arguat.vel ẽt ſi eaam perſonaʒ ge

rit ⁊ rõ cõſeruande pacis admittit:?
coꝛam oĩbus peccantes arguat:vt

ceteri timeãt.remoneatur etiaʒ vel
ab aliquo gradu honoꝛis velab ip
ſa cõione ſacr̃oꝝ.Sed ſi bec oĩia cũ
dilectione coꝛrigẽdi non cũ odioꝑ/
ſequendi faciat pleniſſimũ officium
nõ ſolũ caſtiſſime innocentie:ſʒ etiã
diligentiſſime ſeueritatis implenit.
vbi autem cetera impediunturailla
duo ſemper retenta in coꝛruptnuʒ ca
ſtumqʒ cuſtodiũt vt nec faciat ma⸗/
lum nec appꝛobet factum. Ideʒ
in ee ſtol⸗ contra donatiſtas.
Alie

ccxilij.

dicitur conſiſtere ĩ ſacris ſa
cerdotibus 2 magĩat bus.
vt. S. di.j.ius pub licum.iñ
ꝓpꝛie dicit res romàe ciuita
tis reſpub.ſͥ res aliax ciuita
tũ abuſine. vt. fl. de ver. ſig.
bona. ⁊ ipſa lex.facit dꝛiam
inter diuinũ publicũ ⁊ pꝛi-⸗
uatũ.vt.C. de ſacroſan.ec.
v inter. io.
b¶LCece ꝓpbeta. ylaial.
i Lolerabimus.
vi vicitur.xj.q.iij.nolite.io.
K¶Qalſa.i.pꝛecones ivł mi
niſtri. vñ paulus fuit dictui
vas.Et hic ẽ ar. ꝙ ſicut au
gu. ſe cõmendat. ſic ⁊ alij
poſſunt ſe cõmendare. vt.
ff. de off. pꝛoconſu.l.iiij.
I In diſpẽſatione.i.pꝛe d
catione.
m Q. uis non ga
v el pꝛopter ſcanda
lum vel qꝛ crimen eſt occul
tum. vj.q.j.ſi omnia.
n Parmenianus. hereti
cus contra quem hic loqni
tur. videtur ergo qð ſi eᷣs
aliquos malos tolerat cum
boc faciat auctoꝛitate cano
nis quod poſtea poſſit eos
licite repellere vł ab accuſa⸗
lione vel ab honoꝛbꝰ quoſ
appetunt ratione criminis:
non obſtante eo quod eis
cõicauit. tamen ſecus eſt:
vt extra de accu.nulli.Sed
dic quod ſi tunc tempoꝛis
potuerit pꝛobare crimen c&
eis obijcit ⁊ tacuit.nec ſub⸗
ſuit cauſa tacẽdi.ſ.cauſa ſe
ſmatis vel ſcandali bene
iudicat eis taciturnitas ſez-
cus ſi nõ potuit:vt.ij.q.vij.
magnũ.io.
o Ta perſonam. argu-.
T hic quod ſolis pꝛelati
dicum eſt boc: Si peccaue
rit:vt.j.ł.c.foꝛte.⁊.q.vt.ð oc
cidendiscxiio0o.
p NMec appꝛobet.ar. quod
ĩ maleficijs raubabitio mã
dato comparatur:vt.j.q.uiij.
qꝛ.⁊ extra de reſti.ſpo.cum
ad ſedem ĩ fi.⁊.ff.de vi.⁊ vi
ar.l.j.S. quotiens.
q Igquis. aljena. ſepe
gtamen aliquis co-
rũpitur ex ſocietate mala.vt
xx viij.q.j.lepe.⁊ ſepe iuſtus
perit pꝛo mpio:vt de cõſe.
di. j. in ſancta.

na peccata in eccleſia alicni nõ

pꝛeindicaont.
Oqnis acatholica eccleſia fu
eerit ſeparatus: quãtũlibet lau
dabiliter ſe viuere exiſtimet.hoc ſo
lo ſcelere ꝙ a chriſtianitate ſe iũctui
eſt:nõ habebit vitam:ſiʒ deiira ma/
net ſuper cũ.quiſquis at in hac ſan⸗
cta eccleſia bene vixerit:nibil ei pꝛe
iudicant alienaP peccata:qnia in ea
vnnſquiſque pꝛopꝛium onꝰ poꝛta⸗
bit:ſicut ait apoſtolꝰ.ergo cõio ma
loꝛũ nõ maculat aliquẽ participati
one ſacramentoꝛum.ſed conſenſio
factoꝛum.nam ſi in malis factis nõ

E

ESMWalis. caute. vt non
trabant vos ad cõſen
fum vel caute.ſ.ſi põt ſfieri
Pen⸗ pace.
Ecedite.
—0 Nämagnum eſt. de
monſtrari.i.pꝓbari.
MK ¶ Mõ poſſunt.i. nõ debet
nam bene debemus ð quo
libet credere:vi.xxij.q.iiij.in

*

nocens.xi.q.iij.in cũctis. ⁊2

ita eſt hic ar. ꝙ nõ ſtatim ꝓ⸗
pter ſimplicẽ denũciationẽ

debet hẽre aligs leſam con

ſcientiam de eo qð ſibi de⸗
nũciatur:vt extra de cle.ex⸗
cõ.mi.illud.ĩmo imputatur
alicui ꝙ nimis credulus ẽ:
vt.xi.q.iij.nõ ſolum.lxxx vj
dD. ſi quid.ar. ↄtra.ff. de eo
gquem factũ erit.l.j.S.j.⁊. ff.
quod cũ fal.tu.lij. extra de
coniu.ſer. ꝓpoſuit.extra de
ſecũ.nup.dñs.⁊ ex de elec.
venerabilem vltra mediuʒ
ff. de peti. here. item veniuũt
à quo aũt.
eiI ¶ Aboali. ar. malũ tolerari
rõne cneri boni: vt.lxxxi.
di.cum oĩbus.⁊.xi.q.iij.no⸗
lite.ibi ſinite vtraqʒ.
HBDOne. vocatur arg. cᷓ
nominatio ſola non
ſufficit. ij. q.j.multi.C. ð ꝓ
ba. non epiſtolis.ar. contra
xxxii.q.iiij.dicat.
¶ Pellere. ſine ſcandalo.
(Aditum. i. poteſtatem.
i ¶ Non tibi. arg. quod de
vno dicitur: ð alio negatur
vi.xlv.di.diſciplina.xxv.di.
qualis.
E¶ Accuſatur.i.denũciatur
nam ſi accuſatus eẽt ſtatim
eſſet deponendus:vt ex de
accu.ſuper his.
1¶Coerce. admonendo.
m ¶ Coxipe. ſuſpendendo.
m ¶ Excoica. ꝓpter eontu⸗
maciam. .
o/ ¶ Degrada. ꝓpter inobe

dientiam, aliꝰ oꝛdo tradirur

extra de iudi.ae non ab bo⸗
mine.ſed ibiloquitur cum
pena incipit a crimine.⁊ cuʒ
directe eſt cõuictus. hic pe⸗
nam infligit pꝛopter cõtu⸗
maciam.

Cau

eis quiſqʒ conſentiat:poꝛtat malns
cãm ſuaʒ.nec pꝛeiundicat alteri:quẽ
in conſenſione mali operis ſocium
nõ habet criminis. Idẽ ĩ ſermõe
de verbis euãgelij.
MNon te maculat malus ſi ei non c
ſentis ſed ipſum redarguis.
H Male ſemper coꝛde diſiun⸗
gimini ad tempus caute coꝛ⸗

poꝛe copulamini.dnobꝰmodis nõ
te maculat malus:ſi ei non conſen/
tias:⁊ ſi redarguas.hoc eſt non cõi⸗

care non conſentire.cõicatur quip/

equando facto eius cõſoꝛtinʒz vo-

untauis vel appꝛobationis adiun⸗
gitur.neqʒ ergo conſentientes ſitis
malis.vt appꝛobetis:neqʒ negligẽ
tes vt non arguatis:neqʒ ſuperbien

les vt inſultanter arguatis. Ideʒ

exeodẽ. V
Immindum tangere: eſt peccati
conſe ire⸗.
Ecedite ⁊ exite inde.⁊ immũ
dum ne tetigeritis:ſed conta⸗

ctu coꝛdis non coꝛpoꝛis:quid eſt.n.
tangere immundum niſi conſenti.

re peccatis:quid eſt exire ide:miſi:ſa
cere quod pertinet ad coꝛrectioneʒ
maloꝛum:qnuantum pꝛo vniuſcn
inſque gradu atque pſona ſalna pa⸗
ee fieri põt:diſplicuit tibi q; quiſque
peccauerit:non tetigiſtiimmundnʒ
redarguiſti coꝛripuiſti monuiſti:ad
hibuiſti ẽt ſi res exigit congruam⸗
que vnitatem nõ violat diſciplinaʒ
exiſti ide.clamanit moyſes iſta:clax
mauit vyſaias:clamanit hieremias:
clamauit ezechiel.videamus ſi div
miſerunt populum dei ⁊ ſe ad gẽtes
alias trãſtulernnt:quã multa ⁊ quã

vehementer hieremias increpauit

in peccatoꝛes⁊ ſceleratos populi.iĩ
ter eos tamen erat.vnũ cum eis tẽ·
plũ intrabat ⁊ eadẽ ſacramẽta cele
bꝛabat:⁊ in eadẽ ſceleratoꝛuʒ hoiuʒ
congregatione viuebat:ſed clama/⸗
do exibat inde.hoc ẽ exire inde hoc
eſt immundum nõ tangere ⁊ volũ/
tate non conſentire ⁊ oꝛe non parce
re. Idem in epiſtola ad vincẽtũ.
Noñn maculat innocehtes racta ne
centinm.:que ab eis ſien non poſi
¶Aäãmasgnuz eſt crimen ab iſto
rum innocẽtium cõione ſepa⸗
rari.nam etiã facta nocemiũ que in
nocentubus demonſtrari vel ab in
nocentibus credi non poſſunt.nõ
coinquinant quemquam:ſi ꝓpter
innocentes etiam cognita ſuſtinen
tur.nõ.n.pꝛopter malos bomi ſunt
deſerendi:ſed ꝓpter bonoſ malito
lerandi ſunt:ſicut tolerauerunt eos
pꝛophete contra quos tãta dicebãt
nec cõionem ſacramentoꝛuʒz illius
populi relinquebant:ſicut ipſe doʒ
minus nocẽtem iudã vſqʒ ad cõdi⸗/
gnũ eius exituʒ toleranii ⁊ eũ ſacrã
cenaʒ cũ inocẽtibus cõicare pmiſit
ſicut tolerauerunt apoſtoli eos qui
p inidiam que ipſius diaboli eſt vi/
ciũ:chriſtum annũciabat. Idem
in li.i.ð vnico baptiſmo.
Maliquos eccleſia ecapu: nec ex

pellit a bonis:ſunt tolerandi noniu

icandi.

PSue in populo dei ſtat iuxta
te

d
anarns raptoꝛ inbians rebꝰ
alienis quẽ noſti talẽ ⁊ fidelisẽ vel

potius fidelis vocat:.nõ eunm poteſ

de eccleſia pellereꝰ*:nõ hès aliquem
aditũ caſtigando ⁊ coeripiẽdo illũ
coꝛnigere:acceſſurns ẽ tecum ad al
tare.noli timere: vnuſquiſqʒ onus

ſuũ poꝛtabit. Item quũo ĩiꝗs ferrem
quẽ noui malũ.nõne melius eſt vt

ipſum ferres quaʒ te foꝛas efferres.
Ecce qũo ferres:attende apoſtolu
dicẽtẽ vniuſquiſqʒ onus fuuʒ poꝛts
bit. liberet te iſta ſnia.non.n.cõica⸗
res cũ illo anaricia.ſʒ cõicareſ chꝛi⸗
ſti mẽeſaʒ.ꝗd tibi obeſſet ſi cum illo
cõicares chriſti menſaʒ. apoſtolns

dicit.ꝗ.n.mandncat ⁊ bibit idigne: v X .
aliquis nõ dʒ recipe⸗

indiciũ ſibi maducat ⁊ bibit ſibi nõ
tibi.ſane ſi index es:ſi indicadi ptã
tem accepiſti:eccleſiaſtica regula ſi
apud te accuſatur ſi veriſ documẽ
tis teſtibuſqʒ onicitur.coerce :.coꝛ
ripeꝰ.excõica. degrada. Eſt =7
alia diſtinctio tolerãdoꝝ⁊ canẽdo

rũ quã ex verbis augn.licet collige

aſtoꝛ ẽ diligédus: mercenarin
tolerandus:lairo cauendus.
PVRRes perſonas dixit dñs.⁊ de
bemus illas inueſtigare ĩ enã
gelio paſtoꝛis mercenarij ⁊ furiʒs.
Paſtoꝛẽ dixit aiam ſuã ponere ꝓ

Ouibus ſuis ⁊ intrare pianuaʒ furẽ

dixit ⁊ latronẽ aſcendere ꝑ aliam
ptem.Mercenariũ dixi lupũ vł
etiam ſurem ſi videat fugere: quia
non eſt iſli cura de ouibus:merce/
narius eſt aũt ⁊ non paſtoꝛ. Ille in⸗
trat ꝑ ianuam qui paſtoꝛẽ ille aſcẽ
dit per aliam ꝑtem qui fur eſt. ille
videns eos qui volũt tollere oues
timet ⁊ fugit qꝛ mercenarius ẽ.nec
illi eſt cura de ouibus:mercenariꝰ
n.ẽ.ſi innenerimꝰ tresiſtas pſonas
inenit ſanctitas veſtra quos diliga
tis:quos toleratis:quos caueatis.
diligendus eſt paſtoꝛ: tolerandus

eſt mercenarius.cauendus'ẽ latro
Ecce ꝙ mali tolerandi ſunt.nec

coꝛpoꝛali ſed ſpũali vindicta ſunt
puniendi.Ande cũ diſcipuli nõ re⸗

cepti a ſamaritanis ignẽ celitus ſup

eos deducere voluerũt:dicẽtes ma

giſtro.vis dicamꝰ vt deſcẽdat igniſ
de celo:⁊ oſumat eos:audierũt.ne⸗
ſcitis cnins ſpus eſtis. Item oĩs qui

gladium acceperit gladio pibit.
Hinuc etiã hieronymuns ait.

Spirimnalis nunqua carnatem per

ſeqnitur ſed econnerſo.

Aifm carneʒnatus pſeque

batur ſpualemj:nũquaʒ vero
ſpũalis carnalẽ ꝑpſequitur:ſed igno/

ſcit et quaſi ruſtico'fratri.ſcit eũ pꝛo
ſicere poſſe per ipᷣs ⁊ ſiqũ egyptie

ſilium viderit iralcentẽ:recoꝛdabit᷑
vnius patris:ꝗ bones creauit ⁊ cu
lices:⁊ in magna domonõ ſolum
eſſe vaſa anrea:a argentea ſed ⁊ li/
gnea ⁊ ſictilia volnit. Item aug

. R, † ALpre „ virgix H v

„ 2 5
„ „ 9
ſr ſurronnn. 7 r. r. J.„ 2

)

Mes Mnme,

7 itrare. Bᷣm (Hι

nones hoc ipſo eſt ali
quis fur ꝙ no intnat
per Gnn vt hic: 2 de
pe. di. ſ. ꝓpterea. 2.c
le. bm kgesnoeſtſt
tim fur: licet clam in⸗
trauerit furandi c vt
ff. de funtis vulgaris
§. qui furrti
q ¶ Perianuã. i. ca
nonicam electionem.

ry/ ¶ Latronem.i.tyrã̊

moniam.
tt ¶ Mercenariũ. qui
cd lucri recipit digni

tates.ad hoc facit. viij

q.j.ſunt in ecdleſia.
Cauẽdus ar.ꝙ

re oꝛdineʒ ab eo quẽ
fſcit fimoniacũ vt dixi
ſj. qone. . ſi qui aſimo
naciis.
x: NDibm carnẽ.
iſmael. tangit
id quod legitur ĩ epi
ſtolis pauli ad gala⸗
thas.

y¶ Spiritualẽ.iſaac.
. Ruſtico. ar. ruſti⸗

citati parcendum:vt
ertle
ai Egyptie. l. agar.
bo. ¶ Boues. ideſt bo
lices.i.mal
ct nlices.i.males.
d ¶Domo.i. eccleſa.
ee ¶Aurea.i. bonos.
fi ¶ Sed lignea.i.
malos.

onn
ſentenn
ſnu
Werten
dles ſecte

ſelui
folacte
tuibone
ulpal

3 Dantus. duͦs
cuʒ dixit ſinite

vtraqʒ ceſcere:vt.xi.

.iij. nolite.
b¶¶ VNt ʒiʒaniam.i.oc
cultos peccatoꝛes.io.
c PESzat. que ĩ
ter celuʒ hic vi
det ꝙ inferius ſit ſub

terra ⁊ in eo loco vbi
nullor ſplendo? ſo⸗

lis puenire põt.⁊ pa

radiſus in celo ſit eñ

arg. dicit ſe dubitare
vbi aie defunctoꝛum

requieſcant.xiij.q.ij.
tps. vl nõ appellatur

bic medium rõe loci:

ſed iõ dicitur mediũ:
qꝛ partim eonfoꝛmat

ſe celo.l. ex eo ꝙ habzʒ

bonos partim in fer⸗

no.ſ.ex eo ꝙ bʒ ma⸗
los.ij.a. j. multi.

4Indiſerete dinck

ſtincte.
e ¶ Sibt.i. contra ſe.
¶ Abel eniʒ. hoc ex⸗
poſitum eſt. S. vij. q.
§. cum autem.

Erx bis. pꝛo oenlo
gPenmocd nõ licet

niſi auctoꝛitate iudi⸗
cis. vt. ſ.e. cũ in lege.
h¶Biligite : hoc te⸗
nemur facere ᷓtum
eſt in nobis:vt.xi.q.
iij inter verba.
i¶ Ciba. dum tamẽ
rõe cibi nõ negligat

inſticiaʒ: vt. v.ꝗ. v. nõᷣ
oĩs. Item ſi poteſt la

boꝛare ⁊ ſe immiſceat
elemoſynis redigen⸗
dus eſt in ſeruitucem
C. de mendi. vali.l.
vna lib. xij.

k. In filios. imitati

ene nõ ſanguine.vel
intelligas de cõſenſuʒ
de locutione ⁊ opere.

in libꝛo de baptiſino.
Boni a malis nunquaʒ in hac vita
veniege poſſunt ſeparart.

antus arrogantie tumoꝛẽ:

Qanäta bumilitatis ⁊ lenitatis

oblimio:⁊ oanme quanta iacta/

tio vt ꝗsſe poſſe facere credat.qð

nec apoſtolis ↄceſſit dñs*:vt ʒiʒani

ama frumẽto pntet ſe poſſe diſcer.
nere. NRem grego.

Pꝛeſens aſit eccleſia ſimul recipit

bonos malos.
EBx aut vita que inter celũ/ 2 ĩ
Eefernũ ſita ẽ:ſicut in medio ſub

ſiſtit:ita vtrarũqʒ ꝑnum ciues cõi/

ter recipit quos tñ ſancta ec.⁊a indi⸗
ſcreteꝰ ſuſcipit:⁊ poſtmodũ in egrei
ſione diſcernet. ſi ergo boni eſtis in

bac vita:quãdiu ſubſiſtitis equani
miter tolerate malos. Maʒ quiſqʒ

malos nõ tolerat:ipſe ſibi perinto

lerantiq teſtis eſt:qꝛ bonus non eſt.
abel.n. eſſe renuit:quẽ caim mali/

tia nõ exercet. Ex his oibus colli
gitur:q maloꝝ vindicta deo reſer⸗
nanda.nec ſunt coꝛpoꝛaliter puni

endi ſed crebra admonitione ⁊ cha

ritatis bñſficio ad coꝛrectionem ini

tandi. Ande xps in euãgelio ait: an
diſtis qꝛ dictũ eſt in lege:quem mo

dũ vltionis lex ſtatuiti:oculũ ꝓ ocu
los dentẽ pꝛo dente.ego aũt hãc vi
ciſſitudinẽ tollens ⁊ ad màſuetudi/
nem ⁊ chatitatis pfectioneʒ vos in
nitans dico vobis nolite reſiſtere ĩ
malo:ſʒ diligiteꝰ inimicos veſtros

bñ facite his qui oderunt vos:vtſi
tis filij patris veſtri qni ſolẽ ſuũ oꝛ

ri facit ſuper bonos ⁊ malos:⁊ pln⸗

it ſuꝑ in ſtos ⁊ ininſtos.inc paulꝰ⸗
ait:ſi efnrierit inimicus tuus:ciba il
lum.ſi ſitit:potum dailli:oĩs aũt ini

quus bonoꝝ eſt inimicus.ois autẽ

amicus huius ſeculi ẽt inimicus eſt

dei.inimicus aũt dei bonitatis ⁊ iu:
ſticie eſt inimicus:ac ꝑ hoc amato
rem iuſticie ⁊ bonitatis diligere nõ
õt.cũ ergo inimicos diligere: vel
illis benefacere:cibũ ⁊ potum ſub/
miniſtrare iubemur:iniquos perſe/
qui ⁊ punire ꝓhibemur. In lege.n.
veteri teſtamenti coꝛꝑalis pena ſta
tuta ẽ. In lege vero euangelij om/
ni peccanti per pniaʒ ꝓmituturve/

nia. Unde illa a terroꝛe incepit di-

cens.Ego ſum dñs dens ʒelotes vi
ſitans peccata patrũ in filios vſqʒ
in tertiam ⁊ quartã generationem.
Hec vero a lentate mãſuctudinis

miſericoꝛdie ita inquiens. Beati

panperes ſpũ:beati mites:beati mi
lericoꝛdes:qm̃ ipſi miſericoꝛdia cõ
ſequentar. In illa dicebatar:ꝗ fece/
rit hoc vel lud:moꝝe moꝛiatur.in
iſta dicitur. gandeo ſuꝑvno pecca/
toꝛe pniam agente:quã ſuper nona
gintanonem iuſtis qii nõ indigent
pnia. Nẽ nõ.n.veni vocare inſtos:
ſʒ peccatoꝛes ad pniam. Eſtote mi

ſericoꝛdes ſicut ⁊ pater vr̃ celeſtis
miſericoꝛs eſt.iniium qnoqʒ pꝛed

catiõis ſalunatoꝛis noſtri ⁊ pꝛec onis

eiuſdem ad pemitentiã peccatole si

xxitj.

nitanit.ſic.n.vterqʒ exoꝛſus eſt di⸗
cens.pniam agite appꝛopinquabit

n.regnũ celoꝝ.ſic ⁊ in actibꝰaploꝝ
cuũ iudei cõpuncti de ſcelere moꝛnis

xpᷣi dicereni petro.ꝗd faciemusvi⸗
ri fatres.legit᷑ petrus rñũdiſſe pniaʒ
agite :⁊ baptiʒetur vnuſquiſqz ve/

ſtrum.⁊ vt vniuerſaliter dicatur in

lege populꝰ ille rudis vᷣnili timoꝛe
penaꝝ cogebatur vñ ⁊ legem in pe
dagogũ accepit.in euãgelio auteʒ
populus gratie liber ⁊ adulxꝰſiliali
amoꝛe hereditatis certitudine ad
cultum diuine ſeruitutis innitatur.
vñ cum ꝗdam legem quaſi coercẽ
tem pᷣdicarent eſſe tenendaʒ ſimul
cũ gratia:aitapoſtolus:nõ.n.acce/
piſtis ſpůmꝰſeruitutis iteꝝ in timno⸗
re:led accepiſtis ſpũm adoptionis
ſilioꝝ:in quo clamamus abbas pr
Hinc eriã greg.ait in expoſitiõe
euangelij. Simnle factum eſt regnũ
celoꝛum homini regi:qui facit nu⸗
tias filio ſuo.
nlege cniquã permittebatur odi⸗
re immicũ - lel e amicum,
Um in lege ſcriptuz ſit diliges
anncuʒ:⁊ odio habebis inimi
cum tuũ.accepta tũc licentia iuſtis
fueratvt dei ſuoſqʒ aduerſarios n
ta poſſent virtute cõpꝛimerent eoſ
qʒ iure gladij ferirent:qði nouo ꝓ⸗
culdubio teſtõ cõpeicitur:cum per

ſemetipſam veritas pᷣdicat dicens:

diligite inim icos veſtros:beneſaci
te his qni oderũt vos.quid ergo ꝑ
tauros nin veteris teſtamẽèti patres
ſignantur.nam dũ ex ꝑmiſſione lei
gis acceperant:quatenus aduerſa/

rios ſnos odij retributiõe ꝑcnterẽt:

vt ita dicam: ad alind quam tauri
erant:ani inimicos ſuos coꝛꝑe vir.
tutis coꝛnu feriebant: quid vero ꝑ
altilia* niſi patres noni teſti ſiguran

tur:qui dũ gratiam interne pingue/

dimis pcipiunt.eternis deſiderijs in
nitentes quaſi ↄtemplationis pẽna
ſeſe ad ſublimia fublenant. His

itaP rñdetur:Sunt qnedam que ſa/

lubꝛi tatum admonitione ſunt coꝛ/
ripienda nõ coꝛpoꝛalibus flagellis
aiaduertenda:ſed eoꝝ vindicta di:
uino examimi tm̃ eſt reſernanda:qñũ
in delinqnẽtes videlicet diſciplinã
exercere non poſſumuns vel qꝛ non

ſunt nf̃i iuris vel qꝛiloꝝ cria ⁊ ſuno
bis nota ſunttm̃ mãaiſeſtis indicijs

ꝓbari nõ poſſunt. De bisꝗ non

ſunc noſtri inris:ait apoſtolus i pii:

ma epiſtola ad coꝛinthios.quid.n.
mihi attinet de his qni foꝝs ſunt in/
dicare:de his dñs iudicabit. õðᷣ
aug. exponens ait.
Inſidelium colloquia 7 conuinia

non ſan enttanda.
PBiddetes n5 poſſumusxpᷣo lu
ctari ſi colloquiũ eoꝝ vitamus
ↄuiuium.vnde ⁊ dñs cũ publica
ms ⁊ peccatoꝛibus maducabit ⁊ bi
bit. in his vero q inius ſunv.i.inſi⸗
delibus putredo reſecanda eſt.
Hinc eiiã cuʒ ꝓpheta dicit:facit
dominus iudiciuʒ oĩbus imuriam

cct v.

In peaagogů.i. in magt

ſtrumficut.n.per magiſtrũ
aliquis coercetur ita ipſi per
legem.
m Spiritum.i.ſeruilẽ ti⸗

moꝛem.
n Adoptiõis. i. filialem ti

modꝛem.i.amoꝛẽ.io.ðᷣviroqʒ
ſ. e. q. vj. S. er his.
O Vm in lege. ⁊ odio. ſj
0 nonne odium habere
eſt moꝛtale peccatũ:vt.xxv.
diſt. S. criminis. quare ergo
hic dicit hoc permittebak
iuſtis:potes dicere iuſtis ali
as. vel dic ꝙ qui vlciſcebat᷑

ſe ſine odio nõ peccabat.qui

aũt cum odio:lʒ ↄtra legem

non fecerit:tñ peccauit ficut
dado libellum repudij pec⸗
cauerũt.licet a lege hoc eis
permittebatur:ex de diuoꝛ.
gaudemus.
p Wer altilia. de quibus
in euagelio fu mentio.h.
q Eis ita. ſ. auc/oꝛitatib
quibns ꝓbauit malos eſſe
tolerand½o.
T Mota ſunt. S. ri. qeiij. eo
rum ⁊. xxx.q. v. nullum.

nullus.So.hic loquitmur ðᷣ
paganis ibi ſpecialiter de in
deis.
tNQui intus ſunt.qnaqʒ ẽt
iudeos punit eccleſta: e oe
vſu.poſt milerabilẽ. exvij.
q.iuij.conſtittit.

Cij

ſBNñdeles.⁊ cẽ ninium
3. xi. q. iij. ad menſam
ar.còtra.xx vliij.q.j. ocs ⁊.c.

*

a ꝓ Lidaʒ. niſi dicere. nö

ergo ſufficit ꝙ pꝛela⸗
tns inſtruat quid ſit facien
dum: niſi etiam puniat nõ

facientes:vt.j.e.q.v.nõ eſt

innocentie.⁊.xlvij.di.quoſ
ad nos.ſicut nõ ſufficit dño
pPhibere ne cũ ſᷣno otrahat.
quin teneatur ipᷣe de pecu⸗
lio. vt. ff.de pecul.l.ſiꝗs ſer
uum. ff. de ver. ob. ſeru ve
tante.ar.tamen ↄtra eſt.xliij
di. epheſijs.
b ¶MNon poſſumꝰ.ſine ſcan
dalo.vel qꝛ eſt occultum.vj
gqi ſi omnia.
WNMec patiẽtie qñqʒ.n.re⸗
miſſio ſe mentitur pietatem
vt. xli. di. ſepe.
d UVm quiſqʒ.vbi peri
ulum. cũ ergo peri⸗
culum ſciſmatis timeat᷑ ma
li non ſuntexcõicandi: vt.l.

di. vt conſtitueretur.j.e.ipa

pietas:⁊.c.hon põt.Sed cõ

trariũ eſt.xiij.q.iij.ecce.ſʒ ibi

cũ non timetur ſcandalum
Itẽ ↄtra.extra de re.iu.qui
ſcandaliʒauerit. Sʒ hic log⸗
tur de veritate diſcipline q̃ᷓ
põt quãdoqʒ deſeri pꝛo ſcã-
dalo:ibi de veritate iudicij qᷓ
I pꝛenalet ſcandalo.
Icut non ẽ ab oꝛone
Tultiplex eſt ca q̃re
nõ debemus ceſſare ab oꝛa

tione maloꝛum vel eoꝝ coꝛ

rectione. Mã quedam ſunt
ita deſtinata:vt pꝛecib obti
neantur:vt.j.c.ꝓxi. Iteʒ qꝛ

neſcitur quis ſcit de nume

ro pᷣdeſtinatoꝛum ⁊ ꝗs non
⁊ de nemine eſt deſperaduʒ
q;diu eſt in hacvita:vt ð pe.
di. vij.nemo ⁊ qꝛ deus ſepe
aliquid pꝛomittit qð poſtea
mutat ſi videt hoĩes negli⸗
gentes:vt de peni.di.j.pꝛe⸗
dixerat.⁊ tñ qꝛſi nõ pꝛoſunt
illi pꝛo quo oꝛatur.eñ ꝓſunt
oꝛanti.iuxta illud.oꝛo mea iĩ
ſinu meo ↄuertetur.io.

1

patiẽtibus erponẽdo addiditang.

ab his ꝗq non ſunt ſui iurisi quos ne

uit diſciplina exerceri. Itemnquan
o multitudo ẽ in ſcelere nec ſalua

pace eccleſie mala puniri poſſunt:

tolerandi ſunt potiusquaʒ violata

pace eccleſie puniẽd ñ au.ait.

Hueda mala niee unt 7 que.
dam toleranda.

cömixtionẽ in eccleſia demõ⸗

ſtratam vel pᷣdicataʒ eẽ ꝑſpexerint

⁊ patientie pꝛecepta didicerint que
nos ſirmiſſimos reddunt:vt ẽtſivi
deatur in eccleſia ʒiania:tamẽ nõ
ipediatur aut ſides aut charitas no

ra:⁊ qm̃ ziʒania in eccleſia eſſe cer

nimus:nõ iõ ipſi de eccleſia receda
mus:deſtitnendã putãat eccleſie di⸗

ſciplinã:quãdã puerſiſſimam ſecu

ritatem pꝛepoſuis tribnẽtes:vt ad
nos nõ ꝑptineat:niſ dicereꝰ ꝗd cauẽ
dum ſit.quidue faciendũ ſit qnodli
bet aũt quiſq; ſaciat:nõ curare.noſ
vero ad ſanam doctrinã pertinere

arbitramur vtriſqʒ teſtimonijs vi /

tam ſniamqʒ moderari vt ⁊ canes
in eccleſia ꝑꝑ pacem eccleſie tolle⸗
remus ⁊ canibus ſanctũ vbi eſt pax
eccleſie tuta non demus.Cũ vero
per negligẽtiam pᷣpoſitoꝝ ſine per
aliã excuſabiem neceſſitatem ſiue
per occultas ſurreptiões inuenimꝰ
in eccleſia malos:quos in eccleſia
ſtica diſciplina coꝛriger̃ ant coerce
re nõ poſſumus tũc ne aſcendat in
coꝛ noſtrũ impia ⁊ ꝑnicioſa pᷣſum/⸗
ptio:qua eſtimemus nos ab his eẽ
ſeꝑpandos.vt peccatis eoꝝ nõ coin
quinemur:atqʒ ita poſt nos trahe/
re conemur:veluti mundos ſcõſqʒ

diſcipulos ab vnitatis cõpage qua

ſi a maloꝝ ↄiunctione ſegregãdos
veniant in mentẽ ille de ſcripturis
ſimilindines.⁊ diuina oꝛacula vel
certiſſima exempla:ꝗqbns demon/

ſtratum ⁊ ꝓnũciatum eſt:malosi

eccleſia bonis ꝑmixtosvſqʒ ĩ fineʒ
ſeculi tempuſq; indicij futuri tole/⸗
randos:nihilqʒ bonis in vnitate ac
ꝑticipatione ſacramentoꝝ qui eoꝝ
factis nõ oſenſerint obfuturos.cuʒ
vero eis per quos eccleſia regitur
adeſt pace ſalua ptãs diſcipline ad
uerſus impꝛobos ant nefarios exer
cẽde:tũc rurſus neque ſocoꝛdia nev
qʒ ſegnitia doꝛmiamus ſzj aculeis pᷣ
cepioꝝ que ad ſeueritatẽ coertionii
pꝛinent excitandi ſumus:vt greſſus
noſtrosi via dñi ex vtriſqʒ teſtimo

nijs illo vuce atqʒ adiutoꝛe dirigen

tes:nec patientie noie toꝛpeſcamꝰ
nec obtentu diligentie ſeniamus.
Item ↄtra cpldola Parinemani.
Zẽcnius cculta:ſeuerins aut pum
da ſunt ab eccleſia delicta maieſta
(XE quiſqʒ fratrů ⁊ xpᷣianoꝛũ
intns in eccleſe ſocietate cõſti
tutoꝝ in aliquo tal pctõ fuerit depᷣ
henſus:vt anathemate dignus ha/
beatur:ſiat hoc vbi pꝑiculù ſciſma/
tis nullũ eſt ⁊ infra.qñ cuiuſquã cri/

men eſt notum.⁊ oibus execrabile

Aidam cũ bonoꝝ maloꝛuqʒ

appareat vt vel nullos ꝓrſus vel C Negligenda. de

non tales hẽat defenſoꝛes perquos
poſſit ſciſma ↄtingere:nõ doꝝnniat

ſeueritas diſcipline. Eſt ẽt alia ca

qua coꝛrectio verboꝝ vel verbeꝝ
videtur eẽ iurilis vel ſuperflua.pꝛe
deſtinati.n.ad vitam ſine coecti⸗
one mutãtur:ſicut petrus queʒ dñs
reſpiciens nemine coꝛripiente com
mouit ad lachꝛimas. Pꝛeſciti ad
moꝛtẽ inter flagella deterioꝛes fiũt
ſicut pharao.bõis ergo ſuperflua.
damnandis hec inuemũtur eſt inn/
tilia. Mis ita reſpondetur aucto/

ritate greg.⁊ au0ag.
ate egn 1ng. ceſſandum non
eſt:ſic nec a coꝛreciione.

B8 Ient non eſt ab oꝛone ceſſan
dum pꝛo eis quos coꝛrigivo/
lumus etiaʒ ſi nullo hoium oꝛante

pꝛo petro dñs reſpexit eũ:⁊ fecit eũ

ſuum flere peccatum:ita nõ eſt ne⸗
gligendad coꝛrectio:quanuis deus

quos voluerit nõ coꝛrectos faciat

eſſe coꝛrectos tũc aũt ex coꝛrectiõe
pꝛoficit hõ cuʒ miſeretur deus atqʒ
adiunat:qui facit quos volueru ẽt
ſine coꝛreclione ꝓſicere. Jdem

in dialogo. .
l9S9:tingti ſaluantur qni in
voſtulando ſuo laboꝛe mernerunt
Btineri nequaquã poſſunt qᷓ

pꝛedeſtinata nõ fuerint. ſed ea

ue ſci viri oꝛando efficiũt:ita pꝛex

deſtinata ſunt vt pᷣcibus obtinean⸗

tur.nam ipſa quoque ꝑennis regnit
pdeſtinatio ita eſt ab oĩpotenti deo
diſpoſita:vt ad hoc electi ex labo/
re pueniant quatenus poſtulando*
mereantur accipere:quod eis om/
niporens deus ante ſecula diſpoſu⸗/
it dongre. RNemauguſtinns.
Oecculto deidt lcio nn iobdurà.
tur ſlagellis boni emendantur.
Abuchodonoſo: pniam me
ruit fructuoſam none poſt in/
nineras ipietates flagellatus peni
tnit:⁊ regnũ quod ꝑdiderat rurins
accepii*. Pharao aũt ipſis in fla⸗
gellis durioꝛ eſt effectꝰ⁊ perijt.Hic
mihi rõnem reddat:qui diuinũ cõ
ſilium nimium alte ſapiẽtiqʒ coꝛde
diiudicat:cur medicamentumvni/
ns medici manu ↄfectum alij ad in
teritum alij valuerit ad ſaluteʒ: niſi
qꝛ xpᷣ¶ibonus odoralijs eſt odoꝛvi
te in vitam:alijs eſt odoꝛ moꝛtis in
moꝛtẽ:quantũ ad natura ambo ho
mines erant.quantũ ad dignuateʒ
ambo reges.quãtũ ad càm ambo
captiuum dei populũ poſſidebant.
quantum ad penaʒ ambo flagellis
clementer admomiti.qd ergo ſines
eoꝝ fecit eſſe dinerſos niſi ꝙ vnus
dei manum ſentiens in recoꝛdatiõe
ꝓbꝛie miquitatis ingemuit alter lig
bero cõtra dei miſericoꝛdiſſunam
veritatẽ pugnauit arbitrio. JIdẽ.
Aaſis ire nunquã dens redderet in
teruum:ſi nõ ſpontaneũ inuemie/
tur hõ habere peccatum:qꝛ nec de/
us peccãti homini inſte inferret irã
ſi homo expꝛedeſtinatione ꝰ* dei ce

8 0 Biineri. poſtu

lando.nec ides

voluit dñs ſuſcitrre

quartũ moꝛuum.qꝛ

nõ fuit pꝛo eo petitũ.
vt. . de pe. dil. .S. er

his itaqʒ.ver. chꝛiſtul

b Abuchodono

ſoꝛ.accepit. ar.
depoſitus pot re⸗

ſtitui. vt de pe. di. vj.

c.j. in fi.⁊.xxxv. q.ix.

ſniam. ⁊.c.gregoꝛius
item eſt hic ar. ad que
ſtionem illã. ꝙ depo

ſiius reſtitutus pꝛefe
rendus ſit ſubſtunto

ↄtra.vii.q.j.eos qui.

licet determinata vi
extra de ſimo. ex inſ᷑

nuatione.io. de hoct
quid iuris ſit.in qõi⸗

bus notaui. B.

i Rönem. ar ; de
ſingulis nõ eſtrõ red

denda:vt.j.e.q.de ty

rijs.⁊ de pe.dil.iiij. ſi
ex bono.arg.ↄtra.lr⸗
viij.d. coꝛepi.⁊.xxiiij

jj. ſi habes.

K L Ogoꝛ. bon,odo:
chꝛiſti ẽ pꝛedicatio bo

notum.

1T Mon ſpontaneu.

de hac materia nota

ito.

m .Erx pꝛedeſtinati

one.arg.ꝙ nõ poteſt
quis arguere factum

cuius auctoꝛ ipſe futt

vt.xxviij.dil.diaconi
erxtra de cle. coiug. di
uerſis.io.

ſegen
di
ynl
emmi
beo
borec
latete
ſontni
anmint
Kuie

Nnun
adauzn

4

8¶Cum vero. ſie er
go bona que facit hõ
per deũ facit. mala qᷓ
facit nõ facit per deũ
q; deus nõ eſt auctoꝛ
mali. Sed ne crede⸗
rit aliquis ꝙ de ope
retur etiã malũ:qꝛle
gitur ꝙ de' tradidit
romanos ĩ deſideria
carnis.⁊ ꝙ obdura⸗

uit coꝛ pharaonis. ?2

ꝙ reliquit tyrios ⁊ ſy
donios peccatis ſuis
? iõ oſtendit qualiter
hoc intelligatur.
b ¶Aliquos.i.roma

e¶Aut traditos.tra
dere dicitur homineʒ
peccato.qñ permittit
ipſum peccare. vel qꝛ
ſubtrabit ipſi gratiã.
¶ Legimus. in epi
ſtola ad romanos.? ĩ
exodo ⁊ in euangelio
matbei de tyrijs ⁊ ſy
e ¶ Nos meritos.lex

hoc patet ꝙ pꝛimam

gratiam nemo mere
tur vt.j.de Oſe. di.iiij
gratia. 7.c.placuit.⁊.
quicungda.

K:¶ Cecit.ſ.bona.

¶ Fecit. l.mala.
gBicitur. in epiſto
la ioannis.
b ¶ Er nobis. iᷓtuʒ
ad pꝛedeſtinationem.
i ¶Standi.ſed nõne
ia dixit pꝛedeſtina
tio no eſt ca quare hõ
faciat bonũ ſed potiꝰ
bonum qð facit ẽ cã
pꝛedeſtinationis. ſed
dicas hic pꝛedeſtinati
onẽ appellari deum
pꝛedeſtinantẽ. NHam
nemo põt venire ad
me nif ei fuerit datũ
a patre meo.vl dic c
pꝛedeninatio non eſt
cã efficiens ſed eſt cã
ſine qua nõ fit. Itẽ ſi
vere volumus loqui
nõ eſt ↄvcedendum ꝙ
futura bona ſint cau
ſa pꝛedeſtinatiõis.qꝛ
er hoc ſequeretur ꝙæ
cã eſſet poſterioꝛ ſuo
cauſato. Iteʒ quicqd
deus pdeſtinauit ab
eterno pᷣdeſtinauitſi.
ergo pꝛedeſtinatio eſt
eterna ergo nõ habʒ
cãm ſue generatiõis
nõ ergo futura ſunt
c eius. Itẽ ſigd eſſet
cã generationis eius
ergo eius oppoſitũ el
ſei cã coruptiõis eiꝰ.
ſed ipoſſibile eſt eam
coꝛrũpi vel deſinere
eſſe.qꝛ ſi corũperetur
vel deſineret eẽ ergo
poſt hoc inſtans non
eſſet. ergo ſi mõ non
eſt nũqᷓ fuit. Nã be⸗
ne ſegtur ſi fuit pꝛe⸗
deſtinatum. ergo pꝛe
deſtinatum eſt.? ſem

xxlij.

cidiſſet in culpam. Idẽ.pꝛedeſtina⸗
tioneʒ dei ſiue ad bonũ ſine ad ma/

neceſſariũ ſit. eodes igitur mõ ſi ꝗd

lum in oibus opari ineptiſſime dici

tur:vt ad vtrũqʒ hoĩes quedam ne
ceſſias videatur impellere.cũ ĩ bo
nis voluntas ſit intelligenda nõ
ſine gratia:in malis aũt volũtas in
telligenda eſt ſine grata. Cũ vero⸗
aliquos a deo aut traditos deſide

tionẽ dinine notiõis per ſe vero cõ⸗

rijs ſuis aut obduratos legimꝰ aut

relictos magis peccatiſſuis:boc ip
ſos meruiſſe ꝓſitemur:qꝛ talia eoꝝ

crimina pꝛeceſſerunt:vt ipſi ſibi pe

nam debuerũt:qua eis ẽt ſuppliciũ
verteretur in reatum.atqʒ iia nec ðᷣ
iudicio dei q̃rimur:quo deſerit me
ritos deſeri:⁊ miſericoꝛdie eius gra
tias agimus qua liberat nos meri.
tosliberari.vires itaqʒ obediẽtie
nõ ideo cniquã ſubtraxi:qꝛ eũ non
ꝛedeſtinauit:ſed iõ eum nõ pꝛede⸗
inauit:qꝛ receſſuꝝ ab ipſa obediẽ
tia eſſe pꝛenidit. Mꝛedeſtinatio
quoqʒ deiſemꝑ in bono ẽ:que pec
catum ſola volũtate hoĩs cõmiſſũ
aut remittendũ nonit cũ lande mi⸗
ſericoꝛdie aut plectendũ cuz laude
iuſticie. In malis aũt operibus no

tunt que pꝛius quã fierent ẽt nõ eue

ſtris ſola pꝛeſcientia dei intelligẽda

eſt.qꝛ nicut pꝛeſcinit ⁊ pꝛedeſtinauit
que ipſe fecit:⁊ vt faceremus dedit
ita pꝛeſciuit im̃ ſt no pꝛedeſtinanuit:
que nec ipſe fecit.nec vt faceremus
exegit.Hi aũt ð quibns diciturꝰ:ex
nobis exierũt ſʒ non fuerunt ex no/
bis ſi. n. fuiſſent ex nobis mãſiſſent
vtiqʒ nobiſcum:voluntate exierũt
voluntate ceciderunt. ⁊ qꝛpꝛeſciti
ſunt caſuri:nõ ſunt pᷣdeſtinati.eẽnt
aũt pꝛedeſtinati ſi eſſent reunerſuri ⁊

in ſanctitate ac veritate mãſuri. Ac

per hoc pꝛedeſtinatio dei multis ẽ
cã ſtandi:nemini eſt cã labendi.
Non ergo neceſſitatem facit coꝛ

—
ſiut

so

rectionis vel obdurationis diunina

pꝛedeſtinatio ſen pꝛeſcientia:cũ bo
ni per gratiam coꝛrigãtur:⁊ libero
arbitrio mali pareant. Nec.n.quia
redepklnaiid ſeu pꝛeſcientia dei fal:
rnõ poteſt:neceſſario eueniũt que
pꝛedeſtinantur vel pꝛeſciũtur:ſicut
nec neceſſario pꝛedeſtinãtur vł pꝛe
ſciuntur que futura ſunt.ſed qꝛ bõa
abſqʒ eius gratia:mala pꝛeter eius
ſciam euenire nõ pñt. Quãnuis er
go cõuenienter dicatur ſi hec pꝛede
ſtinata ſunt vel pꝛeſcita neceſſario
enenient:non tamen ideo abſolute
veꝝ eſt:neceſſario eneniẽt que pꝛe⸗
deſtinata ſunt vel pꝛeicita.qꝛ hic ne
ceſſitas refertur ad reꝝ enentnʒ:ibi
ad intuitum diuine pꝛeſcientie. An
de aug.due ſunt inquit neceſſitates:
ſimplex vna:veluti neceſſe eſt oẽs
hoĩes eſſe moꝛtales.altera ↄditõis
vt ſi aliqueʒ ambulare quis ſcit.eũ
abulare neceſſe eſt qð.n.quiſqʒ eſſe
no uit:id eẽ aliter quã notum eſt ne

qnitꝰ:ſed hec mime ſecum illaʒ ſun

plicem trahit.hãc.n. neceſſitatẽ nõ
ꝓpua facit natura:ſed conditionis
adiectio.nulla.n. neceſſitas cogiti

cedere voluntate gradientem:quã

ꝓuidentia pñs videt.id neceſſe ẽ eſ

ccxvj.

nis eũ tunc cuʒ gradiatur incedere per erit pꝛedeſtinatum.
ns alerens Pauide ali⸗
ſe:tamerſi nulla nature beat neceſſi quid a aliuter põt enenireier
tatẽ.at quidẽ eafutura que ex liber go pꝛeuidẽtia dei ẽ fallibilis

tate arbitrij ꝓneniüũt:pꝛeſcia cõtue/ Rellaunna no- ned.
tur.bec igiiur ad intuitum relata di leglocutoes ſunt ouplices

ninum neceſſaria fiunt per diſponſ⸗/ d deus pꝛeuidit aliqd neceſ
ſario determinat totalẽ con
ſequentiã locutio eſt vera.?

tũc talis ẽ ſenſus: hec ↄñtia

ſiderata abſolutã nature ſue liberta
tem nõ deſerunt.ſient igi᷑ ꝓculdu/
bio cũcta:que futura deus eẽ pꝛeno
ſcit.ſed eoꝝ quedã de libero ꝓficiſ/
cuntur arbitrio que quãuis eneniãt
exiſtendo tñ naturã vpꝛiaʒ nõ amit

euenire eſt neceſſariu.ſi aũt
bec dictio neceſſariũ deter⸗
minat ipſum ↄñs eſt falſa.
Similiter hec eſt duplex.ne
ceſſariũ eſt ſocralẽ ambula⸗
re cũ ambulat qꝛ ſi inſelliga
tur cõpoſita ⁊ de dicto vera
eſt:ſi de re ẽ falſa.ſimilr hec

nire potniſſent. Mis oibus mala
noſtra libero aſcribuntur arburio.
cũ alibi diuine aſcribatur indignati
oni. Ande greg.cũ ſuperna idigna/
tio ſeſe vt ua dixerim medulluꝰmo
net. hanc opinio vel = bu ⸗
mana nõ remouet.nec ſe

euenire qð deus pꝛenidit:ð
dicto eſt vera.de re eſt falſa.
Illud.n. qð deus pꝛeuidet
nòẽ neceſſe euenire. Et nõ
ꝙ talis argumentatio non

cuinſlibet
vtiliter depꝛecatio obijcu:cũ ſemel
deus alig 1 ab intimis iraſcendo di valet:ſi deus pꝛeuidit aliꝗd
ſponit. Hinc ẽ.n.q; movſes ꝗ reatũ neceſſario illð eueniet.ergo
totius plebis apud dñũm ſuis pꝛeci. ſi deus pꝛeuidet aliqd neceſ
bus terſit:dũqʒ ſe obiceʒ obtulit:di ſariũ eſt ill euenire.qꝛ mõ
uine iracũdie vim placanit: ⁊ ad pe berc dictio neceſſariũ nõ pot
tram orebPveniẽs ⁊ pꝛo aque exbi ⸗ determinare ipſam ↄñtiam
bitione diffidens repꝛomiſſiõis ter? ſed ſanum zs.

ram ingredi dño iraſcente nõ po) ligatur de dicto.

tuit. IJem aug. De tyrijsvero? n ¶ Bis olbus. plebis. biſto .

ſydonijs quid alið poſſumꝰ dicere
uã non eẽ eis datũ de ſuper vt cre o ¶ Oreb. hiſtoꝛam babes
derent:quos credituros ſuiſſe ipſa. xde pe. di. ij. F. opponitur.
veritas docet: ſi talia qualia apnd p ¶ Iraſcente. intelligas tñ

riam bhẽs.xlv.di.diſcplina.

nõ credentes fc ſunt virtutũ ſigna Pium ad tbalem venan
vidiſſent. quare aũt boc eis negatli ſotſii um ad entna nd
fuerit dict ſi pñt qui calũniantur:⁊ rei .q. iiij. incommutabilis.
oñdant cur apð eos dñs mirabilia ꝗq Be tyrijs. vt crederent

abus pꝛofutura non erant fecerit:⁊

apud eos ꝗbus erant pꝛoſutura nõ diderunt ad pꝛedicationem

fecerit:nos etenim ſi re facti pꝛo/ apoſtoloꝛum.
funditatẽ indicij eins penetrare nõ r Sirõe. eodem mõ vide
poſſumus:mamifeſtiſſime tamẽ ſci / ei. d babalid
us ⁊ verũ eẽ quod dixit:⁊ iuſtum inbaronen non poſi⸗

nnd õ rhokſs
onios ſ ẽt coꝛoʒaim ⁊ bethſaida illuck iuſtum lit. xvij
potuiſſe cõnerti ⁊ ſideles ex inſideli iii. SAulamen, lixviſ
bus fieri: ſi hboc in eis volniſſet wdũs ¶ Pꝛophetam. olee.
operari.neque.n.vlli falſum Zietzer ¶ Vias.i.actiones.

mus aſſignare.ꝙ nihilomi

ri põt:quod veritas ait: nemo põt v ¶Spinis.i.compuncti⸗
venire ad me niſi fuerit ei datũ a pa onibus.
tre meo. Nem ꝗ pꝛophetaʒ iun Auadris i. virtutibus

daice plebi pmiſit. Ecce ego ſepiaʒ/. quattuos vel docttina quat

vias tnas ſpinis 1 muniam eas la iuoꝛ euangeliop.
pidibus quadris.i.adimam tibi fa
cultatem peccandi. Idem per pſal/
miſtam de damnandis dixit: ſient
vie illoꝝ tenebꝛe ⁊ lubꝛicũ:⁊ ange/⸗
lus domini ꝑpſequens eos. Sʒ in
bis oibꝰ vicia noſtra humane aſcri
bũtur mentis arbitrio quod diuina
clementia in electis miſericoꝛditer 4
vertit ad bonũ:in damnandis inſte.·
relinqnit ad malũ.ſicut ergo quan
nis certiſſime ſciamꝰ nemmẽ vltra
terminũ a deo ſibipᷣſixum eẽ victu

rum: oibustamen languentibꝰ nõ nn n erden ee Nns r. Nng fant
incõ ne medemur:ſfic quãuis ne/ cπα J17“ ) eni Jrrrdre 3 7°°% cucast
mo ſaluetur niſi pꝛedeſtinatꝰ ad vi

tam:omni tam̃ delinquẽti eſt adbi
ðD— Ciüiij

FFalli. bec argumẽtatio

ſi deus pꝛeuidit aliꝗd illud

eſt duplex:neceſſariũ eſt boe

m¶NMequit. vera eſt ſi ſĩte

pꝛeſente dño:ſed poſtea cre⸗

