cto debitis non intelligitur ctontate ep! ( adi C
illud enſe EA. M tuetur ei. vt ex 1
Ppdel daninlinn dgtai extra de re.? tranſ.adapoſtolicam ſedem.qꝛ te erFumerie⸗ ar. pꝛeſcriptionem. nò enim peeſcriptione tpoꝛis deſen 6
net ibi monachatio omiſſa pꝛobatione. ,„ itu dab initia iure cõmuni non põt ſoꝛtiri efſectum. vt. xciij. di. 4C
0 CLum feſtinatione. ſed nũquid tenetur vir iſte cõtinere poſt moꝛeʒ vro⸗ ditur qnodal 3 o de iure comu nullus eps.
ris õ poteſt. ad monaſteriũ ne non asbrreceerir 5e * Aaamterlccser imrtomſ ctan on ahunt, Erariam debẽt habere vo G
zo. e . .e?.citu.placet.ſed cõtradicit.extra.e. i,ex parte. vb 6 . j. q. ij. o itaas. „
Peligregi ernneen weeſen dic ꝙ ibi vxoꝛ dederat licentiam. ꝛ ipſe ſo luntatem. ſ. de orwerene gwrer mn gtecateediemolyna ſine licẽ
lemniter pꝛofeſſus erat. vel i verbum compellas nõ extẽditur niſt ad verbũ r WRunc,er Hoc etate bus dotalibus.nam dommmiũ reruʒ do D”
diminat qð poſt ſequitur in. d.c.ex parte.nec ob. ertra. e.ti. cöſuluit. qꝛ ibi non n i. e ua Ecfen de tetu ruralt, ve nnectanlten peneoma 8
ſuit reuocatus ab vroꝛe ea vina.: qꝛ iam in monaſterio fuerat plus Peran talium eſt pen .

hnine,
n.
mnig,
tänsni
tar
lötin
htan,
alatiee
Glga
Meſntrx.
hnen,
aeſtin
e
ſugitn
ler ierie
Itlconen
toanmnt
gtnen
UConnndc
ihln.
Hnen gu

Gerng d

gelone
fiprti
Cntnfe⸗
virepnn
Weytnd
a.
Nctgen
loonen ce
oglidn.
Dengooln
1hohoet
ohchrt
lunien
4diand
ftammn
W
rrutt
Nogin,
1giſi
Ghenoe⸗
Getn
ſſnepod⸗
mphen

di.
Auont
rennl.
Hſinr
Gckſenee
tn
Hinne
c n
Ntub⸗

ntn
Gtin⸗
n d

xxxiij.

rimm.C. de rei ven.doce.Et de bis intelligas hoc.c.vel ſi vis intellige
de parafrenalibus.cſiliũ eſt hoc.nã cui cõmiſit coꝛous honeſium ẽ vt
res cõmitiat. C.de pac.cõuen.bac lege.⁊ eĩ.de dote poſt diuoꝛ.c.vl.ſed
quero cũ iſii uotũ emiſerint.q̃re veſtes mutare non poſſũt.ad hoc dicas
ꝙ vir duplicem hʒ ſeruitutẽ in vxoꝛe.vnã quo ad debitũ reddẽdũ.alias

quo ad mpſteriũ ſibi
exhibenduũ.vñ lʒ vnã
relarauerit.nõ tamẽ
aliã. ff. de ler. vr. pꝛedi.

ſi domus. e de con

uer.cõ.quidaʒ.
x ¶. Magis. q. d. cuz.
perduxiſti eũ ad ſcan⸗
daluʒ diſſenſionis po/
tius maluʒ feciſti vi⸗
ro non obediendo q;
bonũ leceris abſtinen

Tanatnun;
a . Anna.i.vidua.
b ¶ Suſanna.i.vxo⸗
rats.

e Ecũdum ver⸗
Senum, dici

de debito redden/
o
. ¶ Imputar et. ar. ꝙ
pꝛo cõpleto hẽtur qð

per volẽtez agere nõ

ſtat ne ſiat.ar.S.pꝛoxi,
cꝗ.q.v.pꝛopoſito.
¶ Quiſquiso.tagit il
la tria verba apoſtoli
qui habẽt vroꝛes ſint
tanqᷓ;ᷓ nõ bñtes.⁊ qui
vẽdũt ſint tãqᷓ; nõ vẽ
dentes.⁊ qui emũt ſit
ſ̈ nö ementes. h.
¶ UNon kaceret.ſ.ĩ ñ
faciendo elymoſinaʒ.
g C Qnia tranſit.i.
tranſitoꝛiũ eſt.
h ¶ Pꝛeſumit. ſu per
biendo cum eis.
i CSecurus.bhec clau
ſula repetitur cũ qua
libʒ pꝛecedẽti ab illo lo
i ſ.
. a ſola. cori⸗
Ugenda ſimiie⸗s
xxij.q.iiij.diffinitio et
ẽE hic ar. ꝙ ſi alter ſine
licentia alteri itret re
ligionẽ ꝙ ſua auctoꝛi
tate põt exire.
I¶Ex alieno. hoe ve
rumẽ ſi eo animo vo
uit vt auferat illi cui⸗
eſt alias licitũ eſt alicui
rem alienã legare vt

inſti. de le. §. nõ ſoluz

licet ſecus ſit ſᷣim cano
nẽ. vt extra de teſta.c.
ſlius.
m Wazmne- ſaluabit.
erxponit hiero⸗
nymus illud apoſtoli
ad iymotheũ.Salua
bitur muller pro ſilio
rũ generatione.ſi per
manſerit in ſide ⁊ di⸗
lectione ⁊ ſactuate.
n Saluabitur. ideſt
merebitur ſaluari.

o ¶ Virgines.i.integri in fide.

gellis veſtibus repugnare:qꝛ ⁊ ſi te
indumentũ monache delectabat ⁊
hoc gratius poſſet marito obſerua
to exoꝛatoqʒ ſumi quã illo inconſul
to cõtẽptoqʒ pꝛeſumi.quod ſi om
nino nõ ſineret:quid tuo pꝛopoſito
deperiret:abſit vt hic diſplicens ðo
ꝙ coniuge tuo nõduʒ deſuncto.nõ
ldueriſſic ãnaꝰſʒ ſiẽſuſãnaꝰ Ideʒ,
Continentie mieritum babet:qui im
continentiam vxoꝛis debitum ſibi
reddere cogiur. .
B Ecundum verbaapoſtolica
et ſi vir continere volniſſet et
tu voluiſſes:tibi debituʒ reddere co
geretur:⁊ illi dens imputareta con⸗
tinentiam:ſi non ſue ſed tue cederet
inſfirmitati.ne in adulterm caderes.
quiſquis:igitur cõpatiens infirmita
ti vxous reddidit:non exegii debi⸗
imm aut ſi pꝛopter pꝛopꝛiã infirmi⸗

tatem ducit vxoꝛem plangens poti

us quia ſine vxoꝛe eſſe non potuit
quaʒ gaudens:quia conduxit quiiſ⸗
que vẽdit qð vtile nonit.qꝛ ⁊ ſi ma⸗
neret beatum non faceret.quiſquis
emit quod nonit quia tranſit:⁊ de
bis non pꝛeſumiv ⁊ fecit ex eo miſe⸗
ricoꝛdiam cum nõ habentibus ſecu
ytfee ner norinad.
Ite mad arinẽtariũ 2 paulinam.
Aota continentie ſine Pegle Men
ſu reddi non poſſunt.

Ue ſola canſaeſſe poteſt qua

te ad id quod vouiſti non ſolũ
non hoꝛaremur verũ ẽt pꝛohibere
mus implere:ſi foꝝe iua cõiũx hoc
tecum ſuicipere animi ſen carnis in⸗

firmitate recuſaret.nã ⁊ vonẽda ta

bͤ

ccc viij

3 C.Zmperſecta. quo ad vſtam eternam pꝛomerendam.

j.integritas.

tas ſola non ſaluat:ſic oĩiaopera ab
ſqʒ virginitatẽ puritate ↄtinẽtia ca

ſtitate imperſectaſunt.

Idem. W
Qei ſititꝰ veniat? bibat.qui po
teſt capere capiat.nõ dicit ve
litis nolitis bibenduʒ vobis eſt at/
que currenduʒ:ſed qui voluerit qui

potue it currere atque potare: ilie

vincit ille ſaciabitur.⁊ iõ plus amat
virgines chriſtus quia ſponte tribu
it quod tibi non fnerat impetratnʒ
maioꝛiſqʒ gratie eſt offerre qð non
debeas quaʒz reddere quod exige⸗
ris.apoſtoli eniʒ vxous honoꝛe cõ
templato:ſi talis eſt inquiũt vita ho
minis cum vxoꝛe non expedit nu⸗
bere quoꝛum dominus ſentẽtiaʒ ꝓ
bans recte ait quidem ſentitis ꝙ nõ
expediat homimi ad celoꝛuʒ regna
tendenti accipere vxoꝛem:ied diffi
cilis res eſt:⁊ non omnes capinnt
verbum iſtud:verum quibus datũ
eſt.aliꝰ hominũ facit eunuchos na⸗
tura:alios vis hominũ mibiuien/
nuchi placent.quos caſtrauit volũ
tas nõ neceſſitas libenter eos ĩi meo
recipio ſinu:qui ſeipſos caſtrauerũt
pꝛopter regnum celoꝛuʒ ⁊ ob meuʒz

culiuz noluerunt'eẽ quod nati ſunt

ſimulqʒ tractanda eſt ſententia qui
ſe inqui caſtrauerũt pꝛopter regnũ
celoꝝ ſi caſtratiꝰ mercedeʒ habent
regm celoꝛum. ergo qui ſe non ca/
ſtrauernunt locum nõ poſſunt acciꝭ
pere caſtratoꝝ. Finis buius au/
ctoꝛitats ⁊ due pꝛecedentes de vir

ginitatis affectu intelliguntur qui

non in voluntate ſolũſed in neceſſi

lia nõ ſunt a coiugatis: niſi ex cõſẽſu/ tate eſt.pꝛincipiunʒa vero de effectu

2 volũtate cõi:⁊ ſi
ctum:magtis eſt coꝛrigenda temeri
tas quã perſoluẽda pꝛomiſſio.neqʒ
enim deus exigit.ſi quis ex alieno.
aliquid vonerit:ſʒ potiꝰ vetat vſur
pare alienuz. Nem bieronymꝰ.
Abſqʒ ceteris operibꝰ nec ſola vir⸗
ginitas ſaluat.nec cetera abſqʒ vir⸗
ginitate pꝛoſiciunt.

Lanoalalnanien⸗ mulier ſiil

os gẽuerit filios qui virgines
permanmuri lunt:ſi quod ipſa perdi
dit acquirat in liberis ⁊ damnũ ra⸗
dicis ⁊ cariẽ.floꝛe compenſetPꝰ⁊ po
mis’. Nem. -.
E ſoluʒnũc dico ꝙ qnõ abſ
que ceteris operibus virgini/

p ¶ Si ꝙ ipſa. ideſt virginitatem coꝛpoꝛis.⁊ ẽ fimplex relatio.
q ¶ Madicis.ſcilicet ſnipfius. ð
r ¶ Cariem.i.coꝛruptionem ſue carnis.

8 ¶Compenſet. itum in ipſa eſt.
mis.ideſi.ſlijs.qui dicuntur ſlos ⁊
u Oc ſolum. virginitas ſcilicet carnis.
x Virginitatem. ſ. mentis.

t C-

y ¶ Caſtitate.ſaltẽ in affectu ſeruata.

pꝛopere fuerit fa

poma ſcut mater radix.

intelligitur qui non in neceſſitate an
te votuʒ led in voluntatec᷑.nec exi⸗
gitur nin repꝛomiuitat᷑. Iteʒz ex cõ
cilio remeninn. “ẽ
Non licet illiducere vxoꝛeʒ qui ſu
am velare permilſerit. H
6 vxoꝛem ſuam velare per
milerit aliamnon accipiat:ſʒ
ſimiliter cõuertat᷑ . Itẽ aug.i que
ſtiombus numeri. —
Aota abſtinentie que mulier ꝑmit
tente viro ꝓmi ſerli:ilio
te ſeruare non cogiur.
nifeſtũ ẽ ita legẽ volniſſe fe
minâ ſnb viro ee: vt nulla eiꝰ
vota que abſtinentie cauſa none/
rit reddant᷑ ab ea:niſi auctoꝝ vir ſu

pobiben,

ſitit. verba ponit bic euangelij.⁊ loquuur de ſiti continentie.
NHolitis.ar.ad ea que perfectius ſunt nemin? eſſe cogendum ſed ꝑ
ſuadendum.nam talia conſilij ſunt ⁊ non pꝛecepti.ar. xj. q.iij. aliud. z. xxxij. q.

e¶ Impetratum. S. pꝛoxi.q.

j.integritas quantuʒ ad coꝛ

poꝛalem ſed de mentali pꝛe⸗

d MMaioꝛiſque ſic.xx viij.
q.j.iam nunc nam nemo in
neceſſitate liberaliſexiſtit.ff.
Eaan eles uatn.
e ¶Er pedit.ſupꝛa. xx viij.

q.j.ſ enim contra. ſed verũ
eſt ꝙ nõ expedit pꝛopter one

ra matrimonij.vt.S.pꝛoxi.q.
vij. omnes ſed expedit pꝛo⸗
pier foꝛnicationem vitandã
i. gaAij.5§. bis.

ſ¶ NMoluerunt. idem nolu

erũt.exercere id ad quod na⸗
ti ſunt.i.vti copuia carnali.=
ita pᷣm hoc eſt argu.pꝛo car⸗
dinali ꝙ nulluſ eſt naturali
ter frigidus.S.eo.j.requi

ſiſti alia iittera habet volue⸗

runt eſſe quod nati ſunt.i.

gCeloꝛum.ſupple inqut

recipiant mercedeʒ in regno

nenen
b .Sicaſtrati. ar. ꝙ de vno

conceditur ⁊ cetera.vt.S.diſ.
xlv.diſciplina.xxiij.q.niij.ſoꝛ
te. alibi dicitur ꝙ de vno ne⸗
gaiur de alio conceditur.vt

ESensg pꝛemiſſa.c.ſcili

cet iuc ſaluabitur.⁊.c.hoc ſo/

lũ ⁊.c.qui Rtit.equiuoce viũ
tur boc nomine virginitas
quãdoq; pꝛo vir gintate mẽ
lis quandoqʒ carnis.ideo ðᷣ⸗
terminat vbi ſic vel ſic acci⸗

kürur. .
K .Et due. Kilicet tunc lal⸗

nabiiur. illa.lcilicet hoc ſo
lum.ibi abſq; virgintate.
I¶Be virginitans.i. que ẽ

in mente.
m ¶ Pꝛincipiuʒ.l.illius. c.
qui ſitit veniat 7.
V Di vroꝛem conuer⸗

tur. itrando mona
ſterium ſi iuuenis eſt. vel ſli

ſener eſt. contineat in ſeculo.
extra de conuer.coniu. cum
ſis.⁊ hoc dicit. h. ꝙ eoipſo

quod dat vxoꝛil licentiam in
telligitur nouere ⁊ i non ex

pꝛimat côpellendus eſt ire

ad religioneʒ vt no.S.xxvij.

q.ij.agathoſa.⁊ ſuſfficit tacita
licentia.ſ.permiitere vt hic
ar.extra oe conuer. coniu.
conſuluit alij dicunt qui dat
licentiam niſi expꝛeſſe voue

at cõtinere non tenetur nec
monaſteriuʒ ingredi immo

eam reuocare poteſt de mo⸗
naſterio extra ve conuer. cõ
iu.c.j.⁊.quod dicit hic ſimili

ter cuertat᷑ dicunt niſi malit eam reuocare.ſicut enim m iſtos expꝛeſſus cõ
ſenſus exigitur in cõtrabendo.ita in ſeparando mamimonio.ar.er de regu.

iu.omnis res.alij diſtinguũt ꝙ ſi mulier ſciuit ius que dedit viro licennam

tunc etiam intelliguur vouere ſecus ſi ignoꝛauit.

Anifeſtu eſt vota. que ſcãdaliʒant virum vt iacexe in camiſes vel iein

o
R cum ipſe pꝛanderet.
p CE

iſi auctoꝛ.mulier ergo non poteſt facere votum abſtinentie ſine volun

tate viri. Sed nuquid vir poteſt abſtinere ſine vxoꝛis conſeniu.ſic.j.eo.cuʒ ca

put.licet ergo coniuges ſint pares quantum ad votum conunẽue.non tamẽ

7

Kan.

quãtum ad votuʒ abſtinentie ? hoc intelligo de quolibet voto in quo nò ſit

vxoꝛi pꝛeiudiciũ quo ad carnale debitum quauis er illo voto oꝛiatur ſcanda⸗/

lum mulieri.vt in hoc ſit differentia inter virum ⁊ mulierẽ.ſimiliter ⁊ de mu
liere dici poteſt, vouere poſſit dũmodo per illud votum mulieris non ſiat
viro pꝛeiudicium.vel ſi non oꝛiatur ſcandaluʒ viro ex illo voto vt ſi vouet ia⸗

cere in camiſea cuʒ eo vel ſin

gulis noctibus ire ad matu
tinas. alias tenet᷑ illð mulier

adiplere ẽt viro inuito.vt ſi

erit permittẽdo.nã cũ ad peccatuʒ
eiuſdem viri pertinere voluerit lex

n ¶Teſtimonium.i.accuſationem.
apidaretur. ita videtur ꝙ in veteri lege nuni; vir obligabatur

pena talionis ſʒ tu dic cũ.h.ꝙ hoc locũ hẽbat tantũ in accuſanone adul
terij in pꝛimo coitu. puta cuʒ nõ inueniebat eà virginẽ.vel dicebat ſe nõ
inueniſſe.⁊ ipſa cõtrariũ ꝓbabat per aſpectũ linteaminis.i hoc caſu nõ

pene famulas lex eſſe voluit vxoꝛei

dum conſtituit:vt diceret aduerſus

punie bat᷑ vir talionis
pena.q̊ tantũ.c.ſiclos
aureoꝛuʒ dabat patri
P elle .

vouer ꝙ varet denarium a,/ ſi pꝛiuſpermiſerit ⁊ poſtea pꝛobibn vxoꝛem vt teſtimonium. vnde la⸗ P Bemoſtraretur.
mars dvet vkaliac nlerboe di erit: ⁊ boctamen non dixit: vmf mnli picdaretur illa ſ hoc verum eſſe de nch alhect; kreamm Po
Ancstoeumtun Kern vicee er quod vonerat faciat. quia pmiſy monſtraretur ipſe tamẽ non viciſ ———— E
ne manrdig pecce d, ſarlam pnuo a viro fuerat: vixit eſſe ſim lapidatut: dboctaiſum eiiecon aadſeparattone,fuin⸗
magis obediendum eſt doo peccatum quia abnuit quod puus ſtiterit:ſed tantũmodo caſtigatur nert talionẽ ſec ſi aga innlt
qᷓ; bomininam ſcriptuʒ eſft conceſſerat non tamen mulieri ex damnificatur: eique perpetuo iu/ tur ad penã adulterii. ude
vouete ? reddite ⁊c.vij:iq.i. boc iuſſuʒ dedit:vt quod pꝛus vir betur adherere qua carere volue· criminaliter. ær de pio kicni⸗
in pꝛin. ſed dic ꝙ mulier iſia ei conceſſerat poſtea ſi pꝛobibnerit rar. In alijs antem cauſis eum qui cu.c.iue.i aũtnõ pu, iti
non obedit viro contra do⸗ contemnatur. Ex pꝛemiſſis aui teſtimonio falſo cniquam nocue⸗ nmnitur vir pena talionii ntn
minum. quia dominns ho ctoritatibus apparet ꝙ continen rit. quod ſi pꝛobaretur ius ſit occi eig gli via conſtqre hine
Euiry-eo ndluit cauen tie vota nec mulier ſine ↄſenſu viri: dli eadez plectiiubetpena.qua ſue/ noad hnan ſoa uri
vomm abſtinentte nec vir ſine ↄlenſu mnlieriſ deo recd ratſi verum eſſet. iple plectendus. engzeves diin⸗ inlel
pꝛobibetur de voto continẽ dere poteſt.ſi autẽ conſeniu alteri Item hierony. ſuper epiſtolam ſi.que ſub conditiõe he
„ 2 . . .* 1I . 1 * ſere
tie. imo nec viro pcediturre us eoꝛum: ab altero pꝛomiſſa fue⸗ ad titum. . Sel quis. . H
nocare votu abſtimnentieim ⸗ rit: ?ſi poſtmodum in irrium deſun ¶ Em caput mulierisſſit vif ca q U. Taſiigaturi ven⸗
mo peccat vir reuocando.ſ- cere voluerit qui permiſit non taz put antem viri cbriſtus: que· beraur. as
pꝛecipitur vxoꝛi vt obediat. men valz:qꝛ in debito cõiugij egque cnndqʒ vxoꝛ nõ ſubijcuiur viro hoc r. Aui leſtimonio.i. Wd
ſimile exira de iureiu. vdebi⸗ mulier habet poteſtatem virt: ſecut eſt capiti ſuo eiuſdem criminis rea accuſatie calunioſla. 4
ſoras.T. rIij- au culpat. 2 vir mulieris:atque ideo ſi quilibʒ eſt cuius ⁊ vir ſi non iubijciatur ca/ har tdeo kactroena- X
a Permiſſa. continentis. coꝛum alterum a ſuo iure abſolue/ priti ino hoc eſt chꝛiſto.verbum au· ialionem ledaßo mo nſtn
b CEulieri. . rrrij.di. i rit ad pꝛeteritam ſeruuntem ipſum tem domimi blaſphematurvel cõ⸗ gqo punitur a iudice ſi C
quis vroem. rreuocare non poterit: quia vero in teinmtur dei pꝛima ſententia ⁊ pꝛo varie reſpondit. vt. C di
St oꝛdo. ideſt a natiui · ceteris vir eſt caput mulieris:?⁊ mn nibilo ducitur vel cum chriſti infa / de teſti null b. tamẽ ne
tate ⁊ onu pꝛouenien lier coꝛpus viri:ta vota abſtinétie matux enangelium dum contrale diẽ ꝙ ſic. ii. qj. nihilo re⸗
nam femina de coꝛpoꝛe vi viro permittente. mulier poteſt ꝓ/ gem fidẽqʒ nature ea que chriſtia⸗ minus. maxime ſᷣm un
ri eſt. ⁊ alia ratio que in vela mittere:vt tamen eodem pꝛobibẽ⸗ na eſt ⁊ ex lege deiſubiecta eſt: vi/ veterẽ legem. de boc (
mine coꝛpoꝛis eius perpen / te repꝛomiſſa non valeat adimple ro imperare deſiderat: cum etiã gẽ diclum eſt. iſ . iij. in nuner
ute nant. boc aldto . boc vt dirimns pꝛopter condi tiles ſemine viris ſuis ſerniant com n oal
verum eſt patronus con · lionem ſeruututis:quia viro in om muni lege natre. ints ii g KS
ſentiendo liberte vt conrr⸗ nmibus debet ſubeſſe. Ntẽ aug. in queſtionibꝰ numeri. ij cj. xrij. q. v.d ſo fti
hat. amittit in ea operas cuʒ Ande auguſtinꝰ.in libꝛo queſtio Arĩbitrium vini malierẽ ſequi opo:ꝛ ma. 5. di. xcveeſto. arg. ame⸗
fofficio viri debeat eẽ. vteff. num geneſs. tetinommbus. kkrkękägez condttioné inte/
de ope. lib. ncut. Muſſeres ſuis viris dehent ſubeſſe D Olnit itaque lex aliquid vo/ rioꝝ ad media que eſt
e ¶Aaioꝛ. maioꝛ dignita⸗ St oꝛdo naruralis in omniꝰ A.nere deo aduerius ammamſn medioꝛuʒ ad exirema.
neſtin⸗ ncnnein⸗ alii bus vrſernnant⸗ nine viris am vt non malidna renen licitarũ i diſesrcl ſunt
mols n⸗ 2 filij parentibus quia illis hec iuꝝy atque conceſſarum abſtinentia in cuipg.
raum maon erne rui ſiicia vt maion ſeruiat minox. einſdem vonſfemine valeat ancto eleſfben nd ſte
vt eſau iacob.⁊ ꝙ dicit hiciĩ Idem in queſtiomibus ve.et no. ritas:ſed virilus:ita vt ſi adhuc inn dene . hollaank gtn
illis. bec nulla uſticia eſtve teſta. pte conceſſerat pater vota perſol) icamone adoleſcen ſparn
rum eſt m vetus teſtaman eſt caput mulierle. nrneerit nupſerit: ⁊ viro eiꝰ hoc cogni/ mlas eẽ ſubditas vis puhi
tum ſed hm nouũ.qui ma⸗ Ec imago dei eſt in bomine tum non placuerit:non perſoluat ?· ris ſuiſ vt nõ blaſppe ſcinn
ioꝛ eſt. ſit ſicut miniſter ⁊c.xe e vt vnus factus ſit dominus boc omnino ſine peccato:quia de/ met verbů dei ẽ euan amt
viij. di. diaconi. ſed melio ex quo ceteri oꝛiantur: babens im, us mundauit eam ſicut dicit.i.mun elium. vel verbum i
littera eſt vi mioꝛ ſeruiat ma perium dei quaſi vicarius eius: dam iudicanit: neque boc cõtra de dei in paradiſo quate RD
: Eecimagoideſti boe Vius dei habet vir imaginem 0⸗ un putandum eſt ſieri cum ipſe de n viris lubaͤle tnti in
nvenur vabere umi Aue mulier ad imaginem dei non ?ꝭ us hoc pꝛeceperit boc volnert. C Ber Sirenin n
tudinem dei. facta:ſic etenim dicit ⁊ fecit deus ho Iem Ambꝛoſi.in. li. queſtionũ enerlatio tua erit ad et
g In bomine. q: ſcut ppo Minem: ad imaginem 2 ſimilundi- ve. 7no. teſta. VVirum r ſpſe domina nn
ceſſeruͦt a deo omnia ſic ab nem dei fecit illum. binc etiam apo Muallacſt multeris poteſtas: ſed in puur tui?s7. uq;
adã pꝛoceſſerunt omnia.bic ſtolus vir quidem ait non debet ve omnibnus vin domimo iubiecta. x ) Auit.conceſſe i
accipit tatuʒ hoc nomen bo lare caput qnia inago’et gloꝛia dei eſt . T rat. ar. ꝙ abbas üiipin
minem in malculino gene⸗ mulier ideo velet:quis non eſt gio Alierem conſtat ſubiectam poſſit reuocare votuʒ “
realias commung genelis ria aut imago dei. Nem in eode. dominio viri eſſe: et nnilam monacbiqðct emiſit al
ee de rna dei Satis binc apparet quemad anctoꝛtatem babere. nec docere· ame monachat ard, “ð
dicitur ipſe boͤ qꝛ ſicut aqua Modum viris ſeminas lubditas et poteſt: nec teſtis eſſe: nec fidem- nacu ſub ab
pꝛof luxit ex latere dñi ſimili bate i vroꝛ ſub viro
ter eua ex later e ade. Itẽ in vt. xiſ. q. .no dicatis.
hoc pabet imaginem q:ꝛ ba vC 1 deũ. ſimiile
.et rationem ? itellecin ſicut deus. 3 Fliij.. v. dirit. . xxij. .pm. 8. rriij q iiij. peccat. .d.xxvj. Sinde. y
ilImaginem. .ſmilitudinem de pe. di. ij. illa anima. m 35 Alierẽ auctoꝛitatẽ.virilia enim officia mulieribꝰ funt adempta. u
R Muia imago. 2 deo non debet celari. LE iij.q.vij.S.tria.ff. ad vel. l. ij. ð hiuil
C Mulier.non tamen quelibet qꝛ non virgines de cõſuetudine ſed ſac viʒI a Mec docere. ĩ eccleſia maſculoſ.̊. di. xxiij.mulier. ð cõ.d.iij.mulier. i
in eo.quod dicit gloꝛĩa.i.deys non gloꝛiatur per ipſam ſicut per vrrum nam b¶ Mec teſtis.in cᷣ criminali.niſi in illis caſbns ĩ quibus infames ad mn
az pꝛima pꝛeuaricatio eſt inducta. .e.mulier. mittuntur nec in teſtamento. inſti. de teſta. §. teſtes. nec contra clericos Abei
m . Satis. 2 pene. non tamen ꝙ immoderate verberet, C. de rep. cõſenſu in cauſa criminali. qꝛ nõ põt eẽ quod ipſi ſunt. S. 1,. vij. ipſi apoſtoli.
7.S. . q.i. placuit. ec ct latcos. vt no. xv. qiij. de cimine. cCMec ſidemobliga⸗ ißt

none
bne
te
Nlline
liſee

E = S. =.

.

dhr

inen
hbliſl

ita
inefit
ün

nc
fiin
Dehgtli

N

.

—

Püctn

ntc
gfſtoen
fNati
beonctc⸗

ſonize

elinoni
eclinit⸗
arpan
noblgt
hloliicne
turaiuctet
bontnc.
libtni
cſod
mapnein

ten Nehce .

klioi

NNche

nistG
Nidrdſu.

Ncrcſos
noneſtn
nedaen
Padaunent

agſn

ſbentn
ſtut
hoſolci
lin
ſoeß

noſe

biitn
ve un
rudſogrt
Cblirain.
gni
lbdtunib
tucnt
one
.,
tonet
g
Hoanenin
öiten
nclili
Poten
uti

xxxiiij.

tur tamen ſi doloſe ſideinbebat vt creditoꝛem decipiat vt. ff. ad vellei. ſj
decipiendi.item ⁊ ſi pꝛiuilegio velleiani renunciauerit obligatur ⁊ tene⸗

tur.ff. ad vellei.l.vlti.

2 Hæ. Nec iudicare.niſi in caſibus.vt dixi.xv.q.iij.de crimine.
b m.gubernatiõe.per hoc vr̃ ꝙ vir potius dʒ eſſe curatoꝛ vxoꝛis

quaʒ extraneꝰ.qð ne⸗

tlex. C. qui daritu.

.l. ij.
c Vlier.ſhʒ vt oſtẽ
(Dau non ſolũ
pter hoc ſzẽt ?7.
ã¶ ¶ Dꝛopter reuerẽ
tia.i.ꝓpter reuerẽtiaʒ
lſacerdotũ.ar.liiij.di.ſi
leruus ſciente.⁊ ſicut
ante iudicẽ dñi.ita an
te vicariũ ei ſacerdotẽ
ſit ſubiecta viro. vel ꝓ
pter reuerentiã ſacer⸗
dotũ.ne ſacerdotes in
eius faciẽ intuentes ĩ /
nitẽtur ad libidinem.
e E ena iden g/
libet ſacerdos.de pen.
di. iij. inter hec hircuʒ.
ſ¶ COiꝛiginale.i.quod
oꝛginẽ habuit ab ipſa
quo ad homines.
Ec illud occiſũ
E. ideſt fine cã 2
miniſterio faciũ.
h CLoſta. nõ de pe⸗
de.ne oĩo videretur ſa

mula.nec de capite ne

videret᷑ domina. ſjʒ de
coſta vt collateralis vi
deretur.
i C Multax. quo ad
numex. vel multaruʒ
quo ad genus.
4 Et diſpariũ. quo
ad ſexũ. vel diſpariuʒ;
quo ad ſpeciem.
Nidam
vir in ca⸗
ptiuitatẽ
ducteſt.
qꝛ in pᷣce

dẽti cã dixerat mrfimo

niũ ſeparari ꝓpter fri⸗
giditatẽ ⁊ viro viuẽte
ſeparata poſſet alij co/
pulari ne ideʒ videret᷑

ſaciẽdũ ꝓpter hoſtile,z

calamitatẽ vel captiui
tatẽ.iõ ſubdit cãm iſtã
in qua oſtẽdit ꝗd iuris
ſit ſi gs tenetur ĩ capti

nitate 2 vxoꝛ eius in

teriʒ nubat alij vt aũt
hoc ⁊c. Et nota ꝙ hic
tractat᷑ de illo ipedimẽ
to qꝗð dĩ ligatio.liga⸗
tio ẽ cũ ꝗs ligatur alte
ri vinculo mr̃imonij.
qdᷣlibʒ ipedimẽtum
matrimonij dici pot
ligatio ſumẽdo large
ſiue cõmuniter nõ ꝓ
pꝛie.ar.xxvj.q.j.S.j.
m Traqʒ que
ſtio.ſi muli⸗
er credit ſuũ
mMmaritũ moꝛ
tuũ ⁊ hʒ iuſtã cam cre
dendi.licite põt cõtra⸗
here.ſi aũt dubitat de
mone viri ⁊ Sxit lʒ nõ

debeat Zhere tenetur

iñ reddere debitũ pe⸗
tẽti ſʒ ipſa ñ põt exige⸗
re.vt e de ſecũnup.

dare.nec iudicareꝰ. Item in exa.
meron in tractatn diei quarte.
SDam per enã deceptus ẽ nõ
eua per adam: quem vocanit
ad culpam mulier:iuſtum eſt vt eã
in gubernatione aſſumat ne iterum
femina facilitate labatur.
Igdem ſuper pꝛimam epiſtolam
ad counnthios.
Alier:debet velare caput.qꝛ
nõ eſt imago dei:ſed vt viro
oſtendatur ſubiecta:⁊ quia pꝛeuari
catio per illam inchoata eſt:hoc ſi⸗

gnum debet habere in eccleſia pꝛo

pter reuerentiama epiſcopalẽ non
habet caput liberum:ſed velamine
tectum:nõ habet poteſtatẽ loquen
di:quia epiſcopus habet perſonaʒ·
chꝛiſti quaſi ergo ãte indicẽ chuſiũ
ita ante epiſcopum ſit:quia vicariꝰ
domini eſt pꝛopter peccatum oꝛigi
naleſubiecta debet videri.

Itẽ in libꝛo.de paradiſo.
cillud occiſum eſtꝰ:ꝙ nõ eſt

deeadem terra in qua plamma

tus adam:ſed de ipſiuſ ade coſtaſa
cta ſit mulier:vt ſciremus vnam in
viro ⁊ in muliere coꝛpoꝛis eſſe na⸗

turam. vnum fontẽ generis buma/
ni.ideo nõ duo a pꝛincipio facti vir

⁊2 mulier:nec duo viri:neqʒ due mui
lieres:ſed pꝛimum vir ⁊ deinde ex
eo mulier.vnam enim naturã vo⸗
lens hominuʒ conſtituere deus ab
vno puincipio creature hoc incipi/
ens multarnzʒ ⁊ diſparium natura
rum eripuit ſacultatẽ Enidentiſſi
me itaqʒ apparet:⁊ ita virum eẽ ca
put mulieris:vt nulla vota abſtinẽ

tie vel religioſe conuerſationis lice

at ſibi ſine eins licentia deo offerre
etiam ſi viro permittente repꝛomii
ſa merit:non licet ei votuʒ opere cõ
plere:cum vir voluerit reuocare ꝓ
miſſum:vota vero continentie ita
alterius permiſſu ab altero valent
offerri.ꝙ poſt permiſſionem nõ va
lent in irritum deduci.
Tidam vir ĩ ea
ptiuitatẽ ductui
eſt poſtea vxoꝛ

eius andiẽs illũ

moꝛnuz nupſit
alij. Semuz
ille de captiuita
te rediens repe:
tit vxoꝛẽ ſuam.illa poſterioꝛis amo
re capta aſpernatur toꝛum pꝛioꝛis
viri Nüũc pꝛimũ queritur: an ſit
iſta rea adulterij:que viuente viro
ſuo alteri nupſit. Secundo:an re
deunte pꝛimo ſit cogenda recedere
aſecundo ereqite ad pꝛimum.
*
Traqʒ queſtioꝰtermina⸗
tur auctoꝛitate.Zeonis pa

pe aui ſcribẽs nicete aqui

ccc viujʒ

dñs nr̃.⁊ ita tali càn vir pot eaʒ remonuere ꝑp adulteriũ cũ nõ habuerit ꝓba
bilẽ caz moꝛis ſue.ſed ſi audierit eũ.moꝛuũ lʒ ꝑ falſuʒ rumoꝛẽ.⁊ tũc nupierit
vir nõ põt eã de tali adulterio accuſare niſi ipſa ꝓcurauerit illũ rumoꝛẽ.vt.fj.
de adul.miles.S.mulier.ij pone ꝙ mulier credit eũ viuere ⁊ eſt moꝛtuꝰ ⁊ Shit
nũquid ẽ mr̃imoniũ ibi.ſicipᷣa tñ adulterij.reatu tenet᷑ lʒ adulteriũ nõ cõmit⸗

legenſi epiſcopo ait.
OQue alij nupłeri putans virum ſu
tm moꝛtuum eſſe:iulo tedeunte ad
puoꝛem redire coguur.
U Am per bellicam?cladem et
per grauiſſimos hoſtilitatis ĩ
curſus ita quedam dicatis eſſe diui
ſa coningia:vt abducuis in captiui
tate viris femie eoꝛum remanſe⸗
rint deſtitute.que viros pꝛopꝛos i
teremptos putarẽt:at ab iniqua do
minatione nunquã crederent libe/
randos:⁊ in alioꝛum cõiugia ſolici
tudine cogente tranſierunt. cunqʒ
ſtatu rernʒ auxiliante domino i me
lioꝛa conuerſo nõnulli eoꝛũ qui pu
tabantur perijſſe remearunt.meri⸗
to charitas tua videtur ambigere:
quid de mulieribus que alijs ſũt cõ
iuncte viris a nobis debeat oꝛdina

ri.ſed quia nouimuſ pꝛeceptum.qð

a domino iungitur viro ſuo mulier
et iterum agnouimus pꝛeceptuʒ vt
quos denſ cõiunxit homo non iepa
ret:neceſſe ẽ vt legittimarũ federa

nuptiarum reintegranda credamꝰ2

⁊ remotis his que hoſtilitas ininlit
vnicuiqʒ:id quod legitime itulit re
foꝛmetur:omniqʒ ſtudio pꝛocurã/
dum eſt: Wnceslhlan vnus quiſque
quod pꝛopꝛiũ eſt:nec tamnen culpa
bilis indicetur:⁊ tanquã alieni inri⸗
perſuaſoꝛ habeatur:qui perſonam
eius mariti qui iã non eſſe eſtimaba
tur aſſũpſit.ſic.n.multa que ad eos
qui in captiuitateʒ ducti ſunt perti⸗
nebant in ins alienuʒ tranſire potin
erunt:⁊ tamen plene inſticie eſt: vt
eiſdem renerſis pꝛopꝛia reſoꝛmen⸗

tur.quod ſi in mancipijs vel mãſis

vel agris aut ẽi domibꝰ ac poſſeſſi
onibꝰ recte ſernatur:quanto magiʒ
in coniugioꝛnʒ reintegratione faci
endũ ẽ:vt ſi quod clade bellica tur

vatüu eſt pacis remedio ſoꝛmet᷑.⁊ iõ

ſi viri poſt lõgã captinitatẽ reuerſi:
ita in dilectione ſnaꝝ coningiũ per/
ſenerant:vt eas cupiãt redire in ſu:

um conſoꝛtinʒ omittendũ ẽ.⁊ incnl

pabile iudicandũ eſt quod neceſſi/

tas intulit:⁊ reſtitnendũ quod fides
poſcit.⁊ infra.ſinautẽ alique mulie

res:ita poſterioꝛum viroꝛum amo
re ſunt capte:vt malnuerint his co⸗

herere quam ad legitimum redire

conſoꝛtium merito ſunt notãde ita

vt eccleſiaſtica cõmunione pꝛinen/

tur ꝙ de re excuſabili contaminati
onern criminis elegerunt:oſtenden

tes ſibimet per ſnaʒ continentiam

placuiſſe ꝙ iuſta remiſſioꝰ poterat
expiare.redeant ergo in ſuũ ſtatum
voluntaria reintegratione cõingia
neqʒ vllo modo ad oppꝛobꝛiũ ma
le voluntatis trahatur quod condi
tio'neceſſitatis extoꝛſit: quia ſic he
mulieres ad viros ſuos reuerti no/

1

tat.nã dicit lex ꝙ tenetur ꝗs
actione furti.lʒ ſu btilitate iu
ris furtuʒ nõ cõmittat.C.de
fur.a’ quis ſuo.minoꝛ tñ pe⸗
nitẽtia ac pẽa ei imponetur.
n Vm per bellica.crede
rent.hec rõ friuola ẽ.
⁊ ideo nõ curat ei rñdere.

o ¶ Solicitudine.icõtinẽtie

vel paupertatis.

p ¶ Hoſtilitas..ſic.S.xvj.q.

iij. pꝛima.

q C Qui ꝑſonã.S.ij.q.j.in pᷣ

mis.na ſimilitudo attendit᷑ ĩ
t er illũ qui ſuccedit inuaſoꝛi
⁊ iſtũ de quo hicloquitur.

r ¶ In coniugioꝛũ.ar. ꝙ ec⸗

cleſia clerico debet reſtitui de
captiuitate redeũti ꝑ quãtũ⸗
cũq; temp' detẽtꝰ fuerit ſi ꝓ
bat iuſtũ impedimẽtũ cuʒ ee
cleſia ſit vxoꝛ clerici.vij.q.j.ſi
cut.⁊ dixi.vij.q.j.paſtoꝛalis.
xxij.q.ij.ficut vnaquaqʒ.
Perſeuerãat.et ita vr ꝙ
ipſi nõ cõpellant᷑ ad eas re⸗
dire ſi noluerint ſed ſupplẽt
hic quidã maxime.alij itelli⸗
gůt hoc de illis mulieribꝰ qͥ
viros non credebãt moꝛtuoſ
⁊ tñ grerũt qð no.in pꝛin.c,

Wer ſſeuerãt. ð.xxxij.q.

v.puto.in pꝛin.cõtra. illud
quãdo maruꝰvel vxoꝛ ſcitur
adhuc viuere.iſtud qn certꝭ
indicijs putatur moꝛuꝰ eẽ.
de pe.di. vij.c.iij.xxx.q.v.in.
Certa.
tOſtendentes. arg. ꝙ ex
coſequẽtia operis ex facto p
ſenti pꝛeſumit᷑ circa pꝛeteritũ
vt hic.⁊.xxxiij.q.j.requiſiſti.
.. xxij. q.ij. qð ait. ꝛ. C. de
adul.d.l.qui.quadoqʒ pꝛeſua
mitur ex pꝛecedenti facto cir
ca pᷣſens vt.ij.q.j.in pꝛimis ĩ
ex pꝛeſenti circa pſens vt.di⸗
xi.l.di.ſi ꝗs diaconꝰ.quãdo⸗
que ex eo qð ſolet ſieri pꝛeſu
mitur ⁊ timet᷑ ĩ futuꝝ.vt.iij.

q..v. accuſatoꝛes. qnq; pᷣſu

mitur ex pꝛeterito ↄ futurũ
C.ð cõdi.fur.i.vl.qnqʒ pꝛe
ſumitur ex futuro õ pꝛeteri⸗
mm.ff. de cõdi.inde.ii nõ ſoꝛ
tẽ. S.ſi. x. aut ſtichum.

n ¶ Remiſſo. i. dimiflio ſe⸗

cundoꝝ viroꝛum.

x .AQuod conditio. quod

neceſſitas cogit non eſt ĩpu /
tandũu.xxij.q.liij.inter cetera.
vij.q.j.pontiſices.j.de con.
di. v. diſcipulos/

8 Vm in captiuitate.cõmiũſſe.pcũs notat interueniſſe in cõtrabẽdoſi ſci
ter Zrit.ij ſi ignoꝛant᷑ cõtraxiſſet quãnis non matrimon ũ ſecundum
tamen filij inde nati habentur ꝓ legitimis quo ad ſucce ſſionez. ſimiliter vbi
. per conſanguinitatem fit diuoniuʒ quod veruʒ eſt vbi ignoꝛanter coniuueti.
ſunt. ar. extra qui fi.ſint le. cum inter. i autem ſcienter quo ad ſcientem legiti⸗

mi non ſunt.ar.xxxij.q.ij.ſo
let.ar. C. ſo.ma.ſi ignoꝛans.

2. C. de inceſt. ? inuti.nup.ꝗ

cõtra.Iʒ. h. .l. ita diſtin guũt

falſa tamen eſt diſtinctio.ſuf
ſicit enim alterius ignoꝛatia

vt ſint legitmi vt extra qui
ſfi.fint. leg.ex tenoꝛe.abſurdũ

eniʒ eſt vt aliquis ſit partim

legitimꝰ ⁊ partiʒ illegitimꝰ.

ar. f. de lib. ca. l.ij. ſed ſi ama
bo parẽtes ſciunt ipedimen
tũ vel affectant ignoꝛare qꝛ

non contrabũt pꝛemiſſa de⸗

nũciatione coꝛã ecclena.lʒ ꝓ

legitimo bitum fuerit.ſamẽ
ſilij non ſunt legitimi.vt ex
. dã deſpon ig inhibitio.
b. Perdocuit. ſed qualiter
pꝛoba uit hoc dicit.h. p teſtes
nã ĩ pꝛeiudiciũ mr̃imonij ſe
cundi non crederetur ẽt ei et
viro iurantibꝰ.niſi fama eẽt
de hoc.vt.xxxv.q.vi.ſi duo

ſed nũqd crederetur viro et

ſecũde vxoꝛi iurantibꝰ. dicũt
quidã ꝙ fic.lʒ videatur eſſe
cã ipſius viri.qð nõ cõcedo
imo nec confeſſio ipſoꝛũ nec
ſama ſufficit ex de eo qui co
i. cõſan. vx.ſue.ſuper eo.

c ¶ Eiecta. mar ime.vt.xxxiij

q.j.in ſi.⁊.xxxiij.q.vij.licite.⁊
c.vl.niſi ꝓpter impedimen⸗
tii al qð faciũ ẽ diuetiuz.
4 LDso ſatis.aladuertere.
hoc dicit veridendo ip
ſũ qui malã epiſtolꝗ cõpoſu

erat.vel qꝛ verba nõ ert cõ

moda ſenſui ad quẽ aſſume
bantur. inſt. de do.S. ẽ ⁊ alið.
e Aoluit. epiſtola tna. vel
bec oro.ſ.alio ⁊c.
.f ¶ Ei virum.quem pꝛius
habebat . .
g ¶ Bimiſit nolendo ad eũ
redire.

b Legat. quicũque de ta

li facto dubitabat.
i ¶Si in ciuitate.ar. ꝙ ratio
ne loci pꝛeſumitur cõtra ali
quem.⁊ ꝙ imputatur alicni
ſi non fecerit id quod ei pꝛo⸗
deſſe poſſit.ſic. C.de inceſt.
nup.cum ancilis.⁊ quia pꝛe-
ſurmitur conſentire cũ poreſt
reclamare.ff. de noxa.ñ ſer⸗
uus ſciente.
k ¶Et non damauerit. arg.
aliquem tacite conſentire. vt
xx viij.di. diaconi.
Punir..ar. vbi teſtimo⸗
niñ de auditu valer. .
m In agro. niſi et coloni
ibi eent nec clamauit.
n CInnorxiam. S. xxij. q. v.
ſinge.cõtra.S.xv.q.j.ſi quis
iraius,.contra.ſed ibi lex.ſ.ca-
nonica vel pꝛomotionis.

lnerint:impie ſant habẽde:ita ille q̃
in affectum ex deo initum redennt
merito landande ſunt. Item iny

nocentins papa pꝛobo. =
Dꝛobo virò vẽl vxoꝛe de captiui

tate redeuntibus pꝛopua reintegrã
tur contugia. .

6 Am in captinitateꝰ vrſa muli

er teneretur.aliud coningium
cum reſtituta ſontanuʒ cõmiſiſſe co

gnouimus. ſed fauoꝛe domini re⸗
nerſa vrſa nos adijt: ⁊ nullo difi-
dente vxotem ſe ee memoꝛati per.
docuit qua de re ſili chariſſime me

ruo illuſtris ſtatuimus fide catho⸗
lica ſuffragante coniugiũ illud eſſe

quod erat pnmitus fundatum diui
na gratia:cõuẽtumqʒ ſecunde mu?ꝰ

lieris ſuperſtite pꝛioꝛe nec diuoꝛiio
eiecta nullo pacto eſſe legtimum.
Item hiero.adamanduz pꝛeſby
teran.
Que pꝛimo viro relicto ſecũdo ad
beſerit:niſi ſecundũ relinquẽs pꝛio
reconciliari non potef.
D On ſatis aiaduertere potuit

quid fit quod dicere voinit

epiſtola veſtra alio viro per viʒ ac

cepto congregata videlicet multi ,/
tudine nolentem rapuit:⁊ viruũ po/

ſtea non raptoꝛẽ rapta dimiſi. Le
atł libꝛos moyſi ⁊ inuemat deſpõ⸗
atã viro:ſi in ciuitate fuerit oppꝛe
ſa ⁊ non clamauerit puniri quaſni
adulterã:vi aũt oppꝛeſſami agro
innoxiam eſſe ⁊ violentuʒ legibus
ſubiacere.ergo ⁊ iſta ſoꝛoꝛ veſtra q̃ͥ
vt dixit viʒ paſſa eſt vt adultero iũ

geretur:ſi vult coꝛpꝰ chuſti accipe⸗

re ⁊ non adultera reputari:agat pe/

nitentiã:ita dũtaxai vt ſecundo vi⸗
ro qui non appellatur vir ſed adul⸗
ter a tꝑe penitẽtie nõ copnletur qð
ſi duruzʒz ei videtur:⁊ ſemel dilectuʒ
non põt derelinquere neqʒ pꝛeſerre
dominũ voluptati:audiat apoſto⸗
lum clamantẽ.non poteſtis caliceʒ
domini bibere ⁊ calicẽ demonioꝛũ

ain alio loco.nõ poteſtis mẽſe do⸗

mini cõicare ⁊ menſe demonioꝛũ⸗

in alio loco:que conuentio lucis ad

tenebꝛas:quis conſenſus chuiſti ad
belialꝰrẽ noualoquoꝛ: immo non
nonã ſed veterẽ:que veteris te.au/⸗/
ctoꝛitate firmatur.ſi reliquerit ſecũ
dũ virum ⁊ reconcilian pꝛion vo/
luerit nõ põt.ſcriptũ ẽ eniʒ in deute
ronomio.ſi acceperit bõ vxoꝛem ⁊

o Agd belial. belial interpꝛetatur apoſtata.
¶Rem non nouam.ideſt non de nouo traditam his qui audierunt. 2 eſt
argu.ꝙ ſi epiſcopus iurauit ꝙ non daret nouum ſeudum.æ aliquod feudũ
de antiquis ad eum.peruenerit bene poteſt ipſum dare.vt extra de dona per
tuas. ? extra de feu.c.ij,. - q Aadultera. non conuicta de adulterio.
TALPon poterit. argu.exquo mulier ſeparata eſt a viro auctoꝛitate eccleſie ñ
poteſt auctoꝛitate ſua vir eam ſibi reconciliare.quod non eſt verum. vt. C. de

adul.auf.ſed hodie.

t
U

9 CRecipere. vt cogatur a lege eam recipere immo ipſa lege pꝛohibet

eam recipere.ſed modo tempoꝛe gratie non pꝛohibetur.argumẽ.S. xxxa⸗

ij.q.pꝛima ꝙ autem.

habnerit eã ⁊ nõ innenerit gratiam

in conſpectu eius pꝛopter aliquam
ſfeditatem ſeribat ei libellũ repudij.

qæ dabit ei ⁊ dimittat eam de domo
ſua.Cunqʒ egreſſa adulieramariv
tum duxerit ⁊ ille quoqʒ oderit eaz
dederitqʒ libellum repudij ⁊ dimi⸗
ſerit de domo ſua:aut certe moꝛtu
us fuerit:non poterit eam pꝛioꝛ ma
ritus recipere vxoꝛem:quonia pol

luta ẽ ⁊ abominabilis facta eſt coꝛa

domino ne peccare ſacias terram.
quam dominus deus tuus tibi tra/
didit poſſdendam. Si autẽ ieni
tabili neceſſitate cogente vir in ali⸗
am pꝛouinciam fugerit: ⁊ vxoꝛ eiꝰ
eum ſequi noluerit:illo vinente illa

