vt poſtea poſũt meliꝰ

liquere ð veritate.vñ

in fine dicitur: A ita ẽ

vt iſti dicũt.⁊ ſᷣm hoc
eſt ar. ꝙ poſt aperias
atteſtationes admit⸗
tũtur alij teſtes ſnper

eodeʒ capitulo qñ ali
quid diminute ꝓba⸗

tum eſt. vt extra ð cõ
lan. 2 afli. ex litteris.
de hoc diri. iiij. q. iij.
§. j. 7c fieij. q. v. mẽnã
nem hẽs hic ꝙ leſti⸗
monium patris audi
tur ꝓ filio ad dirimẽ
dum matrimomuũ ſpi
rituale.vt ex qui ma.
ac.pol. videtur. JItez
hẽs hic ꝙ timoꝛ pa⸗

tris ĩpedi matrimo⸗

nium ſpuale. lʒ ſecus
videatur ĩi matrimo⸗

nio carnali vt.f. ð ri.

nup.ſi patre cogẽte. ſ
itellige de leui coacti

one.
a Quod nũꝙᷓ. ſed

qualiter de hac nega

tiua potuit iuramẽtũ
pꝛeſtare, cũ negatiua
etiã ꝓbari non poſut
vt extra de ꝓPba. qm̃
⁊ extra de elect. bone

memoꝛie circa fi. Hã

anceps eſt periuriuz

quod ſit de alieno fa
cto.vt.ff. de in lit.iur.

videamus. Rñ.ſic ꝓ

bari põt ꝙ qñcunqʒ
voluit illum fieri mo

nachum. ilie noluit.2
hoc ſufficit ad ꝓban⸗

dam negatinaʒ. vt ex
de ꝓba. Lertio.

e Mullum ergo bo

nũ.vite eterne remu⸗
nera:oꝛiũ.⁊ ſic nõ eſt
cõtra. jJ. xxiij.q.v.ad
ſidem. ⁊.q.vj.c.j.otra
ſ.xxx vij.ꝗ.j. paratꝰ.
ra.ð.xlv.diſt. ⁊ g. q̃
ſunt conna.

adhuc oꝛdine in pꝛedijs ꝓpꝛijs edi
ficaſſet dio monaſteria voluntatẽ
gerens vt poſt ſuum deceſſum pñs
eius filiꝰ lambertus in locum eius

ſuccederet:quẽ infra teneram etatẽ

inter octauũ ⁊ decimum annũ con
ſtitutuz memoꝛatus pater ꝓpꝛio ar
bitrio abſqʒ regulari inſtöne extra

om illius voluntatem cucullà in/

duit. Igitur poſt quoddãa ipſiꝰ tꝑis

ſpaciũ:vt ipie dicit ſalomon:epus

cũ quibuſdà alijs abſqʒ paris ob/
latione vel abbatis pcepta benedi

dicuone eũdem lambertũ monaſti
cum babitũ induere fecit:vt ferunt

innitam ⁊ ſub hac occaſione pater.
na ſen materna hereditate a fratri/

bus ſuis pꝛiuatum eſſe:atqʒ contra
omnem vt dicti eſt voluntatẽ ſuã
quaſi regularẽ illam monachuů per

manere volunt. Super qua re dili⸗

genti cura inueſtigantes etiã ſab ad

iuratione patrem ipſins ſiveꝝ dice
ret interrogauimus. ſed ideʒ pater
attho rñdit ſe talem habuiſſe ⁊ bẽre

voluntatẽ:vt ſilius ſuus verus mo

nachus ſieret:⁊ in locum eiſuccede
ret.ſub teſtiſicatione autem iureiu/

rando ſirmanit:q quando pimuꝰ

ei cucullam indui:ideʒ lamberms

ſemper reſtituit: ⁊ nũquã ſe fieri mo⸗
nachum cõſenſit: ſed demum abin
ſequentibus monaſtico habiin vio
lenter eſt indutus: aſſerens ꝙ nun-
gqnã regulaʒ aliquã pꝛomit neqʒ
cgo pater eius pallio altaris indu/
tum ullum obtuli neqʒ a quocunqʒ
ſacerdote vł abbate vt mos poſcit
benedictione ꝑcepta regulavnquã
ſe monachum ſubiectum ſuturum
ꝓmiũt.ſuper his ommibus ꝓteſta⸗

tus eſt pꝛeſatus attho:qꝛſi eo tẽpo
re tam dure obſernantie mõaſticaʒ
intellexiſſet regulam:nũquam eun

dem ſilium lambertũ coegiſſet poꝛ
tare cucullam: quapꝛopter cõſulte
pſalmigraphi verba recolẽtes qui
brvus volũtarie ſe deo ſacrincare ꝓ
nunciat:⁊ voluntaria oꝛis ſui bene

placita ſieri in ↄſpectn dei obſecrat
pꝛeſentem vt dictuᷣ eſt clericum no
mine lamberiũ minime debere exi

ſtimauumus ſub tali violentia fieri
monachum.quod enim ꝗs non eli
git nec optat:ꝓſecto non diligit.qð

antem nõ diligit facile ↄremmit.nul
lum ergo bonumeniſi noluntarinʒ.
Iccirco dominus nõ ſerendam in

via virgam per quam violentiavl

li inferatur:pcepit:quapꝛopter con
ſultins agitur ſi pijs iuaſionibus cõ
tempiũ mundi ⁊ amoꝛeʒ dei pꝛedi/

candoquaʒ violentiam inferendo

ad celeſtem amoꝛem illu accende:
ritis:vnde omniũ veſtrum charita

tii banc noſtri apoſtolatus manda:

re decreuimus epiſtolaʒ: monẽtes

ccij.

◻ Religioſos.i regulares canonicos m hoc eſt ↄſilium. vel die erque

ſemel apparuit in veſte religionis debet ſemꝑ religioſe viuere.i.nõ penttus ſe
culariter. m ꝙ intelligitur er de reg.cõſulti.in ſi dicitur enim nõ ſolum mo
nachi vel regulares religioſi ſed etia clerici.vt.j.q.j.nullus itaqʒ.⁊ eti laici.vt

xx viij.dil.ſi qua inuidia.io.

atqʒ pꝛecipientes quatenus ſiitave

rum eſt vt iſti dicunt:nullus epiſco

pus vel abbas ſen monachoꝝ reli⸗/

quoium conuentus mõaſticisilinʒz
regulis inuitum ſubiacere cõpellat
neqʒ vllo modo fratres eius ꝑ hãc
occaſionem licentiâ habeant pater

na ſeu materna illuʒ hereditate pꝛi

nare:ſed vſqʒ dum diuina iuſpitrati

one cõpuncius ꝓpna voluntate re

gule ſe ſubdat:liceat eum a muͦda/

nis ⁊ laicalibus remotũ vagatoni

bus vel negocijs inter religioſos⸗
eccleſiaſticos viros in canomca de
gere vita.nõ emm putamus quod
abſit canonicos religioios a ſancto
rum monachoꝛum cõſoꝛio ſe ium
ctos.qꝛ vnuſquiſqʒ ſᷣm apoſtoium
ꝓpuam mercedẽ accipiet ſᷣin labo

rem ſuum. Si vero epᷣivel abba

tis illecti pꝛomiſſionibus aliquitõ/
ſuram vel religioms veſtem luſce/

perint ipſi quidem in eo quod cepe
runt ꝑmaneant:res vero eoꝝ bere

dibus ſuis reſtituantur. Ande in
magocienſi conci.legitur.
Reſtinantur beredibus res eoꝛuz
qui ab epiſcopis vel abbatibus de

cepti comas depoſnerunt.

¶ Vnſtituit ſane ſacer iſte con
uæẽtus:vt epᷣi ſine abbates qui
nõ in fructu animaꝝ ſed in auariciã
⁊turpe lucruʒ inbiantes quoſlibet
homines circũneniendo tonderũt:

⁊ res eoꝝ tali perſuaſione ſurripue⸗

runt:penitẽtie canonice vtpote tur
pis lucri ſectatoꝛes ſubiaceant. Hi
vero qui illecti comã depoſuerunt
in eo quod acceperũt pſeuerare co

ganturꝰ:res vero eoꝛuʒ heredibus

reddantur.
AAllij.

Aogd vero ab vno möoa

ſteno in alind diſtrictius
tranſire monacbis libe⸗/
mnrum ſit: ex ↄci. triburieñn.
hẽtur in qno ſic ſtatntũ ẽ
Nonſuñ pꝛobibende virgines ſa⸗
cre que c religionis alind mona:
ſterium adue deſiderantt.
URrsines⸗ ſacre ſi pꝛo lucro aĩe
epꝛopter diſtrictioꝛem vitã
ad aund monaſterium pergere di/

ſpomuerintibidemqʒ cõmanere de

crenerint:ſynodus cõcedit.ſi vero
ſuga diſcipline aliũ locũ queſierint:
redire cogantur. Quod autẽ de
virginibus ſacris hoc capitulo ſta⸗

mitur:de monachis etià conſeqnẽ⸗
ter intelligitur ⁊ de quolibetẽt eleri

co. Sed obijcitur illud batſilij.
Kota monachi ſine conſenſu abba
tis ſui irrira un.
Onachonon licet vota vo/

nere ſine conſenſu abbatis ſui
ſi autem vonenit:frangendum erit.

Item illud agatbenſis ocilij.

Onſtit uit. perſeuera
re.nõ ibi ſʒ in alio mo
naſterio.vt extra ð fimo. ve
niens.io. H
h Cogẽãtur. ſz quare hoc
eſt. ců eccleſia nõ debeat fra

ugdem facere in ſuis ptracti⸗

bus vt excra de dona.piun⸗
as.⁊ cõtracius dolo initus
nullus eſt iplo iure. vt.xv.q
vj.c.j.vl.ff.ve dolo ⁊ elegan
ter.ſed dic ꝙ; licet hic volus
dederit cm ↄtractni.iple tñ
nõ eſt deceptus qni ſe xpᷣo
ↄinnrxit.vel dic ꝙ doc potiꝰ
eſt impntanduũ ?atuitati ſue
ᷓ dolo illius vt extra quod
me.c&. cũ dilectus. Amiũiter
tradum matrimonij non
reſcindit dolus.⁊ c fi.extra ðᷣ
conuer.ciu.ex parte..c.ve
niens.in fi.vbi ꝓpiter dece⸗
ptionẽ non retractatur in⸗
greſſus.⁊ eſt miꝝ ꝙm ſpũa
libus ↄtractus dolo iniiuus
tʒ.ſed ↄtractus metu initus
non tenet cu ſᷣm leges peni
tus ↄtrariũ ſit.naʒ pᷣm leges
cõtractus dolo inius nul⸗
lus eſt.ſʒ ↄtractus metu ini
tus tenei.lj reſcindatur per
actionem qõ me.cã.

i ZBaogd vero. Bec

queſtio deter mi⸗
natur. S.xx. q.j.
ſumma.

AIrgines. loquitur
virginibus talibul q̃

habẽt vitam canonicoꝝ. de
quibus agitur.xij.q.vl.c.vl.
Sed alie virgines debẽt pe
tita iicctia recedere ad diſtri
ctioꝛem religionc.⁊ nõ ca le
uitatis.vt e de reg.lʒ.io.

1 T Onacho.vouerit.v
etiam ſi fecit vorum
pꝛiuſq; intret monaſterium

xxxijj.q.v.noluit. ꝛ itelligas
de voto abſtinentie per q
alij ſcandalizantur.

8
b

coͤſe. diſt. v. carnem. Nam
diſpenſare poteſt circa oꝛdi⸗

nes. vt extra de eo ꝗ fur. oꝛ.
rece.cũ.h.latoꝛ.⁊ circa cano⸗
nem late ſnĩe.vt extra ð ſen

ten.excom.cum illoꝝx.io.
6 RKchipꝛel bi
ler. cuiuſdã
ecclefie.ĩ du

abuſ. De iu

re cõi nullꝰ
poteſt habe
re plures ec
cleſias niſi in ſex caſibus.ſ.
qñ eccleſie tenues ſunt.vt.x

q.iij.vnio.⁊ ſivna pendet ex

altera. vt extra de eta.? qua.
eam te.⁊ ſi hʒ vnam intitu⸗
latam ⁊ aliam cõmendataʒ.
vt. j.eo.qui plures.extra de
elec.dudum ⁊ ſi ep̃s diſpen
ſat cuʒ aliquo.vt.lxx.di.ſan
ctoꝝ.⁊ vbi eſt paucitas ho⸗
minum. ſ.extra ciuitatẽ. vt
ſ. e. c.j. in fuitẽ ſi eccleſia ad⸗
beret pꝛebende. vt extra de
pꝛeben. extirpande.

Lericus. nõ cõnume

MAretur. i. non intitule⸗
tur.qꝛ nõ debet cõönumera
ri inter clericos eiuſdẽ ecclłie
niſi ſit intitulatus nec hʒ vo
cem in electiõe cum alijs.lʒ
percipiat fructꝰ illius eccle⸗
ſie.qꝛ bene põt epᷣs vel eccle
ſia ↄcedere alicui beneſiciuʒ
alicnius ecdeſie, nõ tamen

eſt ibi canonicus.vt.xvj.q.
poſſeſſiones.qñqʒ etiam hʒ

pꝛebendam? nõ eſt canoni
cus.vt extra ð magiſtrisqꝛ

nõnulli. lʒ ialẽ pꝛebendam
teneat coꝛpoꝛaliter. tñ dicit
vacare de iure.vt extra ð cõ

ceſ.pꝛeben.⁊ ec.nõ vi. cum
noſtris ⁊.c.litteras.
8 * Sominis.ſibi ↄtrarijs.

alias bene põt.vt.fl.de ope.
immoramn,
b Meceſſitateʒ.q. d. qd fa-

ciet ergo clericus ſi habeat
pauperẽ ecdleſiam. Rñ.que
rat victum artificio honeſto
vt. xcj.di.clericus. Sed nõ⸗
ne ſi eccleſia pa uper ẽ debet
vniri alij.vt.x.q.iij.vnio.ſic.
nin iſte ſciens a pꝛincipio re
cep it pauperem.vnde ipu⸗
tet ſibi.niſiqꝛ ſoꝛie poſtea eſt
depauperata. Sed q̃ro quã
eccleſtam dicas pauperem.
nũquid illam que valet.x.
marchas auri.vt.ij.q.vj.an
teriox. dico illam paupereʒ
que non põt aliquem bone
ſie ⁊ ſufficienter ꝓcurare 2
pꝛeterea nõ põt boſpites ſu
peruenientes recipere vi ey
de pꝛeben. de monachis.im
mo depoſito tantũ relinqui
tur quod ſufficiat ſibi ⁊ ſuis
vt.l.dil.ſtudeat.ſj cũ omnes
boſpites indiſtincte tenea⸗
mur recipere.vt.lxij.d.qui⸗
eſcamus.⁊ domus dericoꝝ
omnibus debet eẽ commu
nis.vi.xvj.q.j.qm quicqd.

AIiem clericis. ſecuda pars.
e¶ VGerberibus. moderate tamen. xlv. di.cum beatu, ede
E Remittatur. ergo abbas pot diſpenſare in remitendaregula vt bic.2 de

eær go feq niritur ꝙ ſit ditiſſima.nam dinitie bone funt. dumodo ſiat æ

Nnachd; monaſterum. as nð eſt iricrius vel ſt eſtſtrictius fone mäů⸗ er go fequiritur ; ſit dirifſima ebone ſunt. dumo
us⸗ eis miſericoꝛdia.xxx.di.hoc ſcripſimꝰ.expedit enim epiſcopis hẽre dinis

uit cã leuitatis.vt.xix.q.iij.ſtatuimus.i

Monachuz nullus ſuſcipiat aut oꝛ
dinet abſqʒ abbatis ſni permiſſn.
HOnachuʒ niſi abbatis ſui per

Kmiſſu aut voluntate ad alteꝝ

monaſterium cõmigrantẽ nullus

abbas ſuſcipere ant retinere pꝛeſu:
mat:ſed vbicũqʒ fuerit abbati ſuo
auccoꝛitate canonum reuocetur.

Item clericis cõmendaticijs lit
teris epᷣi ſui licentia non pareat eua

gandi. In monachis quoqʒ pꝛeſen

tis ſnie foꝛma ſeruetur.quos ſi ver⸗
boꝛum increpatio nõ emendauerit
etiam verberibus ſtatuimus coer⸗/
ceri. Seruandũ quoqʒ de moachis
ſtatuimns:ne eis ad ſolitariã cellu:

lam liceat a cõgregatione diſcede/

re:miſi foꝛte ꝓbatis poſt emeritos

laboꝛes ant ꝓpter infirmitatis ne/
ceſſitatez aſperioꝛ abbatis licentia
regula remittatur*.quod ita demũ

ſiet vtintra eadeʒ monaſterij ſepta

manentes tamen ſub abbatis pote
ſtate ſeparatas hẽre cellulas ꝑmit/
tãtur.abbati quoqʒ ſingulas diuer
ſas cellulas here aut plura mona/
ſteria non liceat:niſi tantũ pꝛopter

incurſuz hoſtilitatis intra cinitates

muros receptacula collocare.
AUAerum boc intelligenduʒ eſt de

monacbis religioſe viuentibus qui
bus vota ſpalis abſtinentie vel ali

cuius diſtrictionis que generalẽ cõ

ſuetudinem ſuoꝝ fratr excedat ſi:
ne abbatis conſenſu vonere nonlʒ

ne ſuper eos fratresſcandaliʒentur
cã etiam illoꝝ ſtatutuʒ eſt hoc:qui
regularem diſciplinã ſubterfugien
tes peregrinatõis ſue vota ſibi aſſu
munt:quod nec monacho nec ali⸗

ci clerico lʒ.ne hac occaſiõe ad ſe

cularem conuerſationem redeat.
Rchipꝛeiſ byter? en
iuſdam eccleſie pꝛe
poſituram alterius

accepit:nec pꝛioꝛeʒ

vult reliquere.ſecu
lariuʒ quoqz nego
cioꝝ pꝛocuratoꝛeſ⸗

ficitur claris 2 fulgidis veſtibus ſe

exoꝛnans ab epo ſuo couigitur:re
licto officio ſuo ad ſecularẽ iudiceʒ
habet confuginz. MPꝛimu queri

turan clericusin dnabus eccleſijs
poſſit conſcribi. Secundo:ſivnã

voluerit relinquere:an liceat ei ad
aliam tranſire. Tertio:an pꝛocun
ratiões ſeculariũ negocioꝝ clericis
liceat ſuſcipefX̃. Quarto:an claris
⁊fulgidis veſtibus eis oꝛnari expe/

diat. Quito:an ab epiſcopo coꝛ

recti ſuum officiũ relinquere ⁊ ad ſe
cnlareminccem cõfugere valeãt.

duabꝰ eccleſijs aliquẽ

Onumerari poſſe ſeptima

ſynodus pꝛobibet dicens

4

tes ſubiectos.nam imperiũ abundat ſi habeat ſubditos locupletes in

—

In vnabus eccleſijs clericus conꝰ

ſcribi nullo modo debet.

¶ Zeriens ab inſtanti tpe nõ cõ⸗
numeretur in duabꝰ eccleſijs

negociationis enim hoc ẽ ⁊ turpis
lucri ꝓpꝛium commodum:⁊ ab ec

cleſie ↄſuetudine penitus alienum.

Audiuimus enizʒ ex ipſa dominica
voce:ꝙ nemo poteſt dnobus do /
minis ſeruire:aut enim vnnʒz odio
habebit:⁊ alteꝝ diliget:aut vnũ ſu/
ſtinebit: ⁊ alterum cõtemnet:vnus
quiſqʒ enim ᷣm apoſtolicam vocẽ

in quo vocatus eſt:in hoc debʒ ma

nere:⁊ in vna locari eccleſia.que.n

pꝛopter turpe lucruʒ i eccleſiaſticis
rebus efficiuntur:aliena cõſiſtunt a

deo. ad vite vero buius neceſſitatẽ

ſtudia ſunt diuerſa.Ex his ergo qui

voluerit acquirat coꝛpoꝛi oppoꝛtin
na.ait eniʒ apoſtolus ad ea que mi

hi opus erant:⁊ his qui mecu ſunt:
miniſtrauerunt manus iſte.⁊ hocꝗ

dem in hac vrbe ſeruandum. cete⸗
rum in villis que foꝛisſunt ꝓpter

inopiam hoium indulgeaf. Sed

due eccleſie intelligumur eccleſie
duarum cinitatum in quibnus nullꝰ

debet ↄſcribi. AUnde in chalcedo
nenſi conclio ſtamtum eſt.

Rericum in dnarum eccleſijs
ciuitatum conſcribi non opoꝛ
tet.
ciuitatis vnius efficitur archiepᷣus
alterius ciuitatis:nec tamen pꝛioꝛẽ

eccleſiam delſerit:ſed pꝛioꝛ eccleſia
uaſi cõmendata relinquitur:ſecũ⸗
a quaſi intitulat a habetur. Añ

lgo uflenbet.

n vna eccleſia titulatus alteram
ſibi cõmendatam poteſt habere.
Qai piunres eccleſias retinet:
vyvnam quidem titulatam: ali/
am vero ſub cõmendatione tene/
re debet. Sic ⁊ illud agatheñ.cõ

l. intelligen

n0 Algengameſt. vnns abbas

pꝛeeſſe non poteſt.

naſterijs pꝛeſidere ĩterdicimꝰ
Poteſt etiam vtriqʒ tanquam

titulato pꝛeeſſe ſed iure ſpeciali nõ

cõi. Einde gregoꝛius.
Anns 16

eccleſnijs.

N ðElatio clerici ſimnl et populi
terracinenſis gentis nos val/
de letiſicat:ob hoc ꝙ de tua frater/
nitate bona teſtatur.⁊qꝛ defuncto
pontiſice ſuo petro ſibi cardinaleʒ
poſtulant te conſtitui ſacerdotem:

eoꝛum deſideria neceſſaria cõplen

da eſſe pꝛeuidimus.tota ergo men
tis intentione ita lucrũ animaꝝ do

mino noſtro facere feſtinato vt di⸗
gnate merces ante cõſpectum eius

um abbatem dnobus mo

uns duab? pꝛeſicitnr

e

auc.col.ij. vt iudi.ſine quoquo ſuſira. S.j.?⁊ potius eligẽdi ſunt diuites
Sꝙᷓ; pauperes in auẽ.de defen,ci.S.quibus.ecotra videtur ſufficere tãẽ

tum neceſſaria habe⸗

at. ⁊ illa neceſſitas at

tatur ad victũ ⁊ veſti⸗
tum.vt.xij.q.j.epᷣs.ſʒ
hot obtinuit pᷣm illa

tꝑa.xli.di.epᷣs vllem.
hodie vero creuit de—

cus ecdeſie.creuitq;ʒ

deus eccleſias. vt de

cõ.di.j.vaſa. dico hec

oĩa conſideranda hm

qualitatem perſoneꝛ

ſitum eccleſie.aliquid
enim ſuſſicit vni qd

nõ ſufficit alij.vt.xli.
di. non cogatur. ⁊ mi

nus ſufficit manenti
extra vias cões i; in

vijs.⁊ cõſuetudo pꝛo

uincie in hoc ſeruada
eſt. vt. ð. di. ilij. erit.

xxix.d.ſciendum.

¶In villis. pöt aut
aliꝗs extra ciuitatem
here plures ecceſfas
⁊ hoc lõ qꝛ extra ciui⸗
tatem ſunt pauci ce⸗
rici.⁊ ꝓpter paucitatẽ

clericoꝝ multa ꝑmit⸗
tunt᷑.vt.lv.di.paiſcis.
item ea rõe qꝛ ꝗ ſunt
extra ciuitatem non

ita cito inueniũt ilos
quibus ſua artificio⸗
la vendant. nec ita cõ
uenienti foꝛo habent
oia ficut illi qui ſunt

in ciuitate.

. 2 T Sed due eccleſie
Sed econtra nonnũquã ePps J
1

mEN Eimianeaß
. iplures. b
QSenerd
⁊ ſlius eccleſte non ẽ
pꝛelatus ſed pot'pꝛo
curatoꝛ.vt.lxxi.di. obi
tum.⁊.c.cathinenſis.
⁊ qui cõmẽdauit põt
reuocare quàdovult.

nam cõmendare ni⸗

bil aliud eſt ꝙᷓ; depo⸗
ncre. vt.ff. depoſitilu
cius.ff. de ver. ob. cõ

mendare. i-.

n 1 BNum abbatẽ
ca. ?7, ꝗ. vl.c. vlt.i0.
o .Elatio. cardi⸗
nalem.i.pꝛopu

um epm.

e

1

G

ſe

„ „
4
d

ſceſaͤ

pones
Heſeer
Aonſ
Hertaur

lctos.
eſg

Morendh
dickkun
lus ad

Mdeci
Aſliger

wermn
coltsio

6
Rle
ſbacnn
lufien
Mücan
Phene

gtee
Mt⸗

xx. cciij.

a Canonice. nund talis foꝛ na erit in litteris ꝓcuratoiis. vt ſic ſri de peebẽ, de multa alioquin ſi ſine licentia epi tranſit. no ipſo iure vacat pꝛiox
en batur. vt quicqꝗd canonice vel legitime per eũ fuerit oꝛdinatũ ratũ hẽbo eccleſia.ĩmo pꝛoꝛ epᷣs põt eum repetere.vt.vij.q.j.non opʒ.⁊.c.ſi qui vero.vel
ſnii cente nõ. vt.f. e ꝓcu.ſi ꝓcuratotem. ex de oſir. cũ vilecta in finam ſiil · dic ꝙ vacat q,tum ad ipſum.io. Ego credo ꝙ; pꝛoꝛ ecdena eũ poſſir repetere.
ngt legitime aliquid fecerit ꝓcuratoꝛ.nõ reſcindſtur ſnia vt. C. de ꝓc.ſw pi cũ eo ſit ſpoliata. vt er. de reſii.ſpo. per toti.b. Item ſi aliqs recepit bũſici ſim
rube curatoꝛ.er de offi.iudi.cu olim.io.certe talis ꝓcuratio nõ valet.qꝛ ſemꝑ plex in alia eccieſa.non iõ ꝑdit pꝛioxẽ eccleſia mvel pꝛebendã.dumodo nð ſu⸗
tſin diceret dominus illũ . malt illam pꝛo titulo. pnt.n.
intl non eſſe legitmum =ð SSõõ B canonici dare ſimplex bene
Gti actu. ⁊ vidi per dim in die retributiõis inueniatiquicad ad oppꝛobꝛium eius qui oꝛdinane ficii non canonico. vt e de
fn baalem ꝓem atorm vero de pꝛedicte rebus eccleſie vel rit eum deponatun taʒ ipſe quã qui magiſtris. qꝛ nõnullis.⁊. x⸗
in cſlio repꝛobar b. eins patrimonio ſen cleni oꝛdinati / eum ſine rone ſuſceperit. Iez ex Vvi. q.j.poſſeſſiones. Sj nü
han b Hennas . deone ꝓmotioneue ? oibus generali cci. biſpaienn. Auid egiponum ithentur
n inde ins e bocſpů Ler ad eu pertinẽtibus ſolerter aidq Ad aliam eccieſiam tranfire cleri⸗ c dianaluare rtnaloe
tnnl le. vij. q. j. petiſti. b. canomce oꝛdinare facereqʒ pꝛoni co non licet ſi ppꝛijs miniſterijs ſus onedemulta ꝙ per ſedem
d Subirabam.niin deris:liberam hẽbis quippe vt ſa⸗ ſnertt deſtituta. ̃adoſtolicà pöt diſpenſari.
e illud appõeretur. ſta cerdos pꝛopꝛius modis omnibus D Lacuit vt ſi quis clericns mi ꝓbo ꝙ poſſint.qꝛa canone
D tim qᷓ cto ↄſfrmaſſet facultatem. niſterijs eccleſie pꝛopꝛie deſti permittt᷑ eis diſpẽſatio.ixx.
in eũ in ſcðᷣo epᷣatu vaea I Aud quoqʒ fraternitatẽ tuam tutis ad aliꝗ tranſitum fecerit: com di. ſanctoxꝝ. ? ficut bʒ papa
ien ret pꝛaimus. ep ð elec. ſcire neceſſe eſt.qm̃ ſic te pdicte pellente ad quem ↄfngerit ſacerdo poteſiatem circa epatus.ſic
innn Heuncee dlh terracinen.eccleſie cardinaleʒ eſſe te ad eccleſiam quã puus incolne, picirca ecengs er erteſ
tun ſecke in in aljs ban Coſtituimns ſacerdotẽ: vt ſunden trat reuertatur. q vero eum ſuſcepe ena Reu vnade ve
aj cſseſt ni bi mreci⸗ ſiseccleſie potifer eſſenõ deſinas“ mit:nec ſine vllo ſtanm niſn ercepti ter iſponſegcaten vuit⸗
huhn piendo vnũ nõ vide· nec curã gubernationẽqʒ eius pꝛe· onis ad ꝓpꝛiam eccleſiam remittt manũ pontiſcem poſſe di⸗
nſni tur renũciare alij. ex tereas:qꝛ iia fraternitan tne ſepe di / dum elegerit:quãdiu enz reſtitnat: ſpenſare. ergo alijs pmiſit.
du deteſta. officij. na ꝛ i ccteterracinenſis eccleſie curã inun coõmunmone fe pꝛiuatuz cognoſcat. vt extra de ſen.excõ.nup.nõᷣ
vroꝛ recepit ſbialis gimus vt fundeſis eccleſie ubi ira deſertoꝛem ar clericũ cinguloꝛho n. diciturin cõſtitutione ſo⸗
ſin legatũ voin 6 poteſtatẽue nullo modo ſabtraha noꝛis atqʒ oꝛdinis ſni exuti aliquo lum papꝗ poſſe diſpẽſare.ſj
“M fennneiner C de mus. Hon. n. pot vtriqʒ pꝛeſide tempoꝛe monaſterio relegari con / alud eſt dicere ſolũ papã.⁊
* reirrne vhicd. 5, re tanquã titulare:ſed vni tanquaz nenit:ſicqʒ poſtea in monaſterio ec al paha er detena eg⸗
N 4n i vero. (omendatc alteri vero tanqu titu cleſiaſticioꝛdinis reuocari. Nam mr lon n gedendu bape
* SEecc que⸗ late pꝛeeſſe valet. nõ poterit in talibus pꝛopagatöis vt rir dr ecce e. wull: Ei
lnnn ſtto termi⸗ „ QRiiijJ. aboleni licentia niſi ſnerit in eis per quicqd facit intelligendũ ẽ
nnis natur. lxxi Ai vero relicta ſua ec· corectionem diſcipline ſubſecuta ſine pꝛeiudicio alioꝝ facere.
ef . dil. c . ij. cleſia ad aliã tranſire vo coectio. Obijcitur autez illud vr.ir. q. iij. nunc vero. C. de
W iüj. Sed qd ſi aliquis luerit nequaquã ſine di / cchalcedonenſis conci. emã.nec auꝰ. nec inde naſci
nuls eps receperit dericuʒ miſſoꝛijs litteris ſui epii · Hibil cõe beat cum eccleſia puioꝛ: dbet iniuriax occaſio vñiu
uin alienu: de boc varie cCcobpi ſuſcipiatur. Ande qui de vna in aliam tranſlatus eſt. a ꝓdierunt. vt ef de accu.
pene ſiatuutur. qdaz in. vij. ſpnodo legitur. DJanuis iam ſlatus eſt qualiter.⁊. C.vñ vi.memi⸗
hlet canones dicũt vtrun vy.ledd egenaunrr. Janis iam tranſlatus eſt ab in oſtituti
4 Banes Sche Sine dimiſſoujs litteris ĩ aliena ec vnae aliaz: mihi nermt nec dr ln alitutione
ſieu eſſe excõicandum. e dimmioum⸗ 4 vna eccleſia in aliaʒ:nibhil hba- j
6 cns re⸗ cleſia clericns non oꝛdinetur beat cõe cum pꝛioꝛ a Kramenns Potier dzwiſ⸗
quouſqʒ; clericus re⸗ clerlens non aineinr. eat cõe cum pꝛioꝛi ſiue ſub eccłia penſare. ſed ꝙ põt diſpenſſa
Uettt nertatur.vi. lxxi.diſt. Aoniam diuerſarum eccleſia ↄſtitutis martyribus ſine in parro/ re. Sed per hoc verbuʒ põt
n cericos. ſed dicitf hi rum clerici ſuas in quibus oꝛ/ chijs ſiue xenodochijs ant eoꝝ ne· no imponitur neceſſtas.ff.
nnc in. c. . vierqʒ ſt de inati ſunt eccleſas relinquẽtes ad gocijs. eos vero gauſi fuerint poſt de offi.pꝛeſi. ſepe.2.l.ſe.⁊ lʒ
Nratß ponendus. in ſecdo alios concurrunt ep̃os ⁊ ignoꝛante oꝛdinanonem buius magne ⁊ vniꝰ de romana ſede dicatur.nõ
e dielen Renemnous epᷣo pꝛopno in alienis oſtitunntur nerſalis ſynodi agere que ꝓbibita icddeo erduditur ð alijs ar. ij.
nt us adtepuonh⸗ Eccleſijs vbi ↄtingit eos ſine ſui era ſunt:ſtatint ſancta ſynodus cadere A. vj.ad romanam. ? niſi ex
lin Inde ei iuerte bene minatioe permanere. pꝛecipimnus de ppꝛio gradn. Sed aliud ẽtrar Peeſſe coxigatur vetus ius
noicß ſint ſtatute. iudex püt . Ier-Ar „t. ee e Ein manebit ſimul cuʒ nouo.vt
ienis infligere quã magis ãmodo:vt nullus clericoꝝ omni/ ferri:atqʒ aliud pꝛopꝛia temeritate deap. Mecipannr. mnii
uii viderit expedire. erẽ¶ x no in quocũqʒ gradu ſit licentiam tranſire.illud apoſtolice auctoꝛita quotiens noua actiovel no
in li. nõ coͤte. qm. .ſi ve hẽéat ſine dimil Oꝛijs litteris ſui epii te ſieri lʒ.hoc vero oĩbns modis ꝓ uũ ius idulgetur. veius nõ
Ntnnn ro exta de off. del.? ſcopiim altera conſtitui eccleſia.ꝗ hibetur. Sicut aur duabꝰ eccle tollitur. niſi hoc erpꝛeſſe di⸗
je cauſs. 00. H vero boc modo nõ obſernauerit. ſijs vnꝰ pꝛeponi nõ dʒ:ita nec vna catur.fr de acti.: ob.l. quoti
ſ Pſoꝛiſs. pʒ e M „ . r in fi.⁊ adde rões q̃s dixi.lx.
ud⸗ nõ ſufficit in tali tranſlarione tacitus ↄſenſus epᷣi.vt. lxxi.di.c.j.ſed ſolẽ⸗ di. ſanctoꝝ. Ecõtra videtur ꝙ non pñt. qꝛ etiã iure antiquo Panakakurepns
ſu nis actus.fic. C. de eman. Liij. Sed ſ ad eccleſtà eiuſdẽ epatus traſiret. iure dandi plura bñficia. vel er gratia quadãa poterat ille qui hũit plures eccle
He ſufficeret nudus ⁊ tacitꝰↄſenſus.qꝛtacitus ↄſenſus diſſoluit matrimo ſias eligere vnam quã volebai.er de pꝛebẽ.qꝛ.⁊.creferente.itẽ cum bic papa
niũ carnale.vt.xxxiij.q.v.q vxoꝛeʒ.⁊ eſt rõ quare a pꝛioꝛi erit abſolutus im expꝛimatur.er go alij nõ pñt.vt.xcv.di.illud.nã qð de vno dicitur.de alio
6 qꝛ nemo põt duobus dñis ſeruire.vt.ð.e.q.j.c..ſed ſi aligs hẽret Bbe⸗ negatur.xxiij.q.iiij.foxe.xxv.di.qualis.ſic argumentatur innocentius.er̃ de
gire das in diuerſis epatibus.ab vtroqʒ poſſ(iudicari ⁊ oꝛdinari.Et ſic vnꝰ his que fi a pꝛe.tua. que titio nubere iubetur.oĩbus aliſjs nubere ꝓhibetur

1

„

poſſibilitas iuris.

epᷣus poſſet oꝛdinare clericũ alterius.quod eſſe nõ debet.⁊ its ſequeret

Sui epi.ſufficit hẽre litteras ſolius epi. vbi eps notus eſt ſed in rea⸗
oris epis reqruntur.v.ſigilla.vt extra de cleri.peregri.c.j.

SAld oppꝛobꝛium. eadem pena ſtatuitur cum epus inſtituit aliques
innuis patronis. r vj. q. vij. decernimus.
h Cacuit.exceptionis.i.excuſationis.
i CReſtituat.⁊ ſic põt peti reſtitutio clericoꝝ.
DELingulo. jn executione. nõ. n. deponitur vt ſequitur.
lReuoõcari.ipſo iure.ſicut ule cui ad tempus interdictũ eſt poſtulare

ff. de poſtu. imperatoꝛes.

m S Peopagatiols ppaganmn n. vitii, per malũ exẽ̃plũ.xi.q.iij pᷣcipue.
n icentia.i.impunitas. .
o NJauis iam tranſlatus.tranſlatũ eũ intelligo cũ eſt ↄfrrmatus 2
adeptus poſſeſſionẽ.vt ex de elec.cũ in cunctis.ſed ꝓpter ſolã cõ
ſirmationẽ nõ ꝑdit ius qð habuit in pꝛioꝛi eccleſia. niſi adeptus ſit poſ⸗
ſeſſionẽ vt.xcij.di.ſi quiepi.? intellige qñ eſt traſſatus de auctoꝛitate epi
ſuu in eo cãu põt intelligi exaa de cõcel.pꝛebe,⁊ ec.nõ va.litteras.⁊ er

de ↄdi.⁊ demon. cũ ita.ad hoc põt dici ꝙ ſolus papa poreſt diſpẽſare. ꝙ ali⸗
quis ſit intitnlatus in diuerſis eccdleſijs diuerſox epoꝝ. Nam in hoc cau vi⸗
detur ſeq impoſſibilitas iuris.qꝛ qua ratione dʒ recipere oꝛdines ab vno ⁊ ab
alio.? ſiare mandato vniꝰa alterius. cum m̃ mandata illoꝝ poſſent eſſe ↄtra⸗

ria. ? ille iurauit obedire vtriſq;. Item qꝛ nemo dʒ oꝛdinare dericum alterius

dioceſis vel recipere ſine dimiſſoꝛijs litteris. per quas ſit abſolutus a pꝛioꝛi.⸗
qꝛ nemo põt duobus dominis ſeruire.hãc impoſſibilitateʒ iuris ſolus papa
peteſt temperare.vel facias vim in eo qð dicit maioꝛib us.vt ſolus papa pol
ſit diſpenſare de maioꝛibus.epiſcopi aut de minoꝛibus. Iteʒ in eo fac vim ci

Dicit.cum ratio poſtulat.ideſt ſi calis eſt caſus p

epiſcopus non poteſt diſpẽ

ſare. Item non dico eum ſtatim pꝛiuatũ pꝛioꝛi eccleſia.niſi quando de licentia
epiſcopi t anſit.hoc enim non poteſt fieri ſine dimiſſoꝛijs litteris.S.e.quoniã.

Nam ſi ſine licentia manſit poreſt reuocari a pꝛioꝛi.vij.q.j.non opoꝛtet. ⁊. c,ſi
qui vero.vel ad cautelam epiſcopus commengdet ei ſecundam eccleſiam. vei
det ei ſub conditione ſi poterit obtinere diſpenſationeʒ.⁊ adde quod dixi. lxx.

di. ſanctoꝛum.

Sine ſub eccleſia.i.ſine pꝛioꝛ ecleſia fuerit monaſteriũ ſiue arrochia
nil ſe intromittat ãmodo de negocijs pꝛioꝛis eccleſie.cl D X.

Jcat non poͤt. S. xvſ. q·j. ne pꝛo cuſuſlibet. erira de ſ
2 nr non bid. Aaplures pñt eſſe in eadem eccleſia. ſed tantum

d ſi eſt eccleſia vel pꝛebenda abuͦdans. de

erit vnns pꝛelatus.
b ¶ Biuidere.ita ꝙ vna maneat. Se

Can
pꝛel by. pꝛopoſuit

* . .

in victu.

Redo.ad actiones.ſcilicet cYrum. YUVùU/
ECSeu adminiſtrationes. ſrerum ſeeularuum.
g Bomoꝛum i.familias laicoꝛum. vt pꝛocurent laicoꝛum familiamm

eis detur optio. ſed iſtud aut ponitur cõmina

ea bene põt epiſcopus facere plures eccleſas vel pꝛebẽdas.dum tũ eccleſie nõ

ſint ſub eade m limitatione.
v.. xvj.qdõe.j.plures. ſicut ðᷣ
vna pꝛouincia fiunt plures
vt.x.diſtin.lex imperatoꝛuʒ.

7.ci.di.peruenit.⁊ de dua⸗

bꝰ eccleſijs fit vna.vt extra
de excel.pꝛela.ſicut.econtra
de vna due. vt extra de ecc.
edi.ad audientiam.
c Kecipimus condu⸗

cticijs.conducticios

appellat eos quibus ꝓ cer⸗
o pꝛecio cõmittitur cura ani
marum.hoc enim eſt iniqu

um. vt extra ne pꝛe.quoniã

alias ſi pꝛelatus aliquis ali
cuius eccleſie habeat ſecum

ſacerdotem ſub ãnuo cẽſu.

non eſt iniquum.⁊ ſi ꝑegre
vadit ⁊ pꝛo cirto pꝛecio inte

rim aliquem cõducit.poteſt

ergo quis cõducere operas
ſacerdotis alicuius etiã vſ⸗

qʒ ad ſeptennium er ne pꝛe.

vices ſuas querelã.ſed non

regimen animarum.vi ex⸗

tra.e.ti.quoniam.vel dic cõ

ducticios pꝛeſ byteros ap⸗
pellari vicarios.quia per vi
carios nõ debet quis rege⸗
re ecclenam.vt extra de cle.

non reſi.qꝛ nõnulli.

tur vt carius vẽdatur.⁊ boc

nõ lcet.de hoc tractat.lxxx⸗
viij.di. per totum.quãdoqʒ
idem eſt ꝙ exercere cauſas

ſeculares.⁊ illud etiam non
licet dericis niſi ꝓ certis per
ſonis.exira ð poſtu.c.j.quã
doqʒ idem eſt ꝙ eſſe pꝛocu⸗
ratoꝛrex ſeculariuʒ ſiue ad.
miniſtratoꝛ.nec illð licet cle⸗
ricis.extra ne cle.vel mo.K(.
ij. 2.cſed nec.quãdoqʒ idem

eſt ꝙ cõducere poſſeſſiones

a laicis.hoc non eſt interdi⸗
ctum eis qꝛ hocetiã licet mo

nnachis. vt eẽ de deci. dilecti.

Ana ecclena duobus

Vogd autem. Bec
queſtio expedita ẽ
3.xv.q.ij.in ſum/
ma. dicitur enim
quis exercere ſe⸗
cularia negocia tribus mo⸗
dis.vno modo ſi aligd ema

eccleſia inter plures dinidi non va/

let. Ande in remeſ Friae rn.

dinidi non põt. ..

Neut in vnaquaque eccleſia

Vnus pꝛeſ byter dz eſſe: ita ipa
que ſponſa vel vxoꝛ eins dꝛ nõ põt
diuidi inter plures pꝛeſbvteros:ſed
vnũ tuntümodo bebit ſacerdotem
qui eã caſte ⁊ ſyncere regat.vñ ĩter⸗
dicimus vt nullus pſumat eccleſiã

inter duos vel plures diuidere qꝛ

eccleſia xpᷣi vxoꝛ⁊ ſponſa dʒ eẽ nõ
ſcoꝛtum ſicut calixtus pa.teſtatur.
Cõducticijs quoqʒ pꝛeſbyteris
ecæleſia cõmitti nõ debet. AUnde
Conducticijs pꝛeſbyteris eccleſia
non committatur.
Recipimus etiã ne conducti
cijs pꝛeſbyteris eccleſie com
mittantur:ſed vnaqueqʒ ecclia cui
facultas ſuppetit pp n hanbeat ſa⸗
cerdotem. „ AL. iſ.
Aod aũt clericiſeculari
um negocioꝝ ꝓcurato⸗
res eſſe nõ valeat:aucto/
ritate carthaginenſis cõ⸗
, cilij pꝛimi ꝓbatur: i quo
nicolaus papa epis cuſtilianis di/
xiſſe legitur. Salea.

eEruenit in ſanctũ ſynoduʒ:qꝛ:

de eis qui in clero cõnumeraã
tur quidã,

a ſecnlares cãs ſuſcipiant:⁊ ſeipſos
quidem a miniſterijs ſanctis per de
ſidiaʒ ſeparent:ad domos aũt ſecu
larium ↄcurrant:⁊ ſubſtantiaꝝ eoꝝ

gubernatiões auaricie ca ſuſcipiãt.

Hecreuit igitur ſancta ſynodus ne
minem deinceps coꝝ: hoc eſt non
epm ſiue clericum aut monachum
ↄducere poſſeſſiones aut miſceriſe
cularibus ꝓcurationibus:niſi ſoꝛte

gnui legibus ad minoꝝ etatum tute
las ſiue ꝓcnrationes inexcuſabiles

attrabantur: ant cuiipſius cinitatis
eps eccleſiaſticaꝝ reꝝ cõmiſerit gn
bernacula vel oꝛphanoꝛum aut vi
dnaꝝ que indefenſe ſunt: aut earnʒ
ꝑſonarũ que maxime eccleſiaſtico

indigent adminiculo ꝓpter timo/

rem dei. Si quis vero tranſgreſſus
ſuerit hec ſtatuta:coꝛrectiom eccle/
ſiaſtice ſubiaceat. Iteʒ ex concil.

carthaginenſi pꝛimo mcolaus ebs

cuſtilianis dixrit.
Qui clero annexi ſunt: ſecularium
poſſeſſionũ ꝓcuratoꝛes non ſiant.
Redo placere ſuggeſtionem
meã ſanctitati veſtre ⁊ diſpli/

cere vobis:vt qui ſernuiũt deo:⁊ an

nexi ſunt clero nõaccedant ad acti
ones ſen adminiſtrationes vel ad
curationes domoꝝſecularin m.
atianus epᷣns dixit: apoſto loꝛũ

bCAut. no intelligas ꝙ

ter turpis lucri gratiã
maioꝝ poſſeſſionum cõducuiones

ſtatuta ſunt que dicunt:nemo mili ⸗
tans deo implicat ſe negocijs ſecu/

laribus.pꝛoinde aut clerici ſint ſine
actionibus domoꝝ:aut actoꝛes ſi

ne offõ clericoꝝ.Rniuerſi dixerunt

hoc obſernemus. ẽ ex ↄci. car

thagiñ. iiiuj. Se eodem.
Lacuitvt epᷣi pꝛeſ byteri ⁊ dia

coni vel quicunqʒ clerici non
ſint ↄductoꝛes aut ꝓcuratoꝛes:ne

qʒ vllo turpi vel inboneſto nego/

cio victuʒ querant:qꝛreſpicere de⸗

bent ſcriptũ eſſe:nemo militas deo
implicat ſe negocijs ſecularibnus.
tem ex epĩa cypꝛiani ad pᷣſbyte

ros ⁊ diaconos ⁊ plebẽ furnenſem.

Secularium, negocioꝝ ꝓcuratio⸗
nem clerici nõ ſuſcipiäst.
¶ ¶ Iꝛianus pꝛei byteris ⁊ diaco
nibus plebi furnenſi conſiſten
tibus ſalutem. Jam pudem ocilio
epoꝝ eſt ſtatutũ:ne quis de clericis
dei miniſtris tutoꝛem ac curatot
rem teſtõ ſuo nommauerit: quãdo
ſinguli diuino ſacerdotio honoꝛati
2 in clericoꝝ miniſterio ↄſtituti nõ
niſi altari ⁊ ſacrificijs deſeruire ⁊ /

cibus atqʒ oꝛationibus vacare de

beant.ſcriptũ eſt.n.nemo militans
deo implicat ſe negocijs ſecularib⸗
vt poſſit placere ei cuiſe pꝛobauitꝰ

quod epᷣi⁊ anteceſſoꝛes noſtri reli⸗

gioſe ↄniderantes ⁊ ſalubꝛiter ꝓui/
dentes cenſuerũt.ne quis decedẽs

ad tutelam vel curã clericuʒ nomi
naret.at ſi quis hoc feciſſet:nõ offe

retur pꝛo eo:nec ſacriſiciũ pꝛo doꝛ
mitione eius celebꝛaretur.neqʒ.n.
ante altare dei merentur nominari

in ſacerdotuz pꝛece:qui ab altari ſa

cerdotes ⁊ miniſtros volunt auo⸗
care. Iem ex eadem. “
Non licet clericis mollitijs ⁊ ſecu⸗
laribns rebus obliganr.
Ollitijs ⁊ ſecularibus rebus

laqueiſqʒ obligari nõ debent

qui diuinis rebus ⁊ ſpiritualibꝰoc/
cupati ſunt:nec ad terrenos ⁊ ſecu.
lares actus vacare. Mẽ ex eadẽ.

Secnlaribus negocijs clerici non

alligentur.
* quiĩ eccleſia domini ad oꝛ
dinationem clericoꝛũ pꝛomo

nentur:in nullo ab admimiſtranõe

diuina auocẽtur:nec moleſtijs ⁊ ſe⸗
cularibus negocijs alligentur:nec

ab altarijs ⁊ ſacriſicijs recedãt:ſed

die naetna⸗ celeſtibus rebus ⁊ ſpi
ritualibus ſerniant. Itẽ vt ſupꝛa
Cypꝛianus. De eodem.
B Acerdotium religioſe decre/⸗
tuʒ ⁊ neceſſarie factũ ſerueturꝰ
anobis ſimul ⁊ ceteris fratribus de

tur exemplum:ne quis ſacerdotes

⁊ miniſtros dei altari eiꝰ ⁊ eccleſie
vacãtes ad ſeculares moleſtias de

uocet. obſeruari decetero poterit:·

tiue.hi ponitur.lxxx
viij. diſ. cõſequens. ⁊

xlv. di. diſaplina io.
e Lacuit.cõdu⸗

ctoꝛes.fiſci.ſ.vt

ipſi pꝛeſtent tributuz

⁊ vectigal.eccleſia.n.
nõ dʒ recipere poſſel

ſiones grauatas tris
butis.immo ſi habet

deſeret eas vt.x.q.ij.
boc ius.vel appellat
bos cõductoꝛes ꝗ ali
quid ↄducunt vt alijſ⸗
carius locent.⁊ eſt ſi.
C.locati.milites.

sE C Inhoneſto. quia

honeſto poſſunt. vt.
xcj.d.clericus victuʒ.

¶Dnnnainn⸗
toꝛem. tutelam

teſtamentariam non

recipient clerici.ſed le

gitumã poſſum ſi vo
lunt. ſed nõ cogũtur
recipere eã.ð boc no

taui.x vj.qj.generali
ter. ?.lxxx vj.diſt. per

uenit.

m ¶ Mꝛobautt.i. de

uouit.

n C Pio doꝛmitöe. i.

moꝛte.nunquid ergo

talis eſt excõicatus.
nõ.ſed iõ ſit.qꝛimpe⸗
nitens decedlt. dicut

quidam tame boc eẽ
Dictum ad terroꝛem.
vt extra de rap.ſupex

eo ⁊ de toꝛnea. cj.
0 Ollitijs. ideſt

Delitijs.

p Jaui. vñ tũt
nõ pnñt voca⸗
cari in ius.fl.de iĩ ius

Sed die. hoꝛis tij̃

interpellatis.ſic ſumi
lur.xxx vj.diſ.ſi quis
vult.ꝛ.ff. de co. de. l.

quis.ita vbi dicitur.
ꝙ ſi alicui legatum

eit vt cũ filijs habitet.

nõ regritur ꝙi quo

