E Non tſoꝛis.ideſt ab alijs
egregatum. 2 eſt ſecunda
veſtis ſacerdotalis.
a CDela.ideſt coꝛine. que
in ecdleſijs extenduntur fe⸗

r Deke moꝛtnũ.laicum

ſtiuis dieb? 2 in quadrage⸗

ſima caula confignauonis
vel ligniſicationis. 0.
b 1 Mſancta. nõ ab alii

S.di.xxiij.ſacratas.⁊.c.

non liceat.

.— Pnapfrrmt

A ſii

eſecm ſnt 7 vaſa ve

voſrn ir 9

ſuph. wsene

a ¶Et perit.i.penãà patitur.? punitur coꝛpoꝛallter tẽporalit.n aũt ſpiritua
litter vel eternaliter: æ vno peccãte ⁊c.ẽ.di.xlv.ſed illud de hac mã nõ.j.qliij.

De con.

ber vel eterna ſimiluter nota ſub illo.S.item ꝓ peccato plebs iſraelitica.

Eſtimẽta.

e A h nuptiarũ.polluũtur.ar.ꝙ ex veſte alicuiuns domine vel alteriꝰ non

dz fieri caſula vel aligs
oꝛnatꝰ ecclelie.
Zſa.calices.ſupple ð
bẽt eẽ aur̃i vł argẽtei.
e ¶¶ Utebãtur. ſʒ nũgꝗd ↄſici
ebaͤt vtiqʒ nũc aũt ꝗd ⁊ qdẽ

fieri nõ dʒ.ſ̊ ſi ſat vt in vaſe

ligneo vel vitreo gs ↄficiat
coꝛpus chꝛiſti nibilomin? ẽ
verũ coꝛpus qꝛ in verbo con
lecrãatis pſicit cõſecratio nõ
in vaſe. vꝛ.j.di.ij. inter. verſi.
¶ Rvj. xix. cõputatis lino
eto. .
g . Succrenit. ar. platũ nõ
poſſe pꝛebẽdas diminuere:
qð eſt verũ ſine cã.exira de
EElpre ncur. .
bL Placari. C. vñ vime⸗
minerint.
i Tcalix.ex aureo.S.S.
xij.q.ij.aurũ.ſed illud
qñ pauperes morerentur :ſa
me quo caſu vendi poſſent

de ſacroſan.ec.ſcimus.
k . In ligneo., qꝛe lignum

porolſum eſt. .
In vitreo.qꝛ vitrum fra
gile ẽ ⁊ immineret periculuʒ
effulionis *
Onſulto.inſerico coꝛ
poꝛali.
nSed in puro. vt innocẽſ
2 ſine macula intelligatur.
ol Terreno. qꝛ veram car
nẽ moꝛtalẽ ⁊ paſſbilẽ de coꝛ
poꝛe aſſumpſit.xxiij.di.qui
epiſcopus.
Zino. quod tunſionibꝰ
multis ad candoꝛẽ deducit᷑.
ſic ⁊ chꝛiſtus pꝛeſſuris mul⸗
tis puenit ad gloꝛia.ita ⁊ bo
ni ꝓpter pᷣſſuras ad gloꝛiazʒ
eñi veniũt.j.q.j.ſaluatoꝛ.
Acobus. ideo dr frat᷑
q? valde aſſimulabat᷑
ei.vel qꝛ fuit ſiliꝰ ſoꝛoꝛis ma/
tris domini.
PrVCelebꝛationẽ i. oꝛdines
celebꝛãde miſſe.verba enim
gbus coꝛpꝰ ↄniciuur ab ipſo
domino ſũt tradita. vt.j.di.
pꝛoxi.qꝛ coꝛpꝰ ⁊ ſanguiĩs.ſed
et poſt alij.alia addiderũt ad
Decoꝛeʒ ⁊ ſolẽnitatẽ.vx.xj.di.
ecclenaſticarum.
Octe. de celebꝛitate
miſſe. vij. c. adiungit.
oſtẽdẽs quomodo a ieiumis
cantande ? audiende ſunt 2
quot in die ⁊ qua boꝛa ſunt
celebꝛande.

ius plagas imponat populo ſuo.⸗?

bi etiam qui non peccauerunt pere

ant ⁊ peritꝰ iuſtus ſepiſſime pꝛo im⸗
pio. Item ſtephanus epiſcopus
ſamiliari amico hilario.
Mon niſi a ſacris boibus veſtimen
ta ſacrataferantur.
Eſtimenta eccleſie:qbus do⸗
mino miniſtratur ⁊ ſacrata de
bent eẽ ⁊ boneſta.quibus alijs vſi
bnus non debẽt frui:quã eccleſiaſti⸗/
cis ⁊ deo dignis officijs:que nec ab
alijs debent contingi aut offerri:ni:
ſi a ſacratis hoibus ne vltio que bal

daſar regẽ percuſſi ſuper hoctram v⸗·

ſgredientes veniat ⁊ coruere eos
faciat ad ima. Item ex concilio
aurelianenſi.

Biuina miniſteria nuptiarum non

pꝛeſtentur oꝛmaubus.
A O nuptiaf̃uʒ oꝛnatum diuina
miniſteria non pꝛeſtentur ne
Dum impꝛoboꝛũ tactu vel pompa
ſecularis luxurie pollnantur ad offi

cium ſacri miniſterij videãtur indi⸗

gna. Itez exconci. criburieñ.c ix.
n ligneis valcul dominici coꝛpo
ris ⁊ languinis ſacramema non ſũt
celebꝛàda. 8

U Alſa in quibus ſacroſancta cõ

ſiciũturenyſteria:calices ⁊ pa
tene de quibus bonifacins martyr
⁊ epiſcopus interrogatus:ſi liceret
K inuaſculis ligneis ſacramenta cõ⸗
ficere.reſpondit.quondã ſacerdoꝰ
tes non aureis ſʒ ligneis calicibus
vtebantur: ʒepherinus.xvj.roma
nus epiicopus patenis vitreis miſ⸗
ſas celebꝛare cõſtituit. deinde vr⸗
ba.x.pa.omnia miniſteria ſacra ſe⸗
cit argentea. In boc enim ſicut ⁊ in
reliquis cultibus magis ⁊ magisꝑp
incrementa tempoꝛũ decus ſuccre
nitꝰ eccleſiaruʒ noſtris eniʒ diebus
qui ſerni patriſſamilias ſumus ne ðᷣ
cus matris eccleſie minnat᷑.ſed ma
giſ cumuletur ⁊ amplificetur:ſtatni
mus vt deinceps nullus ſacerdos
ſacrum myſterium coꝛpoꝛis ⁊ ſan⸗
guinis domini noſtri YJeſu chꝛiſtim
ligneis vaſculis vllo modo conſi⸗
cere pꝛeſumat ne vnde placari dʒ
inde iraſcatur.veus. Item ex cõ⸗
cilio remenſi.c.vj.
Erqna materia calix cum patena
ſier debeat.
¶ XZcalix' domini cum patena
ſinon ex auro omnino exar/
gento ſiat ſi/quis autem tam pauꝑ
eſt:ſaltem vel ſtagneũ calicẽ habe:
at.De ere aũt aut ex auricalco non
ſiat calix.qꝛ ob vini virtutem erugi
nem facit: pariterqʒ vomituʒ ꝓno
cat:nuliꝰ autẽ in ligneo aut vitreo
calice pꝛeſumat miſſa cantare.
Item ex epiſtola euſebij pape et

t¶ ¶ Mocte. cres miſſe in die natalis dñi celebꝛantur. vna ante diẽ q̃ ſigni

ſicat tempus ante legẽ qñ eramꝰ in tenebris.lecunda cũ dieſcit ⁊ ſigni⸗
Acat tẽpusin lege q nondũ plena agnitio dei habebatur.⁊ tertia ĩ die:

⁊ ſigniſicat tempus gratie qñ iã plena cognitio babebatur. vnde vſus
Nocte pꝛioꝛ.ſub luce ſequens.in luce ſecunda.

Mon in lerieo pàno:ſed lineo ſacri/
ſicium conſecretur altaris.
Onſultoꝰ ommum ſtatnimꝰ:
vt ſacriſiciũ altaris non in ſexi
co panno aut intincto qviſand cele
bꝛare miſſaʒ pꝛeſumat:ſed in puroꝰ
lineo vel linteo ab epiſcopo conſe⸗
crato terreno ſcilicet linoꝰ pꝛocrea
to atqʒ contexto:ſicut coꝛpns do⸗
mini noſtri ieſu chriſti in ſyndone li
nea:munda ſepultum fnit. Item
ex.vj.ſynodo.
A quibus fneri tradita miſſarum
celebꝛatio.
Acobus frater domini ſᷣm car
nem cni primũ credita eſt biero
ſolymitana eccleſia:⁊ baſilius ceſa/
rienſis epiſcopus cnius claritas per
totum oꝛbem refnlſit:in ſcripturis
addideruut nobis miſſe celebꝛatio
nem?. Item teleſphoꝛus papa
ilij. a petro.
OQna poꝛa ſint miſſarũ ſolemmia ce
lebꝛanda.
Octeſancta natinitatis domi
ni ſaluatoꝛis miſſas celebꝛent
ꝛeſbyteri ⁊ bymnũ angelicum inil
is ſolẽniter decãtẽt:quoniã ⁊ eadẽ
nocte. ab angelo paſtoꝛibus ẽ nun
ciatu s:⁊ ſubito facta eſt cum a gelo
multitundo militie celeſtis laudanti
um denm ⁊ dicentium. Bloꝛai ex/
celſis deoꝰ:⁊ in terra pax hbominibꝰ
bone voluntatis.Reliquis vero tẽ
poꝛibꝰ miſſarnʒz celebꝛationes ante
hoꝛã diei tertiam minime ſunt cele.
bꝛãde qꝛ⁊ in eaTdem boꝛa ⁊ dominꝰ⸗
cruciſixus eſt:⁊ ſuper apoſtolo⸗ ſpi
ritus ſanctus legitur deſcendiſſe.
Item ex ↄci.chartagiñ.c.viij.
Non niñ a ieiums bominibus ſacra
menta celebꝛentur altaris.
Acramenta altaris non niſi
a ieiunis hominibus celebꝛẽ
tnr: excepto vno die anniuerſario
quo cena domini celebꝛatur. Maʒ
ſi alignuoꝝ ꝓ meridião tpꝑe defuncto
ruʒz ſiue epoꝝ ſine ceteroꝛũ cõmen
datio facienda eſt:ſolis oꝛationibꝰ
fiat:ſi illi qui faciant iam pꝛanſi in.
neniantur. Nẽ ex ↄci.gabilo.
Ante miſſarum ſolẽnia circa hoꝛaʒ
nonam decantataʒ in quadrageſi⸗
ma nulli comedere licert.
12 Olent plures quiſe ieinnare
putant in quadrageſima mox
vt ſignuz andierint ad boꝛam nonã
comedere qui nullatenus ieinnare
credendi ſunt ſi anteꝰ mandncaue/
rint quam veſpertinum celebretur
officium. Concurrendnʒ eſt enĩ ad
miſſas:⁊ auditiſ innlarus ſolen
⁊ veſpertinis officijs:⁊ largitis ele)
moſynis ad cibum accedendumẽ.
ſi vero aliquis neceſſitate conſtri⸗/
ctus ſuerit vt ad miſſam venire nõ
valeat eſtimata veſpertia hoꝛa cõ/

a C HBloꝛia ĩ excelſis

deo. hec verba dicta
lunt ab agelo.alia ad/
dit hilarius.vel.j.e.ð

xCruciſixus. lin⸗

guis.non manibus

3.de pe. di.j. piculoſe.

Acramenta, a

ieiuniſ.ieiuni er

go debent cõͤſicere vt
hic ⁊ ſignare in fꝛonte
vt di. v. vt ieiuni.⁊ ſa
cramentũ calũnie pꝛe

ſtare.xxij.q.v. honeſtũ
⁊ teſtimoniũ dicere.e

de teſti.placuit.⁊ oꝛdi
nes conferre ⁊ accipe
re.lx v.di.ꝙ a patribꝰ
ſed qñ dicetur quis ie

iunus.pone ꝙ come

ſo bodie nec doꝛmio
per diem ⁊ per noctez
nunqd icipiente alio
dſe ſum ieiunul. dicũt
quidam qꝙ ſic.ar.e ðᷣ

tempo.oꝛ.litteras.ali

as ſomnus diceretur
ſoluere ieiunium.ſed
Ddico ieiuniũ.celebꝛata
digeſtideit. j. di.ij tri⸗
bus.

30Excepto. S. vij. q.

ij. nihil à Z. j. di. pꝛoxi.
liquido.cõtra.ſ.d.v.
vt epi.õ.ſed deroga⸗
lum eſt huic.c. per.illa
⁊ per cõtrariam cõſu
etudinẽ.s.di.liij.S.le⸗
ges.

G Olẽt. ſi ante. ſ
rnõne licitũ ẽ de⸗

bitoꝛi ante ts ſoluere

pecuniã. plꝰ.n.ſoluit
qui ante tpᷣs ſoluit.vt
inſti. de acii. S. plus ãt
Rñ.veꝝ ẽ qñ dies ad
iectus ẽ fauoꝛe debito
ris als ſi fauoꝛe credi⸗
toꝛis ante tpᷣs ſoluẽdo
non liberatur.vt.ff.de
an.le.eũ qui.

— ——

—-- —————

.
Di. j. cccxvin) .
a ¶ In ieiunijs. q a patribꝰ.5. d lxxv. q a patribus. .c. oꝛdinatiões n ¶ Et bymno.i.benedictiõe data poſt cibũ que bymnus hic appellatur quẽ

pꝛeſ by teroꝝ.
b ¶ YIiem gelaſius S. di. lxxv. oꝛdinationes.
— Tx tẽ pelagius.S.d.lxx vi.dilectionis ttuue.
d eſe eſt non poſſunt niſi.boc niſi reſpicit illð vbũ pᷣuetur.
e¶ Ninñ pma.j.di.ij.

oẽs clerici facere debet vt.S.di.xliiij c.vlti.S.edẽt pauꝑes et ſaturabunt᷑ ꝛc.
o ¶ Quem nato. ſupple reſpuatur.
p ¶ Lomponuntur-a ſanctis.
q bblecrationes. i,oꝛationes ᷓ fiunt ante ſuxta conſecrationem. vel qᷓ fiunm
abiurando per natiuitatem

lolẽni miſſa. ſ. eria iniriñj miſſ . andi nos.
iſtola i ancto circa noctis initiũ miſſaꝝ ſo/ runt in monte olinarum. Et pauluus Arari .
e ¶ Epiſtolã. in qua . (Q¶Bratiarum tactiones ve
hoc.c.coͤtinetur. lemnia ſunt celebꝛanda. Cinde apoſtolus ad epheſios ſcribiu dicẽz, l. cum vicimus. benedicamul

tribus gradibuſ.S.ðõ.

e.nocte.cõtra in fi.ſed
ülud abrogatũ ẽ. „D.
ij. ribus.vel aliud de

g OH oranence
uz peculiares

leta oꝛatione ſua ieiuniuz ſoluat.
nieiunijsꝰ quattuoꝛ tẽpoꝛũ circa

veſpertinas hoꝛas:in ſabbato vero

leo epiicopus:quod a pꝛeſbyteris
noſtris. Item gelaſius oꝛdinati

tuã libera nos domine.
exemplũ.nam ⁊ ipſe dominuſbym rCoſiulationes. ideſt p̃
nnʒ dixiſſe perbibet matheo euage/.c(ee. vt ibi.pacẽ ⁊ concoꝛdias
liſta teſtante.⁊ hymno“ dicto exie/

Impleamini ſpirun ſancio loquen domino.
tes vobis ipſis in pſalmis bymnii 1. Wia

dicuntur puate. ergo ones pꝛeſbyteroꝛuz. . Item pelay ⁊ canticis ſpiritualibꝰ.2 quia nönnl unt in ipſa con ſecratione.
omnis miſſa qᷓ piua⸗ gius.dilectionis tue ſcripta. Requi libymnibnmano ſtudio in landeyz u ◻ duo. quozü nomè
ta nõ eſt publica dic re in tractatu oꝛdinãdoꝛuʒ. dei atqʒ apoſtoloꝛuz martyrum decimi ordinis non
daeſt erquo publiee ma quodqʒ parte diei miſſarum ſol? triumpbos cõponii eẽ noſcũtur:ſi babemus.
? maniteſte ſit. ecimus.non ꝙ decie

b ¶ In publico. ideſt

nia non incongrne celebꝛantur.

cut hi quos beatiſſimi doctoꝛes hi m Fredditicdiotdeiſuf

nobis dones. te rogamus

t¶ Sicutoꝛationes.que fi

Ande leo papa dioſtoro alexan/ larius atqʒ Ambꝛoſius cõdiderũt: L in.
ale otes drino epiſcopo. quoſ tamen quidã ſpecialiter repꝛo eerenud en oꝛdiné
lẽnem.miſſaʒ debere Ar lice k. . „ rum canonn ve 1 apoſtolica traditi ſtatum hominum perturbã
conuenire i maioꝛi ec . Eceſſe eſt autẽ vt quedã po⸗ one non exiſtunt. Reſpuant ergo il dum cum pofſſit ⁊ debeat ti⸗
clefla.vel potius is eſt puli pars ſua deuotione pꝛine lihvmnũ ab hominibus compoſi mDere caſuʒ luum videnſ rui
ſenſus. c.. vt in eiuita tur ſi vnins tantum miſſe moꝛe ſer· tũ quẽ quotidie publico puuatoqdʒ nam maioꝛum a frmoꝛum
te ⁊ per totum epico nato ſacrificium offerre non poſſůt officio in ſine ommiũ pſalmoꝛum di de pe. di. .c. pꝛincipii.
vern bontenn ſa⸗ niſis pꝛima diei parte conuenerit. cimꝰ. Glona ? honoꝛ. p. 7.f.2.l. .tin 3. Et parẽ.de pe.dl.ij. cx
ardoies a vobul t9 Stucliole ergo faternitatem tuam ſecula ſeculomz amè na aiie bym m ameigiuzinqut. vene
Wriſragqunae ſcerdo familiariter admonemus:vtquod nus quẽ nato in carne chꝛiſto ange a . m deneris. dr hoies
tes eox faciunt. noſtre coniuetudini ex foꝛma pater licecinerunt. gloꝛia in excel. deo ⁊ ĩ ſe⸗ iploꝛum reſtituütur. 8

WVflicit. qꝛ chꝛia

niſ ſemel vʒ celebꝛari fide ⁊ actibus congruamus: piopt poſuerũt ergo nec ipſi i eccleſijs ca lud in ſi. deut.in catico mop
ſed quia quotidie pe gquod remeãti filio noſtro poſſido, nendiſunt: quia in ſacrarũ ſcriptura ſiſtatuit ierminos populo⸗
camus:ideo quotidie nio pꝛeibytero banc ad dilectioney rum libꝛis non inueniuntur. Cõpo/ rum iuxta numerum ange
d nabeeneceg. mam eptotam edimus perſeren nuntur' miſſe ſine pꝛeces vel oꝛatio eetnaru eed
anmolsurmyditf. dazqa noſtris pꝛoceſſionibuſ ataz nes ſen mendalloe ſen manns nam quot ceciderunt ?2 non
1 Etaleer ergo r actionibus frequenter interfnit:⁊ io ipoſitiones:ex quibuò ſi nnlla deca plures.
in neceſſitate nõ rres Liens ad nogmiſſas quid in omni/ tentur in eccleſia vacant omnia offi
exquo dirit alter an. bus apoſtolice ſedis auctoꝛitas tex cia eccleſiaſtica:admonet boc ſiert ⸗
xxrj. q.f. quomoõ. ef neret agnonit. Iem augn. atqʒ botatur tymotheum apoſto⸗/ ⸗
d ccmicominn Miſſe Hecnltares nonſunt in vpubli lus Sicens obſecro igitur Eruni ne
ergo adbuc rema coOcantane. rii oblecrationes oꝛationes poſtula
net ieiunꝰ poſt pꝛimã QX hoc attendẽdũ vt miſſe pe tiones gratiarum actiones pꝛo oi⸗
apoct nerd anrire culiares:que per dies ſolem bus bominibns:pꝛoregibꝰ: pꝛo oi⸗ .
en Fld , nih nes a ſacerdotibus ſiunt:non itain bus quiin ſublimitate ſunt.ſicut er
aergo vee bbing publico, fiant vt pꝛopter eas popyu gooꝛatoes iabymnos oe ilande
digitos non debet ſn lus a publicis miſſaru ſolemnibꝰ ꝗ deicompoſitos nullus noſtrũ vlte .
mere illud ſi aliã vul boꝛa tertia canonice fiunt abſtraba riusimpꝛobet. Zeononus.
cantare. er ð cele. mi? tur. ſed ſacerdotes qui in circutu In nonoteſtõ bymni ab angelis de
ſaex pane. vrbis aut in eadẽ vrbe ſũt:⁊ popn cantati inneninntar.

Rſtus. ergs non

m E bymnis ca⸗

ne traditionis in ſedit:tua quoqʒ cu
ra nõ negligat:vt per omnia nobis

lus in vnum ad miſſarunʒ publicam

terra pax ho.bo.vo.⁊ reliqua que

Xr. . quibus tot aſſumendi ſunt
ſequunt᷑ ibi:eccleſiaſtici doctoꝛeſ cõ

quot remanſerunt.iuxta il⸗

B J duo ſolummõ hymni ab

nendis. ð bym celebꝛationem conueniãt. IStem Eangelis in nono teſta. inueniũ
nis vieendisi ian aleran. papa. mrr de cantati alleluia: gloꝛa in exc.
c ino Ned1 ot mſas in Die ſacerdoti cele) deo: quos pariter in ſepinageſimai
Ppoar ancnoctae zi bꝛare eer. . termiutimꝰ: quia peccato bominis
dicto apoſtoli pauli Vifnicit ſacerdoti vnam miſſã veteris aconuentu angelice inbia
bymnos eẽ canendot die vna celebꝛare: quia cbri,) tionis expulſi in huins milſerie vite
ſcdo repꝛebendunt᷑ q ſtus ſemel paſſus eſt.⁊ totummunn babylonem ſuper flumma eins ſey
dã ꝗ quoſdã bymnok dum redemit: non modica res eſt demus ⁊ flemus dũ recoꝛdaremur
nolebant recipere: ge vnaz miſſam facere:⁊ valde ſelix iliiꝰ ſyoni qua deũ decet hymnus.
non peoceſſerunt de 43 vnã digne celebꝛare poteſt. qni ꝙ& nouẽ bebdomadlibꝰallelnia iter *
ripeume ſia — a tamen pꝛo deſunctis vnam ſaci imittimꝰ nõ icongrue per.ix. pebdo
Raantone hmnne⸗ unt: 7 alterã ð die ſi neceſſie fnerit. q madas. ix. oꝛdines angeloꝛũ accipi
laus dei cũ cantico. vero pꝛo pecaunijs aut adulationii mꝰ quoꝝ decimꝰ oꝛdo ꝑ Inpbiam

bus ſecularium vna die pꝛeſumunt
plures facere miſſas:non exiſtimo
enadere damnationeʒ. Item ex
conci.toletano.iii.

Er ſaluatous ⁊ apoſioloꝛum doce

mur ereplo bymnos cantare.
Ehyvymnis canendisꝰa ſalua⸗
toꝛis ⁊ apoſtoloꝛum habemꝰ

coꝛruẽs ãgelicũ numeꝝ minuit:⁊ a
felicitate perturbaui qui condolẽ
tes ſne dimmutioni ⁊ parẽ ruinam
ſibi timentesa perfecta laude crea
oꝛis ſuere pꝛepediti.quoꝛum recu
perationi conſulens omnipotẽs de *
ns creatoꝛ pꝛimũ homineʒ de limo
terre foꝛmanit:qui ſui generisꝰmul

AQ un;

SDe con.

a ¶ Si ex lapſu. per in obedientiam. vt. ö. di.xxiij.qnoꝛũdũ.
b CPerturbaius.moꝛe humano loquitur.ar.xxiiij.q.j.odi.
¶Lapſus.i.de limbo inferni.

e
6 adem die. inter miſſa
rum ſolemnia.vt.S.diſi.ca.
pallium. =
6 Allus epiſcopus. qᷓ
D deuotione ſit dicẽda
miſſa ⁊ andienda oſtendit

xiij. ca. .
b.* Piꝛeſumat.mitram ta/⸗
men ⁊ baculum debet babe
re epiſcopus cum pꝛedicat
arg.di.xlv.diſciplina.quia
tunc.allegat cauſaʒ dei apð
populum.vt.d.capi. diſci⸗
lina.
i Cum baculo. argg.
non debet pꝛomoneri iñ pꝛe
ſbyterum. qui ſine baculo
non poteſt ſuſtentari in alta

ri vt diximus.S.lv.di.ſi qꝰ

in infirmitate.
KR Aut velato. S. xxxiij. q.
v.mulier.S.vij.q.j.illud.2.c.
nihil. .
IRecedere. niſi in caſu cũ
videret puerum ſine bapti⸗-
ſmo moꝛientem dum eſt eii
am ad altare conſulo vt ba
ptiʒetur.ar. lxxx vj. di. paſce.
m ¶LSiquis. de bac mate⸗
ria notaui.vij.q.j.nibil. ?.c.
illucd. —
n G Piſcopus.qui oculi
S. di. xcij. diaconi.
o C Os.quotidie. vel om⸗
nes generaliter. ter in anno.
Vt. j.eo.di.ij.peracta.⁊.c.om
niſ homo ⁊c̃.
pWAbemus. conſcientia
La non ſempꝑ conſcia
ufficit ſed fama eſi neceſſa⸗
ria.ar.xij.q.ij.qᷓttuoꝛ.qð veꝝ
ẽ cum quis habitat tantum
cũ bonis vel etiã cũ malis ꝗ

is ſaivi „law mpir almmis Paati ſunt imitari.

¶ Maliuolos.8. xi. q.iij.
ſenti.contra.ſʒ illud cũ mali
parati ſunt repꝛebendere nõ
imitari.xliiij.di.ſcimus.
VY Oc quoqʒ.niſi duo⸗
us pluralis.n.locu/
tio duoꝝ numero eſt contẽ⸗
ta.vt.iiij.q.iij.S.itẽ in crimi⸗
nali.ver.vbi numerus.nun

quid neceſſariũ ẽ vt ſint duo

clerici.aut nunquid duo lai
ci vel vnus clericus.alter la
icus.vel alter maſculus ⁊ al
ter femina ſuſficerent. atia
videtur ꝙ debent eẽ duo cle
rici.argu.contra.qꝛ ⁊ popu⸗/
luſreſpondet ame.vt.S. xxx.
viij.di. ſeduio.ſed hoc reſpi⸗
cit conſuetudinem alicuius
loci.

ꝛro gloꝛa.ab epiſcopis.quia chriſma conficiunt. no gt a pꝛeſbyteris.
ARooſtolico.i. a ſolo apoſtolico conceſſo.
E

tiplicatione dana celeſtis patrie re
ſarciret:atqʒ angeloꝛũ gaudia ſup/
pleret.qua ſpe angelicꝰ coꝛus non
modicũ letatus ẽ.nec mirũ ſi ex la/
plu ipſius bominis fuerat pertur/
batꝰevnde nouẽ oꝛdinũ cõcentꝰ in
laude dei creatoꝛis ꝑmanſit ĩperfe⸗
ctus donec in chꝛiſto reſurgente re/
ſurrexit ꝓlapſus ille pꝛotoplauſtus:
ibi augmẽto ſui collegij ⁊ ſpe melio
ri angelicus exercitus gauiſus in no
nũ alleluia cõſurrexit totus ⁊ in eo
perſtat deuotus:quem ⁊ nos ꝓ mo
dulo noſtro imitates a ſeptuagehñi/
ma quãdo lapſus: ꝓtoplauſtiin ec
cleſia recitatur:alleluia.ix.hebdõa
das intermittimꝰ.ſ.vſqʒ in paſcha:
vbi chriſtus reſurgẽs a moꝛtuis tri⸗

ſticiã noſtrã in gaudiũ vertit:a alle

luia nobis reddit. Item nicolaꝰ
bapa rudulpholurniieeſi archiepi
copo bituricenſi.
In cena domini gloꝛia decaàtatur.
Oꝛro gloꝛia in excelſis deo
ab epiſcopis in cena domini
intra miſſaruz ſolẽnia moꝛe noſtro
dicẽda eſt.pallio vero apoſtolico
eadeʒ die vti eſt illis licitũ ꝗbus eſt
ab apoſtolica ſede permiſſum.
Item macharius papa.
Eum baculo aut capite velato ad
celebꝛandum miſſarum ſolẽnia cle
ricus non ingrediatur.
Lllns epiſcopusꝰ ant pᷣſbyter
Eſeu dyaconus ad miſſarum ſo
lennia celebꝛanda pꝛeiumar cũ ba
culo introire aut velato capite al.

8 CIpſe tertius. adeo inberent quidam verbis lſtius.c.qui dicunt q ip

ſe non celebꝛaret niſi duos haberet.alij dicunt vnum lufficere.argu.ex
de ſi. pꝛeſby.pꝛopoſuit.vij.q.j.illud.⁊ extra de.vi.⸗ ho. cle. vt quiſqʒ. im
mo ⁊ indluſus miſſaʒ ſolus cantare poleſt. hot intellige vbi derici copia
non ſuffragatur.alias ſecus.vt extra de ver.ſigni.queſiuit.ꝛ eccleſie loꝗ

cans poſt ſe viciniſolaminiſadinto
rẽ.vt ſi aliquo caſu ille qui ofnciai⸗
pleturnus accedit:turbatꝰ fuerit vel
ad terrã elilus:a tergo lemper habe
at qui eins viceʒ exequatur intrepi
dus:⁊ officium inceptũ adimpleat.
Item anacletus ieſu chꝛiſti ſer⸗
ms omnibus epiſcopis.
uot teſtes epiſcopuᷣs ſacriſicans
ſecum babere debeat.

Piſcopnus deo ſacriſicans te

ſtes ſecũ hẽat:in ſolemnioꝛibꝰ
quippe diebus aut.vij. ant.v.aut
iij.diaconos:qui oculi eius dicunt᷑

2 ſubdiaconos aiqʒ reliquos mini

ſtros ſecũ bẽat auiſacris induti ve
ſtimentis in fronte ⁊ in tergo ⁊ pꝛe-
ſbyteri e regione dextra leuaqʒ cõ
trito coꝛde ⁊ humiliatoſpiritu ac ꝓ
no ſtent wimcuſtodientes eũ a ma
liuolis homimbꝰ ⁊ conſenſũ pꝛebẽ
tes ſacrificio:peracta aũt coniecra/
tione oẽs cõicẽt:qui noluerit eccle
ſiaſticis. carere liminibus. Item
lucius pa. omnibus cpiſcopis. .
Epiſcopi ſine religioſis teſtibꝰ do⸗
mimſacr amenta nõ cõſiciant.
Abemus apoſtolica anctoꝛi⸗
tate:vt ſemper teſtes vobiſcuʒ
ſacerdotes ⁊ leuitas habeatis: 2 lʒ
conſcientia ꝓpꝛia ſufficere poſſit/p
pter maliunolos:iuxta apoſtoluʒ:te
ſtimoniũ nos oʒ babere bonuma

his qui foꝛis ſunt.igitur duo pꝛeiby⸗

teri ⁊ tres diaconi in omni loco epi
ſcopũ non deſerãt pꝛopter teſtimo
niũ eccleſiaſticũ. Itẽ ſoter pa.

tario dei aſſiſtere:quoniã apoſtolꝰe Miiſi vnobus pꝛeſetibus pꝛe pier

pꝛobibet viros velato capite oꝛa/
re in eccleſia:⁊ ſi temere pꝛeſũpſerĩt
cõione pꝛinẽtur. cũ vero ingreſſus
fuerit epiſcopꝰ aut pꝛeſbyter ad miſi
ſaruzʒ ſolẽnia celebꝛanda:niſi pamio
aliqua interuenerit:nullo mõ ande
at data oꝛõne rcedere vt ab aliquo

pꝛeſbytero vel epiſcopo miſſarũſo

lẽnia ſuppleàtur.ſed ꝗ initinz po nit
ſuppleatvſqʒ ĩ finẽ.ſi ꝗſꝰ vero pꝛeſũ
pſerit pꝛeter qdð poſuimꝰ agere:a ſa
cro coꝛpoꝛe ⁊ ſanguine dñi nr̃i. Jeſu
chꝛiſti ſit ſuſpenſus. Iteʒ ex decre
tis ſotheris pape. Peaea.

Tillud oinini oꝛacnli ſingnli⸗

pꝛecaueãt:quo ſcribitur veſo
liqꝛ cũ ceciderit nõ hʒ ſublenãtẽ:ſũ
mopere verẽdũ eſt nobiſatqʒ canẽ
dum, ne hous atqʒ tpibns quibꝰðᷣo
pſallitur vł ſacriſicatur vnicniqʒ di
ninis ſingulariter officijs infiſtenti ꝑ
niciola paſſio vel qnelibʒ coꝛpoꝛis
inualindo occurrat:que aut coꝛpꝰ
ſubito ſubꝛui faciat ant mentẽ z
tione vel terroꝛe confundat ꝓ bui
ergo auſbus pꝛecauentes necefſari

nz onximns inſtimere: vt vbi tpisvł

oci ſiue cleri copia ſuffragatur.ha/
beat quiſqʒ canẽs deo atqʒ ſacrifi/

miſſam celebꝛare non pꝛeſumat:
BE quoqʒſtatntũ eſt vt nul/
bꝑ Ins pꝛeſbyteroꝛũ miſſarũ ſolẽ
nia celebꝛare pꝛeſumat niſi duobꝰ
pꝛeſentibus ſibiqʒ reſpondentibꝰet
ipſe tertius habeatur:qꝛcum plnura
liter ab eo dicitur dominus vobiſ
cuʒꝰ⁊ illud in ſecretis oꝛate pꝛo me:
apertiſſime conuenit vt ipſiꝰ reſpõ
deatur ſalutationi. Item ex ca⸗
none apoſtoloꝛũ.
Cõmnniõe pꝛanentur qui viqʒ ad ſi
nem miſſarum ſolẽnia nõ aucherit.
) Mnes fideles:qni conneniũt
in ſolemnitatibus ſacris ad ec
cleſis ⁊ ſcripturas apoſtoloꝝ ⁊ euã
geliũ audiat:ꝗ ãt ñ pſenertĩ oꝛone
vſqʒ dũ miſſa peragat᷑:nec ſactã cõ
muniont᷑ ꝑcipiũt velut igetudines
eccleſie cõmonẽtes cõnenit cõmn/
nione pꝛinari. Itẽ ex ↄcilio car/
thaginẽſi. De eodem.
Acerdote verbũ ĩ eccleſia ſa
ciente. qui egreſſus de audito/
rio fnerit excommunicetur. Itẽ
ex concilio agathen
ρ1 dominico miſſas ex integro ſe
D enlares audire debent.
HAſas / die dominicoſecnlari⸗

vit⸗ ruobg yrnby niilr „ elelect

tur pꝛeſ byter ĩ plurali.

Cobiſcuz. hoc do
minus vobi ſcuʒ ſum
ptuʒz eſt ex ve.ie.ſfic.n.
legitur booʒ ſalutaſſe
meſſoꝛes ſuos illð au
tem.⁊ cnʒ ſpiritu tuo

lumptum eſt er epi⸗

ſtola pauli ad tymo⸗
theuʒ.epiſcopus etiaʒ
cum pꝛimo ſalutat po
pulũ non dicit domi ⸗
nus vobiſcuz. ſed pax
vobis.qꝛ hec ſuit pꝛi⸗
ma vos chꝛiſti ad diſci
pulos poſt reſurrecti
onem ergo vt ſe oſtẽ⸗
dat vicariuʒ chriſti iõ
ſic dicit. poſt vero di⸗
cit.dominus vo biſcũ
vt ſic oſtendatur eſſe
de, numero alioꝛum
ſacerdotum. hic ergo
habes dominus vo⸗
biſcum. alibi: amen.
xxx viij.dil.ſedulo. ali
bi:deus in adiutoꝛiuʒ
vij.q.j.S.cum ergo ali
bi: k yrieleiſon. pater
noſter.xj.q.iij.cum ali
gs.habes ⁊ alibi nũc
dimittis ⁊c̃.lnc.vij.itẽ
alibi: benedicamꝰ ꝛ⁊c̃.
daniel.iij.
Mnes fſideles

/nò perſeuerat.

ex cõſuetudine vel ſu
pſtitioſe.⁊ eſt ſi.nã in
uanũ currit ꝗ nõ ꝑſe⸗
uerat vſqʒ in ſinẽ.vt ðᷣ
pe.di.iij.incaſſũ.⁊ ẽ ſi.
S.xj.q.iij.certuz.
x Acerdote. qui
ANegreſſus q̃ſi mi
nꝰ lr̃atũ ptemnẽs. vt

S.xxx viij.di.ſedulo.
* G Iſſas.pꝛecipi:
ſ. Mm.. boc dico

pꝛeceptum eſſe. vnde
contra pꝛecepium faa⸗
ciunt qui diebus do⸗
minicis noniaudiunt
niſt aliq ua neceſſitas
cogat ſic ⁊ coꝛpus chꝛi
ſti accipitur ter in an⸗
no.j.di.ij.⁊ ſi non fre
quentius.

andiant viſſanm ,
mon⸗

*

Di.ij.

m ad celebꝛãdas.benedictionẽ.S.xxvj.q.vj.miniſtrare.contra

ſo.ibi ſolẽnis benedictio q̃ ante miſſe cõſumationẽ a ſolis potiſici
bꝰ celebꝛatur inhibet᷑.hoc añt poſt conſecrationẽ cuilibʒ ſacerdoti popu⸗
lũ benedicere ꝑmittit᷑.ſed ⁊ pñte epiſcopo.nec benedicem volente ſacer⸗
b dos benedicet ſi celebꝛauit.vt no.xcv.di.ecce.

. Vi die.
Piſcopꝰ. ꝓhi
beat. S. xxj. diſ.
cleros.in ſi. õ.j.di.iiij.
eos. .xj.q.iij.excõica
tos.ſed dic vt ſolui.õ
xxxv.q.iij.de his qui
inceſti. nã hic de here
tico ñ pꝛecioſo loquit᷑
ibi de eo g ſegtur he
reſim iã danatã.b. di
cit.hoc abrogatũ eſſe
vel loquit᷑ de illis de ·
quox coꝛrectione eſt
ſpes aliq̃.vt.j.ð.iiij.iu
dei.aliud ẽ ſi venirent
c ſubſanandi.
Poſtolica. ado
d.Lrẽt.i. venerẽtur.

e SOnis.vacuus.
bonis opibꝰ vl
adilr̃am.⁊ ẽ cõſiliuʒ in

nonice pꝛefationes
oſtenit. .
k C Nonẽ. addita ẽ 2
decima vt di. lxx. ſan
ctoꝝ canonũ.l.equuʒ
lalutare. .
IÆEnã.ꝛ te ꝗdẽ om
nitempoꝛe.
m ¶ Die aſcẽ ſionis.
qui poſt reſurrectio/
nem ſuam.
n C Tertiam.g aſcen
dens ſuper omnes ce
o Quariã.qꝛ ꝑ ĩcar
nati verbi myſteriũ.
p ¶ Quintã.qꝛ vni⸗
genitꝰ tuus.
q Sextã. ⁊ te ſuppli
citer exoꝛare.
r CSeptimã.qꝛ cum
vnigenito filio tuo 2
ſpiritu ſancto.
8 .Octauꝗ. qui ſalu
tem humani generis
t ¶HMona.qui coꝛpo
rali ieiunio vicia com
pꝛim/s.

bus totaꝭs audire ſpeciali oꝛdine pꝛe
cipimus ita vt ante benedictionem
ſacerdotis erei populus non pꝛe

ſumat.quod ſi fecerit ab epiſcopo
publice confundantur. Item ex

concilio.aurelianenſi.
Populuſ auũt nõ ante diſcedat quã
miſſa ex itegro celebꝛetur.
63 Am ad celebꝛandas miſſas
in dei nomine cõnenent popu
lus:non ante diſcedat quam miſ⸗
ſe ſolemnitas cõpleatur.⁊ vbi epũs
non ſuerit benedictioneʒ a ſacerdo
te accipiat. Item ex concilio.car
thaginenſi.iiij.
Excõicetur etermiſſo eccleſie
conuentu ad ſpectacula vadit.
VNi die ſolẽni pꝛetermiſſo ec⸗

dieb pꝛiuatis. l. ſed di cleſie cõnentu ad ſpectacula
Aualeieijrartis Taaexcvicerer. Itez ex cõcilio
a Polalon carthaginenſi.iiij.
mi debtderigece ſqʒ ad miſſaʒ cathecuminoꝝ nil
chiani ſũt cogẽdar. lus cccleſiaʒ ingredi pꝛohibealur.
xvj. q. j.ſtatuimus.ar. Piſcopus:nullũ ꝓhibeat in
S. xij.q·j. duo. H crelo gredi in eccleſiã ⁊ audire ver/
ꝙ ſi ſacerdos paupx ẽꝭ bui dei ſine gẽtilẽ ſine indeũ ſine be⸗
põt eis diuina ofſceia retieũ:vſqʒ ad miſſam cathecumi
ſubtrabere niſ dẽt ei noꝛuũ. Item anaſtaſius epiſcopui
oblationes. vt ef ð mn omnibus epiſcopis. .
mars ſit.xiſ. . . cha Enãgelus non ſedendo ſed ſtando
¶ In collectis. s ſfa Qucde debemus.
ebant ſãcti pres pꝛo A Roſtollcs auctoꝛitate man
recipiẽdis pauperibꝰ. amus duz ſců euãgelia in ecʒ
8 C. Eſt coſugiendů. cleſia leguntur. vt ſacerdotes 2 cete
ꝛãdo nõ tetàdo. ?⁊ iia ri oẽs nõ ſedẽtes:ſed venerabiliter
nõ eſt S.xxij.q.ii. que cnrui ⁊ in cõſpeciu euãgelij ſtantes
ritur. . dñica verba intente audiat:⁊ fidelit
be Hado⸗ oget acorent'. Iem greg. vij.
darfſereariſck vcane muri olẽnia ſemper aliquid
eſt offerendum.
re ,„4
„. . Mnis chꝛiſtianus ꝓcuret ad
enimarbo, £ miſſaruʒ ſolẽnia aliꝗd deo oſ/

ferre:⁊ ducere ad memoꝛi qð den-

pmoyſen dixit nõ apparebis in cõ/
ſpecto meo vacuuſ. In collectis iã
ctoꝛũ pr̃um liquido apparet:q; oẽę
chriſtiani offerre aliꝗd ex vſu ſcõꝛũ
prum debent.ad ipſũ.n.pꝛiusẽ con
ſugiẽdum:qui nr̃e curare poſſit ani
me paſſiones.verũ hoies pꝛepoſte
ro oꝛdine ante ſibi opẽ ab hominid
bus accerſiũt.vbi aũt bũana ſubſi
dia defecerit tũc opinant᷑ diuini po/
ſtuladazʒ fauoꝛis gram. Item cy
pꝛianꝰ papa reſpondit.
Quare ſurſum coꝛda in pꝛefatione
dicatꝑx. .
AEiznao. aũt ſtamꝰ ad oꝛatio⸗/
Gnẽ fratres dilectiſſimi:inuigi⸗

lare ⁊ incũbere ad pꝛeces toto coꝛ

de debemus.cogitatio carnalis ho
minis ⁊ ſecularis abſcedat.nec quic
quaʒ tunc animus aliud quaʒ id ſo⸗
lum cogitet.quod pꝛecatur.iõ ⁊ ſa⸗
cerdos ante oꝛationeʒ pꝛeſatione p
miſſa partat fratrũ mẽtes dicendo
ſurſum coꝛda:vt dũ rñdet plebi:ha

.

— oet⸗ iu ſc adnſa ſmudar KAli

cccxx.

n ꝓJlũ.pꝛeterea.nõ in omni miſſa memoꝛi ⁊ oꝛationẽ eẽ ſaciẽdã ꝓ oᷣfun

x
*

cis.iſtud oſtendit duobus capitulis.
¶Aoco cõpetenti.i.in ſecreta miſſe.

Ercipitur.excipit᷑ ſexta feria ante paſcha in q̃ ̃ᷣm oꝛdinẽ romanũ nũ cõ⸗
ſicitur.ſed oblatio pꝛecedẽtis diei cũ vino ſumit᷑.⁊ excipit᷑ etiã ſabbatũ ſequẽs

bemus ad dñm admoneakf nihil ſe
aliud quaʒ dominum cogitare de/
bere.Elandatur cõtra aduerſariũ
pectus ⁊ ſoli deo pateat:nec ad ſe
boſtẽ oĩ tempoꝛe dꝛationis venire
patiatur. Gelaſius romae eccle
ſie ⁊ apoſtolice ſedis epiſcopus vni
nerſis germaniarum atqʒ galliarũ
epiſcopis.
OQne pꝛeſationes in miſus ſunt can.
tande.
T uenimus has.ix.pꝛefatiõe⸗
in ſacro cathalogo tantummo
dorecipiendas.i.vnãin albis pa/
ſchalibꝰ aliaʒ die aſcenſionis dñi:
tertiaʒ die pentecoſtes.iiij.de na⸗
tali domini.v.de apparitione dñi
vj.de apoſtolis.vij.de ſcã trinitaꝰ
te.viij.ð cruce.ix de ieiunio in qua
drageſima tantũmodo dicendaʒ.
Item ex conci.cabil.
In oibus miſſarũ ſolemnibus ꝓ de
functig oↄꝛalio.
ſuʒz pᷣterea nobis ẽ vt in oĩ⸗
16 bꝰ miſſaꝝ ſolẽnibꝰ ꝓ ſpiritibꝰ
detunctoꝝ loco cõpetẽtiin eccleſia
ad dñm depꝛecetur. Sicut.n.nuila
dies excipitur:qua nõ ꝓ viuẽtibus
2 p quibuſlibet neceſſiratibꝰ dñʒ ðᷣ
pꝛecetur:ita nimirũ nulla dies exci
pi dʒ quin ꝓ aĩiabꝰ mlelium pꝛeces
dño in miſſaꝝ ſolẽnibꝰ fundantur.
Antiquitus igi᷑ hũc moꝛẽ ſcã tʒ/ec⸗

cleſia:vt ⁊ miſſarũ ſolẽnibus ⁊ alijs

pꝛecibus dño ſpũs quieſcentiuzʒ cõ/
mendant᷑:dicente beato augn. Nõ
ſunt pꝛemittende ſupplicatiões pꝛo
ſpiritibus moꝛtnoꝛũ quas faciẽdas
pꝛo omnibꝰ in chꝛiſtiana ⁊ catholi
ca ſocietate laudamus.Heſuncto/
rum’etiam tacitis nominibus eo/
rum quos ſub generalꝰcommemo
ratione ſuſcepii eccleſia::vt quibus
ad iſta deſunt parẽtes ⁊ filij aut qui
cunqʒ cognati vł amici:ab vna eis
exhibeatur pia matre commnni.
Itez innocentius epũs vrbis ro
mane decennio engubino.
Ante pꝛeces nõ ſunt a ſacerdote no
mina recitangg.
E nominibus recitandisan:
tequam'ſacerdos pꝛecem. fa

ciat:atqʒ eoꝛum oblationes quoꝛũ

nomina recitanda ſũt oꝛatione ſua
commendet:quam ſuperfluum ſit:
⁊ ipſe per tnam pꝛudenuam reco⸗
gnoſc is:vt cuius hoſtiam necdum
deo offeras eius ante nomen inſi⸗
nues:quamuisilli incognitũ nibil
ſit. Item Alexander vrbis roma

ne epiſcopus omnibus orthodo⸗

xis.
Nanis ⁊ vinum ⁊ aqua in ſacra⸗
mentisiunt offeren
da.
Nſacramento:ꝛum-

qꝛ potius refertur ad domi
nicã ſequẽtẽ.j.d.iij.ſabbato.
3 C Befunctoꝛũ.i.pꝛoſpiriti
busdefuncioꝛum.
a¶Etiaʒ tacitis nominibꝰ.
in ſecreta.
b ¶ Sub generali.fit ꝓ om
nibus ſimul ⁊ ꝓdeſt cuiubʒ
ac ſi ſpecialiter pꝛo eo ſieret.
de conle.di.v.nõ mediocrit᷑.
c Eccleſia. ſupple nõ ſũt
pꝛetermittẽde ſupplicatiòeſ.
d C Pia matre communi.
i.ccleſia tota. W
e E nomibꝰ recitãdis.
Deopo ↄnumerar̃ poſ
ſumus.ergo eoꝝ nomina re
citando.ſʒ in miſa orone ali
qua miſſe vel in ſecreta ſpe⸗
cialiter nomia eoꝝ expꝛime
renon debemẽꝰ.
ſ¶ Anteõiᷓ. nec ante nec pꝰ.
6 Inſinues.quaſi nõ an
te.ſed poſt dʒ inñnnari deo.
b AQuauis.non ergo re⸗
citãtur:iõ ꝙ deus addiſcat.
ſed vt ſupplicatiũ deuotioꝛ
reddaiur.afſectus.ar.xiij.q.
ij. grauia. . xnon eſiimemꝰ
h.nominari ergo poſſunt.
i Nſacroꝝ.Hic
intitulat᷑.ij.di.ĩ
qua agit᷑ de ſa-
cro euchariſtie
7 lʒ baptiimus
ſit ianua oium ſacr̃oꝝ ⁊ ne⸗
ceſſarioꝛ.xxij.di.S.verum.h
iñ dignius ẽ:⁊ iõ tractat pᷣuſ
de eo ⁊ ꝓpter ſeriẽ oꝑis aꝑti
us ctinuãda.cũ eni tracia⸗
uit in pꝛece.di.de celebꝛatio⸗
ne miſſe ⁊ tota vis miſſe con
ſtet in cõſecratione coꝛpoꝛis
chꝛiſtis merito de eo ſubdit.
Et:tractat de hoc ſacr̃o ĩ hᷣc
moduʒ.pᷣmo agit de foꝛma
ſacriſicadi.ſcdᷣo de reuerẽtia
ſuſcipiẽdi ⁊ puãdi hoc ſacfʒ.
ktio de triplici cõtinẽtia eius
de foꝛma ſacriſicandi agit vi

qʒ ad illud. ca. nihbil. de re⸗

uerẽtia ſuſcipiendi agit etias
vſqʒ ad illud.c.ſacriaciũ.Ex
inde ð his que ĩ ſacriſicio cõ
tinentur. Circa qdð ofiderg
dũ ẽ a quo vbi ⁊ qñ fuit hoc
ſacrʒ inuẽtũ.⁊ que foꝛma cõ
ficiẽdi illud ⁊ que in eo ſunt
neceſſaria:⁊ de triplici eiꝰ cõ

tinẽtia.⁊ poſt ſupponemꝰ qil
dã opiniones de còtnſione
ipſarũ.fuit aũt iſtitutũ a do

mino.j.eo.qꝛ coꝛpꝰ ⁊ in cena
j.e.liquido.⁊ qñ poſt typicũ
paſcha cõpletũ cuʒ cõmedit
agnũ cũ apoſtolis.j.e.accipi
te.foꝛm hẽmus in.c.j.e.ac
cipite.ſũt aũt tria neceſſaria
panis vinũ ⁊ aqua.j.e.in ſa
cramento, Continent᷑ auteʒ

tria in hoc ſacr̃o:ſoꝛma viſi.

bilis pais ⁊ vini.veritas coꝛ
poas ⁊ ſanguinis xpᷣi.⁊ vir
tus ſpiritualis.i.virtus vni
tatis ⁊ charitatis.i.eterna cõ
iunctio ⁊ dilectio chriſti ad
eccleſiaʒ. xxi. di.S.j.ibi roga⸗

0°

ni ꝓte petre ne ðſiciat ꝛc. ꝛ

cramentũ ? res ſacramęti.

De con.

imũ eſt ſacfm tm̃ ⁊ nõ res ſacramẽti. Scomẽ ſa
Tertiũ ẽ rea ſacri tm̃:⁊ nõ ſacr̃m.⁊ hoc ẽ qð dicit᷑

e de cele. miſ. c marihe.ſit aũt cõuerſio rerũ hm quoſdaʒ. qꝛ panis cõuertit i
coꝛpus. 2 vinũ in ſan guineʒ. aqua in nibilu: ſed figniſicat regnãtionẽ tãtũ que
fu p aquãa. iſtos eſt:qꝛ q pura aquã ſumit poſt nõ ↄſiciet.vij.q.j.nibil.ſ Z. j.

E.relatũ.ſz nõ fuit ibi pura a
qua.Alij.dicũt ꝙ vinũ ⁊ aqᷓ
Ouertunt i ſanguinẽ lʒ phᷣi
dicãt ꝙ aq ⁊ vinũ ñ ↄmi⸗
ſcẽtur ꝑ minima.i.nõ ita ꝙ
iſepabilia ſint.Alij.ẽt dixe⸗
rũt ſʒ peſſime ꝙ aqᷓ ↄuerte⸗
batur ĩ aqticos hũoꝛes.Alij
dicũt ꝙ coꝛpꝰ xpᷣi poſt ↄſecra
tionẽ ſolũ ẽ ſact᷑ʒ ⁊ ſigura.j.

c.ego berẽgarius.⁊? hec tra⸗

dunt er de cele.mil.cũ mar⸗
the.⁊.c.in qda.ſed opinio ve
rioꝛẽ ꝙ vinũ ⁊ aqua non yt

duo.ſqʒ vt vnũ ↄpactũ tran⸗

ſmutat᷑ e ð cele.miſ.cũ mar
the. S. verũ.de eo tñ qð dr ꝙ
panis ↄuertitur in coꝛpꝰ rpᷣi
varie ſũt opiniones. Ana aſ
ſerit ꝙ illa ſba qua fuit pãis
pꝛimo.poſtea ẽ caro ? ſaguil
xpᷣi.ar.j.e.panis ẽ in altari.?
c.qꝛ coꝛpus.Scðᷣa opinio tʒ
qꝛ ſba panis? vini ibi deſi⸗

nit eẽ ⁊ remanẽt accña tantũ
ſ.ſapoꝛ coloꝛ pondus ⁊ ſimi

lia ⁊ ſub illis accũtibus inci⸗
pit ibi eẽ coꝛpus xpᷣi. Tertia
tenet.quremanet ibiſba pa⸗
nis æ vini ⁊ ĩ eodẽ loco ⁊ ſub
eadẽ ſpẽ coꝛpus xpiar.j.ę.
ego q̃libʒ tñ opinio fatet᷑ ibi
eẽ coꝛpus chriſti.
i In ſacroꝛum. de foꝛma
ſacrincadi.ſ.q̃ dẽnt offerri in
ſacro euchariſtie.vij.c.oñdit.
a COblationibus. i. in ipſiſ
oblatis qᷓ ſunt ſacr̃a.
b Sead vtrũqʒ. hec rõ non
eſt ſufficienſ.ſʒ ẽ rõ quia xps
hoe ſtatuit dicẽs:hoc facite ĩ
meã ↄmemoꝛationẽ. j.eo.in
