nalem cõmirxtionẽ.ſicut patet ex eo ꝙ etiaʒ poſt diluuiũ eiſdem verbis
vſus eſt dñs ad Moe ⁊ filios eius iam pꝛidem vroꝛatos.Fuit etiã ma⸗
mimoniũ ſecũdo inſtitutum poſt peccatum ad remediũ vi vitaret᷑ foꝛni
catio.vt.xxxij.q.ij.S.his ita.Cauſe aũt matrimonij qued ſunt ꝑ quas
ctrabit᷑ matrimonin.vt ſpõſalia ⁊ cõſenſus.quedã pꝛopter quas.⁊ ex
bis quedã ſunt pꝛincipales.vt vitatio foꝛnicationis. ſuſceptio ſobolis.
alie ſetundarie que ſunt multe.vt pulchritudo femine.diuitie amicoꝝ

copia. patis reſoꝛmatio. Gona matrimonij ſũt tria. fides. pꝛoles. ſacra
mentũ j.e. q. ij. omne. Impedimenta matrimonij ſunt.xv.ſ.votũ.oꝛdo
habitus.diſpar cultus.erroꝛ ꝑſone.erroꝛ conditionis.cognatio.ligatio

publice honeſtatis iuſticia enoꝛmitas delicn. impoſſibiltas coeundi.
tempus feriax.interdictũ eccleſte.coaciio etas.ſuroꝛ.io.verũtamẽ que
dam ex bis impediũt ↄtrabendũ ſed nõ cõtractum dirimũi.vt.j. dicet᷑.

Vod vouentes.hic intitulatur queſtio pꝛima qua queritur.

an teneat matrimoniũ a vonẽte ↄtractũ.⁊ ꝙ non teneat pꝛo⸗
batur vſqʒ ad.S.his anctoꝛitatibꝰ.poſtea allegat in ↄtrarium
vſaʒ ad..vlti.⁊ hac contrarietatẽ ſoluit ſatis bene.õ.xx vij.di.s.vl.ꝙ
valʒ.pꝛima.c.ĩtelligant᷑ de voto ſolẽni.alia de ſimplici.ar.extra ꝗ cleri.
vel vo.meminimus.j.e.c.i.vbi dicit᷑ ⁊ veſte laicali.ſub teſtimonio epi⸗
ſcopi.H.dicit ꝙ non rerertan votuʒ ſit ſimpler an ſolẽne.quia vxrum
q; dirimit matrimoniũ.ſolẽnitates eniʒ ipſe nõ ſunt de ſubſtãtia voti.

ccxlviij

ſed hoc refert.an ſit votũ ſimplex an ſolẽne.qꝛ vtrũqʒ dirimit matrimonium
ſolẽnitates enim ipſe non ſunt de ſubſtantia voti.ſed hoc refert an ſit votuʒ
de pñti ci ſolenitate ſiue ſine ula.vt voneo continentiã bocimpedit ⁊ dirimit
ſc intelligi bec.c.pꝛima vſqʒ ad.c.nuptiax.an ſii de futuro quod imp:o
ppe dicitur votu.i.quedam pꝛomiſſio de futuro voto emutendo.vt ſi dico.

minibus:ani tempoꝛa rernʒ agen/

darum a mathematicis accipiunt.
Jaʒ vero ne aliquid inchoetur:ant
ediſicioꝛum:aut hniuſmodi quoꝛũ
libet operum diebus quos egyptia
cos vocant:ſepe etiam nos mone/⸗
re non dubitant. Item bierony⸗/
mus. B
Sine incantatione herbas vel pe⸗
tras licet babere. —
O Emonium ſubſtinentibꝰ:licz
petras vel herbas habere ſi⸗
ne inc antatione.

Uidam votuʒz

caſtitatis* ha/
bẽs deſponſa.
nit ſibi vxoꝛeʒ
illa pꝛioꝛi con
ditiom renũci
ans tranſtulit
ſe ad alium et
nupfit illi.ille cni pꝛiꝰ deſponſata fu
erat repeuit eꝗ bic pꝛimũ q̃rit᷑ an cõ
ingi poſſit eẽ iter vouẽtes.Secun
do an uceat ſpõſe a ſpõſo recedere
alij nubere.

Q. f.
Logd vonentes' matri⸗
monia cõtrabere nõ poſ
ſit multis auctoꝛitatibꝰ
pꝛobatur. In cõci. nãqʒ
carthaginenſi tertio:capitnlo qnar
to ſtatutũ inuenitur de viduis: que
pꝛoſfeſſam continentiam pꝛenarica

„tle ſunt.

Excõmunicentur vidue:que reli

gioſo habitu abiecto:nuptias etiazʒ

elegerint.
B Icut bonum eſt caſtitatis pꝛe
miuz:ita maioꝛi obſeruantia
preceptione obſeruandum eſt:vt
ſi que vidue quamuis adbuc in mi
noꝛibus annis“ poſite et imatura
etate a viro relicte ſe deuonerint
deo:⁊ veſte laicali abiecta:ſub teſti
monioepiſcopi ⁊ eccleſie ĩ religio

quide. vel vonen.crurſus.
d

ego ꝓmitio ꝙ vonebo cõti
netiã poſt ãnũ moitua vxo
re mea vel ꝓmitto ꝙ intra
bo religionem. vel ↄimile.
hoc ipedit ſed nõ dirimit.vt
c.nupuari.⁊.c.ſequẽtibus.
alij dicut ꝙ nuliũ votuũ diri
mit.q:ꝛ qua rone dirimeret᷑
votu ſolẽne ⁊ fimplex.cum
idẽ fit ĩ ſubſttia.ſolẽnitates
enim nõ ſũt de ſubſtãtia ſed
ipa ↄſtitutio eccleſie dirimit
ſi poſt votũ ſolẽniter ſactuꝶ
cõtrahatar.ego dico ꝙ nub
lũ votũ eſt ſolene niſi cũ ꝗs
deuouet ſe religioni alicni.
vel alijs duobus modis in
ſequentibus.c.vñ ſi coꝛaꝭ to
ta eccleſia diceret quis hec
verba voueo continentiam
ſi ↄtraheret teneret matri⸗
moniũ.Que eſt enim ratio
quare cõſtitutio eccleſte ma
gis debeat ſpectare ad illa
vota que ſolẽniter fiunt
ad pꝛiuata. dũmodo poſſit
ecdleſie conſtare ſflue per te⸗
ſtes ſiue per confeſſionẽ pꝛo
pꝛiã ꝙ votum fecerit.icito
enim conſtat eccleſie per cõᷣ
feſſionem vel per teſies di⸗

citur notonus. 2 ſic deberet

eccleſia dirimere matrimo⸗
nium poſt illud votum con
tractuʒ.io.tu bꝛeuiter dicas
ꝙ pꝛofeſſio tacita vel expꝛeſ
ſa alicuius religionis impe
dit contractum ⁊ contrahẽ⸗
dum extra de regu. vidua.
vt.xxvij.di.ꝙ interrogaſti.
2 extra de regu. coſuiti. . c.
ſtatuimus.⁊ pcedent.c.que
c.expꝛeſſe hoc dicunt ꝙ cuz
aliquis dicit deuoueo me
huic religiõi.ibi pꝛofeſſio cdᷣ
tinẽtie tacita intelligitur ⁊ re
ligionis expꝛeſſa.oꝛdo ſimi⸗
liter impedit ſi eſt ſacer. nas
ibi intelligitur ta cita conti⸗
nentia facta cuʒ ſolẽnitate ⁊
ex cðſtitutione eccleſie ⁊ ita
ſemꝑ conditio tacita vel ex⸗
pꝛeſſa vel cõſtitutio eccleſte
ſolẽniʒat votũ.ſic mihi.bar.
bꝛix. videtur dicendũ.exira

c B8 F bonum eſt. vt ſi que vidue.lʒ deillis ſpecificet de oĩbꝰ iĩtelligi d.
¶In minonbus annis. in. xxv. anno vel. xij. vel. xiiij.? dicuntur mi⸗

noꝛes annis multipliciter quantum ad diſcrenonem vſqʒ ad.vij. C. de iure
deli. ſi infanti.tem quantum ad matrimonium vſq; ad.xij.in femina.ĩ viro
vſqʒ ad.xiiij:annum.item quantum ad factioneʒ teſtamenti vſq; ad.xiiij. an
num.ij.q.vi.S.diffinitiua.Item quantum ad reſtitutionem vſq; ad.xxv. an
num.ff.de mino.l.iihicautem vocat minoꝛes qui ſunt ifra.xxv.an.nã aliter
pater poſſet eos reuocare ſi eſſent infra.xij.vel.xiiij.annũ.vt.xx.q.ij.c.i.?.ij.l,5
quare non reſtituitur puella infra. xxv.annũ.vt habitum quem ſuſcepu pot
ſit deponere ſicut in alijs contractibus. Rñ.qꝛ non eſt lela.quia ei nubit quẽ⸗
melioꝛem poteſt inuenire iuxta iilud. Illi ſũ deſpoſata cui angeli ſeruiũt 26.
⁊ minoꝛ non reſtitu tur niſi cũ leditur.ff.de mino.verum.S.ſciendum.
e ¶ Immatura.i.non matura. n vidue ante annuʒ.xl.non velantur. vt.xx.
q.i.ſanctimonialis.vel due dictiones ſunt in etate matura thoꝛo.iuxta illud.
am matura thoꝛis plenis adoleuerat annis virginitas.

ſ Bub teſtimonio. nam ita ſolẽnizatur votum vt dicunt quidam cum.iſ.ac

cepit veſtẽ ab epiſcopo.vt hic vel de manu pꝛeſbyteroꝛum vel miniſtri. xx. q.i.
vidua quod credo vum tamen emittat votum.nam alias veſiem tantũ acci⸗ B
piendo non obligatur ſolẽniter ſed ſimpliciter. extra qui dle. vel vo. cöſuluit.
vbietiam habes ꝙ ſolẽniʒatur votum in manu abbatiſſe.uem ſolẽniʒatur i
per ſeipſam recipiat babitum ⁊ incipiat cum alijs catare in ecdeſia. .e, vidus

MMl Cau.

Er nokta &̈ vott intie ſoleni 9modi Sacri oꝛdinis ſu i ¶ ¶ Contractus. bſc large ſumſtur bec appellatio. vt etiam eð ben Gifnare
Et nota qᷓ votum Sinerie lenitarur runodis tanni, Berideat a at cõtractus ſtricti inntame in nullo dole interuenire debet⸗ Cir⸗ untti
adomii aſtepdone incipiat cohabitare cuʒ aliss monachis ⁊ monialibus peeſcrip. xxx. vel. xl. an.l. ſi rraude. ”òꝗM Gnlimsl
mri eſin ſere. viana. Tertio cum ita dicit coꝛam epiſcopo vel abbate vel ab * 4. Quanto magis. c0. q. c. be vero cõtra.in fi.ſo. ibi loquitur de gnanne
batiſſa vel coꝛam teſtibus duobus.ego deuoueo me huic religioni.boc eni?s vrrgine illa que velũ cõſecrationis accepit ſi Buanein ſt MN vr 4
aliud eſt.⁊ aliud cum dico. deeaque nona . feini
tinentiam. . . „ ea qu cce⸗ fnonii
somn⸗ enim alctert nõ ſo habitu apparuerit:poſtea vero poꝛe bis agenda pnia eſt: qꝛ ſpõſio pit eli gsſeeranioſe —
poſſet contrabere ita p ma agd ſeculares tranſierunt nuptias:pꝗʒ eaꝝa dño tenebaf.ñ enim inter bo vnde ri ruy minul .
trimoniũ teneret.nec mirn; apoſtolum damnationem habe/ mines ſolent bonaſide contractus peece S vi nachs .
cum etiam iam contr aeum byuni: quia fidem caſtitatis qnã deo nmullarone diſſolui: quanto magis 2 ontonto ar de mi
marimonium religio diiſ⸗/ vouerunt: irritaz facere viſe ſunt. ta illa pollicitatio qnà cũ deo pepegjt pe. di v.conſideret in unnn
Pemner pairaen in vny les ergo perſone⸗ chſtlanomz S. ſolui ſine Zinckicta non tern c. K. vhi dicirur timeat ingem
coͤtinentie ſecus. non enin Mmunione ſequeſtrẽtur donec a bo Si virgines nonanz ve ate taliter vocta erperimẽto qo nen amn
votum dirimit.vnde ſi coꝛã nuz quod acceperant renertent᷑:ne penitẽtia pnblica pnninntur: aAce⸗ emde⸗ nuthin
tota eccſeſia diceret voueo qʒ in cõione: vel ↄuinio cũ chꝛiſtia / in fideliũ vſqʒz ad latiſfactioneʒ ex? m Aſe ſunt. dicit Mkendtur
cõtinenti per boc non ſol? nis cõmunicent:naʒ ſi adulterij cõo- cluduntur quato magis vidne que Ziero lbido in vrrgi mnih.
niʒatur votũ niſi velis dice iuges ree ſunt:ſi ſuis obnoxie viris pfectioꝛis etatis ⁊ maturioꝛis ſapiẽ nibus maioꝛem pa läblſne
re ꝙ tale votum non diri⸗ non fuerint: qunantomagis vidne tie atqʒ conſilij exiſtũt: virommqʒ3ʒ ttur Wwoum dul mnmti
mit ſed cõſtitutio eccleſie ſu que deireligioſtatem mutauerunt. cõſoꝛtſo' multotiẽs vſe un ha, eſeiuſſe e að Vyulleu
per voto. nam ſi votuͦ dii⸗ Crimine adulrerij notabuntur ſi de· birmm religionis afſumpſerũt 7 de⸗ Verabitur. non gumt
Mere nae batineenü notionẽ quã ſponte nõ coacte deo mũ apoſtatanerint:atrqʒ ad pꝛioꝛeʒ 1. vincag ra v l
narura in vrimeret volri obtuleruͦt libidinoſa voluntate coꝛ vomitũ ſũt reuerſe:a nobis ⁊ ab oj det ſed quia non e (ßßemin
ſimpler qð Auguſtinꝰ? non ruperint ⁊ ad ſecũdas nuptias tran bæ fidelibꝰ ⁊ aliminibꝰ a a cetn fide in illa ? quia non cõ in ni
vult. .e. nuptiaruʒ.dic erga ſitũ fecerint:que ⁊ ſi violẽtia irrnẽ,⸗ lium vſqʒ ad ſatiſfactionè ſunt elimi milit Rfimilia. icxnul
votum nunquã ſolẽniʒan te ab aliqno oppꝛeſſe ſnerint:ac po nande ⁊ carceribns tradende: qna, 7 MWan' ſuas la. (Nun
niſi iribus modis pꝛedictis ſtea delectatione libidinis pmane/ liter iuxta apoſtolũ panlũ tradẽtłs in ſang. pec ĩ pena. i. nic ni
ꝛ ita eraudi hie dici ur.v. re in coningio raptoꝛi vel violento buiuſmodi hoĩem ſathane:vt ſpũs Pyter penam anan ntlni.
n dirge m.b vir in glo ala viro conſenſerint: danatione ſupe ejus ſaluns ſitin die domini. de ta e, icerarcurn guirue uuunni
bic intitulatur circa f. rus dicta teneantur obnorxie. é, lIibus nãqʒ dominꝰpmoyſen loquni pnniur amiens ſe. Ein
. Pabimar ſ tenegur talibus ait apoſtolus. Cum enim⸗ tur dicens auferte maluʒ de medio vides. 7 citius ducit Een d
Sonis babeen apparneritt. lurxnriate fuerint: nubere in chꝛiſto veſtri.de quibns per pꝛophetaʒ ait quis ad benefacien⸗ finmer
ac ſi publice habitum ſuſſe volunt habentes damnationez: qꝛ letabitur iuſtus cum viderit vinꝰ dum⸗ viuendum. de idne
perit. erxtra de regu. vidua. pꝛiinà fidẽ irrit ſecerunt. Nem dictà impioꝛũ: manus ſuas lanabſt pee.dl. iſ citius. vnde ünnne
7.. eo. vidua. eeer epiſtola gregoꝛij miſia ad boni,/ in ſanguine peccatoꝛnʒ.de talipns digatur &elir queʒ fa 3hont
b A Apparnaſti⸗ Falic. facium,. naas gozu nilchns Naz eiſeſe⸗ Aundalſenn bencu⸗ ni
necclena mier aias ſte He vjidnis 7 virginibns: conſentientibus dictum eſt.quianõ zuen .. ulirtd
tenrperaiduaerrare Snchn, esdie⸗ aretlt⸗ ſolumm quifaciunt ſed etia qut coſen: b I. nan⸗ umei
Aaran ad neran. Jdna3 qppoſito diſcedentes tinnt faciennibus rei udicandiſunt. ma vommdſim oed annt
Rabenoi peoſtſnonio ant O0 viduitatis:ſup auibus nos co, Item erdecreto Gelaſij pape ad mecdo ſtnms diner⸗ Snn
votum babet annerum et ſulere voluit dilectio tna frater cha ſicilienſes epiſcopos miſſo.c.x. ſa ſonirur vocabula. wrn
dirimit matrimonium de riſſime: credo te noſce a ſancto pan, Tranſire non poſiunt vidue ? virt pꝛimus enim eſt cuz mn
quo hic loquitur. Conuer⸗ lo etiam ⁊ a multis ſanctis patribus gines poſt religionis pꝛopoſituʒ ad quis ĩongine diſpo⸗ minng
ſionis qui fimiliter voum niſi conuertant᷑ olim eſſe damnatas nnptias. nit aliquid boni face Eminen
babet annexum ſed non di quas nos apoſtolica auctoꝛitate d’= D Eqʒ vidnas ad nuptlas tran; retunc dicitur delibe T
rimit matrimonium.ð queę nandas ⁊ a cõione fideliũ atqʒ a li⸗ Airre natimur:que in religioſo eio. tde ine 4 nor
anirui et⸗ uldent ve minibus eccleſie eſſe arcẽdas cenſe· pꝛopoſito dinturna obſernatione re Venlnecaſn unimnn
uper eo babitno pꝛobatio Mus: vſqʒ quo obediant epiſcopis pmanſerunt: fimiliter virgines nu⸗ tealt pponitieſf ni
incu nec impedit nec di ſuis:⁊ ad bonum quod cepernntin bere pꝛobibemꝰ:quas annis pluri- firmiter facturu ⁊ di En
rimit matrimonium.ð quo nite aut voluntarie renertant᷑. e mis in monaſterijs etatem peregfii citur ppoſituʒ. xvij. —
loquitur extra derenunc.. virginibns autẽ nõ velatis ſi denia ſe contigerit. Item Cyprianꝰ ad q.ic.i. .q ij nos no⸗ Ka
vlt.firme ergo teneas ꝙ nũ eſi a ſancte memoꝛie pꝛedeceſſo Põponium de virginitate. uimus. huius ſfactio .R
quã ſolus habitus ſolẽntʒat re noſtro papa Innocentio taliter Frxquoubet ſenin coꝛpons mulier veniale eſt z quoſdͤ ecnez
votũ extra de regu.ponectũ dpecretũ habemꝰ. He veroque nec conũpi poteſt. ſed graue eſt. bec mas enmn
erira aui de. vel vo. cona dnum ſacro velamine' ſunt tecte:ttfſ,’/ Ec aliqna pntet ſe poſſe bac frimonium contra⸗ uute
ſuluit.nec obſtat.xx vij.d. . ſito virginali ſemp ſe ſinn, ’k⸗; v inſej,; bendum impediunt ſen
interrogaſti.? ertra de reu. in ꝓpolito virginali ſeinp ſe ſimn/ excnſatione deſendi q; inſpi ſed non dirimunt ia onſte⸗
vidua. quia ſolus babius lauerint permanere: Iʒ velate non cI⁊ ꝓbari non poſſit an virgo ſit: cůũ cᷣtractum. ſ vero ac ieget
vr diri . no facit monacuñ fnerint tñ ſi nupſerint aliquantotẽè etiam manus obſtetricnz 70oculus cedat obligatio dici Aunu
vel non ſolẽnizat votum. MMU = votum cuius fracio ſarent
c Non coacte. tunc enim . mortale peccatum ?. mud
ns eſſet rraquod me ci perlatum. . t2 ſmpedit matrimoniũ cõtrabendum. ? dirimit iaʒ contractu.ſi ſolẽne mon
d Poſtea. ar. ꝙ non exenſat vis pꝛecedens ſi poſtea ſequitur conſenſus. v fuerit. ſonelu
rrriiij.q.i.cum per bellicam. extra de eo qui dux.in ma. ſigniſicautt. q Binturna. marime. nam ? idem eſſet ſi per momentum ar. .eo. 4 Aini
e, Iduas.ſimulauerint.ar.ꝙ voti ſimulatio ſicut ipſa pꝛofeſſio obligat viquas.nec ideo minus venditio ⁊c. C. de contraben.emp.non iccirco 4 4 8
quencᷓ.vt.c.ꝓx.neq.⁊ di.x xvij.ꝙ interrogaſti. vel poteſt hoc intelligi quando non erpꝛeſſe ſe religioni obligauerunt n 69
¶ Be vero. hanc litter intelligit cardinalis de voto ſimplici pꝛopter illd nõ quo caſu exigitur ꝙ per aliquod tẽpus ſuent in monaſterio cum aliſs uu
tecte.⁊ illud nondum velate.⁊ illud ab eo.q.non ab eccleſta.⁊ illnd ali⸗ quod tempus potius eſt ad arbitrium boni viri referendum ꝙᷓ aliter ahunn
quato tpe.i.tribus annis.rxx vij.di.ſi vir ſed nos intelligimus de voto ſolẽni determinandũ. argu. ertra de dona. apoſtolice.ff. de iure delibe.li.fff. Anin
qꝛ publica penitẽtia de qua ſubditur non imponit᷑ ꝓ fractione ſmplicis voli de ſolu.quod dicimus vel dic hoc tempus trium dierum eſſe.extra d5 1 moſ
ar.xxvij.di.ſi vir.item inutiliter argumentaret Ruguſti.de talibus virgini⸗ regula. ad noſtram. licet quidam illud intelligant de illectis.vt.xx.q⸗ ctn
bus ad viduas ſolẽni voto obligatas. vnde intelligas illud recte non de velo lij. conſtituit. “” uer t
coõſecrationis ſed de velo ꝓfeſſionis qð velum conſecrationis non dat᷑ anie Ecaliqua.obſtemicum.ar. contra illam pꝛobationem que ſit per unki
rxv.annũſ.xx. q.i.placuit. Debner lees quod nulia ſit valida ſed contra tamen aduſteriuz.ſ. cule
S . Zelamine. exrtra de regu. vt clerici. Ec dene recipuur. argu. extra de pꝛoba. pꝛopoſuiſti.? dicit lex cã adt W
ð aũt dixit a liquãto.qꝛ arbitrarium ẽ bu mittend am. dum tamen perite mulieres ſint.ff de ven. inſpi.li. arg. det⸗
K penitetie tepus h oꝛdinanie dixeniz eſſe.x. anno. ntra. C. quãdo tuto vel ur eſſe veſt indecoꝛam vbi repꝛobatur pio⸗ wini
⸗

„ jnol.ler ſpu vpu miien tot ν1 7*

ccxl vitij
xxvij l
dii quẽ pentttt. rdoo.
tentie ⁊ mar ima. de pe.di.i quẽ pen i.ſ quis ſace aliter
olo..f. rrriiq l quod Zaekasahakenrnra DnmRRE leges
xxxij. . v. non ſolo. 2.ſ. at de veris Oo 8 E Excõicetur. hoc . .q.i.illud ve
io per aſpectum b oirarnen beron mualie 9 EEHH alias vigera Griil anluchler
derlader⸗ Rautston I 4 enim due vel tn obax teſtimonio Car t. 4 O E viduis ⁊ pnellis.i. maes tiam ante.xij.an..ibi
.. ieris. ſed ibi ſo iram a viro be Fare non fallis a ſr 1. li capacbus.
es alcerent virgin tra tenimonium yiſus nic poſt religio R Pꝛopæjs. poteſt *
e Fallarur. w ancon Aicue 7puelle qne p. unione ſu⸗/ r . ain vomo pꝛopna c
A anemba oi ſallatur. 2 ſiinconupta maſrer abitum nuba ig que babi⸗· apere onse⸗
i dunancn wariſn ſene S virgo ea Herdng ex alia ſ ggiirt,zpuclig, nehe p ri „Apece oma
uni eno legind adeir. 3 e coꝛꝛupta: poter mpi . ligionis in domibus, ul ui deri. vel vo. iſinu
AN E. ff. eſſe c ſe quaconn 1 tum religi 4 ple mu⸗ extra qui deri nialis erit
hltue b. Concub t'. bic p 218 Peccaſſe quacc ſe coͤ/ — f ubus qu ꝑ ſe mi. te.nec tamẽ mo
Nd A. Eo oꝛpoꝛis pec. r:certe ip ija tam a par inſtunta antenect. aſterio ſe tra
hhci enin eſtwnue ioens pee 2 t iſpici nõ põr:ce. ſa conſa, prꝛijs ſi poſtea conira in in cum mulli mon ligo de P
ne er erterioꝛa in⸗ poͤt: v tnil õplexus ipſa con tauerunt ſi p ta canonũ coni dat. boc ergo intelligo de
quo pel ertc dino bitus iple cõp iacentium Vvel pꝛecepta can tadin dat. ri ex iolo bas
lt trioꝛ voluntas dino n . lato ⁊ coniacent à patruz: vel pꝛ opulanda. ta ſeſſn. vel vi dixtex ſolo r⸗
ini itur. per confabuia latio ⁊ 0ſculano: mitio qu diderint copulan nein⸗ ke udicatur ei.
W ſtitur. per confa „ bu is 2 feda doꝛ · gia cre comumon bitu non pꝛeiuduat veß
ſn rpis 7feda ſirentur:: babeantur a coõm tra⸗ ertra qui cleri.
W dnae bamnki duoretn is 7 criminis con nſam vrreqʒ babe⸗ nod ulicite ppetra Ronen coniatm aſeng
n gierus huiuſno FasSrons criminiacn Moian ſrſeramont ano and nntnn onen conſuln rt. er de⸗
ſn depꝛebenditur fuiſſe ſi ſuperueniens m altero videat: ers t: emẽdent.q ommniũ babnum ſuſceperit. 6
Ge AA derrl dß. ſuam iacentem cu emit ⁊ per zeli exerint a cõm mo'ſint onect ſere iglont. vide⸗
55 r2frem a: re neg! ↄniuio ppe 4 e pꝛopꝛum.
penn i dl. üqais tns nonne indignatu diũ in mann ſua: briſtianoꝛuz: 1 2niui⸗ onci:Mar licet habere p ber deuolui
inm ogerarreiſ, a loꝛẽ poꝛlatglad ex noſter eunz . te. Item exc iur quicquid pabet ſtato.
a. doloꝛe p judex ne ſequeſtrate. nbus ab inteſts
un ſatis di. l. ſ ſlale no hꝛiſtus domin icatã ⁊ ſanctita pape lucceden .ſi quis pꝛe⸗
e⸗ Eonfitentur. 4 n bennaantraegan der U Jdnan dure Pegrone Karien; an natus ta
P ſöchmirur adu ernit: quꝗ indig is huiuſmo⸗ nullus attentet. pꝛont ſt xuj. ria ab bona talium
W reiſpſinmnitnr ‚di⸗ cernit: nas in ſceleſtis h r: eu⸗ Nn Gelaſij pape.c. xiij. alij autem denti. led cõ
. d edlg . 5 . us Bels ina nec ca ſſe in pende
nuſne terium mm. FPine, quas pe ionibus cõminatu nꝑ eſt in decren ꝛitas dinina nec cunt eſſe in ileſt m natu⸗
N xit. C. de adu e facto di coninnet iritnualẽ 2 ven uod nec anctoꝝ it: ꝙ ſi pꝛopuna tra quia nibil eſt e iudi.
. . n ſpiri oſſitt O ꝛeſtitit: q; fer n in pendenti. k. ve ine
ſun. Poꝛat Se 9 vt gladiu iſqʒ fratruz p um ſoꝛmap⸗ inennz pꝛole ram in pende c. f. e.
“ t viro ter in ij diẽ vnnſqniſqʒ idere et nonumſe te continentizꝗ 9 fl. S. vlti. argumẽ. ffe.
ien. ainon nraten f. de inctcij diẽ v i conſitio ꝓnider ſnerit voluntate contin. legitur ei?ꝰ ed 2 ſt.. dum. alij
poſft inchicij die Pan nerit laſij.c. xxj.leg uemadmò
Muntun ſcere adu niſ poſt euadere:omni c Diem. in eiuſdeʒ gela tionem deo / non q ſſe iĩ poteſtate epi
nfig adul.marito. enn elaboꝛare debemus. lain ein ſe reddat ra tine⸗ vicunt ea e ilcopis
nc m. aboꝛa eodem. RR tẽtio:pꝛoſere lu ſi ſe con .argu. C. de ep .
ſnies nunciation cer el De itentiam hnius illi inte thm apoſto bere ſcopi.arg do qð talia
Rſr Cum altero ſi benitentiam huius gqnuia ſicn rat: nullatenus nu nulli.io. ego. credo e uli⸗
mii . talem ſu Aod ſi pen ni egerint: 2 a q oterat: nu elibera⸗ n t in poteſtale illi⸗
Fmnn ſik⸗vrohter oteris eã C iti concubitus lui ege tur renon p ſic ſecũ babita delt bona ſun rioꝛ in illa re-
iionem iti con int: in ſpician iur:ſic ſe itie deo leſi ſuperioꝛ in illa
hartin Piionem xxxij.q.i. receſſerint: icibus vetaba iſſaz fidez pudic us qul eſt ſt on expꝛeſſit
“ vI. xrxI). q. m re ſtetricibuse 8 ꝛ0 miſſaz! auctoꝛi igione. cum n
lnine accuſare drns le innice irgines ab ob tione p s autem a ligione. c b. item nota
dd . irgines ab ol ente fue ſtodire.no con aſterium. b. item
Bfnae „dirit * hoanynla, iterum' v nes innen ebet cuſtodir boc ſancto mon nam erit re⸗
„ . 11 ſi virginesi ead ec/ debe ũ ſuffalti in boc ſaj nseß En Pcynunq .
funnt ). iteru.i. ſepe. ff. diligenter * communione ad ec tate patri bere iudicam m. D. a quocunque
n e edendo. velut.Sõ. nint accepta tur:hac tam ilio ſancimuſ libe is non coſee Domſtem Mutkn. pꝛe
de edendo. ve admittan maſen,⸗ c lamẽ quams er modo veſtem tum
. eſiam ad d eoſdẽr te vela n eccleſia i ciet. vel votum
. vroꝛ iterůü. cl ne vtſi a t: aut ſpon 1 ſuerit ⁊ in ꝛus renunciet. ve ligioni
Nn KE Accepta. pꝛemi/ terminatio reuerſe ſuerint: b tunʒ ſibi impoſu lationem obtnuie: p ittat. nin alicui religioni
dn ne penitentiꝛ. NB ſul e eſnennſac bahne r der ſenunqutd talir aut
linn eme en ar. reite ſi cum eiſdem in v bitauerüt v t nolit ſanctim :licet ſacra, ſe det. ſe utit pꝛopꝛijs ab⸗
“M leNE i cum eiſd ſimul babita le rit.velit re debet: lice votum em in do⸗
e maualtbenagenken vnd e enſura eijci cipiantur. viter ſirmare veln e⸗ e: vt ite ren lſ veſtem mutat
ince ile recipiantu io conurmarex ſuiſſe: vti mo ſua. ve illi
intte g n ta grauius gran dum fac fuerit. mentoce elamẽ ipoſu rberantes reos
* cata iterata ſia poſtmodun conuptaf atiõe ſibi v e. Itez ex de facit ſe verbe ſtione. v. ſ
Pi eſſe punſenda. ar. xv. ntẽ de his aliqua ntia ple? zrati ſſet deponere. W us edicti xvij. que ſpe
lnt liiſ. hi qui. ſi aut henla: agat penite iſt: que rum po no.pa. c. xx. igs bo- 1 is ſuadente.non.niſi ſpe
d A omoemer lo⸗ 2 depꝛe rimen agmint: cetis Inno pa. iginitatig be? gur habituz alicuiug mo
Bome li que hoc c iſti adulte/ ne voruz v vela aslier femone ta⸗
ſſaa4 ol ꝛeſumi contraa nam' q riti ſed chri Epoꝛe De bis que necdum ſacro aſterij cum, pꝛo l
an e .ͤar. xviij. q.ij. dik non iam mariti ato iuſto tẽp bentes nubunt:n ener expꝛefſa aſſumat.
ſti nns. . bie ra eſt. ⁊ ideo leone ſui.i. ookeſ mine tecte. ne nõdũ ſacro vela c rabeainon aphondr.
ate . 8 Aiecko recruz „poſtea pennemig facta aece t: E e gr lecte:tamẽ Eh ec, de monad abe
m ppellat q e le:v e pler . me ere ſi on u’nt ſu
appella ſione ſi obſtinate pſe ſe⸗ Time ſe ꝑman cet no⸗ mona⸗
Bne mum pꝛinati. xxxv. q. deat:qꝙ; t: ſciant ſe irgiali ſemꝑp tſi foꝛte te. ficut pꝛimus
n . amredeat ſe ſeparant: ſito virgi non ſun „bate. ſub aliquo ab
uee Ziſto. ali cabinnicem ſe ſt inatione ſua runt:1 velatene aliquanto buonon ſun in
e 1eganle g bac imnpinnca iin eccleſan lauerunt: is ad agedãà aliqu. ſpo pate.
— . ac impudic dmitti in eccleſia ſerint:his adc berũ quia ſp ijs. i. que ſuerüt
nd ais manacbus và ( a nobiſcũ adm ns ad rni nup enitentia ſit li ſi in, 1 Propeis i qn nerii
ſhen Renachaſema dcſi nnngn eexemplum ceteris ac nt. teépoꝛep tenebatur. nam ſi ope luer enim in ſna vo
inn ne exremp cipia ru a deoten ſider contra peop ꝛofeſſionem.
umm quit non ideo ſtari poſſe. ne e ſuis facere inc öſta ſoea let bone F We Keennn oteflonezn.
* iſci ſed ſi ſe⸗ delictis ſuie⸗ ſalutis cõſt⸗ minesſolet i: quâto may mo kec tum. extra d
uä debet abiſci ſed ificis nam tſibi vite ant ſa dobtepe ter bo öne diſſolui: qu⸗ eent ſolene vo Kernen⸗
ſtutd ndo peccat diffici/ nec putent ſi cerdotibꝰob tus nulla rõne di am deo pepe onucr. comu. ex parte.
e deber elle re roͤnẽ: ſ chis ehe exſxriaſinodo: o iſta —— debet. na 1⸗Pan der..vel vouen. innu⸗
un urtiarun deernal rare noluerit. rlaicus excõicert AItit ſolni ſine v nea ꝓpoſito vi/ ame. nequo
on 9 atn it. 1 1 o. viq
min eneneſten rarene Snnnbe mechet⸗ dia aatotus Wadrei mahabe, abn maree
nn rio. vt. . e. gui s pec⸗ cãſanctimõi. us pꝛeſbyter dis duitatis diſceſſerunt dix umaz fi⸗ emendauerint. vt
bn . : quia p tu. ex litteris in fi.
Agin ſtdlericus alige ec Igqni epiſco diaconus: aut ſe d ondemnationẽ:q to magis onſntueri ue no
rl viij. conus an aut oſtiari dem irritaʒ fece gſue fidez mi . ſunt conſecras
n poͤt erpelli. vt ulta. ꝛaut pſalmiſta echatus irgines que pactioni decre dum
un n Penamone⸗ muliere rnar ſnt⸗ ſponſaʒ hri Nime ſernauerunt. J „ Aiquanto. 5e· viduas.
aAnenang menir Rchlein vero taieus wan n eiuidem. c. cix. . AMiqnanto. —
r 2 . iij. c. viij. ian
6 1. als vognanen ſo ſti ner concil.tole.iiij.c.viij. vickuis qne non erant arbi e go.de vtril
n — Penientian⸗ Ite hoc in dieto apoſtoli cur de peccant ꝙᷓ virgines vela
nec impe . ontinentiam. qu
cratio. auo eſt arre ArdaeNera. ars keſſe con
1 lagqugch deelertess õs ſt ſatiffaciõe. ſ. pn
hn z. di. l. . is vero. ne facta ſui ide
remneloyſonc onteſſi

H
H

4

GB velatis.

2 xSo. ad penitentid cotra. xxvj. q. vj. agnouimus. qꝛ peccato: in ana etum eſt vt ſic psſſet ſeparari ab vx oꝛe ſua. . . . Prende
enor Pen exponit. Had pinltentibid ren pnue ideſtad eu- p σ Coniugali.ar. ꝙ decetero nen poſſunt nubere qui ſanctimonia⸗ 6
chariſtiã licet enim bic pemiteat. nunq; tamen viuenie adultero recietur ad libus copulantur. vt hic dicitur in odiu criminis.ſ tamẽ ↄt ahat tenz. 8*
coͤmunionem ad inſtar ſecularis adaulieri, nfra. xcxij. ueſtione. vii.lidelis. q Anñiciant. boc m canones ſm leges vliione gladij dñᷣ feriti vt (lun
b ¶ Mec ei agende i recpiendi irudtus penitentie, . xxx vj.q.ij.A quis non dicam. nun
c ¶ Nicentia. aut illis viuen S . Re tGin kus zin⸗ untn
tibus caſte vuere ceperit de . . , no.ꝙ dicit ince
uotã 2. c. de filia. ſe Non ſunt admittde ad penitentiã Item exeogem Aa ſacn lega. n acce⸗ ſennn
(Min vnus.i. legiimus virgines ſacre ſi publice poſtea nu· SDuz vinunt lamẽtis penitẽtie ſe aſfij dens ad monialẽ in⸗ iunmn
què reliquerat in neceſſuate pferint. ficiant.qui ſanctimonialibus ſcien / ccſtü cõmutit qaꝛſpö⸗ an
monis p: r.c.quod eſt.xxxii. · e chriſto ſpnᷣaliter nubunt: ter copulantuur. Bdei irſ qui eſt Rarc . gie
a.vi ndells. (apoſtea publice nupſerint: n ergo qui ſanctimonialihbns nmulit iectde w
e Beſunctus. quo ad lite . . ſciẽ . ſtulit 2 inceſtus co m .
K. ꝛide mieilectus enidene Eas adinittendas eſſe ad peniten; ciẽtes in matrimonio ad in minitur cuz affini ſia⸗ (Euie
oſieditur. e. de flia magi,· Nam- niſi bi quibus ſe iunxerant: a inri à chriſti copulati ſunt: iuxta cen cut cũᷓ coͤſanguines. eihnen
ſter alter erponit. ſ.eq. v. ii WMondo receſſerint. ſi enim de boi/ ſurà ʒeli chrſtiani ſepeni:⁊ nũquaʒꝰ xxxv.q iij.de inceſtis Ccttieſt
receſſit quo ad e qꝛ nõ reii bus bec rõ cuſtodimur: vt quecunqd; eis concedatur coningali vinenlo z adultenuz ↄmittit. (Nnnt
pietur ad pniaz niſi wiul ab vinente viro alten nupſerit adulte- religari: ſedin penitentie lamẽtisſe qr ſpon ſ alteri col⸗ Nutnnſ
co ſeparetur vel realiter. nii ra babeatur: nec ei agende' peniten vebementer duʒ viuunt affnciant*. rupit. ite ſacrilegium 4
vnus.i adulter. ſed m hac tie licentia conceduur: nin vnus Item ex eodem. qn ẽ res ſana. iz queni in
expoſitioneʒ nulli Eeilenti de eis fnerit defunctus:qnanto ma Aſacra cõmunione punẽtur quiſs Det an ines dedens —
hebe dl dira gi ſibi eo gis de illa tenẽd a eſt que ante ſe m cris virginihus ſe ſociaant. mia peccam aut vn cn.
nae Riorie⸗ Ten Fevin, moꝛtali ſponſo coniũxerat ⁊ poſtea nna ſaene ſe quoſdam m. dicit e vnu ſolus (Ane
ſtem. Z. e de pe.1 re q qd—a ad bumanas nuptias tranſmigra?⸗ temere ſociare cognonimns: ſicet ſoꝛiatur diuerra (auln
extra de ſen. exco cũ non b niſt. Item ex conci.triburienſi. c. ⁊? polt dicatũ deo ꝓpoſiinʒ inceſta noia. nos dicimꝰ nn lil
boiĩe.S. in articulo.tamè du ſexto. L federa ſacrilegaqʒ miſcere:quos ꝓ eſſe dubiũ quin trio mhomtin
ctus fuit ad boc per.c.·.eo. Ab eccleſia eſiminande: ergaſiia tnuinus equũ eſt a ſacra cõione detru· bpeccata remittat aux yeere
deuotã. rv.q.vi.hi qui. vel lis retrudende ſum monachoꝛum di: z niſ ꝑ publicà ꝓbatagʒ penitẽ/· ad accuſationé. non (Luaſi
di ad pniam fructuoſa:q: vel monacharũimpudice perſone tiam oio nõ recipi:ſz tantũ his via/- vutemiwerilate pin i.
n vaiz ad vitdᷓ etern pnia T Mpudicas deteſtabileſqʒ pſo / nicũ de ſeculo traſenntibus ſi digne, untdue da dclG⸗ un
de vno beelad euz guis n A. nas monachox aiqʒ monacha penitueritnõneget. INe greg. gevnetegetes.dangg a
lexit hac. C. de excoicato. a rum qne abiecto pꝛopoſito ſancti,· In monaſterio reuocer᷑ ac rec uda ad penüentiaz vruuz (atdin
men bene eſt iniungeda pe taus licita atqʒ ſacrilega contagio- tur aui a ſoꝛnicatõe recedere noluit. tamu ſed adultertuunz iictan
niten tia exiſtentibus in moꝛ ne le miſcuerunt ⁊ in arbitrium con Ernenſt ad nos ꝙ quidã vir boc maio:i pena pur mmcöme
tali 2 en adbuc peccare vo ſcientie ꝓpꝛie deſperatione ꝑducte ◻ nequiſſimus diabolico inſtin gandum eſt ꝙᷓſt non (irenr
lentibus. vt extra de pe.xre deillicitis cõplexibns libere filios ctn de mòaſterio ſuaſerat exire qauã eſſet inceſtnolimm. vx ung
mmi ꝙ quida de pe. ol. iij. ſi pꝛocreauerint: a monaſterioꝛum ce dã deo ſacratã: atqʒ a quodaʒ viro tij.q. vij.5 ſunteniz urh
quis ani di.v. ſalſas. en'eccleſiarũqʒ conuentibnus elimi vnde erierat ſit reuocata: rurinſque dina dcrlc dus aet,
Aoudicas iloe. lan nandas eſſe mandamus: quatenug cã miierẽ vir ille nequiſſimꝰ iniqus Banumigmins dor
Aanalen quid ſi mo retrnſe in ſuis ergaſtnlis tantum fa,/ ſuaſõe de mõaſterio eijciens apud puniri ſi uind iceſtto inin
nialis ſuſcepit ſobolẽ er deri Ccinus lamẽtatione continua deflen ſe retineat impudice. volnmns aut ¶ ſum ſit f.de queni. A l
co vel monacho cui eccleſte tes:puriſicatoꝛio poſſint igne peni: vt epiſcopatꝰ tui auctoꝛitate in mo gs viduãa boc ergoĩ CAn
applicabit. vtriqʒ eniz faca tudinis decoꝗ:vt eis velut ad mo: naſteriorenocetur atqʒ recludatur tellige ſicut illnd err emno
elt inturia. videtur æ mona tem ſolins miſericoꝛdie intuitn per Item ex concil.anreliañ.c.iiii. ma de teſti.ſicut quis (Gl
ſtero. qꝛ ſequr partuſmfis cõmnnionis gratiam poſſit ſubue,· Pon eſt vidnis ſas poſt Inſcepiuam xenitentia ibi 2 mno dl
odicioneʒ. rxxij.qiiij. liberi niri. Iem ex eodem. vxvelam a ſacro ꝓpoſito di cedere. adulterio.? o pefſfſfu me
naſteno ſgengeren⸗ rvuig. Minagnſennt excomuniceneon. U rate ab altari conuerſationis ² ) moͤanerio p iühti
ij. in nullo. Stt.r pii.. 6 Irginẽ que ſe deo conſecrane ſacre velamẽ ſuſcipiũt.decrenit ſan paſtur er boc lis lunn.
9 Ceru.cͤmunionefa mnor ſim liter ⁊ monachũ decer ctaſynodus in eodẽ ꝓpoſito yma, puunes monacbuse dOu
vel monialiuz. que ſ re⸗ Nimus nõ licere nuptialia inra con, nere. Mon eni fas eſſe decernimns monacba exierintõ ncnn
irudetur ĩ carcer ĩſno mo⸗ trabere ꝙ ſi hec inuẽti ſuerint pere poſtquã ſe domino ſemel ſub velo monaſtetio. pluties inn
naſterio tamẽ dicatur eſſeet trantes excõicentur. confitentibnus conſecrauerint.iterum eis concedi abb as cõpellendus 6
ic non eſt ↄtra.jeo.ſiqus autẽ decernimus vt habeat ancton piritui ſancto mètiri. Rem ex eo eſt eum vel eam rec· ne
ahir Auc gutarde n, tatem“ eiuſdè loci epiſcopus miſe? dem. ere r to pe ai⸗ atien
Manegend. e icordam bumaniaremazergn. ð
h¶ Peniuudinis. ideſt pe⸗ ðUWUD cã ly dericus ſtlati,s e t
Kin purgatoꝛio.2 ignis iſte excedit omnẽ penã huius vite.de pe.di.fi.c. vl. iin poni poſſit qui deliquit vi.elviij.di.quoniâ muta. N n
ſi·⁊ ſũt duno iges purgatoꝛij.vnus in futuro alter ĩ boc ſeculo.vt penitenti.. c AIJduas.ab altari.virgo ⁊ non vidua iò velatur ab epo vel ſace Ru
BSolius. ſ. e. virginibus..c.i quis.ↄtra..di.l.penitẽtes.ↄtra.S.xxxvjiq. 4 dote qꝛ virgo typũ gerit eccleſe ĩ hac deſponſatione que p ra et Encein
ir ve bie. otra. ſo. es vie vñi miſericorlis 2 veruas. L o vni nupfit viro.i.xpo. 2 n ſignũ buius rei velatur a ſacerdote. nr
Aliſericoꝛdie. ſed nõne hocẽ de iure ci. vnq;. ar. di.. penitẽtes, að tamen qu a ab eo recipitur in coningium. in cuius perſona dictum eſt. surun hunn
B deurecͤi ſit ⁊ de miſericoꝛdia fieri dicitur.r. xxxiij.q.ij.admonere. lo ſuo ſubarrauit me dominus.ſed vidua non gerit in taii caſu tppyuy hln
4 Ir ginẽ.cõſtentibus..l.di. ciij.. xxxij.d.pꝛeiſ byter. s.xv. q.vlti.ſ quis eccleſie ſed virgo que ſit integra mente ⁊ coꝛpoie vndenmon ſic cõuns lgtr
bꝛe dyer.j.xxrv q.viij.c.vlti.a.xxriij.q.vl.c.vl.ꝛ. xxx vj.q.ij. raptoꝛes. gitur xpᷣo vt repꝛeſentet còiuncnonem eccleſie.⁊ ideo non velatura 2
m Ancioꝛitatẽ.⁊ ita põt epᷣs diſpe ſare in inceſiu. qui maioꝛ eſt aduiterio. ſed cerdote.quia ſacerdos pꝛobibetur ſccundis nuptijs intereſſe.⁊ ſuper Au
cSera extra de iudi. t ſi cleric.nã tantũ ibi permitutur diſpẽſare in adulterio ? ſecundo nubentes fundere benedictionem. non enim queſecundo uun ſengn
in minoꝛibus. dicũt quidã in tali inceſtu qui incidit in adulterio pt alias bitt benedicitur. ar gu. de ſe. nup. ci.jed vidua que ſecundo nubit quuis nſe
nõ.ſed ↄira.f. de adul.vim paſſam.S,/pꝛeſcriptio.vbi dicitur ꝙ ſi adulterium pꝛimo hornini poſtea chriſto ⁊ ideo quaſi celebꝛanti ſecundas nuptag Min
inceſtus ſurgunt ex eodẽ fatto pꝛeſcſ iptio quinquẽnij poteſt opponi aduite ei non ponigitur velum a ſacerdote. ſed ipſa accipit deſuper altare. cõ Aden
rio.vt poſt nõ poſſit de eo agi ſed de inceſtu agi poteſt etiꝗ poſt quinqumnʒ. trarium videtur verum. xx.q.i.vidus ſed ibi de veſte tantuʒ loquitur NAn
ym nos planũ eſi qd dicimus ꝙ piſcopus diſpẽſare põt vbicũqʒ nõ ꝓhibet. vel de velo pꝛofeſſionis non conuerſionis.vel a pꝛel bytero poreſt ve⸗ nͤen
