rronus concefſt capellà do tum conſcilium damus deleganit

enim nobis pia manſuetudo ve/
ſtra:vtrum eccleñe pꝛo quiete mo
nachoꝛum a ſanctis catholicis epi

mui religioſe.non plus iu⸗
ris habet acceptoꝛ ꝙᷓ datoꝛ
gr. S. e.q.j.ſi quis laicus.ex

tra de dona.inter vi.⁊ vro. ſcopis eis tradite per ſacerdotes:
imper. fl. de re.iuris.nemo ab eis oꝛdinatos ⁊ inneſtitos debe
plus. niſ Ba ſactum ſit de gant inſtitni. Addidit quoqʒ frater⸗/
conſenſu dioceſani epiſcofpi nitas tua litem ⁊ ſeditionem inter
quo caſu cedit in dominiu (ſericos monachoſque ex bac cau
religioſoꝛum.extra de iure⸗ ſa non modi S tam: quod
pa. ꝙ autem. ꝛ extra dedo⸗ ſa non modicam eſſe otam: quo
na. paſtoꝛalis.que autem di inſtigatione verſuti hoſtis nemo ſi
ca ſunt:intelligas ðd mona eri ambigat.habet enim mile nocẽ
ſterijs nõ exemptis. In ex di modos:nec ignoꝛamus aſtutiaʒ
emptis enim ⁊ eoꝛum cape eins.conatur nanque a pꝛincipio:
lis ⁊ qð pꝛincipi placet legis rnine ſue vnitatem eccleſnie reſciny
pabet vigoxm. Et nota ꝓ gqere:charitatem vninerare: ſancto
lo.fa. dirit ſi eccleſia non.· mñ operũ dulcedinẽ innidie felle in
dum eſt conſecrata.tantam ſicere: ⁊ oibꝰ modij bumanũ genꝰ
in ea babet patronus pote 70 Dumnanig
ſtatem pꝛeter epiſcopi li⸗ . cherter e 7 pturbat e.dolet.n.ſatis et
centiam poteſt reiigioſo lo⸗ erubeſcit charitatem. quam in celo
co concedere non ſolum iuu nequinit habere:homines conſtan

tes ex lutea materia tenere in terra
vnde opoꝛtet quantum fragilitati
noſtre conceditur:vt omnes adi⸗
tus nocendi eins verſutie munia⸗
mus:ne moꝛa ingrediatur per poꝛ

patronatus.ſed etiam ipſaʒ
eccleſiam.ar.j.e.q.vl.nemi
ni.ſed hec opinio conigẽda
eſt. cum religioſus locus i
ſit.maxime pꝛopter ſolemni
tates que ibi fiunt ab epiſco
po.ð con.di.j.nemo.Et ꝙ
religioſus ſit habes extra ðᷣ
reli.do.ad hec.vnde iam in
epiſcopi poteſtate conſiſtit
cum lapis benedictus ibi iã
ſit poſitus.j.e.qvij.omnes

rum fratrnʒ diligenter exqniſuo de

nachis tradite per ſnos ſacerdo/
tes inſtituantur: Zinine eniʒz leges
habent ⁊ ſeculares vt cnins eſt poſ

nam neca laico poteſt aliss ſeſſio eins fiat inſtitutio:⁊ ſi in dan
inſtrui ſee arle iplunes do quod maius eſt facilis fuit cha
mnaoe reniglooper lalka, Ntas: ſit facilioꝛ in ↄcedendo quod
cum inſtitutio ſittempoꝛa⸗ Minnus eſt ſancta largitas maius

lis.ſuppoſito vero ꝑpetua. enim fuit poſſeſſionem Dare: quam

Item eſt contra eum. x. q. j.
nouerit.vbi dicitur ꝙ poſt⸗

f ¶Tradite. pleno iure:idem intelligunt
eiter contcedit.ar.ſf.de ſerui.ſi cm.⁊.fr.de vſu.⁊ habi.ſi ita. ſed cõtra extra

cant ⁊ bibunt. Se pꝛedijs autem

cerdotibus ſint gubernã

tas?*noſtras:conſilio itaqʒ multo⸗

cernimus vt ammono eceleſie mo

quidam vbi cpiſcopus ſimpli:

de do. paſtoꝛalis.⁊.j.qj.ſunt nonnulli.cum autem monaſterio pꝛiule

giato cum capellis ſuis habitis ⁊ habẽdis ↄccdit epiſcopus eccleſã eti·
am pleniſſimo iure ſm pleroſq; ꝑuenit ad monaſteriũ etiaʒ quo ad coꝛ

ſacerdos pꝛocliuioꝛ fiat ⁊ ſic epiſco
pus quod ſancte ⁊ religioſe dede/
rat:quadam ſimulata auctoꝛitate

kvt decimas omnino dare deo

reclionem exceſſuʒ. G3
èè tamen abbas ille noͤ
ſit inneſtituram concedere. quoy deponet aliquem nec
modo poſſeſſoꝛis iura cognoſcen ſuſpendetin perpetu
tur:⁊ ſuarum rerum ſibi tribntared unm niſt hoc haberet
dentur vbi quod ſuum eſt per alte er palulegio. Sednůͦ
rum datur ⁊ cum voluerit aufertr URſterimere crcleſtnr⸗
Humani moꝛis“ eſt illum vereri: aliqua nihllrema
cuius indicio⁊ voluntate nunc eri neat in ea: dico qno
gitur:nunc depꝛimitur. vnde ſit vt qepiſcopus no pot
in partem epiſcopi ad ſeruiendum alium iudicem facere

oꝛdinariuʒ in dioceñ
ſua.nec ita plenenoſ⸗
ſet cpiſcopus remitte

adſe trabat ſc itaqʒ painatur mer ne us ehiſobele ib
cede quam conſecuius fuerat:tum reicere iunſlmionen
quia ficta charitate aufert quod de epiſcopalem. naz quã
erat: tum qnia pꝛanoꝛum ſacerdo tumcũqʒ generaliter
tum diſcoꝛdias ⁊ ſciſſuras amantiũ epiſcopus eximat alis
verbis nimis factus pchnlus:rg⸗ quã ecclenà ſemp re
pꝛius fucate moliebat᷑lucrari:poi tinet coꝛrectionem.vi
detecta fraude conatur quadam tatcionenn Ppeocuratt
vſurpatione ex toto auferre:quoꝝ 6 ne teernra ene⸗
aduertentes calliditates et hoſtis tablios de vonape
verſuti ſuaſiones:monachis dein ſtoꝛalis nec eti in pe
ceps omnino licentiam damus ſu iudicium archidiaco⸗
arum eccleſiarum inneſtitoꝛes fie) ni põt epiſcopus aliqᷓ
ri:ta tamen vt iudicio ſynodi ſi cõ iura remittere eccleſe
tra ſacerdotinm agere pꝛeſumpſe vtef de excel. pꝛela e.
rint mulctentur: ? felici mucrone ſ. v. ij. Si obiſcis ic
epiſcopi ſaccerdotum piacula re/ſe eſt er ven domt.
centur. Mac auctontate mona- ſthueu ene
chis conceditur inueſtitura ſnarnz mere gliqud eeclimm
eccleſiarum:ſed videtur contraire dicas o ülla exeptio
vꝛbanus popa.ivntene. fuit oↄfirmata a papa
Palea. ſicut patronus quan
Dmonemus atqʒ pꝛecipbimꝰ tũcũqʒ gnãliter remit

tat ius patronatus.

iᷓ deo dederit.ꝙ nibil ha⸗
bet iuris in re illa.io.

Iſis. dele gauit. i. ininnauit. vel die melins. ſ.queſnſt,

c ¶ Pꝛo quiete a
d ¶.Conſtantes.

2*

e C De

Conſt I. de pe. di.ij.
omnibus conrra ſed dic ꝙ no
extra de ver.ſig. nam ⁊ ego.

curis tempoꝛalibus. vt. s.e.q.j.de pꝛeſentium.
pꝛincipium. 5. ſi vero. Z. j. xx vij.q. ij. F. er bis
n potuit habere charitatem perſeuerante;.ar.

Per poꝛtas.i.p ſenſus coꝛpoxos gbus meditibe peccatũ tranſit ad nos.

4

non negligant:quas ipſe dens da / cmda iura retinet lti
re conſtituit.Quia timendum eſt. berto Cee o.
ani deo ſunm debitum ſubtrabit: S r chfer eih a cll
Re aulrat neceſſaria. Item ni luial 5o Uiiſabbat.
colaus papa. b. ¶Woſſeſſio.i. res
DSeéeodem. Palea. n Manve ver.
eclpimnavt adecime 2 pꝛi ſngni.ſi interdum.
mitie ſeu quecunqʒ oblatio- 1 S Inſtitutio.ioꝛci⸗
nes vinoꝝ ⁊ moꝛnoꝝ eccleſijs dei natio. naz cuiqz eſt res
ſiaelter redantura aicis: 7 vt in ſa cn iuenida.C.G
depoſitione epiſcopoꝝ ſint m ca indi. nemno
nones diſinbnede gudogrennerit ol Naner⸗
a ſancta cõ mnnione pꝛnet᷑ ant ſe 2Ranus vt rhe
De eodem. Pine er ꝑie. Itẽ cui phibek
EVAilus decimas ad alium per maiꝰ: minue: vt riiij
tinentes accipiat. Iteʒ am q.v. penale. .xli ij d.
bꝛoſins. nulli. .S. e. q.j.?ẽ tem
Palea. poꝛis.2.c. poſtquaʒ.ff.
man deo non vult redde deaur nee n eann
Ere decimas quaatenuit:⁊ bo u no tenet q pml⸗
mini non ſtudet reddere quod in · lere vii datis. ad que
quilibet tenet.
Coõoͤcedere.i. gmit
tere ↄceſſa vni. 8

m Monꝛs. ar ex eo aliqd ſolet fieri: vt. xx viii.di.de ſyracuſane.

n ¶Indicio.ᷓ. viij. q. ij. (eſſ.

o CAd ſe trahat.ð.j.q.iij.queſitum. S xij. qeij.ſacroꝛum. ſic. C. de dona⸗

quis argentum.S. vltimo.

K .
p Credulus.ar. ꝙ imputatur alicui ꝙ minns ẽ cedulus.xi. q. iijinõ

ſoli. lxxx vj.diſi ꝗd.ꝛ.xriij.q.iiij.q; magnn.ar.S.xxij.q.iij.innocens.

Fraude, immo bonatoꝛ cauere debet donaton de dolo:ne res do

nn

E
☛

.

= = =

———— f ̃ ̃.Q rrrrnirrrr M...

— —
S=ꝛ — ==—
Se=
= S

=
E
S
=

rrsrrer- F

xvj

nata benig ne fraudis confllio renocetur. f de edil. edic.l. ad res.
a ¶Ane. abſq; epiſcopoꝛum S. e. q.j. peruenit.

¶ Tempoꝛalibus. ſi queras in quo ſacerdos teneatur reſpon
dere monachis de tempoꝛalibus: dico in hoc ꝙ ſi eccdleſie monachoꝛuʒ
non fit cenſus impoſitus: eum poſſunt monachi imponere. ſed ſi eſt

impoſit' ab antiquo
ipfi eum non polſunt
augere vt extra de cẽ
ſi pꝛobibemus. Itez

non ſoluʒz monachis

ſacerdos reſpondebit
in tempoꝛalibus: ſed
enã epiſcopo ſi eccle⸗

fia illa ab antiquo p

ſtitit cenſuz epiſcopo
vt. j. q.ij. peruenit. 2
io. ſed certe decre. di⸗
cit ꝙ cenſus nouus
imponi nõ poteſt eti-
am auctoꝛitate epiſco
pi. vt extra de cen.ſi⸗
gnificauit.niſ fuerit
ab initio impoſttus:
vt habes extra.e.ci. ec
cleſijs. xviij.q.ij.eleu
therius etiam aucto⸗
ritate epiicopi a pꝛin.
vt extra de cenſi. pꝛete
rea.⁊ etiam poſtea ſi
nuqᷓ fuit impoſitus
poteſt imponi: vt ex⸗

mna de cen. cum vene
rabilis:æ hoc cum ec

cleſia eximuur. b.
¶ Sic cuiqʒ. .xij. q.
ij. cu deuotiſſimam.
d. Tatuenduũ. re
gimini. abba⸗
vxs. n. coriguntur ab
epiſcopis. vt. j. x viij.

e ¶QObſequia.ſic. .g.
iij. queſitum. 2. xviij.

A.ij.c. vlti.⁊ penul.io.
ſ¶ Ecce vbanus.
810. Be illuc. . e, vi

b . Ediſcant. 2 ita

pinguius ius habent
monachi in ecdeſnijs

fundatis in ſolo ſuo
Ffllaici in eccleſijs fun

datis in ſuo.
AAlIlrles, de

i eevpiſcopo.

ſ.qui ediſi
cat eccleſi

as in alienis dioceſi⸗
bus:⁊ in ꝓpꝛijs pꝛedni

iis:x quia ↄtinuat᷑ hec
mater ia cũ pꝛecedenti

d tracrat᷑ bic qõ ꝗnta

Sed quare no ita fec

magiſter in themate

qꝛ fone nõ ita cõpetẽ

ter poſſet ponithema
Mõ ergo ꝙ ſi epᷣs fü
dat eccleſiam in ſuo ꝓ

pꝛio ſolo ⁊ in alterius

inſte abſtulit:non timet adhbuc deũ
⁊ignoꝛat que ſit vera penuẽtia ve

raqʒ confeſſio. Iſte talis nõ poteſt

veram facere elemoſynam. Itẽ
Abbates abſqz epiſcopi conſilio in
parochialibns eccleſijs pꝛeſbyte⸗
ros non oꝛdinen.
Ane quia monachoꝛum qui
adam epiſcopis ius ſunz auſer
re contendunt:ſtatuimus:ne in pa
rochialibus eccleſijs quas tenent
abiqʒ epiſcopoꝛum conſilio pꝛelby
teros collocent:ſed epiſcopi paro⸗
chie curam cum abbatis conſenſu
ſacerdoti committant:vt eiunſmo/

di ſacerdotes de populiquideʒ cu

ra epiſcopis rationem reddant ab
bati vero pꝛo rebus tempoꝛalibꝰ
ad monaſterium pertinentibus de
bitam ſubiectionem exhibeant:et

ſic ſua cuiqʒ iuraſeruentur. JIJdem

In parochialibus eccleſijs pꝛeſby
teri per epiſcopos inſtituantur qui

eis reſpondeant de animarum cnu/

ra⁊ his que ad epiſcopum perti⸗
nent. Nemer concilio apud fa/
uentiam habto.
Quoꝛumcunqʒ monachoꝛum ec.
cleſie epiſcopoꝛum ſubdantur rei

Earnendum nobis eſt: quate

nus eccleſie quoꝛumcũqʒ mo

nachoꝛum in ſingulis parochijs ſi

te epiſcopoꝛum:vt decet dininitꝰ
ſubdãtur regimini eiſqʒ debita ob

ſequia exhibeant. Ecce vꝛbanꝰ?*

papa pꝛohibet inueſtituram paro/⸗

chialium eccleſiarum per monap

chos ſieri:quas Joannes papa eis

conceſſit. Sed illudꝰ ioan.pape in⸗
telligendum eſt de illis capellis:qᷓ
cuʒz omni iure ſuo ab epiſcopis mo
nachis conceduntur. Alnd autem

vrbani intelligitur de illis quas ab
bates in pꝛopꝛijs pꝛedijs ediſicani
in villis vel in caſtellis ſuis.

v. ZU
Ales ⁊ ſi ins territoꝛij ha
beant:tamen poteſtateʒ
nubernandi populam ?

piritualia miniſtrãdi nõ

habent:quod etiam de epiſcopo i/

telligendum eſt. Ande nicolaus

papa all.

dioceſi. nõ hʒ ibi ptatẽ n B
in ſolo ecclie cui pꝛeeſt ⁊ i alerius dioceſi:hʒ ptãtẽ ibi quo ad tꝑalia.non

aũt quo ad ſpũalia:ſicut ⁊ monachi.lʒ ꝗdã boc negent dicentes epiſco⸗

Epicopus qniin alterins dioceñ

e quo ad tpalia nec quo ad ſpiritualia. ſi vero

pũ vel dericos nõ hꝛe niſ ius patronatus in eccleſia quã fundãt in pꝛe
cdio pꝛopꝛie eccleſie ⁊ in aliena dioceſi. Si ergo legatur hoc.c.de eccleſia

fundata in ꝓpꝛio pꝛedio.verbũ illud circa finem.ſ.oĩs gubernatio intel
ligit᷑ quo ad tpalia ⁊ ſpũalia.ſi vero de eccleſia fundata in fundo ecclie

⁊ in alio epatu dic ois gubernatio quo ad ſpũalia tm.nã qua rõne ↄce

Qeret᷑ hoc monachis in pꝛedijs monaſterij.ea rõne ⁊ epiſcopis ⁊ clericis

in pꝛedijs ecclłie ſue ⁊ hoc mò intelli git̃ ex de iurepa.ſigniſicaſti.

68, BGe gs epox. In territoꝛio.i.dioceſi.qñqʒ accipit ꝓ ipſa terra pol

ſeſſone ? ꝓpietate.vt.S.ꝓxi.S.j.⁊.j.qiij.lʒ.Quid auũt ſit territoꝛi

lxxxvij

um babes. ff. de ver. ſ. pnpillus. S.territoꝛũ. Lerritonium. n. eſt vniuerſitas
rar inera inee auula iultaris vi bi dicittur. .
Deñſiderat.⁊ dicit. b.. puilegiũ eſt epiſcopi:vt vndecunqʒ velit poſſit cle ri
cum pieſentare.conira illud.lxxj. di.honamur. boc iñ nõ dẽ hic.

m ¶ Qlericos.at. ꝙ plures põt pntare patro

excleſiam edificat:eins conſecrati⸗
onem ſibi vendicare non valet.
B8 JIquis epiſcopoꝛumin alie⸗
ne ciuitatis territoꝛio pꝛo qua
cunqʒ ſuoꝛum opoꝛtunitate eccle/
ſiam ediſicare diſponi::non pꝛeſu
mat dedicationem ſacere que uliꝰ
eſtin cnius territoꝛio eccleſia aſſur
git ediſicatoꝛi vero epiſcopo bec
gratia reſeruetur:vt quos deſide.
rat clericosꝰ* in re lua oꝛdinari.ip.
ſosoꝛdinet is enius territonum eſt
vel ſi oꝛdinati iam ſuntipſos habe
re acquieſcat:⁊ omnis eccleſie ipſi

us gubernatio ad eum in cnius ciuni

tatis territoꝛio eccleſia ſurrexit per
tinebit. Item ex concilio toleta
no.iilij.
HBaſiice nouiter cõdite ach epiſco
pum pertinemi:cuius cõnemus eẽ
conſticeirr.
D Oſſeſſio territoꝛij conuen.
tum’ non adimu: ideoqʒ no/
ne baſilice que condue fuerint:ad
enm pꝛoculdubio pertinebunt epi

ſcopum cnius connentus eſſe con /

ſtiterit. Item gregouuns.

Ediſicatoni epiſcopo in dioceſi al-
terius eccleſià conlecrare nõ licet.

Atoꝛr pꝛeſentium ioannes fra

ter ⁊ coepiſcopus noſter indi/
canit nobis:q exuperatius epiſco/
pus auiu temerario in dioceſi ipſiꝰ
bꝛatoꝛium conſtruxit:ipſumqʒ ſine
pꝛecepti auctoꝛirate contra moꝛeʒ
feelamnnſerit dedicare miſſaſqʒ il⸗
i

terius tale aliquid attẽtare permit
tere. Quod de iure oꝛdinandi non
poſſidend intelligendum eft.
HNis auctoꝛitatibus facile perpẽ
di poteſt:q; ſiue abbates ſiue epi⸗
ſcopi in ſuis caſtellis vel villis ec⸗

cleſias ediſicanerint:non ideo epi/

ſcopo in cuins dioceſi fuerint con/
nẽtus adimitur:⁊ ideo ſacerdotes
iuxta illud vꝛbani⁊ nicolai in eis ni
ſi per epiſcopos cum conſenſu ta/

men ⁊ electione ediſicantium oꝛdi

nari poſſunt.
L62 Ij.
Aogd antem pꝛeſcripti

Oone tempons omnia

„

nus vd vnâ eccliaz ar. lxiij di.

ꝛdinet.i. inſtituat. ſi
aũt ſunt oꝛdinati:qꝗd iuris
ſitſequitur in littera.
n ¶Oꝛdinet. etiã ſine exa⸗
m inatiõe qꝛ ſufficii teſtimo
n iũ epi pñtãtis.vii.q.j.epᷣs
ð loco ſic.⁊ mõacho abbaſ
8.e.q.ji.monachi.ſi tñ.ſit de
ſuo epiſcopaiu cui teſtimo⸗
Oo NAſſeſſio.i.pdij.ꝓpꝛie
as.ar.ff. de ver b. ſig.
interdum.

p Coõuentũ.i.populũ.vł

iuriſditionẽ. ⁊ ita populus
facit conuentti.
q Wertinebüt. ſ. e. q. vij.

Di.i. pꝛecepta. S. vij. q.
i.epiſcopus in dioceſſ.

I¶Bedicare.ſzj nungd fecit

locũ religioſum dedicãdo ec
clen nine coſenſu ꝓpꝛij.epi
ſcopi:videtur ꝙ nõ ar. inſti.
de rerũ di.S.lacre.ð cole.di.
i.nemo:qedo tamẽ ↄꝛinʒ:vẽ
vij.q.j.eps in dioceu.
tUEmẽdare.nõ dicit quali
ter. Sed nungd deſtrui faci
et eccleſi. nõ ar. vij. q. iiij. qᷓ
ſti.xiiij.q.vj.cõperimꝰ.5S.vij.
q.j.eps in dioceni.ar. ð e de
no.opꝑ.nun. cũ ex iniuncto.
dico ꝙ ſi denũciatio pxceſſe
rit:deſirui debeiillud qð fa
ctum eſt.aliter n.
Quog de iure. reſpicit
c.poſſeſſio. S. e.
Bog aũt pꝛeſcri

r. puõe. Hic deſcri
cceleblare non metnit:quam re—
cum ſumma te celeritate ac diſtri⸗
ctione connenit emendare:nec vl

biltur tertia que⸗
ſfſfſtio: an oia iurs
pꝛeſcriptiõe tollant᷑.Ad eui⸗
dentiãtergo dicẽcoꝛũ viden
dũ eſt pus de vſucapionibꝰ
poſſ ð pſcriptiõe. Nidendũ

ergo ꝗd ſit vſucapio:⁊ ꝗd in
ea erxigat 2 que res poſſint

vſucapi. Nſucapio eſt acqui
fitio dñij per cõtinuã poñel
ſionẽ tẽpoꝛis.lege diffiniti.
ar.ff. de vſuca.l. uj. Exigunt
aũt in ea quiqʒ bõa ſides ab
vtraqʒ parte.fl.pꝛo ẽp.l.ij. S.
ſi eã. C. ð pſcrip.xxx.an.aũt.
hodie. Itẽ iuſtus tüulus ⁊
cõtinua poſſeſſio:⁊ ꝙ res ſit

mobilis. ⁊ ꝙ nõ ſit vicioſa:2

qð dixi ab vtraqʒ parte:veꝝ
eſt quo ad initiũ Sctus non
quo ad cõtractũ medij tẽepo
ris.j.e.S.põr.ſʒ canones iũ
exigitur bona ſides cõtivua

er de pꝛeſcrip.vigilanti.=.c.vl.Litulus autẽ eſt iuſta cã poſſidendi quod nfʒ
nõ eſ.? exigit᷑ titulus.vt.C. de vſuca.ꝓ emp.l.vl.⁊ extra de pꝛeſcrip.ſi diligẽ
ti.qnq; tñ vſucapio ꝓcedit ſine tiulo iuſto erroꝛe interueniente.C.de vſuca.
pꝛo do.l.j.ff.ꝓ emp.ꝙ vulgo.ff. ꝓ legato.l.iiij.⁊ vl. Juris tñ exroꝛ nõ pꝛodeſt
in vfucapionibus.ff. de iu.⁊ fa.ig.iuris.ſft.de vſuca.nunq;.j.rñ.Exigit etiaʒ
cõtinua poſſeſſio.hoc planũ eſt.⁊ ꝙ res ſit mobilis:qꝛ in imobilibus non hbʒ
locũ vſucapio.Que aũt res vicioſa dicat᷑.habes inſii.de vluca.S.j.⁊.ij.ff.de

acg.re.do. boneſidei. Itẽ vſucapio nõ interrũpitur litis ↄteſtatione.ff. de rei

ven.ſi gs poſt acceptũ.⁊.fſ.ꝓ emp.l.ij.S.ſi rẽ aliena.ar.C.de anna.excep.vtꝑ

fectus.j.e.S.tolluntur.illi iñ quattuoꝛ caſus ſunt ſpales. Sequitur de pꝛeſcrci

ptione ꝗd ſit:⁊ que ad eò exigantur:⁊ que pꝛeſcriptio currat q eccleſã ? quali
ter interrũpatur.ꝗs ſit eius effectus. ꝛeſcriptio eſt exceptio ex tpꝑe ſubſiatiã

3 ij

Kau.

õäü iut quedas lõgi ipis bipoſſit in disceſ alterius. varie a varijs eſt nõti. ⁊ celebꝛis fuit her mia h
capiens:que actisni pſonali ſeiig danopponin.E n Arcei⸗ ihoe eſt in kra ter min os alterius diocens pᷣſcribi põt dimõnõ ſti mmth
Natgigrio dequan Pnaap 6 ☚ de pꝛeſcri reve xx. an. . vl. nec cur⸗ ſimite vel oiũctũ limiti vt er de parochijs.ſup eo. nõ tm. quo ad epalem . Mhl
r min ae ginedantmnligi⸗ Irprewdrlamin qua ſm leges nöõ iuriſditionẽ ſed tm̃ auo ad pꝛopꝛietatẽ vt Liealr bor duz õ
exigitur bonaſides vel titulus. C.de anna.excep.l.j.ᷣm canones hec nõ ꝓce⸗ tibus ſed ſi de limitibꝰ nõ ſat:tuncquos PP men e treaſe e .
dit:niſ ꝗs bonãa ſide pabuit pꝛeſcribitur. vt. ſ. ellz wl
zin toni . P Gn inra tollantur: pbatur auctoꝛitate eſt ↄtra eũ actio repoſcẽdi.ſed hoc bance deciech D av
rxriiß ifen vi o. nec etia chalcedonenſis ocilij ⁊ gelaſij paꝝ intra vnaʒ ꝓninciam' extra veroꝰ iſerſe blut⸗ 5 l
da aue eſt rrrecnehrri 5 pe ⁊ toletani cõci. Pꝛima bec eſt. nullo mo:nedum dioceſis dcfencl Nelerpt. ad zen os .
ecchiam:ſed tantũ.ᷣxl.j.e.as Ruſticane parochiè apnd epiico/ tur: ꝓuinciarum termini confunda oauditis.⁊.c.cũ ex ofa fain
actiones. Iẽ m canones pos ꝗ eas poſſident.xxx.annis ſine tur. Ecce bis auctoꝛitatibus pꝛo ſicij.2 de relig. do. cſ. PS
nimlus rearik in longiſſma joletia vermaneant immobiles. batur ꝙ poſſeſſionis a gubernattio in quibus nõ ſolum n
preſcriptoe. vt er de hꝛeſcri. Er ſingulas eccleſias paroꝝꝰ ms inra pꝛeſcriptõne tolluntur: ſed res ſed iura epalia pꝛe (pr
Srngrene pmaew. . chias ruſtic anas permanere idẽ gelaſius efatega ſeribes ma⸗ Etdanur Dunier s
41. „e 5 ſe hi J i ex =
13 j 7 enſebio ep copis. Hic di ingui ot ne en
eeieeene en epuc cona eas ene X Wrasaetigtanguee pꝛeſum inra parochialis: in
lus parit caʒz pꝛeſcribẽdi.v ſcopos decrenimus: ? maxime Status par r . gep ſcopalia, wtinren
deem ven. guenit. ⁊ e eas ſine violentia p.xxx.annos gun ptione nec tempoꝛis pꝛeſenpptione archilin poſant.
de iurepa. cura. Interrůpi pernauerũt. ſi verointra. xxx. anos imntar potef. n plcribi: ſiue dioceſes (E(
aut naturaliter ? cuilitef. d acta fuerit de bis dubitatio: liceat Leet in regulis cõtineatur an Ane lmitate ſune non. a
narursliter interrupitur. d igaſe dixerint leſoʒ pꝛoptere, mo Mniquis parochias vnicniqʒ ius decimaruͦ:ba⸗ en
Aeſt olbus ſus babibug ne apud ſynodũ pꝛonincie certa⸗ eccleſie pꝛiſtina diſpoñtione depu ptiſmata oblationes R
eloganminmnpente Men. Nemgelaſne eatgote poſſeratioue connelli: 2 pocurationes dm —
merReberrc edeent Eigmnia annid ab epuchpie poſſel ne p netachnepttſiin⸗ EE. res Uenohnr s 1
Im⁊ ein RremOr Di S leant dioceſes. mali temeritate creſcente à ſncdte lumnltlled ſura “
morſau⸗ enner e eſmum⸗ nfum auctoꝛitas lis confuſio naſceret᷑:tñ etia decre/ hiſcovalan Kon . 4
vt acqratur tm exceptio yſm emanauit:vt ſacultates eccle tis nr̃is ante no multu tpis deſtina Poce di pöͤtrcp ſimilit 6
io. nõ dñium niſi vtile. vt. ſ. ſie epiſcopi ad regendum habeant tis oia inſſimus q̃ taliter fuerant in/ lura epilcopalia que i
t. ꝗqcunqʒ. m. b.: alios etiꝗ ptãtem:ita tñ vtviduarũ ⁊ pupillo uaſa reſtitui:ſed qꝛ temeritas pua / oniſtuntin lege u⸗ ſa
„ direcdfium scqritur v? rum atqʒ pauperũ:necnõ clerico qentiũ legez ſibi poſſe putat' gene riſditiõis epiſcopalis KR
expꝛeſſnʒ. C. de b.ma. aui. ruʒz ſtipendia diſtribuere debeant rari:ſi ſceleri ſno ptinaciã retentõis pꝛeſcribi poſſunt ab m
Wlreſerin mmmn. ⸗ boc eis etiã ſtatuimus dari:quod agdiungat:ea qne inter fratrem ⁊ co alio epiſcopo qꝛ talit *
ihi jmmi vii r veruz bactenus decretũ e :reliqunz ſibi epiſcopũ noſtrũ cõſtantinũ canux pꝛeſcribitur eebtan ut
Pofacoe neca quocũ epiſcopi vẽdicent: vt ſicut antea di ſcane eccleſie ſacerdotẽ ⁊ inter nun mnana ingab *
deeſcrid, pñt: ꝙ non oĩia ximus peregrinoꝝ atqʒ captinoꝛũ cios directos ab anconitano ponti minogaltent a 1
hẽs.j.e.lʒ.2. C. de pꝛeſccip. largitoꝛes e⸗ poſſint. Itẽ gelaſins ſice decreuimus ꝑp vos impleri eu⸗ vtetur iure illo. niſi in it
rrx. an. cperit quod non a ij. Alud etiam annecti placuit:vt ſi pimus:tunc ſoꝛmam in ceteris oo mſin vt. ſ.e. placuit ſß Vm
quocũqʒ.er de pꝛeſcrip.cuʒ quod abſit: facultates eccleſie nee gnitionibns que ſit ſequenda pſcri iñ dicunt quidam ꝙ of
er officij. 2.c.cauſaʒ ii. nõ dioceſes ab aligbus poſſidẽtur pſimus. Nulla igitur pꝛeſumptiöe qöðlibet ius epiſcopa uui
5 Dringn eelkrr b0 epis iure ſibi vendicent:quod tricẽ ſtatũ parochiarum ꝗ perpetue eta lſepoteſt ſcribi:du⸗ (CN
nurkrdemu ce peſnp nalis lex ocludit. qꝛ ⁊ filioꝝ noſtro tis ſirmitate mcunarnnnt Rrn malooe mnum le
ſ.e. quas actiones. ru pncipũ ita mananit auctoꝛitas. tari:qꝛ neqʒ negligen eees n. tis
eæ lrineitanth ſenf. mtze⸗ Kconcttoletano quarto. nect boraſas iecno que ꝑ incnri A neltten ein ler
A.iii ꝗs epus.nviolteus Territonij poſleſſio connenunz non am foꝛte generat:neqʒ inatla Keci ſue alias e es alte⸗ ti⸗
vetentoꝛ nò pꝛeſcribit. ef de aduit. “ ente cõſenins adhibitus nec i! re. riꝰ pꝛeſcnibi poſſtt. r fe
Pꝛeſcri.c. xwi. Icut dioceſim alienã tricen ẽte ſupplicatione pꝛeceptio diuel ertra de pꝛoba. ex lit⸗ li
A ¶ Bubitalio. P liconteſt. nalis poſſeſſio tollit: ita terri ſere pot ſemel dioceſim cõſtitutam ertee queras qua *
õl mit. Iem cx eodem. cõſignationẽ epiſcopi plebs deno ſcibi:dico ideo ne co (yn
anaertr ernae lcha 5 TZnicenmalis poſſeſſio intra vnam ꝛa vönenir en itoni nian 5 2 ſuncrarerti un
ip. m ſernari debet. cere dioceſim oliʒ noſciiur oꝛdina naaedee
c e d oln ienna epneobns alterins tũ. Hoc mnultipliciter diſtingui mes Ei⸗ n Pba CEn
Peiamationẽ er pꝛeſcrip QA⸗ dioceſim p. xxx. an. Sunt quedam dioceſes que certis el ele e arem R nin
ſanctox. na ſimplex denun fine aliqua interpellatione poſſede limitibꝰ diſtincte ſunt:he nullo mo a mihi eſt cbis ed alie d
caalio baber P lit conte. ꝛ er gnit: qunuis ſm ins legis eius nõ vi do pꝛeſcribi poſſunt.Alie vero que ille poſſederit:ege per O
de li non comne am in ſ. : geat eſſe dioceñs:admittẽda tñ nõ non ſunt certij limitibns diſtincte:⁊ ipſuz retineo poſſeſſi⸗ ien
dico ip exquo ſemel facta ⸗ onez. vt. f. qucach ſer.
lit.conte. poſt ſm canones S — amit ſi coez. vel ioͤ no niͤn
G õ ſidẽ.⁊ de iure ſuo iã rbare. C. de aequi.poſ. pꝛeſcribitur qꝛ nõ pꝛeſumitur ep aliqnis cõi re vicioſe nmrrarti
nemo. vnde non pꝛeſcribii ad mille annos. vt extra de pꝛeſcrip.qm̃.ſed leges focio meri:o.æ ſi pꝛeſumitur ꝙ quantocunqʒ tpꝑe alter boriſt lciẽs ſiſh
zne non currant de malaſide diennt ri annos exigendos.io. tamũ noie ſuo ſed noie meo poſſederit Sed certe hecrõ nõ vᷣ Nie ſſcht
e Heſulum.ad regendum ar.f po empto qui funcum. 5. ſt tutoꝛ. q;eadẽ rne nec ſines pꝛediox poſſent pꝛeſcribi. qð allumn e vtec EKS
97 Becretum eſt. ab eodem gelaſio. rij.q ij. quattaoꝛ. iiij. volumus. extra de preſcrip. .. C. ſeregu. l. vl ali⸗ inechin Aut
Aeut dioceſim.i.ecclenam. Dioceſis.i.ecclefa. bßñ põt pᷣſcribi.ſed nõ manẽs limes:qꝛ qᷓ cito ẽ pſeptꝰ deſin umne⸗ Mu
5 Conuentum. ideſt ius epiſcopale. 2ð 12 Extra vero.quantum ad omnia epiſcopalia iura.
i Non adimnie ideſt non ideo adimit. n ? cet parochias.i.intra limitem vnius dioceſis. ſö
z Dicunq; legis, naturalis iam de iure naturali nõ ſunt pꝛeſcriptiöes o I Biſpoſitione.i.terminatione. S. xiij.q. j. c. u
(inducten iure naturali iniquum eſtaliquem ditari cuz aliena ſata p Erẽpli.5. di xcvj. bene quidem. ů.j.q.j.pꝛincipatus. nhe nt
ravt exna de penis.ſuam..ff. de condi.inde nam hoc.ſed ideo inuẽta eſt pre q Inuaſa. nam inuaſoꝛes non pꝛeſcribunt. C. de pꝛeſcrip.xxx.anno.
ſcriptio,. ne vnia rerum ſemper ſint in incerto. f de vſuca. l. . vel dic m ius e.ſi quis emptionis ⁊. xciij.di.illud. z ſati AE
gis ciuilis.⁊ hoc ſᷣm opinionẽ dicentium pꝛeſcriptione dñiuʒ nõ acquiri. ſed r ¶¶ Putat. nam diuturnitas tpis ⁊c exma de ſimo.nõ ſatis. . e
tantũ erceptionem. ſed eos eſt. .e. q. clerig in h. C. de bo. mater auſj.niſ et s Soꝛmã. ar. q certis pſonis mdat᷑ ad alios er renan quodin en E
res pꝛeſcriptione tepoꝛis mutant dñſum. ffde vſuca. eũ.S. vniuerſitas. negocio ſtatuitur ad ola ſimilia extendi.S.ij.q.j.multi.xiiij.q.ij.ſemp WN
10 Neouinciam.i.dioceſim.qñqʒ.n. ꝓuineia undnr pꝛo ioel.v viſin viſ hoſtolus. ar. dilrj,. miramur.diſtrrrviij ignoꝛantiaer
cat. qñqʒ ⁊ ecouerſo. vt ir. q.ij epi.quid iñ in loco . o direrunt q; intra alii dere iudi.in caumſs. “ð S
oniran non poſſet preſdiibii⸗ . aliã dioceſz poſſit. Quid aũt pꝛeſeori t . Conuenit. Done aliquis epiſcopus poſſideat ecdeſiam intra N

dioceſim alterius epiſcopi remot a limite:ꝛ fluuius erat limes:ſed flu
uius paulatim accedit ad ill eccleſã. ita ꝙ efficitur vicina limin. dic ꝙ

interrupitur pꝛeſcriptio na

turaliter.nec pꝛeſcribitur.vel dic ꝙ nihilomi

nus ꝓcedit pꝛeſcriptio. nec termini epiſcopales variatur pp hoc. vt. f.
de Zhẽ. emp.rutilia polla.Quid vices ð eccleſia nita in limite.⁊ in vtra

qʒ dioceſi pʒ parochi
anos. dic ey erit cõis
quo ad parochialia: ſi
cat arboꝛ in cõfinio
ponita. inſti. de re. di.
F. inſula. inſolidũ uͦt
habebunt epilcopa⸗
lia ſi diſcoꝛdant in ec⸗
cleſte diſpoñtione. ſu
perioꝛis erit officium
in hac parte. vt alteriꝰ
annis diſponat. f. de
vſufru.quotiens.
a NHer. diſcuſſio.i
dqä diſcutiẽdi.
b ¶Alter. celanenſez
que eccleſia erat ſubie

Nullum.ar. c li⸗

mitis manifeſtatio rẽé

indicataʒ recet. ar. S. e.

i .
a Sententia. quam .
ſuper hoc ſentimus

e ¶Mittendos. vbi
enim agitur de ſinib⸗
agri:oculis ſunt ipſa
loca coſideranda.ff. fi.
regun.l.ſi iruptione.
2 vtriuſqʒ ptis teſtes

andiunt.vt.extra ö ꝓ
ba. ex litteris.
¶ Ita vt dioceſis.

ſic conſtrue.i.vt eter⸗

nuũ dñium dioceſis. ſ.
de qua eſt controuer⸗

ſia poſſidentis eccleſe

cuius ẽ ius retentois.

g ¶Jus retemnionis

i.que eſt i poſſeſſione.

b .Quog ſi limes.

poteſt eſſe ſenſus. i. ſi

limes ipſius poſſiden
tis eñ nõ concludit.2
tñ ipſe habeat eccleſiã
vel alit ſi dioceſis nõ
eſt limita.⁊ eaʒ pꝛeſcri
bit.habeet.
i ¶ Appellatio. i. inter
E EK eiraeni
I Erxvua alienos.i.il
lius contra quem ius
pꝛeſcribitur.io.

m Nlectio. vt ſi ö
ſpacijs. pꝛedio

rũ non limitũ.j.q.iiij.
c. ij. vel intellige de li⸗
mitibus.
n ¶ Intemerata. S. vj
q.iij. ꝙ bene. j. x viij.
q.ij.eleutherius.

0 Sacramentum.

ſcilicet teſtiũ per quos

de quibus certa diffinitio non olim
pꝛeceſſit :ꝛpꝛeſcriptione tollũtur.
VUnde innocentius paopaea.
Zimitis poſſeſſio pꝛeſcribi non poͤt.
Nter memòꝛatos fratres no
ſtros fulgennium aſtigitannʒ 2

bonoꝛium coꝛdubenſeʒ epiſcopos

diſcuſſio agitata eſt pꝛopter paro⸗
chiam baſuice cuiuſdam:quam ho
rum alter celanenſem' alter reginẽ
ſem aſſernit: ⁊ quia inter vtraſque
partes hactenus limitis aciio ven
tilata eſt:cuius:quanuis ſit vetuſta
retẽtio:nullũ tamẽ iuris pꝛeindiciũ

affert. IJdeoqʒ nein dubiũ vltra in

cer eos noſtra denocaretur ſentẽtia
pꝛolatis canonibꝰ ſynodalia decre
ta perlecta ſunt quoꝛũ auctoꝛitas p
monet ita opoꝛere inhiberi cupidi
tatem:ne ꝗs terminos alienos vſur
pet. Ob hoc placnit inter alternas
partes inſpectoꝛes viros mittẽdo⸗
ita vt dioceſis poſſidẽtis ſi tñ baſili
caʒ veris ſignis limes ꝓuiſus mon

ſtranerit eccleſie cuius eſt ius reten

tiõis ſit eternũ dñium. Quod ſili⸗

mes'legitimꝰ eandẽ baſilica nõ cõ

cludit:⁊ tã longi tẽpoꝛis pꝛobat᷑ ob
iecta pꝛeſcriptio:appellatio pꝛeſen
tis epiſcopi nõ valebit:qꝛillitricen
nalis obiectio ſilentiũ imponit.hoc
etiã ⁊ ſeculariũ pꝛincipũ edicta pꝛe
cipiũt:⁊ pꝛeſlulũ romanoꝝ decreuit
auctoꝛitas.Si vero intra metas tri
cẽnalis tẽpoꝛis extra alieno termi
nos baſilice iniuſta retentio reperu
repetẽtis epiſcopi iuri ſine moꝛa re
ſtituetur. Iem gelaſins papa in
ſto epiccoͦppq.
Spacia que difſinita fuerint:cẽpoꝛe
pꝛeſcribi non poſſunt.
)Necuolns ſtudeat queſita:
omniũ fideliter rerũ veritate
vt ſi de ſpacijs de quib? memoꝛat
ona contentio:diffinitio dudũ cer/
ta pꝛoceſſerit:intemerata ſeruetur.
alioquin ſi nibil vnqᷓʒ cõſtiterit ter
minatũ:tũc de pꝛeſcripuõe tẽpoꝛũ
ſiqua pars cõſidiu pꝛebeat ſacramẽ
tũ vt tamè que bactenus poſſediſ⸗
ſe ꝓbabitur iuſinradũ ſinatur offer
reꝰ*. Poteſt etiã aliter diſtingni.
Que quiſqʒ ſua auctoꝛitate vſurʒ
pat:quia nullo titulo poſſidere inci

pꝛobat pꝛeſcriptionem.ſcæxxj.q.ij.ſ verum.

p ¶ Offerre.alteri parti. vel dic ꝙ illi parti que pꝛobauit pꝛeſcriptionẽ

ſi n poteſt pꝛobare tiulũ ⁊ bonã ſideʒ.permittendũ eſt ei iurare.qdð bo
na ſide poſſederit rẽ illam. ꝙ iuſto titulo habuit eã non tñ dico ꝙ cogik

pꝛobare titulũ.ſed ſi pꝛobat curſum tempoꝛis.ꝛ allegat tirulum:pꝛeſu⸗

moratione tempoꝛis ipſum habere titulũ.vt xj. vi.illa. ff. de vſur. cu
de in rem verſo.nec ob.quod dicitur extra de pꝛeſcrip.ſi diligenti.⁊ ex⸗

tra de pꝛoba.lʒ vbi vẽ dici ꝙ debeat conſtare de timlo. Intelligo enim

tunc qñ eſt pꝛeſumptio ↄ eum. vt ibi fuit.⁊ ſic intelligo quod eſt exrra ð
deci. dudum. ſed fatuus eſt qui allegat titulũ quem pꝛobare non poteſt

led dicat pꝛeſcripſi.

q Nacuit. pꝛiuile gia. j. xxv q.ijec. .ꝛ ij.

r auuilegia. i. charitas eccleſie. xij.q. ij. ſi quis de clericis

v ¶ CTriginta.ar.qꝙ pꝛeſcriptio decennij ve

ſcriptione in rebus donatis ab imperateꝛe.

7 „

cixxxviij

s Konſuetudine. ergo cſuetudo dat pauilegiii. ix. a iij. conqneſtus.
¶Imperatoꝛibus. bic canon emendat.l.que loquitur de quadrienmij pꝛe⸗

l vicennij non hʒ locuʒ in eccleſia

vt ipſam rem pꝛiuati tali pꝛekriptione poſſi retinere:alij dicunt ↄtra. Sed noõ

pit pᷣſcribere non põt.⁊ in hoc caſu
intelligeda eſt illa anctoꝛitas gela⸗
ſij:CTẽpoꝛalis obiectio que per incu
riaʒ ſoꝛte generatur nõ poteſt dinel
lere dioceſim ſemel cõſtitntã:intel

ligẽdũ eſt ſi nullo titulo ſʒ ſola vſur

patiõe eã poſſidere cepit.Si vero
indicis auctoꝛitate ⁊ puilegioꝝ lon
ga cõſuetudine poſſidere cepit:tũc
fẽpoꝛalis obiectio actoꝛi ſilentium
imponit. Ende gelaſio papa ait.
Debent pꝛinilegia. xxx. annis poſ⸗
leſſa immobilter obſeruari.
Lacnit huic ſãcte magneqʒ
ſynodo:vt res vel pꝛinſlegia
que dei eccleſij ex longa cõſuetudi
ne ptinẽt euã ſine a diue recoꝛdati
onis impatoꝛibꝰ ſine ab alijs dei
cultoꝛibus in ſcriptis donata:⁊ ab

eis per an.xxx. poſſeſſa ſunt:nequa

qnã a ptate pꝛeiulũ eoꝛũ quecunqʒ
Eona ſecularis per ptãteʒ ſubtra⸗
at:aut per argumẽta quilibet au⸗
ferat.ſed ſint oia in ptate ac iuſſu p/
ſulis eccleſie qnecũqʒ intra.xxx.an

noꝝ ſpacia ab eccleſijs poſſeſſa ſniſ

ſe noſcũtur. Quiſqʒ ergo clericoꝛũ

vel ſeculariũ ↄtra pñteʒ diſſinitõeʒ

egerit tãq̃ᷓʒ ſacrilegꝰiudicet᷑ ⁊ donec

ſe coꝛrexerit ⁊ ecclie ꝓpna pᷣnilegia
ſen res reſtituerit:anathema ſit.

Igdẽepis dardanie.
Repeti nõ poſſunt que.xxx.annies
quiete poſſidennrr.
T cetera inquit:poſt ꝗ gen
tos anos cõſtitnia chꝛiſti quoſ
daʒ audio velle ſubnerter̃:cũ.xxx.
annoꝛũ lex hominũ nõ poſſit abꝛũ

pi. Aẽ ſi de rebus eecleſie contro

nerſia mota eſt ⁊ diffinitio ſubſecu/
ta:⁊ ſi iniuſta ſit:tamẽ qꝛ nõ ſua ſed
diffinientis auctoꝛitateꝰ poſſider ce
pit tricennalis pꝛeſcripnio petitoꝛi
ſilentiũ imponit:ita tamen vr ſup)
putatio pꝛeſcriptionis nõ a tẽpoꝛe

diffinitionis: ſed a deceſſu diffinien

tis exoꝛdiuz ſumat. Ande in tole
tano.cõci.ſtatutũ efrff.
Ats irrite OAwanentis on poterit
ertinere ad tricennin pbis.
„ miniſtri dũ

Jlacerdotes vel

gubernacula eccleſarũ admi

niſtrare vidẽtur cõtra patrũſanctui/

ſimas ſanctiones de rebus eccleſie

ne contrariũñ eſt. C. ð quad.
pꝛeſcrip.l.bene a ʒenone.nã
ibi diciiur:ꝙ ſi imperatoꝛ r
pꝛiuati conferat alij:tutus ẽ
donatarius.⁊ hic dicitur
neceſſariam eſſe pꝛeſcriptio
nem. ſed vel dic maxime:vł
dic ⁊ pꝛo.i.C. de verb. ſig. l.
pe.vl die ꝙ ſicut eeclenia no
luit hot recipere õ ſe.vt. xij.
q.ij.quicunqʒ militum.ita
nec pꝛo ſe.vlibi loquitur cũ
dedit imperatoꝛrem alienã
tanqᷓ; alienam.hic cum tan
quam luam.vel hoc quod
Dicit de. xxx.annis refertur
ad p:oximum.ſ.ad alios.?=
non ad imperatoꝛem:vt ex
de lenten.⁊ re iudi.cum iter
in fine.

xMNter cetera.verba ſut

ratiani.

y ¶ Conſtituta chꝛiſti.i. eccle

ſie alicuius.

3 ¶ Lex. ideſt pꝛeſcriptio ale

ge introducta:lex enim pꝛo
ceſſu ipis nõ põt cõſirmari
qꝛ ſi eſt iuſta:ſtatim valet et
cõſirmatur:ſi eſt iniuſta nũ
quã.valet.S.di.itij.erit auteʒ
lex videtur tñ ꝙ contra legẽ
pot pꝛeſcribi ſpacio.xx. an⸗
nox: vt. ff. de oꝛig. iu. l. ij. S.
exactis.
a ¶ Atẽ ſi de rebus. auctoꝛi
tate.nam iuſte poſſidet qui
auctoꝛe pᷣtox poſſidet.xiiij.
q.v.dixit extra qui ſilij ſint
legi.cũ inter.ſ.ð acqui.poſ.
ſemel.

b ¶ Tricennalis. imo x⸗

ſcriptio.x.dierũ iunc ſufſice
ret:nã plus facit ſnia lʒ iniu
ſta iᷓ; aliquod pꝛiuilegiu.vt
extra de ſen.⁊ re.iudi.cũin⸗
ter.in ſi.io.ſed nõ loquitur
de tali ſententia:ſed de con
coꝛdia qᷓ diffinitio vocaf.b.
c. ¶Alſacerdotes. iriplex
B caſus ſolet hic poni.
Pnmus ſic.ecce epiſcopꝰ
alienauit res ecdleſie in caſu
illicito:dicitur hic viuen⸗
te epiſcopo nulla pꝛeſcriptõ
currit ò eccleſiã in rebus ii
lis:ſed eo moꝛtuo icipit cur
rere.⁊ ſᷣm hoc expone diffis

nilſſe. i. alienaſſe. arg. xx. q/ij.

eps ꝗ mãcipia.⁊ dic ſcriben
do decreuerũt.i.decreto ſeri
pture interpoſito alienaue⸗
runt. Ael pſᷣm aliũ caſum ex
pone ſcripto decreuerũt.i.

ſipto tranſgerunt: vt in fraude.cũ.n. non poterat dare nepotibus ſuis:ſin⸗

gebat ſe habere litem cum eis deillo:⁊ tranſigebat cum eis. Tertius calus ẽ
epiſcopus tulit diffinitiuam ſententiam contra aliquam eccleſiam ſuper aliqᷓ
poſſeſſione ecdeſie ⁊ contra ius ſcriptum.dicitur hic ꝙ ipſo viuente non cur⸗
