uen lige quãdo ni bii ba ſie meliusP ac faciliꝰ potuiſſet aggoa crimen eoꝛum:magis vero auget· C Eſtienõ pt. inde eſt qðᷣ
elcd bent fl de inins vo. ſci ⁊ ſua qui ad epiſcopatum ꝓuehẽ eoſ diu reſtitiſſe dixiſtis:ne apo/⸗ venis dñiqᷓ vnitatẽ ſigniſ⸗
ſ) l.vlt. xiii. q/vi.ſi res dus erat:nec tñ oꝛdinatoꝛi ſuo ſab· olicis ſedibns cõmunicantes iſna cabat. remanſit indimila. vi
lgd aliena.ioãnes. dendus fuerat: vt oꝛdinaretur ec/ cõmunione reciperen. In hoc.n. xvi.ꝗ.vi. ſicut apoſtoli.
tun d Vdenda. Ca cleſie.eteniʒ cũ ſicut dicimus eccle dum ꝛillr culpandi ſunt qni cõmu e¶ Juge. q loquẽs de bu-
PltO ſus. ↄſnetulo ſia vna ſit cui in cticis cãticoꝛuʒ di nicare talibns voluerũt multo ma iuſmodi dici hiſunt quiſe
ſa erat inter mediolanę citur. vna ẽ colũba mea:nullã aliã gis *tamen illi execrandi ſunt ꝗq nõ gregant ſeip ſos. alaz vel ſpi
Neu an⸗ aumegear eſſe conſtat niſi que ĩ apoſtolicara olum in ſacerdotibus communio Uies no hiſes v i de
ſͤ epoee er ice eſt fundata: a quibus ipſam ſ/ nem apoſtolicarum ſedium: veruʒ C 13 Nit.uo ad effecti,
un Iſt cuz eſſent in ſi dẽ vniuerſo oꝛbe ꝓpagatã eſſe non etiam in ipſis laicis ſpreuerunt. ſeld vxe arndeonmicuhm foꝛma
mn mate vnus conſecra poteſt dubitari.quod vt nobis licʒ nec illudeis pꝛodeſt ꝙ eosi eiſde, ecclie.ꝛ ita eraudi.vt.j.ei .
ramär eanng sGo ern Pn h ale
oeni 1 . .
ſeir qua ſacta fuit conſe⸗ hb¶Sociari qð nò eſt faciẽ⸗
— cratio.ꝛ dicit ꝙ cũ ĩſciſmate ſunt ⁊ nõ ĩ eccleſia potiꝰ execrãt q; ↄſecritt. dum cum fint extra eccdeſiam.
Gtlge Vt ita dicꝗ. im pꝛopꝛietatem locutionis notat.æ eſt ibi emphalls. i Deteſtatur. excõmunicati. nõ peccant vitande cõioneʒ ſideliũ.qꝛ peccãt he
fn xx vij.q.j.nuptis ⁊ dauus eſt ipſum ſcelus. retici ſed non arguuntnr.qꝛ cũ ſint ſciſmatici catholicis nõ cõicant.ſʒ qꝛabini
ſdi b Erecratus ꝗꝛ non eſt conſecratus ſm conſuetudinem. tio facientes ſcima ab ecdeſia ſe ſeparauerunt.
anmn9 C. Nomen. S. xij. q. i. clerieg0s. K CTeuigat. Reſpon. ſecunde rationi.
ſt ¶Conlecrationis.ar.de pe.di.iij.penitentia. 1¹ “ extra de ſimo.non ſatis.j.rxxxij.q.vij.ſlagitia.ð.x vi.q.iij.ls.
— IBetractat.i.contradicit vel contemnit. m Biu leſtitiſſe. ecclene.i. in ſciſmate perſtitiſſe.
cnck m Erecratus.hec pꝛepoſitio ex defoꝛmitatem ſignat ſicut? dicitrr n C Reciperent. ita per conſequens nec reciperetur ab eis.
d hactus. ſcurpiter pactus.ff. de cal..?ꝛ generalter. ◻ Dum ꝛ illi i catholici.
l n CVideamus.interpoſitio eſt hic vſqʒ ad illud.j.etenĩ 7. p E Aulto magis.·illi heretici.
ſcln 0 Conſuetudinẽ. ar. in rebus perperã geſtis bonũ eſſe oꝛdinẽ ſolitũ q Eaicis.qꝛ laicos ⁊ clericos catholicos vitabant.
. obſeruari.v:.xxxij.q.vij.nõ ſolũ.⁊.c.adulterij.ar.p priculari ↄſuetudie v ¶Nec illud. Rñ.tertie obiectioni. oꝛdina litteram. ſed quedanpeſſima op:⸗
iie pCSiſſicultatem.s.di.lxiij. cũ longe.. xciij, di. iuſta. io. nio delata apud ſe ſibi tamẽ incognita diuiſit eos meiuentes de futuro indi

cio:de pena gehene.ſolent enim beretici talia minari nſi ſibi credatur.vel ſper q ¶

Kau.

vel opinio diuiſit eos metuentes quedam dicta ab alijs heretitis:⁊ tamen in

cognita ſibi.

a ¶ Ignoꝛantia. ignoꝛantia enim iuris non excuſat i articulis fidei:quos om
nes ſcire tenentur.ar.xxx vij.di.c.vlt.ſed clerici exactius.viij.qi.non ſufficere.

b ¶ Aagis eſt. pꝛopter að
ſciſma fuit qᷓ eius cõtrariũ.
Aliter enim magis viderẽ⸗
tur heretici qui ex induſtria
peccant quam qui ex ruſtici
tate vel ſim plicitate vel pot
dici ꝓut littera ſonat ꝙ ma

gis ſciſmatici ſunt illi qui tã

tũ per ſimplicitatẽ ſuam ſe⸗
parantur ab eccleſia qᷓ; ſint
llli qui ꝓpter ſubtilitatẽ ali⸗
quam errant.falſa.n.ſubtili
tas iſtos compeilit in quaʒ
non cadunt voluntarij ſed

inuiti:illoſ decipit ignoꝛãtia

voluntaria.
Kc ¶Aduerſus. aliquem.ſ.
4 ¶Epiſtolas. de cmenda
tione ſidei ſue.vt.di.xix.ĩ ca
nonicis.ar.ꝙ ipſi exemplo
ſicut oꝛiginali ſit ſides adbi
benda.ar.xxv.q.ij.ſancimꝰ.
lra ertra.de fi.inſtru.c.i.
e Ad ſummâ. ſupple ad
vltimum li.i.dico vel aſſu⸗

i. aſſumptionẽ faciaz.

Vtroꝛũqʒ. catholicuʒ er
go alloquitur coꝛpus chꝛiſti

quare ei nõ ꝓdeſt ſed nocet

vel loquitur de clerico ꝗ pꝛe
ter foꝛmam eccleſie ſacriſica
bat. vt.i.q.i.ſi quis ĩquit.j.

2 2½

de conſe. di.iiij.nõ in nobis.
Z.i.q.i.Rcut io.fauen.hocin

tellexit ad litteram.

8, Biniſum. i. quin repro

betur ab apoſtolo.
b¶ Beſiſiit. ipſe qui pꝛius
cẽpoꝛe erat exiſtendo bonus
ʒ.e.omnibus.vel eccleſia de
ſiſtat eſſe apud eum,.
It celeſtinus. ſi gs vel
Acatholicꝰ pꝛedicare ex
hoc diſtinguit.g.vt.S.e..ſi
autem.
k ¶ Leperunt. ſupple? ſe⸗
parauerunt lſe.S.c.ꝓx. ver.

ſi etiã illi Iʒ.? illud foꝛtẽ intel

ligatur de illis ꝗ iã pꝛedica⸗
re ceperunt.b.vero itelligit

de lam danato per ſniaʒ ca

nonis vel hominis qui nul
io mõ excõmunicari pot. vt

¶ NMec iudicamus.ſ.talem

qui canonice erat depoſitꝰ.
m ¶ Remotum. ar. j. c. ꝓx.
quod de eodem loquitur:te
eſt ſimilis expoſiiio.xix.di.

nulli. .
n Acd derum. hec nõ ſũt
verba.g.ſed nicolai.hotc.c.⁊
ſr rius totum eſt vnum.

d pʒ p illö. ſ. eo. intellexriſſii.
0 Pibeian ita deiecti

2 fuerüt.
p ¶ Titubabat. nõ titu ban
tem in fide eſſe hereticum ſi
cut falſi aſſertoꝛẽ dici:⁊vi.S.
liij. ꝗq.iij.in teſtibu s.er de he
re.dubius nam hereticoꝛuʒ
vocabulo continetur qui le

uiẽt argumento a ſide deuni

at. C. de here. omnes. ĩ ſi.
qnqʒ tamen titu bano excu⸗
ſat ⁊ repetitionẽ inducit.l.fi.
C.de condi.inde.io.

—„,

litteris vel ignoꝛantia rationis vel
ſimplicitate intellectus ſui a noſtra
ſe communione ſuſpendiſſe perhi/
betis.idipſum enim magis eſt:pꝛo
pter 35 ſciſmatici ſunt: quia nõ eos
diuerſa ſentiendi indicium ſed que⸗
dam apndlſe delata ſibi tamè inco/
gnita metuentes ⁊ contra apoſtoli

cam ſedem temere credentes peſſi

ma diuiſit opinio qnod ſciſma ſpali
ter eſſe beatus denunciat aug.dicẽs
De talibus aduerſus anctoꝛitateʒ
tuarum eccleſiarunz que ab apoſto
lica ſede epiſtolas: accipere merue/
runt temere credẽdo immaniſſimũ
ſciſmatis crimen a ſe pꝛopulſare nõ
poterunt.ad ſummamaut illos ec
cleſiam eſſe creditis ⁊ cuʒ due eccle
ſie eſſe non poſſunt:nos quod abſit
ſciſmnaticos iudicabitis:aut ſi veraʒ
in apoſtolicis ſedibus eſſe cõſtat ec
cleſiã:⁊ illos ab vnitate diniſos co
gnoſcite ⁊ communioniſqueſtionẽ
eſſe ſublatam quam veram niſi in
vnitate conſtat eſſe non poſſe. No

li ergo quaſi nulla ſciſmaticoruz at

3 eccleſie differentia ſit velle in dit
ſerẽter vtroꝛũqʒ ſacrificijs ſociari.
nò eſt coꝛpus chuſſti qð ſciſmaticis
conſicit ſi veritate duc e dirigimur.
nec enim diuiſum'e ſſe chꝛiſtum po
terit quiſquam ſine apoſtoli repꝛo/
batione conſingere.vnam autẽ vt
ſepe dictum eſt que chꝛiſti coꝛpusẽ
conſtat eſſe eccleſiã.que in dno vel
in plura diuidi nõ poteſt.ſimul eniʒ
cum ab ea quiſqʒ receſſerit eccleſia
eſſe deſiſtitʒ. Item nico.papa ſcri
bit michaeli auguſto.
Ex quo epiſcopus fideʒ eccleſie do
cet alinm excõmunicare poteſt.
ASR celeſtinus pa.oꝛientalibus
epiſcopis ſcribens:ſi quis ab
epiſcopo neſtoꝛio vel ab alijs ꝗ enʒ
ſequuntur ex quo talia pꝛedicare ce
perunt vel excommunicatꝰ vel exu
ſtus eſt ſeu antiſtitis ſen clerici digni
tate.in noſtra hunc commnniõe du
raſſe ⁊ durare manifeſtuʒ eſt.nec iu/
dicamus eum eſſe remotumꝰ:quia
non poterat quẽquam eius remoʒ
nere ſententia:qui iam ſe pꝛebuerat
ipio remonendum. Idem ad cle
rumconſtantinopolitanum.
Hon habentur excõmnnicatiꝗ ab
hereticis excommnnicantrx·
A Merte inquit ſedis noſtre ſan

xit auctoꝛitas nullum ſine ehi; B
10

ſcopum ſine clericum ſiue pꝛoſe
ne aliqua chriſtiann m:qni a neſto⸗

rio vel eins ſimilibns ex quo talia p

dicare ceperunt:ve l communione

vel loco ſuo deiecti ſunt vele ectuz
vel excommunicatum videri.ſʒ bi
omnes in noſtra commnnione buc

uſqʒ perdurant:quia neminem deij

Iramur. commend vicijs. t eſt hiear. ſalianis eſt ercͤmn⸗
nicatus ⁊ ſi poſt dicit ſe abſolutum.non eſſe. ercredendum ſine

litteris vt nõ.i.q.vij.didici.exira de offi.oꝛdi.ex parte.

r¶ Eiiam. cum minimis..di.rxliij.nobis..di.xxi.inferioꝛ.ar.cui non

licet minus nec maius.ff.de ſeruis.expoꝛ.l.vltima.ff.de ſena.qui indi⸗

cere vel remonere poterat:qui pꝛe/
dicans talia titubabatintellexiſti ĩ⸗
peratoꝛ ex ſupꝛa memoꝛatis nõ po
tuiſſe:vt non dicamus prelatũ ſunʒ
ſaltem quẽlibet remonere ꝗ fnerãt
olim remoti:nec deijcere quẽquam
iam ante pꝛoſtrati.

Item nicolaus papa.

liudicanduzʒ ercomunicati non
recipiantur.
ramur quomodo excõmu⸗
nicati adiudicandum recepti
ſunt cum ᷣm apoſtolicos canones
ſine cõmendaticijs litteris in com/
munione ſola recipi pꝛobibeantur
abſurdum enim eſt vt cui non licet
etiamPcum minimis inxra ſacras re
gulas communicare liceat etiam ei
de ſuiſ pene maioꝛibꝰiudicare His
auctoꝛitatibus perſpicne monſtra/
tur ꝙ exqno aliquis fidem ceperit
aliquid docere nec deijcere quẽquã
valet nec dãnare. Obijcitur tamẽ
illud augu. recedentes a fide nec ba
ptiſma nec baptiʒãdi prãtem amit
tunt.Cum ergoſacerdotalem vn/
ctionem vtraqʒ poteſtas videlicet
baptiʒandi ⁊ exccõmunicãdi ſequa
tur a ſide recedentes:aut vtrãqʒ re
tinebunt aut vtraqʒ carebunt: ſed
aliud eſt poteſtas officij:aliud exe/
cutio.plerunqʒ officij poteſtas vel
accipiturveluti a moachis in ſacer
dotali vnctiõe vel accepta' ſine ſui
executoꝛe retinetur veluti a ſuſpen:
ſis quibus adminiſtratio interdici⸗
tur poteſtas non aufertur.a fide ita
qʒ chriſti recedentibus poteſtas nõ
adimitur ſicnt rede nntibus nõ red
ditur ne non homini ſed ſacramen⸗
to iniuria ſieri videat᷑.vnde ab here
ticis baptizati vel oꝛdinati cum ad
vnitatem catholice ſidei redierint:
ſi foꝛte intuiin eccleſaſtice pacis in
ſuis recipient᷑ oꝛdinibns:non itera/
bitur ſacrm auod in foꝛma eccleſie
pꝛobabitur miniſtratum:ſed per ĩ/
poſitionem manus pꝛeſtabitur vir
tus ſacramenti que extra eccleſam
nulli docetur eſſe collata.cum ergo
vtraqʒ poteſtas in herencis rema/
neat ſi hereticus catholicuʒ vel ali

um hereticum excõmn nic auerit vt

in cõmunionem ſue hereſis ilum ð
ecetnin nian eſt ſententia: põ⸗
dere caret quod ſi in catholicum
pꝛaue viuentem vel in hereticum
flagitijs vel facinoꝛibns deditum.
vt animal ad recte viuendi noꝛmã
vterqʒ redeat:ſententiã dederit.an
vterqʒ an bereticus tantuʒ eins de
tineatur ſententia. merito querẽduzʒ
videtur. poteſt autem dici catholi⸗
cum ſententia heretici minime te⸗
neri. non emm poteſt oꝛis gladio
ferire:quem accuſare vel in quem

ſa ꝓhibetur a maio
ri ⁊ a minoꝛi.ff.de in
ter. ⁊ re.relegatoꝛum

5§. vlti. ꝛ de ſeruis erx

poꝛ.cui pacto.
s WHis auctoꝛitati⸗

us. hoc modo pꝛo⸗

cedit in. S. i infert er.
c. peedẽtibꝰ ꝙ er quo
quis cepit talia pꝛedi
care ꝙ nõ poteſt quẽ

quam excòicare. Se

cundo ponit obiectio
neʒ quãdam:⁊ e ſol

uit diſtinguendo in⸗

ter poteſtatem ⁊ pote
ſtatis executionem.
ertio ponit quan⸗
dam incidente; que⸗
ſlionem:⁊ eam ſoluit
per diſtinctionem. 2
ad alteram parteʒ di
ſtinctionis inducit ca
Biiula ſequentia.
t¶ Cum ergo. arg.
cꝙ lacerdos voteſt ex
cõmunicare.x.q.i.ne
mo.extra de offi. oꝛ.
cum ab eccleſtarum
licet. M. diceret Z. x
bent.
1 T Otraqʒ. ſi ergs
coniuncta ſunt. aut
vtrunqʒ retinenduʒ
eſt aut neutrum. C.
de iure deli. quidam
ff. de admi.tuto.cum
kene⸗ l
Poteſtas ſpſe
oꝛdo vel habilitas q̃
dam quam ex eo ꝙ
eſt lacerd os habet ð
pt ãte iſta ſimil ter di
ſtinxixvj.q.i.S. ecce.
y ¶ Del accipil. pu⸗
ta ſine executione.

3 CDel accepta. pu⸗

ta ſine executione. vl
accepta cũ executiõe.
a ¶ Manus reconci
liatoꝛie.
b ¶ Si bereticus. idẽ
eſt ñ catholicus:quia

continet erroꝛem in⸗

tolerabilẽ.
c¶- Sẽtẽtia. c de ſnla
ex.per tuas. ,
d ¶ Quod bic põit
incidentem queſtio⸗
nem quã ſtati ſolnit.
e ¶ Gladio.ſed nun
quid hoc eſt ita ſim⸗
pliciter verum ſi
poſſum eum repelle
re a teſtimonio ↄtra

me ꝙ; poſſum ⁊ euz

a ferenda ſnla nõ vr
nã obijciendo ei cri⸗
men in modum ex.

ceptionis repella; eiä

a leſtimonio ey de te
ſti.ſuꝑ eo.nihilomi⸗

nus tamen remanet

pꝛelatus.vnde dum
toleratur poterit me

ſtpo

n

Mentia

tuber,

ſcepe;

A
lhde

nentan
ceone

(ſiscini

tuübns

teſn
en

Wemiq⸗
i

Ulnns
leri
lege
n
bonete
hodn
N

ninn

iſtn
uir
is

fap
nt u

iobin
mnmnd⸗

gnitmn
han

hs h
iyf
gung
hta;
ud
Ke
N
none

un

nen
tmt
lach

mil
olis
emnin

acc.ſuper his.

xxiiij./

ludicare. viij.q.iiij. nonne ⁊ niſ in calu.ſ.cum poſt confirmationem
ante conſecrationem crimen in modum exceptionis obijcitnr. extra

a ¶Teſtimonia.eſt ar. contra. C. de here.l.quoniam.ſed illud non va
let cum bodie fint omnes excommunicati.extra de here. excõicamus.

h¶ Porerũt. . ij. q.
ij.ſ hereticus.
di. xxx vij.ſi quid ve⸗
ri.xxxij.q.vi.c.i. tra
d. Vilgs. S. pr.
q. vij.c.i. cuiuſ
bec eſt pars.
e¶ Avobis. j. ð pe.
di.i. verbum. contra
ſed qualiter cõtr arie
tas ſoluatur.i ſequẽ
ti.S. inuenitur.
¶ Ita ſuſcipit.ar.ſẽ
tentiam heretici ſideꝭ
facere eccleſie ⁊ vniꝰ
iudicis ſententiam ſi
dem fatere ali.vt.S.
ij. q.i. multi. 2. ff. de
cri.expil.here.res he
reditarias.ar.op.ff.ð
iureiu.ſi duo patro⸗
ni ſed tamen ꝗ ſigna
uit hoc. ar. non intel
lexit ar. in his capitu
lis:quia non dicitur
bic ꝙ excõicatos ab
hereticis nos pꝛo ex⸗
cõmunicatis habea⸗

mus:quia ipſi nemi

nem poſſunt excom⸗
municare extra ð he
re.vergentis.ſed non
recipimus eodẽ mo⸗

do malos hereticos

ficut bonos hereti⸗
cos.quia non ad di⸗
nitates vel oꝛdines
oꝛte. ?2 ſi ſecꝰ fiat: qñ
qʒ fit pꝛopter ſcanda
lum.vt dr ĩ c.quiſqꝗs

g Abdiaconꝰ.
recipiatur ad

penitentiam. non.n.
dicit ſub excõmunica
tione vel depoſitiõe.

bAuo.i.ad quꝗ.

ſed illud non pꝛopter
ſententiam eius.ſ.ex
cõicationis. Nam in
cauſis ciuilibus ⁊ cri
minalibus ſententia
er eccleſiam habʒ ſir
mitatem. ar. xi. q.iij.
iulianuſ.S.i.
Sed illud auguſti
ni. S. e.q. px. S. his au
ctoꝛitatibus.i illo ver

bo recedentes.õ.i.q.

i. quod quidam.

HN Alia vero. large

bic ſumitur ſacramẽ
tum:vt i. q. ij. . vlti.
Bacerdote. niſt i

neceſſitate. tunc laitcꝰ

reconciliare.poteſt.ðᷣ
con. di. iini. ſanctum.
Habebunt. cuz
extrẽa neceſſitate co⸗
ente ſacramentum
aptiſmi a quocun⸗
q; traditur lʒ ab bere
tico. Queritur qua
re euchariſtie ſacra⸗
mentum non ſit ab
heretico accipien⸗
dum cũ in alterutro

teſtiſic are non valet.ſi.n.quos di⸗
uina teſtimonia*non conſequũtur
quia extra eccleſiam ſunt pondus
bumani teſtimonij perdiderunt ad
uerſus eos qui in eccleſia eſſe vidẽ
tur:nec aduerſus eoſdem eccleſia/
ſtice auctoꝛitatis pondꝰ habere po
teruntqui ab eius ſide diſceſſiſſe p/
bati ſunt:atqʒ ideo ab eccleſia ſunt
condẽnati. In bereticum auteʒ po
teſtatẽ habere videtur hereticus ſi⸗
cut ⁊ diabolus poteſtatem in malis
lãquam in ſno pecoꝛe. Andeſcri⸗
bit ang. vincentio donatiſte ⁊ roga
tiſte.
Pꝛo aliquo facinoꝛe ab hereticis
excommunicatus a catholicis non
eſt reciviendus.
Aiſqnis p aliquo flagitio vel
tacinoꝛe pꝛoiectum a vobis
ita ſuſcipit ſicut ſuſcipiuntur qui ex/
cepto erroꝛe quo a nobis ſeparami
ni ſine crimine avnd vos vixerint:
diſplicet nobiſ.ſed nec facili iſta mõ
ſtratis. ⁊ ſi non monſtretis nonnul/
los toleramus quos conigere vel

punire non poſſumus.neqʒ ꝓpter

paleam relinquimus aream domi

ni:neqʒ pꝛopter piſces malos rum

bimus retia domini:neqʒ ꝓpter he
dos in fine ſeparandos deſerimus
gregem domini neqʒ pꝑ vaſa facta
in contumeliam migramus de do⸗
no domini. Icfm ad eſfbi .
uiſquis ꝑppꝑ diſciplinam ab bereti
vis excommunicatur:non eſt a cay
tholicis tecipienduns.
B Abdiaconus: quidam hiſpa/
mnienſis eccleſie nomine pꝛimꝰ
cũ ab acceſſu indiſcipliato ſanctio/
nialiũ ꝓhiberet᷑:atqʒ oꝛdinata ⁊ ſa⸗
na pꝛecepta cõtẽneret a clericatu re
motuſeſt.ego ſi placet dño iſtũ mo
dum ſeruo:ſquis apnd eos ꝓpter
diſciplinã degradatus eſt ⁊ ad eccle
ſiam catholicã traãſire voluerit ĩ hu
miliatiõe pnie recipiatur quo⁊ ipſi
eum foꝛſitan cogerent ſi apnd eos
manere voluiſſet. Sed illud angu
ſtini intelligitur dictũ nõ pꝑ ſniam
cuius poteſtas nulla eſt extra eccle
ſiam ſz in deteſt tione criminũ que

in hereticis ſicut in catholicis eque
ſunt punienda.põt iñ ilind augnſti

ni de ptaãte baptiʒandi intelligi non
ligãdi aut ioluendi vel cetera ſacra⸗
menta miniſtrandi baptiima nãqʒ
ſiue ab heretico ſiue a laico miſtra/
tum fuerit dũmõ in vnitate catholi

ce ſidei accipiatur non carebit effeʒ

ctu.Alia veroſacramenta:vt ſacri
coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis dñi excõmuni
cationis vel reconciliationis ſi ab
heretico vel catholico non ſacerdo

teminiſtrẽtur vel nullũ vel letalem

habebunt effect. vñ ⁊ ab oĩbns ſi
delibus nullatenusſunt recipiẽda.

des ꝛ contritio vic ſuppleatſacamenti de cen. di ij vt quid paras. di iiſ.
vłcc. Rñ.plenioꝛ remiſſio ſit in baptiſmo qᷓ in ſola coꝛdis cõtmitione

baptiſmi.

ccxxxiij

ita nec pur gatoꝛiũ ſentidt: qui in ſi. baptiʒantur. de pe. di. vij. nullus erte⸗
ctat.ſufficit aut cõtritio eox.vel qꝛ alia eſt in reliquis ſacramẽtis cõſideratò q;
in baptiſ.no.vt.xxxij.di.S.verum.qꝛ neceſſarioꝛ baptiſmus eſt ⁊ ianua oium

Hinc.aug.ſcribit in pꝛimo libꝛo de
vnico baptiſmo.

In extremo poſitꝰ etià ab beretico

penitentiam accipere valet. /
Jqueʒ foꝛte cogerit extrema

neceſſitas:⁊ vbi catholicum ꝑ

quem accipiat non inuenerit:⁊ ĩ ani
mo pacẽ catholicam cuſtodiens p
aliquem extra vnitatem catholica
poſitum acceperit.qð in ipᷣa erat ca
tholica vnitate percepturus:ſi ſtaj
tim etiã de hac vita migranerit: nõ
eum niſ catholicum depntamns.ſi
autem fuerit a coꝛpoꝛali moꝛte libe
ratus cum ſe catholice congregatõ
ni etiam coꝛpoꝛali penitennia reddi
derit:vnde nunquam coꝛde diſceſ⸗
ſerat:non ſolum non imploꝛamns
qð fecit ſed etiam ſecuriſſime neriſſi
meqʒ laudamus:quoniam pꝛeſen/⸗
temdeum credit coꝛde ſuo vbi vni
tatem ſeruabat:⁊ ſine ſancti baptiſ:
matisP ſacramento.quod vbicũqʒi
uenit non hominum ſed dei eſle co
gnouit:noluit ex bac vita migrare.

ſi quis autem cum poſſit in ipſa ac

cipere:aliqua mentis peruerſitate
elegerit in ſciſmate baptiʒari:etiam
ſi poſtea venerit ad catholicam ec
cleſiam certum eſtilli pꝛodeſſeſa⸗
cramentum:quod alibi accipi põt
pꝛodeſſe non poteſt peruerſus ⁊ ini

quus eſt:⁊ tanto pernicioſius quan

to ſcientiuns.
Item inlius papa.

Dẽr annum peniteat ꝗ de mann

heretici neſciens ꝓbibitam cõmn.
nionem accepit.
Igqnis dederit aut acceperit
communionem de mann he
retici:⁊ neſcitiꝙ caiholica eccleſia
ↄtradicit:poſtea intelligens vnum
annum integrum pemieat.ſi autem
ſcit ⁊ neglexerit ⁊ poſtea pniam ege
rit decem annos peniteat.alij indi⸗
cant ſeptem ? quidam bumanius
Vt quinqʒ annos peniteat. Si quis
permiſerit hereticum miſſam ſuam
celebꝛare in eccleſia catholica:⁊a ne
ſcit.xl.dies peniteat.ñ pꝛo reueren/
tig eins annum vnum peniteat.ſi p
danatione eccleſie catholice ⁊ con
ſuetudiisromano:um pꝛoijciatur

ab eccleſia ſic hereticus niſi babeat

penitentiam ſi hbabuerit decem an/

nos peniieat.ſi receſſerit ab eccleſia
catholica in congregationem bere

ticoꝛum:⁊ alijs perſuaſerit a poſtea
peniuentiam egerit dnuodecim an.
nos penueat:ires extra eccleſam.
vijiter audiẽteſ⁊ dnuoſadhuc extra
communioneʒ. De bis itain cano

ne dicitur: vt.xij. an. communionẽ

ſine oblatione percipiant.
Item grego. papa.
Potinsè moꝛem arripere quaʒ
de maun heretici coionem accipe.

ſacramentoꝝ. vel ſufficit ſic
ſcriptũ eſſe.vel qꝛ in eucha⸗
riſtie ſacramẽto ſolent here⸗
tici foꝛm ã ecdeſie peruerte⸗
re:vt.S.e.c.ſciſma.in ſi.in ba

ptiſmo vero non. de conſe.

di. iiij. ſiue hereticus.ba.vei
ideo qꝛ quicũqʒ accipit ba⸗
ptiſma accipit chꝛiſti coꝛpꝰ:

ſed non conuertitur.de con

——

ſe. di. iiij. nulli ẽ aliquatenꝰ
n Nullatenus. j. e. c. vlt.

0 12 J quẽ.extrema.arg.

extra de reg.iur.qð ũj

eſt licitum. vnde ⁊ cito debʒ
hoc facere.i.q.i.conſtat. .
pPꝛeſentem.i.ſideʒs dei
pꝛeſentem. coꝛdi ſuo adhia⸗
buit.
q ¶Baptiſmatis. j. de cõ.
di.iiij.ſanctum.
r ¶Eſſe.S.i.q.i: dominus
declarauit.

enientibus.
Peogeſſe. j. de con. di.
iiij. tunc valere.
u ¶ Iniquuf eſt. abinitio nᷣ
ex poſt ſacto.
x¶ Jas dederit. ar. hie
G elicitur ꝙ ignoꝛantia
iuris partim excuiat ſj non
ex toto.releuat ꝗdẽ penã ſ.

non ab ſoꝛbet culpã.ſimile ĩ

uenitur. lxxxij. di.plurimos
xx viij.di.pꝛeſb yterũ.viij.di.
conſuetudo.j.de con. diiij.
ſcriptura. xxx.q.i.de bis. S.
lii. di. c. i. de conle. di.iiij. retu
lerunt.

¶Et neſcit. ꝙ ecdleſla Z di

cit:vel neſcit de facio:ſed eſt
ignoꝛantia craſſa. H
3 & Humanius. hec ergo ſẽ
tentia potioꝛ eſt ⁊ ceteriſ pꝛe
ponẽda que maioꝛi nititur
pietati.ix.di.ſana.ffſ. de pac.
maioꝛem. .
q ¶ Sine oblatione. S. xij.q.
ij.ð viro:⁊.xxxiij.q.ij.latoꝛẽ.

9 Peruer ſitate.v.i.q. viſ.
cõu

e
— . 4 eſſ JS. ilij. q. iij. fola. ⸗ an
D : o (NLonigentibus. Z. di. ir. ego lolus. 3. ſeceft rrriiiſ d raternitad fon
d glius regis vocari debeat: licetregnum non babea O S ñ ſolũ merita ſ ẽt coꝛpa nobᷣ defeceft. xrxiiij. v.fr agn
Epit ner ar aeſie er e tialtaam enim dominus ? ? ſola ad annde rlnmunern deiin rom a naio weſmneſibes unſ
6 Mi ic thatwwen quare liceat in neceſſitale ab heretico recipere ba E ¶ Faciendi.. peccata dim Eme nc i. —
e Per ne erueee: 68 — Eiin celis. eunnis
nõ coꝛpe chriſti ba un
eclüe ner,nt nan.e eeer
mar Nemnotach in neeenl CEn dewirene LES necen G. vasidqnoad dee in
io conſiteri: vel c ex NiI
repon ſatld n penitet ſed foꝛti deſiderio celeſte querensĩ in —— quibuſlibet pontiſi intuged ena ven
Aem reconclliationem be⸗ cilicijs iacere vinculatns:? ideo oj / cibus ant ab ipſis apoſtolis aut ab ſenen. ercommna unſo
tere. ve conſe. di. iiij. Dnctuuz potenti deo ad ſe conſirmanduʒ pᷣ⸗ ipſo deniq; lalnatote veniãniſ ſe rrpm nc Kind
Ram eideno 4 ces effundere tantoaz inublimiꝰ? gio ip igentibns fuiſſe? conceſſam aun contate anodeungʒ e
(glr Sic H riam tranlennts muncti echcer angenn ſub iſto celo nõ legiiur ligaueris ſup terraʒ 1 na
Teaug olantliene laicis n neo eian dewen ſbenme omnino nec dicitur quod r nis nihren ſa uo unem une
iſteèquo auſennt. „½¼ omitur. date venia m Uga ſ
credo etiam in neceſſtate de fult tis paſcalis voce depꝛomitur. da uaſi dicat dũ tu es fennnn
iueni⸗ iente antem feſtinitatis paſ dum tamen nos in erroꝛe dure ꝗ 3 in
quibus erpꝛeſſum iuenio. nien ſte noctis ſilentio ad e’ñ bis:dum ta . ſten · ſupterrã :ligare po⸗ noeg
Aod autem.ſum⸗ die intempeſte noc us.id quoqʒ pariter etiamo onuuz tantů iagon
4 mam iſtius ſecun⸗ poerfſidus pater arrianum ilcopd Janc nimobt canones nittur ox oad eecleſann.. iiht
de qõ̃is collige. . . miſit vt de eins mann ſacrilege . ponere:quibus hoc canonibusqunuai Abloluendum. miie
e. vl. ertra de ſen. excò. a no⸗ ſecrationis cõionem perciperet:at bus ſecents qua lectione qnone do diſt.lv. ſt euageli⸗ Kinde⸗
emi nn qz ber boc ad gratam hatris redi/ cumento ſiue a maionbuſnoſtris i ca ar. ſ.ve teſti. que uugnn
non poteſ auid acnrini romereretur: ſed vir deo deditnſar . 9 quos potio ſium. argu. conra iman
npe ſi.ſ. eo.c b ne ab apoſtolicis ipſis quos p
ne ihe Liano epiſcopo eneſe perſialam tesmerttofuiſſe non dnbinz eſt ſen de hOmto. S; zi
vl. veiſi ſi qui it vt debnit:einſqʒ a ſe perſi ipſo ſaluatoꝛe domino qui indi/ ius bꝛorardi ſolu⸗
ecerera de perere’e t d i ib nlit: q: ? abipſo ſaluatoꝛe de tnos tionem babes in ter MmIn
1 . ncrepationibus repulit:q unos Habes m cx L
verſem mrrai⸗ atcins larebat ligatns apud ſe Ruteue .— tu. rxxiij. q ·ij. quos nae
drneq; peora vplacut. tamenin magno ments culmie ſta eſſe mandatur. moꝛtnos ſuſcitaſſe de A eſcpone n
alij vero volunt plures ca bat ſecurus.ad ſe itaaz reuerſo 0 ebranmlegantnch eiſorem oꝛn⸗ n Hanencl gre Ken
ſuz addere q vbicunq Ber arriano pater infremnit:ſ nc tii os abſoluiſſe nõ legimus.⁊ qui hoc KR. fuerat excoma ſhen
teſt agere de anninge Phice os apperitoꝛes miſit:qui conſtanti tantum faciendiPſolus habnit pote mnnicatus cuz ſuis bens
vona Zuienſt —R ma ſimum confeſſoꝛem dei illic vpi lai ſtatem beato petro apoſtolo pꝛici⸗ tomplielbus ſeg⸗ po lin
emten bereſco ſepetſa cebat occidet J. anté poſtinor⸗ paliter mandaniggnodeuuch⸗ ge es glointde⸗ D n
gliis l. iul. ma. l. vlt. X erram 7„ e
Kreuss vel accu. l. vlt. C. de cari valeat vel abſo terram ⁊c̃ ſuper terram inquit. Mã ñ̃ voſtſiria abſolu ana
apo. apoſtatarum. ar. extra er ve bis eua ige in ligatione defunctum nunquaʒ di Khan de Pis que wan
Abiß ut legrer Lathrn i Mondral eut li xit eſſe abſoluendum. Item vr/ fone alijs abſiulerat Mmern
dic ꝙ leges n Neee cittr: qn bannuns iulimundo epo. epiſcopus iſte nole⸗ manot
e nener na anta ganeris ſuper terram-c. ſnper ter/ emoſynis poſt beat vt peo eo ferenn 8
Ennbiin a Ma pe ram inquit non ſub terra Aten as bnrabitacke Tuoim vita com, ſn ercdeſia oblatlio d
na ftetaur in fliſe viai. ch viuentes pꝛo varietate ſnoꝛũ me eſtiti nes. dicit ergo vrba winqu⸗
na afficiatur in filijs. vi. q.i. p. ſoluere poſſumus ⁊ ligare municare non deſtitimns. . nus clicet poſſit e lne⸗
verum. vndeconſiderata ſitoꝛumſoluere p laln ferre Ane quod ſuper ricardo filio io merito com *
gis intentione que tanti de monnis antem ſententiam ne qu egi intentio merit liglen
accuſari non poteſt vt ercd⸗ ſcribensruſtico narbonenſi epo. 8 te laudamus ſed non non eſtwe iureduoad i
municetur ſed de quocun⸗ Non poſſunt ab eccleſia ſolui poſt lute ⁊ charita amo aleoen vobio ſach nam⸗ Al tete ſbtfn
imine ciuiliter agi poſl⸗ in bac vita ab ea nolue eſt adeo timẽdũ:nõ adeo eſt v erxcömunicatus kihnep
tra vefunct pp důna mortem qutin abeins elemoſymio abſtine u Jn, necercommunicna mmns
iata reſarcienda. Poc mkm unt Secummnunioneprinatise ita ter enawſeopeperbengregiech e nnancrim n
canonicam equitatem. arg. deſunctus hoꝛum cauſa iudiꝰ tres beatus leo papad at ateſub ans imgt
7 . . . . poſt
vl.vid edioehire ciodei reſernanda eſt: in cnius ma ns:quibus vinis inqnit non comn⸗ ſponſtone nos eis.i. lete
de rap.c.pe.extra ð vſu.ma. 10 vfuit:vt talium obitus non vt nicamus nec moꝛtuis cõmunicare ardorſuts indul⸗ ddnn
1B pm leges ſecus diſtin gui nibus mit: v di . . debemunſ. Conſtat ergo quibus Vi⸗ ablolutionez ih⸗
nedinz differetur. . ſimus abſolunone ((N
tur. pedit hoomode h qz ad cõionis remediuz di ſvt ex oppoſitoloquamur:ↄmn icationis
ntibus non niſvt ex oppoſito loquan ercommun Kldc⸗
aneſilone bimo bve nos autem qnibus viuen n nicamꝰ:moꝛtniſ qnoqʒ cõicare poſ atenebantur. ali 4
q; ad. . bis qno poteſt e· communicamns moꝛtnis comm lane iter dno oppugna ana enenr lce⸗ Mn
icari poſt moꝛez ab ela ſumus noſplane iter dt autem p ketet,
lr contrariam. icare nan vo ne rofas i le tia poſiti:ĩter ĩpios 2 hnnalſcdd; non waret ſenmgel ig
etnanames gatiomis officio apud conſtantino Gecialonn perenenmowe quibns tncenat . n
ar. olim nec ſati ſſecerat:
Melig nant vockfüſnneer ccleii viuentes poteſt ligare vel ro⁊ pꝛedonibus diſpenſatiue pꝛo/ in hoc ieß lueten ſ, .
deſe obis. fertur ad id
kAla de ſen. ex. a nob ie ablolntionẽ no ſmie ſed pec 4
cõiõe.ſuple dicimꝰ 2.. cedit ⁊ ſideles ſe ĩ poſterũ pollicent tunc dic abſoln ie d pe mnn
c indicia uerti voluit oꝛan clette i.xc. di. oblationes.
bi aut. d⸗ n a de ſ ex.a nobis:qꝛ ex quo p eũ nõ ſtabat ei cd⸗s iuſmodi edonbutno al edediaucun ineno tamen commen G
ine debemus. rita eſt abſ olnendns- poñ mortem exira de ſenten. ercommu. x Welegaleiee Gumz erzahe non contra ſola volunta⸗ ⸗
a nobis. tis ſoma mouerat opus ⁊ quicquid agant vomineg er. gn. de pe di. ſen
d egu dmo. geeykele. 7, Er opporto erſenſu ano inmoa conmarho argu. hn
— Aam ve s, oll. abſi 1c.ſ onie Nene,wetii veniqz öͦt a. ü . antalns. —
hic veniam.i. remiſſionem peccati.i i ven am indulgemus. C. d. bere. ms 2a Dlo modo. S e .iſeiſma. m non regzumentmr 1
Mid ſe. penitentibus tantum delicti ven zm indulgemus. C. d. here. Et pꝛedonibns. de quibus quid iuriſ ſit ſ aliena non
8 lbet mſwe pe. dii.neminem. de con. di.iiij omnis qui. b Et peedonibns. de quibus q

Atgnnope
ole
ſegiſle.

habenintt

„„

eſcot

Hunce .

n gon,
mmoan i⸗
brselv⸗
Alurosbe
ticehe
ltaneng

Creteinn a
flen akꝑen.
de de dee.

beoln
sſenc⸗
eo ſcent

ublno⸗

togo ni
uin

eriodn
ſefffaln

eſrepoe
ciſent

12

ſongi
nurieke
onad
nneffn

ſn
enosce
4 inl
Heludmng
icton
mim1

untcN

11 Clon,
ſini
hfinehit
ſent:

ſldrt.
laoeſe
fiean
nni
Nichts α⅝
ſen

ennn
nn

eſen

n

e

guere exra de rap.fuper co.⁊.xiiij.q.vi.ſ res.
a ¶ ¶ Parnbus. S. ij. q. i. multi.
b ¶ Nominatiue.per hoc dirit hic mar.figens hic pedem ꝙ ſi quis
cõcaret ei qui incidit in aanonem antequã denuncietur non erit excõ⸗
municatus.ſed confunditur.extra de ſen.ex.cũ deſderes.nec multum

facit ꝓ eo ꝙ dicit no
minatiue. NHoneniʒ
refertan pꝛopꝛio no⸗
mine an alijs idicijs
excõmunicetur quis
fl. ſl cer. pe.certum.
o ¶ Erijt. ſupple nec
alias erat in aliquo
peccats publico: ga
tunc idem eſſet.vt.S.

e.q. in pꝛin. .
d Nobis diſpenſ.
tiue.queritur in quo
fuit diſpenſatum cũ
boc non poſſit ei de⸗
negari. dic ꝙ ideo di
cit hoc.qꝛ omnes vie
dñi mia ? veritas.
xxriii.q.ij.admòere.
vel ideo dicit diſpen
ſatiue qꝛ non compel
lebant eum ad ſan⸗
ctificationẽ. ⁊ ita non
fuit com pulſus.poſ
lunt tamen heredes
eius com pelli. vt ex⸗
tra de rap.in litteris.
⁊.ij.q.i.in pꝛimis.
eEcquiſquaʒ.
ſuperſtes.arg.
x5 l beres vſurarij
lſatiſfaciat de vſuris.
vſurariotamen poſt
moꝛtem cõmcandum
non erit.ſi ſuperſtes
abſolntionẽ ⁊ penitẽ

tiam nõ queſiuit. ar.

j.xxvi.q.vi.qui rece
dunt.extra de ſen.ex
com: a nobis.
C Aauen'rnan in
eo loco quis cõueni
tur in quo reperitur
iij.q. vi. c. i. de ve. di ſ.
i.ngd cain C. vbi ðᷣ
curiali vel coartali. l.
vl. dñi legũ ĩtelligũt
ſi ibi hʒ foꝛũ ratione
rei petite vel ratione
tontractus vel crimi
nis. licet. p. dixerit ꝙ
vbicunqʒ reus repe⸗
ritur poſſit conueni⸗
ri.vt.C.vbi.ð cri.agi.
oʒz.l. i. b.
SAtqʒ. ſupple nil
aliud debetis facere.
b CNomine.i. erro
re eius ⁊c.quo erro⸗
re obligati ſut diabo⸗
lo. Mam nomen ac⸗
cipitur ꝓ obligatio⸗
ne. S.e.aduocauit.vł
dic non de betis par
ticipare cum aliquo
eorum pꝛoꝛſus ſʒ re⸗
futare nomen eius ⁊
complices.
. D Amn ationis.
relarare.S.xi.q
iij.q inbẽte.S. e. legit᷑.
k Dis anctoꝛitati⸗
bus.nõ moꝛuos. lʒ
etiam moꝛui eſſent:

pterea communicamus:quia ⁊ ec/
cleſiam bactenus ſuſtentauerũt⁊ ſi
deles ſe impoſterũ pollicentur.alio

nuin opoꝛtet nos de huiuſ mundiꝑ

tibusꝰexire:ſub qua etiã ſponſione
nos eis nuper ĩ beati petri natalicijſ
abſolutionẽ inducimuſ.qꝛ ergo pꝛe
dictus vir neqʒ excõicatus nomina
tiue neqʒ cõicanſ cum excõmunica
tis ex noie exijr:ſed in dñi ſui ſide at
qʒ ſernitio permanſit lʒ nobis diſpẽ
ſatiue*.i.quãdiu eos patimur:eoꝛũ
elemoſyvnis cõmunicare ⁊ defuncti
aĩam chꝛiſtiane religionis omnibꝰ
modis adiunare. em gelaſiuns
papa vninerſis epᷣis ꝑ dardaniaʒ ſi
ue per illyricum conſtitutis.
Beeogem.
D Ec quiſquã vobis oio per ſua
deat acatio pꝛeuaricatiõis ſue
crimen fuiſſe laxatum: ga qui poſt
quã in collegiũ recidens pꝛauitatis
iure mernit ab apoſtolica cõmumo
ne ſecludi:in hac eadẽ ꝑſiſtẽs dam
natione defunctus:abſolutõeʒ quã
ſuperſtes non queſinit omnino nec
mernit nec moꝛtnus iam poteſt im
petrare:ſi quidẽ ipſis apoſtolis chꝛi
ſti voce delegatũ eſt:que ligaueritii⸗
ſuper terrã ⁊ reliqua.Ceteruʒ de eo

qui in diuino iudicio eſt conſtitutus
nobis ſas non eſt alind decernere pᷣ
ter id in qno eũ dies ſupꝛemus inue

nit.atqʒ ideo niſi einus nominere⸗
futato ceteriſqʒ conſoꝛtibus huius
erroꝛis cum nullo pꝛoꝛſus eoꝛuʒ ꝑti
cipare debetis menſe dominice pu
ritatem quam maioꝛes noſtri ſem/
per ab heretica magnopere ſerua⸗
nerunt pollutione diſcretam.
Item leo papupu.
In conigibili danationis ſnia rela⸗
xari non poteſt.
O Amnationis ſnĩam quicunqʒ
meretur accipere:ſñ in ſuo ſen
ſu voluerit permanere nullus rela⸗/
xare potuit.His auctoꝛitatibus ꝓ
batur ꝙ vinentes non moꝛtuos-
ſolnere poſiumns vel ligare.verũ
hoc nõ de oĩ crimine intelligendũ ẽ.
ſunt.n.quedã crimĩa de quibuſetiã
poſt moꝛtẽ accnſari poſſunt quilibʒ
vel dãnari velutibhereſis. Ande
in pꝛima actione qnite ſynodi legit᷑.
Heretici etiam poſt moꝛteʒ ſunt ex
communicandi.
Ane pfertur a quib uidaʒ qui
dicunt opoꝛtere poſt moꝛtem
hereticos anathematiʒari2 ſequi ĩ
boc doctrinã ſcõꝝ patrum: qui nõ

ſolum vinentes hereticos condem

ſed daäaurcpil poſt moꝛteʒ nõ poſſit excicari.quia ecmonitio ſem⸗

per dz pꝛece

ere vindictã.xi.q.ij.indigne.ita ⁊ abſens non põt excõica

r.iij.q.ix.abſens.ſed dic in hoc caſu ſpeciale eſſevel dic ꝙ fuiradmonitꝰ

Aa canone. xxiij.q v. adminiſtratoꝛes. Sed quid ſi aliquis voluit eũ defendere

admittetur.ſic.ff.de ꝓcu.ſeruũ.S.publice.ꝛ.marxime cũ in cauſa criminali pꝛo
inuito quis poſſit appellare.ff.de ap.nõ tantum.ſʒ qo admutetur cũ nõ poſ⸗
ſit canere de rato.ratũ vr hẽre ex quo nõ oppõit obijcem contrarie voluntati.

de con. di. liij.queris ⁊c̃.

nauerunt ſed etiam moꝛiuos.ſicut

eos* qui iniuſte condemnari ſunt
reuocauerunt poſt moꝛtem ⁊ in

ſacris dicticis ſcripſerunt quod fa⸗

ctum eſtin ioanne ⁊ in flaniano reli
gioſe memoꝛie epiſcopis conſtanti
nopolitams.cẽ in actione.v. aug.
ait. Et ſi toꝛte iſti buita deſignani
traditoꝛem ſuum ſicut dũs deſigna
nit iudam legaturin eis nominatiʒ
expꝛeſſe:vel cecilianum vel eius
oꝛdinatoꝛes eoꝛundem libꝛoꝛum*
ſuiſſe traditoꝛes.⁊ niſi eos anathe⸗
matiʒanero ipſe cum eis iudicer tra
didiſſe. Que mõ recitata ſunt. aug.
ſcẽ memoꝛie conſuluit ſtaini ⁊ tene
ri ab initio in eccleſia impium enim
dogma iam inculpatum eſt condẽ/
natuzʒ:⁊ eos qui tali dogmati obno
xij ſunt:anathematiʒari volnit ec/
cleſie traditio licet etiam moꝛtui eſ⸗
ſent.ideo ſancte memoꝛie aug.dicit
ſi modo conuinceretur cecinianus
de his que inferuntur ei etiam poſt
moꝛem eius illum anathematizo.
AIem multi epiſcopi cõgregati ſunt
quedam de diuerſis cauſis ad ec⸗
cleſiaſticum ſtatum pertinentibus
diſponentes de ipſis ſtatuerunt dey
functis:qui ſuas facultates hereticii
