mia remiſſio. vt.rlv. vi.diſei ergo vel abſoluere indiſcrete time- neribus fallum contra aliqueʒ teſti q.ij.ſaſuatoꝛ vel ven
lina no enim et cͤcts iu at vel ligare. is autq ſub manupa/ monium dicunt: pꝛofecto quia ve at aſe thera ſen
er cuius animi motũ vltuſ. ſtoꝛs eſt: ligari timeat vel iniuſte: riratem pꝛo pecunia negant:deum xelortez venliaze
eeten 2aline Mmihe⸗ nec paſtoꝛis ſui iundicium temerere pecunia vendunt* ipſe enim dixit: atceptcoiie iniden
qñ per impꝛudẽtiaʒ male u pꝛebendat:ne ⁊ ſi ininſte ligatus eſt Ego ſum veritas. Cum ſocietateʒ aſe alienant pꝛecio ae 4
dicat. inſti.de ob.que ex aua exipla tumide repꝛehenſionis ſup/ fraternitatis aliqua diſcoꝛdie peſte cepto.ꝛ ſic dr per ſimi
ſi delic. nal. F. j. biea culpa que non erat ſiat. Ali⸗ commocnlant: deum pꝛodunt:qi litudinem. .
e¶. Timore. ſͤnuͦquid tenet qnñ nullum ſubeſt crimen: æ tamen deus charitas eſt. qui ergo charij n ¶. Infirmitate coꝛ⸗
ſniĩa quq iudex per metutu vel odio iudicis vel factione inimi tatis⁊ veritatis iuſſa ſpernunt:de/ pons nã infirmus ne
litſc.g elidi pot per erepti coꝛum oppoñitam ſibi ſentennim um vtiqʒ qui charitas eſt ⁊ verita, ſcit quid faciat xvijq.
gnenary.q. oe. ſ. de ſur. damnationis in ſe excipit. Ande pꝛodunt maxime cum non infirmi o aarbannſdo
bel l g diinigech aney Sregoꝛius ait. a, ate- vel ignoꝛantia peccant:ſed in Mbinis Ybone
premin; lataeit nulla n v. Duot modis bumanum iudicium ſimultudinem inde opponunita/ ptauitabſentia; apo⸗
ij.a. vj. venales. ij ſi odio vei peruertitrr. trem querumt qnaliter arbitris ab: ſtolomm.
amoꝛe lata eſt bñ tenet ſed ir Matuoꝝ modis humannʒ in ſentibns mendatio veritateʒ 7 vir p Stimat.factis.
ritatur.ff. ad trebel.l.ſeruo. ldiciuʒ peruertitur:timoꝛe dũ tutẽ crimine mutent. Itẽ hiero. Sunotn iplofa⸗,
Fcuz pꝛreto. meku poreſtatis alicnius veritatez EPꝛiſtu; negat:qui peruerſis ſe ſo⸗ do ſegamus xͥum
4 I. Duz amico de bac ami loqui pertimeſcimꝰ: cupiditate dũ cium facit. vt hbic ipſo lacto mẽti⸗ .
ctia vel inimicitia nota. iiſ. pꝛemio alicnius animũ coꝛrumpi Stimantquidam in eo tantů mun. xxij.q.v.cauete. 4
q.v.c.j dio d . K j ipſo facto appellam? l
e¶Vicũqʒ. inimicitiiss. us: odio dũ contra quemlibet a deum negari:ſi in penſecutio/ er de ap. dilectl ipo ſa 4
videt qd inder euue Uerſarinz molimur. amore du ami ne quis a gentibꝰ cõpꝛehẽſuz ſe cõo⸗ o babemus faru ſ t
poſſt recuſan pꝛopter no raa c0O vel pꝛopinquo otendmns pꝛe ſiteri renuerit eſſe chꝛiſtiannz: ecce de inof eſt . ſi ppo⸗
pitales nent pꝛopter capita⸗ ſtare auxiliũ. Quam vero graue apoſtolus in oibus q ꝑuerſa ſunt fa nas. S.j.ff. rẽ ra. ba.l. i
les inimicitias.vt.iij. q. vjiſ. ſit vel odio vel amicitia vel metu ccis deũ aſſerit negare chꝛiſtꝰ ſebi v. iplo facto intelligi⸗ i
iudicet. extra. de ap.ad bot. vel munere vel quolibet modo in entia eſt iuſticia veritas ſãctitas foꝛ mus.ef. ð his que f.
vñ pʒ qð pꝛo minoꝛi cãreen dicium peruertere. Auguſtinns titudo.negatur per inſipientiam ſa a ma.par.ca er e n
ſatur iuder ꝙ; teſtis vt diri. teſtatur dicens. pientia: per iniquitateʒ inſticia. per q Hegat. quida ba .
er aeculdrors. Ed läco⸗ De bis qui aliquo modo indiciuz mendacium veritas:per turpituci bent endntln
cewne be lechs Nrag Peinenenng. nem ſanctitas: per imbecillitatem Han ar hic erß 6
paevnreens. H ¶ Liennqʒz aut conſangninitate animifoꝛtitudo:quotienſcũqʒ vin cedenti c q qui vnũ 1
Viſqs. occultat. tc. aut amicitia ſen hoſtili odio cimur avicijs:atqʒ peccatis:totis dicat ⁊ oẽ id ꝙ ſequit
Cna inducitur in te⸗ vel inimicitijs in indicando ducik deü negamus: 7 ecõtrario qnotiẽs ex illo vt.z. d. viij quo
ſtem. alias bñ poteſt. ꝛ eriaz. peruernertit indicinz chꝛiſti qui efſt bonũ quid agimus:deũ coõſitemur inureer. de dolo ? con 1
ʒ qñqʒ quis occultare vei iuſticia:⁊ fructum illius vertit in dõ nec arbitranduʒ eſt in die indicij:i tm cuʒ dilecti.in fyek. 1
tatem. vt· xrij.q.ij. pimum. nationis amaritudinem. Idem los tantũ a dei filio eſſe denegdos de of.del. cũ ſuꝑ.ff. 1
ver. ſeptimuz. :. ene quis. ad caſulanum. 33 in martvrio chꝛiſtũ neganerũt: qð meclii..
Cauenctintmm, ſtve, Se bis qui metn poteſtatis verita ſed illosoẽs quoꝛũ opere vel ſer/
ac 5. epondn. ent ve, tem occultant. “ mone vel cogitatione chꝛiſtus ne⸗
g ¶Occnitat. ff de kal. Qæianis metn cninſlibet po gatur negat vel cõſeſſus cõſitetur.
obrepferit. . teſtatis veritatem occultat: de bac puto cofeſſione qua diſcipu

gonue
etie
iuan,
W
tang

thgatiiu
Uurpoinke
Aenmmtt
ttſcfgrt
Chen
Ifniue

Pniſn n

tſeun
gii
iakils
itſnng
hun.
Gittie
nnneſet
gonunr
Netoeni⸗
nigtat

a C Megare rpᷣum. z

gd ſi aligs coadus ne
gat rpʒ oꝛe ſed coꝛde
nõ negat.nõ videtur
peccare.nã ex coꝛde ꝓ
cedũt vicia.x v.q.vj.c.
Ic? deus coꝛ interro⸗
gat. xiiij. q. v. ſi gd. iñ
dieo ꝙ moxaliter pec
cat.qꝛ nulla cõdictiõe
dʒ ad hoc adduci. xxij.
q.ij. pꝛimũ. Maʒ ⁊ ſi ſᷣ
vult negar xpᷣm vult
m iſiud ꝑꝑ qð negat.
l. vitã. xv. q. j. merito.
bNOlite nimere ñ̃
Mremouer natu⸗
raleʒ timoꝛem moꝛis
naturale.n.ẽ quemli
bet timere 2 boxere.
monem. vñ ieſus eaʒ
timuit.ſicut legitur.
cepit ieſus panere et
tedere ⁊ alibi pater ſi
poſſibile eſt tranſeat
a me calix iſte. ſed di⸗
eit ne in tantũ timea
mus eã. vt p eius ti⸗
moꝛẽ aliquid õ iuſti
ciaz agamus vel qo
nobis pꝑ ſcripturã vł
magiſtros vel ꝑ reue
lationẽ dinina reue⸗
latũ eſt ſubſtineamꝰ
vnde ſubdit quaſi ex

c ¶DPꝛoditoꝛ. ꝓditoꝛ
eſt ꝗq loqnitur mẽda⸗
ciũ vel nõ libere pꝛo⸗

nunciat veritatez. v
pic. ꝗ ſibi crimen co⸗

Ku malicioſe pu⸗
bli

cat.ij. q. j. ſ peccaa

uerit g aliũ circunue
nit.⁊ eũ in periculuʒ
trahit.x xiiij.q.iij.trãſ

ferũt.qui res vel mu

nitiões hoſtibus tra⸗
dunt. xxij.q.v. de foꝛ
ma. qui ſecreta ſibi cõ
miſſa reuelat. de pe.
Di. vj. ſacerdos.
Llud plane.in/
iuriam. põt er⸗
go agere. excõmu⸗
nicatoꝛem actione in
iuriax qð verũ eſt cũ
dolo excõmunicauit
alias nõ.ff. vi bo. rap.
l.q ij. F. ſ publicanus.
lau.immo ſemꝑ po⸗
teſt enz conuenire ad
intereſſe niſi iudex ꝓ
babiliter errauerit.
etiazʒ agere vel alias.

inbomel. xxvj.

moꝛtem dabis aie tne.quanta enizʒ
vita eſt cõfneri chꝛiſtũ:tanta moꝛs
eſt negare* chꝛiſtuz. an apoſtolus

petrus ſicut eũ qdã fauoꝛe peruer/

ſo excuſare nituntur cbriſtuʒ nõ ne
— interrogatus ab ancilla
ominemſe neſcire reſpondit.
Item io.chꝛiſollomus.
Aeritatẽ pꝛodit nõ ſolũ qui pꝛo ve
ritate mendaciũ loquitur:ſed etiaʒ

gqui veritatem non libere pꝛedicatr.
D Olite timere eos qui occidũt
rem

coꝛpꝰ: ne foꝛte pꝛopter timo
em moꝛis non liber dicatis quod
audiſtis: nec ſiducialiter pꝛedice/
tis omnibus qðin aure ſoli audit
.9. Sicut eniʒ ex bis verbis oſten
ditur nõ ſolũ ille ꝓditoꝛ eſt verita
tis qni traſgrediẽs veritatẽ palq ꝓ
veritate mendatiũ loquit᷑ ſed etiꝗ il
le en nõ libere veritateʒ ꝓnunciat
quã libere pꝛonunciare opʒ aut nõ
libere veritatẽ defendit:quã libere
deſendere cõuenit:pꝛoditoꝛ eſt ve⸗
ritatis. Naʒ ſicut ſacerdos debitoꝛ
eſt vt veritatẽ quã audiuit a deo li
bere pꝛedicet:ſic laicus debitoꝛ eſt

vyt veritatẽ quã audiuit a ſacerdoti

bus pꝛobatã quidẽ in ſcripturis de

ſendat fiducialiter:quod ſi nõ fſece

rit pꝛodit veritatẽ:coꝛde eniʒ credi
tur ad iuſticia:oꝛe aũt cõlcſſo fit ad

ſalutẽ. Mec ſnia potius iudicem le/

dit:quaʒ eum in quẽ temere fertur.
Linde auguſtinus ait.
Iniuſte aliquẽ anatbhematizans ſi
ſibi uõ aliis:nocet.
Zlud plane non temere dixerĩ
quod ſiquiiquã ſidelinm fuerit
anathematiʒatus iniuſte:potius ei
oberit qui facitqnã qni hac patitur
ininria ſpũs eniʒ ſanctus habitans
in ſctis per quẽ quiſqʒ ligat᷑ aut ſol/
nit.imeritã:nulli ingerit penaʒ:per
euz quippe diffundit᷑ caritas in coꝛ
dibus noſtris:que nõ agit perperã
pax eccleſie dimittit peccata:⁊ ab
eccleſie pace alienns tenet peccata
non ſecundũ arbitriuʒ hominũ ſed
ſecundum arbitrium dei petrate/
net:petra dimittit:columba tenet:
columba dimittit. Item ſalamõ:
ſicut auis in incertuʒ volans ⁊ paſ
ſer quolibet vadens:ſic maledictũ
fruſtra pꝛolatum venit ſuper eum:
qni miũt iiud. Item gregoꝛius:

2

Cnins vita officio nõ congruit: ali
osligatns abſoluit.

—ℳ

TZerũqʒ contingit vt indicis

locum teneat:cuius ad locnʒ
vita minime cõcoꝛdat.ac ſepe agi⸗
tur:vt vel damnet immeritos vel
alios ipſe igatus ſoluat: ſepe in ſol
nendis ac ligandis ſubditis ſuo vo
luntatis motns non auteʒ cauſarũ:
merita ſeqnitur: vnde ſit ⁊ ipſe li /
gandi aut lioluendi poteſtate ſe pꝛi
net ⁊ infra.ſepeſi.vt erga quemli
bet pꝛoximum odio vel graia mo
neatur paſtoꝛ.iudicare autem di⸗

gne de ſubditis.et cetera.vnde re⸗

cte per pꝛophetam dicitun:moꝛti
ficabant animas que non mounn

1

tur:⁊ viuiſicabant animãs que nõ
viuunt.non moꝛientẽ quippe moꝛ
tiſicat:qui iuſtum damnat:⁊ nõ vi
cturuʒ vinificare nititur:q reum a
ſupplicio ſoluere conatur.cauſe er
go penſande ſunt:a tunc ligandi ac
ſoluendi poteſtas exercẽda.vnde
videndũ eſt que cnlpa pꝛeceſſit:et

qꝓue ſit penitentia ſecuta poſt culpã

vt quos omnipotens deus per cõ/⸗

vnnctionis gratiã viſitat:illos pa/

ſtoꝛis ſnia abſoluat.tunc emʒ vera

eſt abſolutio.⁊c.⁊ infra:ex qua con

ſideratione intnedũ eſt:quod illos
nos debemuns per paſtoꝛalẽ aucto
ritatem ſoluere quos auctoꝛem no
ſtrum cognoſcimus per ſuſcitatem
gratiam viniſicare.⁊ infra.Meniat
itaqʒ ſoꝛas moꝛtnus ideſt culpam
conſiteatur peccatoꝛ.venientẽ vo
foꝛas ſolnant diſcipuli:quia paſto
res eccleſie ei debent penam amo/

uere quam meruit qui non erubnit

confiteri quod fecit. Hec de ſo⸗
lIntionis oꝛdine bꝛeuiter diximus:
vt ſub magno moderamine paſto
res eccleſie vel ſoluere debeant vel
ligare. Iem calixtus papa.
Uiribnus caret ſnia iniuſte plata.
Ninſtum indicium ⁊ diffinitio
iniuſta ĩgio metu ⁊ iuſſu aut en
iuſcũqʒ epiſcopi aut p otẽtis a indi
cibus oꝛdinata vel acta non vale
atꝰ:homimi religioſo paruʒ eſſe de

bet inimicitias alioꝛuʒ non exerce⸗

re aut agere male loquendo: niſt
etiam eas extinguere ſactis benelo
quẽdo ſtuduerit. Melioꝛ eſt in ma
lis factis humilis confeſſio.quam
in bonis ſuperba gloꝛiatio. Nez
agu.ſupꝛa pſalmuʒ.c.ij.
Wrermma mereta iiuſte maledicit᷑.
VUi iuſtus eſt ⁊ iniuſte male⸗
dicitur:pꝛemiuʒ illi redditur.
Mic ⁊ ſi vi dictuʒ eſt non teneat
ligatus apnd deum ſnie tamẽ pare
re debet ne ex ſuperbia ligetur qi
pꝛius ex puruate cõſciẽtie abſolut⸗
tenebat᷑. Idẽ eſt quãdo cõtra equi⸗/

tatẽ ſnia fertur:velnti qnadoſub⸗

ditinõ poſſunt cogi ad malũ:ſcien
tes obedientiã non eſſe ſernãdã pꝛe
latis in rebusillicitis. Unde eu/
ticianus papa ait.

Non eſt obediendũ epiſcopo qui:

pꝛo hereticis miſſam canere inbetr.

Aanis epiſcopꝰaut abbas pᷣ/

ſovytero auimonacho ſuo inſ⸗
lerit miſſas pꝛo hereticis cantare:
nõ licʒ:nõ eniʒ expedit obedire eis
Itemaug. .
Pꝛeceptis non obedire multoti⸗

ens ache . .
D ſemper malũ eſt nõ obe
ire pꝛecepto:cum dominns
iubet ea que ſunt ↄtraria deo:tũc ei

obedienduʒ non eſt. Itez hiero.

in epiſtola ad ephenios.
Be eodem.
12 JIdñs ea inbet que non ſunt
aduerſa ſanctis ſcripiuris ſu⸗
bijciatur:dño ſeruus:ſi vero cõtra
ria pꝛecipit magis obediat ſpiruus

quam coꝛpoꝛis domino:⁊ ina.ſ

cl viij

puniatur.ex de ſen. ercõ.ſa⸗
cro.ij.q.i.nemo.Et ſi teme
rarie excõicat punitur.S.e.
temerarium.
¶ VImmeritam. i. ſine cau
ſa. naʒ ſine culpa ſepe aliqs
ꝓunitur tꝑaliter.xlv.diſt.ſʒ
illud.
f¶VPar.i.ſpũs ſanctus.
, a.i. xrpus.
BC. Columba.i.ecclena.
i Golans.ſupple reuer⸗
titur quandoq;.

k Lerumqʒ.vt ipſe.re

petit hic tenoꝛem il⸗
loꝛum. ca. S. e.ipſe. 2.c.iudi⸗
care. z.c, tunc vera.
¶VPer pꝛophetaʒ dĩ.eʒe⸗
mMNMiuſtum. nõ valeat
L. arg.qᷣ inla per me⸗
tum lata nulla eſt ipſo iure.
vt hic. et. xxxj.q.ij.lothariꝰ.
rxxv.q.j.omne.ſed dic ꝙ te⸗
net niſ elidatur per excepti
onem. ”?VMW
n Parum eſſe.i.nõ ſuffi
cit ei qd ipſe non ſit inimicꝰ
vel non generet aliis:inimi
citias.niſi ſtudeat in alijs:

eas extin guere.xxij.q.v.de

foꝛma.
0 QSiinfus eſt. pꝛemi
um. in hoc qð pati⸗
enter luſtinet.
p Equitateʒ.ab hoc loco
ondit quid iuris ſit de ſnĩa
pꝛecepti.⁊ dicas qð ſemper
arendum eſt indici in rebꝰ

„2

icitis duʒ tñ illa ſpectat ach

oſſicium eius pꝛecipere. vt.

vij.q.j.quia.⁊.ſf.de reg.iur.
factuz. ⁊ ſi dubiñ eſt an ſit le
citum parendu eſt ei.xxiij.
q.j.quid culpatur.
Aaquis epiſcopꝰ pꝛo
bẽt icis moꝛtunis.qð
nò licʒ ſpeciali orone vt.xuj.
q·.ij. nõ eſtimemus. led pꝛo
viuis hereticis ⁊ alijs: ma⸗
lis ẽt ſpali ofone licituʒ eſt
oꝛare.vi. xiij.q.ij.pꝛo obeun

tibus. ſed generali orone ꝓ

olbus defunclis licitum eſt
oꝛare.vi de pe. di. v.ſalſas.
rxiiij.q.iij. coꝛipiantur.
On ſemp.pꝛeceptis.
nöÿö ſoluz miuſto. ſed
etiã inhone ſto. vel etiaʒ ſi a
iudice pꝛecipuur aliquid qe
ſit inboneſtum vel imncõmo
duʒ.vt.ff.de recep.ſi cũ dies.
5§S.cõpꝛomiſſo.?.ij.qij.pꝛece
ptuʒ.ꝛ.ff. de iud.ſi longius
2.liij.q.ix.hoꝛtamur.
98 ¶Jdñs.f. de re. iur. ad
ea que.

rſei

a Hec iplſuʒz de vxoꝛibe.
xxxiij.q.v.manitfeſtũ S.vbi
dicit lʒ vir pᷣcipiat vxoꝛ ꝙ
nõ ſeruet votũ. lz ipſe peccet.
ipſa tñ tenet ei obedire.ſʒ dic
ꝙ licet vir pᷣcipiẽdo peccat.
nõ tñ pᷣcipit id qð ẽ peccatũ
qꝛ pceptũ dñi eſt vt in tali ca

ſu obediat vxoꝛ viro.vt.xxx

lij.q.v.noluit. Item adhut
obijcit᷑ ꝙ ſeruus quo ad ꝗd
a ꝑiurio excuſat᷑ pp manda
tũ dñixxij.q.v.q cõpulſus.
⁊ c.ñꝗs coactus.iñ excuſat᷑ a
pena ꝓp parte. ſz nõ a pecca⸗
10.3, di. liij. deniqz.
* Olianus.obediebãt.
1v. q.vj.nos ſancioꝛũ.
7.c.iuratos. .ibi enĩ dr ꝙ&
vñs eſt noĩatim excõicatus

vel bereticus. ſtatiʒ vaſalus

eius abſolutus.eſta ſacro.
rñ.iul.adhuc tolerabat᷑ ab
eccleſia.ne ſuſcitaret ſcãdalũ
aduerſus xpᷣianos.hoc aũt
verũ eſt. qꝛ excõicatio nõ tol
lat obligationẽ qᷓ eſt vaſallꝰ
dño.ſʒ tantũ effectũ obliga⸗
tõis.vñ dſio abſoluto ſtatiʒ
tenet᷑. ei obedire.vt.xv.q.vj.
60 nos ſanetoꝛum.
Dioipotentez.
J TEZa coꝛpoꝛis. ꝓbat ar.
wAſnia lata Z. vnũ pin
dicat alij.ſic.iij.q.vj.hoc ꝗqp
pe. xxxj. di. tantis. e de ſen.
ct re.iudi.cũ ſuꝑ vbi alter ap
pellans cogitur pꝛobare caʒ
appellationis.
e) 9 Di reſſtit poteſtati.
B hec regula vbiqʒ fal
lit.nẽ potius tenemur obe⸗
dire epᷣo ꝙ; metropolitano.
vVt. ix.q.iij.p totũ. Itẽ ⁊ mo⸗
nachus potius obedit abba
ti ꝙᷓ epo. vt. lviij. di. c. j. 2. ij.
2 pot us ſtatui excõicationi
pꝛelati qᷓ; abſolutioni epᷣi.er
De oſl. oꝛ cũ ab eccleſlax. niſi
intelligas in eo caſu log qñ
minoꝛ hʒ inriſditionẽ a ma⸗
ſoꝛe. ᷣm ꝙ loquit᷑.ff. de iudi.
iudiciũ.veiĩ loquit᷑ in eo caſu
cũ appellat᷑ all maioꝛẽ.tunc
potius maioꝛi ꝙᷓ; minoꝛi pa
rendũ eſt. Itẽ adbuc obijcit
De cpo qui potins obedit re
gic o merropolitano.xv
nij. di. ſigs epᷣs. ſʒ ibi loquit᷑.
eũ pꝛeuenit mandatũ regis.
Itez obijcitur:de vxoꝛe que
potiuſ obedit viro qᷓ; deo.vt
xxxiij.q.v.manifeſtũ. ſj ſolu
tum eſt. S. eo. i dñs.
ſ ¶h Nꝛoconſul.ſi.diſt. viij.
ne cõtra moꝛes ⁊ loquitur
ic in eo caſu quãdo in eadẽ
tiuitate ſunt plures iudices
quoꝛũ vnus maioꝛ eſt alio.
vbi maioꝛ index põt punire
minoꝛc.vt.C. de off. rec.pꝛo
gAperatoꝛes. exſuf⸗
flari.ſicut enim nr̃i ſa
ordotes exufflant batiſmo
diaboluz. ſic ſacerdotes here
ticoꝛũ xpᷣum.vt.xxiij.q.iiij.
qñ.⁊ de cõſe.di. iiij.c. poſtea,

Lau.

bonũ eſt quod pꝛecipit iperatoꝛ:iu
bẽtia exequere voluntatẽ.ſi malũ:
reſpõde oʒ deo magis obedire aʒ
boibus. Moc ipſuʒ 7 de ſernis:
apud dominos ⁊ de vxonbꝰ apud
viros ⁊ de filijs:apud patres: ꝙ in
illis tantũ debeãt dñis ⁊ viris parẽ
ribuſqʒ eſſe ſubiecti que contra dei:

mãdata nõ funt. Itẽ ambꝛoſius.
HMHon ſunt audiench quicontra den
gliquid iubent.

Alianus. ĩperatoꝛ quãuis eſſet

apoſtata: habnit tamen ſub ſe
chꝛiſtianos milites:quibus cũ dice
bat ꝓducite aciẽ cuʒ defenſione rei
publice:obediebat ei.cũ auũt dice⸗
ret eis:pꝛoducite arma in chꝛiſtia⸗
nos:tunc cognoſcebant imperato
rem celi. Item fabianus papa.
Mon iubet aliquid iniuſtuʒ:qui de
um timere pꝛobatur.
Sioſjpotentez deum metuit
nec cõtra euangeliũ nec cõtra
apoſtolos nec ↄtra pꝛophetas vel
ſanctoꝛũ patrum inſtituta agere ali
quid vllo mõ cõſentit. Nẽè nico.
papa lothario rei.
Et qui peccat:et qui peccãti conj
ſentit: vterqʒ reus eff.
TE coꝛpoꝛis tui cedere moti
bus cõſenſiſti:⁊ relaxatis volu
ptatũ habenis temetipſuʒ in lacum
miſerie ⁊ in lutũ fecis pꝛobibitnʒ de
ieciſti: vt qui poſitus fueras in gu⸗
bernatione populoꝛuʒ eſſectus ſis
ruina multoꝛuʒ. ꝓbat hoc teungual
di ⁊ guntarij:dudũ epoꝛũ legitimꝰ
caſus qni pꝛo eo qð te minime ope
tẽter erudierint:quinimmo qꝛ pna
ricationẽ tuã tegere argumẽtis ſuis
⁊ ſub quadãa inſticie ſpemucatis ꝗbuiſ
daʒ exquiſitis adinuẽtionibꝰ equi⸗/
tatẽ obꝛuere ſtuduerũt:noſtra ſunt
apoſtolica depoſiti auctoꝛitate:et
ab omni epiſcopatus regimine re/
gulariter ſequeſtrati. Meʒ augn.
BHDBeeodem.

Q Qireſſtit ptunti dei oꝛdinatir

oni reſiſtit:ſed quid ſi illud iu
beatur qnod nõ debeas ſacere.hic
ſane cõtẽne poteſtatẽ.ipſos huma
noꝛũ legũ gradus aduerte.ſi aliꝗd
iuſſerit cnratoꝛ:faciendũ eſt tamẽ ſi
cõtra pꝛocõſulinbeat nõ vtiqʒ otẽ
nis poteſtatem:ſed legis maioꝛi ſer
nire:nec hinc dʒ minoꝛiraſci i ma⸗
ioꝛpꝛelatus eſt.rurſus ſi ipſe conſul
aliquid inbeat: ⁊ alind inbeat impe
ratoꝛ.vel ſi alind inbeat imperatoꝛ
⁊ aliund dens qnid iudicatis:maioꝛ
poteſtas deus:da veniꝗ o iperatoꝛ
tu carcerẽ:ille gehẽnã minatur:hic
iam tibi aſſumenda eſt fides tnatã
quaʒ ſcutũ:in quo poſſis oĩa ignea
iacula inimici extinguere. Jdem
donatiſtis. HSeeodeꝭ.
Mperatoꝛes ſi in erroꝛe eſſent
. quod abſit:⁊ pꝛo erroꝛe ſuo cõ
tra veritatẽ leges darent:per quas
inſti ꝓbarent᷑ ⁊ coꝛonarent:non tã
faciendũ eſt quod illi inbent qꝛ de/
nus pꝛohibet ſicnt iuſſerat nabncho
donoſoꝛ vt aurea ſtatuta adoraret᷑
quod qai ſacere noluerũt deo talia

domino tẽpoꝛali.

ꝓbibenti placnerũt.qnãdo aũtipe b QEeues bie

ratoꝛes veritatẽ tenẽt:⁊ pꝛo ipia cõ
tra erroꝛẽ iubent quod quiſquis cõ
tèpſerit:ipſe ſibi undicium acquirit.
nã inter hoĩes penas luit:⁊ apud de
um nõjfrontẽ habebit.qꝛ hoc facer
noluit qð ei per coꝛregisipſa veri:

tas iuſſit:ſicut et ipſe nabuchodo⸗

noſoꝛ poſt miracula ſalutis rium:
pueroꝛũ cõmotus atqʒ mutatus ꝓ

veritate cõtra erroꝛẽ edictũ pꝛopo
ſuit vt quicũqʒ blaſphemaret deũ:

ſidrac miſac ⁊ abdenago in iteritũ
irent ⁊ domus eoꝛũ in diſperſionẽ.
⁊ non vultis quod aliquid tale in⸗
beant ↄtra vos iperatoꝛes chꝛiſtia
ni cũ ſciat a vobis in illis quosrex
baptiʒzatis chꝛiſtuʒ exſufflari. Idẽ

in pſalmis. Jullianus extitit inſide

lis ĩperatoꝛ non extitit apoſtata ini
quus ⁊ idolatria:miles chuſtiani ſer
nierunt unperatoui inſideli.vbi ve
niebant ad cm chꝛiſti nõ agnoſce⸗/
bant niſ illuʒ qui in celo erat:quan
do volebat vt idola colerent ⁊ thu
riſicarent pꝛeponebat illi deũ.qua
do aũt dicebat.pꝛoducite aciem ite

coõtra illã gentẽ:ſtatiʒ obtẽperabãt

7 diſtinguebant dominũ eternuz a
02 engeg.
Mer obediétiò bonũu deſerere:ma
luz vero nunquã facere licet.
VAid ergo' mirnz:ſi peccatoꝛ
bpõ obedientie in pꝛeſentis vi⸗
te bꝛeuitate ſe ſubijcit:quãdo hbanc
mediatoꝛ dei.⁊ hominũ tennit ⁊ te
nendaʒ pꝛecepit:⁊ cũ obediẽtesre
munerat non relinquit. Sciendnuʒ
tamẽ eſt nunquã per obedientiam

malũ ſieri:aliquãdo aũt per obedi

entiꝗ debet bonnʒ quod agit᷑ inter/
mitti.neqʒeniʒ in paradiſo arboꝛ.
mala extitit quaʒ deus hõi ne cõtin

ger et interdixit: ſed vt melius per

obedientie merituʒ hõ bene condi
ius creſceret:dignũ fuerat vt etiam
abono pꝛohiberet᷑.quatenns tan/
to veriuns hoc quod ageret virtus
eſſet quãto ⁊ a bono ceſſans ancto
riſuo ſe ſubditnzʒ ⁊ bumilem exbij
beret. Nem iſñſddo.
Apud deum maledicitur. qni peci
cantibus conſentit.

QEZicõſentit peccãtibus. de-/

fencit aliũ delinquentem: ma
ledietus erit apnd denʒz ⁊ boies:et
coꝛipietur increpatiõe ſeueriſſima
bincetiꝗ quidà ſanctiſſimus pater

ait ſiquis peccantẽ defendit acrinss

quaʒ ille qui peccanit coerceat᷑.bĩic
⁊ alins pater ait:ſiquis alrerius er

roꝛi ↄſentit:ſciat ſe cũ illo ſimili mõ

culpabileʒ indicadũ. Iteʒ iſid.
1Folpat encun EE
Deum pꝛecipitur.
Jis quiꝰ pꝛeeſt fecerit:ant cni
quã quod a domino pꝛohibi

tũ eſt facere inſſerit:vel quod pꝛece

ptũ eſt pꝛeterierit ant pꝛeterire ma/
danerit:ſancti panli apoſtoliſnia ei
ingerẽda eſt dicẽtis:etiã ſi nos aut
angelus de celo enãgelizanerit vo
bis pꝛeterquaʒ quod vobis enàge
liʒauimus anathema ſit. Idez. Si

uitate breue n.
q.liij.ipſa pietas. de
pe. di. v cõſideret.
i Intermitti. nota
P obecientia omitti⸗
bonũ.vt bic. 1 xxj. di.
deniqʒ. .ff. de remili.
l.iij.S. in bello. ꝛ. xvj.
g.j. monachi. Itẽ pꝛo

obedientia bonuz ett

pati eti qo iniuſtu eſt
ſi.c. di. cötra moxẽ.ꝛ h
iſte iniuſte facit pꝛeci⸗
piendo.iſte tñ iuſte fa
cit parendo. xxiijqj.
Ad culpatur. in flad⸗
implere tenemur pꝛe
ceprũ licet vix tolerabi
le. xix.di. in memoꝛa.
SDed quid ſi epus pꝛe
cipiat alcui vt eat ro⸗
mam. ? ille ſe exculat.
iõ qꝛ alij:inueniuntur
melioꝛes. hec excuſa⸗
tio nõ valet.qꝛ in lega
tionibus oꝛdo non eſt

ſeruandus. vt. ff le.

arg. ꝙ ſi dericus vo⸗
uerit iter peregrinatio

„ „„

nis.qð nõ põt ire inni

to epiſcopo. de conſe.

k— Liconſentit.
(Nrmcoopemis

nẽ ⁊ auctoꝛitatẽ. vt. ij.
q·j.notandũ inf.
I ¶¶Acrius.j. xxiiij.q.
iij.qui alioꝛuʒ.S. lxxx

Jis qui.etiam
ſi nos.ergo ali
gs ſeipſuz vel ſibi pa
rem ercõlcare poteſt.
vt bic.⁊.xij.q. ij. non l
ceat.xxj.di.nunc auſt.
a cõtra. par in uc.
nõ hʒ imperiũ.vt.xxſ.
vin afnor erna de
tranſla. inter coꝛpoꝛa⸗
lia. nec aliquis in ſeip
ſum bʒ imperium. vl.
ff. de arbi l pe. fed die
per hec verba non
enathematizat. ſed taã
tum dicit euz eſſe ana
themarizatmiele
tum ab eis. et
ſet credendũ. vel oſten
dit per boc quid fieri.
de bdat. eſt ſimile g
non ſemper eſt credẽ

dum ſancto viro.l.di.

ſiquis pꝛepoſterum.

—

a

a ¶ Cũ ergo.cogi nò pũt.quid ſi eus dicat excdico te.⁊ abſoluo te. an

el vilij

ſnd pi at excöie⸗ goꝛem temperat biy grego nee enim quoad eccleſta triphalem ligate erant
gie N tius ſit ercõicatus ꝙᷓ abſolutus: due hic ſnĩe vident.ſicut plura ſunt tales pꝑlone.nec etiq credendũ eſt ſm apoſtolum voluiſſe vroꝛem ſeparandas
enieee⸗ pcepta iudiciũ vt ex oe do.⁊ cõtu.cũ dilecti.ſicut iuror ſunt ſtipulatio / a viro. 2 m hoc expone perire.i.puniri ab ecdeſia in ſacramenus. Tertius
8 N nes cuʒ pꝛomittatur hoc ⁊ illud ff. de verbo.ob.ſcire debemus.et.l.qd. caſus melioꝛ igeluente⸗ tempus gregoꝛij oẽs qui in hoc.c.continẽtur ipſo
R dicitur. dic ꝙ nulla eſt excõmunicatio ꝓpter ſui cõtrarietatẽ.ſ diuer/ſe iure erant exempti ab excõmunicatione licet cõicarent excdicatis. ſed quidas
e q. Itez gd dices ercõ quis pꝛobibet vobis quod a domi Debis que ſine culpa cum excom lſuis vel vroꝛes maritis.nec
giin munied rel holno no pꝛeceptũ eſt:vel rurſus iĩperat ſi municatis coõmunicant. è ehpetebant auonem
ninig ezeglenrua.n n In ls fit oibus qui diligũt deũ. Itezʒ:ꝛis ſtris exigentibus pꝛo canſa ex zner dnodt tenz
ſciin terfuit ercöicatus mo Aui pꝛeeſt ſi pꝛeter volũtatẽ vl pe cõmunicatiõis perire quotidie cer· tiam ediſicat ad gehbennam
ſeinliiet⸗ do eſt abſolut io. ego ter quodin ſctis cripturis enidẽter mimus: partim ignoꝛantia:: partim rx viij.q.j.S.ex his.⁊ meliut
nmiki dico talis pꝛelatus pꝛecipit᷑ vel dicit aliqnid vel impe mmia ſimplicitate: partim timoꝛe extra de ſimo.cptuas.dat
Cprnten pꝛeſumitur fſatuus.? rat: fanqua falſus teſtis dei aut ſacri partim etiam ex neceſſirate deuicti er go hic grego.conſtitutio⸗
Cahen , pꝛo eodez habeur ac legus habeatur. Cuz ergo ſubdi miſericoꝛdia anathematis ſenten / nem tales no ſunt excõi⸗
nnſtimn, ſi nõ tuuſſet ſententii ti excõicant᷑ iõ:quia ad malũ cogi tia ad tempus pꝛout poſſimus tẽ cati habendi. expone peri
Ggilantt vt er ð ſuc ab inte.cn· noõ poſſunt.tũc ſentẽtie nõ eſt obe peramus.apoſtolica itaqʒ auctoꝛi tre pꝑ conſcientiam ignoꝛan
Cum dleauad Ns be Adiendũu. qr iuxta illud gelaſij: nec tate ab anathematis vinculo bos eti gnorauerunt rei
tuid vtercbmunicent ali⸗ apud deũ nec apud eccleſiaʒ eins. ſubtrabimus videucet vxoꝛes“ ſili ciaignoranter coicauerunt
— quẽ.? vnus ditit er⸗ Qquẽqʒ grauat iniqua ſnria. öð os ſernos ancillasſeu macipia nec z edebant ſe teneri nec pe
bn coico te ſi ile nõ excdt auteʒ ſupꝛa cõmunicantes excõica non ruſticos ⁊ ſernientes necnon ? tcbant abſolutionen.
—— cat te. dic qðᷣ ſi ambo tis de eccleſia abijci iubentur: nec omnes alios: qui nõ adeo curiales i ¶ Knathematis. impꝛope
nͤtnn ula verba ꝓferũt nj de quolibet modo cõmumcatibus ſunt vt coꝛum concilio ſceleraꝰ per ponitur.i.ſimplicis excoics
dnintin eſt excõicaius.cõtrari intelligendũ eſt. Ande nicolans petrent᷑:⁊ eos qui ignoꝛanter excoi tionis.
nnikti credo. INẽ quid i papa ſcribit igmaro remoꝛũ archi catis cõicant:ſiue ilios qui cõicant Ks tempus.I. futuruz.
ſiſct errigenate Pld epiſcopo. Ci illis qui excõicatis cõicant. qui de nerams perd
sdleemn nunquid o BDe bis qui cnʒ excõmunicatis cõ cũdqʒ aũt oꝛatoꝛ ſine peregrinꝰ aut go neern reE ta4
DS vitandi: videtur oſie Municant. yviiatoꝛ in terr excõicatoꝛũ denene ſiz excdͤicadaeſt Pp delions
ſgömnini auia in genere poteſt Se Xcellentiſſimns' rex carolus rit: ⁊ ibi nõ poſſit emere vel nõ ba⸗ dfi nif fone vt diri ppter
onnigerti ſieri ercömunicatio. apoſtolatũ noſtrũ conſuluit. beat vnde emat: ab excõmunicatis enoꝛmitatẽ ſceleris. vi. rriij.
Npnig extra de off oꝛ.ſi ſa⸗ quid agendũ ſit de bis qni cmuni accipiendi licentiaz damus. Et ſij q.iij.ſi babes. vbi dicit aug.
Eunt cerdotees. cant cnʒ his qni cũ engeltruda ſepe quis excõmunicaus in ſuſtentatio niſi grauiſſime cõmouerer
hmeen b EReellentiſſim· dDanata cõicant femina qnoniaʒ ei’ nem nõ ſuperbie ſed bumanitatis: nunq excõicarẽ ſiliũ pꝛo de
nauin 1 qui excõicat nõ cum cõmunicatoꝛibus ſuis ⁊ fanto caula dare aliquid voluerit nõ ꝓ licto patris. ſed nonne tota
8 — eerohi ribꝰ pari vincnlo anatbematis cõ bibemus. Item bomſacins mar ſanla boniſgel fant eo
— erſonã qꝛ ipſa cũ ſu⸗ ſtat eſſe aſtricta. quaꝑꝑ nunc beati tyr zachar iepapĩee. milie ſue 5 recipiebantur.
atu Gesntorbies oibus tudini tue iniungimus vt ſuperboc Se bonifaclo qui ercõmunicatis vt xvij.q. iüij. miroꝛ ſed die
Anen fuit excõicata. vñ ili hoſtra auctoꝝtate fretus curam de apſeudo epiſcopisſe non commn/ tantu i ruboꝛẽ dmi no re
Glre cicantes intelligun his ſumere ſtudeas. ? quia docta nicatnrum iurzutt. piebani oblanones ſami⸗
iſtptii noiaum excõicati. v dininitus ſanctitas tna valde nonit A Nteceſſoꝛ pꝛedeſſoꝛis noſtri: lie. ſicut nõ recipiunt obla-
nanmnm er de ſenten.ex.quod aliud c᷑e ex neceſſitate alind exigno venerade memone gre. on me lones raptox ? viſtoꝛdana
Mrn tin in dubiſis. rantia atqz alind qð de ſtndio dey indignũ oꝛdinaui: 2 ad pꝛedicãduũ tii ꝛ ipenitẽtiũ lʒ nõ ſint ex
emtmt . Abſoluank..aba linquitur: iſtudq; poſterins dnobꝰ verbüũ dei germanicis gennibns mi cotcati. vt. xc. vl. oblanes.
üinmrie Mutl aalcent gert pꝛioꝛibus ſtrictius eſſe punienduz: ſit: ſacrameto' me aſtninxi: vt ca, m il. Lrcres, led nuad “
6miu a. Dendͦer vollta Ccirco ſolerte innigilet 2 canta di nonicis ? initis epia pꝛeſbyterisi tab vrone dien bech nold
fnnn te.ſic.ff quod me. au ſtrictione ſinguloꝛnin modos diu verbo ? facto ⁊ in cõſenſu aſtipula, ſe tener reddere. ↄcedo
unge la. i mulier. dicet: quaten; qui ex neceſſitate aux toꝛet adintoꝛ fiere. bocaũt cũ dini ſſi petat vir muliere liudi
nign 8 Doniaʒ.qdas ignoꝛantia delinquunt anctoꝛtate: na gratia implere ſtudui.ſalſos aut cio ⁊ ipſa obijcit ei excõicati
iun 0* ponũt caſun, noſtra perte abſoluantur::ſi taamen ſacerdotes ypocritas et ſeductioꝛes onẽ.iuder teneturex ſuo ok
unt aliqnis pꝛopter ene:· ſpſa eoꝛum ignoꝛantia vel neceſſi/ populoꝝ vel coꝛrigerẽ ad viaʒ ſa, fiao reſtituere mulierẽ. cůͦ
miui me crimen fuit ercdi tas vera ⁊ non ſimnlata vel nõ ex lutis veil declinarẽ ⁊ abſtinerẽ a coᷣ hoc cain poſſit ei cõlſcaf. vñ
Nichitn — ivVoluntare“ pꝛoceſſerit: quia vtbe, one ipſoꝝ. q ex parte ſeruannet ex ddd eener e vehllne
“ bebatur tpe gegonj enoſtri:ſunt pleriqʒ qui poſſunt: parte cuſtodire implere no polrni crcdſenz veiban no R
Pigfi ꝙ nec flius e Ka quides ſed noluntrecta nocere. vn ſed a ſpiritnaliter- ipleni ſacramẽetu vel dñs cõicare ei.vt.xx vij.
minin necaliquis de fſmi de pſalmiſta de huinſmodi:noluex quia in conlenſum ⁊ in concilii eo q i de filia ſ nlius ſit i ptate
u, lia ei cöicaret. ⁊ boci runtqnideʒ intelligere vt bene age rum non vemt anima mea.coꝛpo/ pĩis tenet᷑ filius cohabitare
gt . cite potuit ſieri.vt di⸗ rent. Alos autez quiſtudio ſuo ob⸗ raliter antem omnino ab eis abſti ei.ſed n eſt emãcipatus. tüc
ſle cũtꝑ id qð eſt.xxiii. ligantur:⁊ contemptu interdicta: nere non potui.dum enim veniſſey tenetur ſiliꝰ vitare pꝛeʒ buic
lonnmil, q.iüii.ſt habes.ſed n, noſtra poſtponnnt:non niſi digna ad pꝛincipem francoꝛum cogente: tm obſtat. xxij. q. vl. ö foꝛma
Seao vigerer Foa eo ſatiſfactione pꝛeneniente volumus eleſiggi⸗ Beeaſürete non tales ſep ence⸗ nleeſt uherier in⸗
neacercCait⸗ te i: go eri quales volui:led tamen in ſan riaus qug.
amiliâ. 7 m boc ; . tenent in dericis.qꝛ ſemꝑ ð
erpone perire ꝑpcon L beẽt vitare ſuũ epᷣm excõica⸗
temptũ qꝛ non pete⸗ HD ,B tũ.vt.x ciij.di.mir atus.qꝛ ñ
bant abſolutionem. ſunt ita aſtricti epiſcopo vinculo nature ſicut fi ius pꝛi. e
ſ¶Ignoꝛantia.facti craſſa ⁊ ſuppina. n . Scelera. i. ſi tales lunt qui non ſeruiunt ei in crimine in quo nec ſilius
g ¶ Simplicitate. iuris. nec vxoꝛ excuſat.vt er de ſenten.exco.inter. L

hb CNeceſſitate.que vitari poterat vel etiã ineuitabili.ſed certe Inno.
ponit hanc queſtionẽ ⁊ eã non ſoluit.ſ.vtrũ ꝓ enoꝛmi delicto tota fami
lia ſit vitanda ex de ſen.excõ.inter.in fi.æ pꝛeterea boc ſtatutũ non eſſet
generale.ſed tantũ in vno caſu.Allij ſic ponunt caſum:apoſtolus ait ſi
aq fratres nominant᷑ tũ his nec cibũ ſumerelʒ.⁊ illa ſnia ad oẽs ſideles
extendebatur.vt.S.e.ad mẽſam.vnde vſqʒ ad tpᷣs gregoꝛij tenebatur
qð familia excõicatoꝝ vitebatur ſaltem in ſacramentis.hunc nimiũ ri

o ¶¶Siue peregrinus.ex eo.ſi vere. “
p DHare dũmodo nõ ſit eccleſiaſticũ ſtipendiũ.vi er de de.ex. mi.poſinlaſti
⁊ eſt fi.xlij.di.quieſcamus.qꝛeiymoſtna nulli eſt denegãda.lxxxvi.di paſce.
nteceſſoꝛ.ſacramento.ſacramẽtum foꝛte ideo requiſiuit ab eo quia ha
bvnit eum ſuſpectum vel ad cautelam. MU
Pr CKſtipulatoꝛ.i,.confirmator.
Sed ſpiritualiter. ar. ꝙ ſufſicit gs no facit Z mentẽ reſcripti.ſʒ faciat
Xx* v

A⸗ 0
e . Coculcare. net poſtea

3 ver ba. ſic. xxij.q.ij.ne qls.

.q.v. humane.ſ:.de in ius
vo.q;uis.bic eni vbotenus
exceſſit ſnes madati.? ba⸗
bemꝰ hic ꝙ iuramentũ. pꝛo

parte valet ⁊ pꝛo parte non.

xxij.q.iiij.inter.ſic donatio.

xij.q.ij.ſi quos.
a a upple ſcripfſi⸗
ſti nobis.

b Perfecios. hic bẽs qðᷣ

pfectũ ampliꝰ põt ꝑſici.vñ
ſiʒ mr̃imoniũ dicat᷑ ꝑfici per
carnis copulã.nõ iò pꝛiꝰfuit
impfectũ. Et ex hoc eſtarg.
ꝙ er cõmunicatus amplius
t excõicari.
Knima tua.ſufficit ergo

mẽtalit᷑ aliqꝗd impleri etia ſi

nõ coꝛpoꝛalit᷑ adimplct᷑. vt
xxiij.q.iuij.recedite. Iteʒ ar.
qdð in obligationibus bone
ſidei plus eſt intelligenduʒ;
i verbis expᷣmat.xxiij.q.v.

ſi nõ licet.xxij.q.iiij.meretri

ces.itẽ ar.ꝙ ſi iuraui ãmo⸗
do nõ accedere ad ↄcubinꝗ
meã qð per hoc nõ excludit᷑

mihi licitus mrimonialis.

coitꝰar.xxxj.q.j.illud.nã ſi li
berta iurauit nõ nubere. de
illicitis nuptijs intelligitur

ff de iu pat. adigere. S. vlti.

Ebent.ſʒ cũ dicit ex⸗
cõicate. videt᷑ qðᷣ de
minoꝛi ſit ĩtelligẽdũ ar ex ðᷣ
cen.ex parte.ff.de le.iij.nũ⸗
mis.⁊.ff.de reg.iu.ſemꝑ in
obſcuris.ff.ð penis.ſi pᷣſes.
MNaʒ maioꝛ ſempꝑ ſpecificãda
eſt. ar.iij.q.iiij. engeltrudaʒ.
io.ſjʒ certe a verbis nõ eſt re
cedendũ.vt.ff.de le.iij. non

ſument ad aliquẽ vſum ſed
foꝛas ꝓijcientur. vt ſal infa
tuatü.ij.q.vij.nõ omnes.

ꝰAnonica. violatoꝛes.

videtur hic ꝙ oẽs ſa⸗
crilegi ſint ipfo iure excõica

ti.vt e de ſen.ex. cũ pꝛo cau

ſa ſᷣm hocẽ õ.x vij.q.iiij.qſ
as. xij.q.ij.indigne.dicas
violatoꝛes eccłiarũ ſunt ipᷣo
iur excõicati.alij nõ:vt eĩ de
ſen.ex. cõqueſti.⁊.xvij.q.iiij.
oẽs ⁊ hic de illis loquitur.

8 Qar aligs.⁊.xij.ar.

inreſtitutione epi vel
clerici tot intererũt epᷣi quot
fuerũt in depoſitiõe.de boc
rxxv. q.ix. veniam.

h ¶ Et de futuris.ſi.ẽ᷑ de

ſen.excò.ex tenoꝛe.

¶ Cautelaʒ.ſimilit᷑ ab he⸗

retico reuertẽte reꝗrit᷑ iura⸗
mentũ qð ð cetero nõ labet᷑
vt.j.q.vij.quotiens.⁊ ab in-
cendiario.vt.xxiij.q.viij.peſ
ſimã.ſimiliter in quolibet.
bhoꝛrẽdo crimie iurabit peni
tens.ſe nũqꝙᷓ; fimile cõmiſſu⸗
rũ.xij.q.ij.de viro.nõ iñ ides
credo facienduʒ in quolibet
moꝛiali peccato.ſed cũ hodie
ſimpliciter verbo gꝗs põt ex
cõicari.vt er de eo ꝗ fur.oꝛ.
re.c.j.videtur ergo ꝙ hodie
ſimplici verbo põt abſolui
g8. qꝛ oĩs res ꝑ q̃ſcũqʒ cãs.
Zbitur. ꝑ ealdeʒ duſoluitur

cleſie dei: ſatiſfaciant.

Cau.

non communilcaui. Item ʒacha
rias papa bonifacio martyri.
Excõmiunicatis non conimunicat
qui eis animo non conſennit.
Nods pꝛedeceſſoꝛ beate me:
moꝛie greg.huius ſedis apoꝰ
ſtolice pꝛeſul dum ad pꝛedicanduʒ

verbum euangelij tuaz miſiſſet fra

ternitatem in gremame partibus:
7 gentibus illis paganis:et verbo
pollicitationis illaʒ voluit ante eſſe
munitam ita vt oꝛthodoxos epiſco
pos pꝛeſovteros vel qnoſcunqʒ re⸗

perire potuiſſes in verbo exhoꝛati

onis perfecios amplius conſirma
res.⁊ eis communicares:quod ⁊ fa
ctum eſt.Si quos vero ſeductoꝛes
epiſcopos ant pſeudo pꝛeſoyteros
q recto fidei tramite deniare rep⸗
periſſes:nulla tibi cum eis eſſet cõ⸗
munio:quod te deo ſolatiãte vſqʒ
ad pꝛeſens ſpiritualiter ſernaſſe con
ſeſſus es:vel ſi omnino per punci/
palem ⁊ bumanum fauoꝛeʒ gentis
francoꝛum dum ad eos acceſſiſſes
coꝛpoꝛaliter abſtinere non potuiſti
cogente eccleſiaruʒ dei neceſſitate:
⁊ tamen in eoꝛum conſilio ⁊ com
munionis conſenſu anima tna:non

eſt coinquinata. itaqʒ; pꝛopter hoc

quod cum eis conuerſatus es non

conſentiens iniquitati eoꝛum nulv

