xpo ſimel. Alia rõ ẽ:qꝛ aq̃ ſi
iſcat redẽptionẽ.j.e.cuʒ
oẽ.ꝛ ita tria ſunt ſigniſicatia

ibi:aqua vinũ pãis ⁊ tria ſa

cra.j.e.non opoꝛtet.

.

c C Qꝛ vtrũqʒ.i

oblationibꝰ⸗ que inter miſſarum ſo
lemnia domino offerunturpus tinꝭ
vinuz aqua permixtuʒ in ſacriſici
uz offerantur. non enim debet in ca
lice domini aut vinũ ſolũ:aut aqua
ſola offerri:ſed vtrunqʒꝰ permixtuzʒ
offeratur:quia vtrunque ex latere

eius in paſſione ſua pꝛofluxiſſe legi

tur. Item cypꝛianus papa. ceci⸗

lio fratti ſalutem.
Ainum ſine aqua vel econuerſo in

ſacramentis offerri non licet.
Icutaĩ ſanctiſicãdo calicẽd o
mini offerri ſola aqua minime
poteſt quomodo nec vinũ ſolũ po
teſt. Nam ſi vinum tantũ quis offe
rat ſanguis chꝛiſti icipit eſſe ſine chꝛi

ſto quando enim vtrunqʒ; miſce)

tur ⁊ adunatione conſuſa'ſibi inui/
cem copulantur:tunc ſacramentuʒ
⁊ ſpiriiuale et celeſte efficitur. Si
vero calix domini non eſt aqua ſo
la⁊ vinum ſoluʒ niſi virunqʒ miſce
atur:quomodo nec coꝛpꝰ domini
poteſt eſſe ſola farina:niſi vtrnnqʒ·
adunatum fuerit ⁊ copnlatum ⁊ pa
nis vniꝰ cõpage ſolidatũ. Ideʒ.
Criptura dicit: Vvt quotienſ/
cũque calicem in commemo
rationẽ domini ⁊ paſſionis eius oſ/
ferimus:id quod conſtat dominuʒ
feciſſe faciamus.ſed vide frater cha
riſſime ſi quis de anteceſſoꝛibus no

ſtris ve l ignoꝛanter vel ſimplici /

terꝰ non hoc ſeruauerit ⁊ tennit qð
nos dominuſſacere exemplo ⁊ ma
giſterio docuit poteſt ſimplicitati

.vter uſqʒ; agnificat ſ. e calice.ſaguis in quẽ ↄuertitur vi

mii ⁊ aqua.j. di. eo. panis.iĩ altari noĩe ſanguinis vr qlʒ hoꝛ bũani coꝛpis. B
ñ inuent᷑ niſ large accipiatur nomẽ ſãguis.vñ vinũ in ſanguinẽ ↄuertitur.2
aqua in alios hũoꝛes ita ꝙ aqua di ꝓfluxiſſe.i.alij.humoꝛes de latere chꝛiſti.

Sed nũquid vera aqua aut h

umoꝛaqua ſimilis fluxit.ſi vera aqua qñ ſuit il

la creata nuquid in coꝛpe autĩ egreſſu a coꝛpoꝛe ſi hũoꝛ fuit ſine aqua qðᷣ ſuit
ibi miraculus. Rñ.ſᷣm.b. ſeparatim cum ſegregatione flurerũt.alij tamẽ di

cunt vt mel.⁊ haʒ.ꝙ vera aqua ⁊ e coꝛpus illius fuit illa creata:ſicut fuit cuʒ

fluit aqua de petra educta. j.e.reuera. Item quoia pars debet eẽ aqua in cali

ce.videtur ꝙ medietas.ar.ff.
mum. ſed hoc relinquo arbit

num fſit vel aqua.

de vſuft etiam partis. ff. de coõtrahẽ. emp. l. do⸗
rio ꝓuidi ſacerdotis.ſcilicet qᷓdiu dicatur ꝙ vi⸗

d B8 Icut.icipit.ieſt ſine xpᷣo.quia no coſicitur maxime qᷓtũ ad ſalutẽ pleb.

.ecum omne.

¶ Sine xpo.ieeſt ſine tali ſacro qð de ei latere ꝓfluxit.lſãguis ⁊ aqua vt. 3.
c.j. Z. ij. ⁊. j.c.ij.vel ſine xpᷣo.i.eccleſia q.ſ.myſticũ coꝛpꝰ xpᷣi ẽ qð ẽ dicẽ: ſaguis
nõ ꝓdeſt coꝛpoꝛi xpi qð ẽ eccleſia.i.nobis.S.di. ꝓxi.eccleſia.nõ.n.vinũ dr̃ coꝛ
pꝰ rpi vel ſine ſalutatione xpᷣi.i.xpᷣianox. ʒ bic videretur ꝙ xpᷣs dicat᷑ rpianꝰ
ppłs.ad hoc facit ex de ſa.vn.c.j.pic oñdit apłs in epiſtola ad cor.ſicut oia mẽ
bꝛa vnũ ſunt coꝛpus.ita vnus xps lũt.vt.j.e.di.cum.oẽ.h.vero qui non poſ⸗
ſe conſici ſine aqua dicit exponit ſanguis.i.vinũ quod agit ſanguinẽ.

ſ¶ CLConfuſa.i.permixta.

g Spiiituale.ſpñsle di coꝛpꝰ qð nihil hũit qð ei obſtaret:ſicut xpᷣs ianuis
clauß interuit ad diſcipulos:palpabilẽ tamẽ ſe exbibuit qð nõ facẽt ſpũs vnð
ſpũs carnẽ nec oſſa huit ⁊c. Ad cuiꝰ ſilitudinẽ coꝛpa nr̃a agilia erunt vt lʒ clau
ſa eẽnt in ſolidiſſimo coꝛee ferreo vel marmoꝛeo.pnñt tñ exire.vel iõ ſpũale qꝛ
ibidẽ ſignat᷑ nra redẽpiio.j.e. oẽ.vel ſpirituale:qꝛ celeſte efficit᷑ ⁊ tũc rei ſpi
ritualis ꝛ⁊ celeſtis.ſ.ↄiũctiis eccleſie ad xpᷣm efficit ſacr̃jm.vinũ.n.ſanguineʒ:
aqua vero plebẽ ſigniſicat.hoꝝ ant ↄfuſio ſaluiꝭ nrᷣe ẽ ſacrm.in ↄmixtione.n.
vini ⁊ aqua ↄſignatur plebis ꝑ xpm ca redeptio.je.cuʒ omne.

bCalir. nõ diuerſitates cirea iſtud ſacrm inter doctoꝛes nã dicunt ꝗ

da ꝙ ex vino ſine aqua nõ põt ↄfici ſanguis xpᷣi.h.dicit ꝙ põt lʒ non ðᷣ
beat ſieri itẽ dicũt aquã eẽ admiſcẽdaʒ in calice de honeſtate tàtnʒ. verũ
iñ vbicũq; admiſceat᷑ cõncieiur ſag uis.itẽ d:cſt ꝙ nectare vel vino co⸗
cto ↄficietur ꝗcꝗa ei admii ceat᷑.b.iñ dicit ꝙ nõ qð veriꝰ eſt.itẽ de aceto
ↄſicit.ſi ex vino faciũ

kuit alias non qꝛ ꝓpe
eiuſdem, indulgẽtia domini venia eceʒ viſa e ff. ve Zbẽ.
cõcedi: nobis vero nõ poteſt igno empt.i vẽditionibꝰ.2
ſci: qui nunc a domino admonii in oibus bis mirturꝭ
inſtructi ſumus: vt calicem domini trabatur eno de
cum vino mixtum ſecũdum auod agrena nõ voͤt hciſa
dominus obtulit offeramus. ncer vno e ruce⸗
Pieter vinũ ⁊ aquà ⁊ panem in ſa nõ.ſj de pomis ? bi
L Sn opoꝛtet alind aliquid in qſ icipit eẽ vinũ.q qũ
⁊ ſacramento offerri pꝛeter viꝝ) incipit eẽ conſulẽdus
E vſus in hot cau. ite⸗

numꝰa aquam ⁊ paneʒ que intypo

chꝛiſti benedicuntur: quia dnz i crn circa panẽ nõ ð alio
pane nõ põt ↄfici c oꝛ⸗

ce chꝛiſtus penderet:⁊ de coꝛpoꝛe o pe 8
eius ſanguiſ effluxit ⁊ aqua. bec tria lus rhiniſ efoun
vnum ſunt in chuſto ieſu. hec ho⸗ alia farina admiſceat

ſtia a oblatio dei in odoꝛem ſuaui frumento illa ñ tran⸗

tatis. Item ex concilio.carthagi ſbat.ꝛ in boc ñẽ div⸗
nenſi.iij De codem. ſitas.ſ in alio ẽ.qꝛ diẽ
b.ꝙ nõ poſſumus cõ

Ti ſacramento coꝛpoꝛis ⁊ ſan

guinis domini nibil ampliꝰ of fic niſ ð ſinmẽto vt

ſeratur quam ꝙ ipie dominus tra?, de pane fermẽtato ĩ ec

cleſia occidẽtali:⁊ ſi fi⸗

didit:hoc eſt panis ⁊ vinum aqua HSõ
mirxtum:nec amplins in ſacriſicijs iaarr d,
offeratur quam de vuis ⁊ frumen / criſi.itẽ ner ↄfici põt
tis.· Item ex. vj. ſynodo. ſi farina nõ cuʒ aqua
Oblationis ſacrincio vnas nemo ſed cũ alio liquoꝛe ad-

coninngat. miſceeck.
O Idicimus ꝙ in quibuſdam 1. Nec coꝛpus. i. ba
eccleſijs ſacerdotes ſacriñcio nis ſub cuius ſpẽ ace
oblationis coniungant vnas: que bit copus rpi q etra

. 1J fſbatus in coꝛpus xpi.
ſecundum vſum in altariofferunt: ¶ C Pot inoͤ poͤ co

⁊ ſic ſimul vtraqʒz populo diſpenſẽt
ui Ig ex farina ſola.ſ.ex
pꝛecipimus igitur vt nullus ſacerp Kic mn mintor cõ
dos hoc vlterius faciat:ſed in remiſ page ↄſolidato.nec at
ſionem peccatoꝛum populo obla/ ua ſola. ec.

nonem ſolam diſtribnat 2 vnasſe· I Hin vrruͦqz . ſari
na ⁊ aqᷓ qd ſi ex mel⸗

le vel alio liquoꝛe ſue

rit farina. cpſa nungd tranibatur ille panis in coꝛpus xpᷣi: non.
m G Criptura.ſeciſſe. vide violentiſſimũ argumentũ contra grecos

veriſimile. n. ẽ ꝙ dñs aʒimis vſus ẽ ꝓpt᷑ ritũ iudeoꝝ ⁊ nos aſtl⸗

mis vti debemus. G. tũc indomibus eoꝝ nõ erant lermenta. veriſimi
letñ videtur ꝙ alicui doctoꝛum eoꝝ reuelaiũ fuerit ꝙ cõnicerent in fer⸗
mentatis.ar.contra.di.iij. noſſe. .
n Ignorant.ar. ꝙ ignoꝛãtia iuris excnſat. ʒ.xxiiij.q.j.ſ qꝗs dederit.S.
di. viij.oſuetudo.xxx.q.j.de his.S.di.lij.ſolicitudo.
o .Ael ſimpliciter. nõne exẽplũ dñi ita potuit eos inſiruere ſicut ei

nos. q̃re ergo ercuſabũtur. ſ̊ dic ꝙ nos docuerũt patrũ ſacre ſcripture

de ipio exemplo s ſoꝛe ipſi non habuerũt. H
pIsnoſci.ar.poſt.admonitionẽ ñ eẽ ꝑcendũ.rij.q ij indigne.

On oʒ. pꝛeter vinu. qritur an vinũ ⁊ aqua trãſeãt ĩ ſan guinẽ ti⸗/⸗

tũ. N.ſic. ex. e.cũ marthe.S.vex.alij dicũt ꝙ nõ.ſʒ vinũ ĩ ſãguine⸗
⁊ aq̃ ĩ aquã.i.vitalẽ humoꝛẽ aquaticũ.ſin.in bũano coꝛpoꝛe qtuoꝛbui
moꝛes ſũt ad ĩſtar quattuoꝛ elementox. er.e.in quadã.ſic in coꝛpoꝛe xpᷣi.
vnde ſic expone hec tria ſunt.tria ⁊ vnuʒ tr ia.qꝛ vinũ in ſanguineʒ:⁊ ad
in aquã:⁊ panis in coꝛpus conuertitur.

r ¶ Vnũ i in vnu traſeũt coꝛpꝰ rpi:tñ hoc in aliud:æ illud in aliud: ter

tiñ̃ in aliud cõuertit᷑ ⁊ tñ ꝓ vno reputatur.vt.j.e.cõpimus.
8 ¶Baoſtia. 2 nihil ibi conuertitur.

tN ſact̃o.tradidit.ar.ꝙ dñs miſcuit aquã cũ vino.v.e.ſcriptura.⁊

nos miſcẽ debemus.qꝛ docti viri cautela ⁊c.lxxxij.di.legitur.

u Et frumẽtis.i pane frumẽti.qꝛ rps fuit granũ frumẽt. de pe.di.ij.

dũ ſcãm ſʒ licut dicit ab eis ꝗ erꝑti ſunt loliũ de frumẽto naſciiur.vt.vi.
lvj. naſci nunqd ſi de lolio ſat panis ille p vba trani batur. nungd ſi fru

mẽto addat᷑ piper ↄuertit᷑ in coꝛpus xpᷣi nõ.ſʒ reliquũ tãtũ quare nõ.ita

reliquũ cõueriit᷑ ſi fermentatũ addat᷑ qꝛ ibi nibil eſt aʒimi cuius poſſit ſi
eri ↄſecr tio ⁊ iõ nibil cõuertitur.ar.xxiiij.q.iij.reſecande.

x 1 Idicimus.bñdicat.bñdictiõe vulgari nõ illi ſpali app:opata eu⸗

chariſtie.j.e.acepite.⁊ ſolet vna bñdici in feſto ſancti ſirti.

— — — —
— — —— —-— —r———— .S— ——

—
— P—P— ———— — — —4 — — — —.è—

cccxxj. „

Di lj.

3 6 Um oẽ crim.quattuoꝛ erroꝛes extirpatur in eanone iſto. ¶ Be expᷣſſo. h ðᷣtertio errore.ſ.pꝰ ↄſecrationẽ vel expᷣſſo.i.nõ mirxto cũ aq̃.
b BSeleat.i. cu ad hoc ſacriſiciũ offeratur vt per ipſũ peccatum m. Copꝛimatur. ar. ꝙ vini defecano nò ẽ neceſſaria ad ↄſectionẽ.
de leat᷑.j.e.di.ſpecies ⁊ ſimilitudo. n IIntelligi. na legitur ĩ apoc.aq̃ multe popnli multi.iteʒ aqua dicitur pnia
cErratur.quod ſit in calice. 3.di. vjteſim.quandoqʒ dicitur ſcriptura. xxxij.q.ij.ſi paulus.quandoqʒ dici⸗
dErpꝛeſſii.i.degrãdinatuũ botrũ nã ex vino expꝛeſſo licent hoc ſfieret. tur aqua depꝛecatio.vt ſaluuʒ me fac⁊c.

vel expꝛeſſuz poſt oſe oSine. nobis.i nobis noᷣ
arionẽ ve tc vice ſa pfuiſſe oñditur qd falſũ ſm
guĩs ſumat: ante.n.i oꝛſuz benedictas populus qui peti tur in calice domini:vt mixtio illa dbaʒ.eſt. hoc n. expoſituʒ bẽs
cet. vt.ſ. e.c. dicitur. lů⸗⸗ erit accipiat ⁊ fructugratias agat⸗“ non poſſit ſeparari.nã ſi vinũ tanli S.c. di. ſcatt.
guil.n. vomini prel o Item iulius papa epiſcopis per quis offerat ſaguis chꝛiſti incipit ee P Qñ bon ve ride är

crucis ⁊ ceteris inſtru
mẽtis paſſionis ð coꝛ
poꝛe eiꝰ pꝛeſſus ema⸗

egyptum.
Slbis qlacrifcadae varic errabat.

ſine nobis.ſi vero aq ſit ſola plebs
incipit eſſe ſine chꝛiſto.ergo qñ bo/

te q̃ſtõi vbi ĩnuitur ꝙ ſiẽ ip
ſi ꝗ botrũ offerebãat ſoluʒ vi⸗
nuz offerre vide batur. ita ꝗ

nauit.ex.e. cum mar Em oẽ crimẽ atqʒ peccatu, trus' ſolus offertur in quo vini effi/ zni intſeti
be ver liquibus. . oblatis deo ſacriſicijs deleat? clientia tantũ deſignatur:ſalntis no Baus len e ete ihlen
e¶ Euãgelice.b om· quid decetero ꝓ dilectoꝝ expiatio ſtre ſacramẽtũ negligit quod aqua lica ſomã oferẽtes nõ con/
nla pꝛedicta reſpicit ete ne domino dabit᷑: qñ in ipſa ſacrifti· ſigniſicatur.nõ.n. põt calix domini ciebãt. ad aũt ſlaqua ſapox
ſie Aeimi pꝛopibelur cij oblatione erratur.Audiuimꝰ. n. eèaua ſola: aut vinum ſolum ni) vini admitiat ex pqno. qe ali
nncnert ieni gnolſdã ſciſmatica ambitione detẽ ſi vtrunqz miſceatur. 21 qꝛ iaz plu a aliunde nõ er vino tal⸗
tos cõtra dininos oꝛdines 1 apoſto rima ⁊ mitiplex maioꝝ manauit ſẽ adimittii ſaporc ideoque nõ

lia nõ cõnũeraretur:
cũ olĩla ſimul in pꝛobi
bitione veniunt ſi ꝓ·
bibita intelliguntur.
ar. S.vij.q.j.deniqʒ v.

licas inſtitutiones lac ꝓ vino in dij
ninis ſacriſicijs dedicare.alios quo
qʒ intinctaʒ euchariſtiã populis /ꝓ
cõplemẽto cõionis poꝛrigere:quoſ

tentia omnis deĩceps talis erroꝛat/
qʒ pꝛeſumptio ceſſare dʒ:ne ꝑuerſo
ruʒ ⁊ in oꝛdinata ↄpago ſtatuz veri
tatis eneruet:⁊ iõ nulli deincepſerit

cõſecrabitur in ſanguinẽ. et
ꝙ hbec hereſs ſii.eſt ar.xxiiij.
q.iiij.quidã.ver.aquarij.
S Efficientia.i.vini mate
ria.dicunt quidã ꝙ hic inci⸗

addendo. fj.de verbo. dã ẽt expꝛeſſuz vinuz in ſacramen licituz alind in ſacrificijs diuinis of pit repꝛobatio quarti erroꝛis
ob. ncia.? vltimo.loto to dominici calicis offerre.alios ve ferre niſi iuxta antiqnoꝛum ſenten / quod non qedo. ſed ẽ perſe⸗
boſen ſe Pbibetur ro pannũ lineũ muſto intinctũ ꝑ to tiã cõcilioꝛnz pane⸗ tantuz ⁊ calicẽ cutio rertij. ſed iſerius repꝛo
veleſetue n ad e in annuz reſernare: in tẽpoꝛe laen vino aqua pmmirinz de cerero alin Paur weit bi ideo⸗
mũ phibet. dicũtiñ g ficij ꝑteʒz einſ aqualauare? ſic offer ter qna ceptuʒ eſi faciens tadiun a ſa r DE n e Ren
dã ꝙ vltima bic non re. qnod qu ſit enangelice2 apo/ crificado ceſſabit:quãdin legitima conſecr l die ractandi agi
ꝓhibetur. ſtolice doctrine contrariũ ⁊ conſue penitentie ſatiſſactione corectꝰ? ad tmur vſque ad illud.c. ſacerdo
Euũ.n.mgt.bicre tudini eccleſiaſtice aduerſũ:nõ diffi gradus ſui officiũ redeat qð amiſit. tum.iſ:in. xxij.capitulis.

ſpicii pmũ erroꝛẽ.

cile ab ipio fonte veritatis ꝓbabit:

Aẽ alex.pa.v.a petro.

¶ ¶aius.pꝛeter charitatẽ

CIllud vero. ?⁊ ſa a quo oꝛdinata ipſa ſacramtoꝝ my HMulla oblatio coꝛponꝝn ⁊ ſanguini que cum non fit in ſacriſfici⸗
ertirpati erroꝛẽ ſeõm. ſteria ꝓceſſerunt.cum.n. magiſter- cbuſti comparari valet. is plus conſert qᷓ coꝛpꝰ.
be Zunee.es veritatis veruͦ ſalntis noſtre ſacrif P) IYbil in ſacrificijs mains'eſſe t ¶ Quam coꝛpus ideſt.nul
na dei guni vi cium ſuis cõmẽdaret diſcipulis nul E poteſt quaʒ coꝛpus ſangnis En ſacramentũ Risume
tincta ad op infrmo lilac ſed panẽ tqtũ a calicez ſub hoc chꝛiſti:nec vlla oblatio bac potioꝛ: A areneh i vn
ruʒ:qð non repꝛobo. ſacramẽto cognoſcimꝰdediſſe.legi ẽ.ſed oẽs hec pꝛecelliiaue pura cõ facramẽtum dignius é alio

lz ñ neceſſe ſit quoch i
tin gatur.ſed.h.dicit il

tur enimin euangelica veritate: ac/
cepit ieſus panẽ ⁊ calicẽ:⁊ benedi⸗

ſcientia domino offerendaẽ᷑:⁊ pura
mente ſumenda atqʒ ab hoibus ve

ſcilicet ratione efſicacie vt ba
ptiſmus.de pe.di.vij.nul⸗

lud eẽ abꝛogatum. cẽs dedit diſcipulis ſuis.ceſſet ergo neranda.alſicut potioꝛ eſt ceteris: ſus ratione ſanctitatis vteu
EEt ſeoꝛſuʒſed nñ ſac in ſacriſicando offerri: qꝛ mani/ ita potius excoli⁊ venerari debet. chariſtia.j.ajj. multiratione
quid vKhr⸗ feſtuʒ ẽ et euidens exemplũ verita/ Itez innocen.pa.decentio eugu ſigninicationis vt cõiugium
rarim oecre cobna tis enãgelice üluxit: æ pꝛeter vane, bino epiſcopo ſalutẽ. er de biga. debitum. xxvj.d.
Wamt gac noͤ ſitt 2 vVinũ alind offerri non lʒ. ilud ve Ante conſecta myſteria paceʒ non genting aulqam — re⸗
traſbatio niſ in vliia / ro quod ꝓ ↄplemẽto cõionis intin debemusofferre. HM monenn⸗ um Wmo um
ſyllaba totius ſome ct tradũt euchariſtiaʒ po onlii nec Aceʒ igitur aſſeris ante cõſe⸗ matio dil. v de his vero
. — — 15 z5 7 5 .)* °Ve. 60
plata. alij vero dicit boc ꝓlatũ ex euangelio teſtimonii E ctamyſteria quoſdã populis ratione vtilitatis..q.j inter⸗
vi. b. ꝙ c diẽ boe eſt receperũt: vbi apoſtolis coꝛpꝰſun, impartiri vel ſibi inter ſe lacerdotef rogo.
toꝛrm. c traͤbar ſubll mẽ danitſanguinẽ ſeoꝛſuz. n. päis tradere cnz poſt omnia que aperire u ) Acem. aperire. que
la cõditie.l.ſi ſiatiim 2 ſeoꝛſuz calicis ↄmendatio memo non debeò paxſit neceſſario indicẽ D ſcilicet lecrete agun⸗
mhuͤgan dir Abel ratur. nã intinctuz panẽ alijs chꝛiſti da:per quaz conſtet popnlũ ad om mr in canone. velnõ debeo
e ſatrii e& in Teeg prꝛebniſſe nõ legimꝰ excepio illo ta nia que myſterijs agnntur:atqʒ; ĩec ideſt non poſſum nam que⸗

nã:vtruʒ incõtinenti.

tũ diſcipulo queʒ intincia buccella

cleſia celebꝛantur pꝛebuiſſe aſſen/

dam ſunt ibi que non pol⸗

ĩ ie . paci Sti ſet humanus.intellectus a⸗
ſt coꝛp rpi ff. de inl. mMagiſtri ꝓditoꝛeʒ oſtenderet: non ſum.ac ſinita eẽ pacis concludẽtis zumanus. imt⸗
ſed nh vltnſed egs que ſacramenti heinſtitutõnẽ ſigna ſignaculo demoſtrenturꝰy. Item p e ele epiſeo
nã duo dicuntur. ic rũ granis populus cõicatur: valde Ec cleſnaſticis liminibus careat mi lum conlentit quiſ alij.vt di
ĩ platone hui vocis eſt omnino ↄfuſũ.ſʒ ſi neceſſe ſit bo niſter. qui poſt conſecrationem cõ xi.xiij.dicũ adrianus.
hoc ẽ coꝛpus meurra crrusi calice ↄprimaturꝰ aqua mi, nunicare contemmt. yCBemonſtrentur. nõ tas
ſbatur coꝛp,z in P⸗ ſceatur:qꝛ calix dominicus iuxta ca D Eracta conſecratione omnej men in miſſa deſunctoꝛum
rioneiis voas ine nonum pꝛecepta vino 2 2qua perꝛ: R cõcet quinoluerint eccleſa pauur parnia temn non ſüt
guis. ſed ſi p copulati mirxtus debet offerri: qꝛ videmus ſticis carere liminibns.ſic.n.etiam pertar Ktont bwine mũ
na tantũ vnũ dicatur in aqua popnulũ itelligi. in vino ve apoſtoliſtatnerunt: aſca romana tʒ a dar an . Mo nid
tunc ſiet tantũ in vlis ro oſtendi ſangninẽ chꝛiſti. ergo cu eccleſſa. Mẽ ex con.toletano.xij. muͤdo mortui ſunt. ſ. vie
lutera tranſbatio. de icalice vino aqua micetur chꝛiſto Quud; ſacerdos quonens miſſam placnirx vj.q.j placuit.
boc no.j.e.qꝛ.coipus. populus adũatur.⸗ credẽtiũ plebs celebꝛat totiens iacram comunioy æ Eracta communicẽt.
k Pꝛod toꝛẽ. cũ die eiin quẽ credit copnulatur ⁊ iũgitur. BR- nem percipiafr. quia coꝛpus ⁊ ſagui
rit bic me tradet. ſeld gne copnlatio aque ⁊ vini ſic miſce Elatũꝰ eſt nobis quoſdam de nem miniſtrat. nam laici ter
ceſſat oppoſitio de ꝓ/ in anno tantum.j.e.ſecula
ditione.qꝛ dñs nõ pꝛo res vel hoc eſt antiquuʒ. nã

didit enz.nõ ẽ.n. ꝓdi⸗

hoc hodie videtur relictum arbitrio cniuſ libet.j.c. qnotidie. immo hodie ſe⸗

io de futuro ſh ve preterito. nã radet futux ẽ ſergo ꝓpalanit nõ ꝓdi⸗ . b
defee⸗ bbe fecit aa inſtatiã eiꝰ cũ ẽt dixerũ ei.iu dirxiſti.Alij di⸗ mel in anno omnes debent. er de pe.⁊ re.omeis.

.ve cra e O virit. q intigit ac. vel dic ꝙ nõ ꝓdidit. qꝛ dixit ta B Elatũ.ſacr fcia.innuitur er hoc.cꝙ vno die non poſſũt ab eodem plu
nanredrbnke n5 obeſſe. xxij.q.v. hoc videtur. ra ſacriſicia celebꝛari in vno canone.ſed iu dic hoc ſolum bic repꝛoba⸗

„ Q.lannmnen „ſti Nxn.2

ri non totiẽs fumẽ quotiens coficltur.nð hie plurima dici de dnobꝰ.qꝛ plura
nõ licet.S.di.j.ſuſſicit.niſi in natiuitate.S.di.j.nocie.inſti.de iur.perſo.in ſi.
a ¶ Aua ſe.S. xxv. q.ij.ita nos.S.x vij.q.iiij.frater.xij.q.ij.qui ⁊ bumanis.
b Anno.S.di.lxxiiij. epiſcopus. .
¶ Totiens.ſicut lex dicit in abolitione.ij.q.iij.pꝛeuaricatoꝛ.⁊ tot denunciati⸗
ones debẽt ſieri quot opera
ediſicantur.ff.ð ope.no.nũ.

de pupillo. . ſi pluriũ. ſacerdotibns non tot vicibus com
d mperimꝰ.poꝛlione. muniõis ſancte gratiã ſumere:quot
MRigen ſpecie panis que ſacriſicia in vno die videntur offer
tanenn ſacrum coꝛpus ſi⸗ re.ſed ſi in vno die plurimadeo oſ
eRAeaiice ideſt a ſpẽ vi⸗ ferunt ſacnficia omnibus ſe oblati/
ni que ſ gnificat ſacrum ſan onibꝰ acomunione ſaſpengüt 7 iſo
guinem. la tantũ extrema ſacriſicij oblatiõe

ſAut itegra.i integre ſub
vtraqʒ.n.ſpecie chriſtꝰ inte⸗
gre ſumitur.⁊ hoc intelligo
de cõſiciente.nã inarmꝰ vel
ſanus in neceſſitate ſine vi⸗
no coꝛpus ſumere poteſt.
g ¶ Quia diuiſio. hoc ð ſpe
cibus ipfis intelli gitur.ĩpoſ⸗
ſibile ẽ eni coꝛpus chꝛiſti ſi /

mit ⁊ dicũtur hic duo ſacra
menta.⁊ vnũ pꝛopter vnuz
contẽtum.reuera eniʒ ſunt
ſbi plura ſacramẽta.nã accñ
ia panis ſunt taãtum ſacra⸗
mentũ coꝛpoꝛis xpᷣi ⁊ accñtia
vini ſunt tantum ſacramen
tum ſanguinis chriſti. quia
certe ſub ſpecie panis ẽ coꝛ⸗
pus ⁊ ſanguis chriſti:immo
totus eſt chꝛiſtꝰ.ſim iliter ſub
ſpecie vini.non rñ.ẽ ibi du⸗
plex ſumptio coꝛpoꝛis ⁊ ſan

bis comedere.nec ſuperflue
ſumitur ſub vtraqʒ ſpeʒ.naʒ

cõionis ſcẽ gratiaʒ ſumũt:quaſi nõ
ſit illis totiẽs vero ⁊ ſingulari ſacri
ficio participãduʒ quotiens coꝛpo
ris ⁊ ſanguins domini noſtri Jeſu
chꝛiſti immolatio facta conſtiterit.
Nam ecxce apoſtolns dicit.
6 Mnes qui edunt hoſtias:par
ticipes ſunt altaris.certum eſt

ne ſanguine ſumi ꝛ v cener bi qni ſacriſicantes non edũt rei
la.ſue.n.ſpecieʒ panis ſine ſunt dominici ſacramenti.quicũqʒ
vini quis ſumat vtrunqʒ ſu ergo ſacerdotum deinceps diuino

altario ſacriſicium oblaturus accei
ſerit ⁊ ſe a communione ſuſpendey
rit.ab ipſa qua ſeꝰ indecentur pꝛiua
bit gratia communionis.ãno“ vno
repulſum ſe nonerit.nam quale erit
ſacriſicium cui nec ipſe ſacriſicans
particeps eſſe dignoicitur:ergo mo
dis omnibus tenendum e ſt vt quo
tienſcunqʒ ſacriſicans coꝛpus⁊ ſan
guinem domini noſtri Jelu chꝛiſti
i altario immolat totieni percepti /⸗
Oonis coꝛporis ⁊ ſanguinis domini

guinis chꝛiſti. nec ſuperfluit ſtri iſti icipem ſe
ee vel illa ſumptio.ſicut li Moſtri ielu cyiſti participem ſe pꝛe
comedã in mmopesdio 2 an bat. Jren elaf⸗ papa maiou/
te potum ⁊ poſt nõ tñ dico (O ⁊io.epiſcopis.

Coꝛpus chuſti ſine eius ſanguine ſa
cerdos non debet accipere.

pecies panis ad carnem. et ¶ Omperimus aũt ꝙ qnidam
Ranaumisin ano eſ eces ris ſacri poꝛtiõe:a calice ſacrati cru
ige iqzlumlk ub vra⸗ 018 abſtineant qui pꝛoculdubio:
que ſpem vt ngnifcetur Auoniam neſcio qua ſuperſtitione
virunq; rpᷣs aſſumpſt car docentur aſtrimi : aut integra ſacra
nem ⁊ anima.æ ꝙ tam ani⸗ Menta percipiat ant ab integris ar/
we iᷓᷓ coꝛpoꝛi ꝑticipatio an ceantur.quia diniſioꝰ vniuseiuſdẽ:

leat.vnde ſi ſub vna tantum
ſpẽ lumeret᷑ adtuitioneʒ alte
rius tantum valere ſigniſi⸗
caretur hec tamen ꝓpoſitio
non eſt concedẽda.vinũ irâ
Ibᷣalur in coꝛpus:nec iſte pap
nis tranſbᷣatur in ſanguinẽ:
ſed potius panis lantñ tran
ſbᷣatur in carnẽ.⁊ vinũ tãtuzʒ
in ſanguinẽ.iñ vbicunqʒ eſt
caro ibi ẽ ſaguis ſʒ caro ẽ ibi
pꝓ tranſbationes:⁊ ſangnis ꝑ.
cõiũctionẽ:ſicut anima ẽ ibi
per vnionem non per tran⸗
ſbationem.
b nn lie⸗ pupillus ne
ceſie hʒ omnia nomina qua 8
omnia reſpuere.ff.de admi.
tut.cum queritur.xij.q.ij.qꝛ
cognouimus.ff. de pꝛocur.

qʒ myſterij ſine grã di ſacrilegio nõ
põt peruenire. Nem augn.
Euchariſtie communione qui quo
tidie accipit nec repꝛebendunur nec
landatur.
Q Votidie enchariſtie cõmuni/
onem accipere nec laudo nec
vitupero.omnibus tamen domini
cis diebus cõmunicãdum hoꝛtoꝛ:
ſi tamen mens in affectu peccandi

tatẽ peccandi:graunari magis dico
euchariſtie perceptione quã puriſi⸗
cari a ideo quamnis quis peccato
mMoꝛdeatur.peccãdi tamẽ de cete⸗

ſatiſfaciat lachꝛymis ⁊ oꝛationibus
⁊ conſidens de domini miſeratione

in cauſe.

ſul

1. Notidie.nec vitupero.hoc dicit aug.ignoꝛũs mentes ſumentiuʒ vtrũ

Unt digne tanqꝙᷓ; qdi mentem alterius videre non poterat. ij.q.v. con⸗
—

uluiſti.

k ¶Mens in affectn. ſed quando dicis p mens eſine affectu peccãdi.credo

A

ꝙ quando pꝛoponit fumiter abſtinere a quolibet peccato moꝛali niſi ſit.ergo

non ſit.nam ſi adhuc habet volun

Se con.

in tali pꝓpoſito nunqᷓ; debet aecipere coꝛpus chꝛiſti.
ISGrauari.s.eo.di.in ſcã.xiij.q.ij.qbus.⁊.c.cũ grauia.
m ¶ Purinñcari.⁊ ita cum vni eſt ſalutiſerum.alij eſt moꝛiferũ. vt.ff. ad
l.aqui.l.qua actione.S.ſi quis.er de prelcrip.quoniam omne.j.q.j. F. op

ponitur.ver.ipſa.n.ſalus.

accedat ad euchariſtiã itrepidus et
ſecurus.ſed hoc de illo dico quem
moꝛalia peccata non grauãt. Idẽ
ſi dixerit quiſpiã non quotidie acci

piendũ enchariſtiaʒ. atius affirmat

guona⸗ faciat vnuſquiſqʒ quod ſ̃ʒ
deʒ ſuã pie credit ſaciendũ. neqʒ
n.litigauerũi inter ſeaut quiſquaʒ

n C Quotidie. naʒ ſa

cile non ſunt iſta attri
buenda.vt de pe.diſ.
i.nonnulli.

o ¶Secũduʒ ſidẽ i cõ

ſciẽti.extra de pꝛeſcri.
quoni omne.

p CCLitigauerũt.i.fu

erunt cõtrarij.

q CInter ſe ar. ꝙ qñ

qʒ ea qua in ſuperſicie

eoꝛiũ ſe alteri pꝛepoſui ʒachens ⁊ il, vident᷑ cõtrariari.hñt

le centnrio.cũ alter eoꝛũ gaudens iĩ
„Domo ſua ſuſceperit dominũ: alter
dixit.o domine nõ ſnʒ dignus vt in
tres ſub tectũ meum ambo ſaluato
rẽ honoꝛiſicantes quãuis non vno
modo.ambo peccatii miſeri ambo
miſericoꝛdiam cõſecuti.ad hoc va
let ꝙ manna ſᷣm ꝓpꝛam volunta
tem in oꝛe cniuſqʒ ſapiebat. Itẽ
Ambꝛoſius. .
AOni ſẽper peccat celeſtis ſacfi me/
dicinam ſemper accipiat.
82 quotiẽſcũqʒ effunditur lan
guis chuiſti in remiſſioneʒ pec
catoꝛuz effundit᷑ debeo merito lẽp
accipere qui ſẽper pecco debeo ſꝑ
aceciper̃ medicinã. Itẽ hila.epᷣs
Hõ abſtineat a coꝛpoꝛe dñi qui ex
cõicari non meretur.
B Inon ſunt tãta peccata vt ex
communnicetur quis non ſe ð
bet a medicina coꝛpoꝛis ⁊ ſangni⸗
nis domini ſeparare. Item ſabia
nus papa ait.
Ter in anno quiiqʒ ſidelium com/
municet.
S Tſi non frequentins ſaltem
in anno ter homines commu
nicent:niſi ſoꝛte quis maioꝛibus ꝗ
buſlibet criminibnus impediatur:in
paſcha videlicet ⁊ pẽihbecoſte ⁊ na
tali domini. Itẽ ſother pa.ait.
Etiam in cena dommi ſacraʒ com
munionẽ debemns accipere.
Qnuibuſdam'in cena domini
perceptio euchariſtie negligit
que quoniam in eadem die ab om⸗
nibus ſidelibus exceptis his quibꝰ
pꝛo grauibus criminibus inhbibituʒ
eſt percipiẽda ſit eccleſiaſticꝰ vſus
demonſtrat: cum etiam peniten/
tes eadem die ad percipienda coꝛ⸗
poꝛis ⁊ ſangninis do minici ſacra
mẽta r ecõcilienturꝰ. Item ex cõ
Pꝛoijciatur ab eccleſia:qui a com
munione ſacramenti ſe pꝛo lInxnria
ſna aneriit.
JIquis intrat eccleſiam dei:et
ſacras ſcripturas andu:⁊ pꝛo
luxuria' ſua auertu ſe a communio
ne ſacramenti ⁊ in obſernandis mi

i

eundeʒ effectum.ſi.ẽ.
viij.q j.iſcripturis.&.
riiij.q.j.qð debetur. g.
xxiij.q.v.pꝛodeſt.⁊.q.
j.nolue. S. xxxv q.v.
ad ſedem.ar. diuerſa⸗
rum ſententiarũ neu⸗
tram repꝛobari.viij.q.
ſein ſcripturis.
r 8B auetene et
ndit᷑.i.ſigni
ſicatur effundi.
9 C Sanguis.i. in cõ
memoꝛationem effu
ſionis ipſius offertur

j. eo.iteratur.i.quoti⸗

enſcunqʒ fit comme⸗
Moratio ſaguinis chꝛi

t. C Bebeo.i.debeo ſẽ

e⸗ pꝛepar are me ha
ilem 7 dignum ad ac
bienum. t. j.e. nõ
E.
82 non ſunt. ex
Dcoômnnicetur. i.
dignus excõmunica
ri.ocẽ.eniʒ moꝛtale peci:
catum dignum enſ ex
cõmunicatione.vt.S.
vj.q.j.illi qui.õ.xj.q.
iij. nullus ſacerdotuz
xxij.q.j.c.vlt.⁊.c.in ſa⸗
cris.vel excoõmunicek
in ſacramẽtis.alias tã
tum pꝛo contumacia

poteſt quiſ excommu

nicari.xj.q.iij.certum.

x T ſti nõ. niſ foꝛ

te.tunc idipſum
etiam abſtinere becs
lum eſt. j. e. ſ gs itrat.

p ¶ Et natali.vel niſi

ratione penitentie ĩiũ
cte in illis diebus a cõ
munione ceſſare tene
alur.vt.xxxiij.q.ij.ca.
admonere.alij dicunt
tantum in paſcha eſſe
pꝛeceptum.extra ð pe.
C re.omnis.

HRadanla⸗ de

monſtrat ſic olis
modo ſic non eſt. ſed
monachi faciunt.

a C Roconcilientur.

ſinita penitentia.vt.S.
xx vj.q.vj.ſi quis ð coꝛ
poꝛe vel conſuetudini
quarundam eccleſiaꝝ

alludit.⁊ ̃m pꝛimum intellectum illud eſt erpꝛeſſiuum veritatis.ſicut il

ud ioannis.i.quaſi vnigenui ⁊c̃.

b B Aquis ⁊ pꝛo luxuria.ideſt ſuperſtitione ſua credens foꝛe non eẽ
Aoõmunicandum. rxviij.q j. idolatria. vel. i. pꝛo luxurioſa vita ſus

ſine ᷓ pauci.di.l.quia tua,

d. ant gty haicy m ano Frabat

——
— — —— — — — —

T2 Jeaaic — — —

—,——— —

△D
Di. ij. cccxxij.
Pꝛoijciendum. cur arguit᷑ vnde cõmẽdari debẽt. qꝛ pꝛo peccatis ſu
is abſtinet a coꝛpoꝛe rpᷣi ſed nõ arguit.qꝛ tempꝑat ſe a moꝛali peccato.ſʒ⸗

ar. pꝛeſ. officium. contra.ſed ibi iubetur reſeruari ad opus moꝛientium, bic ꝓ
4. in coꝛrigibilis depꝛebenditur. de pe. diſt.ſunt

bibetur reſeruari ad opus conſecrantium.
qWMuꝛent. ſimplices vel ipſi pꝛelbyteri.

qꝛ in delictis luxrutiando ðẽ
Ailcere. ſed nec ſpecies ille alijs cibis permiſcentur nõ eniʒ in ſtomachũ

garbiträtur.

by Denec penitẽtiã. .e.hi qui.

e Eculares.non
credantur niſi

ob humilitatem vel

deſcendunt:quare per ſeceſſum nen emittunt. licet. n.er ipſis aliquis refidat.
non tamẽ incoꝛpoꝛatur nec
in ſtomachuz deſcendit. nec

humilitaten niſterijs declinat conſtitutã regulã fſunt cõſumunt:mon ſtatim ad aceii per ſeceſſuin emitiitur.ĩter⸗
delicti conſcientiaz b diſcipiine: iſtũ talẽ pꝛoijciendũde piendos communes cibos conne] dum en z; odore recrest bo⸗
nmnenn led baʒ. dirit eæccleſia catholica eẽ decernimus: niant. ne putent ſancte poꝛtioni mi mo. qui tamẽ een ſtoma⸗
Kmelimh annd neece⸗ donec penitentiꝗ agat ⁊ oſtendar ſcere cibũ:qni per aqualiculos di Pam õ
tue ad iaicos, vel di fructũ penitentie ſue. vt poſſit com geſtus in ſeceſſum diſſunduur. ſi igi e deſtenanntin omarhd *
boc in dericis. illudc inn mumone pcepta indulgẽtia ꝓme inr mane dominica pouio editur nam aliter quo euomentur
laſcis, nam vita cleri⸗ reri. Itẽ ex conci. agatbẽéi. viqʒ ad ſextam ieiunent miniſtri q ſ. e.ſi quis per ebꝛietaté. vn⸗
coruʒ debet eſſe reliig Mon babeantur catholici: qui bis eam conſumpſerunt. 2 ſi tertia vel de foꝛte per ſudoꝛeʒ emittik.
elſioꝛ laicox. . diſi. trbus tpibus colcare veſinnn. quarta boꝛa acceperint ieiunent de coꝛpore cerlum ẽe ſpeag ſn „A
iiij. denigZ. Eculares qui in natali do viqʒ ad veſperas:ſic ſecrera ſqctiſi cies quacito dentibus terũ /
4 G Jaui.ccommu Dmmi. paſcha: penthecoſte n catione eterna cuſtodienda ſunt ſa, tur tamctto in celuz rapitur
nicne. deſ ddi cõmunicauerit catholici non creda cramenta. Mꝛecipimus etiam ne corus bi
enen tur nec inter catbolicos habeant. vnquam extero clerico eccleſie ſi⸗ —= dktuglien lon vper.
e conrer conſtiẽ⸗ Item ex conciliotoletano ne laico de fragmentis oblationuz Pingnis aqualiculus peo
tiam crim num. Coꝛripiantur qui in eccleſia com/ chꝛiſti ad menſam ponatur. vnde tcto ſeſquipe eextat. WM
e¶ Auoc ſ non co⸗ muniçare conténant. ſcis tu:qui paſſim ſanctnarij panes t CLerico. aliene muriſditi⸗
municãt.ieſi digni nõ B JIqui intrant eccleſiam deiet indignis impendis vnde noſti ſi a onis. ſic nõ eſt contra. .e.
ſunt. depꝛebendunt᷑ nũquaʒ comn mulieribus mundi ſunt. inc ?⁊ da non pꝛohibeat.
¶Communicant. nicare admoneantur.ꝙ ſinõ com nid ab abimelech ſacerdote inter/ 6* ſcelerate.quod di
i. dignos ſe cõmunio⸗ municat' ad penitẽtiã accedãt.ſi cõ rogatus:cum panem ſibi ad come lecrus. ironice dicit.
ne ecerunt . e alei municant non ſemper abſtineat*. deduũ poſceret: cum ſe mundum an ? Mrobetteraminer rr
mn⸗ ſinon ſecerint abſtineant. Item tetmdnum pꝛofitereiur. panes phio bamgrehdat viih agſun ſirk
60 Sinent . re⸗ Eex concilio elibertano. ontioms manducauit. Rem prur. .
moueantur. Anite ſanct az cõomunionẽ a pꝛopꝛia ſidoꝛus Ymorem. ſcilicet do
8 Abſtineant. ideſt vrole qniig? contineat. Innücinntur non mundantur ſcele, mini.
ſi alijs tſẽpoꝛibus.nõ onis bomo ante ſlacram cõ roſi:qui communicare no deſinut. . ocet: hec tria debet
tamen illis tempoꝛi⸗ mnnionem a ꝓpꝛa vxoꝛe b Aliſcelerate vinunt in eccley abere qui vult accipere coꝛ
bus abſtineant. ſcilic ſtinere debet tribus aut quattuoꝛ ſiar communicarenon den. bus chriſti timoꝛem ſidem 2
paſcha pethecoſte na ant octo diebus nec inter catholi?ꝰ nunmt putamtes ſe tali communionę dllectonèẽ.
tali nin. z, cos ↄnumerabitur: qui in iſtis vide mundari diſcant nil ad emdatio/. C Sothusſoler aucti gd
sl Ebaneanes⸗ licet temponbus paſcha pentbeco nem proſicere ſibi dicente ꝓpbetag. wome boc aut panis aut ior
unmnadeſt ercommn ſte ⁊ natali domini non comunica,/ gnid eſt quod dilectus meus fecit pus tlci panis non. qꝛ il⸗
nicentur. nerit. Item ſergins pa. ait. in domo meaſcelera multa.nungd le nonẽ coꝛꝑpus rpᷣi. tez nec
bᷣAnis boma Eꝛu are tres partes fiant ex coꝛpote carnesſancte auferunt a te malicl) /e//coꝛpus quis non videtiur ꝙ
abſtinere quk chriſtt. 322928 tnas. 71 apoſtolus. pꝛober'inquirt ante totius foꝛme ꝓlationé
tum in ſe ẽ vt non exi Rifoꝛme eſt coꝛnus domini: ſe homo ⁊ ſic de pane illo edat.⁊ ð ſat trſ batio.ad bic vico ꝙ
gat.exactus tamẽ red pars oblate ĩi calicẽ miſſa coꝝꝛ calice bibat. Itemex. ij. ſyno) per banc dictionẽ hoc. nibil
dene debet quolibettẽ· pns chuſti quod iaʒ reſurrexi mõ/ do baſilins epiſcopus dixit. demonſtratur. naz ipla mat
porĩ̃.vt.xxxiij.q.v.ſi di ſtrat:pars comeſta:ambulans ad Samnan onem non! alates ac ant . terialiter ponuur lbi. ſed 5ρπ *
cat.nõ eni eſt pꝛeceptũ buc ſuper terrã:pars in altari viqʒ jindigne ſacrame end⸗ quero qliter per dictionem
qWuod hic cõtinetur. vt nelup fine Dars in runt qui indigne ſacrameus chuſti mipil ſigniftcante fiat tran ⸗
no. rrxiij q iiij. vir eau ad miſſe finẽ remnanens. coꝛpus in commnnicant. . fPban ite domin viebatur
pꝛopꝛia. ſ. xxiij. diſ. c. ſepulchꝛO. quia vſqʒ ad finez ſeculi P JImoꝛem'/ docet nos apoſto⸗. c ſignincatiue voce illa? nos
vlti. coꝛpoꝛa ſanctoꝝ in ſepulchꝛs eruit. insdicens qm mandnucat ?2 bi viimur mãliter ergo nõ fad
iRiſoꝛme,.ẽ coꝝlDb Item ait clemens papa. bit indigne:iudicinʒ ſibKi manducat mus ea que iple fecit q ſie⸗/
pus.in caliccem. Aquibus ſunt contractanda ſacra ⁊ bibit.ſidem vero edocet nos ſerv ⸗ ri debet.S.e.ſcripiura hic oʒ
qnia iunctura copo⸗ menta domimica. mo domini dicens:boceſt corpul? ꝙ magis operek ſies ro
ns vomint cum ſagui Ribua gradibuscõmiſſa ſũẽt meum quod pꝛo mnltis datur. pboc viſfetendi. a ſes no habz
e ven gna vnionem fſacramẽnta diuinoꝛũ ſecreto fſacite in meam commemoꝛationẽé mo-Ad voct dieo gts wis
Anbuliau den. Micdheſt pꝛemvytero viacono a mini zapoſtolu e vnigenito dei filio, z,u,vata ipſis verbis cpad eo
gnat coꝛpus domini ſtro. qui cnz timoꝛe a tremoꝛe cleri humilianit ſemetipſum ſacius obe: trum platione; fat tranſa
in eo ſtatu in quo fut coꝝ reliquias coꝛpoꝛis domini cn-⸗ diens vſqʒ ad moꝛtem: moꝛtem au co.j.e. accipite. tc ideo ſacer
ante paſſionem. vel ſtodire fragmentoꝝ debent. Idẽ tem crucis cum enim anma babet dos ea nõ pꝛofert nigniſicati
ſignat eccleſiaʒ adhuc Tanta in altario certeholocauſte ſidem his victis conſiderat magni ue. qꝛ nõ poſſet ea vere ꝓler
malitantem. offerant. quanta popnlo fuſſcere ſicentiam gloꝛie ipſius admira/ re. mentiret.n. ſi diceret hoc
Finẽ. bodie non debeant: ꝙ ſiremanſerint in craſti- tur nimietatez bumilitatis: quomo eſt coꝛpus meü. itẽ ad ſi quiſ .
ſeru ſtur ſed oue bor nũ non reiernentur ſed cum timo do tantusac talis obediens fuit pa Plertet verba hec poſt mor⸗
tes ſicce comeduntur re atremoꝛe clericoꝛuʒ 1 diligennia trinſqʒ ad moꝛtem pꝛo vita noſtra iem chuſti ame reſurtectideʒ
ꝛima ſicca ꝓ anima/ ſ tur. ani aũt reſidua coꝛ utoqnia“ poſſit vſqʒ confireret ne.videt᷑ ꝙ nõ. qe
us ſanctoꝛum ad la⸗ cConiumaniur. qut lus cork pPuto quia pꝛouocati poſſit vſqʒ ad corpus chuſti tunc erat moꝛ
udẽ dei. altera ficca -p poꝛiſ domim que in ſacrario relicta affectum2 dilectionem ipſius ⁊ dei tuuʒ ꝛ in aiatuʒ.ergo ſi tran
illis qui ſunt in vur⸗ ſfſfõᷣatio tunc fieret tunc tran⸗
gatoꝛio tertia cum ſan ſiret in coꝛpus moꝛtuũ ?⁊ in
unine pꝛo illis qui ſunt in peccato viuẽtes. G. D animatuʒ ⁊ fic inutiliter ſnumeret.quomodo e rgo viniſicaret vel ↄferret ali⸗
m Kibus gr adibus.i.miniſtris triũ graduum. ꝗd coꝛpꝰ moꝛtuũ. R.nemo potuit ante reſurrectionẽ ↄſicere coꝛpꝰ xpi niſi xrpᷣs
8 ¶ CLComi niſſa.i.tractanda. ſic ergo data ẽ fſoꝛma vi tatu poſt reſurrectionẽ hoc ſis et per illud:bhoc facite
