laphlnr ar bitr. tncins appella am elar p ellatio ir iudic ionis de ꝗq tus du vt ibi di l. c. pe. ? fi. toꝛe
ennnche giba valet. vt teſtaturd Getur appe ſtin ur. oſſeſſion ie euen Naʒ ſi de ſequel. ab erecutoꝛe
. Si eneg tia Oeſt! bꝰecau tns p dientie eue p* tet ellatur r fruct
hanni tio n rohe. Non de io ſenten crimini el⸗ c uende an neſtrãtu b eo po ꝙ ſi app ueſtrantu uo⸗
Nſtin vead ſee er iuct in upplic etiam in ox ap ſequ erito ſeq it:hoca teſt a tunc ſeaue ſa. vt. C. q
iam cauſaz at nec v up. eſt m lauerit: n po x rela recnoer.
Dumien ver ſed aliam erene e pellare. ne uemin use ꝛappella ſt: quia no ſi pꝛo ſed non 6 reci.ab er tus
dutnin hꝛop b us egiei lonis de deſtinauerit ſtulari non tuodn el macip . 4 —
in c pꝛob a iudic latio tent 9 ffirmat. li⸗ . ſtrari ꝗq na V ſſeſſio 1 Hm can ic 7. extra.
hanngi mMaermco tupſi licio ſen idem al liceat ali ſeque dia vꝛba tur: po e⸗ aa rbier crtſat.
icfatti ma. t ſe pꝛoba pP d ante i ntlam ter pꝛed pella 8 vel v in expen ilis ſecun ſa
fferet ſe MAuo ſente ſi⸗ptrer Eta a rcede aga henſibilis nili cau
ſganconkr 0 ex petit. b. is. Iſt edatam Pu ſi⸗ vel ium vel merce aulo repꝛe itur in ci *½
Nlgulin ſud Diſqui tada Ant ppellare. icem adue ellatio nes eoꝛum ſi de nan em. leges pr argenti. oꝛe. In
Ncnſin. (eicllgir ui cui Janis ind ocem appe vero tura: onſ lent. IN pumen in. l. libꝛis .ab erecut litezʒ
0 5 nrecl abere eſt
umnin elegatis in tiam B8 ſenſerit. v ſt datam rit c eponiſo omnin eh on eamnis con
de d ſenten bi Po volue turd ellas no iminali in pa pꝛocon
nnnen uoꝛum ci tenetur is exibeat. ellare :7 infra iuſte app iendus eſt: qn dann vt. C. de ap.
ud MM us nino Praapalko ge⸗ lbua⸗ arunlor hoglenn
manch. offi. dele. infra quin onoca oſde MWm iuſta z dum ſe/ AQua fruc“ kind er⸗
ügnun vt extra de Alij.intel infra q uo pꝛo infra e . ns inim quosdi red n C. de l.terni⸗
ificaſti. Ali aquop at. 7 ipiat. tie ptus qi Edit Pos vt. at. 7.1. J
ionſtim ſigniſicaſti dicibꝰ da eoſdem ias accipi it iter arrip c iatur. ſum ius imp dqua PiO on ignor los. vt. lij
atfnd ligunt de iu iſcopog dimmiſſoꝛia pellauiti iſlegibus ſi nuncia duerſari lol: ſe ita pen.n lfoꝛte dup tra de
8i Sen am nS ura n ſimp toꝛit to. vel foꝛt⸗ ic vt ex
Pfontn tis ab ſſa eplſcon noõ d quem begaonemt ueret atur no iſſis auc am nate libelluz. d
ſantlnn ſuam ſen ndare exe le int ktdrr nod ere cog⸗ Pꝛem oſt dat it q. üj. em. autꝭ. de
2 nenitur n infraq los“. edies p ermi olo. fin voꝛuz in 0
chol tlin ————— ſtatutumin ſentétiat debeat. Arupl. fra qnqu ellare pe 51 dol Nteri ue temp
Cnrdn cutioni.q cipe poſſüt oſt latam abpell are appella tibus infr iqʒ appella nꝰo inc ap. ? intra que in pꝛin.
Oſtl. iam cuiq ſtinia fra. ap ol.iiii. L
icjnerſ Fandelnasken P pus Gbicktuperſuan retra/ ſentẽtiam oſtea iuſtin ens in beat. ap c
mandar öe em Bohre inperfluam tentijs titur: quod p ſuis coꝛrig dinz cui N
letiuc tias execu ſed hoe D mm lice dis ſente an itutionibu onis rei .
iudi,a diuo. ia to nocandi vide ſtitu ellationis icens. 9
Munnt ſndi vertn ann andis vel re rbitrium 7 pe dies app ecreuit d auguſt
unint neleathe poſ⸗ ctan habere a llationis ö x. ndum de ſtinianus pel
NHdHE of. . mhab pella 3 ap 382 oꝛ iu eaiuz ax
hnſan ſubde aena vecl⸗ libern mpoꝛa ap micn Rhi 9 mperat les remea
hmmn kirr kermi frilpo⸗ ſuͤt. vtq eins aud 20% Ir decem die bita
ummit le.ex re.iud. cum ne conſt ni cauſam indicem p 1 Intra onceditn uma 0/
ecr onn len. 6 i Fere in⸗ iudicem n ad alium v diſanpe tatio Nterioꝛu nedia in el/
tmngem anſnot Enen tẽ appellare critinkn. Yaicſapy lurima ren irca app d
. ec c ti a
n knt, Fansn naretnnd Ocare vo v. diebꝰ a liqᷓ diſſimn A enleinae- in pꝛeſen ir e
ant gatu mandare f de n t ⁊ĩ biſipſi it ſine aliq in quo entes 7 iendas perueni⸗
. nerit ſr mles an nen 8 fac ium p tig
Ouimd aniperlegan e le em ꝓuoca iat⁊ ipſe inqz dieb latione di benefic „An
4 . , . 3 5 um P
pangt HHõ oſſit. que eperueni⸗ hiſquinq d ſilõ inſmo eceſſari ſi quis
2 . ione p as in e huin eſſen t: vVt m
efſi ommundne Le,er lat epit littera ntetur. qu bo ſpa wrenimelcnenrirgera itcondem
s hn Knſra de af deleer ER liter compr nq; diel tek. d ienim ca it 2 fner mnmmõ
eris quia iuber 3 tis g ebemi tant oe ranin .
onnu vt mia lube ez ſpeci texceptise oſſit c 1 item exe Dies ret:
unn arzih Racblackinn wote⸗ üeetene Prdezegi ca
g mittere magis ionis tiũ bita din er ſins “ iam a rocura eam
mitteren ſcitioni Abitad oꝛuz p licenti er proc imuʒz ean
nne ke un Gurenis lium diurne Item. ¶lice ntem p iduũ ꝓx eriẽtia
urant bere. b. ergo dies com llatur ad q irigitur. venti ndi. Exi! ſſe dan m
bE obatum. n uo appe litter die eſt ad az exte cſatis e ros legu
6 b ictt aliquem co Aquo⸗ iſſoꝛe lit pellat Cc imꝰ hocſe es igna idunm
rdit ui dicit a⸗ oba nerie dim uno ap ione co inenmn homines in tri J
h Unacem hoe p bij fas eo aq ellat iri/ enim! ntantes in endasĩ
uelar ene gnituruse lgo apo cce) ꝛouocat iculum idiſſe. vn
6dA dere nlg tio ⁊ a⸗ 5 p tũ peric erdidii 6i
inn mo. extra contra.fſ. 5 an tur que v poſtulati finien/ ꝛomp auſas per huinſmẽ
uini eiageofaarnucne⸗ ſantur: quarum xofficio l uonglacte Gunus huie
tur:q dies e is ſub tirn duo ſſariuz eri. E r
n lulcpmm in lantu tra. v. D ſuperi lIa neceſſa rmeder ſinue pe
c. vitimo⸗ in tio int ſta iam i9 gppe de etente tioes De
eſ lxv. di ceat etiam 1p ſt. Iſta 67penis ra ſta ei comp appella ſen per
cenin T inalibus. da eſt. tionibu int qui intra r 8omnes ap atoꝛes ſe toꝛes
crumme imi de can tata ſu ias non po mus 20 c2 ez 7 tutoꝛe⸗
– potiuſ in er lodee terpꝛe iſſoꝛias ecd neper p nratoꝛes em die
mop iuili. vr. ff. m in dimiſſoꝛ vel r. ſe ſi el enrat dec
uc nnoe Rraninm.e n tempoꝛad ceperint endo tenſoies ve ſſe intra
nn e nannn dienl ſtulane ꝛeſcripti am appe ven
in ——— igckerint p tur ? pen dem.
tez qu ean „Ic
mnen sen is poſt da aereurre
nin Nni rars ubmne
i fuerüt ouo
clgſſatutifueri
n
ſe
int

C Bierum. Sed nunquid ille dies in quo appellaturcõputabitur inter llol

Cau.

x.dies.quod videtur quia dies illa in qua pꝛomiſſio aliqua ſit.cõputatur cum
illo tẽpoꝛe.niſi excipiatur.vt.ff.ſiquis cau.l.j. Similiter dies in quo fit diuoꝛ

tium computatur inter.lx.dies qui dantur accuſatoꝛia tempoꝛe diuoꝛtij.vt. ffᷣ

de adul.pater.S.j. Item licet.dicat intra.x.dies.tamen decimus dies comp:e⸗

benditur intra ülud tẽpus.
vt.ff. ve ſucceſſoꝛio edicto.l.j.
S.qð dicimuſ.⁊.ff.ð.ver.ſig.

ñn quis ſic dixerit.immo idez

videtur ſi diceret ante.x.di⸗

es ꝙ adhuc ĩ decimo die vp

poſſet appellare. ff.de ver.
ob.eum.qui.⁊.l.cum quis.
§. ꝗ ita.⁊ facit adhoc.S. e. p⸗
pter.Rũ.ꝙ ſi tantum ſupe⸗
reſt de die ꝙ poteſt delibera
re condemnatus.tũc illa di

es cõputatur pꝛo vno die.

io. Ego.credo ꝙ ſemper cõ⸗
putetur.vita ſeruatur de fa⸗
b ¶ Arecitatione. NMunqd
hoc tempnus vtile ẽ.ſicut fuit
tempus bidui.Quod vide
tur.aliter.n.videiur diminu
tum beneficiũ antiqui iuris.
maxime cũ lex noua nihil ex
pꝛimat ð hoc.ergo veteri iu
ri ſtandum eſt. C.de ap.pꝛe⸗
cipimuſ.in fi.? quod nõ mu
tatur quare ſtare pꝛohibet᷑.
vt. C. de.teſ.ſancimus.qua/⸗
re ergo dicit hic a recitatione
ſententie cũ ſecundum.l.an
tiquã a tẽpoꝛe ſentẽtie com
putantur hic.x.dies. vt.j.e.
§. biduum. dic ergo ꝙ tuzʒ
ad ſui initiũ vtile eſt.ſed con
tinuuʒ quãtũ ad ſui pꝛogreſ
ſum qꝛtempus hoc compu
tabitur a tempoꝛe ſcientie
vt. C. quõ ⁊ quando iudex
ab eodeʒ.ꝛ.ff.de edil.edic.cũ
ſex.⁊.j.c.biduum.Cu.n.illi
Dies. x.dentur ad deliberan
dum an velint ſtare ſenten⸗
tie vel ñ qualiter poſſet igno
rans deliberare.Currit er⸗
go hoc tempusla tempoꝛe
ſcientie.⁊ ẽt a tẽpoꝛe quo po
teſt agere.j.e.S.biduum.⁊.S

aduerſus.extra de ap.ex ra

tione.h.tamen dicit hoc tem
pus eẽ continuũ ſed poſtea
dicit reſtituendũ eũ qui age
re non potuu.
c ¶ Acd boc.lis.extra. eo.ex
ratione.
d ¶ Ditium eſt. ar. quod ꝑ
me nõ ſtat mihi non eſt im⸗
putandum. xliij. diſ. epheſi
is. C. de condit.inſertis.l.vl.
e Sed ſiquid. vnde ſic nõ
Pe termino pꝛeſigi.vt die ta
i ſit appellans reuerſus. vt
extra de ap. er in ſinuatio⸗
Ne.
fF¶Imperatoꝛ. idem ſi ali⸗
iuder impediatur ad quẽ ap
pellatur in aut.vt ſpõ.lar.S
hoc quoqʒ coll.ix.⁊ hoc veꝝ
eſt in cauſa appellationis.i
pꝛincipali.n.caula ſecus eſt.
qꝛ ihi perit lis triennio.C. ðᷣ
iudi.pꝛoperandũ. Itẽ quod
Diri eſt verum. ſi ipſe appel
lans impediatur ꝑ cãm ne⸗
ceſſariam.puta viʒ fiuminis
vel ſimile.extra.e.de ap. ex
ratione.ſi aũt aliter impedi

ret cum hoc ei noceret ſed poſſetagere contra impedientem.ff.de dolo. arbi⸗

rum ſpacium a recitatione ſenten

tie numerandomm iudicibus ab

his quoꝛum intereſt offerri ſiue ma
gni ſiue minoꝛes ſint excepta vide
licet ſublimiſſima pꝛetoꝛiana pꝛefe
ctura vt liceat hõi intra id ſpaciunʒ
leniſſime deliberare ſine appellã/
dum ei ſitſine quieſcenduʒ.ne timo
re inſtante opuſ appellatoꝛium fre
quẽtetur. Sed ſit omnibus inſpe⸗
ctionis copia que ⁊ indiſcuſſos ho
minum caloꝛes poteſt refrenare.
Ad boc ſancimus ſi quãdo lis ſpe
ratur in noſtrum inferri conſiſtoꝛiũ
ſi foꝛte contigerit imperatoꝛis ma/
ieſtatem occupatam publicis can
ſis ex mundanis pꝛouiſionibus nõ
poſſe conuocare patres:quatenus
cauſa agitet nõ ex hoc liteʒ pericli
tari quod enim vitiuz eſt lingãtiũ
ſi culmen imperatoꝛuʒ occnpetur

vel quis tante eſt auctoꝛitatis: vt

nolentem pꝛincipem poſſit ad con

nocandum patres ceteroſqʒ pꝛoce
res coartare. Sʒ ſi quid:tale enene

rit:cauſa intacta permaneat donec
iperatoꝛ ſua ſpõte motus ⁊ ceteros
conuocari pꝛoceres inuſſerit ⁊ liteʒ ĩ
ferri patiatur omnia ſecũdũ moꝛeʒ
ꝓcedere Alud ẽt ĩ tertio capitu
lo diſponẽdũ eſt qð ãtigtas bene
ſtatuit:nouitas auteʒ neglexit.Cuʒ
n. venerãda vetuſtatis auctoꝛitaſ
ita magiſtratus digeſſit:vt alij ma⸗
ioꝛes alij medij alij mioꝛes ſint.et
a ppellationes a minoubus iudici
bus non ſolum adimaioꝛes indiceſ
remittãtur ſz ad ſpectabilium iudi
cum tribunal: quatenꝰ ⁊ ipſi ſacro
auditorio adhibito litem exerceãt
nouitas autem hoc dereliquit.enue
nit vt ſuper minimis cauſis maxi⸗/
mi noſtri indices inquietentur 2
homines pꝛopter minimas cauſas
magnis fatigentur diſpendijs. vt
fſoꝛſitan totius litis eſtimatio ad
ſumptusiudiciales non ſufficeret.
Idęoqʒ ſancimus ſiquando ex egy

ptiaco tractu vel adiuncta ei vtrra

que libva pꝛouocatio ſperatur vſ/
que ad.x.libꝛarum auri qnantita
tem non in hanc regiam vꝛbem eã

euenire ſed ad pꝛefectum auguſta/

lem qui audiat ⁊ cauſam dirimat
vice ſacri cognitoꝛis nulla eis poſt
diffinitinam ſententiam appellati

one poꝛrigenda. Similiqʒ mo

do quotiens in aſiana dioceſi vel

pontifica tale aliquid emerſerit vi

qʒ ad pꝛedictam qnantitatem. x.li⸗
bꝛarum auri appellationes ad vi⸗
ros ſpectabiles comites foꝛe vel
pꝛoconſules vel pꝛetoꝛes vel mo⸗
deratoꝛes quibus ſpeclaliter eaſ⸗

trio. S.ſi dolo. Sed ſr ule non eſſet ſoluendo tunc ei lis reſtituitur.ff. de eo per

quem factum erit ex hoc edicto.Ar.contra.extra de in inte.reſlit. ex litte
ris.ibi enim non datur actio contra decipientem ſed reſtiitur contraſẽ

tentiam ſed hoc fuit quia impediens non poterat ſolucre quod peteba

tur. io. bodie ſecundum canones non perit inſtatia iudicj.ſ pꝛopter im
pedimentum cauſa. . triennium terminar.i nõ potuit. vt extra de iudi.

dem lites peragendas deputamꝰ
remitt antur quatenus ⁊ hi ad ſimi
litudinem pꝛefecti auguſtalis vice

ſacriꝰ cognitoꝛis intercedãt.⁊ cau

ſas ſine ſpe quidem appellationis
dei tantum ⁊ legum timoꝛe pꝛefe/
rant dedicendas. Ouentalis au
tem tractus cauſas appellatione ſu
ſpenſas ⁊ vſqʒ ad decem libꝛarum
auri quantitatem limitatas ad vi⸗
rum ſpectabilem comitem oꝛientiſ
mittere ſimili modo audientiam⁊

finem eis impoſiturum ſancimus

Illo videlicet obſeruato:⁊ viri ſpe
ctabileſ vel alij ſpectabiles indiceſ
non ad alios eadem ſpectabilitate
decoꝛatoſiudices ſuaſ tranſmittãt
appellationes in litibus quantecũ⸗
que ſint quantitatiſ.cum non opoꝛ
teat ad compares indices appella
tiones referri ſed a minoꝛi iudicio
in mains tribnnal aſcendere: ſed
ad illuſtriſſimam pꝛefecturam illo
rum appellationes cuiuſcunqʒ ſint
dignitatis vel quantitatis vt dictũ
eſt dirigantur.que vna cum viro
ſuo excelſo pꝛo tẽpoꝛe queſtoꝛe ea⸗
dirimat vtroqueofficio ſubmini /
ſtrante ideſt tã ex ſacrisſcrinijs mo

re ſolito quam pꝛefectorio. Na

tamenꝰhoc ſaneimus vt nec a duci
bus vel ab alijs ſpectabilibus iudi/
cibus quibus foꝝꝛe⁊ ſi pꝛiuati ſint
⁊impeꝛialis maieſtatis cauſas in/
iunxerit:appellatio ad memoꝛatoſ

ſpectabiles iudices currat:ne cauſa

non gradatim pꝛocedere ſed per⸗
peram videatur: ſed a pꝛeſidibus
quidem pꝛouinciarum ⁊ indici /·
bus a nobis datis ſi non ſint ſpe/

ctabiles iudices intra memoꝛatam

quantitatem referaturꝰ. Si autem

vel illuſtres ſint dati a nobis iudi⸗

ces quibus apices dignitatum ſuꝑ
ſpectabilitatem ſunt vel duces qui
omnimodo ſpectabilitate ſunt de⸗
corati vel hi qui a pꝛincipe ſunt de
legati ſpectabilem habeant digni/
tatem eoꝛuʒ appelationes ſub qua
cunqʒ quatitate in hac regiã vrbẽ

ad competentes antiquo moꝛe in-

dices referantur omnibꝰ alijs que

in appellationibus ſtatuta ſunt vel

ab ãatiqua pꝛoſapia vel auctoꝛitate
anterioꝛum coſtitutionumvel ano
ſtra buma nitate intactis illibatiiaʒ
cuſtodiẽdis. Iem dig.quado ap/
pellandum ſit.

Quando appellandum ſit pꝛimo
velſecungo.
B Idnuum vel tridunz appellati
onis ex die ſententie late cõpu
tandum enit. Quid ergo ſi ſententia

ANpellerur ad vrbẽ ni ſ ft. .xlibꝛaſ auri vt. S.
Aad competentes,. per hoc nota appellationem a

venerabllis.

gC Allud ẽt cauſis. q
ſeri non debet. vt in
gutc.vt omnes obe.in

dic.S.⁊ boc conſiderqᷓ

tes col. v.

b — Ad ſumptus i,ad⸗

victualia que dantu

iudicibus.vt er de vi⸗
2. ho.cle.cũ ab omni.

i ¶Ad.x. libꝛaruʒ. nö.

x. libꝛas auri minimu
Dicl.

k¶Auri. bic vocat mi
nimã ſũmà viq; adr.
libꝛas aurialibi vſqʒ.
ad.xx.marcas.alibi vp/

qʒ ad duos aureos.ff

ð dolo. ſi oleũ alibil.

ſolidi. C. de defen. ci⸗

„

Ui.l.j.

calus in qbꝰ ſecundo

nõò audit appellans.

C. de epiſcopali audi.
aut.ſiquis litigantius

C. de aſſer.tol.l.j. C. ð

ap.iubemus.⁊.l.in of

ferẽdis.in aut.de ſan.
epiſco.S.ſiquis vero.

col.ix.

m¶Sacxi cognitoꝛil

l.pꝛincipis.

nIllo que vna.ſcilʒ

pfecura uluſtrimima.

o ¶Vtroqʒ.ſcilicet pꝛe

toꝛis ⁊ queſtoꝛis.que-
ſtoꝛ.n.qui pꝛcfuit ſcri⸗

nijs imperatoꝛis audi

uit cãas appellationis

pNa tamen. Sen—⸗

ſus?.nõẽ appelladũ

a iudicibus quiſũt il

luſtres ad ſpectabiles
qui ſunt mino:es nec
a ſpectabilibus ad ali
os ſpectabiles cũ ſint
pares. ſed a pꝛeſidibꝰ
ꝗq ſunt minoꝛes appel
landũ ẽ ad ſpectab leſ.
q ¶Pꝛiuuati. quãdo

qʒ delegatur eis cau⸗
ſa ſed pẽdẽte iudicio ſj

unt ſpectabiles. vt. C.

de ap. pꝛecipimus. in
h.⁊ ſic non ſemper oſi
derat᷑ pꝛincipiũ acce⸗
pti indicij.ſic.iij.q. viſ.

act. ſi rem. 5. . ar. con
tra.er de pꝛobatio.c.
poſt ceſſionem de ele.
dudum.

T ¶Hõ gradatim. C
de ap.pꝛecipimus.
g Sza peꝛeſidibus g
ſũt clariſſimi.ꝰ mioꝛei
L⁊ ¶ Batis. non tamen

delegatis.

u ¶Referat appllio
ad iudices ſpectabiles
x¶ Sub quacũqʒ.hot
veruz e cu appellatui·
a ſpectabili bus ſed ſi
a clariſſimis.iune nõ

d alium fieri ; ad

icts⸗
um
C.
cuſe
c.
aißt
Ph

,

ſiate
nise
ſrpt
depe
en
ſoipti
lſteni
ſitur)
Cnin
Uelco
Cgon
ai
Cnec
fiene
Oſtin
guan
Lonn
lamen
n
Hona
hne
lmi
ia
ug

erush
ſdnogann
fſiglitl

ingbyfnh
hdligelns
ſnu
gnolrgnn
indi
behnstl
Pininrin
Klnem
.
Emimn
ape.
logtenmnts
allekrü.
rogtling
qpeſnagte
Auipetuutr
nhrnurkul
Plgtlntn⸗
unndn
nöicpplin
hbrscnipl
Atſorni⸗
tmersr
ghlktegti
Ctunin
Cli eitn
Gio
ltſton
enigi
lartschn
eirnde
Plient
iniſſü)
minn
inepin
ſiuni
Kn.
ein

ohend

wnd
Apinni

ogtane

ni
grunie
wige,

Nting

delegantem. contra id.ff. quis ⁊ a quo appell.l.ij.? extra de of, de le. ſu⸗

queſtionum.ſic.j.eo.placuit vt pꝛeſ byteri.

AQue in appellationibus.i.ad pꝛincipem. vt. C. de excuſ.tu.quĩqua

duum.ſub conditione de futuro.tunc ſuſpenditur ſententia. ff.

ſi cer. pe. reſpiciendu;
conditio autẽ de pꝛeſẽ
ti vel pꝛeterito nõ ſu⸗
ſpendit ſententiam.ſf.
fi cer.pe.cum ad pꝛe⸗
ſens.tamẽ ſentẽtia ex
communicationis la/
ta.ſub conditione tenʒ
lxiij.di.ſalonitane. ex
de ſen. excõ a nobis.
⁊ extra de ap.pꝛeterea

.fl.de ver. ſig. cedere
djem.
b ¶ Mon eſt. pꝛohibe

tur qꝗd ſieri quod tam̃
factuʒ tenet.ſic xlv.di.

de iudeis.ff.de inter⸗

dictis ⁊ releg.relegato
rum. S. ad tempus.
c ¶ Sententia. difſini
tiua.ſed interlocutoꝛia
ſic. vt. j. xvij.q.iij. ſi⸗
quis ſuadente. ? ex ðᷣ
ap.pᷣterea.que ẽ huic
legi contraria.

Statim in alijs p
ſcriptionibus non ni /

ſi a tempoꝛe conditio⸗
nis exiſtẽtis currit pe
ſcriptio.ff. quãdo.ac.
de pecu.eſt annalis.l.
j.F. annus. 2. C. ð pꝛe
ſcripti.xxx.an.cuj no
tiſſimi. S. illud. Sʒ obi
icitur. hec ſententia ñ
continet abſolutioneʒ
vel condemnationes.
ergo nulla ẽ vt. C. de
ſen.⁊ interlo.pꝛeſes er
go nec ab eaappella⸗
diffinitiua. ver. c. aũt
quando. Rñ.licet mo
do nulla ſit ſperatur
tamen ⁊ timecur e ſit
valitura.nã in condi⸗
tionalibus ob ligatio
nibus ſpes eſt debi⸗

tum iri. vt.ff.de ver.ſi

gni. cedere diem. vnð
licet appellatio non in
ueniat quid extiguat.
tamen conditione exi⸗
ſtente retro ſingitur
extinxiſſe. vt. fl. de ſol.
ſub conditione debi⸗
toꝛ.⁊ eſſectus ſenten⸗
tie retrotrahitur quan

fuerit ſub conditione dicta.vtrum

er die ſententie tempus computa⸗

mus ad appellandum:an vero ex
die quo conditio ſententie.exuterit
Sane quidem non eſt ſub conditi
oneſententia:diceuda ſed ſi eſt di/
cta quid ſiet.⁊ eſt vtile ſtatim tem
poꝛa ad appellandum compntari
debere. Quod autemin ſententijs
pꝛeceptum eſt:vt vel altera die vel
tertia pꝛouocetur.hoc etiam in ce/
teris obſernandum eſt. ex qnibus
ſententia quidem nõ pꝛofertur ap/
pellari tamen opoꝛtet ⁊ poteſt vt
cum quis ad tutelam vel ad alia ci

nilia munera nominatur: 2 eins ex

cuſatio'non admittitur. Dies aũt⸗
iſtos inquibus appellandum ẽ. ad
aliquid eſſe vtiles oꝛatio diui mar
ci voluit:ſi foꝛte eius a quo pꝛouo⸗
catur copia non ſuerit vt libelli de
tur. Ait eniʒ is dies ſeruabitur quo
pꝛimo facultas adeundi eri.
Auare ſi ſoꝛte poſt ſentiam ſtatim
dictam copiam ſni non fecerit.is ꝗ
pꝛonunciauit:vt fieri aſſolet.dicen
dum eſt nihil nocere appellatoꝛi.
Nam vbi pꝛimum copiaʒ eius ba
buerit.poterit pꝛonocare.Ergo ſi
ſtatim ſe ſubtraxerit ſimiliter ſub/
neniendum eſt. Quid ergo ſi con/
ditio hoꝛe efficit. vt ſe reciperet ſi
foꝛte ſeutentia dicta ſit iã ſupꝛema*
hoꝛa.vtiqʒ nõ videbitur ſe ſubtra
xiſſe. Adeundi autem facultatẽ
ſemper accipimus ſi in publico ſui
copiam.fecerit.Ceterum ſi non fe⸗
cerit an imputetur alicui quod ad
domum eius non venerit:quodqʒ
in boꝛtos nõ acceſſit ⁊ vlterius qð
ad villam ſub vrbanam magiſque
eſt vt non debeat imputari quare
ſi in pnblico adeundi eius facultas
non fnit melins dicetur facultatem
non fuiſſe adenndi. Siquis ipſius

quidem a quo appellanit' adenn/

di facultatem nõ bahuit. vt ei libel

doqʒ.vt.fl.de bis qui no.infa.furti.

e ¶ Quog autem. non pꝛofertur vt in electionibus ⁊ pꝛeſentationibus
vt extra de ap.conſtitutus.⁊.crepꝛebenſbilis.⁊ extra de of.dele.ſuper.
eo.⁊ eſt. hic ar.qꝙ a tempoꝛe electionis vſqʒ ad.x.dies poteſt appellari.
ſ¶ Ercuſatio. Nota ꝙ quinquaginta dies dantur ad excuſandum ſe il
li qui vocãtur ad munus ciuitatis.ſimiliter ad munus tutele.ſed ſi excu

ſatio non fueritadmiſſatunc poterit appellare.vt inſti.de excu.tu.S.qui

autem.ff. quan.ap.ſit.l.j.S.ſiquis tutoꝛ.C. de excuſ.tutoꝛ.l.quinquagin

ta. Nec tenetur tunc appellare cum nominatur tutoꝛ.ſed tunc cum ex

cuſatio eius non admittitur vt ibidem dicltur ſed cum aliquis eligitur
ad oignitatem aliquam.ſtatim tenetur appellare antequam ſe excuſet.
vt.ff. quando ap.it.l.j.S.ſi quiſ tutoꝛ niſi eligatur vt ſit defenſoꝛciuitatiſ

ibi non habet locum appellatio.vt in auẽ. ð defen.ciui.S.iteʒ illud.col.iij.
P

g ¶ Bies autem. ſupꝛema.videtur ꝙ iudices vſqʒ ad ſupꝛemam hoꝛam
tenentur expectare partem aduerſam.ſicut totus dies quo pecunia de
betur cedit arbitrio ſoluentis.inſti.de ver.ob.S.ij.⁊ dicit lex.audient iu
dices veſpere mane ⁊ meridie.vt inlauten. de indi.S.ſedebunt.coll.vj.et
qui ante cal.pꝛomiſit idem eſt ac ſi in calendis pꝛomiſiſſet.vt.ff.de verbo.
ob.qui ante ar.contra.ff. de oꝛig.iu.l.ij.S.⁊ quia magiſtratibus.vbi di⸗
citur ꝙ in congruum eſt quod iudices veſpere pꝛeſideant.ſed diſtingue

elj.

t de of iu. dele. conſuluit.

cx.

v JYZMM “MZ
h Adeunai. an imputetur. pꝛopter hoc verbum dicũt quidã ꝙ non poſſit

appellari niſ in pꝛeſentia iudicis.quia ſi eo abſente poteſt appellari.ergo nõ
refert ſiue ſubtrabat ſe iuder ſiue non. eſt arg.pꝛo eis extra.e.cum ſit roma⸗
na.ſed contra extra.e. ſuggeſtum. extra de aliena. iudi. mutan. c.j. C quomõ

los darer eins autem ad quem ap
pellauit:habeat copiam:videndũ
eſt an ei pꝛeſcribi poſſit:quod eum
non audierit.⁊ hoc iure vtimur.vt
ſi alteriuſ adeũdiifnerit copia:locũ
babeaf pꝛeſcriptio. Palam eſt
eamveſſe peopꝛiam cauſam:cuius

emolumentum vel damnum ad

aliquem ſuo nomine pertinet. Si
aduerſus abſentem fuerit pꝛonun/
ciatum biduum vel triduuʒ ex quo
quis ſci computandum eſt:nõ ex
quo pꝛonunciatum eſt. Nuod au

tem abſentem dicitur poſſe pꝛiouo

care ex quo ſcit ſic accipimus:ſi nõ
in cauſa per pꝛocuratoꝛem deſen:
ſuð eſt. Nam ſi ille non pꝛonocauit

difficile eſt vt hic audiaturꝰ. Si

quidem in inſulam depoꝛtandum
annotauerii pꝛeſes pꝛouincie:⁊ im
peratoꝛ reſcripſit vt depoꝛtetur:vi
deamus quando ſit appellandum
vtrum cum imperato: reſcripſit
vt depoꝛtetur an cum eiſcribitur:⁊
puto tunc eſſe appellandum.cum
recipi eum pꝛeſes inbet. Ceteruz ve

rendum eſt ne ſero ſit:vt tũc pꝛono

cetur cum imperatoꝛ inſulam ei aſ:
ſignanit.compꝛobata enim ſenten
tia pꝛeſidis vel pꝛetoꝛistunc ſolet
pꝛinceps inſulam aſſignare. Rur
ins illud verendum eſt:ſi mẽdaci/

is apud pꝛincipem onerauit eum

quem depoꝛtandum laboꝛat: in/
tercludi ei viam pꝛonocãdi.Quid
igitur eſt.recte igitur dicetur huma
nitate ſuggerente:vt ⁊ hoc ⁊ illo tẽ
poꝛe non fruſtra pꝛonocaretur:qꝛ
non aduerſus pꝛincipem ſed aduer
ſus indicis caliditatem pꝛouoca⸗
nit. Illud qnoqʒ videndum eſt
ſi cum imperatoꝛi ſcriberetur.exẽ
lum litterarum litigatoꝛi editum
ſit: neqʒ is appellauerit: et poſtea
contra eum reſcriptum ſit an appel
lare a litteris pꝛideʒ ſibi editis poſ/
ſit. Certe non poteſt quia qui

et quando iudex ab eo. C. ð

i Appellanit. ideſt appel⸗

„

are voluit.

k U.Haret. ipſe iudex.ſcilic
dimiſſoꝛias.vel intellige de

libellis appellationis quos

1 ellans vult dare iudici.

MNQuod eum. facto eniz
ſicut voce quis appellat. vt
erie de ap. dilecit.
m Palaz eſt eam. põt. n.
dãnũ pertinere ad aliquem
⁊ fieri non ſuo nomine. xij.
q.ij.qui manumittitur.xiui
q uper tmudenti l
Scit. ſi. xxtra. de ap. ſuꝑ
eo vero quod.in ſi. C.quo⸗
modo⁊ quado iuder.ab eo.
o Bifficile, ideſt non. nam
alibi ponitur hec dictio diffiĩ
e Rovirlvij di. quatũ lʒ
p ¶Audiatur. nota cum ali
quis eſt abſens poſt lit. con
teſta.aut abeſt ex inſta cau⸗
ſa aut ex iniuſta Ex iuſta tri
pliciter poteſt abeſſe.qꝛ aut
abeſt ex cauſa neceſſaria ⁊ ꝓ
babili.autex cauſa neceſſa⸗
ria tantum aut ex pꝛobabili
tantum. Si abeſt ex cauſa
neceſſaria ⁊ pꝛobabili vt ex
cã reipu.tunc ſiẽ legitime ð
feuſus reſtituitur ad appei⸗
landus.vt.ff. de in inte. reſt.
l.vl.ſi vero nullo modo eſt
deſenſus. vel fuit minus le
gittime. ad totam cauſam re
ſtienuur. vt. C.ex qui ca. ma

R

l.j. C. ð pꝛocu.quia. Si abeſft

ex cauſa pꝛobabili tantum.
vt ex cauſa peregrinationis
vel ſtndioꝛum tunc ſi eſt le⸗
gittime öfenſus ad nihilũ
reſtituit᷑ ⁊ ita loquiir hec
lex.fl.ex qui.cau.ma.l.nec ñ
ſi autem non eſt. legittime
defenſus tunc ſi conſtitui

pꝛocuratoꝛem vel potuit cö⸗

ſtituere ad nihſluʒ reſtitui.
niſ ille pꝛocurator quem re
liquerat moꝛtnus ſit vel foꝛ
te ſoluendo non ſit. vt.fl.&
qui.ca.ma.ſed ⁊ ſi.S.j.decre.
tamen dicit indiſtincte retra
ctandum quod falſum eſt. ſi
pꝛo batur iuſta cauſa abſen⸗

tie vt exna de ſenten.⁊ re.iu.cum bertoldus. Nec diſtinguitur an potuerit cõ
ſtituere pꝛocuratoꝛem an non.vel non abfuerit ex pꝛobabili canſa an non.et

eſt ar. ad hoc.C.quomodo ⁊ quando iuder.ab eo.ibi.enim videtur ꝙ non ſit

opus reſtitutione.ſed ꝙ de iure cõmuni poſſit appellare.Si labeſt ex cauſa
neceſſaria tantum.vt cum quis ſit depoꝛtatus pꝛopter ſuuʒ delictumtunc ſi
potuit conſtituere pꝛocuratoꝛem non ſubuenitur ei.vt.ff.de mino.papi.ait.
Sed ſi abeſt ex iniuſta cauſa nunquam auditur appellans.nec ſubuenitur ei
quia contumax non auditur appellans.vt.xxiiij.q.iij.de illicita.⁊.ſ.eo.S.ſunt
quoꝛum.nifi veniat iudice adhuc ſedente pꝛo tribunali.vt.ft.de in inte.reſti.
diuns Sed ſi eſt abſens ante li.conteſ.tunc vel ercommunicatur vel ſit mii
Hanpor. vt diſtinguitur extra vt lite non cõteſta.tue.a.c.quoniꝗ frequẽter
q Sigdẽ depoꝛtadũ.pᷣſes.n.depoꝛtare nõ põt. vt.ff. dele.ij.l j. SF. depoxtatꝰ
ff. de iniui.rup.te.l.ſiquis.S.eius qui⁊.S.ſeq.⁊.ff.de ſiterdi.⁊.rel.relegatoꝛuʒs.
F ¶ Annotauerit.i.iudicauerit. ar. ꝙ metropolitanus poteſt cognoſtereve cö
criminali epiſcopali.⁊ talem ferre ſententiam.iudico te eẽ deponendum ſicut

hic ReKalachen depoꝛandum.
S 4 6

Acuerſus ergo qui appellat a grauamine iuſte appellat licet remota ſit
appellatio.qꝛ nõ aduerſus lr̃as pꝛincipis.ſed aduerſus malitiã iudicis appel
lat. ſic eẽ de of.iudi.dele.c.ſane.in ni.fl.de cuſto.reox.l.dinus.C. de rela.l.j.
R¶Allud.imperatoꝛi. conſulendo ipſum velreferendo. b. tunc litigatoꝛib⸗

Lau.
qAedio. dum tamen ſit recipienda.

edi dz coͤſultatio. vt. C. de rela. l. ij. extra de ap. intimaſti.

a¶Aui tunc.hic manifeſie vr ꝙ ſi quis non appellat a ſuſpecto iudice nõ

recipit lr̃as iudicis.veil ſi ꝗs nõ ꝓteſtatur cã ſuſpitionis vel appellationis ꝙ;

HKitẽ.appellationis.qꝛ ſi ab initio defenderet opoeret eam ſatis dare. qꝛ ĩ
aliena re nemo idoneus eſt defenſoꝛ ſine ſatiſdatiõe.ff. de pꝛocu.qui pꝛopꝛio
ſed hoc eſt virile ofſicium. C. de pꝛocu.alienam.
Ab initio pꝛo ſilio nõ põt mater agere vel ipſum defendere. qꝛ boc eſt vi

rile officiũ.

C. de pꝛocu.aliena.põt tñ poſtulare pꝛo parentibus valitudine ðᷣ

tẽtis.fl.de pꝛocu.feias ſed aliena negocia põt mulier gerere extra iudiciũ.ff.ð
neg. geſt. l. iij.S.j.ſi tñ vis recipere mulierẽ intercedentẽ pꝛo aliquo facias eã
renunciare auxilio velleiani.vt. C. qñ mulier tu. ofl. fungitur.I.vl.
¶.Si qõèʒ. in cribus tm ſit qõ. vt. v. q. v.illi. f.. ð qdni.l.j.ĩ pꝛi. ſed in pecunia
rijs cauſis nõ facile niſi cũ aliter veritas nõ põt liquere.ff. de qõni.diuꝰpiꝰ li
beri ẽt toꝛquent᷑ ſi fcõᷣ iterfuerit. ff.e.vniꝰ.S.teſtes.als ñ.C. ð qõi.decuriones

uere aliquẽ nulla pꝛeſumptione pꝛecedente.qðᷣ

n licet. vt extra de re.iur.cum in contemplatione.
Eius qui.hoc intelligunt oẽs cũ nũciũ mifit.ſʒ aliud ẽ ſi per ſe in pꝛopꝛia
perſona ⁊ añ citationẽ iter arripuit.vt ex.e.meminimus.⁊.c.ſuggeſtũ. Sed qʒ
hac diſtinctõeʒ ẽ ar. er de of.dele.cũ cã. vbi difſertur cã pꝛopter miſſionẽ nücij
2 eſt hodie expꝛeſſum in decre.de ap.ad hoc.ſic nõ obſtat e.ti.vt debitꝰhonoꝛ.
Alud.n.intelligitur qñ hoctm̃ dicit ⁊ non pꝛobat.Et ibi dr ꝙ pꝛimo ↄuenit
qui pꝛimo litteras dedit iudici.hodie ſtatur decre.vt debitus.

In criminali.i.ſi vult toꝛq
0
k

Qſt appellationẽ.ſimiliter ſi appellationẽ non recepit dabit litteras

appellanti.vt eas det ſupioꝛi in quibus ſigniſicabit ei quare appel⸗

lationẽ nõ recipit.vt.ff,de ap.nò reci.ſciendum.
mTeẽpus. xxx. diex. vt. j.e. . vl. in fi ſi infra id tẽpus nõ petierit vr̃ renũ
ciare appellationi.vt.S.e.ab eo.⁊. C.e.qm̃.nec iuder ad quẽ appellauit eũ au
diet.index tñ etiã non petenti tenetur offerre aponolos vt. C. e. eos.in fi.
Inſtanter. S. c. di.pꝛiſca.

er eum ſterit. ergo ſi per ipſum ſtat hocei nocebit. vt inder ſuperioꝛip⸗
um non audiat ſine apoſtolis.hoc hodie in paucis locis ſeruatur,
Appellatione interpoſita, ita q teneat.

Sindici.

VIEMibil. niſt cum appellat abexecutione.tune ſine ſit mobilis res 4
ne immobilis fructus ſequeſtrantur. C.quoꝝ ap.non re.ab:executoꝛe

poſlea nõ poſſit appellare vel recuſare.⁊ er ð ſen.⁊ ar.re iudi.qð ad cõſultatio Si in alio caſu cũ dulapidat frucus.ff.eo.imperatoꝛes.extra de ſeque
nẽ.⁊ extra de of.dele.gratũ.ſed contra petitis inducijs a iudice poteſt ipſum ſira.pol.c.vl.⁊ cũ appellãs eſt in notoꝛio crimine.extra.e. cum ſit roma⸗
eeulareet alegataca abñ⸗ Gehe en unatre⸗
tie coꝛã eo.vt extra vt li. non . . “”GG .J.Ec. S. ſunt etiã.
Ote accedẽs. imo⁊ poſt ꝛe tnunc nõ appellauit: vera eè q̃ ſcri: ceat.Alpianus ti. Nihil nouari ap em ſi heres conui
ſtita cautionẽ ſtadi iuri pöt pta ſunt ↄſenſiſſe vẽ. nec ẽ aundiẽduz pellatione interpoſita. Appella ctus delegato vel fi⸗
appellare. vt extra de eoqui · ſi dicat enẽtuʒz ſacri reſcripti ſe ſuſti tioneiterpoſita ſiue ea recepta ſue deicõmiſto peeſtado
mirin kol e enint e. nuiſſe. Ite vlpia.li.xlix. iti. ð ap. nit ſiue no:mediotpenibil⸗ nonan ene ttnd⸗
i okernt E wamiaende Be appellatiomibus Tecipiendis opoꝛtet. Si as explurihus ſacdci Qaneheli eten
edi genus acdis fſ. de iudi. velnoon. B noꝛibꝰ odẽnatus ꝑꝑ quedã appel ſtituendo. f vt lege⸗
non vr poſt receptas lrĩas D On ſolẽt audiri appellantes lanerit pꝑꝑ quedã non:vtruʒ ſit dif⸗ tox vel ndeic noini
iudicis quas remittit pape 2 niſihi qnoꝝ ĩitereſt?: vel bꝰ fſerenda pena eius aut nõ queritur ne caueatur . poſti;
poſſuʒ indicẽ recuſme. vt er mãdatũ ẽ: vel q negociũ alienũ ge ⁊ ſi quidẽ grauioꝛa ſunt crimina: S. .ita etia eſt in ſup⸗
imn de ol. vele cñ olim. Nez rit: quod morx reus ratũ bʒ. Sj 2 ob que appellatio interpoſita eſtle plicatione. C. de pe⸗
a. ertna ve reſti. ſpol. er ⸗ ſi mater ex pietate ꝓuocaueri:di nins aũt id ꝓpter quod quis nõ ap cibꝰ impera.ot. auti.
aöne. die ꝙ ſp pota grau cendü ẽ ⁊ bac andiri debere. ⁊ ſi li pellanit:recipienda eſt oio appella aue ſupplicatio. Iteʒ
meme ahppellari. de app. t& pꝛeparand curare maluerit in tio ⁊ diſſerenda pena.Si vero gra ornoie Pbabbe⸗
zwedime⸗ ſolẽt intereſt. ſe tercedere nõ vi lʒ ab initio deſen/ mioꝛem ſniaʒ mernit ex ea ſpecie ex cationem teſtiihan n⸗
erma ve of. vele. up derenõ põt. Ai ſniam appellari qua nõ eſt appellatu: oio pena im pꝛiusnõ poterat bfe
kco. f. de inof teſt. ſi ſuſcepa poõt ſi qõeʒ ĩi ciuili negocio habẽda ponẽda eſt. Foꝛma apoſtoloꝛrũ Cde tempo. app. per
immo eriã ſi nõ intereſt vu⸗ iudex iterlocutusc:vel ĩcriali ſi cõ hec eſt. Ego. N. ſancte bononiẽſis bancerxtra de ſ.iſtru.
mõ qualecũqʒ; timet᷑ pꝛeiu- tra leges hoc faciat. Eiꝰ ꝗ ideo eccleſie epũs te pꝛeſbyterũ rolãduy cũ Joanes. Item de
dicium ſieri.vt.ſf.e.a ſnia.in cãzz agere fruſtrat᷑ qꝛ diẽ ſe libellum capellanum ſancti appolinaris ad reoſſit actoꝛ? tenetur
hein . v extra de len. ꝛ re iuli· pncipi dediſſe:⁊ ſacrũ reſcriptũ ex apoſtolicã ſedẽ nã appellaſti ab peobare vicus appel
cum wuper. pectare audiri deſideriũ ꝓbibei: ſi obſernatione no iiudicij his apo lationem eſſe iuſtam.
A Rortinar ies b eã caz pꝛouocauerit appellatio ſtolis dimitto. F oꝛma vero a/ mlen chr in
fetieſtcl aahucageren vol eiꝰ recipi ſacris ↄſtitntõibꝰ ꝓhibe? pellationis ante ſententiã hec eft. appellationi anaz
ſim. vt.fr ra. ha.l.pe.v di Itẽ titulo de dimiſſoꝛijs libellis. Ego adelinns ſancte regine eccle/ deſeras py lnn
cit mor.i modico tꝑis ſp⸗ De libellis dimi ſonis. ſie miniſter licet indignus ſentiens a nũciatie noui ope
cio quod magis in ſielletttu NOſt appellatioõez ĩterpoſitã me granaria dño gualterio ſancte ris. qꝛ poſt illam ſiue
q; locutione expꝛimi põt.vt 1e lr̃e dade ſunt ab eo aquo apꝰ rauẽnatis eccleſie archiepo:roma ipſa ſit iuſta ſiue iniu
ff. de ſol. ratu. ff. rẽ ra habe. pellatũ eſt: ad eũ ꝗq ð appellatöe co nã ſedẽ appello ⁊ apoſtolos peto. ſia nihil eſtinnouan⸗
qauo enin. Initurzé ſine ad pricipẽ ſiue ad qu? Si vero poſt datà ſniam appella/ dum. vr exma de no.
Batum ſed nonne fali ſbet aliu qjs litteras dimiſſoꝛias ſ) re voluerit:hic erit ei modꝰ appel dKunero⸗ Nmngen
e aphella ero le neapoſtolos appellat. Seſus auͦt landi. Ego. a. .r. eccleſte. t. i. corra goa auo 2ppellatn
ci negocin, eius vrllier dar larii talis e:ap pellaſſe puta lnciuʒ ſmniaz dñi. g. S. r. eccleſie archiepiin ,/· Knonreciptk ſuperis
geltu. vt.f de neg. geſt. vö⸗ Liciũ a ſina talis iudicis:qͥ inter ilu, inſte in me latã pꝛidie kalẽ. madij. ni mandabt opinio⸗
Ppo.ar.ꝙ tantũ in crimini ⁊ meuiũ dẽa ſit.ſufficit autẽ petijſſ·e anno incarnationis dñi milleſuno nem ſuam ⁊ cauſam
bus appellatur inuito cõdẽ intra tõs dimiſſoꝛias inſtàter ſe cv. fra ter iiij. Ro.ſe appello:⁊ a,o quare non recipitap⸗
nato. vt. f. de ap.nõ tantů piꝰ: 1 ſi nõ accipiat id ipᷣnʒ cöteſtet. ſtolos peto. Si aũt vnug' vel duo pellationem vr fl. de
Pꝛouocauerit. ꝓ ſlio P inſtãtiã petẽtis dimiſſoꝛias cõ pꝛOo pluribus appellare voluerint ap. re ſciendum. 4
2dẽnato ⁊ pio ↄſanguinoo ſtönes deſiderãt.Equũ eſt igitur:ſi ſic appellabunt.ego.p.⁊.g.ſindici eſſe eſ⸗ mui banel
dentnGin gnee eü ſtetit'qui debeat dare litteras canonicoꝝ.S.b. ę.ſentiẽtes nos pꝛe AKeri ſnteonnere
pante vecilumelins örenn auominus det: ne boc accipiẽti no grauari cõtra ſniam ꝛc romanam Rvemmmd end ſi
la.cũ ſimus.iĩ parte deciſa. S ſed hocfalſum eſt.qꝛ

non poteſt auis ſimul accuſari de criminibus plurnbus deſcendenti⸗
bus ex eodem facto. C. de accu. qui de crimine.ſed intellige qñ minoꝛ
pena pꝛeiudicat maioꝛi. ANel dic ꝙ ſi maioꝛ pena indludit in ſe minoꝛeʒ
vt depoſitio pꝛiuationem officij.differetur etiam pena in minoꝛi.nam
ſatis eſt ſi punitur in maioꝛi pena ar.ad hoc.xxiij.q.v.relegentes.

NOQuedam. ſententia ergo pꝛo parte tenet pꝛo parte non. vt. ff. de mi
