7 „„

q.iiij.nõne.S.illud.

p ¶ Synodo. vt. xrc⸗

vßſ. di. bene.

q Piſcopos.

ſue tps. Be⸗
nerale eſt ꝙ ꝗ pꝛius
dignitatẽ ceperüũt p⸗
ferendi ſunt alijs.vt
lxxiij.di.pox..lxx⸗
v.di. c. vl.⁊ ex de ma.
obe.c.j.qm̃ ille gra
dus ceteros ãtecedit
queʒ laboꝛ ꝓlix oꝛ et
ſtipẽdia longioꝛa fece
tüt anteire. vt. C. de
offl. magi. off. le. ne⸗
mo.niſi ſi aliꝗs reci⸗
pit dignitate a pᷣnci⸗
pe. ille. eniz pꝛeponit᷑
alijs. vt extra de ma⸗
ioꝛi.⁊ obedien. ꝓtuas
7.ff. de albo ſcri. l. ij.
⁊ niſi ſu loco metro⸗
politani.vel alicuius

maioꝛis dignitatis ꝗ

lʒ ſint poſterius oꝛdi

„

nati.tamẽ pꝛeponuntur alijs:vt hic in palea placuit.

a

Piſcopoꝛuũ.Hic intitulatur.xviij.di. In ꝓxima diſt.magi

e ſter oñdit ꝙ pꝛouincialia ↄcilia nihil generaliter poſſunt cõ

ſtituere ideo cõſequenter oñdit.ad qd ſintvtilia.Addit etiä

quotiens ĩ anno ⁊ quo tẽpoꝛe anni ⁊ cuius auctoꝛitate ſint

celebꝛãda ⁊ ꝙ metro

politan? nihil dz exi⸗

gere ab'epiſcopis cõ
uenientibus ad cõci
liũ addit de pena epᷣi
qui vocatus ad ſyno
duʒ nõvenit. In ſine
dicit ꝙ infra lex men
ſes dz epiſcopus indi
care ſuis ſubditis ea
q̃ in cõcilio acta ſunt.
Conſtituenduʒ.
Iſtud nõ eſt verũ:qꝛ
epiſcopi bene pñt cõ⸗
dere canones epiſco⸗
pales.⁊ archiepiſco⸗
pus ꝓuinciales q: ꝗ
libet populus ⁊ que
libet eccleſia ſibi põt
ſtatuere aliqð ius.vt
S.diſtin.j.ius ciuile.
di. catholica.⁊.xij.di.
illa.⁊ de ↄſe. di. iij. c. j.
⁊ e de fer.ↄqueſtus
ſiz de maioꝛib' nego⸗
cijs nõ poſſunt aliqd
ſtatuere.vt hic. ⁊.xij.
di. pꝛeceptis.
c O* ↄcilijs bini
boc coꝛrigitur
j.e.quoniam.⁊ e de
accuſa.ſicut olim.
d UBe omnibus. ad
s ſpectantibus.
e ¶Oꝛdines.i.laicos
vel dericds loanien!
keimativ patriarche
f O Meropolitan'.
nota ꝙ ĩ magnis ne
gocijs ſemper ↄſulet
archiepiſcopus ſunz
pꝛimatẽ. vt h.⁊.lxv.
di. de pſona.⁊.vj.q.
üiij. ſi inter epos. Ieez
habes bhic ꝙ; pꝛimas
nõ dʒ intereſſt ocilio
metropol.ꝛ.xcij.di.c.
pen.⁊.xj.q j.ſi dericꝰ
aduerſus.
Inſtruere. ergo
iudex a quo appellat
põt inſtruere iudices
ad quẽ appellatur.et
eiꝰ cauſaʒ quare non
recipit eius ap.⁊ exẽ⸗
pluʒ ſibi reddere dʒ.
vt. ff. de ap. recipi. ſciẽ
duʒ nõ tñ tãquaʒ te⸗
ſtis. vt.ij. qõe. vj.ſta⸗
tuendaum.
h D Abeat.dies q̃ᷣ
EAdrageſime. in
ſe. c. dici poſt ter⸗
tiaʒ hebdomadã pa⸗
ſche. ſed iſte canõ pꝛe
iudicat illi:qꝛ iſte ca⸗

Di. xviii.
Piſcopoꝛũ igitur cõci.
c liea vt ex pꝛemuũſis appa/
ret ſunt inualida ad diffi/
nienduʒ:ad cõſtituendũ
nõ auteʒ ad coꝛrigendũ. Sunt eniʒ
neceſſaria epiſcopoꝛuʒ concilia ad
coꝛrectionẽ ⁊ ad exhoꝛtationẽ:que
⁊ ſi nõ habentvim conſtituendi:ha
bent tamẽ auctoꝛitatẽ imponẽdi et
indicendi qð alias ſtatutuʒ eſt ⁊ qð
generaliter ſen ſpecialiter obſernari
pꝛeceptum eſt. Ex gabilionenſi
cõcilio.c.vſ. PDalea.
Lacnit vt cõſeruato metropo
lita.pꝛimatu:ceteri epiſcopi ſe
cundũ ſue oꝛdinationis tempꝰalius
alij deferat locũ. Ande leo papa
anaſtaſio theſſalonicenſ epiſcopo.
Bini cõuentus per ſinguloòs anno⸗
ab epiſcopis celebꝛentur.
Ecõcilijs autẽ epiſcopalibus
nõ aliud indicimus:quaʒ ſan./
cti patres ſalubꝛiter oꝛdinauerunt.
vtſcilicet bini ↄuentus ꝑ annos ſin
gulos habeant᷑ in gbue de omnibꝰ⸗
querelis q̃ inter diuerſos eccleſie oꝛ
dines:naſci aſſolent indicet᷑:acſi foꝛ
te inter ipſos ꝗ pꝛeſunt de maioꝛibꝰ
peccatis qd abſit naſciĩ cauſa:q̃ pꝛo
uinciali examine nequeat diffiniri:
fraternitaieʒ tuaʒ de totius negocij
qualitate metropolitanuscurabit
inſtrnere vt ſi coꝛã poſitis partibꝰ
nec tuo fueritres ſopita iudicio:ad
noſtrã cognitionẽ quicquid illud ẽ
trãſferatur. Idẽ ex niceno ↄcilio
no tempoꝛt cõcilia epicopomʒ
ſunt celebꝛanda.
PAbeatur. ſemel concilinz ante
dies guachagelime vronnnl⸗
bus ſi que ſunt ſimultatibus ampu
tatis mundũ ieiunium ⁊ ſolẽne deo
poſſit offerri.ſecũdũ vero agat᷑ cir⸗
ca tempus autumni. Iteʒz ex an/
thioceno concilio.
Ad moꝝ coꝛrecuoneʒ ⁊ controuer
ſiaruʒ diſſolutioneʒ bis in anno epi
ſcopale conciliũ fiat.
Ropter eccleſiaſticas canſas
⁊qᷓ exiſtunt ↄtronerſias diſſol
nendas ſufficere nobis viſuʒ eſt bis
in anno ꝑ ſingulas ꝓuincias epiſco
poꝛuʒz cõciliuʒ ſieri. Semel quideʒ
poſt tertã hebdomadaʒ paſchalis
ſolemnitatis:ita vtiquarta hebdo⸗

nõ pꝛeiudicat illi:qꝛ iſte canõ eſt niceni cõcilij vel loquitur pᷣm diuerſas

cõſuetudines.xvj.di.c.ſexta.ver.pꝛima.
i ¶Simultatibus. Simultas eſt odiũ pꝛinatuʒ.lxv. di. c. .
k Circa tempus.idibus octobꝛis.vt.j. c. ſeq.
1 PKabrer anonn a ahoi vel ꝓpꝛie ⁊ ſiceſt ar.ꝙ moꝛa pot
Mpurgari lʒ certus dies ſit appoſitus:alias quare admonerentur
ſic. ..e.di.quoniã.⁊ ex de cõceſ.pꝛeben.⁊ ec.nõva.qꝛ diuerſitatẽ.⁊.ff.de
pericu.⁊ com.rei ven.l.j.S.lʒ autẽ.arg.cõtra er de elec.cũ in cundis.ar.

cõtra.vij.q.j.pꝛeſentiũ.⁊.xx.q.ij.puella.?.C. de ↄtrabẽ,/ſti.magna.⁊ ex
de do. ⁊ cõtu. cũ dilecti. So. vbi dies pꝛefigitur a canone moꝛa põt pur

Sir m dns ſmiglay Yrmnalj
po⸗j 30 Ken Xbct

xiij

Gri. lecus ſi ab homine pꝛeſigit dies.arg.ff. de ar.ſi c dies. S. vl.ꝛ.l.œlſus.io.
Sed hoc nõ cſtverũvt extra de ſup.neg.pꝛela.ſʒvbi dicvidet᷑ ꝙ moꝛa purgari
nõ poſſit.ſed certe noua dec e.dicit ꝙ in ſolutione penſonis moꝛa intra bꝛeue
tempus poſiit purgari.vt extra de locato.c.vlii.ſed illa loquitur in alio caſu qᷓ

dec e. licet vel dic ꝙ illa coꝛigit decre, licet. b.

madaq̃ ſequit᷑ ꝛin medio tempoꝛi⸗

inter paſcha a pentecoſten cõciliuʒ
cõpleatur.admoneat auteʒ cõpꝛo/⸗

uinciales epos biꝗ in amplionbus

ciuitatibꝰ.i.metropolitanis degũt.
Secundũ vero concilinʒidibꝰꝰ
octobus habeat᷑:ꝗ dies apud gre⸗/
cos hyberperitij menſis decimus
inuenitur. In ipſis auteʒ concilijs⁊
pꝛeſoyteros⁊ diacones pᷣſentes eſſe
opoꝛtet:⁊ omnes quotquot ſe leſo⸗
exiſtimãt ⁊ ſynodicã expectare ſen/
tentiaʒ:nec liceat aliquibꝰ apud ſe/
metipſos concilia ſine metropoli/
tanoꝛuʒ ⁊ epiſcopoꝛuʒ cõſcientia et
cõſenſu facere:qbus ⁊ de omnibus
canſis conſtat eſſe ꝑmiſſuʒ iudiciũ.
Aem exconci.laodicen.
Semetipſos accuſant:ꝗ vocati ad
ſynoduʒ venire contemnunt.
α opoꝛtetvocatos epᷣos ad
ſynodũ contemnere venire:ſʒ
adire debere ⁊ aut docere aut doce
riq̃ ſunt ad eccleſie ceteroꝛũqʒ coꝛ/
rectioneʒ vtilia qð ſi contempſerit
ſeipſos vident᷑ accuſare niſi ſoꝛte ire
nõ poſſint. Nẽ ex ocilio calcedo.
Coꝛripiatur epiſcopᷣiqui ad ↄciliũ
vocati venire recuſant.
Ernenit ad noſtras aures qð
in ꝓnincijs ↄſtituta epiſcopo
ruʒ concilia minime celebꝛent᷑.hoc
ex eo pꝛobat᷑ qð multe:q̃ coꝛrectio/
ne opus habent eccleſiaſtice res ne
ligantur. Statuit hec ergo ſancta
ynodusſecundũ regulaꝭ patrũ bis
in anno in vnnʒz ↄuenire pꝑ ſingulas
ꝓuincias epos vbi ſingula q̃ͥ emer
ſerint coꝛriganf. Qni vero nolue/
rint cõuenire epᷣi ↄſtituti in ſuis ciui
tatibus:⁊ hoc maxime cũ ſui coꝛpo
ris ſanitate ſint ↄſiſtentes cũ etiã ab
omnibꝰ alijs vrgentibꝰ neceſſitati/
bnsꝰ inexcuſabilibus negocijs ſint
liberi.licere eos fraterne charitatis

cõmotionibns coꝛripi. Itẽ ex cõ

cilio.vij.ſynodo.
Canonicis ſubiaceat penis metro/
politanus qui ſaltem ſemel in anno
celebꝛare concilium negligit.
¶ Vomiã qnideʒ regula eſt que
dicit bis in annop ſingulas ꝓ

nincias opoꝛtere ꝑ cõuentũ epiſco

poꝛuʒ regulares inquiſitioneꝑ pꝛo/
pter fatigationeꝭ ⁊vt oppoꝛtune ba
beant᷑ ad iter agendũ hi qui cõgre

m Adibus.hoc falſum vi
detur.qꝛ idus ſemꝑ eſt i.xiij.
die vel. xv. ſᷣm ꝙ none pꝛe⸗
cedunt.ſi eniʒ mẽſis.hʒ.iiii.
nonas ſunt idus in.xiij die.
ſi vero ſex nonas ſunt i.xv.
die ⁊ ita idus nunqᷓ ſunt in
x.die verũ qſt apud nos:ſed
apud grecos bene eſt ĩ.x. die
dicũt gdã ꝙ idus quãdoqʒ
dicit large. vt h.ſ.totũ illud
tempus ex quo poſt nonas
ſtatiʒ incipiũt cõputari:vt cũ
dicitur.viij.idus.vij.idus ⁊
ſic deinceps.nã in pꝛin.mẽ⸗
ſis dicit᷑ calende. deinde.iij.
vel.vj.nonas deinde termi⸗
natis nonis dicit᷑.viij.idus
ſeptimo idus.quare ergo di
citur ꝙ ſit decimus.ſʒ dicas
ꝙ HBvocat hoc nomine idus
quẽlibet diẽ qui eſt ĩter illos
dies ꝗ dicũtur idus.nõvlti⸗
muz diẽ illoꝝ ꝗq ꝓpꝛie ⁊ ab⸗
ſolute dici᷑ idus.alia expo⸗
ſſio que fit hic non valet.
n . Pyberperiti menſis. i.
obꝛs.
o Et omnes.⁊ pꝛo,i.alias
ſi omnes debent conuenire
de ꝓuincia.quare eps reſe⸗
raret eis oĩa ea q̃ fierent ĩ ſy⸗
ao. vt. .c.decernimus.

p WConcllia puincialia. qꝛ

quilibet eps irrequiſito me
tropolitano põt facere conci

. 2₰

liepalia. vt. xxxviij. diſ. qñ.
q W. Cauſis. que ad ſtatum

pꝛouincie ſpectant.

r)Sn opoꝛtet doceri.
enim nõ debedt indi⸗

gere doctrina. vt.j.q. vij. cõ
uenientibꝰ.tamẽ diſcere de⸗
hent. xxiiij.q.iij.ſi habes.
S Accuſare. i. de bẽt excõi⸗

t Eruenit.ꝙ multe ar

gu. ꝙ p ſequẽtia ĩtel⸗

liguntur ⁊ pꝛeſumunt᷑ pꝛece
dentia.nã ſiquis ab hereti⸗
cis ꝑ violentiã tractus fue⸗
rit ⁊ x menſeʒ ſteterit cuʒ eis
pꝛeſumit᷑ nõ tractus.vt.j.q.
j. cöſtat. Itẽ ar. cõtra pᷣlatos
ex vicijs ſubditoꝛum ⁊ cõtra
magiſtros ex vicijs diſcipu⸗
loꝛuʒ.vt.xx viij.i.pꝛiuſquã.
⁊.xxij.q.ij.qð ait.liij.di.legẽ
xij.q.ij.quattuoꝛ.xliiii.diſt.

multis.xxxiiij.q.j.cũ ꝑ belli

cam.⁊.C. de adul.hi qui.

u Meceſſitatibꝰ qᷓ neceſſi⸗

tas excuſet.habelſ de ↄſe. di.
iiij. hi q. Itẽ ſiquis ꝓpter tẽ
peſtatez vel flumẽ:vel qꝛvo⸗
catus eſt ad teſtimoniuʒ vel
ad dignitatẽ:vel ſi incipit ab

eẽ canſa reipubli.vel ſidomeſtico funere impedit᷑ vel ſi maius negociũ ipſum
trabit excuſat᷑.vt.ff.ſiquis cau.l.ij. .j.⁊.ij.⁊.l.iiij.⁊.ff.ex qbus cau.maioꝛes.itẽ

hi vel ſi ad maius tribunal vocatus eſt.vt.ff.de re iudica.contra pupilluʒ.S.is

qui eodẽ.Itẽ timoꝛ hoſtiũ.extra de appel.ex parte.

x. Ooniã quidẽ regula. Illud no.q cũ hec ſynodus velit coꝛigere anti⸗

gquãcõſtitutionẽ facit mentionẽ de ipſa.⁊ ſic eſt hic arg.ꝙvna cõſtitutio
nõ reuocet᷑ per aliã niſi faciat mentionẽ illius.ſic eſt in reſcriptis.qꝛ aliter nõ vi

deetur papa ex certa ſcientia contrariũ cõſtituere.ſed hoc nõ dico verũ ⁊ łʒ in re⸗

ſcriptis ⁊ pꝛiuilegis requiratur ꝙ fiat mentio pꝛioꝛũ ad hoc vt pꝛioꝛa reuocent
nõ tamẽ eſt ita in ↄſtitutionibꝰꝛ boc ideo qꝛoↄſtitutio ꝓceditex libero motu dñi

i. xt. ij. q. vj. qlgs pꝛelatꝰ.

Di

pape. qꝛ oĩa iura bʒ in ſcrinio fui pectoꝛis. vt. C. de teſta. omniũ. Itẽ ⁊c ar. ad
hoc e de cogna.ſpi.c.j.ſimiliter in teſtamentis nõ requirit᷑ ꝙ fiat mẽtio pꝛio⸗
ris.qꝛ teſtamẽtũ ꝓ lege ſuat᷑.xiij.q/ij.c.vlti.niſi in duobꝰcaſibus.vt ſi fit teſia⸗
mentũ factũ inter liberos. vt. C. de teſta.l.hac ↄſultiſſima.S.ex impfccto.⁊ auc.
inter liberos.⁊ niſi ipſe teſtatoꝛ legẽ ſibi teſtadi dixerit:cũ dixerit ſi fecero aliud

teſtamentũ nõ valeat.qꝛ tũc
faciendo ſʒ opoꝛtet ꝙ faciat
mentionẽ de pꝛimo. vt. ff. de
leg.iij.ſiquis in pꝛin. in cõci
lijs aut antiquius obtinet ſi
eſt potioꝛis auctoꝛitatis.vt.l.
di.dño ſancto in ſi.io. veꝝ ẽ
ꝙ in reſcriptis s net᷑.ſʒ oĩuʒ
factoꝛũ hĩe memonã potiꝰẽ
Diuinitais q; humanitatis.
C. devele. iu.enu.l. ij. F. fiqs
nec pᷣſumit᷑ papa ex certa ſciẽ
tia idulgere ꝑ ſcðʒ reſcriptũ
poſt pꝛimũ ſup eodeʒ.ſ pꝛe⸗
ſumit᷑ ꝙ hoc faciat imemoꝛ
pꝛioꝛis. e de of.dele.ex pte.
ipſuʒ.n.fallit obliuio.xxxiij.
di. pꝛeterea.ſjvt tangit᷑ i glo.
io. ipſe hʒ vel pꝛeſumit᷑ habe
re oĩa iura ĩ ſcrinio pectoꝛis
ſui in legibꝰ⁊ cõſtitutionibꝰ
cõtinent᷑ iura ⁊ poſterioꝛ tol
lit pꝛioꝛẽ lʒ nõ faciat mentio
nem do ipla, ff. de leg. non ẽ
nouũ.In teſtamẽtiſ aũt alia
eſt ratio ne libertas ſupꝛemi
iudicij infringat᷑.qð eſſe nõ
Dz. ff. pꝛo ſocio. cũ duobꝰ. S.

ideʒ rũdit.qꝛ nibilẽ qðᷣ maz⸗
gis hominibus debeat ᷓ ;
ſupꝛeme voluntatis liber ſit

ſtilus:⁊ liberũ qð iterũ non
reddit arbitriuʒ.C. de ſacro⸗
ſanc.ecccle.l.j. in fi. in duo⸗
bus caſivus ſupꝛa notatis ĩ
glo. io. ſpeciale. bar.
a ¶ Excuſatione.frinola nã
rationabiles exceptiões ſem
per admittunt᷑ vt er de offi.
Dele. ex parte.
b ¶ Coõͤmunione.nõ.pꝛinci

pes poſſet excõicari.qð verũ

eſt etiã a ſacerdotibus.vt. j.
diſ.xcvj.duo ſunt.xj.qiij.ſi
autez nobis.2. C. vbi de cri.

agi.opoꝛtet.auc.q ĩ ꝓuincia
c ¶ Delvi.videtur ergo ſi
gliquis p viʒ detineat᷑ ab ali

quo ⁊ aliqꝗd interim ſit cõtra
ipſuʒ ꝙ retractari poſſit illð.
Idẽ ẽ ſi ꝑ doluʒ alterius nõ
veniat. vt eẽ de in ĩteg. reſti.

ex litteris. ſed cõtrarin legik.

ff. ſiquis caut.l. ij. S. vlti. 7. ff.

de eo per quẽ factũ erit.l.vl.

vbi dicit ꝙ ſi p doluʒ aut p
viʒ alicuius aliquis nõvene
rit ad iudiciũ non reuocat᷑ id

neqʒetate neqʒ egritudie neqʒ alia

gandi ſunt:diffinierunt ſexte ſynodi
ſanciui patres omni excuſationeꝰre
mota omnibus modis ſemel in an
no fieri ⁊ de pꝛauata corigi. Huᷣc
ergo canonẽ a nos renonamus⁊ ſi
quiſquam pꝛinceps inuentus fuerit
boc pꝛobibere:comunione punet.
Si quis vero metropolitanus hoc
neglexerit agere abſqʒ neceſſitate:
vel vr ſen aliqua rationabili occa/
ſione:canonicis penis ſubiaceat.dũ
autẽ ſynodus agit᷑ ſuꝑ canonicis et
euangelicis negocijs:opoꝛtet ↄgre
gatos epos in meditatione ⁊ ſolici/⸗
tudinc ſieri cuſtodiendoꝛũ diuino/
ruʒ ⁊ viuiſicandoꝛũ dñi mãdatoꝛũ
APoꝛro nõ hʒ metropolitanus
licentiã ex his qͥ defert epᷣs ſecũ ſiue
iumentũ ſiue aliquã ſpeciẽ expeten
di:quod ſi hoc egiſſe conuictus fue/
rit:ſoluat quadruplum
Item leo. ij.
Non cogant pꝛeſoyteri ad ſacra cõ
cilia enlogias deſerre.
Eeulogiis:ad ſacra ↄcilia de
ferẽdis nihil innenimꝰa maio/

ribus terminatũ:ſed ſicut vnicniqʒ

pꝛeſovtero placuerit.nã ſi cõſtitutũ
fuerit aliquid illo tempoꝛe benedi⸗
ctionis afferre:ſoꝛſitã minus liben
ter ad ſynodũ occurrerent:⁊ magis⸗
venire obtrectabũt q̃ nõ ſuntvt ar/
bitroꝛ rationabiliter reqarende:nec
vltro delate reſpuendeẽ.
Itez ex cõci.carthagi.iujſ.
Sine grani neceſſitate epiicopꝰ ad
ſynodum jirenõtarge.
Siſcopus ad ſynodũ ire nõ

tardet:ſi nõ ſatis graui neceſſi

tate inhibeatur.ſic tamẽ vt in perſo
na ſua legatũ mittat ſuſcepturusſal
na fidei veritate quicquid ſynodus
ſtatuerit. Itẽ ex ↄci.carthagi.v.
Excnſatoꝛias litteras dirigant:qui
gran ni ad ſynoduʒz ire nõ poſſunt.
acuit vt quotienſcũqʒ ↄgre
gandũ eſt cõciliũ epiſcopi qui

4

ꝙ facuʒẽ. ſed datur actio cõtra ipſum impecdientẽ.ſed dic ; nõ reuocatur ipſo
iure ſed per in integ.reſti.vel in eo caſu reuocatur quãdo detentoꝛ nõcẽ ſoluen

do.cxtra de reſtitu.ſpo.olim.

d Auadrupluz. arg. ꝙ derici poſſunt pecunialiter puniri et punire. 2. xxiij.

.77„

di. c in ſi. ⁊.xvij.q.iiij.diffiniuit.⁊.c.ſiqeus deinceps.⁊.xxiij.q.v.de liguribꝰ.
arg.contra extra de penis lʒ.ſed dic ꝙ vbi pena ſpiritualis ẽ in iure ſtatura.nõᷣ
debet infligi pecuniaria.alias ſecus, ex. vt lite nõ cõteſta.quoni in fi. Ideo aũt

D

xviij.

nihilominus tenet᷑ mittere pꝛocuratoꝛc. v.q.iij. ſi egrotans.⁊ er de ap.

cõſtitutus.arg.contra e de pꝛocu.querelã.de hac materia queras.v.
q.iij. egrotans.ſed illud.c.querelã.loquitur in ardua cauſa.

Lacuit.neq; egritudine.grain vt.j.e.ſiquis epiſcopoꝛũ.nõ eniʒ

erxxcuſat leuis febꝛicula vel vetus quartana.vt. f. de edil. edic.l. j.

grauioꝛi neceſſitate impediunt᷑:cõ/
petẽter occurrant.qð ſi nõ poterint
occurrere:excuſationes ſuas littera
toꝛie cõſcribãt:niſi autẽ rationẽ im
pedimẽti ſni apnd pꝛimatẽ ſuũ red/
diderint:eccleſie ſue cõmunione ꝰ
debent eſſe cõtentmn
Item ex cõci.turon.c.ij.
„DPaleas, .
S Pilcopus nõ dʒ abbatẽ co/⸗
gere ad ſynodũ ire niſi aliqua
rationabilis cauſa exiſtat.
Itẽ excõcilio arelatenſi.
Acomnmnione ſit alenus:qui ſyno/
do aq ſie cõtempſerit.
82 quis antẽ ſynodo adeſſe ne
glexerit:vel cetũ fratrũañqnã
conciliũ diſſoluat᷑ crediderit eſſe de
ſerendum alienũ ſe a fratrũ cõione
agnoſcat:nec eũ recipi liceat niſiin
ſequentiſynodo fuerit abſolutus.
INtẽ ex cõcil.ſecũdo agaten.
Uiſqʒ ad ꝓximã ſynodum a cõione
abſtineat.q a metropolitano voca
tus abſqʒ grani neceſſitate ſynodo
adeſſę n glexcrit.
B35; smetropo.ad cõpꝛonin
ciales epos epiſtolas direxe/

rit.in ꝗbus eos aut ad oꝛdinationẽ

ſummi pontiſicis aut ad ſynodum
inuitet poſi poſitis omnibꝰ excepta
grani infirmitate coꝛpoꝛis ac pꝛece
ptione regiaad cõſtitutã diẽ adeſſe
nõ differant qðſi defuerint ſicut pꝛi/

ſca canonum auctoꝛitas pꝛecepit:

vſqʒ ad ꝓximã ſynodũ a charitate

fratrũ ⁊ eccleſie puent᷑ cõmunione.

Item ex cõci.turon.
Commnnione pꝛiner᷑ epᷣs quia me

.ſed ſcienduʒ.
Kk KLitteratoꝛie. vel
etiaʒ per certũ nũcinʒ

cui credi poſſi.vt.xce

vij. di. nobiliſſimus.
ex de off i. dele. pꝛudẽ
tiaʒ.extra de reſcript.
ex parte ⁊.c.ſciſcitatꝰ.
lCRationẽ.Hiõ nõ
uff icit dicere ſe non
poſſe venire niſ i ra⸗
tionẽ impedimẽti aſſi
gnet. ſic e de offl. et
po.iu.dele.pꝛudẽtiã.
⁊ de reſcrip.ſciſcitatꝰ.
7 illaz cauſam ꝓba⸗
bit. vt. uij.q. v. gſqs.
in fi.⁊ per vnuʒz teſtẽ
eaʒ põt pꝛobare vt ex

de ꝓcur.ex inſinua⸗

tione.licet ſit arg.cõ⸗
tra extra de in inte.re
ſti. ex litteris.io. Sed
certe credo hoc eẽ ſpe
ciale vt vni teſti cre⸗
datur cũ ſuo iuramẽ
to.ioã.
m C Cõioneʒ. videt
ꝙ aliquis põt eſſe ex
cõmunicatus in vna
eccleſia ⁊ nõ in altera
Vt hic. ⁊.lviij.di.ſiqs
Dde alterius.⁊ ſicẽ cõ⸗
tra.iiij/q.v.quiſqs.
led dic ꝙ iſte non eſt

excõmunicatus.ſj̊ cũ

alijs epiſcopis nõ cõ
municabit:qꝛ nõve⸗
niet ad negocia ipſo⸗
rum vel ad cõſecran

duʒ epᷣm cũ alijs.
n G Piſcop? ab⸗
batez. hoc ĩtel

ligi poteſt de abbi⸗
hus ciſtercic.oꝛdi. vt
extra de ſta. mo. c. j.

ropol.vocatus ad ſynodũ venire niſi peo crimine enoꝛ
cennoaterr. mi. xj.qõe.iij.pꝛiuile
QꝘR Ias epoꝛũ cõmonitns a me/ gium argu.ertra de
tropol.ad ſynodũ nulla graui piui.tuaruʒ. ſed alij
neceſſitate intercedẽte coꝛpoꝛalive abbates debentveni
nire olẽpſerit ſicut ſtatuta patrũ ſan re ad conciliuʒ.vt.x⸗
xerũt vſqʒ ad futurũ ↄciliũ cunctoꝝ yiij.qõe. ij. abbates
epoꝛũ charitatis cõione pꝛiuetur. cnin a
Item ex cõci.martini pape. ij Srpl kvj.
* o Iquis autem
. antequã ſic.j.

e coͤſue. diſt. j. omnis. xj. q.iij. certum.

p ¶ MNiſi in ſequenti.ſicergo quandoqʒ differtur abſolutio vt maioꝛ

ruboꝛ ei ſit abſolui coꝛam multitudine.ſimiliter in ſacrilegio differtur

vt diutius cõfundatur.xvij.q.iiij.ſiquis ſuadente.ſic differtur abſolu

tio illius ꝗ multuʒ deliquit.vt.xj.q.iij.qui iubente vnde ſʒ ante volue⸗
rit abſolui nõ audit᷑.alias regulariter nõ debet differri vt e de appel.

qua fronte.

„2

punitur in quadrupluʒ.qꝛ crimẽ cõcufſionis cõmifit.qð punit᷑ pena quadu
pli. j. q.j.quidã.⁊.q.vij.ſanctimꝰ.in ſi.⁊ tam laicus qᷓ; dericus punit᷑ pena cõ⸗
cunſionis:vt.xxiij.q.j. militare.hic fignatnr cõtrarium.xij.q.ij.fraternitas.vbi
dicit᷑ ꝙ eccleſia nõ debet ſuũ cnz augmento recipere.ſed dic ꝙ hic non recipit
nomine ecdeſie ſed pꝛopꝛio nomine.xvj.q.vj.ſi epm.
e E eulagis ogie dicunt᷑ munera que deſerunt ſubditi ſuis pꝛelatis.
f 0 ¶Minus. arg. ꝙ magiſtri nõ petent collectãa ſcholaribus vt lben⸗
tius veniant ad ſcholas.ſic.j.q.j.baptiandis.⁊.c.placuit ver.vnuſquiſqʒ.j.q.
eweckenter: . , .
g Beſpuende. arg. ꝙ quedã licite poſſumus recipere:qtamẽ petere pꝛobi⸗
Abemur. vt. j. q. ij. placuit. e. q. ; pio. xiij. q.ij. qſta.
hb Picopus legatum. arg. ꝙ licet citatus ad iudiciuz venire non poſſit.

4 B8 ꝗAepiſcopus pontificis.i.epiſcopi.vt.ij.q.vij.c.accuſatio.vel au⸗
dire de eis que oꝛdinauerit ſummus pontifex.
r Regia.licet epiſcopus ſuo metropol.tanquaʒ maioꝛ teneatur obe
dire.vt.S. diſtin. viij.que cõtra moꝛes.tamen bic defert᷑ regie dignitati.
vt.xij.qdðe.ij.de rebus.lxiij.di.ſalonitane.Itẽ in hac ſynodalicitatione
vnica citatio ſufficit.vt hic.⁊ ſimile.j.iiij.q.v.qſqs.ſed in iudiciali trina
requirit᷑.vt.xxiiij.q.iij.de illicita.
s8URegina. xxiij.q. vlti.ſi nobis.⁊.c.ſiqs epiſcopus.ↄtra.ſed hic loquit᷑
de his ꝗ habẽt feudũ.ibi nõ.ĩmo ⁊ gqlibet deberetvenire ſivocaret᷑ ꝑp ne
gociũ regni.vel illud ĩtelligit᷑ cuʒ eps relicto eccſiaſtico indicio pgitad
B impatoꝛẽ petẽs ibi iuſticiã.qð nullꝰclericꝰdʒ facere,xj.q.j.placuit
8 ◻Adquis epiſcopoꝛũ, nibil notatur.

Kopeer eecle⸗
ſiaſticas cau⸗
ſas. Martinus qui

fuit ſollicitus pꝛo re⸗

publica renouauit ca
nones. vnde dicit᷑ re
nouatoꝛ canonuʒ.
b QDel hi. q. d. vel
omnes veniant. vel
ſaltem hi qui ſunt le
ſi.nõ.n. omnes tenẽ
tur venire.vt. . eo,c.
pꝛorimmo.
e Cõomuni. epiſco

poꝛum. io.

d ¶ Sententiaʒz abſo
lutionis.
e CLConcilia. puin⸗
cialia.lſ.cũ alijs epis.
ſed epiſcopale poteſt
vt.xxx viij.di.c.quan
do.xij.q.ij.c.placuit.
Ecernimꝰ. vt
8 Abbates. Im⸗
mo abbates nõvoca
bit ad ſynoduʒ.vt.S.
e.ĩ illa palea epiſcopꝰ
b ¶ Excõicationis.
ideſt fuſpẽnionis ab
officio duoꝛuʒ men⸗
ſuʒ ſic. lxxxvj. di.ta⸗
.7.x. q.iij. vnio ĩ fi.
Eepiſto⸗
d. lis ſupꝛai
ꝓria dil.
tractauit
de auctoꝛitate cano⸗
nũ.hic agit᷑ de aucto
ritate decretalumm. et
oſtendit hic ꝙ eiuſdẽ
ſit auctoꝛitatis decre
tales ⁊ canoneſ.Sciẽ
duʒ itaqʒ ꝙ quedam
decretalis epiſtola eſt
generslis.quedã ſpe

2

cialis. generalis eſt j

acd omnes dirigitur.
vt. ij. q. v. omnibus.
ſpecialis eſt que ſpe⸗
cialit᷑ ad aliquos mit
titur. vt. xxxv. q. iij.
quod ſcripſi.vij/q.j.
iſti. fiue ſit genera
is ſiue ſit ſpalis dů⸗
modo aliquid diffi⸗
niatur per eaʒ pꝛo iu
re generali babẽda.
eſt. vt. xvj. q.iij. . ex
de ſen. ⁊ re iu.in cau
ſis.niſi ſit raditaex
tempoꝛe ex loco ex cʒ
V. xxirx. di.ſcienduzʒ.
ſed ſi dubiuʒ ẽ an ſit
decxreta.recurrenduʒ
eſt ad regiſtruʒ.vt.S.
di.ix. vt veteruʒ.pꝛe
ſumitur tamen ꝙ ſit
decretalis ſi reperit
inter alias decretaleſ
ad iſtar illius quere
itur ĩter alias mo
niales que pꝛeſumit
ex hoc monialis.arg.
.q.j.quẽ pꝛogeni⸗
Ub veſ plures eã
denent. tenenda ẽ. vt
xvj.di. iſidoꝛꝰ. diſtin⸗
pꝛout dicit᷑ extra
de fide iſtr. paſtorat.

Aromanoꝛũ.
BS noobanti

Di.

Pꝛeſbyteri ⁊ dlaconi? cuncti qui

ſe leſos exiſtimant:ad metropol.ivx
noduʒ cõueniant.
Ropter eccleſiaſticas cauſaꝭꝰ
7 altercationuʒ ſolntiones be
ne placuitꝑ ſingulas ꝓuincias bis ĩ
anno cõciliuʒ fieri:cõuocante me/
tropol.epᷣo omnes ꝓuinciales epi
ſcoposita vt adcõciliũ veniãt oẽs
pꝛeſbyteri ⁊ diaconi vłbi ꝗſe leſos
exiſtimãt:vt in cõcilio cauſe exami
nate ad inſtuʒ indiciuʒ pducant ⁊ ſi
gmanifeſte epivel pᷣſbyteri aut dia
cones inuẽti fuerint in offenſa:ſecũ.

duz rationeʒ excõicent᷑:quã diu de

cõmuni ↄſenſu de his placuerit da
re ſentetia*. Mulli aũt epᷣo liceat
ꝓpꝛia apud ſemetipſuʒ ↄcilia face⸗/
re pꝛeter eos ꝗabus metropoleꝭ ſunt
credite.Ex ↄcilio bilon. Palea.
Annis ſingulis eps inſua dioceſi
ſynodũ faciatde ſuis clericis necnõ
abbatibꝰ:⁊ diſcutiat adulteros cle⸗
ricos et monachos. Singuli vero
epiſcopoꝛũ ſuis eccleſijs notiſicare
ſtudeant que in cõcilijs ſtatuuntur.

Vingde in toletano ↄcilio.

Que in cõcilijs ſtatuuntur: ſinguli
epiſcopoꝛũ ſuis eccleſijs notiſicent.
Ecernimus vt duʒ iqualibet
O ꝓuincia ↄciliũ agitatur:vnuſ/
uiſaz epᷣoꝛuʒ admonitionibꝰ ſuis
infra ſex menſiuʒz ſpacia omnes ab/
bates pꝛeſoyteros diacones atqʒ
clericos ſeu etiã omneʒ ↄnentuʒ ci
nitatis ipſius vbi pꝛeeſſe dignoſcit᷑:
necnõ ⁊ cunctã dioceſis ſue plebeʒ
aggregare nequaquã ĩmoꝛet᷑:qua/
tenus coꝛã eis pleniſſime oĩa referet
q̃ eodeʒ anno in ↄcilio acta ſunt vł
diffinita eſſe noſcunt᷑.qð ſi gſpiã hec
pꝑuipendenda crediderit:ſententia.
excõmunicationis duoꝛuʒ menſiũ

curriculo perſiſtat vſqʒ quaqʒ mul

ctatus. Di. xix.
E epiſtoli vero decreta
d libus qrit᷑:an viʒ auctoꝛi
tatis obtineant:cuʒ ĩ coꝛ
poꝛe canonũ nõ inueniã

tur. De his ita ſcribit nico.papa
archiepiſcopis ⁊ epiſcopis ꝑ galliã
conſtitutis.
Hecretales epiſtole vim auctoꝛita
tis habeant.
B Iromanoꝝpontificuʒz decre
to ceteroꝛuʒ opuſcula tracta/
toꝛuʒ appꝛobant᷑vel repꝛobant᷑ita
vt qð vere ſe.ap.pꝛobauit:hodie te
neat᷑ acceptuʒ:⁊ qð illa repulit ha/
ctenus inefficax habeatur:quanto
potins ea q̃ ipſa pꝛo catholica fide
pꝛo ſanis dogmatibus pꝛo varijs ⁊
multifarijs eccleſie neceſſitatibꝰ⁊ fi
deliuʒ moꝛib diuerſo tempoꝛe ſcri
pſit:omni honoꝛe debent pꝛeferri:
⁊ ab omnibꝰpꝛoꝛſus in quibuſlibet
neceſſitatibꝰ vel oppoꝛtunitatibus
diſcretione vel diſpenſatione magi
ſtra reuerenter aſſumi:quãquã qui
daʒ veſtruʒ ſcripſerint:haud illa de
cretalia pꝛiſcoꝛũ pontiſficuʒ in toto

canonuʒ codicis coꝛpoꝛe eſſe diſcri

pta:⁊ ideo inter canones non aſſu⸗
menda:cnʒ ⁊ ipſi vbi ſue intentioni

Aele, eñ cuſim Mα ͤr

☛ mnoibe

cõtineat᷑ inſertum.

xix.

hoc ſuffragari alias amalagioſe cõ
ſpiciunt omnibꝰ illis indifferen/
tervtantur:⁊ ſoluʒ nunc ad diminu
tioneʒz ſedis apoſtolice poteſtatis ⁊
ad ſuoꝛuʒz augmentuʒ pꝛiuilegioꝛũ
minus accepta eſſe perbibeant.

Ntez. Si ieo non eſſe decretale,
epiſtolas pꝛiſcoꝛum pontiſicuʒro/

manoꝛiũ admittendas dicunt:quia
in codice canonũ nõ habentur aſcri

rerergo nec ſancti gregoꝛij nec vl⸗
i

us alterius qui ante ipſum fuitvel
poſt ipſus eſt aliqð inſtitutuʒ vel re/
ſcriptuz recipienduʒ:eo qð in codi/⸗
cecanonnʒz nõ habeat᷑ aſcriptũ:er/⸗
go doctrinã eoꝛũ ⁊ ſanctiones q̃ͥ ab

omni linguavenerant᷑:qꝛin codice

canonũ nõ habent᷑ aſcripte:de codi
cibus ſuis abradant:vt qd vel mẽ/
bꝛanas occupant poſtquã non ha/
bent᷑ accepte.Sed quare multũ im
moꝛemur:cũ nec ipſas diuinas ſcri
pturas veteris ⁊ noni teſtamẽti iaʒ
recipiemꝰ:ſi iſtos dixerimꝰ eſſe au/⸗
diendos:etenizʒ neutrũ hoꝛuʒ in co
dice canonũ eccleſiaſticoꝛuʒ habet
inſertuʒ. Sed reſponſuri ſunt iſti
ad reſiſtendũ potius quã ad obe/

Aendagparinrwreernes qð inter

canones inueniat᷑ capitulũ ſancti pa
pe innocen.cuiꝰ auctoꝛitate docea
tur a nobis vtrũq; teſtamentuʒ eſſe
recipienduzʒ quãquã in ipſs pater/
nis canonibꝰ nulluz eoꝛum extoto
Quibꝰad hec
reſpondenduʒ eſt:quoniaʒ ſi vetus
nonumqʒ teſtamentuʒ ſunt recipiẽ
da:non qð codici canonuʒ ex toto
habeant᷑ annexa:ſed qð de his reci⸗
piendis ſancti pape innocen.ꝓlata
videat᷑ eſſe ſententia reſtat nimiruʒ

qð decretales epiſtole romanoꝛuʒ

pontificuz ſunt recipiende ⁊ ſi non
ſunt codici canonum cõpaginate:
quoniã inter ipſos canones vnum
beati leonis pape capituluʒ cõſtat
eſſe ꝑmixtuʒ quo ita oĩa ↄſtituta ſe.
apo.cuſtodiri mandant᷑:vt ſi ꝗs in
illa ↄmiſerit:nouerit ſibi veniã de ·
negari.dicit.n.capitulo.x.ſuaꝝ de/⸗
cretaliuʒ nequid vero ſi qð pꝛeter /
miſſuʒ a nobis foꝛte credat᷑:oĩa de/
cretalia oſtituta taʒ bone recoꝛda/⸗
tionis innocen.quã omniuʒ pꝛede/
ceſſoꝛuʒ noſtroꝛuʒ q dei eccleſiaſti/
cis oꝛdinibꝰ ⁊ canonuz pꝛomulga/
ta ſunt diſciplinis ita noſtra delecta

tione cuſtodiri mãdamꝰ:vt ſiquis

in illa cõmiſerit veniax ſibi nouerit
denegari deinceps. Dicẽdove/

ro oĩa decretalia ↄſtituta:nulluʒ de

decretalibꝰ ↄſtitutis pꝛetermiſit qð
nõ mãadauerit eſſe cuſtodiendum.
Et rurſus aſſerendo omninz pꝛede
ceſſoꝛuz noſtroꝝ nulluʒ pontificuʒ
romanoꝛuʒ qui ante ſe fuerunt exce
it:cuiusita nõ pꝛeceperit decreta/

ia ↄſtituta ab omnibꝰ cuſtodiri:vt
ſiquis in illa cõmiſerit veniã ſibi de

inceps nouerit denegari. Naqz ni /⸗
hil intereſt vtruʒ ſint oĩa necne de⸗

cretalia ſed apo.oſtituta inter cano
nes cõcilioꝛum immixta:cuʒ oia in
vno coꝛpoꝛe cõpaginari nõ pñt:et

arg. cp id qtz papa appꝛobat

vel repꝛobat ⁊ nos appꝛoba
re vel repꝛobate debemꝰ.vt
xxiiij.q.j.hec eſt fides.⁊.xxx.
v.q.ix.veniam.
I ¶ Quanto. Satis eniʒ a
ſurdum ẽ aliquem alij opi⸗
tulari ⁊ non ſibi vt.C.de na
turali li.l.nuper.in ſi.
m ¶ Sufffagari.ar. ꝙ illud
quod pꝛo ſe ꝗs inducit.etias
cõtra ipſum inductũnõ de⸗

bet repꝛobare:vt inſtrumẽta

⁊ſi qua ſimilia ſunt.arg.di.
ix.neq; quoꝛũlibet.⁊.iuj.q.

nij.S.itẽ in criminali.ver.ſi⸗

quis teſtibꝰ.⁊.iij.q.viij.cuiꝰ
in agendo extra de cen. cuz
olim arg.cõtra.ij.q.vij.ſi he

reticus cõtra di.xxxvij.ſi ꝗqd
ver i.7.S. di. x. lege. pꝛimũ re

gulare.ſecunduʒ ſpeciale in
odiuʒ hereticoꝛũ ⁊ fauoꝛe fi⸗
dei ⁊ᷣ religionis.arg ad hoc
extra de fo.cõ.cũ ſit generale
n ¶ Rem ſi ideo mẽbꝛanas
licet leges abrogatas nõte⸗
neamus.tamen noticiaeaꝝ
eſt neceſſaria.S.di.vij.fuerũt
⁊ eſt hic arg.ꝙ nullũ verbũ
poſituʒ ĩ aliqua ſcriptura de
betvacare vel ſuperflue po⸗
ni. vt. xx viij.q.j.ñc eniʒ ⁊ ex
de maio.⁊ obe.ſolite.⁊.ff.de
vſur.l.iiij.arg.contra.C.de
fideiuſ.nõ recte.
o CReſtat. q. d.quod obti⸗
net in vno debet obtinere in
omnibus ſimilibus.vt.iiij.
di.denieʒ.in fi.⁊.xx vj.diſtĩ.
deinde.
p ¶Capitulũ. Alud.c.eſt.
xxv.q.j.omnia.vbi tamẽat⸗

mribuit᷑ damaſo pape. 2 põt

eſſe ꝙ vterqʒ fecerit illud.et
eſt ſi.j.q.j. decetero.et de cõ.
Di.j.cõſulto.
q CDicendo.arg.ꝙ verbo
generali omnia debent cõ⸗
pꝛebendi vt hic.⁊.j.q.j.ſunt

nõonulli. 7. xiiij.q.iij putant.⁊

q.ij.nõ eſtimemꝰ.ↄtra de cõ
le. diſtin.ij. reuera.⁊.j.lxxv.

Di.

alicui ecdeſie pꝛiuilegia exemptionis vel alterius rei quã hʒ in pꝛuilegijs ſuis
ꝙ eo ipſo robur habeantilla pꝛiuilegia:lʒ nõ poſſit exhiberi.dici᷑ eniʒ hic ꝙ de

cretales ſint recipiende:cuʒ capituluz leonis qð eſt in coꝛpoꝛe canonũ hoc dicat

is ille nõ ſint in coꝛpoꝛe canonũ.de hoc dixi.S.di.ix.vt veterum.

b Re Diuerſis. Nota ꝙ vera

buz indeſinite pꝛolatũ gene⸗
raliter eſt intelligenduʒvt.j.
q/iij.ſaluatoꝛ.⁊.xv.qde.j.nec

is.xx viij.q.j.idolatria.xxxj.
g.j.ꝙ ſi doꝛmierit.arg.ↄtra.

7

ſ.q.. ſunt nõnuliil.
e . Ic oẽs petri.nam pa /

pa ſanctitatẽ recipit a
thedravt. xl. di.nõ nos. io.
d· M memoꝛiã.iuguʒ. vt
c.di.cõtra moꝛẽ. xj.q.iij.
quid ergo.idẽ eſt in alijs pꝛe
Atis. vt.ij.q. vij. ſacerdotes.
e Falfam. dicit charta fal
ſa ex dicto vel tacito.⁊ in tali
falſo diſtinguit:vt extra de
reſcrip. ſuper litteris.⁊ talis
Dicitur bene falſarius.vt ff.
de ſgl. ſiquis obrepſerit. Itẽ

dicit᷑ falſa ſcripturavt eũ ſcri

bit omnes vel maioꝛẽ partez
fuiſte pꝛeſentẽ qᷓ nõ fuit als
vere pꝛeſens.vt extra de his
que ſi.a pꝛe.ſi.oſen.ca.qto.
⁊ talis falſarius ſuſpẽditur
ab officio ? beneficio. vt ex⸗
tra de teſti. tam litteris.in fi.
Itẽ ipſo facto dicit᷑ falſarius
vt ſi cartha apparet raſa vel
immutata.⁊ talis falſarius
deponitur. vt extra de crimi
ne falſi. ad audientiaʒ. Qui
autẽ falſam chartaʒ fabꝛicat
de nono.nõ ſoluʒ deponit᷑:
ſed ⁊ curie tradit᷑. vt extra de

falſa, ad falſarioꝛũ dicit᷑ falſa

charta que non habet teſtes
inſcriptos.vt er̃ de ꝓcu.c.j.
Itẽ dicitur falſa que bʒ ſub
Icriptiones varijs manibus
notatas ⁊ que nõ eſt pfecta
eadeʒ manu.vt e de pꝛiui.
cuʒ olim in fi.niſi ex hoc ſit
ibi diuerſitas ꝙ ſit ibi cala⸗
mi vel atramenti mutatio.
vt in autẽ.de fſide.inſtru.et
cau.in pꝛin. col. vj. itez dicitk

falſa ſi eſt alieno ſigillo ſigil

lata. dumodo ille habuit ꝓ
pꝛiuʒ vel niñ di xerit ꝙ tune
nõ habuit pꝛopꝛiuʒ.vt extra
de ap.ſignificauit itẽ dicitur
falſa ſi eſt contrariũ alteri ex
cadẽ parte ꝓlati.vt extra de
ſide iſtru.imputari.⁊. C.de
ſide inſtru.ſeipture. Iẽ di⸗
cuntur falſe littere pape per
falſam gramaticaʒ.extra de
reſcrip.ad audientiã. Itẽ di
cuntur falſe ſi ſint ſuſpecte ⁊
eis nõ imponit᷑ ſides.vt.C.
de pꝛoba. iubemus. Itẽ di⸗
citur falſa charta ſi ſigilluʒ ẽ
fractũ.vel ſi nõ eſt annus in
dictionis appoſitus.vt er᷑ de
ſide inſtru.inter. Iteʒ ſi filuʒ
eſt ruptuʒ.vt extra de crimi.
faiſi.lʒ. Ieẽ ſi ſunt impetrate
littere pendente appellatio⸗
ne. vt eỹ de teſti. cauſaʒ. Iteʒ
ſi ſũt impetrate ſine mãdato
dñi.vt eẽ de reſcrip.nõnulli

fIn carcerẽ.ſi certũ ẽ eũ eẽ

falſatoꝛẽ deponit᷑.l.di.ſi epᷣs
⁊ extra de cri.fal.ad falſario
rü.ſʒvbiẽ dubiü ſu qð h̊ dr̃

illa eis interſint qͥ firmitatẽ his que

deſunt“ vigoꝛeʒ ſuuʒ aſſignãt.pꝛe/

ſertim cũ ſynodalia geſta lter q̃ ipſi
canones ſtatuti ſunt.i codice cano⸗/
nuʒ non habeant᷑ ſed a nobis omni
cultu debito venerent. Cõſonat
gutem huic beatiſſimo leoni pape
etiꝗ facundiſſimus ſanctus in decre
tis ſuis papa gelaſius ita inquiens.
decretales epiſtolas qs beatiſſimi
pape diuerſis tempoꝛibꝰ ab vrbe
romana pꝛo diuerſoꝛuzʒ patrũ con:
ſultatione dederunt venerabiliter
ſuſcipiendas decernimꝰ. In quo
notanduʒz eſt:qð non dixit decreta/
les epiſtolas q̃ inter canones habẽ
tur vel qs moderni pontiñces edi⸗/
derũt ſj quas beatiſſimi pape diuer
ſis tempoꝛibꝰ abvrbe romana de/
derunt.dicens autez diuerſis tem/
poꝛibꝰ:etiã illa tempoꝛa vir ſanctꝰ
cõpꝛehendit q̃ crebꝛeſcentibꝰpaga
noꝛnʒ pſecutionibus ad ſe.apo.de/⸗
ferri cauſas epiſcopoꝛuʒ difficilime
pmittebant. His itaqʒ diuina ſa
nente gratia pꝛelibatis oſtendimꝰ
nullã eſſe differemia inter illa decre
ta q̃ in coꝛpoꝛe canonuʒ habent ſe/
dis apo.pꝛeſuluʒ:⁊ ea q̃ pꝛe multitu
dine vix ꝑ ſingula coꝛpoꝛnz volu/
mina reperiunt cũ omnia ⁊ omniũ
pꝛedeceſſoꝛũſuoꝛuʒ decretalia ↄſti
tuta atqʒ decretales epiſtolas quas
beatiſſimi pape diuerſi rempoꝛibꝰ
ab vrbe romana dederunt:foꝛe ve/⸗
nerabiliter ſuſcipiendas ⁊ cuſtodiẽ
das eximios pꝛeſules leonẽ ſcilicet
ægelaſinz mãdaſſe pꝛobaumus.
Itẽ 6 tH P innis epis.
Oijnnes ſanctiones apoſtolice ſe⸗
dis irrefragabiliter ſunt obſeruaàde.
B Ic omnes ſanctiones apo.ſe.
accipiende ſunt:tanquaʒ ipſiꝰ
diuina voce perifirmate.
tẽ ex cõci.caroli imperatoꝛis.
Tolerandu eſt inguʒ qð à ſancta ſe/
de imvonit᷑:lʒitolerabile videãtur.
1 Nmemoꝛiã beati petri apoſto
lihonoꝛemus ſanctã ro. eccle.

Apoſtolicaʒ ſedex: vt qᷓ nobis ſacer
dotalis mater eſt dignitatis:eccle/

ſiaſtice eſſe dʒ magiſtrationis:qua/
re obſernanda eſt cuʒ maſuetudine
humilitas. licet vix ferenduʒ abil
la ſancta ſede imponatur ingũ:ta⸗
men èramus ⁊pia denotione tole
remus.Si vero qð non decet quiii
bet ſiue ſit pꝛeſpvter ſiue diaconus

gliquaʒ perturbationeʒ machinan

do ⁊ noſtro miniſterio inſidiando
redargnatur falſamab apo.ſe.attu
liſſe epiſtolaʒ. vel aliud qð inde nõ
venerit ſalna fide ⁊itegra apð apo
ſtolicnʒ humilitate penes epiſcopũ
ſit poteſtas vtruʒ e in carcerẽ aut
in aliq detrudat enſtodiã. vſqʒ quo
per epiſtolã aut ꝑ idoneos ſue par

a ¶PBeſunt. Eſt hic arg. ꝙ ſ papa in aliquo pꝛiuilegio vel reſcripto cöõfirmat g

NRteimn ſtepha.papa qnuntu .

xi

L.
D Vlli pꝛoſtratus.Nic videt᷑ ꝙ omnis ꝗ nõ obedit ſtatutis roma⸗

ne ſedis ſit hereticus:⁊ varios modos hereſis notaui.xxiiij.q.iij.

S.qꝛ vero.⁊.c.quidã ſed intelligas qð hic dicit᷑ ꝙ qui dicit ro.ec.nõ eſſe

caput nec poſſe cõdere canones.ille eſt heretic vi.xxii.di.c.j..xxv.q.j.
violatoꝛes.⁊.q.ij.ſigs dogmata ſj ſiꝗs alias traſgrediteius mdata nõ

pꝛopterea eſt hereticꝰ
lʒ peccet.extra de re⸗

tis legatos apoſtolicaʒ interpellet ſcip. ſi quãdo.io.

ſublimitateʒ vt potiſſimuʒ ſua ſan/
cta legatione dignetur decernere:⁊
ad de talibꝰſancta romana lex ſta⸗
