kai ronermae vn eẽ Döanned, iinabograns aſaʒ Eiſitnne wire actelen⸗ g p deben difſerrird enn de
„CAdnn . VI Debet.
4 epᷣus. vt. . . in ſingu dqa ſacerdotiuʒ aſpiret. Brobar a: qui vero iam etate gran/ b ans Palrnoes ita videk
nnd. e e e tadnle⸗ Llud nos ſtatuẽte ⁊ vobis om deuus:melioꝛis pꝛopoſiti cõuerſa ꝙ de iure nõ debeant mino
lpati dil. de bis. H. ſic pöt LMih ſᷣuare mandamusvt 0e8 tione pꝛounocatus ex laico adſacrã res oꝛdines ſimul cõferri qð
lnin Rentoeinnt iper ad eccleſaſticos oꝛdines ſic acce/ milimnanm pernemtre keitinat weſice, regoräinesfntafnias
nii ⸗ ebrae⸗ dant in eccleſia ꝗ oꝛdinari mer enk. ij ſui fructum non aliter obtinebit: ſit cõſuetudo vt er de eo qui
iins nunns anor mino boſtiari deinde hoinan.veinde meckotumnnkexerciſtarum nn⸗ cAd iconiſrienel
ſching res. in reliquis ꝗqnqʒ iſta inde ſacret᷑ acholytus: e. n eũ vnaʒ ba pæceunte. ide
ciſta inde ſacr inde diaconꝰ mero ſocietur: ſitamen eũ vna d ſibaſaconnatn,genonduz
oꝛdinet᷑ acholyt ſub ero ſubdiaconus:deinde diacon buiſſe vel habere? hanc virginem de ſubdlia veeporeſonch
iſuß diaconꝰ. diaconꝰ. pt-· V ſtea pꝛeſbyter:exinde ſi meret᷑ nilſe v. ſtet vxroꝛem: q du ini/ erat ſacer oꝛdh Fßoel i
nt byter. 2 eps.ſi elecx ⁊ poſtea pꝛe eʒoſimus eæccepiſſe con ſentrfd ari qui antiquiſſimꝰ fuit.xxxij.
1 nrrfgaucan 83 lcromcalt ndez tiatus fuerit expleto biennio:ꝑ quin di erubeſcant. hodie vero eſt
ſench⸗ aũt ſecus factů fuerit eps vr L ſaceroꝛdo.
nriun depont di. .e. drſujn d C Erinde. .c di epe ona
„ J7*1* 2 . 4 3 . — — m
inon diaconus. ex generali “ê annũ de quo mo pceſſitnõ ad quinquẽniũ ꝓximũ ⁊ſ
E 6 aibeenotatis brogzͤet vbi vero maioꝛ neceſſitas eccdleſie enb E tr oie ens de elec. cũ in cũcis.vel dicas eſtj cõſtitutio
ch, omnibcapitulis deros chus vero p annũ poteſtrecipere omn varietatez. b. rilis etas. .e. c. epps. etas. n
zeret ieus panuz dimidiu. monachu nmun 3 [rrrij . vel. xxx. qꝛ hec eſt virilis etas.j.e.c.eps.etas.n.
un. RinR eann. . a. di. xxxij. ſeriatim. ↄtra. e. xliiij. di. e CGrandeu H vi on fit ⁊ ſi ſit. xxiij.annoꝛu ita recipit om⸗
vie bi colligit ꝙ p! ictio pꝛimũ ſequentia . G1. NeRN r Er Rij i. de his. xxxij. di. lectoꝛes. “
hnk e nns ordo bolt ariad i;prmeſtreipeau ſequentum. im. 5 vi rlvii. ,.,cot7adnõ dict ſatim. incotinotrſecl ſiatizi.
Phacn 8 niemnaticttnmo ano.ve ure dell.Ainſanti, a Pp Ktanalpicbes⸗Pvepenan pꝛocuratox:.velibinon ꝓbibet niſt
1 Hſingulis. ibat in matricula. l. di. cõtumaces. iſcopatu ? pꝛel byteratu äs
vt ſcribat in matricula.l. di. epiſcopatu ⁊ pꝛeſ byteratu. Sri, ire dz cõtinẽtia
pen m Wingoemanam ſepteniũ.j.e.c.ſubdiaconus. 8Oelbabere itn t ꝙ dudũ iam ꝓmiſerit cõtinentiã.nã pꝛeire
Cln & Exinde,poſt.xij.annos cũ voluerit.

1. lxx viij.
vt. rxviij. di. ce.pꝛiuſqᷓ. pꝛeterea de iſto grãdeno nõ expꝛimitur in canone. xrvi. o. C Leuite. omnes gin templo ſerniebant dicebantur leuite. qꝛ de ri⸗ ueni
di. ꝗ ſine.diſtingue tñ inter oꝛdinẽ ⁊ oꝛdinẽ.ꝛ ita arbitrio boni viri relinquitur. bu leu aſſumebant᷑.ſed nũquid cõferebatur eis tunc character. ſi. arg. neins
er de offi.dele.de cauſis.ff.de iure deli.l.j. . .. de cõ. di. .c.j.ſed nõ idẽ qui bodie.arg.extra de ſacra vnc.cũ veniſſet. in 1 nr
a. CAliud.a biẽnio ſi eſſet in.xv.anno.nec refertur ad antecedens quinquẽniũ fi.xxj. di. c.j.qð eſt cõtra opi.h.quã dixi. S. lxv. di. c.j. ꝙ. l. ſine miſſa cöo⸗ 8
qꝛ nõ pꝛeceſſit aliud ſic. C. quomodo ⁊quãdo iudex.auẽ.qui ſemel. feratur character.ſed hodie imutata eſt foꝛma ꝑ Bm.vnde nec aaron ong
b Abdiaconus.nõ mi . ſine miſſa oferret ho ence
Vnoꝛrxx. anoꝝ ita vt cõ ” „ 2 die charactere;. n r
pleuerit. xx. annũ. boc.n.re quenniũ alind acholytus ⁊ ſubdia 8B2 gs de religioſo pꝛopoſito? p &α Janis. aren
quiritur in honoꝛibus ecle conus ſiat: ⁊ ſic ad diaconatũ ſi per Vde monaſterialibꝰ diſciplinis ꝗ Onach hoc lnnn
ſiaſlics vt ek de eiec.ců in ea pec tempoꝛa dignus iudicatus fue· erudius ad clericale munns acce⸗ ſcrlvauleſ ca Gner
ctis lz ſecuo ſit in hancrcue rit pꝛonehatur:exinde iam acceſſu dit:in pꝛimis eiꝰ vitia acta tẽpoꝛibꝰ ſun li dilv ni⸗ uide
auilib vbi ci iet.· tempoꝛũ pꝛeſbyterio vel epiſcopa requirat᷑:ſi nullo Sranifaenoꝛepꝛo neerecmc ge ane grpe
Pat ang. cog.l . diſi. pric. lui ſi eũ plebis ant cleri euocauerit baturinfectus: ſi ſecundã foꝛte non töͤmmbait. e Gtntiͤ

pꝛeſ vyter. In vſucapionib⸗

ſufficit attigiſte.vltimũ dieʒ3.

electio nõ ĩmerito ſocietur.
Itẽ ex. vj. ſynodo. Me eodem.
Q ꝑAbdiaconusnõ minoꝛ.xx. an

habuerit vxoꝛeʒ:neq; a marito reli
ctã ſoꝛtitus oſtendi᷑. Idem.

r C Nouitius. qꝛ de

nouitio maioꝛ dubie

e
0

vt. ff. de diuer. tẽp. pꝛeſcri. . De e odem. tas videbatur eſſe.
in vſucapione. ⁊ ſim liter ᷓ noꝛum oꝛdinetur. Si ꝗgs veo )Onachusvero nonitiꝰmo/ s C Del notarius a
tuʒ ad factionẽ teſtamẽti ſuf in aliquo ſacro oꝛdine ſacerdotalipᷣ Mruz honeſtate fulcitus ↄtinuno notis.i. l̃is legendis –
ſicit attigiſſt vltimuũ dieʒ. xiij. ter cõſtituta tempoꝛa oꝛdinatns fue lectoꝛ vel notariusaut certe defen / preedius iñ ſeripſit lit⸗ ukgt
anni. vr.f. ve teſta. qj etate. xit deponat. Iez ex cõci. cartha. ſoreffecius poſt tres menſes exiſtat teras nõ eẽ notas.ff. ¶Gt
ctü nd ereuletlant cennitc De codem. cacholyius maxime ſi hnic etas ſufſſ de to do ſed rehen⸗ eroil
Rncspietnavrakvemiein Xacuit vt ante xx. annos eta/ fragatur: ſexto mẽſe ſubdiaconi no/ quzaoqz dienſ ene Poöfnt.
munita. maioꝛis.ſed quãtuʒ tis nec diaconi oꝛdinẽtur:nec men accipiat:at ſi modeſte cõnuerſa trices. vñ lex dicit nnrnſcnßp
ad beneſiciũ reſtitutionis mt virgines conſecrentur:⁊ vi lectoꝛes tionis honeſteqʒ voluntatis exiſtat ⁊ note ⁊ nomina fu⸗ iicgte
ↄputatio de momẽto ad mo populuʒz nõ ſalutent*⁸ò Itẽ ex cöo. nono menſe diaconꝰ:cõpletoqʒ an gitiuoꝛũ adimagiſtra e
mẽtũ.vt.fr.de mino.l.ijmi gagathenſi. hynn ſit pꝛeſ byter: cui tamẽ quot ãno tus ſunt referẽda.ff. WS
noꝛeʒ. z in tempoꝛalib' actio A mnoubus. xxv. annis leuitica nj ruʒ fuerant interſticia collaturaſan de ſer. fu.l. ij iurta il iccelic
nibus oʒ vt vltimus dies ſt pꝛeſtetur benedicto. cti pꝛopoſiti ſpõte ſuſcepta doceaf lud ·folijſq; notas et Keh
vhletus veif⸗edef, ktobi. Piſcopus benedictionẽ dia⸗ peeſtitiſſe deuotio“. Si vero laicus t enal re ain
c YNacnt . rrdej.pla⸗ conatus minoubus quã.xxv. uh cccleſiaſticis eſt aggregan / iſta naͦ pans ilno⸗ apn
Acuit. annoꝛũ penitus nõ cõmittat. Sane lus offcijs: tato ſolicinus in ſingu/ ſiarins poſt exoꝛciſta efdubi
d ¶.Salutent. ſolebant fo⸗ ſi cõingati innenes ſe cõſenſerint oꝛ lis qᷓ ſuperins cõpꝛehenſa ſunt huinſ Z. e. c. . dicit eroꝛi⸗ o
te lecturi in pulpito aliquaz dinari etiã vxoꝛũ volũtas ita reui modi decet exaninare pſonã:quã⸗/ ſta defenſoꝛ qꝛ defen Mtoriin
ſalutatoneʒ nobis ignotam renda eſt:vt ſequeſtratomanſioni⸗ tuʒ inter mundana religioſamqʒ vi dit coꝛpus a demoni nigkar
pꝛemittere. vel dicebant ꝛↄs cubiculo religiõe pꝛomiſſa poſtea taʒ cõſtat eſſe diſcriminis:gꝗa vtiqʒ bus. . utſen
vobiſeu. vbi modo dicutiu⸗ quꝗ pariter couerſi fuerint oꝛdinen cõuenientiaſeccleſieminiſteria ſunt u ¶ Beuotio ſicu⸗ ct nahkn
be de benedlcere. xxj.diſti. tur:pꝛeſbyterũ vero vel eᷣm ante deputanda:nõ in cõuenientibꝰme- ingeniu ſuppleltps Nu, c
B.oyus iuuenes Exxx. annos.i.anteqᷓs ad perfectivin ritis ingerenda:tantoqʒ magis qð in bene ſucente. ſe nunn
Rniqzine eſt de alis regu⸗ etatez pueniant: nullus metropoli ſacris aptu poſnt eẽ uitijs in eoꝛnz (oͤvenlant vlitas n ſtenn⸗
lariter.arg.xxxiij.q.v.p toli tanoꝛuʒ oꝛdinare pꝛeſumat ne ꝑpetæa querendũ eſt inſtitutis:quantuʒ de tpe.ſic ergo bonitas Maduen
ſi ſunt ſenes bene põt alter teʒ qð aliquotiens enenit aliquo er tempoꝛe quo fuerint hec aſſeᷓnda ſpplet eratẽ fiue t⸗ ln C.
cõuertiz alteri ſeculo rema⸗ roꝛe culpentur. Aẽ ex cõci. tole· decerpitur vt moꝛũ boc doceaĩ ba pus. vt. C. de pꝛepo. alſck
nere. ex de couer aiu. cñ ſis. tano.iiij. He eodem bere ꝓbitas qð pꝛolixioꝛ ↄſuetulo ſacro.ſcri.l.li rij. ſic Ntae.
ſᷣU.: Sequeſtrato..lxxj. Diſt. veterilege ab anno viceſi /½ nõ cotulit:ne poccaſionẽ ſupplẽde z malicia dict etateʒ (Mrc
volumus otra. ſed hic de ſu mo quinto leuite tabernaculo penurie clericatus vitia potius di / ſupplẽ. C.ſi mima. Ctotso
heaar! n olameri uire iubentur: cuus anctontatem ninis cultibus intuliſſe nò legitune ſe.dir. liiſ eỹ de oſpo. N
eednet nndr in canonibus et ſancti patres ſecuti familie dñi cõputemur ꝓcuraſſe cõ impu. de üllis ita p⸗ den
manñio boc obtinet in vxo ſunt: ng Dinine legi “ „ 1 T. bitas honeſtas ſup ctral
re ꝓmouendi.ſecus eſt yro ſunt:nos⁊ diuine legis ⁊ pꝛecepto pendia quoꝝ ꝓmotionibns ſuper plet ts. C. de bis g nnsgde
re illius ꝗqvult cõuerti.a tüic rum canonuz imemoꝛes ? inſantes anni metasnibilominus ſex men / veetg. l oes. t. ff. de WWD l
vroꝛ intrabit religionẽ vel i ⁊ pueros leuitas facimꝰ ante legiti,/ ſesſti ubꝛogamus qnoniaʒ ſicut dem decge ab oꝛ. fici.lj. ſic ingd
el ſener ꝓmittet cõtinenti maz etatẽ ante experiẽtiã viteideo eſt diſtare dʒ inter pſonam diuino aliqd qö eſt min eg⸗ ſümng
vt er de cõner. coiu. cũ ſis. et qʒ ne vlterius fiat a nobis ⁊ diunina cultni dedicataʒ ⁊ de laicoꝛũ cõöner parat᷑ alij qd eſt mai ſünrde
de ula materia not ayt. xxriſ. lege ⁊ canonica admonemur ſentt ſatione venienteʒ:q̃ tamen eatenus fſacta compenſatione liioc
viſd ſuntenle Quid tijs: vt a.xxv.anno ſue etatis leuite indulgenda credimus: vt eccleſs bincinde.vj.q.j.qro. isnnf
noen oearnes 6 ele eo n conſecrent 7 a. xxx.pꝛeſbvteri oꝛdi,. ab hac occaſione ceſſantibusꝛcano xrir. diſ.in canonis. nnſtic
bee cotinenna cu ſine tiulo. Nentur. Nez gelaſins papa. mnuz paternoꝛũ vetns ſoꝛma ſerner Jen gide conkoa iutt
eũ nõ debeat pmouere.ꝛ bi Mer que interuallatempo: oꝛd/ Di. lxx viij. mnmniio en dant . ade
ficiũ ſimul cũ vrxoꝛe hr̃e non netu ꝗ de mon acbios in clexicati.ʒ AVa vero etate ſacerdo- numerũ extra dete⸗ Ch
poſſt: ſic ſi tñ ꝓmouet nec eligitur. . t tes oꝛdinani debeant bo ſtiin noſtra. lint
egere Pabebi bercgenuz rFr U Examinare. arg. *
arg.xxij.di.ſi qui abeo autẽ cꝙ ſilaicus i .
qui vroæ nõ habet nõ eſt exigenda cõtinentia. xv..q.iiij.S. cum autem. in teſtem diligentius eſteraminandus qᷓ dertuss inacltur G
g. ¶Religione.i.caſtitate q qualiter ꝓmitti debeat dixi. xxxij. diſt.ſeriatim. nce y Couenientia.i.cõuenientibus miniſtris. no 1
enim iſta cebet religionẽ intrare qꝛ nec vir eius intrat.ſecus eſt invxoꝛe mona ʒ3 C ALitia.i. vicioſos clericos. .
chi vel epiſcopi. ertra de couer. cõiu. ſane. a Kompendia. i. vtilitates. vel vtiles miniſtros. D ſeeſ
h ¶ Anteꝙᷓ. nõ ꝙ canõ aliter interpꝛetat᷑ virilẽ etatẽ.aliter interpꝛetat᷑ lex.ff. de MQuoꝛi. arg. poteſt colligi ex hoc.c ꝙ; tantũ valeat teſtimonium. fſf. nupn
mino.l. j. C. de his ꝗ ve. eta. impe.l. vlti. ſed diuerſiſcat. qꝛ diuerſos bñt reſpe clericoꝛũ tũ.vi.laicox.nã qᷓ in ſexagenaria pꝛopoꝛtione vident᷑ ſe bñt Nrn
(us. etoꝛ nõ habuit reſpectu niſi ad reru ſuarũ adminiſtrationem. lAlcut ſe habent quattuoꝛ. qa tanti pot clericus facere p annũ qʒtũ laicꝰ 1 H
i ¶Me per etatẽ. ar. röne etatis pꝛeſumi pꝛo aliquo velcõtra.vt.S. xxxiiij.ditt. perannũ⸗ dimidiũ.xlvj. di.c. pe. Nce⸗

quoꝛunda. xxxiij.q. ij. antiqui. c. Metas. 5. di. e. qcũqʒz. ↄtra. ſed ibi de neophito. hic de renato abin
K Leeritege dennte in veteri lege a.xxv.anno. leuite deſeruiebat taberna fantia loquit᷑.vel ſllud reguiariter er ri * ſpecialiter ex diſpenſa⸗
asengoclebant vann tabernaculi aurea. antea non. tione. vnde ſubijcitque tamen æc. d R Diſtare.j.viij.q.j.nec ſufficẽ.
1 engerlo anic ſi tah erngeulu habea de ver. ſig. tabernaculo. e¶ECeſſantibus ceſſante cauſa cõceſſonis ceſſare dʒ pariter ? cõceſſuʒ Mßnn
C comi n js vt crtius repꝛehendat. vt. j.q. vij. ꝙ pꝛo remedio..c exigit. S. di.lv. pꝛiſcis.l. vij. dil. Dõ
n . Pueros. puer quãdoqʒ ſuũ qudoq; puellã ſignificat.ff de. ver. ſig puer hiſmael. cõtra. C. fami. ber.l.ij.l(aurentus. E
qudoqʒ dicit pner.xviijannop. j. de ali.? cibale.l.mela.

f t Da vero. Hic intitulat᷑.lxxviij.di.in q oñdit magiſter no he

iſarf
ſtäife
fanmen
Rfii
flnni
Monf
tachugtt
retihs
lhinl
cnts
lnnnen
olgier
nsf

E ==-

—
—
—
=
EE

Fillie
1dkans
(Amn-.
ſiiſe
elsſap
pnctrſe
(Rbeg
Naf
efolite
tirt⸗
ſſͤctu
Fbeninn
enigic⸗
Vnanoni
ſchfi
ſtc
Crinel
mn det/
r.
ninerenh⸗
Pincichn

Bl.

debere oꝛdinari facerdotes de iure cõi ante xxx. annos cõpletos. qꝛi tali
etate dũs baptiʒatus eſt ⁊ pꝛedicare cepit. gdã alij ꝓphete. ſed qꝛ ⁊ ante
boctẽpus ꝓphete ad pꝛedicãdũ miſſi ſunt.poſſunt neceſſitate iminente
rxxv.anno oꝛdinari.:.e.di.c.vlti.ff.ad trebel.ſlium.S.j.
gs.nõ impleuerit.ex de elec.cũ in cunctis.

a
b

Si dignꝰ.arg.nõ
debere derogari iuri
cõi ꝓpter ꝑſonam.S.
di. l. ex penitentibus.
diſt. lxj. miramur.ſed

ꝓpter neceſſitatẽ vel

vtilitatẽ derogat᷑ iuri
lʒ nõ ꝓpter dignita⸗
teʒ tantũ.vt.j.q.vij.c.
mo pſbyter

c
d Did eſt. hoc in
(Bcigola ad thi

E

mo. manꝰ cito nemi⸗
ni ipoſueris.neq; cõi
ces peccatis alienis.

¶Loicare.cõicat

peccatis alienis ꝗ il⸗
lis cõſentit. vt ar. diſ.
lxxx vj.culpã.⁊.lxxx⸗
iij.di.c. qd enim.

Reſ byter añ

xxx.pòt tamẽ
eicõcedi. in. xxv.ãno
regimẽ parrochialis
eccleſie.er de elec. cuz
in cunctis.ſed cui in⸗
cũbet ꝓbatio de eta⸗
te ſi dubitat de etate.
dico ꝙ ei g agit.l. ꝗ
petit oꝛdinem vnde ſi

minoꝛ ẽ actoꝛ ipſe pꝛo

babit ſe maioꝛeʒz ſiue
minoꝛẽ. vt. C. de pꝛo
ba. cũ te. C. de in ite.
reſti.ſi minoꝛem.ff.de
mino.minoꝛ aſpectu
ſed ſi minoꝛ eſt reus
tunc aduerſariꝰ ꝓba
bit. vt. C. ꝗ ? aduer.
quos.l.j.ff.de mino.
de etate.
gPꝛedicauit. ſ ſa
cerdotis officiuzʒ ẽ pꝛe
dicare.vt.x vj.q.j.adij
cimus.vnde eſt hoc
arg.cõtra id qð dixi⸗
mus ꝙ debeat imple
re.xxx.annũ.dixit io.
chꝛiſo. ꝙ de. xxx. ãno
noõduũ attigerat ieſus.

niſi. xxx. dies ſicut in

euãgelio cõtinet erat
ieſus quaſi annoꝛuʒ.
xxx.ſed eſt arg.ſuper
ficiale.ſed ꝓbatur ꝑ
hoc ꝙ ante. xxx.ãnũ
non poſſit ꝓmoueri.
hbCHoc regulariter
pꝛedicaſſe ante hoc tẽ
pus.

nifatius papa diffiniuit dicens.
Ance annos. xxx. pꝛel byter non ou
dinetur. .
as xxr. etatis ſue annũ non
impleuerit nullo modo pᷣſby
ter oꝛdinet᷑:etiaʒ ſi valde ſit dignꝰꝰ.
Item in nouell.
De eodem. ſaleg.
Emo pꝛeſbytereconſecret᷑ qui
LAminoꝛ.xxx. an. ſit. MHemo dia/
conus vel ſubdiaconꝰſiat ꝗq minoꝛ.
xxv.annis ſit.nemo lectoꝛibus cõ⸗
numeretur:ꝗ minoꝛ.xviij.annis fue
rit:nemo inter diaconiſſas cõſecret
ſacroſancte eccleſie:q̃ minoꝛ ſit.xl.
annisvel ad ſecundũ matrimomuʒ
peruenerit. Item leo paopaèe.
Non eſt oꝛdinandus ſacerdos:niſi
longo ſit pbatus examine.
VUid eſtᷣ manus cito impone⸗
re:miſi ante etatis maturitateʒ
ante tempus examinis:ante meritũ
obedientie:ante experiẽtiã diſcipli/
ne ſacerdotaleʒ bonoꝛẽ tribnere nõ
ꝓbatis:⁊ qd eſt cõmunicare:pecca
to alieno niſi talẽ effici oꝛdinantẽ:q̃
lis ille eſt ꝗ non meruit oꝛdinari.
Itẽ ex cõcilio neoceſarienſi.
Ante. xxx. annoꝛuzʒ etatẽ pꝛeſ byter
nõ oꝛdinetiur.
Reſbyter'ante. xxx. annoꝛum
etateʒz nõ oꝛdinetur quãuis ſit
ꝓbabilis vite:ſed obſeruet᷑ vſqʒ ad
pꝛeſinitũ tempus:dñs eniʒ.xxx.ãno
baptiʒzatus eſt:⁊ tunc pꝛedicauitꝰ.
Moc regulariterꝰ:vnde ⁊ xpᷣs ⁊
iohãnes baptiſta ⁊ eechiel ⁊ nõnul
li pꝛophetarũ nõ leguntur ante hoc
tempus pꝛedicaſſe ⁊ ꝓphetaſſe:ve
ruʒ qꝛ hbieremias⁊ daniel ante inue/
nileʒ etatem ſpirituʒz pꝛophetie acce
piſſe legunt᷑:dauid quoqʒ ⁊ ſalomõ
in adoleſcentia vncti inueniuntur.2
iobãnes euangeliſta cũ adhuc eſſet
adoleſcens a domino in apoſtoluʒ
electus ⁊ cũ alijs ad pꝛedicanaum
miſſus inuenit᷑:paulus quoqʒ apo⸗/
ſtolus in adoleſcentia a domino eſt
electus ⁊ ad pꝛedicãdũ miſſus aſſe:
rit᷑:eccleſia ſimiliter neceſſitate exi ⸗
gente nõnullos ante.xxx.annos oꝛ/

i Qrrr annonn neceſſitas.vel vtilitas cũ illa etiaʒ inducat diſpẽſa⸗

tonẽ. vt.j.q.vij.tali.iĩmo de iure cõmuni vt videtur.cuʒ.n.in.xxv.
anno ad regimẽ ecdeſie poſſit aſſumi.vt extra de elec.cũ in cũctis.⁊ qui
licet pꝛelatus debeat eſſe pꝛeſ byter.xxj.q.ij.nñicut.cũ etiã talis debeat eli⸗
gi quiꝑ bꝛeue tempus poſſit ꝓmoueri.vt extra de eta.⁊ quali.oꝛ.pꝛete⸗
rea.⁊ bꝛeue tempus eſt vt nõ vacet eccleſia niſi per tres menſes ad plus
vt. l.di. poſtqᷓ. ergo pꝛedicta.c.videntur coꝛrecta.io.qð nõ credo.vt ex⸗
tra de elec. dudum.⁊ ex̃᷑ de pꝛeben.cũ iam dudũ.in fi.
k Poſtolicus autẽ.Hic depingitur.lxxix.di.in qua ſpeciali⸗
a ter magiſter agit de electione ſummi pontiſicis a quibus de
beat eligi.⁊ dicit ꝙ a cardinalibꝰ ⁊ quãdo.qꝛ die tertia poſt
depoſitionẽ defuncti.vt.j.e.nullꝰ.ſubdit etiã ꝗd iuris ſit cũ

duo malo ʒelo eligunt᷑.vt.j.e.ſi duo.vel cũ ſymoniace aliquis eligit᷑.j.

e.ſi ꝗs pecunia.⁊ dicit ꝙ a ſolo deo põt deijci.de oꝛdinatione eius non
tractat᷑ hic.qꝛ de ea dictũ eſt.S.xxiij.diin nomine.

Alxxix.

lxiiij

1 B ꝗ ꝗs.⁊ canonica.quã electionẽ vocas canonicã.nũquid dices idẽ eſſe qd
Nin alioꝝ electionibus ſaltẽ quo ad hoc vt debeat eſſe de eadẽ eccleſa.vel
vt melioꝛ eligi debeat.vel etiã pꝛioꝛ vel nõ ſit aliquo modo irregularis ſjͥ bꝛeui
ter dico ꝙ ſi ẽ electus a duobus partibus ammodo nulla admittit᷑ cõtra ipſuʒ
exceptiones.nec de vicio eligentiũ vel electi.qꝛ nõ eſſet coꝛã quo iudice exceptio

dinare conſuenit.
papa bonifa.epᷣo.
Neceſſitate exigente.xxv. annoꝛuʒ
pꝛeſ byteri oꝛdinentur. .
Grrfannorz nõ reperiunt⸗
neceſſitas expoſcit a.xxv.ãnis
ſacerdotes oꝛdinentur. Zi. lxux.
Poſtolicus antẽ nõ niſi
a acardinalibus ⁊ religio⸗
ſis clericis eſt inthroniʒã
dus. Uñ nico.pa. ait.
De eo qui ſine cõcoꝛdi cardinaliuʒ
clectione inthroniʒatur.
82 quis apoſtolici ſedi ſine cõ/
coꝛdi ⁊ canonica electione car
dinaliuz eiꝰeccleſie ac deinde ſequẽ
tiuʒ clericoꝛuʒ ac religioſoꝛũ ithro
niʒantur:nõ papa vel apoſtolicus:
ſed apoſtaticus habeatur.
Item ſymmachus papa.
Papa ſuperſtite eo incon ulto de
electione futuri pontificis nemo au
deat loqui. D
QRJas papaſuperſtite ꝓ roma/
nopontificatu cuiqʒ quolibet
modo fauoꝛeʒ pꝛeſtare cõuincitur:
loci ſui honoꝛe pꝛiuetur:⁊ infra.Si⸗
quis pꝛeſbyter aut diaconꝰ aut cle/
ricus papa incolumi:⁊ eo incõſulto
aut ſubſcriptionẽ pꝛo romano pon
tiſicatu accõmodare:aut pitatiap
mittere aut ſacramentũ pꝛebereiẽ/
tauerit aut aliquod certe ſufrragiuʒz
polliceri:vel de hac cauſa pꝛinatis
ↄuenticulis factis deliberare aliꝗd

Añ ʒacharias

atqʒ decernere pᷣſumpſerit:loci ſui

dignitate vel cõmunione pꝛiuetur:
⁊ infra pꝛopter occultas fraudes et
cõinurationũ ſecretas inſidias quas
ſententia huius diſtrictionis perſe/
quitur:ſiquis ad eccleſiaſticã pertu
lerii noticiaʒ vel conſilia eoꝛũ qui
contra hanc ſynodũ deſpontiſicali
egerit ambitu ⁊ rationabili pꝛoba/
tione ↄuincitur:particeps huiuſmo
di actionis nõ ſolũ purgatus ab om
ni culpa ſit:ſed etiam remuneratio
ne que non indigna ſit ſublenetur.
Item ex cõci.ſtephani pape.
In apoſtolatus culmen nullus niſi
cx cardinalibus pꝛomoneatur.

nes ille ꝓponerent᷑. vnde ſi
tertia pars vellet ꝓbare ele⸗
ctionẽ eſſe ſymomacã nõ au
diretur.vt ex de ele.iʒ qui tũñ
ſic eligunt peccant.⁊ lectio ta
lis vitioſa eſt.
m ¶ Sequentiuʒ. hilcõſenti
re debent.nõ tamẽ vocandi
ſunt de neceſſitate.
n ¶KReligioſqũ. S. dil. xxiij.
c.j.cõtra.ſed ibi dicit religio⸗
ſos viros.pᷣduces nõ reſpe⸗
ctu cardinaliuʒ ſed reſpectu
laicoꝛum.
0 ꝗ gꝗs.ꝓ romano ma⸗
xime.arg.j.eo.nullus
pontifex.
p Aut ſubſcriptionẽ.alias
ubſcriptionis.
q ¶ ¶ Witatia. pitatia hᷣ dicit᷑
ſcriptura obligatoꝛia.xxx.q.
iij. pitatiũ.⁊ ſecundũ hoc dici
tur pitatinʒ a pingendo vel
dicunf munera quedã.⁊ ſʒ
hoc dicitur a petẽdo.
r ¶ Biſtrictionis.i.diſtricte
cõſtitutionis ſententia.
S Pertulerit. argu. in ſy⸗
monia aliquẽ de ſe ↄfeſſum
audiri contra ſocios eiuſdes⸗
criminis.ſed eſt argu.cõtra.
xv.q.iij. nemini.ſed ſubintel
ligendum eſt ibivel cum ſy⸗
monia.? ita per hoc.c.veter
minatur ⁊ ſupplet᷑ illud.vñ
colligitur ꝙ crimẽ ſymonie.
1 crumẽ leſe maieſtatis equi
ualent ⁊ equis paſſibus am
bulant.vt.xv. qde.iii.ſane.⁊
quidem quecũqʒ perſone re
cipiuntur in accuſatione in
erimine leſe maieſtatis.reci⸗
piuntur in crimine ſymonie
⁊ cũ ibi recipiantur ſocij ini⸗
te factionis ↄtra ſe.ſimiliter
⁊ bic. Itẽ hic habetur ꝙ ali⸗
quis lllum cũ quo ſymoniã
cõmiſit.poteſt accuſare.⁊ ille
punietur.⁊ iſte nõ.qð.h.ĩtel
ligit vbi res nõ pꝛoceſſit ad
actum.ſ.ad donationem vel
receptionem pecunie.tũc.n.
vterqʒ debet deponi.iohã.
quod ego nõ credo.cum cri
men iſtud pꝛocedat ad iſtar
criminis leſe maieſtatis.vt.
xv.q.iij.ſane.in quo ſocius
criminis ſi ꝓbat crimen re⸗
muneratur.vt.vj.q.j.S.ve⸗
rum.b.arg.extra de teſti. ve
niens dicunt tamẽ quidam

i nũquà in ſymonia ſocius ſocium accuſat.xv.q.iij.nemini.niſi quãdo ſimul
cõmittitur crimẽ leſe maieſtatis vt hic ⁊ ad.c.ſane.rñdeo ꝙ quo ad quedã nõ
quo ad omnia ſymonia equis paſſibus ambulat cum crimine leſe maieſtatis.
Sed videtur ꝙ ille ꝗ accuſat illum quẽ dicit fuiſſe ſociũ in crimine non eſſet
audiendus.tum ideo qꝛ ſtatim puniendus eſſet exrquo ſponte confeſſus ẽ cri⸗
men ſuum.vt.ij.qðe.j.nos in quẽquam.tum quia turpitudinẽ ſuã allegans
nõ auditur.vt extra de dona.inter.ſed dic hoc ſpeciale eſſe in hoc crimine.vt al
legans ſuam turpitudinẽ audiatur.⁊ vt cõfeſſo eius nõ puniatur.tum qꝛ nõ
eſt directa confeſſio quãdo/ꝗs confitetur vt accuſet.ſed licet cõfeſſio accuſato⸗
ris nõ puniatur in ſymonia.tamẽ cõfeſſio teſtis punitur.vt er de elec.per in⸗
quiſitionẽ. Sed ꝗd ſi cõfeſſus nõ põt ꝓbare crimẽ.videtur ꝙ tunc puniẽdus
ſit qꝛ tacere debuit crimẽ qð ꝓbare nõ potuit.vt.ij.q.vij.pleriqʒ.vj.qij.ſi tãtũ

nod cõcedo. L
¶emuneratione.nõ ipſo facto.ſʒ a iudice eã ĩpetretvt. C. ex q.ca.ß. ppᷣmio
li. acci.l.j.ꝛ ita inuitat aligs ꝑ pᷣmiũ ad accuſandu.vt.vi.qj.vex..ljſi gs cuz.

ipoterit. Sed pone ꝙ aliquis accuſat nreſndonigec U
rchi are bocen; nbernern r Aprinund de aulte denü⸗ gebee
WWoꝛtebat. planum eſt. S ſenonabanr debonek?nd argij.. noꝛtua eligeris in papã t cöſecra K
Poꝛte bus editur moꝛtu C.
O maioꝛes eſſe diaconibi laſſe. Sed qd ſi duʒ vxoꝛtua cr ve ſi tu neges eaʒ tuã vxo vtened
1 inales pꝛel byteros maioꝛes e nueniat᷑ dant. it. an ei reddendus es, d. O⅓ obene
ſbyteroꝛũ.arg.cardinales p bus.ſi in illis nõ i vxoꝛ tua te repetit. rem eſſe apud quẽ co ſapt
» H½ Jaale Peine debet eligi. belederaoe gn ibi pꝛius dicit diaconꝰ ris. gnoſetuneumn pape U
eFekriiinemnnens. roclericoꝛux nona oꝛdmnatio iud beri neſpon e d
e t wreßan. ꝛtebatꝰvt hec ſacroſancta nantagi iudiciũ ⁊ vniuerſitatis cõ uocetur in dubiũ no be
Er beinetui Poneepent O Porte romana ccleſa nn⸗ elegerit. Hoc auts⸗ ahnn teoeencnoſen lanz
. Werpe dotes. ſi ius ſucce nõ de eo intelligendũ eſt ꝗyx dicio alicuius. immo .
teat.x.qõc.j.qꝛ ſacerd ziſti beato petro ⁊ e luʒz nõ de eo inte 6 fen d 5 hatel
le er de co i. quod a be ite oꝛdinaref et luʒ a cardina⸗ excipere pöt diio an nc-
mile e de oli er i⸗ itur d inſtitutuʒ eſt:rite oꝛ per apoſtaſiaʒ oꝛdinato ſtoli. indicat ir q ij. dictlerd
locati. S. adeo.aliter ſumitu ribus 18 culmẽ vnius de car religioſis clericis apoſtoli. a me ludicat. ix. . iij. Gnom
o. l. j.7.x. queſtione.ij. apoſtolatus iaconi⸗ libus? re iʒat: etiã ſi ille apo/ alioꝛuʒ. ſi autez certuʒ us.
fl. pꝛo ſo. l. ..x. queſtione.ij mapo is aut diaco iʒat᷑:etiã ſi ille ape . ng
PAperuaer de meiw. ven⸗ dinalibus p zelur te Item eodem. ce ſedis ſrhronk beati petrivio Aerrnrure neſs . ſrne
tatis. —“ pꝛi bus cõſecraretur. ſtaticus ui nica ⁊ catbo debitũ niſ m in ſrp
ſen pꝛimatib pꝛi eodem er tenuerit:vt cano duci poſſit ad cõtinẽ 4
G Jaeen appellat D lünsnannzlaicord ecge lenn eccleſie electio iner nes ſeri tinz obſeruandamvel 83
biles ꝗ inter 71 dine pꝛeſumat:ni ip 5 valeat. nñ ni.pa.ſtatui 1 abrenũciabit papatui ſekln
quoſcda fote nobiles alio oꝛdin o nõ valeat. laritn iſfacietvroꝛ 1,. neſel
opulũ arceant qui . ndens diac vel popula ſaliſfacictvxoꝛi ⁊c. e
ucdr doherenun eraul, gier,an Seggnie ſenenirene ci, nen eae⸗ enana 1 Se en
. . nus al 6 ificatus oꝛdi 2 iavel gra huma c.j.cotra ſed illud ge 1
entur.— malis: ad ſacrũ pontifica Iags pecuniavel gf D iter phiberurin ſgubten
llus. viuente.idex dinalis:ad ſae dem. i ſen militari tu⸗ neraliter ꝓhiberur if
P) AAllus. elec, bo⸗ oneri. Mẽ ex eod aut.populari ſen im 0 is. hoc ſpecialiter nd.
dicitur ex de elec, nez, pm 5s monachus i7 canonica electio malis. hoc ſpeci. nidt
ſqui o papa chematizetur eps multu ſine coꝛdi⁊ ca iũ religio cõotra inuaſoꝛe ap. ſe .
neſea nuͦuid ———— anã eccleſiã innadès ardinaliuz a ſequentiũ religio c ttiturvel iſin Anern
eccleſia erit monſtru ſine vel laic? romanãa ee mpena. ne ? cardinalinz ? ſeq oſtolice ſe dis ymi ciſin
. dvniuerſitas dũ ſilioꝛũ eius ꝓrn ſſoꝛum clericoꝛũ fuerit ap H lis referenda ſunt
pite. vel nuqui ut.ſihoc Tin grau ſil ſcopis vel mona / ſoꝛ atus nõ apoſtolicus ſſS gu latz cericis ana ſebtn
cardinaliuz erit cap e tepo Jas ex epiſcopis anonuz diinthroniʒzatus . rdi- fungula! wn
. aiqʒ cardi hematizare et laicis
dicas. cardinales nun epm B chis vel laicis cõtra can apoſtaticus habeatr᷑ liceate bemalizare er laĩ ſoſi
Darrij rüpens ijs clericis deũ timenti humano auxilio a ſe
ris poſſunt depone 6ud ⁊ ſanctoꝛũ patrũ inſtituta/p ec nalibus ⁊ alijs clericis deũ the/ llere.? ſieal en
eaae; öne onnonid monuo lioꝛuz ſancte romane ec tlaicis innaſoꝛeʒ illũ ana de ap. pellere. ali in⸗
opfi elerici ali in graduz i cardinalii buse lio a ſele quis punit pena ca⸗
ne diccerbo erdeazaune leſie ideſt pꝛeſ byteroꝛũ cardinali are: 1 hbumano auxilio onien angienna. limn
. eſie ideſt pꝛel by 7 bäc matizar. ſi bocĩtra vr nonica? ciuſſi contra
icteretscarereeanear. cier noꝛũ ire pꝛeſumpſerit: oſtolica pellere. qo ſi bocitra vr tlite nte. nge
en candin les ppies!. diacon leezinndereielcx Bpoſie mnerint apoſtolica icertrartiitenr.
4 re nequiuer 4 niã in ſi. mm
Rfrch monn, vape en⸗ aboſtolica ſedez inn⸗ diummuʒ bezʒ pfice cõgregati quo Batns At
ioꝛti J.· e. fi⸗ itauerit ? a itate extra vrbem 1; Inthronizatus
defectü moꝛtui pap be. ſupꝛadictis tentau dere vo auctoꝛ it electionẽ m Inthroniz t
qs i ma. obe. iſicalez honoꝛeʒ aſcen in loco quo eis placuerit e ſi. xriij.diſtinct. in no ,N
Aa io melſ er de i. pontiſicalez honoꝛe a ſiat ppe in loco qt uctoꝛitate re ſx. T
pie guecch olän.l. bono fuerit: ipſia ſibi fauentibns greſ⸗ faciant coceſſa electo au tllitate, mine. ns i
etchnn daa a mn tunz anathema: — dz genchi2 diſponendires in Arate te, n B 3 egvinn CS
ribus, ſed qd ſpectat ad im⸗ ſumpſerit ſacerdo lane eccleſie iuxta qua pPoſlt. j. vii. . CS
re aligd de ſtere pꝛein cto clerò roma ʒat?nſit. Ele ☚ nõ. contra. ſol. muit
petatdꝛen ſzinet rcvj. dit pnmatibꝰeccleſie vel cunctoclere oꝛis quaſ inthroniʒatꝰeſit. Ele anden de hu g aer —
flecrionib cotra id. tuec⸗ Pi dũ ſibi romanũ pontiſicẽc p . ero romani pontificis etiã cũ aliud eſt de ſun e 4
bñ. ſed iſtud ein aionen a eligen icâ traditionex ana/ ctio vero ſſoꝛis fieri dʒ ſoꝛis electione cũ fra de⸗
onicà traditionex ana. liberatione pꝛedece liberare. 45 erot
dene. vr Ag.ad ſ ecle ſecundũu canoni. i. leo. pa.qᷓrti. de bus papa ait. tribus deli Ife.
illa lgicn⸗ neo themaſit. J Keenre elecaoni Ande SSõ ceſſonis poſſtt ſiri . e A
ſicier töras dircvj. Anatheina lcece cõtradicere pꝛe⸗ Sibab⸗ aaeleetl potnerit. „ Mnai ſ ogni⸗ mmir
iudicare.ar. cõtra. S. di. r romampo ante decerne . 9eue teſte 5 ſeopr
iqz. ibi intelligit pꝛete „ . e inopinat atis ſue heredẽ ſub⸗ ſcop
anttonlete eecenatu⸗ el⸗ 83 go⸗ ex ſacerdotibus ſeu pin⸗ B enebeſhliunbt⸗ aceſ. ſerbere gaotdt Peni⸗ ihar
ti. de hoc dixi extra de arbi. bilibus ſeu cũcto jg añ ere non poſſi vt ſu / ꝓhibetur qꝛ nec pa⸗ hſcd
de he matibus no ſe ſoꝛs añ decernere non poſſi oyſes basd
colingit. tra te romane eccleſie it: ſiqdẽ totiꝰin vnũ ↄuene pe liqz. qꝛ nec moy hcnsd
duo foꝛte ↄtra fas. clero huius ſanc ſicis cõtradi pꝛa placuit: ſigdẽ toni electio cõſe⸗/ tuit. viij. .j. moy⸗ ihenen
8 B8 A e btinet. ioni romani pontiſicis cõtra it eccleſiaſtici oꝛdinis electio cõ potuit. vii...
ideo neuter o electioniroman ĩ cõcilio bea rit eccleſia iO fieri ſolet ſes. neceſtrabenduz Ce
. deramus. ſumpfſerit ſicut ĩ cõci 1 t electꝰepᷣs.Si vero vt fier 1c6 tiã fictũ Ane
vt eỹ de elect. cõſi bhoc cere pꝛe riie bani le⸗ crete X oꝛm de ad cõſequenti factri Az.
nec wmann corclin uen not tiſſimi pap baniſacin ney Itez ſtudia ceperint rlnaſe eot ſen / petri enente ſulli CR
c. 4 . α. ,B = c.] 6 W
rinir on an elecla ceil⸗ ectio n pon dieʒ earang captꝰ anone M curabant nnande h
õtra fas:n n dirpa i inz de alterins. . ndici ione decr c dici conſueuit.j. e
grnn hoKanmutte po⸗ õ croſtgicid apramolrads Lelectio oeweinor SN znn
pꝛopꝛio facto. n⸗ de ele. t epᷣo cinitatis ſue pᷣſuma ũ ſacerdotũ a cardinalib o Sententia.l.d 6
ſunperioꝛ iuenirivt er hfe igenden ſibi facere:niſi ter,· ſummo icis Ddʒ fieri: eiectio ve ruʒ partiũ.eỹ de elec.
liʒin ſi. dic iſtud. c locum loqui aut parteʒ ſibif⸗ religioſis clericis dʒ fieri: licet. , mn.
ai etelmraldie es⸗ oe brtchetehe rno ſat. ro eoꝛũ iudicio diuino reſernats eſt t. ee r gcuſc⸗ .
bus partibus. vel die w co⸗ ro filijs ecleſiez tunce et ein. Ande anacletus pa pa ait. cie ditur ergo iſte deſy⸗ Nin
ultco wilriſig fore De n due Dceteiien alter Summoꝛn pontiſficu nin ons eie, monia. nec preiudici n
b Mullu. . i bic dicik. it titate electi fuerint as eoꝛ ſcribit ctionẽ reſernanitt. bitur pape, arg i..
contra,ſed quod hi rmalo peeferendus ſit. De hiß ita ſc Jectionẽ vero ſummox bon v. interrogatu eſt. i
cũvtraq; pars ducitui bono P ius aug.ad bonifati.papam. tificũ vel ſacerdotũ ſibidomi Jectionẽ. ?ita busc
elo. ibi c vtraqʒ pars bonoꝛ duoſne 43 eoꝛ bo ¹ W allit egul
zelo ducitur ꝛ hoc pyp byer Sitemeritat⸗ cocertantinʒ nwaerauir-zclect Aalbnop d quẽ ſpectatinſtitu 3
mati. iritua ad quẽ ſpectatunſt. de
ba cõtra fas. rint oꝛdinati . nis ſacerdotibus ⁊ ſpir o. xvj.q.
Seeneer, Sonre⸗czazgatane, en erſbnopams Leifetiderältce
Dſolcus videt ꝑ pꝛinci i: nullnzex eis futnrũ ſacer tes patriarche archiepi / pot⸗ ſoluere po
piumiſtine de hor pPernnmegerſrc lniine gvoſto ſcopieß pſbyteri ſint o⸗ re ral nls 4
neſtapontolcns hapo⸗ lica ꝑm anſurum cenſemus:q E'venea. dita b⸗ ir⸗
. ſis ..: .ſupꝛa magiſter o endtagbo Ilup
ſtatlc. ⁊ qꝛ ſimonia hereſis , 5 Dea Hic intitulatur. lxxx. di. upꝛam ci oꝛdinãdi
eſt. .q. . eos q ⁊.c. kertur. c cñ i.qð nõ qedoæ loquit᷑ bic de eo ap ſymoniã ele 1 ꝛeqn ſint oꝛdinandi derici.nũc ſubdit in Abus lec olimpo W
liqueat. per hꝛimu.buius d Rä eligendi.na cardinalibus ſymoma ait debeant oꝛdinari.? quidẽ pꝛimates cnͤſnun biflamines
an el e le n85, pabe valano de heren poͤr cnn eeneenen nebantur ptoflamines gentilii, archiepiybi ar
icit hereſis. noͤ ß⸗ . iuſlibet
ubin angenli naelelonen cligat papa ercepiione cuin

lxv
Di. multis contilijs. .xvj.
9°AKmlud ſane. ? vbi
te factuͦeſt er inſtitutöse o I göe.j.plures.
2 boe ex maxim
vbi eoꝛũ flamines. 2b
bea
P

diẽtiã
.xcix. nulli archiepi. ex de orrerao⸗
Ka dedereſen Rülatoblaikckadl rC Smm õ
D debere. le ri.xij q i. to.ſ voluik
otra.xiij.q.j. tioꝛibus cini res cepto generali⸗
meceſtec 8⸗ entioꝛ ctoꝛuʒ e de pꝛecept . .
talclihuge e cinum pnlis 1 frequ idere: ne qð ſan creta wi cunens atẽ longo. di
ibus. p ꝛeſidere ta decre x. rnit
de ciuitat ũ lucinum oꝛteat p inſpira ni⸗ Raerni o. vt. xx.
begi Przpaltanner di bec ſunt ennc tmmin dontng brnc poſſemſont⸗ Panralner
P b icik appello dinan entez atqz ai ernit: vt Viel ſolitarijs muni. miliariu arg. relinquitur
riki go bened llo ſelem din à 2 clemen s8 papa. alri vetu lobſcuris 7 le faſtiginʒ. U melnebor rei iudicis.
nang papaappell apoſtolꝰ bap Ait enĩ lucinus ates vel patri bus vel f ſacerdota icenſi. liij.m boni viri.i. de
inz . n umat ijs tribnat᷑ ſacer laodicen ar bitrio li.l..extra
föͤheti hoſtoliec⸗ pello. tubns locis p mari. . cipijs ex cõcilio la r.fl. de inr. deli. uſis vñ ſi
2òèð Ange Rbeoz ocaiu ſpus puma emexcoe in vicis 1 in calel arrk
o eſt ein 5ae Abes ꝛ loc ebẽt:ne i debere in vici d vintato/ multuz diſtan iner mediſs
tlre petitio el as ⁊ pfriar U ꝛeſidem dð duẽtuʒ chr On ꝛdinari:ſe itni: bos inter ſe in locis lenti ergo
lunen en tgs miesA nmlitg bds rndrinn LDSaden 5 roonſtitni. bog dn ñ
n c.)Rcut 7 J mu bẽ quarum rcuᷣeant ce ſunt:ni⸗ dz pon diſtingui
eſitcie e NieeAt aenisſeaͤn n tempoꝛi aioꝛibus ideſt g ci dinati ſun allo dz qua
cſe 2 . „ resi d boc oꝛ ietia epi interu eſitus 2 qu
anen enonpppotberc pꝛimates gẽti bant 'm ipſ ki aute cenſemus ſ eſbyteri· ni tac regionis ip 1et
. 9 ella briſti ap hil agere cent er aüut pꝛeſ byt gãt. litatis regie ruz. ſic. xvj.q
tunärln PGs eul bypo. negocijs app duentuz cl bas initatis. ſimiliter õſilio epi a cultatis viaruz. .
nlfmrt Ede PFanns, ꝛbibus poſt a ꝛes hatriarc ico cinita ꝛecepto s opoꝝ nõ lon tempoꝛis. in. . diſ.
ſuntr d. zatepore fa⸗ e6 oſuerun en in on Sel debent diſun lis ſine e i wiſrun, inadis
N S 4 ates poſi ſalua tam ꝛes interualo del nincialis ſine lic. Ec de oꝛd
ubtnger . micalas pꝛo⸗ pm negocia ſa te et maio go inte . ez ſui 2 p0 e V dil. vſqʒ.l.
N mensl S olica mſedẽ ũ̃ coſe te poſſit c uſtino a tractauit
uuzſnnn uindas e.ſ.rriiid. awvoſt oſtolica . fficulta ꝛius aug nj. c. aplice.
nlllle e Raannad cae Poekaemeo ape Rabs di Dnde = ngo inter / ſea enat aui⸗
Ke 8Kaies de is fe rabns aa⸗ ghaelte s10, iainmg. a teſhala
hniſicze aapettmelt refereda Mi⸗ d ethnicos octoꝛes llo aſe debent tuã ita voln dil. nouẽ ca.a ꝛdine ulo quo
nimunnte ad pe io fidei. ſed expo Ir apu ꝛimi legis d iarcas Raternitatẽ vt ſibi ipſi nan le repetit.nõ nem hac exe
inmuin Anchiof ſide. ifidelit ſeoꝛuʒ atqʒ p vel patriar li W☚ Ra are epᷣos:v iſiungant: ecn enn en ſine
