ionm ciſſent ſibi pꝛeiudicin vel vonendo vel ſumẽdo ſacrũ oꝛdinẽ. qñqʒ etii ʒ Aatrimonium.i.cõiunctio.
impatur cõtinẽtia ratione delicti vt in penitentibus vxoꝛicidis ⁊ ince⸗ a Adulterium.i.foꝛnicaria coniunctio.
mintt ſtuoſis vt diri. . ca ꝓxi.q.i. in pein. . c,ſicut. S 5bb C Pis ita. facta.ſolo conſenſu vt 2 nunc. ꝛ inſtituit dominus matrimoniuzʒ
. RCVoti. ar. ꝙ monachi vel canonici non poſſunt inuiti compelli ad ex eo ꝙ mulierem feci dicens illi ꝙ vxoꝛade eſſet futura.
nn

iij

.

Lanu.
— Si iſ enim bomo peccaſſet ita 2 ſine ardoꝛe ? pꝛuritu eſſet ge⸗ x Geerſe incontinentie.i.⁊ iam pꝛopter incòtin entia vitandam. an
aſn aee menembeor veluti ſi applices digiiuum di⸗ s C ſide.vum tamen boc aggnere matrimoniũ cõmahãt. aui
ito. vel manũ cũ manu. vel ſi eẽt pꝛuritus non tamen eeèt peccatu. ſicut non t4 ¶Si vſqʒ;. marimonium enim non poteſt ad tempus contrahi ſicut KEWC
gito. manũ ſcabioſam mittere ad ignem. nec lex nouit ſilium tempoꝛalem.vt.ff. de adop.ſ quis. nec heres quis lu
aen Peecali mag lcoereen äum. ad tepus inſtituitur. inſti. de bere.inſti.S. beres. quid ſi aliqui alias cõ⸗ y
e¶ Facta eſt. i. oſtenſa. facta . ſacrm ickegunt boe ſi 1
Ao⸗ in paradiſo etiã ſecũdo vis ad illi cubits eni icere vt ad tempus ſrta⸗
facta. ſed quero per que ve 2æhonoꝛabiles nuptie:ex quibus ſi· piẽde ad illicitos cõcubitꝰ euitan/ contrabant cum ins
ba vel quando. . ne ardoꝛe concupiſcentie conci dos mutuã quodqmõ ſeruitutẽ vt ignoꝛent ⁊ coͤrahüt (Sin
à Coniugij.ſed bodie ſis rent: ſine doloꝛe parerent. ſecnnda etiã ſi alteri eoꝝ cõtinẽtia perpetua dicit. baenere matri/ Goten
cerdos diaconus magis pu pꝛopter illicitũ motum eliminan placeat: niſi ex alterius cõſenſu fieri andn. .. rütt
nitur ſi Zhat i ſi ſoꝛnicel. xqumextra paradiſuzʒ facta eſt vtin nõ poſſit.nõ aũt datur pꝛeſentia ſan n üguerintenn mmnit
diſt rxviij pꝛeſoyterum. firmitas pꝛona in ruinaz turpitudi,/ cuiſpũstꝑe quo oiugales actus gei de vlu 2 babt ſrd ((Gn
ea Eenuſddaber vom̃ nis honeſtate exciperetur coniugi runt. Vñ biero.ſup matheum. neqʒ ꝛl: ſi fone. i
Molue S.xxvedi noſſlt. Vnde apoſtolusſcribens ad conn.· Mon datur pꝛeſentia ſanctiſpͦs tẽ x C Holinti velitno .
Aſum. i carnaiez vluz. thios ait: ꝓpter foꝛnicationẽ vnuſ poꝛe quo coniugaleg actꝰ? gerutur. naſti. babes ergo bic en⸗
5 ¶ Veniale.i.dignũ venia. quiſqʒ babeat ſuaʒ vxoꝛem:?2 vng ⸗ U nnubia legitia caret quidẽ? vitatio pꝛolis vel . ua
ti.ad mont non iĩputabile.õ5. quedqʒ habeat virum ſuum:ex bac Apeccato nõ tñ tẽpoꝛe illo quo peopoſitum necandi na⸗
diriij. nerui.ſ/c.d. ii. in o. itaqʒ cã ſit: vt coningatiſe ſibiinui ↄiugales actus gerũtur: pꝛeſeniia flilios impedit matri⸗
21ra..oi rv. alias argu. ceʒ debẽt: nec ſe ſibi negare poſtũt. ſanctiſpũs dabit: etiã ſi ꝓpbeta vi· monium imc. ri. mn
2tra. j. rrriij. d. iiif. viſ. vnde apoſtolus.nolite frandare in deat eſſe qui offcio generatiõis ob ſbonena vonerend nnt
. .Ame anrien unicẽ niſi foꝝe ex cõſenſu ⁊ ad tẽpus ſequitur: ſz etiaz alia ſunt in quibus imtertmontc er nqn
. lale Eninier 1cioy nun vt expeditins vacetis oꝛatiõi. ⁊ ite ſufficit ſibi ſolaꝰ vis hbumana? neqʒ trabo tecum ſi w in⸗ Ggder!
Peis bonů eſtiriplex. ruz reuertimini in idipſuz ne toꝝe resindiget neqʒ decet adeſſe pꝛe⸗ terfeceris patreʒ vel tli
1 ANicq.exactiõe.cãi ⸗ tcẽtet vos ſathanas hoc autem dico ſentiaʒ ſancli ſpũůs.Sicut ergotalis gliquid iniquum fe⸗ x Re
(cõtinẽtie, nõ cã libi⸗ pꝓppter incõtinentuaʒ veſtram. ꝗ er?· coõcubitus non eſt fomicarius ſʒ ꝓ/ eers an lalis impe⸗ Ahen⸗
dini. go ꝓpter incõtinẽtiam in naturalẽ pter bonum coniugij licitus:ſic ẽèt liat matrimoniũ du pe
m ¶ Ab adulterio.j.e.q.iij. redire vſumꝰ monent᷑ patet ꝙ non coniunctio illa de qua queritur nõ hnerl Nan ſreuie⸗ de (Ann
ougo cõrra. ſ. e. q. vij. adulte ꝓpter filioꝛũ ꝓcreationẽ tantũ mi eſt ſoꝛnicaria: ſed ꝓpter bonũ conj o Norai nhn, nu
rij. ↄtra. . e. q.iiij liberoꝛñ cõ ſceri iubent᷑:non tãmẽ ideo nuptie ingij licira. Item ſicut augu. ait i anedam et 0/, ⸗
ling intelligas. no eͦ ittuo: Male indicatur. quod enisz pꝛeter li.de bono coningailil. neſta ſiue ĩpoſſibtlis Oe
de cauſis cömiſcet gs vroi. tetionẽ generãdi fit: nõ eſt nuptiari ·EBncubine ad tẽpus adbibite Eſt autem boneſta i
c pꝛolis iteʒ cꝗ̊ reddẽdi deæ malũ ſed veniale pꝛopter nuptiax ¶ nec ẽt ſi canſa filioꝝ cõcubant dupler? eſt duplex Che
bitum. his caſibus nõ pec⸗ bonũ quod eſt tripartuũ :fides vi/ iuſtũ faciũt ↄcubinatũ ſuũ.Sic ecõ⸗ inponeſta.queda;:n. Axr
cat imo meretur. riij. vt ner delicet ꝓles ⁊ ſacramẽtũ. Ande trario datur intelligi de his qui con cditio eſt de natura lune
nierrrin g.v dicat. en aug. de bono cõiugali. moali ſcen ſbiedpulant⸗ ia⸗ nan geigbe nece el
cã icõtinẽtie cũ.ſ.ẽ pꝛenẽtus 4 . vfna eoni ꝛu nõ canſa pcreandoꝝ ſʒ explẽdeli nig⸗
a voluptate tunc eſt veniale An cetarn n cſnſt w⸗ bidinis ouemnn 5 zaͤcd foꝛni⸗/ vanegd ave n e mun
Pez Pnimadmadfeme⸗ niale goyter⸗ aprargin bonnm. carijſz diuges appellatur. hoaent nij apponatur matri mi
catum pꝛopter auctoꝛitatam —– mogeſtuů inerecũdum ſoꝛdi⸗ bono coningali. moniũ vt ſi cötrabat᷑ fan
apoſtoli. vnuſquiſq; habett dũue gerũt: vitiũ eſt bominum nõ LCoiuges ſunt qui canſa ſoliꝰ incõti contrabo tecuz ſ de⸗ u
ſuam. ⁊c.vt.S.S.ꝓxi.cogno culpa nuptiarũ.Jã in ipſa quoqʒiꝰ nẽtie ſipimet innicem copulantur. deris mihi centü. bec d
ſcitur etiam vxoꝛ cꝗ explen⸗ mogerata exactiõe debiti carnalis & Elet qͥri c malſculꝰ a femina conqditio Pon ſe eſ ðð
de voluptatis.pſcũ quis pe qud eis nõ ᷣm iperiũ pꝛecepit iʒ pᷣm necille maritus nec illa vro: ꝛ non n de ſu AExul
uenit volnpratem vel ogi⸗ veniaʒ cõcedit apoſtolus vt etiam alterius ſibimet nõ filioꝝ pꝛocrean ner ninmgonin ci poull
gtonen velwen d aſſere. Prerer cam beregeii ſibi miſceani: dor canla ſʒicõtinẽtie ſolins con, Ija conditioneꝛ nne
polit wuneeliter mo: ⁊ ſi eos pꝛaui moꝛes ad talẽ cõcnbi cubitus cq copnlantur ea fide me,· ezxt ertma de condi.
taliter vt in cotrario.coꝛigo. Lum ipellũt nuptie tamẽ ab adulte- dia: vt nec ille cum altera id faciat: ap. de illis. Eſt alia d
minus tamen punitur pio⸗ rio“" ſen foꝛnicatiõe deſendunt neqd; nec illa cum altero: vtꝝ nupſie ſint honeſia cõditio que is
pter bonum matimonij.v illud pꝛopter nuptias admittitur ly vocande ⁊ põt quideʒ ſonaſſe non adheret nature ma⸗ o
j.q.vij.adulterij.alij ditunt ꝓpter nuptias ignoſcit᷑.debent er· abſurde hoc appellari cõnnbiuz ſi trimonij. vt cuz chꝛi⸗ c
ꝙ etiam in hoc caſu tantuʒ ſibi cõingati nõ ſolũ ipſius ſeruus vſqʒ' ad moꝛtè alicnius eoꝝ id iter Rian dicſe iuder es⸗ C
venlale peccatum eſt ſui comiſcẽch ſidẽ liberoꝛu ꝓcrean, eos placnerit: 2 pꝛolis generationẽ ushoretn n ro ual i⸗
beerenceo gdorũ c: que pꝛima eſt humani ge, quauis nõ ea canſa coninncti ſunt. (oginioeſ de natura i
cer dic i ad modum adulte⸗ Neris iiſta moꝛtalitate ſocietas:ve. noniñ vitanerintvt vel nolinſibi matrimonij. ꝛ ſi illa H
rij agit, vel dicitur ad erbo· rũ etiam infirmitatis inuicem exci, naſciſfilios vel etiaʒ ope aliquo mõ nonapponeretur no h
tationem continentie.vel in =èð teneret matrimoniũ. n
telligitur quando eaʒ cogno .— B vr. xxr viij.q.i.nõ opoꝛ an
ſcit contra naturã tunc ſᷣm omnes moꝛtaliter peccat ⁊ grauius cum vxoꝛe ᷓ tet. Similiter ihoneſta dupler eſt. ſi enim apponitur inboneſta condi⸗
cuʒ alia.j.q.vij.adulterij.io. . tio que eſt contra naturam matrimonij matrimoniũ nõ tenet.vt ſi hoc NA
n Mnnubia. pꝛeſentia. adeſt tamen gratia ſpiritus ſancti quo ad alia ſine modo dicatur con traho tecum vſqʒ ad tres annos.vel ſic.contrabo te⸗ 4
gquibus gratia ſpiritus ſancti haberi non poteſt cum etiam quis mere⸗ cũ ſi pꝛocuraueris venena ſterilitatis. Matrimonia enim vel ſpoͤſalia 8
atur quandoqʒ in tali actu.j.xxxiij.q.v.ſi dicat.ſed adeſt eum quis cognoſcit ſic contracta non tenent vt hic.⁊.c.ſe. Eſt ⁊ alia inhoneſta conditio que i
vroꝛem quo ad operationem. ſcilicet quo ad miracula facienda 7 vim pꝛo⸗ non eſt contra naturam matrimonij. vt ſi hoc modo contrabo tecuʒ ſi ac⸗
phetandi:manet enim in bonis gratia ſpiritns ſancti quo ad quedam ⁊ rece⸗ furtũ vel homicidiũ feceris.bec cõditio nõ repugnat nature matrimo
dit quo ad quedam vt legitur de pe.di:ij.querenduʒ.ꝛ.c.poteſt diſcurſus.vel nij.⁊ conditio talis ſi apponatur frangenda eſt tenet matrimonium.
dic non dare pꝛeſentiam ſpiritus ſancti quo ad omnia.quia ibi eſt quidam ſiu vt extra de condi.ap.c.i.ſed extra hanc diſt.eſt quod legitur.xxviij.qi.
poꝛ ⁊ homo totus carneus efficitur.vel ideo illi pruritui non datur.quia ẽ ve idolatria. ibi enim videtur ꝙ oẽs turpes coditiones etiã ſoluãt matri⸗ ſd
niale peccatum.dicit tamen.p.manducatoꝛ contum coniugalem bene exerceri moniũ.ſed qualiter hoc ſit intelligendũ ibi notauimus.itẽ ↄtra eſt.x.q. imi
poſſe ſine peccato quod concedo quandoqʒ.io. . i. ci.⁊.ij.vbi tenet ctractus licet apponat᷑ conditio que eſt ↄtra natura n
oO BSed .etiam alia.vtſunt actus indifferentes vt comederet mouere digitu ctractus ſimiliter ob. xxxviij. di. diaconi. vbi tenet oꝛdinatio licet dicat IC
⁊ huiuſmodi. . “ ſfſIiſee vellle habere vroꝛem.ſimiliter tenet conuerſio ſi ſub hac ſma fiat vt
p.Sola. non excludit deum quin adſit.ſed virtutes quantum ad operatio⸗ poſſit retineri pꝛopꝛium.vt extra qui cle. vel vo inſᷣnuante. In coͤtracti
nem quia illa hoꝛa totus carneus efficitur. bus aũt impoſſibiles cõditiones apponie viciant cõtractuʒ.vt inſti. de “
q ¶Sicut ergo. de qua in themate. uii.ſtipu.S.impoſſi bilis.ff.de act.⁊ obli.non ſolũ.In vleimis volũta,

mi cclx viiij
W iubus ꝓ nð adiectis habẽtur vt. C. de inſti epꝛebẽ
oten ecns C. de inſti. 2 ſub. repꝛe L
unti appo. in matrimonio. plene babes extra de tehehecend deodͤ⸗ E Werennt Jno ed ccvenſehkhe.
e a C Aruqz.l volit vſq; ad moè ↄmanere. volũt nõ euitare ꝓlẽ Pr NMatiuitati. foꝛte vicio matricis.
liſi b ¶Be cũ iſta. ſupple ⁊ adult plẽ s Röone iſirmabat.i. deſtitueb. .
i ae X ta.upp. ulter. None eſtituebat. vnde non videbatur rationabil
nulr .. 2 Jan aluern Mufah ſterilitatis. Inacc⸗ Hominum. r rationabile quo ad
4 Interire. interit 1t n ſicco. i in e . „ H .
un ne 5 6 käeſtar. oꝛpoꝛe rudi⁊ infoꝛmi. H licie t
1Gti de vſuf. quẽadmo agã . vlonis vt poſſint foꝛtiter bi
hunn däucs.si.. . ggätnenaſegk erey ſinul vtrũqʒ det aiam pꝛo aia:ſi aũt infoꝛmat bere ne aia habitet in ſicco.
8 Siambo. iſt ab a nni deſt nõ innenio quẽ· fuerit:mulctei pecumia: vt Ppare ud Pue ex eis vnũ ef
uein nitio legitime coͤtra 3 nuptias app ellare ai 5 5 iatur. vel per vegetatione
minn iio egne 6oh6 poſſimus eteniz ſialiqua ſibi ad tẽ- nnseanteſearda Eiam ae tam boni qꝙᷓ mali geli.
rde deuenerüt. pus adhibuerit donec aliꝗ dignam coꝛpis naſcir at nõ tñ in cõceptu 2 nznrihecis coꝛpoꝛibus
ldn ſ¶Coinges.i. ura bonoꝛibꝰ vel ſuis facultatibꝰ iuem nam Kenn cuzſeie aig derinata. Em aanerwne lt abid
Artirtte coiugii nò obßuant. gat qna ĩ cõiugiũ ducat aio ipᷣo adul multe ai ſeie 2 aĩia exiſtit ex aia: ? demones 8 in quibus ipi
dekutge 9O C Eſabiniio.nö ker eſt nec cũ̃ illa auã cnpit inenire e aĩe quotidie peunt cũ ſemen vrxxvj dant reſvonſum
hitlir ꝙ nõ ſarↄiuges q oo ſed cũ iſta cũ qua ſi er fluxu quodamõ nõ pꝛoficit nati- rY. d. vnec mun. de Die
nn aio ↄincni ſt vt ꝓlis eanõ Meareaialr n “ Je uitati ſʒ ſi pꝛius reſpiciamꝰ videbi⸗/ Lclnbege un, Qui ddonanit
nprälnn generationẽ ĩnediãt. de nuptijs cõcupiſc ẽtij. 3 musquid ſeꝗg debeamꝰ. Cõtẽple⸗ x R .
neen 7vno ope vruus cocupiſceins. mur facturaʒ ade. IZcun per bocx. dici
gin peccat alter non. c ornncari ſunt nõ cõiuges: qui ſte⸗· pluũ eſt dac dce . —— esreie ſoit vottma
4 ecaalrer nona c fnilitatts venena pꝛocurant 5 itelligamꝰ qr tate Emiſſun ſola voluntale
ſr hunner aliqne Ziañ . iaʒ foꝛmatũ coꝛpꝰ accepit debere deleri.nã o
irqninth vna pte tantũ tʒ.ar.j. AH tiqñ eouſqʒ puenit hec libi- poterat deꝰ aiam li pit agiaz. ng5 Ecerna deren r omnn⸗
tunie e.q. v. ppoſito. ꝛ er d dinoſa crudelitas: vel libidd moterre admi ntee nerenſania er⸗
vunkin tood 1 d TeIA ibido ſcere ⁊ ſic ſoꝛmare coꝛpꝰ:i 6 alij dicunt eẽ neceſſariã ex⸗
init voavuri ma ciſed Pen kiis vren ſtenllitatts venena mabatr: qꝛ piimũ opoltebat dom teiore enitenaig eruo vo
Clngrunſ b Aer .. et. ibil valnerit'cepios cõpaginari:⁊ ſic bĩ H lũtas egreſſa eſt ſuos fines.
uinn e uaali * cat inet Vaſocra gna⸗ RMR Erein cenegt ſpus H nonge . E onenbes voluntas. Agrrte. ſs menlelal. R
munfnofin neretri ut fundat: v nã ꝓlem teſt:ideo in ſi on poë 53 Ratione. i. cogitatio ve
enſtntn Wererrn eſt digna. pꝛuus interire iuere: 5 n ſangnine fertur bitare“ vol
1flal i. dian⸗ 8 int quaʒ vinere:au 9 Hitare oluntas bona mente coce⸗
ufg ulerei dign? ntero iaedt reide ant 4 ſi in (ñ ergo lineamẽeta ↄpacta nõ fuerit prta.cito perit. ⁊c. vel ĩtelligit᷑
uelntte pena qua aligs adul fſci.pꝛoꝛſus ſi ãbo- nteqnã na vvbi erit aia. Itẽ bier ad alga de mala cogitatiõe concept
– ter eſt dign⸗. c. poe a00 tales ſint conin VVec code . in rati ioe concepta
Bnii k ogc ges nõ ſunt: a⁊ ſi ab initioꝰ tal e codem. in ratione vel intẽtione.iin
futiſtis agitari. Jes no t:2 1 initioꝰ tales ſue/⸗ B Icutſemina panlati foꝛn anima que perit
nenbt kd ad hfticis pꝛe runt:nõ ſibi ꝑ cõnubinz: ſed perſtu⸗ uinr in vtero:? t ſoman, a. Ab hoſte iceſt a ſugge⸗
urtui ſertizſ. vr gead ꝛe.. Panzʒ potius cõnenerũt: ſi antez bo kpölctcli: 00 amdiu nõ re/ ſtione diaboli
* Nec aiatu.?æ boe non ſunt tales andeo direreegnf il; Prts h õicidiũ:donec elemẽta cõ/ eins 5 Eor geluggeſtie
ſelagucht gaẽ verũ ẽ.qꝛ ante la quodãmõ . raat as imagines mẽbꝛaqʒ ſuſci ⸗LaAeeter 15
oeldeeag leameta coꝛpil he quodãmõ eſt mariti meretrixꝰ: iant:i 1. 225 lulci, bominèẽ cũ neſciat mẽtẽ bo
HHD mẽta coꝛpil häeat ll etrix: piant: ita ſenꝰ rõne ↄceptus niſii. nn ſciat mete bo⸗
ſneniſt aner oeeon ant ille adulter vxoꝛis. ↄceptus niſi in minis. vr. xx vj. q.ij. ſciendũ.
nin Bigan en veſic abork drocuta Rerminche a Rrpperaohai Rre rerin⸗ d ier d gorein ane.
naet dicũt aiaʒ creari ex tra tur homicide vel non. Augn.ili. aliqᷓz ſibi adtt . Cü ergo? ſoletqueri.at. 1
nnnm duce iex pᷣiacẽti ma⸗, queſtionum exodi ait. 5 ini aſinin tps adbibet cum ea ec⸗ Aicf einon eſt arnalt
W teria i.er ala gener Mon eſt bomicida qui abo ſu aduiter eẽ vj:nec ab ea diſcedeſnec ter ömirtus nec ibi ſumat
o kenerter ci 7 . 4 Aunz Pp: filiaz ſuaʒ illi tradẽs Ar. ↄtra extra de ſpon.ad
nn nis rnaſtici orpore, curat tenn⸗ aĩa coꝛpi ſit infuſa. leo papa. . peccat. Ande dientiam. pon ad au-
oti rerahemerhtnr Q d vero no ſoꝛmatuʒ puer Pꝛoͤtectus eſt boneſtatis ſoꝛnican d MNecilla abijcere. cũ er⸗
ſinit⸗ Felorein ꝛn adp eriummarſes ve⸗ lernoluir rnam abüicere:?2 vroꝛem legitimaz abſeicls quendeſt tubeg⸗
Tobenſa d cipio mũdi ĩ coꝑibu hoi micidiuʒ ꝑtinere: ꝓfecto nec accipere. 3 bijci illã que nõ eſt vroꝛ nũů 4
rtiin ſtellis ? in fundi oiem deputanuit quod tale ĩ vtero 6 . quid ſua auctoꝛitate ſiatim
coꝛ⸗ . Ncillam abijcere . e⸗ 1
rneftan poꝛibs. po reſolutiöeʒ geritur. Mic de aia ſolet qõ agitari - wrortenn jcere a thoꝛo:et põt ab ea recedere. Rñ.non
mnnni vero redire ad ppian veru quicquid ſoꝛmatnʒ nõ eſt nec cipenõ dn li⸗ elngenuitetisd tnd nuiſtok.s Krrii
linte ſellas ſi bi virerint. giatü adẽ poſſit ĩtelligi ⁊ i bomici eſt Ponentcis einſp 5 ä
nna iesniae an Gamnoſgine⸗ exaiatu dici vöt negligentia: ſ Enpd Eanga SSeee
ele in ie de? nouas cres zͤ bẽbat. . HH N r
1 2ias ꝛ infudit nous me puerpiũ iã gd nesſie mrn crebus coboꝛtationibo incitati qð f 5 Grebis. v dimittatur
Ktant q coꝛpibus ⁊ lfũdendo quodãmõ ĩſoꝛmiter aĩ neceſſarie petinerunt ſideliterꝰexe/ Sent y⸗ een
Pintcht⸗ creat 2 creddo ĩfũdit nõ iſoꝛmiter aiatũ. quoniaʒ quant.nemo-n deſpandꝰ eſt g COQõð neceſſarie.ſ. ꝓpter
atiu mC. Si alaz. ſlr non magnaqneſtio ð aia E:nõ eſt pcipi in boc coꝛpe ſtit g. eſt dum neceſſitatẽ carnalis infirmi -·
niſetn W deſen cbaritas d ſos idiſcuſſa temeritate ſnĩe: ideo gnaz qð diff ltnmt eileg. — tatis i. ca incoͤtinẽtie vel qa
glini⸗ d dere eden lerxnolnit ad bomicid ptinere: a. nilio Banrtoepficltur. Ickem. annare ſone ns vottra r. r
Neſdeknm di iſ. ſ.ꝛ rei qᷓ non ẽ nõdũ dici põt aia vinai eo coꝛpoꝛe Legiuimo mtand 6 e i b & Gefaelaſcohoſezer⸗ G
gonittt Pnilegiñ dan nõ põt ſenſu caret. Idem inli. qönuz concubinam b nio copulat que nnellerſtd cüm vone
Gmmmn vtey ð ec edi(.ad an- veteris ⁊ noni teſta. ne Onoi abenti traditur. 1 coniucdgg. D
umimnni dientiꝗ. ?⁊ mrimonifk De eod ”ñäs mulier viro oiuncta Hemo. de pe. di. vij. ne⸗ .
e qð nõẽ accuſari non 71) Oyi ogenn. Evxoꝛẽ vinqꝛ nec ois filiꝰẽ h mo. C. de ſidelcd. li. debert. .
guin tvt er de delpö. D yſes tradidit: ſi qs pcuſſe, res pf̃is nuptiaꝝ aut federaiter ĩ eo. q. ii. recurrat f. rruun.
nne e n.ad diſſoluend. rit mulierẽ in vtero bũtem: ? nuos legitia ſũt ⁊ ĩ iter ige q iij. illud 2.c. conipiantur.
nunn das n rupe no aboꝛtiuũ ſecerit:ſi foꝛmatum fuerit mnatophebo iRo Nunemne Etatis. ſ. pri aij antig
an — ingo rup. 5 . c Pʒ dño ↄſtituente· Penurret deea errr dan.
urn seie anssnamox- Epemottqſs Honnrnne edifteio qd noͤdd. i:i ſalieib⸗.lzillud intelligit rantu ĩ peccato nõ dʒ agere pniam de pe. di.
norn . 4 e ve. de ſer. vr pᷣdio. iſi Suit. S. vl. tu dicas ꝙ rei que 1 .ſ illud intelligit᷑ tantũ de ſolẽni pniĩa ali . 4
nnei c reie di. v. falſas.qꝛ peccatoꝛ bene agi eni pnia alias apte otradiceret. de pe. .
mnit no eſ poripon buitꝰ nõ ꝙ ſtat ſit Puit ſed erit re eriſtente qꝛ peccatoꝛ bene agit ꝓ crimine pni ij. g. vi. ſüma.
rinn arereian a obemſen ian pot dici de Ränſeacgerage vere m Aa noanſſ⸗ quidam.j.de PaGride Ba Porauigiiſdh mma.
imnl ompelit cum res exraor. . ſſis. ,. e. q. ij. dicat contra. ſed bic fitius 5
num C Bahnicicit rSinronſuleuſti. „L nde nntieininen acckpinn. k bie flius ſm generalem. ibi bz
elte ſes.ſi ꝗs.ꝓ aia. ſimiliter dicit lex. ꝙ ſi aligs interficit aĩatũ MEatris. pr eſt quem nuptie vᷣmoſtrat.ff. de in ius vo.qui
m/ e e ee deroe vammkmrimmen agbubern ipube
en Eeteoneamteetee ignobilis damnaur in metallum.f. par Etinter eruos plenanie. zde
iin de penis. ſi quis aliquocd, S. qui aboꝛtionis. p Etinter coequales. inter adultos extra ve deſpõ ĩpu. de illi
e p ¶Naſcitur. vt illi dicunt qui dicunt aiam naſci er traduce. A⸗ Snenenie paradiſo.cum fecit adam ⁊ euam in ann etate 2 eo
D nialiter coͤiunxit. i. eos
er cöiunxit. de pe. diſtij. S. romanos. ver.adã. vel conſtituit ꝙ

M.
K iij

nð omnis fllius ſit heres. ibi eijce ancillã ꝛc ſed ↄtra. .e,q.iii.recurrat. vbi di nonis ? ita hoc intelligitur de doli capace ⁊ vero obligato. de hac mag
citur ꝙ non obfnit ⁊c.⁊ ita filij iacob obtinuerunt hereditatẽ cum alijs geni⸗

*

Ea. 4

tis ex ancilla. dicunt quidã qꝙ poſtea iacob ↄtraxit cũ ancilla ⁊ ita legitimauit ſi

lios.ſed ↄira er ꝗ fi ſint legit.tanta. qꝛ eo tpe ſuſcepti ſunt qñ mater ee vxoꝛnõ
vorait ſ die ꝙ ſufficit e eredebat᷑ ꝙ tũc poſſet eẽ vxoꝛ.vt.j.e.q.iuij.obijciatur.

a Legitime.i.cõem ſolẽni
tatẽ legalẽ habẽtes.extra de
deſpon. impu. une.
b T. Illud. S. xxx. q. v. aliter.
J Onoꝛant᷑ ergo ꝓ ma
trimonio cötrahbendo
pðt exigi pecunia nec erit ſi⸗
monia lʒ mr̃imoniũ ſit ma⸗
ximũ ſacrm. naʒ talis datio
potius dicitur honoꝛ ꝙ; pꝛe
ciũ vt hic dicit.ſic. x vjeq.i. de⸗
cime.⁊ eſt fimile.ff.man.ſi re
muneraàdi.ſi queras quare
in hoc ſacro potius interue
niat pecunia qᷓ in aliſ di⸗
cunt quidaʒ ꝙ ꝓpter onera
matrimonij.ſed certe eadem
rõne ꝓ ingreſſu monaſterij
põt recipi pecunia pꝛopter
onera que ſuſtinet monaſte
riũ.xvj.q.vj.de lapſis.ſʒ hec
eſt ratio.qꝛ in hoc ſacro non
ↄfert᷑ gratia ſpũs ſancti ſicut
in alijs. vt.i.q.i.multi.circa
mediũ. 2, c. ſicut.⁊ quicquid
inuiſibilis.tamẽ multa fue⸗
runt ꝓhibita in veteri lege
in quibus nõ cõferebat᷑ nec
adbuc hodie cõfert᷑ gra ſicut
emptio lepulture.vt.xiij.q.
fj. poſtiᷓ. g. tamẽ dicit ꝙ pꝛo
matrimonio nõ poſſet dari
pecunia.

d ¶ Munerib?. daris a ſer⸗
uo abꝛahe eliezer pfi rebet⸗
ce qui dicebat᷑ batuel.
E ¶ Mõ ð ſpoͤſalibus.ĩnuit
hec l̃a ꝙ ↄſenſus puelle nõ
eſt req uirẽdus in ſponſali⸗
bus qð tñ ſecus ẽ vt.xxx.q.
ij. c. vnico.ff. de ſpon.ſponſa
lia.lĩmo ⁊ de ſpõſalibus fuit
conſulta.vbi dicit᷑. vis ire cũ
iſto homine.dic ergo no de
* ſponſalibus tantũ.ſed etiaʒ
de ꝓfectiõe.hoc tene ꝙ ſl nö
cõtradicit conſentire itelligi
tur vt h̊ pʒ. Nec põt ↄtradi⸗
cere niſi cum pater indignũ
eligit. ff. de ſpõ.ſʒ que pfis.
Pugdoꝛis. ar. matrimo⸗/

.
) niũ poſſe ↄtrabi inter abſen

tes per ꝓcuratoꝛem.ar.xxx.
q.v.nec illud.
g Beſponſata.ar. ꝙ parẽ⸗⸗
tibus puelle dari põt pecu⸗
nia vt ↄſentiãt matrimonio
interueniente pecunia. quia
ibi non confertur gratia.
hb ¶ Pater. cultus enim ve
fecundie ⁊c. C.de nup.in co
ulatione. V
i Virgines.conſilium eſt
ar. extra de deſpon ĩpu. ine.

Alier.i.impubes.alibi ſumitur pꝛo virgine in euangelio mulier ecce

qna initiũ romani iuris exiterit:ita
qʒ aliud eſt vxoꝛ ⁊ aliud cõcubina:
ſicut aliud ẽ anculla:⁊ alind libera.
ꝓpter quod etiã apoſtolus ad ma⸗/
niſeſtandũ baꝝ pſonaꝝ diſcretionè
teſtimoniũ poſuit ex geneſi vbi dici
tur abꝛahe.eijce ancillã ⁊ filiũ eius.
nõ enim erit heres ſiliꝰ ancille cum
iſaac filio meo:igitur cuiuſlibʒ loci
clericus ſi filiã ſuã viro habẽti cõcu
binã in matrimoniũ dederit.nõ ita
accipiendũ ẽ quaſi e̊ cõingato de⸗/

derit:niſi foꝛte ⁊ illa mulier ⁊ inge,

nua facta ⁊ dotata legitie:⁊ publieiſ

nuptijs honeſtata videaf̃ paterno

ar bitrio ſemie viris iũcte carẽt cul/
pa:iſ mulieres que a viris habebã
tur in matrimomnio nõ fuerint: quia

aliud ẽ vxoꝛ aliud ↄcubina.Cũ er

go dicit᷑ pr̃no arbitrio femĩe iuncte
viris:datur intelligi pr̃nꝰ ↄſenſꝰ
deſiderat᷑ in nuptijs:nec ſine eo le⸗
gitime nuptie hẽant᷑.iuxta illðena
riſti pape aliter nõ ſit legiimũ con⸗
ingium niſi a parentibus tradatur.
Itẽ ambꝛo. in li.de patriarchis.
Onoꝛant᷑ parẽtes rebecche
El muneribus: oſnlit᷑ puella nõ
de ſpõſalibꝰ::illa.n.indicium expe/
ctat parẽtũ.nõ eſt eni virginalis pun
doꝛis eligere maritũ:ſʒ iã deſpon⸗
ſata viro de ꝓfectiois die cõſulitur
nec ĩ merito dilationem nõ attulit.
Jure eteniʒ ꝓperare öbuit ad mari
tum:vnde illud euripidiõ qð mirã⸗
tur pleriqʒ:vñ tranſlatũ ſit manife/

ſtũ eſt ait.n.in pſona mulieris:q cu,ʒ

volebat maritum relinquere:⁊ ad

alias petebat᷑ nuptias ſponſalioꝛnʒ

meoꝝ pater meus curꝗ ſibi ſubijt.
hoc.n nõ eſt meũ ergo qð ⁊ ipi phi
loſophi mirati ſuntſeruare virgies
7 nõ ſolũ virgines:ſed ẽt ſi qua mu/

lier amiſſo cito marito ⁊ adoleſcen

tula laqueũ infirmitatis ſne timens
incidere:ſi vnlt nubere nubat tãtũ
in dno:lita vt electionẽ mariti parẽ
tibꝰ ðferat ne appetentie eſtimei au
ctoꝛ ſi ipſa de nuptijs ſuis electionẽ
ſibi vẽdicet expetita magis dʒ vide
na viro quã virũ ipſa expetiſſe:ve.
recũdia pᷣmittat anquã nubat qno
ipſum coniugium plus cõmendet

filius tuns.ff. de verbo.ſig.mulieris.æ de legij.ſeruus.alibi pro conu
pta.ff.de cõtrahen.emp.alioquin.S.i.⁊ nõ ꝙ. h.dicit ꝙ ſi impnbes emtttit vo
tum vel ſacramentũ ⁊ eſt doli capax pater nunq; pòt reuocare.qꝛ cũ poſſit ſe
obligare diabolo ⁊ deo.exira de deli.puero.pueris.⁊ legit ſic.b.hoc.c.mulier

ſeumpubes non doli capax.

I¶ In domo. idem eſt ſ extra domum.quia eſt emãcipata.dum tamẽ minoꝛ

ſit. ar. C. de nuptijs vidue.

m ¶ Obligauit.ifecit ad modũ obligantiũ.alij dicũt ꝙ ſiue at doli capar ſiue
non dum famen ſit infra annum. xriuji.vel. xij. in puella pater ſempreuocatin

ramentũ eius vt hic.⁊.S.xx.q.i.puella.alij tenent mediam viam nam doli ca⸗
pax ante legitim et tem obligatur in omni voto niſ in voto monachatiõis
Tx.q.iillud.⁊ tamen licet obligetur pater põt reuocare ex cõceſſione huius ca⸗

x ¶ Nepeis. ſ hec cõ

teria notaui.xx.q.i.in ſumma.

n Et iurauit opere.ergo rea erit ſi non compleuerit. ita contrahere

poteſt ĩpubes quod concedo.ar.huius.ccõiraxx.q.i.c.i.

verecundia. Item in libꝛo nune

roꝛum.
Wae ſi quippiã nonerit et ſe
cõſtrinxerit iuramẽto que eſt
in domo patris ſui⁊ in etate adhuc
puellari ſi cognonerit pr̃ votuʒ qð
pollicita ẽ:⁊ inramentuʒ quo oblix
gauit animam ſuaʒ ⁊ tacnerit:non
rea erit ſʒ quicꝗd pollicita ẽ ⁊ inra⸗/
nit oꝑeplebit.ſi aũt ſtati vt audie

rit:otradixerit pater:⁊ vota ⁊ iura

menta eius irrita erunt:nec obno/
xia tenebi ſpõſioni:eo ꝙ ↄtradixit
pater' eins. Itemang.
Erito hic querit᷑ etiaʒ de vo⸗
to virginit atis. mulieres eniʒ
êt virgines in ſcriptura ſolẽt appel.
lari.⁊ vr etiam apoſtolus de hatre
loqui:cũ dixit:ſeruet virgineʒ ſuam
7 det nuptui virgineʒ ſuam. Ecõ
cra in cõcilio tol.iiij. M
Aidue ⁊ virgines pꝛopna volunta
te fibi maritos eligant.
Oc ſanctumPcõſirmat conci⸗
KE liuz vt vidue quibꝰ placnerit
teneant caſtitatẽ: ſi pꝛiuiquaʒ ꝓſi

ramenium eximitur
panis poteſtate. hic
autem loquit᷑ de alio

iuramento ſtue voto

quia licet adimpleat

adhuc manet in pa⸗

tris poteſtate. 2 ideo

0O ¶ Sitatim.S. xx.q.ij.c.ij. contra.h.ſoluit qꝛ ideo datur ibi maius ſpa
ciuʒ.quis per tale iun-

ibi maius ſpaciuʒ da

tur iᷓ hic. bic eni lo
quitur de voto abſti

nentie. lex autez dicit

cum filius eſt iĩ po
teſtate nõ obligatur
aliquo voto.ffð pol
licita.. ij. ſed deroga
meſt ei.

p Pater. ſoluitur

4 ESc lanctuz.

teantur ↄtinentias: nubere elegerit

illis nubant qnos ꝓpꝛia voluntate
voluerit habere maritos:ſimuncõ
ditio ⁊ de virginibus habeatur nec
extra voluntatem parentum' vel
ſuam cogantur maritos accipere:
Si quis vero pꝛopoſitum caſtlita⸗/
tis vidue' vel virginis impedierit:
a ſancta cõione ⁊ a liminibus eccle
ſie habeatur extranens. Mis au⸗

ctoꝛitatibus pᷣmiſſis: enidenter aſſe

ritur:q; quamnis aliqui nõ filioꝛuzʒ
pꝛocreandoꝛum ſed incontinentit

canſa cõueniant:tamen ↄiuges apſ

pellantur.
OQ.ꝑliif.

E tertia vero qõne pela,
ins diffinit ſeribẽs deſen

ſoꝛi potentio.
Arbitrio en i non oꝛiginarij
patris puellaʒ nuptias ſeq opoꝝnet.
NAtrem pnelle eccleſie noſtre
x tfamulum: auum vero eins li
beris oꝛtum conſtat eſſe natalibus
⁊ideo ani magis electioneʒ de con
iunctione neptisqunam patris eins
cuius nullo modo liberum poteſt

1

8

auteʒ pꝛima poteſtas

adueniẽte adulta eta
te quo ad matrimo⸗

nium carnale ſiue ſpi

rituale.⁊ quo ad iura
mentuʒ. xx. q. puella

xxij.q.tiij tribus.

parentum. bʒ

canones licet ſfilie p⸗
ter voluntatem parẽ

tuʒ nubere.vnde nec

eſt neceſſaria patris

voluntas quantum
ad hoc quin teneat
matrimoniũ liceit nõ
adſit voluntas eius.

alias bene dico regqui

rendum eius coſen⸗
ſum maxime ſiẽ mi
noꝛ. vnde conig tur
illud.inſti.de nup.in

pꝛin.nungꝗd ergo pa

ter eam dotare tene⸗
tur.ſic arg.ff. de ritu
nuptia. que liberos.
Penik bic vel pꝛo 2.

Parentuʒz. bene

dicit. quandoqʒ enits
iuenimus mulieres
cõtra

patcr. hoc tamen ad
boneſtatem referas.

fua cõmoda la
boꝛare. C. de ſpon. i

extra de delpoͤ.ipu.

1
E NVidue.xx.q.ij.c.
i. ⁊.ij.cõtra. ſed ibi de
minoꝛi bus.xiiij.an.
agitur.⁊ hic de nubi
libus. de hoc habek
xxxj.q.iij.ĩ
ſumma.
Etertia. B
Spin gitur

tertia queſtio. an.ſ.puella in matrimonio cõtrahẽdo debeat ſequi arbi⸗
trium patris pᷣui an liberi eui.⁊ quidem aui qꝛ ſeruus non babet libe /

Atrem. magis. ſponſa enim eſt ab illis petẽda qui poteſtatem
2 habent ſuper illam.xxx.q.v.c.i.ſed pater non habet cuʒ ipſe ſit
imn poreſtate alterius. vt.fl. de adulie.ſic eneniet.

ad ea que liber homo lacere pt.ſ̊ nec ani niñ ð honeſtate.

cepta eſt patre in ſeruitute manente non eſt in po

teſtate aui.ar.inſti.qui.mo.ius pa.po.ſol.S.vl.nam per patrem acqui⸗

ritur auo poteſtas in neptibus.ſed ſ iſte liber erat quãdo eas ſuſcepit.
ſed poſtmodũ facius eſt ſeruus.tunc enim filij remanent in poteſtate

aui ſui.inſti.qui.mo.ius pa.S.admonendi.⁊ in hoc caſu opoꝛet ĩtelligi
qð hic dicit. vel dic g vbi auus eſr liber ſiue nepos ſit in eius poteſtaĩe
aue non requiri dʒ eius cõſenſus vbi pater ſeruus eſt ⁊ boc de bone⸗
ſtate.in poleſtate autẽ aui materni nullieſt.inſti de pa.po.in f. bic erge

AAMlo,
Se⸗
Ligta

Gepte
uhaif
Pohtſt
Pamtr
ewiint
1CAtn
nuen
mneſtnn
ütohet
ſubot⸗
Nulakd
reibo
big
benlin
iünlberi
itiqv
Uehlten
ſünplfn
benol
iftinun
ſeneetin
ſalle
etſe
ſeüawin
ſtenitnea
dſiktff
inner
Etnar
ſictu
he
8
lerer
eeero
ſispcren
bem
Naurnö⸗
doriate
Kercnſui
IOngeu
C Fio
dsf
Meptali
dCCh
binomie
o poc⸗
mMtr iſt

geec

Eſtitcoͤe
Muit eſt
Nhoerpo
Mlut leg
migniſ
tnenf

311

Pemece
ſan
luo
üpenn
ſotn
omns,
( Bie
unteg⸗
ſinnunn
lenn

cclxx
xxxij

Ter ſanſſte.
kerni.d Tegagve ienmons bod.
iebat. 1 fuit ei Gevt nailoa atzi libe . 4t e 5 „.
tas reclpieb. nat nihil ranal on⸗ aerangt in cnerant .e df ſign
der Pere⸗ Aanu — = ReFanncae en
ius ſilium habet in tius. boluz. xij. qi. du is quatt tra. ſe ruũr. fignifi⸗ aretuͦ
id oꝛigin arius Win eyn nen deaul. S giͦ gen nl oni: ra neciſſe illegiemi 5 tuaz
ernur uusrberglrar Swomiktter⸗ k Au bonos Han Kaen enrrie
o dicitur. alte ſtate ut. g. er ius 1 vici⸗ itatẽ ba ebunt rat.qꝛ
auo paterno die drelſlter⸗ Reenellgereſte iꝛaut per plius raneheiekliut liits
de auo pater ſe ſit in p 8 eſt aliuz in hic intellig ſcuntur mali: ali: amp inueni/ heree ellegitim ex acillis
Eafenntenkae ſcuntu malos in anõ põt in bb naſir H
2 . iac rat illt 1. tan
im pote ſic potes d ruo. attẽdi. aut per generibui s filios 8 de fas e e. . e. q. v icebantur
H he de ſen nimus at iſta ttuorg ibi bono s nato ſuſcipere. tius dicel neil⸗
ſic eu lintellige de iums decer buic qua nis ibi bonos⸗ de vte imo po itime a
Ae. vel iů. arg. ch arbitrium tione au time ri. Inue ncillis 2 tiuitas no lert. oꝛis legi iſmabel.
NN . ERbinin arbi⸗ eſſe arb rgo elec onſtat legi 1os ex an bfuit nat atre cogno Uieerdelegi garch ac
anecſeruns ſu f vo AQnia e thanc con noe nibil o qdoĩp er regnũ le. vyt malos. religio J
nec ſit duce ba liberis. nz: quac nent er Per l alio reli
ſſin io poſſi .7 in ſe ar⸗ npſiſſe ꝓp am. S 6/„ 3 ncillar :7 cõſeqr omodo . m C &ieſie ve 7 08. argu.
N reälter eni non nnr opulat Qiiii illa pꝛ ris a⸗ Eiuũ: rũt:quon nan m1 heretie
re qi bebit ſbic ante ex anc ilitatez rũt ſemẽ enue it illis ꝗ co per h
u Pürii hate ergo ſiẽ d antẽ ex ſterilit t ne ibus t 5 obſᷣ ret re ſolo . eym. quia hʒ
de röin. eſt ea fratribt b nõ obi tene 1 m non ia
rndn ĩ ſua ſobole de cõin Ao vxoꝛis ſu licui lic cüſt lijs iaco o min i fratr xvj Expulſu ſt. ſed qu
AH per llud er die libe⸗ pter v erere a abꝛahe goi ſi nclla:n 6is quã c runt neſe r led dum
u lerno ci bo itrinz i03 qu batura e ge eanc iſſiõ bferunt rnem ſequeba bm
H ſeruo.. t arbitrin ſilios lo pꝛo ſue ſare ſut d ra ꝓmiſſiõ illis obſt ſemẽé m per. az qui
*U rum babel imo emp xoꝛs! a: vt ũ ⁊ ter ſt: 2 nõ nalnit ti rrarre iſmahel.n batur
n. um e man ex ilitatez v tia ca: vt gn eperũ ſed pꝛe * bapti jdiſt. iſm erſequebatur
n traben ſ bʒ filiã r ſteril r egypt ob cũ bus acc cilla x:ſe alos* ati lvj. erat pen itum. vt. 5.
E iſe ppte ad aga tez acob en les anclll⸗ ekim cenen 3 cumani bin lt m.
. miua⸗ ualr. n. i ſ qui, ſus eſt iperei. J poſſe natales nicÜ cillis vide t qð um quit ſecundu z
hit adcdi ua. arbi⸗ ingreſſu acciper non p ec Etuũ: ſic ꝗ ancillis an ſũt qað eum⸗ iij. qui ſe hel eni
8 3ccC. bere ne nit n arẽ de i dei nat Ecũ iij. g.ii iſmah et
gnu adehde beri A⸗ xea ſilio ſilios ba ſnitani nec 3 ktanqua⸗ verb reditat Deancere. agines et
irx tiñ? nõ ĩ 5 bz libe⸗ æ rachele filios ſibi tem vern tẽ zan ꝛex ſemie fimul be rus ergo dcherlangs ne nrad
ſger le.ſed hic no qꝛ filia ex ãcilla ſua ſterilita ceſſan ſed q in iacob ut. Secu if: tñ ne facie eum eas eum ꝛ.
ö arbitriumt. er ſtertt tem ce ea rat᷑i debũt. aſcit: iñ ne bat abis d .
fön wacharin palee ex pꝛopt ndua eia ex ſigur. 9 oſſic no n ſceris coge d. adora .
n. poten ſolum r fecu Ulam Ii bus trib P ne bo illa na . ra illue . ſiderare. mẽ —
g non erat i⸗ ri aui.v 101 Ppte ncilla mum fra . ſemi anci teris. tra! con 3.ſacramẽ
ius ſed liber bʒ tiam: ſe ad a ibnsomt ſue ni enz ſe ſi de anc eim xli.4. enin ſemp
eius. ſe cſeruus e intraſ Ex qui xOꝛig ſit q ncilla. bienté n Ullis nati x. Sacram uod
hün Riech mbarn, eo⸗ legi iſſe filios. rilitaté v lia licite imiteka ala ſup de äl dadin m perſeg
Nte gä ri, volun genul itk ppter ſte naliber ali⸗ macu ancillaã maͤnij iacob iſſõis cũ cilla tũ er alis nnüual ſecundũ.
le nabenain ptrarxe⸗ conigi enerer an adnlterij ſʒ ſi⸗ Ange. n. terrã ꝓm ar. ancilla carn ij. q. iiij. q s veteris
. . ntur.z nn, M tterr. Ede agar te. vñ r. xxiij t. patre ſia ꝑ
in ttemet. vekble .i, ex ancil eri:alioqu tabuntn che⸗ oſſiderũ bel aute ereditate. ni erit eecle
uf riee trr dAvch ei isalgdene abrahaz che⸗ bus. Zima ins ebbeit. bn miles. a rbot niperſaca⸗
An c.fi. . xxx. q. ⸗ bꝛahã emſare: ßᷣm di bus. expulſu erat ill ſeducere teſt ionem. nonu abſtulit.
n.⸗ r. t. Igg moꝛt em:ne po atuse bus luit zu ibi dilection q.ij. q ſtra
,n obijc tu Nod aũ tpoſt it vxoꝛe ccatũ n⸗ i ille ſupb E: 2 vO agnũ ta. S. xij. ater noſtre
ata n m duxit vx ſſe pe vide: iſi qꝛ ruicẽ: ſ illo ma bel mente ate. matel bapti /
b heedbans ram dm taret e ere:ſic cil n it ille ce ns cũi ul ima Societ e nos in inm
n sniplt; iſtiani pu aliaz dncel ex an erex u:lude bãt ſimul 3: que enaanenoe nam
ſonis. ꝛiſti is a filios hoc trẽ ſui ſ* lude Indẽte oeet eſtec enerauit. minuz
R nn c t vxo: delaa e t fra an mdoae noee dec vnuun on ide
. Anon aut amen llos ſa cha no ſmat d vnu id eadẽ
ſe Nicete schhcs mo inente vx :ne ab al ggund au ſaer vidtit illo l2 eno ſen 7, na ſide a nunqui teri
m non lieeter lechl 5 laſmnaſucepiſe: rimen. lu leguʒ ⁊ iſaac erit' abe it 1 moyſe ante tenduntſed e fuit in ve il⸗
An viuente are. ? q la ſua tur in c aduerſar ntez Behri peper terioꝛes: et te ccleſia qui nô. iuxta .
