lum tibi eſt detrimentum coꝛã deo
Excommunicationis autem foꝛ
ma ⁊ modus atqʒ reconciliationis

lc elt. . .
hiceſt ⁊ foꝛma excõicationio.
Ebenta. xij. ſacerdoteꝭ epiſco
. pum circumſtare:et lucernas

ardentes in manibus tenere.quas

in concluſione anathematis vel ex

coõmunicationis pꝛoijcere: debent

interram ⁊ conculcare pedibus:
deinde epiſtola per parochias mit
tatur continens excõmunicatoꝛnz
noinn eranſre⸗ rcainunicaciois.
Item ex can. auraſico.
Deé een

¶ ¶Anonica inſtituta 2 ſanctoꝛuʒ

paotrum exempla ſequẽtes ec
cleſiarum dei violatoꝛes anctoꝛi
tate dei:et iudicio ſancti ſpiritus a
gremio ſancte matris eccleſie:et a
conſoꝛtio totius chiſtianitatis eli/
minamus quouſqʒ reſipiſcant ⁊ ec
Item ex

eodem. . -
Pemn; reconciliationis excõmnu
nicatoꝛum.
VAm aliquis vel excõmunica

ius vel anatbematizatus pe.

nitentia ductus veniam poſtulat:
⁊ emendationem pꝛomittit:epiſco
pnus qui euʒ excommumcauit ante

ſannas eccleſie venire debet:⁊ xijꝰ.
pꝛeſbyteri cum eo qui eum binc et

inde circnnſtare debem::⁊ ſic ille ter
re pꝛoſtratus veniam poſtulat ⁊ de

ſuturis cantelam ſpondet.tũc epi

ſcopus appꝛehenſa mann eins der

tera in eccleſiam illum introducat:

et communioni chꝛiſtiane redaa,/
rur:et ſeptem pſalmos penitentia/
les decantent:⁊ cum iſtis pꝛecibvus

kyrieleiſon.? pater noſter ſalunm.

fac ſernum tunʒ. oꝛatio:pꝛeſta que/
ſumns domine huic famulo tuo di
gnum penitentie fructum:vt eccle

ſie tue ſancte a cuius integritate de/
niauerat peccando ad miſſoꝛnz ve
mamconſequendo reddatur inno
xius.per. Pꝛelbyteris vero qui
excommunnicati ſacrum miniſteriũ
contingere pꝛeſumuut que peniten
tia ſit imponenda ioannes.viij.cle
ro ⁊ oꝛdini ſalonitano ſcribens dit/⸗

finiuit dicens.
Que ſu penitentia lacerdotum qui

excòmunicati ſacrum miniſterium
contingere pꝛeſſumunt.
E ulis pꝛeſbyvteris qui tem
poie ſanctiſſimi pꝛedeceſſoꝛis
noſtri domini pape nicolai excom
municati ſacrum miniſterium con
tingere pꝛeſumpſerũt:ipſi in ſe dã
nationis ſicnt canones ſtatuerunt:
ſententiam intulerunt:tamen quia
miſeratio apoſtolica veniam ſolet
pꝛeſtare coꝛrectis:ob multiiudineʒ
miſericoꝛdie illius hanc indulgen⸗

tiq exhibemus:vt ſancta cõmunio

ne ſaginati ſtudeant tribus annis:
continnis per hebdomadaʒ omni
tempoꝛe.ij.⁊.iiij.⁊.vj.feria a vino
a carne penitus ieiunare? vltra:

Iungenda nequaquam committere.

NQui autem excõmunicatis cõi
cant pꝛo mõ peccati penitentie mo
dum accipiant. Einde vibanns
ij. genebaldo cõſtãtienſi epiſcopo.
Pꝛo modo peccan puniãtur: qui
excoinumcatis comunicann.
Anctis quippe canonibꝰ can
munum conſtat: vt qui cum excõ
municatis cõicauerit excõmnnicet
ipſius tamen penitẽtie atqʒ abſolu
tionis modos eo moderamine de
creuimus:vt quicũqʒ ſeu ignoꝛan/
tia ſen timoꝛe ſen neceſſitate cuiui
quaʒ negocij maximi ⁊ maxime ne
ceſſarij:eoꝛum ſe connictu ⁊ ſaluta/
tione oꝛat ione oſculatione cõtami
nauerir:cũ mino ua Peniſenee me:
dicina ſocietatis no
onẽ ſoꝛtiant᷑. eos vero qui autſpon
tanee aut negligẽter inciderit:ſub
ea volumus diſcipline coeriione:
ſuſcipi:vt ceteris metusi cntiatur.
Vidã clerici ꝓpua
reliquere voluͤt:de
ſuis ⁊ eccleſie rebns
teſtamentum cõfici
unt.de rebꝰ eccleſie
nüönullä largientur.
Modo pꝛimuʒz queritur vtrum
liceat clericis ꝓpꝛũ babere. Se
cundo:an res ecclenie que ab eis:
date ſunt:poſſint cõſtare aliqua ſir⸗
mitate eis eos acceperunnt.
Terno:ſi
nis ſne qui nihil habere videbãtur:
poſt oꝛdinationein aliqua inuei
miſſe noſcunt᷑:an poſſint ea relinque
re quibꝰ volnerint an nöõ. Quar
to:ſi de ſuis ⁊ eccleſie rebns aliqna
acqmſiſſe noſcunt:an vtriqʒ com/
imuniter:an ſingulariter eccleſie vł
ſacerdoti iure ꝑneniant. Euinto

re participati

vt ex de re. iu. olo res.
k D Eillis ſtatue⸗
runt. S. eo. ſi gs
epᷣus.. vbi eis nea
tur ſpes reſtitutionis.
ſed nõ negatur q; a
papa poſſint reſtutui.
¶ DSaginati pingue
verbũ de pingni intel
lectu pꝛoceſſit. xliiij. di.

Fen.
m G Anctis. igno
tantia craſſa.
quia vere ignoꝛãs nõ
eſſet excõmunicams.
vñ lex dicit. ſententiaʒ
nõ ignoꝛantiam volu
mus obligai.
n Zimoꝛe ef quod
me. ca. ſacris.
o Aut negligenter
nota negligentiaz co
parari voluntati.f. ð
re. iur.l. late culpe.
p ¶Coertione.H po
ne ꝙ aligs laicus iu⸗
rauit ſe alij laico ſatli
facere.poſt abſolunio
nem vult ei ſatiſface⸗
re coꝛam ſeculari iu⸗
dice. nunquid iuderx
ecclefiaſticꝰ poteſt o
gnoſcere de iſta latiſ⸗
factione. cum illa ſit
cauſa ciuilis.ſic ar.ex
na de dona inter vi⸗
⁊ vxoꝛ.de pꝛudentia
extra de coniu.ſer. c.
licet. vbi iudex eccleſ
aſt cus de libertate co
gnoſcit? pꝛonunciat
⁊ iudex eccleſtaſtics
de cauſa natiuitatis
cognoſcit.extra qui.
ſi. ſint le. l. latoꝛ.
Nidã cle
eikiiici ꝓpꝛia
—
c. inolita. 2.c. placuit.

HBindunttdericosi

tigantes de pꝛ opijs
rebus.ſed qꝛ dubita⸗
ti poſſet, an poſſint
clerici habere pꝛopa
ideo ponit hanc cam
in qua querit an de⸗
rici poſſint ꝓpꝛia poſ
ſidere.? an poſſint reſ
eccleſie alienare.⁊ an
poſſint condere teſta
mMẽtum vt bec a alis.
r An vtriqʒ.i. eccle
ſie: ſacerdoti.

ante tẽpus oꝛdinatio:-

ni

elx
Xii

ſolici⸗
ia que per ſol
uitatis.i. D iſ: vel. qus
mona inig liipliciter. dpſegeriſvel gu
is amicos de ma d hoc mu o ad vſuʒ le generali⸗
ba⸗ ſbi facite aae si Srltmcecc urum grnerale ge
ꝛopꝛia ha⸗ rudinemeſ es. nõ que lino. Et eſt arg.
lcos. in hac pꝛima qone.f. ſoluit in illo. iauerin ad dilecti dum eſt.
koe⸗id hae enaAena nigrennne auc iun io intelligen
N . bere. Gallega 5 rĩt pabert d hoc nota n :poſſidebant.
nle pꝛijs. ſ. e. s ſiue clc
W es credentes ſi
arthte⸗ deſia omn
inn

vt inſti.
tur quo gan 3
at as cd canct ne ais
us erat. ius ediſi Mia elmg.
nficere. mirapan autem nita EH elrde ictechae
eis co Anani xoꝛ eins roꝛum lnoꝝn it dum tamen ltitudinis.
mliceat eie bira v ecio agroꝛun ibusi iit odi alti
enig eorrarar is auctoꝛite os v niũ cir tuz. Toꝛ vnuͦ: ri⸗
i la cõtr cõ Leric ltis auct. qu omniũ pecca ¶Coꝛ vni culo char
inae nr loquuntur de 5 debere mu ait enim to conſpectu oſtoloꝝ pꝑ ſecerunt 1 vt ſint vniti vin .
alo ve m eg laanunconitam oſhectue Helumn Ant tac ne leen aue Boſſaehe⸗
imitiue ecche⸗ vlcx letan es in. ons mei ſint abo. vidimus BDe his⸗ reſt poſſic
pꝛimit tacite vl. le leſcentes in 0%e elati 87 m uis po be
. nente De tali One nec hec vo re rem cu em. ar. cõti 8
e⸗ propis. is. ab ad Dnrlan . ntur. entia crecoꝛdati na pꝛopter ri) re poopꝛietat ſuz:ſed oic pol
nrtnu 5 nge ioꝛ depute ab adoleſce cer/ nec digna ſumt. q damns7 echre Rareſrit nſe d ncne
tifinn b. oleſcẽtia rvij. ſenie Mnis etas na eſt: nibil inc coõ one nenda man loꝛnz obedin debant. i. detin ſſdere fi
* . 5 te 01 Olo data ſide tur po
ſm icis expectatur. itur O malũ pꝛon⸗ ii.ob boc biscane⸗ lis apoſt mand uus dici ſeruus.
ricis queri inm oleſcẽt . beres 2 exep hi ꝗ coꝝ tiam ſer .poſ. qö ſert vViij
WN nni.⁊ tunc niob⸗ — vila adolei ſi g impu t. nis 7 imus. qaꝛ ñ rei:ſed et de acqui. po⸗ a. . xxiij.q.
lerl n velincin ſecul vtins qʒ nuit: vt exiſtunt. ꝛecipt mnon ſol re lũ vobis Et ſaphira.
Knerere,vr. dirt Sni clero eriſ nn. 4 an ana derminn n Erſbins⸗ 10
Unrin ſeuerare. vt. nachis ſtituer leſcentes i lani cõmane poſtp es ſiunt. q ꝛedicanda legi. 2.c. pe rpeccaum. pꝛo
W iij. ð his nne illud. aut ado no conc an in luxn⸗ dei extoꝛr mnibus p veſtra topte oꝛt᷑ gs citiꝰ
liii ve. . rx. q.. n vno nosn 8 da:ſed om dantes °D catuz monke
Nlngen xiüij. vt. j. xx. eba omnest tis ann leſiaſticis auen ſilinm oſto 0 peccatu vindicta.
atiſſimo ice etati⸗ eccleſiaſti i c. de con vt ab apo iij. . iiij. ea vin lias
nntllgn Pꝛobat ud tales vt lubꝛic diſciplinis o' ſenioꝛ ſunt. vnde oꝛtamur: vt ſed cõem vt. xxiij. ecoꝛdatione a
tn pillus ldeberqni ne ria:ſed in tati ꝓbatiſſim teſte,z ſin dentiã hoꝛt. cedatis. 18 6 p Mecr
nius e 8 .j e 7 zu no receds ras lac 5 pP tione. one⸗
llrck educari deden pudi agant:depu iſtrü doctrin his puʒ kene regulis 82 ſcriptu enoni, k erracta cipimns. i. m 1
Cet⸗ aennrbinnkean. uem ? magin ſi aliqui ex laſo; lic m oncentesa ſe ne bene n a Prꝛe rviij. q.).ſic eni
ſgtd itie. vt. fl. vbi pu. edu. e t:q li tutelaf vitame lligentes que Ite en 8. ſmile. x ſuit pꝛece
tſelilica De.l. pe. ve lxxxiiij. d. mini⸗ exiſtunt:ſac 0 crim ee 1 1 ec plere 2 videtur ia pꝛimitiua ec
pxeſbytero. eur ta eonae ria impi ſtis adim leo. ix. clau⸗ guia pꝛimit eſicut
fepckben i.pꝛeſbytero. pi ntur. ? vt vi ab inin auerit ius papa⁊. lericoꝛum ptum otuit pꝛeciper odie
hnntttir dadn ihruz notn na⸗ ta ſit? res eoꝑ tis reſultaun tes geniu eccleſam clericoꝛn iſtit vt shcknplel hoc le ſta
untunt Sa intac aut his pꝛecep t: vt vaganteʒ Juxta itnuantur. es exiſtit vt cotinen r defoꝛmar 5
. . nt: iny conſtitnant teniz res er öſtitu ciperetur der rſalis.
hhungular Knonin de vita ii de Aſterie⸗ Deputen egnla diſtrin Kira Eceſſaria ete nſtra cõt Pꝛe⸗ ccleſie vniue ſi illa
nnhi vinnielis ei aĩe ſup ẽ demens ĩ is eſt vi Lurtu aelerici diſcinnis es Wditge ce
, e icis cõmun nib itaqʒ omnibt el dice p iauerunt. p
hnrombi Bacn mnen iudi. l.ne ganf. It clericis cõm antur in q vacent.itaq ꝛmitoꝛinz ve ncrenunciauer ſch.
hanitzin uale vomentie te Hinibus cleriec tribus 7Q con leſiaſticis iũ ac do ricoy auitun s rwite Eie ⸗
e ſic dome it Oimn ida. tribus 7 ce Lleliaſt refectoꝛ ſus clerico peꝛijs: non alije i. vtil ho
Nedoneitet mim. ia qñqʒ adm i ta ſeruan iſſimis' fra is cum vnum ſit icine' ad v oſt epi P Eceſſaria.i.
detnun Kiuſfmonid venlio aiſcipu ure lacoboꝛe ns. ſe ſſarie. M ligantur qr ex⸗ auſtra iem di d di.
bet teſtimoniũ de e copus nece eos elig otius ey ¶Clau nibus. . di.
htnet kertet pñᷣs.ſic ⁊ alia hariſſimo fra clemens epi aria pum ſuꝑ ina ulosp ec in s diſt. v. in omnil
delnun Fanei. cum paſtoꝛis. Pfeanthus clenn frẽs nece eben Las atqʒ dociri ſtet. ri ſ. di cter. xij.
lllt eſe zec oneltet. ſi cleri xxxijpecte 3. diſt. xx.
ſtinnt ig Emanſeſe .h. po na an hus ſt enen denonolleg. m S rr
erng. 8 vil his ꝗ de itã apo met qu lia ed olans . 5.5. ij. lacere⸗
rentts ann haree cot maxime uͤt: 2 vita: oꝛn leſie a de micolans quid vero. . ſz ibi lo
veus ommn „7 marxun npi itari rio ecc An quic ve ia tua. ſa ibi
õ V loꝝ eo is eniʒ vſus Oo geſ ce Mg. leſie niſi n velcoſmenn
tllun Senc intclene ſto cõmun oomnibngeſ papa. trio eccle bie no. vel e m ſoluit eõ
Aut cmMad pilli. pupilli volnnt:ci mundoo tatem ec in a uglr cleſie ercleſtaum ſolant eo
D ¶Pupi erti in hoen d ꝑ iniqtatem Heci onant trio eccle ſarum S
n .— ibus de :7 alinsi e a edifici⸗ tum clerico wanum la. in atrio.i. in e
int mſſerahnes encnn. ſe hoibus del eſſe ſnũ: ſniſsio eckifi⸗ niſi tan zan. an. nig d abehct.
ixit eſſen. a eſt di antur nepot v rio. qðᷣ ſie
Pecaancac iudici rr alius hocd ales facta iſſimuns 1 pon iero. ad at. mnen eh ulndle .
alenaſtenm. vor inter moꝛtale ſapient z/ tem bi oſſide iſſus in circui ninoꝛis
wunn te n. En —H ebere altamnl, m. Iten il ſeculare it eccle xl.paſſu le vel minoei⸗
i.di.c.ſ.. i. et. C. q, o re ait ami mm. ihil ſec ſti ſerni ioꝛs capelle vel m iij.
hnen vij. di.c. ſ. rp⸗ vi. deniqz ad eẽ cõia debe üt ſũt Clericus n i chꝛi ſ voca⸗ maioꝛi „v.. niſ.
2 vr⸗ us aut LCle ricus qni chꝛit umuũ v ſie. xxx. vt. lat uz
Erne eroeite . hec ita ſciẽs ia. in ommib ſicut ingt Xe Hõ Tananmammeſepe tox
inm Nnia dw ſ punnlli. ngactr r af m. (Naemterp guntione derlne⸗ Unperatlemsenpemd
ſtare xnarnir nbio conit eqʒz ſpe i. i ſuũ 7 nois diffi r. ſi en te imper⸗ artandum. C.
ne dubi gern iter omn bnlüũ ſu ð dicitu pꝛopte letibus coar ;.
ſberarpen gue hic pꝛ d de tu⸗ ſin t dinidi ne cõiter on idi rj eſſe q ellatur: ſi parieti wicunq. .
nn ſignatur. Se do nò põ eliqua q um dinidi nitaturel ſoꝛs appell ſoꝛe dñ oper. ꝓpu.q ſtatur. ar.
unine lpe hoꝛo vtriuſq; lis: data ſunt a abeda eſſe cõia: ge lerici dicun ſs ſoꝛs. ideſt pꝑ. ſt r minis interp i
ſinit ſint Jlectiſſimis. bus bere:ſed ha logꝗtur dicens. rea c el qꝛ ipſe we de pars dni eſt iöne Pvj.neſ eup rebe.
nnin 1 atiöibus: nõ de hetaz logtt unduz ⁊c̃. ſunt. v ſt ⁊ qꝛvel ip ſe exhi tione. xvj conſonareb⸗.
ale ſer ra p pꝛop = us iocit Eti eti oꝝe 1 talem enim dut e 7 aliud.
tunni 0 ola eſſe cömu 7 Ddñs p bonũ ꝗ e retẽti clerico riem bz: ideat dũm enim na. eſt .
ns bonu? is moꝛe retet 2 nm parten poſſideat ol 2 ſti. de dona. eſt pecca⸗
unmie bn aae Ecceꝗ ſuetudin iſcipuli vt pꝛe veld bet: vt iple pe KAonmpol Siaux no tñ t.
. Ee . 1 7 j0: . ſi adſin
hnte Ponpomit ſic poſipo⸗ iſtins. n oli eoꝛüiqz di iece de benel vard men leunm bie diuntias ſi⸗ boe
nnmß poſtp ami d ncon. am apo na nobiſcũ enim bene ⁊ ipſe poſ lopheta dicit inum ba 'm acpera i Ir. it pec⸗
ra. nereridi .vñ tu dictũ eſt v⸗ xerunt. vt nz coꝛ let. 7 cu pl 1 extra dom lnd ha bon us. ſed iunc ſticis
5 E vitã duxer nis eoꝛ ſi g:nibi ippiã alind he ſcripſim ter eas iuſticia
g lciſſima rern unẽ vitaʒ ltitndi vant ominug:n dſi quippiã 5erit ſi pꝛop t vk cũ
akſtocmunsen n ag ulruninis Sonn elpoteſtquod ens n dentu ſeetpabebar vla
ſccg pbaolopno⸗ n u 7 aia vna oſſideban bis ? b t pꝛeter dümp ſi aurum 5 is ſpem ſuam ſia
2 dicit p e vinerent ynũ ſchis aueno oĩa nobis bueri⸗ bi gratia ſi variam ho in eis nt in ecclena.
. . ſed o inter in? ver Ones ſi ibus iij. q.i.ſin lus.
gmierinme cmundo noſtrũ de eẽ dicebat ns erat in dom ſen poſſeſſion ſtis partibu vute V. funiculus finicu .
hoies in ico ſublata quid ſnũ ec aſq⸗ ege vel agr 08 gentum ilem: cun iſt fieri pars 3 CEt ———H
o ne dren ll e illis cola. ne oadonoe ven bieeis Kppelecill Dammns ſeri ſuz pic vr me r beteditas. po
eſſent duo oës ver debãt eos nt dignatur ns donninn i diundebalur bete⸗
. eos. ven habeba non di⸗ ego pars us:no
umzinum. iquita ſſidebãt: 8 quas s apo ſiautem ditatis ei
Sed per iniqr po iquas re edes ap eius. ſiauten bere
lper ce⸗ nag⸗ eop?rel onenteð a veſt et ſu
irrichentimn am garebari⸗ nobiſcu nei 7 dinide⸗
ricErita. ſtolox:ſi nt ⁊ viderunt.
ne ſit cötra. S. d tatẽ osnouerunt 2
ne vel per iniqui
. e ſollicitudinez

Cau.

funus dekfuncti ſm lilud.funes ceciderunt mibi in pꝛeclaris.ꝛ dicit a funere.
a & Non accipio. monachus tñ ſuccedit in bereduatem. vt xir. q.iij. non lice

at.? eccleſia noie eius recipit.vt.xviij.q.j.c.j.vnde ouidius.alteriꝰ vires ſub-

trabit alter amoꝛ.

b ¶Inter ceteras. ſed ſingularuer.ꝛ eſt ar. derici non dñt partiri beredita

te cum fratripus.
c NVi poꝛio.neceſſitatiſ
Qideaſollicindinis.
e ¶ BHBecerpit᷑. ſic. xcix.d.ecce.
¶ Abdicatio.quo ad carna
lem affectum.
Do ſunt.videlʒ con

uerſi.ↄuerſi oẽs di⸗

cuntur eccleſiaſtice perſone
vt.x vij.q.iiij.quiſqs.⁊ verbe
rans talẽ incidit in canones
ex de len. ex.nõ dubiũ.⁊ ha
bebunt habitũ illoꝝ cũ qui
bus cõuerſantur.vt.xvj.q.
vij.in noua.⁊ lʒ cõuerſi hic
Dicantur deo deuoti.non tñ
tenentur ↄtinere.nã quidã
talium pꝛofitentur. quidam
nõ.vt.xx vij.q.j.vt lex.nam
accoliti ſunt eccleſiaſtice pſo
ne ⁊ tñ nõ tenentur ↄtinere
vꝛ.xxxij.di.ſi qui eoꝝ.quia

poſſunt ↄhere matrimoniũ

legitimũ.iteʒ licet.templarij
ſint eccleſiaſtice ꝑſone.tamẽ
poſſunt mouere arma ex ꝑ
ꝑmiſſione eccleee;e.

hb &£ Virturibus regentes.

Bepoſitio.ſic.S.di.xxiij.
pꝛohiber.⁊ capilli qui rema
nẽt deſignãt ꝙ aliqua ðbe
mus retinere ad ſuſtẽtatõeʒ.
¶ Peopꝛietatem rerũ ec⸗
cleſiaſticarũ non tñ bene cõ
cedendũ eſt clericus ſit dñs
fructuũ collectoꝛũ.ſed licʒ p
pꝛietas fructuum ſua fit.tñ
non põt eam in moꝛte eius
alicui largiri ratione teſta⸗
menti ſed ituitu elemoſyne
ſic.vt exira de teſta.ad hoc ſi
cut heres.lʒ ſit dũs rerũ q̃s
tenetur ꝑ fideicõmiſſum re
ſtituere alij.tñ nihil põt in⸗

de alienare.fl.ad treb. dedu⸗

ca. §. vl. 7.l. quidam. S. ſi qs.
Ald vſum ꝓhibeiur etiã
laicis.ne ſeruent pecuniam.
vt.xlvij.d.ſicut hi.hoc ideo
ne quis in anariciã ine dat.
alias bene licet. qꝛ nõ debet

quis omnia bona ſua ſtatiz

effundere.vt.lxxxvj.di.non
latis. ⁊ dic non niſi ad vſuʒ
i.non ad abuſum.bene eniʒ
poſſunt habere pꝛopꝛium.
m ¶Oblationes. imo pꝛe⸗
cipitur eis oblationes dare
vt.x vj.q.j.ſtatuimus.ſj.ð cõ
ſe. di. j. omnis xpᷣianus.x.q.
j.quia ſacerdotes.

n Nia tua.ſeoꝛlum.er

go monachus epi⸗
ſcopus factus nõ põt habe
re pꝛopꝛiuʒ:ſed ſi hereditas

aliqua deuoluitur ad eum

erit eccleſie.vt.xviij.q.j.c.j.
in fi.
9 πσ Si qui vero. S. di. xriij.
quis vero.⁊.c.placuit.hoc
hocdie non tenet extra ð dle.
coniu.ioannes..c.j.
¶Vroꝛes.ſi fint clerici.nũ
quid ergo doꝛmiunt cuʒ ali

ig. V. S. e. neceſſaria.non q

eſſet inhoneſtum in vxoꝛa⸗

accipioꝰ partes inter ceteras tri:
bus ſʒ quaſi leuita ⁊ ſacerdos viuo
de decimis.⁊ alteri ſermens alteris
oblatiõe ſuſtẽioꝛ:habẽs victũ ⁊ ve
ſtitũ:his cõtentus ero:⁊ nudã crucẽ
nudus ſequoꝛ. Item ambꝛoſius
de fuga ſeculi.
Nihil pꝛeter deuz debet curare qui
in eiug ſonem eligituaꝛ:··
Aipoꝛtio dens eſt nibil debet
curare niñ deũ:ne alterins ipe
diatur neceſſitatis munere.qð eniʒ
ad alia officiad cõfertur:hoc religi⸗
onis cultui atqʒ huic noſtro officio
decerpit.hec enĩ vera eſt ſacerdo
tis fuga abdicatio domeſticoꝛuʒ ⁊

quedã alienauo cariſſimoꝝ:vt ſuis

ſe abneget qui ſeruire deo elegerit.
Item biero. ad quedam ſnuum le
nitam de duobus generibꝰ hoinz:
Clericis ⁊ deo denotis nec cauias

agere nec aliquid pꝛopꝛium habe

re lice.
O Ao ſunt genera chꝛiſtianoꝛũ

eſt antẽ vnũ genus qð manci
patũ diuino officio et deditũ cont/

platione ⁊ oꝛationi ab omni ſtrepi
tu tẽpoꝛaliũ ceſſare cõnenit:vt ſunt
clerici ⁊ deo denoni videlicet con⸗
nerſi.cleros enĩ grece latine ſoꝛs:in
de huiuſmodi homines vocat᷑ cle⸗/
rici:ideſt ſoꝛte electi.omnes eniʒ de
us in ſuos elegit.hi naãqʒ ſunt reges
ideſt ſe ⁊ alios in virtutibꝰ regẽtes
⁊ ita in deo regnũ habẽt.⁊ boc deſt
gnat coꝛona in capite.hanc coꝛonã
habent ab inſtirntione romane ec⸗/
cleſie in ſignum regni qð in chꝛiſto:
expectatur.raſio vero capitis eſt tẽ
poꝛaliũ omniũ depoſitio: Olli enizʒ

victũ ⁊ veſtim contenti nuillamin/

terſe pꝛopꝛietatem habentes de)
bent haber omnia cõmunia.Aliu
vero gennʒ eſt chꝛiſtianoꝛuʒ vt ſunt
laici.laos enim grece eſt populns:
latine.his licet tempoꝛalia poſſide⸗
re.ſed non niſi ad vſum.nibil enim
miſerius eſt quaʒ pꝛopter nummũ
deum contemnere.his conceſſum
eſt vxoꝛem ducere:terram colere:
inter virum ⁊ virum indicare:cau
ſas agere.oblatiõesꝰ ſuper altaria
apponere.decimas reddere. et ita

ſaluari poterunt:ſi vicia tamen be/

nefaciendo euitauerint: Itez gre
goꝛiꝰaunguſtino angloꝛũ epiſcopo.
Cleriæ nibil pꝛopuum̃ pomſdeant.

ia tua fraternitas monaſte-

Q rij:regulis erndita ſeoꝛinʒ nõ
debet ſieri a clericis ſnis.in eccleſia
angloꝛum que auctoꝛe deo.nuper
ad ſideʒ perducta eſt hanc debet in
ſtituere conuerſationẽ que in initio
fuit patribus nr̃is:in quibns nullns
eoꝛuz ex his que poſſidebat pꝛopꝛi⸗
nm habebat:ſed erantillos omnia
cõmunia.Siqui vero ſunt clerici

CLlericis oia comunta eſſe debent.
8 Cimus vos nõ ignoꝛare:q

—

4

to. ſtem cantabunt cum cdericis. qd videtur. qꝛ nõ aliter pereipcrent ſti⸗
pendia.⁊ qd hic dicitur.ſpeciale eſt in anglicis. nec enim ſimul habebit
quis heneſcũ ⁊ vxoꝛẽ.extra de cle.cõiu.diuerſis.2.c ioannes.
q Et ſub ece(leſiaſtica.hit patet ꝙ ſi aligs in minoꝛ bus oꝛdinibns cõ
ſtitutus ducat vxoꝛem.nõ iñ põt moꝛe laicoꝝ viuere. nec pot cõueniri

extra ſacros oꝛdineꝭ cõſtituti:qui ſe
nõ poſſunt cõtinere:ſoꝛiiri vxoꝛes
debẽt ⁊ ſtipẽdia ſua accipe exteriꝰ:
qꝛ⁊ de eiuidem patribns noumnus
ſcripiũ.ꝙ dinidebãt ꝓut cniqʒ opꝰ
erat: De eoꝛũ quoqʒ ſtipẽdio cogi
tandũ atqʒ pꝛouidendũ eſt.⁊ ſub ec
cleſiaſtica regula ſunt tenendi:vt
bonis moꝛibus viuant:a canendis
pſalmis innigilẽt:⁊ ab ommbꝰ coꝛ
2 linguaʒ illicitis:⁊ coꝛpus deo au
ctoꝛe cõſeruẽt comuniter autẽ viuẽ
tibus iam de faciendis poꝛionibꝰ
vel exhibẽda hoſpitalitate ⁊ adim

plẽda miſericordia a nobis ꝗd erit

loquẽdũ.cũ omne quod ſupereſt:
neceſſitatibus:in cauſis pijs ac reli
Fons erogandũ eſt domino magi
ro omnibus dicẽte:quod ſupereſt
date elemoſynaʒ:⁊ oĩia munda ſunt
vobis. Iem vꝛbanns papa om
nibus catholicis.

hanctenns cõis in ter omnes
chꝛiſtianos nignuit ⁊ adbuc gratia
dei viget:⁊ maxime inter eoꝰ qui in
ſoꝛtem domini ſunt electi:ideſt cle/
ricos ſicut in actibus apoſtoloꝛũ le
gitur:multitudinis aũt credentium

erat coꝛ vnũ ⁊ anima vna:⁊ nequi/
quã eoꝛumque poſſidebat aliquid
ſunz eſſe dicebat:ſed erant illis oĩia

cõmunia:⁊ infra.quicunqʒ veſtruʒ
cõmuneʒ vitã ſuſceptã babet ⁊ võ
nit ſe nihil pꝛopꝛiuz habere:videat

ne pollicitationẽ ſu irritã faciat:ſj⸗
hoc qð dño eſt pollicitus ſideliter
cuſtodiat: ne damnationẽ ſed pꝛe

miü ſibi acquirat:quoniã melins ẽ
nõ vouere quã votũ:pꝛout nuilus

põt nõ per ficere.granius enim pu⸗/

munt᷑ qui votũ fecerunt aut ſidem
pꝛeceperunt ⁊ votũ nõ perfecerunt
aut in malis vitã finierunt:quaʒ illi
qui ſine voto aut ſide moꝛuiſunt:
⁊tamen bona egerunt opa. Itez
ang.in ſᷣmone de cõi vita clericoꝝ.

eeggdgem.
Slo vi aliquls de vobis:in
neniat male viuendi occaſio/
nem. pꝛonidemuns eni bona:vt ait
apoſtolus nõ ſolũ coꝛã deo:ſʒ etiaʒ
coꝛã oibus hoibnus.ꝓpter nos con
ſcientia noſtra nobis neceſſaria eſt
Ehter vos fama noſtra nõ pollnu:
ed pollere debet in vobis. due res
ſunt conſcientia ⁊ fama.conſcientia
neceſſaria eſt tibi.fama pꝛorximo
tno qui cõſidens cõſcientie negligit
famam crudelis eſt.⁊ infra.nulli liꝝ
ceat in ſocietate noſtra habere ali
quid pꝛopꝛiuʒ:ſed ſi ſoꝛte aliqui ha
bent nulli licet:⁊ qui habuerint ſaꝰ
nneg⸗ non licet:⁊ poſt pauca:en-
theca habere non licet nõ eſt epiſco
poꝛuʒ ſeruare aurũ ⁊ aſe reuocare

coꝛam ſeculari iudice
nec verberari ſine ſa

crilegio. vt. xx. q. iij.

eos.⁊.lxxxj.di.dictuʒ

qð falſum eſt. vt er ð
dle.coniu. Joannes.

r &. Poꝛnonibus i.

—

dandis decimis mo⸗

nachi enim coͤiter vi⸗

hentes non dant dez

cimas. vt.j. x vj.q.j.ðᷣ

cimas.extra de deci⸗

mis fraternitatem.
8 ◻οAQuog ſupereſt
videtur ergo ꝙ ſi ali⸗

quis ita pauꝑ eſt qdʒ

ei non ſufficant ſua.

videtur ꝙ non tenea⸗

tur dare decimas. qꝛ
nullo pꝛecepto ſibi ali
quis tenetur ſubitra⸗
here neceſſaria.vt.lxx
xvj.di.nõ ſatis.in ſi.

qð non eſt verum.

t(imus. pollici
tationem. nota
i ex nuda pollicitati

one quã ꝗs facit deo

põt ↄueniri.xxij.q.v.

c.iuramenti.ſcex nu

da pollicitatione. fcâ
rei publice. vt. fl. de

vAut ſdez bie vi
detur vꝛbanus ſolue

re qõeʒ auguſtini.vj.

q·j.quero.in fi. dicũt

tamen quidam maa
gis penitenaͤnm eſſe
ilũ qui ſempꝑ fuit inſni

delis: q; illu qui qñqz

fuit bonus.nam iſtiꝰ
opera qñq;ʒ viua fue

runt.tamen bec litte⸗
ra dicit eis.

x 3 Olo. auguſtin
tres con

ones. pꝛima fu⸗

it clerici nõ poſſent

habere pꝛopria. ſed i

la male ſeruabatur.2
plurimi erant tranſ⸗
greſſoꝛes. ideo ſcðo re
nocanit eã. vt. j.e. cer

ti. tertio de coͤſenſu de

riconũ ſuoꝝ cõfirma

uit pꝛimaʒ coſtitutio⸗

nẽ. vt in hoc.c.

Neceſſaria. xj. ꝗ.

iij.ſenti. S. hoc ibi ſo⸗
lutum eſt.

uerant pꝛopꝛijs. 2 tñ̃

volunt habere ꝓppꝛũ.

5◻ Auru. lxxxvj. di.
ra:rem.qð loquitur
de illis. qui añ retra⸗
ctationem renuncia⸗

onnn
tochti
igten
Mnnt,
enticn
tnmnt
lent

ſtobei
K
letene
fNd.
Cnn
nhirc
Ei
ligi
ennt
ut
erbaln
4
gn⸗
hnu
gſen
nſe
Gntt

rrr
ſch⸗
ſe
t
ſtun
4
nf
N

hnin
cen
Gen
/

en
1

mr

lon

8 CBireraz. in lecun

da inſtitutione quam
feceram.

b CMõ tollerẽ.i. non

pꝛecluderem eos ſieri
clericos. B

c ¶ Qlaudos quia ad

huc tꝑalibus nõ renũ
ciauerat.
d ¶ Moꝛuos.i. g re⸗
nunciauerũt pꝛopꝛiis
⁊iñ volũt hre ꝓpꝛiũ.
e⸗ Ten dicatis. ex
accu. ex par⸗
te.ex ne deri.vel mo⸗
na.nõ magnopere.

I¶ Poſſidere.nũꝗd

paupi fame moꝛienti
tenẽtur ſubuenire fi⸗
ne lInia:ita. nec obſtat.

z.q. j.nõ eſt putanda.

qꝛ in hoc caſu quilibʒ

ei ſubueniret.res enix

que nobis ſuperabũ/

dant. paupernz ſunt.

vt.xlvij.di.ſicut hi.ſiĩ

aũt eſt in ſcholis de.
lnia agere pot ⁊ mu⸗

tuare ſic filiuſſamili⸗

as. vt. C. ad macedo.

l. xlt. ff. de indi.ſilõgiꝰ.
F. filiuſfa. ar. e do. of.
iud. dele.pterea. ff. de

iuriſdi.om.iu.l.ij. Sʒ

nũquid veſtis eſt ſua
quam habet vel nun

ad dicitur poſſidere.

res tpales vel veſtez:

non videt.qꝛ veſtis qᷓ
ſempꝑ vtitur ſuus de
peculio dñi eſt. ff. ð pe

clio. id veſtimetũ i

ſeruꝰnõ poffſidet ea qᷓ

lunt in peculio.vt.ff.
de acg.pol.&ꝙ ſeruꝰitẽ

gab alio poſſidet᷑ ipſe
nihil poſſidet.vt.ff. de

adul.ſic eueniet.ſʒ di⸗
cas ꝙ ex pmiſſione p
lari ſui pñt poſſidere.

vt er de ſta.mo.c.mo

nachi.⁊ nota ꝙ mona

chus röne coͤtractus
nec agere põt nec vuue
niri.ſic ille q ceſſi bo⸗
nis. vt. fl de arb. Ntez

ſi vnus.in pᷣn.ſed hoc

notaui. xj. q.j. de pſo⸗
na. Itẽ cu monachus
dicat᷑ ſeruꝰ.vt..iiij.di.
multos. ergo nõ bʒ li

berã arbitriũ.vt.xxxij.
q.iij.c.vnico.nec eniʒ
vele videt᷑ ꝗ er neceſſi
tate obtemperat.ff.de
reg.iur.l.velle. Item

agere nõ poteſt de in:⸗

iuria un maviſtai
eius pꝛelatuspõt
re niſi platꝰ abſit .
reliquerit ꝓcuratoꝛeʒ⸗
ad inſtar filijfa.ff.de
iniuri.ſed ſi vnius.S.
ait pꝛetoꝛ.

6 . Sine fupioꝛis ey

de offi. oꝛdi. quanto.
hʒ tñ ius eligẽdi ⁊ ius
accuſandi ſuũ platuʒ

ſiue abbatẽ.⁊ iliud po

teſt facer ſine lnia ab
batis.qꝛ hoc a iure eis
cõceditur.er de accu.

Lau.

mendicãtis manũ quotidie tà mul
ti petunt taʒ multi gemũt tã multi

inopes nos interpellant:vt plures
triſtes relinquamus.qꝛ qõ dare oĩ

bus poſſimus nõ habemꝰergo:en·
thbecã. 1 inrra. Qui bhabuerit ꝓpꝛiũ

vel habere voluerit ⁊ de ꝓpꝛio vi
nere ⁊ cõtra pcepta iſta facere parũ
eſt dica vt nõ mecũ manebit:ſʒz nec
clericus erit.dixer eniʒ ⁊ ſcio me
dixiſſe vt ſi nolent ſaſcipere etiã ſo/
cialẽ vitã mecũ:illis nõ tollerẽ cle
ricatũ ſed ſeoꝛſuʒ manerẽt ſeonum
viueren. Malui eni babere cecos
vel clandos q̃ʒ plangerf monuos
qui eni bypocnita eſt motuns eſt.
quomodo ergo quicũqʒ voluiſſet
extra manere:et de ſuo viuere:non
tollerẽ clericatũ ei ita modo qꝛ pla
cuit eis deo ꝓpꝛio hec ſocialis vita
quiſꝗs cũ hypocriſi vixerit:quiſqs
innentus fuerit habens pꝛopꝛiũ:nõ
illi permitto:vt inde faciat teſtamẽ
tũ:lſed delebo enʒ de tabula clerico
ruz. Iem. Qui nõ vnlit mecum
manere⁊ in cõmuni viuere:habeat
libertatẽ:ſed videat vtrin habere

oſſit felicitatis hereditatẽ. IJdẽ.
on licet habere pꝛopꝛinʒ bis qui

ſuis renunciaint:⁊ cõmuniter vine·
re ſpondent.

BOn dicatis vos aliquid ba

.bere ꝓpꝛuũ:ſʒ ſint vobis om

nia cõmunia ⁊ infra.quicũqʒ aũt in
tantũ pꝛogeſſus fuerit malũ:vt oc/

culte literas ab aliquo vel qoᷣlibet
munns accipiat ſi hboc vltro cõſitet᷑

parcatur illi ⁊ oꝛetur pꝛo eo ſi anteʒ
depꝛehendit᷑ atqʒ cõnincit᷑:ſecũdũ
pꝛeſbyteri vel pꝛepoſiii graniꝰemẽ
detur.⁊ infra.Cum bnins noſtre cõ
gregationes fratres nõ ſolũ faculta
tibus ſed volnntatibns pꝛopꝛijs:in

ipfſa oꝛdinis ſuſcep/ione renoncia⸗

nerint:⁊ ſe per pꝛomiſſam obedien
tiam penitus alioꝛum poteſtati:et
imperijs:in chꝛiſto ⁊ ꝓ chꝛiſto ſub
diderint:certum eſt eos nihil babe
re poſſidere dare vel accipere ſine

ſuperioꝛis licentia debere.ꝙ ſi pꝛo

inquus vel amicus vel quilibet
ratrum cuiquam aliquid offerre:
voluerit:pꝛimo qnidem pꝛioꝛi in ſi
nuetur: et ſic ſuſcipiatur ſi ipſe man
danerit:de quo tamen nibil ſiat ali
nd niſi qð pꝛioꝛi placuerit. Ideʒ.
De eôdem.

Q. Xemplum domini accipite:
cõuerſantis in terra:quar̃ ha
buit locnlo cui angeli miniſtrabat
niſi qniaeccleſia ipſius loculos ha
bitura erat:quare ſureʒ admiſit in
ſi vt eius eccleſia fures cnʒ patitur
tolleret. Item pꝛoſper.
Eccleſiarnin pꝛepoſin rerum dipẽ

ſatoꝛes efficiuntur. earam.

G. Xhedͤit ſacultates eccłie poſ
ſideri:⁊. pꝛopꝛias perfectiõis
amoꝛe contemni.non eniʒz pꝛopꝛie
ſunt cõmunes eccleſie ſacultates:⁊
ideo qniſquis omnibus que habnit
dimiſſis ant venditis fit rei ſne con
temptoꝛ eum pꝛepoſitus factus ſu
erit eccleſie:omnium que babet ec

cleſia efficitur diſpenſatoꝛ. deniqʒ
ſanctus paulinus:vt ipſi meliꝰ no⸗
ſtis:ingentia pꝛedia que fnerũt ſna
vẽdita pauperibnus eroganit:ſʒ cũ
factus eſſet epiſcopus non contem
pſit eccleſie facultates:ſed ſideliſſi/
me diſpenſauit.quo facto ſatis oſtẽ
ditur ⁊ pꝛopꝛia debere pꝛopter per
fectioneʒ contẽni:⁊ ſine impedimè
to perfectiõis poſſe eccleſie faculta
tes que ſunt pꝛofecto cõmunes poſ
ſidere:quid ſanctus hilarius:nõne
ipſe omnia ſua aut parentibus reli⸗/
quit ant vẽdita pauperibus eroga
nit.is tamẽ cũ merito ſue perſectio
nis fieret eccleſie arelateñ.epiſco⸗
pus:que illa tũc habebat eccleſia:
nõ ſolũ poſſidebat:ſʒ etiã acceptis
ſideliũ numeroſis hereditatibns:
ampliauit.itaqʒ hoies tã ſeculariũ
quã dininarũ litteraꝝ ſine ambigui
tate doctiſſimi ſi ſcireniꝰ res eccle⸗
ſie debere contẽni nũqnã eas debu

erant ſuſcipe qui oĩa reliquerant.

Item gregoꝛius.ielici epicopo
de acoꝛpoli. V

HSiaconi vel quelibet religioſe per

ſone regnlarẽ vuã duducef cogaf.
NAoniã velina vixentina bl
dina eccleſie tibiĩ vicino ſunt

conſtitute: ꝓpꝛopterea fraternitati

tneearum ſolenniter operam viſi/

tationis iniungimus:ulud omnibꝰ⸗
cõmonentes:vt vbicunqʒ pꝛefata⸗

rum eccleſarum ſine dioceſuʒ vel
diaconi vel religioſe perſone innẽ⸗
te fnerint diſtricie ac canonice vij
nant. Item melchiades papa.
Quare in pꝛimuiua eccleſia pꝛedia
vendebantur.
Aata ecclenſam apoſtoli in
gẽtibus pꝛeuidebant. iccirco

pꝛedia in indea minime ſunt ade/
pti:ſed pꝛecio tantũmodo ad fonè
dos egentes.at vero cum inter tur

bines ⁊ aduerſa mundi ſuccreſce

rent eccleſie ad boc vſqʒ pernenit
vt non ſolũ gentes ſed etiam roma

ni pꝛincipes.qui totins oꝛbis mo⸗
narchiã tenebant ad ſidem chꝛſſti:
2 baptiſmi ſacrmenta cõcurrerent:
e quibus vir religioſiſſimus conſtã
tinns pꝛimns fideʒ veritatis paten
ter adeptus dedit licẽtiaʒ per vni⸗
nerſuz oꝛbẽ ſuo degẽtibus imperio
nõ ſoſũ fieri chꝛiſtianos:ſed etiã ſa/⸗
bꝛicandi eccleſias pꝛedia conſtituit
tribnẽda.deniqʒ idẽ pꝛefatius pꝛin
ceps donaria imenſa ↄtulit:⁊ ſabii

caʒ templi pume ſedis beati petri

inſtituit adeo vt ſedẽ imperialez re
linqueret:⁊ beato petro ſucceſſoꝛi:
buſqʒ ſuis pꝛofuturaʒ concederex.
JIdeʒ vero pꝛeſidẽs ſancte ſynodo
que apndinicenaʒ congregata eſt
cuzʒ querelã quoꝛundã clericoꝝcõ
ſpiceret coꝛaʒ ſe deferendã.ait:vos
a nemine indicari poteſtis.qꝛ ſoliꝰ
dei indicio reſeruamini:dij etenim
vocati eſtis ⁊ iccirco non poteſtis:

ab bominibus iudicari. Abillo ete

nim tẽpoꝛe ⁊ deinceps viri religio
ſi non ſolum poſſeſſiones ⁊ pꝛedia
que poſſidebat:ſed eu ſeme ipſos

elxj

b. ex parte.

Xemplũ. adhic oñdir
dqð ecclla poſſit bꝛe pꝛopꝛiuʒ.
hoc vſqʒ ad.S. contra.

i (Fures. occultos pecca⸗

toꝛes.ſi xxiij.q.iiij.m bonus
er de tẽpo.oꝛ.c.vlt.

k Hiund cões.que

ritur ꝗs fit dñs rexec
deſiaſticicarũ.nũꝗd pauꝑes
dicunt᷑ eſſe dñi:ar.ꝙ ſic.xvj.
q.j.quoniã quicqd.põt dici
ꝙ ecclia ſit dña.vi.x vj.qiij.
inter memoꝛatos.ſicut hẽdi
tas eſt dña v:.fl.ð acqui.re.
do. hẽditas.alij:dicũt ꝙ ipſe
deus. vt.j.e.q.ij.qui xpᷣi.⁊.c.
qui abſtulit. vel dic dñium
eſſe apud clicos ſicut dñius
reruʒ vniuerſitatis apud cia⸗
ues.inſti. de re. di. S. vniuer
ſitatis.dicuntur etiã paupe
res dñi.qꝛ inde ſuſtentãtur.
I¶ Cum peepoſitus. ? con
firmatus.nam ante non po
teſt admiſtrare.niſi ſit valde
remotus.vt er de elec.qð ſi
cut..c. nihill.
m·¶ Si ſcirent. ſi. vij. q. . oĩs
q ar.bonũ pꝛo illis qui ſuis
renunciauert.ꝙ ſemꝑ pꝛeſu
miiur illos iuſtam/ cãm ⁊li
tem fouere.⁊ eſt bonũ fi.ex
de no.ope.nũ.c.ij.
n Noniaʒ velina.nota
phũ eccleſiarũ viſta
tionez vni cõmitti.? eſt.ar.
ꝙ rone ꝓpinquitatis aliqd
ſtatuitur cõtra ius.ſic e de
poſtu.ad hoc.⁊ lxiij.diſt. cu,

longe. , „
o ¶Cöſtitute. vij. q. . conſti
tutñ.S. lxj.di.obitũ.
p ¶ Melchiades. falſus eſt
titulus.qꝛ melchiades fuit
pꝛorximus ante ſilueſtrum.
⁊ eius ſpe eſt conſtatinus cõ
uerſus.xcvj.diſt.in palea.cõ
ſtätiuuues.
q Aituraromani ergo
imperatoꝛ eſt dñs to
tius mundi.S.vij.q.j.in api
bus. ,
r¶ Pꝛime. videtur.ergo ꝙ
ecdeſia petri ſit pꝛioꝛ eccleſia
beati ioannis apoſtoli late⸗
rañ.x.q.j.ſanctoꝛuim.led ex⸗
pone pꝛime peni.jj.apli.vel
pꝛime.·i.apoſtolice.
8Loncederet ergo impe
um eſt apud eccleſiâ roma
nam. vt.xcvj.diſt.in illa pa⸗
lea.conſtantinus.
ſe Synodo.nà añ eum nõᷣ
erũt generales ſynodi cõ
gregate.vt. xv. di. c. .

8 CBallicas. de conſe. di. j. nemo.

LKan.

b Nennes manlclbus eicenu ergo qað tantuʒz mrices eecdleſte olim ba⸗
buerunt pꝛedia et poſſeſiiones.vñ videtur ꝙ illa ſolẽnitas que in alie⸗
natðe rex ecclenie ſeruari pꝛecipit.x.q.ij.caſellas.alias hoc iustm̃ de maioꝛibꝰ
eccleſijs:intelligat᷑.cũ eniʒ oliʒ ecclie erãttenues maioꝛ erat ĩqſitio adhbibẽda.

in alienatione.led. cuʒ hodie
augmentate ſunt poſſeſſio⸗
nes eccleſie ſufficit cõſenſus
capłi eccleſie ad alenationeʒ.
faciendã. vt.j.q.ij.ine.
e ¶ Apoſtoloꝛum. epiſcopi

tenent locum apoſtoloꝛnm.

vt hic.ſ.quo ad dignitatem
monachi quo ad renuntiati
onem pꝛopꝛioꝛuʒ ⁊ cmunẽ.
vitaꝗ.x vj.q.ex auẽte.omnes
ſacordotes quo ad ſacroꝛũ.

diſpenſationem.xji.q.iij. ab⸗

ſit. xxj.di.in nouo.lx viij. di.
quoꝛum vices.

d ¶ Ab epiſcopo er de px⸗

ben. c. epiſcopus.
e .Habebat. indigentibus.

ar.de elemoſynis ſieri ele⸗

aſna rvi decime tri
t

uta.
CCogitandum. S.j.q. vj.
conuenientibus. S.vbi di
qð de futuris inquiramus

⁊ futuris caſibus debemus
occurrere.vt.xxiij.diſt.in no

mine.ſoluti.cautella nõ pꝛo
hibet᷑ ſed ſollicitudo nimia.
xlvii.diſt.c.omnes h uius.⁊
c. ſicut. hi.

8 O Erte recedere.i.no al

ſumere pꝛopoſitũ re⸗
nunciandi.vt ibi.cadent a la
tere tuo.
b CColrè.i.n ad mitterẽ.

i C.Eece. ar. aliqueʒ venire
cõtra factum ſuuʒ. xxij.q.ij.
cõſaldus.xxxv.qix.ꝙ quis

222

xxij.q.iiij in malis.⁊.c.iura⸗

nit. lv. diſt. penitentes. ff. de
bis.quibus vt indig.tutoꝛẽ
2.xxxij.q.v. hoxendus.ar.

Z.vij. q. j.qᷓ piculoſuʒ. viij.
ſunt quiobes. C.vetranſac. dat rebꝰ vt nullus ſit in eis cõem vi
tam gerens indigens:ſed oĩa neceſ
ſaria ab epiſcopoſuiſqʒ miniſtris:
pꝛecipiat.ideo ſi aliquis extitit mo/
dernis ant futuris tempoꝛibus:qui

ſi ex cauſa. C. de cap.? poſt⸗
