macula in omne coꝛpꝰ diffunditur
Eſt ⁊ ilud oppꝛobꝛium egyvpti.qð
ſi neglexeris etiaʒ poſt ioꝛdanis trã
ſitum ⁊ poſt baptimi ſecundam cir
cunciſionem vetnuſte conſuetudinis
innſtione ſuggeritur:obſernare au

rint vobis ĩquit ⁊ ita euenerit ne cre. æguria:requirere ſtellarum curſus et

datis eis:non.n.qꝛimago ſamneli
moꝛtniſauli vera bnäciann ꝓpter
talia ſacrilegia quibus illa imagopᷣ

ſentata eſt minus execrada ſunt.aut. egyvptus ex qua certũ eſt oppꝛobꝛia

hbunuiuſmodi pullulare:que ſi trãſito

qꝛ in actibus apoſtoloꝛũ:femia nen
tiloquia verũ teſtimoninzʒ ꝑhibuit
apoſtolis domini:ideo paulus apo
ſtolus pepercit ſpiritni illi:ac nõ po
tins feminãa illius ðmonij conꝛectio⸗
ne atqʒ exclnſõe mundanerit.oẽs
igitur artes huiuſmõi vel nugatoꝛie
vel noxie ſuperſtitiõis ex quadaʒ pe
ſtifera ſocietate hominũ ⁊ demonũ
quaſi pacta ĩfidelis ⁊ doloſe amici⸗
tie conſtituta penitns ſunt repndian
de deʒ in
libꝛo de ciuitate dei.
Non eſt vita ſʒ moꝛs:inquiſitio uel
curatio que a dininis vel magicis

expetitur.

VAi ſine ſaluatoꝛe ſalutem vult
habere:⁊ ſine vera ſapiẽtia eſti
m ſeyudentem fieri poſſe:nõ ſa⸗
nus ſed eger:non pꝛudens ſed ſtul.
tus:in egritudine aſſidna laboꝛabit
⁊ in cecitaie noxia:ſtultus ⁊ demẽs
permanebit:ac perinde oĩs inquiſi/
tio ⁊ omnis curatio que a diuinis et
magicis artibns vel ab ipſis demo

nijs in idoloꝛum cnltura expetitur:

moꝛs potius dicẽda eſt quã vita: ⁊
ni ea ſectantur ſi ſe non conexe⸗
tad eternã perditione tendũt.pſal

miſta dicente. Omnes dij gentium

demonia ſunt:qui perdeceptos ho
mines alios decipere quottidie ge⸗
ſtiunt vt perditionis ſue eos faciant
participes. Iaqʒ hec vanitas ma⸗/
gicarum artium extraduione ma⸗

euentus ex bis ſuturoꝛum rimari:ce
teriſqʒ huiuſmodi ſuperſtitionibus
implicare.idolatrie namqʒ mater ẽ

ioꝛdane ſuſceperis:⁊ bis te laqueis
rurſus illiganeris tecum ſine dubio
oppꝛobꝛia egypti trahis. Hec autẽ
ſacrilegia non vſqʒ adeo ſunt dete⸗
ſtanda:vt ſi aliquid de area vel toꝛ
culari demonibus fuerit immolatũ
quod reliquũ eſt ideo credatur eſſe
immundum:ant ſi ibſum quod ob
latum fuerit a nobis ignoꝛantibns
ſũmicõtigerit:ideo credamus nos
deligquiſſe. AUnde auguſtinus ad
publicotd. MW
Hon ideo reliqua ſunt immunda:
quia ab area vel toꝛculari aliquid

ad demonnm ſacriſicia tollitur.

ñde area vel toꝛcnlari tol:
7 itur aliquid a ſacriſicia demo
nioꝛum ſciente chꝛiſtiano:ideo pec
cat qnia permittit ſieri vbi pꝛohibẽ
di poteſtas eſt:qꝙ ſi ſactum non cõ
erit aut pꝛohibendi poteſtateʒ nõ

pabet vtitur mundis reliquis frncti

bus:vnde illa ſublata ſunt. Item
ul bꝛo.in pꝛima epiſtola ad coꝛin/
Inmmunis ẽ a reain:q emit qð ne
ſcit idelis i auichno M
T Zeet iquid pollutum ſirp ac
cidẽtia.i.oblatione idoli:cum
tamen neſcit qui emit:nullum pati⸗
tur ſcrupulum ⁊ apnud deum immu
nis eſt.

ccx liij

Ecd ꝛillud. tangit il-
G lud quod legitur ĩ ioſ
ne. quia populus circun⸗
ciſus fuit a tempoꝛe ab:ae
vſqʒ ad illud tempns quo
populus exiuit de eg ypto
ſed poſtea nõ fuerunt cir cũ
cifi.xl.ãmis ꝗbꝰ fuerũt in de
ſerto ſed cum tranſuerunt
ioꝛdanem:denuo pꝛeceptuʒ
fuit vi vnnſquiſq; circunci
deretur. quod ſacinʒ eſt ⁊ di
xit dominus Joſue bodie
abſtuli a te oppꝛobniumleg
pti. Jo.

4„ Ciendũ eſi. bic An

gu. oſtendit quibus
de cauſis demones ſciunt

futura pꝛedicere.non ꝙ ipſi

ſciant futura ſed qꝛ habent
pꝛohabiles cõiecturas Pꝛi
mo illa ratione.quia de ſub
tilioꝛi materia ſũt creati.vn⸗
de ſubtilius conſiderant ꝙᷓ

homines. Item qꝛ per anti

quitatem multa ſciunt que
nos pꝛopter bꝛeuicatem tem
poꝛis ſcire non poſſumus.

item quia ipſemet conſue⸗

uerunt moꝛbos imminere.
⁊ illud ipſi pꝛedicunt ꝙ ali⸗
auisſit habiturus malum
Item ſicut medicꝰ videt ali
qᷓuid p ſigna ſibi nota que
nos nõ videmus.ſic demo
nes. Item er ſignis qne pꝛo
cedunt ex animo bominis
pꝛeuident quedam futura.
Item quia dicta pꝛopheta⸗
rum audierunt ex quibus
yutura pꝛedicunt.

.
— .
nom moe!

Cau.

ALiij. 2. lij.

Aibus autem genus dini
nationis exoꝛdiuʒ ſumpie

rit:vel quot ſint genera eiꝰ

aug.exponit in lib.de naltu

ra demonum ita dicens.

De mnitiplici genere dininationis

Bitur genus dininatlõis a per

ſis fertur eſſe allatum. varo aũt

dixit:dininationuz quattuoꝛ eſſe ge

nera terram aquam aerem ⁊ ignem
binc geomantiam:hidiomantiam

piromantiam:aeromantiam dictã
autumãt.diuini dicti ſum quaſi deo
pleni.dininitate enim ſe eſſe plenos
ſimulant:a aſtntia quadam fraudu
lenta hominibns futnra coniectant
Huo autem genera dininatiõis ſũt
ars ⁊ furoꝛ. Incantatoꝛes autẽ dicti
ſunt qni artem verbis peragũt ario
li vocati ſunt ꝓpterea ꝙ circa aras
idoloꝛum,nefarias pꝛeces emittũt:
⁊ funeſta ſacriſicia offerunt:hiſqʒ ce
lebꝛitatibus demonum accipiũt re
lponſa:auruſpices nũcupantur qua
ſi hoꝛarum inſpectatoꝛes.dies enizʒ
hoꝛas in agendis negocijs operi⸗
buſqʒ cuſtodiũt:⁊ quid per ſingula
tempoꝛa obſernare debeathomo i

tendunt.hi etiam ext a pecundumin

ſpiciunt:⁊ ex eis futura pꝛedicũt:au⸗
gures ſunt qui volatus auium ⁊ vo
ces intendũt:aliaqʒ ſigna reruʒ vel

obſernationes impꝛoniſas homint

bus occurrentes ferunt.idem ſunt ⁊⸗
auſpices nam ⁊ auſpicia ſũt q̃ iter fa
ciẽteſobſeruãt.dicta ãt ſũt anſpicia
quaſi aniũ ſpicia:⁊ auguria qſi auiũ
garria.i.aniũ voceſ⁊ ligue:itẽ augn
rium quaſi auigeriuʒ quod anes g
runt. Huo ſunt autem genera auſpi
cioꝛum:vnum ad oculos:alterum
ad aures pertinens.ad ocnlos.ſ.vo
latus ad aures voxauiũ.phytoniſſe
a phytonio appollie dicti q; is anctoꝛ
fuerit dininandi.aſtrologi dicti ſunt
eo ꝙ in aſtris augurantur.genitalici
appellati ſunt pꝛopter natalicioꝛuzʒ
conſiderationes dierũ.geneſes eniʒ
hominum per. xij. celiſigna deſcri/
bunt. ſyderũqʒ curſus naſcentium
moꝛes actus ⁊ enentuſ pꝛedicere co
nantur.i.quis quali ſigno fnerit na⸗
tus:aut quẽ effectum habeat vite ꝗ
naſcitur:interpꝛetantur.bi ſunt qni
vnlgo mathematici vocantur:cu/
ius ſuperſtitionis genus conſtella/
tiones latini vocant.i.nationes ſide
rum qũo ſe habeant:cũ quiſqʒ naſci
tur. Mꝛimum autem genus.i.ſtella

rum interpꝛetes magi nuncupaban

tur:ſicut de his legitur in enangelio

qui natum chꝛiſtum anunciauerunt
poſtea hoc nomine ſoli mathema
tici dicti ſunt:cnius artis ſcientia vſ:
ad chꝛiſtum fnit conceſſa.vt chꝛi
o edito nemo ex inde natiuitatem

aglicuius de celo interpꝛetetur. hoꝛo

ſcopi dicti ꝙ hoꝛas natuitatis homi
num ſpeculentur diſſimili ⁊ dinerſo
fato. Sonilegiſunt qni ſub nomine
⁊c̃.vt ſupꝛa.Saliatoꝛes vocati ſunt

qui dum eis membꝛoꝛum quecunꝰ

qʒ partes ſalierint aliquid ſibi exin⸗

2

de pꝛoſperum ſen triſte ſigniſcari p

dicunt. Queriuur autem de natu⸗
ra demonuʒ cuius nature ſint:an ſu
tura pꝛeſcire valeant:vel quot mo⸗

dis futura pꝛenoſcãt.He bisitaſcri V

bit augu.in eodem libꝛo.

Onot modis demonesſutura pꝛe/
noſennt.

Ciendum eſt banc eſſe natu⸗

ram demonuʒz. vt aerij coꝛpo
ris ſenſu terrenoꝛum coꝛpoꝝ ſenluʒ

facile pꝛecedant: celeritate etiam

pꝛopter aerei coꝛpoꝛis ſuperioꝛem

mobilitatem non ſolum curſus qna
rũlibet rerũ vt hominum vel feraꝝ
verum etiam volains anium incõ/
parabiliter vicãt abꝰdnabꝰ rebꝰ q̃ʒ
tum ad aereum coꝛpus attinet pꝛe⸗
diti:hoc eſt acumine ſenſus ⁊ celeri/⸗
tate motus multo ante cogitata nũ
ciant que homines pꝛo ſenſus terre

ni tarditate mirentur acceſſit etiam

demonibus per tam longum tem/
pus qno eoꝛum vita pꝛotenditur re

rum longe maioꝛ experientia quaz

poteſt hominibus pꝛopter bꝛeuita/
tem vite pꝛonenire ꝑ has efficatias
quas aerei coꝛpoꝛis naturaſoꝛita ẽ
non ſolum multa futura pꝛedicunt
demones:verum etiam multa faci
unt:que quoniam homines dicere
non poſſunt.aut facere eos dignos
quidam quibnus ſerniant:⁊ quibus
honoꝛes diuinos deferant arbitran/
tur:inſtigante maxime vicio curioſi
tatis pꝛopter amoꝛem felicitatis fal
ſe atqʒ terrene ⁊ excellentie tempo/
ralis. Nunc igitur quoniam de dini
natione demum qneſtio eſt. pꝛimnz

ſciendum eſt illos ea lerü⸗ pꝛenũ

ciare:que ipſi facturi ſunt.accipiunt
enim ſepe poteſtatem ⁊ moꝛbosim
mittere ⁊ ipſnʒ aerem viciãdo moꝛ

bidum reddere:a in peruerſis atqʒ

amatoꝛibus terrenoꝛum cõmodo/

rum malefacta lnadere de quoꝛum

monbꝰ certi lunt ꝙ ſint eis talia ſna
dentibus conſenſuri.ſnadent enim
eis miris ⁊ inuiſibilibns modis per
illam ſubtilitatem coꝛpoꝛa hbomi/
num non ſentientinm penetran
do:⁊ ſe cogitationibns eoꝛum per
quedam imaginaria viſa miſcẽdo

ſiue vigilantium ſine doꝛmientinm

aliquando autem non que ipſi fact

nnt:ſed que naturalibus ſignis ſutn

ra pꝛenoſcunt:que ſigna in bominũ
ſenſus venire non poſſunt:ante pꝛe

dicunt.neqʒ enim qꝛ pꝛenidet medi
cus que pꝛenidere neſcit hnins artis

ignarns:ideo tamen diuinns habẽ/

Auns eſt qnid autem mirum ſi quem

admodum ile coꝛpoꝛis humanipꝑ
turbata vel moꝛtificata temperie ſe

bonas ſen malas ſuturas pᷣnidet va
litndines.ſic demones in aeris affe
ctione ſibi notas nobisignotas:fu⸗

turas pꝛenident tempeſtates aliqus

do etiam hominum diſpoſitiões no

ſolum voce pꝛolatas:verum etiam

cogitatione conceptas:cuzʒ ſigna q̃
dam ex animo expꝛimuntur in coꝛ/
poꝛe tota facilitate perdiſcunt:atqʒ
bic etiam multa ſntura pꝛenunciant

b

◻MCogitation,b9.

ergo videtur ꝙ diae⸗
bolus nouit cogita⸗

tiones hominum.,53

contra ſolus des ſcit
occulta coꝛdium. vt
xxxij.di. erubeſcant.
ſed ipſe ſeipſum de

hoc coꝛigii.j.c. ꝓxi.

arbe
antrion
fone
ſia
ſonen
on
Prteron
Unmiun
Xnntin
Orl
ngece

toinn

fiütunan
ripo⸗
lanne
Gnſcent
jmmnli
mmune
tutoru.
n mon
tpon
Chtine
furn ſpp
Pleſone
ngl
Cuſareng
aun

—ãd„B-–Mbnre

riſs. fiateria

.

dicuntur hic charte l

quibus continentur ·

incantationes.

b N VDi dinina⸗
QA. aenronn do⸗

mos ſuas. m legeʒ
iſti concremantur h
ſlle in cuiꝰ domo hec
fiunt poſt publicatio
nem bonoꝛum in exi
Rum mittitur. vt. C.
de malefi. nulus.

e? NQn liceat. pꝛo
pter ſegetes.
nunquid ergo hic re

pꝛehenditur aſtrono
mia.nunquid ꝑ ven
tos ⁊ diſpoſtiões lu
ne licitum eſt ruſticis
conſiderare tempus
ſeminandi.⁊ medicis

tempoꝛa potionum ?

minutionũ.certe hec
non repꝛobantur ſ
illi repꝛobamur qui
credunt ineſſe neceſ⸗
ſitatem ſuperioꝛibuſ
vnde non eſt dicen⸗
dum ꝙ ſupioꝛa ſint
cauſa reruʒ licet ſint
ſigna rerum.

non poteſt inueniri.

xxvj.

alija videlicet miraquiiſta ditpoſ/

ta non no nerunt:fallũt.⁊ ſtndio fal
lendi ⁊ innidia voluntate qua hõi
num erroꝛe letantur. Sed ne apu
cultoꝛes ſuos pondus auctoꝛitatis
amittantid agunt: vt interpꝛetibꝰ

ſnis ſignoꝛũqʒ ſnuoꝛum coniectoꝛi⸗
bus culpa tribuatur quãdo ipſi de-

cepti fuerint vel mentii. noõönũqnaʒ

vero ipſi maligni ſpiritus ⁊ illuſo/

res hominum atqʒ ſalutis eoꝛnz in/
vaſoꝛes ſolent pꝛedicere defectum

culture ſue ⁊ idoloꝛum rninam qna

tenus pꝛeſcij videantur quid in ſin
gulis regnis aut locis venturum et

quid aduerſi ſue factioni continge/
re poſſit:q etiam illi qui gentiliũ
hiſtoꝛias legunt non ignoꝛant.quid
ergo mirum ſi iaʒ iminente templo

rum ⁊ ſimulacroꝛum enerſiõe quaʒ
pꝛophete dei ſummi tanto ante pꝛe

dixerunt:ſerapis demon alicui cul/
toꝛũ ſuoꝛuʒ hoc de pꝛoximo pꝛodit
vt ſnam quaſi dininationem rece⸗

dens vel ſugiens cõmendaret. ð

auntem hominum diſpoſitiones co⸗

gitatione conceptas per exterioꝛa ſi
gna: diabolus depꝛebendat non fir
maratione videtur appꝛobatum.
Ande idem augu.ait in libꝛo.ij.re

tractationum.
Quod ex coꝛpoꝛeis motibꝰ iternaſ

qanimi cogitationeſ diabolus depꝛe
bendat resg ocultiſſima eft.
Aodam loco dixi demones
liquando hominum diſpoſi
tiones non ſoluzʒ voce pꝛolatas: ve
rum etiam cogitatione conceptas:
cum ſigna quedam ex animo expꝛi
muntur:in coꝛpoꝛe tota lacilitate ꝑ
diſcere.rem dixi occultiſſimam an⸗
dacioꝛi aſſertione quã debui. naz ꝑ
venire iſta ad noticiam demonum
per nonnulla etiam experimẽta cõ
pertum eſt.ſed vtrum quedã ſigna
dentur ex coꝛpoꝛe cogitantinʒz ulis
ſenſibilia nos autem latẽtia:an alia

vi ſpirituali iſta cognoſcãt:aut diffi

cillime poteſt ab hominibꝰ:ant oĩo

AVog autem ſoꝛilegi ⁊2 di
nint ſi ceſſare noluerit ex/
cõmunicandi ſunt ratiõe
nauctonitate pꝛobat. Eſt
enim quoddam genus culture ido/
loꝛum ex demonum conſultationi

bus ſntura pꝛedicere.ſicut enĩi ana-

ant auarus:aut idolis ſerniens: cnʒ
einſmodi nec cibum ſũme.inc eti

am in decre.gre.iunioꝛis legitur.
Enaibema ſit qni ariolos vel incan
tatoꝛes obſeruat.
B Igs bariolos anruſpices vel
icantatoꝛes obſernanerit:aut
filaterijs eoꝛum vſus fueri:anaibe
ma ſit. Nem ex concilio anquirita⸗
Quinquennio peniteat qui diuina/
tioneg exvetit. .
0O. Vi diuinatiões expetũt ⁊ mo
. rem gentilium ſuble quuntur:
vel in domos ſnas hninſmoi hoieiſ
introducunt exqutrendi aliquid ar
te magica:aut expiandi cauſa ſub re
gula quinquẽnij iaceant ſᷣm gradꝰ
penitentie diffnios. Item ex cõ
cilio martini papee.
Elemenia colere lune ant ſtellarnzʒ
curſusin ſuis operibus chriſtiams
ſernare non licet.
On liceat chꝛiſtiãis tenere tra
Editiones gentilium obſerua/
re ⁊ colere elemẽta aut lune aut ſte/
larum curſus:ant inanẽ ſignoꝝ fal
laciam pꝛo domo facienda:vel pꝛo

pter ſegetes vel arboꝛes plãtãdas:
vel coniugia ſocianda.ſcriptum eſt

enim:omnia que facietis ant i ver/

ccx liiij
₰ J quis epiſeopus./

conſuluiſie. nota pꝛo
ſolo conſilio debere puniri
ſine faciat artem ſiue non.
ſic pꝛo ſola vocatione puni
tur qui vocat dericuz ad iu
dicium imperatoꝛis. vt.xi.
F Suſpenſug.i.depoſiiꝰ
patet per ſequentii.

e

1

—

wolle 3

bo aut in opere omniai nomine do

mini noſtri ieſn chriſti ſacite: grati/
as agentes deo.nec in collectiõibuſ
herbarnz que medicinales ſunt: ali
quas incantationes liceat attende⸗
re niſi iantum cum ſymbulo diuino
aut oꝛatione dominica vt tantum
dDeus creatoꝛ ommium 2? dominus
honoꝛetur.ſi quis antem paganoꝝ
conſueiudinem ſequens dininos et
ſoꝛtilegos in domum ſuam introdu
xerit quaſi vt malum foꝛas mittant
aut maleſicia inueniant: vel luſtra
tiones paganoꝛum faciant: quinq;
annis pemitentiam agãt: mulieribꝰ
ano acb mianie non liceat in ſuis
laneficijs vanitatem obſernare:ſed
deum innocent adiutoꝛem:qni eis
ſapientiam extendi donan it.
tem ex concilio laodicenſi capi⸗
tnlo. xxxr.
Sacris officiijs dediti magi vel icã
taloꝛes non fiant.
D On opouet ſacris officijs de⸗
duos vel clericos magos aut
incantatoles exiſtere:aut facere ſila
teria que animarum ſuarum vincn

rus:qꝛ cultum deo debitum nũmo,, la pꝛobantur bos antem qni talibꝰ

impendit: idoloꝛmm cultoꝛ ab apo
ſtolo nominatur ſic ülli qni jutnra: q

ex dei oꝛaculo nonnunquã renuela⸗
ta inueniuntur:vel demonum con/⸗

ſultatione: vel quibuſlibet pꝛeſtigiji
inenire laboꝛãt diuinitatis inra erea
turis aitribnunt. futura enim pꝛeſci /
re ſolius dei eſt:qui in ſui cõtempla

.

.

rebus vtũtur pꝛoijci ab eccleſia inſi
ſimus. Item ex cõcilio toletano.
iiij.c.xxr.
HNonoꝛe pꝛiuetur epiſcopus velpᷣ/
ſbyter qui magos vel aurnſpices
confn ant.

JIquis epiſcopus aut pꝛeſbiter
vVvel diaconus vel quilibet de

tione etiam angelos illa pꝛeſcire fa/ oꝛdinibus clericoꝛũ auruſpices ant

cit.vnde Yaias aiſ:pꝛioꝛa ⁊ noniſſi
ma annũciate mihi ⁊ dica dij eſti
cultoꝛes vero idolo:um a ſidelin,ʒ

cëmunione ſeparandi ſunt. vnde in,

incantatoꝛes ant bariolos:aut cer/

te augures vel ſoilegos:vel qni/p
ſiteniur artem magicaʒ aut aliquos
eoꝛum ſimilia exercentes ↄſuiuiſſe

epiſtola ad coꝛinthios apoſtolꝰait fuerit depꝛebenſus ab bonoꝛe digni

ſi quis frater nominatur ſoꝛnicatoꝛ: tatis ſue ſuſpenſus monaſterij curaʒ

*A Liquanti. vel doce⸗

re.nam ſimilis eſt cul
ps pꝛobibita diſcere 2 doce
re.vt. C. de maleſi.culpa et
mulia ſunt que melius eſt
neſcire ᷓ ſcire. xxx viij. di. ;
nis. contrarium eſt. C. he
reti.quicunqʒ.vltra mediũ.

vbi dicitur ꝙ ille qui illicita

docet vel depoꝛtatur vel pu
nitur vltimo ſupplicio. di⸗
ſcipuli vero puniuntur.x.li
bꝛis auri.ſed ibiloquitur de
bis qui diſcendi cauſa vene
runt non tamen didicerunt
Nem contrariuʒ eſt. xxx vij.
di. qui de menſa. ſed iſlli di⸗
ſcebant non vt ſequerẽtur
ea ſed vt aliis per eã poſſẽt
obuiare. xxx vij. di. legimꝰ.

Can.

excipiat: ibiqʒ penitentle perpetue
deditus ſcelns ad miſſum lacrilegij
ſoluat. Item ex cõcilio agathẽſ.
c. xxxviil.
Be bis qni augurijs ? dininationi/
bus ſtudent:. .
B A Ziquanti clerici ſine laici ſin⸗
Agdent angurijs ⁊ ſub nomine ſi⸗/
cte religionis per eas quas ſanctoꝝ
patrum ſoꝛtes vocani diuinationis
lcientiam pꝛofitentur: aut quarũcũ
qʒ ſcripturarum inſpectione futura
pꝛomittunt hic q cuʒ clericꝰ ant lai/
cus detectus fnerit vel conſulere vlł
docereab eccleſia habeatur exira
nens. Item leo.iiij. epiſcopis. bꝛi
taneee.
SoiS nibil alind quam dininatio 7

Ces dtaigtin malentelan eſſeveceritenn.
Aicatis vel diiudicatis Ois quibus euncta vos ve⸗
eEruenit. ſtris dſſcriatis pꝛonicijs quas

4 So quis: clericus.

patreſdamnauerũt: nibi alind qna
diuinationes ⁊ maleſicia eſſe decer
nimus.quaobꝛem volumsillas oi
no damnari ⁊ inter chꝛiſtianos vl⸗
ta nolumus nominari:⁊ ne exerce
antur:anathematis interdicio pꝛo/⸗
hblibemus. Itez grego. badriano.

ran.
Incantatoꝛeſſon ilegos: velnt chꝛi
ſti inimicos inſequi ôpoꝛtet.
Drnenttac nos ꝙ; quoſdam
iincantato:es atqʒ ſoꝛtilegos
fucris inſecutus:⁊ oĩo noobis ſollici
tudinem ʒeluq m tuum gratuz fnil
ſe cognoic as.ſtudij enim tui ſit ſol⸗
licite querere ⁊ quoſcũqʒ buiuſmo
di chriſti inimieos inueneris diſtri⸗
cta vltione coꝛrigere. Iez ex cõ
clilio aurelianen.
Erxrcomunicetur clericns möachꝰ?
laicus dininationes vel auguria vł

ſotes ſecnungs.

Iquis clericus mõachꝰ vel
ſecularis dininationes vel an
guria crediderit obſeruãda:vel ſoꝛ
tes quas metiuntur eſſe ſanctoꝛum
quibnſcunqʒ; putanerint intimãdaſ
cum his qni eis crediderit ab eccle
ſie cõione pellantur. Item greg.
Kontra lacrilegos idoloꝛum culto
res cnſtodia paſtoꝛalis inniguet.
N¶PBOntraidoloꝛum enltoꝛes vel
aurnuſpices atqʒ ſoꝛilegos fra
ternitatem tnam vehementius pa⸗
ſtoꝛali hoꝛtamur inigilare cnſtodia
ꝓſi emendare ſe a talibns nolle re
per eria:ſi ſerui ſunt verberibns vo
lumns caſtigari:ſi vero liberi inclu
fſione digni diſtrictãqʒ; ſunt in penaʒ
dDirigendi. ARem ex concilio car)
thaginenſi.c.xxrr.
Ab eccleſia ſeparetur:augurijs ⁊ in
cantationibns deſerniens.
AUgnriis ⁊ incantationibus ſer
Anientem ſimiliter udaicis ſuꝑ/
ſtitionibus vel fertiſs inberentem a
conuentu eccleſie ſeparandum pꝛe/
cipimus. Iem ex concilio aqui/
renſi. c. pꝛim.
Soxꝛtilegam 2 magicam artem epi⸗
ſcopi oibꝰ modis enmiare ſindeat.
Piſcopi eoꝛũqʒ miniſtri om
mnmnbus modis elaboꝛare ſtude

ant: vt pernicioſam a zäbuloinn? e

tã ſonilegam ⁊ magicã artẽ ex paꝝ ¶ver beribus. cü̃
rochijs ſnis penitus eradicẽt. ⁊ ſi ali bie ſon baur epiſco⸗
quem virum ant mulierẽ buiuſce/ bis erber ſien
modi ſceleris ſectatoꝛem inneniunt eccleſaſticu eſſe Nieg

turpiter de boneſtatũ de parochij Merns verdettiu⸗

ſuis deijciaut.ait enim apoſtolꝰ he⸗

n Der . caſtigare.vt.xxiij.q.
reticum hominem poſt pumꝗ ?⁊ ſey v.c.i. itez patet bic ꝙ
cundam conectionem denita:ſciẽ's epiſcopus poteſt in
qꝛſubnerſus eſt ⁊is etiam qui eiuſ-· carcere mittere reos.
moch eſt. ſubnerſi ſunt ⁊ a diabolo Itez bẽs hic alio
captiui tenentur: qni relicto crearo mõò puni nobilis m̃
re ſuo diaboli ſuffragia quernnt ⁊ iõ ignobilis. vt. xriiſj.

Hntra idolox.

—

a tali peſte debet mundari ſancta ec qi qui contra.xiſiq.

cleſia.illud etiam non eſt obmitten 7. Wlcoptectug.

dum ꝙ quedam ſcelerate mulieres

n g. 4 dere yvinamii.vti⸗
retro poſt ſathanam cõnerſe demo⸗ nam non plures. ſi⸗
num illunſionibus ⁊? fantaſmatibus miüls erpoſitio eſt,i
ſeducte: credunt ſe ⁊ pꝛoſitenturcu,ʒ q.iduces.
diana nocturnis hoꝛis dea pagano g9 Sec in coꝛpoꝛe.
rum:vel cum berodiade: vel cũ in i.coꝛpoꝛeo ſenſu per
numera multitudine mulierum eg cipd.

tare ſuper quaſdam beſtias:⁊ mul⸗
tarum terrarum ſpacia intẽpeſte no
ctis ſilentio pertranſire:eiuſqʒ iuſſio
nibus obedire velut dñie ⁊ certis no
ctibus ad eins ſeruitinʒ euocari: ſed
vtinamhe ſole in perſidia ſua periſ
ſent ⁊ non multos ſecum ad inſideli

tatis interitum pertraxiſſent. nam⸗
innumera multitudo hac falſa opi⸗

nione decepta:bec vera eſſe credũt

⁊ credendo a recta fſide deuiant ⁊ er

roꝛe paganoꝛum inuolunntur:cnm

aliquid diuinitatis ant numinis ex/
tra vnum deum arbitrantur. qua p
pter ſacerdotes per eccleſias ſibi cõ
muiſſas populo dei omn i inſtantia p
icare debent vt nonerint bec om/
nino falſa eſſe:⁊ nõ a dinio ſed a ma
ligno ſpiritu talia fantaſmata menti
bus fidelium irrogari arbitramur.
ſi quidem ipſe ſathanas qni traſſigu
rat ſe in angelum lucis cum menteʒ
cniuſog mnlieris ceperit ⁊ banc
p iſidelitatẽ ſibi ſubiuganerit:illico
trãſfoꝛmat ſe ĩ dinerſarũ ſpẽs ꝑſona
ruz atqʒ ſiłliiudies 1 mẽtẽ quâ capti

nam tenet in ſommijs deludẽs mõ
leta mõ triſtia:mõ cognitas mõ ĩco

gnitas perſonas oſtendens per que
qʒ denia deducit.⁊ cũ ſolus ſpiritus
oc patitur:inſideliſ hoc non in aio
ſed incoꝛpoꝛesenenire opinatur. ꝗs
enim in ſomnijs ⁊ nocturnis viſioni
bus non extra ſeipſum deducitur: ?
multa videt doꝛmièdo que nũquã
vigilando viderat quis vero tam
ſtultus 2 hebeiſit ꝗ hec omnia queĩ
ſolo ſpiritn finnt:etiam i coꝛpoꝛe ac
cidere arbitretur:cum eʒechiel pꝛo
pheta viſiones dñi in ſp:nõ in coꝛ/

poꝛe vidit ⁊ audiuit:ſicut ipſe ſtatiʒ.

inquit: fni in ſpiritu. 2 paulus nõ an
det dicere ſe raptum in coꝛpoꝛe:oĩ⸗
bus itaqʒ publice annanciandum ẽ
ꝓꝓ qni talia credit ⁊ his ſimilia ſide,ʒ
erckier qui rectam ſidem non ha/

et:hic ñ ẽ eius ſedillius in queʒcte

dit.i. diaboli.nam de domino nr̃o
ſcriptuʒ eſt. omnia per ipᷣm facta ſũt
cc.quiſqs ergo credit poſſe fieri ali⸗
gquam creaturam aut in melius aut
in deterins immutari:aut traſfoꝛma

End
ni

Uin

iet gun
ſi
cpvmm

an fen

nitſin
nt: in
ncaur

ehie

thnn

ſe di

gentg

=

Cher,

S.

n

ſore

von

NSn
Betlaed
Nr.
r
I .
den
mu
Nn
tocte

1

00 Dicunq. dolo

ris.niſi fone iõ
faciat quia eccleſia
ſua ſpoliaturvt illud
.in ſignum meroꝛis
faciat ſicut quidam
ponũt ſpinas ſuper

gAgltare: ſicut etiam

denudatur altare in
paſſione domini in
ſignum triſticie.

lo

xxvj.

riin aliam ſpeciem vel in aliaz ſimi

litudinem: niſi ab ipſo creatoꝛe qui

omnia fecit ⁊ per queʒ omnia facta
ſunt pꝛoculdubio inſidelis eſt ⁊ pa⸗
gano deterioꝛ. nõnulli inueniuntur

qui interno liuoꝛe permoti in perni

ciem ſuoꝛum inimicoꝛum altaria ſa
cris veſtibus exiiimaut veſte lugu:
bꝛi accigũt:vel ↄſueta luminarioꝛũ
obſequia eccleſijs dei ſubtrahũt vel
miſſam pꝛo requie defunctoꝛum ꝓ
mulgatam pꝛo viuis celebꝛant ho/
minibus quoꝛum omnium maleſi⸗
cia nequiſſima:toletanũ concilium
cõdemnat dicens.
Abijciatur ſacerdoſqui huiuſcemo
di maleſicijs operà dedit.
VUVicunqʒ ſacerdotuz vel alio
rum miniſtroꝛum deiceps cã
doloꝛisꝰ*cuiuſlibet permotuſ:aut al
tare veſtibus ſacris exuere pꝛeſlum/
pſerit:aut qualibet alia lugubꝛi ve/
ſte accinxerit:ſen etiam conineta lu
minarioꝛum obſequia de tẽplo dei
ſubtraxerit ⁊ extingui pꝛeceperit: ſi
eũ antea vere penitudinis coꝛã me/⸗
tropolitano ſatiſfactio non purga⸗
nerit loci ſui dignitate ſe nouerit et
honoꝛe pꝛiuari:illis pꝛoculdubio ꝑ
ſonis ab hac vltionũ ſententia ſepa
ratis:que aut contaminationeʒ ſan
ctoꝛum oꝛdinum vel ſubuerſionem
ſancte ſidei metuentes:ant hoſtilita
tem vel obſidionem perferẽtes:ſen
etiam diuinoꝛum iudicioꝛum ſentẽ/
tiam metuentes feciſſe contigerit:in
quoꝛum facto plus humilitas qua
deus placatur quam interni liuoꝛis
Doloſitas declaratur.pleriqʒ etiam
ſacerdotum ſanciati immicitie dolo
miſſam pꝛo requie defunctoꝛum ꝓ
mulgatam fallaci voto ꝓ viuis ſin
dent celebꝛare hominibus: vt is/ꝓ
quo ipſum offertur ſacriſicinʒ: moꝛ
tis incurrat periculum. pꝛoinde no/
ſtre elegit vnanimitatis conuentus
vt ſi quis deincepſtalia perpetraſſe
fuerit detectus a pꝛopꝛij deponatur
oꝛdinis gradu.⁊ tam ipſe ſacerdos
quam etiam ille qui eum ad talia ꝑ
agenda incitaſſe perpenditur: exilij
perpetni ergaſtulo relegennr. ex
pꝛemiſſis auctoꝛitatibus colligitur
ꝙ arioli haruſpices incantatoꝛes 2
ſoꝛtilegi:atqʒ ceteri huiꝰ ſectatoꝛes
ab eccleſia ſunt eliminandi.⁊ niſi re
ſipuerint perpetuo excõmunican⸗
di.ſed quod in vltimo aquienñ capi
tulo ea que finnt per incantatoꝛes:
non in coꝛpoꝛe ſed in ſpiritu fieri di /
cuntur. Auguſti.in libꝛo de ciuitate
dei idez videtur aſſerere ita dicens.
Que magoꝛum pꝛeſtigijs ſiunt:nõ
vera ſed fantaſtica eſſe pꝛobantur.
D Ec mirum de magoꝛum pꝛe

ſtigijs:quoꝛum in tantum pꝛo/
diere maleſicioꝝ artes: vt etiõ moyp

ſi in illis ſignis reſiſterẽtvertẽtes vir
gas i dracones:aquam in langninẽ
dieantur.in gentilium etiaʒ libꝛis le
gitur:q quedam maga circe ſocios
vlixis mutauerit in beſtias.Legirur
etiam de ſacriſicio quod archades

deo ſuo lieo imolabant: ex quo qui

⁊ credunt mendacio:iuxta pauli ſen

ccxIv

cunqʒ ſumerent:in beſtiaꝝ ſoꝛmas bᷣ Gatiſſactio. ar. ſt ali⸗

conuerterentur.ſed hec omnia ma/
gicis pꝛeſtigijs potius fingebantur
quã rerũ veritate complerentur:vt

ergo ipſi erroꝛes ignoꝛantibus ma⸗

niteſti ſiant:de eoꝛum pꝛopꝛietate at
qʒ inuentonbus iuxta traditionem
maioꝛum patrũ dicere congruũ ar
bitramur.magi ſunt quni vulgo ma/
leſici ob ſacinoꝝ magnitudinem nũ

cupantur bhi ſunt qui pmiſin dei ele.

menta cõcutiunt:turbant mẽtes ho
minum minus conſidentiuzʒ in deo
ac ſine vllo veneni hanſtn violẽtia
tantum carminis interemunt.vnde
lucanus mẽs hauſti nulla ſanie poli
luta veneni incantata perit.demo⸗
nibus enim accitis audent ventila/
re:vt quoſcunqʒ ſuos perimat ma
lis artibus inimicos.hi etiaʒ ſangni
ne vtuntur:⁊ victimis ſepe contin⸗
gunt monuoꝛum coꝛpo:a. Hyro⸗/
mantici ſunt quoꝛum pꝛecantatio/
nibus videntur reſuſcitari moꝛtni:
dininare ⁊ ad interrogata reſponde
re.nigro enim grece laune moꝛtnꝰ
mancio diuinatio nuncupatur: ad
quos ſuſcitandos cadaueri ſangnis
adijcitur.nam amare ſanguineʒ de
mones dicuntur ideoqʒ quotienſcũ
qʒ nigromãtia ſit cruoꝛ aque miſcet᷑
vt coloꝛe ſanguinis facilins pꝛono/
centur. Nydromantici ab aqua di/
cti.eſt enim hydromantia in aquaꝝ
inſpectione vmbꝛas demonuʒz euo
care:⁊ imagineas ludiſicatiões eoꝝ
videre ibiqʒ ab eis aliqua andire:

vbi adbibito ſangnine etiaʒ inferos

perhibentur ſuſcitare.⁊ iſra.Ad hec
omnia ſupꝛadicta pertinent ligatu/
re execrabilium remedioꝛũ que ars
non cõmendat medicoꝛum:len in pᷣ
catatiombus ſen i characteribns ſu
ſpendendis arqʒ ligandis in quibns

omnibus ars demonum eſt ex qua

dam peſtiſera ſocietate bominnʒ 2

angeloꝛum malo:um exoꝛa. vnde

hec cuncta vitanda ſunt chꝛiſtiano
2 omnmi penitus execratione repn

dianda atqʒ dananda. anguria aũt

ſunt auium Hec aũt phryges pꝛimi
innenerunt.pꝛeſtigiũ vero mercuri
us dicitur pꝛimo inueniſſe. dictum ẽ
aũt pꝛeſtigiũ quod pꝛeſtri gat aciẽ
ocnuloꝛum Arnſpicine artẽ pꝛimus
betruſcis tradidiſſe dicitur quidam
tages.hic ex animis aruſpicinam di
ctauit:⁊ poſtea non apparnit.nãꝗ di
citur fabuloſe arante quodam ruſti
co ex glebis exiluiſſe:⁊ arnſpicinam
Dictaſſe:qua die moꝛtuus eſt.quos
libꝛos romani ex betrnſca lingna in
pꝛopꝛiam mutauerũt.his ergo poꝛ
tentis per diaboloꝛum fallaciam il
id impudenter appetunt ſcire quod
nulla ratione competit eis inneſti/
gare:hec poteſtas imundis ſpiriti/
busideo datur:vt peruerſos ſibi ap
tent:hoc eſt pꝛauos bomines ſedu⸗
cant:illos.ſ.qni ſpernunt veritateʒ

Indiuur curioſitas humana quãdo

tentiam. ſanam doctrinam non fe⸗
runtſed ad ſua deſideria coacerua

quis ſatiſfecerit de crimine
vel inde egerit penitentiam
gmplius non poſſit accuſa
ri:licet ſit publicum crimen
vt notalur.xxxiij.q.ij.ãmo⸗
nere.io.
LEc mjrum.ac ſi non
Aſattractus. quia aban
gelo fuit nunciata natiui⸗
tas eius. V

2 aehene⸗⸗K

4 NPermanet. vt. 5 xxv. bunt ſibi magiſtros pmrientes an/ diabolo ante occaſum moꝛtem coꝛ b. Tinulis. ſ. argu .
1

di. qualis. ribus:⁊ a veritate ꝗqdẽ auditũ aner poꝛis pꝛeuidere:cum ſigna quedaz mentis. io.
tent. ad fabnlas autem conuerten,/ ſoleant apparere moꝛturis:quippe ”
tur:onerati peccatis ducẽtur variſss a quibus dei pꝛotectio qnota vide- inn
deſiderijsſemper diſcentes nunquà cur:quanto magis adiabolo:qunem· 4 eſmmn
ad ſcientie veritatem peruenientes angelica poreſtate ſublimẽ pꝛopbe mnnnn
qnẽadmodum autem iãnes⁊ ma/ tnica oꝛacula fuiſſe teſtantur. ð cnins nin
bꝛes reſtiterunt moyvſi:ita ⁊ iſti reſi.· magnitndine apoſtoluſ ait.an igno nnin⸗
ſtũt veritati.homines coꝛupun mẽ ratis altitudinem ſathane:quid mi⸗ nunn
te repꝛobi circa fidem ſed vlira nõ rum ergoſi iminentem pꝛope moꝛ iiie
pꝛoſicient.inſipientia eoꝛum mani⸗ tem potuit pꝛenidere:cuʒ hoc ſitvn un
ſeſta erit ommbus ſicnt? illoꝛuz ſn defallit:⁊ ſe i dei poteſtate vult ado urpeſn
it nec ideo quiſqnã credere dʒ quof rari.nam tanta hebitudine demens Ctrne,
libet magicil artibns aliquid facere effectus eſt ſaul:vt ad phytoniſſam herie⸗
poſſe ſine permiſſu dei: qui omnia conſugeret.depꝛanatus enim cauſa uniu
AIne ſiunt:ant iuſto indicio facit: aut peccati ad hoc ſe contnlit quod dã Gnt
permiſſu ſuo ita fieri ſinit:q; pꝛedicti nanerat.ſed ſi qnis pꝛopter biſtoniã lene
magi leguntur ſimilia feciſſe moyſi ea que verbiſ expꝛeſſa ſunt putet nõ ſrrl
qui virgam ſnam pꝛoiecit: conuer pꝛetermittenda ne ratio hiſtoꝛie ina ſlar
ſa eſt in draconem.pꝛoiecerũtqʒ ſin nis ſit recte ſacit quidẽ:ſi tamẽ iſtud itnen
guli virgas ſuas ⁊ cõnerie ſunti dra minnme ad veriratione rapiat: ſed ſennben
cones:ſed deuorauit virga aarõ vix· ad viſum ⁊ ad intellectum ſaulis ne inſe
gas eoꝛum.non enim fuerunt crea/ qʒ enim repꝛobus factus bonum in uu
toꝛes draconum:nec magi nec an/, tellectum poterat habere.hiſtoꝛicꝰ n
geli quibus miniſtris ila operaban enim mentem ſanliis ⁊ ſtatũ ſamne imn
tur.inſunt enim rebus coꝛpoꝛeiſper/ lis deſcribit ⁊ ea que dicta ⁊ viſa ſũt .— noel
omnia elementa quedam occulte expꝛimens pꝛetermittens ſi vera an nund
ſeminarie rationcs:quibns cum da falla ſit. qni aitaudiens in quo habi rnr
ta fuerint opnoꝛtunitas tempoꝛalis cLu eſſet excitatuſ:intellexit ĩiquit hũc —
atqʒ canſalis pꝛoꝛumpũt in ſpecies ſamnelem eſſe:quid intellexerit ret ictde
debitaſſuis mõis ⁊ finibꝰ.a ſic nõ di culit.⁊ quia non bene intellexit con⸗ Mli
cuntur angeli qui iſta faciunt anima tra ſcripturam alium adoꝛaun anã finſne
lium creatoꝛes:ſicut nec agricoleſe denum:⁊ pntans ſamneleʒ adoꝛanit ufüm
getuʒz vel quoꝛumennqʒ in terra gi diabolum:vt fructum fallacie ſue MnKſaeln
gnentiuzʒ creacoꝛes dicẽdi ſunt:quã baberet ſathanas.ad boc enim niti “ uplm
nis nonerint pꝛebere quaſdam vii tur vt adoꝛetur qnaſi dens.ſi enim Pungi
biles oppoꝛtunitates ⁊ canſas vt il ſamnel illi vere apparniſſet: nõ vti/ icau
la naſcantur:quod aũt iſti faciũt vi· qʒ vir iuſtus permiſiſſetſe adoꝛari: ſund
ſihiliter:hoc illiin viſibiliter:deꝰ ve qui pꝛedicauerat dominum ſolum utrl
ro ſolus vnns eſt creatoꝛ:qui can,- eſſe adoꝛandũ:⁊ quomodo homo Z uti
ſas ipſas ⁊ ſeminarias ratiões reb?ꝰ dei qui cum abꝛaã in refrigerio erat mde
imnſernit.pꝛeterea quidam querẽduz diceret ad virum peſt lentie dign1unz üne
putant qũo icriptura narrat phyto. æardoꝛe iehenne:cras mecum eris. Pgiu
niſſam pꝛophetam ſnſcitaſſe ad col pis dnobus titulis ſubtilitateʒ fal ninn
loqnium ſanlis impijſſimi regs.ſi lacie ſne pꝛodidit ĩpꝛonidus ſatha⸗ haſn
phytonica dininatio erroꝛi magice nas:quia ⁊ adoꝛari ſe pꝑmiſit ſub hba Ed
artis depntanda fit quibus ita repõ bitu ? nomine ſamuelis contra legẽ in
deri poteſt:indignum omnino faci· ⁊ virum peccatis pꝛeſſum cnm ma 4 G
nus eſſe ſi ᷣm verba hiſtoꝛie cõmo ſe diſt antia peccatoꝛum⁊ iunſtoꝝ io 4
detur aſſenſus.quomodo enim po tcum ſamnele iuſtiſſimo:ſnturum ime
terat ſieri: vt arte magica attrabere mentitns eſt. verum poteſt dici ve/ mi
tur vir a natinitate ſanctus ⁊ operi , rum poteſt videri ſi de ſamuelis no ſer
bus vite inſtus:at ſi non attractus ꝭ mine taceatur:quis ſaunl cum diabo cca
conceſſit:qnod vtrunqʒ ð iuſto cere lo futurus erat. ad eum emm tranſ⸗ fpe
dere adnerſum eſt.nullum enim ſun migranit quem adoꝛanit.ſemper er ple
fragium habet iuſticia ſi attractues go diabolus ſub velamine latens ꝓ mlaf
ant volnntarins cõſenſus amiſit me dit ſe dum ea confingit que bereant un
rituzʒ ſpiritnale: qnod poſitus in car perſonis per quas fallere nititur. ſi Pn
ne qneſierat quod valde abſurdu, autem quilibet opponit ⁊ dicit:quo MRD ar
eſt:quia qui hinc inſtus recedit per· modo vel quando eneniunt aliqua ini
maneriſtns pono hoc pꝛeſtigium qpue illi diuini pꝛedicunt futura aut DMUD ren
ſathane qno vt plurimos fallat:etii quomodo poſſũt egris pꝛebere me Meft
bonos habere in poteſtate ſe confn. xſdelam: ant ſanis imittere egritudi/ tuln,
git qnod apoſtolus iter cetera oſtẽ nem ſi aliquid ꝓpꝛie virtutis ac po Vuulin
dit dicens ipſe ſathanas trãſſigurat teſtatis non babeàt:hoc a nobis re la
ſe in angelum lucis:vt enim erroꝛeʒ cipiat reſponſum:q ideo quiſqʒ nõ B hii
ſaceret:in qno gloꝛiſcaretur in hba- debet eis credere: quia aliquando L unm
beiln viri inſti 1 nomine ſe ſuboꝛma/ eueniunt que pꝛedicunt aut ſanare ulen
al ſpen nit.vt nihil pꝛoſicere ſpecies quam vigdentur lãgnidos aut ledere ſanoſ n
dvzbtedicebant dei cultoubꝗ mentire· gnia boc permiſſu dei fit vt ipſi qui DSü

tur:quando binc exeũtes inſtos ſin boc audiunt vel vident pꝛobentur
xit i ſua eſſe poteſtate. Sʒ hoc quo ⁊ appareãt quali fide ſint vel deno
da fallit ꝙ de moꝛte ſaul ⁊ ſilij eis tione erga denm.ſicut in denterono
non ſit mientitns:quaſi magnum ſit mio legitur:moyſes ex verbo dei

K ab epi
Kopo.cer
iuiuuz eſt
ligataʒ a maioꝛi non
igern minoꝛ abſol⸗

—

uere. vt. xxi. di. infe⸗

rioꝛ.⁊ er de elec. inno
tuit. niſi in articulo
moꝛtis. vt ex de ſen.
excõ. non dubiñ. ma
giſter tamen largiuſ
pꝛoſequitur queſtio⸗
nez. an pel byter poſ
ſit reconciliare peni⸗
