G Cceſia. habet pꝛel byteroꝛnm.ſ intelligas de illis perſonis que

x ¶ C Senatũ.ſed ſi capitulũ dicitur ſenatus.⁊ ſenatus reſtitnit hominẽ
fame. vt.ff.de poſtula.:.i.S.de qua.ergo ⁊ capitulum.nam ⁊ capituluʒ
quandoq; diſpenſat.vt ex de ſimo.ex mſinuatione.⁊ ar.ex de pꝛebẽ.cũ
nõ ignoꝛes. Item in hoc cõparatur capitulũ ſenatui.nam ſicut a ſentẽ⸗
tia ſenatus nõ appellatur. vi.ffa qui.ap.nõ li.l.ſ.ita nec a capitulo.vt

r,n5

cEꝗꝓ de his que ſi.ama.par.ca. cum in cunctis. vnde dico qðᷣ capitulum

eligendo indignum diſvenſat cum ipſo. aiſſ ſit talis diſpenſatio que ꝓ

bibita ſit ei. quemadmodũ dico in eß5o.
XLacuit.hic loquit᷑ de monacbis nõ habẽtibus populum.

NMeaʒ ſliñ.no eſt licitũ ſibi facere cmatres. vt xviij..0. perucnit.
a Negociſs. niſi iubeatur. .e, qui veer. 1

— —õ

„*

2 Eee

iſn
Alin
hoſetne
ndohrtin
ficttn
ſͤſtrſ
horald
eſanne
thine⸗

hüi

unt
Aniſi
ilgadn
eſiten
aNGd

b ¶ Moꝛtuus. hic vi
des ꝙ ingreſſus reli⸗/
gionis eaparat moꝛi
naturali.vñ od iuris
eſt circa dotẽ vl dona⸗
tionẽ pꝛopter nuptiaſ
in moꝛte naturali idẽ
z in hac moꝛte.ideſt in
ingreſſu religiõis. vt
C. de epi.⁊ cle.l. vlii.
2 ficut donatõ cã moꝛ
tis firmat᷑ moꝛte na⸗
turali.ſimiliter ⁊ moꝛ
te ciuili. vi. C. de do⸗
na. inter vi.⁊ vxo.res
proꝛis.io.⁊ hꝰ teneas
pꝛo regula.qꝙ in ſolis
illis caſibus ciuili
moꝛs equiparat᷑ moꝛ
ti naturali.vbi hoc in
iure cautũ inuenit. b.
4 Eruenit.iura
ergo abbates
nð debẽt exercere epi
ſcopalia iura nec ð c
matrimonialibus co
gnoſcere. vt exrtra de
erceſ. pꝛela. accedenti
bᷣ niſi epiſcopalia iu⸗
ra pꝛeſcripſerint.vt ex
tra ð pꝛeſcrip.auditis.

b ¶Del apoſtolice. ar

gu. contra extra de cõ
ſir. vti. vel inuti.poꝛre
cta. ſed dic ꝙ non
poſſunt confirmari
quo ad hoc quin poſ
fint remoueri cũ opꝰ
fuerit.
e WIn chalcedonẽſi.
ſe. yere.
d ¶ Et ſub anathe⸗
matis.infligendi.
e Mierdicimnꝰ?pu⸗
blicas pẽitẽtias.

hoc eni ad epos pertri

net. vt. l. di. in capite.
ſ Et miſſas.quas
nec alij debẽt Imona
ſterijs publice catare
populo.niſi fuerint in
uitati.vt.x viij.q.ij.du

dũ.2.c. luminoſo.2, C.

abbatem.

98 C Oleü. infirmoꝛuz

vel cathecuminoꝛuʒ.
b ¶ Ab epis. ſed cum

hoc.c.loquit᷑ de nõ ha
bentibꝰ populũ.qua/

re recipiũt oleum vel

chꝛiſma.cũ populũ nõ

babeant. Rñdeo ad
cautelã.ne aliquẽ ibi
nõ baptiʒatuʒ contin
gatmoꝛi.
i M. Arta.

8 VDi vere. ſolita

ariam.i. heremi
¶Eos vero qui.q;
digni fint honoꝛe.
¶Eos vo.i.tñ. Ex

aduerſatione iſta vide

tur að beremie non
ſubſunt epis.qð qui⸗

dã ccedũt.qꝛ ſnnt lo

cuſte. que nõ habẽt re

gẽ. Sed nos cõtra.vt

xciij.di.nulla ratione
xi.q.iij.ſi aũt. Hic etid
nota qð beremita põt

vocari ad pᷣlaturã. v

inerit nõ ẽ pꝛobibendus.

LMuente ad nos vñ valde mi
amur ꝙ qdã monachi⁊ ab
bates in parochia veſtra cõtraſan

ctoꝛũ decreta epᷣalia iuraꝰ ⁊ officia

ſibi arrogãter vẽdicant: videlicet
pnĩaʒ dare:⁊ remiſſionẽ peccatoꝛũ
recõciliationẽ penitẽtiũ: decimas
ʒeccleſias:cũ abſqʒ/ꝓpꝛij epi licen
tia vel apoſtolice ſedis auctoꝛita⸗/
te hoc nullatenus pꝛeſumere debe
ant:ſicut in chalcedonenſi cõcilio

de huiuſmodi a ſanctis patribꝰ ſta
tutũ eſt:⁊ ſub anathematis“ vincu/
lo monachis oĩbus ꝓhibituʒ. Mã

xV

damus itaqʒ dilectioni tue:vt eos

mãt:oio ꝓbibeas. Itẽ calixtꝰpa
De eõdem. H
1 en gen etiã abbatibꝰ et
Hmonachis publicas penitẽtia⸗
dare: infirmos viſitare: ⁊ vnctiões
facere:⁊ miſſas publicas cantare.
Chꝛiſma ⁊ oleũ ↄlecrationeſqʒ al/
tariũ:oꝛdinatiões clericoꝝ ab epis·
accipiant:in quoꝛũ parochijs ma⸗
nẽt. Itẽ alexãder.ij.
MWMonachi intra clauſtra moꝛates
clericoꝝ officia exteriꝰnon miſtrẽt.
TLZria chalcedonenſis tenoꝛeʒ
Loptimi concilij monachis qu
uis religioſi ad noꝛmã ſancti bene
dicti intra clanſtrũ moꝛari pꝛecipi⸗
mus:vicos caſtella ciuitates pera
grare ꝓhibemꝰ:⁊ a populoꝝ pꝛedi
catiõe oĩio ceſſare cẽſuimꝰ:niſi foꝛ
te gꝗs de ſue aĩe ſalute ſollicitꝰ:vt eo
ruz habitũ aſſumat:eos intra clan/⸗
ſtruʒ cõſulere volnerit. Iẽ ex cõ
ciliõ chalcedonenſi. .—
Aonachi qui ſunt in ciuitatib? epi
ſcopo debẽt eſſe ſubiecti.
Qai vere pureqʒ ſolitariaʒ eli
gũt vitã digni ſunt cõuenienti
bonoꝛe. Eos vero qui cinitates
ſingulas ſeu poſſeſſiones in mona
ſterijs ſunt: placet nobis epiſcopo
eſſe ſubiectos ⁊ quieti operaʒ dare:
atqʒ obſᷣuare ieiunia⁊ oꝛationes
in loeis qnibꝰ? ſemel ſe deo denonue

rint ꝑmanẽtes:⁊ neqʒ cõicare eccle

ſiaſticas neqʒ ſeculares aliquas at
tractare acuões.relinquetes ꝓpꝛia

monaſteria:niſi foꝛte iubeantur pp
vꝛgentes neceſſitates ab ipſius ciui
tatis epiſcopo:⁊ nemine ſernoꝝ ſiu

ſcipi in monaſteriũ: vt ſit cũ eis ijno
nachus:niſi cũ domini ꝓpꝛij licẽtia
Pꝛetereuntẽ vero hec decrenimꝰ?

extra comunionẽ eſſe: ne nomẽ dñi

blaſphemet. Connenit ergo cinita
tis epiſcopo curam 2 ſollicitudinẽ

neceſſariam monaſterijs exbibere.
NMis ita reſpondet᷑. Auctoꝛitas
illa nicene ſynodi pꝛohibet mona

coõnenias:et ne talia deinceps pſu/

chos de monaſterijs exire:⁊ per ca
beile⸗ ſepulturas moꝛtuoꝛuʒ cele/

ꝛare cõfluere videlicet moꝛe cleri
coꝛũ ad cuiuſlibʒ exequias celebꝛã
das: Ceterum ſi apud monaſterinz
aliquis ſemetipſum tumnlari vo/

gregoꝛus ſcribit ioani epiſcopo
vꝛbe veter.

—

Ande

monaſterio nõ pꝛobibentur.
HSapit abbas monaſterij ſan
JI Tcu gregoꝛij iſinuauit nobis plu

Miſſe ceiebꝛari:moꝛni ſepeliri in

ruma ſe a vèſtra ſanctitate granami
na ſuſtmere:q in eodẽ monaſterio
miſſasP* ꝓhibeas celebꝛ ari:moꝛn/⸗
os etiã interdicas ſepeliri:a qua in
humanitate vos boꝛtamus ſuſpen
di: ⁊ ſepeliri ibidẽ moꝛtuos.miſſas
celebꝛari:nnlla vlteriꝰ habitata cõ

tradictione permittas. IJdemca

rolitano epo veneriio.
on ſunt᷑ caſſande pie voluntates
deſunctoꝛum. .
Dmonere te volumus: ne pie·
defunctoꝛũ volũtates tina qð
abſit remiſſione caſſeniur. Item
gelaſius poppꝑ.
Teſtatoꝛis arbitriũ ſᷣnari opoꝛtet.
Onſideratio eccleſiaſtice vti
itatis hoc poſtulat:ex iuſta di
ſpoſitione teſtatoꝛis ſeruandum ar
bitriũ eſſe. ẽ ex ↄcil. triburiẽſi.
—Béeogdem.
Micũqʒ facultates rerũ ⁊ op

poꝛtunias tẽpoꝝ ſuppetit et

cetera:ſicut in eodeʒ.c.ſupꝛa legii
in cã eoꝛũ qui de dioceſi ad dioce⸗
ſim tranſierunt. Ecce bis aucto /
ritatibus patet:q; ſiquis apud mo
naſteriũ ſepulturam ſibi eligere vo
luerit:liber a monachis poteſt ſepe
liri. Ande liquido colligitur- pꝛohi
bitionẽ illa nicene ſynodi ꝑꝑ ipꝛo⸗
bitatẽ circũnagantiñ eſſe ſaciam.
Vñ in chalcedonẽſi concil. legit.
MWonacbi qui ſine licentiã epiſcoxi

vagantur: ad pꝛopꝛia loca redire

cogãtur.
tes ſibi ininnctü a pꝛopꝛio epi
ſcopo:interdũ vero etia illi qui ab
eo ſuerãt excõicati: veniũt ad cini/
tatẽ cõſtãtinopolitanã:⁊ in ea ꝑtur

batiões trãquilitati eccleſiaſtice in

ferũt:⁊ diuerſoꝛũ domus coꝝnum⸗

pũt. Statuit igit᷑ ſancta ſynodi bos

pꝛimum cõmoneri: vt exeãt a regia
cinitate:demum eos innitos deijci
ac inde per deſenſoꝛẽ cõpelli:viaad

ſua locas pueniãät. Iez pelagius

paps paulino ſolitario.
on

ſenſoes. J
Dohins mmſe ⁊ milianũ at
3 6

binianũ vel alios pſeudo

monacho ioãni defenſoꝛi pcipimꝰ⸗

vt eos debeat detinere: quatenꝰ ſi

quã deſiderãt ſne ↄtentiõis rationẽ
cognoſcere:ad nos:vt inſonment ð

beãàt exbiberi Certe ſi ſola obſtinati
one ab cccleſiaſtico coꝛpoꝛ ſunt ſciſ
ſi: in reatina ſicut petiſti inſula vt
exulẽt pꝛedicto defenſoꝛi duximus

iniungendũ. IYtẽ leo papa.
Huniins monachus pꝛeter vomin
ſacerdotes audeat pꝛediare.

AEiei illud etiã:q; nobis ꝓ

pter ipꝛobitatẽ quoꝛũdã mo/
nachoꝝ religionis vꝛe verbis ma

daſtis p vicarios vios hoe ſpaliter
ſtatuẽtes: vt pꝛeter dñi ſacerdotes·

AYidam monachi nibil habẽ?

achi circunnagantes per de/

cixxx)

eð de elec. ců monaſteriůͤ. ql
auit vità habere debeant. nõ
repperi.iñ pꝛiuilegiũ clerico

ruʒ habent.vt hic apparet.
Sʒ ſi queras iquomõ here
mita poſſit eligi ad platuraʒ.
cũ de magis ſiricta ad minꝰ
ſirictã vitã nõ eſt licitũ trãſi
re.xix.q.j.c.vno.Rũñdeo vita
monachoꝝ eſt magis ſtricta

quo ad hoc qꝛ renũciàt pꝛo/

pꝛijs.⁊ ponunt holeʒ ſupꝛa
ſe.ſed heremita nõ renũciat

pꝛopꝛijs. vt. xix.q/iij. F. eõ.

m JYeiunia.ſed qd ſi pꝛius
tenebat.aliꝗs aliquos dies
ieiunare.nũquid nihilomi⸗
nus monachus factus tene
tur eos ieiunare:arg.ꝙ nõ
xxxiij.q.v.noluit.de pe.diſt.
j. S bis auctoꝛitatibus:
n CCurã. xviij.q.ij.mona
ſteria.⁊.c.abbates.⁊.(.(ogꝑn
uimus. H
o His ita. nicene. Z. .c. j.

p ◻Bapitus. miſſas. pu⸗

licas.ſ nõne hoc lici

te ꝓhibuit.vt. S.eĩterdicimꝰ

ſed dic ꝙ loquit᷑ hic ð mona
galo abene populũ.
q CSuſpẽdi.i.abſtinere. io.
r Bmonere.ne pie. ſecꝰ
ſi funt iniuſte.xvij.q.
iiij. quicũqʒ.ff. ð reli.ſi ꝗs.S.
hec actio:xij.q.vlt.qꝛ.ff.ð cõ
di.inſti.quidaʒ.iĩimo ad epi⸗
ſcopum ſpectat exequi volũ

tates defunctoꝝ.vt extra de

Meſta. ſi heredes.
8 Onſideratio.

.ij. vbicũqʒ.

v C Imnpꝛobitatẽ imolqꝛno

habent populum.

x1 Nidã.monachi.epo

õtp ergo eps mona

cho pᷣcipere ⁊ iniũgere ei ali

qua legationẽ.vt.S.e.ꝗ ve⸗

re.ſimũit᷑ abbas.vt.j.imo

y ¶ Ercdicati.ergo monaa

chi poſſunt excõicari ab epᷣo

vt. x viij.q.ij.abbateſ.⁊ ab ali

is pꝛelatis. vt. S. e.alig.
3 ¶ Inuitos. per bꝛachiu ſe

culare eſt inobediẽs coꝛrigẽ

dus.vt.S.di xvij.nõ licuit.⁊
xi.q.j.petimus.
tad loca ſua.redeant

vel in exilium mittantur. v?

ſ. c pꝛoxi.

b Ad loca. boc eſtregular
vt ſemꝑ pᷣmo cogant᷑ redire

ad monaſteriũ ſuũ.vt.xxvij.
q.j.nec aliqua.in fi..c ĩpu⸗
dicas.⁊.c puenit.niſi ſepius

delinquat vel pꝛim mona
ſteri ſit mimis diſſolutũ. v
xxvij.q.j.ſiqua.⁊.cſiquis

rapuerit.

c VV Robinũ.detiner nec
taliſ detẽtoꝛ incidit in
can onẽ.ex ð ſen.ex.vt fame
d ¶Ad nos. nã cũ ð ſide du
bitat. romana eccłia ẽ cõſulẽ?
da vt. xxiij.q.v. de liguribꝰ.
e ¶ Inſula. nota penã cano
nic eſſe exiliũ...di. accedẽés
2 diri. iij. q. iij. hig epos. io.
1 iſcimus. ſacerdotes.
vel per licẽnã ſacerdo

——

ergo roe Paiiginſed nõ roe o
Tẽplarij aũt ⁊ hol
Piralani iõ pꝛedicat.qꝛ hñt jᷣ

pimus

oc pꝛiuilegiũ.Sed qꝗd ſi ali

qui ſunt falſi pꝛedicatoꝛes.?
aliqua lucrent᷑.nundd reſti
tuẽt illi ecdeſie:videt᷑ qd nõ
qꝛ nõ refert ꝗs vel qualiter
pꝛedicet.ſed que pᷣdicet.xix.

di. ſecũdũ.⁊ apoſtolus dicit

in epiſtola ad philippenſes.

ſue per veritatẽ ſiue per fal
ſitatẽ xpᷣs annunciet᷑in hoc

gaudeo ⁊ gaudebo.dic qdᷣ
apoſtolus gaudebat de cõ⸗

nerſis. nõ de pꝛedictibus.
Ar.tñ ꝙ eccleſie acquiritur

ff. de inof xel.l.poſthumꝰ. S.

ſi gs vbi dꝛ ꝙ ſiexneus er⸗

pugnauit teſtamẽtũ.hoc ei
u ꝓeſt ſed legitimus. io.
Ecce. parochianu ſ. de

beni.di. vj. placunuit.
*) E pꝛeſentiũ.defenſoꝛ.
i.iudex vel aduocatus

vel ꝓcuratoꝛ negocioꝝ ſecu
lariũ.ſic.j.q.iij.ſaluatoꝛ.⁊ ex
nec cle.vel mo.ſed nec.non

põt ergo ſine ſuperioꝛis licẽ
tia eſſe vel iudex vel aduoca
tus vel arbiter.ſj abbas põt
boe facere fine licẽtia alicui⸗
nã abbas monachos hʒ in

ptãte.vt.xij.q.j.non dicatis

vñ ipſe nõ eſt ſub poteſtate

alicuiꝰ. ff. de adulte.ſic eue⸗
niet.⁊ ꝙ poſſit abbas eſſe ꝓ

curatoꝛ habes er de cen.ſo⸗

pite.extra de trãſac.cõtingi

ſeculares ergo cãs eti iubẽ

tibus epis nõ poſſũt agere

vt hic er ne cle.vel mo.rela
tuʒ.niñ miſerabiliũ pſonaxꝝ
vt. lxxx vj.di.c. vlt. Iteʒ nec
ſindicus põt cõſtitui in pꝛo
pꝛia eccleſia.vt er de ſindi.ſi

cut nec ꝓcuratoꝛ. vt in auł.
de ſan. epilſ. S. aliũ.niſi alius

nöö ſit eque idoneus tũc põt

de licẽtig abbatis. vt er dete
lti.in ſup.⁊.j.e.monachi iu⸗

der tñ cſtituit᷑ monachus a
ſupioꝛe.vt er de pᷣnil.cũ oliʒ
t nota ꝙ ſi quꝗ caʒ mouẽt
monachi.pſumitur ſemp ꝙ;
bono ʒelo eã moneãt vt ex ð
no.ope.nũ.cũ ex ſiuncto.io.
c C Belaſi. defenſoꝛes. 3.
di. lxx vij.c.vl..vile eſt llud
ZSꝛiũ.qꝛ ibi defenſoꝛ ponit p
oſtiario ? ideo magiſter il⸗

Iluqd noluit ſoluere.
40 DOaoũss.
B J monachus.mino
? eſt ar.exquo ꝗs eſt electus

canonicꝰ. ſtatim habebit frun

ccus pbende plene vt alij eẽ
de pꝛebẽ. relatũ fallit hoc er
vt ec. bñ.vt noſtrũ.in ſi.⁊ de
inſti. cũ veniſſer. in ſi.

¶Reſtaurãdã.ar. ꝙ bis
eecleſiã debet reparare eaz

vt e de ecdle.edi.de his.⁊.c.
vlt. hoc veru eſt ſi hʒ tertiaʒ

que debet ſabꝛice. vt. x. q. ſ.

decreuimus. ꝛ.q. iij. vnio.

Kau.

tum nee ob. xxv. di. perlectis. vbi dĩ diaconus põt pꝛedicare.ſic. xcij.diſt. in
ſancta.vel ibi pꝛedicarẽ ponit᷑ ꝓ legere.ſimiliter laici pᷣdicant ⁊ mulieres de li
centſa ſacerdotis vt. s. di. xxiij. mulier., in f. Sed nunqd ſubdiaconus pot pꝛe
dicare:ita qꝛ pꝛelationẽ ⁊ curã alarũ hẽe põt vt er̃ de eta.⁊ qua.pᷣterea pꝛedicat

ꝛdinis.qꝛ locũ ſacerdotis obiinei.vt.xciij.di. pci

nullus audeat pᷣdicare:ſine mona
chus ſine laicus ille ſit: qui cuiuſcũ
qʒ; ſcientie nomine gloꝛietur. Ec
ceꝰ in hoc.c.⁊ vicium eſt expꝛeſſum

⁊ generali conſtitutione enacuatuz3ʒ

ꝙ vero penitentiã dare pꝛobibent᷑

inde eſt ꝙ nulli ſacerdotu licet alte
rius parochianũ ligare vel ſoluere.

monachi aũt ⁊ ſi in dedicatione ſni
pꝛeſoyteratus ſicut ⁊ ceteri ſacerdo⸗
tes baptiʒandi: pꝛedicandi:peniten
tiam dandi:peccata remittendi:be

neſicijs eccleſiaſticij perfruendi rite

poteſtatẽ accipiunt vt amplins ⁊2
fectins agant ea que ſacerdotalis oĩ
ſicij eſſe ſanctoꝛnm patrum conſti/
tutionibus compꝛobantur tamen
executionem ſue poteſtatis non ha

bent niſ a populo fuerint electi:⁊ ab

epiicopo cum conſenſu abbatis oꝛ./
dinati.Eccleſiaſticas vero atqʒ ſe/

culares actiones attractare ꝓbibẽ

tur:vt nõ pꝛeſumant ſibipatrocinia
cauſarum:niñ ab epiſcopo cõmoni
ti ſnerint.nec ſecularibus cauſis oc

cupentur: vt reſideant cognitoꝛes

Ddirimendarum litium. Einde pe

Monachus defenſoꝛ ſieri non dʒ.
Epꝛeſentium poꝛtitoꝛe: p ð
ſenſoꝛ factus nõ eſt:nulla no/
bis animi moleſtia ſit:qꝛ ſatis valy
de amariſſimum babeo de iſto pꝛo
poſito ad aliud officium bomines

deduci:in quo nullo mõ que a mo

nachis deo pꝛomiſſa ſunt valeant
adimpleri:omnimoda enim eſt illi
no habitus ⁊ iſtius officij diuerſitas
illic enim quies:oꝛatio:laboꝛ ma 14

nuum. at bic cauſarum cognitio cõ

nentiones: actus: publica litigia:2
quecunqʒ vel eccleſiaſtica inſtituta
vel ſupplicantium neceſſitas poſcit
ſaciat:autem et deus vt tales ſint hi
vel qui a nobis in iſto habitu nn⸗
trinntur. vel in monaſterijs creſcũt
vt pꝛouecta etate ⁊ vita ꝓbata nõ
ad litigioꝛum officia ſed ad ſacer/
dotium valeant pꝛomoueri. Be
laſius tamẽ ſicut in tractatu de pꝛo
motionibus clericoꝛum innenitur
in capitulo illo. Monachus noui
tius et cetera:permititit illos ex diꝝ
ſpenſatione fieri defenſoꝛes. Ouod
vero ſacerdotalium officioꝛum po

teſtatem habeant: teſtatur ambꝛo

ſius dicens.

Clericoꝛuʒ officia celebꝛare mona

chipꝛeſpyteri nõ pꝛobibeantur.

Octos ant ꝓbos monachos

pꝛeſoyterij honoꝛe dedicatos

piꝛedicare: baptizare: penitentiam

dare:debita miſeris relaxare:decip
marum:pꝛimitiarum:oblationuz:
vinoꝛum et moꝛtuoꝛum poꝛtione

iuſta perfrui deben moderata dij/

lagius ſcribit antonine patricie ⁊ de

OPgeramine.pꝛorximoꝛũ.ar.q; de bonis eccſiarũ poſſumus ſub

D uenire conſanguineis.vt.lxxx vj.di. non ſatis ſed pꝛoximos bie
babenler ſideles. “

¶Sibi vendicẽt. cũ ergo ecclia poſſtt vendicare decimas. patet ; do
miniũ decimarũ eſt penes eccleſ licet decima nondũ fit tradita ei deci᷑

ſpenſatione commendamus: vt in
ſta apoſtolũ de altario cui ſeruiunt
viuentes per obſequium dominice

plebis panem ⁊ vinũ immaculata
benedictione traſioꝛmẽt in coꝛpus
⁊ ſangninẽ dñi noſtri ielu chꝛiſti.
Item innocentius papa.
Beneſicijs ecchaſticis monachus
pꝛelbyter libere perfruatur.
JImonachus ad clericatũ ꝓ
moneatur:beneſicia pꝛeſtent
ei pleniter ⁊ annone:⁊ decime do⸗
nentur abſqʒ vlla dilatone ⁊ mino
ratiõe.vt quãto meliꝰ poſſu iuxta
poſſibilitatẽ quãdo neceſſitas exii
terit: ad opera eccleſiaſtica ⁊ ipſaʒ

reſtaurandam eccleſiã adiutoꝛinz

faciat. MRẽ grego.

Gderamines apoſtolice aun

ctoꝛitatis decernimꝰ:vt mo⸗/
nachi ſi pꝛeſbyterij honoꝛe dedica
ti ſunt cũ ligandi ſolnendiqʒ ptãte
decimaꝝ pꝛimitiarũ oblationũ do

nationũ:que ſiunt pꝛo vinis ⁊ ꝓ de

functis poꝛtionẽ iuxta canoneʒ ad
ſuaʒ ꝓximoꝛũqʒ vtilitateʒ merito
perſectioꝛis iuſticie nõ minus quaʒ
ceteri ſacerdotes landabiliter ſibi
vendicent. Igem.
Clericoꝛum ofnicia
6* libere adminiſtrent.

X᷑e auctoꝛitate hnius decreti

quod apoſtolico moderami

ne ⁊ pietatis officio a nobis eſt con

ſtitutum: ſacerdotibunus monachis

apoſtoloꝛum ſiguram tenentibus
liceat pꝛedicare:baptiʒare:cõmu⸗
nionem dare:pꝛo peccatoꝛibꝰ oꝛa

re:penitentiam imponere atqʒ pec
cata ſoluere. Iez ex decreio bo
nifacij pape. .
Monachi kiech prai honoꝛ deco
ran poreſtatem habent ligandi et
ſolnendi.
B Ant nõnulii nullo dogmate
fulti audaciſſime ꝗdẽ ʒeio ma
is amaritudinis quã dilectõis in
ammati:aſſerentes monachos:ꝗ
mundo moꝛtuiſunt:a deo viuunt:
ſacerdotalis officij potentia indi
gnios:neqʒ penitẽtiã neqʒ chaiſtia
nitatẽ largiri:neqʒ abſoluere poſſe
per ſacerdotalis ofncij diuinitꝰ ſibi
iniunctaà ptãtẽ:ſed oiĩno labũtur:ne
qʒ eni beatus benedictꝰ monacho
ruʒ pꝛeceptoꝛ almiſicus hnius rei
aliquomodo fuit interdictoꝛ:ſj eos

ſecularium negocioꝛũ edixit exper G Vnt nönulll.

tes ſoꝛe tantümodo:quod quideʒ
apoſtolicis documentis ⁊ omninʒ
ſanctoꝛum patrum inſtitutis nõ ſo/
lum monachis ſed etiã canonicis
magnopere imperatur.nemo eniʒ
militans deo implicat ſe negocijs
ſecularibus. Tantoꝛũ igif̃ patrũ in
ſtituti exẽplis gbu⸗ periculoſiſſmũ

monacbi pꝛe

i auẽcte.aplox.i.
ſeptuagitaduox
dilcipulox.xxj.diſt. in

me eni ſunt dei. vt. j.
c.reuertimini.vñ etiãs
quẽlibet poſſeſſoꝛẽ ee
cleſia cõuenit ſuꝑ deci
mas.vt.j. eo. decime,
hoc enim eſt pᷣuilegiũ
ecclie ꝙ re nondũ tra
dita facta eſt dña rei.
vt eẽ de cõſue.c. ij.in
fi. C.de ſacroſã.ecde.
vt inter diuinũ.quidã
tñ dicũt ꝙ eccleſia nõ
poſſuntvẽdicare deci⸗
mã.niſi ſegregata ſit
qꝛ qui rẽ vẽdicat ſpeci

ficare eã debet.vt er ð

appella. ſignifcatibꝰ

ſed hoc n hil eſt.qꝛ in

certã partẽ poſſunt vẽ·
dicare.vt.ſf.de rei vẽ.
que de toto.⁊.i.ex di-⸗

uerſo.ꝛ.l.vlt.ſʒ adhuc

alia rõne videt ꝙ ec⸗
cleſia nõ põt dedmaʒ
vendicare.qꝛ niſi deci

ma fit ſegregata ab
alijs bonis ñ deſinit

eſſe pᷣoꝛis dñi.ff. ð pol
li.l.ij.. vlt. ſed illud e
qñ decia debet ex vo⸗

to.aliud qñ ex iure.di

cas ergo qᷓ ls decima
noõdũ ſit ſegregata. ꝓ

tñ eſt eccleſie.vł dicas

p totu illud frumẽtuz
eſt cõe qꝛ cũ frumẽtů
volũtate dñox comi

ſcetur ſit cõe ⁊ quodli

bet granum fit cõe v

tũc det actio cõidi. vt

diuidatx.ſed ſi ſine vo
lutate dñox eſt comi⸗
xiũ tũc nõ fit cõe,.qj vv

dicare põt vterqʒ par

tẽ ſuã. ff.de rei ven.ſi
frumẽtũ.⁊ inſti.de re.
di. S. ſ duox. ſed nec
illud vr poſſe ſtare.qꝛ
cũ ſemẽ nõ fuit cõe ex
go nec frumẽtũ vel dẽ
catur ꝙ decie petan
per actionẽ cõfeſſariãẽ
qꝛ iuſ pꝛeſtadi decimà
eſt ſeruitꝰ quedaʒ. vel
verius dicas ꝙ petũ
tur cõditiõe ex cano⸗

ne vel iudicis officio.

vt. fl. deicondi.ex lege

nouo.epi eni tenẽt lo
cũ ipſox.lx viij.di.quo

ruʒ vices. vel ꝓpꝛie...
quo ad pꝛopꝛiox renũ

ciationem.
bñdicius.ar.ꝙ

ola que nõ ꝓhibuu
ſanctus bñdictus.ſũt
cõceſſa monachisſic

xx viij.qj.i nuncxtx.

¶ECLanonic? regu-⸗
laribus.lmo in olbus
vt videtur.ar. lxxxviij.

xvj clxxxi

archidiaconus vel ar
chipꝛeſoyter eligit ᷣm
cõſuetudinẽ loci.vt er
de offi. del. ſup.e.

rationabilem deo offeras hoſtiaʒ
ne ſis miles pꝛiuſquã tyro:ne pꝛius
magilſter ſis quã diſcipulus.Non
eſt humilitatis mee neqʒ menſure

qũo naſceremini nõ inueneritis.
AItẽ pelagius papa bono.epiſco

po ſauinati.
Gelaſius quendam rufunnz mona

ſu dic. ſ. ꝛ etia per totum. ri. .j. te aulchẽ. xiii. a ii. c.ij. 2.rv. a.i. ..xriil. fuo. niſ pauper ſit. vt de ope. ii ſuo ic tñ nõ loquitur de talibus operibus.
vlt. his a quibus er de poſthu.cleri.ex.ne cle.vel mona.multa. ſed tantum de poſtulatione vel pꝛelatione recipienda. Iem ar. ꝙ ſi alicui de
a¶Ic viue in mdaſterio. multo.i.vſqʒ ad decrepitã etatẽ. vt. xxx vii‚ſ. eccleſia iniungitur aliqua legatio tenetur eam reciperẽ. vt. iij.·.c. nulli.
di. nullus.vel multo.i.per quinquenniũ.vi in piobemio dige⸗ m ¶¶ Suſcipiatis.ſi. viij.q.j.in ſcripturis. .
in⸗ ſtoꝛũ.ff. de ſepera.l.j.S.qð dictuũ. Ael triẽniũ. C. de ideicõ.l.j. Nel prr nn; Neceſſitatibus.S. vij. qyi.ſcias.
ii bienniuz. vt inſti. de pæochig in poſſel
tit litteraruʒ. ob. Ar. hic . R. ſione.i.que fuit eius.ſi
in cotra momentaneos eſt refrãgari: credimus a ſacerdoti ſcopi electione ꝓnide ac iuſte actu xviij.q.ij.abbatẽ.cum enim
in magiſtros. lir. olſn ofk bus monachis ligandi ſoluendiq rus. Item ſyricius papa. fungdata eſt eccleſta. nullam
i ſicia. auia nõ medio, officinʒ deo operante digne admii Tempoꝛe maturitatle eccliaſticis babet ibi poieſtatem. vt...
in criter errat qui min? niſtrari: ſi eos digne contigerit boc monachipꝛomoueant oꝛdinibus. E ian
Bin bonũ peefen ꝛc. v. j. miniſterio ſublimari: Secertantes D Onachos: quoqʒ quos mo uod muſto.pe ege⸗
eti de co. di. v. nõ medio⸗ . . . n mus vt aliquid maturius
n . iter,rar porbſeni itur monaſtice pꝛofeſſionis pre, 'raz granitas ⁊ vite ac fideiin agamus. vt..dil ponderet,
ul oꝛes magiſtriſunt au ſbyteros ſacerdotalis potentie ar ſtitutio ſancta cõmẽdat: clericoꝛuz q ꝛoꝛogata.i. dilata.
diẽdi vt.xx.oide qui cere officio ommnimodo pꝛecipimꝰ officijs aggr egan: optamnus ? vo r. ¶ Eum diaconũ. ergo ſub
bus at. j.f.ð edil.di. vt ab hninſcemodi auſibus repꝛi,- lumus: ita vt qui intra triceſmum adiaconus erat iſte g fuit ele
d veapiunnt. mantur in poſterum: quia quanto etatis annũ ſunt digni: in minoꝛibꝰ cus ad regimen parocbia⸗
b OQ Igencatus i qniſqʒ eſt celſion:tanto et illis erit per gradus ſingulos creſcẽtes tem lis eccleſie.ſubdiaconus. n.
ni⸗ Ullat..lectat. potentioꝛ. Mis omnibus aucto⸗ pore pꝛomoueani oꝛdinibus: 2 ſic ad boclicite sligirnrnt er⸗
ſitp e¶. Humilitatis. par ritatibus perſpicue moſtrat᷑ mona ad diaconatus vel pꝛeſbyterij inn/ inn weene aeniſtonatc
e ber efð Cbos poſſe pniaʒ dare: baptiʒare: gnia mature etatis cõſecratione per Rengaea anling Jiez
ui ſta mona monacbi. :· 2cetera ſacerdotalia officia licite: neniant: nec ſaltn ad epatus cuime en eta mu bie c ſi
dt xx. q. vlt.c vlii. adminiſtrare. Quod vero populi aſcẽdant:niſi in hbis eadẽ que m ſin,/ patronus pꝛeſentat epiſco⸗
Coͤtuberinuz. ar. electione epiſcopoꝛum inſtiintione gulis dignitatibns ſuperius pꝛeſixi po monacpum aliquem ꝙ
ꝙ plus valet vita co ⁊T abbatis conſenſu ptatẽ ſuam exe mus ſuerint tẽpoꝛa cuſtodita. tenetur epiſcopus euʒ inſti⸗
i vita heremitica.yñ qnui valeãt hieronymi gelaſij:⁊ gre Item auguſiinus ad eudoxium. tuere.a dicuni quidam ꝙ
ab beremitica vita liii goꝛij auctoꝛitate ꝓbatur. Ait emm Eccleſiaſtica oficia nec auida elec tunc teneiur epiſcopus enʒ
tetraſtt ad monacha bieronymus ad inſticu monachj tione monachi luſcipiant: nec blan etingecuin ſüheſt neceſſi⸗
i. vt diri.. e. g vere. Signe in monaſterio vinens per diente deſidia reipuant. a va vin x. Ffret ig
Ramonachalſ ad be. populi electionem ad clericatum Os aüt fratres erpoꝛamurin os legitur erira ve ſio.
remiticã nõ põt.niſi ð oterit pꝛomoneri dño: ſitu veſt . qð legitur extra de ſta.mo.
abbatis licẽtia iat r5 P pꝛomoneri. . . dno: vt pꝛopoſitu veſtrum in monachi intelligunt noͤ
ne debilitatis. vt xx. q. 2*½¾ vine in monaſterio vt cle dño cuſtodiatis:⁊ vſqʒ ad ſineʒ vi⸗ dñt pꝛeſci parochialibus ec
iiij.⸗ monachuz. iicus eſſe merearis. multo tẽ/ teperſeneretis: ac ſi qua opera ve eſijs. niſt ſubſit neceſſitas
e¶Etabſq; doctoꝛe. poꝛe diſce que poſtmoduz doceas ſtra mr̃ eccleſia deſiderauent: nec vel vtilitas io. Sʒ certe idẽ
ſixxxvij. di. relatum. ⁊ inter bonos ſemper ſeciare me- elatiõe anida ſuſcipiatis*:nec blan eſtðᷣ quoiz alio cierico.bar.
as. petiertt. lioꝛes: q ſi populus vel epus te in dlite deſidia reſpnatis:ſed miti cok? s Aeciana. cͦ cantatur
Aiias nõ poſſet clerũ elegerit.age ea que clericiſũt. de obtẽꝑetis deo cũ manſuetudine ne. diana. S. igxvij,dl.
yt. viij di.c. .i... . Idem ad eundem. poꝛtates eu qui nos regit:9 dirigit ααdie donnn
eonzchil. In oꝛdine clericatus ymonerimo auresin indicio. ꝗ docet mametos aemus peraliü gus
8 C Del populippi nachipoſſe vias ſuas: nec ociu vim neceſſitan Jaciemus. per aliu. quẽ
noeſteligere ſed teſti · acbi poſſun. G siuas: nec ociu vim neceſſitat enim papain diaconum oꝛ
monin dare electo. vt QZelericatns titillat deſideriũ bus eccleſie pꝛeponatis: cui pariu dinat. ammodo non poteſt
xxiiij.di.c.j.ſed epᷣs vł diſcas quod poſſis docere:et rienti ſi nulli boni miniſtrare vellẽt recedẽ ab ipſo. vt. j.q..ſliu.

v Jauem. in monaſti
ca;.8. vij. q.j. hoc ne⸗
quaquam. cõtra.ſed ille ad
penitentiam deſcendit. hic

b Onachos. . ig: niſtri m imiz z ferj. meritum augere pꝛopoſuit
ſalmniceni fer indicare de ceteris:⁊ ð miniſtris ec chum uunpee boergote fieri:⁊ in qua qövbinberpiinituner vs
di. ſollicitudo. Lel.i. um: W Pare. neE Krationum relictari. 2 hoc
no Ralcrc. eyt quem lranneliste nomodo tibiin Aaurẽtij que in poſſeſſione ſilij bene diſtinguitur extra de
xruij oſſin ſingu eo inenan; ſit:editus ad nepotia ſnia ni ri hamidch tbeo renun. poſt tranſlationem.
is ſeſt Z. lxxvij.di. num liber te docere poterit. Nunc ou fundata eſt. officiũ pꝛeſoyte
yli. vbi dr qad mona⸗ monachi cunabula moꝛeſqʒ diſeu deeſſe cognonimus ⁊ qꝛ pꝛefatus ſi
chus oes oꝛdies infra timus: ⁊ eus monachi qni liberaii· liusnt᷑ nobis retulit ſe inueniſſe ruf
mchökreelbaz, ld bus ſtudijs eruditus in adoleſcẽtia ſinũ quenda monachum olim ſibi
bcdicten e oe.. ingunm chꝛiſti collo noimpoſiut. vita religione 2 monbus cõpꝛoba
pꝛeſvyter poſt dec¶ an lus an cum alija in monaſterio vi/ cõ crari:q ſubito fieri nos pꝛoꝛo
nos põt. eps fieri.t nere debeas. Mihiplʒ vt habeas gata'obſernòtia nõ acquieuimus.
pyip ol quicqg. ſanctoꝛũ contuberinum :nec ipſe qʒ dilectio tua bis lr̃is acceptis
¶Superius. 5. lx te doceas: abſqʒ doctoꝛeingredi iĩabbato veniete faciat eũ diaconũ
vij.di. c..ij.. ij.ioo. aris viã quã nunquã ingreſſus es. 2 ſi deus voluerit ⁊ viſerimꝰ media
9 aſt. opera. Item gelaſius pape. na ebdomada pᷣſoyteroꝝ faciemꝰ
ſet oper etiug In loco quem abbas indicanerit quatenꝰ ſnpꝑnemiẽte paſchali feſtiui
en oberas aliquas.il monachus eligatur: 1 ab epiſcopo tate ſacra miniſteria in memoꝛata
landetpencneceil ſacerdos oꝛdmetur. beoeaſilica a ꝑſona cõpetẽti valeàt ad
cuius expeſis pſtabit Iquis monachns merit a ve impleri. Itẽ greg. in regiſtro
eas:videt ꝙ erpenſis nerabilis vite merito ſacerdo AQui de clerico monachus efficitur

eccleſie. vt.ar.xij.q.ij.

charitatẽ. marime i ins imperio regi chꝛiſto militat illiũ eligi 1 conſecrari.
no hʒpopꝛiũ de que fieri pꝛeſbyteru petierit:ab epiſco/ Iquẽ a clericatu in monaſti⸗/
titoauiur. eeus m̃ po debz elegi: in loco quo iudica camcõtigerit venire conerſa
ſrabit oberas monnſ nerit oꝛdinari:oia que adſacerdoę tionẽ:ſi talis vite monachus ſuerit:

ſumptibus patr ono

tio dignꝰ videatur:⁊ abbasſub cu⸗

offciũ pertinẽt:vel populi vel epi

pꝛopꝛio epiſcopo oꝛdinate poterit

vt eps cni añ militauerat.eũ dignũ

Kan.

a ¶Onachi.ad officiuz.officiando eccleſi ſed pꝛiuatim poſſunt celebꝛare

e de peregri. c.tue.
b; ¶ NMec in ciuitatibus.no

eſt dubius qn a cłicatu traſeat᷑ ad monachalẽ vitãᷣ

q' oiſtrictioꝛ eſt viia mõachoꝛũ ꝙ clericoꝛũ ſed miꝝ eſt quòõ ad clicalẽ vit per
mittit᷑ traſire a monachali vita vt hic ⁊ in pꝛecedẽti.c.⁊. viij.dic.j. eij. cu ð ma

gis diſtricta vita ad minus
diſtrictã vitã traſire nõ licet
vt. xciij.di.legimꝰ.ĩ fi. Rñ.ad
pꝛelaturã iò irãſit ex diſpen
ſatione vi pꝛofit.⁊ tũc votus
nõ frãgit.qꝛ iſtud in melius
cõmutatur.melioꝛ eſt enim
publica vtilitas q; puata.S.
e. vos at.qui aũt ſic traãſit vt
pꝛeſit.peccat moꝛtaliter.vo⸗
tuʒ eni frangit. .
c ¶ Coſenſu.hoc eſt. S. lviii.
di. c. j. et. iſ.
Ten Vm oꝓ vtilitate.vel
ꝓ neceſſitate.S.c.ꝓx.
⁊. lv.di.pſcis.ſed.S.e.c.in pa
rochia.indiſtincte loquitur.
e ¶ Cũ abbatis. videt ergo
q epᷣs inuito abbate nõ poſ
ſit monachũ pꝛeſicere ecclie
alicui vel facere ipſuʒ clericũ
ſuũ vt hic.⁊.S.c. ꝓx. ⁊.lviij.
Di. c. j. li. ſed õ.S.e.qui vere
ig. vij. cũ paſtoꝛis.
ſ ¶ Bioceſana.i.nec tertiaʒ

nec quartaà dabũt epᷣo.ſed ðᷣ
boc notatũ eſt.x.q.j.ĩ ſũma.

Onachi eccleſiaſticũ.
officiando eccleſã. H
pꝛiuati pñt celebꝛare.
h ¶ VUVtilitas. ergo lʒ aliqd
bonũ ⁊ vtile ſit.nõ tñ eſt agẽ
dũ niſi eo modo quo fieri dʒ
vt.xj.q.iij.quid ergo.xij.q.ij.

quatuoꝛ.⁊.ſ.de cõſe.di.v.ñ

opoꝛtet.⁊.ff.ð re mili.l.lij.S.
in bello.
i CAbbate. põt ergo mona
chus eſſe ꝓcuratoꝛ ecclłie ſue
de licẽtia ſui abbatis. etiaʒ
aliox. S. e. ꝗ vere.⁊. lxxx vj.
Di. puenit.⁊ dixi.S.e.de pñ⸗
tiũ.vĩ etiã qð ſine mãdato
vt. C. de ꝓcura.exigendi.ſiẽ
miles ꝓcurat cãʒ ſun nume
ri.qui alias nõ põt eſſe ꝓcu
ratoꝛ vt.ff. de pꝛocu.ſiliuſfa⸗
milias.ſʒ hec rõ nõ hʒ hic lo
cuʒ.qꝛ monachꝰ nec cauere
põt ð rato nec pſtare cautio
nẽ iudicatũ ſolui.ad que te
netur ꝓcuratoꝛ q ſine mãda
to interuenit.ſi tñ geſſit vtili
ter ⁊ ecclia hʒ ratũ nõ ꝑp hoc
põt irritari qð factũ eſt.C.ðᷣ
pꝛocu.nõ eo minus.arg.S.
xcvj.di.bene.in ſi.
K Egi.deterioꝛes.nam
nemo er delicto ſuo
facit cõdictionẽ ſuã melioꝛẽ.
ſic.xij.di.nos cõſuetudineʒ
ff. ð dona.inter.vi.⁊.vx.l.iij.
§. j. 2.ff. qðᷣ vi aut clꝗ.ſeruus
ſic e de ſimo.ſicut.in fi.⁊ ex
de lenten. exc.ſi vere.fic ecõ⸗
uerſo ex merito nõ dʒ ꝗs cõ
ſequi penã.er᷑ de fideiuſ.p⸗
uenit.er de dona.inter vi:⁊
vxo.⁊ ſi neceſſe.
IMalus choꝛaula. ꝗ in⸗
cipit cantũ in choꝛo.vel qui
choꝛeas ducit.
m CBonũ.i.perfeciũ ſunt
iñ monachi melioꝛes.i.pſe⸗
ctioꝛes clicis.⁊ ſic nõ obſtat
le dr qnarniibet.
n C Inſtructio. ſufficit mo⸗

ſacerdotio pꝛeuideat in loco quo iu

dicauerit:eligi poterit ⁊ oꝛdinari.
Item ex conci.agathenſi.
Sſne teſtimonio abbatis ad cleri⸗
catus officinz monachi nõ eligant᷑.
EEEE vagãtes ad officinʒ·
clericatus niſi eis teſtimoniũ
abbas ſuus dederit:nec in parochi
is nec in ciuitatibus: oꝛdinẽtur.Si
enim neceſſe fuerit clericum de mo
nachis oꝛdinari:cum cõſenſn ⁊ vo
lũtate abbatis pꝛeſumat epiſcopus
Itẽ ex cõci.hilerdenſi. .
Cũm abbatis voluntate monachi
oꝛdinent᷑:quos ꝓ vtilitate eccleſie
epiſcopus oꝛdinare voluerit.
CU Am pꝛo vtilitate eccleſie ali

quos monachoꝛum in clerica

tus officio epᷣus pꝛobauerit pꝛomo
nendos cũ abbatis voluntate de/
bent oꝛdinari.Ea vero que in iure
monaſterij de facultatibus offerun
tur:in nullo dioceſana lege ab epi
ſcopis contingantur. Nem ex cõ
cil.terraconenſi.
Sine abbatis imperio ad clericatꝰ
officium monacbi non eligantur.
Onachi a monaſterio foꝛas
egredientes ne aliqnod mini
ſteriũ eccleſiaſticũꝰ pꝛeſumant age
re ꝓbibemus:niſi foꝛte cũ abbatis

imperio. Similiter vt nullus eorũ
ideſt monachoꝛũ ſoꝛenſis negocij

ſuſceptoꝛ vł executoꝛ exiſtat:niſi i

qð monaſterij expoſcit vtilitas ab

bate ſibi nibilominus imperante.
2l; augu.ad aurelianüu.

deſertoꝛes monaſterioꝛum.

Egiepiſtolã benignitatis tue

de donato ⁊ fratre eius:⁊ ad
reſponderẽ diu fluctuaui:ſed tamè
etiã atqʒ etiaʒ cogitanti quid ſit vti

le ſaluti eoꝛum: quibus nutriendis

in chꝛiſto ſeruimꝰ:nihil mibi alind
occurrere potuit niſi non eſſe viam
dandã ſeruis domini:vt ſe facilius
putent eligi ad aliquid melins:ſi fa
cti fuerint deterioꝛes.etenim ipſis

facilioꝛ lapſus ⁊ oꝛdini clericoꝛum

fit indigniſſima imuria:ſi deſertoꝛei

monaſterioꝛum ad militiaʒ clerica
tus eligãtur:cũ ex his quiin mona

ſterio permanẽt:non tñ niſi pꝛoba
tioꝛes atqʒ melioꝛes in clerum aſſu
mere ſoleamꝰ:niſi foꝛte ſicut vulga

res dicunt:malnus choꝛaula bonus⸗

ſymphoniacꝰ eſt:ita ipſi vulgares

de nobis iocabuntur dicentus:ma
les monachus bonus clericus eſt.
Nimis dolendũ eſt:ſi ad taʒ rnino

ſam ſuperbiã monachos ſuberigi⸗
mus.⁊ tã graui cõtumelia clericos
dignos putamus:in quoꝛuʒz nume
roſumns:cũ aliquado bonus etiã
monachus vix bonum clericum
faciat:ſi adſit ei ſufficiens cõtinen⸗

clricatus militiã nõ eligantur

nacho ꝙ; tantũ bonus ſit.licet ſit illiteratus vel irregularis,que dus

.ẽ⅞ẽF⸗-

nocẽt derico ꝓmouẽdo.lv.di.c.j.⁊.xxx vj.di.illiteratos.

o ¶His aũt.gregoꝛij. vt. S. e. cij.

Alcceſſerit. bñ dicit acceſſerit.nõ eni deſinit eſſe pᷣoꝛis eccdlie pꝛe

p E pꝛo cuin ſlibet.ſacrũ.i.epatum.
4 DSE

tia:⁊ tamẽ deſit inſtructio neceſſa
ria:aut perſone regularis integri⸗
tas.Sed de iſtis credo q arbitrata
ſit beatitudo tua:qð noſtra volũta
te vt ſuis potius coꝛregionalibus:
vtiles eſſent:de monaſterio receſ/
ſiſſent:ſed falſuʒ eſt:ſponte abierũt

ſponte deſeruerunt:nobis quantuz

potuimus pꝛo eoꝛũ ſalute retinenti
bus. His antẽ omnibus aucto
ritatibus monſtratur qð monachi
qui ſunt a populo electi:⁊ ab ipſis
epiſcopis cuᷣ cõſenſu ſui abbatis ſũt
oꝛdinati:legitime ptãteʒ ſuã exequi

valent. IAlud vero gregoꝛij. Nẽo
põt obſequijs eccleſiaſticis deſeruin

re ⁊ cetera:de illis intelligenduʒ eſt
qui in numero cardinalinʒ vel epi/
ſcopoꝛum oꝛdinati monaſterijſui
diſpenſationem ſibi reſernare con/
tendũt. Ende ideʒ grego.ſcribit
mariano epiſcopo rauennaui.
Piꝛo abbatis vel monachi ꝓmo
tione nullo modo grauentur moʒ
naſteria.
9 Eꝓ cniuſlibetꝰ monachi aut
abbatis pꝛomotione onnꝭ foꝛ
taſſe aliquod monaſteria ſuſtineãt
ſtudendum eſt nobis:vt ſi quiſpiaʒ
monachoꝛum ex qnocnnq; mox
naſterio ad clericatus officium vel
ſacrum oꝛdinem acceſſerit:non ibi
aliquam vlterins habeat ptatem.
Idem maximiano ſyracuſano
epiſcop.
ni eccleſijs quoquo modo mili
tant abbates monaſterioꝛum: eſſe
non poſſunt.
D Reſbpyteros diaconos cete⸗/
roſqʒ cniuſlibet oꝛdini s:qui
eccleſijs quoquo modo militant:
abbates per monaſteria eſſe non
permittas:ſed aut admiſſa clerica
tus militia monaſticis non pꝛomo
neantur oꝛdinibus:aut ſi abbatis
loco permanere decrenerint:cleri/
catus nullatenus permittantur ha
bere militiã. Satis enim incongrnu

um eſt:ſ cum vnum ex bis pꝛo ſui
magnitudine diligeter quis nõ poſ
ſit explere:ad vtrũqʒ videatur ido

neus. Hoc vel generaliter vel
ſpali pꝛinilegio dictũ põt intelligi:ſi
cnt ⁊ de quodã monaſterio in regi/
