inigtas neque acceptio.ꝑſonaꝝ: et
in cuiꝰ ptãte ẽ qu .
ta maneat que tẽptatio dicta eſtſun
per terrã. Sicut ergo cogunt᷑ fate/
ri donũ dei eẽ:vtſiniat hõ vei vitaʒ
iſtã anteqnã ex bono muter᷑ inma/
lum cur aũt id alijs donet᷑ alijs non

donetur ignorat᷑:id tñ donũ dei eẽi⸗

bono ꝑſenerantia ſᷣm ſcripturas. 85
quibus teſtimonia multa iã poſuł
fateant᷑ nobiſcũ:⁊ cur alijs det᷑ alijs
nõ det᷑ ſine murmure aduerſus deũ

moueat q filijs ſuis quibuidã non
dat deꝰ iſtã perſenerantiã. Abſit.n.
vt ita ſit:ſi de illis pꝛedeſtinatis eſ/
ſẽt ⁊ ᷣm pꝛopoſituʒ vocatis ſanctii
qui vere ſunt filij pꝛomiſſionis.N⸗
cum iſtiꝰ pie vinũt dicunt᷑ filij deiꝰ:
ſz qꝛ victuri ſunt ipie ⁊ in eadem im
pietate moꝛituri: nõ eos dicit ſilios
dei pſtenan dei ſunt filij dei qui nõ/
bus ioannes enangeliſta ait. qꝛ ie⸗
ſus erat moꝛiturus ꝓ gẽte ⁊ nõ tan
tũ pꝛo gẽte ſʒ etiã vt filios dei diſꝑ
ſos ↄgregaret in vnũ qui vtiqʒ cre
dendo futuri erãt per enagelij pꝛe/
dicationẽ.⁊ tñ antequã.eẽt facium
iam filij dei erãt:in memoꝛia.n.pa
tris ſui in cõcuſſa ſtabilitate conſcri
pti ſunt. Et ſunt rurſus qdamqni ſi⸗
lij dei ꝑꝑ ſuſceptaʒ vel tẽpoꝛaliter
gratiã dicuntur a nobis nec ſunt ta
mẽ filij dei de quibus ait ideʒ ioan

nes:ex nobis exierunt:ſʒ nõ erãt ex

nobis. ꝙ ſi fuiſſẽt ex nobis maſiſiẽt
vtiqʒ nobiſcũ.nõ ait ex nobis exie/
rũt.ſj qꝛ non maſerunt nobiſcũ iaʒ
nõ ſunt ex nobis.verũ ait ex nobis
exierũt.ſq̊ nõ erant ex nobis.boc ẽ
⁊ qñ videbãtur in nobis nomineñ
erant ex nobis.⁊ tanquã ei diceret

vnð id oñdis.ꝙ ſi fuiſſẽt ex nobisĩ

quit ꝑmanſiſſet vtiqʒ nobiſcũſſilio/
rũ dei vox ẽ.ioannes loqnit᷑ in filijſ
dei loco pꝛecipuo ↄſtitnius.cũ er⸗
go ſllij dei dicutur. de his qui pſene
no/ rantias bũerunt ex nobis exierunt.
ſed nõ erat ex nobis.⁊ addit quo/⸗
niaʒ ſi fuiſſent ex nobis.pmanſiſſent
viiqʒ nobiſcũ:quid aliud dicunt ni

ſi nõ erant filij.t qñ erant in pꝛoſei

ſione ⁊ in noie ſilioꝝ dei.nõ qꝛ iuſti:
ciam ſimulauerũtſʒ qꝛ in ea nõ per

in glqz i hac vi//

dignẽt᷑ ignorare nobiſcũ.nec nos

manſerũt neqʒ.n. ait nam ſi fniſſet
ex nobis veraʒ ⁊ nõ fictaʒ iuſticiaʒ

genuiſſen Dilc nobiſcũ:ſed ſi ſuiſſet

inꝗt ex nobiſ ꝑmanſiſſent viiqʒ no
biſcum:in bono illos volebai pꝛo
culonubio ꝑmanere.erant itaqʒ in
bono:ſʒ qꝛ in eo nõ ꝑmanſerũt.i.nõ
vſqʒ in finẽ ꝑſeueranerũv:nõ erant
inquit ex nobis ⁊ quando erant no
bilcũ:hoc ẽ nõ erant in numero fili
oꝝẽt qñ erantiſide filioꝝ.quoniaʒ

cccij.

x¶ Be his.illis ſcilicet qui⸗
nõ de his. i.de iſtoꝛuz nume
ro qui ⁊ cetera.
y¶Aerſeuerauerunt. i. v
qiz finem non perſeueraue ⸗
runt. Vnde Ouidius.ſʒ ſci-
licet vltima ſemper expectà
da dies homini eſt. dicique
beatus Ante obitum nemo
ſupꝛemaq; funera debet.
Argue pꝛodeſſe modicum
quod deſinit eſſe Quod nõ

qui vere lunt fili dei pꝛelciti ? pꝛe)e/ durabit cõmoda parua da⸗

a deſtinati ſũt cõſoꝛmes imagis ſilij

dei. ſᷣm ꝓpoſitũ vocati ſut ſci.vt
electi eẽnt.non.n.perit ſilius ꝓmii
ſionis:ſʒ ſlius ꝑditionis:fuerũt er⸗

go iſti ex multitudine vocatoꝝ: ex

lectoꝝ autẽ paucitate nõ fuerũt.ñ
ergoꝰ filijs ſuis pꝛedeſtinatis deꝰ ꝑ
ſeuerantiam nõ dedit.hr̃ent.n.eaʒ
ſi in eoꝝ filioꝝ numero eẽnt⁊ quie
hẽrent quod non accepiſſẽt ſʒ ap
ſtolicaʒꝰ veramqʒ ſniam:ac ꝑ hoc
tales filij filio chꝛiſto dati eẽnt quẽ
admodũ ad prem iple dicit vt om
ne quod dediſti mibi nõ ꝑeatſʒ ha
beat vitam eternam.hi ergo chri⸗
ſto intelligunt᷑ dari:q oꝛdinati ſunt
in vitam eternam.ipſi aut illi ſũt pᷣ
deſtinati ⁊ ſm ꝓpoſitũ vocati ſunt
ſci quoꝛũ nullus perit.ac ꝑ boc nul
lus eoꝝ ex bono in malũ mutatus
ſinit hanc vitam.quoniam ſicẽ oꝛꝛ
dinatus:⁊iõ chꝛiſto datꝰ vt non pe

reat:ſed hẽat vitam eternam.⁊ rur

ſus quos dicimus inimicos eiꝰ vel
ꝑunios filios inimicoꝝ eiꝰ quoſcũ
que eos ſic regeneratuirꝰ ẽ vt in ea

ſide qne ꝑ dilecnonem oꝑai hãc vi
. tam finiant:iam ⁊ antequam hoc ſi
dũ ſunt nobis ⁊ ſunt iaʒ deo.de qu, at in illa pꝛedeſtinatio ne ſilij eiꝰ ſũt

qdati lunt chꝛiſto filio eius vt non

peant:ſʒ hbẽani vitam eternam: we b CHoc dirit. verba euane

niqʒ ipie ſaluatoꝛ ait.ſi manſeritis
verbo meo vere diſcipuli mei eſtis

nũqnid in bis ↄpntandi ſũt illið ꝗ/

bus enangeliũ ſic loquit᷑:vbi domi
nus cũ commendaſſet manducan
tem carnem ſuam ⁊ bibentẽſangui
nem ſuuʒz ait enangeliſta hoc dixit
in ſynagoga docensi capharnauʒz.

Muit ergo ex diſcipulis eiꝰ audien

tes dixerunt durns ẽ hic ſᷣmo:quis
põt ſeũ audire:ciẽs aũt Jeſus apud
ſemetipinz qꝛ murmurabant ð hoc

dDiſcipuli eiꝰ dixit eis:boc vosſcan
dalizat: ſi ergo videbitis filiuz hõis
aſcẽdentẽ vbi pꝛius erat ſpiritꝰ ve

ro eſi qui viuiſicat.caro aũt non ꝓ

bit. Et nota aliquẽ non de⸗
bere dici permanẽtẽ vel per
ſeuerantẽ quiuſqʒ in finem
nõ perſeuerauerit.licet lon⸗
go tempoꝛe in operibuſcha
ritatis exiſtat.h.
5 ¶ Caon foꝛmes.puritate vi⸗
le modo ⁊ poſtea beatitudi⸗
ne. Ülau.

a C Filij dei i filli qui ẽ ima

wifogo patris vſquequaq; eadẽ

cum patre.
b ¶ ¶ Non ergo.ſic oꝛdina.ſi
lijs ſuis nõ pꝛedeſtinatis de
us perſeuerantiam non de
dit lau. HD”
c ¶ Numero. m pꝛeſciẽtiäö.
d Apoſtolicam. que dvicit
gd babes qð nõ accepiſti.
Et iacobus.omne daiũ op/
timũ ⁊ omne donũ pfeciũ ðᷣ
ſurſum ẽ.vnde verlus. Et
ope celeſi fit ſi quid habet᷑
honeſti. Et venit a ſuperis
vel agas bene vel mediteris
Item quicquid habes meri
ti pꝛebentis gratia donet.
Mil deus ĩ nobis pꝛeter ſus
dona coꝛonet.j.q.j.qpio.
e ¶ Tales. Pᷣm.pꝛeſentem iu
ſticiam.

Bati eſſent. ſi baberent

perſenerantiam.
g Pereat. tempoꝛe.

ij geliſte vlqʒ ibi.nũquid ꝛ?.
E Vbi pꝛiꝰ erat.apoſi opo

ſis.quaſi tunc ĩtelligetiſ que
dico. vt de cõ.di.ij. pꝛima.

k ¶Spiritus eſt.i ſpuͦalis !

tellectus.

ſey v/

deſt quicquam.verba que ego lo/

cntus ſum vobiꝭ:ſpũs non vita ſüt
led ſunt quidam ex uobis qui ñ cre
dũt ſciebat.n.ab initio Jeſus qni eſ

ent credentes.⁊ quis eẽt eũ traditu

rus ⁊ dicebat ꝓpterea dixi vobis q;
nemo venit ad me niſi fuerit ei da.

tuma patre meo.Ex hoc multi di-

ſcipuloꝝ eins abieret retro ⁊ iaʒ cũ

illo nõ ambulabant:nunquid ⁊ nõj

iſti diſcipuli appellati ſunt loqnen
te enangelio:⁊ iñ ſi erant veri diſci
puli q: non remanſerunt in verbo

eiꝰ pᷣʒ id quod ait.ſi maſeruisimeo

8Finis. vbi dictů eſt. q; appellamus
nõ ſunt ſᷣm Riſtileng,

De pem;
yNVN domo iuſti xxiiij.q.j. omnibis.

b¶Alij vero.hoc alij reſpicit illud qð poſuit. .e. di. eox in pꝛin. l.

Omnino.i.ſine determ
A Pꝛoponat.auguſti.ſ.

e ¶ Saqibi. quadrimẽbꝛẽ di

uiſionẽ ĩinuit. G.quã in oꝛ⸗
dinatiõe ꝓſequit᷑ vſqʒ ad lo

cũ illũ.ſic itaqʒ ponit vnum

qdðqʒ mẽbꝛũ diffiniẽs ⁊ difſi

nitiones ſuas auctoritate cõ
firmans. lau.
Enecdictꝰ. ꝗ bñdixit. i.

f

bñdicet.i.exaltabit noſ

omnino in aia ⁊ coꝛpoꝛe.xx⸗
SBenegdictione.i. exalta⸗
tiõt q erit ſpalis ẽt in coꝛpo⸗
ribus.qꝛ tũc ẽt habebunt ꝓ⸗

pꝛietatẽ ſpũs.qꝛ eruntigiilia

etcibis non egentia.hàc au⸗
ctoritatẽ exponit.j.e.di.S.ſic

itaqdggoa.
b legit prdeſtinuͦdo b. G

dicit ꝙ boe gratis faciet ſi⸗
i LIn ipſo.i.per ipfuʒ.i.chꝛi
ſtum ante cõſtitutionem ec⸗
deſie verbum.h.
K In ↄſpectn. nõ bominũ
i.inius vbi deus videt non
e vbi homineſ.xxij.q.v.hu
mane.vel in conſpeciu.i.in
pꝛeſenti vita.
ITPeeeſtinauit. ad bona.
que filij habituri ſunt.

m ¶ Per Jeſum. hoc ẽ nõ
meritis noſiris ⁊c.ſed coope

rante chiſſto.
n ¶Chriſt.i.ipſũ ſᷣm ꝓpo
ſinʒ voluntatis ſue i gloꝛie
laudẽ ⁊ gratie ſue.i qua glo
rificanit nos in dileco filio

E

76.
Similit᷑.ab eterno.quo
ad dei pꝛeſcientiam.

p ¶ Juicatus eſt.i indica⸗

4

ri pꝛeſcitus efſſf.
Duit.ſeducit᷑ finalit.
¶ Moro.ſcribẽdi.in lib. vi

te quo ad dei pꝛeſciam ⁊ ̃m

¶Si.quo minꝰ.i.ſi aliquo 4

mõ minꝰ.i.nõ.q.d.ſ nõ eſ⸗

ſent ibi parate in pᷣdeſtinati -

one dixiſſem vobis.i.non ce
laſſem vobis.ĩmo dixiſſem
qꝛnõ ſun ibi.⁊ ver̃ pate ſũt
ibi in pꝛedeſt natione qꝛ va
do vobis pare locũ in pᷣdeſti
natione.ꝑate quidẽ erãt mã
ſiones in pꝛedeſtinatiõe.ſed
tñ adbuc pande ipſoꝝ oꝑati
one.vel ſub vna diſtinctiõe
vt ſit ꝓbatio ꝑ impoſſibile
boc mõ.In domo pr̃iſ mei
mãſiones plu.ſũt.⁊ merito
multe ꝑate vobis in pꝛedeſti
natiõe qꝛ ſi nõ eẽnt pate vo/
bis ĩ pdeſtinatiõe.ego dice⸗
rẽ vado pare eas.i.vado eas
vobis pᷣdeſtinare.hoc àt eſt
ĩpoſſibilevt incipiat aliquid
pᷣdeſtinare.Cõſtat ergo mã

ſiones illas ꝑatas. ho
pꝛedeſtinare.h.
OQAuomi
nes diriſſem

unatione alidrrj ſi doꝛmieru.

verbo:vere mei diſcipuli eritis. qꝛ

ergo nõ habnerunt ꝑſeuerantiam
ſicut nõ vere diſcipuli chꝛiſti:ita nec
vere filij dei fuerũt:ẽt qñ eẽ videbã
tur:⁊ ita vocabant᷑. appellamꝰbo⸗
ergo ⁊ electos chriſti diſcipulos et
dei filios:qꝛ ⁊ appellandi ſũt quos
regeneratos ⁊ pie viuere cernimus
ſz tũc vere ſunt quod appellantur:
ſi maãſerũt in eo ꝓpter quod ſic ap⸗
pellantur:ſi at pſeuerãtiã nõ hñt.i.
ĩeo quod ceperũt eẽ nõ manẽt.non
vere appellatur ꝑꝑ quod appellan
tur ⁊ nõ ſũt.apud deũ.n.hoc nõ ſũt
cui notũ ẽ ꝙ futuri ſũt i.ex bõis ma
li. Finis ergo buiꝰ auctontatis
eoꝝ ſnie ↄcoꝛdat:qui pcã dicũt re⸗
mitti ſᷣm inſticia ⁊ nõſʒ ee. ini
vero quãuis fateant᷑ pc

fdire tam
ſen ꝑ baptiſma ſen ꝑ pniaʒ aſſerunt
oĩo pcã remitti:⁊ plena fide accedẽ
tes ad lauacrũ renaſci:nõ aqua tm̃
iʒ ẽt ſpũ ſcõ:⁊ ſi poſtea peccaturus
ſit demũ penitẽtẽ ⁊ ſi aliquãdo f̃ca
ſurus ſit tñ tpe ſue pñie ita ꝑſcẽ expi
atuʒz affirmãat:vt ſi tũc moꝛeret᷑:ſa
Iutẽ iueniret eternã:quoꝝ tiĩe einſ/
dẽ anuctoꝛitatis pꝛicipiũ ↄſetit. Euʒ

n.qõʒ eiꝭ ꝓponat quare pꝛeſcitos

ad moꝝꝛẽ cũ fideliter ac pie vinerẽt
nõ tũc de vie hꝰ ꝑiculis deꝰ rapuit
ne malicia mutaret itellectũ eoꝝ et
ne fictio deciperet aĩias eoꝝ: cũ deĩ
matnura moꝛte pꝛedeſtinati ſcriptu/

filios dei ꝑꝑ pꝛeſentẽ inſticiã qui tam

53CPꝛiedeſtinauit ab eterno. .
a ¶ Et vocauit.in memoꝛiam per gratie co

b ¶ Que faciurus.i.que ſe facturu pꝛeoꝛdinauit.
cSi quo minus.còfirmat eſſe manſiones patas.i q.ſe facurum pᷣ⸗

bʒ vitã eternam.qui aũt nõ credit

iudicatus eſtſ’“.DK Hic ẽt aug.ait.:o⸗

NOuit deus ꝗ ſũt eiꝰex his nẽo
G ſeduciturPnõdũ apparuit indi
ciũ ſʒ iaʒ ſactũ ẽ. Poꝛroſm iuſti
ciaʒ ſcribi ẽ deo auctoꝛe ea operari
quoꝝ meritio ſit dignus eterna ſalu
teihũc duplicem modũ ſcribẽdi in

oꝛdinauit per ar.a con

Nario ſenſu ſumptuʒ

illius verbi ſi quo mi

we nus. 1 hoc eſt quod ie
quitur. ſi abiero, vn
de eoipſo ꝙ abijt mã

ſiones llaſ parauitin

opere.i.pſos ad pᷣpa⸗
randum excitauit.aca
cendit enim eos ad

ſiderandum ſe ampli

euagelio deꝰ aſſignauit dices diſci/vt ns.qᷓto. enim ampli⸗

ꝓnlis ſnis: In domo patris mei mã
ſiones multe ſũt:ſ quo minꝰ dixiſ⸗
ſet vobis qꝛ vado ꝑare vobis lo/⸗
cũ.⁊ ſi abiero ⁊ pparauero vobiſlo
cũ:iteꝝ vẽio ⁊ accipiaʒ vos ad me
ipſũ:vt vbi ego ſum ⁊ vos ſitis di⸗
cẽſĩ domo pr̃is mei manſiones mł
te ũt.ſi quo minꝰ dixiſſeʒ vobis qꝛ
vado pare vobis locũ oñdit eos ꝗ
bꝰ loqbat᷑ ſcriptos ĩ li.vite pᷣdeſtia
tiõe.ſubijciẽs ſi abiero ⁊ pparauero
vobislocũ ⁊c̃.oñditeos adhuc eſſe
ſcribẽdos oꝑatiöe. NHic ẽt aug.iĩ
eiuſdem loci explanatione ait.
VTNdomo.p.m.m.m.ſunt.do/
mðs dei tẽplũ dei.regnũ celornzʒ
ſũt hoĩes iuſti:in ꝗbꝰ ſũt multe drie
⁊ he ſũt manſiões ipſius domꝰ.he
aũt iaʒ pate ſunt ĩ pdeſtiatiõe:ſicut
apoſtolus ait.ꝗ elegit vos añ mun
di ↄſtitutionẽ pdeſtinãdo ꝑado at
in oꝑpatiõe.vnde quos pᷣdeſtianit
hos ⁊ vocauit: ſᷣm hoc qð dĩ.fecit
deꝰ que futura ſũt.i.q̃ facturꝰ erat.
⁊infra:ſi quo minus eẽ ↄſirmat:qꝛ

ra dicat:raptꝰẽ ne malicia mutaretꝰrꝰ ſi nõ eẽt dixiſſet ibo ⁊ ꝑabo.i.pᷣdeſti

itellectũ eiꝰ⁊ ne fictio deciperet ani
mã eiꝰ:euident oñdit illos tales fu/
iſſe:ꝗ ſi fatali neceſſitate bꝰ vite ſub
ducti eẽnt ꝑiculis:ꝓſecto vitã oↄſe
cuti eẽnt eiernã vt ergo finis pꝛinci
pio oueniat ⁊ ne ſibi ipſi ↄtrane vii
deant᷑ diffiniendũ ꝗd ſit ſcribi: in li.
vite ⁊ de eo deleri ᷣm inſticiam ꝗd
ſm pꝛeſciaʒ. Secũduʒ pꝛeſcĩaʒ ſcri
biẽ ad vitã pꝛeoꝛdinari qð ab eter
no factũ eſt. Ande apoſtolus in
epiſtola ad epheſeos.
Enedictus deꝰ ⁊ p dñi nr̃i ie
ſu chꝛiſti:ꝗ bñdixit nos in om/
ni bñdictiõe ſpnali ĩ celeſtibꝰĩ chꝛi
ſto ieſu: ſicut elegitꝰ nos in ipſo añ
ↄſtitutionẽ mũdi:vt eẽmꝰſci ⁊ ima
culati ĩ ↄſpectn eiꝰ in charitate ꝗg pᷣ
deſtinauii nos in adoptionẽ ſfilioꝝ

per ieſuʒ chriſtũ. Similiter pᷣm p

ſciam deleri ẽ ad moꝛẽ nõ ad vitã

pꝛeſciri.qð ⁊ ipſũ ab eterno mtumg.

eſt. vñ dñs ĩ enãgelio.ꝗ creditĩ m

ceſt ſi nõ eẽnt ibi diriſſʒ vobis quia vado pare. ideſt

nꝰ ideſt aliquo minus ·ideſt nõ.q.d.ſi nõ eẽnt ibi multe mãſio⸗
vobis qꝛ non ſunt ita.ſʒ qꝛ vado ꝑare eas in operauone ⁊c. vel

ideſt ſi multe non eẽnsibi manſiones .

n ¶ Quia.i.vere ſunt ib
x ¶ Scriptos. vero hic
bic ex negatione ſequit

l.qꝛ Sado pare eas in operatione.

ar. cotra exceptionẽ.C. in illo, S. xxvij. q. ij. S. eece
ur affirmatio.iio. xxvij.q.ij./ ecce. qꝛ

nabo.ſʒ qꝛibi ſunt nõ ẽ opꝰaliqua
pare:qꝛ vero nõdũu ſunt ĩ oꝑatione
addit.⁊ ſi abiero ⁊ ppauero abiens
ſiʒ nõ reliquẽs ꝑata qꝛ ſub mabit ſe ⁊
latet vt ſit ſides que nõ ? re vxj
⁊ inde ẽ meritũ ſidei. Exbac vi⸗
nit iuſtn ⁊ mũdafr ei coꝛdũ ꝑegrina
tur:⁊ i ea ðſiderat.qð nõdũ bẽt hec
eſt pꝛeparatõ maſionis ei:qꝛ ſi ꝑat
nos ſibi ⁊ ſe nobis vt maneat ĩ no⸗
bis ⁊ nos ĩ eo.quantũ ꝗſqʒ erit ꝑti/
ceps eiꝰ plus vi minus ꝓ diuerſita
te meritoꝝ:⁊ bec ẽ multundo mãſi
onũ. Ilẽ ſʒ iuſticiaʒ delet᷑:q gia
ſubtracta ea opari ꝑmittitur ꝗbus
eternã dãnatiõeʒ meref Hic ꝓphe
taA loquẽs ex ꝑſona chuſſti ait. dele
ant᷑ ð li.vinẽriũ:hoc eſt ſubtrabat
eis gĩa qua ſubiracta bic ĩ ꝓfundo
vicioꝝ deinde ĩ eternaʒ damnatio/
nẽ pcipitantr ⁊ cũ inſtis nõ ſcriban
i.nõ apponaf eiſ gratia qua fiant di
gni eterna ſalute:ſic itaque peccata

us res deſiderata ſub

llationẽ lterioꝛi vocatione,

trahitur.tanto apliut

deſideratur. 2 eoipſo

ꝙ ſe ſubtrabit aſpecii
bus eoꝛuʒ mereiur iĩ

des in eis augmenta

ri.fides enim ẽ de re ñ
vila.⁊ hoc eſt abiens

a ſuis ad tẽpus ſed ñ
reljnquens qꝛ cuʒ eis

—

eſt ſemper.ſupꝛa di ij.

querendum merituz

enim iia demum eſt
vt ait aug. ſ de ea re

ſit quam credere adre

ligionem pertinet nõ
enim de omni re que
videtur quod hic dich
tur accipiendum eſt

au.
„ℳ Marat. loquitur

Pic ac ſi aliquis poſ⸗

let incipere pꝛedeſtina
ri.quod non eſt verũ.
e ¶ ve vilſa re. vt hic

innuit illud.ſdes nõᷣ

babet merituʒ vbi bu

mana ratio płebet er

perimentum. argu. j.

de conſe. di.iiij. venit·

ſ¶Et inde eſt.ipſe de
us. ſcilicee.
8 In es. l. file.
hb ¶Beſideratur.ſclli
cet fides ⁊c.h.

gloꝛia. b.

k σ Secundum inſti

ciam. ?v7.
Iinc pꝛopheta. ad
reſpicit quod dixit
quid ſit deleripᷣm pꝛe
ſciam.nõ ad pꝛoximũ
cum multi ſaluandi
deleantur ⁊ ſecunduʒ
iuſticiaʒ pꝛeſentẽ ope⸗
rantur damnatione
digna.
m ¶ Beleantur. hoc
verbum reſpicit dele⸗
tionem ſecundum pᷣi
n ie itaq ʒ. rener⸗
chr⸗ B. ad materia;
huius.di.⁊ qꝛ.S.in il⸗
lo.S. eoꝛum opinionẽ
poſuerat dicentium.

peccata receſſuris a iuſticia remittunt᷑ ſm iuſticiã. nõ ſm pſclam. bie
oñdit ꝗd ſit peccatũ dimitti ſᷣm iuſticiꝗ qð cõueniẽter põt dici fieri etiaʒ
ſm pᷣſciaʒ.Et inde ſũpta occaſione duas dicit eẽ dei poꝛdinatiões ⁊ ea

rum ſimiliter duos eſſe effectus.quod totum
auctoꝛitate apoſtoli.ſu biungit etiã qualiter

arguit ex diuerſis verbis
ege conſequẽdi ſe habet

iſte pꝛeoꝛdinationes ⁊ earum effectꝰ. ⁊ adijcit auctoꝛitatem euagelij ſi fu
iſſent ex nobis.⁊cetiam ſecundũ hac diſtinctionẽ eſt intelligẽda e ĩ quẽ
modum obſtaret demonſtratur. ⁊ boc vſqʒ ad, 9.bc ſocietatẽ.lau.

KN

in⸗

E*
ſos

vabe
upfi
losg
orgt
Uindo

Gſane
ſcnu
C6

gudad
Uinato
Oldfer
nitn
fobi

uime
I
chit

C
wöyt
crpob
CA
ens
C?

ndos ſolo nomine iuſtos eſſe ⁊ non ſe
5. eo. poſuit. §. eox qᷓ dicit dam .
r Palninar⸗ itas poſita. S. e.ſ er bono lau. . „ *
.benedictus. lau. dieit pꝛopter ndn ene a ac ashon. Aualitate. oedo ten⸗
AUt enim achakansäc. nnaones Amanervr pe iuſti 2 a in eadẽ.S.eo.di.S.verum. b. ſeruiſe ni ales di
d S dinationes.i.plure⸗ vnuz implet de ipꝛeo NC. . 1peccat pintis. centlal dei
9 ionũ. quox vnuz imp eſt.n. dei p pec ſed ante
hnce C Farrann raanenan dand beatitudinem vna cſocietatẽſi quis ſolo 2 co 85 etag k en ſge⸗
* X . NRN Vi. 2, — .
n heaionezaltern ſ. . Bittumenr enm 8 ne pfeſſione nõ er einſ⸗ ece eeled et eẽnt.
cte, dinatio.i.deus pieoꝛ⸗ entiam remittuntur cum Smine? dicat ↄtrahi: einli ren ñtium. q.d. in ea qua
gen ieann mas ompaekctemiam earar grgem Nate — ſnde nnenn Kt Aee
lnms pꝛedeſtinana vnus & abeterno gratia p· ificat? tade m auctoutatis te enöſecunde ic in pntis. vt. ..
wiicun pꝛe duo ſũt effect? tincetur:iuſti iuſticiaz de bis. n. qui pꝛime it. nec parebut tů
ſed ei duo ſüt effe atus iut ificetur. m iuſtie ciĩ. De bis. n. g ut ꝑticipes ait. ne aui.
ducdlale — vel inſtiſica⸗ ca liter gloꝛiſicetur. ꝛvel cũ ba cit. dinatiomis ſũt ꝑ filijs ſus notaui. s. ſ. q pꝛeſentez
itenn in pꝛeſeti eterna ęterna remittütur: v pꝛeoꝛdinat buldam filij u .Deabus.ſ.n a amiſſu
ſnNen ccata ipitur vel per oueat.ꝙꝗ ztig. abſit. n. fit iuſticia ſed ſut eꝗ ami
dikſei o titudo in futuro. Veno he⸗ na fide accipitu tur nos mo iſtã pſenerãtia. al c: bßfi iuſticia ſee pꝛelibauit. S.
ldl 2 Pee dus ge toto coꝛde ⸗ↄ ſ. z non . tſi de pꝛede npra conti 1. I.
ſpllip . Draeninad nnitẽtia toto coꝛ ſa ᷣm pꝛeſcia vt ita ſitſi d itate ſnpra eopl. rg.ff. de au.
epen . 0ipla Un 2e † E e⸗ de* auctoꝛ in enã; Vraciter. arg e
tinntn pꝛedeſtinationis.l. cgque remiſſi fieri dr. At.n.ex 3 que in ea aqʒ de gbus Er C. ita. lau. .
Ppeedeſtina ideſt czoni. el⸗ Oues naqʒ de 9 bẽo ar. le. . ſt ita. .Pz
intnti e Wratificauit idet incõueniẽter apoſtoli dat itel⸗ nentur Ot it 7 alias oues 7ar. od at.duobus.i.
hunſen Sratos fecit lau. nſſa auctoꝛitate jões'. Ana qᷓ lio domimnꝰ. ai ili. 2 filij de g vCAnoc t a iam 2 fm
Mit In dilecto.ipp vy mi ut pꝛeoꝛdinatiões iciã et gelio dom boc ouili.⁊ filij , ſunt in pꝛim vita
nene⸗ 8 Molecoa d ligi due ſũt pꝛ r hic ad inſticiã ne non ſüt ex ios dei ꝗ erãt dil/ dhne ſũt in pꝛeſenti vi
inu p qꝛ pꝛopter dilec it ⸗ niſq pᷣoꝛdinatur cipiendã: al gusian.ne vt filio ſa pꝛeſcia ꝙ adhn ie dinidit ſicuti
R b depeobien . 3 5⅞⁵ . . in vnnz: 1 . uod trilarie
bumnitt fuiuʒ ſuũ nos Nlig fi 9 bne peccatoꝝxꝑ rad vi. egaret in v itate pn/ q cit. b.
emt iquis pdeſtinatu perſi ogregaret! t qualitate pn/ agiſter dicit. h 1ra ex
n ace ⁊ illos quos dilig di 1. ua aliqnis pᷣ tinẽdaʒ. ha it oues 7 filij: v Et ante dei ococn ma Ex pectatio.i.creatura
chti nus zab ſlns di teraq in futuro obtin. ſuunra erat on tantũ ſed eta erne 5 . Erp bomo.
lin . eternaz in futn iſicatõ ⁊ futura tinʒzAnõ ſpe tan ditioms et ecans. l. vo⸗ filioꝛuz.
mem õ tas fectꝰ ſut pñs inſtif (tate cõ filij ire ? pditiomæ bant, pecka lationem filioꝛn
uine .i. 1EUS nctate c. los eſſent filij it: vide ervbe g . Reue i. fidelis.
Pafnn 8C Conſequendl, rüefe atõ ꝗᷓ oĩaĩ pᷣmiſſa a ꝛedeſtia los eſt voſtolus non ait: natüra de helvomo deli. lis eſt
hinider coͤſequentie byp gloꝛfic iſtignuf. 1äa. n. pꝛec éini vngde ap me inquit 2 nos b bo „.d ua.l. apparet qualis
Nſtißen ticarum. 2 poͤr nemẽt di Srann urac pꝛeſẽtẽ le elſſe ſed era ir reputabimim a nle⸗ lelſiunanus enerlinua
bihuſti b Erierunt. qe bot tio“qna pꝛeoꝛdinat icitur:ſicnt e filij ire. nec air re liqñ tenebꝛe:nůc· velf dicitur bic geatura
bA ileum kniſſet 5. natur cu dicitur: ſie tio⸗ inibus: ſʒ fniſtiſ aliq ſcri⸗pomo ſſe creauura
nogns SQnobitcan naiſ⸗ ſticiã deſig nte mũdi ↄſtitu minibus: ſz ſi ino. de ſe quoqʒ gue hic videtur eſſe e ape⸗
ninni⸗ ddden) Laec, git nos in ipſo a g effectꝰ infra ſup aüut lux m dom nz nõ ait. videbar am kec in alia vuia 531
lnhen gigglions Beeneß⸗ nem acetera cuins efſectan nosidi Srn tymothe nblaſphem⸗ 3 LPanebirch etlius dergõ
dnin ln lad virarier itur: in qua grat ecunda pᷣ/ dſnit perſecutor ? bl ſercodis parehichel vita plene n
Ec mñ nõ maſiſſe ouiaf 1 cetera. S ſed muit perte ſcautſi miſericondis partr in vua plene
ͤr ——— cõ ecto'ſilio ſuo ſtẽditur ꝗ pꝛedeſtina memcſioſus na 9 quicunqʒ in chꝛi⸗ 9 paleth tionis.i.penali/
in nnnevnge ſupiungi dinatio ii tionẽ filiox — Zecutna. omn. qu eius ſangrune b egahie⸗ di victũ 2 ve
tur imo incepiſſent eẽ it nosina Pr:R dicitur. q ſtorenaſen 17 iꝰ ex adã pe tatis ia quibꝰidiget no
anniren u imna incen nit mittitur duz 6 . dimunt pꝛiꝰ ex iin⸗ gitum ? alia quib⸗idi
i . b. effectus pꝛemit nni benedictiõ diabolo redim bolice vᷣui . ſtitum ⁊ alie b.
Crolben nobiſcum de. quod effectus 8 in omni benee ſ di ſcunt᷑:⁊ dia Ou niſ ſira moꝛtalitas.hD. oꝛi⸗
Pint 16. Secunde. quor enedixit no ꝛdinatione atores naicun ojſtiqnamniſ g ibertatez i. in gloꝛi⸗
pentunc Poe of fuerũt ters geourgrenchnnn nrin lerve nohaor Sleuere⸗ Eazune l e. Wuber quaz babebut
ex no 18. . 4 ectus ant tun nii der tan 9 pmo llij. Dei. h. z ſeſli
B k Societate.l. effe⸗ etananserabeel aligs nrinnrin hi de a inhctann 40 en nos. veniẽs. ſclli⸗
grhra . eme. z noͤ ge ſegnenct an d viraz.gleauen⸗ a enf repntoni cterne eu; cet marima e herfeciam.
un ren edramnt eregeerne HH rntuneeinua
liian m nobis.⁊ man ſticiaʒ 2 ſic cones ſticiaz ſi non cõ/⸗ filij dei ⁊ iuſti ⁊ ete 5 ait. cum vi lij dei m anim diuz ani
ſdl⸗ L e uitas nõ ait. . qtuz ad gaudiuz⸗
aufpin (MKenkern nobiſcuʒ nſecut? E iuſti⸗ cipes b filij de auctoꝛita. re:ſz ců pus qu immoꝛtalitatis i
ſiſſent vtiqʒ ergo co lci ſũt parti gni. vnde a ſideliter vluere:ſ. e ⁊ ſtolaʒ immoꝛta
ottt Maurans referatur rtitur. vnð multi eins effectus rentur pie? ſidelii lecveraciter me⸗
hunant na.. ſam pꝛeoꝛdinati ner ꝛeoꝛdinationis ⁊ 19 effect? mi derent liter vinerẽtn i nũ coꝛpoxe hb. lla pꝛero⸗
n 7 fidelier vi tarent᷑ qui nũ Creatura. nu
Nlimi adirn narurz vcon mep os ſecunda vel ei ta hbanc pie o in malu omutarent nig e C ias creaturas
eckiſen onẽ ad effectum. ad quos ie ere ꝓbatur. Itix ixy/ vν abone iter bom fuerũt: 15 gaiiu
ſequens ter⸗. mime pertinere ꝓba Eda ẽ auctoꝛiyj az veraclter bo echielem. ſi dicata.— i fiͤit
d boc ſone vicu qui⸗ diſinerionezn rum ex nobis ans dnadsd sa iuſticia ſua q 8 W Hoc ſient. Ilunt boni
tei o. exie iſſent ex no⸗ it ſe iuſtn ſ. qua ve/ huc. ſed futuri
ſirunin abuciſti non hebat tas illa.Jo.e :nazʒ ſi fuiſſen guerter e. ſʒ ſua.ſ. q agh inati.
. adhuc eſtina nobis:naʒ ſi fu Ex au tur habere. Hſua. ſ.e ctoꝛi ia pꝛedeſtinati. .
tib. eſfectu ſcde pꝛedeſtine erant ex nob nobiſcuz. videba in eadẽ an qu ſicut qui bon
effectu ierät ſiſſent vtigz ſocieta iter hʒ: quod àr ine rofi b Eterne. ſie 9
an im tionis. ſ habilur. ſeter bis: manſiſſent rũt.i.a nr̃a ſociet raciſer by: quod vanneceroſt bE finaliter ſunt boni ꝑ⸗
Rnon . uit exie ime oꝛdinatio nitur. no erant in! ne tili ſunt e inaliter
2ꝛiõ non onenicter nobis ing t:qua puime oꝛdinatis tate ſequuuun ant in pꝛofeſſion manſurill.
lhunin ſubiungeret ma te receſſerunt:q biſcũ pticipes lioꝝ quado erant: ſt. Filij dei duo man
iſti ibi non is 1 eins effectus nobiſcũ ꝑt un ita itelligendũ eſt. Yili ſi⸗
cuz ahuc ihtidi nen nis eins e t ex nobis. i. ſec ita itelligenaue r:dicuntur
. nt ex ne ſo ox ellatur: dicun
Pnttt manerel quod imnni erant:ſʒ non era is 7 eiꝰeffectus bus modis app hereditatis eter
igtalir tur er vi locut ugu⸗ qe pꝛeoꝛdinationi inierũt:quod lij dei pticipauone h agelio.quot/
An. 0☚ Znaſtansh⸗ nobiſcuz non inier nO0o) liſdelpt oan. ait. in enagelio o/
9P cietatez nobict ſi miſſent ex no ne ſicut Joan.ait. eũ dedit eis po
alpreni .D anr⸗ ſali cie videri põt qꝛ ſi miſt nis nobil crediderũt in en ſtoluſ ait ,„
lillun AWa rboſmo aKrdn⸗ ex oni ius pꝛeoꝛdinationis ne e gnor credi 8 dei ſieri. apoſtolm ait
no a7. un iillins pꝛeoꝛdi ſiſſent vtiqu ſtatez filio pectatio cre⸗
ann Cer ſ erbona ted in bis.1. ipes eẽni: man ffectus te d Ro. Expee
ticipes eentm⸗ e effecius iſtola ad Ro. & dei expe
ininn ſ in eack Wifectiappa cũ ptic ideſt a ſocietat biſcũ in ep nẽ finoꝛũ de
Unnkvr qua erant effe ſtia, nobiſenʒ dinationis quaʒ no d ature reuel ipla creatura libere 3
rebunt tunc i pii eius pꝛeoꝛdi eilen. .n. ctat.? intra.ipſa c is in libertatẽ*
C. Hancſocigmem. eins rat nõreceſt trüg ctal. conuptionis inl 08*
mmin vera uſn⸗ Kunds preoschinartones vir a ßuitute coꝛrn zĩfra. ipſitran
ſin gfdihalt, ſecuncz' pꝛ eniẽter illud ĩter iſ gloꝛee ſilioꝝ tioné filioꝝ dei
mmuni dabeepſe n noe EE reiertur: no on iſſet vtiqʒ nobi emmmus adoptie aug. eadem
tiꝗq ⁊ non ſo dit ſiſſẽi:imo cep 6 :falſa eſſet ge⸗ antes.hinc etiam it. HGö
i debeant. oſten manſi ad pꝛimaʒ: falſa pectan li exponens ait. 2,
un iehate : rotu cuz eẽ. ſi veroa it ex nobis ? cete verba apoſtolier nondnz ſlioo
Cmmmn nunncrrge⸗ locuz qad ( oſitio ſi fuiſſen Ei 7 ſanctita ve m creatura:cuʒz grgo modo .
rl vſqz ad illu 2 pꝛop ſitis iuſticie ⁊ ſanctt 5 tantun fecte. Hocerg
n iia buimd vorui paepes Hdroonnnnmakcens wſan ai Nbeelmerve,
l ilins dei aſſignat. pſeuerant. vnde de G inis. In pꝛeſentenin e⸗ „
ünde filin ſter filij i appel pleuer B lio. euer beatitudi ibus modis. vel pꝛec 4 M 1)
n cnten lihcn fa⸗ Guin cepenit: ſz g perſener cunt ſilijribnome
— turi ſunt mali. vt as . 6 in ſinẽ hic ſalu⸗ erlt. ðͦðU—
ſonm er boc qug erit v .
ſeiuben dat tandẽ imiſſa
gen luer peccata dim
Prit
.

7 1 cun

ccciij.

non redeant.vel ſi pꝛo alia ſentẽtia intelligat. ſic accipiatur litiera quaſi

* Duspem ſlcut bona moꝛtificata per pecca
.— . . . eetuur redire per cſequens peccata. cut pꝛioꝛa eimn⸗ Rer CEn
. D n Iietnhr betis. la . Riam l.⁊ ita argumentatur gra.ex his au ſuyn
.rbia aanne modiam Hae bale 3 Srtüiaenentlur Picac pimncina: te vicuntin Per piſi mtUinſſechel,its e nen geun gnE bio n . K .
b ¶Hi. ergo:inſert ex pꝛorime didis per ar.a „ Coritätib 5 eeoonffan delenſionema pena quo ad vit eter- e
ſem marenam mnrnin di⸗ en m pꝛeſcientiã dimitti ſient dicit gra. S. e. . * Painn “ L 2DMdUW . 100
Monem eſtreprig Scnn luer ſumit nomen pꝛelcie cdill. lna lau. WBonomum. quip lſh⸗
ae eerio B toh “” V malis ntsur mni Ct
d ui autẽ. ab hinc. vſqq „ ei aul ſiſſus tamẽ punietur vlł cn
ad.S. veruʒ Dbarlanali, inationetãtũ:ſicut bi de qboioan „ Mgnitate dei eaannenſon er quo ad vitam eternaʒ in
”M Araonn der qui diſperſi erant eenaacceveeing atse qrplunbnz Conſequenda non de ſonn
dire. SSS eeen et. 11⁵5 pe llla ſnia fau e. n in et haberi fiducia. de 6
e Dic eſt. iniquitatem c. vel pdeſtinatiõe ⁊ ſpe geine P⸗ roborat᷑ anctoꝛitatibꝰ ⁊ euidẽtioꝛi hoc.ð.di.ij. S.itẽ illud
per hanc autt non ꝓAtitudiniſ ſicut i li de gibewon na rõe firmal: vt.n. dominus aitꝑ eyze. licctquoad mincrem 60 i
beuun bohonum ſed ber e ait filioli mei adbuc modicũ vobil oenein⸗ Bm, penam ſubeuͤd pol
genen e cil ſuz vel merito fidei ⁊ pñ̃tis iuſti Janerteritſe iuſtus a iuſticdia it haberi ſiducia.b. mii
rtane⸗ clenogat ee venpebae oaaird 121 Zanerteri ſeaſtna ßᷣm oẽs a la ubd ho 600
onconfiadltereranctoeag ererneſteut bi de quibus opai. ſ:zs mact s quas oꝑari ſolet ĩ⸗ R zinpmo c Nme
non contradiceret auctoꝛital 4 int filij eiꝰ legẽ meã et abominatione EaeEde 1. pꝛopheta in pꝛimo ca⸗ n
illa ſtins on poꝛabit. ꝛ7. i ———— Abntatfertm z nernb vuer es aſticte di pitulo F iagktes ſ
j. q. iiij. dre m Rüiti : fili 2 e⸗ . α V . E N
D Peaeum lum. grer ſoreledenennh aslend ſuo moꝛiet ⁊ nõ erũt in mernoꝛain 17. prioꝛibus ee E
b Habemus. vnde pate . ſunt merito ſi is eterne. qui er, ſticie eius quas ſecerit. Itẽ gre. ĩ ce verbum pꝛo quo i⸗ amd
ꝙ oꝛiginale peccatum dimii ſũt at ſilij adoptionis e —— explanatione einſdẽ loci. ducitur c. —
ſum non redit.⁊ ita peccata go pcã dinn a fatent re ire 'm in⸗ Sc nobis' maxime ↄſideran C Melius.i minus rn
dimiſſa non redeunt. ſtici nõ ſm pꝛeſciaʒ ea dimitine du ẽ:qꝛ c mala omittimus malum laun. on
,7 1 eregiiaſds at Vegeteekaerl ſelna alserd ne cauſa bõa nf̃a tranſacta reuoca) d- eriente nut
3.q xxiiij. . ilij. illic. inſtici rnã dãnatõ necanſa tiö la dimutetes q in
aliß m iuſticià ad eternã d 9 erpetratiõe maloꝝ nuila bün
. di.S. alij.a.comiror . di. Vm iuſt pꝛeſciaʒ: qꝛ ⁊ illis a bono m?.qm̃i pe e ens non hoctantum coͤ
ire⸗ tant᷑ nõ s ʒ pꝛeſciaʒ:q ſiducia pꝛeteritoꝛũ bonoꝛuʒz .Ked enm boc h ri
tres autem. h. tan luʒ deniciẽtibus ſingula repli⸗ Dz et agèkenti.ſed cum boc ba Che
ſe dicit iſte e peccata non re cabuntur ad ſuppliciũ ais in . E ptuſoꝰ ꝗppe ſacenlo alinn cedenteshb. te
enan donege n egau unem in bono pleueraͦribyn An W) ge exitq ande mirntur anſ eÆInchoztionis i. (e
lueris er pone ſic.nõ recidit putabuntur ad penaʒ eternaʒ. 4 diſcrete mentes mercedẽ que ex bo in quo rp's ichoat eſſe ſite
oio vel eade ititate in qug gata dieunt ꝗ pea dimiſſa non rege no acquitit᷑ nõ aſpiciunt quo ex ma in nobis per udez ſcli ne
ſus eelll. ant:auctoꝛitate gre.⁊ ꝓſperi ſniam oonepaaf. Itẽ pe.i epiſtola.ij. ecet qni ſmo eſt de ini uit
1. Necin oꝛiginali contro⸗ ſuã cõſirmare conantur. ait. n. gre.i.· looꝑ keſugietes: coiquinationes tio ſidei quo rudeſca
. Aecmen cprori moꝛalibus.li.xxxx. w⸗e Ir 35 cognitione domim tettzantur. vtẽ ſym⸗
m . Qui tamen. S.cpꝛori. Aid ẽ quod dr̃:qui reddis ini mun — rurſus bolũ⁊ dominica ofo. Ke
Nicrerideſ dipfa, Q nitatem filijs ac nepotibus. nfiſaluatoꝛs i. facta ſunt eiꝰ pp · placuil.b. hſtn
n kione ia mu peg. pec cag⸗ l.oꝛiginale a pribus trabi Werairtreaynon⸗ melins Sde nrligenenc —
eternn. lota iſmi ſfterioꝛa be Wmeunt m intelligentiam
o CQue ei.i. qualis moꝛs mus:mniſi per gram habeſmiſolna merat illis non cognoſcere viaʒ iu⸗ ſcripture ⁊ bonaʒ ope ſeun
eterna.ſi fic exponatur.non mur ẽt ꝑẽtũ culpã poꝛtam g ſticie:quaʒ poſt cognitionẽ retro rationez. (uler
contradicit ſiii. cũ illis ſumus.reddet iniqtatẽ pare- ſuʒ ↄuerti ab eo qð üllis tradituz e Jacictes. ſũdamẽé C⸗
PC. Sinis. c pꝛincipio. ma in filijs:dũ pꝛo culpa parẽtis exN on 4 mandato. Daulus quoq Aum inc nos dieo ia ſuei
xit ſed nõ id ꝛefinem. veo ſus.nõ reddit iniqnitatem pa etes?monẽ inchoa rit ſermonem incho
vbi dirit qui t ea etiq ⁊c.J. rurrſus.nõ reddit iniqnit⸗ lpa per VNEtermittẽtes ſᷣmonẽ tionis hic appellatur Gole
eu . . ꝛ cũ ab onginali culpa p io nischriſti feramur ad eius tionis Dpellatur
Oepeori:qui recedit.ſed illun in filijs qꝛ cũ z tio nis chriſti feramur ndamentũ qꝛ religi Enel
ea facit ſimplicem ⁊ nomi⸗ õ Benenz perfectionẽ nõ rurſus iacientes . fũ necammn venienti⸗ C
nalem relationem. Cculpas:ſʒ quas noſip öſiombus damentuʒz penitentie ab operibus bus pꝛiꝰ pꝛoponitur ntide
AQuaͤ penas. verum di⸗ bhbabemusꝰ*. Item in rñſionibu moꝛtuis. Oicens opera moꝛna ⁊ ſuper hoc ꝙpfectio efſa
ceret ſi pꝛo eodeʒ peccato pe pſpeir. uſ uora bona ſignat apoſtolus:que nis eſt ediſtcatur. dicit nde
nam erxciperet. l. ⸗ Ui recedit'a chꝛiſto ⁊ aliennſ p nſequens peccaium erant moꝛ/ ergo nos dico iaci fů. gllas
rde Acdnare, gena a agfa finit hac vita: quid niſn ĩ pen i hi. peccando pꝛioꝛa bona peſamore; quaſi la⸗ mnde
dicuit peccala dimiſſa nõ pditionẽ vadit ſʒ nõ in id qu odre/ rde 4 bec ſeut peccando pidẽ in fundamento (C
t unt au gratianꝰ miſſuz eſt recidii rci oꝛiginati pec i clereun per penitentiam red quodè henirntia de
iter intellicir i ſen Sr. G znabi iiñea moꝛte af fiuntirrita: ita per ite peccatis vel de hoce
allten intelligti ſequeri. ,. cato danabitur quitñ niniſcũt: ad meritum eterne vi uis pꝛioꝛa bona moꝛ Te
¶ Exiiiit vel potlus qi ia ſicif que ei ꝓpter Seniſſa percors ⁊ beatitudinis ſingula pꝛodeſſe inꝰ acautr ver peccan ſoen
damnabitur quis p ſequẽ debebatur. Finis h⸗ i. ali cipiunt etiam illa que peccatis inue Jacientes dico.l. non dos
nn ne ennent de uc eſt oimiſſa peccata ſers veling ſt credere? cetera: ⁊ biero non eſt na negligenter ſeut dent
miſſa. ſelliet eternaliter ſech oꝛigiali peccato danari.qnã pena e inſtus deꝰ 7 cetera. apoſtolus ẽt olim. vt ficut pꝛius ce utk
Terum Meiih derab deccato eh its; poſt einſd n ſanbens ad bebꝛeos. enm ſidem et cidimus geurume⸗
E* Ktent ipere. auctoꝛitates ve E eoꝝ bꝛe / damuſ.vel nõ rurſu Poſt
hoc loco vſqʒ i f. nititur.gra. onẽ excip bpimꝰ ſnie ita de dilectionem ? bona opa eoꝝ onampliusni⸗ i
conflare ar. huius bona orarias ſſertor huiaſhie is de mirer ↄmemoꝛaſſet:boꝝ oium mer õ
pꝛiora per mala ſeq̃ntia moꝛ terminant . 9 acceptaʒ remiſ- cedem quam amiſerant peccando amplius iacere noͤ ſit G
tificata reuiuiſcunt ſi poſtea dicũt:qꝛ qui 9 p ace dierit. tan poſt pniam a domino eos receptu opus. C
bona fiãter go a ſimili. cum ſionẽ pcõꝝ a vomitü re rah ros oñdit. Moꝛroqui per pꝛo/ Dicens. rad me
mala per pñiam moꝛtiſicen⸗ to graniꝰ punier᷑quanto masis 24 18 L rſtum. lic; mgf ad hoc n
cren deriiiinren necns . iſtud allegart. nõ tñ ꝑ no
ciderit. reuiuiſe ſupꝛa tres po⸗
Buno rprrdir inpeinaino uina l,.noeedf uin aludeſin wa alindin rannm rtlligtan weideſt in malis mg: tamt ad boc upia fres ho⸗
tatio vt pꝛediri in b aiuc inmald. Rbong cõmunicantur non mala ar. de ſuit opiniones. .5. di. ij F. Aluz aut..c pium eſt. 66
id ial ud in lonolin ſer. expoꝛ.ſeruꝰ æ peobat pꝛimũ̃ vſas ad illum l σ Onge nrne. d ij. S. boc itaqʒ.⁊.c.nõ eſt.h. e
canrboc Kem Gm act bat vſqʒ ad illud porroexinde ꝓbat eade; raio kæ- Hieronymn'.n oan i intelligat per ↄtrariuʒ idem eſſe in malis G
cum. boe ſicut. m aut pꝛo d hoctandem cõcdudit in. 5. ſed in bis. ver. ſicut Recepturos. ergo a ſimilt intelligat per ↄtra Poꝛro. hoc poꝛro
eſt in omen in malis quo ad hoctande Fem hoꝛũ eneknrefeuiſt en ſeqnchoead proba manm c
igitur bona.l. * „ 3 . copulatiue tenet᷑ n aduer * mnauc k⸗ ata
. 8 Tanenertns rnrergolleen belnienni en e ona mommiiats reuiuiſcunt.g allegat pꝛo alia ſentẽtia.ſ. ; pecca dn
vonum ꝓpter quo nenn ee elt gi ſeñ
cara fuiſſenr dimiifla. Er ſicut omnia peceata.laliter dimiſſa redeunt ⁊ dicũ

ccciiij.
a par
oc edi lau. ſk tam de illa p t
B E. S. boc edictum eiibus agit tam de alij s. e “S
* ff.de iniuf.. mia. in 5S ꝛis conke fuerit in uando.
