noſus viles a

p iiij

enſatione repellit ſuos 2 ci

minoſos. ff. ve accu. hos ac

culſare. S. ſi puus.⁊.iij.q.iiij.
c.pe.qð falſuz eſt in exceptis

criminibus vt. S. in pꝛinci.

queſtionis norauii.
a ¶ Ibereticus. hec autẽ⸗
tica eſt falſa.qꝛnunqᷓ;
hereticus admittitur ad ac⸗
cuſandum.vt.j.iiij.q. j.c.j.
foꝛte loquitur de minoꝛibꝰ
hereticis qui non peccant ĩ

pꝛecipuis articulis ſidei qui

non admittũtur in iudicijs
i.de his que actu ſunt coꝛã

iudice ſed in alijs contraci⸗

bus pp inopiam pꝛobatio⸗
num admittuntur non tñ
ſine toꝛmentis. vt.ilij.q.iij.
F.in criminali.ver.ſi ea res.

7. C. de hereticis.l. vl. Jo. j

certe ᷣm canones nõ admit
titur hereticus cum fir excõi
catus.⁊ debeat ſtatim occidi
de bere. excõmunicamus.
2.c.pe..bd.
b 1 Contra bereticum ar.
aliquid admitti pꝛo aliquo
qð nõ admittitur contra ſe.

ſi. xxx vij. di.c.ſi quid vi.ar.
contra.iiij.q.iij.ſiquis teſti⸗

bus. ſecundum eſt regula⸗
re pꝛimum caſuale pꝛopter
odium bereſiRs.
C Ded quenttur. hanc ſol
uit vꝛbanus.xij.q.j.ſcimus

vel aliter reſpicit illud qð di

citur. S.e.S. opponit᷑ ⁊ mo⸗

uet incidentem queſtionez

⁊ diuiditur in duas partes.
d Maſtoꝛes. in pꝛincipio
queſtionis.que tamen non

ſunt verba illius capituli ſjʒ

ſenſus eius.
e— erũq;.⁊ facent.di
cat iñ ei ꝙ poteſt ꝓ

deſſe? non obeſſe. xxij. q. v.

hoc videtur.ſed in publico

RAIbereticus 2
litiget cuiqʒ eoꝛum heretcuʒzʒ
teſtem adducere licet. Sinautem
oꝛthodoxus contra hereticũ litiget

Lau.

onis inter accuſantem ⁊ accuſatum

ſemper conſideranda eſt vt is qui
accuſat vel par vel ſuperioꝛ inueni
Iem nonuellarum conſti⸗

atur.
tutio.

HNereticus hereticũ accuſare 1 con

aeeieeedirct. hereticũ

pꝛo oꝛthodoxo quidem hereticite,

ſtimoniuʒz valeat. contra oꝛtbhodo/

xum autem ſolius oꝛthodoxi teſti/

monium valeat. Item oꝛthodoxis

autem litigantibus ad teſtimoniuzʒ
nulli heretico pateat aditus.

queritur ſi flagitioſiſſimus catholi .

cus poſſit conuenire hereticum de
alio crimine quam de hereſi. Huic
queſtioni iia reſpondetur. In quo
hereticus inferioꝛ eſt videlicet in re

gula ſidei:in eo a malo catholieco

accuſari poteſt. In quo autem ſupe

rioꝛ fuerit videlicet in conuerſatio⸗/
ne vite:in eo a flagitioſiſſimo con /

ueniri non poteſt. Iem quod di

citur paſtoꝛes pꝛo ſuis actibus ma

gis ſunt tolerandi q̃ʒ corigendi:du

pliciter intelligitur.vel quia a cri /

minoſis tolerandiſunt ⁊ non coꝛri
gendi.vnde ibi ſubinfertur:quia ſe
pe pꝛo meruis ſubditoꝛum depꝛa:
natur vita rectoꝛum:quoꝛuzʒ ergo
meruo deo permittente vita recto
rum depꝛauatur ab eis potius ſunt
tolerandi q̃ʒ coꝛrigendi: vel quia

ſunt quidam qui ſepe deſerũtur pu
blicis documentis ⁊ crimen quod
intendunt pꝛobare non valent. de
quibus in homelia ð penitentia au
guſtinus ai.
Due publicis vocumentis pꝛoba⸗

ri non poſſunt:tolęrada ſunt.
ſufferunt alioꝛum peccata et

tacent:quia ſepe deſeruntur publi

cis docuſnentis quibus ea que ipſi
ſciunt iudicibus pꝛobare non poſj

ſunt. Se bis etiam illud anacle
tiꝰ intelligitur ſententia cham ſilij
loe damnantur:quiſnoꝛum docto
rnm vel pꝛepoſitoꝛum culpam ꝓ⸗
dunt ceu cham qni patris pudẽda
non operuit:ſed ridenda monſtra/

nit. Mac enim auctoꝛitate ſubditi
non pꝛohibentur ab accuſatione ſʒ
a pꝛoditione. Aliud eſt enim pꝛode

re: aliud accuſare. Oꝛodit quinon

pꝛobanda deſert. accuſat ꝗq reo pꝛe
ſente crimen indici offert. pꝛobatu
rus quod intendit. Cham ſolus vi
dit pudenda patris: ideo per eum
intelliguntur qui cum ſoli ſunt con
ſcij criminum ſuo:um pꝛelatoꝛum
atqʒ ideo accuſare non poſſunt:vi
tam tamen eoꝛum infamando ali/

is ridendam offerunt. Item obij

citur quod ſubditi en reſigioſi pꝛe
latos ſuos accuſare nõ poſſunt. Z e

gitur in exodo/ quod maria ſoꝛoꝛ

garon: que pꝛima poſt tranſtum

maris rubꝛiſumpto tympanobym

oni viri pꝛopterea

num cantare mernit:poſtea mmn
murans in mopſen:eo quod ethxo
piſſam duxerat in vxoꝛem:a domi
no lepꝛa percuſſa eſt. Item in li /

bꝛo regum legitur:quod cum da/

uid fugeret a facie ſaul:latuit in ſpe

lunca in quam cum ſaul diuertiſ/
ſet ad purgandam ventrem. dauid

ꝛecidit oꝛam chlamidis eius:qð
efeciſſe poſtea grauiter doluit ?⁊ ve
hemẽter penituit.Saul a domino

erat repꝛobatus:⁊ ex inuidia dauid
perſequebatur vt eum moꝛi trade

ret.dauid erat vir humilis ⁊ miis
ſauli a domino ſubſtitutus ꝑſamne
lem vnctus in regem.ſed tamen qꝛ
pꝛecidit oꝛaʒ chlamyvdis ſaulis gra

niter fleuit: cum a ſaule ſola admi⸗
niſtratione vnctionis ſepararetur
vnde datur intelligi:quod ſiubditi

quamuis religioſi ſint pꝛelatos ſu /

os criminoſos accuſare nõ poſſunt
Nam per ſaulem qui ventrem pur
gabat pꝛelati intelliguntur quima/

liciam coꝛde conceptam in opus p

ducunt. Item legitur in libꝛo regũ

quod cum arca domini reducere/

tur de gaba in iheruſalem a bobus
recalcitrantibus arca inclinata eſt:

cui dum oʒa leuita manũ adbibe/

ret vt eam erigeret a domino per⸗
cuſſus interijt.per arcazʒ pꝛelati in⸗
telliguntur:per oʒam ſubditi.per ĩ

clinationem arce caſus intelligun/
tur pꝛelatoꝛum:per illum qui ma/

num adhibnit intelliguntur repꝛe/
hendentes vel accuſantes vitam
doctoꝛum:qui a domino percuſſi
intereunt. HMis ita reſpondetur

veruʒ eſt ꝑ arcam ſigniſcari pꝛela

tos ⁊ per oʒam ſubduos.llud ve
ro falſum eſt:q; per inclinationem

Arce caſus ſigniſicetur pꝛelatoꝛum.
Aliud eſt emim inclinari vel deſcen

dere aliud cadere.Legitur eniʒ qdðᷣ
ſaluatoꝛ noſter ſe inclinauerit:ñcut
quando digito ſcribebat in terra
de montibus frequenter deſcende⸗
rit in quos aſcendebat:vt vel per/

los in monte altioꝛa doceret pꝛe⸗
cepta:vei vt turbas fjngiens ex alti

tudine montis eas reſpicere libe

re poſſit docere. Inclinatio vel de

ſecenſo bumilitatem ſignificat:qua
ſpiriiuales nonnunquam carnali/
bus condeſcendunt:vt eoꝛum infir

mitati compatiantur: iuxta illud
apoſtoli: quis infirmatur:⁊ ego nõ
infirmoꝛ. Hos etiam ſigniſicane
runt angeli quos iacob vidit ſcalã

deſcendentes. de his per pꝛophe/
tam dicitur. Inclinanit celos ? de/
ſcendit par arcam:ergo inclinatam
intelliguntur pꝛelati:qui ſubditoꝝ
culpam miſericoꝛditer poꝛtant et

eoꝛum inſirmitati bumiliter com⸗/

patiũtur. vnde bene dicitur: quod
bobus recalcitrantibus arca incli⸗
nata eſt.bones quippe recalcitran
tes ſubditos ſigniſicant ſuis docto

vj. q.j.ſi omnia hec er

go taeiturnitas non
obſtat ei qui non pot
pꝛobare. Item nöno

non debet habere vt 1

cet eiqui non põtim

pedire vel etia; erube
ſcit loqꝗ. vt. f. ve fur.

lpe. Iteʒ nec nocet ei

ꝗ ſcit ſuuʒ iuns durare

.qui. mo.pig. vel bpx

po.ſol.ſieut..non vi

detur.alias ſemꝑ ob⸗

ſtat taciturnitas.vt er
tra de his. que fua b.

c. ii. .liiij.di.ſi Funs.

f Juaicibus.iudici

ergo facienda eſt po·

batio nõ aduerſario

vt.liij. q.iij. F. itẽ in eri
minali. ⁊. C. de condi.
obtur. cau.l. j. arg. 3
j.q.j.ſi quis ebus.
g De his qui acau-
ſant pꝛelatos ð crimi

ne qð nõ pñit ꝓbare.

h ¶ Anacleti.S. e. ſen

tentiaa.
i ¶In exodo.melius

in libꝛo numeri.l.di.

F. in ecclela.
k ¶Wercuſſus quia
ea nocte nõ ſe ab vxo

ris amplexu abſtinue
I¶His ita. incipit r’

dere his tribus obie⸗

ctionibus.⁊ pꝛimo rũ

det, vltime.

m ¶ Altioꝛa doceret

ar. ꝙ magiſter dzʒ do⸗

cere in allto.
n ¶Hos ctiaqʒ.l. ſpiri⸗
tuales pꝛed: catoꝛes,.

ribus non obedientes:quibns dnʒ ðòMU

pꝛelati compatiuntur:quaũ bobꝰ

h S
nun ¶Weccatoꝛ in boe recalcitrantibus arca inclinatur. le eoipſo quod ſuoꝛum doctoꝛum vi· n 0◻ On oẽs epiſcopi. vo.
dniben tñ non peccauit.quia nita qui manum adbibuit: ſiguiſtij· tam repꝛehendere conantur. Infa ccſunt epiſcopt ſed
Pbr dabu noltrn pꝛohicat illos:qui miſericoꝛdie compaa mes enim fiunt vt canonum tradit Weitolail ui fult phus.
g bum. nec bodie ett.ſioneʒ in pꝛelatis ſuis repꝛehenduůt anctountas: omnes quiin patres ar e ſeptem diaconibquos.
Kanid ducitur vt fiat fidelis Eoſq; in ſeueritaus amaritudinem mantur ⁊ qui doctoꝛum ſuoꝛum vi apoſtoli inſtituerunt qui fu
lufen xxxiij.qj nõ opoꝛet. erigere volunt. vnde bene leuira tam repꝛehendunt vel accuſant. itrehrobus. 9 en ee
gann bile Itez ad hoe ſimi iſte oʒa dicitur. oʒa quippe robnſtꝰ NMulins autem infamis in accuſati p Loꝛneiius. qui pꝛimũ
windn liter tripliciter rñdet ⁊ dicitur. illi enummr. obuſti dicuntur:g one pꝛelatoꝛum eſt audiendus:niſi ex gentbe nomẽ iheſu xpiẽ
nongtn vltimo male. cum de ſua iuſtitia pꝛeſumunt: miſe fone a fide exoꝛbitauerit: vt ſupia ſecutus xxvj.di. deinge.
luſnhe qa ſolui1io. pntant 7 inpendentes repꝛeben- ſoqnod in accuſationem pꝛelatox r. Peeſ⸗ byeokn con⸗⸗
nu ſ . tla fe⸗ dant vnde avomins percuſſ ine⸗ prontimcmmames encemitur inn/ nennbnne .
gſriu ndo. reunt. quia iudicium ſine miſericoꝛ mibus autem copia accuſandi de/ . mbaldanss
ü ſae.. . iaerit illis qni nolunt facere miſe negatur: patet quod ſubditi pꝛela⸗ aii Fnenmeuli. 4
utnud ·Vis ita rĩdetur ricoꝛdiam delinqnentibus cui per tosſuos accuſare non poſſunt. jin velinguenk.
Gnnc quibus diciiur oſub. ſalomonem dicitur. Noli eſſe ni ꝭ· HNMis ita reſpondetur non omnes t Scras epon u
i .MW diti non boſfuntaccu mis iuſtus quia eſt nimis iuſtus qui pꝛꝛelati pꝛo pꝛelatis habẽtur.nomẽ vEca poꝛcis.i.demonibꝰ
H ſare pꝛelatoo. perit ininſticia ſua. Sic 1 moyſi i· enim non facit epiſcopum ſed vita. qui dominantur malis pe
aalin⸗ )) Aulus. I. ſepi lud intelligitur.per moyſen enĩ pꝛe Ande grego.ianuario epiſcopo latis qnaſi pecoꝛi ſuo.xxiiij.
ce⸗ ſiola ad tby⸗ lati intelliguntur. per etbyopiſſam ſcribit. i , „A bis auctoꝛtatibus.
ehocli ‚Mollenu r vpol Vroꝛem peccatones intelliguntur. uem etas non vita ſenioꝛem fa / x· ) noie coni torno⸗
D b Regule cbor moyſes ethiopiſſam vxoꝛem ducit cirg auiter eſt increpandus. bptermemieregit vie
. nne generalla ver cum quilibet pꝛedicatoꝛ peccato- Aulus dicit ſenioꝛeʒ ne incre Renene Mmactqindpo tine.
quos deus coniurit bonoꝛum operum Deo gignere VA la tunc eſt obſeruanda cum cul ba oblationum ? in fetoꝛe ſy piri
Cotnn xrij. q. v. hoe videtur leat.hanc copulam dum maria. id ſenioꝛis ſno exemplo non trahit ad tus ? in garrulitate in fur
gnailn ⁊.ff de ĩ ius vo.l.quã eſt ſubditi repꝛehendunt:lepꝛa pec interitum coꝛda innioꝛum. vbi au-/ to. Jo. r
n. nis. .f. de teſti. que⸗ Ccati inſiciuntur. vel per mariam ſy temſenioꝛ iuuenibus exempluʒ ad y Æα Ecmnt ſunt. pꝛelat. s
naſeli Aum ſeruanda. er? in gog intelligitur:que in moyſen interitum pꝛebet ibi diſtricta incre/ een i eng.
ein iaennin prelonme ideſt in chꝛiſtum murmurauit:quia patione ferienduseſt. nam ſcriptů 3 bold le venierie
Rrem. eius cor⸗ Elbpopiſſam ideſt eccleſiam de gẽ eſt: laqueus: iunenum omnes vos a ann Ner ren ee
VM rüpunt 2 ideo magis tibns ſibi copulauit:quos lepꝛa per Trurſus maledictus puerꝰ centum ron. ponens verba petrri
nsche ſunt punienda.vt. xj. ſidie ⁊ etroꝛis ſoꝛdidos fecit. Mon annoꝛum. Itez hyero.ad eliodo in canonica dicit beretici
tgthi q iij. pcipue.: lxxxvj. ergo his anctoꝛitatibus ſubditi p uam. aagentibus repꝛebenſi con⸗
nt ditantna. hibentur ab accuſatione ſnoꝛnz pte Signitas non facit epiſcopum ſed parantur balaam corepto
Eunden k ¶¶Scriptum.ſcili latoꝛum. ſed mouentur ne repꝛehẽ vii. bbbb aſina. Lomparantur et
Wrnn in eaa. dant miſericoꝛdem compaſſioneʒ Bn omnes epiſcopi ſunt epi eimali pꝛelati repꝛebenſi a
ICEaqueus..malo coꝛum. Iem per ſanlem pꝛelati in ſcopi.attende petrum: ſed in/ laicis
dlnſft erempo⸗. s . kelliguͦtur: per danid ſubditi. Sanl' dam conſidera: ſtephanum ſaſcioe
“ m UI Puer. cnõ hio vnurgans ventrem eos ſigniſcat q nicolaumreſpice. Mon facit ec

pter maliciam aliquo

fingit aliquid ee 1 L cleſiaſtica dignitas chꝛiſtiannʒ.coꝛ
ekannuer in opus pꝛoducant. Sed in pꝛecin nelius' centurio adhuc ethnicus?

ſo. xl. di. multi ſlacer⸗
dotes.

maliciam coꝛde conceptam foꝛas

one chlamydis non ſigniſicatur re

pꝛehenſio peccati.per chlamydem
enim regni poteſtas intelligitrr.
Hanc pꝛecipit qui pꝛelatum ſenten
tia damnationis fuerit:quod nulli
ſubditoꝛum licet.ſacta enim paſto
ris oꝛis gladio ideſt ſententia dam

nationis a ſubditis feriẽda nõ ſunt.

Hinc eſt quod hiero.ait ſuper mar
cum de pontiſice qui feindit veſti⸗
menta ſua. Sciſſio veſtis ſciſſioneʒ
ſigniſicat ſacerdonij quod in pꝛoxi⸗/
mo erat ſcindendum ⁊ auferenduʒ
indeis:vel per dauid ſigniſicantur
qm nequitiam ſuoꝛum pꝛelatoꝛum
videntes maioꝛa eoꝛum peccata
contemnunt:minima vero a lenia
quañ extremam oꝛam chlamvdis
pꝛecidentes repꝛehendere ⁊? lacera

re ſatagnunt.vel quia ſaul ſolus di⸗

nertit in ſpeluncam in qna daunid
ſoluslatebat. Item ſuper hoc po⸗-
teſt intelligi:quod de cham dictuzʒ
eſt qui ſolns vidit pudenda patris
qne non coopernuit ſed ridenda mõ
ſtranit. Mac itaqʒ auctontate non
inhibetur ſubditis accnſare pꝛela,⸗
tos:ſi accuſabiles fuerint. Nem

dono ſanctiſpiritus mundatur.pꝛeſ
byteros daniel puer iudicat. Non
eſt facile ſtare in loco petri et pauli

ſcilicet tenere locum iam cum chri⸗
ſto regnantinm. Infatnatuʒ' ſal ad
nihilum pꝛodeſt:niſi vt pꝛoijciatur
foꝛas ⁊ a poꝛcis conculcetur.

Non epucopi nomen ed vita rene

rẽtiam meretur.

. 2 On omnis qni dicit pax vo⸗
bis: quaſñi columba eſt andiẽ
dus.Coꝛui de moꝛte paſcuntur.

Hoc colunba non habet:immoð

frucnibus. terre viuit: innocens ett

vicius eins. Itẽ bedain ſecunda

epiſtola
0

cti e ng clerich a laicis.
quandoqʒ meruo repꝛehenduntur
Ecntiſnnt viam balaam ex
boſor: qui mercedem iniqui-
bnit ſue veſanie ſubingale mntum
quod hominis voce loquens pꝛo/
hibuit ꝓphete iſipientia. OPlerüq ʒ
heretici tam ſtulta dogmata tam
execranda pꝛoferunt ſacramẽta:vt
etiam hebetum ſenſus paganoꝛuum

pꝛobatnr quod ſubditi pꝛelatos ſu /
os accnſare non poſſunt:etiam ſire
ligioſi fmnerint. Intfames enim ſunt

7 ratione diuine agnitionis om-
nimodo carent:illoꝛum dereſtétur
inſaniam: z illoꝛum diſtona et deo

9 Redaguant no n dicit aceunſent vnde nò poteſt hie ſumi ar.quod laici pnt

KCaun.

gecuſare elericos.vt.extra.xxi.di.nolite.in ſi.contra ſolu.ibi quia triplex eſt re⸗

pꝛehenſio. quod ibi vide.

b In tridulatione poſitus. .

. Fontes. verba petri.

dæ· Quia infert er tribus ꝓ
ximus.c.ꝙ mali cũ crimiali

ter peccãt poſſũta ſubditis
accuſari ⁊ ad hoc inducit.c.
ſequẽétia.
e¶Alterex.i.ĩ alterius ſtatũ

còmutet.tranſit enim de fa.

milia vdeiad familiam dia⸗
boli. xxiiij.q.iij.ſquis nõ re

f¶¶UWNt ita dicam. videt etii,

quod infamis capite minua

tur.ff. de var.? eroꝛ.cog.oo⸗

gnitionuʒ. S. eſtimatio.
S ). ZDi nec. crimen. taleſ
enim ad accuſatiöeʒ
vel ad teſtimonium non ad
mittuntur. vt.xxxvii.di. le⸗

gat.j.vj.q.j.qui crimen.

b&Qnibus ergo hiero. l.

At bus pꝛorimis. c.
Biſſimulans. aufertur
enim alicui nomen pꝛopter

ſuam maliciam. xxxiij.q.ij.
admonere.S.xix.di.ſecun-

dum. 2.j.q.iiij. S.itẽ peccato.
K Aulus. impareʒ me

lis.

1 ¶Sciret er hoc pi ali⸗ .
gquis ſcit ſe habere charitatẽ

per reuelationem. paulus

glibi dicit. ſcio ꝙ neq; moꝛs

neq; vita neq; quid aliud

me poterit ſeparare a chari

tate dei. alibi tñ dicit nihil
mihi conſcius ſum ⁊c.vt.sꝭ.
xl.Di.c. vlti.
m CHoc non de offfcio. p
non poſſit eſſe impar. pau⸗

ius petro.
eon Nãqᷓ.qꝛ epiſcopus
eſt nomen dignitaſ
pꝛeſ byterinomẽ etatis.xciij.
Di. legimus.
o . Auguſtinus. auguſti⸗
nus foꝛte hoc credebat.non
enim licuit ei mentiri ꝓ hu
militate.xxij.q.ij.cum humi
litatis.⁊ cuʒ hieronymus fu
it pꝛeſ byter cardinalis patet
quilibet epiſcopus maioꝛ
eſt yꝛel bytero cardinali.

iitis non tamen ad.
miniſtratione di. lxxr. in il⸗

Itrraria itinera ſanins ſapiẽdo redar

guant.Et. quod peius eſt nonnun/
ꝗquam multi catholicoꝛum in tantũ
mercedem amãt iniquitatis:vt eti
am docti ab indocus clericia laicis⸗
merito redarguanturꝰ*:qni vere et
iure comparantur pꝛophete:gꝗ ver
bis aſine cõtra naturam loquentis

corripitur nec tamen a ꝓpoſito pꝛa

ni itineris retardatur:quibus etiam
apertiſũme nomen congrnuit cini/
tatis de qua balaam veniſſe perhi⸗/
betur. boſoꝛ.nanqʒ carneus ſiue in
tribulatione“ poſitus interpꝛetatux

. neq; ennn alia magis cauſa luxu
rio

rioſis exiſtit verbuʒ veritatis amo
re pecunie vel deſiderioꝝ tempoꝛa

lium adulterare quam qui carnis ſe
concupiſcentijs manciparunt. Sed

nomen ipſius balaaʒ qui vanns
populus ſiue pꝛecipuãs eos inter/

pꝛetatur:talibus conuemt.qui enix

agnitam veritatis viam ſponte de
ſerunt quid niſ vanns populus ſũt

Ani etiam in pꝛecipitium ſuos mer.

gant auditoꝛes:quibns non ſaluta

ria que coꝛrigant ſed que illos dele

ctant erronea pꝛedicant:de quibus
aperte ſubditur. hi ſunt fontes ſine
aqua:⁊ nebule turbinibus exagita
te quibus caligo tenebꝛarum reſer/
natur. Quia“ ergo non omnes
epiſcopi ſunt epiſcopi:pꝛeſbyvteri a

daniel? puero iudicantur.ſal infatu
gtum a poꝛcis cõculcatur:⁊ qui di

cit pax vobis plerũqʒ non colum/
ba ſʒ coꝛuus reputatur:patet quod

non ſemper pꝛo officio vel auctoꝛi

tate perſone ab accuſatione eſt ceſ⸗
ſandum:immo contra pꝛauos eſt
agendum:cum omnis perſona cri
minaliter peccans alteretur:⁊? vt
ita dicamcapite minoꝛ legibus cẽ
ſeatur.qui enim facit peccatum:ſer
uus eſt peccati tam in pena q̃ᷓʒ ĩi cul
pa. Ynde aug. adait.
Nu ſuſceptnʒz ofmcinum non admi
niſtrai non eſt epicopus ſed canis
impudieus.
Qai nec regiminis in ſe rationẽ
babuit nec ſua delicta debita
ſcit nec filioꝛũ crimen coꝛrexit:ca⸗
nis impudicus dicendus eſt magis
quam epiſcopus. Quibns ergo
bieronymus auguſtinus grogoꝛ/
ns auferunt nomẽ columbe.epiſco

pi ſenioris nomẽ a prinilegium eſt

anſferunt dignitatis: vt poſſit a ſub-
ditis repᷣhendi vnde ſcriptura diſſi
mulans prinilegium pꝛane ſenec
tutis ait.maledictus nõ ſenioꝛ ſʒ pu
er centum anoꝛum. Apparet ergo
quod hi ex aceuſatione pꝛelatoꝛuzʒ
infames fiunt:qui eoꝛum vitam re
pꝛehendere lacerare conantur:’q

locũ ſun regiminis non nomine tan

inz ſed viia 1 moꝛibns tenent. Alij

P
q
*T

Apauconbus dicitur.a.rix. di. in canonicis.

autem potius laudabiles ſiun ex
accuſatione pꝛelatoꝛum ſuoꝛuʒ q̃ʒ
infames. Iteʒ quod dicitur maioꝛũ
quiſpiam minoꝛnʒz accuſationibus
nõ impetatur: minoꝛes intelligen

diſunt nõ diguitate ſed vira. An·

de hieronyimmus ait de panlo ſuper
epiſtolam ad galathas.
MWaioꝛes v minoꝛes.non dignitate
ſed vita intellig opottteet.
Anlus petrum reprehendit:
gquod non anderet:niſi ſe non
inparem ſciret. Hocꝰ non de
officio eccleſiaſtice dignitatis:ſed de
puritate vite ⁊ ſanctitate ↄuerſatõis

intelligi᷑. Solus.n.petrus inter apo

ſtolos pꝛimatum gerebat. Hinc
gug ait ad hyeron.
Hõn Eplcvo nomen: ſed vita ma
loꝛem fact. =

QDZanquam- ſecundum voca

bbyula que vſus obtinuit: epi⸗
ſcopatꝰſit pꝛeſ byrero maioꝛ:angu

ſtinus tamẽ hieronymo minoꝛeſt.
Itẽ libro o de vnico baptiſno.
Cpicopi lʒ pares ſint meniis:gra/

dn tamen diſſerunt dignitatis.
Dłeio quod ſine vlla ſn i contu/
melia cypꝛianus, epiſc opus pe

tro apoſtolo comparatur: quantuʒ

attinet ad martvrij coꝛonam.ceteꝝ
magis vereri debeo ne inpetruz cõ
tumelioſus exiſtam. Quis eniʒ ne
ſcit illum apoſtolatus pꝛincipatum

cuilibet epiſcopatni pꝛeferendum.

Sed ⁊ ſi diſtat cathedrarum gratia.
vna tamẽ eſt martyruʒ gloria. Nè
cum petrus a paulo poſterioꝛe coꝛ
rigatur:⁊ pacis atqʒ vnitatis vinecu
lo cuſtodito ad martyrium pꝛomo
netar:quanto facilius ⁊? foꝛtius q/
per vninerſe eccleſie ſtatuʒ firmatũ
eſt: vel vnins epiſcopi auctoꝛitati
vel vnius pꝛouincie concilio pꝛeſe/
rédum eſt. Jdem.
HNon in honole ſed in veritate fili/
us eqnatur vel pꝛeponitur patri.
¶ Keritur pfr̃ de malo filio que⸗
intitur filins de duꝛo patre ſer/
namus honoꝛiſicentiam patri:que
debetur a filio.nõ equamusꝰ filium

patriin honoꝛe: ſed pꝛeponumus fili

um patriin veritate:a ſic tribuamꝰ
honoꝛem debitum: vt non perdat

equitas merium.
Item ambꝛo.

Ediaies fuerum meritis: licet gra
du differentespꝛetrus et paulus.

B Sati perrns? pauins eminent
— ſer Gnier aboſtolos ꝛine
ciali quadam pꝛerogatina pꝛecellũt
verum inter ipſos quis cni pꝛepona
tur incertum eſt. uto enim illos
eqnales eſſe meritis qmi eqles ſunt
paſſione:⁊ ſimili eos ſidei denotio/
ne vixiſſe:qnos ſimnl videmus ad

martyrij gloꝛiam perneniſſe. Nõ

v . Mon equamus.

Vo. exiſta ſt dicaʒ cypanũ in omnibus equalz.
C.CLuilibet. . xxj. di. in nouo. . xxiiij. q.i. loquitur’contra.
Pꝛomouet. ita vt ĩ hoc. videant᷑ ipſi eſſe pares a etiam ſtatuta eox.
8 AQusto. 1c. Et eſt hic ar. quod potus ſtarei quod a pluribus ̈go

mus. bin cano

nes engo hl conque⸗

ritux ve patre tam in

ciuili ᷓ in criminali
negocio.led fin legel

non põt in ciuili niu
tm̃ in cauſa caſtrenſj.

vt. ff. de indil. is un

vxoꝛ.j.reſpon. tamẽ

non poͤt eum coͤuneni

re de furlo ſed gctoe
in factuʒ. vt. C. de do

lo malo.ſi ſuperſtite.
Emancipatus qute;ʒ

poteſt agere cõtra pa
trem. ſed venia impe⸗

trata. vt. C. de in ius

vo.l. viti.ſed in cimi
nali cauſa non audi⸗
tur contra patre; S.

e.q.j.pꝛohibentur ni

ſ iniuriam in ipſum

ſic eelſus coꝛrigit dẽ=a

pfis ſui.fl. de ↄdi.ob.

maioꝛ⁊ minoꝛ altero
dDiuerſo reſpectu. S. e.
a xxv.di. plectis.
. Pꝛeponimus ſi⸗

—
.

lium arg. ꝙ veritas
quocũq; pꝛolata. qm⸗
plectenda eſt? eſtenã

Ar. contra teſtimonin
bono:abilium perſo
narum. ſimile di. ix.

hitntene Enipetrus pꝛo virtute.ſ.vt parem virtutem ⁊ conſtantiam cõ rca banc materiam conſucuit queri ſt quis vinum on poteſt biberen
ute *B Seneiae achoc habuiſſe videantur. pvoſiu pꝛomoueri cum pſumminiranem bonercammunedre de Naneſe
igrine b,N Atem penitentes. ſoleniter. j. vj q . qui aiumen. djepiſcopus deo., 2 di. . pacta. dic ꝙ non. nec cnam eculme Holeſti quit
D cMa Poſtollonlmain wnment ſed in culli poſſunt omnes eræ caſu membꝛum amiſit. t inferioem vel parem poteſt accuſare. aꝛ poͤt hem
art⸗ E tra de teſti.tam luteMis. vere in executione ilus Gtdlintse delv Prcepia nam ee ienre⸗ Nencz
hliftg 4 . Hiec emſ.er hbis Schäüt aast 1 nIT 2 :1, tis iiss Setertm . abianmsnon potaſt
Nan egecauſidu enizſine cuͦfact puramus q vna gadmittatur:patet quod ſubdidi poſ uletenuuſom ang
lann Kimonium ꝛotdo p? e paiſi ſunt: vno loco:ſub vno ꝑꝓ ſunraccuſarepꝛelatosinos. Mis nGntsbuna⸗
cglte ri paſſ ambulant. vt ſecutoꝛe. Ana die vt ad xpʒ pariter tarſepondetur. Chuſtꝰ quanuis ei anate pniinccio dafteal.
nraui, quicuna non admnt pnenirẽt i vno loco ne alteri roma Krp⸗ toꝛſuarum ouimm: quas vere rij di. ui dcro dick.
ntunch ntur ad vnum neea deeſſet ſubvno piecutoꝛe: vt eqlis boet ereplo paſcebat: tame n quan ordos depoſitus aliug
fuh aand bi. crudelitas vtroſqʒ oſtringeret. Di tum ad offcioꝛum diſtributioné: ex potaccuſare, Ged boc nom,
KAnd marn i den Etin qno locoideztancdem marty mpopalo ſopaſtoraleomfinon einelmum aus notosan
uni, mu ergo necackleſti⸗ ru pertuierunt:in vibe roma qnæ gerebat. Myſtica emʒ ⁊ viſibili vn KEunnee e gagaitkaur ad
laſſirt monſum Iem ſi oi puncipatũ caput obtinet natonũ ctione nec in regem nec in facerdo ne te enuntur e
umnbn, men eiuiliier fuerit. ꝓ fcilicet vt vbi erat caput ſuperſtitio tem vnctus erat que ſole perſoneim cecuſatlonem, ut rime et.
ttring harum nonadmittur nis illic caput geſceret ſanctitati; vꝓ populo illo pꝛelature nomẽ ſibi vvᷣ paum per quod eſt repul⸗
Flrrun, Aaces wt di rr ii⸗ vbi gentilinz pꝛincipes habitabäat dicabant. Hon ergo exhac anctoę ſusq teſimonio. licct no ſie
ltn noniuz. Fin boc nu⸗ Rez penitentes bigami ſacerdo diin accuſatione pꝛelatoꝛum. ſec eo. .. ij.q.. pꝛohibentur. gra
– Monuz in hde nuit⸗ chemeno poſmunt vnde gene tantum oſtenditur quod auditoꝛes naia eſt tamen eius opinio
W eum nemo ſine cnimi raliter colligitur:quod quicunqʒ ſa cos repꝛehendere poſſunt a in eos eur wmsau ncae
udan ne viu r. xxv.di.. nẽ cerdotes nõ ſut vel eſſe ſacerdotes teſtiſicari: qui cum ofſcia eceleſia⸗ d ded ——
i n autẽ. Tu dicas qareo non poſſunt: in ſacerdotes accuſat ſtica nõ habet: verbo tamen erx· (re ad eneNu
dch zulaaue hie raditur onem vel teſtiſicationem pꝛoferre emplo quoſcunqʒ valent incrari vei ler ve his au ſappos
Rmn beun baberaunei nan oſſunt. Ande fabianuaau. deo ſatagunt. Reſpondetur et ali guntur fuſtibut ab ealiv⸗
ſeann milieer ageur ſieni; u ſacerdotes eſſe non poſſunt & ter. Aliud eſt quod oe rigoꝛe cogi, ſer non ſint infames. f
ſifd eaere e eunltang cerdotes accuſare non valen mur ſeruare diſcipline:aliud qunod decurio. cos. niſi ſit neceſſi⸗
lalgic as oblfitur teſti. at 1 10 apoſtoli ⁊ eoꝛuʒ ſucceſſoꝛes admitiitur ex perſectionis conſide/ tas.f de munentbus ? ho⸗
tnllnd maniſeſtum. ſi occuili⸗ — ſtatuerũt vt ſarcerdotes dñi nõ ratione. Chuſtus iudeos ad ſe argu noꝛ. l. vi gradatiz qꝛ opinio
Fliugͤ ium pꝛeſumo eumin acenſent nec in eos teſtiſicentur qui endum admiſit perfectione hunuli ris nnih vacillabit. ve
Nennuin e egiſſe pniam. aꝛ oc ſui oꝛdinis:no ſunt nec eſſe poſſuůt. tatis:non ſeueritate iuris. Si enim a vanis ih ſ aer oha⸗
orrai. cultum in melioꝛem Nen damaſus papa. klkeegis rigoꝛe eſſent admiſſi: bac an/ urboche tontce dininench
ein partem imer peetoꝛ. er Sacerdotés—acchaf? vel in eos te crxoutate criminoſ ? inſames in ac in decre de tendus c. teſti⸗
hnunki n veſaril er tuge ſtificari non valent qui ad ſacerdo enlſatione religioſoꝛum eſſent reci, momum Eunt mn lam ae
Küaet ARoreſt autem mnani n rObihentur elig. piendi: cum eſſent ſceleratiſſimi: 4 omdinde notaundtrvdt.
genn Snnren men TEltes abſa; vlla famta aut ſa de nece chuiſtttractantes danocen Sk ee
ſtindnn llontinm per ſpiciõe vel manifeſta macula tem damnare volebant.boc ergo Per es abſaz ſuſpitio⸗
Ekareaftalepot ⁊ vere ſidei plenitudine iſtructi eſſe exemplo pꝛelati non coguntur reci ſuſpi ne. repellitur tefns pꝑ
nindi ertra de ſimo ne⸗ Sbeneit tales nglee ad ſacerdoti derer Hn los eien r nn nnanem Keacen ⸗
mo. l. di. in capite iiqg. um eligi diuina iubet auctontas permittun .Itent pa m hen. ar contra ve con.
li petczuentinſ ni ndiglni vt antiquoꝛuʒ tradit an lus petruʒ repꝛebẽdit t pꝛinceps nnahie. allus
lett erimen a à ctoritas: ſacerdotes crimmari non apoſtoloꝛum erat. vnde datur in) (ai Gaic.? Aluc 8e. na
erne em i poſſunt neqʒ ĩ os teſtifcani:qui ad telligi:quod ſubditi poſſunt repꝛe,/ anene in regem. imme
aliquis conuicrus ee Eundem nõ debent nec poſinnt pꝛio bendere pꝛelatos ſuos:ñi ren ehen nec regnu eius erat de hoc
de periurio. vt. ij. . uehi honoꝛem. Sic/a illud ſiineſtri ſibiles fuerint. Sed boc facile refel, mundo xrii q ij S.ſ. .
vij.pomo. Si autezʒ intelligitur: laicus non accuſet cleri litur: ſi vnde ſit repꝛebendẽdns ad b Enus. reſpondit di:
qiminaliter agituri cum ⁊c.ideſt qui in inferioꝛ gradun nertatur. Detrus cogebat gẽtes in cens candẽ dedide
ue ſt ocultum ſiune conſtituti ad ſuperioꝛem aſcendere daiʒare: ⁊ a veritate enangelij rece· us gratiam eis ſicut: nobis
manifeſtuz ſiue inge nõ poſſunt. in ſuperioꝛibus agentes dere cum indeis gregem faciens ? qui qedunmus in Jeium.
erg peniuentiam a accuſare non debent. Ecce oſten acibis gentilium latentur ſe ſubtra
ve nven reello uum. ſuz eſt quid reſpondeatur anctonbꝰ hens: par autem eſt in ſe a ſide exoꝛ
vel diſingur aueno Targamentis quibus ſubditi ab ac bitare: alios exemplo vel verbo
taui ſuper illo cqui Ccuſatione pꝛelatoꝛum videbantur a ſide deijcere. ergo boc exemplo
aimen. Jo.ꝛ erra d repellendi. nunc demonſtrandum non pꝛobantur pꝛelati accuſandia
teſti. teſtimon iuʒ. vbi eſt quibus ratiombus pꝛobentur re ſubditis: niſi ſoꝛte a ſide exoꝛbiraue
Diffinitur bꝛeniter. b. cipiendi:⁊ quid contra reſpondea? rint:vł alios exoꝛbitare coegerint.

a pꝛelatis Chunſtus qui erat paſtoꝛ
paſtoꝛum ouibus ſuis: de quibus
ait non ſum miſſus niſi ad oues ane
perierunt domus iſrael ⁊ cetera.ĩter
oppꝛobꝛia ⁊ verbera que ab eis pa
tebatur ait. Sim ale locutus ſuz te
ſtimonium perhibe ð malo ⁊c̃. Iẽ
Quis ex vobis argnet me de malo
At quicunqʒ ad teſtiſicãdum in ali
quem vel ad argnenduʒ admittun.
tur:ad eundem accuſandũ admitti
poſſunt. Cũ ergo ones vt aduerſus
paſtoꝛem ſuum teſtimoninʒ ferant

Item cum petrus intraſſet ad coꝛ/
nelium:conqueſti fratres ſunt qui
erant in iudea:⁊ repꝛehẽderunt eũ
quod ad gentilem diuertiſſet. Ecce
quod pꝛelati iure poſſunt repꝛehen
dia ſubditis.Sed huic oppoſitioni

ReoinsgeSo-APOArCEei,

cur ad gentes intraſſermon poteſta
te reſpondit ſed humuitate rationẽ

perat. ⁊ tamen idem apoſtolo

⁊ vt ipſum ſi poſſunt repꝛebendant rum pꝛimus querimonie contra eũ

₰ rtmnomperntr
Alliena. hic papa ſe ſu⸗

bijcit alistum iudicio. quod
lacere poteſt. vt.ff. de iuriſd.
om.iu.eſt receptum. Mõ tñ
eum poſſuni deponere ix.q.
iij.nemo. ſᷣm hug.poſſunt.
quia ⁊ ſeipin põt deponere

vt.xxi.diſnunc autem.

i¶ Eramulſiʒ i. regulariter

vel indu bitater vel perfecte
qꝛ amuſſim eſt inſrumentũ
piumbeum cum quo rectiñ
cantur parietes vel plum⸗

a ſidelibus facte cur ad getes intral

ſet:non ex poteſtate officij qua poſ

ſet dicere:ones paſtoꝛem ſuumnon

accuſent nec repꝛebendani:ſʒ ex an /

ctoꝛitate diuine virtutis qua gen/
tiles acceperant ſpiritum ſanctum
reſpondit. Cum ergo petrus po
tuit ex officio repellere querelas ſjʒ

noluit:non bocexemplo pꝛelatico
guntur ſuſcipere repꝛehenſionẽ ſnb
ditoꝛum. Ex hac etiam humilitatis

π

diſpenſatione ĩtelligitur illud leonis
i loqonico auguſto dicnuz3.

arti
emædare permittit: ſi quid erga inb

Qgitos ininſte commiſenit.

) Saſ in competemeer aliqnid

egimus a i ſubditis inſte legis

*

tramitez nõ conſernanimns veſtro
admiſſoꝛum noſtroꝛum cuncta vo
lumus emendare iudicio:quoniaʒ

iñnñnk nos qui aliena debemus coꝛrige/

re peccata:peioꝛa cõmittimꝰ certe

non veritatis diſcipuli:ſed quod do

lentes dicimus erimus pꝛe ceteris

erroꝛis magiſtri.ĩide magnitudinis
veſtre magnopere clementiam im
ploꝛamus:vt tales ad hec que dixi
mus perquirenda miſſos in his par
tibus dirigatis:qui deũ per omnia

timeant:⁊ cuncta qnemadmodum

ſi veſtra pꝛeſens fuiſſet imperialis

gloꝛia diligenter exquirant. ⁊ nõ täa,⸗

tfum hec ſola que ſuperius diximus

gquerimus:vt examuſſim exagitẽt

ſz ſine minoꝛa ſiue etiã maioꝛa illis
ſint de nobis indicata negocia:ita
eoꝛum cũcta legitimo terminentur
eramine quatenns in poſterũ nihil

ſit quod exeis indiſcnſſum vel indif

finitum remaneat. Iem cũ balaaʒ
ariolus iret ad maledicendum po
pulũ:angelus domini aſine cni inſi
debat in via ſe oppoſuit:enagina⸗

tfoqʒ gladio eam ab itinere compe

ſcnit:quaʒ duʒ ille verberibus affli/

geret:in vocem pꝛorupit:⁊ pꝛophe
te veſaniam redarguit.ſi ergo ani⸗
mal mutum angelica virtute pꝛo⸗
phete ĩſipientiam repꝛehendit: mnl
to magis ſubditi poſſunt: accnſare
pꝛelatos ſuos. Hisita reſponde
tur:verum eſt quod per aſinazʒ ſub⸗
diti ſignificantur ⁊ per balaam pꝛe/
lati:non tamen hoc exemplo pꝛo ⸗
bant᷑ pꝛelati accuſandi a ſubditis ſʒ
ſubditis t̃ foꝛma dat᷑ bumiliter re
nitendi pꝛelatis:ſi foꝛte eos ad ma
lũ cogere voluerint. balaam nãqʒ
aſinam vꝛgens vt ad maledicẽduʒ
popnlo dei eum veheret:ſigniſicat
ceos quiverberibus ⁊ cruciatibusa
ſubditis exigunt vt eisi malo fanto
res ⁊ coadintoꝛes exiſtant ſed quia
angelus qnilibet videlicet pꝛedica
toꝛ eunaginato gladio aperte ſcilicet
pꝛedicato timoꝛe ⁊ hoꝛrore ſuture
vindicte a conſenſu aliene malicie
illosreuocat:licet eis ĩ buinſmodi
vocem cõqueſtionis pꝛorumpere
⁊ pꝛelatisſuis dicere enr nos verbe
ribns aſfligitis:cur nobis ininſte ira

Kcimini.nunqnid vobis inobedienꝰ-

es aliquando fnimns niſi nunc enʒ

can.

ad malum cogimur: videte illum
qui pꝛohibet ab incepto. non ergo
hinc pꝛelati ꝓbatur accuſandia ſnb

ditis. Iem cum dauid adulteriũ
homicidium commiſiſſet: miſſus

eſt a deo nathan pꝛopheta vt eum

redargueret.Ecce ꝙ pꝛelati ſunt ar
guendi ⁊ repꝛehendendi a ſubditis.
perſone quibus mũdus iſte regitur
regalis videlicet et ſacerdotalis:ſi⸗

cut reges pꝛeſunt in cauſis ſeculi:ita

ſacerdotes in cauſis dei. Reguʒ eſt
coꝛpoꝛalem irrogare penam:ſacer
dotum ſpiritualeʒ inferre vindictã.
Sauid ergo⁊ ſi exregali vnctione

cadonbe zpꝛopbetis pzcerat in

ſa dei. vnde reges a pꝛophetis ⁊ aſa
cerdotibus vngebantur:et eoꝛmm
oblatione peccata reguʒ expiabant
Sicut ergo oʒias a domino lepꝛa
percuſſus eſt.quia ſacerdotum offi
cia vſurpare voluit:ſic ſacerdotibꝰ
⁊ pꝛophetis reguʒ vſurpare officia
no licuit.natha ergo ppheta cũre⸗
ge redarguit:ſuũ eſt executꝰofnciũ:
in quo erat rege ſuperioꝛ:non vſur⸗
pauit regis offic 1
inferioꝛ:monuit eum vt per pnĩiam
eccataſua expiaret: non tulit in eũ
ntentiam: qua tanquam adulter

homicida moꝛti addiceretur.ſic

7 beatus ambꝛoſius theodoſinzʒ:ct
beatus innocentins imperatorem
archadium excommunicanit:et ab
eccleſie ingreſſu ꝓhibuit.ſient enim

non ſine ratione index gladinʒ poꝛ

tatita non ſine canſa claues eccleſie
ſacerdotes accipiũt.ille poꝛtat gla

dinz ad vindictam maleſactoꝛum
laudem vero bonoꝛum.iſti habent

clanes ad excluſioneʒ excommuni

candoꝛum ⁊ reconciliationeʒz peni

tentiñ.hoc ergo exemplo ſubditi p
bant᷑ repꝛehẽdẽdia pꝛelatis:nõ pꝛe
lati a ſubditis. Item daniel nulla

legitima poteſtate functus indices

a populo conſtitutos de falſo teſti /
monio connicit ⁊ connictos dãna⸗/

nit.conſtat ergo quod nullam pote
ſtateʒ habẽtes poſſunt redarguere

dignitatibus vel poteſtatibus ſubli
matos.
racula ⁊ maxime ve. te.ſunt admi
randa:nõ in exemplnʒ noſtre acti/
onis trabenda“.multa enim conce
debantur tũc que nunc penitus pꝛo

ciuz in quo erat rege

His ita reſpondetur:mi

C. Iẽ cum balaam 4

ariol ariolus dicituur
Aui orca aras idolis
Ppꝛecces nefarias efſun

Aebat. 2 fructum ſibi

in triſticia. affert. xvi.
q.iij. igitur genus.
d i Tabeſdarriſ.
ꝗA ij. ſiquis per vetus.
q. vlti. his a quibus.
⁊.c. legi.=.c.occidit.
extra ne de. vel mo.
Kntinia ntiam dangui⸗

*☚

hibentur.tunc eniz ſamnel agag pin

