uner nolens conigi poterit dicere quid
a eamai. ſaͤres ESofeci ꝙ non accepy: quem oſtat
timeant ne L ſmili aa accepiſſe ſua cnlpa quod accepe⸗
ins. rat amiſiſſe:poſſum inquit poſſum

catis inuolunur ⁊ in vna aliqna vir
tnte magnus videtur:que ipia quo

inuitant perſeueraiuros ad

vonum operadum ꝑ calſux
reddunt bonas cautioꝛes.

que vitus iuaneſcens deſicitqꝛ; dů ꝑ ¶ Aniere Arde bypo⸗

V

—

critis ltelligẽda ſũt ꝗ vidẽt᷑

de aurati⁊ ſuigidi ⁊ habere
viriutes in ſuꝑſicie cuʒ nec

ſũt nec hñt.æ qui caret vna
caret oibus.di.v.c.ſi ⁊ ð pe⸗
ni.di.v. conſideret.
a Innodteſtit. i. virt? vr.
b Appetituri ab aliſss
c VWirtus putatina.

d ¶Etiam.ante hoĩes.i.in

ↄſpectu hominum.

¶ Curauit.S.ec.di.ver.iteʒ

§. pe. Sm/augu.
ſ¶ Wer aliqð.i.quantũ ad
aliquid.ſ.ab bona opera.
g ¶ Operepꝛeciũ.i. vtile cre
dimus ſi aperiamus quõ ðᷣ
iſtis diſponit ad vtilitatem
alioꝝ.⁊ hoc eſt ſepeqi.? c.

hb & Zꝛdinis. i. intellectꝰ tro

pologeus.

i ¶ Anguſtam. arta. n. ẽ via

que ducit ad vitam. vnde
Cirgilns Kactli⸗ deſcen⸗
ſus auerni.ſjͥ reuocare gra⸗
dum ſuꝑaſq; euadre ad au
ras. Hoc opus bic laboꝛ eſt.

Hnc nuos ſeguis amnaut.

Juppiter aut ardens eue⸗
xit ad ethera virtus.

kE Eremplo. bi ſunt ꝗ ad

ſempiternã vitam ꝓrimos
mendatio ſuo opitolante ð
ducunt.vt.xxij.q.ij.pꝛimurn
ex hoc ergo collige ex quo
ſenſu illud accipiatur.

1Articulo.i. impedim̃to.

m ¶ Lapſum. felix quẽ fa⸗
ciũt aliẽa pticula cautũ.S.xx

vij. q.j.c.j.de cõ.di.j.hi duo

2 dicit Seneca. Kuina pce⸗
dentium ſolet eẽ doctria ſe⸗
R Quog vero. ſoluit gr̃a
nus auctoꝛitatẽ inductam.
Z.e.di. S.cum ergo.c.chari⸗
tas.ad hoc ꝙ charitas amit
ti non poſſit ⁊ hac occaſione
diabolum in charitate crea
tum eſſe oſtendit.⁊ de lucife
ri excellentia multa ſnbiun
it.
o Wegamtnr S:e 5ci er⸗
go. 2 ego ſum ⁊.c.charitas.
b Vñ ĩeuagelio mathei.
q ¶¶BDonũ.i.docirinã euan

gelicaz.
T Ad pniaʒ. per baptiſmũ

hocẽ expoſitũ.S.e.ſi eniʒ.
¶ In veritate. S. xvj.q. ij.
viſis contra.
4 aI veritate.i.in charita
te ⁊ hoc dicit allegando.
vV ¶ Diflerentia. ꝙ alij ſunt
boni ⁊ alij mail.
1 ¶Denã eternà ꝙ nunqʒ
facit.ar. S.xj.q.iij. iliud ple.
P ¶ Quod credo nõ enim
dʒz punire.qð ipſ e appꝛoba
uit. vt. xxij.q.iiij. nabucho⸗
donoſoꝛ.ff.ad.l.iui.de adul.
ſi vxoꝛ.in ſt.
3 ◻tEr traduce. qꝛ angeli ñ
fuerunt ex traduce.i.ex pꝛeia
centi materia ſicut nec ani⸗
ma. Z. rxxiſ.q.ij. mopſes.
¶ Suo vicio.ſz vñ fnit pꝛi
mus motus angdiad mas
luz die ꝙ er libero arbitfio
lſed in libero arbiutrio nõ ſu

innoteſcit:hoibus peuldubio lan

datur eiuſqʒ fauoꝛ in hiamer appe⸗

citurꝰ:vnde fit vt ⁊ ipſa virtusante
dei oculos virtus nõ ſit:dũ abſcon⸗
dit qð diſplicet deo ⁊ ꝓdit qð pla⸗
cet:que itaqʒ merita apud deũ eſſe
pñt:qũ mala occnlta ſunt ⁊ bõa ꝑu
blica:plerũqʒ enim ſicut diximꝰ la
tet ſupbia ⁊ caſtitas innoteſcit.atqʒ
iõ din oñſa charitas circa fineʒ vite
pditur:qꝛ cooꝑ ta ſuperbia vſqʒ in
finẽ incoꝛꝛecta retinet᷑:alins elemo
ſinis vacat/ ꝓpꝛia diſtribun:ſʒ tamẽ
multis ininſticijs deſeruit vel foꝛte
lingnã in detractationibꝰ exercet:

⁊ fit plerũqʒ vt eis qui miſericoꝛs

fuerit iuxta vite ſue terminũ rapaci
tatis ⁊ crudelitatis ſtimulis inarde
ſcat:qð valde iuſto indicio agitur:

vt ꝑdat et añ hoĩes vñ hoibꝰ plaa

cuit quia hoc vnde deo diſplicnit:
conigere nunquã curranit:aliꝰ pa
tientie ſtudet ſʒ innidere alijs ⁊ ua/⸗
re malitiã in coꝛde non cauet.ſit qñ
qʒ impatiens:quia diu latuii doles
Hi itaqʒ ⁊ per aliqð auꝝ ſunt ⁊ per
aliqð luntuʒ ſunt atqʒ hoc auꝝ quaſi
Intum ſternit᷑:quando occuliis pec
catis exigẽtibus etiã virtus que pu
blice clarnerat diſſipatur:ſʒ oꝑe pʒ
cium credimꝰ:ſi in his virtutẽ ſu
ni oꝛdinisſubtilius ppendamus.ſe
pe enim oipotens deus occulta eo
rum mala diu tolerat:⁊ oꝑa eoꝛum
bona electoꝝ ſuoꝝ vſibus ꝓ futura
diſpenſat. Ma nonnullimundnʒ ne
quaqna funditus deſerentes nõ ꝑſe
neraturi angnſtũ iter arripiũt.ſʒ ad
querendã anguſtam viꝗ exemplo
ſno eos ꝗqui ꝑſeueraturi ſũt accẽdũt
vñ plerũqʒ ↄtingit:vt ipſnʒ hoc qð
bñ vident᷑ vinere:nõ ſibi ſed potius
ſolis electis vinant:dumexẽplis ſu
is ad bñ viuendi ſtudia ꝑſeueratu
ros alios nõ ꝑſeuneraturi ꝓuocant.
Sepe.n.quoſdò videmꝰ ad viam

ingredi ad locũ ꝓpoſitum feſtinare

quos alij qꝛ euntes ↄſpiciũt ſequat
eũdẽqʒ pariter locũ petũt.ſʒ fit ple
rũaʒ:vt irruente aliquo implicatio
nis articulo poſt ſe redeãt qui pꝛei
bant:⁊ hi ad locũ ꝑueniant qui ſeq̃

bantur:ita nimiꝝ ſuntilli qui nõ pp

ſenerant: ⁊ viꝗ ſcitatis arripiũt. Ic/
circo.n.virtutis iter nõ ꝑſeneraturi
inchoãt.vt eis qui ꝑuenturi ſũt viꝗ
qua gradiunt᷑ oñdant:quoꝝ ẽtca/
ſus vtilitate nõ merita electoꝝ ꝓue
ctibꝰ pᷣnit:qꝛ ipſoꝝ lapſuʒonʒ ↄſpi
ciunt de ſuo ſtatu ↄtremiſcunt:⁊ rni
na que illos dãnat iſtos humiliat.
addiſcunt.n.in ſuꝑni adintoꝛij ꝓte⸗
ctione ↄſidere dum pleroſqʒ ↄſpici
unt de ſuis virtutibus pꝛeſninentes
cecidiſſe.qñ ergo vident᷑ bñ agere
repꝛobi:quaſi planuʒ iter elecus ſe
quentibꝰ demonſtrãt qñ veroĩla/
pſum negtie conuunt: electis poſt
ſe vergentibꝰquaſi cauendã ſuꝑbie
foneaoñdit Oõð veroſi repꝛobi
negatur comedere paneʒz ꝗ dece/
lo deſcendit: vel bibere aquam vi⸗

uaʒ:nõ ſic accipienduʒ eſt:vt a cha

ritate radiceʒ figere nõ ĩtelligãt᷑.ali

ndẽ.n. bibere vel manducare atqʒ

158 1 SFbz;
aliud veguſtare vñ in euagelio de e o ſai quedd iben

chꝛiſto legit᷑ ⁊ cuʒ guſtaſſʒ noluit bi
bere: bibit ergo aquaʒ viuã ⁊ man
ducat panẽ q de celo deſcendit:ꝗ in
charitate radiceʒ ſigit:deguſtat qui
ea aliquatenus cõicat a qua poſtea
delinquendo recedi.de quibꝰapo
ſtolus dicit. Inpoſſibie ẽ eos ale /
mel iliu nimati ſunt ? guſtauerunt
donũ celeſte:⁊ poſt hec oĩa ꝓlapſi
ſunt rurſus renonari ad pnĩiam'.hĩ
ẽt diabolus in veritateſtetiſſe nõi
ea creatus eẽ negat᷑:fuit.n.in verita
te ↄditꝰ:ſed duʒ de ſe ſuꝑbiendo pᷣ:
ſumpfſit:alienꝰab ea factꝰ eſt.in ve/
ritate at quomõ eſſe creatꝰ ꝓbetur
ſi ſine dilectõe ſui ↄditoꝛis creatꝰ eſ
ſe ꝓbat᷑:aut quõ bonꝰ a deo ↄditus
aſſeritur:ſi mihil dine dilectiois ĩ ſui
creatiõe acceꝑit:quõ aũt ſuꝑbie mo
tus ſine vicio extitit:ſi ↄdiioꝛeʒ ſuũ
nullatenus dilexit:ant quõ pax ſiue
excellentioꝛ ceteris creatꝰ dicitur ſi
nõnullus eoꝝ in amoꝛe dei cõditis
bic ab eius dilectiõe vacuꝰfactus ẽ
vñ aũt hec dꝛia inter bonos ⁊ ma/
los angelos ꝓceſſit:ſi ex creante in/
iuſtns videt᷑ deus:ꝗ añ pctim̃ infert
penamvel qui hoc punit qð crean
dorinfſdu:ſi autem non ex creante
cum nõ extraduce:reſtat vt ex pꝛo
pꝛie libertatis arbitrio vicium ſup⸗
bie in angelicam naturaʒ ꝓceſſerit

bona ergo cõdita eſt q̃ ſuo vicio a

bono in malum commutata eſt. ſʒ
quomodo bona eſſe potuit:ſi dile⸗
ctione penitus caruit:neqʒ eniʒ an
gelus nobis ſimius factus ẽ:quoſ
vſqʒ ad cerium tempus etatis iſir/
mitas granat:vt neqʒ virtns neqʒ
vicium vllum locum in nobis ob/
tineat.accepit ergo dilectionem in
ſui creatione ſicut ⁊ ceteri de quibꝰ
dicitur:angelice virtutes que i dei
amoꝛe perſtiterunt:non ait que di-
ligere deuʒz ceperunt:ſed que in eiꝰ
amoꝛe perſtiterunt que ex creatiõe
diligere ceperant:vt pꝛincipium di
nine dilectionis omnibus credatur
eſſe commune perſenerantia vero
eoꝛum tantummodo intelligatur
quiin retributione hoc accipeime
ruerunt vt confirmati vlterius ca/
dere non poſſent:⁊ boc de ſe certii.
ſune ſcirent:vnde bene apud moy

ſen pꝛius celum. deinde firmamen

tum factum eſſe dicitur:quia nimi⸗
rum angelica natura pꝛius equali/
ter ſubtilis in ſuperioubus eſt con
dita:poſtea in perſiſtentibus amo/
re ſui conditoꝝꝛs mirabiliter eſt cõ⸗
firmata. Hic etiam Gregoꝛins
in moꝛalimulta de pertectione an
gelice creationis replicans charita
te negat repletum non ea penitꝰva
cuum aſſerit: quaſñ penitus carniſ⸗
ſet.nunqu ea que de eius excellen
tia dicuntur conuenienter de eo in⸗
telligi poſſent.
Rincipium' enim inquit bea
itus Gregoꝛius. viaꝝ dei bee⸗

ii malum. vnde ergo
pꝛouenit malum. di⸗
cas ꝙ in libero arbi⸗

tas.⁊ ex illa libertate
cecidit in maluʒ.bhec ?

difficilliſſima queſtio

b ¶Simulis. cuz an/
gelus ſtatz fuit poſt
creationem capax ra
tionis ſed homo nõ.
donec ſit aductus.
¶AWoyyſen. in gene
ſi circa pꝛincipiuz.
d ¶Hinc.vacuum.S
xvj.q.ij.viſis contra.
vbi dicit ꝙ charitatẽ
nequiuit habere in ce

lo.ſʒ fone dicttur non

habuiſſe qaꝛ non per

ſeuerauit.qꝛ non dici ⸗

tur facium niſi duret
lactum. vt. S. e.diſt .
cogitatio.2.l.diuoꝛtiũ

ſed ſoꝛte nunquã ba⸗

buit charitatem vi di

citur in contrario.vn
de magiſter hoc dicit
allegando. 2 m hoc

omnia contraria in⸗

telliguntur nõ ð cha⸗

ritate quam non ba⸗
buit fed quam babi⸗
lurus eſſet ſi ſtetiſſet.
eBRincipium. ca
ſus intẽdit gre
go.in hoc.c.muliuʒ
commendare lucife⸗
rum oſtendendo eiuſ
perfeclionem ⁊ excel⸗
lentiam quam in cha
ritate habuit? in ali/
is donis gratuitis vlł
naturalibus ante la⸗
pſum ⁊ hoc lacit. In⸗

ducit aurem anctoni⸗
tates Job T ecechie⸗

e ¶Pꝛncipinz. i. pꝛe
cipuum opus iter pꝛi
ma opera dei. vel pꝛi
mus ⁊ dignioꝛ inter
alios angelos.quo:ũ
miniſterio paratur.et
patet via ad deum.
1Diarumi. ope⸗
rum ficut enim via
continetur veſtigiuz
ſtinerantis.ſic in qua
libet creatura eſt via
qua qnis ducitur ad
intelligendam poiẽ⸗
tiam dei.

Nycn
rsi
gafiu
igi
höͤtßu
lere
hota
guipec
1
iſtg
ziruee

⸗
nn
NE
iſte
ben
b
W
le
fe
apern
ononi
luane
inhen
bin
ſon
chnen
rpe
chrne
Iünut
Sen,
hüi
gnavibe
Menng
‚ n.
Ahordet
Rbnbe⸗
nmſ
NöSe
onber
anbebi⸗
ſſee
ſipinna
tictgr
Kar
lnrlacſe
cepcbeue
ent ⸗
lanſnte
ittiri⸗
uutkfl
Ucnrie
arz
atc⸗
dligte⸗

hnnln
hßteti
Niki
Morne
nicen
Mnmmt
OMun
miche⸗
ninlin
ſengn
1
uenu
n

=☛d =

bobꝰ. beemoth iterp⸗
tat᷑ aial imundũ qꝛ di
abolus ꝑꝑ ſupbiam
a celeſti beatitudic tã
imundum aial ali

enus factus eſt.
b Pꝛimuzʒz ·.i. pcipu

um nõ. n. pus creauit
hũc iᷓ alios.vñ ĩ ſalo
mone.Z. ibi ꝗ viuit i

eternũ creauit oĩa ſil.

¶ Quid. verba gee
goꝛij exponẽtis pꝛedi
ſ auctoꝛitatẽ eʒechie
9,
d ¶Habuit. lucifer.
e ¶ Venia.cũ.n.pluſ
ptãtis ⁊ pulchꝛitudi⸗
nis ei cõmiſſũ fuerat
iõ magis diligi pꝛeſu
mebakt.ar. Z. ij. ꝗ. v. /⸗

to.⁊ j. di.iij. S.qð ãt.⁊

e.ſepties.iõq; tãtoma
gis obſeg tenebat 2
puniri debuit cũ non

fuerit obſecutꝰ.ar.C.

de ↄduc.? ꝓcu.cõdu
ctoꝛes .i fi.li.xi.⁊ graui
oꝛa facit delicta ⁊c.vt

ri.q.iiij. pcipue.xl.di.
hõ xpianuſ.j.e.di.v.

ſiceret ee oii er
bis itaqʒ.ð.xxiij.q.iiij

Beemoth.i dia⸗ moth dicitur: qꝛ nimirum cum cũ⸗
cta creans agerebunc pꝛimuʒ cõdi
dit quem reliquis angelis eminenti
oꝛem fecit:huius pꝛimatus eminẽti
am conſpicit ꝓpheta cum dicir ce⸗

dri nõ fuerunt altioꝛes illo ĩ ꝑadiſo
dei.abietes non adequauerũt ſũmi
tatem eius:platani nõ ſuerũt eq̃les
frondibus eius.oẽ lignũ pꝛecioſum
paradiſi dei nõ eſt aſſimilatum ei⁊
pulchꝛitudini eius:qm̃ pꝛecioſuʒ ſe
cit eum ĩ multis cõdenſis frondibꝰ
quid: naãqʒ accipi in cedris ⁊ abieti⸗
bus ⁊ platanis põt:niſi illavirtutuʒ
celeſtium ꝓcere celſitudinis agmia
in eterne letitie viridirate plantata:
que q̃ʒnis excelſa ↄdita ſunt:huic ta
men nõ pꝛelata ſũt nec equata ꝗ ſpe
cioſus factus eſt ĩ multis ↄdenſiſqʒ
frondibus dꝛ qꝛ pꝛelatum ceteris le
gionibus tanta illum ſpẽ pulchꝛio⸗
rem reddidit:quãta ei ſuppoſita an
geloꝝ multitudo ðöcoꝛanit. Iſta ar⸗
boꝛ in paradiſo dei tot quaſi cõden
ſas ſrondes habuit.quot ſub ſe po
ſitas ſupnoꝛum ſpũum legiones at
tendit ꝗq ⁊ iccirco peccãs ſine venia
damnatus eſt:qꝛ magnus ſine ve⸗
nia comꝑatõe fuerat creatus. hic ei
rurlum per eundem ꝓphetam dẽ.

1 Tu ſgnaculum.? TZu ſignaculuʒ ſimilitudinis plenꝰ⸗

dr ſignaculuʒ ꝓpter
virtutes expſſaſ quai

recepit a domino.

CPlen. i. plenaʒ
C s 1 pfectõem
decoꝛis ⁊? charitatis.

culum.

i¶ Ut quo·i.quãtũ

ſubtilioꝛ ẽ natura.i. di

uine nature capatioꝛ

ratione ⁊ intellectu
R Eo.i.in tantum
a? dilectio qᷓ erat
deo fimilis in illum.

TF. Tehbe Ki⸗
li

kat Rerhiel.
ALapis.i.omnis

alius angelus.

ÆPꝛecioſus.. pul
cher ðcoꝛ virtutũ ſuit

p ¶ Opimentũ eiꝰ i.

iferioꝛ eo.ſicut veſti⸗
mẽtũ ẽ iferi ⁊ idigni

us ſe iduẽte:vel oꝛna

bat eũ ſicut veſtimen
tum oꝛnat aliquem.
q ¶ Sardius.hos ẽt
lapides enumerat lex
ff. de publi. ⁊ vec. l. in
terdũ.s.ſpẽs.qlr autẽ
bi lapides veniã ĩ cõ

tributõeʒ dicit lex ad

P¶BDiſtinctiones. S.
di.lxxxix. ad hec.

ſapientia ⁊ perfectꝰdeeoꝛe ĩ delicijs
paradiſi dei fuiſti: multa.n. de eius

magnitudine locuturuſ primo ver

bo cũcta cõplexus eſt.ꝗd nãqʒ bo⸗
ni nõ habuit ꝗ ſignaculũ dei ſimili⸗
dinis fuit.de ſigillo ꝗppe anuli talu
ſimilitudo imaginalr expꝛimit᷑ qua

ls in ſigillo eodem eſſentialr babe

tur:⁊ Ilʒ hõ ad ſimilitudinem dei cre
atus ſit:angelo tamen q̃ſi aliqd ma
ius tribuens.nõ eũ ad ſimilitudinẽ
dei cõditum:ſed ipm ſignaculum ſi
militudis dei dicit:vt quoſubtilioꝛ
eſt natura:eo in illũ plenius ſimili⸗
tudo dñi credat᷑ expꝛeſſa.hic ẽ ꝙ pᷣ

matus eins potentiã adhbuc iſinugg, cherub:qð illic ꝓtegens dicit: Pboc
idem ꝓphetavſubiũgit. Ois lapis/bic voce dñica beemoth:iſte viax

. —

menti compoſitõne inngant᷑:⁊ neq̃̊

qʒ a ſe diſſidet qnos interſuſuʒ au⸗

rum repletis ſoꝛaminibus ligat.hu

iuſmõi ergo lapides ide cõditionis
ſue foꝛamina pꝛeparata ſunt: qꝛ vʒ

capax charitatis eſt cõditus:q̃ñ re⸗
pleri voluiſſet:angelis ſtantibus tã
qᷓ̃ʒ poſitis in regis omamento lapi⸗
dibus potuiſſʒ inherere.ſi.n. chari⸗
tas auro ſeſe penetrabilez pꝛebuiſſʒ
ſanctis angelis ſociatus in oꝛname
to vt diximus regis lapis ſixvus ma
neret.HNabnit ergo lapis iſte foꝛa⸗
mina.ſ̊ ſupbie:vitio charitatis au

ro nõ ſunt repleta.nãqʒ iccirco ligã

tur auro ne cadant iccirco iſte ceci⸗
dit:qꝛ etiam pſoꝛaiꝰ manu artiſicis
amoꝛis viculis ligari cõtẽ pſit: nic
antem ceteri lapides qui bic ſimili
ter fuerant perfoꝛati penetrãtes ſe ĩ
niceʒ charitate ligati ſunt ataʒ hoc
in munere iſto cadente meruerunt
vt nequaqʒ iam de omamento re⸗
gio cadendo ſoluantur: huius pꝛin
cipatus celſitudinem adhuc idem
ꝓpheta itnens adiũgit.Lu cherub
extentus ⁊ ꝓtegens in mõte ſancto
dei ⁊ in medio lapidum ignitoꝛum
perfectuſ ambulaſti. Cherub ꝗppe
plenitudo ſcientie iterpꝛetatur:⁊ ic
circo iſte cherub di: qꝛ tranicẽdiſſe
cunctos ſcientia nõ dubitatur:quii
medio ignitoꝛum lapiduʒ perfectꝰ
ambnlanit:qꝛ inter angeloꝝ coꝛda
charitatis igne ſuccenſa clarus glo
ria conditõis extitit:quem bene ex⸗
tentũ ac ꝓtegentem dicit.omne.n.
quod extentũ ꝓtegimus obumbꝛa

mus:qꝛ comparatiõe claritatis ſue

obũbꝛaſſe ceteroꝝ claritateʒ credit
ipſe ſniſſe extentus ⁊ ꝓtegens reꝑit᷑

reliquos enim tqᷣſi obũbꝛãdo ope⸗

rnit:ꝗ eoꝛum magnitudinem excel
lentia maioꝛe trãſcendit:qð ergo il
lic ſpecioſus in multis frõdibus qð
illic ſignaculũ ſimilitndinis qð illic

pꝛecioſus operimentũtnum: ſardi⸗⸗ dei pꝛincipium vocat᷑ de quo iccir⸗

us topatius iaſpis chꝛyſolitus onix
berillus carbunculus ſinaragdus ⁊

ſaphirus. Monez dirxit genera la
pidum:qꝛ nimirũ oꝛdines angeloꝝ
ſunt nouem.naʒ cum ꝑ ſacra eloga

angeli archãgeli:thꝛoni:⁊ dñatões

⁊ virtutes:pꝛincipatus:⁊ ptãteſiche
rubi:⁊ ſeraphi:aperta narratõe me
moꝛãtur:ſupernox ciuiũ quãte ſint
diſtinctões oſtenditur.quibus tam
beemoch iſte opertus fuiſſe deſcri⸗

bitur qꝛ eos quaſi veſtem ad oꝛna⸗

mentũ ſuuʒ habuit:quoꝝ dum cla⸗
ritatem tranſcenderet:ex eoꝛum cõ
patõe clarioꝛ fuit.de cuius deſcripti
one adhuc ſubiũgit:aurum opꝰde⸗
coꝛis tui:⁊ foꝛamina tna in die qua

cõditus es pꝛeꝑpata ſunt.aurũ opus

extitit decoꝛis eius qꝛſapientie cla⸗

ritate cãduit:quã bene creatus ac⸗
cepit.foꝛamina vero iccirco i lapi⸗

dibus fiũt:vt vinculati auroĩ oꝛna

co tã mira in ꝗbus fuit ⁊ que amiſit

iſinuari vt homini oñdat qd ipſe ſi

●
cexev.

i¶Auro.vnde dicit ler ꝙ ſi⸗
auro gẽma iungat᷑ nõ cedi:
auro.ſj ecõuerſo aurũ cedit
gẽme. ff. de au. ⁊? ar.le.ſi non
ſunt. 5. pꝛeueniemus. .
teBunpbie. nota ꝑ canonẽ
iſt ius icepiſſe a ruina age
loꝝ bonũ.n.⁊equũ fuitvt
pter ſupꝑbiã lucifer puniret.
n ¶ Vitio.iꝑ vitiũ ſupbieñ
funt repleta. —
x¶NVChbaritatis.ar. ꝙ diabo
us charitatẽ non habuit.vt
xvi.q.ij.viſis.ſʒ cũ ectrõis ca
par ĩnocẽtie ꝑticeps ſine cha
ritate eẽ nõ potuit.ar.S.e.di.
H.itez ſine charitate ꝙ ergo
charitate repletus negat᷑ cᷓ
paratõe ſtatiiũ 1 ofirmatoꝛu
dicitus vel ad perfectionem
2 perſeuerantiam refertur.
y¶ Lapideſ.i.oꝛdieſ ãgeloꝝ
Auod illic.in pꝛopheta
cllicet eʒechiele in iob.
a ¶ Voce.i.voce domini lo
quentis ſibi ob.
b¶Inſinuat iob vł ꝓpha.
eus Charitas. aũt. ſolui au⸗
Sitate apli allegatã. S. i Pn.
di. duobul modis ꝗꝛ dicitur
pꝛimo charitas que deſerit᷑.
d¶Eicta. i. fragilis ⁊ nõ xe
ra reſpectu permanẽtis.vel
nõ vera reſpectu charitatis
diuie. ad qð ſilia quedã idu
cit.in fi.concludit verà chari
tatem deſeri non poſſe.
Wenacer aome
ſtere vitijs ẽ verũ poſſe er⸗
go nõ reſiſtere ẽ nõ poſſe.ſed
nõ reſiſtere ẽ peccar̃ ⁊ ita poſ
ſe peccare ẽ nõ poſſe reſiſte
re.⁊ ita ẽ ar. a Sꝛijsar. xxxij.
ꝗ iiij ſicut ſatius eſt. .. x. ſ
cut enim.

ſuꝑbiat de elationis ſue culpa paſſn

rus ſit:ſi feriendo illi parcere noluit

quem creando in gloꝛia tante clari
tatis elenauit.cõſideret ergo hõ ela
tus qd i terra mereat᷑:ſi angeliis pᷣla

tus ĩ celo ꝓpſterni᷑. Charitas atᷣᷓ

ĩ aduerſitate deſerit: ficta.i.fictiliſ⁊
fragilis eſſe phibet᷑:ſicut fides ex q̃

charitas ꝓcedit ſicta.i.fragil apund
apli eſſe negat᷑.ſili charitas q̃ ĩi ad
nerſitate deſeri põt dẽ vera nunquã

fuiſſe.ſicut.n.hiero.contra iouinia.
ſeribit. Smnis creatura ſub vitio ẽ
nõ ꝙ; oĩs peccauerit:ſj qꝛ nulla eſt
que peccare nõ poſſit:poſſe ãt pec
care vt aug.ait.nõ eſt aliquid poſſe

imo aliquid non poſſe.vnde ille ſo

lius vocat᷑ oĩipotens ꝗ hoc non po⸗
teſt qꝛ omnia poteſt q̃ poſſe eſt ali⸗

quid poſſe.ſicut ergo eius compa⸗

a & Etaſra iangelus.

Hepeni.
nam tuc facilius tadet vt v. di i. Salij ecotra c ſfunt qarbirant vnde

b Etiam eccleſtaſtes in ſalomone.

EErc de charitate. ctinuat ſeipm gratianus in.ij. eni di.bac qöõnem ſacramẽto quãdoq; ⁊c. vt.xxxv.q vi. ab iſto. vel bocpoitelig veeni

Auam hic ractai melibauitls puius gratia aliam pmiſitan. (cha tentia perfectiſſima.ꝗ ñſoli delet peccataſed ẽt peccadi af ectionem
D Renaiemel habita amitti poſſit quã in pꝛecedenti di.tra taui nic gquam nõ habere difficillimũ eſt. mumkegſnnme intleen 8
aut ad ppoſitum ſuum reuertitur. dicit hec que ⁊c. bic incipit:i,jſ. x. Eongrue. na penitente; , vitam mut rea uunne dincte 6
ugtna edrnnuber lis eſt mutatio vite. ſ 4
namuenlis uag emione quimurabilirat? netti ois gperiuntur: auife H— 6
nianbus ꝛ cxeplis hꝛobal di creatura vitioſa di: qꝛ mutabilitatiꝭ Adam pen bꝛiſt Mamſve mona.S. binc ãt col i 14
cimus ergo ꝙ iteranda i. eſt capax: iuxta illud. nõ inſtiſicabit lInxuriantur in chuiſto. agerent: 1.ſe ſane cauenduz⸗ fan
unenn vbt aure in con cO. vi,aſtra-no ſunt muda rein chriſto penitentiam gerent: I. Anſtactio pe⸗ ſe
peccet. .e. ſepties. vbi auͤt ?· in conipectucmo:ccopanonc cis erancdam poſtea non putarent: Benuzabe 1
Ptaenienee creatur eque mutatõeʒ non recipit quia ſicut vnũ baptiſma.ita nni S. illud aut gregoeij. u
en mnſtelauhmnd, is creatura que permutat non cam pnia verũ pꝛeteriti ſemper nos/ ver. ſauſtactio. d
Aa que cum ſi ſacmnò d: omuais creatur que permungt no bet pẽitere peccati:ſed boc dain t ¶ Cauſas..pitioꝛi ül
terari ar..q.i. v qdaz. ym coõ vera ſed vana eſſe ꝓbatur: vñ ois debet pẽitere peccati:ſed hoc deni DAautakgian 2
iter ari ar.l. q.i. P daʒ. ym 5. nitati ſi ctoꝝ lenioꝝ. at ego“ faciliꝰ ineni: Qradicẽ non. n. ſufficit As
ſuetudine; marie quarũds homo mendax eſſe di:7 vanta ſi cion lenion. a ego facili? Lineni: ramos neckert. esr E
eecleſiar ⁊ hoc ſup eodẽ eri milis facius. binc ẽt eccleſiaſtes cũ grecte ſernanerit inocentiam quaʒ arai K
mine. ſup diuerſis aͤt credit (xꝗ que ſub fole ſunt ideſt que tẽpo⸗ qui cõgrue egerit penitennam. (dsioponunttates: “
ſolene er re el. rum viciſſitndinem recipiit nonri Item auguſtiungngsZs. vel occaſlones pecedl 1
ea. di. qʒuis hanc qoem ſie tümodo vanitaſque oĩ creature rG6 Atiſfactio penitentie eſt pec⸗ di:vi. lxxxi. di. valet. 4
re ſorl olu e⸗ Pinratisieſtledet vaning O catoꝛum canſas excidere nec u· Enitentia vi
nionẽ loꝝ a dicunt ꝙ pe⸗ ne mutabilitatis ieſt: ſed ẽt vanitas Zan ſua ſtionibꝰ adi tũ indulgere. Adicta becẽ que
nitentia nõ iterada qꝛ em vanitatum varietate permutatõis cap ſuggeſti⸗ nibdachtüͦ naiulge l 2
no ſegtun monale reccatuj. guam recipiunt eſſe dienntur. Sic· Igem in libꝛo de peniten nitentie que di opis nnh
an eam ſeatur motale vec ergo comparanone diuine chariira Enitentia eſt quedaz doletis miiſfactio it Aniges “
aln la benuentia ner: nõ tis nulla virtus eſſe vera pꝛobatur A vindicta puniens 'in ſe quod perfecta penitentia:
ku neeenirrelnutr d aut comparatione eius que non de dolet cõmiſſe.⁊ infra: Continue eſt vt. .e. Schac auctoꝛ⸗ dß
releg ade Kr verba ric⸗ ſeritur: illa que amittitur vera eẽ ne dolendũ de peccato quod öclarat tate.· ⸗ A
ergegatmne . ſie autem omni creatura ipſa dictionis virtus': penitere. n. ẽ x. ¶ Muniẽs. ſe. ar. u⸗
pit ibi ſoluere pedcaſaucto gatur.ſicut autem omnis creaiura enã tenere vt ſemꝑ puniatin ſexl erpᷣſſum w as no po il
dg Rctontenmgt et ſin Aan gna wera eſſeviciin: Ppengreycre⸗ d comur peceacope teſtieiuncne paliu ert
i vpenems beiured deeer e ten tn een do auocl cõmiſt peccado pe contrarius direrit b. nii
plis ꝙ penitentia ſepe iteraß qobona⸗ vera eſſe mõſtratur:alio na.n. ꝓpꝛie dẽ Ieſio qͥ punit vidicãs 3.lrrrij di prebyier
ailapentntd auz oe, qulanullg oelerercrur ſinullo mo qnod quiſqʒ cõmiſi ille penꝗ tenet Hquicqd fit de alijs
ſr falſa penkentia au ocr oin eo eſʒ. quod enim nullo mo aſemꝑ vindicat quod cõmiſiſſe do vi ꝙ pfliũ bu poſſit Gfin
rſð adanſckntrnr⸗
Qui vult agere penitentiim quod ſi aliqno modo vere delenit Pen Huniens inſeqnoc dolet com⸗ anſ urnn
G NeA eende zatiauomönerecs ozee enlec miſe, cocem. ede irttcrie lr
in ũs. een Ec e charitate: bꝛenirer °S apoſtolus etiam peccata'g mresi fliſs izl eipſis oi
Anenhercanee⸗, ſripſimns mopter cos a ⸗ bapuiſna dumiſſa otinue plo t. q me ca.l. iſt qui hin
ſum eſt. qꝛ ſi er ch aritate pz penitentiaʒ negant reitera Tatnobis ẽt ſup fundamentũ Bapo⸗ qẽ 5. plti. “ in
nituit vera fuit.⁊ ſaluaretrr · ri poſſe: aſſerentes ꝙ ſient ſtoloꝛum poſitis:qd pꝛeter Fotare Wutwe tagnn 6
irdaranautans auudn charitas ſemel babita nunz amit⸗ reſtat:ꝗd niñ ſemper dolere ĩ vita: cnien inierhrelitic
guein contrario iducuntu nitun: ira penitentia ſemel uere cele⸗ vbi. n. voloꝛ ſinirun veficit peire imologie vocabir ſid
non ad diuerſa tempoꝛa ſeld bꝛata nulla ſequẽti culpa macnlat᷑: tia.ſi aũt pemitentia ſinitur iqnid re borgcnc claren 6
adidem ſüt relerencha. vi.ſ. ſ veꝛo criminalis culpa illaz aliqn linqtur de venia tadiu. n. gaudeat mallis dirit ſup illuz ſe⸗
.c. S.ſʒ verba.vt.ſ.eo tꝑe quo ſequitur vera penitentia non fnuit: ⁊ ſperetur de gratiaquãdin ſuſten⸗ locũ geñ. penutet me
Snarzrg n nec veniaʒ vnaud a domino impe tarur a penitentia. dicit. n. dominꝰ *? feciſſe hoiem ſup ter C
nemse gra q̊ ranit:quod ex dimnitiõe ipſius pe⸗ vade ⁊ amplius noli pecc are: non tleraka
vere peniteti ifuſa el nmitẽtie: 7 multoꝛũ auctoutatibꝰ pꝛo dixit:ne pecces: ſedl nec volũtaſ pec art melnc 13
tacit eü pterita plagereꝛ en bare contendũt. vt enim. Ambꝛo. candl in te oꝛiatui quod qũo fna⸗ bain ntut 4
munit vt cuueat neomitat ait in quodã ſermõe q̃drageſſime. bitun: niſi doloꝛ in penitentia conti⸗ erune e A
nennAece Enitentia eſta mala pꝛeterita nue cuſtodiat᷑ hinc ſemp doleataö aWumubiiung
effectus pnie ʒ diffinino. plangere: a plangenda itermm doloꝛe gaudeat a de doloꝛis pnia) actu.arg. di.xxxi ſi. 8
da nanun iaten non cõmittereł. Icez in libiꝰ ſi comtigerit ſemp doleat:a nõ ſit ſa taice ar. gſo or . fr
WV Epernunt᷑.pniaʒ lolẽ⸗ de vnica penitentia. . is ꝓ doleat hy ex ſide doleat: ⁊ non bey 8 Saiadi 1
P e d eleterſod donſl ”ü Pcta oni ginalia; (
ſurbeng ali hut ficne ag delaenn perewitaotiss betamyntund dg- Bimifiic Dicheon eek l..
Lemium boeinmntindifderendnn enranA. ee rmer derezihenäecha nodn daniteec td mg a
uendum 2 hoc in dndam. e „ EEIOl. Ar. J.].8 CO. di, iiij. Kne pnia ar. O. 3. di.l. eo
5C AQui luxuriantur.i ſoꝛmicantur ſpualiter ſeparando ſe ach:iſio. la ñ ꝓhibʒ. qn doledu ſit ſup Perieisoni lle ſa iap is han ea he⸗
. i “oſlen nõ putareti nõ pſumeretillud agere:vñ oporteret eos deiceps nitentia iniungenda. ner nntien e
penitere. ⁊ ſim huc itellemu ſic itelligedũ ẽ illud q ſeqtur ſic vt vnũ baptiſma 8 Finit i deſicit q tüc ſt cu mẽoria pai redehusnoote
ſufficit ad deletõem peccati.ſic ⁊ vna pnia buicri intellectuirepugnat. . glo. b Beſicit i iunlis ẽ vel ena innlis ipinſs nteneralter 4
hu.ſ. ſp. . bren. Et alucr. .c. di. . lue at.c ennn n nard no vzpiperety q. genn ltec.
Anica. l in ſalicbus reiterabllis “ Venitentia. que pꝛeceſ. äl
Semp ð.lſemb dere penitere. iz de moꝛtalib raro cõtingit. vñ addit at tᷣ ſe De ia.. vite müd cia: ſpe r ne Reerponn granan⸗ 4
ego ꝛc. · delta ve feõ otingit ſepe. l as hʒ pniam de minoꝛibus ⁊ copũctio⸗ ſ erat. . . ila rer oſtituik poñs petm ſicut erat pei⸗ HU”U
nẽ.ſʒ de maioꝛib/nõ.vel meliꝰqð inuit hic diſtinctio vt.ſ. pnia pꝛo leuioꝛbus j.e. S. bac auctoꝛitate. melcethartaſunbrge⸗
. moꝛtalib tm̃ peccatis iniũcta poſſit iterariqꝛ non iniũgitur pnia ſolẽnis niſi p hI¶ Be vẽia ñ tñ ĩt elligas pai recezt ei⸗ “D e ttranng
auiſſimis. xx vi.q.vi. coxvlt. 0 ι Belictoꝛum famen moxalltuum hainᷓac ſi nulluũ petm̃ eet Rnuſenoen unol .V
ns de dngin gs oẽm. pauci iuemant an finem fine monali ar. S. l. di. ( m Dꝛk. z ſi becpir nanen⸗ Heepir tnon bilea ner ⸗ enptitrr. H
qꝛ tua.ſʒ qð dꝛ hic itelligit᷑ de ĩitegritate carnis.ſ.virginitate.q.d.fac lius inune) S.di. ij..chꝛio. ? c. ſciẽdũ.ſ erbone volüta

nio qui ſcruet virginuate quꝗ poſt conuptõem carnis ſeruet eõnnentiam ci noꝑducat. n . Siiigertt,5,rvij 4. iii. ſunt gopes 5xp..

— E

4
b

iij hi qui. 5. ea. di. . finautem. c in ſalicibus.
V In eſtiuum.i.in homelia que ſic incipit.

Di. iij.

Enutentiã plãgere.i.plagedo de pteritis malis dolere vel ſatiſ
factione ſatiſfacere ſᷣm pꝛeceptum eccleſie.

e ¶Mõ ppetrare.iĩ nullo moꝛtali pſeuerare vł ꝓpoñtũ ppetrãdi non

habere.
d Cõmittati. ppo
ſitũ cõmittendi hẽat.

e (Biſſimulat.i. nõ

vere penittt.
f Quid.n. pꝛodeſt
quo ad vit eternam
vt. ſ. e.di. ſũt plures.

i als bñ ve lʒ occaſi

onalr. . e. di. piũ. j. e.
g ¶ Sunt .g ait. j.e.

ſepties.S.di.l.hi qui.
b ¶Virtus ·i. effect

penitenttie.
i Roductioꝛ.S.
di. xc.ſi qs mo

nachꝰ. arg. . S. e. di. i.

vide bẽignũ ð ibi.n. i⸗

nuit᷑ ꝙ qdiu vꝛ du⸗

rare pctm̃.durare dʒ

pnĩa.ſqᷣ dic ꝙ ñ dẽ ibi

ꝙ pnia ñ dʒ eſſe ꝓdu
ctioꝛ pctõ.ſj innuit ibi
ꝙ ſilõga fuerit cłpa
löga pnia ꝓʒ eẽ.ñ.n.

erit equũ v:ꝓ vniꝰ ho

re foꝛnicatõe nõ ma

ioꝛ iiũgeret᷑ ei pnia.ſʒ

qð hᷣ dẽ retoꝛq̃t ad in
terioꝛẽ pnĩaʒ:qꝛ qñcũ

q; rduco pctm̃ ad me

moꝛiã debeo inde do

lere. j. e. indas.⁊ B itel

lige ð pẽa ſiue ð pẽa
litate qu ſuſtiem p
pctõ pmi hoĩes.qꝛil⸗

laẽ pꝛoductioꝛ.arg.S.

di.i.ſicut pꝛimni.

KE Aid demſtrati o

nẽ.i.cuſtodiã huilita

er Eilo rii
1C.

MWiſerie.ĩ quã ve

nie ex pctõ.õ.di.v.ad
eiꝰ vero verſus finez.
m C Emẽdatòem.i.
ad purgatoeʒ delicti
Vt in paralitico.
n Erercitatõz. . e.
Di.i. ſicut pmi.
o CMeceſſarie ad vi

p . Betinet pena ad

gliaʒ dei maiſeſtadũ
yt ĩ ceco nato. S. di.i.
ex his.⁊ ac iudicium

future dãnatõis:vt ĩi

herode.S.xxiij.q.iiij.
nabuchodonoſoꝛ 2 ad
cautelã ſui ⁊ alioꝝ.vt
ĩ paulo ⁊ vt ſtudioſi

illavita qrat᷑ qͥ erit ab

oĩbo pẽis aliẽa ⁊ vt ſit
ſideli certãdi mã ⁊ oc
caſio vicẽdi ꝗq nõ vin
ceret ſi ñ pugnarʒ.s.
di. vi.S. ſed penſandũ
q Ira dei. S. xi q.

iiij. S. ſi ergo iniuſte.
e

Perturbatio. ec
ce.qd ſit ira homis ⁊

d fit ira dei.
5 Erſecta pnia

cogit iniuncta
a lacerdote.
Enitẽtes. cuz

penitentiam contra peccatum de⸗

j.q.

ſemper doluiſſe doleat. Item
grego.in eſtiuumetempus. H
5 Enitentiam quippe agere di
gne non poſſumuſ niſ modũ
quoqʒ eiuſdeʒ penitentie cognoſca

mus. Oniam quippe agere eſt ? p

petrata mala plangere?:⁊ plangen
da non perpetrare:.naʒ ꝗ ſic alia ð
ploꝛat vt icerum alia cõmutat: ad
buc pniaʒ agere:aut ignoꝛat:aut dii
ſimulat:quid enim pꝛodeſt ſi pec⸗
cata luxurie quis defleat ⁊ tamẽ ad
hbuc auaricie eſtibus anhelat. Idẽ
Sunt qui dicunt pauci tempt oꝛis

bere ſufficere vtiteruʒ liceat ad pec

catum redire:recte hos paſtoꝛis pi
mi ſententia percutit: qui ait canis

reuerſus ad ſuum vomitum ⁊ ſus
lota in volutabꝛo luti.magna ẽ eni

contra peccatum virtus penitẽtie:

ſed ⁊ ſi quis in eaTdem penitentia ꝑ⸗
ſeuerer penitentiam veram agere
eſt commiſſa plangere? iteruʒ plã
genda declinare. IJ tem§‚.+
J Roductioꝛ eſt eniʒ pena quã
RK culpa ne parua puraretur cul
pa:ſi cum illa finiretura pena: ac ꝑ
hoc vel ad demonſtrationem de⸗
bitre miſerie vel ad emendationẽ*

labilis vite vel ad exercitationemꝰ

neceffarie penitentie tempoꝛaliter

detinel hominem pena:quem iam

ad damnationem eternam reũ nõ
retinet culpa:ira deinon eſt vt ho⸗
minis.i.perturbatiocun citati ani
mi:ſed tranqnilla inſti ſupplicij con
ſtitutio. Nteez ioãnes os aureũ
Ertecta penitentiacogit pec
catoꝛem omnia libenter ſuſ⸗
ferre.⁊ inſfra:in coꝛde eius contritio
in oꝛe eins cõfeſſio in opere rota hu
militas.hec eſt fructifera penitentia
Item ſmaragqgaus.
T Ae penitentiam digne agit: ꝗ
ſic pꝛeterita mala deploꝛat: vt
ſutura iterum non cõmittat.nam ꝗ
plangit peccatum ⁊ iterum admit⸗
tit peccatum:quaſi quis lauet late⸗

rem crudum:quem quanto magis

abluit tanto magis lutum facit.

tem auguſtinus.
Dnememitanen eſtis peni
tentes? non eſtis irridentes:
murate vitam:reconciliamini deo
vos cum cathena paſcetis qua in
quis cathena que liganeris in terra
erunt ligata in celo.audiſligaturaʒ⸗
⁊ deo putas facere impoſturam pe
nitentiam agis:genua figis:⁊ rides
⁊ ſubſannas patientiam dei:ſi peni⸗
tentiam agis penites.ſi non peniteſ
penitens non es.ſi ergo penites cur
ſacis quod male feciſti:ſi feciſſe pe⸗
niteat.noli peccare.ſi adhuc facis

C
x

tunt.iſaias de peccatoꝛibus dicit⸗

cathena.S.e. di.i.agite ar. SZ. S. e. di. i. i facilius

7

zit. 2 eſt fi. i. J. i. udices.

cexc vi.

Cathena.li cathẽa..cum mandato ecccleſie.ſ.m quod eccdeſia nos liga

Impoſtura iei falſuz iponere. ꝙ. iiuſte ligatir ab ipſo. deus. n. neĩem in
iuſtẽ ligat.xi.q.iij.S.ſi ergo iniuſte.iĩpoſtoꝛ aũt dꝛ ꝗ falſum aliqð alicui iponit.

certe non es penitens. S
NItem iſidoꝛus de ſũmo bono.
KRriſor eſt nõ penitens: qui ad
huc agit quod penitet:nec vi⸗
detur deum poſcere ſubditus: ſed
ſubſannare ſuperbus.canis renuer⸗
ſus ad ſuum vomitum eſt penitens
ad peccatum. multi enim lachꝛy⸗
mas indeſinenter ſfundunt ⁊ pecca⸗
re non deſinunt. Quoſdam accipe
re lachꝛymas ad penitentiam cer⸗
no:⁊ affectum penitentie non habe
re:quia in conſtantia mentis nõ re

coꝛdatione peccati lachꝛymas fun

dunt.nunc vero reuiuiſcente viu
eaque fleuerunt irerando commit

Lauamini mundi eſtote. Zauatur
2 mundus eſt:qui ⁊ pꝛeterita plan⸗

d ¶Ilaias. adhuc ẽ de. c. iſi

ft. ð edi.edi.l.ob qͥ uitia.S.i.

y KEgis actn vl volütate.
3 Rriſoꝛ.ſubſãnare.i.na

lſo toꝛto deridere.

a ¶ Incõſtãtia. nõ lcõſttid

repꝛobari.ffl.de ꝓcu.in ce.
ſt. de offi.p.obſeruare.ar.ð.
ff.de col.bo.nonnunqʒ3.

b ¶ Diſu. cũ pꝛeueniütur a

tentatõe.j.di.v.c.i. .
Larnilua.

iquod ſequitur.

e ¶ NRauamini. baptiſmo uł

penitentia.

fAMundus interius.

¶Lauatur erxterius.

g ¶CLauat.i.illa mũdicia ſ

ẽ cã ad ſalutẽ qꝛ ẽ momenta
nea nõ pſeuerãſ.vel ñ ẽ mũ

·/ dus ex toto:ſʒ ad tps ł ĩ ꝑte.
h ¶ Que fleuerat. S. xv.q.viij
i ¶ Solilogox.i.pſalmoꝛuʒ

ſũt excellẽtioꝛa ð rpᷣo eloꝗa.

git:⁊ flenda iterum non admittit. K Manis.i.inſufficiẽs ad

Lauaturꝰ non eſt munduſqui plã
git que geſſit:nec deſerit:⁊ poſt la⸗
chꝛymas ea quefleuerat: repetit.
Item aug. in lib. ſoliloquioꝛũ.
Hanis eſt penitentia quam ſe
gquens culpa coinquinat. vul⸗
nus iteratum ſanatur tardius fre⸗

quenternpeccans ⁊ lugens vix ve⸗

niam merebitur nibil pꝛoſunt lamẽ
ta ſi replicantur peccata.nibil valʒ
veniam a malis poſcere:⁊ mala de

nuo iterare.perſiſte ergo in confeſ⸗

ſione:eſto in penitentia ſoꝛtiter con
firmatus:vitam bonam quam ac⸗
cepiſti tenere non deſinas.pꝛopoſi
tum bone vite conſerna iungirer.
Item greg.in paſtoꝛailit.
Ai admiſſa plangunt: nec ta⸗
mBen deſerunt conſiderare ſol
licite ſciant:quia flendo inaniter ſe
mundant:qni vinendo ſe nequiter
inquinant:cuʒ iccirco ſe lachꝛvmis
lauant:vt mundi ad ſoꝛdes rede⸗
Ui admiſſa plangit:nec tamẽ
deſerit pene graui oꝛi ſe ſubij
cit:qꝛ ipſam quã flendo impetrare
votuit veniam contẽénit. Itez
Auamini mundi eſtote: poſt
lauacrum enim mundnus eſſe
negligit:quiſquis poſt lachꝛymas
vite inocentiam non cuſtodit.lauã
tur ergo nec mundi ſunt qui com⸗
miſſa flere non deſinunt:ſed rurſus
flendo cõmittunt. Jem.q
Aptizãturquippe a moꝛtuo“
qui mundãt ſe fletibꝰa pecca⸗
cato.ſed poſt baptiſina moꝛnum
tangit:qui culpas poſt lachꝛymas
repetit. Igem in moꝛalibus.
Necaſſumquippe bonũ agitur
ſi ante vite terminũ deſerat: q·
⁊ fruſtraſvelociter currit: ꝗ pꝛiuſqʒ
ad metas venerit deſicit. Sʒver
ba diffinitionis nõ ad diuerſa tꝑa:ſʒ

vitã eternà obtinẽdam
vł carẽs fruciu illiꝰpnie quã
nõ ſegꝗt᷑ culpa cui fructꝰ ẽ vi
tatio gehẽne ⁊ adeptio glie.

I1CTardioar. vuln?achi

leo qð quõdã fecerat hoſti.
vulneris auxiliũ pelias ba
ſtra tulit.

m Freqnter. S. di.xciij. dia

coni fũt. ſed hoc aduerbiũ
vix ſoluit contrarietatem.

n E Ni. deſerũt peccare.·

vel qꝛ redeunt ad illa
vel ad alia. G

o/ Ad ſoꝛdes. qſ hoc inde

ſegk. ita tenet ↄſecutiue: vt

Brsdt; verba qb

ponit Oiego. iueniut
in li.ieſu ſilij firach.ꝗ dꝛ ec/⸗⸗
clefiaſtieus.

p Baptzat i abſoluuk ·

„„

ſdãt᷑.ðᷣ cõ.di.iiij.nec ꝗcqʒ.
Amoꝛuo.i.a Sctu moꝛ⸗
tui.tãgit qð fiebat ĩ ve.te.
ſi gs tagebat oſſa vel coꝛpꝰ
moꝛtui hoĩs erat imũd.vij/
