libʒ anno i cena dñi dʒ ĩ eccleſia introduci vel ſi dʒ:a quo:vtrũ tãiũ ab epo vł heliſeum ꝓphetãà ſalẽ aqua mitti iuſſiſti.

a ſuo pꝛeſp ptero dicũt ꝗdꝗ poſt pꝛim expulnonẽ vſq; ad vliim: quarum s Et coinquinatos. venialibns tanr.
vtraq; dʒ tantuʒ per epᷣm ſieri preſoyter ſimplex põt eũ quolibʒ anno in cena t Oſſe. paſtoꝛis vnde.⁊ liber illius in quo tradidit plura documen
dũůi recipẽ ĩ ecclenia ⁊ poſi oc ta eccleſte.liber paſto
tauas de eccleſia erpellere. . . . rum intitulatur.
de hoc.l.diĩ capite. Itẽ qre ſiue ex leuioꝛibus pniaʒ gerũt ſi nni NMon niſi in die dominico ſanctum u ¶Acapiie. c boc iu
bhoc magis ſu ĩ die iouis la interueniat egritudo quinta fe/ palſcha celebꝛetur. bʒ ar. inſti. de ſatiſds.
in alio die eiuſcẽ ſeptiane:· ria ante paſcha eis remittendũꝰ eſſe Oſſe vos volumꝰ ꝙ paſcha inſne.
5 eode Zie ad one Gano romane eccleſie conſnetudo demõ Edomini die dominico annnis biatd dre⸗
. motutmoné nfa operatae :· ſtrat. Ceterũ de põdere eſtimãdo* tẽpoꝛibus ſit celebꝛãdũ. Iſtis enim

SS HSS e bus. n. ſe ularibus
t ch i ari delictoꝛũ ſacerdotis eſt indicare vv tempoꝛibus Mermes doctoꝛ ſidei Elbus. 4
iple eo⸗ 2 1
Eriehrden dinulen i, attedat ad conſeſſioneʒ penitẽtis ?ꝰ zſcripture effalſit ĩter nos.a licʒ noſ kocrrgegunackink
uit. vñ iõ eadẽ die ſitt: bndes ad fletus atqʒ lachꝛymas coꝛrigen idezʒ paſcha pꝛedicto die celebꝛare ninis no ſit ſed potiuſ
id ẽ afſectꝰ nr̃os lauet a pec⸗ tis.ſaneſi quis in egritudineʒ ceci/ mus:quia tamen inde quidam du econuerſo.ar.l.di do⸗
catt. iurta illud qui ſpecion gerit atqʒ vſqʒ ad deſperationẽ de bitabafad coxroboꝛandas aias eox miino. ſ. b. Et. b. ſech
pedes euãgeſiʒanti cc. de nenerit:eſt ei ante tẽpus paſche re eideʒz herme/angelus domim appa intelligit boe.

. peni.di.j. Poteſt. laxandum:ne de ſeculo abſqʒ com rnitin babitn paſtoꝛiſ:a pꝛecepit ei v Prꝛimi menfis.i.
eeeg id Lobel⸗ munione decedat. Iẽ fabianns. vt paſcha domini die vominico ab abrlaebm'meo ih
g ededal dveni pape oꝛientalibus epicopis. omnibus celebꝛaretnr. vnde 2 nos bebieoſ.vt irrvjd,5.

qaʒ ↄcedẽdo.l.d.penitẽtes.

1 E piꝛimum vero.
e Eſtimando. ar. xriij. l. =ngulis anmis quua teria vme apoſtolica anctoꝛitate inſtiuuimus 3 Dlqzad rridirz.

vij. occidit. bebdomade.xl. nouũ cbunna con / omnes eadem ſeruare debere:quia intelligas hoc de mẽ⸗
4 71 Atiẽdat rx vj. q. vij.ð hi ſiciatnr. .V ⁊ nos ſeruamus:nec debetis a capi ſe lunarinõ ſolari.in
e ¶ Sane. erpõit q direrat LZrleris veſtris inter cetera in/ tePquoquo modo diſcedere. Itẽ illa n. lunatiöe ſemꝑ
ſ¶KRnte tps.i.ante qntã fe ſertũ innenimus:quoſdaʒ reli / victoꝛ papa xiij.a petroĩ pꝛimo de eba.
riam q eſt ante paſcha. ionis veſtre epiſcopos aveſtro no creto ſuo. — 3 .Aſqʒ ad rxrſ. diẽ,
8 LSns. is. ꝛn bſingu ſiroqʒ oꝛdine diſcrepare: nõ p ſin Won niſi in die dominico ſacũ pa, illud vſq; poni indu
Rlos. S.de be. dr iiſ. . ſe guſos annos in cena domini chꝛiſy ſchacelebꝛetur. ſiue a iducitur.xrſ. di

ptieſa rii.d. cacaetbo ma conficere. Errant vero quitalia. Elebꝛitatez ſlancti paſche die es. ꝛ hoc vult dicẽ
la. S.di. xcvj.cũ ad veꝝ.j.di. excogitant:æ mente veſana potins CU en paſcba nõ dʒ eẽ infra
* pꝛori. omni ſẽpoe. gitant: a dominica agi debere: pꝛede⸗ xiii. diẽ lunarionisaß
b U¶Be anno. ſ. diſ. iij. ſ gs dent recta ſentientes hoc facere au⸗ ceſſoꝛeſ noſtri iam ſtatueruni:⁊ nos lis nec poſt. xxij. diem
de alio. ent ſicut enim ipſius diei ſolẽnitas illud eadem die ſolemniter celebꝛa illiꝰ. Si. n. xiij. diel lu
i ¶Beius.nõ ver dic: ld per ſinguloſ annos eſt celebꝛanda: re mandamus:qꝛ non decet vt mẽ nationis èin vie dñi⸗
coꝛonam aͤni ercedit ficut ? ſta ipſius ſancti chꝛiſmatis cõſectio bꝛaa capite diſcrepent aut aliten ge ca ſequenti ibiẽ nrjm
nouũ dr̃ mrimoniu; qd nõ per ſingulos annos eſt agenda.⁊ de rant .xiiij. o lũa pumi menſis vſ aſcha boc c.xxj. die.
ercedit annũ.v:.xxv. q.vij. anno'in annũ renonãda: 7 fidelibꝰ ad:xxj.diem eiuſdem menſis ea a ¶ Aliia ẽ ro.quia in
ee ee eittradendu: arnouũ ſacraméium gem celebꝛatnrſeſtinitas. Eodem ſuames effeiuntur im

Tri 9 1 926 — Aruan
cdeſtaſticarum. eccleſijs eſt cremandnʒ. Iſta a ſan; ſe ſuerit ant moꝛtis periculũ ingrue nota. vj. q. .0c. . cl
1 Aucis. 2 qri poͤt qre ctis apoſtolis ⁊ ſucceſſoꝛbus eoꝛn rit gentiles ad ſidẽ venientes quo) li ꝗ.ſed ſecui ẽ ſʒ legẽ.
&. eELL„ feſtü crucis celebꝛem? accepimnus ⁊ vobis tenenda man/ cunqʒ loco vel momento vbicun / ꝛita eſt rõ alia. ¶.
Quaaar Fetm⸗ B r bPng in qua vñ's fuit dehoneſt⸗ damus. Itez eule. po. qʒ euenerit ſiue in flumie ſiue in ma poniit exemplũ in ap/
iEſir T† Ne/ n tule no keſtuͦ anne qua fu Ser ueinr ab omiubus feſtiuitas in riſiue in fontibus tantuzʒ chriſtiana pellatione.ij.q.xj non
ſt vonoꝛat a dicim plaue nentionis domminice erncis. conteſſione credulitatis clariſicati iita. Sed qd ad hãc lit

. lecnnandun . ¶ Knci; domint nfi Jeſu chꝛiſti baptiʒentur. Ipſis etiaʒ quodin ba Laeo r10.
ſ in cruce facta fuit noſira que nuper nobis gubernacu/ ptiſmo polliciti ſunt ſumopere ẽ at ſum ea que baptil
redemptio. la ſancie romane eccleſie tenentibꝰ cendũ ne non inſideles ſed fidelesĩ/

m ¶Calẽdaruʒ.i.qnta die quinto nonas maij inuenta eſt. in -p neniantur. Ipſi vero qui infidelita- ormuuenctiemd
ante nos ⁊ ipꝛopꝛie ponitur dicto calendarũꝰdie innẽtionis fe/ tis nota aſperguntur.infames effici ſtatuta poſſut immu⸗
pic calẽdarũ qꝛ tantũ pima ſtum vobis ſolẽniter celebꝛare mã nuntur:? inter fideles minime repo, Vteri.
dies dỹ calende. damus. Itẽ alen.pa.v.a petro. tẽtur.Hec vero ſtatuta nulla debet b &ρAſche.
n ° Quz ſale. q: Haquã Ounare ſit inſtüintnz vt aqua ſale cõ impꝛobitate connelli nulla nouitai e Deacdiefve
cõſeſſo her ſale, ana ſperſa ſanctificetur. te mutari:qꝛ alia eſt ratiocanſarnz 1e podie illud

ritudo ⁊? moꝛſio. vñ hec eſt “ 21 1. 2 r.
mirtura vnde gemin pce A Dare ſle conſperſan po ſecnlarium alia dininarum Ieez denead doio
dit parius.ᷣ diuiſio.i.delicto⸗ hulis beneclicimus vt ea cũcti excon. carihagi. uij. De eodez.
rum ⁊ oꝛt virtutũ ⁊ bonox aſperſi ſanctiſicentur 7 puriſicẽtur. Aſche ſolẽnitas vna die ⁊ tꝑe
opeꝝ. xxtij.q·ij.cũ renũciak. quod omnibus ſacerdotibus faciẽ/ , celebꝛãda ẽ. Itẽ ex conci. car
bec deſngnata ẽꝑ mirtionez dum eſſe mandamus.nam ſi cinis thaginenſi. v J
ſude qᷓ cofeſſio dr ⁊ thamar vitule aſperſus populũ ſanctiſica⸗ Dies palcbe/concilij foꝛmatarum
que ainaritudo dr vñ pho⸗ bat'atqʒ mundabat' multo magis inbſcriptione oĩibna itimetur.
res diuiſio: zard oꝛt gemia aqna ſale aſperſa dininiſqʒ pꝛecibꝰ Lacuit vt venerabiĩł di
nusſ.partus pꝛouenit.b ſacrata populũ ſanctificai at D . rabil dies pa
0 — Sanctiſicenk qjrik ao jat T ſi ſale al ʒz mu e,„ſcbe ſoꝛmatarum ſubſcriptio
aqᷓ benedicta dicat᷑ populuʒ ar ſte eaſperſo per heliſenʒ pꝛ0 ne ommbus inrimetur: dies vero —
lãctiñcare vel mũdare. pheta ſterilitas aque ſanata ẽ:quã concilij xj calen. nonembꝛis ſcribẽ hue
p Sãſia bat. tũc fuſt remi.· L magis diuinis pꝛecibus ſacratus qum eſt etiam ad ſingularſum qua
H4o pecentoꝶ .vr xri... i.glio lal ſterilitatez rerum aufert huma, numcunqʒ pninciar primates vt
q Aunda bata veniali⸗ purgat:⁊ cetera bo na multuplicat: gregant iſtum dieʒ nõ impediãt.
bus. S. di.l. in capite.j.di. iij inſidias diaboli anertit:⁊ a fantaſ: 1 .

quacq. n ſacrincijs veni EDem ex con.bꝛacarẽſi.ij.
d deſeent 5, ieſ en oöne 5 Matis verſutijs bomines defendit er oꝛbem vniuerlũ cũ in cöcilijʒ

eni.di tiſc de quoridianis Je pine pa ix a petro apoſtolo in omnia ſtatnta fuerit futuru palcha
Hanqua tuc habebat moꝛ Pumo ſnarũ decietaluimn,. annunctetur.

, — —

3 PZai poſtiᷓ.hoc.c.nðõ habet hodie locũ.
b Annuncient. boc non vbiqʒ.

c Sobſeruatione.

d Erlatuz. laudamus. h
eE ipſũ factũ vñ

ſcriptura eẽ eũ ſanctũ
xxij.q.vij.ferebat.als
ꝑiurbatũ dicit xiiij.d.
qð ait.itẽ ẽ ar. ꝙ ivno
facto pt rpiobati.xx/
ij. q. iiij.lter cetera.ar.
mineg hor .
e regiſſe. S. di. lxiij.
§. vex. Z. ibi lairiq ado
rabãt hic duliam.
f nerabiles. et
doꝛant.S. ꝓxi.
c. S. ſ̊i aliud ẽ adoꝛare
latria qð ibi ꝓbibet᷑.
aliud dnlia qð hic per
mietitur.
g ¶Cultu.l.latria in
qua tria exigũtur.cha
ritas dilectiõis 1 mul
titudo ſacriſicioꝛũ ⁊ ve
neratio. In dulia vo
vnũ ſolũ.i.veneratio.
? in hoc ſẽſu poſſumꝰ
quãlibʒ rẽ ſacrã adoꝛa
re.i.reuerẽtiaʒ exhibe
re.S.di.iij.ſancta.

5 Extãà.5.di. xvj
ſextam.
i ¶ Inquibꝰ v.illud
gbᷣ nõ refert᷑ ad aliqᷓ
dictionẽ hic poſñtã ſed
in caone ſexti ſynodi
cuiꝰ verba hadcianus
iducit.alibi dr vel bẽt᷑
ĩꝗbuſdã ⁊ ſʒ boc h lit⸗
tera pꝛ.vel in ꝗbus.
K ¶. Qui.i. lacriſiciuʒ
cuius agni.
I¶In ſgurãa. tpe gra
tie que ſigurabat᷑ ĩ ve
teri teſtõ.
m ¶ Trãſit.i.tranſire
dz qſi nõ debʒ v̈pingi
n ¶ Braʒ.i. gratioſaʒ
veritatẽ.ſ.xpm boiĩeʒ.

o ◻. Peo veteri. boc

credo repꝛobari.qꝛ in

cruce tm̃ agnꝰ dei ðpi
gebat᷑ nã alias bomi

ne ðpincto agnũ vpĩ
gi nõ obeſt ĩ pte inkeri
oꝛi.ſj cũ coꝛrigat᷑ quo
ad hoc.ergo quᷣo reci/

pitur cũ oĩbꝰ canõibꝰR.

Mnes. Ca⸗
ſus. In pᷣma
pte diẽ tres pſõas pa/
trẽ ⁊ filiũ ⁊ ſpũʒ ſcũm.
vni eiuldt ſubſtaͤtie
In ſcda pie diẽ ꝙ licʒ
iſte tres pſone ſint ea⸗
dẽ eẽntia qͥdà tñ ſingu
larit᷑ attribuũt᷑ꝑſõis qᷓ
trinitati ñ attribuũt᷑a ſi
militer aliqd anribuit᷑
pr̃i qd ñ ſilio ⁊ eccõuer
lo⁊ idẽ in ſpũ ſancto.
aabe er⸗ adẽ
qcolũba fuit qͥ nec pꝛiuſ
nec poſtea cõparauit.
ſed in ſuã mãm redijt:
ficut legit᷑ de ſtella de
q̃ deſcẽdit ſpiriiꝰper ſi
gniſicationẽ.ſigniſica
bat plenitudinẽ bono
rũ ſps ſancti q in xpo
erãt ſuper quem ſpir

5 Ju⸗ „aat zy. iplo mmrnet utnt⸗ paſtn 7 Jier 3 Jim d

acnit vt poſtqnã omnia in
concilio ſacerdotum fuerit oꝛ
dinata illud omnino ſeruetur:vi ſu
vanenin ipſius anni paſcha quo
calendarum die vel quota luna de
beat ſuſcipi a metropolitão epiſco
po intimetur qð ceteri epilcopi vel
reliquus clerus bꝛeniculo ſubnotã
tes vnuſquiſqʒ in ſua eccleſia adnue:
niente natalis domini die poſt enã⸗
gelicaʒ lectionẽ pdpulo annũciẽt.
Item ex cõci.arelatenſi qð ↄfir⸗
manit papa ſilueſter. r
Per vniueriũ oꝛbẽ vno die ⁊ vno
tempe vaſcha celebꝛetur.
Eobſernatione: paſche domi
ni ſtatunimus:vt vno die ⁊ tem
poꝛe peromnem oꝛbeʒz obſeruetur
2 iunxta conſuetudinem littere ad
omnes dirigaãtur. Idẽ grego. ſer
nio epiſcopo maſſilienſi.
He imaginibus ſanctoꝛum non vi

olandls.
Erlatum ad nos fuerat:&ꝙ in

cõſiderato zelo ſuccenſus ſan
ctoꝛum imagines ſubbac quaſi ex
cnuſatione ne adoꝛari debniſſent cõ/

fregeris. quidem quia eas adoꝛa⸗/

ri vetuiſſe omnio landamus fregii
ſe vero repꝛebendimꝰ. Dic frater

a quo factum eſſe ſacerdote aliquã

do auditum eſt:quod feciſti. alind
eſt enim picturam adoꝛare aliud ꝑ
picture hiſtoꝛniam quid ſit adoꝛan:
dum addiſcere.nam quod legenti⸗/
bus ſcriptura:hoc ⁊ idiotis pꝛeſtat
pictura cernentibus:qꝛ in ipſa igno
rantes vident quid ſequi debeant:ĩ
ipſa legunt qni litteras neſcinnt.vn
de ⁊ pꝛecipue gentibus pꝛo lectiõe
Imagines ſanctoꝛũ memoa ſunt
recoꝛdatio pꝛeteritoꝛum.

CEnerabl imagies chriſtia/

ni non deos appellãt.neqʒ ſer
niunt eis vt dijs:neqʒ ſpẽeie ſalutis
ponunt in eis:neqʒ ab eis expectãt
futurum indicium:ſed ad memoꝛiã
arecoꝛdationẽ pumitinoꝛumvene
rantur eaſa adoꝛant'ſed non ſerui⸗
unt eis cultu dinino nec alicui crea
ture. Item badrianus pa. thara/
ſio patriarche. SS
Non in agni ſed in hominis ſpecie
xps eſt figurandus.
Extamſanctam ſynodum re

cipio cum omnibus canoni/.
bus luis in quibus dicitur⸗.In quiꝰ *

bus ſcripturis ſanctarumimaginnʒ
agnus pꝛecurſoꝛis digito oſtenſus

depingitur: qui in figuram gratie

tranſit. veruz nobis per legez mo
vſi demonſtrans agnum ieſum chꝛ
ſtuʒz dominum noſtrum. Antiquis
ergo figuris ⁊ vmbꝛis ⁊ ad verita/
tis pꝛefiguratiõʒ ſancte eccleſie tra.
ditis valedicentes:gratiam ⁊ veri

A Frarnben D

r. .Yonis.

ic colligit ꝙ lzintẽtio appꝛobet repiobat 8
ꝑ boc põt ſolui illa Irietas de loth.qm̃ nũc dicit

genua eſt. Item ex. vj. ſynodo.

₰—

tus deſcendit.j.di.pꝛoxi.per aquam.

cccxxxj.

genitiui caſus eſt.alias non congrue diceretur ?76.
Eceſſariũ ẽ. Sic ðpingit᷑iiij.di.in qᷓ.agit᷑ ð baptiſmmo ꝗ ẽ ianua oĩm

ſacr̃oꝝ. Vſ vidẽdũ ẽ ꝗd ſit baptiſmus.q ſoꝛma baptiʒadi.qñ ſuit ba

ptiſma iſtituti:quot ſũt genera baptiſmi:qs eflectus.Et qꝗdẽ bapti.

tatem pꝛeferimus: ſic plenitudinẽ

legis recipimui.verum igitur agnũ
dominum noſtrũ ieiũ xpᷣm ᷣm ima
ginem bumanã ammodo ⁊ in ima

ginibus pꝛo veteri agno depingi iu

bemus. Item aunguſtinus in lib.
de trinitate. r
De ſide trinitatis ⁊ vnitatis inuio⸗
labilter ſeruanda.

MnesP quos potui legere qui

ante me ſcripſerunt de trinita⸗
te que deus eſt dininoꝛum libꝛoꝛuʒ
veterum et nonoꝛum catholici tra
ctantes hoc intenderunt ſᷣm ſcripin
ras docere:ꝙ pater ⁊ filius ⁊ ſpiritꝰ
ſanctus vnius eiuſdemqʒ ſubſtan/
tie inſeparabili equalitate diuinam
inſinuant vnitatem. Jdeoqʒ nõ ſũt
treſdij ſed vnus deus:quamuis pa
ter filium genuerit:⁊a ideo filius nõ
ſit qui pater eſt: filiuſqʒ a patre ſit
genitus:⁊ ideo pater non ſit qui fili/
ns:ſpirituſqʒ ſãctus nec pater ſit nec
filins ſed tantummodo patris? fi⸗
lij ſpiritus:⁊ patri ⁊ filio etiam ipſe
coequalis ⁊ ad trinitatis pertinens

vvnitatem:non tamen eandem trini

tatem natam de virgie maria ⁊ ſub

pontio pulato cruciſixam ⁊ ſepultaʒ

tertia die reſurrexiſſe ⁊ in celum aſʒ

cendiſſe: ſed tantummodo filinm
nec eandem trinitaten: deſcendiſſe⸗,

in ſpecie columbe ſuper ieſum bap
tiʒatum: aut die penihecoſtes poſt

ſmus ẽ exterioꝛ hoĩuʒ ablu⸗
tio cũ certa ſoꝛma verboꝝ.
Eſt ẽt charact ĩpꝛeſſus ale in
ipſa aqua.vt.j.qj.detrahe.
Foꝛma ẽ illa qi;; dñs tradidit
diſcipulis.ite baptiʒate o.g.
Inoiĩe.p.⁊.ſ.⁊.l.ſ.j.e.ꝓpᷣe ita
qʒnec ẽt omitti dʒ hoc ꝓno⸗
mẽ e⸗ er̃ de bap.ſi ꝗſſane

nec ob.j.eo, a quodã.qꝛ ibi

nole rpᷣi intelligũt᷑ tres ꝑſo⸗/

ne.Et iſtitutũ ẽ m quoſdã
cũ dictũ è nicodemo.niſi ꝗs
renatus fuerit ⁊c̃.ſᷣm alios
cum dirit diſcipulis.ite bap
⁊c̃.⁊ Nc poſt moꝝẽ.ſ alios
cũ miſit iudã cũ ceteris.j.q.j.

dedit. Ego credo ꝙ tũc cuʒ
a ioãne ? baptizatus.vt.ſ.e.

aquã.Quot ſũt gnã bap.
tiſmi:⁊ qdeʒ tria. flumis: ſã
guĩs ⁊:flamis.vt dicemꝰ.j.
e. baptiſmi. Quis ẽ eius eſ⸗
fectus:qꝛ cũ digne ꝗs bapti

zʒat:tã actuale qᷓ oꝛigiale pec

catũ ſine pnia tollit᷑. vt.j.e.
ſine pnia.alias.n.eſi tantuʒ
ſacr̃i collatio.
t¶ Sacẽʒ.ſbaudi vel aliꝗd
qð ſuppleat vicẽ eius. bec t

ſũt duo.ſ.martyriũ ⁊ coꝛdis

ↄtritio.j.e. haptiſmi vicẽ. ⁊.c
cathecuminũ⁊ ita aq̃ ẽ ſacr̃ʒ
qꝛ intraãfitiue legit᷑ boc. ſed
ipſe charact ſimilit.xxxij.q
vij.licite ipa ẽt abltõ.⁊ B tria
idẽ figniſct.ſ.ablurionẽ ite
rius faciã vel qͥ neri dʒ ꝓpt
ſicte accedentẽ. Sʒ de aq qñ
dicis ꝙ ĩcipiat vl deſinat eẽ

gicenſionem domini ſonitu facto ðᷣ/ ſacr̃m.dic ꝙ ſimul incipit et

celo quaſi feretur flatus vebemens
⁊linguis diniſis velnt ignis:ſed tã/
tummodo ſpiritum ſanctuʒ. nec eã

dem trinitateʒz dixiſſe de celo. tu es..
filius mens dilectus ſine cum bap/⸗

tizatuſ ſuerit a ioanne ſiue in monte
quando cum illo erant tres diſcipu

deſinit eẽ ſacfm. l. in ꝓlatiõe
vltie ſyllabe ipſins ſoꝛme.qꝛ
iũt fignat.nõ aũt añ vel poſt

remanet iñ res ſacrs. Idem

diu ſit cũ eo vnctio.nõ.n.an
te vel poſt remanet tñ ſacra

li:aunt qnando ſonnit vox de celo dirii lij tñ dicunt S.vt nõ e.q.j.

cens.clarificani ⁊ iterum clariſica/

bo:ſed tantummodo patris voceʒ
fuiſſe ad filium factam: quauis pa/

ter et filius ⁊ ſpiritus ſanctuſſicut in

ſeparabiles ſunt:ita inſeparabiliter

opentur. Idem ſuperio.
Sine ſacramento vinbili 2 fide iui⸗

ſibili nemo ſaluatur.

Di. jili.

Eceſſariumẽ viſibi/

le ſacramentuʒ aque
ad ablutionem viñ⸗
bilis coꝛpoꝝ:ſicut ne
ceſſaria eſt doctrina
inniſibilis fidei ad ſa
ctifactionem ĩuifibilis anime. Idẽ
Renaicit᷑ bomo ex aqua viſibili ſa
cramento ⁊ ſpiritu inniſibili.ſ.intel
lectuivt ſymbolum baptiſmi viſi.
biliter accipiat ⁊ ſpiritualem intelle
ctum ipſins ſymboli percipiat:vel
ex aqna viſibili ⁊ ſpirituꝰ ſant.

detrahe. qdð multũ facit pꝛõ
opiniõe nr̃a.itẽ ſi ali linor
admiſceat᷑ illi aqͥ.nũgd bap
tiʒat puer. bm...vr nõ: qꝛ
deſinit eẽ aq̃ qꝛ liquoꝛ nonꝰ
efficit. ff. ð acqr. re.vo.adeo.
5§. volũtas.ſʒ boc ñ credo qꝛ
quotidie mari nonꝰ liquoꝛ
adijcit᷑ vel ſputnʒ vel vria et
ſic ĩ mari nõ fieret baptiſmꝰ
ſm caones ſecus.
u ¶ Boctrina .i.ſdes que
bẽtur per doctrinã.
x ¶Idẽ renaſcitur. de adul
tis.ſ.?⁊ ſenſatis ab hinc intel
ligitur. c.

y ¶Intellectn.i.fide qᷓ itel⸗

leceu cõpꝛebenditur.
3W¶ Vt ſymbolũ.j. e. ate. xx.
a ¶Spiritu.). hoc quantuʒ
ad paruulos qui non habẽt
ſidem.

Idem in libꝛo de baptiſmate par.

un lornm.

3 dr in oleo bñdicto vel chꝛiſ⸗
1/ mate:qꝛ tã diu eſt ſacr̃m qᷓ

.£
●
. . Be con.
2 UE baptiſinũ euacuat᷑:nota ꝙ quadeupler ẽ pena oꝛiginalis peti. pre s quo.ad innouationẽ qꝛtunc credimꝰ facluʒ cum cbriſtus tactu
cdudit ianuã celeſiẽ ppetuo danat.cã ẽ moꝛtis ſpal is ĩpotẽtia reſiſtẽdi e mũde carnis viʒ regeneratiu contulit aquis teſie Ambꝛo. vt

ſ.e.pec aquã.æ.c. ꝓpꝛie.nõ.n.baptiſmꝰ ioannis fnit ꝓpꝛie baptiſmꝰſed

viciis pzma duo ? vltimuʒ tollit baptiſmus. erae
aptiſmi aſſuefacuo teſte aug.vi. ſ.e.inõ regenerabãtur. vnde licet bapti

b Sed ne obſitimo c᷑t vt pꝛoſit.qꝛ vbi maioꝛ pugna maioꝛ coꝛona.de pe. di.
iij.ille rer. ſimilit remanet actn ſʒ iefficax: vtẽ in paco:de nõ petẽdo iſti.de ex

illa. . de pe. di. .5. ali
ecötra:v.c.nõ põt.ſed illud

de,adultis. vteris matrum vinere incipiunt et dentes reputantur per ſacramenti ge
oHUig. ſ.e. di.oes/giam. ibi moꝛiuntur: ſine iaz de matribus vinme voKerentiunm reſponſioneʒ ru⸗ erſpam ſen
nati ſine ſacramẽto baptiſmi quod qui vero nõ ſũt baptiʒati:inter non catione ſeparatur pa⸗
ve miaie ſione gu datur in nomine patris ⁊ filij ⁊ ſũs credentes indicantur ex enangelio ter vel ſi ius cum inſe
A alon n auo ad par ſancti de hoc ſeculo trãſennt ſempi/ ioannis:niſi quis renatus fuerit ex pabilia ſint opera mi⸗
uulos vel per aliud ioco ili terno igne puniendosꝰ* qꝛ a ſi pec· aqua ⁊ ſpiritu ſancto non poteſt in ri, Anen.

us.jj.c.baptiſmi vicem.
Aocd apud nos aqua.
„ eccerte pluſ operatur hbo

tene non ſolũ homines ratione vtẽ

tes:veruʒ etiam puulos qui ſine in

catuʒ pꝛopuie actionis nullũ habẽt.
oꝛiginalis tamen peccati danatiõeʒ
carnali cõceptione ex natinitate tra

ʒati eẽnt ab eo quidã iñ cũ iterũ baptiʒati ſuerũt:non fuit facia iniuria

⁊a moꝛte liberatur per reſurrectio
nem.parunli etiã baptizʒati inter cre

troire in regnũ dei. Nẽ Ambꝛo.
iu li.de ſacramentis.
Per aqnã baptiſmi de tetreno ſit

rs nr n vane⸗ Paa Nennd ri d
fl. ſo. ma. acramẽtũ nõ erat. vt
nnaz t digincle tra⸗ In bantnateconenpiestis Sein OQn ſeſtitnta eſteſtcnaſoi I.e.aliud. quidã vero
atu: z man . utur: non vt non ſic:ſyvt nò obfit. opulo dei:qð erat tũc ſisna ꝓppter ſacrm circũciſf⸗
. SsAiatanunfnapontan EEr baptiſmum chꝛiſti id agi culũ fidei iuſticie dei ad ſactificano onis qð cepert ? fidẽ
aꝛneutruͦ eoꝛu potuit perccan: Vl caro peccati enacuatur: nõ nem purgationis valebat paruulis n voene vebapen
re.itẽ natiuitas Marie ĩ ve autẽ ſic enacuaturꝰ vt in carne con / oꝛiginalis veteriſqʒ peccati ſicuret vici tgte ſn Eb un
ro nõ celebꝛatur: ſj natuitafß cupiſceniia innata nõ ſit ſed ne ob/ baptiſmus ex illo valere cepit adĩ baptiſin cu dirit nico
er Vero bene. ifii:nâ ſi poſt baptiſmum ad etate, nonationẽ hominis ex quo conſti demo niſ gs renatus
d Toti.ð ar, ĩi bapuſmo naturalẽ perneniũt:ibi habent ceum tutus eſt. Idezʒ de libero arbitrio cerit ⁊c alij dicũt tũc
oĩs ſequela ⁊ inſamia abo0lle qua pugnẽt:eãqʒ adinuante domi / libꝛo.iij. cũ dixit diſcipulis ſu⸗
tur ⁊ gra dei in baptiimo no ſuperent:ſi nõ gratiã innacuum Parnulis in baptiſmate offerenti is. ite bap. o. gẽ. c. vt.
no regrit Semmn vel plan⸗ ſuſceperint.nã nec adultisid pꝛeſta num pꝛodeſt fides. ſ. e. ꝓpꝛie ſed pꝛeualet
eViaaf. ne kenperh. tur in baptiſmo:niſi foꝛte miraculo ulnd perſcrntari hoies ſolẽt ſa að pꝛi dictũ ẽ tamen
Ag. na ?2 ego. ar. ſff de edii.. Dei: vt lex peccati repngnans legi: Kerameiũ baptiſmi chꝛiſti quid baneiſins fius achne
dic ita. mẽtis penitus extinguatur vt nõ ſii pꝛoſit paruulis cũ eo accepto plerũ bleniin nabnieeſſe,
Prninme. idi ſed vt quicquid ab homie dictuʒ ſa qʒ moꝛiũtur: pꝛiuſquã ex ſe quicquã⸗ chlplenl monen .
. miſſme extra de berre. ctum cogitatuz eſt: cum eideʒ cõcn potuerint cognoſcere quain re ſa ,/ fectũ quia adbuc non
uit . piſcentie mẽte ſubiecta ſᷣuiret: totũ tis pie recteqʒ credit pꝛodeſſe par? eratianua celi aperta
g Hã. a natiuitate in ve aboletur ? quaſi fſactuʒ non ſit hay nuulo fides eoꝛuʒ:a quibns cõlecraã ſpoſt, moꝛẽ eius fu⸗
a rei nã i. cõſuetudie naltẽ beatur. Zaͤem ad petrũ diaconũ dus offertur ⁊ hoc eccleſe cõmen/ ſt apta.j.e. pꝛopꝛie ver.
„Ain gner ione. Aai ex vſro 1 muliere cõcipit emm dat auctoꝛitas: vt ex eo quiſqʒ ſenti ad cnius. io.
be Gnin denone vigni Riglalipet⸗ naſcitur nec ſiue bapti megei ſibi nꝛont ſaͤezſn: aando t Eln Nantart.
1 ii. pene eterne. ateſalnatur. in alioꝛũ quoqʒ beneſicio:qui pꝛo/- lces.i.ſacfm
16 rskide velmcim ſl- Irmiſſime tene ? nullatenns pua nonduʒz habent poteſtatem cõ Miianccheiafae
dei vt in Puulie. vr.eo. luue dubites oẽm hominem quip moda ſit. Ideʒz de baptimo par u enenin ene
tiaa me. concubitum viriamnlieris cöcipi nniooum. us ihlitencur cre
IWIgne.i.pena eterna.xiij ctur:cũ oꝛiginali peccato nalciimpi · Wer ſideʒ ⁊ baptima iuſtiſficamur a. lius nin gs re
Leale⸗ 4 etati ſubditũ moꝛtiqʒ ſubiectũ ⁊ obh“ gpeccains. LLatus iea gene
m 3 NMuedog; eregna naturaliter ire nalci flii. oe qua die . Ains dei carnẽ peccati ſuſce ramone ſinterion qua
peniͤſe 4 dicigne Epnenms cit apoſtolus. eramus eniʒ natura- pit 2 pena ſine culpa.vt in car renaſcũtur illi qui re⸗
l.pena qꝛſempꝑ erũt in tene filiſ ire ſicut ⁊ ceteri.a qua ira nuliꝰ ne peccati ⁊ culpaſolueretur: pena naſcumur eraqua et
bꝛis: vl. ſ. enulli. liberabitur,: niſi per ſideʒ mediato, per ſidem ergo ⁊ baptiimum eiuſ a ppiritn ſcõ ꝛc ſubau⸗
BVn põt. 5. de pe d. ‚ſ. kiſ bominis ieſu chꝛiſti. Firmiſime peccato bomo per iuſtiſicationem Muriniſtiul ano⸗

e de pꝛeſ.nõ bap.c.ij.

r ¶Er aqua.i ſan⸗

Er aquaʒ. da
r foꝛma.ideſt

inſtitutionem factam

die baptiſmus ꝙ tunc circũ . é ioan. chꝛi . ſtis. n En
ancreatohenn ern e efne en. ter agns bapnſm ranine Aegeeneheen
danſdin bapeiſmnoſeens: On põr quis gratiam vitt ce eſt de terreniſ ad celeſtia:ideo pꝛie.
vt exira da bap maiors. A. leſtis accipere:niſi purgatus paſcha tranſitus dicitur. bic tranſ 3 Baptizari.ia pec
ſerit ab omni ſoꝛde peccati per pe ius eſt de peccato ad vitã de culpa cato oniginalimunda
nitentie cõſeſſonẽ per donum baa ad gratiam de inquinamẽto ad ſa/ ri. loquitur in perſo
ptiſmi ſalutaris domini ⁊ ſaluato⸗ cuificationeʒ.qui per hanc aquã trã na ecdleſte generaliter
ris noſtri ieſn chꝛiſti:qui ẽ benedictꝰ ſit non montur ſed exurgit.nõ om · Jvſe. entz vt pote lan
in ſecuia ſeculoꝛum. Item greg. mos aqua ſanat: ſed illa que babet fieanus n indige⸗
in moꝛalibuos. gratiam chiiſſti. alnd ẽ elementum naltpeccae a uaͤer⸗
Sicnt nun. in baptiſm ate: ſta olim aliud cõſecratio.nõ ſanat aqua niſ’ euſatur ſaterdol cu ot
icircumeinone remite bantur pec ſpiritus ſanctꝰ deſcèdat: ⁊ aquaʒ il, cit ego reus ?.
2. laʒ conſecret ſicut legitur.qꝛ cũ chꝛi a ¶ VBeſccedit. j. c. alid
C Mod autem apud nos valet ſtus ſoꝛmaʒ baptiſmatis daret ve-· 36Hh bic dr delcediſſe
aagnua baptiſmatis:hoc egit a nit ad ioanneʒ ⁊ ait illi ioannes.ego Pmo in ſpecie colu be
vnud veteres vel pꝛo parnulis ſola ate debeo baptiʒari:⁊ in venis ad. vVt ibi ſcvo iniubilter
ſides vel pꝛo maionbus virtusſa: ¶ me. reſpondit ieſus ſic decet nos im Vt bic: ſia bis.ſz pali
criſicij vel pꝛo bis qin de abꝛae ſiirplere omnẽ iuſticiam. Alide que ſt ud ꝛ alinr er de teſti
pep:odierunt myſteriũ circũciſo⸗ ommnis iuſticia: chꝛiſius ad bapti, aunpid oplectario ne
nis. AMé angu. ad valeriũ contrra mũ deſcẽdit*:non vt caro mdare euanelſcat ro quã biie
mlianum. tur quã ſuſcepit de noſtra condinio pomt amb:o.
* ig hale peccatum nnuc in bapti ne. non enim ablutio peccari cheiiꝛ:· G

ſto neceſſaria fuit:qui peccatuz non

ſmare olim in crcumcinone remit⸗
fEFeclt. lied nobis erat neceſſaria ꝗ pec

ebatur.

—

d DSobee bal

a Beſchlit. .e. aiö.
Zibi dicit ꝙ coluba ĩ
agus deſcedit anteeỹG
xps venit ad bapliſ⸗
bꝰ mũ.ſʒ ibi ſoluet᷑.
1. ² Ynqc aqua.
c L On ratione.

cha. hoc.c.intel
ligas de bapiiſmo ſo⸗
leni.nã quol tpe ppft
timoꝛẽ põt baptiʒati.
S.e. di. iij. celebꝛitatẽ.
e RKopꝛie.poten
tia.i. baptiſmꝰ
potẽs ? efficax. ex. eo.
maioꝛes.S. caute.
f¶ Cõdidit.i.refoꝛma
nit 1 innouauit.i inſti
tutũ ẽ vt cõdat quaſi
vt celebꝛetur tuũc. l.
g ¶ Quia qcũqʒ.i. cu
iuſcũqʒ ↄdutionis ſer⸗
uus vel liber maſculꝰ
vel ſeia adultus puer
xxix.q.ij.in pꝛin.
b In moꝛte. i. ad f/
milicudinẽ moꝛtis eiꝰ.
vt ſicut ſemel monu?
eſt ille ⁊ ſeꝑ viuit ⁊ ita
nos ſemel mötui ĩ pec
catis ꝑ baptiſmũ ſẽp
viuamꝰ? in bono. vel i
moꝛe eiꝰ dicimur ba⸗
ptiʒari. qꝛ moꝛs eiusẽ
c purificationis nire.
de pe. di. ij. ſ enim.
i ¶ Cõſepulti.⁊ fſimi
li mõ videmur fuiſſe
moꝛtui ⁊ reſurrexiſſe.
exquo nouã foꝛmãai
ſũpſimus ꝑ moꝛẽ eiꝰ
in baptiſmfſo.
e¶ ESpiritu.i.ſpiritua
li doctriaaa.
¶ Electü.ſz vñ y ta⸗
ctu ſui coꝛpoꝛis viz ba
ptiſmo ↄtulit. S. e. nũů⸗
qᷓ.ſjʒ dicimꝰ ꝙ tũc po
eſtatẽ aq ue cõ ulit. ſ
in mone ſua voluit il
lã poreſtatẽ ſuũ cõſeꝗ
effectů. vt hic in fl. dr.
ma Foꝛm i.per ſimi
lẽ toꝛmã myſticã. S.di
ſtin. ij. qr paſſus.
n Tridua. .e. poſt
i..c. de trina.
o AQualitas.i. ſimili
tudo facti. .
p ¶ Tegittimũ i. diez
nalẽ. dic ſabbatů ⁊ ſe⸗
quẽtẽ nociẽ.
q Et virtus.i. effi⸗
tacia ſacfi.ſ.baptiſmi.
hẽbat quidẽ ante effi /
caciã ſed nõ tantã. qꝛ
ſ erat adhuc poꝛta ce
li aperta.quãuis enis
viʒ generandi aꝗs ta⸗
ctu ſui coꝛꝑis ↄtulerit
vt.S.e.nũquã.nò tam̃
patebat ianua te pal/
ſionẽ.qꝛ apparitiones
paradiſi paſſio eiꝰ ſpi
ritualiter operata eſt
cũreſurrectione extra
eo. maioꝛes.
¶Et ſpẽs.idem ſi⸗
mn litudo vel repꝛeſen
tatio vel fimilitudo re
pꝛelentata.i.qð repꝛe⸗

„

Di. ilij.

= muneriz

cato eramꝰobnoxij.deicendit chꝛi

ſtus deſcendit ? ſpiritus ſanctus.
OQuare autẽ pꝛioꝛ deſcendit chꝛiſtꝰ

poſtea ſpiritus ſanctus cũ ſoꝛma et
vſus baptiſmi hoc habeat: vt ante·
fons conſecretur ⁊? tunc deſcendat
baptizadus chꝛiſtus ante deſcẽdit *
ſecutus eſt ſpiritus ſanctus vt nunx

aquã ipſe ſanctiſicationis myſterio e
gere videretur ſed vt ſanciiſicaret
ipſe. ſanctiſicaret ſpiritus ſanctus.

tẽ ioannes chbꝛyloſto.
qua bapti

let ſanctiſicata. KM
Enauã aqua baptiſmi pur
gare peccata credẽtiũ poſſet:
niſi tacin dominici coꝛpoꝛis ſãctiſi

cara faiſſet. Iez ſyricius papain

comerio terraconenſ:
Generale baptima non niſi ſabba
10 ſancte palche ⁊ pẽtbecoſtes cele
On ratione auctonitatis ali⸗
cuius ſed ſola temeritaie pꝛe⸗

ſumitur vt paſſim ⁊ iibere in natiuni
tate chꝛiſti ſen apparitione nec non

apoſtoloꝛũſen martyrum feſtinita
tibus innumere plebes baptizẽiur

cũ ſibi boc pꝛiuilegium apud nos⁊
apud eccleſias omnes dominicnz

paſcha defẽdat ſpecialiter cum ſam

cto pentecboſtẽ. Iem leo papa

vninerſis epiſcopis per ſiciliam cõ
ſtitutis —Heeeodem.
o tẽpoꝛaii.palchaP*⁊ pẽthe
mano pontiſice legitime ſunt pꝛefi
xa. vnde quia manifeſtiſſime patet
baptiʒandis in eccleſia elecus bec

dno tẽpoꝛa de quibus locuti ſumꝰ
eẽ legitima.dilectionẽ vr̃am mone

mus vt nullos alios dies huic obb
nantie miſceatis.

Ruare in pꝛediciis aslas bap

tiima celebꝛter.
D Ropꝛie in moꝝe crucifixi et
Ein relurreciiõe ex moꝛtuis po
tentia baptiſmi nonã creaturã con
didit ex vetere: vt in renaſcẽubus
2 moꝛs chiiſti operetur ⁊ vita:dicẽ
te apoſtolo: an ignoꝛatis quia qui

cunqʒ baptiʒati ſumns in chriſto ige o

ſu:in moue ipſius ſumus baptizʒati
Conſepulti enim ſumus cuʒ illo ꝑ
baptimum in moꝛte vi quomodo
ſurrexii xpᷣs a moꝛtuis per gratiam
patris:ita ⁊ nos in nouitate vite am
bniemus. Si enim cõplantati facti
ſumus ſimilundim moꝛis eius: ſi⸗
mul erimus ⁊ reſurrectionis erꝰ ⁊c̃.
que latius magiſter gentiũ ad com
mendandũ ſacramẽtũ baptiſmatis
diſputauit vt appareret ex buiꝰ do
ctrine ſpiritu regenerandis ſilijs bo
minũ ⁊ in dei filios adoptandisullũ
diem ⁊ ulud tempus elecinʒ in quo
per ſimilitudinem foꝛmãqʒ myſteʒ
rij ea que geruntur in membꝛis his

que in ipſo ſunt capite geſta congru

ere dũ in baptiimatis regula⁊ mioſ
internenit interfectione peccati: 2 ſe
pnlturam triduano imitatur tria

les docebantur: fomaz 2 poteſt

inon purgaret pec·
cata niſi tactu dominici coꝛpous eſ

coſten ad baptizandum aro

agite penitentiam baptizet᷑ vnuſ/

dimerſio:⁊ ab aquis eleunatio reſur

gentis inſtar eſt de ſepulchꝛo. Zla
igitur operis qualitas docet cele⸗
bꝛandu generaliter gratie diem le⸗
gitimu euʒ eſſe inquo oꝛta ẽ1 vir⸗
tus ſpẽs actionis ad cuius rei cõ
firmationem plurimum valet:
ipſe dominus ieſus chꝛiſtns poſtʒ
reſurrexit a moꝛtuis diſcipnlis ſuis
in qnibus omnes eccleſiarũ pꝛeſu /

tes docete omnes gẽtes.b.e.in.no.
p. .fl. ⁊.l.ſ.de quo vtiiqʒ eos ⁊ ante
paſſionem potuiſſet inſtruere niſi
pꝛopꝛie voluiſſet intelligi regenera
tionis gratiam ex ſua reiurrectione
cepiſſe. Additur ſane buic obſeruã
tie etiam penihecoſtes ex aduentn
ſpiritus ſancti ſacra ſolẽnitas:que ꝭ
paſchalis feſti pendet artculo.? ciũ
ad alios dies alia feſta pertineant
hec ſemper ad euʒz dieʒ qui reſurre·
ciio domini e:inſignis occurru:poꝛ
rigens quodmodo auxiliatis gra
tiè mannz ⁊ eos quos a die paſche
aut moleſtia infir mitatis aui longi
gands itineris aut nanigationis diſ
cultas itercluſitinuitat: vt quibui
libet neceſſitatibus impediti deſide
rij ſui effectũ dono ſpiritus ſancti cõᷣ
ſequantur:boc nos autẽ nõ ex nia
perſuaſione defendere ſed ex apo/
ſtolica anctoꝛitate ſeruare:ſatis ido
neo pꝛobamus exẽplo ſequẽtes be
atum petrum apoſtolum: quim ip⸗
ſo die quo omniuʒ credetiunnmex
rum pꝛomiſſus ſpirituasanctꝰreple
nit aduentus:irium milium popu⸗
lum ina pꝛedicatione conuerinʒ la
nacro baptiſmatis conſecramt qð
ſancta ſeriptura que apoſtoloꝛum
actus cõtinet fideli byſtoꝛia docet
dicens his auditis cõpũcti ſum coꝛ
den dixerunt ad petrum ⁊ reliquoſ
apoſtolos quid faciemus viri fra/
tres.petrus autem ad illos inquit:

quiiqz; veſtrum in nomine domini

cecxxxij .

ſen tatur ab actione que ſit iĩ
baptiſmo.ſ.moꝛs ⁊ iriduana
Putura 2 reſurtectio xpᷣi.
8In q uibus. 5. di. lxj. mi

nur.
t En Et foꝛmã generalẽ.ſ.ꝙ

ñ fecerat ante.S.e.p aquam.
bic dic to ibi facto.

u Se quo.i.de qua foꝛma
hnti;andi. ⸗
x Inſruere tantũ ſupple

põt niſi 27.

Kom nes.
3 ◻WPentecoſtes. ſicut rſur
io.lxx v. di. ꝙ die.

Aa Zid alios.i.alijs d iebus

attribuaͤtur in alijs dieb?
cõtingant qm̃ reſurrectiõ ſẽ
Eie dñico celebꝛatur.
b T Nõ er noſtra. q d. non
ex noſtro ingenio.vt. S. dil.

ij. in chꝛiſto.

Triũ miliũ.ſj qũo poſſ
eẽ ꝙ tot vna die baptizaret
foꝛte quia fũdabat aqua ſuꝑ
eos:aliaſ nõ vr̃ ꝙ quẽlʒ poſ

ſet ĩmergere.ſj pone ꝙ non

ſuper eos fũdebat aquã niſ
in partẽ coꝛpoꝛis toiꝰ exit ne
baptiʒatꝰ.dicit.h.ꝙ ſi funda
tur ſupꝑ caput vel ſuper ma
ximã partẽ coꝛpoꝛis.ſꝑ crede
ret eũ baptisari alias nõ.vł
dic eũ baptiʒari ſi qqua ẽt ca
dat ſnꝑ pedẽ.ar.j.e.nec quẽ
i.Acut ſufficit poſſidere ꝑtẽ
ad hoc vt poſi deat totũ. dũ
iñ eius ꝗqdẽ animi ſit:⁊ totu⸗
intẽdat poſſidere.vt.fl.ð ac⸗

tem tradidit baptiʒandi dicens.eũ: F. Min pꝛop & i.generalik

quir.pol.poſſideri.S.j.ſic de

di. ſ. vulgaris.

nõò ois chꝛiſti actõ nf̃a

eſt lectio.ar. S.di.ij.liquido.

ꝗJquis. ali graʒ.7 iira

qꝛ ex eo nõ cẽt remiſſio peca
catox. vt.j.e. di.non regene

vantur.

f Ex voluntate.i.ex con

mpiſcentia.
g “Oarnis..lele que cat
ne ade facta eſt.piopterea di

* citur feia caro que regitur.

e mimnm vir ſpiritus qui regit.
noſtri ieſu chuſti.in remiſſionẽ pec h E denaſtendt, pꝛo nobif

catoꝛum veſtroꝛum ⁊ accipietis do
num ſpiritns ſanctii. Ntem.
Haa eodem: V
83 quis autem epipban ye ſeſti
uiatem:que in ſuo oꝛdine de⸗/
hito bonoꝛe veneranda eſt:ob boc
exiſtimat haberepꝛinilegium bapti

(matis q boc quidã putam: i ea

dem die dominus ad baptimũ ſa⸗
ctiio annis acceſſerit:ſciat illius ba
ptiſmi aliam gratiam aliam fuiſ⸗
ſe rationem:nec ad eandeʒ pertinu

iſſe virtutem quna per ſpũm ſanctuʒ

renaſcũtur de quibus dicitur qui nõ
ex languinibus neqʒ ex voluntate
carnis neqʒ ex voluntate viri: ſed
ex deo natiſum.dominus eniʒ nul/
lins indigẽsremiſſione peccati nec
querens remedium renaſcendiſic
voluit baptizaci:quomodo volnit

ne offerri vt qni facins erat ex muli

circũcidi hboſtiãqʒ pꝛo emundano,

ere ſicut aponiolus git:fieret ſub le⸗

qũo 2 circũcidi.

„

.

. De cou.

ditio.iuris ergo auctoꝛitate permittète not ꝗs in alium tranſterre quod
nõ habuit.⁊ hoc caſuale.illud vero regulare.. q. vij: daibertum.
x Quodaʒ.irinitatis.j.e.di.ſuctũ.t.c.ſ non ſan ctiñcatur. cõtra. j.e⸗
di. multi. ?.c.ſi reuera. cõtra. in ſynodo S. ſed hic expone trinitatꝭ

Bicens in e ola ad coꝛintbios. „ .
er⸗ Fime eſthmeniono ibin eni in ſe ⁊ ĩnobis quod ler pꝛedirerat.
bꝛiſtus eſt. xpᷣs dico valens ad iuſticià oĩ credeti de pe.di.ij.enim.
d Condidiit.i nunciauit 2 inſtituit.

explicite.j.eo.diſtin.sgunt homines.j.eo.di.poſti.nos cõtra.? qurre

. ſe docuiteſ ſti.ad foꝛtunatum. uo vngitur. dirit er⸗
ence⸗ i vel ẽt puuli. EpuoPmmmtenune tegenergricts a aternece ſtate cogenie ba 39an ulphbus con-
sC. Pngrmlve ſit puuli. potentiam ſanxit qnando de latere pcizare poſſunt. ceſſuʒ fuiſſe apoſtolis
IJa. vrgetur ſ. ſi gs ipfius pꝛofluxerunt ſanguis redem Neneceſiitate cũ epiſcopi ant nn re mn nomm⸗
G cau. l.ij. S. rviij. di. pba ptionis aqua baptiſmatis. Ite,z . pꝛelbyteri ant quilibz miniſtro chuſti ——H
cnit.ff.de diuer.⁊ tep.pꝛel.l.j ex concilio gerundenſi. rum non inneniuntur⁊ vrget peri. bocẽ abꝛogatum per
