bis. Sciãt ergo ſacerdotes ſanctas
ſcripturas ⁊ canones:⁊ omne opuʒ
eoꝛum in pꝛedicatione et doctrina

conſiſtat:atqʒ edificent cunctos tã

fidei geenes un operuʒ diſciplina
em exeogdem.
ejne elena, epiſcopo ac/
cipiant pꝛeſbyvteni cũ oꝛdinantur.
Aãdo pꝛeſbyteriĩ parrochijs
oꝛdinantur libellũ offcialem
aſacerdote ſuo aceipiant:vt ad ec

cleſias ſibi deputatas inſtructi acce

dant:ne per ignoꝛantiã etiã in ipſis
diuinis ſacramentis chꝛiſtuʒ offen/
dant cũ vero ad letanias vel ad cõ
cilium venerint:rationeʒ epiſcopo
ſuo reddant:qualiter ſuſceptũ off/
cium celebꝛent vel baptiʒent.
Ntem lco epiſcopis cõſtan.
In Cicia lacercotu fec excniatione
eſt digna nec venig. *

Jin laicis videtur intollerabi
s inſcicia:quãto magis in hi⸗
aq pꝛeſunt:nec excuſatione eſt digna
necvenia. Aez celeſtinnus oꝛibo
Qoris omynibus cpiſcopts.
gnomes i iacerdonb?ignoꝛare
AUlli ſacerdotum liceat cano/
nes ignoꝛare:nec quicquã ſa/
cere quod patruʒ poſſit regulis ob
niare:que enim a nobis res digne
ſernabitur:ſi decretaliuʒ noꝛma cõ
ſtitutoꝛũ pꝛo alioꝛuz libitu licentia
populis permiſſa frangatur.
Item ex dictis augu.

Mallj ſarerne Niser mones

Yrerar *

motheü arg. qo
vni dr̃ ad oẽs extẽdit
vt. xxjij.q.j.qðcũqʒ.⁊
xvj.q j.pꝛedicatoꝛ.xl.
diſt. miramur. de pe.
di.j S.ehis auctoꝛitati
bus. C. de diuer. re⸗
ſcrip.l.j.ff. de pac.iu
riſgen. S. pactoꝛũ. ar.
rxxv. dil. qualis.

q Lãdo officia

lez.ĩ quo cõti⸗
netur officiũ eccleſia⸗

A ſacerdote.i.epi
Agd letamias.i.in

rogationibꝰ.⁊ ſic pa⸗
tet ꝙ omnes ſacerdo
tes vement ad cathe
dralẽ eccleſiã in feſto
rogatiomm ſic. j. de
coſe. di. lij. c iij. de cõ.
.j. ad hoc.
NAVel ad conlſiliuʒ
ſic patet ꝙ cõuentus
que; habet epiſcop⸗?
cuʒ clericis ſuis dicit᷑
conciliũ.vt.xviij.q.ij.
abbates. xij. q. ij. pla⸗
cuit.x viij.di. pꝛopter.

placntt.
in laicis. vi⸗
etur ergo ꝙ

laici habebunt peri⸗
tiaʒ iuris.maxime ſi
ſint iuchces. cũ tenea
tur ferre ſententiã in
ſcriptis.vt dixi.xx.di.
S. j. ſz põt intelligi de
iure ↄſuetudinariovi

de iure nãli in quo piculoſa eſt ignoꝛtia.vt.xvj.q.j.ſi capis.
Alli canones.penitentiales ſi intelligis de ſacerdotibꝰ. vt.xxvj.

—
;]R ——— — — —

=s —
— —

— — — — — — — —

— - — —R —.Ü—

,ͦͤ ͤe—=
— —— — — —N

=
— — — ̃S——V¶——-——

—

—
— — — -

his qᷓ ſpee
q3. in imen
C alfnan deipere *
poſſu⸗ eannal cnbis, vider
anaͤtg hoſſu⸗ ð,
nxviij. nnlaen aei inneun S H
Di. 5 Zar ar ignannna n albe erbonn .
m ibꝰ? ve ruz 6ſeg it: ſʒ oĩs .. hinc. us. vt. dic —
ia ad n maioꝛi niſi re en aie neſchiſ vij. di. §. a vitem ga dẽ e
ſſaria in m mnec! ſt tam liqui dne . m⸗ enſa ?. a eſt. ſz a l ye
9nece ceſra⸗ ebus: inõe ſas al then: Peigdem anacl. Kr Em m.
tib ceſſa⸗ r. rrar ret ꝗ ſcire at fa uta Ppr. 9 ſcient ala. q nem er n⸗
erdo 9 ne »E ſit er oerre et ie ꝛ20 b verũ c ois ietia m caſio luz S
tſac dotib⸗ aamns tinn ſtim e app ium: ereſt ua ſci dat o it malu
e ſin geſacet gü. i. ſac ED 0 is exi ipp opꝛ tint 3ig lli cui acfr d ergo
Auc m. ſaſeltenen, bon i; ſi qu o qu eſt pꝛo erre 're eſti ſigit iij. g it
diſcen ip en ver is e E mqʒ 6 u ndi . iij pon
atel en eg, ad di dant eopenl/ pꝛ no: iſqu acden fran ccan vr rj. oppont
ren Rcropoy nia lectio us ca lie ꝑ lis aquo n. mv nin diner kiude buce deco.
ahremne an llberl pnapan⸗ Ne Bamgna⸗ ebomaürin — rum. o
. nuze. us. ſi. ſ. ad⸗ bapti 8pſa erelelno omen P ſcienti Re p; miſte zin is Beenb ier nar⸗
c iſcendu. ten nni pte: rdo perie ik cta bus. grFlll nõ t. n. 1 mag vt.j. de cõ
ſien 68 diſcend . ma tibꝰꝗa it ſace alde p Ddici re em re tilieꝛ⸗ :quis tẽ.ſun a,;z 1 &́; verba hüane. 6ſcſ
fei à ntop. i. kennana efueri Uiaarat abus bo alit iſte v Rrae neſeien eſt an i c ij. .v. anaif⸗
P reucume ad ſe nuz deigba ſm enet de alia el etiaz ferat emelins ruinar
diin⸗ be S , quo ad ſix in eo lice m atuz pꝛ vij. ſyn 9 lia vel ei pꝛe ſcire ntia 8 ſeran Di. ilij.r otius vt. xx 6⸗
iſſale. . J t ex. . ille ſcir eneſe oꝛa 20 en d r. ? pot erba de ſpe
nn Micles n or endge aur. Jon iſcop ille an ign m vaalen 1 in e ver
menſes. ſe cec E ep . daʒ lʒ ꝑ oſimn on ta di . anda4 r. otr. eſt a
neid cC Birnuagn, 10 cuse dũt. ire eũ g itti / qued Sed id vici ri:n icien dere tus. A non ex ver
ſi =SYUM ſi ce ueã ca at ſcire ꝛ0mi ni ſcire.s aliqu ꝛeſbyte tdeſp erbox para ue:Ta eknren
ed aͤge lura nehn vnuz in ſo poꝛte allentesr. HH . üropi veln icis ſun lltf ERN⸗ nt in
tf henteini Que o⸗ ueabeelen inſti ngen iſcop bolaſi a inie ut isreccden Krebaſu
i r es deeſtn iſ.iil. oꝛch eballe liuiſca o50 debak cigmat n dibu a biaenns de
n his öſe. d . et 1 eo: 60b iſtiano⸗ ne ide nz v da. is in cleſt eranan. dens vnoe
Afemn ex dec rih. g. j. us O 02 n0 Echꝛi ecipui ercReſta and lici ec kecruger t moſio on qu.
ſeff nocoe naum. O0. nealtab Es adẽ ſt:ſ Pien⸗ ede calberi bolaſti hola/ Augſörmater tez. ſed
gn inſp laencrimna bus me rn ls i ui ad HD nãt ic n ſhola, neca. infi eloauen
nlin Raae nreſ icã cõ ne inh cotem icitateʒ di ſi luti c rit medicum Warg.co non
W td ſt ſim .et. sge ñd en noſ iti Ed t hum õten ag1 ſto CIn endus .p
dere ſi vn zhi. nita ſt ꝓ lterin. b eo nte ſtic nt n u vic ꝛdi n⸗ ſt depor m. vt. a ex. i. ) en
W teſta. ſac. cu tra 815 tus el vpſa gſub irat a m ma diſca moꝛũ ſed co re a eſt eritia r. s i).q. nd nnter
i n; itare: er fe/ Peri t. a ſuit. v boõ 172
ſagn⸗ ſene tran eeri⸗ ep omnib cleru⸗ Inqu eſt m ſtiana nerint lare Eoeee in BDica 20pO lꝰ reſi = alc „o -
rli⸗ . retckiet,v ſ. is tiã oĩs bnat. dieanoſi n 9 ogno uz deu atã ne erre c ſſe ita HH poburte Wrr re-
Nii . a inn.⸗ hoce af im etrop tabilit naſne verboꝛ tarnſena preſt eſt no Etia⸗ hee ——— necſine . .
ſcn inl. vbi e mone enerol none oſto „* naz met vtile e ſentẽ :ex n 0 ta vi er mil⸗
een Dir. iligen le can ap 3 ling qua me bis A: dit am 3.7 1 ſoyt it ꝙ
tipſen ven enmenbe dilige beat cros c⸗ ini gtꝗq nt:q axi Ver 02 b0 01 iſſa eſtp erit
. z ſa dini⸗ rꝗ „ dean s8 m⸗ das 3 C erlo! Im pot dir tan
finfri Tear lenijit ptu ha ie taʒ anäünnin 7 d0 t:hi nen imns ant ve nes galcen ! hu. nlo
dhe Pebitu eneth kraſtor eli⸗ inã ſc it, run chomend debe ßmo aà n dicere. mpobni
K be Pi.vij.a. nu tra nang Ediu õſern inb 3 ſſe p onitu dle dire qu ſam ſſit cu fficiare.
ſlnos epi. ijs. a . zel ne 4 C0 3: i ſunt E ꝛepon In Zuame 2 es8 E epo mo ſufficere
c0 ferij idem ciuz. om datae iſſu ſtri i t p tita:n. ꝛes Etioꝛe oue ben cienam e S ſk cer
E:e ge repꝛo ri rh ſ com notri in ir eehe ſerlioregan icoa noue vum gicegan ngen i
d. M .v⸗ Ji ndũ pulũ doti i. ve / quo a di bent p amic resde Aimen eſpon tra vi
N xx Alon i. ſecin i pop cer dita.i. quii qu de ere Jn irri: C usr ſic eſt eſpõ
giii d obiiaae eſib mi ſa trac iplina ſis: eneienale hab es ad⸗ n iri⸗ popul eel de
nni O * luice 2 cer n. ſum initus diſc dionp fa⸗ ſicut ſioꝛes voc a emz mini doti in m d dic ꝙ do ec
. auia din arü ibet er fa ſoꝛmoſt eſſe Itae 97n nt otd d. ſe cian
loön itnetlaſ⸗ tia uia d iptur phi ibent rit. , foꝛm enon ctuz. tiſtite iertun g. i. illu 8 off Nccre.
nt baiinſtſtontt laanis lenit dirali Raſerit rintatn iaffe gant adn. ſnig pulu dicere
n iuſt . magnu pe niß animi u0s. nim Scime dit po oceſt oſ
unt ba. in ki⸗ uina odũ pranern e kargpben niſ uuniialno⸗ welſono aque nam. ſono. h Hiet obè
tamn⸗ tuis m raiir adin iſcept minune ſ ꝛecorep W bun leſie f is ve verb tur / Atn cione litos ofi⸗
1 K.arch ond . retnr: ait eg ihi de fclabe fe deʒ :ptur. C n cone po rum
iͤd Tite⸗ di. qui qð ſi Doecenuin liſti:⁊ is m ſtros rba el ea ligere ini⸗ ficut i ones ccleſia ſide
lei⸗ rrry. Xrul enfrds Ei repul ngalie ogẽ. ſt lcũ 3 re:v intel iſta m d s ſerm cviri e em
Xr S ſciẽtiã ofun eedo 0 ve noca on 65 qꝛ lus ad 10 t. ſte tionen
tunt enn⸗ ens:t ſacer bar. dis ꝛdi/ de uncia er vt po at am . otum tſace uis.
ingt ba onn mte aclech Pnngab or⸗ 4 Pnenngn lligit aheis eraz an inek
Gniſ ſu uneſſe Pe ntiã. la Itez IV cis pin ocilio cõ/⸗ batec Wige einte a ſun ſicv Ata concio. nom e⸗
baßt Naenr e taueri⸗ „— vel⸗ ecre ſe al nt. m od pl tole ſ n0 foꝛe e. b⸗? na teſt dici ruʒ.
lunt. P. Bikena agma kane nneci. id au ia piet t: vt ſo .itaqʒ dictio — ꝛeibyte
er. ſ. ibus ſi lten epe .⸗ inn dici. clel e. E. W il, dip
d ic nergair innl toꝛibu incu ijfeciſſe a2. b⸗ aice⸗ bene te bon i pot Nlnorrpil,⸗
hunn ſcoo cug umn brecor cocilij ns Dae⸗ no o quidi cleſia nazſoꝛ odn vonen dinonrvik.
hunt, nenlcen ſt aare berin nennes ⸗ it oilieenonie enedict kerilino
enn von ber. ⸗ tem zep garntene⸗ tingn illa⸗ mẽ be menterer rin
enratnbere etingn ſand Br᷑Nen lirent
nni. cur SS 3 E ſcripien itate eli nõ u 2 in ſquã ta ebr cu
c li? re nũq x ad vehen oꝛa
ſgual Ur voevrn Recllas. Sacre tur ſtellas fide ſcriptu di leſtis oꝛ
daſan riſecute. t ſtella nent n 38. 1 are notl. ſe⸗/
4 .lij. Icu . ſeur C ſic m ſancte nit er don⸗ g. eſe
t Ziuxrta. ma dan ia era ingne p
ie tia eſt. ſci⸗ re ſcur⸗ emamuz Banzdin bet nti
m E r ui ign n em ſcrip e,, uluʒ ien⸗ cundũ iẽda e opꝛi aͤſferü
men qui oꝛat N tiga pault bpien, Cu ie pꝛ ia tral 0.
nmuln entia erge — * noꝛan poſtolũ dei ſa ſti ẽ accip edaʒ in al hier
ſebu n wenentis KTea Jan iſti. ta apo s eſt 7 chu tem aqu cuz i Iẽ
4 . 4 . S 9 bus. ta ngn . ne . 2
in in aina qutco nachr nd elr ꝛalibus. isli karabſene no etiaz
Fii 'S. ign ae ene abſu o tiez
iiſ⸗ inkaſe Ppid⸗ an e gres. re gercre Nngrrert 6.
ſichi l ti bꝛatia. iuncürvel ta dm⸗ dp le loꝗ fn oli “H
idech D Nie pꝛo igno: ino ſeinn tv inn , Cc te 68 †+ ch
mr inteli⸗ — iſunt der ſt iha az d dand
clin cr. t lnrell⸗ Aen ſen del ni ea qᷓ ulo nr. l al⸗ bebi vnine
nmt Janoen enede ea Aie nte: 7 H erit diſſim oſis p ipiihiis
ri ge vel de ſſet ſi ꝛa dñ igno eſt in . baacie
ſaliue da, n Luntaio ultu⸗ tan aus Pufat paa
,, buinane Kämhn e amnenn Sn Aur.
zun gae E ea mnen neſcit pbatu
4 unis . 4 . . .
lits d. Pr. een No qo neſct.
ol Sepdlons ſeſcire q
nnnn alind ꝓ eiin ddi ſe
Erria
ſen 1.
iced
ſ
ee

—

Ienaſmen
nolaren
Vne 1
⸗ Xxr dnn
lom5
ſm

xrrij

le ſe
„zan
lcſn; 7775
— „
himn „
. .ℳ2
4
l .

Di⸗

praratus ſum cdoceri.vt.xxxiiij.q.iij.ũ habes.⁊ ſtultus ꝗ bona quevidit

Neua epᷣs.obpꝛobꝛi: dicit augu.ego ſenex a puero nondu anniculo
1

ſcere cõtemnit.vt.xxij.di.de cõſtant nopolitane.⁊ ſi vnũ pedẽ habereʒ in ſe⸗
puilchro aliũ exrra adhuc vellẽ diſcere vt.ff.de fideicò.l.apud iulianum.vnde
Seneca.nulla etas ſera eſt ad diſcendum.

LCLce. Ju tibus
ec S.diſtincnonibꝰ
demonſtratũ eſt
ececeppm debere eſſe
pꝛudentẽ in litteris taʒ diui⸗
nis qᷓ; ſecularihꝰ. Nũc vero
in hac.xxxix.diſt.oñdit ꝙ oʒ
epm eſſe pꝛudentẽ in nego⸗
cijs ſecularibꝰvt ſua cantela
reddantur eccleſie indẽnes
⁊ cuiqʒ neceſſarla ꝓ ſuo mo

dulo miniſtrent᷑.⁊ hoc exem

plo dñi.ꝗ turbas ſequentes
nõ ſolũ verbis ſpiritualibꝰ.
ſed etiã coꝛpoꝛalibus alimẽ⸗
tis refciebat.quaʒ peritiã qꝛ
petrus diaconꝰ nõ habuit.ẽ
a dign tate repulſus ad quã
fuerat electus.vt ꝓbat᷑ ſe.c.
qð per ſe patet.

¶ ¶Mö0do.qꝛ plus qñqʒ cõ

erendũ eſtvni ꝙꝙᷓ alteri. vt. j.

q.ij.clerici.xij.q.ij. vultera⸗

ne. e de pꝛeben. de multa.

d Etrus.ſimplex eſt qꝗᷓ
⸗ dam eſt ſimplicitas qᷓ

eſt co ntraria dolo ⁊ illa eſt
bona.vꝛ.rx vj.q.j.ſ cupis.ſed
hic vocat fimplicitatẽ negli⸗
gentiã ſiue ſtultitiã.vt.xx vj.
di.in pꝛin.illa.n.umpedit ꝓ⸗
mouendũ.vt h.?.lxxiiij.diſ.
epᷣoꝝ.̊ motũ nõ deijcit. ſ
dat ei coadiutoꝛ. vt.vij.q.j.
qꝛ frater ⁊.xij:iq.ij.nobis.tñ
iſte petrus nõ tm̃ ꝓpter ſim
plicitatẽ fuit remotus ſ etià
qꝛ ſolidos dedit ad vſuram.
vt.xlvij.di.de petro.

e¶ Ertrinſeca. debet.n.cau

tus circa ſua negocia eſſe vt
xxiij.di.qui epᷣs ⁊ eſt ſi. lxxxx⸗

vj. di. fratrem. io.
Poꝛtet. Hic pꝛo
hA ſcequit᷑.v.c.apłi⸗
ce regule opoꝛ⸗
tet epm eẽ oma⸗

tuʒ. Eſt aũt duplex oꝛnatus
exterioꝛ ⁊ interioꝛ. Exterioꝛ
oꝛnatus cõſiſtit in grauitate
⁊ inceſſu ⁊ in habitu ⁊ tẽpe⸗
rantia cibi ⁊ potus de iſio oꝛ
natu agtit᷑ in pꝛoxima ſe.di.
Interioꝛ omatus eſt virtus

7 de boc agit᷑ hic.⁊ oſtendit

ꝙ locus nõ dat virtutẽ nec
dignitas.ſed vite merituʒ.

gLVn nos. phẽnẽ apli

caʒ dignitatẽ ꝑ bona
merita acquiſitam.

heCuʒz hereditate.i. ad boe

tranſmiſit vt eſſent heredes

bonitatis ſue.

¶VPer acuuʒ. noſtis ꝑ bo

nos actus.

k ¶Anos.i. qꝛ eos, .
1 6 Dis.n.q.d.⁊ ſi qñqʒ.

foꝛte aplici nõ eẽnt bo
ni. tñ ſemꝑ pꝛeſumunkt eſſe
boni.ꝗs.n.⁊c.ſʒ nõne cõtra
riũ c.xix.di.anaſtaſius.xxj.di.

quantur hominuʒ genera.
Item clemens papoMe.
Pꝛopterſobpꝛobꝛiuʒ ſenectutisa
parunlis a minimis nõ erubeſcat
dlcere epiſcopus. .
Allus epᷣs ꝑpꝑ obpꝛobꝛiũiſene

Actutis vel nobilitatem generis

9 paruulis vel minimis eruditis:ſi
ad foꝛte eſt vtilitatis aut ſalutis:i/
grere negligat:ꝗ.n.rebelliter viuit:
7 diſcere atqʒ agere bona recuſat:
magis diaboli quã xpᷣi mẽbꝛuʒz eſſe
oſtendit᷑:⁊ potiꝰinſidelis quaʒ ſide
lis eſſe monſtratur. Si. xxxix.
CLceplenarie monſtratũ
e eſt:qð ſacerdotes oʒ lr̃a⸗
rnʒ tꝗ ſacraꝝ quã ſecula/

riũ eſſe peritos. Nũc aũt

querit᷑ an ſecunlariũ negocioꝝ opoꝛ
teat eos hr̃e peritiã hãc pꝛelatis ec/
cleſie eſſe neceſſariã mulcis rõnibu⸗
ꝓbat᷑:debent pꝛelati ſubditis nõ ſo
lnʒ ſpnalia:ſʒ etiã carnalia ſubſidia
miniſtrare:exẽplo igit᷑ -i ꝗq turbas

ſequentes nõ ſolũ verbo docebatſj-

etiã virtute ſanabat:⁊ coꝛpoꝛalibu⸗
alnnẽtus reſiciebat:vt aũt pᷣlati hec
oĩa plene pficere poſſint:ſeculariuʒ
negocioꝝ opoꝛtet eos hꝛe ſolertiã:
vt eoꝝ cautela ⁊ eccleſie ſeruentur
indemnes:⁊ cniqʒ neceſſaria ꝓ ſuo
mõminiſtrent᷑:vnde ꝗdã in epiſco

puʒz electus a beato greg.ꝓ ſua ſim

plicitate repellit᷑:ne eius occaſione
res eccleſie dilapidarentur.
Aunde grego.ſcribit nobilibꝰciui
bus neapolitanis.
Secalariũ negocioꝛuʒ imperiti nõ
ſunt in epiſcopos oꝛdinangi.
Etrus diaconus quẽ a vobis
electũ aſſeriti::oĩo vt dicit᷑ ſim
plex eſt“ noſtis qꝛ hoc tpe talis in
regiminis arce dʒ cõſtitui:ꝗ nõ ſolũ
de ſalute animaꝝ:veruʒ etiã de ex⸗
trinſeca:vtilitate ⁊ cautela ſciat eſſe
Poꝛtet quoqʒ epiſcopũ
o eEſſe oꝛnatuʒ ⁊ hoſpitaleʒ
Peromamenta epiſco⸗
bpalia virtutes debent in/
telligi:que a dño eis repꝛomittunt
dum dicit:facerdotes eius induani
ſalutari. vnde in veteri te.varijs ve
ſtibus ex pᷣcepto dñi ſaceedotes oꝛ

nati legunt᷑:q: multis modisvirtu/

tibus ðʒ ſplendere vita pontificis:
vt gradui cõferat decoꝛẽ qnẽ ab eo
nõ accepit:nõ eniʒ loca ſʒvita ⁊ mo
res ſanciuʒ faciũt ſacerdoteʒ:vñ ex
officio ſuſcepto nõ licentiã peccãdi

nũcaũt.ſʒ n dici᷑ ̊ ꝙ ſancti ſint.ſʒ ; ſancti pꝛe

ſumunt᷑ donec ↄtrariũ cõſtet qꝛ hereditatẽ innocentie recipiunt vt hic dicit. Sʒ
ad ſi cõſtet de ipſo adulteriq cõmiſit vel homicidiũ dicit hug.q lʒ non poſſit
accuſari inde.tñ peccat.⁊ ꝙ hic dicit᷑ ſemꝑ benefacere intelligit᷑ de his q pñt eq̃ᷓ
retoꝛqueriad bonũvel ad malũ qꝛ ſemꝑ in dubio pꝛo ipfius facto pꝛeſumit᷑ ſed
hoc certe idẽ eſt in quolibet ſacerdote. vt. xj. q.iij.abſit. ⁊. xlj. diſt. c. j..xvj.q.j. ſi
clericatus. Rñdeo hocvera eſſz tũ magis pꝛeſumitur pꝛo papa.vt.xciij.di.c.j.

ls fea ne one⸗ Xbæ ie nam

vnde ſacrilegij inſtar eſſet Dicere de facto ſuo.vt.xvij.q.iiij..q autẽ

vel dic ꝙ faeta pape excuſan

vt homicidia ſamſomis ⁊ furta hebꝛeoꝛũ

Tadulteriũ iacob.vt extra de diuoꝛtijs gaudemus.io.
T) ¶Aluſtrat.i.dat eis occaſionẽ beneviuendi.vt lxxxj.di.valet

n eſt facile.

6
ſed neceſſitateʒ vinendi ſe nouerint
aſſecutos. Ande ſyminachus pa
pa ait. .
Ofſicium ſacerdotũ non cõtert ſed
adimit licentiꝗ delinquendi.
D On nos beatũ petrnʒ ſicut di⸗
citis a dnño cũ ſedis pꝛiuilegio
vel ſucceſſoꝛes eins peccadi iudica
mus licentiã ſuſcepiſſe. Ale quippe
perbẽnẽꝰmeritoꝝ dotẽ cũ heredita
te innocẽtie trãſmiſit ad poſteros:
qð illi cõceſſuzʒ eſt ꝑ actuũluceʒ ad
illos ꝑtinet:quos par cõuerſatiõis

il/ ſplendo:luminat:ꝗs.n.ſanctũ du⸗
bitet eſſe:quẽ apextante dignitatis

attollitin quo ſ deſunt bona acqſi
ta ꝑ meritũ:ſufficiunt que a loci pꝛe
deceſſoꝛe teſtantur:ant.n.claro⸗ ad
hec faſtigia erigit:aut ꝗ erigunt illn
ſtrat“ Iem biero.
Filij ſanctoꝝ ſunt qui exercent ope
ra eoꝛmm.

. L eſt facile ſtare ĩ loco petri

2 pauli ⁊ tenere cathedraʒ re/
gnãtiũ cũ xpᷣo:qꝛ hinc dẽ nõ ſctõꝛuzʒ
nilijſunt ꝗq tenent locaſanctoꝝ ſed ꝗ
exercent opera eoꝝ. Itẽ grego.
Moꝛuꝭ nobilitas nõ loci: nõ gene/
ris ſacerdotes notiſicet.

L) Daabſumndnõ ex locoꝝꝰvel

generis dignitate:ſ̊ moꝛũ no

bilitate innoteſcere debemus: nec

vrbiũ claritate ſʒ fidei puritate.
Igezʒ anaſtaſio pꝛeſpytero.
Nõ locavel oꝛdines:ſʒ merita deo
coniungunt. DZ
D n locaAvel oꝛdineꝭ creatoꝛi
nr̃o nos ꝓximos faciũt:ſʒ no⸗
aut merita bona piungũt aut mala
diſiugůt. Itẽ iohã. chꝛyſoſtomꝰ.
MMagnitudo peccativel dignitatis
muingn⸗ Pꝛliter deijcit.
B- o'xpianus ſoꝛtiter cadit
Kł in peccatũ ꝓpter duas cauſas
ant /ꝓpter magnitudinẽ peccati aut
ꝓpter altitudineʒ dignitatis.
Itez ex dictis bonifacij martyris
Damnatur apoſtolicus ꝗ ſue ⁊ fra
g est ens.
papa ſue et fraterne ſalutis

B negligens depꝛebendit᷑ iuntiꝰ

lis ⁊ remiſius in ſuis operibꝰ⁊ inſuꝑ
a bono taciturnꝰqð magis officit ſi⸗
bi ⁊ omnibꝰ:nihilominꝰ innnmera
biles populos caternatiz ſecuʒ du /
cit pꝛimo mãcipio gehenne cũ ipſo
lagis multis in eternũvapulaturꝰ
uius culpas iſtic redarguere pᷣſu/
mit moꝛtaliũ nullus qꝛ cũctos ipſe
iudicaturus a neminejeſt iudicãdꝰ:

diabolo qui mancipatus eſt gehenne.

VAnemine.papa a neminè põt iudicari vt

0 Oao. nõ ex lo⸗

coꝛuʒ tantum
ne ſit cõtra.lxxxj.diſ.
valet

p Moꝛi. C.de epi.

⁊ cle.ſi quẽquaʒ.

q ¶Nobilitate. ſic. j.

j.q.j.viliſſimus.
On loca. vloꝛ
an es tatuʒ qꝛ
p oꝛdines cõfert᷑ gra
tia.vt.j.qõe.j.qcqd.⁊
eſt fi. xxiij.q.iiij.nicut

6 Hmo.cadit.i.

E cadcrevidetur
ab ecclefſa.
t¶Cadit. ex hoc.c.
plurimi dicũt ; cir⸗
cunſtantie loci ⁊ tem
poꝛis ⁊ dignitatis et
ſciẽtie aggrauãt pec/

catuʒ.vt magis pec⸗
cat clericus q; laicis

in eodem genere de⸗
licti ⁊ magis litteratꝰ
qᷓ nõ liticratꝰ.⁊ ma⸗
gis peccat᷑ in loco ſa

covel tẽpoꝛe qᷓ exra

arg.xix.diſ.nulli.⁊.l.

Tiſt. qꝛ tua.⁊.xj.q.iij.

Peipue. 7. xxv.qõe.j.
nulli. de pe. di. v. cöſi
deret.⁊.xxij.q.v.qvi⸗
derit.⁊ auget᷑ pecca⸗

tuʒ diemitate peccan

tis. vt.ff. de re mili.
omne. §. auget, Alij
dicũt ꝙ circunſtantie
cuʒ ſint bone ⁊ adeo
nõ debent eſſe alicui
cecaſio mali.vñ dicũt
ꝙ circũſtantie nõ ag

grauant peccatũ.ſed

ſolus contemptus.fi
ergo laicus ex maio⸗
ri contemptu peccat
magis peccat iᷓ cleri
cus ſed qꝛ nõ conſtat
eccleſie qualiter quis
peccet an ex cõtẽptu
vel alio modo.xxiiij.
q.iij.deus.ideo non
põt iudicare de petõ
ſecunduʒ cõtemptuʒ
⁊ ideo iudicat ꝑ circũ
ſtãtias quaſi ꝑ q̃ſdaʒ
pſumptiones.⁊ ma⸗
is punit᷑ clericus qᷓ;
aicus. qꝛ magis pᷣſu
mitur cötra ipſuʒ. et
lz hic due cauſe tãtũ

enumerent᷑ qͥ viden᷑

agarauare peccatuʒz.
tamẽ plures ſunt.vt
u S J papa. taci⸗
turnꝰ tacitur⸗
nitas moꝛtalis eſt in

plato. vt. xliij. dil. c. j.

EMancipio. id eſt

Hariinemo. q intelli⸗

ge niſi ipſe ſe ſubijc at alij.iij.q.vij.nos ſi in cõpetenter.ſʒ cõtra.xxiiij.q.
ij.ſane pꝛoſert.ver.itẽ romanox.vbi diciturꝙ dioſcoꝛꝰ papa a ro.eccle.
fuit excõicatus quãuis in fide nõ peccauerat ſʒ ibi appellat papã pꝛiar⸗
chaʒ cõſtqtinopol.itẽ adhuc ob. xij.q.ij.nõ liceat ibivn papa iudicat de
ſuo ſuccelſoꝛe.ſed ibi nõ iudicat de ipſo,.ſed dicit ꝙ non liceatei alienare

o⸗ xerviet †

Udti
len

bdet,
ge⸗
Tien
oct
Apee
per⸗
licns
fede⸗
ture
1ma,
feoſ
pann
le..
ſgi.
ſ
ngri⸗
Ueev
Neten
en
ſuntee
1ole
eni
ſdicn
ſöͤa
güſed
naſi
mo⸗
ur
Pcei
Cne
Nans⸗
n
riie⸗
hon
es
mnpas
Netc⸗
ſiſ
nd⸗
oh
ſsfi
ine
eG
ſen
(ctui.
ſune
llae.
tuch⸗
Niun/
c
l⸗
giäck

eli
hecce⸗
üin
de
lenm

ch leney 7 6 b acrern bilq ybe. offm ſ⸗

—

adulatorit aαen

res ecceſfſe.

Di.

a ¶A ide. quod intelligit. b. cum papa non vult coxigi.ſi enim para⸗

tus eſſet coꝛigi non poſſet accuſari.vt.xxiiij.q.j.apre.⁊.c. agit. ⁊. q. iij.
dixit apoſtolus.ſed quare non poteſt accuſari de alio crimine.ponamꝰ
ꝙ notoꝛium ſit crimen eius.vel per confeſſionẽ vel per faci euidẽtiam

quare non accuſatur
vel de crimine ſimo⸗
nievl adulterij.⁊ etiã

cum admonetur in

coꝛigibilis eſt. ⁊ ſcan
daliʒatur ecdleſia per
factuʒ eiꝰ.certe credo

ᷓ ſi notoꝛium eſt cci /⸗

men eius quodcũqʒ

2 inde ſcandalizatur

eccleſia ⁊ incoꝛrigibi⸗

lis ſit. ꝙ inde poſſit

accuſari.nam contue
macia dicit hereſis.

vt. lxxxj.diſtin.ſ qui

pſvyteri.⁊ contumax

Dicitur infidelis. vt.

xxx vuij. diſtin. nullꝰ.

hic tamen ſpecialiter

fit mentio de hereſi.
ideo quia ⁊ ſi occulta
eſſet bereſis de illa
poſſet accuſari.ſed ðᷣ
alio occulto crimine
non poſſet. item nun
quid poteſt denũcia⸗
ri crimen pape ſcõm

regulam ſi peccaue⸗

rit in te frater tuus.
cum nomine fratris
quilibet ihꝛiſtianus
dicatur. vt.xj.q.iij.ad
menſam. ſed dico ꝙ
non poteſt denuncia
ri crimen de ipſo niſi
inde poſſet accuſari.
naʒ in vtilis eſſet de⸗
nunciatio. Iẽ nun⸗
quid papa poteſt ſta
tuere ꝙ non poſſz ac
cuſari de hereſi. rñde
non.quia ex hoc pi⸗
clitaret᷑ tota eccleſia.
quod nò licet.j.xxv.
gq.j.ſunt quidaʒ.quia
hoc fit in eo caſu quo
deſinit eſſe caput ec⸗

cleſie.⁊ ita non tenet

coſtitutio.ſed ꝓ quo
peccato poteſt imꝑa⸗
toꝛ deponi? pꝛo quo/
libet ſi ẽ lĩcoꝛrigibilis
vnde ðᷣponitur ſi eſt
minus vtilis vt.xv.
q.vj. alius.
8 Nnte omnia.
perfunctoꝛie
negligenter.
c¶¶ Periculoſius.qꝛ
qui epatuʒ deſiderat
in tra inueniet ↄfu⸗
ſionem in celo. viij. q
j.qui epatum 2. j. e.
c.multi. .
d ¶ Mihi. ſic aligs
poteſt cogi vt fiat epſ
ꝙ vex eſt ab initio co
gitur. vt fiat de nolẽ⸗
te volens. vt. xxiij.q.
iiij. diſplicet ſed ſi per
ſeueraret in volũtatẽ

niſi depꝛehendat᷑ a fide deuius:pꝛo
cuius ꝑpetuo ſtatu vniuerſitas ſide
linʒ tãto inſtãtius oꝛat:quãto ſuam
ſalutẽ poſt deũ ex illius incolumita

te animaduertit ꝓpenſius pẽdere.

. augu. ad valeriuz.
6 oꝛdines ſʒ vite merita nos deo
cõmendant
A Nte oia peto:vt cogitet reli⸗/
gioſa pꝛudentia tna:nihil eẽ in
hac vita ⁊ maxime hoc tempoꝛe ſa
cilius ⁊ leuius ⁊ hominibꝰ accepta
biliꝰ epiſcopi aut pꝛeſ byteri aut dia
coni officio ſi pfunctoꝛe atqʒ adu/
latoꝛie res agat᷑ ſʒ nihil apud deum
miſerabiliꝰ ⁊ triſtius ⁊ danabilius.
Icẽ nihil eſt in hac vita ? maxi /
me hoc tempoꝛe difficilius ⁊ labo/⸗
rioſius ⁊ nenicnlous efi aut pᷣſ by
teri aut diaconi officio:ſʒ apnd deũ
nihil beatiꝰ ſi eo modo militet᷑ quo
noſter imperatoꝛpꝛecipit:ꝗs autes

ſit modꝰ:nec a pueritia nec ab ado
leſcẽtia mea didici ⁊ eo tẽpoꝛe quo
diſcere ceperã:vis mihi facta ẽ me

rito peccatoꝝ meoꝛũ:naʒ qd aliud
exiſtimẽ neſcio:vtſecũdus locꝰ gu
bernaculoꝛuzʒ mihi traditus eſt:qui
remuʒ tenere nõ noneram.
Item iſidoꝛus.
Coꝛrumpit᷑ ⁊ ad terrã ſacerdotium
tradit᷑ nin legliter T inſte ſernetur.
Icut vlri? 5
iuunctio vnũ ſacit matrimoniũ
ſicut duoꝛuʒz copulatio vnũ ꝑſicit
coꝛpus:ita clericatus⁊ ſacerdotiuʒ

vnuʒz faciunt pꝛeſ byterũ ⁊ electioꝰ

cõſecratio vnuʒ faciunt epiſcopuʒz:
que omnia vnũ faciunt coꝛpus qð
citius coꝛrumpit᷑ ⁊ ad terraʒ tradit
niſi legaliter cõſeruet᷑ niñ iuſte viuẽ /
do laudef. Iẽ amb. ze eodęẽ.

Lluch aũt animadnerte:qð ex/·

tra paradiſum vir factus eſt:in/
tra paradiſum mulier:vt aduertas:

qð nõ locinõ generis nobilitate ſed

virtute vnuſqſqʒ graʒ cõparatiſibi:

deniqʒ extra paradiſum hoc eſtĩ in

ferioꝛi loco vir factus melioꝛ iuenit
⁊ulla que in melion loco hoc eſtin
paradiſo ſacta eſt:inferioꝛ inuenit.
Itẽ gregoꝛius.
Gratia nõ locus ſaluat animam.

C Aelibet occultaꝰloca ſine gra

tia animã ſaluare nõ poſſunt:
qð aliqnando in ipſis quoqʒ cõſpi ⸗
cimus erratibn⸗ electoꝛũ. Naã loth
in ipſa peruerſa cinitateꝰ fnit iuſtus:
in monte peccauit. Sed iſta cur di

cimus:cũ maioꝛa nouerimꝰ:qd.n.
paradiſo iocundiꝰ:ꝗd celo ſecuriꝰ

„2%

nõeſſet cogendus.vt lxxiiij. di.vbi iſta.

e ¶ Ot ſecundus locus qꝛ pꝛimus locus eſt papatus.ſecundus locus
eſt epatus.vel iõ hoc ditit.qꝛ factus eſt coepiſcopus alteri.vt.vij.q.j.

non autem.

cut cericatus i. minoꝛ oꝛdo.ᷣ hicvr ꝙ ſilaicus ꝓmoueretur in
B8 dotẽ nulluʒ reciperet characterẽ.ſʒ ſi haberet aliquẽ minoꝛẽ

ri mulieris digna cõ

lj.

xxxiiij

oꝛdineʒ ⁊ p ſaltuʒ reciperet ſuperioꝛeʒ bene reciperet cha racterc. vt lij di ſolici⸗

tudo.alij dicunt ꝙ laicus verũ oꝛdinem reciperet duʒ ta men baptiʒatus fuerit

argu j.q.j.ventum.quod verum credo.b.

g ¶ Electio.ↄſueuit iſtud induci ꝙ ex ſola electione nõ conſequit᷑ aliquis ius

vt de ho c dixi. lxiij. di.quanto.

⁊ tamen homo ex paradiſo ⁊ ange/
lus de celo peccando cecidit.
Idem. eeogem
Sampꝛimꝰhomo pꝛo pecca
A to de paradiſo eiectus eſt:hoc
eſt qꝛ dei nobilitatẽ a ſe deiecit:no/⸗
bilit ate loci pinatus eft.
Igem iohã. chꝛyſoſto.
Pon eſt verns ſacerdos omnis ꝗ
nominaf ſzacerqdas.
Altiſacerdotes ⁊ pauci ſacer
idotes: multi in nomine ⁊ pau
ci in opere.videte ergo fratres quo
modo ſedeatis ſup cathedraʒ qꝛ nõ
cathedra facit ſacerdotẽ ſʒ ſacerdos
cathedraʒ:nõ locus ſanciiſicat ho/
mineʒ ſz homo locuʒ ſanctiſicat nõ
omnis ſacerdos ſanctus ſʒ oĩs ſan⸗

ctus eſt ſacerdos:ꝗ bene ſederit ſup

cathedraʒ:honoꝛem accipit cathe/
dre:q male ſederit:iniuriaʒ facit ca/
thedre. Ideoqʒ malus ſacerdoꝭ de
ſacerdotio ſuo crimẽ acquirit nõ di
gnitatẽ:in iundicio enim tuo ſedes:ſi
aggdem bene vixeris ⁊ bñ docueris:
populũ inſtruis:ſi bene docueris et
male vixeris:tui ſolus condẽnatoꝛ
eris. Nã bene viuendo ⁊ bene do⸗/
cendo bobulnz inſtruis quomodo
viuere debeat:bene aũt docẽdo et
male viuendo deũ inſtruis:quomo
do te debeat cõdemnare. Ideʒ qui
cũqʒ deſiderauerit pꝛimatũ ĩ terra:
inneniet cõſnſionẽ in celo:nec inter
ſeruos xpᷣi cõputabit᷑:q de pꝛimatu
tractanerit nec vnuſqiq; eoꝛũ feſti⸗
net quomõ alijs maioꝛ appareat:ſʒ
quomodo omnibꝰ inferioꝛ videat
quoniã non ꝗ maioꝛ fuerit in hono

re inter homines:ille eſt iuſtioꝛ:ſʒ ꝗ

fueritiuſtioꝛ:ille eſt maioꝛ. i. xlj.
CLce'quibus opoꝛteat ſa⸗
e cerdoteʒ eſſe oꝛnatũ mo
ribus.Sʒ pꝛeterea opoꝛ
tet illuʒ eſſe oꝛnatũ exte/

rioꝛibus habitu videlicet ⁊ inceſſu

habitu vt nec fulgidis nec ſoꝛdidis
ſe veſtibus oꝛnet vt.n.ait hiero.nec

affectate ſoꝛdes nec exquiſite deli⸗

cie laudes pariunt:qð tã de veſtibꝰ
g de cibis intelligendũ eſt. An
e aug.ait in li.de doctrina xpᷣiana.

Wio monbus eoꝛũ cnʒ quibꝰ vini

mus eng vn ochemalimeniiiss

QZiſas rebꝰ pᷣtereuntibꝰreſtri/

ctiꝰ vtit᷑ quã ſeſe habẽt moꝛes
eoꝝ cũ ꝗbꝰ vinit:aut ĩtẽperãsꝰ aut
ſuperſtitioſus eſtłꝰ:quiſquis vero ſic

eis vtitur vt metas conſuetudinis
bonoꝛum inter quosverſatur exce⸗/

dat: aut aliquid ſigniſicat: aut flagi

3 ½¾ WZiſas vinit. no. q glibet ſecöfoꝛmabit

hbeXlud.ẽ paradiſuʒ in

agro damaſceno.

i ¶ Quod non loci. ꝙ röne
loci vel dignitatis vel nobi/
litatis ꝓ aliquo nõ pꝛeſumi
tur. vt.xij.q.ij.gloꝛia.ar.ↄtra

xxiiiij.di.q uanto.⁊ certe pꝛo

nobilibus ſẽper debet pꝛeſu

mi in his que ſpectàt ad no
bilitatem. gr. ff. de fide iſtru
mẽ.l.fi.

5 (Eelibet ocnlt rarg.

cõtra.heremitas.

¶ Erratibus.i.peccatis.
m ¶ Peruerſa ciuitate. ar.
nò nocet bono. maloꝛũ con⸗/
uerſatio vel cohabitatio.
n ¶. In monte. xv. q.j. ine⸗
o ¶Cecidit.nã ex varietate

locoꝝ nulluʒ diſcrimẽ indu

citur. C. de tẽpo. in inte.re⸗
ſti.l. vlti.ar.cõtra.xxxij.d.v.

„

qui viderit.

pꝑ CCeciddit.⁊ hec eſt cauſa

quare nos pſequitur qꝛ nos
ullue debemꝰ aſcẽdere vnde
ipſe deſceudit.xvj.q.ij.c.j.
¶.Adam.

H Alti.ſz homo locuz.
M res accedere dʒ ho
min b ⁊ nõ hõ rebus.ſff. de
edil. edic.iuſtiſſ.me.
8 .Defideraucrit. ad hocvt

pꝛeſit nõvt pꝛoſit.ne obſtet.
viij.ꝗ.j.qui epiſcopatum.
Tractauerit.no.qꝙ co.ſo

lo ꝙ cũ aliquis loquitur de

epiſcopatu punit᷑.ſic eo ipſo
q quis loquit᷑ ambitioſe de

nũmis peccat. xvj.q.j.ſi cu⸗
pis ⁊ qui loquit᷑ de mulieri⸗
bus. vt. xx xij.diſ.hoſpitiolũ.
u ¶In honoꝛe. qꝛ nõ gra⸗
dus clegatioꝛ ſz vite melio⸗

ris actio cõpꝛobat.xxiij.qõe
iiij. ſicut ⁊.xvj.q.j.ſunt nõ⸗

nulli.⁊ eſt hic ar.ꝙ illa pars
que iuſtiioꝛi röni innitit᷑ ma⸗

ioꝛ dicit lʒ ſi minoꝛ.ſic.xxxj.
di. nicena.xix.di.ĩ canonicis
iij.q.iij. S. ij. e de teſti.ĩ nr̃a
Lce ꝗbus. Su
e pꝛa in pꝛecedenti
di. dict eſt oʒ

epm eſſe oꝛnatũ

moꝛibus ⁊virtutibꝰ. In bac
xlj.di.dicit᷑ ꝙ oʒ eũ eſſe oꝛna
tuʒ in exterioꝛibꝰ in habitu ⁊

inceſſu. in pabitu ne fulgi⸗
dis vl ſoꝛdidis veſtibſe exoꝛ
net.qðᷣ ꝓbat auctoꝛitate bie

ro.nec affectate ſoꝛdeſ nec ex
quiſite delicie laudes pariũt
qð tã de veſtibns qᷓ cibis in
telligenduũ eſt.⁊ ad hoc indu

cit ſe.c. de inceſſu anteʒz dicit.

5. vlti.

v— Etinceſſu. vt grauitate
itineris oſtendat grauitate,ʒ
mmentis. vt. . e. S. vlti. V
ſocijs ſuis in cibo ⁊ moꝛibꝰ.vt

di. vlij.que cõtra.xij.di.illa.⁊ eſt arg. ꝙ ratione ſocietatis toleratur ex⸗

cicatus qꝛ excõicatus rõne cõtractusiad cõionẽ admittit᷑ ex. de ſen.ex.ſi vere.

a ¶Aut intemperans.ſ.nolens cõfoꝛmare ſe aliſs.
b ¶ Superſtitioſus.inanis gloꝛie cupidus vel hypocrita.
c¶Significat. fone hʒ ventrẽ inſaciabalẽ. vel cauſa infir mitatis boc facit.

e iß

J.1 bet ſe gormet aloʒ „*² jm. by vinit mor:

a ¶ Aut flagitioſus eſt. ꝓdi
gus vel hypocta⸗
b ¶Secd libido.q.d. potius
coſiderabimꝰ cauſaʒ facti qᷓ
ipſum ſactũ.ſic.xxiij.q.viij.
F.rrYiKichdiar.
J.xxxij.q.iiij.oꝛigo..
c ¶ Flagitia. i, n ſtatiz dica⸗
mus aliquid eſſe vcioſuʒ.nã
dulbia in melioꝛẽ partẽ ſunt
interpꝛetanda extra de regu.
iur. eſtote.
¶¶ Viſce. hanc hiſtoꝛi ha
bes de pe. di. ij. §. opponitur
e ¶WSecd ex cauſa. .j.xxj.q.
iiij. omnis iactantia.
6 Elice.
1 On cogant᷑.ar.ꝙ mi
Atius agendũ ẽ cũ diui
tibus ⁊ nobilibus qᷓ; cũ pan
peribus. vt. lxxx vj. diſ.nõ ſa
tis. ⁊.lxxxiiij.di.puenit.l.di.
cõtumaces.xxvj.q.vij.tpa.
ar. ↄtra. xxij.q.v.ꝗ ↄpulſus.
dic ꝙ ignobiles magis pu⸗
niunt᷑ coꝛpoꝛali pena qᷓ; no⸗
biles.ſz pecuniariter magis
punitur nobilis ꝙᷓ; ignobi⸗
lis.vt.xxiiij.q.j.qui cõtra.et
ff. de penis. ſigs aligd. et. l.
quedam.

h ¶Biuites.cũ ſunt in pnia

i Sicõſuetudinẽ.ar.q cõ
mutationes penaꝝ poſſunt
ſieri in ſpiritualibus.lxxxij.
¶ Superfluis.i. pꝛecioſis.

¶ NPauperibꝰ. arg. otra. j.

rlir. di. c. vlti. in fi.
m NVog dick in enaͤge⸗

Alieo tan git hic qð xrps

in euãgelio mathei. vj. dicit
de iudeis. venit iohanes nõ
mãducans carnes neqʒ bi⸗

bens vinũ.: dixiſtis demo⸗

niuz bʒ. venit ieſus mandu
cans ⁊ bibẽs.⁊ dixiſtis ecce
voꝛatoꝛ ⁊ potatoꝛ vini.ſed lʒ
alij male opinarent᷑ de ipſo.
tamẽ iuſtiſicatus cſtab apot
ſolie nis. . i UMWẽ
n ¶Ali. datiui caſus.
0 E poſitas.coꝛà aliss.
p Silid in tẽpoxe.i.pꝛo tẽ⸗
poꝛe.ſ.cũ coꝛã aliquibus tẽ⸗
proꝛe neceſſitatis citius ꝓpo
nitur cibus.
q ¶Meqʒ.i.n ideo dʒ quis
ſtatiʒ comedere ꝙ videt alioſ
neceſſitate exigente comede
re.⁊ pꝛeponitur cibus
r¶ Cum.i.quãdo.
8 Bis. i. eis.
t¶ Scio.ſic facient epi cũ ve
nient ad pauperes ecdeſtas
ne bꝛeuis hoꝛa ↄſumatvictũ
longi tẽpoꝛis extra de cenſi⸗
bus c apoſtolus.
u Arſimoniã.i.tꝑatuʒ
vſum.
xBiligentiaã.i.voluptatẽ.
¶ Infucatũ.i.pꝛecioſuz. vel
infucatũ.i.nõ pᷣcioſe fucatũ
e In pꝛinatis.ᷣ argu. cõtra
illos ꝗ dicũt melius eſſe oꝛã
duʒ in priuato loco ⁊ nõ co⸗
raʒ hominibꝰꝙᷓ in ecdeſia ex

iſlla auctontate.tu aũt cũ oꝛa
geris intra cubiculuʒ tuuʒ 2

dauſo hoſtio oꝛa preʒ.ſʒ illᷣ

„

de cubiculo mentis intelli⸗

tioſus eſtꝰ. In omnibꝰ eniʒ talibus
nõ vſus reruʒ ſed libido in culpaẽ:
qð igitur locis ⁊ tempoꝛibꝰa ꝑſonis
coõnueniat:diligenter attendendũ eſt
nec temere flagitiarepꝛehendamꝰ
ſieri eniʒ põt vt ſine aliquo vicio cn
pidinis vel voꝛacitatis pꝛecioſiſſi⸗/
mo cibo ſapiens vtat᷑:inſipiens aũt
fediſſima gule flamma in viliſſimũ
olus ardeſcat:⁊ ſanius qſqʒ malue/
rit moꝛe dñi piſce veſci:quaʒ lenti/
cula moꝛe eian nepotis ꝗbꝛabe aut
hoꝛdeo moꝛe iumentoꝛũ.nõ.n.pꝛo
pterea cõtinentioꝛes nobis ſunt ple
reqʒ beſtie:qꝛ vilioꝛibua alunt eſcis
Nã in omnibꝰ huinſcemodi rebus
non earũ rerũ natura ꝗbusvtimur:
ſed ex cã vtendi ⁊ modo appetẽdi

xlif.

7205 „Il. . . „ „ * ⅓ 1 4
2356ſtolus dicit:ſcio't minus babe s & Queſupꝛa naz

re:ſcio ⁊ abundare vbiqʒ ⁊ mn omni geqd ſupercrogaue⸗
busimbutus ſum:⁊ ſaciari ⁊ eſurire tis redda tibi ſic.lxxx
⁊ habũdare ⁊ pennriaʒ pati:omnia V.di.non ſatis.

poſſum in eo qui me confoꝛtat. e niclin
A 3 t dum vitãt vi
Item ex cõci.gangrẽ. cia in ptraria currüt.
Temperantia ciboꝛuʒ ⁊ veſtinz nõ eêg Piſcop⸗ ſu⸗
diſſolntio eoꝛnʒ laudatur. pellectilẽ. hoe
DZancs cuʒ veſte humili hodie nõ tenet qꝛmo
nõrepꝛobamus:ſicut etiꝗ̊ oꝛ⸗ do habent aplas poſ
natnʒz pꝛeter coꝛpoꝛis diligentiã in ſeſſonesvt. xij. q.j er
fucatuʒlaudamus.diſſolutos autẽ echs. ſic noẽ cotra
⁊fractõs veſtibꝰ inceſſn no recipi de eo vi. von etck
mus: pietatez in pꝛiuatis domibns v„bi dicſtur c aran⸗
nõ includentes:omneʒ locuʒ in no epiſcopi qnquagin⸗
mine dei ediſicatuʒ honoꝛamus:et ta equitaturas habe
congregationeʒ ĩ eccleſia dei factã bunt in viſitationib⸗

ad vtilitateʒ cõmuneʒ recipimus:? d ¶ Vnge biſtoꝛio⸗

vel pꝛobandũ velimpꝛobandũ eſt bona opera q̃ ſupꝛa vires ĩ frarres aphus. ſaluſtius.
gquod facimus. Nẽ augu. ſuꝑ epi pauperes exercent᷑:ſecunduzʒ eccle irrbllunm.
ſtolaz iohänis. ſaſticastraqitiones beatiſcamns Cateline. tale
Non inenahbetſtu ienlpaeſt ⁊ omnia q̃ cõueniunt traditionibu⸗ b In ba .
Elitie quelibet ſi abſqʒ deſide apoſtolicis ⁊ ſanctaruʒ ſcripturaꝝ docte
Orno pcipiant᷑ nõ officiunt:etvi/ peꝛeceptis in eccleſa ſieri exoptamꝰ gratian⸗
les cibi appetẽteraccepti impediſüt Item grego. hoſpitalis erit oꝛ⸗
pꝛofectũ abſtinentie. Hanid enimꝰ? Sub ſpecie virtutum ſepe ſe vicdia dinandus qꝛ nõ ha⸗
ꝗuã male ↄcupitã effudit: helias ingerunt. beret alias fronteʒ in
carnẽ comedit. Itẽ in lib. de ver . Epe ſe vicia ingerunt:⁊ ſe eſſe uitandi alios ad ho⸗
bis domini. .. virtntes mentiunf: vt tenacia ſpuglitatea ſi vomuz
Hotra ſi inſirmitatis cõſuetudin? parſimonia: effuſio largitas:crude a oliin ierande
aliquihecibis diniten vtinõ cogan? iitas ʒelus iuſticie: remiſſio pietas munerat eteniaſſtet
L On cogant᷑ diuitesᷣ panperũ velit videri. Ieʒ ex ci. cart. iij. 2ztempoꝛalter. Item
cibis veſci:vtant᷑ cõſuetudine Meritis fidei ⁊ vite nõ diuitijs epi/ exẽplo abꝛahe ⁊ loth
