ex ſecundis nuptijs ſoboles
ſulſcepta poſſit conlanguine

is viri pꝛoꝛs mairimonio

copulari.⁊ vrrum afſinitas

deleatur in ſuperſtite. et in
vtraq; reſpondetur negati⸗
ne. ſ. eo. c. .ſed illud coꝛrigi⸗
tur extra de conlan. æ afuni.

non debet.

xQRaternitatis.ſi muli⸗
ern⸗ queſtio.
tineat ad boc pꝛe-
anaum

inducit omnia ills
que ſequuntur i litera vbi

dicit anteqᷓ deus ⁊c̃.

t ¶Defuncto. ij. queſtio.
n Vel ſub altero. erno q⸗

ſtio.
x ¶ Del ſi ſuſcepte.quano

queſtio.
Tranfibunt. non quo
ad eſſentiam.led quo ad foꝛ
mam de qualitate in quali⸗
tatem iuxta quod dicit apo⸗

ſiolus. pꝛeteriſt nigura buꝰ

mundi.

3 Et viſibilis.quia de md
ria

carnem aſſumplſerat., de
cõſe.duijreuera. D
a Conſirmans. ad litte⸗=
ram banc conunuatur ſu⸗

pꝛadicta. eſt enim ver buz do

mini 7c.

b ¶Auomocdo poteſt. hec

eſt reſponſio pꝛime queſtio⸗
nis.

c ¶ Moxo. bec eſt reſpon⸗

ſio ſeõe queſtionis.

dIn ſuperſtite. ideſt int

uperſtitem et conſanguine
os defuncti.

e C Mon deletur. ſupꝛa. iij.

q.vij.S.tria.contra ſed ver·
ba canonum legi pꝛeſcribũt
ideſt pꝛeiudicant vel potius
non veletur reuera ſecun⸗
dum leges vt nota fit ſed ðᷣ⸗
leiur quantum ad illud be⸗
neſicium.

f ¶Mec alia copula. reſpõ

ſio. iij. queſtionis.

gCMꝛopheta. ait laudate

re ita? facere.

vominus fecit virum et mu⸗

lierem carneʒz vna c multitudinẽ fideliũ fecerit vnũ ſeci.i. cbaritatc vel huj
mane nature aſſũptionẽ. de coſe, di.ij. in chꝛiſto.

.„
–
. ” CLCaune
a Copule i. ſecunde nam eum ſobole ex pꝛima poſſet contrabere, vnde qm lam ſ quis in tantam. ? quia res iſta nunqᷓ poteſt alienarta vero dſis e
pater e fius habent matrem ⁊ filiam. ”MUẽ quia libera perſona non poſſdetur. ita nõ ẽ neceſſe vt expectet quo W
b ¶Permanere. durum verbum cõtra innocentẽ.ex. e.nõ dz uſaʒ in eum tranſſeratur poſſeſſio ſponle.item quia intelligitur eã poſ⸗ ſoen
c ¶Suo. lI. vir ⁊ vxoꝛ. ſidere qcito ſponſaua interceſſerunt. vnde non vere dicitur raptoꝛ cum LA
d=Vnum. in carnẽ vnam. lſua poſſeſſione vtatur.ff.de iniur.l.iniuriarum.S.ſi quis. Son⸗
e ¶ Et de duobus. l. viro et Zum ergo. adul ine
Tro. S . teriuʒ.xxij.q.inj.nemo Eenon
AEConcreatio.i.vnaples. ſ.maſculnʒ ⁊ feminam:qui in nnme comungi ſancta romana ſynodus connna. ſpen
8 8 Aculius.bec duo c⸗ ram muliitudinem vtriuiqʒ ſerus pꝛoꝛlus inbibnit. pꝓCuinuſſ bʒ. xrx mu
pinlapan aai, Non deſtitit vnum facere ſecum: ſi/ NNiiam cuiuſdã anmereiecs. e wn
Poſt.ri. ive⸗ Ccut per ſe veritas dixit: non rogo. ꝓ gnarantr varre Aeopelenedi lus
dmẽta mrimo. Pistantum ſʒ etiam pꝛo bis qui ver quidam mune, ra. Ppae: na; e alias ſpbel
nij. tractat hic bum eoꝛum ſunt crednuri in me: vt ribuſillexit 7 add gupmuz dicitur coͤmn 1o
magiſter de ra vnum ſint ſicut iu pater in me ⁊ ego conmuium ini) nin vidua vel virgie für
piꝛn.qꝛ videbaiur mfimoni- in te: vt ⁊ ipſi vnũ i nobis ſint.ſi quis tauit:finito con vel puero.fl. de adul. ſth
um ĩpedire.⁊ vtx in᷑ raptaaz ergo ſacrilego ⁊ temerario aniu in ninio iunẽis vir inter uberas. S. .2 de nldi
⁊ rapiox poſſit eẽ matrimo/ deſuncto querit pꝛopinquitateʒ ex/ ginem oppꝛeflit ver. ſignient ſtupꝛuz bre
nium. tiuinguere: vel ſub altero affinitatts quo comperto a paremibus iunei ? qñqʒ ctſtupꝛu ſumt ſel
14 VNod ãt. Ho ho vocabulo diſſipare vel ſuſceptam traditur puella ac moꝛe nubentiu, tur pio adulterio. xxx- C5
mnullu elt vubiuin ſobolem alterins copule' pꝛopinꝝ ainuene dotatur: publice in vro) ijd uij nemo. 1x viij. ſun
r ne.viſtinguge Anitati pnions credit legitime ſocia reducitur. Querltur pꝛamum: an i s
iñ eũ magiſtro. qꝛ qñdʒ ra⸗ fi: hic negat dei verbum validum uülle raptum commiſerit. Scðo Ee reuocaret.qrni⸗ g
pis oͤmittit in re ipſa.qñq; elſe ⁊ fone.Et qui tam facile ⁊ tam anrapta raptoꝛn. bilominus eẽt Rupꝛij nni
in vſu rei. vt.j.e.S.vlti. velociter queri diſioluere:hic non O. 1. fi iñ non reuocat ceſ⸗ ſe⸗
ꝑ QAptus. S. xx vij.q.i...ra credit verbum dei in eternum per/ Zod autemille rax ſat adtio iniunarũ pᷣ ſni
pius. manere’. Conſice terram ex quaitu ptũ admiſerit multo annuʒ inſtu. de iniur. ife
1I Aconũpẽdo ẽ dictus. ee oꝛlocis magna inter capedine a ſe rum auctoꝛitate pꝛi-o S. vltl. D nmng
. umplerafe ſPonter e diſtantibus. confecta 1 conglutina⸗ batur. Ait. n. iſido. Taidhchusncbaens 6
ſeruns.S.inꝗt lex.nã ibi vo⸗. b pu rl. Si. peans. q.iij. neceeam. vrin
teres oè intellexerũt rupi⸗ Pumanum ingeninʒz quod ipſas qt rapeus. ¶Vic moꝛne. raptoꝛ ſ
ſæ i corupiſſe.siii0. luoꝛ partes ab tuicẽ valeat ſegre/ Aptus:quoqʒ illicitus coitꝰI9 taiis vel raptus. (· nien
m Aui raptu.i.quia eſt iI gare ⁊ vnaqueqʒ per ſe poſſit agno corrrupendo eſt dictus vnde u¶ MMulclatur.an⸗ dck
licit? coitus a corumpẽdo. ſci.ſic a quattuoꝛoniſ dno:conſiciiũ qui raptuꝰ potitur.ſtupꝛo fruitur. tiquo iure non antiꝗſ
n ILI Er illa. . xx vij.q.j. tur in vnum: 2 de duobus'fit vna AVUngde gelaſius papa ſimo. H lon
iex. C. de raptu. vngi concreatio'. hanc ſimilitudinem de Abiragptns adrutttär. 1 . Conſugenſt. C. ae⸗
gnuz faptverb,tonir⸗ ſo. u quattuoꝛ elemẽtis vnde concreatꝰ L Ex illa pꝛeteritoꝛuzʒ pꝛincipuʒ de bis quiad ecdle. Gnn
ſinian binl gem de eit bomo: cuuligere potes ſi eoꝛum biraptum vixit cõmiſſum eſſe ſug. .vlti. . vlu. ſup
Rn ul peecelſt iuſtini⸗ vnamquaãqʒ ſpeciem que in multiꝰ vbi pnella de cuins ante nuptijs ni hoe
num ſed tamen illud iuſtini Diniſionibus paruita eſt: per diſcre/ bil actum fuerit videatur abducta.
ani comigitur. ]. e. qij.ſi quit Las inter ſe partes aſſignaueris. ꝓFit Cum ergo hec ulliciio coitu ſit 6
virginem. exira de rapto. idem in metalliſ hoc etiam in liquo coꝛrupta:cunqʒ ita ſit abducta.i.a ip
cum cauſa.?.c.ſequenti.ſecd ribas pꝛobatur in colonbus pictoꝛ domo patris ducta:q de eiꝰ nupti/ p
quare non cõmitto raptum pꝛoſequitur arte coloꝛes admiicen is mbil ante actuz fnerit raptaʒ ap/ ſen
in ſponſa mea vi commito do ex vinbilibꝰ fucis coꝛpa ſigẽs. pell andam neganinon pot.ied nõ itin
mn alia re mibi dehita. en Item innocentius papa. omnis illicitus coitꝰ non cuiuſlibet ber
Senanaunlomem e Soboles ex ſecundis nuptijs geni/ illicita defioꝛatio raptus appellat᷑ n⸗
in tantam. C. vñ vi. vt. ff.ꝛ e. Lta conſangnineis puous vin copn · Aliud: emizʒ eſt ſomicatio: alind ſtu ig
acquir. poſ.ſi ex ſtipulaiöe. larinon debet. palꝛum: alind adulterinz: al inceſt 4
⁊ ſimiliter furtum cõmitto ĩ B Icniusꝰ patruus vel aununen aliud raptꝰ. Foꝛnicatio aũt licet vi
pꝛopꝛia re.vr.fl.de ſurtis. e.· lus vxoꝛatus obierit: ⁊ illa vi / deatur eſſe gen us cuiuilibʒ ullicui
qui.S. j..ſed poteſt eẽ rõ.q p xrum alinʒz poſtea duxerit:ſlios ſili · coitus:qui ſit extra vxoꝛẽ lẽgumaʒ in
ſnmitur ꝙ re ſua nemo vi- aſue ex ilio genueru:cum bis omni tamen ſpecialiter intelligitur in viu
cioſe venturd ff. “ Kelo bns modis commiſceri pꝛobibe/ viduarũ vel meretricũ vel concu/ gil
martgonnz nuncp viſtol mus: qꝛ vir ⁊ mulier vna caro ſunt. binaxꝝ. Stupꝛuz autẽ pꝛopꝛie virgi N
nitur. alij cotractus ſic. vnd Item ex romana ſynodo. nuʒz eſt illicita defloꝛatio:qñ vʒ nõ de⸗
nunqᷓ; põt aliquis ĩ boc ca⸗ De eodem. pꝛecedẽti oingali pactione vtriuſqʒ n
ſu incidere in conſtitutonez Iqua mulier ad ſecũdas nup voluntate virgo coꝛrũpit᷑:patre in
ulaʒ placuit.x vj.q.vj.necĩ il tias tranſierit:a ex eis ſobole,z iuriaʒ ad animũ ſtati poſt cognitio n
gennuerit: nullo modo poteſt ad coõo nẽ nõ renocante’. Adulterinʒ vero
ſoꝛium cognationis viri pꝛionsꝑ/ eſt alienatoꝛi violato. vñ adulteriũ S
tingere. INemiginus. pa. dr quaſi ad alteriꝰ toꝛũ acceſſo.In gan
Se eodem. ceſtꝰ ẽ ↄſanguinoꝝ vel affiniũ ab⸗ in
QRSIaua mulier tranſierit ad ſe, nſus vñ iceſtuoſi dicunt᷑:ꝗ ↄſangni C
cęcundas nuptias:⁊ ex eis ꝓle,yʒ neis ⁊ affinibꝰ abutũtur. Raptꝰ ad N
habnerit ipſa pꝛoles poteſt ſe copu mittitur cũ puella violẽter a domo 6
lare cognatõni pꝛioꝛis viri vſqʒ ad patris abducitur: vt coruptai vxo t
quartam generationem. r habeatur: ſiue pnelle ſolũmodo V
Ande innocen. papa. ſine parentibꝰ tãtuʒ ſine vtriſqʒ vis n
V Be codem. illata oſtiterit hic moꝝe mulctat᷑.
„ B JIqua mulier ad ſecidus trãa, Sʒ ſi ad eccleſià cũ rapta ↄmgeru
””M ſierit nnptias:⁊ filios aut ſiliaaa pꝛiuilegio eccleſie moꝛtis impum/⸗
ad ſecundum maritum genuerit de tatẽ pꝛomeretur. Ande in anreli⸗
bere eas nepotibus puoꝛs marui anenſi conci.legitur. de

ä .M *

xxxvj. cccxvj.
. fi. vel ᷓ dicũ pũt cõtrahere cũ
. . e dicunt ꝙ rapta reddenda ſit pr̃i. vel qᷓ dicũt ꝙ non pſ̃t cõcrahere c
urtr Eraptonb. vel venarum corvottinen utalibz iratur hiegu⸗ rge n din 3 ſanr ſi rapta ncheslenet in matrimoniũ raptoꝛis.ſed
urei ctoꝛ tate canonũ.non aũta pena pecuniaria quãa ſuſtinet.j.eo.q. raptoꝛe intelligenda ſunt qñ rapta non coſenit 4 Dee rn
nuti ij. deniqʒ. h ? publica penitẽtia inulctat. rxvij. q. ij.raptoꝛ. vyrotius in ſtuprũ. vel intelligitur qñ aliquis ſponſam alterius rapuit de pñ̃ti.
Huc iͦdeniz. epualap enus i debi 5 cogitur ſeruire cre o ad hoc ef de ſponſa.duoꝛum.c.tuas.dudum. „
HI. Ad ſeruiendu. üinops eſt.ſecus debitoꝛe ꝗ nõ cogitut ſer uii B frapichcbocerleueno io uitur de illis que cum ſint nubiles
ſagnen ditoꝛi.vt. C. de acti. obliga. ob es.Hg vſqʒ ad quod tpᷣs ſeruiet ei ſitin a Ds quirapiũt. hoc.c.? ſequens loq Fapeonbnunon conſentiff⸗
linn bitrio bs mnick an le B vel de innubilib⸗ que ſemp
nbz Treimmre dello l F. Siraptoꝛ cũ rapta ad eccleſiam cõ · Hs qui rapinnt pnellas ſine erenptwe mn utence
uann pꝛetoꝛ ex de off. öleg. Tigerit quid fien debeat.· mMnlieres ſub nomine ſimuł: . win occana cu dſenti
itn de cauſis. vl ſeruiet ei Eraptoꝛibus antem id cõſti cobĩtandi cooperantes ant cõninẽ err in illieui coltuz r2 nͤ in
uten, per vaannos ad iſtar. mendũ eſie cenſemus: vt ſi ad res raptonbunſ decreuit ſancta ſyno une nonum.
nnric illius a recepius et ecleſiam raptoꝛ cum rapta conſu dus: vt ſi quidem clerici ſunt. deci⸗ Simul. tamé illud non
Huindn ab Lanlit N an. gerit:⁊ feminam ipſaʒ violentiaʒ ꝑ· dant a pꝛopuo gradu: ſi vero laici Koncnun lacere.
ln rhe licetine dru.ns Kuliſſe cöſtiterit ſtatiz liberet de po, anatbematizentur?. Item ſym , qall. Anarbemanzenk.ꝛ boe
R ſit. paru tamẽ difert Leſtate raptoꝛis:⁊raptoꝛ moꝛtis v machus papg lccleris ab ic iantur Rrnenrſdagintieen
tiken vi dicit lex.a ſeruo. r penarnz impunttate cõceſſa aut ad b hnandiate; ſceleris ab ſcia caz. . xx vi.q ij. raptoꝛ.
atnn abire non liceat c v. ſeruiendũ iubiectus ſit.aut redimẽæ raptoies viduarum ? vu ginuz. c, rnn volentes. V
Gin fl de li. vo. erbi.liiſ. dlis ſe liberaʒ babeat facultatem. ſi R Aptoꝛes igitur vidnarũ vel inlita : voluͦ tas illiuſ⸗
mnaenn ei. Subiectus. in pe vero que rapitur patrẽ babere co, .¾1 virginum obimmanitatez t non erelſanliervzgevi pin
i. cium pudicitie eiuſ.j. ſtiterit ⁊ puella raptoꝛi conſenſeri* ti facinoꝛis deteſtamur: illos vebe/ cuit rcij di. ſi quis epiſcopꝰ.
anerl eAad medi. 2 bie Poteſtati patris excnſata reddatur: mentins pſequendo qui ſacras vir gqzille moniales velle no ba/
Anagn. : Pedimedlr t. ⁊ raptoꝛ pairi ſuperioꝛis cõditioms gines vel volẽtes velinuitasima/ benuxſ. q.j.non dicatis.imo
toltrn rieg . muntornmn ſatiſſactione teneatur obnoxius. trimonio ſuo ſociare tentauerint: ipluz velle muliert ab inſidi
Kn rde comr iben ept. Exhac anctoritate liquet ꝗ; all· quos pꝛo taʒ neſancißmi — Enegmnrlhaſls auite⸗
iunnip ſ in eptione.. penul qnãdo vis infertur parentibꝰ 21 nõ atrocitate a cõmnmione uſpen pinam me citur. C.
ſt in eptione.S. penuu qnuaãdo vis infertur pare .i ri vir. . vna circa finẽ
Kau in deiun dot. ple⸗ puelle cũ of ſi puella raptoꝛi conl/ cipimus. Item. C. li.l.ti. de epiſ. aau valemarrraſm a
ianih runqd. ſfſerit aliquãdo vtriqʒ violentiꝗ per clc. aſtiniannannperator. moddcerrcuentaz non une
hirhen e¶ Harrẽ vr in⸗ ferunt cum pꝛemittitur ſi rapioꝛ enuö õ dolo retinet. fl. de lib. ho. ex⸗
m mno caſu patẽ nõ ba rapta conſugerit.⁊ feminam ipſam B Iquis non dicaʒ rape:ſed at- by.l.ij S.ſi quis volentẽ im
mn berrhtgatherdli violentiam pertuliſſe conſtiterit. kertarerrannnm inatrin: moꝛ agererur bie rabo⸗
— l Puelle autez non parentibus nij iungendi cauſa ſacratiſſima rinuitis raptiſ.2 ſicut pater
a⸗ C. Fanaſer 1 vis rmcnt voruntare parnig gines auſus fuerit capit aln pena ſeri iniuriarum agit iaune ſli⸗
nmiin redditur. ppnnella violenter abducitur: vt eiun atur. Nez ex — cabilonenſi. Zannts mnem lrlee.
au Ercuſaaa pena patiatur concnbitũ cniꝰ copnienn, llig⸗ tis necaum de-· Pinterdum conatus
l. vt non puniat a in⸗ quam conſenſuʒ adbibmit. pic autẽ 4 Epnellis raptis n Aneeſſtetn punirurverir.
ftet c dice ẽt ſi ſit nubil.niã neqʒ parentibus neqʒ pueile vimi . ſponſatis inchalcedonenſi cõ iſſ anaſtallus immo ꝛ att?
gnialal innubilemetas excu⸗ tuliſſe videtur.cuin neqʒ illis ꝓhiy cilio ſtatutuʒ eſt. eos quirapiunt bu iareeſt ad actum perducere
nhni ſat pater tamen bene hentibus neqʒilla renitente' violé ellas iub nomine ſimiſ babitandi aue pꝛocedere. quia ẽ agere
poteſt eaz erheredare ter ſit abducta. Alind eſt enim pꝛo, cooperantes 2 cõninemes raptoꝛi vt de pudico ⁊c. vt de peni.
eule Sdennd nio miſſionibus aliquam ſeducere alis bus decrenit ſynodus ſancta: vt ſi di..ſi quis maſculum.2 ita
ara äicg nin ureni ſibi vim inferre. vnde qꝛ neutri vis quidẽ clerici ſunt decidant a ppꝛio non eſt hic tantum conatus
apate diſt lit eaz co illata pꝛobatur:raptoꝛ hoc iure di gradu:ſi vero laici excõiceniun. in marimis tamen crimini⸗
ier gemani ci non deber. Sed rapina duplic, Quibus verbis datur intelligi bus punitur ſolus cognatꝰ.
pulare ſi alicui adbe⸗ ci non deber. Sed rapina duplici, verbis ig wegageverumm Kenon⸗
ſeri remanebit cũ ilo ger ſieri dicitur.aliquandoeniʒ res qualiter hiꝰ auctoꝛes:mali damna blhe non atta non ſum dnr
ẽt inuiro patre. nee r ipia rapitur. aliquado ipſiꝰ rei vuus di ſunt quando participes cõciliſet eriam ſiad aliquem actu; *
beredabtur. vtiaut. tantũmodo violenter eripitur. rei cõninẽtes tanto anathemate feriüf cceſſi ſl de furt. vulgaris J.g
vr cuz ve ap. cogn. . uſpſa tunc rapitur cum violenter do vt iuxta canonicã auctoꝛitatẽ ad cõ mti. :.cl. ſi crrte.
cas.ᷣver. ſ pater. colla. nino eripitur vt in perpetunz tenea ingia legitima raptaʒ ſibi iure ven / 1 1 Epuellis in chalcedo
j.ſz ſi fllia luito pz⸗ Mino erip berpetuuz
genabeſeri alicui ma tur.aliquando vero non egiptmal dicare nullatenns poſſunt. Itez E en e aros gai⸗
. „1. . . .. g. . ele
trimonialiter dum fſectatur.ſed vſus ei domino pꝛohi / rego. p . O.☚
mõ dignũ eligat: po⸗ bente* violenter vſurpat᷑ Hic ergo Lrchechn raptoꝛes vidue vel vir e T enanr deboneſ. N
ter tenetur ea; dorare raptuz admiſit: qꝛ floꝛem virginn gims cumſbt fanentibus. uaner veibis chalerc⸗
vr de ritu. nuptia. tatiſ puellerenitemi violent eripuit B De⸗ ina vr vina iſi nenſis. concili. ſi enim boc
qui liberos. ij. ponlauern timt non eſſet de iſto. capi. quare
h¶Er bac hic antez Vnc querituran purgato tus ſuerit in vxoꝛem.cum ſibi fanẽ/ ponere gratianus hic hoc
de no agitur inthe⸗ vVicio rapie raptoꝛ in vxo⸗ ipus enaebema ſi. Itez ex oci. micn ſtatim ſuperius il⸗
Wats⸗ rẽ poſſit raptam accipere pariſienſi. ind poſuerit0s.
Renitente. nam on en anctoꝛitate rcõlcef qui viduaz vcl filiaz alte r Mullat nus. buic eſt de
ſpontanea fnit ĩ abdu quomo . 15 C1 Ni tum. verſeeo, iria 2 exr⸗
ctione. inuna in coru canonuz ſanctoꝛuʒ penitus pꝛohiy r? extra voluntat parentu rapuu rogatum. das e
betur. Legitur naqʒ in cõci. chail auntregis beneficio poſtulat. gra de rapt. accedena. ſed m
prione. eint. Teg Tallr., legem a deo interdicitur ꝙ
Von debet. alle⸗ cedoñ. xxvij. c. . D Ollusant viduaʒ ant filia,ꝛa amenlier um raptoꝛe nubit .
gando dicit vnde ſt, Maptoꝛes puellaruz 1 conſentiẽtes terius extra volld ate paren amittit dominiü rerum ra⸗
iim ſubdit ſolution.. excommunicentur. tnuz ant rapꝑe pꝛelumatr aut regis' be
IC.Aliquando. idem

pioꝛis in auf.de rapt.muqͥ

. raptoꝛibus nubunt circa ſi.
Dichter ſnetaas n col.ix. ſed credo ⁊ illaz penã
re, auandoc in vſu rei. vt.ff. de furt.l.j.S.furtum. inſtit.de ob. quelex ceſſarecum lnter dſeocellet per canones niſi cum ſponſa alterius de pꝛeſen
ti rapitur.vt.:x vij.q.ij.ſtatuium.
nad MWistwentraunt neſciẽte.ſic.fl.de fur.qui vas.S.vetare· y Jquis virginem deſponſauerit.arg.ꝙ violenta excuſatur ratione in .
. Anc querit᷑ Hec qneſno.ij.dubia nõ ẽ qꝛ raptoꝛ bene duce ris quod quis habet.argu.j eo.deniqʒ.xvj.q.vj.placuit.contra.ſupꝛa

re poteſt raptaʒ in vxoꝛem peracta penuẽtia.er de adult.c.
j.z.ij.⁊ e de rapto.cũ cauſam.⁊.j.eo.deniqʒ.⁊ expꝛeſſum eſt
eỹ de rapto.accedens.niſi ſu ſponſa alterius de pꝛeſenti.tũc
enim illi readendoer vd.eſtonſatarei lponte
de uturo non cogitur eam recipe.vt. xx vij.q.ij.raptoꝛ.⁊.c.ſe ſᷣm eges
iñ non poteſt cum cõtrabere. C. de rapto.vir.l. vna. .ſi aut. Capitula

xx vij.q.ij.lex illa. S. dil. xcij. ſi q s epiſcopus. S. io.
3 T Alus. ant regis.qꝛ libera debent eſſe matrimonia. extra de ſpon. reg⸗
ſiuit. 2. ff. de ver bo. ob. iicia. 2 talis qui per ægem vroꝛem poſtulat öpoꝛ
tari debet.C.iſi nuptie.ex reſcript.pꝛinci.le.pꝛima.Sed nota duo pꝛem tit

nec rapiat nec regis ⁊ cetera vnde argumen. ꝙ iſta delicta paria ſunt. ergo
pari pena ſunt punienda.xv, q.ij ſane.

Remotus. nola caſuz in quo auctoꝛitate piincipis nõ ercuſat᷑ quis. vtxx

Cau.
m ¶ In coniugiũ.ð. xxxiiij.q.ij.nõ ſatis.in fi.x de fur.cj.j vnde vr ꝙ

v. q.j. omne.5. xvj. q.j. in canonibus. .S. xvj.q.vij.ñi quis de inceps. .5. diſt.
xviij.ſi epiſcopus meiropolitanꝰ.iſe d contra. S.xij.q.ij.de rebus.⁊.S. xij..ij.

nobis.

bVeis auctoꝛitatibus. ꝙ raptoꝛ.i. ᷓdiu tales ſunt qui iſtis nominibus ap⸗

ellentur.
c .Moia eox. ar. l. di.kerruz
xx viij.q.vj.vides.
d BMud. vt.xxxi.d.j.a
pud.
er Ria legitima.boc.c.ni/
titur veteris lege teſti⸗

monio q: in moꝛalibus vizʒ

obtinet euagelicam ⁊ ideo ei
ſtandũ eſt. ⁊ additur iſtis qr
tum. vt. xx vij. q.ij. additur.
fIn pꝛedictis.ĩ alia parte

capituli 7 habes eg.xxx.q. v.
aliter.

g Judſcauerit.i. debuerit
indicare m legis taxationẽ

molapce. vt.j.pꝛoxi.c.deni⸗
qʒ. vt tamen legitimũ non

excedat modũ.i.l.dragmas

argenti.vel cum hic non ta⸗
retur ſumma deferenda eſt
ad arbitrius boni viri vt ↄſt
deretur nobilitas rapte 2 p⸗
ſona raptoꝛis ⁊ alie circũnꝗ
tie.ſic er̃ de iurem.⁊ damno
Dato. c..i,z
¶Trahet.qñ ſilia non cð
ſentit in matrimoniũ rapto/
ris.ſed in ſtuprũ.S.eo.ca.in
ſumma.

N Eniq; deſponſata.ſe

cus eẽt ſi deſponſata

eſſet alij.vx.xx vij.q.ij.ſtatu⸗
tum. ððèU
HC Bragmas. dragma ve
Dicunt eſt ſiclus.quid aũt fit
ſiclus habes.j.q.j.iudices.

83 autẽ. eas quas. Ca

lus.aliqui in adoleſcẽ
tia coſtituti ſponſas alioruzʒ
de futuro rapuerũt.vñ ſtatu
it cõciliũ meldenſe ꝙ ſi ante
concilij tẽpus nõdum cum
eis matrimoniũ conſirma⸗
* runt ſeparent᷑ ⁊ raptoꝛibus
publice penitentie ſuppoſi⸗
tis rapte parentibus reſtitu
ãtur. acta aut penitentia ra⸗
ptoꝛes pnt cum alijs matri
moniũ ghere:ita tamen ꝙ
ſi contingat vxores eoꝝ de⸗
cedere nõ pñt iterum õhere
nin ex diſpenſanone epi.xxx
iij. q.ij.S. de peniten tibꝰ. H.
biꝛeuiſſune ponit caſũ in hũt
modũ:raptoꝛ acta pnia põt
õpere cũ rapta ⁊ ea moꝛua
nõ ducat alia pꝛopter enoꝛ⸗
mitaiẽ criminis.

neſicio eſtimet poſtulandam.qð ſi
fecerit ab eccleſie communione re⸗
motus anathematis gladio feriat᷑
NHis auctoꝛitatibꝰ euidẽter da⸗
tur intelligi ꝙ raptoꝛi vxoꝛẽ raptã
ducere nõ valet:ſed raptoꝛ ⁊ rapta
nomina ſunt vicioꝝ non perſonaꝝ.
vicia autẽ cuʒ per penitentiã purga

ta ſuerint nomina eoꝛuz abolent᷑.

Ande in quadaʒ homelia grego
rius ait.
Pnd omnipotẽtem quippe
Adominũ nõ ille fallax babetur
qui culpã mendacij per penuẽtiam
delet. Mꝛohibetur ergo pꝛemiſſis
anctouiiatibꝰ rapta copulari rapto

ri:antequã vicinz rapine aboletur:

donecille raptoꝛ ⁊ illa rapia iur̃ ap
pellant᷑.Ceterum cũ illa patrie po)
teſtati reſtiiuta fuerit:⁊ raptoꝛſuera
pine penitẽtiaʒ egerit.cum volun⸗
tas parentũ vtrinſqʒ in vnũ conue⸗
nerit:non pꝛohibẽtur ad innicẽ co⸗
Ande hiero. ait.
Quot ſunt legitina coniugia: 2
voluntate patrisrapia raptoꝛ nu
bere poteſff.

T Ria legitima coningia inſcri/

pturis legut᷑. nmü legitimũ

eſt virgo caſta in virginitate viro

data legitime:⁊ reliqua que ſequũt
in pꝛedictis. Scm virgo in ciuita
te depꝛehenſa a viro ⁊ iln per viʒ co
pulata:ſi voluerit pater eins dota⸗
bit eaʒ iſte vir quatum iudicaueril
pater:⁊ dabit pꝛeciũ vndicuie eins
Tertiuʒ:filia pꝛedicta depꝛehẽſa ſĩ

non fuerit voluntas patris:trabet*

eã a pꝛedicto viro ⁊ tradet eã alij.⁊
dotabit eam ⁊ legitima erit ei.ſed
pꝛimuʒz hbis dnobus pꝛefertur.
Item Ambꝛo.i apologia danid.
Cum volũtate parentü raptasi cõ
ingiu habere permutitur.
◻— Eniqʒ ⁊ puelle pater illiꝰque
vinnm cõcnbitꝰ nullideſponia:
ta pertuiit quinquagita dragmas
argenteas accipiet:ipia aũt incõm⸗
gio pmanebit. Item ex concilio
meldenſi.
Poſt vniam raptoꝛ vel rapte lici
ta cõingia concedanur.
B antẽ necdũ eas quas rapue
rant cum voluntate parentuzʒz
ſub deſponſatioms vel dotalicij nõ
mine in cõiugiũ* duxerunt:quãdo
hbec conſtitntio oĩbus fuerit ꝓmul⸗
gata:ab eoꝝ cõiunctione ſeparent᷑:

2 publice pnie ſubigãt᷑: 2 rapte pa
rentibꝰ legaliter reſtiinãtur. pacta

vero penitentia publica ſi etas icõ/
tinentiaʒ exegeri:ex vtriuſqʒ parti
bus placito cõingio ſocientur.non
in his ergo regulaʒ conſtitnimꝰ:ſed
magis vt verbis leõis vtamur:qð
ſit tolerabilins eſtimamꝰ led ſi vnꝰ
ex cõiu gatis obierit:⁊ is qui pniam

. AHEH

„

raptoꝛes in tege mone puniebant᷑.ſed in illis Srijs de adultero loquit.
ECc bic de fſoꝛnicatoꝛe qui non rapit alterius ſponſam. B

n ¶ Er vtriuſqʒ.ſ.raptoꝛũ ⁊ raptarum.

o CConiugio. non inter ſe qꝛ vt dicunt cũ illa Zhere nõ põt pꝛeterea ſi

publicãexegerit:ſuperſtes extiterit
iterare cõinginʒ non pꝛeiumat:niſiꝰ
epiſcopus aliquã conceſſerit indul
gentiam:vt grauioꝛem poſſit amo
nere offenſam. MHac auctoꝛitate
meldeñ.cõcilij non permittitur ra/
pton rapta poſt penitẽtiaʒ copula.
ri:ſed permittitur vtriqʒ poſt peni
tentiam legitimo coniugio copula
ri:vt rapta videlicet non raptoꝛi ſʒ
alij poſt pemtentiâ nubat. ſimiliter
raptoꝛ poſt penitẽtiaʒ nõ eam quã

rapnit:ſed aliaʒ permittitur habere

vxoꝛòtcum eniʒ raptoꝛ et rapta pe/
mientiã ſubijci pꝛecipinntur:ſi vtriſ
qʒ copulã anctoꝛitas illa ꝑmitteret
fruſira circa finem capituli diceret᷑:

ꝓſi vnns ex cõingatis abierit ⁊ is

qui publicam penuẽtiaʒ exegerit ſn
perſtes extiterit.iterare cõiunginʒz nõ
piꝛeſumat. eoꝛum nanqʒ qnolibʒ ð
cedente qui penitentiam exegit ſu⸗

perſtes remanebit.nõ ergo bac an⸗

ctoꝛitate raptoꝛ pꝛobatur in conin/
gium raptam poſſe accipere. potiꝰ
inuenitur in cõcilio apud aquis gra
ni. ꝗꝙ nec etiam volnuntate parentũ
ad innicem poſſunt copulari.
SZic enim in pꝛefato oci.legitur.
Nec etiam cum voluntate paren/
tis raptoꝛes raptas poſſum habere
D Lacnit: vt bi qni rapiũt femi/
nas vel furantur aut ſeducũt:
eas nullatenus habeant vxoꝛes:
quamuis eis poſtmoduʒ conueni⸗
ant:ant eas dotanerint vel nuptiali
ter cum conſenſu parentum ſuoꝛuʒ
acceperint. Hec auctoꝛitas non
pꝛeiudicat auctoꝛitati hiero.maxi.
me cuʒ illa teſtimonio diuine legis
nitatur.legitime igitur poſt pemten
tiam peractam raptoꝛ poterit ſibi
copniare quaʒ rapuit:niſi pater pu
elle ilam raptoꝛi detrahere volue/
rit. Iem. C. li. v. ti. de nuptijs.
Nec quidem filiũfamilias innitum
ad ducendaʒ vxoꝛem cogilegũ di/

ſciplina permittitur. Igitur ſicut de

ſideras obſernatis iuris pꝛeceptis
ſociare cõiugio tno qð volueris nõ
impediris.ita tamen vt in contra⸗
hendis nuptijs patris tui conſenſuꝝ
accedat. Item in eodẽ.a in con
iunctione filiarum in ſacris poſita⸗
rumpatris expetitur arbitrium.
Item. ff.de ritu.nup. Conſiſtere
non poſſunt nuptie niſ conſentiant

omnes.i.qui coeunt ⁊ quoꝛũ in po⸗/

teſtate ſunt. Itẽ inſtitutionum li.
de patria poteſtate. Juſtas autem
nuptias inter ſe ciues romani con/
trahunt:qui ſᷣm pꝛecepta legis coe⸗
nunt:maſculi quidem puberes femt/
ne viripotentes ſine patreſfaminas
ſint ſine filijfamilias dum tamen ſi⸗
lijfamilias conſenſum habeant pa/

non mtielligereiur de
ſponſa alterius nibil
eẽt qð di a gratiano.

pCPublicam. rap⸗

toꝛi iponitur pubiica
pnia non rapte.qꝛ nõᷣ
la cõſtat an rapie cõ/
ſenſerit. lic; gratianut
alit lentiat i ſequenti.
q ¶Nin. ecce ar. ꝙ i
ſit diſpenſatum cu ali
quo in vno matrimo
nio. nõ ideo in ſequen
ti. vt.xxxiij.q ij.c. vlti.
di. nos cõſuetudinem

idẽ in oꝛdie.vt.xxxiij.

r. C Eac anctoꝛitate.

et rapia hoc nõ dicit
in. c. pꝛecedẽti.ꝙ rapte

imponatur penuétia

publica.

8/ Lacuit. vt hi.
c. vel intelliguur ð de
ſponlatis alijs per v/
ba de preſentt.
QAuduis. 5. rvj.4.
vj. placuit. 2.5, di. xcij.
ſi quis eps pacans.
2Bec auctonitas.
auctoꝛitati. S. di. xx. 5.
j. 7.c.j. Z. ybi dietk i
cauſis decidendis pꝛe
ſerũtur cõcilia aucto/
ritatibus ſcõꝛu;s patrůͤ
huic pꝛeindicat aucto
ritas hier. vt. S.e.txia.
ſed hoc ideo.qꝛ coꝛro/
boꝛat᷑ auctoꝛitate vet.
teſ.? etiam auctoꝛitate
meldenſis cocilij. 8.e.

—

EER

etiit
Uunft
ſtseſt

füpnn
ußnn
tbin

Nicaun.
Gnmntg
Gnalozi
conehoe

ſſobre

ſcbutt
aoſti

iunie
ſli 6
nori

oltae

Mida
iſn
ſeſunt

gatdeb

eti
Ppocl
Exponin
ooi
feperi
Eriſt

((el

CE
liaconit
Giacona
hodiee
ſacaſu
tereſth
1nali

avwii

ſote
pon

mirũ̃
icĩ
liplii
tüi
homi
iſno
cauen
in
dlitu
ſbus
vi⸗
adhe
uig⸗

vite

hnn

„

taudin
heefüd
eliigtn
Hunr knin

4
Uuntet,
Nogähre
Felcgeni
Vbalſege
Nl.
insö
Glzädin
pongn
NAnctine
aisn.
Zrbidig
Micknleck
fcöalgtwee
oſcönuer
getiaaun
erwaenn
eſttochoed
guceſttrſe
emmaranine

—

Decon.

cflictibus agitur de ſacramentis qᷓ neceſſaria ſunt ad ſalu
tẽ hot oꝛdine. Dꝛimo de eccleſiarũ conſecratione. Scõo
de ſacramẽto euchariſtie. Tertio de ſolẽnitatibus. Quar
to de ſacro baptiſmi.Nuinto de cõſirmatione ⁊ diuiniſ ol

ficijs ieiumijs. Et ſic

E eccleſiarũ conſecratione ? miſſaꝝ Expliciſ varijs earuz

Di. j. cecxviſ. *
ſaul percuſſil mille:⁊ dauid decem millia ⁊c ij.q.vij.item obijcitur.
gCollegerat. ad fabꝛcadũ temꝑplus.
b In die. viij geſpectn ſecundi ſeptenarij.i.in quintodecimo.
iSienim. ſ enim gentiles faciebant multomagis ſacere debemnos. ? ſc
enl argu. ꝙ poſſumus argumentar ab exemplis inſidelium. S. xj. ar lij. impe⸗
ratoꝛes.S.xx iij.q.iiij.qũ.S.xꝰ

tractatꝰ iſte in. v. diſtĩ ij. q/j. dileciiſſimil. S. di.xErI
ctiöes eſt diſtinaus. rẽtum quoꝛum in poteſtate ſunt sã cibꝰ aſanctis vnctionibus ſnis cu,ʒ noen oponet. S. rrxv. d, i cap.
R inalemeni noe ſieri ebare ⁊cinilis ⁊ naturalis —— aſie weſti⸗ auoaz⸗ 2 re S.gerilona del ahes
mr. Ooꝛdo periuadet. iquis ad dininũ cultuʒz explendum x1)..⸗RidS. Oil. De
3 ge ſolutſes n & eccleſiarũ co vtenſilibus deuotea ſoleniter ſacra maiun rdenen ine
dooni F.nu in a ſecratione ⁊ mii re. nonin alijs quaz-in domino ſa ⁊ viſtarrvaab crxomdio.
ma. aliuz in irta diſti ſarũ celebꝛatio cratis ab epiſcopis ? non a coꝛepi⸗ kK Veritas. ideſt pꝛomiſſo
cione. hoc iõ. qꝛ de ſa nibns non alibi ſcopisꝰqui ſepe pꝛohi buii ſunt: niſi rumadimpletio.
cfis ſobꝛie ẽ loquẽduʒ quaʒ in ſacratis vt pꝛedictum eſt ſumma exigẽte ne Bratia ideſt peccatoꝛuz
in ꝗbus ct vera loqui dño locis abſqʒ ceſſitate miſſas celebꝛare:nec ſacri femiſito.
piculoſũ ẽ in hac ergo magna neceſſi/ fſicia domino offerre debemꝰ. ⁊ bec m Acor epiſcopis.diſt. lx⸗
diſtinctiöe oñdit ecle taie fieri debere ſiſumma neceſſitas agere compnle eOediſtopi.
ſias eẽ coͤſecraãdas et liquet omnibꝰ: quibꝰ ſunt nota.ve. rit:non in domibus offerri pꝛohihi Mec ſirate guochiedi
aauo Alter denino 2no. fe pꝛccepr. „er fachn. ſiant vl legitur in concilio, enunr ad prorimum victuz
uctaeeoter. Monii Abernaculũ.n.moylen domi laodicenſi.c.xxvij.q bi qui non ab (orꝛepllcopis ſec ac precedel
in caln. 1 quo oꝛdine Lno pꝛecipiente ſeciſie ſacraſſe epiſcopis oꝛdinati ſũt tazʒ in eccleſi lſalicet ſacratis locis.⁊ eſt ila
miſſe ſunt celebꝛade.:· Cum menſa ⁊ altati eins ⁊ ereis vax is quã in domibus exoꝛciʒare non laneceſſitas cum aliquis nõ
quot debeãt celebꝛari ſis ? vtenſilibus ad diuinũ cultum poſſunt: multo magis maioꝛis gra habet eccienam.ſ.eo.conce⸗
in die tñ dr aqbuſldã explendũ legimus: non ſolum diꝛ dꝰ miniſteria:niſi ab eis qui ad eoy dimus.vt in exercitu cum ta
ꝙ boc.ſ. de eõſecratio ninis pꝛecibus ea ſacraſſe: ſed etiaz gradus ſunt conſecrati:quibus ſun bula tamen conſecrata.
ne non inſeree ſed in i ſancti olei vnctione domino inben gi debent: officia agi vel ſacriſicia * In domibus. ſ. eo. vni/
tuloor ginalis apuu tre per liniſſe nonimꝰ. Qnaliter ant? offerri non icet: ꝗ- antem vt panio ci5 oncllo.5 diſ, lxir.
1 reverrur lcipit. c. bec facta ſũt:⁊ nõ alijipſa ſacra qun’ã ſuper ius pꝛelibatum eſt: oblailões ſon opoꝛet. lo. 8. diſt r.
bN Vi cbut.blinni. ili ſacerdotes ſacra vnctione deli in domibꝰ offerri non debet in e/ q ¶Ainimeria. ideſt offi⸗
e¶ Et leuite. nõ ſub⸗ buti dominoqʒ cuz veſtibꝰ ſcis ſagem conci.c.lix.pꝛohibiinʒ habee cia.
diaconi. qenõ erauſb- cxrati 7 lenite tractabãt: ferebant tunita non opoꝛtet in domibꝰ ob⸗ r &Officia. ideſt officiales
diaconat ſacer oꝛdo. erigebàt deponebant: in ipſiſinſti lationes celebꝛari ab epucopis vel perſone ſicut clerici qui ſunt
bodie aũt bene ſerüt tntionibꝰ? què iubente dño oſcripte pꝛelbyteris. Nẽigni? pa. c. v. talis officij.ſ. diſtin. lix.A of
Raalbnneoni a tenkn⸗ moylen in lege domini re⸗ Ea ſecr aiid abiq; mil. adch. b, ann miſſ
Hocie. . . aſieri hon debe. „e
zauallt.za nnnlttb. reer eVnes baſlice cum miſſa de Nluer eellele unt eon⸗
dc Neperitur. in le⸗ Aaliter· igo danid reggz bentſemper conſecrarietec· oßſtendit. dikargmaͤnz
e rdid. Lalit am⸗ pijſſimus amplifcauerit cleſie deſtructe. vbi antem plures miſſa eſt de lubſtantia con⸗
plifcauerit cultum dei ⁊ templuʒ Dni ſunt.quam neceſſe ſit. aut maioꝛis. ſecrationis.h. contra item Di
iſtitnẽdo ibi ediſicare voluerit:ſed pꝛo ery magnitudinis quaʒ vt exrebns ad citꝙ ſi epiſcopus conſecret
rriüij ſacera pter multũ ſanguinẽ quem effude⸗ ."'T eas pertinenubꝰreſtauraripoſſuni ꝛ⁊ pieſbyter canter miſſam cõ
dotes vt qis vice ſua rat pꝛohibit? eſi 1 ipſe collegerat** epiſcopi ꝓnidẽtia modus innenia, ſecrata erit eccieſia alij con⸗
ekonfter inceli lio⸗ erpen ag:lalonn quoqʒ ſilins eins r qualit conſiſtere pñſt. Itẽ ge/ Aaarsn.li. diſtin. quorũ
¶ Pꝛobibit eſt. ſe quod ipſe ſacere optauerat:iuben/ laſius papa.c.xxxiij. N .
mi bare hoc dien; tez anxiliate domino pfecit: ꝛ tem Abiq; pcepto ſedis apoſtolice no/ 6 Kolen m. i.
repl alidar aärere plũ cũ altari ⁊ reliqua ad dininnin „ℳ AR dedicetur ecclels. poꝛis.ſupꝛa. xxj q. ij. ſicut. 2
uhiil iven gu ie beragenduz cultũ conſecrauit. in li: v Elocoꝝ vero conſecratione? ca. pꝛecipimus. 5. diſt.xx. ſan
rennqn vr xriij. q. Legũ legitur: vᷓ ecit ergo ſalomõ in gnuaͤnis ſuperiꝰ ſtrictim fnerit ctoꝛum ca. . xx. q. ij. vnio.
iij. no inferẽ da. conſe tẽpoꝛe illo feſtiuitatẽ celebꝛẽ:⁊ oĩs cõpꝛehenſũ:mibi qnoqʒ pateſactũ n E locoꝛum vero cõ⸗
crauerit eccleſaz vt H iſrael cũeo mnltitudo magna ab in eſt:ꝙ abſqʒ pceptoſedis apoſtoli: ſeeratione. cuiꝰ au⸗
dr in pꝛin. cmarie em troitu emath vſqz ad riuũ egypti ce nonulli factas eccleſias vel oꝛa,. ctolitate eccleſie ſunt conſe⸗
fuit liirn erch, corg orhin noſtro veb. vi.lee toꝛia ſacrare pꝛeſumãt. Idem. Canlde aſtendit gratianus
ibus interficere. vt.tſ. 27. vij. diebus v. xiiij. diebus.⁊ in die Sine auctouitate ſũmi puſicie no⸗ HH a.
vi ine ͦ balꝛan. viiſ dimiſit populol. Jndei ergolo nanondedigetn aſe⸗ tonentnde . cvacin
aapoedins ls vae cain quibna ſacriſicabat vomino⸗: Receptaſynodalia:que ante hemo. Wol vec. vapi. non
ketiptrfigurator o diuinis babebaͤt ſupplicationibus MÆ paucos mẽeſes de ſede nr̃a ad tenẽt bodie vei fuerunt lo⸗
niteſtamenti.rrrij.q. conſecrata:nec in alijs quaʒ deo de pꝛoninciã ſũt directa:⁊ antigs cano calia vel cauſalia. vel exau⸗
j.c. quod aũt. ideo ĩ fi- dicatis locis munera deo offerebat nibns ↄſentiũt:⁊ ea que minus.pꝛo dide ecdleſia epiſcopali licet
gura iſtius tempons ſi enim indei qui vmbꝛe legis deß) bantur eẽ addidimus: 1 in vtraqʒ contradicat finis ullus capi-
dictu ẽ einon ediſca⸗ niebant:hoc faciebat:multo magi,s ꝑte cõſtat ſine ſũmi pꝛincipis auncio tuli certum.nam ſicut non
bis ⁊c ⁊ eſtar.a mino nos quibus veritas patefacta ⁊ ga ritate eccleſiã noniter cõditam nõ poteſt mutari de loco ad lo/
ri.ſ enim pꝛopter bo-⸗ tia per ieſum chꝛiſtuʒ data eſt: temn poſſe dedicari:teqʒ ex hac baſilica cum —õ
micau repuſus ſu pia domino edifcarẽ a pꝛout meli⸗ que taliter ad culti nerat pꝛoceſſo dar epiſtopalio ccdeſlar vi
io potiuſ a miniſterio 18 poſſumus oꝛnare eaqʒ diuinis ? nis adducta ſuſpendiſſe miſſas p/ xvj.q/ſ.lir.
Eñſt ergo bic ar.ꝙ cũ y Recepta. et in vtra⸗
homicida non põt di qque. in canonibus et

ſpenſari.l. di. ſacerdotes.cũ.c. ſequenti.?.c.miroꝛ.quod nõ ẽ verũ.qi hie
notoꝛius erat Item boc miruʒ eſt qꝛ c dominꝰ ei dixerit.nõ edificabis

2c᷑ nondũ dauid interfecerat. Rñ.omnia ſutura ſũt deo pñtia.ij.q.j.de

us omnipotens. vñ cũ i eſſet homicida in conſpectu dei non licuit ei c
edificaret. vł dic ꝙ dr effudiſſe. quia fuit occaſio effudẽdi. di.l.S. eccleſia
quia.n.ex ſuperbia numerauit populũ.perſerunt.xxiiij.milia hominũ
j. q. iij. S item peccato. ver. item danid. vnde in recompenſationẽ inſtitu
ir. xxiiij.ſacerdotes in templo.ᷣvel dic reuera ſuit homicida.iuxta illõ

peeceptis.ſynodalibus.
Auctoꝛitate.ſpeciali vel generalt.
a . Pꝛoceſſionis.ideſt frequentationis ad vota non dieit conſecrata nam
in ſequenti verbo conſecrabis aduerſaretur, cum lſemel conſecrata iterum
onſecaeinon poſſit niſi in cantbus notatis.infra ſuper capitulo eccleſie vel
