hgin Frn enani g arg. pio eis extra de eſſe olim alij dicunt vſq; Sõ femi
chi Bentur varenmarn dere teſtemqʒ doctrine ↄnerſatõe deSfentionacchernen⸗
quos fe erant aduer babere bonaʒ:talẽ itaqʒi. ey te oꝛdinatũ agnoſcũt: ſ vt exira de pꝛebẽ. cñ Sne
ult J taqʒ in pontiſi ſt:ſi gs de ↄpꝛ cũ nõ igno
e lri C. de decur. le⸗ galr oↄſtituite ſede:cui ⁊ nos agaber ninctalwreckſerh otra int .n res. ex eo ꝙ dicit H
Sle⸗ eſecunda. mus imperiũſ ꝛeſumpſerit:ſit a 2 Iillt a rare. j.e. ſalonitat lj
n b periũ ſyncere noſtra capi pſerit: ſit a fratribꝰ o re. ſ.e lonirane rrviij i
t Elecoe aaipo enngasmantsone⸗ rnee ah ib odudſe, nhened guergidtd
ansin aid o veſellt bes delenanim nefeſ un Ie zer cõ laodicẽſi. retinet electus vſq; lec⸗
ſic beatus in fſ po⸗ ſcipiamꝰhec aut cũ di dicaminaſu Y De eogend). “ matione; vt exrtra ve eleccu
tes dicere cfuit ele⸗ Hin n hec aut cũ diriſſet impato: 2 On eſt ꝑmittendũ turbis ele in cunctis. nec cogitur inſeri
⸗ poſtulanduʒ. neret Rnanarzangkin ipſe decer actig neʒ eoꝝ facere ꝗ ſunt ad ſ bae ni excipit cötra elecru
, extra de renü. poſt 87 pius exiſtens ꝓmonẽdi. ſa nõ coͤfirmatiʒ.qꝛ no cen
Cerch traſlationẽ. io. ? dicit le ait ſupꝑ vos . 3 atqz i daactione. vj Itez ex ſecu⸗ irmatilz. qꝛ no deiſcik
lationẽ. io.⁊ dicit ait lup vos eſt tali actione. vj. . ab obtento. ſcd ab .
nrſt t.ꝙ clericus alterius eniʒ gratia dinina aelectioYos Irita ſit eriſe dccclcponz. vt extra de accu.ſi aheinege
rre eccleſe in ſacris oꝛdi doꝛe ſulgentes me i Tillo ſplen teri a pancipibn copivel pꝛelby auia ante cõfirmatiof De
4 nibus coͤſtitutus eli⸗ gere:tunc ſacerd s Potfeitis di O Mnis el afaee renunciat electus e Aeapa⸗
ſtanen gipõt. ita not in la liſede tractab dotesecreſſie eße ———— ept vel pꝛeſby⸗ tui. cuz lemliurt ecg
r decre poſttraſlatiöe,. Dinina ——— 34 oꝛdinatione ctaitrita mar diaconi a pꝛincipibꝰia ſecutus. vt extra detranſla.
* nia ur eßee v dice electns fuiſſet ex inen uz baptizatꝰ dicit. Si qui neat ſecũdũ regulaʒ ꝗᷓ ſneer äm iens n pcoͤſen
n. 2 poſtea ipotẽs 2 ſal⸗ eſias p ipſos obtinuerit de ru. cto. duz iñ ipſe coͤſen
inug⸗ lan. oſea natoꝛ noſter: qm̃ huic viro pronatur ⁊ ſegregent ab eccleſi de tin vel coͤſentire velitvter
hndn Coꝛpoꝛa. ? italfui cõmiſerã c r ego gdẽ lli ꝗ cõicãt. t eccleſa o) na deeleccuzi elit. vt er⸗
Tei inne mc ſaemoſdikiinſilcle ine one, eint vostlo dun imniit nne n John nor volnur
tvsri erare le ex officio nire cũqʒ ſanctus i N ſe⸗ mouendi ad cleru ins qui ſuntſp/ bdalecaczvartar. an pu
ümht rerat irregulari retur de hoc qð acciderat it, LD On ly populo el irmex iy licationez ſerutin poſſunt
aiet tate,. alioquin nõ p⸗ ſe in ſuis epiſtolis ſcribi vt ice ip⸗ cere eoꝝ qui electionez ſa,⸗ A erina de elec publieato b
dinmn montrg: ioil⸗ 5624 Wunba il is⸗ ſribitecofoꝛtauit monein cFintne ad ſacerdotiũ P/ Siqueras quale ius acqui
ni a£◻ di te elegit: ſemp a ennar:gdes eũ:ꝓbent:ſi enen epoꝝ ſit: vt epi rurelect per electionẽ. di⸗
nag inem er boc aginto: eD E nnabit: et ego tuali vita edo one ⁊ fide ⁊ ſpiri⸗ q ius pꝛelature 2 ius ad
verdo direruͦt quilä ſem run vrmen oꝛdinem decet nnall vitaecoctusni⸗ ae ſ, d w r e
nn rs eit Tern qꝛ hʒ mili Fncroziene apoſtolica non regio neceſſitas obediẽdi nõ ninnalk eng dir iune noui acquiritur.ſz
nine⸗ re; characteré. vt. j. famoꝛe epiſcopus eſt eli perandi. Ecõ Atasn⸗ ntũ exercitiũ electio. enim
terii q·. quidã gerit tñ * igendus. Ecõtra vero ſcribit b facit i
ſken offlciũ labatsonrn Da ſeine ꝗꝛ relatů eſt nobis arego io. epo panc inſtemiane kanberudnerieggru per
a. cũgqʒ ad epᷣ 7 lirice. I. rit vtrũ per
“ Winicr eb⸗ . Pacpeſcli dceninecen tuo Aoluntas Prineiptz in onin alt nöminatonssalignid un
iii ro. faucte; mittaseligi⸗ Iccirco etetibip⸗ pontiſcis deſider noꝛdination dincs vier ſe t.
nii⸗ nfen cimnend ctoꝛitate gob diuf co apoſtolica au ia igit ſi eratur Avi tra ſanctoꝛuʒ. 7. ij. q.
ihini rae “ kacavel dne nanngimm⸗ eimwkici⸗ obteſtati QG coeß 5 uſcepta fratrum atqʒ namminerare ler
inin ae eet c rnci on d iſppt ivt in treuerenſi Sen eeberetatodocnn von ar ernenta de cſe⸗
im, no ent nortela Alc ranartg: anech colonia nulluʒ —— ocili vnito oſenſu ⁊ wſtent 0 innorine ecle,
nr lnn hoc noſtro Aeganctann ſuper ccctmeronon. de / ſi nominatio t tmacſat⸗ Peer
1 abeãt ab ipſo rega⸗ It 5. pari ma aluatoꝛi nr̃o cedens electionez per nomi⸗
gilen lia. xxij q. v.def. ga⸗ teʒ ex cõ. pariſienſi. gna cuʒ exultatõe retulimꝰ nationẽ nihil i 3 per nomi⸗
altt. id wct dema Moôrecpiatur a cõp: ouinciali quoqʒ ĩ ꝑpſon retulim nos nihil iuris acquirit.
ſtiin E Liiglaideherge an regia Gthnarcn ouincialibug ois Remnz fraternitatis tue ver erp per taleʒ nominatione;
rnei ꝓ in illis dnab'ecle eſt adeptus e epᷣale culmẽ depꝛeca atqʒz oĩpotenteʒ denʒ erpein ecaſenſus deſtun⸗
i ſijs nõ poſſt fieri le (X? nſt mur:vt charitateʒ vrazʒ ſiẽ ro. eſt ſenſus.nomino talẽ
le randt pape Zprdinntionezre is hono⸗ Dir nate elegit: itaĩ oĩ byſna pie jeſ nomino euz cligẽdum
ceid, E 1 5 4 . icut etiã aliqu Ge F
ſcigi ”c ins cnimẽ pnadere aligs Eier⸗ odiat. Itez gre. io. ſubdi. ſt ia aliqus cligik in po
auennati. vel mia temeritate pᷣi 7 populus 1. ulandu.vt extra d
iſtud irſi⸗ atemeritate pᷣſumpſerit: a cõ/ 1 pᷣontincis eleci rtra de renun.
un innd vene fan ſtamm pꝛonincialiboillins loci epis recipi Qniinterernnt. E
Gacrt⸗ na ldie eligi i.co⸗ nullatenꝰmereat:quẽ vero inde pi Aanto apoſtoli nianus. ſicut non cot ahit
gle 8g eg ameu nchi⸗ anctontate cnncns p. Ufa ſedes ſia mannnenommd teinem⸗
opn poꝛdinationẽ recipi tñ i. e ꝛelata conſtat er a denomino te in n
itg 8 catus. ſed eſt Nrcii, ille grecipit eccleſtäa laico nõ eſt exc⸗ ti. nſtat lierẽ ſed ſip denoinin ne
nſe memis pvj icandus.vt extra de iurepa.pꝛeterea ni ti. tunc denominato i erbꝛimi minatiõeʒ
. 8 mener ans an men gs deinceps nn po Vonioneiac cõſenſum. vt rrit . en aeauiſen ar norel 1 Eovik ie gs de neſen
nnlg Nerit cöſenſus epi.cõfirmatur donati erve iure laicd talia verba cel gq. v. bumane. mari bis quis expꝛimat
ſclen. b. L. Z eit. 5 . .quiſas. b. lrj. di. F.led ali de ſpõ.ex litteris nid d intelligentiã ver boꝛũ
ech e. nis electio regulaʒ xvj. q.vijſi quis dei ri. di. .ſed aliucd. ſed quafere s. quid de poſtulatione iuris ſit. dixi.
* regulaʒ.xvj.q.vij.ſi quis dein led intelli ge ꝙ hi repꝛobatur hec electi Nione iunis ſi. irl. .
epeſn ceps. . ge ꝙ ic nõ era 8 ctio ꝓpter defe —
hent ake ze ARNEARzizeke
hent eis omnibus ecõtra tu dicas e laici debenti RS. ircsſenſus coflegitmno ber paucitas reprchenderek
nii mlern ſec ai nuiendi andhech kicidebemintreck. nö ad lrei rueneztnir d Sruns beneeeſe h ſi perdurat.
eand⸗ Prime. ſalonitane que ſic dicta eſt gꝛi eig mus ibi naeus? ſermtens obreck oe us. vl. fr. de ſer. ru. pꝛe. per fundu no eſſet denno e⸗
nd N e ner bec vtraqʒ eſt illirica rfamcoan deiſe achmellvutkeezea ecnod, ———— bic die nne
ſenmig la igiur. coci j.i. collegij. * o dici ee Ae .c. ꝙ cõſenſu? laicoꝛũ hi nsvt hic dicl ,2.S.
itytns em c. trnuecginina clectionẽtuã. a ita papa confinn Ga Schinmngris aenapnoe nie Gotenan e es, ce de loer
mene it. nos. vt. ſ. e qᷓ;to. . Cr .7 la ace mat 1. ute; copus. ẽ N PI. 2. E 8De 000. 7£
hnn eſtcnoͤhabent Pae, ſ oietlonſtin:i aii ꝙ verũ an HH Itẽ ſubſeriptio nõ eſi de electione ſed de ſo
j. di. pꝛori.qꝛp amb tionc. niſ velis eceeſſn n t..e.cuͦ longe. er ,—..— diol en
i q eo ipſo qꝙ quis recipit pail öi.fa ri dietns. reri a de clectione cn une⸗ n ad ianuã.ſed non
1ÆBar barica. pp hocverbui oc iunis ſit.di i.vij.
. pp hocverbů inducit magiſte S
. m giſter. c. vt tolenſus laicoxꝝ requirat᷑

nunien .di. prori. gPambt
d uzapap a intelligit conrmari ab ipſo. imo ? pleriqʒ archiepiſcopi non

Bik.

a ¶Werdurare. arg. ꝙ nõ eſt coͤſenſus niſ duret. vt de pe. di.. diuoꝛtiů. e de
verb.ſig.nꝗ ⁊ ego.fr.de in rem ver.ſi pꝛo parte.S.verſun.

b ¶¶Aſenſu.hᷣ habes ꝙ papa ↄfirmat electionẽ metropolitanivt dixi.S.c. ꝓpx.

KCebs. tenuibẽ.i.modice auctoꝛitatis.⁊ ſic nõ tatũ numerus ſed etiam
auctoꝛitas aligentiũ cõſideratur. arg.xix.diin canonicis.arg. ↄtra extra

de elec. dudun.
Er omnibꝰ.ergo in ele⸗

ctione epi totus derus ciui⸗
tatis intererit vt hic.⁊.j.eo.

obeuntib .⁊. viij. q.j. l. ſj ve
ruʒ eſt ꝙ intererunt ad ↄſen
tiendũ nõ ad eligendũ vel in
terſunt ſi eſt cõſuetudo ex de
cauſa poſ.⁊ ꝓpꝛie cũ eccleſia.
e ¶ Tur ba. hoc.c.?⁊ oĩa que
dicunt laicos vocari ad ele⸗
cctionẽ intelligi.h.de pꝛonis.
Admonentibꝰ. ergo pʒ
bhie ꝙ viſitatoꝛ nõ eligitvt di
xi.lxj.di.obitum.
g Mñne.imolenſeʒ. tñ tẽ
poeꝛe ſtephani nõ erat
imola ſedes epᷣalis.ſʒ iuxta ĩ
caſtro ſancti caſſiani ⁊ ſicẽ ar
gu.ꝙ nõ viciat᷑ reſcriptuʒ. h
as nominet᷑ ep̃s nõ nomine
cathedre.ſed hoc ideo fecit.
gꝛ locus ille celebꝛioꝛ erat.
b ¶ Sepe.j.e. c. vlti. ?. j. viij.
echoudz. èM
iÆ Llero ⁊ populo.? nõver
buz ſemel hic poſitũ equiuo
ce poni.ſic.xx viij.di.pᷣſ byteꝝ
K NMNiſcopos. ꝓ emilia.
emilia dr a rauenna
vſq; ad placentiaz.
1Itteras. vt ſi oẽs. hic
1LL colligit᷑ ꝙ oẽs ↄſenti⸗
re debent in poſtulatione ex
tranei.vt dixi.S.lxj.di.nullꝰ.
⁊ ideo dicit decre.ꝙ poſtula
tio nõ admittit᷑ in diſcoꝛdia.
vt extra de poſtu. bone. qð
iñ verũ eſt ſᷣm diſtinctioneʒ
eius qð legit᷑ extra de electi.

ſcriptũ eſt.
m Et vis. hic habes ꝙ cle
ricus alterius epᷣi eſt poſtu⸗
landus.vt.lxj.di.S.ſʒ aliud.
2.c. oſius.⁊ laicus etiãẽ po⸗
ſtulandus.vt ibi dr.⁊illegi⸗
timus.vt ex de elec.ĩnotuit.
Itẽ bic habes ꝙ eps nõ co⸗
git᷑ dare poſtulatũ.vt.lxxxv.
di.floxentinũ.nemo.n.cogit
emãcipare filiũ ſuũ.vt inſti.

ꝗ.mo.ius pa.po.ſol.S.vl.ſed

pone ꝙ eligat᷑ talis clericꝰ et
eps ei poſtea nõ ↄſentiat.nũ
d iſti ſunt pꝛiuati electõe.qꝛ
elegerũt eũ quẽ nõ poterat
hre.vel nũqd cõſenſus illiꝰa
quo erat poſtulandꝰ ↄfirmat
electionẽ.ar.ꝙ nõ cõſirmat.
ex.e.auditis.ar.ꝙ fic.ex.e.ſic
⁊ e de iure pa.cura paſtoꝛa
lis. ad hoc dico ꝙ ſi eligit in
poſtulãdũ bñ tenet talis le⸗

ctio.vt ex de renũ.poſt tranſ

lationẽ. vel dic ꝙ ſi elegerüt
eo ꝓpoſitovt ſtatiʒ debeat te
nere electio.nõ rauſicat᷑ ꝑ ſe⸗
quentẽ ↄſenſu: illius a quo
eſſet poſtulãdus.ſi vero ſcie
bant electionẽ ꝑ ſe inualidaʒ

eſſe.ſed ſperabãt ꝙ dñs eaz

ratã haberet.tũc ratificatiõe
dñ coõfi maf.ſic. ix.a. j. lug⸗
dunenſis. Similẽ diſtinctio
neʒ facit lex.ff. de ſolu. ſigs.
offerenn. vel dic ꝙ nõ eſt in
cõneniens ſi clericꝰ alienꝰeli

gat.qꝛ talis pꝛmo dʒ eligi et

eccleſijs:taãto inter multiplices cu/
ras ⁊ illa nos valde ſollicitatvbi ad
cõſecrandũ antiſtitẽ noſtruʒ ſperat
arbitriũ:defuncto igit᷑ antiſtite lau/
rentio eccleſie mediolanẽſis archi⸗
epo ſua nobis relatione clerus ino/
tuit in electione ſe filij noſtri ↄſtãci
diaconi ſui vnanimiter ↄſenſiſſe:ſe
qm̃ eadeʒ nõ fuit ſubſcripta relatio:
ne aliud qð ad cautelã ꝑtinet omit/

tamus:iccirco huiꝰ pꝛecepti aucto⸗

ritate ſuffultũ ianua ꝓficiſci te necet
ſe eſt ⁊ qꝛ illic multi mediolanenſiũ
coacti barbarica feritate cõſiſtunt:
eoꝛũ te voluntates opoꝛtet cõnoca
tis clericis in cõione perſcrutari⁊ ſi
nulla eos diuerſitas ab electionis
vnitate diſterminat:ſi ꝗqdeʒ in pꝛedi
cto filio noſtro ↄſtãtio oiuʒ volun/

tates atqʒ cõſenſuʒ pdurare cogno

ſcis tunc eũ a ꝓpꝛijs epis ſicut anti/

quitatis mos exigit cũ noſtre aucto

ritatis aſſenſuſolaciate ⁊ auxiliante
dño facias ↄſecrari:quatenꝰ hmõi
ſernata cõſuetudine ⁊ apoſtolica ſe
des ꝓpꝛiuʒ vigoꝛẽ retineat:⁊ aſe cõ
ceſſa alijs iura nõ minnat. Itẽ ge
lanopapa oilippo r geretind e 18
In electione epicopipopulꝰdebet
Debs diotrẽſis data nobis pe
◻titiõe defleuit diu ſe ſine recto/
ris/ ꝓpꝛij gubernatione diſpergi ac
ſicut aſſerit:is ꝗ a nobis iaʒ/ ꝓbarus
dicit a panci⁊ tenuibꝰ putat electꝰ
cuʒ ad vos ꝑtineat vmuerſos aſſi:
dua admonitione cõpellere:vt oẽs

in vnnʒ qnẽ dignuʒ ſacerdotio vide

rint⁊ ſine aliq repꝛehenſione ↄſen/⸗
tiant:⁊ ideo fratres chariſſimi diuer
ſos ex oĩibusſepedicti lociprochijs
⁊ bꝛeſbyteros ⁊ diaconos ⁊ vniuer
ſaʒ turbã:vos opoꝛtet ſepiꝰↄuoca/
re:qtenus nõ ꝓut cuilibet libuerit ſʒ
cõcoꝛdatibꝰ animis talẽ vobis ad/
monentibꝰ ſibi querãt ſola diminita
tis attẽtione ꝑſonã:quã nulla ↄtra/
rietas a conſtitutis poſſit reuocare
reſcripbis.
Ntem ſtephanꝰ epᷣs ſᷣuꝰſᷣnoꝝ.
dei romano archiepᷣo rauẽnati.
DSDSDecodez.
D Oſſe tuã fraternitatẽ volumꝰ
ad noſtras aures ſote ꝑuentũ
imolenſeʒ epᷣm ab hac luce migraſ
ſe in cuiꝰ iucceſſoꝛis electione popu
li diuiſionẽ ꝑneniſſe andinimus qð
qꝛſepe ; otingere ſolet querẽtibꝰ ſin/
gulis qͥ ſua ſunt nõlque ieſu xpᷣi:nõ
adeo miramur. Nerũtamen in hoc
tuã plurimũ oʒ adhiberi ſollicitudi
neʒ:vt onocato cleroa populota/
lis ibi eligat ꝑ dei miſericoꝛdiaʒ cui
ſacri nõ obniãt canones:ſacerdotũ
ppe eſt electio:a ſidelis populi cõ/
enſus adhibendna eſt qꝛ docẽdus
eſt popnlus nõſequenduns. Iem

nicolaꝰpapa.io.rauẽnati archiepo

lxilj.

poſtea poſtulari. vt dixi.lxj. di. S. ſed aliud. Itẽ obijcit᷑ cũ dlericꝰotrad cẽ

te epo poſſit feri monachus.vt.xix.q.ij.c.j.ẽrgo multo foꝛti poõt pmo⸗
ueri ad epale regnũ cũ ille trãſeat ꝙ pꝛiuata vtilitate.iſte p coõmuni que
pꝛeiudicat pꝛiuate.vt.vij.q.j.ſcias.⁊.viij.q.j.in ſcripturis.Rñ.monachꝰ
tranſit ad locũ deiectionis vbi nulla pꝛeſumit ambitio hic pꝛeſumit᷑ am

Deeodem.
iſcovos emiliã nõ cõſe ·
cres:niſi poi
ſenſuzʒ cleri ⁊ populi. Itẽ pelagiꝰ
papa tuliano epo grumentmo.
De eodem. 8
Lntaas charitatis tue ſuſcepi⸗/
H mus: ꝗbꝰſigniſicas latinũ dia⸗
coneʒ tuũ ad epatum eccleſie mar /
cellianenſis a clero ⁊ oibꝰ ꝗ illic cõ
neniunt poſtulari:hic itaqʒ dicimꝰ:
vt ſi oẽs eũ eligunt:⁊ vis eũ ↄcede
re:gratum nobis eſſe cognoſce ⁊ſ
põt:ante dieʒ ſanctũ ſeſtinet occur.
rere:vt vel ſabbato ipſo noctis ma
gne poſt baptiſmũ cum dei gr̃a va:
leat oꝛdinari. Ideʒ laurẽtio epᷣo.
centumcellen.
Sacra pꝛincipis auctoꝛitas oꝛdina
dis eſt neceſſaria. =ð
Nincipaliꝰdenotiſſmoꝝ mi⸗
lituʒz ꝗillic in ciuitate centucel
lenſi cõſiſtunt:relatione ad nos di/
recta ſacrã epiſtolã iſinuãt ſe clemẽ
tiſſmi pꝛincipis impetraſſe:qui eis
pꝛeſbyterũ diaconẽ ⁊ ſubdiaconeʒ
ſieri debere pᷣcepit:ideo hoꝛtamur
dilectioneʒ tuã:vt pſonas ipſas vi⸗
deas ⁊ diligenter reqniras ne aliqd
ↄtra canones cõmiſſſent:⁊ ſi eas in
culpabiles reppereris:⁊ vite ipſoꝛũ

laudabile teſtimoniuʒ videris: ve/

niente mediana ſeptimana paſce ſi
dñs voluerit: ⁊ ſi vixerimns:vnũ/
quẽq; ꝑ officia q̃ pꝛediximꝰnõ diffe
ras pꝛomouere. Itez leo. ij. lo /
thario ⁊ lodouico auguſtis.
PBa rogat auguſtũ vt reatinã ec
cleſià cuidã electo dignet᷑ cõcedere
B Eatina eccleſia q ꝑ tot tẽpoꝛũ
ſpacia paſtoꝛalibꝰ curis deſti /
tuta ↄſtitit:dignuʒ ẽ vt bꝛachio am
plitudinis veſtre ſubleuer᷑ acguber
nationis regimme ꝓtegat vñ ſaluta
tionis eloquio pꝛemiſſo veſtrã mã
ſuetudineʒ depꝛecamur q̃tenꝰ colo
no humili diacono eãdeʒ eccleſiaʒ
ad regendã ↄcedere dignemini: vt
veſtra licentia accepta ibideʒ deo
adiuuate ↄſecrare valeamꝰ epʒ:ſin
auteʒi pdicta eccleſia volueritis:vt
pꝛeſiciat epᷣs:tuſculanã eccleſiaʒ q̃
viduata exiſtit:illi veſtra ſerenitas
dignet᷑ ocedere vt oſecratꝰa noſtro
pꝛeſulatn deo omnipotenti vꝛoqʒ
imperio grates peragere valeat.
Item rite comitiſſe.
Regio pꝛecepto ab apoſtolico co⸗

lonus reatine eccleſe oꝛdinaf eps.

Obis dñs impatoꝛ ⁊ impera
ttrix ꝑ ſuas epiſtolas dixerũ:vt
colonuʒz in reatina eccleſia qͥ paſto
ris officio p longa iã tempoꝛa deſti
tuta videbat᷑ epᷣm facere deberemꝰ
ſicut ⁊ fecimus.

Iem ſtepha. gnidoni comiti.

Imperatons epiſtolam electionis
cõſirinatione deſideratur.“

electionẽ vel cõö⸗/

bitio. ex eo ꝙ nolente
epo vltro ſ.e ingerit

potiꝰ trahi dʒ. vt. viij.

q.j. lciẽdũ male tñ fa
cit eps ſᷣ cũ abſqʒ iu⸗

ſticia negat. vt. vij. q.

j.oẽs ꝗ.⁊ ꝑ ſuperioꝛẽ

cogi põt.ar.extra de

iurepa. nullus.
n 4 Rincipali. ex.
KHc.iſto 7 ſe dicit

h. patronü debere eli
gere cũ alijs in eclce⸗

ſia ↄuentuali.alij di
cũt ꝙ eccleſia epalis
nõ pabet patronũ.
oO ρPꝛnncipis. ſz qjre

petebat᷑ iſtud ab im⸗

peratoꝛe.ga foꝛte iſti

curiales erãt.vel foꝛ⸗
te patronꝰerat.⁊ ita ẽ
arg. ꝙ patronknõtm
pꝛelatũ ſed etiaʒ ſub⸗

diaconũ ⁊ diaconnm

põt iſtituere. ar. xviij.

q.ij. eleutherius. xvj.
q.ij.ſiquis epoꝛuʒ.in

auẽc. de ſan. ep l..ſi

quis oꝛatoꝛij domũ.
coll. ix. ⁊ ex ð ſi. pſop.

ex traſmiſſa dü tamẽ
hoc fiat cum cõſenſu

pꝛelati. vt e eo.ti. pꝛo
poſuit.ſed verius cre

do hoc ſpec:are adp
ſum pꝛelatuʒ.vt ipie
poſſit miniſtros pꝛe⸗
ficere quos velit. vt
extra de iurepa.po⸗

ſtulaſti.quid iuris ha

beat in electione pĩfo
nus. dici decr. de iu

repa.nobis.
p¶ Mec iana.l. cu
cauſat ſitientes.ioã.
q ¶Si vixerimus.ſi
habes vireritis pla⸗
nu eſt.ſi habes vixeri

mus cſt arg. ꝙ man
datũ ⁊ pꝛeceptũ moꝛ⸗

te madantis reinte⸗
gra ſoluit.er de offi.
dele. gratũ. 0.
r Eatina. hoc.c.
N⸗S duo ſequen

tia loquũtur in eades⸗

materia.
8¶EKLiccẽtia.ↄſenſus

pꝛincipis eſt requirẽ

dus eiectione celebꝛa
ta.vt e de elec. ꝙ ſiẽ
niſi aliud ſuadeat ſca
dalum.extra.e.qꝛ vel
pꝛeſcripta cõſuetudo

vt extra de iurepatr.

nobis.

e¶.Accepta. xvj. qõt.

vij.decernimus.

u ¶ Grates. ſpuͤales

non carnales.hoc.n.
eſſet ſymonia. vt.j.q.

ſ.ſunt nonnulli.⁊.q.

Mdbis dñs. ex
humilitate B
fecit. qꝛ dñs impatoꝛ
df. cñ ſit flliꝰ ecle/ vꝛ
xcvj. di. ſi imperato

lite

funt
i⸗
nn
Cf
ſpfte⸗
ece
giori
lrrv.D
diſta
cov
optio
gend
bom
nede
ſde⸗
yr
aauet
infine
C.
bodet
us⸗
dd
CA
dem
nati
dice
lr
ſde
hoe
ll
1or
iuel

Ala
asn
Neoft
hibe
ſhetne
tſein

ludin
tone
ſenn
ſdi⸗
loh

mnaſg
nunſdoni.
föſe
ſfudüt
vundtti
tiici⸗

lrernoce

etaen⸗

hmntie
ſlinepe⸗
los ,t
uriprpe⸗
uilinsht
getoneſt
el
bi.
Clmmlan
tenteoſſs.
lmnef
niu
habesuen
rognn
uchincg
nus ſent⸗
ei wef
io⸗
Nnaber
Nuoſatuen
inrinens

gt
ttam.
ſralti
Ndngſt
iuui
nneh
1chhenin
eungan

uriti
Himm.
tesſhn
eshan

Di.

Ectis. diu. i. vltra tres menſes.vt.l.di. poſtquã.niſi ca neceſſitatis

vt. lxxv. di.qm.⁊.vij.q.j.conſtitutũ.⁊ ita reſtringitur quãdoq; va
ga ſi gniſicatio alicuius verbi.vt.lxv.di.de perſona.

bꝗ¶ Etropolitano.metropolim.ibi.n.còſecrandus eſt metropolita⸗
euns v. .vi. auiin aliquo.⁊ eſt arg.hᷣ ꝙ ꝓuinciales epᷣi intere⸗
runt electioni metro
olitani. vt. S.e. valẽ
Unian. . . L Ectis ſagacitatis veſtre apici⸗
¶Ex pᷣſ byteris pᷣ⸗ bus qðõ defuncto eccleſie reati
ſbytex pꝛemittit.q.n. ne antiſtite clerũ ⁊ plebẽ eiuſdẽ ele⸗
pꝛioꝛ e in ordine. erit giſſe ſibi futur antiſtitẽ ⁊ noviscõ
kerv. vick eirtr k,. Rerandu veltro ſtudiojdirectũ eſſe
rRamum vñ H vi⸗ neipſa eccleſia din ſine ꝓpꝛio oſtet
cio vel non datills paſtoꝛe iebant. Wos 57 bn o
optionez ſic vel ſc eli ris dolentes:nũc ipſum electũvna
kendn Ed ondo . ninistencenonicd- ipſius oghene
oꝛuʒ oñdit quo oꝛ electione:vt madaſtis taʒ citiſſime
ne debeat eli ere. ie oꝛdinare omiſimꝰ: eo qdimperialẽ
.de ſe. die in vo: nobis vt mos eſt abſolutionis mini
brene hos geien me detnierit epiſtolã p qᷓ ſ.re ambi
cane... Snunz eſt nobis: ideo volutati veſtre
à Del diaconibns in boc parere diſtulimꝰne auguſta⸗
bodie ex ſubdiaconia lis Snsdſne o⸗ anoc.
bus pot eligi exẽ de mõ pꝑciperet. Sed ſcientes ee
eta. 2 q. a multis. dei ſine ꝓpꝛio din paſtoꝛe nõ debe⸗
eC eim i, au. re eonſtere: Kone peſtre maãdamꝰ:
de monachis. S.oꝛli qm aliter nos agere nõ debuimꝰ vt
redil. veſtr ſolertia impali vtpꝛiſcacõ
L luetudo dictat:pꝑcepta licentia ⁊ no
bpeun en dis quẽadmodu vos ſcire credimꝰ2
ffde ver. ob. vbi autẽ immarorigolects epiſtola tũc vo⸗
nõ apparet.irñ.ff de lInntati veſtre de hoc parebimꝰ:eũ
edil. edic. ſigs vendi⸗ dẽqʒ electu dño adinnate oſecrabi
toꝛ..vlt.qliter iſud mus:qð chariſſime fili moleſte nul
n elig eul inenits, n ſuſcipias. Jrczi leo papa.
viij. . . iͤl. Qlericoꝛũ ⁊ cininʒ volutate metro
de in diebibns politanus eſt oꝛdinädnung.
) Pfciſcatur ſbe Etropolitano defuncto cũ in
ali auckoꝛilaͤre epi. loco eiꝰ alins fnerit ſubrogan
alias nõ liceret.vt e OoE i et dee.
de offt archi. cũ ſatis dus: ꝓuinciales epi ad cinitatẽ me/
niſ hoqhaheat decõ tropoli. cõuenire debent: vt oium
ſuetudine pꝛeſcripta. eenn at 6 einin volgurate di⸗
⁊ ſic intelligo eẽ de er· ſcuſſa ex pꝛeſ byteris eiuſdeʒ eccle
cel. pꝛela. ad boc? ex ſie vel diaconibꝰ optimus: oꝛdinet
3 vonen ek der Nez ſdoms niib. ofclomm.
nen venient ga n Eum clero ⁊ populo archipꝛelby/
de bocinis fi.diri. reri ſigt electio.
as⸗ ver⸗ 8 Jin plebibnus archipꝛeſbyteri
g ¶Bartho ã ſoli⸗ obierint:antpꝛo aliquo reatn
n. qlibet. enim exinde eiecti fuerint: archidiaconꝰ
eps dare cõſueuit ali qnã citius pficiſcat illuc:⁊ cũ cleri⸗
quid imperatoꝛilĩ elle cis ⁊ populis ipſius plebis electõeʒ
ctione ſua. vt.j.e:ga. faciat:q̃tenus dignus paſtoꝛ domni
dũmõ reddius epa Dei cõſtituat᷑:⁊ duʒ oꝛdinat᷑ eiꝰ ꝓni/
les excederen. dus qentia ipſa plebs cuſtodiatunr.
ng tetane. Itẽ ex geſtis romanoꝝ põtificũ
foꝛe tũc ců mos erat Electna in romannʒ ponuncè non
crimẽ nõ erat. vt. xrr oꝛdinef: niſi eins decretũ imperato
4 i biriien ee . onanonze ſiculus cnisle
nõne imꝑaroꝛ ↄomiſit icul 4
ſbnoniäfelakaa l⸗ A dgatione fungens iohãnes ep̈s
lud ius ſub hac cõdi⸗ poꝛtnenſis dñico die octauo paſceĩ
tione. vi cõſenſus ei·eccleſia ſancte ſophie publicas miſ
requiratun in eleetö. ſas coꝛã pᷣncipe ⁊ patriarcha latine
6 dpbe v moi Eelebꝛanit: bic ſuſcepitab illo dina/
ae voruit remiere lé. i. regiã epiſtolã ſecundũ ſuaz po/
potuit remittere . 2
ideo aũt petijt apapas ſtnlationeʒ: p ꝗnã releuata eſt qua/
hanccõſuetudinẽ tol titas pecume. ſolita erat dari/p'o?/
li. qꝛ cõtinebat ſpeccẽ gdinatione pontiſficis facienda:ſic tñ
m. vt.i.q. j. emen⸗ Nrseitpoſ eraſräctecihes
ari. eri nõ debeat oꝛdinari ꝗ electꝰſne/
b . Brianus. de⸗ rit niſi pꝛius decretũ generale intro
n endte ducat᷑iregiq vrbẽſecundũ antiqnã
cipes vt, rriij d. vpn cõſuetudinẽ.vt cũ eoꝛuʒ ↄoſcientia. ⁊

lv

ipes. vt ⁊ſi nollent eà defendere poſſunt excicaꝛl. xxiij.q.v. adminiſtratoꝛes.
Patriciatus.vt puniret crimina.⁊ ſim hoc põt intelligi.ij.q.vj.omnis op⸗
pꝛeſſus.⁊ ita iudex eccleſiaſticus alij põt cõmittere cam ſanguinis. vel intellige
eſt aduocatus rome.vt extra de elec.venerabileʒ. .
k . Per ſingulas.ergo in francia ⁊ in hiſpania. vnꝰ ẽ.n.imperatoꝛ.vt.vij.q.j.

iuſſone debeat oꝛdinatio ꝓſperari.

Itez vitalianus natione ſiguen
ſis direxit:reſponſales ſuos cũ ſyno
dica epiſtola inxta ↄſuetudinẽ in re/
Fbe; apud pijſſimos pᷣncipes
igniſicãs de oꝛdinationeſua.
Item ex byſtoꝛia eccleſiaſtica.

Imperatoꝛ ius bʒ eligẽdi pontiſicẽ

A Drianns papa romamvenire
carolũ regeʒ ad defendendas*
res eccleſie poſtulauit:carolus ve⸗
ro romã veniens papia obſedit:ibi
qʒ relicto exercitu in ſancta reſurre/
ctione ab adriano papa rome ho/⸗
noꝛifice ſuſceptus eſt:poſt ſanctãre
ſurrectionẽ reuerſus papiã cepit de
ſideriũ regẽ:deinde romã reuerſus
ↄſtituit ibiſynodũ cũ adriano papa
in patriarchatu lateranenſi ĩ eccle/
ſia ſancti ſaluatoꝛis:qͥ ſynodus xele
bꝛata eſt a.cliij.epis religioſis ⁊ ab/
batibus.adrianus aũt papa cũ vnſ/
uerſa ſynodo tradiderũt caroloius
⁊ ptateʒ eligendi pontiſiceʒ ⁊ oꝛdi⸗
nadi.apoſtolicã ſedeʒ:dignitatem
quoqʒ patriciatus ei ↄceſſerat:inin
per archiepᷣos⁊ epᷣos gangulas p
uincias ab eoineſtiturã accipe dim
niuit:vt niſi a regelandet᷑ ⁊ iueſtiat
eps:a nemine ↄſecret᷑:⁊ ꝗqcũqʒ ↄtra
hoc decretum ageret:anathemans
vinculo eũ inodauit⁊ niſi reſipiſce
ret:bona eiꝰpublicaripꝛecepit.
Item leo papa.
Electio romani pontiſicis ad ius p
tinet imperatois.
NMſynodo ↄgregata romeſec/
cleſia ſancti ſalnatoꝛis ad exem
pluʒ beati adriani apoſtolice ſedis
antiſtitis:g dño carolo victoꝛioſiſſi
mo regi frãacoꝛũ ac longobardoꝛũ

patriciatus dignitateʒ ac oꝛdinatio

neʒ apoſtolice fedis ⁊ iueſtiturã epi
ſcopoꝝ cõceſſit.ego leo quoqʒ ſᷣuꝰ
ſeruoꝛuʒ dei epᷣs cũ toto clero acro
mano populo cõſtitunimꝰ ⁊ ↄſirma
musꝰ*⁊ coꝛroboꝛamꝰaꝑ nr̃aʒ apo⸗
ſtolicã anctoꝛitateʒ ↄcedimus atqʒ
largimur dño ottoni pᷣmoꝰregi ten
tonicoꝛũ eiuſqʒ ſucceſſoꝛibꝰhuiꝰre⸗
gni italie ĩ ꝓꝑpernũ facultateʒ eligen
di ſucceſſoꝛẽ atꝗʒ ſumme ſedi⸗ apo
ſtolice pontiſicẽ oꝛdinãdi ac ꝑ hocꝰ
archiepos ſen epos:vt ipſi ab eo in
neſtiturã accipiãt ⁊ conſecrationeʒ
vñ debent exceptis his quos unpe
ratoꝛ põtificibꝰ⁊ archiepᷣis ↄceſſitꝰ
⁊vt nemo deiceps cuiuſcũqʒ digni
tatis vel religionis eligendi vel pa
triciũ vel pontiſicem ſumme ſedis
apoſtolice aut quemcũq; epᷣm oꝛ⸗
dinandi habeat facultatez abſqʒ cõ
ſenſu ipſius imperatoꝛis:qð iñ ſiat
abſqʒ omni pecunia:etvtapſe ſiipa
tricius et rex. Qnod ſi a clero ⁊ po
pulo ꝗs eligat eps:niſi a ſupꝛadicto
regelaudet᷑ ⁊ inueſtiat᷑:nõ oↄſecret᷑.

in apibꝰ.qð cõcedo niſi ꝓbẽt
ſe exemptos ab unperato:e.
vt.xxiij.q.viij.S.ecce.vñ ad⸗
huc de capite ſuo dabüt tri⸗
butuʒ imperatoꝛi.cũ nõ pꝛo
bent ſe exemptos ab imꝑa⸗
toꝛe.vt.ff.de cenſi.l.vlti.ſi.n.
dicũt ſe nõ ſubeſſe romano
imperio.pꝑ ↄſequens dicant
ſe non habẽ aliqd ꝓpꝛijvt.S.
Di.j.ius quiritũ.fateamur ex
go imperatoꝛeʒ eſſe dñʒ mũ⸗
di.vt.ff.ad.l.rho.depꝛecatio.
obſtat ꝙ reges hiſpanie cuʒ
nõ ſubeſſent imperio regnũ
ab hoſtiũ faucib eruerunt.
¶ Publicari. h eccleſia pu
blicat bona laicoꝛum.⁊ qnqʒ
deponit laicos a dignitatibꝰ
xxxij.q.v.pꝛeceptum.i fi.vel
dic ꝙ hic docet eccleſia quid
fieri debeat.ſic.xxiiij.q.iij.de
illicita.⁊.v.q.vl. deiatoꝛi.
N ſynodo.cõſirmamꝰ
arg. idẽ põt dari ⁊ cõᷣ
firmari.vt.xxiij.dil.ĩ nomie.
⁊ extra de elec.cũ:nicr.ar.cõ
tra extra de fide inſtru.c.itex
Dilectos.⁊.ff.de iuriſ.om.iu.
2 q: quãdoqʒ etiã dicitur da
re.i.datuʒ oñdere.vi.xxiij.q.
v.S.hinc notandũ.ff.de teſt.
heredes.S.ſiquid.
n ¶ Puio. nõ dcas pꝛimo
regi.ſed pꝓꝛimo, ottomi.i.ante
quẽ nullus alius ifuit.ſic ex
de verb. ſig.ioſeph.⁊de ver.
ſig. pꝛoximus. D
o Æο Su ceſſoꝛem. hoc ſpãle
fuit cõtra id.viij.q.j.moꝝſes
ſic.vij.q.j.petiſti.hᷣ hʒ ꝙ ma
ximã hʒ poteſtatẽ papa circa
imperiũ.ſed dic ꝙ tm in ita⸗
lia ꝑmittaretur facere ſucceſ
ſoꝛem.
p Acꝑ bocquaſ dicat ex⸗
quo in romana eccdleſia hoc
pmittitur ergo in minoꝛibꝰ.
⁊eſt arg.ꝙ idẽ iuris eſt i mẽ
bꝛis qð ĩ capite.vt.xvj.q.ij.
c.j.⁊.xij.q.ij.cognouimus.⁊
q.j.pꝛecipimꝰ.⁊.j.q.ſj.ſiquis
eps.xxiiij.q.j.rogamus.
q Conceſſ.i. videtur ergo
ꝙ imperatoꝛ poſſit dare pꝛi⸗
nilegiũ libertatis.vt er de re
ſti. in inte.auditis.
P ¶Sit patricius.⁊ ſic papa
dat hic gladij ptãtẽ.cuiustñ
exer citiũ ipſe non hʒ io.i. loe
elect. ſuflraganeis. b.

.

ponnfirm dian aplaan,

Aen, 0 Arm frat

les otnu) ourn, ſmo lermech rre argrmrch J rr,
mlyrn y'* ſene ſ. he Jnte prmlegin reſisnanet

Di.

aArypoſtolicã. ſed nunquid papa poſſet ei ptaͤtẽ dare vt deponeret ipſum. fie

in bereſi ? de cõſeẽſu cardinaliuũ.imo in oĩbꝰſe põt ſubijcere ei.vt.ij.a. vij.nos ſi.

bi Exllio.no.eccleſiã poſſe aliquẽ mittere in exiliũ.vt.iij.q.iiij.hi.qui.

¶Afßkici
pdidert. vt. ſ. e.. vex. Itez
qꝛ ex cãa fuerũt cõceſſa.vnde
ceſſante cã ipſaceſſauerũt.vt
j. q. vij. qd remediomec ob.
ꝙꝙ hic dicitur de ſucceſſoꝛib⸗
qꝛ hoc ĩtelligẽdũ ẽ ð illis ſuc
ceſſoꝛibꝰ ꝗ hoc ĩpetrare poſ⸗
ſint.vt xxiij.di.in nomine.
à Alonitane. iuſſiſz. ar.

Q ꝙ auẽtaamaioꝛis ex
cuſat. vt.xiiij.q.v.dixit.xxv⸗
iij. di. diaconi. xxiij. q. v. mi⸗
les.ar.cõtra.xij.q.ij.quicun
qʒ.⁊ꝛ.xvj.q.j.in canonib.io.
ſo. in malo nulli ẽ obidiẽdũ.
nec aliqs excuſatur. vt.xj.q.
Sub ercõicatiõis. ex B
vr ꝙ ꝑ talia verba ſiat excõi

tur eis. Rñ.qꝛim peratoꝛes eis renũciauerunt.vt. j. e. tibi. Item q: per abuſuʒ

catio.cũ ſiodr.pᷣcipio tibih

ſub pena excõicatiõis.⁊ eſt
ar.ad idẽ er de eo qoꝛ. fur.
rece.c.j.ar.cõtra ex de iure⸗
pa.relatũ.in fi.⁊ de ſagittari
js.c. vno. vbi de hoc. b. dicit
ꝙ ſi talis ꝓhibitio fiat a ca
none nõ fit excõicatio pꝑ illa
verba. vt xxx.di.p totũ.ſec'ſi
ab hoĩe qꝛ canõ miti agit qᷓ
de ar bitris.celſus.alij.dicũt
ꝙ refert an diffiniendo illa

verba ꝓferatur. vt tũc ꝑ ea

fiat excòicatio.an ↄſtituẽdo

ius ⁊ tũc nõ ſiat excõcatio.9

illa verba:ſz hec veritas ẽ q;ᷓ

illaverba nõ hbñt vim ſctẽtie

ſz tãtũ cõminatiõis. vt. C. cõ
mina.epiſtolaſꝑ totũ.hocãt
ſcias ꝙ ſub cõditiõe põt ꝗs
excõicari.⁊ taliter hic intelli⸗
go latã ſni . vñ ernte cõdi⸗
tiõe ligat ercõicatio ⁊ nõ pꝛi
uſ.⁊ tñ a tali excõicatiõe põt
appellari.lʒ.h.cõtrariũ ſcri⸗
plerit.vt er de ap.pꝛeterea.⁊
hoc ideo.qꝛ excõcatio tũc nõ
trahit ſecũ ſuã executionem
qꝛ nõ cedit nec vẽit dies an
te.exñtem cõditionc.vt.ff. ð
ver.ſig.cedere. Sed quid ſi
cxcõicans moꝛit᷑ pꝛiuſqᷓ exi⸗
ſtat cõditio ⁊ ita aligs excõi⸗
cat᷑ a moꝛtuo. Mtrũ aũt cõ⸗
ditione exiſtẽte intelligatur
retro fuiſſe excõicatus peꝛ id
qdð legit᷑.ff.qui poti.in pi.po

tioꝛ.⁊.ff.de manumiſ.teſ.ne

racius.vel tàtũ a tẽpoꝛe con
ditionis extantis per id qð ẽ
ff. de edil. edic.boue.S.ſi ſub
cõditione,diſputatiòi relin⸗
quo.io.ego credo ꝙ a die ex
iſtentis còditõnis per decre.
ill pꝛeterea. extra de ap. b.
¶ BObediens.hoc dicit qꝛ
ei pꝛecipere.non poterãt. h.
g Relaxaui.nota epᷣm re
mittere poſſe que ad ipſum
ſpectant nõ que ad deũ vt.
xxiij.q.iiij.ſi is qui pꝛelatus
Sed nõne que fiunt in pſo
nam epiſcopi vel alterius pᷣ
lati fiunt in cõtemptũ eccle
ſie ⁊ ideo in deuʒ vtiqʒ.ſjʒ pꝛiĩ
cipaliter ĩ pꝛelatuʒ.5S.di.xlv.

cũ bec pꝛiuilegia inerũt oibus ſucceſſoꝛibus data.quare non vtun⸗

Sigquis cõtra bãc apoſtolicaʒ an:

ctoꝛitateʒ aligd molietur:hunc ex/⸗
cõicationi ſubiacere decernimus:et
niſi reſipuerit irreuocabili exilio pu
niri:vel vltimis ſupplicijs affci.
Aem grego. .
Piꝛecepio pnꝛncipum maximo re
mittitur qð abſqʒ anctoꝛtate apo⸗/
ſtolièa oꝛdinatur.
8 Alonitane ciuitatis epᷣs mene
O ſcciente:ac reſponſali meo oꝛ⸗
dinatus eſt ⁊ facta ẽ res q̃ſub nullis
anterioꝛibꝰpꝛincipibus euenit.Qð
ego audiens ad eundem pꝛeuari/
catoꝛem qui inoꝛdinate oꝛdinatus:
eſt pꝛotinus miſi vt omnino miſſa
rũſolemnia celebꝛare nullo modo
pꝛeſumeret niſi pꝛius a ſereniſſimis
dominis cognoſcerẽ ſi hoc ſieri ipſi
iuſſiſſetqð ei ſub excõicationis iter
poſitione mãdaui:ꝗ cõtempto me
atque deſpecto ĩ audacia quoꝛũdaʒ
ſeculariũ hominũ:ꝗbus denudata
ſua eccleſia pꝛemia multa pꝛebere
dicit᷑: nũcuſqʒ miſſas facere pᷣſumit

atqʒ ad me venireſecundũ iuſſonẽ
dDominoꝛuʒ noluit:ego aũt pꝛecepti

om pietatis eoꝛũ obediens eidẽ ma
ximo ꝗ me neſciente oꝛdinatus eſt:
hoc qð in oꝛdinatione ſua me ve vł
reſponſaleʒ meũ pꝛetermittere pꝛe⸗
ſumpſit:ita ex coꝛde relaxani:ac ſi
meanctoꝛe fnerit oꝛdinatus:aliave
ro illiꝰ ꝑuerſa.ſ.mala coꝛpoꝛalia q̃
cognoui:vel qꝛ cuʒ pecunia eſt ele
ctus:vel qð excõicaius miſſas face
repꝛeſumpſir:vpter deuʒ irrequiſi

ta pꝛeterire nõ poſſuʒ. 7 ſi ad me ve

nire din diſtulerit:exercere in eo di⸗
ſtrictioneʒ canonicaʒ nullo modo
ceſſabo. Aez ex cõcilio toletano
In electione epucopoꝛuʒ pꝛincipis
deſidęr itur aſſenſis.
64 Aʒ longe lateqʒ; diffuſo tractu
terraꝝ cõmeantinz impeduur
celeritas nuncioꝝ:quo ant nequeãt
regibꝰ audientibꝰdecedentis pꝛeſu/
lis trqſituꝭ notiſicari ant de ſucceſſo
re moꝛientis epiſcopi libera pꝛinci/
pis electio expectari:naſcit᷑ ſepe aut
noſtro oꝛdini de relatione taliũ diſti
cultas ant regie poteſtati:dum cõ/
ſultũ veſtruʒ ſubꝛogãdis pontiſici/
bus ſuſtinet innumeroſa neceſſitas:
vnde placuit omnibꝰ pontiſicibus
hiſpanie atqʒ gallacieꝰ vt ſaluo pꝛi/
uilegio vniuſcniuſqʒ ꝓuincie licitũ
maneat deincepsſtoletano pontiſi
ci quoſcũqʒ regalis poteſtas elege/
rit ⁊ iaʒ dicti toletani epᷣi undiciũ di⸗/
gnos eſſe ꝓbauenit:in gbuſlibet ꝓ.
uincijs ⁊ in pꝛecedentiuʒ ſedibꝰpꝛe/
ſicere pꝛeſules:⁊ decedentibꝰ epᷣisꝰ
eligere ſucceſſoꝛes:ita tamẽ vt quiſ
gsille fuerit oꝛdinatus:poſt oꝛdina
tionis ſue tempnus ifrastriũ menſiũ
ſpacinʒ metropolitani/ppꝛij pꝛeſen

Axiijſ.

„

qui emendat.ꝛ.xxxiij.q.iiij.inter.

iudex.ij.q.j.S.quando.

tiaʒ viſurus acceat. Electione
quoqʒ ſummoꝛum pontiſicuʒ atqʒ
alioꝛnʒ infra pꝛeſulũ quondã impe/
ratoꝛibꝰrepꝛeſentabant᷑:ſicut de ele
ctione beati ambꝛoſij ⁊ beati greg.
legit᷑ ꝗbus exemplis ⁊ pꝛemiſſis au/
ctoꝛitatibus liquido colligit᷑ laicos
nõ excludendos ab electione neqʒ
pꝛincipes eſſe reijciendos ab oꝛdi⸗
natione eccleſiaruʒ. Sed qð popu/
lus aut pꝛinceps iubet᷑ electioniiter
eſſe:nõ pᷣcipit᷑ aduocari ad electio/
neʒ faciendãa:iſed ad cõſenſuʒ electio
ni adhibenduzʒ. Sacerdotum.n. vt
in fine ſuperioꝛis capituli ſtephani
pape legit᷑ eſt electio:⁊ ſidelis popu
li eſt humiliter cõſentire:deſideriuzʒ
ergo plebis requirit᷑:vt clericoꝛum

electioni cõcoꝛdet:tunc.n.in eccle-

ſia dei rite pꝛeſiciet antiſtes:cuʒ po⸗
pulus pariter in euʒ acclamauerit.
queʒ clerns cõmuni voto elegerit.
Ande celeſtinus papa aitt.
Plebiꝛs no eſt eligere ſed electioni
ceſentre. =
61 Leri plebiſqʒ cõſenſus ⁊ deſiꝛ
deriuz requiratur.
Item leo pꝛimus.
De codem
Ota ciniũ teſtimonia populo
ruʒ honoꝛatoꝛuʒ arbitriũ ele/
ctio clericoꝛuʒ in oꝛdinationibꝰ ſa/

cerdotuʒz cõſtituant ⁊ ifra:p paceʒ ⁊

quietẽ ſacerdotes ꝗ futuri ſũt poſtu
lant᷑ teneat᷑ ſubſcriptio clericoꝝ:ho
noꝛatoꝛũteſtimoninʒ oꝛdinis cõuẽ
tus ⁊ plebis*9.. Pꝛincipibꝰ vero
atqʒ imperatoꝛibꝰ electionẽ roma
noꝛuʒ pontiſicuʒ atqʒ alioꝛuʒ epᷣoꝝ
referendas vſus ⁊ ↄſtitutio tradidit

20 ſciſinaticoꝛũ atqʒ hereticoꝝ diſ

enſiombꝰꝗbus nõnunquã eccleſia
dei cõcuſſa periclitabat᷑ cõtra quos
legibꝰfideliſſmoꝝ imperatoꝝ ſre/
quenter eccleſia munita legit᷑. Re/
pꝛeſentabat᷑ ergo electio clericoꝛuʒ
pꝛincipibus.vt eoꝝ anctoꝛitate ro/
boꝛata nullus hereticoꝝ vel ſciſma
ticoꝛuʒ auderet otraire.⁊ vt ipſi pᷣn
cipestanquã denotiſſimi fſilij ĩ euʒ
cõſentirent:quẽ ſibiĩ patreʒ eligivi⸗
derent:vt eis ĩ omnibꝰ ſuffragato:
res exiſterent:ſicut valẽtinianꝰ bea
to ambꝛo.ſupꝛa legit᷑ dixiſſe:noli ti/
mere:qꝛ deus ꝗ te elegit:ſempꝑ te ad
inuabit ⁊ ego adiuroꝛ⁊ defenſoꝛtuꝰ
vt menʒ oꝛdineʒ decet ſemp exiſtaʒ
AVingde ſtephanus papa ſtatuit
dicens.
Meſe iltibno legatis imperatoꝛs
inur pontifex romanns.
6 Aa ſancta romana eccleſia:
cui de anctoꝛe pᷣſidemꝰapluri
bus patit᷑ violẽtias pontiſice obcũ
te qͥ ob hoc ĩferunt 4 abſqʒ impia
