tur rncencontrartoiſul. aansunarananteneni ancplitma eqne abſenle epit anninms 5
„ n tem antiſtes fuſcepi De rebt dius eccleſia tibus: i ſit pꝛeciuz q
ſicun. t.c vide ſtitutus an da oꝛdinabit velnt de ſcopo diſtrahuntur a t vel c eccleſiain 4
b Non contulerit. tulerit dis commoe On vti cum bis de ſe reuocentur. deckt ve D — S
tur ꝙ ſi res ſuas con re po nus imperabit:vt eis it diſcipline et ſticum de rebus eccleſie. cum inurata magtoee .
enegtrrallnepol bearaos cognouerit ine ſigelitrr O Zqua non adeſt pꝛeſby, arepitt en 6
ſit:ar. . e. ſiquis Aigre e charitati pꝛedeceſſoꝛis ſt hec cu epiſcopus no lacnit reſciſſo ——— hni
doc vinmamiguge rniſſe. ſi quiſquam po ierum teri vendiderint: p leſtaſticum re ſeſuaus bene 4
boc dicunt quidas Ron a ibetoꝛdinis.vi ſuperius dictun contractu ad ius ecc rit epiſco Dreunerepeeai. u
caſu poteſt enneatesi ſeg uſl icus qnacunque occaſione nocari:in indicio auteme debeat nlicat. in
cõicoſenſu auiaſ vaberes eſt:cleri i facultate quippiã pꝛo i conſtitutum: ſi pꝛecium con ecane ergo ℳ
oanbeſantan inner vel de arn bſtuliſſe vel foꝛſtan p ſpi nec ne: pꝛopter· qð ſepe di *D ickpoſtint n
ſenſum capliquare re alie batus Henis ꝛeſſiſſe: reus ſacri recip diſtractarum rerum reddi. deri ele g
tantum de ſuo taceſſeroim dolo aliquo npp⸗ themate condẽ tingit lioꝛem ſummam pꝛo acce alienare eccle ſn
cn ioꝛem ſu . uiia capitiluz ſup in
le ho lcat deg vrili legij: pꝛolixioꝛi anathe acõmunio mns amp ddi. Item ex conci te:q fectum epiſeo in
cõſenſus:niſi eſſet cõis vti tur: ⁊ vixi ei peregrin ꝛvthi to pꝛecio reddi. “Z let def ere. ad cie
meritus: 2 ſic erar uos conſtat in ſer daſſe: ab ici non rapiant. eſt: vt er ne ſe. va. cſ.
nõ erat bñ nſfar a s pol n e ſedis antiſtite deſudaſſe: at tinentes clerici nonra 9 moꝛez DQel ciuili 5 xcvj. n
Reperinben bnwe peem iſnarum rerum meubatoꝛes On liceat clericis p e innw mn
erere benerer. Hsu tibns ſermentes atqʒ va eance fen perig N ncpis uins ie
ohreſait on EA a vel ꝛdeſpecti ali ſicuii pꝛecedentib? niiiipan ſtur in ſir
SEE Br eun. Nzere, ðð
xxVv. q.ix. —* . , 2 3 r ie. Mhſ.
Satarihen nane Aotoletin he eccleſe conſe / ro babfroeu ur re Irem ex conci. „A Anraae, n fa i
ctum ſui tr iſcop Di apꝛopuo gradu. ies 0 iendi. boc intel nin
q.iij.ſi.ſacerdotes extra de mnrfanmdoeinn libertati non do Reentelecnte rall, ige ———— ni⸗
ꝛeca. cij. cabit niſi per.an nent. . rebnsſu Relcind oꝛibus ſancte. de publico. vl.xxiij. q. ſin
. . ſerne in. libertate. fl. G Zddmtzerte diſtribun Ones huiale 7 m umnaliones j. militare. in dais⸗
. iſto. ſic is pauperi * V . m eccle. S ſiquis epiſcopus.
⁊ a qui.ma.ſicut..ariſto.ðſic is pauperi. e condemna tempoꝛe viduatarui iij. h.pꝛe 5
libertatẽ eterni iudicis voc . tempoꝛe vidnu⸗ epiſco glias ſecus. x.q.
ergo reſtituitur 2 inoe unte uro: quantomagis bi facte ab hbis qni loca
eccleſia.ꝙ non eſt in m f. buntur in fnturo: q ibus quod nõ ſiarum anerant:reſcindarur carie.
miſ ex magna cauſa: vt. f. qui auſerunt pauperibus q iqui poꝛum occup eccleſſtica vei
mino. ſi er cauſa mn. unt. quapꝛopter epiſcopiq eneeneto ete ecclelf tem
IJquiss. ti aafen uo paopo eccleſie biſchi cinili ſi ſaciende ſunt ſanrt Fren . .
m Dbaribul ſubſerip 8 1 enſauerunt: banc dininaz ſen grego. maximiano ſyracu .
das i oaſenene anter mniaceclente ad Bonäeinnentons Pꝛo laboꝛe ſtanſenſpilde R
lu epiſcopi alien j. . iii, on perſumant.im 4 iconomi de rebus eccleſie: n
cleſte: vt hic. . xvij.q. r. ſuam faceren ires ſuas eccleſſe antic ritatem tnam commone .
inuencitionibus. ꝛ er de i mnm enim eſt Grchin i: damnum in CU nimus: vt ſi quiſpiam
ec non alie. nullus erbi pot chꝛiſti non contn en nare conten re cura de bac luce migraue
coõſuetudo loci habet done ferat:⁊ ius eccleſie a neng. cceſſoꝛ: epiſcopoꝛum bſit pꝛo ſuis fnerir re ſ
dare modicum:e de deerſ. dat:tales igitur liberos ſij rit:vel quod abſit pꝛ ientibus 1
ij. 2.lij. 2 oſitione ſſibus: connenie 4 Un
e.ij. .iij. ꝛ infeudare lene. ehiſcopus abſqʒ vlla oppoſi eos motus exceſſibus:c lerici pꝛioꝛi den
Erirade ſercc non ali. ſtei ad ius eccleſie renocabit:qnia iconomis ennctiſque c ntariũ n
d noſtram. ⁊ hoc poteſt ep ad ius ec. iam impꝛobitas in ſui ꝛeſentia inne Nc
ſu capituli..e. cterrulas. w eperta ſuerint: ſubtili
falſuz eſ niſt in paruis liee lianenſi. docnmenta eccle, qnerep Mametnhtil ſieri dicebaĩ
ua. peeſbyier i. Seeerteis tcentencegun ant alii Znrac⸗ dã aut aliud Anaciher
nonici. 2 iẽdi:
Neſaſſo. hic pʒ as ſele ſie ſohaimnun tradunt. derebugerclente quaſi mo Heret.
nit clerici nihil diſpone da Iquis:de clericis documen, innentarij laboꝛe tollatur.v ganm
re bunt detebus eccleſte :vt. B8 quibꝰ eccleſie poſſeſio fir res ecclenſarum clericiqʒ eoꝛũ q
Eq ,.ſias epiſcopusz irrv. )! tur:aunt ſuppꝛimere aut ne⸗ Eecten
diſt.quoniam immo potius ma tenetur:at

ep̈oꝛum: vt bic ⁊. lxxv.
di.

igdonei :tunc erunt in

2x.xiiij.ꝗ. vlt. ↄperimꝰ.

xij

Stipendiũ ar. qᷣ ad quẽ onus ſpectat ⁊ emolumẽtnʒ.f.e. quicũqs.
vij.q j.põtiſices.x vj.q.vj.de lapſis.iẽ eſt hic ar.q iudices licite poſſnnt
peiere ſumptus a ꝑtibus.vt dixi.xj q.iij.nõ licet.⁊ eſt ſimile qð dicitur
sglibi ꝙ laboꝛ nõ debet eſſe ſine fructu.vt.vij.q·j.ibi.
b UH Elaicis.cognitionẽ

ꝓpoſuiſti. in fi. f. de
decre. aboꝛ.fa.l. vlt.
c ¶ Res ꝓpꝛias.l. qꝛ
de rebus ecclie ñ pñt
qꝛ ſed moꝛiẽtes pñt ali
qua dare ſi boc bʒ ec-
cleſie cõſuetudo:ex de
teſta. ad bec.
Per archipꝛeſby
teroꝝ. ſi defunctus ni
hil ð his diſpoſuit tũc
R bʒ beredẽ ei tradet
1nõ hʒ.eccleſia ſucce
dit.ſicut collegiũ ſuc⸗
cedit in bereditatẽ de
curionis. C. ð here.ð
curi.l. vlt. j. e. q. v. c. vl.
2.8. . ep̃us qui.
e ¶Judiciũ põt etiaʒ
moꝛiens ſu volunta
tem cõmittere iudicio
alterius. vt er de teſta.
. Pit gnoch ſn
ud quod.ſuc
1I ceſſoꝛis.hoc tene
as qð moꝛiẽte epᷣo vel
ſacerdote ſucceſſoꝛi eiꝰ
reſeruant᷑ bona eius.
vt hic dicit. 2. S. e. hec.
huius.Sed moꝛiente
canonico nihil:reſer⸗
uatur ſucceſſoꝛi.ſed di
niditur inter canoni⸗
cos. vt extra de teſta.
relatum.
8S Iconomi. ſi eccle
fia habet iconomum
in eins ptaͤte erůͦt res
ecccleſie decedentium:

noniam quideʒ.
ſi nõ hʒ erũt in ptte
maioꝝ de eccleſia: vt.
g̊.c.pꝛox.ſi illi nõ ſunt

ptãate alioꝝ clericoꝛũ:
vt. .c.pꝛox.olĩbus de
ſicientibus erunt in
ptate metropolitani:
vt. . e.non liceat.niſi
ibi viſitatoꝛ ſit:tũc ille
cuſtodsiet eas.lxj. diſt.
obitum.
b Sn liceat.
i AIcut. alienas.
reʒ alienã ſempꝑp
lenetur reſtituere:niſi
illa iã ſit Zſecrata: vt.
xvij.q.iiij.queſti.qꝛ ni
hil ⁊c.liiij.di.gnãlis.

◻. Sed nõndũ.nũc
incipit oñdere qñ pnt
alienare res ecclie.

On habẽti. reʒ

ſui tituli.i.eccle
ſie vel ſui tituli.i.ad

lſuum commodũ:vt.

3. e.⸗ monemus.

m Aſurpare i alie

nare ⁊ ponitur in ma

reddat. Sicut antem res eccleſie

nõ ligat conſtitutio niſi a tꝑe ſcie. lxxx vij.di.

cum ipſis non per ſue ciuitatis pa⸗
rochias fatigantur:aliquid laboꝛi⸗
lui capiant re diſponẽte ſubſidij.iu⸗
ſtum nanqʒ eſt vt illi conſequatur
ſtipendium*:qui pꝛo tempoꝛe ſuuz
commodare reperiuntur obſequi
um. Item ex concilio vibani pa
pe aluernie celebꝛato.
Excommunicentur laici qni mov

rientium citericoꝛum audent bona

Diripere.

Eilaicis queſtio ſacta eſt: ui

moꝛientibꝰ epiſcopis ſine ali

is clericis res deſunctoꝛuz innaſas
eccleſe panperibnſqʒ ſuripiunt:cõ
tra quos commnne totius concilij

anathema pꝛolatum eſt:ipſo papa
hbniuſmodi ſententiam pꝛomulgan
te.ſiquis poſt iterdicti pꝛeſentis co
gnitionem epiſcopoꝛum ſen pꝛeſ⸗

byteroꝛũ aut alioꝛum clericoꝛum

res inuaſerit vſqʒ ad ſatiſſactioneʒ
excommunicetur.Epiſcopoꝛũ ve
ro deſicien:ium res per archipꝛe/
ſoyteroꝛuma ſen archidiaconoꝛuzʒz
manus aut ſecundum moꝛtnoꝛuʒ
indicium pꝛo ipſoꝛum ſalute in ele
moſynas diſpenſentur :aut ſucceſ.
ſoꝛi qui futurus eſt reſeruentur:id.

ipſum de pꝛeſbyterorum ſen cleri⸗
coꝛum alioꝛum rebus per epiſco⸗/

pum vel ſupꝛadictas perſonas aut

cui deficientes commiſerint fiat.ſi
ſiquis anteʒ aduerſus iſta pꝛeſum/
pſerit anatbemaſit. Iem inno/
centius papa ſecundus.

Heeodem.

1 ud quod in ſacro calcedoꝝꝛ

nenſi concilio inſtitutum eſt:ir

refragabiliter obſeruari pꝛecivbtimꝰ

vt videlicet decedentiuʒ bona epi⸗
ſcopoꝛuma nullo omnino bomi.
num diripiantur:ſed ad opus ecꝰy
cleſie ⁊ ſucceſſoꝛisſui in libera i cõo

nomiꝰ⁊ clericoꝛum permaneãt po
teſtate:ſi quis anteʒ ammodo hoc

attentare pꝛeſumpſerit: excõmuni⸗
cationi ſubiaceat. Qui vero moꝛ

entium epiſcopoꝛum pꝛeſbytero-

rum vel clericoꝛũ bona rapuerint:
ſimili ſententie ſubiaceant. Hoc
non ſolum de laicis:verum etiam
de metropolitanis ⁊ ꝗbuſſlibet ali⸗
is clericis intelligenduʒz eſt ſicut in

vj. ſynodo.legitur.
Res epiſcopi mouentis metropo

litano non liceat innadere.
On liceat alicni metropoli:
tano moꝛiente epiſcopo qui

ſub eo eſt aut res ſuas ant eccleſie

ſne auferre:ſed ſint ſub cuſtodia cle

ricoꝛum eccleſie deſuncti epiſcopi:

vſqʒ dum alius oꝛdinetur epiſco/

pus.ſi vero clerici in eccleſia nõ fu
erint tunc metropolitanus illibata

omnia epiſcopo qui ibi oꝛdiabitur

eccleße vend

la ſignificatione cum non fubeſt neceſſitas.

clxvj

LZLacuit.inconſulto.ſ.clericoꝛum.vt.S.c.pꝛox.

tione. vt. x. q. ij. ſiquis. epiſcopus.

nulli vſurpare licet:ita eccleſie alie
na innadere nõ permittitur. An

de gregoꝛius.

Allenam eccleſiam non licet inua

dere.

O intecclena pꝛopꝛias res a⸗/
mittere nõ debet:ita etiam ra
pacitatis ardoꝛe alienas innadere

non opotet. His omnibnus au⸗

ctoꝛitatibus perſpicue monſtratur
qð nulli ſacerdotum res eccleſiaſti
cas alicui tradere licet:⁊ ille qui de
mann ſacerdotis facultates eccle⸗
ſie aceperit:nullo iure eas vendica
re poterit:ſed potius cogetur reſti⸗

tuere etiam quod illicitre accepit.
Sed notandum eſt qd quibnſ⸗

dam cauſis exigentibus res eæcle⸗
ſie diſtrahi poſſunt cauſa.n.neceſſi
tatis cum conſilio clericoꝛum vel
vt melioꝛa pꝛoſpiciant res eceleſie
a ſacerdotibus diſtrabi poſſunt.
Angde in aphꝛicano concilio le
gitur.
Ninñ cauſa neceſſitatis nec epiſco
po liceat rem eccleſie ſue vſurpare.
D On habenti neceſſitatem nec
. epᷣ liceat matricis eccleſie rẽ
ſui tituli rapere vel vſurpareꝰ.

Ntem ex conci.carthbo.

Nec pꝛeſbyteri ignoꝛantibus epᷣis
nec epiſcopi ignoante concilio reʒ
e. Lacuit vt pꝛeſbyteri nõ ven

adanr rẽ eccleſie vbiſunt cõſti

tnti:neſcientibns epis ſuis:quomõ

nec epiis liceat vẽdere pꝛedia eccle
ſie in conſulto concilio vel cũcto
pꝛeſbytero ſine vlla neceſſitateꝰ:

Itẽ ex epiſtola leonis papa vni
uerſis epis per ſiciliã conſtitutis.

Niſi vt melioꝛa pꝛoſpiciat rem ec:

cleſie non licet diſtrabere epᷣo.
ne exceptiõe decernimꝰ ne

quis epiſcopus de rebꝰeccle

ſie ſue quicquã donare vel cõmn⸗
tare vel vendere audeat:niſi foꝛte
aliꝗd hoꝝ faciat vt melioꝛa ꝓſpici
at.⁊ cũ totiꝰ cleri tractatuꝰ atqʒ cõ
ſeniu id eligat quod non ſit dubinzʒ
proſnn , eccleſie ⁊ infra.epᷣus re
ns eccleſie tãquꝗ cõmẽdatis non
tãquã ꝓpꝛijs vtat᷑. Irrita.n.epoꝛũ
vẽditio ⁊ cõmntatio rei cceleſiaſti⸗/
ce erit abſqʒ oium ↄninentia⁊ ſub
ſcriptione clericoꝝ. Iteʒ domu⸗
vꝛbiũ vel caſtroꝝ que eccleſie pluſ
incõmodi quã vtilitatis aufferũt lʒ
rectoꝛibꝰ eccleſiaꝝ ſicut in fupioꝛi
capitulo ſymmachi.Nõ liceat pa⸗
pe.⁊c otinet᷑:vẽdere vł cõmntare.
Itẽ ſicut in agathenſi cõci.legit᷑.
Seeodem.
Errnulas ant vineolas exigu⸗
asꝰ eccleſie minus vtiles aut

longe poſitas parnas epus ſine cõ
ſilio fratri ſi neceſſitas fuerit diſtra

32
U ¶ Peebꝛo. bic hẽs ꝙ epiſeopus requiret conſenſum ſacerdotuʒ in
lena

p ¶Neceſſitate. ergo in neceſſitate pñt eis incõſultis. vt.j.e.terrulas.
ꝗq ¶Ine exceptiõe. ? tamẽ
Q. pñt aliꝗ caſus excipi.

⁊ ſic eſt.ar.qð liqʒ papa pꝛeci
piat nullam audiendaʒ exce
ptionẽ:iñ eſt admittenda:vt
ex de ofli. dele. ex pte.⁊ ex ðᷣ
reſcri.ſiqñ.⁊.c.cũ adeo.

Fr AQAQuiciᷓ doare.nin mo⸗

icñ:ex de vona.ceterũ

8 Vedere. vel obligare ve

ex de re.ec.nõ alie. nulli.

t¶ Totius. lxv. dl. ſane.
v Tractatu. quis debeat

eſſe tractatus:habes.x.q· ij.
hoc ius.

x Profuturum. ſed noͤne

fficit q vtiliter ceptuz eſt

licʒ nõ ſit inde ſecutus effe⸗

ctus:vt.ff.de neg.ge.ſed an
vltro. Rſñdeo ꝙ nõ qꝛ cũ ee
cleſiã cõparemus pupillo ñ
ſufficit vtilit᷑ ceptũ niſi ecclia
ſit facta locupletieꝛ.vt. fl.de
neg. gel.ſi pu pili in pꝛin. ni⸗
ſi ita ſit qdð res ulla naliter vł
terremotu pierit. vt.ff.ð mi
no.verũ.S.ſi locupleti. Sed
gd ſi eccleſia ex illo Zau nõ
eſt locupletata vel daàniſica
ta.tunc dicã Zctum tenere
qꝛ ſufficit ꝙ nichil ad leſio⸗

neʒ diume domus ſit factuz
yt. r.q.ij. hoc ius.nà eo ipſo

qð nõ eſt pauperioꝛ facta in
telligit᷑ locupletioꝛ.ff. de ſo⸗
lu.l.pupillo hoc ſcias ꝙ lcc;
oẽs clerici cõſentiãt ſi tñ nõ
obſeruat᷑ fonna alienatiòis
alienatio nulla eſt:vt. C. de
ſacroſan.ec.iubemus.in fi.?⁊
hic idẽ dꝛ. Itẽ ſi fiet alienatõ
in caſu nõ ↄceſſo.dũm ſer⸗
uetur foꝛma alienationis te
net alienatio. vt eĩ de bis qͥ
fi.a pꝛe.cũ vos.⁊ e de emp.

2½ ven, cum dilecti. 2. cuz caq.

ſed reſtituitur eccleſia ſi pꝛo
bat eam leſfam. S
y¶Coniuentia. lufficit tũ
eoꝝ taciturnitas.er de his
que ſi.apꝛe.cõtinebatur.⁊ eſt
pic ar.qð nulla ſit alienatio
niſ adſit ſubſcriptõ vt.xcvj.
di.bene quidem.
a Errulas.exiguas.foꝛ⸗
AI exiguas vocatñ va
entes vltra. xx. ſolidox. vt. .
e.ſiquos. Aarijs.n. modis
dicitur aliquid eſſe modicũ.
vt dixi.ij. q.vj.anterioꝝ.vbi

dicitur qð ſine decreto non

poſſunt alienari res exigne:

vt. f.. ð re.eo.que ſubtu.l.vl.

in pꝛin. xvij.q.iiij.quicunqʒ
⁊ ff. de tralac. cum hi.. ſi cũ
in annos ſingulos ar. ex
de dona.ceterum.

1 6.

8⁸ Agitiui.ſed q; diu eſt in fuga vẽdi nõ pöᷣt.C. ad.l.faui de pla.in ſ n⸗

ga. Itẽ põt fugitiuꝰvẽdi ſub ea cõdictione ſi appꝛehendat᷑.fl.e.lij. 36

ſit pbibet vẽdi ſeruus fugitiuus.qꝛ fuga eſt quedam ſpẽs libertatis.ff. de

edil.edic.quis ſit fugitiuns..idem recte.

b C Meruerint.in alio.
KC *
go ſi de ſuo tantũ ec
e dedit euadit penaʒ de⸗
ponitiõis. ⁊ ſic. eſt. Z. S. e. mo
nemus.⁊.c.ſtatuimus.⁊.c.di
aconi.vbi nõ euadit pena de
poſitiõis lʒ tantũ de ſuo det.

ſz hic loquit᷑ in eo caſu qũ pꝓ

us hitus eſt tractatus cũ cle

ricis ꝙ& de ſuo tantuʒ vellet

dare:vt poſſet reʒ illaʒ aliena

re ⁊ clerici hoc ꝑmiſerũt: vel

dic qð ſi epᷣs aligd dedit ec⸗
cleſie.ſed poſtea tantũdẽ ali
enat ab eccleſia:hoc intelligi
tur feciſſe ex voluntate ecce⸗
fie.ar.ff. ſolu.ma.dotem.
Iauos. meritos. ſed
q dicuni benemeriti:
tales:qui aliqdᷣ inſigne
ſeruitiũ fecerũt eccleſie.⁊ po⸗
nas exẽplũ.lxxirx.di.ſigs pa
pa.nã ꝓ pᷣmio remuneran
dus ẽ ſeruꝰlibertate:vt.j.e.
§. in criminali ⁊. C. de ſer.
ꝓ pꝛe.li.ac.per totũ.large tñ
bñmeritus dr quicũqʒ non
demeruerit: vt.ff.de ma.te.
ſeruos.ſic qlibet drĩ dignus
qui nõ eſt ĩdignus.vt er de
pꝛeſump. dudgdin.
e ¶ ¶NLibertatẽ. . e.q. ⁊ ſl illi.
ʒ.qarg.ff. ſiquid in frau. pa.
vynius.

PAnnen ita donatio

e valet 2 ꝓ pte nõ. Itẽ
eſt hicar.ꝙ vtile nõ viciat p
inutile:ſ. C. ð doa.ſancim⸗
j. de cõſe. di.iij.ſi nõ ſancti
ſicatur.j.tvij.q.iiij.queſti.⁊t
ſ. e.q.v.qꝛ io.
S ¶Woſt manumiſſoꝛis. 2
an poſſet.ſed poſtea magis
cõmode reuocare poſſet.
b/Sec nõöndum. 7.
i/Piſcopus g. patroci
e

nis tal ſ cõſiſtat in
faciendo.ſ.in ſeruiendo ſʒ pa

trociniũ ꝙ cõſiſtit in nõ faci
endo.ſ.qð eũ nõ vocet i ius

illud nõ põt remittere vt pz
per id ꝙſequit᷑. Atx aũt pa
tronus er toto poſſit remit⸗
tere ius patronatꝰ: notaui.

liiij.di.gcunqʒ. Sed queri

quare ꝓ vno ſeruo dantur
duo ſerui⁊ nõ ꝓ vnare ec⸗
cleſie dant᷑ due res vt.ð.eo.
ſiquis. Rñdeo.qꝛ ſi ſeruꝰeſt
bonus diligẽter gerit res ec
cleſie ⁊ negotia ⁊ nõ ꝑmittit
ſieri fraudẽ:ſi eſt malus per
euʒ põt extroqueri veritas.
hãc rõem aſſignat ler. C. de
admi.tu.lex que.in pꝛin.
k Diffinitio. i. voluntas.
INꝛopꝛio.i.ſeruꝰ ipe pꝛo
vlhiuris eſt factus. .
m Accuſandi.ergo vꝛ qdᷣ
alter ꝙ; libertꝰpoſſit accuſar

Jauis contulerit. er⸗

hendi habeat. poteſtatẽ. Sernos
quoqʒ fugitiuos ꝗ reuocati retineri
nõ pñnt ſimiliter epiſcopis diſtrabe⸗
relʒ. Uñ in eodeʒ ↄci.legitur.

lienehtur fugitini g teneri no pfit.
2 Ealain mns 249 aut ,
miliam deſerentes:qꝗ etià ſi re
nocati fuerint:teneri nõ poſſunt ſi
mili rõne ab epiſcopis ſi nolnerint
ant ſi illi mernerint diſtrabantur.
Item ex cõſilio.apudtanſiatum
c. h. alea.
Niuſtnm N Geprärve man
Ladoia que ſideles viri ſen femie
pꝛo redẽptiõe aĩe ſue deo ⁊ ſanctis
eins ↄſecrauerint:cuinſcũqʒ mune
ris pꝛecio vel cõmutationis cõmer
tio iterũ in ſecularẽ ſeruitutẽ redigã
tur:cũ canonica anctoꝛitas ſernuos
ſugitiuos tantũmõ diſtrahi ꝑmittat
⁊ ideo oẽs rectoꝛes eccleſiarũ ſum
mopere caueant:ne vnius elemo:
ſyna alterius peccatü fiat:⁊ eſt ab
ſurdũ vt eccleſiaſtica dignitate ſer⸗
nus decedẽs humane obnoxius ſit
ſeruituti. Aẽ ſi rectoꝛes eccleſie
de rebus pꝛopꝛijs tantũdẽ eccleſie
reſtituere voluerint: eccleſiaſticas
ſacultates libere dare oßun 2cõ
ſtabunt his ꝗgbus dare fuerint ppe
tua firmitate. Ande in agathen

conci.legitur.

enatc de en eccleſie quomo
oraggeſſepotertt.
quioqualibet cöditione de
Oiebno eccleſie aligd alienari
pꝛeſumpſerit:ſi de ſuo ꝓpꝛio tm̃ ec⸗
Kcſsfalen quantũ viſus eſt ab
ſtuliſſe:tũc demũ illnd ſtare licebit.
Itẽ ſi ſeruos eccleſie libertati epi
ſcopus donauerit ea que in mann/
miſſione data illis fnerãt:ppetna ſir

mitate tenebnunt:ſi tamen nantita

tem canonibus pꝛeſixã datã nõ ex/
fentrin. Unde in eodẽ concilio
egitur. Deeodem.
M◻auos de ſeruis eccleſe bñ
B8 meritos ſibi epiſcopus liber
tati donauerit:collatã libertateʒ a

ſucceſſoꝛibꝰ placuit coſtodiri:cum

hoc q; manumiſſoꝛ eis in libertatez
cõtulerat.quod tñ iubemus.xx.ſoli

doꝝ ⁊ numerũ ⁊ modũ terrulavel

vineola:vel hoſpitiolo tenere.q; ſt
ampliustdatũ fuerit poſtmanumiſ
ſoꝛis moꝛtẽ eccleſie reuocetur.
Sed notandũẽ ꝙ ſeri eccleſia
ruũ manumitti nõ pñt nõ retento ec
cleſiaſtico patrocinio:niſi foꝛte ma

numiſſoꝛ duos eiuſdẽ meriti ⁊ eiunſ /

eccleſtã. vt ſi accuſat᷑ ᷓ ſmoniace elegit aliquẽ:vt er de ſimo.veniens.vel qð
metũ intulit alicui:vt. ff.ꝙ me.cau,metũ.S.ij. Sed õ.vniuerſitas nõ pot do
luũ cõmittere: vt. ff. de dolo. ſed ſi er dolo.ſie nec dr aliqd poſſidere.fl.de acꝗ.
poſ.l.j.S.vl. Nec cinitas põt excõicari:vt.xxiiij.q.iij.ſi habes. Itẽ vniuerſitas

per adoꝛẽ vel ꝓcuratoꝛẽ ſuũ dʒ ſe de fendere:ſʒ ĩcrimine nõ iferuenit ꝓcura
onergo vniuerſitas nõ põt de crimine ↄueniri. ꝙ verũ ẽ. Dicas ergo bic pp
nuverbũ accuſandi ꝓ verbo agẽdi.vel ĩtellige cũ epᷣus accuſat᷑ de ccimie qð

Cau.

coͤmilt de onilio vniuer ſitatis. vt. xvj.q.vj. placuit. Itẽ pmodũ iquiſn
onis põt agi õ vniner ſtatẽ.· put legit er ðᷣ ſimo. veniẽs.vel dic goͤ noͤ
coͤcedit Zͤ vniuerſitatẽ ſj pot 5 ſingulos. io. Ego credo ꝙ; vniuerſitas
nin ſint iſantes ⁊ ſimiles pſone accuſari põt:qꝛdolũ cõmiuttere poͤt nec
ob. ler illa. ſ. de dolo. ſed ſi er dolo. qꝛ qd oi dict nõ pot cmittere volad

dẽ peculij eccleſie ↄferre voluerit.
ndeĩ ↄci.toletano.iiij. legitur.
De epiſcopoꝗ nõ retento patroci⸗
nio ſeyuo⸗ eecleſiemagnumi t.
QDllcopn qui mancipium
uinnris eccleſie non retento ec.
cleſiaſtico patrocinio manumitti
deſiderat:duo merii eiuſdem ⁊ pe
culij coꝛam cõcilio eccleſie cui pꝛe
eminet per cõmutationem ſubſcri
bẽtibus ſacerdotibus offerat:vtra
ta ⁊ iuſta inneniatur diffinitio com
mutantis:tunc enim liberam man
mifſſionem ſine patrocinio eccleſe
concedere poterit:quia enz queʒ li
bertati tradere diſpoſaerit:iam iu/
ri pꝛopꝛioi acquiſinit. huinſmodi
autem liberto aduerſus eccleſiam
cuius iuris extitit accuſandiꝰ ac te⸗
ſtiſicandi denegetur licentia. qð ſi
pꝛeſumpſerit:placet vt ſtante cõ⸗
mutatione inſeruitutem pꝛopꝛie ec
cleſie reuocetur cui nocere conat᷑.
Zibertus.n.niſi venia impetra/
ta patronũ inius vocare non per⸗
mittitin. Ande in.ij.li. digeſtoꝛum
ti.de in ius vocãdo.Si ſineꝰ venia
edicti impetrata libertus patronuʒ
in ius vocauerit:ex querela patro/
ni vel ſuperdictam penam.i.l.au⸗:
reos det vel a pꝛofecto vꝛbis qua
ſi inofficioſus caſtigetur ſi inopia
dignoſcitur laboꝛare. Sineroa/
collegio quis manumiſſus fueritñ
ſingnlis ſʒ vninerſitati reuerẽtiã dʒ
Ange in eodẽ libꝛo titulo eodem.
Itẽ. Qui manumittit᷑ a coꝛpoꝛe
aliquo vel collegio vel ciuitate:ſin
los in ins vocabitr.nam nõ eſt li
ertus eoꝝ ſed reipublice honoꝛeʒ
habere dʒ. Et ſi aduerſus rẽpubli⸗

caʒ vel vninerſitatẽ velit experiri:

veniaʒ edicti petere debet:qnãuis
qctoꝛem eoꝛum conſtitutuʒ in ins
ſiſ vocaturus.ſi vero ingennuũ pi
deps fecit:patrono reuerentiaʒ nõ
debzʒ. In criminali vero cauſa ſi
libertus patronum in ins vocaue:
rit caput eius ⁊ fortunas petiturus:
ante litis exoꝛdiũ capite puniẽdus
eſt. crimen vero leſe maieſtatis ex⸗
cipitur:vel ſi patronaʒ illicito ſerni
ↄcubitu vti depꝛehenderit:quo ca
ſu etiam ſeruo cum munere liberta
tis dominam accnuſare permittitur
ſicut.C. li.xj.ti.de mulieribus que
ſeruis ꝓpꝛijs cõmiſcentur. Impe⸗
ratoꝛ iuſtinianus conſtitniſſe legit᷑.
Sigqna cuʒ ſᷣno ſno occulterem

babere detegitur: capitaly ſentẽtie

ſupple de facili.ꝛ vide
mus ꝙ ſepe capitu⸗
lum accuſatur ? excot·
calur ⁊ concilium ciui

n Et ſtäte. ergo pe
na ſoluta remanet 3
ctus in ſua finmitate.
xxv.q.ij.quecuũqʒ.qð
alias no eſt veruz nid
hoc ſit dictů Vl. ff. de
tranſac.qui ſidem.nã
iniquuʒ eſt qð ſimul
habeatur pena? res.
ſf. de doli excep. apud
F. labeo. e de pe. ſug.
0 ◻Libertus. niſt ve

q L.aureos. niſ pe
niteat ante litis cötel.
vt.ff. ð in ins vo. iᷓuis
r ¶ Inofficioſ? i. im⸗
pius. Sð
S Si inopia. paupe
res enim ſp puniũtur
ver beribus. S.e.frater

nitatis.
t. Qui manumiti /

tur.ſingulos.ſed cõ⸗
munis libertus duo

rum neutrum poteſt
in ius vocare ff. e in
ius vo. communis li⸗
quia res cõmu
nis olum eſt. ff. de r⸗
tu.nup.illnd.
vV “Auctorem. g ofe
uit auteʒ quida becin
pꝛopꝛia cauſa.no in ca
vniuerſitatis.hec glo
ſa falſa eſt quia bů pe
teſt conueniri pꝛocura
toꝛ pꝛom licer nõ ipſe
tronus. vt. fl. de ob
ſed ſt. vlti. ſed ipſe
patronꝰ ſiue ſuo ſiue
alieno, noĩe agat non
poteſt cõueniria liber
to.vt per eãdem.:.pꝛo
batur:ſed ecõuerſa eſt
in liberto.quia licet li⸗
bertꝰ ſuo nominejnõ
poſſit cõuenire patro

num. tamen nomine

alterius poteſt vl.ff. e.
queſttum.
x ¶Ingenuum reſti
tuendo eum natalibꝰ
vt. ff. de natalibus re

¶ Siqua capitali.

hodie adultera verbe

ratur detruditur in
monaſterium: vt. C. ð
adul. auc.ſed hodie.
vel dic qð auc.intelli
gitur quando non ad

nlteratur cum pꝛopꝛio ſerno. Sed nunquid ſeruus poteſt accuſare do
minam ſuam ſi cum alieno ſeruo adulteratur. Rñ.non.quia hic loqui

tur de pꝛopꝛio tantum ſeruo ſimiliter nec domina virum ſuum poteſt
accuſare ſi cum ancilla ſua iacet vel cum aliena. cum boc cautum non
inuenio. hoc ideo quia deteſtabilius eſt hoc crimen in muliere iᷓ in vi
ro.io. Male dicit io. qꝛ accuſati poteſt mulier. vir ſi cñ ancilla ſua foꝛ
nicetur.aut femina ſi adulterium commitat. vt er de diuoꝛ.ex litteris. b.

—

xij clxvij

ſmndi⸗
rn CDer beratione.i. verberando. natio:in autẽ. vt liber decetero.col. vj. Sillud ᷣm leges veteres lufficit leuiſ.
pnn b/ Veſtionẽ. cenſus reipub. vel etid eccleſe: quia eccleſia cõparat offenſa. C. de li.? eoꝛi.li.l..ij. Itez bic hes qð ſiue ↄmittat libertus eccleſie in⸗
d S Sreibn e t.Ce ⸗nee w uenreniple Pus S gratitudinẽ ↄ eccleſiã ſiue õ epm reuocat᷑ in fuitutẽ.ſecus ſi õ aliũ de ecdeſia
fes e ¶Si alijs.dicunt quidam qð nec in exceptis criminibꝰ ſeruus ) do S.e.qui manumittitur. .⸗ G Sð
etn minum admuttitur.niſi aliqua perſumptio pꝛecedat.nam ſerui⁊ viles in C Pꝛoditi.i.de inobedientia.conuicti. Elibertis.ab eis pꝛo
N ſemper queſtionibus O geniti.er go ſtlij liber⸗
iin ſubdunitur. vt. iiij.q. . toꝝ debẽt obediẽtiã pᷣſtare
dnmen ii.ſi aũt ea rei cõditio ſubiugetur tradendo ignibꝰ verbe nari connenit:vt qnomm libertas ecche lue ſicut? pꝛes eoꝝ.vt
yl ſit.ſed a qõibus nü; ratione:ſitqʒ omnibꝰ facultas cri pernicioſa eſt:ſit ſalutiſera ſernitus bic.?. C. ð li⁊ eoꝝ li.libertie.
lla Anaecane ecc men publicum arguẽdi:ſit officeio qui ſuperbire voluerũt adepta li: SBSs ͤer 3 nleſf ige
um lar el in conteplatde Copia nunciandi:ſit etiaz ſeruo lnia bertate. pꝛoditi“ diſcant obedire em a ielll en
glriu ial inera mn boeno delerendi cni libertas ꝓbato crimi ſubiecti. Item ex concilio toleta ſbertie vde bliſs maumiſſi
g patitur. dico ergo hbic ne dabit. In patronos eti teſtiſ no. iiij. (i patre 2 anñ manumiſſio⸗
ſ nl lpeciale initium ſuma cari nõ pñ̃t niſi inabuſdã caſibus:i Apairocinio non diſcedant eccle nz natis: leges Sꝛias intelli
egie tura toꝛmentis.ſimili quibꝰ ẽt pᷣni in dños toꝛqueri liber ſie liberti ad ſacros oꝛdines pꝛo/ gurde natis poſt manumiſ
ni ter cũ maritus dꝛ vnro tin patronos iubẽtur. Andein moti. ſionẽ. qj hoe ſtare n poͤt: qꝛ
nnd reʒ occidiſſe. C. de ap. li. eo. codi.ti. de queſtionibꝰ ipera O Elbberntis autem bec pꝛeci,/ bicdet ta ipſi ꝙᷓ ab eis pge⸗
imns lcoꝛ de ſic.l. xl. ?ꝛ ean roꝛ antonius ⁊ſenerꝰ. pit ſcaz ſynodus:vt ſi qui pꝛie niti. Mẽ ex ſequeti capſtui. j.
uin SAltur de occiſo vño Decodem. ſoyteni vel diaconi ab epiſcopis ſa e lierti pʒ q intellig? ñ
Eaachles percuſſoe QAeſtionezde ſeruis cötra do ceniſunt im modum quo canones is alie bon mamimiſſo
Nian „S.5. s. — nẽ:vbi dicit ð futura ꝓle qd
Eaegte gremnihonich nn ereneelined esare ee
e el Pati RelE. . rerienet tſbtrahere.io. ixe⸗
unntie eſt ſeruus mens ⁊ i5 dati cenius accuſationibꝰa erimie quam ab eis pꝛogenitinõ recedqt* hüͤt iſtu ſpaͤle benn⸗
trtni nchem Sra me penuhee Sns ad ſalutez pꝛincipbis ab Ris quoque bserratl aclitt et ecchie:vt filij nati pꝰ manu⸗
i e IInterrogari.nii pertinet. In ceteris aũt quamquaz eccleſijs commendati patrocinio miſſonẽ patrũ ſuoꝛũ ſint li
fifi a Stacer — dn ea ueleruncouft vommuz epiſcopi lsarunr ne cuiquann berti ecche Au dieec
ur. vt. iiij. q. iſ. Dixerit: indicaturi ſententiaʒ ſfoma donentur boc a puncipe epiicopꝰ nati poſt manumiſſionẽ ſůt
AWWeiinz etma renonebeanttamennal ano voſtulet. Me vero ongartare Cchequagd add ogerae:
tuͤte 1 trem. nã mater ba aucan ne Hõ temponso cnleinn con ino oꝛ1/ que ↄſiſtũt in honoꝛe ĩ aſur
añqʒ gerit tutela ſlio inneſtigetur: pꝛeſcriptioni innidia ini tempoꝛe ſue manumiſſionis. gædo inſalutqdo ite q; nõ
M ruʒ. vi. C. qn mu tu. euaneſcit. In pecuniarijs vero can ſcribant liberti pꝛofeſſionem qua ſe vocabüt eã iſalutado ſitẽ
tietsh of fungi .l.ij. ? finita ſis ex inopia pꝛobationum ſeruos pꝛoſiteantur de familia eſſe eccleſie nõ vocabũt eã in ſus alias
WDKR mtela poõt agi ð iſos contra dominum poſſe interroga-/ ⁊ ab eius obſequio ſe nunquam re treuocant in ſeruitutẽ: vt in
unnonchtunds eninam dii Runn grem, Gonaer. . a nſecuann ht hae
ninden. m graue exem io⸗legitur. . Mo recedant. Pic haber
unmn ſpoliant. ff.ve ircan. plo audiri ſeruos aduerſus tu⸗ P:0 ſſionem ſue conditionis lii locñ diſilctio decre. exina de
pünzin Renerdtunsr. 4 toꝛes vel matrem dominoꝛũ ſnoꝝ berti eccleſie faciaan. eend e0 liherius eſt tñ
dinr gl Bbert redf . 6 nini vbi tntelle agal. Si voliber BBnginqnitate/ſepe ſttempo eu Raneellibeeger e an ,
4 I quare cogutur tus ſua anctoꝛitate a patrocinio ec- ris:vtnon pateai conditio oni popt igratitu dinẽ degaegt
Pſin inti redire. cũ nulle oe cleſie receſſerit:ſi admonitns redi ginis: vnde iam decretum eſt in an in ſeruitutẽ. vt. liiij.di. q ex
adi re ſint eis impoſite li⸗ re contempſerit in ſeruituteʒ reno terioꝛi vniuerſalis concilij canone famubs ſecus t ĩ famulis
tiit⸗ bertus enĩ nõtenet p cabitur. AUnde in eodem conci / vr pꝛofeſſionem ſuam liberti eccle pꝛiuatoum.
nidn ſtare operas: niſi int lio ꝛegitur. ſſfe debeant facere:qua pꝛofiteatur P. Hel Ongingtate. qꝛ ſi p
mnn üimpoſte. Ede no⸗ De lin is — qui ab einspa de famlia eccleſie eſſe ⁊ eins ob vmmngaſſteiein in lbet
glrit wert.l.ſ. ic trocinio diſcednuunu. equium nunquam relicturos: vn ber beruf: vt er de
lir, dartdnee Zberticccleſtequiab eins vx debisquocsnos adicin vtn igeriſio ln r adieds
ſdiil ed die in 33 bei iſt aan t: VIl . erit: ſilius eiꝰ p qnquẽniũ
luut libertis ecclefe: vt. Sõ. ti redire contemoſerint: mannmiſ cum ſncceſſoꝛ eius aduenerit:omy virerit Alber umms —
ic e. diaconi. tñ licet liber ſio eoꝛum irrita ſit:qui per inobedi nesliberti eccleſie vel ab eis pꝛoj erit.vt. C. ne ð ſtað defuncl.
4 1 eccleſie teneankel Hentie contemptum ingrati actione geniti chartutas ſuas in conſpectu ij..iij. lzʒ Fuus ſugitiu⸗ ſe
lit sareni en lenentar. Item ex concilio bipa omnium debent ipſi qui ſubſti⸗ Faiseanp s pol
Haniltt . n. dicitur eſſe dꝛia: vt en 1 tuitur pontifici publicane 7 pꝛotel/ cCo. 7 cen canmes L. liader
— ſr de. op. li fi libent euocentur in lerultutem eccleſia ſionem in conſpectu eccleſie reno/ en. 1Nler,.
hvonn, pꝑ.li.ſi libertus. rum liberti qui cont lib . ſt on ff. de acg. pol.l. p eũ in fi.
irſe b Ingrati actione. qui contra eius liberta / nare:quatenus ſtatus ſni vigoꝛem q Inamerioꝛi. noͤ deter⸗
lent I faduʒ que daturpp tem ſnperbiumt. Lilli obtineant: æ obedientia eoꝛuz minat bic de quo dicat
iftin ingratitudinẽ. nõ. n. O Ctana diſcuſſio agitata eſt eccleſia non careat.ſi autem ſcri, r Intra anu ſilr ſi vaſal⸗
eſt hoe ppꝛiũ nomen : quodam eliſeph ex familia a pturas libertatis ſue intra annum lus ĩifra ãnũ ñ petit ĩ veſtitu
4 „
min actionis. ſc dici᷑ atio gabꝛenſis eccleſie qui ab epiſcopo oꝛdinationis noni ſui põtiſicis ma,/ ra cadita iure feudi.vt in cõ
nn oneris aduerſi.ĩ.que ſuo traditus libertati de libertate nifeſtare contempſerint aut pꝛofeſ ſti.frederici ĩpialis.S. pter ea
gutun ryr ARngjaaiher con n ad Gontanacie moꝛbnz ſiones eocae noſnerin vacue da ſen ner rlegt er or
uv.catnane. tranſilijt: ſicqʒ per ⁊ inanes chartule ipſe rem : iun eiu. veritaſ. vbi dꝛ .n
„ OSneut⸗ lameinidenepiſ mans vi al ougin ine rechlin an perpe, erſreſncbe ege
uE de daànificauit. voluerit:ſed etiam pa tronam ec- Nec liberti nec eoꝛum poſteria pa uat canonẽ ifra annũ iñ nõ
nnc I¶Reuocet bic hs cleſiam libertatiʒ immemoꝛ pꝛeda trocinio diſcedât eccleſe. eceerpellit᷑. vt. x. q.ij. ius. Hõ
ke qð ꝓpter ingratituni nanit aduerſus queʒ ingrati actio L Iberti eccleſie quia nunquaz bic excurſus ãni pᷣuat ali
ind nẽ reuocat᷑ libertus inn canonum ⁊ legum auctoꝛitate iu eoꝛum moꝛitur patrona:a pa qué libertate. ſicut excurſuſ
Knni ntutk iurellins ſte dirigitur. ſ. vt immerite liberta trocinio eccleſe nunquam diſce· Ani ꝓbat crimẽ. xj.q. ij. rur⸗
rn okenlamemnonin „ s damno mulctatus ad ſermtutis dant necpoſtenitas quidem eomnz mue Ne r a ſ puella de e
inn nemn niſt nexuz coactus reuocetur.talium. ſicut pꝛioꝛescanones decrenerunt din ſereeoalis ſic liih.
nn bertus in ſeruitutez Eenim ſtatus: qui contra epiſcopn, ac ne ſoue libertas eoꝛum in futura g Jbertt moꝛieur eccd
mi pꝛopter eaſdẽ cůs pp ſuum vel patronam eccleſiam nię pꝛole. non pateat ipſaqz poſteri/ E ſa.n. no voreſſe nu
quas reuocatur dm tuntur:decidi potins quam conſer tas ſeſe ab eccleſie patrocinio non nulla. vt. xxiiij.q.j. pudenda.
HM y iij

Cau.

¶Beniti. ppter hoc dirxerunt quidã qð ſpãale efſet in ecdeſia q ſilij liberto
rum ecdeſtie ſint liberti eccleſie.qð nõ eſt verum ſed tũ quo ad quid ſunt aſtri
Qi eccleſie vi ei aſſurgat.vt eã nõ accuſent..e,epiſcopus qui cum.S.ſequẽti.

b ¶ Pio remuneratione.
O. Gicnachg menat.

m ¶Cum tribus.ergo non requiritur conſenſus omnium vbi liber
tas dalur: ⁊ boc in fauoꝛem libertatis fit: vt. C. de communi ſeruo ma
l.j. arg. ð. liiij. diſt. c.j.ð. e. epiſcopus qui.item vꝛ hic qð ſngulum pape
non facit charitam autenticam:niſi adſit ſubſcripuio.
6. Cceſiarum.clericoꝛum.ar.q eodem pꝛiuilegio gaudeẽt ſerui de

dᷣ Suffragio.i.qꝛſufſfragi ricoꝛum quo eccleſie.
um pꝛeſtitit eccleſie concilio . ſ. xvj.q.j. imiliter. ſi.
vel auxilio. ſubtrahat:neceſſe eſt vt tam iſdem ſeruimus.:liberos ex hac die cineſſ lxxxvij di eos quie.
Ponrlur. Mal. liberti quam ab eis genit pꝛofeſſi qʒ romanos efficimus:oẽqʒ veſtꝝ lrxrir. di indicatuʒ de
NKromiſſer int. vꝛ qᷓ ali? onem epiſcopo ſaciant: per quam vobis relaxamusſeruitutis pecu rici.enim ⁊ eoum mã
ia obugefur nudis ipa Erxr familia eccleſie libertos ſe eſſe ſa liũ. hanc aut manumiſſionis pagi/ bpia ſunt erempiaab
lno.vr er e teſta uclicate teantur:einſqʒ patrocinium nonre naã patrio notario ſcribendã dicta/ ann um macn aliddl
rxij.q. x. iuramenti.:.ſ. .. linquant ſed iuxta virtutem ſuam mimus: 1 pꝛopꝛia manu vna cũ tri/ magna neceſſſtas:ek
v.quia.ioannes.quod veri obſequium ei vel obedientiam pꝛie bus“ pꝛelbyreris pꝛioꝛibus ⁊ tribꝰ de immu.ec. non mi⸗
eſt. poteſt dici o competit beant. Pꝛo remuneratiõe im/ diaconibus pꝛo pleniſſima firmita nus. C,ve epil.. de.
actio ex nuda pꝛomiſſone.. penſi obſequij res eccleſiaſtice vti te ſubſcripſimus.vobiſqʒ tradimꝰ l.ij.

— läta 10 concilio.iiij.legitur. eccleſiarum publicis angarijs non I i.babylonij.qui
S Nemg, oliltd Que de rebus eccleſie in remune⸗ ODñt fatigari. Ande in concilioto Na uchenonde
Aipie dieit mneiſe neceſntas rationem obſequij pꝛeſtantur: rata letano. nij. legitur. B ſeunt Vſetſſaſe
drabimtio volcharitips berm geant „ Serui ecclearum pnublicis anga nbinenu deign
iluc ieepirteneur iln () Sicunz. ſum agio cuinſtibz rus non eſSentar di. veſtmenta.
conſumare. vt. C. de ac. 12 ob aliquid eccleſiaſtice vtilitatis Ecleſiarum ſeruos ? epiſco⸗ p MWiniſtraſſes i.
l.ſcut. æ babes hic ꝙ ecccia pꝛoniderin ⁊ pꝛo eo quodcungz pox vel pꝛeſbyteroꝝ vel om miniſtrare debuiſſts.
Eneturad milgota e; vere comodam nurerarlonez pꝛo ui gencop alabre vel exac / q C Oeciſ ſunt tune
cum in officijs. miſerint pꝛomiſſi ſolutionem eos toubus publicis in diuerſis angari/ demum cum uimerur
veeſimoniol taneum abſoluere opoꝝebit ita vt ad con- ſatigari dolemꝰ ꝑꝑ quod omne moꝛs: vedimi vebent
