.
ſter ES iunxi 6de 2ſir ſtoli ſec eroß An iox h pot ꝛes llatny qa ane honſmmt
n facit erne deſen eyvt nõ erſus apoſ pſbyt . ama rdos7 patoꝛe pe eſt. eoꝛuʒ lie lij.cſ. ix.
idct. vt tre) n unz ap 7 5P agpo na ſacer i im 8 5 lexe xx. q. s con
vicck lieres, vt. xc nädo⸗ Efoꝛm depoz ab⸗ 4 ſſet ſa nami enti ltip e⸗ nere.x tergo eps cor
. Eieos, gq ade ſoꝛ ribꝰe aut em e ron nime in ph .2.ijſ. t.ergo ſticas
i er.m dinato ſter. anc eac ita tas aut noum ſices 389 ion do/p 9 f. ſponi leſia
Dꝛ inꝰno ba lis ciu .leuitas : bdia ti vate ficat mo liſte *. 10 tes ecc .Aarg.
eſ⸗ .domi . n ernnt. legim⸗ n. ſube e bantf. a ſigni doteʒ . Aniſen p dignita iſcopox. vbi
hi iij.ð iaconi. onos. nan inatos ſtepha dentetp ſt: cuiu ſacer poet gꝛ an n ſen enbr: ñ
e Vabiiuonoe. 0. lis oꝛd eatus keedenn etiaz nsnock modo beo q e: vt ſi v„rxri ciij di.l⸗ q epiſcop
Su uz d ſto nit b thos, eh ij. nã m ificat eſt a leñ zu v a. rcii ntü hoc re
4 apoſto inusſ coly it. D ibꝛo. vij. ſigni elbeo rdos 4 rta atio. ſed tu⸗
iler ven ut ſub conos-ta ſtitui zus in li Homi tã dos die oꝛdin ace coe dicitu urmati coͤſuetu⸗
L 7 mgetnn t. S gre enr armano. cum
aazang iper dilt. ein lloꝛũ ens. ſac deſt. n. bea 5cer ſea aan een
zalt SSõ leſi tus laillo. uuens. meeit. z hal ſtuze ut.⸗en un ad tra de ſiavu
i⸗ naazalie vt ſt cano ecc beatu ung ainqui 3 pꝛi lluz h pol ſicnt. can fert textra d ccleſta
. it nonnin ite 5 & ſe nu hʒ cõp ans. rifica dines. v. feecke iure
6 on i olew ſerib c. xj. onens ſticoꝛn „ piꝛa menbʒ crü da a ſac crin/ necſanki ni⸗
= tunc e thscrponens appel,, HSõ cerdos nig ſetnif in aagoo nüſenz
. apo iaconat it ſacer nz cau en inappe 2 1. tino ꝗq ita ſa ſecrat. iliũ fl⸗ t teran i tantũ Hünaeuz⸗
bdi 6 fui 3, nnz enom r. g hi 8ſ la endo ſt. oñ ent bebã ömun tad capi ne fi
lut ſed n x de et End mam rico athia ſto areg tus e ntez ge⸗ ha De c ſpecte de his qn ar.
fuit huc.ex d min * cle qꝛm poſte 9 oca es au apue 53 4 tatuʒ .vt eỹ d oſciti
ny do ad ultis. 0 dun ros im?: q 3 % 4 re/ do v erdot i in c is virg ter ſcopo. vt ca. ea n
vadallen os. un T VZe s credin ꝛnimnz s gre⸗ at. ſace bant. hi tbꝛeuie⸗ uz,pp i aperneco, q
J it i⸗ i U en 38 di⸗ dene es 1qu ligq tmme 88 à qu .ſci
4 Seinne vocn elaetnscthane redit iciqꝛ de ne uz. in nea filuz dis'e . Ermee aues
4 in et qᷓ te e im lhe clericie ai pile bẽsla ſſent nu erat: Ex bant aue⸗
⸗ noiſten ecgene, ini 8 legin ine ve iſunt minipai up ba 6 po t. naʒ zzs era: datio, arceb. um.
ii rene voc ſecun ceſo ngiän liter a ſiaxpi eſtüſe bicaterun bant f geſtis „ rnibus noicedlie
re f ccleſe. ſe Ebꝛez Ppter ini eral cleſi ina relig⸗ itib Yle 2 in Aca dis.arg in capite.
ſtri ecc adrim o„ pp dom Ben in ec omin te itcap quo 8. veꝝ one Mu filuz fert lxxxiij.
6, ponit ezeniſopo⸗ raben. koraginee arlecton pen ne ſelo grion leuz aone t udus ꝗ itatem. vt.l
lc P iſone nit int tez H. upante r iſta'le a / nde tqſi to pi itia. f: Disnitatem.
diu o po niuz ricinunc * gr ſalm n vn⸗ ſun oſit inen ꝛeta Ci rro.
h ruʒ.terti omnmmmz; cin rer co 0 icti dep emin terpꝛ ſe / u iſtin. po .
ruz, ones aſticox .° Ti niũ ſtiari ubdiace ver Ddi 9filo dotij noꝛit ita diſtit
Boren rcic O hec. olytu 39*. OQ ſt id D t p ſa latin el dec nitatez.
oꝛdinu offida. loꝛdo ſunt iſta aco er epᷣ titus e opo ban r grece ate v dign inꝗ
i 7 eoꝛuʒ cipit ibids xoꝛci ꝛeſoyt dripart metr ca ſoyten 6 p et noꝛez ri nom do
⸗ lt⸗ las. cum iſcop i ererk erbrergl. gure bp h eſbyt ſicut ehi.
u pontife nn ep atriar. pis. atru inte enet! gaa necep e37 b2 Dant. onti⸗
Aathin gt atruͦ ut n⸗ u aut acra dar len po
T⸗ elrrſtolfel⸗ eban ——— oꝛe ſa irideo lqꝛ ſa entqh eocit .
N otalauain l.in⸗ liti ua ſum oſt ap o hon troma ea dcan cerdote bent:q raclitũ
Te! d alius. epi lingu u. 1. P ſumm ſet. ſicu 3. ar. tes y ſintſa no ha cparg Bis
g l.ſech ꝛumo ep pꝛin q! enſe rinn ilz icez tne beri e
catncrdr Ft.⸗ſ. p ideo mnec xand tat᷑ vo gn us ap ſignã deb
16 cobus erdr. a. cuz:171 1 nom us: ale terpꝛe oꝛũ ficat ontez ð ſolum
i iat Kased gitur ibicrenuei int Bexapen Paen onrze
4 re id ſea u; erfonola ſpiri
. de in⸗ electio⸗ chi qð et en etr⸗ „%
enn Am tempo us 5 3 eſt pꝛi ꝛeſi iſcop H
1 nibus keadno ich licega breſt plcol
o⸗ ſitatis cedere qẽ q·/ij. ſto uã cet
4 ſoꝛtẽ p nnr. verr nis ꝗq
gu rengio⸗ rr
n ereuutl⸗
iü
in
4
zin

. — „ — „ 2W „. . „ 4, S lunt boni ibi eſt ecceſia. .M ðè .2 L
E 8. tm ſupple. qꝛ alibi dici.qð ẽ nomen etatis.vt.xciij.di.legimꝰ dr eſt eccleilg õs
* Wlaen, anumrrechandons autẽ pꝛedicando. qꝛillud eſt offici ſacer p Hradus. in oꝛdinibus. de quib inpꝛa dirit. e.di. deroos.
dorum vj d- adhmus, :oni:ſite T vaakenoehnr edeinar ekinbee adntwtngera
ſerabiliter. no à voceʒ ſed potius per altã vocẽ ⁊ ſonoꝛã.⁊ iſte prerioꝛẽ nõ põt ligare vel ſoluere. Secũda hecc᷑.qui põt ligare ⁊ ab
e ſte ien lagaſkamenud ſhtantacgeren⸗ B ”M” ſoluere. Tertia talis ꝗ põt ſoluere ⁊ ligare quelbet harũ regulaxvidcc

rer ude habere cxceptionem
¶ ¶ Et inſidelis.i.excõica⸗ Pꝛima regnlanidet
tos.⁊ ita hoſtiariꝰ remouet e Weete

ſia xpᷣi datꝰ eſt dño dicente ad eꝝʒ. rocipere inſtanti cuz

—

Ley nö etatio eſt. Leui ine au àa. Et dabo ti. cla. reg. ce. hic ergo beruenit. Secunda
vicnlet ergo ꝙ p bec ve nõ etatiseſt. Leuite ex nomine an; eꝗ. Et zcla. cg. ce. bic cr6Oo e ulalimlliter fallit
ba es pe c daus fuitbe. ctoꝛis ſunt vocati. de leui.n. leuite ligach ſoluendiqʒ potcſtateʒ pꝛimꝰ inamcendiarijs ? er⸗
tro pontiſicatus ita añ pa exoꝛti ſunt.a qbꝰ i tẽplo dei myſtiiei accepit adño:pᷣmuſqʒ ad fideʒ po cõicatis qui debent p
ſonẽ qꝛ ante fint ei dictuz? ſacramẽti myſteria explebant. i puluz ſne pdicationis virtute addu papaʒ abſolui er de
ita videk Aradicere.l.l. o⸗ grece diacones latine miniſtri dicĩ xit verboqʒ iſtituit. ceterivero apo ſentẽ. ex. tua.⁊ er. de
ſderandu 2, cſdelii,n ibi fur:qꝛ ſicut in ſacerdote cõſecratio: ſtoli cuʒ codeʒ pari ↄſoꝛio honoꝛẽ offi.dcle.querenti.
di en tain dlacon miniſterij diſpeſntio 2 ptates acceperuntipſumq; pnci⸗ Tertia regula fl.
ſtioꝛ. So. pꝛimo fnit apoſto⸗ habetr᷑. Hipodiacones grece: quos pezʒ eoꝝ eſſe voluerũt.ꝗ etia inben/ Eor vdtpenestg
lus ante paſſtenẽ.ſ poſt pa ſubcdiacones dicimꝰ. qideo ſic ap / te dño itoto oꝛbe terrax diſpſi euã daʒ penitẽs abſoluit
ſioneʒ fint paſtoꝛ ceatus pꝓ pellant᷑ qꝛſubiacent pceptis et off / gelinʒ pdicauerũt ipſis quoqʒ; dece aliuz tempoꝛe pericu
