it ꝙ ſi voluerint in pꝛeſ byterij oꝛdi
ne vbi pꝛius fuerant:vt pꝛeſ byteri

reſidere:nõ abijciantur a ꝓpꝛia di⸗

gnitate ſi aũt ſeditiones cõmouerĩt

ibidem cõſtitutis epᷣis: pꝛeſ byterij
gquoqʒ honoꝛtalibus auferatur:fi/

antqʒ damnatione notabiles. Itẽ

ex concilio antiocheno.

Comnnione punetur epus:qni ſibi
cõmiſſaʒ ecclenã adire neglexerit.
8 Iquis epus per manus impo
Vſitionem“ epatnz acceperit 2

ſibi cõmiſſum miniſteriũ ſubire ne/

glexerit nec acgeuerit ire ad eccle/
ſiam ſibi cõmiſſam:hunc oʒ cõmn

criminali ca. tñ non poteſi eum deponere in memoꝛi pꝛiſtine dignitatis. ff. ð
decu.l.vl.ꝙ ergo dicit auferatur honoꝛ.dic ꝙ per papam.ar.C. vbi ſena.vel
clariſ.l.vl.circa medium.rõne aũt delicti poterit eũ excõicare ſi exceſſerit in ſua
Dioceſi lʒ nõ abrenunciet epᷣatui qꝛ⁊ poſſet quẽlibet archiepᷣm nõ ſuum.ar.vj.
q.lij.placuit.fſ.de of.pꝛeſi.pꝛeſes.hoc iñ tene ꝙ ſine licentia pape nõ abrenun
cdabit. extra de tranſla.epᷣi inter coꝛpoꝛalia. lau.
NMon abijciantur. ar. ꝙ nõ debet electus in alia ꝓuincia pꝛiuari beneſicio
pꝛioꝛi antequam tranſ feratur ad aliam. J
mGS Iquis.impoſitionem.i.oꝛdinem epiſcopalem.
n MHec acquieuerit.infra tres menſes.j.ᷣc.di.qm̃ ſponſa.tamẽ infra
duosimenſes ⁊c.extra de conuer.ↄiu.ex publicco. B
9 B8 Iquis epᷣs.vacans.i.vacans epᷣatu vel epᷣatum non habens.ſic dicitur
mulier vacans que virum nõ habet. ff. a.l. iul. de vi publ. qui cetu. 5. ꝗ

vacantem.io.

p¶Irruerit. ſed quid ſ iſte intruſus aliqua tulerit ipſi ecdeſte. tenetur ei ec⸗

cleſia reſtituere ſicut de ſimoniaco extra de ſi. veniens: qꝛ nihil dederit ecclie
liij.di.generalis.ſed ſi bene ꝓmoius eſſet eccleſia nõ tenetur ei reſtituere ⁊ iõ
malus deterioꝛis eſtoditionis q; bonus.io.ſed cõtra de fimo.de hoc.So.in ſi
moniaco dicunt ꝗdam ꝙ nihil debet ei reſtitui.⁊ quod dicit illa decre, veniẽs

diſpenſatio fuit. alij dicunt ; ꝓpter delictum abbatis ? monachoꝛum
hoc cõtingit.T. dicit ꝙ clerico in ſeculo remanenti nil reſtituitur.ſecus
ſi ad religionẽ tranſit.vt.xx vij.q.j.ſiquis rapuerit.de clerico aũt ſecula⸗

niõe pꝛinari donec ſuſceperit coai

ctus offm̃ aut certe de eo aliquid in

tegra decreuerit eiuſdeʒ pꝛouincie
ſynodus ſacerdotũ. Itẽ ex eodẽ.

ine concilio integri oꝛdinis vacãa

tem ep̃ns eccleſiaʒ nõ adeat.
QRIgquis epiſcopus vacans in
Neccleſiam nõ habenteʒ epᷣum
ſurripiens populos ſine ↄcilio inte
gri oꝛdims irruerit:etiam ſi popu:

lus quem ſe duxit deſideret illum

alienuz tamen eum ab eccleſia eſſe
opoꝛtet. Integrũ aũt ⁊ perfectumꝰ
ↄcilium dicunus illð:cui metropo
litanus epiſcopus interfnit. ð
auteʒ ſupꝛa clerici ſe vigilijs ſubtra
hentes excõicari iubentur. de his in
telligendũ eſt qui ab epᷣo frequẽter
admoniti negligentiam ſuam coꝛri
gere contẽnunt. AUnde in cõcilio
martini pape legitur.
Excoicetur clericus qui ab epiſco
po cõmonitus matutinis vel veſp
timis hoꝛis adeſſe neglexerit.
B Iquis pꝛeſ byter aut diaconui
vel quilibet clericꝰeccleſie de
putatus in quolibet loco fuerit in
quo eccleſia eſt ⁊ ad quotidiannum
pſallendi offm̃ matutinis: velveſp/
tinis hoꝛis ad eccleſiam nõ ↄuene/
rit.deponatur a clero:ſi tamen ca.
ſtigatus veniam ab epiſcopo ꝑſa/⸗
tiſtactionem noluerit pꝛomereri.
Bedientiã autem inferi
oꝛes ex oꝛdine ſuperioꝛi/
bus debent. ſummo eniʒ
ontiſici ea dentur ab oĩ
be,rns obedientia: vt nulli
liceat eicõicare:cui pꝛo actibus ſu:
is inimicus ipſe exnterit. Nec inec
cleſia eſſe poterit:ꝗ eius cathedraʒ
deſerit. Ande beatus petrus pꝛi/
ceps apoſtoloꝛum in oꝛdinatione

dementis populum alloquens in

ter cetera ait.
Em pꝛo acnbus ſuis pꝛanis apoſto
licus inimicatur.cõicare nõ ðbemꝰ

x

ri qui remouetur ab ecdleſiaquid iuris ſit ſi aliqua contulit. nota exira
de cle. coniu.ꝙ a teeb. —
q Bellideret. arg.

que malo ſunt incho
ata pꝛincipio non coͤ⸗
naleſcũt q;uis ad eũ
cauʒ deueniaͤt a quo

recte poſſent ĩcipi. vt

vij. .j. evᷣm extra de
ele. auditis ar. ↄtra er
tra ð iurepa. cura pa

ſtoꝛalis.extra de con

uer.ↄiu. placet io.dic

quod ipſo iure nullu

eſt nõ ↄualeſtit. alias

ſecus. b. Item ar. qy
non valet electio con
coꝛs niſi canonica ſit

xviij.q.ij.ſiquis ab⸗
.lxiij. di. c..

r Et perfectũ.⁊ no.

ꝙ cõcilium dicitur ꝑ

fectum licet nõ adſit

pꝛimas vt. xviij.di. c.j
Zauis. depu⸗
. tatus. per hãc

litterã dicunt qdam

illũ teneri ad hoctan

tuʒ qui alicui eccleſie

intitulatus eſt. alias
nõ. etiam ſi oꝛdinatꝰ

ſit ad titulosiſue poſ⸗

ſeſſionis.extra ð pꝛe⸗
ben. epus tu dic eũꝛ
quemlibet dericuʒ te
neri ad hoc licet nõ te

neatur ſpecialiter ad

hanc vel illam eccleſt
am ſic erandi erna
regu.ſuper eo.
Matutinis. ma⸗
tutina dicũtur officia
que celebꝛãtur a ma⸗
ne vſq; ad nonam.

veſpertina a nona v

qʒ ad noctem.xi.q.iij
visee in cõcilio.
v. Caſtigatuo.nõ
ꝙpꝛo pꝛima offenſa
nõ eſt quis puniẽdu:
vt. xxiiij.di.honoꝛatꝰ
. Belientiã
Hic intitue

Diſt. in quas

oſtẽdit ma/
iſter hactenus qua
kier ⁊a quibus ⁊ in
quibus locis dlerici
pꝛelati debent oꝛdina

ri.ſed qꝛ dignitas pꝛelatoꝛum ſine obedientia cõtemptibilis ẽ. ideo oſtẽ
dit hic de obedientia quã debent inferioꝛes ſupioꝛibus.Et pꝛimo ð obe
dientia que debetur pape.ſcdᷣo de obedientia quã debent minoꝛes ma
ioꝛibus rõne oꝛdinis.poſtea de obedientia qu ſubditi clerici epis ſuis.
oſtendit etiam differentiã inter pꝛeſ byteros ⁊ diaconos qñqʒ ioquens
ta iſtos quandoqʒ ↄtra illos.ad vltimum oſtendit pꝛeſ byteros mais
res eſſe diaconibus. Nota autem ꝙ obedientia conſiſtit in tribus.i re⸗
uerentia exhibenda in mandato ſuſcipiendo.in iudicio ſubeundo. Re
uerentiam debet minoꝛ vt aſſurgat maioꝛi.⁊ cedat ei pꝛimum locum in
ſedendo ⁊ eũdo.niſi minoꝛi maioꝛ adminiſtratio cõmiſſa ſit. vt archipꝛei
byter. vl p byter archidiacono dʒ reuerentiã.lʒ oꝛdine maioꝛ ſittõne ma
ioris adminiſtratõis.xx v.oi.c.j.hac conſideratione quãdoqʒ pꝛeſ byter

—

tenetur obedire diacono pꝛelato. In mandato autem ⁊ iudicio nemote
netur obedire niſ eiquibabet aniniſtrationem vel iuriſdictionem ſu
per eum.niſi ab eo abſoluatur per appellationem vel recuſationem,.vl
ſi eicontrouerſiam moueat.vel ſi pꝛelatus depõatur.viij.q.iiij.in ſum

ma 2. c. nonne. l.

PNpoſtolox.clementis in pꝛeſ bytex. nam petro viuente nõ fuit le

mens papa.viij.q.j.ſi petrus.

.

ſt.Ren
Neime
dernn
ſablen
1c⸗
ſun
ltiöin
aouve
ſoͤreee
eun
rade
delce
Connn
Pcia
ciam
bendn
lo
lrol
Cne
lopn
n
uune
lean
ſteic
luet
Nbete
pou
ſpüm
Ch.
guisſt
inio
Ugai
hoefi
herech
Ach
C
erur
fan.
flunt
Angt
lonle
Ke

Aucnrn
ifonnut
Wy
biidi
lphſtiii
aliun dor

Inloaröe

uhinl
uumn
nggi
idantg

nidlauiee
Ulmmseſik
Mann ſacler
liulwiee
hnisanndn
ehns e
nlbacene
uporlannit
urſoealign
clllunett
tenuulont
ſupere⸗
Cininunn
uprimf
Clchinnem
ſAnmnn,
anumnnf
Agns,
)mnoftn
ls it
iribnn

neriad baen

xcij.

3 Jinimiens eſt. inimiens dicitur hie quo ad opi excõmunicati.ſt

cut iudex dicitur qudelis latroni. xxiij.q.v.nò eſt crudelis.alias

are neminem debet habere odio immo pacem cum omnibus habe⸗

t. xi. qone. iij. inter verba. vel inimicus eſt actibus. vt.lxxxvj. di. odio.

tantum. ſed ibi ſolu⸗
tum eſt.

c¶ Expectare. ergo

denunciatio non eſt
expectanda. extra de
ſen.ex.cum nõ ab ho
mine.tamẽ ſola fama
ſemper non ſuffiẽ ad
hoc vt quis vitãdus
ſit. vt extra de exceſ.
pꝛe.inter. lʒ ſit ar. con
tra extra de elec.vene
rabilem. Sed quid ſi
papa cõmunicat ex⸗
cõmunicato.nõ inci⸗
dit iõ in canonem.vt
extra de elec.innotuit

fl. ð recep.l. pe. nec eo

ipo eum abſolnit.ar.

extra de ſen.ex. cum

deſideres.ſi tamen ei
communicaret inten
do cũ abſoluere facto

etiam ſi nõ verbo ba

bendus eſt pꝛo abſo⸗

luto cum pꝛinceps ſo

la voluntate libertatẽ
concedat.ff. ð manu.
l. apud.⁊ facit ad hoc

extra de ſen.ex. ſi ali⸗

quando extra de pꝛi⸗
ulle. cum olim. C. de
ſideicõmiſ.liber. l. ſi
voluntate.
d Dicat. non enim
debet certioꝛari ꝗ nõ
ignoꝛauit.ff.ð ac.ẽp.
l. pꝛima.

e ¶ Nolite. nã eo ipſo

quis ſuſpectus eſt ꝙ
inimicsꝛũ eſt amicus

argu. iij. J. v. c. ij.⁊ ob

hoc flius matrem ex

b ¶ Nolite. ſic. vij. q.i.ſcire.xi.q.iij.quibus epiſcopi.ar.contra.vj. q·ij.ſi

B Jinimicus eſtꝰ iſte clemẽs ali
cui pꝛo acubus ſuis pꝛauis:⁊
vos nolite expectare vt ipſe vobiſ
dicat*:cum illo nolite amici eſſeſʒ
pꝛudenter obſeruare debetis ⁊ vo⸗
luntati eius abſqʒ cõmonitione ob
ſecundare ⁊ auertere vos ab eo cni

ipſum ſentitis aduerſuʒ:neqʒ loqui

his nibne ipſe non loꝗtur. Unde
vnuſquiſqʒ qui in culpa eſt dum cu
pit omnium veſtrũ amicitias habe
re:feſtinet citius reconciliari ei qui

omnibꝰ pꝛeeſt:⁊ per hoc redeat ad

ſalutem:cum obedire ceperit moni
tis pꝛeſidentis.Si vero ꝗs amicus
fuerit his quibns ipſe nõ loquiturꝰ:
vnus eſt ipſe ex illis ꝗ exterminare
eccleſiam dei volunt.⁊ cũ coꝛpoꝛe
videatur eẽ nobiſcum. mẽte tamẽ
animo cõtra nos eſt.⁊ ẽ multo ne
quioꝛ hoſtis hic.quaʒ illi qui foꝛis
ſunt ⁊ euidẽter inimici ſunt.hic eniʒ
per amicitiarum ſpẽm que inmica
ſunt gerit:⁊ eccleſiaʒ diſpergit ⁊ va
ſtat. Ideoqʒ huiuſmõi apoſtolicis
inſtitutis vos monẽtes inſtrnumus

vt effecta certioꝛ charitas veſtra

—

heredat.C. ð inof.te.

liberi.⁊ eſt fi. extra de
accu.cum opoꝛteat.

1C Non loquit. hoc

verum eſt in hoc cãu
fi qui.ſ.excõmunica⸗

ti lunt ſecus ſi ꝓpter

pꝛiuatu odium alicui
non loqueretur.
g.Qui extermina
re.j.xxiiij.q.j.quoni
am vetus.

b C Boſtis. vnde bo
etius nulla peſtis effi

catioꝛ eſt ad nocendũ
qᷓᷓ familiaris inimicꝰ

ar. C. ð dolo lata. vñ

non ẽ deterioꝛ boſtis

i; fittus amicus nõ

odiũ graui qᷓ; ſimu⸗
latus amoꝛ. vnde il⸗

lud etiam mus in pe

ra ⁊c.ar.xiij.q.j.S.iteʒ

ſolicitius deinceps agere ſtudeat ⁊

cautius:ne peruerſi ⁊ inſideles ho./

mines ledendi ſideles ⁊ bemuolos
babeant facultatem. Aẽ grego.
A nullo debet ſuſcipi: quem roma
na depellit eccleſia.
(us valde ſum:qꝛ in tãto
ſalonitane eccleſie clero ⁊ po
pulo vix duo in ſacris oꝛdinibus
inuenti fuerũt frater.ſ.⁊ coepᷣus me
ns paulinus ⁊ dilectiſſimus filiꝰme
us honoꝛatus archidiaconus eiuſ⸗
dem eccleſie: qii cõicare maximo
ſacerdotium rapienti minime ↄſen
tirent ⁊ ſe chꝛiſtianos eſſe cognoſce
rent:debuiſtis enim filij chariſſimi
penſare oꝛdines veſtros ⁊ quem ſe
des apoſto.repellebat repulſuʒ co

gnoſcere vt pꝛius ſi poſſet ab illattis

criminibus mũdaretur ⁊ tunc ei ve
ſtra dilectio cõmunicaret ne parti⸗
ceps obligationis exiſteret. ẽ

Wnnn.

on eſt in eccleſia qui cathedraʒ

pemi non ſeqnitur.

Q Ai cathedraʒ petri ſupꝛa qua
ſfundata eſt eccleſia deſerit:in
eccleſia ſe eſſe nõ conſidat. Epi/
ſcopi vero qui apoſtolice oꝛdinati

pꝛecepit.ſi. eſt. xij.q.j.certeio.
D (nus. clero.ꝛ ita quilibet epiſcopus.ſuffraganeus eſt de clero

metropolitani ar. extra de poſtu.pꝛela. bone.ar. lxxx vj. di. ſiquick

vero.foꝛte iſte fuerat canonicus ⁊ adhuc retinebat ibi pꝛebendam.
H Vir.quod ergo vix fit tamen fit.ff. de iudi.vix.xix.di.in memoꝛias
ar. tra. ff. ad vell. tutoꝛ. q
cedat.i.nũcqᷓ ſic.ij.q.vi.S.biduum.ver.ſi aduerſus.

ꝛ2 dicitur vix fieri vt ꝗs pꝛo ſe apud eundẽ inter

1 EOꝛdinibus.ar. pꝛo eis qui multitudinẽ nõ ſequũtur. vt.vij.q.j. de

niqʒ.⁊ ꝙ multitudo nõ excuſat a delico vel pena.ar.ij.q.j.multi..di.
rxiij.in nole. ar. otra. . di. xix. in canonicis. .
m ¶Silij. qui ergo pꝛiuati ſunt a ſac amentis ſilij ſunt eccdeſle. qꝛ funt

0

ixxv.

epi lfili eum certum eſt quino eſt eum epiſcopo ertra eccleſlam eſt ar. vij.

q.j.ſcire.vel dic ꝙ iam erant abſoluti.vel qꝛc

nos ſi incompetenter.

„

oni ſubiacent etiam hãc renerentiaã
debent vt ſingulis annis apoſtolo
rum limimbus ſeſe repꝛeſentent.

S ns atolon Hubn

viſitent epique oꝛdinauõibus apo
ſtolicis ſubiacent.
TArta- ſanctoꝛũ patrum⁊ cano
num inſtituta omnes epiſcopi
qui hnins apoſtolice ſedis oꝛdima/

tioni ſubiacent:⁊ qui ꝓpinquiſuntꝰ
annue circa idus maij fancioꝛũ pꝛi

cipum petri ⁊ paul limimibus pꝛe/
ſententurꝰ omnioccaſiõe ſe poſita.
qui vero de longinquoſunt iuxta
cyrographũ ſuũ ipleant.qui at hi

inuſmodi ↄſtitutõis ↄtemptoꝛ extite

rit.pᷣter qua ſi egritudine ſuerit detẽ
tusſciat ſe canonicis ſubiacere ſen
tentjs. Relig vero ĩ eccleſia mi⸗
noꝛes ſemꝑ debent maionbꝰſubeẽ
. ſentint odo cci ſilueſtri legitur.
MWinoꝛes matioub? obedientiam
expibennt.
A Subdiacõo vſqʒ ad lectoꝛesꝰ
oẽs ſubditi ſint diacono cardi
nali viro reuerẽdiſſimo in eccleſia
repᷣſentãtes ei honoꝛẽ. Poꝛro põ
tifici pꝛeſbyter pꝛeſbytero diaconꝰ
diacono ſubdiaconus ſubdiacono
acolvythus acolvtho exoꝛciſta exoꝛ
ciſte lectoꝛlectoꝝ oſtiariꝰ oſtiario
abbas' abbati mõachus in oiſloco
repꝛeſent obſequiũ ſiue in publico

ſiue in gremio eccleſie. Iteʒz ex
epiſtola clemen.pape.
Quid ſit officium diaconomm.

aoni eccleſie ſint tanquam
oculiꝰ epᷣi oberrantes⁊ circũ
luſtrantes cũ verecũdia actus toti
us eccleſie ꝑſcrutãtes diligentins ſi
quẽ videant fieri vicinũ pcipitio⁊

pꝓrximum eſſe peccato: vt referant

boc ad epᷣum ⁊ ita epᷣo ſuggerere q̃
ad cultũ eccleſie ⁊ diſciplinaʒ eins
ptinet.diacombus cura ſit. Neʒz
in eodem.
De eodem.
Acerdotes vero dicebat bea
tnus petrusſal terreꝰ⁊ mũdilnj
men docens eos in ſplẽdoꝛe bono/
rũ opeꝝ gloꝛiſicare deũ patrè:deꝗ

bus ait dñs:beati eſtis cũ maledixe

rin vobis hoĩes ⁊ reliqua.⁊ iterũ

vos eſtis ſal terre. Nem ex con/

cilio parienſi.

rum boc dericoꝛum. h.

a humilitatis bhec dixit.ij.q. vij.

n. Tren poetlodtu de eis qui ſubſunt dño pape nullo meddio.
Cꝛopinqui ſunt.qui.ſ.in eadem pꝛouincia ſunt. illos vocat lex pꝛe⸗

KutesC. de pꝛeſcrip.x.an.

b: ¶ Peeſentetur. per ſe vel
per alios.extra de iureiurã.
q ι Be longinquo. ar. rati-
one loci permitti quod alial
non permittitur ar. xxiiij.q.
j.pudenda.S. diſt xiij. cum
longe. z.diſt. xxix.c.j.⁊.ij.S.
di. ilij.erit. S. diſt. lxiij.c.j.⁊.ij.
1 dic de longinquo vt ſunt
Vltra italiam cõſtitutivt ex⸗
tra de elec. nihil eſt quod ec
cleſie.vel remotos vocat vl
tra duas dietas. vt extra de
reſcrip.nõnulli.
r Juxta. ar. ꝙ expediri per
alios ſuſficit quod iuſte im
peditus per ſe facere nõ põt
xviij.di.epiſcopnus.
Cyrographum erxtra ðᷣ
elect. ſignificaſti ſupꝛa. lxv.
diſt. ſiquis. v. qoe.iij. fi egro
tans.

L ICanonicis.S. di. xvlij. ſi

uis epox.
vV Subdiacono.ad le⸗
ctoꝛes.hic noĩe lecto⸗
rum oẽs inferioꝛes oꝛdines
compehendit.
x Honoꝛem. ratione oꝛdi⸗
nis. hec elt enim uuſticia vt
minoꝛ ſeruiat maioꝛi.xxxiij.
qõne vl.eſt oꝛdo.niſi minoꝛ
in adminiſtratione maioꝛ ſit
xcv.diſt. c.pꝛimo vel niñ ob
nneat locum ſuperioꝛis.j.e.
yE Abbas loquitur ſᷣm ea
tempoꝛa cum monachi nõ
erant clerici.vt.j.x vj.qde.j.
generaliter. vel foꝛte quili⸗
bet clericus dignioꝛ eſt quo
livet monacho arg.xvi.ij.j.
alia eſt cauſa ⁊.c.legi. hodie
maioꝛ honoꝛ debetur abba
tibus iᷓ alijs dlericis.argu.
extra de eta.⁊ quali.c.i.lxxix.
Di. (. ſ.
3 T.Siue in gremio. argu.
contra. xcv. diſt. epiſcopus.
nam ibi dicitur ꝙ in domo
collega debet eſſe non in ec
cleſia.
a IJaconi. oculi.⁊ nota
w. loco diaconoꝛum
ſucceſſerunt archidiacõi qui
dicuntur ocnli cpiſcopi qui
perluſtrant.alia cã habeiur
I.e.diaconi. B
b .Oberrantes. ſunt ⁊ alij
oculi circũluſtrantes ſyno⸗
dales teſ es.rxxxv.q.vj.epi⸗
ſcopus in ſynedo.vel ibi lo
quitur de exceſſibus laico⸗

e ¶Peecipitio ergo non tantum tenetur quis denunciare iam cõmiſſum cri
men.ſed etiam cõmittendum.quod verum c.xxij.q.v.hoc videtur.ar.extra ðᷣ

cog.ſpi.tua.de cõſe.di.ij.cũ omne crimen.

ſit recoꝛ.

d GS Acerdotes. ſal terre. in omnibus enim openibusmoſtris ſal offlere debe
mus.de conſe.diſtin.iiij.ſal.⁊ per ſal ſapientia intelligitur.xliij.diſtincti.

e Maledirerint.nõ ꝙ er maledictione bñdictionem quis ↄſequatur.ſed ex
patientia quã ſuſtinet.xi. q.iij. qui iuſtus.l.

I Alla. ..xviij.i.abbatibus.

:2 Dl.
Acephalos. pꝛiuſliegiati tamen qui pape ſubſunt nõ ſunt atephali qꝛ paopa

piſcopus eoꝝ eſt. ar. extra de pꝛiuil.reœpimus. tales ſicut excõicatos dʒ quili

bet exclud ere de eccleſia ſua.extra parroc.⁊ alie parroch.c.ij.Et eſt hic arg.pꝛo

pꝛelatis, 2 ꝙ etiam heremite ſub

pꝛima.qui vere. .
WUe pꝛocul.ſcandaliʒat᷑
i. ſcandaliʒat deũ. viij.
ꝗa.j.qui vos. io.

c·QJacon.hoc. c.logtur

de epiſcopali eccleſia

vbi debeẽt eſſe ſeptẽ diaconi.
vt de co.dil.i.epᷣs deo. ⁊ vbi
faculcates ſuppetunt.vt.vij.

q:j. illud.

—

6 UMe ipſe eps. quoque

modo ĩfeſtetur aut ledatur
abiſtis inſidiatoꝛibus.i.he⸗
reticis.vl ta ne quoquo mõ
offſendatur abillis aut ledat᷑
a ſuis clericis per oppꝛeſſio⸗
nem ⁊iõ vebẽt ei aſtare ⁊ ab
go auertere huiuſmodi op⸗
pꝛeſſiones.

Aut verba. bec eſtſcöa

cã huius ↄſtitutionis.

ſBetrahẽdo.timoꝛe here⸗

icoꝛum. ſ. ſubticendo.

Cum volũtate.j.ð cõ.
Diſt. ij.reuera.io⸗/

Jaconi. actun. vj. vbi

gitur de leptem dia

conibus oꝛdinatis ab apo⸗
ſtol is. io.

k¶Er puᷣmiſſis. ab iſtoloco
incipit magiſter altercatõeʒ
ſuam inter pi byteros ⁊ dia

conos.⁊ pꝛimo allegat pꝛo
pꝛeſ byteris.ꝙ diacõl debẽt
eis ſubeſſe. vſqʒ ad illud.c.
Diaconi.poſt in illo.c.diaco
ni.allegat pꝛo diaconibꝰ vl⸗
timo ĩi.c.legimus. dabit ſen

tentiam ↄtra diaconos.h.

1Zacones deputatu.
O ſic.x viij q.ij. hoc tm̃.

m ¶Nꝛimis. i. maloꝛibus
epali.ſ.⁊ pꝛeſ byterali.⁊ ita
epᷣatus ẽ oꝛdo.vt.lxxxiiij.di.
tcum pꝛeterito.xxi.di.cleros

ad idem.xxij.di.c.j.

n Ablqʒ; epo.i.abſente epi
Tpo vel pꝛeſ bytero.quibꝰ
ſolum baptiʒandi mimſteri

um pꝑmiſſum eſt.vt de con.
Di.iiij.cõſtat.⁊ dic ꝙ abſque
epiſcopo.i.pꝛeter auctoꝛita⸗
tem eius.
o¶ Neceſſitas.nõ ꝙ vbi ne

S=

re ſuo baptiʒare ⁊ coꝛpꝰ xpi

eſt. ſed in eccleſia in pñtia pᷣſ
byteri nõ poteſt etiam ſi ne⸗
ceſſitas exigat niſi iuſſus a
pꝛeſ bytero. puta cum multi
unt qui indigent baptiſmo
2 pꝛeſ byter non põt oĩbus
ſuſricere. ſimiliter ſi multi
ſunt quivolunt accipere coꝛ

zus chꝛiſti nec pꝛeſ bytenſuf

it omnibus.

pσ QChiiſſtianis. ? ct hereti⸗

eis vt. .q.j. ꝗdam ⁊ .
q Eruenit. ſacramẽta
E ↄle ctã.
fanguinẽ autem bene poꝛri
guit. . e. diaconi ſunt.æ ver.

lacerdotibus ⁊ hec eſt ratio
quare ſacerdos coꝛpus xpi

g Kedoleat.i.exeat in vpu⸗
blicum ex frequenti ardoxe.

nibus epis.
Septem debent eẽ diacones ĩ vna

neoceſarienſi.

ceſſitas exigit ⁊ pꝛeſ bꝛ eſt ab
ſens põt diaconus etiaʒ iu⸗

enare inſfirmis ſi ↄſeccati
ed

ſunt epiſcopo.ĩ cuius terruono ſunt vtxvi. q.

ainan ſunt bebrc erict qui epi
ipꝛonidentia nõ gubernanf.
O Oa roͤne clerici Int ſacerdo

D tes babendiſunt:qui ſub nul

lius epiſcopi diſciplina ⁊ pꝛouiden
tia gubernãtur.tales enim acepha
los ideſt ſine capite pꝛiſca conſue:
tudo nuncupauit. Nem.

2

6 Aiſins Spis nõ obediũt

indubitanter repꝛobi ⁊ rei exi
ſtunt. MDPoꝛro ipſi a deo donũ ſum
mi numeris ↄſequũtur:qui ſuis do
ctoꝛibus qui recte epiſcopi intelli/

guntur libenter obediunt. Iem

anacletus.
Wrin venin ſcanaallz curnautiio
non obediunt ęniſcopͦp.
Lle pꝛoculdu 1 ſcãdaliʒaturꝰ
in deum qui recte non docet.⁊
qui eius ſcandaliʒat epiſcopumvel

iuitare.

gqua “
B acont᷑ qni quaſi oculividen

tur eſſe epᷣi in vnaquaque ciui

unte
ab inſidiatoꝛibus quoquo mõ infe
ſtetur ant ledatur a ſuis:aut verba:
diuina detrahendoautinſidiando
polluantur vel deſpiciãtur:ſed ve/
ritas ſpũali redoleat feruoꝛe ⁊ pax
pꝛedicata labijs cũ voluntateani/
mi concoꝛdet.

„Doegods. —
O Jaconi ſepteimn debẽt eẽ ſecũ /⸗
dum regulam quãuis nõ ma

gna ſit ciuitas regule ãt auctoꝛitas
eſt iſta:quod ⁊ liber actuũ apoſto/

loꝛum ideʒ inſinuat. At igitur ex

pꝛemiſſis apparet auctoꝛitatibus

diaconi debentobedientiã pꝛeſby
teris ſicut pꝛeſ byteri epᷣis.ſj diaco⸗/

ni ſuperbientes ſacerdotibꝰexequa

rivel potius pꝛeferri querebãt:con
tra quoꝝ inſolentiã multoꝝ aucto/
ritates manauerunt eoꝝ ſuperciliũ
repꝛimentes.atqʒ vt ſacerdotibus
ↄdignam obedientiam exhibeant
decernentes. Ande pelagius pa

pa ait.
HNibil eoꝛum que ſunt decreta pꝛi/

8 acones' ppꝛiam
O„ ernnzn

obſernare menſura neqʒ vl/⸗

tra tenoꝛem paternis canonibꝰ de
putatũ quippiam tentare permitti
mus:⁊ nihil hoꝝ in ſuo miſterio pe
nitus applicare que pꝛimisoꝛdini
bus ꝓpue decrenit antiꝗtas.abſqʒ

—

epo' vel pꝛeſ bytero bapciʒare nõ

audeant niñ pꝛedictis oꝛdinibꝰ foꝛ
taſſis longius cõſtitutis neceſſitas
extrema cõpellat quod etiaz laicis

ſacerdotem. Nem euariſtus om
retgn debent eẽ: qui cuſtodi⸗
1

n pꝛedicanteʒ.ne ipᷣe epᷣus

Item ex concili.

adinibus Penſtig nennni
m ↄſtituimui

xciſj.

per ſe ſumat.calicem aũt de altari pxeſ byteris ſumere nõlʒ ſed diaconꝰ

.

eis pon iget qꝛ ſumptio coꝛpoꝛis futurã reſurrectionem coꝛpoꝝ ſigniſi⸗

nis ſigniſcat redemptionẽ peccatoꝝ que fit inferceſſionibꝰ aliox. ö, diſ.·

cat quã deus ſua virtute faci ſine omni miniſterio.ſed ſumptio ſangui

l.pꝛeſ byteros qui ↄtra ibi. In penam dicitur de diaconibus ne panem

chuiſtianis facere plerũqʒ concedi
tur.ſacri coꝛpoꝛis erogationeʒ ſub
cõſpectu epᷣi ſen pꝛeſ byteri niñũ his

abſentibus ius nõ hẽant exercendi.

Item in niceno ↄci.legitur.

Inſerioꝛes pꝛeſ byteris ſe diaconi

cognoſcant. . .
Penenr ad ſanctũ ↄciliuʒ qð

in locis quibuſdam ⁊ ciuitati

bus pꝛeſ byteris ſacramenta diaco
ni poꝛrigant.hoc neqʒ regula neqʒ

ↄſuetudo tradidit.vt hi qui offeren

di ſacriſicij nõ habent poteſtatem.
his qui offerũt coꝛpus vxpᷣi poꝛigãt
ſed ⁊ illud imnotuit qð qdam diaco
nes etiam ante epos ſacramenta ſu
munt.hec ergo oĩa amputentur ex
cidantur ⁊ in ſua diaconi mẽſura ꝑ/
maneant ſcientes qð qꝛepᷣoꝛuʒ mi/
niſtri ſunt:inferioꝛes a pꝛeſ byteris
habentur.oꝛdinẽ ergo poſt pꝛeſby
teros ſacre gratiam cõionis accipi

unt ant epᷣo aut pꝛeſbytero poꝛrigẽ

te eis ſʒ nec ſedere in medio pꝛeſby

teroꝝ diacono liceat qꝛſi ſiat hoc:

pꝛeter regulam ꝓbatur exiſtere. Si
quis aũt poſt has diffõnes obedire
noluerit:a miniſterio ceſſare debe /
bit. Itez ex ↄci. laodicenſi.
Diaconus honoꝛẽ exhibeat pᷣſb
tero ⁊ ipᷣe ab inferioꝛibns honoꝛef.
D On oʒ diaconũ coꝛaʒ pꝛeſ by
tero ſedere:ſed inſſone pᷣſby

teri ſedeat.ſimililer aũt diaconꝰ ho
noꝛem bẽat a ſequentibus.i.a ſub/

diaconibus ⁊ ab oibus clericis.
NItem ex eodeʒ. B
Calicem benedicere ⁊ panez dare

diacono non licet.

LD) oʒ diaconos paneʒ dare

L nec calicem bñdicere. Itez
ex ↄci.carthaginenſi.quarto cui pa

pa ʒoſimus interfuit per vicarios.

Sicut epiſcopis ita ⁊ pi byteris dia
coni miniſtrent. .
Jaconi ita ſe pꝛeſbyteri ſicut
epi miniſtros eſſe cognoſcãt.

Iem ex eodem.

or eodẽé,
D Reſente pꝛeſ bytero diaconꝰ

euchariſtiam coꝛpoꝛis chꝛiſti

pplo ſi neceſſitaſ cogit iuſſꝰ eroget

Item ex eodẽ. Se eodèm.
Jaconus ſedeat iubente pꝛe⸗
ſbytero in quolʒ locoj. Item
diaconus in conueniu pꝛeſ bytero
ru interrogatus loquatur albave
ro nnege oblaniõis ⁊ lectionis vta
iur. Item ex ↄci.tol. quarto.
Diacones pꝛeſ bytenis ſe ſupioꝛes
nõ cognoſcant.
nnulli diacões in tãtã ꝓrũ/

LTOeahne ſupbiam vt ſeſe pꝛeſby⸗

teris anteponat atqʒ in pimo cho
ro ⁊ ipſi pꝛoꝛes ſtare pꝛeſumant pᷣ
ſbyteris in ſecundo choꝛo conſtitu

offerãt quare de iune
licitum eẽvideturio.
ſed illud intelligitur
qñ in pꝛincipios de⸗
cretoꝝ diaconus aca
piens patenã cũ pae
offert ſacerdoti. Im⸗
ponitur ergo diaco⸗
nis ad penam ne pa
nem offerant altario
miniſtrado hoc autẽ

ꝓhibetur ne poſt ſaæz⸗

cramenta cõfecta coe

pus chꝛiſii poꝛrigant

ſacerdoti vi ſumat.b.
tiam ante. i. anteỹ
icopa ſumant.
r In medio.pᷣm cõ
ſuetudinem diuerſo
rum locoꝝ hec variã

tur. In quibuſdam

n. locis hec obſeruunn

tur.in ꝗbuſdam non

1 On oz. ſed iuſ
LAſone. hoc ob
uatur ſᷣm ↄſuetudi⸗
nẽ quarũdam eccleſ
arum..cũ redit a lecti⸗
one euangelij. lau.
t MDn oz. panez
E i. coꝛpꝰ dñi vel
dic dare. i. kicere qðᷣ
ad ſolũ pꝛeſbytex pei
net. j.q.i. c. dictum.

VNJaconlita ſe. ĩ
*O) uan d

magis ſunt miniſtri
epiſcop.

x I Relente. ero⸗
4 Creiullns ve
n s lõge poſi⸗

tis epiſcopo vel pᷣſby

tero.S.c.diacones.

Zaron oi
aliquo de oĩ
tamen honeſto.fl.de
ar bi. ſi cũ dies. S. ſar
biter ⁊ de mu.⁊ ho.
vt gradatim. S. j.

3 Biaconus. in coon
uentu.vbi ↄueniunt

ad ſynodum,.

A. Loquatur.i pæ⸗
dicat.nã officium pꝛe

dicandi pꝛeſ bytero ꝝꝰ
ẽ. x vj.q.j.adijcimꝰ.h.
b ρAlba. i. dalmani
ca.ar.xi.q.iij.epiſcopꝰ
pꝛeſ byter.
c ¶ Et lectiõis euan
d Onnulli. atq;ʒ
ppꝛimo.i.in pꝛis
vt fit piſius.
e C rſlainiars
ſicogrue ergo tam
li S ni conſiſtan in

vir oq; ita. ſ.vt diacs

ni agnoſcant pꝛeſ by
teros ſublimioꝛes ſe
ſ.diacõibus ⁊ ſtabũt
ſᷣm tempus ſue oꝛdi⸗

nationis. xvii. diſt, F.

Vl in ſi.

us. ergo vt ſublimioꝛes : ſe pꝛelbyę/

GO
i
e.
cins
lerind
Copenn
Emnaliu
ſiunt
wanipu

cpales.
1
ſ
1lche

getur p
göoſte
leſum.
morenn
mpute
hancar.
luiſtire
bispel
Hilai
Kpik
geeſech
nigil
Ingi
ſoni
Cen
io
woreſe
Caſaol
Ponban
G
*
inn
gicii⸗
ult
Mſn
ſ

o
ſun
aulare
Nueudi
plule
grm
Nir.
ſnsreſt
Poſtderi
Niue
Npbai⸗
1ſont
honpeef
ſhecne
ſertn⸗
Cumexo
Publa.
Aväe
and
eſte
ſiin
Nonne

lxxvj.
coꝝ pꝛe
.i amon deiamox tox px
iter diaconi noͤ deberent eos õ
ſimiliter diaconin ice de diabolo de
a vel calige eðůͥa⸗ patri. el pot intelligi myſt
cõpagi ſandatia vel calige eß onereel gis Henen.
liz ECoõͤpagis.·i.ſandalibus ⁊ dicuntur oſtantinus coͤceſſit cardi ole⸗ Erflios iilictos mod 3
e d al.g.eio. ntis equox que ↄſtan eſt equi. ſimi⸗ HNon noui.i.nelo pꝛepe zon ae noltenlen ing.
hnrſi leeen mal ulis runenkiaranor⸗ oꝛnamentum eſt ee bus p tus. oſcentes i.n
40na mina ꝗbus Honagi illu⸗
ntoſee⸗ bC. Necm bſ cõſtantinus n ſunt quedã alba lintea 1. *non offl 1. ctes. ſed ad petramil
iri ibne :rcv, di ⸗ . ptacuͦqʒ. ꝛ lun dos nomẽ babet non 4 eccten-Kdad betlamilu⸗
N ſter in auẽ, de conſu 1.. Pta⸗ is ſacerdos ei dicitur uia dentes. no
ben iuer in aut. icar illi s biſĩ vtro his ſacer iniſter dei dicitur labet. a: ſine diacono
unalum n gerne teros GnaeA el ner rpndcnumntonet grſiet FPreugam eehure non
Epiceore in⸗ e 99 com 5 Leie 293 tur. ein en! erit niſi neceſſi
lutn Peiunan vicunt Rtannbollohegietn miae⸗ Areniniſtraim itaĩ miniſtro EAunsmen nonpoiſei ng
nen manipnle ſun (Lart abſaz permiettkſient nee e cerdote minit rament Saccr do⸗ bereromnebiueonmnid
W * )Nͦ s. an erhoc pllis⸗ icis conceditur. tibus e ſa domini calice, Miniſter hoc comm
ti, e willuchvi⸗ kulliberclene epo ſyracuſano. n licet de menſa fuerit a dia⸗ E os a miniſterio.
wi o.ioanni epo ſyracuſanc no iſi ei traditus t os a niniſe i. ↄſecra⸗
tn le. c. bẽ ibituz quoc ge rego. ioann nia diacões ollere. niſi ei inus noſter v¶ Miniſtratio.
WE eruun Phibin eẽ con ee apoſtolica anns Du ucbarnta enmm oiponrrg no euchar iſtie. ſ. pñtibus ſaa
hnrin no aſte diſt. c.otra 2 agis vti no pꝛ diaconus ipotens diuerſa diſpe oꝛ eſſet Sacramẽti.ſ.p 5. die
obe eunn. ar. xv. q.ij. Euenit ad nos ꝙ scom omnmp ſe crediderit min iſte * onbae coꝛã eis vt. ð.di.
Nnn Enbuano mgrat DEchene oeircnpaiſer don munnnnor viclererur Weerch, t eegn imelioze. ſk
noͤſnn m ar. ij.d. v. onin Ra ꝛocedere pſum ſiciliam iqʒ quomodo hoc onuüͤt „ Waloremi iniſtrat.
thne kanrrrreni e bi lli per totam ſicil anndlaß comp eum bene antytdi.⸗
ns ni diaconibu⸗ e perpende. ite ſacerdoti Mrant.i. pꝛedicantvt d
intſanee lui ſunt de iure actem tůmodo d EWun tuipe perpend i. leuite acere Mꝛant. i. pꝛed t eniz.
u is que n icnit: niſi tant quibus oliz p. ſam domini. dicũt ai s i.7.xi. q.,. ſicut eniz
nalui ltalias quodnon ſicnit. ſis eccleſie quibns o eur men ſacramenta bene dicut al N..
finu 1 hibitum intelli⸗ meſſanen ſtris nõ dubitatn bus cum ſa ſacerdotes oꝛãt ————
. 9 n0 nia leuite ante ſa rin od aũt dicitu 0
neinfri Seli coceſſum rr⸗ deceſſoꝛibns bene recolitis. qu ſiſtunt:lenite mcredaturi demu. quoda it qð de
eny rii er diuine. T⸗ e 1. iſtinctio locoꝛu e jdeãt iante põi reſpicit
jiq. ij.le . eritatis nniboc Eiſ6diſti en in altari dei vide⸗ lice pꝛemiſtrat cal
Crbernii E illud 2 de d o tate tem 5omni hoc nundo: tamen rbi ſunt diaco calice pꝛemiſ⸗ ditus fue
altuin ſpon. ipu. c. j inn. non eſt attenden ſubtilitate perg ſibi epiſcopiqu nlitatez diligür tollere: nidusvel dic oꝛat
herchenn 12 Auctoꝛitate.nam fraternitas veſtra i ius boc au nteponi ſi hum . uod rit a Diacont tat: ceum, di
cuius' i nes anteponi ſe eſſe ĩ eo quoe ad oꝛmdũ inuitt: cum di
tuſammn n Abe aucorſtate f t: vt an per ſe vl alic obis ſubti iaconi maioꝛes c De/ .ad oꝛa enua.
1 pſerit: nobis ſu 7 diaconim oſcãt tun it:flectamus genua.
glli hoc eſſet unnca⸗ ra itate pꝛeſumpſeri ligẽter les recogn eA· cumt: fle . ſ. circa finẽ
Vl ꝛitate p 1ſi negliget ſunt humi mus ad d TTuc demu. f. .
lneſae⸗ cuſabile. ar. di. lxiij. ſa ctoꝛi teſcat Nam ſi ne ittim? vt aures habean ica a. Tuͤc den conus clam
illi ile j.literinno ntur omit mum vta tipᷣe pꝛedica iſſe: cum dia lliate
n on lonitane. ? di. xxvi e male vſurpantun e 18. nuttN 9 clamat ip t miſe⸗ ulo bumili
ier male vlurp mus. m diaconue iam commone do dicit populo
ime diaconus. idie ercln viam alijs aperi nununnm diae tur ipſe etiam c nec leui do'de d benedictionem.
inttin ¶. Viam. C. deidic. exceſſus viam⸗ enati eßo. iße hoꝛtaturip dotibus nec leui, dodi cat. .ri. . ſicut
Nce e . ſi. C. vñ temio. rauénati e ſtolica tantibus ſacer turepba — Peedica 1rledeſ ſi .
ngel lnn vidu.l. ij. in ſi. S xi. J lis ciericig ſine apo diice gſtan cem qua loqui li⸗ . legendo euangeliũ.
nggm vi.meminerit. j. xxi. WMappulis clericis ſine ape ,i. ter hanc vocem qua m: aut negli; n. cleg tibus. quedam
gin e i⸗ lenen faltt qnoch pꝛo Renns cem etan Buſtrhuetr Eie Secnir mr ao hi
tihng iniuſta.j.a.vij. exigũt Llu ulis ſc genter aſpicia E,1. eum conceſ intelli itur. qeno! .
Puſnen tra.ſ.xxv.q ix.oci . clero veſtro rnteneſtob gamennen ſmiſſe perve dos intem Paaacehe deoinanbe⸗
cnin noſtri. ⸗ ma:anorachencis r hoc vnquã ſum: vt non ſolum Stdadinten bueudelſlep
kunl f. ſelncetrenn g niatum Bietipus unlli fuiſſe ſccle: pio dei in Benen antez ex que bet Paczntenau bleoe .
niſungth ſun lionga lij cuilibet c lericos vel illic deatur.⁊ infra. Nur 9 o imperio binnitutoͤe. ſ. e. Nſedin
ſntnun au in ens ſenceracigatea aea r nid de ſijs ſicut iĩromano do/ à .S. di. xxi. F.j.otra.led
3 mhecra iunitate tale a 19 in eccle 1)6 lie verijit lex ð ſacer Rra. S. * pꝛinci
di in romanga ꝛeſumpfſi creuit auari inguli qu teiligas tm p ꝛitate hoc
ſehnan re puuilegiu ar. lxüifſ. ve ſua conſcientia pꝛ ina vſur e iſio oe ꝓpheta. Sin alis aliter qꝛ ei? auctoꝛitate ar.
iſfur amcke. nue cum ſu eſſet ex furti erari tezv itiam coepiſcop 3 eſta. fuit inſiitut. a.
iij. conque ſi tentatum eſſet e generari er potentiamce e abſqʒ in ve.t ulieres.
gingſ ua r en amialoe nec ipꝛeindicium generari que pe ſibiipſiillicite abſaz de En er Mulſeres⸗
po E ſibip leſia boc pᷣ linis quaʒ totum qð exh⸗ ſacerdote.perijt.
vhntf Dddan non pottfa pation ſi in aliqua ecclen dan nominis ndicanerunt: totun. t. ech NYex deſac i cerdo
tnumd Rfrlain ag. ertra ſed etiam fuerit aſſerunt emen eccleſia ve vſus redigũt. rba eſaie. i. multi
arg. erit a oma . eſt in ſuos iptum verba elaie. nt legem.
npor de lale eol. maz ſumptum'fu nceſſione ro leuitarum d ſibi aſcripium non adimplent le b
t de pilcrip. cam. quod nonconce devel ſolum quod ſi 1 erunt tes nonae i.gratia. ꝓphe
uni Dei Mialurn e aqum. quod ſed ſolavſurpatõev nec hoc ſo ctis auferant Et viſo.i. gratia. 2
2 ſunt alia i . ſec ſol⸗ bie. emeris ankran TEandt ppterinutciint ig⸗
nncht onpeeſeribunu et ni pontiſicis ſumitur. Ité ſt vendicant: ſed cun felix in pla ndi ꝓpter auan tri
neut. umitu eeſt; dicat infeli⸗ tizand atiutur de
iniͤſt ſebiemno vel Peura⸗ ſurreptione pꝛeſt rbon. vrniuerſa. en ili operi manci- oẽs virtutes p itio ꝛc. de
tde ſubiec ſeript. 1 icum epuz narbon. Exnihker 17 ſeruili operi iit menruzab vno vi e. dr
n, Raaeroftag ve vu ad nn n ita in Apeni . tugeacnre am a quolibet boſi elm. c.. ſnuchi
ri Publearfſe⸗ gue Dariine wlacono epiopns non. emofenam gun⸗ quonniens des 8 Ec potemtiam inncbi
Pienun bl. vig ar. C. de aque EuI SSSõ ocaly 4 cunctis: quo igno. tur in eßos. (tali mõ
e; li. . . quosin ap 18 ſi icitur a rad hãc ig Oe Abſqʒ eccleſia.ſ. den E
– ductu diligenter ur vina Jaconi ſunt q⸗ eli ec ſte putatu iſcopus b 2 t. aliter vi
ſi. C. de fundis mang olatus iuſte y lus epiſcopus liena vſurpen
unninn reſt ſi. C. de funch OD ſilegunus ſepte andela/ imiaz oeueniſſe. ſolus ep. mi/ vialen⸗ . .c. c.pꝛor. xcv.
ſunt . dne ) unrſeptem candlela⸗ mnonmbarboma⸗ klas Vurun Aalens
ne donus. us anue Senane ſunt voces recla ine encöchn as vuiner H 5. diſt lrrxvj non
i r. Jaoni angej bem an e Aterotlans Rcel6,; ionmn Ccat:ſolus partes innal Sen en
i, g⸗Jaconi. angeli rum ien pꝛediti:quieti: bung⸗ ſa menchkoa ins o al winerſo⸗ latis. olatus. idẽ ſuis me
dcr ¶LCãdelabꝛa. que rip angelizantes pace ?rixras ? alie nopter anariciam ſac cepi le ptiri
aom bn in templo ont. talnolſenſonennrabe hinc epe odia nrornepincep, 1Ctkuni. Wranonte cuz
eianti ite. ian doce ihil tum ꝗ clericis: SS dminiſtr. 1s.
es, aucite. a c la reſecantes lo: nihil iaccnſantura clericis: bi au oneraadm f.archip.
— Loree calypn. ſcandala etes in templo: nihil ſcopi accuſantn detractonis caun fratribus ertra ð of.are tn. 3
nulian Wanne apocalrpn colloquẽtes in ter ntes: di⸗/ ipium litis: hinc derra. 8. Eteniz ii ſump. mandata.
ſphnu popu deo' co do cogitante⸗ pinm litisch inis. Ete c. vlt. de pꝛe aſtieis
oinne HBocentes 89 De mun 8-2 ni vos . oꝛigo ſit crimi . c. „ bus eccleſiaſ
dvitam a⸗ penitu matr’ nöno 908 ahinc vel dic. ere cu quod ſu
hiun lum quoa ntes patri m tes ſine è m Blienas ciͦ quod ſun
nius inam. centes pa noſcen m Alier ad alios
1 üen c, T ſlios: ſnosnon a8 HM mon etſcne vebeta aos.
Uftemri deus nouit eou co⸗ . M atur.
ng —— 5. Ppertinere,C.pnde pichinwanereberum
. mne patet. F ELEiII .
auun oluncds. ve. ationem. vel hoc duͦ ſunt in orõ
stſpn xxiiij.q.iij. deus. quo ad contempia
iech m— CLolloquentes.
mirl,

is peſtant. lxxr.
DOccidit. hoc refertur ad laicos aulbus or eniunt inſimul eu⸗ 4
