fnui lwj dieieiß on eſt in gine ſi liceat'. li ſed de :ꝛadul, ra mrcunckion .de dua eccat. fee.cn aigreter tnecr er
6 Ban Ennonbonntcat nag vno Fde M
m famis. is eſt „temn im pꝛoſt bicu lInpana eo Nonn libero arv it: tãatü. iᷣ tantũ m. vt. i.
ndi lupanar e hetean⸗ irgo en oteſt. v ſt. nec ſtiras bus. in li. i. De dem. bitani 2 pte vn iezi 2 naa ſitũ. ſn
N lickde be he⸗ oͤbet keri nong⸗ dei eſt. d caſtitag em in li. Leod is du itn⸗ ut giezi de
dennt AAlae dinati vrlxrrf. tera ſt:temp aſtitat iam. nu dicitia imo c : vñ a qui ſin ff ꝓ ſo ſalia ey.
ni turpis bcwrir in⸗ dei e famantc infam on conu E pn ſit in anil tus eſt: v 0 ſocietal. vt. .2 ſpo fimo⸗
n a' infam oletint ron in ea virt ripi po irim. 1. 2m a.
nmuſe Zean gnnitle de ria loci ab ta:ca : quin nidem ſae ne.5§. di ð ülli n ma⸗
Meſed 5 . R . cip Gma 6. ipu. dux. in .
Pu Nnde den eun etiam inconup anñ conuũg Areeoaickein d ral HH ia. . ij.
tin. vt.ff. de biter. Dente öt caro' a ꝛupta ta:qu ſtupr piſto tniſi g iũ vt er dulte. e. .
ſiar . A õ pötc ecoꝛ lẽto ſtu ſup epil fieri v me nin .p a lli
GGn des SAarben. P itur. anop it ate cea viol hie. ſupe 6t quam uã p S . coit
da ius conng p ner es fuer li. ij. ſt. Itẽ Hõp de:q inper qu ando icitia gs. is
ſul b . Eius conn⸗ Er iſi mẽ ini. dei li. llnit. te pꝛmo. gin C0 Idez iana aliqu E pudi bation
ſinit ad reatũ iput Pien ug. de ci õl libꝛ0 tur pꝛin p0ꝛe. in aliqu⸗ x. D
biifn gai lereiad Item au ans pollng g tꝛ ſi meche ſſit in co ſi quis in noſti Arntses iaß virtus
enm. bido nen ollu lluet: ari poſſit ingeſ inẽ pꝛe m Mrrrerki d ſtin
ohnt, nanonen eterna n liena li Hiauẽ polins po n erit chari! li.ij. F inã virg ngelin omr irius e bene cõ
innin Pcnnuptanteen Ta demetie llnetnon ne ccin l ne alig d enan⸗ oſu⸗ W mẽtis b ijille rer
ggnm daeonur efflci.o re⸗ bido m antem p itia ſit . undi⸗ perſec ouerit: ccauit: ta repu ha Vt de pe. irtutes v .
ACri debeinegs anre⸗ 1 a erit. ſi pudic t ſoꝛtit pen cogn enõ pe ne maaſenn⸗ SH dicunt de pe⸗
1 m bea lera tun ntat aſi c ner bob bo dicun
hfirſu nane nocõ ineo aienacrit en 5 ba ala 10 ire'. 2 volun lege qu aicangq is ma tt⸗ anime .
tunf ann aen eie Alien cnidqz Pabea onienire⸗ Lipitnrin ni bebinſcag gu uſti. meta wicns a⸗
ſee ille. r/ latu us! Item nt n Eripi ldfſet vuen
tnif J con nem:p rnat qua nammus eſna ca dJ Coꝛp luntas. e Sicn ſpi C. iolẽtiam aritus v 4
ntfi i. olluet p. fl. e dece tẽ mag tquido tmen⸗ ann ſea vo irginita oꝛe niſi ——— oppꝛime⸗
2p il. v.c. r. 8 an habet nnua ilicet lat ta vi coꝛpo⸗ a ne⸗ nũci ihoſtiñ o⸗ oluit
hngn ekaie pen nndin ſtate ha nid ar aſcilice inli de ſanc vtitur co nitia it iñ gerermen tgman noiui⸗
fls ſenſu. mitẽqz. vir⸗ ote ntũ q dẽ ſan dici⸗ in li. dice neq oꝛe:niſ geret. rnõe.i imitti p
en vir⸗ in p :ſed ta ztan e PudCi, impue cepta oꝛp dẽ tur en nrretol
tige k Pnie nes. efiat: nat. ge erder el op mo ius con nat in c e. J re oppꝛeſſa f.gegd ex ſa⸗
ſnen qui babet vſrexi. 1 vel renn nern eneraft⸗ „ leat ritn pꝛius itiã ſer aſtitat ſic rro. ſic N doarmaſk
K.rj. 1 e exp ndicitiã ſita c n ta vin .i. ..pſumi
lben COſenmn noöͤ. n. te te puta appꝛ at 7 o pue gin i no ſtay 1c. xv eat. pſum
6 ente te in al erce mo! i pꝛin tia violar a ſua ⁊c. ſtudeat cxiij.
ſorage C. tharius is 2c. m iſi fo ſua ex . ritui itia v tur. P9 l. Diſt. tuliſſe. 4
“ ſ.lo tat iam: ne ſu dem V ſpi iano. dicit lerue Z iens. ſine ob e. cã
in A iu paup palaz ſſa car a. J m. ete: victoꝛ oꝛe pu iolata! s om rapine t.ff. qᷣ m n.
a Koerun ignoledf; Hbidononin eeoge iperman cti In Rkmen mul iſcentibu deſſe iii viglier ve wan.
mit Nnenen keftne ni nbidon, octoanimi Bus Einenn oteſtm Ziinmgeiniſcen ſ e lrrrckoen lai⸗
is alie⸗ ino ſuis ade il in eari erpe veniẽ u.iu iputa.
nur m Inbe poſſu er quod ſcahine alie AHo rnihil in ſtili p 4 ff. de regr i.nec fuit
ul zl⸗ i i⸗ ꝛenit: 2 aut nil bolt cuze tas.ff. vj. c.i. nõ ſu
Meln diigetia Rtao in P eruit ip tia libi ia ſue coti⸗ ſuenit: ibidine ittit c itu en. xv. q credula! e.l. ij.
infſi dg ne Baa det ficari me violen eratia ina me. con Ebꝛis li ſi perm is turpit m eſt ei. lſo tutoꝛe. tẽ
nus. itatẽ erſen ſemi 5 8 mẽb: it:aut ſion am duz cuz fal ſtera. I
Colnsa ninloin eos. ſanctita rnat p liqua ſito a8 mi mittit: lla ↄſen m ſus od euʒ poſt do
a ee 5 ne ea fl. que uis p redendo
mit Grcomm ad ci. quã ſe ero ſi a 3 Ppo d ſuñ naremnnn tiã car nid i l. di.ſi q it nõ c atũ
oe namiere⸗⸗ nentie. ——— ntẽ ſan zine oomac mine. 7 ido pat veatouon mn v.q i in
ſhum rtil. i.5. dia parũ conup at pgat m pge ſancti ⸗/ dine cõm crim niſt libide oiĩſqʒ viro luo. Gd i
anc ditꝰ a m is: Oin viro ũ merett ſit de
Ninn ke EAE te er S H tiſi / eſendit. tnecꝑ facien ionis Bacgin erern⸗ no⸗
1 icim ſanctin Rechenin it culpa ꝛupt adul gd kuris ede
An vörnanerch⸗ ea res de eptoꝛẽ oꝛe dD ꝛpus t bic nec cõ erit cn 10 coꝛ. nine/ ebniarũt. nibus p
uni arenteng, dec vel coꝛp nam co cta:abſi nr tis ſolins tia non p ſſionis etin in queſtio utit, ſic
hnneis ⸗ Pmtan dici ꝗ ctaʒ mmiꝑꝗ zöſtru oneam ia violen ſed ꝓ paſ nim va lai⸗ aui. b. 1. pern elech
n, P lens te a ifſa atq; adm ꝛeti illa v dine nu enim til t D deuz. tabim
aſ ꝙ no qdðᷣ no it ta ami otins titatem al rpitu itur.ta itatis: v di/ n pmiſi
fuhi etraſſee ſſus fuit. catur hinc p is ſanct etiã m in utabitr 8 caſti ſſit pu üt a no 0ℳ. u⸗
ppe el pan utari 0ꝛ.7 h ꝛpoꝛn 6Zucr naz re depr egrita ꝛe po nerũ pr. a. nemo. on imp
n, kecit v nt imp em err itti co e. Idẽ 2 roma n nte int in coꝛpo Ebꝛa pot o„ . Brfencſti.n ptio car
ho adeben co umar⸗ intacto bilem eſferuntia tarqui/ niola iolari:en JIſidoꝛ ione tarur a vj. ci.
Enn 3rnid pelbnrero⸗ tronã no agis e erua tar hap i. Item tagion is xv..
g diniͦ pre argrx⸗ ndicit ꝛe cum idinoſe p is ma ſupe li. ij. at: ſi a
it wra eS ſäa p coꝛpoꝛe s libie iinnen vi / mis. n pecc .
“ ⸗ Ins coꝛ filins ſſim bꝛuto Ee unda.
r onoi . iſ regis ſi nobiſſ n0 RNE are imam
end di, alcus non biſtnnis mairani ſuerit ani
mno cum lua ſ Foarin 7 auceinr egra
tn e naen ni man wei⸗
lug Cannin Srurn . doele in ſe e
het Ncnhadan tan inge
onm Keran imnoenſe
ne tum in an

Cau.

8 On põt. non peccat.nã tunc homo peccat cũ mens per delectationeʒ

ſubiu gat᷑.de pe.di.ij.hoc ſciendũ.⁊ eſt ar.xxij.q.v.ſ quis coactus ↄtra

ſed ibi de conditionali coactione hic de abſoluta.
b S Icut.n. Caſus.ſola volũtatis ſoꝛma monetat opus.r.q ij.hoc ius.
c Aoluntate.directa vel indirecta ne ſit ↄtra. S.di.l.ſi ꝗs voluntarie.

d ¶Bebilitati. ſenio vl ſectio
ne vel naturali frigiditate.hᷣ
Dicit littera.quia voluntaria
cõtinẽtia eſt bona.nõ neceſ⸗
ſaria.xxxiij.q.v.q̃ ſũt in ſi.
e 82 paulus.vas.i.electꝰ
Aad pdicanduz. 2 dicit
vas ga plenioꝛ fuit alijs vt
xxiij.q.vj.c.i.
f ¶Aculeos.ideſt motus pꝛi
mos de quibus timebat ca
gere in ſecũdos ⁊ qui ſurgũt
in nobis ⁊ ſine nobis de pe.
di inter bec ſciendum.
g Aliã.i.ſenſualitatẽ ſine
ↄcupiſcentiã que dicit᷑ lex.qꝛ
ligat ? ctrahit ad peccatũ.
vñ dicit alibi.ago qð nolo.
b WIn lege. ideſt ĩ peccatuʒ
uia ligat bominem.
i .In ſemet.ideſt ꝓpꝛid fra
ilitatem ↄfiderans.
k Tu te.ar. q nõ licet ma
ioꝛi nec minoꝛi.vt.viij.q.i.ſi
ergo ⁊.xj.q.i. magnum ⁊ qð
negatur in maioꝛi multo po
tius in minoꝛibus. C. de re⸗
no.dona. his ſol.iĩ fi.?⁊ quod
maioꝛibus dignitatibus nõ
eſt cõceſſũ.hoc ſibi nõ aude/
ant vẽdicare minoꝛes vt. C.
de decurio.l.vlt. li.x.
I Putas. ar. ꝙ paulꝰ fuit
virgo.cũ fit ↄparatio iter eũ
⁊ euſtochiũ q̃ virgo fuit.

m Suſcitare.idẽ dicẽ ler
virginitas reſtitui nõ poteſt

C. de rap.virgi.in pꝛin.ſj nõ
ne exoculatoꝛ põt reſtuuere
viſũ quare ergo nõ virgini
atẽ. ꝗqdãà ſic ĩtelligũt.i.ꝙ deꝰ

non poteſt facere qn fuerit

conupta.qꝛ fſactũ nõ põt nõ
eſſe factũ.vt.ff.de capti.ĩ bel
lo.S.facte.ſed ſᷣm hoc idẽ eẽt
in ceco. Rñ.qᷣ hic dr̃ nõ re/
fertur ad carnis conupte re
ſtaurationẽ. q̊ virginalis pal
me rerributionẽ.⁊ dic nõ po
leſt. i.nõ congruit eius potẽ
tie.vt aureola coꝛonet conu
ptos.boc enim eſſet ↄtra iu⸗
ſtiti.2 iõ illud nõ põt vt ar.
de pe. di.ij. Fechariias.
n ¶AMWale. ar. ff. de dolo. l. i.
§.ij. nã iõ dirit pꝛetoꝛ dolus
malus. qꝛ eſt bonus.
o .AQue oleü.i. pingue dinẽ

On poteſt coꝛpus conũpi niſi
pꝛius coꝝꝛuptus fuerit animꝰ.
munda namqʒ a contagione ani/
ma caro non peccatꝰ. Itez augu.

iſcopo.
hangaacbiceob tta carnis: ſi
mente ſeruatur.
age timeamus ne ſenſu in⸗
terioꝛe conupto pereat caſti⸗
tas fſidei quã ne femine conſtupꝛen
tur violenter in carne:qnia violen/
tia nõ violat᷑ pudicitia ſi mente ſer/
natur:quoniã nec quis in carne vio
latur qñ voluntas patiẽtis turpiter
carne nõ vtit᷑ iʒ ſine ↄſenſione tole⸗/
rat᷑:quod alius operatur. Iẽ ioã

nes chꝛyſoſtomus ſuꝑ matbeum.
ec péccatuʒ nec inſticis ex opere

ſine volunt ae perficitur.

DVeut eniz· peccatuʒz opus ſine
volũtate nõ facit:ita ⁊ inſticia
ex opere nõ ↄſũmat᷑: niſi ⁊ volũtas
affuerit.multi enim coꝛpoꝛe ꝗqdem
caſtitati ſtudẽt: adulteriuʒ quidem
volũtate: cõmittunt.cũ dñs dicat ꝗ

viderit mulierẽ ad cõcupiſcendum

eam:iam mechatꝰ eſt eaʒ in coꝛde
ſuo:ergo voluntas ſine opere pec:
cat frequenter.illa ergo eſt gloꝛioſa
cõtinẽtia nõ qua traſgredi non põt
neceſſitas debilitati coꝛꝑis:ſed quã

coõplectit volũtas ſancti pꝛopoſiti.

Itẽ hieronymus in epiſtola ad eu⸗
ſtochium.

m.
Uirginitas carnis non ſeruar̃ mẽte

conupta.
83 paulꝰ apoſtolꝰ vas electio

nis ⁊ pꝛeparatus in enangelio

chꝛiſti ob carnis aculeos:⁊ incẽtina
vicioꝛũ repꝛimit coꝛpus ſunʒ:⁊ ſer⸗
nitnti ſubijcit:ne alijs pꝛedicãs ipſe
repꝛobus iueniat᷑:⁊ tamẽ vidit ali
legẽ in ſuis mẽbꝛs repugnantẽ legi
mentis ſue ⁊ captiuantem ſe in legeꝰ*

peccati:ſi poſt nuditatem ieiunia fa

mes carceres flagella ſupplicia ĩ ſe⸗
met renerſus exclamat:infelix ego

hõ:quis me liberabit de coꝛꝑe moꝛ

bonoꝝ operũ.vel iaeſt pietatẽ. xlv. di. dilciplina

Belcende. verba ſut iſaie pᷣdicentis ad litterâ futurã babylonioꝛũ captiui.
tatẽ ꝑ dariũ ⁊ cyrũ regẽ medoꝛũ ⁊ pſarũ.⁊ exequit᷑ ̃m hoc pꝛopheta ad litterã
quaſdã miſerias.quas pauꝑcule mulieres ſolèt ſuſtinere.⁊ verba imperatiua
reſoluenda ſunt in verba futuri tẽpoꝛis.

öBeſcende.i.deſcendens.

q ¶ Sede.i.ſedebis.qð iõ dixit ꝓpheta ꝓpter nimiã futuroꝝ certitudinem.2
eſt ar.qꝙ verbũ pꝛeſentis tẽpoꝛis ponitur pꝛo verbo futuri. Sic exponitur tra⸗
ditur ideſt traditurus eſt.ff de pub.l.i.? eſt ar.ff.de ver.ſig. verbis.ſicut ecõtra
rio verbũ futuri loco pñtis.vt.S.xxi.diſt.in nouo.l.di.ponderet.⁊ exponitur a
hierony.hec littera moꝛaliter circa ſidelem animã que pꝛeuaricata eſt per pec/
catũ.⁊ hoc duobus mocdis.vel inuitando ad penitentiam ⁊ tunc pꝛopꝛie tenẽ
tur verba.deſcende.i.humilia te per penitentiã.ſede in terra.i.ĩ cinere ⁊ cilicio.
WNirgo.ideſt ſterilis. vel virgo pꝛus ſfilia babylonis ideſt filia ↄfu ſionis qꝛ
nens tota facta confuſa eſt. de pe. di.iij. S. itẽ ait.
8 . Cbaldeox. chaidei grece feroces intelligũtur. valde eniʒ feroces ſu nt qui
pꝛopꝛias voluntates ſequentes non monibus ſuis parcere ſciũt ⁊ eſt chaldea
regio.babylonia ciuitas eſt in ea ſita. J

ratio eterne vite.

Thꝛionus.jdeſt dignitas regalis auferetur ei vel thꝛionus.ideſt remune⸗

u Non vocaberis. mollis ? delicata... ammodo non viues in deli,

1

vy C

2*

c aquo ad virtutes ſupple ni ſi penitueris.

Accipe molã.timoꝛis ꝑ cõ tritionem.

Mole farinam.vel pꝛo paupertate. vel aliter.

VCole karinaʒ. examia peccata tua 2 malas cogitallones.

e
4

i
K
I

tis huius.tute putas ſecurum eſſe
debere:queſo cane ne quãdo dicat

7 de te deus: virga iſrahel cecioit et

non eſt qui ſuſcitet eam.audacter di
cam cũ oia poſſit deus ſuſcitareꝰ vir
ginẽ non poteſt poſt ruinã.valet ꝗ/
deʒ liberare de pena:led non valet
coꝛonare conuptam. timeamus il⸗
lam pꝛophetiam ne in nobis etiam
compleatur:⁊ virgines bone defici
ent:obſerua quid dicat:⁊ virgines
bone:quia ſũt⁊ vngines male qui
viderit inquit mulierem ad concu
piſcendnm eam:iam mechatus eſt
eam in coꝛde ſuo.perit ergo etiam
mente virginitas.iſte ſunt virgines
male.virgines carne nõ ſpiritu. vir
gines ſtulte que oleumꝰnon haben
tes excluduntur a ſponſo.ſi auteʒ et
llie que virgines ſunt ob allas ta/

men culpas virginitate coꝛpoꝛum

nõ ſalnantur.quid ſiet illis que pꝛo/
ſtitnerunt membꝛa chꝛiſti?⁊ mntaue
runt templum ſancti ſpiritus in lu⸗

panar. Alico andi⁊ pꝛophetam di ·

centem:deſcende ſede in terra vir
go' babylonis filia ſede in terra:nõ
eſt filie chaldeoꝛumPthronus.non
vocaberis vltra mollis ⁊ delicataꝰ.
accipe molamP⁊ mole farina diſco
operi velamen tnum denudaꝰcru/
ra tua: tranſi flumina reuelabitur
ignominia tua:apparebunt oppꝛo

bꝛia tua:⁊ hoc poſt thalamumfi/
lij dei poſt oſcula fratruelis ⁊ ſponſi

illa de qua quõdam ſermo ꝓpheti
cus concinnebat:aſtitit regina:a de
xtris tnis in veſtitn deaurato circũ
data varietate. Mudabitur po⸗
ſterioꝛaꝰ doiſi eins ponentur in fa⸗
cie eius.ſedebit ad quas ſolitudi
nis:⁊ poſiſo vaſeꝰ.dinaricabii pe⸗
des ſuos omni tranſeuntiꝰ viqʒ ad
verticem polinetur. rectius enim
fnerat hominum ſubiſſe coniuginʒ
ambulaſſe per plana quam ad al⸗
tioꝛaP tendentem in pꝛofundum in
ferni cadere:nõ ſiat obſecro ciuitas

a hieronymi.

Diſcooperi. ideſt
teri peccata tua.
Denuda.per cö⸗
feſſionem.

b Traſi. flumina
ideſt deſere caduca z
fluẽtia ſupple ꝙ ni

hoc feceris reuelabi⸗
Oppꝛobꝛia. i die
iudicij.de pe. diſt.i.S.
non ita.expo nitur ẽt
mpſtice hec linera.ita
impꝛoperet vicinʒ
fideli anime ⁊ tũc re⸗
ſoluuntur verba in
pꝛeterituʒ tẽpus de⸗
ſcende ideſt deſcendi
ſti ab altitudine vir⸗
tutum ad vicia.ſede
in terra.i. ſediſti ter⸗
renis ĩfecta virgo vt

pꝛius.accipe molã.i.

accepiſti mundana⸗
rum rerum circuituʒ
mole. ideſt moluiſti
ideſt diſſpaſti cogita
tiones luas eas effe⸗
ctui mancipando.di
ſcooperi.i.diſeoope⸗
ruiſti hypocriſim tuã
modo enim apparet
qualis pꝛius extite⸗
ris. diſcooperuiſti te
virtutibus nã virtu
tes velamina lũt aie
de pe. di .ij. ſapiẽs. de⸗
nuda crura tua ideſt
per conſeſſionem de
nudaſti actiões tuas
tranſi flumina.i.trã⸗
ſiſti pe tpalla eis ĩhe⸗
rendo. iccx co reue⸗
labitur d76.

d .Hoc poſt thala⸗

muz. hec litera vult
ꝙ pꝛecedes moꝛaliter

intelligatur.? eſt ſen

ſus ideſt poſtquam
receſſiſti a ſponſo iuo
fratruele ideſt xpᷣo.
xpᷣs enim ⁊ eccleſia
ſunt fratrueles.qꝛ de
iat ob xpᷣs de eſau ec
cleſia. ideſt de genti⸗

bus pꝛoceſſit. xxxv.ꝗ.

vj. S. ſi vero. ⁊ hec ſũt

EHesina. iquelibet ſancta virgo.vel ſa ncta eccleſia.
Heaurato. charitate ⁊ caſtitate.de pe,di.ij. pꝛincipium.
g ¶Hudabitur. veſie virtutum vel bonoꝛum operum.

te ſe debuerit ea habere.
LPonentur.i. in futuro ſeculo.
¶Ad quas.i.inter hereticos.
Et poſito. i. de poſito.

m ¶Nale.ſ. coꝛdis.
Diuaricabit.i.viuidet ⁊ comutet varios ſuos affettus.

bᷣ CEt poſterioꝛa.ideſt peccata que babuit quaſi poſt doꝛſum relicta cũ

o ¶Tranſeunti ideſt demonibus. vel ideſt omnibus opera ſua qꝛ ibi
0

p

oĩa oibus aperta erunt.

Tranſeuncl diabolo.ra nſiens dicit᷑ diabolus qꝛ dicũt ale ipſi dia
bolo.incurua te vt tranfeamus ſuper te ⁊ ibi exinanite vſq; ad funda⸗

menta in ea.de pe.di.iij.in ſalicibus.

Quam.ad altioꝛa. argu.ꝙ melius eſt non incipere iᷓ; ab incepto

deſiſtere. meiius eſt eniz non vouere ꝙ; a volo cadere rij qeicerte. rrxvij.

q.i. nuptiarum.

q öCiuitas.iaĩa ꝗ agit bene. de pe. di.iij. in domo.

mii
Mper,

Pemon
S
Si
eſ⸗
Gr.
bo⸗
nſetn!
Otnine
ufde
lſeſt
Uin
Caup
Ciond

mſa
dal
(nnt
anbot
gtal
ufen
iſiiipon
Mnpent

löͤrviſq
n oan
holigr
legtegr
ude pe
ſca.
.Sn
abocr

ſhup
luzlaia

vdein
(ct dler⸗
Sdcupiſ.
uum pee
AAilendi
untüit
Mequ
ſcpel

N

teſer

ſihin
ſnniſe
nes
wͤſce

unore

dle

mihne,
tmmore
ahe nlil
hinmtn

Donniz
6 stt,

fooria t

Bba⸗ ſimn
nnuſii
Niſſpigcr

Curtke

Nftſionnne
ſanianr
funinini
ehunceke
rienoletg
p4
Neſetben
beclhnnſad
onnir

amttte
eſhn
thonene
deſtetmen
in 1lcd
Cultsgn
Peetut
ſthnn
tutbeſ⸗

nniui

tuyt
in
.

p in
oNH

xxxij

Bemones. ideſt praue cogitationes.
b ¶Sirenes.i. delectationes que mergebant.
e¶Ericij.i. erroꝛs vel ſollicitudines mũdane que pugunt.io.

d Et ſolo.iĩpudicos.hoc perpenditur ſi ſũt vagi.vt.s.di.xxjij.bis

igitur. vnde illud. auerte oculos tuos ⁊c̃.

e? (Kacente. argu. ꝙ

opibus logmur ſi⸗

cut ⁊ verbis.vt.xliij.

di. ſit rectoꝛ ⁊.xj.q.iij.
exiſtimant. e de ap.
dilecti.eỹ de ſpon. cũ
apud. ſic.fl.de lega.
iij. nutu. . . ,
Vi viderit.ad
(ccupiſtends.
hoc.l.alo.⁊ dat opaʒ
quam põt.de pe. dil.
g ¶ Jam. mechatus.
eſt eam. hoc veruz eſt
in cõiugata.nã cũ ſo
luta nõ cõmittitur.ſʒ
nũquid ĩponem iſti
tantam penitentia ac
ſi faciũ interueniſſet.
ſic. ſed nõ tꝗ graueʒ.
hb CAldulteriun.ideſt
foꝛnicatio.

i ¶ Ael ex oꝛdine.n ð

ſm veritateʒ loci vel
oꝛdinis aliqueʒ plus
minulue peccare ar.
di. xl. pomo chꝛiſtia⸗
nus.xxiij.q.viij.occi
dit. S.x vij.q.iiij.quiſa
quis.ff.de penis.aut
facta.S.locus.xcv.q.
i. nulli.S.xxxj.q.i.de
his ꝗ frequenter vxo
res. de pe. diſi. i. aut
facta.

k C Studioſa.no vi

det hoce verũ ꝙ tãtũ
peccet clericuſ ſtudio
ſa ↄcupiſcentia.quã/
tuʒ laicus ipſo facto,
videt᷑.n. ꝙ magis pec
cet clericus ſtudioſa
cõcupiſcentia.nã tan
tum peccat quilibet
ſtudioſa volũtate cõ
mittendi adulterium
quantũ ipſo facto.j.

de pe. di. i. ſicut. ita
vel equaliter peccet

cdericꝰ.vel magis ꝓ⸗
pter graduʒ altioꝛem
iᷓ laicus.qð ergo hic
dicik referas ad eccle
ſie opi.nõ ad veri ei⸗
ſentiã.ſic ergo vᷣʒ ca⸗
nones cõmittit adul
teriũ ſolo animo filłr
periuriũ.vt.xxij.q.v.
qui periurare.idẽ in
furto ⁊ alijs crimini⸗
bus. vt de pe. diſt. i. e.
pꝛopterea.xiiij.q.v. ſi
quid.ſʒ ʒ leges ſolo
animo non cõmittit
furtũ.vt.ff.de acqui.
pol. poſſidere.S.ſi rẽ.
Nec adulteriuʒ.fſ.de
adul.i.vlti.
C.Biſtiguic. per co⸗

tépinm. .
n Xle aũ̃t. incõta
minatis.ſ.mẽte ⁊ coꝛ

poꝛe.exèpli.᷑xvij.q.ij.
5§. cñ gy. vbi vouerat.

1 C Loparare. ex 10

to. vt velint cõſecrari

meretrix filia ſyon en poſt trinitatis
boſpitiũ ibi demones ſaltent:⁊ ſire
nes nidiſicent ⁊ ericij. Itẽ augu.
de xpiana fide. RW
Coꝛpoꝛe intacto caſtitas nõnũqua
amittitur. B
LD Ec ſolo affectiu ⁊ tactu ſʒ aſpe⸗
H.Ectu quoqʒ appetitur: 2 appe⸗
tit concupiſcentia ſeminarũ nec di⸗
catis vos animos habere pudicos:
ſi babeatis oculos ipudicos quia
impnedicus oculus iĩpudici coꝛdis ẽ
nũcius:⁊ cũ ſe ſibi innicem etiam ta
centelingua conſpectu mutuo coꝛ/
da nunciant ĩpudica:⁊ ſᷣm concupi⸗
ſcentiam carnis alterutro delectant᷑
ardoꝛe etiam in itactis ab imunda
violatione coꝛpoꝛibus fugit caſti/
tas ipa de monbus. Item grego.
Adulteriũ perpetraf̃: cum innupta
turpiter conenpiſcitur.
C Vi viderit mulierem ad con/
cupiſcendam' eam:iam me⸗
chatus eſt eam in coꝛde ſno.quia
enim greco vocabulo:adulter me/
chus dicitur:cum non aliena ↄiunx
ſed mulier videri pꝛobibetur:aper.
te veritas oſtendit:quia etiam ſolo
viſu cum turpiter vel innupta con.
cupiſcitur adulterium perpeiratur.
Quod tamen plerũqʒ ex loco:vel
ex oꝛdine conenpiſcentium diſceri
nitur:quia ſicut hunc in ſacro oꝛdie
ſtudioſaA concnpiſcentia: ſic illum
adulterij inquinat cnlpa.In perſo⸗
nis tamen non diſſimilibus ideʒ lu⸗
xurie diſtinguitur reatus. Quãnis
autem violenter oppꝛeſſe pndicitiã
non amiſerint incõtaminatis tamẽ
ſe nõ audeant exequare virginibꝰ.
Unde Leo papa.
NQue oppꝛimunt᷑ incõtaminatis vir
Gimihus ſe cõparare nõ audeant.
TAe autez famule dei que inte/
gritatem pudouis oppꝛeſſione
barbarica perdiderunt:laudabilio⸗

res erunt in humilitate ac verecun.

dia:ſi ſe incõtaminatis* non ande
ant cõparare virginibns.quãuis
enim omne peccatuʒ ex voluntate
naſcatur: et potuerit conuptione
carnis mens inuita non pollui mi⸗
nus tamen hoc illis oberit:ſi quod
potnerunt animo nõ amittere ſe do
leant* vel coꝛpoꝛe perdidiſſe. Cuzʒ
ergo hec que violentiam paſſa eſt
pudicitiam amiſſiſſe pꝛobarinõ po
teſt:nullo modo cõuincitur foꝛnica
tionis vel adaulterij crimen incurriſ
le.vt enim ait augu.in libꝛo de bo
no coniugali.adulterium cõmittit᷑
cum vel pꝛopꝛie libidinis inſtinctuꝰ
vel aliene conſenſu cum altero vel
altera contra pactum coingale cõv
cubitur ataʒ ita frangitur ſides que
in rebus coꝛpoꝛeis ⁊ abiectis ma⸗i

gnum animi bonum eſt:az ideo ei isg

cclxxiij

inter virgines.ar.di.xxvj.acutius.S.e.qe.ſinge.vel vt habeãt aureolã. xxvij.

q.i.nuptiarum.

o ◻ SDirginibus. C. de nup. imperialis. ver. nam oĩs. J
p ¶Boleant.quia foꝛte ꝓpter peccatum pꝛecedens boc eis accidat.ar.xxij.q.

ij.ſi qlibet.alias qᷓre dolebũt cum nõ peccauerint.xxij.qij. ſt quelibet.

lutem quoqʒ coꝛpoꝛalem qua etiã
vita iſta continetur:⁊ certuʒ eſt de/
bere poſtponi. Ieʒz Iſidoꝛus ſu/
per exo.
Mechatur:qui alicui pꝛeter marri⸗
monij fedus miſcetur.

D On mechaberis ideſt ne ꝗi⸗

zZ quam pꝛeter matrimonij fede
ra alijs ſeminis admiſceat᷑ ad explẽ
dam’libidinem. nam adulterinz fa
cit qui pꝛeter ſuam'ad alteraʒ acce
dit. Item augnſti. de adulterinis
coningijs.
Qui viuente vxoꝛe ſua alteram co
gnoſcit:adulterium cõmittit.

D Ato chꝛiſtianum nemineʒ re

luctari illum adulterum eſſe:
qui vel din langnente vel diu ab⸗/
ſente vel continenter viuere cupi⸗
ente vxoꝛe ſua alteri cõmixtus eſt ſe
mine.Cum ergo nihil hoꝛumi iſta
depꝛebendatur fuiſſe:quia nec pꝛo/
pꝛie libidinis inſtinctu nec aliene cõ
ſenſu:nec viro ſuo langnẽte vel ab

ſente vel continenter viuere cupi⸗

ente adheſit alij:ſed violenter alie⸗
na libidine oppꝛeſſa vim pertulit:
apparet ꝙ nec adultera nec foꝛnica
ria dici poteſt. vnde nec aliqua oc
caſione valet dimitti. cum enim in
dei quererent a chꝛiſto vtruʒ liceret
bomini vxoꝛẽ ſuam dimittere qua
cunqʒ ex canſa:reſpondit eis:nun⸗
quid legiſtis:quia qui fecit eos ab
initio maſculũ ⁊ femina creauit eos

quos ergo deus cõiunxit hõ non ſe⸗

paret. deinde ſermonẽ ſuũ ita cõcln
ſit: vt diceret neminem poſſe dimit/
tere vxoꝛẽ ſuã excepta canſa ſoꝛni⸗
cationis.hinc apoſtolus ait in epi⸗
ſtola ad coꝛinthios. bis qui matri/
monio coniuncti ſunt pꝛecipio non
ego ſed dominus vxoꝛẽ a viro non
diſcedere.vnde dat᷑ ĩtelligi:q; q̃leſ⸗
cunqʒ ſuerint vir ⁊ vxoꝛ:ex quo cõ/
ingali affecin ſibi adheſerint:vlteri⸗
us abinnicè diſcedere non valent.
Ande ambꝛoſius in examerõ.t.
diei.liij.ſcri.
Qualiſcunqʒ ſit vir: exquo ſemel
placuit non cſt dimitendus.
1 Onendus? inenltus eſt vir ꝗ
2 ſemel placuit nũquid vir aliꝰ
eligendus eſt: compareʒ ſnũ equus
diligit:⁊ ſi mutetur alius trahere iu⸗
gum neſcit compar alterins:⁊ ſe nõ
totum putat.tu coniugalem tunm
repudias ⁊ ſepe putas mutandum:
muta⁊ ſi vnõ defecerit die ſupduc
riualem':a ſtatim incognita canſa
quaſi cognitam pudoꝛis exequeris
iniuriam. Item aug.
Similiter de vxoꝛe intelligatur.
Jvxoꝛẽ quis habeat ſterilẽ ſi

ne coꝛpoꝛe deſoꝛmẽ ſiue debi -

lem mẽbus vel cecã vel clandam:
vel ſurdã vel ſi quid alind ſiue moꝛ

q Del coꝛpoꝛe.ſ.p peccatũ
oꝛiginale qð eſt in eis ꝓpter
qð poſſunt conũpi.
r¶Cuʒ ergo. ſſtinetu. vt cũ
appetit ⁊ inſtigat aliqueʒ ad
coitum.
s ¶ Vel aliene. vt cũ appeti
tur ⁊ oſentit aliene libidini.
de hoc nõ.S.e.q.ij.quicqd.
tCSFides.cõiugalis quam
alter coniugum alteri debet
ſeruare ſcilicet ne cuʒ altero
vel cuʒ altera coeat.xx vij.q.
ij. omns.
1 IEt abiectis.i.in quãtũ⸗
cũqʒ vilibus valer fides cõ⸗
iugalis.
x¶CLoꝛpoꝛalẽ.arg. ꝓ lepio-
ſis.vt ex ð piu.lepꝛo.quoniãꝗ
quia potius periculũ coꝛpo
ris qᷓ; anime incurrendũ eſt
xxx.q.i.S.i.⁊ cum alterũ eui⸗
tari non põt.ar.xj.q.iij. non
ſolu.xxij.q.vc.i.S.eũ ergo.
y* On mechaberis. ex⸗
plendã.nec etiam ob
aliam cauſam.
3 Qui pꝛeter ſuã. ſta ille
tantũ cõmittit adulreriũ qui
habet vxoꝛem. vel que eſt cõ
iugata.qñqʒ tamẽ large ſu/
miiur adulteriũ.S.eo.q.iiij.
nemo.
4 Vio. langnẽte. ſ. eo.
gq.vij.qð pꝛopoſuiſti.
contra lo.illud a falſarijs di
ctum illud auctenticũ eẽ vi⸗
deiur. vel illud de öſponſa⸗
ta tantũ.iſtud de cognita.vel
illud repꝛobatũ eſt. hoc diui
na auẽte firmatũ. vel veriui
dic ꝙ üllud de arta loqui᷑.
Abſente. xxxiiij.q.i. cus
per bellicaʒ. otra ſed ibi de il
lo qui neſcit᷑ viuere.hic de il
lo qui certe ſcit᷑ vinere.
c Oꝛrendus.ſemel.ar.
wſufficit ſemel con⸗
ſentire.vt. z. di. iij. in iſtis. et
viij.q.ij.dilectiſſimi.⁊ argu.
ff. de mu.2 ho. vt gradatim
S.i. ar. ↄtra. S.xij.q.i. certe ar.
C. de repu. he.l.vlti. C. de
nõ nu. pec.generaliter.ff. de
neg geſ. põpo. ar. S. ij.q.lij.
S. ſpaciũ.S. di.lxxij. placuit.
Vutat. ar. ff ad.l. aqnil.
ꝓinde.ar.fl. de edi edic. cum
eiuſdẽ.l.plerũqʒ.
e Muta. ironia eſt.
f¶Riualem. riuales ꝓpꝛie
dicunt qui per eundẽ riuuʒ
aqua ducũt.vt.ff.ð aq̃ quo.
eſti.l.i. ſimiliter hi exqſita
ſimilitudine riuales dicun
qui cum eadem muliere hba
bent coſuetudinem.

53 Incognita. an ſit iuſta

vel nõ.i.n ꝓbata ca v7.
H OS Jvroꝛẽ.hoꝛibile.ar.
pꝛo lepꝛoſis.ꝙ nõ de
bent dimitti. vt extra de cõ⸗
iu.lepꝛo.c.ij. vnde ⁊.h. dicit
ꝙ debet maritum ſeg mu⸗
lier. ꝓ.h.eſt ar.xiij.q.ij. vna
queqʒ.⁊ extra.eo.quoniam
quod auiẽ dicitur extra.e.c.

C.an.

i ꝙ non cogit ſequi.poteſt intelligi in eo calu quando reliquus hoc nõ petit.
nam ſi peteret bene teneretur ſequi.vt extra eo.ti.quonias.vel dic ꝙ illud nõͤ

. Cce ſed ponat bec queſtio nibil habet queſtionls quin
poſſit reliquum repellere per exceptionem Rſeataamerk

tenet qðᷣ ibi dicit᷑ qꝛ eſt cõma pꝛeceptum vomini ſed pone ꝙ vir vult retinere

apud ſe vxoꝛem lepꝛoſaʒ.nunquid poteſi.videt ꝙ ſic qꝛ vxoꝛ tenetur vix ſeg.

ſed non ecõuerſo. vt xiſj.q.ij.vnaqueq;.ecõtra videtur ꝙ vicini non tenentur

pati illã eẽ inter eos.quia de
ſure deberet remoueri ab
alijs. vt.S.di.vj.teſtamentũ

2.xxiij.q.ij.hoc ipſuʒ.⁊ extra

de ec.ediſi.c.ij.⁊ etiã de con
ſuetudine.vt extra.e.quoniã
ego credo q alter reliquum
debeat taliter ſequi vt qñqʒ
veniat ad ipſũ.⁊ qclto ſolue
rit debitũ recedat.ar.liiij.diſ.
ſi ſeruus in fi.ſed ſponſa de
futuro.etiaʒ ꝓpter alias de⸗
foꝛmitates nõ tenetur ſequi

ſponſum. vt extra deiureiun.

emadmodum.
3 Recepit.redũdat.nã
vybi par eſt ratio.par
dʒ eſſe iuchciũ.ff. ad.l.acqui.
Ulud 2. ].q. ꝓx. nihil.
b ¶ Eadẽ.i.eiuſdẽ generis.
naʒ in vecitate due ſũt ſerui
tutes.vt ex de ↄuer. ↄiu.ꝗdã

¶ Pari. ar. de quibus par

rõ attendit᷑ ſimile debet eſſe
judiciñ.i.q.vij.apoſtolus.
d Condinõe. quo ad de⸗
bitũ reddendũ ⁊ ſidẽ ſeruan
daʒ nõ aũt in alijs.vt potes
poner per exempla.fl.ð bis
qui no.ifa.vxoꝛes.xxxiij.q.
v. manifeſtũ.⁊.c.noluit.⁊.c.
hec imago.xxxiij.q.i.ſi quis
acceperii.nam in voto abſii

nentie vir eſt maioꝛ ſimiliter

in accuſatione ʒ leges. ſz bʒ
canones non ad imparia iu
dicantur.vt.S.c.q.i.ſi quis.⁊
vir poteſt ſtatim contrahere
poſt moꝛẽ vxoꝛis.ſ̊ mulier
non põt ſtatim poſt moꝛleʒ
viri bm.l. C. de ſecũ.nup.l.i.

2 Receptũ.dignitatis.

ar. ꝙ nᷣ aliquis cõtẽ⸗
nit excõmunicationeʒ ꝙ iu
dex ſecularis vel dominus
illiꝰ poteſt euʒ pꝛiuare ſeudo

ſuo.item arg.ꝙ ſi vnus epi-

ſcopus ꝓpter excõicationeʒ
glicni auſerret pꝛebendam.
ſimiliter ⁊ alius epiſcopꝰ po
teſt ei auferre id qð ab ipſo
babet. vt.vij.q.i.ſi quis pꝛe⸗
ſditer.c.xrxj.q.iij.ſi quis a ꝓ⸗
pꝛio.item ar.qꝙ quicquid pꝛe
latus vel alius ſecit ipe excð
municationis ꝙ non valet

vt. vij. q.i.factus.⁊.xxv.q.i.

omne. de conle. di. i hic er⸗
go. xij.q.ij.alienationes.iieʒ
ar. hic ꝙ poſtiᷓ; quis peni⸗

tuit de crimine ꝙ poſſit recipi

bis ſiue laboꝛibus doloꝛbuſqʒ con
fectam ⁊ quicquid excepta foꝛnica⸗
tionis cauſa cogitari poteſt vebe⸗
menter hoꝛubile pꝛoſocietate ſide⸗
qʒ ſuſtineat. Item hiero. ad ocea
nũ de moꝝne fabeole.
Non licet viro vxoꝛem dimittere
niñi canſa foꝛnicationis. .
DEetenn voinimns vxoꝛeʒz nõ
ðbere mitti excepta canſa foꝛ
nicationis ⁊ ſi dimiſſa fuerit:mane⸗
re innuptã.quicquid viris pꝛecipi⸗
tur boc conſequenter redundat ad
feminas.neqʒ enim adultera vxo:
dimittenda eſt ⁊ vir mechus retinẽ
dus eſt. Nem.,
DSae eodem.
A Pud nos quod non licet ſe
minis.eque non licet viris: et
eademſeruitus pari conditione cẽ

ſetur. Itẽ ex coci. ioleta. xij.

Communione pauet᷑ qui extra caʒ
foꝛnic ationis vxoꝛẽ inà dimittit.
D Receptum domini eſt: vt ex⸗
L cepta cauſa foꝛnicatiõis vxoꝛ
a viro dimitti nõ debeat:⁊ ideo qui
cunqʒ extra culpaz criminis ſupra/
dicti vxoꝛem ſuam quacũqʒ occea
ſione reliquerit:quia quos deꝰ con.
iunxit ille ſeparare diſpoſuit: tadin
ab eccleſiſtica cõmunione pꝛuatus
acetn omnium chꝛiſtianoꝛuz ma/
neat alienus:quãdin ſocietateʒ reli
cte cõiugis amplectatur ſynceriter
⁊ ſoueat.itaqʒ qui iam admonitia
ſacerdote ſemel ⁊ bis ⁊ ter vt coni⸗

gantur ad ſue coniungis noluerint re
dire conſoꝛium: ipſi ſe ſuis meritis

aa palatine dignitatis officio ſepa/

rabunt.⁊ inſuper generoſe dignitaʒ

tis teſtimonium quamdiu'in culpa
erint amiſſuri ſunt:quia carnẽ ſuã
diſcidij iugulo tradiderunt. Item
nicolaus ad cõſulta bulgaroꝛũ.
Deeodem.
Q Aicquid mulier cõna te cogi
tauerit: vel ſi te accuſauerit:
non eſt excepta cau ſa ſoꝛnicationis
reijcienda vel odio pꝛouus haben/
da.Sed queritur:cuʒ ſit par vtriuſ.

in teſtem licet maniſeſtuz fuerit eius crimen. qdᷣ

verum eſt in ciuili.ſecus in criminalt. vt. vj. /i/qui crimen. . cilli q ui. iij. ⸗
i.c.i. .iij.q.iiij.beatus.h.tamen ſubaudit bit maxime hoc hodie eſt expꝛeſſum:

tra de teſti. teſtimonium.
Quãdiu.S. vj. q.i. illi.

illud non tener.

f
9 C. LQic quid.cogitauerit.ar. co ntra extra de diuoꝛ c.i C. de repudi.li. ſed

hb Sed querit᷑.cõᷣmunicantes.·i.ſimile adulteriũ ppetrtes.ſicut: mulieres.
i ¶Non conueniant. vt poſſint accuſari de adulte rio ficut vxoꝛes.
k CU Hꝛiſtiana.ſacerdotes. ar. adulteros tantum ab eccleſia indicandos. xxx

iij.a.i, ſeculares. ſ. rrxv. vj. multoꝛum.,

¶ Betegatur.hic manifeſte habes ꝙ vxoꝛ poteſt acculare virum de adulte⸗

io. licet ſecus videatur ſᷣm.l. de hoc not. 8.c.q.i.S.hoc in mulieribus.
mE. Aindicte.q.d.non deſicit ius.ſed ꝓbatio.vt.ff. de teſt. tute. duo ſũt ticij.
n¶ CLonquieſcit. quo ad eccleſtam. eccleſia en im non iudicat de occultis. xxx
ij. diſt. eru beſcant, potius enim opinionem ſequimur iꝙ veritatem. argu. iij.

gone. vij. S. ria.

diuoꝛ.ſigniſicaſti. denunciare tamen poteſt vir adulter crimẽ
. vroꝛis adultere.⁊ maxime ſcdᷣm opi.hu.aliter eniʒ nõ poſſet
ei conſuli.cum acculare non poſſi.quod non concedo.ꝙ aliquis cri⸗

nunciare cri
qʒ conditio:cur cõmunicantes: viri rius.niſi Fenttee
cum adulteris vxonbus non cõne cimine. Sut aut. vij.
niant:cum econtra vxoꝛes in cõſoꝛ caſus in quibus ma
tio adulteroꝝ viroꝝ manere videã tius repellik ab ac⸗
tur. De bio ita ſcribit Inno. pa. Cuſauone adulterif.
In vtroqʒ ſexu aduiteriũ pati rauo ur ean ipſe ſuenie
ne punirnrg— Kunchn niint
QO⸗Aian religio adulterium itt oppꝛeſſuvt deo.
¶ in vtroqʒ ſexu pari ratione cõ q.v.ita ne. tertius ſi
demnat:ſʒ viros ſuos mulieres nõ cqedebai martũ moꝛ
facile de adulerio accuiant:⁊ nõ ha/ tuũ.vt. xxxiiij.q ij. cäi
bent latentia peccata vindictaʒ. vi· peer bellic. quartus
ri antem liberius vxoꝛes adulteras ſi alter ſub ſpecie ma
apud ſacerdotes deferre cõſuene. Mlicognouſt vam. vf
runt zideo imnlieribuspꝛodito cri· i eennleaum
mine earum cöõmunio denegatur. canone ſomicandive
viroꝝ aũt latente cõmiſſo non ſaci/ erma de eo qui cog.
le quiiquã ex ſuſpitionibus abſtinet conſang. vxo ſue. di ·
qui vtiqʒ ſubmonebitur ſi eins fla: ſerctionem. ſextus.ſ
gitiũ detẽgatur.cum enimpar cqꝗ ſit maritus poſt adulte
interdum pꝛobatione ceſſante vin/ kium tolerauit eam
dicteꝰ ratio conquieſcit. ar. 5. e. . .ſigs vro⸗
OQ. vj. T en ꝛc Neuf floln.
Cce 'iſta dimitti non vn macenint eaniero⸗
let: c a foꝛnicatione inno) tmett ante baptiſmma.
cens inueniatur. Sed po:- vterxtra ð diuo: gan
natur ꝙ ipſa ſit adultera: demus.
queritur ſi adulter poſſii dimtttere p In ülam. nam ſi
eam cauſa foꝛnicationis.non enim aliquod peccatuʒ ba

videt᷑ ꝙ pari crimine infectus aliuzʒ
de eodem pumre poſſit: vnde cum

iudei adulteram accuſarent equira bant venialia tantuʒ
tis ſniam a domino acceperunt.qui de peri gei vern,
cũq; veſtruʒ ſine peccato eſt pꝛimꝰ2 lo.ſ duo.
lapidem in illam'miutat. binc etiaz q ¶ Ibil iniquß.
in enãgelio pꝛecipitur. Hypocrita NLiniqnũ è by⸗
pꝛimuin cijce trabez de oculo tuo: peerbolice loquit. ſi⸗
? poſtea educes feſtucam de ocnio mile.ſ.. vij. aui in
fratris tui. Hinc etiam aug.ſerib. omnidus. vij. aoͤne
in li. de ſmone dñ in monte. Mönuincku
Quli foꝛnicat᷑ foꝛnicatiõis cã vxorꝛ Raiet voneſt mack
ſuam dimittere nõ poteſt. tonnneig mäut
. „* 4 6I .
E iniquiꝰ ẽ quaʒ cã foꝛni/ teerio qui pꝛaimo cepi
qui pꝛimo cepit
E cationis dimutere vxoꝛem ſi vrotem ſuam accu⸗
⁊ ipie conuincitur foꝛnicari.occur. ſare ve adulterio.naʒ
rit enim illud ĩ qno alterum indicas accuſaton nunq̃ pot
te ipſum condénas. Eadem enim paær velminus crimẽ
agis qne tn indicas:quapꝛopter aſ/ n. ckrle⸗
qms ſoꝛnicationis c vult abijcere Zana erhe nenlis⸗
vxoꝛem luam pꝛioꝛ debet eſſe a ſoꝛ obuijcere viro niſ vr⸗
lit ei obijcere adulte⸗
rium inceſtuoſuʒ vel

minoſus poſſit de⸗

bebat mouale erat.
qꝛ cerimonialia dele

adulterium cum aliqua coniugata. Rñ. ſi directe vult vnus agere co
ma reliquum.tunc pꝛelerendus eſt pꝛimꝰ accuſatoꝛ vel actoꝛ.ff. de iudi.
qui pꝛioꝛ.ſi autem vxoꝛ vult ag ere ĩ modum exceptionis pꝛius audi⸗
tur. ?2 ꝓbata exceptione repellit maritum. vt extra de oꝛdi.cog. cum di⸗
lectus.ſed adhuc obijcitur.ex quo vir pꝛopꝛiam iniuriam pꝛoſequitut
non poteſt multer eum repellere per aliquaʒ exceptionem. vt. iii d. vſ.
omnibus.nam ibi dicitur ꝙ in cauſaſna quilibet infamis admitutur.

ſed dicimus hoc ſpeciale e

in adulterio ⁊ lenocinio.hec eniʒ exceptio

adulterij vel lenocinij repellit agentem vt extra de diuoꝛ.ſfigniſicaſti.et

extra de eo qui cog. conſan.vxo. ſue. diſcretionem. ff. ſo. ma. cuʒ mulier
C. de adul.quoniam alex.ſed buic contradicit.l. f. de adul. lij.S. ſi pu⸗
blico.vbi dicitur ꝙ exceptio lenocinij vel adulterij non repellit maritũ.

Ad hoc ſolet dici ꝙ illa lex loquitur quando poſt lit.cõt. obijatur leno
