1 m ſit: maccep nẽ O nt. V I ſ redũda ibe.cau.l.
ciſhuen luma omum. v re J ancilla enna te de nua eatio ſ le fec eat ?7 ſt bꝛi re de libe.ct a4
ſte marrimoniu r ſtare rem inge ruitu . ꝓcr ſeruũ debe dũ pꝛo ſic. ff it. b. m
rſiſdt . matri cogitu tus iſtimar ꝗq; ain ſer re po rum/ ſdam tenere ſecun us. ar. ð cõcedit. blens
ninnl urm as atrim ir: exiſt le ait ſerl erit ny cuin liereʒ — n ne in g edred h ,
rit: 7 ſueri itnte voln io mult illa q ſubij liij. ipſa aſſe.
tun men le aanneinh Mare ſemina a ſᷣn teſt ſi illa eaz ceſſar vVtrumnm nituti ſt tuʒ eſt ime cum t pꝛeclam lIncius
TaI . em tleg te myle HD It imittim. nec ſi pꝛeced ir non
nmmten nrd benoen eteſcie⸗ lat: ſi aut Rrnncen i ſeculare tum eſt. aeint, 20 nm pete lhe. zis ſed
mumticl⸗ peom Item po ia⸗ reſt: accip dauer iliter tqueſitn edeben nlierẽ iĩ boc coͤce ſui coꝛpo xiij.
lur ei. Item ꝛcon liam ollau ,ſim ins facere bea ninimes gẽ m coſen/ 7 iam hoc.xx
igvalcde tur m maio⸗ quã gui at c abeat'. lterius 15 ezn hꝛiſti le nonexc⸗ erũ beat cop ſt ar.ad
eſe cicun inoꝛi.ꝙ eſt ſien eam h 0a .viij. vx obch : dũ ule it: quẽ liberi lier. 2 een art, non
n nnahnanhnen erngenuaete ð Auem rnem ecigoſ arAarlurie rgcd oe⸗ cnlare:non
cfina . imoni ü ma⸗ lier Item i dim m. nunte gis le perat. cillam Se aßm es muta
wanag vnnnli eſt ebet. ulier it in virn ee cõin itũ acce ius an reos. n niemer —
Gn nnonſezue ma o eruum ingenna aeẽt baʒ Ba us vni rueneſn ci iur Gantine vi nam nöõͤ
euntn ioꝛ rece lora ma ſciens femina q ſerun m patrẽ uernne ſir e tutum eſtin a tr ane Kan dinumur
vunſiA Dban ſicut m eſt ita ᷓ m ſciens es vnu it viro ceper pis iſta ſta ingia ſua au gem lü vel filij re ſda cum
mmnn! loreſec emn pmiſtnz B vun quia om a lex eri De nſi. coning ila vroꝛ tẽ.ſed ſecũ ebio g
uz ẽ. Vn lone oꝛuz con mant. in ſeruitutẽ. rda d e.
wun. eran Slun beat eum in celis ego. 5 va, gabi aſeruoꝛ diri idam in ſ in luba ſub.l pe.
. . nö tim mno di ich qnie lijs. vt in rius ſi di
Imufn Facia Dreſt i. 4 babemus Item gr dimittt ſtatus TLegt edomi obis:qᷓ; gg 1 rui.alten i legibus
Ninrcnüi b&E Mon — femine. 6 caſiòe rſiam coꝛitat eſt m con . 2 ſe in ſer his eimz ha
NR arzaguolaemd⸗ urtunise contro nerit. eſua J itima ſe pꝛeſum enan z vroꝛ q n redigu
uerin derponꝛio ut aln Sinne po ſſenera matreſ legitin nadan üllud 5 ur entue
let:qn te a cum rerito ſtatina q dente⸗ o.⸗ 9 bar vel ſi aſecund. ia
nn te quens genen ve ler liberta icanſa Peerertto eſtatina. ttend t hom 9 be⸗ itutt. ſe nct) Nid-
leos., in liber eican annop erniʒ pot tnõa 5 unxi t vt c. in ſerui üla defu lij ei
npliſfix enr ar. no uſ CU kuocomnpal lat ſcilicet m d j: quos d obis v ntiur eti⸗ Aneildens⸗ itutẽ. ve
Nt. . it. qꝛ ſc qp elij:q nden irima ſʒ in inuba n ſeru ſenaa⸗
ſcut eſ e u ſint ſentium ve et zioleek . et. N ond ant einr niur in e de ſena⸗
mnn enr clene ernorn pꝛeſen cantins r cleric e pulſata epe ſeruoꝛ mnos ha s domi ect ple mei ſano. ᷣm
v E . iugia Om ente an facit h claudi 18 ſer
nec del Fnornuſen HS veſte naklone e' con⸗ iugi erſos d ermanent obßna⸗ ſul. cla lexus
el.i⸗ in üllis efnit ſcon ti amp ſubla
Armpn ani ar nna rett ensſune vellel remon unt ꝓ ſi din ingio p oc in ile tioſn ſeng bat aturſ
B ic m aſſer „ vno con 82hc iunc ſi libe ie ba tuſcõ.
6W Habe. filia ſe⸗ de noſc ic po eliberaʒ is ſerui legali inoꝛum ni ſer c. C. d S
guan, f 4 C lerx ꝙ ſ at cu a ſuo ſqʒ b reꝰ ſe :ino eam nis ſt: vbi ÿ*domin opnloꝝ meſt ho ccer ali⸗
l onioconta tff. o ſoꝛtio: vo ſi pꝛoba ſeremna eam dume oluntate⸗ Aidã p iaimpye andtn an. p licek ali,
1e SSõ emeeti ſiſſe: vt ino va Sõ per vo frequent ſnüů Buniniarcp 5 mae
e. libertono ſed i mif dom foꝛma t: ꝙ; 7 fre filium C miat adi 5 tam
ide ni aro. filiam net. 5 nanted io re noſca a p) 3 ditus ſil ate ſu m uid deue otuu.n z. diſ.
g ſe o n5 . anis in St Gaeſtia lc aucſon a9 de baptiſm D g re non po wei aſ
. 1 2 in dDe m c cipe hoc irr i. ad
unte . 5 48 O li mullaqʒ 00 ſcep lienum pꝛop ta. j.p
umn — a. h. nit eenlenaen ſt. his erg .% deretie a üt ecep nr.
enntn ij. . V deret le oꝛ aũ lv.p eſt. habea
— Dkeguumr eane ſirli nentae ſuo eam i9 ipe: vx m.. nneſe p innt
fanti lr geinee. pꝛ0 ſeruilis in aliqua ec vlter an ar 7 nrennine
O Jem. d cula gaaannen bi occa ellet em v O ſechg reliano ei
ins. ſemo⸗ itis ſin o' reſt ta ſi ſſit llide v⸗ m qu endat relie arari.
— an icio ec⸗ nmus! ins arg ibus ea non eins ſuſcepit llendu roꝛes a ar. . ſint
C . 0. ire . qui 10 um cope bent v . onum. ecte
ginn oſine “ dimit idem v uirat: vobis q impletũ pri H laaneumn eni de .poſſeſffi ltem indtt otius
nnin dehepor quem ſionis exq mnſia erit adin gil⸗ incijs. cre cleſta. no vtri.iudi. 2 ita ſa ſemar. p nu
W ijcere nan efu it: nos bꝛou mat ecc C. cõia ndo. ſt qui neillan
–— ee naliin gueln biſcere minim iſtulerit: nos diene brinehe nee Crei harunss:al ſtingue a
blann te debat libe ij. an 9 dimns foꝛte d a, in ter emere deus coͤin dermaveachong zvel di aqueqʒ.
N (re xxij.q. Edo ere ipere . † ſepara⸗ neu 8 i uos arent a de in r aqueq; y ij. vn . .
nunne bic ꝙ ſicx retinedo aqʒ rec ſi cauſa i. vt e xxiij.q.ij.q nam pecc vt extra iij. q. ij. vn ixi. xiij.q. anſno. c. i. io.
onrn illam. nam iudiciũ eaꝗ ltoꝛũ. n 2 dimitti. e⸗ r ic.pleriq;. larare eos. uerſo xiij. non. vt d i.cͤis co ri. vt ex.e.
ſ cillam cit pꝛe o⸗ mult debet ere de⸗ edic. nci rel⸗ econ ino veln tima. i. ci⸗ i matri. .
ei in Keve eneuenenmacbee brnn hr⸗ ö J üij
Unude voſuſt. rrxiij.. ntamen accuſati õt adm negabit fiat Doütatsmar
Enanl detur. vt.x. anikeſta edẽte acen 2 hoc p dẽte cã nj omiſceri ne .o ulomm.
NAN ionis ſit m am pẽe dabilẽ. pen el com uſa. 0 Didam.pop
ſfeke tionis poꝛno. ne en. lau ebuiſſet. on debet um er gene pꝛo⸗ Di
e. da wertawtiep rinondebulclt r⸗ eappel.c incub die p
n / bituʒ. vt ranto inegaiſnnrr irer der actoꝛi nbin an di⸗ 4
i ſet hecrelt ig nancatze iſta ſe ſarnraſnelh Pba.
ſi O eiu obare. ſer ctoꝛ. man ñ mos ei g
4 batic. xvt. ſſüpfit hoc onu
4 ſpoͤte a
aͤ⸗ ſp
nat⸗
N

Kan.
ingitur pꝛima queſtio. an Lqui ſuſcipſt ppꝛus tra clemens dirit , ea que pꝛecedunt baptiſmum vir impediuntrmas hen
Boa auem. derin int cnniterl eernalneriue rerenib weimonum conwabenduiz non vkimuntñconmacum vterwavecog. in
tale factum cõpater facius eſt.⁊ quidam ꝙ ſic.licet canones varie lo⸗ pucontracio. Item baptiſinus eſt ianua omnium ſacramentoꝛum. vt n p
quantur de eo in pꝛimo ⁊ in ſecundo capitulo dicitur ꝙ debeat ab aa xxxij. di. S. verum. cum ergo ianua non ſi aperta nullum ſac amentũ n 8
ſeparari in quinqʒ enim cap.ſequennbus dicitur contrarium ꝙ non debeat poteſt ingredi. Item pꝛopier catheciſmũ non ſraius aptus contra⸗ nn
abe⸗ – ſed gaal. vrrrpüſantane i .
uitur extra ð co xx vuij. q. i. caue.
he — agdoptauit ſibi in filinm: 2 ex vxoꝛe rent ad pꝛopꝛium thomz beate me/ rineertt ſine ba⸗ unt
cit alex. ſiue vir ſue mu⸗ ſibi filia naſcitur quaʒ ſilio ſuo ado⸗ moꝛie lancti patres Julins Inno/ bi — pꝛodeſſet n
lier ex malicia ſiue er igno ptiuo ſpirituali vxoꝛis:dum vterʒ centius? Celeſtinus cum epiſcopo *“ mas quin
rantia iuſteperit fiium ſuũ eſſetin cnnabnlis tradidit poſt trie rum plunimoꝛum a ſacerdotum cõ muc vng vr conit e —
de ſacro fonte non iõ a vro mi tur 7 compater eiꝰ ſenſuin apoſtoloꝛum pꝛincipis ec· ne: vnſ ve conſe. dl. hin
nium vxoꝛ mouitor ⁊ compater iiij.irmiſſime. ?.c nul iirſei
pxandg alt nil ſerman relictam compatris vxons iue vir cleſia pꝛohibentes talia perſcripſe, lo. ergo patet p ab⸗ m
bin dicnf de rdaagutnia clam ſibi deſpõſanit: aliquatuluztẽ runt ⁊ confirmauerũt:vt nullo mo buc eſt mebeum dia⸗ Mun
ergo que dicunt e talis ſüůr poꝛis effluxit ⁊ alius publice eaʒ du do ſe in coniugium reciperent mu boli non ergo poteſt ionvia
leparandi.nõ renent. ſũůt xit in vxoem. Queritur. pꝛimuz: lieres ac viri quicunqʒ aliqua anig kſſe nlius ſpiritualis ſrn
contra cuan gelinz qs dicit. an vxoꝛiſue debitũ reddere valeat ne ſuſceperint natos pꝛopꝛios.led Hviche Gin quolibet —
ob ſolam cauſam foꝛnicatio qui pꝛopꝛiuʒz filinz de ſacro baptiſ- ſeparent ſe ne ſuadente diabolo ta,⸗ iſtoꝛum conirabitur mmn
nis fieri ſeparauonez. ve. ad mate ſnſcepit. Secundo an ſpoon le vitinz inoleſcat. Scitis auia quo caeNMlas dis n
dicſtur in eis m debet ſeog ſalia contrabant iter ifantes. Ler mogd ſunt ſeptem dona' ſpiriing noſqum pome t mil
rari itelligas tadiu duouſld: tioran ſpiritnales vel adoptini flj lſanctiita ſunt ſeptem vona baptiſſ runanorrntameng. —
penituerint.i.. l.t eß. vl ni m. A pꝛima ergo pabulo ſacrati ſa ſiuma umeit tannen ſi⸗ nn
erari ſub ea Nälibus copnlari vale83t. Quar mi.-Ap 8 lius ſpiritualis. 2 di⸗ nein
die e debetſeparari ub ea öpatri 1e lis 2 ingreſſu eccleſie vſqʒ ad cõſir· citur ſpuialio ej di⸗ nane
coõditione ſi poſſunt induci tO.an vxoꝛem cõpatris vxoꝛis ine 67ng Kriang Poc eapa citur ſpualis ad diffe uſet
ad cötinentiam vt extra de alicni ducere liceat. Quinto. an mationem pere ꝛiſma boc éap. rentiam carnalis vel inlig
cog.ſpi.c.ij. clãdeſtina deſponſatio maifeſte pe mo vſqʒ ad ſeptem nullus chꝛiſtia? adoptiui ſilij. ſi boc Pntene
b⸗ 6 Permittitur. hic male indicet. nnrs ſnam cõmatrem in coniugium vis dicere tüc dicas Patfeje
dicit inuit enim ꝙ non po Diij ſulcipere ðbet.Et qui pꝛeſumpſerit: Yin illa decre. con⸗ moſe
arcdt abere niſt innenigent Yod antem= pꝛopꝛinz fi, tãdin vinculum anatbematis reli rracto ſllius lle non uamn,
cöceſſumſed contrarluz eſt luum in ſptritnalem uibi getur donec penitentiam digne ege erotſilus vrl ſeat Mlul
Ferm. ſe geiſ gun ſhiri manſferens vronſne de, rit. Item er concilio apnd vern uͤmulenis eſc pla⸗ Nun⸗
lem. extra de ſpõ.cuʒ apuud. . ade ie meriam capitulo quarto. nmna eeſt. vel dic licet nuf
Pten e obanr. Db vrote ſeparerur:aut fliaſirum mumerpannn
dicunt quidam ꝙ ſi at ratione 7 anctoꝛirate pꝛobatur. vxoꝛe ſeparetun: qui ſilia nitas. non tamẽ talis tunn
mſcſpio filium iudei ð ſaro Mulla enim anctoritate permitti/ ſuum coꝛam epiſcopo tennt· compaternitas ſuff m
fonte. inter me ipſum non turxr' vt quis cõmatri ſue carnaliter J quis filiaſtruʒ vel filiaſtrã ceens eſt ad dirimẽduũ un
cotrabitur cöpaternitas. a copnuletur:hic autem vxroꝛem ſuaʒ Wſnamantee epiſcopuz tenuerit aliij dicunt ꝙ tantuzʒ ſtblcc
nibhil ad cöſtitutionẽ eccleſfe ſibi cõmatrem effecit: non ergo ili ad còͤſirmationẽ leparetur ab vxo in baptiſmoꝛ confi· hide
ſit de his que foꝛis ſunt.ij.. vlterius carnaliter copulari pote/ re ſua: ⁊ nunquam aliam accipiat: matione contrabitur gigi
lmu r. vnde ſi iude vones rit. Minc dens dedi ſancte roma ſinuliterz mulier. Contra vero cöbaerniae ledane. kini
zannetAir nifls non n3 ne eccleſie epiſcopus ſcribit goꝛdia ſcribit Nicolaꝰ ſalamo nitano epo trabann veriſen que
uiuiſeit qd nivil ſuit. dicnnt no hiſpalenſis eccleſie epiſcopo ? ens, ꝛane ſilaſt pꝛecedunt baptiſmu; füne
tamen ſ ita eſſet m lege fratri chariſſinmo. eparetur a viro:que filiaſtru, vrſine ſpe damnalus in
molaycam coͤtraberetr Separentur viri ab vxonbus: qui de ſacro ſonte leuamit. ſit etiam infans qui Pbe
inter eos cõpaternitas ꝑ cir agan caſu natos pꝛopios coꝛam T Oſte deſideras: vtruz mulier moꝛitur ante baptiſ⸗ (tooni
cũciſionem Snabereru i⸗ epiſcopotenent. AA· gne viri filium r elia fetn N Bn inen H H
cut nunc per baptima e 2 ſt ad nos di Renitũ de ſacro fonte lenauerit poſt diſtinc.inij.firmiſſime Mt
tra bitur. Inter ſuſceptum . aaltanaadigchnaſen Fenlaeſacro ſan eodem co ? capitulo nulla. di⸗
autẽ ꝛ ſuſcipientẽ ĩ bis laue rens quidaz viri a ſmulieres pie, pulari. Quos ideo coniungi poſſe cuntquidamq pede N
pꝛecedũt baptiſmũ conrrabi q; quidaʒ viri ? mulieres pie/ pulan. n ß oͤnes ſa, luntad minoꝛem pe mn
tur vinculu cõpaternitatis. terito ſabbato paſchali die pꝛo ma decernunns: quia m can es mnam ſed boc non vi imt
2 licet adhuc non ſit in mde Sno popnloꝛum incurſn.neſcientes cras:niſi amboꝛũ conſenſu nullius detur. quia leuiſſima M
vel ĩ veritate ante baptimmi pꝛopꝛios filios ſuſcepiſſent ex laua religionis obtentn debet cõiunx di / eſt pena paruuloꝛuz gi⸗
vt. xxviij.q.i.caue.deſtina⸗ croſancto.Cnpis ſcire ergo pꝛo ta⸗ mittere coningem. Pertinet ante, vtintra de con. diſt. ns
tione tamen quadaʒ ſidelis liratione accidenti: vtrum debeant ad ingens vxous exinium: que ha) iiij. capitulo generã⸗ ftatnr
reputat.b. tamẽ 7. R. diuunt vjiri ac mulieres ad pꝛopꝛium vſnʒ, bensodio virum vel infirmitatem te.. ergo videtur ꝙ noõ fſmbo
ꝙ inter me⸗ luaeaun nms redire an non. Mos vero meſti in eius non conſiderans quaſi câ pie- proſſt eſſe leuioꝛ. alij hn
dercarernitas, on Hyc re inqniſinimns pꝛioꝛmm oicta. tatis operatur impietatez marime dne di te e wn
nb voſſum en lla ad fdas Innemimnsiin archinis apoſtolie cum apoſtolus pꝛecipiat. Moliteĩ nq non morientibus m
coͤnerſa cötrabere. Itez dieit edlis iam talia contigiſſe ĩ eccleſtis quiens frandareꝰ inmicezʒ:niſi ex co⸗ xioꝛes enim ſũt ad uß
bec bene ↄtrabitur cõpater iſaurie epheſioꝛum ſimulqʒ biero⸗ ſenſu ad tempns:vt vacetis oꝛatio renſfſtendum diabo⸗ n
nitas inter me 2 patrem lun⸗ ſolymoꝛum aliarumqʒ eccleſiarũ. ni:⁊ iterum. Renertimini in idipſu,ʒ ſo. vt de conſe. diſtin. un!
ſcepti de ſacro fante licet bo⸗ Epiſcopis etiam earum ciuitatum ne tentet vos ſathanas pꝛopter in· iiij.poſtea. capitulo NWiu
tenn ſi aliquando fuit ba ab hac apoſtolica ſede volentibus cötinentiam wennentte⸗ ars ex er hinc. ſed r noe d
ptisatus. rire. Viri . tum uitur ꝙ omnes pa
iunctis anie compaternita⸗ = pvatien tur. quod vir
tem ⁊ non de coniundis poſt pꝛont quidam mentiuntur. eſt credibile. Si queras an hec dona ſint ſacramenium vel non.dico i
¶ In archiuil. ab archa dictum eſt archluum vbi.ſ.xeponuntur libꝛi.? per ꝙ non.quia omne ſacramentum confert ſalutem vi ſupꝛa.i: queſtiõe.i. ſe
tales libꝛos ſit fides.vt extra de pꝛeſcrip.ad audientiam. multi. ſed ſi appelles ſacramentum ideſt ſignum future gratie tunc cõ i
¶ Memoꝛie. bic incipit reſvondrer. L =ÿM Ee eſſe ſacramentum. el
g CDona.pꝛimum ſalis collò. vx.. de cõ. diſt. iiij. er binc. ̃m anrium ? nariũ Janmis fil aſirum. *
linitio cum ſputo. tertium eſt in pectoꝛe ⁊ in fronte cucis facta ſignatio. vt ea. Per alia. idem 2 ſi eſſet er ila. S
di. poſtea ſignatus. quartum eſi olei ſancti vnciio.vt ea. di deinde a ſacerdote 1 Copulari. i carnaliter cmiſceri. . di. rxxj. aliter ar.c; nůc le
Aainiaapnie vnant fenl erun n Lertie chꝛiſmolis eräcris. eſt malum faciendum pꝛopter bonum quod inde õ Ne⸗
Vt ea. Dien e uidem in e fa natio. vt ea. dil. pſ byteri. Z. xiiij.q.v.foꝛte.j.xxxij.q.iiij.ſi. infra. xxxiij.
h ¶ Pabulo. hic videtur ꝙ ex omnibus que eecenun apeſinmn wonifa⸗ nonind 5riihq. vſoree, Jrrrij ili ſicnon lunt indaxn . .
hatur compalernitas. vt. ſ. ea.q.iijj.c.ſi quis vnus ⁊.j.de conſt᷑.diiiij.in cache r L

nitas. vt. ſ. ea. q. ii j. cſi quis conſe. m ¶ Frandare.i.ſubtrahere debitũ qð inuicẽ debetis vobis niſi er con
ciſmo. nam ⁊ chꝛiſtlana dicitur poſtꝙᷓ catheciʒaia eſt.vt.xx viij.q.icaue ſed con ſenſu qð ſoꝛte facietis vt expeditus vacetis oꝛationi. .

gn.

mmiden
nlng
gn

inoian

glnni

tetſine N
W

diſtin

fnrgen

Nungh
ſtunne,

ope

eſhtle
Hingtaike
Chrhire
Anlesedi⸗
ehcin
hibanoff
uef,

tuelstde

iaigaddſe
Cnlsr
fiitle
etie den

1dont en
lus en

opſfſeti
hniatfegen

Aditglee

Mur er
Onturieie
lrnitus ſi
faddunniti
hntgne
ſtnor cnt
eonerkiar
niusſ.
IDonvne
rherfpe
jbeptfng

edinn

pnrs
finebiee
pfadec⸗
fniin
Henolun⸗
fang
orne
Ibotron
nuiuſi
nd
enn

logint
mg.

Flhuian
d

iteſtkhle
eenke

ennſi
n un

44 aſrut
gabai

onnespt

xxeE

a Fraudentur.ille tamen qui leuat flium ſuum de ſacro fonte perdit
ius exigendi.ſicut ille qui foꝛnicatur cum altera.ſed nũquid ſi talis pe
tit debiium debet vxoꝛei reddere.dicit.h.&ꝙ ſic.licet ille peccet petendo. 7
eſt ar. pꝛo ipſo.xxxiij.q.v.manifeſtum.extra de iureiuran. debitoꝛes. idẽ
dicit de illis qui vouerũt ad tẽpus.ſed ſi perpetuo vouiſſent ſecus eẽt.

vt. xxxiij.q.v.ꝙ deo.
tu dicas ꝙ ſtatim ipo
facio perdituʒ eſt ius
exigendi.licet per ſen
lentiam eccleſie nõ ſit
ablatum ius ⁊ cũ nõ
habeat alter ius petẽ
di nec reliquus dare
tenetur vel ſoluere.
quia vbi nulla eſt pe
ttio.nulla ẽ moꝛa.vt
ff. de verb. obli. ſi pu⸗
pillus. ſed nonne vi⸗
detur ↄtrariuʒ.xxxij.
q.i.dixit. vbi dicit ꝙ
dominus ſolaz cam
foꝛnicationis excepit
quare vxoꝛ poſſit ne⸗
gare debituz viro vel
ecoͤuerſo.ſed illud ſa⸗/
ne intelligas ꝙ ob ſo
lam foꝛnicatiõis cãm

potelt eů expellere de

domo ſua ⁊ ab omni
cura dimittere dũ ta/
men illud intelligas
pꝛo vt nõ.xxviij.q/i.
idolatria.ſj plures ſũt
tauſe ꝓpter quas nõ

cogitur reddere ðbi⸗

tum viro.led in illis
caſibus non poteſt eâ
aſe abijcere. licet poſ
ſet ei debitum dene⸗
gari. Itẽ ſi vterqʒ le⸗
uauit ſfiliũ ſuũ ð ſacro
fonte nenter bʒ ius
petendi.⁊ licet neutri
ſubueniaiur petitio⸗
nis iure vtriqʒ tamẽ
ſubuenitur iure repli
cationis.ſic extra de
diuoꝛ. ſigniſicaſti.et
bonũ ſimile extra de
excep.cum eccleſiaſti
ce. Sed quid ſi ꝓmi
ſerunt ꝑpetuam con
tinentiaʒ 2 alter poſt

mogdum foꝛnicat᷑.nũ

quid poterit tunc re⸗
liquus petere debiiũ
videtur ꝙ poſſit enã
ſi ambo fo:nicati eẽnt
⁊ etiam fi iurauit nõ
repetere eaʒ. vt extra
de iureiuran. tua.ar.
contra.xxxiij.q.v. ;
deo. Rñ. ꝙ nõ poteſt
petere ſed eccleſia co⸗
get reliquus reddere
debitum. vt extra de
diuoꝛ. ex litteris.
*) Icuz eſt. fal⸗
laciaz. arg. ꝙ
dolus memini debet
patrocinari.vt.xv.q.
vj.c.i.⁊ xc.q.iij. con⸗
ſtituit. ff. ve dolo nec
ex dolo.
BVenitentiam . in
terioꝛe. ⁊ ſemper do⸗
leat ſe feciſſe hot ſic.l.
di. clerieo.
E eo.ſpe.ſic xx
vij. q.i.bi qui.

E his. g filia
0 Kros ſuos. 2c.

eſſe pꝛobatur non fraudenturꝰ inni⸗
cem:ſed reuertantur in idipſum:pꝛe
ſertim cum dicat apoſtolus.xoꝛ
ſui coꝛpoꝛis poteſtatem non habet
ſed vir.⁊ vir poteſtatem ſui coꝛpo⸗
ris nõ habet:ſed mulier. Item ex
concilio gabillonenſi.c.iiij.
Non ſeparetur a viro:ſed peniten
tiam ag it:que filium ſuum coꝛã epi
ſcopo rraudulenter tenuit.
Ictum eſtꝰ nobis quaſdam fe
minas deſidioſe:quaſdaʒ ve:
ro fraudulẽter vt a viris ſuis ſepa/
rentur pꝛopꝛios filios coꝛaʒ epilco⸗
pis ad conſrmandũ tenniſſe: vnde
nos dignum duximus:vt ſi qua mu
lier filium ſuum deſidia aut frande
aliqua coꝛam epiſcopo tenuerit ad
conſfirmandum pꝛopter fallaciam
ſuam:ant pꝛopter frandem quãdiu
viuet penitentiam agat a viro non
tamen ſeparetur. Itez ex cõcilio
magocienſi.c.x.ĩ clauſtro ſancti al/
binihabito.
Separeniun ⁊ gr iui penitentia ple⸗
ctentur:qui filiolam ſnam vel ſpiri

tualem matrem ducnnt in vxoiꝛes.

Eeo ꝙ interrogaſtis:ſi aliꝗs
) fiiolam ſuam in vxoꝛem du⸗
xerit ⁊ de eo qui cum cõmatre ſpiri⸗
tuali concubnit:⁊ de eo qui flium
ſuum baptiʒanit:⁊ vxoꝛ eius enʒ de
ſonte ſuſceperit hac canſa vt diſcidi
um cõiugij fieret:ſi poſtea in tali co
pnulatione poſſint permanere de ta⸗
libus ſic reſpondendum eſt:ſi filio⸗
lam aut cõmatrem ſuam aliquis in
coniugium duxerit ſeparandos eſſe
iudicamus:⁊ graui penitentia ple
ctendos.ſi auteʒ coninges legitimi
vnns aut ambo ex induſtria fecerit
vt filium ſuum de fonte ſuſciperent:
ſi innupti permanere voluerint:bo

nuʒ eſt.ſinautem grauis penitentia

inſidiatoꝛi iniungatur ⁊ ſimul ma
neant.⁊ ſi pꝛenaricatoꝛ coningij ſup
nirerit acerrima penitẽtia mulcret᷑:
⁊ ſine ſpe coniugij maneat. Itez
nicolans papa rodulpho biturienii

epiſcopo.

HNon ſeparentur ab vxoꝛibꝰ qni ſi
liaſtros ſuos coꝛã ępiſcopo tenent.
E his ꝗ filiaſtros ſuos:ad cõ⸗
firmationem coꝛaʒ epiſcopis
tenent.i.qui filios vxoꝛis ſue de vi⸗
ro pꝛioꝛi dum chꝛiſmantur ab epi/
ſcopis ſuper ſe ſuſtinent:ſi in ſcientia
ſicut aſſeris ſiat licet ſit peccatuʒ nõ
tamen viqʒ ad ſeparationẽ cõiugii
puniendum eſt:lugeant tamen ⁊ di

gna penitentia bhoc diluentes domi
no dicant:delicta ignoꝛantie noſtre

ne memineris. Item ioannes pa
pa anſelmo lemoſine eccleſie epi⸗
ſcopo.
Non ſeparetur ab vxoꝛe qui necei⸗
ſitatis cꝗ filium ſuum baptiʒanit.

8 / 1
nenda e

fODlimina.innotuit.ideſt notiſcaneit.
Cogente. icem eſſet abiq; neceſſitate. ſed tune ei penitentia impo
et ⁊ vrgentiſſma neceſſitas excuſat de con.diſtin.i.ſicut.non tamen

cclxij

pater filium in neceſſitate conſirmabit.quia illud epiſco pale eſt.

hb ¶ Sicente. S. diſtinc.xxvj. deinde.

Ad limina beati petri apoſto/

loꝛuʒz pꝛincipis:hic pꝛeſens ho

mo nomine ſtephanus oꝛatiõis cã
veniens:noſtro pꝛeſulatni ſuggerẽ/
do innotuit ꝙ filium ſuumi extre

mo vite ſue poſitum necduʒ baptiſ/

matis vnda lotum abſentia:ſcilicet
ſacerdotum nimia neceſſitate cogẽ
te baptiʒanit:eũqʒ ipſe pꝛopꝛiꝰ ma
nibus retinẽdo ſuſcepit atqʒ ꝓ bniꝰ
rei negocio noticie tne pateſacto re
nerentia ſua quaſi rectitudinis ʒelo
flagrans pꝛefſatum hominema ſua
coniuge iudicanit eſſe ſeparandnʒ:

quod ſieri nullatenus debet dicẽteꝰ

ſcriptura a domino iunctã eſſe viro
vxoꝛem:⁊ quos deus cõiunxit ho⸗
mo non ſeparet.vnde ⁊ dominusiĩ
euangelio non dimittere poſſe vxo

rem ſuam niſi cã ſoꝛnications aper

tiſſime iubet:a nos tante anctoꝛitaʒ

tis pꝛecipua freti iuſſiõe dicimus di /
mittendum eſſe inculpabile indicã:

dum:quod neceſſitas intulit. Maʒ
hoc baptiʒãdi opus laicis fidelibꝰ
iuxta canonicam auctoꝛitatem ſi ne
ceſſe fuerit facere libere conceditur.
vnde ſi ſupꝛadictus genitoꝛ filinm
ſuum coꝛpoꝛe moꝛientem aſpiciẽs:
ne animam perpetua moꝝne peuteʒ

dimitteret:ſacri vnda baptiſmatis

lanit:vt eum de poteſtate anctoꝛis
moꝛtis ⁊ tenebꝛarum eriperet:a i re
gnum chꝛiſti iam regnaturum ſi⸗
ne dubitatione tranſmitteret: bene
feciſſe landatur:⁊ iccirco ſue vxoꝛi

ſibi iam legitime ſocietate impune

quamdin vixerii indicamns mane
re coniunctum:nec ob hoc contra
pꝛefatas anctoꝛitates diuinas ali⸗
quatenus ſeparari de bere.Filia di⸗
citur ſpiritualis non ſolum eius qui

accipit.ſed etiam eius qui crine mer

ſionis vocabulo eam ſacro baptiſ/
mate tingit.dicitur etiaʒ ſpiritualis
filia ſacerdoti:⁊ que ei peccata ſua
conſitetur:harũ ommium flagitioſa
coniunctio eſt ⁊ eadem pena plectẽ
da. Unde ſymmachus papa ait.
Par penitentia ei indiciinr:qui ſpi
rinalem filiam 2 penitentialeʒ iua
violare mõſtratur.

¶ Mnes quooin penitentia ſn

ſcipimus:ita vt noſtri ſunt ſpi
ritnales filij:vt ⁊ ipſi quos vel no/
bis ſuſcipiẽtibꝰ:vł ſub trine merſio/
nis vocabulo mergẽtibus vnda ſa/
cri baptiſmatis regeneranit. Sil⸗
neſter quoqʒ docẽs admonet vnũ
quẽqʒ ſlacerdotum:vt nullus cauſa
foꝛnicationis ad ſnam penitentialẽ
accedat:quia ſcriptum eſt: omnes
ꝗquos in penitentia accipimus ita fi·
lii noſtri ſunt vt in baptiſmate ſuſce⸗
pti:qnapꝛopter boc ſcelusſiꝗs per
petranerit:non ſolum dignitatis ho
noꝛem amittat:verum euam vſqʒ

i ¶ NHeceſſitas.ſc.j.de con.

diſtinc.i.ſicut.j.xxxiiij.q.i.c.i.
k ¶¶Virerit.non ergo quod
pꝛius legitime ſactuʒ eſt ꝓ/
pter ſuperuenientem cauſaʒ
intringi debet.etiaʒ quãuis
res deuenerit ad eum ſtatuz
a quo icipere non potuit.vt
3.di. lv. pꝛecepta.

I ¶ NRuctoꝛitates.ſ.quos deꝰ

coniũxit homo nõ ſeparet.⁊
vbi dicltur vxoꝛem non eſſe
dimittendaʒ niſi cauſa foꝛ⸗
nicatiõis.xxxiij.q.iij..quos
deus.

m Ones.hec tria.c.nðõ

inducit. h. niſi vt oſtẽ⸗
dat quot modis dicat᷑ filia
ſpiritualiss
n ¶ Nt ꝛ ipſi. Mec notatom
nunodam ſimulitudineʒ niſ
quo ad ipſuʒ ſacerdoteʒ qui
ſuſcipit in penitentiaʒ.filins
eniʒ ei?bene pot ducere quã
pater receperit ad penitẽtiaʒ
non tamen quã imerfſit ĩ ba
ptiſmo.multa enim attedũt᷑
in baptiſmo que non attẽdũ
tur in penitentia.Si.n.te ſu
ſcipio ad penitentiaʒ non iꝰõ
parentes tui mibi cõpatres
ſũt.⁊ per baptiſmũ plena ſit
remiſſio.nõ autem ꝑ penitẽ
tiã.ſi ergo laicus audiat ĩ ne
ceſſitate peccata alicuiꝰ mu⸗
lieris non poteſt poſtea cum
ea cõtrahere.ar.hic ſi tamen
contrahat foꝛte tenet matri⸗
moniũ.videtur.n.tantũ hoc
ſacerdoti pꝛohiberi.cũ eius
tantum ſit officiũ audire pec
cata cõfitentiũ.ſed nunquid
ſacerdos onẽtalis audiet pec
cata vxoꝛis ſue.nõ quia nec
iple ei libere cõfueretur ſi cõᷣ

mifit adulterius. ſed obijcio

tu dicis hic ꝙ in baptiʒado
contrabit compaternitas.
ſed monachi er officio quan
doqʒ debent baptqare 2 ta/
men nõ poſſunt fieri cõpa⸗
tres.vt.x viij.q.ij. peruenit.
Rñ.poſſunt eſſe compatres
baptiʒando ? non leuando.

c. vnico. alij dicunt ꝙ etiam ſi iurauerũt poſſunt ſe abſoluere.vt extra ð ſpon.
preterea.led. h. dicit alexandrũ ibi magiſtraluer notius ꝙ; papaliter reſpodiſſe.
8 E* Conſentiat.ar. ꝙ ſequens ratihbabitio confirmat pꝛius factum inualiduʒ.
extra de iure pa. cura paſtoꝛalis.xvj.q.i.quoniam quicquid.ſed eſto ꝙ aliqui
ante. vij.annum contrabant ſpõſalia poſt ſeptẽniũ nõ cõtradicũt.nec etiaz ex⸗
pꝛeſſe conſentiunt.nũquid ſunt ſponſalia confirmata.vel pone ꝙ aliqui ante
puberes annos contraxeruni ſponſalia poſt pubertatem non contradicunt.
nec etiam expꝛeſſe conſentiunt.nunquid ſunt ſponſalia confirmata per talem

mETa.vnde inter eos.hoc vltra filium non ꝓtenditur. nepos eni⸗

. meus :? frater cum ſilia mea ſpirituali bene contrabunt. ar. inſti.

de nup.S.eius vero mulieris.⁊ qꝛ nuſqᷓ; pꝛohibentur.

„

nNQuando quidem. bec non eſt bona ratio.qꝛ leges non ꝑmittunt.
⁊c,quandoq; enim leges pꝛohibent matrimonium nee tamen cano⸗
nes vt inter tutoꝛem ⁊ pupillam. inter ſenatoꝛem ⁊ libertam.ff.de ſpõ

ſali.tutoꝛ⁊ leges ꝓhibent acolytos vxoꝛes ducere non tamẽ canones

xv.q.iij.S. cum autem.

Can.
Wenitentiei interioꝛi. qꝛ continua delictoum memoꝛia multum opera⸗/ taciturnitatem. videtur ꝙ adbuc inquirendum ſt ab eis an perdurent P 1
tur.de pe.di.iij.iudas. . “ in pꝛioꝛi conſenſu.xx.q.i.illud.2. xx viij.di.de his.ecõtra videt᷑ ſufficre irt
bᷣ S Iquis derelinquat.nã pꝛoſcribitur quis rebꝰ ſuis ratiõe delicti.xxviſ. non contradicant. vt extra de deſpon. impu. de illis. .clitteras. .c. Mmltee
q.i.ſi quis rapuerit.vj.q.i.S.verũ.. ita eſt pꝛeceptum. acceſſ u. dico ꝙ ſi ſimul habitant ⁊ non cõtradicunt poſt etatem legiti⸗ gane
¶ ĆConuerſa. boc ſimiliter pꝛecepti eſt. non tamen erit monacha quia illu] mã matrimoniũ eſt confirmatum.vt. ff.de ritu nup. minoꝛem. ſecus ſi ſuun
voluntatis eſt ſed tenebitur — ſeoꝛſum habitant. e⸗ ri
ibi ratiõe delicti. xx. q.l. ſicut . tra de ðᷣſponſa. ĩpu. ginn
licet quidam ina velint itelli acd exituʒz vite ſue ingi penitentie ſe Ppnueris dant puellas in cunabulis ? atteſtationes. fſnn.
gere de conſilio. ſubdat. Item celeſtinus. econuerſo mibil'faciunt niſi vterqʒ Zogc aut. ſinen
d .Peregrinando. ita ſa De eodem. pueroꝛum poſtquam venerit adiẽ A intelli⸗ Umgi
cerdos.poteſt agere dubli⸗ B Jquis ſacerdos cum ſiliaſpiꝝꝰ pus diſcretionis conſentiat nec eſt gentiaz hu Mlr
eam beniten de aetoe nituali fomicatus fuerit: ſciat ſe coniugium niſi ſi coſenſus vtriniqʒ cnipter luit phini
vi.ſacerdos. quoc dEρ graue adulterium cõmiſiſſe. Iccir-· etiam ſi pater ⁊ mater boc volue- ij P ritſer ecogna. Myine
depoſto ſine ſpe reſtitutidis ofemina ſilaica eſt: omnia derelin rint ⁊ fecerint tio carnalis de qus rum
c publicam 2 ſolemnem coſeminalaica eit:in im S agitur. j.xxxv.c lega c
agere poſſit.vt diri.l. diſin. quat res ſuas panperibus tradat iiiſ. lis ⁊ ſpiritualis ð qui Le
confirmandũ.licet alij dict ⁊ conuerſa in monaſterio deo vſqʒ Aod auteʒ ſpirituales vel bus bic agir᷑.cogna⸗ ica
a. „ aa moꝛtem ſeruiat. Sacerdos autẽ adoptiui filij naturalibus tioſpiritualis cotra⸗ ſii
e On debet. in cöſci⸗ gqni malum exemplum dedit bomi copulari non poſſunt. Ni· biturꝑ dona baptiiſ⸗ naͤnt
tia.non eſt ergo quis nibus:ab omni officio deponainr: colaus papa reſpondens miſm dð diri.se. qJ. ffue
deponendus niſi pꝛo publi · peregrinando duodecim annis ad conſulta Bulgaroꝛum teſtatur .c.i. ⁊ lalis cognatio ſebide
co crimine quod in noticiaz veniteat.poſtea vero ad monaſtey ita dicens. diciclturin hareni⸗ inen
Vobuli deuenertt. 2 rinʒ vadat:ibiqʒ cunctis diebus vi⸗ OQni de ſacro ſonte ſuſcipuur:filius rrerniraemn albo⸗ fiu
ſBuogecim. magis entʒ eſi kfraternitatem ⁊ ſoꝛo⸗ ſi
peccat ſacerdos cognoſcẽdo te ſue deo ſerniat. Item. eſte Z didine ſuſcipitur. riitatem. led non pꝛo⸗ n .
filiam ſpiritualem ꝙ vxoꝛe; De eodeim. Ta diligeredebet homo eũ qui ccadit vlterius.ſad ne nure
alterius. quia pꝛo hac impo On debet epiſcopus aut pꝛe ſuſcepit ipſum de ſacro fonte ſi,/ pootes. qꝛ aliquis ft *
nitur penitentia.xij.annoꝛuz ſbyier commiſceri eum mu, cnt patrem. item eſt inter fratres et pater: ſllius vel fra⸗ WDl
pilla. x. vt.lxxxij. di pſbyter. lieribus que ei ſua fuerint confeſſe filios ſpꝛirituales gratuita ⁊ ſancta ter vel ſoꝛoꝛ ſpiritua⸗ e
Ronſalla. Heo peccata: ſi foꝛte quod abſit hoc con commumio: que dicenca non eſt co lia nullus ſr ne⸗ Ar
ſtcuncatoe tigerit: icheniteat: auomodo de ſi· ſanguinitas:ſed habẽda ſpiritualis Po nm hans ie
polſint ſbonlalia. la ſpirituali: epiſcopus. xv. annos. ꝓrimitas: vnde inter eos arbitroꝛ: poreſt copmari filio nnn
2 quidas dicunt ꝙ non. ſe. pꝛeſbyter. xij.?⁊ deponantur tamen nõ poſſe ſieri quodlibet legale con / carnali cum illi ſint unete
c.i.cum enim infantia durat ſi in conſcientia populi deuenerit. iugium:quando quidẽ necãter eos ſter ſe ſpirituales fra Mun
vſqʒ ad ſeptẽniu;. C. de iure NMis itaqʒ auctiontatibus appa/ qui natura ⁊ eos quiadoptione filij tres vt bic in.ci. Ce⸗ N
deli,2ſi ifanti.: etas ila ne ret:q ſine pꝛopꝛiuz ſiue tatümodo ſunt venerãderomane leges matri galis cognatio ẽ que Mrn
ſcit quid videat. vt. C. de fal. viri ſilium mulier de ſacro fonte ſu· monia contrabi permitinnt itẽ ſi in fit per arrogationem ſ
mo.il.i.⁊ cũ infantes adpuc ſceperit non ideo a viro ſno eſtſepa ter eos non contrabitur matrimo/ vel per adoptionem iun
conſentire non poſſint ſpð⸗ randa:qð ð viro ſuo ſimiliter opoꝛ niũ quos adoptio iungit:quãto po icmur autem arro m
ſalia non cotrabunt. que ſe tet intelligi tius a carnali oponet inter ſe cõtn · gere llum aui ſul iu u
ne conſenſu cõtrabi nõ poſ⸗ gl. . poOct interſe cõtny rns eſt 2 arrogatio⸗ ſepor
ſunt. extra ve deſpon. imyu. Oiß per nio ceſſare illos quos per cele/ nem traſt in noſtraʒ ine
acceſſit. f. de ſponſa. in ſpon Ponſalia ante ſeptenni⸗ ſte ſacramentum regeneratio ſan) ppoteſtatem. adopta⸗ ſi;
ſalibus.nilſi pꝛoximi ſint ſe⸗ um contrahi non poſſunt: ctiſpiritus vincit: longe inquit ergo re dicimur illum qui iſ
ptẽnio ita ꝙ ſint capaces in ſolo enim conſeniu con⸗ congruentius filius patris mei vel etin alterius pote⸗ ar
telligentie. ad matrimoniuz trabuntur qui interuenire frater mens appellatur is quem di ſtate ⁊ non tranſit in ducr
aute contrabendũ tria erism non poteſt: niſi ab alterntra parteid nina gratia porins qnam bumana noſtram poteſtatem. uol
tur.conſenſus. 2 , ſit pubes intelligatur quod inter eos agitur. voluntas: vt filins patris mei vel afit aroganio attclg⸗ in
7 ad oennann hotensr pꝛobatur ergo ſponialia non poſſe ſrater meus eſſz:elegit. pꝛudẽtiuſqʒ vin anten Pauel⸗ Rr
rxxiij ic.i naz non voteſt contrabi inter pueros quoꝛum eta, ab alterna corpoꝛis cõmixtione ſe bet macginr tum vt funi
videri nupra que viru; beginfirmitas cõſenſuz nõ admittit. imnr. bet magirattnn. (K
nõ poteſt. ff. quãdo dies leæ e tititt. cernumur. Rez ʒacharias epiſco inſti.de adoptio.ij. groͤ
ltima. ſi tamẽ 2 an⸗ Teſtat᷑ hoc idẽ nicolaꝰpa.dicẽs. pns ſeruus ſerunoꝛũ dei renerendiſſi iij. Filij autem na⸗
ga. ce. l.vltima. ⁊ciij. Filij 6
ie etatem iüllaz coire poſſunt Ane tempns conſennendt conne mo?z? ſacratiſſino Theodoꝛo epiſco turales non poſſunt o
teneret matrimonium.arg. Rum contrab! non poteſt. o eccleſie ticinenſis. copulari fil js adopti mfllo,
=è de veſpon⸗ t non eſt cõſenſus vtriuſqʒ gi ſpiritualis carnali filio nullo Pig i Rbue
a.ĩpu. puberes. 7.c. de illis. no iugium: modo . ijs ſpũalibus no Mne
b Brboecde matri . eſt conmgium: ergo ani n onnbere b dreſt eſt pꝛohibitum quin cn.
monio ? de ſponſali⸗ L , poſfint copulari ſilijs m
bus intelligi põt.ſecundum qð de ſponſalibus dic coniugium.i.pꝛoſniſſio ſu adoptiuis.ſʒ hoc ſcias q inter collaterales vt inter fratreʒ naturalem ⁊ d
turi coniugij.ſ.e.q.v.noſtrates. . , ſoꝛoꝛem adoptiuam non impeditur matrimonium niſi quàdiun durat
i E Hihil. ed pone q parentes iurauerũt ꝙ ſiliosꝛ fllias dent nuptui adin adoptio. vt exrra de cogna. le. ſi qua. ſed inter aſcendentes 2 veſcendẽ⸗ ddi
nicẽ. nũquid potuerint ſe obligare ad alienum factum cum alienum factum tes perpetuo impeditur mamimonium licet ſoluatur adoptio vt.f. de Mls
poſſit nemo pꝛomittere. Ite nunquid ſunt periuri ſi flij non cõtrabunt. Rnñ. ri.nup.quin etiam.idem poteſt dici ſilius qui adoptatur. non dico Men
in matrimonio ſpeciale eſt ꝙ alienum factũ poteſt pꝛomitti.nec ſunt rei pinni arrogatur poſſit copulari fiie naturali cum adoptatus non tranſeati (in
licet filij non contrabant. dũmodo parentes dent operam quaʒ poſſunt. vt.j. poteſtatem adoptantis. vt inſti. de adop. S.ij. item poteſt dici filius fin
xxxi.q.iij.ſi qui parentes.vel põt diti ꝙ itelliguntur pꝛomiũſſſe darent ope illegitimus non poreſt copulari filie adoptiue. quia illegitimus non E n
ram vt fieret. vt.ff. de verbo. obli.quotiens.2 in. lilla inter ſtivulantem. Iteʒ in poteſtate patris.ᷣvt inſti de nup.S. vltimo. licet illegitimus non poſ⸗ Pho
hic eſi ſpeciale ꝙ alteri poſſumus paciſci.vt extra qui cle. vel vo. veniens. Itẽ ſit copulari filie ſpirituali.alij dicunt ꝙ nec arrogatus nec adoptatus nein
ſi parentes apponunt penam coniractui ſponſalium peti non poteſt pena ꝗa poteſt copulari naturalibus.quia licet adoptatus non tranſeat in po⸗ in
matrimonia non poſſunt aſtringi vinculo pene. vt. ff. de verbo. obli. ticia duæ teſtalem adoptantis. acquiruntur tamen ei quedam iura ex adoptione non
