quid ab iſidelibus ſit credatur eſſe
peccatum.ſed omne quod contra
conſcientiamꝰ fit ediſicat ad gebẽ
nam. vnde Ambꝛo. peccatum eſt
quod aliter ſit quam pꝛobatum eſt.
Item aug.ſuper eundem locuzʒ.om
ne quod aliter ſit quam pꝛobatum
eſt peccatum eſt.non tamen omne
quod ſit cũ ſideꝰ bonum eſt. JIgnoꝛ
rantia enim que eſt ex culpa nocet.
binc etiaʒ apoſtolus ait:beatus qui
non iudicat ſemetipſum in eo quod
pꝛobat.i.q; non facit damnabilem
ſemetipſum aliter faciendo quam
pꝛober eſſe ſacienduzʒ. vel omne qð
non eſt ex ſide dicitur eſſe peccatuʒ
qꝛquicquid ea ſide nõ fit:vt ad eter
nam valeat ſalutem inutile reputa/
turꝰ apud dominum.vnde aug.aitr.
omnis vita infidelium peccatũ eſt:
nec valet eſſe bonnʒ quod ſit abſqʒ
deo vbi deeſt enim agnitio eterne
incommutabilis veritatis:falſa vir
tus eſt etiam in optimis monbus.
Item cum dicitur noneſt vera pu/
dicitia hominis infidelis cum con/

iuge ſua negatur pudicitia eſſe vera

quantum ad effectuz ⁊ ad pꝛeminz
videlicet eterne ſalutis.ſicut enim
apud hereticos ſacramenta negan/
tur eſſe vera:non quantum ad ſoꝛ⸗
mam ſed quantum ad virtutem.ſic
2 virtutes negantur eſſe vere apud
ifſideles:non quin vere in eis ſint.iu

xta illud hiero. virtutibus romani

pꝛomeruerunt imperium: ſed quia

affectu carent eterne ſalntis. Item

illud Ambꝛo. NMon eſt purandum
matrimonium quod extra dei de⸗
cretum factum eſt.ſed cum cogno⸗
ſcitur eſt emendandum:non oſten
ditur coniugium non eſſe inter inſi/
deles.nullo enim domini pꝛecepto
gentiles pꝛohibentur coniungi gen
tilibus.nec ergo eoꝛum coniugium
exira.i.contra dei decretum fit. illa
itaqʒ auctoꝛitate inbentur ſeparari
ab innicem:qui contra dei vel eccle
ſie decretum copulati ſunt:vtpote

infideles cum fidelibus:vel conſan

guinei cum conſangnuineis:vel affi
nes cum affinibus.bi omnesſi ſibiĩ
nicẽ copnlati fnerint ſeparandiſunt.
Hinc etiam idem Ambꝛo.in li.
de patriarchis.
F ideles mſidelibuns non ſunt conin
gio copnlandi. H
Ane chꝛiſtiane gentili ant in⸗
Reo filiam tnam tradere caue

inquit gentilem vel iudeaʒ atqʒ alie

nigenam:hoc eſt omnemi beretica
7 aliena a fide tua accipere tibi vxo

ccl viiij

Per cipiat.emere tñ põt ab eis aligs ⁊ ppᷣparet ar. C. ð̊ iude.nemo.
nes.iudeox.ſilr ⁊ gentilium:cũ ⁊ i pſi hodie ẽt cibos diſcernant.lʒ.n.

non cõtineantur verhis edi
cti. vt.xi.q.iij.ad menſaʒ.con
tinentur tamẽ ſententia. vt
ff. de peti. here. item veniunt
§S.ait ſenatus.vt.ij.q.i.multi
7.fl. ſ qdru.pau. fe. di.l. pe. ſ
quare loquimur cum eis.cũ
nec comedamus cum eis.ſʒ
de hoc redditur ratio.quia
maioꝛ familiaritas eſt ĩ cibo
ſu mendo qᷓ in colloquio.et
facilius quis dᷣcipitur inter
epulæ8. vt.xxij.q.iiij. vnuſ⸗
quiſqʒ.
¶ Inkerioꝛes. vt.ij.q.vij.i
ſancta.
m ¶ Conſcientiam.pꝛecepti
vel pꝛohibitionis.nã ſi plus
comedam q; debeã.quãuis
contra cõſcientiaz nõ pecco
moꝛtaliter. xxv.d.S.criminis
dicũt quidã cõtra cſciẽtiã
non erroneam. ar.xiij.d.ner
ui.arg.op.ff.de libe.cau.igit᷑
F.i. ſed eſt expꝛeſſuʒ extra de
ſimo.per tuas.
n ¶Cum ſfide.i, cõſcientia.
o ¶ Er fide.ideſt ſicut fides
exigit. ́
p ¶ Reputatur.quo ad vi⸗s
tam eternam.de pe. di.iij. ſi
quis autem non habens.
q Kbſqʒ. i. abſq; fide que
eſt adeo.
r NVirtus.S.d.xxvj.ðinde
cõtra.S.i.qi.ficut vrgeri.S.
di.xlv.vera iuſticia.SD.xxiiij.
q.i.vbi ſana.
8 tem cum vicitur non.
itum.S.i.q.i.quod quida⸗
de con. di. iiij. uis.S.d.xxr
ij.. verum..j.xxxij.q.i.cum
renunciatur.ar.xxiiij.q.i.vbi
ſana.j.de pe.dil.v.cõſideret
j. de pe. dil. vij.opoꝛtet.J.de
pe. dil. ij. S. quod autem. diſ.
iij.v ille rex.
¶Aere.non videtur dice⸗
re veꝝ.nã vbi deeſt fides vł
charitas. nullatenus eſt vir
tus pꝛout theologus accipit
virtutem.quod ergo dicitur
hic virtutibus.ſ.policitis in
tellige que nne charitate hba
bentur a muleis.ſtrenui.n.
actus hominum in eis erat
argu.xxiij.q.iiij.ſñ non fide⸗
lis.nã ⁊ virtus pꝛo foꝛitudi
ne ponitur.ff. de aleato.qui
bus alie vero virtutes vi pᷣ⸗
dictum eſt non erant in eis.
quia ſi haberent vnam haa⸗
berẽt oẽs.xxiiij.q.i.vbi ſana
de pe. di. v. c. i.
u Aue. tradere.j.pꝛor.
0U c.ↄtra ſo.ibi de pactio
ne in futuro.hic dicit ꝙ nõ
licet accipere ⁊ illi ſe miſcere.
xAlienam. hec dauſula
oëm alienaʒ nõ ſupponit ꝓ
beretica vel gentili.ff. ð uer.
ſi. doli clauſula. nam ibi di⸗
citur ꝙ clauſula generalis
ſequens non refertur ad ea
de quibus ſpecialiter eſt pꝛe
miſſum.non eſt obiſcienduz
ð moyſe ꝗ durleg biobiſc
ij

Can.

, 99 g5 2 & 2„ deo , . 2 laz)
vt.ij. q. vij. .itẽ obijcitur. quia illud factum fuſtin ſigura ꝙ oñs ſibi copula
a ecenei ex gentibus.ij. q. vij.S. his ita.ſed pone ꝙ aliquis hereticus nũ⸗
quã ſuit baptizatus voluit baptizari ſed non babui aquam conſtat ei oĩa pec
cata eimiſſa eſſe ẽt oꝛiginale. nũquid põt cõtrahbere matrimoniũ cũ chꝛiſtiana

demus .in fi.ĩmo etiam pꝛius eredo ſolutum. ſed ſi alter renenitur ad 1
ſidem antequã alter duxerit vroꝛem reſtituitur vinculum matrimo⸗
nij quaſi iure poſtliminij vt ibidẽ perpenditur. =

4
p ¶¶Relinquitur. nibilominus ⁊ circa relinquentem. vnde ⁊ relinquss

ſine iudicio eccleſie diſſoluit᷑
matrimonium. vt. S. q.i. in⸗
ſidelis.

Ius i vinculuͤ.ſehtune

demum ſolum cu coͤtrabit
relictus.ar,ex de diuoꝛgau

Oucere vineme ea annte baptiſma
nbiſt erit virgo copnlata.
. quis habn rit vxoꝛẽ virgi/

nem ante baptiſmuz vinente

illa poſt baptiſmuz alteram habere

contrabet ſine peccato ſi cõuerſus contrahat.non enim poteſt matri

tio cõiugij diſſolnitur:ſicut illa que
cathecumia vitiata eſt iter dei vir/
nes ↄſecrari non põt:ſic qni ante
aptiſmũ habuit vnã ⁊ poſt baptiſ//

mũ alterã nõ niſibigamns eſt reyu

dicit h. nõ. quia ianua olium ſacramenrox eſt baptiſmusxxxij.dil.S.veruʒ monl tlaualratah paine
ſimiliter nec anon Kockt ſnt vue ſelgloneg, ba
t rabshan mdernr cõ rem pꝛima“ cõiugii fides caſtitatis non põt.crimina enim in baptiimo vñ ſ vna eſt vroꝛꝛ re uen
temnere. ſic habet᷑ qſt non gratia ẽ' ſi chꝛiſtiana ſit nõ ẽ tatis:ni ſoluũtur:non coniugiaj. Greg.ãt nqnns eit aigaute .
fusrit chꝛiſtianue. io. ſñſi ambo initiati ſitis ſacramẽto ba: teſtatur econtra diceeen. aler arerinets 1
a Kalma ane ti ner ſho ptiſmi nan ac oꝛarione noct⸗ Ro cheer ſeln alia ducert TXor qnaz qeſiam er ad
os ? ſponſas. 10. „ bis ſurgẽdũ ẽ ⁊ cõiunctis pᷣcibꝰobſe chiſſtiae fidei odio iſidehs dumittii. n iudicare i,
b E WQRKallaeſ rrt a. .ſe Pealaſc deus. Item concilio S Finſ eli diſcect odio chai, danalgantan a. mni⸗
mnt . gathern. 5 iane ſidei diſcedat:nõ enim daudicet bic. exna iitmn
eE Seſnanlrrhe, gn hereticis catholici nõ miſceãt frater ant ſoꝛoꝛ ſubiectus ſernituti in L eo qui cog.ci. ar. unl
ta.ꝛ ita eſt ar.ꝙ cathecumi⸗ ereticis . e ſn Wn A 1 nada. potet. ſ vt eere
nus nõ eſt fidelis.de boc di con ugia. bniuſmodi.nõ eſt eniʒ dimiſſo pec ffm — D glet
cam.j. xxr.q.iin pꝛin. on opoꝛtet cnʒ hboĩbus he?x catũ ꝓpter deũſi alij ſ copulauerit diri quo ad eſſentiaʒ umnm
d n opʒ hereiicis. be / L reticis miſcere cõnubia:vel ? cõtumelia quippe creatoꝛis ſoluit/ n bateſt anicete. lnn
reticus nõ pot cõtra⸗ filios ? filias dare: ſed potius accij- ius matrimonj circa eũ qui reliqui ane ai Kaunn .
ere cuz rpiana. dicit tamen pere: ſi tamen ſe pꝛofitentur chꝛiſtia tur. inſidelis aũt diſcedens ĩ den, vnua alij.n econ gwt
b ſt connabittene mari noseẽ ſaturos ? catholicos. Iẽ peccat ⁊ in matrimoniũ:nec è ei ſj nuerſo vel die quantu A
monium. ſcut cuʒ eceo exconcilio vrbaneni. des ſernãda cõingij:qꝛ ꝓpterea diy ad ſidelm ſoluitur. vt u
ds conaui nneemons. Æbꝛiſtiana cöminnione careat: qni ſcedit ne andiret chꝛiſtuz deum eſſe bic dicitur. qꝛ adbuc na
ponterm in ind aice pꝛauitati coningali ſe vinen chiiſtianoꝝ coningioꝝ. Hic diſtin: poteſt debituz petere —
e auis. dato bic non lo ſociatt. O.sòẽ gnẽdũ eſt alind e e dimittere vol? ab altero. ſed Hdelie nre
ponit exemplũ bonũ JI qnis indaice pꝛauitati cõin, teʒ cohabitare:atqʒ aliud diſceden,- non Hoſoſe an g le nin
nã in veritate per dationeʒ BS gali ſocietate iũgitur:ſiue chꝛi teʒ nõ ſequi.volentẽ eniʒ cohabita⸗ ana Us con alic ſune
libelli non diſſoluebat᷑ maa⸗ ſtiana indeo: ſine iudea chuſtiano relʒ quidẽ dimittere:ſʒ nõ ea viuen ſeruitus anatenck Pter
irimoniũ.imo vera erat ſou mnlier carnali conſonio miſceatur te alia ſupinducere. diſcedẽteʒ vero vir vroꝛiqᷓ ülaa qua cnn
nicatio. ertra de diuoꝛ gau/⸗ gnicũqʒ eoꝝ tantuʒ neſas admiſiſſe ſequi nõ oʒ: ea viuente aliam duce vroꝛ viro bene poteſt DM
demne e a. v.aliter. Cognolcitur: a chꝛiſtiano cetu atqʒ re licet: verũ hoc nõ niſt de his intel vna ſeruius eẽ ſub⸗ ſape
8 E Won rnnaand enim conniuio ⁊ a cõione eccleſie ꝓtinus ſgeneß Egiin inelirare opulant ar non glaf. ien
8 it aliquod im legregetur. Iẽ illud augu.nõ ẽ ratũ ant.Ceterũ ſi ad fidez vterqʒ con⸗ de ſerui.vxrb. pꝛedio.
Kumm inelt manrand cncnm quod ſine deo eſt:non ne nerſus eſt:vel ſi vterqʒ fidelis ma⸗ anue ane de tin
nio filij non erant legtimi. gat cõingiuz eè iter iſideles. Coniu/ ctrimonio iũctus eſt: ⁊ ꝓcedente tẽ⸗ a arhrigann . ſ
vrerna de clã. deſpon. aum gium –— aliud eſt legitimt non bore alter edenna a oilee eleſ⸗ nſum. ideſt in fractio Aano
inbibitio. . atũ alind ratũ ⁊ nõ legitimũ:aliud fidel HHH
b Zod vero. Hie legitirniͦ ? rati. Tegkund cõinginz gquerit: derelictus diſcedenté nõco) nebim nanimann n
meirmarde s⸗ eſt quod legaliiſtitntone vel ꝓnin · mitabitur: nõ tamẽ illa vinẽte alte, marrimoniu ſiillud Relne
pea dinnnei cie moꝛibꝰ cõtrahitur. hoc ĩter inf. ram oncere poterit: qꝛratuʒ coninx Arabat poſt' coner uun
rima aueſtione. deles ratu noẽ: qꝛ non ẽ firmuʒ. ⁊ i5 giü fnerat inter eos:quod nullo mo muscumalis cötrarit nun
vn J quis. virgine.ideyzʒ violabile cõingium eoꝝ. dato eniʒ do ſolui potef. vt memigt an gu ⸗ nne
Lanar ſicoruptam. j libello repudijlʒ eis recedere abin⸗ “ Lii. ſnen derter un
de kacto queſitum eſt de vrr· nicem ⁊ alijs copularilege ſoun⁊ nõ Trũ vero bigamꝰ ſitre den leck aunerne uun
gine. ſoꝛte ideo qꝛ videbatur ſeavoll:quas lon ſrniitenr⸗ Inter pnuntadus qui ame baptiſ: r Bic diſtinguedůͦ *
ꝙ matrimoniũ ſoluereturi fſqeles veroratũ cõinginʒ ẽ:qꝛ con mü habuerit vna: poſt erſt atqz bec diſtictio
ter virginem eum aaige⸗ ingia ſemel initiata ⁊ completa iter baptiſmũu alteram aucto eg canonica ? bona. mn
vheha babeiſninn ci eos vlterius ſolui nõ poſſunt. hoꝛuz nitate Hiero. pʒ. Ait enim ſuper 2 peobatur extra de i⸗
religionem monaſterij. ſek Anedã ſunt legitia: veluti cũ vxoꝛ a epiſtolam pauli ad tymotheum. diuorqucke. biei in
non ẽ ita qꝛ cũ traãſitur adure parẽtibus traditur:a ſponſo dota⸗· MHoẽ bigamus quiante baptiſmnz s Ar ia⸗ ne⸗
ligionem ſidei bene põt gs tur: ⁊ a ſacerdote benedicitur. hecta babnefit vnâ: p? baptiſinũ alteraz zlotaridt . un
vii matrimonio ſecus uaum lia coniugia legitia ⁊ rata appellan. O Poꝛtet epiſcopuʒ vnius eſſe mag dirr⸗ W
tanſitur ad monaſterium. tur. loꝛuz vero coniugia qui con. Evxoꝛis virũ:verũ hoc poſt ba ſt di lns krvſ. e
RHKDinente 2 conuerſa e/ rfptis oibus illis ſolẽnitatibus ſolo Piigeuͤ:ceterum ſane bapiiſimum den aninomer wolet di⸗
vrro vel non conuerſa ſeec gffectu aliquam ſibi in cõoiungem co⸗ Pabnit vnaz: 2 poſi baptiſmnum ba qö bic dicitur a Hie⸗ inm
mmen cobabite oend. pnlant: bniuſcemodi cõingiũ nõ le· bnerit alteram: non eſtrepntandns nonymo. die
ſequens autẽ capitu birane. gitimuz ſed ratum tantũmodo eſſe bigamaus: cni pꝛoꝛſus innonato per ec CEntius vero. i
an Rand creditur· papaſtuuz oĩa vetera len inal Eenluemunt n
zciané ſre ẽt inunitrta M.ij. ngn inus vero contra ter atur 4 i v.hullus. Un
1 EEmarimoniumnonfit Aod vero' vxoꝛe vinen. Innocẽ. Ait enim Ang. uper eeep
ratũ er̃ de diuoꝛ.quanto. te alteraz ducere nõ poſi ſtolq pauli ad tnũ. on
J infidelis. pꝛopter ſit qni inſidelẽ dimiſit:te. Mõ dʒ fieri epiſcopus qui ante ba. ne
deiu i. Ppter ficlẽ dei⸗· ſtat ſcriptura dicẽs:alio/ ptiſmũ habuerit vnà: 1 poſt baptil/
n . mnir ecdeſia tainẽ de Anin ſi diſceditis abiuicez ⁊ volétes mnm altererz. ſ
betſententiare. ſed auid nn cohabitare dimittitis: alij vos co Entius vero itelligũt:qui nec 4
a vrai non ve fowo ecclele Pulaueritis adulteri eritis: filij ve/ A enm oꝛdinandum cenſnerunt
S apoͤt coſtare eccleſte ꝙ non ſrigꝗ poſtea nalcẽtur eruũt imundi.i. qui ante baptiſmũ bhabuerit vnaʒ 2 ln⸗
wune cohabitare ſententiet. ſpurij. Nẽ ex ↄctlio meldenſi.c.i. poſt baptiſmũ alterã. In baptiſma i
bane glo. nõ appꝛobo quia 6 pot quis poſt baptima altera, te eniʒ crimina abolent᷑: non federa

xxx cclx
nniwt a ALigdam mulieri nobili. Imparia cõiugia tribus modis di · ire niſi expꝛeſſe diſſentiat. vi.ſt. ſolu.ma.l.ijS. voluntatem? extra de ſpon. ſi⸗
HNn cuntur. vno modo quado cõtrabit ſidelis cum infideli. de eut er litteris. ? extra de bis que ſiu nt a pꝛe.c.ij.
lne quibus in ſuperioꝛi cauſa audiuimus.alio modo quando d Errauit.quia aliud pꝛo alio putauit.hoc eſt errare.xxij.q.ij.in quibus.vel
lͤe vnus liber ⁊ alius ſeruus.de quibus in cauſa videbimus. pꝛo vero falſum putare. xxr viij.di.quänis. ben.
AS tertio modo quado vnus maioꝛ alter minoꝛ de quibus in e. ¶Conſenſit. nibil eſt tam contrarium conſenſui ꝙᷓ erroꝛ.vt.fl.de ↄtrahen.
atn ſequẽti rractatur. hic ounp alioauin. Ade iuriſdi.
En de erroꝛ perlone co om.iudi.liij. .
gllnn ditonis qualitatis ? tãadus. amiſit eniz quidd nõ ad vii ab epiſcopo adbnc eſt oꝛdinadus ſ Qꝛdinandus. vt. kxviij.
nu foꝛtune taccarur. te meritũ:ſʒ ad ſignaculi ſacramen ſic iſta errans nulli eſt foonern e S t Ri d.ns na nee
4 0 aute . ſ 1 7 * „ 4 De 5 . 6
echunng — tu. Ne Snn lienſeblaepco⸗ e Moadpuc eſt copalanh „ille erroꝛ venditionem impe
Kntl tur pꝛia que pis macedonie multis argume ec. D Ee dit. licʒ erroꝛ ſexus impediat
atitenr⸗ ſtio ſma Pbat talẽ bigamũ repntari.qꝛ erga imm euacuat. qui eniz accipit in vro de cotrabẽ. emp. alioquin
iint mimoniũ cotrabatur iſte cui c ipſenti agit añ baptiſmũ rem auam putat virginem: vel qau S tamen dicit. ley ſoluitur
funtien inter eos inier auss babnit vnq ⁊ poſt baptiſmũ alteraz accipit meretricez quam putat eſſe emptio ꝑ actioneʒ ex empto
hlicgein interuenit erroꝛ per⸗ bigamus iudicatur a licet vite meri caſtam:vterqʒ errat:quia ille coꝛꝛun ſſ de act. emp. er empto. 5, ſi
hcte ſone hoc eſt dicere an to ⁊ induſtria ſciẽtie polleat tamen ĩ ptam eſtimat virginem:a iſte mere quis virginem. eb b
W ꝛperſone impe⸗ epiſcopũ oꝛdiari non poteſt. tricem reputat caſtam: nunquid er) b ¶ Perſone pſona èbʒ.b.
erroꝛ p piſcop on potet. miep 5 bil a indiui
tlnten diat matrimoniuʒ cõ Aigã mulieri nobi godicendi ſunt non conſenſiſſe ĩ eas mrion Wſis cleatura maͤui
ülefon tahbenduz 2 dirimat liꝰ nunciatũ ẽ qa fiꝭ aut dabitur vtriqʒ facultas dimittẽ dͤuzs Eatte⸗ dicit. K. gy in
iceneoen iam cotractũ. g. alle⸗ lio cninſdaʒ nobilis di vtranqʒ 1 ducendi aliam. veruz i lütera no denereſſe iie
— — petebat in coniuge,y eſt q; non omnis erroꝛ conſenſuʒ ex rbec vor bie nons pnomé
e 5 RS . —
nſihinn roꝛes. fonune. quali⸗ nebeitt illa alenſnz Aaccle Siec err e alenpeſs ni⸗ ſone⸗ ſed gauerbii vt ſit lenluger
d ra dnonek noblio atasler. qualuatm er t pefin en ſund ltad tact r grens
☚— tionis.duo vltimidi gnobilis atqz ſerni⸗ qua ntatis. erroꝛ perſone eſt ꝗ ee g inse in HH 7 ibie Fis
nſelflk. rimunt matrimonii lis ↄditilõis nomie illis ſeipſũ obtn/ hic putatur eſſe virgilins ⁊ ipſe e to.n ipod eeſt vt pu e
lfcſtin non er ſua natura. lit: atqʒ eꝗ in còiugẽ accepit ille qui plato. Erroꝛ ſoꝛtune quado bic pn/ vüg inc biarone de d⸗
W rconſtitione tele prꝛisſibi placuerai tandẽ venit: eam tainr eſſe diues qui paup eſt vel ecõ boglce Wainb meld de
Niettin ſie.nam ſimiliter 2 pa qʒ ſibi in cõiugẽ petit.illa ſe delnlaz nerſo. Erroꝛ conditionis: quando Vrentiocg ge riats meeecds
ſuggumt pa poſſet canſtinmer cõquerit᷑:⁊ ad pꝛioꝛis copulaʒ aſpi pyuutatur eſſe liber qui ſernus eſt. Er/ uerſo. q vey i m opi. illo⸗
n Ragerdacpnalc. rat ic humi qnerit: an i cougii e qunalitatis Fit quano hunateſſe ruͦqui cedait int er vir⸗
„ð e inegire iter eos Scðo:ſi pꝛꝰ pntabat bunc bonusqui malus eſt. Erroꝛ ſoꝛtune lii eſt platonẽ eẽ virgiliu.
inin dor blone imnechet eẽ libeꝝ ⁊ poſtea depꝛehẽdit illũ e? 2 qualitatis coniugij conſenſum nõ i peno concedt iſte pu
nin vbieſſet erroꝛ perſoa Puũ:an liceat eiſtati ab illo diſceder Aeluchit. Erro⸗ gen õ illaz eẽ crocint nné
utinn ne ſcut tenet pſann. ä litionig coningij cõſenſum non ad, putat virgili e .
Gönsgtan licet ibi ſit erroꝛ ff. de Aog autẽ coningium ſit mittit. Si quis enim paciſceretur ſe one ſiene sui,
innnim iracivuc ern iner eos pꝛobat᷑ bo mo venditurum agruʒ marcello: 1 po Ropamtnst eng un
Penione impedln en Ste Ntterte eigennen ns dicis ieeemar acghitanns bir gn
finmni helid A contra. ſ. — moniü eſt viri a multeris cellua emeret agrum ab illo:nun. gui trellectu errantis putek
vnſin de aenaii aꝛ nun (õiũclio indiuidnaʒ vite cõſuetndi· guid cũ paulo conuenit iſte de pre/ de aliquo e ſit allus babes
mun dum ecdeſia conſti⸗ néretinẽs. Item cõſenſus vtrinſqʒ cio aut dicendus eſt agrũ ſibi ven/ xxvj.q.v.nec mirũ.vbi dicit
tiin tuerat,ꝛ tamen tun matrimoniũ facit: qꝛ ergo iſti cdoun didifſe. Item ſi quis pꝛomitteret ſe augu. c hüt puto eẽ bomi⸗
ud impedicbat.ꝛ eſt eti cti ſunt: vt indiniduax vite cõſnein⸗ venditurũ mihiaurũ ⁊ pꝛo auro off nẽ demõſirato demone ff
mi argu. contra. quia e· dinẽ cõſeruarent qꝛ vterqʒ cõſenſit ferret mihi aurichalcũꝰ ita me de· erxcep.rei iudi.⁊ an eandẽ ar.
ſü roꝛ inpedit emptio⸗ in alterũ: cõiuges ſunt appellandi. ciperet nuquid dicerer cõſenſiſſe in ff. de ſur. ſi is 2,56 ni mii.
RZl nem vFvenifab!, Hiis ita reſpõdet᷑.Cõſenſus eſt dno⸗ aurichalcnʒ.nec ergo aliquando in ann wb wg mrüpenm
tnlünii Glnn bu. 2l. nun Mim vel plurium ſenſus in idez. qni illi conſenſi:quia conſenius non eſt wbuͤepulo ncin demoſtfa
e i erraturiperſona nii at ertal non ſentit. non ergo conſen niſi voluntatis. ſient ergo bic erroꝛ to ſeio. ſed quero circa quas
giaten pꝛius habita noticia tit.i.ſimnl cnz alijs ſentit. hec autem materie excludit conſenſum ſic ⁊ in pſonã dicis buc errotẽ foꝛe.
rGI aliqua de eo cu? no⸗ erranit non ergo conſenſu. non ita coniugio error perſone.non eniʒ cõ dico q circa Pſenteʒ quddo
ni. mine alius ſe repꝛe⸗ 3 coniunx eſt appellanda:qꝛ non ſenſit in bunc ſed in eum quem puta (cõtrabit cũ vno 2 credit ſe
Dn ſentet vnde ſi aliquid fuit ibi conſenſus vtriuſqʒ ſine gauo bat eſſe. ſed obijcitur iacob non cõ cmabere cum alio. vnde di
ni offen ſe ſub nomine nullnz matrimoniũ eſie poteſt.ſient ſenſerat in aliam ſed in rachel. vij.ſi eg ere Abſentem planan
nc regis francie aliui enim ille qni oꝛdinatur ab eo quem gnigdem annis pꝛo rachel ſernierat. rile Bienntigitan ng
a pugle n ioa nibl un pntat epiſcopuz eẽ adbuc eſt laicꝰ cum ergo eo ignoꝛante lia eſſet ibi uem le coentt in ina r ina
lu Kangte nec allanan Eerrat: nec vocatur oꝛdinatus: imo ſuppoſita: non fuit coningium inter mmoniaed auenitur i We
eitbu noticiam habet ðd oo Z eeſt moꝛtnus in quem cõſen
Per famam vel alio modo.ꝛ putat hunc eſſe regem francie non errati ſit⸗ alius pꝛeſentatur ſibi.an talis erroꝛ ipediat matrimoniũ ſic.quia licet non
ins ean perſona ſed in foꝛma vel qualitate. vel nomine. ſed ſi aliqua conſentit ĩ ſit in rerũ natura non minus tamen eſt ibi erroꝛ perſone.item ſi aliquis habet
atanmns aliquem viſum vel non viſum tamen aliquo modo ſibi cognitum.ſ.

lus, fama vel alio modo.ſi poſtea per erroꝛem accipiat alium. etiam ſi ab eo
fuerit cognita reddetur pumo ſi tamen ille in eam conſenlerit per nũ⸗
cium vel alio modo.ſi vero nullo modo fuerit ſibi cognitus q;uis per
erroꝛem accipiat alium. nũqu reddetur pꝛimo.qnia inter eam ? pꝛimũ
nõ fuit matrimonium.nam in penitue incognitũ nec amoꝛem nec cõ
ſenſum dirigere poſſumus, AUnde augu.non viſos diligere poſſů qui
nobis per ſamãa vel alio modo cognitiſunt.incognitos aut diligere ne
quimus.ſed certe licet hoc poſſit concedi ꝙ non reſtituenda pꝛioꝛi.non
tamen dico ꝙ debeat ſiare cum ſecundo.cum ibi ſit erroꝛ.nam errare ẽ
aliud pꝛo alio putare.vt.xxij.qij.in quibus.⁊.xxxviij.di.quãuis.item
eadem ratione qui emit aurichalcũ pꝛo auro cõſentit in aurum. quod
falſum eſt vt.ff. de contraben. emp. alioquin. 2. l. qui tamen. nam licet
non circa ilum cuius nullam noticiam habuit. errat tamen circa pꝛe⸗
ſentem. Hu. tamen ? lau.dicunt ꝙ ſit matrimonium cum iſta.ſed hoc
non credo cum ibi ſit erroꝛ.ergo non eſt ibi cõſenſus qꝛ nibil eſt iam cõ
trarium conſenſui qᷓ erroꝛ. vt.ff. de iudi.lIſj. .
°. Item conſenſus. vt.xx vii.q.ij.ſufficiatintelligitur autem conſen⸗

tenet matrimonium cum eo.
k Benditurum. i. venditũ ſe traditurum. S
¶ Emeret.i.quaſi a ſe emptũ per traditionẽ acciperet.ideo aũt ſic erponunt
Doc.quia ſi dnobus venderet : ſecũdo traderet.ſecundus eſſet potioꝛ vt.C. de
rei ven. quotiens.ff. de rei ven.ſi a ticio.ſed.g.intellexit litterã iſtã ſic quãdo.ſ.
ſecundo non eſſet venditurus ſi eum cog noſceret. vnde cũ erraret in perſona
que ſecundo offerebat pꝛecium non contrabebateum ea.fl.de furtis.ſi quis
vxoꝛi.S.cũ ticio.fj.de contraben.emp.cũ ſeruo.nec errans dominiũ trãſ fert.ff.
de acquirẽ.re.do.ſi pꝛocura.⁊ ſic plana eſt littera. a.l.ſi q ticio.æ illa lex quotiẽs
intelligitur cum ſcienter cum duobus contrarit doc.tamen exponunt vt dirxi
emeret.i.emptũ acciperet.2 hoc pꝛopter illud qð ſequitur. nunqd cũ paulo æc.
m Aurichalcũ.voluit dicere marcellus ꝙ eſſet emptio ⁊ venditio.quia in
coꝛpus conſenſum fuit.licet fuerit erratum in materia.i.in ſubſiantialiũ qua⸗
litate.ſed lpianus eum coꝛrerit dicens non eſſe venditionem vbi erratuʒ ẽ
ſin materia. ff. de contraben. emp. in venditionibus.pignus tamẽ tenet ſi obli
gat es pꝛo auro. vt.ff. de pigno. ac.l. i. U
nNPutabat. ſi quis autem errat in pꝛopꝛio nomine dum tamen certuz ſit

J iij

tres filios ⁊ aliqua conſentiat in maioꝛem filium. poſtea pꝛeſentetur minoꝛnõ

m.

ðe quo cſentiat.hoc non officit. C. de teſta ſi in nomine. ſecus autem in ap⸗ anctẽ. de nup. S.aſſeripticio.col. iiij.:.C. de ſenatuſcðſul.clau.l.vna.
pelatiuo. fk. de bere. inſtienon ideo minus. ff. de le.i.l. iiij. hb .Mecſeruus.a ſacramentis enim eccleftaſticis non eſt amouẽdus
a C Subſequens ·j. xxx. q. v. . ſec o biſcitur. vt extra de coniu. ſer. dignum. vel ab illis que ſunt iuris naturalis.vt
b Prumogenirarum. conſnetudo erat maioꝛẽ pꝛimo nuptui tradere. a voto.in aũt. de monachis.S. hic autem col.ſ.vbi iuſtinianus inducit
Inſcio. ſ rxxrxiij.q.i.⁊.iji lectum. bpec eadem verba apoſtoli ad ꝓbandum ꝙ ſeruus poſſit eſſe monachꝰ

¶Tranſtoꝛmat.S. xxvj.q. .

ſed quâtum ad ius

v. epiſcopi. M . .⸗. S . . ciuile ſeruus non ha
e¶ Tonſoninm. hoc veru eos ſi erroꝛ perſone cõſenſuz excin- ditioneʒ reſcindereſimiliter qui du beetur pꝛo homine. vt
Nae non peccat cum ita dit qnia vt dictum eſt non in eã cõo: xit in vxoꝛem meretricez vel coꝛrru f. de regu. iur. qua⸗
ſpecialiter 2 genere dicit ſe ſenſerat ſed in rachel Mis ita refpbõ ptam quam putat eſſe caſtã vel vir tumad ius.

velle eſſe participeʒ ſue bea⸗
titudinis.ſecus ſi ad ſpecia
lia ðᷣſctderei.nò tamẽ ob hoc
ercuſatur ſaul qui adoꝛabat
demonẽ quem credebat eẽ
ſamuelem.xx vj.q.i.nec miꝝ
boc ideo quia interceſſi cul

pa ſua. vel ibi idolatria ꝛdo⸗ coõſentiunt in ideʒ. iacob ergo ⁊ aliã putabat liberũ ſi poſtea il ad pꝛomotionem.ir⸗
rauit. non fecit coniuges pꝛecedens con: luam innenerit ſeruũ ꝗꝙ; vero mulie· regularis enim effici
fe . Reſcindere.vt. C. de re⸗ ſenſus ſed ſubſequens*:nec tamẽ ex ri non liceat a ſeruo diſcedere mul/ tur qui cũ ſerua con
En. vendi. quiſquis niſ et pnmo concubitu ſoꝛnicari iudican tis rönibus videtur poſſe pꝛobari. trabit. xx xiiij. diſtinc.

deceptus vltra dimidiaʒ iu⸗

ſti pꝛecij. vt extra de emptio.

1. lecti. . i EiI EH abito reſpectu
Ener eihetgs⸗ bbn tum perſoluerit:pntans lege pꝛimo nec in coningio chiiſtianoꝝ. eade Sae biareſbeen
vt. C. de edil.edic.ſi pꝛediuʒ. genitarum⁊ paternis iperus ſe ůbi enim lege ĩ ſide chꝛiſti vterqʒ regił. de iure naturali qui⸗
vel niſi dediſſet dolus cim iure copulatam.q autem erroꝛper indifferenter. n. ab apoſtolo dicunr libet cñ qualibʒ poſ⸗

conrractui.vt.ff.de dolo. ele

detur. Conſentus alius eſt pꝛecedẽs

alius ſubſequẽs pꝛecedit conſenius
quando ante carnalezʒ copulam in

indmiduã vite cõſueiudinẽ vterqʒ

conſentit.ſubſequitur quando poſt
cõcubinalem ſiue foꝛmicariũ coituy

cum ille maritali affecin es cogno⸗
nerit: ⁊ illa vxoꝛio affectu ſibi debi⸗

ſone nonnullos excnſet:auctoꝛitate

ginem non poteſt eam dimittere et
aliam ducere.
AQ if.
Ecũda queſtio eſt ꝓpoſi
ta de conditione:an liceat
mulieri dimittere eũ queʒ

In chuſto eniʒ Jeſu nec indeus nec
grecus nec ſeruus neqʒ liber.ergo

oĩbus qui vnlt nubere nubatĩ dño.

1i Mnibus red⸗

dituri ſunt.ar.
ſeruus non tene⸗

tur obedire domino
ĩ attrocibus.xj.q.iij.

non ſemper.

Kegem. no quo

ſi quis viduam. ſeld
ſequuntur. nam lez

ſet cötrahere. ita ſer⸗

*

ganter. illa ꝓbatur: qua ſoꝛoꝛ vxoꝛis viro⸗· ⁊ ſterũ mulier nubat cui vulti dño. nus cum libers ni’f
8 Ecunda.hic que qʒ inſcio ſoꝛoꝛe videlicet ⁊ marito ⁊irerum mulier nubat cui vulti do obſtaret coſtitulio ec
ritur an ſeruili c5 in lectum eius iniſſet: ⁊ a viro ſneſo mino tantum: non pꝛecipitur vtin / dleſgge.
Aiianerebertal⸗ roꝛis cognita perhibetur que c ſiy genua nubat igenuo: ancilla ſeruo: Lnlg unabtmick.
re.⁊ quideʒ ſic porſen igno ne ſpe coniugij perpetno manere ce ſed quelibet earum cui vult nubati ab vniuer alalib⸗ ad
rauit euz eſſe ſerunz quädo ſeatur:ille tamen qni cognoniteam dño. Item iulius papa.c.iiij. ſlingularem. rir di.ſi
cötraxit cũ eo. vt.ſ e. ſi qus per ignoꝛãtiã excnſatur. Aliter etis Kicet ſeruo mfunoma conirabere. romanoum.
ingenuus. 2 no. m. b. ꝙ no hoc pꝛobatur.diabolus nõnunquãa — Mnibus nobis vnus ẽ pater m &ρ quisima
omnis erroꝛ conditionis im ſe in angeluʒ lucis tranſſoꝛmat nec in celis:⁊ vnnſqniſqʒ dines Vinimoniü. po
pedit matrimonium. ſed ti⸗ eſt periculoſas erroꝛſi tũc credit eẽ panper ſeruus liber equaliter pꝛo ſe teſt ergo matrimonl⸗

tuz ſeruilis erroꝛ cõditionis.
nec etiam ſemper talis erroꝛ

impedit.vnde ſi libera vult

Sbere cum ſeruo ⁊ còtrabit
cũ libero non dirimitur ma

trimoniumlicet ibi fit ero ſoꝛtinm⸗ velle tranſire: nunquid di babere non dubitamus. ſi antem vti ſeienter contrabi
conditionis quia non intelli cendus eſt cõſenſiſſe in cõſoꝛtiũ dia, omnes vnam legeʒz habent: ergo ſi tur.
gitur talis decepta que eauz bolice danationis: an non potins cut ingenuus dimitti non poteſt:ſic n Sed vna quan⸗
melioꝛi Zhit iᷓ credebat. ſi⸗ participationeʒ eterne claritatis.itẽ nec ſeruns ſemel coniugio copula, tum ad hoc.
militer dicit ꝙ ſi ſeruus cre ſi gs bereticoꝛũ nomine Auguſtini tus vlterius dimitti poterit. Nez 0 O Naie dubi
tenancng.-no Difun icoꝛum ſeipſuz offerret: atqʒ ad uue Ancillaʒz in matrimonio ſuſcepta am foꝛte. C. de iceſt⸗
”cä fidei eum imitationẽ ꝓuocaret ſi l⸗ viro duhitene non licet. hiaz nuphumle
bomine ne cantenie e lepꝛeberet aſſenſuz icuins ſideiſen. (Nauis liber ancillam in maꝰ manitnonum inter
cere. ? ita ppter erroꝛe; ſerni tentiam dicerei cõſenſiſſe:nõ in be · WV rmrimoniũ acceperit: non ha- ddarum virum ? abie
nucq dirimit matrimoniũ. reticoꝝ ſectam ſedin integritatẽ ca, bet licẽt iaʒ dimittere eaʒ:ſi cõſenſun cctam mulierem. in⸗
ſed certe pari ratiõe videt tholice fidei quam ille bereticusſe amboꝛum coniuncti ſunt excepta ter ſenatoꝛem ? liber ·
ſi aliqua credit ↄrrabere cauʒ mentiebatur babere: quia ergo bec canſa foꝛnicationis ſed vna lex de- tam. e⸗
vno ⁊ 9trapit cũ alio qui et perſona decepta erroꝛe non in huůc inceps erit per omnia ⁊ viro⸗ femi p CEeilegibus. ita
anider Whete Anunnde ed in e quem iſte ſe mẽtiebaturee? ne. Itez Julins papa. leges confradicerent
ur decepta. alij autem di⸗ coſenſit: py py eins dnnx non fnerit. Juter patronumn 7 ibertaz conſtat Mebir ne vene
cunt ꝙ ſiue erret in melio⸗⸗ Erroꝛ ſoꝛtiune ⁊ qualitatis nõ exclin eſſe merinoninz legiumnz. matrimonium. nam
vel in deterioꝛi conditione dit conſenium veluti ſiquis cõſenti ⸗ B Ignis ancillam ſuam in liber wie s babeant lo⸗
ſemper dirimitur matrimo ret ĩ pꝛelaturã alicuius eccleſie qui Wtatem donauerit: ai matrimo re nmatrimomno.
niuz tertij dicunt ꝙ ſi iter⸗ Putaret eſſe diuitem ⁊ illa eſſet minꝰ nmniũ ſociauerit:ubitai apud quoſſj licet. b. contradicat ẽ
ueniat erroꝛ in diſpari con⸗ copioſa:quãuis hic deciperetur er? dam: vtrum huinſmodi nupiie le/ ar. xxxv. q. v.ad ſedes
ditione dirimitur matrimo roꝛe fonune: non tamẽ poſſet renũu glitime eſſe videantur an non nos S. rx vj. ij quod auͦt

nium. ſed fi in pari non di⸗

bonus:cum ſe bonum ſimulat.ſi er·
go tunc ab aliquo ſimplici quereret
an ſue beatitudinis vellet eſſe parti⸗/
ceps:⁊ ille reſponderet ſe in eius cõ

ciare plature accepte.ſimiliter que

7 pio animabus eoꝛum rationem
reddituri ſunt.quapꝛopter omnes
cuinſcunqʒ conditionis ſint vnam
legemP quantum pertinet ad denm

ſtaqʒ vetuſtam ambigunitatem deci

um eſſe inter ſeruu-
2 liberam. quod eſt

contra legem. C. de
inceſt. nup.l.iij.ſj ab⸗

rogata ẽ quoad hoc

xxvij q.ij.lex diuine

rimitur. vnde ſi libera vutt nmubit panperi: putans illu eſſe diut, de ia cõnubia legiti in f. vnde dicunt qut
rimitt B eri: putans dentes talia cõnnbia legitima eſſe in f. vnde dicun du
aherecum Mron tem non por renuciare pꝛion condi cenſemus ſi eni ex uifeeke. fiunt om⸗ gdam cum er vicn
nabit nz euo. vet ernue tioni quauis errauerit. Erroꝛ qnali- nes nuptie:nſhil impium 2 legibus. non eie
cotrahit cum libera no tenet Lalis non excludit ſimiliter cõſenſuz contrarium in tali copulatiõe fieri ve neeſt. lup liiſ et
marrimoniũ ſed ſi liber vuitt vtpote ſi ꝗs emerit agrũ vel vineà: poteſt:quare pꝛedictas nuptias ihi canon non erxcipiat.
contrahere cum ſerua ? con u⸗ pntabat eſſe vberrimã quãnis bendas exiſtimanerimꝰ. His ita re niſi cum ſdenter du⸗
ap cum inera veldak ſechaferauafratere⸗ rem min; ſpondetur.nõ negatur ĩgenna poſſe cin vbi etiam cum
la cum libe fertilẽ emendo:non põt tamẽ ven : étrahit ſeru⸗
neontzahere cnmihe nendo: non põt tamẽ ven nubere leruo:ſed dicuur ꝙ ſineſcit Abern raeruge

net matrimonium. qꝛ virobiqʒ eſt paritas. ⁊ bec opinio bona mihi videtur. b.
du bitari autẽ cõ ſneuit ſi libera cötrabit per erroꝛem cum homine aſſcripticie
tonditionis. an teneat matrimonium.b. dicit ꝙ teneat lex tamen contradicit ĩ

cum ſerna non tenet matrimonium.

q ¶NJauis ingenuus.faciat ſed pone ꝙ liber ignoꝛanter connmit

G eum ſerua poſtea dominus manumittit eam ? ipſe cognoſcit ea

E
.
*
N
.
8

cclxi
ibera i⸗
bera⸗
ex pꝛonũcigret eͤli nuciaret
iuce ſſi a
ſciata. 15 ſta. bo. en etere no bol⸗
2 U . .,O . . . EI. 4 re⸗s
xxx raiid Ten naicue
obarakea⸗ e ſnoctr inen driaen directe Fadſee
5 C à. tdnis ſen dre riliiſdin litis getcktune m ſtitutio. ſea poſſz vlg aſtoꝛa.
tempoꝛe genu ſſe ſeruã p qui in in oc veruz act onis c pol.p ij.ſeh
ſſſe ancillam ſnnd non e ito. ar. tio. ſed b al iã vt e de diu0ꝛlij. c⸗
iſſe anci dinens CAHarite excep Atiavt netnuduein
perit esm enemeret eins tune Es vidicta k Ee Radeu boe.
num Kondpolt nlan funLan nage de nup. SF. ſi nolcatiſ ün ſeien⸗ minm ſaſone dene nis dane
ſt eins mant ni aue iion ium⸗ nein aut. ogno diaen ſcire uc wpermen diuo. ⸗
ele * tracti m lus ille bi matri diſſe li igere. ligi: ſi anere ir uitus niü.fl. 0.col.
aee E nedltanureine ibere poy comn kitelligi iturm ond trimo Süverdo,.
ntlx a qume ſciebat co⸗ telligitur is libere fi ruũ da n cogi one 7 c ar m runbSawer .
nnniee tempons o ipſo int itionis ius ſne E u eſſe no 7 perſe n cogt . in a ualiter beitanar
nn naraanen ſe E a —— en no Lerenta. ercrr ancrbte en⸗
ſee 0 a i elſe tet itti: cumt u D 1 olumt 7 ýer ui v⸗ llnc.fl
Uin auen ve ol. dimi illud a eſt bij nis d nins ce ſi ler⸗ ie nt q Straülnd uin
W. zin nat tere enſe ehenſa. illn endum ta eſt. bi us⸗ erere ei c cen ; i r. qo eſt e mmern duin
nean ded Kn liben * depꝛe e intellig triqz no ogni⸗ adhe liberum idij le ali ittere: ditur. li mar ano libe
R eE. õditio vt i inc 95 ro li diſc dim i⸗ pmu. ven atia
obenien ir ſäherunt H iulij pap cõditio ulier toꝛi ſi ve ꝛeſter oꝛem dir ſerni⸗ re. ant v at.l. vt pal
5 mul ancton ſam pꝛe c vxoꝛ gij in ſ. id exigan tenes ꝛeciuz
ninrri HH ho quoꝛum conditi ꝛemiſſis illo: ſʒ coau cerit:ne lũ cõiugi dei tr organt dari ad p ſtate
Hbtent ſtea almronſtgann rat.no ur man ltur ve ci. uiu c illa o poterit. loſe mu, a⸗ iipandũ. ſit ign
miin mefunun⸗ ſtare nen. t bus ceẽ ſſe oſtene ndei i5 tem cilio. do li⸗ icipet. 2 v is. 2 vt 8
cũ tati ilii e Ande rex p tutel ſ con itiõis :quaʒ artic ditiõis. ez.2 vt
ummn ſra lie recuſan ant iberum ſcedere. terfuit burien econd t ab ea: lus ue con ltoner i
ir nm led ille boc ma na li vel diſc iã cui in „. 5S caſion iſceda erit. . n teius c nis.f gbus
u d⸗ re eri vj. ros P ir non d ccen ſyn ignoꝛe eia gae. Niem
fuuhſiß aulaan ber nl ne d verm eſt. c. it in v e virn oꝛe a ctam e aloꝛ xxv. lirij. n
. I tum Dux tat is temp dſan inge ſit m ꝛocla. i le ve
r Moraeoter aſt r. ap ſtatu llam . atiste eſt ad mys inge liber. p iſte qu e
dux. nus i anci iberaz. vxo bert latum idã ingen filio⸗ ad lib virũ oꝛe. qu
W parte a de eo ꝗ 0 qᷓ; ¹ eo qui a ſſe liber bomo Erla nidã 227 poſt 1 ueritur eti ab vxo s op
hofonnt, Vt exir. c.i. ſed dic eſt De vutat et enuns 8 agccep dumꝙ a xoꝛem: ne diuo . poſſit repe aticnins on
feninefe⸗ Grina eunun at gquam nis ing alteriu :ſi ipſa cepit vj ccaſio vtrnz ne di habet in thuius l.
