nouitate ſed ð reliquijs vetuſtatis

carnaliter gignit:⁊ filij ex fliqua pa

rentum vetuſtate carne pꝛopagata

peccati damnatõemſacramẽto re
generationis enadunt.
Item in enchiridion.

In bagnſina⸗ oia petq mo:iuntur

oſtenderet apoſtolus nos

ʒati ſumus in ieſi chꝛiſto in moꝝne
ipſius baptizati ſumus. Si ergo hĩc
oſtendimur moꝛtui eſſe peccato:qꝛ

in moꝛte chuſti baptiʒati ſumus: ꝓ

fecto paruuli qui in chꝛiſto baptiʒã

tur peccato moꝛiuntur:quia ĩ moꝛ

te ipſius baptiʒantur.nullo eniʒ ex⸗

cepto dictum eſt:quicũqʒ baptiʒa⸗

ti ſumus in.m.i.b.ſ.⁊ ideo dictum ẽ
vt pꝛobaret nos moꝛuos eſſe pec⸗
cato:parnuli anteʒ renaſcendo mo
riuntur ũlo peceato qnod naſcẽdo
contraxerunt.⁊ per hoc pertinet ad
ipſos quod ſeqnitur.conſepulei enĩ
ſuumns illi per baptiſmum in mone
baptiʒatus igitur in moꝛte chꝛiſti in
qua nõ ſolum maioꝛes:verum eciã
parunuli baptizantur ait.ſic vos exi
ſtimate moꝛtuos qnidem eſſe pec⸗
cato:viuentes autem deo i chꝛiſto

Sicut nuln baptiimus negatur ita
nemo eſt qui nõ peccato monatur.
D Arnulo recenter nato vſque
ad decrepitum ſeneʒ ſicut niuil
lus pꝛobibẽdus a baptiſmo:ita nul
lus eſt qui non peccato moꝛaaturi
baptiſmo:ſed paruuli tantum oꝝ⸗
ginali.maioꝛes autem omnibus ẽt
moꝛiũtur peccatis: que male vinẽ
do addiderunt oꝛiginali.

Igcglem in eodem.

In bapnſmo ioannis non eſt pec⸗
cati remuiſio. 1

D On regenerabanturvel rena

ſcebantur qui baptizabantur
baptiſmoioanmis:ſed quodaʒ pꝛe⸗
curſoꝛio llius miniſterio qui dice⸗

bat:parate viam domino chꝛiſtoi
gquo ſolo renaſci poterant qni para

banture:huins enim baptiſmaẽ nõ
in aqna tantum: vt fuit ioannis: ve
rum etiam in ſpiritu ſancto:vt de il

lo regeneraretur:ſi quis in chꝛiſtuʒ

crediderit de illo cbꝛiſtus regenera
tur:que regenerationemnõ cogno
nit. In aqua baptizari voluit nõ vt
eius iniquitas dilueretur:ſed huma
nitas cõmendaretur.itaqʒ baptiſ⸗
ma in eo nihil habnit quod ablue⸗
retur:ſicut moꝛs nibil innenit quod
puniret. Igem de baptiſmo
paruuloꝛum.

Non ſolum oꝛiginalia ſed actnalia

peccata remittũtur i baptimate.
BR- Egenerante antem carne tan
KE tũmodo contrabitur pecca⸗

mmounginale. regenerante antem

ſpiritu ſancro non ſolum oꝛiginali⸗
um:ſed etiam voluntarioꝛuʒ fit re
miſſio peccatoꝛum: pꝛoinde recte

poreſt dici paruulos ſine baptiſmo

decedentes mitiſſimam omniuʒz ſu
turos ſuſtinere penam.ſallit enim

ſallitur: qui eos in damnatione pꝛe
dicat non futuros dicente apoſtolo
per vnius delictum omnes homi⸗

nes i cõdemnatõe ⁊c.

U0 Igem in coden.
. moꝛuos eẽ peccato: ingt an. Qnicũqʒ ex cõcupiſcentia naſcitur
ignoꝛatis:quoniaʒ quicunqʒ bapti

per bnn regeneratnur.

priſmus no mũdarzʒ
ab oꝛiginali:miſi alia

eet circũciſus. dicebat
iñ baptiſmus penitẽ

tie qꝛ ioãnes pꝛedica

bat dicens. agite peni
tentiam.
3 C¶C Pꝛecurloꝛio. h

biles ad ſuſcipienduzʒ

verũ baptiſmum.
a ¶¶ Parabant.i.ab
luebantur exterius.
b Auiregenerati

onẽ.i.remiſſionẽ pec

catoꝝ:qꝛ nõ ĩdiguit.
e¶Sʒ utmat se
e.per aquam.
e, humanitas.
i. benignitas quaʒ.
nodir Kei. an⸗
ch 3 Egenerãte pec

nalis peccatttſi.
e ¶Diqginaliuz. nö,

lz baptiſm ad delẽ
dũ oꝛiginale peccatuʒ

ſuit iſtitutus.delet tñ

Eèt actualia cũ oꝛigina
li.vñ ẽ ar.ad purgati

onem de qua.S.di.ij.

ego berẽgarius.
¶Mitiſſimam. re⸗
ſpectu aliarũ penarũ
1 erit hec pẽa:qꝛ erũt

in tenebꝛis.j.e.nulla

⁊ carebũt viſione dei
extra de bap.c.iij.ſed

m dicit ang. ꝙ mal⸗
let ſic eſſe q; nõ eẽ. ax.
cõtra. S. e. firmifſime.
2. ]. de pe. di. vlt. c. vlt.

Dilſgs. moꝛi
§ͤQAopecnide

catum.

2⁊.ceq̃ns. contra. ſed
hic dicitur de ſide of
ferentium ibi de ſide
oblatoꝛum quoꝛũ ad
huc nulla põt eſſe ſi⸗
des.⁊ ꝙ dicit quodã⸗
„HModo ſoluit contrari
um.

iſquis ex concupiſcétia car

. Q niſa lege peccati ⁊ moꝛtiscar

naliten generatur. regenerari ſpiri⸗
tualiter habet opus vt non ſolum

ad regnum dei perdnucatur:ſed eti⸗

am a damnatõne peccati liberetur

ſicut etiam per pimum bominem
in peccaio ⁊ moꝝue naſcuntur ſic eti
am per chꝛiſtũ in inſticia ⁊ vita eter

na in bapuſino renaſcuntur.

Idem in eodem.
Onerenuinm fſides parnnlos facit

ſideieg.
TY VBrunli fideles recte vocãtur

qui ſidem per verba geſtanti

um qnodamodo confitentur ? per

eoꝛũdem verba diabolo a mundo

Abꝛenũciant:⁊ hoc fit vi ſacramen⸗

n ? diuine gratie qnuam dedi dens

eccleſie.paruulus auiẽ qui baptiʒa

b Aruuli. ſde⸗
1e. les. S. e. nihil.

— —. — —0 —

——— — — — — —– — — 2

1

ac Nchil ei. quo ad

vitã eternã. de pe.di.
iij. ſi ꝗqs aũt charitatẽ
non habens.
* Ater.mater⸗
nũ eox.l. ꝗ ꝓ
eis reſpondent.
cCAcredẽdo.i.quia
credũt.
Momsẽ eſt. ſ. hoe
nomẽ ſidelis.credere
enĩ ẽ ſidẽ habere.S. e.
nibil.
UEtiã nõ peniten
tes. nõ ꝙ agãt pniaʒ
cũ null hẽant diſcre
tõein.ſʒ bñt penitudi
Mẽ.i. ſuſcipiũt eã ⁊ faci
it ⁊æ dicũt ꝑ verba ge
ſtãtiũ qᷓlia pẽitẽteſ.io.
I· oleſie.i.pctã
dimittütur eis
ꝗ pticipes ſũt eccleſie
per charitateʒ eccl ie

i.qꝛ ſubſiſtit ecclefſa.

Der ſpm̃ ſem̃.i.
a vnit ꝑ ſpm̃ ſcm̃.ſide
les. n. ſunt in ecclia 2
eca in ipſis.vij.q.i.ſcire
ccdlie charitas tenet
peccata.i.ipſa eccleſia
vel ecclie vnitas.i. eis
giĩ vnitate nõ ſunt te
nẽtur pctã.i.non di⸗
mittuͦtur. vt. S. ij. q. i.
mMulti. S. xxrij. q. vij.
quẽadmodũ.S.de pe.
b¶Peccata.idẽ eſt
gð alibi dr. ſi cui petã
remiſſeritis remiſſa
eęrũt.⁊ cui retinuerit
retẽta erũt.⁊ alibi.l.ſ.

aut pꝑ ſeipm remiſſio

nẽ ſacit:aut ꝑ colũbe
mẽbꝛa.S.eo.c.qũo.ſie
itaqʒ itelligimus qðᷣ
hic dicitu.
iĩ¶¶ Tenet.i.nõ dimit

tit pctã.xxiiij.q.i.quui

Emo. ſolꝰ S. i.
D q.i.vt euideter

K
D mittit futura.qꝛ tra
ct futuri tpis ⁊c.ff.de
vſuris. l,i.S.i.nec ð ſu
tura ĩiuria paciſci poſ

fumus.ffſ. de pac(. ſi

vnus. S. packa.

m Et adiuuando.

nota ꝓceſſũ bẽs ꝙpᷣ⸗
mo dimittit pctã que
fcã ſũt. Scðo confert
gram ne ſiãt. Tertio
pducit ad illã vitam

vbi oĩo fieri nõ pote⸗

rũt.qꝛ tũe conſir mati
peccare nõ poterunt

J. di. v.c. ij. ad fſi.
n Vlla manẽt.

i. carẽt viſiõe
dei? h ẽ pena⁊ igniſ
afflictõis:de quo ba

bes.S. e. firmiſſime.
0 D hoc. vt bap
tiʒati. S.c.nihil
Dis autem.

qRatia vt lex.
mãdatoꝛũ dei.

r&π Mõ perita. i.non

pr illuminati fiant.

Di. liij.

rur ſi ad ãnos rõales veniẽs nõ cre

diderit nec ab illicitis abſtinuerit ni
bil ei ꝓpdeſt quod paruulus acce⸗
pit. Item aug. in libꝛo de meri
tis ⁊ de remiſſione peccatoꝛum.
De eodem
Ater eccleſia os mat ernum
paruulis pꝛebet: vt ſacris my
ſterijs imbuãtur: qꝛ nõdum poſſũt
coꝛde ꝓpꝛio credere ad iuſtitiã:nec

oꝛe pꝛopꝛio confſiteri ad ſaluteʒ:nec

ideo tamẽ eos quiſquã fidelium in
ſideles dicere poteſt:eo q; a creden
dovtiqʒ nomen eſt q̃ʒuis hoc non
ipſi:ſed alij pꝛo eis iter ſacramenta
reſponderint.ſi autem ꝓpterea re⸗
cte fideles vocãtur:quoniam fideʒ
per verba geſtantiuʒ quodãmodo
ꝓfitentur cur etiam nõ penitentes
habeãtur cum per eoꝛumverba ge
ſtantium diabolo ⁊ huic ſeculo re⸗

nüciare monſträtur. Igdem.

Charitas eccleſie peccata dimunt
vel tene.
QAccleſie charitas:que per ſpi⸗
ritum ſanctumdiffunditur in
coꝛdibus eoꝛum qui participes ſui

ſunt: peccata dimittit: eoꝛum ꝗ ſui

nõ ſunt tenerx.

enet Item contra iu⸗
lianum lib.jj.

Solus chꝛiſtus peccata dimittit.

Emo tollit pecetta mũdi:ni⸗
ſi ſolus chꝛiſtus:qui eſt agnus
tollens peccata mundi.tollit auteʒ
⁊ dimittẽdo que ſacta ſunt vbi ⁊ oꝛi
ginale continetur:æ adiunandorne
ſiant:⁊ perducendo ad vitam vbi
fieri omnino non poſſunt.
Igem de baptiſmo parunloꝛũ.
Pꝛerer baptuma chꝛiſti parunlis
nulla ſalns pꝛomittitur.
LD Alla pꝛeter baptiſinum ſalus

boc eſt dininitus inſtitutum in cre⸗
dentium numerum non tranſeunt ĩ

pꝛomittitur inſanibus: quia ĩ
fantes ſi per ſacramentuz quod ad

dei. Ide de baptiſino puuloꝝ
Aetus ĩſirmitas in baptiſnõ nõ pe

nitus abumitur: ſʒ vires amittir.
LSR1 ex quoquiſqʒ baptiʒatur

omnis vetus infirmitas in eo

alſumitur:ſed renouatio incipit ad
remiſſonem omnium peccatoꝛuʒz
itelligentiaʒ ⁊ operationem ſpũa⸗
lium.ceteravero in ſpe ſunt:donec
fiant in re quod erit in reſurrectiõe
naʒ in baptiſmo q̃ʒuis fiat plena re
miſſio peccatoꝛum:nõdum tamen
plena eſt nouitas? perſecta muta⸗
tio:qꝛ adhuc remanet conꝛuptio ñ
ſolum in coꝛpoꝛe ſed etiam in ani⸗
ma qui eſt homo interioꝛ.in quo ſi
ꝑplecta eſſet nouitas nõ diceret apo
ſtolus: ꝙ de die in diem renouatur
Itez. Moc meminiſſe debemus oiĩ
um peccatoꝛum plenam perfectã⸗
qʒ remiſſionem in baptiſmo fieri.
hoiem vero non totum cõmutari
continuo ſed in bene pꝛoſiciẽtibus
de die in diez creſcente nouitate cõ
mntari qð vetuſtũ ẽ ⁊ carna le ẽ:do
nec ita remouetur ꝙ aialis infirmi

vaf

cccxli.

merenti. na pꝛimaʒ grfam q G
mererinõ põt.j.e.placuit ut

gcũqʒ.ar. .viij.di.ↄſuetudo
h ibi meruni.obtinii.

VsSnexquo. Calſus.q;

oẽ pctm̃ actuale ⁊ oꝛi⸗
ginale dimittat᷑ ĩ baptiſmo:
m oꝛiginale non ita dimittit
ne ſit:ſz remanet ĩ hoie debi
litatũ ⁊ ſopitũ niſi poſt exci⸗
tet᷑ ⁊ reuocet᷑ ĩ ꝓpꝛiũ dñium
ↄſentiẽdo pꝛauis moꝛibꝰ ex
eo ſurgẽtibuſ. Scðo dicit ꝙꝙ
renouat᷑ hõ ĩ baptiſmo:⁊ ad
bhoc inducit auctoꝛitatẽ apli
quãtũcũqʒ; creſcat illa reno/
uatio:nũqᷓʒ tñ in hac vita ꝑ⸗

fecta erit cũ adhuc peccatuʒ

fit in hoĩe qd ſemꝑ pugnat

aduerſus ſpm̃.Tertio ponit

quãdã dꝛiam inter actuale
7 oꝛiina le.i0.
W.Eiſſumit.i. ↄſumit. ind
ſolet queri qñ petm̃ oꝛigiale

vhit.⁊ dic ꝙ in ipſa ifuſiõe

aĩe:qꝛ tũc tres vires aĩe pᷣnci

pales ðᷣbilitãt. ð h. S. e. qris:
uCetera.ſ.vt ſiat plẽa no
uitas:⁊ aĩalis ↄſumat᷑ inſir-·
mitas.vt.j.ſeꝗtur.

tas coꝛpoꝛis ad firmitatem ſpiritua x ¶ Conuptio.qlitas maioꝛ
lem incoꝛꝛuptãqʒ perueniatꝰ*. Heccoꝛrupiio petm ergo ppegꝗ

autem lex peccati de qua dicit apõ
ſtolus. non regnet peccatum in ve
ſtro moꝛtali coꝛpoꝛe:nõ ſic perma
neat in mẽbus eoꝛum qui renati ſũt

tanq̊ʒ nõ ſit eis plena remiſſio: vbi

plena fit omnium peccatoꝛum no
ſtroꝛuʒ remiſſio omnibus inimicis
interfectis quibus ſeparabantur a
deo:ſed manet in vetiſtate carnis
tanq̃ʒ ſuperatum ⁊ peremptum: ſi
non üllicito conſenſu reuiuiſcat ⁊ in
regnum pꝛopꝛium reuocetur. Ab
bac autemvetuſtate carnis ⁊ pec⸗
cati quod iam remiſſuʒ eſt vita ſpi
ritus vſqʒ adeo diſcernitur:ĩ cuius
nonitate baptiʒati renaſcũtur vt ta
les etiam in pꝛeſenti non ſolnʒ ĩ pec
cato:ſed etiam nec in carne eſſe die

tenebꝛis manẽt.· Idẽ i eodez. cantur cuius deſideria non ſequun
Baptizati chꝛiſto incoꝛpoꝛantur ⁊ ſ tur:ſed in ſpiritn. In ipſa vero car⸗

Eins membꝛa finnt.

membꝛa eins habeantur ⁊ conſepe
liantur ⁊ oblati per ſacramentum

charitatẽqʒ fidelium reconciliẽtur

deo vt in eo viui ſalui liberati redẽ

Q Uis autem'neſciat credere eſ
ſfſe infantibus baptizari:nõ cre
dere autem non baptizari.
Idgem in libꝛo de libe. arbi.
BGBꝛatia non ſolum peccata dimittit
ſed etiam legem implere facir.
G Ratia qne per chꝛiſtuʒ datur
nõ ſolum peccato:ꝛum remiſ⸗
ſionem facit:ſed etiam vt lex imple
atur:vt natura liberetur:nec pecca

tum dominetur.ſpiritus etiam gra

tie dat fidem:que etiaʒ non petita
q deo conceditur vr homini peten
ti? alia concedantur.nam fides nõ
eſt liberi arbitrij tantum:ſed donuʒ

A O boc baptiſinus valet vt ba
Aiſꝗptizatichꝛiſto icoꝛpoꝛẽtur. vt

Idem.

ne coꝛꝛuptibili bene vtitur qui mẽ
bꝛa eius ad bene operandum con⸗
uertit:non ſᷣm deſideria carnis vi⸗

uens lege peccati quod licet iam re

miſſum eſt in vetuſtate tamen car⸗

nis manet:qua bene vtũtur fideles

coniugati qui ex eo ꝙ ſunt in chꝛiſti

nouitate dominari ſibi libidinem ñ

patiũtur.ex eo antem quod adhuc
trabunt᷑a vetnuſtate fſilios rege⸗
nerãdosmoꝛtaliter generãt cuʒ ꝓp
pagineꝰpeccati qua renati obnoxij
nõ tenẽtur:⁊ qui naſcũtur renaſcen
do ſoluũtur. Item. Sicui dicta fa⸗
cta ⁊ cogitata iniqua aime ⁊ coꝛpo
ri pertinẽt licet auteʒ quãtũ ad mo
tus iam pꝛeterierunt ⁊ nõ ſũt:eis ta⸗
mẽ pꝛeteritis reatus eoꝛum manet
niſi peccatum per remiſſiõeʒ ſolua
tur:ſic nõ pꝛeterita ſed adhuc ma⸗
nẽte lege cõcupiſcẽnie reatus ei ſol⸗

uitur nõ erit:cum fiat ĩ baptiſmo

plena remiſſio peccaai.

uocatõ; bis ꝓferat conuptò
yPoc meminiſſe. pctõꝛuʒ
oĩum.qdẽ oĩum actualium.
5lenã.qꝛ quo ad oẽm

penã oꝛiginalis pcti quo ad
reatũ moꝛtis eterne.⁊ relinꝗ
tur vtiq; ad pugnãdũ dum
fuerim in vita. ſ5 debilitatũ.
⁊ ſepatũ.i.ad moꝛtẽ eternam
n ĩiputabile.S.e.p baptiſmũ̃.

a¶ ¶ Weruẽiat.qð erit ĩ al
vita non in iſta.

bVWetuſtate. quadam. .

c¶ Reuiuiſcat.ergo reuiui

ſcit qðᷣ erat ꝑemptum.ſic ꝑꝑ
culpã reuiuiſcit actio. vt. xij.

q.ij.liberti.S.c. qris ante me

dium. .
d¶Ab hac at. oꝛdo lr̃e vita

ſpũs ĩ cui nouitate baptsa

ti renaſcũt᷑ a deo diſcernunt᷑

ab hac vetuſtate carniſ ⁊ per

cati xc.

N¶ Bene vtitur. ſ.petuſtate

carnis. S. xrxxij.qi.n. n. ĩ ſola.

f¶BRegenerandos per baz-
vtiſmum. l

AMoꝛtaliter.i cũ moxta
li peccato.

bi Tuopagineiconuptö
ne carnis a pᷣmis pẽtibꝰ traz

ducta vel ꝓpagata ex ꝗᷓ oꝛi⸗
ginale peccatũ inaſcit᷑ aime
iSicut. B notat᷑ dꝛĩa iter
actuale ⁊ oꝛiginale peccatũ.
qꝛilla mãſeũt actu ⁊ rmanẽt
reatu dõec ꝑ baptiſmũ vl ꝑ
pniĩaʒ ex toto deleant᷑:oꝛigia
lia vero ĩ baptiſmo remanẽt
actu ſʒ traãſeũt reatu.rmanẽt
eni q̃dã pẽalitateſ:cũ ꝗbꝰhõ
pugnat.q d.ſicut oẽs pꝛaue
cogitatõeſ⁊ opatõeſ traieũt
actu:⁊ remanẽt reatu:ſic oꝛi
ginalis culpa reatu ſolmit᷑.
actu vero ad agonẽ reungt᷑.

de pe. di. i. peccatum.

Pertinẽt. qutũ ad ea
eiꝰminiſterio geruntur.

E Soluit. ⁊ ia vꝛ ꝓ accidẽ

T üij

tale eſt ei omne peccatum:· Igem in epiſtola ad ſilentianũ. pinituales:· ita imnouo quidaʒ car
102 Dando. diſcipulos.

ar. ꝙ aliud ẽ facere ꝑ
ſeæ iᷓᷓ per aliũ vt.ij.q.vij.accu

ſatio.f. de ſolu.ĩter artiſices
(C.de caduc.tol.l.vna.S. ſin

agutẽ.ar. ⸗ extra de ſen. excõ.

mulieres.ff. de admi.tui.ita

aut. §. geſſiſſe.
b ¶ MWagis. hoc magis coꝛ
rectiue legas.
c ¶ Pedes lauet.i.affectuʒ
mẽtis purget.q.d. lʒ hõ ab⸗
ſtinere poſſit a moꝛtalibꝰ: tñ
puluere terrene babitatõis
ĩuoluitur.i.venialibuſ vnde
pẽitẽtia magis q; baptiſmꝰ
eſt neceſſariia.

d eos.ↄtendimꝰno⸗
OHAdumond⸗

ptiſmo viuẽtis habet ꝓ nõ

bapti ato ⁊ baptisat.Sc. cuʒ

itaqʒ.ybi aũt dubitat᷑ de ba
ptiſmo moꝛtui pſumẽduʒ ẽ
eũ eẽ baptizatũ extra de pᷣſ.
nsõ bapti. c. ij. 2 ar. bic.
e¶ QAui lotus.i.purgatus
a moꝛtalibus. L

fCMNiſ vt pedes.i. ſoꝛdes

venialiũ vel tãgit ↄſuetudi⸗

nez alicuius loci qᷓͥ repꝛiobat᷑

i.q· i. emendari.

g8 Dn dubito. añ pone
4 iEsccubeuming,.
HW².

zb logtur de eo g bʒ de⸗

ſideriũ baptiʒaãdi ibi nõ.ex⸗

taa eo. maioꝛes. S. ſ.
hCenturio. coꝛneli. ij.q.
vij. non omnes.
i ¶ Capeſſendũ.i.ↄtẽnit ac⸗
cipere baptiſmũ cum poſſit.

aug. quod ſeꝗtur eſt peni.

¶ Bepoſitio.i exterioꝛ ab⸗

m ¶ Sed ↄſcie nõ n. ſufficit

baptizãdo hie bonã ↄſciam

niſi ad iterrogatõem ecclie.

ſuã ſideʒ oñdat.lxxvj. di.nõ
ſolum.in pꝛin.io.

n SIcut ſicut ĩ veteri te⸗
ſtamẽto fuerũt ꝗdaʒ

boni ita in nouo ſũt ꝗdã ma
liꝗ ſi icipiunt bonũ oꝑari di

miſſis malis ⁊ velint bapti⸗
ʒcffi vel ꝑfecti eẽ ſi aut añ de
cedant q́; hoc ↄſent᷑ ſalua⸗
buũtur. In ſcdᷣa ꝑte dĩ ꝙ qua
licunqʒ ſide ꝗs accipiat baa
ptiſmũ veꝝ recipit ſactẽm ſʒ
nõ ci ſalutem ſi ſicte accedat
oO In ſacris.pꝛimaps itel
ligit᷑ de aduitiſ nõ baptizaf
vlqʒ ad illud nõ intereſt ⁊c.

rus baptiſmus conſtar non

dominus petro:qui lotus eſt nõ in

dusg totus.vnde iutelligitur q; iam

co ba

in libꝛo ſententiarum pꝛoſperi.
MHNion tam ablutione oPons an

De con.

Diſcipuli chꝛiſti eiꝰ baptimate cxe
duntur abluti.
QANVando ab hieroſolymis exijt
ieſus cum diſcipulis ſuis in ter
ram iudeam ⁊ ibi moꝛabatur cum

eis:baptiʒabat non per ſeipſum ſed
per diſcipulos*ſuos:quos intelligi⸗

mus iam fniſſe baptiʒatos:ſine ba⸗

ptiſmmo ioãnis ſicutnõnulli arbitrã⸗
tur:ſine quod magiscredibile ẽ ba

ptiſino chꝛiſti. Rem. Keſponibe,

diget niũ vt pedes lauet:ſed eſt mũ
petrus fuerat baptiʒatus. Nem
ad vincentium ⁊ victoꝛem.
Appſtoli omnes chꝛiſti baptiina⸗

te baꝑtiʒzati creduntur.

83 eos de quibus ſcriptum nõ
eſt vtrum fuerint baptiʒati ſi⸗
ne non ſine baptiſino ð bhac vira re

ceſiſſe contendimus: ipſis caluni⸗
amur apoſtolis qui pꝛeter apoſto⸗

lum panlum quando baptiʒati fue
runt ignoꝛamus:ſed ipos eſſe bapti

zatos per hoc nobis inoteſcere po⸗

tuit quod beato petro apoſtolo do
minus ait:qui lotuseſt non indigzʒ

nin/vt pedes langer.

Igem in libꝛo de baptiſimate.

Cathecuminus catholicus bereti⸗
tizato pꝛefertrnr. .
n dubito cathecuminuʒz ca

ocum duina charitate fla enim bomo non percipit ea que ſũt
EHE Erus. alibi. in epla grantem heretico baptizato ante⸗
U. petri. ⁊ eſt hoc verbuzʒ

ponere: ſe etiam in ipſa inins ec⸗
cleſia cathedèuminũ malo baptiza⸗

to anteponimus. nec ideo tamẽ ſa⸗
crgqmento baptiſini: quo iſte nõduʒ
ülle iam imbutus ẽ: ſacimus ininriꝗ

merito enim centurio nõdum ba⸗
ptiʒzatus ſimioni baptiʒato antepo⸗
nitur. Iſte enim etiam ante baptii⸗
mũ ſpiritu ſancto accepto repletins
eſt. Ille etiam poſt baptiſmũ infilia
tus eſt imũdo ſpiritu verütamen ſi.·
baptiʒari noluiſſet:contemptu tan
ti ſacramenti reus ſieret. Sicut au⸗
tem bono cathecumino baptiſmmꝰ

iam ſpiritu ſancto accepto coꝛneliꝰ peccati adaz moꝛiturus eci⸗ 7
15 epis ꝗ fu

deeſt ad regnum celoꝛum capeſſen

dum:ſic malo baptiʒato vera con⸗
feſſio.qui dixit niſ quis renatus ſu
rit ex aqua ⁊ ſpiritn ſancto ⁊c:ipſe ẽt·

dirxit: niſi abũdauerit inſtitia veſtra
plus q́ʒ ſcribarũ ⁊ phariſeoꝛum nõ

intra.in regnim celoꝛuz. Nez

de coꝛgis haptiſmna conſta
Ltam ablutione coꝛpous q̃ʒ fi-
de coꝛdis ſicur apoſtolica doctring.
tradidit dicens:ſide mundans coꝛ⸗
da eoꝛum: ⁊ alibi ſaluos facit bapti
ma non carnis depoſiuoſoꝛdium:

ſed etiam conſcientienbone interro

gatio in deum. Igem in libꝛ

de bapciſino. .

H Sicnt in veteri teſtameſto qnidaʒ

erat occulte ꝑtinẽtes:ſic ẽt nũc in ſa

p Teſtamẽti iad
nales eunn .⸗ Kamq ddarſ Ino
¶QRQJNent in ſacramẽtis veteriste uote amento.
₰ ſtamẽti vinebt qdaʒ ſpũales ea Vontolic ſiu⸗
ad nonũ.i.teſtmquod tũc occnliuʒ lum ſunt lapite.
cc tnuc in la r ι Ad ver.i. ad du⸗
cramẽtis noi teſtamenti quod iaʒ
reuelatum ẽ:qdaʒ vinũt animales
gonſccte vi nolüt dd SSS
alque ſunt ſpũs dei ad quod hota eer, Wen n
tur ſermo apoſtolicus: ad vetus lerdarie oerriinſa⸗
teſtamẽtũ pꝑtinebunt.Si aũt pꝛoſici n

VWSpũales.per ba
kianuͦ di ñ ſtat ꝑ eoſ

o—

unt ⁊ anteqʒ accipiũt:ipſo acceſſu ⁊

cipintp n ſuper articulis fidei
ꝓfectu ad nouũ pertuinẽt:⁊ ſi pꝛiuſ⸗

alijs ad ſalutem aie

ʒ ſpũales ſi ant ex hac vira rapiun pertinetibus.
rur: cuſtoditi per ſacramemtiſancti ? . binionu. quia
tatem in tera vinentium computã Ones ar ſt ve ar md
tur:nec inuenio quid verius iuenia cogẽdũ. S. pncipair. -

tur in eo quod ſcriptum cẽ̃. Inper⸗
fectum meuʒ viderũt oculi tui ⁊ili
bꝛo tuo omnces ſcribentur. Nẽ. NMõ lſue
intereſt cum ſacramenti de inregri vtinam.
rate tractatur: ⁊ ſanctitare quid cre⸗ ? ) Kacuit. moi⸗

S.ic ſi vn. ar. xij..i.
c.i.⁊ qᷓlibʒ ꝓuincia in

gꝗ accipit ſacramentnʒ.intereſt qui⸗ dicit fẽ. erat. n. i⸗
dem plnurimũ ſed ad ſalutis viam: moꝛralis.i potẽm non
ſed nihil intereſt ad ſacramenti que moꝛ.nõ ãt potẽs nõ
ſtionem. Item. Manifeſtum ẽ fieri moꝛ: ita fuit moꝛtal
poſſe: vt ſide nõ integra itegyquo⸗ ⁊ imonalis. Solz qri
maneat ſacramentum baptiſmi eie heun ceiolale inu
Item. Si poſſet fieri:vt ſinguli dili patur tatu er carnis

genter interrogarenturtot diuerſi.

rein 102 ur 1o Oe,H.Ccoꝛruptiõe. ſol. dicũt
tates opinionũ ſoꝛſitan inuenirent

. gqdam ꝙ iõ qꝛ aĩa pꝛi
quot homines numerarentur: aiaꝭ mi bois ita coꝛrupit
ipſam carnem vnde
2 mõ coꝛruptio cara
nis comupit aias.

ſpuũs dei. NHũquid tamen non ideo

ſacramentũ integrum accipiũt:aut 5 NMature videtur

nũquid ideo ſi pꝛoſecerint ⁊ opinio ötra. qꝛ dicit augu. ſi
nũ carualium vanitatem emunda aadã non peccaſſet ſe⸗
uerint:denuo quod acceperant ree nio defeciſſet. ſed die

petendum ẽ.Accipit quiſqʒ ſʒ fidẽᷓ ¶lſenio defeciſſet.i in ſe
ſuam:ſed quãtum capit gubernãte nmio. q.d. nõ perueniſ
miſericoꝛdia dei. Iem ex con et ad ſeniuz q: ſemy
ci.nuleuitano cni interfuit Angu.;⸗ La
anſelmus romane eccleſie legatus 38 5 aur c2.

contra pelagianos.

HNon nature neceſſitate ſed merito bant puulos non eẽ
.— baptqãdos. qꝛ nihil
Lacuit igitur oibus
mere hec que in pñti cõcilio difſini⸗ Ranmedickſtabat
ta ſunt:vt qcunqʒ adam pꝛimũ ho auctoꝛitate apoſtoli.
minẽ moꝝꝛalem'ſactum ita vt ſiie b ¶ VUñ. ſit.ex boc
peccaret ſiue non peccaret moꝛere ſequiur.
tur in coꝛpoꝛe:hoc eſt de coꝛpoꝛe c ¶ Sed fallſa.i.ſine
exiret non peccati merito:ſed neceſi eſeaua.
ſitate nature anathema ſit. Nez
Parnnli non lolum penam:ſʒ cni

pam aparentibus trahun.
acnita vt quicũqʒ parnulos

recentes ab vteris matrũ ba⸗ =J
ptiʒandos negat:aut dicit in remio·
ſionem peccatoꝛum eos baptiʒarrꝛ:··
ſz nihil ex adam trabere onginalis
peccati:quod lanacro regeneratio
mis expierur. vnde ſit conſeqnens
vt in eis foꝛma baptiſmatis i remi
ſionem peccatoꝛum nin vera lʒfal⸗
ſa intelligatur anathema ſit: quoni 1

v

am non aliter inteligendum eſt qBGB8· —

ait apoſtolus:per hominezʒ vnumn

de apoſtoli ibi:q̃ ſur⸗

ritia veteris teſtamti.
ſ
ij .a Per ſacri i.qᷓ ſo⸗

Interrogarẽtur

ſuo ſenſu ⁊c lxxvj.di.

. 7 lan r Ile. talẽ. i moricddi
dat:aut quali fide imbutus ſit ille: neceſſttati ſubiectũ 3

fuiſſet in iniuuẽtute.
lus. excõi cãft
quidã heretici ꝗ dice

peccati cõtrarerũtab
erunt in hac ſcã ſynodo cõſti adam qð in baptiſ⸗

àA Kacuit ad ad
D iutoꝛiũ.S. e. gꝛa
b C NViſquis. qui
. da volẽtes vi
care conectõeʒ pcedẽ⸗
tis.c.ĩcidũt ĩ alið ma
lũ ⁊ iõ rephẽdũt᷑ hic.
. Lacuit.gr̃am.
1. ad ꝗd ergo va
let liberũ arbitriũ cũ
pꝑ illud ñ poſſit ſalua
ri. NHã pꝛimã gram ñ
põt quis ꝓmereri vt
xriij.q.iiij. nabu. ſz dic
w per liberũ arbitriũ
hõ habilẽ ſe põt red/
dere.vt ei dñs grati⸗
am infundat.
“ Anes ex
. pleto tra⸗
ctatu de ba
L ptiſmate:
ſlubiũgit magiſter di⸗

ſtinctõem iſtã ĩ qᷓtra
AQuid ſit peccatum gratia docet: 7
vt vilgtur facit.

cat de ↄfirmatõe q̃ ĩ
YMM frõte fu:⁊ merio vlti
mo loco de hoc ſacro
A: vltimũ eſt iĩter alia
lacra neceſſitatis pꝛe
ter vnctõem iſirmo/
rũ que non ita ꝓpꝛie
Dicit᷑ ſacẽm maxime.
— ſm opinionez eor ꝗ
dicũt eaʒ iterare poſ⸗
R ſe.nã ſacr̃a nõ ĩterãt᷑
Vt. S. px. di. oñditur.
8 pterea alia rõne:qꝛ H
Aſucm tanq; dignuſ a
ſolis epis ↄfert᷑:vt. j.
e. c, manus.
dd Mnes. B jm
gquoſd icipit
v. . di. ſz cöpe⸗
cẽtius vt qdã dicũtĩ⸗
cipit ab illo. c. vuenit.
J. e. NHa abide agit de
officijs ⁊ ieiunijs.
ce¶VPoſt baptiſmũ.
vnõð hoſtia pus laua
bat in littoꝛe:⁊ poſtea
offerebat᷑ in holocau
C Vt pleni.qꝛ ſi cõ
tẽnerẽt peccarẽt moꝛ
aliter. hoc de aduli
naã puero ſufficit ba⸗
ris.ioannes.
◻R Viritus ſ. de
fſcxẽdit ↄferẽdo
pim regeneratiuam
ags.S.di.ilij. nunqʒ.
hbAd inocentiam.
vñ ⁊ dat᷑ puero veſtis
cãdida poſt baptiſmũ
yt. S. di. ꝓxi.accepiſti.
2.c. venit.
i¶.· Et iſtruit. hic hẽs
ad ꝗd valeat cõfirma
BCNMõ pñ̃t ĩ hac.n.
vita vel meritũ cõpa
ramꝰvel culpã xiij.q.
ij. tempus,

aEhhfff—

5
4

“

Di. v

intrauit peccatũ in mundum:⁊ per
peccatum moꝛs:⁊ iia in omnes ho
mines pertranſijt:i quo omnes pec
canerũt:niſi quẽadmoduʒ eccleſia
catholica vbiqʒ diſtuſa ſemper itel
lexit.ꝓpter hanc eni regulã ſidei ẽt
puuliꝗ nihil peccatoꝛumi ſemetip
ſis adhuc cõmittere potuerũt:ideo
in remiſſionem peccatoꝝ veraciter
baptiʒzantur vt in eis regeneratõne

mũdentur qð generatione traxerüt

Gꝛatia ⁊ peccata remittit⁊ ne reite
rentur adiunart. .

D Zacuitvt quicũqʒ dixerit gra

tiã dei qua iuſtificamur ꝑ ieſũ
chꝛiſtum dñm noſtrum:ad ſolaʒ re

miſſionem peccatoꝛnz valere que
iam cõmiſſa ſunt:⁊ nõ ẽt ad adiuto

riumꝰvt non cõmittantur anache⸗
maſit. Rem.

„

QLilauis direrit gr̃am dei per

ieſum xpᷣm dñm noſtrum pꝛo

pter hoc tantũ nos adinnare ad nõ
peccandũ:qꝛ per ipſam nobis rene
latur a apitur ſtelligentia madatoꝝ
vt ſciamus qð appetere quod vita

re debeamus.non aũt perillaʒ no⸗

bis pꝛeſtari vt quod ſaciendum co

gnonerimus ⁊ facere debeamꝰ aut
valeamus anathema ſit. Itez
Sine gratia diuina maãdata imple
rinon poſun.
5 acuit vt qnicũqʒ dixerit no
bis iõ gr̃amiuſtificatõis dari
quod ſacere per liberum arbitriuʒ
iubem:facilius poſſumns impleꝛ p
gram tanqʒ ⁊ ſi gratia non daretur

non ꝗdem facile ſed tamẽ poſſumꝰ

Et ſine illa implere mandata dinia:
anathema ſit. Item vꝛbanus
papa omnibus chriſtianis.

oſt baptiſina confirmationis ſa

crament eſteilnx. Di. v.
nenenm P neulndeles pma
nus impoſinões epo
rum ſpm̃ ſanctũ poſt
baptiſinũ accipe de⸗
bent vtpleni chꝛiſtia
ni iueniantur:qꝛ cum

ſpũs ſanctns ĩfunditur coꝛ fidele ad
pꝛudentiam ⁊ cõſtantiazx dilatatur.

Item Melchiades papa.

Mnid confſerat ſpũs ſanctus in ba⸗

piiſinate:ꝗqnid inj confirmarde ·
8 SiReus Mantetns At ſup adis
baptiſmi ſalntiſero deſcendit

lapſu in fonte plemiudinem imbu⸗
irad inocentiã: in confirmarõe ang

mentum pꝛeſtar ad gratiam:⁊ qꝛ in
hoc mundo tora etate victuris irer
inniſibiles boſtes ⁊ pericula gradiẽ
dum ẽi haptiſmo regeneramur ad

.

vitam:poſt baptiſmum confirma⸗

mur ad pugnã in baptiſmo ablni⸗

mur:poſt baptiſmũ roboꝛamur: et
qʒ; ſnis continno tranſituris ſufſiciãt
regeneratõis beneſicia:victuris ta
men neceſſaria ſũt cõfirmatõis au⸗

il

minem declaretnr.

xilia.regeneratio per ſe ſaluat:mox
i pace baptiſimni vłſecli fcipiendos
ↄfirmatio armat ⁊ iſtrui ad ago⸗
nes mundi huius:⁊ pꝛelia reſeruan
dos.qui aũt poſt baptiſmũ cũ acꝗ⸗
ſita innocentia imaculati puenerit
ad mortem conſirmantur moꝛte.
qꝛ iam nom poſſũt peccare pꝰmoꝛ⸗
tem. Igem biſpaniarũ epis.

Manus vero impoſitõis ſacramẽ

tum dgnins ẽ ſacramẽto baptiſmi
Ehis vero ſuꝑ quibus roga⸗
ſtis vos ifoꝛmari.i.vtrũ ma⸗
ius ſit ſacramẽtum manus impoſi⸗
tõis epoꝝ aut baptiſmi:ſcitotevtrũ
qʒ magnũ eſſe ſacr̃m:a ſicut vnum
maioꝛibus.i.ſũmis pontificibus eſt
accõmodatũ qð niſi a maioꝛbꝰ pfi
cino põt ita ⁊ maioꝛ veneratõe ve

nerandi eſt ⁊ tenendũ:ſed ita cõiun
cta lunt hec duo ſacramẽta:vt abin

nicem mii moꝝe pꝛeuemẽte nulla⸗
tenus poſſunt ſegregari:⁊ vnũ ſine

altero rite perfici non poreſt.
Non ab alijs qᷓʒ ab epis manꝰ ipo

ſitionig ſacr̃m perſici poteft.
Anus quoqʒ impoſitionis
ſacrm magna veneratöne te
nendũ eſt.qð ab alijs pfici non põt
niñ a ſimis ſacerdotibꝰnec tꝑe apo
ſtolox ab alijs qʒ ab ipſis aplis le⸗
gitur aut ſcit᷑ ꝑactuʒ eẽ:nec ab alijs

q́ʒ qui eoꝝ tenẽt locum vnqᷓʒ pfici

põt aut fieri dʒ. Nam ſi aliter pꝛeſũ
ptũ ſuerit irritũ babeat᷑ ⁊ vacuuz:
iter ecccleſiaſtica nunq̊ʒ reputabi⸗

tur ſacramenta. Iem Raba⸗

nus de inſtöne clericoꝝ li.i.c.xxx.
Nuare confirmationis ſacramen⸗
anet arur
D Duiſſime 'a ſumo ſacerdote ꝑ
impoſitõem manus paracli⸗

tus tradit᷑ baptiʒato. vt roboꝛet᷑ ꝑ
ſpm̃ ſanctũ ad pdicanduʒ alijs.i.do

nũ qð in baptimate ↄſecutus ẽ per
gram vite donaius eterne.ſignatur
eni baptiʒatus cũ chꝛſmate ĩ ſũmi⸗
tate capitis ꝑ ſacerdotẽ p ponuſicẽ

vero in frõtevt in poꝛi vnctõe ſigni

ficet ſup ipʒ ſpũs ſancti deſcẽſio ad
habitatõem deo ↄſecrandã. In fe⸗
cũda quoqʒ vt eiuſdeʒ ſpũs ſci ſepti
ſoꝛmis gra cum oi plenitudine ſan
ciitatis ⁊ ſcie ⁊ virtutis vemire ĩ ho⸗
etur. Nez ex cõ
ci.aureliañ.c.iij.

Ad conſirmationem non niſ iein⸗

ni venigur. 3s
ieinniad còoͤ́ͤfirmationẽ ve

- niãt pfecte etatis vt moneant᷑

ↄfeſſioneʒ lacere pꝛius:vt mũdi do

nuʒz ſpũs ſancti valeant acciꝑe ⁊ qꝛ
nunqʒ erit xpᷣianus niſi in ↄfirmati

one'’epali fuerit chꝛiſmatus.

Nteem ex cõci.meldenſ.c.vj.

Epnont vero nõ niſi ieiuni bapti⸗
atos gonfirmen“
◻ 2 Wenenltieinni pimpoſi⸗

tõem mannũ ſpm̃ ſanctũ tra⸗
dant exceptis iſirmis ⁊ moꝝe picli

antibus:.Sicut aũt duobus tꝑibꝰ

eCEhis. ſmis.i.epis ꝗ

cerdotes. xi. q.ij. abſit.

mẽti cõpetit alicui röne oꝛdi

u ¶Chꝛiſtianus. plenꝰquo
4

cccxlii.
„

ſuũmi dicũtur:qꝛ vltra
eos nulluſẽ oꝛdo.nã n etro
politani epi vocantur.xviij.
di. ſi eps.ſʒ tũ papa hodie ſũ
mus pontifex appellat᷑. Et
dic vſqʒ adeo ẽ accõmodatũ
ꝙ nõ niſi maioꝛnb ⁊c ⁊ẽ hic
ar.a iqð dici maius rõe ipſi
us okerẽtiſ.ar. .S.di.ij.nihil *
ĩ ſacriſicio ð quo ibi notat᷑
m ¶ Perſici.i.rpianũ ſace⸗
re.vt.S.c.di.c.iioOo.
n Anus.pactũ. .xcv. *
(Ueitdabl⸗rel H nõᷣ
iuenimus de iure cõi factuʒ
eẽ.ſecus ex diſpenſatione.
o ¶ Tenẽt. alibi monachi di
cñtur tenere locũ.xij. aploꝛũ
xvi.q.i.ex auctoꝛitate alibi ſa

p. & Irritum.ex demãdati
one pape glibet ↄferre põt
qð hʒ vñ oꝛdinatus oꝛdinez
quẽ hʒ ↄferre poſſj:⁊ confix
matus ↄfirmatõem.S.di.ꝓ
xi.nulla rõ.alias nõ vt.S.i.q.
i. gratia.⁊.q.vij.daibertum.
vnde nõ ꝙ cũ collatio ſacra

nis ⁊ officij ct ꝓhibitꝰ ↄferre
põt. vt.ix.q.iij.oꝛd natòes.i.
q.i.ꝙ ꝗqdam.vbi vero ex ad
miniculo oꝛdinis ⁊ vemãda
tõe:vt ↄfirmatio ĩ fronte ſa
cerdoti vel collatõ oꝛdinis ñ
epis.vt.xcv.di.puenit.lxix.
di c.i.in eo caſu ꝓhibitꝰ ni⸗
hil agit.vt hic i.c. manus.
qDOuiſſime.ad pdica⸗
dũ.ar.S.xvi.q.i.acliſs,⸗
cimus extra de here. ad abo
lendã.ſj pdicãdo põt dãdo
de ſe bonũ exemplum alijs.
r ¶ Ad habitatõnem. hic.n.
deſcendit ſpũs ſcũs ſupapo
ſtolos qñ iſufflauit dicens
accipite ſpm̃ ſcm̃ p:ĩo in os
poſtea deſcendit de celo ſup

N

eos ligneis linguis. S. di. iii

Peekmannor qñ ꝓmone⸗
ri põt ad oꝛdinis minoæs.
lxx vij. di c. ij. vcl. xxv. annoꝝ
ſi.de minoꝛibus.l.t.ii.

oĩa ſacramẽta.. e. oẽs.
1.In cõfirmatõe. nunqd *.
minoꝛ hẽbit gliam puulus
nõ ↄfirmatus q; ↄfirmatuſ
vĩ ꝙ ſic:qꝛ in conſrmatõne
dat augmentũ gꝛe. S.e.c.ij.
qð ↄcedendũ ẽ ſi dicat᷑ ꝙ p⸗
nulo concedat᷑ gratia in bↄ
ptiſmo.

yT epi·ſupple ſtatut
ub. z. di.

iij. venerabilis. .

O .
C Kieiunis. hoc ct ĩ alijs
ſacris obſcruãdũ eſt. S.xxij.
q.v.honeſtũ S.di.ij.liquido.
b 0—0 Ictuʒ cẽ. amplius.S.
di. ꝓx.ꝗ his .ſ̊ hoc
cũneceſſitas cccle exigit.als
e iure nõ poſſz: vt extra de
apo.c.ij. vel lʒ hͥ hẽant veſtez
Anus tetaula nõ tũ erůt
(erici.S.lxxxi.di.dcmm̃
c 0—0 Ebhomine.

UAnquid.chꝛiſmata.i.

5„*

ſacr̃a qᷓ cum vnctione

chꝛiſ mat:s pꝛeſtantur.
e ¶ ¶WMisſ in cruce. nõ remo
net gn aliter poffit ſacriñcar
⁊ valere ad re niſſionẽ pctõ⸗

rum.ſed refert fem̃ qꝛ ſic fit

qꝛ in modũ crucis fit ſolẽnis
bariſin non aliter. S. ꝓx. di.
ſal.
ſ¶ Sine crucis. auctoꝛiłlas
illa docet nos facere ſignuʒ
rucis egreſſus eiꝰ a pꝛe.re⸗
greſſus eiꝰad pꝛeʒ:excurſus
erꝰvſqʒ ad inferos:recurſus
vſqʒ ad ſedẽ dei per dexterã
partenm.
701 ni die energumĩs
ʒ.xxiij.di.exoꝛciſta.qꝗ.ſ.
a dðmonibus ſunt obſeſſi. vl
energumis ab erge qð ẽ la⸗
boꝛ ⁊ mene qð ẽ defect.qꝛ.ſ.
in defecin lune vel mentis:
als menſis patiuntur.

Eophiti.qꝛ nup ba⸗

ptiʒatos diſſolute vi
uẽtes ſolebat demões ener
guminos.iarreptitios ſace

re ⁊ iõ ſubiũgit:a gbus ne⸗

ophiti debeãt abſtinere.
14 Onuẽit.de officijs di
uinis ⁊ ieiunio tracta⸗
re icipit:⁊ põit tria capitula.
K¶ Equalr.S.xij.di.c.vlti.
¶ NEollationes.i.collece.
ſunt qͥdã capitula q̃ dicũtur
ab epiſcopis.

tic oĩa colligũtur oꝛone dcã
vei collecta oꝛatione vel oꝛa⸗
tioñis cauſa. =
T Ndie. tres. ſolet queri

.

qre dieb iſtis ſeruatux
ternarius iſte tà in lectiõibꝰ

q̃ ei alijs.põt dici ꝙ hoc ſit
qꝛ ꝑ hoc notat᷑ triduana dñi
ſepulturavel hoc ſit pꝛopter
bonoꝛẽ trinitatis.vl iõ qꝛ eo
tpe ꝑ pcedens ieiuniũ ſũt ſci

boĩes emacerati⁊ af flicti vñ

fllis pcit᷑ in eis tpibus.⁊ h ſit
cã qᷓre expleto hoc volumĩe
nõ cõpellant᷑ magiſtri lege⸗
re decretales.
o ¶ Romanu ar ꝙ p duo

extrema colligit᷑ mediũ ? re-

pꝛobat᷑arg.s.xxxv.di.ab ex
diꝛdio.ar. O.xr viij.di.qꝛ ſunt.
p Badrageſima infir
miitas qᷣ legi nõ ſub⸗

OOctcodannnn.
.* Xdiereſnrecnonio vſez iſab
batum in albis:⁊ in die pẽteco⸗

Se con.

paſcha vʒ ⁊ penthecoſte a ieiunis
celebꝛari dʒ baptiſmus:ita etiaʒ tra

ditionem ſpũs ici a ieiunis pontiſi⸗

cibus conuenit celebꝛari. Neʒz
ex conci.terragonenſi.c.vDi-.
Secundo aut vel tertio nullus cõ⸗
firmetnr.
Ictum eſt; nobis ꝙ gdam de
plebe bis vel ter vel eo apliꝰ

cpis ignoꝛãtibus tamen ab eiſdem

epis confirment:vnde viſuʒ eſt no
bis eandeʒ confirmatõeʒ ſicent nec

baprtiſma iterari minime debere qaꝛ

bis vel ter amplius bapiiʒatos aut
conſrmatos:non ſeculo:ſʒ ſoli deo
ſub habitu regulari vel clericali re⸗
ligioſiſſime famulari decretum eſt.
Item greg.ij.
eéſeodem. .
–FEbominequi a pontifice cõ
firmatus fuerit denno: q illa

talis iteratio vel confirmatio eſt ꝓ

hibenda.

NItem Stephanns
papa quintus.

SHimma ſacramenta crucis ſignaen

lo perſiciuntur.

1L2 Anauid nõ oĩa chꝛiſmataſa-⸗
E cerdotalis myſterij crucis fi-

gura ꝑficiunt᷑:nunquid baptiſmatiſ
vnda:niſi crnceſanctiſicata pittůãn
relaxat ⁊ vt cetera pꝛetereamus ſi
ne erucis ſignaculo quis ſacerdotij
gradus aſcendit. Item ex con
ci.carthagiñ.iiij. =
Energumini omnibus diebus ex⸗
oꝛcizentur.

O Mni de eroꝛciſte energumi⸗
nis manus imponãt.energu⸗

mini non panimenta domoꝛũ dei

verrant:quibus aſſidentibus in do

mo dei victus quotidianus ꝑ exoꝛ

ciſtas opoꝛtuno tꝑe miniſtrer'nur.
m C. Collecta.i expleta.naz p

Item ex ecodem.

Agbus neophiti abſtinere debent.
L Eophiti aliquãdin a laution
bus epulis ⁊ ſpectaculis vł cõ

iugibus abſtineant.
conci.agatpbenn.
De oꝛdine officiomm.
Onnenit oꝛdinẽ eccleſie equ

Item ex

liter ab oibus cuſtodiri. vnde

ſtatnenduʒ eſt ſicut vbiqʒ fit:vt pꝰ
antiphonas collatões 6
pꝛeſbyteris dicant᷑:a hymni matuti
ni vel veſpertini diebus omnibꝰde

cantent:⁊ in cõclnſione matutinaꝝ
vel veſpertinarũ miſſarũ poſt vym

nos capitula de pſalmis dicantur ⁊
plebs collectavoꝛatõe ad veſperaʒ
ab epo dimittat᷑ cum benedictione
Aem ex conci. gerundienni.
Deeodem.

T DO ſemper placuit obſernari:
vt omnibus diebns ⁊ poſt ma
tutinas ⁊ veſperas oꝛatio domini⸗

ca a ſacerdote pꝛoferatnr.

Item Gꝛeg ſeptimus in gene⸗

rali ſynodo reſidens ſtatutt.

epis vel

ſtes vſqʒ in ſabbatum einſd eʒ tres

pſalmos tantuʒ ad nocturnostrel⸗
qʒ lectiones antiquo mo:e canimꝰ
legimus ommius diebus alijs ꝑ
totum annũ ſi leſtum eſt.ix.lectões
dicimus. Alijs vero diebꝰ. xij. pſal
mos tres lectõnes recitamus. In
dñicis vero diebus.xviij. pſalmos
excepto die paſche ⁊ penchecoſtes.
