niten. di ij. ſieniz. circa pin· ſiret in alterum: quãuis eo donante ſanctum:a tamẽ intus etiaʒ ipſe ba eſſectũ bʒ omne ſacra
cipium. u.]. e. quãdo ab bie ibi didicit. Itẽ iam nos mundi eſtis priʒzat. Hens ergo dat etiam in ixſ0 mentuz niſi ſuſcipien
roſolymis. „. pꝛopter verbũ quod locutus ſuʒꝛvo baptiimate ſpiritum ſanctum:qua⸗ malicia Ppeizr. .
NPꝛopter verbum. i. ꝛ ℳ% bis quare nõ au: mundieſtis ꝓpter pꝛopter ſacramentũ gratie dat deꝰ ki eg wone vant
ver meipſum quiſum ner paptiſmũ quo abluti eſtis ſed at/ ꝓꝑ etiã per malos:ipſam vero gratiazʒ ranctd recne
n aent iugus letus de pter verpum'qnod locutus ſn, vo non niſi her ſeipium vel p ſanctos pri qtque ptedeſt⸗
malo. vt. S. i. q i. ſi fuerit. bis: niſi quia etiam in aqua ver) ſuos': z ideo remiſſionem peccato/ nataſunt ſanctoꝝ pꝛe
b ¶Molunt. vt dicitur b⸗ bum mundat. Iem. Si fuerit inj rum vel per ſeipſum facit vel ꝑ illi⸗ cib'obtinent vt. xxiij.
ptiſinꝰ pemi baptiſm pauli. ſtus miniſter compnto euz cũ pan- columbe mẽbꝛa: quibus ait: ſi ceni q. iij. obtineti vel ga

dimiſeritis peccata dimittentur:⁊ ſi mi ipſis pꝛedicatibus ali

cui retinueritis retenta erunt.Ma.

quibuiſdaʒ etiã egregiis vitis antiſti

qui cõpungunt᷑ ⁊ ſie

catoꝛum remiſſionem. ſtri gioꝛiam ſunam non querunt. mi- nus autẽ impoſitio ſi non adbibere ctſã pcta dimittütur
S-lddeiertr niſtri enim ſunt pꝛo vncibns babe / tur ab hereſi venienti quãquaʒ exx⸗ oononcarmn elg
mo loquitur de apoltati. Mnolunt ſpem in ſe poni erbone/ taomnez culpaʒ eſſe indicaret bio ſundos bonos id eſt
ii de bereticis Secundo de ſcunt: ergo computo cum panlo in prer charitatis tamẽ copulationeʒ picd ꝗ boni vel ſan⸗
ſciſmaticis. Eſt ergo caſus ſtum miniſtruz:quid eniz dicit pan. que eſt maximũ donuʒ ſpiritus ſan cii ſunt.l. per charita⸗
apoſtate etiam ertra eccletäã Ego plantaui: appollo rigauit ſeld cti ſine quo“ nõ valẽt ad ſalutẽ que teʒ ⁊ ceteras virtutes
babent baptiſm uʒ ⁊ extra il⸗ dens incrementumdedit. cuũqne alia ſancta fuerint in homine vel ſolus xps dat rei
lum conferre poſſunt.ſʒ nõ Ntem in libꝛo de baptiimo. manus hereticis co nectis imponi miſnionẽ peccato:ũ ꝑ
ſanctitatem babẽt extra eꝛ⸗ Mæẽc baptiſma nec baptizandipo/ tur. Indunnt autem bommes ipſu, aucteniaté. bon' dat
deſiam nec eam cõſerre pol teſtatem ſciſmatici amittunt. chꝛiſtuz aliquando vſque ad ſacra per migilris menf
uun nis aue ad uunen D Allus antez negat babereba menti perceptionẽ: auiquàdo vſiq Wa eroaluosii⸗
heneinoberaur bapim. Abtiſmum etiam apoſtatas qan ad vite ſanctification:atqʒ illud nediannbus petcios
¶¶VQAnoc ſi haberi arg. buns utiqʒ redeuntibus ⁊ per penitẽ pꝛemium ⁊ malis ⁊ bonis poteſt e nctoꝛum.
excommunicatus poſſit cõj, tiam conuerſis non redditur: qunuia cõmune: hoc antẽ pꝛopꝛiũ ẽ bono/ 5ι Euipa. e ille g
trahere matrimonium cuz amitti non poſſe iudicatur. Sicut ? runz ⁊ pioꝛuz:nõ ob aliud viſum eſt reuerſus ad ſidem.

aC Sine quo. de pe

m ¶ Non poteſt. arg. ꝙ nõ cleſie cõmunione dilcedunt:habẽt ubus chꝛiſti:inter quos pꝛecipne bea nitẽ.di.ijfugeratſan
recte fit. ſteri dicitur. vti q. i. vtiqʒ baptiſmum: quem pꝛiuſquaz tus cypꝛianꝰ eminebat nõ eẽ poſſe ccus 2.3. di. vij. null⸗
nauidam orra id auod di diſcederent acceperunt: nam ꝛ ſii apud bereticos vel ſciſmaticos ba, erpectat S c, dil olet
citur nõ poſſe ſeri qauod de ſredeant:non eis iterum datur. vn priſmũ chꝛiſti: niſ quia nõ diſtingue queri.

iure non fſit. vt.xxij.qde.ij.

p Erc pit.remiſſionẽ pec
catoꝛum.

q ¶Et ſoꝛis per miniſtros

de oſtẽditur illud:quod acceperũt

men habetur:ſic non recte ſons da
tur ⁊ tamen datur. Sicut auteʒ per
vnitatis reconciliationẽ incipn uti

bant ſacramen tũ ab effectu velvſn

ſed cõuertentibꝰ oculos ad interio⸗
ris palee multitn dinemꝰ:cũ etis hi
qui in ipſa vnitate peruerſi ſunt⁊ ꝑ.

9 Manus.i.qꝗ.i.

lese. 3.e, di. oſtenditnr. tere ſeparatos:q; ſi haberipõt ſoꝛꝰ cctuʒ atque vſuʒz in liberatione a pec ·¶I remiſſionẽ peccato
o ¶Si in perſidia. bic tan⸗ etiam dari cur nõ poteſiꝰ. Si dicis catis ⁊ coꝛdis rectitudie apud he· rum. ſcut duobꝰ mo
git falſam opinionẽ quoꝛu⸗ non recte ſoꝛis datur: reſpondemꝰ reticos nõ inue niebant:ipſum ſacra dis oicit manducare.
dam.j.c.pꝛoxi. ſicut non recte ſoꝛis habetur ſied ta, mentũ quodque illic eẽ nõ putabant S. di.ij. gd eſt xpᷣm.

d¶Atque illud.i. p⸗

ceptio ſacramenti.

e¶ Hoc aũti.vile ſa

oe he ere an m. liter haberi quod exira vnitatẽ inti dite viunnt: appareãt ⁊ remiſſionẽ e ein eife m ipfins
.i. q/i. pꝛophetauit. .liter habe batur ſic per eandeʒ recõ peccatoꝛũ nec dare poſſe nec babe ſacramẽti.
r·Vomodo erandit ciliationem incipit vtile eſſe:anod re:qꝛ non malignis ſed bonis filijs AMultitndinẽ.i.
Qbanc queſtioneʒ mo⸗ extra eam inntiliter datum eſt. Ite,z dtciũ c.ſi cui dimileritis peccata di/ ad multitudinẽ malo
uet augu.et hoſti. ſoluit.ca, heretici ſacramẽta ⁊ ſcripiuras ba- mittunt᷑ eis ⁊ reliqua:babere tamẽ eruz qui dicunt:᷑ palee
ſus.noſa ꝙ cypꝛianus ſuiti bentad ſpem nõ ad ſalutem. Item dare ⁊ accipere baptiſmi lacramẽ qꝛ vacuivel qꝛleuiter

ea opinione.qꝙ verbũ baptit
ma nõ cõſeriur apud hereti
cos.illud etiam lauacrũ dia
boli appellauit.xxxij. diſt.S.
verũ.cuius opinionem ⁊ er
roꝛem extirpat hic augu.cãʒ
ſui erroꝛisaſſignans. In pꝛi

Perfſidus ſi in perſidia permanie
riti per baptiſmũ nec extra eccleſiaʒ
remiſſionem acceperit peccatoꝛuʒ
aut ſi pꝛopter vim ſacramẽti ad pũ
ctu ʒ tempoꝛis excipiv:⁊ intus ⁊ fo⸗
ris'eam vim operat᷑ ſicut vis nomi

tuʒ ſatis eccleſie catbolice paſtoꝛi)
bns elnuxit ⁊ oneʒ que ſoꝛis errabat
2 dominicũ characterem fous acci
pie bat:venienteʒ ad chꝛiſtiane vni
tatis ſalntem ab err oꝛe conigi:cha
racterem tamẽ do minicu in ca coʒ

cadunt tẽpoꝛe tenta/
tiõis.vel quia arſuri
ſunt igne inextingui
bili granis repoſitis
in ar ea celeſti.

pbNMec dare. de me⸗

rito vite nòõ per mini

ma ergo parte dici ang. ma nis chꝛiſti expulſionem demonum gnoſci potius qna impꝛobati:qua⸗ ſterium.õ.i.qde.i.re⸗
li ſacramenta in eccleſia ca etiꝗ foꝛis operabatur. doquidem ipſum charactereʒ mul miſſonem.
ke acr eccleſ a, ſed onre Item. ti lu pi ⁊ lupis infigunt:qui viden ie¶ Duem. l. eecleſta.
rorekeinamerzehſi Mali non ſua poteſtate ſed chꝛiſti eẽ intus: verũtamẽ ad ilam onem
ekectfi ſoefſenoͤnd tucn v * virtutr bayeuſia naſwant que ex multis vna eſt:n on pertinet

pꝛanus. 110 trrauit. In ter

omodojexaudit deꝰ homt/

cũ malus tradit baptiſmũ bono.i.

quoniã per charita-

tis vnitatẽ que ſoluʒ
in eccleſia habet᷑ re⸗
miſſio peccatoꝛum ut
.j. eo.dil.eccleſie cha⸗
ſ¶ Alb eis.i.eccleſia
que dicitur dimitte⸗
re peccata.
g ¶Siue.con ſimile
dicit lex. C. de pſcri.
quid.n.pꝛodeſt in ip:
ſa pꝛouincia eſſe poſ⸗
ſeſſonẽ cum ius ven
dicatio.incoꝛpoꝛale ẽ.
hb¶ Separatus. S. i.
¶ Argente. xi. q.iij.
quod pꝛedeceſſoꝛ.ar.
.ð.xxiiij.q.iiij.ecce re
cedite.
k ¶ Baptiſmi. S. ea.
Dil.ſi inter bonos. õ.
LCMaz redire. 5. xr⸗-
iij. q.iiij. ſi illic. Z. ð pe
m HNon impedit᷑.
iz nõ dicit hoc ita len
tiendo.ſed eoꝛũ opini
ones referendo.
n ¶ Heſternus dies

i peccatum extrema

die comiſſum.

o Boꝛa. ficut m le

ges eodẽ rẽpoꝛe quiſ
abſoluitur ⁊ ſtatis ob
ligatur.ſi.n. aio no⸗
nandi mulier interce
dit liberabitur debi⸗
toꝛ.⁊ in eodẽ momen
io obligatur.qꝛ ipſo

iure cõpetit reſciſſo⸗

ria.ff.ad vel. debitrix.
p T. Redeuntibꝰ. no
ta.de pe. dil.iiij. pꝛĩ.

quia quidã dicũt q

redeunt ſicut floꝛes ĩ
vere. b. ⁊c.
q *QSnc valere.hᷣ
eſt vera ſnia.
r C Incipit. quia tũc
incipit eſſe in eo ⁊ effi
caciam in eo habere.
2 ibi ratihabitio re⸗
trotrahitur. 1 eſt arg.
cotra.ff.de his ꝗ no.
inta.ſurti.S.q.iuſſu.
8 C¶.Acd ſalutez. i. fria
ad baptiſmũ ſigniſi⸗
cala nunc incipit ha⸗
bere remiſſionẽ pec⸗
catoꝛus ⁊ nõ pꝛopter
baptiſmũ ſed ꝓpter
coꝛdis cõtritionẽ per
charitatẽ uel humili/
tatem mentis quam
babet dum hʒz coꝛdis
contritionem.
t¶Baptiſmus.ſ.in
terioꝛ.ſ.peccatoꝛum
ablutio.
u ¶ Fictio. z. eo. diſt
oſtendit.2. ca, nullus.,

Di. .ilij.

a .Tradentis. baptiimum. b AMHalicia baptiimum.
cVon ſeparat.non ſeparat malus a ſe remouendo.ſ.maliciaʒ ſui.
d ¶EEt cum illo.i.bono ſideli.
e Bimituntur. 5. i.q.i. vt euſdenter. cõtra eccleſia ſanctoꝛuʒ bic dicit᷑
remittere peccata cõuerãs quia eius oꝛationibus eis illa relaxant᷑.vel

in vnitatis vinculo veraci conuer/⸗
ſione mutato inter bonum ſacra
mentnuʒ quod traditur: 2 bonnz ſi⸗
delem cni tradſtur:tradentismali⸗
cianon ſeparau cum illo“ veraci⸗
ter ad dominum conuerſo peccata
dimittuntur:ab eis quibus ipſe ve/
raci conſeſſione coniungitur ſpiruꝰ
ſanctus ea dimittit:qui omnibꝰ ſan

ctis datus eſt ſibicharitate coberẽ⸗

tibus ſiue ſenouerint coꝛpoꝛaliter
ſine non nonerint.ſimiliter cum ali
cuius tenentur peccata ab eis tenẽ
tur:a quibus ille coꝛdis pꝛanirate
diſiungiinr ſiue notis coꝛpoꝛaliter
ſiue ignotis. omnes mali ſpiritnali
ter a bonis ſeiuncti ſunt ſi autẽ etiaʒ
coꝛpoꝛaliter aperta diſceſſione ſepa
rentur peioꝛes fiunt.ſed nibil itereſt
ad baptiſmi ſanctitateʒ:quanto qſ⸗
qʒ peioꝛ id habeat:⁊ quanto peioꝛi
tradat.poteſt tamen tradere ſepa⸗
ratus?:ſicut poteſt habere ſeparatꝰ
ſed qnam pernicioſum eſt babere:
tam pernicioſum eſt tradere. Ille

autem cui tradidit: poteſt ſalubꝛi⸗
ter accipere:ſi ipſe non ſeparatꝰ ac.

ceperit vrgente moꝝis neceſſitate
Cur beretici ſoꝛis baptiʒare nõ poſ
ſunt:an quia peioꝛes ſunt eoipio ꝙ;

foꝛis ſunt.ſed nibil intereſt ad inte/

gritatem baptimi*quãto peioꝛ id
tradat.neque enim intereſt tantuʒ
inter malum ⁊ peioꝛem quantum
inter bonum ⁊ malum ⁊ tamen cnʒ

baptiʒzat malus non alind dat:qua

ille qni malus minus ẽ.an ſoꝝꝛe nõ
ad hominis meritum ſed ad ipſins
baptiſmi ſacramentum pertinet:vt
foꝛis dari non poſſit:ſi boc ita eſſet:
nec baberi foꝛis poſſet:⁊ totiens ba
ptiʒari neceſie eſſet: qaunotiens qaſqʒ
recedens ab eccleſia rurſus ad ec:
cleſiam remeaſſet:⁊ his ꝗ ficto coꝛ
de baptiʒantur: aut peccata nulla/
tenus dimittuntur:quia ſpiritus di⸗
ſcipline effugiet fictum:aut in ipio
tempoꝛis puncto per vim ſacramẽ
ti dimiſſa iterum per fictionem re

pleantur vt illud verum ſit: quot/

quot in chuſto baptizati eſtis:chii⸗
ſtum indnuiſtis:atliud.ſpiriius effa/
giet fictum diſcipline ideſt vt iduat
eum chꝛiſtum ſanctitas baptiſmi:⁊
exuat eunum chꝛiſtum pernicies ficti⸗
onis naʒ redire dimiſſa peccata vbi
fraterna charitas non eſt:apertiſſi ·

me dominus in euangelio docetin.

ilio ſeruo:a quo domino dimiſſum
debitum petinit eo ꝙ ille conſeruo
ſuo debitum nollet dimittere. Sic
nõ impediturAbaptiſmi gratia:quo
minus omnia peccata dimittatur:
etiam ſi fraternum odium in eius
cui peccata dimittuntur:animo per
ſeuerat.ſoluitur enim beſternus di⸗
es:et quicquid ſupereſt:ſoluit᷑ etiã

cecxl.

x. en in vo bis. in multis. iin omnibns ſacramẽtis ſed non in charitate

ſine qua nibil ſunt omnia S.e quomodo.

VU In ſymbolo.cõtradicit quod.j. ſequitur.qꝛ in catholica eccleſta non ſunt
nobiſcum.ſed dic: ideo dicuntur eſſe in iym bolo.qꝛ ſunt in maioni parte.na
ſi in toto ſymbolo eſſent ergo efſent nobiſcum in eccleſta.cnm hoc ſit de ſym

P

ipſa hoꝛamomẽtoqʒ ante baptiſ/
mum ꝛin ipſo baptiſmo:deinceps
antem continno reus eſſe icipit:nõ
ſolum conſequentium ſed etiã pꝛe⸗
teritoꝛum diernm hoꝛarum momẽ
toꝛum redeuntibus omnibus que
dimiſſa ſunt. SAn
Qnando pꝛoſit bapiimius eig ficte
illum accepit. MUM
Anc valere incipit ad ſalnteʒ
baptiſmus, cum illa ficuove.
raci canfeſſione receſſerit:que coꝛ:
de in malicia velſacrilegio perſene
rante peccatoꝛum ablutionem nõ
ſinebat fieri.

dem ad donatiſtas.
lao reiterantur acrameta: que ex

tra eccleſiam conteruntur.

D On in vobis mutamus in qni

bnus nobiſcum eſtis:in multis
enim nobiſcum eſtis.nam ⁊ de tali⸗
bus dictum eſt: ꝙ in multis erant
mecum.ſed ea conigimus in quii
bus non eſtis:⁊ ea vos hic accipe⸗
re volumua que non habetis illic
vbi eſtis.nobucum enim eſtis in ba
ptiſmo in ſymboloin ceteris domi
nicis ſacramentis.jin ſpiriin antem
vnitatis ⁊ in vinculo pacis ⁊ in ipſa
denique catholica eccleſia nobiſcũ
non eſtis. Iſti antenꝰcum quibus
vel de quibns agimus non ſunt de
ſperandi:adhuc eniʒ i coꝛpoꝛe lũtꝰ
ſed non querunt ſpiritum ſanetum
niſi in coꝛpoꝛe chꝛiſti cnins babent
ſoꝛis ſacramentum:ſed rem ipſam
non tenent intns cnins eſt illud ſaꝰ
cramentum:a ideo indiciuʒ ſibimã
ducant ⁊ bibunt.
Item Greg.querico epiſcopo
⁊ ceteris in hibernia epiſcopis:
Quomodo recipiantur ab eccleſia
qui in nomine irinitatis apud here
ticos bapuʒantur.
H Sanian patrum inſtitutio⸗
ne didicimus:vt qui apud be⸗
reſim in trinitatis nomine baptizan
tur cum ad ſanctam eccleſiam re:
dennt ant vnctionechꝛiſmatis aut
impoſitione manus:aut ſola pꝛofeſ
ſione ſidei ad ſinnz matris eccleſie
renocentur:vnde arrianos per im
poſitionem manus occidens:pꝑ vn
ctionem vero chꝛiſmatis ſancti ad
ingreſſum catholice eccleſie oꝛiens
reſoꝛmat.monoſcelitasꝰveroꝰ ali⸗
os ex ſola confeſſone recipit.quia
ſanctum baptiſma quod apud be⸗
reticos ſunt conſecuti:tunc in eis vi
res emundationis recipit: vel cum
illi per impoſitionem manns ſpiri⸗
tum ſanctum acceperint:vel iſii ꝓ/
pter conſeſſonem nere fideiſancte
⁊ vniuerſalis eccleſie viſceribꝰ ſunt
vniti. Iem Auguſtinns.

Erxtra eccleſiam bapuimus accipi *

poteſt:ſed non pꝛodeſt.

bolo credere in catholicam
eccleſiaʒ.ſicut ⁊ alibi dicitur
quis tenere cuʒ non teneat
eceleſie vnitatem.xxiiij.q.i.
uocauit.

3 U. In ceteris. arg. ctra. xx

iiij.q.i.ſciſma.ſed illud quo
effectum.

a In coꝛpoꝛe lunt. viuen⸗

tes ⁊ ideo non eſt deſperan⸗
de eis. de pe. di. vij. c. i.

b ¶CFoꝛis, videtur ꝙ ex ec⸗

cleſiam conſiciant.⁊ fic re⸗
pꝛobatur quoꝛũdaʒ opinio
qu dicunt exwa vnitatẽ ec⸗
cleſie coꝛpus chꝛiſti ↄfici nõ
poſſe. vt.i.q.i.dominus de⸗
c(larauit.. c. non nocet.

c Sed rem.ſ.vnitatẽ eccle

ſie. Joã.

d Bantiqua didicimuſ

hãc reconciliationẽ.di
ſparitas ſiebat. aut pꝛopter
hereticoꝛũ diſparitatẽ aut ec
cleniarũ variaʒ cõſuetudinẽ.

e ¶⁸. Aut vnctione.i. q.i. hi g

Rarannum.
Sola pꝛofeſſione.qꝛ tan
tum intecrogantur ſi recte
credant qꝛ manus eis erat
impoſita.ſed ſi accideret ſup
pleretur.i.q.i.ecce de erroꝛe
iſtoꝛũ habes.x vi.dil.habeo.

g Monoſcelitas. qui dia⸗

cunt vnam tantũ volunta⸗
tem eſſe in chꝛiſto.ſ.humani
latis nõ diuinitatis ut.x vi.
di habeo

p ¶FFigdei.diuerſitas ſuſci⸗

piendi hereticos nõ ideo eſt
ꝙ in ſe eccleſia oꝛiẽtalis ſen⸗
tiat contraria.ſed qꝛ diuerſo
modo errabant diuerſo mo
do recipiebantur.arriani ꝗ
erat in oꝛiente non chꝛiſma
bantur. ideo oꝛnens redeun-
tes chꝛiſmabat ꝗq erantĩ oc⸗
cidente chꝛiſmabatur ⁊ ideo
vt oſtenderet eos de vnitaie
eccleſie per manus impoſi
nionem eos recipiebat eccle⸗
ſia oꝛientalis vnde eſt ar. ꝙ
diuerſe erant arrianoꝛũ ſecte
vñ. S.qe.diſt.i.c.eccleſias.ubi
dicitur ꝙ ecclefia ab eis con
ſecrata cõſecetur ab arria⸗
nis datus baptiſmus nõ ite
retur.vx.S.i.q.i.arrianos.et
arg.j.c.de arrianis.io.

—

. Ü—„ De cö.

ſo.ibi in foꝛma.hic nð.⁊ reite ratur quantũ ad factum.
s ¶ Tanti nominis.cur autẽ nõ nominũ.vt in nominibus patris ⁊ ſ.
2.l.l. dicitur te baptiʒo.hoc ideo ſit vt appellatione ſingularitatis ĩ eſſẽ
tia vnitas pr̃is ⁊ fi..ſ..ſ.in perſonis trinitas deſignetur. L
Vos a paganis.ſi.itaſed in foꝛma ecclene non fuerũt baptiʒati.

4 OQZneble gigldent. .
v ομ Sea ſalutem. S. i.qei-extra ecclellani.
c ¶EQAue in paradiſo. que interpꝛetat᷑ boꝛtus ⁊ agitur ibi de ille. vbi fuit adaã
de terreſtri.quãdoqʒ paradiſus dicitur empyreum celum.

auiani baptiʒant.j.eodẽ.de
arrianis.
n St vnitas que late
patet.ſed eccleſievni
tas que eſt in ſide ⁊ charita⸗
tennõ ita late patet.ſed h am

tur:⁊ ideo dici poteſt alins alio do⸗
ctiorẽ in ipſa ſalutari doctrina:aliꝰ

autem alio magis minuſue bapti /

ʒatus dici non poteſt:ſiue ab interi⸗
oꝛe ſiue a maioꝛe baptiʒetur.

cium:vt fidei pꝛimum cathecumi
nus accipiat rudimentum. Itẽ ipe
chꝛiſtus pꝛius ceci nati ocłos luto
ex ſputo facto ſuperliniuit ⁊ ſic ad
aquas ſiloe miſit:quia pꝛins debet

d Ertra eccleſiam.xxiiij.q/i.alienus.c.qꝛ paradiſus. J .
e eancauem. u Q◻ Jue parnuli.
Vm tantů Caſus. p . de pcedite ſo⸗
bat hbit augu. duplici 8 Ecleſia paradiſo cõparata inj Mon tranſit ad aqua baptiſmi m lẽnitate baptiſmi ſub
ratione baptiſmũ rpi eẽnõ dicat nobis poſſe quidẽ baptii licia benedicentis. iungit.ſ.ð exoꝛciſmo
miniſiri erentis. Wꝛima mum eins homines etiam ſoꝛis ac LOn eſt aqua pꝛophana et ad 2 otheciſmo.
ratio qꝛ eodẽ modo valet ba cpere.ſed ſalutembeatitudinis ex/ uitera ſuper quam nomen dei e Mbſclalur. . Piſ⸗
hmnne vonaus ber m tra eam neminez vel percipere vel innocatur: etiam ſia prophanis et arnd eſtcdtunſre.
apentoli direrint euangeli kenere. non enim in meſopotamia agdulteris innocetur: quia nec ipſa nequaqᷓ? ſi nõ ꝓſi
meu gloꝛiaz meã nõ tñ dire vel egypto: quo illa flumina perne creatura adultera eſt:nec ipſuʒ no,/ ad uità aliquid. qꝛ? ꝓ⸗
runt bapiiſmũ meum. nerunt eſt felicitas vite:que in para men adulterum eſt. Iem beda prer hocnõ ſiunt mi
g Eſſe vognoſekn oĩa do e eepaieſtein ergo b⸗ Sð dusqu iab be⸗ nns indigni qꝛ moꝛs
noſtra facimus ⁊c. C.deve. ptiſinus eccleſie poteſt eſſe ex on eſt; zane adhuc ĩ eis remanet
in. enu. li. S.ſed neaz. ieſam munns anteʒ beate nite nõ reticis bapiizatur. pꝛodeſt tamẽvt minꝰ
b Waneeng nerſenr nin mnmr⸗ eeclellam innemtnr. J&m B Fae hererlcuig fine ſciimaticꝰ pene nenen
anne vaPrmug . ian E vmm hay me l . ne facinoꝛoſus quiſqʒ in con vt. K. de pinc.8,
na n d ezom Merveſiy et ſammſtem bereticot feſſione ſancte ninntat betizet: Aeeianebate⸗
. innovarn nealml der ruz non ſunt ſlacramenta. non valet ille qui baptizatꝰ eſt abo cit ſpiritum immüdũ
ptiſmo,ſed er modo coner⸗ Anc autem non ſicut bereſis nis catholicis rebaptiʒari:ne con/ imd donec baptizekẽ
ſationis noſtre minuitur v hereticoꝛum eſt ſic erroꝛipſo- feſſio vel innocatio tanti nominis membꝛũ diaboli.qa
õ amn Eſt nen saſaciteinm diſe Ficsarun⸗ — Itez grego. Men eſt erni drf⸗
hic nõ loquitur de illa gra⸗ Monis eſt eoꝛum:ſic etiam ba ij. Oonifa. epiſcopo. iiij. q.i. quoniam.
ria bapiſniaue datur ſine quod chꝛiſti eſt:non debet Ne aptizati Pghmisinomine bas. Bicabiichſiglit
per ſonarũ perceptione di, ipſoꝛum. Igdem libꝛo. v. prtiizentur trinitatis. glgene Re 3pellit
Nolefernensated.. HBé codem. J Aos a paganis baptlʒatos eum ern tantundre
C. nere.meenm da Fk as QEm tantuʒ valeat baptiſimus Qeſe aſſeruiſti ſiita habetur vt At quantũ nocere po
1 Alris oſtédimus. vel per bominem contemptibilẽ? denno baptiʒes in nomine trinitan tuit pꝛius. vt. . ec.iſ.
accipientis erroꝛm. quantum per apoſtolum datns: ia tis madamnos. Nẽc eſti. papa. y Pir tarnuj
dutamẽ in ſoꝛma eccleſie ſa⸗ nec illius ied chꝛiſti eſſe cognoſcit Sine exoꝛciimis exufflationtbus lloe. fons eſt et
ciat vel etiam ſi conuptelo⸗ Item. Innenimus dictum ab apo/“ mnullus bapnzetur. interpꝛetatur miſſus
qustu s⸗ En rehapita⸗ ſtolis ⁊ gloꝛiam mean. quãuis vti B Jue puuli ſiue mnener ad re n ud mns naus
us quod tamẽ aliter olim a domino ⁊ miniſterium meum enerationis veniũt ſacramẽę baptizamur mullu
aſimtd un ne aa noc van. 2 drudentiam meam: euangelinz tum: non fontem uite prius ene Kpn ol zoio⸗
A Sonillad ſwte nene. meum quanis vtique a dominoim quã exoꝛciſinis⁊ exufnatiõibns cle) Niacult⸗ r.
m Be ſpiritu. du tamẽ in Partituz atqʒ donatum:baptiſmũ ricoꝛum ſpiritns immundus ab eis a E Bies in mediana
tendat baptiʒzare. vt. S. e. lO ₰½ aguntem nemo eoꝛum meun Dixit om abijciatur . Item NRabanus ODE hebdomada cũ catat᷑
let quãdoqʒ.lʒ enim arriani nino: neque enim omnium equalis mſgelane clericoꝛnum. ſitie ntes. S. dil. iij. pꝛin
errent circa pſonas cõcedé⸗ eſt glona neque miniſtrant omnes Sffcium baptiʒandi cathecumii cipali.
tes ⁊ credentes ſiliũ nõ eſſe equaliter: neqʒ equali pꝛudẽtia vel mpꝛeneniant. b ¶ Erxoꝛciſmi.i.ad⸗
equaleʒ patri.vt.xxiiij.q.üſj. ſcientia ſunt omnes pꝛediti.⁊ ĩ enan A Nte baptiſmuʒ cathetizandi iurationes exoꝛcizʒare
c.quidꝗ.ver.arriani tamen gelizando alius alio melius opera debet hbominez pꝛenenire offi, Siadiurare.

c ¶ Spiritualiter.ſut

ficit ſenſum reti⸗
neat. fl. de leg.i. ſcire

leges.i.q.i.marchion
d nndii on⸗
petentibus.i. in

plectitur ſolos bonos.S. eo. Idem in libꝛo.iiij. baptiʒandus fide incarnatiõis chꝛi tellectum diſcretiõis
di. ij. qꝛ paſſus ſed ſᷣm vnita De eodem. ſti inſtrui:⁊ ſic ad baptiſmũ iaʒ cre habentibus vel cupiẽ
tem ſacramentoꝛũ etiã ma⸗ Atis oſtẽdimus ad baptiſmũ dulus admitti:vt ſcił cuius gratie i tibus.cõpetentibꝰꝗ⸗
los alios cõplectitur. vt.. quod verbis enangelicis con eo eſt paruceps ⁊ cui iam debitoꝛ dem appellant ilibe
eo. quomõ. ver. induqt.? ex ſecratur: non pertinere cuiuſauam fiat deinceps. Item ex concilio roarbitrio vtetes pe/
a hane multi relinqueur dantio vel accipientis erroꝛeʒ: ſine bꝛacareñ.i nlentiam ab eccleſi
o . Mirtas. . malos mix⸗ gut pie e zacaren. ij. accipiunt.vt ſint di⸗
tos bonis. ſunt n. mall mi· dDe patre ſine de filio ſiue de ſpirin Quo tempoꝛe cathecuminiad ex gni accedere ad cathe
ti inter bonos ficut palete n ſancto"aliter ſentiat quam celeſtis oꝛcizandum ſunt deferendi. ciſmuz deinde ad ba
ter grana ⁊ dicunt᷑ palee. ge doctrina inſinuat. Idem in libꝛo A Nte viginti dies baptiſmi ad prttiſmi ſacramentuʒ.
cadunt leuiter vento tent⸗ de baptiſmo. purgationẽ exoꝛciſmicathecn vr. xxv. di. audite.
tionis. de peni.di.v.c... xx Quod bonis ⁊ malis lacramentas mini currant.in quibus.xx. diebus
lij. q. viij. .i. eccleſie cõmunia ſunt. onmnino ſymbolum quodẽ:credo

p ¶ Exeunt.ſic ⁊ mali ho⸗
mines de ecclefia.ſ.mali nõ
exeunt ſalteʒ eternaliter. vt
de peni.dil.ij. S. hoc itaqʒ.c.
quecũqʒ.⁊.c.nullus.io.
On eſt creatura.pol
LAſuta tamẽ dici poteſt
quantũ in eis eſt.xlix.diſ.c.
vlti.io.
1 G Jue hereticus bapti⸗
zʒet. S. i. q.i.hiqui.c. de⸗
dit.S.xix.di.ſᷣm.S.ea. diſt.a
quodaj.S.i.q.i.ſi ꝗqs ꝑ igno.
cõtra.s.e.di.hi de quibꝰ.ẽ.

Stvnitas eccleſie que late pa
tet in ſacramentoꝛum videli⸗
cet ſocietate ⁊ cõmunione que com
plectitur cum granis etiam paleas
quando eas coꝛpoꝛaliter mixtas
ita patitur:vt neque illas iuſti nitẽt
neque ab illis iuſti vitentur ſic ſum
in eccleſia homines mali vt in coꝛ
poꝛe bumano humoꝛes mali qui i᷑
terduʒ exeuntex coꝛpoꝛe.

Jdem de vnico baptiſmo li-

bꝛoſexto.

in deuʒ pa.o.ſpiritnaliter: doceant᷑.
Item ex concilio agathenſi.
Quo tempoꝛe competẽtibus ſym
bolum eſt pꝛedicandum.
B vmboluz etiꝗ placuit ab om
Rnibns eccleſijs vna die.i.ante
viij. dies dominice reſurrectionis
publice in eccleſia competentibꝰ
pꝛedicare. Itẽ Micolaus papa.
In vnaquaqʒ eccleſia baptiʒandi
cathetizai e poſſunt.

Cachenſinu⸗ Fridat eyn ſor⸗

Ateciſmi.
b ) Abtzmndos.

eNV Bn liceat. dun
D as.tantuz quia
ante duas ⁊ añ tres
⁊c̃.cũ alias duo cõti/
nentur in triby. ff. oe
4 N e plures.
ptizandu. no⸗
B men ſuũ dent.
in ſcriptis.hodie non
tenet hoc ⁊ quod diẽ
abſtinentia cöſilium
eſt. ⁊ ita non eſt cõtra
J.eo.ſine penitentia.
e¶ Et diu. j. xx. dies
S. eo. ante.
ſ¶ Eraminatione.
q iſidelis nõ recipiet᷑
ſine examinatione.j.
eo. iudei.⁊, c. ne quod
abſit.
g )Oſt abre⸗
nunciationeʒ
S.di.i. eccleſiaſticaꝝ.
h¶ Se alienauerit.i.
alienari inceperit, vt
.S. e. ſine paruuli.
i Icut noſtis. q
Decepit.et ideo
fuit reſtiiutus. nam
deceptus ⁊c̃.ff.ad vel
c Creatura.nec di
abolus inquantũ eſt
creatura ſed inquan
tũ eſt vicioſus. xxiij.
di ꝙ eps oꝛdinaãdꝰ ẽ.
Nſtea.ſignat᷑.
.i. poſt exuffla
tione interemptiõis:,

m Interemptiöis

ſue.i.ſignaculũ ſan⸗
cte crucis.p quod eſt
interemptusvt dirxit
diabolus de quodaʒ

ludeo.qui.S. ſe fec⸗

rat ſignum crucis.in
ueni vas vacuuʒ ſed
ſignatum.
ne. Alienum. i. alie⸗
nandũ ſed ideo dicit
alie nũ.qꝛ in pꝛori.⁊c᷑.
o hinc.tppicuʒ
1. figurat3.

p Careati ꝙ per

ſalem ſigniſcatur.
* Al celeſtis, of./
ferre myſtice.
ceſſat enim vetus ob
ſeruatio legalis natu
ralis exira de conſti.
tranſlationem.
1 E hinc.media
0— na bebdama⸗
da tribus dieb finnt
exoꝛciſmi ſecũda iteꝝ
tribus vt ita nõ reſtet
invigilia paſche.niũ
ſola imerſio.bm hoc
exoꝛciſmi variàtur.
8 .Arte. i. dolo ſie

erxponit᷑.xxij.qde.v.q
Sena
Acerdotes.

Di.

64 Atbeciſmisbaptisandoꝛuma

ſacerdotibus vninſcninſqʒ ec.
cleſie poſſunt fieri:ſicut in hac ſan/
cta romana eccleſia cui deo aucto
re miniſteriuʒ exhibemus noſtri fa⸗
mulatus ſolẽniter ſieri cõpꝛobãtur.
Item ex concilio laodicenſi.
De eodem.

Bvr anchoo ovonet ſcei em

olum diſere: et.v. feria vlti/
me ſeptimane vel epiſcopo vel pꝛe
ſbytero reddere. Iem ex cõci⸗
lio mar.pa. De eodem.
On liceat ante dnas ſeptima/⸗
nas paſche:ſed ante tres ad ba
ptiſmũ ſuſcipere aliquem.opoꝛtet
autem in his diebus qui baptiʒãdi
ſunt:vt ſymbolum diſcant:⁊ in.vi.
feria noniſſime ſeptimane epiſcopo
vel pꝛeſbytero reddant.
Item ex cõci.cartha.iiij.
Antequ baptiʒentur quilibet:ſant
examinandi.
Bprizandi nomè ſunm dent 7
din ſub abſtinentia vini ⁊ car:
nium ac manus impoſitionis cre
bꝛa examinatione baptiſmuʒ perci
piant. Item rabanus de inſtitu⸗
tione clericoꝛum.
Baptizandi quare exoꝛciʒantur:⁊
exufftentux. ⸗
V Oſtqʒ ſe baptiʒzandus ꝑ con⸗
ſeſſionem vere fidei in alteriꝰ
cõmendauerit dominiũ:⁊ per abre
nunciationes pꝛioꝛis poſſeſſoꝛis ſe
alienauerit ſernitio: exufflatur ab
eo poteſtas ſeua:vt per purũ ſacer
dotis mimiſteriũ ſpiritui ſancto ce.
dat fugiens malignus ſpiritus.
Item Augu. de ſymbololi.i.
SDe eodem.
QR IJeut noſtis fratres chariſſimi
paruuli exufflantur: ⁊ exoꝛcizã
tur vt pellatur ab eis diaboli pote i
ſtas inimica:que decepit homineʒ
vt poſſideret homines:nõ ergo ere
aturain infantibns exoꝛciʒatur aut

erxufflatur: ſed ille ſiunb quo ſunt qui

ſub peccato naſcuntur. Nemra⸗/
ba. de inſtitu. cleri. .
Quare ſignetur baptizandus ĩ coꝛ/
de? ronſte.
D Oſtea ſignatur baptiʒandus
ůfignacnio ſancte crucis taʒin
coꝛde quam in fronte vt ab eo tem

poꝛ:e apoſtata diabolus in vaſe ſuo

pꝛiſtino ſiſterẽptionisꝰcognoſcẽs

ſignaculnin:iam ſibi deinceps illud

ſciat ſe eſſe alienum'. Idemi li
bꝛo eodem.
Qnare ſuper eũ oꝛationes dicãtur.
G XRhinc iaʒ dicũtur ſuper eum
oꝛationes vt fiat cathecumi⸗
nnatunc datur baptizando ſal be⸗
nedictum in os vt per ſal typicumꝰ
ſapiẽtie ſale cõditus ſetoꝛe careat
iniquitatis:ne a vermibus peccato
rum vltra putreſiat.ſed magis ille/
ſus ſernetur ad maioꝛẽ gratiã perci
piendam. .
Item bedaſuꝑ libꝛũ regum.
Quare ſale initiantur cathecumini.

.luij.

2E celeſtis ſapientie quo initi/
antur cathecumini:in cunctis
operum noſtroꝛum ſacriſicijs iube
mur offerre?. Iem rabanno de
inſtitutione clericoꝛum.
Quare uerum exoꝛciʒzentur.
E binciterũ exoꝛciʒat᷑ vt dia⸗
Abolas ſuã nequitiã cognoſcẽs
inſtuʒ ſnper ſe dei indiciũ timens re
cedat ab homine:nec cõtendat euʒz
arteſua ſubnertere:ne baptiſnmum
conſequatur:ſed magis honoꝛem
deo creatoꝛi ſuo exhibens reddat
opus deo factoꝛi ſuo.
Itẽ greg.papa ĩ homelia.xxix.
Sacerdotes exoꝛciʒãdo demonia
repellunt. .R
Acerdotescuz per exoꝛciſmi
gratiam manũ credentibꝰim/
ponunt:⁊ habitaremalignos ſpiri⸗
tus in eoꝛum mentes cõtradicunt:
quid aliud faciunt niſi ꝙ demonia
eijciunt. Item rabanus de inſti⸗
tutione clericoꝛum.
Quare de ſaliua nares ⁊ aures tan
guntur. .
D tanguntur ei nares ⁊ an
res de ſaliua:⁊ dicitur ei verbũ
enangelicũ qnod ieſus dixit:qnãdo
ſurduʒz ⁊ mutũ ſanauit tangens cuʒz
ſoynto lingnam eius ⁊ mittens digi/⸗
tos in auriculã eius dixit:effeta:qð
eſt aperire:hoc enim ſacramentum
hic agitur:vi per ſalinã typicamet

ſacerdotis tactum ſapiẽtia ⁊ virtus

diuina ſalutem eiuſdẽ cathecumini
operetur:vt aperiantur ei nares ad
accipiẽdũ odoꝛẽ noticle dei:vt ape
riantur ei aures ad audiendũ man/
data dei:vt aperiantur ei ſenſusĩ in
timo coꝛde ad reſpondendum.
Item ambꝛo.de lacramentis.

Qnare nares nõ oꝛa baptiʒandoꝛũ/

epiſcopustangit.
Ropter gloꝛiam muneriset
operis non osꝰtangit epiſco/
pus ſed nares vt bonum odoꝛem
accipiat pietatis eterne.
Item Raba. de inſti. cleri.
Anare a ſacerdote inunguntuf.
Einde a ſacerdote inungitur.
O vt ſacrum baptiſma cum ſide
accepta cuſtodiatur: vngit᷑ tũc illiꝰ
pectus ole ſanctiſicato cũ innoca
tione ſancte triniratis:vt nulle reli.
quie latentis inimici in eo reſideãt:
ſed in fide ſancte trinitatis mẽs eins
confoꝛtetur. vngitur ⁊ inter ſcapn.
las de eodem oleo:vt vndiqne mu
niatur ⁊ ad bona opera faciẽda per
dei gratiaz roboꝛek. Idẽ conſe⸗
cratur fons: vt ad ipſum baptiſma
cathecuminus accedat.

cecxi.,

u Oſtea.typicã.i.ſlgu
ratiuã ſapiẽtie dei.ꝑ
digſtum dei intellige dona

ſpiritus ſancti. Eſt caro no⸗
ſira lutum patris ſapientia
ſputum. Creditur bumaa⸗
num genus.hoc medicami
ne ſanum.

x IORopter gloꝛiã i. glo

rioſum munus eu/
chariſtie ⁊ gloꝛioſus opꝰpꝛe⸗
dicationis. p. pꝛonaqʒ cum
ſpectent ammalia cetera ter⸗
ram. Os bomini ſublime
dedit celuq; videre Juſſit.
erecios ad ſidera tollerevul
ms. Et nil turpitudinis d
infligi faciei. C. de pe. ſi gs
metallũ.arg.cõtra.extra de
fal.qaq audientiam.gloꝛĩoſis
quippe ⁊ excellentiſimũ in
humano coꝛpoꝛe hominis
os depꝛehenditur.pꝑ qð deꝰ
gloꝛificatur 2 benedicitur et
pꝛedicatur.in ſignũ ergo tꝗ
ii numeris ⁊ operis digni⸗
tatẽ nõ tãgitur os cũ ſaliua
yMuneris i. coꝛpoꝛis
domini t ſanguinis. 4 eſt
munus excellentiſſimuz.
3 IEt operis.i.pꝛedicaiõis
añ.n. qᷓ; quis baptiʒet᷑. nec
ad coꝛpus domini ſumen⸗
duʒ. nec ad pꝛedicationis of
ficiuʒ gerendũ eſt idoneus.
vnde nec dʒ quis ante ba⸗
ptiſmũ coꝛpus chꝛiſti ſame⸗
re.nec pꝛedicationis officiuzʒ
gerere.nec dʒ ei credi hocvł
ulud. vnde ĩ euãgelio iohã.
nis. Jeſus non credebat le
illis. ſ.inſidelibus.
a ¶ Mon tangit os.ad oſtẽ⸗
dendũ qð non pꝛus credè⸗
dum eſt homini qᷓ; odoꝛ fa⸗
me ſue pꝛeceſſerit.de ca vn⸗
ciionis habetur extra de ſa.
vnc. cñ veniſſtet. io.
b Einde.i.poſiqᷓ; eſt ba
Uprsatus. vnde ſinis.
.c.debnit eſſe pꝛincipiũ.io.
Enit.pꝛimo i oliʒ in
baptiſmno xpi.

Item Ambꝛo.in lib. de ſacra-

mentis.
nomodo fontem baptiimi trini/
tatis pꝛeſentia conſecrat.

UEnit, ſacerdos ad fonteʒ dicit

pꝛecẽ:innocat nomẽ pa.⁊.fi.⁊

Aſ.ſ.vtirur verbis celeſtibus:celeſtia

ſunt verba qͥ chꝛiſti ſunt pñtia trini

tatis adeſt:operatur ſermo eternus .

ſadlerpein bapuhaneh, l., srwage ſalasa .
5

—
Fimte⸗

3 C
b C

Beſcendit in ſpecie colüↄbe. „⸗ M
Sed per fidem. vt legitur de pe. di.i.. querendum pẽnata alalia.ĩo.
c ¶ Jnõ ſãctificat᷑ pone caſũ pꝑ illa.c.ſ.e.di.retulerũt..di.xxx viij. ſedulo.
G ¶Coͤtra ſid ẽ.i.cõtra rectam verboꝛũ fonnã in eccleſia catholica coſti⸗

De con.

tuam. vel cum dicit baptizo te in nomine trinicatis ?ᷣ dia boli.

e ¶ Affectus. i. bonitas hoł

minis ſuperat vicium locu
tionis. q.d.non ſed potius
verbum chꝛiſti. 3

F.¶ Mam vtiqʒ. pꝛobat ꝙ

vicium pꝛecum pꝛopter affe
ctum bonum nõ emendat᷑

in baptiſmo ſed verbũ cbꝛi

ſti operatur viriutẽ.naz be/
reticus bonum affectuʒ nõ
babet.⁊ q;uis vicium pcuʒ

afferat non tamen minus

baptiſmus ſuũ effectiuʒ ba⸗
bebit. qꝛtantum valent illa
certa verba euangelij vt ;⸗
ũcũqʒ ptes alie vicioſe Rint
foꝛmã tamẽ a xpo inſtitutaʒ
non poſſunt euacuare imo
potius qtum ſpectat ad ba
ptiſmũ omnes euacuantur
ab illis euangelicis verbis.
hoc eſt nam vtiqʒ.
g ¶ Si afferat.fi.i. quãuis.
b ¶Cypꝛianꝰ. cypꝛiano. n.
7. lxxx. epis vilum eſt baptiſ
mum xpi nõ poſſe eẽ apud
hereticos vel ſciſmaticos ꝗ
Et baptiſma hereticoꝝ laua
crũ diaboli appellabant. S.
di. eo.qũo.⁊ di.xxxij.S.vex.

i ¶ Regula. non. n. deberẽt

verba celeſtis dei reſtringi
lſub regulis donati.xxxviij.
di. indignũ. palea eſt.q.d.ſi

virtus verboꝛũ excludit de⸗

moniũ.ita ⁊ pꝛecum viciuʒ.
k ¶ Multi. penteſis eſt. i. in
terpoſitio vſqʒ nec tamen.

1¶ Euacuatur. ar. ꝙ vtilia

non viciant᷑ per inutilia. S.
di. xxx vij.turbat.S.xxiij.q.
iiij.quid ergo. C.de do.ſan
cimus.S. i.q.iinon ſodomis⸗
te.⁊.c.dominus decla.S.dt.

xxxvij.ſi quid veri.ff.de aqᷓ

uo.2 eſli.l.i. S. item quertt
S.di.xxxiij.quoꝛũdã.S.diſt.
ix.ſi ad ſacras.S.iij.qõne.ix.
pura.
1 ”õs hoc. c. col
igitur. ꝙ non viciat foꝛma
baptiſmi ſi quid ĩ ea appo⸗
natur iuꝑfluũ qð admittũt
quidà vt ſi dicat᷑ baptiso te
in no.p.⁊.f.⁊=.l.ſ.⁊ diaboli.
vel arma virũque cano vel
quicꝗd ſequat᷑ baptiʒatꝰ ẽ.
gr. f.de ver. ob. que extriſe⸗
cus:idem eſt ſi quid pꝛemit
tatur ante foꝛma.vt ſi dicat᷑
arma virũque cano ego ba
ptiʒo te in no.pa.⁊.f.⁊.ſ.l.ſi
ve aliquid interponat᷑ vt
fi dicatur baptiso te.⁊ dens
eſt in no.p. ⁊.?.⁊.ſ.ſ.⁊c.nõ ẽ
baptisatus.ar.ff.de teſta.be
redes palam.S.vl.vbi diſti⸗
guitur an iĩterponatur aciꝰ
extraneus.æ circa hoc ẽ om
ne verbum extraneuz a foꝛ
ma.qð non concedo.qui.n.
dicit baptiʒo te in no.pa..f.

vbi deſcẽdit ſpũᷣs ſãctꝰ.pꝛio q̃ſi co
lũba deſcẽditꝰvt icreduli vocarent
ad fidem.in pꝛincipio ſignum de⸗
bnit eſſe in poſterionbus perſectio.
apoſtolis enim ſpiritus lanctus da
tus eſt in igneis linguis pꝛopter in/
credulos.nobis autẽ iam in pleni⸗
tudine eccleſie non per ſigna ſed ꝑ
fidẽ veritas ẽ colligenda. Item
augu.de vnico baptiſmo.li.vj.
Aerba erroꝛis ꝑ imperitiam plata
non impediuni aque ſanctiſiauo/

nem.
83 non fanctificatur aqna cuʒ
aliqua erroꝛis verba per ipe /
ritiam pꝛeco effundit multi non ſo/
lum mali ſed boni etiam fratres in
ipſa eccleſia non ſanctiſicant aquaʒ
multoꝛuʒ eniʒ pꝛeces emendantur
quottidie ſi doctoꝛibus ſuerint reci
tate ⁊ multa in eis reperiuntur con
tra catholicam fidem. nunquid ſi
manifeſtẽt aliquos baptizatos:
cum ille pꝛeces dicte fuiſſent ſuper
aquam: inbentur denuo baptizari
quid ita:quia plerũque pꝛecis vij
cium ſuperat pꝛecantis affectus:

quia illa certta verba enãgelica ſi⸗

ne quibus non põt baptiimus con
ſecrari tätum valeni:vt per illa ſic
euacnentuc quecũque in pꝛece vi⸗
cioſa contra regulam ſidei dicũtur
quẽadmodum demoniũ chꝛiſti no

mine excluditur. nam vtiqʒ bereti

