li noticia pontiſicis fit electio ⁊ con
ſecratio:nec canonico ritu⁊ cõſue:

Ac ſi me.ar.ꝙ ratihabitio ſequens facit aliꝗd legitimũ qð ab initio
factũ fuit illegitime.er̃ ð iurepa.cura.xviij.q.ijj.de mõachis.ix.q.ij.lug.
i Cognoui.per auditũ.vt.ij.q.v.to.xxij.q.v.hoc videt᷑ non taquã

k‚Vm loõge. ptaͤ
C ti. nihil tñ hic
regi ſubtrahit ga ſiẽ
pꝛius eligebat. ſta 2
mõ poſt pꝛiuilegium
collegio ↄceſſuʒ. b.

NAtqʒ gallacie.cö⸗

numerat h gallaciaʒ
hiſpanie. cũ iñ ſit ꝑs
eius. ⁊ ita pars cõnn
merat᷑ ſuo toti.ſic.j.
e. ego. et. C. de excu.

tu.exactoꝛes vbi dicit

oneribꝰ? tutelis.

mBPꝛuilegio.i. iu

re. ſic. ix. q.iij. ſaluo.
ff. g. mo. pig. vel hy.
ſol.ſ debitoꝛ. S.j.po⸗

tius ergo onꝰ ꝙᷓ; ius

pꝛimatie ↄceſſuz fuit
huic collegio. cuz. n.
rex eligeret oliʒ de cõ

ſilio olum epᷣoꝛũ hoc

ↄſiliũ ↄcedit eidb.
n Maneat. ar. pp
loci ⁊ tẽpoꝛis difficul
tatẽ electioneʒ fieri a
quo non debeat. vt.
xxiiij. qõe.j.pudenda
xciij.di.iuxta.
o Epis.eligere.i. a

rege electos ↄſecrare

7 pfi mare.
Infra ifra. diſt.
xciij iuxta ex̃ de iure

pa. ſi vero.j.lxv. dil.

ſiquis ↄtra.ſed nõ eſt
cötra.
q ¶Electiões.7 bea

ti grego. nõ in hocvo
lumine.niſi argumẽ

to.ð.c.agatho.

r¶Stephani. S. eo.

di. noſſe.
Ota.i.cõniuẽ
tia ⁊ oſenſus.
vt. S. di. riiij. epꝛs.
t Ciuiũ.nõ ruſtico
ruʒ extra ciuitatẽ cõſi
ſtentiunz.

uCHonoꝛatoꝛuj. ſ.

maioꝛũ de populo et
clero. S. e. adrian? ĩ ſi.
x¶EAr bitriu. S. diſti.
xxiij. c.j.xxiiij.diſti.c.
nullus.
vIn oꝛdinationi⸗
bus.i. electionibus.
Oꝛdinis.qꝛ dĩ oꝛ
o cerdonũ pellipa⸗
rioꝛũ vel alteri coꝛpi⸗
a¶Et plebis. noie
lebi⸗ ccſent᷑ illi qnõ
ſunt collectiad aliqð
coꝛpꝰfaciẽdũ.de quo
coꝛpoꝛe hẽs.ff.ꝙ cu⸗
iuſqʒ vniuer.l.j.⁊ eſt
ad hoc bonuʒ ſimile.
C. ð epᷣali au.iubemꝰ
bVPiꝛincipib. legi
bus. xxiij. q. vij. c..et
ij. ⁊ di. viij. quo iure.
c Dia ſancta. pñ
te. ]. dixi. lxxix.
di. nullus.

nlreͤ

.

Y.

hlegotn

1. N .
lorſin

o

Nſigfqr.

go aun
ktolsded
nchonbe
Ciab,
nenr,
adfil
naffein
Nhel
Npogene
un
Plgerit
los oere
,
faſfud.
nc; dein
oſlend
rulclyic

gögftn
oigboov

Uftnn

gle⸗
epbanisd

Anichſti
ut lin
nijche
ünoruſe⸗

autnich
mouemt
depehliul
Lachini
gnüd

oninmen⸗
enont
nsgenie
pni ſelce⸗
annoh
Nehogſt
tnitinn
letiuß
D
nitert
ithilen
nchti

9CJuramenta. videtur ergo ꝙ añ electionẽ nõ ſit pꝛcſtandũ iuramẽ⸗

tuʒ de indemnitate eccleſie.vt.viij.q.iij.artaldus.⁊..xx viij.di. de ſyra⸗
cuſane.pꝛeſumeret᷑.n.hoc facere vt eligeret᷑.dicũt tñ ꝗqdã ꝙ ſi eſt cõſue⸗

tudo ꝙ pꝛeſiet᷑ pꝛeſtari põt ⁊ ſic intelligũt qð dicit᷑ hᷣ in fi.ꝗd tñ iuris ſit

de hoc habes.viij.q.iij.in ſumma.

b Cõſuetudo.per
hocvr̃ ꝙ in ſpirituali
bus ſeruãda ſit ↄſue⸗
tudo ĩ recipiẽdis mu

neribꝰ. vt.S.co.aga⸗

tho ⁊ in auẽ.de ſanc.
epi..iiij.coll.ix.⁊.j.q.
iij.qſitũ.⁊.ix.q.iij.cõ⸗

q̃ſtus ⁊ e de ſymo.

ad apoſtolicã.ar.cõ⸗
tra ex᷑ de ſymo.cũ in
eccleſie ⁊.c.ſc.ad hoc
dicũt qdã ꝙ licitũ eſt
aliꝗd petere in ſpũali

bus.ſʒz nõ pꝛo ſpũali

bus. vt nõ perat᷑ pꝛo
ↄſacratione ſ ꝓ ↄſue
tudine.vł dic ꝙ ſicõ
ſuetudo illa pietatez
cõtinet nõ põt petitñ

ſupioꝛ cogere põt vt

Hᷣuetur talis ↄſuetu⸗
do vt dicit illa oſtitu
tio ad apoſtolicaʒ. h.
iñ dieit ꝙ iſtud refe⸗
ratur ad legatos im⸗
peratoꝛisvt nõ aliud
romana eccleſia petat
ab eis iᷓ ſoliti ſunt fa
cere.ſ.vt papa nõ co⸗
gat eos aliud iuramẽ
tuʒz facere pape qᷓ; iu⸗
ramẽtũ ſidelitatis qðᷣ
impatoꝛ cõſuenit pꝛe
ſtare. vt. j.e.tibi.⁊ hoc

iudicat illud verbum

minatur.
Ercelſa. i. templa
idoloꝛũ in excelſis po
efſita.ideo qꝛ iuſſu dñi
factus erat.⁊ qꝛ eũ re
ſpicientes liberabant᷑
d. Beſtrurit. b eze⸗
chias cõmẽdat᷑ ex de
ſtructione imaginisqᷓ
erat occaſio ſuꝑſtitio

nis:q̃re ergo maſſiliẽ

ſis epᷣs cõdemnat᷑ ꝗ
deſtrurit ima ines ĩ
gbus populus idola
triã cõmittebat. vt de
ꝙ lerpens iſte fuit tẽ
poꝛalis ad ſanãdum
vulnera. vñ ceſſante
cã ceſſare debuit effe
ctus.ſʒ cã ima ginũ ꝑ.

petua ẽ.vt habeat᷑ in

eis memoꝛia dei.

Beſtruant argu.

ſucceſſoꝛes debẽ mu
tare facta ⁊ inſtituta
pᷣdeceſſoꝛũ etiã bona
ſi viderint eſſe ea ꝑni
cioſa exẽplo. vij.q.j.

vidẽtes.xxxv.q.j.c.j.

xcvj.di.bñ.in ſi. diſt.
lx viij. coꝛepi. et eẽ de
deci. ſuggeſtũ. vbi eſt
arg. ꝙ pꝛiuilegiũ qðᷣ
eſt exẽplũ mali remo
uenduʒ eſt. iſti. vibo.
rap.S.nedũ talia.
f Um adrianꝰ.
traberetur. d;
n. ire qñ inuit. vt ar.
j.q. vj. ſicut is. C. de

—

tudine ab imꝑatoꝛe directi ſunt nũ/
cij:ꝗ vetent ſcãdala ſieri:volumus

vt cũ inſtituendus eſt pontifex:ↄne

nientibus epᷣis ⁊ vniuerſo clero eli/

gatur pꝛeſente ſenatu ⁊ populo qui
oꝛdinãdus eſt:⁊ ſic ab omnibꝰ ele/
ctus pꝛeſentibꝰ legatis imperialibꝰ
conſecret᷑ nulluſqʒ ſine pericnlo ſui
iuramentaꝰ*vel ꝓmiſſiones aliquas
nona ad inuentione audeat extoꝛ/
querernid q antiqua exigit cõmetu/

o :ne vel eccleſia ſcandaliʒet᷑ ꝛim
perialis magniſicentia minnuatur.

Aerũ qꝛ imperatoꝛes quãdoqʒ
moduʒ ſuuʒ ignoꝛãtes nõ in nume⸗/

ro cõſentientiũ ſed pꝛimi diſtrivuen
tiuʒ imo exterminantiũ eſſe volue/
runt:frequenter etiã in herencoꝛuʒ

perſidiã pꝛolapũi catholice matris

vnitateʒ eccleſie unpugnare conati

ſunt:ideo ſanctoꝛũ patrũ ſtatuta ad
uerſus eos,ꝓdiderunt: vt ſemet ele
ctioni nõ mſererẽt:⁊ giꝗs eoꝝ ſuffra
gio eccleſiaʒ obtinerei:anathema/
tis vinculo innodaret᷑:ſicut ſcripti/
raquoqʒ dinina dicit qð poſtquaʒ
ezechias diſſipauit excelſa: ⁊ otriuit
ſtatuas ⁊ ſuccidit lucos⁊ fregit ſᷣpẽ
tez enenz ue ſecit moyſes:videli⸗
cet qꝛilluʒ ferpentẽ deus fieri iuſſe/⸗
rat:ne ſerpentina moꝛe populus in
teriret:ideo ipie populus colere et
venerari eũ ccꝑat:⁊ iccirco deſtru/⸗
xitiſte qð iubente deo fecerat ille ac
ꝑ hoc magna auctoꝛitas iſta eſt ha
benda in eccleſia vt ſi nõnulli ex pꝛe
deceſſonbus ⁊ maioꝛibꝰ noſtris fe⸗
cerũt aliqua q̃ illo tẽpoꝛe potuerũt
eſſe ſine culpa:⁊ poſtea vertunt᷑ in
erroꝛeʒ ⁊ ſuperſtitionẽ:ſine tardita
te aliqua ⁊ cũ magna auctoꝛitatea
poſteris deſtrnanfPoſtremo
pꝛeſentibꝰ legatis imperatoꝛũ ⁊ in⸗
cõſultis electiones romanoꝛũ pon/⸗
tificũ legunt᷑ celebꝛare:⁊ tandẽ ijdẽ
imperatoꝛes religioſo mentis affe/

Ictu pꝛefatis pꝛiuilegijs renunciane/
rũt multa ĩiſup vonaria eccleſie dei
coõſerentes. Itẽ greg.iiij. ſcribit.

Incoinitis legatis mpa:oꝛis adria
nus ad pontificatũ eliginarnr.
(En adrianus.ij.ad romanuʒ
pontiſicatũ ab eccleſia dei ge/⸗
netricis domine noſtre que dicit᷑ ad
pꝛeſepe traheretad lateranenſe pa/

triarchiũ:certatiz a populo ⁊ clero

⁊ pꝛoceribꝰdepoꝛtatus eſt qð audiẽ
tes miſſi lodouici imperatoꝛis mo/
leſte tulerũt:⁊ indignati ſunt:qð dũ

pꝛeſentes eſſent nõ fuerunt innitati:

nec optate a ſe futuri pꝛeſulis electio
ni intereſſe meruerunt:ꝗ accepta rõ
ne qð nõ cã cõtemptus auguſti:ſed
futuri tempoꝛis ꝓſpectu hoc com/

miſſum fuerat:ne videlicet legatos

pꝛincipũ in electione romanoꝝ pꝛe
ſuluʒ expectãdi mos ꝑ buiuſmodi

lxiiſi.

1vj

epii.⁊ deri.ſi quẽq̃ ſic eniʒ appellatur quaſi ꝓpꝛio nomine.: ge poꝛtatur papa 4

in manibus ne offendatur ad lapidem.

g Tempoꝛs. nõ q̃ nõ ſunt mala interdũ debent omitti. ne ſint exemplo per

nicioſa. vt. ð. diſti. xxiuij. in nomine.. di. xxj. deniqʒ. xxij. qij. liberti.ij. q. vij. accu
ſatio.⁊.xxx.q.j.cij.inſti.vj.bo.rap.S.ſed neduʒ talia. inid ek,d,vidern

fomiteʒ inoleſceret:omnẽindigna⸗

tionẽ medullitus ſedauerunt:et ad
ſalutandũelectũ euã ipſi humiliter
acceſſerunt. Itez pactuͦ conſtitn/
tionis imperatoꝛis pꝛimi lodouici
curomanis pontificibus.
Electio romanoꝛũ pontiſicuʒ alo/
douico cõceditur romanis.
Bo lodonicus imperatoꝛ ro
manus auguſtus ſtatuo ⁊ ↄce
do per hoc pactũ ↄfirmationis no
ſtre tibi beato petro pꝛincipi apłoꝝ
⁊ ꝑ te vicario tuo dño paſchali ſum
mo pontiſici ⁊ ſucceſſoꝛibꝰeius in ꝑ
petuũ ſicut pꝛedeceſſoꝛbꝰ vrij vſqʒ
nunci veſtra ptãte ⁊ ditione tennn
ſtis ⁊ diſpoſuiſtis romanã ciuitate⸗

cuʒ ducatu ſuo ⁊ ſuburbani atqʒvi

culis omnibꝰa territoꝛijs eiꝰ mon:

tanis ⁊ maritimis littoꝛibꝰ ⁊ poꝛiu

bus ſenꝰ*cunctis ciuitatibꝰ caſtellis
oppidis ac villis ĩ tuſcie partibus.
ẽquado dinina vocatione buiꝰ
ſacratiſſime ſedis pontifex de hoc ſe
culo migraueritnullus ex regno
noſtro aut frãcus ant longobardu⸗
aut de qualibet parte hõ ſub noſtra
ptãte cõſtitutus licentiã habeat cõ
tra romanos aut publice aut Sua
tim cõueniendi aut electionẽ faciẽ'/
di:nulluſqʒĩ cinitatibꝰ aut ĩ territo/
rija ad eccleſie beati petri apoſtoli
ptãteʒ pertinentibꝰ aliqð malum.
Pꝛeterea facere pꝛeſumat:ſʒ liceat
romanis cuʒ omniveneratione ⁊ ſi
ne qualibet pturbatione honoꝛiſi ⸗

». Et ad ſalutandũ ar.eos

coſenſiſſe electioni.exquo in
terfuerũt ⁊ eũ ſalutauerunt.
⁊ nõ reclamauerũt.ſicer᷑ de
his q̃ fi.a ma.par.ca.ex oꝛe.
in ſi. ⁊ e de pꝛiuile.cũ olim.
in fi.⁊ e de ſen.ex.ſi aliquã⸗
do.⁊ eo ipſo ꝙ quis ſalutat
aliũ vr cõſentire ei.vt.xxiiij.
q.j.oĩs.ſic.ex o ꝙ quis nõ
vult ſalutare aliũ pᷣſumitur
inimicus.vt e de offi. dele.
cũ ſuꝑ⁊ eo ipſo ꝙ ſtephanꝰ
dixit plegatur ĩtelligitur cõ
de cõſe. di. ij. pacem.

i HGo. confirmationis.

nõ ꝙ aliqd ſimul da
tur ⁊ cõfirmatur.vt nota vi.
ʒ.e.in ſynodo.

k. ¶Altqʒ viculis.i.villis.ff.

ad mun ci.ꝗq ex vico.nec poſ
ſet imperatoꝛ illã dñationeʒ
reuocaremã dicit ler ꝙ ſola
imenſitas eſt menſura rerũ
donatax in eccleſie. C. de ſa
croſan.ec.auc.ſsʒ hodie.ĩmo
nec cõcedit hic.ſj cõceſſa cõ⸗
firmat.nã oĩa hec ⁊ alia plu
ra iaʒ pꝛius fuerãt eccleſie.j.
xcvj.diſ.cõſtãtinus.pꝛeterea
qꝛ imꝑatoꝛ põt alienare res
imperij.vt.ff.de leg.j.apud
iul. S.vlci. Iẽʒ qꝛ ꝑ hanc cõ⸗
ceſſioneʒ nõ leditur impꝑiuʒ.
exquo res ſedit ad pꝛmũ ſt⸗
tuʒ.vt. ff. de pac.ſi vnꝰ.S. pa
ctus.⁊.xxxv.diſt.ab oxoꝛdio.
nõ ob. xij.q.ij.nõ liceat.qꝛ il
le nõ poterat legẽ imponere
ſuo ſucceſſoꝛi.extra de electi.
innotuit.

cã ſno pontiſici exhibere ſepulturã I¶ Et territoꝛijs.qd ſitterri

⁊enuʒ quẽ dinina iſpiratione ⁊ beati

petri iterceſſione oẽs romani vno

cõſilio atqʒ vna cõcoꝛdia ſine aliqᷓ
pmiſſione ad pontificatus oꝛdinẽ
elegerint ſine aliq̃ ãbiguitate atqʒ
cõtradicrione moꝛe canonico cõſe
crare:⁊ dnʒ cõſecratus fuerit:legati
ad nos vel ad noſtros ſucceſſoꝛes
reges francoꝝdirigantꝗ iter nos ⁊
inter illũ amiciti ⁊ charitatẽ ⁊ pacẽ
cõſocient. Itez leo.iiij.lothario
lodonico augnſtis.
Elecno ⁊ cõſecrano romani ponti
ſicis nõ niſi inſte 2 canonice fiat.
HAAIIalea. .
TMeerndor vog pacti ſarie ſta⸗

tutuʒ eſt ⁊ cõfirmatũ qð electio

⁊ cõſecratio futuri romani pontiſi/
cis nõ niſi iuſte ⁊ caonice ſieri ðbeat
Idem.
Ab unperatoꝛe vel nuncijs eiꝰ ele
ctioni romani pontiſicis nuiluʒ ob
ſtaculuz genereturr.“
OOiienno pꝛimihẽrici ⁊ pᷣmi
ottonis cuʒ romanis pontiſici
bus:vt nullus miſſoꝛuʒ noſtroꝛum
cuiuſcunqʒ impeditionis argumẽ/
tum in electione,romani pontiſicis
cõponere audeat omnino ꝓhbibe⸗
mus.Iteʒ in electione romanoꝛuʒz

toꝛiũ ꝗd ſit oppidũ qd vrbs

habes. ff. de ver. ſig. ſi pupil

lus.S.territoꝛiũ.⁊ ſic eſt arg.
qꝙ nõie ciuitatis nõ cõpꝛchẽ
duntur eiꝰ territoꝛia. vt.xij.
q.ij. c.vlti.⁊.ff. de ver. ſig. l. ij.
⁊. ff. de arbi ſi cũ dies.S.ſiax
biter. arg. ↄtra. ff. de ver. lig.
qui in ↄtinentibꝰ.⁊.l.ediſicia
ff. de iudi. inſule. ff. de off. p.
vr.l.j.ibi cũ vrbem.

m¶Seu.hec dictio ſen po⸗

tius auget donationẽ qᷓ; di⸗
ſiungat inter res donatas.
vt.ff. de au.⁊ ar.leg.ſiqs ita.

n Migrauerit. oli. n. nul

lus audebat tractare de ele⸗
ctione pape ante tertiũ diesz
poſt ſepulturã pꝛemoꝛtui.vt
j. di. lxxix. nullus.ſed pꝑ ↄtra
ria: conſuetudinẽ hoc hodie
abꝛogatum eſt.

o ¶Dmnes romani. nõ qᷣ

olim oẽs romani intererant
electioni ex cõſuetudine.j.c.
pꝛorimo.

pi Francox. nõ imperium

pꝛius francoꝝ fuiſſe.ſed po⸗
ſtea theutonici virtutibꝰpꝛo
mouerũt imperiũ.vt.xxviij.
q.j.S.ex his.in quos hodie
trãſlatũ eſt imperiũ,extra de
elec. venera blem.

ritur pſeuertia ſicut cũma
trimoniũ cõtrabit pꝓ nunciu

ſint pars coꝛpoꝛis ſui.vt vj.

recipit ab ecdleſia iuramẽtũ fidelitatis nõ ſolun
eſtare dz. vt er de iureiur. ego eps. S. diſti. xxiij.
etiã ipſi capitulo.vt er̃ de ver.ſig.cũ clerici.cũ ip’n

„.

i dſio. arg.qᷓ g feudũ

. Joiai ſed etiq pꝛelatis pꝛ

ᷓe. . xij.q.v.de foꝛma.ĩmoe clerici.
Pnoct .ſj. S. veru.nõ ob. e tra de ſymo.er diligenti.q nõ

4

erat ius feudi.de quo iure plene habetur in cõſti.federici de feudis.

Et iurare.nõ ꝙ icono⸗
mus ſiue ſyndicus iurat in

aiam ꝓpꝛiã.er de iura.ca.in

ptractãdis.ſed ꝓcur.iurat in

aĩam dñi. vt h.c.di.optatũ.⁊

xv j.q.iiij.metuentes ⁊ ex de

offi.lega.nouit.in parte deci
ſa. Sit aũt hoc iuramẽtũ ſub

talibꝰverbis.ego iuro ĩ aĩaʒ
dñi mei ꝙ ipſechoc ſeruabit.
vel ſic iurat.dñs meꝰ iuratꝑ
me ꝙ hoc ſeruabit ſic ipſum
de adiuuet. Sʒ qliter obli⸗
gat aliꝗs aliũ p iuramentuʒ
cõtra id qð leait᷑ iſti.de iĩnti.
ſti. S. ſigs alij.ſʒ dic g dñs ſe

met obligat.ſz ꝑ aliũvt exẽ de

ſen. er.mulieres.ff.de admi.

tu.ita aũt.S.geſſiſſe.ſed quid
ſi dñs reuocet mãdãtuʒ nũ⸗
ga intelligitur obligatus.p
tale iuramẽtũ.ita ſi nõ ꝑue⸗
nit reuocatio ad ꝓcuratoꝛeʒ.

ſic id qð facit index.tʒ donec
ignoꝛat reuocatũ madatuʒ.
vt e de ap.ſiduobꝰ.⁊ rõne
ignoꝛãtie tenet ſnia.vt.iij.q.
vij.S. tria.in pꝛin.⁊.ix.q.j.oꝛ
dinationes,ff, de offl. pꝛeſi.ſi
foꝛte.ff. de ꝓcu.ſi ꝓcuratoꝛẽ
in ſi.ff.mã.ſi mandaſſeʒ.io.ſi
autẽ lis eſſet cõteſtata opoꝛ⸗
teret ꝙ reuocatio pueniret
ad iudicẽ vel ad aduerſariũ.
alioquin firmũ eſt qð fit cuʒ
ꝓcuratoꝛe.vt er̃ de ꝓcu.mã
dato ſi aũt nõ ſit lis cõteſtata
vr ſufficere.ſi reuocatio pue
niat ad ꝓcuratoꝛẽ vt dicit ex
pꝛeſſe decre.ex de ꝓcur.erx in
ſinuatione.⁊.c.ſeq.b.ſunt tñ
ſpãles caſus in ꝗbus requi

ſi dũs reuocat mãdatũ.non
dico dñm obligatuʒ lz nũciꝰ
ignoꝛet reuocatũ ⁊ cuʒ pater
mãdat filio vt aliquẽ manu
mittat.ff. de manumiſ.vin⸗

dic.ſi pater.⸗ hoc ideo eſt.qꝛ

pater ⁊ fil cenſentur vna ꝑ

pontiſicũ neqʒ libere neq; ßuus ad
1

hoc venire pꝛeſumat vt illis roma⸗

nis quos ad hanc elecuoneʒ ꝑ cõſti

tutioneʒ ſanctoꝛũ patrũ antiqua ad
miſit cõſuetudo:faciat aliqð impe⸗
dimentũ:qð ſiquis ↄtra hãc noſtra
cõſtitutionẽ pꝛeſumpſerit:exilio tra

datur. Iteʒ cõſtitutio ottonis.
Juramẽtũ ottonis qð fecit domino

P Ibioſoe iobani pape ego rex

otto ꝓmittere ⁊ iurareſacio ꝑ
patreʒ ⁊ filiũ ⁊ ſpiritũ ſanctũ ⁊ per li

gnuz hoc viniſice crucis ꝑ bas re/
liquias ſanctoꝛũ qð ſi pꝑmiitente do
mino romã venero:ſanctaʒ roma/⸗

naʒ eccleſiã ⁊ te rectoꝛeʒ ipſiꝰexalta

bo ſecundũ meũ poſſe:⁊ vitam lant
mẽbꝛa nüquam neqʒ ſipſuʒ bonoꝛẽ

quẽ habes mea voluntate aut meo
cõſilio aut meo:cõſenſn aut mea ex
hoꝛatione ꝑdes ⁊ inroma nullum

placitũ aut oꝛdinationem faciaʒ de

omnibꝰq̃ ad te autad romanosꝑti

nent ſine tuo oſilio:⁊ qcad de terra
ſancti petri ad noſtrꝗ ptãteʒ puene/
rit:tibi reddã:⁊ cuinſcũqʒ italicũ re
gimẽ cõmiſero:iurare faciã illuʒ vt
adiutoꝛ tui ſit ad defendenduʒ terrã
ſancti petri ſecundũ ſuum poſſe.
Aez ex pꝛimo libꝛo capituloꝛũ

caroli ⁊ lodouici imperatoꝛuam.

Liberuʒ ſit clero ⁊ populo de ꝓpiia
Aeroꝛuʒ canonũ nõ i
dei nomine ſancta eccleſia ſuo
liberiuns potiat᷑ bonoꝛe aſſenſum oꝛ
per electionẽ cleni⁊ populi ſecũdũ
ſtatuta canonuʒ de pꝛopꝛia dioceſi
ceptione ob vite merituʒ ⁊ ſapiẽtie
donũ eligãtur vt exempto verbo

dioceſi epiſcopuz eligere. .
5 ignari vt
dini eccleſiaſtico pꝛebemꝰ.vt.ſ.epi
remota perſonaruz muneruʒꝰ ac⸗
ſibi ſubiectis vſqʒ quaqʒ pꝛodeſſe

lſona.vt.rxxv.q iij.S.hac au
ctoꝛitate.io. .
bęMeoꝛũ.ſed qu cautionẽ põt de hoc facere ſuinõ dent damnũ cõtra id
fesmodaa eos. vel qualiter põt ſe/obligare ad alienũ factu ↄtra id ĩſti. de in
uiti.ſti. S.ſiq alij.nec.n. tenet᷑ ꝗs de facto familie ſue ſi ipſe nõ mãdauit nec ra⸗

valeant. Ex bis ↄſtitutionibus ?

tuʒ habuit.vt.j.qliiij.qꝛ pꝛeſulatus.extra de reſti ſpo.cũ ad ſedem.ff.de via vi.
arg.l. .. ait pꝛetoꝛ. ſed dic in telligit᷑ ſe ob igaſſe ſe curaturũ ne ab eis dãnuʒ
daret.xcxij.q.o.de foꝛma.ſicut eſt cũ ꝗs ꝓmittit alium ſiſti in iudicio tm̃ ad hoc

tenetur vt operã det quã põt.ff. de verb.obli.quotiens ꝗs.ſʒ littera ill.
eſtn bonroſie.nnee en meos
cKcroꝛi.per electionẽ hoc nomẽ ꝓpꝛie ⁊ in pꝛopꝛie ſumitur bic cũ illis ge
mtiuis cleri ⁊ populi.arg.ff. cõmo.ſi vt certo.S.cõmodatu.
qᷣ Hioceſi. nõ pꝛo. b. ꝙ eraminandi ſunt omnes de dioceſi pꝛius qᷓ; eligatur
extraneus vt dixi.lxj.di.nullus.
ea Per ſonarũ.ſic.vi j.q.ij.dilectiſſimi.2 extra de inſti. ad decoꝛes.
Et numerũ ri talis eligat᷑a deo dicitur eligi.viij.q.j.ſi ergo.h.
Ut exeplo. nã cepit ieſus facere 2 docere. vt. xxvj. di. 5. ecce. 2. . ex his.
hEÆSM.aioris. ſic ergo nomé dericox reſtringit᷑ ad maioꝛes eccleſie canonicos.
vt.xiq.j.antiquos.viij.q.j.c.ij.er̃ de ver.ſig.cũ derici.bene ẽ in talibus ſuãda
cõſuetudo.vt extra de cã pol.cũ eceleſia.
. O0 HNon a cardinalibus. vt, S. di. xxiij. c.j.?.
K Beuntib ſub anathematis.qd de hoctenere debeas. diri. S. e. ſalonita.

1 Excdudant. dict.h.tripliciter iſtos excludi.tunc ꝓpꝛie excludũtur cũ nõvo

cantur. vel ſi vocati nõ audiũtur. vel ſi ſponte veniãt nõ dmittqtur. credo hoc
c.nõ tenere.aliud.n.ſuatur.⁊ religioſi hic vocantur derici ciuitatis veli pꝛelati
epiſcopatus.arg.lxxix.di.ſi quis pecunia.

ltuj.

fidelitatis nõ ſolum mReligioſos.i.pꝛelatos aliarũ eccleſiaruz.

n¶Excdluſis qꝛinuite nuptie ⁊c.xxxj.q.ij.S.j.
Conſenſu.videtur ꝙ nõ tm̃ cõſiliuʒ religio ſoꝛuʒ ſed etiã cõſenſus
ipſoꝛũ req uirendus eſt.et ita vr̃ ꝙ relig oſoꝝꝑſone faciant partẽ in ele⸗
ctione ar.extra de elec.cũ in veteri.nã ⁊ ſequaces ſunt alioꝝ in electione

vt. lxxix.diſtĩ.c.j.⁊.c.ſi

. . quis pecunia.⁊.xxiij.
pacto lodonici imperatoꝛis depꝛe/· di. c.j.⁊ ſatis põt dici
henduntur imperatoꝛes illis renun ꝙ niſi cõſiliũ ipſoꝛuʒ
ciaſſe pꝛinilegijs:qͥ de electioni ſum fueritreqſituʒ ꝙ nui
mi pontiſicis adrianus papa caroꝛ ſrclccko Itn fuit
loimperatoꝛi ⁊ ad imitationez eins aeliin cſllii ? non
leo papa ottoni pumo regi theuto de arbi cuͦ ollm r et
nicoꝛuʒ fecerat. Cu ergo pᷣmiſſis ſi fde admi.tu. qdi
auctontatibus cunctis liqueat ele· decedẽs. S. pap. ꝛcx ð
ctioneʒ clericoꝛuʒ tätummodo eſſe regu.ſʒ. C. ð iurẽphi.
querit᷑ quoꝛuʒ ſit ipſa electio an cle l.vl.⁊ expone ↄſenſu
ricoꝛuʒz maions eccleſie tantuʒz:an regſito.lʒ nõ habito.
etiã alioꝛuʒ religioſoꝛuʒ ꝗ in eꝛdem N CEox. argꝙ nõ
cinitate fuerinr:ſed ſicui in bꝛeuiati⸗ net elio be
one canonuʒ fulgentij carthaginẽ. conſlin arg.ſ Kchh.

eccleſie diaconi inuenit᷑ in.vij.nice/

no ↄcilio ⁊ in gangrenſi ſtatutuz elt mellas al ri iſ.

ſine exceptione. S. j.

vt ad eligenduʒ epm ſufficiat eccle, qi Er conniuentia.
ſie matricis arbitrin,Ʒ3. Munc autẽ arg.qð aliquoꝛũ cõ⸗
ſicut electio ſummi pontificis nõ a ſenſu fieri dʒ.eoꝛum
cardinalibꝰ tantuz:verum etiã ab diſſenſu impedit᷑ fa⸗
alijs religioſis clericis auctoꝛitate cdenduʒ? diſſoluitur
nicolat pape eſt facienda:ita ⁊ eDo: fſactij. vt..di. lj.qin
ruz electio nõ eſt a canonicis tatuz nmuo ee .
ſed etiã ab alijs religioſiſſimis cleri x¶ Ia ratio. q.joꝛdina⸗

cis ſicut in generaliſynodo innocẽ.

InE B tiones.x.q.ij.caſellas
pape rome habita cõſtitutum eſt. .

xij.q.ij.alienationes.

Ait enim. 2ſine. rv. qoe. vij.
Abſaʒ religoſomm viroꝛnm cõſi eps nullus. xxriij q.
lio canonici maions eccleſie epiſco v.q deo. .c. manife⸗
pnm no eligant. ſtuʒz. rr. q. ij. puella.

O0 Beuntibus ſaneep̃is quoniã r Munc ergo aͤrtk.

vltra tres mẽſes vacare eccle⸗ nn ſio . oſni. i
ſiam ſanctoꝛuz pairuʒ phibentſan / demnes vlſſentirtria
ctiones:ſub anathematis vinculo Enderanda ſunt.au
interdicimꝰne canonici de ſede eßa ccoꝛitas. numerus.ct
li ab electione epoꝛum excludãt re bonus ʒelus.auctoꝛi
ligioſosꝰ viros ⁊ eoꝝ cõſilio hone / tas cõſideratur in di
ſta ⁊ idonea ꝑſonain epᷣm eligat᷑qð nitatib zelus coͤſi⸗
ſercinſtorre igoſe electio fueritfa ſ uin alo ern wad
cta:qð abſqʒ cõſenſuꝰ eoꝝd ? cõniuẽ aamdec, igant
tia'factum rerit:irritum babeat ? m ma ii Monede
vacunm. Vunc ergo qni: ſi vo⸗ noinqz vuo er iin⸗
ta eligentium in duas ſe diniſerint cõcurrunt pꝛeponde
partes ꝗs eoꝝ alteri ſin pꝛeferẽdis. ranttertio. vnde ſi er
De his ita ſcribit leo epᷣs. vna pte ẽ auctoꝛitas
bonus ʒelus.· er al⸗

tera numerus ꝓ pꝛioꝛe iudicatur vt. xxiij.di. c . :.xciij.di. mirat vij..j.
deniqʒ. Itẽ ſi erx vna parte ẽ numerus ⁊ auctoꝛitas ⁊ ex aſteraẽ bonus
ʒelus ꝓ pꝛ mo iudicatur. arg. xrx viij.diſt. de ſyracuſane.ibi. n. bono ʒelo
cõtradiccbãt ꝗ ſignificabãt pape electũ habere vxoꝛeʒ ⁊ ſilios.ſed tamen
q plures erãt ex alia parte ⁊ maioꝛis auctoꝛitatis cõſenſit papa illis. Itẽ
ſi numerus ⁊ bonus ʒelus ẽ ex vna parte.⁊ ex altera parte auctoꝛttas.
ſtatur pꝛimo.lxv.di.c.jj.⁊.ij.banc diſtinctionẽ nõ appꝛobo.qꝛ hʒ ex.vna
parte ſit auctoꝛitas 2 melioꝛ zelus.ex altera numerus.ſtatur ꝓnumero
vt er de elec.dudũ.⁊ ex de ap.conſtitutus.niſi numerus eſſet in paruo
maioꝛ ⁊ auctoꝛitas alioꝛũ louge pꝛecelleret ⁊ poſſeteo calſu fieri cõpen⸗
ſatio.vt extra de teſti.in noſtra.nã vbi ẽ par debitñ ⁊ diſpar numerꝰcre⸗
ditoꝛũ ſemp numerꝰpꝛefertur.vt.C.qui bo.ce.poſ.ł.vlti.S.j.tunc enim
decurretur ad dignitatẽ cũ par numerus ẽ hincinde.ff.de pac.maioꝛeʒ
ſimuiliter dico ad ʒelũ decurrendũ.cũ par vel fere par numerus eſt hine
inde.ſed qd ſi par ẽ ʒelus numerus ⁊ auctoꝛtas hincinde tuncrecurrat
ad meritũ pſone.vt.j.c.pxi.ſcd ſi oiĩa ſunt equalia tũc caſſetur vtriuſqʒ
electio ⁊ nouus eligatur.vt.lxxix.di.ſi duo.vel iuder cogat eos ad cõ⸗
coꝛdiꝗ. vt inſti.de ſatiſda.tu.S. ſin añt.vel res foꝛte dirimatur.xt in mat
thia.vt.xxj.di.cleros.C. cõla de le.l.vlti.in pꝛin.⁊.ff.de indi.ſed cũ abo.
vel metropolitanꝰgratificct cuivelit extra de parrochi c.j..f. ad ſil.l. iij.
§. ſi eñ ocẽs.⁊.ff:de relig.l.vlti.vel pꝛeferatur illeꝗq pꝛi oꝛdinatc.vt.xxv.
di. . vlti. vel ſenioꝛ pꝛeferatur. vt. xrx. q. vj.c.j.:.ffde fi.inſtru.l. vln. vel
ille ꝗ pꝛius nominatus ẽ vt in auc. de monachis.S. pe. coll. j. vel Pferaf
ille qui qñqʒ deliquiuilli ꝗ ſemꝑ bonus fuit vel pꝛeferatur ille ꝗ diuti⸗

6

D

fice
Nſi
thnine

inlei
ſunanz
ſuis dü
inn

W

Gſlirn
s et

diinne

Anine
CSi
rponeoſei

d

Illgtſon
Uiſhohem

6,Norſ n
ptoeſ.

ionndenn

hinid ſ

dignouche

feni eonn

ninpeliu

Grdſchmr
Nädhen
nemmicke,

ödilittd .

oigſeck
ricdle

Atenereſita.

ſe trcen⸗
ulnsrtri
Norteunka
1güpoce

Punccii
oKrth.

ciinezgid

SViſenetinn
Crincdtfutmhn

Bnunenid

s Ansnn

Sſcenarenn
ete Ausn.

dioſndd

mnorcitn e

ti ſhtn
coßztnai
dnit

unm

Gropndeſee

ei udtn
tltl
binbeozn

ſosſleon

—

u
Meinan
tochenn

pon haum

tapen
. Gbn

Pn unhtn

*

Di.

diutius militanit in eccleſia.vt.lxj.di.qd pꝛoderit.fiant vtraqʒ electione
vicioſa vtraqʒ caſſatur.vt extra de elec.cõſideramus.
4 foꝛte.ſe diuiſerint.qꝛ natura hominis ꝓna ẽad diſſentienduʒ.
de arbi. itẽ ſi vnꝰ. S. vlti. arg.xx.q.iij. ꝓcliuus.⁊ pꝛeſumit h canõ

ꝓlsz diſcoꝛdia fit iĩ electione ꝙ vtraq; pars bonozelo moueatur. vt. viij.

q.j.nec nouũ.ſʒ cõtra
g.c.noſſe ideſt frequẽ
tius.hoc aũt raro.xij.
j. ols etas.
b Judicio.ſed Ad ſi

metropolitanus nõ

vult ipſuʒ conſecrare
videt᷑ ꝙ tũc a ſuffra⸗
ganeis petẽda ſit cõ/
lecratio.vt.lxxxix.di.
volumꝰ.ſed meliꝰ eſt
qꝙa ſuperioꝛe petat᷑.
vt.ix.q.iij.nũc vero.⁊
viij.q.iij.artaldus ex
de iurepa. c.nullus.
Aui maioꝛibus
eligentiuʒ. ga magis
appet ẽ?᷑ iſte qᷓ ille.
d Tamẽ vt nullus
q.d. ſi timet᷑ ſcãdalũ.
tunc vtriuſqʒ electio
caſſabitur.
vt. lxxix. di. ſi duo tũc
eniʒ eſt aligd detrahẽ
dũ ſeueritati. vt.l.di.
vt cöſtitueretur.
e Inc coſi
HB depin⸗
git. lxiiij.
di. In pꝛecedẽti diſt.
vocuit ad quos pti⸗
neat epoꝛum electio.
in hac oꝛdit᷑ tractatuʒ
ſuũ vſqʒ ad.lxxxj.di.
oñdendo a quibꝰ ſa⸗
cri oꝛdines ſunt diſtri
buendi ⁊ quo tẽpoꝛe
in gb' locis a ꝗgbus
hoc facit in hac diſt.⁊
quo te boc facit in
lxxv. In agbus locis.

hoc facit in.lxxx.pꝛi⸗

mo dicit de bſecratio

ne epoꝛuz.nõ ergo

electus in ep̃m cõfir
matus dʒ cõſecrari a
metropo.cũ ſuis ſuf

fraganeis.vt aũt me

tropolitan adeſſe nõ
põt vel etiã nonvult
pꝛeſtabit auctoꝛitateʒ
hoc faciendi tribꝰad
minus aljs omnibꝰ
pl̃as ſuas cõſenſuʒ
pꝛebentibꝰ. itẽ metro
politanus ab oĩbus
ſuis ſuffraganeis dzʒ

Cũ vota eligentiũ in duas ſe diniſeꝛ
rint partes:ꝗs ſit pᷣferendus alteri.
OJone:as nec repꝛebenſibile
nec irreligioſum iundicamꝰ vo
ta eligẽtiũ in duas ſe diuiſerint ptes
is metropolitani iudicioalteri pᷣfe/
rat᷑:q maioꝛibꝰ iuuat᷑ ſtudijs ⁊ meri
tis:tñ vt nullus det᷑ innitis ⁊ nõ pe/
tentibꝰ:ne plebs innita epᷣm nõ op.
tatuʒ cõtemnat aut odiat. i.lxiuij.
Inc cõſiderãdũ:eſt a ꝗbꝰ
h vel quo tpe ſacri oꝛdine⸗
— ſint diſtribuẽdi: vel gbꝰ
in locis patriarche pᷣma/
tes archiepi epᷣi coꝛepᷣi ⁊ reliꝗ ſacer
dotes ſintoꝛdinãdi. Aꝗbus oꝛdi
nentur epᷣi:in niceno cõci.diffinituʒ
eſt:in quo ſic legtur.
Ab omnibꝰ cõpꝛouincialibus epi
oꝛdinentur. HM W
Se Piſcopi ab omnibꝰ ꝗ ſunt in
ꝓuincia ſua debent oꝛdinari.
Si vero boc difſicile fuerit vel vr/
gente neceſſitate vel itineris longi /
tudine:tres epᷣ debent in vnũ con/
gregari:ita ceteroꝝꝗ abſentes ſunt:
ↄſenſum in lr̃is teneãt. Ntãs ſane
vel ↄfirmatio ꝑtinebit ꝑ ſingulas ꝓ

nincias ad metropolitanũ epᷣm.

Itẽ anacleins. SDe eodezʒz.
O Rdinationes epoꝝ auctoꝛita
te apłica ab oibꝰꝗ i eadẽ ꝓnin
cia ſunt epᷣis celebꝛãde ſũt:qð ſi oẽs
ſimul minime ↄuenire poterinta:aſ
ſenſuʒ tñ pᷣbeant ſuis apicibꝰ:vt ab
ipſa oꝛdinatione aio nõ deſint.
Erx cõci. auraſico.cxx. Dalea.
Eabiectiõe ⁊ ambitõe eiꝰ quẽ
Oduo pᷣſumpſerũt oꝛdinare epᷣi
invr̃is puincijs:placuit de pᷣſumpti
onibꝰ vt ſic vbi ↄtigerit duos epos
tertiũ oꝛdinare:⁊ epi ⁊ actoꝛes dãna
bunt᷑:quo cautiꝰ ea q̃ ſunt antiqtus
ſtatuta puent᷑. Itẽ annitius papa
Ceteris aſſentientibꝰ cuʒ tribus cõ/
pꝛonincialibns oꝛdinetur eös.
¶ ρpzoninciales epi:ſi neceſ/
ſe fuerit:ceterisoſentientibus a
tribus epᷣis iuſſu archiepᷣi cõſecrari

conſecrari aut ſaltem a tribus. SS M .
f G Piſcopi. tres epi abſqʒ metropol.erx de tẽpo.oꝛ.c.nec epi.vel dic

—
„*

ꝙ duo ſufficiũt cũ metropolitano ⁊ 'm hoc dic ꝙ hec dictio pꝛeter
ibi ponit᷑ incluſiue.ſic. xv.q.vij.felix.arg.ad hoc.j.ę.c.iij.io.ſed certe ibi

nõ eſt pꝛeter nec l̃a cõtradicit.b.

„

g NLitteris. arg. ꝙ in quocũqʒ cõtractu vel cauſa cõſenſus aliquoꝛum
deſideratur nil refert an pñtes cõſenſum expꝛimant an abſentes plr̃as
cõſentiant.vt.c.di.optatũ.⁊ ẽ arg.de cõſenſu abſentiũ.vt di.lxiij.quãto.
1 di. xviij. placuit. ꝛc arg. matrimoniũ cõtrabi inter abſentes. vt. . xxx.
q.v.c.nec illud ⁊ extra de cõuer.cõiu.ex parte.ff. de ſpõ.l.vlti. Mã in cõ
ſenſu nõ exigit᷑ verboꝛũ ſolemnitas.ff.de ac. ⁊ ob. cõſenſu.ſed ſʒ ita ſit in
cõſecratione.ſecus ẽ in electione.niſi ꝑ pꝛocuratoꝛẽ ſieret electio.vtex de

elec.qꝛ pꝛopter.io.

2 „ „

b ¶ Poteſtas. quo ad cõfirmandũ.nã cõſecrarenõ põt epᷣm contẽpto

minimo epo ꝗ in ꝓuincia ſit.nec ille reciperet executionẽ.nec dico euʒ
plus poſſe hoc caſn qᷓ; aliũ epᷣm. r. ix.q.iij.c.j.⁊.ij.conſirmare aũt debet
ſtatim vel infirmare ſi ei notus eſt elequs etiã fimpliciverbo lin came⸗
ra extra de ap.qua fronte.ſufficit.n.ſi eſt notus vt dicat eligatis magis
idoneũ,.argu.xx viij.di.pꝛiuſqʒ.xxix.di.petrus.vbiẽ ignotus examinet.

rilijſ⸗

lvtj
eũ in coſecratione vero ſemp examinet.vt.xxxiij.di.q epD..

O Rdinationes.auctoꝛitate generali.vt huius.c.⁊ ſimiliũ.

Aſſenſum. ſed quomodo pꝛeſtabunt aſſenſum. cũ eis fone not ſtt
qui eligitur nec eum videruntvel audierunt aliquid de eo.ſed dic ꝙ ſufficit ſi
nõ cõtradicant.vel dic ꝙ quẽ indignuʒ eſſe n. nouit.dignũ dʒ eſtimare ⁊ eite

ſtimon ium ferre.vt extra de
L ſqu.in oꝛdi.fa.ex parte.
poſſunt. Itẽ innocen.papã. Ompꝛouinciales.iuſ
MNonoꝛdineĩ᷑ epiſcopus extra con⸗ ſn. ſed ſi eccleſia archi
ſcientiaʒ metropolitanii. epiſcopo vacat cuiꝰ au ctoꝛi⸗

tate hoc facient ⁊ cõuenient.
Reſpon.apoſtolici vlti. api.
matricis eccleſie extra de he
reti.ad abolendas ⁊ extra de
elec.qꝛ diligẽtia.nã ⁊ penes
vnuz ſtat iuð vniuerſitatis.
xij.q.ij.non liceat alicui.ff. ꝙ
cuiuſqʒ vniuer. ſicut.⁊.lxv.

QNa ↄſcientiã metropolitani
nullus audeas oꝛdinare epᷣm
integrũ.n.ẽ iudiciũ.qð plurimoꝝꝰ
ſententijs ofirmatr᷑:nec vnꝰeps pꝛe/
ſumat oꝛdinare epᷣm:me furtiuũ bñ
ſiciũ pꝛeſtitũ videat᷑.hoc.n.⁊ ſyno/
dus nicena ↄſtituit atqʒ cuſtodien/

do diffininit. Itẽ gelaſius vniuer di.ſ ſone.
ſis per dardani cõſtitns. m Na doeentid blu⸗
Epiſcopns a ſuo me:ropolitano et ¶ veramplioꝛs bomines pfe

ipſe ab eiſdem cõſecretrr.
QEia per ambitiones illicitas
nõ pudet quoſdã eccleſiaꝝ iu⸗
ra turbare ac pꝛinilegia qͥ metropo
litanis vel ꝓuincialibꝰepis decre/
nit antiꝗtas:temeraria pꝛeſumpti/
one ꝑuadere:pꝑꝑ quod etiã cõionis
aplice deſiderant diſcidiũ tenere qð
ſ.ab eiꝰauctoꝛitate diuiſi:vel qð im

cta veritas reuelatur. C. de
fideicõ.l.vlt.⁊ eſt ſi.er̃ de of.
dele.pꝛudentiã.i.rñ.in fi.
n Me furtiuũ.ideo dic fur
tiuũ.qꝛ quod adiomnes ſpe
ctat iſti ſurripiunt.nil tamen
vnus cõſfert.lx vj. dil.c.ij. po
tius ergo hoc dicendo reſpe
xit ſimilitudinem facti qᷓ; rei

pune ppꝛias vſurpatioes exercedt entin.bitiones
nõ reſpicientes:qꝛ eterno indici rõ /⸗ ideſt diſſentiones.
neʒ taʒ de catholica ſinceritatis in/⸗ Illicitas. dimitte. ꝛ inci
iuria quã de traditionũ pꝛeiudicijs peibt nõ pudet.
paternaꝝ nõ ſine ꝑpetue ſint däna/ ꝗ E Aetropolitanis.in cõ⸗
tionis interitu reddituri:ſi ĩ hac ob/ ſecrandis epis. S
ſtinatiõe ꝑmãſerint charitatẽ vꝛam r¶Eps in metropolitanis
duximꝰiſtrnendã vt vos oẽs in cdᷣẽ Oſecandis.

fratres ſiue ꝑ dardaniaʒ ſine p vna⸗
quaqsotion Buincis oſtituti vos
ꝗ ſub metropolitanis vr̃is eſſe me/
miniſtis:⁊ ab eiſdeʒ ſubſtitui dece⸗
nentes:ſicut vetꝰcõſuetudo depo/
ſcit vnanimiter ſtatnatis:antiſtites

8 ſe Antiquitas.nð ꝙ con⸗
ſuetudo pꝛiuilegiũ inducit.
ix.q.iij.conqueſtus.⁊ pꝛeſta⸗
tiones que ſiũt a ruſticis tẽ⸗
poꝛe scquirũtur.C.de agri⸗
colis.litibus.lib.xj.arg.cõ⸗
tra.x.q.iij.qa ⁊ dixi.x viij.q.

⁊ viciſſiʒ ſi metropolitanꝰhumane ij.ſeruituum.
ↄditiõisſoꝝe deceſſerit.a cõpꝛounin ? C Del ꝙ impune.i.ſlaltem
cialibꝰepis:ſicut ſoꝛma trãſmiſit:ſa de facto. lau.

u ¶ Sinceritatis.qꝛ catholi

„ 9 .Bł 5 d
crari modis oĩbꝰ cẽſeatis:neqʒ ſibi m finceriatem no obſer⸗

quẽquã qð vobis antiq diſpone cõ

ceſſuz eſt patiamini vendicare:qdte x nn,
an riterſplas aduerſantiũ volũta rAAETNNNY. nünncd
teʒ ꝓcellas veteꝝ regulas nullate- ideo duximꝰ eam ꝛc.
nus cuſtodire ceſſetis:ſieut ꝑſecutio y ¶ MQeminiſtis. ⁊ ileo de⸗
nuʒz tꝑe diuerſaꝝ patres nr̃os ↄſtã/ bitum honoꝛẽ eis exhibere
ter feciſſe nõ dubiũ eſt. Itẽ ex co. debetis.
G martini pape. Se codez. 34 Et betiam.

a Becernentes. in cõe. cõ
munẽ vtilitatẽ cõſiderantes
⁊ ad ſcrutiniũ venientes vos

Piſcopũ oʒmaxime ꝗqdem

omnes inquã vnanimiter.
b ¶ Statuatis.⁊ hoc fieri.ſ.
c¶ Aintiſtites.ſubſtitui ficut vetus.
d.Et viciſſim. omnibus modis cenſeatis. õä
e ¶ ¶ Metropolitanus. ſubaudi ſacrari a cõpꝛouincialibus epiſcopis.ſi metro⸗
politanus de hac vita ⁊c̃.hiceſt verus intellectus buius littere.nec pʒ otrariuʒ
alij intelligunt ſic ꝙꝙ moꝛtuo metropolitano ſuffraganei poſſunt interiʒ aliquẽ
electũ conſecrare.ſecundum hoc hec dictio ſacrari ponitur paſſue ⁊ non ſub⸗
auditur ibi metropoli.vt. lxv.di.ſi foꝛte. ſed cõtra.c.diſt. quoniam.ibi dicitur
vacante ſede metropolita.nõ debẽt epi oꝛdinari.nec eniz eccleſia ſuſtinet ſemꝑ
viceʒ defuncti epi. vt. xij. q.ij. ſiqua. extra de pꝛeſcriptionibus.c.j.ſed illud põt
intelligi quãdo ille fuit in moꝛa petendi pallium.io. .
tWatiamini. ita reſiſtere poteſtiquis pꝛo iure ſuo.argum. C. vnde vil. i.ff.
ad.l.aquil. ſcientiam.S. penulti.argume licitum ſit tibi ſictua iura tueri ꝙ
quia reſiſto tibinõ potes inde queri xxiij.q. vlti.igitur cũ ſepe.ff.de peti.here.
illud.?.Axj.di.nullus.
D Piſcopum.opoꝛtet.i.cõgruũ ⁊ oppoꝛtunum eſtlan. .
bBifficile. S. dl. lxj. catinenſis. ibivt impoſſibile æc. lau,ita ſumitur h
difficile vt ibi impoſſbile. b

Nlud.ſi quis. ſ. diſtin. pꝛoxi. c. ii. :. qe. . oꝛdinationes. 2,. qoͤe. vl. quonia,

quicquid.S.j.
“l Ompꝛoui

Dl.

ncialibus. Hic intitulatur. lxv. diſ.ĩ quattuoꝛ articuli po
nuntur.pꝛimus ẽ qd iuris ſit in oꝛdinatione epiſcopi.ſi aliq epiſco⸗

pi diſſentiunt.ſecundus ꝙ metropolitanus nõ dʒ cõſecrare epiſco

puzʒ pꝛeter cõſcẽ
tiaʒ pꝛimatis vbi pꝛimas eſt.
tertius ꝙ epiſcopus nõ cõ⸗
ſecratus in pꝛeſentia archi⸗
epiſcopi debet euʒ infra ſpa
ciuʒ triuʒ menſium viſitare.
quartus eſt ꝙ ſi vnuʒ tantũ

epᷣʒ cõtingit in pꝛouincia ſu

pereſſe.inuitare dʒvicina p⸗
uincie epos.⁊ cuʒ eis conſe⸗
crare cõpꝛouinclales epos.

aut ſi ipſe negligit.epi cõne⸗

nient ipſo cõtradicente ⁊ cõ⸗
ſecrabunt epᷣos in pꝛimo er⸗
go articulo obtinebit ſentẽ⸗
tia plurimoꝛuz.
c Ane.animoſitate per
B hoc pʒ eos malo ʒelo
duci.ꝗa cuncta mala mini⸗

ſtrat impetus.de pe.di.iij.in

ter hec hircuʒ.alias ſecus.i.ſi
nõ animoſitate.vt.xxxj.diſt.
nicena.
d Contradicant. ſed ꝗd ſi
archiepᷣs ſolꝰ cõtradicat nec
vult cõſecrare oẽs alij vo⸗
lunt vel ipſe vult ⁊ ipſi no⸗
lumt dico archiepiſcopũ/pꝛe
ferendum.niſi ille malo ʒelo
moueretur vel ipſi cam non
aſſignarent ⁊ oꝛdinabit ipᷣm
cũ epᷣis vicine ꝓuincie ſʒ.h.
tu dic ꝙ ſi archiepiſcopꝰ cãzʒ

nõ aſſignet ſue ↄtradictiõis

ꝓ ↄſentiente habet. ar. ff. ſo.

ma.dotẽ er̃ de his q̃ fi.AO ma.

par.ca.cũ in cũctis.ff.de le.j.
filiuſfa.S.diuꝰex de iurepa.
paſtoꝛalis ⁊vnꝰoĩbꝰreſiſteret
ſi cãm aſſgnauerit.xxxj.diſ.
nicena.imo ſi nõ audiret᷑ de
poneret᷑ ⁊ oꝛdinatoꝛ et oꝛdi⸗
natus.lxxxſ.di.tãtis ⁊ ĩ auẽ.
de ſan. epi. . ij. coll. ix. vl die
ꝙ petetur ↄſecratio a ſuꝑio
re.vt.dixi.lxiij.di.c.vlti.
e BVn dz. opoꝛet occur
rere duos ad minus.
lIx vj. di.c.poꝛro.
f¶ NWeeſentiã.exhibet ergo
gs pꝑ ſuas litteras tm̃ pniam
ſuã ⁊ exoneratur ꝓcuratoꝛ a
ſatiſdatione ac ſi pꝛeſens eẽt
cũ litteris de rato.ff.de pꝛo⸗
cur.ſi ꝓcuratoꝛẽ ar.cõtra de
pe. i.j.quẽ penitet in fi.ĩſtit.
de aucto. tu.S. j. 2.ff. de quct.
tu. obligari. S. pupillus. ſi⸗
militer per legatũ repꝛeſenta
tur ſuꝑioꝛis auctoꝛitas.xciiij
Di. c.j.⁊ eẽ̃ de ap.cũ pati.lau.
gα Piſcopus ꝓpꝛijs lr̃is
ſietiã oẽs cõtradicerẽt.
⁊ vnꝰ cõſentiret.nõ põt re⸗
