rigere. aliquid. s f fſùM orpfic e Pni di ſui honoꝛis periculo
4 1Gn Kon⸗ oblatü dechl eg ſ. ſtinuit.ex poſterionbus autem decretis pꝛo huiuſmodiſut pe
„ recipi põt vt.S.di.xviij.de eulogiifſz. esn, e
nen C. Moliantur. ſed qui ſacerdos nullo modo vult baptizarc niſ ei de

ia. dicut qui tus nihil ei debet
ia.dicũt quidam ꝙ ſi baptizandus eſt adultus nihil
drapi ſola ſaen ei ſunteir deconfe diei, baprilmi vel emerbe⸗
pciʒet ſe.ar.ff.de adop.ſi conſul.ar.contra.er de bap.⁊ eius eſftecu.

nfn ni 5.e.q bapt zandis.ꝛ.j. q.iij.c. v.·
nt. 7 famie percelluntur. vx. S e d bapt andis. ?.,.. iij.. vil.
e Ar ornamie bivt⸗ Sanun punitur ſacerdos qꝙ; epiſcopus. argu.

contra. xl.di.homo ſed bic pꝛei

biter in dnobus deliquit. ? quia contemnit. et

quia ſimoniam committit, epiſcopus tantum in negligentia. ⁊ quod dicit

m 3

M
n.

quattuo: mẽſiͥ excòmunicatiòe hec.pena nò excludit depoſitionẽ. alij intelli
gunt boc.c tantũ de negligẽte non de cõmittente. ſed huic intellectui obniat
illud accipiẽdũ. illud cupiditatibꝰ.ſed eraudi hoc per ulud.er de ſimo.nemo
cum ſcilicet quis celat crimen alterius pꝛo pecunia.ar.S.e.c.ibi contexit ſed dic
ꝙ maioꝛ penac epiſcopo ceſiare per duos mẽſes.quã pꝛeſbytero ꝑ quattuoꝛ.

a. ¶ Qlericus.⁊ ſᷣm hoc cle
ricus in minoꝛibus oꝛdini⸗
bus põt eẽ pꝛelatus.
b ¶ Cõpeienti. depoſitio⸗
nis.j.e.q.iij.c. vlt.

c Lacuit.vt balſamo
D i. chꝛiſmatis. nã poſt
cõlſecratiões chꝛiſma ẽ chꝛiſ

ma ergo vẽdi non põt. nec
etiam in neceſſitate.cum ſit
ſacramẽtum.j.q.i.multi.etx
j.q.iij.ſiquis pꝛebendas,2
S.e.quicquic.
d K. Tremiſſem.tertia parſ
ſolidi ẽ tremiſſis.de hoc tre
miſſe habes. C. de veſte mi
li.foꝛtiſſim. li. xij. ꝛ inde dici
tur tremiſſis ſᷣm iſidoꝛũ qſi
termiſſus ſolidũ còſtituat.

e Lacuit.eoꝝ.ar. in
ainn ſit pditione
⁊ qui damni cãʒ vel occaſio
nẽ dat damnum dediſſe vi
detur.j.xxiij.q.v.de occidẽ
dis.ꝛ.c.cũ hõ.contra.xxvj.
q.vj. ſi pꝛeſ biter. j.xxvij.q.
ij.ſi tu abſtines. S. diſ. lv. ſi⸗
quis abſciderit.j.xvij.q.iiij.
Diffiniuit. S. I. di. ſtudeat.j.
xvj.q.j.decime.io.Sol.hoc
intelligendum ẽ de cã ꝓxi⸗
ma maxim̃ cũ malo ʒelo cau
ſaʒ vel occaſioneʒ pᷣſtant.b.
f¶ Ver ditio.nihil.n. inter
eſt an occidit quis an cãm
mMoꝛtis pꝛebeat.ff. ad.l. coꝛ.ðᷣ
ſic.nihil vnde ſi pꝛeſtito im
punitatis ſacramẽto ſeruoſ
fugiẽteſ ad eccleſiã ſacerdoſ
nõ reddiderit. ⁊ poſtea fu⸗
gerint. fuga eoꝝ a lacerdo⸗
te qᷓrenda c.vt.j.x vij.q.iiij.
Diffiniuit. ꝗ.n. occaſionẽ dã
ni ⁊c.ff. ad.l.aql.qui occidit.
g ¶Redqnirat.nota ꝓ loco
8 Pe illicita recnt⸗ qᷓ
ſimpliciter licita ſũt vt.xx vij
·j.neq; vidugs

*

b Aendari. non mit

ltant. pꝛeſumit᷑.n. ſi

monia.ſimilis pꝛeſumptio

ẽ ex tꝑe vel loco.j.xxxj.q.j.

relatũ.S. di.lxxxj.in omni⸗
vij.ſiquis in egritudine.j.
xviij.q.vlti.eieutherius cõ

tra.ex de ſimo.cuʒ ſit roma

na.j.e.q.ij.placuit. Sol.erx⸗
audi hoc de nimis exactis
naʒ ſponte oblatos accipe⸗

re poſſ ar.j.c.ꝓxi.Alij di

cũt hoc vitãdũ pꝛopter ſpẽʒ

mali ar.er de tranſac.cõſti⸗

tutus.ff. ad.l.iuliqꝗ. de ambi
tu.l.vna vbi dieit᷑ q accuſa
tus non dʒ intrare domuz
iudicis.hic argue opus ꝑſe

laudabile rõe tpis repꝛsoba

ri.⁊ ne malignadi occaſio⸗

nem inducat. Iʒ.n. nümos

in conchã mittere opꝰ? pie⸗

tatis ſit tpe tamen ſuſcipi⸗
di bapeiſiniſimonie ſuſpiti
onẽ inducit ar.ẽ.ff. ad.l.uul. t —
de ambitu. l.k vna in ſiadeo. cetero nec pꝛo oꝛdinatone nec pꝛo

gem ſiſciente loci epiſcopo tale ꝗc
quãa a ſubditis perpetraꝝ fuerit:idẽ
epiſcopus duobus mẽſibꝰexcõica
tioni ſubiaceat: ꝓ eo qð in ſcienti
mala contexit ⁊ coꝛreptionẽ nece
ſariaʒ non acquiſinit. Sin autez
ſuoꝛũ quiſpiã eodeʒ neſciente quic
quã de ſupꝛadictis capitulis acci⸗
piendũ ſibi eſſe crediderit ſi pꝛeſov
ter eſt quattuoꝛ menſiũ excomuni
catione plectatur:ſi diaconus triũ
ſubdiaconus vel clericus his cupi
dicatibus ſeruiẽs ꝓ arbitrio cõpe/
rentiꝰ pena ⁊ debita excõicatione
plectendus eſt. Item ex conci.
lio carthaginen. iiij.
HNihil a ſacerdotibꝰ exigat᷑ ꝓ balſa
mo quod in chriſmate ponitur.
Laceuit vt nullns epiſcopo⸗
D ruʒ pꝛo modico balſamo qð
benedictuʒ pꝛo baptiſmi ſacramen
to ꝑ eccleſias datur:qꝛ ſinguli tre⸗
miſſeʒ: p ipſo exigere ſolẽt:aliquid
vlterins exigant ne foꝛte quod ꝓſa
lute animaꝝ per innocationẽ ſpũs
ſancti ↄſecrat᷑:ſicut ſunõ magus do
nuz dei pecunia voluit emere:ita
nos venundantes dãnabiliter ve⸗
nundemur. Itez Ex eodem.
Mon eſt aliquid exigenduʒz ab his
qui infantes ſuos ad baptizandum
adducunt.
Lacuit vt vnnſquiiqʒ epiſco
pus per eccleſias ſuas hoc fa
ciat:vt hi qui infantes ſuos ad ba⸗
ptiſmuʒ offerũt ſiquid voluntarie
pꝛo ſuo voto offerũt ab eis ſuſcipi/
atur ſi vero ꝑ neceſſitatẽ pauperta
tis aliquid nõ habeãt quod offerãt
nulluz eis pignns violenter tollaĩ
aclericis.Ha multi pauperes hoc
timentes ſilios ſuos a baptiſmore
trahũt. Quidã foꝛte dum differunt
ſi ſine gratia baptiſmi de hac vita
receſſerint:neceſſe eſt vt ab illiseo
ruʒaꝰ perditio requirat quoꝝ ſpo⸗
lia pertimeſcẽtes a baptiſmi gratia
ſe ſubtraxerũt. Itẽ ex oci.elibert.
Qui baptiʒatur nullos nummosi
concham mittere cogatnr.
WWendari placuit:vt qui ba
PpPptizant᷑ vt fieri ſolebat num:
mos in conchã non mittant:ne ſa
cerdosquod rarlſaccepit pꝛecio
diſtrahere via les
eoꝝ lanãdi ſunt a ſacerdoiibꝰ vel
clericis. Itẽ ex cõcil.tribueni.
Pꝛo pceptone baptiſini vel chri
matig aliquid non debet.
Ictum eſt ſolere in qnibnidâ
Locis pꝛo pceptione chꝛiſmma⸗
tis nummos dari ſimiliter pꝛo ba⸗
ptiſmo ⁊ comunione.hoc ſimonia

ce hereſis eſſe deteſtata ẽ ſanctaſy/
nodus: a anathematizauit.⁊ vt de

eat. neq; enz pedea

tpe pꝛohibito detur.pꝛeſumptio ſimonie noõ euanelcat. an lvij.di. fiquis

in egritudine.viij.q.ij.c.pꝛimo.

¶Me ſacerdos.ar. non ſolum abſtinendum eſſe a malis ſed ctiam ab

omni ſpecie mali.ar. S. liiij. di. generalis.

HKEauancdh ſunt q: mediolanẽſes pᷣmo aqua conſecratapueroꝛuʒ pe⸗

ſamo nec pꝛoſepultura vel cõmn⸗
nione quicquã exigat᷑:ſtatuit. Sed

ratis dona chꝛiſti gratnita diſpen
ſatione donetur. Nem excõcil.
cabilonenreſi. “”
Nec pꝛo dedicandis baſilicis vel
pꝛo ſacramentis eccleſie conſeren
dis aliquid exigi debet.
¶QSZatuimus. vt ſicut pꝛo dedi
B candis baſilicis ⁊ dandis oꝛ/
dinibus nibil accipiendũ eſt: ita ẽt
pꝛo balſamo vel pꝛo luminaribu;
emendis nihil pꝛeſbyteri chriſma
accepturi dent. Epiſcopiitaqʒ de
facultatibꝰ eccleſie balſamũ emãt
⁊ luminaria ſinguli in eccleſijs ſuis
Sicutꝰ ergo hec ſacramenta licet
ſimoniace miniſtrent᷑: tamen effe⸗
ctuʒ benedictionis cõferunt accipi
enti:ſic ⁊ ſacerdotalis vnctio licet
ſimoniace miniſtret᷑:ſuo tamẽ non
Dz carere effectu.ſed ſicut ſupꝛa di⸗
ctuʒ eſt illa ſacramenta ſũt neceſſi/
tatis:hec dignitatis ⁊ ideo pꝛinile⸗
gia illoꝛũ non pñt generare cõmu/
nem legem iſtoꝝ.bhabẽt ergo ſimo
niacivulneratũ caput per ſimonia
ce manns pꝛauã impoſitioneʒ.hoc
aüt de illis intelligit quoʒ nec excu
ſat ignoꝛantia nec attractatiois vi⸗

olentia:qui ab illis oꝛdinant᷑.quos

indubitater ſciunt eſſe ſumoniacos
ſiue ſimoniace ſiue non ſimoniace
oꝛdinent᷑ ab eis.vt enim diſtinguit
Nicolaꝰ papa:alij ſimoniace oꝛdi
nant᷑ a ſimõiacis alij ſimoniace oꝛ/
dinant᷑ a non ſimoniacis.alij nõſi/
moniace a ſimoniacis.Hãc diſtin
ctionẽ innuit nicolaꝰpa.c.ij.dicẽs.
De maluplici genere ſinmoniacoꝝ
QLatuimus decretũ de ſimo/
mnacis ſimomiace oꝛdinatoꝛ
bus vel oꝛdinatis:⁊ de ſimoniacis
ſimoniace a non ſimoniacis: et de
ſinoniacis non ſimoniace a ſimo/
niacis. Simoniaci ſimomace oꝛdi
nati vel oꝛdinatoꝛesſecũduʒ eccle
ſiaſticos canones a pꝛopꝛio gradu
decidant. Simoniaci quoqʒ ſimo
niace a non ſimoniacis oꝛdinati:ſi
militer ab officio male accepto re/
monentur. Simoniacos' auteʒz nõ
ſimoniace a ſimoniacis oꝛdinatos
miſericoꝛditer per manus inpoſt
tionem pꝛo tempoꝛis neceſſitate in
officio concedimus permanere ſʒ
hoc intelligendum eſt de bis qui
oꝛdinatur a ſimoniacis quos —
rabant eſſe ſmoniacos:bhos facit
ſimoniacos. non reatus criminis
ſed oꝛdinatio ſimoniaci. Se
quibns vrbanus papa ait.

He his qui non ſimoniace a ſino

niagcig ordinantur.
Samea ſimoinacis non ſimo

mace oꝛdinati ſunt ſi quidem

pꝛo barep otner int ſe eum oꝛding: 1. bic ſequitur miſerico⸗

des lauant. ⁊? poſtea
baptiʒant. ⁊ non pet⸗
cat.qꝛ auctoꝛitate am
bꝛoſij hoc faeiunt. qꝛ
qui eſt mundus tot
non indiget niñ vt pe
des lauet.tamen in il
la auctoꝛitate uelligũ
tur pedes.i. affectus,
ſcilicet vt habeant coꝛ
purum iuxta illud qᷓ;

ſpecioſi pedes euäge

1 liʒatiũ pacẽ ꝛc.
O ctum eſt.

8 atuimus. in
luminaribus.
pꝛo in conficido chꝛiſ

ma neceſſarijſ fraudẽ

remouet.nota pꝛo tẽ⸗
poꝛe etiam luminum
pꝛecium interdici. in
extraua.alex.iij. de hil

ſane.h. ſatis dicik exx

tra de ſimo. non ſatis
7.c. cuz in ecclefſa,.
n ¶ Sicut accipit hic ſt
nem altercano gratia
ni.que quandoqʒ ſi⸗
moniacos cõparat he
reticis quandoq; nõ
ageFaun ergo. 2.
o CHecſacramenta.
ideſt baptiſma ? chꝛiſ/
ma. S
p Tatuimẽideʒ
dicitur hic qð
in.S. niſi quia ſubiun
Firui iuris ſit cum
ſic vel ſic oꝛdinantur.
q CSimoniacos au
tem nõ illa ſola vo⸗
xe non reatu ſimonia
ci dicuntur. extra de

Nimo.de ſimoniace.ſ.

pꝛopter oꝛdinationes
a ſimoniacis factaʒ. ſi
cut vſurarius quan⸗
doqʒ; dicitur qui vſn⸗
nas dat.ſi. de vſuris.
r ¶Aiſericoꝛditer. et
ita dicitur. hic non
receperũt executiõeʒ.
8 ¶.Permanere. in
executione.
t¶Sed hoc reſpicit
Vltimam partem ca.
pꝛecedentis.

N 3 quilh. intel
igit hoc c. de

pꝛeciſis qui tamen ne

ſciebantnr pꝛeciſieſſe
ab oꝛdinatis nam opi
nio eius eſt. ꝙ ſioccul

tuʒ eſt eum oꝛdinato

rem eſſe ſimoniacum
quia tolleratur oꝛdi⸗
natus ſuſcipit execu⸗
tionem. vt.xv.q.vj.c.
vlti:niſiſit notoꝛum.
vt. xxxij.di.S.verum.

vel niſi teſtibus hoe
pꝛobari poſſit. vt. S. .

quiſquis.⁊ ideo vt lo
cũ habeat m euz gqð

Whid di⸗ eef ; .
Ni iter v. neceſſe babetlegere de pꝛeciſis.nos vero quie 9,ar. i ci .
8 tann n Zeer perinntnr legunu⸗ Poccde rannenninhtemn bie Ren bclicis nomradi Rnanter ſed n oꝛdinglosreſttin.
llte nenndee und cran ignorel enon raſaaui executionẽ.⁊ hoc diaitliera uiaeſi notcrutm: ei der ſenentiatn. h. raͤcona⸗
„ in ſimoniaco in oꝛdine. ? licet ſine culpa iſtius oꝛdinati contin at. indi⸗ ententiam ſube intelti .
unn, rtanen di Pen tone ⁊ bocin deteſtationẽ criminis.⁊. ide diei mi⸗ ieſt Wänandp⸗ Ureſueitencrn quod drtin Paneior en.
mallikge 0 .2 licet hoc t1 „2 38.
ſeilten ini f Ræaa nullam. j. e. ſi
ſlteſing nignoꝛante ſecus ta G 8 m. ſ.e.
Naugor⸗ 9 1 1 qu .„.L. G.
fnnnten ille de iure admitten⸗ bantur in eccleſia:tali Oe⸗ derẽt ab hereticis oꝛdinatos.quã Sol. bic ſimonia in ꝓmo
rn dus ẽ ad execmiones n eccleſia: talium oꝛdinati/ nis nihil ab eis acceperunt:reiſunt to ⁊ pꝛomouente.
autn, Leaeſtarto quia ma ones miſericoꝛditer ſuſtinemus: i vſurpate dignitatis. Tales ple/ g ¶ In dignitate. i.in oꝛdi⸗
uin dis conſtat nobis e tamen eos laudabilis vita cmen runqʒ ex intnitu pietatis reſoꝛmat nẽ er̃tra dẽ ſimo.tãta.⁊ no.
egiein volatate coacn ig⸗ dat: qui vero ſcienter ſe aſmonia/ catholicemanuſimpoſitio cum ſa jeo. vcILGUnmn furtin
N norãatis. nec intelligas cis conſecrari:immo execrari per/ tiſſactione ⁊ medicina penitenne ſe characer e or linan⸗
minkte llo cde abſolute o miſerint eonum conſecratonẽ om Sed damnationem ſimomacomz ſens dir pot diſpeſari. A
iſn, acto. qꝛ no recipietcha nino irritam eſſe decernimus. ⁊ eomm qui eis conſenſerunt legs ſenandde⸗ de (mo erin
un nn ens em. an R— HNoc idẽ mus medicinam vero auctenticã“ b nnat ſ ſtatim/ar.
nn a ¶Siquidem pꝛoba e e0 egt tur ab i ex bac hereſ nominatim non legi · fſiqua alicui tradit
— reperſacramentum. a quĩ oꝛdinatur ab illo quem mus: niſi quod ſicut vſurpatumẽ inuita ⁊ pꝛo vribus renu⸗
jenſtite extra de ſen. er ſ. ve⸗ Lil ſim eeid eſſe in nonationis vel donatiſtis mino ens. ſi ſtatim poſt traditio⸗
vrſriſic ro Ael pꝛobat eo ido O cetero ſtatuimns:vt ſiquis ribns vtiqʒ bereticis non canoni nem fugerit. non tenet illð
urniint quod non pꝛobatur. inpoſterum ab eo queʒ ſino ce ſed ex intuitu pietatis:ita etiam matrimonium.quod ſumi
eininmn contra. C. quimili. ñ nNlacum eſſe non dubitatſe conſe / exbis poſſe fieri volligimus. Iceo tur er verbo ſi ſtatim. maxi
ninli, pol. ſuper ſeruis.ſ po crari permiſerit:⁊ conſecratoꝛ⁊ cõ eciam quia alioꝛſumper omnia : me ndner cöſeſit. h. ⁊ ita
wnnin n elainn tie ſcrans õ Perioraen habẽt fidem niſi quod bercellnungechen de
blienin me . pbare pvol lubeant ſed vterqdʒ ſpiritum ſanctum credunt eſſe ve? airdepe di i iudas.
zinnnnſ ſi ꝓbare po depoſitus penitentiam agat: ⁊ pꝛ/ nalem. Et vt ait be⸗ iar Reugſco aio vr ire
W ſum non debeo abeo natns pꝛopꝛia dignitate Krnſtg⸗ nei en Erralr Penn auen dene⸗ G gredcmadtoo dcu di⸗
uenne oꝛdines recipere ſᷣm Ich TIIirat: ici cum redierint qua parte ſe abꝰ non redeat adeos. ſcut di⸗
uninitl plurimos, doctoee. IJdem. ſciderint ab ecclena curentur: qua citlerq is qui fugit ab ho
. ereqnitamen nö pol Simoniacis inclignitate ſeruanda vero parte adbeſerint cognoſcan/ ſnbus eo animo vt ucru ad
ie nornestinewil ula eſt impendenda miſericor tur.. Hinc ⁊ leo ſcribit Janua/ orareran 1 umt
ganag tum ſecu 2 8 . rio epi copo. B l. nibil intereſt. Cee. . *
BBeghganreenne Saairtageemenek,
btlnmm cuũq; ſuperioꝛis. Ita nanda babendam eſſe dccreuimꝰ eſte qnonmneninm ordinc erbe an e ol innder.
tamen diſpenſatiõ de ſed iux . neficio pexſenerent. vt. ff. de of. pꝛeſ.l.diuus. et.
Pptinute Pe ſeriin occulto. ne Eee eaucos It 0 Honis cnin bet oꝛdinis cle Fira Einnend⸗
infamet ille pꝛelatus Ha ricus quic i V cuſationis.ᷣ ar.ꝙ co
Tunt cuius agnen. occulea nino damnamus ac deponendos vnitatez uce ciemmtrocs dekſo ereuſat in deinii⸗
ußß eſt. huic tamẽ obuigt auctoꝛitate apoſtolica ſanctimnus. iunctionis contagione ſe maclla,⸗ di peſbiteros. rviq v. j
ſgutin eriae per mas ilo Subaugiendum eſt nin violenter nerit: ſi ad eccleſtiam redierit cuz le erq ij. e ar:conrra. ,
liti Patoſn R certo rtltoof Herun. De bis enim eta gitima ſatiſfactione Nertorocia almnerloa. .dec, vitiik
ſoulirmm ego ſcio ſimonia nibuſlibet hereticis vi 2 . eos quos.
* Ai alanmu⸗ dinanemt fiererics e elnter oꝛ natione. boc in magno beneſicio 1 ο Voſt menſem ar. oi
ludi cet occultum.non de erto ir ee⸗ habeat ſi adempta ſpe omnis pꝛo iqua aiicui inuita tradit.
Se bls qui inni ineni n .
bainen beo recipere oꝛdines 4 9qui inuiti ad hereticoꝛun motionis:in quo inuenitur oꝛdine fuerit ⁊ aliquanto tempoꝛe
nunem ab eo. vt in pꝛe. derre. O efarmin bununr., permaneat. BDe bis autem qui cume⸗ in domo maͤlerit.
rſmminl per tuas. . ſ.e. decete 61 ſtat multos vim paſſos at oꝛdinantur ſimoniace a non ſimo Hραυ0ααα effugerit ſi
Füfnun ro. ꝛ ſi vellet me coge que ĩnitos attractos repugnã mniacis· vtpote illi qui data pecunia poſtea virũͦ dimiſerit pote⸗
ſintcti re potius vebeo pai feſqz ab bereticis oꝛdinatos ſed hu archidiacono vel conniliarijse i Ifitreuocari ab ed a er tai
nuun ercommunicationez. iuſmmodi aliquis ſi poſt oꝛdinatio/ copi epiſcopo ignoꝛante boc e ei otiſcoſenſu rari fuit ma
iinin vt erna de ſen ex ing nem talem non interfuit cnʒ illi cõj/ unt: vt de mann eins ſacrosoꝛdi i ao wiß
liſte ſitioni. bar. ficerent ſacr u ον . Nr O& Manm 08020“¹ ptis.lxiij.di.quanto.l.di.
. it ſacramenta ſi comunioni nes accipiãt:ita ſeribit . vdi 11-.
b Delpeobare. bie eoꝛum participatus non eſt: fiſta, Stdinattones que ſi Sechh. merzrlwede indll
ſeiunnunt argue ꝙ quiignoꝛan tim' diſcedentibusillis per :ſi ſta, Sꝛdinationes que ſinoniace ft ꝛextra de ſpon. ad id qd.
Nhegn tiam allegat. eam pꝛo dn entibusillis peſſimocoõ failſe indicntux. m Amplius. ar. ad p'obã
nait bane debet. ꝛcum ho ſi adee eſanßfe abꝛenunciauerit ARqinationes qne interneni ducõſenſum inter fuiſſe ma
— batio mipliciter fiat tů ee Nsn redijt: talis poteſt ente pꝛecio vel pꝛecibus vlł trimonio ſi non ſtatim di⸗
—RKr ſtiicet directe⸗ tamen babere coloꝛem aliquem excnſat obſequio alicui perſone ca intenti⸗ uertit xvj. q.j. reuertumini.
puti kobanoeruoa onis. Leterum qni poſt menſem one impenſio. vel que no commn tbereneis al ſarinne⸗
pmnmn nanenen, it neceſſa “” äl inn bereticis vel ſtatim re⸗
Rrang aut verifimilit ſe⸗ Z M H D reſſerunt vel nõ ſtatim.ideʒ
quitur ignorantie tamen veriſimilis pꝛobatio ſufficit.quod- . terere „G intelligo etia poſt momen⸗
uhin quod di tuncptocatbolicde babehan erp it quod patet er oo tum ſiiam colenſiſſent. idẽ poſt cent annos ſinon cõſenſiſſent. Nam ſem
glttte ſi tamen eos laudabilio te Mere er bis quoqʒ verbis ſequẽtibus per excuſarentun ff. de re mili. non omnes.S.qui captus.factũ ergo tagit hoc
ſimme ad delicti poſt commilt. ata mendat gui poteſt pꝛecedtia merita dicendo.ideo tamen dicit qui poſt menſem quia ? fl. j. meſem recherin iem
ne omnis.io. arg. allega een in petraãda pꝛodeſſe ar.ff. de re mili.nõ fuiſſe inuiti pꝛeſumũtur. niſi contrarium pꝛobaret᷑ ſed poſt menſem reſime
ninnn natioes. . itiij Sare ien tiã debere eam pꝛobare vt.ſ.ix. q.j oꝛdi⸗ reentur conſenſiſſe. niſi contrariũ pꝛobaret. eſt ſi. C. ad vell.l.ſi muli Molecte⸗
ſin tiões. . xxxiiij. . vlt, in lectu extra de elec, innotuit. . di.lxxxij. pꝛopo O NAncteticam. . ructuoſam ni .2 eſt ſi. C. ad vell.l. ſi mulier pfecte.
ſuiſti. contra. j/iij q.ix. ind aih 10 p0 uctẽticam.i.ſructuoſam niſi executioni rei adepte renunciauerit.vt.j.
n Et tunexv 4 Viervir arirehfeij contra.ibi name .—R quis neq3. DUMU K.)E
ſtorunde xv. q. vlti. . vlt. ar. .ix. q.j.c. ij. contra. ibi namq; drĩ qunecd p ◻ ſurpatum .i. contrari 1 iur i
hnan tunc ratas eſſe ſi oꝛdinatoꝛes pꝛo catholicis habebant᷑ dee ans dier Sinoꝛbus.non. n. ci maionbus hereticis diſpenſatur. vt.j.q. vijc. ..
rugn Ktuncnon cacboleiſed vamnat b abedak. vn e colligit d 8. NIta etia cu ſimoniacis ẽ diſpenſandum. vt iam habebitur
innm Ernecdnnenans . nonlnd abebenst Aun Ggaihard non tole t ¶ Alioꝛſum. quali dicat. ⁊ hoc facitad diſpenſationem. .
ge cena ratione ſuſcipiendusẽ ſicut in nonnullis decre lorl pio le u . Kognoſcantur ar ꝙ ſi inſirumetum ſit falſum in aliqua parte ? in alĩ
nri gentia lectoꝛis inueniet.vel dic tur ſtrictiꝰ ſe habere in erolncnas Fem win nde dedtmen n reclperc. C.de tranſae ſicr falſt acolra
nit Rerodiumipſius vorrendi giminis, 2 mirigantinsmalij 10 . ſacras ⁊. xlij.di.c.quieſcamus. S
itottl vaimn rendi criminis. ? mitigantius in alijs peruerſis . eat. ſ ſen 2
dimnatonibne-dnoditoec demmonſiratur ir A):abercomun cat, vr D Oaenunmn. iterata vnctione non fuerit maculatusvt .

Rainationes.pꝛecio dato

am remittere dare eſt. e

de teſti. venẽs.ff. ð̊ his que

in frau.cre.ſi pignus. Iteʒ
nuquid ẽ ſimonia abrenun
ciare beneſñicio vt alij det᷑nõ
niſi deducat᷑ in pactũ vt eẽ
de pꝛebõ. dilecto. ſpem tñ in
ge habere non eſt imonia.
ey de pac.cũ pꝛidẽ. Ieʒ qua
liter regnũ dei pecũnia poſ
ſit emi ci nihil ſit ſpiritua⸗
lius.de peni.di.j. medicina
2 nõ oꝛdo vel honoꝛ eceleſi
aſticus.⁊ eſt ratio qꝛ cũ ven
dentẽ regnũ celoꝝ non po⸗
teſt eſſe malitia. hic ſecus.ſʒ
falſum ẽ regnũ dei emi.ſed
er miſericoꝛdia meritiſqʒ
cegdentibꝰ acquirit. xiij. q.ij.
gie. de pe. di. j. medicina.
c ¶ Vel pꝛecibus. hoc depᷣ
ibus ꝓ indigno ⁊ carnali
amoꝛe impẽſis. vel a ſe poꝛ

rectis. alias ñ. vt. j. e. latoꝛẽ.

d & Del pꝛecibꝰ. hic hẽs ;
Płeces inducũt fimoniã. et.
I. e:ſunt nonnulli.viij.q.j.
moyſes ⁊ hoc veꝝ eſt ſi ali⸗
quis pꝛo ſeipſo petat. talis
autẽ ſe ingerit. qð non licet.
vt. viij.q.j.in ſcripturis.: ex
de iurepa.per noſtras.Alij.
dicunt ꝙ aliquis ꝓ ſe ſi eſt
dignus põt petere. Mã pe⸗

trus dirit.quid ergo fiet no

bis qui ſecuti ſumus te. et
ita ꝓ ſeipſo petijt. ſed ſi pꝛe
ces poꝛrigunt᷑ ab alio diſtin
guitur vt. viij.q.ij.in ſũma
7.q.j.c. moyſes.
L Intentione. ergo ſine
ea intentione nõẽ ſimonia.
alias ſecus.vt nota.ex de ſi
mo.nemo.b. =
f· ¶ Fures. vr ergo cũ ſimo
niacus furicõparet᷑.ꝙ cum
ſimoniaco nemo poſſit diſ
penſare.niſi renũciet oꝛdini
male ſuſcepto.vt.j.e.ſiquis
neqʒ.⁊.S.e.erga.⁊.ex.e.no⸗
bis.in ſine.qꝛ nec viciuʒ fur
ti purgat᷑ niñ res furtiuare

4
6

deat ĩ prtatẽ dñ vt xiiij.q. vj.
ſi res aliena. Iſto ſatis poſ

ſet cõcedi.⁊ ſʒ hoc poſſet di
ci ꝙ ſimoniacus necẽt cha

racterẽ reciperet.qꝛ fumonia

cus dʒ renunciare rei qᷓ; vi

Lau.

a DImenitur. ſi tamen illos oꝛdines ſimoniace noõ reciperet.? cũ ꝗbus diſ⸗
Benſet᷑ c quibus nõ.dicunt iſti verſus.Si bis oꝛdo dat᷑ ſeu baptiſmus repe
tatur Ot euertatur fideiſtatus oꝛdo petat᷑. Qel ſi pꝛeſtet᷑ ꝙ vtrunqʒ ſimõ ope
b . ret᷑. At diſpenſet᷑.ſpes irrita pꝛoſus habetur.S.e.ſiquis.
1

vel retẽto vel ꝓmiſſo.C. de tranſac.trãſactio

ni conſenſu cleri ⁊ populi ſecundũ
canonicas ſanctiões fiunt ⁊ ab his
ad quos conſecratio pertinet non
compꝛobantur:falſas eſſe diindica
mus:quoniam qui taliter oꝛdinan
tur non per oſtiuʒz id eſt per chꝛiſtũ
intrant ſed vt ipſa veritas teſtatur
fures ſũt ⁊ latrones. Quia ergo
ſimoniaa tripliciter in capitulo no·
ratur videndum ẽ quot modis pꝛe
cium in hac hereſi detur. NHoc
beatus grego.in enãgelioꝛum tra
ctatu exponit dicens.

De mulupl ci genere ſimoniaco/

moꝛum pꝛemia ex oꝛdinatio
ne nõ accipiunt .tamen ſacros oꝛ
dines pꝛo bumana gratia vel lan/
de largiuntur:atqʒ de ipſa largitca⸗
te laudis ſolummodo retributio⸗
nem querunt. HMi nimirum quod
accipiunt gratis.gratis nõ retribu/⸗
unt:quia de impenſo officio ſancti
tatis nummum expetunt fanoꝛis:
vnde cum virum iuſtum pꝛophe/
ta deſcriberet: ait. Heatus qui ex/
cutit manus ſuas ab omni munere
non dixit ſolũ a munere ſed ab om
ni munere:quia alind eſt munꝰ ab
obſequio aliud a mana aliud a lin
gua.Munus ab obſeqnio eſt ſerui
tus indebite impẽſa:unns a ma
nu pecunia eſt. nnusa lingna fa
noꝛ:qui ergo ſacros oꝛdines tribn:
it:tunc ab omnt munere manus ex
cutit:quando in diuinis rebu) non
ſolum pecuniam nullam ſed nec ẽt
humanam gratiamrequirit.

rum, Dc
Snr nonneallichn quidem nũ

Idem in regiſto.
Eternaz damnationem innenierg
qnolibet munere ad ſacios oꝛdi.:

ulsneqs ſanctis pollens
moubus vel neqʒ a clero po
puloqʒ vocatus vel pulſatiõe co/
actus impudenter chꝛiſti ſacerdoti
um iam quolibet facinoꝛe pollutꝰ

cioſe ẽ adeptus.conſtat ꝙ erecutioni nõ renunciet.qꝛ.executionẽ nũquã ba⸗
buit.characteri ẽt põt renũciare.vnde ſatis vr q non receperit characterẽ.ni⸗
ſi velles dicere ꝙ recipiſſet poſſeſſionẽ characteris.ſicut fur dĩ habere reʒ ſur
tius.i.poſſeſſionẽ rei tñ credibilius ẽ vt dicat᷑ꝙ bẽat characterẽ.⸗ ꝙ papa poſ
ſit ei eo diſpẽfare.lʒ ile nõ renunciet.nac᷑t viciũ furti poõt purgari re apud fu
rẽ manente.f. de vſucap.ſi fur.in pꝛin.idẽ vꝛ in violento detentoꝛe vt. fj. dep

ca. certe. S. iulianus.

8
t

—ę Vnt nonnulliaccipiũt. e de fi.: ſiqueſtiones.
eſcriberetur. nõẽ in eſaia id quod ſe
me 80

e.ibi in quoꝛum manibus.
Ab obſequio.⁊ ſic di ꝙ nõ poſſim ſeruire ꝓ beneficio.vt bic 7. S.,c. pr. ax

uitur

uit

1r. ſed in pſalmo. iudica
rrrrr Bibnuſcdam

Iira rijq.ij.qucũqʒ ſuffragio.⁊.c. charitatẽ.⁊ de cle.nõ reſi.de cetero.licite Qt
põt quis ſperare vel appetere dignitates.vt.lxxiiij.di.conſ uluit. lxj. di. quid ꝓ

gerit. 2 ex de pac.cũ pꝛidẽ. So/h.dicit ſi directe hẽat animũ ad hoc cũ ſeruit et

ſimoniacus.vt.viij.q.j.ſunt quidã ſedtu dicꝙ ſi dignusẽ⸗ dignu exhibet

vel dignus ⁊ indigne ſeruit ſimoniaeus.⁊ hoe notauit cũ dixit ſeruitꝰ inde

bite ⁊c.⁊ licet dignus ſeruire poſſit.non tũ hoc pot duci in pactionẽ.nã illud ſi

momacum eſt extra de pactis. pactiones. Nullum ergo munus dabit, niſi il ⸗

8

lud quod alias fuiſſet daturus pꝛopter aliquas neceſſitates. vt ex.e. ꝛñ

qdes.vel mſi det enxeniũ aliquod.vt. ff. de of.
niſi recipiat illud ad ſtipes tem pli. vt. S.e.iudice
i K Ab omni.vt omnia particularia.⁊ ſingularia ↄpꝛehẽderet. ᷓ. xix. di.
ſir

„

8.

romanoꝛum ſi.j.xiiij..iij.putt.j.e.q.iij.ſaluatoꝛ contra. xxxjq j.

in inſto coꝛdis amoꝛeꝰ vel ſoꝛdidiꝭ
pꝛecibꝰ oꝝs ſiue comitatn ſiuema
nuali ſernitio ſiue rraudulento* mu
nuſculo epiſcopalem ſeu ſacerdota
lem non lucro animarum ſedma

nis gloꝛie auaricia fultus dignitatẽ

acceperit.⁊ in vita ſua non ſponte.
reliquerit:eumque iſperata moꝛs*
penitentem non inuenerit:pꝛocul/
dubio ineternum peribit. Hinc
idem gre.io.coꝛinthioꝛum epiſco

Pꝛo oꝛdinationibꝰ nipil omnio

accipi ur.
2, oꝛdinationibus accipere
aliquid ſub diſtricta interdi⸗

ctione decreuimꝰ.opoꝛtet ergo vt

neq; per donum neqʒ per gratiam
neqʒ per quoꝛundãaã ſupplicationẽ
gliquos ad ſacros oꝛdines conſen
tias vel permittas adduci. Idẽ

—

vniuerſis epiſcopis per ilerdaʒ pꝛo

uinciam conſtitutis.
NMNec pꝛecio nec pꝛece nec gratia
nec ſupplicanone aliqui ad ſacros
dꝛin e Pe⸗ ant.
Q Aibuſdaz narrâtibus agno
uui quod inillis partibꝰ nulluſ
ad ſacrum oꝛdinem ſine cõmodi
datione perneniat.qð ſi ita eſt flens
dico gemenſqʒ denuncio:quia cuʒ
ſacerdotalis oꝛdo intus oꝛtus occi
dit:foꝛis quoqʒ din ſtare non pote
rit.ſcumus qnippe ex euãgelio quid
redẽptoꝛ noſter perſeipſuʒ fecerat
quia in greſſus templuz cathedras
vendentiuz columbas euertit. Co
lumbas eniz vendere eſt de ſpiritu
ſãcto quem deus omnipotens con

ſubſtantialem ſibi per impoſitionẽ

manunum hominibns tribnit com
moduʒ tẽpoꝛale percipere:ex quo
vt pꝛedixi malo iam euenire credi
tur. q; qui in tẽplo dei columbas
vẽdere pꝛeſumpſerunt:eoꝝ iudice
deo cathedre ceciderunt:qui vide
licet errot in ſubditis pꝛopagat᷑ cuʒ
angmento.nã eoipſo quod quiſqʒ

P

ſi doꝛmierit. Hota ꝙ

dicit indebite.nã ſi de

bite impendat᷑. nõ ita
fit.vt. j. e.q. iij. ſalua⸗
toꝛ.⁊ exponit baʒianꝰ
indebite cũ idebite di
gnus. vel debite indi
gnus ſeruit pꝛo bene
ficio.alias nõ.ar. inſti.
de ſogetate. 5. de illa.
F HBratiam. S. xxii⸗
ij. di. quando.
Iquis vocat⸗
2 etiã lʒ valde

dignus ſit. nõ tamen

effrenata temeritate ſʒ
trepida deliberatione
onuſſacerdotij debet
ſubire vt. S.e. non eſt
putãda.⁊ di.xiiij.ner⸗
ui.lxj.di.miramur.
m CAmoẽ.er hoc col
lige omneʒ illü eſſe ſ
moniacũ qui ductus

amoꝛe alicui indigno

beneficiũ cõfert extra
de ſimo.nemo. nam
erquo fanoꝛ tertij ni
miuzʒ fauoꝛis inducit.

multo ma gis ipfius

quioꝛdinatur. vel ex⸗
pone hoc ita ꝙ ceſſet
iſte intellectus i iuſto

coꝛdis amoꝛe.i.iĩ cupi⸗

ditate ⁊ ambitione.

n Komitaiu.i. ſer

itio.
0 Erand ulẽto fran
entũ ẽ munus. cũ
dicit ſe alias voluiſſe
hoc ei dare vt e. e. vcſi
queſtiones,.vel quan
do altera pars dicit
ſe expẽſas feciſſe ⁊ il⸗
las petit vt cedat be⸗
neficio.vt ey ð pac.cũ
pꝛidem.
¶ Mon ſponte boc
idẽ de quolibet crimi
ne. ſed hoc dr ad ter
roꝛem.⁊ nota ꝙ dicit

ſpote. qꝛ ſi cogeret iu
ris oꝛd nẽ dimitiereñ

ſponte non valeret ei
ad ſalutem.

p ¶¶ Ooꝛs. 7 quod vt
diri inquolibet gimi

nenõ. vʒ pñia ad ſalutẽ niſi perſeueretaio vſqʒ in finẽ de pe. di bis
aüt ver.iteʒ illud.io.⁊ lʒ de ommibꝰ alijs crimimibus pomt quis penite⸗
re oꝛdine retento.vt.xxxij.di.pꝛeſbiter.l.di.de his.hi non niñ renunciet

tio.ar.contra.j q.vlt.c. patet.

ni vnde non viderur ꝙ hie locum habeat admonitio vel denuncia

E oꝛdinatiombus.ſupplicationem. j.eo. læxem contra vbi pa
paad ſupplicationem quorundam oꝛdinatquemdaʒ. ſed diſtin

gueuut aliquis petit pꝛo ſe aut alius pꝛo pſo ve ſfup:a. eodem oꝛdina⸗

nones.

caſus pꝛimo dicit gregorius. ſe dolere quod in il⸗

(⸗ partibus nemo pꝛomouetur ad ſacrum oꝛdinem ſine com⸗

modi dat one.⁊ pꝛobatur auctoꝛitate domini ſimomaeos pſo iure eſſe
ſuſpenſos.tertio pꝛohibet hoc de cetero ſieriet ſtatuit penam in com⸗

mittentes.

iti noc ſimoni zer 8Stare quo adid in quo nunquam ſtetit quo ad executioné,ar ff
ſeruitiᷣ nõc ſimoniacus.vt hic ⁊ ex de ce non reſi.de cetero.alias ſi indignꝰ Ke⸗ .P ED aa D

conſtipe id quod. argu. cõtra. xxxij.q.ii.moyſes.

1 (Eoꝛuʒ.ꝛ ita ſimoniaci ẽt occulti ipſo iure fu
tandi ſũt.cũ ꝓbari nõ põt eiꝰ ſimonia.vj.q.ij.ſi

ſimo. tanta. 7,5,e, eperiuntur,

nt ſuſpeñ.nõ tamen vi
tatũ.ſic exaudi exira de

.j.

Eimbu
ſemelẽ
it. quod
pit inueterata ſa
anous
parati
a C

f. S
no ſu
uo
i.ſine q
. di iudi.
in auc. dii
iu.
Eteſta d
it odoꝛẽ t
abit od
ta recẽs ſer
taree

„

xciij.

noꝛez eỹ
ioꝛ ho
gerere dz ma
8 .nö. n. pꝛius 8
ta⸗
iſcua kaenl
iſcua
o pꝛom
mn
noꝛut

m.
endoru
1§. ger
m 9
6.2, de
noꝛc. 2

icoꝛuz. orinar
cglonelatdonn. id
1 l. di. de 2
nelih k C. tuas nengie
ſterceſſion at. vlxx ercrn magaſtie
ihenin qner 1 C niroco⸗ licktin
nat e aue/ ioni ſic.ri.q.i ber.ſin ꝛauo
dationẽ fa ſalonitate. nte papa ioꝛi uldinaue⸗ in ec
eeſteuzg 6 face 1 iärnonaehe terceſſi/ e
cito pꝛincipio digno poꝛr eee re⸗ anant lioodi
no üllicito ces pꝛo Eper⸗ dan coren ſegella ve is ani⸗ lxx. di. licet nrſabn
i dato. n. v les pꝛe noꝛẽ ce Eve ob crad ſice, 5. önenn ra dema
ij. vbi. us cire argue dinẽ v craſu nun/ imns qu vtſi ierit p lie pꝛ gni piſcop as. ff. keis
zeomen nis hica apnn gaa⸗ Mo venun⸗ fecim ianmgtin ebelie pu obe per erncia
n in ipſa p us Idé ü m obe per pꝛe dꝛde
arartabe aachn milpron Adquoc es ferinn Ebiue ſent aree en .
hütnen be Nlobſrama 4 cif: iaʒ ratio vbiẽ atis busa po leſia R bo ſai. iſuntei iſcopon
ſim obſeq dere duc pa it. Et v is gr cleñnt ma lius u. cc eriu ñ quiſ⸗ ab epiſ bapa.
numg re ia vel e nterce⸗ fa iciatus d emit. epiſt tã ec r amp bba na e a vlt tãtũ e.l.. inata ndi.
W eun pꝛecij — 0 quo tis acc a ſanc ꝛa: cu re tero ? al roma l: ab e 1 nm⸗f. onioꝛd oꝛdina as
ltrnie i qpꝛ vek. Garre ẽ. gr eng Eta erſe quia byt ſqnisi ceperit: iũ ma teſt dep itaqß. ſe diee⸗
tin l. 5 vider. uſ receiit⸗ aniu! 10 Non eRie die
W ſglen den r ptun um P 1 hereſis vid t ,p in ſery iph ep C 8 P h.n E
ſencc 2 nõᷓ din ine n po epip ꝛdin ni n alig 8. ben
ſegii rlicet poin ſinon vcn r it: cur e che gi no eſtru oi ztra õ la ij heſte
hpmnige uerhe ta disni az ſim rpend ecio q ticus Fnul egre Aiuz v tad ſa nenn pces ns no Sacns.
Aüns berunne c5 eum 6 agit nchee kſedn ne Raà debe vos audir̃ nis eleumu ein pot
ce 1 i patia icatio d ere in vnOd im niſq bes. ix idẽ *
düntntn 4 ri ar minuſ⸗ . ehend bonamnur pa plica deat mone H in potu ed q dineʒ 0 ha tẽ. hoc ide ex
lefiri d quar nia Vnn⸗ 9 deoqʒ enno nec npoli an ituz ittere: inime t . S fu oꝛ riuz Poteſta H hanlor.
anſrn eutung ꝓ nd J s hoc en 80ꝛdin e meri m ee — et Pant vlte vi⸗ p E Narrnen venaue
Snnmnin Rarnngsd lu tia ali ſacro Evi ignn 2 us ꝗq ceccl ndi ex i vero eps. ij non re ex. de
5 nia at ad ſe u qn bocd tũ ſẽ con in ha diend Si con lle.no⸗ edi ile ſerui
luenen Gin lr uchus n⸗ gr. nos :iſie ad he fac il meli it egre ber“. ac re ve⸗ de Recinedlef. ile ſeru
nen Gnam n mo ꝛlteo Alqnos ad nalltaliga hoe nõica ſen eperit on ba ni exh filio v q C g unnug. ariam
ieit a de telligi ꝓm ig it:n icta 7 ca ci. acc lamn pot ia in Ooꝛum relam Allus at ang x vo
Ri den Fnanack ctiõi aueri iſtricta peſ⸗ icenti non :qu 3 qu cte tiuz voe od le
W nmenüͤn inin eſſe medenn vltion 8. ullus der ionẽ h no ination uz que . Rangaltä ud⸗ e
hndalheti verba enit ad na. ſerim ueritis — d ſolati eſeo. graͤine dem amici ere ſoꝛd inon aiueſeat
ſuninidt nihtl = lud no —— hon bituz a ſtro re ꝛecibn l:ſed l eius oꝛ cat .§. nor. S
ensemt ientẽ r mo Kam Mienſpmmn ccedat ambitu atur libet udica andi li affe nõ eſ⸗ r Ex v ꝛeterit öſtitutu⸗
hurdltin inter doa ſo, 2 po Ad ann 3 per Eꝑmitt lai reimnenta dcarna future en / wic vſu N rirtnk
NAmmm Kde do. ks e eramn na anon en dan õ liga intern .%% „eͤ apacten aſaaion
näinhre alio ca o magis eruz * Dunctd⸗ ic exce fquis d Pꝛ ſpiri eonm⸗ inie ans „on Auun nuon ſacer aliquar
nnnzliai renein hun effu LDo ni cübi nber Sun, eaſs ſn non e ſuppl wmiegsen, 4 doatee nede E inſti
iguin ſat ec qᷓ pꝛeci hec edere. ane cri⸗⸗ bpꝛo . nt quas bitio aut c potif ve v rigkinnda naiiure
kalaiin dation vel dic Ai „ conuer eligioſi cutiat o ecodez. ſe 8:ſed n Gme inar̃: o/ n eſlagitio nan ⸗
tüifnen ſonem.n rionenan atamer t vel in 2 tione pᷣ enein Ho iſcopi. alet oꝛ ete m ernumnc lola
Haſephmm dictio lication ere. ſic bita inijcia ego. oꝛdina os oꝛ/ nbet epi annnae Sten 9 3 lia a ta e.pꝛĩo 6 deritſon
htmntn a gemdu di⸗ tibus teg rgo in ad ſacr 2 muͤ iſtiver⸗ pponumt clerice nicola leit neen tionis vt eo
hungmit verbo rrrrvi . As SAkane erce eimn Eele gnolenag Ange ni . rienhinne⸗ lugeos
negsi ponitu culpe⸗ i ipue ſo atens acimitta col⸗ rüeti rntert. eodem. petri intirtn. ad.
unrce Lauld niatur iſ̃ Non aten? ꝗ Saine col/ nach õt t ini liibeaton pem lrigoion SreaC3. i
Menett c tur. 7 pu reoꝛuz dines Bed nul r0 re di hibe care p incipalẽ s habe ſlibʒ welmian menentt elel
ltpn aurn mureen dos op niiſere coctban 4 Er punc ite⸗ ins ES rc.in nnnlp
8 1 ſ cio a au Er p t Et cũn 85.7 caſu o. n. iu⸗ non
nfun to⸗ H n S n nos Hlaogie brepa ta monnee uqz die re ntc e diorelediie Rerc
mnuun neadlaul ſne le⸗ ois no ſ is trac i⸗ lüimo egnae⸗ Joca dann, rarnnn⸗ rreiſ.
te. ſa nibnct te:2 ſſitis: uan dehb 5 , ſol ĩcos d noʒ oppe ann creat. vt a mor⸗ cit
nun B gvlcro a gn an Aci
ſinung m reto. .j. q. onax. E:gran hibi⸗ atiO eſialſtie⸗ re. lſa dii nem ita illuch⸗ §.p⸗ iij. queſt ijs ̃
irſli Lälolnenur⸗ dai ſneee inac deliber l Regalie nete ſa zcioſtemene „⸗ e ecia alna
nentkect ſed tis. „ ſis: i. Aai⸗ re ne õſilij v ni hoc epiſcopo ad tib iter Wet guͤt t tribu toam cimas. PVuee ipto 4 S
ib 1 f . ſuͦt t at? ſũt in his om pꝛe ituz in
nuni 4 Fntn belate. Jae ne ve nunenmi Aelagio di vt. n. e Mine et Wc Kuon rprc Hlaen
1sſake na e e, adũ a c5 Eſate. fauoꝛe nitqu oꝛdine pe er e oc ꝛdines ,. e neſci une rita de regu
nalrk ubinis Req; ꝛdies rn i an Pe nec anien, dimend rdotale ſannanano io. Pacr cuz
iin ihub hrer kE 0 ad! ittant: itius la ꝛoſiu. credi ſacera⸗ n fſcript ſſcere. cap inte
oꝛẽ vt. j. xv. q ſac Aeri dmit to ci ulla b edi nee t. ete ſa at po a de ꝛeſcrin
