tẽ cum in bilerdenſ concilio di
catur.omnis comrouerſia que de

eccleſiaſticis rebus fit. ſ̃ᷣm diunam
legem ſub duobus vel tribus teſti⸗
bus terminetur domino dicẽte. nõ
vnns ſtet contra aliuʒ:ſʒ in oꝛe duo

rum vel mum teſti ſtet omne ver

b ¶Requirere.ſimile exira de teſti.ſi qui teſtiũ.æ hic ẽ intellectuus. ta nihil ſciunt. Itẽ alij duo pꝛobãat bertã eẽ filis ioannis. ſz de petro ni⸗ untl
naccuqg. da aſ te hil ſciut ſepabit᷑ ne ta tordi
ſn. dlicatione ertrn de te le mrimõin. dicũt oẽs or⸗
diauerni uaecleneo r gem quicquid inde ſcis ant audiſtiꝰ litas perſonaꝝ:que aliꝗd tra quoſ . nõ. q; nec iſti duo hal
dic iuder ex ofſicio ſuo et atnis vicinis aut a tnis pꝛopinquis libet aſtruere vel ni: queetiã iuſiu⸗ pbat Manguinitate; um
poſt apertas atteitatioes po antiquioꝛibus: in per nulium inge/ randũ pꝛeſtare debent.q; neqʒ gf̃a Veriaadnd li ine
7 Affl, ćd. moꝛẽ necipꝛopter pꝛ aut pꝛe . nteO . ſi ꝓbaui aliquẽ eẽ dn
ücäl agitur: led potius aꝛ credat ira Aui Arrn ded d:d.. fu
E ern g bae manni po tuo aut eiꝰ miſſo cui boc requię verüũ eſſe ⁊ ita ſe aſuis anteceſſonbꝰ trẽſtius pꝛobaui ſed ĩ W
ſreſtig fenn noerpimat rere iuſſeritquandocũqʒ te ex boc andiuſie:in quibus omniꝰ non de caſu iſto. pbatũ eſt iu ue
omalub lurat ſechnrelt⸗ interrogauerit ſic deus te adinnet ? bet aliqua varietas vl cõtrarietas dicꝙ ioànes eſt pat be
e ¶ Hoc.nõ ſeparatiois.i. ñ iſtoꝛum ſanctoꝝ relique. inuemri.qui vero ſeparantur abin/ perri.ſimilil ẽ eipbatũ no
ſt ſepatio ad iſud inter on gnramentum teftiumn. tnicez: huiuſmodi iuramentum pꝛe 7 deeſe mrart⸗ n
auor minnonnaceglat ni LEindſacramtus quod iſte in ſtabunt. ſeparationis. ic Epater vnriuſqz er VS
K itex pꝛeſtet laerm ſequen⸗ .rauit de illa parentela queinter Jaramentum parationis go ↄſangumitas ẽ p⸗ 0
s.⸗q̈ apte colligik. e dte gilium 2 eins coningem. H. compu A Biſto die in antea tn per un daale em⸗ Perniſne, i
. pꝛedicatönẽ.x,q.pla tü ſapis. ſic te deꝰ adiunet. ocin- t uinee nec in cõiugio nec p& QAuia gedat. ſu .
Ormdiuönera ſ1. ainbdsi non ẽ ſeparationis ſed ſy in adulterio nec cũ illa ad vnã me ſicit ꝙ iurẽt de credu⸗ Ce
ÆHignonb⸗i religs q nodale inſtituti ab enticiano papa ſaz màducabis bibes aut ſub vno litate necẽcotra eẽe ñne in
5 9 obligatur ſiẽ ꝑ pignoꝛa. ij. ait enim. JMl tecto manebis.niſi in vna eccleſia teſti quotiens illö. n. liri⸗
Ammõ ·ar. ꝙ ſine accu . nm. au in alio loco publico: vbi nulla intelligo per hoc ita ncur
d ore aa naucen ei⸗ 2 icopug in irnocho reſidẽſ mala ſuſpicio poſſit eẽ: vtibi coꝛa,ʒ ſtat iſti duo ſaca. 1ldi
hes pot epe 2 ꝓnunciare.g poſt congruam allocution. teſibusidoneispꝛo certa neceſſita E el naltieri ng
Yideẽ poſſit eẽ inder ⁊ accuſa vij. ex plebe eius parochie vel eo te pariter colloquamini: nec aliam · Biſto die. ſub imio
Roſmnl..ai1 rh: ampli⸗ pnut viderit expedire matu coniugẽ accipies niſiſoꝛte poſt acta vno.uloco ſuſpe wen
4abet iheaiſe rioꝛes honeſtioꝛes atqʒ veracioꝛes penitenam tibi centig dat⸗ fuerit cto. na g male agit ꝛc. ben
etijcontra. vyviir os in mediũ debet adnocare:et ab epucopo tno ant eiꝰ mioꝛſic te Win:a 1. pnicorn.
i Poſtmoduz ar in cj illatis ſanctoꝝ pignonbe- vnuqné, deus adinnei. Rcnle nneeee
conſanguiniuatis teſtimoni- qʒ illoꝛũ taliſacramẽto cõſtringere ſangumitatis vxoꝛt ſuam dimitte ri oſtet bere b
uz poͤt ſerre gs de bo qͥ re⸗ vt ammõ in ate quicquid noſti aut re ⁊ aliaʒ ducere non licet alicui niſ quolds. venuirer⸗
center dicilar. ..c.in.c. tri andiſti aut poſtmodũ inquiſturus cauſa pꝛimũ pꝛobata fuerit. ſeach,in agoleſtenis, go
bus. ar. exira oſengni. es quod cõtra volũtateʒ dei ⁊rectã Ande alexan.papa.ij.gnilelmo Bes adinnet. ſed ſpe⸗
d HHD o mord chuſtianitatem in iſta parochia ſa, de monſtrolico. cdlericꝰ cũ ſeꝑatur a cõ/
ueſtione; quod pꝛobiber. ctum ſit ant ſuturũ erit.ſi in diebuns PZin cozaz eccleſia cõſangninitate cubina.ſua ſi dʒ iura⸗ 1
3 decetero.⁊ ſic ꝑ equiuoca⸗ tuis euenit tantũ ad ina cogniuonẽ ꝓbata rOZEë Dimittere non licet. re.vt ex de coha. cler. a
nonem woine an or prort. quocuqʒ modo ꝑnemat.ſiſcis ant Altoꝛũ relatiöe cognonim „2 muliclerico.
em. indicatu fauerit tibi ynodalemB cãm te pꝛopꝛiam velle abijcere“ g/ Altox. abiſ⸗
q.ꝙ autem. indicatu fuerit tibi ynodalemca 6 1 bi
k .Synodalẽ.immo queli eſſe ad miniſterium epiſcopi ꝑtine⸗ vxoꝛẽ ⁊ adherere alteri pꝛetedentẽ eas Pyri⸗ e. c
bereze ſynodali indirette re gnocken nec pꝛopter amoꝛẽ nec Snagaetedneie nng⸗ cagle, “ J.FII. fn
. vt extra de iudi.nouit. pꝛopter imoꝛẽ: nec ꝓpter pꝛecium tolica auctoꝛitate interdicèdo mꝗ/ 12 Lösnliũ boc olim iii
R Ab hoc.illud.ſ.de paren nec pꝛopter parentela vllatenus ce damus uibi:vt hanc quam nunc ha erandi diſtnibun⸗ dͤ
4 Separationis i.ad ad les epiſcopo: aut eins miſſo cem hoc bes vxoꝛem nuilatenus pꝛeſemnas ne & boc vota. rxxij. ui
me ſeparano teſtii. ingrere inſſerit: quadocũqʒ ex boc dunittere vel aliam ducere: donec q ijſ.
2 – Epareétela, diuerſo. te interrogauerit: ſic te deus adini apud epiſcopoꝛum religioſoꝛuz cõ VyNB iſto. dimiſe⸗
ergo nulii erat orcc net z illeſcoꝛuz reliquie. Illud ſa ſilium canſam inſtam exammane ras. anctoꝛitate.
dunm. vt. ilij.q. ij.ltez g ſallo. cramentũ quod iſte inranit de ſyno ris. Recepturus vero eam qua ꝓpꝛia vel p eccleſſam n
vellogrur bic ve diuerſitate dali cq: q ru illud ex te ita obſeru imuſte dimiſit.hoc modo iurabit. nvetebti g ber 6
teſtin diſcoꝛdat. fenctur.n. pig inquantũ ſapis aut audiſti aut Reconceiiiatioms iuramentum. ze iacẽter pponit. de
eſes en adi euere brobe abrbac diein antea inquiſiturus es A Biſto die in antea iſtam con a nme Sf gaig ſ
ölang n afer iueris ⸗ nn lic te dens adinnet. Ab boc iura gugem. H. quam inune duni · h re nlacun 4
oo Fadue clare diſtin⸗ Mento illud ſumptum eſt pꝛincipio ſeras'iia tenebis ſicut maritus ſuaʒ b Stabit niſt i caſu.
guerea pꝛopꝛijs nominibuus paululum derinato. Poꝛro de iu,/ coniugem debet babere in dilecio vde cõſe. di iij. placuit
nomiare perſonas oés ve ramento ſeparatonis innec. pap. ne et debita diſciplina. nec eam per . lxxx vj. diſt. tata. 2.
ſufſicienti circũlocutione. et ¶ij. ſcribit ottoni luceñ epo dicens. vllum malum ingeniũ a te ſepara / iij. q. iij.lalia. .
debent vidiſſe e pſone con Juramentum illoꝛum qni conian/ bis.nec ea viuente a.lam accipies: 8
ſtitute inwnohellgop gr guinitatem pꝛobant. fſicte oeus adinuet. Qnod antez
ung peo acnen⸗ li⸗ O E parentela illa vnde nos cõ vnius teſtimomo comugia apud
chcentereſte⸗ qni debent —ſulere volniſtt pꝛo qua euam quoſdam dirimũtur nulia rauione
Pbare conſanguinitat de, eſt ad noſtram audientiò appella ratum babetur. Cum. enim domi
bet in ipere a pꝛincipio ⁊ ſi tum.alioꝛum fratrum ſcripta ſuſce- nus dixi. omne verbum ſtabi in

ctlitt
gradectr

tinin

Nenslön.
perbarin
ſdoſecs
Fentbinß
onitnteſe
dſtodeei⸗
ollaolie
mieugtt
ſpneng
ſacäftlun
Unenisdet
ſetznerß
Nrölitn,
Kolin
uai
punrt
Hüfn
ecchtie
e.
Aor i⸗
Geppinn
önohe
lübalcin
loſttmn⸗
Nolan.

ſ⸗ ne
1ncotta,
Dictelmn
dptn.
+
he
eöͦ
i
Hniſlan
imn
tatade
6

XxxV

Qod aũt. ſ parẽtes neſceiunt impedimẽtum non eſt dubi/

uz quin ſilij ſint legitimi. vt extra qui fi.ſint legiti. cũ inter
Raũt vnus ſciuit ⁊ alter neſciuit.dicũt quidã ꝙ quantũ ad
ſcientem nõ ſũt legitimi.ſed quãtũ ad ignoꝛantẽ ſũt.ar.xxx/
ij. q. ij.ſolet queri. ?. C. ſo. ma.ſt ignoꝛãs.led licet. b. .l. ita di

xerunt.iñ repꝛobatur
eoꝝ diſtinctio. ex. e. ex
tenoꝛe.qꝛ incõueniẽs
eẽt ꝙ aliquis eẽt ꝑtim
legitimus. ? ptim ille

gitimus. ſicut nemo

pot eſſe partiz liber et
partiʒ ſeruus.ff. ð lib.
cau. duobus. ſ ſi am

bo parentes ſciũt ipe

dimentũ.tales filij nõ
ſunt legitimilʒ eccle⸗
ſia habuit illud ꝓ ma
trimonio. vt er de clã
deſti.deſpon.cum in⸗
bibitio.

b Q ẽ. dubita

do dicit ⁊ tũ ſol
nit interrogando rñ⸗
dit fic.xxij.q.ij.& ait.

¶ Sine fi ijs. l. legiti

mis dicuntur eniʒ nõ
eẽ filij qui nõ ſunt bo
ni.xij.qij.non liceat.
argu.xxxij.q.iij.dicat.
2. xl.di. multi. ergo v⸗
bo generali tantũ legi
tim' continentur.ex ðᷣ
iureiuran. quintaual
lis.ff. de oper. lib. ſi li⸗
bertus.
E bis vo.
hic depingi
tur. viij. q.
qua querit᷑

gqnuo gradu poſſit di/

ſpenſari cũ cõſangui
neis. vel affinibus. ⁊
deʒ in tertio ⁊ papa ſo
lus.ſed in pꝛimo ⁊ ſe⸗
cundo non põt vt di
cunt.qꝛ in leuitico ꝓ⸗
hibitus fuit vterqʒ in
conſanguinitate ? al/
finitate.ſed hoc falſu⸗
eſt. vt extra de diuoꝛ.
gaudemus. vt notas
ni. xxx.q.iij.pitatium.
2 ſunt tria que indu⸗
cunt hanc diſpenſati⸗
onẽ pꝛoles ⁊ tempꝰ.j.
e. c.j. ff. de ritu nuptia.
qui in ꝓuincia. ffoꝛ

matio pacis. vt eẽ de

deſpon.impub.acceſ⸗
ſit. in parte deciſa. ⁊ B
eſt ĩidirecta diſpẽſatio.
n hoc.enim caſu tã

— = . — —

iñ vr̃ diſpẽſat poſt

ſpaciũ longũ non ad
mittunt accuſatoꝛẽ ni
ſi accuſatus ipſũ ſpon
te admittatvt ex ꝗq ma
tri. accu.pol.pꝑ tuas.

e E gradibꝰ. mł
.

argn.rõe diu
turnitatis poſſe ſieri
qð alias fieri nõ dʒ.S
di.iiij. dẽiqʒ.⁊.xcv.di.
ecce.j.q.j.cito.S.xxiiij.
q.j.ſciſma.cõtra.
f¶ Filios.nota ſilio /
rum ſuſceptionẽ ⁊ an
nox longa curricula
diſpenſationez indu⸗
cere ne mf̃imoniũ ſei
paret̃ hodie aũt longi

buz itẽ cum alibi dicatur.nulliusꝑ
ſone quantũlibʒ exercitate teſtimo/
nio aliquid credatur: euidentiſſime
appet:vnius aſſertiõe cõiugia non
eſie dirimẽda. J
Aoc autẽꝰ queritur.
ſiilii qui de inceſtuo/
ſis naicũtur filij repu
tentur. Augn. in li.
ggꝓdeſtionuz lup leuit.
c.lxxvij.determinat ita dicens.
Non appellantur fulij:qui de ince)
ſtuoſis naſcuntnr.
Qidẽ:quicũqʒ doꝛmierit cũ
cognata ſua ſine filis mone
tur:cũ filij ex hmõi contunciionib⸗
q ante nati ſunt ⁊ hodie naſcantur:
an hoc intelligendũ eſt lege dei con
ſtitutum vt quicunqʒ ex eis nati fue
rint:non deputentur ſilij:⁊ nullo pa
rentibns iura ſuccedant.

OQ. va..
E his qui ignoꝛãter cõ/
iuncti ſunt.iquo gradu
cõſanguinitatis vel affi
nitatis ex diſpenſatione
eccleſie relinquantur.
Grego.iregiſtro difſiniuit dicẽs.
Non ſeparẽtur qui infra.vij.gene⸗
ratione ignc tri. nlantenr.
FEgradibus vero cognatio/
nn qui infra.vij.gener ationeʒ
in matrimomo ſũt inuenti:ſi nelcie
ter ſecerint ⁊ multa curricula anno.
rũ ſunt renoluta:ita vt filios hẽnt ĩ
vj. qui iunenti ſunt aut foꝛtaſſe in
v. hbniuſmodi non ſeparẽtur donec
nos ad boſdomino pꝛomittẽte oꝛe
ad os loquamur:hoc autẽ dico ſʒ
indulgentiaʒ non ᷣm imperiũ. qui
vero de his duobꝰ gradibus nouai
contraxifle nuptias videntur.i.ifra
anni coꝛonaʒ modis omnibus ſe⸗
parentur. De cetero vero genera⸗/
la per omnem pꝛoninciam ſtatuta

per currentiataliter ſirment vt nul

lus audeat deinceps tale ſcelus per
petrare.⁊ qui fecerint ſine retracta/
tionis miſericoꝛdia acrius punit vl
nonibꝰ ſeparentur. Mi vero qui ꝓ
pinquas ſanguis vxoꝛis ſue in ma)
trimonio ſibi ſociauerũt:ſicut iã du
dum vobis ſcripſimus quim eodẽ
gradu innennſunt ſeparẽtur aut iu
ſpendatur eoꝝ cauſa vſqʒ duʒ nosĩ
ſimul domino anxiliante conuenia
mus. Ideʒz. De his qui moꝛtua
vxoꝛe ſecunda contrabere nuptias
voluerint iuſte ⁊ honeſte ⁊ rationa
biliter pꝛoſpeximus ab eoꝛum con

ſanguineis vſqʒ ad quartü gradum

genealogie abſtineri hoc nos mi/
dulgentiam ſancte matris eccleſie

mitius pꝛelibauimus.“. Ceterum
inxta ſecularium legum cenſuram

dignis coertionibus granibuiqʒ di⸗

tudo tpis non exculat.vt eĩ de conſangui. affini. non deber io.

cccxiij

¶ Aut fonaſſe. dubitando dicit.qꝛ in.v. gradu nõ ẽ diſpẽſandũ niſi ex ma⸗
gna cã dicut aͤt quid ꝙ vxñs papa in hoc.c.dat generalẽ foꝛma oĩbus pꝛela:
tis:ꝙ vbi inueniũt aliquos in tali gradu.2 illa tria pꝛecedũt nõ ſeparẽt eos.

nec de cã cognoſcãt alias ſic.

ſcipline in vectionibns hec omnia
mala ⁊ illicita modis omnibus re⸗
futanda ſunt:⁊ in ſnturo deiceps tẽ
poꝛe cuncta quieſcant. Idem feli
ci meſſane ciuitatis epilcopo.
n quarto gradu qui cõiunctiĩuèti
erint ſeparentur.
R**„ alubꝛiter pꝛecanenda lan
cimus ne quis fidelium ꝓpin
quam ſanguinis ſui:vſaue quo affi⸗
nitatis lineamenta generis ſucceſſi
one cognoſcuntur:matrimonioſi⸗
bi deſideret copulare:ſʒ ſient a ma/
ioꝛibnus noſtris diffinituʒz eſt:ua mo
dis omnibus obſernetur: quoniam
vſqʒ ad ſeptenarinʒ numerum pa
rentele nulli vnquaʒ copnlam con
trahere licentiam damus:bis vide
licet qui ex patre ⁊ matre coniangni
nitatis deſcendunt parẽtela.qui eti
am ⁊ que in.iuj.vel in.v.gradu con
iuncti inuenti fuerint ſeparẽtur.quo
niam icriptum eſt.omniſ bomo ad
pꝛoximaʒ ſanguinis ſui nõ accedai:
vt reuelet turpitudinẽ eius.⁊ iteruʒ.
anima que fecerit quippiam ex iſtis
peribit de medio populiſui.ſane ꝗ⸗/
bus coniunctio interdicitur illiciuia
habebunt meundi coniugij melio⸗ʒ
ris libertatem. Si in eodẽ crimi⸗/
ne vſqʒ ad moꝛtem alterius eoꝝ cõ
tumaciter perſenerauerit. Onde
in aurelianenſi concilio.
Non ducant vxoꝛem:qui niqʒ ad
monem alterius in inceſtu perſene
ranerint.
Nceſtuoſy dum in ipſo dete⸗
ſtãdo atqʒ netando ſłcelere ma
nent non inter fideles chuiſtianos
ſed inter gẽtiles aut catbecuminos
habeanf ideſt cũ chꝛiſtianis non ſu
mant cibnʒ nec potũ led ſoli faciat
hoc:non oſculentur nec ſalutent᷑ ab
eis.⁊ ſi ſuis ſacerdotibus inobedien
tes extiterint et a taʒ nefario ſcelere
ſegregari atqʒ ad publicas peniten
tiaʒz redire nolnerint inter eos habe
antur qui ſpiritu imũde periclitant᷑:
vel etiam inter eos de quibus ꝓ ſe
veritas ait.ſi te non audieri ſit iibi
ſicut ethnicus ⁊ publicanus ⁊ ſi alt
eoꝛum mone pꝛenentꝰ fuerit: alter
quandiu vinit graniter peniteat et
fine ſpe cõiugij maneat. Hac au
ctontate qui in.uij.vel in.v.gradu
conſanguinitatis coniuncti inuenti
fuerint ab eccleſia ſeparari iubent᷑.

ilx.
de queritur ſi ec/
cleſia raude teſtium
ant ignoꝛantia eoꝛuʒz
decepta aliquoſſepa
ranuerit:qui poſt ſepa
rationem alia cõiugia comraxerit

⁊ ſi poſtea depꝛehenia fuerit callidi lud
. ccari.2 dicendnm ꝙ ſic. qꝛ ta

tas vel falſa opinio teſtiũ.an pꝛioꝛa
coniugia ſint reintegrada:quod ſi⸗

b ꝛ ad os. æ ita permittit iĩ ſuſpeſo.
hb ¶ Di ad os.ſʒ ſi gs recen

ter ↄtrar erat vel Zheret ꝙ
tũc ſepentur.⁊ hocẽ qð dixit
ſ. anni coꝛonam. B

i C Indulgẽtiã.ſt obiſcio ti⸗

bi.aut pa.diſpenſauit.aut ñ
ſi diſpẽſauit ergo ſtati ſit ma
trimoniũ.q̃re ergo dicẽ nõ le
parẽtur donec nobis loqua
tur.ſi non diſpenſauit qũo
ergo permiſit eos eẽ ĩ iceſiu
itẽ qre ſʒ hoc ſubiungit.hoc
aut dico ᷣm indulgẽtia. ſo.
papa ſtatiʒ nõ diſpenſauit ĩ
mr̃imõio.ſH diſpẽſauit ĩ h ꝙ
dz diſterri cognitio cae vl et
ꝓlatio ſnle.⁊ iõ medio tꝑe al
ler alteri nõ debuit negare
debitũ cũ adhuc nõ ↄſtaret
de ↄſanguinitate.vt ex vt li.
pen.laudabuẽ.vel dic ꝙ di⸗
ſpenſauit ſub ↄdinõe ſi ↄſta
ret de pꝛemiſſis vel expone
non ſepentur qtũ ad coba⸗
bitationẽ.ſed ꝑ hoc ñ dat eiſ
licentiam cõmiſcendi.
k ¶Coꝛonã.i.anni circuluʒ
vel reuolutionẽ.ñ noua ma
trimõia diciq̃ nõ ſũt annua
ſimiliter macipiũ di nouuz
qð nõdũ ſᷣuiuit ꝑannũ.fl.ð
pub.⁊ vecti.interdũ.S.quo
tiens ſimiliter vinũ.ff.de vi.
tri. ⁊ ol. le.vetus. B

1 De his,.ad quartũ ſi ĩtel
ig

as hoc. de ſcðo genereal⸗
ſinitatis tũc nulla ẽ ibi diſpẽ
ſatio.nec illud qð ſequithoc
nõ ſpectat ad illud genus aſ
ſinitatis.ſed ad pumum.
m & Pꝛelibauimus.i.olim
conceſſimus quibuſdam.
n Ec ſalubeiter. afſini⸗
iatis. ↄſanguinitatis
ſigna vel veſtigia.
o C AMatrimonio.ivſq; ad-
vij. gradum.
p ꝓNMceſtuoſi.pꝛima par
Lien huius.c.ĩeilge ðᷣ
exduſione ſadamentoꝛum.
ſecundaʒ auũt ð anathemate
⁊ tũc dicit non lumat cibum
ſpiritualem. de h dictuʒ.eſt
Z.qiij.de inceſtis.xij.q.ij.in
digne.
qC Manẽt.pꝰadmonitòeʒ.
F¶ Aut cathecuminos.xj.q
ſ.ad mẽſaʒ. .ſo.expoſuio
illa qͥ ſequit᷑.i.cũ chꝛiſiianis.
⁊c᷑.non refert᷑ ad totuʒ id qð
pmiſſũ ẽ.ſed ad aliam ptẽ in.
ter chꝛiſtianos ñi habetur.vlł
nõ de oibus gentibus hoc
intelligẽdum eſt. ſz de genti
bus cathecuminis.

8Sed ſoli.chriſtiani.
tAManeat.ꝗd iurꝭ ſit ĩ hoc

caſu notaui.xxxiij.q.ij.S. ð pe
nitennbus.

Ngde queritur hic

queritur ſi ſenten
na que lata eſt pꝛo
matrimõio vel cõ
traallud poſtea poſſit reira⸗

lis ſentẽtia nullo cur ſu ipis

traͤſt in rẽ indi. vt ek de ſen. ? re indi cõſangninei.ꝛ.c.latoꝛ.quidà volebat di⸗

CLCau.

ſtinguere ꝓ.ſ ſecũda matrimonia ſunt Scta non pnt retractari ſnia ſʒ ſi non
ſunt Zc a pñt retractari per illud qð ẽ exira de teſti.ſcut.xxxiij.q.j.ſi per ſoꝛi
arias.ſed id qð in illa decre.ſicut dicitur referendũ ẽ ad facilitateʒ.i.non ſta de

ſacili retractat᷑ ſnia quando ſec

* timonio dico in oibus vbi
periculũ aie vertitur i bapti/
ſmo ⁊ oꝛdine.illud tñj poſſet
Dubitari vtrũ ſnia matrimo
nij.ipſo iure retractetur an
per in integrũ reſtitutionem
2 vr ꝙ per in integrũ reſtitu
tionem.vt ex de in inte.reſti
tu. ex lis.ecõtra videtur ꝙ;
ipſo iure.quia ibi ſententia
non tranũt in rẽ iudicatam
vt dixi. ſed l magiſter ſpecia
liter propoſuerit qõnẽ ð ma
trimonio.tamẽ generaliter.
pꝛolequitur.an queliber ſen
tentia poſſit retractatt. Mo⸗
tandum ergo ꝙ varijs mõiſ
retraciatur ſententia.quan⸗/
doq; retractatur ſi ẽ lata per
ſurreptionẽ. vt.j.e.veniam
e de offi. vica. tua.⁊ er̃ de
ſen.⁊ re iudi.cum olim. Itẽ
ſi ẽ lata per falſos teſtes vel
per falſa inſtrumenta.vt ex/
tra de pꝛoba.licet. 2. C. ð fal.
querelam. Item ſi eſt lata ꝑ

ſalſas allegationes.ff.de iu⸗

di.ſi pꝛetoꝛ. Item ſi interue⸗
nit falſuſ pꝛocuratoꝛ.vtier ðᷣ
pꝛocu.in noſtra.ff. de iudi.lʒ.
Rem ſi eſt lata a iudice non
uo.vt extra de iudi.at ſi cle⸗
rici.C.iſi a non cõpe. iudi.p
totum. Itez per in itegrum
reſtitutionẽ᷑.vt er de in inte.
reſti. IRc per appellationem
2 ſupplicationẽ.vt. C.de pꝛe
ci. impera.off. ant.qua ſup⸗
plicatio. Itẽ rectractat ſi ẽ la
ta ab excõicato.vt er᷑ de len.
2 re iudi.ad pꝛobãdũ. Item
retractatur per imploꝛatiõeʒ
triſtis auxilij vt ſilõ ſeruum
fuerit lata ſententia ille apa
lare non põt.ſjz pmittitur ei
Aploꝛare triſte auxiliũ.vt.ff. ð
appel.ᷣui. Itẽ ſi fucrit lata
Ʒ ius ſcriptũ.vt.ij.q.vj.S.eſt
ãt qñq;. Item ꝓpter coꝛru⸗
ptioneʒ iudicis.vl.ij.q. vj.S.
venales.Sũt aũt tres modi
retractandi ſnĩas.qnq; retra
ctat᷑ ſnia.i.nulla oñditur eẽ
l.cũ ẽ lata a indice non ſuo.
vel ꝑ falſũ pꝛocuratoꝛẽ lata ẽ
añq; retractatur iudicis offi
cio qñq; iure actionis.ſi iu⸗
dicis ofſicio per bñſiciuʒ re⸗
ſtuutiõis in iĩtegrũ tm̃ vſqne
ad quadrienniũ põt agi.C.
de tẽp.in inte.rel.l.vlti.ſi ãt
iure acilionis.ſ.aclionis ĩ fa/
ctuʒ.tũc vſq; ad.xxx.annos

unda matrimonia Scta ſũt ⁊ ilud qð dico ĩ ma

eri non poſſe argumentis ⁊ anctoꝛi
tate ꝓbatur. Snia nadqʒ niſi per
appellationẽ infra terminũ lege cõ

ſtitutuʒ releuata fuerit.irrenocabile

robur obtinebit. Hinc etiam be⸗

atus aug.ſcri.dicens.
ne rationabiliter deciſa ſunt mu.

tari non expedit. =
Mnibus modis eccleſiaſti⸗/
ce diſcipline vel moderationi

conueniens eſt vt que rõnabiliter

oꝛdinata fuerint vel deciſa:nulla in
poſterũ debeant refragatõne turba
ri. Item ſtepb.pa.v.pau.epilco⸗

90 placeſuino.
e vtiliter deciſa ſunt:a ſucceſſo⸗
ribus roboꝛenter.
Oci noſtri oſideratio nos ad
monet rõis auctoꝛitate que a p
deceſſoꝛibus noſtris vtiliter deciſa
fuerint roboꝛare:a que a temerari⸗
is pꝛeſumpta fuerint in pꝛomptu ni
hilominꝰ vlciſci.Rerũ quippe añ
conſpectũ diuini iudicis ſie nonerit
eſſe qui nititur vtiliter ſinita reicin⸗
dere ac roboꝛata quolibʒ auſn vio
lare. Eccleſiaſtici quippe vigoꝛis
oꝛdo cõſũditur:ſi aut temere ulicita
pꝛeſumãtur aut non conceſſa ĩpu⸗
ne tẽtent᷑ pꝛoinde ſi negligenter ea
qne male vſurpan᷑ omiutimns: ex
ceſſus viã pꝛoculdubio alijs aperi
mus. Quia ergo ſenteniia hec rõ
nabiliter data eſt:nec per appellati
onẽ ifra certũ terminũ renelata: ap
paret ꝙ nequaquã pꝛioꝛa coniugia
ſunt reintegraãda. Misita reipon

det᷑ aliud ẽ ſniatn reſcindere ⁊ ratio

nabiliter deciſaturbare: atqʒ alind
que per ſurreptionẽ obuemiũt ðpꝛe
benſã coꝝ igere.ſuũ nqqʒ erroꝛẽ cni
qʒ coꝛrigere:lʒ atqʒ iõ que a quoli⸗
bet illicite cõmittunt᷑ſiue a pꝛedecet
ſoꝛibus admiſſa inueniunt᷑:in meli⸗/
us renocarioʒ.poꝛro illicite vxoꝛa
viro ſuo ſeparata ẽ ⁊ illo viuẽte alij
copulata:cũ dñs ſolins ſoꝛnicauo⸗
nis ca a viro ſuo vxoꝛẽ ſeparari in/
beat.ſicut ergo ſi aliqua cuius vir
putaretur deſunctꝰ alicui copulare
tur:⁊ qualibʒ occaſione interueniẽ
te ab eiꝰ oloꝛtio diſcederet: quanis
iudicio eccleſie cogat᷑ redire ad euʒ
quem reliquerat:in ſi poſt triẽninʒ

audietur.io. .
3 G Anibus modis. rõnabiliter. ẽt impiali reſcripto. C. de ranſac. cas. l⸗
mo a limine indicioꝛum expellent᷑ ꝗ volunt retractare. ſententias a
bus non eſt appellatum. C. vt ſen. reſcin. non pol.l.vlti. C. vt.li. penul. le.fi ni
ſi ꝓpter publicã vtilitatẽ.vt.ff de decre.ab oꝛ.ſa.ꝙ ſel.vel niñ reſtituendo. fl.

de mino.in caule.S. vl.
a noſiri.omittimꝰ,ſ. xxiij. q. iiij.ẽ iniuſta. in ſi.
cQAuig ergo. erro nota ꝙ ptibꝰ 2 aduocatis Iy coꝛrigere erroꝛẽ ſu/
um qncunqʒ ante ſniam. vt er de cen.o liʒ. circa mediũ. C. de iur. lac. ig. er⸗
roꝛ. ceſtibꝰ incõtinenti lʒ coigẽ. vt er de teſti.co. pterea.itẽ dñs pot ĩcõtinẽti er
rore ꝓcuratoꝛis conigetx. vt ey de of.iud. dele. cuʒ oliʒ.in ſi.niſt erranerit in pe
tẽdis iudicib⸗ ſuſpecns vt exve cau.poſ.⁊ ꝓ.cũ oliʒ.de hoc.xxij.q.j.ſuper.⁊
.apud miſericoꝛdẽ. Itẽ iuder põt erroꝛẽ ſun coꝛrigẽ interlocutoꝛia ſnia.vt.ff.
ð re iud.ꝙ iuſſit.ſʒ diminitiu ſniaʒ nullꝰ pot coꝛrigẽ.ſiue ſit oꝛdin ari:ſue de

I¶ECongitionis.ſi conceſſuʒ erat ad tempus.

legatꝰ fiue ĩ ciuilibꝰ ſiue ĩ crialibus cais. vt e de off dele. ĩ ltis. C. qũo ?
an iuder ſni vi ꝓpon s.ff. de penis.diui fr̃es niſi ſit lata j oꝛdinè iurẽ tue
pot ſtractari ab oꝛdiario im̃ vt. C. de ac.liij.⁊ iiij.ꝛ et ðlegato.vt ex de

accu. qliter ⁊ qn.ũſʒ l coꝛ igẽ ñ poſſit ſniam tñ pᷣt
Ppſiillicitas.. vl.ſilr ni decepitulit ſententiam p

virum qui moꝛtuꝰ putabat᷑ redire
cõtigerii pꝛioꝛa cõiugia reintegra
buntur.ſic cnm depꝛehendũtur no
fuiſſe ↄſangninei qui ca cõlanguini/⸗
tatis abinuicem ſeꝑati ſunt pꝛioꝛis
conſoꝛtij federa ſunt reꝑanda:. Oð
autem que illicite admittuniur vel
admiſſa inueniuntnr coꝛrigenda ſũt
vel ꝙ ſnia ẽtromane ſedis in meliꝰ
cõmutari valeat:auctoꝛitate hila/
rij pape ⁊ nicolai monſtratur.
Ait namqʒ hilarius epiſcopus
vrbis rome ſnooo pꝛe idens.
Coꝛrigenduim eſt quod illicite ad/
mitut᷑ aut a pꝛedeceſſoꝛibus admiſ
ſum innenitur.
Qogd quis commiſit illiciteꝰ
QC aut a pꝛedeceſſoꝛibus ſuis iue
nerit admiiſũ:ſi pꝛopꝛiũ periculnm
vult vitare:damnabit.nos.n.ĩ nul
lo volumꝰ ſeueritatẽ vltionis exer
cere:ſed qꝛ in cãais dei vel cõtuma⸗
cia vł aliquo exceſſu deliquerit aut
ipſe qui perperã facit aboler̃ nolue
rit in ie quicquid in alio non reſeca/
nerit inuẽiet quod vt deinceps poſ
ſit tenacius cuſtodiri ſi plʒ oẽs ſnia⸗
ſubſcriptioneſqʒ pꝛopꝛias cõmoda
te:vt ſynodali indicio aditus elan/
datur illicitus*. Fegre o.
Secunduʒ ſue cõſuetudinis tenoꝛẽ?
apoſtolica valet mutari ſententia.
A Poſtolice ſedis ſnĩa tantas ꝑ
cõſilij moderatione concipit
tanta patia ⁊ maturitate decoqui⸗
tur tantaqʒ deliberationis grauita
te ꝓſert vi nec immutari neceſſari⸗
um ducat niſi foꝛte ſic pꝛolata ſii:vt
retractari poſſit vel ummutari:ſi ſ̃ʒ
tenoꝛẽ pꝛemiſſe cõditionis exiſtat.
Item Innocen. papa.
A pꝛedeceſfonbus damnatos alio
rũ ſupplicatiombns in pꝛiſtinũ ſta/
tũ apoſtolica reſoꝛmat eccleſia.
U Eniam nũc ad maximũꝰ foti
nũ quaſi ad quoddaʒ thema
⁊ quod mihi anxiũ eſt ac diffcilimũ
maioꝛũ meoꝝ renolnaʒ ſentẽtias.
Fuerat quoqʒ de illo quoquo pa⸗
cto vt ip ſi etiam cõmeminiſtis ali
quid vtiqʒ granius conſtitutuʒ ve
ruʒ quontam id quod perrumoꝛẽ
falſum vt aſſeritis ſurreptum huic
ſedi ⁊ elicitum per inſidias demon/

ea moderari.vt.ff ð of.

õt de negaf actiõem in⸗

dicati.vt.fl.ð iud.ſ p/
toꝛiĩ fi. Itẽ vba ſnle pt
mutare dů iñ ſenſus
ide remaneat. vt. ff. de
re iud actoxꝝ. Itẽ ſup⸗/
plłẽ põt eacẽ die ð ſmu
ctibꝰ. ff. de re iudi pau
lus. Itẽ interptaripᷣt
ſniam ſu.ſi ẽ pᷣes vł
curatoꝛ ceſaris.vt.ff
5 an executoꝛe.
d riẽniũ. maxie.
arx.xxxiij.q.v.qꝙ deo.
e Kepanda.ñ rẽ in
dicat nõ pᷣiudicar̃ ve
ritati ĩ cå ſpuali.ſʒ vf
3 e de tel. ſiẽ. qaꝛ ibi di
cit ꝙ nõ vf ſnp eẽ ali⸗
qð remediũ nin ꝙ te⸗
ſti iponatpnia de piu

rio.ſʒ ibi ſupple.i.ð fa

cili.vel ibi reſpiẽ factũ
nõ ius.ſi.notat᷑ er de
nrbipelnenn.
f od ꝗs.illicite
Qadidai, de
illicita alienatiöe rey
ecclelie. vt ex de re. p⸗
muta.c.ij.ſecꝰ.n.ſi ðᷣli
gt ſentẽtiado diffiniti
ne. C. iniaʒ reſcin.nõ

pol.l. .fl. ð re iudi.·.
iudex.ar.õ ſactũ ꝓpui

um aliquẽ poſſe veni
re.ar.xij.q.j.certe ego
ſu. er ð elec.noſti.
g ¶ Zllicite.ſic.l. di. pe
nitẽteſ. ar. 3 e ð de.⸗
iu.divſis. er de ſi. pꝛe
ſby.veniẽs.⁊ ar. ff. de
rebꝰ eo .ꝗ ſub tu. vel
cur.l.iᷓuis.⁊ er de cõ
cel. pꝛe. cum ſuper.
b ¶ Illicitus. nõ arg.
ad qſtionẽ dñicalẽ.iu
raui ꝙ nũqᷓ accederẽ
ad foꝛnicariã meà p⸗
volo cũ ea Zbẽ. poſſũ
ar. hic ſic. ⁊.xxxj.q.j.re
latũ.⁊.c.illð.⁊ ar. .ex
de cã pol.c.iij. . fl. de
excepti.rei iudi.l.⁊ an
eadẽ.S.actiones.

Bo olc boo⸗

giur bic pʒ rõ ꝙ
Ireſcripi apoſtolicꝭ ni
hil dz vicij repiri nec
aligd repᷣhenſibile. vt
er ð reſcri.cuʒ a ðo vñ
vicioſa dicent fſcripta
ſi fui ĩ eis falſũ latinus⸗
vt eẽ de reſcipt. ad an
di.ſʒ in teſtis ⁊ pꝛiuile.
ſecꝰẽ. C. de teſt. erroꝛẽ

.ff. de manu. teſt. qui hẽbat.nõ.n. eſt veriſimile ꝙ cu ille littere ĩtot ma

nibꝰ decoquant᷑.ꝙ ibi ſit aliqd repᷣhẽſibile.

K¶¶Retractari.poſſit

vr ergo ꝙ mnia pᷣͥncpis poſſit frractari ſi eẽt ĩiuſte lata.⁊ ſicẽ. õ.C. ð ap.
ne cas. vbi dr ſi ſnia pᷣncipiſſine cãe cognitõe fuerit lata ñ pòt tractari

—

nã ẽt erroꝛ pncipis facit i int ꝑtes.vt.ffð ſup.le.l.iij.iĩ fi.ſ hic loquit de
ea retractate qᷓ fit ꝑ in itegrũ reſtiturionẽ ex de ĩ ĩte. reſt. cũ ex litteris.

illius ſi pꝛeces veritate nitantur.ſnia autem n

ã.eo.q.iij.qð ſcripſi.vel
ò eſt ſub conditione feren

da.ij.q.vj.biduum vnde hoc non intelli gitur de ea tenet tamen ſi fera
tur. extra de ſen.ex. a nobis ⁊c̃.
mIV Eniã nũc ad maximũ.foꝛe binomiꝰ erat iſte fotinꝰ.vl aliter ve
uoddã thema.qꝛ plu⸗
Per rumoꝛem. arg⸗

nia ad fotinuʒ.nũc quaſi ad maximum
n

res queſtiones ex eo ſurgunt.

uigu
lait
fötazr
ſaniſf
efeaen
geciüngn
hlpnudn
bfuprlde
birpetri
ſnonkin
efuenie
Gggsſe
Mlu
ſinuenn
nicſdeng
lenii

iticodiſan

hiestediets
ſfrrit,
röleige
ai eſtmn
ſcſomtz
clent
liuſlin
zaidt
tiidſte
ſiatnſe
stiji
mntin.
anaſoi

nztiſhl
cuuni
ſber6
ſelieſin
iiulltn
cols

rbeg
ſilil
freonn
nin
iatdr
anifcn
i 8
ta
fetpnt
ettani
Hgrictnn
unoſi
15C

–

per litteras ſurrepiici
as actũ ẽ.vt ey.ð offi.
vica. iua. imo ⁊ lber
taſq̃ non retractat᷑ licʒ
ꝓprer iniuſtã cãm da
a ſit.vt inſti.quib.ex
cau. ma.S. eadem. ver
ſi.ſemel.iñ nulla ẽ ſi ꝑ
ſurreptionẽ data fue

rit. vt.ff. de nideicõ. lib.

cũ vero..ſubuẽtuz.et
index ꝗ alias ñi pot re
uocare ſnia m diffini⸗
tiuã licet ininſt in B
caſu ipſemer ea reuo⸗
cat.ff de iudi.A ptoꝛ.
a .IUt depꝛecamini.
ar. ꝙ non ſit ſimonia
pꝛeces ꝓ digna pſõa
poꝛrigere. ? ꝓ digno
depoñito reſtituendo
licite poſſat pꝛeces of⸗
ferri.ar.j.·.j.ſilliam.et
diſt. l. lerico. diſt. liiij
Ki ſeruus.
b ¶ Cõpotem.i. offi⸗
cij. poteſtatẽ habẽtezs.

K ¶ Molite. arg. ꝙ pa.

appꝛobat 2 cetera.vt
S. xxiiij.q.j. hec eſt fi⸗
auteʒ. ⁊.xciij.di.ſit ini
d ¶ Audio. ar. opti. ad
iuuãdos reos crimis
5. dil. xlv. filia. C. ð
aduo.di.iu.reſtituen⸗
duʒ. a.fl.de alb. ſcri.l.

Vlti.
e ¶ Si faciẽdũ. ar. ꝙ
ponus ð mĩa iᷓ deri
goꝛe iuris delinquen
tes dẽm coꝛigere et
ꝙ ꝓnioꝛes debet eẽ P
lati in abſoluendo qᷓ;
in ↄdẽnãdo.vt. S. diſt.
xlv. lz plerũqʒ. S. di...
põderet.⁊.SD.xxiij..ii⸗
ij. duo. 2.S. xx vj.q.vij.
alligãt. fl. de acti.⁊ ob⸗
li.arrianus.ex de pꝛo⸗

ba. ex litteris.e ð ſoꝛ.

ex tuaꝝ. 3 dil. lxxxvj.
nõ latis.S.di.ix.ſana.
2.S.5. q. vij. diſpenlati
ones. io.
Emitẽtiaʒ vl tẽ
poꝛuz. lv. di. P⸗
ſcis. 2.S. j.q. vij. neceſ.
ſaria. ⁊.c.; ꝓ ̃medio.
g ¶Tegimꝰ. vt circũ
ciſionẽ iymothei quꝗ
ſecerat fieri paulus ꝓp
pter ſcàdalũ iudeoꝛuʒ
ꝗ natꝰ erat ex iudea ⁊
getili poſtea mutauit

hoc cñ dirxit. dico ꝙ ſi

circũcidimini xps ni⸗
hil vobis ꝓderii.arg.

de pe. di.ij. cir cuciſio.
hj¶ ¶ Mon qñ. ex boc

dicũt gdã papã reſcin

Xxxxv..

ad qneſtionẽ illã. qd ſi aliquis pꝛopter falſũ rumoꝛ? elecꝰ qui credebs
tur peritus ꝙ poſiea caſſat eius electio ſi caſſat᷑ inſtitutio.vt.rf.de be⸗
re.inſti.ſi pater.ſʒͥ legata non caſſant᷑ röne falſi rumoꝛis.vt.ff. de bere.in
ſti.l. vlti. Itẽ hoc ſcas ꝙ ea que ꝑ ſurreptionẽ obtinẽtur.etiq abſente ad
nerſario reiractãtur. vt er de ſen.⁊ re iudi.cũ oliʒ.nec aliquid valeat qð

ſtratur. quia res ad ſalutem redijt
veniam tantum vobis bic admiti
tennibus poſt condemnationẽ mo
re apoſtolico ſubrogamus tantilqʒ

veſiris aſſeruonibns vobiſqʒ tam
bonis tã charis non dare cõſenium

ommbꝰ omis rebꝰ durius arbura.
mur. ꝓ veſtra ergo appꝛobatione
fres chariſiimi ⁊ ſentẽtia ac poſtula
tione epiſcopo fotinuʒ babetote. li
citũ eſt eniʒ ua cõſtituere vt depꝛe
camimiꝰ:a noſtrã in melins conuer
ſam ſniam laboꝛe vel teſtimõio ve
ſtro cõpoteʒ vobis ſuſcipite. euſta
chium vero a me ſepiſſime cõpꝛo⸗
batum nolite expectare vt diaconi
gradu expoliet᷑.ſollicitos eniʒ vos
ꝓ ſalute libẽter audio.cõtra ẽt ſi fa
ciendũ:ẽ:libẽter non admitto. Cvi
manũ poꝛrigitis vobiſcnʒ poꝛrigo
cni poꝛrigo mecũ poꝝigite.
Item nicolaus papa.

Sententiam romane ſedis in meli

us commmare licet.
Enitentiam rõane ſedis non
negamꝰ poſſe in melius com
mutari:cũ aut ſurreptũ aliquid fne/⸗
rit aut ipſa ꝓ cõſideratione etatum
vel tempoꝛũ ſen grauium neceſſi
tatum diſpenſauone quedã oꝛdina
re decreuit:quoniã ⁊ egregiũ pau⸗
lum apoſtolũ diſpẽiatoꝛie legimꝰꝰ
quedam feciſſe que poſtea repꝛo/
baſſe legiur.quod tamen obſernã
dum eſt:quando illgromana vide
licet eccleſia diſertiſſima conſidera
tione hoc fieri delegerit nõ quãdoꝰ
ipſa que bene ſunt oiffinita retra/
ctare voluerit. Innocentius epi/
ſcopis ꝑ macedoniã conſtitutis.

Cuiniqʒ iudicium apoſtolice ſedis

anctoꝛitas retractare valet
Raue nõ oʒ videri pijſſimis

mẽtibus veſtris cniuſcunque

retractare iudiciũ: quia veritas ſe
pins exagitata magis ſplendelcit i

lncẽ.⁊ pernicies renocata in iudi
ciũ grauius ⁊ ſine penitentia con-

demnat᷑.na fructꝰ dininns eſt inſti
ciam ſepius recenſieri. Itez ex li⸗
bꝛo pontificali.

Apiedeceſſoꝛibus depoſiti a ſuccel

ſoꝛbns reſtinantur. ſalen.
Regoꝛius.iiij.theodoſiũ quẽ
engenius anteceſſoꝛ eiꝰpꝛelby
terij honoꝛe pꝛinauerat:eccleſie:ſã⸗
guine cõſecranit epiſcopuz. Zeũtiꝰ
dum eẽt pꝛelbyter depoſitꝰ fuit. et
poſtea in antiochia patriarcha fuit
Miſenũ epiſcopuʒa felice papa dã
natũ gelañꝰ ſucceſſoꝛ eius ⁊ cõioni

dere non poſſe qð ſel bene diffinitum ẽ qui peccet.nam illud dr poſſe
qð de iure ⁊c.xxij:qij.faciaaat.
i Gane Vuie epᷣi macedonie dolebãt.ſi aliqñ papa retractabat ſẽ
tẽtias eoꝝ vel caꝝ cognitiones.⁊ ad boc rñdei papa.
8 Auia veritas. optima allegatio ẽ cõtra iudices qui nolũt audire ad

iarñdeo.ſedẽ apo

uocatos. 3. xx. . vlt. iudicàtẽ. non enim poteſt ad veritatem perueniri niſi re-
ſpiciatur ad cauſam ⁊c.ẽ. xxiij.q.viij.occidit.
Sepius.qñqʒ tamen ſufſicit ſũmatuz cognoſcere.C. vbiin rẽ actio. l.ij.⁊

ff. ad erbi. l.iij.S. ſciendũ.

m ¶In lucej. ar. ꝙ iudex põt ſepius ſterrogare

reddidit.⁊ eccłe reſtitnit ſue. N. x.
Icut ergo ſnia romãe ſe⸗
dis ĩ meliꝰ ↄmutari valet:
ſic cuiuſ libʒ eccłie ſnĩa cnʒ
ꝑ ſurreptiõeʒ data cogno/
lcit ronabiliter renocani pot. De
ea aut que ad ſecũdas nuptias trã/
ſit:vtrũ in eadẽ affinitate còſangni⸗
neoꝝ pꝛioꝛs viri remaneat:an ſo/
boles ex ſcðᷣis nuptijs ſuſcepta ↄſan
guineis pꝛioꝛis viri copulari poſſit.
meruo qrit᷑. Se bilſia ſcribit gre
go pa. veneſrcocaraliſnno epo.
Affinitas in ſuperſtite no geletur.
B Raternitat vre ſtudioſe ſaga
citatifr amàde qs debeo r̃fero
grates qm̃ qſiſti q̃ debniſti incũdũ
me reddidiiti. Añ Plcide ad iquiſi
ſtolicã ↄſulere ð⸗
creniſti:ſ młlierPcopula nuptialiex
traneo viro ↄiũcta cognatõi eiꝰ ꝑti
neau:ſi eo ðtüctocognatio remae
at:vl ſub alterovire cognatois vo
cabnla diſſoluat᷑:vł ſi uicepteR ſobo

les pñt legitie ad pꝛioꝛis viri cogna
tõis trãſire copula. Eſt. n. ver. Dñii

validũ ſoꝛte ⁊ durabile ⁊ imutabile
ꝑſeuerabile nõ momẽtaneũ non
trãſitoꝛiũ.Ait.n.ꝑ ſeipſa veritas q̃ ð
ns ẽ ⁊ verbũ ði ᷑.Celum⁊ terra tra
ſibunt verba aũt meanõtranſibũ
añquaʒ deus in carne appareat. in
ter hoies eo iſpirãte dixii adã. Quã
obꝛẽ relingt hõ pr̃eʒ ſuũ ⁊ mr̃em⁊
adbẽbit vxoꝛi ſue:⁊ ert duo i carne
vna.Heiñ cũ veritaſ oꝛiret ð tra in
trã ⁊ viſbił ihüanitate apperet.int
rogatꝰ ẽ ſi licitũ eet hõim vxoꝛẽ reli
q̃re qð ꝓbibẽs vetuit:miſñi foꝛte ſoꝛ
nicatio excluderet maritalẽ copulã
vñ ꝓtulit ſtatiʒ in mediũ eãdẽ ſniaʒ
quaʒ añ ſecula manẽꝭ cũ pꝛe verbuũᷣ

inſpiranerat addenpie ↄfirmas qdð

ipie pꝛimꝰ ꝓtulu hõ quaobꝛẽ relin
quit bõ.p.i.⁊.m.⁊? adhe.vx.ſ.⁊.e.d.
in.c.v.Si vna caro tuerit qũo põi⸗
aliꝗs eoꝝ ꝓpinquꝰ vni ꝑtinere niſi
ꝑptineat alteri.hoc minnme poſſe ſfie
ri credẽdũ ẽ᷑. MRoꝛro vno pᷣfũctoiĩ
ſupſtite aſſinitas ñ delet nec alia co
pula ↄingalis affinitatẽ copule pꝛi
oꝛis ſolnere valeat ſʒ neqʒ aliꝰ ↄiũ⸗
ciionis ſoboles plʒ ad affinitai? pꝛi
ouis viri cõſoꝛiũ traſire ꝓ eo ꝙ ver

bpuiũ dñi validuzʒ ẽ 2 ſoae. Et indens

dixit/ ꝓpheta:verbũ dñi ſtabit inet:
nuz aliꝰ ꝓpheta:qm̃ ipſe dixit et
facta ſunt ipie mandanit et creata
ſunt: ſtatnit ea in eternum ⁊in.l.ſ.
p.po.⁊ ñ pᷣteribit.nꝗ poſt verbũ ⁊p
ceptũ effecu deꝰ duos carnẽ vnaʒ.

dominum de celis 2 6,

h¶ Auoniam ipſe. ideſt ſient leue fuit ei di
i Carnem vnam. videlur non eſſe mirum

cecxv.

teſtes cũ dubie aligd dixerĩi⸗

vt. xxx.q.vli.indicantẽ.ex¶ de

emp.vẽ.cum cãm.eCt.ff.de in

ter.ac.vbicunqʒ nec.eniʒ alit

ad veritatez peruenſtur niſt
circũſtantie oẽs diligẽter q̃⸗

rant᷑.vt.xx iij.q.vlti.occidit.
n Wernicies.i.pernicioſũ

factum.
o ¶Brauius ideſt cuz gra
uitate.
va Pnla.i.poſtea nõ peni
tebit qꝛ cuʒ deliberalione ſa⸗
ciet.xxiiij.di.(c.·
Jent ergo ſẽ

. tentia. De eAq.

bic depingi⸗

tur.x.queſtio.

q̃ babet duo
mẽb:a truz
