r¶ Quia tu es. ð. diſtin. l.
fidelioꝛ.
s¶ Wetram.i.ſuper tue ſi⸗
dei.ſoliditatem. S
¶ Super vnũ.qꝛ vbi plu
ritas ibi diſcoꝛdia de pe.diſ.
ij. quando adam.
ui ¶ Nari.S.d.xxi.i nouo.ẽ.
ij. q.vij. puto. S. puto verũ eẽ
ꝙ pareſ ſuer̃ ĩ oꝛdie ⁊ digni
tate ↄlecratiõis.ſecus in ad
miniſtrationis plenitudine
que ſatiſ differt ab alijs.qdðᷣ
liquet ex illo.c.xxv.di.ꝑle⸗
ctis. ⁊.d.lxxx.in illis.
¶ Vna eſt. j. ð cõ. d.iiij.ali
ud.i.vnica eſt.
v¶ Matris ſue.i. eccleſte eu
ius mater ? genitrix ⁊ pr ge
nitoꝛ eſt deꝰ.vel dic matris.
ſ. eccleſie triumphantis.
VUnũ coꝛpus.i.vna eca
cleſia cõ poſitione mẽb:oꝝ.
a¶ Et vnus.i.vniti volun⸗
tate. vel vnꝰ.ſ.ſanctus è ĩ no
bis.quoꝝ coꝛpꝰ efficimur.
b ¶ Spes.i.vna res ſepara

tta ad quam ſumus vocati.

c ¶ Unꝰ·.i.vna eſſẽtia.⁊ vnꝰ
i.cõſimilis vel denuo.
dα Dnü baptiſma. a quo⸗
cundqʒ detur vel equiualẽs.
i. q.i.g hãc regulã.vel vnus
i. creatoꝛ omnium.
e ¶ Pꝛeſidemus.⁊ ita in to
to ſunt ptes eiꝰ ſicut dicit lex
ff.de reg.iur.in toto ⁊ pars
continetur.
fEpatũ.i.oꝛdinẽ epᷣales.
g Inſolidũ.nõ. ꝙ ſingu⸗
la iura a quolibet inſoliduʒ
tenẽtur.vt.fſ.de ver.vb.l.ij.
7. fl. de ſerui.l. vie.vñ idẽ ius
reſidet apud quẽlibet cũ re⸗
uera ꝗlibet hʒ ſeparatum 2
ſpale ius.ff.quẽadmodum
ler.amit.aquam.
hb.ρVnitas. j. e. q. ſceiſma.
i “Frucus. S. xxiijq. vij.
quẽadmodum.
Ril¶¶Per totũ.S.di. xxj.quã
nis..vij.q.j. nouatianus.
ioannes.
Lienulſẽ. Caſus. In
pꝛima parte dicitur ꝙæ
non poteſt deũ habere pa⸗
treʒ qui eccleſie nõ tenet vni
tatem. In ſcdᷣa parte ꝓbat
eccle fiam eſſe vnam auctoꝛi
tate dñi dicẽtis.ſi duo ex vo
bis conueniunt ⁊ꝛc̃.
i Dbicũqʒ.ẽ. xx.di.c. vlt.
ZS.i.q.i.eum ſcriptura.
nNõ multitudi. . ð ↄſe.
di. v. vnde mediocriter.ver.
quapꝛopter melioꝛ.⁊.j.e.q.
.oOdi. 2 Pieci. 2 in aucten. de
E iüj

reſer. S. pꝛo cadem col. vj.

Ex vobis.i.conueniamusu inter nos.i.. conueniamus nobis inuicẽ.qꝛ tur

pis eſt pars toti ſuo nõ ↄgruens.viij.di.que contra.2. eſt ar. ab oꝛdine verb oꝝ
qꝛ ſemper pꝛimo noĩato dabitur.vt.ff.de vſuſru.l.quotiẽs.ff.de leg.ijcũ pa⸗

hieronp.ꝙ quidaʒ di
cuntur ita eſſe in eccleſia ꝙ
etià ſunt ipſa eccleſia que eſt
vnica colũba qͥ ſine macula
ruga appellat᷑.de qua di⸗

ctũ ĩtelligit᷑ vñe dilexi decoꝛẽ
domè tue ⁊c.ᷓ eccleſiã ſigs

ↄtẽpſerit.nec ſe coꝛrexerit fit
tibi tãquã ethnicus ⁊ publi

Enus. . i.ſi peccauerit.

VNt etiã ipſi. .S.di. xxj.qᷓ
uis. idem dicit.j.de pen. di.

iiin domo.
d .◻ Supa petr. petra aũt

rps de cö. diij. reuera.
RKuga. duplicitas.

. C Macula.moꝛialitas pee
67 Signatus. hoc etia legi

tur de btã virgine.qꝛſpiri⸗
tualis ſenſus indignis ab⸗
ſcondit᷑ ⁊ ſecretioꝛa fidei ⁊c.
xliij.di.in màdatis iõ etiam

dicit ſignatꝰ qꝛ hereticus in

de nõ bibit. na eſt ꝓpꝛiꝰ fõs
cui nõ cõicat alienus.de pe.
Di.i. cuz ergo.

b NPuteus. pute⸗ dr pꝛo

pter occulta myſteria que ſo
lis ſanctis ꝑ reuelationẽ ſpi
us ſancti aperta ſunt.io.
Ethnicus.ar. ꝙ contu⸗
mar hereticus eſt iudican⸗
dus.lxxxji.di.c. ſi qui.

k On afferamus. pone

At ècaſum ꝑillud. xxx vij.
di. relatũ.nꝗ ſunt gdã ꝗſub
tilitate ſua dicũtur ⁊ volũt
aliter iterpꝛetari diuinaſſcri

pturas qᷓ; debeãt.⁊ ita errãt

in ſciſma incidũt.qð pecca
tum iᷓ graue ſit oſtendit ex
enere pene.qꝛ grauius fu
t punitũ delictũ qᷓ; libꝛi exu
io vel idolatria.

UStateras.i.ſentẽtias in
quas. ar. e. de em. 2 ven. vt

menſure.alias locũ bʒ vena
l. coꝛ.ð fal.ff. de extraoꝛ.cog.
annonã. ar. ff. de dolo. ar bi

eriag ve eo qui ſciens.

Et ſciſma.lʒ videt᷑.cõ
cra.vij.q.i.deniqʒ.qꝛ ibi di
ꝙ ſciſma nõ fecerũt ſupple
tm̃ itũ alij de ꝗbꝰ dicit ibi
vel fac vim in eo ꝙ dicit ten
tatũ.n aliud eſt tẽtare alið
facere.ſicut dicitur de dño.
⁊ cñ guſtaſſet nolutt bibere.

n Sceleratius. na dicit.l.
ꝙ maioꝛa delicta maioꝛi⸗

bus penis minoꝛa minon⸗
bus ſunt punienda,. 2 in de

licto equali pꝛopin quas

nibus.caſus dicit

Syrdri C.de teſta.pꝛepoſteri.fl.de ſol.nõ enim oꝛdo.

tribni ſi vno inquit er vobis con/
uenerintin terra ⁊c. vnanimitatem

pꝛius poſuit.concoꝛdiam pacis an
te pꝛemiſit vt conueniat nobis ⁊ ſi
deliter.⁊ firmiter docuit.quomov

do autem poteſt ipſe cum aliquo
connenire qui cum coꝛpoꝛe ipſiuns

eccleſie ⁊ cum vniuerſa fraternita/
te non conuenit:quomodo autem
poſſunt duo vel tres in nomie chꝛi
ſti colligi quos conſtat a chriſto ⁊
eius euangelio ſeparari. Iteʒz bie
ronymus.
Parmg ⁊ ſoluendi non habet po
teſtatem qui vnitatem eccleſie ca/
tholice non tenet.
O Mnibus conſideratis puto
me non temere dicere alios
ita eſſe in domo dei: vt etiam ipſi
ſint domns eadem dei que dicitur
ediſicari ſupra petram que vnica
columba appellatur que ſpõſa pul
chra ſine ruga maculata oꝛtus cõ

cluſus ſons ſignatus pnteꝰ aque

niue ⁊ paradiſus cum fructu pomo

rum.que domus etiam clanes ac
cepit ac poteſtatem ſoluendi ⁊ ligãa

di.hanc domum ſi quis coꝛrigentẽ

coꝝꝛipientemqʒ contempſerit:ſit ti

bi inquit ſicut ethnicus ⸗ publica/
nus.de hac domo dicitur: domie
dilexi decoꝛem domus tue ⁊ locuʒ
b.g.t.⁊ qui babitare facit vnanimi⸗
es in domo:⁊ letatus ſuʒ in hbis que
D. ſ.m.. ð. d. ibimus.Et beati ꝗ ha
bitant in domo tna domine in.i..ſ.l.
e. Igdem hiero.
ariꝗ crimina narijs ſunt penis af
ficienda. .

L On afferamus'ſtateras dolo

ſas:non appendamus quod
volumus pꝛo arbitrio noſtro dicẽ
tes:hoc grane eſt:boc lene eſt:ſed
gfferamus diuinam ſtateram de
ſcripturis ſacris tanquam de the/
ſanris dominicis:a in illa quod ſit
grauius appendamꝰ tempoꝛe quo
dDominus pꝛioꝛa delicta recentibus
penarum exemplis cauenda mon
ſtranit: ⁊ idolum fabꝛicatum atqʒ
adoꝛatum eſt: ⁊ pꝛopheticus liber.
ira regis contemptoꝛis incenſus 2
ſciſma“ tentatuzʒ ⁊ idolatria gladio
punita eſt:exuſtio libri bellica ſede
peregrina captinitate ſciima hia⸗
tu terre ſepultis anctoꝛibus vinis ⁊
ceteris celeſti igne conſumptis.ꝗs
iam dubitauerit hoc eſſe ſceleratiꝰ

commiſſum:quod eſt grauius vin

dicatum. Item gregoꝛius in mo
ralibus.
Erxr ſola eccleſia ſacriſicium domi⸗
nus accepit.

¶ Aia ex ſola eccleſia catholi

ca veritas conſpicitur. apud

ſe eſſe locum dominus pꝛobibet ð

eſſe penas.in auct. vt fratrum filij.col. ir. ⁊ videtur ſᷣm boc

ſi quo ad pꝛincipiũ.vt ar.j.q.iij.inter ſciſma.⁊ ita nõ eſt cõtra.vel die ꝙ

lʒ bereſis ſit maius cimẽ in ſui natura ꝙᷓ ſciſma.magis tñ peceauerů=t

quovideatur.in petra moyſes po/
mitur vt dei faciem contempletur:
quia niſi quis fidei ſoliditatem te
nuerit diuinam pꝛeſentiã non agno
ſcit de qua ſoliditate dominus dicit
ſuper. h. p.e.e.m.ſola quippe eſt ꝑ
quam ſacriſicium dominus accipi

At libenter ſola que pꝛo errantibus

intercedat ſiducialiter. vnde etiam
de agni hoſtia dominuſ pꝛecepit di
cens. In vna domo comedetis ne
qʒ efferetis de carnibus eius exira

foꝛes.in vna namqʒ domo come⸗/

ditur.quiaĩ vna catholica eccleſia

vera hoſtia redemptoꝛis imolatur
De cnius carnibus lex foꝛas efferi

diuina pꝛohibet:quia ſanctum da/
ricambus vetat:ſola eſt que intra

ſe poſitos valida charitatiſcompa

ge cuſtodit.vnde ⁊ aqua dilnnij ar
cham quidem ad ſublimioꝛa ſuſtu
lit:omnes autem quos extra arcbã
inuenit extinxit. Iem ambꝛo.

Hiõ exbibet ſidemi cbriſo:qui coꝛ

pus eins diſcerpit.
Duocanitů ad ſe cypꝛiannſepi
ſcopum ſatyrum:nec vllaʒ pu
tanit veram niſi vere fidei gratiaʒ

per cunctatuſqʒ ex eodem eſ:vtrũ

nam de catholicis epiſcopis eſſet:
hoc eſt ſi cum romana eccleſia con
ueniret.⁊ ſoꝛte ad id locoꝛum in ſciſ
mate regionis illius eccleſia erat lu
cifer enim ſe a noſtra communio/
ne diuiſerat:⁊ quamquam pꝛo ſide

exnlaſſet: ſideiſue reliquiſiet here/

des:non putanit tamen ſidem eſſe
inſciſnate.nam ⁊ ſi ſidem erga de/
um tenerent tamen erga dei eccle⸗
ſiam non tenebant:cuius patieban
tur velut quoſdam artus dinidi ⁊
membꝛa lacerari.etenim cum pꝛo
pter eccleſiam chriſtus paſſus ſit ⁊
coꝛpus chuſſti ſit eccleſia:non vide
tur ab his exhiberi ſides chꝛiſto a
quibus enacuatur paſſioeins atqʒ
diſtrabitur. itaqʒ quãnis gratie ſe
dus teneret' metueret tanti nomi

mas debitoꝛnanigare:tamẽ eo trãſi

re maluit vbi tute poſſet exoluere.
iudicabat enim dinine ſolutionis
gratiam in affectu'ac ſide eſſe.quã

quidem ſtatim vt pꝛimum copia

eccleſie liberioꝛ fuit implere non di

ſtulit dei gratiã: accepit deſidera

iꝗ ⁊ ſeruabit acceptam.
Idẽ bedaſuper ioannis epiſtolã.
Etiam coꝛpoie ab eo recedenduʒ
eſt qui ſidem chriſti non habert.
MWnis qui recedit? non per/
manet in doctrina chriſti bic
deum non habet. qui permanet in
doctrina chriſti bic ⁊ filiuʒ ⁊ patrẽ
habet.ſi quis venerit advos:⁊ hãc
doctrinam afferet:nolite eum reci
pere in domum:nec aue ei dixeri⸗

8C0.

ſciſmatici qᷓ illi here
ticiꝗ idolũ adoꝛaue⸗
rũt cũ illi ꝓmptioꝛes
eſſent ad hocqꝛĩeg

pto ↄſueuerũt vides⸗

re idola adoꝛariab e⸗
gyptijs. Nʒ choꝛe da⸗
tà ⁊ abiron nõ pecca

uerũt ex aliqua ibeci

litate vel ↄſuetudine

ſed im̃ ex cõmumacia

vel ſcienter.⁊ m hũe

intellectũ ſceleratius
erit aduer biũ. Nã q;
to maioꝛ eſt cõtẽptus

tanto maius ſcelꝰ cõ⸗

mintitur. xl. diſ. cbo

mo chꝛiſtianul.

0 C Nia er ſola.

ſus ꝓbar mul

tiplici auctoꝛitate

ſaluari nõ poſſumuſ
niſi teneamꝰ ecclene
1vnitatẽ.vt.S.i.q/i.ex⸗
tra catholicam. .c.ſi
gs lgt. S. xcvi. d. c ij.
p Quiga ſanctũ da
Di. i. no nulli. io.

q ½Suocauit. he⸗

JA redes. ,aliquoſ

inſtructos reliquiſſet

Sutauit. cypꝛia.
enerẽt. lucifer 2
ſatyrus hoc aũt nõ ꝓ
deſt. vt.vij.q.i.ðᷣniqʒ.

1 . Krtus. artꝰ dicu⸗
tur epiꝗ viriliter ſu-

ſtinent eccleſiam.
u ¶ Paſſo.i. eccleſia
ipſe paſſus eſt.

x¶TTeneret. iure ob

ligationis.nã ꝗlibet

pꝛela tꝰ eſt dñicus de

bitoꝛ.xlix.d. diſpen⸗
ſatio.

PCSolntiois.i. pꝛe⸗
dicatõis.qua audita
ↄuertebant᷑.⁊ ſic ſolæs

uebant᷑ a peccatis.
3 .In aſſectu. nꝗ af
fectꝰ ſine affectu nõ

ſoluit dñicũ debuoꝛẽ
Hzʒi Sriũ ſiat vt. hꝛ de
pe. diſt. i. §. ſimiliter.

⁊ illud de pe.di. vj.c.
i.ibi.nã ex veſiderio

⁊c. ⁊ idẽ ẽ ĩ obligatöe
qua ꝗlſtenet᷑ ho.ſi pa

ratꝰ ẽ ſoluere.⁊ nõ in
uenit cui.nõ iputa⸗
bit᷑ ei. C. de vlu. acce
tã. ff. de arbi. celſus.

a . Bei graʒ.i.liber⸗

tatez pꝛedicandi.
Et accepitidem

cypꝛian poſtea.
ADnis. 2 pa⸗
trẽ.d. di. xlij.

eſcamus.

d Nec aue. rj. q. iij.
excommunicatos.

v ol.x. bm boc ch maius 1
iit peccatu ſciſma ꝙᷓ bereſis.ſʒ ↄtra.Dj.xxxij.q.vij.q in oibꝰ z dic om
ne ſciſma hʒ herenʒ annexã. marime ex quo ꝑſeuerat. vñ nõ eſt dria ni

xxiiij. ccxxxij
uu a¶VDCommunicat 5. dl xliij cum hadrianus. mM Cibum de quo cibo ꝛ que ſiti hapemn⸗ Eriſdiſauarer, R V
anen bNoannes. euangeliſta. äl Mu C Geſtimenta. cu fuit baptizatus. ]. de con. di.ii. poſt baptiſmũ. vel fuit mo
el (c¶Erkhibuit. nam cepit ieſus ſacere ⁊ docere.ð.xxxvj.di.. ecce.ar.ff. ᷣ —naschus.
. N re mi. offictum. o CARar gar ite.ſ.ſacra eccleſie.ro. vel ſidei.xi. ij.nolite.
nni dl Ingreſſus. ita etid; religioſi poſſunt intrare balnea. q intellitko ꝓpI Et aquile. .alie eccleſte ſideles que alte volant.er.de renun. litteras.S.
in in neceſſltate arg. de . a ren ilege
ſn conſe.di.lij. peruenit . , 41 Pꝛofligato. 1. diſipato.
utd Sʒ videtur excuſari tis. Qui enim illi dicit aue.cõmnni terreat magnitudo: tamen innitat nnier acchniln⸗ ꝓfliga
in eliam in hoc caſu.xſ. catꝰ illius operibus malis bec enix, phumuilitas:a ſacerdote victima' ſa 6 dde⸗ ideicom. ſancimus
lani q.ii.am mltos. ⁊ ia foannes de ſciſmaticis ſiue hereti:· lInutem: a paſtoꝛe pꝛeſidium ouis fla eg ec. pꝛouin, qui oꝛ⸗
tnn nan vebemullanari cis vitandis: que verbis docnit: er gno. ſatiſcat innicia romani culmi Zinarig vti oconſumere
ntin An dich ehonede factis exhibuit⸗Narrat emiʒ de ilo ms. recedat ambino. Cum ſuccelſ/ 1 uruinemio, ſidle vl
nue muliere. lrxxj.di.non uditoꝛ eius ſanctiſſimus vir 1 mar ſoꝛe piſcatous ⁊ diſcipulo chriſti patrum doctrina.
henkk oponet. C. de reyu . tyr foꝛtiſſimns policarpniſmyrneo loquoꝛ ego nullum pꝛemium niiũ Fecundo.i.dogmata be
lönnen vl.. vlt. ſed nec oꝛre rum amtiſtes:quia tempoꝛe quodã chꝛiſtuʒ ſequens beatitudinitnue. ii reticoꝛum.
enti cu eis. nunquid in cum apud epheſum balneas lauan cathedre ſancti petri communionẽ t ¶Nolium.i. hereſes.
— ecclena interdicta poſ digratia fniſſet ingreſſus vidiſſer conſoꝛioꝛ. ſuper illa petram funda Auenaſq;. i. ſeiſmata.
Küind ſumus oꝛare.ſfic tacite ibi cherinthumexire: continuo di/ tam eccleſiam ſcio.quicunqʒ extra rC Begeneranr vegene⸗
ei Sõ ſceſſit non lotus dicens: ſugiamns panc domum agnum comederitp ande mocmncnut. s. dulv,
1N engenneenen⸗ hic ne 2 balnee ipſe nos corupuͤt phanus eſt ſiquisin arcbanoe non Polut..bereticos pꝛe
inlt Pöraroeiſnirentſn inquibus cherintbuſlauatnr inimi fnerit: peribit regnante dilunio. r Eoe. .. erell
edlle toꝛ hereticoꝛum. mul ( us verſtatis. Idem etiam policar pꝛo facinoꝛbꝰ meis ad eam ſolun ; Aperiũtur i coopiũtur.
Pürnl ti catholici eði miſi Pus martoni cum aliqũ occurriſſet dinem commigrani:que ſyriam cõ a Zuio papa.
pi m ns ma0 igr . 9 pap
hcnſar ſunt in exliũ quouʒ dicenti ſibi:agnoſce nos:reſpondit iicto barbarie fine dererminat.nõ b aima. :1. victimd“ a
Sfun vnus fuit lucifer. I agnoſco pꝛimogenitum ſathbane. poſſum ſanctum domini tot inter· cx puniẽd' ſi peccauero.
ake. moꝛtuo conſtantino tem hieronymꝰ . iacentibus ſpacijs a ſactimonia tua c Fatiſcat. i. ceſſet vel de⸗
tögi reuocati fuerũt.⁊ cũ ꝛophanus eſt extra eccleſiã bti ſemper expetere. Ideoqʒ collegas ,
hanut huoſer og er w per petri agnum comedere tentans. tuos egyptios martyres conteſ, d C. . Innllini. ertotlenlſa
nn ederſtamalenem Aonia vetus oꝛiens inter ſe ſoꝛesſequoꝛ: ſub onerariſſpnana ynd iaiſepe naſtirur,
fne dicaret mift diaconũ 2 populoꝛum ſuroꝛe colliſus micula deliteſco.non noni vitalem wwone, vnus allegarer no
lg ſuum pno ſe qui ehm diſciſſam domini tunicamꝛ de ſua/ miletum eſpuo.ignoꝛo panlinum brilitatẽ alterius alius er ad
banbe quẽdã ibi oꝛdinautt. pertextam minutatim per fruſtra quicunqʒ non tecum colligit ſpar- nuerſo reſpondi. piſcatoꝛi pe
iclee ſz hic maioꝛi parti bo diſcerpit:⁊ chriſti vineaʒ vulpeſex git:hoc eſt qui chꝛiſti non eſt anti, tre ſabꝛi ſilio ſucceſſoꝛẽ que
dletkn minum non placuit. terminant inter contritos lacus ꝗ chuſti' eſt. Item ambꝛoſius. rimus nõ auguſtio notabi⸗
að factu euſebius re non babent aquam 2 difficile vbi HWerencoꝛumconſoꝛtia catholici⸗ litatis faſti. faſtus litem pa
un raln anſiſ aRansornsconcingie ſunt fngiẽdau.. ſtoli farhernign um, tapii⸗
Fülncfht - ea. oſſit intelligi:ideo mibi cathedr Vie dignioꝛ domus apoſto P noꝛtis iter.
Nuüinn ait atne olenepi Pern Raem apoſtolico oꝛe lauda co Pecaofgreiſ qʒ e Heinorbuig: pur.
iki ſag viaronononeſſe kam cenſui conſulendaz. Inde nũc ſanctarommana eccleſa: ant quis b Del ige euchariſtmn.
ne receprum receſlten mee anime poſtulans cibum vn, ſerendus magis ommbus videtur Priub onenarijo ima
in quibuſdaʒ epiſcopsis de olim chꝛiſti veſtimẽta ſuſcepi. quam chꝛiſtus eſt: qui pedes ſuis gnis nauibꝰ nam quedam
iait⸗ aliſs. nee voluit aliloo neqʒ vero vaſtitas tanti elementi conſuenit auare bo pitibns⸗ quoſ ſuntonerarle.qued epha⸗
ſt mm ſtatuta ſeruare, liquentis ? interiacens latitudo ter cunqʒ; ſua receperiſoomo polluti ce.i.boĩes lerentes. vr fl de
inmd Etcum heunre rarum me a pꝛecioſe margarite po non patiatar habitare veſtigijs ſʒ exer.l.i.S.ihj ſi ⁊ ab alio mu
ice o bienglut vbip tuit inquiſitione pꝛohibere. vbicu⸗/ macnioſos ſiin ea receperit hcet vi 4 men. merß
— . luciferij eiſina erat ſe ment corpns ite cõ Esrtnn⸗ te pnoꝛis in reliqu tamen mũda; Se ꝛqcuqʒ a ſide catholii.a
minatũ.tunc vocauit quile ꝓfligato a ſobole ma re dignatur pꝛoceſſus.hic eſt igiurr diſrepat ei contrarius eſt.
ne. ad eũ quẽdam epiſo la patrimonio apnd vos ſolos in ſolus quem nemo debʒ deſererene (.de ludi celicolarum. arg.
6 pum illius loci noĩe coꝛrupta a patrum ommnino ſernak mo mntare cni bene diciturꝰ domi ff. de fidecõ. l. ſi ei.
in ſatpruz inquirens ab auctoꝛitas:ibi ceſpire terra ſecũdo nead queʒ ibimus verba vite eter vC). De. domus. Caſus
ii eo an eſſet. de caholi domini ſeminis puritatem cẽteno ne habes ⁊ nos credimus.vidimuiſ Dne ſũt eccleſe.vna
e eviobia h auts fructu refert. bic obruptaſulcis ſin erecutoꝛem celeſtium pꝛeceptoꝛũ: cathslica que inon patitur
ne enen nee. Menta in lolium'anenaſqz degene gni quoniam non mutaun hoſpi/ ppollutos pabitare in ſe cuʒ
tnie oun nee rant:: Nunc inoccidẽte iol inſticie flum celeitium conſontium babira babear rym habitaroꝛem.
ehn neniret traſtuiit ſeld oꝛitnr. in oꝛientẽ autem lucifer ille tionis emeruit. fides ergo in pꝛmii us ner o dene dectkre,
ffind alias partes. vt oaum qui ceciderat ſupꝛa ſidera poſnit eccleſie querẽda mãdaiur: in qua*ʒ·k benus.

opoꝛtunitas a domi

thronum ſuum. vos eſtis lux mun

ſi chꝛiſtus habitatoꝛ ſit hand dubie

pꝛedicandus ⁊ habitaculuʒ

N,. ñ. Alia eſt hereti
Nutd no daretur. ad eaſlẽ dli: vos eſtis ſal terre vos vaſa au, ſit legendum.ſi vero perfidus po/ * a Ananber ſemg
ſige bpartes peedicaturuus reaa argentea. Hic teſtea vaſa vi· pulus aut pꝛeceptoꝛ hereticꝰ defoꝛ vitanda eſt. ne ariditate eini
nge reuerteretur. ga ferrea ⁊ eternum operiuntur in / mer babitaculum eccleſie vitanda polluamur. deſerendus eſt
Fin e Dannpern cendium.quãquam igitur tni me eſt hereticoꝛum communio:ſfugien ergo hereticus poſt admo⸗
Las. . Z nitionez.
dddt nymns. dicit in eccle iIngreſm. ppter
illn ſia oꝛientali hereſes . Nid man ngr lus⸗
gilken ⁊ ſciſmata pullulare.quod non eſt in eccleſia roma na.cnius fidem ſe p poſtolica pꝛedicatione. ðð
lH ſitetur tenere.⁊ lʒ loco ſit remotus.non tñ mente. Nam ſi quiſin e¶, nõ ꝑ Qui pedes.ideſt operationes. pꝛauas.
NAhn inueniatur peribit. ſcut illi qui ſunt nuenti extra archam dilnuij. ¶Deſigüjs ideſt operibus.
fC nseeenle ele n fecene pera vereri hoio. vel⸗ Dichnr Z reliquñ: ideſt decetero. ꝛ ita eraudi i. q.vij.quotiens,
6tu diabol ver/ oꝛiẽs reſpectu xpi de quo legit. viſfitauit nos oꝛiẽs ex alto. Benedicitur. a petro. vt de con. di.ij. fone dicas. im chꝛiſtus de
Nificd 8 ¶Indiſciſſam. S. t vj. q. vij. ſicut deinde. ndeinen nean Nüeringatn aens de .

xiſſet. niſti quis manducaueri carnem meam ? biberit ſanguinem meuz ꝛ2c.
reſponderunt quidam. durus eſt bic ſermo.⁊ ſeparauerunt ſe ab eo.vt de cõ⸗
— quidem.petro dicente domino. ad quem bimus. verba vite
ne habes. .

4 Hoſpitium.ar.contra illos qui ſepe mutant hoſpitiuʒ.

„

4 b¶ XTunicam.i. eccleſtam. vel tunicãᷓ deſuper cõtertam.ſ.charitate que
Kgd ſub vno coxice multa genera.i. ſideles continet. vt.xliij. di.ſit rectoꝛ.
ae ſCContitos.ideſt hereticos humiliatos eternaliter conterendos vł
HSõ aeum falſas cotnrncat cantanbahſee⸗ . .
R[ Zacus. lacus dicitur qꝛ non habet aquas inte igentie. In qua.ſ.eccleſia.ᷣfi.i.qꝛ legendum.i.eligendum eſt ibi eſſe. vel in unatec
h ¶ Sisnatus.in eccleſa dei. vt.. e omnibus. dena eligendum ibieſſe babitaculum ſi chriſtus ibi ſit ſiaffrmatiue ſneſligt

. E iiij

tur.i. qꝛ reuera ibi chriſtus habitat baud dubie.i.non⁊ vere non dubie fit. q.

dubins in fide eſt hereticus.er de heretici. c.i.
4 edũ.i.de affectibus noſtris.
bC Penii donrime hereticoꝛunm.
c ¶ ¶NMe fatiſcentibus.i.fiſſum facientibus vel deſicientibus.

d ¶ Sitcitatibus.i. qe here⸗

tici facti ſũt.vt.i.qi.ſicut eu

nuchus.

e ¶ Bumi. alta puella res

tardat. aliena pedes.
¶Infürmitates. S. ij. q. vij.
5§. de his. S. di. xlv. recedite
lrxxxvj.non ſatiſ.S. xiiij.q.v.
ſcriptum.
g .Beuita. ? ita ei nõ pan⸗
das ſniam.ſidet noſtre.ar.xj.
q.iij.nolite.xxiij.q.itij.quidã
nõ antem quo ad conectio⸗
nem ar. i. q. vij. coöneniẽtibꝰ
ibi quottidie intellige tam

poſt pꝛima ꝙᷓ poſt ſecundaʒ

⁊ hoc de iam dãnatis.gd tñ
ſuper hoctenendũ ſit. nota
ui.S. ꝓx.q.v.nõ vos Si aũt
quis errat in fide nõ ſtatim
eſt hereticus.vũmodo para
tus ſit coꝛrigi vt. ð. e. hec ẽ ſi

aut non vult corigi vſqʒ ad
annum ammoco eſt haben
dus ꝓ heretico.vt e de be⸗

re.excommunicamus.
h 0 Qicunqʒ. abſolui. .
de pe. di.i. verbum.
iCIngredi. cum iſte claueſ
habeat. vt. S. xx. di. F. l. 0,
K O Di leſtiuitates. oues
non tenenies vnitatẽ
eccleſie.

1Reſpuam. bucuſa; ſũt

verba pꝛopbete.
mM. S ſual. ar. Z. ſcholares
qui vadunt ad eccleſiam vt
videant dominas.qꝛ ibi po
tius attendunt cãm ſuam

iᷓ dii.
n ¶ Similitudine. eſt ſigu
ra antropoſpatos.naʒ attri
vnitur deo qð eſt hõis.ſcili⸗
cet claudere nares.nõ enim
Ddeus bʒ mẽebꝛa diſtincta. ſi⸗
cut dicunt quidã beretici.j.
gq.iij.qda. ver.antropomoꝛ⸗
fite. eſt ar. hic ꝙ ſi dericus
agit contra laicum debet lo
aui vulgariter.
o Holocauſta. S. qi. illi of
ferunt.
p .Mon ea. vtremuneret
eterno pᷣmio.S.xiiij.q.i. ſcri
ptum. jj. de pe. di. v. cöſide⸗

ret.S.e.q.i.alienus.j.de cöõ.

di.v.nõ mecdiocriter.S.xiiij.

q Vnadeꝛ vidua. de qua
babes de pe. d. v. clii.
F ¶ Duo minura affectum
dantis penſat cenſura tonã
tis. vnde illud . Jupiter vt
centũtauroꝛũ ſanguine fu⸗
ſo. Sic capitur minimi thn
ris amoꝛe deus io.

*TNS ſana.j.xxviij. ð.
i. F. ex his. S. di. xliij.
in mandatis.S.ſed dicit᷑ ibi
deeſſe ſidei.non ꝙ ſit ſidelis
ſj quo ad pſfectionem.
t ¶ Juſtuſ.i. iuſticia efficit vt
ſit dignus vita eterna. Haʒ
vbi xpᷣs non eſt fundamen⸗
cum ⁊c̃.vt.i.q.i.cuʒ paulus.
oẽs enim virtutes patiũtur
detrimentum ab vno vicis

da ſynagoga. cenſetur excutiendui

pedũs pulnisne fatiſcentibus perfi
die ſterilis ſiccitatibustanquã bin/

miearide arenoſeqʒ mentis tue ve-

ſtigiũ pollnatur. Mam ſicut coꝛpo
reas infirmitates populi ſidelis ſu

ſcipere in ſe debet euangelij pꝛedi-

catoꝛ:iuxta qð ſcriptũ eñ:quis inſir
matur.⁊ ego non ifſirmoꝛ. ita ſi qua
eſt eccleſia que ſidem reſpuat: nec
apoſtolice pꝛedicationis fundamẽ
tũ poſſideat:ne quã labẽ ꝑfidie poſ
ſit aſpergere deſerenda eſt qð apo⸗
ſtolus quoqʒ euidenter aſſeruit di⸗
cens:hereticũ hominẽ pꝛimã.ſ.coꝛ

rectionẽ deuita?. Item beda ſu⸗

er matheum.
Nec peccatis ſolui nec celeſte re
gnũ ingredi ab vnitate dimius ec/
cleſie poteſt.
Vicunqʒ ab vnitate fidei vel
ſoocietatis petri apoſtoli quo.
libet modo ſemetipſos ſegregaue⸗
rint:tales nec vinculis peccatoꝛuʒ

abſolui nec ianunam poſſunt regni

celeſtis ingredi.
tem hiero. in amos ꝓphetam.
on ſuſcipiuntur ſacriſicla quoꝛũ
ſides repꝛobatur viia.
i pꝛoieci feſtiuitates vĩaſ
2 nõ capiã odoꝛem cetuũ ve
ſtroꝛum:qꝙ ſi obtuleritis mihi holo

cauſtomata:= mnnera veſtra non

accipiã:⁊ vota pingniũ veſtoruʒ re
ſpnam..odit aũt deus ⁊ non ſolum
odit:ſʒ pꝛoijcit ſeſtinitates eoꝛuma
nõ celebꝛant feſtinitateſ dei ſʒ ſnasꝰ
poſt pauca odiſſe aũt ⁊ nõ odora
ri ⁊ pꝛoijcere humana loqnitur ſi⸗
militudine:vt nos affectuʒ dei no
ſtris ſermomibus agnoſcamus.⁊ ſi
holocauſta obtulerint: vt videan
tur ieiunare:dare elemoſynas:pn/
dicitiam polliceri:que holocanſta
ſunt vera:non eaſuſcipit do minns
Nam nõ ſacriſicioꝛum magnitudi
nem ſed offerentiũ merita cauſaſqʒ
diiudicat.vñ ⁊ viduaP que in coꝛbo
nã duo minutamilſerat:omnibns a
ſaluatoꝛe pꝛefertur qnia dominꝰnõ
ea que offeruntur ſed voluntatem
reſpicit offerentium.
Fei auguſtiuns.
bi charltas non ẽ:ibi ſides vel in
ſticia locum non habet.
Bi ſanafides non eſt:nõ po
teſt eſſe inſticia:quia iunſtus ex
ſide viuit:ne qʒ ſciſmatici aliqd ſibi
ex iſta mercede, promittãt:qꝛſimi/

liter vbi charitaſ nõ eſt:non poteſt
eẽ inſticia dilectio eni ꝓximi malnʒ

nõ operatur:quã ſi heretici haberẽt
non dilaniarent coꝛpus chriſti qð
eſt eccleſia.
Item innocentins papa. ..
A nde recedens ſpiritus perfectio
nem amittit.

vt de pe. di. v. ci. vt in hoc caſu.i0.

„1 27

si.q.i.dominus declarauit.

„

VEretici cũ a fide catholica ðe

ſtiterint:perfectionem ſpiri /

tus quã acceperant amiſerunt.
Itẽ cypꝛian. magno filio ſaluteʒ.
Sacrincij poteſtate penitus carent
beretici. .
O Idicimusl oẽs omnino bere
ticos ⁊ ſciſmaticoſ nihil hẽre
poteſtatis ⁊ iuris pꝛopter quodno
natianus nec debet nec poteſt exci
pi:quo minus ipſe quoqʒ extra ec
cleſiam conſiſtens ⁊ contra pacem
ac dilectionem chriſti faciens inter
aduerſarios ⁊ antichriſtos compu
tetur.⁊ paunlopoſt. Eccleſia vna
eſtque vna⁊ intus eſſe ⁊ ſoꝛis eſſe ñ
poteſt.ſi enim apnud nouatianumẽ
apud coꝛneliũ nõ fnitſi vero apud
comeliuʒ fuit:qui fabiano epᷣo legi

tima oꝛdinatione ſucceſſit:⁊ quem

poſt ſacerdotij honoꝛeʒ marivrio
quoqʒ dñs gloꝛificanit: nouatianꝰ
in eccleſia non eſt:nec epiſcopuſcõ
Puten põt:vt ꝗ enãgelica ⁊ apoſto
ica traditione contempta nemini
ſuccedens a ſeipſo ouus eſt. habe⸗
re nãqʒ ant tenere eccleſiam nullo
modo poteſt:qui oꝛdinatus in ec⸗
cleſia non eſt:⁊ paulopoſt. Nð ve⸗
ro eundẽ quẽ ⁊ nos deũ patrem eũ
deʒ filium xpᷣm enndem ſpũm ſan/
ctuʒ nos ſe dicuntur:nec adiuuare
oteſt tales. ſfra.innenimus in ta⸗
i facinoꝛe nõ ſolum duces ⁊ aucto
res ſed etiam participes penis de/
ſtinari:niſi a coione maioꝛum ſe ſe/
parauerint pꝛecipiente domino ꝑ
mopſen ⁊ dicentem:ſeparamini a
tabernaculis hominum iſtoꝛnʒz du
riſſimoꝛum:⁊ nolite tangere de om

nibus que ſunt eoꝛum:ne ſimul ꝑa

tis in peccatis eoꝛum.⁊ quod com
minatus per moylſen dñs fuerat ĩ⸗
plenit:vt quiſqʒ quiſe a choꝛe da/
than ⁊ abyron nõ ſeparaſſet penas

ſtatim pꝛo impia cõmnnione ꝑ ſol

neret.quo exemplo oſtenditur ⁊ ꝓ
batur obnoxios oẽs culpe ⁊ pene
futuros qniſe ſciſmaticis cõtra pꝛe
poſitos ⁊ ſacerdotes irreligioſa te/
meritate miſcuerit. ſicut etiam per
oſee pꝛophetam ſpiritus ſanctus te

ſtatur ⁊ dicit:ſacriſicia eoꝛum tan

guam panis Inctus ⁊ omnesꝗ mã
ncant ea contaminabuntur docẽl
⁊ oſtendẽs omnes oino cnʒ aucto

ribus ſuis ſupplicioconiugij ꝗ fue

runt eoꝛum peccatis contaminati:

que ergo apud eos merita eſſe cir-

ca deum poſſunt.quibus ſupplicia
dininitus irrogantur. infra.ñi autẽ
foꝛis cnncti ſcimatici ⁊ heretici nõ

hab ent ſpiritum ſanctũ:⁊ ideo apõ
nos eis manui imponitur: vt bie ac

cipiatur quod illic non eſt nec dari
poteſt mamfeſtum eſt nec remiſſio
uem peccaioꝛum per eos dari poſ

5

“

n Eretici perfectioni i ſanctitatem. vt...i eos qui. vel iuſticias

xNJaicimus pone caſum per illa duo. viſ. a.tkactus eſt nouatia⸗ .
nus. MNã cũ coꝛelius canonice eſſet electus in papam. nouatis

nus a ſciſmaticis vo

lebat eligi.cötra quẽ

dicit cypꝛianus eum

nõ poſſe habere ali⸗

quã in eccleſia ptãtẽ
cum ſit ſciſmaticus
cuʒ ecdleſia vna ſit et

apud duos eſſe non

poſſit.pꝛobat poſtea
exẽplo choꝛe ⁊ datbã
⁊ abiron ꝙ nõ ſoluʒ
tantũ ſciſmatici ſʒ eti
am auctoꝛes eoꝛũ pu
niuntur. Vltimo di

cit eos remiſſionẽ qS

nõ hñt dare ñ poſſe.

yMNibil habere.

ar. ex de ſciſmaticis.
c.i.xij.q.ij.alienatio⸗
nes.ſi tamẽ eſt occui
ius. toleratur quod
facit.vx.S.nõ. in pꝛĩ.

quia omnis ſciſmati

cꝰẽ hr̃ticꝰniſi ĩ ſümo
õtiſice vt ibi dixi.
Pꝛopter qd. ar.
ab vniuerſali ad ſin

gulares res.ix.q.iij.

cũ ſcimꝰ.qñqʒ ad inſ
nila .i.q iij. ſaluatoꝛ.

qñqʒ a pᷣ ad vltimuʒ
Fvip bidolarria.

NHon fuit.ſi eni⸗
iudicatur res eẽ mea

per conſequẽs iudi⸗

catur nõ eſſe tua.vt.
ff. de pꝛocu. põponiꝰ
.ij. 2.ff. de excep. rei
ludi. ſi inter.itẽ ẽ bic
ar. ꝙ duo epiſcdpiñ
pfit eſſe in vno epᷣatu
inlolidũ vt queri ſo⸗
let. vij.q.i.nõ autem.

b. ¶Aſeipſo oꝛius. ?

iõ in ſeipſuʒ cadere ðᷣ
bet. ⁊ ita nemo poteſt
ſeipſum eligere.vt.i.
g.vj.ſicut is.extra de
iure pa. per:veſtras.

nec pꝛetoꝛ ſe dare tu-

toꝛẽ põt.ff. iu.⁊ ci.
pꝛetoꝛ.arg. S. ff. de Z
hen. em. ſſtulas. S. i.

cadinuare, nam ꝗ

totã legẽ cuſtodit of⸗
fendit aũt in vno fa⸗
ctus eſt oium reus.
vt. j. de pe. di. ij. S. ites
opponitur.ſi enim iĩ
gt. S. vij.q.i. deniqʒ.

d ◻Separauerint.

S.i.q.i.fi ꝗs inquit.

e ¶ Supplicio. equa

i.lqꝛ facto cõſenſerũt
vt.i.q.iij. qui aliom⸗

f ¶ Merita intellige

eterna.nã ⁊ cẽpoꝛalia
pñt. ri j. q. ij. qlibet.

¶ Supplicia. nam
. in pena nõ poteſt eẽ

pꝛemium.ar. xvj. l.i.
legi.?.ff.de nego. ge.
ſiue hereditaria. fl.
ex qui.cau.ma.l.ſcis
vi. 2. fl. de interdic.?
releg.l.legatoꝛum.

b XLuncti..kld.

fhontun
Gtdin
ſinnt
ffnit
ſtmtio
oſabe
Gduaſs
ochnne

6fnon

ce
inpone
ptokt
Günlan
nſder
lndrid
lun deie
F nl
ſöhagen
cilvpin
tanes
lſpie
Nbie
QArii
biove⸗
ſenp

feſpii

hociſ
uei

Mebe
ur

e
lnſ

6 .

ſenu

llii
ſe

fie

nten
bices

u
ice

xxiiij. ccxxxiij
ſii,nibil. a Apeſtolico ar.q; metropolitani ab apłico ſunt oꝛdinandi.h ↄtra lj.di. ꝗĩ
a7 Qiotra. C. que res ven. non. poſ.. NN. aliquo. .lx vi.di. ci. er de tẽ. oꝛ ſ archieps. ego dico de iure cõt a ſuis ſuffra⸗
Nn b¶¶ VPꝛuati. bic habes ꝙ dicuntur pꝛiuati llli qui non ſunt p aneis eũ debere conſecrari.ſed tñ papa conirarium faciiio.
ſ diti aliqua dignitate. “ Pr Meciolan.S. xi.q.i.iſtud io.
un cC Wenle. rro-vi olcui 5lidi:non coganttx.õ.xij.q.ij.cd S In qua.i.ad quam. nimentelto i vniner,
dn rebus.S.xxij.q.ij.fra v niuerſalis.
itas. ff. de inius . r... “ B =G Num.
n EHD n ſe quos conſtat ſpiritum ſanctuʒ nõ notiſſimũ omnino ſit beati tamẽ an u . Melins. ar. iudicem in
ie ¶Pꝛoſeriptionẽ?. babere. Item liberius papa. guſtini teſtimonio compꝛobamus eo loco debere iudicare. vbi
☚ 5. rriij.q.v. de liguſi Dꝛopꝛio ſpolient᷑ bonore qui con audite quid i quodã opere ſuo pꝛe rei veritas magis poſſit in⸗
t bus. tra pacein eccleſie niiuntur. clariſſimꝰ doctoꝛ dicat eccleſie.ait quiri.xxxiij.q.ij.ſiue.ar.xxiij.
tn e¶ IJganobiles. loꝛte Ai contras eccleſie pacẽ ſunt eni ꝙ ſi nullo modo recte dici bõt en mi eỹ ð ap. er pte.
In Rountur a le erer ſi dignitatem aut cingninʒ mi eccleſiaĩ qua ſciſmaẽ:reſtat vt qim x/ õ menani⸗
ntt cemofffcii, c deine⸗ litie habent nudentur eis.ſt aũt pnx eccleſia nulla eſſe non poreſt: ea ſit a dueammego.
i eennn a habemul natiſi quid nobiles ſunt: nax ſub quam m ſecdis apoſtolice per inccef In apontolica ideſt ape
e Cð ſum. tri.l.ij. C. ſtantiaꝝ pꝛoſcriptionẽ panantur.ſi ſiones epiſcopoꝝ radice conſtitutã aolorum. ſapoſtolis vt ad
in de peni capitaluum aüt ignobiles non ſolum in coꝛpo bominũ nulloꝛuz maloꝛũ malicia? intellectu ſiat relatio. ſ...
ſi,; §. vlide buiuſmoi re verberentur ſed exilio perpetuo etiam ſi nota excindi nõ poſſit ſed/p x ini.fraternitalis.
ck auũt pena non. qeſ eſt caſtigentur. Item. pel. pape réponsratione tolerada iuchcetnr z. Horiſſimu.⁊ ita ad no⸗
ebn. pecuniaria vel ſpiri⸗ Mec cõſecrat nec cõſecratur in ſci vlio mõ valeat extiguere. deʒ: tiſſmũ ẽ ampliꝰ ꝓbari põt
fnnti malis ſemper maioe mate conſtitntns epiſcopyns. Anitati non communicat ſciſmnaii mil eni na eſt idubitatu; an
ſnen imponitur nobili q; Ugdenda' vtita dicã rapina iĩ cis conlenti ſollicitã recipiat dubitatõeʒ
ignobili. vt. xl. di. h gdendæ vritadica; rapinat nentens. in auct.de tabel.in medio. ?2
AAn Ranme aevec viſß. diuiſione eſt non conſecratus B Ciſmaſi quidẽ ipſum qð gre,/ ima eſt argn ꝙ inunlis ꝓba
na wrrei arg aih. ſed execratus:epiſcopus.ſi enim ip cum nomẽè eſt ſciſſurã ſonat l,ʒ tio admutenda ſit. ar. ctra
r. i.qqᷓ n ibi minoꝛ ſum nomen conſecratiõis rationa in vnirtate ſciſſura eſſe non poteſtꝰnñ cx de pꝛoba. c. i. ilj. C. ð
u poitur epo ꝙᷓ pꝛelby bili ac viuaci intellectu diſcutimus ergo vnitati communicat g ſciſma 1ae4 ꝓbationem.
in⸗ iero. ſe hoc intellige is qui cũ vniuerſali detractaconſe ticis cõmuncat: partes ſibi ſecerůt a ¶ Per ſucceſſiones. .d.
ct . in diuerſis ciminl⸗ crari eccleſia. cõſecratur dici vel eę ⁊ab eo quod vnum eſt vt apoſto lxvii quoꝛum vices.
ale bus.(in negligentia nulla ratione poterit. conſecrare.n. li inde iam verbis loꝗnar. ſemetip bg Malica. Z.di. xix.ita do
irgi⸗ enoni Relts eſt ſimul ſacrare:ſed ab eccleſie vi ſos ſegregantes ſpiritũ nõ habem.q im ugi. a, logeltur ge⸗
Pte teri. ſe hor ma ſcerib diuiſus ⁊ ab apoſtolicis ſedi bus ommbo ulud efficitur: vt qrin Ou rtoaholcangh
unn nenu. bus ſeparatexecrat ipſe potiꝰ 1 nõ vnitate vnu no ſunt. vt qꝛin parte Kcbaneſe cieanduabut
Hin §F.item. l.coꝛ ſed arg. conſecrat. Iure ergo execratꝰ tan/ eſſe voluerũt: vt quia ſpiriium nõ qaʒ hereticis ea rõne.qꝛ ma
un. ra. f. de peniſ. agg kum nõ conlecrat? poterit dici qu? babent:coꝛpoꝛis chꝛiſti ſacriſiciunm (ſunttoleràdi qð repꝛobat
e⸗ qgam. vbi dicitur haj ſimul ſacrare in vmtate ↄtũctis mẽ bere non poſſuntuꝰnõ antem nobis ibi. nucaũt ⁊c. q.d. illud de
Nn d dam delicta inferůt bꝛis nõ agnoſcit eccleſa. Nideamꝰ* nunc iũlla queſtio eſt: vtrum tolera occulti intelligit. hic de ma
ͤe — penã militbus que tñ vtrũ vel ipſaꝝ conſuetudinẽ par re malos ſed vtrum debeamus ſeiſ nifeſtiſagik. Scva ratio erat
⸗ d heganis Ve ng tiũ in ſua oꝛdinatione cõſeruanerit. maticis ſociari.ſed etiamilli liceti qᷣ Zoid eraniſd e
on nine vior npe hic mos atiquus ſuit. vt qꝛ ꝓp ſenſu ſuo abundantes inter mater da —— 5 reprobae
* biſpa eeil alias ad longinquitate vel difficultate tine na tamen viſcera poſiti quererent velagi⸗ ibi neceni lcui. Ter
lndi dicit᷑ hic regnlare eſt ris ab apoſtolico'oneroſuʒ illis fne veritatem a nobis repellendi non tia rò ẽ.qꝛignoꝛata vel ſim
nn Auidãtñ dicunt rat oꝛdinari.ipſiſe innicẽ mediola, erant: donec apud eos ratione du plicitate errabant. qð repꝛo
nn ſpignobiles granio nenſis⁊ aquilegenſis oꝛdinare epi: cerei. veritas clarniſſet:ſed quia ſe dbat vbi dicit. ſed nec illö.ad
NInn ripena puniedi lune ſcopi debniſſent:ita tamen vt in aa ab vninerſali ec cleſia diuiſerunt: ñ vlcimũ ponit conduſionem
n te ſiue ſpuali ſine co⸗ cinitate in qnaPerat oꝛdinandus epi cut beatus auguſtinꝰ ait.oĩs cathbo ſuã ibiad ſũmà.p qu patʒꝭ
l poꝛali ſiue pecuniaa⸗ ſcopus:alterius cinitatis pötifex oc licus ſecurus eã partem deteſtatut æ alicui loquit᷑ qui ĩ ecclia
A ria.ar xi qiij peiuue currere debniſſet vt oꝛdinandi ele cuieccleſiam vninerſalem apoſto, noſa gar anwerlos gs
RE nepoe a bie di⸗ ctõ apſti oꝛdinatoꝛe ex cõſeniu vni licis ſedibus roboꝛatam nõ cõmu bt vnn nseſ
In Neant „Eher ari. itel nerſalis cni pꝛeſiciendns erat eccle nicare cognoſcit.nec enim lenigat noli ergo **. B
