enim eſſet eũ omnes

cõſuetudines q puãa⸗

b Tatnimus vt
3 ſeptẽ. iſtis duo

bus. c. obſta. . de co⸗

ſe. di. iij.a ſacerdotibꝰ

vbi quadrageſima pᷣ

cipitur ſeruari. z dic
ꝙ iſtud. c.nõ tenet qꝛ
hodie ꝗqnquagcſima

Noͤfuak:ci ipſa celebꝛet᷑ poſt paſcha. Jo. .
di. Statuimus.i.abꝛogamus. vel ponitur ſtatuimus cõſulimus.
Cericoꝛũ.alias viles reputantur.j.q.j.vilimſimus.
Dadrageſima.
Eniqʒ ſacerdotes.dignitas.hic habes qꝙ quilibet oꝛdo eccłeſiaſti
cus dicitur dignitas ſiue honoꝛ.vt.j.q.j.reperiuntur. Quãdoqʒ

n ¶Juſta. aliter enim nõ eſt ius niſi ſitiuſtum. vt. S. di. j. ius naturale.
o ¶ Poſſibilis. qꝛ ſi de impoſſibilitate legis quistranſgrederetur:fruſtra im xc
putaretur ei ad penã.vt.xv.q.j.nõ eſt.rxxiij.q.iiij.nabuchodonoſoꝛ.ij.o.vaſis ire d
⁊.ff.quãdo ap.ſit.l.j.S.dies autẽ iſtos. e

p ¶Secundũ naturã.iqnaturalem rationẽ. 5. di. j. cõſuetudo. io.

q ¶Conſuctudinẽ.qꝛ ſi eſt cõtra conſuetudinẽ inbabitantiũ per contt ariͥ cõ ſeculares poteſtates dicuntur dignitates.xxiij.q.v. adminiſtratoꝛes.
ſuetudines abꝛogat᷑.vt.j.eo.S.leges.⁊.c:ſtatuimus. Itẽ qꝛ conſuetudointerpꝛe Auãdoq cõſtantes homines dicuntur habere dignitatẽ:ᷣm ꝙꝙ ſerui

tatur legem. vt ertra. de ver. ſi.abbate.ff. de legu cum de cõſuetudine.
P Loco. qꝛ in aliquibꝰ locis aliqua ſtatuunt᷑ que alibi nõ reciperent᷑.vt.xxxi.
di. ante. ⁊.c.aliter itẽ in iure cõſtituendo cõſideranda eſt vicinitas locoꝛum vel

dicuntur habere dignitatẽ. vt. ff. devſufru. ſed ⁊ ſi quid. .j.⁊ ex hoc pa
tet clericos non eſſe pꝛiuatas pſonas:cũ ille ſole dicantur pꝛiuate perſo⸗
ne que nõ habent dignitatẽ. vt. xxiiij.q.j. qui contra.
f. ¶ Ad penſum.i.qtitatẽ.vt ſint due partes.

remotio.vt.lxiij.di.cum longe.

& lkyjr as:) ſr hre roiit umm r Orrvni a j ſid cinart mupiot nyr Anen. wleſphor

Di.

a¶ ¶ Sicut loco.i.dignitate. eſt hic ar. ꝙ qui pꝛecedit ali dignitate:dʒ
eum pꝛecedere etiã in alijs.vt.j.q.j.viliſſimus.io.
b¶ Sominica.carniſpꝛiuij.

—

¶ Weſitamus.nõ quid iuris ſit ſed ꝗd ſtatuendum ſit ne ſcandalum
oꝛiatur. C. de teſta. l.omniũ.j.q/ij.q; pio.

d. Et ſeculares. 2,
icd eſt.
e¶¶ VCLonſuetudine.
arg. ꝙ cõſuetudo ex
cuſat in delictis: vt h
⁊.x xxij.q.iiij.obijciũ⸗
tur.⁊ extra de tẽ.oꝛdi.
ſane ſed cõtra cõſue⸗
tudo nõ minuit pec⸗
catũ ſʒ augetvt.xxiiij.
q.j.ſciſma.xxxij.qõe.

in laicali oꝛdine cõſiſtunt obſernan
tiãſicutꝰloco ita ⁊ religione pcellãt
De ipſa vero die dominica heſita⸗
mus: qd nã dicendũ ſit:cum laici⁊
ſecularesilla die plus ſolito ceteris
diebus accuratius cibos carniũ ap
petant ⁊ niſi noua quadaʒ auiditate
vſqʒ ad medias noctes ſe ingurgi/

vij.flagitia extra. de, x2, tent: nõ aliter ſe hnius ſacritẽpoꝛis
ſimo.nõ ſatis extra.x eobſeruationẽ ſuſciꝑe putãt qð vtiqʒ
de offi. cũ tanto.imo *non rationiſz voluptati:immo cui/

ↄſuetudoveniale pec
catuʒ facit moꝛtale.vt
xxv.diſt.S.criminis.
So.cõſuetudo excu
ſat a pena tempoꝛali:
ſed non a gehennali.
ſ¶ Venia.quidẽ er⸗
go qð dicit᷑ alibi. nũ
qᷓ eſſeveniã datã im
penitenti.vt.xxiiij.q.
ij. legat᷑. ideo intelli⸗

gas ðvenia pene nõ

de venia culpe.ctolle⸗
rat ergo Grego. cri⸗
men tale ꝓpter peri⸗
culũ ſciſmatis vel ſcã
dali.vnde nõ eſt dicẽ
duʒ ꝙ ignoſcat᷑ eis.lłʒ
nõ puniat eos ꝓpter
multitudinẽvel ſcan
daluʒ.ſuſtinẽda eniʒ
ſunt crimina rõe ſcã
dali vel ſciſmatis.vt
xxiij.q.iiij.nõ poteſt.
⁊ ratione multitudi⸗

nis vt.l.di. vt conſti⸗

tuerct᷑.hodie nõ tol⸗
lerat᷑.vt extra.devi.⁊
hone. de. a crapula.
8Pceioꝛes. hec eſt
cõparatiua pmiſrio.
b ¶ Sunguinẽ.ſic ꝗ
multũ coꝛrigit offen⸗
dit.vt. xlv. di. cũ bea
tus ⁊ alibi dicit᷑:noli

eſſe nimiũ iuſtus. vt

de pe. diſ. j. ſerpẽs.ij.
q. vij. de his.
i Par..equum et
iuſtum.
F ¶ Ab omnibus. q.
d. exquo caro ꝓhibet᷑

ergo ⁊ omnia que de
carne pꝛocedunt. *

¶ Sementinã ideſt
ſemen.
m CSumptuoſioꝛa
ſz paruos piſciculos
põt homo comedere
vt. j.lxxxij.diſt. pibr.
n¶ Alioquin. ar. ex
quo vnũ cõcedit er⸗
go omnia fimilia in⸗
telliguntur eſſe con⸗
ceſſa. vt. . di. ꝓxi.ad
eius..xx vij.di.ꝙ in
terrogaſti.⁊.xxij.q.ij.
ſiquis per teſtamẽtũ

o ¶ Bec ⁊ſi. cõſcripta.⁊ qui erboꝛtatur mãdatoꝛis opera non ſungit.ff.
de his qui no.infa.ob bec verba. DU;
p Ec que.In hac.v.di.incipit aſſignare di

daʒ mẽtis cecitati aſcribẽdũ eſt.vn
de nec a tali cõſuetudine auerti poſ
ſunt.a ideo cũ venia ſuo ingenio re
linquendi ſunt:ne foꝛte peioꝛes?exi/
ſtant:ſi a tali cõſuetudine phibeant᷑
At eniʒ ait ſalomon. Qui multũ
emungit elicit ſanguinem. Et poſt
pauca. Paraũt ẽ vt nos q his die
bus a carnibꝰ animaliũ abſtinemꝰ
ab omnibꝰ quoqʒ q̃ ſemẽtinaʒ tra/
hunt oꝛiginẽ carnis ieiunemus:a la
cte videlicet caſeo ⁊ ouis. Et poſt
panca.Ceterũ piſcinʒ eſus ita xpᷣia/⸗
no relinqui:vt hoc ei infirmitatis
ſolatiũ nõ luxurie pariat incẽdium.
Deniqʒ qui a carne abſtinẽt nequa
quã ſumptuoſioꝛamarinaꝝ belua
ruʒ cõniuia pꝛeparẽt.Minuʒ quoqʒ
ita bibere ꝑmittimur vt ebꝛietatem
omnino fugiamꝰ:alioꝗn reſtat vt
omnia q̃ coꝛpoꝛibꝰ libent ſimiliter
faciamꝰ. Mec ⁊ ſi legibꝰcõſtituta
ſunt.tamẽ ꝗa cõmuni vſu appꝛoba
ta nõ ſunt ſe nõ obſeruãtes trãgreſ/
ſionis reos nõ arguũt.alioquin his

noõ obediẽtes ꝓpꝛio pꝛiuarent᷑ ho/

noꝛe:cũ illi ꝗ ſacris neſciũt obedire
canonibꝰ:penitus officio inbeãtur
carere ſuſcepto:niſi ſoꝛte quis dicat
hec nõ decernẽdo eſſe ſtatuta ſed ex
bhoꝛtãdo cõſcriptaꝰ.Decretnʒ vero
neceſſitateʒ facit.exhoꝛtatio autẽ li ⸗
beraʒ voluntatẽ excitat. Si.v.
Ec que de pꝛinilegijs et
h cceteris infra poſitis:ſcri/
pta ſunt tam ſecularibns
quã eccleſiaſticis legibn⸗
cõueniunt:nũc autez ad doctrinam
naturalis iuris ⁊ ceteroꝛuʒ reuerta/
mur. Maturale ius inter oĩia pima
tuʒz obtinet tempoꝛe ⁊ dignitate.ce
pit eniʒ ab exoꝛdio rationalis crea/
ture naʒ nec variat᷑ tẽpoꝛe ſj imuta
bueſemꝑ pmanet.Sʒ cũ naturale

inus in lege ⁊ in enãgelio ſupꝛa:dicat᷑
eſſe cõpꝛehbenſum.quedã antẽ con/

traria his q̃ ĩ lege ſtatuta ſunt nunc
inueniunt᷑ cõceſſa:nõ videt᷑ ius natu
rale ĩmutabile permanere. In lege
nãqʒ pcipiebat᷑ vt mulier ſi maſcu/⸗

„

fferentias iuris na⸗

b turalis ad alia iura. Notandũ ergo ꝙ ius naturale in qttuoꝛ
differt ab alijs iuribꝰ: in oꝛgine:dignitate.amplitudine:⁊ ſen

Slesne ales volen

V.

iij

tentie rigoꝛe. In oꝛgine differt.qꝛ cepit ab oroꝛdio rationalis creature. vt inſti.

de re.di.S.cõmodius.ſed alia iura oꝛtũ habẽt ab inuentione hominũ.j.di.vj.
c.vlti. Dignitate differt.qꝛ hoc ius nullã patitur imutationc.nã ſi quid eſt cõ⸗
trariuʒ iuri nãli illud iniquũ c. Itẽ amplitudine.qꝛ iure naturali omnia ſunt cõ
munia.ſed hoc nõ eſt alio iure. Itẽ ſententie rigoꝛe.qꝛ cõtra ius naturale nulla

luʒ pareret.xl.ſſi vero feminã.lxxx.
diebꝰa templi ceſſaret ingreſſu.nũc
autẽ ſtatim poſt partũ eccleſiaʒ in/⸗
gredi nõ pꝛobibet. Ieʒ mulier que
menſtrua patitur:ex Es imũda eẽ

reputabatur. nunc autẽ nec intrare

eccleſiaʒ:nec ſacre cõmunionis my
ſteria ꝑcipere inhibetur.ſicut illa q
parit:vel illud qð gignitur.nec ſta⸗
tiʒ poſt partũ baptiʒari pꝛohibetur
Ainge eidẽ auguſtino angloꝛum
epiſcopo greg.ſcribit dicens.
Mulier emixa gratias actura eccle/
ſiaʒ intrare hoꝛa eadẽ nõ ꝓhibetur.
Palea.
O AUm enixa fuerit mulier poſt
. quot dies intrare eccleſiam de
beat teſtamẽti veteris ꝑceptione di
diciſtis.quia pꝛo maſculo.xxxiij.ꝓp
femina autẽ.lxvj.diebꝰ dʒ abſtine⸗
re:qð tamẽ ſciendũ:ꝗa in myſterio
accipitur.naʒ ſi mulier eadẽ hoꝛa q̃
genuerit actura gratias intrat eccle
ſiaʒ:nullo pondere peccati grauat
voluptas eteniʒ carnis nõ doloꝛ in
culpa eſt. In carnis aũt cõmixtione
voluptas eſt. In pꝛolis vero partu
doloꝛ⁊ gemitus.vnde ⁊ ipſi pꝛime
mulieri dicitur. In doloꝛbꝰ paries
filios.Si itaqʒ enixam mulierẽ pꝛo

hibemus intrare eccleſiam ipſam:

eius penam/ vertimus in culpam.
Idem adeundem.
Mulierẽ enixa vel qꝗð ab ea gignit
eadẽ hoꝛa nihil ꝓhibet baptizari.
BAprisi⸗ antẽ vel enixaz mn/
Mlierẽ:vel hoc qð genuerit ſi pe

riculo moꝛtis vrget᷑:vel ipſa eadeʒ

hoꝛa qua gignit:vel eadeʒ etiã qua
natũ eſt id qð gignitur nullo modo
pꝛohibet᷑ nedũ adhuc tẽpus ad pꝛe
bendũ redemptionis myſteriũ que
ritur:interueniẽte paululũ moꝛa in
uneniri nõ valeat qui redimatur.
Item Auguſtinus.
Antequã puer ablactet᷑:vel mr̃ pu
riñicer᷑ ad eiꝰ ↄcubitũ vir nõ accedat
D eins vero cõcubitũ vir ſuus
AH accedere nõ dʒ quouſqʒ qui gi
gnitur ablactet. ꝛana autẽ cõſue
tudo in cõingatoꝛũ moꝛibꝰirrepſit:
vt filios quos gignũt nutrire mulie
res cõtẽnãt:eoſqʒ ad nutriẽdũ alijs
mulieribꝰtradãt:qð videlicet ex ſo
la carnis incõtinẽtia videt᷑ fuiſſe in/

uentuʒ.qꝛ duʒz ſe cõtinere volunt de

ſpiciunt lactare quos gigſunt.He
autẽ ſciãt q̃ ſilios ſuos ex pꝛaua cõ⸗
ſuetudine alijs ad nutriẽdũ tradũt:

niſi purgatiõis tẽpus pꝛius traſierit

viris ſuis non debent admiſceri.

fit diſpenſatio.ſed aduerſus
alia iur. ſepe. Cepit enim ꝑ.
intelligentiã nõ per eſſentiã
immo verius poſſet dic i ꝙ
cepit quo advſuʒ.qꝛ ius na⸗
turale.i.naturalis eqtas ab
eterno fuit.niſi velis intelli⸗
gere de iure diuino:illud.n.
pꝛimo fuit qᷓ eſſet redactũ in
ſcriptis..

q CSed ĩmutabile.quo ad

pꝛecepta ⁊ pꝛohibitiones.vt
di. vj. . vlti.

r¶ Sed cũ naturale. obijcit

cõtra id qð dicit ꝙ ius natu
rale nõ mutat᷑.⁊ pꝛobat per
tria ſequentia.c.ꝙ mulctet᷑.
Solutionẽ ponet.j. di. ꝓrxi.
§. his ita. ⁊ eſt talis obiectio
magiſtri:pucrpa ⁊ mẽſtrua⸗
ta vſqʒ ad certũ tẽpus ꝓhi⸗
bebant᷑ itrare eccleſiã:ſʒ mo
do neutra pꝛohibet᷑.hec ꝓhi
bitio ẽ de iure naturali.ergo
reſtat ꝙ ius nãle ſit variatũ.
S¶ Xl. qꝛ tot dicbꝰmoꝛtuus
eſt partus ante infuſionẽ aĩe
ſz fetus femininus. lxxx. die
bus ᷣm hocvidetur ꝙ tem⸗
poꝛe quo cõcipit debent ab⸗
ſtinere.ſed ratione du bitatio
nis ſecus eſt. qꝛ neſcitur quo
tempoꝛe cõcipit. Nẽ qꝛ neſcit
vtrũ maſculuʒ vel feminam
pariat. i0. M
Vm enirxa.ſi mulier.
quidã libꝛi habent cuʒ
enixa.ſed illud ẽ palea vſq;
ad hunc locum.

u¶VPongere peccati.̊ nõ

ne in bꝛocardo legit᷑ in peni⸗
tentiali theodoꝛi: ꝙ femina
poſt partũ maſculi abſtine⸗
bit. xxxiij. diebus ab ĩgreſſu
eccleſie.ſed poſt parrũ femi⸗
ne. lx vj.? ſi ante intrabit tot

Ddiebus penitebit in pane et

aqua quot diebꝰintrauit ec⸗
cleſtã.⁊ q llis diebus cõmi⸗
ſcetur ei.x. diebus penitebit
in pane ⁊ aqua. Itẽ cõſuetu
do ẽ cõtraria illis.c.greg.ſed
illud theodoꝛi intelligas de
ea que nõ ex deuotione in⸗
trat.vel de illa que ſine ne⸗
ceſſitate intrat.ſedverius cre
do ꝙ põt intrare ſiue ſit ne⸗
ceſſ.tas fiue non.vt extra.de
pur.poſt part.volens.cõſu⸗
lendo tamen ſe in ↄtrariũ bʒ

¶ Venã. affictis eniʒ nõ

dz afflictio addi.vt.vij.q.j.cũ
percuſſio. Iſtud tñ fallit.qꝛ
coꝛrupta pẽrviolentiã nõ cõ
ſecratur.j.xx vj.di.acutius.⁊
xxxij.q.v.ille aũt.⁊ mutilati
membꝛis non ꝓmouent.vt
lv. di. per totum.
Aptisari.moꝛa.arg.qᷓ
moꝛaẽ vitanda vbi ti⸗
metur pericuſũ.vt.xx viij.di.
de ſyracuſane.? de cõſe. di.

iiij.ne qð abſit.ar.cõtra.fl.de iudi.ſi debitoꝛi.⁊.ff.de ſolu.l.qð dicimꝰ.So.illud

in cõtractibus iſtud in periculũ anime.io.

do mulier nimis habudat lacte.⁊ niſ extraherct᷑ per puerũ:opoꝛteret ip⸗

DO eius.ablactet᷑.tẽpus ablactationis hic appellat tepus poſt partũ quã⸗

ſam infi mari, ideo autem ꝓhibetur tempoꝛib' illis cõmiſceri cũ eis. qꝛ ex tali

4 iüij

pihe: emyn caùm hova ceftaʒ moreò/ no philenen

coitu naſcunt᷑ moꝛboſi ⁊ lepꝛoſi.Sed qd ſi mulier petat deoitum a viro tẽpoꝛe

menſtrui vel tempoꝛe purgationis.dico ꝙ nõ reddet debituʒ ei:niſi timeretur
fomicatio eius.xiij.di.duo mala. Itẽ ſivir petit debitũ tẽpoꝛe menſtrui a mu⸗
liere:mnlier negabit ⁊ exponet ei cauſam quare nõ põt.ff de ſolu.l.qð dicimꝰ.
a¶ Prohibentur.i.ſub foꝛma ꝓhibitionis diſſuadentur:ſicexponunt qdaʒ.

be Innita. hoc eſt regulare
vt qnod quis inuitus patit
nõ afferat ei pꝛeiudicium.vt
hic.⁊.l.diſtin.pꝛe opyteros.⁊
C. de inſti. ⁊ ſub.l.j.⁊.C.ꝗ.
pe.tuto.l.cum a matribus.
C.de ap.peeſens.arg.ↄtra.

00

C.de condi.inſer.legatum.

Iteʒz arg. ꝙ que fiont ab in⸗

unitis ⁊ nolentibus eis impu
tari nõ debent.vt de conſe.
di. v. diſcipulos.xv.q.j.ali⸗
quos.⁊.q.vj.c.j.⁊.xxxj.q.
ij. lotharius. Jo. So. ſi ali⸗
quis cogit᷑ coactione abſolu
ta aliquid facere cõtra deuʒ:
nõ imputat᷑ ei quo ad deuz.
ſecus ſi cõditionali coactiõe.
t extra.qnod me.cauſa.ſa
cris.l.di.pꝛeibyteros.In cõ

tractibus ſi aliquis cogitur

per metũ qui debuerit cade
re in conſtanteʒ viruʒ nõ im
putatur ci v ibi.⁊ quod me.
cauſa.ad audientiax.niſi cul
pa ſua incideret in talẽ metũ
vt.ff.quod me.cauſa.ſi mu
lier. ſed in oꝛdinibus ſecus.
naʒ ſiquis per viʒ mutiletur
pꝛomoueri nõ põt.vt extra.
de coꝛpo.vj.expoſuiſti.etias

coꝛrupta per vim:nõ conſe⸗

crabit᷑ itervirgines.vt.xxxij.
q.v.ille.⁊ hoc fit pꝛopter re⸗
uerentiam ſacramentoꝝx. ſic
mihi bar.bꝛix.videtur bꝛeui
ter diſtingnendum.
c— Quodvni pſone. argu.
vni coõceditur pcõſequẽs

videtur alijs eſſe cõceſſum.

ruʒ eſt ſi de iure cõmuni ali⸗
quid conccditur. ſecus ſi ex
pꝛiuilegio. vt.xvj.q.j.hinc
d Lognoſccre. argu. cö⸗
K ·j.xxij.q.ij.cuʒ humili⸗
tatis.dic ꝙ quilibet põt dice
re ſe peccatoꝛeʒ duʒ tũ nõ cre
dat ↄtrariũ de pe.di.iij.ad h.
eSinc culpa, argu.ꝙ nõ
emper imputat᷑ factumvbi
culpa pꝛecedit.xv.q.j.ſane.
f.— Dia vero. Hic ĩ
q titulatur diſtin⸗
ctio. vj.in qua qꝛ
fecerat mẽtioneʒ
de ſupfluitate nature diſgre

ditur a pꝛincipali pꝛopoſito
agens de nocturna pollutio

ne. oſtendit ergo auctoꝛitate
Mrego. quib cõtingit mo⸗
dis:⁊ ex quibꝰ cauſis.⁊ quã

do ſit peccatũ:⁊ quãdo non.po

j. di. Ilv. c. vlti. xlix.di.c.vl.

Quippe ⁊ ſine partus cauſa cum in
menſtruis cõſuetis detinẽtur:virig

ſuis miſceri pꝛohibente.· Ia vt lex ſa
cra moꝛte illuʒ feriat.ſiqs vir admẽ
ſtruatã muliereʒ accedat:que tamẽ
mulier duʒ ex cõſuetudine mẽſtrua
patit᷑:pꝛohiberi eccleſiaʒ intrare nõ
debet:qꝛ ei nature ſupfluitas in cul⸗/
paʒ reputari nõ dʒ:⁊ pꝛo hoc qð in⸗

nitaspatit᷑:ininſtũ eſt vt eccleſie in

greſſu pꝛiuet. Nonimus nanqʒ qð
mulier que fluxuʒ ſanguiñis patie/
batur:poſt tergũ domini buniliter
veniẽs:veſlimẽti eius fimbꝛiaʒ teti
git:atqʒ ab ea ſtatim ſua infirmitas
receſſit. Si ergo in fluxn ſangumis
poſita laudabiliter potuit veſtimẽ
tũ domini tangere:cur ctiã que mẽ
ſtrna patit᷑ ſanguinis ei nõ liceat ec/
cleſiaʒ intrare.Si eniʒ ea bene pꝛe/
ſumpñit queveſtimẽtũ dommii lan
guoꝛe poſita retigit:qð vni pſone in
firmãti cõcedit᷑ cur nõ cõcedat᷑ cun
ctis mulieribꝰ que nature ſue vicio
inſirmantur. Sancte quoqʒ cõmu/⸗
nionis myſteriũ in eiſdẽ diebꝰ perci
pere nõ dʒ pꝛohiberi ſi autẽ cxvene
ratione magna pcipere nõ pꝛeſum/
pſerit landada ẽ ſed ſi ſuſceperit nõ
eſt indicãda. Bonarũ quippe mẽ/
tiuz eſt ibi etiã culpas ſuas cogno⸗
ſcere vbi culpanon eſt:qꝛ ſepe ſine
culpa:agit᷑ qð venit ex culpa.vnde
etiã cũ eſurimus ſine culpa comedi
mus anibus ex culpalpꝛmi homi/
nis factũ eſt vt eſuriamus. Si.vj.
ALiia vero de nature ſup⸗
q fluitate ſᷣmo cepit habe/
rir. querit᷑ an poſt illuſio/
nez que ꝑ ſomniũ ſolet ac
cidere:coꝛpus domini quilibet va/
leat accipere.vel ſi ſacerdos ſit ſa⸗/
cra myſteriavaleat celebꝛare.
De his ita ſcribit beatus grego.
Auguſtino angloꝛum epiſcopo.
De multiplici genere illuſionnm.

SNanentü veteris legis hũc
pollutün

V H dicit: niſ aqua lotus
fuerit eiqʒ vſqʒ ad veſperaʒ eccleſiã

intrare nõ cõceditur:qð tamẽ aliter

intelligens populus ſpiritualis q̃ſi

per ſomniũ eũ illudireputat ꝗ tẽta/

tus imũdicia veris imagimbꝰ ĩ co
gitatione inquinat᷑:ſʒ lauãdus ẽ aq̃

ſtea reſpondetobiectioni facte in pꝛemiſſa diſtin

ctione.in illo.S.his ita.Et nõ ſᷣm quoſdaʒ nocturna pollutio vel illuſio q̃ pꝛo

cedit ex infirmitate nõ eſt peccatũ etiã veniale:marime cũ ſit pena.vt.

—

j.c.ꝓxi.

ibi omnino hec pollutio vel illuſio nõ eſttimẽda.qꝛ animus ⁊c.Illa vero que
pꝛocedit ex crapula eſtveniale peccatu.vt.j.c.xi.ibi bʒ exinde animus aliquz
reatu.ſimuliter ũlla q̃ pꝛouenit ex cogitatione pᷣcedenti peccatũ c. Sʒ diſtinguit᷑:
qꝛ ſi ila cogi:atio nõ ꝓceſſit ad cõſenſuʒ veniale peccatũ ẽ pollutio ex ipſa ꝓue

q ¶Humiliter. er

Vj.

tia.⁊.c.aliquos doꝛmiens cniʒ furioſocõparat᷑.ff.de acqui.polſ.l.j.S.
adipiſcimur.⁊ ita non peccat. Si ergo ĩ nocturna pollutione homo nõ
venit ad cõſenſum nullo modo pcccat. Si vero perucnit peccat moꝛtali
ter ſᷣm iſtos:niſ foꝛc imaginct᷑ cũ vxoꝛc.qꝛ tũc dirigit aſctũ invxoꝛeʒ
nõ peccat moꝛtaliter. hanc opi.fouet.lł.⁊ ꝓbat᷑.j.c.di.nõ eſt ibi luxu⸗

vt culpam cogitationis lachꝛymis

abluat:niſi puus ignis tẽtationis re
ceſſerit reũ quaſi vſqʒ ad veſperaʒꝰ
le cõgnoſcat.Sed eſt in eadẽ illuſio
ne neceſſariavalde diſcretio:q̃ ſub
tiliter pẽſare dʒ ex q̃ re accidat mẽ/
ti doꝛmiẽtis.aliquando emʒ ex cra
pula.aliquando ex nature ſue ſuper
fluitate vel ĩfirmitate.aliquando ex
cogitatione ↄtingit polluno.a ꝗdẽ
cũ ex nature ſupfluitate vel ĩfirmita
te euenerit:omnino hec illuſio non
eſt timẽda:qꝛ hanc animꝰ neſciẽs ꝑ
tuliſſe'magis dolẽdusẽ quaʒ ſecii⸗
ſe. Cũ vero vltra modũ appetitus
gule ĩ ſumẽdis alimẽtis rapit᷑:atqʒ
iccirco humoꝛũ receptacula grauã
tur hʒ exinde animus aliquẽ reatũ
nõ tamẽ vſqʒ ad pꝛohibitionẽ ſacri
myſterij percipiẽdi:vel miſſarũ ſo/
lennia celebꝛãdi cũ foꝛtaſſe aut die⸗
feſtus exigit:aut exhibere myſteriũ

pꝛo eo qð ſacerdos alius deeſt ipſa

neceſſitas:cõpellit.nã ſi alij adiunt
qui iplere myſteriũ valeãt:illuſio p
crapulaʒ facta:a perceptione ſacri
myſterij pꝛohibere nõ dʒ ſed ab im
molatiõe ſacri myſterij vt arbitroꝛ
abſtinere debet humiliter ſi tamẽ
doꝛmientẽ turpi imaginatione nllu

ſio nõ cõcuſſerit.nã ſunt ꝗqdã in ꝗbꝰ

ita plerſqʒ illuſio naſcitvt coꝛũ ani
mus etia ĩ ſomno coꝛpoꝛi poſitꝰtur

pibꝰ imaginatõibꝰnõ fede’f. ua

in re vnũ ibi oſtendit᷑:qð ipſa mens
omnino reainõ ſit tunc ſed ſuo iudi
cio penitꝰ liberacũ ſe⁊ ſi doꝛmiẽs
coꝛpoꝛe nihil meminit:vidiſſe tñ in
vigilijs coꝛpoꝛis meminit ſe in glu/⸗
uiẽ ventris incidiſſe. Sivero ex tur
pi cogitatione vigilãtis oꝛit᷑ illuſo
in mẽte doꝛmiẽtis:patet animo rea
tus ſuus videt enim a qua radicein
qninatio illa ꝓceſſerit.ga quod co
gitauit ſciens hoc pertulit neſciens:
Rrohrer kole pollutionẽ a ſacro my
ſterio ea die abſtinere opoꝛtet.
Peccatũ nõ diĩ ppetratũ cogitanio
ne Pacle atot. 2 oſẽſu Daleg.
Ed penſandũ eſt quando ipſa
cogitatio vtrũ ĩ ſuggeſtiõe:an
in delectatione vel quod magis eſt
in peccati conſenſu ceciderit.tribus
enim modis implet᷑ omne peccatũ

legem non habet. de conſe. di. . ſicut.

rie c. Sʒ hoc nõ eſt
verũ qꝛ mullo mõ pec
cat vt.j.e.ꝓxi.⁊.xv.
q.j.aliquos. Sʒ ↄtra
pꝛioꝛẽ opi.obijcc.qd
ſi cogitaui turpiter:ſʒ
anteq; deꝛmui ſtatizʒ
penitui poſt polluoꝛ
in ſomno peccauivxel
non ⁊ videtur ꝙ ſic.
Rñ.licet cõtritus ſizʒ:
tamẽ veſtigia rema⸗
nẽt ⁊ reliqu:e:ſcut li
bertoveſtigia ſcruitu
tis vnde patronus ei
ſuccedit.inſtiu.de ſuc.
li. S. noſtra. ſic ma⸗
wrimoniuʒ in furioſs
manct ꝓpter relig as
paoꝛis voluntatis.ff.
de his qui ſuivł alie.
iur.ſunt.patre furio
ſo. Inputet᷑ ergo mi
hi ſaltem ſi initaliter

turpuer cogitaui.
g ꝓEſtamentũ.in
leuitico legitur

dominr.ʒ dixiſſe. Si
fueri homo pollu⸗
tus nocturno ſemi⸗
ne egrediat᷑ extra ca⸗
ſtra ⁊ non rcuertatur
vſqʒ adveſperam do
nec lauctur:⁊ poſt ſo
lis occailum reuerta⸗
tur ad caſtra.hoc gre
go. exponit hic ⁊ fe⸗
toꝛquetur ad illos ꝗ
polluunt᷑ mente.
h ¶.Hunc talẽ moꝛẽ
de quo queris adnuuc
romani ſeruant. t
xxxiij.q.iiij. vir cum
pꝛopꝛia vxo:e.
i mmũdicia.i.im
munda cogitatione.
k ¶¶Deris imagini⸗
bus. cũvidet mulierẽ
7 delectat᷑ ĩ ea.
I¶Equa.i.penitẽtia
m CAld veſperaʒ i.
quouſq; receſſitigniſ
temptationis.
n ¶ Pertuliſſe. q.d.
potius intelligit᷑ tůc
pati ; faceer.
o ¶ Keatum.ideſtve
niale peccatuʒ.⁊ ideo
non pꝛohibet a ſum⸗
ptione euchariſtie. ſ
pꝛohibet vel diſſna⸗
det a confectione:niſi
t neceſſitas.
p ¶ Neceſſfitas.que

go conſili. bene enim põt celebꝛare ſi vult. nam pꝛo

leuibus criminibus nõ abſtinebit ſacerdos a celebꝛatione miſſaruz. ſed
pꝛo talibus abſtinebit pꝛo quibus poſſet excõmunicari. vt de conſecra.
diſtinct. ij. ſi nõ ſunt ⁊.c.quotidie.tamẽ pꝛo quolibetmoꝛali peccato gli
bet eſt ſuſpenſus quo ad ſe.vt et de cohabi.de.? mu.c vlti niſiperege

rit penitentiã.vt extra de temp.oꝛ.queſitũ.h.

niens. ſi vero ꝓceſſit: tcẽ moxale ſm iſtox opinionẽ accidit ꝙ aligs neſciens
peccat moꝛtaliter ⁊ venialiter ⁊ operat bonũ:⁊ etiã meret᷑ vit eternꝗ:qꝛ ſi coꝛpꝰ
doꝛmit aĩa vigilat.vñ ulud coꝛ meũ vigilat ad te deus. Idẽ in ſurioſo dicunt ſi
culpa ſua deuenit ad furox. arg. xv.q.j.ſiqs.ᷣin ſi.iĩmo neſciens peccat.xxxij.q.
vii.quẽadmodu. ar. cõtra. ff. d act. ⁊ obli.er maleſicio..ſi ꝗs abſens.vbi dicit
ꝙ neſciens nõ peccat. Alij dicũtꝙ; doꝛmientes nõ peccat. xv.q.j.ſi cõcupiſcẽ

r ¶Sitamẽ.i.maxime. Hõ cõcuſſerit.pollutio ipſa.
83 Aens rea. q. d. nec mens eſt rea in ſomno. nec eſt rea poſt ſomnuz
ch eſtlibera in ſuo iudicio.ſed tunc fuit rea quãdo ſe ingurgitauit. vnde
ſatis pʒ hic ꝙ homo in ſomno nõ peccat.
¶ Libera.ſupple:ſed pꝛius peccauit,
n1 ¶ Nadice.i. mala cogitatione.

N yolluſor nonina

———ʒ—ʒ—ʒ—1

a Dn ẽ̃. cõͤcupi⸗
ſcendo.i.abſq;
libidine pcedentis ar
doꝛis.
EBis ita.hic ponit
magiſter ſolutionem
obiectionis quaʒ ſece
rat in pꝛecedẽti diſtin
ctione. nos ergo cuʒ
ipſo pleniꝰ diſtingua
mus ꝙ eoꝛũ que cõti
nent᷑ ĩ lege:alia ſunt
moꝛalia:alia myſtica
moꝛalia ſunt que mo
res ĩfoꝛmãt.⁊ ſic ſunt
intelligẽdavt ipſa ver
ba ſonant:vt diliges
deuz nõ occides:ho⸗
noꝛa patrez. de qbus
nõ.xxxij.q.vij.quid ĩ
omnibus. Myſtica
ſunt ſfiguralia qᷓ ali⸗-
ud ſignificãt pꝛeter id
qð littera ſonat.Ho⸗
rum alia ſunt ſacxra⸗
mentalia:alia ſunt ce
rimonialia. Sacra⸗
mentalia ſunt de qui
bus ratio reddi põt:
quare ad litteram ſic
fuerint pᷣcepta. vt de
circũciſione ⁊ obſer⸗
nuatide ſab bati. de ꝗ⸗
bus hahes ertra de
bap.maioꝛes.⁊ extra
de oſti.tranſlato. Ce

Di.
videlicet ſuggeſtione delectatione:

cõſenſu. Suggeſtio qmppe fit ꝑ dia
bolum.delectatio per cannẽ.cõſen /

ſus per ſpiritũ.Quia ⁊ pꝛimo culpã
ſerpens ſuggeſſit eua delectata ẽ vel
ut caro. Adã vero velut ſpiritus cõ
ſenſit.Et neceſſaria ẽ magna diſcre
tio inter ſuggeſtionẽ ⁊ delectationẽ
⁊ inter delectationẽ atqʒ cõſenſum
iudicẽ ſui faciat animũ pꝛeſide.Cuʒ

eniʒ malignus ſpiritus peccatũ ſug

gerit in mentẽ:ſi nulla peccati dele/
ctatio ſequat᷑ peccatũ omnino ꝑpe

tratuʒ nõ eſt.Cũ vero delectari ca⸗

ro ceperit:tũc peccatũ incipit naſci.

Si autẽ etiã ad cõſenſum ex delibe⸗
ratione cõſentit:tũc peccatũ cogno

ſcitur pfici. In ſuggeſtione ergo pec

cati ſemẽ eſt.in delectatione fit nu/

trimentũ.iĩ oſenſu fit ꝑfectio.Et ſepe
cõtingit vt hoc qð malignus ſpiri/⸗

tus ſeminat in cogtatione caro ĩ de

lectationeʒ trahat:nõ tamẽ animꝰ
eidẽ delectationi cõſentiat.⁊ cuʒ ca
ro delectari ſine aĩio nequeat. Ipſe
tamẽ animus carnis voluptatibus
reluctans ĩ delectatione carnali ali
quo modo ligat᷑ inuitus:vt ei exra
tione cõtradicat nec cõſentiat:et ta
men ca delectatione ligatus ſit:ſed

ligatũ ſeñ vehemẽter ingemiſcat.vn

de ⁊ ille celeſtis exercitus pᷣcipnus

rimonialia ſunt deq ?4 miles gemebat dicens video aliaz

bus ratio reddi non
põt quare ad litteraʒ
ſint mandata.vt non
arabis in boue ⁊ aſi⸗
no. vt. xvj.q.vij.ĩ no
una.nõ feres veſtẽ de
lana ⁊ lino cõtextaʒ.
nõ ſeres agruʒ diuer
ſo ſemine.lex ergo qᷓ
tum ad moꝛalia non
recipit imutationem
ſed q;tuʒ ad ſacramẽ
talia et cerimonialia
mutatur q;tuʒz ad ſu
perficieʒ littere:ſj non
ob hoc dicitur eẽ mu
tatuʒ ius naturale qꝛ
in his non conſiſte⸗
bat ius naturale quo
ad ſuperficiem littere
Hᷣm quã hec ſunt mu
tata.ſed quo ad my⸗
ſticaʒ intelligentiã vʒ
quã non ſunt muta
ta,ſed myſticus eoꝛuʒ
intellectus nõ ẽ mu⸗
tatus.vnde lex nõ di
citur mutata.j.q.pꝛia
marchion.
c & Jus, nunc oſten⸗
dit ã qiso tempoꝛe ce
pit ius cõſuetudina⸗
rium ⁊ cõſtitutionis.
et dicit ca tempoꝛe
caym cepit ius con⸗
ſuetudinariũ qui pꝛi

mo ediſicauit ciuita⸗

tem quaʒ ex nomine
mij ſuivocauit enoch
ſed ius conſtitutiois
a moyſe. Jo.
d . Extinctum. ius.
ergo non terminat. i.
nò ſinitur ĩ. vij. ſicut
nec incipere poteſt. a

legẽ in mẽbꝛis meis repugnãtẽ legi
mentis mee:⁊ captinũ me ducentẽ
in legẽ peccati que ẽ ĩ mẽbꝛis meis.
Si auteʒ captiuus erat minime re/
pugnabat:qua pꝛopter ⁊ captiuus
erat ⁊ pngnabat. Igitur mentis legi
eins lex que in mẽbꝛis eſt repugna/
bat. Si autẽ repugnabat captinus
nõ erat. aqʒ eſt homo vt ita dixe
rim captinus ⁊ liber.liber ex iuſti /
cia:captiuus ex delectatione quaʒ
poꝛtat inuitus. Iẽ Iidoꝛus ĩ ſen
tentiarum. li..j.. H
Nuado ſit peccatũ nocturnis ima
ginibus illndi.
D On eſt peccatũ quãdo nolen
Etes imaginibus nocturnis illu
dimur:ſed tũc ẽ peccatũ ſi antequã
illudamur cogitationis affectibus
pꝛeuenimur. Luxurie quippe ima/
gines quas inveritate geſſimus ſe⸗
pe doꝛmientibꝰin animo apparent

e ſed innoxie ſunt ſi non cõcupiſcen/

do occurrunt.Iteʒ ꝗ nocturna illu
ſione polluit quãauis extra memo/
riaʒ cogitationũ turpiũ ſeſe pſentiat
inquinatũ:tamen hocvt tentaretur
culpe ſue tribuat:ſuamqʒ imũdiciã
ſtatim fletibus tergat Mis itaqʒ
reſpondet᷑. In lege ⁊ euãgelio natu
rale ius cõtinet᷑:non tamen q̃cunqʒ
in lege ⁊ in euãgelio inneniunt᷑ natu
rali iuri coherere ꝓbant᷑. Sunt eniʒ
in lege quedã moꝛalia recepta vr
non occides:⁊c̃. Quedam inpſti/
cavtpote ſacrificioꝛum pꝛeceptavt
de agno ⁊ alia his ſimilia.Moꝛalia
mandata ad naturale ins ꝑtinent:
atqʒ ideo nullaʒ mutabilitateʒ rece
piſſe monſtrant᷑.Myſtica vero quã
tum ad ſuperſiciem a naturali iure

4

pꝛobant᷑ aliena quantũ ad moꝛalẽ
intelligentiam inuemiunt᷑ ſibi anne⸗
xa ac per hoc ⁊ ſi ᷣm ſuperficiemvi
deantur eſſe mutata.tamen ̃ʒ mo⸗/
ralem intelligentiam mutabilitatẽ
neſcire pꝛobantur. Maturale ergo

ius ab exoꝛdio rationalis creature ę
incipiens vt ſupꝛadictum ẽ manet

immobile. IJus vero cõſuetudinis

boſt naturalem legem exoꝛdiũ ha⸗/

nit exquo homines cõuenientesĩ
vnũ ceperunt ſimul habitare qð ex
eo tempoꝛe faciuʒ eſſe creditur:ex⸗
quo caym ciunateʒ ediſicaſſe legit᷑

quod cũ in dilunio ꝓpter hommuʒ

raritateʒ fere videbatur extinctumꝰ
poſtea a tempoꝛe nemroth repara
tuʒ ſiue potius ĩmutatũ exiſtimatur
cuʒ ipſe ſimul cum alijs alios cepit
oppꝛimere:⁊ alij ſua ibecillitate eo
ruʒ ditioni ceperunt eſſe ſubiecti vn
de ĩ geneſis legit᷑ de eo cepit nẽroth
robuſtus venatoꝛ eſſe coꝛã deo.i.

hominũ oppꝛeſſoꝛ⁊ extinctoꝛquo⸗

ad furriʒ edificãdã allexit. Di. vij.
AVUs auteʒ oſtuunonis ce
i pit a iuſtiſicationibꝰ q̃s
dominus tradidit movſi
dicens:ſi emeris ſeruum
hebꝛeum ⁊c̃. Unde Iſido.in lib.
v.ethimo. ait.
Se conditoꝛibus legum.
Oyſes gentis hebꝛee pꝛimus
Homniũ diuinas leges ſacris lit
teris explicauit. Yoꝛoneusrex gre/
cis pꝛimus leges indiciaqʒ oſtituit.
Mercurius trimegiſtus pꝛimusle
es egiptijs tradidit. Solon equi/
em pꝛimus leges athenienſibꝰedi
dit.Ligurgus pꝛimꝰ lacedemonijs
iura ex apollinis auctoꝛitate ↄfinxit
Numa pompilius qui romulo ſuc
ceſſit in regno:pꝛimus romanis le/
ges edidit. Heinde cum populus
ſeditioſos magiſtratus ferre nõ poſ
ſet.x.viros legibus ſcribendis crea
nit qui leges ex libꝛis Solonis in la
tinuʒ ſermonem tranſſataſ.xij.tabn
lis expoſnerunt.
Nomina eoꝛum qui leges duode/
cim tabnlarum expoſuerunt.
Verũtautem hi.Apius clau/
Rdius. Titus genutius. OPubli⸗
feſtius. Lucius veturius. Caius in⸗
lius. Aulius mãlius. Publius ſul
pitius. Dublius curiatius. Titꝰro
mulius.Spurius poſthumius. Hi
x.viri leguʒ cõſcribendaꝝ cã electi
ſunt.Leges auteʒ redigere in libꝛis
pꝛimus cõſul pompeius inſtituere
voluit:ſed non perſeuerauit obtre/
ctatoꝛuʒ metu. Heinde ceꝑit ceſar

id facere ſʒ ante interfectus eſt.pau

latim autem antique leges vetuſta
te atq; incuria aboleuerunt:quaꝝ
⁊ ſiiã nullus eſt vſus noticia tamen

neceſſaria videtur. Noue auteʒz le

ges a cõſtantino ceſare ceperunt et
reliquis ſuccedentibus erantqʒ per

mirxte ⁊ inoꝛdinate. Poſtea vero

theodoſiꝰ minoꝛ auguſtus adſimi
litudineʒ gregoꝛiani bermogenia
ni codicẽ factuʒ cõſtitutionuʒ a con
ſtantini tempoꝛibꝰſub/ꝓpꝛio cuinſ/

lüiij

vij.qꝛ adminꝰ decem debent
faccre plebẽ.vt.j.x.q.iij.vnio
¶CLoꝛam deo.i.coꝛuʒ que
ſunt domini.vel permitten⸗
te domino.quicqꝗd enim fit
iudicio Der fir. Vt 73 vj .q. v.
nce mirum.
Vs autem. In
hac.vij. di. oſten
diij qñ ⁊ a ꝗbꝰ ce
perint ↄſtitutõel
hůane tã eccłiaſtice q; ſecula
res.eccliaſtice cepũt a mop ſe
⁊ tpe moyſi. Seculares a di
uerſis ⁊ ſnpoꝛe diuerſo ce⸗
unt. vt pʒ in ſequẽtibꝰ.c.

g .à A iuſtiſicationibus. i.

iudicijs legitur ĩ Exo.ꝙ do
minus dirit ſilijs iſrael per
moyſen.ſi emeris ſeruũ he⸗
bꝛeuz. ſ. qui añ ſeruus non

fuit:ſex annis ſeruiat tibi.ni

ſi annuſ iubileus ĩterueniat
in ſeptimo anno egreditur li
ber ⁊ gratis cuʒ quali veſte
intrauit:ſi habuit pꝛius vxo
rem cuʒ filijs cũ vxoꝛe ⁊ libe
ris exeat:ſi dominus dedit
ei vroꝛem mulier cum fſilijs
erit dñi.ſj ſi elegerit ſeruus
manere cuz domino amoꝛe
domini vel vxoꝛis ⁊ filioꝛuʒ
offeret eũ dominus dijs. i.
ſacerdotibus ⁊ applicabit ad
hoſtiuʒ tabernaculi ⁊ perfo⸗
rabit aurem eius cuʒ ſubula
in ſignuʒ perpetue ſeruitu⸗
tis:⁊ eius crit fuusvſqʒ duʒ
viuct vel vſq; ad annũ iubi
leum.Ab hac cõſtitutione ce
pit mopſes iudicia ſuavt di⸗

„

citur in exodo.io

h .AQAuas. nã ct a diuinis

ſcripturis oꝛnatus ois ſcien⸗
tie ſumpfſit iniciũ. vt.j.xxxv

ij. di. . hinc etiam.
i Oypſes.trimegiſtus.

popter tres poten⸗
tias.l.eloquentiã:ſcientiã:et
virtutem.de quibus habes
xxx vij.di.relatum.⁊.xvj.q.
j. ſic vine. C. de pꝛofel.l. ma⸗
iſtros.

k Pꝛimus.imo pꝛius ro

mulus tradidit ſ̊ paucas.ff.
de oꝛigi.iur.l. ij. ? qꝛ paucas
ideo dicit᷑ iſte pꝛimus edidit.

I¶Xẽ. viros. cũ eniʒ leges ꝓ

pter diſcoꝛdi plebeioꝛũ cuʒ
nobilibus fere per.xxx.an⸗
nos ĩ diſſuetudinẽ abijſſent
creati ſunt.x.viri qui de gre
cis ciuitatibꝰ leges collectas
tranſtulerũt in latinuʒ ⁊ eas
in tabulis eburneis ſcripſe⸗
runt. MPoſtea idẽ.x.viri:ac⸗
cepta poteſtate coꝛrigendi et
interpꝛetãdi leges videntes
multa deeſſe tabulis decem
poſtea duas tabulas ſuꝑ ad
diderunt.⁊ appellate ſunt il
le leges.xij.tabularũ.ꝗ autẽ
fuerunt illi.x.viri ſtatim de⸗
terminat Iſidoꝛꝰ dicẽs ſe. c.

m Aerunt. metu. ar. ꝙ

metus verbox excu⸗
ſat.ar.j.xxiij.q.viij.cõuenioꝛ
ibi dic aliquid in deũ ⁊ moꝛẽ
re.⁊ arg.ff.de acqui.here.l.
vj.ĩ fi.ar.ↄtra.e qað metus
cauſa.ſacris.

n ¶.Neceſſaria. ſz ſi nullus

Di.

eſt earũ vſus vt quid mẽbꝛanas occupant.vt.xix. di.ſi romanoꝛũ.ſed ideo noti
cia eſt neceſſaria vt ſciat᷑ cauſa quare tollant᷑.vt.C.de cadu.tol.l. vna.qꝛ⁊ ipſe
papa argumentat᷑ ex abrogato iure vt extra. de iudi.nonit.vel eſt neceſſaria nõ
vt ꝓbent᷑ ſedvt repꝛobent᷑ maledicta.vt.xxxvij.di.legimus.⁊.c.qui de menſa.
a 4½¼ Qocauit. hunc tñ imutauit poſtea Juſtinianus:⁊ fecit vnũ codicẽ ex tribꝰ

C.de no.co, compo. verſus
pꝛinci. Joã.
b Iſfert auteʒ. In
hac.viij. di. oſtẽ⸗
d dit magiſter qua
liter ius natura⸗
le excellat alia iura amplitu
dine.ꝗa ſᷣm hoc ius omnia
ſunt cõmunia.

e¶ Eos.i.apoſtolds. xij. q.

j.dilcctimſimſis.
d ¶HMeſcit. quiſqʒ enim tan

tum diligit alinz vt ſe. finrit

eniʒ Nato quãdã rẽpubli

caʒ in qͥ omnia ſunt cõia.xij.

6 VUo inre. defendis. i.
Rpetis vel defendendo
retines. .
f¶ Naʒ iure diuiuo.ex hoc
videt᷑ ꝙ tantũ iure humano
aliqua poſſideant᷑ ⁊ nõ diui
no.⁊ ſic obſtat.j.xxiij.q.vij.
c.j.vbi dicit᷑ eo iure diuino
aliqnid poſſidet᷑:ſed nõ ẽ cõ

trariũ:imo potius cõcoꝛdat.

qꝛ dicit᷑ ibi ꝙ inſtoꝛum ſunt
oĩa iure diuino.et bene põt
eẽ ꝙ iure diuino aliquid ſit
pꝛopꝛiũ.ſed ideo dicit ꝙ iu
re humano poſſident᷑ poſſeſ
ſiones.qꝛ iura humana po⸗
tiſſime tractunt de poſſeſſio
nibus: ſed ius canonicuʒ de
decimis ⁊ pꝛimitijs. vel die
ibi ius diuinũ ſtricte ſumi
tur pꝛo iure canonico.ſʒ hic

ius canonicũ cõpꝛebenditur
ſub iure humano. ? bhabes

hic ꝙ petẽti reſtitutionẽ ob⸗
ſtat exceptio hereſis heretico

enim nihil eſt licitũ poſſide⸗

revt.xxiij.q.v.ſivos,⁊.q.vij.
c.j.⁊.ij. Itẽ hic eſt ar.ꝙ a pe
tente reſtitutionẽ poſſumus
querere quo iure petat:an ꝑ
iterdictũ vel iudicis officio
AIAtẽ ꝙ cauſam petendi tenet᷑

explicare 1 ꝙ ᷣm iura cano

nica actio ſit pꝛeponẽda.ha⸗
bes ertra de iudi.examina⸗
ta.⁊ &. de lib.ob.dilecti.nec

obſtat e. de iudi.dilecti.io.

Sol. ego credo ꝙ cã ⁊ modꝰ
ndi eſt pꝛoponendus vt

Hʒ illũ modũ iudex ferat ſen-

tentiaʒ.ex.de ſimo.lʒ.heli.lʒ
nõ cogat᷑ actionẽ pꝛoponere
qꝛ etiam ſᷣm leges ſola cau⸗
la ſufficit.vt.C. de edic.di.
¶Rea ẽ. hecverba meuʒ
2 ſuuʒ ſpectant ad dñm non
ad boneſidei poſſeſſoꝛem. vt
ff. ve reli.⁊ ſump.fu.l.ij..j.
hb ¶GBaudeatis. retinendo
poſſeſſiones vel eas recupe
rando. ꝗ
i ¶ Leges. coſtitutiones im

peratoꝝ ſup rebus eccleſia⸗

ſticis nõ valuiſſent.niſi po⸗
ſtea cõfirmate fuiſſent ab ec
dleſia.vt.xcvj.di.bene..

cunqʒ imperatoꝛis titulo diſpoſnit:

quem aſuo nomine theodoſianuʒ

vocauit*. Di. viij.
Iſffert ant ius naturale a
d coõſuetudine ? cõſtitutio/
ne.naʒ iure natnraliom/

nia ſunt cõia omnibꝰ:qð

nõ ſolũ intereęos ſeruatuz credit᷑ de
quibꝰlegituũr.Multitudinis credẽ/⸗
tinʒ erat coꝛvnũ ⁊ animavna ⁊cc.ve
rnʒ etiã ex pꝛecedẽti tẽpoꝛe a philo⸗
ſophis traditũ inuenit. vnde apud
platonẽ illa ciuitas iuſtiſſime oꝛdi/
nata tradit᷑ in qua quiſqʒ pꝛopꝛios
neſcit affectus. Jure ergo cõſuetudi
nis vel conſtitutionis hoc menz eſt
illud vero alterins. AUnde Augu
ſtinus ait ſuper Jobhannẽ.
Jure diuino omma ſunt cõia omni

pus.:iure vero cõſtitutiõis hoc meũ

illud vero alterins eſt.
UMo iure: defendis villas eccle

ſie dinino an humano:diuiy/
nũ ius in ſcripturis dininis habemꝰ

hbumanũ in legibꝰ regů.vnde qſqʒ
poſſiger quod poſſidet:nonne iure
unmano: nã inre diuino domini ẽ
terra ⁊ plenitudo eius:pauperes et
diuites vna terra ſuppoꝛtat:domi⸗
nus de vno limoſecit ⁊ pauperes ⁊
diuites. Jure ergo humano dicitur:
hec villa eſt mea hic ſeruus eſt meꝰ
bec domus eſt mea .Jura auteʒ hu
mana:iura imperatoꝛũ ſunt.quare
quia ipſa inra humana per impera
toꝛes⁊ rectoꝛes ſeculi deꝰ diſtribuit
