craretur.ſed vſqʒ ad tres mẽæ

ſes anteqᷓ; ſit in moꝛa peten

di pallium :ſatis videtur

eNVoniam. fidem.i. fi⸗
aͤlinem v t ſym
bolu

alteri plnſʒ ratio exigit pꝛebeturꝰ.
Ego non verbis quero pioſperari
ſed moꝛibus nec honoꝛem eẽ depu

to in qno fratres meos honoꝛeʒ ſu

nm perdere cognoſco. Meꝰ naqʒ

eſt honoꝛ vniuerſalis eccleſie:meꝰ
honoꝛ ẽ fratrum meoꝛum ſouidus
vigoꝛ. Tunc ego bonoꝛatus ſum:
cum ſingulis quibuſque bonoꝛde/

bitus non negatur. Si eniʒ vniner

ſalem papam veſtra ſancuitas dicit
negarſe hoc eſſe quod me fatet᷑ vni

nerſum: ſed abſu hoc:recedant ver
ba que veritatem inflant ⁊ cbauta

tem vulnerant.

PBitcopos antem oꝛdi⸗

nare ante pallium acce/
prtiü nec archie po nec pꝛ
mati nec patriarche licet
Quod ex auctoutate ꝑe⸗

lagij pape lʒ minus euidẽter datur

intelligi ait. n. pelagius papa.

Infra ires menſes ſidem uã cxpo/
nere 2 pallium poſtulare a roma/
na eccleſia quuqʒ meiropoluanus
ſtude .

Aontam inidam merropoli
tanoꝛum ſidem ſuamſecũdũ
pꝛiſcã conſuetudinẽ ſancteſedi apo
ſtolice exponere detractantes vſuʒ
pallij neqʒ expetunt neqʒ percipi/⸗

unt:acper boc epiſcopoꝛumcõſe⸗

cratio viduats eccleſijs non ſine
periculo pꝛotelatur:placuit vt quiſ
qʒ metropolitanus vltratres me:
ſes conſecrationis ſue ad fidem ſu
am exponendam palliũqʒ ſuſcipiẽ
dum ad apoſtolicam ſedem nõ mi

ſerit commiſſa ſibi careat dignitate

ſiiqʒ metropolitanis ali s licentia
poſt ſecũdam⁊ tertiam cõmoniti⸗
onem vidnuatis eccleſijs cõſilioro
mani pontificis oꝛdinando epiſco
pumſubnenire.Si vero conſecran

di ep̃i negligẽtia pꝛouenerit vltraꝰ

tres menſes eccleſia viduata conſi
ſtat comumone pꝛ netur quouſqʒ
aut loco cedat aut ſe conſe crandũ

offerre non differat. Quod ſi vltra

cõpꝛouinciales epᷣi poſſint epᷣalia iura ſupplere:cum ſpvicini epᷣi ſuppleant de

fectum alicuius vacantis eccleſie.vt.vij.q.j.pontifices.lxv.oi.i foꝛte.Sed iſbe·

electus ſʒ ſit conſecratus iura epᷣalia nõ poteſt exercere ante receptum palliũ.
nec virgines cõſecrare:nec oꝛdinare clericos nec ynodũ celebrare.vt extra de
elec.ꝙ ſicut in fuextra.e.ſign/ſcaſti.ſed nũquid electus in archiepm ⁊ cõfirma
tus poteſi cõſirmare eos qui ſunt electi in epᷣos:dico ꝙ ſic extra de elec.noſti.
2.c.tranſmiſſam. de traſla.cum ex illo.ĩmo ⁊ capitulum põt conſrmare quia
ſupplet vicem pꝛelati.extra de here.ad abolendã. Sed dico ꝙ nec capitulum
in hoc ſupplet defectum plati. vt extra ne ſe.va.illa.lʒ ſit ar. ꝙ ſolus papa pol
ſit. xxiiuij.di.pꝛeſ byteri:extra de ↄcei.pꝛebẽ.qꝛ diuerſititem.
Aiduaus.olim nã poſt cõſirmationem electi iam ẽ matrimonium inter
eum ⁊ eccleſiam de tranſlat.pꝛela.inter coꝛpoꝛalia.vel dic ꝙ vidua eſt quo ad

epiſcopalia.

b¶Tres.accuſatus de hoc coꝛam papa.alias non.

1 Conſecrationis.i.ↄfirmationis.ſi ante erat epᷣs.

C Polt ſcvᷣam.dicum quidam facẽdam ipſi metropolitano.j.alios duos

Diſt. quaqug.
t. ¶Vubſcptione. ar. don tionem e

R——

menſes anted deponatur ſicut poſt ſequitur de epiſcopis quod enim

diciur de epucopis:j.hoc exaudi de meiropol.vnde hec determinano

poſt ſecuũdam ⁊c.determinat ulud verbum careat.⁊ ſᷣm boc eſt hic ar.
moꝛa poteſi purgari. lij dcunt ꝙ bec admon tio debet fieri tantůmo⸗
do a ſuſſraganeis metropolitani ad quos vi dicunt tranſi ta eſt pote⸗

v. menſes per ſuam negligentiã re

tinuerit viduatam eccleſiam:neqʒ
ivi neqʒ al bi conſecratioms donũ
percipiat.immo metropolitani ſui
indicio cedat. Item greg.papa
brumchilde regiune.z
Monoꝛ paihnij nõ detur niſ meritis
exigentihus 2 ꝛtiter pohulantti
NRiſca cõſuetudo obtinuit vt

bbdronoꝛ paliij mi exigentibns

c̊ꝝ merits ⁊ foꝛtiter/ poſtulãti da
ri nõ debeat. Iem ioanmi coꝛin

thoꝛum epo.

DSileina mma t pil pal

Huum niſi dato cõmodo non
dabatur quod quia incõgruũ erat:
facto cõcilio ante coꝛpus beati pe/
tri apoſtoloꝛum puncipis tam de
hoc quã de eoꝛum oꝛdinationibus

aliquid accipere ſub diſtricta inter

dicuõe vetuimus.oʒ ergo vt neqʒ
per commodum neqʒ per gratiaʒ

aut quoꝛundam ſupplicationibus
aliquos ad ſacros oꝛdines conſen/

tiatis vel ꝑmittatis adduci. Cau

ſarum vero merita accipienda ſunt

vt ⁊ is qui poſtulat mereatur acci/
pere ⁊ fideiſue pꝛofeſſionem pꝛius
luramento cõſirmet: ⁊ apoſtolicis
decretis atqʒ ſynodalibus ſtatutis

ſe obeduurum mhilominus cane⸗/

at pallio autem non mii ceriis die/

bus ⁊ intra eccleſiam ad miſſarum

ſolemnia cuiqua pene metropoli/
tano vti liceat. Ande ioãnes epi

ſcopus glliberto agripinenſ ebo.

HNiñ poſt conſnetam ſidei pꝛofeſſi⸗
onem NA OAMin „
ium nüc cõ

O Ptatum tibip⸗
erre nequiuimus: quia fidei

tfmne pagnam minus quam opoꝛ/

teat continere reperimus cum vi/
delicet nullam in ea ſanctarum vni
uerſalium ſynodoꝛum:in quibus fi
dei noſtre ſyymbolnm conunet᷑:nec
decretalium ponuſicum romano/

rum oↄſtitutoꝛum ſecũdum moꝛam

feceris mentionem. Sed nec illaʒ

pꝛopna ſubſcriptione munieras:

ſtas cum metropoli⸗

ſanus negligens eri
ſtat. ſt ergo uffraga⸗
nei poſt admon tio⸗
nem neglerxerint con

ſecrare vel eligere. vi

cini meiropolitani cõ

ſecrabunt cõſilio pa

pe. Sed quare aufer

tur capitulo poteſtas

eligendi:qꝛ neglexe⸗

runt admonere ſuuʒ
eiectum ad petenduʒ
pallium alias dico re
uerti ad eos ius eligẽ

di.ſed quare deſcena⸗
dit ad metropolitanũ
cum tantum ad pa⸗

pam deuoluunt epi
ſcopatus. vt extra de

ↄceſ.pꝛebẽ.ꝛ eccle. nõö

va. dilect. ſed hoc pꝛe
ciſe non deſcendit ad

metropol.ſed ad paiaz⸗

pam cum eis.vel tũc
deſcendit ad papam
cum aliꝗs eſt negli⸗
gens in e igendo. et

eſt fl. lx v. diſt. ſi foꝛne.
io.hodie ſolus papa

facu hoc per decxre.il⸗

lam dilectus.d.

Cuñm conſilio di
cunt quidam hoc ge
nerale eſſe gvbicuqʒ
per negligẽtiam vni
us tranffertur pote⸗

ſtas ad alium ille nõᷣ

pꝛocedet.niſi pꝛius re
quirat auctoꝛitateʒ ſu
perioꝛis.ſj hoc nego.

⁊ eſt hic ſpeciale.alias

ſecus.ix.q.iij. cum ſi⸗
mus.ar.ff.de cõdi.in
ſtit.ꝗ ſub conditione
§. vlti.

m ¶Altra. ſed qu-

re nõ dantur niſi trel

menſes archiepiſco⸗
po. vt. S. e. c. quia ma

ius periculum eſt in
moꝛa metropolitani

xlij. diſ. quieſcamus.
n CQLedat cõtra.vij.

q:j. mutationes 7. iij.

queſtione.vj. quäuis

extra de tranſla.inter
ſed hoc ſpeciale eſt vt

conſirmatũ poſſit me

tropo itanus depo⸗

nere.a huius in odium negligentie. Alius eſt caſus.xcij.di.ſiquis epi

per his.

ſcopus per manus.tertius.xxiij.diſt. illud.ſed certe hic non deponilur
niſi ab obtinendo non ab oꝛdine quem babet. vt extra de accuſa.c.ſu⸗

tltari am bitio.non quia cum quis ſuo iure vtatur pꝛodeſt inſtan
ia.de pe.di.i.impoꝛtuna.lxxij.di.c.j.?.jj.q.vi.poſt appellationem.

00 NR ſca conſuetudo. foꝛtiter ſj ſi foꝛiter poſtulet nöne poteſt no

Vtatum. minus.ar.totum ↄtractum vel reſcriptum vel inſtru⸗
(Amamum nil valere eſſe irritandum ſi aliqua neceſſamia deſinti
co.ar.xxxiij.di.que ipſis.iij q.ix.pura ⁊ idem facit plus quod minusvt

ix.di.ſi ad ſacras ar.ↄtra qꝛ ſuperflua nõ viciant.vt de ↄſe.di.iiij.ſ non

ſonctiſicatur.ff.de reg.iur.nõ ſolent.

q¶Aentionem. de eis conſeruandis. quid autem iurare debeat qui

palliu petit. pabes extra de iureiur. ego ⁊ de elec.ſigniſicaſti. no. xriiij

inibil valere niſi ei ſubleriproͤe

iſtianin
ſchus

la
ſeäbi⸗
iot
ute
tumnib
(tonen

poſt

econſeea

lte

Munn
NX

c. lxxxn;.
edi um vel iuriſditionem alicnius lo ceum olim in fi alij dicuͦt ꝙ ſi auctoꝛitate luckicis eſt reſcriptum publicatũ :n
hadunin uIEre ANea eenen akaiuaie neceſſe exhiberi ſecus ſi per tabellionc:qꝛ publicatio facta coꝛim iudice ſicgem
Gnth Amredemppwoerrr “ facit iz poſtea perdatur: vt. C. de na budikantt uadlr vigem dugniacoſ⸗
ſeni ☛ 321 ar. qu ium iurare. 5. di. lxiij. tibi domino. j. xvij. derat ꝙ tabellio. Sed iſt s obſtat: extra de ſen. re iu lcu inter ad hoc dico ꝙ
filluchn I¶ Anauem ar. quem peraliumn mufan . u. . ſuſrieit ſi coꝛam iudice ẽ publicatum. ia vt no teneatur er hiberi pꝛius inſiim
anmng i Srrener . niſi aduerſatius dicat ſeper
orrcſanne . lde le ꝓbare falſum.tũc.n.ðbet
zſſlnl tra de iura. calu. inhe . J , ie õ
bi⸗ reness. vec aliquemqni hancinreiurãdo' tolleraur qoa nobis abſit etiaz in di erhie⸗ en Leinn bert
ie Annh [Hes. anedmat firmaret miſeras. Iem gre. are, inſta corsctoinfa iis frater cha n topaangerr renin
eſünus . miſimus. ar. pa gio epofrauncoꝛum. OððJMUMW riſſime no putamus ti ignoium: ſtrn l. vdl lo. hor hodie derer
nen n cionis in vonatinne Di pallinz Deſiderat accpere pi qnuod pene ð nullo metropolitano mina ef veteinl ewlchan.
untn⸗ ſpnalum poſſe iner noa ſe amonereiilicita pimittat. in quibuſtibet müdi parttbusſitan negto vid gualf
Stnn nenien Schttone. Nea ſynodo quam otra ſino ditum extra miſmumtẽpus vſum urgutnentamr crquoppri-
cptlin ebiinteſligear pu J niacamhereſim per frarrem 2 ſbi palln vedicaſſea quod b bäc umſeci boc vedlicaint. er
ngenngn aiio ? onditio il cta coepm noſtrum ſiagrium decren conſuctudinẽ generalis eccleſie no go de lure coͤ hoc poͤtvẽdi⸗
laknannt, led bec eſt licita cñ ad mus congregari ſancutatẽ veſtraz neritis veſiris nobis maife ſtiſſmis cari quaſ — palle⸗
W cam nihilominus te⸗ volumus intereſſe: atqʒ eidez fratri ſignificaſtis epiſtolis: quibus pᷣcep Arvſceſtier⸗F aigen
lrndikdt neretur. vel ante ele⸗ ixꝗ pallium quod tranmſimus tri/ tum pᷣdeceſſoꝛs noſtni ioannis pa⸗ nici doeleg ſi qñ. ſe cer
laun gionem nulla dz eſſe bni ſi pꝛus ſe pꝛomiſerit illicita que pe nobis in ſubditis traſmiſiſtis an te qñq vtitur qs t pauil.
. W ſed poſt electioneʒzan pꝛobibtmimus per difrimtionem ſy· nerum cõtinens omnes cõſnerudi inre bl vterir n de olnc. cu
Nuunnin conſererionez v⸗ nodiaſca eccleſia remoueri: qna nes'expauilego pꝛcdeceſſoꝛ no- mete neenenunen g⸗
Pmane en Ird ſynodo omnem nobis ſubuliter oꝛ ſtroꝛum conceſſas vobis veſtreqʒ priuilegio militarulz vtatur
mrm ecdelie ? fdei artien⸗ dinem tuam fraternitat volumus eccleſie debere conſernari: confite mre coi. v fl. de mili. eſta.l.
ſnrtitntei lus 2 buiuſmodi ob⸗ ſcriptis diſcurrentibus nunciare vt mim igitur eſſe aliam generalis ec/ iij ſic. fl. de Snuüaleulge⸗
Nurithen kruadis.⁊ hoca ma ipſe cuius nobis ſcitas valde exper cleſie conſueindinem poſiquaʒ ea rin c nn⸗ . un
nondeſcel ion nõ a minoꝛ exrigi ta eſt:nos reddat de omntbns cer / qane Ferniſngerus Gülnile⸗ gio e⸗ 6 2 dn ſ . e
Nopolſel pt. ar. xx viij. diſt. de tioꝛes. Icez vigilio e copo are icatis.nulla ergo nobis in ha õs
— Rerisrehr e lateni. S dſſeo värt arbitramur poreri remere dn/⸗ äwen wen ozion wiennn
ſenctak ann iij.in ſummavl dic Non niſi ad miſſaruʒz ſolẽnia archi bietas. aut. n. mos omninʒ metro/ pꝛuilegiũ de eo qð cõpetit
ilchf,ggt bec diie innd epiſcopis vtt pailio hcett. politanoꝛum etiama tnacſt fater, deime oi cum paunlehu,
haneienlt quandam modicali V V Alliuz tibi tranſiniſimns quo nitate ſernandus: aut ſi tue ecclene. gtler pauata 5. diſo ij heiut
undr 4 nem: arg.f. de tutt. RK/fraternitas tna intra tuam ec/· aliquid ſpecialiter dicis eſſe conceſ legia nec illa decre deoſue.
kire ane ueiae clenaerradſoſanueſnz biemns ſumpreccptängapuombusroma, afvltesrrad r inoca
* erma de elecſigniſea vtatur. Iem ioàm rauennati ar ne vrbis Dantiſetbno anocbecra vlesii cemo ad ns do
Cuncin ſu imo. nec dicſiu/ cõ chiepiſcopo. uennati eccleſie ſunt TslAWB
Arud ditio cuz ſubintelliga eonez. AAalea. bis opoꝛtet oſtẽdi: quod ſi hoc nõ garinert dieleureer de clet
lecſ gdi, cur. f. de condi.? de⸗ On multum tempoꝛis inter, oſtenditurꝰreſtat poſtquam talia VDimmiu. vide qualiterar
fhecignunn mon. Gdiuones qrg. D nallam᷑: quod quedam no) agere neque conſuerudine generali umentat,er ano alle tecie
mnfenn p Gir eeinto en⸗ bis de tua fraternitate fnerunt nun / neque punilegia vendicas: vſurpa ꝗe viuntur tali ↄſueiudine.
gluunſril Taniau aetlt ciata: de quibus ventcte uluc cato rete cõp:ꝛobes quod feciſti. a inra ergoꝛ iſta debet vti cadem
utuiſe crenedno dlinidn no notario ſancte eccleſe cui deo decoꝛan pallio nolnmus ſoꝛſaã mo ar a e ve ce l er hie ſz huie
ununnunt rauerit ff de condi. ? auctoꝛe pꝛeſidemus ſubtiliter nos ribns indecoꝛi:dũ nihil in epiſcopa unento olettneticg
icann demò quibus dieb?ꝰ indicaſſe memininns: pernenerat li ceruice ſplendidius fulgeatquaʒ ſuemuce uetgie ne
— S iob. ego gedo ꝓ nãqʒ ad nos quedam in eccleſiave bumilitas opoꝛtet ergo fraternita S.rij diaſlud. ꝛe, de capel.
— boneſta? licta condi ſtra contra vtilitatem eccleſie 1 c5 tem tuam ſ honoꝛes ſuos ſibi qui / Sai viuc r er de abel
nin clline io aponi du in ol ſuetudimis tramitẽ geri:que ſola vt buſſiber argamentis ſtabili pꝛepo Dendt boc gtra tres
enonehum n bene noſtis eſt officij ſacerdoralis ſiut mente defendere: ant generali ⸗ Aregulas vni tenſetur pof
initlen en er deſtrnon erepno. Que ſi ſapina veſtra vel tatis vſum ex non ſeripto ſegm: ſeßoꝛ diceretituli ſue poſſei
onnmnfel oꝛ. eo! bentius. b. manſnete vel cum epiſcopali ſnſce autr ex ſeriptis pꝛiuillegia ſe tneri“. ſionis hoc ẽ M)n. i. q. v.
ishinſt. 4Bilſiurrennbus piſſet ſtudio: nõ de illis accendi de/ OQnod ſi poſtremo nibil hoꝛum eſt A ab Aine negat
Nueclnunn i clo directiiis. byuerat: ſed opoꝛtuerat bec eadẽ cũ alijs metropolitanis bniuſmodite egean 1 nbe o aren
enmnuntii 9 Alluum tibi in gratiarum actoe comigere. Jdem pr bere volumns pꝛeſumptionis n acternon pbantere⸗
luteng mcenn d⸗ Seeode. ſemper cum vlrpaltjdebent con,. ſeapoe entug dperſn pis
Ctiuitin eeſisra vſu pal. Ontra moꝛem qnippe ecclef cech. Unde idem gre. ſiagrio epi 2tra pſum faat.
e 8 lo aremner C aſticũ eſt ñ non patientiſſime fſcopo auguſtinidem. M Nõ oſtend f. qui.n. pꝛi
lrtiuin e. c.ad bec. nec in alte H uilallegat debet pꝛobare ?
eckt pius dioceſi. E. ti. c. ad oſtendere:ex de pꝛui.paſto⸗
ſtan bononm. ellce H JJMä J ralis.nullus tñᷣ —èM
m ASiſſr in amn vei 12 niſ nm articulũ qui facit ad rẽ: ertra de fi. inſir. ↄtingit. licet alias nemo pof
ſenn e CMAiſſarum. in ſynodo etiam vti pot ſed non pot ſynodum con⸗ niſi Hum articulũ qu r. 1 enem
— gregare ante prione pallij. vt Pöe der ſacRetaninnec. ſet indicare de pꝛiui.ſedis.apoſtolice extra de indrenin den Muren aui eſen
nn ni dicere videtur antum in eccleſta debeat vt pallio:nec in pꝛoceſſione dit ſe per tale pꝛiulegium. oʒ vt illud erhibeat. vt extra de f..inſtr accepimus.
nn 6 vtetur eo: vt extra. e.c.j. ſic ergo canonicus qui poſſidet duas peebedas cum de iurenõ poſſit eas pof
ldekult⸗ gg Ontra moꝛem. patiẽtifſ me.ar. q licet videatur iniuſtum qð pie ſdere ſi ↄtra eum agatur. ipſe inrenna Rht den
cepit pꝛelatus patiẽter tamẽ ferendu eſt. . di. xxxi. añ trienniũ. 2 tur iuper pama tantum dicunt tamẽ quidam ꝙ; canonico indiſtinctè incũbit
intg Srr henmemenceratg er dgeennueen onus ꝓbandi ſ. inſtiiutionem ſuâ. extra de ap. pſonas. ar. extra de ꝓcu.ex in
iuamm W Loſuetuqines. ſnüquid valet pauileqium ita generale: ic vtxrir. ſnnanone. ara. egdheaehgln.
lun W uenanes irghetarihedumertenra ee le.i.l. d auando. — Tecôͤpiobes. nõ pꝛeſcriptione poſſer iſte ſe õ ins ndi⸗
nant⸗ in cum hoc pꝛ u leg i obſcure loqtur:⁊ faciat mentionẽ alterins pꝛ ui⸗ tum ẽ An liaralianstaliker Koingenniut 1 quod de iure cõi nõ poſſidek
aaſtli legu vei ↄſuetudinis neceſſe eſt vr ilud erhibeatur: vt. lx vj. di. ieiumiũ nec pꝛieſei iptione acqritur. vr Pic 2. rciij. di⸗lind.
gann ESaerene necefeen wel no S. viir wr veter ad hoc dicunt σ Splench ius. e nibil eſt iple ndh dius in puncpe recta ſides. C. deſum.
Nnim Adim ꝙ ſtin boc panilegio inſeriturtotns tenoꝛ paimi non eſt neceſſe rintercaras.—a
pamum erhiberi. crira de wura calũ inberentes. C. de do f donatio. ff. Ex non ſeripto..xxv.q ij inſtitur onis. S. di.j oſnetudo. 4
nme de don aer hac ſcripfura. f. de admi. mm chirographis ſi d certe ilonõ qg Tuer. 5.pl.ri catholica ar otra. ſo. onns pot gs inducere ſibi er ↄſuem
nin Mummicit. nam adhbuc pot eſſe falſutas in bulla vel ſ io: vt cxtra de paui. dine non bonoem. vuj. /f.in ſenptuoo.

Cau⸗
R Ationis oꝛdo.cura. arg.ad quem pertinet honoꝛ ⁊ onus:vt di.lvj. dĩs lud.c.j.q.iij.ſiquis obiecerit videtur tamen ꝙ hoc addi dʒ:arg extrw de ſontel
noſter. di.lxxx vi.fratrem. di. xiij.nerui. xl. di. ante omnia. di. xxxv. ecckie. iurepa. ve iure. icet quidam dicant iuſpatronatus ſpirituale eẽ. ?2 male ttame⸗
nam dicit lex ꝙ vtilitas per dignitatem augmẽtatur.fl.de iudi.l.ſi lõgius in de fructibus vero non eſt qõ.qꝛ etiam dari poꝛcis ⁊ vẽdi poſſunt:vter ſNwin,
n.fl.de dona.ſilius.S.j. 44 ne pꝛela.vj.ſu.c.f.⁊ de emp.⁊ vendi.c.oſtituius.dicitur ſimoniaa ſmo oͤfept
b. ¶Subiectox.ð.lxxx vij.d.S. ⁊.c.diuine. ne mago:qui pꝛimo in nouo teſtõ huiꝰ ſceleris auctoꝛ extitit. Sicut.n. autem
c Allium.vices.ꝑ pꝛi⸗ 1 giezi ĩ veteri teſtõ vo husico
uilegium fecerat euʒ “ luit vendere ſanitatẽ ngterue
legatum ſuum: ſicut ſu? pꝛe BDe eodem. ?g·eſciéter a ſymoniacis oꝛdinatis naamà regi.ſic ? iſte finch.
deceſſoꝛ fueratvel iõ hoc diꝰ Altiõis oꝛdoꝰ omnino nos ãd 4 de ignoꝛanter a ſymoniacis cöſe/ voluit emere donuz rinon
cit qꝛ omnes vocantur ab eo monet:vt cum vſupallij ali/ cratis:⁊ de oꝛdinationibus que per dei. vnde gieziticus ? ni
in partem ſallicrndini⸗ nõ qua pꝛiuilegia largiri debeamus. pecuniam fiunt ↄtineat. ecMankandnd no
in plenitudinem poteſtatis Sed quomã cum honoꝛis augmẽ . gr tiam: fimoniacu denau
vt.ij.q.vj.decreto vel pꝛius „GieE . qui emit.vnde ſimo⸗ ſſaeer
le tatus ſed eẽ deſijt f⸗ to cura quoqʒ ſollicitudinis debet Secundus tractatus. niaci ſunt appellacdi
aus ar chtepiſtopus ar. ftd excreſcere: vt cultuiveſtium actöüis Ziidam babens ſn emptotes. Qontrahi len
arbi. nõ diſtinguemus. S.s f. quoqʒ oꝛnamenta conneniãt opoꝛ lium obtulit euz di / tur autem tribuſmo ceoſti
4GB Criptoꝛum veſtroꝝ. tet vt emixiusi cunctis ſtudijs ſe ve tiſſimo cenobio ex· dis:a manu :abobſe charit
oꝛdinatum.a ſuis ei ſtra fraternitas exerceat:⁊ circa ſub actuſ ab abbate ⁊ a quio:ꝛ alingua.vt. iintd
Tops vamaagellremele⸗ iectoꝛum actus ſit cura vigilans. aruddarr nbens Fünunonuͤl. Zeor iudii
uecpörerec er hat Amn si concedatur: æ antiqua benenicio etatiſ boc quandoqzet vnagf. ztu
Sragodmeiropollianus Pauilegia innouantur. ignoꝛãte creuit puer ⁊ per incremẽæ quandoq; er neutta Keng
ſine licentia ſũmi pontiſicis Allium vobis ex moꝛetrann ta tempoꝛum ⁊ officioꝝ ad virilem extra de fi. ſi queſti —
poteſt cõſecrari.⁊ ad pꝛpim α miſimus: æ vices voſapoſto etatem ⁊ ſacerdotij gradum perue ones. vtno. ſ. e. q. v. 4 a
non ſpectatvt videt᷑ niñ daa⸗ lice ſedis agere iterata innouatione nit exinde ſuffragantibns meritisi c.j. Admittitur autẽ nack
tio pallij.alij oicũt iſtud obl⸗ decrenimus. Idem epis epiris. epiſcopuz eligitur. interueniẽte ob: quilibet cõtra ſimo⸗ die⸗
nere dhi merr vbalitanus no, an ſquio a pater nis pꝛecib data quo niacum ſtutinc nie an
abet pꝛimatem vel cũ hoc B Criptoꝝ veſtroꝛuʒ inſinuatio qʒ pecunia cuidam ex ↄſiliarijs ar/ ne ee maeitallb xy. deſd
eh zabe de ve. fratres char iſſimi pateſfecit an cchiepiſcopi conſecratur iſte in anti/ n⸗ lane leanude Ann
tatur ab eo cõfirmatio uaum dream nichomediane ciuitatis epi ſtitẽ neſciꝰ paterni obſequij ⁊ obla, ginctione admittitur Hurn
pallio vt extra de elec. ꝙ ſi⸗ ſcopum deo ꝓpitio ſolemniter oꝛ te pecunie.ꝓcedente vero tempo,- laicus. ſ.bone fame. lehen
cut. vt dixi.li.di.c. vl. dlinatum: cui palliuʒ nos direxiſſe renõnullos per pecuniã oꝛdinauit contra eu tamen ſᷣm uſuͤ
eſ¶Altqʒ pꝛiuile gia.iſta pti⸗ cognoſcite atqʒ pꝛinilegia cũcta cõ gquibuſdam vero gratis benedicti· diſtinctionem. extra an
uilegia fuerũt perſonalia ? ceſſiſſe que pꝛedeceſſoꝛes noſtri eiꝰ onem ſacerdotaleʒ dedit. tandem de ſi. per tuas.ij. q.j. .
tranſterunt cu perſona. f. ? pꝛedeceſſoꝛbus contulerun. apnud metropolitanum ſuum acen in paimis if, Smpo knn
re ur: manil erni de ſgie. DHi. cj. ſatus ⁊ ↄnictus ſententiam in ſe da, nitur auteʒ eis pena htin
Gna pertonatann n drbee N vna anteʒ pꝛonincia nationis accepit. Hinc pꝛimum alrunler nanb⸗ *
concedi ſucceſſoꝛi cũ petierit duo metropolitam eẽ nõ queritur an ſit peccatum emere ſpii qnq; in moaſteriuin laſe
2 fu iniuria ei.niñ concedat᷑ dicunt ſicut in calcedon? ritualia. Secũdo an pꝛo ingreſſu deruſo. vt.ſee repeni
ſibi. beneficium tamen eſt ſi ſi concilio.legitur ſtatun· ecclelſie ſit exigenda pecunia vel ſi untur.quandoq; ſpo
ei ↄceditur.ff. de aqua quo. tum eſſe. SS exacta fuerit an ſit perſoluenda. liatio omniũ bonox agefa
eſti.l.j.S. pe.nã ſi impetr⸗ Ouo metropolitaniin vna eadé Tertio an ingreſſum vel pꝛeben / vt. xriij.q.v. de liguri bCSi
ni vt ducam aqu ve fluni ꝓuincia eſſe no debent. AQaes eccleſie emere ſit ſimoniacum bus qunãdoqʒ depo nnn
ne vulico ver necii men D Eruemit ad nos qnod qnidi Onarto an ſit iſte reus criminis ſitio vi bic ꝛ in mul⸗ rd
Eaendo ibiedinen peini pꝛeter eccleſiaſticas oꝛdinati quod eo ignoꝛante pater admiſit. tis capilulis. Clenci
legium non tranſit adte 86 ones affectantes potentiaz p pꝛage Quinto an liceat ei eſſe in eccle? n. deponuntur. vrj. nni
tamen impetrabile eſt a te: untes potentiaz p pagẽe Quinto an liceat ei eſſe in eccle/ Katuimus. ?ſunti⸗ luna
iniuria fit tibi ſi non cõceda Maticum ſacrum vnam pꝛoninci ſia vel fungi ea oꝛdinatione quim fames vt. .c . q. i.c. umen
tur. iz tñ multa poteſt iunder am in duas dinidant.⁊ ex boc inune paterna pecumia eſt aſſecutus. fi. ⁊ accepta tenentur teare
2 debet facere ad que com⸗ niantur duo metropolitani epiſco. Serxto an illi qui ab eo iaʒ ſymo reſtituere.extra de ſi. CS
pelli non põt.ff.ð iudi. non pi in vna eadẽqʒ ꝓuincia eẽ. Sta / niaco ignoꝛãter oꝛdinati ſunt:abijj dejhoc. jj. e. q. iij. ſigs ſulam
quicquid. C. quo⸗ fnit ergo ſancta ſynodus deinceps ciendiſint:an nõö. Septimo ſire· datoꝛ. diſpeſatur au⸗ mncon
m ſudex.l.i. nibil tale attentari a quolibet epo: nũcians ſue hereſ ſit recipiendusi en gircatalev: ud⸗ .
6„ Eundhnn tie. cdneebtsnadnsda kaste e.e unchnnee
c.j. òèòG Ar S d de 56 n ſ. vt. j. e.q.vij.c.j.⁊ mi⸗ Gren
bi Per pꝛagmaticũ. ideſt nus de electione clericoꝝ tractaui⸗ Aod auteʒ ſpũalia eme nisnrant quandoq; nn
pꝛincipis reſcriptu. pꝛagma. MWus. Huüc ad ſimoniacoꝝ oꝛdina re peccatuʒ ſit pꝛobatur mmoꝛibus oꝛdinib⸗
enim cã dicitur. pꝛagmatica tiones tranſeamus. Et vt facile li⸗ multis auctoꝛitatibus. oſtituti. vl. j. e. q. v.c. he
ſancio dicitur cã in conſſto queat quid ſuper hanc hereſim ſcõ⸗ Ait enim leo papa. ſ.quandoque rema⸗ S
rio pꝛincipis ventilata coꝛizʒ rum patruʒ decrenit auctoꝛitas. c’,ä Symoniaci gratamtnon aat nent in acceptis. j.e. lumme
ꝓceribus ſacripallatij ⁊ on deducatur in mediũ cuius negocin quamn venderequcrunt. queſtione. vij. ſalu⸗ bei
ſtitutio pꝛincipis facta eroo berrimum. quis aut .
gairs et dick hiagins valeat diſpenſare ba mie
i &Anam.nam ex quo pꝛinceps diuidit due ſunt pꝛouincie.ff, de off. aſſel. n AVod autem ſpũalia. Spũalia autem diehngue n its moͤis Uen
ſi eadem. Mẽ zit Vvy820lno modo dicuntur gratia virtutũ ⁊ dona dei.hec non pt N
RNIn vna. quod fieri non vebet niſi excreſcat multitudo populi.vt, S. xxx⸗ emi vel vendi qtum in eis eſt.non.n. ↄferũtur niſi grati.j.
ir. diſt ⸗numlilil. B eo.q.iij.ſaluatoꝛ hic.c.j. Quãdoq; dicitur dignitas oꝛdinis ? E
I Tale. ar. c licet pꝛinceps legitimet aliquem: nõ tñ erit legitimus quo ad, omne ſacramentum eccleſiaſticu pꝛeter matrimonium. NbRẽr uich
eccleſtq: ⁊ iia erit legitimus quo ad vnũ foꝝ:non tamen quo ad aliuld. ⁊ omnia iura eccleſiaſtica ſpũalium rex.vt adminiſtratões pꝛebẽde.ius Aunse
m Aidam.qꝛ hic tractatur de ſimonia: videamus quid ſit imo decimarum. cimiteria. oꝛddo bec vendita tranfferunt quo ad charade⸗ haeet
nia: ?2 vnde vicatur ꝗbus modis cõcrahitur:quis ad accuſan⸗trem tantum.nõ quo ad vite meritum. de facto enim non de iure ꝓce⸗ Lngus
dum vel teſtincandum in tali crie admittatur.que pena impo it in talibus vẽditio. Quãdoqʒ ipᷣe res ſacre:vt vaſa ⁊.omnia vtẽſilia. nn
natur: que diſpenſatio circa tales admittatur. Symonia ẽ ſtu bhec bene vendũtur clericis vel laicis conflata ⁊ ↄfracta. vt. x. q ij hocius Cnnt
dioſa cupiditas vel volutas emendi vel vendendi aliqd ſpia. In ſumma ergo ſcias. ꝙ pꝛo ſpũalibus in coꝛpoꝛalibus quãdoq; mu 6

le vt. ]. eo. qui ſtudet nec oʒ addi vel annexum ſpuali ꝓpter il⸗ nus datur aliquando pꝛo digno. neceſt peccatu ſi eſt munus a lingus

esNoſ
Alninnru

betcn n

Kumfarnes
leſeniictten

ilneftnie

usacuſtanci
nctorescrtter
cls ſboneſte
numeitann

fncdonen on

ſiperlusg
pumbiſ n
tur umtesſan
Ainnpercurt
eronmmnine
pinnannm
fufoſtſeren
urgonnhſr

oonnnide

mignnien
gritch

otrtntne

Cpiuis Cn

onuradA

tuinvstiut
nesntſehtt

Netpdencma

eſegit

Nolätnnu

cnlälgii
turg
gtcinnice
mnqvn
oibus in
nhognotgt

in unne 4

un u

diftan

ſe⸗ Fclin
uiiß

J. e.ſlium.ſed obſequium tpale dum tamen ſine pactione.exira de ce.

non reſ.de cetero.de ſpuali obſequio quin qñqʒ dari poſſit non eſt qõ
etlam ex ouemione. extra de pben.ſigniſcatum imoſp pꝛemium aliqðᷣ
de bet interuenire ſpũale.ſ.meritum bominis talis.n. ſimonia ſpualis

nõ repꝛobatur:ſcut nec vſura ſpualis ar. xxiuij.q.jiaduocauit. pecunia

autem pꝛo ſpirituali⸗
bus ĩcoꝛpoꝛalibꝰnũqᷓ;
interuenire debet ni⸗ G Ratia ſi nõgratis dat᷑ vel ac
ſin. v. caibus. in ma W cipitur gratia non eſt. Simo
mimonio. .e. quicad niaci autem non gratis accipiunt.
oril enginann igitur gratiaz que maxime mn ecele
clericus non öbet.v ſiaſticis oꝛdimbus operatur: nõ ac
ſi ſacerdos locat opo⸗ cipiunt. Si antem nõ accipiunt nõ
ras ſuas per annum habent.ſi auteʒ nõ babent:nec gra
ar. extra ne pꝛela. vi⸗ tis nec non gratis cuiquã dare poſ/
ces ſuas. c. vlt. xij.ꝗ.ij ſunt quid ergo dant: ꝓfecto quod
charitatem. Acẽ eſt ? habent. Quid aũt habent: ſpirituʒ
ſ uint debite: um i vtiqʒ mendacij.quomodo boe E
urienaldc de bammus:qꝛ ſi ſpiritus veritatis te
ertra de f. cũ fi. Jie; ke- ipſa veritate ð gua hocedit gra
ꝓplaluteeterna?ẽ pec tis accipitur pꝛoculdubio ſpũs mẽ
canoꝛum remiſſõe de dacij eẽ conmincitur qui non gratis
pe. di. medicina. riſ. accipitur vel datur. Item greg.
q.ij. anime. Item m agrio ep̈o an ſtuckinenſi.
quoſdaʒ pꝛo iure ſibi amter ſacerdos dicit᷑: quicunqʒ
competẽte. ne werck ſimoniace oꝛdinatur.
ko. ſ. e. q/ iij. queſituz. Aicunqʒ ſtudet pꝛecij datiõe
Acurrere QSsan oꝛdinem accipere: ſa
autem pꝛo ſpuᷣali prr cerdos non eſt: ſed inanitertãtum/
mutari pot. exrra de moo ici concupiſci. Itemin
lehrmniad ganen. ouetur bonoꝛe:qui eccleſiã per
coꝛpoꝛalibus peuuni pecuniam obtinet. =
am dare no eſt ſmo⸗ ))Rerbyter ſi per pecuniam ec
Ro ndi calice pꝛo li cleſiam obtinuerit:non ſolũ
b enlatur P“ eccleſia pnuetur: ſed enam ſacerdo
in dmiterio ꝛ chꝛſma tij honoꝛe ſpolietur: quia altare
te:vt. ſ.e. placuit ꝛẽ. decimas:a ſpũm ſanctũ emere vel
a ¶ )KRatia.i. donñ vendere ſimoniacamvhereſim eſſe
OVpyůs ſancti. x½ nullus ſidelium ignoꝛat.
eccleſaſtica dignitas De eodem. H
b CSinon gratis. i. Enedictioꝰ illi in maledictio/
ſine munere, aliquvu MâVhnem conertitur: qui ad boc vt
non debito.

e Accipitur ar. con ſatberet cuop:ꝛomonemr. Idẽ

tra.xxiij.q.iiij.ille gla Partem babebit cuz ſimone: qm

umn knle dieik Kn contra ſimoniacos vehemẽter nõ
cteaccipitt. Qacaaye s
d Bralis. i. cũ gra Viſquis per pecuniaʒ oꝛdina
tia.i.cum charitate. i.

non confertur gratia
niſi graris. ⁊c̃. “W
e ¶Poſſuntarg. quequam non poſſe dare quod nõ habet.i. q. vij. dai
bertum. f. de reg. iur. nemo de ↄſc.di.iiij.quomodo.j.eo.q.qui perfe⸗
ctionem de oſe. di.iij. ſolet cõtra creditoꝛ diſtrahit pignus cuius dñiuʒ
non habet. vnde ar. cõtra. f-. de acq.re. do. non eſt nouum. ertra de ele

cti ſuff aganeis.io. So. generale eſt ꝙ nemo de iure dare pot quod nj

habet. ſed fallit in caibus.d.
f ¶ Spiritum mendacij.i.effectum diaboli ꝗ pater eſt mendacij.qꝛ iſti
ſunt mendaces cum ſint heretici.ꝛ omnis herenicus mendax eſt J.eo.
uis inqutt.
g ¶ Teſtante. cum ait gratis accepiſtis. gratis date ⁊c᷑. ar. ↄtrarijs.con
traria enim ↄtrarijs opponũtur. S. di.ix. c.j..xx v.q.ij.deceſſoꝛũ.⁊.xxiiij.

q ijſane. xxrij.di. hoſpitiolum. vj. q. v. delatoꝛi.? de pe. di ij.c ij. 2 vide

quod no.xviij.q.j.ſciendum.

bj)icqʒ ſtudet. hic ergo ſola volũtas facit boĩiem ſimoniacũ: vt

.e. reperiuntur 2.q.iij.nõ ſolum. ficut ſpes ſola facit hominem
vſurarium:vt. xriiij.q.iij.c.jſ. Item bic volũtas ſine effectu imputatur:?

dicit bar. ꝙ huiuſinodi peccatu ſi nõ pꝛeceſſerit ad actũ ſola volutate de

letur: ſcut ea ſola conimiſſum ẽ ar. extra de re. iur. omnis. vel intellige

hoc verbum ſtudet cu effettu. j.xxx vj. q.i.ſi quis nõ dicam ↄtra. S. di.
li ſiquis poſi otra. s. di xir. anaſtaſtus. s. di. is vero qui.ↄtra.vi.q.j.SO.
verum.:.di.ſiquis cum io.So.hodie ſola pnia ſine reſignatione que’n

toꝛum ſufficit cũ ſimonia in aia gerebatur vtrinqʒ: vt exra de ſi.c. f. b.

Koncupiſcit iden ex ſua concupiſcentia ſequitur: vt inaniter dica⸗

tur ſacerdos.

K Rer bpter. ſi ſacerdotij.hoc veꝝ eſt ſi in modum aceuſationis eſt ouict⸗
ſecd ſi in modu erceptionis ſecus:vt er de gccu. ſuper his. it ſiĩ modũ
ingftionis cõuincitur tunc pꝛiuatur beneſicio ⁊ nõ oꝛdine:extra de ſi, dilectus
quãdoq; ẽt non pꝛiuatur omnibus bñſicijs in eo cau: vt extra de elec. per ing
Ationem. Itẽ hecvera ſunt ꝙ perdit pꝛioꝛa beneſicia ſi eo ſciente fuerit data pe

tur adhoc vt fiat hereticus ꝓmo⸗
netur.quiſquis ergo contra ſimo/
niacam⁊ neophitoꝝ hereſim pꝛo
officij ſui loco vehementer nõ exar
ſerit:cum eo ſe nõ dubitet habitu⸗
rum poꝛtionem qui puus commi/
ſit hoc piaculare flagitium. Itez
elaſius haba. lio dari =
Simomis damnatio pariter dantẽ
accipientem inuoluit.
¶¶ Aos coſtiterit indignos me/
ritis ſacram mercatos eẽ pꝛe
cio dignitatem ↄuictos opoꝛtet ar/
ceri non ſine periculo facinus tale
perpetrantes qꝛ dantẽ pariter ⁊ ac
cipientem damnatio ſimonis quã
ſacra lectio teſtaturnuoluit.· Itẽ
uAmbro. in li.paſtoꝛali. —
Anaihematis ſnia damnatur qui
moniace.oꝛdinatur.

Eperiuntur quaʒ plurimi ne

gociatione muneris mercari
velle gratiam ſpiritus ſaneti: dum
illi pᷣcium donãt:vt pontiſicalis oꝛ
dinis ſublimitatem accipiant:obli/
ti verboꝛum petri qui dixit ad ſimo

nem:pecunia tua tecum ſit in perdi

tionem quia exiſtimaſti donuʒ dei
pecuniaʒ poſſidere. Pꝛoinde qꝛ 2
vſitatumꝰ eſt tantim malum ⁊ ma
ioꝛũ extat frequenter mucrone ſuc/
ciſuʒ nos quoque hnic vulneri can
ceroſo ignitum qnod ſupereſt ad/

huc inijcimusferrum decernentes

omnino:vt quicunque deinceps ꝓ
accipiẽda diuini dignitate doni qð
libet pꝛemium detectus ſuerit ob/
tnliſſe:ex eodem tempoꝛe ſe none/
rit anathemaus obpꝛobꝛio cõdẽ/
natumꝰ.atqʒ a participatione coꝛ/

poꝛis ⁊ ſanguinis chꝛiſti alienum:

exquo illum cõſtat execrabile chꝛi

4

cunia. alias ſine culpa ſua
pꝛiiuaretur eo ꝙ eſſet legiti⸗
meadeptus vt. xvji.q.vij. in
uentum.item nec iᷣm bene
ficium nec oꝛdinem perdei ſᷣ
in fraudemipſius fuerit da
ta Pediitex rae D ſicut
⁊.c. nobis.i.q.vj.S.l.
I¶Et ſpũm ſactu.i. oꝛdin
⁊ alia officia que dona ſunt
ſpus ſancttſi.
m WSimoniacamar. j. e.q.
iij. altare. ]. e. q.j. quicũqʒ ſa
cros.j.ę.q.v.c.j. S
n Enedictio illi. ad hoe
i:qui ſic honoꝛem ac⸗

cepit hereſim incurrit.eſt. n.

li. vt pſecutiuum nõ catiuũ.
vt di. lxxiiij.conſuluit.⁊.iij.q
vij.S.item. ⁊.vj.q.j.ex meri⸗
to.⁊ eſt ſi.lex ſubintrauit vt
abundaret delictũ.fi. C. de
obſe.patro.pᷣſt.ſi mãumiſſo
ri.⁊ hic.⁊.ff.ad.l.acql.l.ſi ex
plagis.S.j.ſic ⁊.C. de indi.
ꝓperandum.in piin.
0 Viſqas. neophitoꝛuz
qꝛ a neophito.ſ.a ſi⸗
mone oꝛtũ habuerit.vel ꝗa
neophiti ſolebant dare pe⸗
cuniam vt cito ꝓmouerent᷑
ga aliter nõ poterant vt. lx⸗
p ¶Exarſerit.vt.j.e.quieũ
q;.⁊.c.placuit.hoc verum ẽ
ſi põt ꝓbare illud alias non
nocet ei taciturnitas:vt.ij.q.
vij. plerique.ſed ſi nõ poteſt
ꝓbar faciat quod dicit aug.
xxij.q.v.hoc videtur.tem ⁊
ſi ꝓbare poteſt ⁊ ſi timeatur
ſcandalum tunc faciat id qðᷣ
legitur.xxiiij.q;iij.tꝗᷓ ſacer⸗
dotes.xxiij.q.iilj.foꝛte.

q ¶ Piaculare.iõ dicit᷑ pia

culare:qꝛ ſᷣm leges compa⸗
ratur ei qui moꝛte ęrpiatur.
xv.q.iij.ſane.v.q.vj.delato
ri ⁊c.

r Zos bi vacat. ar. ꝗ

otrario ſenſu.j.e.q.iij

Auatoꝛ ver. quiſas pp ſua lIncra.ar. ſ.q· e. fſigs eps.ar. S.di.lxi.miramur.
ſ¶Keſiatur.actuum apoſtoloꝝ:cum dirit pecunia tua tecũ ſit in pditionem

17

J.c. Px.⁊.c.q ſtudet.io. . . .
t Eperiuntur. velle.ꝛ ita ſola voluntate ẽ ſimoniacus.hoc intelligo ð vo

luntate ad actum aliquẽ exterioꝛẽ ꝓducta. alias nõeſt ſuſpenſus abin
greſſu eccleſie.: ſicẽr exaudi. j.e. ꝗ ſtudet.⁊.S.e.quicunq;.xxiiij.diquãdo eps

extra de ſi. tanta.

v ¶Quia vſitatum.ar.ꝙ mos nõ excuſata crie.j.e. q.iij.c f. ar. ↄtra. lxiij.di.

c bola zi ar di iideni
x¶Bueciſum, per canones.

oſtendimus ⁊c.

3 Anathematis.ar. ꝙ ipſo iure ſit anathemat
I.e.q.qcunqʒ.ꝛ.c.placuit.vel diẽ anathema ſe
ne.vnde ſubdit atqʒ pꝛo ideſt ⁊c. nam poſtea ex
q.iij.ex multis.quod eſt pꝛo quolibei moꝛtali
ſius dicitur:quod generaliter intelligitur. ho
foꝛnicationis ⁊ ſimonie ꝙ ſuſpenſi ſunt: vt di
ſimoniacus nõ ſit ipſo iure ſuſ penſus.extra.e.ex tue.dicas ergo ꝙ oĩs pecca⸗=⸗
toꝛ occultus ſuſpenſus ẽ quo ad ſeipm.vt.j.e.ſacerdotes:ſed ſmoniacus ſu

q;.j.xxxij.q.iiij.obijciuntur.
y ¶ Inijcimus. hoc dicit: qa adijcit penàm. ve dic inijcimus.i.iniectum eſſe

izatus clericus ſfimoniacus vt
parationem a coꝛpoꝛe 2 ſangui
cõicandus eſt.j.e.qui ſtudet. ?
peccato ſed ad deteſtationem ixp
ctñ eſt ſpale in notoꝛio crimine
ſt. xxxij.S.verum ſed ar.im eſt ꝙ

penſus ẽ quoad ſe.⁊ quo ad alios. vt er de fi. tata.⁊ boc vex eſt de illo gemit

a
ne. vij..poꝛro.

Olinskalis enim penitere nõ pot cum rẽ furtiuã hẽat. vt.xiiij.q.vj.ſi res.
Congdemnatum.a ſtatutis patrum ipſo iure ex genere delicti.iij. queſtio

