ꝙ ⁊ ep̃s ↄdemnatur ⁊ ſᷣuus
reſtituatur.

——Eneralis. 7 oꝛigina⸗

rios oꝛiginarij ſunt q
ex aſciptitijs nati ſunt ĩ ipſo
ſolo. vt. C. de agri. 1 ccn.l. co
lonos. li.xj.⁊ tales ſine gle⸗
ba nõ poſſunt vendi. vt.C.
de agri.quẽadmodũ nec v
eſſe differẽtia inter eos ⁊ ſer
nos. vt. C. e.ne.diutiꝰ. aſcri⸗
Rn ſunt qui per.xxx.ãnos
erunt in ſolo. C. e. cũ ſatis
io.Aſcripticij.n.duobꝰ mo⸗
dis fiunt aut pꝛeſcriptione.
aut duplici cõfeſſione p ſcri⸗
pturaʒ bis ſactam. vt. C. de
agri.⁊ cen.cũ ſimus.b.

2
.

b.Jurgari.i. litigare.

lI. Miij

Inſtitutuʒ.i.ne fauoꝛe ecdleſie aliquid iniuſte ſtatuatur. qꝛ pꝛetextu pietatis
faciend impietas.ᷣvt.xiiij.q.v.fote ⁊.j.q.j.nõ ẽ putanda.
C ¶ Seruituti.i.clericatui.

d Cranſactione. 2 nõne hoccẽ ſymonia vtquis ſe emat vt ꝓm aueatur.imo
vt pꝛiomotus maneat in oꝛdine.vt.õ.e.ex antiquis ſed dic ꝙ hic nõ tranſactio

ſuper oꝛdine ſed ſuꝑ liberia⸗
te vel ſuper ipſo ſeruo ⁊ ſuꝑ
Puitio põt fieri trãſactio.xxx
vVj.q.i.de raptoꝛibus.nec eſt
magis ſymonia q; ſi gs eme
ret terr vt ibi ediſicaret eccle
ſiam. ſed tamẽ ipſe fuus nõ
põt tranſigere cũ dño.vt.C.
de tranſac.imerpoſitas.·
e ¶Aliena. v rij.q ij. frater⸗
nitas.j.rxiiij.q.vj.ſi res pꝛo⸗
pter quã.
¶Reddãtur.poſtᷓ ſcit ec⸗
cleſia ea eſie alteriux. Sʒ po
ne ꝙ pꝛelatus ſciat reʒ nõ eẽ
eccleſie.nũquid ſtatim tenet᷑
reſtitucre: videtur hic ꝙ ſic.
⁊ extra de ſymo.ꝑ tuas in fi.
⁊ extra de poſtu. bone.qꝛ bo
nam fidẽ dʒ agnoſcere. vt. ff.
mã.qu ntus.dico ꝙ ſi diffi
dit de iure cccleſie denuncia⸗
bit illi quẽ credit dñũm vt res
petat.nec in hoc ſacit fraudẽ
Vt. ff. de neg. ge.at ꝗ natura
§. cũ me abñte ⁊ de hoc inue
nies.xrriiij.q.ij.ſi virgo.

g ¶ Voc tunc. iudeus. diæ

ſingue aut ſeruꝰ iudei ver
naculus,i. ex pꝛopꝛ a ancilla
natus aut emptitius.ſi ẽ em
pieicius aut emit euz anteq;
fuit pianus aut poſt teʒz ſi
emit euʒz ante aut cauſa buiẽ
di aut c mercimonij. verna
culus ſi vult fieri xpianꝰ ſta
tim erip tur in libertatẽinul
lo pᷣcio dato. vt. C. de epi. et
cle.deo nobis. S. vlti. ſicut. n.
emptus ad ſᷣua endũ ſine pꝛe
cio liberatur ſi vult fieri xpia
nus, multo magis qui natꝰ
eſt ex ancilla ꝓpꝛia ſine pꝛe⸗
cio liberatur ſi vult ſieri chꝛi
ſtianus.dicit.n. greg. ꝓ illo
ſolo dandũ pꝛeciuʒ ꝗ cã mer
cimonij ẽ emptus.vt.j.e.fra
ternitatẽ.ſi aũt ẽ emptꝰpoſt⸗
fuerit xpᷣianus.liber effici
tur nullo pꝛecio dato.qꝛ cõ⸗
mercuũ xpᷣani penitus eſt ei
interdictũ.vt.j.e. mancipia.
ſi aũt eſſet emptus duʒ eſſet
paganus ſi cauſa ſeruitij eſt
eimptus ⁊ vult ſieri xpianus
liber. eſticitur ſine pꝛecio. vt
.e.fraternitatẽ.ſi ant cã mer
cimonij ẽ emptus ſi euʒ ve⸗
naleʒ nõ exponit. j. tres mẽ
ſes poſtea ſine ommi pᷣcio li⸗
beratur.q: pꝛ ſumitur ꝙ ad
ſeruiendu euʒ emerit.vt.e.c.
fraternitatem.Si aũt.j.tres
menſes eũ exponit venalẽ ⁊
foꝛte euʒ vendere non põt.ſi
vult ſieri xpᷣianus liberatur
relicto pꝛecio.xij.ſolidoꝛũ.ex
tra de iude.c.j.ideʒ ꝑ omnia
in uis paganoꝛũ.lʒ.h.dicat
ꝙ ſi vernaculus pagani ſiat
xpᷣianus tenetur fiare dño
ſuo ſᷣm ulud apli.qcũqʒ ſᷣui

inſidelitate ad ſi
MMKaternitatẽ vraʒ pᷣmo opoꝛ/

ſtitutuzʒ aut aliena iura pelnadi aut
publica videatr᷑ diſciplina ſubuerti
ꝛecipue cũnec ipſam min ſterij cle
ricalis hac obligauõe fuſcari digni
tateʒ cõueniat:cogaturqʒ pꝛo ſtatu
militantiũ ſibi cõditioneq; iurgari
aut videri qð abſit obnoxia ꝗqbus
ſollicita cõpetenter interdicuone ꝓp
bibitis:qſꝗs epᷣs vel pᷣſ byter ⁊ dia/
conus vel eoꝛuz ꝗ monaſterijs pꝛe
eſſe noſcunt᷑:huiuſmõi pſonas apð
ſe tenentes nõ reſtituẽdas patroni⸗
aut deinceps vel eccleſie ᷣuitutivł
religioſis cõgregationibus putaue
rint applicãdas:niſi voluntate foꝛ⸗
ſitan dnoꝛũ ſuoꝛũ ſubſcriptionis te⸗
ſtimonio pumitus abſolutas vel le
gitima tranſactione cõceſſas peri⸗
culũ ſe pꝛopꝛij honoꝛi? nõ ambigãt
cõmunioniſqʒ ſubituros ſi ſup hac

rre cuiuſqnã verax nos querela paul

ſauerit.Magnis quippe ſtudijs ſe/

cundũ beatũ petr apoſtolũ pꝛeca
nendnz eſt:ne fides ⁊ diſciplina dñi
blaſphemer. Idẽ nihil perire credi/
inus eccleſiaſticis vtilitatibꝰ:ſi que

ſunt alienareddani oc tüc ob

ſeruandũ eſt cũ dñs ⁊ ſuus einſdeʒ
ꝓſeſſioniainueniunt᷑ ceteꝝ ſiudeꝰ
mãcipiũ chꝛiſtianuʒ emerit iudicis
vel ep̃i auctontate eriã eo inio ad

libertatez debet pduci.
goꝛius libertano ẽpo.
Ad libertatẽ perqucant mancipi⸗
chꝛiſtigna a iudeis cõpargtꝗ.
(Daneipi xpianaqnẽcũqʒ in/
deuʒ cõparaſſe patueru ad ii
bertatẽ inxta legũ pᷣcepta ſine om/
ni ambiguitate perducie:ne quod

AUñ gre⸗

abſit religio chꝛiſtiana iudeis ſubie

cta polluatur.
Aẽ ex cõci.toletano quarto.
Omcia punuca iudeis no ſunt cõ
mittenga. 4
llaofficia publica indeis in
ungant᷑:per qͥ eis occaſioꝰtri/⸗

buat penã chuſtiams inferre. Si ve

ro chꝛiſtiani ab eis in indaiſmo ritu
ſunt maculati vel enã circũciũ:non
redditopcio ad libertatẽ ⁊ religio
neʒ redeant xpianã. De his autẽ

qui in infidelitate empti ad gratiaʒ

baptiſmi venire deſiderãt:qd fieri
debeat gregoꝛius papa ſcribit foꝛtu
nato neapolitano epo.
In uoertatem venaicent ſerui ꝗ ab
gex accedunt.

ret eſſe ſollicitã:ſi de iudeoꝛuzʒz
ſernitio nõ ſolũ indeus ſed etiã quiſ
qual paganoꝛũ ſieri voluerit xpia⸗
nus:poſiqnã voluntas eimerit pa

ſunt ſub iugo infidelinʒ dños ſuos omm honoꝛe dignos arbitrentur 2 alibi.
ſerui ſubdi eſtote dominis ꝛ⁊c.⁊ ſm hoc poteſt paganus eſſe dominꝰchꝛiſtiani

ſed non ſicri.

b. Ancipia rpiana. ante emptionez.

4 .. „

¶ANd libertate..rvij. q. iiij. iudas qui cõtra ſʒ h de eo agitur quẽ conſtat eſſe

chꝛiſianũ ibi de eo ꝗ mentit ſe rpianũ vt euadat iuguʒ Fuſtutis.
KR. Perducte.i.pductos oñdite. qꝛ ſtatim liber ẽ extra de iudeis.c.ij tñ
coloni poſſunt ene iudeoꝛũ vt ibi dicitur.ſed nũquid xpᷣianꝰ poõt emere
iudeũ mancipiũ: ſic.tamẽ vt cũ illo non moꝛetur. vt.xx vnij.qõe.j.ſepe.

c.hulius.ioba.

tefacta:ne hunc ſub qnolibet inge⸗
nio vel argumento cnipiã iudeoꝛũ
venũdandi facultas ſit:ſed is ꝗ ad
chuſtianꝗ cõuerti fidem deſiderat:
deſenſione veſtra in libertatẽ mo⸗/
dis omnibꝰvendicet᷑:hivero quo⸗
huiuſcemodiopoꝛtet̃uos amitte/
re:ne foꝛſitan vtilitates ſuas irratio
nabiliter exiſtiment impediri ſolli:
cita vos hoc cõnenit cõſideratione
ſeruare:vt ſi paganos quos merci/
monij cã de extraneis ſinibu) eme/⸗
rint:infratres menſes dum emptoꝛ

cui venditi fuerint nõ inuenit᷑: ſuge
re ad eccleſiã foꝛte cõtingit:⁊ velile

ſe dixerint fieri chꝛiſtianos:vel ex/
tra eccleſiã hanc talẽ voluntatẽ ꝓ/
diderint pꝛeciũ eoꝝ ibi achꝛiſtiano
emptoꝛe percipiãi:ſi aũt poſt pꝛeſi
nitos tres mẽſes ꝗqſquã huinſcemo

dli ſeruoꝛũ indeoꝛũ velle ſunʒz dixe/

rit ⁊ fieri voluerit xpᷣianus:nec ali/
quis eũ poſtmoduʒ emerit:nec do
minus qlibet occaſionis ſpecie hũc
audeat venũdare:ſed ad libertatis
ꝓculdubio pꝛemia perducat᷑:quia
bunc nõ ad vendendũ qʒ ad ſibiſer
uiendũ dici comparaſſe.
Idem ianuario carolitano epᷣo.

Dal

Zgliber indeox ſern: ad vene

rabilioꝛa loca fidei cã ↄfuge/
rit:nullatenꝰeũ pariamini piudiciũ
ſuſtinere. Sʒ ſine oliz xpᷣianus ſiue

nunc fnerit baptiʒatꝰ ſiue vllo xpᷣia

noꝛũ pauperũ dãno religioſo ecele
ſiaſtice pietatis patrocinio modis
ommbꝰdefendat᷑. Itẽ ex cõ. tole
tano. Beank
Tſi iudeoꝝſeruiĩ eccleſiis cõ
nerſi ad xp̃ᷣ¶i gr̃am cõnolaue/
rintl ibertati donent. Nẽ ex cõ.
maticenſi.xvj. alezs.
Reſenti conciliò deo auctoꝛe
ſanctimꝰ vt nullũ xpᷣianũ mã
cipiũ iudeo deinceps ſeruiat. Sʒda
tis ꝓ quolibet bono mãcipio.xij ſo
lidis ipſuʒ mãcipiũ qcũqʒ xpianoꝝ
ad igenuitateʒ ſen ad ſermitiũ licẽtiꝗ
habeat redimendi:⁊ ſi xpianꝰ fieri
deſiderat:⁊ nõ pmittit᷑:ſimiliter fa/
ciat:qꝛ nephas eſt vt queʒ xpᷣs dñs
ſanguinis ſui effuſione redemit:bla
ſphemuʒ xpᷣiane religionis ninculi⸗
tenere qð ſi acꝗeſcere ſtatutis nr̃is
gcũqʒ iudeꝰnoluerit:quãdin ad pe
cuniaʒ oↄſtitutaʒ uenire diſtulerit:li/

ceat mancipiũ ipſuʒ cũ xpᷣianis ubi

cũqʒ volerit habitare. Itẽ ex cõ.
aurelianenſi. e eodem.
Iſeruabñte dño ant neſcien
te:epo tamẽ ſciente qð ſeruꝰ ſit:aut

te. videtur eniʒ eps tunc cũ eo diſpenſaſſe ſi xx

»

1 ☛☚ Allaofficia f.
xvij.q.uij.con
ſtituit.

m Decalioarg
nemo cogitur ſibi di
gere exoſinn. vt. xiij.
di. .ſ.
n Nõ reddito. m

Di.c. vlt. io. argu. liuj.

legẽ decapitatur. C.

ne iudeus xpᷣianum
mã.l.vnicc.

0 B fcnnarde
fuerit.i.debẽt
vendi.⁊ tunc cũ em⸗

pptoꝛ: nõ iuenitur. nõ

pqit ſerui pꝛeciũ arg.
xvj.q.uj.placuit.vel
foꝛte venditi fuerant
ſi emptoꝛ abſentauit
ſe aliqua de cauſa.
bPÆο Perapiant. da
tis. xij. ſolidis pꝛo me

lioꝛi mancipio. vtex⸗

tra de iudeis.c.j ſed
quid ſi nemo ipſum
vult redimere: qrat
pꝛeciũ hoſtiatiʒ. vt. ff.
de manu.l. uij. aut ſer
uiat. v. an. C. de ca⸗
ptiuis. l. vlti. 7. xxxvj.
q.j.de raptoꝛibus.

q ¶¶Percpiãt. ſicer

go aliquis coguur vẽ
dere rẽ ſuã. vt. xuij.q.

nq; ponitur fu⸗
turũ pio preterito. vt
lxiij.diſ. noſſe. ibi po⸗
nitur foꝛte puentu p
pucniſſe.ſic.ff.de ver.
ſig. ver bu erit. . f. de
le. iij. etiam. ?. S. dil.l.
ponderet.

8 . BDicitur. i. pꝛeſu⸗

mitur ⁊ hecẽ pꝛeſum
ptio iuris ⁊ dicũt qui
daʒ ꝙ cõtra hanc pꝛe
ſumptionẽ nõ admie
titur pꝛobatio. cũ hic
nõ tantũ pꝛeſumat ſʒ
etiaʒ ſtatuat ius vt ex

de regu. vidua extra

de ap. p tuas. iſtud

cõcedo ꝙvbicũqʒ; nõ

tantũ p:cſumit ius ij
etiã aliquid certi ſta⸗
tuit ꝙ nõ admittatur

Pꝓbatio in cõtrariu.lʒ
b.cõtrarium dicat vt
xx vij.q.j nec aliqua.

2, : xv. q. i j. extraoꝛ⸗

dinaria. j. r vij q.iij.
venditionibꝰ. io. ego

credo ꝙ ſemꝑ admit

titur ꝓbatio in ↄtra⸗
rium inſi ius ſtatuat

ꝙ nõ admutatur.de

hoc ha bes.l.di.ferrũ

ber.

AIfkuus abſen
rx viij. di.diaconi.? ar.cd
oc ꝙ eps diſpenſatipſo tacto circa notũ vt dixi.l.di.qui in aliquo.

n. Ofrico. de diſpenſatie fauore l bertatis. deberet. n. deponi. qꝛ fur

tu cõm ſit coꝛpoꝛa ſui. vt. C de ſer. fu.l. . tz gd ſiiſti ñ bñt vñ ſoluat . cc
dico iſtu reddendũ vno.vt. S. e ex atigs. ar. i de eo quẽ factu e.l. vln.

Mealla ofirnn piubes Xes Jaen ge⸗Ar en cmienitnt lo ſami

2

dochinn
Cltsmn
ndparn

nenenin
dneret

boſtirzzne

puluiurte
n.CNe
lpliatne
Vtolus
Nritſer
tisaptm
ſinnig
anmns
penrce
ponurt
Orannn

voſebn

vrepneti⸗
ode
Pientefe
annedkt
A
rie
Paiſrin
jstden
Grabene
Nhepochn
obutlocdR
ptſtnt
nuönd
hvichtent
nntiil
Pebaügſt
Cinnre
itconſ⸗
SAdnnnn
unndinf
ſner iu.
gipanmn,
ſſcun
nhe
ſp NAGI.
oſo,
usſn
nlumnc
lrii

irln
itin
igre⸗ 4
goicii
ſuin

Di.

ecõpenſet.i.ſi h pꝛopꝛiſ alioquin nõ.qꝛ delictũ perſone ⁊c.vt.xvj.

ſi epm. extra de ap.repꝛehenſibilis.

cultat crimẽ ſuũ.qð ẽ cõ
tenet᷑ ꝓuidere oꝛdinato c

G I ſeruus. ſciẽ⸗
ie. arg. de taci⸗
furnitate. extra de his
que fi. a pꝛelat.c.ij. et
dixi. xx vij.di.diacon⸗
2. xx viij. diſt. diaconi.

d. Unius. ſed qua

liter hoc ſtare pot in
pꝛeſ byterovel diaco⸗
no naͤ eps dʒ buare i
terſticia tẽpoxꝝ.qᷓ funt
j. lxxxvij. di. in ſingu
lis.ſed ſi obſeruauit.

cõſtat ꝙ plus ſtetit ᷓ

p annũ.dicũt qdã ꝙ
iſte fuit oꝛdinatꝰ ſine
examinatione ? non
obſeruatis iterſticijs.
vel dic ꝙ erat gran⸗
deuus vñ vſq; ad an
nnʒ potuit ꝓmoueri

in diaconẽ.vt. lxx vij.

di. monachus vel dic
ꝙ ann'iſte icipiat nõ
a tpe oꝛdmationis ſ
a tpe ſcientie.ar.x vij.
g.ij. ſigs incognitus
¶ Seruilẽ.plus.n.

valet oꝛdo qᷓ; ſcẽtia

militia. vt. f.. de liber.
cau. qui de libertate
in ſi.
ſ¶ Suũ.cũ diſtincti
one. S. e. ex antiquis.
SVer triẽniũ. ad
monachatũ dat triẽ⸗
niũ ad clericatũ annꝰ

qꝛ clerici ſunt i publi

co 1 monachi latent.
hb ¶Epalis. ? etia ſa

ccerdotalis. vt. S. e. ex

antiqnuuns.
i C Sed nõa curiali.
quida dicut iſta ver⸗

ba nõ eſſe in ipſa lege

7 verũ ẽ in ilia nõ
ponũtur ſed alibi.vt
in auc. de lanc. epl. S.
ſz hoc gdez. coll. ix. ſ
pᷣm bhec iura canonica
poc nõ tenet qꝛcu oꝛ
do liberet a Fuili foꝛ⸗
tuna multo foꝛtius 3
curiali. qᷓ aut digni⸗
tas liberat a ptate pa
mnia. babes in auc. cõ
ſtitutio que de digni.
coll. vj. 2. C. de decu.
l. vlti. ⁊ iu auc. vt oꝛ⸗
dinarie pfec.col. v.

RCAdimpleant. boc
non tʒ. vt. S. e. gcũqʒ.
1IBmittunt. oꝛi⸗
ginarijs. tales.

eniʒ liberi ſunt. vt. C.
de agri. ne diutius.
eỹ de iudeis.c.ij.io.
m Bbati. liberũ.
qꝛſi manumit
titur ſᷣuus ecclie duo
dabunt᷑ loco ulius vt
xij. q.ij. es. ſj abbas
nihu pʒ ꝓpꝛij vt.xij.
q.j.nõ dicatis.vñ nõ
pot facere hãc recõ⸗
penſationẽ.

n CMꝛopꝛiuͦ, qr ne⸗

—

vj B .
R Supplicauerint ⁊ ſic patet ꝙ nõ ſemꝑ deponitur oꝛdinatus ꝗ oc⸗
tra. h. vt dixi.l.di. ex penitẽtibꝰitẽ pʒ hoc ꝙ eps

„— „

u alter cũ examinat.vt.S.xxiiij.di.quando.

pꝛeſbyter aut diaconꝰ oꝛdinatꝰ fue
rit:ipſo in clericatꝰ officio manen
te epᷣs eũ dño ſuo cũ duplici ſatiſta⸗
ctione recõpenſetꝰ. Si vero eps eũ
ſeruũ neſcierit ꝗ teſtmmoniũ phibẽt
aut ſupplicauerint eum oꝛdinari:ſi
mili redhibitione teneant᷑ obnoxij.
Itez leo omnibꝰepiſcopis cõſti ⸗
tutionona. De eodem.
B J ſeruꝰſciente:⁊ nõ cõtradicẽ
te dño ſuo in clero fuerit oꝛdi⸗
natus:ex hoc ipſo liber ⁊ ingennus
erit. Sed ſi ignoꝛãte dño.lʒ ei intra
ſpaciuzʒ vniꝰe anni ⁊ ſeruilẽ:foꝛtunã
pꝛobare:⁊ feruũ ſuũ accipere:verũ
etiã ſi legitimo ꝓbatus experimen/
to monachus efficiat᷑teuadit inguʒ
ſeruitutis:debent emʒ ꝑ triẽniũ an/
tequã monacbi efficiant:in mona/
ſterio ꝑmanere:poſtea vero ſi mo
nachi effectifuerint:liberi efficiunt᷑:
epᷣalis enim oꝛdo liberat a foꝛtuna

Ffbili vel afſcripticia:ſj non acuriali

ſiue officiali:naʒ ⁊ poſt oꝛdinatiõeʒ
durat:ſed etiã ius patrie ptãtis ſol/
nit epiſcopalis diguitas aſcripticioſ
vero in ipſis poſſeſſionibꝰ clericos
etiã pꝛeter voluntatẽ dñoꝝ ſieri cõ
mittimus ita tamen vt clerici facti
impoſitã ſibi agriculturã adipleãt
teʒ leo papa omnibꝰ epis.

Smittunt᷑ paſſim ad ſacrũ oꝛn

ARdinẽ abus nulla natalin nulla
moꝛũ dignitas ſuffragat᷑:⁊ q a dñis
ſuus cõſequi libertateʒ minime po/
tuerũt ad faſtigiũ ſacerdotij tãquaʒ
ſeruilis vilitas hunc honoꝛẽ capiat
ꝓuehunt:ab his itaqʒ fratres cha/
riſſimi oẽs veſtre ꝓuincie abſtineat
ſacerdotes:⁊ nõ tatũ ab his ſʒ etiaʒ
ab alijs oꝛiginarijs vel ꝗ alicui cõ/
ditiomi obligati ſunt volumꝰ tẽpe/⸗
rari niſi ſoꝛte eoꝛuʒ petuio autvolũ
tas acceſſerit:ꝗq aliꝗd ſibi in eos vẽ
dicant ptãtis. Be ſeruis mona/
ſterij querit᷑ an eccleſiaſticis officij⸗

poſſiunt aggregari an non:ſʒ famuli

eccleſiarũ non ſunt oꝛdinandi ſicut
ſupꝛadictũ eſt:niſia ꝓpꝛijs epᷣis li⸗
bertateʒ cõſequant᷑. Ooꝛro ſeruus
monaſterij libertatẽ cõſequi nõva/
let:nõ ergo ad clericatuʒ ſibi acce⸗
dere licet:qð autẽ liber ſieri nõ poſ⸗
ſit:pꝛobatur auctouiate.viij.ſyno/
di in qua ſic ſtatutũ legitur.
oaſteiſrnns e au vel mo⸗
nacho no lʒ liberuz facere.
SBbati vel monacho mona/⸗
A ſterijſeruũ nõ licebit facere li⸗
beruz: qui eniz nibil pꝛopꝛinʒ ha/
bet libertatez rei aliene dare nõ põt
Maʒ ⁊ ſicut ſeculileges ſanxerunt:
nõ poteſt poſſeſſio alienari niſi a p

pꝛio'domino. Mac autez aucto⸗

ritate pꝛohibentur ſerni adipiſci li⸗
bertateʒ recedẽdi ab obſequio mo
naſterij:ſed nõ pꝛohibentur naciſci

AIv.

xxxx viiij

mo põt plus iuris in aliũ ⁊c᷑.vt extra de dona.inter virũ ⁊ vxo.nupꝑ ⁊.ff.de re.
iu.nemo.j.q.vij.daibertũ ſed fallit extra de elec.ſuffraganeis.ff.de acquir.re.

Do, nõ eſt nouum.

o AKlienari. xij.q.ij.ſi quis.niſi in caſibus.vt.ff.de pig. ac.ſi cönenent. inſti.

qui.ali.nõ li.S.j.⁊.ff.de vſufru.l.ꝙ noſtrũ.

libertatem pꝛomouendi ad ſacros
oꝛdines:poteſt eniʒ in ſacris oꝛdlini

bus oſtitutus monaſterij obſequio

perpetuo deſeruire:ac ſi ſeruus mo

naſterij ⁊ libertateʒ adipiſci ⁊ ſacris

officijs aſſociari valet:vnde in alio
c.pꝛefate ↄſtitutionis hec eauſared
ditur:iniuſtuz eniʒ eſt vt monachis
rurale opus facientibus ſerui eoꝛuʒ
ocio toꝛpeant ac delicijs affluant.
Nuod autem ſerui eccleſiarum:
quo nomine etiaʒ monaſterij ſᷣuos
ſignificari intelligimus ad ſacre re⸗
ligionis pꝛopoſituʒ debeãt aſſumi:
auctoꝛitate greg.pꝛobatur quii ge⸗

nerali ſynodo reſidens oxxit.
Si Aſenssn pꝛobate merit fa⸗

mulus eccleſie põt oꝛdinari.
Altos de eccleſiaſtica fami⸗

lia nouimnus ad ommpotẽtis

ſeruitium feſtinare: vt ab humana
ſeruitute liberi in diuino ſeruitio va
leant in monaſterijs cõuerſarij:qð
ſi paſſim dimittimus:omnibus ſᷣ/
giendi eccleſiaſtici iuris domininʒ
occaſione pꝛebemus. Si vero feſti
nantes ad omnipotentis ſerintium
incaute retinemꝰlli innenimur ne

gare quedaʒ qui dedit omnia: vñ

neceſſe eſt vt ſi quis ex viris eccle/
ſiaſticis velſecularis miluie ſeruuu
te ad dei ſernitinz cõuerti deſiderat
pꝛobetur puus in laicali habitu cõ/
ſtitutus:⁊ ſi moꝛes eius atqʒ cõuer⸗
ſatio bono deſiderio illius teſtimo
niuʒz ferunt abſque vlla retractione
in monaſterio omnipotenti domi⸗
no ſeruire permittatur:vt ab huma
no ſeruitio liber recedat qui diuino
amoꝛe diſtrictoꝛem appetit ſubire
ſeruitutem. Si autez ⁊ in monacha
li habitu ſecundum patruʒ regulas
irrepꝛehenſibiliter cõuerſatus fne/
rit:poſt pꝛeſixa a ſacris canonibnus
tempoꝛa iam ad quodlibet eccle/
ſiaſticuʒ officiuʒ ꝓuehatur:ñ tamẽ
illis non fuerit criminibus macula
tus:que in veteri teſtamento moꝛ/
te mulctant᷑. Ecce quando ſerui
ad clericatuʒ aſſumi valeãt vel quã
do non admittantur:liberti quoqʒ
non ſunt pꝛomouendi ad clerũ:niñ
ab obſequijs ſui patroni fuerint ab/

l nge n fo eſletpenta;

moneantur ad cldeerum.
Dobibedas eſt vt liberti qu
4 MR patromiin ſeculo fuerint
adclerummphhoncantur

DBVBVppoꝛe vero viciati' ſi⸗/
Cc imiliter a ſacris officijs/ P
tabenti Ange gela⸗
OQunide meaP dceing,
ad clericale munus accedit ⁊ de lai
cis:anteacta eius vita examinetur.

pT Pꝛopꝛ o.ſi.extra de iu

1. autem.“
q Hac auctoꝛitate.in alio.
.xvij.q.iiij.in venditionibꝰ.

r Ultos negare. ex h

vr ꝙ bui eccleſiaruʒ
bm pꝛeſcriptuzʒ modũ ꝓbati
impediri nõ pñt ſi velint ꝓ⸗
mo ueri.cũ opus ſit pietatis
manumittere ᷣuos. xij. ꝗ.ij.
cũ redempte.ſed dic ꝙ Ge

go. nõ dat ptãtẽ h buis ↄuer

tendi ⁊ ſe ſubtrahendi.ſj pᷣla
tos inſtruit vt nõ aliter ma⸗
numittant qᷓ; ꝓbatione ad⸗
hibitavel dic ꝙ loquitur de
iaʒ manumiſſisvt etiã tales
indiſtincte nõ ſint recipiendi
niſi ꝓbentur ꝑ triẽniũ in lai
ihabitu.

s £ Omnia. ita nõ debe⸗

mus oẽs refutare nec etiam
oẽs admittere ⁊ ſic mediavia
tenẽdaẽ. vt.xlv.diſ.diſcipli⸗
a.ff. de offi. ꝓcõſulis ſolet.
tAMilitie. nõ ob. xix. q. iij.
monaſterijs.⁊ dixi.liij. diſti.

Eem.
u Woꝛte. nõ tñ oĩa nec ſo
la qᷓ tüc puniebantur moꝛe
hodie repellunt.a ꝓmotioe
qꝛ furtũ ⁊ ſimplex foꝛnicatio
non puniebãtur moꝛte. vt.
xxxvj.q ij. deniqʒ.⁊ in alijs
multis. vt. xxij.q.ij.ſigs per
vetus.hec tamẽ bic repellũt

odone.
1 Robibẽdũ c.fuerint
i. vixerint. vel etiã eo

ruʒ heredes.vt. C. de liber. ?
eoꝝ li.libertine.ſili tñ liberti
põt. vt. ff. de obſequijs liber
heres. C. de opis libertoꝛuʒ
ꝙ ex liberta. ſecus tñ ẽ in li⸗
bertis eccleſaꝝ. vt.S.e.ꝗ ex
famulis.qꝛ eoꝛuꝭ domima.ſ.
eccleſia nüquaʒ moꝛitur.vt

xij. q.ij. liberti.
vy Oꝛpoꝛe verovi⸗
c cliati. Hic agit de
coꝛpoꝛe viclatis.
7 ꝗ pena debeat᷑

oꝛdinatoꝛibꝰ taltũ.notadũ q
ſponte viciaii ĩ quocũqʒ mẽ
bꝛo repellunt᷑ a dmotione 2
deijciunt᷑ iam ꝓmoti. vt. j.e.
penitẽtes ſunt.n.ſui homi⸗
cide.j.e.ſi ꝗs.⁊.c.q ptẽ.ſi aũt
caſu vician ſunt coꝛpe.ſ.ab
hoſtibinuiti. vel ꝑꝑ egritu⸗
dincvolũtarij ſiue a ſe ſiue a
medicis, non obeſt eis.j.e.H

gꝗs a medcis ſi aſt als ſunt

viciati aut ipſi inſiſtebat opꝑi
licito aut opi illicito.ſi illicito
repellunt᷑.ſi licito ⁊ ſunt vi⸗
ciati in minimis mẽbꝛis ſiue
occultis nõ repellunt᷑ a p⸗
motione. vt. j. e. ꝗ ptẽ.⁊.c.eu
nuch'. ſz ſĩ magnis ⁊ mani
feſtis nõ ꝓmouenkt. vt. j. e. ſi
euãgelica. ſi ergo aliꝗs ĩ pᷣn
cipalibꝰmẽbꝛis.ſ.ĩ oculo vel
manu bʒ enoꝛmevicũ ꝓmo
netur ſecus ſi modicuʒ ⁊ qðᷣ
nõ generet ſcandalũ.vt ex⸗
tra de cle. egro. vel debili. c.

8

b Monaſterialibꝰ. hic vñ

PBienganaite de coꝛ. vici. c. j. . ij. io.
2

.

Hiſcis.vel ſufficientibꝰvbi.n.nõ ẽ copia alioꝛũ.bene aſſumũtur minus
legitimi. vt.ff de decu. generaliter. . pe. ſic alias in defectu ꝓbationuz
admittit᷑ minꝰidoneeſtis.vt.ilij.q.iij.S.itẽ ĩ criminali.ver.itẽ.Fᷣui.xiiij.q.ii c.ii.

niſi ex diſpenſatiõe.er de ca

pel.mona.c.i eccleſijs.er̃ de
ſta.mo. c.ijih. dicit ꝙ de iu⸗

re pñt duʒ iñ habeãt ⁊ abba

tis ⁊ epi cõſenſuʒ.xvj.q.j.cũ

p vtilitate.:.c.doctos de re⸗
gu. habes ꝙꝙ licite pñt vt er
de ſta. mo.c.ij. io.credo ꝙ de
iure cõi pnt ꝓmoueri.ſi pñt
Kcũ hr̃e ſociũ ſui oꝛdinis.vt
extra eo.n.mnachi.
cAllus.ſeuerioꝛem.⁊
nöne ſeuerioꝛ fuitil⸗
la cõſtitutio que pꝛiuat tales

prꝛate oꝛdinãdi. vt. xxx vj. diſ.

ꝗ eccleſiaſticis.ſic ⁊ hic adij⸗
citur alia pena.

d Anno.nota boc ãnũ cõ

putari a tpe ſciẽtie. vt.x vij.q.
ij.ſi ꝗs icognitus.ij.q.vj. .

biduũ ꝗd ſi annus ſit biſex⸗
alis in quo aligs ſuſpenſus

eſt nũquid ſufficit abſtinere.
ceclxy. diebꝰ non videtur qꝛ
illi duo dies habẽtur ꝓvno

vt extra dever.ſig.qſiuit.ſed
nõ ẽ ita.vt.ff. de ſta. li. cũ he⸗

res.S.ſtichus.qꝛ hoc.c.loqui

tun de viciatis in aĩa ⁊ qõtuzʒ
ad hoc facit ad ꝓpoſituʒ ma

ri.
e Enitentes.diſſoluet

arg.aliquẽ venire cõ

tra ſactũ ꝓpꝛiũ.ſi.xxx v.q.irx.
ꝙ gs.xij. q.j.certe. e de elec.
noſti.arg.cõtra de cle. coõiu.
diuerſis fallacijs e de ↄceſ.

pꝛebẽ.cuʒ ſuꝑ qſtione.ex᷑ de

nid.pꝛela.veniens. vel dic
ipſe.dr diſſoluere.qꝛ ob igno

minia ſui diſſoluitur. ſit. lxx.

di. neminẽ. ⁊.xxj.q.ij.c.j.cuʒ
eniz ob hoc ſit dignꝰ depoſi
tione ipſemet non diſfoluet.
io.ſo.de iure cõi nõ põt ali⸗
quis venire cõtra factũ ſuũ.
nifũ caſibꝰ expꝛeſſis ĩ iure.b.

f Jas abſciderit.ex in⸗
902

gnatione vel etiã cã
cõtinentie.

C.CLlericus.ſz gd dices de

oꝛigine ꝗ ſe eunuchũ fecit vt
liberi in occulto poſſet pᷣdi⸗
care tpꝑe pſecutionis eccleſie

a mulieribꝰ. ? tñ poſtea apud

ceſariã factꝰẽ ſacerdos.item
marcus pꝛecidit ſibi polliceʒ
vt ſ.c fieret indignꝰ ſacerdo⸗
tio.⁊ tñ poſiea factus ẽ ſacer
dos.vt legit᷑ in hiſtoꝛiaj eccle
ſiaſtica.ſed he c nõ ſuntitra⸗

henda ad cõſequentiã.iiij.q.

iij:c. vlti. vij. q.j. petiſti.
Homicida. nõ ꝙ homi⸗
cida ſit.ſed ꝓpter honncidij
periculũ qð ſequi poterat ſe
ctionẽ dr homicida ſicut qui
infantem exponit homicida
dr.lxxx vij.di.c.vlti.⁊lẽ ar.ꝙ

nõẽ cõſiderandũ ꝗd eueniat

ſz gd euenire poſſit. vt. xxij.
q.j.in nouo.xxj:.dil.deniqʒ.
xxiij.q.v.relegẽtes.ff.dehis
qui deiec.ſi vero.S.penul.et
C. devſufruc.ſi ambiguita⸗
tem.ar.cõtra.xxiij/qõe.v.de

.

occidendis.

ꝙ monachi nõ pñt eſſe pꝛelati eccleſtarü leculariũ

NRiſcis igit᷑ pꝛo ſua renerentia
vbi nulla rerũ vel tẽpoꝝ vrget an/
guſtia:regulariter ↄuenit cuſtodiri:

qꝛ eatenus eccleſie vel cunctis vel

ſufficientibꝰ pꝛinate ſunn miniſtris
vt plebibus ad ſe ꝑtinentibꝰdinina
munera ſupplere nõ valeãt:cõcedi
mus vt ſi ꝗas mõaſterialibꝰ diſcipli
ni s eruditus ad clericale munꝰ ac⸗/

cedit:etiã de laicis:anteacta eiꝰ vi⸗
ta requirat᷑ ne ſit aliquo facinoꝛe in ⸗/

fectus vel illiteratus vel bigamus
vel ab adoleſcentia ſoꝛdidatus vel
coꝛpoꝛe viciatus vel pᷣuilis vel oꝛi⸗

Glitarie cõditionis vel curie vel pu

licaruʒ reruʒ nexibꝰimplicatꝰ vel
publica penitentia notatus vel nul

la cõgruentis tempoꝛis expectatõe
diſcuſſus. Iẽ ex cõci. arelatẽ.ij.

Annue lulpeſnomimbiaceat:g pie
ter canonũ foꝛma aliqueʒ oꝛdinat.
D Allus penitentez nullus biga
‚ muʒ nullus viduarũ marituʒ
in pꝛedictis honoꝛibꝰ audeat oꝛdi/
nare:⁊ licet hoc iaʒ ommuʒ ꝓpe ca
nonuʒ inſtitinta cõtineant:iñ ne eui/
quaʒ ſacerdotũ ſupplicãtiũ ſicntiã
ſupꝛadiximꝰ imponunitas vel ſug/

geſtio iniqua ſubrepat:neceſſe fuit

vt nunc ſeruerioꝛeʒ regulã ſibi ve⸗

lint dñi ſacerdotes iponere:et ideo

acũqʒ ab hac die ↄtra ea qͥ ſuperiꝰ
copꝛehenſa ſunt clericum oꝛdinare
pꝛeſumpſerit:ab ea die q̊ hboc ei po/

tuerit appꝛobari:anno itegro miſ/

ſas nõ pꝛeſumat celebꝛare:quã reʒ
ſi ꝗs obſeruare noluerit:⁊ ↄtra ſta:
tuta fratrũ faciens miſſas celebꝛare
pꝛeſumpſerit:eccleſie cõione pꝛiuet᷑
⁊ ab omniuʒ fatruʒ cõione nonerit

ſe aliennz:qꝛ dignuʒ eſt vt ſeunerita,

teʒ eccleſiaſtice dilcipline ſentiat:ꝗ
ſalubꝛiter a ſanctis patribus inſtitn

ta obſeruare cõtemnit. 4
Item bilarius papa.

Honoꝛdinentur penuentes vel il/

literati.

D Enitentes vel inſcij litteraruz

aut aliq̃ membꝛoꝝ dãna per/
peſſi ad ſacrogoꝛdines aſpirare nõ
audeant. Quiſꝗs anteʒ taliũ conſe/
cratoꝛ extiterit:factuʒ ſuuzʒ ipſe dii/⸗
ſoluer.. Coꝛpoꝛe antez viciati in
telliguntur nõ caſu ſed/ ꝓpꝛia volũ/

tate abeciſi. 2ðèèò
AUiñ in canonibꝰ apoſtoloꝝ legit

OQuni ſemenpſuʒ abſciderit non 02/
dineeer.
B Igs abſciderit ſemetipſum.i.
aſquis amputanerit ſibi virilia
nõ fiat clericꝰ:qꝛ ſui eſt homicida
⁊ dei cõditioni ininicus. Si ꝗscuʒ
clericꝰmnerit abſciderit ſemetipſum
omnino dãnetqꝛſuijbomicida eſt.
Ilem excõ.arelatenſi.iij.

Mon ꝓducantunad cleruùm: quiſe

manentibꝰinſtitutis q̃ quideʒ

Psaui ſe. vicio. ð. xxiij.di.marituʒ ꝛc7.
.

fecit ſecare dentes ⁊ iſaias ſuã linguaʒ ampntaunt.vt.viij.q.j.in ſcriptu
ris.a.cõtra.xxxv.di.

ipſos abſcindununt.
18 Igſe carnali vicio repugna/
.Ere neſcientes abſcindut ad cle
rum peruenire nõ poſſunt.
Itez innocentius ſcribit ſelici me
ceriano epo.

Non eſt öꝛdinandus:qui parteʒ di

giti volens ſibi abſcidit.

Quai parteʒ cniuſlibet digiti ſibi
ipfſi volens abſcidit: bunc ad
cleruʒ canones non admittunt cui

vero caſu aliquo ↄtigerit:dum opꝑi

ruſtico curaʒ impendit:aut aliquid

faciens ſe nõ ſponte percutit:hos ca
nones pꝛecipiunt⁊ clericos ſien:et
ſi in clero reperti fnerint non abijci.

Inillis enim voluntas eſt vindicã

da:que ſibi cauſa ſuit ferruʒ inijcere

in iſtis auteʒ caſusꝰ veniaʒ meruit.

Similiter vero intelligendum
eſt de his qui per languoꝛeʒ a medi

ceis ſecantur aut a barbaris abſcin,/

duntur:auta dñis caſtrantur.
AVnge in niceno cõci. legitur.
Mui per languoꝛem s mèdicis de/
ſecatur: ad clerum valet admitti.
Igsa medicis ppter langno

8

rem deſectus eſtaut a barba⸗

ris abciſſus:hic in clero pmaneat.

Si quis auteʒ ſe cuʒ ſanus eſſe ab⸗/

ſcidit hunc ⁊ in clero cõſtitutuʒ ab/⸗
ſtinere cõueniet: ⁊ deinceps nulluʒ
debere talinʒ ꝓmoueri. Sic autem

claret hoc qð de his qui hanc rem

affectauerint andentqʒñſeipſos ab/
ſcindere:bec que diximꝰ ſunt ſtatu
ta:ſic eos quos aut barbari ant do
mini caſtrauerunt:ſi inueniunt᷑ als
digniſſimi tales ad clerum ſuſcipit
eccleſiaſtica regula.
Item ex canone apoſtoloꝛum.
ALicite oꝛdinetur epᷣs:ꝗ pbominuʒ
inſidias eunuchiz atur.

AUnuchnua::iſi p inſidias homi
unnʒz factus eſt: vel ſi in pſecu⸗

tione eins ſunt am utata virilia vel

ſi ita natus eſt:⁊ eſt dignus ſiat eps

Item ex cõci.martini pape.
Hion excliudantur a clero qui a me
dicis vel a barbaris vel a dominis
ſinis caſtranuurr.
B Jꝗs ꝓ egritudine naturalia a
meldicis ſecta habuerit ſimili
ter ag a barbaris ant ꝗ a dñis ſuis
caſtrati fuerint:⁊ inoꝛibꝰ digni inne
muntur:hos canõ admittit ad cleꝝ

moueri. Si ꝗs atſanus non pdi
ſciplinꝗᷣ religionis ? abſtinentie ſI⸗

pꝓ abſciſſonem a deo plaſmati coꝛ
poꝛis exiſtimat poſſe aſe carnales
cõcupiſcentias amputari aideo ſe
caſtrauerit:non enm admittii decer
nimng ad iauod clericatꝰ officiũ:
quod ſiiam ſuerit ante pꝛomotus
ad cleruʒ:pꝛohibitus a ſuo miniſte
rio deponatnr.
Item ex cõci.hilerdeni.

ab exoꝛdio.vbi dr
deus nihil ſupfluuʒ
creauit in nobis ⁊ eſt
ar. ad hoc.S.e.ſi quis
bi dr inimicus.
Pꝛecipiunt.i. per

6 VOi pantẽ digiti.ſone ſi haberet ſupfluos digitos eos poſſetpꝛeci
gere.ſicut vngues vel dẽtes nimis ꝓlixos pcidere ponet ⁊ hiero.

—

mittunt.ſic.xxxj.q.j.

hacratione.
m ¶WCaſus. ſic ſim⸗
plicitati 2 ignoꝛantie
venia tribuitur. j. de

cõ.dði.ij. c.iij. ⁊ extra 8

re.pmu.cũ vninerſo

ruʒ.tñ caſus nõ ercu
ſat ĩ amotione termi

nox. ff. ð termi. amo.
n . Similiter. iſtud

reſpicit vltimã parteʒ

0 FFan a medicis
medicꝰlicite p⸗

mouetur.ſreũ nõ re⸗
moꝛdet cõſcientia. er
de eta.⁊ q̃l.ad aures.
ei..nõ imputat᷑ euẽ

tus moꝛtalitatis.ff. ẽ

offi. pꝛeſi illicitas.. ſi

cuti⁊ tamẽ imperitia

eius culpe annume⸗

ratur.ff.ad.l.agl. ideʒ

iuris circa mediũ.

pl¶.HBeſcctus vt tũ
nõ pariat nimiã de⸗

foꝛmitatem. vt er de

cle. egro. pᷣſ byteruz.
q TAugentqʒ. q.n.

ſibi audet manũ ifer

re.multo potiꝰ glijs

auderet.vt.ff. de edil.

edic.cuʒ autẽ..exci⸗

rAut dſſi.qui aut

ſeruum caſirat capite
punitur ⁊ pᷣuus ⁊ lo⸗
cus in quo hoc factũ
eſt coõfiſcantur. vt. C.
de eunuchis.l. .

9 Unuchẽ. ta⸗

lis. n. vicioſuſ
eſt. vt. ff. de edil.edic.
cũ aũt.⁊ qñaʒ pꝛecio⸗
ſioꝛ.ff.ad.l.aql.ſi.ſᷣuꝰ
7 ſi pueruz.
tSi in pſecutione
non eſt ergo neceſſe
ſeruare carnẽ illaʒ vel
puluerem vt dicunt

vulgares.
u ans veffigi⸗

dus.

xr AJas pꝛo egri⸗
Atugdine nõ per

diſciplinaz. vt videat
coꝛã hominibeiꝰcõ⸗

tinẽtia.⁊ foꝛte hoc fa’⸗

pter hypocriſim. ſie
Arv. diſt eedente pn

pes.

Ne di
fommi
reerd
egſo⸗
ziet
u:

ſtſg

en
109
batar
leſie
kel
bere

ſhoane
uinſe
ten
ien
Nchetmn

niem.

hllin i
Panets
ſclarg
Pſtünsn
ennus

alam
npufr
Altrefe
letug
Meſppetn
eapbune,
lai
reli.
mnserti
hinid⸗
nän
Eſnm
Cenßzon.
tnniſ⸗
hotpaſ
tffdeotl
liſa⸗

Nqtiei
Arraee
rfunsthe
obofni
nnngel⸗
holi
uuheth
,ncit
eeilloie
tßſerin
4
anton
ſonoct
miſiht
N Nn

vrti

urlht
ehofg

4 83 gs daudus

nõ tñvt opoꝛ⸗
teat ipſum venire cuʒ
baculo ad altare.vt ð
coͤſe. di. j. nullus eps

ñ ſᷣm lege; veterem

claudus nõ ꝓmoue⸗
batur. xlix. di. c. j. vl.

b Altoꝛ. a noꝛmã

. is de iſtoꝛum
ferocitate bẽs.ſvij.
. ſciſcitaris.

N¶ Siniſtre. idẽ ſi dexr

tre. du tamẽ nõ ſit de
foꝛmitas magna.ex⸗
tra. e.c. j.⁊ extra ð cle.
egro.pꝛeſ byterũ.ma
xime ſi nõ amiſit ali⸗
queʒ de illis ꝓquos

fit ſignũ crucis.
d Recepta. de⸗

biles.ſ.volũ⸗
tate non caſu.
e ¶Inkerioꝛes. vide
batur ꝙ iſte nõ poſſʒ
eẽ ſacerdos qꝛ nec mi
les eſſe poſſet niſi ha
beret ad minus vnũ

teſticulũ.ff.de re mi⸗

li. qui cũ vno.
f.AWoſtmodũ: arg.
c l gs puenit ad ſta
tuʒ a quo nõ põtici⸗
pere. tamẽ toleratur.
xxix.q.ij.perlatũ.xxx.
q.j.ad limina. rxxrxij.
q.vij.hi qui.⁊.c.neqʒ
ar. cõtra.extra de eta.
⁊ quali.Gj.

9 8 euangelica.
inuitus.arg.ẽ
ad q̃ſtionẽ ꝙ ſi ſpon
ſa ẽ oppꝛeſſa a ſpõſo
nõ poſſet intrare reli
gionẽ. qꝛ nõ ꝓdeſt ei
ꝙ inuita eſt paſſa.qd
de boc fit in q̃ſtioni⸗
bus diri. tñ g oculuz
amiſerit remanet tu⸗
toꝛ.vt. C. de excu.tu.
frater tuus.
hb ¶ Excepiſſe. ar.
vbi canõ non excipit
nec nos excipere de⸗
bemus.ij.q.v. cõſu⸗
luiſiti.
i Iniurie. qꝛ pena
vnius nõ debet con
uerti in pꝛemiũ alte⸗
rius.ff.ad fill.l.ſi ſe⸗
quens. ff. qdðᷣ me. cã.
ſicut. S. pedius.
Pꝛouocare. gra
uius delinquit qme
ad iracundiã ꝓuocat
qᷓ ego.C.ad.l.iul.de
vi pꝛiua.qm̃.et.xxiij.
q.v.cũ homo.
1 Keſ byte
roꝛũ. De
legitimii
noẽ du⸗
biuz an licite ꝓmo⸗
ueantur. ſed illegiti⸗
mi nõ.ſi tũ fint ĩ mo
naſterijs vel canoni⸗
cis regularibus licite
pꝛomouentur. vt. . e.
c.j.⁊ extra. eo.c.j.?.(.
ad abolendaʒ.qꝛ in⸗
reſſus mõaſterij tol
t irregularitateʒ. vt

Non pꝛobibetur a ſacris oꝛainib⸗

ga medicoꝛũ iciſione clandꝰ eff cil

B quis in infirmitate poſit? cle
Oricus medicoꝛũ inciſione clau
duseffici:pꝛomouer: ad ſacro⸗ oꝛ
dines euz nõ denegamus. .
Itẽ ſtephanꝰ roberto marẽſi epᷣo
on pꝛohibef a clero qui digitum
ſibi caſn abſcidit.
Lato⸗ pꝛeſentiũ flauius ſcilicet
clericus ad ſedẽ apoſtolicã ve
niens detnlit ate directã nobis epi/
ſtolaʒ:q̃ indagare ſtuduiſti eũ anoꝛ
mãnis nuperrime captum ſiniſtre
manꝰdigitũ hr̃e abſciſſuʒ:ſciſcitaris
ſi obhoc ad eccleſiaſticũ oꝛdinẽ va
leat ꝓmoueri an non. Oð etiã nos
reperientes qꝛ ſolertia tua magis ſu
per hoc ſollicita a ſede apoſto.do/
ceri flagirat:noꝛmã iuſticie ſemꝑ ſe
qui deñderans:ſtudiũ tue ſanctita/
tis merito collaudamꝰ:reuerentiã
tuã ſcire volentes:qm̃ ſi ita eſt qð a
noꝛmãnis digitũ ipſe habeat abſciſ
ſuʒ ad ꝓmouendũ ſi alias dignꝰſue
rit nil ei nocebit:eo qð qd de hisꝗ
atmedicis vel dñis ſiue paganis nõ
ſponte tale qd patiunt᷑:ſacri cẽſeãt
canones:dilectioneʒ tuã latere non
credimus. Iteʒ gelaſiꝰ papa pal
ladio epᷣo. — .
Tempoꝛe vnceritatis dignitas ac/
cepta ſeanẽti debilitate nõ ammittit.

Den canonica:abꝰeccle/
ſiaſtica regit᷑ diſciplina:ñc nõ
patiunt᷑ venire ad ſacerdotiũ debi/
les coꝛpoꝛe.ita ſi ꝗs in eo fuerit cõ⸗
ſtitutus ac tunc fuerit ſauciatꝰ:amit
tere nõ põt qðtẽpoꝛe ſue ſyncerita/⸗
tis accepit. Stephanns ſi gdẽ pſby
ter:petitoꝛio nobis deflenit oblato
qð baberet in ſubditis oliʒ ſibi ⁊ añ
annos plurimos collatã pᷣſbyterij
dignitatẽ quã reuera imaculaii coꝛ
poꝛis iudicio ſuſcepiſſet: nuꝑ pꝛo/
pter ꝓuincie vaſtitatẽ thuſcie quaʒ
pꝛe omnibꝰ ꝓuincijs barbaroꝛũ fe/
ritas diuerſa ſectãtiũ ⁊ ambiguitas
inuexit animoꝛũ dũ iminentes gla/
dios euadere fuge pꝛeſidio niteret᷑:
acutis ſudibus occurrentia ſibi ſe/
pta tranſiliens inferioꝛes: ptes coꝛ⸗
poꝛis inſeruiſſe ſuggeſſit:qᷓ vix adhi
bita curatione biẽnio potuiſſent ab
ſtergi ⁊ ideo fraterchariſſime ſupꝛa
dicto locũ ſuũ dignitatẽqʒ reſtitue:
quatenus ſacroſancta myſteria ſic
cõſueuit exerceat:nec.n.cõuenitob
boc auferri ante ſuſceptũ oꝛdinẽ in
quo poſtmodũ in inualitudinẽ coꝛ
poꝛis caſu ꝓbat᷑ faciente ꝓlapſus.
NHoc aũt non de omnibꝰmẽbꝛis
intelligẽdũ eſt:ꝗ.n.oculũ caſu ami⸗
ſerit lʒ deſit voluntas tamẽ ſacerdo
tinz adipiſci nõ poteft.
Ande gelaſiꝰ ſcri.ruphino epᷣo.
Nõiuni pꝛeſtandaliura ſacerdotij
cni oculus erntusef.
873 euãgelica admonitio iracũᷣ
diaʒ nec vſqʒ ad verbũ furẽtẽ
ꝓſilire ꝑmittit: vt ſi racha fratri ſuo
gs dixerit:reus ſit gehẽne ignis:q̃li
putamꝰ pena plectenduʒ eſſe:ꝗ nõ

*

Avf.

ſoluz pugno impie pcuſſit in leniti⸗
ci oꝛdinis homineʒ miniſterio vᷣniẽ
teʒ ſ quaſi nõ ſufficeret ad cedẽ ma
nus:ita inſtigante ſe diabolo raptu⸗
eſt ad iracundiã:vt ſuſte nõ ſolũ ꝑ/
cuteret:ſed etiã erueret oculũ fatris
⁊ quãauis huiuſmodi exceſſus graui
oꝛi eſſet pena plectendꝰ:bene tñ fra
rernitas tua fecit ab officio eũ pᷣſ by
terij remoueri:hoc tñ ſollicitudinis
tue ſit vt locuʒ ei penitentie oſtitua,⸗
⁊ in aliquo eũ monaſterio retrudas
laica tm̃ ſibi cõione cõceſſa:inlloco
autẽ illius aliũ te neceſſe eſt oꝛdina
re pꝛeſbyteruʒ. Nã illi cui erutꝰleſt
oculus nõ poſſunt ſecũdũ canones
ſacerdotij iura ↄcedi:neqʒ.n.aliꝗd
ei ꝓdeſt:qui oculuʒ inuitus amiſit:
