coꝛinthios. In oꝛe duoꝛum vel tri
umſtat omne verbunz. Itez in epi⸗/

ſtola ad hebꝛeoſ. Quis pꝛeuaricãſ

legem moyſi dnobus vel tribus te
ſtibus conuictus ſine miſeratione

lapidabitur. Item ex concilio

1 *

conuinci debeat·

li apoſtoliduo vel tri ateſtimonia

requirantur ab illo:quod ſi nõ po/

tuerit datis teſtimonijs appꝛobare
quod dicit excommunicationemꝰ

accuſati accuſatoꝛaccipiat. Ex
pꝛemiſſis itaqʒ colligitur quod du
oꝛum vel trium teſtimonio epiſco
pus conuinci vel damnari poteſt.

Poꝛro ſilueſter papa in generali
ſynodo reſidens econtra dixit.

OQuot teſtibus epiſcopus vel pꝛieſ-
byter vel reliqui clerici ſunt con/

nincendi.

Reſul non damnatur niſi cũ
lxxij. teſtibus pꝛeſ pyter nute DMZ
cardinalis niſi cum. lxiiij.teſtibus „ Nenaligeſt, cardina

non deponat.diaconus vero car/⸗
dinaliſ vrbis rome niſi cum.xxvij.

teſtibus non condemnabitur ſub⸗
diaconus acolvthus exoꝛciſta le/

ctoꝛ oſtiarius non niſi.vij.teſtibus
condemnabitur. Teſtes autem et
accnſatoꝛei ſine aliqua ſintinfamia
Item leo.iiij.

Epiſcopis non niſi. lxxij . teſtibus

condemnandi ſunt.
Lala dammnstionem cpiſeg
Epoꝛum vnquam eſſe cẽſemꝰ
niſi ant ante legitimum numerum
epi ſcopoꝛum qui fit per.xij.epiſco
pos aut certe pꝛobata ſententia ꝑ
Ixxij.teſtes idoneos:qui tales ſint

qui accnſare poſſint:⁊ pꝛius ad ſa/
cra chꝛiſti quattuoꝛ euãgelia ſacra
menta pꝛeſtent.quod nihil falſum

depꝛomant ſicut nobis beatus ſil/
neſter tradidit romana ſancta vi

detur tenere eccleſia ⁊ ſi inter eos

quos damnandos eſſe dixerint ho
mines fuerit epiſcopꝰ qui ſuaʒ cãʒ
in pꝛeſentia romane ſedis epicopi
petierit andiri nullus ſuper uluʒ dif
ſinitiuam pꝛeſumat dare ſententiã
ſed omnino eam audiri decernimꝰ

Sed hoc vel ſpeciali pꝛiuilegio
de clericis romane eccleſie intelli

gitur vel pꝛopter impꝛobitatẽ quo
rundam qui cum non ſint ſpectate
vite ⁊ ſcientie in accnſatione mini /
ſtroꝛum dei repente pꝛoſiliunt.
Quoꝛum vita vero adeo laudabi
lis eſt vt in omnibns imitanda ap
pareat oe quoꝛum aſſertione nulli
dubitatio naſci poterit:eoꝛum teſti

a aliquem cle
ricoꝛum macula foꝛnicatiõi/
impetit:ſecundum pꝛeceptuʒ pau

i ¶Et patris. pater poteſt

eẽ teſtis in cã filij in teſtamẽ
to.vt. ff. de teſta.l.qui teſta⸗
mento. alias non vt.iiij. q.
iij. 5. item in criminali. hic ãt
iſti mentiri non poterãt. vel
dic teſtimonium meuz ⁊ pa
tris mei.i.ð patre meo ⁊ me
dictum ſcilicet teſtimonium
pꝛophetarum.

¶Del trium. vt compꝛe⸗

bẽdat actoꝛẽ ꝓ vno teſte. ex
de teſti.in omni. Illa tamẽ
loquitur in cã denuntiatio
nis vl ideo dic triũ qꝛ qũdo
qʒ ſecundum canones plu⸗
reslqᷓ; duo requiruntur ſed
nunquam paucioꝛes vt ex
de teſti licet vnaͤe in teſtamẽ
tiſ bene requiruntur.vij.C.
qui teſt.fa.poſ.hac conſultii
ſiina.niſi in his que eccleſie
relinquitur.vt extra de teſt.
cum eſſes.⁊.c.relauʒ.qð di
cit ioan.de teſtamentis.non
credo verum vnde iatelligo

oecre.illas cũ eſſes.⁊ relatũ

in quolibet teſtamento lo⸗
ui.b.

INacuit vt ſiquis.vel

niam multa.
m ¶ Excommunicationem
ideſt damnationem.

lis epiſcopus. Sed
nunquid contra papã du⸗
plicabuntur teſtes. non im⸗
mo duo ſuffſiciunt ⁊ in hoc
eſt deterioꝛis conditionis.qꝛ
ipſe fine cõparatione alioꝛũ
creatus eſt maioꝛ.⁊ ideo ſine
ſpe venie condemnandus
eſt vt diabolus.de pe.d i.ij.
pꝛincipium.
o ¶ Teſtes ertra de teſti. per
ſonas.⁊.c.ſuper eo.
p VAllã damnationem
piſcopoꝛum. Sʒ hoc
nõ videtur poſſe ſtare.quia
nullus poteſt iudicare clcri
cos romane eccleſie niſi ſo⸗
luſ papa.Itẽ qꝛ epiſcopi epi
ſcopum deponere non pñᷣt.
vt. iij. q. vj. quanuis. Rñ.
ꝙ loqnitur in eo caſu quan
do papa committit alijs caʒ
ſuoꝝ dericoꝛum.ne ipſe ſu⸗
ſpectus habeatur vel ne fa
uoꝛe pꝛo eis vel hodio cõtra
eos iudicaret.fl.de iuriſdic.
om.iu l.pꝛetoꝛ.

q ¶Bamnationem. j. iii. q⸗

vj.accuſatus.⁊.c.quãuis.
r ¶ Epiſcopoꝛum.j.v.q.iiij
duogecim.
8¶Falſum. v. capitula iu⸗
rabunt teſtes.ſcilicet vt di⸗
cant veritatẽ. vt.iij.q.ix. hoꝛ

tamur. 2 ꝙ teſtentur ꝓ vtra

qʒ parte veritateʒ.vt.xiiij.q.
v.non ſane.ꝙ non admiſce
ant falſitatem.vt hic.qᷓ; nec
amoꝛe nec odio nec pꝛopꝛio
commodo teſtentur vt extra

de tel. quotiens. Item quin

o requiricur. ꝙ dicant qcꝗd

dere ipſa nouerint ſiue fuerint inter ogati ſiue non vt erta de ac⸗

cu. cum dilectus.

„

Equitur. Hie intitulatur. vj.qd.

Kaun.
¶ Ad maiotem.S.xvij.di.muiltis.S.ſ.

£

8
»T Iceat appellationis. Appellatio eſt pꝛouocatio inique ſententie quere⸗

am continens.ff. de mi

agutur appellatur. vt in ele

ctione.extxa de app.conſtitu

tus.quis apellet dicetur.j.e
non ſolent.⁊ hoc in ciuili cꝗ.
n criminali autem quilibʒ
Et inuito reo appellat. ff. de
app.non tantum.⁊ in cauſa

liberali.vt.fl.de li.c.l.j.⁊ ij.
appellat᷑ ãt amminoꝛi ad ma⸗
ioꝛem.⁊ gradatim. vt.j. etRan —? Mehelahnreine
terioꝛum. C. de app pꝛecipi dium illud ſit dandũ ei qui câ dila-
mus excepto papa ad quez
omnibus pꝛetermiſſis ap⸗

„„„ „

pellatur vt. ſ.E.c. iij. iiij. 2 v.
Et hoc verum eſt in iudici⸗

bus oꝛdinarijs. In delega⸗

tis autem diſtinguitur ſi to
ta iuriſditioẽ ölegata appel
lat᷑ ad pꝛimuʒ delegàtẽ.e ðᷣ

of. dele. ſuꝑ q̃ſtionũ.S.poꝛ⸗

ro.ᷣff.qs et a quo.ap.ij.ſed ſi
ñ tota cã.tũc ad delegantẽ
ſecundum vt. C. qui pꝛo ſua
inuriſditione. le.j.f. quis ?⁊ a

quo ap.l.fi. ⁊ exira ve of.de⸗

le.ſuper.queſtionum. Judi
ce ſedente pꝛo tribunali pot
viua voce appellari.ſed ex⸗
tra iudicium in bello tantuʒ
appellabitur.vt.j.eo.S.iudi

cibus ver. litigatoꝛibus.ff. ðᷣ

ap.a ſententia.S.vlti.ſecun⸗
dum leges appellatur tan⸗

tum poſt diffinitiuam ſentẽ

tiam.niſi in caſibus notatis
·jJ.e.non ita.extra de ap.ſup
eo.ij.ᷣm canones ⁊ ante lit.

cõteſta.⁊ poſt.vt extra ð ap.

no. pꝛefecti.tamen ⁊ in his que extra iudicium

monio dnorũ vel trinʒ qnilibet iu⸗
re cõuinci damnari poterit.

qua querebatur quo
rremedio cauſa vitia
tta ſubleuel:a ſireme

tionis vocem appellatõis exhibue

rit: cã vero vitiata remedio appel
lationis ſubleuari poterit. Unde

Rhianus apa ait.

auſe viliateremedium appellati

onis ſubueniat.

L Iceat appellatoꝛi viriatã cz
remedio appellationis ſuble⸗

nare.
ARcto vlla aut carceris aut reten

tionis iniuriare cuſtodia. 1

Item anacletus papa.

Deeodem.

O Mnisoppreſſus libere ſacer
dotũſi voluerit appellʒ indici
nʒ ⁊ a nullo pꝛohibeat᷑.ſj ab hiſſulci
atur ⁊ liberetur ⁊ audiatur.Si autẽ
difficiles cauſe aut maioꝛa negocia
oꝛa fuerint.ad maioꝛẽ ſed referant

⁊ ſi illifacile diſcerni nõ potnerint
aut inſte terminari: vbi fuerit ſium/
moꝛum cõgregatio ſub metropoli

tano ↄgregata que per ſingulos an

g Coꝛam patriarcha. que digni
hb Secularia.ſcilicet cuʒ ambo ſint clerici.quia pꝛelati non debent cra

Equitur. vi. queſtio

Apellantem non debet affli

tas eſt. vt. xeix. di.pꝛonincie.

ctare ſecularia iudicia.xi.q.j.te quidem. ANcl dic ꝙ cum laicus iudex nõ
vult facere iuſticiam.tunc appellatur ad clericum vt ipſum coꝛrigat. ſi

fragiuz habeat.ne innocẽs damne
tur: aut eccleſia ſua detrimentum

atigtur. Aem grego. “Hl
Ppiſcopi granonte Sois pulſati

noluerit facere inſtici

am. poteſt ipſum excõ
nos ſieri ſolet ⁊ debʒ inſte ⁊ deo hpla municare.vt. xxiij.q.
ec nin patriarchasaut pꝛimate ę——
eccleſiaſtica negocia:⁊ coꝛaʒ pattri ic & cum luder ſecu
cio negocia ſecularia ſncdircnurin⸗ . nmie lucecul⸗ d pöt
communi. Iem ſextus papa oi & viin autv ai⸗ L
bus rectoꝛibus eccleſie ſcribit diceſ iudi.S. ſ vero.coll ir.
iſquis pnllatus fuerit apoſtoĩi vel enam ſi veceſſernit
cam ſedem appelll. vyt bi dicitur. vaiſiba
MJquis veſtrũ pullatus fuerit beatur querela cõtra
jinaliqua aduerſitate: licenter ibpſum vt in eadez col.
hanc ſacratam ⁊ apoſtolicã ſedem . Vti. ſic cxtra de fo⸗
appellet ⁊ ad eam q̃ſi ad capud ſuf/ focondertraſiniſ⸗

i ¶ In communi.i.

Jquis. ꝛ apo⸗
K Gaaige bil

cum ſit romana.j.e.non ita
licet hoc ſit coꝛrectuʒ per cõ ²
ſtitutionem nouam.extra.e.vt debitus.vbi dicitur q cauſa appellationis de⸗
bet aſſignari Item ſᷣm canones appellatur quotiens ſuperioꝛ iudex inueni᷑.
vt.j.e.omnes ſᷣm leges bis tantum vt.j.e.poſt ſecundam.io.Hoc pꝛo cerco
teneas.ꝙ ante ſententiam poteſt appellari quotiens pars grauatur ⁊ allega
tur cauſa.vt extra.e.vt debituſ.Sed poſt difſinitiuam ſententiam tantuʒ bis.
vt dicunt leges pꝛeall.nec aſſignatur tunc cauſa ſed dicit᷑ apello ab iniqua
ſententia.ſentẽtia tamen in cauſa matrim onij non tranſit in rem iudicatam
vt extra de ſneii ⁊ re iudi.latoꝛ.⁊.c.conſanguinei.b. Item appellatur vſqʒ
ad decem dies continuos.vt.j.e.anterioꝛum. Appellanti datur annuſ vel bi
ennium.vt.j.e.ſiquis appellat tamen index pot moderari tempus reciſius.
extra eo.cum ſit romana ⁊.c.repꝛehenſibilis. Item appellatione pendente ni
hil innouandum eſt.vt.j.e.appellatione.niſi appellans ſuſpectus ſit vel de⸗
populatoꝛ vt.j.e.quotiens. In cauſa criminali reus cuſtoditur vel dabit fide⸗
iuſſoꝛem ſi eſt ſuſpectus. C. de ap.eos.ver.ſuper his Judicis officium ⁊ libel⸗
los dimiſſoꝛios dare.j.e.poſt appellationem iudex autem ad quem appella⸗
tur ſi appellatur a ſententia ſᷣm pꝛioꝛes allegat ones vel inſirmabit vel conſir
mabit ſententiam.vt.j.e.S.diffinitiua.in fi.poteſt tamen nouas allegationes
aud re. C. de ap. eos.S.pꝛimo.f̃.de ap.queſitum in fi.extra de fi. inſtrumen.
cum io.quando autem non eit neceſſe appellare habes.j
hibetur autem appellatio quia a pꝛincipe non appellatur.ix.q.iij.cũcta nec
a pꝛefecto pꝛetoꝛio.C. de offi.pꝛefe.pꝛeto.l.j.neca ſenatu.vt.ff.a quibus app.ñ

licet. l. j. nec ab arbitro. C. de arbi.l.j.nec appellat officiatus.j. e.S. diffinitina

ver.nulli. Item pꝛopter ſceleris magnitudinem non appellatur. C.quoꝛum
appel.non re.l.ij.⁊ extra de ap.cum ſitromana. Item in momentanea poſſei

ſione.vt.j.e.S.diffinitiua.ver.de poſſeſſone.ſᷣm leges.ſed per canones ſic ex⸗
tra de teſti.ſigniſicauerunt.⁊ de reſti.ſpo.cum ad ſedẽ.item in re que non capit
dilationem. fr.de appella.re.l.vlti.⁊ extra de rapto.in litteris.ar.contra de ap.
qua fronte.in fi. ITem aſententia maioꝛis partis capituli exira de bis queſ.
a ma.per. c.j.item contumax non appellat vt.xxiiij.q.iij.de ilicita.j.e.ſũt quo
rum. C. de iudi.pꝛoperanduʒ.S.ſinautem item abaccuſatoꝛe non appellatur
j.c.S.diffinitiua.ver. ab exccutoꝛe. .M
c Mnis. Pone caſum ꝙ appellatur a ſubdito epiſcopi ad epiſcopum
deinde ad metropolitanum.deinde ad concilium metropolitani.
d¶Libere ideſt ſiue ante ſententiam ſiue poſt.
e¶ Sacerdotumergo a ſeculari iudicem ad papa poteſt appellari.quod ve
mn vacante imperio.vt extra de fo.compe.licet alias non. vt extra de ap.
ſi duobus, S dRn eed n NR en⸗

.e. §. diff nitina. In

apoſtolicam ſedem appellent. c patet ꝙ ad papam
6 Mnes epiſcopiqui ĩ aliquibꝰ alijs pxtermiſſs ap⸗
pulſantur vel criminãtur gra pellatur. ſed inalijſ ſe
nioꝛibus canſisquonẽs neceſſe mmn us eſt. vt.e. vecreto
erit: ibere apoſtolic ſedem appel ac vij meifopolita⸗
lẽt: adqʒ ad eam qnaſi ad matrem nſumein d inſ cone
confugeant. Iei marcellus pa. rviij, diſtin de conſi⸗
Mbofimbus appelletur ad S ijs cum ergo hoc ſiit
nam eccleßam puiiuilegium pape er⸗
D romanam ſedem omnes go adlegatum no ap
epiſcopi:qui voluerint vel ꝗq pellatur omiſſo epiſ-⸗
bus gegeſe ſnerit quaſi ad capð ſun cpee e .
um cõſugere:eamqʒ appellare de · led conna de Oeen
bent: vt inde accipiant tuitioneʒ at lega cum non ignore
SAEII E ES⸗ tis.ſed dicas quod ille
que cõſecrationem*. OQuod non fuit tantum lega
omnibus minime conuenit dene / ms ſed metropolita⸗
L nus. Et ſ ille legatuſ
non habuiſſet illud p

nilegium. inutile fuiſet officium legationis. ſed ille aui ſimpler legatuſ
eſt non habet illud pꝛiuilegium niſi ei ſpecialiter ſit datum io. Quicqd

dicat io.omnibus pꝛetermiſſs curritur ad legatum vt dicit ala decre.
quod facit legatus papa facere videtur.xciiij.di.c.j.vt.fl.de admil.tu.ita

O ABnes epiſcopi. quotiens. dum tamen non vlira ſecundam vi
cem ne lites in infinitum extendantur non enim licet tertioap⸗

pellari ſuper eodem capitulo. vt.j.e.ſiquis.ſic exponitur bec dictio quo
tiens.ff· de leg.iij.ſideicommiſſis.S.ſiquis.x.fl.de edem. veluti in fi. ſimi

le quotiens habes extra de elec.querelam. Secundum.h.exponit᷑ quo

tiens ſiue ante lit contel.ſiue poſt. Alij dicunt ꝙ licet etiam ter appellari
fm canones.vt.j.xxxij.q.ij.lotharius..e.omnis.ſed.M. dicit ꝙ licet a
grauamine quandocunqʒ appellari.ſed bis poſt ſententiam tantum.et

Eexponit quotiens ideſt in omni grauamine.ſed non niſñ bis a ſententia

vt.j.e.ſiquis in quacunqʒ.⁊ extra de ap.directe. G. dicit ꝙ in illo. c. om
nis. tertio fuit relatum.⁊ hoc non fuiuper appellationeʒ ſed per cõſulta⸗
tionem. vt. S. di. x viij. c.j.⁊ extra.e.ſua nobis. .
DODromanam. qui voluerint.ergo fruſtratoꝛia admittitur. vt extra
eo. conſuluit. ergo audiendus cſt qui cauſa dilationis appellat.
ot extra de ap.cum ſit romana.⁊.c.perſonas.lſed contra ius eum punit
vt. C. de ap. a pꝛoconſulibus.. C. quoꝛum ap.non reci. ab executoꝛe.in
ſi. vbi in.i.libꝛis auri punitur ſruſtratioꝛie appellans.ergo ius non debʒ
eam admittere.vt.xxiij.q/iiij.qui peccat.immo non debet per eam nego
cium impedire.extra.e.paſtoꝛalis.Rñ.dubia fruſtratoria eſt admitten⸗
da.ficut occultus peccatoꝛ ad euchariſtiam. de conſe. di.ij non pꝛobibe⸗
at. hodie autem ipiojiure eſt inhibita appellatio ante ſententiam.niſi eui
dẽs cauſa pꝛoponatur.que ſi pꝛobata eſſet debeat appellatio legitimare
putari vt extra.e.vt debitus.ſed cum hodie ipſo iure ſit inbibita appel⸗
latio.quid pꝛodeſt ſcr bere remota appellatione. Rũñ.ſi appeilatio temo
uetur in litteris. tunc intelligitur remota etiam poſt ſententiam alias &t
rationes aſſignaui ſuper illa conſtitutione vt debitus.ſed ſi non appo
nitur in litteris tantum ante ſententiam eſtremota. io. Ego credo ꝙni
hil pꝛodeſt remotio appellationis niſi ad remouendam fruſtr atoniam
appellationem vt dicit decreexpꝛeſſe exra de ap.erx parte.b.hocſcias ꝙ

niſi iudici euidenter pateat appellationem tenere nunquam deferat e.

vnde ni non credit tenere appellationem non deferat ipſi. licet ſuperioꝛ
poſſit retractare quod factum eſt. vt extra.eo. paſtoꝛalis. Sed pone in

hdchetn
dülltrff
ergti,
ſuinl
thne

fuort
iratr
Nalcnc
rilint
llnd
nrhagl
lſet
urckin
eſtlzcch
neutet
Crmdebe
eaniſt
eleoe.
Cnumeni,

gtigthn
lamee

luen
nniſe
ſ nt
tſeden
kaiſan
ffobnutr
inNecct⸗

Cgbert

unpareet
Atumpn
nidan
ſiqipone
ſnaef
jnoniper
ovati

Uilgen
Qug
ln oe
holhut

Can.

der dubitat de ap.aut deferet tali appellationi aut nð.ſi deferet mentit
ergo conſtitutõ ⁊ decre.nam conſtitutio dicit ꝙ niñ talis cauſa ſit pꝛopo
ſita.que ſi foꝛet pꝛobata legittima eẽt appellatio non ẽ deferendum ap⸗
pellationi.item decre.paſtoꝛalis dicit ꝙ in ſolis illis calibus deferẽdum
eſt appellattoni.vbi a iure indulgecur expꝛeſſe ꝙ poſſt appellari. Si du

bitatur de appellatio
ne. ergo nõ debet co⸗
gnoſcere ð cã cũ dubi
tet an ſi ſit iuder vt.xj.
q.iij.graue.Ad hoc di
co ꝙ ſi iudex dubitat
de cã appellationis ſũ
matim põt in quirere

de cã vel ſeoꝛſuʒ extra

foꝛmã iudicij inquirẽ
do de cauſa ⁊ ſt videbi
tur cã ꝓbabilis.et pᷣte

rea talis ꝙ ea pꝛsoba⸗

ta legitima iudicaret᷑
defert ei. vnde nõ ſut
ſicit appellanti pꝛopo
nere talem cauſã que
ſi pꝛobata eẽt debeat
appe l itio legitima iu
dicari ſed etiam requi
ritur ꝙ ſit pꝛobabilis
⁊ ꝙ iudici iuſta videa
a ¶ Conſecrationẽ ſi
metropolitanuſ diſtu
lerit.viij.q.iij.artaldut
b CCQuſtodia ꝗ appel
lat. nec cogitur dare
cautionem de pꝛoſe⸗

quenda appellatione
nec cuſtodiri debet ni

ſi ſit cauſa cr iminalis
⁊ ſuſpectꝰ ſit vt. C. ð
eeSſemner hiſ.
.

Excõmunicatio⸗
ne.pꝛo alijs tamen be

ne poteſt excõicari vt
ertra de ap.adhoc..c
pꝛopoſuit.
A¶ ¶Jauis putaue
VTit.vel pꝛimatẽ
vel pꝛo.j. . .
eNBromandãec⸗
agdeſiam. max eʒ
nec pꝛeſumit᷑ eſſe ma⸗
ler niſi diligat filium
vt extra de preſũp.at

X acuit. maioꝛ
ſf. de ap. l. .S. ſi
quis.j.e.anterioꝛum.

8 Leo eni conci
lijs ergo patet ꝙ
legaus non poteſt fa

cere concilium. vt di⸗
xi S.di.iij. S.poꝛro.di

xvij.huic ſedi.

gari epiſcopis. ſed abſque vlla
cuſtodia“* aut excommunicatiõe
aut expoliatione vel damnatione
libere ire concedatur. Item vi⸗
ctoꝛ epiſcopus.
Quis ꝓppꝛio metropolitano ſe gra
uari putauerit maioꝛem ſedem ap
pellet. „
Igquis pntanerit ſe a pꝛopꝛio
metropolitano grauari apud

patriarcham velpꝛimatem dioce

ſeos aut pene vniuerſali apoſtoli
ce eccleſie iudiceturſedem Iteʒ
ſepherinꝰ vrbis rome epiſcopus.
dromanam eccleſiam quañ ad
matrem appeliletur ab omnibus.
A S romanaʒ eccleſiam ab om
ARnibus maxime tamen ab op

pꝛeſſis eſt appellandum ⁊ concur⸗/

rendum quaſi ad matremvt eius

vberibus nutriantur auctoꝛitate dö9
fendantur.a ſuis oppꝛeſſonibusre
leuentur quia non poteſt nec debʒ

mater obliuiſci filium ſuum.
Item iulius papa.
Quotiens aliquis appellauerit au
dientia ſibi non denegetuur.
P aitit vt a quibnſcunqʒ ec⸗
clſiaſticis iudicibus ad alioſ
iudices eccleſiaſticos vbi eſt ma⸗

ioꝛ auctoꝛitas pꝛonocatum fuerit.

audienti non negetur. Jdem.
Imuſte damnat reſtiunonem ex
oppꝛeſſi auxilium aromana eccle
ſia debenthabre.
BDeo hnic ſancti ſedi pꝛefata p
uilegia ſpecialiter ſunt conceſ⸗
ſa:tam de congregandis concilijs
⁊ iudicijs ac reſtiiutionibusꝰ epii.
copoꝛum quam⁊ de ſummiſ eccle
ſiarum negocijs:vt ab ea omnes
oppꝛeſſi auxilium ⁊ iniuſte damna

ti reſtitutionem ſůmant. ? talia ab
uimpijs non pꝛeſumantur abiqʒ vl

tione:nec exerceãtur abſqʒ ſua dã
natione. Cum ergo ʒzepherinus di
cat ab omnibus eſſe appelladum
maximne tamẽ ab oppꝛeſſis ⁊ mar⸗
celluſſcribat epiſcopi qui voluerit
vel quibus neceſſe ſuerit appella/
re debent.patet quod acculato ſiK⸗
ne grauetur ſinue non vox appelia/
tionis non eſt deneganda. Quidã
tamen ita diſtingnunt. vt volenteſ
ad conſecrandos.neceſſitatem pa

tientes ad oppꝛeſſos referantur. vt

ſit ſenſus oẽs quivoluerint a roma

na eccleſia conſecrationem accipe

re ⁊ ab aliquibus impedchuntur. eã

debent appellare quibuſcunqʒ in

ſuis oppꝛeſſionibꝰ neceſſe fnerit ad
eam confugere:ſimiliter vocẽ ap⸗
pellationis exhibeant.vt iſtituitio⸗
nem ⁊ illi conſecrationẽ ab ea acci
piant. Similiter ⁊ illud ʒepherini
diſtinguirur ab omnibus eſt appel
landum ad romanam ecclenã: in

ij

xcxviij.

h Ac reſtitutionibus.ar. hic ꝙ folus papa po:eſt reſtimere cdlericum depo⸗

ſitum.de.pe.dil.vj.qui vult.in ni.⁊.fſ.de queſtiõi.l.j.in ſi.⁊ de pe.l.diui.argu.
contra.xi.q.iij.epiſcopus in ſynodo.⁊.xlvj.di.clericus maledicus.ad hoc die
cas ꝙ ſi eſt ſolemniter degradatus.ſolus papa poteſt euʒ reſtituere ſecus ſi ᷣ

verbo ſolo depoſitus.

telligendum eſt qui ab ea conſe⸗
crationem voluerint accipere vel
qui a pꝛelatis ſuis aliquaʒ iniuriam
paſſi ſuerint.maxime tamen abop
pꝛeſſis. Secundumpꝛimam inter
pꝛetationeʒ oppꝛeſſi intelliguntur
aliqua iniuria affecti: iuxta ſecun
dam vero oppꝛeſſi dicuntur a iudi
ce iniuſte condemnati.ſecuundum
hanc diſtinctionem.qui in aliqui/
bus negocijs non ad relenandum
ſed ad differendum vocem appel

lationiſexhibuerint:appellanei au

ctoꝛitatem nonbabent.Sed cum
gee rius ſcribat omnibus ꝓ er di
uerias pꝛouincias. ð
Se canſa appellationis cognoſce
re non licet:niſi ei ad queʒ appella
OkEacca noſtro veſtram rogã

tes charitatem mandamns:
vt ſi aliquis:quod non optamus.

ſuoꝛum emuloꝛum aldricuʒ cẽno
manenſi eccleſie epiſcopum ac cu

cuiare damnabiliter tentauerit lice

at illi poſt auditionem pꝛimatum

dioceſeoſſi neceſſe ſnerit noſappei
lare ⁊ noſtra auctounitate aut ante

nos aut ante legatoſꝰnoſtros exla
tere miſſos iuxta pairum decreta
ſuaſexercere atqʒ diffinire actiõeſ
nulluſqʒ illũ ante hocindicet aut in
dicar̃ pᷣſũat.ſʒ ſi ꝗd qð abſit grane
intollerãdũq; ei obiectũ fuerit nr̃
erit expectãda cẽſura.vt nihil pꝛiꝰ
de eo ꝗ ad ſinũ ſacte eccleſie roma
ne ↄfugerit ⁊ eiꝰ iploꝛat auxiliũ de
cernaiquã ab eiuidẽ eccleſie aucto
ritate fuerit pceptũ:que vices ſuaſ
ita alijs ipartinit eccleſijs.vt in par
tẽ ſint vocate ſollicitudinis non in
plenitudinem poteſtatis. Si aũt
quod non arbitramur.a quoquaʒ
lecuſ pꝛeſumptum fuerit.ab officio
cleri ſubmorus anctoꝛitatis apo/
ſtolice rens ab omnibus indicetur
ne lupi qui ſub ſpẽ ouium ſubintra
nerunt.beſtialiſeuitia quoſdã an⸗
deãt lacerare:⁊ quod ſibi fierino⸗
lunt:alijs inferre pꝛeſumant.
Item cum iulius papa dicat.
Judicia appellantium ab eis ſunt
andienda ad quos appellatur.
Quëai ſe ſcit alijs eſſe pꝛepoſituʒ
non moleſte ferat aliquem ſᷣ

bi eſſe pꝛelatum ipſa nanqʒ eccle
ſia que pꝛima eſt ita reliqnis eccle

ſijs vices ſuas crediditlargiendas
vt in parteui ſint vocate ſollicitu/
dinis non in plenitudinem poteſta
tis. vnde omninm appellantium
apoſtolicam ſedem epiſcopoꝛum
indicia ⁊ cuncta maioꝛum negocia

canſarum eidem ſedi reſeruata eẽ

liquer. pꝛeſertim cum in his omni/
bus eius ſemper ſit expectandum

i CCũ ergo magiſter mag

appꝛobat opin oneʒ que di
cit ꝙfruſtratoꝛia admittitu
⁊ pꝛobat hoc ſequentibꝰ ii
ij.c. ⁊ ſuſpenditur conſtru/
ctio vſqʒ ad illuʒ.S.patet.er.
go vnde in titulo.cuiuſlibʒ
c.ponitur hec dictio ceum.

KE Ecreto noſtro emu

loꝛuʒ. Si emuli erat
quomodo admittebãtur ad
accuſationeʒ cum hoc ſi pꝛo
hibitü. vt.j.e.q.vij.ſiqui ſũt
⁊.iij.q.v.c.ij.⁊ iij. Rñ.om⸗
nes accuſatoꝛes vulgo dicũ
tur emuli. pꝛeſumit᷑ eniʒ ꝙ
ſemper inuidie cauſa fit ac
cuſatio.vnde canõ vocat ac
cuſauonẽ illaudabilẽ inten⸗
tionc.vt.j.e.q.vij.ſiqu s epi
ſcopus.nã non ſolum vide
tur eẽ diſcoꝛdia ĩter accuſato
rẽ ⁊ accuſatũ.ſʒ ct int᷑ vorne
ſticoſ⁊ amicos accuſatoꝛiſ⁊
accuſati.vt.ſfſ.ð le.ſciẽdũ ij

I ¶ Auditionem.videtur ꝙ

nõ lʒappellari ad apoſiolicũ
omiſſometropolitano..j.q
vij.metropoutanum. vt. .

ęæ.ſiquiſ putauerit.⁊.ff. ð ap.

imperatoꝛes.ſed non tenet
hocin foꝛo ecdeſiaſtico. S.e.
ſiauis

m Kegatos ad hoc deſti
natos vel dic ꝙ in legato

pape ſpeciale ẽ 'm quoſdã

vt ð crimine poſſit diffinire
vt xvj.q.i.frater alias ſecus
ut. ff. de offi. Pcõ.l.ſolẽt ⁊.fſ
de of.e. cui mã.?᷑. iuriſdi.l. i.
immo nec dico legatũ pape
hoc poſſe facere ſine mãda
to ſpeciali.ut extra de of.le
a. ꝙ traſlationem.
n Actiones. notãduz aci
ones ꝓponẽdas.xi.q.l erx⸗
perientie.⁊ exira de mutu.
pe.c.extra de iudi.examina
ta.Arg.contra extra de iu⸗
di.dilecti io. Sol.ſʒ ius ca⸗
nonicũ nõtenet᷑ aliqs ꝓpo
nere actioneʒ vt er̃ de iudi.
dilecti. Sʒ ſi pponat᷑ ⁊ ine⸗
pte cadit a cauſa ꝓponẽſ vt
extra.e.ti.xaminata.b.
Submot ecce pena illi
us qui.ñ.defert appellatõi

ſecunduz leges punitur in.

xxx.põdo auri.C. de app.
quoniam.
p¶ Aiſſe ſtit ⁊c.iij. d. vi.
Auanuis z2c.

4

conſultum. cniꝰtramui ſiquis obui

Cau.

A Raguta continuatim.i.iterum ⁊ iterum.
b

☛ K Et carcerali.quod põt ſieri in cauſa criminaliſt condenatus appel
lans eſt ſi

uſpectus.nec poteit dare fideiuſſoꝛem.vt.C. de ap.eos.

c¶Honoꝛe.vt ſicut de facto fuit depoſitus.ſic de facto reſtituatur de app.ad

hec. ſicut.⁊.c.ad pꝛeſentiam.ð.e.q.j.pꝛimates.

cto vel verbo. extra.e.e.dilecti.in deeia.

k ¶Excommunicare. poteſt tamen de facto ad canrelam petere abſolu
tionem.vt extra.e.ad pꝛeſentiam.ſi vero appellatio non tenettunc po-

D eſt talis excommunicari poſt appeilationẽ. ar. extra e.q̃ſtioni.io.
n L. . On ita. m leges ante diffinitiuam ſententiam non appellatur
vt. C. de iudi. apertii

j.⁊ ij.⁊.xxiiij.di.quoꝛũdam
7. di. ix. neq;.in i.ff. de adul.
ſi vxoꝛ.S.iuder.

Pãatet. ergo condemna

tur ſi appellatio alicuius
fuerit pꝛonunciata fruſtra⸗

toꝛia.tũc ſi pꝛioꝛ iudex a quo
ẽuappellatum. non admiſit

appellationem in crimina⸗
limegocio lite perdita nota⸗
tus abſcedat. C. de ap.a pꝛo

conſulibuſ.ſed ſi pꝛioꝛ iudexr
admiſit appellationẽ pꝛo ar

bitrio iudicis punitur.vt.C

e.l. eos ſed ſi in ciuili nego⸗

cio per calumniam appellat
punitur in.l.libꝛis argenti.
C.quoꝛuʒ ap.non re.ab.exe
cutoꝛe.in ſi. ſi fine calumnia
non punitur.niſi in expen⸗
ſis.e de ap.ſepe. ex de eo ꝗ

mit.in poſ.cauſa rei ſeruan

de.cum veniſſent. item re⸗
mittitur ad eum a quo ap⸗
pellauit.extra.e.cum in eccle
ſia. Dicunt tamen quidam
ꝙ niſi euidens ſit aliquem
calumnioſe appellaſſe non
debet puniri in expenſis.ar.
ff. de le.ij. qui ſolidum. 5. eti
am alioquin quilibet metu
expenſarum relinqueret iui

ſuum indefenſum.vt.fl.de.

pe.here.illud tunc autempᷣ
ſumitur non fieri calumnio
le.cum iuratum eſt de calü⸗
nia.vt.j.q.vij.ſancimus.ſed
hoc non credo.immo ſemꝑ
in cauſa appellationis con
demno victum vt.j.e.omni
no.⁊ in conſti.noua.inno.ð
ap.vt debitul.⁊.ff.de ap. ne
gocioꝛum.in pꝛin.?.S.e.q.j.
in pꝛimis.io.

¶Aoputauerint.licet non
grauentur. æ ſufficit quod
putãt hoc.⁊ ſufſicit ꝓbare ꝓ

babilem cauſam appellandi
ex eo.bone.ĩ fi.⁊.fl. eo. appel

Dotiens. epiſtcopi.

d Q Vi ſcit. Ita facit hoc
c.ad pꝛopoſitum. qꝛ
ſicut epiſcopus vel alius pe niare tentanerit.ſacerdotum can⸗
latus eccleſe vult deferriap ſas, non ſine ponoꝛis ſui periculoſe
pellationibus ad iann ⸗ apud eandem ſedem nouerit red/
e ee eie end altturum. Item cum mico. pa.
aemn apollolica. Et en i⸗ in remenſem archiepiſcopum ine⸗
mile bonuz. C. de of pꝛe. v. batur: qui rotardum epiſcopuz ap
l.j. vbi dicitur ꝙ eſt ſiociets pellantem apoſtolicam ſedem dã
muneris. ꝙ magiſtrat? gra nare auſus eſt ita dticens.
dum ſuperioꝛs agnoſct. SOecremẽñ archiepiſcopo qui ap⸗
e ¶Eregerit.fi.xxxij.q.vj.. pellantem romanam ſedem indi⸗

care eſt auſua MU
A NRguta ſapientia tua vtinam
Hin bono accepto fomite indi:

cij materiam depoſitionis aduer

ſus rotardum aſſumplſerit:⁊ ab iti/
nere apoſtolice ſedis remonerit.et

continuatim apoſtolicam ſedem

appellantem damnanit ⁊ carcera/⸗
li cuſtodie mancipauit.⁊ infra.pꝛi
nilegia tamen apoſtolice ſedis voſ
obliuioni tradere nullo modo de
bniſſetis.quibus venerandi cano/
nes iudicia totius eccleſie ad hanc

deferre iubent ⁊ infra. Moc quip/
pe nos in rotardo iccirco noueritiſ

operatos:in pꝛinilegia ſedis apo:
ſtolice:que mala a vobis violata
eſſe videbantur. auctoꝛitate apo⸗/

ſtolica ⁊ canonica patrum delibe/

ratione pꝛiſtino tandem ingenio ⁊=
ꝛopꝛio decoꝛentur bonoꝛe.·
gem cum leo papa.
Euiſque obedientiam maioꝛibus

exhibeat quam ab inferioꝛibus de

0 cit ſequibuſdam pꝛepo/

ſitum non moleſte ferat ali/
quem ſibi eſſe pꝛelatum.ſed obedi

entiam quam exegerit etiam ipſe
dependat:⁊ ſicut non vnlt grauis
oneris ſarcinas ferre:ita non aude
at alijs impoꝛtabile pondus impo
nere. Diſcipnli enim ſumus humit
lis ⁊ mitis magiſtri dicentis:diſcite
a me qnia mitis ſum ⁊ humilis coꝛ
de. Patet ergo quod nulli ap/
pellanti ſunt inducie denegande.
Ceterum ſi canſa fruſtratoꝛie dila⸗

tioniſ appellauerit.aindice ad quẽ

pꝛouocatum fuerit condemnabi⸗

mr. Tempus vero appellatiöis

eſt ante datam vel poſt datam ſen
tentiam:quotiẽs enim quis ſe gra

lanti.niñ ſit remota appellatio.tune requirit᷑ ꝙ ſit pꝛobabilis.⁊ ſittalis qua
pꝛobata legitimaſit appellatio.vt extra.e.vt debitul.io.Ego credo in diſtincte
ꝙ hodie debet eſſe cauſa pꝛobabilis ⁊ legitima.vt extra.e.vt debitus.quod in

telligo ante ſententiam.b.

nari ſenſerit libere poteſt apellare (dericus ante diffiniti
Unde ſixtus papa.ait. uluuam ſententiam ap⸗
Qui grauat a propiio metropo⸗ enre ic eenies
litano pꝛimates aut vniuerſaiem tom vel pronundd

eccleſie ſelem appelle.
Zanis putanerit ſe a pꝛopꝛio
metropolitano grauari:apð
pꝛimateſdioceſeos aut penes vni
nerſalis apoſtolice eccleſie papaʒ

indicetur. dem dico vbiappel
Se eodem. Ältur a grauamie ma
Aotiens epiſcopiſe aſuis cõ nifeſio. vt. (ove ap.ſi
pꝛouincialibuſvel a metrope Aem vbleung; imne
litano putauerint pꝛegꝛanari. aut alianic ca⸗
eos ſuſpectos habnerint mox ro/ legem negando dilat
manam appellent ſedem.atqʒ eit ctionem vei quid ſimi
libere ire liceat. ⁊ dum pꝛedictam le. ot. j.e.non ſolent.

romanam eccleſiaʒ appellauerint

aut ab ea ſe audiri popoſcerint nul

lus eos aut excõmunicare aut eo

rum ſedes ſurripere aut res eoꝛum ſententiam niſ euide
auferre aut aliquam eis vim iterre lerſt eaut grauai
pꝛeſumat antequaem amboꝛum vt debitus? ſie vicek
cauſa romami pontiſicis aucto/ iddem iuris ſecundum
ritate terminetur. Quod ſi aliter a leges ⁊ ſecundum ca/
quoquam pꝛeſumptuʒ fuerit nibil nones. quod falſum
erit ſed viribus carebit. eeſt vt dicunt doctoꝛes
AIem iulius puppoe. regeke eoa non ſo
de eodheinr. alcee. Momlictalet.

Beo hnic ſancte ſedi pꝛefata pᷣ
nilegia ſpecialiter conceſſa ſũt
vt ab ea omneſauxilium oppꝛeſſi

Tiniuſte damnati reſtitutionem ſiu

mant.Oppꝛeſſi ⁊ ſe pꝛegrauari pn

tantes intelliguntur ante datam ſe admonere.ar. contra
tentiã.iniuſte vero damnati poſt xi.q.j.quicunqʒ litem
datam ſententiam. Ande entici —————
anus vrbis rome epiſcopus ſcribu poſuidi. Onican e53
omnibus epiſcopis. c
Ante exitum canſe per appellatio ſecundũſeges & ſecd
nem recedere licet. dum canones poreſt
DOnita in eccleſiaſticis ag? feri appellatio a ma⸗
. u duʒz eſt negocijs:ſicut in ſeeu niteſto grauamine.
laribus.naʒ in ſecnlaribus poſtã,zʒ Alij dicunt e ante ſe

legibus quiſquis vocatus venerit
⁊ in ſoꝛo decertare ceperit nõ lʒꝰ

ſimi.⁊.j.e.ñ ſolent.tñ

tionis editio negatur

C.vt lit.pen.l.ij.⁊ cuʒ

abiiniuria appellatur
dꝛi. fl. de minoꝛibus.

ait pꝛetoꝛ..permittit᷑

Hogie autem ſecun

dum ius canonicum

non appellatur ante

ratio negoctoꝛum ec⸗

deſiaſticoꝛum alia ſee

cularium.vt.j.de cõ.
di.iij. celebꝛitateʒ.x. di

ſtin. leges xxxiij.q/ij.

ſententiam vᷣm. leges

non appellatur niſi in

ei ante peractã cãʒ recedere.In ec anbus in iure erpꝛel
cleſiaſticis vero dicta canſa rece ¶BDicka cau ſa ideſt
der lʒ:ñ neceſſe fuerit: aut ſiſe vide. gnataappellationii
rit pregrauari. Qui vero ex contn ſed non opoꝛtet ibi p
macia iudicibus obtemperare no bari ſ corã ad quẽ ap
lnerit communione pꝛinetur. pellat. vt. C. ap. eol
Aude in conci.milenitano. · e.q. in. ſ niſ in cän
—= C.de pꝛecibus impe⸗

ra.of.auẽ.que ſuppli

eatio. ? ertra de his que ſi.a ma.per. cum in cuntis. nec pꝛius eſt audien
dus appellans a iudice ad quem appellauit.qᷓ conſtet ipſum appellaſſe
abaliqno grauamine alter enim remittendus eſt ad eum a quo appel⸗
lauit. vt ertra de appellationi.cum in ecdeſia. videtur ergo ꝙ quilibet

vel etiam per recuſationem.vt hic ⁊ extra.e.poſtremo.⁊.S.c.pꝛoxi.⁊ extra vtli.

non contel. acoedens. 1 quiequic ſit poſt recuſationem eqʒ oaſſatur ficut ſi ſfte

ret poſt ap.vt extra de eo quimit.in poſ.cum ſicut.in fi. Refert tamen cum di
citur recuſo iudicem vt ſuſpectum.quo caſu loquitur decre.extra de ap.ſecũ
do requiris.vel ſi ſic dicatur habeo indicem ſuſpectum. quo caſu non cogitur
coꝛam arbitro pꝛobare cauſam ſuſpicionis quia poteſt iudicem dedlinare per
pellationem. vt dictum eſt. ́MDMDw ðUM
4 : Audiri.nota nihil intereſſe vtrum dicat quis ꝙ velit cauſam ſuam audire
papa vel expꝛeſſe ad ipſum appellauerii.ſtcut nec refertan appellat quis fa⸗

tenetur aſſignare cauſam aypellandi.vt hic.⁊ extra de ap.conſtitutus.?
ff. delap. appellanti.ſicut in ſuſpecto iudice caula eſtaſſignanda licet ali
bipꝛobanda fit.ſed ꝙ non fitaſſignanda pꝛobatur quia fruſiratoia ap
pellatio. ſecundum heciura eſt ammittenda. Item nõ videtur eſſe ne
ceſſarium ꝙ allegetur cauſa quia poteſt ab ea recdi. ffe.ſcio queſitum
in ſi. Item ꝙ non ſit neceſſe cauſam aſſgnari pꝛobatur. extra vt.li.non

conteſ.accedens.Et dicit.l.ꝙ cum coꝛam iudice appellatur ſufſicit di⸗

cere appello.vt.ſſ.de ap.ſcio.NHicas ergo ꝙ ſemper appellans tenetur
aſſignare canſam. vt extra.e. vt debitus.tamen ſi cauſam non aſſignat
2 poſtea contra iudicem appellationis pꝛobat iuſtam ſniſſe cauſam ap⸗

cx.

6
U .%* .„

. vt. C. ve
ilegar enus eſt. vt.
Ibas leges a nſir. in ſi. die computẽ
ſianis leg al 3 nono Par ratlkwir Ro die iannlit.
in theodo mia. 7. C. vt ſemper. hoc etiam p er. ſigni.l. ij
ſacce⸗ Vnde l.ij. S. hec on uoiter. ererit vt. fl. de v hodie.
ugonwtuelare⸗ riue aan tol un cen .
od factum ferendo eerxeuſat c uſa f tur. . Statuta. ſic ⁊ ho oniã.
bene H Saenon de riunr tikeus ſadilationis appe nam E 60 be⸗
ndi. bene e iu . andi.Alij E de ap. . qui caulad NVicunqʒ. .. vt. c
pella Et ita pꝛioꝛ ſit expꝛeſſa itappellan llãdu. vt er is qui cau iain inet in ciunli. llas
dens. ionis non ſa ſubfuit a ö ẽ appe 9 Hebis q nfident e Qrmic atur appe ie
umi appellatio n iuſta cau eli. contel.n icibus RE nonco ifferend on audia vt. . e. ſů
. i in dicibi lant. nqz ſa differ 0 ſus non li aliud. tio
mammrg, dennnii ant ni indi Aicu dcau tia pꝛ 1 inanalut pꝛobatie
zule ctu r q eſe ntentia nnalinlid ſti.
eiſing inoneant abettuz mumcetu on e pꝛo QC ſte cau mſe facto um.n de que
niphle ſibilis. ni n. vt ex. e. co Excom anzar pꝛobatuoſieri e⸗ ene contr erit ve ppella dicez inſtri .
biulen Saneenhtrons ſuis Ai nis pꝛob le obtemp moꝛ pellan ijciatur a tio in .dinus. i0. ſequeltra⸗
iſaet c. ſen-⸗ ia nolle obt e lej tur app e abijci⸗ ella l.j.S. tiens. ſeq bo
ciſar⸗ ſuluit. c⸗ ante ſen⸗ Niſq acian ꝛim fera ſſus n di app o tenet bo
ä lo. hockie tum hoc p det onſel ſmo ⸗ k Hoc ntenck h
danrdffi na · io. ho ui vult. iucdi Qc ibus. cum batum'⸗ t ſuoc erit: huiu r. Nem. euẽ dn⸗ iiij. volum 7
aning, tentiam Bire ſemper are iudici o fuerit pꝛo mmumce re nolu recipiantu iiardum ſin aͤe Ve:.Nei⸗dii nenceittt. F⸗y
1CNn cem nat canlu wt er . is epiſcop llus ei co temperet. nesnon ſeiſoꝛ appe ſſeſſionis ſi ſeappcllatone ad becv
pennn e.vt de oponẽs ſe ve lit iſcopoꝛum: oſt Taranopap. 8 cauſe rntn. nditã canſar erng dent clrcuand
ibn iuderene ten oſſit: ctus ſeg ens p appel u imper ilapi ſſe pa⸗
lee ſeem ſi underpeit J pellari p lo ei anẽ otie ſſeſſoꝛ itur di ſſeſſoꝛ d erpꝛeſſ pa⸗
Puda, is. ſi . ei q 5 E pol ua ag bi⸗ boſel eit hoc fi. vl die
