ni imper j iura ſunt ei ceſ⸗ rentur:quatenus ſpũalis actio a car ¶ Susauctoꝛitati cedat pꝛauũ obſeruada. vt.j.e.ec
ſa. vt.xxij.di.c.j. Itẽ impa⸗ nalibns diſtaret incurſibꝰ ⁊ deo mi vſum ⁊ lex ⁊ ratio vincat eeſiaſticaruʒ.⁊.c.qs
toꝛiurat pape.vt.liij. viſt. i⸗ litans minime ſecularibꝰ negocijs Item NHicolaus papa michaeli neſcat. Spalis ſiue

bi dño.⁊ papa deponit im⸗

peratoꝛẽ. vt.xv.q.vj.alius.

larẽ nõ ptinent.ſic nec cauſe

implicaret.ac viciſſim:ne ille rebus
Ddiuinis pꝛeſidere videret᷑ ꝗ eſſet ſe⸗

ꝗimpunitũ ſibi tantũ exiſtimet trã⸗

imperatoꝛi.
Hõ poteſt ſtatutis pontificũ cõſue

viij. ti.que ſit lon.cõſue.

particularis eſt illa qᷓ
homines alicuiꝰ loci

ee man nenn eid cularibꝰ negocijs implicatꝰ?. Ite tndo cuiuſqnaz reſragari alin rſeine nice⸗
Aec. venerabilez. Ego crelo leo.iij. lothario auguſto. —C nſequens eſt' vt qð ab huiꝰ rem. vt. . ea. diu catbo
ptates eẽ diſtinctas: 5K papa Leges impatorũ cnſtodiri opoꝛtet ſedis rectoꝛbus plena auctoꝛi lica niſ ſit oneroſa vt
gquãdoq; vtrq; ptatem ibi KE capitulis vel pꝛeceptis im/ tate ſanctit᷑:nullius oſuetudinis pꝛe rjj.di. oĩa. lxviij. diſ.
aſſumat. ſ.cuz legitimat ali⸗ ¶perialibus veſtris veſtroꝛũuqʒ pediente occaſione pꝛopꝛias tantũ coꝛ epiſcopi. Qel niſi
quẽ in ſpdᷣalibus ⁊ tẽpoꝛali⸗ etiq pontificũ pꝛedeceſſoꝛuʒ irrerra modo ſequẽdo volùtateſremonea pariat occaſionẽ ma⸗
bus. vt er. qui.n.ſint. le. per. gabiliter cnſtodiẽdis ⁊ cõſeruãdis: tur.ſz firmiꝰ atqʒ incõcuſſe teneat᷑. lignandituc eniʒ reij
venerabilez. ſec Ulun inn add quãto valuimus ? valemns xpᷣo/p Item iulins papaea. ur ageIiſor nos
Hende vommvt ibi dick.nee Picio 1 nic ⁊ in enũ nos coſeruatu,· Mon iicct aconſuetudine romane muatumniinde⸗lin.
eeul miindtice appel Los mocdis oĩbus ꝓfitemur: 2 ſiſo: eccleſiemembus diſſentire. abicbanket ve one
latur ad papã qꝛ boc fi pio tLaſſe qlibet aliter vobis dixerit:vel LMlte errare fratres mei cha / tudine ad pꝛimatia,
pter defectũ iudicis ſecularii Dicturus fnerit ſciatis eů ꝓ certo mẽ riſſimi doctrinis varijs ⁊ extra pꝛomouebant᷑ quod
vt expꝛimit᷑ er. de fo.cõpe. I dacẽ. Itez ioãnes.vij.lodouico neis nolite abduci:⁊a inſtituta apo- abolitũ ẽ. qꝛ heretica
ſed facit ad pet tioneʒ legis. imperatoi. ſtoloꝛuʒ ⁊ apoſtolicoꝛũ viroꝛũ ca/ pꝛauitas inde minuſ
nã etiã vacante imperio ſuy Zegis auctoꝛitate diſſoluitur quod noneſqʒ hẽtis bis fruimini: vt freti cauebat. vl niſiſit cõ
pler dekeri inperi.v. exia contra eam fi. eis cõtra cũcta inimicoꝝ iacula per D ontueiant
. 0 .l , e cr £ . 5 5 5 7 £B .(. 1),. 7 .Uj. nin
d A hei ſnrarg. chima Us in arinns Acad e ſiſtere walcarie⸗ Saig ndren E ſarcen do n⸗ Prodita
rimonio ? ceteris cauũs ſpi raleges aeapi: per ieg Aſna el ponkinen veldcinn,3 exiis caulis. vt. j. x
ritualibus no ſit vtendule⸗ lui mereł. Item gelaſius ruſ/ ſubſequentinz bancregulaz refuta- xrir. di.ſcicdui. el ni
gibus imperialib.ſed cotra no7 apꝛilli epiſcopis L re quaʒ beati petri ſedẽ ⁊ ſequivide ſi pnceps 22ſetiaty
xxxv.q.v. ad ſedẽ, dicergo XLeges pꝛincipum vel regulas pa/ rit ⁊ docere.multuʒ.n.oↄuenit vtro niũſit ſupꝑ tali articu
illud tantũmò determinatil trũ cêtemimi no hcet. HS tuʒ coꝛpus eccleſie in hac ſibiobſer lo gidifferẽs ẽ. vt. ſ.
lud verbũ tempoꝛaliũ:ſʒ nõ Ais aũtleges pꝛincipũ autre natione cõcoꝛdet:q̃ inde auctoꝛta eꝓri.dil. llla. Hug. i
illud verbũ vterent᷑. vt ſicut ¶sulas patrũ aut admonitiöes tẽ bʒvbi dominꝰtotius eccleſie po / meli diſtigue. vt dixi
ſpuales cauſe ad iudic ſeu paternas dicat debere cõtemni ni’ ſuit pꝛincipatum. Itẽ codice. lb. S. viij. dil. fuſtra. io.

m Sus. malus.

Pnguudicnd gee mare. ſire omiſſuʒ. Nẽ theodoꝛico reei Eion poteſt vſus et conſuetndo le r . Auctoꝛita
cbis a quibus. Seſuentur abommb? romanouz gem 7rationé vincere. ee
c E capitulis, pontiſdca Pencipumleges. ¶ Ounſnetndlinis vſuſaz longeni vVr. 5. di. viij. veritate
Unperatoxes eniz oliz ¶ Ertü eſt ma⸗ nificentiã veſtrãà nõ vilis auctoꝛitas eſt: vex nõ/ Joanes.
pontifices appellabanturt leges romanoꝝ pꝛincipuʒ: s vſqʒ adeo valitura momẽto vt aut p Mnſequens
xi. di. cleros. in negocijs hominũ cuſtodiendas rationẽ vincat aut legẽ ſcriptazʒ. Cu lideſt coueniés

humllitate. bic loquit ſicut

eſſe pꝛeceperit. multomagis circa

plex votũ tamẽ cõtractus tenet. vt. xx vij.q.j.nuptiaruʒ. Itẽ pꝛohibetur ne ſen

tentia ferat ſub coditione:tamẽ ſi lata fuerit tenet. vt.ij.q. vj..biduũ.circa pjn.
Aẽ pꝛohibet᷑ ne eps cõſecret alterius eccleſiã tamẽ ſi cõſecrauerittenet cõſecra⸗

lio.vt. vij.q.j.epᷣs in dioc.Sed dic ꝙ hec regula intelligit᷑ de talibꝰvbi eſt pꝑpe⸗
cua cã ꝓhibitionis.ſ.ne ſil us cõtrahat cũ matre.vel dic ꝙ merent᷑ diſſolui niſt

vbi per conſtitutionẽ aliaʒ tolerarent᷑.arg.cõtra.xlv.diſt.de iudeis.ſed hoc in

fauoꝛẽ fidei.ff.de reli.⁊ ſump.fu.ſunt perſone.

*

agibus vbi de cõſilio lo⸗

£,n

Vis aut. cotemnit. qcõtemnit leges peccat. ñ tñ oĩs peccatꝗ nõ paret le
ibus vbi de cõſilio loquunt᷑.vt.xiiij.qj.quiſquis,⁊ ſicaliud eſt cõtẽne
re:aliud eſt nõ parere. Jo. 3äss
Ertũ ẽ.quas.i.qꝛ aas.

b Megocjs boc vult dicere q, erquo leges ſeruant in negochs ialcop:mul

vero nec ſacris canonibꝰnechuma q ¶ Plena pape au

eare iuri. vt notaui.s.viij di. fruſtra.

umilitate. Pl ſicut· reuerẽtiãâ beati petri apoſtoli ꝓ ſuie nis legibꝰcõſuetndo obuiare mon / ccoꝛitas plena ẽ:alio⸗
libi i. vij.nos ſfincom 1ſelicitatis agmento velle ſeruari. ſtratur:incõcuſſa cõſuetudo ſeruan cko ſemiplena
eeaes viſdlui .rrv. R leo quurtus lothano auguſto da eſt. Zinde augu. ait in libꝛo exr ediiblifunt in par
A.ij. imperiali. becre Romana lex nullius temeruate de dictis baſilij. aind in plenitudi⸗
gula ſupplet᷑ per aliã regu⸗ bet corumpi. “è Inmolabilis eſt cõſuetudo que nec nez ptãtis. vt. ij. q. vſ.
laʒ ꝙ pꝛincipali deſtructo de Eſtra flagit unus clemẽtiam humanis legibus nec ſacris canoni decreto. ⁊.ca. ꝗ ſe ſcit.
ſtruit acceſſoꝛuz ⁊ omne d vt ſicut hactenus romanalex bus obuiare monſtratur. Fr¶.CLonſuctudinis.
ſequit er eo. vt extra-de ffffee HH 4 niſi talis ſit cõſuetu⸗
inſirn. inter dilectos. in eiss do que poſſit pꝛeiudi
hecregula multas recipit inſtatias.cõtra legẽ enim fit ſi cõtrahatur poſt ſim⸗

eAlite. 7 docere. pʒ hic ꝙ nõ ſempꝑ ↄſuetudinẽ ro.ec.tenemur ſeg
E niſi ipſa pꝛecipiat eã eſſe puandã. vt.j.e.c.vlti.multa.n.ſᷣuat ro⸗

mana eccleſia que alie nõ ſeruant vt.xxxj.di.aliter.et de cõſe.di.iij.de

trina.⁊ di.j.de hymniſ.

nerudlnis vinent arg cõſuetudo nunqᷓᷓ rollit legẽ.vt.S.

j. di. cõſuetudo.Sied obijcit᷑ hec lexaut loquit᷑ de bona cõſuetu⸗
dine aut de mala.ſi de bona illaʒ nulla ratio vincet. Si de mala: de illa
nõ põt dici ꝙ nõ ſit vilis eius auctoꝛitas.Ad hoc dicũt ꝗdã ꝙ pᷣncipiũ
loquit᷑ de bona:finis aũt de mala cõſuetudine.ſ ille intellectus inepiꝰẽ
qui ſeparat caudꝗ a capite qð nõ lIʒ.er de bap.maioꝛes.Alij fere oẽs ita
exponũt qð hic dict᷑ nõ vincit legẽ ſupple generaleʒ:ſj in eo municipio
bene vincitvbi ſeruat᷑.ſed certe de boc nunq aliquis dubitauit ꝙ ↄſue

tudo particularis nõ debet vincere legẽ in oĩb alijs locis.non exponas tice fit vnctõ ſʒ hoc ſit criſmate.vt de cõ.diſ.iij poſtquas deſcẽdit.ſed larga ac⸗
de cõſuctudine particulari que lʒ bona ſit tamẽ nõvincit legẽ:ctiãĩ ülo ceptione hic appellat᷑ olen chr.ſma.ſicut ecõuerſo.j.xcv.di.illud ſuperfiuũ.io.
loco.niſi adſint illa que dixi.S.di.viij.fruſtra. q/¶ BVnſuetudineʒ que.j.di.xij.c.nos ↄſuetudinẽ.⁊.j.di.ꝓxi.oĩia.cõtra ibi
4 G Ccdeſiaſticarũ.traditione ſine ſcriptis,io. enim di ꝙ uis cõſuetudo nõ ſit ↄtra ſidẽ tñ eſt repellẽda. Sol. hic de
b ¶ Miniſterio. diuino. tollerabili.ibi de ſuperſticioſa ⁊ ĩtolerabili conſuetudine.⁊ ſic oẽs auctoritates
C¶ Coõſuetudine.nõ

ab apoſtolis ſed ne⸗
ſcitur a quo.
d CVUnde.i. de quo.
e ¶ Vcl.i. ctiam.

Ecleſiaſticarũ inſtitutionum
quaſdaʒ in ſcriptis:quaſdã ve
ro apoſtolica traditione ꝑ ſucceſſo/

ſed auctoꝛitate totaſcõſtringit vni/
nerſali traditione maioꝛũ mibilomi
nus tota.pꝛiuatis vero cõſtitutioni

intelligende ſunt q̃ ↄtra ulẽ
c xecdlamare videntur.
r ¶Cõtra fidẽ.i.ↄtra bonoſ
moꝛes.⁊ ꝙ ita ſit exponẽduʒ

„ „

hẽs de cõ.di.iiij.ſi nõ ſancti

¶. Heſtaucrit. . d. res in miniſterio cõſirmatas accc· bus ⁊ pꝛopꝛijs inſomationibꝰ vna ſicai. vbi er ncccſſitate opoꝛ⸗
veei iſcus bi pimus quaſdã vero cõſuetudinero queqʒ pꝛo locoꝛum varietate ꝓut A ee eande crponntione.
Np ſoipturs boꝛatas appꝛobauit vſus ꝗb? par cuniqʒ viſum ẽ ⁊ ſubſiſtit et regitur. p dintun motes P le
iz p cöſuetudinem. ritus idẽ vtriuſqʒ pietatis debetur Aẽ in lib.contra manicheos. ge uant᷑.vt.j.di.pxi.diut᷑

h ¶Eſtimare. i. va⸗
lerez.
i ¶ Latura.i.paſſura
SE Intentiue. ideſt
intente.
I¶ Scripturave. vel

affectus vndegs velaliquantuluʒ
ſacrarũ expertus ſcripturaruʒ beſi/
tauerit. Si enim attenderimus cõ/
ſuetudines eccleſie nõ ꝑ ſcripturasꝰ
a patribus traditas nihil eſtimareꝰ
quantuʒ religio detrimenti ſit latn/⸗

Ualet ad fideʒ catholicaʒ auctoꝛi/
tas eccleſe.
·Alaʒ eſt quod in re dubia ad
ctoꝛitas eccleſie catholice qͥ ab ip⸗
ſis fundatiſſimis apoſtoloꝛũ ſedibꝰ

fidè ⁊ certitudineʒ valeat an /

ni.ſic.S.e.diſt.cõſuetudinis.

tCoõſuetudinũ.no.ꝙ eqʒ

punit᷑ raſgreſſoꝛcõſuetudi⸗
nis ſicut rraſgreſſoꝛ legis.vt
j.q.vij.ſiquis omnẽc.⁊.S.eo.
cccleſiaſticaꝝ.vnde ſicut ca⸗

idn . ra intentiue inſpicientibus liquido vſqʒ ad hodiernũ diẽ ſuccedentiuz noncenoktolgune legiſ⸗
te. boc docuit ſz doctt conſtabit. Que enim vt inde exoꝛ ſibimet et epiſcopoꝛũ ſerie ⁊ tot po tudini vt vicit᷑ in Poc. Cc,
canonica i fronte in diamur ſcripturaſalutifere crucis i puloꝛuʒ ↄſenſione firmatur. Itẽé tamẽ de cdi oſenſu poſſunt
alis menbꝛs ſinna gnaculo: fideles docuit inſgnir: v leo pape. venire cotra cõſuetudinem
culum crucis debere que tripharia digeſta ſuꝑ panemꝰ Ab apoſtolicis inſtitutis non icet etiã iuramento firmatã ſi ci
ſieri.de cõ. diiiij. voſt calicẽ pꝛolixe oꝛationis vel ↄſecra recedere. ſubeſt. vt e. de his que fua
ea ſignat.ꝛ di. v. niñ nonis verba cõmendauit.nam nõ PE veſtreindicimus charita ma. par. n c in cunctis. ſed
quid ver agwidenn modo quod in euãagelio cõtinet᷑vel ti vt ab apoſtolicis inſtitutis contrariũ cſt in ſtatutis. xv.
ſignuʒ crudis trax ab apoſtolo quolibet iſertũ ſecretis nmullo vlterius recedatis exceſſu:qꝛ

oꝛiginem er ve. te. ꝛa

dicimus:ſed ⁊ alia pluraadijcimus

q.vj.auctoꝛitatẽ.io.
u Atholica.particulariſ

Sus debe plur⸗ . inultũ poſt hoc eſſe nõ poterit:ſi ql⸗ ducaeparicil
n aneleoen⸗ wagnam quaſi vun cõmendantia quã apoſtolicasregulas in aliquo mock,ſtinait wparidln .
ta egypti:pꝛeceptũ eſt m erijs que oꝛientez verlus n08 crediderit eſſe negligẽdas. Item ris cõſuetudo nõ excuſat ſʒ
filijs iſr abelvtrumqʒ litteraruʒ oꝛare foꝛma docuit. Be / innocẽ.decentioepiſcopo. tantũ generalis.ſed hoc ve⸗
poſtẽ liniri de ſngum nedicimus fontẽ baptiſmatis oloo Ab omnib' obſernarldebet: quod nruzin ülis que tantñ er pꝛ⸗
ne agni ad modum vnctionis Muic accedit quod ter romana ſeruat eccleſia. uilegio pñt haberi vbi non
thau lre:que eſt acd⸗ oleoP inungunus quos baptiʒamꝰ Uis neſtiatꝰ aut non aduertat valet cõſuetudo niſ.vniuer⸗
modi vem Ver bis abrenunciare ſathane ? an, id quod a pancipe apoſtolo, Aaſtit.
benecra Lelis eins inſoꝛmamur vnde et becmum petro romane eccleſie traditůũ 1. CZickiamanre.
ſiliſs ioleph.l. efras T alia in bunc modnʒ nõ pauca nii eſt ac nunc vſqʒ cuſtoditur ab om/ EReaik aractnclibet puin.
: manaſſc. Itẽ in e tacita ac myſtica tradiione a parri nibus debere ſeruari: nec ſuperduci qia abuiiclat in ſuo ſenſu. vt
chiele legit cuůͦ a⸗ bus eccleſiaſtico moꝛe ac reueren, aut introduct aliquid quod auctoꝛi lrxxvj.di. vtina c.de ſepul
paruiſſet ĩ ſer vri v tioꝛi diligẽtia ſunt in miniſterijs ob tatẽ debeat generalẽ aliunde acci/ tu. c. certificari.
ſababẽtes ĩ manbꝰ: ſeruata magis ſilentio quã publica pere:vel exemplũ:pꝛeſertim cnʒ ſit a aiici⸗ his tribus
1 quidã vr apparu⸗ taſcripto. mmanifeſtũ in omnẽ italiã ⁊ galliam capitulis loquit᷑ de
iſer in mecho eoꝛum Item ad caſulanum pꝛeſbyterũ. hiſpaniam ⁊ affricã atqʒ ſiciliã inſu enerali cõſuetudine ro. ec⸗
Pero dnl dirn aden Zaudabilis eſi cõſuetudo que nibil laſqʒ interiacẽtes nullum inſtituiſſe ena quiere irali cece
ngna thau in fronti fidei tratiun verpo. eEeccleſias: niſ eos quos venerabi, Maneſrnendun.
bus dolẽtiuz.1 gemẽ ¶Nnhernqint lanqamquera lis apoſtolus petrꝰ ant ſucceſſoꝛes ( Catholice. oromane ad
tium. Hilluc fuittan men cõtra fide catholicaz ni/ eins coſtituerut ſacerdotes. Yegat quã recum t᷑ vubija. vtrr.
tum in ngura pꝛecep bil vſurpare dignoſcitur. Idem auteʒ ſi in his pꝛouincijs aliusapo di.de libellis. ? ſic ſeruande
tum. dqaa eundem. ſtolus innenitur aut legit᷑ docuiſſe: ſunt leges apoſtolici ſicut le

m. ¶ Tripharia. tri⸗
pharia dicuntur ver

bylonica captiuitate oꝛbat verſus templuʒ ? indei fi ter. tẽplũ aũt erat
verſus oꝛientẽ.⁊ ĩſalomõe legit᷑. mane ad ſolẽ oꝛabis:ſed dic qð illa fa⸗

Eibi anctoꝛitas deficit:mospopu
li ⁊ maio:ꝛum inſtituta pꝛo lege ſer

ciebat in veneratione templi. B
pꝓ ¶ Dieo. oleo in ſcapulis ⁊ pectox.vt de cõ. di. iij. deinde,tercio/ ĩ ver⸗

yte her. in vſe J *; halen/

. trion vi A⸗

quod ſi nõ legunt quia nuſqnaʒ iue
niunt:opoꝛtet eos hoc ſequi qð ec/

i ¶ Mox. ſic ↄſtrue.ſatis certe haberemus dilectionẽ tuã agnouiſſe quẽmo⸗

rem in celebꝛandis ⁊c̃.

gs petri. vt. xix. di.ſic ocs.

Et tot.ar.ꝙ pꝛiuilegiuʒ

k ¶ Teneat. ſ. ro. ec. vel teneat.i tenere vebeat dilectio tua.

¶Eertü. tuã dilectionẽe,. m

Duxiſſes, dilectio tua.

„

ba:q; eadẽtertiorep- nantur. cleſia romana cuſtodit:a qua pꝛin / dð a plurib epis dat᷑ pꝛeua
i aerdboige TMbi rebꝰ ð ꝗbꝰ nihil certi ſta cipiuz eos accepiſſe nõ dnbinʒz ẽ:ne ſer liaoa paunonb dal-et
maculat ſ.b oꝛdo ne uit diuina ſcriptura mos popn dum peregrinis ſermonib' ſtudẽét: ⸗An mnonit
in. ve .t. nec in nono Li dei ⁊ inſtituta maioꝛuz pꝛo lege te capnt inſtitutionuz videantur amit Fans punie veii . .
eſt pꝛeſfirus ſed a ſic⸗ nenda ſunt.⁊ ſicut pᷣuaricatoꝛes di / tere.Sepe dilectionem tuaʒ advr/ cu iteratu. vt. xv. q. viij bi q.
tis patribꝰ vſualiter ninaruʒz leguʒ ita cõtẽptoꝛes eccle / bem veniſſe:ac nobiſcum in eccle / Becẽtio. iſte fuit electus
tradius. vel iõ diin ſiaſticaꝝ oſuetudinũ coercẽdi ſunt. ſia conueniſſe non dubinʒz eſt.⁊ qnẽ in epm.⁊ l ſeiret coſuetudi⸗
tur trpharia qñ ſub Itẽ in lib. de ſide chꝛiſtiana. moꝛem vel in conſecrandis myſte nesro.ec m petijta papa vt
triplici ſltio fiat. xi Auctoritate 1traditöe generalivel rijs vel ceteris agendis archanis te ei ſqibat eas ppter maioꝛe;
müeſt a an ſpeciali eccleſia regitur. neat agnoniſſe: qauod ſufficere arbi auctoꝛitatc. xxiij. vi. ỹcͥ.
“ Atholica eccleſia ꝑ oꝛbez ter·/traremur ad ifoꝛmationẽ tue eccle S is neaka. en r.
* agnus dei. rarum diffuſa tribns modis. p ſie: vel refoꝛmationeʒ ſi pꝛedeceſſo i zäad rpardnsen pen⸗
n ¶Alia plura. bec batur exiſtere: quicquid enim in ea res tui minns aliquid:aut aliter te- paulo dedit licctiã pꝛedicadi
habes e. de cele.miſ. tenetur aut auctoꝛitas eſt ſcriptura/ nmnnerint ſatis certum haberemus. aucte dñi. dũ diẽ: ſe egate
cum marthe. ruʒ: aut traditio vniuerſalis:aut cer· Miſi de aliquibus nos cõſulendos mibi paulũ et barnabam.vt
o/ ¶ Que. oꝛientẽ. ſ. te pꝛopꝛia ⁊ particularis inſtructio. eſſe duxiſſesꝰ:quibus iccirco reſpõ lrxxx.di.quod die.
no. ⁊ ve.te. Sʒ tñ le⸗ b C Alius.i.contrarius.ſic
gitur ꝙ daniel in ba ponitur.xj.q.iij.c.ij.

quidam ꝙ ſolet plus timeri
⁊c.vt.xxiij.di.q;qᷓ;.imo dico

firmatio id qdᷣminꝰfuit vali

lac. c.j. Iteʒ qꝛ nulli pᷣter au⸗
ctoꝛitatẽ ro.põti.ʒ illð reuo/
care.vt ex.de ↄfir.vti.vel in
uti. c. ij.
c ¶ NMouitateg. J. xxx. dſtin.
⁊ hoc ſcripſimꝰ.⁊.ff.de cõſti.
pꝛin.in rebꝰ. S.iiij.di.crit.
dAlterius.ſ.cõtrarie bo⸗
nis monbus. fic ſoluit᷑ ↄtra

ſtitu. de ſatiſ. S. vtttii.
C Dod abſqʒ.i.vi

teneat᷑. In hac.
xij. diſ. magiſter
pꝛoſequit᷑ materiã pᷣcdẽtis
di. ſ. ꝙ cõſuetudo fit ſuãda

q oẽs eccleſte debeat buare
cõſuctudinẽ metropolitane
ecdeſie.vt.ſ.e.di.de his niſi
ſint monaſteria vt ibi dicit.

c.per q vult interpꝛetarivlei.
c.pꝛeccdentis di.vbi dicit ꝙ
a cõſuetudine ro.ec.deuiare

une diſcretione deuiare nõ
debem ſz cũ ratione poſſu⸗
mus qð ꝓbat ꝑ duo.c. ꝓxi.
a cõtrario ſenſu. io.
f n decet. mẽbꝛa. ſic
Ij. de ↄſe. di. iij. celebꝛi
tatẽ ⁊ in auẽ.de eccle.ti.ĩ pn.
⁊ ẽ h ar.idẽ iuris eſſe in toto
gð in pte. vt.j.q.j.ſi ꝗs epᷣs.
g Hmniũ. ergo ? grecoꝝ
vt.xxiij.q.j.paratus.
h¶ VDiſcretione.nũqd ergo
cũ diſcretione licitũ eſt cõtra
illaʒ agere.certe nõ.vt.xvij.
q.iiij..qui autẽ.vnde vacat
hic ar.a cõtrario ſenſu.
Receptis.non dura.
GSuis graue? intole⸗
rabile fit adimplẽdũ ẽvt.xix.
di.in memoꝛi. ⁊.c.di.cõtra
moxẽ.vel aſſignet᷑ ratio qᷣre

. 2

qꝙ; auctoꝛitas papevel ei cö⸗

duʒ facitvalidu.vt ex.detrã

j. diſ. ꝓxi. nouit.cõtra fic in

q noua cõſuctuda

que nõ eſt ↄtraria iuri natu
rali vel cõſtitutioni.in fi.dic

Ponit autẽ ĩ pꝛincipio duo

nõ debem·.⁊ ſic intelligit -

eoxꝝ mutatione.vi.vij.q.j.mu

de cõſe. di.ij. quotidòee.
n Xlud.taditiones.i.oſuetudines.viij.di.que cõtra moꝛes.

Di.

C Ignoꝛare. bic indicat enm ſcire ?⁊ neſcire:ſed vnlgariter loquitur.q.d. ſatis
credẽrẽ te ſcire niſi a me queſiuiſſes. . .
bAnctoꝛtate.cũ iſte eps hoc ſua auctoꝛitate poterat facere.⁊ ꝑ cõfirmationẽ
pape nihil noui iuris detur. vt.j.di. ꝓxi.pꝛeceptis qui.n. ↄfirmat nihil donat.
vt r.de ſide inſtru.inter dilectos. In quo eſt ergo maioꝛs auctoꝛitatis. Dicũt

demus nõ quod te igno:areꝰ creda

mns ſed.vt maioꝛi auctoꝛitate vel

tuos inſtituas:vel ſiqui a romane

eccleſie inſtitutiomibꝰ errant aut cõ
moneas aut nobis idicare nõ diffe⸗
ras vt ſcire valeamꝰqui ſint qui aut

nonitates inducũt aut alteriꝰ eccle

ſie quã romane exiſtimat oſuetudi
neʒ eſſe ſeruãdaz. i. xii.
Mod abſqʒ diſcretione
q iuſticie nulli agere licet.

Ande Calixtus papa

omnibꝰepiſcopis ait.
Nulli agere lʒ ſine dicreuoue inſti⸗
cie ↄtra diſciplinà romane eccleſie
L On decet a capite mẽbꝛa di⸗
ſcedere:ſj iuxta ſcripture teſti⸗/
moniũ oĩa mẽbꝛa caput ſequantur
nullivero dubiũ eſt qð apoſtolica
eccleſia mater ſit ommũeccleſiaꝝ:
a cuius regulis nullatenus vos ↄue
nit deuiare.⁊ ſicut dei filiꝰ venit fa⸗
cere voluntatẽ patris ſui:ſic ⁊ vos
implete voluntatem matris veltre
q̃ eſt eccleſia.cuius caput vt pꝛedi⸗
ctuʒ eſt romana conſiſtit eccleſia.
Quicqd ergo ſine diſcretioneiuſti⸗
cie contra huius diſciplinã actũ ſue
rit ratũ habere nulla ratio ꝑmutit.
Itẽ grego.papa.

.

Apoſtolicis pꝛeceptis nullus ſuper

be reſiſat.

Receptis apoſtolicis nõ du⸗
ra ſupbia reſiſtat᷑:j̊ ꝑ obedien

tiaʒ q̃ a ſanctaromana eccłia ⁊ apo

ſtolica auctoꝛitate iuſſa ſunt ſalutife

re impleant᷑ ſi eiuſdeʒ ſancte dei ec/

cleſie q̃ eſt caput veſtrũ cõionẽ ha⸗

bere deſideratis nõ nouũ aliꝗd pꝛe

ſenti iuſſione pꝛecipimus ſʒ illaque
olim vident᷑ indulta firmamus:cũ

nulli dubiũ ſit qð nõ ſolũ pontiſica⸗
lis cauſatio omnis ſancte ſpei ro.
ec.⁊ religionis relatio ad ſe.ap.q̃ſ
ad caput omniũ eccleſiaruʒ debuit

adimpleri non poſſit.vt extra de reſcript.ſi quan do.
C Mõ nouũ ar. ꝙ nõ dici᷑ nouũ qð quãdoqʒ ſtatutũ fuit:l modo renouet᷑.
vt. xxiiij.q.j.achatius.⁊.xxxiiij.q.j.nõ ſatis.vnde ſi epᷣs iurauit ꝙ nõ alienabit
nouũ feudũ:tñ feudũ de nouo vacans põt licite alienare.vt ex.de feu.ex pꝑte.
Itẽ habes hic ꝙ p cõſirmationẽ pape nõ datur ius nouũ.vt er.de cõſi.cum
dilecta. quid iuris ſit dixi de hoc.S. di. ꝓxi. c. vlti. .
¶ Cauſatio.i.accuſatio epox.ſolus.n.papa põt cõdemnare epᷣm licet ab alio
poſſi abſolui.vt.iij.q.vj.qẽuis.⁊.c.duduũ.⁊.v.qliiij.duodecim. Itẽ ſolus papa
reſtituit eũ.vt.ij.q.vj. Itẽ ſolus agit de eoꝝ renũciatiõe.vt.vj.q.iij.deniqʒ.⁊ de
tationes.⁊ de eoꝝ exẽptione.vt. xvj.q.j.frater.
m 8 Cit ſancta.cõſuetudines.vt.xxxj.di. aliter.⁊ de cõſe. diſtin.iiij.de trina.

—

o. .¶ NPreſertiz.i.tm.ſic ponit.xj.q.iij.ſi ꝗs eps dãnatus ⁊.xvj.q.iij.p ſin⸗
gulas.vij. q.ji.ſi ꝗs pꝛeſbyter. ?.xxvii.q/ij. multoꝛi.⁊ dic nõ officiant.i.que fidei
nõ adnerſent᷑ vel moꝛibus bonis.vt.j.e.omnia. .
p ¶Coͤtrario moꝛe ar. eſt hic cõta epos ꝗ ſic argumentant᷑ cõtra ecceſiaz ali⸗-
quaʒ. exquo alie eccleſie hocvel illud faciut. ergo ⁊ iſta idẽ faciet. Rñdeat᷑ ergo
eis m cõmnetudo vnius ecdeſie nõ ſubuertitur ꝓpter contrarias cõſuetudines
aliax. arg.tñ eſt ꝓ eis.c,.di. cõtra moꝛẽ er. de cen.ex pte.ar.cõtra er.de cap.-mo.K
Dilectus.circa fi.io. So. quelidet eccleſia faciet id qð alie faciunt de iure cõi.lxj.
di.miramuxr.niſi peſcripſcrit.vt er.de pꝛeſcript.auditis.vel niſi habeat pꝛiulle
giuz. xvj. q. j.hinc etiã/b. Ex his duobus.ovidet᷑ ꝙ iudex delegatus iudicabit

xxif.

ſm cõſuetudinẽ loci.ꝛ.j.e.di.illa.ꝛ.S.di.viij.c.que ↄtra moꝛes.vbi dicit

nulla ciuis vel peregrini.et er.de cõſue.cũ olim.in ſi.⁊ de cog.ſpi.ſuper
eo.⁊ optime cr.de eoꝗ mit.in poſ.cũ veniſſet.⁊.C.de cdif.pꝛi.an in totũ
vbi dicit ꝙ iuder ſeruabit ea qͥin oppido frequenter ſuata ſunt:⁊ lega
tus ſuabit conſuetudinẽ ꝓuincie.n magnũ eſtimant ꝓuinciales ſibi

referri:⁊ ide noꝛmã aſſumere vnde
aſſumpſit exoꝛdiũ ne caput iſtitutio
nis videat᷑ omitti:cuiꝰ auctoꝛitatis
ſanctionẽ oẽs teneãt ſacerdotes ꝗ
noluerint ab apłice petre ſup quaʒ
xps vniuctꝛſalẽ fundauit eccłiã ſoli/
itate ↄuelli.Si ꝗs hec aplice ſech;
pꝛecepta nõ obſeruauerit:pꝛecepti
bonoꝛs eſſe boſtis non dubitetur.
Iteʒz nico.michaeli imperatoꝛi.
Nõ eſt reſiſtenduʒ cõſuetudini:cui
canonica nõ obſtat auctontas.

Bui ſanctaꝰ ro.eccle.qð nihil

obſunt ſaluti credẽtiũ dinerſe
ꝓ loco⁊ tpe ↄſtitutiones vel cõſue/
tudines ſi illis canonica nõ obſiſtat
auctoꝛitas:ꝓ q̃ eis obuiare debea/

mus:vñ nil iudicamꝰeis debere vł

poſſe reſiſti. Iẽ hye:ad lucianũ.
Cõſnetudine) qͥ fidei nõ ofſciuũt ant

a maioꝛibꝰ tradite ſunt obſeruent᷑.

Andbꝛeuit᷑ te admonẽdũ pn/⸗
co:traditiões eccłiaſticas:pᷣſer/

tiʒ q̃ fidei nõ officiãt ita obſernãdaſ

vt a maioꝝnbꝰtradite ſũt nec aliquo

rũ ↄſuetudinẽ alioꝛũ ↄtrario moꝛe
ſubuerti. ẽ nico.ignatio ePõo.
Traditiones a patribu) inſtitute nõ

ſunt infringende.

Idiculũ ẽ ſatiꝰ abominabile

dedecꝰ.vt traditões qᷓs antiꝗ/

tus a patribꝰſuſcepimꝰĩfringi patia

mur. Itẽ inſtitutionũ lib.j.ti. ij.

Dinturni moꝛes ꝓ lege ſſt habẽde
Juturni moꝛes niſi legi ſint

aduerſi: oſenſu vtentiũ appꝛo
bati legẽ imitant. Itẽ Codice li.
viij.ti.que ſit lon.cõ.lege...
Quicqd fit contra longã cõſuetudi
nem reuocari opotet.
Onſuetnudo pcedẽs ⁊ rõ q̃ cõ
ſuetudinẽ ſuaſit tenẽda ẽ.⁊ ꝗc/
ad ↄtra lõgꝗ ↄſuetudinẽſiet:ad ſol
licitudinẽ ſuà reuocabit pᷣſes puicie
Itẽ greg.vninerſis epᷣis numidis

ſeruari ↄſuetudines.
ſuas.ff.de off i. pcõ.
obſeruare. Itẽ lex pꝛe
cipit ꝙ iudex pᷣuet cõ
ſuetudinẽ ꝓuincie.ff.
de teſti. l. iij.ĩ ſi ecõtra

ꝓbat᷑ ꝙ iudicabit ʒ

ius romanũ.vt.S.di.

ꝓxi.c.vlti.⁊.c.cõſue⸗

tudinis.⁊ in ſatiſda⸗
tione dicit lex puãdã
cõſuetudinẽvrbis ro

mane.vt inſti. de ſani

da.S. vlti.? cx. de ſen.
⁊ e iudi.in cauſis.et
xxv.q;ij.ſeruatis ĩ fi.

tẽ qꝛ delcgatus nõ

ua ſů delegantis vice
fungit᷑. vt. xciij.diſ.c.
Vlti.ex.de offi. de le.

ſane.ff. de off. e cu⸗/
mã.ẽ iuriſi.l.iij. IRtem

magnũ ſequeret᷑ in⸗

cõueniens ſi ſᷣm cõ⸗
ſuetudinẽ loci iudica
ret᷑.qꝛ ſi illa loca ha⸗
berent diuerſas ꝛſue

tudines in ꝗbus iu⸗

dicatur iam ſequercek
ꝙ eadẽ cà regeret᷑ ſʒ
cõſuetudines contra
rias.xij.q.ij.moue⸗
mus. Itẽ videturi
Hᷣm ↄſũetudinẽ reiſu
iudicãdũ.tuʒ qꝛ actoꝛ

ſemp ſequitur foꝛuʒ

tie.tũ qꝛ fauoꝛabilio⸗

res rei ſunt qᷓ; actoꝛeſ

Ad hoc dicut gdã ꝙ

ſialiꝗ ſponte ſe ſubij
ciant iudicio alicuius
vel ſponte petãt iudi
ces delegatoſ. ꝙ ſem
per ſᷣm cõſuetudinẽ
delegãtis iudicandũ
ſit.ſiaũt inuitis dat
ſit iudex:ctũc iudicabi
tur ſᷣm cõſuetudineʒ
litigantiũ:⁊ potiꝰ ſm
cõſuetudinem rei qᷓ;
actoꝛis

latur ad pap aut nõ

ſi ꝓpter appellationẽ obtinetur iuder dico tũc delegatũ debere ſeq cõ⸗
ſuetudines illi loci a quo eſt appellatũ.qꝛiudex appellationis:tenetur
ſequi legẽ pꝛioꝛis ſententie.vt in auctẽ.col.viij.vt cũ de ap.cog.in pꝛin.
ar.ad hoc er de teſta. raynucius.vbi iudex apꝛſequitur ↄſuetudinẽ lod
aquo fuit appellatũ.ꝑſ ſi ſine ap. impetretur iudex tuc tenetur ſeq ↄſue⸗
tudinẽ delegatis.ar.ad hoc.ff.de cõdi.⁊ de.que ↄditio.in f..io.Ego cre⸗
do ꝙ iudex iudicabit ſᷣm cõſuetudinẽ rei.cũ actoꝛ foꝛuʒ rei:ſequatur.vt

ex.de foꝛ.cõpe.cũ ſit generale.niſi ratione contractus vel maleſicij fact

ſit de foꝛo alterius.qꝛ tũc uabitur ↄſuetudo locivbi cõtraxit velvbi deli
uit. vt. viij. di.que cõtra moꝛes.⁊ ex. de fo.ↄpe.c.vlti.bar.
p ¶ICoõmario mox. C. de tẽ. in inte. re. pe.l.viti.tra.vbi dr ꝙ abſurdũ
B locoꝝ dr̃ia aliqð induci diſcrimẽ. So.veꝝẽ qð ꝓpter loca diuerſa

nõ debet induci ius diuerſuʒ. niſi alia ratio ſubſit. xxir. di.ſctẽdũ.
q Igiculum eſt. ff. de interdictis ⁊ relegatis. legerelegatoꝛum.5.

VItimo.
1 uturn. hoc dicitur inſti.de iure na.S.er non ſcripto.
Onſuetudo. vbi non eſt ↄtraria iuri ſcripto.
t

Contra longã.ſʒ longũ eſt illud qð c. x.vel.xx.annox.vt. C.

de pꝛeſcrip.l.tẽp.ptotu.nõ ergo reqrit᷑ ꝙ ↄſuetudo excœdat hoĩuʒ me⸗
moꝛivt dicũt ꝗqdã.vel etiã ꝙ ſit pᷣſcripta.ſʒ iſtudveꝝ ẽvbi ↄſuetudo nõ
eſt otra ius.vł qñ cvetuſta:itavt erxcedat memoꝛiã hoĩum.ſf.de aqᷓ plu.
ar.i ſumma.S.itẽvarꝰqꝛ tũc habet᷑ loco ↄſtituti.vt.l.hoc iure.S.duct aq̃

ff.ð aq quo. ⁊ eſti, vbi atẽ iuri ↄtranaa reqrũt eaq̃ no. S. viij.di. fruſtra.

As. Melius pot
diſtingui. aut appel⸗

-= .
1

a Ds coͤſnetuch

nem.imotam.
⁊ extra.de cõſuetudi.
cum venerabilis.ſed
ibi de ↄſuetudine ci
ca ſtatuta canonũ.vt
xxij.ꝗ.j.⁊ iurabunt.

b C Bepꝛimatibus.

argu. eſt hic ꝙ cõſue

tudo attẽditur in ele⸗

ctione. vt. xxiiij.q.j.
pudẽda.in fi.⁊ extra.
de electio.cum inter

vniuerſas.⁊ cũ eccle

ſia.de caula poſ.⁊ p⸗
pꝛi.cuʒ eccleſia. Iteʒ
eſt hic argu. ꝙ perſo
na que alias eſt ineli

gibilis ratione cõſue

tudinis fit eligibilis.
extra. de ele. coiu. cuʒ
oliz. 7.ff. de decu. nõ
tantuʒ.in fine argu.
cõtra.extra de cõſue.
cũ venerabilis. Itez
habes bic:ꝙ diſpen⸗
ſatur ĩ vno oꝛdine cũ
aliquo qui tamẽ nõ
põt pꝛomoueri ad ſu
perioꝛeʒ oꝛdinem.vt
xxxiiij.di.lectoꝛ.⁊.j.q.
v. c. j.?.q.vij. ſaluber
rimuʒ.põt enim ali⸗
quis habere minoꝛeʒ
honoꝛẽ qui nõ poteſt
habere maioꝛæẽ. vt.ff.
de interdi.x rele,rele
gatoꝛum.S.vltimo.
¶ CEtiaʒ cũ.i.q;uis.
dᷣ¶ ¶Oꝛdo. hʒ ſint taliſ
oꝛdinis ꝙ poſſint eẽ
pꝛimates.
eTPeꝛobibemus.
xxiij.q.iiij.ipſa pietas
ↄtra.j:.q.j.ſiquis he
retice.j.q. vij.c.j.⁊.c.
cõuenientibus. ↄtra
So. de iure cõmuni

eſt ꝙ; nullus rediens

ab hereſi poteſt oꝛdi⸗

ſpenſatur cũ eis mul
tipliciter. Diſpenſaĩ
eniʒz cuz eis quãdodqʒ

ſemiplene:quãdo ad

minoꝛes oꝛdines pꝛo
mouentur. vt.j.q.j. ſi
quis heretice. plena ẽ
quãdo põt ſieri ſacer
dos ⁊ non vltra.j.q.
vij. cöuenientib ple
nioꝛ quando põt ſieri
epiſcopus ſed nõ pꝛi
mas vt hic. pleniſſi⸗
ma quãdo ad oẽs oꝛ
dines ⁊ dignitates ꝓ

mouent. xxiij. q. iij.

ipſa pietas. Jo.
f Ve Jarer⸗
duʒ.ſic ſimilis

cõparatio eſt. ij. q. j.

ſicut ſine.ii0.
Ouit. ſiue in

gallicoꝝ. S. ꝓ

xi. diſ. c. vlti. coõtra ſed
ibi de generali cõſue
tudine. vel ibi deulla
que cõſiſtit in oꝛdine
liij.di.ex antiqꝗs.hic
de illa que cöſiſtit in
obſequijs.

Di.
Immota maneat conſuetndo que

contra ſideʒ catholicaʒ nibil vfur/

pare dignoſciur.

9 conſuetudinẽ que contra

Lſme; catholicam nil vſurpare
dignoſcit imotaʒ permanere cõce/
mus:ſiue de pꝛimatibusꝰcõſtituẽ
is:ſine de ceteris capitulis:exce/
ptis his qui de donatiſtis ad epiſco
patuzʒ perueniunt quos pꝛouebiad
pꝛimatusdignitatẽ etiaʒ cnʒ oꝛdoꝰ
clericoꝛũ eos deſerat ad locũ eũdẽ
modis omnibus ꝓhibemus·ſuffi/
ciat autẽ illis cõmiſſe ſibi plebis cu
raʒ gerere.nõ auteʒ illos antiſtites
quos cacholica ſides ĩ eccleſie ſinu
docnit:⁊ genuit ad obtinendũ cul⸗
men pꝛimatus anteire.
Item gregoꝛins.
Ron negentur que conſuctudinis
unt.
AUAemadmodũ q̃ illicita ſunt ꝑ
Arenare non patimur ſic q̃ ſunt
coſuetudinis nõ negamus.
Item gregorius aug.angloꝛuʒ.
Aicopo⸗ V l
on locus conſuetudinẽ ſed cõſue
tudo locum cõmendat.
OQuitfraternitas tua romane
eccleſie cõſuetudinẽ in qua ſe
meminit eẽ nutrita:ſed mihi placet
vt ſiue in romana ſiue in gallicoꝛũ
ſiue ĩ qualibet eccleſia inueniſti qð
plus omnipotenti deo poſſit place
re:ſollicite eligas:⁊ ĩ angloꝛũ eccle
ſia que adhbuc in fide noua eſt:et in
cõſtitutione pꝛecipua:que de mul⸗
tis eccleſijs colligere poteris infun
das. Mon eniʒ pꝛo locis res q̊ pꝛo
rebus loca amanda ſunt. Ex ſingu
lis ergo quibuſcũqʒ eccleſijꝭ q̃ pia:
que religioſa:que recta ſunt clige:⁊
hec quaſi i faſciculũ collecta apud
angloꝛuz mentes:in cõſuetudinem
depone. .
Itẽ aug.ad iannarium.
Quod neqʒ cõtra nidem:neqʒ con
tra bonos moꝛes eſſe cõuincuur:in
differenter eſt babendam.
T Zla autẽ que non ſcripta ſʒ tra⸗
dita ſunt cuſtodimus.que ꝗdeʒ
boto oꝛbe terrarũ obſeruatur datur
intelligi:vel ab ipſis apoſtolis vel
ex plenarijs concilijs:quoꝛuʒ eſt in
eccleſia ſaluberrima auctoꝛitas:cõ
. Mendata atqʒ ſtatuta retineriſicut
id qð domini paſſio ⁊ reſurrectio et
aſcenſio ad celuʒ aduentus ſpiritus
ſancti anniuerſaria ſolemnitate ce/
lebꝛãtur.Et ſiquid aliud tale occur
rerit qð ſeruetur ab vniuerſis quo/

cunqʒ ſe diffundit eccleſia. Aliave⸗
ro:que per loca terrarũ regioneſqʒ

variant᷑:ſicut eſt quod alij ieinnant
ſabbatũ:alij nõ:alij vero quottidie
cõmunicant coꝛpoꝛ ⁊ ſanguini do
mini.alij certis diebus accipiũt⁊ ſi⸗/
quid alind huius animaduerti põt:

totuz hoc genus reruʒ liberas ha⸗/

bet obſeruationes.quod eniʒ neqʒ
contra ſidem catholicã neqʒ cõtra
bonos moꝛes eẽ cõnincitur indiffe
renter eſt habendnʒ:⁊ pꝛo eoꝛuʒ in⸗
ter quos vinitur ſocietateſeruan⸗

xij.

dum eſt. Mater mes mediolanuʒ

me ſecuta inuenit eccleſiaʒ ſabbato
nõ ieiunantẽ:ceperat flnctuare qd

ageret. Lunc ego cõſului de hac re

beatiſſime memoꝛie ambꝛoſiũ epi⸗
ſcopum. At ille ait.Cũ romamve!
nio:ſabbatuʒ ieiuno.cũ Mediola⸗

niſum nõ ieinno. Sic ⁊ iu:ad quã⸗/
cunqʒ foꝛte eccleſiam veneris eins
moꝛeʒ ſerua:ſi cuiquaz nonvis eſſe

ſcandalũ:nec quẽquaʒ tibi.hoc cuʒ

matri renunciaſſeʒ. libenter ample

xa eſt.Hoc auteʒ de conſuetudine
illa intelligenduʒ eſt que vel vniner
ſalis eccleſie vſun vel tempoꝛis pꝛo/
lixitate roboꝛatur.Ceterũ ſi pꝛo va
rietate tempoꝛuʒ vel animoꝛuʒ vel
locoꝛum varie cõſuetudines intro⸗
ducantur:innẽta oppoꝛtunitate re/
ſecande ſunt potius quaʒ obſeruan

de. Ande augu.ſcribit ad inquiſi

tiones iannarij.
Reſecanda ſunt que neqʒ anctoꝛi⸗
tatibus neqʒ monbus vmuerſitati⸗
compꝛobantur. M
O0 Mnia taliaque neqʒ ſancta⸗
rum ſcripturaruzʒ auctoꝛitati/⸗
bus cõtinentur:nec in concilijs epi/
ſcopoꝛuʒ ſtatuta innemuntur. Nec
ↄſuetudine vmuerſalis eccleſie ro/
boꝛata ſunt:ſed diuerſoꝛum locoꝛũ
diuerſis moꝛibus innumerabiliter
variantur:ita vt vix aut nunquam
omnino poſſint iueniri cauſe quas
in eis cõſtituendis homines ſecuti
ſunt vbi facultas tribuitur:ſinevlla
dubitatione reſecãda exiſtimo.quã
uis eniʒ neqʒ hoc iueniri poſſit quo
modo contra fideʒ ſint:ipſaʒ tamẽ
religioneʒ quaʒ ĩ pauciſſimis⁊ ma
nifeſtiſſimis celebꝛationum ſacra/
mentis miſericoꝛdia dei voluit eſſe

liberã:ſernilibus oneribus pꝛemũt

adeo vt tolerabilioꝛ ſiconditio iu
deoꝛuʒ. Quin etiaʒ ſi tempus liber
tatis nõ cognouerunt:legalibnus ta
men ſatramentis nõ bumanis pꝛe
ſumptionibus ſubijciuntur. Iteʒ
ex cõci. tol.xj.
Hmnes pꝛoninciales enndem in
pſallendo modum teneant quem
metropolitanam ſedem babcre co
Gnonerin.
Ehis qni contra apoſtolicaʒ
voluntatẽ circunferunt᷑ omni
vento doctrine:placuit ſancto con
cilio vt metropolitane ſedis aucto/
ritate coaci vniuſcuiuſqʒ pꝛouin/
cie ciues* rectoꝛeſqʒ eccleſiarum:
vnum eundemdqʒ in pſallendo te⸗
neant moduʒ queʒz a metropolita⸗
na ſede cognouerint inſtitutuʒ:nec
aliqua diuerſitate cninſqʒ oꝛdinis

vel officij:a metropolitana ſede pa

tiuntur diſiungi.ſic enim inſtum eſt
vt inde vnuſquiſqʒ ſumat regulas
magiſterij: vnde honoꝛis conſecra
tionem acceperit:vt iuxta maioꝛũ
decreta ſedes que vninſcuiuſqʒ ſa⸗
cerdotalis dignitatis eſt mater:ec/

cleſiaſtice dignitatis vel rationis ſit

magiſtra. Abbatibus ſane indul/
tis officijs que iuxta voluntatẽ ſui

epiꝰ regulariter ab illis implenda

⸗ lery mes aht merpohene
ſeqvendn, N

—

I

hbC. Kes. cöſuetudines. q.
d. uõ ideo eſt cõpꝛobanda cõ
ſuetudo mala qꝛ bonus lo⸗
cus eſt. xl. di.non loa.
T Lla.intelligi.argu.qꝙꝓ
pieſumendu eſt ↄoſueiu
dinez eſſe iuſta et ex iuſta cã
pꝛoceſſiſſe niſi ꝓbetur cõta
riuʒ.arg.j.e.di.oĩa.⁊.lxviij.
di. coꝛ epi.⁊ ex.de ccẽ.puenit.
vbi habes ꝙ lz oꝛdo coꝛ epᷣo
ruʒ diu ſeruatus ab omni⸗
bus fuerit:tamen abolet᷑.qa
cq inſtitutionis ignoꝛat᷑.ſed
illa conſuetudo mala fuit et
oneroſa.⁊ ideo fuit extirpa⸗
ta.hic autẽ loquitur de bo⸗
na cõſuetudine ⁊ nõ onero⸗
ſa. Itẽ eſt hic argu.ꝙ ex tpe
pꝛeſumitur aliquid eſſe debi
tuʒ.vt.x viij.q.ij.ſeruitium.
k Cömendata.eſſe,
¶¶ Retineri.i.vt retineant᷑.
mCCLiberas. hic dicit aug.
ꝙ liberũ eſt ſabbato ieiuna⸗
re qtũ ad extraneos nõ q;tũ
ad illos vbi talis cõſuetudo
ſeruata eſt. Sed cõtrariũ diẽ
inno.j.de cõſe.di.iij. ſabba⸗
to.ſed ibi loquit᷑ de ↄfilio, vł
ſpiritualiter illud pꝛecipitur
romanis.lxxvj. di. vtinam.
nSocietate. arg.ꝙ quili
bet tenet᷑ viuere ſᷣm cõſuetu
dineʒ illoꝛũ inter quos verſa
tur.vt.S.viij.di.que contra
7. xlj.di.quiſquis.
o ¶VDeneris.arg.qꝙ viato⸗
res tenent᷑ ſequi ↄſuetudinẽ
loci ad qucʒ veniunt vt hic⁊
S.di.viij.que cõtra.ar.ↄtra.
ff. de iudi. heres abſens.
p¶ Zmplexa eſt. z forte nõͤ
libenter ieiunauit.
q Hoc aũt.qð ſupꝛadiqũ
eſt de cõſuetudine ſeruãda.
r —O Mnia talia.loquitur
de cõſuetudine irra⸗
tionabili ne ſit cõtra.S.c.illð
Lauſe. ar, ꝙ nõ ſuffficit
dicere ita ſtatutuʒ eſt: niſi cã
ſtatuti aſſignetur. vt.j.ij.q.
