H le neſ eoꝛuz a mates ve it qui rel oꝛdinaree ime di 102 iülla Ulucd. oz em en öti
Abcanc en e a Zitare cau⸗ õrũ pᷣ cepit q llo min 8: vtioꝛ itur illud. oʒ ep de inc
a⸗ rat ep us poni pᷣ egocia interua eceſſita quitu ddit etiã ⁊ .
tinegli ve naei ſed nõ pee⸗ æ to petrus ⁊ maioꝛa neg ni / go nulla ſit n 6poſſint nã crimine ad uo indluditu
Munin ſas ad ſententi. vel peg cãs epᷣoꝝ⸗ illis autẽiq 1 natenns nul nenire nõ egatis nentibus. in qu oſtolice re
nll dere a „don gqnuornz itarent in il thnico inatione epi oue ſine aggre nen i aapituluͦ apoſt io dz
Nlarſ diſtingue g ſint ide qa fide ggitar dictos e Qina dinatio 2 ri nulla ſecũdũ nat offic „
zedici osta dir m oꝛ epis ſie 7 g pꝛina chidia
mni,aa Ritanknaiede n dudũ apud p nines uae hSe nattuoꝛ oꝛdi, Sule.: nſcio,n . Nchndi
Nrcllienn epi poſſint de⸗ bus archifia at quaʒ mn ibus ant ꝗq Bi. x1). ꝛdi/ ꝛiuari bñ 6 dz accedere
clch tun e de hẽt. at eoꝛum tenebã of tr bet. Di. ãdisP 0 ronuo ſoinan ſlitatis ach
mleri terminare er lerici er inoꝛes eſſe chiepiſc op tenus debet de oꝛdinãd e ſingu conus humilitatis
inf⸗ bolendejn denti⸗ menm mates archie vero re Ec de 8O atqʒ de 10 mb peetextu atronaru⸗
ad a 8. tos pri . ſingulis ö pin gtoꝛibn iſtincti bernacula ma . bꝛeui re
Nutnmnger pa encfirke u⸗ moꝛate it. in ſi * nõ p b n duuz d 4. 8 taberna llogo. i. bꝛeu
. Er u⸗ ui pꝛecep gulos? n. i loꝛuz gradu iſſe no ub epilogo. ib⸗
ſdſintnn ſ¶ Tenebãt. i. rep inſtitui pꝛe tibuſſingt epit:qu 0 fficijs dixiſſ⸗ ffu y. S erioꝛuim.
tabant. loe. at in liquis pos ↄſti abulaſo lat: vernz qꝛ aliquan pꝛece / pet Poſiolus. quae t.xi.
ſme õzsz res epiſco Hõ des iat: veruz q i ſnmns: pꝛece/ t.i.eligipꝛecepit. v,
ſftni SM icen bi iſcoporuz ta 5 mnten o ſufficiat: ve mozalt ſun ã ſub epi gil.i.
ſorſtü vna ciui epiſco epiſcop niam neqʒ in ſedvn in his im tiaqued j.ſſacerdoo. ð⸗
num. res eſſe deber inder tirentur.quo fuit inſtitutio letus. ſins ibns oherentt bijciamus. a·j. ſi ſac poſiturq,iad q
Adeluuet pos de augu iale. ſtolos par· NItem anacle Aenti emoꝛia ſubijci⸗ vt apo⸗ a & Ad p ſticũ officiũ.?⁊ ita
*“ alerio fuit ſpeciale. apoſte ib?. Nema⸗ adm ingdus in epzvt⸗ e aE eccleſaſti iam a
inmin valerio fuit Sae benit renn dern. eaz logo toꝛdinzadus imine..ine caz giminotg engm
Nban vt. ſ. vij. . j.n. etisqg pꝛ De eodem aſtellis n Debetoꝛ ſſe ſine cri e epi palet ꝙ ine ꝓhibek vt
bi )in c bent ſcribit eſſe ſ 6 ſoluʒz d mimo oꝛdine ij. diſ.
ſenntir Sed ꝗd eellante. Piſcopinõi. tibuz de ſtolus li qð n toad min ij di.c.j. 2.). xxriiij.
rintan patriarchaʒ ic ꝙ nãö in modicis cin caſtella 2 tpeccato tiã de qnoli onet ꝛ.xx 8.xxiij. di. c. vl.
iifnge itabi. veneto itui. ſz pꝛeſ byteri Ronie deben ſcopo ſede ra eccleſie ribit cogne natur er
elarbet . 9O! oſitur. nus ſeri die termi
ebankiſtt⸗ eſt patriar an denſis ꝗ Aſtitni.ſ. itates atqz v- lrtñꝑ liquã pꝛep uguſtin Vocdie tern.
8 icas ciuitates oni ſingn M aliquar Ande a c. vlti. j. de pe.
ſegltipn ruʒz ſed Want multuz dicas oꝛdinari ⁊ p Penö abvn . intelligi. . W cẽᷣ Repꝛobar etur. .
W bens diiſen multuz bepis oꝛe aſuoʒ epʒ i:2 vt di obanem. eccato dz b. Hepe SF. niniuite.
nmne naerbela nam. reriid aaknet Srrcmne Nodde. n elegitoꝛ de⸗ lne irieter⸗
hminn bKnrerrer ſoim, Sareni eo vje⸗ oꝛabilẽ ioꝛain anr ehiſ nlus qn e 1 oiiſc pe.: diiſ. cum
Cctrht, olim dil xxi. in ctuz eſt nõ a zi:ſz ad hono⸗ adn- qu Poſtolu pa ſbyteros ve Dil.iij. c. s. boc verueſt
ſ ra. rriitzgg, en epi: ominaduʒ andos vel pꝛe . eſt Fraus. ho ſt na oĩs do
ſnonit iC Pa a. xxiiij. . j. leſcat nom dus eſt ⁊ denon locũ AH nandos ve oꝛdinãdus 4 di dolus ine 4
lneniſi Kanneberr ſed par locũ titulandu ad cus eſt. . es: ⁊ quicũqʒ . e nõ ait:ſigs frau fraus ſed non §. do
Sfbinig⸗ loquit.c ad cõſecra⸗ byter vero öficiẽdus Ddiacones: rã eccleſi oĩs bõ lus eſt ac. iur. gen. F. do
N piꝛeſ ytel eccleſie pᷣ L epoſitu ſi diceret r.ff. de p F de reſcrip.
We ſnnd ad ad ad⸗ peel b ſtitute ec eodem ad pꝛepe hoc.n. ſi diee l. Sz3 in ſumitur er de t fras
adad⸗ eO'l a. es talem ctõ eſt ho oꝛdinare lo. ſic ſum ſumit᷑ fra
Mlinfmmen mnaſtmlags, „ in Itẽ leo papa. ad ſacerdo o ſine p bᷣæ nullus eſt ho enenn zlarge ſun
iofſn ee⸗ et’ nult ſt ſicuti eſt he cetex. qnq dis.
cnſant⸗ iltopi,noͤin lud ſane ad ad ter omniav = repꝛobar rimine eſ ſi⸗ ndicia e.iur. fraud ſolet q̃
k llis. qñgz. T dignitatẽ int vtnõ it: ſigs ſine crimt aliq imundicia ff.vere. natione. ſolet
tns caſtellis. qñqʒ. tinet dign ta ſeruar git: ſigs dulterinz a vſacrilegiũ Et dam imina ꝗs de
neetutnn deps eſt in caſtro 1 nonũ ſtatn buſcũgʒ ca icidiũ adulte tũ frausſa e es que criminage no
nift tam ſeꝛ tcpoꝛis. vbi Inmu ibet lociz n 5mherunt epi cõ foꝛnicatio j:ꝛ crimen añ one i debet.n iiij.l loco.
Vj.q.j. ani caſtri in abuſli lante nõ fue ſi t ple: 2 nuſmogdi:crn e ⁊ dãnatio pon onit.v.q.iiij. inio.
ru dicitur cuma ſtellis: 2 vbi⸗ iminoꝛes ſin ⁊c hu ccuſatione itaboꝛuz Pon depo dupler opinio.
numnm cerdos. i ſte re:cũ vbim 9:pꝛeſbyte eccatuʒ a⸗ Qnolibeti ⁊ eſt ſup boe 2o0 quoliber
lng ſaen modicis ſim ſecrentu neſqz cöuentuo: tẽ ga/ pe iſſin. Quolibet ivieur d ao auolibee⸗
ſ in meo iat: epalia antẽ gu/ digniſſinũ. qu inödz alij
neeenle leges in maioꝛi⸗ bes mino eiarepal ibus po iũ pꝛo eo depon co ꝙG ℳ
Tgie ter lege ſbus 2 re⸗ eura ſuffic maioꝛibus po in ctrari qpꝛo eo d⸗ uo. Ego dico ꝙ 5
nghn. galibus tatü mlo bernacula nõ. mine deponit. niſi erpꝛe aliquo niſt re ni debet. ledſt di. honoꝛatus.
nin cende. vt bheſnie a4. vilioꝛ ei qrimine ͦ deponi debet pꝛo incoꝛrigibilis ir vihea lerih⸗ .lxviij. di. c.j.
itg Singuli.a gu. ð eſt vilioꝛ ep nunquã de in quo gs eſt macia. vt.lxv. di. pla poſui. lx viij.
reuner mC. bere ĩ dua z.nã ꝓpter hoen da ne i libet crimine in ꝛima contu llla quoꝛũ exem 4
Cttwneree bus eccleſtjs ntu ad vulgi op r ſponſa no eſt ſide ſuſcepta ꝑ vim deponit õeſt crimẽ.v.. iuj. in
onoicc ileſcat. quantů us. ſmiliter ſpe eſt. ſimile in xciij. diſti. ullud aut nõeſ
ginn riunr nha erit ſolus midiin dusnl oitiid 7
ginifn onii Reen in Dmian ueradade .
nice, diaconig.
ldai

Dl.

æ multa exempla de hoc poſui.xv.q.viijin ſumma.
mo recte. monitoꝛis.i.pꝛedicatoꝛis.

2 .“
b C Errata.i.maioꝛa.lxviij.di.c.j.alias cõtradiceret pꝛopoſito gratiani ſic

2 *

Pxx v.di.c.vl.⁊.iij.q.vij.iudicet.

cAntis. litteris.⁊ ita res iam erat litigioſa.er de offi.iudi.dele.gratum.

d ¶ Obꝛepſit.equo aũt ſe p⸗
moueri fecit lite pendẽte.de
ponendus etiã ſi innocens
inuertit.ex de accu.de 'om⸗
nipotens.fl. de li. cã g de li⸗
bertate.io.qð falſum credo
ꝓut notauiin q̃ſtionibus.b.

de hoc notaui.viij.q.iij.nõ⸗

ne.io.ſi aũt accuſatoꝛ ꝑ ãnũ
tacuerit poſtea pöt ꝓmoue⸗
ri electus vt.ff. de mu.⁊ ho.
reus.ſed in epᷣatu tantũ tres
mhẽſes dant᷑ vt ĩ auẽ.de ſan.
epi.S.iiij. niſi iudex bꝛeuiꝰtẽ⸗
pus fuerit moderatꝰ. vt.iiij.
q.v.qſqs.ar.er de ſide.iſtru.
accepimus er de appel.per
ſonas.in fi. M

e ¶ Conuicto. de criminejvel

qð poſt accuſationem fuerit
oꝛdinatus.

Sociabit᷑.ſic ergo ſentẽ⸗

tia lata cõtra oꝛdinatũ pꝛeiu
dicat oꝛdinari.ſicut cõfeſſio
oꝛdinati pꝛeiudicat oꝛdinato
ri.vt h.lix.diſti.oꝛdinatos.⁊
hoc vr pꝑ cauſe cõnexioneʒ.
Vvt dixi.iij.q. vj. hoc gppevel

Dic ꝙ tunc pꝛeiudicat oꝛdina

toꝛi ſnĩa lata cõtra oꝛdinatuʒ
qñ pꝛeſens eſt ⁊ ſcit cãm agi
oꝛdinati.cũ.n.qſi ſua cã agi
vigdeatur ⁊ tacet nec defendit
cau: ſaʒ.ſibi pꝛeiudicat. vt ex
de ſentẽ.⁊ re.iudi.qᷓ;uis.⁊.ff.
de re. iur. ſepe.
g ꝗ ſine examinatidõe
ʒ gd ð epo ꝗ ſine exa
minatione tales oꝛdinat.diẽ
lerx ⁊ canõ eũ deponendũ.in
auẽc,quũo opoꝛ.epos. 5. Oʒ.?.j.
q.j.ſi q epi.⁊.S.di.xxiiij..vl.
S. di. l. de his vero. 7.c. ex pe
nitentibus. Item gd ſi dicat

eps ſe diſpenſaſſe cũ eis? nõ

eſtei credẽdũ niſi ꝓbet ſe cũ
eis diſpenſaſſe. vell niñbo⸗
nas lr̃as ſibi dederit.na hec
res ↄmiſſa.eſt epo q̃rẽda nõ
negligẽda.ff. de trãſac.cũ hi
F. ſi pꝛetoꝛ. dʒ ergo ꝓbari di
ſpenſatio.vt eſt expꝛeſſuʒ er

De ſciſma.c.ij.maxime cũ epi

ſcopus diſpẽſare nõ debeat
ſine cõſenſu capituli vel ma

ioꝛis partis.alias poſi erro⸗

res ſuos ſemꝑ mentiret᷑ epᷣs
ſe cũ eis diſpenſaſſe. qð veꝝ
credo etiã circa notuʒ.hoc tñ
nõ neßs an circa notã pſo⸗
naʒzʒ ſolo facto diſpenſat epᷣs
vt dixi. dil. li. c. vlti. punit tñ
eps ſi indiſcrete diſpenſat.

L
implicatus oꝛdinari nõ debent:vel

ſi iam oꝛdinatꝰ ante tpᷣs vel poſt tẽ
pus ſue oꝛdinationis aliqð eoꝛũ ad
miſiſſe cõnincit᷑:ſuſcepti gradus ab
officio pꝛiuabitur. Ande ſymma
chus papa att.
Moñitoꝛis pſonaʒ nõ recte ſuſcipit
qui verbis nõ operibus docet.
T Emo recte monitoꝛis pſonaʒ
Auſcipit:niſi q actibus ſuis erra
tacõdemnat:⁊ amoꝛeʒ innocentie
cõuerſatione demonſtrat.
Item celeſtinupo.
Careat oꝛdine quex pꝛeſtat:ꝗ indi/
gnn; ſublimare nõ metuit.
Antis daniel grauatꝰteſtimo/

nijs facinoꝛuʒ:tanta accuſatio⸗

ne pulſatus ſacraruʒz vt dicit᷑ virgi⸗
nuz pollutus inceſtu:eps aſſerit᷑ oꝛ/
dinatus:⁊ vti noſtris libellis ſcrini
cõtinetur:quoꝛũ ad nos quoqʒ exẽ
plaria:direximꝰ:in pontiſicij digni
tateʒ hoc tempoꝛe quo ad canſaʒ di
cendaʒ miſſis a nobis litteris voca
batur obrepſit ſacro nomini abſit
iniuria. facilius eſt enim vt hanc di⸗
gnitatẽ tali dando amiſerit oꝛdina⸗
toꝛ:quaʒ eã obtineat oꝛdinatus cui
cõuicto ſociabitꝗ eum ſibi credidit
largiendo pontificiũ ſociandũ.qua
lis enim ſit ipſe ꝗſꝗs tales oꝛdinaue
rit:oñdit. MRẽ ex cõci.mceno.
Horecipit vꝛdo eccleſiaſticus qui
ſine examinatione vel poſſea cõteſ.
ſus oꝛdinatur.
B Jqui ſine examinatione pꝛo
moti pꝛeſ byteri ſunt:⁊ poſtea
examinati ſunt confeſſi peccataſua
⁊ cuʒ cõfeſſifuiſſent venientes homi
nes cõtra regulaʒ eius manus ipo/
ſuerunt hos eccleſiaſticus oꝛdo nõ
rrecepit:in omnibus eniʒ qð irrepꝛe/
henſibile ẽ ſancta defendit eccleſia.
Item eiuſdem cõcilij.
Lapn ꝑ igno:antia aut contemptu
oꝛdinantinz tonſurati deijciantur.
6 Aicũqʒ ex his ꝗ lapſi ſunt per
ignoꝛantiã iaʒ oꝛdinati ſuntvł
ptemptu eoꝛũ qui eosoꝛdinanerũt
Heoc nõ pꝛeindicat" regule eccleſia/
ſtice cũ.n.cõpertũ fnerit deponent
Ntem innocentius.
Alienus nat a minurerio:ꝗq uina vi
nendo illicite polluit.

h Eraminati.cũ ad maioꝛa ꝓmouentur.ſad ebatum.
i O. Contra regulam.q inter taeura pamam.
Nicũqʒ.pignoꝛantiã oꝛdinantiuʒ.
A. Del cõtemptu.i.eis ſcientibus.
m ¶CNõ pꝛeiudicat.factũ.n.pꝛetoꝛis iuri publicð nõ derogat ff. de fer. l. .

n C Compertũ. arg. ꝙ qñcũ

nã diuturnitas tempoꝛis ⁊c,

q; de veritale cõſtat ſequẽda eſt.viij.di.q cõtẽpta

ex de ſymo.nõ ſatis inducit tñ diſpẽſationẽ.xxxv.

g. viij. de gradibus.⁊ er ꝗ ma.ac.poſ.per
0 Airimianus. . ij. q i ares. boieeei tnas,
p UAuerelã eraudi criminaſc. na dericus eratiſte. non. n. laicus poſſet iſios
accuſare. ij. l. vij. per toti. niſi foe patronus pꝛelatũ de dilapidatione qꝛ tunc
ſua intereſt. arg. rvj q. vij.fillijs. alias laicus nõ auditur de boc cqunine.vt. xx⸗

viij.di.cõſulendum.
a

Abelliꝑ bor dicit libelli.· poſtea bpꝛeſ byterisar gumentat c gs iĩ eodẽ

Axxxi.

libello plures accuſare poſſit.io. qd iuris ſit de hocno plene ij.4. Pbi

bentur in glo.q̃ incipit queſtus.b.

r ¶KXibelli.i.ccharta qu papa miſit.xxx.q.iij.pitatiũ.b.

s Peoſpecio. videtur ergo ꝙ nõ ſufficiat ſi autẽtice ipſuʒ exhiberet.

ſed vt etiã teneat exhibere libellũ quẽ poꝛ exerat pape.vt.vij.q j.pñtiũ.

Arimianus filius noſterqua
Aleʒ detulerit querelaʒ ꝰ libelli
eius ſeries annexa declarai:ꝗ ʒelo ſi
dei atqʒ diſcipline ductus nõ patit
eccleſiaʒ pollui ab indignis pꝛeſb
teris:quos in pꝛeſbyterio filios aſſe
rit pꝛocreaſſe:⁊ ideo fratres libelli
huius:qui ſubiectus eſt tenoꝛe ꝓſpe
cto eos ꝗ talia perpetraſſe dicũtur:
debetis in medio collocare:diſcuſ:
ſiſqʒ obiectionibus q̃ ipſis pꝛeſby/
teris impingunt᷑:ſi ↄnincipotuerit:
aſacerdotali remoueant᷑ officio:qꝛ
Aſancti nõ ſuntſancta tractare non

oſſunt:atqʒ alieni efficiant᷑ a mini/

ſterio qð viuẽdo illicite polluerũr.
Ntem eugenius papa.
Cuilibet ab oꝛdine depᷣonendo epi

ꝓuidẽtia locus penitentia deputetf᷑.

S cerdos aut ꝗs alius in oꝛdi/
Mne eccleſiaſtico ꝓuectus:ſiĩ eo
ſcelere inuenitur quo abijciẽdus cõ
pꝛobetur:depoſitus ꝓuidentia epᷣi
bene ꝓuiſonloco cõſtituat᷑:vbi pec/
cata lugeat:⁊ vlterius nõ cõmittat.
NItem excõci.magocienſi.
Retrudunt in monaſteriuʒ pꝛeſby
teri:qui pniaʒ agere cõtemnunt.
Ictum eſt nobis pꝛeſbyteros
ꝓpter ſuaʒ negligẽtiã canoni⸗
ce degradatos ⁊ ſeculariter graduꝰ
amiſſo viuere ⁊ penitentie agende
bonnz negligere: vnde ſtatuimꝰ vt
gradu amiſſo agende penitẽtie gra
Lia in monaſteriuʒ aut in canonicã
regularẽ mittant᷑.Si vero hoc ſieri
cauſa quelibet ꝓhibuerit: vbicũqʒ
ſint penitentiã agere nõ deſiſtant:ſi
aũt amiſſo gradu ſeculariterꝰ vine/
re voluerint ⁊ penitentiã agere ne/
glexerint:ab eccleſie cõione ſeparẽ
tur. Item iſidoꝛus.
Mntatuio loci aliquando valet cõ⸗
uerſis ad penitentiam.
Aliert interdũcòuerſis ꝓ ſalute
Mſue anime mutatio loci plerũ/
qʒ enim duʒ mutat᷑:locus mutatur
mentis affectus.cõgruũ eſt ergo et
inde etiam coꝛpoꝛaliter enelli: vbi
quiſqʒ illecebus deſeruiuit. Nã lo
cus vbi qſqʒ pꝛaue vixerit in aſpe/
ctu mentis apponit qð ſepe ibiꝗſqʒ
cogitanit vel geſſit. MW
Item ex. v. ſynodo aurelianeſi.

⁊. lv. diſ. pꝛecepta. ma
xime vbi pꝛocuratoꝛ

ſmpetrauerat l̃as.et
dubitat an ille ð hoc
habuit ſpale mãdatũ
vt e de reſcrip.non⸗
nulli.vel an fuerit ex
cõicatus.vt er de ꝓ⸗
bat.c. poſt ceſſionẽ.
t ꝘρRemoueant er⸗
go pꝛeſ byter ꝑꝑ ſim
plicẽ foꝛnicationẽ de

ↄtra.ꝛ.j.lxxxij.di.
byter. ⁊.xxxiiij. diſ.
fraternitatis.io.cõ ter
aut dicit ꝓ ſimpli
ci foꝛnicatione ꝗs de⸗

kenevevig en

poni nõ dʒ. cuz pauci

ſine illovitio ineniã⸗
vt.l. di. g.tua.
u VPollnerũt. quã

tuʒ ad ſe.xlix.di.c.vl.

x ¶Acerdos.ſi in
eo.ergo ꝓ om
nicã nõ deponit᷑.b.
y E Pꝛouiſo loco.i.
naſterio.vt.c.ſeq.
3) Ictü eſt. negli
gentiaz. nð ꝙ
aliquis eque deponi
tur ꝓpter negligẽtiã

ficut ꝓpter dolũ.lxxxxr

vſ. di. c.j. ⁊.xj.qde.iij.
placuit.?.c.dil.qm̃.et
ex de ſta. mo.cum ad
monaſteriũ.iĩ fi.et. C.
de offici. pꝛefec. oꝛi.ſi
quos.⁊.ff.de cuſto.⁊

exhi.re.l. carceri.et.l.

milites. qð ĩtell go cũ
craſſa eſt negligentia
vt. j.q. j. qcqd.⁊.ff. de
ger.ſig. magna.
a ¶⅜ Gradu. arg. p il
lis ꝗ dicunt exaucto
ratũ pꝛiuari ſacamẽ
to.vnde colligit᷑ taleʒ

poſſe verberari ſine

ſacrilegio arg.eſt ad

hoc.l. di. accedens.
b

Seculariter. hic

patet ꝙ depoſitus ſʒ

regula eccleſiaſticam
tenet᷑viuere.argu.ad
hoc.xxxiij.di.ſi ꝗ ve⸗
ro.⁊.xx.qiiij.eos.vn⸗
de verberans eos in
cidit in canonẽ.⁊ ec⸗
cleſia eos tueri debet

nini ſint incoꝛrigibi⸗

lis. vt extra de ludi.
cũ nõ ab bomine.io.

qð falſum qedo cũ ſit exauctoꝛatus ?⁊ nudatus omni pꝛiullegio.b. Sed
nuquid qui hoc modo detruditur in monaſtariu; ibi cogitur eſe ppe⸗
mo: qð videtur. dil.l.c·j.j. eo. ſiquis clericus.ſed dic hoc eſe in arbitrio
ludicis ⁊ ſecũ qualitatẽ delictnã quãdoq;ad tempus detruditur. vt ij.
W.jin pꝛimis.quadoq; iubetur peregrinari per oꝛbẽ vt de pe. dil. vj. ſa⸗
cerdos.quãdoqʒ traditur curie.vt.rj.q.j.ſtatuimus.salias nũqᷓʒ cogitur

ly. di. ſt euangelica.
c Alet. gra. cooperanet.

uãado iudex.:.v.ſed valet ſi fi arit.
E 48, et ſi fiat ex charitate.

Ina

uis inuitus ingredi monaſteriũ nif pꝛopten delictũ. vt.rx. qoe,j. ſicut

d ¶Interdu. interdu nocet. vt. s. di. rriiij. quoꝛũdam.:. C. quomodoje

1 .

utatur locus.j. xxxv. q. vj.ab iſto die. . di. lxxxvj. fratrum.
ſpectu. memoꝛia delictoꝛũ qᷓ eſt cõpiſcentia deteſtabilin eſt. xv.

q.j.mulier.qᷓ aut eſt ad cõpunctionẽ illa bona eſt. nullu,n. tale delictoꝛi

medi
nſg
G
ſtwin
lci
P
Pe
er kic
ſeci
ſanic.
00
nichus.
ſoͤabr
zldit
gnis di
Cpitur
houts
Hocturnn
ſtffoe⸗
anecte
ſsced
chiocie
ovi
cogeie
laciopi
fifun
adece
Ape⸗
hün
ted
ſrate
G
ſdliort
cnae
uke
Bs

0

iclcea
nltin
fe
6
iorp
ſcſolaie
Urlbtt
ſbeneße
Made
Me
Unikio
s ba
ſecino
ganiti
aͤlii
1
uſet
CI

nilig

Di.

remediũ eſt ficut eoꝛũ cõtinua memoꝛia. de pe.diſti. iij iudas de pe. di.i.

ver.ſeq.ſub.S.his auctoꝛitatibus.⁊ quandoq; bona eſt memoꝛia rei ad

xxxi.

qRaganitatis.i. infidelitatis.

lxvj

V¶ Lõteẽnit.q̃liter ſit hoc ĩtelligendũ. diri. xxij di. oẽs. xix. di.ĩ memoꝛia. iobaͤ

gebin erroꝛem. vt. vij. q. j. deniqz. in ſi. 5 Oagheeniaede eadẽ materia loquunt᷑.ꝛ idẽ eſt caſus.
ſcſnii a, Aauis. 1 ◻T Biaconus. vel ſubdiaconus vt in.c.ſeq.
nimd b. Snanenrſee . qua rõne detruditur cũ aliunde eſſet. ga u & Decidat. quo ad executionẽ. ꝓut patet inſtaueelſa ſed nec ſtatim dʒ abe
an . Abi foꝛte coõmiſe i. led expectari dʒ p. xl. dies
nef rat.vt in aux.vt nulli . ex de coha. cle.ſicut ad extir
nli iudicũ. S. ſi vero. Elericus adulteraſſe cõnictuos vel ſtante ⁊ beato gregoꝛio inſtrnente: pandã ſed illud diſpenſatio
pikniii ¶ERelſ byter.aut coſeſmis in monaſterio retrudatur. eccatuʒ ariolandi eſt nõ obedire ? eſt.ius.n.erit ꝙ ſtatim depo
lhnn —— Igsclericus adulteraſſe aut ſcelus idolatrie nõ acquieſcere:pec natur. S. e. ſ.
fufhnn t aief Fe bir ils cõfeſſus aut cõuictus fuerit de catuʒ igit᷑ paganitatis incurrit qſas x B gs ſacerdotu. officiũ
i r ne eneng. Poſitus ab officio cõmunione con / duz chꝛiſtianu ſe eſſe aſſerit: ſed apo Iispalea mnde e
heinl ¶ Captus eſt. cõ ceſſa in monaſterio toto vite ſue t⸗ ſtolice obedire cõtemnit. dur e ben ſnm quadoqz tñ
unn uictus er veiudi. aux poe detrudatur. Ne pelagiꝰpa/ NItem alexander.ij. epiſcopus pmittt beneſicii ? no offm̃.
nd nõ ab hoĩe de bocdi pa cõſtantino defenſoꝛi. regi dimaltic oꝛunz. vt. l. di. ſtudeat. ꝛ. xx viij. diſt.
imni . xi.l. diſt. de his. 7. c. ſi De codem. . Officio ⁊ benenicio pꝛiuetur epiſco pꝛeſ byteruʒ.qñqʒ ecõuerſo.
ein quis diaconũ.vñ cuʒ DODmaneccleſie thianenſis cleæ pnsa pꝛeſbyter vel diaconns vxoꝛeʒ v.. q. v. c.j. quadoq; ctiam
dnn ahiru werinen din ricus pꝛo crimine adulterij:qðᷣ uſcipiens vel ſuſce aetinens. punitur in ꝑſona ⁊ nõ in re
unn be — e admiſiſſe perhibetur:a clericatꝰoꝛ/ B gs ammodo eps pꝛel byter. bus. vt. xvj.q.vj. cognoui⸗
enn noeweaaulte eapꝛte Aine depoſitus in monaſterio hicin Oaut diaconus feminã accepe/ mnue. eti
hinegen ſed necteſtib? admil⸗ Vlbe romana ad agendaʒ penitẽ titvł accepta retinuerit: a ꝓpꝛio gra „n Grchuhciat nsz
nani is gedit niſtapin⸗ tiax ernoſtra iuſſione detruſus eſt. du decidat. vſqʒ duz ad ſatiſtacito, mtelligtk al, abrenunctatu⸗
monni⸗ cipio clericũ in adul⸗ Item ex canone apoſtoloꝛum. neʒ veniat:nec in choꝛo pſallentiuzʒ z. viij.di. quo iure. C. de fur.
ſignn terio viderint. neclai In crumine captus pᷣſbyter vel dia, mManeatr nec aliquã poꝛioneʒ de re· l. . f de tribu. ꝙ in beredẽ-
lunit cis cedet᷑ de hoc. ga conus deponatur ſi nõ cõmunione bus eccleſiaſticis habeat. §. eligere. f. ð re. iu. nemo. 5.
argt laici opido nobis inæ ſpꝛinetur. Item clero mediolanẽc. quotriens.arg.ↄtra.ff.quox
dcki ſeiantii grei tati NRelbyter aut diaconꝰ quiin Deegdem.,. leg.l. . F. lij. 7 ar gu. plura de
Scdon eee⸗ R 8fornicatione aut periurio: aut Jaaſacerdou vel diaconoꝝ Par nnce riiſcgi fi. o.
ultel Peig velnei euidentii. uꝛto aut homnicidio captus eſt: de, 2 vel ſubdiaconoꝛnz offici otu meligeneon n er eſa
litn Rra. c. vlei. netur:ſ ꝓarnerit ſententie: dicit eni, eligit: ſicut ſponte ob ſoꝛnicatione,z di..S.itẽ ſianteᷓ.
nitzih e¶ Scriptura.erxẽ de ſcripturanõ indicat deus bis in id dimittit officiuʒ:ita ob pꝛeuaricati/ Ds. beneficio. .xvj.
dne dhn iudi.at ſi. de pe.di.tij. ipſum. Item. De codem onez dimittere cogaĩ etiã innitꝰ be q.vj.illud.arg. cõtra
rngi S. auctoꝛitas.ff. nau. Zanis epiſcopus aut pꝛeſby· neſfieiũ. Itẽ populo mediolanẽ. ff de pecu.l.j.ꝛ. C. de vſutr.
Uerddiin cau.lu. . vlti. ter aut diaconus poſt diaconęn bLecogem. l. vlti.
iti fI Bis Lpfecte. graduũ acceptũ fuerit foꝛnicatus aut ¶Os etiaʒ qui vt foꝛnicari eisli a (D Iniſtri. ppꝛie vxoꝛis
ahllie 5 82 gs eps in⸗ mechatus deponatur:æ ab eccleſfa eceat dunnuʒ ofſciuz derelin, marima.qꝛ ice eſt in
ncand. dickige nado rrant pꝛoiectus inter laicos agat pniam. quũt:a deo recedẽtes diabolo oꝑi aliena. ? nota dicit inade
niſic. venigin noricln vo Item er cocilio aurelianenſ.. bus eis ſerniunt: ſicut ſe inſtiſſime ab vegiaznd r re gu ad
nirii pulivt..diſtrxviſ. „ Deecodem. officio alienos faciunt: ira bficio- cboccgen vorc enllit eizi
jam pꝛel byter. Idiaconus:aut pꝛeſbyter cri,/ eccleſiaruʒ pꝛinatos eſſe iudicamꝰ. eã cognoſcat. inceſtũ cõmit⸗
öirli b 83 diaconꝰ.cõ men capitale cõmiſerit ſimul Item lucius papa. ve eogeʒ. tit 2 fllij erũt illegitimi et ſui
ſichett Omunione coꝛ ⁊ ab officio ⁊ a ↄmunione pellatur: Caniad den pꝛelbyteri ſiue xv.q.vl.cũ multe.eſt iñ vxoꝛ
ſtitn poꝛis rpᷣi.vl ad ps ſi vero pꝛo reutu ſuo ſe ab altaris cõö⸗ diaconi ad dominica tales eli quoad adminiſtratõeʒ. xxxj.
nnt geſintan illud.. munione ſub penitentis pꝛofeſſione gantur ofcia: ꝗ cõtinentià ſeruent. di er ⁊ plus peccat c iſta ᷓ
uiug eeebine ſubmouent. his quoqʒ ſi alij dene,· Si vero poſt oꝛdinationẽ ſnã mini cũ ſoluta b.arg. cotra. ſ. dl.
uunot ntra 5. c.c. pꝛe byter Lint a cauſa certe neceſſitatis exoꝛi ſtros cõtigerit ꝓpꝛie vxoꝛis innade b Bri Ppoluiſt.⸗ 4
unlnr eceſitatis arg. boſcétẽ baptiſmna liceat baptizare recubile: ſacrari nõintrentlimina: E oneennhe, ma⸗
dolfu alicui licere cã necefſfſi. Ande greg. omnibus per regnũ neqʒ ſacrarij poꝛtitoꝛes ſiãt: neqʒ al dotibus ꝗ offerunt ſiciiit
–— tatis baptiſmũ ↄfer⸗ italicũ ⁊ then tonicoꝛũ. tar ecõtingant:neqʒ ab offerentibꝰ vel expones. nec ad oblatio
un re cni n Iʒ alind ſa⸗ Hon ingredtantur eccleſiã pꝛeſby· bolocaunſti oblationem ſuſcipiant neʒalijs porigendà. ſt di⸗
nn gametu oerre. .. de teri diaconiſubdiaconi:qui in fomi neqʒ ad dñici coꝛpoꝛis poꝝnionẽ ac cat necipſ ſumant coꝛpꝰrpᷣi
ſu Paile nari di. caſionis crimine iacent. cedant'neqʒ ꝓpinent:neqʒ ſine ma necalijs poꝛrigant.vel me⸗
ceftſin cquilabgradn. . ani⸗ ſunt pꝛeſbyteri diaconi ious natu auctoꝛitate minoꝛa gerat lius hocvult dicere. diaconi
geng Niceat., eu ſoleni el ſubdiaconi: ai crimine foꝛ officia:vrceũ ſane ad altare vel ca,/ nec gtoſſ diaconale
iige⸗ tate aliss eti laiuus Nicationis iaceat: interdicimeisex liceʒ nõ ſuggerat. o necab drentibot
5 a laict . è ð pone necab offerentib?.i.
giievn bocpoſſet. barte dei patris ommpotentiꝭ ⁊ ſan Idem ſubdiaconibꝰ g offerre ſolẽt
emepi I¶WBaptizare, dic. v· Cti petri auctoꝛitate eccleſie introiti Clericna matronaruz domicilia fre diacono Patena cuz eucha⸗
nonit⸗ dig ſub grau. vlqʒ duʒ peniteant emendent’ſig nentans deponatur. rita.
umn n Sa a. du peni⸗ vero in peccatoſuo ꝑſenerare ma. C Lericꝰ ſolus ad femine taber/· d ¶ Hoiocauſti.i. euchariſtie
irſi eãt. er hoc de luerint:nullus veſtrũ eoꝝ pꝛeſumat naculũ nõ accedat neqʒ ꝓpe / dic intraſitue.
minu terminant otrarlu.ðö. audire'officiũ:qꝛ benedictio eoꝛum ret ſine maioꝛis natn ſacerdotis inſ, e Meqʒ accedant. pꝛel by⸗
ug auirj mirumur ver. verter in maledictionez 20ꝛatio in ſione: nec ſoluspꝛeſbyter cũ ſolaſe terl in cõſticiantt.
ſien n4 Emendeter boe Peccatuz: teitante dominop ꝓphe/ minafabulas miſceat: nec arcbidia Minoꝛa.iminox oꝛcdi⸗
nin e neur tales ilo kaʒ: inaledic inqnit benedictioni, conus ſub pꝛetextu hmmilitatis aut nmß areui negon:rpige
nämct facio ſuſpendunt᷑ſie bus veſtris:qui vero hnic ſaluberrt officij frequẽter itret domicilia ma⸗ uckarg or Cderbuny.
Xliſi ipſo facto patrarjre mo pᷣcepto obedire noluerint:ido / tronarũ:autfoꝛte ꝑ clericos aut do l. vlti. .fl de ſup. le. l...
ißegn ſtituif eis officiũ vt di latrie peccatũ incurrent:ſamuele te meſticos matrone mandet aliquid Lericus. feminaar.
aſſann ri.xxij.di nullus. ar. JðUDMUDWM ᷑ ſolitudine vel ſocie⸗
ad boc xv. q. vj. nos tate pꝛeſumi pꝛo aliquo vel
ſancor 2.xvi. q.vij.ſquis deincep9pzezz. cStra. . c. omnibus. .c. cerici. arg. rviij.q.ij. in decima. .c.diffinimmuss.
pnaf . Sr di Snrme pꝛeter hoc.⁊.c.j.xv.q.viij.ſciſcitantibus. ban enniterertheteren Fi bierianaeſttömitenda impietas.ff. depoſiti.
dma. “ N. . EL. g.). 2,IIIj. Dl. ꝙ ait. M
n p. Maledictione.irepꝛobovl reputabo maledictõeʒ cũ bñdixeritvob.,. (¶ ¶ Frequenter.ratione nequemte⸗ Deooliqtno velcoͤnabrriumim Amillerer
licinn MDw 1 ij
—K

Di.

longa moꝛa ar. xxxiiij di. quoꝛmndã.xir. di.anaſtaſius. ”l
acBecrete. magis enij peccat occulte peccãs ꝙᷓ manifeſte. vt. xix. dianaſta
flus. Sed cõtra.ff. de ri.nup.l.vl.ff. de auc.tu.pupillus.S.vlt.qui.n.male agit

E

odit lucem x viij.q.ii.xnicioſaʒ extra de offi.iudi.dele.conſulit.⁊.er vt ec. bñ.vt

„ .

noſtrum Sol. vbi quis magis contenuit ibi magis peccat ſiue ſecrete ſiue pzʒ

lam. de. h rl. di. põ xpianus.
vO Poꝛtet nefariũ.i.hoꝛ
ndbile. na ſi nefariuz⸗
eẽt dicere maluʒ faceret gre.
dicendo. .
¶Stimuli.nam ex coha⸗
bitatione pſumit᷑ acceſſus
xviij.q.ij.diffinim.
dNie fallamus. publicũ
enim teſtimoninz ⁊ opinio
nõ eſt fallenda. C. de lati. li.
0 l.l.j. S. ſed ⁊ qui ſcimus.⁊?
ar. xx vij.di.ꝙ interogaſti.
AAul fallitis. dicutur eni
fallere ex quo bñt volũtatẽ
fallẽdi.nec minus peccãt.ð
pe. di.t. ſ cui alias autẽ nõ
fallunt xxiiij.q.iij. deꝰ.mẽ
tiri enim deo ⁊c̃.de cõſe.di.

ij. panem.
Mollutos.̃tuʒ ad ſa⸗
cerdotes. xlix. di. c. vlt.
gyMlumꝰ. qð dr ĩ iſtis
c. videt᷑ coꝛrigi ex de
coba.cle.⁊ mu.c.j.vel itelli⸗
e ſlud qñ pſone ſunt ſu⸗
ece vlł ſecũ hñt ſuſpectas
ſiz vſqz ad quẽ gradũ lʒ cle⸗
ricis cũ ↄſanguineis bĩtare
dici põt ꝙ vſqʒ ad ſecundũ
in linenea tranſuerſali.].e.
cum oibuſ ſed in aſcendẽti
vſq; ad vij. vel hodie vſq;
ad quintũ.ꝛ cũ his nale fe
dus nibil ſeui criminis ⁊c
7 er de coha.de.a nobis.⁊.
C.de.epi.⁊ cle.eũ qui.etiax
ſi ille perſone iuuenes ſint.
vltra ſecũdũ vero diſtigue
an ſuſpecte ſunt.qꝛ iuueneſ
ſũt.an nõ qꝛ ſũt ſenes.⁊ tũc
poteſt. ĩ pꝛimo caſu non ſic

ctiam diſtingue in ancillis

ſic intellige.ĩ.e.feias.ſed
ↄtra non ne cderici debent ſi
mul doꝛmi. xij.qj.necaria
Hz boc de alijs qui ſimul nõ
viuũt io.⁊ no. ꝙ illi decreta
lia nobis eſt ſtandum. que
Vltima eſt de illa materia 2
coꝛrigit. decre. pꝛimã illius
tituli.b. .
h¶ AVl vxoꝛ.S.di.lxx vij.epᷣſ
ar. ↄra ſed hoc de ſenibus
illud de ſuſpectis. vel loqui
tur hic ſecundum antiqua
tempoꝛa vel ſolue vt ibi di⸗
xi. 2 ꝙ dicit caſte. qꝛ caſtas.
⁊xc.xxxj.di.nicena.
iEgitur. ar. ꝙ etiamla
licitiſ dẽmus abſtine⸗
ſi eoꝛuz occaſione puenitur.

agd illicita. argumentum di

ſtin. lxiij. S. verum.xj.q.iij.

pꝛiuilegium 7. xxj. di. deniq;

k¶Mea. 2 hoc intellige
cu tales ſint conſanguinee
que ſine alijs eſſe non poſ⸗
ſunt vel intellige de epiſco⸗

po cui non licet aliquaz ha

bere ſecum. C. de epiſcopiſ.
2jcle., auten. ep.ſcopo. lau.
¶ Soꝛoꝛes mee.qꝛ ſocius

.

ſocij mei ſocius meus non eſt.ff. pꝛo. ſoci. nam.ſocij. nec vaſallus mei vaſalli
meeſt. ſicut nec libertus mei liberti libenus meus eſt.f. de.verboruʒ ſigni⸗
fſicatione modeſtinus nec frater fratris mei. fi. de ritu.nupt, generalis. S.in⸗

ter pꝛiuignos.

ſecretres ſi agnitum fuerit: ⁊ ille de⸗

ponatur ⁊illa a liminibus eccleſie

arceatur.
Se eodem.

Walea.

B Ed ſi foꝛte aliqua interceſſio
fuerit:epiſcopo ſuggeratur⁊ ſi

talis eſt ad quaʒ ire debeat ipſe per
interuentum pergat.ſin autem de
latere ſuo dirigat cum duobus ant
tribus teſtibus. nemo tamen cum
extranea habitet ſemina: niſi ſoꝛoꝛ
aut pꝛoxima fuerit.⁊ cum magna
ſolicitudine fiat non enim ignoꝛo
malitias ſathane. Ex decreto en
8 baen. Palea.
B J gaiſplaen ſacerdotum ideſt
pꝛeſbyter vel diaconꝰ vel ſub
diaconus de quacunqʒ femina cri
mine foꝛnicationis ſuſpicatuſ poſt
pꝛimam ſecundam ⁊ tertiaʒ admo
nitionem inueniatur fabnlari cum
ea ⁊ aliquo modo cõuerſari: ex cõ
municetur: femina canonice iudi
cetur. Item grego.
Simul cum mulieribus ſacerdotei
habitare non licet. èM
Poꝛtet ſacerdotes quibus
domini populus cõmiſſusẽ
cum magna conſtantia vigilare ſu
per dõinicas oues:ne lupinis moꝛ
ſibus ideſt diaboli ſtimulis lanien
tur. Neqʒ enim hoc ſilere debeo
quod cum grani animitriſtitia ⁊ a ⸗
maritudine dico ſacerdotes cum
feminis habitare conſpicio.qð nefa
rium' eſt dicere vel audire,⁊ cõtra
ſanctorum canonum ſancita. vbi

enim talis fuerit cõmoꝛãtiuʒ habi

tatio:antiquiboſtis ſtimuli nõ de
ſunt.ideoqʒ admonẽdi ſũtvt nõ an
tiqui hoſtis decipiãtur frande:qua
tenus iuxta apoſtoli vocẽ nõ vim
peret᷑ miniſteriũ noſtruʒz cauere eni
opoꝛtet nos fratres ab illicitis vt
mundas valeamusmanus ad do
minuʒ lenare.ſcriptũ eſt eniʒ ſancti
eſtote quoniã ſanctus ego ſuʒzſiꝗs
vero pꝛeſumpſerit aliter agere:ſa⸗
cerdotij ſui ponoꝛe pꝛinetur vnde
omni modo cauẽduʒ eſt fratres.ne
fallamꝰpopulũ:⁊ illud pꝛophete
dictũ ipleatur in nobis. Sacerdo/
tes mei contaminãt ſancta ⁊ repꝛo
bãt legẽ quos ⁊ aliꝰ ꝓpheta incre
auit dicẽs.O uos ſacerdotes qui
allitis nomẽ meuzʒ. dixiſtis ĩ q̃ re
fallimus nomẽ tnũ.ꝗbus reſpõſuʒ
eſt:offerẽtes ad altare menʒ panes
pollutos::nõ ẽ mihi volũtas in vo
bis dicit dñs:⁊ ſacriſiciũ nõ accipi
amð manibꝰ veſtris ga polluti eſtil

ixxxij.
m NMomnibus. vt certus.i. ille ad cuius ſpectat officium xviij q⸗
ne.ij.in decima. ”M e
n CLoco.in hoc.c.habes pꝛe

Itez ſymmacho. Be eodem.
U Glumusꝰ vt ſacerdotes pꝛo
biberi debeant ne cum mulie
ribus conuerſentur:excepta dunta
xat matre vel ſoꝛoꝛe vel vxoꝛe qͥ
caſte regenda eſt. Sdẽ ĩregiſtro.
Deecodem.R
L Egitur quod beatus anguſti
nus nec cuʒ ſoꝛoꝛe habitare cõ
ſerit dicens:que cũ ſoꝛoꝛe mea ſunt
ſoꝛoꝛes meeinõ ſunt docti ergo viri
cautela magna nobis debet eſſe in
ſtructio. Item ex. vij. ſynodo.
Be ecodez.
NMomnibus obſernare conne
nit:vt certusꝰ* quis ⁊ certo tem
poꝛe ⁊ certo loco⁊ certis perſonis
vel apparere clericus vel loqui de
beat mulieribus vt excludatur oĩs
nefanda ſuſpicio.certe ſolũ ad ſolaʒ
accedere nulla religiõis rõ permit
tit.melius enim duo' quam vnus.
ſimiliter.n.⁊ filius ⁊ tutius res geri
tur.ue enim vni qꝛ ſi ceciderit:non
eſt qui erigat eum. Item ex cõci
lio carthaginenſi.iiij.
SBSBecodex.
Um oibꝰ oino clericis extra
NRnee femmne nõ cohahitent:ſed

ſole matres auie ⁊imaterter̃ amite
ſoꝛoꝛes filie fratrũ aut ſoꝛoꝝ ⁊ que

cũqʒ ex familia domeſtica neceſſi
tate ẽt antequã oꝛdinarentur iam
cum eis habitabant:vel ſi filij eoꝝ
iam oꝛdinatis parentibus vxoꝛes

acceperunt:aut ſiſeruis nõ habenti

bus in domo quas ducant aliunde
ducere neceſſitas fueirt.
Item ex concilio laodicenſi.
De eodeʒ.

D Onopz miniſtros altarisvel

clericos quoſiibet aut ſe conti

nentes ⁊ oĩnoFchriſtianũ cuʒ mulie

ribns lauacra habere cõia.hec c.n.
apud gentiles pꝛima repꝛehenſio.

Ntez gregoꝛius ianuario epᷣo ca

rolitano. Se eodem.

A Rchidiaconum tuũ vt audio
Rhabitare cum mulieribus pꝛo
hibuiſti. ⁊ nunc vſqʒ in ea pꝛobibi⸗
rione deſpiceris qui niſi inſſiõi tue
paruerit:eũ ſacro oꝛdine volnmus
eſſe pꝛinatum. Item ex concilio

toletano. =ð

Aenundentur ab epiſcopo:que ap

petunt conſoꝛtia clericoꝝ illicita.

¶ Eidã clericilegitimũ non ba
hentes cõingium extranearũ
mulieꝝ vel ancillaꝝ ſuaꝝ que iter

dicta ſũt cõſoꝛtia appetũt.iõ q̃cũqʒ
clericis taliter piuncte ſunt:ab epõ
auferantur ⁊ venüdentur illis pꝛo

IEt venũdentur. hoc ſi flios habuerint.ſi autem filios nõ hũerit

.ο000.l. . ſumi ↄtra aliquem ? pꝛo aliquo roͤne nu
meri loci tpis röne ẽt perſone ⁊ cãe.xxiij.q.viij.occidit.⁊.xxix.di.ſciẽduʒ
xviij.q.ij. diffinimus. n nd ee en

ol Buo. ar ꝙ meli
us ẽ eẽ duos q; vnũ

vt.ij.q.j.ulud.⁊.xij.q.

ijnobis ar.ↄtra.fl.de

admini. tu .l. iij. . cĩ

tutoꝛibꝰ. ſi.fl. de exer.
ne in plures adam
dum ſolus fuit non

peccauit vt de pe. diſ.

ij.itẽ ambꝛoſius.arg.

ta.xxj.q.ij.ſicut.vij

q.j.in apibus.ſo.ho⸗

rum bꝛocardoꝝ ẽ vt
referas te ad id ðquo
agitur.licet.n. binariꝰ

repꝛobetur.xxxij.q.j.

nuptie nõ tamẽ quo

ad omnem ſigniſica⸗

tionem.xxiii.qj.ſepe
i.nõ quo ad omnem

locum in quo ponit᷑

⁊ ſolue per.c.ſepe.

p AUm oibul. er
familia.ꝗs.n.

ferret cõiuges aviriſ.

vel patres a filijs ſe⸗

parari.C. cõia vtriuſ

qqʒ.iud. poſſeſſionuʒ
ar. ad hoc.xj.qõe.iij.
quoniaʒ multos. du
ra.n.eſſet talis ſepa⸗
ratio.ff.de fundo in⸗
ſtruc.queſitum. S.ſa

linarium.

qi¶Etiã anteqᷓᷓ oꝛdi
narentur.ideʒ ſi poſt.
ſed ideo dicit. qꝛ foꝛe

non haberet neceſſe

tot pſonas recipe iaʒ

oꝛdinatus. vt filiꝰ du

ceret vxoꝛeʒ in domũ

patris clerici.ſed ſi pꝛi

us ante oꝛdinationẽ

patris iam eã hẽbatiĩ
domo. nõ debet eam
eijcere.nam turpius

eijcitur q; nõ admitti
tur hoſpes extra ð iu
reiu.quẽadmodum.

r Mnoz. 7 oino.

Z vnde ſi vir ac⸗
cedit ad balneum ex
tranee mulieris pꝛi⸗

uatur donatione pꝛo

pter nuptias.⁊ muli

er dote ſi cũ viro alio
habuit balneum. C.

de repu.l.xl. imo etiä
infamis eſt qui tenet

mulieres cuſtodiẽtes

balneatoꝝ veſtes. vNt

ff. de his qui no. ĩfa.
athletas.

SRchidiaconũ.
qui niſi vt.xxx⸗

iij. q. iij. de illicita.

Pꝛiuatum. poſt

trina cõmonitionem
vt extra. e. ti.i quiſpi

v Nidam cdleri⸗
& muner vel

pꝛo.i.ancillarum.

dauduntur monaſterio vt di.xxxiiii.fraternitatis.ne fuij pereant pꝛo⸗

pter eoꝝ abſentiaʒ Item hic exaudi.qñ contrahunt cum eis tancᷓ cũꝗ

vrxoꝛibus.alias nõ cõcedo ꝙ venũdari debeant vel in ſeruitutẽ redig

4
.

Cdente
ſlduo
nne
lonem
die di
nnefui
dein⸗
Ppont
ſanth
lelbie
ſepun
cumle
in dech
Tͦ
giczll
ppeer
chen
ſecerie
Uont
nerd
urai⸗
anße
ſl
ſcres
len
uap⸗
ſde⸗
pbin
non
cole
ſosr
dtin
ſepof
ond⸗
Alſer

hnem
fentia
Aadiet
fumfo
niuat
ſune⸗
Pren
ſbus.
unuur
fn
Gen
Rera
n⸗
nir
ie
fmt
lere,
6C
erg
ſſein
ſifn
Unſen
nen
yn
enten

ſen
inli

rene
uei
ng,n
lußit ſen
inde
uſinn
ſgiſuui
Dbrsſbe
enttrif
talſtg⸗
Cetn blers
emi
öanie
enſicniiu
Trnigit
oadoynen
hnquoponi
ber.
OAnodtg
funlaggn
Pugennt
fes aflise
(cafi
Lpoſetn
denſ e
zimolos .
ſtuls ſg
defunlonn
neſtumn de
n.
ji amriz
milefwe
dict glr
lan ſert
nusrege⸗
nes fn
anzndoni
mhltt
olſſnhn
meibchi
nöegen
Munmtumis
Frönlntt
sernln
henunotun
ozrche
mnefimwnn
lbalveune
molens

onetohe

pin tni
ſcännin
boleuſnt,
luin
Umne
niae
