clerici in parrochijs mõaſterijs aut
martyrijs oſtituti ſub poteſtate ſint
eius ꝗ in ea ciuitate eſt epᷣus ſᷣm tra
ditionem ſanctoꝝ patruʒ:neqʒ per

pꝛeſumptionẽ recedanta ſuo ebo.
Eos vero qui auſi fuerint reſcinde-

re huiuſmodi inſtitutionẽ quocũqʒ
modo:vel ſi noluerint ſubiacere ꝓ

pꝛio epo:ſi quidẽ fuerint clerici ᷣm

perſonaꝝ oꝛdinationeʒ ſubiaceant
cõdemnationibus canonũ.ſi vero
laici vel monachi fuerint cõmuni/
one pꝛiuentur. Itez clerici qui pau
perum diſpoſuioni vel monaſteri⸗
oꝛuʒ vel martvyrioꝝ pꝛeſunt ſub po

teſtate ſingularinz ciuitatum epoꝝ
ſ̃m canonũ tradicionem perdurẽt

neqʒ per ſuã temeritatem epiſcopi
ſui moderationem declinent.ꝗ aũt
hniuſmodi diſpoſitionem quolibet

moõu ſubuertere auſi fnerint:⁊ epiſco

po ſuo nò obedierint:ſi quideʒ cle
rici fuerint:canonice danatiom ſub
iaceant.ſi aũt monachi vellaici ſũt
a cõione ſuſpendantur. Iemex

ocilio carthaginenſi quarto.
Examinetur ab epicopo quireligi
oſis feminis pꝛeponẽdusee

6 Ui religioſis feminis pponen

dus eſt ab epis cõpꝛobeturꝰ*.

Monaſteriuʒ quoqʒ abſqʒ epilſ/
copi permiſſione nulli incipere aut

fundare licet. Unde in agathenſi

con. legittur.
Sine permiſſione epᷣi nullus mõat
ſteriũ pꝛeſumat incipe aut fundare
E monachis monaſteriũ no⸗
uunm'niſi ẽo permittente aut
ꝓbantenullus incipere aut funda
re pꝛeſumat. Item ex eodem.
De codez.
CO Ellulasꝰnonas aut cõgregan
tü eccleſias moachoꝝ abſqʒ

epiſcopi noticia ꝓbibemus inſtitui

Item ex con.aurelianẽii.
Abiqʒ epiſcopi vel abbaus volun
tate:nulilus monachoꝝ cellulã cõ⸗
ſtitnere pꝛeſumat.
LD Allus monachnscõgregati⸗
one monaſterij derelicta ãbi/
tionis: ⁊ varietatis inpulſu cellnlã
conſtruere ſine epi permiſſione vel
abbatis ſui voluntate pꝛeſumat.

Itẽ ſunt alij qni pꝛo executiõe di
nerſaꝝ cãꝝ quoſlibet admittunt: ꝗ

diſtrictionẽ eoꝝ ſoluant:⁊ quietem
religionis perturbent. Se ꝗabus
in conci.triburienſi legitur.
Abbas qui cautus in regimine no
fuerit a ꝓpꝛio epiſcopo ⁊ a vicinis
abbanbus a ſuo arceatur bonoꝛe.
B JIgnis abbas cantus in regi/
mine humilis: caſtus: miſeri/

coꝛs diſcretus:ſobꝛiuſqʒ non fuerit:

ac dinina pꝛecepta verbis ⁊ exèplis
nõ oſtenderit:ab epiſcopo in cuius
territoꝛio ↄſiſtit ⁊ a vicinis abbati/
bns ⁊ ceteris deũ timentibnas a ſuo
arceatur bonoꝛe:etiam ſi oĩis con⸗
gregatio vicijs ſuis cõſentiens eum
abbatem bhẽre voluerit. Nem ex

con. aurelianenn.

Inepoꝝ vtaͤte abbates conſfſtant.

A aares pꝛo humilitate religi

onis in epoꝝ poteſtate conſi/

ſtant: ⁊ ſi qd extra regulam fecerint
ab epᷣis coꝛrigantur:q ſemel in ĩano

in loco vbi eps elegerit acceptavo

cationeꝰ ↄueniant. Monachi autẽ

abbatibus omni obediẽtia ⁊ deuo

tione ſubiaceant: ſi quis per oↄtu/
maciã extiterit indenoius:aut ꝑlo/

ca aliqua vagari:aut peculiare ali
quid hẽre pꝛeſumpſerit:oia que ac

quiſierit:ab abbatibus auferãtur:

Vm regulaʒ monaſterio pꝛo futura
Ipſi aũt qui fuerant peruagati:vbi

inuẽti fuerint cũ auxilio epᷣo tãquã

fugaces ſub cuſtodia renocentur.
reum ſe ille abbas futurum eſſe con

gnoſcat:quiin hniuſmodi perſonis

nõ regulariter animaduertit:vel ꝗ

monachum ſuſceperit' alienum.

Item ex con. arelatenſi.
Onaſteria vel monachomz
diſciplina ad eũ peruneãat epi
ſcopum:in cuius ſunt territoꝛio cõ⸗

ſtitnuta. Iem paſchalis pena.

MNulilus miniſtret abbatibus epii/

ſopalia: ialicui epiſcopoꝛuʒ no⸗

Iunt ſube
A Bbatibusqui neqʒ ſub epᷣo
neqʒ ſub metropolitano neqʒ
ſub pᷣmate neqʒ ſub patriarcha ſũt:
nulius pꝛoꝛius epoꝝ epᷣalia queli/

bet adminiſtret.cum.n.ſe nulli epᷣo

omnino ſubeſſe pꝛoſiteantur conſe

quens eſt vt nullus epiſcopoꝝ que
ſua ſunt eis tanquã extraneis largi/

atur. Pꝛo bniuſcemochergo ſta
tntum ẽ vt cauſe ⁊ vtilitates mona
ſterioꝝ per epiſcopos diſponãtur.
AUingde gregoꝛius ſcribit vitali de
fenſoꝛi ſardine.
Atilitates monaſterij a ꝓpꝛio epi·
ſcopo debent diſpon.

Ogsnonimus mõaſteria ſer

unoum dei vel feminaꝝ ꝓ ſuo
quiſqʒ libitu ⁊ dinerſaꝝ cãrum exe⸗
cutione perturbet: quod oĩno non

grate ſuſcipimus.tuãqʒ ex hoc ex

perientiã cõmonemus: vt nequa/
quas hoc vſurpare denuo accepta

noſtra anctoꝛitate ꝑmittas:ſʒ epᷣo

lociilliꝰ ſub cuius moderamme de
gũt cure ſit caunſas eoꝝ vtilitateſqʒ
diſponere valde.n.eſt indecens:vt

omiſſo eo alius quilibet ſe iloꝛum

cãis admiſceat:ſed ille eoꝛuʒ vitas

competenti regulariqʒ dʒ modera

mine diſponere:ꝗ pꝛo cõmiſſis eoꝝ
animabus cõpellitur rõneʒ redde
re. Pꝛo huiuſmoch ẽt pꝛohibet
beatus gregoꝛins:mulieres paſſim

ad monaſterium accedere ⁊ mona

choꝛũ cõmatres ſieri:ſcribens va.
lentino abbati.
Neqʒ comatres ſibi facer̃ neqʒ ad
feminas accedere monacho licet.
Ernenit ad nos ꝙ in mõaſte⸗·

riotuo paſſim mulieres aſcẽ/
dant ⁊ qð eſt gramus mõachos in⸗
os ſibi cõmatres facere ⁊ ex hoc in
cautam cũ eis cõmunione habere.

cIxxxxviij.

C Arceatur. hie p ebds

ſine numero epiſcopoꝝ ab
batem põt depere a digni
tate abbatie.ſed non põt ſo⸗
lus ab oꝛdine deponere vt
xvj.q.vij.inuẽtũ vt no.xv.
q.vijin ſumma.⁊ hoc iõ:qꝛ
cã illa nõ eſt crialis.extra de
accu.ſuper his.⁊ de ſimo.e
per tuas. .

IVBbates in epox. ad

epiſcopũ.n.ptinet ois

cura dioceſis tam in mona
ſterijs in alijs eccleſijs.vt
ix.qõne.iij.c.ij.⁊.xciij.di.nul
io. l
m ¶Docatione. ſi neceſſi⸗
tas magna fuerit:alias ab⸗
bat es non debẽt vocari ad
ſynodũ.vt. xviij.di. ePõus.
n ¶A ut peculiare.niſi ab
abbate ei cõceſſa ſit admini
ſtratio vt extra de ſta. mo⸗
na. monachi.
o ιAue acquiſierit. ergo

fusgitiui ⁊ vagabũdi acqui⸗

runt eccleſie ſue quicqd aca
quirunt vt hic.⁊. C. de epi.
2 cle.deo nobis.S.hoc etiaʒ.
ſicut ſeruus fugitiuus diõo
acquirit.ff.de acq.pol.l.j. D.
per ſeruuʒ. Sed ponamus
ꝙ aliquis ſepius deligt po
pter qð mõaſteriũ noluit ip
ſum recipere.quero ſi id qðᷣ
poſtea acquirit pꝛioꝛ mona
ſterio acꝗrat vel ſequenti vKi
detur ꝙ ſequenti.qꝛ cuꝭ pio
derelicto habitus eſt nõ dzʒ
pꝛioꝛi acgꝗrere ſicut nec ſer⸗
uus habitus pꝛo derelicto.
vt. ff. de ſtipu. ler. ꝙ ſi ßuus
⁊? ar.x vj.q.vj.de lapſis.C. ðᷣ
lati.li.col.ſed ſcimus.io.ſeld
hanc qõem plene notaui iin
ter dñicales qönes.d.
¶Suſceperit.ſine conſen
ſu abbatis.vt.xx.q. iiij.me
nachum.l 0.
Onaſteria.

rBbanibus. . xciij. di.

nulla ratione.
ſ Epalia. licet abbas ſit
exemptus tñ pꝛimo dʒ pete
re iura epᷣalia ab epiſcope
loci:niſi ipſi malicioſe dene
gere.b
O Ognouim. vt omilſ⸗
ſo.ar. o omiſſo epiſco
po nõ põt appellari ad me
tropolitanũ.vt.vj.q. iij.ſciæ⸗
tote. Jo.
v Animabus.ar.cni ma⸗
us cõmittitur ⁊ minus.vt

xij. q.j.pꝛecipimus.
x Eruenit. cõmatres.
ſed nõne per baptiſa
mũ ↄtrabitur còpaternitas
ſic.vt.xxx.q.j.oẽs ſed mo⸗
nachi pnᷣt baptiʒare.vt.x vj.
q.j.doctos.ergo poſſuntc cẽ
cõpatres.Rñ.poſſunt ſieri
cöpatres baptizado led nõᷣ
leuando.qꝛin illo maioꝛ còᷣr
trabitur familiaritas. i0.

3

Aguoſunt monachi 2
monache. ,

b .Cognatis. nam qui ſe⸗

culo vult ⁊ rebus renuncia

re renũciabit ⁊ cognatis.xij.
A.l.cui poꝛtio.
⏑ LSonachi. imo nec cle⸗
ricus nec laicus dʒ viſitare
monaſteriũ monialium.vt
ex ð.vj. ⁊ ho.cle.mõaſteria.
4Aæ ¶Intercipit. i. intercipere
ſolei.qꝛex cohabitate pꝛe⸗
ſumitur acceſſus.xxvij.q.j.
nec aliqua..lxxxi.di.clericꝰ
2.c.ĩ oĩbus.⁊.xxxv.q.vj.ab

iſto ⁊ eſt ar. hic ꝙ cũ petitur

reſtitutio ↄſanguinee ꝙ nõ
lIolum cõmixuõis ĩmo nec
cohabitationis facienda eſt
reſtitutio.

e ¶ Et in bꝛeui. hic manife⸗

ſte perpenditur ꝙ pꝛeſumit᷑
varijs modis ↄtra aliquem
⁊ pꝛo aliquo ex cohabitatõe
ex loco:ex ſingu aritate:ex
ſocietate:ex bꝛeuitate tẽpoꝛiſ
que oia iudex diſcretus con
ſiderabit.vt.xxiij.q. viij.occi
dit. 2. lxxxi.diſ. in omnibus
J.de pe.di.j.aut facta.er de
teſti. cũ ca.
fR nullo loco. in vnũ.
1I fere eadẽ verba ponũ⸗
tur in auẽ. de ſan.epiſc. S. ſi
qꝓuis aũt ad monaſticam vi
tam. col.t rrrr.
g CJura. foꝛte pꝛo numero
perſonaxꝝ. cum enim colle⸗
giũ ſeparatur pꝛo numero
perſonaꝝ diniduntur bona
vt. ff. de colle. illi. l. j. in fi. vel
ſoꝛte vᷣm ꝙ glibet dedit mo
naſterio.ar. xij.q.ij.c:.ſ.
bᷣN decima. extra eã.i.
1 pꝛeter conſcientiaʒ ab

4

Inimus. duplex. 1

Cag.

Ne ergo hac occaſiõe humani ge⸗
neris inimicus ſna eos qð abſit cal:
liditate decipiat:iõ huiꝰ te pꝛecepti
ſerie commonemus:vt neqʒ mulie
res in mõaſterio tuo deinceps qua

libet occaſione permittas aſcende
re:neqʒ monachos tuos ſibi com/

matres facere.naʒ ſi hoc denuno ad
aures noſtras quocũqʒ modo per

unenerit:ſic te ſenerifſſime nonerisvl

tioni ſubdendnʒ: vt emendationis
tue qnalitate ceteri ſine dubio coꝛri
gantur. Non ſolum auũt incauta
familiaritas aliaꝝ mulieꝝ eis inter
dicitur:veꝝ etiam a ſanctimoniali
nm babitatione ꝓhibentur. Uñ
in.viij.ſynodo legitur.
Cum ſanctimonialibus monachi
habitare non licet.
0 Iſfinimꝰ minime dnplex mo
naſteriũ fieri:q: ſcandalũ id ⁊
offendiculum multis efficitur. ſi ve
ro aliqui cũ cognatismundo abre
nunciare ⁊ monaſticã vitaʒ ſectare
voluerint::debent quidẽ viroꝝ adi
re cenobiũ.femine vero mulieꝝ in
gredi monaſteriũ. In boc eniʒ pla⸗
catur deus.Que aũt hactenns fue/

runt dupla m regulã ſancii patris

baſilij:⁊ ᷣm pꝛeceptionem eius ita
foꝛmẽtur. Non babitẽt in vno mo
naſterio monachiPa mõacbe adul/
teriũ enim intercipit cohabitatio:
ſi hẽat adituz monachus ad mona
cham:vel monacha ad monachũ

ſecreto ſingulariter ad collocutio/

nem Nõ cubet monachusiĩ mulie
bꝛi mõaſterio:neqʒ ſingulariter cũ
monacha conuiuetur:⁊ qñ neceſſa
ria vite a ꝑte viroꝛuʒ ad regulares
deſeruntur:extra poꝛtã hec ſuſcipi⸗
at abbatiſſa in monaſteriũ ſemina/
rũ cũ quadã vetula monacha.poꝛ
roſi cõtigerit ⁊ aliquã pꝛopinquaʒ
ſuã videre voluerit monachus:in
pñtia abbatiſſe huic cõfabuletur ꝑ
modica ⁊ cõpendioſa verba:⁊ ĩ bꝛe
ni ab ea diſcedat. Item in regi⸗/

ſtro gregoꝛij.

Ulonachi ⁊ monache in nullo fi/
mul cohabitent loco.
T Nnullo locomoachos ⁊ mo
nachas permittimus in vnum
monaſteriũ habitare:ſz nec ea qne

duplicia monaſteria vocantur. ſi

quid tale ẽ:religioſus epᷣns mulie/

res quidẽ in ſuo loco manere ſtade

at. monachos aũt alind monaſteri
um ediſicare cogat.ſi aũt plurima
ſint talia monaſteria: ſeparentur in
alijs monaſterijs mõacbe: ai alijs
monachi.res aũt quas habẽt cões
ſm iura eis cõpetentia diſtribnan
tur. Iem ex ↄcilio agathenſi.
A inonaterio monachoꝝ longius
cõſtru antur monaſteria pnellaꝝ.
¶¶ Onaſteria puellaꝝ longins a
monaſterio monachoũ aut
pꝓpter inſidias diaboli:aut pꝛopter

ob locutionẽ hominũ collocentur.

Item ex con. bilpalenſi.

Pueilaꝝ monaſteria monachoꝝ
pꝛeſidio miniſterioregantur.

Ndeclma actione coͤſenſu cöt IU Buap. biepatet

decrenimus vt monaſteriavir

ginum in ꝓuincia bethilica mona/

choꝝ adminiſtratõe ac pꝛeſidio gu
bernẽtur.tunc.n.ſalubꝛia xpᷣo dica

uis virginibus ꝓbamus:qñ eis P
/

tres ſpuůales eligimus:quoꝝ nõ
lum gubernaculis tueri ſʒ etiaʒ do/⸗

ctrinis ediſicari poſſint.ea tñ circa

mõachos cautela ſernata vt remo

ti ab eaꝝ familiaritate: nec vſqʒ ad

veſtibulũ hẽant accedendi familia
re ꝑmiſſum.ſed neqʒ abbatẽ vel eũ
qui pꝛeſicitur extra eãque pꝛeeſt lo
qui virgimbus xpi aliqð qdð ad inſti
tutionẽ vel adminiſtrationem eaꝝ
Ptinet licebit:nec cũ ea ſola que pꝛe
eſt frequenter eos loqui opʒ:ſʒ ſub
teſtimonio duaꝝ vel triũ ſoꝛoꝝ:ita
vt rata ſit acceſſio:⁊ bꝛeuis oino lo
cutio. Pꝛohibentur etiâ ſancti⸗
moniales, ꝓpꝛia receptacula bere.
Ande innocentius.iij.
Sanctimonialibꝰ receptacula ſen
domicilia pꝛiuata bere nõ licet.
Ernicioſam ⁊ deteſtabilẽ cõ/
ſuetudinẽ quarũdam nulef
que lʒ neqʒ ſᷣm regulam beati bñdi
cii neqʒ baſilij aut auguſtini vinãt:
ſanctimoniales iñ vuigo cenſeri de
ſiderant:aboleri decernimas.Euʒz
enim iuxta regulaʒ ſancti benedicti

degentes in cenobijs tã in eccleſia

quã reſfectoꝛio atqʒ doꝛmitoꝛio cõi
ter eſſe debeant:ꝓpꝛia ſibi ediſicãt
receptacula ⁊ pꝛiuata domicilia:in
quibus ſub hoſpitalitatis velami/

ne paſſim hoſpites minꝰ religioſos

ↄtra ſacros ⁊ bonos moꝛes ſuſcipe
re nullatenꝰerubeſcant.qꝛ ergo oĩs
qui male agit odit lucem: ac ꝑ hoc

ipſe abſcondite in iniuſtoꝝ taberna

culo ſe opinantur poſſe latere ocu/⸗
los iudicis cuncta cõſpicientis:hoc
tam inboneſtum deteſtandũqʒ fla/⸗

gitium ne vlterius fiat:oĩno pꝛohi.

emus:⁊ ſub pena anathematis in
terdicimus.Simili mõ ꝓhibemus

ne ſanctimoniales ſimul cũ canoni

cis ⁊ monachis in eccleſia in vno
choꝛo ↄueniant ad pſallẽdũ. Iteʒ
ſuntalij quos epiſcopi pꝛegranan/
tes ſalutem ipſaꝝ animarum negli
gunt quibuſſibet occaſionibus bõa

monaſterioꝛũ diſtrahbere cupiũt.ta

les erant quidãa clerici ranẽnatis ec
clene qii ſimulata religione mona

ſterijs cupiebant pꝛeſici non tranſe
untes ad monaſticũ habitum neqʒ

renũciantes eccleſiaſtice militie.
De quibus grego.ſcribit iohãni
rauennati archiepo.
Monaſteria clericoꝝ aut laicoꝛuʒ
habitacula fieri non debẽet.
Eruenit ad me ꝙ in eccleſijs
E.frarernitatis tue aliqua loca
dudũ monaſterijs ↄſecrata nüc ha/
bitacula clericoꝝ aut etiã laicoꝝ fa
cta ſunt:dũqʒ hi qui ſunt in eccleſijs
ſingunt* ſereligioſe viuere:mona/
ſterijs pꝛeponicupiunt:⁊ per eoꝛuʒ
vitas mõaſteria deſtruũtur. nemõ

n. poteſt eccleſiaſticis offcijs.⁊c.⁊

qui deliquerit cũ mo
niali vel cum alia po
teſt ſe er purgare cuz
mulieribus.ᷣ ad quid
n.vocarẽtur iſte ſi nõ
poſſent eſſe teſtes: cuʒ
enim clericus repel⸗
latur a dignitate ob⸗
tinẽda ꝓpter teſtimo
nium muliex vt ex⸗
tra de teſti. tam litte⸗
ris multo potius per
eas expurgare ſe pot
vñ ſatis admitti põt
ſiclericus non põt
habere alios coͤpur⸗
gatoꝛes clericos

honcſtos laicos pot

ſe purgare.vt.ij.q.v.
c.oĩbus.in ſi.xxxi.di.
clerici.: flc. xij.q.j.c.j.
2 in auc.de mõachis

§. cogitandum. col. j.
Fananihck
ter. ideo cõiter

omnia facluntvt ſibi
inuicem ſint teſtes 2

honeſtatis ⁊ caſtitatiſ

vt in auc. de mona.

ocogitãdũ.ᷣ col. j.
P) Eruenit. fin⸗
gut. Laleſſunt
cogẽdi vt vel veri cle
rici vel veri monachi
ſint. vt extra de regu.
vt derici. S
n Preeponñde ta⸗
libus habuiſtiexvj. ⸗
vVl. c. iij.

rrre-e 5ù

urorſil
lnte
hieutg
Apen
lticd
bn.
lin
llſie
lzni
ginoncc
ndetne

min
nlſ

iij.5. queriur.

a Beſtrnantur.i.cnertantur in alld fomam. vt. . c ꝓxi queſtione B

d VDaum. fraternitati ſed nõne cu aliquid pꝛecipitur alicui. ſufficit
Oæ pꝛeceptũ ſit pᷣdeceſſoꝛi ad hoc vt ſucceſſoꝛ teneatur.vt ĩ aut. v
nulli iudi. . ? boc vero iubemus. col.ix. lz aliud ſit in madato. qꝛ ilud

extinguitur moꝛte.vt
ertra de of. dele. gra⸗
mum. dicũt quidà ſiue
fn pceptum ſiue mã⸗
Aitum dumodo ex⸗
pꝛeſſs nominibꝰ ſeri
batur ſemper expirat
moꝛte vt ertra de of.
dele. qm̃ abbas. alij
dicunt allud eſſe in p
to q; in mandato.
¶Hoꝛandu.i.pꝛedi
4 Jauitati.ð/c. lu⸗
e ¶Sed ne. xvj. q.i.
ne pꝛo cuiuſlibet.
1 Fftanchi. quo
¶nens. cũ vtili⸗
tas vel neceſſias exi
it:alias ſemel tantũ
in anno veniet epus
vt notaui x.q.j.decer
nimus. videtur tũ
hodie bis in ãno poſ
lit ex officio viſitar vt
extra de cẽ. cum vene
rabilis. in fff.
8 grauamen. i
vtnõ exigat enoꝛmẽ
imoderatã ꝓcura⸗
tionẽ.vt.x.q.iij.illud
ſed ſᷣm ꝙ taxat᷑.extra
de ceſ. cũ apoſtolus.
⁊ hoc intelligas cum
epᷣus accedit ad eccle
ſiam ꝓpter vtilitate,
cccleſe ſed ſi cã pꝛo⸗
pꝛij negocij accedit ſj
tenetur e monaſteri
um ꝓuidere.vt.x.q.
j.relata ⁊.c.placuit.xij
ꝗ.ij. charitateʒ. extra
de cẽ. cum venerabil.
⁊c.romana.ibi:ceum
cã coectionis.⁊c̃.
b On ſemel.
i ¶ Pꝛo talib?
l.epis.eis enim non
lubſunt monaſteris:
quo ad legẽ dioceſa⸗
A Leutherius.
cõueniſſe. ar.
ꝙ pactio põt in erue
nire in ſpᷣalibus. vt
x.q.iij.c.vl.⁊.c.nec nu
merus.⁊.j..iij.que⸗
ſitum.vt no.viij,q.iij
in ſumma. ſed buic.e
ſtatuimus.⁊.q.iiij.ec
deſla..j.de cõ.di.j.ſi
qnis baſilicã. ſed di⸗
cas ꝙ hic nõ vere di⸗
cuur pactuʒ. qꝛ 2 fine
pacto tenetur ecdleſtta
aliquid dare epᷣo in ſi
oc dicitur in fi. N 7
auctoꝛitate epi poteſt
aliꝗd conſtitui patro
no. vt extra de inre⸗
pa pæterea,
Penfonis. vltra
id quod conuenit in
peincipio.

ſſra. Pꝛoĩde fraternitas tna ſi boc
quolibet in loco factũ eſt:emenda⸗

re feſtinet.qꝛ ego nullo modo pati

ar:vt ſacra loca pꝛo clericoꝛuz am/

bitu deſtruanturꝰx. Je
ano archiepᷣo ranẽnati.

dem marti/

Qui in ſacro ſunt oꝛdine conſtituti:
in monaſterijs nullam hẽant ptãtẽ
Adum ad nosmultoꝝ relati⸗
Done pnenerat:monaſteria ĩi ra

uennatũ partibus ↄſtituta oĩno cle

ricoꝛum veſtroꝛũ dominio pꝛegra
nari:ita vt occaſioneʒ regiminis ea

gdem qð dici graue eſtvelut in pꝛo
pꝛietate poſſideant:ꝗbus nõ modi
cum cõdolẽtes pꝛedeceſſoꝛi veſtro

litteras miſimus vt hoc emendare

debuiſſet:ſed quoniam vite ẽ termi
nocitius occupatus:nec hoc onus

mõaſterijs remaneat: fraternitati
veſtre nos eadẽ ſcripſiſſe recolimꝰ
⁊ qꝛ vt cõperimns ĩ huins rei hacte
nus coꝛrectione ceſſatũ eſt:hec au:
dientes ad vos iteꝝ pᷣnidimus ſcri⸗
pta dirigere.hoꝛtamur ergo vt om

ni moꝛa omniqʒ excuſatõe ſũmota

ita mõaſteria ipᷣa ab huinſmodi ſtu
deatis grauamine relenare: quate/
nus nulia deinceps in eis clerici vł
qui ſunt in ſacro oꝛdine cõſtituti:ob
aliud:nii hoꝛandi tm̃modo cã ac
cedendithẽant lniam:aut ſi fone ad
peragẽda ſacra miſſaꝝ fuerint inni/
tati myſteria.ſed ne pꝛo cuinſlibet
monachi aut abbatis ꝓmotiõe.⁊c.

⁊infra. Mec illic vlterius hẽat po⸗
teſtatem aliqnã:ne monaſteria hu

ius occaſionisvelamine ea que ꝓ/
hibemus ſimul cũ canonicis ⁊ mo⸗
nachis ĩ eccleſia ſuſtinere onera cõ⸗

pellantur. Hec itaqʒ oĩa vigilanti

cura emendare iam ſcðo cõmom
ta ſanctitas veſtra nõ differat: ne ſi
poſt hec negligemeh voe eſſe quod
nõ credimus ſenſerimus:aliter mo
naſterioꝝ quieti ꝓſpicere compel⸗
lamur.na notum vobis ſit ꝙ tante

neceſſitati ſeruoꝝ dei cõgreganõeʒ

ſubiacere nõ patiemur. dem.

Gratia viſitandi ⁊ expoꝛtandi mo

naſteriũ epᷣns adire poteſt.

U Iſitandi exhoꝛtandiqʒ gratia
ad monaſteriũ quonenspla/
cuerit ab antiſtite cinitatis accedat᷑

ſed ſic charitatis officiũ illic umple/
at epᷣns vt granamen aliquod mo
naſteriũ nõ incurrat. Item ex cõ
cilio aurelianenn.
Frequenter epᷣi monaſteria viſitẽt
qne comigenda ſunt:coꝛrigant.

On ſemel ſed ſepins in anno

Lepiviſitent monaſteria mona
choꝝ:⁊ ſi aliquod coꝛrigendum fu/
erit:coꝛrigatur.
animaꝝ curaʒ non habentes bona
tm̃ monaſterioꝝ in ſuos vſus cõuer

Pꝛo ralibus ꝗ

Axxxxvliiß.

Eulogie.i.in ſignum pꝛedicationis quã fecit pe conſecrationis.

R ¶ Bebeat. ↄfiderata oↄſuetudine aoꝝ monaſterioꝝ. vt extra de cen. ſup es.
⁊ x.q.iij.nec numerus.in fex bocc.pʒ ꝙ monaſteria nõ ſunt penitus exẽpts
aie e dioceſana. tenentur enim ei ad eulo gia ſicut hie dicitur.ttẽ tenentur ad
ꝓcuratonem que debetur rõe viatationis.vt extra de pᷣſcrip.cũ ex officij. ites
1

ſteria cũ ſuis rebꝰ penitus ſint libe/⸗
ra a poteſtate ⁊ dominio epoꝛũ.qꝙ;
aũt nuliis canonicis iuribus mona
ſteria dicũtur eſſe ſubiecta: non ita
intelligendũ eſt quin ipſi epᷣo aligꝗd
noie eulogie:vel in die dedicatiõis
vel in nataliſcõꝝ quoꝝ nomine ip/

ſum monaſteriũ vedicatũ eſt:debe
atur offerri. Kñ gelanꝰ papa ait.
Pon debet epᷣns aliqnid a mona.
ſterio exigere pꝛeter cõdinones qᷓs
dedicationis tempoꝛe conſtitnerit.
Teutherius frater ⁊ coeps no
ſter queritur ꝙ mater eius in
caſa que caſtellũ dicitur oꝛatoꝛium
cõſtruxerit ac dedicauerit:⁊ i eodeʒ
loco monachos oſtituerit:ex ꝗbui

vnns eſt pbyter. hoc aũt ſꝑe dedi/
cationis inter epᷣm cardelluʒ cuius
ipſa dioceſis eſt:⁊ matrem ſuaʒ aſſe
rit ↄueniſſe:vt quicqd dedicanõis
vel natalis martyꝝ die:quoꝝ in eo

dem monaſterio reliqmie ſunt:per

ſidelium oblatões intranerit:medi

etatem ꝗqdem hẽat ipſum monaſte

rium medietas aũt epo offeratr᷑ cõ/
tra qua ↄuentionem mariũ pꝛeſ by

teruʒ:ſiue ſciente ſiue neſciente epõᷣ

monachis ipſis vel pꝛeſbytero qui
ex eis eſt vim dicitur intuliſſe:⁊ fre⸗

quenter moleſtias generare:ita vt

memoꝛatum pꝛeſ byteꝝ pꝛope ceci
derit ⁊ miſſas eum facere nullo mõ
permittat dicens: vt quaſi penſio⸗
nis noĩe aliquid ſtatuere debeat.
Hec igitur oĩa diligenterte exami/
nare iubemus.⁊ ſi apud te euidenti

rõne conſtiterit:qꝛ tpe quo dedica⸗/

tum eſt ipſum monaſteriũ:ↄditões
ſuperins poſite cõuenerint: ſernari

eas ex noſtra auctoꝛitate pᷣcipimus
nec aligd amplius exide ab aliquo
Sißann. an vero nil tale inter eos
terit:mediante te quid ipñ epo
nomine enlogieꝰ offerri debeat in

ter ipſos monachos⁊ pꝛeſ byteruʒ
volumus diffniri:ſaluo tñ eo vt pᷣi
byter gaudẽtius qui ẽt monachus
eſt:miſſas in mõaſterio ſuo ſicut cõ

ſuenit facere:a nullo vlterius debe/

at ꝓhiberi. Item vꝛbanus. ij.

Conſueta ſernitia epiſcopis mona:

ſteria exhibeant.

Ernitiumqð monaſteria aut
coꝝ eccleſie a tẽpoꝛe greg.vij
vſqʒ ad hoc tempus'fecerũt:⁊ nos
cõcedimus. Canonica ergo iura

quibus mõaſteria ſubiecta nõ ſunt:

ſynodales exactionesintelligũiur.
non eniʒz cogendus eſt abbas ſicut
in turonico concilio ſtatuitur ad ſy
nodum ire:niſi aliqua rõnabilis cã
exiſtat.ſunt enim quedaʒ ſeruitutis
officia aut angarie opeꝝ crebꝛe re⸗

ceptiones annne exactiões mulcta
tiones peccantium:a quibus omni
bus monaſteria libera ſunt.

ſi aliquid ex ↄſuetudine ve⸗

bent. vt. j. e. c. xi.

trunt.xx v.an ni a tem
poꝛe grego.vſqʒ ad tempus
vꝛbani.
p . Uſqʒ ad hoc tps. erge
cõſuetudo inducit annuas
pꝛeſtationes. na ⁊ dat iuriſ⸗
ditionem ⁊ dat pꝛiuilegiuʒ.
vt no.ix.q.iij cõqueſtus.in
ſi. 2 dat ius eligendi.extra ᷣ̊
coſue.cũ dilectus.in ſ.item
⁊ ĩducit ſer uitutẽ.ff.ð aqua
plu.ar. l. j. F. vl. ⁊.ff. cõia pꝛe
di.venditoꝛ.itẽ ⁊ cõſuetudo
obligat ſicut ius ſcriptũ.vt
xi.dil.eccleſiaſticarum.⁊ ꝙ
ex tꝑe aliquid pᷣſumitur de
bitum.ſunt ar.multa.ff. de
vlur.ꝗ ſemiſſes.⁊.l.cũ qui⸗
dam. S. ſ. 7. C. de fideicõ. l.j.

ar. contra iſta.extra de ↄſue.

c.j.⁊ extra de cẽ.ſcientes.⁊.c
puenit.⁊.j.q.j.nnllus.⁊.x.q.
iij.qꝛ cognouimus ⁊. ff. de
ope.lib.operis.⁊.C. de pac.
l. ſi certis.⁊ extra de cã poſſ.
cum eccleſia.iteʒ qꝛ ex curſu
tpis nulla oꝛiur obligatio

o ¶Eruitiũ.? tñ vir fuez

cuũ nec tollatur tꝑe.vt. ff. de

acti.⁊ ob. obligationum.S.
pl aꝛcet.ſed varij varijs mo⸗
dis dixerũt de hac materia.

ſiz omiſſs illis dico ꝙ nüq;

ex conſuetudine ſola lʒ eſſet
pꝛeſcripta ius aliqð ſit que⸗
ſitum.niſi foꝛe ſit tanta cu⸗
ius memoꝛia nõ eſſet vt.ffi.
de aqua quo.boc iure.S.du

aus aqua.ſed ſolũmodo cõ

modu ⁊ ius poſſeſſiõis que

ſitum eſt ex ↄſuetudine.poſ
feſſoꝛ enim nihbil tenetur ꝓ⸗

bare de iure ſuo.ſed aduer⸗

larius ꝓbabit eſſe indebitũ
vnde qdiu ẽ queſtio.an ta

lis pꝛeſtatio ſit debita:ſemꝑ
erit poſſeſſoꝛ in poſſeſione.
vi.xvj.q.iiij.volumul.ex vt
li.pen.a memoꝛia.ꝛ.ff. ð aqᷣ
quo.l.pe.⁊ hoc eſt veꝝx cum
allegat aliquã ↄſueiudinis
cam.⁊ tũc enim cã allegata
⁊ cõſuetudine longiſſima ꝓ
bata debitũ pſumiur adeo
vt non admittatur ꝓbatio
in ↄtrarium.⁊ ſᷣm hoc nul⸗
la eſt dꝛia inter ↄſuetudinẽ
pꝛeſcriptã ⁊ pꝛeſcriptionem
gqdam tamen aſſignãt hanc

diſſerentiã inter pꝛeſcriptaz
ↄſuetudinem ⁊ pꝛeſcripiõeʒ

qꝛ ↄtra pꝛeſcriptionẽ nõ ad⸗
mutitur ꝓbatio:lʒ cã pᷣſcri⸗
ptionis appareat iniuſta.vt
extra de pꝛeſcrip.de quarta
ſed ↄtra cõſuetudinem pꝛe
ſcriptã bene.lʒ allegetur de

⁊ cen.litibus.li.xi.tutius cre
do pꝛeſcriptionẽ allegandã
qᷓ ↄſuetudinẽ pꝛeſcriptã.qꝛ

ad ꝓbandam cõſuetudines

multa requirũtur.vt dirxi.ůᷣ.

Diſt. viij. fruſtra.⁊ hec vera
Knt ꝙ couſitrta Enber .

5

.

Can.

1
ſl
* . 2
imen idolannieſt noſle in
ns ſit ?2 obediẽs ſuus nnnnthmtaae . 4
. 9 – atu . . m *
ſlederit. nen es eran rnaii⸗ Re deo lnian ni iniuſte Rias n
. 0 v! e Pt. 4 . nob . 14
pbetur oörariu Barangan aognubinue r ren i ui ulpeur. Zit eum õ 4
bvoſec pbettir negare. x.q.iij. qꝛ noꝛum dientie. vt. ri. . j·qd culpatur. potiuſſe ip
me im ille qui de bex ↄſu vt exira de conin PP . min n lone dignio
tunc enim ill⸗ io. ego credo ꝙ ſſo acqratur. vt exir. E dei ſcripta le cum perlo iſ. se
uicquid dicat io. ius 2 poſſeſſio⸗ i habent leg dei ntes le es ſint rebus. vi. rij. 4
quicquid bona ſide ius a.b. ani habe ibi: enz gent res ſintlel us. 2 ma 1
„ bitatio hax Iunt. vterqʒ licen es legis in eccleſia lariter vi⸗ iij. h die ꝙ inctu ſpi e
ab lunt. x 0 ſuo p sboꝝil t: 2 ſecula delicto inſtincu ſyi
um goguze . ab epilcopo ta pꝛo qm lnz reunet: 2 ſecul aliquo delldo iſtcut allſ.
reditvndenns t oinno: alter di nit. v ſi affle el regulari canc aliag wertraddi v. dirit
terminatur. u. pꝛia e i cano/ onaſterio vel reg e pꝛin ue riiſj j. v. i—
Darchtntualeulanein kigaregmnateand manan ſe Rneridn d lege zyr elemnnn
ionaſtert. vr ccſar ſe. auerkanheynogbea ſaderics one nnr oGeneeen . hamalterhong
jonaſteriu. vt. itur:ſi epnus ? buiica oſtrin. lica. ſpus qui⸗ ge mulier t duca R
monaſteriũ. monachus neritur:ſi ia eccleñia un blic nã publica.ſ tur: lege ce. na mullien dt
.ij. due. ſed necr ic' pöt. g icta pꝛopꝛ r. Secun unata qua pu ſ dei agũti lege dei:non p
nec regalanis canonic poͤ⸗ vt relic ſu ingrediatur. Enog berlerege⸗ qui ſpuͦde iſpuͦi ſancto mur leg ro intrarere
nece regu te ranſire ad lo monaſtetiũ i epᷣus Iniam da ol dei lex ſtur 7 gs eſt qu gs igitur inuito vi impubes Fſetbe
Anallewecaecgen ⸗ do queritur Rabbanangitend b i dei ducũ digne. quiſ ſuo äkigionẽ. necim epᷣs ia
vt. ſ. E. e Ee⸗ ere digne ſcopo ſi „ ligio atre. neceps .
cum Mä ri⸗ eius opinio erit: an eo inuite neritur:ſicon . poſſit reſiſt citur et epiſco cto/ inuito p nõ fallit der
ſtatuimus. tra de re. ? tran lue dire. Tertio q canonicos fn boc ſpiritu du cliber noſtra Bat. inuito Haban Etes. io. ſlne
coꝛrigitur.e . vbi habes ꝙ ſita⸗ ipſos regulares eſſet eis mo⸗ tradicente ea imlex nõ eſtpon uü regula valig mona nni
Faarell lcct vabi pah artio gerit ipt cedendus eſſet eis 252 Juſto eniml ibertas. ſi ſp VUllus. m os 1
uunibet oͤrtraͤftre ad arn vtrum⸗ ritate. Juſt dei ibiliventa⸗ “ L Sern . 7
quilibet p ne vetllain lee e: ij ingreſſus. ſed vbiſpũs eſtis ſub lege. quipꝛeſunt mõa- ndr
rem religignepera ach pa naſterij ing Q.j. tiã cleri ſed cimini:non eſ res qui pꝛe ð ſta. mo anr
tia t non nemo voten naſt degn lcemnia cien dei du ds aat regniarel Neriierftbſtame iuf
rem religionẽ de re. ſane. io. ALo deundi monaſteriũ onicos auũt re nſire na. monachi. i
anſire rl⸗ . ee ir ano An uz tranſire nael nlares. ſim
manſire. vr eñ elioꝛẽ. hec cã cis a beat: in toletano ad monaſteri ibus „ E Hegulare H nnia
fficiẽs ꝙ ð mi ilio pꝛecipitur. S ltis auc in con· ſuer cleria el intitu Xn
2 eſt ſuft deaz ↄcilio pꝛecip mu ein con⸗ ſemel int w
8 Rlnmanmd cKatntnslegitnt. ſus clericiada decegohibiend anain herſne
eſt. xciij dileg tra de reg. la ſic egari ingre etunt. io educenſ carr. vt. lxx.dil. ſan v.ſi, ſori
ad parẽ.er imo⸗ on dz neg mapp (lllo eckt egitur. i fie! drdericos vi.
neriß Pateſeriue mere mondehe Aaimnonacboe ppon, rio imo on. monqchi ſieer⸗ enatueies
naſterio vr cler ineiio. in Ler ſt: qꝛ meli disi Re ennt. chus* carionem quage 10. .
P Adngddencidnme un Krelanibern a ͤgl. ti oeht aroaae⸗ ꝓpo! — ierene
4 E ia laicuz alienuͦ. ſe qui cupiunt: iri opʒ ingreſſ. tẽ Lcanonicos regul oeare: neat. xt. eſiaz A. ti
— nec etig laict ſi ergo 4 a largiri op ad con canonie nonice reuocar Sui eccleſtaz
ri. di. pꝛimatus. ſi ergo loaſterij eoꝝ qui r. nis canonic hẽdoſui o .? ho. cleri. an
denan,Paineebarn eln ſn drci Poaſſe con ge nitütur. eo pteſtoniocgngule ti bedoſuſ tra deyi.e bo len. B
tar ir ir uhabitut zciu extra den reli. do. aine
elricdatnemig inter onis deſideriũ æ ad monaſtic tmõachi ſiãt qᷣ e deus. e de inſ .
alio epatu nõ põt eam re⸗ Nnito vero inſcipten kins ſui eccleſia e vinendo deo æ« Andam ſus. 4 n
ererrsNe.k⸗rdr⸗ ins a nullo e ſeribẽs 02 in qua canonic re poſſint Lap “
x vj. diſt. , eing 58 teſtat ſcrib rint:in qua m ſalua ta / 4q 1. m poſtet as⸗
atolnnt minrp. e u leo epᷣs nuũ epᷣo. nan. 7 aĩiam ſua 1e ere tenta⸗ tunc enim pe S td
en . dune octenemmne, uunaraaulllig Fbir⸗ egonuchebe. n
eAUe ſunt. pꝛir dici iſcopo e erint: ana in mus. pa. ij. Ea it intelligi cu; he
e? tas de qua nito epiſco „ ner n vꝛba euit i ad
charuas de qvu Innit SHS ip Item vba . oluen tranſit ad
rthechurre ee , Fo enunaleleͤ muno gHß geninn. e Vminertalterin aanien uan 0
quid vis. vt de pe. dil. [Tienmr ſalcipiat. S elt⸗, Andamu onicus itur ibiſtare in
quid vis, vi depe. iis ſech ſins nemot ſitũ me Andat egs canonie bene cogi licet andl
icaKt. ſcd A an ñ eſt: niſi ad ꝓpoß mus ne gs can it: pu veregucer. tin
Bir gnenkanati gatet uſr oan tdeunn rlerpnitoaiasaen effici Frti anikeſte obne
eaſtn emCcgricie eſtiliena eDo drg 1 regt fuerit: ire pꝛe ſed me ſta. mo. cum
eraean agnliber en oꝛs vi ulli etiã epo⸗ banus ice lapſus fue roiralrepze Kü, ſtremo
litteris:ců a eriã viciolam liben eſti edi. Ande v blic bh decreto no rrad dine n ehere n mn
Renderen enzicfadm naſteriũ ingr lo ſcĩ ruſini. etit: atur ij re tentauerit: edeat: 4 1 vademi den g. ut
nam quecè inẽ obligant vt papa in capitu poſituʒz appetſt: ſumens Kzectenn vtr. ll dete and petijt lice cob üht
cuntur nem emp. ea que. Qui monachoꝝ p ſcipiendus eſt. canonicũ p moꝛialẽ cuen t. ogian reane nec e Mln
fl de irſtnns ohent⸗ iam innito eßo i leges: vna pn/ deinceps me in choꝛo maneat. ſtat e e ſane uſek
Td deend Rcli obligak etia Ae ſunt inanit! ta⸗. Oubli / rat:⁊ vltimus inc vero eſt: niſi enʒ dicit permittas. aſic
aſtatheneobugnur Fe LEna pꝛiua iboſeriptis Subaudiendũ ionis ppoſitum diſpenſatio. 6.non A
led ſi in ſen. ſencicnec n t qa ſanctis patr nonu que tris ſui Inia religi banus papa. ij Temetiale n⸗ . ſͤn
Zendieuucheneoſmengne ca lex ei 9 . teſt lex cano dita: patris Ande vꝛ . ſit monachus ſed t
nere licitü ei viciolaz. vt firmata:v nes e tradita: induerit. ſancti ruſini. ioꝛis maleficij Pin⸗
Seat n rem vicioſaʒ. v eſt oſf tranſgreſſiones canoni bit abbati ſan e regulares röne pꝛion il. pꝛecipi⸗
ex certa ſe vnico. aliogn quidẽ ꝑꝑ ecretũ eſt in epᷣatu ſcri is ſui conceſſion eſille vt. S.xciij. dil. p itus ga .
exrtrað ſeru. tur. vt.f de do verhi gratia. ede ſuo eßat DWatris bi fieri poſi mus. ſed maritus Nne
„Vt.lt. de ebere icijs imonachi nis cano mu it ad religion?
de dolo tene bus clericũ nõ d ecõmendatiea canonici mor ne ꝓfeſſio vi anſtuit ad relig
. n ie ire ſin . tuimus a dei v tanfu ab vxox: i
lo. venditoꝛ ioſos. l ꝑp liũ tranſire ſine ð ꝑꝑ crimino QRKTatnim poſtqna uocatus a ui⸗
Pꝛopter cri öſtituno ada is ſui epiſcopi. qð ʒ infames B ice quiſpiam poſt eimpoſun re 6 fert cucullam nngl
s TαE ſos fuerit cõſ i⸗ litteris ſui epi videlʒz in n tſibi homin di / ſuan ij. q. v. des. dAhl
aantijerisaitun ad noͤ cti⸗ cõſtitutũ eſt ne v tur perſone ce ſupꝛa capnt ſib inſtinctu ve nrrri Ea.
dilats zetdiſmldd recibi k ſog'cõ ho ſuſcipiantur p teräaat ius leuitatis entn exeo v naz poͦt ee diſß
nllns ſechir no epo ſi u nõ poterãt it alicuin igionis obtentne ſic qñ dẽ choꝛo.
minolon aticijs litteris. ab alig officia ſua cũ celebꝛa ictioꝛis religion epatris ⁊ io hitus in eod dum linen
ſine cõmend⸗ itur gp im ſolebãt. n. o tu: in alieno c te ſtric ſtro andeat ſine recec⸗, Subauiendum W
.n. aligd ſtatuitur py in ſuo epiſcopatu:i iptis det clauſtro ande⸗ miflione rece/ ra-..
vbi. n. alig am: cã ceſtante in ſuoep tis ⁊ ſcripti dez onis ꝑ atũ Ctera . 1
b cein ſttution, in Ren eſtckeroehe pꝛiuata guein e enionoke „Onir R
nõ iõ ceſſ. er finalẽ cam eſt ſtatum eſt. ſpiritus in coꝛde 1o. lere. DMU; e. cj. ſed hec „ N
aliquid pp tbiceſſer inon inctu ſancti ſp dã dicit apoſto/ iii. virgines. acra. exta de re.c.
eteſlacon en inefaſane gunbuſcla dickt apod eernes draermader
de do. l. ij. . i. ſ . atis ſoluit ↄtrari
pretbrter. marime qꝛ idẽ 3 i eik 4 erious inuito epe
Se fiatus ſed qualiter p
4Erüaf.

gul
d
hee

lundt.

unn
ffnnete
ftn
lsnen
ſltbir
ne
D
biut
en
Patue
nchrt
fcantr
iane
Clge
ut
ilſe.

tlolt

el
anf
rs
l
.

ſPhite
ſtlgee

nt
m
itr

gen
Uiu

hnoann
ckren
giſg
ſchnnn

ſenth

gluf

liſn
chu

1

n
iun
Pc

NH

ee
ſin
ld

ſi
bnet

6

xix.

. Queritur. incidentem qdem ponit magiſter. ꝛ illa dupliciter poteſt

intelligi.vno mõ ſic:an de mõaſterio poſſit fieri ſecularis eccleſa vel ſie

an monaſterijs poſſint pᷣſici ſeculares clerici. Oicas ergo ꝙ ve mõaſte⸗

rio nunqᷓ põt fieri ſecnlaris ecclefia vt bic vicitur:niſi enoꝛmiter viudt

tunc pnñt monachi remoueri? inſtituiſeculares canonici:m cũ auctoꝛi⸗

tate pape. vt extra ne

de.vel mo.relatuʒ vel .
niſ ita ſit ꝙ nõ inne vel epiſcopoxꝝ:nullus monachoꝝ
niãt᷑ aliqui ð oꝛdineii fine cõi litteraꝝ cantione ſuſcipiat.
lo per quos poſſt loo OQuerii ſi monaſteria que ſemel
cns aeaineri. v erna decdicata ſunt poſſint rraſire in cleri
in ſit ealier non COXWvel ſeculaniͦ babitacula: qoin
poſſit retoꝛmari lo chalcedonenſi ocilioomnibꝰ? mo⸗
vt erta de ſta. mo. c; One ſemel ſunt dedicata monaſte/
nobis. queẽ remot. ria:ſemp monaſteris perſenerent.
ecöͤtra vẽ ꝙ eps licite ſemel ſunt dedicata mòoa⸗
poſſt de ſeculari ec⸗

ſteria cõſilio epoꝝ maneant

deeſia facere regular? perpetuo monaſteria.? resque ad
arga de er, E. ad ea ptinent mõaſterijs reſeruari opʒ
cen i d. nec poſſe ea vltra fieri ſecularia ba
eſemel. ma bitacula. quivero pmiſerint boc ſi
neat. ſimiliter eri ſubiaceant his cõdemnationib?ꝰ
nec hoſpitale poõt don que ꝑ canones cõſtitute ſunt. Nẽ
uerti ad aliũ vſum.v in ſynodo. vij.c.xxiij.
er de reli. vo. ad ho. Qui loca ſacra commnnia dinerſo
ſed nec ꝓꝑmuſari půt ria fecerit:clericus deponatur: lai⸗
weperm krae ce ereur. bnſds
ele. per nu. nar AVoniã a qnibuſdà viris que⸗
ri d biettena dã venerabiles domusſurri/
5cäͤ
ratoꝛis nõ põt con „
hermtad aliosvins.C ſoꝛia. Si quidẽ voluerint bi qni bec
de pala.ꝛ do.l.j. Seccd retinent reddere ea:vt ſᷣm antiꝗta:
quid ſi monaſterium tem reſtaurentur: bñ ⁊ optime eſt:
Rearmureniag s aliognm vſveſcero enrhalogo fu
eus e. veleaie, exrmt: hos deponi pꝛecipimus. ſi ve
monaderi aa aum ro laici vel mõachi excõicari:quoi
enim de lignis bene Nimix conſtat æ ademnatos eſſe a
