rat.i. qð vex eſt.
.Aue duo. L.pꝛi⸗
mũ ⁊ ſecũdum.⁊ ſub

ſcðᷣo compꝛebendit ?

tertium.
¶ Delit.qꝛ ivpᷣm pec

care nemo ꝑ ſe vult.

vt.xv.q.j.merito.
m ¶Linguã.ſic.xv.
q. vj. c. j. „ ,
n·Sautẽ.inſtitu⸗
ta. ex hoc dicto
auguſtini ſequitur ꝙ
g mentitur nihil diẽ.

qꝛ nõ dicit id qdð vor

ſignifcauit ſicut hic

dicit. aliud.n. cogitat

mente qᷓ oꝛe pꝛoferat

Itẽ id nõ dicit qd co⸗

gitat. qꝛ vor illud nõ
ſigniſicat.nec dicit il⸗
lud quod vox figniſi
cat.qꝛ illud nõ inten⸗
dit.ergo nihil dicitvt
fl. de rebus du. l. am
biguis.

o Inſtituta. ſemp

ergo in pꝛiuilegijs vl
in reſcriptis interpᷣta
buũlur verba ad id ad
quod iſtituta ſunr.vt
hic ⁊.xxvij.di.relatũ
⁊ ſemꝑ ad cõem intel
ligentiaʒ ⁊c̃. extra de
ſpon. ex litteris. 2. fl. ð
le.iij. n aliter. ſed cõᷣ
tra plerũq; dũ ꝓpꝛie
tas verboꝝ attẽditur
veritas ſenſus amitti
tur. extra de ver. ſig.
Pꝓpterea.nam potiuſ
mẽs attẽditur ꝙᷓ ver
ba ↄſiderãda ſunt.vt
jf.e.q.v. humãe. ⁊ cõ
tra vex mtellectuz fit
inter pᷣtatio.e de po⸗
ſtul. ad hee circa fi. 2
potius ↄſiderandũ ẽ

quid teſtatoꝛ ſenſerit

ÿ ipla vocis ſignifi⸗
catio vt. fl. de fun. in⸗
ſtruc.l. cũ delanionis
S.aſinam.⁊ hec vera
ſunt niſi interpᷣtatio
a iure hẽatur.vt. xx.
q.·ij.puella. D

T doloꝰiurat qui aliter factu/

rus eſt quã pꝛomittit:cũ ꝑiuriũ
ſit negter decipere credentẽ. Ieẽ
hiero.ſuper hiere.li.ij.
Quos debeat habere comites iuſ⸗
inrandum.
A Bibveengenl qpinſiurã
dum hos hẽat comites verita
tem iudiciuʒ atqʒ inſticiam.ſi iſta
deſuerint nequaquã iuramẽtũ erit
ſed ꝑiurium. Item quifalſum iu
rat mentitur:mentiendo aũt iurare
nihil alind eſt qu peierare. Cuzʒ
rſo oẽs qui loqunũtur mendacinzʒ
pdendi ſunt iuxta illud pſalmiſte:p
des omnes qui loquũtur mendaci
nm:multo magis dãnabiles ſunt ꝗ
mentiendo deierare ↄuincuntur qꝛ
nomen dei ſui in vanum aſſumunt.
Sed alind eſt falſum iurare:alið
iurare ĩ dolo.nõ enim oiĩis qui aliter
facturus eſt quaʒ pꝛomittit in dolo
iurat.Licet eniʒz apoſtolus aliter fa
cturus eẽt quã ꝓmitteret coꝛinthijs
in puma epiſtola cum ait.veniã ad
vos.nõ tamen in dolo iurauit aut
mendaciter ꝓmiſit. Ale enim ĩ do/
lo iurat aut mẽdaciter ꝓmittit:ĩ cu
ius ment e eſt nõ ſic ſe factuꝝ vt pꝛo
mittit. Ile autẽ qui ꝓmittu falſum
qð putat eſſe veꝝ:nec in dolo iurat
nec mendaciter ꝓmittit. Uñ aug.
de verbis apoſtoliſermone.xxviij.

De eo quiiurat falſum: quod pu/

tat vermm. R .
Omines falſuʒ inrant vel cũ
c fallunt vel cũ fallũtur.putatꝰ
homo veꝝ eſſe quod falſum eſt ⁊ te
mere iurat:aut ſci vel pntat falſuʒ
eſſe:⁊ tñ pꝛo vero iurat:⁊ nibilomi
nus cumſcelere iurat.diſtant anteʒ
iſta periuria que duo cõmemoꝛa/
ni. fac illum iurare qui veruʒ putat
eſſe pꝛo quo iurat.veꝝ putat eſſe ⁊
tamen falſum cẽ.non ex aio iſte per/

inurat.fa llitur hic:pꝛo vero bʒ quod

falſum eſt:nõ pꝛo re falſa ſciẽs iura⸗
tionẽ interponit.Da alium.ſcit ſal
ſum eſſe ⁊ dicit veꝝ eẽ:⁊ inrat tanqʒ
vexꝝ ſit quod ſcit falſum eſſe.Aide/
tis quã iſta deteſtanda ſit bellua ⁊
rebnus humanis exterminanda.ꝗs
enim fieri veli.omnes hoĩes dete
ſtãtur talia.fac alium.putat eſſe fal
ſum ⁊ iurattanquã veꝝ ſit.foꝛte ve
rum eſt:verbigratia vt intelligas.
Pluit in illo loco:interrogas ho/
minẽ ⁊ dicit pluiſſe:⁊ ad negocium

eius cõpetit vt dicat pluit ſed putat

nõpluiſſe piurus eſt. Intereſt quẽ/
admodũ verbuʒ ꝓcedat ex animo
Reã linguaʒꝰ* nõ facit niſi rea mẽs.
Quia ergo mens huius non erat
rea:neſciebat.n.ſalſum eſſe qð inra
nit eſſe veꝝ nec temere vel negligẽ
ter:ſed cũ magna diligentia videba
tur ſibi depꝛebendiſſe veꝝqð inra⸗

v E Furtuim. riii. · foꝛte.
q Aldanimum. ar. p

ecvj.

lus cõſiderari animũ vel opinionem qᷓ factum vel ve

riiatem.vt exira de biga.nuper.iij.q.vij.S.tria.j.q.j.a quis a ſmoniacis.xxxa

viij.Di.ſedulo.
4

iudicandus.
falſum iurat mentitur.nõ vniuerſa⸗/
liter hoc intelligi dʒ.nõ eniʒ omnis
qui falſum dicit mentitur:ncut nec
omnis qui mentitur falſuʒ dicit vñ
aug. in enchiri dion.
NHon eſt mentiri dicere ſallum qð

aenſum piuriremo nequaquã eſt
tem ꝙ dicitur: qui

putat verum.

TS aũtqui mentitur:ↄtra id as
. aio ſentit:loꝗtur voluntate fal
lendi:⁊ vtiqʒ verba ꝓpterea inſtitu
taſunt:nõ vt per ea ſe inuicẽ hoĩes
fallant:ſʒ vt eis qniſqʒ in alteriꝰ no
ticiã cogitationes ſnas ꝓferat:ver/⸗
bis ergo vti ad fallaciaʒ non ad qð
ſunt inſtituta peccatũ eſt.nec iõ vl⸗
lum mendaciũ pntandũ eſt nõ eſſe
peccatuzʒ:qꝛ poſſumus aliqñ alicui

pꝛodeſſe mentiendo.poſſumns.n.

⁊ furando.ſi pauper cui palam dat᷑
ſentit cõmodum:a diues cni clã tol
litur nõ ſentit incomoduʒ:nec ideo
tale furtum’ quiſquã dixit peccatũ

nõ eſſe.⁊ infra:nemo mẽtiens iudi/

candus eſt qui dicit falſuʒ quod pu
tat veꝝ:qꝛ quantum in ipſo eſt non
fallit ipſe ſed ſallitur.non itaqʒ men
dacij ſed aliqũ temeritatis arguen/
dusẽ:qui falſa incautuscredit ac ꝓ
veris hʒ.potiuſqʒ econtrario quan
tũ eſt in ipſo ille mẽtitur ꝗ dicit tan/
quã veꝝ quod putat fallum.quan⸗/

tum enim ad animũ eis attinet:qꝛ

nõ quod ſentit hoc dicit:nõ veꝝ di
cit:quãuis veꝝ inueniatur eẽ quod
dicit.nec vllo mõ libereſta menda
cio qui oꝛe neſciens veꝝ loꝗtur.ſci
ens aũt voluntate mentitur.nõ cõ/
ſideratis itaqʒ rebus ipſis de ꝗbus
aligd dicit᷑:ſed ſola intentione dicẽ
tis:melioꝛ eſt qui neſciens falſuʒ di
cit:qm̃ id veꝝ putat quã qui menti

endi animũ ſciens gerit:neſciens ve

rum eſſe quod dicit. Item gelañ

Non mentitur g animumm ſallendi

B Eatus paulus apoſtolus non
Aideo qð abſit fefelliſie creden/
dus ẽ: aut ſibi extitiſſe ↄtrarius:qm̃

cũ ad biſpanosſe pꝛomiſiſſet nurũ

diſpoſitione dinina maioꝛbus'oc

cupatus ex cãis implere nõ potuit
quod ꝓmiſit.quantuʒ enim ipſius
voluntatis interfuit hoc ꝓnuncia/
nit quod renuera voluiſſet effcere.
quantũ enim ad diuim ſecreta cõci
lij que vt homo oia nõ potun:licet
ſpũ dei plenus agnoſcere: ſuperna
pꝛetermiſit diſpoñitione pꝛeuentus

MNec qꝛ beatus petrus apoſtolus p

aflectu dinine reuerentie ipſi vomi
no rũdit: Mon lanabis mihi pedeſ
in eternum: fefelliſſe qð abſit autin
ſua putabitur minime oſtitiſſe ſnia:
qꝛ mox eidẽ diuine volũtati ceſſerit

1 ¶ Intentione. ſecus eſt in furto. qꝛlicet aligꝗs credat inuito dño rem eius tra

ctare.tamen nõ cõm ittit fur
tum ſi dño placet. vt inſti.ð
oblig.que ex delic. naſcun.
S.placuit.

¶ Eatus.diuina.qꝛ ola

vincula humana fra

guntur. xix.q.ij.dueſunt.2

Fm quã diſpoſitionem eſtli
citum qð alias eſt illicitum.
vt.xiiij.q.v.dixit ⁊ eſt.argu.
hic ꝙ ĩ omni voto vel ſacra
mento intelligũtur buiuſa
mMogi generales ↄditiones.
ſi deus voluerit.ſi vixero.ſi
potero.vt.j.e.nequis.⁊.xxa⸗
vij.q.ij.S.cũ ergo.⁊.ff.ꝗ ſa⸗
tiſda.co.l.vl.⁊ etiã hec ſi ma
rito placuerit.xxxiij.q.v.no
luit ar.otra.xxxij.q.vlt.c.vl.
vbi de hoc notaui.

t¶Maioꝛib.nõ ꝙ m cal

nones excuſatur quis a iu
ramento ꝓpter maioꝛa nez-⸗
ocia. vt extra de iureiurã.
reui.⁊ er.e.querelã.ſecus
ſm leges.qꝛ difficultas pe
ſtationis nõ reddit ſtipulani
onem inutilem. vt.ff.ð ver.
ob.cõtinuus.S.illud.

V Non lauabis. nec pe⸗

trus fuit ſibi cõtrarius nee
dño. dominus enimvolui
ex bumilitate lauare pedes
petri.ſed petrus ꝓpter reue
rètiam noluit hoc.ſed reue⸗
rentia ⁊ humilitas fibi nom
ↄtrariantur. Item ſibi non
fuit còtrarius.qꝛ pꝛimo pꝛo
pter reuerentiã noluit.ſcdᷣo
ꝓpter obedientiam pmiſit

lauari.⁊ obedieniia non eſft

contraria humilitati vel re⸗
uerentie.fimilem ſuperficia
lem contrarietatem habes.
viij.q.j.in ſcripturis cũ ſuis
concoꝛdantijs. J

Can·
ad pudicitä onſernandr'cc. 2
¶Cum Arerius. exiig vevenirri 4 quis vero. periculoſa⸗
eſt.n. talis cõpenſatio.xiiij.di.ꝙ ait.põt tñ ſibi aliquis cõſulere cũ altea⸗

õ

——

Ale. mendaciũ. ſtricte ſumitur bic mendaciũ. largius ſumitur cũ dicitur 4
n eſt veritatis imutatio. vt in aut.de ſide inſtru. ? cau.iĩ pꝛin. col. viij. .

b ¶Fallere. fallere aliquem in ↄtractu aliquo minus peccatũ eſt qᷓ ſalli ab ali

quo circa articuſos fidei.in bis enim que ſpectant ad dẽ non muliũ differũr
inter ſe fallere ⁊ falli.vt.x vj.q.j.ſi cupis. e e . e

—

rius iniuria.dũ tñ non eo ꝓpoſito faciat vt alij noceat.ſtm vt ſibi pſt
vt.fl. de aqua plu.ar.l.j.S.deniqʒ.nec tũc facit iniuriã cũ ſuo iure vtitur

zihns rebꝰ. fient vt e de elec. cũ eccle⸗
4 A Farsw dee s T
tur ↄtra ſirmamentũ vel e/¶ 2qð ſe dixerat nõ eſſe factux: canſis nitus enitatis atqʒ reiectis ſequitur v &ρPlacendi. adula
iplo. an hõ ? non hõ eande aſtrictus humane ſalutis paſſus eſft ſextũ genus quod nulli obeſt ⁊ pꝛ’o onle ca ꝛc fl xxij.
ſen ſigninñcant. volütate ꝓna facienduz. Ille er: eſt alicui: velut ſi quiſpiam pecui . ſccunt, rch.
d Aliud. nota diffininon? go falſuni iurdo mentitur: qui ſeit niam alicuius iniuſte tollendaʒ ſci Aranres ——
errons. vt. xxr viij·diſ. uis falſum eſſe qð iurat. Eſt enim men / ensvbi ſit neſcire ſe mentiatur. Se⸗ Saualler uealans
eKeald v. aue dicũtur· Aacium vt aug.ait:falſa ſignifica, ptimam genus mendacij eſt qued ad eterna ſalutẽ duceg
e 1 2 nõ cedũtur ſicutĩ c? tio vocis cũ voluntate fallendi:ſend Znulli obeſt ⁊ pꝛodeſt alicui velut ppeccatu. Rel. indi⸗
tractibus. cum fallere ſemper ſit voluntatis: ſi nolens hominem ad moꝝè que/ rede vtſimonachus
gæẽtiam fiue non. tIagtis:grauius auũt 4 (e 7 per fale men
8 TDbiciihz i lttercigz, tate dnaz ad ertementate vel infr.Obeſt ⁊ ad hoc pꝛodeſt vt abimun ddu luctur allus
b Se iuncta ſunt.q.d.mi mitate ꝓcedit:aliquando cõtingit diciacoꝛpoꝛali aliquem tueatur. pone mile idn
nus malũ eſt fallere in con⸗ falli vel nullũ vel minimũ eſſe pec· MNon eſt iguur mentiendum m do/ * v. noci eis.
mmactibus fallinfide ſic catnimn: aliqñ ex ipſa rex varia con, cininapietatis quia magnuz ſcelus bpetmenum vrali⸗
. Ronob bi ſideratione minus eẽ fallere quam eſt ⁊ pumũ genus deteſtabilis nen culücoꝛpoꝛis velrex
ſcur ieſum no ete par falli. Añ idez aug.i enchiridion. daciſ. NHon eſtigitur mentiendum euitet riiij. di gait.
ſum vel nõ eſſe natũ de virr alli in bis que ad ſidem nõ peru/ ſecundo genere quia nulli facienda I. eo. facdaaatt.
Londirione.potius.n. catum. 0, . eme —
. dz oĩa Ninapanes tali ma⸗ LdAborelns iſbit intereſt ininiaaſ conſulendum. Non en b Faci d wni
lo cõſentire.xxxij.q.v.ita ne .ad capeſcendũ regnuʒ dei vtrů mentiendum quarto genere ꝓpter Zacs⸗4. D. licet
At nulli ꝓſit. vt eſi mẽ cäagkman, gen vte wer⸗ puten · mendacijlibidinem que per ſeipᷣaʒ — n
dacium den actoꝛis vel ſalſt falſa:in bis errare ⁊ aliud vicioſa eſt. Non eſt mentiendum imendriep vite
teſtis in ca criminali. ſmile Lkun an falſa mni j j alterius. n i aligs
dic tler non eſt ferendus q alio putare:non eſt arbitrandũ eſſe qnito genere: quia nec ipſa veritas ita qudelis vel impi
vult obeſſe ?1 nõ ꝓdeſſe.ff.o peccatũ: aut ſi eſt minimũ eſſe aʒ placendi cauſa hominibus enunci usſitꝙ no defendat
rei ven. in fundo. leuiſſimũ. Idemin eodem,. anda eſt quanto minus mendacinʒ talem facto licet ver⸗
laciũ teſtis in cà pecuniaria hnius eſt falli quã alios decipere. . eſt. Nõ AQuia 2 in bomte
n 6 inmundidium tien. Hipfarum con deranonererĩ dum ſexto genere.neqʒ enim recte aelierbent.
magis Ebenſe. damirüem Thn dicuntur tm intereſt qꝛ ſiie teſtimonij veritas pꝛo ntulſctmm Ta wotnesbnne⸗
ueriun nendaain malum quantũ pꝑtinet ad bominis lutem nullus ducendus eſt opitulã ſus. malũ qð nos fa⸗
p C Placendi. quod faciũt voluntatem:tñ longe tolerabilins te mendacio. Neqʒ ſeptimo gene· cimus.ſ mendaciũẽ
adulatoꝛes ad boc vt place eſt in his qͥ a religiõe ſe iuncta ſunt“ re mentiendum eſt. non enim cuiuni nobis danabile. ſed
tñ adulatio qñqʒ; eſt veniale vel noticia deus cogi nõ poteſt fal⸗ lis perficiende fidei pꝛeferenda efrt mno
eccatu. vt. xxv. di. .alils. li. Item qð eſteſ: Perdeo omy nec ſe quiſquam in recte factis no/ . Vmnble ee.
q &His oibus. a. d. brecedẽ nes qui loquuntur mendacium: nõ ſtris tam male moneriſentiat: vtſi Poe ver Nimpee
tia ſunt monalia? ſqueig de omni mendacio intelligendum at etiam animo deterioꝛ longeqʒa catſeptlo generemẽ
. une inneltcus ſ iuſte vt eſt: ſunt enim quedam mendacia pietate remotioꝛ. Nec octano gen dacij ſoctauo. quis
ecerit auctoꝛitate iudicis. in quibus: ⁊ ſi ſit aliqua cuipa: non nere mentiendum eſt: qꝛ ⁊ in bõis“ maius malu vitatur
¶ BSeptimũ. in hoc differ tamẽ damnabilia ſunt:immo non caſtitas anine pudicicia coꝛpoꝛis per ſeptimu menda⸗
ſeptimũ a ſexto. qꝛ ilud po tanquam mendacia habenda ſunt pꝛefertura in malis quod ipſi faci · cium ꝙᷓ ꝑ viij ad hoe
deſt ad periculũ perſone. ſed Sunt ⁊ alia mendacia que ſunt gra mus eo quod ſieri ſinimꝰ nobis dã dico gereceſſ⸗ iens
iſtud ad euitandum periian nmioꝛis culpe:de quibus intelligiiur nabilius eſt. In his autẽ octo gene — em o ne,
n amn bie di mulli perdes omnes qui loqnuntur men — qſqʒ minns peccat:cun,ʒ ———
ulin. pic D? o nuli dacium. t antem appareat que mentitur: quanto magis a pꝛmo er
obene en oleſte D n mendacia ſunt venialia: æ que dam rececdit. Quiſquis autem eſſe aliq einenubß
60 naſt dend. Veied qaus nabilia diſtinguenduʒ eſt qnot ſint genns mendacij quod peccatnʒ nõ Mam pꝛimum men.
ſrermo no incuditur ige genera mendacij. De quibns an/ it pntauerit decipiet ſemetipſuʒ tur daci cõſiſtit in religi
nerali ſermoe ſi. f. coia. pe. guſti. ſcribit in libꝛo de mendacio. pitencum boneſtum ſe deceptoꝛey one qð marimumè.
quicquid venditoꝛ ar. ↄtrra aot ſunt genera mendacij. arbitretur alioꝛum. Item aug. ð vnce eſt maximü pee
xx vj.di. deinde..fſ. de ſſig. Rimum eſt capitale mendaa verdbio apoſtol. eiten boemaes
panlus vicbidien 4 cm elongeſngchahe uo⸗ Non licet allcni canſa bumilitatis niauur arelignene⸗
obligauerk omnia tin doctrina religionis. adquod mentitt. Sõõ
bona dormin ſul ipſe intlii mendacium nnllaconditione ant im bumilitatis canſa menti vnro eſ nngint
Eerrzras anmüfcia vt ſn uis debet adduci. Secundum:vi ſi rs ſi non eras peccatoꝛ ante· Vltima peccata non
W otrabere cũ ſoluta di aliquem ledat iniuſte quod tale elt quam mentieris mentiẽdo efficerii digferunt inter ſe niſt
cam ed eſſe ↄiugatã. ꝓdeſt vt nulli pꝛoſit ⁊ obſit alicui. Terti ,/ quodeuuaras:veritas autem ipſa ſm qualitatem facti.
eiind d erlandi hud nrquod pꝛodeſt alkerilti oh t non eſ niſi reite⸗ virens e ai nonzepataritd
citiã. Et nota ꝙ hec tria mẽ alteri:quanis non adimmundi,/ c⸗ :vt etiam eſſe cognoſcas. pio!
dacia in hoc ↄueniũt ꝙ ꝑea ciam obñit coꝛpoꝛalem. Qnartuʒ veritas autem ipſa eſt vt quod eſt ucrus oe⸗ huili⸗
alicui ꝓdeſt menties. ſz nul ſola mentiendi fallendiqʒ libidine dicas. nam quomodo eſt bumili? s Ala hnanon
li obeſt. Sed diſſeruͦt in boe gquod mirum mendacium ẽ Quin tas vbi regnat falſitas*. Item ax menti eſt
ꝙ vnu ꝓdeſt ad eusdendů tum: quod fit placendi cupiditate groegg. nibone nere ul
damnũ rex.aliud ad cutan n:que . P pP . DiedeeWW ibi recognoſcere cul⸗
dũ periculum vite tertuum de ſuaui eloquio.NMis omnibusipe SBSecogem. pam. vbi culpa no eſt

nn
inſti
N
üſcn
ſpooee
lti

WIIn

nmi
iihig
hun
hulue
Mne
inifi
n
fenci

.

onenen

etini

ſogdn
Wonen
enmnocr
ghi

ödeine
olcae
Hſtöͤrere
Utitb
Nbenn.
tignn
Conbtue
ſablace
Piurtin
ißlet
nentrit
hti

gumn

iͤ
ar
enkct
Anr
ogn
Ntnegu
lifar
nnipwnn
PNinte
tii
Ninc
ſrgat
tgal

urctagA

ning
hfnuunſeen
fehnih
uumnune
mnmnitt
boenex,
grtu

nlgOe

eſ .

hnnict

enin

vr. S. di. v.ad eius. Rñ. in genere pot quis dicere ſe eẽ peccatoꝛem quia
nemo ſine crimine viuit.vt. xxv. di.S.cris.⁊ recognoſcendo in ſe culpã
eſſe nõ peccat dũmodo hoc credat veꝝ eſſe qð dicit.xl.di.ante oĩa.ꝛ.ij.q

vij qᷓ; ᷓ. ſed ſpàliter dicẽdo aliquod peccatũ de ſe cuius ↄtrarium credit

montaliter peccat. Sed obijcitur de ſacerdote.qui oĩa crimina ſpaliter ᷣ

ſe cõſitetur. led dic ꝙ

illud facit in perſona

eccleſie nulluz enim
viciũ eſt quod non re
periatur ĩ aliquo mẽ
bro eccleſie. vel dic vt
dicit auguſti.ꝙ lvno
peccato multa pecca/
ta pñt notari.cum.n.
ꝗs peccat moꝛaliter

cõmittit homicidium

occidẽdo animã ſuã.
cõmittit furtuʒ quia
ſe ſubtrahit deo adul
teriũ qꝛ recedit a deo
⁊ foꝛnicatur cũ diabo
lo.periuriuʒ qꝛ filem
ꝓmiſſam ĩ baptiſmo
nõ ſeruat.⁊ ꝙ dicit in
omnibus vicijs ĩ qui
bus miſer hö peccare

põt ⁊c.ibi cõpꝛehen⸗

duntur genera fingu
loꝝ. ⁊ nõ ſingula ge⸗
nerum. tres eniʒ ſunt
modi peccandi.ſ.dele
ctatione cõſenſu ope.
a C Falſitas. q: duo
ↄtraria non poſſunt
eẽ in vno ſubiecto vt
xx ij.a. .cum renun
2. . MHcauti.
b On ita.

c ¶ )Jbi. rebꝰ. ma
gis enim eſt
menuri de deo q;ᷓ de
homine.

Aui luledi. rõö

ne ↄſilij nemo peccat
vel obligatur. duůmo
do non ſit fraudulen
um. vvt.ff. de reg. iu.
dſilij.⁊ vbi alias non
erat facturus ille cui
ↄſulitur.vt.ff.mãda⸗
ti. ſ remunerandi. S.
tibi maãdauero.qñqʒ
nõ tenetur plus con⸗
ſulens i; faciens. vt
lxxxvj. di. tanta.
e L Ea oneio
wi ſi hoc mo⸗
do dicat. iſte equus
neſcit ſcandere arbo⸗
rem intendens ꝙ ne
ſciat ire ſuper pontẽ.
⁊vbicũqʒ aligs obſcu
re vel ambigue loꝗ⸗
tur. vt.ff. de iure ſilci.
ita.
C.Mentitur. vt le⸗
dat aliquem. ſecus ſi
iocoſe mẽtiatur.vt.j.
c.ꝓx. Quid ergo di⸗

TVcautisſunt bumiles qnimen
dacio ſe illaqueant. Item au

gu.ſuper ioannẽ.

Non licet alicni mentiri vt arrogã
tia vitetur.
BOnita caueatur arrogantia
vtveritas relinquatur. Idẽ
in enchiridio.
Non oẽ mendaciũ eque peccatũ t᷑

D Ri autem non abſurde vide

tur omne quidem mendaciũ
eſſe peccatũ.ſed multũ intereſt quo
ammo ⁊ de quibꝰ rebnuo: quiſqʒ mẽ
tiatur. Non enim ita peccat qui cõ
ſulendi:quomodo ille qui nocẽdi
volũtate mentitur:nec tantũ nocet
qꝛ viatoꝛẽ mentiendo in aduerſum
iter mittit quantũ is qui viam vite
mẽdacio fallente depꝛanat. Iteʒz
augu.in lib.de conflictu vicioꝛum
atqʒ virtutDum.
Nõ eſt aliquo mõ glibet decipiẽdꝰ
Ec artincioſomendacio nec
ſimplici verbo opoꝛtet quem
quã decipere q:qũolibet mentitur
qui occidi
in. v. pſalmo.
Pꝛo tempoꝛali vita alicuius ꝑfe/⸗
ctus mentiri non deber.
127 quis arbitretur perfectus ?

ſpualem hoiem pꝛo iſta tem/

poꝛali vita moꝛte cnins ſua vel al⸗
terius nõ occiditurꝰaia debere mẽ/⸗
tiri.ſed qm̃ aliud eſt mentiri:aliud ẽ
veꝝ occultare.ſiqdemalind eſt fal
ſum dicere:aliud veruʒ tacere.vt ſi
quis foꝛte nõ velitad iſtam viſibilẽ
moꝛtem hoĩeʒ ꝓdere:paratus eſſe
dz verum occultare non falſum di
cere:vt neqʒ pꝛodat neqʒ mentiat᷑
nec occidat animã ſuam pꝛo coꝛpo
re alterins. Duo vero ſunt gene
ra mendacioꝝ in quibns nõ eſt ma
gna ued na unte ſine culpa
cum aut iocamur aut ꝓximo cõſu⸗
lendo mentimur. Nlud aũt pꝛimũ
in iocando iõ nõ eſt pernicioſuʒ qꝛ
nõ fallit.nonit enim ille cni dicitur
cã iocandi fniſſe dictũ:ſcdᷣm autem
ideo minus gertrinet nönullaz?
beninolentiam. ANludvero qð non

abert dnuplex coꝛnec mendacium

quidẽ dicendũ eſt:verbi gratia tan
quam ſi cui gladius cõmendetur:⁊
ꝓmittat ſe reddituꝝ:cnʒ ille qni cõ
mendauerit popoſcerit:ſi foꝛte gla
dium ſuũ repetat furens: mãaiteſtũ

as de abraam. none mentuus ent cũ alið gereret in aĩo.vt.j.e.S. abraꝗ
Item quid de paulo qui dixu.neſciui qꝛ pꝛinceps eſſet cũ ſciret vt.xxiij.
ituruns Nem aue mendacio ichu.qui alið in aĩio gerebat vt.j.
e. velem. Ad boc vicendũ eſt.qꝛ abraam myſtico intellectu veꝝ dicit oñ
dens pat em flliũ in ſine tempoꝝ reuerſuꝝ ad iudeoss.cũ oẽs reuertẽ
turad ipſum. NPaulus per illa verba pdirit deſtructionẽ regni iudeoꝝ
fuurã veniente rpᷣo. Item Jebu nõ ſuit mentitus ſed ironice locutus
eſt. vel dic ꝙ inſpiratoe diuina hoc direrunt.vt eẽ de diuoꝛ.gandemꝰ.
E quis arburetur.nõ occiditur.videlur ergo ꝙ pꝑfeeus homo
moꝛ aliter peccat mentiẽdo pꝛe visa alterius.⁊ ſic eru deterioꝛis

animam. Item aung.

aditionis perfectus ᷓ im

feeue. Ad as notandu ᷓ ripler eſt genns men

dacij.malignuas qð ſit cã decipiendi.⁊ illud oĩbus eſt moꝛale peccatũ.iocoſi
tatis vbi nemo leditur. illud nulli eſt monale peccatũ. benignitatis ſiue pie⸗
tatis quod ſit pꝛo ſalute alicuius.⁊ de illo dicitur qð eſt moꝛtale perłectis.ve⸗
niale imperfeciis.Sed quare nõ eſt moꝛtale potius illud peccatũ qð ſit ioco ⁊

eſt nõ eſſe reddendũ:ne velſe occi/

dat vel aliũ:donec eiſanitas reſtitu
arur.bic iõ non hʒ duplex coꝛ:quia
ille cui cõmendatus eſt gladius cũ
pꝛomittebat ſe reddimruʒ poſcenti
nõ cogitabat ſurentẽ poſſe repetere
maniteſtuʒ eſt nõ eſſe culpandũ ali⸗
qñ veꝝ tacere:falſum aũt dicere nõ
inuenitur ſanctis conceſſum. Idẽ
in li.de mendacooo.
HNoſtro peccato alterius ſaluti cõ./
ſulere non debemnas. .
Aſlarbomo etiam pꝛo tẽpo/
Rſrali ſalute bominũ quod põt.
cum aũt ad hoc ventũ ſuerit vi tali
ſaluti ni peccãdo ↄſulere nõ poſſit
iam ſe exiſtimet non here qad faciat:
qm̃ id reliquũꝰ eſſe ꝓſpexerit quod
recte facieit. Iem Inido.in ſyno/
nymis. De eogem.
6 genus mendacij ſũmo
pere fuge:nec caſu nec ſtudio
loquaris falſum.nec vt pꝛeſtes mẽ
tiri ſtudeas:nec qualibet fallacia vi
tam alicuius defendas:cane mẽda
cium in oibus. Iem auguſtinus
BDeeodem..
FJanis ad teconu rit qui de
mengdacio tuo poſſit a moꝛte
liberari:nõ es mentiturus.os.n.qð
mentitur occidit aĩaʒ:cũ ergo men
tiendo vita eterna amittitur:nunq̃ʒ
ꝓ cniuſquã vita tpali mentiendũ ẽ.
Itẽ ang. in li. qonũ gener.c. xlv.
Non deputantur mendacia: cũ ea
que non ſunt:ioco dicuntunr.
NAUod ait fratribns ſuis ioſeph
ineſciebatis:qꝛ non eſt in augu
gurio hõ qualis ego.He hoc angu
rio etiã mandauit eis dicendum ꝑ
boiĩiem ꝗd ſibi velit:queri ſolet aut
qꝛ nõ ſerio aut ioco dictũ eſt:vt exi⸗
tus· docuit nõ eſt babendum men
dacinz. mendacia enim a mendaci
bus ſerio agunturnõ ioco:Cumãt
que nõ ſunt tanquã ſint ioco dicnn
tur:nõ deputentur mendacia. Sʒ
in veteri teſtõ multa permittebani
tur quoꝝ exemplis hodie vti nõlʒ.
AUnde gregoꝛius.
epzxenpio mentiri non licet.
12 quis per vetus teſtm̃ vult ſu

inm tueri medaciũ:quia minꝰ
illie quibuidã foꝛtaſſe nocuerit: di ⸗

cat neceſſe eſt reꝝ alienaꝝ raptum
retributionem ininrie que infirmis
illic ↄceſſa ſunt ſibi nocere nõ poſſe

per qð nulli ꝓſunt qᷓ; iſtud
per qð pꝛoſunt alicui. Rñ.
ꝙ illud nõ ſit ex aĩo. ſed iſtᷣ
ſic.⁊ per illud intendit deci⸗
pere. per iſtud nõ.Et intelli
gas hic perfañ ſolum illuz
qui ex toto renũciauit oĩbꝰ
põpis ſeculi.qui ſi ðcederet
ſtatim ſaluaretur.led cũ nul

lus debeat peccare veniali⸗

ter ad hoc vt alter liberetur
a moꝛte.vi.S.:.pꝛimũ.qualt᷑
ergo rñdebitille a quo quei
ritur ab boſte.eſt talis ĩ hac
domo ſi tacet.pᷣſumit euʒ eẽ
in domo.ſi aũt fatetur.reus
erit homicidij.ſ.tacere põt
⁊ lʒ alter pꝛeſumat malũ ex
taciturnitate.hoc.n.ei non
imputatur. abſit.n. vt ea q̃
bona ? licita facimus ⁊c̃.vt
xxiijq.v.de occidendis. vel
per equiuocationẽ caute de
ludat interrogantem.dicen
do nõ eſt hic.i.non comedit
hic.ſicut abraam fecit. j.e.
queritur.hoſtem enim cau
te poſſumus deludere.xliij.

di. in mandatis. non obſtat

xi.q.iij.quiſqs metu.vbi di
citur ꝙ veritatem occultare
idem eſt q dicere falſum.
ſed illud veꝝ eſt in teſte. itezʒ
nõ obſtat. xxv.q.ij.pꝛeſcrip⸗
tiõe.qꝛ obtinet circa iudicia.

hb¶ Monnullam.qꝛ facit vt

conſulat ꝓximo.

i¶SBuplex.ð.xi.q.iij.ante⸗
ceſo 2.
R. urens ergo ſemp ſub

intelligitur hec oditio ſᷣt res
in eodem ſtatu manſerit. vt
fl. de ſo. cũ quis.in pꝛinc.ex
de iureiu.quẽadmodũ.⁊ eſt
hic ar.ꝙ pꝑ nouũ caſum no⸗
uum datur auxilium. vt er
de offl. del. inſinuante. ff. de

inter. ac. de etate. Itẽ arg.ẽ

hic. ꝙ;ᷓ verba generalia non
extenduntur ad ea de ꝗgbus
non eſt dictum vel cogita⸗
tum vt. S.e.beatus.xi.q.iij.
anteceſſoꝛ.⁊.fl.de tranſac.cũ
aquil.er de deci.cum multi
plici.⁊ extra de relti.ſpo.au⸗
dita ⁊c̃.
1 Alciat hõ. qd poteſt
cex hoc ca. habel ꝙ ſo
lum illud dicimur poſſe fa⸗
cere quod iuſte facere poſſu
mus. qñqʒ hec dictio poſſe
ſil denotat potentiam iuris
vel facti.vt er de reſcriptis.
ſciſcitatus.quaãdoqʒ poten⸗
tiam ſacti tantum.vt.viij.q
j.moyſes.qũq; refertur ad
honeſtatem. de pe. di. ij. cha

ritas.ff. de condi.inſti ſilius quandoqʒ; ad commoditatem.ff. de verbo. ſigni.

nepos pꝛoculo.

) ¶ RReliquum.i.id ſoluʒ ſibi eſt relitum.

Mne. vt pꝛeſtes.i. vt pꝛoſis.io.

0 Dog ait.vt exitus.ar.ꝙ per ↄñtia ꝓbantur pꝛecedentia.vt.xxiiij.q.j.c.
I.2.j..j. cõſtat. f. de ac.2 ob. obligationnunm.
p quis per. raptum. rapinà cõmiſerunt ſilij iſrael. xiiij. q.v. dixit. Et eſt
hic ar. ꝙ vno ꝓhibito ꝓhibita ſunt ola ſimilia. vt. S. di.ilij. deniqʒ. in fi.

⁊ extra de conſti.tranſlatio.

aIniurietunc licuit ꝓpꝛia auctoꝛitate vlciſci iniurias.vt. xxiij.a. iiij. cum in

B ij

e⸗ „ſiaudieris. hodie nõ licet. vt. xxiij.q.iiij.inter. 2. q. v. de occidendis. Tilemar. dolus otra hoſtẽ bonns eſt. vt xxiij. ·ij. vñs. 2 rliſf. 4
Er Ken eboen er vrrrin.eneg netes talneKnenwaneNnaenENN edn
cuſſeritte in vna maxilla. pbe ei aliam. xxiij.q.j.in pꝛin.io. mer. merca.l.i.2. xiiuij q. v. dixit. de conſe.di. ij. dixit dñs. ſcut ecõner
b 82 uelibet. mereatur.i. de mereawuĩr. W[qued viſſimulare voſnmnue K penoe vellin ſi. ar. cõtra. xxiij. . 4
c Aerces ar al qus ↄſequi penam ⁊ pꝛemium ex eodem facto ſitut j.noli.dolus vero vel ſimulano ad fallẽdum ſemꝑ halus eſt. vt. xxvij. 8
orr etoma id. f. de ne. ge. que oĩa cunctis liquet quanta ani/ nec miꝝ quauis inſtos bomines ti liiioh.l.j. S.q pileati. (
ſiue.⁊.xvj.q.j.legi. maagduerſione veritas inſequi' que aliqna ſmulare pꝛo tpe ob ſuam? Simuiationem.
d Eterna.vides ergo ꝙ ñ nobis iam ſigniſicatõis ſue vmbꝛa alioꝝ ſalutem:cuʒ ⁊iple dñs noſter vt kalleret diabolum
aligs pſperitatem habetin poſtpoſita in vera carne declara / nõ habẽs peccatum nec carnẽ pec· dicit enim audloiitas 4
bacvita:per hocauferturei pur. Idem. . cati: ſimnlationem peccatricis car da ebalnt eniunn
eene damdr u BSbltetrices vepietate remnnera mnis aſſumpſit: vt odemnans incar eumaiudeiscrucſ⸗ 4
er iſto loco vider iſt mn⸗ re de mendacio ſunt punitte. ne peccaium:mnos in ſe faceret inſti· gipaſſus fuiſſet. I
lieres que mentite fuert Ozavellbet culpa ſequẽti ſolet ciam dei. Ecce que mẽdacia ſint 1 BGeritur. men f
ſalute alierius peccauerunt pia operatione purgari:quan venialia:? que danabilia. Sʒ quey iri. ecce dic au
moꝛtaliter.qꝛ ꝓ veniali pec to magis hec facile abſtergitur quã ritur quare dicat aug. no efſe menti gu. ipſum mentitü.
cato nullus pauatur eternna mater boni operis pietas ipᷣa comi endum pꝛo tꝑali vita alicuius: cu,ʒ iñ poſtea dicit ipſum .
ſalute aug. tamen dicit as xatur.nõnulli vero obſtetricũ falla abraam deſcendens in egyptũ ro- non mttum. ꝛ hoe 6
venialiter peccaſſe.ſed vt pa cia conantur aſſerere hoc mẽdacij gaun ſaram vt ſoꝛoꝛem eiusſe eſſe õä
“ elubeereeͤ genus nõ eſſe peccatuz: maxime fmentietur dicens: nouiqdẽ ꝗ, pul daanerenan lt
eren dis fuerunt menttte. de illis mentientibus ſcriptu eſt: cbꝛa ſis muller: a ; enʒ viderint te narrandovel diffini⸗ ,
Pꝛimo pmiſerunt phara⸗ ediſicanit eis oñs domos:in ã ma, egyptij:dicturi ſunt: vxoꝛillius eſt: endo aliquid dicatur
oni ꝙ omnes maſculos ina⸗ gis recõpenſatione cognoſcitur add ⁊ interſicient me ſeruabũtqʒ te.dic vt iij a. vj boc quip⸗ .
terficerent. ſed tũc hẽbantin mendacij culpa mereat. MNa beni ergo obſecro te ꝙ ſoꝛoꝛmea ſis:vt pe.a ſicẽ hic ar. ꝙ in⸗
ppoſito ꝙ nõ interfcerent: gnitatis eaꝝ merces: que eis in eter bene ſit mibi pꝛopter te:⁊ vinit ani/ ierrogans nõconſite ſ
. ulud peccatum ſi eniele na potuit: vita retribui: zmiſſa cul ma mea batian — abraaz men⸗ cõtra.xxx.q j.
qꝛ fuit pꝛo vita illox couſer ijin terrena eſt recopen non mendacium dixitſed veꝝ tace o.
uancha.2 de ilio logtur aug. Ren inteepnen gnoqs re voluit. Ande idem aug. ait in m & Soꝛoꝛem / hie py K
Poſtea vero pueris reſer⸗ 40, önibnus geneſis. HWYMnõ quilibet ſcᷣus
uati loquens ad pueros ſuos ait:ſedeie qonibus geneſis. äng ineinlegc
tis cuz redarguerentura A⸗ . illuc vſ⸗ uor o abraã excuſetur a mẽ gradus fuit in legep
pharaone ſunt mentire: cũ hic cum aſino:ego ⁊ puer illucviqʒ Auomogo abrage a! Hibitus. extra de con 9
dicebant bebreox mulierel pertrãſimus: 1 cum adoꝛauerimis dacio ꝗꝛ ſar ſoꝛoꝛẽ ſnq̊ eſſe dixit. uer in fi. interrogaſti 1
bẽre ſciam obſtetricandi vẽ. reuertemur ad vos.lʒaliud ſe factu Zeritur cur patriarcha men/ Nem pz hic licite n
⁊tunc nõ,. fuerunt mentite rũ de liberaret:tñ excnſatur a men· tiri voluit:vt diceret ſarã ſo) per equiuocatonem i⸗
pꝛo vita pueroꝝ.qꝛ illi am dacio.Ande ambꝛo.in li. ð parriar roꝛemſuam:⁊ nõ potins deo com poſſumus hoſtẽ de⸗ a
ſeruati erãt. ſed pꝛo ꝓpꝛia vv chis. Pꝛophetanit abꝛaam qd miſit: qui ſi veller eius pndiciciam ludere. vt. .§. pr. ſu
ta ne interſicer enmur zno⸗ ignoꝛabat. ipſe ſolns diſponebatre apnud pharaonem ſeruare poſſet. ſʒ n C Jacian nd obſtat tn
mendzciäfuinenale a⸗ dhire ĩmolato ſilio ſed dñs ꝑ os eus veritatem voluit celari nõ menda Riamms ib ſolil .
era dent c lieet pier locutus eſt q parabat. captioſe? cium dici. ſoꝛoꝛ enim dicitur q: flia ſerriijdwl ünulla.
veniale peccati non daͤne⸗ aũt loquebatur cum ſernulis ne co fratris erat. in hoc oñditur ꝙ ney ocl. Iem oppoitur.
tur aliquis.tñ impedire ppvpo gnito negocio aut impediret eũ ali mo debet tentare denm ſnũ:dũ ba! ſed imitãdo.⁊ ita qũ⸗ z
teſt aliquẽ ne ſaluetur. Scd quis aut gemitu obſtreperet aut flte bet quid rõnabili oſilio faciat.ſecit qʒ aliquis ſumit poti gi
boc nõ cedo cũ veniale e mm. OQnandoqʒ aliquid iubendo quod potuit: qd non potuit deo cõ us appellatone; ab
catum non tollat gratiä ne ſigniſicamus velle ſieri: qð tamen miſitin quem ſperauit.nec en fides accidenti q;a natura
eam impediat eti ſ omnia fieri nolumus:ſed experimẽtũ obe aut ſpes fefellit. ſi aũt interrogatns vr. ff. de oꝛgi iur lij.
vanialia beccata aliauis cõj⸗ qqientie querimus: ſicut abꝛaq a deo vxoꝛem illã ſuà indicaret: dnasres in piin. t -:cito.
Wotuit ſ babuiſſcha kLentatus legitur: cũ iuſſus eſt imola deo coõmitteret: ⁊ vitam ſuꝗ: æ vxo/ .
rltatem. fre filium que dominus nolebat ab ris pudiciciam. Aẽ oppõitur ꝗ⸗ 1
Prophetauit. parabat. co occidi. Ande in eodẽ li.idez am iacob mentiẽdo ⁊ ſibi pꝛofuit:⁊ alij
dominus. baeꝛo. Hõ enim volebat deus a paꝝ nocuu: nec tñ repꝛehenditur ſed cõ n
g. ¶Captiole.i. caute. tre ĩmolari filium ſunʒ:nec impleri mendatur:ſed iacob dicẽdo ſe eſſe n
bCNon enim volebat. ſel hoc minus volebat:ꝗ onem pꝛo fi eſan pꝛimogenitũ nõ eſt mentitus. n
nũquid volũtas abrae ſut lio ĩmolandam obtuiit:lſed tẽtabat nõ enim dixit ſe eſſe pꝛimogenitum r
gia ol nn vei no ſ̃ affectum patris ſi dei pcepta pꝛefer naſcendo:ſiʒ ins pꝛimogenſture illo
nenenim volebat ter Let filio. 2 infra. Mon iniſcias ingt vendente nite adedo:ſic⁊ xpᷣus io 4
ficere.? veus boc iom nolu manum in pueꝝ:neqʒ facias illi qc annẽ dixit eſſe heliã non periona ſʒ . 3
it. ipſum abraam velle n-· quã. affectum tuum inquiſiui nõ fa umiatiõe virtutis: Erat ergo iacob H
terficere.⁊ fie eadem fui:vo ctum exegi:tentam mentem tuaʒ ſi eſan nõ naſcendo vt diximus ſʒ em 1
luntas. etiam filio dilectiſſimo nõ parcerex ptione pꝛmogeniture:ð nõ puimo
pꝛopter me.non aufero qð ipſe do/ genito in pumogenitũ tranſeundo ſ
nani:nec heredeʒ i video quẽ largi fſicnt ⁊ ipſe eſan pumogenitavendẽ
tus ſum nõ habenti. Nem hiero. do de pꝛimogenito no pꝛimogeni⸗ 1
Simulatio vtilis eſt in tempoꝛe a ins ſieri meruit: ſic ⁊ iudei cũ eſſent r
ſaumenda. ſilij abrae carne:qꝛ non ſuerunt filij ſ
6 Tuem'ſimulationẽ ⁊ in tem/ eius initatione:nõ deputantur iter t
poꝛe aſſumendam iehn regis filios abrae:ſed dicũtur ſilij diabo/
iſrael nos doceat exẽplum:qui cu,ʒ li:cuius filij ſunt non naſcẽdo ſʒ imi .
nõ potuiſſet interficere ſacerdotes tando. vñ a dño audire meruerunt
baal:niſi finxiſſet ſe idoluz velle co ſi filij abrae eſtis: oꝑa abrae facite: 1
lere dicens. Cõgregate mibi oẽs ſa nunc aũt queritis me iterficere ho/ nn
cerdotes baal:rex achab ſerniuit ei minèé qui veritatem locutusſuʒ vo
in paucis: ego ſeruiã ſibi in multis: bis.hoc abraaʒ nõ fecit. vos ex pa/ ,
⁊danid quando mutanit facieʒ ſuã tre diabolo eſtis:a deſideria patris
coꝛam achis:⁊ dimiſit eum:⁊ abijt veſtri facere vultis. Ecõtra getiles 4

rvriij. cc vꝛij.
ſe . *
* Wꝛepucium. i circũciſus es in pꝛepucio ?⁊ non in coꝛde.cũ tñ dixeri cpe eſt illicitum. vt ſt iuretur in. xl. niſ de pace cöponẽda.vt.j.q. v.decreuit.qðᷣ
n i ampitnle erbuee coꝛdis veſtri. ever ppenditur. Quis cui ꝗd per quod ad quid cur que qñ bꝛeuiſer er⸗
dn 4 biReputabitur.i.gentilis reputabitur circũciſus.ſi ſeruat legem. go teneas in hac qone ꝙ ſemper iuramentu eſt eruandum ſi eſt licitũ. licet ẽt
re d Miſi rea mès. N -ðð 2?.. inter. l ic peccauit qiᷣ
e¶Audito.quiavor cum ᷣm oꝛiginem carnis ab abraã Melins eſt vota ſtulte pmiſſionis ₰α Sr eiam dtraoffmñ
then pꝛeconia paucis ino- eſſent alieni: tamẽ imitatione ſidei ninn uran Kn A DO ietnein⸗ cgene
punnir ſecr alar an 2 iuſticie ſucceſſerũt in ſilios abrae. B8 pnblicis ſacram tongelzie n i Qugdin 3—
at 1tarde venilen iu⸗ enl lodicienr iſenen pe uod 1 en gunbuſtt. tur iuraſſe.niſi quod licite ſa
iſe Aum peſumit ns Auͦt chriſti: ergo abrae ſemen eſtis. et illicitavł non bona extitiſſet cc? cere potuit. vt ertra de iure
nan aucuiſit vocem pto LPinc idem apoſtolusſcribẽs roma iino allegata: que auriugulare ani in. quintauallis. e, de elec.
in nis. vt. ſſ de in inte re Nis ait: o tu indee ſi circũcidaris nec mam parnis aut gerere compelle,. cam. fr. ope. li. ſ liber. .f.
ſann ſti. diuus. edict im legem eine obſerues:circũciſio ina ret ſtuprũ ſacratiſſime virginis: nñ de rieu nup.l.generali..f.
nni ligat eos ad quoſ per pꝛepuciũfacta eſt. quomodo ? pie quid non toilerabilius eſſet ſtulte dein. doſi Seiernia io⸗ .
nte, uenit vt. lxrrij. di. po pnucinz ſi iuſticias le s cuſtodiet in ꝓmiſſionis vota reijcere quã pin/ o QS deuide n 122
ni poſuiſti.in i f. de de circuũſionem reputabitur. Oꝛefſer utilium ꝓmiſſoꝝ cuſtodiam exhoꝛ A. Kam inrunetun n⸗
