j 14 liciaz Pui. vt. ff. de ſer.

coꝛ.l.j.S.perſuadere
in ſi.

e
8 Ed illud nõ ocioſe tranſcurrẽ/./tia. Euʒ auſteritate eniʒ et potentia
duʒ eſt:qð vno peccãte ira dei an inparant: ꝗq ſubditos ſuos nõ cum

ſuꝑ omneʒ populũ venit:hoc quo/
modo accidit:quãdo ſacerdotesꝗ
populo pꝛeſunt erga delinquentes
beniuoli videri volunt:⁊ verentes
peccantiũ linguas ne foite male de
eis loquant᷑:ſacerdotalis ſeuerita:

tis imemoꝛes nolunt complere qð

c..de cõſe.dil.iiij.ſanct.ar. ſcriptũ eſt:peccantẽ coꝛã omnibus

contra. ff. de falſis.l.vlti.vbi
dicitur ꝙ falſarius eſt ꝗ alle
gat leges quaꝝ nõ habetur
auctoꝛ.io.hoc ideo cõtingit ĩ
legibus. qꝛ nulla ſine aucto
re certo inuenitur.b.K

argue: vt ceteri metů habeant: ite⸗

rnʒ:auſerre malũ a vobiſipſis ñec
ʒelo dei ſuccenſi imitant᷑ apoſtolnʒ
dicentẽ:tradidi hnius homineʒ ſa/
thane in ĩteritũ carnis:vtſpũs ſaluꝰ
ſiat:neqʒ ilind enãgelij inplere ſtn
dent vt ſi viderint peccantẽ:pꝛimo
ſecreto eũ cõneniant:poſt etiã dno
bus vel tribus adhibitis teſtibꝰ:ꝗ
ſi cõtempſerit:⁊ poſt eccleſie coꝛre⸗
ctionẽ nõ fuerit emẽdatus de eccle
ſia expulſum velut gentileʒ habeãt
gaut pnublicanũ ⁊ duz vni parcũt.vni
nerſe eccleſie moliunt᷑ interitũ:que
eſt iſta miſericoꝛdia:q̃ iſta bonitas
vni parcere:⁊ omnes in diſcrimen
adducere:polluit᷑.n.ex vno pecca/
toꝛe populus:ſicut ex vna oue moꝛ
bidaꝰ vniuerſu grex inficit᷑ ſic⁊ vno
ſoꝛnicante vel aliud quodcũqʒ ſce⸗

Gvna ouc moxbida rra kr yry ſne⸗

anquin ltate ratiocinãdo coꝛrige⸗/
re:ſed aſpere inflectere dominaãdo
feſtinant:at cõtra:vera doctrina tã
to vebementius hoc elationis vi/
cinz fugit ꝑ cognitioneʒ:quanto ar
dentius verbomʒ ſuoꝛuʒ iaculis i
ſum magiſtrum elationis inſequũ:
canet eniʒ ne enʒ elatis moꝛibꝰ pꝛe

dicet queʒ in coꝛdibus andientium

ſacris ᷣmonibꝰinſectaturꝰ. Ecce
quare litigioſi ꝓhibent᷑ ĩ epiſcopos

„oꝛdinari. Eſt ⁊ alia cauſa hnins pꝛo

hibitionis:litigioſi nãaqʒ vel adula
tionibus animos pꝛincipuʒ ſibi cõ
ciliant:vel fratribns ſuis detrahben/

do infamie noraʒ ingerunt:vel iter

fratres diſcoꝛdiaʒ ſeminando ſedi/
tioneʒ nunquaʒ ſacere ceſſant:que
omnia in pꝛelatis damnabilia eſſe
pꝛobantur. AUnde grego.ſcribit ĩ
mo:alibus lib.xvij.parte.iiij.c.iij.
De big qui ꝑeccatoꝛibuiʒ aean⸗
B Ant nõnuili ꝗ duʒſmalefacta
ominnʒ laudibꝰefferunt:an

SS

gent q increpare debuerãt:hinc.n. Ey⸗

per ꝓphetaʒ dicit᷑: ve hig
puluillos ſub omnicñbi

⁊ faciunt ceruicalia ſub capite vni,/

— —

U — — –– — —

—

—
—

af
glelg

klügn
Kew
aur
ndor
lphi
nhr
line
W

Lorse

torgfie
unte
lugfi
dongti
hannnt
hjinre
er wobi⸗

inei
kermn de
etandi
nadioe
lin s
Fteſfthte,
ltionbe.
Gſcheii
perenet
Goabei
nfeſ.
ſinance
npidi

n

1.
rrungen
opon
ugrene
fde⸗
Nlalee

npal⸗

dKLCcuſatoꝛes. i.
detractoꝛes.

8C.Scd ſanctus. f.
iob. cuius verba gre
bie exponit.
Eſtimat. qa du⸗
bia in melioꝛẽ parteʒ
interpꝛetantur. vt ex
de re. iur. eſtote.
b 6 Leric.q adu⸗
lationibus. tri M
plex ẽ adulatio. vt di e
ri.xxv. diſtinctio.S.
e ¶ ¶ Peꝛoditionibus
pꝛoditoꝛ diciturꝗ ⸗
pter timoꝛẽ nõ defen
dit veritatẽ.⁊ ꝗ tacet
eaʒ. vt.xj.q.iij.nolite.
itẽ ꝗ crimẽ alteriꝰſibi
ſoli notũ manifeſtat
vt. ij. q.j..ſi peccauerit
itẽg m alicioſe circũ⸗

Di.
nerſe etatis:ad hoc ꝗppe ſub cubi⸗

to puluillus vel ceruical ſub capite

iacentis ponit᷑:vt mollit gꝗeſcat:qſ/
gꝗs ergo male agentibus adulatur
puluillũ ſub cubito vel ceruical ſub
capite iacentis ponit:vt qui coꝛripi
ex culpa debuerat:in ea fultus lan/
dibus molliter quieſcat:hinc rurſu⸗
ſcriptũ eſt:ipſe ediſicabat panietem
illi autẽ liniebant eũ:parietis ꝗppe
nomine peccati duritia deſignatur
ediſicare parieteʒ eſt contra ſe
quẽpiaʒ obſtacula peccati cõſtrue⸗
re:ſed parietẽ liniunt ꝗ peccata per
petrantibꝰadulant᷑:vt qð illi ꝑuer/⸗
ſe agentes ediſficant:ipſi adulantes
quaſñ nitiduʒ reddant:ſed ſanctus
vir ſicut mala de bonis nõ eſtimat
ita iundicare bona de malis recuſat

nenit alium ? callide 2 Dicẽs:abſit hoc a me:vt iuſtos vos

ſedueit.vt in pericu⸗
lũ ſalutis trahat.x vj.
q.j.ſi cupis itẽ ꝗq rem
ſibi cõmiſſaz cxponit
hoſtibus.xxij.q.v.de
foꝛma.itẽ q iuſſa ve⸗
ritatis contemnit.xj.
q.iij.abijt.itẽ qui ſibi
commiſſum reuelat.
xiij. di. nerni.

eLNon ad derum.

K Editionarios
oꝛdinãdos. 2
oꝛdinatos deijciẽdos
Æ◻M Blurarios. qa

tales ppter auaritis vltoꝛes. Nez ex coci. laod.

Sminim uiganrt. Oaſiras cxigere ciertcio minine I.
H On lʒ fenerari miniſtris alta/
2 qui emendat. E ris vel in ſacerdotali oꝛdine cõ
n On ſz ſeſua ſtitutis:vel vſuras vel lucra q̃ ſeſcu
pia. ponitux pla dicunt᷑ accipere.
ſeſcuplu pꝛo ſeſquial Item leo papa.
eraas eerinet totu. Mẽc ſuo nomine nec alieno cleric⸗
aanian wnnat. ſeneraoreſſtZtaaeart
birur de aſeigungo G Icut non ſno ita nõ alieno no
eſt totu ꝛ plica. vñ ſe⸗ mine aliquis clericoꝛũ exerce
ſcupla vſura dicit᷑ ei re fenns attentet:indecens eſt.n.cri
dat ſumma aliqua z men ſuuʒ cõmodis alienis impen/
recipit᷑ ſumma illa ei dere ⁊ exercere:ſenns autẽ hoc ſolũ
ſua plica.i.medieta⸗ aſpicere ⁊ exercere debemns:vt qð⸗
Swis dileee hic miſericoꝛditer tribuimꝰa dño ꝗ
Rers mmulnphenn. multipliciter ⁊ in perpetuũ maſura

innocentia mea.

iudicẽ donec deſiciã non receda ab
in⸗ ea. Minc etiã in cõ
cilio cartha.iiij.legitur.

Adulatoꝛ vel pꝛoditoꝛ clericus ab

ofcio degradetr. „
ZLericus ꝗ adulationibꝰ ꝓdi
tionibꝰ vacare depꝛehendit:

degradet᷑ ab offcio. Ntem.
Excõicentur ab epiſcopo:qui fratri

us nõ appꝛobanda obijcinnt.
Ccuſatoꝛesfratrũ epiſcopꝰex/
cõicet:ꝗ nõ ꝓbanda fratribus

bind eN br di obiſciunt: 1 ſi emendauerint viciũ:
lun crcoicacus amo rechnan eos ad cõionẽ nõ ad clerũ.
lo nõ admittatur a Nem.
act legitimos. vt di⸗ Remonęeatur ab officio clericꝰma
cam.iiij. queſtio.j.in ledicnscurr fratruʒ pꝛofectibꝰ in
pꝛini- mnidens nõ pꝛomoneatur.
(Reicne ton 6 Yericus malediens maximeĩ
Giaunne e ſacerdotibꝰcogat ad poſtula
ſill aui ꝛvrij abe. dazʒ veniaz: ſi nolnerit: degradetur
edicanduz. nec vnquam abſqʒ ſatiſtactione ad
8EReuocetur. arg. Officiũ reuocetm.⸗ Idem.
ꝙ ep̃s poſſit depoſnſẽs BDe eodem.
zleſttmere. de hoe Q Yencuʒ ſcurrileʒ ⁊ verbis tur
dixi.j. ij. qõe. vj. ileo pibus ioculatoꝛem ab offcio
v dic degradetur.i. eſſe retrabendũ. Item.
ſuſpencaiur e reno Be eodem.
Aurt ene Yericus innidensfratrũ p:o⸗
rüem. ſectibus donec in vicio eſt nõ
i Kericus inuiu⸗ pꝛomoncatur. Ntem.
dens. Hon ſunt oꝛdinandiqui ſeditioni/

bus vacaoaon.
B Editionarios ſtatnimus nun/

naʒ oꝛdinandos clericos:ſicẽ
nec vſurariosꝰ vel iniuriarnz ſuaꝝ

Cler duv 9 vam nei adu larvi
XraNr ab ono

— 2 —
8 Quale ſenus eyerwrr Xlemußs Wν1ιοHentra

Inz ut nnſrict pornpi

xl vij.

tribnit: recipe valeamꝰ. Si Alvij.
Vod autẽ in fine huiꝰca

q pitulivſurarij oꝛdinari p
bibent᷑:inde ẽ:qð vſuraʒ
exercentes cupiditati de
ſernire ꝓbant᷑:cupidi antẽ ab apł
oꝛdinari ꝓhibent᷑:gꝗa tales facile a
iuſto deniarent. AUnde in canoni
bus apoſtoloꝛũ legitur.
Diaconus pꝛeſ bytera epiſcopoexi
gens vſnvas:niñ deſieri deponatr᷑.
Piſcopus aut pꝛeſ byter aut
Diaconusvſuras a debitonbꝰ
exigens aut deſinat aut certe depo/
natur. Aẽ ex ↄci.niceno.c.xviij.
Aſuras exigens ſiue clericꝰ ſiue ſub
iectus regule deijciattnunr.
Voniaʒ multi ſub regula cõſti
itnti anaritiaʒ ⁊ turpia lucra ſe
ctantur:oblitiqʒ diuine ſcripture di
cẽtis:ꝗ pecuniã ſuã nõ dedit ad vſu
raʒ:mutuũ dantes centeſimasꝰ vſu
ras exigunt:iuſte cenſuit magna et
ſancta ſynodus vt ſi ꝗs inuentꝰfue/
rit poſt hanc diffinitionẽ vſuras ac
cipiens aut aliquã adinuentionẽ fa
ciens:vel quolibet modo negocia
trãſigens aut emiolia.i.ſeſcupla exi
gens vel aliqð tale pꝛoꝛſus excogi/
tansTturpis lucri gra:deijciat᷑ a cle⸗
ro:⁊ alienus exiſtat aregula.
Ninc etiaʒ greg.in.xix.li.moꝛal.
ſcribit dicens.
Tempoꝛalibus lucris deſernientes

deo nequaqnã militare pꝛobantur
WMnes huius ſeculi dilectoꝛe⸗

in terrenis rebus foꝛteſunt ĩ ce
leſtibus debiles. Naʒ pꝛo tẽpoꝛali
Prigends ad moꝛteʒ deſudare ap⸗
etunt ⁊ pꝛo ſpe perpetua nec parũ
in laboꝛe ꝗqdeʒ ſubſiſtunt.pꝛo terre/
nis lucris quaſlibet iniurias tolerãt
⁊ pꝛo celeſti mercedevel tenuiſſimi
verbiferre cõtumelia recuſant:ter
reno indici toto etiã die aſſiſtere ſoꝛ
tes ſunt:in oꝛatione vero coꝛaʒ do/
mino vel vnius hoꝛe momẽto laſ/
ſantur. Sepe nuditatẽ deiectionem
fſame ꝓ acꝗrendis diuitijs atqʒ ho/
noꝛibus tolerãt:⁊ eaꝝ rerũ ſpe ſe
abſtinẽtiã cruciant:ad q̊s adipiſcẽ/
das feſtinãt:ſuꝑna aũt laboꝛioſe q̃/
reretato magis diſſimult:quanto
magis ea ret ibui tardius putant.
Hiitaqʒ quaſi malaꝝ arboꝝ moꝛe

deoꝛiſuʒ vaſti ſunt:ſurſuʒ angnſti qiꝛ

foꝛtes in inferioꝛaſubſiſtunt ſed ad
ſuperioꝛa deſiciunt:atqʒ cõtra exqᷓ

litate palmaꝝ deſignat ꝓſiciensvi

ta inſtoꝝ:ꝗ nequaquam ſunt ĩ terre
nis deſiderijs foꝛtes ⁊ in celeſtibus
debiles ſʒ longius atqʒ diſtatiꝰ ſtu
dioſosmagis deo ſe exhibent qnaʒ
ſecnlo ſuiſſe meminerint. Naʒ cũ
buſdã ꝑ pꝛedicatoꝛeʒ noſtrũ dr̃:hij
manũ dico ꝑp inſirmitatem carnis
vfe:ſicut.n.exhibuiſtis mẽbꝛa vr̃a
uire ĩmundicie ⁊ iniqtati ad iniqta
te ita nunc exhibete mẽbꝛa vf̃a ᷣni
re iuſticie in ſanctiſicatione ceoꝛuz/ ꝓp
culdubio infirmitati ↄdeſcendit᷑:ac
ſi eis apertin diceret᷑:ſi neqnaquaʒ
amplins poteſtis:ſaltẽ tales eſtots

xxxix

Iut nõ ſuo. arg.qðᷣ
qs nõ põt facere ſuo
noie nec alieno.vt.xxiij.qõe
viij.his a ꝗbꝰ.⁊.ff.de admi.
re.ad ci.p.l.ij.in pꝛin.ar.cõ

So tra.lxxx viij. di. eps.ꝛ.ij.q.vj.

)j ſi epᷣs.v.q.iij.c.vlti.ff.q res.
pi.ob.poſ.ariſto. Et ẽ h.ar.
ꝙ ſi aliquis quaſi ꝓcura.vł
tutoꝛ qñq; recipit vſuras.ꝙ
non poſtrit peterevt ſibi red⸗
dantur vſure.io.vñ ſi aligs
tutoꝛ a me recepitvſuras no
mine puꝑulli.finito offõ poſ
ſuʒ peterevſuras a tutoꝛe.qꝛ
pꝛo alio peccare nõ debuit.
vt dẽ hic. ſecus in alijs con⸗
mactibus qꝛ finito officio nõᷣ
cõuenitur tutoꝛ vel curatoꝛ.
vt. C.de admi.tu.ſi non ſub
ſcripfiſti.2, C. qñ minoꝛes.l.
j. lʒ ſecus ſit in ꝓcuratoꝛe.vt
ff. de ꝓcu. ꝓcuratoꝛ ꝗ ꝓ eui
ctione.qꝛ tutoꝛ fit neceſſitate
pꝛocur.voluntate.ff.de pꝛo⸗
cur. l.j. b.
pꝓ ¶ Cõmodis ·qꝛ periculo⸗
ſa eſt talis compẽſatio.xiiij.
di. quod ait.
q Dod aũt.h pſe⸗
q quitur.xj.c.aplłi
ce regule.nõ cu⸗
piduʒ ⁊ cõtinua
tur illi.c.ſeditionarios.et iõ
Phibetur cupidus.qꝛ facile
vero deuiat.
r ¶ ¶ Nꝛohibentur. in epla
ad timotheum.
8 G Piſcopus exigens.
ſed nõ ſuſepiẽs.tũc.
eniʒ deponeretur. vt.j.eo.ſi
gas ↄtra.vbi de accipiẽte dỹ
vel exigens cũ effectu. vel il
lud ꝓtpe datũ eſt.⁊ nõ hʒ lo
cũ hodie.ſjʒ habuit locuʒ tpe
apoſtoloꝛuʒ ppter nouitateʒ
eccleſie.ꝛ habes hic ꝙ non
quodlibet moꝛtale peccatuʒ
deijcit iam ꝓmotũ.vt.xxxv.
Di. j. 2. v. q.iini.in loco.
t S Voniã multi.centeſ
mas.centeſima dicit᷑
vſuraꝗᷓ ſoni eqparat᷑ ĩ qno.
u Tranſigens.i.qðcũqʒ
nouũ pactũ vel cõtractũ in⸗
neniens in fraudẽvſurarnʒ
vt ſi ſumat reʒ in pignoꝛe et
nõ cõputat fructus in ſoꝛteʒ
c.j.⁊.ij.extra de vſuris.
x Ercogitans. ar. ꝙ ſola
cogitatio punitur.vtr.vj.q.j.
S.veruʒ qdᷣveruʒ eſt quo ad
deũu.⁊ ſi nõ ꝓcedit ad actnʒ.
vt.xxvj.q.j.necaliqua.
O WVnes palmarũ.bᷣm
illud. iuſtus vt palma
AEimplius.tantũ faciatis
boni q;tuʒ feciſtis mali.non
intelligaſqʒ tãdiu debeat pe
nitere ;din fuit malus. ꝗa
tãta poſſet eẽ cõtritio.ꝙ; mo
“ mentanea penitentia ſuffice
ret. de cõſe. di. iiij. baptiſmi.
beTales videt᷑ hᷣ aliqs
poſſit tm̃ creſcere ĩ malicia qᷓ
tuz in bonitate.qð nõ ẽverũ
qꝛcharitas põt ĩ infinitũ ex⸗
tendi iuxta illud bonu mihi
lex oꝛs tui ſup milia ⁊c.ſed
malicia nõ.qꝛ aliquis poteſt
eſſe ſumme malus vt de pe.
di. ij. S. econtrario,

q¶¶Aleris.i.celeſtis cöͤuerſa

tionis.

b⸗ E petro.de codeʒ pe⸗
O tro habes.xxxirx. diſt.
petrus.⁊.lxj.di.ſtadij de hac

materia notaui. S. xx viij. diſ.
erueniſſte. iſte repul⸗
ſus erat ꝓpter duo.ſ.ꝓpter
viciuʒ vſurarũ.⁊ ꝓpter ſim⸗

plicitatẽ. ? tñ neutruʒz fuit ei
foꝛte oppoſitũ.2 ita eſt ar.

iudex ex officio ſuo põt ali⸗
quid obijcere.

dBSubtilitate. no. c alicui

cõmittitur inquiſitio de pꝛo
pꝝo facto.ſed hec inquiſitio

erit ſummaria nõ plena. als

nõ cõmitteretur.
eNIgnota.ꝓ hoc patet ꝙ ꝗ
eſit notus nõ examinatur.vt
xciiij.diſ.valde.⁊.xxxv.q.ix.
veniã. vnde ⁊ notus ſine ꝓ
batione recipit. vt extra de
regul.apoſtolicã ſed duʒ cõ
ſecratur bene exammatur.
xxiij.di.qui epᷣs.
f
ſcriptionibꝰroboꝛato.vt.lxj.

di. eps. ⁊.lxiij.di.c'to.
g âà NRauis cericoꝛü. de⸗
gradari.j.xxiiij.qiiij.

noniam.

tis.quouſqʒ penitet.

i. U Jruũ. mens. qa mens

alligato viſco cupidi⸗

tatis cito deuiat a vero. vt

xcvj.di.bene in pꝛin.⁊.lxxxxx⸗

iij.d. nihll. .
Potentie.i. humane di
gnitatis.

1 8 Icut hi g. ſacietas. qꝛ
totus mundꝰnec obo i?

lus videtur auaro.vt.xxiiij.
ꝗ.iiij.qd dicam. vnde illud
ſemper auarus eget.⁊ illud
eris ſeruus eris ſi te ſpeces
trahat eris. vnde in thobia
deſit auaritie fex.cui ſua de

eſſeſſtupeſcit copia nuda.fi⸗

tis cbꝛia.plena fames diues
babere cupit. ᷓto plus om
nia ſumit.
m ¶Aliena q d. circa rem
pꝛopꝛiã nõ põt quis peccare
ſed certe expedit rei publice

ne quis re ſua male vtat᷑.vt

inſti.de his qui ſunt ſui vel
alie.iur.S.ſed hoc tpe.
n ¶.Lömune. i cöicandum
tempoꝛe neceſſitatis.vt.xij.
q.j.duo.⁊.q.ij.aurũ.lxxxvj.
di. nõ ſatis.? lex dicit ꝙ ba

ria tempoꝛe neceſſitaus ſunt

omnibus cõicanda.vt.ff.ad
l.rho.de iac.l.j.S.cuʒ in ea⸗
dem. in ſi. B
o Etiaviolenter dicitur h
per violentiã dicitur aufer⸗

re quivltra neceſſaria ſibi re
tinet.⁊.xij.q.j.nolo.⁊.q.ij.ab

ruʒ.qðverũ eſt ſi hoc fiat tẽ⸗
poꝛe neceſſitatis.nam alias
põt quis fibi neceſſaria reti⸗
nere. vt. xij.q.j.expedit.⁊.c.
habebat.⁊.qü.aurum.

Lũ decreto.omniũ ſub /

hb S Et abſtinere. a ſacramẽ

Di.

in fructn bonoꝛuz opernʒ:q̃les fuii
ſtis duduz in actione vicio uz: nec

debilioꝛes vos habeat ſancta liber

tas aeris*:quos ĩ carne validos ha
buit vſus terrene voluptatis.
teʒ greg. cinibus neapolitanis.

Ad ſacros oꝛdines vſurarij pmo/

nen no debent.
Epetroĩſup pueniſſeꝰ ad nos
. cognoſcite qꝛſolidos dedit ad
vſurã:qð vos opotet cũ omniſub
tilitate pquirere:⁊ ſi ita conſtiterit:
aliũ eligite:⁊ ab huiunſmodi vos ꝑ/⸗
ſona ſine moꝛa ſuſpendite. Na nos
amatoꝛibꝰ vſurarum nullaratione
manusimponimus. Si vero ſubti
li habita inquiſitione hoc falſuʒ eſſe
putaneritis:qꝛ ꝑſona eiꝰnobis igno
ta: eſt:⁊ vtruʒ ita ſit de ſumplicitate:
qð ad nos perlatũ eſt ignoꝛamꝰ:cũ
decreto avobis facto ad nos eũve
nire neceſſe eſt:vtvitã moꝛeſqʒ illiꝰ
ſollicitius inquirẽtes ſenſuzʒ quoqʒ
pariter cognoſcamus:vt ſi iudicio
buic aptus extiterit:veſtra in eo ad
iuuante dño deſideria cõpleamus.
Aẽ ex cõci.elibertano.
Segradetur clericus:ꝗq vſuras acci
pere detegitur.
JIquis clericoꝛũ detectus ſue
rit vſuras accipere:placuit de
gradari abſtinere*e. Nẽ leo epᷣs
anatholio epiſcopo.
Nec unplicàri erroꝛe nec cupidit
te violari ſacerdotẽ opoꝛtet.
Jrũcatholicuʒ ⁊ pꝛecipue dñi
ſacerdotẽ ſic nullo erroꝛe im⸗
plicari:ita nnlla opoꝛtet cupiditate

violari dicẽte ſancta ſcriptura poſt

cõcupiſcentias tuas ne eas:mens
etiã potẽtie auida nec abſtinere no
nit a vetit is:nec gaudere conceſſis:
nec pietati adhibere conſenſum.
temgrego.
Qai cupidiatem a ſe non abſcidit
honoꝛnʒz anctoꝛi inherere nõ valet
Onoꝛuz ancton iherere aliter
nõ valemus:niſi cupiditateʒ a
nobis:q̃ omniũ maloꝝ radix eſt ab
ſcindamꝰ.
ſcriptũ eſt in euãgelio hoĩs cninſ
Diuitis:fructus vberes ager attulit.
Auari eſt hominuz bona inuadere
qnoꝛũ neceſſitatibꝰſubnenire valet
B Icut hi ꝗꝑ inſaniã mẽte trãſla
ti ſunt:nõ iam res ipſas ſed fan
taſias paſſionis ſue vident:ita etiaʒ⸗
mens auari ſemel vinculis cupidi/
tatis aſtricta ſemp auꝝ ſemꝑ argen
tuʒ videt:ſemp redditus computat
gratius intuet᷑ auꝝ quã ſolẽ:ipſa eiꝰ
oꝛatio ⁊ ſupplicatio ad deũ auruʒ q̃
rit:⁊ poſt pauca:interduʒ etiã vſure
arte nequiſſima ex ipſo anro auruʒ
naſcit᷑:ſed nec ſacietas vnquaʒ nec
ſinis aderit cupiditati:⁊ infra:ſʒ ait
aliquis:qd ininſtũ eſt:ſi enʒ alienaꝰ
nõ innadã ꝓpꝛia diligentins ſᷣno.o
impudens dic tn:ꝗqd ꝓpꝛia dicis q̃
ex abus recõditis in hunc munduʒ
detuliſti: qnado ingreſſus es in hãc
luceʒ:quãdo de matris ventre exi⸗
ſti:gbus facultatibꝰqueſo:ꝗbus ſub

ſidijs ſtipatꝰ igreſſus es:⁊ poſt pan

ca:ppꝛium nemo dicat qðeſt cõe?
qð pli quã ſuſſiceret ſumptui ⁊ vio

Nenter obtentuz eſt: ⁊ ifra:nunquid

———

iniquus eſt deus vr nobis nõ equa/
liter diſtribnat vite ſubſidia:vt tu ꝗ
deʒ eſſes afflnens ⁊ habũdans alijs
vero deeſſet ⁊ egerẽt:an iccirco ma
gis qꝛ et tibi volnit benignitatiꝭ ſue
experimenta cõſerre et aliũ ꝑ virtu

tem pacientie coꝛonare:uu vero ſn/⸗

ſceptis dei muneribꝰ ⁊ in ſinuʒ tunʒ
redactis nibil te reputas agere ini⸗
quuʒz:ſi taz multoꝝ vite ſubſidia ſo
lus obtineas. Quis.n.tam iniuſtus
tam auarus quã ꝗ tam multoꝛũ ali
menta nõ ſnũ vſuʒ ſed habũdantiã
7 delicias facit:neqʒ eniʒ minns’eſt

—

criminis habenti tollere:qnas cum

poſſis ⁊ babũdans ſis indigentibꝰ
denegare:eſurientiũ panis eſt queʒ

tu detines:nudoꝛuʒ indumentũ eſt
qð tu recludis:⁊ miſeroꝛuʒ redem/⸗

ptio eſt ⁊ abſolutio pecunia quã tu

in terra deſodis:tantoꝛuʒ te ergo in
uadere ſcias bona: quanus poſſis
pꝛeſtare qð velis. MNeceſſe ẽ etiã
vt ille ꝗ oꝛdinandus eſt:ſue domui

ſit bene pꝛepoſitus.i.ſi in laicali ha

bitu vxoꝛez habuit vel filios a vi/⸗
cijs ad virtutũ ſtudia ⁊ verbo ⁊ exẽ
plo ꝓducet:vt qð poſtea pꝛeceptu

p¶ Einus alibi in

uenitur ꝙ magis de

linquit qui aulert qᷓ

qui nõ dat.vt.xij.q.
ij. 2 ſi illt. S
q.σ Eſurientiũ nun

quid ergo panperes
iplum poſſunt pete⸗

re nõ directo iudicio

ſed denunciare ecde

ſie illũ qui nõ dat. et
ſic eccleſia põt eũ co⸗

gere vt det. arg. ex de

ſymo.ad apoſtolicaʒ.
Pr¶Q Heceſir eſt. bo⸗
ſequitur.xij.c.apoſto

lice regule opoꝛtet oꝛ

dinandu eſſe domui
ſue bene pꝛepoſituʒz.
tunc dicitur quis bñ
piꝛepoſit domui ſue.
quãdo familiaʒ ſuaʒ
bene gubernauitver
bo ⁊ exẽplo.qꝛ ꝗ ne⸗
gligẽter ſuos guber
nauit pꝛeſumitur cõ

gẽs. nec haberet flõ
teʒ redarguẽdi alios
qui ſuos noluit coꝛri
pere.tamiẽ ſi per euʒ

nõ ſtaret quin fami⸗

lia eius emẽdaretur.

nõ imputaretur ei.ſ.

e.c.penult.⁊ vlti.

rns eſt populis:pꝛꝰ exigat a dome,, g A domeſticis.

ſticis: vnde apoſtolus epheſij ſcri
bit:vt vxoꝛes ſuas ſicut ſua coꝛpo/

rag diligant: ⁊ filios nõ ad iracundiã
pꝛouocent ſed enutriantillos ĩom/

ni diſciplina ⁊ corectione dñi:vn/

dixiſſet:ſue domni bene pꝛepoſitnʒz
ſtatiz ſubiunxit:habenteʒ ſilios ſibi
ſubditos in omni caſtitate:⁊ non in
accuſatione luxarie:nõ eniʒ talium
cohabitatoꝛ fronteʒ habet alios re
dargnendi.Ande de beato iob legi
tur:qð pꝛo filijs ſuis quotidiana oſ/
ferebat deo ſacriſicia offerens holo

tribus pꝛepararet:et ad epulanduʒ

vxoꝛvero dicitur do⸗

meſtica. vt. xxxij. qöe

vj. c. vl. C. de re mili.
cũqʒ.ff. ad ſyll.l.j.

ſob/

cauſta ꝑ ſingulos quos tãta chari -·
ab tatis pfectio in vnnz conſtrinxit: vt
Itẽ ambꝛo. de eo d3n quiſqʒ eoꝛũ in ſuo die cõniuiuz fra/
4

ſecuʒ tres ſoꝛoꝛes ſuas pariter inui⸗ g=

tarent:qð quia heli facere diſſimn⸗
lanit ac falia pietate ſuperatus de⸗
linquentes ſilios ferire noluit:ſicut
in libꝛo regũ legitur:apud diſtrictũ.
iudicẽ ſemetipſuʒ cum filijs crudeli
damnatione percuſſit:vñ ei diuina
voce dicit:honoꝛaſti filioꝰ tuos ma
is quã me. Ninc etiaʒ dauid erga
lios bonitateʒ nõ diſcipline ſeueri
tateʒ exercengeoꝛum iuuentutẽ ex⸗/
perimento didit eſſe pernicioſam:
quoꝛũ pueritiã vaga licentia pꝑmi⸗

ſit eſſe voluptuoſaʒ:vnus: ꝗppe eo.D‚/j;

rnʒ ſoꝛoꝛeʒ ſuã ſtupꝛo coꝛrumpens
a fratre eiꝰ abſalone videlicet inter
epulas quas fratribusſuis fraudu/
lenter parauerat:obtruncatus eſt.
abſalon vero poſtquã veniã a pfe
obtinuit:de regno illũ expulit ⁊ ad
cõcubinas eius ingreſſus eſt:demũ
per inuia deſerti patreʒ perſequens

Auarxg Fz mimer au⸗f Ptole mmnto⸗j vadit bo Juni peſit /le X co4 ſay 2 Mne

ta eũ ꝙ circa extra⸗
neos ſit magis negli

t nus. ämon ſo

de cũ paulus ad timotheũſcribenꝭ roreʒ thamar.

e

ſigode
uſnß⸗

W

nhor⸗
N iucico
ne le
NA
teit
Ngede
ſoleg.
dponeter
edonli
Lpofn,
qusbi
Dnuiſie
hlizfrs
fmutner

mon
goeg
Cberetfo
bidigos
olutcori
ſper an
ſichner.
lenreiſ
At
Uneſts.
Heturd
uni
defeni
ſali
nont⸗

n⸗

3 ¶Sibi.ſic.viij.q.j.qd autè. SS — —

b ¶ Bebet.i.cõſueuit.hoc ideo dico qꝛ nemo dʒ pꝛeferre res ſuas rebꝰ
Wiiogala⸗enazitatd aut.⁊.ſ.còmoda.ſivt cerio.S.cõmodatũ
e¶ Non. n. ſc. ij.q.vij.qui nec regiminis.
d ¶Secd libertas.coꝛrigendi alios cũ coxripit ſuos. 4

e¶¶ Pꝛincipi.i.pꝛela
tos ⁊c.io.
f ¶Qõtunc.ſ.ꝙ do
mui ſue ſit bñ pꝛepo
ſitus. incli
NVaãrtũlibet.in
5 Cmvig ibſe pr
⁊ tres filij ⁊ quattuoꝛ
ipſoꝛuz vxoꝛes.

b H
i ¶Dilexi.i.diligẽdũ
pꝛeuidi.
RK Cdio. ſ. pꝛeuidi.
ꝙ eſſet futur malus
I¶ Sifficile. ideſtvir
quãdoq; ponitur ꝓ
nõ. vt. . q. j. pꝛincipa
lus.ſfic.ij.q.vj.S.bi⸗
duum.
m ¶Bifficile. no. ꝙᷓ
difficile aliquiinue⸗
niuntur melioꝛes ᷓ

„ſiet ſi nõ erit qð ſibi imputet:cuʒ.n.
greſſus hominis a vnño dirigantur:

monachi. vñ hic eui⸗

denter colligitur ra⸗
tio quare ille ꝗ ex na
talibꝰmaxime eſt irre
gularis.p monacha
tuʒ ſiat regularis.vt
lvj di. c. .qꝛ cũ ſit pfe
ctus in virtutibꝰ.nõ
requirit᷑ q;tuʒ ad alia
tanta pfectio in ipſo.
rxvj. q.ſ.legl.in fi.? ad
de id qð eſt.xix.q.vl.
non liceat. in auc. de
monachis.circa pᷣn.
coll.j.vbi dici᷑ mo
nachatus maliciam
omnẽ tollit ⁊ ficut p⸗
ſumit᷑ hic ꝓ lllis qui
in monaſterio ꝓferũt
ita pꝛeſnmit᷑ cõtra il⸗
los ꝗ in monaſterio
defecerunt vũ pʒ ꝙ
ratione loci nõ pᷣſu⸗

mitur pꝛo aliquo.vt

xl.di.nõ loca.:.xij q.
ij. gloꝛia. in fi.⁊ hocve
ruʒ eſt vbi ꝑ ſona eſt
nota.ſed vbi ignota
ſemp pꝛeſumit᷑ ꝓ ip⸗
ſa rone loci.xxiiij.di.

unando.
8 NDod ad nos.
inculpatos. ar

gu. bonũ ſi p aliqueʒ
nõ ſtat quo minꝰ ali
quid ſiat.id nõ eſt ei
imputanduz;. fimile.
xxij.q.ij.faciat hõ.et
xxiij.q.v. de occiden
dis.xliiij.di. epheſijs
ſunicit.n. vtiliter in⸗
choari lʒ nõ habeat
effectio.ff. de ne.geſ.
ſed an vltro. S. j.
Auo minus. ſi.
ſupꝛa di.xliij.ſcimus
p Mö recedam'. B
minus? nõ faciunt
vnã affrmationẽ. vt
ſi. de ver.ſig. duobꝰ.

quercni inheſit:atqʒ ita ſuſpenſus in
terijt. Minc etiam paulus ad timo/
theuʒ ſcribit dicens ꝗ ſuoꝛũ ⁊ maxi
me domeſticoꝛuʒ curaʒ nõ hʒ:fidẽ
neganit ⁊ eſt indeli deterioꝛ:iure er
go g domui ſue neſcit pꝛeeſſe i eᷣm
oꝛdinari ꝓhibetur:qꝛ q in re mini/
ma de qua ſibi ſfamiliarioꝛ dʒcura
ineſſe:ſidelis nõ ẽ᷑:quomodo in ec.
cleſia dei vbi tot ſunt ⁊ alieni:ſolli/
citaʒ diligentiã exhibebit: vñ biero
nymus:nõ eniʒ iuſtus polluit᷑ ex vi
cijs filioꝛũ:ſed libertasꝰ ab apoſto⸗

lo eccleſie pꝛincipi reſeruat᷑: vt talis

fiat ꝗ nõ timeat ꝓpter vicia libero/⸗
ruʒ extraneos repꝛehẽdere:qð tũc

7

nec ſint in bomine erꝰ vie:coꝛripere
quideʒ põt:coꝛrigere aũt nõ valet:
pulſare põt:nõ aperire:manus cõ/
pꝛimere:nõ animnʒ mutare. Unñ
auguſti.ad vincentinʒ donatiſtam.
Bonoꝛuʒ hom nũ diſciplina mo/

res inene⸗ 90 vlaet.

antũlibeivigilet diſciplina
domus mee:homo ſum ⁊ iter

bhomines vino:nec mibi arrogare

audeo vtdomꝰ mea melioꝛſit quã
arca noe:vbi tantuʒ inter octo ho⸗

Di. .x vißf. ,

mines vnus repꝛobus iuuentus :

ant melioꝛſit qua domꝰabꝛabe cui
dietuz eſt: eice ancillaʒ ⁊ filiũ eius:
aut melioꝛ ſit quã domꝰiſaac cui de

Dduobꝰ? geminis dictuʒ eſt in mala/

633

chia pꝛimo iacob dilexr:eſan anteʒ
odio habui:ſimpliciter autẽ fateoꝛ
charitati veſtre coꝛã dño deo nr̃o:
qui eſt teſtis mibi ſup animã meaʒ:
ex quo deo ſeruire cepi quoniaʒ ſĩ
diffcile ſum expertꝰmelioꝛes quaʒ
ui in monaſterio ꝓfecerunt:ita nõ
um deterioꝛes expertus qnã qui in
monaſterio defecerũt hinc arbitoꝛ
dictũ in apocalvpſi iuſtus inſtiſice
adbuc:⁊ qm in ſoꝛdibus eſt:ſoꝛde⸗/
ſcat adpnc. Iteʒz cypuano coꝛne
lius papa.

Conuicia perditomz a via rectitu⸗

dinis nos monere nõ debent.
Rod' ad nos attinet: conſcien
tie noſtre ↄnenit ſemper dare

operaʒ ne quis culpa noſtra de ec/

cleſia pereat. Si quis autem vltro
⁊ crimine ſuo perierit:⁊ penitentiaʒ
agere aiqʒ ad eccleſiam redire no⸗
luerit:nos in die indicij inculpatos
futuros credimus qni eomʒz cõſuli/
mus ſanitati.illos ſolos in penis re
manſuro, ꝗ noluerint cõſilij noſtri
ſalnbutati ſanari: nec mouere nos
debent cõuicia perditoꝛʒ:quo mi
nus'a vig recta ⁊ a certa legene nõ.,
recedamusꝰ:quẽ er apoſtolus inſti/

tmnit dicens:ſi hominibꝰ placerẽ xpᷣi

ſernus nõ efſem.

K

ynl:

7

rmny mea α aα mehoi S archa noc

lrng alrahe l ſeet

„

xxxx

Hohibentk. RNic intitulat.xlviij.diſti.in qua ꝓſequitur.xii.ꝛ vlti c
apoſtolice regule. oʒ oꝛdinadũ nõ eſe neophitũ. dici᷑ at neophitꝰ

nouellus in nide vel in religione. ꝓhibent᷑ aut tales oꝛd:nari dupli
ci de cã.ſ.ne incidant in ſupeniã puttes ꝙ ſides rpiana multum

eis indigeat.vel qꝛ nõdũ eſt expenus ſtatũ ecde

Rohibentur auteʒ neo/
pb phiti in epiſcopos oꝛdi/
nari:vt ꝗ bheri erat cathe
cuminns bodie non ſiat
epiſcopus:qui heri erat in theatro
bodie nõ ſedeat in eccleſia:ꝗ veſpe
re erat in circo:hodie nõ miniſtret
altario:qui duduʒ fuerat fautoꝛhi⸗
ſtrionuʒ:hodie nò ſit cõſecratoꝛvir
ginuz. Cauſa auteʒ huins pꝛobibi⸗
tionis eſt ſecunduʒ apoſtolũ ne ela
tusin ſuper biã tanqua religio chꝛi
ſtiana plurimũ eo fegeret:incidat ĩ
ruinaʒ diaboli:momẽtaneus nãqʒ
ſacerdos neſcit humilitatẽ obſerua
re ⁊ modos perſonaruʒ vel ſeſe co⸗
temnere:nõ ieiunauit:nõ fleuit:nõ
ſe coꝛrexit:nõ pauperibus erogauit
in arrogantiã que eſt ruina diaboli
incidunt aui in puncto hoꝛe necdũ
diſcipuli fiunt magiſtri:⁊ ſicut inno
centius ait:miſernʒ eſt euʒ fieri ma
giſtruʒ ꝗ necdũ didicit eſſe diſcipu/
lus. Ande de eiſdẽ in niceno co.
legitur.
Mieapbinsin epiſcopuʒ nõ eſt oꝛ
inandus.
Aonlaʒ multa ſunt ſiue ꝑ ne⸗
6 ceſſitatẽ ſine ex quacũqʒ cauſa
cora regnlaʒ geſta:ita vt homines
ex vita gentiliuz nnꝑ adhuc cathe/
tiʒati vel initructi ſtatiz ad ſpiritna⸗
le baptiſmaveniſſen:a cõtinno cũ

bapiiʒati ſunt eti ad epiſcopatũvł

pꝛeſ byteriũ pꝛouecti ſunt:recte igi
viſuʒ eſt decetero nihil tale ſier: nã
tẽpoꝛe'opus eſt vt ſit cathecumi/
nus ⁊ poſt baptiſma multa pꝛoba/
tione indiget:euidens nãqʒ eſt apo
ſtolicuʒ pꝛeceptuʒ dicens:nõ neo/
phitũ ne foꝛte elatus in ſuperbiã in
indiciuzʒ incidat ⁊ in laqneũ diabo/
li. Sivero pꝛecedente tẽpoꝛe aliqð
moꝝale peccatuʒ admiſerit:⁊ cõui
ctus duobꝰ vel tribus teſtibꝰfuerit:
ceſſabip a cleroꝗ huiuſmodi eſt.ſ
quis vero pꝛeter boc fecerit tãquã
cõtra ſtatuta ſancti concilij gerens:
etiã ipſe pꝛecipitabatur de ſtatu ſui
cleri. Heophiti vero bodie ap/
pellantur ponta ſacre religionis
noniter aſſumẽtes. Unde beatꝰ
greg.ſcribit ſiagrio epo.
Qui dcatur neophuus: z vnde ſit
tus dicebat ꝗ in

S Icut neop
initio ſancte fidei erat erunditi/

one plantatus:ſic modo neophiꝰ

babendus eſt ꝗ repente in religio/
nis habitu plantatus ad ambiẽdo⸗

ſacros oꝛdines irrepſerit. Oꝛdina/⸗
te ergo ad o:dines aſcendendũ eſt.

nã caſum appetit ꝗ ad ſummiloci

faſtigia poſtpoſitis gradibus pꝑ ab
rupta querit aſcenſuʒ:ſcimus anteʒ

qð ediſicati parietes nõ pꝛius tignõ

ruʒz pondus accipiunt:niſi a nonita

tisſue humoꝛe ſiccent᷑:ne ſi añ pon/

ſie. vnde neſut ſe alijs confoꝛ
mare.viiſi aut ĩ aliquo caſu
talis valet oꝛdinari. dicetur
j. di. lxj. S. bis omnmibus.

r ¶ MHMeophiti. nõ factle ẽ ty

roni comutenda cuſtodia.
Naʒ culpa pꝛodita is culpe
reus eſt qui ei cõmiſft.ff. de
cuſto.reo.nõ eſt faale.

9 In theatro. B ſunt ver⸗

lero.ſuꝑ epiſtolaʒ ad ti⸗
tuz. 00.

t Momẽétaneus. longo

emiʒ tpe dʒ eſſe aliquis pfectꝰ
vt. xxuij.dil.epᷣi.in auc.quõ
opoꝛtet epos.S.ſanctimꝰ.col
j.⁊ graue eſt in expertos ꝛc7.
xix.q.iij.monaſterijs.

lui nöduʒ foꝛmam
diſcipuli aſſumpſit.j.lxj.di.
mueruz. F

u arrtterüe eũ fieri ma
ginruʒ ꝗ

x Voniã multa.neceſ.

ſitatẽ.ſi pꝛopter neceſ
Ktatẽ aliqd fit. videtur. ꝙ il⸗
lud licite fit.qð nõ eſt licituʒ
in lege neceſſitas fact licitũ.
extra de re.iur.qð nõ eſt lici
tuʒ.itẽ neceſſitas legẽ nõ ha
bet.j.ᷣde cõſe.di.j.ſicut.non
ergo nit cõtra regula.Rñ.ne
ccſſuas que reperit᷑ m aucto
ritatevt neceſſitas vite cxcu⸗
ſat.vt exira de fur.ſi quis ꝑ.
neceſſitatẽ.de cõſe.dil.v.di⸗
ſcipulos.ſed in ad ulterio ne

ceſſitas non excuſat. vt.ff. de

ritu.nup.palã.nꝗ potius de
bemus quelibet mala tole⸗
rare ⁊cc.xxxv.qłv.ita ne.

V¶ BVeniſſent. j. de cõle. di.
vy. neophiti.
3 (¶Et tpe.l. di. põdẽt ꝑ ĩterſti

cia tẽpox.vt.lxx vj.di.ſinglis

3 ¶Tempoꝛũ.i. ante oꝛdina

tioneʒ ⁊ poſt baptiſmũ ſicin

telligitur. j.j. q. vij. ſi qs ocs

boc ideo dico.qꝛ pꝛo crimi⸗
ne cõmſſo ante baptiſmuʒ
nõ deponit᷑. vt.xx vj.di.vna

b ¶¶eſſabit.i.nõ oꝛdinabit

vel ſm alios etià oꝛdinatus
degradadit᷑.⁊ ſicvr̃ ꝙ crimẽ
ciuiliter pꝛobatũ inducit de⸗
poſitionẽc.ſic.xxiiij.di.c.vlti.

¶ Secerit. pꝛomouendo ta

es 76.

in monachali habitu
talis nõ eſt eligendus in pꝛe
latuʒ.vt extra de elect.cũ cãʒ
⁊ extra de elec.officij.q autẽ
debeant eſſe iterſtidaa habes
lxx vij.di.in ſingulis.

4 = Icut repente i. nouit᷑

e¶ Aui ad ſummi.j.j.q.j.

pueri.⁊ ſi quis epᷣs ꝑ pecu⸗
niaʒ ⁊.lxj.di.ſtatuimus.

f¶EBradibus.i.interſticijs.

nec ob.lij. di. ſollicitudo.

.— Lc. 21. xxv dil.
eęe hucuſq; tract⸗

tum eſt de. xiij. c.
apoſtolice regu/
le. bic magiſter in his duo⸗
bus.c.ſub cõpendio tractat
de eiſdem.
b ¶Quia cũ is.ad interce⸗
dendũ videtur hic ꝙ oꝛones
facte a ſacerdotibꝰ malis no
ceant ſubditis.qð intellige
cuʒ ipſi ex certa ſciẽtia eligũt
malũ ⁊ ↄfoꝛmẽ ſuis moꝛibꝰ.
alias.ſ.eque operatur remiſ
ſionẽ ꝑ malũ vt pꝑ bonuʒ ſa⸗
cerdoteʒ.vt.j.j.q.j.ſi fuerit.

ad hoc ar. vj.q.j.ex meritso.

vieangacten⸗ ⸗
BDiſplicet.iij.q.vij.ĩ gra
dibus.

C

ꝗ ¶ Siadhne.arg. ꝙᷓ gs no

põt accuſari de crimine ve
quo penituit.⁊ ꝙ nõ impe⸗
diatur a ꝓmotione.xxvj. ꝗ.
v.quicũqʒ.S. xlvj.diſ.clericꝰ
⁊.viij.q.j.in ſcripturis.arg.
cõtra.xxxiij.q.ij.admonere.
ſol.accuſari põt.ſi cõmiſſuʒ

eſt per baptiſma. vt.xxv. di.

pꝛimu⁵m.

e L N. pbat grego. in

hoc.c.ꝙ vicioſt non

poſſunt offerre panes dño

nec alioꝛum peccata diluere
qꝛ in veteri te.coꝛpoꝛe viciati
repellebantur ⁊ hoc pꝛobat.
xij.exemplis.que vicia figu
raliter intellecta in nouo te⸗
ſtamento repellunt.
f VUAel ponderoſus.i. cri⸗

minoſus.
g ¶Seruabit. ne labantur

bgeam.

b C An tenebꝛis. peccatoꝛũ.
x nimia. nimia ſubtili⸗
tas in iure repꝛobatur.er de

iudi. dilecti.⁊ fic ſit aliqd in

iure cõtra rationẽ diſputan
di. f. ad.l.aquil. ita vulnera
tus.in fi.⁊ magisvalet ſim⸗
pllicitas ;ᷓ difiicultas. inſti.
de fideicõ.heredi.S.ſed quia
tipulationes.

RKEFaciem. ideſt rationem

gue eſt facies coꝛdis.
m ¶Quo ſe. i. qꝛ.

Di.

dera quã ſolidentur accipiant cun-
ctã ſumul ad terrã fabꝛicã deponãat
EXYce a qnibus vicijs de/
e beant eſſe imunes:qni in
epᷣm ſunt oꝛdinadi appa
ret.ꝗ.n.interceſſoꝛes ꝓ populo ad

deũ paran::neceſſe eſt:vt eius gr̃aʒ

bene vinendo mereant᷑:vnde gre⸗
gouꝛꝰ ait in paſtoꝛali.Sollicite foꝛ:

midandũ eſt:ne ꝗ placare poſſe irã
dei credit᷑:thanc ipſe ex ꝓpꝛio reatu

mereat᷑:cũcti eniʒ liquido nouimꝰ:
qꝛ cũ bis ꝗ diſplicet ad interceden
uʒ mittif:irati animꝰ ad deterioꝛa
pꝛouocat:ꝗ ergo deſiderij terreni⸗

aſtringit᷑:caueat ne diſtricti iram in

dicis grauius accẽdens dũ loco de
lectat᷑ gloꝛie:fiat ſubditis auctoꝛrui
ne. Solerter ergo ſe gſqʒ menat᷑ ne
locũ regiminis aſſumere audeat:ſi
adhucꝰiſe viciũ dànabiliter regnat
ne is quẽ crimẽ depꝛanat ꝓpuũ:in

terceſſoꝛ fieri appetat ꝓ culpis alio

ruz. Idẽ in eodẽ paſtoꝛali.
Sacriſciũ deo nõ offert ꝗ vicijs eſt
maculatus. .R

Inc etenim ſuperna voce ad.

Lmoylſen dicit᷑ ĩ leuitico:loq̃re
ad aaron:homo de ſemine tuo per
familias ꝗ habnerit maculã nõ offe
rat panes deo ſuo nec accedat ad

miniſteriuʒ eius vbi repente ſubiun

gitur:ſi cecus fuerit:ſi clandus:ſi vł

paruovel grãdi vł toꝛo naſo:ſi fra

cto pede:ſ mãcꝰ:ſi lippus:ſi gibbo
ſus:ſi albuginẽ habens in oculo:ſi
iugẽ ſcabiẽ ſi impetiginẽ in coꝛpoꝛe
vel ponderoſus.Cecus ꝗppe eſtꝗ
ſuperne lucẽ cõtemplationis igno/
rat:ꝗ pꝛeſentis vite tenebꝛis pꝛeſſu⸗
duz lucẽ venturã nequaquãa diligẽ

do cõſpicit:quo greſſus operis poꝛ

.xlix.

inquiſitionibus pluſquã neceſie eſt
exercẽtes ex nimia ſubtilitate te fal⸗
luntur:vnde hoc quoqʒ ſubdit᷑ vel
grandi vel toꝛto naſo. Naſus quip
pe grandis ⁊ tous eſt diſcretioms
ſubtilitas imoderata:que duʒ plus
qnuã decet excrenerit:actionis ſue re

ctirudinẽ ipſa cõſundit. racto aũt
pede vel manu eſt qni viã dñi ꝑge⸗/

re omnino non valet:atqʒ a bonis
actibus funditus exoꝛs vacat:qua:.
tenus hec nõ vt claudus ſaltez cuʒ
infirmitate teneat ſed ab bis omni:

bus alienꝰ omnino exiſtat Gibbo⸗

ſus vero eſt queʒ terrene ſollicitudi
nis pondus depꝛimit:ne vnquã ad

ſuperna reſpiciat:ſed ſolis his q̃ in ĩ

fimis calcantur intendit:ꝗq ⁊ ſi quã⸗
do aliquid ex bono patrie celeſtis
audierit:ad hoc nimirũ puerſe ↄſue
tudinis pondere pꝛegrauatus coꝛ/
dis faciẽ nõ attollit:qꝛ cognitionis
ſtatuz erigere nõ valet:quẽ terrene
ſollicitudinis vſu⸗ curnũ tenet ex eo

ruʒ quippe ſpecie pſal.dicẽ ĩ pſalmo

xxxvij.incuruatꝰ⁊ humiliatus ſum

vſqʒ quaqʒ:quoꝛũ culpaz pſemet /

ipſaʒ veritas repꝛobans ait in luca

Semẽ auteʒ qð in ſpinis cecidit:hi
ſunt qui audierunt verbũ:a a ſollici

tudinibus ⁊ diuitijs ⁊ voluptatibꝰ

vite enntes ſuffocant᷑:⁊ nõ referunt
fructũ.lippus vero eſt cuius quideʒ
ingeninz ad cognitionem veritatis
emicat ſed tamen hec carnaliaopa
obſcurant. In lippis quippe oculis
pupille ſane ſunt ſʒ humoꝛe defluen
ti infirmates palpebꝛe groſſeſcunt:
quoꝝ quideʒ qꝛ infnſione crebꝛa at

teritur:⁊ acies pupille viciat᷑:⁊ ſunt

nõnulli quoꝛũ ſenſum carnalisvite
operatio ſauciat:qui ſtudere ac vi⸗
dere recta ſubtiliter ꝑ ingeniũ pote

rigat neſcit. Hinc eteniʒ per ꝓphe/ i rant:ſed vſu pꝛanoꝛuz actuũ caligã

tantez annà dicitur in lib. regnz:pe

des ſanctoꝛů ſuoꝛũ p̃ᷣnabit:⁊ impij
in tenebꝛis cõticeſcent. Clandus
vero eſt ꝗq quideʒ quo pergere de⸗
beat aſpicit:ſed per infſirmitatẽ mẽ⸗/
tis vite viaʒ perfecte nõvalet tene/⸗
re quã videt:qꝛ videlicet ꝗs ad vir
tutis ſtatuʒ duʒ fluxa conſuetudine
