quolibet moꝛłali.vt.j.e.au⸗
di.⁊ imponitur flue peniten
ti fiue non penitenti:vel a ſe
ipſo vel a ſuo ſacerdote lo⸗

co pene.penitens tñ meliuns

facit ſi auctoꝛitate ſacerdotis
abſtinet a ſacramentis. vt ðᷣ
pe. di j. in actione.impenitẽ
ti imponit᷑qñq; a deo.lqñ
eſt in moꝛtali peccato.tunc
enim quãtũ ad deũ pꝛiuatꝰ
eſt ſac amentis.vt.j.e.audi.
qñqʒ a ſe ipſo ⁊ male.i.cũ ñ

piſcopos nunc coꝛam nobis ⁊ ſan:
cta ſynodo ſub geſtoꝛum inſiunati

one:qualiter cauſam lotharij:regis

2 duarum mulierum eins tebꝛege:
ſcilicet ⁊ gualdrade recognouerint
⁊ indicauerint.ſcriptum ſuper boc
pꝛopꝛijs:manibus roboꝛatum offe
rentes: nihilqʒ ſe plus vel minus:
aut aliter egiſſe oꝛe pꝛopꝛio multis
coꝛam poſitis teſtibus affirinantes

⁊ ſententiam quam a ſede apoſtoli⸗/

ca in engeltrudam vxoꝛeʒ boſonis
ſanctiſſimus frater noſter mediola
nenſis archiepiſcopus thado ⁊ ce/

teri coepiſcopi noſtri petiuerant

emittrandaʒ:et nos diumo ſuccenſi

ʒelo ſub anathematis atteſtatione:

canonice pꝛotuleramus:publice ſe
viua voce violaſſe confitentes:in
ulhe omnibꝰ innenimus eos apo
olicas atqʒ canonicas ſanctiones
in pluribꝰ exceſſiſſe:⁊ equitatis noꝛ
mã nequiter temeraſſe: ab omni iu
dicamus ſacerdotij offcio mane.
re penitus alienos.⁊ ideo ſancti ſpi
ritus iudicio ⁊ beati petri per nos
auctoꝛitate epiſcopatus exutos re/
gimine conſiſtere diffinientes. pꝛe⸗
dictis autem depoſitis licentiaʒ cõ
cedimuns eccleſiam ingrediendi et
cõmuanicandi ſicut laici ⁊ loquendi
ſuas vtilitates*:non autem turbas
concitandi vel ſcandalum ſollici/
lãdi illis tribuimus facultatẽ.quꝗ/
tum anteʒ ad epiſcopale miniſteriũ
ecialiter pertinet:etiam nulla eis
t licentia contingẽdi:ſicut nos cũ
ſancta ſynodo iam decreniſſe con
ſtat. Item clemens
Elerici ⁊ laici qni non obediunt epi
ſcopis:infames efficiantnr.
2 Jantem vobia epiſcopis nõ
obedierint omnes pꝛeſoyten
⁊ reliqui clerici omneſqʒ pꝛicipes
tam maioꝛis oꝛdinis qᷓʒ inferioꝛis
atqʒ reliqui populi:non ſolum infa
mes:ſed euã extoꝛres a regno dei⁊
cõſoꝛtio ſideliũ:⁊ a liminibus ſanꝛ⸗
cte dei eccleſie alieni ernnt. Itez
petrus in oꝛdinatione clementis.
In chuſtuz peccat qui veritatis do
ctoꝛem contriſta.
Aicnnqʒ ctriſtanerit docto
rem veritatis:peccat in chꝛi⸗
ſtum:⁊ patrem omniuʒz exacerbat
deuz pꝛopter quod et vita carebit
eterna. Iem ambꝛoſius in libꝛo
de officijs.
Simulata virtutuz affectione obe
dieniag epiſeopo non denegemur.
B Iquis vero non obediat epi
ſcopo ſeſe extollere atqʒ exal
tare deſiderans:querens etiam ob
umbꝛare merita epitcopi ſimnlata
affeccione doctrine aurhumilitatis
aut miſericoꝛdie:is a vero denius
ſuperbit:quoniam ventatis ea rex

ſine pnia.vt de pe.di.j.ſunt qui arbitrantur.ſed ſi nõ putat ſibi ſuffice⸗
re.ſed abſtinet:qꝛ putat ſe mdignũ bene ſacit. vi de ſe. di ij. q ſcelerate.
qñqʒ infligit᷑ a ſacerdote loco pene cũ vuł penitere.qñqʒ a canone.ſ.cũ
gs cõicat excõicato.in his duobus caſibus eſt neceſſaria recõcilaatio.vt

gula eſt: vt nihil factas commenda

di tui cauſa: quo minoꝛ alius fiat.

neqʒ ſi quid boni operis habeas id
ad deſomationem alterius ⁊ viiu
perationem cxerceas.non defen⸗

das impꝛobuʒ ⁊ ſancta indigno cõ

mittenda non arbitreris:neqʒ iteʒ

rum'arguas⁊ impngnes cuius cri ·

men non depꝛehenderis. Nem
antherius pappꝑoy. .
Epiſcopo non obediens:demonũ
oꝛe decerpitur.

A Bſit vt qnicquam ſiniſtrumꝰ

de his arbitremur: qui apo⸗

ſtolico gradui ſuccedentes chꝛiſti:

coꝛpus ſacro oꝛe conſiciunt ꝑ quos

nos chuſtiani ſumus.qui claues re

gni celoꝛum habentes ante indicij.
diem indicant.in veteri quidem le
ge habetur:quicunqʒ ſacerdotibu⸗
nõ obtemperaſſet: aut extra caſtra

poſitus lap:idabatur a populo:aut

gladio“ ceruice ſubiecta:contem
ptum expiebat cruoꝛe:nunc vero
inobediens ſpirituali animadnerſi
one truncatur:aut eiectus de eccle

ſia rapido oꝛe demonum decerpi
tur. Item petrus in oꝛdinatione

clementis.
Quibus papa eſt inimicns:his nec
logni debemus. “
8 Jinimlicnus eſt iſte clemẽs ali
cni pꝛo actibus ſuis vos noli/
te expectare:vt ipſe vobis dicat.et
cetera.vt ſupꝛa in tractatu oꝛdinan
doꝛum:vbi agitur de obediẽtia mi
noꝛum erga maioꝛes. Item fa/
bianus epiſcopus.

Excommunicatus eſt qui excomn

nicatig commnnicar.

QRZent apoſtoli: ſtatuerunt di /

centes:cuʒ excommunicatis
non eſt communicandum.⁊ ſiquis

cum excommunicato auertendoꝰ*
regulasſcienter ſaltem:in domo:
ſimul locutus fuerit vel oꝛaueru il

le commnnione pꝛiuetur. Iem
calixtus papa.

cerdotibus nullus fcipiat an
te vtriuſqʒ partis examinationem
inſtam:nec cum eis in oꝛatione ant

cibo aut potu aut oſculo cõmũicet:

nec aue eis dicat:quia quicunqʒin
bis vel alijs pꝛobibitis ſcienter ex ⸗
commnnicatis commnnicauerint:
iuxta apoſtoloꝝ inſtuntioneʒ ⁊ ipſi
ſimiliter excommmmicationi ſubia/
cebunt. Item iſidoꝛus.
SDe eodem.

CE excõmunnicato neqʒ oꝛa
re neqʒ loqui niſi que ad eanꝝ

dem excõmunicationeʒ pertinent:
ant palam ant abſconſe locutus m/

erit: ſtaumP cum eo cõem excoicaꝛ
nonis contrabet penam. Nez ex

vapa. Deeogem.
vRcõmunicatos quoſqʒ a ſaʒ

. e. excellentiſſimus.
l. di. in capite. ſ ergo
ags ſit excõicatus ſem
pa ſuo excòica toꝛe eſt
abſoluendus.niſ vel
fit appellatũ ab eo vł
ipſe ſui negligens. vt
dixi. S. e. ſi epiſlcopus
foꝛte.ſed ſi a canoneẽ
excõicatus põt abſol
ui a ſuo ſacerdote. pſm
diſtinctionẽ ex de ſen.
ex.nuꝑ hec aũt pena
eſt nõ ſeruatis exci⸗
canonẽ.ſi dericus eſt
deponit᷑. vt. j. e.ſis
pꝛeſbyter.ſi laicus tar
dius abſoluitur. ſ. e.
qui iubente. .Z
1 Zent apoſtoli.
paulus ſtatuit.
ij.q.j.multi.ꝛ Joan.
1

xxiiij.ꝗ.j. omnis.
conténendo.
n ¶ Saltẽ. nedũ alibi.
o C.Bomo.i ſub eo⸗
dẽ tecto.vt xxxv.q.vij.
eps.in ſynodo largiꝰ
ſumitur domꝰ. ff. ad
p TQOel oꝛauerit.ſi er
go excõicatus intrat
eccle ſã oẽs exibũt. v
xxiiij.q.j.oĩs ꝗ.ſacers
nõ exibit qꝛ nò relin
quet offm in explemnʒ
q .Coione. maion
quia à inciderat in mi
noꝛem. S. e. q. ſi quis

x Kcdͤicatos viri
Muſqʒ.i. excõican
tis ⁊ excõicati ꝑ boc
c.dixerũt gdã ꝙ igno
rante aduerſario non
poſſet excöicatus ab⸗
ſolui qð falluʒ eſt.v
er de ap.qua frontt.
niſi pꝛo c ie ſit excöi⸗
catus:tunc.n. oʒ v:
hſi. vel die ꝙ ſi iudex
ad querelaʒ alieutus
excdicauit aliquẽ:te
nõ abſoluet eü ante⸗
v ab aduer ſario inteł
gatur an ſit pꝛo ma⸗
nifeſto delicto excbi⸗
catus vel nö. vt. ſ. e.
ad alicuius quereias
excöicauit aliquẽ:tůe
uperioꝛ ipſum ſtati,-
Aſtitutione inno ex ö
ap.cũ ſpecaill.
s ¶Necaue. xxiiij. ꝗ/
j. ols qui recedhli.

nec veſci licet. ſi quis enmn cumeo (E ercclne

canð iſte late ſnie mi
noꝛis excõicationis.
peeterea ſi nõ conigẽ

Cmnnugt
glong
Aene

Wintis
Damiinn
aſt
ſtn il
W
Giunt
nochs
ſiehgtit
Aetr
futn
bice
fühann

ANl.
Citn ni
luuttin
1öegt
e

nnai,n
figtieß⸗
Gnctrte
gͤanns
tin d

nfigt
cicn

ſe ercðicatur per ſen
ientiã.vt.j.e.c. ꝓxi.
8 Di cõicauerit
excõmunice⸗
tur.ſi cõicat in crimi⸗

ne ⁊ criminoſo eſt paõ⸗

ri excicatione cum
ipſo ligatus.nec p

abſolui niſi a b excoͤi⸗

catoꝛe.ſed ſi cicat ei
ſed non in crimine
tũc põta ſolo ſacerdo
te abſolui.er.e.nuꝑꝝ.

d Are ſit ex co

pis.hic habes
qð literis epi credit᷑.
⁊habes expꝛeſſe extra
ð pꝛoba.poſt ceſſionẽ
z inſtrumentis aliox
pꝛincipuũ creditur ſi cõᷣ
ſuetude regionis hoc
Pʒ. vt eẽ de fl. inſtru.
eñ dilectus. ſed obijcit᷑
cũ viua vox potioꝛ ſit
q; moꝛua quare nõ
creditur verbo epiſco
pi in talibus. vt. vj. q.
ij. ſi tantũ. ?.c. placuit
nec paps ei credit qui
dicit ſe excõicaſſe aliũ
vt extra de teſti. cũ tu
fi.qñqʒ enim eulo⸗
ia ex mala fide ſcri⸗
dbuntur. vt. ff, de cuſt.
⁊ exhi.re.diuus.nec
ſeripture tabellionis
geditur: niſi babeat
teſtium ſubſcriptionẽ
vt in auſ. de here.et

fal. S. lancimus col. ſ.

necinſrumento pꝛo⸗
curatoꝛis.extra de p⸗

cu.c.j.nec inſtrumen

to iudicis.vt extra de
teſti. cuz a nobis.⁊. h.
dicit ꝙ ſemp ſtatur ſi
gillo epiſcopi. qꝛ obii
net vicem publici ſſtri
vt extra de ſi. inſtru.
ſcriptura.⁊ de fideiuſ.
puenit.Alij dicunt ꝙ
nð creditur ei niſi re⸗
dactũ ſit in publicam
foꝛmam. vt in autj.vt
nulli iudi.S. ſi vero.
col. vj. 7. C. de dona.
in donationibus. vel
niſi habeat ſubſcripti
onem teſtium. ⁊ ſi nõ

ſit ꝑx publicã manum

ſchum g foꝛe ibi nõ
ſunt publice perſone
vt.xvj.q.iij.Spot.ho
die expedituʒ eſt circa
oꝛdinẽ iudicioꝝ ꝙ nõ
pꝛeſumitur pꝛo iudi⸗
ce niſi quantuʒ alias
pꝛobari põt.extra de
pꝛoba.qm̃ in omnibꝰ
alijs pꝛeſumo pꝛo ſen
tentia iudicis.ſ. ſit
iuſta ex aĩo ⁊ ex cauſa
2 quantũ ad ius liti⸗
gatoꝛis.vt in conſtitu
tione.cum ſpeciali.ex
de appel.

concilio cathagueng.

LNi communicaueritꝰ vel oꝛa

eſt excõicetur:ſi stiens. eona
Item ex decreto honoꝛij:pape.
Rmer deete ge nonmi2 vi⸗
cinis omnibas pslaʒ 2 publice an.

nuncientar.

18 Are ſit omnibus epiſcopis:
excommunicatoꝛum omni⸗
no noĩa tam epiſcopis vicinis quã
ſuis parochianis pariter iudicare:
eaqʒ in celebꝛi loco poſita pꝛe foꝛi.
bus eccleſie cunctis conuenientix
bus inculcare: quatenus in vtraqʒ
diligentia excommunicatis vbiqs
eccleſiaſticus aditus excludatur:et
excuſationis cauſa omnibus anſe)
ratur. Nerum hoc de nominatiz ex
commnnicatis intelligitur excoim:
municationis enim penam duplici
ter ſubimus:⁊ dum reatum incurri
mus:⁊ dum ſententia notamur.
Angde bieronymus in libꝛo iu⸗/
Aenpe⸗ modis aliquis ſachane:
tradiir.
Adi deniq; apoſtolum dicen
tem de eo qui peccanerat:tra/⸗
didi inqnit hniuſmodi bominem ſa
thane in interitum carnis:vt ſaluus
fiat ſpiritus.vides ergo quia ⁊ mo
do non ſolum per apoſtolos ſnos:
tradidit dens delinquentes in ma⸗/
nus inimieoꝛum:ſed etiam per eos
qui eccleſie pꝛeſident:⁊ poteſtatem
habent non ſolum ſoluendi ſed eti
am ligandi.traduntur auteʒ pecca
toꝛes in interitum carnis:cum pꝛo
delictis ſuis a chꝛiſti coꝛpoꝛe ſepa

raãtur ⁊ vt mihi videtur dupliciter

etiam nunc traduntur homines de
eccleſia in poteſtatem diaboli:hoc
modo quo ſuperins diximns:cum
delictum eius maniſeſtum ſit eccle
ſie ⁊ de eccleſia per ſacerdotem pel
litur vt notatus ab omnibus erube
ſcat:⁊ conuerſo eneniat ei illud qð
ſequitur:vt ſpiritꝰ ſaluus ſiat in die
domini noſtri ieſu chuiſti.aliũ vero
modo quis traditus eſt ʒabulo:cuzʒ
eccatum eius non eſt manifeſtum
ominibus.deus autem qui videt
in abſcondito perſpiciens eius mẽ
tem et animum eins vicijs ac paſſi⸗
onibus ſernientem ⁊ in coꝛde eius:
non ſe diligi ſed ant anariciaʒ aut li⸗
bidinem ant iactantiaʒ vel alie bu
iuſmodi:iſtum talem dominus tra
didit ſathane.qũo autem tradidit
eum ſathane:diſcedit a mente eius:

2 anertit ſe 1 reingit a cogitationi⸗

bus eius malis ⁊ deſiderijs:eius in
dignis:⁊ relinquit domum coꝛdis:

einus vacuam. Cum ergo per ſen
tentiam quis nominatus fuerit:cnʒ

eo communicare non debemus cũ

autem ſolo reatu occnlte excõicati
onis contraxerit penam:non eſt ab

eius commnnione ceſſandum.vn/

de dominus in enangelio:tunc de/

mum peccatoꝛem dixit habenduz

ſicnt eihnicum ⁊ publicanum:cum

eccleſiaʒ audire contempſerit.apo
ſtolus quoqʒ non ait:ſi quis frater

cnn excs eſt ſoꝛnicatoꝛ: ſed ſi quis frater nox
unerit cum excõicato:ſi laicns

minatur foꝛnicatoꝛ ſententie nomi/
nationem intelligens. Hinc etiam
vꝛbanus guilimundo epiſcopo: ſa
ne quod ſuper richardo.require in
cauſa.quidaʒ epiſcopus in hereſiʒ
lapius.binc etiam chꝛiſtus.in euan
gelio ziʒania dixit eſſe toleranda vſ
qʒ a eſen. P ⸗ hiero
nymus in eodem lib:o indicum.
Bnee leparan pemitus nõ

Olite recedere a domino vſ:
LE qʒ in hodiernuʒ diem:hoc eſt
donec leculum ſtat.oſtendatergo
mibi quomodo hiebnſen donec ſe
culum ſtat: habitet cum filijs:inde
in hieruſalem quippe cum nec ipñi
Auicemn ſilij:inda habitent in hieru
alem. ideo ergo nec iſtud: verum
eſſe poterit:quod hiebuſei cum in/
deis ĩ bieruſaleʒ habitent:quando
nec ipſi quidẽ habitãt in eaſed nos
intelligimus hoc ſpiritualiter aſſu/
mẽtes euangelij: parabolam:que
dicit de ʒiʒanijs:ſinite vtraqʒ cre⸗
ſcere ne ſoꝛte volentes eradicare ʒi
ʒania eradicetis ſimul cnʒ ipſis ⁊ tri
ticum. ⁊ infrra andi ergo ſcriptnraʒ
dicentem: quia non potnerunt ſilij:
inda diſperdere biebuſeos: ſed ha)
bitauerunt cuʒ ipſis vſqʒ in bodier
num diem in bieruſalem. vnde de/
pꝛecoꝛ vos qui ſideles eſtis:vt ita
vitam veſtram ⁊ conuerſationem
ſernetis:ne in aliquo vel ipſiſcanda
lum patiamini:vel alijs:ſicandaluʒ
faciatis:ſed ſit vobis ſummi ſtudij:
ſummeqʒ cautele:ne quis i hac ſan
ctoꝛum congregationem pollutus
introeat:ne quis biebuſens habitet
in vobis:Aides eniʒ quia dicit ſcri⸗
pt nra:quod non potuerunt eijcere
filij: iuda hiebnſeos de hieruialeʒ.
hiebuſeus autem interpꝛetatur con
culcatio.eſto ergo quia non poſſu⸗
mas eijcere iſtos qui nos conculʒ
cant:eos quos ſaltẽ poſſumus:quo
rum peccata manifeſta ſunt:eijcia/
mus:vbi enim peccatnz maniſeſtũ

non eſt eijcere de eccleſa nemineʒ

poſſumus:ne ſoꝛte eradicantes ʒi⸗
ʒania eradicemus cum illis ⁊ triti⸗

cum:monet tamen me quod dixit:

quia non potnerunt eijcere biebuſe
os.i.eos qui interpꝛetrantur cõcul

catio.⁊ ideo videamus qui ſunt in

eccleſia cõculcantes.illi ſine dubio
de quibus dominus dicebat in enã
gelio:nolite mittere ſanctum cani
bus neqʒ margaritas ante poꝛcos:
ne foꝝꝛe concnicent eas pedibus ſu

is:⁊ cõnerſi dirumpant vos.iſte eſt

ergo hiebuſeus.i.conculcatio:qui
indigni audiunt verbum dei.⁊ cum

audierint neqʒ vt inſideles diſce/

dunt:neqʒ permanent vt ſideles:ſʒ

percepta miniſterioꝛum noticia ⁊ ſi
dei noſtre ſecretioꝛibus perſcruta?
iis:conuerſi poſtmoduz impngnat
nos:et ↄtradictionibus ſuis coꝛda
noſtra dirumpunt:cõculcantes vex

clliij.

¶ Ercuſationis. ar. eõ⸗
tra ea que publice facta ſũt
nemo poſtmodum audien
dus eſt. vt.viij.q.j.licet. liiij.
di. nulli. xvj.d. ꝙ dicitis. xij.
q.ij.qui ⁊ humanis.ar.ↄtra
lxxxij.di.pꝛopoſuiſti.in ſi.
. Vdi deniqʒ.ſathane.
A ſathane dicitur tradi.
qꝛ diabolus in eo hʒ poteſta
tem quaſi in pecoꝛe ſuo.vt
rriii a. .. his auctoꝛitati⸗
e¶Auidam.j. xxiiij.q.j.c.

f Olite. oſtendat.ſup
. Ae auihocadiitteis
vult intelligere.
g ¶Be ʒzanijs.i.de occul⸗
Epeckolbun. òW—
b⸗ Vitraq;.i. malos eſſe cia
onis. B
i ¶Triticũ. ar. ad queſtionẽ
vbi vnus interfectus eſt ab
vno de tribus:ſi dubitatur
a quo ꝙ ratione dubitatio⸗
nis oẽs debeant pꝛomoueri
qꝛr atione dubitationis vi
cioſa ⁊ ſuꝑflua tolerantur
xiij. q.ij. non eſtimemus. ex
tra de ſepulc. ſacris.ſimile.
xiiij.q.v.deniqʒ.⁊ ſanctius
nis abſentem. ar. ð ð pe.di.
v.ſi ꝗ vero.fl.ad.l.aqui.ita
vulneratus. vj.q.ij.ſi im.
c.placuit. Item eſt bic ar.
ratione coònexionis permit⸗
titur ꝙ alias nõ lʒ.ſic.lxxxj.
di.tantis:⁊.c.cũ omnibus.⁊
ff. de mino. deniqz. F. veruz
7.l. etiam. 2 quid iuris fit de
hoc in queſtionibus nota⸗

k ι Heqz margaritas, 5.
xliij.diin mandatis.

7

tradictio.vt nõui.xx viij.di.diaconi.

b ¶ Accipiant.ð.xliij.di.in mandatis. .“
c D menſam permittimus.ad hoc vt eos lucremur. vi.xxiij..iiij. infide/
les. cum iudeis tamen non

ed nec hodie cum paganis
licitum eſt commedere:cum

poſſimus comedere vt. xxviij.q.j.omnes.

ipſi diſcernant cibos ſicut ? bi dominici margaritas ⁊ omamẽ/
iudei.hec ergo eſt cauſa qua

re poſſumns communicaf

paganis ⁊ nõ excommuni⸗

catis :cuʒ tñ æ illi ſint mem

bꝛum diaboli vt eos lucri fa
ciamus.tñ ideo quia ñ mul
tum curarent licet eos vita⸗
remus.ſed excommunicati.
erubeſcunt ſi nõ communi
catur eis vt.S.e.audi.

.

d .Euidenter. vel teſte. er⸗-
o aliquis contra ſeipſum

rt ſniam. vt. xxj. diſt. nunc

autem.ar. cõtra quia nemo
ſibi imperare poteſt.vt.ff. de

ar bi.l. pe.melius tamẽ eſt ſi
hoc faciat auẽte ſuperioꝛis.
j. de pe. di.i. in aetione.
e¶.Aueſtione.l. diſtinctio
ne.nꝗ Sctus de pe. x.diſtin
ctiones diuiditur.
1 De pe.j. de pe.di. . . itẽ
cut.

SNeeſinito. in cena dñi.
P E Sentenna. ſe iudex ſe⸗
chlaris põt aliquẽ excõica⸗
re.i.a legitimis actibu pꝛo
taere. r. keve penis.l.mo
8.
eEngeltrudam. S. iij. q.
liij.c. vl. ⁊.x vij.q.iiij.quiſꝗs.
S.v. q.ij.c. ij. ioannes.
k: Abigreſſu. B. videtur
hic ſentire ꝙ qui dericũ ver
berat tm̃ eſt ſepatus a ſacra⸗
mentis ⁊ ab inggeſſu eccle⸗

ſſe. nec obſtat ille canõ ſi gs

adentę. x vij.q.iiij.qꝛ ana
thema.ibi eſt idem qð ſepa
ratio.hoc tñ non tenet eccle
ſia.⁊ contra eum eſt extra ð
ap.peruenit.ioannes fauen
tinus voluit euʒ coꝛrigere ꝛ

*

ta ſidei maculantes.de iſtis ergo di
citur.quia non potuerunt ſilij:iunde
eijcere hiebuſenm de hieruſalem vſ
qʒ in bodiernum diem. Iſte
per dnodecim pꝛophetis.

Poꝛcis ⁊ canibus ſancta non ſunt

committengdgs. —NVBDN
Aundorergo vir eccleſiaſti⸗
cus 7 pꝛndens atq; intelliges
multas impietates in ea que voca/
tur domusdei eſſe cognonerit:⁊ nõ
ſolum multas ſed etiaʒ ſoꝛtes ⁊ que
oppꝛimere poſſint iuſticiam:⁊ in tã
tum doctoꝛum rabiem pꝛoceſſiſſe:
vt accipianłꝰ pꝛecinm in iudicio:et
omnia pꝛo muneribus ſaciant:pau
peres denitent in poꝛus ⁊ audire cõ
temnant.tcaceat in illo tempoꝛe:ne
det ſanctum canibus: et ne mittat
margaritas ante poꝛcos:qui con⸗
uerſi conculcent eas.⁊ imitetur hie
remiam dicentem: ſolus ſedebam
quia amaritudine repletus eram.ꝗ
Item iohannes chꝛiſoſtomus in
epiſtola ad hebꝛꝛeos.
Cum pagano comedete ſed cuz ex
cõicaio minime licet
D menſam quippe paganoꝛũ
ſi volueris rreſine vlla pꝛohi⸗
bitione permittimus ſi enim quis:
frater nominaturinter vos. fratreʒ
in hoc loco omnem ſidelem ſimplſi
citer intellige:non monachuz tan⸗/
tum quid autem eſt quod fraterni/
tatem vocat:nſi launacrum regene
rationis quod facit poſſe vocari de
um patrem. Si qui inquit nomina
tus fuerit frater foꝛnicatoꝛ aut ana/
rus aut ebꝛioſus:cum buinsmodi
neqʒ cibum ſumere.cum autem de
paganis ageret non ita:ſed ſi quis
vos vocauerit exin ſidelibus pax
ganos ſigniſicans:⁊ vultis ire:om
ne quod apponitur vobis comedi
te:ſi quis frater nominatur ebꝛio
ſus.⁊c.O quanta integritas.nos nõ
ſolum non fugimus ebꝛioſos ſed eti
am imuns ad eos participantes cnʒ
eis. Enidẽteritaqʒ ex pꝛemiſſis
apparet quod eoꝛum communio.
nem vitare non cognimur:quiſen/
tentie notati non ſunt:ſed ipſinsſen
tentia notatio multipliciter intelli⸗
Situr.aliquando enim arcetur quis
a liminibus eccleſie ⁊ a communi⸗
one coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis chꝛiſti vł
teſte conſcientia:inxtaillud apoſto
li:pꝛobetſe homo:⁊ ſic depane ilo
edat ⁊ de calice bibat:quia qui indi
gne manducat ⁊ bibi:indicium ſi
bi manducat ⁊ bibit. Iteʒ illud pꝛo
ſperi:facilius ſibi deum piacabunt.
⁊ cetera.require inra.xxxiij maleſi
cijs inpeditus queſtione pꝛima de

penitentia.vel ſententia eccleſiaſti
cꝗ ſicut penitentes:quibus tempo⸗

*
6

4

Item ſu⸗

f. . .*

Qanqdo.ar. er hoc.c.quod non nocet taciturnitas:qñ non pꝛodeſt on dirit talem eſſe excdͤeatum ſed nõ vitandurii

41¹

„

yntec denuncietur.ſed

erpꝛeſſe ) e eſt extra de ſen. er. cum nan ab homine.

C¶Vrbani..e. quibus epuſcooo0llHWHlNl.
m Ceterũ.q.d. bene diſtinguo inter excõicatos ſimpliciter: - anatbe

matiʒatos.vt...illi ſint vitandi:iſti non.

n . Sitantu.. vjq.
ij. placnit. c. ij.⁊ viti.

re pꝛefinito' beneſicium reconcilia o de gregonus. 3

tionis impẽditur. hec ſententia ex.
communicatio vocatur:quia a cõ⸗
munione coꝛpoꝛis⁊ ſangumis chꝛii
ſti notatum pꝛobibet:ſicnt ⁊ Adaʒ

ab elu ligni vite excommunicatus.

eſt domino dicente:videte ne ſoꝛte
ſumat deligno vite. qua ſententia:
non ſeparatur quis a conſoꝛtio ſide
lium. Eſt et alia ſententia que ana

ibema vocatur. qua quiſqʒ ſepera
tur a conſoꝛtio ſidehum:de qua ſu/
pꝛa cum excommunmcatis nolite cõ

municare. Hanc diſtinctionem ii
cet cuique adnertere ex auctontate
iobannis pape: engeltrudam vxo

rem boſonis.⁊ cetera.requir̃ ſupꝛa

in cauſa.quidam epiſcopus a pꝛo⸗
pꝛia ſede diectus. Iem ex aucto
ritate eiuſdem.Si quis domuʒ dei
violauerit.⁊ cetera.require infra in

cauſa.xvij.quidam pꝛeivyter in in·

firmitate garnatus. INem ex aucto

ritate ſilueſtri pape pꝛeſenti decre/

to cenſemus.⁊ cetera.requir̃ ſupꝛa
in canſa.in infamiam cuiuſdam epi
ſcopi. Juxta igitur hanc diſtinctio
nem intelligenda eſt illa auctoni/
tas innocentij:ſi quis ſuadente dia

q T

dixerat ſimpliaeacd
ter excõmunicatos in

eſſe vitandos. modo
oſtendit oẽs excõmu
nicatos eſſe vitàdos.

BR rogadi bic pꝛe

ceptiue ponitur.mo⸗
nemus.n.quoſhabe
g.j.ſic eniʒ.⁊ alibi ro⸗
go nõ ponitur ð pꝛe⸗
catine. ff. de neg. geſ.
ſi ſerui mei rogatu.ſjʒ
ponitur rogare pꝛo,
mandare.ſic ponitur
mandare pꝛo rogare
xxiij.q. iiij. guiliſer.
icanti.iĩ ſacris
mus fuit excõicatus
cũ omnibus ſuis fan
toꝛ bus. vel iſti coͤica⸗
bant ei in crimine: ali
as excõicatio non de
ſcenderet vſq; ad ter⸗

tiam perſonam. j. e.

am̃ multos.nec ob⸗

ſtat.xix.di.anaſtaſius

quia ibi communica

bãt ei in erle hereſis.

bolo.⁊ cetera.vtinfra canla.quida ſ OH ate hin

pꝛeſbyter. vt iuxta etymolagiaʒ vo
cabuli anathemati.ideſt ſeparati/
oni ſubiaceat:qui in edictum illud
inciderit:qui a onpoꝛen ſanguine
chꝛiſti:et ab ingreſſu eccleſie ſe alie
num facit.quiimpias manus in cle

ricum inijcere auius fuerit.qui etiãs
a nullo epiſcopoꝛum ab ſolui:ideſt

moꝛe penitentium reconciliari po

terit:niſi pꝛimum apoſtolico conꝰ

Picrn ſe repꝛeſentare curanerit.
Nlud autem petm de clemente. Si
inimicus eſt iſte clemens.⁊ cetera.

de ſententia notatis intelligendum

eſt. ſicnt ⁊ illud vꝛbani.quibus epi
ſcopi non communicant.⁊ cetera.
vt.infra in eadem canſa. ceterumꝰ
falſum eſſet illnd varenſis concilij:
ſecundi.ſi tantum epiſcopus alieni
ſceleris ſe conſcium nonit. Item ⁊
illnd:placnit vt ſi quando epiſcoʒ
pus.et cetera.require ſupra in can
ſa. duo foꝛnicatoꝛes 2 infamia noꝰ
tati.⁊ cetera. Itez gregoꝛius cle
ro ⁊ populo ſalonitano.

Communicare nõ licet bis:qui ex.

17

cominnnicatis communicant.
Ogo ⁊z moneo:ne cniquam
lſacerdoti ſupꝛaſcripto max/
mno communicanti contra animã
ſuaz quiſquam veſtrum commn:
nicare pꝛeſumat. Item exconci
lio toletano.i. S
Hulilus clericoꝛum vel laicoꝛum
a ogn nig aeng eel ccedat
S quis laicus abſtinetur: ad
domum eins vel clericoꝛum

pi.iſti eniz nõ

poterat ignoꝛare ſen⸗

tentiam ſui epiſcopi.

vt.xij.q.ij.qui⁊ bu⸗

manis.

— —☛N ꝗ— = = = = = — –r g – 2 = –ł — — =—.

elv
- onte. iij. gs no recto
8 tũ appellatur tterelrelarzrmril i n geng e
tione alicuins vt elahenenunt ing eſt creru il engelmudi de por
. 1 0 9 R, , —„ P ρ° e eee⸗ .
lar. ſuffit ſi alicui dlaleoecreri. SH Kenennopo⸗ magiot k eß chan . Fih. bil nparart iu⸗
gn ¶Cõomoniti.ar. F de elec. venerabi a ſnia vera eſt qñ e Zao qaꝛqui ex e nr 1 alias non o
dipſuzteneak vitare. vte Fulud. Reſpöſo prana n) vergetn migian igotali⸗ Kek.ea nobie. ſce,aid ab
ipſuʒ tene E de cle.ex.mi.illu blicã: alias ſo u oibus ſuisfau vtere. a nobis. ſ. ſtatiz in
R.— boc ar. e de ſtad aliũ pfamã pu s fuit excõicatus cũ mmunione rey eſt. mñ ſi conuenitur ſt ota,
n alanepien lt dicer ꝙ, marimu ab ecclenaſtica communion ect apitligare rriii. aiiz,n eſt
b¶Segd boc. vult die . ab eccleſiaſtica co nos tn i Abit ugaſe diõ marime
Kalen xxiiij. :ij. c. iij. . ..e. velt icusſia 8 oln . icatos aſe è: iiij. q. ij. coꝛip .
Nnd ðBð unantſcrüde Larter FIZgdemſuper Rechter Poe Pi
Shing e TLapſus. ſ. ricis denitet tconninarif monſtrat. odem. . *P bek. S. ij. q. vj placu. ri
ſnige . ni aut co ſtineatur. Dee idar̃ chꝛ tam. iniuſtam. i. ir
plnin . ellẽtifmus. lIo collog tiam ipſe abſt i ſic debet foꝛmid⸗ 27 Ritam vt lonat.
n . . 4. E clentiſunus. pꝛehenſus e os clericos ꝗ Pn ſe debat Ormiclal en ndärt mo onat.
N 7 3 tade ni namtep g c02 daz. de fat
nnie .e ercelent unin ſz hoc pertinet ad d omnes qui D ſtianus qua eratnrae Beiracrandog, de ete
unſit 0 cdiceiis.i. viÿſ. Eins epiſe . erint de eo qui leri poꝛe chiſſti. nembꝛuz ſ eſt ipſo iure in
cleri P i:non eſt me ven d pꝛeſentiam.
W a⸗ ecob. wa i d i netur: e gectalterin biog ñnon eit membꝛ quiſquis ante,z cgei ne caſuz g⸗
hikſti mzagbe loquit cũ cõ co. Sed boc ſpecial atimcom ſ r ſpiritn eius.q deinon tta ſic po gie legiti
. omin . getatu g ſpirirum dei! cuſatus de cri⸗
lunh nar de ſnia Ecl ſeiur communicati no vꝛbanus: ſa/ nit apoſtolus ſt Item hiero am accn 8. noluit ven
tnnng eneh iniufun. icant. vnde inira tera. inquit ap. on eſt eins. Ntem 13.7 mel cimn mtoratumari
ſerwnp 5 8 uper richardo. et ce babet:hie n imiſeruis pctã. Sicatur pꝛo coͤtum⸗
ftonnin Piger⸗oum mer mun od ſuper richard opus in be 8.quoꝛum din interd re exci um venerit: au⸗
auſa.⸗ qu colaus p era.i.qui lati per ſatiſt. ſupercriervoſtes nonec
nntfa la cke per mas. nſta⸗ ſug. Iem ni 10 Lcetera. ig conciliati per i Airupererie⸗noge⸗ coke
fun . Per tuas. reſim lapſus. Ite rex ca ritis: niſi reco⸗ nua regn et pꝛo cõni
unn ²anie. aine erennanmlngnrc ctone; Renenfse emeren lent⸗ nakbe niauer
ninr Amerito. pa lIus. infra nus papa. teleſtis clan “ coͤmunic annũ pꝛo he
unnn b acce er ſec Item rbarun ahnenda eſt li chio n gian ae anobebehien ex veh 5
gi eps cöican alicui ercdi Sententia! l 4 Aicinie ꝛum ſuoꝛu cöicanmus circa pein. nd
Cänl tro aſlmpiic facerd et ininſte liget: 5 commu! Aie⸗ js: epiſcopo Arariſenahk vegemmus⸗
acd cet inuſte ig iſcopi nõ con 2 iucdicijs bſar i r vegeunmne
W Leta ligatꝰ eſt hoc a⸗ VUibus: ep mmnnicetis. auntr. obi ioi loautt cu lis eſt con
getülls nöe ſe aquo abrol⸗ Qntcam nön s ipiatis. val ru IWWreus Viacoml ver cete, daaens puni de cie:
J ſKear os eiecerint:non recip „ vteriꝰ diaconi v L teſt. vel i ia. ſed. p. bi⸗
hminͤi vergrdene vac tei ee ena ſelentias epir⸗ Neſbyter diacea am canz erelinaund bum
untii enns ercdͤicato a ſu unos ſt imenda ſente em ex inferioꝛes clerici:ſ einoms ſea wocsium boc verbu
ſned dus eenime liget. It riin erte⸗ ndicijs: ſu ſpanus ꝓp it. boc. c. de
Nehr Blato eſt nbſoinedue ſcopi. licet ininſte lig quas habnerint: de i ifuerint: vi urgare intellexit. iſi citat
göͤenem er de pe.ꝛ req lins ſcopi. ſynodo. bit pej gquas mm conaueſti ꝛet inter: henge inmmaro aniſlaat
lentgt⸗ æ ita a merropo nplich octauoly inicationis cõtra icat: epiſcopoꝛu i andiant:et in i geieertumar
tis communicat: epiſcopi anl⸗ tadhibiti vſe aro nnerpretanofe.
N — Excommun öicatis commun aut cini eos nid eſt diffinian iſcopo erir iurie interp⸗ ui, g. ii.
inkant facerdote vc ablolui nam: qm exc⸗ frater ant palam ica eosqnicq nenſu ſnoꝛuz ep 4 m nicto babeiur. remſe
natn gebtoetelne nam, laceuenn erromaneme niwb ciapennerana d de illtcita. vel dic cu
abermn neknuga vide abſconſe c ant iunctus com - rum.quod ſi a ꝛ0 nocent niſi a nigorem ilon ennonuz duts
egritt rtiduod eur inin to fnerit locutusa excommun ſane:n Bzonen pauna, rie bant quod ſi deria
, 2 A cnzeo ercom tẽ putane concilia. ve tranſ dicebant q oneʒ ſtatim de
l Reenre dritgen manen dnvenaz. S baicgna concila elzd enn enit ercoͦicationez ſia
gelac uan „munione ncaunen eſt. . . ſi gs pꝛe⸗
nen aenrcne n54 J concilio cartha.ij. naring autem qai — aphꝛicaz ſbyeer. c K. ſe hereticoꝛum
infigt dieveenrwmd⸗ ex Deeodgem. ſuomz ma dum:a nullo inir⸗ r. Néeé emererie den ang
unnig . noꝛum pellan ſiſcipiãtur. iinlultat nnus ad pꝛo
alcin ni wen papa cõͤicet ELi merito faci ſiſunt: ſi ab ali pe ommunione ſin ſquarto. datureia tiam luaz. ſf
4 De Aoensenn Q b eccleſia pulſi ro vel: inco ilio carthaginenſi natto:i· qgum innocen rit excoica⸗
etarens enl epiſcopo vel pꝛelbyte Fescili ne Billunat annum ſtererit exc
igatipi e ſu) ſta epiſcop imo veponitur.
gatus gꝛn A. quo epiſcop tin communion ie Ininſta tur epiſcopo tus tunc pꝛim ſt annuz
ſuʒ canon. xxv. q. clerico fuerin 1 cum eis cri ita eſſe cenſetur. ſtam epiſcop dic etiam po at
is i epari e ns ſui ri itam eſſe inin ſemus veld iri de crie quatus
hbis ia. ti:etiam ip :ꝛrefugiens ſui Ritam ionem cenſe poteſt audiri
WEMETRefugiens. i.con ſpect noxius: fe tẽ natione . pote ſtendat innoce
C Belugi tenentur obioxina: lefnmie E arco:aſynodoretractandam'. a b rramdnamm
neen intel⸗ ſcopiregnlare incht rror Gnag eer ahm nammam veans an nn
8Eenicns nedt badhile cartha. ilij. tat eſſe 2 concilio cantbha. dalmlo⸗ oe rfennerct hanging
s fone. iſententiam ep ſynoduʒ. i canſe ſue luerit : itra a vt. C. der anno. vic
bes. S. e. q. ſi eps fe Qui : recurrat ad ſyno i Zni car ere voln iat. ñ bic dicitur de re. ex
Emo.ſj xvus. ſtam: recurra iſcopi dutr ſnam aſſerere v ig hoc ſaciat. mpie de der. nore.e
Em vic. p. imuſtam: 9 qui epiſco⸗ ninſtä am omnnicationig tquo⸗/ oꝛrectuʒ er de cl bet pꝛo
. fi cãz qua ctionem circa mio, n rius conſtitt is vel cõ tue. ſe⸗ io minoꝛ ỹ
iſpanus bfi rllari CU ction odum. Ite icis connictis r. onuicto ſpacio mi mino
re nõ poſſit rH recurret:ad ſyn nus ſuper epiſto BR- tiens cler imine: vl pꝛopte . o vt hic dẽ. H iñ in lene
a ſnia abeatols n hannes chꝛiſoſton feſſis in aliquo crin nomm vere/ dilwaci o poteſt emani E
a oß li e quẽs.
xps eũ lgeratur mi m ad bebꝛeos. on ſunt con tilitatem Sorum ꝛopter eccle / nchs: vt ibis nõ egocio
nõ põt appella ci⸗ lar la eccleſnaſtica non ſunt V die parcitur. ve io entem inʒ loquitun de ciuilin Sace
Amzeimas Lincn R cleſiaſti: cun obꝛium aut in a gen nenunali voc autem
aaceen nchaangan 32 enna recleaſtl, Rarmtmenn beneei daſe voltenn mindl Vrench gnepublio
1s. eE. 8 vincnla. non en ni banc ilius: ſi ſoꝛte e rere:intra 6 giminaliter.
dit cõtumax appe qñ ca v :ſed chꝛiſtus ꝗq ſecit . tiliuz: iam ſnam aſſe ꝛboc . i. fiue crim
Riqet garai eſt qui ligat: eirg drninge et enn mmunicationis: .
vero.ſunt etiã aſſi oteſtatemd ihonous. Itez au annum erxco . cra annum caniaz
nidg auͦtilan anm p atanti bo lermo Zunn Xocn plerint: nul⸗
en tradle altunng ve verdis apoſtoliierno Kannpuna — Itẽ
do ra anit eracuil lxviijſ. becceſs aeornz vorbenitus⸗
ons ſuaer de ap. v⸗ ne. lx itur: qni a lae ex cõͤs⸗ .
cutoꝛe ñ alpel PR xcol“ chꝛiſtianus dilec om ucien msz ſue caulam agerete
dbeelnlaio⸗ Mnn ia acerdotinnacrcom monicattohng et acinm
Panrabererndens amur atbane es mtabor e lcunqz mira anni ſpan
3 „ 6 , 9 .
kepcedlt moc r niaz or:qnia Lertra ene chꝛiſtus: ac Q
uam quis abſoluit do⸗qaia in eccle
balg ouͦ nabi ere lus eſt: ſicn.

boc quaſi diabolo traditur qui
per

cinilucr ine publice canſam

Kan.

a Ercöſcatonbus. excicandus eſt reus cum talis eſtcauſa ꝙᷓ actoꝛnõ po

teſt mitti in poſſeſſonem.vt er vt lit.nõ conteſt.tue.

b . Qlauſſſe. quantũ ad cauſaʒ poſſeſſionis ſed nõ ꝓpꝛietatis. vñ mittius.

agitur in ciuili qᷓ in criminali caulaʒ.vt dictum eſt. S.c.pꝛori.vt.ex vt li.nõ cõ

teſt. quoniam frequenter.vel
cõte.vt eł de do.⁊ cõtu.cãʒ.

e¶¶ CKCeonis.xxiiij.q.ij.ſane.
7.c. de communione.
d Aẽ ex concilio. he ſunt

eE ANiiubente. tardius

oc in laico.clericus
enim deponitur. S. e.ſi quis
epiſcopus ⁊ iuder põt alicui
negare iuſticiazʒ ꝓpter deli
ctuʒ ſuũ.vt.ff.ex qui.ca ma.
ſiz ⁊ ſ.S.actio.lmo qñqʒ du⸗
ꝓlicatur alicui pena ꝓpter
contumadã ſuam.vt. ff. de
pe.aut dãnũ..quiſꝗs.⁊ eſt

ſi. S.x viij.di. fiquis autem.

C, ·ꝗ es ſucceſſoꝛi.huic
enſt ſi.fl.de iudi. moꝛ⸗
tno eſt ergo bic arg.ꝙ ſuc⸗
ceſſoꝛ poteſt coꝛrigere ⁊ tene
tur conſirmare factuʒ ante⸗
ceſſoꝛis ſui.xxxv.q.ix.qð ꝗs
ex de pꝛeca.c.ij.xvj.q.vj.iillð
xij.q.ij.quicunqʒ.⁊ in aucẽ.
vt nulli iudi.S.⁊ hoc vero iu
bemus.ſucceſſoꝛ autẽ dele⸗
gati nõ poteſi abſoluere vel
reſtituere poſſeſſionem ad⸗
iudicataʒ niſi ſuccedat in ho
noꝛe ⁊ oneꝛe.er de of.oꝛ. pa⸗
Roꝛalis.S.pꝛeterea.
NPiemiſſis. ſic ⁊ vꝛba⸗
nus.ð. e. quibus epiſcopi.
b Emo.communione.
Iacuneuan
i ¶. Sine coſcienna. hoc eſt
verum cuʒ nlud delictũ tan
git totam pꝛouinciam alias
nõ tenetur.vt.ix.q.iij.c.ij.⁊.
c.archiepiſcopus.

EHB ¶ Moꝛtis. ſed cum ſit per

petua danatio qualiter dẽ
medidalis vt.ij.q.j.multi.
MRñ.cum contẽnitur eſt dã
natio alias non.vt.xxiiij.q.
iij.notandum.in fiitem vꝛ
bic ꝙ nemo ſit excommuni
candus niſi pꝛo contuma⸗
cia.vt.xlv.di.ſʒ illud.⁊.xxiiij.
q.iij.tam ſacerdos.⁊.c.eccle⸗
ſie ſed hoc non eſt veruʒ.vt
eỹ de v. ſig. er parte vel dic
ꝙ tc demũ quis põt excõi
cari pꝛo crĩe dũ eſt icoꝛrigibi
lis cũ aliter nõ poſſit comigi.
xxiij.q.iiij.foꝛe.io.

1Ulius. z leuib. ſt. . e,

epiſcopi. vel intellige
de venialibus. vt.j.de cõſe,
di. ij. quotidie.⁊.c.panem de
altari.

m — Arceri. Lercoͤiari. baz.

iñ intellexit ꝙ quicũqʒ eſt in
moꝛtali pecoato nõ dʒ ingre
di eccleſiaʒ per id qdð eſt.xxx

ijj..iiij.vir cũ ꝓpꝛia.ſed nõ

pe. diſt. v. falſas ⁊.j.q. j/qui

ſtudet.io.

loquitur de actoꝛe cõtra quẽ bñ pꝛocedit lit.nõ

ſuam coꝛam ſuis excommunicato
ribusꝰ non peregerint:ipſi ſibi adin
tum audientie clanſiſſe videantur.
quod ſi obſtinato animo ſine com/
munione defuncti fnerint:nos eoꝛũ
cauſam iuxta beati leonis:pꝛedeceſ
ſoꝛis noſtri ſententiam diuino indi/
cio reſernantes.quibnus vinis non
communcanimus:nec moꝛtuis cõ
municare debemns.
Palea.
¶ Ei vero excommnnicato ſci
enter communicauerit:⁊ am
modo ſaltem in domo ſimul oꝛa
nerit:atqʒ latebꝛas quominus a
ſatiſſacnonem :perducatur pꝛebn⸗
erit:donec ab epiſcopo excommu
nicatoꝛe penitentiam accipiat coꝛ
poꝛis ⁊ ſangninis domini commu⸗
nione pꝛinatum ſe eſſe cognoſcat.
Ntein ex concilio hilerdenn.
Tardius recipiatur ad veniaʒ:qui

ſacerdote iubente ecclefuam exire

contemnit.
Ai inbẽteſacerdote pꝛo qua
licunqʒ culpa ab eccleſia exi⸗
re contempeſerit:pꝛo noxa contu
melie tardins recipiatur ad veniaʒ
Sed queritur:ſi ante damnati ab
ſolutionem epiſcopum moꝛi con
tigerit: vtruʒ damnatus poſtea va
leat abſolni. De his ita ſtatutuʒz
eſt in concilio eupannenſi.
Aſucceſſoꝛe ſolnatur:qui poſt moꝛ
tem eꝑpiſcopi remanet igatus.
₰ epiſcopus ante damnati ab
ſolutioneʒ obitu rapiatur:coꝛ

rectum aut penitentem ſucceſſoꝛi:

licebit abſolnef. Pꝛemiſſis an

ctoꝛittatibus quibus iniuſte ſenten
tie vſqʒ ad examinationem vtriuſ/
ce partis parere iubemur:ita reſpõ
detnr.greg non dicitſententiam in
iuſte latam eſſe ſeruandam ſed tij):
mendam.ſic ⁊ vꝛbanus. Limenda
eſt ergo.i.non ex ſuperbia contem/
nenda. reliqnue vero auctoꝛitates:
