hbeerte Renonc⸗ iij. ij. DE adãt: feſtina potẽti rego. v inter eſtituatur. aha ſn laſa a. ? exn. a certe lia qñ
0 Peee i.et. vi ſius c i0ꝛ a litas quer gre io rel us gr V cdeſi io. Sed ce Nalt⸗ 20
gineen i.nulli.e 027 ienloſu d altio enalit bil a az Ecc non iſcopt ium ex ati⸗ ditis i0. Receratua .
nrin quidem. ote erg re ri dere ac atiöe — at: N line ep ſeruiti z abb eli en ꝛ iura c inter tuta ſuüt
– Soeggo ſcẽ⸗ oꝛdin io pſo obtine ſi ad ſa 0 U nile 5 S ⁶ lit. q entur. conſti b.
1 . icati 190 . r. ſi ri ſer C&* ons CiO ſſide E iens. b. be.
unn . Lacanco. idi ſiti pplic hiben ffeditu xmer D ſen ſiaſti is impe iũ pꝛe — p oſſeſſo enee⸗ 42
hnte ndte 4Vrſu ec qᷣ p n90 Vnonexmen 1. aecele icis ſui le offic od ſi fe Teicfulqueen aqun
ununt irne ä ſus be nbio de uiſqu ſit:aut idem cötr n clen dotal at qu ff.d ouimu ar. ff. de
a eta. uid inesq ð ab oen aſe i ſacer⸗ ſtitna barromnantmis. b, ci
um.ertra de ueri. ꝓer oꝛdi 2e. contt yni bn ictũſ te re Er. g. üihck tmemo ſib.
grgralt num.ertra vel p .ſ ros fano Ece Itib?y 2/ erd ien 2.x. . exta Fy de cent
3 5 den. ve di. F. c ſed ex hitur. plica it 0 te en 8 77. ius non re. e licitis.
Abac inerenee 0 ſe Oue ãſup ü leg iſ⸗ intern é modu cuiu uriliũ petere it de . nemo.
i. neop itus. itate pꝛe ibuſa⸗ iacon tro ep non?ẽ in foꝛte bbate. auxili intellig er de ſi.n
,iſt ſacro riiij. an grogora alt ſcrib u. na Sepla ver. i pöt'a itiũ.qꝛ nſuet
nn Funtat Encntipten tera. Er vſun fere. a verabg —
— g C. oꝛes ante ſſunt ac acoly ſicut inter ce Ti ionum iure. e dech vit. io niſi
fonme min bene pol neſ inaſſe ſie ce in 4e bligatie i.hoci. a uſta Vilg. peeco
Ni m bel noom dinæ oꝛſi ines. vt ob 2 eſti. ici.n tra. x õt pꝛo
Coen ern licetn Uxxv poc oꝛdine⸗ n. quot. deſta 6 eſto ere poͤt
ciper⸗ neligaan er coO inoꝛes alias . ¶Ec 7ſen abſolu
8 lta intel ꝛnon aco ipere mi li capar ie.pu. „ ſtolus. tenec
tn ij. di. lxxvi uer i poſſit ſic extra de He
Nahn bo
41 JMBð
ucn Anduet rer –
ſetal K —
int Cnoe
nn
nn

Caun.

Itonec reconciliare. ertra de ſic nemo. Sed nundd ipſi dericolicet redimere
cum iniuſte ſuſpẽſus ẽ.videtur ꝙ non. S.S.pꝓxi.in ſi excra de ſi.matheus.ar.

contra.ſ.ꝙ poſſit redimere ius ſuũ ⁊ verxanoneʒ ſuam.j.q.iij.queſitũ extra de

vſur. c.j.⁊ extra de ſi. dilectimmo⁊ ſi quid dederitrepetere poterit. Clde con
di.ob tur.càm.quod euitandi.quidam dicunt ꝙ non poteſt in aliquo caſure

dimere.alij contra.ſ.cum in

iuſte ſuſpenditur.hoc nota,.

vj.q.vij.decimas.

a ¶Aui autem. tractauit

magiſter queſtioneʒ iſtam
affirmatiue.nũc.autẽ vult.
tractare eam negatiue.ſcili⸗
cet vtrũ ſit ſimonia dare pe
cuniam vt nõ oꝛdinet᷑ quis
ſed quomiã non habuit ca⸗
pitulum indurit leges que
in hoc faciunt ad pꝛopoſitũ
vVbi in eis aliquid dicitur ne
gatiue.Quod aũt hoc ſit ſi
moniacũ habetur extra de
ſmo. nemo. in f.
b ¶. Infames. 2 ſimoniaci
large. ar. e. de ſimo. nemo.

ar. C. de inof. teſ.ſi qñ. ſed

alij conira pꝛopt᷑ deſcriptio
nẽ ſimonie. ſed moꝛtaliter
peccat.j.e.q.iij.vẽdentes.ſj

certe fumoniaci ſunt vt dicit

illa decre. nemo. io.

c (Vnt. ſacrilegos i. ſ

moniacos. alias nõ
facit ad ꝓpoſitũ. G. ? ꝙ ſit
ſacrilegiuũ ſic pꝛo bat᷑.ſi.n.il⸗
le qui frangit ĩmunitatẽ ec
cleſie. vel qui inde aliquid

eripit ſacrilegꝰ iudicat᷑ mul

to foꝛius ꝗ facit ne ecdeſie
oꝛdinentur. vel ne oꝛdines
tribuantur.vel impediatur
alicuiꝰ electio vel pꝛomotio

dAbemus. ad h̊ intro

ducit has ligeſ vt oſtẽ
dat pari pena mulctandos
A pꝛecio inducti ipediũt ſie⸗
ri quod de iure ſieri debet ⁊
qui faciunt quod ð iure ſi
rTi.non deberet.
e ¶ Hoꝛamur.foꝛte ſe tem
perat ne videatur quẽ iube
re accuſare inuitum. C. vt
nemo inuitus in rubꝛo ¾
ſf ¶ Admiſtrante.ſi is talis
ſit quẽ in ius vocari liceat.
Hz cõtra.ij.q.j.ꝓhibẽt᷑. Sol.
illud de maioꝛibꝰ magiſtra
ilbus hoc de minoꝛibus. ar
da o⸗ iniu.nec magrati⸗
us. ?.ff. de in iul vo. l. ij. v!
hoc de perpetuo iudice ar.
ff.de re.cre.pꝛeſidis.⁊.l.pꝛe⸗
cedenti. in aut.vt differẽtes
iudices..ſi tñ.col.ir.⁊ hoc
ne crimẽ eius inuliũ rema
neat.illud de tempoꝛali. vel

bic cũ peccauit in ipſa admi
niſtratione.ibi de eo q exx a

agdminiſtrationẽ cõmiſit.ff
de iudi.l.ij. S. legatis.ĩ aut·
vt iudi ſine quoquo ſuſ.S
ſqurautscalliſ. „

Repoꝛtaturus.repona

bit.n.quadruplũ. j.l.pꝛox.
xiij.q.ij.cũ ðᷣuotiſſima.
b Meum. inna annum
vtilez a pꝛincipio poſt

continuum. ff. ve calum. annus.
iͥIn quadruplum.in quo cõtinetur rei p

cerit officij ſui periculum ſubeat.
AQui autẽ pecuniam accipiunt
vt oꝛdinandis ſacros oꝛdines non
tribuãt.vel vt canomce electioni
aſſenſũ nõ pꝛebeãt aut eccleſijs edi
ſicãdis vel cõlecradis lapidem be
nedictũ:vel cõſecratõnẽ ſubtrabãt
multis argumẽtis accepte pecunie
rei ⁊ infames eſſe pꝛobant᷑. Ait
enim paſcalis.ij.
Sacrilegi ſunt iudicandi qui eccle
ſiam dei non permittunt regulari:
ter oꝛdinari. ð”èM
Be qnidã ꝗ vel violẽtia vel

fauoꝛe nõ permittũt eccleſias⸗

regulariter oꝛdinari:hos ẽt decre⸗
uimꝰ vt ſacrilegosiudicãdoo.
Codice li ix ad-lL.iul. repetüdaruz.
T Abemꝰ⁊ hoꝛtamur vt ſigs
Lfoe honoraroꝛuz decurionũ
poſſeſſoꝛũ poſtꝛemo etiã colonoꝝ
aut cuiuſlibet oꝛdinis a iudice fue⸗
rit aliqua ratione concuſſus:ſiqui⸗
ſcit de iure venalẽ fuiſſe ſentẽtiã:ſi⸗
quis penã vel pꝛecio remiſſaʒ. vel
vicio cupiditatis ĩgeſtã:ſiquis po⸗

ſtremo quacunqʒ cã impꝛobũ iu⸗

dicẽ potuerit appꝛobare:is vel ad
miniſtrãte eo vel poſt adminiſtra
tionẽ depoſitã in publicũ pꝛodeat:
crimẽ deſerat:delatũ appꝛobet:cũ
pꝛobauerit victonã repoꝛaturꝰ

gloꝛiã. Itẽ in digeſtis ti.de calũ/

niatoꝛibus.lpiauus.
Se eodem.
T eum qni vt calũnia cã ne/

gociũ faceret vel nõ faceret:pe
cuniꝗ detegitur accepiſſe intra vti

lẽ annũ in quadrupluʒ eius pecu
nie quã accepiſſe dicitur: poſt an/

nu in ſimplũ inſactũ actio cõpetit.
Abidem ĩi.xlvii.tiulo de concuſſi

one indicis.

Onenſſionis indicium publi
cũ "nõ ẽ. ſed ſi ideo pecuniam
ꝗs accepit.quod crimẽ minatꝰ ſit.
poteſt iudiciũ publicũ eſſe ex ſena/
tuſcõſultis quibus pena legis coꝛ⸗/
nelie teneri iubetur:qui in accuſa⸗
tione innocẽtũ coierint.quiue ob
accuſandum vel non acculandum
denunciandum vel non denunci/

andum teſtimoninum pecuniam ac
Fbideʒ li. xl viij.titnlo de lege iulia

fepetundarumanarcellns.
L Ege iulia repetundarum te/
nenturqui cum aliquam pote
ſtatem haberent pecuniam ob in⸗

dabitur ſiſco mediatas ſpoliaatto.

ohuius autem quadrupli medieiass

k Cõpetit. nõ ei qui dedit cũ curpiter dederit. ſei⸗
Ddata eſt. vt. fl. de calũ.l. generaliter. S. illud erit.
l¶ Encuſſionis.cõcuſſionis crunẽ eſt cum quis minatur alicui ni

ac cnius lenonez.

ſi ita vel ta faciat. .xxi j.q.j.militare.ff.de ↄcuf.l.j.⁊ ij.

dicandum vel non iudicanduʒ de
cernendumue acceperint:vel quo
magis aut minus quid ex officio
ſuo facerent.

em.
. O◻ Agdem lege teneturꝰ: qui ob/
denunciandum vel non de ⸗
nunciandum teſtimonium pecuni
am acceperit. Zege iulia repetũ
darum cauetur:ne quis ob militeʒ
legendum omittendumue es ac/
cipiat:neue quis ob ſententiam in
ſenatu concilioue publico dicẽdaʒ
pecuniam accipiat vel ob accuſan
dum vel non accuſandum. Mar/
cellus ibidem:Lexiul.repetunda
rum pꝛecepit ne quis ob iudicem
arbitrumune dandum mutandum
iubendumue:neue ob non dandũ
vel non mutandum vel non iubẽ/
dum:neue ob litem eſtimandam
iudiciumue capitis pecunieue faci
endum vel non faciẽdum aliquid
acceperit:hodie ex lege iulia repe/
tundarum extra oꝛdinem puniun
tur:⁊ plerunqʒ; vel exilio puniũtur
vel etiam durius pꝛout admiſerint
Hac lege damnatus teſtimonium
publice dare aut index eſſe poſtula
reue pꝛohibetur.
Egquit᷑.ij.queſtio: qua

queritur An pꝛo ingreſ

ſu monaſterij pecunia

ſit exigenda vel exacta

perſoluenda.Hoc vtrunqʒ licituʒ
ſieri vtriuiqʒ teſtamenti ſerie com
pꝛobatur. Legitur. enim in pimo
libꝛo regum:quod anna detulit ſe/
cum ſamnelem poſtqua ablactatꝰ
ſuerat.in tribus vituli ⁊ tribaꝭ mo
dijs farine ⁊ amphoꝛa vini ad do⸗
mum dominti in ſylo. In actibus
vero apoſtoloꝛum legitur: quod
multitudinis cꝛedentium erat coꝛ
vnuʒz ⁊ anima vna.nec aliquid eo
rum que poſſidebant quiſquã ſuuʒ
prapꝛumn eſſe dicebat ſed erant il⸗
somnia comunia.⁊ ſinguli vẽde
batprediaſua:⁊ ponebant pꝛecia
eoꝛũ ante pedes apoſtoloꝛũ.Quo
ruʒ vnus.ſcilicet ananias duʒ par
tem ſibi reſeruaret cum vxoꝛe ſua
ſaphira:ſentẽtia maledictionis ac/

cepta ante pedes apoſtoli cecidit

moꝛtuꝰ. Hinc liquido apparet:
quod ingreſſuri monaſterium ſua
debent offerre rectoꝛibus:nec ali⸗
ter· ſunt recipiendi niſi ſua obtule/

AMulttudinis, xij. ..c).
3 Aliter. boc non ẽ ver ſed allegando dicit boc.

m ¶¶ Nublicum.i.oꝛdinarium. ⁊ boc ſemper.vel non eſt publicum niſi

cum quis pecuniam
extoꝛſerit.?⁊ hocẽ quod
ſegtur ſz ſi ideo. publi
cum ẽ ad cuius accu⸗
ſatönẽ glibʒ de popu
lo admittit᷑ niſ ĩfamiſ
circa principium.
n ¶Senatuſcoſultis
voluſiano ⁊ libonia⸗
no.ff.ad.l. coꝛ. de fal.l.
j.ff. ad./l. iul. de vi pu.
ex ſenatuſcõſulto.
o CCoꝛnelie, cuius.
pena in liberto eſt de
poꝛtatio.in ſeruo vlti
mũ ſuppliciũ.ff. ad..
coꝛ. de fal.l. j.§. vlti.
p C Innocẽtũ. ſecus
ſi nocentuʒ.xvj.qivij.
ſane.
q AAdẽ lege tene
tur.quia red⸗
dit quadruplum etin
famis efficitur ff. eo.
eadem..j.hoc crimẽ
etiam exiraoꝛdinarie
punitur. ff. e. llex in⸗
r ¶ꝘMVege iul. legen⸗
dum. ideſt eligenduʒz.
vt eligatur qui non
debet vel contrariü.
ſ¶Omittendumue
vt mittatur in legatio
nem qui non eſtemit
tendus.vel non mit⸗
Mun qui mittendus

t .Bandum. puta
non ad pꝛobandos ſi
deiuſſoꝛes vel loco in
dicis recuſati.
u Eſtimandam.ne
ſcilicer eſtimet litem
minoꝛis. vel maioꝛis
pꝛo pecũia.quod quã
doqʒ facere videtur.
ffad.laql. pꝛoinde. 5.
notandum.
ſtio nõ ha
ſtionem extra de ſim.
cum in eccleſe.meli ⸗
us extra.eo. veniens.
melius extra.eo.quo
niam ſimoniaca.vn⸗
de nec ante nec poſt
poteſt peti aliquid.vt.
gS.q.j.eos qui.?.. eo.
q.iij.ſiquis pꝛebẽdas
niſi foꝛte monaſteri⸗
um ita eſſet tenue ꝙ
non poſſet pꝛouidere
ei.tüc enim bene poſ⸗
let dici ei nec eſſet ſi⸗
monia. bene recipere
mus te fi haberemuſ
poſſeſſoneſ vnde poſ-

ſecutio. vt tantum triplũſit pena.
Vt. fc.l.in heredem.ꝭ.ſi.⁊ hoc ẽ verum cũ ipſe idẽ dat nam ſi alius daret pꝛo
eo:tunc tolum quadruplum eſt pena.quiaille qui dedit repeti pecuniâ quã dec re.extra de fuquoniam fimoniacam baer.
dedit.f e.icilicet de calum.ſiquis ab al:

tutio quoniam ſimoniaca. ꝙ pꝛetertu paupertatis poſſit peti pecunia.
io.quicquid dicat io.ſi ſic dicatur ſimonia eſt vt

etur expꝛelſe dicere

xciiij.
j. 1 tra. cuͦ me poſſim pecunia re unera
dronereameAna ſilueſter pꝛomiſit omnibus m
llshe. icer. rix. a. iij. Kq ua mulier. 2 i. de pe. di. j.medicina V 2 in.
.Sp beat qu 4 d dabant apoſtoli pau
n . b . Erx parte.ar.ꝙ non de t ui opes. tui⸗ m Alimento.quo inne ꝛno cõpe
ſeurige iij.ſunt plures.x vij.q.iiij.ſuntq acuit I.e.q.iiij. ecclena. 8. e.q. ſiatui⸗ leſtionis ver. ſed iülund. n In coͤcinne. q
ſe n uiree debito. ar. .. · pla traroeilclb, A kos oſitio. nin
lnmn c mus. j. xviij. eleutherius.contra.ſo. liberationis ar o. noi qui⸗ * ana
W ¶Bliquod. aliud a ipit: qui ſancto de liberationis: Megabatur.ar.
Nlrne d Aliquo⸗ ind ſna ſpõte offerre cipit: qui ſaj ire d ſpoſuit. Bato dʒ dari elemo
e H nn Sec Ninneſn ne ma⸗ biiniog 160 deaſers alians eccle/ nasrngeauelamuz
antin ban llud. z in auÿ6. aliu eexactaꝑ . etita Reſtat erg accipit donũ 1.. iij. qm. xxiij. . iiij.
illuc. . acta neqʒ p ſcepiione munꝰ a xj. q. iij. catbo⸗
W Pein.s in iu di. 5 nulli ter ſamuelis nõ ex b biu ſie ſu cep . deſcen tra.ſed illud de iam
X „§e nulk 1 erdotibn) o da patre luminuʒz deſ co. xvj. q.j. fi cupis. ſed cõ⸗
nntiniftn N * eillã exigit.ex. ſz ſpote munera ſac ſponte offere Dei quod a pa dat.munu aũt lar lico.xvj.q.j.ſi cupis.
hſtön aͤ⸗ usnt alia nõ de lit Credẽtes ẽt ſua bonte ſi dere debuit vendat. id aũt tra. v. q. v. .ij. .
e nt cuz ſit. . . igẽtiũ nece E tunus emat.qu non remouek
hucn derkxigere ſea von⸗ bant apoſtolis: vt indig Fens unonunngcmmat: quid enn q ¶ actio
. ſ ſeruirẽt: que inſtante per inini doni vẽditoꝛibus vel em in tio inhoneſta. nam
nniin te oblata recipere pöt tatibus deſeruirẽt:quei de dinini don neceſſe nin pactio i 8
gnorite Polaglaecpeſe oneifdelii ere non ibꝰ cõſequat᷑ concludi nee ſta non remouek. xrii
hndtſi vel poteſt dici ꝙ 2 ula ſecutione ĩſideliũ eis poſſidere deo proꝛibꝰ cõſequat᷑ conc squã ſit honeſta non rer ea nocks
edlannil qusconſuenit peide⸗ ſe bat. Ananias quoqʒ non i. non ẽ. Canete ergo fratres a 5 dEc. -ni-int erius. e
Uulefn du peurato⸗ licebat. ſt:qꝛ ſua nollet offerreę bignũ quod petiſtis cõſi in ꝗq ar. xviij. q. in. eleuth Secr
Ne re pꝛopter damnatus eſt:q itus p ambignü q olũta/ ben. ſignificaruz. xvj.
lſifit nez erigete pöt quaſi ia ſpiritui ſancto mentitu idem ſecundum veſtre ve depeeben. doiga e
ce in geij uia ſpiritui lerat quidem ſec iuenimꝰ rõe ↄfir laicos.ð. di. lix. hot
nle gig pꝛo labox ar.xij.q.ij. ſed qu ne apoſtolis obtule 1 oſitũ nulla iuenim 4.vy. lai j. mutationes
lbenen eharitatẽ.vbi hoc diu cia con bat. Non ergo bi tis ꝓpp imẽ ſi veſtre neceſſi / aq nos.vij.q.j. mut fuma.
irenn N ie rwiiſ g ſ. udabat. k9 atüũ. verũ tam 6ͦ repe/ ota.viij.q.iij.in ſũm
hntmi obtinuit. xviij.·ſ. ſer ex parte 1 ittif rectonb?ꝰ m . unnus que repe, bocnota. mẽ con
. 4 ns pemunt jecton⸗ ati adeo ẽ oppoꝛtui 0 Lonuentlo. no
hbeifil uitium. necß Auctonitatibus liquid exigere: ſy tati en oĩs abſit pactio? r Enionis generale eft. .9
llik Botẽ. immo necpᷣ in ingreſſuris aliq „r tiſtis: dum tam . ec uentionis gen
en. arladt ponen e ane lare iantre utai, . 91 ceſt Rriornlc vr rang ac odi arec icer
mnſi Debuit. vt. ſ. de con. Damnable eſt ho :legitur. cleſie fiat diſtra⸗ ſuiqs regiminis s ð no lʒ ante. vt. ſ. viij.
diſt. j. nemo. in aux. in bꝛacarenn cõ. legitur. ruire ĩcipiat: ſniqz ſtqon r⸗
4 Si aolerzer, arn iotiès ab aliquo dum vos ekrnacniggn Ffa N 5, 4 cos ad ſi. ding
inſintt e Nend⸗ Batur acuit vt quotiẽs cqua ſne eccleſiemunerala tit ec· ante ao nopoſt. vt. . di ünj
effcur fis dlt pienc figen⸗ iuz ad con ſecrandas e latio romana permittit ec. aits qonope uotiens epi
tberen i u Rſideliuz ad cone no qua trumſo apa. in iſtis.ij. q. vj. quotiense
ltumn Asſad pie orniiſ s epiſcopiinnitantur: no lena. Ande vrbanus papDg. iiſi.,vilectiſnmi⸗5. eo.
Cndalirt it ideo eſt reſtauran cleſias epiſc iquod’afun cleſia. H — alea: 2 viij.. So. ibi ex pa
arbee erocbinntanngi ni⸗ ðsðs ene vang ne uic
rat pꝛius. agloꝛer at⸗ votoob ⸗/⸗ 8 aOe ab eis quia ñ fuit. hic vero ex mer
i tuz, uidem aliquid ex ſuo vote LDre vel exigere ab ob datu fuit. ia ſubſi
gilen facere inment de ſiquicem al r. Si vero aut 1 Kre niũt:aliqua pacti ob liberalitate vel gratia
bäfchnn Vnden dotẽ no tulerit non reſpuatur. Si⸗ reti: nerſionem veniüüt: neſumat. (Heroneeclitur4. .
dinſet pꝛius. nunc eſt illuͦ aut neceſſitas reti: iõe vel occaſione pꝛeſun diconcelinn bonoꝛis.
r in diſſet peius, n ꝛibi paupertas illũ lo. Mocta, ſeruatiõ tiquam ſeqnens . Dubſidij, vel on
kenni erbom wmarida her gini igarur aillo Mocia, ſ Regnlam an Ainanonibns Ariſ co. ih er multis.: K.
Mimtn fecit poni pꝛimariü la uſquiſqʒ epiſcopoꝛum lli vnquam de oꝛdinatior ſſe ſiremunerandi.æ cer
ln i oguim men vnuſquiſqz icet eccle · nin An cipiendum eſſe mã. emunen oſt.
gimnenr iem ſtutin⸗ inerit. vt nõ pnus dedicet ecc liquid omnino accipien li hoc caſu idẽ eẽt ante ⁊ poſt.
nne ſit reipublice pe minerit. Ebaſilice et ob glig 0. neqʒ ex datione palij 0 t hic pꝛopter pxeſũ
blnncfn o e.f. de vol. iam:niſi antea dotẽ: ba r· conſtituto. neqʒ; ũ:neqʒ ſea boc ſi hic pꝛop ſol⸗
znlnne uniãz dare. f. de pol⸗ amem ſius per donatonem car⸗ x donatione cartharũ: tionez vitaãdum. hoc ſo
n l. pꝛima. ſequiũ ipſius per don⸗ Haz non neqz e a per ambitione,z pti ium. S. e. q.j. eos.
hlinnnin f. luribus öfirmatũ accipiat. NMaz non ex ea quam noua per ambiti nit cötrarium.S eſfit?
¶Eonuz. p tule cõ eritas. vtſi ex ea quan Kappellarone pvs nüröninn ⸗ pꝛec
ergo ſufficere debʒ ec is culpa eſt iſta temeritas. v li. ſumulatio inuenit appell⸗ epiſ Ger quo anm ocere certe
Cntun t Eergo luffice .illö. ? leuis culpae lſine ſubſtantiali elli. quia enim in oꝛdinando epi petiio pecunie n
clena. vt. vij. q.j.i luminarijs vel ſine ſubſtantia ſtelli. quia enim in oꝛdinan ponit it etia poſt. vel gratia
tunlrf 6.di.j hoc. qno; ne lumin nequi ibidẽ ſer· ontiſex manum im debuit eti poſt. vel gratia
dech vl..choc. q tione eoꝛum'ꝗ iua, copo pontiſex m iniſter le buerunt percipe
wri 6 Ibidem. ar. coõtra ſuſtẽtation s peia, copo ponti. tönem miniſter le ſubſidij. de
n ar. naz domus p. nangelicam lectõnem Ar. . eo. ſicut epiſcopum
in ae dre alibiqᷓ in e nituri ſunt. tanch ſia. Iem bo⸗ euang tionis autem eius epi re.ar.j.eo.ſici ſenſu
fmmünn deſia ſua moꝛantur. ta cõſecretur cecleng. I ſcribit t.conſirmat ibit. Nẽ gre. inſi. a cotrario ſenſn. .
t n eNA I. . e epus ſenbt K. otarius ſcribi Acut. miniſter i. ar⸗
Cint iun 5. di. xxxvij. ð quibut nifacins vrbis rom obiſjs, ſtolamn 2 u Ieut exra
d.ErXViſ, 8 quidu iac. eſie cenobijs. nregiſtro⸗ chidiaconus cuʒ;
r n cnae 5 dibcarolttaneccelene tend acce miegino⸗ donon debet aliquid A chii⸗ 4 ordinados
.generaliter. .xij. z⸗ Ab bis qni ad ce c pꝛe/ A L oluntarie oblata re iiij. di, quando.
n nin conceſſo. trnihil eſt exigendum. nec pꝛe igi. ſed nec voluntarie oblata ocleicecnonc enaͦge
E 3 *α Dnmoau dtmma zonnenionem eſtin anun non decet e eeentce⸗ ar inſir
abaliie v darent es 82 Mampio' metis afecn ſa mannem anam impontt ven berder egltet
abbatẽ ipſoꝛu. ſed hoc tres chariſſimi veſtre ere:ita miniſter: vel ne . oꝛdinatꝰ recepit ab oꝛ⸗
ſonoh⸗ illi nolebat gratis cuʒ tres chariſſin atiatur eccle˖ dere: inatione eins vocem oꝛdin iterde eius
naledar Kiut i; mpatiatur ee bet in oꝛdination inatoꝛe. ne dubiterde eius
mea is wilis bec ei cioni romana comp tnm. Hj debe 1,/ venundare. dinatore, ne dubite .legu
78 Weiln ia vobis foꝛtaſſis ẽ incognitun vel calamum ſi noͤ dinatione. vt. .ij. q. j. legt
umdefn conſultatio. ſia vobis foꝛtaſſis ẽ inco itnz ba ſuam ioꝛdinatus fnerit: ſi nöõ olinatt hoc intelli⸗
Coniutano. 9 Vog icognituz ha teʒ qui oꝛdinatus hoc olim. h. vel ho .
lifſen/ Reſponſuʒ. non cognitoꝛi omninʒ no quod SIs anteʒz qui oꝛd tus ac petitus it. cüh ſalariũ de publico
ol aüt veſtre quod neqʒ exactu Lit. cũ h ſalariũ de p
oeſen dubitauit papa quic bet᷑. Hubitationi aũt . ex pacto neo 2 palliuʒ of it. cuh ſalariu hoc tamen
Dnola bet. 1 nſuz denz tas chartas ⁊ p Alias deputatũ .
mmico⸗ iuris eẽt in queſtione idoneum ẽ demnsreſponſuʒ oſt acceptas chartas: lero gra/ ico. ꝙ in collatione oꝛdinu
onin ſed ironice hoc dicit. teſtificoꝝipſa quoqz med 5 rre aliquid cuilibete rit: hoc ac deo Gin ẽdũ an hẽat ſa
n A. Anriü qꝛ dubita reddit anxium ineptum.nin . tie tantůmodo ca volu q: iũ vel no. nã dicit cic
g ad dei r . nf os nohibemus: g:· lariu vel no.n b
ſicodt⸗ tis vtrũ ad dei cultuʒ im legimus domini diſcipu 8 ipi nullo modo pꝛonl machia ione oꝛdinis nec ꝓ labo⸗
gguiſpi enim legimus do erſos qu? cipinullo me llam cnlpe macn latione oꝛ ianic
iſen ucnerenmn eoꝛũ miniſterio conuerſos quẽ eins obletio nlan cnpemngen re nec pꝛo charta dz aliqui
tin neris pꝛouocãdus eſt. Ve d dercultum aliqnomune/ e erit.que non ex ambienti RG recipere. eps pꝛocuret ita
onſen ſed dubitadu non eſt. piam adde pꝛouocaſſe:miſi fo ing eſſit. Auctoꝛitate bo uneris alicuiꝰ acce
eſtiöes. n interuentu pꝛonoecaſſe: miſi K 56 tione pꝛoc endit᷑: quod ſi / vrſine mune e
ng er de ſieſ qu j. xrij Lis intel limẽto quis ico tioneß ter oſtendi: quod btione ſar batur., nectene
nuiu rrT in qui te de haup nat quoꝛum nulli cu n lius pꝛecio ẽ inuitandus in lerx. in auc. de ſanctil. epi. 5.
vhnt, Füirar ſͤnö vi dinne movol ſſionis eet victualia cutnu ſionem:ita nulli pecunie in ſij⸗coleirr.
tch ſyncera.c⸗ a nne inſcunqʒ pꝛofeſſi idẽquod conuerſionem: largiri opoꝛtet in Ex ambientis. vbi eniʒ
H . imus equidẽ que tu eccleſie largi 3 n6
iuc eohiberlnii Apono⸗ negabatur. Scimus equ nz ternen itaté verò gre. da ana non agen vicium nõ
⸗ ſ optimu omne donnʒ Anctoꝛitate ver 4 n ln
atmen nam uẽdo poſ⸗ omne dain optimu? eſcendẽ⸗ greſſum.⸗ d pꝛo ingreſſu ec⸗ imputatur.
Sne rdo v ſoqnedo deli erfectum de ſurſum eſt deſcen tur intelligi quod pꝛo e:ſeld g Auctoꝛitate. cnerſio⸗
us blãdiri ĩſide derf met a nig exigere lech g 4 *
nn Wnrt conuertant. h. eee luminum c qnem ace cleſie non licet pecunis xigere.⸗ eo nem. ideſt fidem ? cultum
rn Sed tu dic ſimonia⸗ quo bone volunta P
S cuʒ ſi pagano vel he⸗
retico det vt chriſtia⸗

dei.xj. di. F. his omnibus.

a ¶ Opponitur.ad id quod dixit nibil exigendũ ab ingreſſuris.q.d. indiffe⸗
renter omnes debẽt ſuſcipi vt paſcantur de rebus eccleſie.exceptis talibꝰ de
. bAAibue loquitur in capitulis fequentibus. . “
V Iduas honoꝛa. que debent ſumptibus eccleſie ſuſtentari.⁊ vidua quã

doqʒ dicit᷑ que virũ nõdum

habuit. ff. de ver. ſig. malu.

4

Seviduam.

e ¶ Vidne.i. que ſcut a vi ⸗
ris ita ⁊ a rebꝰ ⁊ amoꝛe mũ⸗

di ſunt deſtitute.non recipi
antur vt ſuſtententur ſum
ptibus eccleſie niſ ſua dent
eccleſe.xij.q.j.illi.S.di.xlij.S
j. S. di. xl vij. ſiee.

d ¶Sufficiat.ar. ꝙ non te⸗

neantur. canonici ſuſcipere
aliques vltra ꝙ; facultates
eccleſie ſufficiunt. 2 de cõſe.
di. i. omnes.⁊ extra de inſti.
c..j.x vj.q.j.quoniã ꝗcquid.
E C Lericos.accipiunt.⁊
in alios vſus cöuer⸗
tunt.⁊ fic intellige ſequẽtia.

c.cũ.ſcilicet male diſpẽſant.

f ¶ Sacrilegium.ar. ꝙ ſti⸗

pecdia eccleſie non ſũt dan-⸗

da his quibus pꝛopꝛia ſuf⸗
ficiunt. vt.xij.q.j.illi.qui.ex
de ſi.cũ ſit romana.nec vl⸗
la eccleſiaſtica.ar.contra.xij
q.ij.charitateʒ.ff.de re. iur.
Fm naturam. Solu quod

hic dicitur exhoꝛtatio eſt nõ

pꝛeceptuz. vel de his loquit
qui occaſione. patrimonij
ampliandi quod babent ſe
a diuinis ſubtrabunt ob

ſequijs.quibus ſe abſentã
tibus dandum non eſt. vel

hic de quarta pauperibus
debita que dari pꝛohibetur
habundãatibus. panis eniʒ
egentium.⁊c.vt.jſ.xiiij.q.v.

c.ij.? in ſumma.ſi habũdã⸗
es de bonis eccleſie ſuſcipi

unt fiue abſentes ſiue pꝛelẽ
tes ſunt.licet non debet eis
ðnegari poꝛcio.quia nemo
cogitur luis is mi⸗
litare.moꝛtaliter tamen pec

cant pꝛeſertim ſi ex cupidita

rumcum. c. ſe.

per. panis. egentiũ.

vita pauperis eſt. q fraudat

illi homo ſanguinis eſt vt.

J. xiii

b ¶VNerum. luſcipi.i. ſuſce

pti alimentari.non enim ta
tiũ de ſuſcipiẽdis loquitur.
i CPetrus. non viderur
competere exemplũu de pe⸗
tro qni fuit pauper piſcatoꝛ
7 ita reliquit paupertatem
tantum pꝛopter amoꝛeʒ dei
7 ſic faciunt multi templa⸗
rij 2 hoſpitalarij.hodie et qᷓ
ſi omnes religioſi.ſed petrꝰ

ſe ipſum abnegautt.
k ◻K Jauis. vt qui xij.
Dꝗ·ij.ex pedit. xxiij .q. v
ij. ꝙ autẽ rij.q.j.illi.aut.S.j.
m ¶Delut pꝛo ipſa expen⸗

1 C. Alienis.i. oblatis, pec

ſa ſua.ar. aliquẽ poſſe dare
eccdleſie de pꝛopꝛijs pꝛo ſua

ſuſtentatione. h. hoc. nõ eſt

te ſua reſeruant. . eo. Se ve⸗
Ziſtoꝛ ecdeſie pau⸗

ſpontanee oblatã licet ſuſcipere.
Itẽ oppõiturꝰ illud apoſtoli ad
timothbe. Seeodem

Aue.ſũt.que aũt nõ ſũt vere vi
due.i.que ſuis vel parentum opi.
bus ſuſtẽtari poſſüt.nõ recipiãtur
vt eccleſia ſufficiai his que vere vi

dueſunt. Item bieronymus ad

damalum papam.

Dui ſumpfibus pꝛopꝛijs ſulſtenta⸗

ri poteſt ab ecclena ſtipendia non

6 6 ericos antẽ illos ↄuenit ec⸗
Acleſie ſtipedijs ſuſtetari: qui/
bus parentũ ⁊ pꝛopinquoꝛũ nulla

ſuſfragatur bona. Qm aut bõis pa
rẽtũ ⁊ opibns ſuis ſuſtentari poſſũt

ſi quod pauperũ ẽ aceipiũtſacrile
giumpꝛofecto ↄmiitũt:⁊ per abu/
ſionẽ taliũ iudiciũ ſibi madncãt et
bibunt. Item ꝓſper.in li. de con
templatiua vita.x. c.

—

Quibus ſua fufhctunt: cecleſie alir

mentis non ſuſtenrentuf.
Aſtoꝛ eccleſie bis quib⸗ ſna
ſaufficiunt non deber aliquid
erogare quadoqnidez mibil aliud
ſit habentibusdare quam perdere
nec illi quiſua poſſidentes dare ſi/
bi aliquid volunt ſine grandi pec/
cato ſuo vnde pauper victurꝰ erat
accipiunt.e clericis quideʒ dicit
ſpiritꝰ ſcũs.peccata populi mei co
medũt.ſed ſicut nihil habentes/ꝓ/

pꝛium nõ peccata ſed alimẽta qui

bus iudigere videntur accipiũt:ita

poſſeſſoꝛes nõ alimẽta ꝗbus habu

dantſed aliena peccata ſuſcipiunt.

Aeruʒ his auctoꝛitatibuns ꝓhi/

bẽtur ab eccleſia ſuſcipi nõ illi qui
quõdam fuerũt diuites ſed poſtea
oia reliquerunt. vt petrus et ma⸗
theus ⁊ paulus:aut pauperibus di
ſtribuerunt vt zachens. aut eccle.
ſje rebus adiũxerũt ſicut illi pꝛedia

ſna vendẽtes ponebãt pꝛecia ante

pedes apoſtoloꝝ vt eent illi; om
nia coia:ſed illi qui in domibꝰ pa⸗
retu reſidetes vel ſua reliquere no
lere eccleſiaſticis facultatibꝰ paſci
deſiderant. e quibus in eodeʒ

lipꝛoſperi ſubinferĩar.
Ein ſna velinquere non vult. non
deber ſuptibns eccleſie ſuſtentani.
Nanis ppter hoc ſua reliqne
re nõ vult vt babeat vñ vinat

vtquid accipitvnde rönes reddat
vtquid de peccatij alienis ina mui

tiplicat. Idem. no men dicere

EE

quale peccatuʒ ẽ qui cibos panpe.

rum pꝛeſumendo ſuſcipinnt qui ec
cleſiam quaʒinuare de pꝛopuijs fa

cultatibus debuerant: ſuis expen/

ſis inſuper granant. ꝓpter hoc foꝛ
taſſis in cõgregatione viuentes ne

166 duas bonoꝛa que vere vi /

2
Kol.

verum ni lucnat ſine pacto. vtextra de ſmo. tmg.necercuſst paup⸗

tas.vt extra eo.quoniam ſimoniaca.

n ¶ Jactantia. nam nocet iactantia.vj. q.j. imitare.

o ¶ Quia perfectio, ideſt expedirioꝛad ſeruiendum deo eft.·

p Erpolia.·nam tunc dictur in eo manere ſpiritus fanctus, cum vo

4

aliquos pauperes paſcãt:ne adue⸗/

nientes accipiant:aut ne ſuum cen
ſum quotidianis expenſis minnãat.
quod ſi aliquid de fructibus ſuis ec

cleſie velut pꝛo ipſa expẽſa ſuaꝰ cõ

tulerint:non ſe pꝛeferaãt inani iactã
tiat illis quos nihil habẽtes paſcit

⁊ veſtit eccleſia.quia pꝛofecto per
fectioꝛ eſt ille qui ſe mundi rebus

expoliat.aut qui cum nihil habue
rit nec habere deſiderat: quã illeꝗ
ex multis q̃ poſſidet eccleſie aliꝗd

pꝛeſtiterit ac ſe de eo quod pꝛeſtite

rit foꝛſitan iactat. Ecce qui ꝓhbi
bẽtur ab eccleſia ſuſcipi. Ali vero
q oĩa ſua relinquũt vel pauperibꝰ
diſtribuũt vel eccleſie rebꝰ adiun/
gunt:⁊ ab eceleſia laudabiliter ſu⸗/
ſcipiendiſunt ⁊ eius opibus ſuſten/
tandi. Ande in eodẽ li. legitur.
OQui ſua relinquunt vel pauperibꝰ
diſtribnunt vel eccleſie rebus ad/

iungunt: laudabiliter eccleſiaſtica

Siſpenſfant.
BAcerdos cui diſpenſationis
ecura commiſſa eſt:non ſoluʒ

ſine cnpiditate ſed etiam cum lan /

de pietatis accipit a populo diſpẽ
ſanda ⁊ fideliter diſpenſat accepta
quia omnia ſua aut parentibus re/
liquit aut pauperibꝰ diſtribuit aut
eccleſie rebꝰ adiunxit:⁊ ſe in nume
ro pauperum paupertatis amoꝛe
conſtituit:vt vnde pauperibꝰ ſub⸗
miniſtrat: inde ? ipſe tãquã paup
voluntariꝰ vinat. Clerici quoqʒ
quos pauperes natiuitas fecit cuʒ
perſectione virtutis vite neceſſaria
ſiue in domibns ſuis ſiue in cõgre⸗
gatione viuentes accipiãt:quia ad
ea accipiẽda nõ eos cupiditas.du/

cit ſed vinendi neceſſitas cogit. de

talibus dicere videtur apoſtolus
qui in ſacrario operant᷑:que de ſa⸗
crario ſunt edant:⁊ qui altario de/
ſerniunt de altario participent qð
niſi hoc de cõtemptoꝛbus ſuarum
facultatũ vellet intelligi:nunquaʒ
ſecutus adiungeret. Ia ? deus oꝛ⸗

dinanit his qui euangeliũ annnnci
uAnt de enangelio viuere. DHe euan

gelio viuunt.qui nihil habere pꝛo
pꝛium volunt:quinec habent nec
habere aliquid concupiſcunt nõ ſu
oꝛum ſed communiũ poſſeſſoꝛes.
Quig eſt aliund de enangelio vine⸗
re niſ laboꝛanteʒ inde vbi laboꝛat
neceſſaria vite percipere. apoſto/⸗
lus tamẽ qui ſic pꝛedicauit enange
lium.vt neceſſaria ſibi ſuiſ manibꝰꝰ
miniſtraret de ſe ↄfidenter loquit᷑.
Ego autem nullo hoꝛũ vſusꝰ ſum
⁊ quare dixerit ſecutꝰ apparnit di/
cens. Expedit mibi magis moꝛn
quã vt gloꝛiã meam quiſeuacuet.

Euacnari dicit gloꝛiam ſnam:ſi ab

B

lũtariam diligit pau-

pertatem. de pe. di. ij.
querendum. diuites
tamen cum bonis ꝛc
xx.di.hoc ſeipſimꝰ.

q M(Kcerdos. dil⸗

Ppenſationis. j.
Lij.q.j.c.expedit.

I¶ Accipit. i. accipe⸗

re debet.

8 ¶Biſpenſat i diſ⸗

penlſare debet lam ſi⸗
bi ꝙ; alijs .

t ¶Pauperibus. qd

cei licet. xij. q. iij. c.j. ?. iij

u In domibus. ſ.
de con. di. vein omni⸗
bus contra .j. xij. qej.

neceſſaria.contra.j.xij

q:ij.nobis.So.hic lo
quitur de clericis in⸗

digentibus quibꝰte⸗
netur pꝛouidere ſiout
alijs pauperibus. iſti
tales accipiunt abec⸗
deſia.non quia deri⸗
ci.ſʒ qꝛ pauperelſ.ar.ca

nonicis licere beneſ⸗

cia.diuidere.vt pꝛiuait
tim percipiant quod
in cõmuni ſoliti erant
habere vt di. xxxij.ſi

x. 6 Sacxrario.j.xiij.q

j.§. quia ergo. .xvj.q

j.cpe.2 vltt.
„ . Percipere xij g.

ij. charitatt.

3 Aanibus. ſr. q

iij. cauendum. .xxj.q

a Vſus ſum. neea.
occaſione pſeudo apoe

ſtoli acciperent 2 ſic
in pꝛedicatione pſiſte⸗
rent. nam exquo vide
bant eum non accipe
re.verecundabantur
⁊ ipſi accipere.

b ¶ Hoꝛiã quam ba 4

beo apud deũ de hoc
quod non accipio.vel
ſi acciperem cum ſca⸗

dalo vel vltra ꝙ; vebe

rem vel ſi pꝛedicarem

eo obtentu yt gccipe⸗

igtl
en
ip
crpedt
n
Potd
Gun
Anſp
diee
peben
cmere
Cand
fucn
enere
Cunn
teoſird
ſoneen
Ciinit
ohilin
habe⸗
Nſe
10.
inzſu
piue
lurei
ſans⸗
CA
ris
ſentü⸗
nalen
unr.o
ſöde
finus.
gisfi
sd
ni
ſpe.
E
Cficun
Fſfenn
Uime
Uie
Pnns
eille
mörn
clect
ſgnon
mrean
irnt
ſen
eie
lid
ſa
i
60
hlen
ſtet
tleof
lepn
Cisz
ſtie
ſe

cn
cti
*
er
liot⸗
ſatitſe
W
Hun ſtig
ucontufg
bGohl
Recenirin
busguet⸗
poulerefa
Aperbun
apiunrcher
fonquuden

Pnpeitan

lahrbercß
idnentun
fapenngnl
uniſlin
eNNl
4
moſei
N.
nhmi
t. .
Mlneſtt
Ndunmſi
1

sfuntrg
egſeuloge

vone t
untn
nenoonte
Inonaepe
Gndchn
ſe.
Hinrunbe
ſeidehe

nunſ
röhe

mtin

U de

..

li. l. cum heres.S. ſtichus.

be

a Nerici.deſeruiunt.ẽt inſirmi ſeruiunt.ex de dle.ergo.c.j.ff. de ſta.
G

eritũ.j.x vj.q.vij.c.j.cõtra.ſed ibi.ſoluitur.vel meritũ.i.vt pꝛeſ by

772„

ter.pluſquã alij.percipit.vt.di.lxxiiij.cõſuluit.quod nõẽ in alia ſocieta

te. ff. pꝛo ſoc.verum.S.ſed cumtres.

c Ed ad/
buc. Hic
depingik.
üüüj. q. an. ſ.
ingreſſum vel pꝛeben
das emere ſit ſimoni
acũ.pꝛimũ menbꝛum
expedituʒ ẽ. S.e. pꝛox
q/ſcvᷣm expeditur hic
Nota ꝙ pꝛebenda di
citur qñqʒ ius quod⸗
daʒ ſpirituale percipi
endi eccleſiaʒ vel ipſaʒ
pꝛebendã. hoc modo
emere ſimoniacũ eſt.
quandoqʒ dicunt᷑ ipfi
fructus pꝛebẽde quoſ
emere non ẽ ſimonia
cum.vt er ne pꝛela.vi
ces ſuas.c.vlt.niſi ꝗs
foꝛte emeret. fructus
ab initio ſue oꝛdinati⸗
oniſin ipſa eccleſia.vt
habeat dum virerit.
ar. .e.ſiquis obiecerit
7.c.ſaluatoꝛ.tunc eniʒ
ita ſuntannexa. vt ꝗ
pꝛiuetur officio pꝛiue
tur ⁊ illis.vt.lxxxi.di.
ſiquis ſacerdotum.
d Annerxa. ar. ꝙ idẽ
iuris ſit in vno cohe⸗
rentiũ ⁊ cõneroꝛũ qð
in altero. vnde quipᷣ⸗
uatur officio ⁊ bñſicio
vt. S.di.xx viij. decer⸗
nimus.S.di. lxxxj.ſi⸗
quis ſacerdotum.⁊.c.
eos. S.di.l. ſtudeat.cõ
tra.ibi de gratia.hic ð
rigoꝛe.

e¶ Qſtia.i. qui gerit

Officium oſtiarij.vnð
videtur ꝙ emere hu⸗
iuſmodi officium oſti
arij.vel pulſandi cã⸗
panas ſit ſimoniacũ.

cũ illud ſpectet ad offi

ciuʒ pᷣmicerij.xx v. di.
perlectis.ſimo uiacuʒ
eſt quod cõcedo.ſed e
mere quãcũꝗqʒ admi⸗
niſtrationez rex eccle⸗
ſie puta ꝙ det paneʒ
in refectoꝛio vel vinũ
vel cuiuſcũqʒ alteriuſ
rei dicit. h. ſimoniacũ
eſſe. ar. ð. c.q.j. ſiquis
epiſcopus pꝛope fu ⁊

ea.q.ſaluatoꝛ.⁊ dicit

ꝙ licite põt dari pecu
nia allcui vt ſuſcipiat
tale officiuz ſed tamẽ
ille non poſſet dare pe
cuniaʒ vt ei daretur.⁊
ſic aliquid vẽdi poteſt
licite qð nõ põt emi.
Alij dicunt tücẽ ſi
mon iacum emere ali
quꝗ adminiſtrationẽ
eccleſiaſticaʒ. cũ aliqdðᷣ
ſpirituale bʒ annerũ.
vel talis ẽ ꝙ per deri
cũ tantũ cõſuenit exr⸗
erceri ⁊ ratione officij.
quod magis credo.

A Uqdiuimus. ſa

eis quibus pꝛedicabat voluiſſet ac
cipere vite tempoꝛalis expenſam.
nolebat quippe in pꝛeſenti laboꝛis
ſui fructumi:ſed in futuro recipere.
Item excõci. agathenſi.
Juxta meritü labous eccleſiaſtici
ſtipendia ſacerdotes diſtribnant.
CU Lerici omnes qui eccleſie ſi/
geliter vigilanterqʒ deſerui/
n nteſtipendia ſanctis laboꝛibus ð
bita ſcðm ſeruitij.ſui meritũ per oꝛ
dinationem canonũ a ſacerdotibꝰ
conſequantur. Iem ex cõci/
lio vrbani pape habito aluernie.
Altoꝛum auctoutatibus lu⸗
ce clarius conſtat quod abĩ
greſſuris monaſteriuʒ non licet pe
cuniam exigere:ne ⁊ ille qui exigit
⁊ ille qui ſoluit ſimome crimen in/

currat. JMMã
Ed adhucobijcit᷑ quod
qui ĩgreſſuri monaſteriũ
pecunias tribuũt:nõ pꝛo
poſituʒz religionis ſʒ par
ticipationeʒ ſtipendioꝛum eccleſie
emunt.TZempoꝛalia ergo non ſpi/
ritualia ementes nequaquaʒ ſimo
niaci habendi ſunt. NHisitaqʒ

reſpondetur non ſolum quiſpiritu

alia ſed etiam qui tẽpoꝛalia eis an
nexa pꝛecio accipiunt vel tribuũt
ſimoniaci iudicantur. vnde mala/
chias loquens ex perſona domini
ait. Quis eſt inquit in vobis ꝗ clau
dat oſtiaa incendat altare menum
gratuito:non eſt mibi voluntas in
vobis dicit dominuſ exercituum:⁊
munus non ſuſcipiam de mannu ve
ſtra. Oſtia claudere non eſt ſacri
muneris officiumſed tantum ſibi
bi adiunctu,3ʒ. Item greg.ſcribit
vniuerſis epiſcopis hiſpanis.
De his qui ſacros oꝛdines mune/
rum acceptione diſpẽſant.
H Sainunn dilectiſſimi quod
Lnos audire opoꝛtuit:ſed andiſ
ſe pꝛofecto non libuit quoſdam ſci
licet eſſe ſacroꝛũ oꝛdinum pꝛoſfeſſo

res:qui ſub munerum datione vel

acceptione dei eccleſias vel earnzʒz

ſibi beneficia vſurpant:quod qui⸗

dem ſcelus vos iam nõ dudũ acri

ter coꝛrexiſſe vehementer ad mi/

ramur. Juſte enim vterqʒ coꝛripi
endus eſt ⁊ a ſancte liminibus ec/
cleſie ſubmouendus:a qui pꝛo ec⸗
cleſie ambitu munera largitur:⁊ ꝗ

vt eccleſiam adeat qnicquã pꝛeſu
mit accipere iſte quippe donum
dei emere:hic autem pꝛeſumit ven
