ſe ercuſee ab eo, l a. = pꝛeſlam debent in ſe habere con/ p & Oppontta abj aduerſa⸗
4 quod eſt daãnoſuz iu A Mpntato totius vſurpatiõis ditionem"ſi pꝛeces veritate miun rio.
n ri cbi.naz dicit ler c- erxceſſu nullus pꝛeſumat que ſi tur.mendax emm pꝛecatoꝛ debʒ ca q In iuris. conſuetudina
N omnes neceſſitatb? binon videntur eſſe conceſla ea ꝗᷓ rere impetratis ⁊ quibusſcripta di · rij qr ditit aliqd eẽ cõſuetu
* publicis debent obe ſunt ab apoſtolis enqe ſucceſſon riguntur ſunt puniendi:ſi pꝛecũ mẽ dinẽ eccleſte cũ nõ eſſet. e ð
ſonti dire ſine, dignitatis bus inſtiiuta nulla deſidia negligan dacia vetueri argm. Ande impe prebẽ. venerabius. nõ enim
ene pꝛiuilegio vt. Cliexri. tur: nulla diſſentione violentur: nul raroꝛ dioclerianus 2 maximianuns vr ꝙ iiure ſeripto poſſit mẽ
W Renaunen erth: la concertatione turbentur. 2conſtaniinus.iib.i.C.tl. ſ contra in biiniikln toe Valeng
nur uilegij publica debet Jetm grego. papa. ins vel vtili. publi. Dꝛelcriptione⸗ vt. C. de reſtnomnium.
En vacllare vtilitas. vv né rationabiluter odinata ſunt. mendacioꝛum oppoſita'ſiue in in r & Siue in facti qꝛ dirit ſe
n Lij.:. C. de la. lan. ece. ◻1 Ecleſiaſtice moderationi oĩ riatur ſine in factyſiue in tacẽdii au ſeci non eſſet io.
etch Liubemus nulli. no eſt conuemiens: vt que oꝛ de P20 tenoꝛe veruatis non depꝛe⸗ 8 , Pumiri vetuernnt. tüͦc
e⸗ R Eſqipta.con dinata fuerint vel rationabiliter de cantis affirmatione datum iudice,ʒ enim appellari poteſi lz ib
NNn ¶tmra ius. nec eni ciſa:mulla in poſteruʒ de beãt refra cognoſcere debere:⁊ ſᷣm boc quod bita ſit appellatio.vt extra ð
Nn ratione reſcipti ins gatione turbari. Idẽ in regiſttro. de cã connenit ferre ſententi. Ié Appel-er parre.
ni errer e as as 5 de contra leges fiunt pꝛo infeciis unperaccrconitemtinus Aſnunin5 1 et legenns. orenle
CN . . habentur. bemus decem libꝛarum auri mul- ne er
Iu aere vnanſine Apen aliconſtitntum eſt ſan / cta iudices: qui veinerum pꝛecum elond penien
ſne contra ius reijciet il⸗ ctione aperte: vt ea que contra argni falſitatem. Item mperato: poc conionat legibus 2 iñ
nii lud vt bic dici᷑. ⁊ aux leges ſiunt non ſolum inutilia ſed theodoſins ? valem. Et ſi legibus carebit cõmodo reſcripti. ᷓ
M ferendũ eſt reſcripi etiam pꝛo infectis habenda ſunt. C. conlentanenmſacruʒ oꝛacuiũ mẽ rium eſt.5.e. pꝛeſcriptione. 2
u iale de manibus reti li. i.ti. de pꝛecibus impera. offe. dar pꝛecatoꝛ attulerit: careat pe/ e de of iu. dele. intellexim⸗
n nentls. vt. C. de ſa⸗ Imperatoꝛ conſtantinuns. nitusimpetratis ſi nimia meniien ſed omiſſis multis ſolutio⸗
I baginenn un⸗ Ec damnoſa ſiſco nec inri cõ tis inuenitur impꝛobitas:etiam ſe nibus diſtinguas dlin
et Ea e eramr traria poſtularios. Impe neritatyſubiaceat indicanus. INe, Suamnee vt zoen lude Kul⸗
ANH Reem nõ eſt coõrra Tatoꝛ Peogagus chaageeie fta ab bogeino eck arenmnthmen . enn decre.er pte. eỹ de reierip. qꝛ
ed ali. cripta contra iuselicita ab cogn exec landatur: llla decke, ſuhliterte n
4 eerd gettnem⸗ BJ omnibus iudicibꝰ pꝛecipimꝰ de veritate pꝛecum inquiri oponet ierſecp dechr ina n
won dum eſt ſeeundũ ma retutari: niſi fſoꝛte ſit aliquid qð non vt ſi rraus interuenerit:de omni ne meelligatur.
nt datum pꝛincipis. vt ledataliũ ⁊ pꝛoſit petẽtivel crim Socio cognoſcatur. Itez impera u ADentlentis. qr per eas
ud ertra de reſcrip. ſañ ſupplicantibus indulgeat. IJtem foꝛanaſtaſius. Omnes cuinicũqʒ din fatigauit adueriarium
8 ꝛ in auct. vt nul.iud. pelagius papa io.comiti. maioꝛis vel minoꝛis admmiſtratt ſuum.
ias avero. Nachereer⸗ Reſcriptin meretur effectũ quod c’m nis vninuerſe reipu. indices admone * Senerttat dunit vr ſal
d e reſcriptum pll inris zlegum ratione concoꝛdat. mævt nullu reſcriptu nullꝗ pꝛagma rius. l fl de fal li guis
. gmdmbra w NIcenti ſacras iuſſiones ſe ha- ticã ſanctionez: nullq ſacrã annota/ y Cognoſcatur. nöab ip
in auten. de iudi. col bere pꝛe manibus reſpondei tionẽ que generali iuri:vel vtilitati * ſo erecuioꝛe ſed ab eo qui
la. vi.F. omnis autẽ mnsſcire illum opoꝛtere:quod ip/ Luplece auer eſſ videsninur i di legauit exccutionẽ. ? ſicnon
ſuder ?. ]. e. omnes. ſe clementiſſimus pꝛinceps genera ſceptatione cninſlibet litigij patian obextra ve len. ? re iudi.de
Auod nõ ledat. libus legibus oſtituit illa ſacra vni ctur pꝛoferri:ſed generales ſacras cõ cetero. C. execu rei iu. ſi vt
ga e debet eſſe quod⸗nſcniuiqʒ ſupplicantis deſiderio cõ ſtitutones mod:s omnibus nõ on pꝛoponis.vel bodie põt di-
begen ipin e eᷣ ceſſa pꝛeualere ⁊ effectum macipa bitent obſeruandas. C. ti. de diner. ſtingui illa contrarictas per-
minem lecat. S'e. de re: que cum iuris ? legum ratiõe cõ trelſcrip. Imperatoꝛ diocle.⁊ maxi illam decre ſuper litteris. vt
eccleſtaſticis. vnde ñ r dr⸗ Oe ” qñq; cognoſcat.qnqʒ remir
valet reſcriptum de tat ad ſuperioꝛem.dicunt iñ̃
re quà quis violenꝰ HZ ud ꝙ executoꝛ pẽt cogno
ler deiner . rvjg. S . . ſcere ſummatim de inciden
vi.placuit. C. vnde vi.l.auctoꝛitatem. nec de re liti.vt extra de confir.(.i. tibus qõibu s.vi.ff de re iudi.a diuo. 5.ſi ſuper rebus.a talis cognitio facit pᷣ

⁊ per quod tranſactio facta reſuſcitaiur.vt.C. de ranſac.cauſas. extra
de tranſac.er litteris.⁊ de deci.ex multiplici.vel per quod aufertur libe
ra electio aliquibus.vt. C. de duo.re.de.l.ij hoctamen non viderur ve
rũpꝑ id qð eſt ex de concel.pꝛe.⁊ ec.nõ va.qꝛ diuer fitatem.vel ꝙ reſtitui
tur aligs depoſitꝰ,vt.C. loca.l.vlti.vel ꝑ id per qued recta tractat᷑ ſentẽ
tia.vt.C.de erro. aduo.l.vlti.⁊ per qð pꝛeſtatt emunitas a iributis.vt
C. de vec.qcꝗd.qð aũt dicit᷑ hic ite ligas de enoꝛmi.leſiõe.qꝛ modicaʒ
leſionẽ bñ põt pꝛeſtare reſcriptũ pꝛincipis.vt er de ver.ſig.ꝗd ꝑ nouale.
vel etia m ſi ex poſiſacto incipiat enoꝛmiter ledere ſtatim non valet. vt
e de deci. ſuggeſtũ.qᷓ cito enĩ pꝛiuilegiũ recedit ad iniquitatẽ ſtati nõ
valet. vt.fl. de vul.ſub.er facdo.⁊.lxiij.di.S.verum. modicà aũt lenonẽ
bñ pot aſferre.vt.xij.qij.bone rei.C. de pꝛeci.impe.ofſe.quotiens.ff.
loc.hitatoꝛes.ff.ne quid in lo.pu.l.iS.ſi qs a pꝛincipe.ff.ne ꝗd ĩ flu.pu.
l.i.S.ſunt qui putan.qñqʒiñ magnã affert leſõeʒ vt.xvi.qi.ſtatuimuſ
vt diri. S, e. in ſumma in pꝛin. 7.ff.de euic. lucius.

NPerenti. vt ſt aliqua que nubit conſulari viro petit vt ipſamihilo⸗

minꝰ ↄſularis dicat.iſiud ꝓdeſt petẽti ſine leſone alieriꝰ.vt. ff. de ſena.

i ſciat eam iniuſtam. vt ey de offl. dele paſtoꝛalis.er de es eỹ
iniuſtam. vi dele. paſ ma. ? obe.oẽs er ð
i1u. dele ſi qn. fl. de iudi. ſi pꝛctoꝛ. ?. xxiij.ꝗ i.qd culpat. in fi. ar. ↄra. C. ſi ex fal.
inſtru. iudicati.ef de teſti. veniens. ad hoc dicas ꝙ ſleuidens eſt ſententiã eẽ
nullaã ⁊ per iſtrumẽeta falſa lata nõ exequetur eã.alias lʒ

Del crimẽ.in talibus facile exauditur aliquis. xxxv.q.ix. veniam.

iudieium in pꝛincipali iudicio. vt. fl. de li.ag.l. ſi quis a liberis. S. ſi vel parens
2⁊ quod dicitur de ſen. re indi.decetero. ꝙ incidentes qones debeant referri

ad ſuperieꝛem.verũ ẽ vt ibi plenarie examinẽtur. vel oiſtingue an delegetux
mera execunio an mitta vt dixi.S.ij.q.vj S. unt quox. ver. ab executoꝛe.⁊ ſi ᷣ
legetur mera executio vt tic qòes incidetes remittantur ad ſuꝑioꝛẽ.⁊ ſi mix⸗
ta delegatur tüc põt cognoſcere de qdibus incidetibus.ſj poe ꝙ alicui ſitmqᷓ
data nuda executio nuda voco cxecutionẽ cũ cã pntibus ptib⸗ eſt finita?ꝛ ma

datur aliquibus vt exequãtur ſniam:nũꝗd ſi pars aduerſa coꝛã illis obijcit

exceptionẽ audietur exceptio: videtur ꝙ nõ.qꝛ tenetur executoꝛexequi ſniaʒ

of.

beri ſit iniuſta exequetur
eã.ᷣff. de iudi.i.ſi pꝛetoꝛ non ob.ff. de conreſ l.vl.vbi dicitur ꝙ erecntoepe ab

ſoluere illum qui cofeſſus fuit coꝛã eodẽ iudice ſe debere ſideicommiſſuʒ no

intelligitur. l. illa de executoꝛe ſed de indice.
C.Dmnes aduerlſa. ſed ſi aliquid pꝛo iure allegatur de quo eſt euidẽs ꝙ nõ

Can.

„ „* . 2% „* Hh . » . 0 .
conlſonat iuri remittitura ſuperioꝛem. vt extra de f. inſtr. paſtoꝛalis. 2* Xij libꝛarum. durioꝛ pena ſtatuitur contra ill os qui violant pꝛiui⸗ 6
legia eccleſiarum. xvi.qi.nonarum in ſi.vel ibi loquitur cum agitur attin
criminalite r. hic cum ciuiliter. nas⸗

S mncumus. vt autentica. tribus modis dicitur ſcriptura autentica. vel qr
e

n

uan epiſcopi.vt extra de ſide inſiru. peruenit. Secundo dicit᷑ antentica
quia eſt apud acia infinnata. C. de teſta. publicati.7,. C. de re iudi.geſta. Ter⸗

tio dicitur autentica ſi habeat᷑ ſubſcriptionem mium teſtium.vt. C.qui po. in

pig. ſcripturalſ.⁊ ſine die:vel

ſine indictione. vtextra & fi.

mſtru.inter. dies ideo editur

quia vir aliter poſſit pꝛoba

ri niſi ſciretur dies. vi er de

teſti ex tenoꝛe. C. de Zhen.

ſti.optimam.niſi enim velit
quis ꝓbare falſitatẽ inſtru

menti nõ eſt exbibendꝰdies

vel coniul: ne detur mates⸗

ria fabꝛicandi falſum. vt. ff.

quẽad. te.ape.l.ij.S. vl.⁊.ff.
de eden.li. S. editiones. vel

tunc non ſit edendus dies

cuʒ vult deliberare an velit

cedere vel cõtendere ſed cus

vult agere. bec tñ eſt verital
& in cõibus iſtrumẽtis edẽ
dus eſt dies cũ vult delibe⸗

rare.vt er de pꝛoba.quoniã

C. de edẽ. is apud quẽ. 7. ff.
de eden. l.i.SF. roeſ ſz ij ppꝛijſ
nõ vi e de fi. iſtr. conigit. ff.

contra.er de dila. pꝛeterea

de edẽ.l.j.S.diẽ.in accuſa⸗

tionibus enim non cogitur
quis diem cõmiſſi criminis
põere. vt. S. ij. q. vl. vl libel

loꝝ ẽ tñ cõtrariũ huic. C. de
no.co.cõfir.in ſi.ſed iſtud in

telligitur de legibꝰ redactis
in auctenticum volumen.

.
1
.

Item in pꝛiuatis inſtrumẽ
tis non requiritur apponi
Dies ⁊ conſul.vt.ff.de aqua
plu.ar.l.ij.S.añpe.⁊.l.pe.fſ.
de pi

g.
b ¶ Vmuer la. nid queſtio.

C

i.inquifitio veritatis.
S Pꝛeci. ideſt ꝙ llla con
ditio fit appoſita fi pces. ⁊c.
boc non tenet vt extra de re
ſcrip. ex parte. MB
Aiuilegia. que ſunt
de generali eccleſie
Ratu vel que ſunt de articu
lis fidei.vel dic non poſſun
i.non debent.

?AIaqulis.ſit.i.fiat.S..

q.i.generali.

LEceſſoꝛum. euſtodi
3 .vt. S. x vi. q. vl. c. vl.
2. xij.q.ij. ſi qs. . c.ſi illi.
8 ſe Loꝛrigere.exr de re. ec.

pꝛeca. celij.
b⸗

8

2

.vel nõ epilſopi. extra de

Necunqʒ.deſeruiũt
S. xvi.q/i. generalit᷑.
ddi. extra de dona.ceuʒ
Dllectus. 2. . tiec. l. 2 De cone.
Di.i. Vaſa.
Ge denn nomm ſtatutnz

dicitur nouuz lʒ de no

uo pꝛecipiatur dumodo qñ

qs fuerit ſtatutum.iic. xxiiij.

q.i.c.i.ſicut feudũ non dicè
tur nouũ quod de nouo cõ
ceditur dum tamnen quan⸗

doqʒ fuerit cõceſſuʒ.vt extra
de feu. ex parte.nec donatio

Dicitur noua licet de nouo

adipiſcatur quis rei donate

poſieſſionem.vt extra de do

naper tuase

mi. Sancimus vt autentica ipſa
atqʒ onginalia reſcripta ex noſtra

etiam mann ſubſcripta non exem/

pla eoꝛum inſinnentur. Imperatoꝛ
conſtantinus reſpondit. Si quo be
neficia perſonalia ſine die ⁊ conſu⸗
le fnerint depꝛehẽla auctoꝛitate ca
reant. Imperatoꝛ zeno. Aniuerſa
reſcripta ſine in perſonã pꝛecantinʒ
ſiue ad quelibet iudicem manauey
rit:qne vel annotatio vel pꝛagma⸗
tica ſanctio nominentur:ſub ea cõdi
tione pꝛoſerri pꝛecipimus:ſi pꝛeces

veritate nituntur.nec aliquem ſrnꝰ

ctum pꝛecatoꝛ oꝛaculi percipiat im
petrati:lʒ i iudicio aſſeueret veritatẽ
niſi queſtioſidei pꝛeci imperiali be
neficio monſtretur inſerta. Nam ⁊?⁊
vir magnificus queſtoꝛ ⁊ viri ſpex
ctabiles magiſtri ſcrinioꝛum quiſi⸗
ne pꝛefaia adiectione qualecũqʒ di
ninũ reſponſum dictauerint:⁊ indi⸗
ces qui ſuſceperint repꝛehenſioneʒ
ſubibunt:⁊ qui illicite dictata ſcribe
re auſi ſuerint:cuiuſcũqʒ ſcrinij me⸗
mouale ſen pꝛagmaticarij vel adiu

toꝛeſpꝛimicerij amiſſione cinguli fe

rientur. Item leo papa.

POnunilegia eccleſiarum nulla de⸗

ven elnr bitare en elli.
Ruiuilegia eccleſiaruz lancto
rum canonibus inſtuuta 2 ve
nerabilis nicene ſynodi fixa decretit
nulla poſſunt impꝛobitate onelli vł
nonitate mutari. Item nicolaus
pa.vniuerſaliſynodo pᷣſidẽs dixit.

Anathema nit:qui mandata vel de

creta româotum pontiſicum ſerua
re o do .
quis dogmata mandata in
B terdicta ſanctiones vel decre
ta pꝛo catholica fide vel eccleſiaſti
ca diſciplina pꝛo coꝛrectione iminẽ
tium vel futuroꝛum maloꝝ a ſedis
apoſtolice pꝛeſule lalnbꝛiter ꝓmul
gata cõtempſerit anathemaſi.
Item gelaſius creſonio ⁊ ioan

ni melalie epis inter cetera.

Statuta pꝛioꝛum ſucceſſoꝛeʒ ſerua
re opaute
8 Eceſfomm ſtatuta ſicut legiti
ma ⁊inſta ſucceſſoꝛeʒ cuſtodi
re conuenit:ita debet etiam malefa
cta conꝛigere*. Hinc etiaʒ archal
dius ⁊ honoꝛius.
Mecunqʒ inquiunt a parẽtibꝰ
noſtris diuerſis ſunt ſtatuta tẽ
poꝛibus:manere:inniolata atqʒ in
coꝛrupta circa ſacroſanctas eccleſi

as pꝛecipimus.nibil igitur a pꝛinile
gijs imutetur omnibus quiecclei

ſijſ deſeruiunttuitio deferatur:quia
tempoꝛibus etiam noſtris addi po
tius renerentiam cupimus:quã ex
his que olim pꝛeſtita ſunt imutari.
Idem. HNon tam nounʒ aligd pꝛe

lenti ſanctione pꝛecipimus:qu illa

m&Obtineani.bic habes ꝙꝙ pena ſoluta contractus ſtat in ſna firmi

tate.ſic.xij.q.ij.epiopus qui mancipium.⁊.xxiij

que olim videntnr indulta firmax
mnus. ꝛiuuilegia igitur que olim
reuerentia oꝛdinis ⁊ religionis obti
nnit:mutilare fub pene etiam inter
minatiõe pꝛohbibemꝰ:ita vt hi quo
qʒ qui eccleſie obtemperant ipſius
beneficijs perfrnantur. IJdem. Si
eccleſie venerabilis pꝛinilegia cniuſ
cunqʒ fnerint vel temeritate viola/
ta vel diſſimulatione neglecta:cõ⸗
miſſum.xij.librarumauri ſicut etiã
pꝛius conſtitutum eſt: condẽnatiõe
plectatur:ipſaqʒ pꝛiuilegia nibilo.
minus pleuiſſimũ per ommaa obti⸗
neant vigoꝛem. Iem pelagius

armentario magiſtro militum iter

cetera. H
Mon licet pontiſici ab eccleſie iure
diſcedere:qui documentoꝛum au
ctoꝛitate firmatur.
D Oſtea quãa eccleſie inra doci
mentoꝛum quoqʒ intercedẽ
tium fuerit auctoꝛitate firmata: nul
latenus ab his deſcendendi liberaʒ
Poenctier vel ſi vult permittatur ha
ere licentiaʒ. Si ergo monaſterio
ruʒ pꝛiuilegia vel quarũlibet eccle
ſiarum auciouitate leonis gregoꝛij
gelaſij ⁊ nonnulloꝛum alioꝛum põ
tiſicum ſancte romane eccleſie in
niolata ſeruantur:ſi ea que cõtra le
ges fuerint pꝛo infectis habenda ſũt
ſi pontifex non habeat liberam licẽ
tiam diſcedendi a documentis quii
bus inra eccleſie firmantur. Matet
ꝙ poſterioꝛa pꝛiuilegia antiqnioꝛi/
bus derogare non poſſunt:nec eoꝝ
anuctoꝛitate eis aliqua obijcietur ex
ceptio:cũ etiam ſi contra illa ſpecia
liter fierent pꝛo infectis eſſent habẽ
da. HMis ita reſpondetur: Sancta
romana eccleſia ſua auctoꝛitate cõ
gregata valet diſiungere⁊ diſiũcta
congregare rationis tamen equita
te conſiderata:vnde vel pietalis vł
neceſſitatis intuitu ſemel a ſe conceſ
ſa valet vel in totum vel in partem
cõmutare.pꝛo neceſſitate nãqʒ coꝛ
rigendoꝛum vicioꝛuz pꝛimilegia ec
cleſiarum multarum vel iminnun/
tur vel penitus imutantur:ſine per
ſonaliterſine generaliter. perſona.
liter iuxtta illud priuilegiũ oino me
retur amittere qni ꝑmiſſa ſibi abuti t
poteſtate. Item ſilueriꝰpapa vir
gilio epiſcopo.

OAuod babet amittat qui quod nõ

B decetli
c decet fidez ſanctoꝝ patrũ
in eccleſia ſeruari catholica
vt qð babiit amittat:qui impꝛoba
bili temeritate quod nõn accepit aſ
ſumpſerit. Nem ſupplicius ioan
ni epiſcopo rauẽnati poſt pauca:ꝗ⸗

bð ab illicita eũ oꝛdiatione/ꝓhibuit.

Pnunegium amuti quiſug aueto
riate non legitimavtitur.

di. ᷓqᷓ.in ſi. ff. de tra
ſac.qui ſidẽ.C. de ſi⸗
deicõ.ꝗ fideicõmiſſa
ria.ar. contra ertra ð
pe. ſuam.iniquũ cni
ẽ ꝙ ſimul haheatur

reſa pena.fi.ð ercep.

do. apud celſnʒ S. la
beo. ſol. ſi ꝓteſtatus ẽ
ſe velle cõtractũ rẽa⸗
nere in ſua firmirate
tũc poteſt vtrũqʒ pe⸗
ti alias non vel diſti
gue an pena appoa
tur loco intereſſe.aut
loco.contumacie.aut
in fraudem vſurarũ
Si loco contumacie
7 reus noluit ſolue⸗
re debitum cum poſ
ſet ⁊ rẽ ⁊ penam pꝛe⸗
ſtabit. vt. ff. de col. l ij.
5§. Ki cũ duobus. 2.ff.

de tab. exhi. locum

S. condẽnatio. Si eſt
appoſita loco intere
ſe tũc põt agere quã
li ſua intereſt. vt.ff. ð

ac.em.pꝛedia. ſed ſi in

fraudem vſurarum
tunc non põt. vt er ð
emp.⁊ ven.ad noſirã
in fi.⁊.ff.de ae.emp.⁊
Oſtea. docu⸗
mentox. lup

vem iul. § ibicẽ io.
n

ple maxie. qꝛ ſi inſtru

menta nulia eint ſu
per hoc facta non tñ
poſſet retractari otra
ctus.6 eni fit inſtru

mentũ nõ ꝙ vis con

tractꝰ pficiatur per in

ſtrumẽètũ ſʒ vt facili
poſſit ꝑ illud ꝓbari

vt. C. de ꝓba. cũ res
dem eſt in electiõe
vt.lxiij.di.quanto.⁊
ſic ẽ in matrimõio vt
xxx.q.v. nr̃ates ĩ fi.

0 Orani⸗ amit
at.ar. ꝙ g vſur

pat fibi ius alterius iĩ
eligendo ꝙ etiã pꝛo⸗
pꝛium ius electioniſ

beat pdere.vt. xciij.

Di.c. vl.icẽ ar.ꝙ pena

extendit᷑ qñq; vlłtra

delictum vt. extra de
plus pe. c.i.

(cn

ſici

ſonmin
un

Nntf

mͤbe
S
Mdeie
ff
MVln

leſeet

gtil
din
Auluin

ecefe
Apvet
lefune
Curior

ſſceturi
Mlco
Inte
ARbiunn
lctin de

lete

t

n
d
GDinen .
ren.
d .

lli

Awoſ

Ninn
i
aden

ſorſe

nm

guin

egti
n
ſtDGn
n
n
Nicd
N
n
ltG
Unnſe
NII
ient
Nmd
ſein
ilſex
N
Nh
CMe

6 e

Gud

4
nem
Ad

a ½ Enuntiam*

,7 inu tum. S. lxx⸗
iiij. di. vbi iſta.

b OοœS& Jauiepiſco⸗

pi. hoc eſt lec⸗
mm. 3. i. q. ſi qui epi⸗
ſcopi.
.T Ta nos.vſum.
Har. ꝙ due vices i
criminibus inducũt
conſuetudinẽ. vt hic
2. C. de epi. audi.l. iij.
in fi. ſed in ciuilibus
negocijs. nec etiã ireſ
vices conſuetudinẽ ĩ

ducunt.vt er̃᷑ de cau

ſa pol. cum eccleſla.
Itẽ eſt hbicar. ma⸗
gis punitur faciũ ite
ratum. vt. xxvij.q.i.
puenit.⁊.fl.de re mi⸗

li.l. iij. SF.ſi plures. et

extra ð hereti.ad abo
lendam.S.illos autẽ.
d . Epiſcopalibus.
hoc delictum ciuiuʒ
qð cõfiſtit in faciẽdo
redundat in damnũ
eccleſie.⁊ ſic eſt cõtra
xvi.q.vi.ſi epiſcopuʒ
vbi dicitur e delictũ
pꝛelati non redundat
in ecclefie damnum.
ſed poteſt dici ; hic
eccleſta non damniſ
catur in rebus:lʒ dã
niſicetur in honoꝛe ðᷣ
delicto qð conſiſtit ĩ
obmittendo non eſt
du bium quin redũ⸗
det in damnum ec⸗
cleſie. vt. x vi.q.iij. pla
cuit.

xxvi.

O Ennncianns antez ieſi naſf
boc aliquid tale pꝛeſumptſerii
aliquem ſen epm vel pꝛeſoyteruz
ſen diaconum innitumfacere foꝛte
credideris oꝛdinationes tibi rauẽ/
natis vel emilienſis eccleſie noue

V uſezencas Itẽ leo papa.

s9oꝛdinandi amutunt:quiin me

ritum conlecrant.

Iqui epiſcopi. talem conſe /

crauerint ſacerdotem quale,ʒ

eſſe non licet etiam ſi aliquo modo
damnum pꝛopꝛij honoꝛis euaſerit
oꝛdinationis ins vlterins non habe
bunt:nec vnquam eidẽ ſacramẽto
intererunt.quod neglecto dinino iu
dicio ĩmerito pꝛeſtiterunt. Ne gene
raliter velu ti dum ciuitati epiſcopa
lis dignitas perpetno ſubirabitur:
que ſuos epiſcopos interrimere cõ

ſfueuit. Unde gela. papa ſcribit.

Epiſcopalis dignitaſcinitaii ſubtra
hitur que ſuos pꝛeſules interimit.

JI Ta nos ſyllanoꝛũ cedes gemia

ta pontificum bonendi crimi/
nis atrocitate confudit:vt din com
ſtitutio noſtre deliberationis heſita
ret:dum ⁊ ingerere quẽpiã parrici⸗
dialibus exemplis deteſtaremnr an
tiſtitẽ: ⁊ eccleſam vtcunqʒ deſtitu
tam non vſq; adeo iudicaremus re
linquendam.qua pꝛopter iam ve⸗
Iunt vſum conſuetnudinemqʒ ſacrii/
legam declinantes:nos eatenus re
ligiõi duximus conſulendum vt pa
rochie veſtre ab extrinſecus poſitis
ſacerdotibus gubernentur:que ibi⸗
dem cõmoꝛantes ferro didicit neca
re paſtoꝛes inaudito facinoꝛe:quod
etiam in illis pꝛonincijs nuſquam
pꝛoꝛſus legitur accidiſſe:que bello/
rum cominuis dinerſiſqʒ incurſioni
bus affliguntur:vt aliqua ſit reper/

en ciuitas que pꝛeſules miniſtrande
fidei chriſtiane ſine perſecutoꝛe pꝛo

ſterneret. Curandum eſt igiinr vt ſn
neſta pernicies ceſſatione pꝛopꝛioꝝ
ſanetur antiſtituz. atqʒ ita ſaltem fu/

roꝛis tanti materia ſubtrahatur:ſi in

qua hec poſſit acerbitas per peirari
conſiſtens ibidem perſona deſuerit

coqʒ modo velilla cinitas dum in
quos deſeniatnõ habebit:ab huiuſ/
moditemeritate deſiſtat. vel alijs

imitandi contagia dira exẽpluʒ nõ
ꝛebeat:egeat ergo epiſcopalibus

Inbñſdijs ſibimet aliunde penſandis

que ſacram in ſuo gremio colloca⸗

tam ſuſo crudeliter maculat ſangui-

ne dignitatem:que in vtroqʒ bac ẽ
vltione plectenda:ſiue inſtinctn do
meſtico ſen furijs incitata hoc com
mittit exteriꝰpꝛebeat ergo dilecuo
veſtra ĩ hoc ſtatu poſue miniſteriũ
viſitationisꝰ eccleſie.⁊ aut conueni
endo pariter aut viciſſim ꝓur quali
tas rerum cauſaqʒ popoſcerit:diui
na miniſteria repꝛeſentet ingratiſ:ne
cũ denitamus zizaniam dominica

videamur pᷣterire frumẽta. Moſti /⸗

litatis qnoqʒ vel panpertatis neceſ
ſitate epiſcopales ſedes permutant
vel due in vnã redigunmur:ſicut ſu/
pꝛa in ti.de muta.epiſcopoꝝ beatꝰ

gregoꝛius ſeciſſe legitur: non ergo
pꝛiuilegia eccleſiarum ſic inniolata
permanere cenſentur:vi quibuſdaʒ
de cauſis interuenienubus apoſto/

lica aucioꝛitate eis derogari nõ poſ
ſit:alioquin multitudo eccleſiarum
ad paucitatemredigeretur:cum in
numere eccleſie in dio ceſibus alio⸗/
rum frequenter condite inueniãtur.
ſeruentur ergo pꝛiuilegia eccleſiarũ
cunctis inconcuſſa tempoubus:ne
videlicet pꝛeter eius auctoꝛitatem
a quo data ſunt:contra ea liceat ire
alicui. Sed obi citur illudiymma/
chi pape. Poſſeſſiones quas vnuſ
quiiqʒ eccleſie ſuo reliquit arbitrio
⁊cc.que ſupꝛa intuitu.de alienatione
rerum eccleſiaſti.legũtur aſſcripta.
Unde datur intelligi ꝙ ea que de in

re vninſcuinſqʒ eccleſie vel neceſſi
tatis ſicut peregrinis vel pietatisin

tuitu:ſicnt religioſis domibus con
feruntur non perpetno ſed tempoꝛa
liter.ab eis quibus conferentur ſũt
poſſidenda.quãqu illnd ſymma⸗
chi ad neceſſitatis intuuum non ad
pietatis pꝛoſpectium poſſit referri:

vigdelicet vt ea q̃ veregrinis vel ca/
ptiuis largiri neceſſitas ſuaſſit: non

ea que religioſis domibus ob quie

tẽ religioſe connerſauonis cõceſſa
ſunt pꝛohibentur perpetuo poſſide

ri:vel potius de vtriiqʒ intelligẽdũ
eſt videlicet:vt ſicut neceſſitatẽ pa/
tiẽtes ceſſante neceſſitate bene ficijs
renunciare coguntur:que cis miſe/

rationis incluſit intnitus:ſic religio

ſe viuentes cum a religione ceſſaue

rini pꝛinilegijs exuũtur que religio

ſa conuerſatio meruit.punilegia er/
go que religioſis domibus cocedũ
tur:vel in eo caſu accipienda ſinnti
quo ia eis conſulitur:q; nulli aliqd
derogatur:videlicet vt ex nonali⸗/
bus qnoꝛum deciationes nulli aſſi

gnate fuerant pꝛinilegioꝛum ancto
ritate decimas aliquibus perſolue

re non cogantur:vel ſi ꝓpter inſtã
tem tempoꝛis neceſſitatem eis con
ſuli non poterit niſi alijs derogeiur
ita pꝛiuilegioꝛum auctounias vider

eſſe ſernanda:vt eoꝛuʒ ſubneniatur
inopie non vt ſnarum diuitiarum
augmenio ⁊ poſſeſſonum:non mo

dica extenſione poꝛecta baptiſma
les ſen parochiales eccleſie pemtꝰꝰ
deſtruantur. Oseuſn xνα v
S Vidam ſacerdosſoꝛ
tilegus eẽ et diuinus
cõuincitur apnud epi/
ſcopnuʒ:coꝛrecius ab
epiſcopo.noluit ceſj

ſare:excõicatur. tendeʒ agens in ex

tremis reconciliatur a quodam ſa/

cerdote epiſcopo inconiulto.indici

tur ſibi penitentia ſub quantitate

tempoꝛis canonibꝰ pꝛefixa. Hic

pꝛimum queritur:qui ſint ſoꝛtilegi.
Secundo:an ſit peccaiũ eſſe ſoꝛti
legũi Tertio:a quibns genus di⸗

uinationis ſumpſit exoꝛdium.

Quarto.quot ſint gña diuinatio

nis. Quinto: an ſoꝛilegi vel diui
ni ſint excommunicãdi.ſi ceſſare

cexli

e¶ In vtroqʒ.epiſcopo in
f· ¶ Exteri.i.ad ſuggeſtio⸗
nem extraneoum.
g ¶ Viſttatiois. ſic ergo epi
ſcopi vicini ſupplent detfe⸗
ctum vicinoꝛum epiſcopoꝝ
vt.vj.q.i.pontificeſ.⁊.lxv.d.
ſi foꝛte.
h ¶ Hoſtilitatis. in vnaʒ.vt
xvi.q.i.tem poꝛis.
i . Poſſeſſiones. xvi.q.j.
poſſeſſiones.
k ¶ Ceſſauerint.ar.q ſi pꝛi
uilegium aliquod datur ex
cauſa vel ratione religionis
vel ratione paupertatis vel
alia ð cã qᷓ; cito ceſſat cã:ceſ
ſat ⁊ pꝛinlegiuz. vt extra de
ver.ſfig.abbate.in fuextra ðᷣ
deci.ſuggeſtum.xvi.q.i.ge
neraluer ⁊ inſti.de auc.iu.S.
vl. .fl.de iudi.l.ij.S.legatis
7, C. de teſta. mili.l.vl. ⁊ iſti.
de pu. ſubſti.S. qua ratione.
I Mulli. boc non eſt ver.
q ſ illud nouale fuit in ali
cuius terruoꝛio ad illum ta
tnʒ ſpectabit ſed ſi in nulliꝰ
parochia fuerit epiſcopus
poteſt aſſignare cui volue⸗
rit vt e de deci. quoniaʒ.
m ¶ Vemtus. S. xij. a. ij. bo
nne vrrei.ioan-
n NLidaʒ ſacerdos.

a DOrꝛilegi ſunt.pꝛoſit?

tur. qui tales conſu/

lit penitenna punitur. v. en

nis. vt.ſ.eo.qv.qui diuina
tiones. ipſi autem ſacientes
buiuſmòi artes tantũ peni
tẽtia vniꝰ anni vidẽt puniẽ
di.ve extra de ſoꝛtile.c.ij. ſech
iſtud intellige eſſe diſpenſa⸗
tionem. vᷣm legem aũt ipſe
maleſicus pũitur capite. vt
C. de male.l.nemodo.
QNog autẽ ſoꝛtes.
b nð ꝙ ſoꝛres que⸗
dam ſunt licite. ᷓ
dam illicite. Jilici
te ſunt que fiũt ꝑ magicas
incantatiões vel que ſiunt
ad exercendas vanitates ali
quas. vel que fiunt ad inq⸗
rẽda aliqua occulta. vt. j. e.
bi qui.⁊.c.illud ſed que fiũt
neceſſitatis cꝗ:non ſunt illi
cite.vt ſi contentio eſſet de
electione aliquoꝛum ⁊ eſſet

paritas vtrinqʒ in omnibut
exemplo mathie poſſunt ſie

ri ſoꝛtes vt.j e.non exẽplo.
⁊.q.v.non licet. cum enĩ nõ

fupereſt humanum auriliũ

tũc poſſumus recurrere ad
diuinum aurilium.vt.xxij.
q.ij.queritur.⁊ in diibijs ſʒ
leges ad ſoes decurritur

vVi. ff. de iudi.ſed cum ambo

C. coõmunia dele.ſi vuobuſ
Et augu.ſcripſit quibuſdaʒ
cum ciuitas eſſet obſeſſa et
dubitaret clerus qui debe⸗
rẽt fugere qui remanere ꝙæ
ſoꝛte illud eſſet dirimenduʒ.

c —Achoꝛ. hiſtoꝛiam habes

iiq.iiij. S. item peccato achoꝛ
2 loſue. vij.

- Hayn. ciuitatem. .
e Saul. quoqʒ. hoc hẽs

xij.q.ij.tem opponitur.

ionatbã

Can.
nolnerint. Sexto:an excomuni/

catus ab epiſcopo poſſit reconcilia
ri a pꝛeſbyiero illo inconſultto.
Septio ſi moꝛientibus eſt indicẽ
da penitentia ſub quantitate tꝑis.

. Aiſint ſonilegi: Iſi
doꝛuſ diffinit eihimo
logiarum libꝛoocta
no ita dicens. B
AAAnut ſint ſoꝛclegi.
S Oꝛtilegiſunt:quiſub nomine
ficte religionis per quaſdam:
quas ſanctoꝛum ſen apoſtoloꝛũ vo
cant ſoꝛtes:diuinationis ſcientiaʒ ꝓ
fitenturꝰ aut quarumcũqʒ ſcripiu⸗
rarum inſpectiõe futura pꝛomitiũt.

Rod auteʒz ſonesex
quirere peccatũ non
ſit:⁊ exẽplis ⁊ auctoꝛi
tatibus ꝓbatur. Enz

eni achorde anatbe⸗/
mate furtim ſurripuiſſet ⁊ ob eina

peceani populus ceſus apud havnꝰ
oſtibus terga dediſſet: pꝛecepit
dominus ioſue vt ſoꝛtibns exqni/
reret:quo peccante populus in ma
nibus hoſtium cadere meruerat.
Joſue pꝛeceptũ accipiens miſit ſoꝛ
tes pꝛimum ſuper tribus:deinde ſu
per familias:deinde ſuper perſonaſ
⁊ ita cecidit ſoꝛs ſuper achoꝛ Saul

ſitate his nimis erant intenti:minus
vacabant que ſaluti animarnʒz erãt
accõmodata.quod ameʒ ſouibus
credi non opoꝛteat hieronymus te
ſtatur ſcribens ſuper ioannem,.
Exempio ione vel maibie non eſt
ſoꝛtibus indifferenter credendum.
LDn ſtatim debemuns ſub exẽ⸗/
plo ione ſoꝛtibus credere: vel
illud de actibus apoſtoloꝛum huic
teſtimonio copulare vbi ſoꝛte ma:

thias in apoſtolum eligitur. Neʒ

augu.ad inquiſitiones ianuarij.
Ad ſecnularia negocia diuina oꝛacu

la non ſunt conuertenda.

Bè qui de pag mis enangelicis
Lſoꝛtes legunt:⁊ ſi optandumẽ
vt id potius:faciant qnã ad demo:
nia conſulenda concurrant.tamen
iſta mihi diſplicet conſunetudo ad
negocia ſecularia:⁊ ad vite hniꝰ va
nitatem dinina oꝛacula velle con/
nertere. Item beda ſuper actus
apoſtoloꝛum. SS
Exemplo mathie non eſt indifferẽ
ter ſonibus credendum.
LOn exinplo mathie vel ꝙ io
Enas pꝛopheta ſoꝛte depꝛeben/
ſus ſit indifferenter ſoꝛtibus eſt cre/
dendum:cum pꝛiuilegia ſinguloꝛũ
vt bieronymus ait:comunem legẽ
omnino facere non poſſint:ſ qnita
men neceſſitate aliqua cõpulſi denz

quoqʒ cum pugnaſſet contra pbi? putant ſoꝛibus exemplo apoſtolõ

leſteos:⁊ iuraſſet ſe interfecturũ qnẽ
cunqʒ qui ante ſolis occaſum come
deret de Hal ſoꝛte depꝛehendit
lium ſuuʒ mel comediſſe:
quod ſceptro acceperat.quem cuʒz

rum conſulendnʒ eſſe videant boc
ipſos apoſtolos nõ niſi collecto fra
trum cetn ⁊ pꝛecibus ad deum fuſis
egiſſe. DSe diuinis vero ſcribit au
guſtinus ita dicens. L

moꝛti tradere vellet:populo ſuppli· Mon ſunt obſernada que a diuinis

cante reuocauit ſententiam: Jonas
quoqʒ cnʒ a facie domini fugeret:a

nantis ſoꝛte depꝛehenius in mari de
iectus ⁊ a ceto eſt abſoꝛtus. De ʒa⸗
charia etiam legitur ꝙ ſoꝛte exiſt:vt

incenſum poneret. Mathias vero
a beato petro ſoꝛte in apoſtolatum
⁊ lude ſucceſſoꝛem eligetur. Quod
ergo tantoꝛum exemplis pꝛobatur
patetmaluz non eſſe. Ande etiã
auguſtinus ait in libꝛo pſalmoꝛum.
Srns non eſt aliquid mali ſed
res in humana dubietate dini
nam indicans voluntatem. His ita
reſpondetur: Antequam enangeliũ
clareſceret multa permitte bantur
que tempoꝛe perfectioꝛis diſcipline
penitus ſunt eliminata. Copula nꝗ
qʒ lacerdotalis vel conſanguineo
rum nec legali nec euangelica vel
apoſtolica auctoꝛitate pꝛohibetur:
eccleſiaſtica tamen lege penitus in⸗
terdicitur.Sic ⁊ ſoꝛtibus nihil mali
ineſſe moſtratur: pꝛobibetur tamẽ
ſidelibus:ne ſub ſpecie diuinationis

ad antiquos idolatrie cultus redi/

rent. Ande quibuſdaʒ conſtellatio

pꝛecipiuntur:quauis ea conungant
que ab eis pꝛenunciantur.
telligi volnit dominus:etiã
illaque a diuinantibus non ᷣm
deum dicuntur ſi acciderit que dicũ
tur non ſic accipienda ſunt:vt fiant
que pꝛecipiuntur ab eis:ant colãtur
que coluntur ab eis. Idem in li:
bꝛo.i.de doctrina chꝛiſtiana.

Inſtituiiones hommum que ſunt ſu

perſticioſe vel non.
AZInd quod eſt ſ̃m inſtitntiões
om inum partim ſuperſticio⸗
ſum eſt:parti m non ſuperſticioſum.
ſuperſticioſum eſt quicquid inſtitu/
tum eſt ab bominibus ad facienda
idola ⁊ colenda pertinẽs vel ad co
lendam ſicut deum creaturam:ꝑtẽ
ne vllam creature:vel ad coniuita⸗
tiones ⁊ pacta quedam ſignificatio
num cum demonibus placita atqʒ
ſederata:qualia ſunt volumina ma
gicaꝝ artium que quidaʒ cõmemo
rare potius quã docere ſolẽt poete
ex quo genere ſunt ſed quaſi licentio
ri vanitate haruſpicũ ⁊ augurumli
bꝛi.Ad hoc etiam genus pertinent

nes ⁊ futuroꝛum ſigna cnſtodienti⸗ omnes ligature atqʒ remedia:que

bns apoſtolus ait.Dies obſeruatis
menſes ⁊ tempoꝛa ⁊ annos.vnde
timeo ne foꝛte ſine cã laboꝛauerimi
vob. Sic ⁊ aſtronomia ſeu ⁊ aſtro
logia apud catholicos in diſſuetudi
nem abiit quia dum ꝓꝛopꝛia curio⸗

medicoꝛum quoqʒ diſciplina con⸗
dẽnat:ſiue in pꝛeca nionibus.ſiue
in quibuſdam notis quas characte
res vocant:ſine in quibuſcũqʒ rebꝰ
ſuſpendendis atqʒ ligandis vel etiã
ſaliandis quodamodo non ad pa.

f Des. mali in

ſui natura nõ
eſt mala tñ ꝓhibetur

qꝛ pꝛopter aſſiduitaz⸗

tem lab itur talis in

ſdolatriã.ſicut eſt iu⸗

ramen to.vt.xxij.qłi.
⁊ iurabunt io.

On ſtatim. iwo0

ne .qꝛ hoc fuit
diuina inſpiratione
factum. vt.xiiij.q.v.

„

Dixit.

bJ aui potb.

qꝛ ꝑmittit᷑ mi
nus malum vi euite
tur maius maluʒ vt
xxxiij.q.ij.ꝙ ſi veriuſ
2.xxij.q.i.conſidera⸗
te.⁊ eſt fimilis modꝰ
loquendi.i.q.i.iudi⸗
ces.

i I .1 exemplo.
cuʒ pꝛinilegia.

xvi.q.i.hinc eſt.S.i.?

g. di. lij. pꝛiuilegla.

tk Hielligi.
XIud ſed quan

llicentioꝛi.i non
videtur in tantũ pec

Ei
4
Cnt
ſiu
Moſnn
lnodie
u n
on
fiſt.
Concan
smmet
lue
Mhet
ipe
Plurea
in ect

60
ee

chcien
1 dah
Nrh
ſdiſt

fſſocte

ſoſcipen
cmuſu
Fan
U

1

efi
non
iſgn

ioe,

ſtä
Nkk

Ann

dt

iru
b

a &. Eminentioꝛi.i.
pulchꝛioꝛi vel maio⸗

n.
b. ¶Ventiloquia. qᷓ

hahebat ſpirituʒ phi
lonis in ventre que
multis diebuſ ſeque
batur paulũ 2 alios
pꝛedicatoꝛes ⁊ clama
bat iſti ſũt ſerui dei ꝗ
anunciant verba ſa⸗
lutis.vnde offenſus
paulus ad eum con
uerlus eſt ⁊2 dirit ſpi
ritni.pꝛecipio tibi vt
ab iſta recedas ⁊ ſta⸗
tim receſſit.

c Vi ſine ſalua
—0 toꝛe.angeloꝝ.

ergo aliqua eſt ſcien⸗
tia a diabolo. vt. j. e.
q.v.in pꝛi.ar.S.xxx
vij. di. S. hinc/ etiam.
vbi dicitur ꝙ a dini⸗
nis ſcripturis omnis
fſcientia ſumpſit ini⸗

de:a fugiende chꝛiſtiano.

xxvj.

tionem coꝛpoꝛum led ad quaſdam
ſigniſicatiões.aut occultas ant ma⸗
niteſtas:que emmẽtioꝛnomie phy
ſic am vocant:vt quaſi non ſuperſti
tionem implicare ſʒ nature pꝛodeſ/
ſe videantur.ſicut iunt in auresi ſſ⸗
mo ſingulaꝝ auriuʒ:ant deſtructio/
num oſſibus anſule in digitis:ant cũ
dicit᷑ tibi ſingultiẽti:vt dextera ma⸗/
nn pollicẽ teneas. Mis adiungũtur
milia — obſeruationnum
ſi mẽbꝛum aliquod ſalierit:ſe iuncti

ambulatibuſamicis lapis am pner

medius internenerit.binc ſunt etiaʒ
illa.limen calcare cum ante domnuʒz
ſnaʒ tranſit redire ad lectum ſiqms
ſe dum calciat ſternutanerit:redire
ad domũ ſi ꝓcdens offenderit:vel
ſi veſtis a ſoꝛcibus roditur.neqʒ ab
hoc genere ſuperſtitiõis perniciole
ſegregãdi ſunt:qui olim genetiliaci
ꝓpter naturalium conſiderationes
dieruʒ:nunc antẽ mathematici vo⸗
cantur.nam ⁊ ipſi quãnis verã ſtel
larum poſitionẽ cũ quiſqʒ naſcit᷑ cõ
ſequũtur ⁊ aliquãdo perneſtigãt:ta
mẽ ꝙ ide conatur vel actiones no
ſtras vel actionũ enètus pꝛoducere

nimis errant.hoc aũt genus foꝛnica

tionis anime ſalubꝛiter dinia aucto
ritas non tacuit:neqʒ ab ea ſic deter
ruit aiam vt ꝓpterea talia negaret
eſſe ſectanda:quia falſa dicuntur a
ꝓfeſſoꝛibus eoꝛũ:ſed etiam ſi dixe/

loꝛnm angeloꝛumiin toto oꝛbe ter ⸗
rarnm plurimis ſeculis valnit per
quãdam ſcientiam futuroꝛum⁊ in/
fernoꝛum.⁊ per innentiones eoꝛum
inuenta ſunt haruſpicia ⁊ anguratio
nes ⁊ ipſa que dicũtur oꝛacula ⁊ mni⸗
—R Idem confeſſionum
iv. quarto.
Chriſtiana ⁊ vera pietas planeta⸗
rios expellit ?⁊ damnat.
Llosꝰ planetarioſ quos mathe
maticos vocant plane conſule

re non deſiſtebant ꝙ quaſi nullum

eis ſacrificium ⁊ nulle pꝛeces ad ali
quem ſpiritum ob dininationem di
rigerentur: quod tamen chꝛiſtiana
⁊ vera pietas conſequenter expellit
damnat. Item bieronymus.
CKultura eſt idolatrie anguria ſerua

re ⁊ ſtellarum requiręr curiug. / vfs

G Ed aillud: adde:quoniaʒ qui
Vfomicatur in coꝛpus ſuum pec
cat:non iſtud coꝛpus ſolnʒ quod tẽ
plum del effectum eſt:ſed illð qð di
citur:quia oĩs eccleſia coꝛpus chꝛi⸗
ſti eſt:⁊ in omnem eccleſiam videt
delinquere qui coꝛpus ſuum ↄma⸗/
culauerit:quia per vnum membiũ
