ecinij crimen vel adulterij.⁊ dicunt quidam ꝙ eſt ſpeciale in adulterio
ꝙ poſt lit. cõt. nulla replicatio vel exceptio admittatur. ? ad ſolutiones

ſuam conſirmandam inducuntillud.ff. de adul.ſi maritus.S. pꝛeſcri⸗

ptiones.nam ibi dicitur ꝙ poſtiꝙᷓ nomen accuſati fuit receptum inter

etoi

ffuſtra

TN
en
Mmat

cep
bt
unt
pto
eiun
indeni
ſinchi
clarete
Cirenn
nw
okgf
ugii,
pinth

i

ſenf
hinshe
ſiat
Cmnihin
toſtart

Voin
Wnl
tl
cnit
MWtda
dens

tiiiſ

(ind
in hſi

Pfunns

lu og
Paigin
ſtenlüe
lefume
ſſcie
1Nr
Uebeg
ſondop⸗
aft

j
ud

rwizei
Vr 9
gua
Aaffe
Ayvr⸗

gios
ltgs.

te
re

1P1
1
tay-
CS
nnion
ſont
a
h

ern

gir

f
man

pe
ng
Am

kn
in Ci

tiſen
Contene
ginaeon.
Be
imii
Netnlce
nte
hen ſee l
nseft
Kenten
gite
unſena
in
inn lu
nSN

43
Nn
DNtan
fncriinA
tilinun
eRſctnt

„

eos. nulle pᷣſcripties admittuntur.b.eñ dicſt ; ſi añ lit. conteſta. non 1 Repudiũ i diuoꝛtiũ.nam repudiũ.ppꝛie eſt inter ſponſos.ᷣff de ver. ſigni.

credebat adulteriũ accuſato:ẽ ↄmiſiſie.⁊ poſtea ſciuit bene põt excipere
ↄira eum. ſed tamẽ buic pdictus. .ſi publico. oiradicit. naʒ ibi diciur

exceptio fuit admiſſa

niteat de adulterio.ſi
tñ vini aduteriũ velit
accuſare repellit ex⸗
ceptione.nꝗ cũ poſt
pniam vir poſſit eaʒ
accuſat᷑.vr̃ mulio foꝛ
tius q eã poſſit exce

prione repellere. arg.
j. pr. c. q.ij, admo⸗

nere. ar. fl. de reg. iu.
inuitus. S.cui damꝰ.
ſed quid ſentis ſi vir
eam ſibi recòciliauit
poſtea vif adultera
tur. ſi enim vxoꝛ eus
velit accuſare poterit
cam repellere exce⸗
ptide adulterij quod

vxoꝛ cõmiſit ? ipſe re

miſit recõciliando eã
etiã deus ſibi remi
ſit cũ ia ipſa penituit
S.q.i.apud miſericoꝛ

poſſumus ↄſequi er
cipiendo q̃ nõ poſſu

mus oſequi agendo

qꝛ qui crimẽ intendit
videndũ eſt ſi ipe pꝛi
us fuerit criminoſus
vt. vj. q.i. qui crimen
ar. ↄtra. xxiij.q/iiij. ſi
illic. h. ego dico ꝙ vi
ro nõ ↄpetit exceptio
cũ iã fit ab ea remiſſa
vt. ff. de edi.edic. que
ritur. S. n venditoꝛ.

ctaʒ.iniquũ
eniʒ eſt vt pudicitiam
vir ab vxoꝛe exigat
quaʒ ipſe nõ exhibet
ar. ff. ad. l. iul. ö adul.
l.ſi vxoꝛ.S. iudex.S. d.
rxcv.eſto ſubiectꝰ. Itẽ
fruſtra petit debituʒ
gui qð dʒ non ipen⸗
dit.qð.n.quiſque iu/
ris ⁊c.ar. diſix.neqʒ
gr. S. e. q: iij. nemo.

c TMNiganü eſt. iudi/
eniga. viij. cu⸗

ius in agendo.
d MNaignantur.
PpPengdere..i. ſuſti
nere a pendo dis.

e ¶ Brauius. argu.

maioꝛẽ eẽ reatũ ex ꝑ⸗

ſona relinquétis. ar.

xjj.q.iij.pꝛecipue.xxv.
q. ſ. nulli.

Jꝗ dicitur in⸗
la⸗

ſed ĩtellige ꝙ admiſſa fuit de faco.
Purgatus.i imunis.nõ.n. fuffcit ꝙ ſt purgatus. nã h vxoꝛ pe⸗

nicatiõe purgatꝰ ⁊ imnnis.qð ſimi
liter etiã de femina. Idezde ver
bis domini tractatu.xlviij.
Qualem quiſqʒ vnlt inenire vxoꝛẽ
talem ſe ſeruet eidẽ. ðM
JI ducturi eſtis vxoꝛes:ſᷣnate
vos vxoꝛibuſ veſtris. quales
vultis eas inenire tales ⁊ ipſe inue)
nigt vos quis vinẽs ẽ qui nõ caſtaʒ
velit ducere vxoꝛẽ.⁊ſi accepturus
eſt virginẽ:quis nõ itactã ðſideret.
Intactã queris itactꝰ eſto.puram
queris:purus eſto.nõ.n.illa poteſt:

⁊ tu non potes. Idem in epiſtola
ad Darentium comiteʒ arrianuʒz.

Judicinʒ de alio expetere nõ debet
qni de ſe indicare temnit.
T Niquũ ẽ vt ꝗſqʒ de alio indica
re velit ⁊ indicari de ſe nolit.
Idem de adulterinis Angiſs.
Viri granius lũt puniẽdi de adulte/
rio qug mulieres. .
TEcdignantu- mariti ſi andeant
adulteros viros pendere ſimi
les adulteris ſeis penas.cũ tato gra
niuseos puniri opoꝛtuerit:quanto
magis ad eos pertinet ⁊ virtute vin
cere:⁊ exẽplo regere feias. Ideʒ
de decẽ choꝛdis.
Sicut vir caput ẽ mulieris:ſic adul
terando grauius delinquit quam
mulier.
On mechaberis.ideſt nõ ibii
Z ad aliquã aliâ pꝛeter vxoꝛem
tuã.tu autem exigis hoc ab vxoꝛe:⁊

nõ vis hoc reddere vxoꝛi.⁊ cũ de/

beas in virtute pꝛecedere vxoꝛem
tuam quoniam caſtitas virtus eſt:
tu ſub vno ipetu libidinis cadis:⁊
vis vxoꝛem tnam victricẽ eſſe ⁊ tu
victus iaces ⁊ cum tn caput vxoꝛis
ſis:pꝛecedit ie ad deuʒ:cuius caput
es vis domũ tuam capite deoꝛſum

pendere. capnt eniz mulieris vir ẽ.

vbi aũt melius vinit mulier quam
vir capite deoꝛſum pendet domns.
ſi caput eſt vir melis debet vinere
quam mulier:a pꝛecedere i omnibꝰ
bonis factis vxoꝛem ſuã. His anu
ctoꝛitatibus monſtratur q; adulter
adulteradimittere non valet.
O. vij.

ris intelligendum eſt de pꝛelato reſpectu dlericoꝝ ⁊ de clerico re

f a mechaberis. pcedere.quod dicitur hic de viro reſpectn vxo

pectu laicoꝛũ ar.i.q.i.viliſſimus.vt.viij.q.i.c.vl.⁊ de magiſtro reſpectu
dilſcipuloꝛũ.quos pꝛecedere dʒ. C. ð ꝓſe.⁊ me. magiſtros.xviij. q.i.qis.
8 AIVnc autẽ.hec queſtio non habet qõnem qꝛ nõ põt dimiſſa
vna aliam ducere niſi cũ matrimoniũ rũpitur ⁊ pꝛioꝛ deſinit
eſſe vxoꝛ vel cum ſponſa ingreditur monaſterium. vel cum
inſidelis dimittitur nolens cobabitare viro. xxxv.q.vij. ince
ſtuoſi. :.q. vj.ſi duo.extra de conuer.cõiuga.ex publico.⁊ extra de di⸗

4

ſit animo conſtituendi diſceſſionem.j.de pe.di.i.diuoꝛtiuʒj.diuoꝛ

b Nterueniente diuoꝛtio.diuoꝛtium autem non eſt verum niſi cũ
autem dictü eſt a diuerſitate mentis. vel quia in diuerſas partes

eunt qui matrimonium diſtrahũt.fl. de repu. l.ij. nec fit diunoꝛiũ quo

ad matrimonij eſſenti

m. ſed quo ad vſum carnis. 2 dupli citer fu vel

perpetuo. j. pxi.q.v.qð deo. vel ad tpᷣs xx.q/i noſſe.

inter ſtupꝛum.S. diuonium.

cclxxiiij

k L Icite. manente.argu.ꝙ nec ſacramento oꝛdinis careat depoſitus cun

hec duo ſibi equiparat canon.ſ.ſacramentũ oꝛdinis ⁊ ſacramẽtũ baptil⸗
Mi.vt. j.de con.diſt.iiij.oſtenditur.ar.ↄtra.l.di.accedens.

Vnc autemꝰ queritur ſi il:
le qui dimiſerit vxoꝛẽ ſuaʒ
cauſa foꝛnicationis illa vi⸗/
nente aliã ducere poſſit.q;
autem boc fieri non poſſit teſtatur

Augu.iĩ libꝛo ð bono ↄiugali dicẽs.
Aincnlum coniugij fonmicauõe nõ
poteſt diſſolui.

Nterneniẽte dinoꝛtio nõ abo⸗
letur cõſederatio nuptialis:ita
vt ſibi ↄiuges ſint ẽt ſeꝑpatim.cnmil
lis ẽt ↄmittit᷑ adulterium quibus ẽt
fuerint poſt ſuum repudium copu/⸗
lati. Idem de adulterinis coniu⸗
gijs. libꝛo.ij.
NHiulla ratione diſſolnitur ↄingium
quod ſemel initũ pꝛobatur.
L Icite dimittitur vxoꝛ ob cam
Hfomicationis ſed manet vicn/
lum pꝛioꝛis ꝓpter quod ſit reꝰ adul
terij quicunqʒ duxerit dimiſſam ob
cauſam foꝛnicationis.ſicut autẽ ma
nẽte in ſe ſacramẽto regeneratiõis
excõicaturquiſquis rens eſt crimi/
nis:ita que ſeparatur a viro nũquã
carebit ſacramento coniugij:etiam
ſi non recõcilietur viro. carebit aũt
ſi moꝛtuus fuerit vir eiui.reus vero
excõicatiõis ideo nunquaʒ carebit

regenerationis ſacramento etiam ſi

nõ reconciliatus fnerit:quia nũquã
moꝛitur deus cni eſt copulatus i ba
ptiſmo. Igdem ſuper epiſtolam
Pauli ad coꝛinthios.
Sine vir ab vxoꝛe ſiue vxoꝛa viro
canſa foꝛnicationis dilceſſerit alte⸗
ram babere pꝛohibetur.
A Poſtolusꝰ dicit:his qui ſunt
A òin coningio pꝛccipio:nõ egoſʒ
dominus vxoꝛem a viro ſuo nõ di⸗
ſcederc ꝙ ſi diſceſſerit manere inn⸗
ptam aui reconciliari viroſuo.põt
enim fieri vt diſcedat ea cauſa qua
dominus permiſit.at ſi femine licet
virum ſuum dimittere ꝓpter foꝛni⸗
cationis canſam quid rñũdebimus
de boc qð dicit poſterius:⁊ vir vxo
rem ſuam non dimittat:quare non
addit excepta cauſa foꝛnicationis:
quod dominus permittit niſi ꝙ ſi⸗
milem' foꝛmã vult intelligi vt ſi di
miſerit quod cauſa ſoꝛnicationis ꝑ/

ꝙ maritus tenetur eam recipere.vt ex ð diuvꝛ.

1C Nuñ. bic habes ꝙ ve

rum ſacramentuʒ baptiſmi
nũqᷓ in aliquo aboletur.vñ
videtur ꝙ ala ſemel baptiza
ta nũiᷓ debeat iterũ baptiʒa
ri.⁊ ſi millies quis reſuſcita
retur ad vitam.ſed quid de
oꝛdinibus.quid de poſſeſſio
nibus.quid deniqʒ ð vxoꝛe
laʒari nũquid ſunt ei ola re⸗
ſrituenda. Item nũquid aia
contrabit oꝛiginale peccatũ.
cũ denno applicatur carni.
de oꝛiginali dicit. h.non eſſe
illud iñ ſuſcitato.quia moꝛe
extinguitur ſed dignitates ⁊
vroꝛeʒ petere nõ põt de iure
de eqtate iñ ſi vacat ei ẽ ſub⸗
ueniendũ.gãdulphbus dicit
nõ eẽ moꝛtẽ vbi reſuſcitatio
ſit ſecutura ſed ponꝰ diuinasꝭ
quãdaʒ vocationẽ.ideoque
nec mr̃imoniũ diſſoluit᷑ nec
cetera amittũtur.qð at dicit
aug.nõ de naturali moꝛte ſj
de miraculoſa intelligitur.tu
die mr̃imoniũ mone diſſol⸗
ui vt hic dr cũ ſit q̃da ſocie⸗
tas que diſſoluit᷑ meꝛte.ff.ꝓ
ſocio.cũ duobus.S.idẽ. Rñ.
moꝛs aũt oĩa delet.ĩ aũt. de
nup. S§. deinceps. col. iiij. idez
dicendũ de pꝛelatura.ſed ba
ptiſina non delek moꝛe vel
aligꝗd alið ĩ quo cõfert᷑ gra⸗
tia vt oꝛdo vñ reſuſcitatꝰ nõ
ẽ denuo oꝛdinãdus.⁊ ẽ rõ qꝛ
p baptiſmũ copulatur ĩmoꝛ
tale imoꝛtali.ſ.aia deo p ma
trimoniũ monale moꝛtali.I.
coꝛpus coꝛpoꝛi ⁊ ita diſſolui
mur moꝛte ſola vñ diẽ baz. ꝙ
matrimoniũ nõ ſoluitur in⸗
greſſu monaſterij qꝛ dicitur
hic ꝙ ſola moꝛte ſoluit᷑ ma⸗
trimonij ſacramentum. Jo.
ad iuris ſit de hoc in qonibꝰ
notaui. b.
mVPoſtolus.ĩ epiſtola
aad coꝛinthios.

n ¶ Mon diſcedere.niſi pꝛo

pter ſoꝛnicationem.

o CViro.etiã inuito.maxi⸗

me ſi nõ ſunt ſeꝑati ſudicio
eccleſie.ĩmo etiaʒ poſt ſniam
vſqʒ ad biẽniũ põt eã ſibi re
cõciliare inuitam.vt. C. de
adul.aũt ſed hodie.ſed quid
ſi poſtea maritꝰ adulteretur
poſtqᷓᷓ ſnia eſt lata cõtra vro
rem de adulterio. dicũt oẽs

ex litteris ⁊ e ð iureiu.tua.et

ey de adul.tua.qð vix credo eo ꝙ nulla facta ſit iniuria mulieri vt.j.e.quẽad
modũ.eſt enim liberatus a mutua ſeruitute.naʒ cũ illa mulier nõ poſſu iduci
teſtis ſuꝑ aliquo cũ ſit dãnata ð adulterio. ergo necad accuſandũ admittitur.
nõ.n.põt dici ꝙ ſuã ĩiuriâ ꝓſequatur cũ oẽ ius ſiue ẽt ſeruitutẽ quã habuit
in viro pdiderit.⁊ pꝛemiſſas decreta.ĩtelligo cũ nõ fuit ſnia lata ſuꝑ adulterio
ſed im̃ de diuoꝛio multũ.n.retert an iudex ita ſnĩauerit ꝓnũcio te adulteratã
an ſic ꝓnũcio virũ eẽ ſepandũ a te.ſic.ij.q.iij.S. notandũ.vel ibi iudex ex o fi⸗
cio ſuo reſtituit virũ mulieri als iconeniẽs eẽt ꝙ ſnia a qua nõ eẽt appellatũ
⁊ que tranſiuit in rem iudicatã ꝓpter delictũ ſu perueniẽs retractaretur hoc
autem bene cõcedo ꝙ ꝓpter delictum ſuperueniens reſtituitur ſeruitus pᷣoꝛ
dũmod ſentẽtia non pꝛeceſſerit ſuper adulterio.ſi tamẽ factum fuerit publi
cum vt extra de diuoꝛ.ſigniſicaſti.io.contrarium dixi in queſtionibus per de⸗
cre.illam ex litteris.⁊ decre,ſignincaſti.nã il la decre.ex lineris.expꝛeſſe ponit

bunc caſum. b.

p Similem. ar. ꝙ ea que pꝛemittũtur in ↄtractbus intelliguntur geperita

Kua.

in ſequentibus. ? ꝙ pᷣcedentia determinãt ſequẽtia vt hic.⁊.ff.de ver.ob.ticia. ¶¶Carnis.pꝛeter carnem viuere an gelicũ eſt. de iſtis dictum eſt. bꝛati
⁊.ff. de con. ⁊ de. auia. a.ff.de vino ⁊ triti.l.vl.per ſequẽtia ſimiliter pꝛecedentia
vt.xx vij.q.ij.egreſſus.⁊ per medium tam pꝛecedens ;ᷓ ſequens.extra de ap.
ſecundo requiris. Item huic videtur contrariuʒ extra de ap.inquiſitioni. ibi
quere ſolutionem illius bꝛocardi.

¶MBDVeripoteſt.

bͤ Ominus.cam foꝛni
cationis.ſʒ quare do/
minus cõſtituit tantũ ꝓpter
hoc crimen dimitti cum alia
quedam ſunt maioꝛa ideo
qꝛ cũ ipſa in hoc non ſeruet
ſidem non eſt ei ſeruanda.2
ita punitur in quo deliquit
i.q.iiij.S.item peccato.Item
q ſoꝛnicatio etia vxoꝛis ma
culat coꝛpus viri vt.S.e.qꝗ.i.
in coningio. Iem eſt hic ar.
ꝙ qui vnam cãm er depit in
Celligitur omnes alias inclu
ſiue.ff. ð euic.qui libertatis.
¶ Suſtineri.arg.pꝛo lepꝛo
ſis.⁊ ſupꝛa.e.qðne.v.ſi quis
vxoꝛez.
4Anes. canſatiões.ſ.
Qactiones vel allegatio

nes.
C ¶ HNolo. ideſt nolo ꝙ ex⸗
cuſationem mulieris alle⸗

es.
15 Matris.i.eam traditaʒ
a matre inuitam.
S C¶. Parris. ga paterna. ſ.
volunrate ſit factum.
h¶ Peopinquoꝛũ.i.ꝙ pꝛo
pinquoꝛuʒ caterua ad eam
veniſſet.
i Sodomita.videtur ergo
maritus poſſet dimitti ꝓ
pter opꝰ ſodomiticũ vt.j.e.
adulterij. vbi dicitur ꝙ illð
crimen ſit maius adultero.
Itẽ ad dices ſi ꝓpꝛiã vxoꝛẽ
polluit ex clauſtra pudoꝛis
vel ſeipſũ polluit ꝓpꝛijs ma
nibꝰ nũquid ob hoc pot di⸗
mitti videtur ꝙ ſic qꝛ nomie
mechie ols illicitus mẽbꝛo⸗
rum vlſus cõtinet.vt.Sẽ.e.q.
uiij. meretrices.⁊.c.ſe.qð lau.
concedit.vix credo ꝙ ꝓpter
gliqð iſtoꝛũ vir poſſu dimitti
vt.xxx v.q.iij.eroꝛdinaria.ſʒ
quid dices de voluntate foꝛ
nicandi cum ⁊ ipſa ſit foꝛni
catio.vt.S.q.v.ꝗ viderit.naʒ
coꝛpoꝛe aliqua eſt conupta
anteꝙᷓᷓ veniat ad ſuũ conu⸗
ptoꝛẽ.vt.Sõ.o.q.v. ꝓpoſito
non dico ꝙ ob hanc canlaʒ
poſſet dimitti.quia de occul
tis nõ iudicat eccleſia.v:.xxx
ij. di. eru beſcãt. vj.q.i.ſi oĩa.
Pꝛoprer. hec ſcelera de
relictus.ad hoc quod dixit
adulrer ⁊ ſodomita retulit ſe
non enim pꝛopter aliaʒ cam
poteſt dimitti. vel vrelictus
de facto. vel dic. i. Ppter du⸗
plex genus ſoꝛnicationis.
xx viij.q.i.idolatria.
¶BSarcinam. nam dicit lex
matrimoniũ multis ca⸗
lamitatibus oppꝛimit. C. de
impo. lucra. veſcrip.l.vltima
libꝛo.x. J
m ¶ Capere. virginitatez. l.

.

nam licet ma rimoniuʒ granet.

mittitur maneat ſine vxoꝛe aut recõ
ciliet᷑ vxoꝛi:⁊a poſt pauca.dominus
qt ꝑmiſit cã ſoꝛnicatiõis vxoꝛem di
mittere:ſed ꝗa permilit non iuſſit.
dem de ſermone dñi in monte.
QJeri põt* vt vir dimittat vxo/
Hremcauſa foꝛnicationis quaʒ

exceptam dominus eſſe volnit. Ja

vero ſi nec illtnubere cõceditur vi.
no viro ſuo:a quo receſſit neqʒ buic

glteram ducere vina vxoꝛe ſua quã

dimiſit:multo minus fas eſt illicita
cuʒ quibuſlibet ſtupra commitrere.
Item ex conci.mileuitano.
Ab vxoꝛe dimiſſns vel dimiſſaa v
ro ad pniam redigantur:niſi aut cõ
tinenter viuere aut ſe reconciliare
voluerint.
D Zacnit vt ᷣm enangelicam?
apoſtolicam diſciplinam ne⸗
q; dimiſſus ab vxoꝛe neqʒ dimiſſa

a marito alteri ↄiũgatur ſed ita ma/

neant aut ſibimet reconcilient᷑ qð ſi
contẽpſerint ad pniam redigantur.
Item auguſtinus de ſermone do
miniin monte habito.
Mechatur quia viro dimiſſam du
cere pꝛeſumit.
O Ominus ad illud cõſirman/
dum vt non facile dimittatur
vxoꝛ ſolam foꝛnicationis canſaʒ ex
cepit:ceteras vero vninerſas⁊ inn/
merabiles moleſtias ſi que extiterit
inbet pꝛo fſide coniugali:⁊ pꝛo caſti⸗
tate foꝛtiter ſuſtineri.⁊ mechum di⸗
xit etiam virum quieaʒ duxerit que
loluta eſt a viro. Item hiero.ad
damaſcũ pꝛeſoyterum.
Adultera pꝛobatur que viuente vi
ro alteri nubit.
O Mnes caulationes apoſtol⸗
amputans aptiſſime diffiniuit
vinente viro eſſe adulteram mulie⸗
rem ſi alteri nupſerit.nolosmihi ꝓv
ferasraptoꝛis violentiam: matris
pꝛeſtationem.patris aucioꝛitatem

pꝛopinquoꝛũ cateruam:ſeruoꝛum

iſidias parentũ dãna rei familiaris
quãdin viuit vir.lʒ adulter ſit:licet
ſodomita:licet fiagitijs oĩbus coꝛ
opertus:⁊ ab vxoꝛe pꝛopter hecice
lera derelictꝰ maritꝰ iñ eſt reputan
dus eius.ſ.cui alterũ virnʒ accipere
nõ lʒ.nõ hec apoſtolus pꝛopꝛia au/
ctoꝛitate decernit:ſʒ chꝛiſto in ſe lo⸗

qquuente chꝛiſti verba ſecutꝰ elt:ꝗ ait

in enangelio:ꝗ dimittit vxoꝛem ſuꝗ
excepta cauſa ſoꝛnicationis facit eã

mechari:⁊ qui dimiſſam acceperit

adulter ᷑.vnde ⁊ apoſtoli grauem
cõiugij ſarcinã itelligentes:ſiita eſt
inquiunt:nõ expedit hõi vxoꝛem ac

boc grauius eſt.

2D0 ¶ Eunuchoꝛũ.i. trium generum eunuchoꝛũ. nam quidà ſunt eunnchi pto
pter naturalem fiigiditatem.alij pꝛopter ſectionem.alij voluntat e.iſti pꝛeferũ
tur. hoꝛum enim virginitas vitam redolet angelicam. vt in exodo legitur.

qui caſtrauerint ſe ⁊c. cxxiij.q.v.qui ſitit.⁊ virgini tas replet paradiſum

S. c.q i.nuptie.

p/ ¶Reiinetur. lex carnis eſt reddere petenti debituʒ bac lege nõ tenet

vir ginitas.vel non tenetur lege carnis.ſed tantũ de dono ipũs lancti.

ciper̃.ad quod dñs ꝗ põt boc caꝑeꝰ
capiat:ſtatiqʒ ſub exẽplo trium en⸗
nuchoꝛũ virginitatis ifert beatiin/
dinẽ que nulla lege carnis retinet᷑ꝰ.
Item ex concilio elibertano.
Mulieri ſideli que virü adulterum
dimiitit:aliij nubere nõ licet.
Igdelis feĩia que adulterũ mari
tũ reliquerit ſidelẽa alteꝝ du
xit:ꝓbibeat᷑ ne ducat.ſi aũt duxerit
nõ pꝛius accipiat cõionem quamis
nueʒz reliqnerit de ſeculo exieritꝰ mſi
ſoꝛte neceſſitas infirmitatis dare cõ
pulerit. Itẽ ex ↄcilio martini pa.
Ad penitentiam eſt cogendus: qui
multis nuptijg copulatur.
B Igs multis fuerit nuptijs co⸗/
pulatus pꝓniaʒ agai:ↄnerſatio
aũt:⁊ ſides penitẽtis tempus cõpꝛe
hendat. Item aug. de adulteri/
nis coniugijs li.i.
Qui ob foꝛnicationeʒ vxoꝛẽ dimit:
tit ⁊ aliaʒ dncit: mechari pꝛobatur.
C Aẽadmodũ nõ recte dici po/
teſt:ſi neſcit hõ non peccat ſũt
enim peccata ignoꝛantiumR quãuis
minoꝛa quã ſcientiuʒ:ita ẽt nõ recte
dici põt:ſi cã ſoꝛnicationis dimiſerit

vxoꝛem vir ⁊ aliam duxerit:nõ me

chatur.Eſt enim mechatio ⁊ eoꝛuʒ
gꝗalias ducũt:relictis pꝛopter foꝛni/⸗
cationem pꝛionbꝰ ſed vtiqʒ minoꝝ
quã eoꝛũ ꝗ nõ ꝓpter foꝛnicationem
dimittũt. Sunt enim in foꝛnicatiõe
gradus:vt ſicut grauinſ peccat adul
ter quã foꝛnicatoꝛ:ſic grauius delin

quit ꝗ nec ſuna dimiſſa aliaʒ ducit:eo

qui ſuam dimittens aliam cogno⸗
ſcit.grauius quoqʒ ꝗ vxoꝛem ſuam
habens ad coningeʒ pꝛoximi ſui ac
cedit quam qni non habens vxoꝛeʒ
toꝛum alterius violat: vel vxoꝛatꝰ
ad ſolutam accedens. ſed hos oẽs
inceſtuoſi tranſcendunt:quos vin⸗
cunt contra naturaʒ delinquentes.
Añ Ang.de aduiterinis ↄingijs.
Dulterij malnz vincit fomica
Aciont:vincit᷑ at ab inceſtu.peiꝰ

eſt enim cuʒ matre quam cũ aliena

vxoꝛe cõcubere.ſed omnium boꝛuʒz
eſt peſſimũ quod contra naturãfit:
vt ſi vir membꝛo mulieris non ad
boc cõceſſo voluerit vti.vſus enim
naturalis ſi vlira moduʒ ꝓlabit᷑ in
vxoꝛe quideʒ veniale: peccatũ eſt:
in meretrice damnabile:ſʒ iſtud qð
contra naturam eſt execrabiliter ſit
in meretrice ſed execrabiliusĩ vxo/
re.tantum eniĩ valet oꝛdinatio crea
toꝛis ⁊ oꝛdo creature:vt ĩ rebus ad
vtendum conceſſis ẽt eum modus
exceditur lõge tolerabilius ſit quaʒ

4 B Igelis. fidelẽ

naz ſecus ſi in
ſidelem pꝛopter foꝛni
cationeʒ ſpiritualem
dimitteret nolentem
al.aiͤh. ſi inſi⸗
elis.

P¶Erierit. het pe⸗

na ſtatuitur ĩ deteſta
tionem illiꝰ criminis.
vt etiã poſt pniaʒ noᷣ
poſſit adulter cuʒ ad⸗
ultera cõicariſ. coꝛpe
chꝛiſti ;diu pꝛimns
vir viuat.niſi fit arti⸗
culꝰ moꝛtis. vt ð hoe
nõui.ð.xxvij.qi.de⸗
uotam. 2. c. ᷓ chꝛiſto.

Jquis copu/
B latus. eodeʒ tẽ

poꝛe. de lalibus eniz
loquit᷑ hoc.c.⁊.xxx.
q/i.de his.

t Comprꝛehẽdati.

abbꝛeuiat. xv. vl. bi g
lxxxij.di ſbyter.

* 0 Nemadmo⸗

dum.non rea⸗
cte.i.no vere.⁊ hoc de
eo qui negligit ſcire.
Et ita ð ignoꝛãtia iu
ris vel facti ſupina.
¶ Ignoꝛatiũ.nã q;
pignoꝛãtiã peccet ꝗs
expᷣſſuʒ ẽ.xxiiij.q.i.ſ
gs dedit. ar. Z.xv.q.i.
llla cauẽda.ſʒ iõ dicit
illa cauẽda q ex volũ
tate ⁊c.qꝛ grauioꝛa
ſüt. vel dic ignoꝛãtiũ
ius vel ititatẽ vl q̃li
tatẽ delicti.ſciẽtiuʒ tñ
factũ als ſi nullo mõ
ſcirẽt vt ĩſans vel fu⸗
rioſus non peccqt ſic
ſoluit᷑ Sriũ.xv.q.i. ali
quos.⁊.c.illa.
AMinoꝛ. qꝛ ſacto
dinoꝛtio non tenet ei
ad mutuaʒ pᷣuitutẽ.2
iõ nõ vfr̃ venire ↄtra
fidẽ ↄiugalẽ ⁊ iõ non
facit alteri iiuria.ſin.
poſt adulter iũ ſtatim
reſtituta eẽt pꝛioꝛ ſer/
nitus ergo tantũ de⸗
liquit.vt pꝛius.
Dulterij.ab in
ceſtu. ſic vide⸗
tur ꝙ quilibet ince⸗
ſtus ſit maioꝛ adulte
rio.vt. ff.de adul.ſů ſi
adulteriũ..i.

a Maturam. quo
N

malo vinci iꝙᷓ vi
cere. S.xxij.qij.ĩ ipa⸗
rum.

b WVWeniale. ar. otra
Ka

ui dixit moꝛtali⸗
ter peccare cũ ꝓpꝛia
vroꝛe cum exceditur
modus.vt.S.e..q.ilij.
oꝛigo.

* Erecrabiliꝰ.argu.bic ꝙ plus peccat qui iurat per deũ mendaciuʒ
qui iurat per creaturã mendaciũ.vt.ij.q.i.moner.

ec
d In vxoꝛe.. e. q.ij.quicquid ↄtra ibi de naturali.bic de eroꝛdinaria

ↄmixtione agitur de qua dicitur. xxxv.q.iijextraoꝛdinaria,

DHR

aligut
ftclri
A⸗ ppu,n
Ninan
ali
Uemntſin
QAuec
6 behes.
finrpo.
C Pene
Me hvert

ſpomiit le

Mhhcen
Soͤalp
(Neoca⸗
etipnoꝛ
ſenpeti⸗
tsſt
ſtnöͤlurun
ſinhap
Uptadſ
kyunti.
d 6
E
U
Aromen
CDem
SSwron
r
taür
mane
krone

777

Unenot

liſqt
CBe
Aviiſb
lerolue

Ten

cei nat
Uliter
lerna
Meatped
merem
ihuann
bedlii⸗
nS
distt,
C
mone.

= = —
See
= = =

lnrn
Venuimn
unnmm
5Nreben
Negigtin.
Sſprg
infun
Cetinn
ling
lön
fd
inſtni
Neg
Neſneui
ſöftimd
ie
Gllead
ftnetn
ntui
fünddd

ℳ

trrij
Eferebat. ð. di. liij. ait ↄra. xv. i ſ quis in dlero. dic ſancꝰ

alias vel quo ad zelum quia volebat hoſpites illeſos ſeruari.
be Apud barbaras. nam 2 hoſti fides eſt ſeruanda. vt. xxiij. q.i.noli.2
boſpes tenetur hoſpitem deſendere. vnde ? lex dat actcionem ↄtra euʒ
ff nau. cau.lii:in pꝛin. ? dicetur ĩ die iudicij.bo ſpes fui ⁊ non recepiſtis

me **.
Lagitia. que
ſi omnes. ar.
rõne multitudiniſ
vel ↄſuetudinis non
excuſat᷑ quis a culpa
ar. . e. q. liij. obijc ũt
3 6hz itellige in bis ꝗ
Rũtↄtra naturaʒ.qn
quis ꝓpter multitu⸗
dinẽ ercuſat bẽs de
pe. d. vj. c. l. fi. . xliiij.
di. comeſſatiões.
q ¶. Que cũ deo. de
qua babes.jj. de cõ.
Di.ij. in x-pᷣo.
e¶ Peruerſitate.i.
oꝛdie puerſo.grauiꝰ
iñ puniũt leges hoc
crimẽ ꝙᷓ; canones.vt
eỹ ð excel.pla.clerici.
C. de adul.cuʒ vir.et
dicit ĩpatoꝛ ꝙ tale cri
men peſtilẽtias ⁊ tẽ⸗
peſtates iducit ĩ aũt.
vt no luxurient᷑ ↄtra
nãm. ſj ꝗ puerũ coꝛ⸗
rupit ad ſtuprũ moꝛ
te punit᷑.ſ.de pe. dil.
i.qui puero.

4 Sus. argue⸗

bat.in epiſtola
adromanos.
g. Bamnabilioꝛes.
qð verum ẽ. vi. S. eo.
adulterij.

b On ſolů.pec⸗

catũ.i.peccali
reatꝰ.qꝛ actuale pec⸗
caiũ traſit actu.ſ̊ re⸗
manet reatu oꝛigiale
ecõuerſo.de con.dil.
iiij.non exquo.
i¶Adbuc.j. de cõ.
di.ij. quoticlie.
k . Delectat᷑.S. diſti.
xlviij. hinc verſi. pon
deroſus. L
1¶ Teneat. l. vt dele
ctet. nã tũc peccat moꝛ
taliter.argu.di.lxxxj.

valet. nã ſi ad hoc te-

neat vt doleat nullñ
tale remediũ ſicnt cõ
tinuata memoꝛia, de
pe. di.iij. iudas.
m . Sernitul.ſ. ideo
ois 1.
n¶ Adeo. ſ. de lalo⸗
mone S. e, qoõne.iiij.
ſalomon.
Septẽ vicia. l. ſu
pbia. inuidia ira. aua
ricia. accidia. flue tri⸗
ſticia. gula. luxuria.

pꝛo qua ponit᷑ hic foꝛ

nicatio. hec ſũt cardi⸗
nalia.alia ſunt quaſi
ramuſculi. de ꝗb' ha
bes. xxv. di. F. crimis.
p ¶EFoꝛnicatiõis. in/
ceſtuoſa.vel maximũ
ſ.cõe. vel marimũ qꝛ
bʒ ſub ſe mltas ſpẽs
xxviij.q.i.idolatria.

Nid in oĩbꝰ.
0. grauius. boc

in eis que conceſſa nõ ſunt vel vnꝰ
vel rarus exceſſus. Itez Ambꝛo.

in libꝛo de patriarchis.

Minus eſt m naturam coire quaʒ
contra naturam delinqnuere.

GS F ferebat ſanctus loth filiarũ

pudoꝛem: nam? ſi illa quoqʒ
flagitioſa ĩpuritas erat:tamen minꝰ
erat ſᷣm naturam coire:quam ad
nerſus naturam delinquere pꝛefere
bat domus ſue verecundie boſpita
lem gratiam etiaʒ apud barbaras
gentes ĩuiolabilem. Item augu.
Relnonun hii⸗
BGranioꝛa ſunt flagitia que ↄtra nay
turꝗ pbant᷑ qualiwet iceſta macuia.
B Lagitia que ſunt ↄtra naturaʒ
vbiqʒ ſemꝑ repudiãda atqʒ
pnnienda ſunt qualia ſodomitarnʒ
fuerunt:que ſi omnes gentes face⸗
rent eodem criminis reatu diuina le
ge tenerentur:que non ſic fecit ho⸗
mines: vt ſe illo vterentur modo.
violatur quippe ipᷣa ſocietaſ que cũ
deo nobis eſſe debet:cum eadẽ na⸗
tura cuius ipſe anctoꝛ eſt:libidinis
peruerſitate polluitur. Nez con
tra ioninia.lib.i.
Turpio:⁊ flagitioſioꝛ eſt vlus ↄtra
naturam quam fomnicationis vel
adulterij.
U Sus naturalis ⁊ licitꝰ eſt ſicut
in coniugio:⁊ illicitus ſicut in
adulterio.contra naturã vero ſem⸗
per illicitus:⁊ pꝛoculdubio flagitio
ſioꝛ atqʒ turpioꝛ:qnem ſanctus apo
ſtolus ⁊ in malculis ⁊ in feminis ar/
nebar:dãnabilioꝛesꝰ volens intel
igi:quam ſi in vin naturali:vł adul
terando vel foꝛnicando peccarent.
Item Jidoꝛus.

Dinnis imnũda pollntio ſomicatio

e:lʒ varia ſint peccata foꝛnicatõis.
L On ſolum de cõmiſſa foꝛnica
tione peccatum regnat in ho
mine ſed ſi adhuc delectatur:atqʒ
animum tenea ꝓculdubio regnat
foꝛnicatio carnis adulteriũ eſt:ſoꝛ/
nicatio animi idoloꝛnʒ eſt ſernitꝰ*.
Eſt autem ſpiritnalis ſoꝛnicatio:de
qua dominus ait.qui viderit mulie
rem ad concupiſcendum eam iam
mechatus eſt eam in coꝛde ſuo.oĩs
imũda pollnutio foꝛnicatio dicitur:
quãnis quiſqʒ diuerſa turpitudinis
voluntate ꝓſtitnatur.ex delectatio/
ne enim foꝛnicandi varia gißnunf
flagitia:quibus regnum dei clandit
vt hõ a deo ſepet. Inter cetera
ſeptem vicia .viciuʒ foꝛnicationisꝰ
maximũ ſcelus eſt:quia per carnis
imnndiciam templuʒ dei violatur.
ſunt antem quedam que ſicut aĩalia
abiqs vlla diſcretione indeſinenter
libidini ſeruiunt:quas ego nec mu⸗
tis pecudibus ↄpauerim.pecoꝛa.n.
cum cõceperint vltra non indulgẽt

cclxxv

dicit. ad deteſtationem criminis ? eſi ſimilis modus loquendi.e.e.q.vj. nibi?
iniquius.multa en im crimina ſunt grauioꝛa adulterio vi homicidiũ.vt.j.ꝓx.

A.ij.ſi qð inceſtus. S.e. adulterij. ſacrilegium.vt.x vij.q iiij.ſicut ⁊ fracti o vo

ti ↄtinentie.vt.xx vij.q.i.nuptiarum.⁊ generaluer vbicunqʒ grauioꝛ pena im
ponitur.vt.p xiiij.q.iinon afferamus.vel dicitur maximuʒ quia maxima pe⸗

marihbus copiaʒ ſni. Item ex epi⸗
ſtola Clementis. V
Adalteriũ ſecundum in penis obti⸗
net locum.
Q Tiomnnihnspeccatlgaddn

terio eſt granus:ſᷣm nãqʒ in

penis obtinet locum:quem quidẽ

pꝛimũ habent illi qui aberrãt adeo
etiaʒ ſi ſobꝛie vixerint. His aucto⸗
ritatibus euidentiſſime monſtratur
quod ꝗcũqʒ cã ſoꝛnicationis vxoꝛẽ
ſuam dimiſerit aliam illa vinẽte du

cere nõ poterit:⁊ ſi duxerit reꝰadul⸗

terij erit. His ita reſpondetur.he
auctoꝛitates de his loquuntur:quo
rum cõtinentiam carnalis inſirmi/
tas non impedit.vel de his qui pre:
ſtantes cauſam diſſidij alioꝛum cõ/
iunctione ſe reddiderint indignos.
Ande Ambꝛo. ſuper epiſtolam

panli ad coꝛithios.

X=oꝛ a viro nõ diſcedat niſi cã
. foꝛnicatiõis.qꝙ ſi diſceſſerit aut
maneat inupta.aut reconcilier̃ viro
ſuo:⁊ vir ſimiliter nõ dimittat vxo/
rem.ideo non ſubdit de viro quod
de vxoꝛe pꝛemiſit:quia viro licʒ du
cere aliam. Item gregoꝛiꝰ innioꝛ
Boniſacio epiſcopo.
Licet ducere aliam viro cni ſua ob
infirmitatem coꝛpoꝛis debiinʒ red
dere non valet.
UMod ꝓpoſniſti.ſi mulier inſir
Aemitate conepta non valuerit
viro debitum reddere quid eius fa
ciat coniungalis:bonum eẽt ſi ſic ꝑ:
maneret vt abſtinentie vacaret ſed
quia hoc magnoꝛum eſt ille qui nõ

poteritſe continere nubat magis:

non tamẽ ei ſubſidii opẽ ſubtrahat
quam infirmitas pꝛepedit non ta⸗
men deteſtabilis culpaj excluditur
Sed illud ambꝛo.a falſatoꝛibus di
citur eè inſertuzʒ. Illud grego.ſacris

canonibus imo euãgelice ⁊ apoſto
lice doctrine penitus inuenitur ad,

nerſum' quidam vero ſententiam
ambꝛo.ſeruare cupiẽtes:nõ ð qua.
libet ſoꝛnicatione illud arbitrantur
intelligi:vt ob qualibet ſoꝛnicatio⸗
nẽ vir licite dimittat vxoꝛeʒ:⁊ vinẽ
te dimiſſa aliam ducat de iceſtuoſa
tantum fomicatione intelligitur:cũ
vxoꝛ videlicet alicuius patri ⁊ filio
fratri ⁊ auũculo viri ſui vel alicui ſi
milium ſe ad conſtupꝛandum pu⸗
bliceꝰ*tradiderit:hec auteʒ qꝛ viro
ſuo ſe illicitam reddidit iperpetuuʒ
dum per copulam conſangninita
tis in pꝛimum vel ſecundnʒ vel ter⸗
tium gradum tranſinit affinitas li/
cite dimittitur:⁊ ea vinente ſuꝑdu/
citur alia:hic ſi qunis cõtendat non
magis viro quam mnlieri licitũ eẽ
ſi vir alicnius eodem modo foꝛni⸗
cetur ſciat virum ab ambꝛoſio ap:
pellatum nonſexnſed animi virem

na punitur.i.moꝛte extra de
turx. cei. ꝛ. ij.
r ¶ In penis.i.in ꝓhibitio
nibus ſecũde tlabule mopyſi.
In pꝛĩa tabula ↄtinent᷑ hec
tria pꝛecepta. Non habebis
deos alienos coꝛam me. vel
non facies tibi ſculptile. HNõ
aſſumes nomẽ dei tui in va
nũ.AMemẽto ſãctiſicare diẽ
ſabbati.In ſecũda ↄtinẽtur
ſepiẽ Honoꝛa patrẽ ⁊ matrẽ
Nõ occides. Nõ mechabe⸗
ris. Hõ furtũ facies. Nõ lo
queriꝰ ̊ ꝓximũ tuũ falſus
teſtimoniũ. Hõ cõcupiſces
rẽ ꝓrimi tui ſue domũ vel
agrũ nec ſeruuʒ nec ancillã
nec vniuerſa q̃ illius ſũt.er⸗
go erroꝛ ſidei ꝓbibet᷑ in pxo
hibitione pᷣme tabule. adul⸗
teriũ in tertio mandato ſcðᷣe
tabule.hoc eſt in ſeeunda ꝓ⸗
8 Pꝛimuʒz. ideſt in pꝛi ma
tabula.
Aod ꝓpoſuiſti.ĩfir⸗
mitate.i.arta.S.q. v.

puto.
u ¶ ¶ Nubat. Hoc ãglicis cõ
ceſſuʒ eſt. vt dicit. g.qꝛ noui
erãat in fide.vt.j.e.S.q;uis ſp-
male qꝛ iſte non ſuit grego⸗
rius magnꝰ nec ſeribit aug.
angloꝛuʒ epᷣo cui illa ↄceſſio
facia eſt.xxxv.q.iij.qð ſcripſi
vel ĩitellige ꝙ logmur ð ſpõ
ſa ⁊ ᷣm hoc ulud eſt cõſilinʒz.
nõ.n.opẽ ſubtrahit.vel itel⸗
lige de dote ei reſtitnẽda.ex
de dona. inter viꝝ⁊ vxo. c.i.
⁊.ij.vel loꝗtur de arta ⁊ illꝰ
erit ↄſiliuʒ.nõ ei opẽ ⁊c̃.ſed
ↄtra hoc obijcitur ex ð frigi.
⁊ male.oↄſultationi.nã ibi di
cit ꝙꝙ nõ ĩiuenitur aliqs ca⸗
non de arta. ſed certe bñ ine
nitur.ſed nõ expᷣſſe.vel ĩtel
lige de iuuene qui cötinere
non põt cui pꝑmittit ↄtraheſ
cum vna pꝑmiſſiua cõpauõe
ne ad plures accedat ſimile
j.ꝓri q.ij.i ꝙ vel dic hoe
abrogatũ eẽ vt dicit.g.
x ¶ Opem.i.dotem reddet.
y CCulpa arguꝙ; ꝓbato
adulterio ſtatim vir pot di⸗
mittere vxoꝛẽ ſuà ⁊ dotẽ lu⸗
cratur er̃ de dona.inter vix
⁊ vxoꝛẽ plerũqʒ.
3. Rduerſum. noöne leo q̃r
tus dicta Gꝛegoꝛij minoꝛis
ſine exceptione mãdauit te⸗
nend a.vt.xx.diſ.c.i.ſed illud
in alijs in quibus bene di⸗
xit.ax.i.q.i.filium.
a Pnblice. bie alludit. g.
diſtinetio nem alex. exra de
diuoꝛ.ſi qua.⁊.c.poꝛꝛo.que
tamen abolita eſt. extra ð eo
qui cog.cõſang.vxo.ſue.di⸗
ſcretionem nec ponituri no
ua compilatione.

Cau.

4 Vedã. doꝛminit ſ. xxxv. q ij ſ quis cum.. xxvij q.ij.qui domierit.
b Blli vero.oĩa iſta.c.vſq; ad. S.quãuis exaudi p.c.hi vero.qð ẽ glo.

oluz q

oĩa iducunt᷑ ad ꝓbandũ ꝙ inceſtuoſt nõ pñt mrimoniũ õhere.

equis.ſoꝛoꝛibus.quarum vna erat vxoꝛ ſua ⁊ ſc non eſt contra.j.ꝓx.
ca. q.ij.ſ quis cum duabus.

d Cu duobꝰ. quoꝛũ vnus
Er maritꝰ.⁊ ſic nõ ẽ ↄtra.j.
ri. ca. q.ij.ſi quis cum.
e 3 öcbrin iſlig mater/
kre ver dic aut ꝓ.i.ſliã auũ
culi. S.q.i de benedicto.
rꝛiuignã. ꝓpꝛi. ſed de
Pac pᷣmiſerat. vel itellige pꝛi
uignã auũculi, de alio ꝓge
nitã vel de ſecundis nup.vt
xxxv.q.vl.fraternitatis.
g Eos.ſ.adulteros. vt. ].
e.F. uis. vl viros vł vroꝛel.
b 2 LV doꝛmierit. S. rr
vij.q.ij. ꝗq doꝛmierit.
i Meutrã. qꝛ ipſe debituz
ſpon exiget ab ea.⁊ ita non
habet ea. hr tũ ab ea qꝛ ipſa
perẽte tenet᷑ ei reddere ðᷣbitũ
⁊ ita nõ hʒ ſed hr.nec diſtin/
guo an fuerit occultus ĩce⸗
ſtus an maniteſtus.vt ex de
eo qui cog.cõſang.vxo.ſue.
diſcretionem. de hoc notaui
xxvij.q.ij.qui doꝛmierit.
k. In cõiugio. xxxiij.q.ij. ſi
Kis cũ duabus cõtra ſ ibi
ſoluitur. .
I ¶Copulentur. ẽt alijs qꝛ
er nõ eẽt queſtio.
m⸗ J vero.ĩ adulterio.ſ.
. — alij
nlteri cõtrahere poſſunt
habes. xxxi.q.i.c.ij.
n ¶PBepꝛehẽdũt.⁊ nolũt eas
dcetero bẽre in coniugio.
O VDiuũt ꝑ hoc öterminà
Aroia hec.c. poſt moꝛtẽ eniʒ
adulterantis licet alij cõtra⸗
berennte non. 4
ultera.S. ꝓx.q.i.ſi ꝗs
vKa re geavoll lo eHtra ex
c.illo colligit ꝙ moꝛtuo vi⸗
ro foꝛnicatoꝛe adultera poſ⸗
ſit alteri nubere.ſhᷣ qliter hoc
ſoluetur ſupꝛa determinatũ
eſt. xxxj.q.i.ſi quis.
q Benitẽtie. iterioꝛis que
Dicitur cõötinua memoꝛia. de
pe. di.iij.iudas.
r. MHncubuiſti habeas.
hẽris tñ ex ea vi nota⸗
S. e. q. doꝛmierit.
8– Loͤſcia. taqᷓ; lena qꝛ: ꝓcu
vt adulteret᷑.S.e.q.i.c.i.

ggean ſe ↄtinere. vel ſi ma⸗

eſtü ẽ viri adulteriũ 2 eũ
nõ conigit ⁊ eſt argu.ad qò/
nẽ de medico qui cognouit
vxoꝛẽ patiẽtis ex diſſolutiõe

viri vel diſſimulatione viri

del perſuaſſone. .
nNMNMubat.pꝰmoꝛtẽ mariti
en eo viuẽte.ſ erat tm̃ ſpo⸗
ſa de futuro.er de iureiurã.
quẽadmodum. .
x J s. ſz vir p? moꝛtẽ
vxoꝛis.S.e.hi qui.
„ imiliter. ſed. j. otra ꝓr.
Aqrij.ſ quis cum dnabus.ſʒ
hic rigoꝛ ibi miſericoꝛdia.vel
bic vna n vxoꝛ ibi non⸗
Quãuis.magocieſis.S.
uis viduam. -
9

Illud vero. QAſñqʒ bo⸗

ns dormitauit homerus
Dagatur.g. ꝓ ſolutiõe illiꝰ

te.mnlierem quoqʒ nominataz ſen

tiat non ſexu coꝛpoꝛis led mollicie
mentis:iſʒ quia nulla aucioꝛitate ꝑ⸗
mittitur:vt vxoꝛe viuente alia ſuꝑ⸗
ducatur:intelligitur illud Ambꝛo.i
ſupꝛadicto genere foꝛnicationis nõ
tamen ꝙ viuente dimiſſa aliam du
cere poſſit ſed poſt moꝛteʒ foꝛnica⸗/
rij vel foꝛnicarie quoꝛum vterqʒ vt
ſupꝛadictũ eſt a connptione luxurie
mulier appellatur.ille qui a foꝛnica
tione mundus ẽ vir vel mulier:aliji
copnulari poſſunt.adulteri autem ſi
ſupernixerint nnllo modo alijs co)
Fart poterunt. Sic ? illuditel/
igitur quod in.c.cuiuſdam concilij
legitur.
Zicitnʒ ↄingium nõ neget᷑ illi:cnius

izaneilede Bli ii r

62 minit*:decretum eſt vt adul
eri nunquam coniugio copnlent᷑.
Ali vero cuius vxoꝛ ſtupꝛata eſt li
cita coniugia non negentur. Sic
⁊ illud magocien. cõcilij ĩtelligitur.
Miſiungatur 71 nunquam coningio
copuletur:qui in qualibet ſubiectio/
rum Fan erit

lsrtaaam vroꝛez duxit:

B poſtea cum filiaſtra ſua foꝛ/
nicatus fuerit:ſen cum dnabus ſoꝛo
ribus altera manente vxoꝛe:aut ſi
qua dnobns fratribus ſen cum pa:
tre ⁊ filio:ſi quis relictam fratris:ſi
quis neptem aut nouercã:aut:nurnᷣ
aut conſobꝛinam::ant filiam auũcu
li:aut eins relictam:aut pꝛinignam
polluerit:eos diſinngi ⁊ vlteriꝰnũ/⸗
quam in coniugio copulari pꝛecipi⸗
mus. Item.

Soꝛoꝛem vxoꝛis polluens neutrꝭ
ba
62 ronbꝰ:⁊ vna exillis ãtea vxoꝛ
fuerit:neutram ex ipſis habeat:nec
ipſi adulteri vnquà in coniugio co
pulentur. Itẽ illud gregoꝛij.
Cauſa adulterij vxoꝛem relinquẽs
continentiam ſernet. .
veroò ꝗ vxoꝛes ſuas ĩ adul⸗
DBR terio* depꝛehendũt non lice.
bit nec eum nec eam aliam vxoꝛeʒz
accipere vel alium virum quãdin
ambo viunnv ſi aũt adultera moꝛ.
ta fuerit vir eiuns ſi vult nubat tan⸗
tum in domino:adultera veronũ:
quaʒ etiã ſi moꝛinns fuerit vir eins
oĩbꝰ tamen diebus vite ſue acerrie
pnie lamenta perſolnat. Itez ex
decreto zacharie pape.

Neutram habeat qui ſoꝛo:ꝛem vxo

. ntt.
nop libniſtt cum ſoꝛoꝛe vxo
ristne:ſi ſeci ſti neutram hẽasꝰ
7 ſi illa que vxoꝛ tna fuerit conſcia
ſceleris non fnerit:ſi ſe continerenõ
vult:nubat in domino cni velit:t n

valet.
be Doꝛmieri cum dnabus ſo

e. ð. e. ppoſuiſti.⁊ cũ nõ vᷣeniat ſomniado attribuit.’ gre. mioꝛ q; egre

gius doctoꝛ vel gregoꝛiꝰ maioꝛ ſcribit auguſtino

ſed hic caſus repꝛobatus eſt ſupra.

xxx v.q.iij. qu edam.l.
vg Inane.non eſt inane ſz tolerabile.vt ꝗs ĩfirm itate carnis ad vnaʒ
ad

plures diuertat qꝛ ibi ꝑmittit.ar. j. ꝓxi.ca.q.ij.ſ q verius eſt.

aũt ⁊ adultera ſine ſpe coniugij per⸗

maneatis:⁊ quadin vixeritis iuxta
pꝛeceptum ſacerdotis pniaʒ agite.
Item ex concilio triburienſi.
Cum nouerca vel filiaſtra vel ſo⸗
roꝛe lue vrous doꝛmiens ad coniu⸗
gium pernenire non poterit: viris
