ſuis. Idem. DeeodA.
B Jantem aliquis metropolita
noꝛũ inflatus fuerit:⁊ ſine om
nium compꝛonincialium pꝛeſentia
vel conſilio epiſcopoꝛum vel can/
ſas eoꝝ aut alias cauſas niſi eas ta⸗
tum que ad pꝛopnam ſuam per ti/
nent parochiam agere:ant grana;S/

re eos voluerit:ab ommibus diſtri

cte coꝛrigatur ne talia deinceps pꝛe
ſumere audeat.Si vero incoꝝ igibi
lis eiſqʒ inobediens apparueri ad

n ¶Irritum.i. irritandum. ſi dicas ꝙ
pꝛonincie. ſed ſi ſtet pꝛopꝛe erit bic ar. ꝙ metropolitanus non habet in

calixtus pape.

—

hoe iuris ſit dixi.xxv.di.perlectis.

habet inriſditionem oꝛdinarim

riſditõeʒ oꝛdinariã totiuſꝓuincie ꝗd iuris ſit de hoc notaui.S.cij.

bhanc apoſtolicam ſedem:cui omni

um epicopoꝛuʒ iudicia referri pꝛe/
cepta ſunt:eius contumacia refera

tur: vt vindicta de eo fſiat:et ceteri

de eo timoꝛem habeant. Item

eeodem.
D Allus pꝛimas nullus metro/
politanus dioceſani eccleſiaʒ
vel parochiam aut aliqueʒ de eius
parochia pꝛeſumat excommumca

re vl- indicare aliqdueꝰ agere abiqʒ

eius cõſilio vel iudicio:ſed hoc ob/
ſeruet quod ab apoſtolis ac patri⸗

bus ⁊ deceſſoꝛibus noſtris eſt ſtatnn

tum ⁊ a nobis confirmatum.i.ſiꝗs
metropolitanus epiſcopus niſi qdðᷣ
ad ſuam ſolummodo pꝛopuaʒ per
tinet parochiam ſine conſilio ⁊ vo
luntate omnium com pꝛouinciali/
um epiſcopoꝛum extra agere aliꝗad
tentauerit.gradus ſui periculo qui
dem ſubiacebit:⁊ quod egerit irri
tum erit ⁊ vacuuʒ ſed quicquid de
compꝛonincialiuz epiſcopoꝝ cau/
ſis eoꝛumque eccleſiarum ⁊ clerico
rum atqʒ ſeculariuʒ neceſſitatibus
agereaut diſponere neceſſe ſuerit:
bhoc cõmuni conſenſu cõpꝛonicia
liũ agatur pontiſicũ nõ aliquo do⸗
minatõis faſtu ſʒ humili atqʒ cõcoꝛ

di adminiſtratiõe ſicut dñs ait:non

ueni miniſtrari ſʒ miniſtrare.Et ali
bi:qui maioꝛ eſt veſtrũ erit miniſter
veſter ſimiliter ⁊ ipſi cõpꝛoniciales
epᷣi cũcta eius cõſilio:niſi quantuʒ
ad parochias pertinet ꝓpnas:agat
iuxta ſanctoꝝ cõſtituta patrum: vt

vno animo vno oꝛe cõcoꝛditer ſan
cta gloꝛiſicetur trinitas in ſecula.

Item nicolaus papa rodulpbo
bituricenſi archiepiſcopopo.

Inſuffraganei parochia nihil abi⸗

qʒ eius cõ ſilio metropolitanꝰ agat

O Ongnueſtns apoſtolatui no

ſtro frater noſter ſigedodus:
archiepiſcopus narbonẽſis qð cle

ricos ſuos eo inuito ad iudiciũ tuũ

venire cõpellas ⁊ de rebꝰ ad eccle

ſiã ſuã pertinẽtibus eo in cõſulto q̃ſi

inre patriarchatus tui diſponas cũ
hoc nec antiquitas:cin ſancti patres
ſanxerũt reuerẽtiã babeat:⁊ aucto⸗
ritas ſanctoꝝ canonum venitus in
terdicat:niſi ſoꝛte ꝓ cauſis que apð

ſe termimari nõ poſſunt: ad te q̃ſi ad

patriarchã ſuũ pꝛouoc auerini per
appellatiões:vel ſi epᷣns ſuus deceſ
ſerit res eccleſie ſue iudicio tuo dii
ſpẽſare volueru pꝛimates.n.vel pa
triarchas nichil pauilegij:babere:
pꝛeceteris epᷣ niũ qnãtũ ſacri cano

nes' ↄcedũi ⁊ pꝛiſca ↄſuetudo illis

antiquitus cõtulit dimm̃nimus ita vt
ſecundũ nicenas regulas ſua pꝛiui⸗

legia.ſeruẽtur eccleſijs pꝛeter quaʒ
ſi apoſtolica ſedes aliquã eccleſiaz

q ¶Tuo. aliter enim

o ¶.Onqueſtus eſt arcbiepiſcopus. Dic patet ꝙ archiepiſcopi ſub⸗

ſunt pꝛimatibus ⁊ pa

triarchis. vt. xxj.di. c.

j. ⁊ lxv.di de perſona

xvij.di.multisis
pD

DPꝛouocauerint.
hic patet ꝙ nec archi
epiſcopus nec pꝛimalſ
poteſt cognoſcere de
cauſis ſubditoꝛum
epiſcopoꝛum niſi per
appellationem deuol
nantur ad ipſum. xj.
qj.pernenit.⁊ extra ð
of. le, cuz nõ ignoꝛes.
ideʒ dico in legato pa
pe: vt dixi.ij. q. iij. c. lij.

preeter hos caſus ẽ al

ter. xij.di.de bis. Iteʒ
cum abſolutus ab ar
chiepiſcopo non vult
parere epiſcopo exira
de of. oꝛ. ad repꝛimen⸗

dam. Itẽ cum eſt cau

ſa inter epiſcopum 2
clericum. xj. q.j. ſ dle⸗
ricus.⁊. S. vj. q. ij. c. ij.
Et hoc cuʒ epiſcopus
eſt reus.ſed ſi actoꝛnõ
videtur ꝙ archiepi⸗
ſcopul ſit iudex rei:vt
extra de of. paſtoꝛalis.
Item cum epiſcopus

nò vult abſoluere ex⸗
cõmunicatum:vt ex⸗
tra de ap.qua fronte.

Zem cum archiepi⸗/
copus pꝛouinciaʒ vi
ſitat.extra ð pꝛeſcrip.
cum ex officij. ſed illð
nõ dico eſſe generale

niſi vt dixi. S.e. q. ij.

nullus pꝛimas. Itez;
cum enidens eſt ſentẽ
tiam epiſcopi iniuſtaʒ
eſſe.extra de ap:ſollici
no poteſt. xij. q.ij.nõ
licet.

r ¶ Canðdes.ſic. xviij
ij. hoc tantum.
r Coͤſuetudo.ergo

rone ↄſueiudinis põt
aliquid peti vt. xviij.
q.ij.ſet uitiũ.ff ð pub.
vec. licitatio.S.earũ

fl. ia pꝛedi. vendito:ꝛ
ar.contxra.x.q.uij.quis

Item ratione diutur
nitatis pꝛobatur ne⸗
gatiua. ff. de pꝛoba. ſi
arbiter item diuturm
tas conſtiiuit ius.fl.
aqua quot.ꝛ eſti.boc
iure.S. ductus aque.
T extra de bis que ſi
a pꝛela.ſine con.ca.ea

noſcitur.⁊ ar.iij.q. vñ.

hoc ꝗppe. Nẽ oſue⸗
tudo dat iuriſditõem

vt. C. de ema. li l. vl.

⁊ ertra de arb. dilecti.
NRẽ ↄſuetudo dat pti
uilegiũ:vt hic. ꝛelxiij.
di. qꝛ ar. Z. xcij di illᷣ
c.d. moꝛẽ hoc pſecu

cſuʒ.ẽ.di.viij.fruſtra

—

—
—— — —

— — — —

W
Wenizen
hchnſgr
Mönten
dniſgi
tbeelſui⸗
ſAnte⸗
ſapinuk
Nichmt
entpteen
galnn

Ntunan

Heee
naſelfeel
amn gntn
puſfeeun

1dediera

onnqies
ultorae

Hunieumeu⸗

Nnufe
nantt

a C Speciali.ergo pa

pa in totuʒ poteſt au
ferre pꝛiuiiegium vni

eccleſie ⁊ alij concede

re:vt.xvj.q.j.frat᷑ no⸗

ſter.
b Et angelo Hec

ſunt verba ioãn is in
apo. ? deberet eſſe ini
tiu rul.
c Piſcopo. hec
SH t vba bede.
d Altet. ad boc
loco vſqz i ſi
nem igitur de ercellẽ
tia pape.⁊ omnia.c.qᷓ
ſi idem dicunt.
e ¶ Judicare, nam ta
lis crimẽ ſacrilegij in
currit. xvij.q.iiij. S. ꝗ
¶Innocentius. fa⸗

miliaris eſt hec pioba

tio ꝙ vnus papa in⸗
ducit alium in teſtem
ſed hoc ideo.quia de
ipſoꝛum teſtimonio
non eſt dubitandum
ſicut dominus mala
ſodome per angelos
CIntulit.qui ma⸗
nus intulit pꝛepoſito
vel contumar eſt er⸗
ga ducem vel pꝛeſidẽ
capite punitur. ff. de
re mili.l. omne. S. j. 2
ij. irreuerens miles.
contumelia parentis
capite punit᷑.lxxxxvj.
hbh VAtt iniuſte.et
J iuſte. xxxv.q.

ix. gregoꝛius.

1 Mtiquis. vt ꝗe
.quid.i.vt ſi ap⸗
pellarur romam vel
a remotis vel a vici⸗
nis partibus.nil attẽ
taretur ante ſententi
am pape. S. diſt. x vij.
multis.
hI Emo. niſi ſe
aalicuius iudi⸗
cio ſubmittat.vt.ij.q.

vij.nos ſi. 2 in cuſa

hereſis.xl. di. ſi papa
⁊ cum ſubmittit ſe cõ
feſſoꝛi ſuo tenetur ei
parere.⁊ ligabit cum
ſen rẽtia illius. Ar. cõ
xa eſt quod dicit de

— .ô

☚

ix

vel ipſius rectoꝛẽ quolibet ſpeciali⸗
pꝛiuilegio decreuerit honoꝛare:
Item beda ſuper apocalypſim:
⁊angelo eccleſie epbeſiſcribe.
Beeodem.
SS Piſcopoſcribit ioannes de
Acuius manu peccata ſubdito
rũ requirit nec ſine eius conſilio ſub
ditos iudicare debeãt. Sola enim

romana eccleſia ſua auctoꝛitate va

let iudicare de omnibus. de ea ve
ro nulli iudicare permittitur. Un
de nicolaus papo.

Apoſtolice ſedis iudicium a nemi
ne eſt retractandum.
Altet pꝛofecto ſedis apoſto/
llice cuius auctoꝛtate maius
nõ eſt indiciũ a nemie ſoꝛe retractã
dum:neque cniquaʒ de eius liceat
ludicare iudicio iuxta quod inocẽ
tius papa ruffo ⁊ ceteris epiſcopis
per iheſſaliã conſtitutis ſcribes ait
nemo vnqᷓʒ apoſtolico culmini de
cuius iudicio nõ licʒ retractari:ma
nus obnias audacter intuli nemo
in boc rebellis extitit:niſi qui de ſe
voluit indicari.⁊ btũs papa galaſi
us ſec de eius iudicio.i.romane ec
cleſie canones vnqua pꝛeceperũt.
indicari ſniamqʒ illius cõſtituerũt

nõ opoꝛtere diſſolui cuius potius

ſequench decreta mandauerunt:
Item anaſtaſius patriarcha pa:
pe fellic.
Ab alijs damnatos vl excoĩcatos
apoſtolica ſolnit auctontas.
Ait ſemper apoſtolice ſedis
veſtre Inia inſte' dãnatos vl
excõicatos ptãtine ſua anctoꝛitate
reſtituere ⁊ ſua oĩia eis reddere ⁊ il
losꝗ eos ↄdẽnanerunt aut excom/
municauerunt: apoſtolico punire
pꝛinilegio:ſicut ẽt noſtris⁊ anterio
ribus nonimus factum tempoꝛi,
bus. Item. — rn orrt
A Ntianis regulis ſancitũ eſt:vt
qincqnid quauis in remotis.
aut in lõgiquo poſitis ꝓuicijs:ſuꝑ
eoꝝ querelis aut accuſatõibus age
retur:nõ pꝛius tractadũ vel accipi
endũ eẽt:q̃ʒ ad noticiã alme ſedis
veſtre et:dedueiũ vt buins aucto⸗
ritate inxta quod ſuiſſʒ ſaciẽdũ pꝛo
nũciatio infirmaret᷑ aunt firmaretur
Item innocẽtius pupp.pꝑy.
r Maſedes nullius indicio ſubʒ
LMmo- indicabit pꝛimam ſedẽ
Aiuſticiaʒ tẽperare deſiderantẽ
neqʒ.n. ab augnſto neqʒ ab omni
clero neqʒ a regibus neqʒ a po-
pulo iudex iudicabitur. Itez lym
ioꝛum hominũ canſas deus
volnit per homines terminar
ed ſedis iſtius pꝛeſnlez ſuo ſine que

ſtiõe reſernauit arbitrio:voluit bea
tipetri apoſtoli ſucceſſoꝛes celo tã
tuz debere innocẽtiam ⁊ ſubtilſſimi

dilcuſſoꝛis indagini inniolatam ba

bere oſciẽtiã. Nolite eſtima re eas
aias inquiſitionis nõ habere ſoꝛmi

dinẽ quas dens pꝛe ceteris ſuo re
ſernanit examini:nõ habet apudil
luʒ rens de alegatiõis nitore ſubſidi

um qñ ipſoꝝ factoꝛũ vtiur eo teſte
quo iadice dicas foꝛſitan.omnium
animarũ talis erit in illa diſcepta⸗
tione conductio.replicaboꝰ* vni di
cluʒ eſt. Lu es petrus ⁊ ſuper hanc
petrã ediſicabo eccleſiã meã.⁊que
cunqʒ ſolueris ſuper terram erunt
ſoluta ⁊ in ce lo.Etrurſuz patet ſan
ctoꝛum voce pontificum dignita/

tem ſedis eius factam toto oꝛbe ve

nerabilem dum illi quicquid fideli
um eſt vbiqʒ ſubmittitur:dum toti
ns coꝛpoꝛis caput eſſe deſignar.de
hac mihi ꝑ ꝓphbetà' dictum vẽ. Si
hec humiliatur ad cniꝰ fugietis au
xiliũ:⁊ vbi relinꝗtis gloꝛià veſtrã.
Item antherius paopoa.
DSDSDecodem.
As Acta ſubditoꝛum indicant᷑ a

bnobis nr̃a vero dño iudicant
deterioꝛes ſunt ꝗ vitã moꝛeſqʒ bo/
noꝝ coꝛruũpunt bis ꝗ ſubſtãtias ali

oꝛũ pꝛediaqʒ diripiunt. Itez gelaſi

sDſiſunt canonesF g appellati

ones touiꝰeccleſie ad hnius ſan
ete ſedis examen voluerunt deferri
ab ipſa vero nuſquaʒ ꝓꝛſus appel/
lare debere ſanxerunt ac ꝑ hoc illã
de tota eccleſia iudicarepſam ad
nullius cõmeare indiciũ:nec de eiꝰ
vnquã pꝛeceperũt iudicio iudicari
ſententiamqʒ eius oſtitnerunt non
opoꝛtere diſſolui:cnins potins ſe⸗
quenda decreta mandauerunt.
Igem omnibus epiſcopis.
BDHecodem.
(NAncta permunduʒ nonit ec⸗
cleſia qd ſacroſancta romana
eccleſia fas de omnibus habeat iu⸗/
dicadi:neqʒ cuiquaʒ de eius liceat
iudicare iudicio.ſiquidẽ ad illaʒ de
qualibet mundi parte appellandũ
eſt:ab illa autẽ nemo eſt appellare
permiſſus. Sed nec illa pꝛeterimus
Panodolicaſedes ſine vlla ſyno/
do pꝛecedẽte ⁊ ſolnẽdiquosſyno
dus miqʒ damnanerat ⁊ damnãdi
nnlla exiſtente ſynodo quos opoꝛ⸗
tuii habuit facultatẽ ⁊ hoc nimirũ
pꝛo ſuo puncipatu quẽ beatus apo
ſtolus petrus dñi voce ⁊ tenuit ſem
per ⁊ tenebit. Ideʒ epiſcopis per
dardaniam conſtiuutii.
HHHecodem.

¶Anctaper muũdum nonit ec⸗

cleſia:quoniã quoꝛũlibʒ ſentẽ

tijs: ligata pontiſcũ ſedes beati pe

triapoſtoli ius babeat reſoluẽdi:vt
pote que de omm eccleſia ſas habe
at iudicandi.⁊c. Iem ſixtus pa⸗
pa biſpanoꝛum epicopis.

Eates, quos timoꝛe terreno
uin iuſte danaſtis ſcitote anobis

inſte eſſe reſtitutos:quibus ex apo⸗
ſtolica anctoꝛitate beati peiri on

maque eis ablata ſunt integerrime
reddi pꝛecipimus ſi nõ vnlus ⁊ vos⸗
⁊ pꝛineipes veſiria collegionoſtro

exlvj.

dedicatione eccleſiarum ex
tra de peni.⁊ remiſ.qð aũt.
Item cuin papa peccat po
teſt eius peccatum etam ec
cleſie denunciari ̃m admo
nitionem euangelij: vt. S. ij.
q j.ſi peccanerit.hoc deter⸗
inaui. lx. di. ſi papa.
Neaʒ ab omni dero.ar.
conadlium non poteſt pa
pãa iudicare:vt extra de elec.
ſignincaſti.vñ ſi totus mũ⸗
dus ſententiaret in aliquo
negocio contra papam. vi
detur ꝙ ſententie pape ſtan
dum eſiet:vt.xxuij.q.j.hecẽ
fides. ar. cõtra. qꝛ oꝛbis ma⸗
ioꝛ ẽ vꝛbe: vt. xciij.di.legimꝰ.
m ioꝛum. foꝛmidinẽ
unimmo ſine venia dz
puniri. ſicut diabolus qui
marimus cõparatione alio
rum creatus eſt:vt.j.de pe.
1. incipium.
n ¶RKeplicabo. hoc eſt dice
re cum ipſe ſit maioꝛ omni-
bus grauius punitur ibi ſi
peccat.xj.q.iij.pꝛecipue.
o .Sanctoꝛuʒ.i. in ſanctis
concilijs confirmantur.
p Pꝛophetam. iſaiam.
q Si hec t umnliatur:de
arca federis logtur pꝛophe
ta quam indei ferebant. ad
beiiiiiggs
r·AKrcta coꝛrůpunt. S.
vij.q.j. ex merito. 7, c.
8Vñ lunt canones.fl⸗
ecut impatoꝛ eſt lex ani
mata in terris:vt in auſj.de
conſulibus.in ſi. col.ſij.
t¶ Vncta. de qualibʒ er
go a legato appellar̃
vt extra de ſen.⁊ re iudi.c.

ti.⁊ extra de of leg.licet. Sʒ

nunquid a laico appellatur
ad papam: nõ niſ in bis qᷓ
ſpeciat ad iuriſditionẽ eccle
ſie. vt er de ap.ſi dnobus.
v .Zippellandum nemo
apꝛincipe eniz 2 a ſenatn ap
pellari nõ valet: vt. ff.a gb?
appel. nõ lic lj.

q. iin pꝛimis. onaſterlu oſirue
Kua. . naaagelſanen rvelt colecgi Ianwenr .
de hoct! na 8 Eni. .
lq pe hoe dieenn manaterhi qud Keufranegane enen
nnfli iet Aex laicis ſul atio. ſeh g .bz leges tres. roꝛ F. . c.
berchais nuni. a bi nde er tbantlze nanuarzi 1
icũͦ ſie inter ſtc.xcix. Rñdeo duo vel tres. ñ: vt. x..lij. poꝛcigreg
olicu ſic ine quto. ſc.c üdeo duo vel populu: richpond lsoues hl
i. Reſcriptů apoſt lxiij. diſt. ?M oies faciũ ant. f.. ð abigels⸗ lli he
S nnnegi. Meſgivts⸗ dlizinſ i poteſt l. r. ho e con 3 ud n aat enn ie
A Vne ſinain vee decs ntepe hoſt in. roe. boe⸗ ſ bi debita manpAe con F Toer rrchſ
= . A71. B an balilica cvʒ rtineat. 0 ſe pa ſe
) W Ad nos Ne is eccleſie ſepar berto pa t n baſilica em pe epiſcc Zctus lenet ſe pa
T pꝛiua amebꝛis ecc albert anb nationem leſtarum e quid 3 i Zctug pi
02 aliquem ibꝰ cau a mebꝛi iſcopus gu pi oꝛdi res eccle 1. ertio:q tuͤ appoſitü ene
mperat bra gulle⸗ ac⸗ 2 hanus epiſcopi icos: paopes ndo:an r liceat. Z tibꝰ exi c ura Zaus n len
ſerno ſu ꝛomeritolit oteſt ſtep he. clericos: vſurpare ici a ſacerdo eey derdr apene⸗ hn
ſaſeuiom nneni Port a: ncccleſie cle ibimꝰ pis cathedraticia ſicef .gs laic r e n⸗
rriamenez. aufer Cuiuſii dinare. tibi ſeribi i noie aleat. idd vo. iſinuate. ne
xenſe e.imiliter a rix. valet oꝛ vo iterato g eccleſie pꝛi gere v cdiffmtur cegendi ſigs ba
arl. pꝛe. enpa Peefee AUnc es alicuin et apoſtoli e AQ... diffinitn ſc. ſ. bijcik:noͤne hn
„ .* * . 4 eſic licq. S o rei ti
re põt p oꝛnam. vt r . nmlen ganeer e:lice de quali⸗/ Epꝛima qo ilerdenſi. 1 lberin tradite re l
ffi.le. dilecu. non va. qui ni atiua p oꝛdina ec in ſecratur a di le põ i tradidit re; ii
elpe n enonel, Perecelega lekicnn enmenſiser Baſilica que gregetur. ſe ſactaz ullcte F dech ap. m
um on: eccle m ze qꝛ ſi pꝛo Ba ſegreg ſe ſa leſte: vt e .
nenet Retenengtare Petece enſnin Rrarclne: gaſ 109 ſanalege eer veri Feh le ⸗
ſe vmnerialser q.viſ. n ntiſtit ſecrare iar 2% n Zer! nſecra ij: ſpz?ʒ . AN laien 17
tet uod ee n did- cleſie a eum con areege h 2 baſilicã co b monaſterij: di be⸗ derecrlleſe⸗ 5
ret. quod ealigstes, telaueris itns nõ mat ns conſecr —— nã eam n 6 colligitur a piedi eſuʒ retinere. xj. b
lilge a. negligete iens monitt s venie 8 papa enaa n 1 cl⸗ oclii, Reve buti.rii.
d Sea aliud uacito rie io ad no icolaus . congreg atlegreg ii j.ſi tibu llüer.
d C. —— 4 ĩ coꝛ culdubio Item n vbic lege andiatſeẽ etano. lij. 4 ribuu ſim ſer
nengo fne unniann vt tue haeli imp dem. ſtolo Item ex otibus ſuis patro inſtitmnuͦ ſi
R ic ecodem. k apo cumd uittiü i ſecrati⸗
sencannen d Hes alez igi aquaz Ccleſie. nſiſtant. mne an/ u o ante coſe 4
rione aufertun ocnſnns ꝛincipa li dexierã q a Eccl tate co ontrao di abepo iurepa. e ſi
iuriſahitio /ſic, 5. olim Er pꝛine auli de ius h ſcopi p damc uase e. e de ida
inriſditio accu. ſicut o der petri ⁊ p tãteʒ 7 peru Ic qui eccleſias qua tdo on Ppterea. QAu ſun
ſic extra de non vult in im mz oinmnsrpe achos v i G tontatem ſecrari vt? t bec.c pt o ded pu n
Ed. * cto lant oſecrgꝗ lerin v̈m oluit
Et er eo Arlcerurczaumn ſupꝛa expe ſolũ in mo 9 de quacu tpoſtu ſie cõtu dicu oſtea voluit fe
a8. wawerciereo ſtaanon tr idem eccleſie ianemn vintch ͦz goñ
Leberlere ni enr bamnanoſalain. merita ſic malaen Epelele e3 kere eckai n
expirau ffi. dele. cuzʒ e etiã in qu neceſſe icis exigen teʒz qua d epiſcop tuz taliter in ackij fecta donat C. ler
Ee apnils. 2, gʒʒ dioceſi cuʒ cenaltlcis eris ccſeant a rratt ain uat ſeceh ugenn
C. de app dꝛien. ſi Aon. ʒ nacare arage⸗ atibus inn erirate nõ pertine rigatur: vt nia ſecun alapnech 8
offl pefee compe. ex tra 2 c 8 opoꝛtnn uod ex lincanoch pꝛeterito eenne om unam ad ded 7. xxx ij, q.vij.c. dic
ertra de .5.e,nune mnno. tibn aliud eſt ꝗ ionis: alin is: cuz pe ſiat pꝛob tionem magena ſeaa⸗ in . Ali⸗ at ck
erna uſtymo in ſin Rre acſtſiil itate geritur. ſubditi aͤnmnon oꝛdina ex conci. ij. As publici wns, ii
87 . ceſſua hiepõxꝝ atqʒ c epiſcop Item dd ius p iblicu: ſz iul
Fe e Ver dio erne anei arc eperint ktesg* tineät. Ite ad o: « .ins pu zuato
e ſtione. Te ſt in ſnffrag la fauere c negligetes⸗ men . Larun acheo⸗ Publici paao b ſon
ſiſtit in ig ad mala ones litanis nenſi. ia inra eat ent. ublie pot. ff. de
lnchectatin aulcc⸗ dicz memopolit⸗ 2 Prualk Lomn albeg erele luͤroll no iciͦck o le
recipiendo vel cathe⸗ aruz ca eoꝛum nc licʒ me tẽ ligado Eecle nem prob gnnes ec iAH n ius public Tu ſo⸗
vel ter ra bolpitin. ſe Prerer oman ciliãdos Wainar Ecxetn dotibus ibus in epi mahrroacct ls e⸗
Trlquanan ↄſiſtit in erſe pꝛ r aeon⸗ dinine c lo edi⸗ OEtem 8Oſuis iuri atqʒ ad bꝛeui naturà i a; le⸗
denoerte n elan dan Kbonos verbo erey de o wanmek nſtan arc 30 elestsn .
1 e conſilt⸗ er pertine 7691 ecda⸗
rendo.põ coercere deli fi⸗ Kü v ſi bonos ve⸗ icia aſpera con m i poteſtat am ſemp M Zchbet; oes epᷣi i
Lamentaecr Soſere Aſ̃ aecen im aloꝛũ v biqʒ taliũ 0 bahalcone⸗ ſu iiij. Ptii ſeran unnu n
de caufs na copꝛehen⸗ ſicãt qu denenotutaſaſ M%᷑ ord Item leo. ig epiſcopi ꝓ ſenmtneiegere iu
zlex Dioſe urigduionis pationer. menon ere vl diſpo ant. paroch “ ſpe als ſi nõ obu e
dit etiam eeſerip aud iG lio nõ lice liquid agere martini Anaqueqʒ r. eqzparo) eckt ti vl iuri liclt
Peelcen dgio, ſil hia aliq ituli bil e naqueq p⸗ io-y honeſtati appo⸗
Anantuͦ al lege mnn c frü paroc in fine capi 15 eſt nihi ſionereg nda eſt v ie ac tuit pt pact qð no 4
AQuantũ nt epiſcopo i. ere. Ande i liciter dictu⸗ eml pꝛe 1Ege ſub pꝛoniſion , veſ cete benrbe pernnſſs can⸗
nis gangaagia , Danens iene nacſon nzes Ese per eelttcg ntis ben nagli nadlte
dener moͤ⸗ Fanena. pap ſed cũ det tabſqz eoꝛ vi iſcopi p os iple en tinere nib⸗, poͤt appon
ij. hoc tm. 1. vj.a. /. SGar ſacſci ſſuma tionis vi⸗ ne epi icos: quos ipi re peftilere aſne pae awe
interdicim s ſole ſecular ſlioꝛ vt ꝛobatum olus: qꝛ; co; mor ceircnire: ſuica auct prac.in Diin ecdle
gẽ dioceſan tiquos rur imp apoſt circa coꝛ/ idetur ac ccleſia cilio an/ Ad ep ox abba
N e delnetnan egn qear e Pie opoſtolnaꝛd 4 ia cire erconcinoan, monachoy alb
yt. ſ.e. de tuimus. ſed aſie⸗ charitat idit neg 16 . ſua auctoꝛ viſlum Item 5 “ B aut b er ꝓun
.,g. il. He ſua a tecogente. õ le pꝛel byter. iſcopo
vel monaſſe⸗ rinthios vi ꝛnicatoꝛis nnez vero ecogene. iſcopi res ecele⸗/ i alibue:ep Vv. n
lares ecc die rrrgan ecs ectioncez ſ0 mnanit i0a idit pa tiocheng. eepiſcop ” in hirialibustr
ria nö. vt .xviij q. ij 8 llum da beſioꝛu ditorü dicio ptate eaeccleſiaſtice ſn itſue rernr 1
lit ate. hed rat tate il mephene ia ſubdt Juq berne cleſiaſtice ſi H ij. ſane cleſtjs.
pꝛo Kmium. o⸗ iij. in e iſcopur nda vic rigere ſiaſtice au res ecc i diligen q. mo. in ece i doli u⸗
ſit nece ut. ſ.e g. i. in aꝛepiic onigenca illos coꝛni m Aecüaz um omni ui pei, eii al vonn
ſoluu édeclmarũ adc Atateille. coru unenit cum betur qt Ecren tam
der elern neepte vech äſti. ratt eius anci0 antum de Q◻ack Ae uechte * ksnt trs hl
ter eetera n enitarraſti. ſine ei⸗ ſed illum ta etc:; — aſide: que incta ind icio C iſponct n .
nun: tia abon 12 cunct indicio e eis d elatti: vt
ernc nee lnnn noluit one admo tia pꝛeuide nſari cum le do ſenſum p cum Aga
2.c. decim blicas ſoeng coꝛrecti idam lai cus ba⸗ omma p 12 diſpen : eui totins n cnkde oſſtoor. 14. di
miſſas luminto nc⸗ . Qidam ſe ſactam gubernar epiicopi: ſe cennd. on ſiarum. .
ij.. iluminoſo icam a ſe ſa ſe eſtate tur eſ no: beccleit
Evilj. q.ij nt tñ S ſilicam na lege pbi pote *: viden ilio toleta ab ij.c. vlti. t
dũ.pꝛeſta x pꝛima inſii i a dioceſa rit. Epi bis anime*: ex concilio . B Egenda. ale. i
rnrilahaune . egare aue ſiaz cñ ſe. Item “ inrebus 4 QAecũqʒ aie⸗
ei anene iſmmonie nnnvote ianae i. dan votelaeme *(M'miqibape
vel etiã rat xlcrip cum 5 c0 ni dote ſua ntét i Nan carum cone poteſtate ni
onrt,pelao eheurer oim rtinere co r. „ rum nu 1 en
ier ädebetureres diſpoſitionem pent õ gnoſcãt.
uitiũ etrto auchi a irtane iaamiinbns cleſiarnz ſunt h
e heiulle c ſkepleus geluer deſe
regin necne dein
.„Nee ,„ m .
iure ſuerit

ciſgnene
Intrin
röulifr
Whätit
Cnnis

nttſqn.
einehnd

cöondl

enonin

Aheſu
i
4 Mt.
Midſri
nic
sdeſee
kiän
enlift
iprſen
g

iliſ

flin

ijm

NNisgt

Ouerint. nul⸗
laã. ſ. x vij. q.iiij.
ſunt qui.j.xvj.q.vij.
decernimus. Z. ſz ibi
habent poteſtatez tm̃
defendendi ecclefias.
Ehis.tertia a
licbi dicit ꝙ ni

hil habeant pꝛeter ca

thedraticuʒ. vt. ſ. e.q.
iij.c. j.alias de medie⸗
tate.vt.j.c.pꝛoxi.Nõ
ergo ꝙ tꝑe pꝛimitiuo

cũ pauperes eẽnt epi

ſcopi.ſtatutus fuit vt
epiſcopi de epiſcopali
bus ecclefijs:?⁊ omni
bus bonis eccleſie ſu
merent medietatẽ: vt
in. c. ſe. ſed in omnibꝰ
parochialibus eccleſi
is tertiã.x vj.q.j.ↄſti⸗
tutũ.pꝛocedẽte tꝑe ex
parochialibus tm̃ ter
tiã oblationũ ⁊ deci⸗
marũ hr̃ent.vt.ſ.ł.c.
decreuimꝰ. poſtmõʒ
q̃rtã.xij.qij.nobis.⁊
c.ↄceſſo.⁊.c.quattuoꝛ
bodie autẽ nec tertiaʒ
parochialiũ habebũt
niſi ad fabꝛicã reparã
da:nec illã habebunt
niſi velint fabꝛicã re⸗
parare vt.j.q.iij.c.j.
ij. .iij. vl dic ꝙ ſᷣm cõ
ſuetudinẽ iſta datur
vt extra de ſepul.cer⸗
tiſicari. hodie aũt cuʒ
ſint diuites nihil ha⸗
bebunt pꝛeter cathe⸗
draticuʒ.vt.ſ.q.iij.c.j.
io. Sed cerie quicad
dicat io.parochialis
eccleſia ti bʒ quartã
decimarũ ⁊ epiſcopꝰ
aliã pꝛo ſe:alias quar
tas duas retinet epi⸗
ſtopus pꝛo fabꝛica et
pauperibus.vt.xij.q.
ij.ↄceſſo. æ.c.ſe.de ali⸗
is redditibus nihil hʒ
de ↄſuetudine genera
li ⁊ pꝛeſcripta epiſco⸗
pus.qᷣ pᷣdicta.c.⁊ alia
videantur dicere Zei
um. ? ita fuit ſenten⸗
tiatũ pꝛo epiſcopo bo
nonienſi 3 ecclefiam
ſancti Yo. in pᷣſiceto.
⁊ hoc vr̃ expꝛeſſuʒ.xij.
q.ij.nobis.b.
Ntiquos me⸗
Qdietateʒ. m di⸗
ſtinctionẽ decre. extra
de teſta. requiſiſti.
Elata eſt. alio
peecio. Si iſti

parochiales ita ſolue

runt aliquos denari
os aliquot annis:nũ

quid epiſcopus poſt⸗
ęa põt ad pꝛocuratio⸗

nẽ petendã redire:ar.
ꝙ ſic. extra ð cen. oliʒ
ar.S.ff. quẽadmoduʒ
ſer.amit. ſi cõem. vbi
dicitur ꝙ ꝗ vna ſerui
tu te vtitur pꝛo alia pꝑ
dit pꝛimã. Sed quid
ſi partẽ pꝛocurationiſ
recipit aliquot annis

X

D OQuerint* cõditoꝛes baſilica
LErum m rebus quas eiſdem ec
cleſijs:conferũt nullaʒ ſe ptãtem ha
bere.ſed iuxta canonuʒ inſtituta ſiẽ

eccleſiam ita ? dotem eius ad oꝛdi

nationẽ epiſcopi pertinere. Itez
ex conci. aurel. Deeodem.
O Ehis que parochijs:in terris
in vineis mancipijs.atqʒ pe⸗

culijs quicunqʒ ſideles obtulertnt

antiquoꝝ canonum ſtatuta ſeruen
tur vt in epiſcoporũ ptate cõlſiſtãt.
de his tamen que altario acceſſerit
tertiaꝑs ſideliter epiſcopis deſe⸗
ratur. Item exeodem.
Que altario offerutur: medietateʒ
ſibi vendicet epiſcopus. .
H Ntiquos canones relegẽtes
pꝛioꝛa ſtatuta credimus reno
nanda vt de his que altario oblati
one ſideliũ pferũtur medietatẽ ſibi
epus vẽdicet:⁊ medietatem, ſibi di
ſpenſandam ſecundigradus clerus
accipiat tã de pꝛopꝛijs:pꝛedijs:quã
de oĩ ↄmoditate in epᷣorũ ptãte du
rantibus· Atẽ ex conci.toletano.
He epis qui dioceſiz ſuaʒ viſitare
contennũt ⁊ ad redunendas man
ſiones que viſitantibus debentur:
clericos cogunt.
Rv Elata eſt corã ſancta ſynodo
gqnuerimonia plebium qð ſint
quidam epiſcopi nolentes ad pꝛe/
dicandũ vel ad confirmandum ſu
as per annum parochias circuire:
qui tamen exigunt vt manſionesꝗ
bus in ꝓfectione vti debuerant alio
ꝛecio redimantur qui parare de
ebãt.que duplex infamia negligẽ/
tie ⁊ anaritie ſancte ſynodo magno

fnit hoꝛroꝛi. ſtatuerũt itaqʒ ne quis

vltra exerceat id cupiditatis inge/
nium:⁊ vt ſollicitioꝛes ſint epiſcopi
de ſuis gregibus viſitandis. Itẽ
ex concilio terraconenſi.

Annnis vicibns eccleſie ab epiſco⸗
pis viſitentur. MVĩ
O Ecreuimus vt antique con-

ſuetudinis oꝛdo ſeruetur ⁊ an

nnis vicibus dioceſes ab epiſcopo

viſitentur.⁊ ſi qua foꝛte baſilica in/
erit reperta deſtituta oꝛdinatoꝛi eiꝰ
reparari pꝛecipiatur.ab epiſcopis
autem tercia ex omnibus accipia⸗
tur ſicut antiqua traditione noni/
mus eſſe ſtatutum. Si autem epi
ſcopus innalitudine impeditus di:
oceſes ſuas per ſemetipſum viſita
re non poterit:viſitationis officiuʒ
committat alijs. UAnde in conci⸗
lio toletano.iiij:legitur.
Innalitudine grauatus epᷣus viſi/

tationit een alijs:committat.

iſcopu per cunctas dioce/

G es parochiaſqʒ ſuas per ſin⸗

gulos annos ire opoꝛtei:vt exqui
rat quo vnaqueqʒ baſilica in repa
ratione ſui indigeat. Quod ſi ipſe/
aut languoꝛe detentus aut alijs:oc

cupationibus implicatus adimple
re nequiuerit: pꝛeſbyteros pꝛoba

biles aut diacones mittat qui⁊ re
ditus baſilicarum ⁊ reparationes

2 miniſtrantium vitam inquirant:

AYiſitantes antez epiſcopi quid a

clericis ſuis exquirere debeant ⁊ qd
eos docere:in conci.bꝛacaremſi.ij.
ſic ſtatutuʒ legitur.
Que viſitantes epiſcopi aclericis:
ſuis exquirere debeant.

D Lacvuit oĩbus epᷣis vt per ſin

gulas eccleſias epᷣi ⁊ per dio

celes ambnulantes pꝛimũ diſcutiant

clericos quõ oꝛdinez baptiſmi tene
ant vel miſſarũ:vel qualiter queqʒ
officia in eccleſia peragant ⁊ ſi recte
nidem innenerint deo grãs agant
ſi aũt mmie docere debent ignaro;
⁊ hoc modis oĩibus pꝛecipere ſicut
antiqui canones iunbent vt ante.xx.
dies batiſmi ad purgationem ex⸗
oꝛciſmi cathecumini currãt.in qui
bus.xx.diebus omnino cathecumi

ni ſymbolum quod eſt credo in de-

um patrem oipotentem ſpecialiter
doceantur. Poſtquaʒ ergo bec ſu
os clericos diſcuſſerint vel docue/

rint epiſcopi alia die:cõuocata ple

be ipſius eccleſie doceãt illos vt er
roꝛes fugiant idoloꝛuz vel diuerſa
crimina.i.homicidiuʒ adulterium

piuriuz ſalſuʒ teſtimoniũ.⁊ reliqua

eccata moꝛtifera:⁊ quod nolũt ſi
i fieri alteri ne ſaciant:⁊ vt credãt
reſurrectionẽ oium ⁊ diem iudicij:
in quo vnuſquiſqʒ ſᷣm opera ſua re
cepturus ſit:⁊ ſic poſtea epus de ec
cleſia illa pꝛoſiciſcantur ad aliãa.
Item biero. ad damaſnʒ papaʒ.
Oblationes eccleſie laicis vſurpai
re non licet. ”sä
C Aia ſacerdotes pꝛo omnibꝰ
fſolent oꝛare:quoꝛum elemo/
ſynas ⁊ oblationes accipinnt:qua
fronte pꝛeſumantlaici oblationes:
quas chuſtiani pꝛo peccatis ſuis of
ferunt:vel ipſi comedere vel alijs
concedere:cũ ipſi non debeant ex
officio ſuo ꝓ populo oꝛare.ob hoc
apa gloꝛioſe mittere te opoꝛet il

os pꝛeſumptoꝛes in excomunicati

onem perpetuam:vt ⁊ ceteri metũ
babeant:⁊ amplius bec in eccleſia
non ſiant. Item calixtus papa.
Minime auferantur a laicis oblati
ones altaribns vel crnucibne facte.
B Anctoꝝ patrũcanonibus cõ
ſona ſancientes oblationes ðᷣ
ſacratiſſimo ⁊ renerendiſſimo alta
ri beati petri ⁊ ſaluatoꝛis ⁊ ſãcte ma
rie rotũde aut alijs eccleſiarum al,
taribus ſiue crucibus a laicis aufer
ri penitus interdicimus:⁊ ſub diſtri
ctione anathematis pꝛobibemus
eccleſias a laicis incaſtellari ant

in ſeruituteʒ redigi anctoꝛitate apo

ſtolica pꝛobhibemus. Iemda⸗
maſus papa.
Eccleſiarum oblationes ſub laico
rũ dommio non detinęantur.
PD Ancconſuetudinẽ que cõtra
ſanctam eccleſiam catholicã
augeri videtur:omnino inter dici
mus:vt nullo modo nunquamv
lo tempoꝛe oblationes que inſra:
ſanctam eccleſiam offeruntur ſub
dominio laicoꝛuʒ detineamur: ſed
tantümodo ſacerdotibus quiquo

cxIvij.

nungd ꝑ partẽ intelligitur
retinniſie totũ:videtur ꝙ ſic
j.ð pe.di.j.vulgaris.fl.quẽ
admodũ ſerui.amit.ſtillicidi
um.S. vlt. 2.. e. vbi dicitur
ꝙ b partẽ retinere totũ vide
tur.ff. de ſer.ruſti.pꝛedi.vna
eſt via.ar. extra ð pꝛeſcrip.
auditis extra de capel.mo.
dilectus. Bꝛeniter rñdeas
ꝙ in pꝛocuratõe nulla cur⸗
rit pꝛeſcripto extra de pꝛe⸗
ſcrip.cũ ex officij. vnde ſiune
partẽ ſoluerit ſiue nihilſem
per poteſt petere pꝛocuratio
nẽ.vt no.in.c.cum ex officij.

WRecimat.iñ. redimi pt
pcuratio.vt.j.e.q.iij.relatũ
ſDParare.vel pꝛeparare,

Ecreuimus. oꝛdina⸗
toꝛi.i.ſacerdoti.⁊ hoc
verũ eſt ſi partiẽ fabꝛice rece
pit. j.c.q.iij.vnio.aliternõ te
net. ſed tñ ↄferre dʒ cũ alijs:
vt. xvjq.j.ſi monachus.ex⸗
tra de ec.edide his.
Pilcopũ anos.cuʒ
neceſſaria cauſa ſub
eſt tunc ſingulis annis põt
viſitare:vt hic. 2. . e. q.iij. ca
uendum.immotunc qñcũ⸗
q; ⁊ quotienſcunqʒ opus ẽ

pt oẽs eccleſias viſtare vt

extra de offi. archi.manda⸗
mus.ſed ſi nò eſt neceſſitas

de triennio in triennium vi

ſitabit:vt extra de offi.archi
di.vt archidiaconus.vel ho
die bis in anno:vt extra de
cen.cũ venerabilis.ſed qua
liter iſiud mandatur alijs.
cum iſtud fuit officium ar⸗
chidiaconi:vt.xxv.di.perle⸗
ctis:ſed loꝗtur de ea viſitati
one quã hʒ eps in re ſua.vł
Fm ↄſuetudinẽ loci d̃.

i Eacuit.ignaros.ar.
3 illos qui ſtatim ſu

ſpendunt fimpuices ſacerdo

tes.vt.xxxaiij.di.ſedulo.⁊. c.

qñ. Item ar.pꝛo illo quicõ
ſecutus eſt pꝛebendã dum
ſinxit ſe ſciolum.i.ſimulato
rem.ſciente. J

KL BDies. paſce.

IVurganonẽ. nõ tñ ſta⸗
tim purgantur vicia.ſed ſũt
figna future purgatòis.j.
de con.di.iiij. feut.
Alia die.j.e.q.iij.) in⸗
ter cetera in ſi. vbi dicitur ꝙ
tantũ ꝑ vnam diem moꝛa⸗
bitur in qualibet baſilica. ſ

die ꝙ vno die erit cum ſacer

dote altero cũ populo.
Dia ſacerdotes. co⸗

Ey megere. bic habes ö

cimas appeliari non ſolum
ipſa iura.led etiam iplos ꝓ
uẽtuſ.⁊ ꝙ etiam pꝛouentus
non poſſunt ↄcedi laicis.ar.
3.ne pꝛela.vices ſuas.c.vit.

o Ainctox. oblationes
ZH CLaici ergo pñt cogi
dad oblationes. xvj. q.j. ſtatui
mns.ſicut ad decimas.⁊ pꝛi

miias.x vj.q.jreuertimini.
NN Et ſub diſtictioe. ð hoc
Dic. vi.lxiij. di. ſalonitane.
IIncaſtellari. vt ide fiat
propugnacula.
J Anc coſuetudinẽ.cs

7 . — . 6 £W
nn o ma Ir

pꝛeter hoc ar. S. xxxij.di.ſiqui vero.⁊.xxxj.diſt. omnino.
a naron. Alli vero ſacerdotes ſemꝑ comedebãt panẽ durum:qꝛ quolibet

Cau.
medere.ar.qð clerici coneubinarij:nõ debẽt comedsere bona eccdleſie. xxxij. di.

.

ſabbato ponebant eis illi.xij. panes:ꝗ fuerũt dicti panes ꝓpoſitionis.ſed nũ
qd de illo pane poterãt paſcere familiã ſuaʒ:vel etiã canes ſuos:nò ſed tm̃ in

neceſſitatibus potert:quia
tũc etiã alijs.licebat comede
re eos.vnde dauid ⁊ abime-
lech excuſantur. vt. xxv. q.j.
5S. ſi ergo.⁊.S.his ita reſpon
detur. .
b Ed cũ queritur
an liceat epiſco⸗
po vſurpar̃ res
ecerercrccceclelie. Hec qo
no habet dubitationẽ. quia
conſtat ꝙ nõ põt vſurpare.

Cc Aſellas pauperes
0 quicqd bʒ eccleſia pau

per um eſt. xvj.q.j.quoniam

¶ ¶ Erxcepta.xij.q. ij.ſacro⸗

4 Aenim.

a ius.quod eſt. Cde
ac

roſan.ec. iubemus ꝙ loꝗ
tur tatũ de coſtãtinopolita⸗
na eccleſia.

g ¶Immobilibus coͤſenſu

tñ ĩperatoꝛis pñt alienari.j.
e.pꝛecarie.in aut.de ali.em⸗
phi. S. ſancimus.col. xj.

hb ¶Ab ĩperiali. Ecce caſus

vnꝰ ĩ quo in nullo caſu põt
alienari res. It in alio caſu
nõ pñt alienari ob aliquam
cauſaʒ.ſ.cũ ſub ea ↄditione
data eẽnt eccleſie:vt nõ alie
net in ãt. de alie. ẽphi. S. ſan
ctiſſima.col.ix.⁊ ex de condi.
appo.c. veꝝ. Sʒ hoc nõ ẽ ve
ru.nõ.n. valet hoc pactuʒ cũ
ſit õ legẽ dei.vt. xij.q.ij.auꝝ

i¶EConflata.qꝛ ad pꝛopha

nos vſus non debẽt redigi
vt.j.de cõ.di.j.in ſancta.⁊.
xij.q.ij.aurum.tñ in neceſſi
tate põt obligari ad taber⸗
nã ⁊ ſub eadẽ foꝛma.vt ex⸗
tra de pig.c.j. Dicunt tñ ꝗ⸗
dã ꝙ nec vendi necobliga⸗
ri poſſunt.cuʒ ſint res ſacre

⁊ dicunt ibi non eſſe nexum
pignoꝛis.ſed ſolam detenti
onem bʒ quouſqʒ; reddatur

ei ſua pecunia.ſicut alias pi

gnus detineri põt pꝛo ea pe
cunia pꝛo qua non eſt obli⸗
gatum. vt. C. etiã ob chꝛo
graphariaʒ pec.l.vnica.Itẽ

põi dici de libero hole qui

obligatur.vt no.xxiiijq.vlt.
pꝛidem.

yvt
i¶BZel conflata. er ð pig.

nullus.j.xij.q.ij.aurum.⸗

kIn ſoꝛtem littere. eſt pꝛe

poſteratio.pꝛius.enim com
putat in vſuram qᷓ in ſoꝛtẽ
vr.ff. de ſolu. in his.S.vl.ni
ſi dicas ꝙ hic aliter fit in fa
uoꝛem eccleſje.

ECLenteſime, vſura dici⸗

tur centeſima que equipara
tur ſoꝛti in ano. ⸗

mAbſqʒ diſpẽdio.i. ec
cleſia nil dat tabellioni.ſʒ ſo

lus emptoꝛ.ſicut eſt in Zctu

demẽtis ⁊ furioſi. C. de epiſ.

audi.l.pe.

ne Seruientium. ar. coͤrs
.

j.di. quanto,.

tidie domino ſeruire videntur.illis
ſolis liceat comedere?⁊ bibere qꝛ
in veteri teſtamento pꝛohibnit do⸗
minus panes ſanctos comedere fi.
lijs:iſrael niſi taatummodo aaronꝰ:
⁊ filijs:eius panes:qui longe erant
ab iſtis panibus quinunc in ſancta
eccleſia offeruntur:quia illi ſub vm
bꝛa legis erant.qui vero modo ſub
gratia ſunt ſpiritus ſancti toto mũ⸗
do euangelio coꝛuſcant:lncidioꝛes
eſſe vidẽtur:qua fronte aut qua cõ
ſcientia oblatiões vultis accipere
qui vix valetis pꝛo vobis nedũ ꝓ
alijs deo pꝛeces offerre:quia pꝛa⸗
uum eſt ⁊ contra dominicuz pꝛece⸗
tum. ⁊ detrimentum anime ſue in
fert qui illud agere conatur:quod
ei nulla rõe conceditur:quia oibus
ſanctis patribus noſtriſqʒ pꝛioꝛi⸗/
bus placuit hanc ſanctioneʒ fieri
nos ſimiliter in eiſdeʒ pꝛeſiſtere vo

lumus:vt nullus audeat irritum fa

cere hoc quod conſtitutum eſt:ſi in
perpetua damnatione nolnerit per
ſiſtere ſiquis vero contra hanc re⸗
gulam noſtram ⁊ cõtra ſanctoꝛum
ccec.pr̃uʒ qui in niceno cõcilio hoc
conſtituerunt temerarins pꝛeſum⸗/
ptoꝛ fnerit:l: vlterius oblatiões de
ſacris eccleſijs:auferre molitus ſu
erit:ſub anathematis viculo ſit col
ligatus ⁊ condemnatus. Reſpon⸗
derunt omnes.ſiat ſiat. Pꝛemil
ſis auctoꝛitatibus eccleſie cum om
nibus rebus ſuis ad epiſcopi oꝛdi/
nationem Patinere monſtratur:et
tamen eccleſie quam oblationes:
vel facultates earum a laicorum
diſpoſitione pꝛobantnr eſſe inmu.

, O
Ed cũ in epiſcopoꝛũ po
teſtate facultates eccleſie
coõſtitute eſſe dicatur:po
