Poe lerent ſeli⸗ 2⁸ doluerant de fuerſo atqʒ ꝑpuer ergo videritis ſilium hominis aſcẽ?.
cct durus bie ſermo ſo poſtea gaudedt ð fuerſo atqʒ cõ dentem vbi pꝛius erat quid eſt hoc W
R

ctionirevi in diſcipulis chriui velut a du 1 ſtti qö
eremunion ehi Tonſentio autez ſancte romane ec ficla eiue ſermomis facta eſt. Cn n.* Auscbrſt metes does
a. ij. cure. itaꝛ abſolu cleſie ⁊ apoſtolice ſedi ⁊ oꝛe ⁊ c diceret niſi quis manducaneri car⸗ hocnõ eẽ faciẽdñ declarat.
tionif. vt. viij. q. vlti.c. de ꝓfiteoꝛ de ſacramentis domini nem meam ⁊ biberit ſanguinem me ʒ.¶ Eius.i chriſti.
V(-¼ãgico. ce menſe eandem ſidem me tenere nʒ non babebit vitam eternam. illi a Spus. i. ſpuͦalis ſtellect?,
HBe reuerſo. adn gquam dominus venerabilis paꝝ vero non intelligentes dixerũt ad?ꝰ b Qui viuiſicat. i pꝛodeſt
m. ad ve Pa nicolaus bec ſancta i'nodus inuicem: vurns eſt hic ſermo geen AAEintenn.
1 rnuen n de anctontate enangelicaa apoſtoli, Pt mãducafr᷑ dicẽteſdurꝰẽ bic ᷣmo FEa o.carnalis intelle
mar ve ben xljage ca tenendaz tradiditnibiqz firma ſeparauerunt ſe abiilo aremaſt ců Er vua ſumt i ſpuͦalen
m W V 2ne. ſut qui⸗ uit ſcilicet panem 2 vinnz que in al dunoden diſcipulis diſcedẽtibꝰ illis vna oferunt vel ſpinenalik H
aãq nõ cedut tari ponuntur poſt conſecratione,z inſtruxit eos qui remanſernnt. Spi telligenti vita ↄfertur.
coꝛpus chriſti eẽ in a non ſolum ſacramentum ſed etiam ritus ẽ ĩquit quiviuiſica.caro ni e ¶ Ecr vna.non enim carna
tari.qnia impoſſiblle verum coꝛpus ⁊ ſanguinem domi / hil pꝛodeſt.verba que locuins ſum liter intelligenti funt ſpiriꝰs
eis videtur qð dr. ꝛ bH mni noſtri Jeſu chꝛiſti eẽ.⁊ ſenſualiter ad vosſpiritus ⁊ vita ſum. Intel? ⁊vita.
tierea q: nõ vr niſñ ſpe non ſolum ſacramentum ſed in ve lerxiſtis ſpiritualiter ſpiruꝰ ⁊ vita ſũt ¶ BPBoc coꝛpꝰ i.ñ in eadeʒ.
cies panis 1 vini. in h titate manibus ſacerdotũ tractari Intellexiſtis carnaliter etiam ſic il · ſpẽ vel gꝛolſcie vel reputa⸗
M dd karionein fragi ſideliũ dentibꝰatteri: inrans ſaſpiritus ⁊ vita ſunt: ſed tibi non none mquame maei 2dD .
euda oſtendit non eei per ſanctam ? bomonſiontrinita. ſunt ſpiritus ⁊ vita qui ſpirinaliter carnem. m. ꝛ.lm. b. in la⸗
poſſibile. ?2 quare lub Lé per bec ſacroſancta chꝛſti euã non mtelligis ſpiritualiter intelligi⸗ cfo. .ec. pri.ꝛcomnia.
ſpecie panis? vini coꝛ: gelia:eos qui contrabanc ſideʒ ve te que locutus ſum. Mon hoc coꝛ g Caro ant i. carnalis in

. ł— M De con.

Sc fupple tũc intelligetis. qdẽ boe ꝙp eoꝛpus meu in ſacramẽto do tůͦe
legitur ſine interro gatione. vel ſic ſupple tunc itelligetis qð dictum ẽ poſtea

verba ſunt aug.interrogatiue dicentis.ꝗd eſt hoc.q.d.quid ſibi vult boc vrrx

bũ domini ⁊ ſtatim ſubiungit ſolutionẽ dicẽs hic ⁊c.

b ¶ Cum vigderitis. interrogãdo boc inſerit augu.

c ¶Coꝛpus.in tali foꝛma et

per partes.
d C. Quia gfa.in coꝛpus ſi
uʒ gra nobis datum.
e ¶ In quo.ſ.ſub illa ſpẽ in
ua reſurrexit.
¶ QSODpoꝛtet.in illa.ſ.foꝛma
? repꝛeſentatione in qua hbu
manis ⁊ coꝛpoꝛeis ſẽſibꝰſub
ijci valet licet.n.vbiqʒ ſit.ẽtĩ
altari quolibet ĩ vera ſoꝛma
quã de virgine ſũpſit:nõ ta

mẽ ſubijcitur coꝛpoꝛeis ſenſi

bus.

9 VDeritas.i. verũ coꝛpus

in foꝛma panis i altan quo
libet vbi conſecratur ⁊ hoc
c vbiqʒ.ſcilicet in quolibʒ al

tari vbi conſecratur.vel ve⸗

ruas.i.diuinitas. V
*P) On hoc coꝛpus.ĩ hae
E geoſſa ſubſtantia nõ
in tali foꝛma.
i ¶ Inuifbiliter.i. ſub ſpe

*

cie in aua non vfi.ſub ſpe⸗

cie panis ⁊ vini.
½ BVon in ipſu;. in fua. l.
ſpecie vt in ea ſenfibus coꝛ⸗
poꝛeis ſubijciatur.
1o BSideſt. caſus duob?
odis manducat᷑ chꝛi
ſtus.vno mõ ſacramẽtaliter
quod competit bonis ⁊ ma⸗
lis.alio modo cũ per ſidẽ et
dilectionẽ cooperãtem acci⸗
pitur:boc eſt tantum bono
rum.queri autem ſolet hie.
vlrũ chꝛiſti.coꝛpus ſumatur
cum diuinitate ⁊ aĩa.h.d.ꝙ
nõ ſumitur ibi diuinitas vł
aniima alij vt.b.dicunt ꝙ ſun

mendo coꝛpus ſumo deita⸗

iẽ ⁊ animam qꝛ tu qui acci⸗
pis carnẽ diuine ſubſtantie

eius in illo participas alim̃⸗

H verus eft.
mSoluʒ.i.coꝛpus chꝛiſti.

quauis eniʒ ſit ibi deitras et

humanitas.i.ala ⁊ caro.ſo⸗
lã tamen eius carneʒ ſemel
en cruce immolatã quotidie
in altari manducamus ſiue

bibimus non deitatẽ nõ ani

mam.ðiin ſolã enim carnẽ pa
nis conuertitur ⁊ vinuʒ i ſaã⸗
guinẽ.
n ¶Calicẽ. totus ĩteger mã
ducatur ⁊ ſumitur.j.e. inui
tat non tamẽ anima vel dei

tas. qꝛ illa non pertinẽt ade

ſũ ⁊ potũ.h.

o ¶ Iple dirit. vnde conceditur iſta. otꝰ chriſtus fuit in ſepulchꝛo ideſt perſo

na illa humana nã.i.pᷣm naturam bumanitatis noſtre ſᷣm coꝛpus.non tamẽ?

bic conceditur iſta rotuʒ id qð chꝛiſius erat.erat in ſepulchꝛo.⁊ ita ſᷣm.b. licet
quis ſumat totũ xpᷣm non tamẽ eius animam vel animalitatẽ.
p TSanguinem. per ſidem ⁊ charitatem.quaſi quiẽ de vnuate ecdleſte ques
caro ⁊ ſanguis meus ſigniſicat.
q anet. i. per dilectionez adberet. ⁊ ego ꝑ gratia inbabitante; in eo ma⸗
neo.de pen.diſt.j.S.hoc idẽ.ver.reſuſcitatus.
†f U. T quid.ventrẽ.vnde ſubaudi tantum. vel vbi non põt haberi copia

ni. ſed ꝙ neceſſitate inſtte ei non obeſt.ñ non accipit.ex quo per e non ſtat.
cum enim non accipit manducat ſpiritualiter ſed non ſacramentaliter. 5. cap.
3 pꝛoxi.

er duobus.ex viſibili elementdrum ſi pecie ⁊ inuiſibili coꝛpoꝛe ⁊ ſanguine chꝛi

=—

hoiĩe coſtat. In ſecunda parte dicitur ꝙ verã carnẽ ⁊ vex ſanguinè aci
pimus ſub ſpecie panis ⁊ vini. In tertia parte ꝙ celeſte ſacramentum
quod eſt in altari.impꝛopꝛie dicitur coꝛpus chriſti ſicut baptiſmus im
piopeie dicitur fſides. In qrta d̃ duobus modis accipi coꝛpus xdi.
Duobus.i.duo continere.ideſt duo ſimul eẽ in còſecrattene facta:

—

— — —
—

ſpecies viſiibilis ? coꝛ 4
—— pus inuiſiblle.
bic ſoluit quod illos monerat. bic num manducare: qui creditin enz u Etre ſacri.i. poſt
aperuit vnde fuerunt ſcandaliʒati manducat eũ. Item aug.in li. ſ· Zſecrationẽ lacerdotif
hic plane ſicꝰ intelligerẽt.Illi aute,z tentiarum pꝛoſperi. gue Heriheig dj dus
en/ pntabãt erogatuꝝ coꝛpꝰ ſuũ.ille dii Sacrameñtuʒ ⁊ res ſacramenti ſa⸗ aue . nar vſer
xit ſe aſceniuruʒ in celum vtiqʒ inte criſicium eccleſie conſiciunt, oneibenoneränt.
grũ:cum videritisſiliũ hominis aſ Oc eſtquod dicimũs. ꝗ;'mo- n Etreſacramenti. j
cendentem vbi erat puns certe vel Me dis oĩbus appꝛobare conte fſiue ſacrificiũ hoc dica
tunc videbitis.quia non eo modo dimuſſacriſiciũ eccleſie duobꝰimo tur iplum ſacrm. ſcili 4
quo putatis erogat coꝛpusſuum. dis conſici dnobus cõſtare.viſibili cet ſpecies viſibilis ſi⸗ ſ
veltunc intelligetis:quia gratiaP eiꝰ elemẽtoꝝ ſpecie.⁊ ĩuiſibiii domini nue coꝛpulſ chꝛiſti ſiue i⸗
non conſumitur moꝛibus INeʒ do noſtri Jeſn chꝛiſti carne ⁊ ſanguine molatio coꝛpoꝛis chꝛi
nec ſeculum ſiniatur ſurlum domi,- ⁊ſacramento ⁊ re ſacamenti ideſt inan e ver ſagac B
nus eſt. ſed tamen enam hic nobi· coꝛpoꝛe chꝛiſt:ſicut chꝛiſti perſo/ nie dici l coar
cum eſt veritas domini coꝛpus eni na conſtat ex deo ⁊ homine: cum mẽti qꝛ er his nibil cö
in quoreſurrexit un vno loco eſſe iple chꝛiſtus verns ſit deus ⁊ verux Reitur ſed tenetur col
opoꝛtet.veritas autem eius vbiqz ſit homo:quia omnis res illarum lectiue pꝛo ipſo ſacra⸗
diffaſa eſt. Item Augu. in epiſto rerum naturam 2 veritateʒ in ſe cõ mento ⁊ re ſacramen 4
laad bireneum. tinet.ex quibus conſicitur. Conſici tiꝛẽ ipꝛopꝛia locutio
Nuiomodo chuſti coꝛpus quod in tur autem ſacrificiũ eccleſe dnobꝰ ieſt illa duo ſcut? ꝓ
cruce pepẽdit:accipitur ⁊ qo non. ſacramento.⁊re ſacramenti. ideſt batio ẽ valde impꝛo⸗
T On boc coꝛpus: quod vide· coꝛpoꝛe chriſti. Eſt igitur ſacramẽ iue auſ. beiſn
atis manducaturi eſtis a bibi? tum ? res ſacramenũi coꝛpus cbꝛi, herſena bſt 1pe chde
turi illum ſanguinẽ: quẽ effnſuri ſͦit ſti. Iem Caro eins eſt quam foꝛ mns vens v ho non.
illi:qui me cruciſigent.ipſum quide ma panis opertam in ſacramento ex deoe bomine ali⸗
⁊ non ipſum ipſum inuiñbiliter: ert accipimus ſangnis eius quez ſub quid conſtituitur. vn⸗
non ipſum viſibiliter.vnde ⁊. ſub/ vini ſpecie ⁊ ſapoꝛe potamus. Ca,⸗ de augu. chꝛiſtus eſt
ditur.ſi neceſſe eſt illud celebꝛari v roꝰ videlicet carnis.⁊ ſangnis ẽ ſaꝰ vna perſona gemine
ſibiliter:neceſſe eſt illud iuiſibiliter cramentuʒ ſanguinis:carne ⁊ ſägni ſubſtantie quia deus ”
itelligi. Item aug. in ſermone de ne vtroqʒ inuiſibili ſpirituali intel ⁊ bomo.nec deus hu
verbis enangelij. iüiigiblli ſignatur viſibile domini no is perſone pars diei
Nuid ſit coꝛpus chuſti manducare ſtriieſu chriſti coꝛpus et palpabile x CCopoꝛe quaſiin
languiner enns bibere. plenum gratia ommum viriurum ie paer dininitatem
QueEid eſt/ chriſtũ manducare. ⁊ dinina maieſtate. Item. Sicnut ꝛhuanitatẽ alterũ nã
nõ hoc eſt ſolũi ſacramento ergo celeſtis panis qui chriſti ca? ſiter. alteru ꝑ unionem
coꝛpus eius accipere M ulti enim ro eſt. ſuo modo vocatur coꝛpus noõ.n er hole e deo ali
indigne accipiunt de quibꝰ ait apo chꝛiſti cum renera ſit ſacramentu quid ↄſtituitur.ſq ſicut
ſtolus.qui maducat ⁊ bibit calica coꝛpoꝛis chriſti.illius videlicet qdð ad conſtitutionẽ alicu U
indigne: iudiciuz ſibi man. bi. ſed viſibile quod palpabile moꝛtale ẽ ius totiul exigutur ad
quomodo manducandus eſt chꝛir;/ in cruce poſtum eſt vocaturqʒ ip⸗/ eaace derns
ſtus:quomodo ipſe dixitꝰ. qui enix ſa immolatio carnis que ſacerdo/ nſtenrele deet a.
manducat carnẽ meam ⁊ bibit ſan tiis manibus fſit chriſti paſſiomoꝛs leobanng⸗ diuina
guinem me.in me manet ⁊ ego in crnciſixio non rei veritate.ſed ſigni natura. ꝛ bac ſimilitu
eo ⁊ ſi indigne accipit ſacramentu, fſicante myſterio ſic ſacramentum ine vir᷑ conſtare er iſ
acquirit toꝛmentũ magnũ. Itey fidei quod baptiſmus intelligitur fi lis ſimilit er ſacramẽ
aug. in li. de remedio penitentt. des eſt. Hieronymus in epiſto: toꝛ re ſacramẽti nibii
Er edere in chuſtũ eſt manducare laad epbeſioo. conſtituitur ſʒ dr cõſta
2 bibere chuſtuoaom. Quoi modis car chriſi intellga reer illis ſacriſiciũ fo⸗
¶ auld paras dentem 7 ven- (tur. aliter acceplũ. ſ. vt äd
. 8 Oer D llectiue accipiat qꝛ
rem crede ⁊ manducaſti. cre Dikipliciter intelligitnr' ca aa b erplenuͦ ttr nen⸗
dere enim in eũ hoc eſt panem ⁊ va ¶ Mrochbniſti? ſanguis vel ſpiri· ſcnu e und oz adeſſe.
y¶ Lonſtat i. deus
hõ.exira de here.cum
rxrps.
3Auã ſoima.ꝛ ita nõẽ pis.ar..e.pais. ar. S.j.e.qui manducat.
a ¶ Caro.i.ſpẽs pãis ſub qᷣ latet coꝛpꝰ xpᷣiẽ ſacr̃m carnis chꝛiſti. 2
b ¶ Et ſan guis.i.ſpẽs vini ſub q̃ latet ſaguis rpᷣiẽ ſacc̃m ſanguis xpᷣi.
c ¶IOnuiſibili. duplicit᷑ ꝗdẽ manducat᷑ rp.lſ.in ſacramento qð boniet
mali faciũt ꝑ fidẽ cooperantẽ ⁊ per dilectionẽ qdð bonoꝝẽ dũñtarat h. Et
nota ꝙ in ſacramentis due ſunt res.coꝛpus rpi ⁊ vnitas eccleſe ̃ᷣm qdᷣ
noiantur hic duo modi mãducãdi ſacramẽtalis ⁊ ſpiritualiis.
d .Qiſbile. ſ. quondam.
non por- æ ¶ Celeſtis.i. celeſte ſacramentum quod vere repꝛeſeniat chꝛiſti carnẽ
coꝛpoꝛis domini.ſed non pꝛobibet ſacramentaliter accipi coꝛpus domi dieltur coꝛpus chꝛſti ſed ipꝛopꝛie.vnde diciiur ſuo modo ſed non rei ve
ritate ſj ſignificati myſterio.vt ſit ſeſus vocat xpᷣi copu ideſt ſignificat᷑.
¶ EPaſſio.ſub bac appellatione accipere carnẽ xpᷣi anguinem.,
„„ g·¶ SFides.i.ſides vocat᷑ cũ.n. df̃ in ſide parẽtũ puuii ſaluqt itelli it᷑i.
Oc eſt. caſus. Iñn pꝛima parte dicitur ꝙ ſacramentum eccleſie conſtat ĩ baptiſmo ſuſcepto in ſide parẽtũ ſimiliter pueri dicunt᷑ fideles nõ a ſi
hb gei virtute ſed a ſacramẽto ſidei. vt. . di.iiij nipil. .
earne iciter intelligitur.i poteſt intelligi ᷣm illam ſoꝛmaʒ ⁊ qua⸗

ſi:quod pꝛobat per ſimiluudinem inductam ex perſona chꝛiſti que ex deo et

Di. lj. cccxxv. .
titatẽ qui habuit in eruce vel ſᷣm quatitatẽ coꝛpoꝛis gloꝛiſcati quod ſpi
riiuale videtur qð nu li ſenſin ſubiacet.ſ.e.in illo ſacramento.
9 Nia moꝛe.oblata.non in eadem foꝛma.
mel. ⁊ ſcimus xxij.q.v.hoc videtur.

4¶Ille. vt. S. e. quia. .
t¶ Hoſtia. ſcllicet ſeipſuz. vnde verſus Res ſedet in cena turba cinct' duode
na. Se tenet in manibus ſe cibat ipſe cibus.

—

au Iauido. ppterea.nõ
paſcbe. Qua ſaluato tualis illa atqʒ dinĩa de qua ipſe ait.ſqs ſumꝰ pꝛoinde boc idem eſt ſacriſici Ase ei⸗ chriſti actio
ris ſemel in cruce ſeop caro mea ve. eſt ci ⁊ ſan me.ve.eſt mm. Rlioquin dicetur quoniam in noſtrat lectio.].dil. iij. pꝛo⸗
. in aris. QAuos receaſ po. Et niſi me. car. m. 2 bi. ſan. me. multis iocis offertur: multi ſunt chi Vye. rlii.. v. dirit.
EEEEEE non habebit vitam eternã vel caro ſiti nequaquã ſed vnus vbiqʒ; chu/ x ianiandn eſt.. calu⸗
cran ſangumis vnda Mea que cruciſixa eſt: ſanguis qui ſtus: a bic plenus exiſtens a iſlic ple na⸗ nonen⸗ quidgs
Sea crealiur ielus e. Militis effuſus eſt lancea. YNez an nus . ſicut enim quod vbiqʒ offert ? Ineret pꝛaſus b el no
manet iteger eſus.eres Guſti. in libꝛo de tri.ad corintbios. vnum' eſt coꝛpus ⁊ non multa coꝛ Rcet ſecuſ dicat in alijs ſacra
occultatur.quar:quia De eodem. poꝛa:ita ⁊ vnum ſacriſicium. MO mẽtis. B. vero dicit contra
ſi videatur Soꝛſitan Nia moꝛteꝰ domini liberati rifex autem ille eſt qii boſtià obin ꝛego:licet feri non debeat:
b. E . . pota arnem 2 ſan erimus etiã nunc que tunc oblata iuni de ſu n
diecona rolacre guinem:que pꝛo nobis oblata ſunt eſt:conſumi non poteſt quod nos ſaſ, vomimue, :
ſuſi ſigmſicamus. Item in plalmo facimus: in cõmemoꝛationeʒ ſir eiꝰ 8 & Haaq; ſaluator.non red
ſuſtentas abyſſos n 3 . ditur hicrõ quare poſt cenã
. mari. Sic vini coloꝛla Vigeſuno. quod factũ eſt. hoc enim facite ait chnſtus luum coꝛpus dedit
poꝛ? pondus quog; Quomodo chiiſtus ſitimmplatus in meam. cõmemoꝛationẽ. Ite, fantü quare poſt oĩa.i. vI
panis. ſemel et quomodo qnotidie immo ang.in li.rñſionũ ad ianuariuʒ. timo loco.ſi ergo queris q̃⸗
d C. Kepꝛeſeen qꝛ tůce latur. .. Sacramentnʒ coꝛpoꝛis chiſſti non re poſt cenam coꝛpus ſuum
kgien ba 10 von ini Emel chꝛiſtus moꝛtuus eſt iu niſi ine accipere. Xſanguinẽ chriſtus dederił
ä ſtus pꝛo ininſtis:⁊ ſcimus cer Januido apparet qñ pꝛimo ac Rñdeo. ideo cenatus domi
de non reduenntur um babemusa ſpe immobilireti,· Aceperũt dilcipuli coꝛpus ⁊ ſan nus cenatis diſc pulis coꝛs
lore dicit de bis quef nemus: quia chꝛiſtus reſurgens a guinẽ domini non eos accepiſſe ie es un Kactdi in bor
. untin paralcene 1 de Moꝛtnis iam non moꝛitur moꝛs i innos nuquid tamen Progeen⸗ ca antaor e anecn ;
. ſalutatione cruris: vel li vltra nõ dominabitnr. verba iſlta lũniandum ẽ vniuerſe eccleſie:;ς menti⸗ agni paſchalis quẽ
rum conſuetudinẽ ꝗͥ . aett unme acut ſpui ſancto vt in bonoꝛe t oꝛum monſtraret.
lolent paſſionẽ repꝛeſe ria noſtra ſit omni anno quotiens nfacramenn pꝛius in oschꝛiſtia⸗ Bacereni aPann no
eC 5 renntecionez. Baleb cchenrun nnatnit totens mi DReumcoinnamnerarer n) s uiii ma⁊c. C. de pat. pacta
en nolaa chuſtus occiduur: non: ſed anmuer teri cibi. Mam ideo per vninerſuz ar. contra. S. de pe. Di. ij. pꝛin
at Pmetiaſ. ſaria recoꝛdatio repꝛeſentat quod oꝛbeʒ mos iſte ſeruatur. Neqʒ eni cipiũ ver. pꝛimo r daeer tul
haiſom bumana. olim factum eſt: ſic nos facit mo/ quia poſtcbos dominus dedit. p u mrrinfner: n
1Immolatur. . e? neri tanquã videamus pꝛeſentem prerea pꝛanſi aut cenati fratregad A enaaahnd enim proregir
immolatio repꝛeſentas dominum in cruce. Item in lib. ind ſacramentũ accipiendũ cõneni quod nouiſfime ſt ff. de aci
tur ⁊ fu memoꝛia pai ſententiarum pꝛoſperi. re debent:aut ſicut faciebãt quos nia. pol. ſi quis äte ↄdurit.
ſonis. SEmclbndkag atnnen ſemet apoſtolus redarguit 2 emẽedat. mé 5 .Bigreſſurus. am ipſe
g/¶ Auocdi. qð ſe⸗ ipſo chꝛiſtus 1 tamen qunoti ſis ſuis iſta miſcere. Nãque ſaluag dirit. vos omnes fugietis
mel, . die imolatur m ſacramento:quod torquo vehementins cõmendaret ego vadãà immolari pꝛo vo
b ¶Altitudo. chꝛiſtus ita intelligendum eſt quia in mani ?) mypſterij illius altitudinẽ: vltimn bis.
mormot en bꝛa gin⸗ feſtationẽ ſui coꝛpoꝛis in diſtinctu boc noluit infigereꝰ coꝛdibus ⁊ me cSernaret. arg. quod can
Uam ngn adefe one lnoꝛum membꝛoꝛum omninz moue dilcipnloꝛũ a quibꝰ erat ad non õ - .
auzemcar. nauſt quj verns deus ⁊ verus bomoſemel iãs paſſionem digreſſurus: cideo nõ em boe videtur rrii daj
tũ in redimente. ſed ꝑ zunn i Encedetenhroffeteno Ha- pꝛecepit and beieeve oꝛdine inne anos veno.ff de iel qued⸗
eos ſtenit qui ſe indi⸗ tri ſe ipſum hoſtiam viuam ⁊ paſli retur:vt apoſtolis per quos eccle/ mm.ar. ij. q. v.
gnos Kicuͤr moru⸗ duem morngten viuo:tum ⁊ moꝛꝛ ſias diſpoſituruſ erat ſernaret hunc ni. conctd: )d. tonſu
ns eſt ergo vi hic diid tuoꝛum redẽptionis effcacem eoꝝ locũ.naʒ ſi boc ille monuiſſet vi p? q ¶ Mutaſſet. qa enim do
tur ꝓ ſolis pꝛedeſtina ſcilicet quos alcitudo dinini conn/ alios cibos ſemꝑ reciperef: credo minus inbet. bonus ſeruus
o agniatrd lij redimẽdos indicanuit pꝛeſciuit p qenm moꝛez nemomntaſſer non mutat xxviij.q. .ſc.n.
Pꝛelciuit. i us id ſacramen nes: d!“
EH bo⸗ Alẽ ambꝛo. in epiſto. ad bebꝛeoꝰ. fratres cũ veneritis ad maducdũ· 9 ereateme
ꝑE Mechꝛſſto. oblata Hoſtia quę ſemel oblata eſt:in re⸗ inuicem expectate:hñi quis eſurit do b Inninuaret. de bis que
ideſt copus chn coꝛdationẽ iue moꝛis quotidie of mi manducet: vt non ad iudicium xebeãt oꝛdinari.

2 ditit. Llaudit hoe
vaſe noſtri pie victia

oblatum eſt in ara
(rucis.
I¶ÆXAKKfferimus. quo⸗

c G ¶Neobliuiſcamini.ar. ꝓpter memoꝛam multa ſieri.. e. diſli.

E chriſto ſemel oblata eſt ho

ſtia ad ſalutem ſempiternaʒ po

s ¶Conſumi .eet ideo ipſũ ſemper idipſum.b.
t ¶ Hoc enim ſaciie.dicunt.quidam ꝙ per bec

conueniatis ſtatiʒ ſubtexnit que ad
eiuſdeʒ ſacramenti oꝛdinẽ pertinẽt
ſcilicei qũo ieiuni ⁊c̃. Cetera aũt cũ

verba dominus apoſtolos o

dinauit.hoc facite ⁊c.

Oꝛdinatum. ſl xij. diſti⸗
8 E. B

i CQꝛarũ.i.re gionum.

meaſeenot iens quid ergo nos nonne per in · venero Oꝛdinabo. bi datur intel b Anis in aua Gn
ns paſſionis repreſen Sulos dies offerimus:ſed ad recoꝛ ligi:quia multũ erat vt epiſtola to Wna nte Weir d .
tatio non multarmnm dationeʒ moꝝis eius 7 vna eſt? ho tum illis agendi oꝛdinẽ inſinnaret Koopusmeum te panis

ſicut dict᷑ vna ſides

ſtia non multe: quomodo eſt vna

quod vninerſa per oꝛbeʒ ſernat ec⸗

2 vinum tranſeunt in coꝛpꝰ

n Jaipſum. imnta⸗ non multe: quia ſemel oblatus eſt cleſia ab ipſo oꝛdinatuʒ eſſe qu od EE
— chriſtus. hoc autem ſacriſicinʒ exx nullaoꝛarum diuerſitate variatur S————
e.quia coꝛpus.vt per/ pluʒ eſt illius:.idipium ſemper idip Item Ambꝛo.in libꝛo de ſacraæ efficaciam: ille enis qui ex ni
petua eẽt redeptionis hilo creauit omnia ſatis po
oblatio qꝛ buic alið ſa ieſt hoc ſic cõmutare. In ſe⸗

criſicium non ſucce⸗

uit. vt ſacriſicijs legal bus qnibus ſa rificium no. teſta. lacceſſit. q. . iſt

cnnda parte reſpondet cuidam obiectioni quare non ſumitur in eadẽ foanaĩ

qua chriſtus paſſus eſt. In tertia ponit ver ba illa ad que fit tranſubſtantiatio
reliqna de ſolemnitate eſſe occulte oſtendens. Io quarta pꝛobat nos in alta/
ti acupere verum coꝛpꝰ xpᷣi aucoꝛitate eiuſdem.

non mutat᷑:quia idẽ ẽ quod fuit ⁊ ideo ipſum ſepe idipſu.b.
o Dlenus.qꝛin qualibʒ parte ẽ totus.ſ e.vbi pars eſt.
. pꝓ ¶ Vnũ.i.vna fſoꝛma cõſectũ ⁊ tamẽ plura ſant ſaci incis „

*

c Quibus. q. oicat attende cuins verba ſunt ⁊ videbitis, ,
B 4T Conſicitur.i.traſire fa x ¶ SDi manducat.

* W De con.

a Sacramentoꝛu. pluraliter dicit pꝛopter ſpecierũ pluralitatẽ. vnum tame rnittualem notat ſũptionem.vnde glo. ibi accipe quotidie quotidie te p⸗

eſt ſacaamentum qꝛ vnus ſub vtraqʒ ſpecie ẽ chꝛiſtus. para habilem ad ſuſcepiendum. . .
b Be pane.i.panis tranſit in carneʒ ⁊ coꝛpus chꝛiſti.⁊ boc eſt per conſeccaii s ¶ Vriſtus. ſᷣm carnem m quam eſt panis bominum.
onem. 5. e. panis. L ¶Carni.chriſti. ſpirit nali.i. eccleſe. .
u Anita. per participationem in ecdeſia.

cit ſubſtantiaʒ panis ⁊ vini i

qua potentia hoc facit coꝛpꝰ

chriſti ea ſcil cet qua creauit

cuncta.
g;Auo.i.qua poteſtate ſa

ſuis ſermonibus ſacerdos ſed vtit
ſermonibꝰ chꝛiſti ergo ſermõe chꝛi
ſti hoc cõſiciturP ſacramẽtũ quisſet
mochuſti hic quos facta ſunt om:

dabo caro mea eſt pꝛo mundi vita
⁊c̃.determinat quomodo ſit panis
non ſolum ᷣm verbum auo vinũt
omnia:ſed ſᷣm carnem aſſumptam

in ſlacramento

verũ coꝛpus ? in veruz lan⸗ mentis ð Non coꝛpus ſed anime ſubſtantiäs iſpecie pãis vt vini.
guinem. = Ur conſecrationes eſt panis ſeld fulcit panis vite eterne. Verate.i.vera ca
e TSacramentuʒ.dũ pani verbis in eius coꝛpus mutatur. LDen iſte panis eſtꝰquivadit in ro⸗ larnie chꝛiſti in.
Sengnetrnlddeſnetzct Anſs eſt in altari vſitatnsan . coꝛpns ſed panis vite eterne: lt t maueu.
räſrein crpus rpt aaitm α te verba ſacramentoꝛũ vbi gni anime noſtre ſubſtantiaʒ fulcit. qo manducandi ſumi
ſpecies pais ĩcipii figniſica⸗ acceſſit conſecratio:de pane ſit ca/ Iſte panis quotidianus eſt accipe mr. z ita iniellige om⸗
re coꝛpꝰ chꝛiſti ? eẽ ſacrꝛ men ro chtiſti. hoc igitur aſtruamꝰ quo quotidite quod quonidie tibi pꝛoſit nes tales pꝛoceſſus.
tũ cũ autẽ nibil ſignincaret. modo aũt poteſt quod panisẽ eſſe ſic vine:vi quotidie merearis acci a C Mãducaur. nec
tunc non erat ſacramentuʒ coꝛpus chꝛiſti conſecratio autemꝗa pere. Item Augul.in epiſtola miꝝ qua ſurrexit occi
non tamen panis vel ſacra⸗ bus verbis ⁊ cuius ſermonibꝰ ẽ do ad biereneum. ſus. manducatur. er⸗
mentu vel coꝛus chriſti c min ieſu. nã ꝑ reliqua omniaquei Etiam m carnem chꝛiſtheſt panis go amplus mon nõ
———— ſuperioꝛibꝰ a ſacerdote dicuntur. la viuns, èG — manducet
airnanndn nededeenun nattone Penn. - (N. Tonne panseſegndd wire eirus geir
Auis ſermo i qua vi ? VAbi autẽ 8—.— iaz ſj quo ipſemet dixit ?2 panis qnuẽ ego berngenue 5.

tum ꝑ partes duidi⸗
tur.ſub quo totum et
integrum chꝛiſti coꝛpꝰ
latet. .

:i H maiufſie vonuina facta ſunt celux pꝛo mundi vita:pumana enim 3 dan qucent. qr i
Hoc lamen en unbo eAH4 terra 7 mare. Qides ergo qnomo roque erat peccato moutna carn DD
n ane ee⸗ do operaton ſit ſermo chꝛiſti:ſi er- munde vnita incoꝛpoꝛata vonum on Mare ga pant
cti ſunt intelligenda. gotanta vis eſt in ſermone domini cum illa effecta vinit de ſpiritu eiꝰ Peciei,
b Aue erant. anteqᷓ; con ieſu: vtinciperet eſſe quod non erat ſicut vnũ coꝛpus de ſuo ſpiritn.qui x Suã.ꝛſub illa to

ſecrarentur.ſed eẽ denerunt

ſti foꝛma:ita vt poſt conſecra
tionẽ nò ſit iam ibi panis ſ-

ciẽ ſub qua latet coꝛpni ehꝛi
ſti. moꝛiuuʒ pꝛo nobis ad ſi-

quato magis operatoꝛiꝰ eſt:vt ſint

mixtũ ſit ſangeus cõlecratione ver⸗

rdẽptionis opet᷑. Hidiciſti:qma ac

cipis coꝛpus chꝛiſti.vis ſeire qꝛ ver

vero non eſt de coꝛpoꝛe chriſti non

ſtmn:vitam manducant bi⸗

bunt. Jlũ manducare eſt reſici:illũ

cramẽto ſic ſit a noꝛũt ſideles qũo
mãducent*carneʒ chꝛiſti vnuſqui

ſicut.n.ſapoꝛ aque permi⸗ ne erant⁊ in aliud cõmutentur:? vinit de ſpiritn chriſti. Idẽ aug. g Per partes. gloꝛ
xte calici ſinit eẽ.ita ſubſlii ſic quod erat panis ante conſecrati Dnontoocbin gsO viſibiliter in la ſta ahtaein or⸗
tia panis delinit eẽ ĩ cõſerra onem iam coꝛpuſcbꝛiſti eſt poſt cõ cramentis ſpirimaliter manduca/ pus aliquam leſonẽ
Lone zuna uenlene.⸗ ſecrationeʒ. quia ſermo chꝛiſti cres Inr 1 bibirrr. poſt reſurrectionẽ pa⸗
Fan aeeegente bi uLuram mutat a ſic ex pane fit copy Ai manducania bibuntchri .
chuiſti:⁊ vinum cum aqua in calice ecundum.

bInteger. ſi credis.

i CDigetur. quia ſpe

verũ coꝛpus chriſti. bi celeſtis. Sed ſoꝛte dicis ſpeciem bibere eſt vinere.qð in ſacramento is 2 vini vf.
k Drnlimanneh idefiktan ſanguiniſ non video ſed habet ſimi viſibiliter ſumitur: in ipſa veritate RPanis pis
um ſigniſicat. litudineʒ:ſicut enim mortis ſimili ſpiritnalit mãducatur bibit᷑. mã panis ⁊ ſpẽs calicis.
I¶Monis.i.repꝛeſentauo tudineʒꝰ ſumpſiſti:ita eniʒ ſanguniꝰ dacatnurꝰxps vinit maducatꝰ qꝛ re ERenunciantoſl⸗
nemortns ſue palſionis. nis ſimilitudinem bibis:vt nullus ſurrexit occiſus.nec qñ manduca dunt⁊ pꝛobant.
m . Similitudinẽ ideſt ſe hoꝛroꝛ cruoꝛis ſit:? pꝛecinm tamẽ mæ partes de illo facimuſ.a qꝛ in a m C. Quog autẽ i ſj.

n ꝘPoſinlat. nomini
hus partium appella

nn debemus lallemn bis celeſtibuſ conſecratur: accipeꝗᷓ gqʒ accipit parté ſna vnde ipſa gra urartetipfe enes
in peccatis. ſunt verba:dicit ſacerdos ſac nobii tia partes vocantur.per parteſmã gue per partes diui⸗
n Sanguiĩs non coloꝛe ij inquit hanc oblationẽ aſcriptã ratit ducatur ⁊ manet iteger totus ĩi coꝛ duniur vocantur coꝛ
eprſenatlane⸗ onabileʒ ⁊c. Inde oĩa illa enangeli de tuo:totuſ erat apud patrẽ.qñ ve pus ⁊ ſanguis chꝛiſti
O Ꝙœ. niuerſa. i. vinum et ſte lunt vſqʒ ad id accipite ſine coꝛ⸗ nit in virgineʒ:implenit illaʒ nec re ſed ſigniſicaui myſte⸗
aquam. pus ſiue languinẽ Inde verba ſun: ceſſit ab ũlo.quod videtur panis rio vt. S.e. hoceſt.
v TReanen Gnie Aud chiiſti. Accipite ⁊ bibite ex hoc om eſt: ⁊ calix qnod etiã oculi renunci n Voſtulat. ii fia
deutccteriebi auiin loma nes: ic eſt ſanguis meus. vide ſin ant. quod aute-ſideſ poſtulat ĩſtru Leles inſuuntur de⸗
cho digeruntur vel non de Sula. qui pꝛidie quã pateretur acce enda. panis eſt coꝛpus chiiſti: calir Panio ideſt zub
ſcendit in ſtomachum ſiut Pit inquit in ſanctis manibus pan ſangnis iſta iõ dicunt᷑ ſacr̃a qꝛ ĩ eisꝰ ſpecie panis latet 9
ille cibus coꝛpoꝛalis. vel n?õ anlequ conſecraretur panis ẽ.vbi aliud vr ⁊ alind itelligirᷣqð vr ſpe⸗ pus chꝛiſti ? ſub ſpe⸗
tranſit in ſuſtentationeʒ co- antẽ verba chꝛiſti acceſſerunt: coꝛn ciem habet coꝛpoꝛalẽ.quod itelliy de vini ſanguis per ſ
poꝛis ſicut ille.eſt.n. cib⸗ani pus chuſti eſt. deinde andi dicentẽ. gitur fructuʒ babʒ ſpiritualem. qui gniſcationem naz rei
me non coꝛpoꝛis. vnde ſub? gaccipiile ⁊ edite ex boc omneſboc accipit myſteriũ vnitatis ⁊ non te/ veritate vtrunqʒ ſub
udimn ſed dab Pecſes eſt enim coꝛpus meum. ⁊ amie ver/ net vinculum pacis:non myſteriin vtroqʒ lattet.
ſtanunguidibie ramen ba chꝛiſti caiix eſt vini ⁊ aque plenꝰ accipit pꝛo ſe ſed teſtimoniũ cõtra P Sacamenta. 5.
tum non: quia deſnit ibi e Vbi verba chꝛiſti operata fuerũt ibi ſe. Item ſuper io. iinaa multi ſecu⸗
coꝛpus chaſtiet tadin eſtibhi ſanguis efficitur: qui plebẽ redemit Quòmodo ſpiritnalit coꝛpus chꝛi n. ⸗ zuicre
ſacramentum quadiu ẽ co ergo vide quam porens eſt ſermo ſti ſit accipiendn. (¶XNe Liinde
pus chriſti.ſed quãdiu boc chꝛiſti vniuerſa conuertere deinde Vegere in ieſũ chꝛiſtũ hoc eſt eum fuper omgit ſci
nt ideſi vſqʒ ad quẽ locũ ꝓ ipſe chꝛiſtus teſtiſicatur ꝙ; coꝛpꝰ ſu mandncare panẽ vinũ ꝗ cre· licet ſperando eum ſi
cedat per gulam neſcio. ſemd um ⁊ ſangninem ſuum accipiamns ditmanducat. inniſibiliter ſaginat bi dare in pꝛemiuʒ po
lort non ag inevint il de cnins ſide ⁊ teſtiſicatione dubitia quia inuiſibiliter renaſcitur.⁊ qui nendo totam ſpem in
mentan we nenunone at ſer re non debemus. Nem. maudu.c.m.⁊.bi.m.ſ.h.v.e.pariij nfotrcfde ati cori⸗
uandũ.quia ſacramẽtũ fuit.⸗ ctionem ſpem de pe

q .Æ. Quotidie 5. ea. diſt. quotidie. .c. ſ quotienſcunq.
1 ¶Acdpere.ſi ſu ſacerdos.ᷣſi laicus tempoꝛe conſtituto vel potims myſtice ſpi

ni. di. ij. charlias.

r Renaſat᷑ puta baptiſmũ vel p euchariſti eum digne fumit.

ſfhr

a C In ſacramento.i in ſacramẽtali manducatione.ſed ẽt in ſpirituali nã

Di. ij.

ſicui in baptiſmo lduitur xpᷣs interdů ſacramento tenus interdum quo
ad vite ſanctiſicationeʒ puimum bonoꝛum ⁊ maloꝝ ẽ cõe.ſecundũ bono
rũ ⁊ pioꝛũ ſʒ ſecũdũ ẽ pꝛopꝛũ bonoꝛum ſic a malis mãducat᷑ rpᷣs ſacra⸗

mẽtaliter tantum.a bonis vero ſacramentaliter a ſpiriuualiter 2 ab oms

nibus credenubꝰ ſpi⸗
ritualiter.
b¶Acd altare.i. ad vi
tam eternam. .
e¶UJuſtiſicatus. ſ. e.
d. Biſcernit vtrum
ſiuſte poſſui percipere
iuſtus.n.accuſatoꝛ ſui

ipflus eſt. ar. xiij.q.ij.

in eeſeng. Gaui
e ꝓpus ⁊ ſagui
0 nẽ.i. tranſire in
coꝛp ? ſanguinè chri
ſti quod ex fruciibus
terre accepiuʒ 2 pꝛece
myſtica conſecratum
ideſt ſacramẽtũ in coꝛ
pus chriſti ranſubſtã
CSumimus.ad ſa
lutẽ.ſ.ſ digne ſuma⸗
mus.
g ο In memonam.
vnde ſacerdos cuʒ ce⸗
lebꝛat crucẽ habet an/
te ſe ⁊ layci aliã exira.
hCPer manus. qꝛ
bõ adminiſtrat quaſ-
daʒ opoꝛtunitates vt
fiat panis ⁊ vinuʒ ar.
xx vj.q.v.nec mirum.
i ¶ Viſibileʒ.i.viſibi⸗
lẽ oblationẽ ⁊ celebꝛa
tionem ex multis con
ſectam.

kC Monſanctiſicat.

i.nõ tranſubſtantiat᷑
ſacramentũ. vt ſit 27.
¶ ESpiriin dei. z. di
rit ꝙ ſermo chꝛ ſti.i. ip
le xpᷣs conſicit hoc ſa⸗
cramentũ.ſed qꝛ indi/

uiſa ſunt opera trinita
tis non eſt hic contra⸗

riũ non.n.per vnum
ſolũ excludũtur om⸗
nia alia.hec ꝑ hocex⸗
cludit᷑ vocalis pᷣmo.xx
viij.q.j.ſic n. v. abii t.

m ) On omnis
Ebenedictionem
inſtitutã a chriſto que
eſt accipite ⁊ comedis
te hoc coꝛpus meũ.
n O— Nmmendauit
coꝛpus ſcilicet.
coꝛpus.ſuũ qð eſt ec⸗
cleſia:vi ſit ſimpiex re
latio.vt.S.e.qꝛ paſſus
o ¶NVos coꝛpus. ſpi⸗/
rituale dũ ſumue ĩ ec
cleſia merito 2 noĩe.
bH W— Sc p'eiatis ẽ.
j3. xxiij.q.iiii.ip
9.2.8. c. di. qꝛ paſſus.
gAnem. moꝛti⸗
fera. quaſi di⸗

cipatione eni filij quod ẽ per vnita⸗
tẽ coꝛpoꝛs chuiſti ⁊ ſanguiniſhõ mã
ducãs viuit non ſumens tantũ in ſa
cramento“* quod mali fſaciũt.ſed vi
qʒ ad ſpiritus partcicipationẽ vt in
coꝛpoꝛe domim tanquã membꝛuʒ
maneat ⁊ eius ſpiritu vegetetur:qð

eſt dũ eius mandata ſeruat:ad alta

re dei inuiſibile quo non accedit in

cccxxvj.

opʒ S.ſʒ fallere quis pot q;m in ſe eſt:ſed non ꝙ; deo aliam opinionẽ inducat
ꝓpter a icuius fallacià quã bʒ qm̃ immutabilis ẽ rij.q.iiij.intömutabilis.
). Vi diſcoꝛdat non manducat.i.non incoꝛpoꝛatur coꝛpon eiꝰ quod eſt
eccleſia maducã do.i.credẽdo lʒ quotidie ſumat coꝛpus de virgine na⸗
tũ.hoc.n.mali acepiut.vt.j.e.(.j.⁊.S.e.di.quid e.æ.c.credere. „/

tur tibi.ſecurus accede.panis eſt.
non venenum.ſed vide ſi dimuns
ne mentiaris deo:queʒ non fallis.
mentiri deo potes:ipſuʒ fallere nõ
potes. Itez.
Sacramẽtũ nõ vnitateʒ chriſti coꝛ
pꝰ accipit:qui ab eo dicoꝛdat.
Qi diſcoꝛdat a chꝛiſto nõ mã
ducat carnem eius:nec bibit

inſtus ille peruenu:qui ad boc pꝛe/ erſangninẽ:⁊ ſi tante rei ſacrameniuz

ſens iuſtiſicatus' acceditinueniet il
lic vitam qui bic diſcernu cauſam
ſuam. Nein in ubꝛo quarto ð tri
mitate.

Syiritꝰ ſactus inuiſibiliter coꝛpus

ſanguinem chꝛiſtteſigniſicat.
6 Oꝛpnus ⁊ ſangninem . chꝛiſti
dicimus illud quod ex frucui
bus terre accepiuʒ ⁊ pꝛece myſtica
conſecratum recte ſumimus ad ſa
lutem ſpiritualem in memoꝛiãꝰdo

minice paſſionis:quod cum ꝑ ma

nus*hominis ad illà viſibilẽ ſpeci

4*

eʒ ꝑducat᷑ nõ ſanctificaturꝰ:vt ſit tã
magnũ ſacrʒ niſi oꝑante inniſibilit
ſpiriiu der cũ ꝑer hec oia qne ꝑ coꝛ

poꝛales motus in illo opere fiunt:

deus operetur. Iem.
Per benedictionem panis effici⸗
tur coꝛus chꝛiſi. .
Snomnis vanis ſed accipi ⸗·
ens benedictionem chuſti ſit
coꝛpns. Item.
Hupliciter coꝛpus chuſti itelligit.
U Ommendauit enim chꝛiſtus
in boc ſacramẽto coꝛpus⁊ ſa

guinem ſuũ quod etiam fecit ⁊ noſ⸗
ipſos.nã ⁊ nos coꝛpus ipſius facti

lumns. Item.
Sacriſicium altaris ſacramentum
eſt vnitatis.
E Ocſacramentũ pietatis eſtſi
Rbe gnum vnitatis vinculuz cha
ritatis.qui vult viner̃ accedat ⁊ cre
dat:⁊ incoꝛpoꝛet hunc cibnʒ ⁊ potũ
ſocietateʒ vult intelligi coꝛpoꝛis ⁊

membꝛoꝝ ſuoꝛum quod eſt eccle⸗

ſie in pꝛedeſtinatis. Item.
Spiruualiter magis qnam co:po⸗
raliter coꝛpus chuſti debemus ac/
Anem de altari ſpiritnaliter
manduacare eſt innocennam
ad altare poꝛtare.peccata ⁊ ſi ſint
quotidiana vel non ſint mouiſera.
antequã accedatis dimittite debi/
toꝛibus neſtris:ſi dimittis dimitte⸗

cat ſinon potes omnino peccata vitare oꝛdina ita ſaltẽ vt non fint moni

ſera. nã fine venialibus hec vira non ducuur. de peni. di. ij de quotid: 4

nia. debet enim aduerſario peccatũ remittere.i.rancoꝛẽ ſed ſatiſtactionẽ
non cogitur remittere.xrxiij.q.iij.ſi illi.
¶ WDans eſt. q.d.non latet ſub houibili ſpecie vel nociua ſʒ ſub ſpe⸗
cie panis que eſt amica nature. GO. HW DUðð
9◻ IQuẽ non fallis. rxiij. q.iij.deus qui.⁊ omniũ ſanctoꝝ cognitoꝛ eſt

S.xxrii.diſt. erubeſcãt.

C Fallere,ipſu.vtxj. ij.ſecundũ.ar. ↄtraxvj.q j reuertimi.di.lexxi.

ad iudiciuʒ ſue perditiõis quotidie
accipit. NJem.
Sancta nocẽt malis ⁊ mala pꝛoſũt
bonis. HM
Tſancta malis poſſunt obeſ
ſe' bonis ſũt ad ſaluteʒmaliʒ
ad iudiciũ vnde apoſtolus.qui maã

Auncat ⁊ bibit idigne:iudiciũ ſibi mã

ducat ⁊ bibit.non qnia res illa ma
la eſt:ſed quia malus maie accipit.
quod bonum eſt. non enim mala
erat buccella que inde data eſt a do
mmo:ſaluteʒ medicus dedu:ſed qꝛ
ille qui indignus erat accepit:ad ꝑ/
niciem ſui accepit.⁊ malat pꝛoſunt
bonis:ſicut angelus ſathane paulo
per malnm.enim fit bonum enz be

ne accipitur malum. Idem.

Non ꝓhibeantur mali de mela do
minimanducare. ——M
LD On ꝓbibeat diſgenſatoꝛ mã
½ ducare pingues rerre in men
ſa domini:ſed exactoꝛeʒ moneat ti

Et qui inqigne accipit:coꝛpns cbu

ſti accipit.

Zent udas culbuceell tra e= f

dendeo:ſʒ bonuz male accipi
do locum pꝛebnit diabolo:ſic intel
lige quiiqʒ ſumens coꝛpus chriſti:
non efficit vt quia malus eſt.malũ
ſit:aut quia non ad ſalutẽ accipit:ni
hil accipit coꝛpus eniʒ ⁊ ſanguis do
mini nihilominus in illis erat: qm/
bus dicebat apoſtolus qui madu.
indi.indi.ſi.m.⁊ bi. Iteʒ Ambꝛo
ſius.de lacramentis.
Quibus exemplis pꝛeter naturam
ſubſtantia panis ⁊ vini in coꝛpus et
ſanguinem chuſti conuerti pꝛobe⸗/
tur. . V
N Enera mirabile eſt: q; dens
manna plueret patribꝰ quo

tidiano celi paicebantur alimento

vnde dictũ eſt.panem angeloꝛum
manducauit hõ.ſʒ tamẽ panẽ illuʒ

x Tſancta obeſſe. occa
õaliter ſancta malis
obſunt.i.cũ ſunt per abuſuʒ
ſumpta ⁊ ſantoꝛũ abuſio.i.
piũptio ⁊ temetitas.qua qs
Rampneind ene ſumere⸗
ySalutẽ.i.illð poterat ee
cauſa ſalutis ſi digne ſuſcis
Eerernr: MZM
Et mala.i.digna patien
tia maloꝛũ.i.aduerſoꝛum vł
mala peccata ꝓſunt occaſio
naliter.ar. di.xiij.nerui.⁊ di.
