tur per inutile. vt no. s. diſtt. tertia gaudensĩ dño gaudebo. He ſtini regiẽ.galliaꝝ apocrvypha.opu
ix. ſi ad ſcripturas. inde legunt᷑ ᷣmnonesvł homelie ad ſcula frumentici apocrypha.epiſto
¶Atasz inter apocripha.i. ipſuʒz diẽ ꝑtinẽtes. Oue vero opu laieſu ad abagarũ apocry ha. paſ/
ſine certo auctoꝛe: vt ſapiẽtia ſcula vel qui libꝛi ſint inter apocry⸗ ſio geoꝛgij apocrypha.paſſio quiri
ſalomonis. lider iemn ſilijſi⸗ phos cõpntãdi: idez gelaſius oñdit ci⁊ iulire apocrypha ſeripta q̃ ap/
rach gui dat Ealeſtaane⸗ dicẽs. In pꝛimis ariminẽſeʒz ſyno / pellant᷑ ſalomoms tradictio apo/
. aleden d apoc, duʒz a ↄſtatino ceſare oſtantim filio crypha philateria oĩa qͥ nõ ab an/
phi dicunt: ꝛtamen legütur cõgregatã mediãate tauro pꝛefecto gelo vt illi cõſigunt:ſed magis a de
ſed foꝛe nõ generaliter. extuc:? ineternũ oſitemur eẽ dãna / mone conſcripta ſunt apocrypha.
tã. Atẽ itinerariũ noie petri apłi:- qd Wec ⁊ his ſimilia q̃ ſymon magus
appellat ſancti clementis libꝛi.viij. mnicolaus teruidus martion baſili/
apocryphi.actus noĩe andree api des ebion paulus etia ſamotaſenꝰ
apocrvphꝰ.actꝰnoĩe philippi ao ⁊z bonoſiꝰ q ſimili erroꝛe defecerũt.
cryphus.actu) noie petri apl apo- montanꝰ quoqʒ cuʒ ſiis obſceniſſi
crypbns.actꝰnoie thome apłi apo nis auacib: paluarianalenrin
cryphus. enagelia thadei noie aao ſiue manicheꝰ fauſtus ſabellius ar/
crvpha.euagelia noie thome apli: rius macedonius ennomi⸗ vona:
abus manichei vtunf᷑ apocrypha. cius ſebacius calixtus donat?ꝰ en⸗
enãgelia noĩe barnabe apłi apocry ſtachius iubianꝰpelagiꝰiulianꝰ⁊ la
pha. enangelia noĩe bartholomei cien.celeſtinꝰæ maximianꝰ pꝛiſilla/
apocrypha.euangelia noĩie andree nus ab biſpania lapedius dioſcoꝛꝰ
apłi apocrypha.euãgelia que falſa enticius petrꝰ ⁊ aliꝰ petrꝰ:ex ꝗbus
nit lucianus apocrypha. euangelia vnoalexàdriã aliꝰ antiochiã macu
que falſauit hircius apocrypha.li lanit: achatius ↄſtãtinopolitanꝰcũ
ber de infantia ſaluatoꝛs apocry-· conſoꝛtibꝰſiis: necnõ ? oẽs hereſes
phbus.liber de natinitate ſaluatoꝛis q̃s ipſi eoꝛũqʒ diſcipuli ſiue ſciſma/
⁊ de ſancta maria vel de obſtetrice tici docuerũt vel ſcripſerũt quoꝝ
ſaluatoꝛis apocryphꝰ liberg appel noiĩia minime retinemꝰnõ ſolũ repu
latur Gaderd ln oeł diata veꝝ etiâ ab omnmi ro.ec.elimi

quos fecit lenticins diſcipulnus dia-⸗ nata atqz cũ ſuis auctoꝛibus aucto
boli apocryphi. liber ꝗ appellatux rũuqʒ ſequacibns ſub anathematia
fundamẽtũ apocryphus.liber qui indiſſolubili vinculo ineternũ cõſi /
appellat᷑ theſaurns apocryphus. li ctemur eſſe dãnata. Di. xvj.
ber g appellat᷑ de filiabꝰ ade vel ge Poſtoloxcanonesꝗ ꝑ
neſis apocryphns.liber q appelilaa a cſemẽtẽ pontiſicẽ roma
pentametrnʒ de chꝛiſto virgilianis nũ ſicut ꝗda aſſerũt dicũ
coõpaginatũ verſibus apocryphus tur eẽ tranſlati:ſunt quin

liber ꝗ appellat᷑ñ actus thede ⁊ pan/ quaginta:hos nõ recipiendos ſ in
li apocryphus liber qni appellatle ter apocrypha deputatos. Iſidoi
pPoear er pus iieſ puerpio ryus ſcribit dicens.
ruʒ ab hereticis tranſcriptus:⁊ ſan/ am canones apoſiolica
cti ſixti noĩe ſignatus aboeryphus poſton rco itateę. 1
reuelatio que appellat panli apo/ nöne dicunk apkoꝛnz ſen
vypha.reuelatio que appellat tbo Agqꝛ coſdẽ nec ſedes aplica rece
me apocrypha. reuelatio qͥ appel,/ pit:nec ſacti piesilly aſſenſuʒz pbne
y latur ſtephani apocrypha. liber q runt ꝓ eo qð ab bereticis ſub noĩe
“ Nr. . yerey 4A. appellat᷑ traſitus ſancte marie apo aploꝝ oↄpoſiti dignoſcunt᷑:quani:ĩ
cryphus.liber ꝗ appellat᷑ pnia ade eis vtilia ineniant᷑ m̃ ab auctoꝛitate
apocryphꝰ. liber qui appellat᷑ dio⸗ canonica atqʒ aplica eoꝝ geſta cõ/
genes noie gigatis:qui poſt diluunii ſtat eẽ remotaatq; ĩter apocrypha

M

„

3 Lementis.i. ꝗ
ſub nomie cle:
mentis compoſitus
eſt ab hereticcs.
b ¶Itinerariuz. qui
actus petri continet
quos per oꝛbem iti⸗
nerando peregit.
c . Erxceptis. Im⸗
pꝛopꝛia videt᷑ hec ex⸗
ceptio.qꝛ aut excipit
a veris canonibꝰ aut
a falſis. nõ de falfis.
qꝛ nullus ex illis ob
ſeruatur. Iteʒz nõ de
veris qꝛ nullus illo⸗
ruʒ eſt apocrypbus.
vel dic ꝙ hoc nomẽ
canones ſumit᷑ large
taʒ pꝛo veris qᷓ; ꝓ fal
ſis canonibus.vt po
nitur.infra.xxij.diſt.
§. verum.
4 Lacuit.ex his
tibꝰ.ca.ſurgit
cõtrarietas quaʒ gra
tianus nõ ſoluit nec
ponit ſexta finodus
dicit. lxxxv. capitula
canonũ apoſtolicoꝛũ
eſſe ſeruãda. zʒepheri
nus.lx.⁊ leo.l.quidã
ita ſoluũt ꝙ ſexta ſy⸗
nodus fuit añ zephe
rinuʒ ⁊ ante leonẽ et
obſeruabant᷑.lxxxv.
canones. ꝓut diẽ ſex
ta ſynodus:ſʒ poſtea
in diſſuetudinẽ abie⸗
runt.xxv.⁊ remanſe
rũt.lx.vt dicit ʒephe/
rinus,. ꝓcedente vero
tempoꝛe.x.ex illis pe
rierunt.⁊ ſicremaſe⸗
runt tantuʒ.l.vt dicit
leo.ſʒ hec ſolutio ſta⸗
re nõ põt.nã ʒepheri
nus pceſſu.vj.ſyno⸗
duʒ naʒ.vj.ſynodus
fuit celebꝛata tempo
re agathonis.vt ifra
c.di.c.ſexta que lon⸗

go tempoꝛe fuit poſt

zepherinũvt ex croni
cis apparet.ommiſſiſ
alijs ſolutionibꝰ die
ꝙ nõ cõtradicũt ſibi:
qꝛ dicebat ſynodus.
lxxxv.fuiſſe capitula
ʒzepherinus nõ dicit
de capitulis ſʒ de ſen
tentijs.⁊ põt eſſe ꝙ
vno capitulo ſint ſen
tentie plures.

Di. Xxvyj.

deputata. Jepherinus autẽ ecötra
ſeribit epiſcopis ꝑ ſiciliam ↄſtitutis
Apoſtoloꝝ canõnesſunt ſecipiedi
B8 Exaginta ſententias apoſtoli
pꝛeſcripſerunt cuʒ alijs quam
plurimis epiſcopis quas ſeruãdas
eſſe cenſuerunt. ẽ leo papa.ix.
cõtra epiſtolã nicete abbatls
Exceꝑtis.l.capitulis canones apo
ſto:oꝛũ inter apocrypha deputant᷑.
6 Lementislibꝛuʒ.i.petri apo/
ſtoli itinerariuʒ apoſtoloꝛuʒ
canones nunnerant patres iter apo
crypha exceptis capitulis.l.q̃ decre
nerunt orthodoxe ſidei adiũgenda
Ntẽ. vj. ſinodus ca.ſecundð.
Lacnit hnic ſancte ſynodo vt
ammodopↄfirmata ⁊ rata ſint
canonuʒ apoſtoloꝛuʒz. lxxxxv. capi /
tula. Epiſtola iſidoꝛi in capite ca
nonuzʒ. Aſidoꝛus ſeruus chuſtile/
ctoꝛi ſuo cõſeruo.,F. Mꝛopter eoꝛũ
auctoꝛitatẽ ceteris concilijs pꝛepo
nimus canonesꝗ dicũtur eſſe apo
ſtoloꝛuʒ:lʒ a gabuſdã apocryvphi di/⸗
cantur quonia plures eos recipiũt:
⁊ ſancti patres eoꝝ ſententiasſvno/
dali anctoꝛitate roboꝛauerunt ⁊ in
ter canonicas poſuerunt ↄoſtitutio/
nes. Aẽ pꝛimus oꝛdo vt pᷣdictũ
eſt de celebꝛando concilio inſertus
habet᷑ poſtmoduʒ canones apoſto
loꝛũ atqʒ apoſtolicoꝛum.i.a ſancto
clemente vſqʒ ad ſanctuʒ ſilueſtruʒ

decretoꝛuʒ atqʒ concilioꝛuʒ diuer⸗

ſoꝛuz bꝛeuiarinz eſt interpolatuʒ ſe
quens oꝛdineʒſuum. Item cum
adrianꝰpapa ſextã ſynodũ ſuſcipiat
cuʒz omnibus canonibus ſuis:cum
etiã ſancta.viij.vniuerſalia cõcilia
pꝛofeſſione romani pontiſicis ſint
roboꝛata:in ſexta autẽ ſynodo ſiue

in ſeptimo concilio apoſtoloꝛuʒ ca

nones ſuntrecepti et appꝛobati:pa
tet quod nõſuntĩter èõ de
putandi. Ande ſcribit adrianus
Eparbarſo vaiatehe.
exta ſinodus auctoutate adriani
coꝛroboꝛatur.
B Extã ſynodũ ſanctam cnʒom
nibus canonibus ſuis recipio.
Sed dnbitatur de ea an canones cõ
ſcripſerit qð ex qurta a actione.iſ.ſex
te ſynodifacile abſoluiX᷑. Ytẽ eniz
epiſcopꝰ petrus epᷣo mchomedie.
Sexta ſnodus canones coſcripſit.
D Abeolibꝛuʒ continentẽ cano
nes ſancte ſynodiſexte patriar
cha dixit.Quidaʒ ſcandalizant᷑ per
ignoꝛantiã pꝛo canonibꝰiſtis dicen
tes:nungd ſexta ſinodꝰ canones fe
cit.ſnautez ergo quoniam ſynodus
ſancta ſexta ſub cõſtantino cõgrega

ta eſt cõtra eos qui dicebant vnam

operationẽ et vnã voluntatem eſſe
in chnſto:in qua ſanctipatres illos
vtpote hereticos anathematiʒzane
runt. ⁊ othodoxã ſides explanaue

runt:Soluta eſt hec ſynodus ↄſtan

tini xuij.ãno.poſt q̃ttuoꝛ aut qanqʒ
annosidem ſancti patres ↄgregati
ſunt ſub inſtiniano ſilio ↄſtantini et
pꝛedictoscanones pꝛomulgauerũt
de quibno nulluo dubitet.qui enim

ſub conſtantino imperatoꝛe in ſy⸗/
nodo fuerunt idez ipſi epiſcopi ſu
iuſtiniano iſtis canonibusſcripſe⸗
runt. Oponebat enim vt ſynodus
vniuerſalis canones eccleſiaſticos
pꝛomunlgaret. Item ſancta ſyno
dus vniuerſalis ſexta poſt pꝛomul
gatã ab eo dimnitioneʒ contra mo

noſcelitas conſtãtino imperatoꝛeꝗ

eaʒ congregauerat non multo poſt
defuncto mſtiniano filio eius regnã

te pꝛo eo eadem'ſancta ſynodus di

ninitus inſpirata iterum conſtanti/

nopoli.iiij.aut.v.anno cogregata

eſt:et canones numero.cc.ij.ad coꝛ
rectionem eccleſie pꝛomulgauit.
Ex his ergo colligitur quodſex
ta ſynodus bis ↄgregata eſt pꝛimo
ſub conſtantino imperatoꝛe ⁊ nul/
los canones conſtituit.ſecũdo ſub
iuſtiniano ſilio eiꝰ ⁊ pꝛefatos cano

nes,ꝓmulgauit. Unde ſancti pa/

tres in ea
Dixerun.
Conſtuntiones ſypnodiſexte.
Uoniaʒ ſancte vniuerſales ſy/

em ſynodo congregati

nodi.v.ſub iuſtiniano auguſto
Vj.ſub conſtantino patre ſuo augu

ſto de myſterio fidei pleniſſime di/

ſpntantes canones non fecerunt:ſic
cetere quattuoꝛvniuerſales ſynodi:
pꝛopterea nos conuenientes in hac
imperialem vrbeʒ ſacros canones
conſcripſumus. Itez placuit huic
ſancte ſynodo vt ammodo ↄfirma
ta⁊ rata ſint canonuz apoſtoloꝛuz
lxxxv. capituala. Itez confirma/
mus⁊ ceteros ſanctoꝛũ canones et

ſynodus:pꝛimã nicenã ⁊ anchirita/

nam:neoceſarienſez:gãgrenſeʒ:an/
thiocenã laodicen. conſtantinopo
litanã:epheſinã pꝛimaʒ:chalcedo/
nenſem:ſardicenſem:carthaginen/
ſem:⁊ opuſcula theophili alexãdri
mepiſcopi⁊ gregoꝛij trimegiſtri ne
oceſarienſis epiſcopi ⁊ dioniſij ale/
xandrini:epiſcopi ⁊ martyris atha/
naſij epi alexandrini baſilij ceſaree

cappadocie epiſcopi:gregoꝛij miſe

m epiſcopi:gregoꝛijtheologi aãphi/
logij vconenſiſepiſcopi:timothei a
lexandrini epiſcopi:germani ↄſtan
tinopolitani:cvrilli alexandrini epi
ſcopi:cypꝛani carthagineñn.epiſco
pi:⁊ ſynoquʒſuã. Itez ex diurno
libꝛo pꝛofeſſio romanipontiſicis.
Auctoꝛitate romam pontiſicis ſan

cta.viij.concilia coroboꝛantur.

8 Ancta.viij. vninerſalia con⸗
Ocilia pꝛimũnicenũ ſecũdũ con
ſtantinopolitanũ:tertiuz epheſinũ
chalcedonen.iiij.⁊.v.itèùm conſtã
tinopolitanum.vj.iteʒ nicenũ.vij.
viij.quoniã conſtantinopolis vſqʒ

ad vnum apicem imuntilata ſernare

⁊ pari honoꝛe ⁊ veneratione digna
habere:⁊ que pꝛedicauerunt et ſta/
tuerunt modis omnibꝰ ſequi ⁊ pꝛe⸗
dicare:⁊ quecũqʒ condemnanerũt
oꝛe et coꝛde condemnare pꝛoſiteoꝛ
Quo autem tempoꝛe ſexta ſyno/

Adus ⁊.i.ij.⁊.iiij.⁊.v. cõgregate ſunt

beda in libꝛo de tempoꝛibꝰſcripſit
dicens.

xii

e ¶ Jadous. pꝛeponimus
argu.qꝙ illi qui ſunt maio⸗

ris auctoꝛitatis debẽt habe⸗
re pꝛioꝛẽ vocẽ in electione.vt

xix. di. in canonicis. vnde lʒ

anquiritana ſynodus fuerit

pꝛioꝛ nicena tñ ꝓpter maioꝛẽ DG
auctoꝛitatẽ nicena pponitur mmoſr.r KHM morer:
vt infra. e. di. c. ſexta. ibi pꝛia vre t lolt volmx In-

„ 2 . 2 .

ma annotatio ⁊c.ꝗr.extra de
re ſcrip.ab cõicato.

f Extã.ſexie ſynodi.fal

2

. ſa eſt littera:⁊ dʒ ibi eẽ

ſeptime Rinodi:qualiter.enis
dubitaret ſexta ſynod de eo

ð ipſa fecerat.⁊c.

Abeo.voluntatẽ.qui
daʒ dicebãt tantũvnã
fuiſſe voluntatẽ in xpᷣo ſzʒ di⸗
cendũ eſt ꝙ due fuerũt volũ

tates ĩ eo homo fuit:vna
ſenſualitatis ſᷣm quã ipſe di
xit:pat᷑ ſi fieri põt traãſeat ⁊c̃.
alia rationis ſᷣm quã ipſe di
xit:verũtamẽ nõ ſicut ego.ſj-

hb

re filueſtri.ſub eo.n.fnit ni⸗

ttu vis.

Coſtantini.nõ ulliꝰ ma
gni cõſtãtini qui fuit tempo

ũ cõcilinz tpe ſilueſtri.

Cõſtãtini.cõtra inſti.de
dona. S. eſt ⁊ aliud inſti.q nõ
eſt per fa.teſt. ſecus vbi iuſti⸗
nianus vocat patrẽ ſuu iuſti .
nuz j loquit hic de alio iuſti
niano ſub quo ſexta ſynodꝰ
celebꝛata fuit tempoꝛe aga⸗
thõis pape.vt.jſ.e.ſexta.ſub
iuſtiniano autẽ cuius leges

leguntur cclebꝛata eſt quin
ta ſynodus:vt.j.e.c.ſexta.

k C Sub iuſtiniano. Sʒ cer
te nec ſic ceſſat cõtrarietas qꝛ
taʒ leo qᷓ; ſynodus loquit᷑ de
capitu.diſtin gue tẽpoꝛa ⁊ cõ
coꝛdabit ſcriptura.ij.q.j.młti
IEadẽ. Mota ꝙ eadẽ di⸗

citur ſynodus:qꝛ idẽ patres

ibi cõuenerũt:ſimile.vij.q.j.
deniqʒ. ⁊.ff. de iudi.ppone⸗
batur. Et eſt hic ar ꝙ eadeʒ

ſil cauſa appellationis cum

cauſa pꝛincipali.ij.q.vj.ſi ꝗs

in quacunq;ʒ.

Ancta. viij. Hec cõci
lia dicuntur octo:qa

octies ſunt celebꝛata vt hic:
dicuntur ⁊ quattuoꝛ quia in
quattuoꝛ locis celebꝛata.vt
8.di.pꝛoxi.ſicut.

b inj

monoſia liie m vnn i,
x vole ſ Jexerin

non qui pꝛioꝛ eſt tem⸗
poꝛẽ potioꝛ eſt iure ſʒ melioꝛ

Oaznagl aanigd⸗

preſferendus eſt. qꝛ non gra⸗

dus elegantioꝛ ſed vite me⸗
lioꝛis actio compꝛobatur vt
xrxiij.q.iiij.ſicut.⁊.rxl.diſ.non
loca. 7.c. Multi in fi. in autẽ.
de monachis. §. oꝛdinatione
honeſtioꝛbus. enim hono⸗
res debent᷑ argu. j. lxxv. diſ.
c j. in fi..fl. de mune.? bo.
honoꝛes. argumẽ.cõtra. C.
de offl. magi.of iqoꝛum.ne
mo agentium. et.lxj. diſtin.
miramur. . argumẽ. contra
lrxr. di. penulti. ? vlti.

Di.

Bg elcefkile c
antinopoli congregata eſt?
greco ſermone conſcripta tempoꝛi
bus pape agathonis exequẽte Piin

mo puncipe cõſtantino intra pala/

tium ſunʒ ſinulqʒ legatis apoſtoli
ce ſedis ⁊ epiſcopis.c.l.reſidẽtibus
Puima ſynodus vniuerſalis in ni⸗
cena congregata eſt contra arrium

ccc.xviij patruʒ temponbꝰ iulij pa ſile·
pe ſub cõſtantino pꝛncipe. Secũ/

da in cõſtantinopoli.c.l.patrũ con
tra macedoniũ ⁊ eudoxinz tempo/
ribus damaſij pape ⁊ gratiani pꝛin

cipis quando nectarins eidẽ vrbis

epiſcopus eſt oꝛdinatus. Tertiaiĩ
epheſu c.patrum cõtra neſtoꝛiuʒ
anguſte vrbis epiſcopuz ſub theo/
doſñio magno pꝛincipe ⁊ papa cele/⸗

ſtino. Quarta in calcedone. vj.c.
xxvx.patrum ſub leone papa tempo

ribns m artiani puncipis contra eu
ticeʒ nefandiſſimoꝛũ monachoꝛuʒ

pꝛeſulẽ. Quinta in cõſtantinopoli
tana ciuitate tempoꝛibus iulij pape

ſub iuſtiniano pꝛincipe contra theo
doꝛum ⁊ omnes hereticos.

na. ccc. xviij. patrũ ↄtra arriũ

Digine auteʒz ſynodus in nice/

alexandrinuz pꝛelbyternz ꝗ tres in
egnales gradus in trinitate aſſere/

rhlacſei 7 ſey m e
da Fucset perc, 9⸗ .
I. Me wany 9 l

bat:patrẽ.ſ.maioꝛeʒ:ſfiliuʒ minoꝛeʒ

ſpirituʒ ſanctnʒz creaturã vel ſeruũ:
tempoꝛibus cõſtantini pꝛincipis et
ſilueſtri pape romani macharij hie

roſolymitani.alexandri:alcxãdrini
q cõdemnata eadẽ hereſi ſtatnerũt
canones.xx.qnoꝝ auctoꝛ maxime

piefatus alexander epiſcopus fuit.
Secunda ſynodus in ↄſtãtinopo

li. c.lI.patruz cõtra macedoniũ ↄſtã

tinopolis epiſcopuʒ.ꝗ negabat ſpi /

rituʒ ſanctuʒz deuʒz eſſe:tempoꝛibns

gratiani ? theodoſij pꝛincipuz:da/

maſi pape romani:cyrilli hieroſo/

lvymitani:nectari alexandrini ꝗ cõ/

demnata pᷣfata hereſi ſtatuerũt ca/

nones tres quoꝛuʒ auctoꝛ maxime

beatus nectarins cõſtantinopolis
epiſcopus fuit. Tertia ĩ epheſo.ccc.
patrnʒz ↄtra neſtoꝛiuz ↄſtantinopo
lis epiſcopuʒ qui dicebat beatã vir

gineʒ mariã nõ dei ſed hominis tã/

tũmodogenitriceʒ:vt aliã ꝑſonam
carnis aliã faceret deitatis:tempo⸗

ribus theodoſij puncipis iunioꝛis

celeſtini pape romani:iuuenalis cõ
ſtatinopolis epiſcopi:cyvrilli epiſco
pi alexandrini qui.xv.capitula cõ/⸗
tra neſtoꝛij blaſphemias totidẽ ca/
nones auctoꝛe eodẽ ſancto cyvrillo
anathematizando conſcripſerunt.

Mnarta in chalcedone.vj.c.xxx.

Baernsconh enticeʒz cõſtatinopo⸗/
is abbatẽ gꝗ aſſerebat chꝛiſtuz poſt

bumanã aſſumptionẽ nõ ex dnabꝰ

naturis exiſtere ſ ſolã in eo dininã
naturã permanere:tempoꝛibꝰmar

tiani puncipis:leonis pape roma⸗

ni inuenalis hieroſolymitani:ana:
tholij cõſtantinopolis qni cõdem/

nata pꝛeſcripta hereſi ſtatuerũt ca/

nones.x viij.quoꝛũ auctoꝛmaxime

xv’,

idezʒ ſanctus anatholius cõſtãtino⸗
polis epiſcopus fuit. Quinta in cõö

tantinopolicõtra theodoꝛũ meſo
chenũ ⁊ omnes hereticos qui theo

doꝛus dicebat aliud eſſe dei verbũ
2 aliud chuſtuʒz ⁊? ſanctã mariã vir⸗/

ginez negabat dei genitricez fuiſſe:

ftempoꝛibꝰiuſtiniani pꝛincipis.iulij
pape romani domnithioceni:eu/

ticij cõſtantinopolitani qui.xvij.ca
pitula anathematiʒando deſcripſe
runt cõtratheodoꝝ⁊ ſocioꝝ eiꝰbla
ſphemias. Sexta in cõſtantinopo

lis. c.l. patruʒ cõtra machariuʒ an/

thiocenuʒ epᷣm ⁊ ſocios eius qvnã
voluntateʒ ⁊ operationẽ in chriſto
falſa ſuſpitione aſſerebant tempoꝛi
bus cõſtantini pꝛincipis agathonis
pape romani:gregoꝛij ↄſtãtinopo/

lis:qui condemnata hereſi pꝛefata

anathematizando ſcriplerunt.viij.
capitula interius annexa.

VRima anotatio anqniritane
nod dicit q̃ ante nicenã fert

iſſe:ſʒ ꝓpter auctoꝛitatẽ maioꝛeʒ

poſtponit᷑:in qua patres.xvj.ſtatue

runt canones.xxiiij.quoꝛuʒ auctoꝛ

maxime vitali anthiocenus epico
pus extitit. Secunda neoceſarieñ.
que poſt anquiritanã ⁊ anthiocenã

legit᷑ fuiſſe:in q̊ͥ patres.xvij.ſtatuc/⸗
runt canones.xxiiij.quoꝛqʒ auctoꝛ
maxime vitalis epiſcopus ſalonita
nus extitit. Tertia gangrenſis:que

poſt nicenã legit᷑ fuiſſe i qua patres

xvj.ſtatuerũt canones xx. pꝛopter
quaſdaʒ neceſſitates eccleſiaſticas
marxrime cõtra euſtachinʒ qui dice/
bat qð nullus in cõiugali gradu po
ſitus nec vllns ſidelis qui nõ omni
bus renunciaret ⁊ qͥ poſſideret:ſpeʒ
Vllã ad deumbhaberet multa alia

venenoſa qᷓ enumerare longuz eſt.

MNQuartaſardicenſis in q̃ pr̃es.lx.
ſt atuerũt canones.xxij.quoꝛuz au/

cctoꝛ maxime oſius coꝛdubẽſis epᷣs

vincẽtins capuanus epᷣs ⁊ ianna

rius beneuentanus ? calepodiꝰne/

E

apolitanenſis ſancte romane eccle
ſie legati extiterũt. Quinta anthio

cena:in q̃ patres. xxx.ſtatuerunt ca
nones. xxv. quoꝛũ auctoꝛmaxime
enuſebius paleſtinenſis eps cxtitit.

Sexta laodicenſis.in quapatres.
xxxij ſtatnerunt canones.lxiij.quo
ruʒ auctoꝛ maximetheodoſius ex.
titit eps. Septima carthaginẽſis.

in qua patres.cc.xxvuj.ſtatuerunt

canones.xxiij.quoꝛuʒ anctoꝛmaxi
me aurelianus carthaginenſisepᷣs
extitit:⁊ ſanctus Augu.hypon.epᷣs
in eadẽ ſynodo legitur fuiſſe tẽpoꝛi

bus honoꝛij auguſti. Octana afffi

cana ſub theodoſio minoꝛe angu/

ſto.in q̃ patres.cc.xxix.recitanerũt

⁊ firmauerũt canones.c.v.qui per
diuerſa cõcilia affricane ꝓuincie tẽ
Paibns gur aff carthaginenſis epi
egunt᷑ eſſe cõſcripti. NMona arela

ten.in q̃ patres cc.ſtatuerunt cano
nes quattuoꝛquoꝝ auctoꝛes maxi

me ſilneſter vrbis rome epᷣs ⁊ ſan/
ctus maurinus arelaten. epᷣs exſtite

runt tꝑibꝰconſtantini auguſti.ſicut

T Iginti.a ſar⸗
gnerſe 1
od dicitis.
QUmonde loi⸗

eſt duplex ar. vnũ ta
le.ex quo omnes alij
hoc taciũt.ergo et tu
obſeruabis hoc. Vt

nð.S.xij.di.illud ⁊.c.

quẽadmodu. Itẽ ar.
ꝙᷓ nulli licet ignoꝛa⸗

re ea que publice fa⸗

cta ſunt. xij.q.ij. ꝗ et
humanis.viij.q.j.lh.
xj.q.iij.cure.xx.di.ſi
decreta.lxxx vij.diſ.c.
Vlti.xxiij.q.j.paratꝰ.
ff. de inſtitoꝛia. H ſi
S. ꝓ ſcribere.C. de li
bersli cau.ſi filiũ.ex⸗
tra de poſtu. pꝛela. ad
boc.ar. ↄtr a. lxxxij. di.
pꝛopoſuiiſti. ⁊.j.q.j.ſi
quis a ſimoniacis.et
xxiiij.q.j.ſiquis dede
rit.pꝛimuʒ regulare
ſecundũ caſuale pꝛo⸗
pter caſuʒ ignoꝛãtis
extra qui ma.ac.poſ.
cum in tuua.
L Eneralia
g deilia. In
J hac.xvij.

dil. oñdit᷑

qui poſſunt facere cõ
cilia. Sunt autẽ cõci
lioꝛũ quedaʒ vniuer⸗
ſalia:quedã particu⸗
laria ſiue ꝓuincialia:
quedam epiſcopalia.
Vniuerſale eſt qð a

Di.
quidaʒ aſſerunt. Secimaiterum

arelaten.in qua patres.xviij.ſtatue

runt canones quoꝛu auctoꝛ maxi⸗
me ceſarius arelateñn.epiſcopꝰ tem
poꝛibus auguſti.cõſtantini extitit.
Andecimaiteruʒ arelaten.inqua
patres.xviij.ſtatuerunt canones.
Duodecima iteruʒ arelaten.in vi
co hoꝛtẽſio in qua patres.xj.ſtatue
runt canones.quoꝛũ auctoꝛ maxi⸗
me ſanctus ceſarius epiſcopꝰextuitit
Tertiadecimaiterum arelaten.in

qua patres.x viij.ſtatuerunt cano/

nes:quoꝝ auctoꝛ maximeſarpidiꝰ
arelateñ.epiſcoꝑpus extitit. Qnar/⸗
tadecima auracien.in qua patres.
xx vj.cõſtituerunt canonesquoꝛuzʒz
auctoꝛ maxime hilarius epiſcopus

extitit. Quintadecima empanen.

in qua patres.xx vj.ſtatuerũt cano/
nes.ix.quoꝛũ auctoꝛ maxime ceſa⸗
rius extitit epiſcopus. Sextadeci/

ma agatheñ.in q̃ patres.xxxix.ſta/
tuerunt canones.quoꝛũ auctoꝛma
xime arelaten. epiſcopus extitit.

Septimadecima aurelianen.inqᷓ
patres.lxxij.ſtatuerũt canones quo
ruʒz auctoꝛmaxime aurelianus are

laten.epiſcopus extitit. Octaua⸗/
decima iteruʒ aurelian.in q̃ patres.

xxx.ſtatnerunt canones:quoꝛũ anu/
ct maxime melianus epsrhodo

nen. extitit. Monadecimaiterũ au

relianen.in qua patres.xxx.ſtatue/
rũt canones:quoꝝ auctoꝛ maxime
ſanctus albinus andegauenſis epᷣs
extitit. Niceſima aluernẽ.in q̃ pa/
tres.xv.ſtatuerũt canones.quoꝛuzʒ
auctoꝛ maxime honoꝛatus bꝛelitẽ.
eps extitit. X*rxj.maticen.in q̃ pr̃es.
xxj.inſtituerunt canones:quoꝛũ au
ctoꝛ maxime puſcus lugdunẽ.epᷣs
extitit. Xxij.iterũ maticen.iq̃ pr̃es

lxxx vj.ſtatuerunt canones:quoꝛu,z
auctoꝛmaxime ideʒ pꝛiſcuslugdu/

nen. epᷣs extitit. Xxiij lugdun.in qᷣ
pr̃eꝭ.xviij.ſtatuernnt canones:qnuo
ruʒ auctoꝛ maxime philippus vie/

—„„

neñ.eps extitit. Xxiiij.iterũ lugdu.

in qua patres.xx.cõſtitueruntcano
nes:quoꝛuz auctoꝛmaxime idẽ pꝛi
ſcus lugdun.epᷣs extitit. Siqð nice
na ſynodus.xx.canones ſupꝛa ſta/
tuiſſe dicit᷑ contrariũ videt᷑ ei quod

in epiſtola athanaſij inuenit᷑. Scri⸗

bit enim athanaſius alexandrinus
epiſcopus marco pape ita dicens.
Epiſtõla athanaſij poſtulantis ca⸗
pitula niceni concilij.
B Eptuaginta niceni concilij ca
pitula qͥ de pꝛefata ſynodo iu

bente dño meo alexandro decreta

omniuʒ epiſcopoꝛum attuli:qͥ ſunt

igne cõbuſta optamusvt aſede ſan

cte eccleſie veſtra anctoꝛitate perci
pere ꝑ pᷣſentes legatos mereamur.
Itẽ pꝛeſentibusnobis.lxx.in me
moꝛata ſynodo capitula tractata:
ſunt.xxx.a grecie greca edita lingna
2.xxx.a latinis ſimiliter edita latina
lingua. Sed viſuʒ eſt. ccc.xviij.epi
ſcopis ſpiritu ſancto repleti: ⁊ maxi

Ine iã dicto alexãdro ⁊ apo.ſe.apo

criſarijs.vt.x.capitula adunarent᷑:

xvij.
alijs atqʒ alijs cõgruis locioinſere/

rentur ⁊ ad foꝛmã.lxx.diſcipuloꝛauz

vel totiusoꝛvis terre lingnarũ.lxx.
tanti ⁊ tam excellentis cocilij fierẽt
capitula q̃ͥ omneʒ xpᷣianoꝛuʒ infoꝛ/
marent oꝛbeʒ. Quomodo ergo
xx.tantuz capitula i nicena ſynodo
ſtatuta dicunt᷑ cum.lxx.capitula vt
athanaſius ſcribit ĩ ea ſtatuta mon
ſtrentur. Misita reſpondet᷑ capi/
tula nicene ſynodi quedã in diſſue/
tudineʒ abierũt:viginti tantuʒ in ro
mana eccleſia habent. Ungde ſte
phanus papa ſcribit dicens lutho/
bio epiſcopo maguntino.
Niceii concilij.xx.tantuʒ capitula

habentur.

UIsinti⸗ tantuʒ capitula nicene

ſynodiin ſanctaromana eccle.

babentur:ſed quo neglectu alia de
fecerunt ambiguũ eſt:plurimi arbi

trantur anthioceno concilio eſſe ea

inſerta. Sardicenſe quoqʒ conci
liũ auctoꝛitate nicolai pape recipit᷑
Ungde idẽ ſcribit clero ↄſtãtino.
Auctoꝛitate apoſtolica ſardicenſe
conciliũ recipitur.
Vod dicitis neqʒ ſardicenſe
¶ ꝛciliuz neqʒ decreta alia vos
habere ſanctoꝛmʒ patruʒ vel recipe

re:non facilevobis facultas creden

di tribuitur:maxime cuʒ ſardicenſe
conciliũ qð penesvosinveſtris re/

gionibus actum eſt ⁊ omnis eccle

ſia recipit:qua ratione cõueniat:vt
hec ſancta conſtãtinopolis eccleſia
abijceret:⁊ vt dictũ eſt nõ reciperet
Dii. xx vij.

Eneralia quoqʒ cõcilia

vel quoꝛuʒ tempoꝛe ce/
lebꝛata ſunt:vel quoꝛuʒ
anctoꝛitasceteris pꝛeemineat:ſan/
ctoꝛnʒ auctoꝛitatibꝰſupꝛa monſtra
tum eſt. Auctoꝛitas vero aggregã/
doꝛũ concilioꝛuz penes apoſtolicã

ſedeʒ eſt. Unde marcellus papa

ſcribit maxentio epiſcopo.
Abſqʒ romani pontificis auctoꝝnta
te ſynodum aliquibus congregarc
non licet.

QANJnoduʒz epiſcopoꝛum abſaʒ

bnins ſedis romane auctoꝛia
te quãquaʒ quoſdã epiſcopos poſſi
tis ↄgregare non poteſtis regulari⸗/

ter facereꝰ Neqʒ vllum epm qui

hanc appellauit apoſtolicã ſedem
damnare:ãtequa hinc ſentẽtia diffi
nitiua ꝓcedat.nã ſiſeculares in pu⸗

blicis indicijs libellis vtunt᷑ appel /

latoꝛijs:quãto magis ſacerdotibꝰ⸗

hec eadeʒ agere lʒ qui ſupillos ſunt.
de gbus dictũ eſt. Ego dixi dij eſtis

Itez iuliꝰ papa oꝛientalibꝰ epis.
HMonèſt ratuʒ cocili:qð auctouta
te romane eccleſie fultũ non ſit.

Rρa veſtranullas bʒz vires

nec habere poteritquoniã nec
ab oꝛthodoxis epiſcopis hoc ↄciliũ
actnʒ eſt nec romane eccleſie lega/
tus interfuit:canonibꝰpꝛecipienti/
bus ſine eius anctoꝛitate ↄcilia fieri
nõ debere:nec vllũ ratũ eſtsaut erit

vnqnã ↄciliũ qð eiꝰnõ fuerit fulcitũ

auctoꝛitate. Neʒz damaſus papa.

Abſeß ye aumonb. ſmoder gejye i s Aert

xñ

papa vel eius legato cũ om
nibus epiſcopis ſtatuitur.
Particulare ſiue pꝛouincia
le eſt qð metropolitanus vel
pꝛimas facit cũ ſufraganeis
ſuis.vt.xviij.di.c.j.⁊.xcij.di.
ſiquis epiſcopus.Sed vni⸗
uerſale nõ dʒ fieri ſine aucto
ritate pape vt hic.nec parti⸗
culare ſine auctoꝛitate me⸗
tropoli.vel pꝛimatis:nec epi
ſcopale ſine auctoꝛitate epi.
Meltropdlitanus tamẽ põt
facere ↄciliũ ſine auctoꝛitate
pꝛimatis.vi.xcij.diſ.ſiqs epi
ſcopus. ſimiliter epiſcopus
ſine auctoꝛitate metropolita
nivt.xxx viij.di.quãdo ⁊.xij.
q.ij.placuit.nec ob.qð legit᷑
j.di.pꝛoxi.c.ꝓpter.in ſi.⁊.c.
pe.qꝛ illud eſt intelligenduʒ
de pꝛouincialibus concilijs.
vel intellige illud de canoni
bus cõſtituendis. Jo.
d G oAazEenaale.
en ¶CLongregare. cõ⸗
ueniunt epiſcopi ad exami⸗
nanda cauſam criminalem
alicuius clerici ⁊ m boc eſt
arg.ꝙ talis ↄgregatio epox
nõ dicit᷑ ſynodus generalis
f B Egula. Legatus ad
hoc ſpecialit deſtinatꝰ
alias nõ poſſet legatus face
re conciliũ vt no.S.diſt.iij.S.
poꝛro ⁊ extra de offl. leg. qð
tranſlationem.
g ¶Ratũ eſt. argu.ꝙ id qðᷣ
nullũ eſt nõ põt ratũ haberi
vt no.ix.q.ij.c.nullus alte⸗
rius.et de elec.auditis.

Di. xvij.
a = AQic ſedi coceſta. Hic erpꝛeſſe babet᷑ ꝙ illud qð ſoli pape ↄpent no traͤſ⸗ pꝛoferant.ſed qꝛ videt᷑ qbuſdã vno modo ſententidũ:alijs alio modo.
fertur generali maãdato niſi ſpecialiter mandet᷑ vt extra de off.lega. qg g AHaio:es.vt de fide.vt.xxiiij.q.j.quotiens.
tranſlationc.que autẽ illa ſint dixi.xij.di.pꝛeceptis.⁊ alia hades extra de offi. HBVnclilia.ſacerdotum.i.epiſcopoꝛum.
lega, quod trãſlationem. .— 11 ¶VWerdiderũt. Nota ꝙ aliꝗs dici᷑ pdere qdᷣ nũquã habuit ſic
b Ec licuit. particularẽ. Ed aliquid'generaliter ſiatuendũ vel ad reuoc⸗ v.q.vj.qꝛ iuxta.xxiij.q.iiij.guiliſarius.xxiij.di.quoꝛid ſic.xxxij.qꝛij.

ꝙ gs errat non dicit᷑ hereti⸗
cus ſi paratus eſt coꝛrigi.vt
xxiiũij.q.ſchec ẽ fides.ſj̊ ſi du

bitat de fide hereticus dicit᷑:

vt extra de hereti.c.j.
d ¶Mer ſeculares. Pñt er
g laici coercere dericos cetiã
nõ depoſitos in caſibus. vxt
no. xxiij.q.v.pꝛincipes.alias
autẽ etiã depoſitũ nõ poteſt
laicus punire niſi incorigi⸗
bilis fit. vt e de iudi.cuʒ nõ
ab homine. Nũquã.n.cleri
cus quãtũcũqʒ ſit cimino⸗
ſus tradẽdus eſt curie ſecu⸗
laris dũmodo poſſit coꝛigi

9eccleſiaſticã poteſtatem: vt

xxxj. di. dictũ.e de iudi.at
ſi derici.nifñ in crimine falſi
litterarũ apoſtolicarũ.vt ex⸗
tra de cri.fal.ad falſarioꝛuʒ.
tẽ habes hic ꝙ vbicũqʒ de
it eccliaſtica poteſtas: ſem
per recnrrit᷑ ad bꝛachiũ ſecu
lare.⁊.xj.q.j.petimꝰ.⁊..xxiij.
ꝗ.v.de liguribus.
e Vltis.hoꝛatu.ar.q;
(aaacius ſuperioꝛis
n6 e ſat. vt.xij.q.ij.gcũqʒ
militů. arg. cõtra.xij..ij. de
rebus.lxiij.di.ſalonitane.tu
dic ꝙ ĩ leuib excufat als nõ
fZd maioꝛez.i.ad metro⸗
pol. Et ita cum appellat ab
omnibepis ꝓuincie ad me

tropoli.videt᷑ ꝙ metropoli.

ſolus maioꝛ ſit omnib epis
ꝓuincie:qꝛ de pari ad pareʒ
nõ lʒ appellari.ij.q.vj.S. an
terioꝛuz. ver. idẽ etiã. Itẽ hic
appellat᷑ a metropol.ad cõci
liuʒ metropo.j.ij.q vj.oĩs ⁊
ſic cõciliũ eſt mains ipſo me
tropol.⁊ ſic appellat᷑ ab ali⸗
quo ad ſcipſuʒ cũ alijs ⁊ c ſi.
ff. quãdo ap.ſit.l.j.S.ſolent.
Sed qd eſt qð hic dicit᷑ ꝙ ſi
diſſentiũt epi recurrat᷑ ad ſu
perioꝛẽ quare non ſtatur hic
ſententie pluriũ.vt.lxv. diſt.
ſane. Intelligũt quidã ꝙ hic
Dicit᷑ in cã criminali epiſcopi
vbi opoꝛtet oẽs epᷣos cõſen⸗
tire.vt.vj.q.iiij.c.j.⁊.j. Sed
põt intelligi in eo camn quã⸗
do in ꝓuincia dubitat de ne
gocio aliquo inter epos:tũc
recurrit ad ſedẽ ſuperioꝛem.
Nel ĩtelligas in eo caſu etiã
quãdo diſſentiũt epi in ſen⸗
tentia:nõ ꝙ ſentẽtiã aliqnã

intelligunt rationẽ:aut ſponte hiꝗ
ſalutẽ anime ſue deſiderat:ad apłi/
caʒ ſedẽ pꝛo recipienda rõne cõne⸗

niant:aut ſi foꝛte ſicut de talibꝰ ſcri//e

ptnʒ eſt:peccatoꝛ cũ pnenerit ĩ pꝛᷣ
fundũ maloꝛũ cõtemnit:ica q obſti
nati cõtumaces extiterint.vt doce⸗
ri nõ velint:eos ab eiſdẽ ſedibꝰapti

ci aut attrabi ad ſalutẽ quoquomõ

neceſſe eſt:aut ne alioꝛũ pditio eſſe

poſſint:ſecundũ canones per ſecu/

lares opoet oppꝛimi poteſtates.
Aẽ pelagius papa:epiſcopisꝗ cõ
uenerant ad illicitã vocationẽ ioã /⸗

nis cõſtantinopolitani epiſcopi.

5 eſt ↄciliũ Seonetcunz as ſine
ſedis e auctoꝛitate celęhꝛatur.
. Alets dennoeiapoſ Sehzaran

Raonics atqʒ eccleſiaſticis in⸗
nimur regulis:non debere abſqʒ
ſentẽtia romani pontificis concilia
celebꝛari.Quapꝛopter vt iaʒ dictũ
eſt recte nõ cõciliũ ſed conuenticu/
luʒ veſtruzʒ vel cõciliabuluz caſſat᷑:
qcqd in eo actuʒ eſt irritũ habeat᷑
vacuũ:vos quoqʒ deincepsvide
te vt nullins hoꝛtatu in talia pᷣuma
tis:ſi apoſtolice ſedis cõione care/
re nõ vultis.ſi veroĩ qualibet ꝓuin
cia oꝛte fuerint qͥſtiones:⁊ ĩter ipſos
ꝓnincie epos diſcrepare ceperitra
tio:atqʒ inter ipſos diſſidentes non
cõueniant ad maioꝛẽ tũc ſedẽ refe/
rantur:⁊ ſi illic ꝗqdẽ facile ⁊ inſte nõ
diſcernunt᷑:vbi fnerit ſynodus regu
lariter congregata canonice ⁊ inſte
indicent. Maioꝛes vero⁊ diffi⸗
cilioꝛes q̃ſtiones vt ſancta ſynodu⸗
ſtatuit ⁊ beata cõſuetudo exigit:ad

ſedem ſempreferant᷑ apoſtolicam.

Item ſimmachus papa.
ꝛouincialia concilia ſine roma/

ni põtiſicis pᷣſentia põdęre carebũt
en Geer eccleſiaſti

cis legibꝰ quotannis decreta

ppꝛonincias:qꝛ pꝛeſentiã pape nõ

habent valitudinẽ pdiderũt:legiti⸗
inſaniſſimi aliquãdo in illis pꝛouin
cijs maioꝛibꝰ pꝛeter apoſtolici api/
cis ſanctioneʒz aliqnid conſtirutũ:et
non de maioꝛibus negocijs ad cõ/
ſulcationez ſiquid occurrerit pꝛefa/
te ſedis arbitrio mniſſe reſernatum.
Minc etiã cũ auctontas theodo

ruʒ auctoꝛitas ſingularẽ in eccleſijs

tradidit poteſtateʒ nec ante dicte ſe

dis antiſtiteʒ minoꝝ ſubiacuiſſe in/
dicio.Ad hoc ſereniſſimꝰrex deo in
ſpirante reſpondit:ſynodalis eẽ ar/
bitrij in tãto negocio ſequenda per
ſcribere:nec aliquid ad ſe pꝛeter re/
uerentiãꝰ de eccleſiaſticis negocijs
ptinere:cõmittẽꝭs etiã poteſtati pon
tiſicuʒ vt ſiue ꝓpoſitũ vellent audi
re negociuʒ:ſiue nollent:qð magis

pntarent vtile deliberarent dũmo/

do pꝛo venerãdi ꝓuiſione concilij
paxi ciuitate romana daret.epᷣive/⸗
ro in ſynodo reſidentes cõgregata
auctonitate einſdez ſimmachi dixe⸗
runt. Sinmachnus papa ſe. apo.
pᷣſul.ab huiuſmodi oppoſitionibu⸗
impetitusquãtũ ad banincoreſpi
cit:ſit immunis liber cuius cauſaʒ
totã dei indicio reſeruamꝰ2. Se
clericis vero memoꝛati papeꝗ ab
epᷣoſuo ante tempusꝰↄtra regulas
diſceſſernnt ⁊ ſciſma fecerunt:⁊ hoc
fieri decreuimꝰ vt illi ſatiſſacientes

cpo ſuo miſericoꝛdiaʒ cõſequant᷑:⁊

officijs eccleſiaſticis ſe gaudeãt re/
ſtitni. Zanrẽtius eccleſie medio/
lanenſis epᷣs huic ſtatuto noſtro m
quo totã cauſam dei indicio cõmi⸗
ſimus ſubſcripſit. Petrus eccle
ſie rauennatis epᷣsſub eiſdeʒ verbis
ſubſcripſit ⁊ poſt eũ.lxxv.epi. A
lud de clericis ꝓ pace in vrbe reſoꝛ/
mãda miſericoꝛditer ⁊ diſpenſatine
factum dignoſcitur. Hoc quoqʒ

notandum quod in hoc concilio et

in alia ſynodo ſimmachi pape an.
te rauennateʒ epiſcopũ mediolan.
epiſcopus ſubſcripſiſſe ⁊ reſpõdiſſe
legitur ex quo ⁊ ſedis pꝛerogatinaʒ
ante enʒ habere colligitur. Ait enizʒ
gregoꝝꝰ ſagerio epᷣo auſtndimenſi.
OQSiſcopos ſecunduʒ oꝛdina/
Vtionio ſue tempusſine ad cõ⸗

ſedendnzʒ in concilio ſine ad ſubſcri

bendum velin qualibet alia re ſna
attendere loca decreuimus etſuo/
rum ſibi pꝛerogatinam oꝛdinũ ven
dicare. Merum tempusoꝛdina/
tionis non ad ecdleſias ſed ad per/
ſonas refertur.ſicut ex conſuetudi/

ne cardinalium ſancte romaneec.

⁊ epiſcopoꝛum vninſcuinſqʒ ꝓuin/
cie enidenter apparet.

uʒ ſllud qð in vniuerſalibꝰ ꝙvero ⁊.c. Moyſes.
cõcilijs eſt ſtatutuʒ:vt iſti epi J ůñsü —. . Hinc etiq. pꝛece⸗
q volebàtretractare ſtatua Mullug viurget ceſſar. : fli, rici regis ex diuerſis pꝛouinciis ad piſfet. Aſii epi vene⸗
cõſtatinopol.ſynodi. Aidek e ute i conceſſa nullus vrbez romanaʒ ſacerdotes cõnem runt ad citationẽ re⸗
bhie ad ſoli papã ſpecetin L) vſurpareſine eiꝰ oſultn preſu- re pꝛcccpiſſet veſanctũ conciliũ in/ gis non eo venfretc⸗
terpꝛetari ſtatuta vniuerſa⸗ mat:q nõ vult honoꝛe eccleſiaſtico dicaret de his que venerabili pape eeni ſeri renen⸗
he concll t erma de coceſn. indignus aut contemptoꝛ iudicari. ſimmacho pꝛeſuli apoſtolice ſe. ab amnle ad poc cerra e
a c ab ommb epiſe Item gregonuspapa. adnerſarijs ipſius dicebant᷑ impin, cxrep olim.
pis vel a ſanioi parte esz u,zʒ Ablaʒ apoſtolice ſedis aucioꝛitate gi:ligurie emilie epiſcopiſeunvene I1 Juſſione dñi.ha
qui interfuerũt.põt ſieri in⸗ ſynodũ . nibos c Aieſergc nölz. tiaruʒ ſuggeſſerunt ipſum qdicebat betergo romana ec⸗
terpꝛetatio.qꝛ ab eo ꝓdire dʒ Ec icuit alicui aliquãdo nec impetitus debere ſynoduʒ cõuoca cdeſia auctoꝛitatẽ a cõ
interpꝛetatio q ius ſtatuit:ex licebit particulareʒ ſynodun rei:ſcientes qð eius ſedi pumũ petri cdlijs.ᷣ impatoꝛ a po
de ſentẽ. ercõmu.inter, de u cõgregare:ſj̊ quonẽs aliqua de vni apoſtoli meritũ:deide ſecuta inſſio pulo. v.. xciij. di. legi
di. cñ veniſſent. gerſali ſynodo aliquibus dubitano ne domini concilioꝛuz venerando us ifi otrari buie
A recipiend. Noipſo naſcit: ad recipienda de eo qð non ſignak.rxj. diſt gua⸗

uis.⁊.xxij.di.oẽs vbi
dicit᷑ romana eccle
ſia hʒ pꝛimatũa dñno
2 nõ a cõcilijs. ſʒ dic
pꝛincipaliter habuit
a domino. ſecunda⸗
rio a cõciliſsss.
m CReuerentiã. dz
impatoꝛ reuerentiaʒ
eccleſie ſů de rebꝰeccle
fie nihil põt diſpone
re.vt.xcvj.diſ.bũ.vñ
nec dignitates necpᷣ

bendas dare põt. vt

xvj.q.vij.ſiqꝗs dein⸗

ceps.arg.cõtra.e᷑ de

cõſue.c inter.ĩ par⸗
te deciſa.vbi dici᷑ rex
cõferre decanatũ.ſed
hoc foꝛte ex cõſuetu⸗
dine et ex pꝛiuilegio.
xvj.q.j.hinc etiam.
n C Immunis. j. ij.
q.vij.S.itẽ cũ balaaʒ.

in fi. cõtra ibi dici᷑

ſimoniacus poſt re⸗
ſtitutioneʒ rñdere te⸗
netur accuſatoꝛ bꝰ. ſj
dic ꝙ pꝛ mo fuit accu
latus de hereſ ſʒ euz
apparerẽt calumnia
accuſãtis.poſtea fuit
abſolutus. vt h dicit̃

o ¶Ante tps. qð fie⸗

rinõ debuit.vt.viij.

