ẽ pꝛeceptũ qð dicit recede ab

BS mili mõſi vnus ex ↄingatis Et ſue. illius qꝛ ſoꝛnicatur:ſue ne foꝛ Qiũila.dicit. b. qꝛ er quo xſeue
itelligitur de diſpari baptizatꝰ ẽ ⁊ alter gentilis eſt nicetur. Idem de adulterinis cõ rat pꝛeceptũ eſt ſi eſt notoꝛiũ
cõiugio. pꝛopter bor ⸗ qui ſeꝗ nõ vult:ſicut dicit apoſto/ iugijs lib. j. ſed hoc quantũ ad reddẽdũ
u cn virocha lus iſidelis ſi diſcedit: diſcedat. Ite,zʒ Oue ſimmlacrum ſacit:nec renpi · debitu ſz erigere poͤt ſic in
ſtiano.⁊c.⁊ ibi quàdo Aug. de ſide ⁊ operibns. ſcit dimittatnr a viro ſio telligit. xxxij.q.i.c.i.v tñ.hu.
ad baptiſmũ.⁊ ↄtinẽ Sine cnſparelinquit᷑ vxoꝛ: e cu⸗ Vn tolum mechatio eſt illiꝰ i hoc cãau ad minus cõſi⸗
tur bic vuo caſus in mareimqui vxon:que cu: ecarnem inaninat“ liũ ſit ꝙ recedat ab illa ar. j*.
quibus licite dimmti de gaſee nole Ritzetate⸗ s ſenane camnem ſuaʒ coinqninat e i nuc. ſed wie ofliuz an
tur vroꝛ iſdelis eum egimaſocietate coſun ſecketiam que ſimnlacruz facit me alter infidelium ↄuerſus eſt
non vult cohabitare ctaſinẽ vlla culpa reliquitur chatur:q ſi in his ſactis perſenerat hic vero pceptũ.⁊ poõt eſſe ea
vel vult ſed ea condi ſi cũ viro chꝛiſtiano pmaner nolue pniaʒ nõ agit:recede abilla ⁊? no rõ.qꝛ maioꝛ eſt hicↄtumelia
tione vt vir cõmittat rit: nõ attenditur eo mõ eaʒ rectiſſi li vi nere cũ illa ſinaũt a tu pticeps creatoꝛis. vt extra de diuoꝛ,
aliguod monale pe⸗ me dimitti ſi viro ſuo dicat non ero peccati illius eris, Iteʒ Ambꝛo. dto. ꝛ w ſt pcept bes e ð
Aads Pari i Sin vro tug niſi mihide latrocinio di adbil. Wrein Aeedendafd
gio.h. 5 ꝛaut niſi ſoli inaũt.i.ſi n
drerc ings af aquonsneſranoincg kannch Snce euiuſſibetno eſt a fiderece/ Cza ſo ꝓpoſito.
nunc deiid ſeten ebasẽt chuſtianns exerceas:ant „ inſidelis dicit apoſtolns di
ſm. b. niſ ob ſomica ſi quid alind vel facinoꝛoſuʒ vel fla B ſcedat:nõ eſt ſernitutiſubiectꝰ

ð

Eau.

3 Jinfidelis libertatem. nã dico ipſo iure ſolnitur vinculũ matrimo
S nij non per ſniam eccleſſe ſed ipſo iure.ſ.in tribus caſibus in quibꝰ cõ
trabere pot. nam cõtumelia creatoꝛis ſoluit ius matrimonij.ſt tamen ifidelis
vult redire ad fidem pꝛiuſquã cum reliqua contraxit.cogitur recipere eam.vt

extra de diuoꝛ.gaudemus in fi.

accipere.⁊ ita non pꝛedicarent. 1

cus aug ſuper ulla auẽ. apoſtoliego dico.nõ dominus. & ſi vir
fidelis habet vroꝛem inſidelè non vimittat eam. oſtendit rationẽ qua
re dominus non ꝓbibuerit.nec iuſſit. in ſecunda parte vſq; ad.Stn au

d Jc.n. In pꝛima parte ponitur vſqʒ ad.S. quoniam er go intelle⸗

Cbꝛiſtũ.arg. ꝙ modus
facit keſtohem. naz . 8L , . , ſolutiones angu.ad
dicitur ↄponitur iſta condia frater ant ſoꝛoꝛi huiuſmodi.i. ſi inſni noſtris officijs gratioꝛa que cum li totidem obiectiones
tio ?1 poſt dicit vt cbꝛiſuz ꝛ. gelis noluerit eſſe cum coninge ſua ceretnobis eiiam non ipendere tmñ pollentij. In tertia b⸗
ſi extra de cõdi. ap.c. ij. ⁊ erx ſideli. hic cognolcat fidelis ſuam li canla dilectionis ipendimus vnde te vſqʒ ad. S intelligi⸗
tra vt ec. benefi. vt noſtrrum. bertatem“ nec ita ſe ſubiectum pu⸗ ipe dominus pꝛioꝛ cum ſe tributu,ʒ tis. ponitur expoſitio
e Am nunc ſte cimun; tet ſernituti: vt ipam dimittat ſidem non debere ſoluere demonſtraſſet: zinnenecue denenz
eenecho ſideliid ne coningem amittat infidelez: boc ſoluit tamen vt non ſcandalizaret q upe merurtares
deng darie Poſtolus epi 2 de infidelibus filijs 2 fiiabus ⁊ pa cos:quibus ad eternam ſalntem ge Noben leindo D
Rola ad coꝛinthios. his qui rentibus:boc⁊ fratribus ⁊ ſoꝛonbꝰ rens moꝛem cõſulebat.iam vero nit᷑ repilogatio quaʒ
matrimonio iuncti ſunt di⸗ intelligitur pꝛopter chꝛiſtum eẽ die apoſtolus quẽadmodumiſta com aug. ſacit inferens vi
co. nõ ego ſed dñs vxoꝛe; à mittendos:cum ponitur ↄditio iſta mengdet:eius verba teſtãtur vbi di cctoꝛiofiſuma conclu⸗
viro no recedere.: vſt vco? vt ꝓpter chꝛiſtum dimittat: ſi eum cit: cum ſim liber ex oĩibus oinʒ me ſionem.: coſtrue ſic.
nõ dimittat. naʒ ceteris di ſecũ habere deſiderat. boc ergo ⁊ 5 ſeruũ feci vi plures lucri facerẽ:cuʒ Figeles viliſic nõ p
ſparibus ꝛt. ibe cõ domo⁊ agris⁊ de ceteris rebꝰ:que paulo ſuperius dixiſſet nunqnid nõ hibent recedere abi⸗
Caeris. vicarib 6e“ inure pecuniario poſſident inteilig babuimns licẽtiã mandncãdi ? bi,„ ſdeib ronbne ns
ingſerarhrius de vaidus aum eſt. Item aug. ad bolleliuz. bendi: nũquid nõ babnimns licẽtlä ſnbebenun nreeedere
1 ho „ulo 2ſuadeo ? Quodét iſideles ſunt cõiuges:⁊ ſoꝛoꝛem mulierẽ circũducẽdi:ſicut probWo
e¶ Bico.i. Aſulo ⁊ ſu 0 er . . ſe ab infidelibus mari⸗
ſideli licet dimittere inſideleʒ. aceteri apoſtoli ⁊ frater domini:et iis vt.i.ſicut neqʒ iu⸗

ex dei tamẽ auẽte nõ mea.

¶Monendo.i.nõ pꝛecipiẽ

do. ait apoſtolus:ceteris aũt ergo habuimns poteſtateʒ hoc operan boc pꝛimũ neqʒ; abu⸗
APnobibet. ponitur bie dico: nõ dominns ad iparia.. vypi· di:quis militat ſuis ſtipedijs:an ls dat velſ vis noſu
ĩpꝛopnie .ſub Ke phibi⸗ non ambo ebſtian ſneranon Pineitan vineam ⁊ de fructin eiꝰ non perabuner i nech
tionis monerneng. 2 gia locuturus quod mi i vilum e edit quis paſcit gregeʒ ⁊ de lacte eiꝰ recedere ideſt retine/
bApoſiolaiepermiſs eum monendo diriſſerrn cdne non oinbaͤſt,r Pantépolt. ſali, n re i dcutſictlenni
1 i ne lſſnade. ſielio relinquere coningẽ licite voꝛt guam poteſtatis noſireinra hart —
Derm arg aliauid eſſe. inſdelez ideo hoc fieri nõ dominꝰ cipant: none magis ? nos“: ſed non re ſcneciubetur nõ
boe inſollicit quod non eſt ſed apoſtolus pꝛobibet.quod eniz ſumus vſi bac poteſtate:ſed oĩato recedere. ꝙ nec illud
a domino vetituz arg xxxi. dominus ꝓhibet fieri:omnino non leramus ne quod impedimentum nec iſtud ſit boc conti
q.i.quod ſi doꝛmieritff. de licʒ. Monet ergo apoſtolus quod demus euangelio chꝛiſti. Item nuatur ad pꝛemiſſa;

de pꝛocur. mutus.
1C Sanctificatus.i.ad fides
conuerſus.

m . Alioquin. i.ſ alijs ad; non vtantur: uibi autẽ videtur inſi⸗ ribus infidelibus vel am non ſupꝛa poſtum
veſerint viuenti ng, 4 ari / n eres.
ruenönereigi⸗ en dnitta Rdeibuen tiofideles vin vel ſemne non bꝛo. Vanonem en Hhue
quos ex alijs genuerint nõ licere:quia hoc vetat apoſtolus:cũ hibentur a domino vt neqʒ iubean interpꝛetationem ſu⸗
erunt le gitimi vel loquit de ego dicaʒ licere:q: hoc non vetat tur nam'ſi dimittere tales coninges pꝛapoſitam. poteſt ta
ſilijs pꝛiius naris qui remaz⸗ dominus non tamẽ dico expedire: inberentur: nullus locus eſſet con: mẽregi vtruq erit
nent imüdi..infideles. quia qꝛ hecne fiat monet apoſtolus qui ſilio monentis apoſſoli ne hoc fie· idem ſenſus.
non cõuertuntur. reddit etiam rationem:cur fieri nõ ret.nullo enim modo quod domi⸗ f ÆMam. pꝛima la⸗

n ¶ Sancii ſunt i. eſſe pñt.

Wouenerãt i freguen enim ſcis inqnit mulier ſi vix ſaluũ Itez cu ergoe cepiſſet getib non pꝛecepit dimitii
ace H us enan
ter arceſſerant. r ad en acies aut vnde ſcis virſ ſaluam ſa gelium pricae tirbctos genleo ales ao ds
o ρPꝛouenerant. ar. ad ea 1 per iriſt. . re 2 iunc eel ven
Rraenerccdint iura cies mnlierẽ cum 7 ſuperins diviſſe gentilibus ↄperit cõingibus exqui⸗
dnetal . ſanctiſicatus eſt ſi fieret boc.ſed non di
adaptari.ff. de legi. nam ad anctiſicatus eſt vir inſidelis imn⸗ bus ſi non ambo crederent:ſʒ vnꝰ coeſſe verum ideo di
ea. . xxxviij.d.ð ſyracuſane. liere ſideli ⁊ mulier infdelis ſancti’ aut vna:⁊ infidelis cũ ſideli conſen ritnam ſieꝗ4.
Ninculum :antum ſei cata eſt in ratre boc eſt in cbuſtia⸗ tiret cobabitare: nõ pꝛobiberia do⸗ g Seruus. na apo
vi eoslucentu. no. aliogn filij veſiri imũdi eſſent: mino debuit ſidelis inſidelem di) ſtolus nullo modo ſs
a ¶ Oicijs. .operibus. nunc autẽ ſancni ſũtꝰ:⁊ ſic ad lncran mittere nec iuberi ideoſcilicet non ceret contra dominũ.
F Berens. .dinigene. dos coniuges ⁊ filios chꝛiſto exem pꝛohiberi:quia iuſticia permittit a ſcut dicit pꝛetoꝛ c cõ
aalawenanzmnan bal⸗ plis ẽt que ꝓuenerant:videturboꝛ ſomicante diſcedere. infidelis ho ee ſegen n0 rueh
ſunt pꝛecedentia. boc gene⸗ fanercure Sonsclncdis- etiaz in · minis ſoꝛnicatio maioꝛ eſt in coꝛde Ninnit F res
rale babes. xliij.di. ſit rectoꝛ. eles cõinges dimitti a ſidelibus: nec vera eius pudicitia cum conin non reunccantufaſ⸗
in ſi. HZZ cauſa enidenter expꝛeſſa eſt nõ emz ge qnidem Dici oteſt:quia Oomne lio que a patre geru⸗
T Eum ſim i nullis. bene ꝓpter vinculũ cum talibus pactiũ quod non eſt ex ñde peccatum eſt: ir. C. ð reſti.mi. que
sgarinn tal coningale ſernandũ ſed vt queräa quamuis veram babeat fidelis vpu apare.
u ¶ Ounnium i talẽ me er· enr in chꝛiſto recedi ab infidelibus dicitiam etiam cum infideli conin bæ Nem cum ergo.

hibui.vt cõmodũ omnium
facerem ⁊ hot feci vt plures

Am nuncillund videamus að

poſſit eſſe multoꝛum occaſio lucrã
doꝛum vt ſideles coninges i relin/
quendis ĩfidelibus permiſſa licẽtia

expediat quãnis liceat.quomodo

coningibns:apoſtolus vetat.mul⸗
ta enim ſunt facienda non iubente

Ab infidelibus cõingibus licet re⸗
cedere:ſed non expedit.
B8 Ic eni neqʒ recedere ab vxo

nns iubet:ſeruus bonus pꝛobibet.

ge que non habet veram:ideo' au
tem nec inberi debuerũt fſideles ab

cephas:an ego ſolꝰ ⁊ barnabas nõ

tem. ponuntur tres

bemur recedere. m

e Von pꝛobiben⸗
tur. non reperitur hic

tio. quare dominus

ratio quare non ꝓhi
buit tales dimitti.ſ.

T cetera. ei . nit ktales
egane Nd nevde, kbe led libera charitate ⁊ ea ſuntin inſidelibus ſeparari:qꝛ non cõtra nih pbbaretd
retur.cur ideo hot ſaceret.q: ſum enim en vrorez
nõ egeret ſubdit.q.d.ege⸗ oimitti ob fornicatio

mus ne quod impedimentum ?c.

y ¶ Si alii. bypocrite.

VBoteſtatis. pratiue pticipet rebus noſtris. .
a .Mone magis nos. qui ampliꝰ diligimus ? vos qᷓ; res veſtras.
b ¶ Sed oĩa.i.fameʒ ſitim 2 ſimilia. .
c ÆBemus. nam coꝛinthij erant auari.? ſe rerrahebant a pꝛedicatione.vel ið
quia ſi ipſe acciperet multi erant pſeudo apoſtoli.qui ſiatim pꝛedicarent vt ac
ciperent ⁊ ita impedirent euangeiiũ.ed cum iſte non acciperet.nec illi auderẽt

nem peeſertim ſpiritualem.

i ¶ Eius.ideſi virtutis vel ducens ad veritatem xxxij.queſtione pꝛi⸗

ma dixit.

¶Pudicitiꝗ. S. pr. q.i.nuptiax. ↄtra ſed ibi pudicitiã ↄtinentiam no
minat hie vero virtutem caſtitarem.que etiam inter nuptiarum opera

non amittitur.

I¶ Igeo.ſecunda ratio quare non pꝛecipitur.ſed male dicit. quia pꝛima

non pꝛeceſſit quo ad iſtum ariiculum.

i

li
(Mim
Mnsd
gae
Wnd

menn
ontie
onetepo

Mdonice

Carten
fehrins
ban

(unili

ude
thekpen
Mabeo⸗
(Dic

MNi
füfanet
o ſun
(Fule

ſion pa

imattri

icpeno

mmtineo
Mpon
blin

den

lbich

(u dat

ie

Mraugot

Augenenn.

W

Rogna

ſnkifnni

inicrn

necet.
ofificc
ttorirtr
P waiklen
g ſenibeteſs
benuerecdne
ftelbnsere

Katnegian
1 ecicefn.

inüegeta

t nogte
Duncetdtee
Creicedſeinne

Gatfleee.

ntpenongen
tnenokſedt
Uecichiree
Ge,ned

d ſtoece

d enin

Honſpinn

Untenmite

ſnp poetrn

ſtpnettꝛ.

nentet
innit

wihtin
ſſs,
mnpin

ne ndu
nt ta
rnoſtog

noriti
oeſlind
nnntird
Cuusniſt
lenokt

.
.

DrtNerm

lne
ſugi
CveninH

ln i

zrſinmcn
H
mmantht

epen

in uind

debent leparari.

xxviij

a Juſfonem. a re ſigentilis eñ gentili ↄtrahat nõ facit otra pꝛece⸗
ptum domini c matrimoniũ ſit inter eos vnde ſi veniunt ad ſid eʒ nõ

b ¶ Auoniam ergo reſponſio auguſti. ad pollentium dicentem ꝙ ex

quo apoſtolus conſuluu ? non dominus eius connlium taquam bu

manũ non diuinum
ↄiẽnẽdũ eſt. Rñ.ergo
augu. ꝙnis id quod
conſuluit apoſtolus
non pꝛecipiat domi⸗
nus. nibilominns cõ
ſilinz apoſtoli taqua
a ſpiritu ſancto ifuſũ
acceptandum eſt.? ꝙ
habeat a ſpiruu ſan/
cio ꝓbat per duo ſi⸗
milia.⁊ nõ ꝙ obiectio
nes pollentij non po
nuntur bic. ſed colli⸗
gunt er reſponſioni
bus augu. ſicut dicit
lexr ꝙ ſi in iſtrumẽto

cauium eſt mibi pe⸗
cuniaʒ dari pꝛeſumit᷑

ſtipulationem eſſe in
terpoſitam. vt. C. de
cõ.ſtip.l.i.

cBicit i. monet nõ

dominus dicit. i. pꝛe⸗

cipit. Ita repetik ver

bum in alia ſigniſica
tione. nam ſi in eadẽ
falſum eẽt.qꝛ quicqꝗd

monet apoſtol? moy

net dominus. put ſe
quitur ⁊ expoſitio va

ria hnius verbi dieo

bene ꝓbatur per itel
lectum illius auctoꝛi
tatis. de virginibus
gt pꝛeceptuʒ domini
no habeo v7.

dBDiriſſet. ad oſten

dendũ ꝙ habebat ſpi
ritũ ſanctũ.⁊ eius cõ/
filio ſtandum eſſet.

e ¶ Inſeparabilia. p

maioꝛi parte.naʒ que

dam attribuũtur pa⸗
trii que nõ filio ⁊ ecõ
tra. h. ſi tu dic opera

opantia.opata enim
opera non ſunt inſe⸗

parabilia. de con. diſ.

llj. c. vlt.

INa ſane. Mic re⸗

ſpondet aug. ſcdᷣe ob
iectioni pollentij dicẽ

tis. quare non plus

Dixit cõſulẽdo. bonũ
eſt dimittere vroꝛem
inſidelem. melius eſt
ꝗt cũ ea manere.ſcut
alibi cõſulendo dixit.
qui dat nuptui bene
facit.qui non dat me
lius facit. ? reſpodeo
ꝙ quedaʒ licita ſunt
quomm vtrũqʒ expe
dit. vi dare nuptui. et
nõ dare nuptui. alia
quoꝛ:ũ vnuʒ expedit.
alind non. vt dimitte
re non dimittere. cuz
pꝛimis recte ponũtur
bec adiectina bonuʒ
melius. eum ſecũdis
nõ. qꝛ vtrũq; non eſt
bonu.quia non meri

toꝛi. 2 ideo dicit apo

ſtol?.qui dimittit be⸗

inſſionẽ dñi gẽtiles fnerũt àbo con

iũcti. Nuoniã ergo abiſideli fidelẽ
diſcedere nõ ꝓhibet:nec inbet dñs:
ideo vtnõ dicedat apoſtolns dicii
nõ dñs habẽs vtiqʒ ſpũm ſanctũ in
quo dare poſſet vtile ⁊ ſidele ↄſiliũ.
vnde cum dixiſſet de muliere cnius
vir moꝛinꝰ fuerat:beatioꝛ aũt erit ſi
ſic permãſerit ſᷣm conſilinʒ meũ.ne
quis hoc ↄſiliũ tãquã hũanũ nõ di ⸗
ninũ ↄtẽnẽduʒ putaret:adiecit pnto

aũt ꝙ ⁊ ego ſpvũm habeã dei. ꝓinde

itelligendũ eſt ẽtipſa que a domino
nõ iubentur ſed aſancto eins famu⸗
lo vtiliter ſuadentur:eodẽ domino
inſpirante ſuaderi. abſit.n.vt aſquã
catholicus dixerit ꝙ ſnadet ſpiritnus
ſanctus nõ dñm ſnadere:cum ⁊ ipſe
Dñs ſit ⁊ inſepabilia:ſint opera trini
tatis.dicit enim apoſtolns:de vir⸗
ginibus aũt pꝛeceptuʒ dñi non hẽo:
cõſilium ãt do:non vt conſiliũ hoc
alienũ exiſtimemns a domino:cum
cõtinno ſequat᷑ ⁊ dicat:tanquã miſe
ricoꝛdiaʒ ↄſecutus adño vt fidelis
eſſem. ſᷣm ergo denz dat oſilium ſi⸗
dele ĩ eodẽ ſpũ:de quo ait:puto aũt
ꝙ ⁊ ſpũm dei habeã.veꝝ tamẽ alið
eſt domini iubẽtis iperiũ:aliud ve⸗/
ro ſerni ſᷣʒ miſericoꝛdiaʒ charitatis
ue illi a domino eſt inſpirata atqʒ
donata ſidele ↄſiliũ.alind.n.ibi fa⸗
cere non liceret:hic autẽ lʒ ita ſane
vt ipſum licitũ par tiʒ qnidẽ expedi
at:partiʒ vero nõ expediat.expedit
enim tũc quando nõ ſolũ ꝓpter in
ſticiaʒꝰ que coꝛaʒ deo eſt pmittit᷑:ſʒ
ẽt hoibus nullũ ex hoc ipedimentũ
ſalutis infert᷑ velut cum dat ↄſilium
nõ nubẽdi apoſtolus virginibꝰ vn
de pꝛeceptũ dñi ſe nõ habere teſtat᷑:
lʒ alind facere.i.nubere ⁊ minns cõ
tinentie bonũ tenere in nuptiis ipſũ
quoqʒ licitũ etiaʒ expediiꝰ:quoniaʒ
m verita ⁊ illicita rnituram carnis
iſirmitateʒ ſic excepit honeſtate nu⸗
bendi vt nemineʒ impediat ad ſalu
teʒ quãnis magis expediret magiſ/
qʒ honeſtũ eſſet ſi virgo ↄſiliũ quo
pꝛeceptũ eam nõ cõpellit arriperet
tunc aũt non expedit id quod licitũ
eſt:quando ꝑpmiit᷑ quideʒ ſed vſus
ipſius poteſtatis alijs affert impedi

mentũ ſalutis.ſicui eſt:vnde iaʒ diu

loquimur diſceſſio coningis ſidelis
ab infideli quaʒ nõ ꝓhibet dominꝰ
pꝛecepto legis:qꝛ coꝛaʒ illo ininſta
non eſt:ſed pꝛohibet apoſtolus cõ⸗
ſilio charitatis:qꝛ infidelibus affert
impedimentũ ſalntis non ſolum qꝛ
pnicioſiſſime ſlcandalizant᷑ ofeng:
verũetiaʒ qꝛ cũ in alia cõingia ceci⸗
derint: vinentibꝰ eis a quibꝰ dimit
teumtur adalterinis nexibꝰ colligati
difficile reiolnfideo hic vbi qo lzʒ
nõ expedit:nõ põt dici dimiſerit in

ſidelem bñ facit. ſi non dimiſerit me

g ¶uſticiam.i. ꝓpter ipſum mubere qð eſt iulum.
b ¶Erxpedit. . xxxiij.q.v. qui ſtit ↄtra. erpedit q uidem ? non er

ccl vi ij

dit cã foꝛnicationis vitande.non expedit quoniam vxroꝛati cum ſint diuin ⁊ co
gitare eos opoꝛteat quomodo placere poſſint ſeruire vxoꝛibus.diuin is ob⸗
ſequijs ⁊ oꝛationibus intendere adeo expedue non valent vt extra de cdle. cöͤiu.

lius facit:ſicut dictuʒ eſt:qui dat nu
ptui bene facit.⁊ qui non dat nuptui
melius facit: quia illud non ſolum
ſed vtrũqʒ pariterlʒ vnde ad nibil
boꝛum pꝛecepto domini quiſquam
compellitur ſʒ vtrunqʒ expedit ali/
nd minus alind amplius. vnde ad
id quod amplinuſexpedit ↄſilio apo

ſtoli:quicunqʒ poteſt capere pꝛono

catur.hic autem vbi de dimittendo
vel non dimittendo inſidelis cuʒ ſi⸗
deli coningio queritur vtrunqʒ qui
dem licitum eſt pariter per iuſticiaʒ
que coꝛam domino eſt ⁊ ideo nihil

hoꝛum pꝛobibet dominus.iſed non

vtrunqʒ expedit pꝛopter infirmmita/
tem hominum.⁊ideoid quod non
expedit:apoſtolus pꝛobibet dante
domino locum ſibi libernʒ pꝛobi⸗
bendi:qꝛ neqʒ id quod monet apoi
ſtolus pꝛohbibet dominus:neqʒ id
quod pꝛobhibet apoſtolus iubet do
minus:quod niſi ita eſſet neqʒ ↄtra
bꝛobibitionem domini apoſtolus
aliqnid moneret neqʒ contra iuſſio

nem' eius aliquid pꝛobiberet. pꝛo/

inde in his dnabus canſis vna de
nubendo:vel de non nubendo alte

ra de inſideli ↄiuge dimittenda vel

non dimittenda:aliquid ſimile inue
nitur i nerbis apoſtoli ⁊ aliquid diſ/
ſimile.ſimile quideʒ eſt illud qnod
tibi dicit:pꝛeceptum domini nõ ba⸗
beo conſilium ãt do.⁊ hic dicit ego
dico non dominus.qnale eſt enim
pꝛeceptum domini non habeo:tale
eſt nõ dicit dominus ⁊ qnale.eſt cõ
ſilinʒ qt do tale eſt ⁊ ego dico.illud
at diſſimile eſt:quia de nubẽdo:vel
de non nubendo dici poteſt:hoc be
ne ſieri poteſt:illud autem melius:
quomam vtrunqʒ expedit:vnũ mi
nus aliud magis.at vero de conin-
ge inſideli dimittenda vel non di⸗

mittenda:quoniam vnum hoꝛum

non expedit:aliud expedit dici non
opoꝛtet:qui dimittit bene facit:⁊ ꝗ
non dimittii melins facit: ſed dici
opoꝝet non dimittat qꝛ.ſ.non expe
dit.ſic ergo poſſumus dicere meliꝰ
eſſe inſidelẽ coningẽ non dimittere
quãnis liceat ⁊ dimittere:quemad/
modum recte dicimus melius eſſe
quod lʒ expedit quamid quod Iiʒz
⁊ nõ expedit.his de cauſis faciumẽ
yt ego exponens dñi ſermoneʒz quẽ
imoõte ꝓlixũ habnit: vbi ventuz eſt
ad queſtionem de cõiugibus dimit
tendis vel non dimittendis adbi/
bnueri cõſiliũ ab apoſtolo dictnʒ nõ
pꝛeceptuz Oñi vbi ait.ceteris ãt ego
Dicono dñs:monẽs eos ꝗ hñt con.
inges iſideles vt oſentientes babita
re ſeci nõ dimitterẽt:quod vtiqʒ iõ
monẽdũ nõ iubẽdũ fuit:quia nõ tan
cto pondere ꝓhibentur hoies ſace⸗

re licita: qnquis nõ expedit quto

quod te exped i.ergo nube⸗

re quo ad foꝛnicationem vi

tandam. ſed non expedit
volenti tendere ad regnum
celoꝛu ⁊ ſic ſoluuntur cõtra

rxriij.q v. tuncſal.
ĩi WIPꝛeecepti.j.xxxij.qi.in

tegritas.
ESen pꝛobibet.i. ub foꝛ⸗

ma ꝓhibitionis diſſnadet.

I¶Acdulterinis ar. ꝙ fide⸗
lis qui dim itiit vroꝛem inſi
delẽ cohabilare volentẽ nõ
poteſt aliã ducere in matri⸗
moniũ. necilla aliũ.qꝛ rema
net mairimoniuʒ. vt. ſ. q.ij.
F. gqð vero. c. ſiquis.
m Mõ põt. hic elice ſcdᷣaʒ
obiectionẽ pollentij.
n Wariter. alterum gdeʒ

pꝛopter idolatrie foꝛnicatio⸗
nem. alterum pꝛopter lucrãâã

di occafſtonem.

o Miſt ita. i. niſi dominus

daret apoſtolo liberum locũ
ꝓbibendi.i.diſtuadẽdi.apo
ſtolus diſſuadere non debe
ret.ſi contrarium dominus
pꝓhibuiſſet vel pcepiſſet qðᷣ

fecit.
p Juſionez ſ dominus

q Pꝛoinde.hic ĩcipit aſſi⸗
llitudines. ”
rConſilium. S. xx vij.·i.

uptiarum.
“S Birnuntl eut ꝗa dat nu

ptui bene facit.ſed qui non
Dat meliꝰ facit. quia vtrũqʒ

ciruzeſt ſed non expediẽs.

t.Erponens. ego.l. ſuper
angelio mathei.
a

Ab apoſtolo.dictum.

x Pꝛobibentur.i. diſſua⸗
y Non erpediant. S. xiiij.
ꝗ.i.quod pꝛecipitur. 1

—
—

pedit.expe⸗

gnare ſimilitudines ⁊ diſſi-

RSSS

Kau.

aEi aũt hic reſpdettertie obiectioni pollentij dicẽtis. cũ hoc verbum dieco q. Intelligis ne. vnde philo.ſentis ne inqt bec atqʒ aio illabun?᷑ tuo. nntn
pceptiue ponatur in epiſtola ad galatbas.ecce ego paulus dico vobis quia ſi rC Diligentius.argu.ꝙ aduerſarius tenetur aperire que dicit ſuo ald uſun
circũdimini ⁊c: quare nõ ſimiliter pꝛeceptiue. cuʒ dicit ego dico nõ dñs.vel cõ lerlario.vt ar.v.q.j.relatũ.xj.q iij.eox.ſed hoc.c.nihil facit.qꝛ dicit bo. .
ceſſo ẽt q admonitiue ponat᷑ ibi verbũ dico vobis.qꝛ ſi circũcidimini ⁊c.nullũ in.iiij.li opicoꝝ.ꝙ diſputatio dialecticoꝝ eſt ad alterumum. cauſidicoꝛ i
incõͤueniens ide ſequitur.nõ.n. indignuʒ ẽ ſi que iubet dñs.monet apoſtol?. ſiue rethoꝝ ad tertium. vnde in dialectica diſputatione eſt neceſſe ꝙ g O
b¶ Mõ piudicãdo. ſicut di obijcit erxponat obie⸗ ſfinea
cit lex.ꝙ volütarie tutele mu „— . . iiones ipſi reipödẽ ns⸗
nera pꝛiuilegijs nõ pꝛeiudi põgdere ꝓbibẽda ſũtillicita.ſi ant“ vxoꝛem. id enim vt dicis inbet doo? tii retbonca vero ſuk Vun
cãt. C. de excu.tu.voſũtaria, alicubi apoſtolꝰẽt illa que inbenda minꝰ:docet apoſtolus:vtrũqʒ pꝛey ſcit ꝙ faciat ipſi indi uelti
eVbi ait ro ad tertig. ſũt monere dignatur: boc fecit ꝑcẽi· cipit teſtamentuz hoc autem diuer· ſidèſi obijciat xxr. Ouuſn
4 Huquid argn 7 in do ifirmitati: nõ pꝛeindicadoiuſſio ſum quis abnuat. ibi agitur non de cvv.iudicante. dieim⸗ g
s ſtipulue nan bidis ni. vnde ſic vicit non vt confunda, coniungendis: ſed de cõiunctis: am Kdenn treſnare⸗ l
n niaogenl⸗ V—os bec ſcribo: ſ vt cbariſſimos ſi· bo quipppe vnins eiuſdemaz infſide poͤtaliter non nhe –
one: madi. frucus veniũt in lios moneoqd bʒ q̃ſtionis:vbi ai. litatis fnerunt quando cõinncii ſunt (. de non nu pe geO⸗ Prtel
ſtipulatione. ſi trẽ tanum ego dico ñ dñs. itẽ vbi ait. ecce ego ſed euangelium cum veniſſet alter neralirer.ff ð pba gn dabe
mibi dari nõ veniũt ĩ ſtion panlus dico vobis: qꝛ ſi circũcidii fſine altera:vel altera ſine altero cre quaginta. Pür
latione ar, otra. f. pꝛe ſo. ſel Mini chꝛiſtꝰ vobis nibil ꝓderit. nũ didit.ſi ergo alind hoc eſt quod ſine s . Ege ponit tbe⸗ Aene
⁊ ſi adijciat irẽ eſt hic arg.x gqnid ẽt hic dixit ecce ego dico non ſcrupulo vllins dubitationis appa- ma vt aptius dicat.
nõ ẽ argumentandũ de cdůdDñs.nõ ſut itaqʒ ſimilia iſta.qꝛ enis ret:cur virnz fidelem cum infideli CBimittat. bec lit it
milibus illis ne ane wiſ⸗ ilila que iubet dñis nõ eſt indignum: coniuge permanere non licet: nõne aeſnon ettoꝛta eſt. huan
mndo e ntide. vel otrariũ ſi eadẽ monet apoſtolꝰ etiam dominus ſicut apoſtolus im ſeber natnt vaſand. ni
plane. ita itellige.ff. o bi. i monem. n. eos quos caros hahe /· bet: niſi fone loco' iſto vacat lud anno inbet vt dimit nt
reus. 1 hoc bñ dj. f. de inu Mus: vt faciqt dñi pcepta vel inſſa. quod taʒ fideliter apoſtolus ait: an tat vel non dimittat gueei
ſto ⁊ rup.teſta. l.tiſ. cũ vero dicit ego dico nõ dñs:ſatis vnltis experimeninʒ accipere eins alſumit augu. iantũ gni⸗
e¶ Birit f. f. de iurildi. om. oſtendit dominũ nõ ꝓhibere quod gqni in me loquitur chꝛiſtus ⁊ domi/ alteram ptem diſun Nbenil
iudi ſi fꝛmila. ipſe ꝓhibebat. phibniſſet aũt domi nus: vtiqʒ eſi chnſtus. intelligis ne* ctiue hanc ſi diretis hente
¶ Illicitũ.ar. oẽ illicit eſſe nus ſi eẽt illicitů ergo ſᷣm ea que ſu- quid dicam:an in hoc explanando nen iubet vt non di⸗ ſetvi
phibitũ ſaltez ibi declinaa pra diximus multũqʒ; verſanimns aliqnanto diligentus' imoꝛaboꝛ at mitateer iſta ocedit hoct
malo fac vonum Dien ibi ſicitum erat per iuſtin ſed nõ liciiũ tende vtrem ipſam explanandam Amicie iubet ꝛc ʒ lun
expoſtora malo oĩ.: erau⸗ erat faciendu ꝓpter liberã beniuo,/ tãquam in conſpectu declarandas veſceurerz eſtnon nmt
di hoc ð moꝛali.venialia.n. lencigz jpliacetita noli lanioꝛe ſer vt fidelem no dimit⸗ ſiein
no ſüt phibita. ar riij diſtic. lentiax.. Tu vero cni placetita noi plamoꝛe ſermone ponanius. ecce tat,2c plana littera l
nerui vii q.i. quod peipik. cere oð nõ vetat dñs ſz apoſiolus. coniuges dno vnius ĩſidelitatis ſue ꝛz bene congruũt que giti
Supꝛa dirim. ſupple quẽdmodũ nõ lzquod vetat vomi rum quando innctiſunt nulla de eis ſequũtur naʒ ſi dicat Nalnd
qð dũs nõ ꝓbibuitid quod nus cũ exponer voluiſſes.quid ſibi queſtio eſt que pertineat ad illã do: inbet vt nõ dimittat Eibel
alns vo⸗ veeeeeelit qð ait.ego dico non dominns miniiuſſioneʒ doctrinãqʒ apoſtoli apoſiolus è gtrart. mnin
b¶ Beniuolẽti aug. dictr cnʒ alloqueret᷑ ſideles quibus eẽént cam ⁊ pꝛecepium veteris ⁊ noni te dico ego non domi⸗ tiri
apli itelligit oſlio ego di oinges ĩfideles dixiſti:qꝛ dominus ſtamenti quo pꝛohibetur ſidelis cũ nne lai Dicat non liun
e5 nsgteſtcen mare⸗ nſſit ne cõiugia ſibimer diuerſa reli infideli coningium copulare: iaam aſanat ni dunnt ns
n he Hegere nS gionis copuſarẽt. ipſuz adbibuiſti ſunt coninges: 1 ambo adpuc ſunti n Mecamannectt nin
diſcederet vir fidelis ab iſide teſtimoninz dommi dicẽtis:nõ acci ſideles adhuc tales ſunt qualesſue- qamatapoſtolus cõ uen
li pollẽtius qui de pꝛecepto pies vxoꝛe filio tuo de filiabns alie runt antequã cõinngerentur: quaꝝ rariuz ſuadendo nec 1C
ſtelligit ali ranonẽ ponit di nigenaꝝ ne traducat euzʒ poſt deos leſqʒ cõiũcti ſunt: venitqʒ euangelij redamat per banclit AUnd-
cens. ꝙ iõ pᷣcipit apoſtolus ſuos vt pereat aia eius addidiſti ẽt pꝛedicatoꝛ credit eoꝝ aut vnns ant teram nõ dominus. eme
2nõ dñs infidelem non di verba apoſtoli. vbi ait. mulier alli· vVna.ſʒ ita vt iſidelis cũ fideli babi / ꝛ2 boccum non eſtibi incti
mitti.qꝛ dñs videretur cõra gataẽ viro qnamdin vir eins viunit tare conſentiat iubet fideli dominꝰ⸗ non.ſed credo littera izt
nus ci pꝛecepent i vete tel. cſi moꝛtnns fnerit vir eins: libera⸗ vtiſidelè dimittat'an no iubet.ſi di· ſalliz ee ſnend . imed
nequis alienigena decnoe ka eſt: 1 cni vnit nubat tantũi domi xerisiubet reclamat apoſtolꝰ ego nl. Reauo: dne ii
3 dierpellentins apoſto⸗ no anochts expoſuiſti vt geres. · dico non dominus:ſi d xeris nõ ina Vtnon dimitat io. Ne⸗
lu in pꝛecipiẽdo fuiſſe et Zri⸗ chꝛiſ⸗ iano.deinde ſecutus es ⁊ addi bet cauſam requiro'neqʒ illaz mibhi ꝓQqei.quod bic 6
um vño. ad qð rñdet pol. diſti hoc ẽ ergo domini pꝛeceptuʒ reſponſurus es quam tuis litteris in dicitur coꝛrigit Eß
I diuerſis caſibꝰ loquũt᷑ pp tami veteri teſtõ qnaʒ i nono.⁊ hoc didiſti:qnia dominus videlicet pio ertira de diuoꝛ. õto.
golus ? dñis. ideo non efſt iubet dominus boc docet apoſto- bibet fideles infidelibus iungi. hic vel qð dic tur hic ſe⸗
contrarius ei. Infert er ba Ins:vt nõ niſi einidem religiõis ⁊ fi enim nullo modo eſt iſta canſa. qa parandos eſſt.intel⸗ in
rñſione augu.ergo nec dvjs qei coningia maneãt copulata:qua de iam iũctis loquimur non de con ligas in illis caſibus ſii.
er nre rainle Klce kgon re contra domini inſſum contra do iungendis.ſi ergo tnam canſam nõ quado in SSrnein, 8
e ounn mammo⸗ Cctrinam ſanctaz: contra pꝛeceptum inueniſti: eur non vetat dominus e e eit rada ged
nio. d ergo reſpondes pol nont ⁊ ve.teſtamenti inbet apoſto, quod pꝛobibet apoſtolus.cernis iiã cum ad aliquod moꝛ bogg
lenti quare pꝛecipiat apoto lIus: vt dinerſe ſidei maneãt cõingia vt eſtimo non eſſe ipſaʒ canſaʒ quã tale peccatũ⁊ ſʒ hoc En
lus ⁊ non aſſignat cãm. copnlata.qꝛ panlus iquit pꝛedica/ pPuraneris eſſe. Contra innenitur idem iuris eſt indeo opo
i ¶Aaddic ſii.ad bocidẽ p-⸗ toꝛ gentiũ ⁊ apoſtolus iã in cõongio in concilio toletano quarto. 2 gentili vel loquitur nn
bãduʒ.ꝛ addidiſti odudẽdo. poſitos non ſoluz monet ſed etiam Hinſi ad ſidem indens acceſſerit ſex in eo caſu quado pii e
k ¶. Bocet. Heſpo. oſtdt? inbet: vt ſi alter ex cõingibus credi paretur ab vxoꝛe fidelt. mno fſuerũt chꝛiſtiani
zaugons ho et ndo diſſet alterum non credentem ſecũ Adei- qui chꝛiſtianas mulie: poſte alter tact eſt n
laltoa ili au ldunt ebo habitare:tamen cõſentientem noͤ di res in coningio babent admo udee ſ
¶ Ege boc. de coͤuncis. mitteret. his verbis tnis alið eẽ hoc neantur ab epiſcopo ciuitatis illins noluerit ᷣueniri. vt m
m . Tale in ſue religiöiss. Alind illud ſatis quidem enidenter vt ſi cum eis permanere cupinnt 35.? non ſoluz vel dic e
n Ambo. põͤe exẽpluʒ vt oſtendis illud enim de bis coingiſs cbuſtiani efficiantur ꝙ ſi admoni- aliud eſt ſi vir con tun
melius appeat qðᷣ dicit. C.d agitur que non ſunt pumitns copn/ ti fuerint ⁊ nolnerint:ſeparentnr: qa nertitur ad fidem. et n
traſ. vtreſponſum. lata:ne nubat ſemina niſi ſue religis non poteſt infidelis in eius per, aliud ſi mulier. nam
oKur ſidelẽ. iterat göem. nis viro: vel ne vir talemꝰ accipiat manere coniunctione: que iam in K mulier conuentitur ſ
vr pollentius aliter reſpon⸗ 4 r. ipſa debet receckereas hnn
deat. cum pꝛima eius reſpõ M ðUMMU H viro. ne vir ea reuo/
ſonulla fuit. ” cet ad pꝛioꝛem erroxm. ſecus eſt ſi vir couertitur. qr facilius poſſunt vi i
p¶ ¶ Toco.i.ſlocũ n habet. non eſt veruz. q.d. nin velis dicere apoſtolus nõ ri reuocare mulieres quã econuerſo. nam vir caput eius eſt. xxxiij.q·v.
dixit hoc auctoꝛitate ſpiritus ſancti. cuum caput. ſed qualiter poteſt ecdeſia flios illoꝛum quoꝛum alter eſt co .

Nütoiie
W
unimt

WN

nn.

Eirnitt.

tantude

Dintube.

Cnonanni⸗
Knn,nrit
ficlri
zite fii

nn rI
ntengtni

npten Rnn

bantidine
bene
Nteritepotae
oßsnmi
Pilmanetnn

llennör

fhlngilen

Nconmnie
lUunpefen

Atvde

ſoeiert

egenendee
hſeütdann.
ENNöN
N iinnn
ecunttet
raoſclsnd

Uſuunhen

urNn

NöNnne

un tontik

lotchlin
i ſenil
Paorocne

ta dtns.

montirk.
Clncnekt

inen
e tod e

Premncn
cretſtrt

—
ginchunl

o wbl
ultt
4 crte
ecni

6
1

nfiſinn

W„. 9
1
ediunn

xx viij
uerſus cogere ad baptiſmum. Rũñ ex quo alter parens eomm conner⸗

ſus eſt iam eſt factus de foꝛo eccleſie.ergo ⁊ filij eius per ↄſequens.vt
xv.q.vlt.cum multe.ſed melius eredo intelligatur quando iudeus
iſtens indeus contrarxit cum chꝛiſtiana⸗.b. G
a Chꝛiſtianam.j.xxxij.q.iiij.liberi contra bic de conditione religio⸗

nis.ibi de conditione
ſeruitutis.
b ¶. Nerum. inſideli
tatis.iudei vero diffi
cilioꝛes ſunt ad cõuer
tendum æ peritioꝛes

ad ſubuertendum q;

gentiles. quia legem
habent 2 pꝛophetas
⁊ideo hec ratio potiꝰ
habet locum i eis ;
in gẽtilibus.xj.q.iij.
ad menſam.
intelligunt hoc
c. ꝙꝙ iudeis auferendi
ſunt paruuli eoꝛuʒ et
baptizandiſed adulti
nequaqᷓ.ſed certe ſi⸗
cut nec adulti ita nec
paruuli ad fidem vi
trahendi ſunt imo ſʒ
hoc in bꝛeui nullus
eſſet iudeus quomo⸗
do ergo relige iſrael
ſalue fierent poſtea.
ideo intelligo hoc de
filijs iam chꝛiſtianis
quos foꝛte parentes
cxcũcidere volebant.
de con. di.iiij. pleriqʒ.
Et hec littera hoc idẽ
innuit vbi dicit ſepa⸗
rari.⁊ ita pꝑ baptiſmũ
loluitur ius patrie po
teſtatis.nec tamẽ pꝛi/
uabũutur iſti paterna
ſucceſſione. extra de
iudeis indei.

d C. Pꝛoficiãt. iuxta

illud auge nobis ſi⸗
dem.vde pe.di.ij.dum
ſancta.ergo iaʒ iſti ba
ptiʒati erant cum pꝛo

ſicere debeãt in gra⸗

dibus dignitatis. vt
de pe. d. ij. dũ ſancta.

e Ebpe. eos. ideſt

neophitos.

¶ebꝛeis iſti ergo

nomen antiquum re
tinent poſt baptiſmũ
ar. contra.xx vij.q.ij.
ſcripdt.
g0. Mublicis. argu.
ꝙ ecdleſta iudicat de
his qui ſons ſunt.qð
verum eſt qtum ad
coꝛpoꝛales penas.cuʒ
enim peccant poſſũt
verberari vel alio mo
do coꝛpoꝛaliter mul⸗
ctari de pꝛecepto epi⸗
ſcopi vel pacipis ar.
xvij.q.iiij.conſtituit.⁊
extra de raptoꝛe.i ar⸗
chiepiſcopatu.ꝛ alia
etiam pena poſſunt

puniri.vt ex de vſur.

poſt miſerabilez. ſed
quantuʒ ad ſpiritua⸗
lem penaʒ eccleſia nõᷣ
iudicat de illis qꝛ nõ
poteſt eos excõicare.
quia qui ĩ eccleſia nõ
eſt ab eccleſia ſepari
non poteſt vt. xj.q. üij.

chꝛiſtianam tranſſata eſt ſidem.ſi⸗
lij antem qni ex talibus nati ſunt:fi⸗/
dem atqʒ conditionem matris ſe⸗
nantur. ſimiliter illi qui pꝛocreati
ſut de inſidelibꝰ mulieribꝰ ⁊ fideli
bus viris chꝛiſtianam ſeqnantur re
ligionem nõ indaicã ſupſtitionem.
Aernm hociõ ſtatutũ ẽ:ne dũ ſide⸗
lis ſalutem querit inſidelis potiꝰipᷣe
cum ea iſidelitatis perditionem in
neniat. Unde in eodẽ cõcilio taʒ
de ſilijs indeoꝛum quam de ceteris
ad ſidem venientibus ſtatutum eſt
vt inſidelium conſoꝛtia enitentur.
A parentuʒ ſeparentur conioꝛtio fi!
deles:ne in eoꝛum inuoluantur er)
ronbus.
TEdeoꝛum ſilios vel filias:ne
parentum vltra innoluantur er
roꝛibus:ab eoꝝ Fnrnid ſeparari de
cernibus depntados:aut monaſte/
rijs:aut chꝛiſtianis mulieribꝰ ac vi⸗
ris deũ timentibus:vt ſub eoꝝ con/
nerſatione cultũ fidei diſcãt:atqʒ in
melins inſtituti tam ĩ moꝛibus quãꝗ
in ſide pꝛoſiciant. Item.
Zudeis ad ndem nementibus cũ in.
fideli nulla ſit cõmnunio. 7
Epe maloꝝ ↄſoꝛia etiam bo
nos corumpunt:quãto ma/
gis eos:qui ad vicia ꝓni ſunt:nulla

chꝛiſtianam tranſlatis cum bis qui
adbnc in veteri ritn ↄſiſtũt:ne ſoꝛe

eoꝛũ participatiõe ſubuertant᷑gcũ⸗

q; ergo ex hbis qui baptiʒati ſũt am⸗

modo iſidelinm cõſoꝛtia nõ virane

rint ⁊ hi chꝛiſtianis donent᷑ ⁊ illi pu
bliciscedibꝰ depntent. Item ex
vij.ſynodo. YU
Eum indeis nec manducandũ nec
bibendum:nec ab eis medicamen/
tum accipiendum eſt.
D Allus eoꝝ ꝗ in ſacro ſunt oꝛ⸗
dine:ani laicꝰ aʒima eoꝝ mã
ducet:aut cũ eis hĩtet:aut aliquem
eoꝝ ĩ infirmitatibus ſuis vocet:aut

megdicinã ab eis ꝑcipiat aut cũ eisĩ

balneo lauet.ſi vero qſauã boc fe⸗
cerit:ſi clericus ẽ deponat᷑:ſi laicus
excõicetur. Itez ex concilio aga⸗
thenſi.
Elerici nine laici vitent indeoꝛuz cõ
ninia: nec ad ſua conſonia recipi⸗
antur.

—O Mnes deinceps clerici ſiue

laici indeoꝛum cõuinia vitẽt
nec eos ad conuinium qniſqnaʒ ac
cipiat: quia cum apnud chꝛiſtianos
communibus cibis non vtantur:in

dignum atqʒ ſacrilegum eſt eoꝛnʒ

cibos a chuſtianis ſumi:cnʒ ea que
apoſtolo permittente nos ſumimꝰ
ab illis indicentur imũda:ac ſic in⸗
ſerioꝛes incipiat eſſe chꝛiſtiani quã
iudei:ſi nos que ab illis apponnnx
tur vtamur:illi veroa nobis obla⸗

igitur vltra cõio ſit hebꝛeis'ad ſidẽ

b TLBcn us eoꝛum qui.niſi at miſſus ad pꝛedicandum eis. extra de iudi.

fit laudabile.

ta contemnant.Ex bis itaqʒ enidẽ/
ter colligitur coniugium ceſſe inter
infideles. Illud vero apoſtoli om.
ne qnod non eſt ex ſide peccatuʒẽ:
non ita intelligendum eſt:vt quic/⸗
