Er quo.q.d.ex eo tpe ſi excõmunicatus vel ſciat ſe ↄdemnatum ex quo

Can
tpe conſtat vobis a. q.d.ex eo tpe ſit excdicatus. vel ſciaiſe ↄdẽnatum exquo

tpe ppetrauit crimen ⁊ eſt ſi.in ccrimine leſe maie.arg.C.ad. l.iuli.ma.quiſqs
ver. donationis ⁊c. Et ita illud verbũ ex quo determinat verbũ perpetraſſe.⁊
5ſ̃m bunc intellectũ etiam occultus ſimoniacus ſuſpenſus eſt.vel determinat
hoc verbũ ↄſtat.tunc eſt ſenſus.ex quo cõſtat eum ſimoniacũ tunc demũ erit

ſuſpenſus. hocvltimũ dice⸗
bat martinus hiſpanus.
.Ertiterit. Hoc ver eſt ſi
pot ꝓbare illud.alias nõ no
cet ei taciturnitas vt.ij.q.vij
plerique ſed ſi nõ põt ꝓba⸗
re faciat quod dicit aug.xxij
q.v.hoc videtur.itẽ ⁊ fi ꝓba

re põt ⁊ timeat ſcandalũ.fa

ciat id quod legit.xxiiij.q.iij
tfam ſacerdotes. . xxiij. qõe.
iiij.foꝛte.

bC Werpetuo.ſ.quouſque

emendet.ſi.extra de ↄſtit.ex

litteris.xx vij.q.j.de viduis

ar.ij.q.v.quanto. Vel ꝑpe⸗
tuo.i.ppetua ſeparatione a
coꝛpe rpᷣi.i.vſqʒ ad finem vi⸗
te et ſi añ peniteat.⁊ hoc ẽ in
cris deteſtationẽ.ar.fl.pꝛo ſo
cio.l.j. Ael perpetuo. i.ↄti⸗
nuo.ar. ff.de ſer.vr.pꝛe.foꝛa
men. , .
c B Iquis epᷣs.hucuſq;
introduxit capitula ðᷣ
fimonia que ſit ab accipiẽte

nũñc introducit vſque ad. S.
qꝛergo.capitula tã de accipi

ente ꝙᷓ de date oꝛdinemvel
aliud ſpũale per pecuniam.
d ¶Secegerit.q;tum in eo
eſt. xlix. di.c.vl. ff. de recep.l.

celſus de oſe. diiiij. c. queris
e¶ BDiſpẽſatoꝛẽ.i.iconomũ

vel quẽlibet eccleſiaſticaruz

rex adminiſtratoꝛem vt pꝛe

poſitum iconomũ ꝛvicedo⸗
minũ.vt.S.e.quos conſtite/

rit.j.e.q.iij.ſaluatoꝛ.h.
¶ Befen ſoꝛeʒ.i.aduocatũ
vel iudicem vel caſtaldũ.hic
collige.ꝙ caſtaldiaʒ emereẽ
peccatũ.nã diſpenſationẽrre

ligioſe domꝰ emere eſt pec⸗

catun. . .
g ¶ Del quẽlʒ.i.archipſ by⸗
teꝝ archidiaconũ monachũ

vel quemlʒ offõ eccleſiaſtico
mancipatũ.vt dicet.j.e.q.iij

ſaluatoꝛ.hoc exaudi pid qðᷣ

oꝛdinationem facit.

ſto perpetraſſe flagitiuz quod ſi ali

quis eius accuſatoꝛ extiterit ille ꝗ

hunc oꝛdinem munerum fuerit dã/
natiõe lucratus ⁊ ſuſcepto honoꝛis
gradu puuetur:⁊ in mõaſterio ſub
perenni penitentia retrudai. Alive
ro quihac cã munerum acceptoꝛei

extiterint ſi clerici fuerit honoꝛis ſui

amiſſione mulctentur.ſi vero laici
perpetuo anathemate condemnẽ
tur. Item ex concil.calcedonẽſi.
amnatur epus qui per pecumiaʒ
B Iquis epiſcopus per pecuni/⸗
am oꝛdinationeʒ fecerit:⁊ ſub
pꝛecio redegeritſpũs ſancti grati ·
am que vendi non poteſt oꝛdina⸗
ueritque per pecuniam pꝛeſ byterũ
anut diaconũ vel quemlibet de his
qui cognominaniur ĩ clero pꝛomo

uerit ⁊ diſpenſatoꝛem aut defenſo⸗

rem vel quemlibetqui ſubiectus
eſt regule pꝛo ſui turpiſſimi lucri cõ
modo:is qui hoc attentare pꝛoba/
tus fuerit:pꝛopꝛij gradus periculo
ſubiacebit:⁊ qui oꝛdinatus eſt nibil
ue eſt pꝛo negociatione facta pꝛo.
ciat: ſed ſit alienus a dignitate vł
ſollicitudine quam pecunijs ac/
quiſinit.Si qnis vero mediatoꝛ tã
turpibus ⁊ nefandis datis vel acce
ptis extiterit:ſi quidem clericus ſue
rit a pꝛiopꝛio gradu decidat.ſi vero
laicus anathematiʒetur. Nez ex
octaua ſynodo. .
A ſacerdotio eſt alienus qni per pe
cun gedinae ve Oriinatuf.
i per pecuniam quemquaz,
edelecrauennve ab alio cõ⸗
ecra

ex hac oꝛdinatione vel pꝛomotiõe

eſt:alienꝰa ſacerdotio ſiat

legit.xx viij.q.ij.quidã.in aũt.de ſan.ep.S.ſed neqʒ.col.ix
h Sec ſit. ſ.a pꝛelatun. . . .
i ¶ Del ſollicitudine.i. adminiſtrat ione.

2
9

1Vl per pecuniam.a ſacerdotio cnius nole quilibet oꝛdo eccdleſta
flſticus intellig ?᷑ pꝛeſertim ſacer. vt.ð.di.lxxxi.ſ quiſpiam. xxiij q.
iiij.guiliſarius.xx viij.q.j.vel expone a ſacerdotio.i.ab adminiſtratione

¶ Aediatoꝛ itẽ nõ infamieiſti ꝑcellunt᷑.vt.j.q.iij.c. vl. hi oẽs fimoniaci ſunt

nec recipiũtur ad teſtimoniũ vt ex de teſti.veniens. In alijs aũt ↄtractibus nõ

recipit interuentoꝛ in teſtimomium. niſi de voluntate ptium. in aux. de teſti. .
qm vero. colla. vij. Nõ ergo ꝙ in cribus nõ exceptis quicũqʒ admitut᷑ ad accu
ſandũ ⁊ ad teſtifcandũ.vt.iiij.q.iij.c.i.ar. otrario ſenſu.nã tm̃ integre fame ad

mittunkt᷑ in illis. vt ꝓpꝛiam iniuriã nõ ꝓſequat᷑.iiij.q.vi.oĩbus.in quo cãu nõ

admittent᷑ ad teſtimonium.vt er de teſti.de cetero ⁊ m.b.eadem vᷣu atur regu

la in exceptis.qꝛ nec ad accu ſandum nec ad teſtiſi candũ admittunt᷑ teſtes. nii

ſint integre fame.ni ſi accuſatus antea male exrtiterit opinionis ar. ij.q.j.in pꝛi

mis ſed.h.ſecus in exceptis dici.nã admittit infa mẽ ad accuſationem contra

quelibet clericũ qui pꝛaue opinio nis eſt.ar. ex de ſi. cetanta.ſed nõ ad teſtifdcan
dum.niſi aliqua pꝛeeunte pᷣſumprione. ar.ex de ſi. licet.ver. pſertim cum alia

⁊c.n teſtes in his cribus toꝛquẽdi ſunt.iiij.q.iij.item in criali.ver. item ſi rex

exegerit.v.q.v.illi qui.in auc.de teſti.S.ſivero ignoti.col.vij.ſed toꝛ menta ſine

pᷣſumptione nõ ſunt inſigenda er de re.iur.cum in cõtemplatione . ff. de qö.
l.j. C.e.ti. milites. S.oʒ.?⁊ tamen no.ꝙ nõ niſi peunte pꝛeſum ptione a dm uttitur

.

criminoſus teſtis in exceptis.non tamen quilibet qꝛ nõ inimicus nõ conſpira
toꝛ.ex de ſi. licet.lʒ ibi ageret᷑ non criminaliter ſed denũciatiue ibi etiam exau⸗
di tales non fuiſſe admiſſos de rigoꝛe iuris. ſed m temperantiam equitatis.
pꝛeterea ibi accuſatus excipiebat de minoꝛibus cribus ↄtra eos iᷓ de quo ip’n
teſtiſicabant marxime cum de crie iam eſſent emendati e de ſi. per tuas. æ de
boe dixi.ij.q.jin pꝛimis.in ſi.xv.q.iii.ſaneteio

tempoꝛalium.
Anctoꝛum.

Jem calixtus papa. .
Nec oꝛdinari nec pꝛomoneri in ec
cleſia dei per pecuniaʒ aligꝗs valet.
BS Anctoꝛum *patruʒ exempla
ſequentes ⁊ officij noſtri debi
to innonantes oꝛdinari quẽquam
per pecuniam in eccleſia dei vel ꝓ
moueri auctouitate ſedis apoſtoli⸗
ce modis omnibus pꝛohiemns.

ſiquis vero in eccleſia oꝛdinationẽ

vel ꝓmotioneʒ taliter acquiſierit:
acquiſita pꝛoꝛſus careat dignitate.
Item grego.naʒanʒenus.
De eodem. B
Vi ſtudet domum dei pꝛecio
Emercari: in ſacro oꝛdine nul/
la ratiõe de cetero permanere aut
reuocare poſſe dubium non eſt. ta⸗
lis a cõmunione omnibus modis
abſcindatur. Nam ſpiritꝰ ſancti do
num pꝛecio comparari quid alind
eſt quam capitale crimen ⁊ ſimo⸗
niaca hereſis.quod quam deteſta/
biliter in vtroqʒ teſtamento vindi
catum ſit.multoꝛum exemplis ſaci
le apparet.Gieʒi enim gratiam ſa⸗
nitatis naaman ſyro vendidit.ean
dem gratiam ſanitatis eliſeo vendi
cante lepꝛoſus factus amiſit. JIn⸗
das omnium redemptoꝛem ven/
didit:mox laqueo ſuſpenſus eandẽ

redemptoꝛis gratiam non obtinu/

it ⁊ merito quia nemo poteſt retine

re quod vendidit Simon euã ma

t ¶Judas.ſed nũquid iudas commiſit ſimoniam. ? quidem plagium
commiſit in eo ꝙ liberum hominem vendidit.ff. ad.l.faui.de plag.l. j.
ſimoniam etiam commiſit in eo ꝙ rem ſacram vendidit. dicit.b. ꝙ do⸗

vV Bendidit.no.ꝙ dicit vendidit. ⁊ tamen quando iſte exegit munera
iam ille gratiam fuerat cõſecutus ⁊ ita eſt ar,oↄtra eos qui non exigunt
ante collationẽ benencij ſed poſt ar.j.e.eos.⁊.q.iij.fiquis obiecerit.ff. ðö
calũ.l.j.SO.qui autẽ tamen ꝗdam dicunt gieʒi damnatum nõ pꝛo vẽditi

gus cum eandeʒ ſpiritus ſancti gra
tiam emere vellet damnatiõis ſen/

tentiama petro audmit. DPecunia

tuatecum ſit in perditionem.quia
donum dei exiſtimaſti pecunia poſ
ſidere.dominus etiam vt venden/
tes ⁊ emẽtes huius gratie expertes

cleſia niſi ꝓceſſerit in actum.ar.xxiiij.q.iij.deus.ꝛ di.xxxij.erubeſcani.:

Liſtucdet ca⸗
H 82 ſus dicitur ꝙ

ſimoniacus non poſ
ſit in oꝛdine remane⸗
re ſed talis a commu
nione remouẽdus ẽ.

7 graue ſit pecca⸗
tum pꝛobat exemplo

gieʒi iude ſimonis 2

domini. quivenden⸗

tes eiecit ð templo.

n Studet. cum eſſe
ctu. verba enim ſunt

recipienda cum effe⸗
ctu.ff.quod quiſqʒ iu

ris.l.j.extra de de.nõᷣ
reſ.relatum vel ſufli

cit ꝙ dat operam.
o Dꝛdine. bene di⸗

cit oꝛdine.quia fiquis

emit oꝛdinem nõ po⸗
teſt diſpẽſare circa ip
ſum. vt. ſ. e. erga ⁊ ex
de ſi. nobis in ſi. niſt
a patre ſuo eo igno⸗
rãte eſſet emptus oꝛ⸗

do.tũc diſpenſari poſ

ſet. j. q. v. c. vlt. ſed ſe⸗
cus eſt in beneficioꝛũ

retention e. cum eniz

renunciat quis bene
ficio empto poteſt in
illo vel in alio tollera
ri.vt.j.e.q.v.c.j.⁊ in
decxre.de ſi. ex inſinu
atione. illa tamen de
cre.loꝗtur cum a pa
tre ipſo ignoꝛante eſt
cõmiſſa fimonia.
p¶VPermanere. ſ.e.

ſiquis.niſi ex diſpen

ſatiõe.j.e.q.v.pꝛeſen
tium.

q Acom munione.

nunquid pꝛo ſola vo
luntate eſt excommu
nicandus quis cum
ſit ſimoniacus.certe

non.qꝛ in voluntate

non ſcandaliʒatur ec

intellige a cõmunione.ſ.ſidelium ab alia ipſo iure ſeparatus eſt etiam

occultus.quod tenendum eſt.extra de ſi.c.tanta

rectum eſt.extra de temp.oꝛ.c.fi. b.

rCLapitale.i, moꝛtale vel dignũ depoſitione.
¶ Sanitatis nunquid ergo licitum ẽ medico recipere pecuniam pꝛo
conferenda ſanitate:ſic quia illud dic itur potius honoꝛ ꝙᷓ pꝛecium. vt
xxiiij.q.v.non ſane.vnde non recipit pecuniam pꝛo danda ſanitate ci
illud ſit gratia. ſed pꝛo laboꝛe ſuo.ſic magiſter nõ recipit pecuniam pio
ſcientia quam dat.ſed pꝛo laboꝛe vel honoꝛe.ſicut ꝓpheta recipit.vt.j.

„

e.q.iudices.ſic dominus reci
q.j.decime.

io.quod foꝝe hodie coꝛ

„

pi t decimas ꝓ honoꝛe non pꝛecio. vt. xvj.

minus non poteſt vendere ſeruum iam oꝛdinatum.cõmutare tamen

poterit vel alio genere contractus alienare.quida tamen dicut coõtrav

hic. liij. di. generalis.

„

one.ſed pꝛo mendacio quod mihi nõ placet.

x¶BPecunia tua.hoc in deteſtationem criminis dictum eſt.i.q. iiij. S.

pinin
te
nleſecie
ſoncn
edicg

Peetke
asnechl

eRde

e pnia
dehacnm
Urifg
ſud lli
ſſeincr
ſbetzetn
Potintra
GJonnd

S6Sineerft.

ſeſschne
r phbi
eſencr⸗
1 O
lol
Miam jee
Codtam
Piamaca
fncend
iuma⸗
hüeffe
Cn
Auiofir
Chtebe
ſenne
Herſe⸗
bor
(iftce
ſchnonia

4
Te⸗
Umerot

tin

ant
Recondi
hoerepen
cionem
Peoibus
CLigi
guoae
ſunentä
ne cön
lißfi
ſchatol
Annatn
nn
Mpn
tanmt⸗

HF
6
Ulqi

Wordi

Adie⸗
dhench
1ſtara
keuef
ſe 8
irn
wan
len
Beni
non⸗
kicl⸗
kedpere
Gn⸗
tſcrai
Ubeni

inbenftn
loneangn
unargastn
anptowkt
Ninctoen

tſegneſtu

re deſter hter

Dne Artunene.

loguer ane
inenrc
iſlfnenn.
Pemmrſe
nisnitardſe
ieſcanten
..
Nonnonne
ütpoſten
letſtaonen,
vequsan
oningsccr
cin mnm
jſanchlzmne
nintrin
Purns Eenn

bueboee

Heunim
zöonm
tiniun
iemmmm
Cuntihei
iunſton

a Bimiſit.ar. erpꝛeſſum cotra bar. dicentem ꝙ quilibet per peccatam
moꝛtale erat pꝛiuatus ab introitu ecclefie.ar.de pe.di.i.ꝗ ſanctus ſacer⸗

„„

dos.xxxiij.q.iiij.vir cum ꝓpꝛia. nam dñs ſolos ſimoniacos de coꝛpoꝛe
eccleſie eiecii relictis alijs peccatoꝛibus.intellige tñ hoc de illis qui fimo

niam cõmittunt in o.ꝛdine accepto.lʒ auctoꝛitas generaliter loq videat.

vVnde dic cuʒz ba. ⁊.m.
ꝙ nec telis ſimonia⸗
cus nec publicus foꝛ
nicatoꝛ debet eccleſtã
ante pniam intrare.
de baqmateria nõui

„ „„

xxxiij.q.iiij.vir cũ pꝛo

pꝛia io. T. tamẽ dicit
quod etià mihi ſepe
rñdit.ꝙ peccatoꝛ qui
libet ⁊ etiã ercõicatuſ
põt intrare eccleſiam
cꝗ oꝛandi dummodo
nõ interſit diuinis of
ſicijs.cũ non inuenia

tur phibitum extrg.
de ſen. ex. cũ nuper. h

b. Vicũq; lacer⸗
dotes.qꝛ ſi per
pniam recõcilientur
quod tamẽ per pecu-
niam acquiſierũt re⸗
tinere nõ poſſunt.vł

itum ad impꝛecatio

nu effectum.

c ¶ Vnge ſcriptu eſt.

qui ofſert alijs vel ac
cipit ab alijs vt oꝛdi⸗
netur. excõicatus eſt
hic. ⁊.j.e.perlatũ.

4 Hoc eſt ſimonia⸗

ca.i.ſic darevel accipe
reſimoniaca hereſis

eſt.
Tradere.i.digne

exercere officiũ ſacer⸗

. dotis.
Am liqueat.
ante oĩa. cõtra
de con. di. ij. pꝛima. ſzʒ
bocvex eſt poſt reſur
rectionem vel ante.i.
pꝛe oibus alijs.
g ¶Oꝛgine. boc veꝝ
quo ad nouum te

ſtamentũ.nam iudat

ante cõmiſit. vel dic
latis fuiſſe in oꝛigine
qꝛ qᷓ cito boc fecit fuit
damnatus ſtatim. j.
e. cito.

b Vm oꝛdinare

tur. lepꝛa. ideſt
peccati vuln ere ſe in⸗
fectum reddidit.

i Ratiam non
6 meruiſti. arg.

Kk Ito turpem. in
pib le ao
ad oꝛdinis executiõeʒꝭ

vel dic ꝙ in deteſtati
onem criminis dicit᷑.
2 ficut culpa diſcoꝛ⸗
die que foꝛte nec paſ⸗

ſione purgatur vt.S.

diſt. xc. neqʒ ad caim
vel qꝛ penitet vſqʒ ad
moꝛtem. vt.j.e.ſiqs.
Beniqʒ moabite,
moabite ⁊ amoni
te idolatre erant ⁊ cũ
redirent filij iſrael de
captiuitate egyptiaca

⁊ ſcirẽt iſti ꝙ ſitim pa

tiebant᷑.obuiauerunt

oſtenderet:cunctos alios peccato
res per gratiam in templo dimiſit
ſingulariter vendẽtes ⁊ ementesin
crepans ⁊ flagellans de templo eie
cit:in qno vẽditoꝛes ⁊ emptoꝛes ſu
os gratia ſpiritus ſancti conſtat de/⸗
ſtitutos eſſe ⁊ vacuos.quos.n.xpᷣs
eiecit de templo: nüquam ſpiritus

chꝛiſti ſibi faciet templum. Itez

gregoꝛius.
Simoniaci ſacęrdotesſſe nõ rij̃ᷣr.
Uicunqʒ ſacros oꝛdines vẽ⸗/

dunt aut emunt ſacerdotes eſ

ſenon poſſunt.vnde ſcriptum eſt
anathema danti:anathema accipi
enti.hoc ẽ ſunoniacahereſis.quo
modo ergo ſianathema ſunt ⁊ ſan⸗/
cti non ſunt:ſanctiſicare alios poſ/
ſunt:vt cum in chꝛiſi coꝛpus trade

re vel accipere poſſunt: qui male-

dictus eſt:benedicere quomõ po:
teſt. Idem.

eecodem.
Amiliqucat hanc hereſim an
te omnia radice peſtifera ſur⸗
repſiſſe.atqʒ iĩ ipſa oꝛigineꝰ ſua apo
ſtolica eſſe deteſtatione damnataʒ
cur nõ cauetur cur non perpẽditur
quia benedictio illi in maledictõeʒ
conuertitur:qui ad hoc vt fiat here
ticus pꝛomouetur. Idem ãabro/·
ſius de miniſterijs. Wr
Qni pꝛecio oꝛdinat:lepꝛam non of
ſicinm confext.
moꝛdinaretur epiſcopꝰ qð

6 dedit aurum ſuit:quod perdi

dit aĩa fnit.cuʒ aliũ oꝛdinaret quod
accepit aurũ fuit quod dedit lepꝛa
fuit. Idem.

,2, JFr

ceghetm..—
6 Ratiam cũ oꝛdinaueris non

ſuſcepiſti: quia gratuito eam
non meruiſt. Item idẽ de gieʒi.

„ Oe W
Ito turpeʒ ſequitur lepꝛa mer
6 cedem:⁊ pecunia male queſi/
ta coꝛpus animamqʒ cõmacnlat
vides quia facto auctoꝛis ſucceſſio
damnatur heredis.inexpiabilis ẽ
enim culpa venditi miniſterij:⁊ vin
dicta gratie celeſtis tranſit in poſte
ros.Heniqʒ moabite ⁊ ceteri non
intrabunt eccleſiam dei vſqʒ in ter
tiamꝰa quartam generationem tã
din videlicet vt ſimplicius interp/
temur donec culpam auctoꝛũ mul

tiplicis ſucceſſio generationis abo
leret. Sed cum illi qui in deumido
latrie erroꝛe deliquerunt:in tertiaʒ

quartam generationemvidean/

tur eſſe mulctati: pꝛofecto durioꝛꝰ
eſſe videtur ſententia qua gieʒi ſe/

men vſqʒ in eternum pꝛo cupidita
te habendi pꝛophetica auctoꝛitate
damnatur: pꝛeſertim cum domi/

nus ieſus chuſtus per lauacri rege

lxxxv.

ecis cum pane ſine potu ducentes balaam ſecũ ariolum vt eis malediceret ꝑp

quod peccatũ pꝛecepit dñs.ne eos ſacros pꝛoſelitos reciperent in eccleſia dei
vſq; inſeptimam generationem.lʒ ſᷣm aliam tranſlationẽ dicatur vſqʒ i.x.ſj
nõ ↄtradicunt ſibi nam deſcendentes per ſexũ maſculinum nò recipiuntvſqʒ

17

nerationem omnibus remiſſionez
dedit peccatoꝛum. Cur ergo gieʒi
ſemen in eternum damnaturmſivt
vicioꝛum magis quam generis ſe
men ſectatoꝛes intelligas ſicut eniʒ
qui filij pꝛomiſſionum ſunt exiſti /
mantur in ſemen bonum ita etiam
qui erroꝛis ſunt:exiſtimantur vt in
ſemen malum. Mam ⁊ indei ex pa
tre diabolo ſunt non vtiqʒ carnis
ſucceſſione ſed criminis.ergo om/
nes cupidi omneſauani gieʒi lepꝛã
cum dinitijs ſuis poſſident:⁊ male
queſita mercede non tam patrimo

mij facultatem quam theſauruʒz cri

minum cõgregauerunteterno ſup/
plicio ⁊ bꝛeui fructun. Ouia ergo
auctoꝛitate leonis pape ſimoniaci
non mſi ſpiritum mendacij accipi /⸗
unt ſecundum grego. apud ſimo/
niacos ſacerdotiuʒz non ſubſiſtit.be
nedictio eoꝛum in maledictionem

conuertetur.apud eos manet ana /

thema dandi ⁊ accipiendi cum ſan
cti non ſint nec in chꝛiſti conſtituti
coꝛpoꝛe cuʒz ſint maledicti:nec ſan/⸗

ctificare alios poſſunt:nec coꝛpus

chꝛiſti tradere vel accipere.nec be
nedicere alijs valent ſecunduʒ am/
broſiumvero anathematis oppꝛo
brio condemnantur atqʒ a partici
patione coꝛpoꝛis⁊ ſanguinis chꝛi⸗

ſti alienantur cum accipiatur aurũ
⁊ lepꝛa detur: cum inexpiabilis ſu
culpa venditi miniſterij ſecundum
calcedonenſe concilium ex tali oꝛ/

dinatione nibil pꝛoficere indican/

tur.ſecundum gelaſiuz ſimonis dã

natione inuoluũtur.ſecuudum gre
goꝛium nazanzenum in ſacro oꝛdi
ne permanere ant renouari nulla
ratiõe poſſunt ab heliſeo lepꝛa per
funduntur:a petro in perditione
damnantur achꝛiſto vere de tem/
plo eijciuntur. Quid alind ſimoni:
acus ſimoniaco in ſua oꝛdinatione
poteſt conſerre:niſi quod innocen
tins de ceteris hereticisteſtatur di
cens.

Oni ſpiritns perfectionem non ba
3 Peffeckioſtem ſpliltlis ſan

cti quam acceperant perdide

runt non dare eius plenitudinem

poſſunt que maxime operatur i oꝛ
dinationibus quam per ſuam per
fidiam perdiderunt.t iterum qni
honoꝛem non habuit.honoꝛeʒ da/
re non potuit.nec aliquid ille acce
pit quia nihil erat in date:ſed dam/
nationem quam habuit per pra/

nam manus impoſitionem dedit.

Idem. HM
Simomacus per prauam manus
impoſitionem non benedictioneʒ
ſed damnationem meſtat.

in ſeptimam per femininũ vſqʒ in. x.ſed hebꝛeus dixit. ꝙ mibil aliud erat reci

pere eos ad eccleſiam dei.ni
ſi dare eiſ nuptui fuias ſuas
hiſtoꝛiam de illis moabitis
hẽs.xxxv.di.c.ſexto die.
m Kr⸗ ſq; in tertiam.i.niſi
hẽant ſidem trinitatis ⁊ qua
tuoꝛ genera virtutũvł qua⸗
tuoꝛ euangelioꝝ.
n „ Multiplicis.ar. culpaʒ
A dolum purgari ꝓceſſu
ꝑis.vt.ij.q.j.ĩ pꝛimis.xxxv.
q.ix.de gradibus.ff.de her.
vel ac.ven.l.venditoꝛ.ff. de
ac.⁊ obl.is qui extra de fi.pᷣſ.
per totum.extra qui ma.ac.
poſ.inſuper. ar. ↄtra.j.e.vẽ⸗
tum. ff. de po. l. j.S. ſi rem. ff.
de cõdi.furx.l.q furtum.⁊.i.
vl.ſed rei veruas eſt ꝙ licet
nõ poſſu purgari ꝓceſſu tẽ
poꝛis quo ad pnũ‚tem cãaum.
purgatur per ecdleſie dipen
ſationẽ.vt.xxiij.q.iuij.ipᷣa pie
tas. vñ verſus Compoſito
late fetẽti queſo cibate.QAui
putas excluſum crimen per
tpis vſum.de cõſue.qᷓ;to in
glo. ſolam ↄſuetudinem.
o Et quartam hic nõ ꝓſe
Auur ambꝛoſius noſiram
interpᷣtationem ſed.lxx. iter
pꝛetũ.vel dic ꝙ refert ſe hic
ad myſticum intellectum.i.
donec hẽat fidem trinitatis
7 quatuoꝛ euangelioꝝ.

—

Pp ee Durioꝛ.⁊ quis dubitat

eratius eẽ cõ miſſum qð
durius eſt vindicatum. vt.j
xxiiij.q.j.non afreramus in
ſi. quod ppetuum ẽ łlʒ ⁊ pꝛio⸗
pꝛie vxoꝛis interfectoꝛ graui

22

us puniatur.vt.j.xxxiii.q.

ij. admonere. q; matricida.

xxxiij.qij.latoꝛem.qð tamẽ
ſpãle eſt ⁊ ob frequentẽ cau
ſam factum ⁊ ob ꝓnã i vvo
res ſuas maliciam refrenã⸗
dam.talia qꝛſunt ſpalia ad

oſequentiam trahi nõ öbet

lo.vt.xxvij.q.j.nuptiaruʒ.⁊
di. xx vij.ſi vir.
q Meeſertim. reſpiẽ id qðᷣ
dixerat durioꝛ.vel incipit ibi
verſus ⁊ reſpicit ad litteram
ſequentem.iſ.cur ergo.
rPer lauacri.ſine quo
nemo hʒ vitam eternã. niſ
pꝛo xpᷣi noĩe quis fuerit ba⸗
ptiʒatus ſanguinevt.xv.q.j
§. vt itaqʒ.de cõ.di.iiij.c.fir⸗
miſſime.
N¶EVUt viciox. ſophiſtice ax
gumentatur nam idẽ eſtin
idolatria ſed in pᷣdictis non
conſiderat niſi litteralem in
tellectum.

t, Di perfectõem.ple⸗
niudinan, executi

onem oꝛdinis hic interſerit
magiſter de oꝛdinibus hexe
ticoꝝ. Sed quicꝗd io. fauẽ?.
⁊ alij de hac materia dixerit
iſtud eſt tenẽdum ꝙ quilibz
epᷣs fiue catholicus ſiue he⸗
reticus ſiue ĩ ecclena ſiue eẽ?
conterat oꝛdinem.dũ tamẽ

Cau: e
. . Seg ſanſ⸗ b. . 1
ä ipiat erecuti oꝛdinantur. vel qncũqʒ aliquis oꝛdinatur.
2èð e. ꝛrecipit oꝛdinatus oꝛdinem. Is nõ recipiat executi acli⸗ occidentalis. bec eſt tertia r. — ſeng
AR ſe quidam ir a) nlinationie Jdem Jao de domus “ Nnapt c.ij.alibi ponitur pꝛo RneRengen hoz. ſeli. a hereticis oꝛdinati
dñs declarauit ⁊.c. non nocet. .de co di iiij noͤ in aine Secuda pars ð ills r. Per manus. impoſitionem. q. d. ſunt ſed etiã qui apð kaie
um capituli de his qui in ſouma ecdlelie receperüt oꝛdinẽ. D Antlofna galas en
qulerira mam. i niglil . i0 d ereticis tum ita ꝙ nõ oꝛdina bi⸗
recipiunt ereliiſezten — Entum eſt ad geiamn anen Zbiunarennd de Scteri bel conie fiſee.vij. qui in *
qrnemo dare poteſt. c. or ue pꝛo ſui difficultate· decernitur. non valet? reſpõde/ gqualibet. hl
Eec . Ta. viſvalbetang. Tonem iat tationez. cũ uenter intelligi. His ita reſpõde⸗ Ael exigunm. ſe
8 Eninm eſt. res näq; longioꝛem exigit diſputationeʒ. cũ ihr ſimoniaci ⁊ ſi ſidem tene vide , aerig ae nurd
macedones epi. bu · SWd us ab berelicis oꝛdina ⸗/ tur. ſmoniaci? ſi fidem ten ditio cus in oꝛieniali. eccl alot
macedones eßi. abuſ nog dicim per illam manus antur:inſidelitatis tamen perdit ſia que illos ꝑ vncti⸗ acae
hec ſcripft Inno. inter alia tos vulneratum per illam „ en iſubiicir Ande beatꝰ? am on chꝛiſmatis re⸗ r⸗
. maerst t0s vult ut vbi niſubijciuntur. E .rE onem C
fecerant qões. Pꝛima erst impoſitionem habere caput? d broſius in pꝛimo libꝛo de penitẽtia foꝛmat. vt. j. de cõ. di. in
Vrrũ quis ducens viduami vulnusinfixum eſt:medicina’ẽ a dnouatianum ſcribens diritt. iiij ab antiqua. e q. Aee
vroꝛem poſſit ꝓmoueri.vel bibenda qua poſſit recipereſanita-⸗ ad nonatian e m non iij.placuit. cotra led ⸗
ene derleus Pdigerr⸗ 7 rem:aue amitas poſt vulnus ſecu/ Snaniaci ſdei integniate iöbl de infantibus bie Ca
eponi cuiu x ecr Pi vun. habent. e ltis ⁊ diſcreti
deionnd onſ⸗Svirrr ca bemeatſ ſenneomuntecen Etrus: cum ſanon magicen. decanolühe dn a
iiij.ſiquis viduam Secuda 3 vbi penitentte remnedinm tis conſuetu ine depꝛauat His ita. dictil a ſe. Aanah
rat Ariivioenares eſſet bi⸗ inm eſt:illic Seclinettontzhono, putaſſet quod gratiam chꝛiſti ꝑ im *TPoi ia oppoit ſund.
gmus guiauue baplimnuʒ rem locum babere:nõ po tige poſitionem manusa infuſionẽ ſpi pPpier compationem ltal
vnam voſt baptinnum ba⸗ nimuns. nam ſicut legtur qui re 6S6 ritus ſancti pecunia compararet: lter ſimoniacos ⁊ he u
aonanponts ar. nit unmundumimmͤhnb ent: uo ait: non eſttibi ſoꝛs neqʒ pars ibac ſenmon eogabe un
Vene Aanereran⸗, modo chneenn dch muncſa fider: quia coꝛtuum non eſt rectum ita ntalefner ene AE
deinde ertia. q. erat an . nritag e euit acci . ner: B iet vſq; ad. 5. cõſtat
r 2 puritas conſu Pel ddeum.vides quod bunc ma miet vſq; col d
indnelnrccticanribe? z purit ſſeritur eum qui bonoꝛe,y apud deum. iſpi ergo.
rent characterem ab berei econtra aſſentur en nö poſſe. nec ica vanitate blaſppemantemiſpi e *
cis ordlnati velan deberent amiſit honoꝛem voren pale ne d ſancto apoſtolica anctoꝛirate v uode Pebr
ad vlterioꝛa ꝓmoueri.? die illum aliquid eoetc olſer acci/ condemnat: eo magis quod pu/ ter dicit c de laule. chul
ꝙ nunquam.? hanc qõem in dante er at quod ille po eſt cer ram conſcientiã fiden nõ habebat. depꝛauat⸗cauli pee⸗ ſenn
in boc. c explicat. pere: acquicſcimus ? verume Item gre. in regiſtro. caati ad ſe traſtulit qð un
b Eeroui viſicnltare, r Nduinanodnonbabni dorenon Ircmngrel infidelis eſſe pbatur. pᷣdamnauerat. xxvi. ninh
(ränetancnene Pocdadar enn nawaen enentnaee Nevnecminunm nin
hereticis acceniſſ habuit per pꝛauam manusi CQT„MW iſquis bãc 1 ma x . Perimpoſitöez
2ſiad eccleſiam reuerſi ree · bhabuit per pꝛauam articeps factꝰ ſit ſeruitus quiſquis h ſvẽquiciqz ſmpone Cbi
piantur in bonoꝛẽ nonem deci. æqui particeps f me in dandis eccleſiaſticis bono cvtquicũqʒ impe i⸗
viantul in bonce clericat amnationis: quomodo bono) xime in t: infi ret manum acciperet xpcie
eBulneratum.i.cwimalẽ ſit damnationis: te: innenire non nbus vigilanter non pꝛecanet: j„ ſpiritum ſanctuz d ei Ch
Bulnerauun . ere: inneniren 4 iriani⸗ : eti · ſpiritum ſanctuzʒ
nalen dign nem un rem debeat accipere: innenirenon itatis perditioni ſubijcitur:: eti · l iritus un
vminere. cu damnatioe ſu Kadny arcndongvenclctn n ſtbenelt ſidem verbis quaz ne, ungerdun ſütus unt
ſcepta tenrce. egitimi ſacerdotis benedictio. 1 at facto videatur. Iem ex epl, ne tholica. ſed in tſce
d Caput.i. aiam nã ꝛ ani ferre põt omne iauneaud vi Gaia tharaſij oſtantinopolitani epi actibus apoſtoloꝛum ſhent
ma ponitur pꝛo hoie de cõ. tioſo fuerat iniectum tergo ſi ita e mſſ. ebadriano babetur in ſermone ſint.
di.vnc tales. applicentur adoꝛdinationem ſarn miſſa pap cerens dam, imo.w ſeroog m⸗ ſrſan
.NMulnus-vbi nanaumn legi atqaz omnium criminum reiqꝛ Simonmgcop berens cetens⸗ de pot dici in fide tua ſdee
õ heeczuern bce tione oꝛdinationis ni⸗ nabilio: äperperkmia s manus iin eo credis obti leſioe
Aedicina. hoc vii na vel vicia pntentur auferri nulꝰ Be . .. xt pecunia in⸗ Nana
Tarponendum eiteran na vel vicig vndentn auſcrrinn id impoſueruntvel imponũt pe iaierun ſpu ſan⸗ Mitri
dum eſt in his ſacramentůũ penitentie locus ſit: q⸗ d longa ſa/ trus diuinns apoſtolus: cuins ca/ aus. In or facktad Ci
ele letam boen. preſtare oꝛdinatio quod longa thedram ſorttaeſt ſanctitasveſira caus In bocterla ninn
yerur mielligelum uun uiſfactio preſtare one Kn⸗ tanqnam ſinonem magum deho Pboitum Frarunt izin
omiſta fuit foma ar . a. vi, ſtrer lex eccleſie venientibns ab he tanq iſ im macedo fidelis. ergo bere giite
illi nit. Lolerabilioꝛ eſt enim ma hac fidelis.erg ſiſ
ac num. vri e niu ericis qui tvne Piiondmiu n nij ? eoꝛum qui circa ipſuʒ ſunt ſpi/ ticus ⁊ ſicexaudic.ſe innsp
reCicatricreſle geeſt pe⸗ per manus impoſitionem laicam nij ſancti impugnatoꝛum impia quens ?7. lnise
5 aguntenim⸗sna fantiuntnocdo mibnere Sne bereſo n emum regtara erens 3 Quod purd que A
niteant. t irregulari . ex bis aliqueʒ „J ANeI m ad ctum pꝛo⸗ it Ei
m conſuenit. nec ex cICI1. Nil. 1ſanctũ de⸗ etiam ad actum p
Uer que ſon aboleni p pe- onem. dinem vel exiguuʒ· dei patris ⁊ ſilij ſpiritum ſanctũ eſfaeſt. de pe. di . meg
nitentiam vꝛr. xx v.di.pꝛimũ in clericatus oꝛd 4 Se jci lirando fatentur iſti vero ſpũm ſan gFreſſae ewAt
t. r v. Di. i L ed objci⸗ rand E ſicui etiam non con⸗
omnenm. tur alij heretici a fide expoꝛtabant. ctum effcir betſi vult dei zin boeka⸗ Nn
ndrs elaporiei; Doſ in. ce alien nõ ſunt: atq; ideo quod eoꝛnʒ que poſſidet. Similiter? qui Fnle dann ᷣ
hereſim labentib⸗ hic ol ðMĩũ⁶Rs Mĩ ia ſpäliter ſer⸗ an
ſei , L . auaricia ſpaliter ſer⸗ ſtione
quibus heretici manus im deoerhibet anqns nũmo reuerentiam. jri. htine
oſnerunt va poovengo⸗ itus idolox.quia tanqᷓ; deo exhibet aua nſep
re. illud de miſericoꝛdia. bitum viro lepꝛoſo.ar. q.:iij.paupr. Konn
1 Aud ei tribuetur. ar. ꝙ vroꝛ nõ tenetur reddere del itum . dolox. ar. vj. q.j.quero. B . Linn
. Fa.xxxij.q vij ocρ :. 1. veſn quis vxoni. vide de boc cuieſt ſtauchm:eraa de 4 Kananlelu haatmarn, r r ſane 2.j.xxijq.v. lur
coniu. le.c. .ſ. JIe is em ; in oꝛdinari poſſi e ¶Subijcitur. otius enim vocat ; ſit.j. xxiiij. ij. r”
k g Accepiſſe. alias accipere. ꝛ ſupple 2 iõ non dz ei nocere quin oꝛdinar igone. ne Mhagatenin HNeid dktirns⸗ ſtur noa diuini e
A4 quod nihil eſt non dʒ pꝛe ſtare impedimentü. vt extra de iurepa. q⸗ ¶s diuinus in bona fignifcatõe a veitate fumitur no a diu mn
in ſiſed hoc fallit. extra de ſpon.c.ad audientiam. ñit, dãnabiliter dedit. 2 ita G tate vel diuinatione. vt. j. emuc. den,
1 Bamnationẽ. .ſacramentu q damnabiliter bũit,. danabiliter dedit. : i ESErtcciatananal en Qr de ag N
ſactus eſt pticeps damnatõis.j. e.q.vij.ſiquis..e.q. iij. S.cum ergo. ſ.de con. 8 Efficunt.ſ.quantu in ſe eſt. ſicut emere ⁊ vendere dicuntur.je.e Kar
driiif:abantiquung. mor e . ij. ſaluatoꝛ, b. ⸗ SN
mn Ceman bonnn demero iure nam er diſpenſatone poſſum , queſtone 1 inſenlhlenintm ſnumn z int vere vig ber nadiden r
vlui conuenientibuns. ant immorztio ef C.de ↄtrahen. emp. dudum. in fi.niſi vbi ex inhibet v e E
n Nictur .obiſctur. hecerat ſecñda obiectio que febant innocẽtio. p ama velarebave ture E.de trall me meaaig; cobelunmidi 6 dr. 6
hiſrclconera. hereti . . lque erat de cõi ſeruo.ma.l.j.ff. de reli.ſiquis ſepulchꝛũ ⁊.ff.cõm Ol.l. . Ur.
4 ctoe. que eſt cũ hereticus rediens recciliatur eccleſie ve que erat itur quis. C. de ur. deli nec emere. arg contra
ien rgenden agit innocẽtius quando reuertentes ad ecdeñ iterin emere autem non cõpellitur quis. C. de D—ð

.de dona. lancimus. ðòMU ciquod r. Nernf
heanhe: 2 fancimmis. .Ml eiiſ.quod ꝓpoſitum eſt iter c. ſ. vendere
anlſe⸗ 3 Pecunie. na pꝛecium in pecunia numerata coſſtit. inſti. de emp. 2 do Phac, non R ndecreryen dae ſpdliaſtpeccat. velq; es
htien nen. em Bainmarertadere perpn.al qõnes. nam vbi aliud m. ¶ Aiuda. buiuſinodi obiectionis ſolutionẽ ponit. .q iij Scum ergo pꝛime
titgiidi lio datur in ſpẽ permutatio eſt.f oe ↄtraben. empt.l.. ſed tũ bec ẽptios Tin. iudices ꝛc. .cum ergo pꝛime
nn S., . . totum. n . Aices.alas incipit duces.verba michee ppbete eſt talis caſus. qdaz⸗
hgtih enim iudei miraculo en gerehencſeretu⸗ dene⸗
ſeaſi n R oertpi⸗ . ſj H — SS HM lonia exem
nh vurbdan diabolecne enit nommiphaeine votens eeag, quod donum ſpiritus ſancti eme, plo quonudam in ve. tel. qo
UA per ſpum ſanctuz fie⸗ merit per peecium pecume illu re vel vendere non eſt peccatum. biero.põitin hoc.c. Pꝛimo
nanh Ar. Kaiſti ordinen g acquirit.itaꝛ hi qui hanc iniqnam Exemplo chriſti liquet quod ſpiri erxgo põit verba michee pꝛo
eflegne ſunt dona ſpiritꝰ ſan Re Rnahcs iht detrabumſpi tus ſanctus ⁊ſi muſte a ſinomacis pbete ⁊ exponit ea odens
nten ai per diabolum ſbi a — rangiiter peccantes tamen venalis pntetur. virtutis ta hropler puiuſmodi ſimoni
uri Eurrunt R ienn 4 beanerRvicente men ſne gratiam non obliuiſcitur: raetn enn de de⸗
ſinfl c ¶Cum ergo. meli tum in beelzebuch eijcere de nec deſimt effectum ſue gratie eti⸗ uctam. Secundo ibi pote
Uutctl diceret eim enim ꝛ6. mMoma. atqʒ vt veris dicamꝰiude am venditus pꝛeſtare: ſed de p-o, moblen eng g Pelli
Neſnenine A ſeenr iltrten, comparantur pꝛoditoꝛi qui indeis phetia beatus byerom in mi cuz oblata pecuma ſimonẽ
lligndi d ¶Sanctox. que ſi occiſoꝛibus chuiſtum vendidit.cuʒ tbeacompctenterſotnannalonen Sanndeen Tertia ere⸗
uritr Fidaes ai weſtom ergo ſpiritns ſanctus conſubſtanti tum accepiſſe ? non bonos denun⸗ idiaſaute oblatn auaſto
ſnu obiinncrirper pecu⸗ alis ſit chꝛiſto:einidem ipſi poꝛtio/ cians. MRUD excuſat achiã de panibꝰſibi
ent niam dignitate 2 i⸗ Nis erunt ⁊ pꝛoculdubio in eis non MWalipꝛopbeti non boni pꝛopbeti ab vxoꝛe hieroboã oblatis.
inmee ſe ⁊ oꝛdinatoꝛ eiꝰmo⸗ eſt gratia ſpiriuus ſancti.i.ſacerdo/ am vendebant. 4s quinto heliſeuz de pecunia
iſci dis ommbus acéio⸗ tij ſanctitas: nam quod non accex Lidices inquit eius in muneri biolinin a en l wand
ſbimnti, Neatkindantu nus mnnehhendenin be:man bns iudicabant:ſacerdotes eiꝰ mile arvockalekhene veni
E DE
citur de hieroboã E Aori, 2 u/ pC uieſccbant. ille dici
Unns ſrl plebat manum ſuã? vigeſimuſnonus canon ſanctomz tes: nonne domimus eſt in nobis: qui obtentu ſacerdotij vel
ctexrau fiebat ſacerdos excel⸗ apoſtoloꝛum actus eoꝛundem 7 non venientſuper nos mala iccir ꝓphetie nõ viuit luxurioſe
urtuſt ſoꝛum. 2 ppterbane lertius2 quartusliber regum alie co pꝛoptervos ſyon quaſi ager ara ⁊ expone regeſcebant.i.gra
lſriui cãm peccabat dom? um ommino a ſacerdotiò pꝛonun bitnr:: ⁊ hier uſalem vt cuſtodia pp tam eius hebant ſe cũ bm
nuntiſe bieroboam ⁊ verſa ꝭ ciant eũ qui aliquando dederit vel merij eru. nemo amvigat hieruſa/ oenn ſuaoaam.
i zdelica de ſuperfi⸗ Bacehet pecunaminal quotem, lem pꝛopter ſcelera qne in boc ca⸗ A T inn leneanagin
Prn⸗ ů;29. orꝛe ſiue ante manna impoſitionẽ pi iſſ. L mittebat.
uäigen 1TEtquartus. vbi ſiue poſavdiß⸗ ahen npe itione pitulo legnntur ſuiſſe ſubnerſaʒ. Et r Aala que minant᷑ no⸗
nmummur de giezi agitur. nechenete. Rent rei qneug; paulo poſt poterat petrus ſinom bis ꝓphete.
iumſcnere 8 Nccppere. arg in an i⸗ . nd Iemex conci. racag: mago vendere quod petebat:im/ Arabitur. hoſt. aratro. i.
homr rme clecrionibus ? in alee Et ecund. mo ſimulate vendere.ſpiritus enix de ſolabitur ? eẽ deſtnet. ar.
inblat ſint feri er ſenſu py ſacti pꝛeſtentur: anatbema ſt. ſecd oblatam pecumam cum offe / f. ? hoc factu ẽa romanis.
tuemfin ſequente ſicut ex pꝛio Zacuit vt de oꝛdinatione cle rente damnauit.nec moneat quen. t . Nomerij crit cuſtodia
nrſne ri.j.xxix.q.j..his ita ricoꝛuʒ epiſcopi munera nul uam illud quod in pꝛi enim pormerij collectis po⸗
rni rl.f.xxix.. . fie nn ud quod in pꝛimo regum Hõõ 50
ſanegn I.xvj a..c. v. ..qde. liſuſcipiant ſed ſicut ſcriptum ẽ: qd lubꝛo legimus ſaulem volentez ire „ veſerliur 1 hoc dicit.
tdenſttu ni deeimae ree gratis donante deo accibiunt gra ac ſamuelem diriſſe puero e; ad v* Sedei poneii em
nlle Brapapaſtor mk, iao ent. non aliquo pꝛecio dei gra eum ſeire non poſſeqmia pꝛecium ſum de ccdtun mreun
un filn tra. xxiiij.di.c. vl. n oſriomannu vennnde non eſt in manu mea Et adiecit:qr x Quinqʒ ſunt oboli.ar.
gbrut 8 ¶Accipere. ſimilil⸗ ira 8 reckece kan nin — ta pars ſicli eſtin manu mea. HMc mn delicto titatem rei atte⸗
ungun. ter impendere eſt qñ ſtachiedieens⸗ nationibus dabo viro dei:⁊ annũciabit nobis di.j.xriiij.q.vlt.c. vlt. .xvij.
itocſti uqz impenderevy n atu ice s anarhoma ſi danti ? viam noſtram non enim ſcriptum ieltn each rvij.u. vltl.
ſlargin e. ij.ſaluatoꝛ :. . e. accipienti: pꝛopterea quia mulis ẽ quod ſamuel acceperit ant qnuod „dqueſn ſunt.
nnin ſquis pbendas.2,c. ſceleribns aliquanti obruti ſancto illiobtulerit quin potins paſcuntur ting hocnega⸗
.. ſiquis obiecerit ꝛ ci. altario inchgne miniſtrantes non apꝛopbeta.ſed fac eum accepiſſe: ue legas. i. vrind nõ plus
Minin ſ oe ali.. auod hocteſtimonio bonoꝛnm operum ſipeomagioſtnt eſemance laher. dranitgf nas boo
umg aigquinene rde⸗ ſed pꝛo fuſione munerum obtinent naeuli quam munera pꝛophete Si ebi :löbocſone dien. ſei
ai nis vel benekicij colla Eonre an per gratiam munernz clus enim viginti obolos habet. plus nõ deberẽt acape. nul
dtunph i aliquod munꝰ dat led per diligentem pꝛius diſcuſſio⸗ quarta ergo pars ſicli quinque ſunt ius eſſet vellet imoniam
vt diri de giezi . e. g nNem deinde per multoꝛuʒ teſtimo / oboli. noſtri ergo ſacerdotes i vo mittere. vel iõ foꝛte quia
