cipliciter irrogatur. Aliquando. n.

contrahitur genere delicii declara/

ti per ſententiain: velnti cum index
pꝛonunciat:iniuriam feciſti heredi

tateʒ expilaſti:calummiatas es. Ali
quando genere pene ſicui' illi qui

damnantur in opus publicum qui
pꝛiſtinum quidem ſtatum obtinẽt
ſed damno infamie etiam poſt im⸗
pletum rempus ſubijciuntur. Ali⸗
quãdo genere pene ⁊ delicti decla⸗

ratiꝰ per ſententiam:veluti daʒ ſu
ſtibus ceſo per pꝛeconeʒ dicitur ſi /

cophantis ideſt calumniatoꝛ. Ali⸗
quando ipſo genere facti vt exercẽ

tes impꝛobuʒ fenus:⁊illicite exigẽ
tes vſuras vſurarum:a mulienr que

intra tempus quo mouas eſtlugere

maritum: contrahit matrimoniuʒ

⁊ quiſciens eam vxoꝛem duxerit.
Igem teſtatur felix papa:⁊ eiſdem

verbis Item in euangelio ille qui

trabem geſtat in oculo:pꝛobat᷑ nõ
poſſe educere ſeſtuca de oculo fra
tris ſui. Nem dauid in li.pſal.pec:⸗
catoꝛi autem dixit deus q̃re tu enar
ras iuſticias meas:⁊ aſſnimis teſta
mentum meum ⁊c. Iem grego
rius cuius vita deſpicitur:reſtat vt
eius pꝛedicatio contemnaturꝰ.
Igem in moꝛalibus. .
u auoꝛum vicia puniũt:ſua pꝛi/
ns coꝛrigere ſtudeeant.

famia factieſt qñ ꝗs aggrauat velifnnat apᷣ

bonos ⁊ graues:de qua agit᷑.ᷣff.ð obſeqis libertox.l.j.⁊.l.lʒ ⁊.vj.q.j.lunt plu
rimi.l.qn leſa eſt fama alicu us ꝑp fadum ꝙ cõmiſit apud bonos ⁊ graues.
Vtrum autem hec infamia repellat oꝛdinandum dixi. ij. q. vu. ipni apoſtoli. 2
q.viij.in ſumma. Infamia eſt diminuno ſtatus alicuius:bec infamia que
Dicitur infamia iuris quandoq; urogatur ipſo/ſacto ⁊ alug modis vt bic di⸗
citur. Per ſententiam infamatur quis cum ve crunine publico conuincitur
quis vel ciuiliter vel criminaliter: vt. f.. de pub. iudi. infamen. niſi in caſu:vt

fñr.de pub.iudi.l.vl. In pꝛiuatis delicts ſi quis criminalter ſit cõuctus ? cõ

demnatus ſi ſit tale crimen quod deſcendu ex actione famoſa tunc infama⸗
tur:vt.ff.de his qui no. infa.quid ergo.S. vlti. Sed ſi ciuiliter agatur: non. ff.
de cri.ſtel.l.ij.niſi in caſibus ſcilicet in actione furti.vi bo rap.iniuriaru:. do
liumali:vt.fl.de his qui no.inta.athietas.S.vl. Item fallit in crimjne expilate
Hereditatis: vt. C. ve his qui no. in fa. ſ te. expiulaſſet. ⁊ in qimine ſepulchꝛi vio
lati.vt ff. de ſepuil.vio.l.j. Et quãdo mulier calumniole ſie mitii facit in poſ.
tanq ſit grauida: vt. ff. e.l.notatur. Sed pꝛo actionibus que ex contrado de⸗
ſcendunt nemo fit infaniis:niſi in quatuoꝛ caſibus:vt.ff. oe his qui no. infa.
fuxrti.S. mandati ſcum directe conuenitur actione tutele mandati. depoſiti?
pꝛo locio vt ibi dicitur. per ſententiam arbitr nemo infamatur. ff e.l. quid er
So. §. et compꝛominſo. ſed bec diſtinctio nõ videtur habere locu 'm canones

D

⁶

h ¶ Wene boc falſum eſt qꝛ ſola

cio intelliguntur non ex

x ¶ Voluntatis. ſed nonne iudex põt iudicare ſm ꝙ ſibi iuſtum videt
Vt. ff. de ar bi.qualem.⁊ ex ſnia ſui animi eſtimabit:qd aut credat aut pa
rum eſſe pꝛobatum videatur. vt.iiij.q.iij.ſepe ⁊ potius debʒ iuder ſequi
ſuam opinionem quani concilium alioꝛum vt exma de cõſue.ad noſtra

infames. :.c.omnes.

.
*

pena nõ infamat. C. e.l.nullam.

i ¶Sicut.aliqua cuidẽti cauſa pꝛecedenti ex qua ſi eſſet condemnatus
infamaretur.f. de his qui no.infa.ictus fuſtium.ſicut eſt in funto cum

Ui ſine peccato eſt veſtrum
pꝛimus in illam lapidem mit
tat.ad aliena quippe peccata puni
enda ibant:⁊ ſua relinquebant.re:
nocentur igitur intus ad conſcien-
tiam:vt pnus pꝛopua coꝛigant ⁊
tunc aliena repꝛehendant.hinc eſt
quod cum tribus beniamin in car/
nis ſcelere faiſſet obꝛuta:collectus
omnis iſrael vlciſci iniquitateʒ vo

lImt. Sed tamen ſemel ? iterum in

belli certamine eſt ipſe pꝛoſtratus
conſulto enim domino ſi ad vlci/

ſcendumime debniſſet.iuſſum eſt vt
iret.qui iuxta diuine vocis imperi

um perrexit.⁊ ſemel ſecundo per
didit ⁊ tunc demum peccatriceʒ tri
bum valde feriens pene funditus
eam extinxit. Quid hoc eſt quod ĩ
vltione ſceleris inflammatur:⁊ ta
men pꝛuns iſte pꝛoſternitur:niſi qð
puus ipſi purgandi ſunt:per quos
alioꝛum culpe feriuntur:vt ipñ iaʒ
mundiper vltionem veniant: qui
alioꝛum vitia coꝛrigere feſtmant.

Item ambꝛoſius ſuper.beati im

maculai.
Ille de vita alterins indicet:qninõ
habet in ſeipſo qnod puniaat.
Adicet ille de alterius errore

Taq non habet i ſeipſo quod cõ

demnetiudicet qui non agit eadeʒ

que in alio putauerit pumenda:ne
cum de alio iudicat in ſe ferat ſentẽ

tiam:Judicet ille qui ad pꝛonunci/
andum nullo odio:nulla offenſio/⸗

ne:nulla leuitate ducat᷑: ⁊ poſt pau

ca. Bonus index nibil ex arbitrio

ſuo facit ⁊ pꝛopoſito domeſtice vo
luntatis ſed iuxta leges ⁊ iura pꝛo/
nunciat: ſtatutis inris obtemperat
non indulget pꝛopꝛie voluntati. ni

hil pꝛeperatum ⁊ meditatum de do

mo defer::ſed ſicut audu ita indi

cat.⁊ ſicut ſe habet natura decernit

obſequitur legibns non aduerſatur

examinat cauſe merua:non mutat

Diſcite iudices ſeculiquem in iudi

quis ĩ maniteſto fur⸗
to depꝛehenditur.

K Aui damnaͤtur

ſine ſententia. ſic no
eſt hoc membꝛum ſu
perfluum.

Viſtinuz. .liber
tatem. ðJ

mC Beclarati. quan
doq; etiaʒ ſi nõ dedla⸗

ratur.vt cum milui ðᷣ

trahutur inſignia mi
litie lʒ non dicat ca. vt
fl. e. l. ij. §iſj.

n Per ſniam. iſtud
nõ videtur difſcrre a
pꝛedictis. niſi ꝙ duo

mẽbꝛa ↄiungũutur in

vnũ.niſi velis dicere

qð aliqd operant᷑ iſta
verba eum dicitur ei

ſichophatis comme

dens fiaggs.
0o ¶Intra tẽpus. hoe
tamen non tenet vᷣm
canonem. vt extra de
ſecun. nup. ſuper illa.
p ¶ Item gregoꝛius
contemnatur.i. contẽ

ptibilis habeatur: n.ö5
tamen cõtemni debz

multi.:rv. .vl.xvNit.
e! Viſine peca

to. vlciſci. ar.

ſKiudex nõ exhibet iu

ſticiam de aliquo ſub
dito.ipſe conuenien⸗

dus fit: vt.xxiij.q.ij.

Dominus noſter.? in

conſti. federic. habuta
C. ne ſilius pꝛo patre

vbi dicitur ꝙ ſi iuder

ciuitatis debitam iu
ſticiam nõ erhibet cõ

ueniri poteſt.

1¶Pene. quia tane⸗

tum ſexcenti reman⸗
ſerunt.⁊ fic hec dictio
pene ad magnaʒ quà

titateʒ refertur.ſic po

nitur.xxxiij.q.yx.qua

8CFunditus. arg pH
poſt penitentiaz reſti⸗

tuitur aliquis ponl di
gnitati. xx vj. q.v.qui

cnnqʒ.⁊.l.di domino ſancto.:.c.qꝛ tua ſanctitas. ſed illud intellige quo

vt. vj. q j. qui crimen.

*

Judicet.odio.xj.q.iij.quattuoꝛ.

ag iudicandum ⁊ pꝛedicandum non ad accuſandum vel teſtifcandum

1 1 . Aercondenner idignum et condennathone.

crimen infamet. vt. S. e. q. v. conſtituimus. 2. vj. . ſ.

ſed dico ꝙ tenet᷑ ſeq opimoneè ſu ſed nõ voluntatẽ.qñqʒ tñ ſeqtur opi
nionem al oꝛum potius ꝙ; ſuam.vt exia de ap. cum ceſſante.

VHudi:argu.qꝙ ſm allegata eſt pꝛocedendum.vt.ff de ofſi pꝛeſi.illi⸗

citas.S. veritas.S.ij.q j.deus omnipotens.j.xj. q.iij illa.z.c.ſummope/
re.⁊.vj.q.ij.ſi tantum.⁊.c.placuit.Sed contra.xxx.q.v.nullum.⁊.c iu⸗

dicantem contra. j. eo. poſtulatus contra. ſed pm. b. delegabit cauſam
ſi h. conſcientia non concoꝛdat allegatis.ſed pſᷣm alios poteſt determina
re ſm allegata.quia aliud facit aliquis in eo ꝙ iuder eſt.aliud in eo

homo eſt: vt.xxiij.q iiij.ſi eccleſia.⁊ fic iudicare poieſt ſm conſcientiam
quam habet vt iudex non vt homo.ar. extra de offi.oꝛ ſi ſacerdos.? ex⸗

tna de offi. dele. paſtoꝛalis. S. qꝛ vero. extra de elec.quod ficut.

=—

=

= ==

exxv.
ed aſſeſſoꝛes. .
tes:ſe alſe kes.
e dan Lareni
lunti ec derie inetecken e
pulus d/ gqui s audi Anari vj.
iuerſus po eſſer ach/ ſcopu —— dele⸗
ij. ri ele
ins at. Iem giltte dinit dicens. q.li. epiſe int uippe.
tü:ana But Grag oncin aluibt
is alfeet gas nltert an paupan nohatak Giz Anrigan —
beat ietate dica p one moꝛ ℳ0 lere eins xxxiiij Ceu extrat
edel ſobꝛie renonhe gui ium lium co 340 4 rxr magis ſo.5 ſe
tener am oſt: qu — ndic cum iliun elitica bequ m mog . ao⸗ſe
ando t n qu⸗ lop rare po E on e⸗ entil⸗ abe ha ibus clerici. in ag euide
ngae aboptenpe eſt. 2 eſt aandeosg aettie n eAs lhrweon⸗
“ Wbuee ſ. cer nti ſue⸗ uod ꝛdi m bedie 1. nen ohſlne tame lij t ꝛuz n iu nllasenann 3.
nhu⸗ a⸗ ſin luntat lere ꝗ do co mo ꝛin. vnn ia con baal etiaz al ur quo ta- armniaia lenens
N Tus in ma⸗ von dten dicanc zum grego: 0 indte leret nlti eti⸗ enit bing ta, eninicorn glemtaz a laneo
nnee 8 N ſtul betſe in in itatis: m greg valet nis cole it. multi inue mab ffcio uen libu entiaz atuin
imputat al toxz mi an eri Iten 0N po nig e bat. drlupbe x0 rita/ us it violen .relatu
lummnuncnn orez mi⸗ auc dia ve i2. icare nis 2 indicatł inn blaſp ia e grita, ſpir us ſit vie relg Kiem
glunln tum ocunat 0, arge vane ntati g iud nltunaltena in uam eſſet ia qui integt de daſſu de in 1.ij. nonm
m pzo nicu lneis nitur alie te. qu ngns vn Prertra iuck. liter n
WN rwe kromm drlauz volnn ib⸗ pec Miemee⸗ ia tde cumn ſentcntia ala. ſuper dtertade uial erecon
ring nifve pub. S Lndaechee lanet⸗ en, Vir enneſenar —— ribe aam ation mra de
naiti tum. r aoinn endeh. mniere zwem a rekikt⸗ n r en s po w nC de
Nnir indv den. igoan aunug bwen ſeru oceſſit ait ine achlnt nig nz5 za u⸗
QAlm⸗ danpaſtpeln Ba 61 on brth nee a an locatn ioꝛũ te pꝛ ninus ar. N oꝛesot ri uenmen EPE
ſamnu lilncanu non is diſt ur: ira 4 pu e impi ſto dor ram entes lipaſte uz cri mup d. adi idem. . iri eſt
hE 10 n! ttitu 1024 me un iu * bech dicen mali p⸗ lio um di. iu udi. ſi id uenu 9.
heneſfen b C. n 110 “ di cin mi detert Vvicti vota ipo cat riſei die 0 ninis al nt: on. li oꝛ m. iu trecont ernim?.
fnn, vite 8 rarander dan n ad eſt: ſunt: v omn phar ſtatqnoe ami nocer is 4 di.onj poſii di. dee ndoq;
n⸗ . lubio: es deo eino n0 2 b nng ain tion bdi non o nit auat qui
Nünh miere reſlrdn dub rubnen Zeque.n otns do co nneſbiſpn ndationis 1 Trondt nä: erCau
ocggerate⸗ S ptum niabi NMea ſe nn ſententia Noluelme urant: epa/ Teguanto entis vt. nai
Analor his licio quic c ente feriun ſue ec ner iti El rergne .Item i tio
Daine off⸗ r Erenge Abo Te 4ac 9 mina plo ꝛriger um n ertit ceſſt ec I ronman
gſdh Knesnzkiz ñpla rcltco dabel id mn/ m E n e tſi eoꝛ nia c dre di Egentol urz lein pol
ſgranmn oꝛl uibus rtur. 7. iennsdelu ens a ero ? a ns ab ſine m vin toſun ſente ömutar le/ iegi bus ce⸗ ius. Y ng de
innu quib⸗ tentis exit den⸗ ar dicturn dꝛran Leeu veltinten eccle/ e drſpe er Ne
nnnign heo a. ſn noeer . mrinbe exit Rene ve Dier aa mu⸗, 02 vero recti v elins m abe ium V ſe,dr, etene eſtione. ef
mamif eaienene j. .me brade erit die⸗ 4 ſpexit lig econec relt du nciclum none er Aar n
is nec enſee. neraei nonre reſp ia re ndit tnone 1 aen : eoꝛum in ſe i.ſpo. e nedor rns
Neſſin j.D contt ner ius n inus ite qui Ooſten d bitami 1 Acf rint: e l reſti. cog. needo⸗ rn0
Kio ml Eevens n6 era ei nrint ollelte ger oſ Ee erint. i mnerin nce-· ſcopus icn necefern;
unnin popherzn ntz ſed pe qma d ugepaten erir o ee leratit onlicet Konne Penl amn mch Pit
vunft c c, e be 4 lenanare amun erie eenen gefeno a eere⸗ 9 nonen⸗ =
IGH SRa za abelſer fsnensan non io an Zog aul auh tzeyhe Porcoen aneefin p.
nignine akaumof nch, aaiaar ffere am n latonl, S nodr deben dice. Aene Rnag.
liſ⸗.f. V uia non bot ſicnino ine ſac vn ndel at di i⸗ et rum rtrao
hglnit rmiſa⸗ ztame atur guisg era a iniqn icit in⸗ dine ec⸗· A00 arino a teſt 9 aud nidet de tan va. 7 e ſnia
ennnen Sear m pe ec reſpt aſine b dic⸗ s pape lurwus an Aterags ff. de vna ſeſa
Nhignn Aleruc Leritarin na mus:n ecin m icia nnus a 4 unnne iſ aplun zom. ſit. liit am iue vt er
lix. di. Nnene bi0 lti menne 20 omi vanch no nin⸗ iſcopoꝛn dä, J. ina⸗ nenn. mealia
Ee Wanne 4 hu oren n longe luſtonnz ene M
W duo oſſt atn t ſeri ſicio⸗ Item ionesi le pꝛoH datsto ſuſpic ſtare m na neode nisq emu.
Nnunnan iu en atis. atione . einde! D arn Ceuſa ant iter ſt ulln no recdueti⸗ Fan eug
bhoc. ca ijg. 70ꝛati retipſos: de omins Me firmit riin ice! * ree u Ne tur.
nnnpinnt 4 ebat hocf impijs 3. tipſo⸗ ng nmica hs firn — iid: Rach egoa d dicitu ga⸗
ee imp Idez. neti riger omi 1 nas dñs tagi ſuo nli . 2 ale ne j. Sed liti
mmme ganinere er. zin Se iuchic nſtarun de⸗ anneihan ꝛleg cocllec ii gemas ſun zaenteri tra
biam e Ahi n 56 ialatus in Ga inclinanate qscolamn inganarl⸗ Hocnnon Küenn nnczennee
ggcönnin 0. c. ſi ſent e. NMaʒ eccatr. ꝛzius ate in! tur Geo onſtr. ecipin ter loe nat toꝛes. du eſt atus. ynat
ltet⸗ fficit riete. m naneſec 4 ebat P icta c ri pꝛee 7 inte ſernat wen duͤe⸗ Ntio in i tn
dit — par retoꝛun de inm. crib Wpicennſtur die ſie ntijs gni obſer 69 m og. cu pellati lecr
timal datu edicta Bamurin it iudici igito obnn eciſtun m wmeri icum. 0 qni etiaʒ c 10 beben pbe nihed
Aun zi⸗ ſribrieiſturin ir inchil ano ettyp anommn, zweſen iuat genge bere egocio labalmn b dt neeon
unle A c ſtan⸗ acbeenm igelic onboc an Ainalen inecamba leges eenl Panintanus nen ege⸗
Obnire iin cſie de 8 vI libet n hoe am om imi aamds eges lee . apini⸗ xit aꝛ a
ia ehbuiel 2c nnn giue Enon be iter arbitriu ngata rleg ee guhnrclie nemancane 2—
e Delicto. v. iudi⸗ vre ſpi iudi bm ſo⸗ — üt. ſi in ueni rec s ns din
n . — „ens eaence ſenenoms 5, aſei digne ecipi ——— pornn N 15
fennit P Dellae gllvi. feprebengen 5 Borngrſe iea coͤ/ n fieripꝛ — can uon Rlonand cii pa llecrum
inenee in err. . nic in e⸗ 9ac g8 ei⸗ diatun nam erlo.ci. tell C.e.
nan i — ſugrig⸗ re enn ano di nid in iat er n0 ſum f opu nibns an alntelarn s cis.C
poſſimtia reps igito ean iſplicia ly diplun ſce agqt pꝛius nn ſen. uite
ſetnah a lere — adcon digito nmus. 7 upt xtai 1 ibet ep ligat ec p etur er ad ſtiniann l.ad o enter. x.
. 2 *ne Si ceat a al⸗ i fue icetur. el gul⸗ nti eiu conſee ue pter
dnfſu dicne⸗ cerdes. lener placeat rconoccup e.qui ie iuchcet⸗ tar n reg c iuſne kauherconreh 4 proper
X Boen . er ſio⸗ Cin iud cetur r* 8 c. à inſte ti. an liga ſe mund
ne in di . el fron h ne dii res ſi licto? vVos ſte xcõice tanen a ius c atur. CE dicetur. xcom c.8
fit ³Se ſenaebr agolhiate 5 emen ee iſne er cose Kenpone 1— Juſeeu “ ted
nerumpolt idſe. eſt vel lapidanda; ſhoen pin bili ſedẽ mine con Fiedial mncigent.
tum e Poit keiun n bomno legenn lapica uſti ſno rmtdts ſe ad eter n) Gureſren lnd unrtot
mn erilna licare rit pecca le cien aan — iſcoß rati caule emd ius any rnim gger no ſin i⸗
rr⸗ is vero. ical epec iam le us al tem aug ep iat 2 ius ibide z e mo cer 2 dſ bit vi⸗
— A non publ ſe⸗ n beec anbus It . aud roe vt ib r qua one 8 Sg duoca vj. q.
Anini Eitn is ei in de ipſii amanns nitem. ita: d igve atur: niatn ver bſens „1 incia: ſoꝛte. j „
4 i diaen eſean j. i cen currit comite eccat fim elere aſi ſens menlel pil puin anin merro
Crlic vonnar o per nik reame ue nmum! dicu . necs fulcia côtui man iſco⸗ cinos: ij. alio us non 2
nitur]j. die vonik us ad q pum at. iẽs mer ec/ turꝛn ate iſi ex pum. epiſc an c.j.. iſcopu inmns⸗
W Wnngi naſteriũ nus rdos terg ſapiẽ ſna p e oꝛit 1 niſ ine 7 felix L iiij. c. el epi ſam c fint to
ninn, ſacer mon iten S ert nade 8 vt ſe um iena de lnaicern ia dinn Item iij. ſcoS Pel wieten non evif.
niniſi in agendan nanten Ste Meero Seu enn⸗ 3 in e car. i nr epiſe⸗ .„ uͤt aue an rpen W
ſurng 1 niam. Npen 3 8 7 p eſcia non — vt hac Naan opis a cide genr vre eniſcopi
lnnei agadel achab. rxijſ. rata ene ſeinr. elio. ſa iturn cõ⸗ pus epiſc ing nis . ſelix.
mnis inf. e cag eunne duanecal mz vrſiqu rea⸗/
H ilem. t terger in tile bomabi i qr r ilioꝛn mus la ne.
Aij.v. bu V nihiln ramas onnn ſt: & rni enen lrſel
4 vivons eſctam r qui e non pore ris gee
nn 1 . ꝛouincie b20 nr. Er nod e non alten iͤ copnse ezt
ſnne et q eſſe m a⸗ bij ſe liqu
ninc, p. iſcopi culc tellicarnd tdum Szol ₰ ma
Gumn afaneh⸗ malellct emmna En Szoh n
ncker neu el ſeip n ſen 4d0 ei iundie
2 nnane de Krcaonen m d
i gaiinn⸗ eao 3 raieun
niu batus:
utnen *
.

Faccuſatoꝛbus. Sedem. ll. de crimine nunquã pꝛoceditur ̊ ab
ſentez lite non cõtel.niſi in caſu 3 apparitoꝛes. vt. C de penis ne
diu pꝛo contumacia aũt ann

— 2

otantur bona eius ⁊ expectatur per

annũ. r ſi. j. qnum nõ venerit. poſtea bona deuoluuntur ad ſiſcũ
nec ſuper bonis auditur ſed bñ audit᷑ ſuper crimine:vt. C.de requi reis.lij.

Si auũt.j.ãanuʒ veniat᷑.bona
recuperat ſi velit iudicio ſta
re.ſi at lis eſt cõteſ.⁊ liquet
de cã.in maioꝛibꝰ criminibꝰ

nũqᷓ; ꝓcedit᷑ ͥ abñteʒ.immo⸗

4

audit᷑ quacũqʒ venerit.vt.f.

de requi.reis anus.ſed i mi

noꝛibꝰ q penã relegationis
vel dãnũ eſtimationis ↄti⸗

nẽt: bñ pꝛocedit᷑ S abñitẽ.ff.

de pẽis: abſentẽ. fallit. C. de

adul.q;uis.⁊.j.e.decernimꝰ
Hʒ canonẽ diſtiguit.h.an li⸗
queat ðᷣ cqͥ an nõ.ſi liqueac
de crimine poteſt ↄdemnari
abñs.ilij.q.v.c.j.⁊.xxiiij.q.iij.

de illicita.ſi non liquet eſt ex

cõicãdus:vt.xj.q.uij.rurſus
2.c.quicũqʒ. In hoc tamen
peccat.h.quia non diſtiguit
an lis ſit conteſ. vel nõ.nam
Hm eum nõ refert an lis ſit
contel.vel nõ. Ego tñ dico
ꝙꝙ eñ lis eſt conteſ. ⁊ liquet
de cã:locum hʒ illud.c.decer
nimus. ſed ſi lis nõ eſt ↄteſ.

vel eſt ↄteſ. ſed nõ liquet de

ca locus eſt illis.c rurſus. ?

quicunqʒ. nã an litem con

c

tel.nunq ſunt recipiendi te
ſtes in crimine.extra vt lite
non contel.ad hoc deus.ni
ſi aliquid ſpeciale dicamus
de dilapidatione vbi publi
ca cõmoda periclitantur.vt
S. e. q.ij.quia ea.⁊2. C. de pe/
nis.ne diu. nullo enim pꝛiui
legio gaudere debʒ qui ma
le adminiſtrãdo ſuos contu
bernales affligit: vt. C. vbi
de ratiocinijs.l.ij. Idem eſt
in cauſa inquiſitionis.qꝛ te⸗
ſies recipiuntur liie non cõ
teſ.vt extra vt lite non ↄteſt.
qm̃ frequenter. Iteʒ vbi ꝗs
infamatus deficit in purga
tione punitur lite nõ ↄtel.vt
extra de pur.ca.cum petrus
extra de ſimo.de hoc. Item
in hepeſi pꝰ moꝛtẽ:vt.xxiiij.
q.ij.ſane pꝛofertur. Sed in
cꝗᷓ ciuili non pꝛoceditur lite
non ↄteſ.niſi in caſibus qui
ſunt extra vt lite non ↄteſt.
qm̃ frequenter. Item in cã
ap. vt. C. de tempo. ap. l. vl.
extra de ap.ſepe.æ⁊.ij.q.vj.ei
qui. Itẽ in abſentia actoꝛis
vt extra de do.⁊ contu.cam
que eſt hodie coꝛrecta per ð
cre.qm̃ frequenter.ficut cre
do. C.quomodo ⁊ qñ iudey

auſ.qui ſemel. Itẽ vbi agitur

ceſſitas fuerit nõ poſſe plurimos cõ
gregare epiſcopos nei crimine ma
neat a. xij. audiatur epiſcopis.

E accuſatoꝛibus. vero
vel teſtibus quod in ab

ſſentem vocẽè accnſati/
onis vel teſtiſicationi⸗ cxhibere nõ

valeant:multoꝛum auctoꝛitatibus
liquet Ait.n. theleſpboꝛus papa.

Hni reo pꝛeſente accuiatoꝛ non an

ner

Abſente aduerſurio ſententiam fer
re Sõ

ſententiam pꝛoferat:quia irrita erit
immo etiam cauſam in ſynodo ꝓ
facio dabunt:pꝛoditoꝛis vero nec

calumnia nec vox aundiatur. Ite

calixtus paopoe.
Reo uabſente acenſatornon audia/

Bſente eo quem accuſare vo

L. Iuerit quicquam accuſatoꝛi nõ

credatur:quia ſine ſcripto difficile
eſt:per ſcriptum autem nunquam

recipiatur:quia per ſcripturam nul
lus accuſari poteſt ſed pꝛopꝛia vo⸗
ce ⁊ pꝛeſente eo quem accuſare vo:

luerit ſuaʒ quiſqʒ agat accuſationẽ᷑.
Item coꝛnelius papꝗg.
Que in abſentes geruntur omnia

5 Ama que aduerſus abſen⸗
Ates in omni negocio ant lo⸗
co aguntur aut iudicãtur:oio ena
cuentur:quoniã abſentẽ nullus ad
dicit nec vlla lex damnat. Item

marcellus ppéiea.

Do mdcerar at meſemialiter no
accuſ tar vel nnincit
B oboꝛtet anemlibet indi/
cari vel damnari pꝛiuſquam
egitimus habeat pꝛeſentes accnſa/
toꝛes locum que defendendi acci⸗
piat ad abluenda crimina. Item

iudicis officio. C. ſi mi. ſe ab here. abſti. in auf.

ibi poſita.ff.de mino.in cauſe.S.cauſa. Item in c ſurreptionis.extra de ſen.
⁊ re indi.cum olim. Item ſᷣm quoſdam in cauſa libertatis. C. de ingenu. ma.
diffamari:item in petitione legani vel ſideicomiſſi.ar. C. de vſu.ꝛ fruc.lega.vł
ſideicõ.l.ij. Item in tebelliamica reſtitutione. C. ad trebel.l.pe. S. cum autem.
Item cum electus nõ cõparet.extra de elec.dudum.in ſi alias nunqᷓ; ferẽda
eſt ſententia ante lit.conteſ.ſed pꝛoceditur contra abſentem pꝛout traditur ex
tra vt lite non conteſ.qm̃.in fiiquod dicitur de off icio iudicis hodie certnʒ eſt

extra de offl. iudi.c. vlti.

Qo. .vl. nec. etiam in cꝗ reſtitutionis auditur ꝗs voſes de iure ſuo doce
abſentia alterius partis: vt extra de offi. dele, conſultatiombus.

vH Ecuſatoꝛi.qui abſente.qꝛ merita cauſarum ⁊c. C.ſiꝑ vim vel alio mo⸗

Alueant.ar.eit bic pꝛo opinione illoꝛum que dicunt ꝙ ſententia nulla
eſt cum petemptonum non venit ad noticiam abſentis. Cquomodo
n iudex. ea que. :.fl. que ſen. ſine appel.reſcin.l.j.S. cuz ex edicto. ſed ibi nõ

Ecuſatoꝛi' omnino non credt
odecernimus qui abſente ad;
ſario cauſam ſuggerit ante vtri/
uſqʒ partis iuſtam diſcnſſonem.
Item elentherius papopo⁵..

nonzicect
iolt gr indices ecclente:ne ab
Eme eo cuins cauſa vẽtilatur

puenit. qꝛ nec pꝛopoſitũ fuit. vnde bem pleroſaz bene lenz ſentetia izper H

emptoꝛiũ nõ venerit ad noticiam rei.ᷣm hoc expones ſrrita.i.irritanda
vnde ſatis videtur ſufficere ſi abũs ſufficieter ſitreꝗſitus ad hoc vt poſ
ſit ferri ſnialʒ nõ ſit inuentus:vt extrag filii ſintleg cam.extra de deri.
non ren.ex tue.ar.ad hoc.vij.q.j. pꝛeſentium. C. de iudi.pꝛoperandum.

damaſus. .

*

. Abetnn anoggin decretis ſan

cctoꝛum patrum ſancitum: nõ
foꝛe canonicum quẽquam ſacerdo
tum indicari vel damnariantequã
accuſatoꝛes canonice examinatos
pꝛeſentes habeat: locumqʒ deten⸗
dẽedi accipiar:ideſt inducias eccle

õs

5 exie h patriam ſiat pꝛouin-

(le: pamo diſcuſſionis accuſa
tio ſine apoſtolica pꝛeceptione:cui
in omnibus canſis renereutia debe

tur: cuſtodiri: quoniaʒ antiquapa

trum regula hoc docet: in qua ipe/
riglia pariter ſtatuta concinut. Erit
minum inquiunt diſcuſſio ibi agita
qa eſt vbi crimen admiſſum eſ. Et
in canonibus. Dueruncs negocls,
in ſnis locis vbi abſoꝛta ſtint finien/
da:ſalua tamen in omnibus apoſto

lica auc

nitate.

üſee Alun giegenlt

tequam legitimos accuſatoꝛes pꝛe/

ſentes habeat:locumqʒ deſendẽdi

accipiat ad abluenda crimina.

Item ex cõci. tole.ſeptimo.

DZmune vt vita in nocẽtio
nulla maculetur pernicie ac/
cuſatoꝛis. Ideo ſigꝗs a quolibet cri/
minatur non ante accuſatus:ſuppli
cio detur qua accuſatoꝛ pꝛeſentetux
atq; legum ⁊ canonnz ſnia exquira
tur. quod ſi indigna ad accuſanduʒ
perſona inuenitur: ad eius accuſa:
tionem non iudicetun. Nem bo/

nifacius papa ad gallos.

Sententia feriatur qui canſe ſne ne

igit eſn

adete
)Ecernimus- veſtra debere in
trxa pꝛoainciã eſſe iudicium et
congregare. ſynodum. ante diẽca⸗/
lendaruz nonembnum:vt ſi ad eſſe
volnerit pꝛeſens ſi conſidit ad ob/
iecta reſpõdear.Si vero ad eſie ne

Rvt ertra de accu. qualitter.

. . .

ꝛeſens per ſe non per alium

accuſet inſcriptione videliʒ pꝛemiſ⸗
ſa.neqʒ vllus vnquaʒ indicetur an

5§. ſi gde. f. de euict.
ſi ideo..l.ſi dictu. S.ſi
puᷣte.⁊. ff. locati item.

queritur.S. exerciun.

ar. Z.ex vi lite non cõ

teſ.quoniaʒ.S.ſi vero

naʒ ibi dicitur qetin
cauſa matrimonij nõ
eſt pꝛocedendũ õ abñ
teʒ l non inueniatur
quia põt eẽ ꝙ habeat

iuſtã cauſam abſete.

nec.n. videt᷑ còtumax
qui voeem pꝛeconis
nõ audiuit.ff.ð ĩ iteg.
reſtit.l.pe.⁊ vltia.hoe
tamẽ certuʒ eſt ꝙ ſine
peruenerit ad eum ci

tatio ſiue non.ſi pio⸗

bauerit iuſtaʒ cauſam
abſentie retractatur id

quod factuʒ eſt:vt er⸗
tra de ſen.⁊ re.iudi.c’ũd

bertoldus.ioanes.

Hoc teneasꝙ ſufficit

ſ citetur aduerſarius
publice ad domũ vbi
cõſueuit moꝛari. vter

de do. cõtu. cauſ c.
vlt. ⁊ ſi non veniat litte

nõ cõteſ.fiat miſſio in
poſſeſſonẽ vel ercom

municabit. vt ex vt li

te ñ cõtel. tue. ire vero

cotel. ad ſentẽtiꝗ ꝓce⸗

radũ.S.ſquideʒ.?.S.
ſinaũt.⁊ ſi poſtea veni

at aſſignado iuſtã ca,ʒ
abñtie ret actabitᷣ

factũ ẽ.vt erðſen.⁊ re.
iudi.cũ bertoldus.
d ¶¶ Cauſaʒ i. penaʒ.
e ¶ Dabunt.i.ſuſtine
uount.

uñ.vel difficile.i. vix

qꝛ incaſib ſit accuſatõ
fine iſcriptõis viculo.
vt no.ij.q.viij.in pn.
Ania. abſetes

nõp cõtuma⸗

ciã ⁊ in caſibꝰ exceptis

in ſumma.

bh Algütur. nòo etiaz

geſta que naͤt abſete

altero no valẽt. vt. . ·

chartc.⁊.S.e.caueanil.

i ¶Adadicit.i.punit.
Dn oʒ locu i.
. 1 iducias. vt. .

n. BVi accuſare pꝛemica inſcript n ſemper pxcedat accuſationez.
0

Isnu. innocentis ſanctius eſt enim nocentem impunnum relin

quere ꝙ innocentem condemnare. vi.ff. de pen. abſenten.
Ecernim. qdã ponũt caſus ſic ꝙ eps iſte fuit ifamat ? papa cõj⸗

mittit iſtis vt ĩ modũ iqntõis ꝓcedt. ⁊ fi nõ venerit vt ſe pur

f. iteri ð crie. vñ põt ↄdẽnari vt er de fimo. de hoc.⁊.c iſinuaiũ. Vel

intellige ꝗ bic fnit lis ↄteſ.ſcut ĩ ſima ĩteilexi.boc c. vel nõ logt de dif
ſinitiua ſni a. ſj ſterlocutoꝛia vel excõicate vel miſſone ĩ pol. vñ tñ ꝙ eᷣ
lite nõ ↄtel.ferri pomſit difſinitiua ſnia ſʒ nõ de crie ſed depoſitõis ꝓ ↄtu⸗

2

Aber eramlatos b cu ſintignoti vl ſuſpecti. vt.ij.a. vij. jredu.
Juducias. ar.ſnlam nõ valere:nin pꝛeceſſerint legitime inducie er

macis:vt vl colligi ex de do.⁊ cõ.veritatis. A o. q Voluent.

SS

nn
zben maximus valentine tiuitatis epi lij.
4 uitatis epiſea
unnd 8E Senlente lerene itaiaedialan bſenten —
huork aniteſtũ eſt. pꝛeſumpti „abſenten. vßsr. Si ergo ali 3
lifcx q.iij. de illicita. in fi.led vi ptiue. vt. f. de re iudi.ↄtumaci ò aien go aligs eſt mutus dũ tũ audi exxvj.
fltn uẽdus reus. vt. vj ns eſt reus. aut nõ ꝛobat ? tü ꝛobat ſumus deci ſecus põt in voce decipi. v oces Zhentium b vt, C.
ſclin q. vlti. actoꝛ ſed iſt pꝛobat ⁊ tũc eſt ab s decipi. dt. xxxj. q.j.qu cipi. vt. xxvij.q.j bʒ notas. necob
r an lti. actoꝛ. ſed iſtud RR xj.q.j.quomodo ⁊ i q/j. necaliqua. nã in viſu poſ
tylrem ei⸗ uʒ vterqʒ eſt glexeri ergo de his que pupil ctu. xxxiiij. q.ij. in lect On
ſkin 2 xerit:dilati . l pillus vidit no um.
nigſtn feus a beeteſe tionem ſentẽtia d n poteſt eſſe teſtis. qui⸗
abſolui ſentian Ei Etia de ab ag j is. quia he
n l Gedteneo pveig umn alaeue tanmane, erkenne perpetrabat enident nelgere neu s
nfr liqueat.ſed qꝛiura ſũ quii 5 de crimi . S eii8: Sati at enidenter t s
RKr qꝛe iura indu imine: atiuſc tin i j in tof
ig i ſch de menhes, tur. nihil. n. intereſt vi. one non vti/ repec ccati quã ad ipſuʒ perti e ntes. vt f de ver. ſigni 5
nltt tinſti. fPRN P in niti eccatum: ſuz pertine, rã. Mon intellu r.ſigni. co
Anſanen cõmode einterdic. õ. Mine noommi 4 vtruᷣ in pnti exa 1 ni cui ma 4 on intellige
ſs, ode. 5 ommnia que dict dum ſit nagis conſulen ont ponik. rpid pꝛeſentez
tich ſtru uerern de fuin bẽtur: cũ ipſ. cta ſunt pꝛo ⁊ compatie ulen) ut ponit. xvj. q. iij..
on, ehier. fi. na qñ pla quoq fe niend . ndum qua ed intelli ’J. j. S. pöt
W Packoepeob qn⸗ curata totie qʒ ꝓfeſſio ex pꝛo ndum: vel etiam ali 3 pu ſd intellige Deſentem ſiu
uftir nonem m at inten⸗ Itemſ. ens conſtat abſentia. ferienduz. Item iquo modo in eadem vomo ſine alihiſie
lertu iudici am. 2 tamẽę elix papoa. . Teſteanöon olcat calixius papa. du tñ audire poſſit. v ſit
dri ot moliguer de S Wenes nechetuiminec intlicari ſine an nnonlunl ni — lc vr ad
inin nine. ilpompo ked — ſoe bia gue haeſentialicret vera⸗ pe Se his. que aucierunt.
— a Narndiroge⸗ Bſentenqnerſaio nonaudi, Eſtes per qnazcunqʒ Mehamonims eudnu
nn ennen hcn entin aumice R Ere lia breſemes vebio nns nrenlen⸗ Dns ve line pba
fenin mn velcanſamaben . eenrid ainchce vdiecn vua, eri tes de his que noncrũt 1Voluntas obmuteſcktis v.
u N———— Enenl. archiepiſcopo negoeſje —— alijs cauſs vel vt. xxxv. q. vj de paremele⸗
ta lunt ſufficiãt ad Akera parte abſente di 6gocs ſenundn miſi oe i ame rEV. q. V. de parentela.
ie ſennuin igl 1d kes feratar 4 Srrse diffinitina nõ ee⸗ nenna anz eenil Mng . vbarione hiui
Cal deifl mul obijciantu .n. eune⸗ r. Dehbis ie nor, eLei vide Alli?
n rir urg. . Anoligan melatoꝛ nöeſt canle a Beeiteet ne nnenl Eohobe abirr Tiiin⸗
6thleate cõtra. . e.. x. placuit. teambommemer e altero abſe auſa teſtunonium die in einili et deteſti per Alius
imnit e D Eueramone deren um emergentes lites ſen Unge in autentici dicere poſſunt. tMeu ea pꝛeterea. ? extra e.
1 Be m re non fonmidat. tes lites dici, de teſtibt utenticis col ere e cũ cãm. Sed cert 5
ſliuncht mus.manda ſis v ꝛmidat.Mis ita ci, de teſtibus. 2 coc ſeptimati. cedo ꝙ alicubi te non cõ
ſice xx viij.q.. ic eni.⁊ no. te monemus ica auctoꝛit Si debitum ſcriptum ſit: V. de auditu niſi vbi
Cbkirt H. iſ. ſ.ñc eni.y no. agitur pe use vt ſi pꝛeſbyter ðc a tio ſolutionis p m ſii:a pꝛioba⸗/ quis ꝙ ſic audiuit i teſtat᷑
en . ij.q. vij. ſcut inqlt. agitur poſt excõica ꝛeſ pyter ð qu io ſolutionis pꝛoferatur a litig re tle dnn⸗
eneirn cut inqt ſicn poſt excõicationem ð quo tibus per teſtes eratur a lit mMaioꝛ bo. vt v de teſti ria
miin catio oſt ercomuni⸗ jun camſedem adire volue zapo ſuſceptibi ine ſcriptura:t tiẽs. Et hoc im̃ oti⸗ quo⸗
(kiig m ionem. no. erccõ lus iter eins imped e voluerit: nunl v ptibilem eam apuckinch unek trimonio 2i. iotingit ima
* municatus appell rem ʒzephe pedire pꝛeſumat. olnmus: dum dicè eſſe giopenishhe memoꝛia fa⸗
ſotin ar. extra de ſe ppellat Iem ʒepherinus papa. at. aſſumantur v ad hoc ipſi iĩoperis lʒ hodie circa m̃i
ire en. excõ. ſi bſenipein s papa. ni mantur vt pꝛohibe pſuʒ teſtes moniũi ie circa mii
e Z Rfeen aer n) knte, lunee lanttann õ
nti⸗ NWe⸗ ſens. niſt u ◻ Bſer e.. . nemoꝛia facta alicui ian : aut pꝛo dicere ibiiõ Iniſi valieg
wirir! erit. hec verha N ſeng vero nemo iudic tionis: ? pꝛo c. chi iam facte ſolu etr- eſſe teſtimoniũ
fani mnes o e.iu. S. fi ve bent:niſi fueri 00 ecunias accepit.hec autẽ teſti gicum So vi imus p au⸗
ifimn ſongley. aciq erit abſens ex nia inania erunt ſi exti teſtimo ditum qp viſum. Onck 4
min b Eontum Cco ia. pꝛo pꝛeſenti n con bita ſunt: aut⸗ ex tranſitu perhi nommirent Sainanor
¶CKContumacia. ſie ontinmacia haberi fa nangz eum ꝛaut ab eo quipꝛ. iy vnus eſſer ſi Zctui quoꝝ
erimadeielti n no irolang pa haberi facit. ud opus adueni pꝛopter ali⸗ geſſet ſurdus ? alte
bin we teſtin nomi epiſt. TiapagatibKnenſ dda⸗ r⸗ eniens audiui ali us: vnus audireverbaz⸗
Eid ne doinin. Epiſcopo. udh loi ſenenſi archi⸗ an ente ſe accepiſſe ab ali allqno meranerwitenernunenhe
ir i dicas. DPerma bo. D ie ‚aut debere alie iſſe ab aliquo tus: altervideret numerare
ii, Tmic demn micaobermen õ nurdeberealiennenunarauone va⸗ kecnm dniles dnendnd
ſtf ſe occigerat bominez. ſ dic⸗ shermennö ep ſe ceſſe eſt vt vi nn Rer autem ne duo na Surnhienſ⸗
e QAuia aima ra⸗ ſe è vorempored allusghoe⸗ ſi alius ertra Ric valetenſi
dͤn ebantur venire. vt arti ad diſerimen? mos vni teſtimonin eD Iatirei. . ñ ꝗs co
Gen nen Prge ad diſcrimen alteri nos vni geleo papa. non admittit. An. debere nheeu conſitetur
. m. Int ecgn pꝛoculdubio nõ poſſi ius credcre Kbrrck e r Lr f ctavr Cven nun c adie
i eSuzaenrra ceſfnoirertoned entm dtter⸗ murtereltmoaten narlrer Eiin aula bale
kun n Snecerie archi⸗ aricennantitea neen ſaneme rte negoaoe muerbal⸗ eanerenine⸗
Ot mevirtei moͤent lnd aniduteoctain Bed de e. er N.n. d 1n Dn te! caium/ nfeſſion ſactam extran
lon ,3 deluc Binernm aran tauenin on en e r Etüjden requirun nu Errrtar D alug ipleenbie chnd
e offl. pꝛeſi. diui i q d. latis ipſo lurote pin icil. no codidllos: in mrimonio. vt vf. in teſtamentis 2 in e alẽet teſtes niſi ſnt 10
gifß gnrt eſi. diuus.iudex tñ diligẽti uroꝛe punit ſic. S. di. los en nõ reqri nio.vt vr. xxx.q.v.noſt is 2 in codicillis. C. de teſta. ſint rogati,.
eimu bünsuefurone ri ñ diligetiſnime ingret an fuen bl.v. baptizari ffid reqrit ſit fogatus. vt. ſ. pai oſtrates. zin dinonio fſ de teſta:atnie rogar.
Eſes ſcrip excuſent.vt. fl. ð cu fuerit furioſus: qim q eſt verũ g okeſſio er t. . pꝛoxi.q.iiij.ad fide. Jo „fl. de diuoꝛ. l. nulluͦ.⸗ E
rõ ipturã nügd ergo lre ur. fur. obßuare/ ujleih qꝛ mu tibi deb ↄfeſſio extra iudiciũ nõ piudi e. Jo Coͤſuenit nulli aliag
Glincs ſtimonijs credẽdũu eit. golfe epoy vaient no: Ilerhortamur. ini teſ ere centü er ca mutui nõ pᷣiudicat niſi cã adijci generaliter dici⸗
cure. lxxj. di.⸗ „de cuſto. re. diuus al⸗ 2a. de. æ mu. ua. de hoc noui e ff. de teſta. h itereſſe: qꝛ rogati ſin pecu. l. qn alr. b. Et ſcias ne
mml 4 Dei N.————ʒ g er iudicium ſecus eſt. cnöui.. gatl. vr. C. eredes palaʒ. autẽ. ta ogati ſunt audire. B ad aliud lias ꝙ os
. Pi gα f 208 2 42 =ðèð 6 PpH * . 1 . . e * Ifi 2 der Foen d ven SeHs
Hoen 4 õ ds en, vt. xkj.q iij. x Si de teſti. aine rogati H vf dicere cpreites nerint vr
ut “ d pñtes. in c crimi rirend pſonas. ff teſti. ſi S 444 ſnrnneanien pro memo cverũ eſt eu Zetus eſt . es debeat eẽ r0o
e Mi conuemdoneconiwe er teſtes erunt pꝛeſe as teſtium. ſolut tſtiſitari. vel pꝛo ſotutiot oꝛia. Tres hic ponit caſt. in ciptis.
4 ſuetudo regioni. vt ff. de teſti.l. iſ in fi. ſed in cin ecitnn Anen vollie nit caſus e teſtes rogati pol⸗
miel nn Aue nouerũt? viderũt. i. in a ff. de teſti.l. iij. in ſi ntes. ſed in ciui y¶CLonkeſſi a.vel pꝛo confeſſi voluit facere creditoꝛi debi gati pol⸗
etn nſumn vinernribi guſtae in aliquo ſenſun corporeo pe ek Gonkeſſonemunmome Meſtpiw dohnote conſeili ꝛi debitoꝛ vel po
so augdiebãt. vñ ſi au guſtate ? videte. ꝛ legit in 2boxo peeperut, large redditum inſtr magis eſt pꝛo debi E Nepel P OH
ſufflcit qualitercuqs alige n reeipiarſin teſti⸗ cun q;. xxij. . v. ſiqu m leges vereres. m canon capitali pena xxrii
ga ſelat xijt ev boc fal. eos qui.non ob quis. ſed hm legem aecn m canones ifamis eſt. xxxi/
trilvboc 1 lerusgatsibinon enene⸗ ,— ladl en
oneniennaaisrcasnagmann e⸗ l

Cau.

. Auos tempox. ſimile.j. if. q. lij.in teſtibus. C. de codi.l. vl. . vl.ſi. C.
eſta. ſi vnus.

tentia ⁊ in iudicio nulli eſt deferendum ſed in ſedendo ⁊ in ſimilibus ſe
ij.q.viij.quiſquis. j

ſi ad ſcripuras. So.vtilepꝓ

.

his cõͤteſtoꝛ lʒ in ono

beSimul. quidã dicunt boc tenere in bis que nõ niſi ſemel cõmittuntur: vt pil Pꝛeiudicium. ſic.xj. q.iij.ſt quis vero. C. de ſta.ꝛ ima.l.iij. Sn
