veluti quereret: quare nõ mõ eam

das mibi:andiuit:nondũ enim ſunt
pctã amoꝛreoꝝ ↄſumata que tũc i⸗

telligũtur fuiſſe Oſumata:cũ popuv
lus ille de egyptiaca ſeruitute libe⸗

ratus terra eoꝝ ſicnt abꝛae ꝓmiſſus
fuerat in hereditatẽ accepit. Euz
ergo ſic diuino iuſſu ad punienduʒ
ßei opuli excitantur:ſicut popu/
us ille undaicus eſt excitatus ad oc

cupandã terra ꝓmiſſionis ⁊ ad de,
lẽdas gẽtes peccatrices:ſine culpa·
noxius ſanguis effunditur:⁊ qui abꝰ

eis male poſſidẽtur in ius ⁊ dñium
rite traſeùt bonoꝝ.Cũ vero occul
to inſtincin alig monentur ad pſe/

quẽdũ malos:ſicut ſenacherib ⁊ ce

teri:qui populũ delinqnentẽ ꝑſecu
ti ſunt.lʒ occulto inſtinctu oꝑante il
loꝝ meniis incitentur ad ꝑſequen/
dũ:tñ qꝛ pꝛaua intentiõe nò pctã de
linquentiũ punire:ſed illoꝝ böa ra⸗
pere vel ſue ditiõi ſubijcere querut:
nõ ſunt imunes a crie. He ꝗbus eti⸗
am notandũ eſt ꝙ aliqñ excitantur

ad puniendum pctã bonoꝝ vt tan

dem ꝑ bonos coꝛrectos ipſi quoqʒ

ccxxv.

e¶ Da. i. datũ pnuncia. ſi⸗
milis expoſitio eſ.ff. & teſta.
beredes palam.S. ſi quid.

4ρDer

antiochum. ꝗ tpe

machabeoꝝx hieruſalem ce⸗

pit.⁊ tempium polluit.
¶Voſluerunt.qꝛ vexilla ⁊

ſcuta ⁊ arma ſua poſuerũt i
templo in ſignum victoꝛie.
¶ Bono.i.in ſignũ eoꝝ
qui ſunt futuri boni.

Nocg at. hic nibii
qꝛ ad bonum nõ
ſuſceptum nemo
dus eſt. S. q. v. ad fidẽ

ſed ab bonuʒ quod ſuſcepis
cogendus eſt.vt.xlv. di.di⸗
ſciplina. magiſter tamen ali
ter ſoluit.j.e.S.vltimo.

b

pnuniantur:ſicut in li.iundicũ legituxr ·ꝰ

de iabi rege chananeoꝝ⁊ de made
anitis:q; ꝑpꝑ idolatriam populi ſuſ/
citauii eos deusvt iſrael affligerent
⁊ terrã eoꝝ occuparent.Cũ aũt po
pulus dei ſub manibus eoꝝ diutiui
afflictus peccatũ ſuum recognoſce

ret: per pniaʒ ſibi de placaret: dei crr

bcepto ⁊ barach comitatus delbo⸗
rã ꝓphetiſſam vxoꝛẽ lapidoth ia/⸗

bin regẽ chananeoꝝ ⁊ ſiſaram dncẽ

exerciuius ſui cõtriuit:⁊ gedeõ ʒebee
⁊ ſalmana regeſmadianitaꝝ oꝛeb
⁊ ʒeb duces eoꝝ moꝛti tradidit Ap
parei ergo ꝙ aliqñ per legitimam
ptãtem gerentes aliqñ ꝑ popnlos
dinino iuſſu excitatos mali pꝛo pec
catis ſuis nõ ſolũ flagellantur ſʒ eti
am rite ꝑduntur. Nec eſt ↄtrarium
illud ang. qð ad marcelliannʒ pꝛo
circũcelliõibus ſupplicãs rogabat
vt verberibꝰ eos coerceret nò moꝛ
te ꝑderet.quauis enim ſupplicãdo
ſpaciũ vite eis reſeruari polcit.non
tñ legũ ſeueritateʒ qna tales moꝛte
plectütur nõ Oſernanchun docnit.
AQAog aũt' queritur an ma
lliiſint cogendi ad bonũ:fa
ceile appet. antiquus nãqʒ
propulus ille metn penarũ
ad obſeruationẽ legis cogebat᷑. In
euangelio quoqʒ dñs ait diſcipniis
ſuis nolite timere eosꝗ coꝛpus'oc/

cidunt aiam aũt nõ poſſunt occide

re:ſʒ potius eũ timete.i.ei in timoꝛe
ᷣnite:qui põt animã ⁊ coꝛpus pde/
re in gehbẽnã. MDaulus quoqʒ cũ ec
cleſiaʒ dei pſeqneretur in itinere ce/
catus ad denʒz ↄuerti coactus ẽ.vñ

ſe aboꝛtiuo ſimilẽ teſtatus eſt dicẽs

noniſſime aũt oium tanqnã aboꝛti

no vſus eſt ⁊ mihi. Hinc ang.ſcri

bit ad boniſacium.
Eccleſia malos ðᷣbet cogere ad bo
num ſicut xpᷣo paninʒ coegit.
Ciſmatici dicũt:cui vim xpᷣs

aintnlit: ane coegit: ecce habet
apoſtolum paulu. agnoſcant in eo

pꝛius cogentẽ xpᷣm:poſtea docen⸗
te:pꝛius ferientem:poſtea ↄſolantẽ

7

Ciſmatici. S. e. q. liij

. quis nos.

☛

Seduxerunt. mitius bic

agitur cuʒ circũuento qᷓ cũ
coacto cum tñ alias ſubue⸗

nitur coacto ĩ voto.vt extra

quod me.cã. perlatum. ſed
nõ ſubuenitur ibi circũuen
to vt.xx.q.iij.conſtituit.

bo Aꝛophetica. qꝛ nõdum

erat implera ꝓphetia.⁊ nũc
reges terre intelligite.⁊c.vt
3.q.iij.nõ inuenitur.
c: ¶ Cõpleta. pꝛimo enim ſa
lubꝛiter admonẽdi ſunt bõi
vt ſic cetera multitudo tran
gatur. vt.xliiij.diſ.cõmeſſati
ones.l.di.vt ↄſtitueretur io.
4 0 errauerat.ver⸗
ba ſunt ꝓphete allo
cjuentis malos ꝑꝑ que pꝛo
bat aug.malos eſſe cogen⸗
dos.

e· ¶ Voc vobis.verba augu

ſtini.

Nes ponnm. vt. ö.

q.v. ad fidem.
g ¶Et volens. ſic ex nolẽte
fit volens.vt.lxxiiij.di. cõſu
luit. ⁊. S.q.iiij.diſplicet.]
bo ¶ Opinio. ſic ergo iurepe
ritus dʒ mutare opinioneʒ
ſuam.ſi expedit mutari.vt
xij.q.i.certe.⁊.ſſ.de iurepa.
diui. Itẽ ex hoc loco dicunt
quidã auguſtinũ qñqʒ fuiſ
ſe hereticum.ſed potius pꝛo
batur bic ↄtrariũ. .
¶Credatur. nunꝙᷓ credi
tur fuiſſe malum qð factũ ẽ
bonum vt.l. di. ferru. ⁊.fl. de
edi.edic.ꝙ ita.

Can.

min eſt aũt qũo ille qui pena coꝛpo
ris ad euangeliuz coactus intrauit.
plus oibus illis laboꝛauit:qui ſolo
verbo vocati ſunt ĩ euagelio:⁊ quẽ
maioꝛ timoꝛ cõpulit ad charitateʒ
eius pfecta charitas mittit ſoꝛas ti⸗
moꝛẽ. Cur ergo non cogeret eccle/
ſia ꝑditos ſilios vt redirent:ſi ꝑditi
filij coegerũt alios vt perirẽt qʒnis
⁊illos quos nõ coegerunt ſʒ tantũ⸗
modo ſeduxerũt:ſi per terribiles ⁊

ſalubꝛes leges in eins gremio reuo

centur:blandius pia mater aplecti
tur ⁊ de illis multo aplius quaʒ de
illis quos nũquã ꝑdiderat gratula
tur:an nõ hoc ꝑtinet ad diligentiaʒ
paſtoꝛalem etiã illas oues que non
violenter erepte:ſʒ blãde leuiterqʒ
ſeducte a grege aberrauerant:⁊ ab
alienis poſſideri cepant:inuẽtas ad
onuile dnicuʒ ſi reſiſtere ei voluerint
flagelloꝝ terroꝛibus vel etiaʒ dolo
ribus reuocare. Itẽ a xpᷣo coactuʒ
paulum onñdimus.Imitat᷑ itaqʒ ec

cleſia in iſtis cogẽdis dominũ ſuuʒ:

qui pꝛius vt neminẽ cogeret expe⸗
ctauit vt de ſide regũ atqʒ gentiliuʒ
dictio ꝓphetica cõpleretur. etiaʒ
inc abſurde nõ itelligitur illa apo/

ſtolica ſnia vbi beatus paulus dixit

paratus ſum vlciſci omnẽ inobedi⸗
entiaʒ:cũ completa: fuerit pꝛioꝛ ve
ſtra obediẽtia.Ande ⁊ ipſe dominꝰ
ad magnam cenam ſnã poſt conui
nas adduci iubʒ ⁊ poſtea cogi. Nã
cum ei ſerui reſpondiſſent: domine
factũ eſt quod iuſſiſti: adhuc locus

eſt:exite inquit ĩ vias ⁊ ſepes ⁊ quoſ

cũqʒ inueneritis cogite intrare. In
illis ergo qui pꝛimo leniter adducti
ſunt cõpleta eſt pꝛioꝛ obedientia.in
iſtis aũt qui coguntur inobedientia
coercetur. Itẽ ſ perptãtem quam
ꝑ religionẽ ad fidem reguʒ tꝑe quo
debuit diuino müere accepit eccle⸗
ſia:hi qui mueniunt in vijs ⁊ ſepibꝰ
ideſt in hereſibus ⁊ ſcimmatibns co/
untur intrare:nõ qꝛ coguntur repᷣ
endant:ſʒ quo coguntur attendat
tem ad vonatiſtas.
arijs modis err antes comipiun/
¶ Aod em auerat⸗ inquit domi/
nus nõ reuocaſtis ? quod pe
rierat nõ reꝗſiſtis boc vobis:ipᷣe de
ns per nosſacit:ipſe obſecrando ip
ſe minando ſiue coꝛripiẽdo ſine dã
nis ſine laboꝛibus ſiue perſuas oc.
cultas admonitiones vel viſitatio
nes ſine per poteſtatũ tꝑaliũ leges.
Ite in epiſtola ad vincentiunz.
Non eſt ↄnderandũ q; quiſqʒ cogi
ctur:ſed quale ſit illud quo coguur.
Ides vt opinoꝛ nõ eſſe cõſide
radũ ꝙ quiſqʒ cogitur:ſʒ qua.
le ſit illud quo coguur:vtꝝ ponnz.
an malũ.no ꝙ quiiqʒ bonus poſſit
eẽ inuitus.ſ̊ nimendo quod nõ vult
pati.vel relinquit impendentẽ aĩo/
ſitatem vel ignoꝛatam cõpellit᷑ co⸗
gnoſcere veritatẽ:vt timens vel re
ſpnat falſum de quo ↄtendebat vel
querat veꝝ qð neſciebat:⁊ volensꝰ

iam teneat:quod nolebat. Itẽ mea

pꝛimitus ſnĩa erat:neminẽ ad chꝛi/

ſti vnitatem eẽ cogendũ:verũ ver⸗

bo eſſe agendũ:diſputatione repu⸗
gnandũ:rõne vimcenduʒ:ne fictos
catholicos haberẽ.quos apꝑtos he
reticos nouerã.ſʒbec opinio mea
non ↄtradlicentiũ verbis tantũ ſed
demonſtrantiũ ſuꝑabatur exẽplis.
nã pꝛimo oppõebatur mihi ciuitas
mea:que cũ tota eẽt in ꝑtes donati:
ad vnitatẽ catholicam legũ impe/
rialiũ timoꝛe cõuerſa eſt:quã nũc vi
demusita aioſitatis veſtre perniciẽ
deteſtari:vt in ea nũquam ſuiſſe cre
datur. Item ⁊ alie multe que mihi
noĩatim cõmemoꝛabãtur: vt ipſis
rebus agnoſcerẽ etiam in bac cã re
cte intelligi poſſe:qð ſcriptum ẽ:da

ſapienti occaſionẽ ⁊ ſapientioꝛ erit.

em grego.maxime epo.
nere penſionis ruſticul ad domi
nnm conuerti cogatur.

TLalm veroiſi ruſticnatante perñn
ie ⁊ obſtinationis fnerit innen

tus vt ad vñnñm deum minmme veni
re cõſentiat:tanto penſonis onere
grauandus ẽ:vt ipſa exactionis ſue
pena cõpellatur ad rectitudinẽ feſti
nare. Ex his oibus colligitur ꝙ;
mali ſunt cogẽdi ad bonũ.Sʒ obij
citur illð ꝙ nemo eſt cogendus ad
id ad qð inutiliten cogitur. Ad bo/
num aũt quiſqʒ inutiliter cogit᷑ cng
dens aſpernetur coacta ſernitia.vñ
apoſtolus cũ ad elemoſynas coꝛin

thios hoꝛtaretur ait: vnuſqꝗſqʒ det

nt deſtinauit in coꝛde ſno nõ ex tri
itia ant ex neceſſitate. hilarem eni
Datoꝛẽ diligit deus.vñ datur intelli
gi ꝙ qui innius dat:ppꝑ pꝛeſenteʒ
pudoꝛem ⁊ rem ⁊ meritũ ꝑdit. Itẽ
cum redderet cam quare ſumptibꝰ

abſtineret:ait:ſi ex neceſſitate enan
gelizauero erit mibi gloꝛis. Iẽ

inuitus euãgelizauero diſpẽſatioꝰ
mihi credita eſt.ſi autẽ volens hboc

o:mercedem habeo apud denz.
tem cuʒ galathis ſcriberet legalia

nõ eſſe tenenda ait:ſi ſpin iiu dei du⸗

cimini nõ eſtis ſub lege.Ex quo ap

paret eum ꝗ ſub lege eſt ideſt qui mi

moꝛe pene nõ amoꝛe inſticie ſeruit:

non duci ſpiritu ſancto.ſñi aũt ſpiritu
ſancto nõ ducitur deo placere mini
mevalet. Item nõ accepiſtis ſpum
ſeruitutis iteꝝ in timoꝛe:ſed accepi⸗

ſtis ſpuũm adoptionis ſilioꝛũ in qno
clamamns abba pater.Ex quibns
ver bis datur iniellig:q; ⁊ ſi in vete

ri teſtõ timoꝛe pene boĩes cogeban

tur ad bonum:tam̃ in nouoteſtõ ſo

la libertate ⁊ delectatiõe iuſticie ſũt

inuitandi ad fidem. vndeilli dicun

mur ſerui ⁊ filij ancilie pertinẽtes ad
iſmael:iſti dicuntur liberi⁊ filij libe
re ꝑtinentes ad naac.Itẽ ioannesi
epiſtola ſua:timoꝛ nõ eſt in charita
re:ſed ꝑfecta charitas foꝛas mittit ti
moꝛẽ.qui anteʒ cogitur:uimoꝛe illo

ducitur:qui nõ eſt i charitate.q ma

nus còpumit nõ animũ mutat:quo
pena nimetur: nõ bonum diligitur.

4 P vero. ſi hoe
c. intelligo ð he
reticis ↄtrariũ ẽ extra
de hereticis ficut. vbi
ꝓbibetur ne aliquis
eos teneat ĩ terris ſu

is vel ĩ domo vel ali

quem ↄtractum cum
eis faciat.ſed dic ꝙ lo

quitur de eo ꝗ alias
eſt incoꝛrigibilis. vel
logtur de ludeis. pꝛo
ut dixi. ð. q. iiij. c. vlt.
oannes.
I¶Erx bis oibus .ſer
uitia.S.xv.q.j.nò eſt.

m ¶ Inuitus. ſz qus

liter põt quis initus

dare. cũ nec ignoꝛãs

nec inuitus quis do
net. vt. C. de do. nec

ignoꝛans. ſed facias
vim ⁊ differentia iter
dare 2 donare. vt do
nuʒ dicatur qð aliigs
ex libertate dat. ?⁊ ex
certa ſcientia.vñ epᷣs
non dicit donare pꝛe
bendas ſed dare.
n ¶ Pudoꝛẽ.qũqʒ ẽt
ſtaliquis tacet ꝓpter

verecũdiam non ſibi
piudicat.vt. ff. ð fur.
l. penult.
o ¶ Siex neceſſitate.i
pꝛecepto.vl loquiti
de neceſſitate vite.
p iſpẽſatio. alijs
diſpenſo. ſed mihi nõ
pꝛoſicio.

ti
ſiiſe

unl
ldaen

ſtt
en
unn
C

tww
meſ
ali
ith⸗
Kdi
tur
n
beren
uten
zoin
re

Nomn
aode
Wton
Mrne
ot
ntu
nar

ur

ſimt
hff
lena
ſitiin
Wlrg

M

ad⸗
Nbe

lmnie
fledie

fiͤfoe

n!

lr mie
unntn
Ree
nſ.
o/

u
Fli
Mb

reyen
Uel
wepie
indepo

.Lonſuetudo. ſ⸗

cut enim ſeta inducit
ſlum ſic iſte timoꝛ iu

ſuciam vt. j. de pe.di.

ij. ſiquis in tantã. io.
b Vnc autẽ.
nõö ſolü he⸗
retici.ſj oẽs
hoſtes lici⸗
e poſſunt ſpoliari re
bus ſuis dummodo
bell ſit iuſtũ. ⁊ ille ꝗ
rẽ abſtulit iure factuſ
eſt dñs illius rei. S. .
q. x. dicat. . S. d. j. ius
naturale.2.ff. de acꝗ.
re. do. naturale. 5. vl.
hereticis aũt licitũ eſt

auferri ea que hñt. vt

S.di.viij.quo iure.⁊
ſ. e.c. ſ. .S. E. q. v. res.
melius tñ ẽ ꝙ aucio⸗
ritate iudicis.vt.S.e.

g.iij.ſex ſũt. Si ergo
ↄdemnatus eſt here⸗

ticus de hereſ. ↄfiſcã

i.ur bona eius vtef ð
here.vergentis. ſi cle⸗

ricus.tunc res eius

ſunt eccleſie applicã⸗

de.vt extra.e.ad abo⸗
lendã.⁊ hecvera ſunt
etiam ſi aligs hereti⸗

cus bʒ filios vl agna

tos.vt extra e.vergẽ
tis. in fi. Et ſic o
tur lex que dicit bõa
bereticoꝝ ad ſilios vlł
agnatos deuolui. vt
de here. aué. de ne
ſtoꝛianis.lʒ aũt bona
ſint ablata bereticis.
K tñ fuerit renerſi ad
ſidem pꝛioꝛa bõa eis
ex miſericoꝛdia reſti⸗
tuuntur ⁊ ẽt epᷣatus
vt. Z.e.q.iiij.ipſa pie⸗.
tas. 7. ſ. . c. iij. ſic ẽ me
lioꝛis ↄditionis ille ꝗ
reuertitur ab hereſi.
i qui reuertitur ab
boſtibus Mã ſi deſer
toꝛreuertitur ſponte
ad ſuos.licet idulgea
tur ei vita tñ in inſu⸗
lam depoꝛatur vt.ff.
dere mili. non oẽs..
gui deſertoꝛem.

xxiij:

Poꝛxro ſine dilectione boninullus
deo placere vel in numero bonoꝝ

cõnumerari poterxit.vnde cũ ꝓphe

ta diceret:aĩalia tna habitabunt in
ea ſcilʒ bereditate.oñdẽs qũo ad ip
ſam habitationem ꝑueniant:ſubdit
in dulcedine tua quaʒ tu pꝛeparaſti
panꝑi deus.dulcedinẽ vocans ſua
nitatẽ boni oꝑis:qua bonũ ſit nõ ii
moꝛe pene ſed delectatiõe iuſticie.
Cuʒz ergo ſine hac dulcedine aialia
in hereditate nõ habitent.pʒ ꝙ ne/
mo niſi inutiliter ad bonũ cogitur.
quicũqʒ.n.ad bonum cogitur:ſolo
timoꝛe nõ amoꝛe oucitur.nõ ergo

ſunt mali cogendi ab bonũ. Mis

ita rñũdetur:ñ bonnʒ ad quod mali
cogntur ſemper inuiti tolerarent:⁊
nnnquã voluntarij ſᷣnirent: inutili⸗
ter cogerẽtur ad illud.ſed qꝛ buma
ne nature eſt:⁊ ea que indiſſuetudi⸗
nem ducũtur:abboꝛrere ⁊ cõſueta
magna cnſtodia diligere: flagellis
tribulationũ mali ſunt cobibendia

malo ⁊ ꝓuocandi ad bonũ: vt duʒ

timoꝛe pene malũ in diſuetudinem
ducitur abhoꝛreatur:bonũ vero ex
ↄſuetudine dulceſcat.vnde aug.in
Pelmo cxxvij Cu per timoꝛem ge
Ene ↄtinet ſe hõ a pctõ ſit cõſuetu/

doꝰ* inſticie ⁊ incipit qdð durum erat

amari:⁊a incipit excluditimoꝛa cha
ritate ⁊ ſuccedit timoꝛ caſtus ð quo
hic dicitur:qno timemus:ne tradet

ſpõſus:ne diſcedat:ne eo careamꝰ.

Ille vtilis:ſed nõ ꝑmanet ineternũ
vt iſſe. Qvſ,
Vnc aũd queritur an bere
tici ſuis ⁊ eccleſie rebꝰ ſint
expoliãdi ⁊ qni poſſident
hereticis ablata: an dican

tur poſſidere alienag. De his ita

ſcribit ang.ad vincentiũ.

Resterrena nõ niſi diuino vel hu/
mano iure tenetur.

Aicũqʒ vos ex occaſione hu

ius legis imꝑialis nõ dilectõe
coꝛrigendiſz odio inimicãdi ꝑſequi

tur:diſplicet nobis.⁊ qnãnis res q½
cũqʒ terrena non recte a quo quaʒ

poſſideri poſſit:niũ vel iure diuino
quo cucta iuſtoꝝ ſunt:vel iure hua
no quodin poteſtate eſt regũ terre.
Jõqʒ falſo res appellatis vr̃a:quaſ
nec iuſte poſſidetis.⁊ ſᷣm legẽ terre/
nox regum amittere iuſſi eſtis:fru⸗
ſtraqʒ dicitis nos in eis cõgregãdis
laboꝛamus:cũ ſcriptum legatis:la
boꝛes impioꝝ iuſti edunt.Sʒ tamẽ
quiſꝗs ex occaſiõe legis huius qnã
reges terre xpo ſeruiẽtes ad emẽdã
dam impietatẽ veſtrã ꝓmulgane:
runt:res ꝓpꝛias veſtras cupide ap
petit:di ſplicet nobis Quiſꝗs deni⸗
qʒ res ipſas pauperũ vel baſilicas
cõ gregationũ quas ſub noie eccle⸗
ſie tene batis que oĩo nõ debentur:
niſi ei eccleſie que vera eſt xpᷣ eccle
ſia nõ per iuſtici ſʒ per auaritiaʒ te
net:diſplicet nobis.Quiſꝗs pꝛo ali
quo flagitio vel facinoꝛe deiectũ a

vobis ita ſuſcipit:ſicut ſuſcipiuntur

qui excepto erroꝛe quoa nobis ſe/

paramini ſine crimine apudvos vi

xerũt diſplicet nobis.Sed nec faci/

ie iſta monſtratis. nõnullos tolera
mus quos conigere vel punire nõ
poſſumus:neqʒ ꝓpter paleã relin/

quimus aream dñi:neqʒ ꝑꝑ piſces
malosrũpimus retia dñ:neqʒ pꝛo
pter hedos in fine ſegregandos de/
ſerimus gregẽ dñi:neqʒ ꝑꝑ vaſa ſcã
in cõtumeliã migramus de domo

dñi. Idem pↄtra petilianuʒ.

Catholici nõ ideo aliena poſſident

qꝛ ab hereticis aplata tenent.
B e rebus vellocls eccleſia
ti

cis que nõ tenetis querimi/
ni:poſſunt ⁊ indei iuſtos ſe dicere ⁊
iniquitatẽ nobis obijcere: qꝛ locnʒ
in quo impij regnanerũt mõ xpia

ni poſſident. Quid ergo indignũu:ſi

ea que tenebãt heretici ſᷣm parẽ vo
luntateʒ dñi catholici tenẽt:ad oẽs
iniquos ⁊ impiosꝰula vox dñi vat
let:auſeretur a vobisregnum dei:⁊
dabitur genti faciẽti iuſticiã. An fru
ſtra ſcriptũ eſt.laboꝛes iniunſtoꝝ pij
edent:quapꝛopter magis mirari de
betis ꝙ adhuc tenetis aliquid quã
ꝙ aliquid amiſiſtis. Rt᷑. Si qua iaʒ
pꝛeciſi poſſidere cepiſtis: qꝛ vobis
ablata nobis dñs deus dedit:nõ iõ

cõcupiſcimus aliena:qꝛillius impe

rio* cuius ſunt oia facta ſunt noſtra
⁊ inſte noſtra ſunt:vos enim vteba
mini ad pꝛeciſionè:nos ad vnitatẽ.
Alioquin ⁊ pꝛimo popnlo dei poſ⸗

ſent illi obijcere auene rei cõcupiſcẽ
tiam: qui oinina ptate ab eoꝝ facie:
qui ea terra male vtebãtur expulſi

ſunt:⁊ ipſi indei a quibus ablatũ eſt

regnũ ſᷣm verbũ dñi:⁊ datũ eſt gẽti
facienti iuſticiam:poſſunt obijcere

aliene rei ↄcupiſcentiã:qꝛ xpᷣi eccle
ſia poſſidet vbi ꝑſecutoꝛes vpᷣipꝛiꝰ
regnabant. Jdem.
KRes eccleſiaſtice ab hereticis inin/
cpogigauun⸗ ”
6 Aod antẽ nobis obi jciunt q⸗
res coꝝ cõcupiſcamns/⁊ aule
ramus nõ recte obijciunt:ſed vtinã
catholici fiant ⁊ nõſoluʒ que dicũt

ſua ſed eti noſtra in pace ? charita
te nobiſcũ poſſideãt.Aſqʒ adeo ãt

calũniandi cupiditate cecantur: vt
nõ attendant quã ſint inter ſe ↄtra⸗
riaque loquũtur. Ipſi certe dicũt⸗
inuidioſiſſime ſibi cõqueri vidẽtur

eos in noſtra cõione violento le
guʒ imperio coartamus.hoc itaqʒ

nullo mõ faceremus:ſi res eoꝝ poi
ſidere vellemꝰ. Quis enim anarna
querit cõpoſſeſſoꝛem:quis dñandi

cupiditate inflamatus vel faſtn do

minatiõis elatus deſiderat habere
cõſoꝛem. Apſoſqʒ certe attendant
quondaʒ ſuos modo etiam ſocios
noſtros ⁊ fraterna nobis dilectio/
ne coniunctos quẽadmodum ſna
teneant non ſolũ qne hẽbantſʒ eti
am noſtra que non hẽbant.qui tñ
ſipanpeꝝ cõpares ſumus etiam no
ſtraſunt ⁊ illoꝛũ.ſi antem pꝛinatim
ne nobis ſufficiat poſſidemus:nõ
untilla noſtra ſed panperuz quoꝝ

cexxvj.

Cc NVicũqʒ.diuino.i.iu
re canonico quo eis
ſunt oĩia auferenda.vt.S. e.
q.v.ſi vos.non obſtat.s.di.
viij.quo iure.
d ¶ Deiectium. ar. ꝙ ſi bere
ticus tulit ſniam ſuper ma⸗
rrimonio ꝙ valet. vt. S. . q. i.
quiſꝗs.ar.ↄtra extra e.fra⸗
ternitatis.
e ¶ TLoleramus. j. xxiiij q.j.
pudenda.
J de rebus.hoc no⸗
men res hic ſtricte ſu
mitur.nà ſᷣm verà figniſica
tionem oĩa cõpꝛehẽdit ? coꝛ
poꝛalia ⁊ incoꝛpoꝛalia.vt. ff.
de ver. ſig. rei appellatio..l.
rei appellatione. io.

g ¶Et impios.per hoc dio

cunt ꝗqdam ꝙ ſudeis ⁊ ſara
cenis licite poſſumꝰ ſua au
ferre. ⁊ intelligunt id qdð d?
J.q.viij.c.diſparde perſonis
iudeoꝝ non de rebus.Sed
ſecus credo.qꝛ inde ſoluunt
cributũ.⁊ de voluntate nr̃a
tenent ea que habent.
h¶ Imperio. ñ. xiiij.q.v. di
xit.xlv.di.qui fincera.
i Vogd aũt cõcupiſca⸗
mus. S/ec.q6e.ilij.ipa
pietas in ñ.

er CQslüniandi. non eſt ca

mniandũ ius.j. de oſe. di.
ij liquido. ff. ad exhi,l. pe.
l Lontraria. ar. ꝙ ↄtraria
Eeens nõ eſt audiendus.vt
extra de ap. ſollicitudines. ?
lxxiiij.di.geſta. C. de mune.
patri.pꝛofeſſio iua.ar. cõtra

extra de ind examinata. 2 di

„„ „

rxi. xiiij.q.j.in fine.

mꝓPabebat. nõ intelligas
iure dñij. qꝛ babere eſt idem
qð e ſſe dũm rei.qnñaʒ idem
eſt qð poſſidere.vt. fl.ð ver.
ſig. habere.
n Sed etiam noſtra.i.ad
conſeruand nobis data.

A EBꝛocurationez. pꝛelati

funt ꝓcuratoꝛes nõ dñire⸗

rũ eccleſiaſticax.vt hic.⁊.xij
q.j.c.vlt.qñqʒ dicuntur dni
xvj.q.j.⁊ tpis.qñq; defenſo
res.x vj.q.j.t canonibus.tñ

licet pꝛelatus dicatir ꝓcu⸗

ratoꝛ magis babet liberaleʒ
adminiſtrationẽ qꝙᷓ; fimplex
ꝓcuratoꝛ. vnde aliquãtum
dare põt. ſi hoc habet cõſue
tudo regionis.vt ex de do.
c.ij.ar.contra.j.e.q.viij.con
uenio.
bᷣ¶ Bei.ll.patris.

. 60 Temadmodus. nos

aũt.in fi.c.idem repe⸗/
tit.⁊ ſic eſt ar. ꝙ aduocatus
idẽ ius ſepius pot allegare.
ar. ↄtra. C. de ap. ampliox.
Er eo dicit inimico ẽ ar.
ad qõnem ſabbatinaʒ. ꝙ ſi
aliquis ſu bmiſit ſe arbitrio
im mici.lʒ tulerit durã ſniaʒ
ꝙ illa tenet.dũmodo nõ pꝛe

cipiat aliqd iniuſtũ. vt extra

de iureiuran. quintauallis
ſed ſi aliqd duꝝ pꝛecipiat il⸗
lud eſt reducendũ ad arbi⸗
trium boni viri.vt.ff.pꝛo ſo.
ſi ſocietatem.
dBeſertoꝛis. bic cõparan
tur deſertoꝛi redeuntes ab
hereſi.⁊ tñ cũ deſertoꝛe ſtri⸗
ctius agitur iᷓ cuʒ heretico
vt dẽ in ſumma.diciturſaũt

deſertoꝛqui diuvagatus re

ducitur.ff. re mili.l.iij. S.ij.
Eepis vero cleri
cis.ð hac materia
a varijs tractatuʒ
eſt varie.quidã di
cunt qꝙ dlerici pñt vti armis
peo vefenſione tantũ. vt cly
peo loꝛica.ſed nõ armis im
pvugnationis. Alij dicũt
ola arma poſſunt accipe ad
defendendũ ſe dum tamen
Alud incontinenti fiat. 2 pꝛ'o
ſe tm̃ non pꝛo alijs.⁊ in ne⸗
ceſſitate ineuitabili.vt ex de
bhomi.c.ij.j.e.cõuenioꝛ vt di
xi.S.e.q.j.ĩ pꝛinc.ſed ſi alias
pfit euadere.nõ ſument ar⸗
ma.vt extra de homi. ſuſce
pimus.alij dicũt ꝙ auctoꝛi⸗
tate pape poſſunt. aliter nõ
G. dixit ꝙ poſſunt non in
ꝓpꝛia perſona ſed per alios
boꝛtando ad pugnà. vt.j. e.
pꝛidem.⁊ etiã poſſunt mili⸗
tes aliquos dare pꝛincipi
feudo.vt.j.e.S.ecce.quid 4
iuris ſit ſi clerici defendẽdo
ſe occidant aliquem hẽs ne
tatum. l. di. 96 his clericis.

LCau.

ꝓcurationemꝰ quodãmodo geri⸗
mus:nõ ꝓpꝛietatem nobis vſurpa
tiõe danabili vẽdicamus.Quicꝗd
igitur noie eccleſiaꝝ partes donati
poſſidebant:xpᷣiani iperatoꝛes legi
bus religioſis cuʒ ipſis eccleſijs ad
catholicam eccleſã tranfferre iuſſe
runt.Cuʒ ergo nobiſcũ ſunt plebes
earundẽ eccleſiarum:nmobiſcũ ſunt
panperes qui de eiſdẽ poſſeſſiuncu
lis alebanturupſi potius ſoꝛis poſii
ti deſinant cõcupiſcere aliena:ſʒ in/
trẽt vnitatis ſocietatẽ vt pariter gu
bernemus:nõ illa tantũ que dicunt
ſua:veꝝ etiã que dicũt ⁊ noſtra ſcri
ptum enim oĩaveſtra:vos autem
xpᷣi:chꝛiſtus aũt deꝰ. Idezʒ in epi
ſtola ad vincentiiũ.
Qai a coꝛpoꝛe chuſti pꝛeciditur:ſpi
mam aicle enere non p 1
C demadmodu membꝛũ ſi pꝛe
cidatur ab hominis vini coꝛ/
poꝛe nõ poreſt tenere ſpiritũ vite ſic
hõ ſi pꝛeciditur de xpᷣi iuſti coꝛpoꝛe
nullo mõ poteſt tenere ſpũm inſti/
cie:etiã ſi ſiguraʒ mẽbꝛi teneat quã
ſumpſit in coꝛpoꝛe. In huius vero
cõpagẽ coꝛpoꝛis veniat:⁊ laboꝛes
ſuos nõ dominandi cupiditate ſed
bene viuendi pietate poſſideãt.nos
aũt voluntatẽ noſtrà.vt iam dictũ
ab hnius cupiditatis ſoꝛdibꝰquo/

libet mimicoꝝ iudicante purgamꝰ

qñ eosipſos quoꝝ laboꝛes dicũtur
vt nobiſcum ⁊ illis ⁊ noſtris in ſoci⸗
etate catholica vtantur:quãtuʒ va
lemus ngnrunns hoc eſt inqui⸗
unt qð vos mouet. ſi iniuſti ſumus
quare nos queritis:ꝗbus reſponde
mus.querimus vos iniuſtos ne ꝑ/
maneatis iniuſti.querimus ꝑditos
vt de innẽtis gandere poſſimus di⸗
cẽtes:moꝛtuus erat ſrater ⁊ reuixit:
perierat:⁊ innentus eſt.quare ergo
me inꝗt nõ baptizas vt me abluas

Aa peccatis:ñdeo qꝛ nõ facio iniuri⸗/
am characteri ĩperatoꝛis:cũ erroꝛẽ

coꝛrigo deſertoꝛis:.quare inꝗt apð

te vel penitentiã non ago: imo mſi

egeris ſaluus eẽ nõ poteris.qũo.n.

gaudebis te eẽ coꝛrectũ niũ doleas

re finſſe pernerium:qd ergo inquiũt

gapud vos cũ ad vos traſimus acci

pimus:rũdeo non equidẽ accipitis
baptiſmũ qui vobis extra cõpageʒ
coꝛpoꝛis xpᷣ̊iineſſe potui: pꝛodeſſe
nõ potnii:ied accipiſtis vnitateʒ ſpi
ritus in vinculo pacis:ſine qua ne/
mo poterit videre deũ ⁊ charitateʒ
que ſicut ſcriptũ eſt:oꝑit multitudi
nẽ peccatoꝝ.ſi aũt cõſideremus qð
ſcriptũ eſt in libꝛo ſapiẽtie:iõ inſti in
lerũt ſpolia impioꝝ.Itẽ quod legi:
tur in ꝓuerbijs theſauriʒantur autẽ
iuſtis diuuie impioꝝ.tuc videbimꝰ
nõ eſſe querendũ quihẽant res he⸗
reticoꝝ:ſ̊ qui ſint in ſocietate iuſto/
rum. Itẽ poſt aliqua.ſi coꝛpus xpᷣi
tollit ſpolia impioꝝ ⁊ ſi coꝛpoꝛi xpᷣi
theſaurizent ur diuitie ipioꝝ.nõ de/
bentimpij foꝛa sremanere vt calũ/
nientur ſʒ intrar e potius vt iuſtiſicẽ
tur. Iẽ poſt aliqua.in xpᷣi ergo cõ⸗

pagem coꝛpoꝛs veniãt:⁊ laboꝛes e¶ Haceenns. er hoe

ſuos nõ dominandi cupiditate ſed
bene vtendi pietate poſſideãt.nos
aũt voluntatẽ noſtrã vt iam dictũ
eſt ab hinꝰ cupiditatis ſoꝛdibꝰ quo
libet inimico iudicante purganimꝰ

quãdo eoſipſos quoꝝ laboꝛeſ dicũ
tur vt nobiſcum ⁊ illis ⁊ noſtrisi ſo

cietate catholica vtantur: quãtum
valemus ingrimus. Nis igitur
auctontatibus liquido mõſtratur:

es que ab hereticis male poſſidẽ
tur:a caiholicis iuſte auferũtur nec

ideo aliena poſſidere dicuntur.

viij.
E ezis vero vel qunibuſli⸗
bet clericis: ꝙ nec ſua au⸗
ctoꝛitate nec auctoꝛitate:
romani põtiſicis arma ar
ripere valeant:facile ꝓbatur. Cuʒ
enim petrus qui pꝛimus apoſtolo/
rũ a domino fuerat electus materi/
alem gladiũ exerceret:vt magiſtrũ
a iudeoꝝ iniuria defenſaret audinit

ↄnerte gladinʒz tuum in nagina. ois

enim ꝗ gladiũ acceperit gladio pe/
ribit.ac ſi aperte ei diceretur:hacte/
nus tibi tuiſqʒ pꝛedeceſſonbus ini⸗
micos dei gladio coꝛꝑali licuit per

ſequi.deinceps in exẽplum patiẽtie

ladium tnũ.i.tibi hactenus cõceſ/
ſum in vagina ↄuerte ⁊ ſpuůalemtã⸗
tum gladiũ quod eſt verbuʒ dei in
mactatione veteris vite exerce.oĩs
eniʒ pꝛeter illũ vel anctoꝛitatẽ eins

qui legitima poteſtate vtitur:quivt

ait apoſtolus:nõ ſine cã gladiũ poꝛ
tat:cui ẽt ois anima ſubdita eſſe dʒ.
ois enim inquaʒ qui pꝛeter auctoꝛi
tatem huiuſmodi gladiũ acceperit
gladio peribn. IJtem ambꝛo. arma

epi lachiyme ſunt ⁊ oꝛationes. Iẽ
illud apoſtoli.nõ voſmetipſos de)
ſendẽtes fratres chariſſimi. quauis

oibus generaliter dicatur: ſpãliter
tñ pꝛelatis dictũ intelligiinr. Ende

Jo.papa angelberge impatrici exx

cuſans io.epᷣum remoueride mili⸗
tta dicit. SHe codem. B
TD Imium'certe veret᷑:⁊ iure ſoꝛ
L midat ↄtra ꝓfeſſionẽ ſui oꝛdi⸗/
nis ſecularẽ miliiaʒ exercere:terrã
defendere de pꝛelijs tractare de ar/
mis terrene poteſtatis eſt. Item
Innocentius papa.
De codem.
Am a indeis inquit dñs cape/
reltur:⁊ peirus cniuſdaʒ ino be
dientis aurem abſcinderet:ferire p/
bibuit: a foꝛma oium ſacerdotum
quoꝝ pꝛioꝛ erat ẽt pꝛo ſeipᷣo capi ar

ma carnalia ꝓbhibuit. Iteʒ ambꝛo.

De ales.
D On pila qnerunt ferrea:nõar
ma xpi milites.coactus repu/
gnare nõ noui:ſed doloꝛ fletus oꝛa⸗
tiones lachꝛyme ſuerüt mibi a ma
aduerſus milites. falia eniʒ ſunt mu
nimenta ſacerdotis. Aliter nec de/
beo nec poſſuʒ reſiſtere:fugere aũt
relinquere eccleña nõ ſoleo.ſᷣnus
xpi non cenſtodia tꝑaliſed dñi ꝓui⸗
dentia ꝑire ↄſnenit. Minc etiã de

videtur ꝙ tüc ceſſane
rit obſeruantia legis
qꝛ pꝛins licuitrepelle
re iniurias nõ ſolum

peo le ſec pꝛo ſocio vt
ſ. e. q. ij. no inferẽda.

hodie aũt tantum li⸗
cit eſt ðfendere ⁊ im
ſe ipſum. vt e de ho
mi.c.ij.⁊ exira de cle.
pcul.c.pe.io.nõ credo
peccare eũ qui aliquẽ
patientem iniuriam
defenditẽt ſi homici⸗
dium faciat. vt. S. e. .
iij. nõ inferenda.licet
foꝛte irregularis effi⸗
ciatur.qꝛ non fuit ibi
ineuitabilis neceſſi⸗
tas.vt di.l.quia te ob

E er

SZma iudeis.
O— pꝛobibuit. ex

hoc videtur ꝙ non lzʒ

alicui delkendere do⸗
minum ſuũ vel ſoci⸗
um. ſed tantu ſeipſu⸗
vt extra ð ho.c.ij.ſul
cepimus extra de cle.
percul.c. pe. ſed cõtra
hoc eſt. S. e. q. iij. c. koꝛ
titudo.⁊.c.ꝓ mẽbꝛis.
2.C. Fl. 7. S. Vj. q. j. in fa
mes. Main ſeru? po

tius iuuabit dom nũ

i ſeipluz. vt. fl ad ffl.
l j. F. ſlerui.

il
Phoe
ſaße
1
ordog
Culeſ
Srca

cclurt

leevie
muni
Gecnep
ſon nli
Phetür

Wrduin

enerri
arin
Ptenin
ulcanet
tamed
olet
Graninl
rnis⸗
ſro.
int
Glnn ti
ſenntge
e⸗
(Coemee
ſatinois
ininntr
Mrnd
cliertin
beie
ohf

ſkuschi

fminne
örnich
ſeworee
((Mur
Mentnin

Ninonis⸗

Emope

Uofo
Ngt.
NChen
Nmmten
Gurluipn
fhenn
Pbrmo
liinei⸗
ar
pii
ſictnc

Md

Myeſte
unn
Regene
luflo⸗
—
Ne
begt
fhiee⸗
tulns

e,

zſgie

nl
brdonni
Gnſitit

Vicũqʒ.in bel
3 QOi⸗ intelli⸗
gas ſi eſt ex parte illo
rum qui violentias
ferunt alioqn ſeceſt.
extra de cle. pcul.c.p.

b ¶ Zudis. ſecus ſi in

alijs ludis. vt extra ðᷣ
cle.percuſ.c.pe.extra
de ho latoꝛ.
¶ Sepultura.ſi pe⸗
nituit ſed nõ iñ eccle
ſia dz oꝛare ꝓ ipo nec
ſumere oblatdões eiꝰ.
vt hic dicit. ⁊ idẽ eſt ð
raptoꝛe.qui in ſine ve
nitet. vt extra de rap.
ſup eo.ecõtra eſt ĩ toꝛ
neamentis. qꝛ illi nõ
habit ſepulturã.licet
alia ſacramẽta recipi
ant. vt extra ð toꝛnea.
c. .intellige qð hic di
cit de canina ſepultu
ra.vt dixi.S.e.qde.v.
placuit.0.
derici. arma.
armoꝝ appel⸗
latione intelliguntur
etiã ligna ⁊ lapides.
ff. de ver. ſig. armoꝛũ
appellatione.
e ¶Dolentes. ſecus
ſi c timoꝛis faciant.
tũc enim nec velle vi
dentur vt er̃ de reg.
iu.qui ex timoꝛe.

1 Vicũqʒ ex cle

ro. h ſint i mi⸗
noꝛibus oꝛdinibꝰcon
ſtitnti. vt.xx.q.iij.cos

qui.ar.tñ cõtra ex de

vo. ⁊ vo. re.c.ij.

g. ¶ Mllitaria ſgd ſi

habent inimicos tũc
dicitur ꝙ pñt arma
defenſionis accipere

faciant ergo clerici ſi

cut moyſes.vt.xxxvj
di.c. vlt.

hb ¶Eis ita. hoꝛari.

hec vera ſunt vbi ec⸗
cleſia ſua iĩpugnatur
vel patria. vt. S. e. q⸗
li.minime.io.

i itur. ñm. er⸗
o ciuitaſ roma
na eſt apoſtolici ⁊ nõ

iperatoꝛis. N impe
ratoꝛ ↄceſſit ei ciuitatẽ
cñ ducatu ſuo.vt.lx⸗
iij. di. ego. xcvj. di. cõ⸗
ſtantinus. ſʒ impatoꝛ
aduocatus ẽ ibi.vt et
de elec. venerabilẽ.

. ¶ Etegreſſi. epi er⸗

go pñt itereſſe bellis.
nã ⁊ paulus interfu⸗
it. vt.S. e. qöe.iij.maxi
mianus. 2 moyſes.
xxxvj.di. c. vlt. io.

xxiij.

bis qui in bello aut rixa moꝛiuntur
in ↄcil.triburienſi ſic ſtatutũ eſt.
Mꝛo clerico qi beſlo ant rxxa mo/
ritur oꝛatio vel oblatio nõ offerat.
¶ Aicũqʒ clericus ant in bello-
aut in rira aut gentiliuʒ ludis
moꝛtuus fuerit:neqʒ in oblatiõe ne
qʒ in oꝛõne pꝛo eo poſtuletur ſʒ in
manus incidat indicis:ſepultutajtñ
nõ pꝛiuetur. Nẽ ex ↄcil.de cleri /
cis arma ferentibns. M
Gradu amiſſo tradatur in mõaſte⸗
rio clerici volũtarie arma ſumẽtes.
CU YZerici qni in quacũqʒ factiõe
armavolẽtes: ſumpſerint re⸗
perti amiſſo oꝛdinis ſui gradui mo
naſterio penniter tradautur. Nẽ
ex concilio meldenin.
Pꝛopꝛij gradus amiſſone mulctèꝭ
tur militaria arma clerici ferentes.
¶ Eicũqʒ er clero videtur eſſe
arma militaria* nõ ſumãt:nec
armati incedẽt:ſed ꝓſeſſõis ſue vo
cabulum religioſis moꝛbus ⁊ reli/
gioſo habitu pᷣbeant:quod ſi ↄtem
pſerint tanquã ſacroꝝ canonũ con⸗
temptoꝛes:⁊ eccleſiaſtice auctoꝛita
tes ꝓphanatoꝛes ꝓpꝛij gradꝰ amit
ſione mulctentur:qꝛ non pñt ſimul
deo ⁊ ſeculo militare. His itare⸗
ſpondetur.ſacerdotes ꝓpꝛia manu
arma arriꝑe nõ debẽt: ſed alios ad
arripiendũ ad oppꝛeſſoꝝ deſenſio/
neʒ atqʒ; ad inimicoꝝ dei oppugna
tionem eis lʒ hoꝛtarꝰ. Ynde leo
iuj.ſcribit lodouico auguſto.
PDiꝛo ſarracenis papa inbet popu/
lum congregari:? eis ad litins ma
ris occurrere. D
TS ltur enz ſepe aduerſa a ſarra
cenoꝝ partibꝰpueniant nũcia:
qui dam in romanũ poꝛtũ ſarrace/
nos clam furtiueqʒ venturos eẽ di
cebant:pꝛo quo noſtruʒ cõgregari
pꝛecipimus populum maritimũqʒ
ad litius deſcendere decreuimus ⁊
egreſſ ſumus romam. Item.
ltoꝛ ſui gregis papa debet eſle:ac
pꝛecipuns adiutoꝛ.
Kirevoo opʒ ꝙ nunqʒ ab ali⸗
quibus noſtros hoĩes ſinimꝰ
oppꝛimi:ſʒ ſi neceſſitas vlla incur⸗
rerit pꝛeſentialiter vindicamus:qꝛ
noſtri gregis in oibus vltoꝛes eẽ de
bemus ⁊ pꝛecipui adiutoꝛes. Itẽ
exerc iiui fracoꝝ.
Celeſte regnũ a deo conſequitur ꝗ
pꝛo xpᷣianoꝝ defenſione moꝛitur.
C Mni timoꝛeac terroꝛe depo
ſito ↄtra inimicos ſancte ſidei
⁊ aduerſarios oĩium religionnʒ age
re viriliter ſtudete.nouit eniʒ ommi
potẽs ſi quilibet veſtroꝝ moꝝetur:
ꝙ pꝛo veritate ſidei ⁊ ſaiuatione pa
trie ac deſfenſione xpᷣianoꝝ moꝛiu.
us eſt:⁊ iõ ab eo pꝛemiũ celeſte con
ſequitur. Item alcuinus.
Cotra lõgobatrdos pᷣcibus hadria
ni pa. Carolus bellum ſuſcepit.
LRtarn apꝛccib? hadrianiP ro
E mane vꝛbis epiſcopi exhoꝛta
tus carolus rex bellum ↄtra longo
bardos ſuſcepit:quod pꝛius quidẽ

⁊ patre eius pipino papa ſupplican

te cũ magna difficultate ſuſceptum
eſt. Mẽ alex. papa. ommbus epi/
ſcopis hiſpanie. .V
Judeos nõ debemus perſequi ſed

ſarracenos.

Apar niminꝝ eſt iudeoꝝ ⁊ ſar⸗

racenoꝛũ cã.in illos enim qui

xpᷣianos pſequuntur? ex vrbibus.
⁊2 ꝓpꝛijs ſedibus pellũt iuſte pugna
tur. NHi vero vbiqʒ ſeruire parati
ſunt. Item Jo. viij. demago du/
ci gl oꝛioſſo.
Aui crimina que poteſt emendare
non coꝛrigit ipſe committit.
Reterea deuotionis tue ſtudi
unm exboꝛtamur:vt otra ma⸗/
rinos latrunculos quiſub pꝛetextu
tui nois in chaſticolas debacchan
tur tanto vehementius accendaris

quanto illoꝝ pꝛanitate famã tui no

minis obruſcatam fuiſſe cognoſcit:
qm̃ licet credi poſſit ꝗ; te nolenteil/
li nauigantibus inſidiẽiur:tñ qꝛate
cõpꝛimi poſſe dicũtur:niſi eos cõ/
peſcueris:innoxius nõ hẽberis.ſcri

ptum quippeẽ qui crimina que po

terit emendare non coꝛrigit ipſe cõ
mittitt*?. Item biero.ad ripariũ.
Crimen punire pꝛo deo non eſt ern
delitas ſed pietas.
Egnromaſten ſinees anctoꝛ
tatem helie ʒelum ſimonis
chananei petri ſeueritatẽ ananiaʒ 2
ſaphirãꝗ trucidantem:paulicõſtan
tiam qui elimã magũ vijs dñi reſi:
ſtentem eterna ſeueritate/ dãnauit.
non eſt crudelitas crimina pꝛo deo
punire ſed pietas.Ande in lege euiã
dicit: ſi frater tuns ⁊ amicus ⁊ vxoꝛ
que ĩ ſinu tno doꝛmit depꝛauarevo

luerit veritatẽ:ſit manus tua ſuper

eos:⁊ effandens ſangninẽ ipſoꝛum.
Item io.chꝛyſoſto.ſuꝑ matheuʒ
bomelia. x vijJjJj.
Qued in veteri teſtõ licebant que
in nono ꝓhibẽétur.
O Ccidit finees hoĩem ⁊ reputa
tum ẽ illi ad iuſticiã. abꝛaã ve
ro nõ ſoli homicida ſed ẽt parrici⸗
da qð certe grauiꝰ eſt: effectus deo
magis placuit.petrꝰ vero geminnʒ
fecit homicidiũ.fnit tñ opus ſpũale
qð factum eſt. HNõ ſoluʒ igitur reſpi
ciamus ad operaſſed ad tpus ⁊ ad
cam ⁊ ad voluntatẽ.pſonaꝝ quo/
qʒ differentiã ⁊ quãtacũqʒ alia ipᷣis
opꝑibus acciderũt diligẽtiſſime inq/
ramus Non eniʒ poſſumus adve⸗
ritatem aliter ꝑnenire. Iiẽ nico⸗
laus papa ad cõſulta bulgaroꝝ.
HNeceèfſfitate inſtate ẽt in qnadrage/
ſimalibus diebus belluʒimire licet.
8 nulla vrget neceſſitas:nõ ſo
lum quadrageſimali tpe ſʒ ẽt
omnitpe ẽ apꝛelijs abſtinendum.ſi
aũt ĩeuitabilis vrget impoꝛtunitas
nec quadrageſimali tꝑe pꝛo defen/
ſione tam ſua quã patrie ſen legum
paternaꝝ eſt belloꝛnʒ pꝛoculdubio
pꝛeparationi pꝑcendũ:ne videlʒ de⸗
um' videatur hõ tentare:ſi bʒ qð ſa
ciat:⁊ ſue ac alioꝝ ſaluti cõſulere nõ

ccxx vij.

1 CQire.pñ̃tialiter.i.ine
moꝛa.nec eniʒ iſ epi
eſſe cuſtodes chartax ſed ẽt
defenſoꝛes eccleſiax. vt. xvj
q.j.in canonibus.⁊ ſic pater
hic ꝙ ipſi ẽt vaſallos ſuos
lenẽtur defendere defendẽ
do nõ vlciſcẽdo iniurias. vt
xlvj.di.ſeditionarios.io.
6 Ani timoꝛe. S.c. ꝗ.
v.omni.
n ¶ Panrie. z. e. qoõe.iij. koꝛti
tudo.
0 Onatu.hadriani.S.
D. xiij. hadrianus.
p ar pſequutur. vi
detur ergo qꝙ ſi ſara⸗
ceninõ ꝑſequũtur rpᷣianos
non poſſumus ipetere eos.
Nã etiam ad menſam eoꝝ
comedere poſſumꝰ.xi.q.iij.
ad mẽſam.⁊ lex dicit ꝙ eis
quiele degentibus nullam
debemus facere moleſtiam
vt. C. de ſacri.paga.xpᷣianꝰ
ioannes.
