bnimus alienos quãdin ad eas rey
dierint ciuitates in quibus ſunt con

ſtituti:quod ſi alins alio tranſmigrã

te in locum viuentis eſt oꝛdinatus:

tamdin vacei a ſacerdocij dignita

te qni ſuam deſeruit cinitatem: quã
diu ſuceſſoꝛ eius quieſcat in domi⸗
no. Cpilſcopalium etiam ſedium
mutationes metn hoſtilitatis inter
neniente nonnunquam fieri ſolent.
AUnde
ſcopo bellitrano. S
Heceſſitate rempons epiſcopalinʒ
ſedium mutationes fieri poſſunt.

eas eccleſiaʒ guber

egoꝛius ſcribit ioâni epi

monio carnali dirt
ꝙ aliquiſ pot eſe ma
ritus duaruz ſi vroꝛ
intrat religionem. S
contra.nam ille locus
deſijt eſſe eccleſia per
captiuitatem. vt. fde
reli.cum loca. ſed nõ
eſt ita. quia ipſa ſacra
mMẽta eccleſie vera di
cimus eẽ apud hoſteſ
Vt.j. q.j. quidaʒ. Et
qð dicit ler ꝙ deſinit
elſſe ſacer locus. intel⸗
lige quia viduatus ẽ
ſacris miniſtris, Cis.
uitas autem deſinit
eſſe inductione arati

fructus amit.l.ſi vſu
fructus.⁊ cellegium
traſlatis perſonis.ff.
de colle. illicitis.. iij.
Sed pone econuerſo⸗
ꝙ epiſcopus fit capt

ne ↄſtituetur alius. vt
dicunt quidam.quia
ſi tutoꝛ eſt captus ab
hoſtibus.alius dan⸗
dus eſt.⁊ tamen ſi ca
ptus redierit ola reaæ
perat iure poſtliminij
2⁊ ille alius deſinit eẽ
tutoꝛ.vt inſti.ð attilia.
tuto.S.ab hoſtibꝰ.qð
nð ↄcedo.qꝛ ſic offen⸗

tus. Ar. ꝙ e in
tegra põtrepen ecde⸗
ſia que habita eſt pꝛo
der elicto. nam ⁊ ceſſe
bonis rebus noͤ⸗
Au viſracis poͤt eas
ere.vt ar. C. ð re
pu. here.l. vl. ⁊ ar.fl. 5
ceſ.bo.is ꝗ.fimile.fl.

quero i iſte ſubſtitun
ebat.aut vacabat epi
ſcopatus aut nõ. Si
nõ vacabar qualiter
ſucceſſit in locũ vinẽ
tis.ar. fl. de ver. ob.l..
nõ pot etiã dici va
cabat.qꝛ n fuit eccdle
ſia abiudicata. maxie
cũ dicatur.ꝙ nõ ipſo
receſſu pdat ꝗs cecleſt
am. Ded bꝛeuiter põt

dici ꝙ ille fuit admo

nitus ⁊ ꝑ ſnlam fuit
ecclia abiudicata. Al
dic ꝙ cũ de iure debu
it vacare.lʒ ſuper hoc
nõeſſet lata ſnia. pot
alij adiudicari.vt er ð.

renũ.er tragniſra.ꝛ er de ↄceſ. pꝛeben. ⁊ ec.no vac c.lit eras.

Tãdiu vacet.ꝛ ſic videtur q eo monuo poſſit repetere eccleſt.ſed
eſt verũ.ſic ergo quod hic dicitur in fauoꝛẽ eccleſie dicitur.qꝛeũ non

vult repetere.vel ideo qꝛ eccleſia poſt moꝛẽ huius eũ põt repetere. Sed
pone moꝛitur ſubſtitutus ecdleſia repetit pꝛimũ ille nõ vult redire. pot

ne cõpelli nõ vr.videtur.n.eccleſia renũciaſſe iuri ſuo nõ repetendo.ci·

—„*

potuit ei repetere ⁊ noluit.ſed aliũ pꝛeelegit. Immo vſ cipſe repele⸗
I poniit ecclenã viuo ſecũdo.Et ſi obiſcitur e habult eccleftã p dere·

ff. quibꝰ modis vſuſ⸗

⁊ nõ ciuitas tunc be⸗

q.vij.innentum.

ð decur. q ad tps,. SS

is ainn
aen
llehtiri
Unsmnuft
Wnerclen
fluonnen
e le liel
Atherer
ehltehetg
oclitemn
Nünemek
W
ncteſch
Kinninn

seſttn .

eſelanden
Ntiurpelt
Meaisi
untfſtiti
agebhe,
ligte
Ffiangten
fiihunm
Cegeir

Yen

hatut
Arhtutt

licto. replicabitur ꝙ il
laalij adpeſit vt er de
diuoꝛ.ſigniſicaſti ; ñ
credo.vr.xxxij.q.vj.ni
hil. fl. negꝗd ĩ loco pub.

a h idem ait.

Empo:is. cran

i.tribus.j. xvj.q.vl.ſi
quis.⁊.q.j.⁊ cẽpoꝛis.
vbi ð hoc nõui plene.

b Oc nequaqꝙᷓ;.

Evlterius.tamẽ
monachus qui nun⸗
quam fuit epiſcopus.
bene poteſt eſſe epiſco
pus.vt.xvj.q.j.vos
auteʒ. ⁊.viij. q.i. in ſcri⸗
pturis. 2. xviij.q.j.c.
vnico. Item ſipleba⸗
nus aliquis fit mona
chus poſtea põt ſfieri.
plebanus.vt.x vj.q.j.

ſm3ſ quos aclicatu. Di⸗

cunt quidam qð cum

quis dimittit epiſcopa

ium vbi plus pꝛoſice/

re potuit.pꝛeſumitur

quod pꝛopter conſciẽ

tiam criminis hoc fe⸗

cerit.fed hoc nõ eſt ve

rum.quia ſepe ingre/

ditur quis monaſteri
uʒ pꝛopter merita au⸗
gẽda vt.xx vij.q.ij.ſũt

qui dicunt. Intelligo
ergo hec. c. de eo qui.

conuictus eſt de cimi
ne. ⁊ detruditur ĩ mo⸗
naſteriuʒ pꝛopter hoc
vt extra de renũ.poſt

tanſlationem.vel in

tellige ð eo qui bumi

litatis cauſa tranſiuit
⁊ de licẽtia pape.⁊ ta⸗

lis per ſe nõ poteſt re
dire ad epiſcopatum.

ſed de licentia ſuperio
ris. Sed nundd talis
põt eſſe abbas:nonvi
detur quia maioꝛibuſ

bonoꝛibus ſuncto nõ
licet inferioꝛes recipe
re.vt.C.ð his qui ad
ciuilia munera vocã⸗

tur.l.maioꝛibus.li.x.

Secus tamen credo

ꝗaꝛ etiam põt eſſe ple-

banus vt extra de re

nũ.ad ſupplicationez

2. vj.q.j.ſ quos.⁊.c.
n parochi.
Vggeſtuz eſt
decipiat. Ar. ꝙ
ſi quis dolo renunci
at.ꝙ tenet renuncia⸗

tio.qð nõ eſt verũ.vt

iij.q.j.reintegranda.
G LCiſcitaris.pꝛo⸗
retã ideſtrecto⸗
reʒ nauis a pꝛoꝛa que
eſtanterioꝛ pars na⸗
nis.
eNon dicimus.i.
quo exemplo.
fᷣNMõ fugiamus.i.
fugere debeamus.
8 Biuinitus. deus
pꝛopter peccata homi
nũ mittit flagella ⁊ ꝑ
ſecutiões.lv.di.ſi gẽs
xvj.q.j.reuertimini

Emporꝛisqualitas nos admo
net:epiſcopoꝛum ſedes anti)
quitus certis cinitatibus conſtitu⸗
tas ad alia que ſecurioꝛa putamus
eiuſdeʒ dioceſis loco tranſponere
quo ⁊ habitatoꝛes fecuri valeant:

culum facilius declinare:pꝛopterea
te iobannem fratreʒ ⁊ coepiſcopuʒ
noſtrum bellitrennis ciuitatis ſedẽ
qʒ tuam inloco quodam arenata:

ad ſanctum andream apoſtolunmn

pꝛecipimus tranſmigrari:quatenus

ab boſtilitatis incurſu liberioꝛ exiꝝ-

ſtere valeas:et illic conſuetudinem
ſolennium feſtiue diſponaz. Itez
Cuʒ aliquis cauſa humilitatis apo/

ſtolica conceſſione de epiſcopaliſe

de ad monachaleʒ deſcenderit ſub
iectionem:alius loco eius ſubꝛoga

ri poterit:ille vero ad pontiſicatu,ʒ3
reſurgere nequaquam vlterius va
lebit:vnde in qainta actione conſtã
tinopolitane cinitatis ſynodo.ccc.

lxxxiij.patrum ſub octauo iohãne

papa cui pꝛefuit petrus pꝛelbyter:

cardinalis ⁊ paulus anchonitanus

epiſcopus ⁊ engenius oſtiẽſis epi⸗/
ſcopus apocriſarij: pape dixerunt.

Epiſcopus qui canla humilitatis:
monachus efficitur. ad pontiſica
tum redire non valet:

NDenegqnaqnaz opuch nos ha
A. b beatur. vt quicunqʒ de ponti
ficali oꝛdine ⁊ habitn ad monacho
rum deſcenderit vitã vlterius pol
ſit in epiſcopatum reuerti. Iteʒ pꝛe
cepit ſancta ſynodus: vt quicunqʒʒ
de põtiſicali dignitate habituqʒ ad

monachoꝛum vitam etpenitentie
deſcenderit locum:nequaquam ad

pontificatum reſurgat:monacho)

rum enim vita ſubiectionis habet:
verbum ⁊ diſcipulatus:non docen
di vel pꝛeſidendi vel paſcendi ali/
os. Moc ad penitentiam agen/
dam non ad quietem:ſernuandam:
quibuſdam conceditur. Endeli
berius papa ſcribit omnibus epi/⸗
ſcopis.

lo infeſtationibus maloꝛum n⸗õ

licet epicopo gregem relinquere.

B AVggeſtuz eſt nobis quod pꝛo
pꝛeteritis labonbus 2 inſeſta

tionibus nonnulli veſtrum aſſigna

tas ſibimet ⁊ adeo commiſſas reli⸗
querunt plebes ⁊ in ſnuturum pluꝝꝰ

res relinquere velint eas qunas tne

ri debent eccleſias:⁊ pꝛo onibus ſi

bi commiſſis laboꝛare negligant ⁊
monaſterioꝛũ ſe qnieti tradere:fe/
ſtinent:⁊ vocationem ab epiſcopa
tus laboꝛibus eligere:⁊ ſilẽtio atqʒ
ocio vitaʒ ducere magis appetant
quam in his que ſibi commifla ſunt
per manere dicente domino:beatꝰ
dei perſenerauerit vſqʒ in fineʒ.vn
e nanqʒ eſt heata perſenerantia:
niſi de virtute patientie: quoniam

ſecnundum apoſtolicam pꝛedicati-

onem omnes qui volunt in chꝛiſto

pie vinere:perſecutionem patiunx/
tur. Ideo fratres chariſſimi nõ vo⸗

afflictionnz amaritudo a pio men

degere ⁊ barbaricum poſſint peri/

tis veſtre pꝛopoſito coerceat rece⸗
dere:conſiderantes quanta pꝛo ab
ſolutione noſtri ⁊ liberatione crea⸗

toꝛ dominuſqʒ ⁊ redemptoꝛ noſter

pertulerit:quibuſue ſe contumelijs

afficiendum tradiderit: vt nos a

vinculis poteſtatis diabolice libe/
raret. Attendite itaqʒ vobis ⁊ om/⸗
ni gregi in quo vosſpiruius ſanctus
conſtunit epiſcopos regere eccleſi
am dei:quam acquiſunt ꝓpꝛio ſan
guine ſalnatoꝛ mundi:vt non ſit ꝗa
vos decipiat aut ſeducat ſubulita

te ſermonis vt plebes vobis com

miſſas relinquatis:⁊ alicui pꝛopter

oppꝛobꝛum maloꝛum hbominum

quieti vos tradatis vt vos ſolum⸗
mõ ſaluetis:et filios oꝛphanos re
linquatis. Item nicolaus humi)

frido moꝛinenſis eccleſie epiſcopo.
In perſecuiiombus epicopus ec

clenam ſuam non deſerat.

8B Ciſcitaris itaqʒ per gnalda/

guarium pꝛeſbyternʒ:vtrum

cum a noꝛmannis de epiſcopio de

pellaris debeas de cetero in mona

ſterio conuerſari. In quo ſcias cha

riſſime frater quod ſi pernicioſum
eſt pꝛoꝛetamin tràquillitate nauiʒ
deſerere:quantoinagis in fluctibꝰ.
Abi non dicimus:quod perſecuto
rum non fugiamus maximeqʒ pa
ganoꝛum inſidias:cum ad tempus
ſeuiunt:⁊ ob multitudinem delictio
rum noſtroꝛum nocendi facultateʒ
dininitus aſſequuntur:pꝛeſertiʒ cũ

eis pꝛodireꝰ vliro non debeamus

2 multos pꝛophetas ⁊? apoſtolos
ipſum quoqʒ dominum huiuſmo/

i fugiſie iſecutoꝛes luce clarius cõ

ſtet:ſed quod pꝛecipue nos qui tan

quam arietes ducatum gregibus
pꝛebemus:immo qui⁊ hoꝛum pa

ſtoꝛes ſumus deo auctoꝛe cum eis

in periculis pꝛoniribus perſiſtere ꝓ

certo conueniat:⁊ cum tranqnilli/⸗
tas reddita diuina fuerit pietate:ſo/

pitaqʒ furentiũ infeſtatio:mox gre

gem perqnirere:in vnum colligere

⁊ eius animos celeſtis patrie pace
ac potiſſimum ſecuritate pꝛedicata
ſurſuz erigere debemus. Ettandin

ſuper eoꝛuʒ cantela opoꝛtet nos eſſe
ſolicitos vt ſi dei indicio pꝛeſentis

tempoꝛis commoda ſoꝛaſſis amit
innnt: future vite ſe ſperent gaudia:
abſqʒ ambignitate percipere ſem/
piterna. Nemgregoꝛzius.
Non eſt rep:obatio lʒ vn intis pio

batio bonoꝛum aduerſtitgsss.

Snerſitas que bonis votis:
Kobijcitur: pꝛobatio virtutis ẽ

non indicium repꝛobationis: quis
enim neſciat quam pꝛoſperum ſn
it quod beatus anne apoſtolus:
pꝛedicaturus ad italiam veniebat
⁊tamenꝰ veniens naufraginz pertu
lit ſed tamen nanis coꝛdis in matis

flnctibus integra ſtetit. Moc etij/
am tunc obſernanduʒ intelligitur
quando inter ſubditos aliqui inne/

niuntur quibus pꝛelatoꝛum vita:
pꝛoficiat quãdo nec ſpecialiter pꝛe

latn) queritur: nec per alios tnta po

2.xxiij.q.iiij.ſi quos.Et ſᷣm

quoſdam poteſtatem nocen

di dat deus quãdo permita⸗
tit quoſdam nocere.eoipſo
ꝙ ſe nõ obijcit. Secundum
alios pꝛopꝛie dat poteſtateʒ.
Sed ipſe ex ſe habet poteſta
tem nocendi.vnde ſathane
poteſtas nocẽdi iob data fu
it. Omnia enim que fiunt
in ciuitate.aut iuſto dei iudi
cio.aut eo permittente fiunt
vt.xx vj.q.v.nec mirum.

b ¶Peodire. pugnãdo cuʒ

eis.qð ĩ nullo caſu poſſunt

clerici.ſi alias poſſunt eua⸗

dere.l.di.de his clericis. ſe,dd
poſſunt alios hoꝛtari ad pu
gnam tuſtam. etiam inter
eſſe. vt. xxiij.q.viij.igit. ⁊ ca.
vt pꝛidem.

i ¶Krietes. alibi dicuntur

epiſcopi canes.ij.q.vij.qui
nec regiminis. .—

k Buer ſilas. votis.i.

poſitis.

I¶ Piobatio. ð. eo. cum p⸗

cuſſlio.

m (¶Sed tamẽ nauis. ideſt

cõſtantia fidei. 6

n .Hoc obſeruandũ.qꝙ pꝛe

latus maneat cum ſubditis
ſuis.

0 ¶ Vbſeruandum in boe

5§. diſtin guitur quid iurisſit
in extrinſeca ſiue intrinſeca
perſecutione.Extrinſeca.n.

perſecutio confiſtitin mani

feſtis inimicis eccleſie.intri/
ſeca in eis ꝗ adhuc nõ ſunt
pꝛeciſi. In exterioꝛi perſecua
tione diſti guitur. aut ſolus
pꝛelatus queritur.aut totus
clerus. Si ſolus pꝛelatus.
aut eo recedente tuta eſt ſalꝰ
eccleſie.⁊ tunc fugiet.⁊ hoc
pꝛobat exemplo xpᷣi ⁊ pauli
ↄtribus auctoꝛitatibus au⸗
guſtini dñi ⁊ dauid.ſi nõ eſt
tuta.tunc ponet animaʒ ſuã
pꝛo ouibus ſuis. Si totus
clerus queritur indiſtincte
ſe pꝛo eis hoſtibus opponet
vꝛ.xliij.di.ſit rectoꝛ.ſed ſi ali

as põt cõſuli eccleſie touus

clerus fugiat cum pꝛelato.ſi
non poteſt, remaneat cuʒ pꝛe
lato.vel omnes vel quidas
ex eis.ſi ẽ altercatio ĩter eos

de remanſuris.res ſoꝛte diri

matur.xxvj.q.ij.ſoꝛs.Circa
intrinſecam diſtinguitur ſic
aut omnes ſunt mali.aut ꝗ
dam ſi boni ſunt commixti
malis eos non deleret.xxiij.
q.iiij.tu bonus.Si omnes.
mali ſunt aut ſpes eſt de coꝛ
rectione.aut non.ſi eſt.non.
ſunt deſerendi.ſi nõ eſt ſpʒes
tunc ſunt deſerendi.vt.j.e.c.
vlt. Et nota quod loquirux
de extrinſeca ꝑſecutiòe vſqʒ
ibi.eſt ⁊ aliud genus abinde
mirxti de extrinſeca ⁊ intrin⸗
ſeca vſqʒ ibi. cuz aũta vitijs:
⁊ abinde tãtuʒ de intrinſeca.

a ¶ In pſalmo. Exaudide
us oꝛationemameam.
b ¶ UVNt occaſioneʒ.⁊ ita pec-
cat quis eo quod dat alijs.
occaſionẽ peccandi.vt.lv.di.
ſi euãgelica.⁊.xxij.q.iiij.int᷑.
c Salus.ergo videtur að
pꝛo rebus tempoꝛibus non
dDebeat pꝛelatus moꝛi.vt.xx
ig vnon eſt noſtrum.
d

Fides.per hereſim ali⸗

uam.
eVerſſecũtioni.icompaĩ

ſ¶ Non vꝛoꝛ. compatiẽdo.
g In pſalmo. domine er
audi.ibi.quia defecerunt ni/
cut fumus dies mei.⁊ oſſa
mes ſicut in frixoꝛio confri⸗
ra ſunt.. B
hb ¶ Frigitur. i. confrigitur.

ideſt tantum dolet de maio

rum interitn quantum ſalu
tas eoꝛum diligit.

i ¶Erx. Inte dñe ſperaul.
vlſq; milerere mei deus qm S
tribuloꝛ conturbatus eſt in

ira oculus meꝰanima mea
⁊ vẽter meꝰ.qm̃ defecit.⁊c̃.
Palearum.i.maloꝛum
Aunui ſunt ſine fructu.
1Æ◻Odit ſupple id. in quo
ſ.odio extigueretur oculus
rationis ſi haberet illud odi
um.vel dic non odit homi⸗

nes ſed peccata eoꝝ.lxxxvj.

di, odio.
m Oculus.i. intellectus.
n ¶Nenter.i.pꝛelatus.qui
quandoq; ventroſus eſt.
0
ſubditis.
p ¶ ¶Non cdamat.alte ſed in
eingemieendo⸗
q ¶. Befecit. dicens ſupple
qꝛ defecit.quaſi dicat oĩo cõ
turbatus eſt oculus meus
qꝛ defecit ĩ doloꝛe vita mea
ex magna iniquitate malo⸗
rum.Et q uare dicat hoc.oc

culte ſubdit videns nõ pol⸗

ſe pꝛoſicere.c7.
Fr ¶ Lxirx. ſ.deus in adiuto⸗
rium meum intende.
89 Lontribulatoꝛum.i.il⸗

la vox deus in adiutoꝛium

meum. eſt vox martyrum
in manitfeſta perſecutione.?
etiam vox iuſtoꝛum in oc⸗
culta ⁊ intrinſeca.
¶ SBec de capite. i xpᷣo.
v¶ ¶ Neeſumentium. ideſt
conſidentium.
xCum ülis ideſt marty
ribus.⁊ hic innuitur intrin
ſeca perſecutio.
pꝓ ¶¶VZel a leone.i. diabolo
aperte ſeuiendo.
3 Bracone. ideſt a diabo⸗
lo occulte perſequendo vel
a falſis fratribus.

Pꝛo interioꝛibus. ideſt

Kau.

teſt eſſe eccleſie ſalus:ne ſi deſerere
incipiat:quibus pꝛodeſſe poteſt:di
catur de eo.Mercenarius autem ?
qui non eſt paſtoꝛ cuius non ſunt:
oues pꝛopꝛie:vidit lupum venien
tem ⁊ deſerit oues ⁊ fugit. Cum ve
ro ſpecialiter queritur:fugiat exem
plo chꝛiſti qui afacie herodis fugit
in egyptum:fugiat excmplo pauli
qui afratribus per murumſubmil⸗
ſus eſt in ſpoꝛta: Ande augnſtinus
ait fugiat miniſter chꝛiſti ſicut chꝛi
ſtus in egyptuʒ fugit fugiat:qni ſpe/
cialiter queritur:dum per alios eſt
firma ſalus eccleſie. Minc etiaʒ ait
dominus diſcipulis:ſi vos perſe/
cuti fuerint in vnam cinitatem fugi
te in aliam. Hinc etiam idem ab⸗
ſcondit ſe ⁊ exiuit de templo:quan
do indei lapideſtulerunt vt iacerẽt

in eum: Minc etiam auguſtinus ait

de eodeʒ in pſalmoꝰ.liuj. Ccce elõ
aui fugiens:illud tangit quod vi/
tabat perſequentes:vt occaſioneʒ

ire demeret: ⁊ manebat in deſertis

oꝛans in quo docebat nos in ſecre/
to conſcientie quieſcere:cum ama
lis pꝛemimur.Cum vero nonpꝛe⸗

latoꝛum tantum ſed totius eccleſie

ſalus queritur:ſides impugnatur:
neceſſe eſt vt ex aduerſo accedant
⁊ in diebelli ſeipſos vt mutum op;
ponant pꝛo domo domini:et anij
mas ſuas ponant pꝛo ouibus ſuis:
vt exempio ſue paſſionis accendãt
uos ſermone doctrine diutins cõ
rmare non valent:⁊ hoc quidem
de maniſeſtis perſecutionibus.Eſt
⁊2 aliud genꝰ perſecutionis in quo
apoſtolus laboꝛabat dicens:quis

infirmatur ⁊ ego nõ infirmoꝛ:quis

ſcandaliʒatur:et ego non vꝛoꝛ ⁊c̃.
Hinc angnſtinus in pſalmoꝰ ci.
oſſa ideſt fortes quoꝛum frixoꝛum
ſunt qui ſcandalizantur:tantn eniʒ

frigitur bonus quantuʒ amat. Hic

ideʒ inpſalmo.xxx.iraſcitur iuſtus

peccatis palearum:non tameno/
dit in quo extinguitur oculusꝰ:vt

venter pꝛo interioꝛibus que tur
bantur:quando nec coꝛripi poſj

ſunt impij:quibus nõ clamatP quia

defecit in doloꝛe vita videns non

pꝛoficere quod pꝛedicat.Hinc ide

ait in pſalmo.lxix. vtrumqʒ genus
pſecutionis diſtingnemnus:vox cõ/
tribulatoꝛum chiiſto:id eſt marty
rum inter paſſiones periclitantum
ſed decapite pꝛeſumentiumcum
illis vox omnis iuſti cni ex charita
te abundans iniquitas chꝛiſtiano.
rum paſſio eſt: vt loth coꝛpoꝛaleʒ

perſecutionem a nullo in ſodomis

ſuſtinuit:ſed a malis eoꝛum cnʒ qui
bus habitabat. Eſt ergo perſecutõ
inſti vel a leone in ipetu:vel a dꝛa
cone in inſidijs. vnde omnesꝰ*cla⸗/
ment:deus in adiutoꝛium meuʒ in
tende. Cum autem a vicijs ſub⸗
ditoꝛuʒz pꝛelatus affligitur:aliquan
do omniuʒ eſt vna ⁊ inſatiabilis ob
ſtinatio:aliquando mali inueninn/
tur bonis admixti:quando boni ſi
mul cum malis habitant:non ſunt

1 Bi adunati equanimiter poꝛ/

deſerendi boni pꝛopter malos ne p

uerſe malos euitando vincamus
quos ſanmns adgehennaʒ:ſed po

tius malitolerentur ꝓpter bonos.
Ande gregoꝛus: Abel eſſe renuit
uem chaim malicia non exercet
Ferrum quippe noſtre mentis ad
gcumen non poteſt pernenire veri
tatis:niſi hoc alterius eraſerit lima
pꝛauitatis. Hinc.etiaʒ auguſtinus
n bonns tolera malum et cetera.
Infra de tolerãdis malis in pꝛima
cauſa hereticoꝛum idem ait.Maiꝰ
malum in ſeparatione bonoꝛnʒ cõ

mittimus:quam in coniunctione*

maloꝛumſfugiamus:tali non impu
tat deus ſua peccata:quia non fecit
non aliena qꝛ non appꝛobauit:non
negligentiam quia non tacuit:non
ſuperbiam:qꝛ in vntate permãſit.
MHinc idem in pſalmo.liiij.quis da
bit mihi pennas ſicut colũbe:nõ ait
ſicutcoꝛuo. columba vero a mole
ſtijs querit auolare:ſed non dilecti
onem amittit ſemperqʒ gemit. ſic
bonus vult ſe ſeparare coꝛpoꝛe nõ
amoꝛe ab his quibus non poteſt ꝓ
deſſe:ſed ſi aliquando ligatur non
viſco cupiditatis ſed cura ⁊ officio
vt delſerere non poſſit:tũc dicat cu

pio diſſolui ? eſſe cũ chꝛiſto:ſed ma
nere in carne neceſſe eſt ꝓpter vos

⁊ ſic eſt meritum ex deſiderio.Ecce
elongaui fugiens:non loco ne rum
patur charitas bonoꝛuʒ ne perdat
exercitium maloꝛuʒz quos deus ad

miſcet vt indam apoſtolis quẽ quã
nisſciret furem eſſe:tamen ad pꝛe⸗

dicandum miſit ⁊ ei euchariſtiã de
dit:docens in eccleſia tolerari ma

los:nec obeſſe bonis maloꝛum cõ

ſoꝛtia.Quamdiu vero omniuʒz ſub

ditoꝛum eſt obſtinata malicia:nec
pꝛodeſt eis pꝛelatoꝛum pꝛeſentia:
tunc etiam coꝛpoꝛe licet ab eis rece
dere:ne illoꝛum nequitia ſemper in
deterius pꝛoſiciat:⁊ iſti quidem fru
ctum amittant quem de alioꝛum ꝓ
fectu poſſent inenire.Si beatus be

nedictus deſeruiſſe legitur quos in

necem ſuã vnanimiter viderat con
ſpiraſſe.

an liceat pꝛelato gregem ſernel ſu⸗
eptunmn deſerere in.ij.li.dialogoꝝ
reſpondit dicens
Quando liceat pꝛelatis ſubditos

7

delerere vel non.

tandi ſunt mali:vbi inneniũtur
aliquiqui adiunentur boni:nã vbi
omnino fructus de bonis deeſt: fit
aliquando demalis laboꝛ ſuperua
cuus:maxime ſi enicino canſ ſup/

petant que fructum deo valere ſer

re melioꝛeʒ. Sepe agitur in animo

perſectoꝛuʒ:quod ſilentio pꝛetereũ

dum non eſt quia cum laboꝛem ſu
um ſine fructn eſſe conſiderãat:in lo
co alio ad laboꝛemꝰ cuʒ fructu mi
rant: vñ quoqʒ ille egregius pꝛe/
icatoꝛ qni diſſolui cupiebat ⁊ cum
chꝛiſto eſſe cui chꝛiſtus eſt viuere ⁊

moꝛi lucrum:qui certamina paſſio

3 Hic etiam beatus gre⸗
goꝛius petro diacono interroganti

a Omncs i taz ili
qui exirtnſecam qᷓ in
trinſecam perſecuti⸗
onem pat untur.

bo Cuz autem. Hic

§. loquitur de intrin
leca perſecutione.

c ¶Vincamus. ideſt

magis ſumus digni
gẽhenna iᷓ hi quos
As mnus.
d 'Abel. i. ſilis abel
in patientia non vult
eſſe qui non poteſtto
lerare conſoꝛtiuʒ ma⸗
lox.nã quiſquis ma
los non tolerctipſe ſi
bi per intolerantiam
teſtis eſt bonus ñ
eſt. vt. J. xxiij.q.uijhec
autem. ?.c.tu bonus.

e ¶ CQbaim. ideſt fra

tris abel.
f¶NMõðõ exercet. i ma⸗
los non allicit. ſigniſi
cat vt ilios coꝛrigat.
g ¶Lima.i. plecutõ.
h . Tu bonus. f. xx⸗

iij. q. iiij hec autem. 7.

c. tu bonus.
i ¶ Bonoꝛum an.

fi per aliquem nõ ſiat

quominus fadat. idẽ

eſt ac ſi feciſſet. xliiij.

Diephefiis.

k. CCõiunctione fu

gimus enim malum
in hoc quod non con/
tũgimur malis quia
ſi eſemus cuʒ eis poſ
ſemus corumpi cu;
eis tamen maius ma
lum committimus er
hoc quod ſeparamur
abonis.quia ſeparan
do nos a bonis cõmit
timus ſciſma.qð face

re maximũ maluʒ eſt

vt. xxiiij.q.jqnon auf⸗
feramus.

IWMon poſſt i non
debeat pꝛopter bos g
bus poteſt pꝛoficere..

m Bi adunati.la
boꝛrez. Hota q
laboꝛ non debet eſſe ſ
ne mercede.vt.xij.q.ij.
charitatem. in auc.ð
iudi.S.ne aut.col.vi.
vbi dicitur qð laboꝛñ
debet eſſe ſine fructu.

vnde ver. Cum labo:
in damno eſt creſcit.

moꝛalis egeſtas. iu⸗
xta illud 20

cei
An
fonn.

ontlte
Mſtlane
bctgn
Nſenitis

ntIn

Höonn,

Poptictig
Mllosent
Aimig
Uhmntt
llikatun
bonn
bumg
iononrt
npuoful
Nſ ſoſets
bbeſie

Cölncir

husenintn
rgeetinn
rurnlig
ſnretgten
srume
menmitn
Cnnpmae
Auokeret
D

oehece

hoſtnncdr

eioinuckacc

Miigivne
Porockbn
uptprte
Ponfine

A Alibi. idem fecit

cypꝛianus.vt xxiiij.q.
j.aduocauit.S. multo

Nuod au

b tem. ſ gs

de licentia
J pape renũ
ciauit.⁊ ad pꝛeces eius
alter ſubſtitutus eſt.

certum eſt qð ille non

poteſt repetere eam lʒ

conualeſcat. vt.S.e.q.

j. boc nequaquaʒ Et
ideo mgf aliaz queſti⸗
onem tractat.vtrũ ille

qui abſtiuerit a miſſa

pꝛo egritudie.recupe
rata ſanitate poſſit ce-
lebꝛare.? certum eſt ꝙ
poteſt. . ec. . dummo
do cerium ſit eum eſſe

ſanatum. Si auteʒ fu

it demoniacus vel epi
lenticus. debet pꝛrius
per annum eſſe libera
tus.xxxiij.diſ.commu
niter lv. d. pꝛecepta. 2.

ar. fl.de redibitoꝛia ac.

Fia. In egritudie cõᷣ
ſituti miſſas celebꝛare
Paln: z.c. q. j.c. ſla
nd. niſi ita öᷣbiles ſint
quod ceptum officiuʒ
nequeant adimplere.
2 niſi habeant moꝛbũ
caducum:xxxiij.dift.
communiter. tñ cum
diſtinctione an moꝛbꝰ
iſte ſit cuz ſyuma ⁊ ca

moꝛe.vt tunc non pol

fit.vł ſine ſpuma ⁊ cla

moꝛe.æ tunc poſſit. vt
ibi notaui.ſed quidaʒ

indiſtincte dicunt qð
non debent celebꝛare

KWRN lEis. frequen
ter. Ideo quidaz

dicunt qð ſi raro acci

dit poteſt celebꝛare:dũ
mogo habeat ſocium.

g.e.q.j.c.illud vel ſup
ple maxime.vel diſtin

gue. vt. xxxij.di.com

muniter.

d C Interdicimus. ſie:

ergo pꝛopter infirmi⸗
taiem non repellitur.
quis ab officio diuino
vel a pꝛeceptione ſa⸗
cramentoꝛuʒ.vt. S, di.
v.ad eius vero.

e Aper foꝛo. ſez

gmus. Nota ꝙ
in magnisrebus dili

ed inquiſitio eſt.

aclẽda: vt. xlij. di. quie
ſcamus ⁊.lxi.diſt.mi⸗
ramur. Et iõ bic acto

re non pꝛobante roeo.

indicitur purgatio vt

viij
num non loluz ipſe appetijt: ſed ad

toleranda bec etiam alios accendit

damalſci perſecutionem paſſus vt

potniſſet euadere murum ſunẽ ſpoꝛ
tamqʒ queſinit:ſeqʒ latenter depo
ni voluit.nunquid paulum moꝛtẽ
timuiſſe dicimus:quam ſeipſum ꝓ
amoꝛe ieſu teſtatur appeiere. Sed
cum in eodem loco minoꝛem ſibi
fructum adeſſe conipiceret ad gra⸗
nem laboꝛem ſe alibie cum ſfructu
ſernauit. ſoꝛtis etenim pꝛeliatoꝛ dei

teneri inter clauſtra noluit:ſed cer /⸗

taminis campum queſiuit.Multo

rum auctoꝛitatibns apparet quan⸗
do vinẽtibus epiſcopis alij poſſunt

ſubſtitui ⁊ quando non.
AL. j.

Lod autemiſte va/

litudine recepta ſuaʒ
repetit catbedram:

nuila auctoꝛitate ra-

” tuʒ habetur:celebꝛa
tionem vero ſacriſicioꝛum quam
infirmitatis cauſa dimiſerit: valitu
dine recuperata exeqni non pꝛohi /
betur. Ande alex.ij. ſcribit gebo
nardo. viuarienſi archiepiſcopo.

De quodam pꝛeſoytero qui cadun

co moꝛbolaboꝛabat.
I Nlitteris tnis continebatur ſic
EClericus oꝛdinem habet pꝛe/⸗
ſoyteri:ſʒ quia caduco moꝛbo labo
rat:⁊ ipñ in pꝛeſentiaꝝ hoc agnoni
mus:non auſi ſuimus concedere ſi
bi vt offerret vel miſſam celebꝛaret

quia vero languoꝛin culpa non eſt

ſuper bac re anctoꝛitatis noſtre de
creto conſulendo deliberaunimus.
Conſulimus itaqʒ vt ſi frequenter
hoc moꝛbo tan

2

one euchariſtie moꝛbo victus epi⸗

lentico cadat.ſi vero dei miſericoꝛ
dia conualuerit quando quideʒ nõ
culpa:ſed inſirmitas eſt in cauſa:eũ

ſacriſicare iam non interdicimus“.
Item gelaſius ruſtico et foꝛtuna
to epiſcopblis.

Aregimine ſuſpendatur eccleſe a

in terram frequenter eliditur.

ſie clerici vna cum ſabino epi

ſcopo ⁊ pelagio ⁊ laicis pꝛopꝛiaſug

geſtione reſerarunt:pꝛeſulem ſuum
grani quadam neceſſitate vexari:
cuius cum dicerent incurſione fre⸗
quenter eliſuʒ.quod ne ſcandalum
ſidelibus videretur ingerere:⁊ ec)
eleſiam dei vbiqʒ poſiam bac of⸗

fenſione turbare:pꝛecipne cum eo
dem ipſo volente huc ſe perrexiſſe:
firmarent: ad dilectionem veſtraz
ſcripta direximus:vt eccleſie cunius

recioꝛ tali caſu tenetur aſtrictus:vi

fuationem congruam reddatis.ve
rum quia nunc idem ipſe venii huc
pontifex falſa qne omnia de ſe iacta
ta diſſeminat ſub diuini contempla
tione iudicij: veſtreque conſcien/
tie eſtimationiſque reſpecin rerunm
ſide ſolertiſſime perquiſita ſi aliquõ

itur: ab oblatione
⁊miſſarum celebꝛatione omnibus
modis pꝛohibeatur.indecens eni,
eſt ⁊ periculoſum vt in conſecrauy

12 Aper foꝛo popnlenſis eccle⸗

do ſcilicet vel in domo vel in ꝓceſ erita de cauſa poſ. pꝛopꝛie

ſione vel in alio quocunqʒ loco/p
bat᷑ repẽte collapius:voceiqʒ ðdii
ſe ↄſuias ⁊ ſpumaſ oꝛe iactaſſe:quã
ta fieri pot examinatione q̃rat᷑:qð
tamen ſiue nonpoſſit aliquoꝛum fa
ctum teſtificatione firmari:ſine nũ
ain contigiſſe dicatur: non putãa
um eſt poſſe ſufficere:ſed cerium
manifeſtumqʒ documentum:qnia
de tanta re non ſegnius agendum
eſt:faciat rem tna dilectio ſr ater ru/
ſtice ſus modis ⁊ aptaʒ magno põ
tiſici:vt eum vel.xxx. diebus tecũ
eſſe conſtituas:enmqʒ carmbus in
differenter neceſſaria pꝛobatione
compellas vii.
VWidam epiſco
pus agens in ex
tremis ſucceſſo
rem ſibi ex teſta
mẽto inſtitnit in
de ſuoꝛum ami
coꝛum patroci⸗
nio in enndem epiſcopainʒ eligitur
poſt electionem pꝛo indemnitate
eccleſie canonicis inramentum pꝛe
buit.accuſat᷑ de ſimonia tanqʒ min
nus ab obſequio pꝛeſtiterit:ante tẽ
pus ſententie a clericis ſuis relinqni
tur.ſine litteris apoſtolicis ad eccle
ſiam ſuam reuertitur epiſcopus.

fC

cum eccleſia. in i.
Xxx contra. xxiij.di.cõ
muniter.ſed ibi certum fnit

eum eſſe demoniacum. ſed

hic dubium. ⁊ omnes cibos
ideo iubetur comedere ne.
moꝛbus poſſit occultari qðᷣ
phyſicum eſt vnde ſigniſica
tur contrarium.j.de.conſe.
di.v. contraria. Jõ aut.hie
dantur omnes carnes eſt.

pꝛeter edinas.que pꝛouocat

demones.

g Vidaʒ.in extrea

mis agens.
Nuod autem.
Certuʒ eſt quod
non licet niſi cui
hoc ſpecialiter.
permittitur vt maguntino

vij. q.j. petiſti. Nec obſtat. xx

xix.diſt.ſi tranſitus.vbim⸗

nuitnr quod pape licet fibi

inſtituere fucceſſoꝛem. Sed
dicitur ibi quod poteſt cum

fratribus deliberare de ſuc

Becernere.i.deliberar

K A petrus.ſi ideſt quã

Mic pꝛimum queritur an lice-

at epiſcopo ſibiſucceſſoꝛem inſtitu

ere. Secundo an amicoꝛum pa

trocinia in electione debeant cõua
leſcere. Tertio:an ſit babendus
ſymoniacus:qui poſt electioneʒ bn

iuſinodi iurameniuz canonicis pꝛe

ſtat. Quarto:an liceat clericis an
te ſentẽtie tẽpus ab epiſcopo ſuo di
ſcedere. Quinto:an ſine litteris

apoſtolicis debeat redire ad pꝛo

pꝛiam eccleſiam. O.ſ.
Laeoog anteʒ epiſcopo ſuc
cCLelſſoꝛem ſibi inſtituere li

uis.

Aut ligãdi non intel⸗

lige quod ini pꝛius non ha⸗
buerint poteſtatem ligandi
Sed hoc vult dicere qð iſtis
non dedit papa plenam po
teſtatem ne fit contra.ij.q.j.
nemo ⁊.xxuij.q.j.quecunqs
vbi dicitur quod omnes pꝛe

ſdbyteri hanc babent poteſta
tem: ſed non tantam.iſti aut

duo tempoꝛalia pauperibꝰ
erogabant.ad quod officiun,
apoſtoli diacones elegerant
xciij.di.legimus.qð hodie.

pabet camerariuspape.a pa

ceat ex verbis zacharie
pape conijcitur: quibus

epiſcopo maguntino permiſit ad/

iutoꝛem ſibi ſtatnere:qui ei deſlun⸗
cto in pleniiudinem poteſtatis ſuc
cederet. Item ex verbis ſymma

chi pape dicentis.Si iranſitus pa/

pe inopinatus enenerit vt ſni electi
oneſucceſſoꝛs non poſſii ante de/

cernere apparet quod epiſcopi ſuc

ceſſoꝛes ſibi inſtitnere poſſunt.
Item exemplo beaui petri ſ-llud

idem pꝛobatur: qui beatum clemẽ
tem ſibt ſucceſſoꝛeʒ inſtinit. n
de ioannestertius ſcribit epiſcopis

germanie ? gallie.

m Tradente ad bocindd
citur capituuum.

tet quod linus ⁊ detus non

Hue runt apoſtoli. Et hoc ve
rum quod poſt petrum ſtas

tim non fuerunt apoſtolici.

ſe clemẽs fuit poſt euʒ apo

ſtolicus. Nidens autem de
mens quod hoc eſſet perni
cioſum exemplo. quod alis
quis ſibi eligeret ſucceſſores
renunciauii papatui.⁊ t ele
cius fuit linus:eo monuo.

electus eſt detus.quo moꝛa

tuo denuo fuit demens ele
aus. Et ſic cemens ſecudũ

vnam cõputationem fuit ſe
cundus.⁊ ſm aliaʒ fuit querx

tus vnde verſus. Diſputat

bic mundus quartus fueri

ue ſecundus.

Anod peirno linum ⁊ eletum adin

toꝛes ſi bi aſciit.
8 Ppeirns pꝛinceps apoſtolo
loꝛum adintoꝛes ſibi aſcinu lit
num ⁊ cleitum:non tamen poteſta

tem pontiſicij aut ſoinendi am ligã

ſoꝛi ſuo clemeni quiſedem apoſio

di noꝛmam eis tradidit ſed ſucceck

licam poſt enm a poteſtatem pon
tiſcalem tradẽte ſibi beato petro

tenere pꝛomernit. linus vero e
tus miniſirabant cxterioꝛa:pꝛiceps

D

Lau. . H on itutionez videtnretiz. M
W zniſtcherdi. rcrtracc tia bolenaan nnen Ben eneonii enboctencs
pnon poteſt de iure cõmuni ſed er di quod legitimus RonHoſiene ertra anraſnnnntrn ded .
YD verum eſt ꝙ non poteſt ꝛeſens. vbi pater vo⸗ de ommndbus deſcenden filiſe⸗ oꝛte aliud in collatera Wecoren, .
Piſcopo Meceſoen. petiſti. nec ſta1. NnS erat ſucceſſto iunis. ad ecene Kcrer ig licet ſt.ar. contra ey de t d porſinte⸗ ß
Genaneleeal. fieret mmaheleler ordinatione ſed nonm tleci .. iibus ar. de. pe. diſt Pee nte Marohnae Pabade de qo boe. l⸗
be oahbit dbnm JZM V e. At nunc cernimns plurim n pores quia beneſunt i
O Weriq, accamaru; M ntrr e us verbo vite rem beneſicio facere: vt non reſtringece, fk delibe. vi
c N aenierds. e aurem aboſtoloꝛum pe veroo Baneein benet cleſas egluͤnasen akt⸗ an uie
—.d Smne ſiaſtice : Nii; „ — Anerat eos in ecc at eccleſi in fi. nec ſem er nomi
d enakwatgeniel ca ⁊ 0ꝛationi maſlaba . a Gerecnoo plus enleg eecleſtr nneolen linann, 6
Künlbunaerriſ⸗rrchene = Maelpte iemenain bitce 9 bꝛoeſſe he eamſs⸗venmn vel ꝓ Lumur winſiadet . 4
nombuerEn „ 2 oeHCie ololymita quoꝝ ſunt obſee iſnigz ne⸗ tu non polin ft b.
SS um bierololy⸗ quoꝝſunt rogane non p H
Ares facie eüe a atrrrter⸗ acneer aain denngaigerro is, = Prdanierenod 4
4 tus eſt. 'm quoſ⸗ petrus ad it. Simõ petrus in ci fierent muneribus imx oue conſangui z. ⸗
ANa erangeluz iſcopum elegit. S ite ſinem ibi ci erent ocen.papa.iij. hanc renunciatione; 0
Peatepilbdl ſcnt ditu n iebus quibus vite finem ſil NItem inn sSecodem. b a appiobat erna 8
a ahh. . mea in Beeodem. Paba aphiobat erra
in ſpecie viſi bili. ngelos.ij. ipſis die . ehenſa manu meain LO itate pꝛobi de offi. dele. ex parte. 4
H t: appr. ꝛotulit olica auctoꝛ é de offt dele. er part
deſcendiſſe per a S die pꝛelenſit: ap ccleſie hec pꝛot Po⸗ I 2 pꝛebẽ ſed dic quod ibiſut. 4
6 nes autem via/ bus totius e bis oꝛ eus nequis eccleſias lal de quod ibifnt.
q. veus oan epiſtola den anrib lementem hunc vo 4 MAbẽéus nequis ee ellanias ant pura renunciatio. o
rrermnicn piſtola den yerba. Clem ꝛcui ſoli mee pꝛedi das pꝛepoſituras capelle di, Pis omnib- ben,
. Vve . On ia here 9His . N.
nemo vidlit moyfen vicliſk⸗ dino epiſcopum:ci bedramtra das cleſaſtica officia ns⸗ Sed nnnamgal
. Pan iſſe Oep trine cathe reliqua eccleſiaſtica are: aut exx tns. Ded nun 5⸗ 1
eo ꝙ dicitur moy ida tionis ?7 doctrine tus ſum ioiure valeat vẽdicare: au huc papa poſſet facei f
poſteri vicunt duad (e teris expertus tario iure val ſiquis ipꝛo⸗ buc pap .
Poſterion deivi inuiſibili do:quem pꝛece ines diligen⸗ oſtulare pꝛeſumat. q iquis re dbim cceſſoꝛem. non
eum viciſſe in ſp non . Ler colentem: homines ſo poſtulare pꝛel ionis reus attentare uia hoceſt immuta 4
8 echrr nenn m: diſcendi ſtudij⸗ atientẽ ſumpſent debita pena mulctabi reſtatutuzeeccleſter w.
ene pohibicuz hor. ſ. rx tem. ignum:iuſtum. patienti pꝛeſumpſerit deb nebit. Mis of ren Lj.que ad perpe
q iiiſeobijciuntur. bꝛinm benignum: ferre etiam ra apoſtolatis carebit. bi rnerlf.oneg tntuz
e eſes ientem nonnulloꝛum fer tur cur ⁊ apoſto bo pꝛohibentur ep tuam. ? quia ſtatuu
b Be alia ibu leul. ieſius ſciente verbo dei inſtituun bus anctoꝛitani itnere. Sʒ alind facit id tempus ĩ quo . 4
eniz erat de tribu leul. bu er bis que verb tiocheno con ſoꝛes ſibi inſtituere. cũfra ne neſt futurus iuder
Beughnelensehin oloe ormnnakiet pꝛobibetur: roe ſa⸗ lutecſſous anattsriſ deiurict om iuc⸗
bee Me demch⸗ cilio hocom legitrr. ibus deliberare: aliud eſt dẽ ſibi uz eumqni.
bes. vij. q.j. deniqʒ. rcre, ing oſic ſtatutum legi conſti tribus d ie dignitatis bered ärt p — EZim. ſobolem. Ni
Non ſan eri per electi⸗ Epiſcopo ſucceſloꝛ e r eie Ia llud fleri pꝛemitt Re n p aumen iſt (at. 1
U ſj. Epiſcop icecckt ere. Ilud ſie tbeati pe carnalis filius: ſ erat
gee debene ſi eſ. mere non licet. pꝛo ſe: quer phibetur. Yllud qt beatipe carnalis liug ern.
onem.xciij. di. . ãter pꝛi⸗ Ther Piſcopo non llceat bi co⸗ penitus ꝓhibetur. J let in argumẽ ſli s moꝛtui legalis. i
3 % necop i cõ⸗ . Oli ab illis valet in⸗ iunnt flius moꝛtu bel.
e.ſi ergo. niſi ha 4 ſucceſſo 2 ſucceſſoꝛemſi tri apoſtoli ab ill 8 ſibi ſubſtituunt lvj. diſt, ilmachel.
r er n yno⸗ ◻R alterum ſucceſſe erue) i:qui tales ſibi ſui vrlvj. car 1
Anegio cdouleinen in ſyno⸗ alte t ad exitum vite p tuz aſſum quit⸗ ſſoꝛem beatus pe Aaiheus ponir can.
rem ſibi: vt. lxiij di. omnes ſtituere licet le aliquid ſactumſn qualem ſibi ſucceſſo ia officium nales patres: vbi di⸗ 1
o allas eſet Siure omnes elni eſe gigninf conſtita nusanentuir verumanla eett: arquigenuit⸗Etlu. 1
ſeculares po ſeſ es⸗ vtom erit: irritum ſit S eccleſia,/ trusqn ſe ſanguini cepit defe ſi cas pohi. legales: fe
e vt. C. vt . autem ius ecc! non vite Gruſit uiſquis ſi cas pont. l. C
bent ſuccedere: vt nili⸗indi. rum Seruetur aut aliter opoꝛ adepiſco atũ tales quiqui icit qui fuit duos. n.
nes tam ciuiles q; mili.iudi. 1e tir on aliter ope tqʒ adepiſcop tqui vel dict qui fui b ſol
