quodte iuſte poſſit oſtẽdere: facile
nõ credas.nec ad vindictaʒ te res

accendat incognita:ſed pꝛeſentibui
eccleſie tue ſenioꝛibus diligenter ẽ
veritas ꝑſcrutanda:⁊ tunc ſi quali:
tas rei popoſcerit canonica diſtri·
ctio culpam feriat delinquentis.
Idem ianuario epo.

MDe quodam epo:ꝗ antequã miſſa

en⸗ re ep tm̃ cum ſuis clericis.vel ẽ derogatum huic ꝑ
glios canones.vel canonica diſtrictio dicat᷑ pena ſuſpenſionis.quam eps cuʒ

ſuis clericis põt inferre.vel loqꝗtur de clericis infra ſacros oꝛdines conſtitutis.

vj.ſi autem quid de hoc
Anta. j.j. q. vij. tanta.

quoꝝ cas etiam criales pot eps cum ſuis clericis tractare ? decidere.ar. xv,q.
iuris ſit. inuenies. xv.q.vij.in ſumma,io.

.

D

vi.

q ¶ EFirai certa. ſed cũ iſte ablens eſſet qũo papa feret in eum ſententi

am:dic ꝙ hic loꝗtur de ſnĩa cõminatoꝛia.ſ.comminando ei vel citatus

fuit ⁊ noluit venire ⁊ dominus papa recepit teſtes eo abſente. de vno
habes hic de duobus habes.xj.q.j.fratris.alij dicunt ſnĩam fuiſſe latã
ſub ↄditione.ſi ſcilʒ conſtaret de his que dicta fuerunt de ipſo.

ruʒ ſolẽnia celebꝛaret die dñico ad
exarandã meſſẽ cniuſda ꝓfectug c᷑.
Anta nequitia ad aures nr̃as
de ſenectute tua ꝑpuenit vt eaʒ
niſi humanitus penſaremus fixa iã
maledictiõe feriremus.dictũ quip/
pe eſt mihi:qð dñico die pꝛius quã
ſolẽnia celebrares:ad exarandam

meſſem latoꝛs pᷣſentium prexiſti.?

poſt exarationem eius miſſaꝝ ſolẽ
nia celebꝛaſti poſt miſſarum ſolem
nia ẽt terminos poſſeſſionis illius
eradicare minime timuiſti.qð fcm̃
que ðbeat pena ſequi oẽs qui audi/
unt ſciunt.dubij aũt de tanta puerſi
tate fueramus:ſed filius noſter cy/

riacus abbas a nobis reꝗſitus:ita

ſe cognouiſſe perhibuit:⁊ qꝛ adhuc
canis tuis parcimus:hoꝛamur vt

aliqñ reſipiſcas miſerſenex: atq⁊ a

tanta leuitate moꝛũ ⁊ opeꝝ peruer
ſitate cõpeſcere:⁊ quato moꝛti vici
nioꝛ efficeris:tanto ſolicitioꝛ atqʒ
timidioꝛ eſſe debes.⁊ quidem pene
ſnia in te fuerat iaculaãda.ſed qꝛ ſim
plicitatem tuã cũ ſenectute cogno
nimus interim taceamuseos ve
ro quoꝝ ↄſilio hoc egiſti: in duobꝰ
menſibus excõicatos eſſe decreui⸗
mus.itavt ſi quid in eis intra duoꝝ

menſiũ ſpacium humanitatis adue

nerit:bñdictione viatici nõ pꝛiuent

deinceps autem ab eoꝝ ↄſilijs caun

tus exiſte. Te quoqʒ ſolicite cuſto
di ne ſi eis in malo diſcipulus fueris

Aitus in bono magiſter eẽ debui

i neqʒ ſimplicitati tue neqʒ vlteri
us ſenectuti parcamus.
cuſſoꝛ eẽ pꝛohibetur ne videlicet p
pꝛijs manibus aliquẽ cedat. Cnñ
in agathẽ.conci.legitur.
Hon liceat epo pꝛopꝛijs manibns
aliquem cedre.
D On liceat epiſcopo mãibus⸗
2ſuis aliquem cedere.hoc eniʒ
alienũ a ſacerdote eſſe dꝛ. Mꝛo⸗
bibetur etiaʒ epᷣus turpis lucri gra⸗
tia eſſe cupidus ne aliquo etia inbo
neſto negocio victũ vel cetera ſibi
neceſſaria querat quod generali/
ter de ommius diuino cultui man

cipatis.i.clericis vel monachis in/

telligere opoꝛtet.
don.ↄcilio legitur.
Quni connumerantur in clero turpi
bus lueris non inſerniant.
D Eruenit ad ſanctã ſynodũ qꝛ
de his ꝗ in clero ↄnumerant᷑
quida ꝑpꝑ turpis lucri gratiam ali/
oꝛum poſſeſſionum cõductiones2

AUnde in calce

Ael per

Etiam terminos
in hoc peccauit gra⸗

niter. ⁊ ſcðʒ leges pu

nitur pena.l.aureox

⁊ relegatione. vt.ff. ð
termino amo.l.ij.ij
cum diſtinctione vty

ſit iuuenis an ſenex.

vt ibi dicitur. pᷣm le⸗
gem autem diuinaʒ

maledictus reputat᷑.

xij.q.ij.in legibus.
C¶Sec ſilius. ar. ꝙ
creqitur dicto vnius
vt. . viij. q.iij. talia.
xxxj.q.jc.j.iĩ foꝛma iu

dicij quãtum ad ve⸗

ram ꝓbationem vni

teſti nõ creditur.vt ex

de teſti. licet in fine.
e.ti. veniens.ſj quan
tum ad pᷣſumptionẽ.

vt. C. de re. cre. in bo

ne. niſi caus aliquis
ſpãlis inueniatur.vt

extra de in inte. reſti.
ex lris.⁊ de ꝓcur. ex

inſfinuatione. er qd
me.cã. c. vl. ⁊ extra de
teſti.in omni.io.ſimi

liter vbi non fit pꝛeiu
dicium alij credił vni
teſti. vt de con. di. iiij.
cum itaq:.b.
tAQuia ſimplicita
teʒz.no.qꝙ parcitur ſe⸗

„„.

nectuti.vt.xxxiiij.di.

fraternitatis xxvj.q.
vij. tempoꝛa. Itẽ par

citur ſimplicitati. de

con.di.ij. c. ij.⁊ extra ð
re.permu.cuʒ vniuer
ſoꝛum.
v¶ Taceamus.non
ergo ſemper qui ta⸗
cetↄlentit. nec ſemꝑ
idem eſt tacere quod
voce ↄſentire. arg. de
con.diſt. ilij. cam pꝛo
paruulis.⁊.lxv.di.c.
ſi foꝛte.

x¶Eos.ff. de reiud.

concilij.lau.

y¶ Excõicatos. ar. ꝙ

qñqʒ magis puniun
tur ↄſiliarij qᷓ facien
tes.di. xcvj. duo. xi.q
iij. qui ↄſentit ⁊.xxiiij.
q.iij.qui aliox.ſjʒ hoc
ideo factũ eſt.qꝛĩ iſtis
nõ ↄueniebant ea ꝑꝑ
que fieret diſpenſatio
circa eos. ſed licet iſte
de buit puniri. tamẽ

indultum eſt eirõne

etatis ⁊ ſimplicitatis.

On liceat. qd ta

men põt ꝑ aliũ

ſi nõ per ſe. vt. v. q ·

v.illi qui. . xiiij. q. vj.
c.j.lxxx viij. diſt. epus

gubernationem.ita tñ ꝙ ſit dericus.ſi enim per laicum pcutitur incidit
in canonẽ extra de ſen.ex. vniuerſitatis ſed ꝗd ſi dericum non hʒ. tunc

ver ber et per ſe. vt.dixi. xlv. di. in ſumma.

aWanibus. C. de epi.? cle. auẽ.ſed neqʒ ꝓpꝛijs manibus.

R ? .

Eruenit.ↄductiones.contra extra de deci.c. dilecti.n ibi non r.
pꝛobantur monachi quihñt terras ad firmam.ſed dic ꝙ illude

unſn
ſd

C4

lni
ſgi
nt
deleſta
lſtue⸗
Xlegt
lligit
gene
hocdi
cogün
An
nilegi
Ltlam
Nietur.
legid
npr
Aicuia
itene
Alum.
obeine
Ghan
mons
lnen
lgin
auid
mnd
ſiam
(mhor

o

oſin
mnamt
aliud
inn.
lrat
oe
Gltene
mni
n
Ce
entor
.

Gin
houl inn
none ni⸗
winbliez

NN

niscninn
Nhurfne
ellendn
ſcn⸗ i
hin eehe⸗
lflligr
Urdicom
hiſgiͤtne⸗
cſiſeme
nätun A
pbnonenn,

andn t

klia nine
enenoſfun
Apſonnan
Deleeſrhn
ſcänstis
Sinneninm
denninepek
tdepant
nenetiif
deſtuamd
nomnigrt,
Plnonſtſei
nalſcrtten
decon Ni⸗
lageb.
ua ingket

NOPNu

NN
mttonn⸗
mpougin
fmnplcenN
icitamn
mmuamon
h.
Lrunnafe
ſanyercau⸗
entt er len
tumegol
Nſenteao
tiijan

tafneril
iln.
oͤentnag
nuge un
finfiziun
ſcirlane
linipft
icka
Nnebant⸗
ratdiſeni
o, ſ 4
tpanr,l
nc
ſinplcen
Onlieig
end
tlent
iſtſe

vene

=
☛ S==

S.o... = – = — =ẽ
= ☛ ☛— ☛e =

4

=

cum lua eis nõ ſuſſiciunt.vel cũ ipſimet excolunt nõ vtinde plus lucrẽ

Di. lxxxvlj.

tur.ſed vt de fructibus viuant adeo aũt hoc ꝓhibet clericis ꝙ ſi ꝑꝑ boe

capiũtur in fraudẽ nõ ſubuenitur eis.er ne de.vel mona.c.ſacerdotibꝰ
a ¶¶ Cauſas.de boc notaui.xv.q.ij.in ſumma.

1 L er ri iehn
X ſtianis.

g COus tamẽ.no.

ꝙ etiã cãe pauperuʒ
⁊ oppꝛeſſoꝝ ⁊ peregri
nox ſpectant ad eccle
ſiam.vt.xxiiij.q. iij.ſi
quis de potẽtibꝰ ⁊.c.
ſe. ⁊.S.c.ꝓxi.⁊ extra ð

ver.ſig.ſuper ꝗbuſdam in

*„

b¶Auaritie.nam ꝑꝑ neceſſitatẽ bene poſſent.xci.diſ.cij.
E. Ad enelge⸗ dil.
xxviij.c.vlti.contra Mä
xrxi. q.iij.cypꝛianus.ꝰ cauſasſecularium ſuſcipiunt:⁊ aſa
tra. ſed illud cypniani cris officijs ſe per deſidiam ſeparãt
de teſtamentaria tut ad domos aũt ſecularium concur
la ſiue datiua hic alt rnnt:⁊ ſubſtantiarum eoꝛnʒ guber:
delenimaanelnin⸗ nationeſqʒ anaritie cã ſuſcipiũt.de
aienlier sma ad cremtigitur ſancta vninerſalis vel
boc dic ederici non mMagnaſynodus neminem hoꝛum
cogũtur recipere al⸗ deinceps hoc eſt epᷣm ſiue clericnʒ
quã tutelaʒ. poſſunt aut monachum coͤducere poſſeſſi
iñ legitimà recipe m ones aut miſceriſecularibns poſſeſ
telam ſi volũt.vt hi ſionibus poſſe niſi foꝛte qui legibnſ
dicitur : eſt boc pꝛinu ad minoꝛum etatis tutelas ſine cũ
legi clericoß vlieer rationes inexcnſabiles aſtrabütur
n boſne edn aut cui ipſins cinitatis epiſcopo ec//
tñ tenentur recipe u (leſiaſticarum rerum comiſerit gu /
telam. licet alias ilõ bernacula ⁊ oꝛphanoꝝatqʒ vidua
obtineat. vt inſtit. ölle rum que indefenſe ſunt: ant earum
gi.pa.tu. ſed ebus v½ pſonarum que maxime eccleſiaſti /
monachus etiam vo co indigent adminiculo ꝓpter dei
lens nõ poſſet recpe timoꝛem.ſi quis vero tranigreſſus
legitim tutelam. in fuerit hec pᷣcepta eccleſiaſtice coꝛ
auc. deſan. epi. . deo rectioni ſubiaceat.
inandes welwice Di. ixxxvij.
⁊ monachus ſivelint cleſie pꝛeſidium ĩploꝛan
poſſint recipere legiti tibus ep̃i debent adeẽc.⁊
mam tutelã ſed non cõtra impꝛoboꝝ violen
datiuã vel teſtamen⸗ tias ꝓtectionis patroci/
am Ril nurelan diii gigne zars nõ debent. AUnde
Hebi elaſius gerontio ⁊ petro epis.
oẽs clerici ſiue mona gne Sindns dackoeinia ciſco
teneer bi⸗ pi debent adeſſe.
gabernemtagenee. Icet oĩbus de nobis ſperanti
ſd TCoxrectioni.i.ſul bus non debeamus inquãtũ
penſioni.lan. poſſumꝰ nos denegare:plustamẽ
e JIduis. In vidnaꝝ ⁊ oꝛphanoꝝ cãs ⁊ impenſi
bac dilxrr us ducimus exequẽdas:quas tueri
vij. oſtẽdit anobis vel ab oibus diuina mani/
mmagl & feſtat aſſertio. Idem anaſtaſio
duis ⁊ pupillis liber eßo. Sẽeode..
Rraus Bdlroumunn Efenſiõis ꝓpꝛie deſolatis an
impendere. etiã ma xilio: ⁊ qui ſuis actibus adeẽ
numiſſos defendere pꝛo0 etatis inſirmitate non poſſunt
ad vltimũ ſubiungtt exoꝛatũ pontiſiceʒ decet ſubuenire
Reerponitis ſ.col. qꝛ pupillis⁊ viduis tuitionem eti

ain diuinitas inſſit impẽdi.⁊ iõ ma⸗/
ximo ⁊ iannario clericalis officij ꝗ
ſe ſolacio parentũ vel pꝛopinquo⸗
rum aſſerũt deſtitutos auxilium ex
noſtra delegatõe pꝛeſtabis:vt ad/
nerſus ipꝛobitates aduerſarioꝛum
ſuoꝝ ꝓtecti:tue executõis niſu no⸗

fi. ſpectant etiã ad iudicium regis.vt. xxiij..

v.regu..c.adminiſtratoꝛes. Similiter viduis ⁊ pupillis ↄceſſit impera
toꝛ magnum pꝛiu legium.ſꝙ aliꝗs nõ poſſit ilos trabere ad iudicium
erxtra ꝓuinciam ipſi iñ poſſunt alios rabere. C. qñ impe.inter pu.ꝛ vi
duã.l.vna vidua eſt que eam maritũ nõ habuit.fl. de ver.ſig. malum

5. viduam. pupillus eſt qui infra pubertatẽ deſijt eſſe in patris poteſta

2

le. fl. e. pupillus.rñ.i.

5

h Efenſionis pupulis.pupillo tu eris adiutoꝛ.
Erecutionis.i.defenſionis.
RCCLommenta.i. franlles. JMMã
Q. Bansraned debee quis de hoe quo cenus eſtvel ſe
V curus pꝛiuilegium ro.ſe.impetrare.vt hic elicitur.cũ omnes te⸗

neamur defendere tñ ſpecialius.ar.extra de teſti.licet vniuerſis. ar.di.

xxij. quãquam.lau.

m . Mos. vt tamen pꝛimo coꝛq ſuo indice deferatur querela. vt extra

0

de foꝛo compe. ex tranfſmiſta.

lxxi.

n Animoſitate. in bona ſignifcatione ſumitur. alias in mala.lxv. di. ſune.
Juine tetributionis.qꝛ nullum bonum irremuneratum. de pe.diſt.iij.

pium eſt.nec aliquod malum impunitum.de pe.diſt.i.nullus.⁊ eſtſi.

lxxxi.di.capitulo.pe.

xia cõmentasnon ſentiant. Iem
leo ntio ⁊ petro epis. S eodem.

Aiſquis ĩ negocijs ſuis noſtri

nominis interceſſione ſperat
ſibi remedia poſſe conferri:pꝛona

nos* ↄnenit animoſitate pꝛeſtare.

Idem honoꝛio epo.
De eodem.
O Juine retributõis memoꝛad
pontificalem cõſcientiam nõ
ambigas pertinere egẽtium cõmo
dis piã ſollicitudinem non negare.
Item foꝛtunato epo.
TZũeatur eccleſia quos in ſui defen/
ſione ſuſcepit.
1 NRreligioſumpꝛoꝛſus ⁊ execra
bile iudicamus:ſi quiquã cle/
ricns vel extraneos in ſua tutione
ſuſceptos nõ omni ſide⁊ tota aĩ ſui
educauerit ſanctitate. Ac cũ olym:
pius diaconus dilectiõis tue felicis
atqʒ olimpij ſuggeratur auũculus
eiuſqʒ parunlos tutele vice ſuſcepe
rit nutriendos vltra latrociniũ eſſe
iudicamus quod eos bõuſculis pa
rentum ſicut aſſerunt reliquit extoꝛ
res alia retinendo alia cõtra leges
ziura vendendo. Item ex con/
ci.auraſico.
Conſfugientes ad eccleſiam extra
here non licet.
84 Os qui ad eccleſiam cõfugi⸗
nnt tradi non opoꝛtet ſed loci
ſancti reuerentia ⁊ interceſſione de
fendi.Si quis autem mancipia cle
ricoꝛum pꝛo ſuis mancipijs ad ec/
cleſiam ↄfugientibus crediderit oc
cupanda.per omnes eccleſias di/
ſtrictiſſima damnatione feriatur.in
eccleſia quoqʒ manumiſſos ⁊ per
teſtamentũ eccleſie cõmendatos:
ſi quis in p̃uitutem vel obſequium
vel ad colonariam conditioneʒ re
unocare tentauerit:aĩiaduerſione ec
cleſiaſtica coerceatur’. Item ex
conci.agathen.
In libentate eccleſia tueat᷑ libertoſ.
I Ibertosꝰlegitime a dominis

ſuis factos eccleſia ſi neceſſitaſ

exegerit tueatur.quos ſiquis ante
audientiam ant pernadere aut ex/
poliare pꝛeſumpſerit:ab eccleſia re

· Vrel gioſum non om

ni ſide per hoc. c.⁊.Sͤ.
ꝓri.di. peruenit. colligik᷑ q
clericus bene põt legitimas
tutelã ſuſcipere ſed ⁊ etiam

extranearum perſonarũ. ſti

alt. lau.

q Moõ omni fide ꝛ ita vide

tur ꝙ tutoꝛ teneatur etiã de
leuiſſima culpa.C. de ꝑpicu.
tut.⁊ cu.tutoꝛibus.ar.cõtra
c.ſ.non teneatur niſ de le⸗
ni.C. arbi.tm.quicqd.⁊ ꝙ di
cit fide.eſt arg.otra perfidos
aduocatos qui plena fide cli
entulos nõ defendũt ar.ij.

geiij. S§.notandum.
⸗

Paruulos.no.ꝙ ſi mi
noꝛ ledatur in cõtractu. ha⸗
bet actionem aduerſus dan
tem ⁊ accipientem. C. ſi tut.
vel cu.inter.l.etiam. ſi vero
ledatur in iudicio habet acii
onem aduerſus tutoꝛem tã
tum. C. de iuſti. ꝓperandus
in fi. ſed otra.fl.de mino.l.ẽt
§. . ſed illa lex ꝓperandum
intelligitur quãdo tm̃ circa
inſtantiam iudicij leſus eſt.
Illa.l.etiam in pꝛincipali cã
ſoꝗtur cum reſtituatur ĩ iu⸗
dicijs minoꝛ vt.fſ de mino.
etiam.S. ex cã. . C. ſi aduer
ſus rem iu.per totũ.io.ĩmo
etiam reſtituit᷑ minoꝛ ⁊ ſi cõ
tumax fuerit.vt.ff. ð mino.

lmnoꝛetia m.b. .
¶WContra leges. C. de p⸗

di.mino.per totum.

t Os qui ad eccdeſiaz..

xvij.q.iiij.reum.
v ¶Mancipijs de iſtis ma
numiſſis ab eccleſia vel de
cõmendatis eccleſie dicit.h.
ꝙ ſi poſtea impetantur ſuꝑ
libertate ipſi coꝛam eccleſia⸗
ſtico iudice debent reſpõde⸗
re.vnde ⁊ ſiqs eos detinen
nollet reſpõdere niſi ſub ſe⸗
culari iudice.poſſj ſtatim ec
cleſia ipᷣm excõicare.ſi vero
non eſt manumiſſus ĩ ecdle
ſia.tũc pꝛimo debet ↄueniri
qui eos moleſtat ſub ſecula
ri iudice.⁊ ſi non vult ſatiſſa
cere per eum.tũc eccleſia eũ
cõpellet excõicando vel alio
modo lau.dicit ꝙ;ᷓ vbicunqʒ
manumittant᷑ niſ mãumit
tant᷑ in eccleſia vt clerici fie⸗
rent.vt extra de ſer.nõ oꝛ.c.j
ꝙ ſp pꝛimo ↄueniendus eſt

qui eis litem ſac᷑ ſub iudiee ſuo ſeculari niſi hoc foꝛe faceretlaicus in fraudeʒ
extra de iurepa.relatum.S.ad hec. Sed quero ad quid ergo eccleſia recipit li⸗
bertos ſub pꝛotectione ſua cum illud ius ſit in aliſs omnibus.ꝙ ſi aliquis nõ
poteſt habere iuſticiam coꝛam iudice ſeculari accedit ad iudicem eccleſiaſticũ.
vt extra de foꝛo compe.ex tranſmiſſa. videtur ergo ꝙ liberti ſpectent ad iudi⸗
cium eccleſie. vt. xi. q.j. xpianis.vel dic ꝙ licet iſte perſone ⁊ alie de quibus hic
agitur recipiantur ſub ꝓtectione ecclie non tamen eximunt᷑ a iudicio ſecula⸗

ri.vt extra de pꝛiuile. recepimus.⁊ eſt expꝛeſſu

pe. ex tenooe.

m in iudicijs.extra de foꝛo com⸗

NVer oẽs.in vna excõicetur.in alijs denũcietur.ſi dicis ꝙ nemo põt pluri

es excõicari.dic vt no.iij.q.iiij.c.vlt.

¶Et per teſtamentũ.ertra de ſer. non oꝛcj.

3 Coerceatur. niſi aamonitus ſatiſfaciat.⁊ eſt ar.hic ꝙ omne crimen ſtec⸗

I deſiaſticum.xxxv.q.vj.eps in ſynodo,
Aer F eN INRN

Ibertos,

4. mſs aꝛ patri? matri dicentibus aliquem nò eſſe filium ſuum.qꝛ non eſt pꝛeſu⸗ ſ.
lio.ſe nüquid liber homo hʒ peculium. n. q: ſcut ſernus patrie m endum aliquẽ denegare fiium ſuum. SS iplien
4 Ibertl. peculio. ſed n ias nõ habet peculiũ.fl. ver. ſig. paterfa. mench e dent, de de viduis ꝛ libertis ⁊ expoſi ſgan
TL.R pabet bona ia paterandias nob aichn mitur bicimpꝛopꝛie ar. e NRobibentur. Facta interpoſiti b angli ſaanmmn Gctone
ſed loꝗtur bic ſm tpᷣs quo ſeruus erat.vel pecu lioglit ſerui qui manumitti tis reuertitur in hac di.lxxx viij.ad ꝓpo umlunmn. gi 38 arer.
C. de inof teſt.l.vlt.ff.ad trebel.cogi.Re.i.de peculi dominus videturei nõ cupidum.⁊ oſtendit clericos cã turpi inie cupidita⸗ aS
tur hoc in ſumma notabis ꝙ ſi manumittit inter viuos. . L . ti⸗ n del re ne⸗ .
ↄcedere peculiũ niſi adimat . i Gnullas pꝛelby⸗ lperar
expᷣſſe. Si aut in teſtamento ⸗ Onſequens eſt:vt illa quod, S 5 n
liderras eirelinatur, veculi pellatur. Item ex concil. loleta⸗ Cr de picenis parubus nup eerum nommariin nn
um apud beredem remäet no anarto. defendantur liber ad nos miſſa relatio nunciamtnon toꝛem it. Nthid
nin inin artime⸗ 1 ———— reuocantur. pꝛetereũda putaremus. ideſt Hi 46 Eg euit. cõdu tu
pec. elus aul.u. me. vn. AEEe IW mos clericoꝛum negociationibu erre ſcq cupi⸗ tenn
b O Verhoſitns. erponi Iberti quia quibuſcunqʒ ma n ſlis turpibe lucris inbiare tanenn dtandl rei
tur aliquis a prevel Lmummlleſun. Aeun eccleſie pa,/ inboneſtis ⁊ tu bi are tatisvt notaui. ixxx en
— — 4, Aſr. ſz. entes euangelica vj. di.c. Vlt. ⁊ ſemper We
dio velabertraneo. ſia pa trocinio cõmendati exiſtũt:ſicutre nuilo pudoꝛe cenſente L Al.Ol. ad
3 6 ociato / intelligo ca cupidita⸗
tre vel dño aut neceſſitate. leanti conſtituerunt lectionem qua ipᷣe dñs negocia . . icn ſt⸗
Sie. ſi ſpöte. nuc e antiquoꝝ patrũᷣ beratos aſſeritur tis hoc fieri nifi neceſ ſpoſte
lſpõte.ſi ſpõte.nũqᷓ põt n res ex templo verberatos a ſe i
rersfügtree, goſeinee n. Peero⸗ btenntone ge aabet expuliſſe:nec apoſtolica Nerba⸗ . ſre pbeturar rIj.. —
ʒ dicere poterit quẽ per i jaens Ete ait nemo militãs PöThtmeer;
wrri tenp.C. dein⸗ libertatis eoꝛum ſeu in peculioqd colẽtes ꝗbus aitne ſecularibꝰ plal g UAbipatet.i. pꝛo e
euntem Nemphil. ſit⸗ Item ex con⸗/ implicat ſe negocijs ſe ter quod paer. enüune
fan.expo.l.j.⁊.ij.ſi Rectüt⸗ babere noſcuntur. miſtaz quoq dauid ſurda diſſimn b Aageloe peran hohe
vl erpaſud⸗C.veifans baros defendat eccleſa ſiquut lamtcs aure anes ananen gelos inrelligutur Pu
is eai 2 jaroꝛ extiteri oni negociationes introiboĩ dicatoꝛes qui pꝛo ige ni
expo. l.. ꝛ2 in his cabus lo⸗ eoꝛum calumniatoꝛ extiterit. ohnot ini. pinde huiuſmo io auditox debẽt ſe hölcerf
n n ainn (XJerpoſitus ante eccleſia, am poꝛĩentias domini. pin ſti · Mongaor vebet ſe Nng
Dirxi de neceſſitate videf᷑ ma B xp iſeratioõe collect? di aut ab indignis poſt hac que 1 aptare. vt. viij. q. . c.
ſeti. naz dici inſcũqʒ ſit miſeratiõ dũ ⁊ ab om opoꝛtet.ꝛ diſt. xliij. it ſhng
le dictũ.naʒ dicit lex ſi ipe 35 Siap. iſtola: vt ſi bus nonerint abſtinendũ ⁊ ab o J e
non pot eü al⸗ atiõis ponatur epiſtola: i iatiõis ingenion rectoꝛ.§. vlt. vnde no igul
non poõt eü alere vebet eum cõteſtatiõis pona tra.x. dies que mi cniuſlibet negociatiõis ingen vnterzarobſeg⸗ ause
in renodohmttee c5 isquicollectna é intra. ſecurꝰ haa cupiditateqʒ ceſſandũ:ant in quo ppteriaco nnanak woap
lat. libe. tol.l.vna. S. ſed ſei⸗ ſitus agnituſqʒ nõ fnerit. Ecut.. 5 ſint poſiti mox a cleri / ppter angelos induc
mus. ſed qð diri intelligas beat qui collegit.Sane qui pꝰ pꝛ lib ei; bſtinere .
t lem locũ us officijs cogantur a c Hnſequẽs. qꝛ ſecn
cum nullũ talem locũ inue⸗ dictuʒ tempus calumniatoꝛ extite/ calibu 1
* ſtellictas znri . e⸗ omus dei domus orati ſacerdoteſ erãt debis
defli⸗ euln — vthonnicic Krlenannn n gnloret aale debet:ne per officia vrifegdhchannt deace
ponns debeaten vende⸗ clione damnabitur ſicut pa ne gociationis potius ſit latronum tiolau. len
re i expoere. ⁊ eſt iſte cãus rit ancros. lxxxvi. ſpelunca. Ieem exrcanone apo⸗ C antarrem ime ſal
in quo ſᷣuus habitus ꝓ dez⸗ Robibentur⸗ ergo cleri ſtoloꝛum. Ca de tecengi luin⸗
— 1 ſronine ci cupiditatu negocia ſu· In ſacris elinntzns conſtlentns ſe aanfsdlnongi lctchg
piia v,C. O l- (0l:. vna. cipere non pietans curä cnlares curas aſſumere no debet. GeoY d ſcregen⸗
deenpaui Deedanr 4 deren de melchia/ diaconuſ nequaquà ſeculicu ſegs ſiguras legis ſe muſuͤl
alias occupanti cõceditur. dere. Unde melchia/ „ O eel eei 89 egige
aüt ab extraneo ⁊ ſciente do des papa. Se eodgez. ras aſſumant ſin aiiter deijciantur. ctantes a gratia reflli G n
mino vel patre. tunc locũ bʒ Eerenitſancta ſynodus nnllü Item greg. romano defenſoꝛi. entes. vel. — nan
qð pievictur. dvero ignon⸗ O deinceps clericum aut poſſei Epicops ſecularibns cauſia oc . agechatar, n
te ſp põt repetere qũcuqʒ ve de ocii cupari non debet. i. vt vi
neur C weimfan bo. jeb ſiones conducere aut ne gocijs le⸗ Erlatum eſt ad nos reueren / rius vendant. loͤne
Raraertpoccimdsre earibeſe unpelſ iPi⸗ iſſimum fratrem noſtruʒ ba K Angenerge ſnin
tur pater i hoc cu. qd ve⸗ cyuram ant pupilloꝝ aut o (Qliiin⸗ EHH nec ſũb qualibet frau Hon
blice nunt non põt pꝛetengni pusg cinitatis eccleſiaſticarum rerũ ſis ſecularibus occupari⁊ pte ererceni negociatöes
ignoꝛantia e. xVl.dl.di ſoliciendinem eum babere pꝛecipi; ntiliten deſernire que res qm ipſum ergo nec cauſa necel⸗
iis. Icem pot dici qñ bater bipatet: quod alia ſunt nego, vilemreddit a reuerennia ſacerdo qtatis wr quidamal⸗
Ppꝛia volũ oſuit.i0. At. vbi Patet qu Paſti 5. uhilat:ſtatim vt expiẽtia ſerũt. nec cauſa lucri
SByrla volitale erp cia ſecularia ⁊ alia eccliaſtica. Nöõ/ talem annibilat: ſtatim vt exp nec cauſa
Boererpeneng vao ne moyſes in ſeculo eratcũ crebꝛo tua hoc pceptũ ſuſceperit adreuer fii ncuns obiere⸗
tre infans exponitur ve la d tabt nlum ? exiret:qui eũ diſtricta executione cõ/ i.q ij. .
aaee leme veiun ide infrarettabernaculumm biebarmend Pellaegnteman ei illicite inſiſtentni rit.ar. contra extra ne
nn ns ideact dn⸗ õ vrgeba v. diebus ſub qualibet excuſatione eel ma.hrc. de.
teſtate.⁊ ſi dñs idẽ facit.ſ ris info . õ . 5 ericus lau.
ſtatim en pitur in libert att. · tur: ſed ⁊ iacob aſcen etes ⁊ deſcen imoꝛari nõ liceat: ne ſi qnolibet mõ n T Ceſſandum. xi⸗
libertus in ingenuitatẽ. ideʒ dentes angelos vidit: qꝛ rectoꝛes eum ibidem amplins moꝛam hẽre detur ergo q in eius
eſt ſ alimeta fuerint iſtis li⸗ cccleſiaruen nõ ſolum contemplãa, permiſeris cum ipſo apud nos gra optione ſit aut abſti⸗
uenubus dencgana. aulra ( aſcendunt: ſed deoꝛium quoqʒ uiter incipias eſſe culpabilis. Itẽ nere a queſtu autab
Hilangnenter erhoſtelfute⸗ ad membꝛa illius miſerando deſcẽ ex cõci.carthaginen. iſ. officio. f. de iur. do.
ri en nſrüg ſuerintet ris. im lacerdotes eoꝛum fa, Zeſtamentoꝝ tuitonem rcurã rei pleruqz. 5. vlt. quod
anegaunſinte⸗neen cranintonin ſe cuſtodiunt.⁊ ſub fſamiliaris epus non ſuſcipitt. falſumſed bocaut
aliquod ius in ipſis. vt exę 5 crta imitantur ⁊ ſe cn Piſcopus tnitionem teſta, Ztinuatiuum ẽ. 1..
inſamt. vellang. erpo. c. .b. ditoꝛum onera poant. Itez ge Pilſcopus del j.placuit.
Intra. r. dies de his. x. L mentoꝛum non ſuſcipiat. iſcopus.cu⸗
e. Amra. x. dies de his . x. laſius papa. . 0 M◻% Pſcopus cu⸗
⁊ ſunt ↄtinui.⁊ ſi in tali loco c.j.ij. . iij. .xi.q.j.te ꝗ
encvene no vor ſeluai⸗ Ms dem. mn ba
tur pdauſulam generalenm ltes aumn. ſerniri not. ledi . 2 Pptoꝛijs.i. locis iudicij igd ſit pꝛetoꝛium ba⸗
ar Kerqucr niul Ai dai glmt mles um rerpii rerteet L Earlaumabionoi lochz udiajmacundid it preto
cum ſex. ? de diuer.? tem. p.l. . ſi Fero Ule uic nranerpo, 1 m v . tc; qi Areceptu. triiſ g ii iuſtum.ferrinz gii dericus. ßUMUW
Snakta L inrepeltmmin weas ciibus, proteſtatus eſt fi de ngg. bn C Qninaz diebus.ar. moꝛ poſſe purgari. Item omdneiro rge
alment expe e- cere gi . m. C. ccat .v. di o ſuſcepit litteras er ð ap.ſuꝑ eo.iiij.q.
geſ nenſennius. vel vbicollectus n vnlt ducere ſiiam ſuam in vroxm. C. ecderg ven kan Dpargatnatchi as ep dap. lun “
denup. patrem. ink dicitur iſte eü habere. C. Wiſcopus. tuitionem i apertio vyt. ſ. coꝛam eo nõ aperiãtur
c. Vabene noninauum. de e etdaleerhecebebere⸗ G ſed com magicrocenſmen de Ninrcſachie wei dic tuitionem
Au lingam non poͦ⸗ eteenne kier ns ſibi vendicet exeat? ꝓbet eẽ ſu⸗ i.ꝙ ſit aduocatus.alias per e debet adimpleri qꝗð in teſtamẽtis reliaũ
⁊ ↄtinebit epiſtola ꝙ.l.ſiquis in eo aliqd iuris ſibi Runteatogſmne vgaent, unvetelka. ſiberedes, : fl deperi bere bereͤttas in ktio.
um.alias nõ c ederetur ei.arg.cõtra extra qui fuij fintle tranſmiſſe, vl. Eucden Her kaes,

biper
fod „
geloszen
nligin
Ggulchi
or Mi

dltti
Mmens
obſelpe⸗
Glonin
tonts
Aagizg
laei
ewharre

Utumiemite
ſobenen
Codinenel
adtonge
eſoctbi

ier e

W
Agennit
l

lgoätins
enitn
nignt.
genoag)
Auulbeffu
Giupln
ſſeghauis
cananet
auitnt
etaaſthn
Cpepnn

.

gischn

nmn
nocid

3un
Cndpnn
W
tut
Muinutt
fdein
rt
Uihagl
uumi

6 Piſcopꝰ. ad
ſreuocet. pꝛĩ
cipalitervel ꝑ ſe ⁊ tũc
nõ eſt ↄtra.lxxxvj.di.

fratrem.
b Piſcopꝰ. gu

bernationem.

ſed per archipꝛel byte
rum.naʒ ⁊ partiri dʒ
onera ſua ex de offi.
archidi. c.vlt. ar. p ali
os nobis licere q̊ no⸗
bis per nos nõ licent
ar. v.q.ij.c.vlt.ax.xij.
q.j. pᷣcipimus. Et va
let ad qõnem ꝙ eccle
ſia poſſit alicui ↄcede⸗
re gladiũ.lʒ ei nõ lice⸗
at eovti per ſe.xxij.q.
Vlt.c.ſepe ſimiliter in

uenitur qð licet no?

bis per alios ⁊ ꝑ nos
vt di. xcv. ulud ſuper
fluũ ⁊ econuerſo qðᷣ
nõ licet nobis ꝑ nos
nec per alios.xlvj.di.
ſicut.xxiij.q.vlt.his
a quibus.⁊ cõſeꝗtur
quis per aliũ qð non
poteſt per ſe. fl. de ſta.
ho.imperatoꝛ ⁊ id per
ſe qð non per aliũ.C.
de his ꝗ ue.eta.l.ij.ff.
de adop.poſt moꝛeʒ
§S.neqʒ.xxiij.di.quo⸗
rũdam ⁊ qñqʒ plus ꝑ.
ſevalet.de con. di. liij.
ulud.io. So. genera
le eſt ꝙ quis poteſt ꝑ
ſe quod põt per aliuʒ
⁊econtra.ſed in caſi⸗
bus ſpalibꝰfallit quã
doq; röne perſone:qᷓ
ꝓhibetur per ſe face
re vt in hoc.c. ſed per
aliũ non pꝛohibetur
vel röne rei. qꝛ in cã
criminali aliꝗs agit p
ſe ⁊ non per aliumvt
v.q.iij. in criminali⸗

—

lxxxviij.

Seeodem.
QPiſcopnsnullazrei familia
ris curam ad ſe reuocex ſʒ le /
ctioni ⁊ oratiomi ⁊ verbo pꝛedicati
onistm̃mõ vacet. Itẽ ex eodez.
De eodẽ.
Q Piſcopus gubernationem
viduarum ⁊ pupilloꝛuʒ ac pe

regrinoꝝ non per ſe ipᷣm:ſed per ar

chipꝛeſbyterũ ant archidiaconum
agat. B
KRatiocinioꝝ canſas clericus ſuſci⸗
pere non debet.
Eutile⸗ ⁊ valde laboꝛioſuʒ eſt
hominem itterarum ratiocini
oꝛum cauſas aſſumere:⁊ĩ eis quod
non expedit ſe obligare. tem
bieronymus.
Fugiendusẽ clericns negociatoꝛ.
LEgociaoꝛen clericum ⁊ ex
Rinòpe dinitẽ ⁊ ex ignobili glo
rioſum quaſi quandam peſtẽ fuge.

Item aug.in li.queſtionum ve/

teris ⁊ nom teſtamenti.
Elerico negociarinon licet.
Omicari hominibus ſemper
non licet::negociari vero ali/

uãdo licet:antequã enim eccleſia

icus ꝗs ſit licet ei negociari: facto

iam nõ lʒ. Item io. chriſoſtomꝰ2

ſuper matheum.
De eodẽ. Pa⸗lea.
Q Jjciens dominus vendentes
vementes de templo ſigniſi/
canit:qꝛ mercatoꝛ nũquam poteſt
deo placere:⁊ ideo nullus chriſtia/
nus debet eẽ mercatoꝛ aut ſi volue
rit eẽ pꝛoijciatur de eccleſia dicente
pꝛopheta:qꝛ nõ cognoui negocia/
tiones introibo in potentias domi
ni.quemadmodũ enim ꝗ ambulat

inter duos inimicos volens ambo

bus placereſine alloquio mali eſſe
nõ poteſt:neceſſe eſt vt iſtimale lo
quãtur de illo⁊ illi male de iſto:ſic
mercatoꝛ ſine mẽdacio ⁊ periurio
eẽ non poteſt. Sed ſubſtantia taliũ
ſtabilis eẽ non poteſt neqʒ ad bo/
num ꝓficitquod de malo congre/

gatur.Quemadmodum eniz ſi tri -

ticũ aut aliud tale cernas in cribꝛo
duz huc ⁊ illuc iactatur ommagra/
na paulatim deoꝛſum cadũt ⁊ tan⸗
dem in cribꝛo nilremanet niſi ſter /

cus:ſic de ſubſtantia negociatoꝛuʒ

nouiſſime nilremanet niſi ſolũ pec
catũ.ſed omnesvidentur eẽ merca
toꝛes.oſtendam ergo ꝗs non eſt ne
gociatoꝛ vt qui talis nõ fuerit eum
intelligas eſſe negociatoꝛem.Qui /⸗
cũqʒ rem comparat nõ vt ita inte⸗

gram ⁊ immutatã vẽdat ſed vima

teria ſibi ſit inde aliqd operãdi ille
nõ eſt negociatoꝛ.qui vero rem cõ
parat vt integram ⁊ immutatã vẽ⸗
dendo lucretur.ille eſt mercatoꝛ ꝗ
de templo dei eijcitur. vnde ſuper
oẽs mercatoꝛes maledictus plus ẽ
vſurarius.ipſe nãqʒ reʒ datã a deo

vendit nõ comparatamvt merca/

toꝛ.poſt fenusreʒ ſuã repetit tollẽs
aliena cum ſuis:mercatoꝛ auteʒ nõ
repetit rem venditam.Dicit aliꝗs
qui agrum locat vt agrariam acci

tẽ greg. quartano pᷣſecto.

piat: aut domũ vt penſioneʒ recipi
at.nõ eſt ſimilis ei qui pecuniaʒ dat

ad vſuram abſit. DPumo quidem

qm̃ pecunia nõ eſt diſpoſita niñ ad
emẽdum.Secũdo qm̃ agrum ha
bens arando accipit ex eo fructum
habens domũ:vſum mãſionis ca

pit ex ea.ideo qui locat domuʒ vel

agrum ſuum vſum dare videturi⁊
quodãmodo videtur mutare cum

lucro lucrũ.ex pecũia repoſita nul⸗
lũ vſum capis.Tertio ager vel do

mus veteraſcit. pecunia ſpirituali /

ter intelligũtur homines:quia ſicut

nummꝰ habet caragma ceſaris ita
homo caragma dei.⁊ ſicut nümus
qui non bʒ caragma ceſaris repꝛo/
bus eſt:ita homo qui non oſtendit
imaginem dei. vnde eſaias ad hie/
ruſalem:caupões tui miſcent vinũ
cuʒ aqua. Ideo ergo menſas num
mularioꝝ euertit:ſigniſicans:qꝛ in
templo dei nõ debent eẽ nummi ni
ſi ſpirituales ideſt qui dei imagineʒ

non diaboli poꝛtant.aut certe men

ſas nummularioꝝ ideſt ſacerdotuʒ
dicit ſcripturas.nouo enim teſtam̃
to ſuccedente pꝛioꝛi euerſe ſunt ſcri⸗
pture illoꝛum. Iẽ auguſtinus.
¶ Aoniam nõ cognoni littera/
turam.aliqui codices habent
negociationes in quo diuerſitas in
terpꝛetum ſenſum oſtendit nõ erro
rem inducit.ſi ego iſte ꝓpterea aſſi⸗/

due laudẽ dei dicit qꝛ non cognoni

negociatões non negocientur chri

ſtiani. Sed ait ipſe negociatoꝛ:affe/

ro ex long nquo merces mercedeʒ
laboꝛis mei vnde vinã peto.dignꝰ
eſt.n.mercenariꝰ mercede ſua.DHe
mendacio ⁊ de periurio agitur non
de negocio. Ego enim mentioꝛ nõ
negocium. Nappoſſum dicere tãto
emi:ſed tanto vendã:ſi placet:eme
quomodo ergo reuocas me a ne⸗
gociatione.omnes artiſices menti
unturſutoꝛes agricole. Mis vt op/
tem carum tempus: vt poſſum vẽ
dere annonã quaʒ ſeruani.ſed hoc
non faciũt boni agricole ingꝗt.neqʒ

illa boni negociatoꝛes.eſt peccatũ

habere filios:qꝛ quando eis dolet

caput matres inſideles querũt eis

ligaturas ſacrilegas ⁊ incantatiões
omnia iſta ſunt peccata hominum
nõ reruʒ quare ergo ipſe dicit mihi
negociatoꝛ qũo pſalmiſtam intelli
gas.⁊ noli me pꝛohibere a negocia
tione.negociatio enim me nõ facit
maluʒ:ſed iniquitas mea menda
cium meũ.Queramus ergo nego/
ciatoꝛes qui pꝛeſumunt gloariex
ſuis operibus ſi ſunt cõtra illaʒ gra
tiam quã hic ſpiritus commendat
vt nemoð ſuis operibus gloꝛetur
⁊ ſicut cõtra medicos ſuperbe pol/
licitantes ſaluteʒ vigilat hoc quod
dictũ eſt tota die ſalutare tnum: ſic
cõtra negociatoꝛes operibus ſuis

gloꝛantes vigilat hoc quod dictũ

eſt:os meum annũciabit laudeʒ in
am. vnde ⁊ dominus eiecit eos de
templo volentes ſuam inſticiã ſta/

lxxij.

c Matile.
d Egociatoxem. ſed nũ
uid liq; derico habe
re ta

rnã.videtur ꝙ ſic. C.
ð epi.⁊ de.l.ij. Sed dicimus
ꝙ licet lex concedat.ea nõ ta
men non pmittit. vel dic ꝙ
poteſt habere tabernam ꝓ⸗
pter neceſſariam ⁊ honeſtaʒ
negociationem.
e Mꝛnicari. ſemper nõ
licet.i nũquã.xxxij.q
iiij.nemo.ar.contra.xxxi.q.
j.hac ranõe.ſed licet aliquã
do licentia pene ſed licentia
culpe.non euadit culpã.di.
uij.c. deniqʒ.
f ¶NMon licet. arg. ꝙ pꝛo⸗
pter mutationem ſtatus qðᷣ
ipfi erat licitum fit illicitum
econtra.arg.diſt. xxxi.lex
ar.contra.xij.qðne.j.nõ di

s Gnd S. diſt lxj. miramur. S. di lerviij. gaaia ⸗ ui dicitur ecdleſia oculus. den
3 Eer no Mina raireſenne n Grrif oiſ anerggc. i Beuiug annes ier do unibutun Dieine in teeleſ ea
Beiꝛnön aͤtt cuſari põt quis poſt . zintellic ioꝛes in eccleſia ꝗ ſibi ⁊ alijs ꝓuident. n!
d rens vel acu. mor. ge.. . o dicunt nder . auris. per acehaitenmelhmant gemes referas hoc ad illis unm
moꝛtẽ per inſtrumentum ſicut bic qꝛ apparebat pe accuſatur. qꝛ notoꝛum peer aurẽ in ecdeſia d Aunuod dirit. ꝙ diuer⸗ noti
eum decelſſſein monaliecrdto.ſed . dicit iſten U:N asdäicoeim ſit in itsn
at eũ impenitentẽ dece .2 ſ eſt illud neaz. n: eccdeſia. a las non ob reet
alias nöpoſſer accuſari p⸗ ℳ tes iuſticiã dei alij committendũeſt ſnanegz.n ſtaret. qꝛ ſi totũ ꝛc. qꝛ gawe
tem niñ de beref. xxiij. tuere: ignoꝛante .qꝛ negat quantumliber exercitate vni per. ſi bomines leccleſin hinh
nglaneain illo cau. C. ad rito dictum eſt negdcine neoat ſone vnd tempoꝛe dnarum rerum lae ina acin mu
lL.iui. ma.l. vlt. Sed nõne d ocinm quod maluz eſt n 3 weez orfficia cõmittenda ſunt: quia ſi toiũ qũuo impleretur coꝛ⸗ ſon
peeſumi peo iſto.qꝛ etam in veram qnietem quiẽ deus. coꝛpus eſt oculus vbi auditus: ſi pus ccceſtceg diuer Pw
ne nnant vo uin beni caſſiodoꝛus in eodẽ pſalmo. alean. cut enim varietas memb:oꝛnʒ per isopuseſt. ⸗ **
tere.vt.xxvj.q.vj.qui rece⸗ De eodeʒ. e 2 diuerſa officia ⁊ robur coꝛpoꝛs ſer ꝑ ¶Et pulchꝛitudinẽ lanna
dunt ⁊.c.cognouimus. arg. £ Uid eſt aliud negocium niſi qͥ at:⁊ pulchutudinemrepꝛeſentat: fingula queq; locuʒ ieueg
ↄtra de pe.di.j.agite. dicit e voſſint vilius comparari cari nat: pu ſonarum per dinerſa teneant ſoꝛita decen ma
g0.· b aun manclirer pee us velle Warere necacfer res ſeonnmagt diſtributa officia? foꝛ 1 n⸗ crat
cauerit nec penitue lli abominabiles exiſtiman ihilo ſancte eccie 1 Pelamus.?2 vi Egn
ari.xiij.q. vlt.c. vlt. vero illi a ominga . titudinem ⁊ venuſtatẽ ancte ce dominü. ex Gſtare⸗
Lnniur pie ian eile am ulticia dei kerarnin Perae ſie dei maniſeſtat.⁊ ſicut indecoꝛn,zʒ poͤlt . iiconom ſe iut
xij.a.ij de viro. vel hoc intel rantes per immoderatn . M lus eſt in coꝛpoꝛe bumano vt alterum rtpiaſunm guie
ligas quo ad ſepulturaʒ im̃ ambitũ pollunt merces ſuas ꝑ ta membꝛũ alterius fungatur officio: bus epalibus 2 bol⸗ Ii
ertra de toꝛnea. c. j. io. credo piurijs onerando quam pꝛecijs. ita nimirum noxiũ ſimulqʒ turpiſſi pitibus ſuperuenien nhd
boc ad terroꝛẽ inſtitutů. nece eg eiecit dominꝰ de templo dicẽs. um eſt: ſi ſngula rerũ miniſteria tibus pꝛouidet. nuine
mogdo locum here. quod vl nolite facere domũ patris mei doę/ mumeeſt: tideʒ nõ fuerint diſtribu m & Ermeiotteſcoe fon
timo dicitur ſeruatur de fac num negociatöis. Nẽcypꝛianꝰ perſonis totidezs temio ſubdiaco. nomum rerum cano nin
olkrrrvjte vir. . nine ccroriscare uſoe aſet e ed bce derninge noum ſie inlle
. Dmui oc., iniſtros ſuis enocat offcij83.. . cus habet er ubꝛic f
at magiſter ſu⸗ miniſtr. 1 iconomum habeat. vel maioꝛ? N
ea.rvefdre ne⸗ LEa;: apud altare dei maren, Olumus vt fraten noſter pa⸗ ncag omigeche deig
ceſſe. ſed aliter hic tur nominari in ſacerdotu i U ſcaſus ⁊ vicedominuʒ ſibi? cgin quibuſdã eccle nn
al ien prece qul ab altari ſacerdotes „ maioꝛem odinet vomus⸗ quate· gijs, vtvercellen in ec mn
