MIaẽ iu 4. ſug ſuũ grai nẽ moꝛ/ quãatũ ve ninianu. 6 eccet? moꝛta
ulangr iiſ. agrfecenaoze gtocbun 5, er enn 5 S ciog boiofepiad, n5 Teid Srannenn,
S⸗ gerat. pena. Se. q ii qũquept licẽ vinũ. ſui tã gra „„ CXI. n’. ⁊ a diabolo tẽptat tek . iqð dirxit. S.ſi diren K“
5 Fugergel ans tuü ? cu oꝛtẽ inimici ſnita bebat; aopeenit temeggn in er⸗ s an peccatu :. W
Hitem zuhle . xxiiij..nõ hẽbat:g m ſo charitatẽ oꝝ pe öt qũo pcepit vt ſtodite vos a ſi⸗ errauemn va (L.
NWopuli lue ſime tulit. qu teez bot Hiilioli meicuſte rſo epkla. Si, ſ Naederkegva
offeramus. ſonẽ que⸗ gꝗ aquã de ciſter nõ bibit ſed coꝛ rDicés fiiliol i eadez rur i no en lut uunt᷑ lũůt e
laʒ obini enä gaqu oblatã nõ bibit hẽbat./ lachris.⁊ i ead 5 bemipinos nis. que ſeq (s
k W◻Snlaz. ccarnrue ena g nlo ſibi obl⸗ haritatẽ nõ hẽbat mulae qꝛpcinʒ nõ 6 eſt ſi cõ bꝛ bieronp. ii
aſſerit g p aritaten vt in rien it quo c 11 l:ꝛeo ꝗ añ ixerim Fitas i nob nõ jnſt vert bic apit ((S
it chari dño libanit qi lfilia ſaul:eo c iẽſ direri 2%½ verita ẽ deꝰꝛ inſ Immo bie
WMataluikchr. t dñno iſuſa mico lteriũ pcutteſ ſequcim?7 v nfa: ſidel ẽ müdet b C. nym' älit ver⸗ in
ein. buius hoc bene loluit qui irriſu barã ? pſa . i ocun 1 mur pcta fanr̃a em : biero “õ Jo. ſüt (ne
1 * iit i cyt vilioꝛ ſiaz i oct fiteamn nob petanfa⸗ rimuſ: ba ſiue dic n R
1 Henat äne. ſaltaſſerauunduen 5 bẽbat q̃̊ cõ tremittatn, te.ſi aũt dixeruj nſ aſ eda p opoſtio (C
m Wgedtena wicſde e. ſaltaſſet ait. erenögergräcst Nos aboiimiatate. dacez Heanni ſa tanbl mon in
Secgene ——fſa meis.ſi cha abat ſibipi d nos ab oi nimꝰ:mẽdace ſt. Eſtio nẽ.l. vt q pcepia Ftu
ecnene e it Jo lis i utꝰ iĩpꝛecabat᷑ ihi mala 2nõ peccauin nob no eſt. iza ur iſactitate pee 5
Vn piooppormt llẽtia ſecut⸗ i ibuẽtib⸗ miht hari⸗ gq rbũ eid in n ac popciza tur eratiöe dei: ſen
J.n pꝛie enz ſcis didi retribu ianis: ſi cha euũ 7 ve aptizat?' ac iabo ꝛzgen lier eſt C
ad incu niẽs taide oſten t oeci. me. ab ariſrementate denſz b ipſerit: 1,o& kfa ſperatre a olſibile. l
ad incèn mwegel Johã. ſũ 6 hẽbat: qᷓ udica me de tos ſcrip ſe ↄfite joni impo &. t. diñctim Cin
8 Rrions,b. ez nõ Judica Idem ili petoꝛez ſe toꝝi0 WWMöõ pñ in
rus qual eropoſiohe. tat abat dicẽs. me. Igen loſit ille peie tiſma petoꝛ nmu es ligi.. manemte in
itelligeda pe oſtdit herol nirog ßʒ ino.me.ſuꝑ i ino.m.in miſſoeʒ pꝰ vayeiſ tagaſme n lo! itel ie rrtden niit
alcte haio lsit ber vde iuſ. m. 2 edñe: qm̃ ego rabilia di ianꝰ med diẽ. aria ſibi apłus chhari ſatur. S. di.1,ſi. hoed
illa auctoꝛi no peccat. JIucica me⸗ ſt tot inumerabt naz n ſũ. ad igf otraria ſi e cotenx. onne 16
. x deo! oſtiᷓ ⁊ iñ poſt tot ĩ iudicia quaʒ Ferdus ſu. ach igi eoð ꝗpp ei bec deret. .
n nafelligeda twvo i· grel. lu. tñ dilectiõis vꝛat qula ii: mmme i ec elſorlne: pec Janua dicit aug. lus⸗
. ir riũ 2 chari bo voh vt nõ mꝰ apud pie ibꝰ itrat unm
eim ſic itel e baptia? be admiſit. Cuiꝰp acoꝛdis coõtri ,/ cauerit:a ſtuͦ 2 ipe eſt p im ſz et ſcupid ecotrario ing gain
dieckeitblöt 3 Srere ume no obtulit: ver rgo ſacriſiciũ ieſũ xpm inſti veſtrig ant 1co) Eve geſiint,ne⸗ un
Bardaenänſend tonenobobar ano 60 mittere iciatio:nõ ꝓ boc ſcima ꝗ negenlli alaudede. un
ch pe tlonẽ nõ hẽ us dño pꝛ0 Pphici diu:2 in geiꝰobſnaue de: illi clau .
mnes q⸗ ee aimus. Intelli/ tionẽ triti ⁊ ſpũs dñ es ſacriſfici/ P totiꝰ mũdv:⁊ in ata eiꝰobt! nede: ij.2.iſ. en
mus . es ſa Ploris mũ ſimadatae ndata vij. cij. ij. 4
ipi nos ſe nele auctoꝛi⸗ coꝛdis otriti⸗ ſi voluiſſes Saj mo euſ ma mandara res i dauich iſtui C
2 Nc luſch d . tdicẽs bolocanſtis. gnoni 2 deü noſſe: gi eo ve/ ¶LZi. d imo ß
Sa ergo ne eſt er veo.i. audeba vtiqz boloc. niqz cuzʒ gn . diẽ ſe edax eſt: zi eo e uinuat primoß in
tas.qui n g dei nõ pec⸗ im odiſſeʒ: Ntri. 26. de iſt rim . ſtodit me 2 erbũ eiꝰ: ve nö9 .ſi ſulcepim?t C
irecipit graz dein Se ifici deo ſpuͦs t omittai remiſ iꝰ nõ euſto ſt ſnat ver lpioꝛ ſi ſuſtepin e⸗
ankectpie ſeuerat ĩ ea. criſiciũ deo ſp a ðo pmit it: di/„ ei⸗ eſt. g aut ßᷣ⸗ itas eſt. ho r aiar galee one. din
eeoner Pſener ea verba falle pnie nulla nandire merui agf ritas no fecta dei charita in ipo ſe CA iijeſtiment xxiſ. ur
cuido poecht ortite eban ſa ſo a ppheta⸗ u:ſi verã coꝛ⸗ re ĩ hoc pfe⸗ o ſum g dicit n ſ iſeſtimem i⸗
iohaͤnis ꝛ au bantiũ qui ſdd Eti ipetnz tu it Enidenter ſcimꝰ qmlipe de ãbulanit ⁊ ip vſi 1 J. Eel⸗ exemplo. rii
ſie e panti Stiduct ei mi inyae eno babnit. tez ba/ ſci ei dz ſic ihe at ſcribo vo 6,Kronetanmee P
. dis otritionẽé nõ charita man rea igt ſer co nõ ſa non errans. e
libet peccare tobie pbaret dis oirit aret eü tũc ificiũ coꝛchiſ bulare ꝓptere i natꝰ eſt ex dee : vig non eritas. ĩ ꝓxio fe
auncemars nco poſſint. l itaqz app haritate ſacri io ob/ bul⸗ eiis qui na nõ peccetts: —HH ln
g boni pecce⸗ idẽ erplo iſſe 7 ex charita lati domio lioli mei⸗ ico vob vtno iöe dñi ritas nõ fall jo.
bonip irilucidt eri jbniſſe us ↄtribnla ſtulaſſet: ccat iõ die i generatiõe d Ke n pꝛem in
H onis dleſn n Oiniti? ſpe temerarie po qi peccat ſciatis vos 6Peccaneriten: C. E morꝛens. ne
Disclononia ei⸗ mong tuliſſe aliognit iẽ tuꝗ a pec. m. aliz ⁊ tq din ãdiu nõ pe i pſenerãt vita nonn tü eſt. ma e
tate S“ pec. ppanere: qn dñip eccatü eſt imna
eph a oceruerſ mens auerte faciẽ et nin odiũ ma pmmanere⸗ Zeneratiõe lo eſt in/ * eſciret. non
liter lʒ pꝛio lis ctin git. dẽ pſalmo Ztinẽ itatẽ pnie illum Pacodelis ganevn drend am̃ ſie a Fernemmer a.
Sü angella edel e eogé! hõi ad hũil 9 ambꝛ. in care nõ pñ̃t qꝗᷓ. d belial qm̃ ſi iõ ĩ excut ſeta,;.
„T. Pe ci oa feceritis die caſſet.ð quo ẽ ſcribit dicens. cis ad tene . ri nequeũt o4 .li,⸗ — 8
eencteo Ann Ren 2 Puo bꝛabaz ⁊ iſaac na dcle ſanl ies 71 nox miſce catũ bona s
echlede anted trnrinn li. de ab⸗ leſanctꝰ dani clinse d 2 iniquitas pec 8. ſi ſuſceperii i
rego.de iu o ludicef.arg. Ingerat nẽs terras ſʒ de ẽs cia⁊ in antichꝛiſtus. ſ ectoꝛis
rgo.- nõteliquẽs terras qꝛm iſtns 7 am ſpitio pectoꝛ. 1
enila n deo dl irit regis no reliq imici ſupbi:q itate chr chꝛiſtum in hoſpiti bolum. ſi ſ
S.vl.i. quẽ peni ipe. n. dirit g la regis ini e ii ſine chari musc ico ſugamus dia iianna“
endacẽ.ipᷣ 6. cũ di⸗ 2 36 rebat ðᷣo:cni öt: 2 Iñ quaz ſtri illico 8 Eccati ia in⸗
p* . peccatoꝛẽ. cũ eis agherebe dherer̃ põt: . oſten,, noſtri rimus ⁊ per p ꝛotinns
eleni oĩs hõ mẽdax ull? adulv ad inũeratiõe po peccane lerit diabolus p poſt
rup pobe inols ad roma, n ii ĩ popnli dinu idicauit. Itẽ⸗ ine reſſus fue it. vnde danid P 4
rauſi i popn ipena idice a inge cedit. vnde: ticiaz ſa⸗ E
nos. eſt aũt deus de Aenlaz geriele ſmo ↄſecn peccatũ. Redde eccando ami⸗
Rrnarder rpig verl lz hac ſione ibapriin anl pecca tni.l. quam p ſiez man .
erbũ ei.i. icunt. toꝝ remiſſio nis ifatie ſiue a Intaris tni. l. c t ſe deũ no x'eſt .
4 ErRekirid j pet ſt: ſne ĩ jnis ꝛqꝛ ði amo t. Oui dici dit: mendax
te Belaatne ſilr ⁊ delij lus nõ eſt: ſin ſ acceſſit: qꝛ ðt a 5 lerat. 9 non cnſtodit: iſtus ven,e ,n C
zalng. ſil 2 tiſmũ a 0° vndqz ta eiuos n ſt: chꝛiſ 3 VE
1* aidee del, tus ad bapt ſine quo nem ionij datse ritas non eſt: fü inquit
ne anontclio drechevif. r nõ habnit: ita ſʒ bereſiʒ io in eo ve llat imoẽ. Ego li onob
gunt havthal. cſi eos. iuenit gr̃aʒ. atqʒ 2 ſpũ ſcõ as reng ritas appe 7 vita. ſfinſtrs i eone 9 ,b, 4 N
iſij.c. auando lo. ſaltẽp imi in i:ſi vere ex aq̃ 2 r peccare nö5 iae veritas iꝰ madata ſi fac 5
x diabolo. ſaltẽ Mami:ſt it: vlteriꝰ cria qᷓ m nõ ſpi via udimocui mada : petuʒ
ec. Ge n5 q agenlonern tus gin lepiiei ts.cſglirun 45Z Lalibom. ñ ſacieni ill peit
D aitg anmnle animo⸗ nin pbakeſſen ine vkeoi⸗ nae Selkliho
g mannrconina non epiſtole iobaj. e .
APinüfesngätagenkdo

, fer
gannſi
Nläͤſzin
Rpecerie,
uthnehht
Ipabetn
eſanni
aon
monet
npäſtte⸗
ln Ntli

a oet

Auodinen
neſann
tndeee
tynendiat
A.

litgiin—

Cnonente
kumſcla

niditug
veflutbqke
rdeblis
as tia.
eöerone
giſiüte⸗
cendia.
i..
Noridk

1 li n
lorm
N
mi ON
ſlne.
inponk.
otea.
Gettnen
ſetmd
GNda

a C 4
b ¶ Voſſe. õ.

p . Peccan

Sit ? fides. ð.j.q·j. ſicut vrgeri.
xiiij.q. v. dirit dominus.
c¶ Bemones. cũ credere vonũ ſit opꝰ.ꝛ⁊ collige Z multoꝝ opinionẽ dia

bolũ bonũ opari.vñ in epla ad coꝛinthios ibi.alij diſcretio ſpuuʒ. vbi dẽ
;e diabolus agit bona ſeductoꝛie.S.jedi.põt.xxiiij.q.iiij.c.ſ.

Credãàt fide. ſʒ qꝛ

d
ns olliguͦ ude ſla no

merentur.

e Sin aüt ſupple nõ
manel.
C Peccatũ.i.hoſtiã

p pctõ. nã antiꝗ peta
dieebãt ſacriſicia pꝛo
peccatꝭ. vl pcnm.i.xppʒ
babetẽ ſimilitudineʒ
carnis peccati.i.moꝛ⸗
talẽ ⁊ ſimilẽ carni pec
catrici vel peccatuʒ. j.
ccatoꝛẽ puniri ĩ pẽa
¶Pcetm̃. alias pec⸗
catũ feat ſe deꝰ ipec⸗
cati penã ꝑtulit. vnde
illud peccata noſtra
ipſle ponauit.
b ¶ Epiſtolã in ſcda
epiſtola ad couthios.

π

i ¶ Nec inſfans. ſ. eo.

di. iij. F. adhbutc inſtat.

KE Si fuero iuſtꝰ.i. ſi

direro me eẽ ftuſtum

i Impia. vt. n. dicit
cri

ptura pfedaus eſt
vir qui in lingua nõ
ofſendit. .
m Et ſi ſine crimi
ne i.ſi direro me ſine

cimine T7.
n ¶.Tinxiſti.i. tingi p
miſiſti pmittendo me

boc dicere o m de?.

o & Beſtimẽtuͦ.i. coꝛ⸗

pus qð iõ dicitur ve⸗
ſtimentũ qꝛ veſtit alaʒ
xxx v.di.ſexio.
eritis nõ
excludẽdo ſe:ſj ſe eis
coõnumerat: ⁊ hot eſt
quod ſequitur.ſed ad
uocatũ bẽmus ⁊c.

q ODeſqʒ. S. dl. xix.

ſiromanomm.
1Vt aibꝛaret. i. vt
diuerſis penis afflige
retvt eẽtis palea.i.ma
li:ſʒ cribꝛati eſtis Kcut
titicũ.i.purgati ficut
in area recedii palea 2
remanet triticũ.vnde
illud vt oſecuiiuũ ẽ h.
ſimile. xxxij.q.]. de be
nedicto.ꝛ.c.ſequenti.
¶ Beſiceret. ſ.finalit.

vel loquit᷑ ad petrum

in pſona eccleſie.que
tota nõ põt deſicere.
vel non dẽ petrus ce
cidiſſe.qꝛ ſtatim ſurre

xit.arg.extra de verb.

ſig. nam ⁊ ego.
,¶Aliud inconueni
ens ẽ. ⁊ hoc ꝓbat ſtatĩ
v¶ Wertinet. hoc di
cebant heretici.
x¶Allnminati p ba⸗
puſmum 2 fidem.
yEt guſtanerunkt.

i. remiſſ onẽ peccatoꝛu
¶Spũs ſanctli.i.diuer

q. j. peruenit.

nã peccati ꝑtulit.nos aũt iuxta zi
ſtolã iacobi multa peccamꝰ oẽs:

a “Verbũ.i. euangeli
bVWirtuteſq.i.imoꝛta

illi qũo eĩʒ coꝛpꝰ ſine ſpũ moꝛtuũ ?
ſicꝰ ⁊ fides ſine opibꝰ moꝛtua t᷑:nec

grað putemꝰ vnũ deũ noſſecũ ⁊ de i.
mones credãta cõtremiſcãt. Qui/

2-

dicit ſe in iðo manere:dʒ ſicut⁊ ipſe

ãbulanit:⁊ ipe ãbulaꝛ eligat aduer⸗

ſariꝰ e duobꝰ ꝗd vult.optionẽ da/

mus manʒ i rpᷣo an nõ manʒ:ſi ma

net:ita ergo ãbnulet vt vxpᷣs.ſin autte

liceri nõ manetĩ xpᷣo:qꝛ nõ igredii

—

Et pꝛol ipfi.grauiter peccando.

tentiã.qꝛ ĩpoſſibile en etiã eos ĩmotos ad pni
rurſus renouari.i. baptiʒari.renouari.n.’ nou
e Nter renouari. ad recuperanauũ iuſticiã ⁊ e

thanas poſtulanit voſ vt cribꝛarei/
q̃ſi triticũ:ego aũt rogani ꝓ te ne de

ficeret fides tua.Et ifra.ſi nõpecca

mus poſt baptiſma cur nobis po!

ſcimꝰ pcta dimitti:q̃ͥ in baptiſmate

iã ſũt dimiſſa. Aliud eſt aũt ſi ad ca
thecnmios bec oꝛatio ꝑtinet dimit
te nobis debita noſtra ⁊c̃.nõ ↄuenit
fidelibꝰ ? chbꝛiſtianis. Daulus vas

1

lut

cclxxxxiij

d Renouari.per baptiſmũ.neganit iterationẽ baptiſini ſed nõ negat peni
am. qui ſemel hoc acceperunt.
ñſ fieri.nouũ aũt fſacere lauari ẽ.
os dico ſi baptsentur.
Ad pniam. inomie pe⸗⸗
nitentie. q. d. no põt quis re

22¾

baptizari vt ſic vera agat pe

nitẽtiã ⁊ ſi fecerit rurſus cru

ciſniget rpᷣm quãtũ in ipſo ẽ

baptiſmus.n.xpᷣi paſſioneʒ
ſigniſicat.j.de cõ.di.iij.P⸗
pꝛie. vel ideo dicit rurſꝰ cru

ciſigẽtes xpᷣm.qꝛ ficut ĩpoſſi

bile eſt ꝙ rurſus cruciſiga?t
⁊ ita im poſſibile eſt ꝙ rurlꝰ

.s S„.νDREEen e 5⸗ 1 at baptiʒetur in penitẽlia. vel
merariũ ẽ ſilitudinẽ virtutũ xũipol & electiõis caſtigat coꝛpꝰ ſnũ:⁊ in ſenꝰ? dic vt in glo. quantuͦ ꝛc.

riitutẽ redigit:ne alijs pdicans ipie ner anzi e,

vt xps.ille peccatũnõ fecit:necĩnẽ/ repꝛobꝰ ineniat.ad hebꝛeos quoqʒ

tus ẽ dolꝰ ĩ oꝛe eiꝰ ꝗ cũ maledicere? ſcribẽs ait. Inpoſſibile eſt.n. eos ꝗ
nõmaledirxit? tãqnãâ agnꝰcoꝛã toſ
dẽte ſe ſic nõ apnit os ſuũ:ad quem /

venit pꝛiceps mũdi huius? innenit

nihil ĩ eo ꝗ cũ peccatũ nõ ſeciſſet: ꝓ·j

nobis ipᷣʒ peccatũ ſe fecit deꝰ.i.pe

nemo mũdꝰ a pctis nec ĩſãs ſi vniꝰ

Diei qdẽ fuerit vita eiꝰ. Qnis.n.glo

riabit᷑ caſtũ ſe bẽre coꝛ:aut ꝗs coſi /
dermũdũ eẽ a pctis:tenemurqʒ rei
ſimilitudinẽ puaricatiõis ade.vñ et

danid ecce ait.iiniqtatibꝰ ↄceptꝰſũ
⁊i delictis peꝑit me mater mea.Et
beatus iob. Si fuero inſtns os meũ
ipia loq̃tur:⁊ ſi ſine crimie pꝛauus

inneniar:⁊ ſi puriſicatꝰĩ niue ⁊ lotuſ

mũdis manibꝰ ſatis me ſoꝛde tinxi

ſtia execratũ eſt veſtimentũ meuʒ

verũtamẽ ne penitꝰ deſperemꝰ ar⸗

bitraãtes nos poſt peccata baptiimi

2„

ſemel ſũt ilumiati ⁊ gnſtauerũido

„nü celeſte a pricipes facti ſũt ſpiritꝰ
ſancti guſtanerũt nibilominꝰ ver⸗

bum dei bonũ:virtuteſqʒ ſeculiſu

illinminati ſunt 7 guſtauerũt donuʒ

celeſte:a ꝑticipes ſacti ſũt ſpũs ſan/

cti ⁊ guſtanerũt bonnʒ verbum dei

negare nõ poſſumꝰ baptizatos Si
aũt baptizati peccare non pñt:qũo
nunc dicit apoſtolus ⁊ pꝛolapſi fũt:
1₰ Veruz nec mõtanꝰ a nouatianꝰbinc
rideãr qui cõtẽdunt nõ poſſe reno/
nari ꝑ pnĩaʒ eos qui crucifixerunt ſi

bimetipis ſiinz dei ? oſtetui babne

runt. ↄñiter hunc erroꝛẽ ſoluit ? ait.
Coſfidimꝰ antẽ ð vobis dileciiſſumi
mmelioꝛa ? vicimoꝛa ſaluti.tiñ ⁊ ſi ita

loquimur nõ ita eſt iiuſtus dñs vt

nõ poſſe ſaluari ſtani boc ipᷣm tẽpeꝭ/; obiiniſcat operis veſtri⸗ dileciiõis

rat:ſi ꝗſ peccanerit adnocatũ babe
mus apud patrẽ ieſũ xpʒʒ inſtũ:⁊ ipᷣe
eſt ꝓpiciatio ꝓ peccatis noſtris:nõ
aũt ꝓ noſtris im̃ ſed ẽt ꝓ totiꝰ mũ/⸗
di.hoc ad credentes poſt baptiſma
loquif̃ ⁊ aduocatũ ꝓ delictis eoꝛuʒ
dñm pollicef:nec dꝛ ſi peccaueritis

adnuocatũ hètis apud patrẽ ieſũ xpᷣʒ

⁊ ipᷣe ẽ ꝓpiciatio ꝓ peccatis veſtriſ:
ne eos diceres nõ plena fide baptiſ⸗
ma cõſecutos ſʒ aduocatũ ingt ba/
bemꝰ apud patrẽ dñʒ nẽm ieſũ vpʒ
⁊ ipᷣe ꝓpiciatio ꝓ peccatis noſtris
nõ ſolu ꝓ noſtris alioꝛũqʒ peccatis
ſʒ ẽt ꝓ totius miũdi.Intoto aũt mũ

do ⁊ apoſtoli fũt oẽſaʒ credentes.
Ex qnibus liqnido cõpꝛobat᷑ pꝰ ba
ptiſma poſſe ꝓbare. Fruſtra.n. ad.
„
eſt neceſſe vt iterũ lanet: ⁊ tn es pe//mus ad calcem: ſic in malis atque

uocatũ bẽmus apnd patrẽ ieſũ xpʒ:
ſi peccari nõ põt Petrus aplus a
queʒ dictuz fuerat qui lotus eſt non

trns ⁊ ſup hãc petraʒ ediſicabo ec
cleſiaʒ meã:ab ancilla ꝑterritus ne

gat. Et ipe dñs:Simõ ecce ĩquit ſa/

m quaſi guſtũ ſuauem perceperunt i baptiſino.
ſoꝛũ bonoꝛũ ſpũs ſancti.de ꝗbꝰexponitur.xxx.

cam doctrinam.
litatẽ ⁊ ĩpaſſibilitatł fuiur ia ſpe guſtauerunt.

uã oſtẽditis i noĩe ipiꝰꝰ qui mini⸗

atis ſanctis ſuis ⁊ nunc miniſtra

tis:a renera graàdis iiuſticia dei eſſet

ſi im̃ pcta pnniret ⁊ bona oꝑa nõ ſu

ſciperet.locutꝰmnʒ ĩquit apłusita vt
vos a peccatis retraberem ⁊ deſpe
ratiõis metu facerẽ cantioꝛes:Ce.
teruʒ conſido de vobis chariſſimi

melioꝛa ? vicinioꝛa ſaluii:neqʒ eim

iuſticie dei eſt: vt obliniſcatur bono
rnʒ operum ⁊ miniſterij quod pꝛo⸗

pter nomien eins exhibuiſtis 1 exbi/
betis in ſanctos ⁊ tantum memine

rit peccatoꝛum. Et paulopoſt: libe
ri arbitrij nos cõdidit deus: nec ad
virtuteʒ nec ad vicia neceſſitate tra

pimur alioquin vbi neceſſitas nee

coꝛona.eſt: ſicut in bonis operibs

perſectioꝛ eſt deus.non eſtenim vo.

lentis neqʒ currentis:ſed dei milerẽ
tis ⁊ adiunuantis vt pꝛenenire valea

peccatis ſemina noſtra ſunt incenti⸗

na 2 perſectio diaboli cum viderit nabucbodonoſo
nos ſnper fundamentuz chꝛiſti ediuꝝ s. Hec co„ο. deꝰ nos
“ tũ cogeret ad partẽ vnaz

tAd calcz i prim bonoꝛum oper vcladvit

quia ertrema pars hominis eſt calrx.

Incentiua.i.ſeminaria. ar. xv. .i. non eſt. quia decoꝛde pꝛodeunt maleco
gitationes quas diabolus ad conſenſum ? opus perduet.vt

ſciendum 2,c,ſicut.

turi:⁊ ꝓlapſi ſũt renouar nexꝝ⸗ ad,
.63 pniĩaʒ rur ernciſigẽtes fibimetipᷣi
ſiliũ dei ⁊ oſtètni hñtes.Certe eos qG

8

bin

baptisna ↄlecrauit qð ſuffi
cit ad oia pecxata delẽda. ſc
ailla moꝛs ſufficit ad omnia

peccata tollẽda.qui vero ite·
rat baptiſmuʒ qſ ilia mos
vna ⁊ vnñ ex ea nõ ſuſficiat

iterat baptiſma ? moꝛtẽ chꝛi
ſli quaniũ in ſe eſt veliteran

da iſinnat vt ex ea ſterata ſie
at remiſſio peccati qðᷣ eſt im
poſſibile. ſlcut. n. ĩpoſſibile ẽ

iterũ xpᷣm quciſ gi ?2 ſta ſe⸗
cũdo per baptiſmũ aliques

moꝛi peccatis.

Rideãt i.derideãt nos.

eẽ tales.ſ.ſpinis plenos ſed

timentes ne tales efficiamia

niterremus vos verbis.

Iniuſtus. q.d. iõ cofido
vobis qꝛ oli bona multa

operati eſtis pꝛo quibus ſi
penitueritis de malis bene
faciet vobis dens.⁊ hoc eſt

itaqʒ.c.non ec.

ig Oſtẽdiſtis i.ex quo

ona feciſtis opera.

pfius.i.ad honox dei

ſtratis ⁊c.ch.

peccatũ exhibitis.

m Jpfiu⸗
Necke diri operis qꝛ minis

n AWiniſtraties. bic argut
llr ꝙ de bonis loquit᷑ poft

0 DBeſperanõis q d. nolo

vos deſpare de ventia. H ila
locutus ſum vt metn deſpe
ratiõis qui plerũqʒ ðᷣtrabit
a pct᷑o vos facerèẽ cautioꝛes.

Ceterũ.iuſticie.aꝛ non
tam crudelis deus ⁊c̃. S.
e. di. non et..
Erkhibetis. bic arguitu?

loquitur de bonis ex bibi

1. gis poſt peccatũ.
s Meceſſitas.ar. ꝙ ſpado

meretur còͤtinendo nec
pauper parce vinẽdo cn erx
neceſſitate hoc faciãt rxrxiij.q.
v. tũc ſaluabit. S. xxiij.q.iij.

iĩc nil afferrer gra vel meri
tõ. xriij. q. vj. S. vi. ver ſ? pii.
am eternam. vel calcẽ.j. inem

Nuij

S. eo. inter boc

i Coqnuimur. duf.ſ. terr⸗e⸗
increpâdo. quaſ ſi nõ
dixrimus bot putando vos

non eſt ꝛc. vt. . e. diſt. F.bo0o.

De peni.

vQEVenũ.venialia.ſ.ſeuia grauia grauiſſima. vt. xxv. di. S criminis.

E

Secura.nõ.n.ẽ ꝗs tà ptectꝰ ꝙ cadẽ nõ poſſit ⁊ hoc ẽt oñdi dicẽs ſedete ⁊c.

c WNIcendiũ. delectationis cõſenſus 2 operis.
In occn tis.i.iĩ ambiguis. vñ nõ ſacie ixelligit qd ſit appetẽdũ vel ꝗd nö.

Füili accedens. extra derenu, niſi.

WIgdẽ iacobus.i.cadẽ ſen/
tentidà:non idẽ nominatiue
ſ. ꝙ poſt baptiſmũ poſſit ꝗs
peccare vel ꝙ non poſſit. .
g . Cſiderat. vultũ nõ rẽ
ſed vmbꝛã ſolam videns.
b¶Reus.hoc exponitur.j.
Di. x.c.i.
i ¶ Sine pcło ſaltẽ oꝛigiali.
EH Coõcduſiti.oes homies.

I¶Be teptatiõe.nõ ꝙ tem
ptent᷑ ſed ne tẽptationi ſuc⸗

eũbant vel ſi ſuccũbant eos
liberat ? releuat.

m Hi ſunt.falſi doctores.

n II. Fontes. nò lauastes ſʒ
coĩquinãtes.S.ij.q.vij.ſecu/
Et nebule. demonũ et
dicuntur nebuie quia alios
obſcurqtes reddunt. xxx vij.
di,. §. vlti.
ꝓ ¶Supbia.i. ſuperba va⸗
nitate loquẽtes.
¶ PVPelliciũt.i. alliciunt et
decipiunt. vnde aug. ſuper
epiſtolam ſecundã petri.pel
licies dicuntur meretrices a

pollutoe: vel a pellis ſoꝛmo
ſitate: qua incautos alliciũt.
pelliciũt ergo heretici aias ĩ

ſtabiles varioꝛũ dogmatuʒ
erroneis ſectis quañ cõſtu/
piantes luxibus ſubdendo.
Efſfugerãt i.receſſerant
Eoeo per penitentiam.
8 Pinriſſe. i. diſtinxiſſe
vel denotaſſe vl deſcripſiſſe

¶ Sactionẽ.i.nouã hereti ⸗

cà inuentione.
R ¶ Ad quas.i.quaſt ad eas
x ¶ Et turbibus.S.ij. q. vij.
ſfecuti. ð

v ¶ Immũdus. interpontio
eſt: ⁊ ðᷣbet ſubiũgi quaũ grã

dia loquũtur iõ eũ qui ⁊c̃

3 C.Paululũ.càm reddit qᷓ
re dixit loquũtur grãdia.
8R ¶ Nocãt illi qui iſtoꝝ do

ctrinã recipiunt.
b ¶Aingelo.i pꝛelato.
¶ Befeciſti.finaliter. alias
cõtra eſt quod ſequit᷑:ꝙ cha
ritatem eſt 76.
d ¶ Sed hẽo.i.conigẽdo di⸗

e ¶Memoꝛ S. di. l. dño ſcõ

ſ¶ Et pꝛia i.ſimilia pꝛimis.
8 Venio. ad detrimentũ

h ¶ Cadelabꝛũ.i. cathedraʒ
vel ſedẽ vel dignſtatem.
iCoinquinauerunt.i.ꝗ
non peccauerunt.

tz W.Et ambulaſuri reſume

Faud ſunt qui7.
ILOZQniaũt. ſuſpenditur cò
Hrncti vſqʒ illuc vtiqʒ.
m.

n Quia ſolẽt. ſalſi docto⸗
res heretici.
o Kötra eos. . falſos do/
ct zes.
PAlaʒ ad iohanneʒz q̃ſ
oſt iohãnẽ nõ habẽt locuʒ

m eſt in cerimonialibus.

Et ſcio.vbi ſ.l peccatis

ed mentiunt᷑.quia illud vo- * .
Reeradnisne et inſardis pancos habere ſe dicit

. . oſ 3
ſicaſſe ſenũꝰligna ſtipulã:tũc anpo
nit incẽdiũ :ediſicemꝰ auꝝa argen⸗
tũ:lapideſpᷣcioſos ⁊ tẽtare nõ aude

bit:quãquã ⁊ in hoc nõ ſit ſecura: et

certa poſſeſſio. Sedet ꝗppe leo inĩ⸗

ſidijs ⁊ i occultis: vt interſiciat ino:⸗/cerem vt tẽptemini:et ſcioꝰ vbi ha

centẽ.⁊ vaſa ſiguli ꝓbat foꝛnax:bo

mines ãt iuſtos tetatio tribnlatiõis L ccep
2⁊ in alio loco ſcribit᷑ſli accedẽs adris et ſerua et penitentiam age:et re
ſeruitn tẽ dei ppara te ad tẽtatiõem . j liqua vtiqʒ ei dicii qui crediderit et

Rurſus idẽ iacobꝰait.Eſtote fact

res verbi: æ nõö audito:es tantũ. Si

quis ẽ andito/ verbi ⁊ nõ factoꝛ iſte

ſimilis eſt viro qui cõſiderat vnltũ

natiuitatis ſue i ſpeculo. Cõſidera
nit illud et recedẽs ſtatiʒ oblitꝰ ẽ q̃
lis fuit.fruſtra monnit vt iungerent᷑
oꝑa ſidei:ſi poſt baptiſma peccare
nõ poterat.qui totã inquii legẽ ſer⸗
nauerit et peccauerit in vno:factus

cato eſt:cõcluſit dens oĩa ſub deli
cto.vt oibus miſereat᷑.petrus quo⸗/
qʒ nonit ingt deus pios de tètatiõe
eripe et de falſis doctoꝛibꝰ:hi ſuntꝰ
fontes ſine aqua et nebule turbini
bus exagitate ꝗbus caligo tenebꝛa

ruʒz reſeruat. Snpbia'. n. vanitatis

loquẽtes pelliciũt luxnrie eosi de/
ſiderijs carnis ꝗ paululũ effugerãt:

et ad erroꝛes reuerſi ſut:nõne tibi vi

det᷑ pinxiſſe ſermo apoſtolicus no/
nã iperitie ſactionẽ: aperiũt.n.qua⸗
ſi fötes ſciẽtie:qꝛ cũ aquq nõ habẽt:
doctrinarũ ꝓmutunt᷑ imbꝛẽ:velut
nubes pꝛopbetice ad quas perue·
niat veritas dei:et turbinibꝰ exagi⸗
tantur demonũ atqʒ vitiox.loquũ

tur grandia et totus ſermo eoꝛũ ſuꝰ

perbia eſt. Immũdus eſt aũt apud

dominũ omnis qni exaltat coꝛiuu,ʒ
vt qui panlulũ refugerant a pecca
tis ad ſuum reuertantur erroꝛem et
ſnuadent in luxnria ciboꝛuʒ carniſqʒ

delicijs. Quis eniʒ non libenter an⸗

diat: mandncemꝰ et bibamus etin
eternum regnabimus:et ſapientes

et pꝛudẽtes pꝛauos vocant eos ve
ro qni dulces ſunt in ſermonibus
plus audiunt iobannes apoſtolus:

immo in iohanne ſaluatoꝛſcribens. tamen ſecundum litteram poſt ſa/ dq

angelo eccleſie epheñ. Scio inquit

Opera tua et laboꝛem et patientiam

tuam:et que ſuſtinniſti pꝛopter no)

mẽ meũ et nõ deſeciſti::ſed habeo *

aduerſum te panca: ꝙ charitatem
tnaʒ pꝛimaʒ reliquiſti memoꝛ eſto
vnde cecideris:et age penitentiaʒ:
et pꝛma opera tua fac. Sin autem
veniotibi et mouebo candelabꝛũ
tuum de loco ſuo: niſi penitentiam
egeris. Similiter ceteras eccleſias:
ſmvrnam: pergamum. Tiatbiram:
Sardis:philadelpbiaʒ:Laodiceã:
ad penitentiam pꝛonocat:et niſi re
nertantur ad opera pꝛiſtina minaf:

q/ ¶ Abꝛad. ecce alia diſpenſatio olim. alia nũc. quafi licet altera diſpen

ſatio nũc ⁊ allera oli. tamẽ quaniũ ad merita hominũ bona vel malaz

quãtũ ad poſſe peccare poſi charitatẽ idẽ fuit oli qd nune.ꝛ ideo exem
pla ve. teſt. recte inducere poſſum.
r ¶Cui bis. pꝛima vice ĩ gabaon.quãado ſacrificiũ obiu it⁊ de⸗ obtulit

el donũ ſcie vi hẽtur
in li. regũ. alia vice nõ
qui nõ coiqninauerũt' veſtimenta legit᷑ reuelatus ei niſ
ſua.et ambulaturi ſunt cum eo ĩ al· paiiter qñ coͤpaſuit

bis:quia digni ſunt.cui autem lcri⸗

bit memẽtò vnde cedideris:et ecee diSeecce.
AEHE1 4 8 ¶QAuia amatoꝛ. 5.
miſſurꝰ ẽ ex vobis diabolus in car⸗ xrxij q iiij. ſalomon.

Manalſſeʒ S.l. q.

1
bitas vbi ſedes eſt ſathane etin mẽę le gus omnem.
“

te habe qualiter acceperis et andie Liber dieri ſ. pa
ralipomenon: in que
agit᷑ öcõputatiõe die
baptizatus fuerit: ⁊ ſtůs quondam rũ annouuʒ regum

connuit per delictũ pauliſper de vey iraall.
teriteſtamẽto expla diſiuleraz: qꝛ a egſpiio ſ
ſoleni vbicũqʒ cõtra eosſaciũt di. oe. cũ. n. pha⸗
cere:lex ⁊ pꝛophete vſqʒꝰ ad iobanꝰ⸗

2 2 UO eʒ medoꝛũ:pꝛio ag⸗
nẽ ꝓphetanerũt. Ceterũ quis iggo Främe eſt rege, e⸗
rat ſiub alla diſpenſatiõe dei oẽs rey mon ꝗ regnabat tũc

tro ſanctos eiuſdeʒ fuiſſe meriti:cn⸗

ius nunc xpᷣiani ſũt. Quomodo au⸗ ergo lex ioſias iudee

tem abꝛaam placuit in coniugio ſic in occur ſu ei phibẽs
eſt reus ommiũ.ꝗs veſtrũ ſine pec/a. xaflunc virgines placent in perpetua

ne traſuũ faceret per

Pag; nIr iIl & Ier T iudeã ? miſt pharao
caſtitate.ſeruiuit ille legi ? tempoꝛi ach eu vices. gd mibt

ſuo ſerniamus ⁊ nos legi tempoꝛi veer Llces . qd im
nNoſtro in quos fines ſeculoꝛum der ntliter wvlsn ai
nenerunt. DOanid electus ſʒ coꝛ do phrateʒ ppero mifit
mini:qnia omnes eius fecerat vo? me deus ad medos
Iuntates:a quia in quodaʒ pialmo mene
Olxerat: indica me domine quoniã mecdũ eſt iterſiciatte.
ego in innocentia mea ingreſſus ſũ: nõ acquieuit ioſias.

zinde.ſperans non infirma. ꝛo, ſed cũ rege adremon
bame domine? te. me. vre. renes Aonebau acies nas
me. coꝛ meum. Poſtea tẽptatus pparaonez ? ſoꝛlitan
a diabolo: ⁊ poſt peccata peniteuns du tranſireta curru
loquitur dicens.Miſerere mei deꝰ curru qui ſequebat

ſm magnam miſericoꝛdiam tuaʒ.
magnum peccatuʒ magna vult de
leri miſericoꝛdia. Salomon ama

eñ. moꝛe regio occiſ⸗
eſt a ſagitarijs i capil

mage on.
bilis domino:⁊ cui deus bis fnerat ? ¶ 8 ege.i. pharaõe.

reuelatus:quia amaton mulierum ¶Xiliͦ gechielis.

fnerat a dei amoꝛe diſceſſit.manaſ⸗ ra iobanes.
nitatem babylonie in puſtinam di ſu.
Snitatem liber dierum reſtitutum, Angelos quo ad
refert.⁊ ioſias vir ſanctus i campo natur eom niſ eẽnt
magedon ab egyprtio rege con/ . cſirmati p graʒ. vñ

foditur.ieſus quoqʒ ſiliꝰ ioſedechꝰ plato i thieo. dij deo
ſacerdos magnus ququam in ty rũ quoꝛi op fer ha⸗
po pꝛeceſſerit ſalnatoꝛs qni noſira qraegoineuurz auf
peccata poꝛtanit 2 alienigenam ſi / au e nev Otete indll
bi ex gentibus copulauit ecclenam ſlubiles.
en⸗ G Coꝛ deo.i.cõpa
cerdotium ſoꝛdidatus inducitur et ne domini b.
ſtat diabolus a dextris eius 1 canj eæ Si ctra ſeruos.ſ.
gida illi deinceps veſtimenta red moyſen ? arõ ð qui
duntur. Superflunm eſt de moyſe bus ꝓmiſt b.
aaron ſcribere:qui ad aquam cõ/ ¶ Ananto.S. vijj.
tradictionis offendernnt deum et i ſt ergo.

terram repꝛomiſſionis non intrane .
runt. Cuz beatus iob angelos quo ?
93 omnem creaturaʒ peccare pof
ſe memoꝛaret dicens. Quid enim
nunquid homo mundus eſt coꝛam
deo aut ab operibus ſuis ſine ma/
cula vinit:ſi contra ſeruos: ſuos nõ
credit ⁊ aduerſus angelos ſuos pra
num quid repperit:quanto magis
babitantes in domibus lateis de

cãtica cticox. xxxvj.

rao vellet ire ↄtra re

in catha mis.deſcedit

fine me ne deus qui

a ¶ Joſedech. S. di. l.
ſem impijſſimum regez poſt capti/? p Biabol.i. vroꝛ

eg

ae
goen
mone
nücipe
er

nn

1il
aa tip
lütſol
ute⸗
ale⸗

4 9
Ee⸗
guo⸗
ne
1
E
lutiö
nr
lelede
ugſ
ſeme
lumbe
hlico⸗
lus vr
zuri

NS Di. ij. cclxxxxiiij.
Bequibus i. de numero quoꝛum. ſ¶ Euident.i.ex ꝓlixe allegatis ↄcludit grattianus charitatem ſeł habitam
C Tempranodum viuit bomo ẽtatur. amitti poſſe.qð nõ ſolum Woperſtne charitatis ſed de ipia charitate verum
Moi ¶Aui mittebatur. i.miſſurus erat minoꝛes angelos ſi ſtetiſſet ſcat oñdit eẽ adiſciens boc non ſolum circa pꝛedeſtinatos: ſʒ etiam circa pꝛeſcitos
ete n faciunt angeli boni.b. poſſe contingere.ad qð auctoꝛ tate inducit vſqʒ ad illu locũ item llud euan ⸗
in „E Int.xij.iux ili ols lapiſ pᷣcioſus oꝑim̃tũ tuũ.j.e.pꝛicipiũ.ibi tñ ñ h gelij vbi incõtrariũ aucoꝛitates induct duas videlicet ꝙ repꝛobi non bent
õ e rraerledtroret de
uen monẽ dei ꝗᷓ vabola quibns:eni ⁊ nos de eodem luto ſu omnino quando me arguis dicere ode Teßeren cclo⸗
.R— muͤdiptaͦt ademitvel mus. Tẽptatio ẽ vita boĩs ſnꝑ ter- ꝙ ex bona vita in malam mea vo mumobelnendunnert ve.
n Wa eiqueanide raz. de celo tcecidit lucifer: qmitte linntate relapſus ſum adbuc quid Repemzolignisumteme .
fline pmone rpiviabolu kebaf ad vniuerſas natiões. ? ille q ego feciꝙ non accepi. accepi enim „/oſtolos. mor epi
nſnäg relegatus in iferno in paradiſo deliciaꝝ interduodeci* ſidem que per dliectionem opera/ iola ad romanoſ. vbi
nand r erit ibi ligatus vſq nutritns ẽ lapidcs: vulneratus eſta tur: ſed in illa viqʒ in ſinem perſeune vf ſcimus autem ꝙ diligen
ml ad tẽpus anticbaiſti. ? Moꝛte dñi ad inſerna deſcẽdit. vñ rantia non accepi. In eodem. uinbus deum ola cooperant i
munn tütc ſoluet᷑ a pẽis ſed a *p⁊ ſalnatoꝛ in enãgelio:videbã ingg In bono illos volebam pꝛoculdu bonuʒ his aut un =
nd vicmis vt exerceat vi ſathanã quaſi fulgur de celo caden bio manere:erant vtiqʒ in bono:ſl- vocau ſunt ſancii.,e dalib.
mm res ſuas in malos, tem. ſi aluſſima illa iublimitas ce-ꝰ in eo non permanſernnt. In eo?è 1r. Booltal nacan de
gnu Sublimitas lu ciclit: qa cadere non poſſit: ſiin clo dem. Mꝛopter/ buius vtilitatem du vims at ſimdo,d de
ünſi b In lumbis eins Uina: quato magis iterra: 2tñ cn,ʒ ſecreii credendum eſt quoſdam de ¶Accepi:i pſeuerantiä in
rent quo adttatõez véro Ceciderit lucifer imo po caſum coli/ x.ſfilijs perditionis non accepto charitate ? in vonis opib.
W rũ in gabns vt dicik ſe ber atiqnꝰ virtus eiꝰ in lũbis'eiꝰ e no perſenerandi vſque in inem in Pꝛopter lecreti.i. Ppier
nne ges lururie ẽ ĩ lübis. plłas eiꝰ ſuꝑ vmbilicũ vẽtris eins. ſide que per dilectionem operatur ſecreiam banc diſpoſitionẽ
hniri⸗ mblicü quo ad Obumbꝛãatur in eo arboꝛes magne incipere vinere 2 poſtea cadere ⁊c. deique vtiiss eſt. alias enii
tkil tẽtatiõem feminaru; ⁊ doꝛmit iuxta iuncũꝰa calamnm ? Multa ſimilia de repꝛobis in euꝗ, eeſt bic Eitatem. len
ſſtzln in ꝝ vmbilico dicck caricẽ:iple ẽ rex oinz q̃ in ags ſuntꝰ: gelio.etiam qui perſenerauerit vſ a ¶Similia. dicit in eodem HD
ennd eẽ ſedes luxurie. vnd vbi. ſ. voluptas luxuria 2 ppago quein finem zc. In eodem. Ie/ gen aaga. lio,ſupple ſaſte
— aug. ſup eüdẽ louum airrigatio nuptiaꝝ. infra. Lranſ rum bhomo iſte incipit c. b In uſti ge u. vyplel
d eme coius iuris ie nimns ad ſcdᷣam ptitõem in qua ne Idem in eodem. Bem Uludenangelti⸗
nini amRminkel n gat eos ꝗ tota ſide baptiſmi oſecuti ¶Rrandmn eſt quare deus qui⸗ qui incipit.quia hec aucton
nbcka lus vtriqʒ ercip lu⸗ ſunt:deinde poſſet peccare ⁊ docui buldam filijs perditonis det tas euangelij ⁊ ſequens gꝛe
Nrbni xurià dñat᷑:ad viroo nns ꝙ ex pꝛecepio dei oĩs creatu⸗ ſidem operantem per dilectioneʒ: goꝛij videtur innuere ꝙ re *
nun loquens ↄuenienter ra ſub ieid ſit:nõ q; nen ecs ee Serin ea Rerſinannamwel Podl recaereermn n .
W dixit.virtus eiꝰ in lů⸗ nerũt:ſʒ ꝙ peccare poſſint ⁊ ſili rui lud enangeliy. Hon qutine da bonir granan
nfan bis ⁊c. ppheta ẽt ſub na ſtatiũ metꝰ ſit: Enidẽter itaqdʒ qni perſeuerauerit vſqʒ in fineʒ bic ⁊ poſtea ui. lei por ce⸗
e bir ſpecie feminine peu, erpꝛemiſſis apꝑet. nõnullos chari- ſalnus erit. de alenbeßno de⸗
2 on linquẽdo amittũt: ꝙ ſi ꝗs ↄtẽdat ñ t bene meipitit: quii ſy miles becvir ille puer
ni eern de wirrutetz de virtate Obe debere D bvamümunt, Wonau A Nlesberean enee
ttam ICZuboꝛes. qui ma⸗ rellig dellerer gafadeetdcin iuhene rlen bermntcp R e cl. hec eſt orabaecunas gr⸗
i videntur. vt ſunt centia ade:de iuſticia moyſi:dauid chaiuate alliquid operatur. ꝙ& ex tani vult enim determins
Pepoalte. Lceteroꝝ: qui plena ſide ad baptiſ- charitate aliquando aliquid agu: 2 re capimlim gregonf gens
ſelchi m Jarxta iuncuʒ i. ma accedentes:lʒ poſtea ꝓlapſuri charitatem aliquando in ipſo ne/ n ler e. Grin dae
echten⸗ qui eri õ dona degnſtẽt. 2 ſpi eſan eſen n aen chesd 1 er Peam ggenio nenie
1o deſignàtur p iſia: ritnus ſancti fiunt participes. vt non uci qua non .
thi⸗ um erterius aſiuid ſoli af. bumanos: veruz ẽt ante dei nerſuri poſſunt ⁊ cetera.non de om ue per malum voininen ee .
videatur: inieri ſunt a ſmi; 9: danatum quem diabolii re
5sss niant᷑ renati:qn charitatẽ dei nõ ha litir inte ngenguy nis miniſtrum.
uin ciendo menmoade bet:af dei ocnlos aquatm regene- eſt quod ex verbis eiuſdemeuiden g1 NRepiermiſanag.
hu ſubſtatia caret: bypo rarent᷑ nõ ſpũ ſcõ. opa eniz ſen ſacra ter datur intelligi. Cum enim que/ b. Aurum. pꝛao ſapientia
1a crite dengnantur per mMẽtoꝛũ ꝑticipatio niſi ex charitate ſtionem pꝛoponeret eur milericoꝛq /ponitur ni diſti
lihti alanni erueie Piro Peearegpnd- eneneciniilineei Dauns afien venrcg . lenen enegunm. ita aliter , h
n tem ꝛ fragilẽ ſed ine nocentiã pꝛeſtant.ſi.n.inquit aplus tha c per ſti⸗ amnu⸗
dd . 2 AeOE 34. .
en rims vaenũ deſign c/ſ habuero oẽz ſidem ita vi montes lid as: ſine per damnatum illum NSeaor ms ank
ani tur eeulares mugae tranſterã: 1 ſi diſtribnero oẽs facul, nuem repiet bominem: vel ſolis corini⸗ Woaiobauperuls
bis Fne ecleſzet e⸗ tates meas in cibos paupeꝝ 1 ſi tra ſ rachi gen docos auoſa nunt radij ſolis a ſternet ſi⸗
e nh And⸗ in didero coꝛpnus meũ ita vt ardeam: pienteſq; ſubijciat: vel al bi aurum quaſ luũ ꝛio
hl nũ tangentis vuine⸗ bi pꝛodeſt. Sed qꝛð pꝛedeſtina tes quaſi lutu qui agnaniur bypocrite, qui qſit
P mnemnnohaore⸗ Ho ach Witnz anönntks kecienr: c nando ſubſternat:moxin eiunidem desnratiſnnicum in fuke
g poꝛaliũ deſignare q̊i charitateʒ amittant ⁊ amiſſaʒ reen queſtionis ſolutione ſupponit di- fſicie viceaent l nn
ſ⸗ affluentia numt ⁊ ce perent:de repꝛobis ẽt dicenduz eſft cens. S tutes.nec babeant. Decu
zi azanimupungt. nnipiicbaritatem beant: q̃ amiſſa V Itins 'ad bocrepondemus do iar wbenolhrboc ss
mn n Auc in as ſt poſtea damnet. Be bis na ſcri (Wama anmm quod pꝛauis eins Ruioeniſoande
ner enurd bit Auguſtinus in libꝛo de conectõ ſuaſionibns quaſi intinn ſterni po/ nequandoq; nunquam. ?
ge aälib dim⸗ Zcta- ( 7 geglia. nu aunz arn. gei Dios unen um etegiuun uune aurum
ia xxi Poſtolns ſciens nõnullos di fnit qui enim ſeduci quandoqʒ re/ gquan Intum ſternitur. Qlti
ede Rlnerei eor deũ:⁊ in eo mõ vſqʒ in ſi nerſur poſſunt:quaſi —– ſan/ e dicit quam vrilitateʒ cõ
Ernreentoliz nem noͤpleuerare mor adddicſtp ,s ctitate ame oeulos bominum vi) ſequantur predeſtinaii üne
hypocrite ſaciant bõa
pꝛeceptũ..i anctoꝛitat? qui ſcõm ꝓpoſitum vocatiſunt ſan dentur anittere ſed eam ante ocua pm Dihocrut ainm 2
diu ne ſe plure ali criac. In eodem. An adbuc iſte los dei nunquam babuerunt Ge) ſiue publirr cadam baii.
coꝛigunt boc⁊ dicũt pe homo naqʒ multis occulte pHec nap 1

