rit contra eam pꝛeſcriptio. Sed cum iſta ſententia laia fuerit cõtra leges ſcri⸗
ptas:vt hicinnuit:⁊ iia nulla actio vel exceptio ex ea competit.vt ar.iſ.q.vj.S.
diffinitiua. qualiter etiam iſte poterit pꝛeſcribere poſt motem dico ꝙ iſte nõ
ſed eius ſucceſſoꝛ.⁊ ſic intelligitur extra de iurepa cura palſtoꝛalis.vel dic
iſte bonande poſſedit:qꝛignoꝛauit illam ſententiã non tenere. ſic ſententia
que nulla eſt. dat alicui cauſam pꝛeſcribendi.ſicut titulus qui non valet dat
cauſam pꝛeſcribendi.vt exira de emp.peruenit.ff.pꝛo emp.ꝙ vulgo.ff pꝛo le
ga.l. iij. ? niij. nec contradicit extra de his que ſi.a pꝛela.c.ij.quia ibi ſciente ca⸗
pitulo alienatio fuit facta poſſeſſionus.vnde ibi poſſeſſoꝛſtatim tutus eſt. ſed

Lau.

.. d J Er. bil
ie capi icente. videtur tamen & de illicite alienatis nõ poſſit earr HGima actione.ijin tractatu pꝛimi diei ipſius confſilij 5. diſins Uin
nircohinnednediere idetn tan et deterioꝛis conditionis eccleſia gentium. 2. xxxriij. q.j.c.ſ. ſſereinechher Er
ꝙ minoꝛ ſiue ſiliuſfamilias. qꝛ non pꝛius contra eum pꝛeſcibitur ꝙ lue po m⸗ oſtnminio. poſiliminiũ eſt ius ami erei recnperande ab extra ((S
teſtatis eſſe incipiat.vt. C. de bo. que libe. quecungz. aI neosa in ſtatu hꝛiſtinu reſtaurancke. ſ de cap. 2 poſtii reuer.l. poſtlimi⸗ (dr
a ¶Non ex die.ſi. exira de tranſac.de cetero.exta de cenſi. pxierea ſi. xij. q. ij. niũ.daiur aut ſin leges poſtiiminiũ reuertentibus reſciſſoꝛia inkra qua ſuit
uos. ſi fl. de diuer, 2 tepypy. . Kranmgan de ac, mn
pꝛeſcrip.cũ heres.in fi. . = . ä iegellpl Reinin⸗ mHliſl
beꝓ¶ Aonddo. ideo quia lz dDiffiniſſe aliqua dignoſcutur. nõ exr ne elibertane atqʒ egabſẽſis vꝛbiũ tee.reſti.. vl. ſi tñ non n
dlinber poſſit male aliena⸗ dieaquo talia ſcribendo decreuerüt eſſeretentam: pꝛo quare placuit vt Garennnod amnens (Wl
k ſeuocafe. vt.rij. ij, non ſed ex quotalia moꝛiendo diffinia omms parochia quam annqua di Den rentimt, “ li
niceat non ti ta ve facilid reliquerunt: ſupputationis oꝛdo none ante nulitarem hoſtilnatem er gettuik a eos vid
miiteretur: cũ epiſcopus ſp ſubſtabit.nuſquam etenim poterit retinuiſſe eccleſiam ſuam quiſqnis ſip pꝛetoꝛe; S.ſ ferie ſi
Saeee e derato actricenmum tempono perunere compꝛobaret: eius paiuilegio reſti, nin banon ume ns mmiſh
denegaret ar. C. de anna. ita irrite indii quia ſtatus cõ retur.ſicut enim per legem mũ at in lun
excep.l.ij. F. vl. . C. de bo. qᷓ vita irrite indicantis quiaſ atus cõ tue 1 per leg currat in hoccaſu pꝛe int
libe. iij ertra de iudicam. tracinum non ſumpſit initium ab dialem his quos barbalica ſeneri,· ſeriptio: non dabitur 4 8
e ¶ Supputationis.i.reu oꝛigine equitatis. IJtem ea que tas captina ne ceſſitate tranſuerit reſaiſſoꝛa. leic eſt er⸗ un
onee in beneſicijs poſſidẽtur ſiue que me poſtliminio"reuertentibus reddi go ynus caſus. ſbo⸗ ſi
d Subſtabit iinclpiet nu tu homiitatis internemiente diunus tur àniqua poſſeſſio: non aliter 2 ec uaein ttur euun
merari. getus Poſſeſſa nerit: pꝛeſcribinõ poſſunt. cleſia receptura eſt parochi quaz vi bieletint c a⸗ (ſin
e Contractuum. . ctus Ande in agatenſi concilio difi,⸗ ante tenuerit cuʒ rebus ſuis ſiue ab enarorb iſtianagun, tli
4 n enepiſroniis 5 53 nitum elit. . Alulullijs eccleſijs poſſideatur:ſine in cu tes. Tertius cũ vacat mmi
Ab oꝛgine. ar iniu ſpe bi non poſſuuum iit: non enim erit obiſciend pꝛe de quarta. veleuz aſit
Andu. vt lri. diſt. miramur lekie *quilibet quantacunqd piio tempouns: vbi neceſſitas inte vacatecclia pllato.ſla Rem
I.q.. piincinatus. ertra de (Noinunntre tempons de ecx rerit hoſtilitatis. Iem Jo. papa pol heen e pe an
lee. dudi.fl. pꝛo empt. ani cſeſie remuneratione aliqua poſſi) paulino epiſcopo frugentilegatiõe Erinirſe⸗ ie eſ in eir
ſundum. gerxrint: in ius pꝛopꝛium pꝛeſcriptio in gernmancam zpannogiam. Puntilari ctete Cim ir
6 veric in ius ppiů ne tempoꝛis non vocentur: dum/ Tempouns nõ currit pꝛeſcriptio vbi eſt ne.l. vl. Alius cnj ia
bic patet ⁊ in ſe.c. modo pateat eccleſie rem fuiſſe:ne furor goſtil tatis incutnbit. quis eſt in plate piis ('
mlahi ewonlo vocheres nideantur etiam epiſcopi tempore Bnro ſi de annoꝛnm nnmnero A. C. de bo que be. muunn
qijt cognoutmmd:erids adminiſtrationis pzolire ant pre⸗ ꝛte quis canſatur: ſciat quia guccnnq; Allus ei mnn
de poſtu. bone Ita nec al⸗ carias cum oꝛdinati ſint facere non inter chꝛiſtianos? eos qui vnius ſi eum mulier eſt in mfi mn
uis g alieno noi buiſſe aut diu retentas faculta- deiſunt numerns certus affxus efſft monio quoad dotez. eune
quis ꝗ alieno noĩe poſſiſeet debui i ete . in reb⸗ un
vt exira de pꝛeſcrip.a diligẽ tes in ins ſue pꝛopꝛietatis poſſe traſ ceterum vbi pasanoꝛuʒz 7 incredu Gede uje doin ſene rn
ti. Niẽ nec vſufructuarius. ſcribere. Item ex concilio aure lenum faroꝛ in caula eſt:quatalibʒ Ren aeter in ſ .
Zeinclen quas pſo.no.ac. lianenſi. Reterean⸗ tenpoꝛs ꝛinri non Faen unin ſnann nneen ſer
ructuarjus. Item nec cre n is intnitu aliquib?ꝰ dicant eccleſiarum que coꝛpoꝛalia da niſ ſoluto mi .⸗ i
llor ſ de vſnea non ſoluz. Pd nzniſsrtemmn mgiaui neſcientes arma' ſonn Dechz 2 0 Pidierid guin witel n
Faut l epilcopus pumanſtatis in pugnatoꝛem ſuum quando ei pla, d vie vel iub codte glin
Arer Kleienonoe vafk Jaaſtn macipiola vineolas vel cnenit muereri patenter expectant. nernuͦc.nnd curre
poſidere quoꝝ noĩe poſſ⸗ terrnlas clericis aut monachis vel AVerum ſi annoꝛum pꝛolixitas in ta ſptio niſi a tpe diei ſe
detur. vt extra de reſtit. ſpo. quibuſlibet pꝛeſtiterirexcolend aas libus impendiat: deus ipſe repꝛebẽ vel exrtatis coditionis EEpe
cũ veniſſet.ſi ergo vſa; ad vel tempoꝛe tenendas:etiam ſi lon dendus eſt:qui poſt quadringẽtos C. de nerren. mn
centũ an. poſſes ꝓbare inti ga tranſiſſe annoꝛum ſpacia comꝰ ⁊.xxx.annos filios iſrael de duriſſi cuz neti neen is (hii
uʒ poſſeſſonis.i,. tuo no⸗ pꝛobentur: nullum eccleſia pꝛein⸗· ma ſeruuute' pharaonis 1 foꝛnace Jer we H ſitt
mine boſſeſſum eſt non ob qicium patiatur: nec ſecnlaris: ley) ferrea liberauit:ſed ipſe perſe redẽ ecetpiebe c ſn⸗
er bie laua hrſeniptvt gis pꝛelcriptio:que eccleſam ali Paeoꝛ noſter ſuit: qni buinannm ge mo vaguie vinerſiig. En
H . vCros weſnt. duam impediat opponarr. nus hoſt annoꝛum milia de inferni tez. Itẽ ⁊ in tẽpoꝛe illo vnr,
xxx.an. male.ꝛ2 hoc verü eſt Aem ex cõcilio biſpalenſi cni in clauſtris eripnit. Zolluntur etiã quo quis iĩpeditus eſt nluit
niſi velis dicere ꝙ plongaʒ terfnitiſidoꝛus. . . pꝛeſcriptiõe ille dioceſes quas pꝛ0 iuſto Ppeckimenta 5 = Che
obliuionẽ aliquis pdat bo Temporis pꝛeſcriptio non obijci⸗ Pꝛijs epiſcopig negligentibus alij: potagerruref delee, ſin
ſeſſonem per id q eſt. f.d cur vbi boſtilitatis metus interne ab bereſi ad ſidei intẽgritatem rey nepeo Seede ſei,
Pncarturnun veig tantuz nexit. nenerenl. Ande in.ix.aphꝛica ahrenn FrCwenn nu
tempus efflurit: ꝙ ignoꝛat Rima actione' theoduippi no conci. egitur. ex quicau. ma l. huge
Merdeditponn d mn⸗ malechitane eccleſie antiſi,/ Si qui epiĩcopi dioceſe:ſuas lncra arra m
nein velkuſl, oh q̊ tis ad nos oblata pꝛecatio eſt aſſe ni deo negugunt: poſt rienninz eis „M Renentiib Siſ.
. jeno. alij rentis antiquam eiuſdem vꝛbis pa conſtabumt epiſcopis:quoꝛum ſtn q.ſ.reintegrada. . vij. KW
poſſedit nole alieno.alij po amein, 919 P4 dio fideiſi . ſthalis C. de Mn
ſtea tradat poſſeſſionẽ.vt.ff. Nochiam militaris quondam boſti gio nigei ſunt reconciliate. „ gq. . kadeni. . E
de acg. pol. poſſideri.S. ſ litatis diſcrimine fuiſſe decilam: et acnit vt quicunqne negliʒ voſlige la 8
Eeune ellten nunc vreſen ex parte aliqua ab eccleſijs aſtiga asunt loca ad ſuam cathedr ege praerck utko
unt tales niſi foꝛte dño re “ i ꝛc (Cn
petẽti nõ redÜiderint poſſefnonẽ: tũc poſiſit res tales pꝛeſcribi n ab ipſo. c; ſtatus redditur idẽ vt exira de elec. quia diligẽtia. fl.ſi ſer. ve.a ſi feꝛte.rn. G
malaʒ ſidẽ habeat. ſed a ſuo ſucceſſoꝛe. NHunc bes ꝗᷓ plone nõ poſſunt pꝛeſer iff. de ſerui. reſti. pꝛedio. l. attilienns. hoſtilitatis We
bere. Sunt etia quedam res impꝛeſcriptibiles.vt iura libertatis nõ pꝛeſcri, p ¶ Meceſſitas.ar. ꝙ no pꝛeiudicat patrono inueſtitura iꝑe ho 1
bitur. vt.j.e.S.põt. Itẽ nec in tributi pꝛeſcribit.vt.j.e.S.poꝛro. C. de pᷣſœip. facta. xxiiij.q.j.cum per bellicã. z. vij. q.j. pontiſices. i:tales bñ pꝛe Eb
xxx.an.comperit. Item nec in matrimonio.xxxiij.q.v.ꝙ deo. Item nec deei q Oꝛro.ĩ cauſa.ſecꝰſ mãſueti ſunt indei vel ſarraceni:ta 6 5 in
me a laico extra de pꝛeſcrip. canſam. Item vĩ ꝙ nõ pꝛeſcribnur in repetitiõe ,B ſeribẽt. ar. xxiij.q.vl. diſpar. quidã iñ dicut eſſe eeche pui ſaereß en
rerũ peculij.vi.C. ne de ſta. defunc.l. petitio. Item ? in ſeruitutibus que cᷣti etia domiti no pnt pſcribere cũ nec lege ecchaſtica regant᷑:lʒ poſſin
nuam cam non habent. vl. f de ſerui ſerutnites. Itẽ in limitibus. 5. e. clicte. nati. pꝛeſcribere: dumodo legibus romanis regàmr. iz coͤra bo
Item in pꝛocuratiombus ratione viſitationis.extra de pꝛeſcip.cum ex off⸗ r ¶ Arma.ar.clericos nõ debere mouere arma coꝛpoꝛalia eti c lerico 76
Nem rin bränna ermu coeuin non ierde⸗ Aanf Mindkt ———ů..———— oꝛationes ſunt armac e
¶ Mon vocentur.ar.ꝙ que de libera ilate ab aliquo facta unt. ei pꝛeindi rum.vt.xxiij.q.viij.cx 4 2 ill
um non ſaduntö:j,gg nuſlus epiſcopus. . “ 8 Deruitmte arg. ctra libertatem non pꝛeſcribe.j.e. Spoteſt. do re H n
¶ Mon debuiſſe. ñ enim pꝛeſcriberent clerici retardarentur epiſcopi ad on t ) Zacnit. ne igunt.ar. ꝙ delictũ perſone quodeſt mennltte En
ſerenda bñſicia. vt. C. de bo. que libe. l.j. dũdat in daànum ecclene. Iilud autẽ quod cõſiſtit in faciẽ aaih N
k OSencopanarcolentas dairfmei Konen, nocet eccleſte: vt.j.q.vj.ſi epiſcopii.ar. j.. e.lʒ. S, di. xxxv. ecceſie. ſedi. G

xvf.

flex qui. cau.ma.l.non enim ff de bis que in frau.credi.i.pupillus.
o ¶Cõmodũ.qꝛ ab eo rè illã nõ poterit enocare qui mala ſide eam poſſedit.

clxxxviij

nocet delictum auoa conſſtit in omittendo. ar. contra. C de acqui pol.

l.vl ibi. n. non nocet delictum etia quod cõſiſtit in faciendo.

tere in integrum reſti
nutionẽ: pot dici ꝙ ſic
niſi fuerint negligen⸗

Pꝛeſcriptionum alie ſunt intro
ducte odio petentis:⁊ fanoꝛe poſſi⸗

ſe ſſo iterrupta fnerit:a die recupe⸗
rate poſſeſſionis noui.xxx.an.in oi

R a Konueniãtur. auctoꝛitate buius canonis ·ſi. xv. di. c. vit. o Commodũ. nõ ꝙ violento detenton vel male ſidei poſſeſſoꝛ res violent
“R b ¶ Ser mẽſes. deputatos ad admonitionem faciendam. ”M aukerẽda non eſt. niſt incontinenti.ar.ij.q.j.S.vlt. nec ei tunc dicik interrupi
H . Werincant erpicto ienniort hic in bac rubꝛica.⁊ extra de pꝛes peeſcxiptio. fl. de vi ? vi ar.qui poſſeſſionem. Wolleſſioni als
ſcrip.c·j. vnde illud tri Poſſeſſionis.argu.
Keiranen hic intelli l HH ð M b exquo cõiungũiur va
gendũ ſicut ibi ſubin · Pertinentia in catholica vnitatẽ lu quis poſſidere cepit:poſt.xxx.an /⸗ lida eiſe quoꝛũ quodlibet ꝑ
telligendi ſunt iſti ſeer crari. conueniantur“ a diligẽtibns nos aduerſus omnem petenteʒ ex ſe ſeparatim inualidum eſt
mſes qui dant ad ad vicinis epiſcopii vt id agerẽ nõ mo ceptiõe tutus erit. Si vero aliquo ſeme⸗⸗ reſmoniünint
monitionẽ faciendaz. rentur: qᷣ ſi infra ſex menſes a die caſu a poſſeſſione ceciderit: actionẽ Riagcchid. rd Oſ
dick n beadon Conuentionis non emcerint qni bpo non babet: quia bec pꝛeſcriptio nõ iYntenupta ſt auts in⸗
ne noſnnslo Kuerit ea lucrari adipſu⸗ peruneãt fauoꝛe maie fidei poſſeſſoniſ odio derruptio dupliciter: natura
ennunn repetere. ita ſane vt ſi ille ad quem pertinnii tantum rem ſnam pꝛoſequi negligẽ lier ⁊ ciullit. naturaluter fit
Ey de preſcrip.c. . eſt ſe videbantur. pꝛobare potueriiʒ: tis introducta eſt. Si aufem res ad occupatiõe aque ꝛ aliſe mo
bie ſpaͤle ſauore filet. magis illius electam negligentiaz creditoꝛem ſnum velad dominuzʒ dis vt.ff. de acqui.poſ. aui
vt per tieniũ g ecclis ab bereticis vt ipune ibi ſini ⁊ ſua,ʒ perneneri:detentionis cõmodnuʒ· nwniuerlas. 5. .2.ij. Ne ſllon
Pſeribat ius epale ? t diligentiam fuiſſe pꝛeuentaʒ: vt eo babebit. Si vero ad alium: credi/ go tpe omittitur poſſeſſto.ff.
limes: ꝛ excuſatur pte modo eius cura ſollicitioꝛ vitere: toꝛ vel alins dominus aduerſus eũᷣ de nezteute⸗ —
Kiben beacece cum hoc indices epiſcopi cognone experiri poterit:nec ſbi ꝓderit er, ber vel peo Koghe f. de
ancerrer babeetrrint: ſue cathedre ioca reſtinatur. ceptio medij tempoꝛis poſſeſſoꝛis: vſuca. naturaliter. Ciuilit
ff. de noran gnäliter „ Poreſt eriaz aliter intelligi pꝛe· quia non ab eo babuit canſam poſ fit libeili oblatione:? boc hʒ
tam mibi vendas. lic laſius negat ſtatum parochianum ad eo) peruenerit.male ſidei poſſei bus tantũ que interruptio-
ſeig eaz in bonis uis poſie mutari.Longum enim tem· ſoꝛ indiſtincte poſſeſſiõis' commo netali perpetuantur. C. qñ
nofuiſſe ipſam vſuras pus ſicut ex legibus habetur decen dum recipiet. Mec de pꝛeſcripti / libel. pncipi.l. ij. Itẽ ſit per li
pio. ffpio derelicto.l. mum2 vicennium mrtelligitnr. onibus decennij vel vicenij vel tri tis ↄt. que ocuun haebe inꝑ
ne unele Huius ergo lõgi tempoꝛs pꝛeſcri/ cennijintelligenda ſunt:ſi ſine inter egis dalaan ſi Griin.
leſain b⸗ aſ pot pe kas auctouitate gelaſij ⁊ ſeculariu, ruptũe poſſeſſa pꝛobentur. Quod boc ꝓdeſ im ei qui facit:
ſegum eccleſijs obijci non poteſt'“. ſi per naturalem detentionem poſ.· Obeſt illiem cotra quem fit⸗

vt. ff. de diuer. ⁊ temp. pᷣſcri.
inter quattuoꝛ.ei tamen tan

tes clerici ⁊ epifcopus dentis:alie tantum odio petentis. bus pꝛeſcriptionibns numerabun tuʒz pꝛodeſt qui eo animo cõ
ar. fde mino. verum qui emiz bona ſide ⁊ iuſto titulo rezʒ tur ſi per litis conteſtationeʒ ab vl teſtatur litem vt ducat cau⸗
§. iẽ quertt. vel ſ vutt pꝛeſentis per decẽniũ:abſentis ve timo die liigij. xl. anni. computa) ſuam ad fineʒ:ſed impeditur
ipſuz negligentẽ oue ro per vicennium tenuerit: perpe⸗ buntur.qð ſi ab eo qui in canſa piꝛ· eopter foꝛtuitos Laſusiali;
niari in monem, tuna exceptione turus erit non ſoluᷣ ſcribendierat: poſſeſſioneʒ aliquis as no boden eren den an⸗
nicnen Laatbi tn e aduerius alios:ſed etiam aduerſus nanciſcatur tempus pꝛecedens cu Urvneegin alen ereg mroll.
quid. alienauit. n. qui creditoꝛes quibus res ipſa obliga ſue poſſeſſomis tempoꝛe continuz ir. Jtem litis conte. tunc tan
vlucapere permiſit. ff. La fuerat:etiam aduerſus dominu, re poterit. Is autem cuius res pꝛe tui inierrumpit cum fit co
de. v. ig. alienationis. verum.Si vero aliquo caſu a poſ ſcri bitur:ñ ſiteʒ conteſtar non po ram iudice ſuo alias nõ vt
4 Woruerit. xrr. ſeſſione ceciderit: enam aduerſus terit vel pꝛopter aduerſari abſen C. ne de ſta. defũ l. pe. inter
annos. a ſententia. dominum verum vtiliter rem ve tiam vel infantiam vel ſuroꝛis la,/ rumpitur etlam breſcriptio

e¶ Biligentlaz. ſ. dñi
lad ſe cõ tertul. lij.

dicare poterit:ſi autem nullo titu/
lo bona tamen ſide per tricẽnium

boꝛem cum neminem tutoꝛem vel
curatoꝛem babeat:vel quia in ma

ſynodali pꝛoclamatione: v
extra de pꝛeſcrip.ſanctoꝛum

vn milen t. deab rem alicuius pollederit: imiligan, gna poteſtate conſtitutus eſt intra Amchne Boturtmn
(C Pot decẽniũ. C(. debit pꝛeſideo. GBona vero ſides conſtitnta tempoꝛa pꝛeſidem ade/· xxr an. cum notifſimi. 5. lech
de pꝛelcrip. r. vel. xr. non ad tractum medij tempoꝛis ſʒ at:libellũ ei poꝛrigat:et hoc in que zſ quis. Item cuʒ quis ſot
an.l.vlt.io. dgdinitium poſſeſſionis reſertur.ſuſ rimoniam deducat:a ſic tempoꝛis nit vſuras. C. de pſcrip. xxx.
8O Non põot pꝰ boe ficit enim in initio cuiq; bona fide interruptionem faciat. Si autem an l.pe. Nem alium babes
ſtatim lege ülum. S.l, poſſidere cepiſſe:etiam ſi medio tẽ pꝛeſidem adire non poterit. ſal, ſ.e.q.is autem cuius res.?
ſola cñ c. ſe.nemo.ad poꝛe cõſcientiam re aliene babue- tem ad epiſcopum locoꝛum vel de er de offi. oꝛ paſtoꝛalis. Itez
boc poſtea reuerſuru rit. He pꝛeſcriptiones introducte fenſoꝛem ciuitatis eat: ⁊ ſuam ma zalinm Pahe⸗ extra iue
Dni Jarobuf ſunt ſaunoꝛe poſſidentis ⁊ odio petẽ mſeſtare voluntatem in ſcriptis de nonenant amenn inpi
as aen edee tis. quia lex fauet bis qui bona fide pꝛoperet. Quod ſi pꝛeſes vel epi n Peeſe Rno ſeg dormilge
cpille cöͤcoꝛdantie bis ⁊iuſto titulo vel bona ſide tantum ſcopus vel defenſoꝛ abſnerit:liceaꝛ vacante.l.ecdleſta ? in pupil
ponuntur. poſſident:odit autem ⁊ punit circa eipublice pꝛoponere:vbi domici /· lari etate ⁊ in alijs caſibus
b Pñtis pꝛeſens Tem ſuam negligentes 2 deſides. lium habet poſſeſſoꝛ:ſed cnʒ tabu quos diri.S.e. pᷣma actiõe.
dẽ qui in eadẽ pꝛouin Quod ſi mala fide rem alienam larioꝛuz ſubſcriptione vel ſi ciuitas r Triginta. ergo natura⸗
cia eſt abſens.ꝗ in alias . lis interruptio non valet täã
ſtiu C. de pſcrip. x. vel xx. annol. vlc tamẽ abſens dꝛ qñqʒ qui in iure nõ ap rum itum litis coᷣteſtatio.quia litis coteſtatiõe perpetuatur actio vſqʒ ad. xl.
un. paret. ff. de dã. in fec.l.iij. S. abeſſe. pꝛeſens etiã dicitur quandoq; qui in annos. vt. C. de pꝛeſcrip. xxx. an.l.vlt.ſed in naturali interrupuone nõ. vt hie

hoꝛrns eſt. ff. de pꝛocu. pꝛeſens. ſilr dico qð nec illa conuentio que ſit per executoꝛẽ ꝑpetuaiur ad.xl.anos cũ

ense ¶ Perpetua. hoc bẽs. C. de pꝛeſcrip.xxx.an. quis emptionis. eneraliter dicatur quod omneius omnis actio tollitur ſpacio.xxx.an.niſ
& CEreditoꝛes. hoc ſi fuerit alius a debitoꝛe aut eins berede. vel ſcdo vbi ſpeciale aliquod reperitur. vt. C. de pꝛeſcrip. xxx. an. cum notiſſimii.
ipt viuente debitoꝛe debitoꝛ. n. vel eius beredes nõ pñt ſe defendẽ õ credi Continuare.lz renera aliquo rempoꝛe intermedio vacet poſſeſſio ius tñ
gic J ditoꝛe niſi.lr. an. vt. C. ſi aduer. credi..j2. C. de pꝛeſcrip. xxx. an. cuʒ notiſ ngit eã coiunctim puenire ad aliuʒ locũ: vt.fl.ex qui.cau.ma.cũ miles.ꝛ eſt
iß ſimi. Aſucapio aũt nunqᷓ; currit õ creditoꝛes:quia cã dominij.ſ.mota fi.ff. de acqui.here.placet. ſic tẽpus pꝛecedens dicitur cötinnari tpi ſequẽti
eſt a qade pignoris. C. de pigno.vſucapio. quo alter incipit poſſidere.ſed contra eſt quod legitur. ff. de acqui. poſ.l. pom
ire ¶Viiliter. ar. pꝛo. Jo. ꝛ aſijs qui dicunt qð per pᷣſerptionẽ acquiritur ponius. 5.vlt. vbi dꝛ q vicioſa poſſeſſio nõ vicioſe:ſed illud verũ eſt in lõga
dominiũ m. M. directe pt vedicare: qꝛ m eũ dominiũ acquiritur · pꝛeſa iptione ſecus in longiſſima. H
ſcriptionẽ. vnde iliud aduer biũ vtiliter nõ eſt de textu:vel ſi eſt de terti. c Conteſtari. C. de anna. excep.vt perfectius. S
e hone vliſtrd.incubeanee vel efficaciier. J v¶ ¶VDel pꝛopter aduerſarij.hoc bñ traditur extra de offi. oꝛ. paſtoꝛalis.
er m ¶ Initio.hoc non tenet ſᷣm canones.quia oʒ ex omni parte pꝛeſcris x¶ QUVel quia.ſic. S. ij. l. j,. pꝛohibentur. C. de epi. audi.l. vit.

Somicilium. domicllium large dictur qñq; habitatio.ff. de da infec. !

gioni⸗ habere bonã fidẽ.vt er de pꝛeſcrip.quoniã. . n large
n nij. S. Ptoꝛ ar.fl. de lib.agno.l.j.in pꝛin. ? eſt ſ exirs de cle.nõ reſi.ex iue.

Negligẽtes. vigilantibus.n.nõ doꝛmiẽtibus ſubueniunt iura vt

eſt etid ſi . tabellionẽ cõfectũ nõ ſit ar. C.q po.in pig. ba.l. pe. Hodie aut duo
teſtes eqpollẽt tabellioni vt er de pꝛoba.qm̃ õ. ð hac mhateria nõ.xj.q.iij.cnre.

Zuan.
aSubſcriptione ar. qᷣ inſtrnmẽto babẽti ſublcriptionẽ triũ teſtiũ ſtanduʒz

b Quas. neqʒ; vecennij. :e. qiiij.nea.
cTriginta. annis. hoc hodie nõ tenet.vt er de pᷣſcip.ð quarta.

Wer mintitur. j. e. q. iiij.

Pbech Uones. =
eꝛinatus. vt e de pꝛe⸗
ſcxip. cauſam.
WECoͤualeſcũt. ſic. . q. . pn
cipatus.ar. er de ma.Sc.ꝗ

interdic.eccle.c.vl.⁊.er᷑ de cõ

uer. ↄin.placet.

Eiiaz ſixl. C. de lo tep.

7

vel. xl. an. cõperit .

hbLMunilabuntk. nec cõfel

ſio ei pᷣiudica et:ſi coͤſiteret
ſe buũ:niſi ĩ iſtro hoc fecerit
Cde agri.⁊ cẽ.cuʒ ſcimꝰ.

Porro. functiões.i. pen

ſiones agrouuum.
k Jubemuspoſſederunt
de pꝛelcri xx. an. cõperit.
IW Parti. C. de fun. patri.

l. vlt. 5. ſed ibi pꝛiuilegiũ ba
buit ab imperatoꝛe: pterea

per.xl.an.nõ ſoluit:inde tu/
tus eſt per illa duo.S. eo. v.
qð ſi ab eo.

m M◻R IcEet. decimationuz

vyi ꝙ laicus poſſit de
cimas pᷣſcribere.n ius hʒp

cipicdi ⁊ petẽdi eas exquo ei

ↄcedunt᷑ ab epᷣo:puta in fen
diũ vł bñſiciũ ad ipᷣs.Ad hoc
dicũt quidã:qꝙ laicus nullũ
ius hʒ in eis nec hẽre põt.j,
q.iij. puenit.⁊ ſm iſtos pla⸗
nũ eſt. Alij. dicut ꝙ cũ ſic coᷣ

cedũtur lalco ab epo. laic? bhzʒ
ius poſſidẽdi.ſᷣ illud ius nõ

eſt ſpnale:nec ròe illiꝰ iuris
poſſet pꝛeſcribere:qꝛ alieno
noie poſſidet.ſi vero vellet ĩ
teruertere poſſeſſionẽ.ia in⸗
ciperet eſſe maleſidei:⁊ ita nõ
poſſet pꝛeſcribere eas:qꝛ licʒ
laicus ſit:tñ ſuꝑ decimis in
foꝛo eccleſie cõueniret᷑. Sed
nõne ius ſpũale percipiendi

decimas hñt lepꝛoſi:vt e?⁊ ö

eccle. edifi.c.ijet tẽplarij qui
ſunt laici.dic ꝙ nõ:ſed tatũ
a pꝛeſtatione ſunt liberi.qð
ex eo pʒ:iqꝛ ſipꝛediũ de quo
ipſi nõ pꝛeſtant decimas de
uoluit᷑ ad eccleſiꝗ vel ad pꝛi⸗
uatũ:ſtatim eccleſia vtit᷑ iure
ſuo:⁊ ſoluet puatꝰ decimas.

n ¶Etiã ſi a romano.qꝛ in

talibꝰpapa nõ vult diſpẽla⸗
j. xxv.q.j.ſuntqnidi.
NIJus ſcriptũ.xx.q.ij. re⸗
ſcripta.

p ¶Itẽ decime. laicis j. e. q.

vij. decimas.⁊.c.peruenit.ni
ſi ſone lepꝛoſis ⁊ huiuſmodi
cauſa paupertatis ⁊ intuitu
elemoſyne remittantur.

q Vninerlas. vel teploꝛu

i. Eccleſiarum.

T & ongi tẽpoꝛis. nõ dicit

lõgiſſimi.vñ bñ ppſcriberet:
qui a colonis emeret logiſſi
mo tẽpoꝛe:lʒ ſit ar. S.xcv.q.
di. bene quidẽ.nã male ſidei

poſſeſſoꝛ eſt exquo emitrem

ill ecclie leguʒ interdicta
vt. C. de agri.⁊ cenſ.quem⸗
admodũ.

8 Pꝛeciu. 6. xij. q. ij quil⸗

gdmitti.

tabnlarios non habet:cum trium

teſtium ſubſcriptione.⁊ hoc ſuffici
at ad omnem tempoꝛalem interru

ptioneʒ ſiue triennij ſine longi tem

poꝛis ſiue triginta vel quadragin⸗
la annoꝛum pꝛeſcriptio ſit. Hec

de pꝛeſcriptionibus inter pꝛiuatos
Ceteruz aduerſus loca religioſa nõ

niſi quadraginta annoꝛum pꝛeſcri
ptio currit.Añ in antẽticis.Quas
actiones tricennaliſpꝛeſcriptio pꝛe
cludit:ſi loco religioſo competant
quadraginta annis clanduntur: et

in nouellis. Neque decennij vel vi

cennij ? cetera. In canonibuʒ vero
eccleñia aduerſus eccleſiam trigin
ia annis: nonaſterium aduerſus
eccleſiam miſi quadraginta annis
pꝛeſcribere permittitur“. OQnod
ſi pꝛiuatus pꝛimitias ⁊ decimas ſi
ne ſine tin lo ſine cum titulo poſſe⸗
derit: nulla tempoꝛis pꝛeſcriptiõe
tutus eſſe poterii.Que enim abini
tio de iure ſoꝛtiri effectum non poſ
ſunt:tractu tempoꝛis non conuale
ſcunt. Ande ſi liber homo longo
tempoꝛe pꝛo ſerno detineatur:eiia
ſi quadraginta annoꝛum curricula
exceſſerini:ſola tempoꝛis lõginqui
tarxe libertatis iura minime imntila
butur. Ad hec eccleſia reſpublica
pꝛimitie decimatiões ciuilium ſun
ctionuz inſtar obtinet. oꝛro⸗
publice functiones pꝛeſcribi nõ poſ
ſunt. Ande in. vij.lib. codicis ti. de
triginta vel quadraginta annoꝛuz
pꝛeſcriptione imperatoꝛ anaſtaſiꝰ
Inbemus eos qui rem alienam
per continnum annoꝛum quadra
ginta cnrriculum ſine aliqua inter
pellatione legitima poſſederunt:
de poſſeſſione quideʒz rei vel domi
nio nequaquam remoneri:functio
nes autem ſen ciuilem canoneʒz vel
aliquam aliam publicam collatio
nem impoſitam eis dependere cõ
pelli:nec huic parti cniuſcunqʒ tẽ
poꝛis pꝛeſcriptionem oppoſitam
Sic etiamꝰ pꝛedia ſiue
ſint pꝛinati ſiue eccleſie:poſſunt pꝛe
ſcribi:pꝛonentus pimiuarum 2 de
cimanonum pꝛeſcriptione tolli nõ
poteſt:etiam i a romanoP pontiſi⸗
ce quilibet laicus ſuper his reſcri⸗
ptum impetrauerit. Reſcripta eniĩ

que contra ius criptuʒ impetrata

fuerint niſi talia ſint que illis quibꝰ
data fuerint pꝛoſint:⁊ nulli obſint:

nullins momenti eſſe cenſemiur.

Item decime deo mandante ſa

cerdonbus 2 leuitis ſeparate ſunt:
vt de ſoꝛte domini vinet qni in eiu⸗

ſoꝛte connumerantur.non ergo eun

iuiquam pnnilegio laicis concedi

poſſunt: ne diuims mandatis aux
cioꝛitas humana pꝛeindicium inſe

rat. Unde imperatoꝛ valentiniax

tro ſubdiacono.
Ouadraginta annoꝛuz pꝛelcriptio

uis. 5.rij. . ij. vnlterane. led bic kuit male fidei poſſefſſlo«
t¶ AQuidẽ.hoc notatur.ð.x.qij.hoc ius in ſi.
v’C Be pꝛeſcriptionibꝰ.vſucapiòe.vẽ ꝙ res ecdeſie nõ pñt vſuca

res ſiſci.inſti.de vſuca.S. res ſiſci.

re reipnblice, C. de ſa.ſan. ec. vt ĩter. pterea ciᷣ

nus⁊ theodoſus. Aniuerſas
terras que a colonis ſen emphiteo

tecarijs dominici iuris reipublice

vel temploꝛum'in qualibʒ pꝛouim
cia vẽdite vel vllo alio pacto alie
nate ſunt ab his qui perperam atqʒ
contra leges eas detinent:nulla lõ
gi tempoꝛis pꝛeſcriptione officien
te inbemus reſtitni:ita vt nec pꝛe⸗

cinm quideminiquis comparato

tibus repoſcere liceat. DBe pꝛe/
ſcriptiõibus vero longi tempoꝛis
in autenticis innenitur col.viij. con
ſti. vj. Quas actiones alias tricẽ
nalis decennalis vicẽnalis pꝛeſcri
ptio lecludit:ſi loco religioſo com
petunt.xl.an.clauduntur vſucapio
ne ⁊ quadriennij pꝛeſcriptione ſnũ
locuʒz habentibus. Sed ſola pꝛe
ſcriptio.xxx.annoꝛum ⁊ deinceps.
gia romane eccleſie ſunt excluſa:
que non niſi centum annoꝛum ſpa
cio pꝛeſcribi poſſunt. inde Jo.
vViij.ſcribit lodouico regi.
Pꝛuilegia romane eccleſie non
niſi centum annoꝛum pꝛeſcriptio.
ne tolluntrnr.
LDEmo de annoꝛum numero
reſultandi ſumat ſomentum

quia ſancta romana cui deo aucto

re ſernimꝰ eccleſa: pꝛiuilegia que
in ſirma pemi ſtabnitatis petra ſn/
ſcepit.nullis tempoꝛibn⸗ angnſtan
tur nullis regnoꝛuʒ partitionibus
pꝛeindicantur:ſed venerande ro/
mane leges dininitus per oꝛa pꝛin
cipum pꝛomulgate reruʒz eius pꝛe
ſcriptionem non niſi per centum
an. gdmittunt.
O.qilij.
Stenſum eſt quando ec
cleſia aduerſus eccleſiaʒ

pꝛeſcribere poſſit. Nunc

videnduʒ eſt ſi monaſte

rium aduerſus eccleſiam pꝛeſcribe
re valeat:quod vꝛbanno.ij.pꝛobi/
bnit dicens.
Tricenio tempoꝛis aliquid pꝛeſcri

kere abbates vel monachi non va
lent. .

EOſeſſiones: eccleſiarum et
epiſcopoꝛum tricennales ab

bates vel monachos habere om

nibus modis pꝛobibemus. Sed ſi
tollitur eis tricennalis poſſeſſio:a
beato greg. conceditur eis quadri
genalis pꝛeſcriptio. Ait enim pe

religioſig domibus cõcedatnr.
UDiumus aecedente te ad pa
noꝛmianam ciuitatem que:
ſtionem ipſam tali ratione diſcute
re:domimo rei apud poſſeſſoꝛem
ſicut hactenus poſſeſſum eſt vi ĩie

licei permanente:vt ſi monaſteriũ

a qua tamen pꝛeſcriptione pꝛinile-

nõ appꝛobo:vt pꝑʒ per
ODla. S. xij. q.ij. quicun

nonibus, vt diri S. e.
placuit.
»„ Emo anguſ
tur.in ſuis pꝛi⸗

uilegijs.

.

xl. di. c. .

3 Weꝛeindicatur.ö5.
½¼,. Vincipü 5 ſg.

iij. imperatoꝛes,

rcentu ànos.

ſimiliter vſufruct⸗ ci⸗

nitati relict ſpacio cẽ
tuʒ annoꝛu perdit ff.
de vſufr. an. vſufructꝰ
HPHec pꝛeſcriptio cẽtu,ʒ

annoꝛũ oli locũ habe

bat ĩ qualibet eccleſta

de la. ſan. ec. vt iter
led hodie tantũ roma
ne eccdleſie appꝛopꝛia⸗

la eſt. in auten. bec cõ
ſtitutio ĩnouat cõſtitu
tioneʒ. ẽ de pꝛeſcrin.

cum nobis iio.
Slẽſuz eſt.
c Mec qo.iiij.

pʒ p ea qug

Dicta ſunt ö

pꝛeſcriptie. dictũ ẽ. n.

? monaſteriũ Z ec⸗

deſiã ⁊ eccleſia ð mo

naſteriũ.xxx.anis nõᷣ

pꝛeſcribit:quo ad hoc

eni nõ ĩparia iudican
tur. ſz ſʒ antiquos ca
nones monaſterinz 2
ecclia ad iparia indicã
tur in pᷣſcriptiõe cõtra

alios vel ab alijs. naz

eccleſſia Z eccleſ v!l ʒ
laicũ.xxx. annis pᷣſqi⸗

bebat:ꝛ eàdẽ pᷣſcriptio
nẽ ab eis patiebat: vt

j. e. c. j. innnitur.

PD Oſleſſoes.epi

copox. res er⸗

go0 epi:gaudẽt eodẽ pᷣ

nilegio quo ⁊ res ec⸗
nõ credo.rẽ eni clerici
vel epi pꝛeſcribũt laici
vt e.e.ſanctoxꝝ.hoc er
go intelligo de rebus
eccleſie:que epᷣi ſunt.

e¶ Abbates. ideſt eol

eſſe pꝛeſcriptione triẽ
ni tutos.ſ.qꝛ poſſede⸗
runt rẽ alicuius eccle
ſie vel epᷣixxx.annis.
boc eni expedituʒ eſt
ꝙ nõ. itez in eccleſijs
locũ nõ hʒ pꝛeſcriptio
niſi.xl. an. ex ð pᷣſcrip.
de quarta.io.

fHOlumꝰ. dſſio.
i.poſſeſſiͤe : ſc

alias poſſeſſio ꝓ dñio

1. .
,d8 vſuca.l.j. Itẽ res eccleſie Arut
ecckia reſtituat᷑ iure mioꝛis
meli? itacta jura es
huari qᷓ poſt cim vul
nerata remediü que⸗
rere. C. in g.cau.in in⸗
leg. reſti.nõ eſt necel.·
l.vl. qda iñ dicunt j.
rAQuadriẽniũ hoc

nun

nhGO

ucki
eſenn
o.
int
Nhii
Nae
Caſtri
diin

niſn

ſthn.
e

oe
illen
lness
hrint
iudd

hn

leg

iſ
ſofce/
Phen
ſckeks
tne-
ſotz

teg h

cdi
letn

—

E er

xvj

vonitur. . e. q. ij viſis. f. de ver. ſig. interdnm. Jo.

Poſſeſſum. ſic pʒ ꝙ ille qui eſt in poſſeſſione vſqʒ ad ſinẽ cauſe ma
nebit in poſſeſſione vt. viij. q. liij. nonne. .ij. q. vj. quotiens. cõtra ſed ibi
erat perſona ſuſpecia ar. ff. qui ſatiſda. co. ſi fideiuſſoꝛ. §. vlt, vnde tunc
fruaus ſequeſtrari debent:vt.ff.de ap.imperatoꝛ. in ſi.S.ij.q.vj.appel⸗
latione:alias res ante .

tẽtiaʒ nõ eſt auferẽ . .
noleiſdl v.. q.· pꝛefaium ſancti theodoꝛi ſines de
i.quia res. quibus certauio mota eſt:inconcuſ
Fine. pꝛedioꝛuz ſos. xl. annis poſſediſſe leperisenmn
nõ parocbiarũ. Jili.n. laʒz deinceps etiam ſi quid romane
n peeſcribuͦur S.d. eccleſie competere potuit patiari;
ij inter nemoꝛatos. ſuſtinere caiumniam: ſed qnietẽ eo
b Veceſt. 5.e ai. rum inconcnſſaʒ omnibus modis
nemo. 5 ſed bicmona ꝓcurafr.ſin vero auctoꝛesi eccleſie
chipoſſeclerunt tantu 09, eos valleaiſſe El eunis neon J
ius emphiteoticariſ‚: cuſſo iure mõſtrauerint:ſed aliqn
ainheirir in⸗ s ugrenbore bec hois lian aj0
cis competebat uniſſe qõnem eoꝛundem ſininm:ele
erat emphiteote ro⸗ ctis arbitris tranquille 2 legaliter
„2 eebene vereite ſopiat. crngaeltioindfmnani.
,3 W e eodem.
es oerltran e Deg decennij neqʒ vicennij
cũñ vniuerſitate.arg.ex vel. xxx. annoꝛum pꝛeſcriptio
8 iurepa.er litteris.ff. ſed ſola.xl.an. curricula religioſis
de cötrabẽ.ẽp.in mo. domibns opponantur:non ſolum
dicis.vel li cöſrmer in ceteris rebus:ſed etiã in legatis ⁊
becſententia quo ad hereditatibꝰ. Sicut ergo religio
ſpſoa lieigaree nõ iõ ſis domibus ex ſege non niſi qua⸗
eneenm volnene Aragenaria eſt obijcienda pꝛeſcri
ius ſuñ pꝛoſequi eẽ ö Ptio:ita ⁊ anctoꝛitate gregoꝛius ad
cap. mona. dilectar. Uerſus alias eccleſias pᷣſcribere poſ
erdeſen⸗ re iuai cu, ſunt eodem ſpacio teinporis.
emper cëtro 7 Z2. V.
enborta vnde nõ eſt og anteʒ eaque eccle⸗
inconueniens qo con ſijs debentur: anctoꝛes
tra eccleſias ſubiectal eiuſdeʒ ſua auctoꝛitate in
õ dicibus pꝛetermiſſis reꝰ
qulaboenonhrinpe. pelere non valeant: beatus grego.
indicum romaneec⸗ teſtatur dicens.
deſie quia eodeʒ iue Judicio non manibus res eccleſie
tenetur nuncilla r deſengantur. .
mana eccleſia quo pꝛi Onſnetudo nona in hac ec⸗
oꝛ tenebatur ⁊ ſi vere cleſia ⁊ valde repꝛehenſibilis
velimus loqui necro ernpit:vt cum rectoꝛes eius prfimo
mana eccleſia aliquid nij vꝛbana vel ruſticana pꝛedia in⸗
heentunr ne lguls ri ulius cõpetere poſſe inſpicantur:
momanaeecleſla eum filcali moꝛe titulos impnmãt ata ,ʒ
Ʒ aliam pꝛeſcribit n?5 uod competere pauperibuz exiſti
plsiuris pꝛopter sboe Mant non iudicio ſed manibus de
habet iᷓ; pꝛius habnit

quia ⁊ pꝛius illa res fuit ei ſubiecta cum ipſa in omnibus cauſis hẽat
lenitudinem poteſtatis. vt.ij. q. vj. decreto.
¶Inconcuſſam.ecce ꝙ qui obijcit interruptionem eam pꝛobare debʒ
cqui obijcit pꝛeſcriptionem eam pꝛobare tenetur. vt. S. e. q. ij. inter.=
c.dilectio ſimiliter ⁊ qui obijct. nalam fidem.eam pꝛobabit.⁊ ſi vnus
obijcit pꝛeſcriptionem.a alter interruptionem. vtriuſqʒ teſtes audiun⸗
tur. vt extra de pꝛeſcrip.illud. Sed ſi iam lata eſſei ſententia ſuper pꝛe⸗
ſeriptione.poſtea non admittitur ad aliquid pꝛobandum.Sed nũquid
ille qui pꝛobat pꝛeſcriptionem tenetur pꝛobare ſe continue poſſediſſe.
io. hoc certe eſt impoſſibile pꝛobare.ſed ſufficit pꝛobar̃ ꝙ a pꝛincipis poi
ſedit ⁊ in ſine ⁊ qnqʒ in medio.nam extrema tꝑa ſunt qñqʒ conñideran
da in pꝛeſcriptione.vt.C. ne de ſta.deſunc.ſi mr.⁊. C.de apo.pubili.qui⸗
cunqʒ. arg.ð. C. de diſtra. pig. ſi bar. .
d ¶ Arbitris.ſi ie habuerint iuſpectum. ar.xj. q.iij peruenit. .R
d ¶Arbiutris.i. inſpectoꝛibus vel menſoꝛibus.vt.ff.ſi mẽ.fal.mo.di.l.ij.
.ſiregun.ſi inter ruptione.. e.q.iij.inter. ANius ergo cognoſcit hic de
pꝛeſcriptione:⁊ alius de interruptione.nam ⁊ ita continentie cauſa diui
ditur contra illud. extra de ſequeſtra. ad hoc. ſed hoc ſit hic.quia ſub ea
n⸗ dominus papa delegauit cauſam.ſic.j.q.vj.placuit.⁊ er ð re iu-
l. de cetero.

e Ta extra de pꝛeſcrip.de quarta.ſed nonne ↄ.ciſterciẽſinm
eccleſiam que valde eſt pꝛiuilegiata pꝛeſcribitur ſpacio.xxx. an. vt
extra de pꝛiui.ſi de tertia. So.in actionibus vel exceptionibus que cõi
iure competunt.tenet qð pic dicitur ſed in actiombus vel exceptionibꝰ
que õ ius indulgentur: citius pꝛeſcribitur: vt pʒ ex de conſti.enm acceſ⸗
ſiſſent in foꝛ hec eſt ratione quia non videntur deterions conduionis

clxxxix

eſſe ſi reuertuntur ad ſuum pꝛiſtinum ſtatum:vt.xxxv. diſt. ab exoꝛdio.ſicut
vides ꝙ licet conditio dotis per pactum non poſſit fieri deterioꝛ.tamen ſi pꝛi
mo fecit mulier pactum qð hodie redderetur ei dos:deinde fſacit pactum qðᷣ
vſqʒ ad annum.exquo mõ conditio dotis reuerſa eſt ad ſuam naturam non
dicitur deterioꝛ facta vt.ff.de pac.ſi vnus.S.ꝙ ⁊ in ſpecie.⁊ eſt ſt. C. de teſta.
hac conſultiſſima.S.ſi quis
autem. vel die ꝙ ibi non ra
tione pꝛeſcriptionis pꝛeiudi
catur eis:ſed rõne taciti con⸗
ſenſus vel dic qð licet exce⸗
ptõ perpetua ſit ⁊ actio tem
poꝛalis:vt.ff.de excep.doli.
pure. 9. vl. tamen facilius ½
ditur exceptio qᷓ; actio. nam
aciio non perditur niſi vſqʒ
ad. xl.an. ſed exceptio vno
ac iu perditur:vt er de cõſti.
cum acceſſiſſent.: eẽ de pꝛe⸗
ben.pꝛo illoꝛum.in fi.2. C. ðᷣ
iure do. impe. l.ij.⁊.fl. de pꝛo
cur.pomponius.S.rati.

fendant:Et quia cuʒ pꝛedicatoꝛes
ſuos veritas nihil per contentionẽ
agere pꝛecipiat:etiam ipſum litigio
ſe contentionis malum tranſcendi
