pꝛomouct᷑ ad ſacruʒ
oꝛdinẽ teneat᷑ intrare
religionẽ ſů ſuff icit ꝙ
voueat perpetuã co⸗
tinentiã.vt.lxx vij.di.
ep̈s.nec ob.cx de co⸗
uer.ↄm.ſane.qꝛ illud

*

Pꝛetbyter ducens vxoꝛem aboꝛ⸗
dine deponatur.
Dacbyt vxoꝛẽ duxerit ab
oꝛdineillum deponi debere:
qð ſi foꝛnicatus fueritvel adulteriũ
cõnuſerit:extra eccleſiaʒ abijci ⁊ ad
pniam'inter laicos redigi opoꝛet.
Itein greog.
2ẽc̃ eo qũi relictaʒ chinſdà diaconi
duxit vxoꝛem.
Via ſunt culpe:in ꝗbus culpa
eſt relaxare vindictã querẽda
eſt ſemꝑ veritas:vt inquiri debeat
vtruʒ accuſatũ noxa cõdemnet:an
a pena innocẽtia patefacta ſubdu⸗
cat:itaqʒ ꝑuenitad nos fautinũ de/
fenſoꝛẽ vltioneʒ exercere in petruʒ
latoꝛẽ pꝛelentiũ voluiſſe:pꝛo eo qð
inquãtũ dicit᷑ relictaʒ cuiuſdaʒ dia/
coni tempoꝛe quo ↄductoꝛfuitina
rito tradiderit:q̊ qnoniã iſte pingẽ
Diaconi aſſerit nõ ſuiſſe dicens nec
eaʒ virginẽ ad enz ꝑueniſſe deniqʒ
nec religioſaʒ mutaſſe veſteʒ poſt⸗
quà ille in oꝛdine ſacro ꝓmotus eſt
à adijciẽs etià pꝛiuſquã ad diaconẽ
peruemiſſet ⁊ poſtea pꝛaua illã mu/
lierẽ opinione vixiſſe. Ideo frater/
nitatez tuã his hoꝛtamur affatibus
vtcũ dei ſicut decet timoꝛecauſam
hãc ſubtili omnino inueſtigatione
pquiras:⁊ ſi in dingio diaconi mu/
lierẽ de q̊ agir fuiſſe ſtiterane
ſcriptus latoꝛ memoꝛato defenſoꝛi
⁊rectoꝝ patrimonij ad vindictam

modis omnibꝰ tradat᷑ et cuʒ cõpe⸗

tenti emendatione hiꝗ male ſocia/
ti ſunt diſiungant᷑.Si vero in eius
cõiugio nõ fnerit:memoꝛatũ fauti⸗/
nuʒ ex noſtro mandato cõmonere
te volumꝰ vt ei facere nil pꝛeſumat
nec falſa uus accuſatioiĩ aliqo pꝛe/
rauet. Ilez ex cõci. aurelian.
e vxoꝛt Prrert vel diaconiſi
HNe caiqnã mulier duplici cõ
inugio pꝛelbyterivel diaconi re
lict acõinnxerit ant caſtitate fruant
ant ſeparent᷑ aut certe ſi in criminis
eintentione pꝑſtiterint pari excõmu⸗
nicatione plectantur.
Idem ex cõci.martini pape
. 002 qna vidua epᷣivel preſbyte /
riaut diaconimaritũ accepe /
rit:nullus clericus unlla religioſa ꝑ
ſona cnʒz ea conuimũ pꝛeſumat.nũ⸗
quas cõmunicet:moꝛienti tamẽ ei

ſpeciale ẽ in vroꝛe epi.ſed adhuc obſtat de deri.cõiu.qð aũt.ſed illud in
tellige cũ oꝛdinatus vult tranſire ad religionẽ.ſed nec hic papa aliquid

„

dicit de veſte.ſᷣ petrus illud allegaut.
¶Euiſi᷑.ſupple ⁊ eũ oꝛdinarũ ipſa ſciente.nã ſi ea inuita oꝛdinaretur

vel ignoꝛãte non fieret ei pꝛeiudicuũ ſed ſi ſciuit ⁊ tacuit fi ei pᷣiudiciuxvt

poſt moꝝẽ illius nõ poſſit nubere.vꝛt.xxxij.di.ſeriatim.vnde nõ requi⸗

ritur mulier voueat.ſz ſufficit ſi ſcit vnu ſu oꝛdinari.

Exviij. xxv
i Ate. duplici. quantũ ad pꝛimuʒ, 1ðð
0 A durlet ubitat de vroꝛib'oꝛdinandoꝝ qualirervouere debeat

dare licentiã.videt᷑ ꝙ ſolo verbo vt.S.e.di.de his in ſ.ꝛ.o.qꝛ ſunt culpe.⁊.xx
xij. di. ſeriatiz. ſ cõtra exma de cõuer, cõiu. ſane. :. xxxiiij. di. fratern tatis vbi dẽ
ꝙvxoꝛ ꝓmouẽdi intrabit monaſteriũ itẽ alia ratione qꝛ cctus clericoꝝ peminet

eenentaſbuenia.
Itez pelagins cethego patricio.
(e6 B ncg.
gnia vxoꝛez babet ? fiios.
E ſyracuſane vrbis antiſtite
optaueramꝰin ipſo initio glo/
rie vr̃e deſiderijs obedire:niſi nos
multiplex ratio ipſiꝰnõ paucis tem

poꝛibus oꝛdinationẽ diſerre ſacer⸗

dotij coegiſſet:ob hoc anteʒ qð vel
ꝑpſone qualitas ſicut et vos melius
noſtis vel ſuꝑſtes vxoꝛ aut filij per
gno eccleſiaſtica ſolet periclitari
ibſtantia noſtros animos dintius
ab eins oꝛdinatione ſuſpenderet:et
quantũ ad cantelã humanã ptinet:

integro pene anno diſtulimus opi/

nantes qð in melius ſyracuſanoꝛuʒ
puenire poſſet electio. Sʒ qꝛ invo/⸗
luntatis ſue ꝓpoſito irrenocabili/

ter ꝑſtiterũt nullus eſt alins in ea⸗

deʒ repertus eccleſia niſi longioꝛi⸗

bus adhbuc tempoꝝ differret᷑ ſpatij;

ne panlo ampliꝰ inſanirent:ſic filij
veſtri magniſici pꝛetoꝛis teſtiſica/

Hone didicimꝰinter huiuſinodi am

biguitates illud cõſultiusiundicani/

maus ſaciendũ:vt cõgrua ꝓuidẽtia

cauſaʒ ꝓpter quã pꝛincipalis cõſti
tutio habentẽ filios ⁊ vxoꝛeʒ ad epi
ſcopatus oꝛdinẽ ꝓmoneri ꝓhibet:
ſalua diſpoſitione ↄcilij muniremꝰ
qua de reſummo ſtudio ab eodẽ ſy
racuſaneę vrbis epᷣo pꝛinſquã ano/
bis in epᷣm ↄtigerit oꝛdinari huiuſ⸗
mogdi exegimꝰcautionẽ ꝑ quã ⁊ ſuã
fateret᷑ quantula eſſet pꝛeſentis tem
oꝛis habita reruʒ deſcriptione ſub
ãtia ⁊ nihil vnquã ꝑ ſe aut pꝑ filios
2 vxoꝛẽ ſinue quãlibet ꝓpinquã aut
domeſticã vł extraneã foꝛe pſonã
de rebꝰ audeat vſurpare eccleſie et
vninerſa ſui epiſcopatus q̃ſita tpe
eccleſie ſue dñio ſociaret nihil vltra

id qð modo deſcriptũ eſt filijs ſuis

vel heredibꝰrelicturꝰ. Eccehac
auctouiate electus in epiſcop um

no pꝛohibet᷑ habere vxoꝛẽ ⁊ filios:elii

i autẽ ad epiſcopatũ nõ dʒ:miſi aut
acerdos aut diaconꝰ:ſubdiaconꝰ
vero nõ niſi neceſſitate cogẽte:ſine
ergo pꝛeſbyter ſine diaconꝰ ſine ſuł
diaconns fuerit:apparet qð in pꝛe⸗
fatis oꝛdinibꝰ cõſtitnti licite matri/
moniovii pñt. Onia ergo aucto
ritate grego.q relictaʒ diacovi ma
rito tradidit puniendus eſt. Iteʒ in
neoceſari.cõci. Pꝛelbyter ducens

mouenkt.vt.vj.q.j.qui crimẽ.vel quãdo ita ten

cetui monachoꝛũ.qꝗꝛ vix bo⸗
nus monachus facit bonuʒ
dericũ.xvj.q.j.legi.⁊ fac ad
hoc extra de cõuer.cõiu.ↄiu
tus. ſed nullus ſuſcipitur
in monachũ n ſi cõnertatur
vroꝛ.xx vij.qdðe.ij.agathoſa.
dic nõ eſſe neceſſe ꝙ cõuer⸗
tatur.ſed ꝙ vpueat tantum.
niſi de ea habeat᷑ ſuſpicio. e
de cõucr.cõiu.cũ ſis pditus
⁊ ſpãle ẽ in illa decre.ſane.in
vxoꝛe epi. Sʒ obijci.h mu⸗
lier nõ vouit ſolẽniter. ergo
ſi cotraxerit tenet mrioniuʒ
qð h̊ negat᷑. So.ſʒ quoſdaʒ
votuʒ iſtud ẽ ſolẽne ex ꝓpꝛia
ꝓfeſſione vt ex ꝗ cle. vel vo.
cõſuluit.alias nõvidet᷑ ꝙ ſo
la ſcientia mulieris ſolẽnizet
votũ niſi ipſa expꝛeſſevoue⸗
rit io.ſjvidet᷑ ꝙ ſola cõſtitu⸗
tio eccleſie hoc faciat ex eo pʒ
qꝛgrecus nõ ꝓmittit cõtinẽ
tiã dũ recipit ſacros oꝛdines
vt.xxxj.di.qm̃.iñ ſi ↄtraxerit
poſt ſacros oꝛdines nõ tenet

mrimoniũ.hoc ergo nõ faẽ

votij ſʒ ſola ↄſtitutio eccleſie
1 ◻1 AA. vel diaconi. ideo
n facit mentionẽ de
ſubdiaconibꝰqꝛ tpe gregoꝛij
pꝛomouebat᷑ ꝗs in ſubdia⸗
conatũ nõ pꝛomiſſa ↄtinẽtia
nec fiebatvxoꝛib aliqð pꝛeiu
diciũ.vt.xx vij.q.ij.multoꝛũ.

mOD E ſyracuſane ſolet.

nõ caueri debere er
eo ꝙ ſolet aliꝗd feri.vt.xcv⸗
iiDieafros. :.lxiij. vi noſſe.
n. .Pꝛeſtiterũt. no. arg. ꝙ
ambulatoꝛia eſtvolũtas eli⸗
gentiũ vſqʒ ad ↄfirmationeʒ
vt. lxj.diſt.ſtudij.⁊.lxiij.diſt.
ito.⁊ er de electi.cũ terra.⁊
ꝙ nulluʒ ius acquirit electo
ante confirmationẽ.vt er de
accuſa.ſuꝑ his ⁊.xxvij.q.ij.
nõ dubiuz et e de elec. cuʒ
in cũctis.⁊.c.noſti.ar.ↄtra er
de elect. cũ inter.in ſi.⁊ ꝑ illã
decre.idco ꝙ nõ põt variari
io.ſed hodie publicato ſeruti
nio variare nequeũt electo⸗
res.vt ex de elec.publicato.
poſtulatio autẽ variat᷑ ſi po
ſtulantes diffidunt de iure
ſuo niſ ſit iaʒ pũtata ſupioꝛi
vt ex de poſtu. pᷣla.bone. b.

o ¶Nuã pᷣncipalis.i.pꝛinci

pi.in auẽ.de ſanc.epil.circa
pꝛin. hic pꝛohibetur in epᷣm
eligi habensvxoꝛẽ ⁊ filios.⁊
lxi.di.catinenſis.idẽ eſt ſi hʒ
nepotesvt ĩ auc.qũo oʒ epiſ.
S.j. coll.j. ſed hoc nõ põt itel
ligi qñ ſilij mali ſuntvel ne⸗
potes.naʒ ꝑp tales ab alijs

legitimis actibus patres re⸗
ere diligit eos ꝙ pꝛeſumit᷑ ra⸗

tione ipſoꝝ ꝙ dilapident᷑ bona eccleſie.vt hic dici᷑ idẽ eſt ſ habet patrem vel fi
habet fratres de ꝗq us eſt nimoꝛ.alias nõ repellit᷑ quis ꝓpter vxoꝛẽ vel ſilios.
cuʒ hoc ꝑmittit apoſtolus ⁊ eſt arg.ad hoc.xij.q.ij.eps q filios.⁊ er de teſta.c.j.
duʒ tamẽ longa cõtinent a pꝛeceſferu.vt.S.e.pꝛiuſquã.⁊.lxxvij.di.quicũqʒ.

p ¶Anueſita.de reb eccſievi ĩtuitu ecclie.vt.xij.q.j.manmifeſta. ?.c.ſe.⁊.q.v.c.pe.
q ¶Ecce hac.niſi neceſſitate hodie ure cõi eligi᷑ vt exua deeta.⁊ qli.a multie.

Bregori Ke. quiaſunrt. iungantur qnano gradu. vt. xrxv. q iij duedam.
E G Gen Ka Neuomand ns valet.qꝛ a tempoꝛe apoſtoloꝝ nõ licuit in oxli⸗ u ¶Intelligant. qdð eſſe nõ dʒ.rj.q.iij.eoꝛuʒ.

Vlti.ſed ctra.xxxij. diſ.nul⸗
lus.ſed illud intelligit᷑ cum

re cnʒ qna ſacerdos factus fueratſt

alterã duxerit deponatur.

inerroꝛis laberinthũ nõnulli intri/

cando impingunt᷑ cũ ante iudicant

ne illo cõtrahere nec in ſubdiaconatu.vt.lxxxiiii.di.cũ in pꝛeterito. rFTr ¶Perquirant. qð in ciuile eſt. vt.ff. de legi.in eiule.
¶Neoceſariẽ. S.e. pꝛeſbyler n. d ¶Anchiritane. s. e. diaconi. y. Egule pꝛo negocdio.i. ꝓpter qualitatẽ negocij aliqd ſtatuiturqð
E E. ſponeeilnd nare us põt.qꝛ dicitur in ſi.illiꝰ.c.diaconi ꝓfeſſi cõtinentiã R. Leſt cõtra ius ficut in cauſa matrimonij fanauine aaianrn
Erx loco. G. ita credebat teſt rxxv.
wꝙ in oꝛientali eccleſia diaco . q.vj. cõſanguincos.
P pollent oötrabere ſed boe vxoꝛeʒ nõ diaconus iubet᷑ deponi. nõ emz publice neqʒ pꝛinate bene· ? ꝓpter cauſam eccle
nõ eſt veum. Itẽ in anchiritana ſynodo. Hia an nec comnadin Sipenſer alii⸗ e ſtatuutul c voine
3 B Jas. ↄtemnere. qui coni qui in oꝛdinatione ſua dicunt nec aliquo modo miniſtret: iʒ ſuffi⸗ cis mittunk in te⸗
unʒ ad erhibitionẽ ne ſe velle hie vxoꝛes ſi poſtea ad nu/ ciet ei qð pꝛeſidet ⁊ imploꝛet a deo eerſeeſnn.
ceſſaiori. r rxr, iſtomni ptias venerint nõ ꝓhibent᷑ a mini ,/· vr dimittat᷑ ei iniquitas ignoꝛantie teeſſit S dnler
„OS as Sernn ra:, ſterio. patet quod nec diaconi nec ſue:maniſeſtuz eſt autez q z buinſ- nö zinſtinuni w⸗
ielſppieru no legali ſubdiaconi ſunt ꝓbibendi a piugio modinõ legitime nuptie ſoluentur pter neceſſitatẽ vt. ö.
EezNRe Baatedeee ddeeneen. ndarnerf Nfend Seee
qui ↄtraxit ſecũdas nuptias deʒ eſt in epicopum no eligendum am ceſſe ẽ. cau⸗
Da gnoeanttätnmio⸗ mi/ eſſe ſi in ſacris oꝛdinibacõſtitutuʒ ſ pꝛinatus efſft. 1 ſas. rril. aöe.
k¶Habere.ſ.dignitatẽ·vñ⸗ ipſum vxoꝛc habere ⁊ ſilios nõre,/½ Itẽ nicolaꝰad ↄſulta bulgaroꝝ. b . Dulnerib'. no.
fici.n. retinebit ? locuĩ cho⸗ pngnat pꝛemiſſis auctoꝛitatibꝰ? de Se plbyteris no ẽ laicis iudicaduü. varietas delictoꝛu
ror antabit lit e inte⸗ cotinentia clencoꝛuz. In laicali ¶Bnſulendũ decernitis: vtruz rnun v.dial.
rert ecn.ne vero habitn vel in minonbꝰ oꝛdini ¶I pꝛeſbyterũ habentẽ vxoꝛẽ de vannz ralnedi. l.
veſcerdosevrrv.a. vit qui bus cõſtitutus potuit hᷣe vxoꝛeʒ et beatis ſuſtẽtare ⁊ honoꝛare an avo rliij.di. cõmeſſatio⸗
admiſerit. :.cſiquis pꝛeſby filios.ſed poſtea ex cõſenſu vxoꝛis bis pꝛoijcere. In quo reſpondemꝰ nes.xl. di. nõ cogant᷑
2 no.qꝙ de vtroqʒ iure eſet coõtinentiã pꝛofeſſus ſubdiaconatũ uoniã lʒ ipſi valde ſint repꝛehen / c LCollyrio. argu.
pananans ur lxrii. it. Jel vmncoriari vel pꝛef byteri gra⸗ bneg:nos en⸗ abon. anutmal Gii len ele n
aſas. ſed hoc beneficiu coce uʒ adeptus fuerat:⁊ tamẽe vxoꝛi?æ? glſolẽ ſunʒ oꝛiri fac mnibꝰ otrarijs po⸗
Anr ſublato offlcio. .l. diſt. ſilſoipſum neceſſaria ſubminiſtra / los:deijcere eniʒ a vobis ideo non nut ſolutiones. aliud
hꝛeſpyteros. c.c ſtudeat. er re opoꝛtebit. IAlnd autez gregoꝛij* debetis:qm̃ nec iudaʒ dñs cuʒ eſſet lm legee gliuh ſʒca
a de z duobꝰmodis ſoluit.vel qꝛ eccleſa falſus diſcipnlosa numero diſcipu lnd veius. ·
rovier dellan ia ta lla cui viaconoille militauerat: nö, loꝛum eiecit: veruͦ 1 de pꝛeſbytenis ꝗ adat
cuz eomiſerit pignoꝛantiä. duʒ cõtinentie votuʒ ſuſceperatin vobis alaici eſtis nec indicandiu,z dictü fuit
in 4. Ignoꝛantie. argu. ꝙl- diaconibꝰ ? reliquis mimſtris:vel eſt nec de vita eoꝛmzʒ qcquã inueſti S. xxviij.
aliqs ignoꝛat ſe debere don qꝛ ſicut de electo in epᷣm ſupꝛaſcri / ganduʒ:ſj epiſcopoꝝ iudicio ꝗqcad di. in. c. il
tinere qoꝛdinatur.tamen ex ptuʒeſt:ante ſubdiaconatů memo id ſi: eſt reſernanduz. Di.xxx. lo. ſi gs. docnerit ?c⸗
eo ꝙ recipit oꝛdineʒ tenetux ratus diaconꝰeã in vxoꝛeʒ duxerat EkEd notandũ eſtqð ſecũ ſe.ꝙ ſacerdotes non
cõtinere. xxiij. di. ycddhd. Alud auteʒ neoceſarienſis cõci ſ Adnʒ iſidoꝛũ pleraqʒ capi vebent a ſe abijcere
2n . Nriuatus · videt hoe lij c anchiritaneſynodivel ex tepo mnmuia ex cã exloco: extemn N;RS——
henas wns dypeiuati re vel er loco intelligif᷑. ExtpeiQ poꝛe:ex perſona cõſide/ cregala ſuelvorſta⸗
diccre hoꝛas ſuas. qdð nõ ett Nõduʒ erat introducta continentia randaſunt. Ait iſidoꝛus. tutü.ſ. ppter quolſd
Teadearm rros vnoduoonetaltve r ene ice nenaseltur. etnan uss
nõ facit hoc officiädo ſuam . nodus ouẽtalis eſt: canonũ untur. deteſtabantur.
cccleſia. vt colligik⸗rj.. ih. raliagocleſt non ſuſcepit generale Eiendi eſt qð pleraqʒcapitu
ſiquis ePy. volũ caſtitatis:hoc tamẽ diligenti laex cauſa ex pſona ex loco-
o ¶VOnſulenduʒ.repebẽ? obſeruatione cuſtodit vt poſt ade - extempoꝛe'còſiderãdaſunt quoꝛũ
¶NKbileaſt rv. . it.c. ptuũ ſacerdotiũ defuncta pꝛioꝛ vro modi qꝛ medullitus nõ indagant᷑:

p oroꝛi en c inoranduͦ eceik . Itez opponitun illnd qð legif in quã intelligat ante mculpant qu
1 ardirerat 5. pr. canone apoſtolonzz. erando lecta perquirant
di. 5. cc in fd.⸗ Pꝛeſopter cauſa religionis nõ cõ: Hinc etiã grego.ait.
daʒ.c,eſſt tempo temnatpꝛopuã vroꝛem. Piꝛo diuerſitate reꝝ temperantur
ralia vel localia. ideo ad fol⸗ 83 quis docnerit ſacerdotẽ ſub regule ſanctomm.
nenc mult cSra olͤr obtentn religionis ꝓpꝛiã vxo: Egule ſanctoꝝ patrũ pꝛo tem
niſirnel neg anenger rem coötemnere anathema ſit. poꝛe locoa pſona? negocio
tempoꝛe. quedã ex loco.que Item ex cõci.gangrenni. inſtante neceſſitate tradite ſunt.
daʒ ex perſona. Angathema ſit qui pꝛeibyterũ coin/ Itẽ hiero.in epła ad epheſios.
q Lienduz eſt. ex cã. ex gatũ diſcernit a vnnnione nuptia Pꝛo diuerſitate locoꝝ tempoꝛuʒꝰ
Bafanſtaunne neo occaſfone. . ⁊ hominũ ſcripture intelligẽde ſunt ·
phiti ꝓmoueant᷑ ad ePDͤtus Ias diſcernit pꝛeſbyterũ u ¶Eceſſe ẽ vt iuxta dinerſitates

vt. xlviij. di. c. j.ſ. ne in ſuper
bia extollerent᷑.ſj hec cã ceſ⸗
ſauit in ambꝛoſio q cathecu

gatũ tãquã occaſione nuptia/
ruʒ qð offerre non debeat ⁊ ab eius
oblatione ideo abſtinet anatbema

. Zlocoꝝ tẽpoꝝ ⁊ hominũ ꝗbus
diuerſe ſcripture facte ſunt diuerſa⸗

nit in a gen 1. cauſas*:⁊ gargumenta ⁊ oꝛigines ha
gnngel eria n ebin. n ſit. Itẽ ex. vj. ſynodo. beant:a qũo Pentgloba in apocal.
Er pſona. vt in augu. Ab ofncio abſtmneat pꝛeibyvternon ſuaſeptezſcribens eccleſi ſain vna/
factus eſt coeps alij. vt. vſ. Egalibug nnpais detentuns. qquaq eaꝝ vel ſpecialiavel vniuer
a.j. nõ autem. Relbpterů ñ legalibꝰ nuptijg ſalia vitia repꝛehenditvel virtutes
8 .Ex loco. qꝛ ppter ꝓpin dDetentũ cathedrã ꝗdẽ hie ſeld pꝓbat:ita ⁊ ſanctus apoſtolus pau:

quitatẽ vel remotioneʒ loci

aliqd ſtatuit. vt. lxiij. diſt. oñ

longe.xxiiij.q.j.pudenda.?

7.S. Diſt.iiij. erit aut.vel ideo
dicit qꝛ quedam ſunt localia

ab officio abſtinere pᷣcipimꝰſufficit
enim huiuſmodi indulgentia ei qa
benedicere alijs eũ quivulnera ſua
debet curare cõſequens nõ eſt.bñ⸗

lus ꝑ ſingulas eccleſias vnlneribꝰ
medet᷑ illatis. NHec ad inſtar impe/
riti medici vno collyrio omnium
oculos vult curare. iſ.xxx.

quedamno. dictio eniʒ ſanctiſicationis traditio AVnd aũtqð in canone
t Er tpe ſicutanglicis da. Eſt:q vero hãc nõ bʒ ppter delictüͦ⸗ i vpoſtolox 2 igangrenſ
tum fuit ꝓpter nouitatez v ignoꝛantie* quomodo alijstradet: cõcilio ⁊ in ſexia ſynodo

ſolazdu ð
valct min, erpiih nuſa J Jomes

—-=— — — —- e —

beamꝰ ſubuẽire.xiij.
queſtione.ij. non eſti
emus.
Dei cultus.qð g
daʒ heretici fecerunt
ratione illius auctoꝛi
tatis, reliquerit pa⸗
trem ⁊ matreʒ pp me
centupluʒ accipiet.xx
viij.q.j.in prin.
Necũqʒ. ſ. de
6 cõſe. di. v. fuca
re.xxxiij.qdðe.v.mu⸗
lier.io.
e¶IJaua mulier
diſcedere.ſine
as SFne
JIqua mulier
G ꝓᷣ̈poſito qꝛ ma
gis eſt habilis ⁊ ma⸗
gis parata ẽ in ſciſſa
veſte qᷓ; in clauſa ad
meretricanduʒ.

gs cõtẽptũ.

8S qꝛſi nõ facit i
ↄtemptuzʒ üllius diei
etiã omni die bonuz
eſt ei ſi ieiunat.vt.lxx
vj. di. vtinam.
bAIgs neceſſt⸗
iatẽ.i.otinẽtiã

B Igquis tanquã hoc cõtinentie

conuenire iudicans die domi/

nico ieiunauerit in einſdem diei cõ:

temptũ:anathema ſit. Nem.
De codem.
B Ias eoꝛuʒ ꝗ in ꝓpoſito ſunt
cõtinentie: ꝓpter neceſſitateʒꝰ
coꝛpoꝛalẽ ſuꝑbiat ⁊ ieiunia cõmu/
nia pntanerit cõtemnenda:tonꝰec
cleſie pfectã in ſua cõſciẽtia iudicãs
rationẽ᷑:anathema ſit. Nẽ.
R De codem. M
B Igs ꝑ ſuperbiã taquã pfectũ
ſe exiſtimans cõuentusꝗ ꝑplo
ca⁊ baſilicas ſanctoꝛum martvrũ
fiunt vel accnſancerit vel etia obla/⸗

tiones q̃ ibidẽ celebꝛant᷑ ſpernẽdas

eſſe crediderit menoꝝaſqʒ ſancro/
ruʒ ↄtẽnẽda:anathema ſit. Itẽ.
Decodem.
B Igs docet domũ dei otẽpti⸗
bilez debere eſſe ⁊ gregatõe
q̃ in ea fit:anathema ſit. Item.
Hdeceodem.
B Igs extra eccleſiã pᷣnatiʒ po/
pnlos ↄgregans ↄtẽnat eccle/

ſiaſticas ſancniones ⁊ eccleſã ipſa,ʒ

apud ſe ſine cõcilio epiſcopi cũ pꝛe

qð ſecunduʒ caſtitateʒ pdurat ho/
noꝛamus ⁊ diuites cũ iuſticia⁊ ope
ibus bonis nõ abijcimims.
Itez ex cõci.martimpap.
Anathematizatur qui manicheoꝝ
ſuperſtitiones ſeqnitur.
82 quis pꝛeibyter vel diaconꝰ
brer publicaʒ penitentiaʒ a
ſacerdote acceptã abiqʒ aliqua ne
ceſſitate die dñicapꝛo quadaʒ reli⸗
gione ieinnauerit ſic manichei:ana
thema ſit. Similiter ⁊ qð ab apo⸗/
ſtolis traditũ canõ tenet antiquus:
piacnuit vt pꝑ oẽs dies dñicos ⁊ per
oẽs dies paſche vſqʒ ad pentecoſtẽ
nõ ꝓſternant ſe in oꝛatione dumili⸗
tatis ſed recto vultn ad dñʒ oꝛonis
fungantur officio qꝛi his diebꝰ gau
diuz reſurrectionis dñi celebꝛamꝰ.
Si ꝗs etiã nõ pꝛo abſtinentia ſed ꝓ
execratione eſcarum a carne abſti⸗
net:placuit ſancto concilio vt pꝛe/
guſtet:⁊ ſi ſ(c vnlt abſtinere abſti/
neat. Si autem ſpernit ita vt olera
cocta cũ carnibus nõ deguſtet:iſte
non obediens nec ſuſpitiones here

ſis a ſe remonens deponatur de oꝛ/

dine clericatus.

–

+—— . .
Aet⸗ cſianz/ a munm. abſſect

7 n

Di. xxx. xxvj
Quoruͦda bere legil: ex cà cõſiderat᷑ ⁊ ex tempoꝛe: ſbytero Kr es ibemaſit. Iez. 2 Ias baſilicas niſi cũ
ticonzz. (34 fuit hereſis manicheoꝝ:q̃ cõin/ Sc codem. Dſunt . inancs reucla
S b B qui fideles. gin deteſtabat:ſicut etiã quoꝛũdꝰ Igs nuptiasꝰ* in accuſatione,z tiones. vt de cõ. di.j.placuit
ſqdelibꝰ.⁊ inſ⸗ ſuperſticio multa in catholcoꝛum duxerit ?⁊ mu lierẽ ſidelẽ ac reli ¶ Nauis criea.: dom'
delibus ginenenne deteſtationeʒ introduxiſſe innent: gioſam cũ viro ſuo domientẽ abo nle beef neditlt
nene ſckelib⸗. coöotra quos in gangrenſi cõcilio ſta minand crediderit: aut etiã accu⸗ dd acin maoomo aß
lyr vj. diſ noͤ ſaris i tutuʒz legiui. flſandaʒ tãquã nõ poſſe cõiugato n ¶ ir.io. coll.
pone ꝙ babes pfem .⁵ muitimmodaſuperſtitione here regnũ deiingredi: anathemaà ſt. mè J quis nuptias
peretici nũꝗd pferes ticomim: quos gangrenſe cõciluum Iem Secodez. n SS Pi e Tircler bo
ipſum ertaneo bo⸗ anathemalizauit. O Igs carnez manducantez ex na (öſcienda.
no. P. manducatoꝛ S Ig filij parẽtes maxume ſide/ ſidecũ religione pᷣter ſangui / oImolata. idolaticis no
dir thate queſtionez ſes deſeruerint occaſione dei neʒz ⁊ ydolo imolatuʒ aſufmcata, debem veſcl. vt hic..l. iſt.
eſſe nebula ꝛ? tenebe cultus::boc iuſtũ eſſe indicantes: et crediderit cõdemnandũtanquam peſvylers. .rrrij. q.iiij. ſe
ſaum aquã in nebulis nõ potiꝰ debitũ bonoꝛẽ parentibꝰ ſpem nõ habenteʒ qui eaz mandu/ anctits,ſe Gcrariinidek
aeris. ſi dicns pba⸗ reddiderint: vt hoc ipſuʒ in eis ve / cat: anathema ſit. Item. Ulud apoſtoli ad connthi. ſ
nez qualiſcidz ſtde nerent q fideles ſint: anatbema ſit Be eodem. Auis inſideliu; vocatvos ad
pemns pponcre cr- neren aaas ſinra natbema ſ . cenã omne qð vobis appo⸗
ranco eti ſancton „ Decoceimm. Jasreliquerit ꝓpꝛios filios nitur muducate nibil nter⸗
his que ſpectant ad Vecũqʒ mulier religioni iudi 7nõ eos aluerit ? qð pietatis rogantes. ſed illud loquitur
opnus miſericoꝛdie in Pcans còuenire comã ſibi am/ eſt neceſſaria non pꝛebueri ſed ſub äſm ſua tempoꝛa cum adhuc
pꝛo uidẽdo ei in ncceei płutauerit:quã deus ad velamẽ eiꝰ occaſione cõötinentie negli endos pauci erant fideles. qd autẽ
larijs niſi alt magis ⁊ ad memoꝛã ſubicctionis illi de / putauerit: anathema ſit. Item. dieet de ſanguine ? de carne
indigeat tunc potus dit: tanquaʒ reſoluens ins ſubiccti⸗ BDe codem. “ ſuffocata. podie no tenet. qꝛ
tenemur erneo ſub⸗ onis anathema ſit. Nem. B J gs viroꝛũ putauerit ſancto ntuz; in figura fuit iſtud ꝓ
Paahernmnbwanetn „ Deeogdem. pꝛopoſito ideſt cõtinenue cõ/ Za nis ſlios nam
paſheamnl at⸗ B JIqua mulier derelicto viro nenire vt pallio vtatur tanquaʒ ex P ſmrnneto bo nnm er
cre buic opinioni in diſcedere⸗ voluerit ſoluto vin,/ eo iuſticiaʒ habiturus: 2 repꝛeben- atringi ad ilud vlrxij.d.
canticis ĩillo loco oꝛ culo coniugali nuptias cõtemnen / dat vel iudicet alios qui c reuerẽ iiij. inter de hoc habuiſti. z.
dinauitin me chari⸗ do anathema ſit. Nem. tia birris vtuntur ⁊ alia veſte cõi dᷓ di.j.ius naturalle.
tatẽ. ait. n.multoꝛum De eodeni. in viin eſt: nathema ſit. Rtem. q zaus uomzwele.
Kchatadn O Jants ppter vens viginiea⸗ DSecodem. iuſicit ergo gs ve
ta. quida;. n. id qo eſft Vrem pꝛofeſſus in coniugio po B Ec ſcripnrmus nõ abſcindẽtes ſtevtatur ſᷣm cõſuetudinem
winn vonun ſer nů ſitos per arrogantiaʒ vituperaue/ eos q in eccleſia dei ſecunduz egroniar ſie rännonkall
VatAnli. bene rit: anatbema ſit. Nem. ſeripturas pꝛopoñtũ ſanctũ ↄtinen ve ogunenr ia ibui is
ſecũdo parẽtes dein/ De eodem. neeligunt: ſed eos ſuſcipiunt habi te noua conſiuutione. extra
de nlij: poſtea dome⸗ B Jauis vel virginitatẽ vel cõ⸗ tuzʒ eius et in ſuperbiam efferuntur de vi.ꝛ bo. cle. vt dericiquia
ſtici aui ſi boni ſunt — tinenti pꝛoſeſſus in coniugio acduerſus eos qui ſimplicius viuũt: ler debet couenire cſueru⸗
malis filijs ſunt pe⸗ tanquaʒ abominabiles nuptiasu ⁊ etiaʒ eos cõdemnamus qni ſe ex· ini.vt. S. di. iiij. ei.
ponendi.de pe.di.iji. dicat:⁊ non ꝓpter boc ſolũ qð cõti tollunt aduerſusſcripturas ⁊ eccle· r Ecſcripſimꝰ.⁊ noua.
charitas.ſed ſlaau-⸗ nentie ⁊ vir ginitatis bonnz ſanctux ſiaſticos canones? nona introdun /· .ff. de aſti pn. in reby.
coꝛitas intelligenga pꝛopoſituz ſit anathema ſit. ẽé. cunt pꝛecepta. Nos aũt etiaʒ virgi 8 Biultes. hocveruz eſt de
eſt eagfertu inferio Be eodem ntatez cu bumilitate admmramur 4 alcluns iunennitrt⸗
pchicne ng a⸗ B Jqua mulier ſuo ꝓpoſitovti coõtinentiaʒ ci caſtitate ⁊ religionę iq v vm. naͤ rt vomin: ꝛa4
Abvebemn⸗ dilige le indicans vt virili veſte vtar deo acceptiſſimaʒ eſſe dicimꝰ ⁊ re/ buſt pecun e. wori 8 32
d ermaneos bonbs 2 opter hoc vinilem habituz imi nunciat vres ſecular negocioꝛnʒ pluz alas abijgendaeit pe⸗
̃ pꝛopinquos ma⸗ tetur: anatbema ſit. Nem. atqz actnũ cũ humilitate appꝛobã cunia exeplo cratis. vt.rij.q.
ſos Eullis volius de De eoclen. Ado landamꝰ ⁊ nuptiarũ vinculum

ij. crates.nã aliena rapere cõ
uincit᷑ ꝗ vltra neceſſariaſibi
retinet. vt. xlij.di.S.j.io.

8.Biuites nõ eſt cõtra il⸗

lud facilius eſt camelũ p fo⸗
ramẽ acus tranſire.qꝛ illud
de talibus intelligit g in di⸗
uitijs ſpeʒ ponẽtes gratius
intuentur aurũ qᷓ; ſolem de
quibus habet.xlvij.di.ſiẽ̃.

t gs. ꝓpter publicaz.

chfacere pöt ſacerdos
ſidnõ ſolemnẽ vt dixi.S.xx
vuj. di. pꝛeſbyter.

di.iij. quoniã ſunt.

u ¶Peoſternat. vt de cöſe.

Q. Pꝛeguſtet. ecce ꝙ ſu⸗

ſpectꝰcogitur comedere ᷑ue
guſtare.ſed nũquid idem eſt
ſi aliquis eſt ſuſpectus eo
non cõmunicat in anno.nũ
quid cogendus eſt cõmuni
care nõ.qꝛ illa nõ recipit᷑ ſine
peccato ſi recipiens eſt pecca
toꝛ ſed ad hoc põt cogi.vt fa
ciat ſe dignuʒ.i.vt peniteat.
de ↄſe. di. ij. ſi quis intrat.

* Ino
7

—

Fſßmpus. in hac
6 t rrxxj.di.oſtendit
N ca tempoꝛe re
Adaoo. ſtatutuz fuit
vt ſubdiaconi nõ oꝛdinaren
tur niſi pꝛomiſſa cõtinentia.

ſecundo agit de cauſa cöti⸗

be

nentie pꝛeſbyteroꝛũ ⁊ diaco
noꝛuʒ.tertio dicit ꝙ lʒ oꝛdi⸗
ati in ſacris oꝛdinib vxoꝛi⸗
bus nõ debent cõmiſceri.tñ

neceſſaria pꝛouidebunt eis.

vltimo aſſignat differentiaʒ
inter oꝛiẽtales ? occidẽtales.
Mie tienniuz. caſus.
olim ꝓmouebant᷑ ſub
diaconinõ ꝓmiſſa cötinen⸗
cia ⁊ licite vtebant᷑ vxoꝛibus

⁊ beneficijs.poſtea pelagius

pꝛedeceſſoꝛ greg.ſtatuitvt vł
cõtenti eſſent vxoꝛib tantuʒ
vel beneſicijs tantuʒ de qua
cõſti. greg.facit mentioneʒ.
xxvij.q.ij.multoꝝ poſtea idẽ
pelagius aliã edidit cõſtitu⸗
tioneꝭ in qua pꝛeciſe ꝓhibuit

vt ſubdiaconi nullo modo

c
fzuit cõtra euangeliũ in quo

2ↄmiſceri vebeant ammodo
v oꝛibus ſuis.⁊ illã conſti⸗
tutionẽ qdã ſubdiaconi fua
bant quidã nõ.ſed qꝛilla cõ
ſtitutio fuit iniqua ꝙ aligs
qui mõ pꝛomiſit cõtinentiaʒ
cogeret᷑ cõt nere retractatur
boc agrego. ſtatuitur ꝙ ſi
qui ſubdiaconi nõ ſunt non
cogant᷑ cõtinere niſi velint.
ſi qui autẽ in futurũ ſunt oꝛ
dinandi non admittant᷑ niſi
lomwinant chtinencin. J
Buruz. ſtatutuz pelagij

excipit᷑ ſola foꝛnicatio. vt. xx
Eiij.q.ij.quos deꝰ ⁊ ideo le⸗

fuit.ſj quare repio

Peaben
batur illa. cõſtitutio pelagij ĩ

qua ſtatuitvt aut bñſicia aut
vxoꝛes dimittãt cuʒz ideʒz ſta⸗

tuerit alexãder. extra de de.

ilis loquitur alexander. cu,ʒ

cõiu.c.ſ.ſed dic cũ aliquis in
minoꝛib oꝛdinibus exiſtens
poſtea cõtrahit.põt pꝛiuari
beneficio pꝛius habito et de

vero aliquis pꝛimo ↄtrahit
poſtea eccleſia ſciẽter ei cõ⸗
fert beneſiciũ.poſtea nõ põt

illud auferre.? de illis lo⸗

tur pelagius ⁊ ideo cõſtitu⸗
tio eius fuit iniqua ſi.extra
xe cle. cõiu. diuerſis.

d ¶Mõ iuenit.i.nõ ſuſcepit

e
1

Pꝛomilerit. hoc intelli⸗
* ſi habeat licentiã vxoꝛis.
NMala.i. cõtinentia. que
inuenibeſt mala.xxx.q.ij.ĩ
MRadoleſcentia.

Alcerdotibus,
85 OQ Piſcopos.
z P Enere. quonia; ſan⸗

nus ſum. ex quo do⸗
minus ſe cõmendauit ⁊ xrpᷣi
actio noſtra eſt inſtructa le⸗
ctio.lxxxj.diſtin.legit᷑.ergo 2
nos poſſumꝰ nos cõmenda
re,⁊ auguſti.ſe cõmendat eꝗ
parãdo ſe ꝓphetis. vt.xxij.
q.iiij.ecce.? ꝓcõſul.põt pᷣmit
tere libelluʒ cõmendationis
ſue. vt. ff. de offl. pcõ.obſer
nare.ſimiliter ille g impetrat

Di.

EEmpusquoqʒ q: nodũ
terat inſtitutũ vt ſacerdo
tes cõtinentiã ſeruarent.
Ande grego.ſcribens petro ſub
diacono ſicilie

—

Qui caſtitate no pꝛomiſit ab vxoꝛe

ſua ſeparari nõ cogatur.
te trienniũ omniũ eccleſiaꝝ
Aſubdiaconi ſicilie pꝛohibiti ſue
runt vt moꝛe romane eccleſie ſuis
vxoꝛibus nullatenus miſceanti:qð
mihi durumatqʒ incompetensvi.
detur:vt ꝗ vſuʒ cõtinentie nõ inne/
nit neqʒ caſtitateʒ ꝓmiſii cõpellat
a ſua vxoꝛe ſeparari:atqʒ ꝑ hoc qð
abſit in deterius cadat. Inde videt᷑
mihi vt a pꝛeſenti die epᷣis omnibꝰ
dicat᷑ vt nullũ facere ſubdiaconuʒ
pꝛeſumant:niſi ꝗ ſe victurũ caſte
miſerit᷑:quatenꝰ⁊ pꝛeterita malaſq̃̊
ꝓpoſito mentis appetita non ſunt
violenter nõ exigant᷑:⁊ futura ma/
la caute caueant᷑:ꝗ vero poſt eadẽ
pꝛohibitionẽ q̃ͥ ante trienninʒ facta
eſt cõtinenter cũ ſuis vxounbꝰ vixe ⸗
rint laudãdi atqʒ remunerãdi ſunt
⁊vt in bono ꝓꝑmaneant exhoꝛtandi
eos aũt ꝗ poſt pꝛohibitionẽ factã a
ſuis ſe vxoꝛibꝰ continere noluerint
ad ſacrũ oꝛdinẽ nolumꝰ ꝓmoneri:
qꝛ nullus dʒ ad altaris miniſteriuʒ
accedere:niſi cuiꝰ caſtitas añ ſuſce⸗
ptuʒz miniſteriũ fuerit appꝛobata.
Cauſa vero huiꝰ iſtitunoms mũ
dicia fuit ſacerdotalis.vt libere cũ/
ctis diebꝰ vite ſue oꝛationi poſſent
vacare.Si.n.vt paulus ait ab vxõ
ribus eſt ceſſand vt expeditꝰ oꝛa/
tiom vacemꝰ:miniſtris itaqʒ alta/
ris ꝗbus quotidiana neceſſitas oꝛã
diincumbit:nunquaʒ cõiugali offi⸗
cio vacare permittiiur.
VAnde beda ſuꝑ lucã ait.
Sacerdotibus ſemper caſtitas ob⸗

ſeruanda pꝛecipitur.

N¶ Acerdotibꝰ vt ſemp valeant

Naltari aſſiſtere:ſemꝑ ab vxoꝛi⸗
bus eſt abſtinenduʒ:ſemꝑqʒ caſti/
tas obſcruanda pꝛecipitur.
Aez in cõci.carthaginenſi.ij.
Oui diuinis ſacramẽtis inſeruiunt:

cõtinentes eſſe opoꝛter.
G Piſcopos pᷣſbyteros ⁊ dia/
conos uavt placuit ⁊ decet ſa
croſanctos ãtiſtites aut ſacerdotes

aut leuitas vel ꝗqſacramenus diui⸗

nis inſeruiũt:cõtinentes eſſe debẽt
in omnibꝰ. Item innocẽ.victonꝝ
no rothomagenſi epo.
Sacerdotes ⁊ lenite cnʒ vxoꝛibus
guis miſceri nõ debent. .
Enere dz eccleſia vt omnimo
do ſacerdotes ⁊ lenite cũ vxoꝛi
bus ſius non miſceant:qꝛmimſterij
diuim quotidianis neceſſitanbꝰqc⸗

cupanf. Scniptũ eſt. n. ſanen eſtotẽ?
quoniã ego ſanctus ſuʒ dñs des ve /

ſter.nã pꝛiſcis tempoꝛbꝰ anno vi /
cis ſue de tẽplo nõ diſcedebant:ſiẽ
de zacharia legimꝰ:nec domũ ſuaʒ
omnino tangebant quibꝰ vtiqʒ ꝓ/
pter ſobolis ſucceſſionẽ vxoꝛis vlnz

*

„,

△ .
xxxj.

fuerat relaxatus:qꝛ ex alia tribupꝛe
terqnã exſemine aaron ad ſacerdo
tiũ nullis accedere pꝓmittebai.quã
to magis hi ſacerdotes⁊ leuite pu/
dicitiaʒ ex die oꝛdinationis ſue fqua

re debent abus vel ſacerdotiuz vel
miniſteriuʒ ſine ſucceſſione eſt:nec
pꝛeterit dies q̃ vel a ſacrificijs diui/
nisvel a baptiſmatisꝰofficio vacẽt
Palea.

TVn ſicut paulus ſeribit ddo
1

rinthios dicens:abſtinete vos
ad tẽpus vt expeditius vacetis oꝛa
tioni:⁊ hoc vtiqʒ pcepit multoma

gis ſacerdonbꝰ ꝗbus oꝛandi ⁊ ſacri
ſicandi inge ſacriſiciuʒ eſt:ſemp de ⸗

bebũt ab hmõi cõſoꝛtio abſtinere.
rzevpero tholoſano epo.
ui ab vxoꝛibꝰ ſuis abſtinent:ad

ſacriſicia admittannn.
Os ad ſacrificia fas ſit admit
i qui vel etiã cuz vxoꝛe non

exerceant carnale officiumꝰ

.Ilẽhieronymus ↄtra ioumianũ

Sacerdoti cni eſt ſeinperoꝛanduʒ:
matrimonio ſemper eſt carenduz.
laicuns ⁊ qſqʒ fidelis nõ põt
MHoꝛareniſi careat officio coniu
gali:ſacerdoti vero cui ſemꝑ offerẽ
da ſunt ſacriſicia:ſemꝑ oꝛandũ eſt:
ſi ſemꝑ oꝛandũ eſt:ergo ſemꝑ ma⸗/
trimomocarendũ. Quod autẽ
manicheoꝛũ cauſa de cõiugio ſacer
dotũ illud ſupꝛadictũ ſit ex gãgrẽſi
feio apparet in quo ſic ſtatutuʒ
egitur.

„5„ Anathema ſit:ꝗq nuptias vituperat

82 qsvituperat nuptias ⁊ doꝛ⸗/
mientẽ cuʒ viro ſuo fideleʒ ac
religioſam deteſtat᷑ aut culpabueʒ
eſtimat velut qui regnuʒ dei intro

ire nõ poſſit:anathema ſit. Itẽ.

De eodem. S
VUicumqʒ virginitateʒ cuſto
iens aut cõtinentie ſtudens
velut hoꝛreſcẽs nuptias nec ꝓpter
hoc qð bonũ ⁊ ſanctũ eſt nonẽ vir
ginitatis aſumit:anathema ſit.põt
⁊ aliter illud intelligi qð in canone
apoſtoloꝝ legit᷑ vtiſte ſit ſenſus ca
pituli. Si ꝗs docetſacerdoteʒ vxo.
reʒ ſuã cõtemnere nõ quaʒ in ſacer
dotio accepit ſquaʒ ante ſacerdo
tiuʒz duʒ adhuc eſſet laicns vel ĩmi
noubus oꝛdinibus conſtitutus ſibi
copulanit cũ qna cõtinentiã pꝛoteſ
ſus eſt:cnʒ ad ſacros oꝛdines ↄſcen

veniaʒ etatis ſe cõmẽ

dat.C. de bis qui ve.

cta.impe.l.ij.

k Anno.i. ſeptima

na. ſic aibi ponitur
dies pꝛo ano.vt.xxx⸗
iij.q.ij. hoc ipſum et
tempus pꝛo anno.vt
ð cõ.di.iiij.omni tꝑe
I ¶ Nec pꝛetcrit.exce
pto ſabbato ſancto et
die veneris pꝛecedẽte
vt de cõſe. di.iij. ſab⸗
bato.ꝗ dies nulli re:
putantur ꝓpter pau
citateʒ.ſic.j.de conſe.
m Del a baptiſma
tis. duů eſt neceſſ tas.
n Os etiam ne
dum cũ alia.
o ¶ Officiü. poſtvo⸗
tuʒ factum.
p laicus oꝛare
qd de hac ma
teria iuris ſit habes.
xxxiij.q.iiij.c.j.⁊.jj.
q ¶Matrimonio.
argu.qꝙ ſi aliqua ſibi
coherent vel ſi aliqꝗd
ſequit᷑ ex aliovno ꝓ⸗
bato ⁊ reliquũ eſt p⸗
batuʒzvt. xxxuij.dil.ſi
quis viduã.xxvj.diſ.
deinde.iij.q.vj.hoc
quippe.argu.contra
de pe. diſt. j. ſicut pꝛi
mi in fi.
Fr ¶ Quod anteʒ.re⸗
ſpicit tria penultuma
c.xx viij.di.dicens qꝙ
illud ſtatutuʒ fuit ꝓ⸗
pter hereſim mani⸗
cheoꝛum.
8 Vicũqʒ.in ca
none. z. xxvij.
di.ſi gs docuerit.
tErxr cõtinentie
cliꝛs non licere.
no. ꝙ ꝓpier mutꝛ⸗
tionem ſtatus incipit
aliqd nõ licere quod
pꝛius licuit.xij. qõe.j.
nolo.et.xxij.q.ij.ne
quis arbitretur.

deret:quaʒ nullus dʒ cõtẽnere ho

eſt ab animo? cura ſua abijcere ꝗn
ei neceſſaria ꝓnideat:ꝓbatur anteʒ
hec ĩterpꝛetatio anctoꝛitate leonis
pape quiſcribens ruſtico narbonẽt᷑.
cnto ait.
iniſtris altaris cum epiſcopis et
Ppꝛeſoyteris eadem eſt lex ↄtinentie
.L Ex cõtinentie eadeʒ eſt altariſ
Hminiſtris qͥ epiſcopi aut pᷣſby
teris q cum eſſentlaici ſine lectoꝛes

licite ꝗqdeʒ ⁊ vxoꝛes ducere ⁊ filios

pꝛocreare potuerunt:ſed cũ ad pꝛe
dictos pnenerunt gradus cepx eis

nolicere qð licuit.vñ vt iã de carnali

ſiat ſpu ale coniunginʒ opoꝛtet eos

5

alias ſecꝰ. vt.xx viij.

1 Soniaz ideſt

. PXA 4₰ SS α νb

NnVY Klere 3. X 4 . vert/„
7

cerdotali:hi nullo modo ꝓbibent᷑
ad taleʒ aſcendere graduʒ pꝛo vxo
ris ſue cohabitatione nec etiaʒ tꝑe
oꝛdinationis ſue ꝓfiteri caſtitatem
cogant᷑ qð abſtinere debeant a le/
galis vxoꝛi familiaritate. Nẽ opoꝛ
tet eosꝗ altari miniſtrãt ĩ ipꝑe obla
tionis ſanctoꝝ cõtinenteseſſe ĩ om
nibus:vt a deo poſſint conſeg que
ſuppliciter poſtulant. Si quis igit᷑
pꝛeſumpſerit cõtra apoſtolicos ca
nones aliquos pꝛeſbyteroꝝ ⁊ dia/
conoꝛũ pauare a cõtractu ⁊ a cõio
ne legalis vxous ſue:deponatur.

ſtolos legimus egiſſe beato paulo⸗,Sinuiliter ⁊ pꝛeſ byter aut diaconꝰ

Di.
4 Enino er ve nec dimittere vxoꝛes:ſed ꝗ habent
ſtitum.ex quo ſic hẽe videantur quaſi nõ babeãt:
ditcit victuz ⁊ veſtuuz quo⁊ ſalua ſit caſtitas cõnubioꝛuʒ
videtur ꝙ nominevi æceſſent opera nuptiarum.g
aus nõ cõpꝛehenda Itẽ leo.ix.contra epiſtolaʒ nice⸗
tur veſtins a ſde te abbario.
Ka in Kan Epiſcopus vel pꝛeſ byter vxoꝛem
ſ deverb.ſig. ſ ver Pꝛopudq a ſuà cura non abiciat.
bo. victus. 1. O Mnino cõſitemur non licere
b ¶ Largiat.ſeque⸗ epiſcopo pꝛeſbytero diacono
ſtrato tamẽ habitaan pꝛopꝛiã vxoꝛeʒ cꝗ. religionis abij/
lo.vt. lxvij.di.epᷣs ? cere a curaſua ſʒ vt eivictuʒ ⁊ veſti
poc cuz pſona eſt lux tuʒlar giatiſj non vt cuz illa carna
eaulo apoſtolo liter ex moꝛe iaceat:ſicẽ ⁊ ſctõs apo/
dan don gine apoſtolo dicente. Nũgd nõ habe
eis in cibis parandgMis Mus poteſtateʒ mulierẽ ſoꝛoꝛẽ cir⸗
⁊ ab eis paſcerent᷑ cũducendiſiẽ ⁊ frater dñi ⁊ cephas
eẽnt paupes de me Ligde inſipiens RP non dixit:nũgd
ccge pꝛedicationis. nõ habemꝰ poteſtatez ſoꝛoꝛeʒ mu/
d eoroal.quan lierẽ uunpkektent ſz rcuanckcki
ſoꝛoemm. vt mercede pꝛedicationis ſuſtenta
e En unducendͤi⸗ rentur ab eis:nec tamen deinceps
¶Vtmercede arg. VYlteriꝰ foꝛet carnale ĩter eox oiugiũ
cyſi gs habet vroꝛz Minc æillud grego in dialogo.
2 filios de bonis ec⸗ D Seſopter qdã. Require ĩfra.
dleſie ipſos põt paſee At igii ex his auctoꝛitatibus
re ſi nõ habet ꝓpꝛia. apparet:ſacerdotes vxoꝛibu q̊s in
vt.lxxxvj.di.nõ ſatis laicali habitu vel in minoubꝰ oꝛdi
j. dil. ꝓri. ſ as vero nibus cõſtituti ſibi legitime copula
