k ¶Quamuis. ſ. S. vij. q..

uamuis.
Ro lpenſis. Hic
1 querit᷑ an cleri⸗
cis liceat recipet
munera ꝓ aduo
catõibus. Pꝛio ergo ſcias
clericus in cã criali coꝛas⸗
Aular iudice nõ põt allega
re.vt.li.di.aliqtos.⁊.xxiij.q.
viij. his a quibꝰ niſi ad hoe
vt ſupplicet ꝓ eis.vt.xiiij.q.
vj.ſi res.?· xxiij.q. V.c. j. . iſ
2.c.reos. Itẽ in ciuilicã coꝛã
ſeculari iudice nõ aduocabit
niſi ꝓ ſe ⁊ eccleſia ſua ⁊ ꝓmi
ſerabilibꝰ ꝑſonis.⁊ hoc ſiue
fint in ſacris ſfiue in mioꝛibꝰ
oꝛdibꝰcdſtituti vũmõ bñfici
is eccleſiaſticis ſuſtẽtent.⁊ ſt
nõ hñt bñſiciũ:tũc ſi ſunt in
minoꝛibꝰ oꝛdinibꝰ pñt er᷑ de
poſtu.clerici epi aũt ⁊ ſacer⸗
dotes nò debeét indifferẽter
aduocare:ne vileſcat digni⸗
tates ipſoꝝ.vt. lxxx viij. di. ꝑ
latuzʒ. 2. xilij.q. v. deniq . ſed

Cau.

cor eccleſiaſtico iudice licite pt oẽs aduocare:ſed nõ pñt petere ſalariũ ſi ſũt
in ſlacris oꝛdinibus.vt.j.e.c.j.derogatũ tñ eſt huic canonipꝑ ↄꝛiã ↄſuetudineʒ
nemo eni cogit᷑ facere de ſuo bñſiciũ.vt.x.q.ij.pcarie. Itẽ digni eſt eũ reciper
emolumẽtũ qui pᷣſtat obſequʒ.vt.xij.q.ij.cariiatẽ. Ite nemo cogit᷑ fuis ſupẽ
dijs militate.vt er de ſiino.cũ ſit in ꝑte deciſa.ĩmo eſt expſſuʒ ex de pᷣſcript.cũ

ex officij.retigioſi vo vt mo⸗/
nachi vel regulares nõ niſi
ꝓ ſua eccleſia debẽt aduoca
re ⁊ abbate ſuo pᷣcipiẽte.xvj.
q.j.monachi.io.qð dic̃ de ſa
cerdote hodie coꝛrigit᷑ e de

a Bleruãdũ.iudicũ.i.

MPeaduocatoꝛuʒ. vel dic
iſtũ eè tenoꝛẽ.c. ꝙ lʒ ꝓ ſecula
ri honoꝛe aligd dari.vi.fl.ðᷣ
polici.pactũ.⁊.l.ſi ꝗs ob ho
noꝛẽ.ñ tñ ꝓ eccleſiaſtico aligꝗd
põt peti.itẽ nõ ꝙ lʒ ꝓ ſecula
ri honoꝛe aligd poſſit ꝓmit
ti:nõ tñ ꝓ ſeculari admini⸗
ſtratide.vt.j.q.vij.ſãcimꝰ.io.
Ertio.ꝑ mulieris
b teſtimonin nõ põt
clericꝰ ↄuinci de cri
mine:tũ qꝛ mulier
no põt eſſe eiuſdẽ oꝛdis.vt
S.ij.q.vij.ipſi apli.⁊.c.teſtes
tũ qꝛ ipſa q cõſtet᷑ ꝓpꝛiũ de⸗
lictũ nõ põt teſtiſicari de alte
rius delicto.vt.j.e.nemini.⁊
regularit᷑ cõfeſſio vnius alte
ri nõ pᷣiudicat.vt.ij.q.v. iter
rogatuʒ.admittit᷑ tũ mulier
cũ agit᷑ de crie in moduʒ de
nũciatõis vel inqſitiõis.vt
eẽ de teſti.quoniã.vel cũ agi
tur in moduʒ exceptõnis.vt
ex de teſti. tam litteris.
Cc ¶ Pꝛobibiti. vt. ]. xxxiij.
q.v.młierẽ.⁊ er̃ ð v.ſig.foꝛꝰ,
d Beneraliter. excipit.
e ¶ Legibus. ff. de reg. iur.
femine. S.iij. q. vij. S. tria.
ſ¶ Econtra.intendit.
g ¶Mulieres. feia de iure
nõ põt eſſe iudex.vt.xxxiij.
q.v.mulierẽ ⁊.iij.q.vij.S.tria
ff. de reg. iur. keie. niſi ei pꝛin
ceps ſcienter deleget càm. vr
ij.q.v.mẽnã.⁊. xxilij.q.iiij.ſfi
quos.:. xij.q.ij.cũ deuotiſſi-

mãa.vel mſi ex pᷣſcripta cõſue

tudine hoc hẽat.vt er ð arb.
Dilecti. Itez nec docere pöt.
vt. xxiij.di. mulier.
b ¶¶ Judicũ ibi eni legit᷑ ᷣ
delboꝛa ꝓphetiſſa poſuit teẽ
toꝛiũ ſuũ in mõte ephꝛaym
ub arboꝛe palme que dice/
bat᷑ palma delboꝛe.⁊ ibi iu⸗
dicabat populum ifrabel.
i ¶ Indicitur. vt.j.xxxiij.q..
v. mulilerem.
k E qrimine. ? publico⸗
rũ.j.xxxij.q.j.publico
que ſunt publica.hẽs inſt.ð
publi. iudi.in pᷣn.⁊ per totũ.
1¶ AUAntiqui. hoc vult dre
ꝙ in quib caſibꝰ antiq̃ iura
pmittũt ꝙ poſſit ſieri accuſa
tio ſine inſcriptiõe.in illis fe⸗/
mina nõ tenet᷑ inſcribere.ꝗ

SBſeruãdum quoqʒ decerni
mus:ne ꝗs ſacerdolũ vel cle
ricoꝛũ moꝛe ſeculariũ indicuʒꝰ pꝛo
impenſis patrocinijs munera au/
deat accipere:niſi in eccleſia gratui
to oblata que nõ fauoꝛ muneris vi
dent᷑ accepta:ſʒ collatiõe deuotio/
nis illata.q ſi ꝗs ita pꝛobat᷑ accipe
re:veluti exactoꝛ fenoꝛis aut vſura
rũ poſſeſſoꝛ ſᷣm ſtatuta patrũ ſe no
nerit degradandũ. Hoc auteʒz ð
illis intelligẽ dũ eſt ꝗ canonicã vitã
ꝓſeſſi:regularit᷑ ſe victuros pꝛopo
uerũt. generali nãqʒ eccleſie cõiue
tudine receptũ eſt monbꝰ appꝛo.
batũ vt clerici moꝛe aduocatoꝛuʒ
patrocinia impendant:⁊ ꝓ impen
dendis munera exigãt:⁊ pꝛo impẽ
ſis ſuſcipi an. a
Ertio* querit᷑ an ex mali
eris cõtfeſſiõe iſte ſit cõdẽ
nãdus:in quo pꝛmo vi⸗
dendum eſt:an mulier ſa
cerdotẽ accuſare valeat:qð ſacris
canonibꝰ oino videt᷑ eſſe ꝓbibitũ
generaliter.n.ſtatutũ eſt ex decre⸗
tis fabiani pape:vt ſacerdotes dñi
nõ accuſent:nec in eos teſtiſicent᷑ ꝗ
ſui oꝛdinis nõ ſunt nec eſſe pñt.Mu
lieres aũt nõ ſolũ ad ſacerdotiũ:ſed
nec etiã ad diaconatũ pꝛouehi pñt.
vnde nec ſacerdotes accnſare:nec
in eos teſtiſicari valẽt.Legibꝰ: quo
qʒ cautũ eſt:vt ob verecudiam ſui
ſexus mulier apud pꝛetoꝛẽ pꝛo alio
nõ intercedat:niſifſoꝛie ſuas vel ſuo
ruʒ iniurias ꝓſequi voluerit.ec
auũt que nec ſuas nec ſuoꝝ iniurias
ꝓſequit᷑:ad hanc accuſationem ad
mitti nõ dʒ. EcõtraRꝗ iundicis per

ſona gerere valet:ab accnſatoꝛis of

ſicio nõ remouet᷑.mulieresꝰ autẽ in
veteri teſtõ populũ indicaſſe quicũ
qʒ libꝛũ iudicũꝰ legerit ignoꝛare nõ
põt.nõ itaqʒ ab accuſatiõe remone
ri pñũt quas etiã indicis perſonã fre.
quẽter geſſiſſe cõſtat:nec vlla ſerie
dininarũ ſcripturarũ ab accuſatiõe
pꝛobhibent. Hisita reſpõdet᷑. In
veteri lege multa ꝑmittebant᷑: que
bodie pfectiõe gratie abolita ſunt.

Cũ eni mulieribꝰ ꝑmitteret᷑ popu/

luʒ iudicare:hodie pꝛo peccato qð
mulier introduxit:ab apoſtolo eis
indici verecũdari: viro ſubditas
eſſe:in ſignũ ſubiectiõis velatuʒ ca
put habere.que ergo ⁊ hij oibus v
ro ſubiecta eſſe oſtendit᷑:cui ꝓ alioj

aũt ſunt illi caſus.habev.iiij.q.iiij.S.aliqñ.x.ij.q.viij.in ſumma.quida tñ di⸗
cunt:ex hac.l.ꝙ feĩa in nullo caſu tenetur inſcrib.
m α XF eo.colligit.ar.ꝙ de vno negat᷑:de alijs olbus cocedit᷑. Itẽ ar.ꝙ poſ
ſumꝰargumẽtari ꝑ ar.a Sꝛijs vt hic ⁊.xxv.di.qualis.⁊.xlv.di.duſcipli
na.⁊.xxiij.q.iiij.qſitũ.⁊ lex dic ꝙ ſoꝛiſſimũ eſt arg.a Sꝛio ſenſu.vt.fſ.de offi.eiꝰ

cui mꝗa. xeſt iur.l.j.

n .Teſiimoniuʒ. pm leges mulier in omni cã põt teſtari ſiue ſit ciuilis ſiue
crialis: niſi iñ in vltimis voluntatibus.ᷣm canones vero mulier in nullo ci
mine põt teſtiñcari niſi in exceptis.jed ĩ cinilibus põt teſificari.nec ob. xxxiij.

6) Al totsſ E sen ss, i—. pt. Ler ðòð,

V

S57411EE *:2 S⸗

cu
xVUIn aueſtionibus.

y.Auecunqʒ. hoc non facit ad pꝛopoſitum:ſed hot ponit vt inducat .

q.v. mulierem. extra de ver. ſig.ſoꝛus.vbi dicit q; mulier non poͤt eſſe
teſtis.ſed intelligas de crialibus ⁊ vitimis volſtanbus.quidaʒ tñ dicũt
LD ꝙ mulier ſm canones nõ põt teſtari niſi ĩ caſibꝰ a iure expꝛeſſis.

Oun eſt permiſſum.

16 Ertis.inuite.quedã.n.pꝑſone ſunt õ quas nõ cogitur aliquis te

poſtulare nõ cõcedit᷑:ad accuſatio/
neʒz admutẽda nõ videf̃. Ecõtra
quadqʒ paſſiʒ ⁊ indifferẽter ad accn
ſationẽ mulier nõ admittaf.ſunt tñ
quedã cria.quoꝛũ accuſationẽ mu
lier lubire ꝓhibef. Ande in libꝛo
codicis.ix.imperatoꝛ diocletianus
ꝛimo titulo ſcribit dicens.
B Ecrie qð publicoꝛũ fuerit in
licioꝛũ:mulieri accuſare nõ ꝑ
mittit᷑:niſi certis ex cais.ideſt ſi ſuã

ſuoꝛũqʒ iniuriã ꝓſequat᷑:m antiꝗ

iuris ſtatuta.tñ de ꝗbuſdã eis ſpeci
aliter cõceſſuʒ eſt nõ exacta ſubſcrii
ptione:vñ aditus pꝛeſes ꝓuincie in
pꝛimis examinabit:an tale ſit crimẽ
cuius accuſationẽ mulier ſubire nõ
pꝛohibeat᷑. Aẽ in libꝛo digeſtoꝛũ
paulus libꝛo ſecũdo de adultertjs.
OX eo qð pꝛohibet lex inlia de
agulterijs teſtimoniũ dicere
cõdẽnatà mulierẽ:colligi etiã min
lierẽ teſtimoniũin iudicio dicendi
ius babere. In digeſtis trulo de
accuſationibꝰ⸗ inſcriptionibꝰlibꝛo

ſecũdo. HNõ eſt permiſinʒ mulie

ri publico iudicio quẽqʒ reũ facere
niſi ſcilicet parentũ liberoꝛũqʒ ⁊ pa
troni ⁊ patrone:⁊ eoꝝ filij filieue ne
potis neptiſue moꝛtem exequatur.
Paulus libꝛo digeſtoꝝ de accuſa.
libꝛo puimoõo. .
U Ertis de cauſis cõceſſa eſt mu
lieribus publica acculatio:ve
luti ſi moꝛtẽ exequant᷑ eoꝛuʒ earũqʒ
in quos teſtimoniũ iudicioꝝ publi
coꝝ innite nõ dicãt. Ideʒ ⁊ in lege
coꝛnelia teſtamẽtaria ſanatꝰ ſtatu/
it. Sʒ a de teſtamẽto paterni liber
ti vel materni mulieribꝰpublico in
dicio dicere ꝑmiſſuz eſt:pupillis ex
cõſilio tntoꝝ ꝓatris moꝛtẽ. Iteʒ pu
Hille ani ſui mouem exequi conceſ

nz eſt lege teſtamẽètaria.naʒ de pa

tris quidẽ teſtamẽto pupillis ager
dinus veſpaſianus pmiſit.ſʒ ⁊ ſi nõ
exhibeant᷑ tabule teſtamẽti:pꝑ inter
dictũꝰ poſſunt experiri.Codice qui
accuſare poſſunt vel nõ.Idẽ angu
ſto dionyſio. Mxoꝛtna ſi cõſobꝛi⸗
ni ſui necẽ vindicãdꝗ exiſtimat ade
at pſideʒ ꝓnincie. In digeſtis ad
legẽ iulis maie. papinianꝰ libꝛo.xij.
rnſox. In qõibe' leſe maieſtatis
etia mulieres audiũt᷑. Cõiurationẽ
ſergij catiline iulia mulier detexit:et

marcuiu tulliũ cõſulem in iudicius

eius inſtruxit. Quecũqʒ veroꝑ

ſtincari.vt. iiij. q. iij. itẽ
anulla. B
q C Teſtamentaria.
vt mulier poſſit accu⸗
ſare teſiamẽtũ falſum
ſi teſtm̃ ad ſe vel ad ſu
os pertineat.
r ¶ WPaterni. qꝛ filij
patronoꝝ ? eti hi ꝗ
ex tranſuerſo veniüt
vſqʒ ad ꝗntũ graduʒ;
vocatur ad ſuccemſo⸗
nẽ liberti. vt iſti. ð ſue
cel. liber. 5. ſi autẽ ſine
liber is. 5
s . Puplllis. regu⸗
lare eſt ꝙ minoꝛ aͤnis
ſine tutoꝛe vel curato
re nec agẽ pot nec cõ
ueniri.vt. C. ð̊ aucto.
pꝛeſtã.clarũ alioquin
ſnia lata ʒ ipʒ nullaẽ
ſi t lata fuerit ꝓ ipſo
tz. vt. C. de ꝓcur. non
eo minꝰ.qnqʒ tñ agit
vel ↄuenit fine tutoꝛe
vel curatoꝛe vt in caſi
bus hic poſitis. Itẽ ſi
ipetrauit venia etatis
vt. C. de his ꝗ ve eta.
impet.l.iij. Ite ſi agat
de libero hoie exhibẽ
do:vbi etiã pupillus
admittitur. vt. ff. de li.
ho. exhi.l.qiij.. vl. Ntẽ
ſi agatur de recuperã
da poſſeſſione.vbi eti

am ipubes ſine tut⸗

re audit᷑ vt. C. ꝗ legit.
pſo.l.vl. Item minoꝛ
pot agerẽ de toꝛo ſuo
violato.vi.ff.de adul.
ſi mariius.S.lex iulia.
lʒ aũt minoꝛ pꝛo ſe nõ
poſſit agere ꝓ alijs.iñ
põt ſi hʒ màdatuʒ.vt
ff. de mino.ſi mdato
2.ff. ð ꝓcu.filiuſfami
lias.in fi. Nerů aut in
cãis ſpñalibꝰ:vt ĩ mr̃i
monio vel ꝓ ecclefia
poſſit minoꝛ litigare
po ſe. dicũt quid p
fic:qꝛ in his cenſetu-
maioꝛ.ſed certe cuz ibi
maius periculũ verti
tur:magis eſſet ibi cõ
ſulẽdũ mmoꝛbus.vt
ffad carb.l.j. F.lij. naz
circa maioꝛa maiꝰ pe⸗
riculuʒ vtitur.vt.xlij.
di. quieſcamus. Itezʒ
video ꝙ i mrfimonio
locũ hʒ in integrů re⸗⸗
ſtitutio. vt extra de in
integ.reſti.ex litteris.
ſimiliter in alijs czu⸗
ſis Ipiritualibus. In.

matrimonio certum eſt minoꝛ pꝛo ſe adimittitur ad agenduʒ. vt ertra
de reſti.ſpol.ex parte.ſed de hoc poſſet dubitari:vtrũ ibi locũ habeat re

ſtitutio, ſed de hoc dixi ſuper illa decre ex parte.
t.Teſtamentaria.t.l. coꝛnelia de falts. 2
v ¶VBer interdictũ.ſ.per interdictũ de tabulis exhibendis quo experit᷑
ius D

intereſt. vt.fl.de tabu.exhi.locum.

equens capituluum.

4

eſin

(gui
Se
Arhn
en
Pne

itdile

„

W
miſa
d⸗

fhniid
tttin
nin

Puntge
hnſunſtpde
eel
hn alite

hlrtliti

dlnſfit

Dunlinn

icntmnn

urplann

nſini

gipitn

iltniaet

ößzne

Afunteee

(derun
ncſci

entfren
ltuorſtitci
behoſtigi⸗
Utfmnüts
Rebesgwen
tliſgeitet

robeeerd

tiſenkda

rNnel
ſeſeneſtiel

Chrsttrene

lnle⸗
gonnmn
irin
nrfdemt.
nuſru
mitni
Gepiini
n
i
dni
filtenin
llpantn
nipalien⸗
ſitcoti
is atem
ina,
ni
vct
nctuen

4

Guſme

4

,Na
ntsh

negine

ni

ſer ſins
alſzen⸗
Ultusge
iynan

ie

mem

tnu

xV.

a ¶Ane bec lex eſt pars illius. C. de epi.: cle. ſ quẽ ;. .
b.¶ Ad inſtar. nõ tñ eſt ibi omnimoda ſimilitudo inter crimẽ ſi
moniacũ ⁊ crimẽ leſe maieſtatis.qꝛ pꝛo crie ſimonie imponit᷑ pena depo
ſitõis ſed ꝓ crimine leſe maieſtatis pena moꝛis. vt.vj.q.j.S.vex.ſʒ quo
ad accuſationẽ ⁊ teſtimoniũ pariſicari vidẽtur:vt quicũqʒ admittat᷑ accu

ſatoꝛ vel teſtis in vno
⁊ in reliquo.vt ex de ſi
mo.ʒ heli.in fi.⁊.c.tan
ta. lxxix.di ſi ꝗs papa.
Itẽ ſimonia eſt maiꝰ
crimẽ qᷓ; hereſis.vt.jſ.
q.j.eos.ĩmo eſt maiuſ
crimen qᷓ aliqð aliud

qimé᷑. vt. j. q. vlt. patet.

Hß in hereſi quilibʒ ad
mittit᷑:ergo multo foꝛ
lius in ſimõia.aliaſ tñ
cõtra eſt e de teſti. ve
niẽs vbi dꝛ ꝙ in ſimo
nia ſocij. cris ſ admit
unt᷑:ſʒ crie leſe maien
ſtatis audiunt᷑.vt.vj.
q.j.F. veri.⁊.S.poꝛro.
ſ dic ꝙ nõ admittunt᷑
ſocij criminis cũ accu
latus eſt bone fame:
alias glibet audit᷑.vel
dic vt dixi.ij.q.j.in pꝛi
mis.in fi. vel dic ꝙ ad
mittit᷑ quilibʒ ad accu
ſanduũ in his cribus:ſ
nõ ad teſtiſcãdũ.qꝛ to
ta vis con ſiſtit in teſti
monio:ſed nõ in accu
latione.
c¶Quos.nõ intelli⸗

ge ꝙ eãdẽ penã patiat᷑

cõuictus de ſimonia:
quã cõuictus de leſa
maieſtate.ſed hoc vult
dicer ꝙ eädẽ penã pa
titur taz dans q; acci⸗
piens pecuniã vel dic
eadẽ pena ideſt cõſimi
liter. na pena depoliti
onis ſimilis eſt depoꝛ
tationi: fiue decapi⸗

tationi.vt.v.qvj.dela

1021.
d Cũ aũt.legibus
8.x.di. lege impatoꝝ.
e¶ Initiü. S. di. x. c.j.
f ¶ Beneraliter.ſic er
go argumẽtat᷑:cũ nuſ
q; inueniat᷑ ꝓhibituʒ
nõ dʒz pꝛohiberi. vt. xx
vij.q.ij.lex diuine. ſi.
xxxj.q.j.ꝙ ſi doꝛmierit
7. lv. di. ſ euangelica.

8 Emini. maieſta
tis. ⁊ Pier q;ᷓ de
crie ſimonie.vt. lxxix.

di.ſi ꝗqs papa.⁊.SD.ł᷑.ſa
ne. ʒ ſit arg. cõtra ex ð
teſti.veniẽs quidã tñ
Dicũt ꝙ in crie ſimo⸗
nie nõ audit᷑ ſocius er
ga ſocium.æ ad illud
decretũ.lxxix.di.ſi ꝗs
papa.reſpo ndẽt ꝙ ibi
ſocius admittebãtur
cõtra ſociũ:hoc iõ fuit
qꝛ nõ fuit ibi tantũ cri
mẽ fimonie ſi etiã cri/

ſona ad accnſationẽ publicoꝛũ iudi
cioꝛũ vel leſe maieſtatiꝰ admittitur
ea dẽ accuſationeʒ ſimonie ſubire
nõ pꝛobibetur. Unde in pꝛimo li
bꝛo codicis imperatoꝛ leo ermaſio
perſecto pꝛetoꝛio.
Zeſe maieſtatis ⁊ publicoꝛum indit
cioꝛum ⁊ ſimonie accuſatio equali⸗
ter pꝛoponatur.
B neꝰ quiſꝗs hanc ſanctã ⁊ ve
nerãda antiſtitis ſedẽ:pecunie
internẽtu ſubijſſe:aut ſi ꝗqs vt alterũ
oꝛdinaret vel eligeret aliꝗd accipii
ſe detegitur:ad inſtarꝰ publici cris ⁊
leſe maieſtatis accuſatiõe ꝓpoſita
a gradu ſacerdotis retrahatur. nec
hoc ſolũ deinceps honoꝛe pᷣunari:ſʒ
ꝑꝓpetue quoqʒ infamie damnari de
cernimus:vt quos“ facinus par co
iquinat:⁊ equat:vtroſqʒ ſimilis pe/
na cõmittet. Cũ aũi ſacris cano
nibus acenſatiões oino ſubmoueã
tur quas leges ſeculi nõ aſciſcũt:e di
unerſo vidẽtur admittere de ꝗbus le
gibus ſeculi nõ ꝓhibent᷑. Kerũ hoc
nõ infertur.quicũqʒ.n.clericoꝛuʒ ſa
cris canonibꝰ nuptias cõtrahbere ꝓ
hibent:etiã legibus nncraign. nõ
aũt cõſequẽter omniũ copulã lege⸗
admittũt:quoꝛuʒ cõiunctionẽ ſacri
canones nõ ꝓhibẽt.legibꝰ eni ſoli
catoꝛes ⁊ lectioꝛes:canonibꝰ aũt eti
aʒ acolythi vxoꝛes ducere pñt.quã
nis igitur ſacris canonibꝰ ſubmoue
antur accuſatiões:quas leges ſeculi
nõ aſciſcũt:nec iõ cõſequent᷑ recipiũ
tur quaſcũqʒ pncipiũ leges admit:

tunt. Sed ſicut circa huius operis

initiũ pꝛemiſſuz eſt.totiens legibus
imperatoꝝ in eccleſiaſticis negocijſ
vtẽdũ eſt:quotiẽs ſacris canombꝰ
obniare nõ innueniuntur. Ende aut
ſpecialit ſacris canonibꝰ mulier ab
accuſatione leſe maieſtatis ⁊ ſimo⸗
nie oſtẽdatur ꝓhibita:ant pᷣmiſſis
rationibꝰ ad huiuſmodi accuſatio
nẽ admittenda ꝓbatur. Mec quiſ/
quã diſtiĩguere querat:ad alioꝝ nõ
ad ſacerdotũ accuſationẽ in boc ca
ſu ſimonie.mulieres eſſe admitten/
das.Cũ eni generaliter legibꝰ hoc
eis ꝑmiſſuʒ inueniatur:niſi ꝗs ſpeci
aliter aliqua lege hoc ꝓbibuũ oſtẽ
derit:eius diſtictio locũ nõ habebit
Verũ cũ contra generales regulas
quedã crĩa ſpecialiter excepta ſunt:
in ꝗabus mulieri accuſare ꝑmuttitur
inter que foꝛnicatio nõ numeratur.
pʒ ꝙ huiuſmodi accuſatio duplicit

mẽleſe maieſtaiſ. Itẽ audit᷑ ofeſſio vntꝰ latrõis ↄ alios.vt.C. ð feri.ꝓui
ciaꝑ. Itẽ falſariꝰↄ ſociũ ſuũ audit᷑.vt.C.ð fal. mo.l.j.nũqᷓ iñ valet ↄfeſ
flo taliũ ad ↄuicẽdũ ſociũ:niſi adũt aliqͥ pᷣſũptõ.vt.ff.de cuſt.re.dinꝰ.io.
h ¶¶Credi pꝛeiudicat᷑ tñ alteri ex tali coõfeſſione in tqtũ ꝙ ei indiet᷑ pur⸗
galio.vt er de adul.ſignificaſti.qð veꝝ eſt ſi laboꝛet infamia alias nõ vt
exr de pur.ca.nos inter alios ⁊ ex de cõfeſ.cũ monaſterium.
Vod vo. Diebus feriatis cauſe nõ ſunt tractãde.vt.j.c.j.⁊
vlt.niſi tantũ de pace.vt.xxij.q.v.decrenit.agitur iñ in qui

clxxviij

buſdã caſibꝰ.ſ.cũ actio eſt tpoꝛe peritura. Itẽ cũ agit᷑ de tntoꝛbꝰdandis? de
amouẽcdis officiatis ⁊ de alimẽtis ⁊ de atrocibus iniurijs.⁊ de liberalibꝰ cau
ſis. vt.ff.de fer.l.j.ij.⁊.iij. Itẽ còtra inſignes latrones agit.vt.C. de fer.ꝓuin
ciarũ. Itẽ ſi partes ſpontanee velint litigare feriatis diebus poſſunt:alias ſ
tenetur ſniĩa.vt.ff.e.l.j.libellus aũt põt poꝛrigi die feriato.vt.ff.de adunte.mi
les. §. ſexaginta. io.qð tñ di

infirmatur.⁊ qꝛ ſoꝛnicatiõis crie in
tendit:⁊ qꝛ dũ de ſe ↄfitetur ſuꝑ alie
num crimẽ ei credi non opoꝝet.
Ande iulins papaſcribit dicens.
Rei pꝛoſeſſio aduerſus qnemiibet
admitti nõ debet.

Eminiꝰ pꝛeterquã de crimine

leſe maieſtatis de ſe cõfeſſo ſup
alienũ crimẽ credi opoꝛtet quoniã
eius atqʒ oĩs reo ꝓfeſſio periculoſa
eſt:⁊ admitti aduerſus quẽlivet nõ
debʒ. Quia ergo iſta de ſe cõſite
tur ſuꝑ alienuʒ crimen ei credi non
opoꝛtet:ſed cõtra eaʒ ſua cõſeſſio in
terpꝛetanda eſt.
O.iüj.
Uod vero die domini⸗
co:nec epᷣo:nec pꝛeſbyte
ro càm aliquã ventilare
liceat:in terraconẽſi cõci
lio pꝛohiber᷑ in quo ſic ſtatutuʒ eſt.
Miniſtri eccleſie die dñico canſas
vemigr non debent.
Ailus epiſcopoꝝ aut pꝛeſby/
teroꝝ vel clericoꝛũ die dñico
ꝓpoſitũ cuiuſcũqʒ cauſe negocinʒz
audeat ventilare:niſ hoc taniũ vt
deo ſtatuta ſolẽnia peragãt.ceteris
vero diebus cõueniẽtibu ꝑſomis il
la que inſta ſnnt habent licentiã in/
dicandi excepto crummalꝰ. Rez
ex cõcilio apud epheſuʒ habito pñ
te rege hennico.
Solenibus diebus ⁊ legitimoꝛũ ie
innoyſecnlanla lacita nõ agqtur.
acita ſecnlaria dñicis diebꝰ
vel alijs pᷣcipuis feſtis ſeu etiã
in his diebus in ꝗbus legitima iein
nea celebꝛãtur:ſᷣm canonicã cõſti
intionez minime fieri decrenimus
Inſuper etiã ſancta ſynodus decre
nit:vt nulla iudiciaria poteſtas licẽ
tiaʒ habeat ſua auctoꝛitate chꝛiſtia
nos ad placitũ banite i ſupꝛadictis
diebꝰ. ideſt ſeptẽ diebꝰ ante natale

dñi vſqʒ in octaunas epiphanie: 2 a

quiquageſima vſqʒ ad octauas pa
ſce ⁊ ſepiẽ diebꝰ ante natiuitatẽ ſan
cti ioannis baptiſte:quatenꝰ adeũ
di eccleſiã oꝛatiõibuiqʒ vacãdi li⸗
berius habeat᷑ ſacultas. Iteʒ ha
drianus papa.
BDe eodemn:
D Allus epᷣus vel infra poſitus
die dñico cãs iudicar̃ pſumat.
õl
Vrgationẽ vero negãti
eſſe pᷣtandã. Stephanꝰ
ſcribit leoni epo thianẽſi.

cit ꝙ partes mutuo cõſenſu
pñ̃t litigare diebus ſeriatis:
boc tatũ intelligendũ eſt de
ferijs meſſiũ vel vindemiaꝝ
alioquin cõſenſus eaꝝ nõ
ſufficeret vt litigẽt aliquo ſo
lẽniſſimo die. vt ex.e.c. vlti.
b. It ſatis videtur qð cauſe
matrimoniales pñt tractari
diebus feriatis cũ ibi ſit pe⸗
riculũ adulterij vel inceſtus
ſimilit vbi agit᷑ de electione
epi vel pꝛelati ꝑꝑ periculum
moꝛe.qꝛ nõ dʒ eccleſia vaca
vltra tres mẽſes.vt.l. diſt.
poſtiᷓ.⁊ qꝛin his caſibꝰ mul
ta ſunt ſpecialia.vt ex vt lit.
nõ cõreſta.quoni.io.
KERAllus. criminali. ſ.
cu agitur de effuſõe
ſanguinis:tũc clerici nõ pñt
eſſe iudices.vt.xxiij.q.viij.hilſ
a ꝗbus.delegari iñ põt cleri
co criminalis cauſa vt tñ pᷣn
ceps iuret de impuntate rei
vt. xxiij.q.viij.lepe.

I Lacita.⁊ a quinqua

gelfima. alibi dicit a ſe
ptuagelſima vt.xxij.q.v.de⸗
creuu hoc tñ hodie nõ pᷣuat
romana curia.io.
m ¶Eccleſiã oꝛationibuſqʒ
ratio ſecũda eſt ob reuerẽtiꝗ
die x.⁊ tertia fauoꝛe partiñ:
vt ſic partes a liuibꝰreſpirẽt
vt. C. de fer. dies.quarta rõ
eſt:ꝙ talibꝰ diebus nõ pᷣſtat
luramentũ niſi pꝛo pace.vt
xxij.q.v.decreuit.⁊ ſic non
poſſet pꝛeſtari ſacramẽtũ ca.
lũnie. Sed pone ꝙ papa cõ
miſit alicui ꝙ infra.xxx.dies
terminaret cãm aliquã ⁊ illi
dies incidãt inſra dies qdra
geſimales videtur ꝙ cu rel
ſit peritura tẽpoꝛe ꝙ inuitis
partibus ꝓcedere poſſit.qðᷣ
quidã cõcedũt.ſed nõ eſt ve
rũ hoc:qꝛ lʒ ire pereãt.lis tñ
ſalua manet coꝛa alio. Sʒ po
ne ꝙ iudex citet aliquẽ die fe
riato nunꝗd tenetur citatus
venire ⁊ allegare pꝛiuilegiũ
ſnũ:videt᷑ ꝙ ſic qꝛ ſi poſt ap
pellationẽ citat aliquẽ tenet᷑
venire ⁊ allegare pꝛiuilegiũ
luũ.vt er̃ de appel.i.duobꝰ⸗
7.c.cũ parati. Iteʒ ⁊ ſi nõ te⸗
neatur gꝗs reſpõdere die illa
m põt ad hoc citari vt libellꝰ
ei detur. vt. ff. ð adult.miles
S.ſexaginta. Itẽ ꝗd ſub hac
foꝛma ſiat citatio mando tibi
vt vſqʒ ad diẽ dñicam hic cõ
pareas.vt er de dol.⁊ cõtu.
cũ dilecti. Reſpo ndeo ſi ci⸗
tat vt compareat die feriato
bene tenet citatio.ſed ſi citat

vt reſpondeat non tenet.qꝛ talis citat io nulla eſt. vt.ff. de fer.l.j.⁊ vbi citatio
nulla eſt. ⁊ hoc liquet ꝙ eſt nulla:non tenetur venire ad allegandum pꝛiuile
gium ſuum.ſed vbi dubium eſt an teneat tenetur venire.vt dixi.iij.q.ij.ſi epi

ſcopus.io.

Vrgationem.Hic queritur:an neganti fit indicenda purgatio.2

ſtlo di cla eſt.ð.ij. q. v. per iotum.io.

0 eſt dicendum ꝙ non niſi laboꝛet infamia. vj.q/v. ꝙ autez. bec que

a
b

Canu.

EE crimine. numero. .e. q. vij. lelix.
CAKccuſatoꝛes. ideſt accuſatoꝛ. ””
In publico.ij.q.v.pꝛeſ byter.xxiij.di illud contra.ſed ibi loquitur cum gꝗs

pubiice eſt infamatus.hic cum dlanculo vel a clero eſt infamatus.

dNe ſacerdotem.hic ſacerdotem vocat diaconum.ſic extra de coha.eler.ſ

quiſpiam. .
¶Cbam. ij.q.vij.ſnia.
Kelbpier. aut diaco
ntpns. ſacramento. hie
conſueuit queri fi epiſcopꝰ
ſcit dericum infamatum eẽ
reum.an debeat eius pur⸗
gationem audire vel etiam
compellere:eum ad purga⸗
tionẽ.⁊ videtur ꝙ ſic.qꝛ ge⸗
nieraliter traditur in canone

clericus infamatus dẽat

ſe purgare.ij.q.v.per totuʒ.
Itez qꝛ ſacerdos tenetur cõ
cegdere euchariſtiam ei ques
ſcit in moꝛali conſtitutũ.vt
J. ð con. di.ij.nõ pꝛohibeat.
Itẽ cuʒ epiſcopus iure ſuo
vtatur:ſi quid mali inde ac⸗

cidit non eſt ei imputanduz

vt.xxiij.q.v.de occidendis.
Item no potes dicere ꝙ eũ
epiſcopus cogat ad piuriuʒ
ſed potius canõ cogit ipſuʒ
iurar.vt.xxxiij.q.ij.quos de
us.ſed q ille qui recipit alte
rius iuramentũ ⁊ ſcit eũ fal
ſum iuraturũ vincit homici
dam. vt.xxij.q.v.ille. Item
qui ꝑmittit alium falſum iu
rare cũ poſſit pꝛohibere pec
cat.vt.xxij.q.v.hoc vitetur
h. dirxit ꝙ epiſcopus ſecreto
dz ei ↄſulere vi potius conſi
teatur publice crimen qᷓ vt
fiat piurus.ſed ſi ad hoc nõ
põt eũ inducere:dicet popu
lo.abſit vt quicqᷓ ſiniſtri de
hoc dlerico ſuſpicemur. vt
xi.q.iij.abſit.Alij dicunt ꝙ
delegabit purgationẽ. Cer

tij dicunt ꝙ; non peccat au-

diẽdo purgationẽ.qꝛ aucto
ritate canonis facit.xxxiij.q.
iiij.qui peccat.
g.Wenitentiam. qꝛ peni⸗
tentia nõ reſtituit.aliquẽ di
gnitati ſed gratie tm̃.vt.j.ð
pe.di.vj.qui vult.niſi qñqʒ
vt qñ crimen occultũ eſt.vt
l.di. dño ſcõ.⁊.c.qꝛ tua.ſed p
reſtitutionẽ in integruʒ vel
diſpenſationem.
Sed mirandũ.eſt. ar.
non eſt m cõſciam iudican
di.vt.iij.q.vij.iudicet.⁊ per
hoc decretũ intelligo illud
xxxij.diſ.nullus.itelligo.n.
illud de ſcia iuris nõ facti.lzy
alias verbũ.ſciendilarge ſu
matur.vt.xxii.q.v.hoc vꝛᷣ.
Dod vero. ab
aduerſario nũqᷓ
eſt extoꝛquenda
confeſſio crucia⸗
tibus.vt.j.e.c. j.⁊.ii.ſed a iu
dice licite extoꝛquetur ↄfeſ⸗

„

Siaconus ſi de crimine conninci
non poterit:apud epiſcopũ ſeipſuʒ
ſecreto puriſicet.

Ecrimine ſibi illato diaconꝰ
tuns veriſſime fatebaf ſe imn
nè:verũtamẽ iuſpicio babet᷑ ⁊ accu
ſatoꝛes idonei reperiunt᷑:et teſtes qᷓ
les ſacri canones ſanciüũt accito te⸗
cũ certo epᷣoꝛũ nũero“ veniãt aceun

ſatoꝛes::nocetur ⁊ ipſe aldericꝰ dia
conus:⁊ ſi negauerit ventilet᷑ c ã ca
nonice.⁊ ſi vel ſpõte cõſeſſus vel le
gitimis teſtibꝰfnerit appꝛobatꝰ:ca⸗

nonica feriat ſnia.q ſi nec ſpõte cõſi
tetur nec accuſatoꝛes ⁊ teſtes legiti

mi reꝑti fnerint ⁊ mala fama crebꝛe
ſcerit:nõ in publico examine ſed co
raʒ te ⁊ aliquãtis reuerèdiſimis pꝛe
ſoyteris ⁊ diacõibns tue eccleſie ſe⸗
creto iuramẽto ſe pnrificet:⁊ dein⸗
ceps boni teſtimonij eũ annũcia et

cõpeſce ⁊ cõmone eccłie tne filios
ne ſacerdotẽs dei vlterius infamar

pꝛeſumãat.iimẽtes ꝙ chaʒ: maledi
ctus eſt:qni patris verenda deriſit.

Itẽ nicolaus ſalomoni conſtan

tinenſi epiſcopo.
Non eſt ſpoliandus pꝛeſbiter vel
diaconus niſi ſponte confeſſus vel
legitime connictus fuerit.
Relſbyter aut diaconus::quẽ
aſſeris crimina nolle publice

coõſiteri:ſed velle cũ ſacramẽto de⸗
ſendere ſe:⁊ ſi tũ notũ ſit epo ſcelus
ipſius eſſe ꝑpetratuʒ:nõ põt per ali

quà penitẽtià ſacerdotali vel diaʒ
cõali officio potiri. Sʒ mirãdũ eſt
ſi ipſe cõfeſſus nõ ſuerit:qũo notum

põt eſſe epᷣo ſcelus ab ipſo ppetra/

tũ:niſi accuſatoꝛe foꝛte idoneo per
teſtes idoneos appꝛobãte.vnde ſt
examinãte epo cam pꝛeſbyteri vel
diaconi niſi fueri ꝑ teſtũnppꝛobati
onẽ pᷣſbyter vel diaconus ſoꝛte con

uict?.nõ eſt ſcelus epᷣo legitime ma
nifeſtũ:niſi ſua ſpõte ipſum cõſiteaf:

qð niſi fecerit interiz nõ videmꝰſno
dẽre pꝛeſbyteꝝ vel diaconũ ofſõ pᷣ
uari. Sola ergo ſpõtanea cõſeſſio ⁊
canõicus nũerꝰ vel qualitas teſtiũ

decernẽtibus epis:⁊ accnſat ore q/
obiecerat cõpꝛobante clericũ Pust

pꝛopꝛio gradu.

vj.
Aod vero ſenlerucia

tibus excoꝛqnẽda nõ ſit:

alexãder papa teſtat᷑ ſcri
bens oĩbus oꝛthodoxis.

ſio toꝛmentis ⁊ queſtionibus.nam a indice qũqʒ toꝛquetur teſtis quandoq
reus:quandoqʒ; acculatoꝛ. Teſtis toꝛquetur tam in ciutliqᷓ; in criminali.vt ſi
eſt ſeruus vel vilis perſona:vel ſi ſit liber ⁊ ſit crminoſus ⁊ infamis vel ob⸗
ſccurus vel ignotus.tales enim non recipiuntur ad teſtimonium ſine queſti
on ibus licet ſint clerici. vt. iiii.q. iii ſi res. ꝛ. v. q. v. illi qui.⁊.q.vi.pꝛelbpteri.⁊
ij. q.jin pꝛimis. ⁊ in auẽ,. de teſti. S. nos igitur. . S.licet. col. vij.ꝛ. C. de tfal.ſi
quis decurio. Toꝛquetur etiam libera perſona licet non ſit vilis dũ tamen
vaciliet in teſtimonio.vt.ff. de queſti. ex libero.extra de pe. ſuper his.item re
us qnqʒ ſoꝛquetur licet raro.ſ.cũ eſt ſuſpectus ⁊ non põt alias res ꝓbari ma
rime ſi eſt vilis perſona.⁊ hoc in ciuili cauta.vt. xiiij.q.vj.ſi res.aliena.ſimilit

ne Ide snes es en,
5

õ

7

—

in crimina li toꝛquetur. vt. xxiii.q. v.c.j.acto? vero in einili cã nunqᷓ toꝛ

quetur.ſed accuſatoꝛ in criĩali cã qñqʒ toꝛquetur vt in crle leie maie cuʒ
criminaliter non põt pꝛobari.vt,C.ad.i. ul. ma.ſi ꝗs ibi.n. qualicuq;
dignitate ſit pꝛeditus nullo pꝛinilegio põt tueri fine ſit acecuſatoꝛſiue
reus vel teſtis.vt.vj.qj.S.poꝛto..lidi.nullus oio.io.

Miniſtroꝛum confeſſio non ſit ex⸗
toua:ſed ſpontanea.
B IJquãdoqʒ a ſacerdotibus ?
4
ſcripture quoquo mõ per metum
aut fraudẽ aut per viʒ extoꝛte fuerit
vel vt ſe liberare poſſint quocunqʒ
ab eis cõſcripte aut robarate fuerit
ingenio:ad nulluz eis pꝛeiudicinʒ
vel nocumentuʒz valere cenſemus:
neqʒ vllam eos infamiã vel calum
niam:aut ſuis ſequeſtrationẽ bonis
vnqnam deo auctoꝛe ⁊ ſanctis apo
ſtolis eoꝛũqʒ ſucceſſoꝛibꝰ ſuſtinere
permittimus. cõfeſſio eni in talibꝰ
nõ cõpulſa ſed ſpontanea ſieri debʒ
omnis eni cõfeſſio que fit ex neceſſi
tate:ſides nõ eſt. Confeſſio ergo in
talibus nõ debet extoꝛqueri:ſʒ ſpõ
te pꝛoſiteri.peſſimnʒ eni eſt de ſuiſpi
tione aut extoꝛta cõfeſſiõe quẽquaʒ
iudicare:cũ magis ſit inſpectoꝛ coꝛ
dis dominus quam operis.non po

teſt autẽ humano condemnari exa

mine:quem dominus ſuo reſeruat
iudicio. Si omnia naqʒ in hoc ſecu
lo vindicata eſſent:locũ dinina in⸗
dicia nõ haberent.Iteʒ eſt hoc euã

peꝛlatũ ad ſanctam ſedẽ᷑:qð pudeo

dicere ⁊ nõ tantũ ſacerdotali ſʒ etia
oĩ chꝛiſtiano nomini eſt inimicuʒ.i.
qð nonnulli epiſcopos vel ſacerdo
tes aut metu cõpellũt: aut vi extoꝛ
quent:ant fraude decipiunt aliqua⸗
confeſſionis ſue in alteram pariem
quaʒ debeant litteras ſeribere:aut

pꝛo ſuarũ nõ requiſitioneꝰ canſaruz

ant quod deteriꝰ eſt alieni erroꝛis
ſecte ſcripturas facere ⁊ ꝓpꝛijs ma
nibus roboꝛare.⁊ coꝛã populis re/
citare atqʒ cõſiteri:alios dicunt car

ceribus ⁊ ergaſtulis retrudi:vt ſaltẽ
his territi inſidijs dñi ſacerdotes ſu

is faneant voluptatibus. Itez cõfeſ

ſio vero in calibns non cõpꝑniia ſed

ſpontanea fieri debet.ipſo teſtate ꝗ
ait.Ex coꝛde pꝛocedũt homicidia:
adulteria ⁊cetera que ſunt ad hecꝑ
tinentia. Mec tantũ attendenda
ſunt que ſiant quantũ quo aĩo fiãt:
amplius eniʒ reſpicit deus ad cogi
tationes ⁊ ſpontaneas voluntates
quã ad actus:qui per ſimplicitateʒ
aut neceſſitatẽ ſiunt. Nẽ mcolaꝰ
papa epiſcopis gallie.
Apoſtolica auctoꝛitas penitus illi

cita in irritũ deducit inramenta.

nctoꝛbus eccleſie quedam

R S J ſacerdotibꝰ
2⁊ audoꝛibus.ꝑ
metũ.dũumodo talis
ſit metus.q cadit in cò

ſtantẽ viruʒ. vt e qð
me.cau.ad audictiaʒ.

Si queris qualis me
tus debeat cader᷑ in cõ

ſtantẽ vitũ.dico qð g
cõtinet metuʒ moꝛtis
vel cruciatũ coꝛpoꝛis.
vt ex qui cdle.vel vo.in
ſinuate. C. de traſac.
interpoſitas.ibi meli
dẽ. lz ſit ar. j.xxxj.qij.
lotharius.2. S. di. vij.
fuerunt.ff. de acqꝗ.be
re.l. vj.S. vlt. vbi dꝛ q
nõ ſit heres ꝗ ꝑꝑ me⸗

tum verboꝛum adiſjt

hereditateʒ.⁊ nota qðᷣ
canõ hic iria equipa⸗
rat vim. metuʒ.⁊ fran
dẽ.vt.iij.q.j.reintegrã
da.metus tamẽ ꝓ re-
uerẽtia a lege accipit᷑
⁊ hec excuſat. ff.qua.

re.actio nõ vetur.l.j.

que onerande.
¶VPꝛeiudici. bñ ſit

Pindiciũ ei it ad hoc

üle cui ꝑ metũ tradi
tur res.dñs fit rei.ſed
quãtũ ad hoc nõ ſit ei
piudiciuʒ.qn detur ei
actio qð metus cã ad
repetẽdũ ſi tradidit vł
exceptio ſi nò tradidit
vt.ff. eo. metů..ſj qd
pꝛetoꝛ. 2. SF. ſed ex hoc
edicto.ſi iñ pꝛimo coa

ccus ꝓmiſit.? poſtea

ſpõtanee tradidit non
excuſat coactio.vt.C.

qð me.cã.lij.⁊ eẽ qnu

cle.vel vo.inſinnqte.
ibi patietia ſpis ⁊c. ⁊ ẽ

ſi ex de eo qui dux.in
matri.ſignificauit.
m Zitteras. in qui

bus fatẽtur aliqua ſe
debere.

n ¶ Kegntie i. cf
teant᷑ ꝙ abſoluerunt
aliquos a debito ĩqꝰ*

illi tenebaturr.
o Erroꝛis ·i ꝗ cofuẽ
tur ſe tenere aliqᷓ; be⸗
reſim ſed none peccat

monꝛalit᷑ ille ꝗ coͤfitek

hoc:rñdeo ſic.nec ex⸗
cuſat eũ aliꝗᷓ coactio.
qꝛ talis coactio nò eſt
abloluta.⁊ coactio cõ
ditionalis neminẽ ex

22

de coöſe. di iiij. eos.po

tius enim debet quis pati morem qᷓ molo conſentire. vt. xxxij q. vita
ne.⁊ occiſoꝛes coꝛpoꝛis non ſunt cõtra inſticiam timẽdi vt.xj.q.iij.nõ ſo

lum. ⁊.c.nolite.xxxj.q.ij.lotharium. So.bic nõ excuſantur tales a toto.

ſed a tanto.metus enim vel coactio conditionalis non excuſat peccatũ

lem.viij.q.j.licet.

ſed attenuat. vt extra quod metus cauſa ſacris. Et nota bic quod cõtrra
ea que publice facta ſunt admittitur pꝛo batio in cõtrariuʒ fic. xxxi q.ij.
lotharius.er̃ quod me.cauſa.perlatum.qð eſt contra regulam genera

¶ Aue nant. potius reſpiciẽda eſt cauſa facti ꝙᷓ ipſum factũ.vt.xxiij.

q.viij.occidit.de pe.di.j.gut facta.

/ /K( gr E& e, een 7“ SSJð”M .

=

Aſy

mmd

fnin

Hon

uuni

ln
ſpont

ſct

dn

len

Gine
mnen

os
Mree
(yplscl
uſäi

ſe

ci
f
(hie
Pykhs
Mhce
finn
pbn
ole

nd
ſpinen

fdeuht
fihin
logpn⸗
dennit
rmnn⸗
gücghe⸗
lhifn
thrri
ene Nr
lheni
afgen
zaurli
nwde
iſfi
rickhe
Dneint
Pſtretd
hochofte
ued
nscitl
innüret
Nönauct

gi G

n
noor
eeſen
Ann
lincin
mntr
ett
gnin
ſent.
ſigine
algue

SeieE

ſluent
cbiolg
.,
i GGe
etichhe⸗
ehe
ſoreecn
e⸗
ſo
on⸗
enirel

n

ſn

rrrrre

G .

tn
olah
nio.
Gon⸗

1XV

*Ucktoꝛitatẽ. abſoluſmus. hic coͤſueuit dubitari circa duo. an ſura
meẽrũ ꝑ viʒ extoꝛtu obliget. Iẽ an papa poſſit diſpẽſare in illicito iu
ramẽto.⁊ ꝙ nõ obliget tale luramentũ.videt᷑ hic.qꝛ dĩ hic ꝙ nõ debet

. „„

eſſe vinculuͦ iniqtatis.ᷣvt. xxij:q.iiij. inter. ⁊ ex de iureiu.verũ.⁊ ex de re⸗
ſti. ſpol. ſollicite. ꝛ ex qdð me.cã. platu. Itẽ qꝛ incöueniẽs eſſet ꝙ malefa

ctoꝛ ex ipꝛobitate ſua
coõſequeret᷑ actionẽ.vt
fl. de fur. itaqʒ fullo.p A Actoꝛitatẽ venerabilium pꝛe
terea ſi malefacto peuit deceſſoꝝ noſtroꝛũ ſecut ⁊ no⸗
epa⸗ ſe ynn⸗ neti minatiʒ beatiſſimi pape ⁊ martyris
ſerre Piur anen Alexdrianti a beato petro ab om
hrubtatn Ote⸗ nib? iuramétis 2 cuiuſennqz modi
rea noͤ obſtate tali n Obligationibꝰ. gbus illi ſeſe coacti
ramẽto pot petere reʒ violẽtia impioꝛũ obliganerant.ab
ſi eã radidit cuz ilud ſoluimas“ 2 ne illa pnent vetuimꝰ
nõ iurauerit. vt eẽ de taʒ pꝛefatũ archiepum trenerenſeʒ
inreiu. deb toꝛes. ?ꝛ e quã eins ppoſitũ:⁊ oẽs qui tũc tem
qo me. cã.ad audiẽtii poꝛis captiſe illis qnoquo mõobli
Crge en vo reetee gauerũt: neqʒ vll eos ꝓinde infan
maner prbe n miã vel calummi aut a ſuis bonis
dam cautionẽ multo Eauenragont Jnnn ſis Pde⸗ did
i exceptionẽ.fl. de ſanctis apoſtolis 2 nr̃is pdece
n ljck, de areh. ribns ſuſtinere ꝑmittimus ſicut per
quẽadmodũ.Et eto· ꝓphetã dñs dicit: diſſolue colliga
tra ꝓbatur ꝙ obliget tiones impietatis ⁊c. Qui etiq̊ pꝛeſa
qꝛlz luerit coactus ii/ to fratri noſtro filijſqʒ trenerẽſis ec
voluit qꝛ coacta volů⸗ cleſie illiuſqʒ defenſoꝛibꝰbec in mã
tas eſt. volutas vt 5,; datis dam vt ſpirituali ſimul ⁊ ma
aenn Leriali gladio tadiu malignos illos
ere rien ergo ob Eeoâqz fautoꝛes inſequant qnonſqʒ;
ſeruandu. vt ef de iu · (u integritate poſſeſſiões vł quecũ
rein. ſi vero. nec pdeſt qz res eccłiaſtice boc facto vel quo
ccoͤpulſus fuii. xriſ. Cuqʒ pacto diſtracte ſeu direpte ſũt
q. v. compulſus. c.i. reuocẽtur. A fiqelitatis etiã iura
qunis coactus. Sol. q mẽto romanns põtiſex nonnullos
wiunt⸗ d nanis abſoluit:cũ Zidon⸗ dignitate
it mer qui cadit in deponit. Unde gelaſiꝰ papa ana
tam facuͤndobligat onlificalis auctoꝛitas aiuramẽ
1ßm eos erponik bie L0 fidelitatis nonullos abſolnit.
bhoc verbum abſolui ⸗· Zins iteʒ romanus põtifex ʒa
ns tablolutos s barins talliett regẽ Medri
imus.alij.dicunt qd nõ tam pꝛo nis iniquitatibꝰ qʒ pꝛo
qualiſcũq; ſit metis eo qð tanti ptãri erat inutilis e
rena ſetuare iuramnẽ gno depoſuin pipinũ caroli impa
ai welebucp. toꝛis patrẽ in eins locuʒ ſubſtituit:
ma alringiſing oẽſqʒ fragenas a iuramento' ſideli
peorebus eccleſe nõ Latis abſoluit quod etiaʒ ex auctoꝛi
repetendis.qnia iſud tate frequẽti agit ſancta eccleſia cũ
eſt ülicitum. 2 boe ma mMilites abſoluſt a vincnlo inurame
gis pꝛobabile videtur Li: ꝙ factũ eſt his epiſcopis qui apo
ex quo licitũ eſt quod

clxxix

tẽ vi ꝙ nö. qꝛ iuramentũ eſt de iure naturali. vt.xxij.ꝗ.iiij.ſi ad peccatũ ſed

in talibus papa nõ põt diſpenſare.vt. xxv.q j.ſunt quid. Itẽ arg.ad hoc.ex

de ſta. mo. cum ad monaſteriũ.h.dicit.ꝙ in nullo iuramẽto licito poſeſt papa
diſpenſare.niſ ad hoc ſolum ꝙ nõ habeat᷑ infamis qui tranſgreditur iludæ
bic nõ abioluit.ſed abſolutos denunciat.quoniam iurauerũt de rerus ecde

ſtolica auctoꝛitate a põtiſicali gra⸗
du deponũtur. Itẽ grego.vij.ro
mane lynodo pꝛeſidens dixit.
Excõmunicatis vinculo ſidelitatis
non renemur obnorxij. .
D EGs ſanctoꝝ pꝛedeceſſoꝛũ no
