Mec cierico penitentiaʒ agere nec

penitenti ad clericatù accedere per
mittitur. . . .
Tnd quoqʒ nobis parꝰ fnit ꝓ/
nidere:vt ſicut pniaʒ agere nul
li vnquã cõcedit᷑ clericoꝝ:ita poſt
penitudinẽ ac recõciliationeʒ cui/
quaʒ laicoꝛũ nõ licet honoꝛeʒ cleri
catus adipiſci:quoniaʒ quauis ſint
omniũ peccatoꝛũ ↄtagione mũda/
ti nulla tñ gerendoꝛũ ſacramentoꝝ
debent inſtrumenta accipere g du
duʒfuerunt vaſa vicioꝛũ.
Item leo papa.

Piel byteris ⁊ diaconibꝰ tanquaʒ
penitẽtibꝰ põpebẽt manꝰ imponi.
A Lienũ eſt a ↄſuetudine eccle⸗/

ſiaſtica vtꝗ in pꝛeſoyteraln ho
noꝛe aut diaconi gradu ſuerint cõ/
ſecrati:hi pꝛo crimine aliquo ꝑma/

nus impoſitionẽ remediũ accipiãt

benitendi: qð ſine dubio ex apoſto/
ica traduione deſcendit ſecũdũ qð

ſcriptuʒ ẽ:ſacerdosſi peccanerit ꝗs

oꝛabit pꝛo eo.vñ huiuſmodilapſi⸗
ad ꝓmerendã miſericoꝛdiꝗ dei pꝛi
nata eſt expectanda ſucceſſio vt il/

lis ſi ſatiſſactio fuerit digna:ſit etiaʒ
fructuoſa. Pꝛobant etiã aucto
ritate toletani cõcilij huiuſcemodi
penitentes ad cleruʒz nõ admittẽdi.

In quo ſic ſtatutũ eſt.

Cauſa neceſſitatis ad clerũ penitẽ
tes aqmittantarr. S
nitan vt penitentes non ad

mittant᷑ ad clerũ.niſi tantnʒ ſi
neceſſitas aut vſus exegerit tũc de⸗
putent᷑ inter hoſtiarios vel inter le/
ctoꝛes ita vt epiſtolã:vel euãgeliũ
nõ legant.Si ꝗ aũt oꝛdinatiſunt in
diacones inter ſubdiacones ita ba:
beant᷑:vt manus nõ imponant nec
ſacra cõtingant:eũ vero penitenteʒ
dicimꝰ ꝗ poſt baptiſma ant pꝛo bo
micidio aut ꝓ diuerſis criminibus
grauiſſimniſqʒ peccatis publicã pej/
nitentiam gerens ſub cilicio dinino
fuerit recõciliatus alrario. Apo⸗
ſtate quoqʒ ad clericatus officium
admitti nõ debent: Unde in cõci

lio arelatenſiſecundo.

B JNquipoſt ſanctam religionis
1pꝛofeſſionez apoſtatant: zæ ad
ſeculareʒ redeunt cõuerſationem ⁊

poſtmodũ penitentinz remedianõ

tes qs fone habuerũt in ſuis officijs.vt.j.e.pterea dicuntur aũt cnriales oẽs ꝗ
aliquo mõ ſunt obligati curie ſiue milites ſiue aduocati ſwenſes ſiue iudices
ſiue officiati ſiue hbiſtriones.nullus ergo officialis pmouet᷑ niſi pꝛius ſit abſolu
tus a cnria.poſtea ſic.dũ tñ ſeua nõ exercuerit nec effuderit ſanguinẽ bumanũ
nec turpia ? inhoneſta facta fecerit vt hiſtriones.de indicibꝰ aũt ⁊ aduocatis ẽ
dicẽdũ ꝙ ſi tm interfuerũt cuilibꝰcauſis nõ repellutur.vt.ixj.di.oſius.? hoc ẽ
vexꝝ ſi poſt baptiſina huiꝰofflciñ exercuerũt. ſecſ an.vt.j.e.c.ſi ꝗs bar.tñ diẽ
ſi añ baptiſmũ aligꝗs ex officio occidit hominè talis poſt baptiſmũ nõ põt ꝓmo
ueriqꝛ baptiſmũ tm crimina tollit.vt.xx vj.di, deinde. .c,.vna. ᷣm hoc põt.ꝗa

ſiamglienus habeatur.

Ad clericatus ofieius nõ admittã

lj.

nð pot eſſe melioꝛis ↄditionis peccans ꝙᷓ nõ peccans.ad hoc facit ft.qð

vi aut clam. vᷣuus.
quis viduam.⁊.c.pla cuit.axxvj.di.vna.

requirunt:ſine penitentia cõionem
benens nõ accipiant:quos etia iu/
emus ad clericatus officiũ nõ ad/
mitti:⁊ quicũqʒ ille ſit poſt peniten

tiã habitũ ſecularẽ accipere nõ pꝛe

ſumat:qð ſi pꝛeſumpſerit:ab eccle⸗
Di. lj.
Cce qð criminoſi vel nõ
e vere penitentes vel pu/
blicã penitentiã agentes
a ſacris pꝛohibent᷑ oꝛdi⸗
nibuꝭ.Adiecit quoqʒſancta mater
eccleſia:vt curiales aut poſt baptii
ma militantes aut in foꝛo decertan
tes a ſacris prohibeant᷑ oꝛdinibus.
Ande ait inno.papa.
Poſt baptiſmum militantes vel
in ſoꝛo decertantes a ſacris pꝛohi⸗
bentur oꝛdinibus.
„—H ex his ꝗ poſt acce

ptaʒ baptiſmi gratiã in foꝛenſi

exercitatione verſati ſunt ⁊ obtinẽ⸗
di pertinatiã ſuſceperũt ac citos ad
ſacerdotiũ eſſe cõperimus:de quo
rum numero aliqui ꝓhibent᷑ ad ſa⸗
cerdotiuz aſſumi:aliquãtosex mi/

litia:qui cũ poteſtatibus obedierũt

ſeua neceſſario pꝛecepta ſunt execu
ti aliquantos ex curialibus qui duʒ
parerent poteſtatibus que ſunt im/
parata fecerunt aliqnãtos ꝗ volu⸗
ptates⁊ editiones populis celebꝛa
uerunt ad honoꝛeʒz ſummi ſacerdo

tij perueniſſe:quoꝛuʒ omniũ nemi⸗

nem ad ſocietateʒ quidẽ oꝛdinis cle

ricoꝛuʒz opoꝛtuerat peruenire:que

ſi ſingula diſcutienda mandaremꝰ

nõ modicos motus aut ſcadala hi⸗
ſpanienſibus pꝛouincijs ꝗbus me⸗

eri cupimus de ſtudio emendati /
onis induceremus. circo remit
tenda/ potius hec putamꝰſed ne de
inceps ſimilia cõmittant᷑ dilectiõi⸗

veſtre maturitas ꝓuidere debebit:
vt tante vſurpationi nunc ſinis ne⸗/
ceſſarius imponat᷑:eo videlicet cõ
ſtituto:vt ꝗcũqʒ tales oꝛdinati fue
rint cũ oꝛdinatoꝛibꝰ ſuis deponant᷑

Iteʒ felici eᷣo micerianoꝛo.

e quious laicis ad clericatuz non

bpoſuut pernenire.

Eſignata ſunt genera laicoꝛũ

re de quibu ad ciericatũ aliq ve
.

tur huiuſmodiviri qui debeãtcleri
ci fieri tñ qm ſepiꝰ a curia repetunt

2 6 *

ire nõ poſſunt ideſt ſi quis ſidelis
adminiſtraueritde curialibꝰ autẽ
manifeſta eſtratio qm ⁊ ſiinuenian

o Liquãatos.ꝗ poſt.hoc ideo dicit.quicũqʒ peccata quis fecerit ante
baptiſmũ.nõ imputantur poſtea. vt.j.e.ſi quis poſt ⁊.e. di. pxiiſi

p ¶ Exercitatione. vt

aduocati.

q¶Ac ſacerdotiuʒ.

cũq; fuit accuſatoꝛ
aut aduocatꝰ.aut iu
dex aut teſtis vel eti
notarius ĩ cã ſangui
nis nõ põt ꝓmoueri
vt. S.di. ꝓxi.ſi ꝗgs vi⸗
duaʒ nꝗ ↄſtatc ꝙ deri
cus nõ põt eſſe accu
ſatoꝛ in cã ſanguinis

vl.ij. qõc. vij. ſi gs. ꝛ..

ſacerdotes.nec iudex
xxiij.q.vlti.his a ꝗb⸗

nec teſtis.xj.q.j.teſti⸗

monuũ.nece notarius

xxiij.q.uij.illud ⁊ ĩi er

traua.ne cle.vel mo.

ſniam.baʒianꝰ tm itel

ligit hoc de aduoca⸗
to accuſatoꝛis.nã cui
libet licitu ẽ defende

re reuũ xxiij.q.v.reos

2. C. de epa. au.addi⸗
tos ⁊ ſi obijciat ei.nõ
ne ſi accuſatoꝛ denicit
puniet pena talionis
ſic vñ hoc imponẽ⸗
duʒ aduocato ꝗ obii

nendi ꝑtinacia ſuſce

pit.ſed ipſe rñdet.aꝛ
ad hoc nõ egit aduo
catusvt acculatoꝛpu
niretur.ſ vt reus ab
ſolueretur.itẽ qꝛ alio
iudicio agenduʒ e de
calũnia accuſatoꝛis.?
dicit cdericũ appella⸗
re poſſe ꝓ cõuicio in
cã ſanguini qꝛ ibiꝗ
ubet audit᷑ appellãs.

ſic cãm ap.pot exerce

re.pꝛioꝛ opinio ma⸗

gis ẽ tuta.vt nec ꝛo
accuſatoꝛe nec ꝓ reo

poſſit cleric aduoca⸗
ree. nec ob. xxuij.q. v.

reos.qꝛ ibi nõ dictur
ꝙ aliꝗs. poſſit patro

cinari ꝓ danatis.ſed

poſſumitercedere p
eis. lʒ. n. aduocatꝰ rei

nõ intedat ad hoc ꝙꝙ&

accuſatoꝛ puniat.iñ ꝑ

qduãadã ↄſequẽtiã ten

merito. argu.j.q. iij.
ſi ꝗs obiecerit.ad idẽ
Ar. op. S. di. Px. clericũ
r Aliqutos. mi⸗

8Er curialibus.i⸗

officiatis.

t ¶ Voluptates. ielu
dibꝛia ꝗbꝰvoluptati⸗

bus excitabãt hoies.

u Et editiones.qᷓ narrabatur voluptatis cã.ſ.ea qᷓ edita erant ab bo

mhus Furpes fabulas vel cantus. x ¶. Biſcutienda. i. coꝛ igeda
VN. Remittẽda. ar. röne ſcandali aliqd tolerari. ſi.s. di. iij. deniq;. xx viij.
di. de ſyracuſane.⁊mnotaui.xliiij. di.comeſſationes.itẽ ar. ꝙ aliqd ꝓhbi⸗

bet᷑ ſieri.factũ tñ tolerat.vij.q.j.eps ĩ dioceſi.S.di.ꝓxi.qcũqʒ.io.

b ¶ Quidebeanter merito vite./ẽarg. h ꝙ ſia

Eſignata.fidelis.i.poſt baptiſmum.

*

Edminiſtrauerit, curie n euis actbuus.
a Pſi aligdẽ ꝓ me.? aliud cõ

tra me.magis nocet mibiqð ẽ cõtra me q; ꝓſit id qðc ꝙ me.ſcelvj.di.

5

—

–

ntn

ſantmig
Mlanlen
cbann
gfne
pſiſog,
tpna
Prlleng
Arpen
tiſtun
lilngne
lcre
s necng
libo⸗
Merpconns
illultir
edeine
bhaeſt
ede acteen
nnspit

tie Nine

tnigenm
epaanalt⸗
Obicat ani
Cnancdeſe
Penutions
hocunpone
Noodg
ganniſe
peſicce
N
atmirvnn
PöNrusen
turtigi
dagenened
1acnſcs!
Crcdhappel⸗
epͤucnn
gune gh
udiigdli
eahlon:
Pepmon
untad
lorſeepni
cdc
Cbenig
num
Spoſtt
hiugl
nerauneg
Advoern
cer athe
hnpnnutfi
oſcpebnn
doeln,
encrie
Plantr

b

f EAilitauerit. mi
lues vt videtur non
pñt ꝓmoueri ſine li⸗

5
bE Siad

iſmahel.⁊.fqbꝰ ad li.ꝓcla.nõ li.l.vlti.⁊ extra de of.dele.ſuꝑ q̃ſtionuz

Di. .li. & H.

in fi. ar. ↄtra. ff.de iure ſil.nõ intelligitur. S. j.? extra de re iudi.cãm i ſi.

SEceepe. arg.aliqd ſtatui pꝛopter cautelaʒ futuroꝛu.vt. xx viij. di. de ſy

racuſane.liiij di.generalis.xxiij.di.in nomine dñi.

cio ſuntvt tu

toꝛes vel curatoꝛes vł
vcuratoꝛes ꝓ ſinito
officio ſuo licite pmo

nentur.vt e de obl.

ad ratio.c.vnico.naʒ
qui ex adminiſtratõe
aliqua eſt obligatus
reipublice nõ põtꝓ⸗
uehi ad honoꝛes.vt
ff.de mu. ⁊ ho.reſcri⸗
pto. S. debitoꝛes. ſec⸗
ſi obligatus ẽ ꝓ ali⸗
quo debito. vt ibi dỹ
7. C. de epi. ⁊ cle. quiſ
gs emerſis.ſ̊ quid ſi
aliquis eſt obligatus
adlſcribendu aliquid
foꝛte iuramẽto.nũqd
talis põt conuerti in
monaſteriuʒ. dicit. h.
c ſic. nec fin iniuria il
li cui ſuire tenetur qꝛ
inſtinctu ſpiritꝰſancti
fit. ſic. xiiij.q.v. dixit.

arg. ꝓ eo extra devo

to ſcripture ⁊ extra de
cõuer.coniug.ex pu
blico. ⁊.c.vlt.⁊.xxxiij.
q.ij.c. admonere.xix.
q.ij.due ſicut ſoluit᷑
ingratitudo religio⸗
nis ĩgreſſu.vt.xix.q.
lij.c. j.ſed ecõtravidet᷑
qꝙ etiã moꝛtuus debi
toꝛ nõ põt ſepeliri ni
ſi ſatiſfaciat.vt er de

ap. ꝗᷓ fronte.ſatis vi⸗

detur ꝙ poſſit intra⸗
re ⁊ ꝙ monaſterium
nõ in amplius tenet
i ad ipſuʒ puenerit
niſi poſtea ratiõe ſui

ad pin guioꝛẽ foꝛunã
perueniat ꝑ ſucceſſio

nez aliquaʒ. vt.xix.q.
vlti.ſ qua.vel dic ꝙ
in monaſterio exiſtẽs

põt exequitale offf.

dum tamẽ nõ negli
gat diuinũ obſequiũ
vt. xcj.di.clericus.

c¶ Buneribꝰ. i. off i

cijs munerũ minoꝝ

d Inſtabat. tñ fa⸗

cti ſacerdotes nõ re⸗
ſtituũtur.liiij.diſti.ex
antiquis.

e 8 Tas honeca⸗
ſum. . de pen.

dil.j.ſi gs cũ telo. alij
ponüt caſuʒz de offl⸗
ciali.

centia pape.vt.xix.q.
iij.monaſterijs.ſʒ in⸗
telligo llud de his ꝗ
irregularitatẽ ↄtraxe
runt.vñ non cõcedo

Reterea.functionibus.i.officijs.⁊ ĩtelligitur de his ꝗ alicui offi

cauenduʒ eſt ab his pꝛopter tribu/
lationeʒ que ſepe de hio eccleſie ꝓ
nenit. Idem.

Non admitantur curiales ad cle/

ricale officium.
D Reterea frequenter ꝗqdam ex
Eu fratribus noſtris curiales vel
quibuſlibet publicis functionibus
occupatos clericos facere cõtẽdũt:
pꝛo ꝗbus poſtea maioꝛ eſt triſticia
tunc cũ iaʒ de reuocandis eis aliꝗd
ab imperatoꝛe pꝛecipit᷑:quã gratia
naſcat᷑ de accito.cõſtat enim eoʒ in
ipſis muneribꝰ ideſt miniſterijs et
officijs etiaz voluptates exhibere:
quas a diabolo inuentay eſſe nõ du
binʒ eſt:⁊ lundoꝛũ ⁊ mimoꝛũ appa⸗/
ratibus ant pꝛeeſſe aut foꝛſitan iter/
eſſe. Sit certe in exemplũ ſollicitu/
do ⁊ triſticia fratrũ:quã ſepe ꝑtuli⸗
mus imperatoꝛe pᷣſente:cũ pꝛo his

ſepius rogaremꝰ quã ipſe nobiſcuʒ

poſitus cognouiſti:ꝗbus nõ ſolũ in
ferioꝛes clerici ex curialibꝰ:verum
etiã ĩ ſacerdotio cõſtituti igens mo
leſtia vt redderent inſtabat.
Itẽ ex cõ.toletano legitur.
Nõn pꝛomou?atur ad diaconatũᷣ
ni poſt baptiſmũ ad ſideleʒ necã
um aexcinctus fuerit.

2 J gs poſt acceptuʒ baptiſma

militauerit chlamydeʒz ſum/
pſerit ac cinguluʒ ad necandũ fide
les etiã ſi grania nõ admilſerit:ſi ad
cleruʒ admiſſus fuerit diaconi non
accipiat dignitatem.
Item in tole.cõ.iiij.
qnibus debet eſſe immunis qui
in emoꝛdinarur.

Qain aliquo crimine detenti

unt:qui infamie nota aſperſi

ſunt:qui ſcelera aliqua ꝑ publicam
iiam ſe admiſiſſe cõfeſſi ſunt:quii

ereſim lapſi ſunt vel qui in hereſi
baptiʒati ſunt aut rebaptizati eẽ no
ſcuntur:qui ſemetipſos abſciderunt
aut qui naturali defectu mẽbꝛoꝛuʒ

minus habere noſcunĩ:qui ſecũde

vxoꝛis cõiunctionẽ ſoꝛtiti ſunt:aut
numeroſa cõiugia frequentanerũt
quividuã vel a marito relictã duxe
runt:aut coꝛruptarũ mariti fuerunt
qui cõcubinasꝰ aut foꝛnicarias ha⸗/

buerunt:qui ſᷣnili ↄditioni obnoxij

ſunt qui ignotiſunt qui neophitivel
laiciqui ſeculari militie dediti ſunt:
g eurie nexibus obligati ſunt:q iſcij
litterarũ:ꝗ nõduʒ ad.xxx.annosꝑ/
nenerũt:ꝗ ꝑ gradus eccleſiaſticos
nõ aſcenderũt:qui ambitu honoꝛeʒ

ꝙ hoc ſolũ impediat ꝓmotionẽ ꝙ gladiũ aſſumpfit ⁊ militiaʒ niſi ſena
facta exercuit.vt.j.liij.di.legẽ.ſi vero ſepe interfuitbellis ⁊ peum non

ſtat quin occidat aliqueʒ.lʒ nõ occidat tamẽ ꝓpter ambiguũ duplicira⸗

tis nõ admitterẽ talẽ.ar.xxiij.q.v.excõicatoꝝ.

30.Ac nguld echaracken mihitarẽ.
erũ.i.ad ſubdiaconatũ, i

Nl. . qnidinf.
4 Fuerier diſpenſatione. n c

k·¶iln aliquo.pꝛimo ponit. xxvj. impedimenta qᷓ impediunt ꝓmouẽduũ
Bm. ſecũdo dicit ꝙ eps adminus a tribꝰepis ẽ eõſecrandus ibi.vbi me
tropolitano placuerit. metropolitanꝰ aũt ẽ cõſecrandus in ciuitate metropolia

ſuis ſuffraganeis. I ¶Infamie etiã de facto. vt dixi.ij. q. vij. c. ipſi apni.

querũt:qui honoꝛẽ muneribꝰ obti⸗
nere moliunt᷑:qui a deceſſoꝛibusin
ſacerdotiũ eligunt᷑.Sed nec ille de/
inceps ſacerdos erit quẽ nec clerus
nec populus ꝓpꝛie ciuitatis elegit:
vel auctoꝛitas metropolitanivlcõ
pꝛouincialiũ ſacerdotũ aſſenſus nõ
exquiſiuit. Quicũqʒ igi᷑ deinceps

ad oꝛdinẽ ſacerdotij poſtulatus:⁊ ĩ

his que pꝛedicta ſunt exquiſitus:ſʒ

in nullo hoꝛũ depꝛehẽſus fuerit:et

examinatꝰ ꝓbabili vita ⁊ voctrina
extiterit:tũc ſecũdũ ſynodicavel de
cretalia ↄſtituta cũ omniũ clerico/
ruʒ vel ciuinʒ volũtate ab vniuer/
ſis cõpꝛouincialibꝰepᷣis aut certe a
tribus in ſacerdotẽ die dñicoꝰ cõſe/⸗
crabitur:cõuenientibꝰ ceteris ꝗ ab
ſentes ſunt ſuis litteris.⁊ magis au/
ctoꝛitate vel pꝛeſentia eius ꝗ vere
metropol.epᷣs eſt conſtitutus:epᷣs
autẽ cõpꝛouincialis ibi cẽſecrãdu⸗
eſt:vbi metropolitanꝰelegerit:me
tropolita.aũt nõ niſi i ciuitate me/
tropoli.a cõpꝛouincialibꝰibidẽ cõ
nenientibꝰ. Si gs aũt deinceps cõ
tra pꝛedicta vetita canonũ ad ſacer
dotij gradũ indignꝰ aſpirare cõten
derit:cum oꝛdinatoꝛibꝰ ſuis adepti
bonoꝛis ꝑicnlo ſubiacebit. Si.li
AUi vero pꝛetermiſſis ali

quibus gradibꝰnõ ſuper

bia ſed negligẽtia ad ma
ioꝛeʒ aſcenderit graduʒ:
tamdin a maioꝛibꝰ abſtineat.quo/
nſiqʒ cõgruo tꝑe pꝛetermiſſos acci/
piat. Unde alex.ſecũdus ſcri.gri
maldo cõſtantienſi eᷣo.
Be eo qni ſubdiaconatus oꝛdine

voſtpoſitio diaconus ⁊ pꝛeſ byterẽ

R Oliicitudo dilectioni) tne ſtu

Adui cõſulere vtrum poꝛtatoꝛ

iſtaruz litterarũ diaconatus? pᷣſby
teratus offcinz idoneus ſit ꝑagere
nec ne:cũ ad id pᷣpoſtero curſu ſub/
diaconatus oꝛdine poſtpoſito ne⸗
gligentia potius quã ſuperbia co/
gnoſcat᷑ aſcendiſſe.vñ nos ↄſnlẽdo
charitati tue madamꝰvt ab officio
ſacerdo tali eũ ꝓhibeas:donec ꝓxi

2 „2„

mo.iiij.tẽpoꝝieinnio ſubdiacona/

tus miniſteriũ ſibi rite imponas.et
ſic deinceps ad maioꝛa officia enz *

—

redire concedas. Bi. liij
Ariales autem vt ſup:a
c ſcriptũ eſt:ideo oꝛdinari
ꝓhibent qꝛ frequẽter dũ
ab eccleſia repetunt᷑:pln
rima incõmoda eccleſia cõſequit᷑:

m Aui cocubinas.ex hocvr ꝙ eps ipſo facto nõ diſpenſet.ſi. n. ipſo facto

diſpenſaret. quare h̊ puni⸗
retur ꝓmouẽs ↄcubinariuʒ
cũ tñ cũ ipſo poſſit diſpẽſare

ipſo facto.vt extra de iudi⸗

cijs.at ſi clerici.⁊ facit ad hoc
lxxxj.diſt. ſi ꝗ.⁊ ex de ſciſma.
fraternitatis.⁊ er de pbẽ.re
ferente.itẽ pᷣm hoc epᷣs ſemꝑ
diceret ſe diſpelaſſe vt ſic nõ
puniret᷑.ꝙ aũt ipſo facto di
ſpenſet. ꝓbat e de ſi. ðſ by.

veniens.xx viij.diſt.diaconi

„„„

ſpo.lr̃as.vbi habes ꝙ eccle

ſia madãado vel diſſimulan
do diſpenſat.⁊ hoc credo ꝙ
circa notũ ſolo facto diſpen
ſatur.ſed nõ circa ignotu.qꝛ
noti examinatione nõ egẽt.
vt. xl vij. di. petro. conſulo tñ
ꝙ teſtes vel lr̃as habeat ſup
diſpenſatione facta ſibi. vel
dic ꝙ hic redarguunt᷑ uli ꝗ
ex contemptu oꝛdinant ali⸗
qꝗquos nõ examinado eos vt
lxxxj. diſt dictũ.⁊.c. qcũqʒ.et
tantũ indiſcreta diſpenſatio
redar guuur bic ⁊ in oibus
ſimilibꝰ eẽ de pᷣbẽ.de multa

n ¶Kaici. nõ. n. repente de

laico fiet eps.lxj. diliinet. c. j.
2. Ij.
o AQui a decceſſoꝛib. niſi

hoc papa oupẽſ. aueritvt. vij.

q.j. petiſii.

— -

p Bñico. hoꝛa tertia. lxxv.
Di. die. H H
q ¶ AMetopoli.in ꝓpꝛia ci
uitate cõſecradus c metro⸗

politanus.vt hic.⁊.lxiij.diſ.

metropolitano.

P¶ CLCõuenientibꝰ. h̊ babes

ꝙ metropolitanus ce ſecrã
dus ẽ a ſum aganeis vt. lxvj.
di. c.j. e de tẽ. oꝛ. ſi archieps
2Z in auct.de ec.ti.S.j.coll.ix.

arg, cõtra.xxiiij.q.j.pudeda.

vbi dicitur ꝙ a papa ſit co⸗
ſecrandus.̊ paimuʒ ẽ de in
re.papa tñ iam

8 ppeeſcripüt côtra

q ius illdcncd.
Li vero.

1 ◻ 2llcitndo. ſubciaco⸗

natus videtur ergo ꝙ
aliquis ꝓmouetur in ſacer
doteʒ qui nullũ habuu oꝛdi
nẽ.vt laicus qui ſit ſacerdos
ſm.h.ſed huic ob.xl.diſt.ſiẽ
extra de cle.per pſal.ꝓmo.c.

põt eſſe niſi fuiſſet ſacerdos.

vt extra de exceſ. pllat.cx lite

ris in fi. de hoc dix.xl.di.ſiẽ
i vero nõ baptiatus ꝓmo.
ueretur vel chꝛiſmaret᷑ nul⸗
lũ reciperet ſacramẽtũ qꝛ ba

ptiſmꝰ ẽ ianua ſacramẽtoꝛũ.

vt. xxxij. di.S. veꝝ niſi.n. po
ſitũ ſit fundamẽtũ nihil põt
ſupediſicarivt.j.q.j.cũ paulꝰ

⁊c̃ar.ꝙ pᷣpoſteratio facti nõ viciat facu.ar.ↄtra.vij.q.j.nihil.xxxiij.di.quoꝛũ⸗
daʒ.de cõ. di.iij.oĩs.io. ſo. dicas ꝙ laicus recipit oꝛdinẽ ſacerdotijꝛ etiã epᷣatus

qꝛ character impꝛimit᷑ ſi cõferatur in foꝛma eccleſie ab co ꝗ ptatem

bʒ.vtextra de cle.per ſal. ꝓmo.c.j.⁊ hoc dũmodo ſit baptiʒatus nec
decre. llla ex lĩ is in aliquo cõtradici.b.
Vriales, Hic aſſgnat tertiã cãm quare curiales nõ ꝓmouent᷑.io.

veniens: epiſcopus aui nõ

äl

. . . . 2 „ „ . „.
SFi . 4 ctipꝛ⸗ mediũ. in omnibcaret pꝛiuilegio clericali. pꝛeteriᷓ; in eo ſolo ꝙ nõ põt ver⸗ 444
S P d⸗ .auiliaer Kaucniſatotmecd itnobann meälße ki Apoſacregled ing pꝛiuilegiñ derne clerdi nõ tantuʒ fauoꝛe n
rkrvi.d huaiuaugsS neti ici ſaramẽ⸗ ipſoꝛuz. ſed eti odio laico:uʒ. vnde in odiuz laicoꝝ vtitur eo. vtextra de
bi Erxr anlaribugeinlie 5 ſnpegl reigienenmrd aſen amẽ⸗ lener iup oo. ſed alias accuſari pralaamier inglcaris laeo l, kens L 4
to tenent᷑ epis.vt.xxiij.di.c. Pmout nia i. d.dd it in cleri ⁊ hoc ideo eſt.qꝛ iſte fecit furtũ coꝛpoꝛis ſuivt.C. de
cIn ſuo. no. ꝙ in ſuo babitu ꝗſq; ꝓbandus ẽ, vt hic. .liiij. di multos. eẽſit in dlerico depoſito. ꝛ q. ſer ingl. Ne nugi n
Eaudis meog i iales nõ voto reli inari 3 dixit: ſi poſt depoſnñ niuz. no. qe noluit qo
1 1 . 2 . X „ „ „ . „ . „ . uer. cõiu. nidꝗ. io. 4
ſlũ alij ipſum ꝓbabũt ſel cinia fugiat: ad eccleſiã ſe tràſferut. vite ipſoꝛũ Herint comnpꝛobai 26 gedo crlGraräg, ſten
etiaʒ ipſe ꝓbabit aſperitateʒ Ande greg.papa ſcribit lib.viij. ommius debere eos ⁊ cum laude depoſttü peundenit an
ondinis ? habitus ipſoi qdõ pegiſtriomnibus epis de lege man clerici poſtnlan. fnerint honoꝛe mu prhatvomni wiant⸗ 7
nõ põt Hecke in madeſte , ricij auguſti. nerari. Si n ants — negs⸗ tate et pꝛiuilegiõ qdðᷣ 8
enctr voddns Zinareiit conkituti ne cnriales o: ciomuʒ 7 ab aliquo ſine coſideratoe babebat. arg. ad hoe
in ꝓpꝛio pabig at pbadus neleſi conſitutune cnriat fuerint oꝛdinati ab eccleſia inſirmẽ lxxriij.di qſis.b. n
R ſecte doanic ex⸗ Egezʒ quã pijſſimꝰ imperato: tur vniuerſi dixerunt recte oĩa ſia/ 6 Dicx famulis e
P defegd. Tananns. T Ege ne ſoꝛtaſſe hi ꝗ militie vel tuit ſanctitas veſtra. Ideoqʒ ita no ea n tget hocl 8
q& Per miniu incognituus ronibus ſunt publicis obligati: dn, ſtra quoqʒ eſt iſta ſnin. Itemerx tanti; vt ppterigra di
ꝓbabitur p triẽnium vt h.= cauſaꝝ ſuaꝝ periculũ fugiũt:ad ec/ oeder. tis famuli re. titudine; reuocentur 3
rvij.. i.lguis incognitug cleſiaſticũ habitũ veniant: veliĩa mo Won donum libertatis fa in huitute rij.goͤ. i.
e laicus coonitus dl ceri naſterijs conuertant: venre ſtudui nocentur in clernm. octana ite ſi peel byi un
cus gnotus hbeenii d. ffraternitati traſinittere: ob hac ma⸗ Aiex ſamulis eccleſie ßuitunri ſie riſ dej. oitronteh he
non rwg acorn⸗ Lime cam qo bi q ſeculi actionibu, ¶Ayocantin clerii:ab epis ſnis in laicis ſecus. naz lli 6
ane one non ⸗ pöt ¶implicati ſunt in clero eccleſie pꝛe / neceſſe eſt vt libertatis ꝑcipiant do omne ius qð habent
reetpiek de regu. ad aplicaʒzi pꝛopere ſuſcipiendi nõ ſunt qꝛ dum Annz:2 ſi boneſte vite claruerint me in fuo tenentur re⸗ .
quce ſignatis ſtatuitur di⸗ in eccleſiaſtico habitu nõ diſſimili/ ritis adiuti tũc demũ maioꝛibꝰſun/ mirere i aere 4
midoannus e de regu. cj. ter quã pꝛiusvixert viuũt:nequa gantur ofcijs: quos l flagitij nec tz lex. C. de epi.et 4
Erui.peimo on quaz ſtudent ſeculũ ſugere ſed mu/ eneretln egehtcln horap⸗ cle. ſᷣuus. vbi habes
du e nechn⸗ rare: q ſi etiaʒ tales quiqʒ mona, petna ſerui us cõditiom S dñio realktur bu⸗ 4
tonzueeeccleſi ſteriũ petunt:ſuſcipiendi nullo mo; catenaʒ. Qui auteʒ oꝛdinandi 2 9b ſdeſerit monaſteniu
mouendinint iibetrale, ſnr do ſunt niſi pꝛus aratiocinij publi mims ſuis libertaſeʒ cõſequunt᷑ab pidq ꝙ habes extra ð .
H oñdit ad cis fuerint abſolnti. Si ꝗgvero ex mi eoꝛũ patrocinio penitus debẽt eſſe cõdi.ap.c.j.ſed ſivult 1
iurisſitüaliter ſint oꝛdinati litaribusviris annumerarii mona alteni: vt in nuilo eoꝛũ obſequijsin tranſiead aliud mo 8
Tertio qualicer vni iundeoæ ſterijs feſtinant:nõ ſunt temere ſuſei nemiant obnoxij. Ande in cõ.to c in tie diltinaur 4
a dniio ipſoꝛi valeant libera piendi: nii vita eoꝝ ſubtiliter inqui letano quarto legitr. coliemng.
f f
panatl eit Pme in ſuo habitu ꝑ triẽniuʒ? ꝓbati:tũ nulo tenteg . le.
plena libertat ſt cſeeutus monaſticü babitnz deo anctoꝛe ſi⸗ ms ſuis libertatem percipiunt lum obſequʒ hi
na ꝙ nihil iuris ret neat n MOnattich habituz dicunt quidã ꝙ obſe
ee Ds vt. 7. e. quicũqz. ecle Kipiant. A alle ä Vicuͦqz libettateʒ 3 dominis gquiuz q coͤſiſtit ind
ſia tamẽ nõ põt manumit⸗ Eruiauũt oꝛdinari pꝛobi ſuis ita recipiunt vt ſibi in eis facendo.ſde nõ vo⸗ ne
tere ſeruos ſuos pleno iure s bentur: niſi a ꝓpꝛijs dnis nulluũ̃ obſequiũꝰpatronꝰretentet:ſi cando in ius.vel qᷣ N
niſi det pꝛelatꝰ duos eiuſdeʒ libertateʒ legitimã cõſe/ iſti ſine crimine ſunt:ad clericatꝰ oꝛ in reuerentia coͤſiſiit 3 .
meriti.xij. q ij. eps q. nec tũc gquãtur. Unde leo es dinez liber ſuſcipiantur:qꝛ directa vt de aſſurgedo. nõ m
pleno iure manumittit. x ſcribit ommbns epis. manumiſſione abſoluti noſcuntur: pöe beuon ennult⸗ W ſd
e olin de bi Serngs ad clericatus officinz non qni vero retento obſequio manu- Debeturert debo hu
gue. vt cxtra de ſer. nõ oꝛ. eo pꝛomoneatur. mſſi ſunt:pꝛo eo qð adhuc patroni li1. vl. C. de kins vo. Pin
bentiae⸗ g eoꝛn i iſti vel Lllns epoꝝ fuuʒ alterius ad ſeruitute tenent obnoxij: nullatenꝰ l.ij. ſed hoc noẽ verũ N
Nilius ſuſſicir n. vn’d A1. clencatus officium ꝓmonere ſunt ad clericatus oꝛdinem pꝛomo qꝛ ſup eo põt libertus io
voluntas ſi plures ſunt. v ꝛeſumat:niſi foꝛte eoꝝ petitio ant nuendi:ne quãdo voluerint eoꝝx dni tranſigere. ff de di. fmn
voluntas ſi plures ſunt.vt 6
„ — . :. 5 . . Ke e ie
inſti. de dona. 9 erat oliz. C. voluntas acceſſerit ꝗ aliqꝗd ſibiin fiant ex clericis ſerni. . inde.l. ſi nõ ſoꝛe F.i l
de coi ſer. ma.l.j. eo vendicant poteſtatis: debet.n. KEx cõ.toletano.lxxxij.c. bertus. z bene conce .
Aut volutas etiq ſi tci eſſe ĩmunis ab alijs ꝗ dinine militie aiegs. do ꝙ generali remiſ
ta vt.e.ſi runs. ett aggregandus vt a caſtris domi E ſcruoꝛũ oꝛdinatione ꝗ paſ- ſione nõ tolliturvtibi
b Qui aliquicl ar. woiuz nicis qbns aſcribitur nomẽ eiꝰ nul,· ¶ſim ad gradus eccleſiaſticos eaten⸗ ra nealihot. 6
Senun e enuidun quo lins neceſſitatis vincnlis abſtrabat pꝛiomouentur: placuit ommb? euz nectenet en ernta *
vrbie earerv dl. archlanno Itein ex cõ. triburieni. facris canonibus cõcoꝛdare:⁊ ſta,/ non. m in eo retineri 4
nuzivt er de of dele ſup eo. We ſeruili condinone nullus adſa utuʒz eſt: vt nullus epoꝛũ deinceps pt aliquid iuns lic; ſ.
C. de auc. pſta. l. vlti. . ff. de Los elliee nli connlirio⸗ ar a nſterſeman⸗ pꝛomouere ſtarg. r ee le⸗
gqua plu.ar.l.in concedẽdo. ide ᷣnili conditione adſa/ Pꝛe ni us a pꝛopujs dnis quens.io.vł melius
lrpj Marchcpe. vlij. q.j.lʒ. cros oꝛdines ꝓmoueant᷑: niſt libertatez conſecuti fuerint:⁊ ſiqni/ dic ꝙ honeſta condi 6
. EAlhublice ep. puius a pꝛopꝛijs dñis legitimam li libet ſeruus dñm ſugiens autꝑ lIrfas goun wi Abpollta.
e aen gnde „ bertatez cõſequatur cums liberta⸗ aut adhibitis teſtibuo munere con ana end fanbit d
en goſean rvj vif. lis charta ante oꝛdinationẽ in am dnctis vel comuptis ant qlibet cal/ ———
qo victis : rM.d ijd 2 bu⸗ bone publice legatur:a ſinullus cõ licditate velfraude ad graus ecccle vecenullus b.
manis ſ.ertra.q ma ac poſ. tradixcrit rite cõſecrabuntur poro ſiaſticos pernener: decretü eſt vyvt cerenõ poſſunt. ni l
c. vl.ar. cõtra.xv. q.vj.c...ifi. ſeruus no canonice cõſecratus poſt deponat᷑:⁊ dñs eins eũ recipiat. Si ſi ꝓbata ca ingrantu n
S.·¶Ceciderit. niſ ſit pſ b⸗ quaz de gr adu ceciderit eiꝰ condi,/ vero auus aut pater ab alia patria dinis. vt. xv. qoc. vij.
ter vel diaconus. vt. ſ. e. er lionis ſit: cuiꝰ fuerat ante gradum. in aliã migrans in eadeʒ. ꝓpuincia ſi eps ſacerdotibus. I
antiqui- Sed nũquid gau Ex cõ.moguncienſi.c.viij. liuz genuerit:⁊ ipſe ſilusibidẽ eduꝰ be
debit talis pꝛiuilegio clerica „ alen. catus eſt ad gradus eccleſiaſticos
ed ad canonẽ ſi uiaſu⸗ (N Agnus eps anguſtudinenis pꝛomotus fuerit: 7 vtruz ſeruus ſit 4
vekero plrec r gon. aoe dixit ad dilectionis veſtre p- ignotnz ſit: 1 poſtea vemiens domi
iijſi qs deinceps. ar. tra.ff. Curatoꝛes actoꝛes a executoꝛes ſen nus illius legibus eum acquinerit: .
de decur.l. vſead hoc dico Y Ccur atoꝛes pupilloꝛũ ſi debeant oꝛ ſancitũ eſt: vt ſi vño er illi ibertatẽ t

hſduoni,
ſanangi
noohie
erenurn
ind
n huivemn
1CNet
6. ihebes
idimurfr
monei

hobesemad

a Ceterũ. hic agkk

gqd iuris ſit fi ßuus oꝛ
dinatur nõ adepta li
bertate.vnde no.ꝙ ſi
ſciente ⁊ cõtradicente
dñno oꝛdinatur:reuo⸗
catur in pᷣuitutẽ etiaʒ

ſ lacerdos ſit factꝰ pʒ

quoſdã.lʒ.h.hoc nes
.vt. j. e. quis aut
Wene⸗ nõ cõtradi⸗
cente dño fit ĩigenuꝰ.

vt. j.ec.ſi puus.ſi aũt

dño neſciente diſtin⸗
guitur. aut epo ſciẽte
aut ignoꝛante.ſi autẽ
ſciente epᷣovel eo qui
pꝛeſentat ipſum oꝛdi
netur duplũ reſtituet
dño eps vel pᷣſentãs.
ſ.e. ſi buus abſente.
Si vero epo ⁊ pᷣſen⸗
tatoꝛe —
locu hʒ hoc capitulũ.

b EXZ antiquis. añ

fuerint. arg. cᷣ
ſtitutionẽ extendi ad
pꝛeterita.iij. qoe.iũj.
oꝛ?s. 2.x. q.j. ſic qdaʒ.
arg. cõtra e de coſti.

cognoſcentes.
88

Religioſo. ergo

yrfſ ꝙꝙ auferat᷑ eis pᷣui

ſetſc

eat olnn
ltitdſtpn
am deft
bennus
Geigz nl,
lom ollean
gucigoe
5Gſikin
olderöe⸗
aes
fontunci
lſiuncitond
fopyhent,
lud ſaunnti
eNtCAte
Neittsne
Hoeröenen
pptſbants
gef deet.
noͤſet
Hbene ne
meraitn
1oliunti
ſlſͤiti.
1 l
rCn⸗
neo tlnn
brlſufi
e ni
hrflchl
hingpoſe
fribud
Ptenrili
lus .
leuson
8hoſhnn
uzel
lorhis⸗

legiuz cericoꝛum. de
c. lxxxiuj. vi. qigs.

4 Peculij,ſ none
peculiuz dñi c. xiij. qJ.

lij. illud. q ergo ẽ h pe

na: dic peculij.i.rerũ

quas poſt ſacerdotiũ
eſt lucratus.vel foꝛte
habuit vſum peculij
ille aufertur ei.

e.EAut vicariũ.ſed

vñ dabit cũ nihil ha

g verI eſſe qdᷣ lucratur cöni

& un y“ nentibus oculis dñi

recipiendo reʒ a ſuo
piſius vr appꝛobare
dationẽ. vt. C. de cõͤ⸗
ldi.ob.tur.cãm.l. vlti.
fimilier ſᷣuus reipu
blice cũ manumittit
dabit vicariuʒ pꝛo ſe.

vt. C. de . relpu. ma.

uima.
Bicariuz. arg. e;
gꝗs dando vicariũ li⸗
berat ſe. ſic. xxxvj.q.
j.de raptoꝛibus ſʒ qd
ſi ad pꝛeſens nõ põt
babere vicariũ nũqd
poſtea dando liberat
le: ſats credo ꝙ ſic.
C. de patribus ꝗ ſil.
Di * *
8 Requẽs.acto
res.i. pꝛocura
toꝛes.ꝛ fic in cã libe⸗
rali interuenit pꝛocu
ratoꝛ cõtra id.ij.qðe.
vj.ſi qñ.ſed ibi loqui
ur de eo quii⸗npetik
hic de eo qui impetit
hic habes ꝙ auiliter

agitur tamẽ ad de⸗

poſitionẽ fic.xlvij.di.

quoniã cõtra regulã

ulã. m. de mu. ? ho. re
ſcripto.? e de gau.

tur extoꝛris:ita.n. nos

Di.

dare voluerit:in gradu ſuo perma
neat. Si vero euʒ catena ſᷣuitutis a
caſtris dominicis abſtrabere vor
luerit:gradum amittat:qꝛ iuxta ſa⸗
cros canones vilis ꝑſona manens
ſacerdotij dignitate fungi nõ poteſt
tem ex cõ.martini paop..
me patroni coſenin non oꝛdiner̃
ꝗ patrocinio cuiuſlibet ẽ obligatꝰ.
Jas obligatus fuerit tributo
ſeruili vel aliqua ↄditione vel
patrocinio cuiuſlibet domus:non
eſt oꝛdinandus clericus:niſi ꝓbate
vite fuerit:⁊ patroni cõſenſus acceſ

ſerit. Ex cõ. toletano.c.ij.
Palea .

Oens vero illoꝛum vel pe /

culio ꝗqa pꝛopꝛijs dins liberta
te donant᷑:vt ad gradus eccleſiaſti
cospꝛomoneri debeant ſtatutuʒ ẽ:
vt in ptãte dominoꝛuz cõſiſtat:ac/
ad ante libertateʒ habuerunt:vtrũ

illis ↄcedere an ſibi retiere volnerit

Ceternz ſi a dñis ſuis libertateʒ

cõſecuti nõ fuerint:⁊ ad eccleſiaſti/
cos oꝛdines aliquo modo irrepſe/

rint:pᷣſbyter peculij amiſſione mul
ctetur:diaconꝰ vero factus aut vi/
cariuʒ pꝛo ſe pꝛeſtabit:aut in feruitu

teʒ deuocabitur: ceteri vero gradꝰ
nõ poſſunt quẽquaʒ a nexu ſeruitu

tis abſoluere. Angde gelaſiꝰ cri⸗
bit mar:ino ⁊ iuſto ePis.
Seruus ſi latenter irrepſerit ad ſa/⸗

cerdotiũ peculij amiſſione mulcter᷑

X antiquis regulis ⁊ nouella
ſynodali explanatione cõp:e

henſuʒ eſt:pſonas obnoxias ſerui⸗

tuticingulo celeſtis militie nõ pꝛe/
cingi:ſed neſcio vtruʒ ignoꝛãtia aut
voluntate rapiamini:ita vt ex hac
cauſa nullꝰ pene epiſcopoꝛũ videa
8 frequens et
plurimoꝛũ querela circũſtrepit:vt
ex hac parte mihil penitus putet᷑ cõ
ſtitutnʒ: actoꝛes ſiquidem illuſtris

viri filij noſtri amanck grauiter cõ⸗

qneruntur:homines ſuo iuri debi/
tos alios iaʒ in clericos aliosiaʒ in

Diacones oꝛdmatos:cũ non ſolum

poſt modernuʒ cõciliuʒ:qð tantoꝝ
collatione pontiſicũ ſub omniũ ſa⸗
luberrime ꝓuiſionis aſſenſu cõſtat
eſſe perfectũ:huinſcemodi perſone

ſuſcipi nõ deberent:veruʒ etiaʒ ſi ꝗ

foꝛte in diume cultu militie ante fue
rintignoꝛantia faciente ſuſcepti:eli
minati pꝛoꝛſus ⁊ exuti religioſo pꝛi
nilegio ad dominoꝛuzʒ ſnoꝝ poſſeſ/

ſiones inſta debuerit admonitione

ↄpelli:a ideo fratres chariſſimi eos
quos ſupꝛadicti viri actoꝛes in cle/

ricatus officio monſtrauerint deti

neri:diſcuſſos ⁊ obnoxiuj appꝛoba
tos cnſtodito legnʒ tramite ſine in/
termiſſione reſtituite:ita vt ſi qs iaʒ
ex his pꝛeſ byter reperitur:in eodeʒ
gradu peculijſui amiſſione mulcta
tus maneat:diaconus vero aux vi
cariuʒ pꝛeſtet:ant ſi nõ habuerit ip⸗
ſe reddat᷑:reliqua vero officia ſciãt

neminèẽ poſſe ab hac noxietate ſi cõ

uincitur vendicare quatenꝰ hoc oꝛ

liiij

dine cuſtodito nec dominoꝛũ iura

nec pꝛiuilegia vlla ratione turbent᷑
Ideʒ herculentio ſtephano ⁊ iu/
ſto epiſcopis. HD
Serũᷣus cłericus factus ſernituti ob
noxius maneat.
Requens equidem ⁊ aſſidna
nos querela circunſtrepit de
his pontificibus:qui nec antiquas
regulas nec decreta noſtra nouiter
directa cogitantes obnoxias poſſeſ
ſionibus obligataſqʒ pꝑfonas vemẽ
tes ad clericale cingulũ non reſutãt
nuper eteniʒ rectoꝛes illuſtris femi
ne placide petitoꝛij oblatione con/
queſti ſunt ſabinũ marcellianenſis
ſiue cluſionatꝰ vrbis antiſtitẽ antio
chuʒ ſeruũ iuris patrone ſue abſen/
tis dñe occaſione captata ad pᷣſby/
terij honoꝛeʒ vſqʒ perductũ:eiuſqʒ
fratreʒ leunciũ clericalis officij pꝛi⸗
nilegio decoꝛaſſe ⁊ ideo fratres cha
riſſimi inter ſupꝛadictos actoꝛes2
eos ꝗ extreme cõditionis repemunt
obiectu cognitionẽ vobis nr̃a au⸗

ctoꝛitate deputamus:vt omni veri

tate diſcuſſa ſi reuera obiectam ſibi
maculaʒ iuſte refragationis nõ po/
terit ratione diluere leunciuʒ cleri/
cuʒz quẽ gradus pꝛeſinitus legibus
nõ deſendit:ad ſequendã cõditiõis
ſue neceſſitateʒ modis omnibꝰ red
di iubete:antiochũ vero qꝛꝑ ſacer
dotinʒ retolli nõ põt:ſi in ſua eccle/

ſia in hoc in quo ẽ honoꝛe colloca/
re deſiderat domina:nõ velut red/

dituʒ ſibi babeat ſed pꝛo miſterioꝝ
celebꝛatione ſuſceptltum.
Idem ruphino ⁊ apuli epis.
Beeodem.
QC Vis ant leges pꝛincipũ aut pa

trũ regulas aut admonitione,-

modernas dicat debere contemm:
niſi qui impunitũ ſibi exiſtimat trã/
ſire cõmiſſuʒ:actoꝛes ſiqaideʒ filie
noſtre illuſtris ⁊ magniſice femine
maxime petitoꝛij nobis inſinuatio⸗
ne cõqueſtiſunt ſiiueſtruʒ atqʒcãdi
duʒ oꝛiginarios ſuos cõtra cõſtitu/
tiones que ſupꝛadicte ſunt ⁊ contra
dictione pꝛeeunte nõ legitime a lu/⸗
cerino pontiſice diacones oꝛdina/
tos:ideo fratres chariſſimi tate pꝛe
naricationis exceſſus noneritis ſa/
gacius inquirendos:⁊ ſi cõſtitcritq̃
rela veritate fulciri:cõtinuo contra
dictione pꝛeeunte:qui non legitime
ſunt creati:a ſacris officijs repellaĩ.
Igem eiſdem.
Nec ad reugioſe vite pꝛepoſitũ nec
ad clericatus officinʒ ſerui ſine do/
mino:ũ cõſenſu admittantur.
Eneralis querele etiã vitãda
pꝛeſumptio:quã ꝓpe moduʒ
cauſantur vniuerũ paſſim ſeruos ⁊
oꝛiginarios dominoꝛuʒz iura poſſeſ
ſionẽqʒ fugientesſub religioſe con
uerſationis obtentu vel ad mona/

ſteria ſeſe cõſerre vel ad eccleſiaſti /

cuʒ famulatũ cõniuennbus qnoq
pꝛeſulibus indifferenter narmkktnd
modis omnibusẽ admonenda ne
pernicies per chꝛiſtiani nominis in

cxxxviij

qualiter. ſed hoc ideo eſt. qa
aliter nõ poſſet reſtitui důo
niſi deponeretur. .

b¶ Diluere. bic habes q; in
cumbit onus ꝓbationis reo

cõtra id.vj.q.vlti.c.vlti.pꝛe⸗
terea ei quiẽ in poſſeſſione li
bertatis ꝓbatio incuübit.ſed
dic ꝙ nõ hʒ ideo commo da
poſſeſſoꝛis qꝛ vicioſe fuit in
poſſeſſione. vt. C. de ꝓba.l.
ius eius.vel dic ꝙ ideo pꝛo
bat.qꝛ ſᷣuꝰ nõ põt interuer⸗
tere poſſeſſionẽ ſuã.lʒ ſit fu⸗
gittuus.ff. de acqui.poſ.reʒ
que nobis ſed quare nõ cõ⸗
uenit iſtos coʒa ſeculari iudi
ce.cũſeruus fugitiuus ⁊ ge
rens ſe pꝛo libero remitten⸗
dus ſit ad foꝛuʒ dñi.lʒ alibi
inueniatur. vt.C. vbi ⁊ apð
quẽ cã ſta.l.j.ſed hoc ſac pni
uilegiũ oꝛdinis.

i ¶ Reddi.q̃ri cõſueuit q̃re

ſeruus alienus cõſecratꝰ do
mino reddarur ? nõ res alie
na cõſecrata.vt.xiiij.q.vlti.
cõperimus. Rũ.q in rebus
inanimatis nullus pelpẽdi
tur dolus.ſic.vij.q.j.eps.itẽ
qꝛ ibi ẽ cõſecratio in ſuꝑſicie
ſed in homine eſtin anima.
⁊ lex dicic ꝙ alia eſt ratio in
homine qᷓ in alia re.ff. de le.
j. ſi domꝰ,S. cum alicui in ſi.

k Dis aut leges. repel

lantur.l.reſtituãtur
ei ⁊ ſic habes hic ꝙꝙ plusva⸗
let cõtradictio qᷓ; abſentia cõ
tra regulaʒ.cxtra de elect.
ſicut.itẽ habes hic ꝙ hic qð
poſt pꝛobabilẽ cõtradictiõcʒs
factũ ẽ caſſatur.nũquid codẽ
modo eo ipſo ꝙ aligd poſt
pꝛobabilẽ appellationeʒ fa⸗
ctuʒ eſt.caſſandũ eſt ſtatiʒ.qð
videtur.vt.ij.q.vj.quotiens
in fi. dico ꝙ nõ niſi ꝓbetur
cauſa appellationis vt extra
de teſti. ex parte ade.e de re
ſti.ſpo.audita.ij.q/j.in pᷣmis
ſed nõne ẽ cõ arium.ſ.e.ſi.
ᷣuus.ibi.n.epᷣs ſciens cõdẽ
natur in duplũ ſed põt eſſe
