mo ſuo hũuc ꝑpſequebar.aliqñ ergo
⁊2 qui eã patitur iniuſtus eſt:⁊ ꝗq eaʒ
facit inſtus eſt. Sʒ plane ſepe ⁊ ma.
li perſecnti ſunt bonos:⁊ boni ma⸗
los?illi nocendo per iniuſticiã:iſti
ↄſulendo per diſciplinam. illiima/
niter:iſti temperanter:illi ſenientes
cupiditate:iſti charitate. namꝗ tru
cidat nõ conſiderat qu admoduʒ
lanlceqal aũt curat:oſiderat quem
admodũ ſecet.ille perſeꝗtur ſanita
tem:iſte putredinem:occiderũtim
pij ꝓphetas.occiderunt imnpios ⁊

pꝛophete flagellauerũt iudei xvpm

iudeoſ flagellauit ⁊ xpᷣs.traditiſuni
apoſtoli æb hoibus humane pote⸗
ſtati:tradiderũt apoſtoli bomines

poteſtati ſathane. In his oibus qd

attenditur:niſi ꝗs eoꝝ pꝛo veritate
quis pꝛo iniquitate ꝗs nocendi câ:
nis emendandi.⁊ panlopoſt con:
antinusimꝑatoꝛ cõſtituit: vt res
cõuictoꝝ ⁊ vnitati ꝑnicaciter reſi/
ſtentiũ fiſco vendicarentur.⁊ poſt/
pauca.certeꝰ nullius crimen macu
lat neſcientem. Itẽ ſacta nocentinzʒ
que innocentibꝰ demõſtrarivel ab
innocentibns credinõ pñt:non co⸗/
inquinant quẽquaʒ.ſed ꝓpter inno
centium oſoꝛtium etiaʒ cognita ſu/
ſtinentnr.nõ eniʒ ꝓpter malos bo
niſunt deſerẽdi:ſʒ ꝓpter bonosma
li tolerandi.ſicut tolerauerunt pꝛo
phete eos ↄtra quos tanta dicebãt
nec cõionem ſacramentoꝝ illiꝰ po
puli relinquebant. Idem dona/
to pꝛel bytero. .
Heretici etiam ad ſalutè inniti ſunt
trahencki.
licet tibi ꝗ' traheris ad ſa⸗
lutem dei cũ tamẽ multos no
ſtros ad per niciẽ traxeris.ꝗd enim
volumus niſi te cõpꝛe hendi ⁊ pᷣſen
tari ⁊ ſernari ne pereasi aũti coꝛ⸗
poꝛe leſus es ipſe tibi feciſti:qui in
mento libi mox admoto vti volni
ſti:⁊ te ad terram grauiter colliſiſti.
nã vtiqʒ alius ꝗ adductus eſt tecũ
collega tuꝰilleſus venit:qꝛ talia ipᷣe
ſibi nõ fecit:ſed neqʒ hoc putas tibi
ſieri debuiſſe:qui neminè exiſtinaſ
cogendũ ad bonũ.atcende quid di
xerit apoſtolus:qui epatum deũde

rat:bonũ opus deſiderat.⁊ tñ mul⸗

tivt epᷣatum ſuſcipiant tenẽtur:inni
ti ꝓducuntur includũtur.patiũtur

inuiti mala que nolũt donec eis ad

ſit voluntas ſuſcipiendi oꝑis boni:

quato magis vos ab erroꝛe perni/
cioſo in quo vobis inimici eſtis:tra

hendi eſtis ⁊ ꝓducendi ad veritatẽ
vel cognoſcendã vel eligendã: nõ

ſolum vt honoꝛẽ ſalubꝛiter bẽatis:

ſz etiã ne nequiſſime peatis. Sicis

dñm dediſſe libeꝝ arbitriũ iõ nõ de
bere hoiem cogi ad bonũ.quare er

goilli de quibus ſupꝛa diximus co⸗

guntur ad bonũ:attende ergo ⁊ ↄſi

dera:q nõ ideo volũtas bona mi⸗
ſericoꝛditer ipenditur: vt mala vo/⸗
luntas hois diligatur. Mam ꝗqsne:⸗
ſciat nec dãnari hoĩem niſi merito
male volũtatis:nec liberari niũ bo
nã babuerit voluntatẽ:non tm̃ ideo
qui diligũtur:male ſue volũtati im
pune ⁊ crudeliter pmittendi ſunt.ſʒ
vbipoteſtas datur ⁊ a malo ꝓbhibẽ
di⁊ ad bonũ ſunt cogendi. Nam ſi
volũtas mala ſemꝑ ſue ꝑmittenda
libertati:quare iſrahelite recuſan

tes ⁊ murmurãtes tam duris flagel

lis a malo ꝓbibebantur:⁊ ad terrã
ꝓmiſſionis cõpellebatur. Si vero
voluntas mala ſemꝑpſue ꝑmittẽda
eſt libertati.quare paulus nõ eſt ꝑ:
miſſus vti peſſima voluntate:qua

pſequebatur eccleſiam ſʒ ꝓſtratus

eſt vt cecaretur:cecatus ẽ vt muta
retur:mutatus ẽ vt mitteretur: miſ

ſus eſt vt qualia fecerit in erroꝛe ta-

lia pꝛo veritate pateretur. Sivolũ
tas mala ſemꝑ ſue permittenda eſt
libertati.quare monet᷑ pater in ſcri
pturis ſanctis filiũ duꝝ nõ ſolũ ver
is coꝛripere ſed ẽt larera eius tun

dere:vt ad bonã diſciplinam coa

cius ac domitus dirigatur.vñ ideʒ

ſalomon dicit.tu ꝑcuiis enʒ virga:

animam aũt eius liberas a moꝛe.
Si auᷣt mala voluntas ſemper ſue
pmittenda eſt libertati quare coꝛri
piuntur negligentesꝰ* paſtoꝛes.⁊ di
citur eis errãtem nõ renocaſtis per

ditũ non inquiũſtis ⁊ vos oues xpi
eſtis.caracterem dñicum poꝛtatis

in ſacramento qð accepiſtis ſed er/
ratis ⁊ ꝑitis.nõ iõ vobis diſplicea⸗
mus:qꝛ reuocamus errantes ⁊ que
rumus ꝑditos.melius.n.facimꝰ vo
luntatem dñi monentis vt vos ad
ouile eius redire cogamus quã cõ/⸗
ſentiamus volũtati errantiu: vt pe
rire vos pꝑmittamus.noli ergo iam
dicer̃ qð te aſſidue audio dixiſſe:ſic
volo errare:ſic volo penire.MMeli⸗
ns hoc oino perire non ꝑmittimus
quantũ poſſumns.mõ qꝙ te in pute
um quo moꝛeris?miſiſti:vtiqʒ libe
ra volũtate feciſti.ſʒ quã crudeles
eſſent ſerni dei:ſi huic male volũta
ti tue te permitterent.⁊ nõ te de illa
moꝝe liberarent.quis eos nõ meri
to culparet:quis ipios nõ recte in⸗
dicaret. ⁊ tamẽ vt te volens ĩ aqu
miſiſti vt moꝛeris.illi te nolentem

lenauerũt de aqua ne moꝛereris.tu

E Ynniti. quid ere
go ẽ quod dicit:q ne
mo cogitur creſcer in
ultus vt. lxxiiij.di. ge
ſta. .c. vbi.ſed ibi log
tur cuz malo zelo gs
cogitur.tamẽ hec eſt
veritas ꝙ ſi aliquis
ſemper eſſet nolẽs nõ
deberet cogi. de hoc
no.viij.q.j.in ſcxiptu

1 Ee. Secd etiaʒ latera.
ð. xlv. di. S. ſalomon.
m ¶Megligentes vt
I orcſr.u.
n Quo moꝛeris. bo
na illoꝝ ꝗ ſeipſos in⸗
terimunt fiſco appli⸗
cantur ſi ꝓpter con⸗
ſcientiam delicti hboe
faciãt.ſecus ſi ꝓpter
impatientiam alicuiꝰ
doloꝛis vt. ff. de bo.
eoꝝ qui ante ſen. ſibi
mo:.ↄſci.l./hſe.

e.

eſnſc

Bebuini ſ.e t. A

nõ licet :. c. n eſt no
ſtrum. 2 de cõ. difl. ij.

pzenan.
b Wn vias i. here⸗

ſes ſciſmata.
c 5 Dado. vt a ſa
ra. i. eccleſia.
d ¶ Agar.i.conuẽti⸗
cula hereticoꝛum.
e ¶Hereditatẽ. . xr⸗
ij. q. iiij dicat contra ſʒ
hic de celeſti ibi in he
reditate terrena vt.j.q
indei.
t ¶ Wacataʒ. ad hoc
eniʒ coͤſtituti funt pꝛi
cipes vt tueur eccle
ſias. vt.j.c.q.v. pꝛin⸗
cipes.? ſi noluerit tu
eri poſſunt excðicari.
vr. ſ. e. q. v. admiſtra
1oees—.
g. ¶Matrez. S. xij. q.
ij.ꝗ abſtulerit. 2.xxxij
q·iiij. rccurrat.
b ¶ Tempoꝛales. vi
des ergo ꝙ heretici
ſunt occidendi pꝛimo

⸗2

tamẽ ſunt admonen

ldi. vt. j. e. nõ innenit
in fi. .j.q.v.ſi andie⸗
ris.qualiter ſit cogẽ⸗
dus.dixi.xxiiij.q.j.ᷓ

us. in fi.
¶ AUi peccat. le⸗

dixit ar. ↄtra.xxxiij.q

v. noluit.
K Berrabentem..

d. manikeſte vos poſ
ſumus perſequi non
ter.

xxiiſs

feciſti m voluntatem tuã: ſ in per

niciem tuã.⁊ illi ↄtra voluntatẽ tu/
am:ſed otra moitem tuã. ſi ergo ſa
lus illa coꝛpoꝛalis ſic cuſtodiẽda ẽ

vt etiam in nolentibus ab eis ꝗ eos

Ddiligunt ſernetur:quãto magis illa

ſpũᷣalis in cuius deſertõe moꝛs eter

na metuitur:quãquaʒ ⁊ in iſta moꝛ
te quã tibi tuipſe voluiſti inferre nõ
ſolum ad tẽpus ſed etiam ineternũ
moꝛereris:qꝛ ⁊ſi nõ ad ſalutẽ:nõ ad
xpᷣi coꝛpoꝛis vnitatẽ:non adſanetã
Z indiuiduã charitatem:ſʒ ad mala
aliqua cogeris nec ſic tibipſe moꝛ/

tem inferre ðöbuiſti*.ↄſidera ſcriptu

ras diuinas:⁊ diſcute quantũ potes

7 vide vtrũ hoc fecerit aliꝗs iuſto/
rũ aliqñ atqʒ ſidelium: cu ab eis tã

ta mala ppeſſi ſunt:qui eos ad inte
ritum nõ ad vitam quo cõpelleris

adigebant ⁊ poſtpauca:repetis ſi:

cut audio qð in euangelio ſcriptũ ẽ
receſgiſe NSTK„S—
pulos:⁊ arbitrio ſue male atqʒ ipie
emomis funſſe prmiſſos ceteriis

diſee fniſſep⸗
xij.ꝗ remanſerant fuiſſe rñũſum:nun

quid ⁊ vos vultis abire: 2 nõ atten

dis:qꝛ tunc pꝛimum eccleſia nouel
lo germine pullulabat:nondumqʒ
cõpleta fuerat illa ppbetia ⁊ adoꝛa
bunt eum oẽs reges terre oẽs gen⸗

tes ſeruient ei.qð vtiqʒ quanto ma

gis impletur tãto maio:ꝛe vtitur ec/

cleſia poteſtate:vt nõ ſolum innitet

ſed etiam cogat ad bonnm.hoc do
minus ſigniſicare volebat:q; qʒnis
hẽret magnaʒ poteſtatẽ pꝛius tam
elegit cõmendare humilitateʒ boc
etiꝗ in illa cõninij ſfimilitudine ſatis
euidenter oñditur:vbi miſit ad in.
nitatos:⁊ venire noluerũt.⁊ ait ſer/
no:exi cito ĩ vias ⁊ plateas ⁊ vicos
ciuitatis:?⁊ pauꝑes ac ðbiles cecos
⁊claudos introduc huc.⁊ ait domi
no ſeruus.factũ eſt vt impaſti⁊ ad/
huc locus eſt.⁊ ait dñs ſeruo:exi in
vias ⁊ ſepes ⁊ cõpelle intrare vt im
pleatur domus mea.vide nüc quẽ
admodũ de eis qui pꝛimo venerãt
dictũ eſt.introduc eos:nũc dictum
eſt cõpelle.ita ſignificata ſunt eccle
ſie pꝛimoꝛdia adbuc creſcẽtis vt eſ
ſent vires etiã cõpellendi. Idem
ſuper iohannem.
eretici vtiliter patiuntur que ca/
cholici vtiliter inferunt.
Qando vult dens ↄcitare po
teſtatem adnerſus hereticos:
aduerſus ſciſm aticos:aduerſus dil
ſipatoꝛes eccłie:aduerſus exſuffla/
toꝛes xpᷣi:aduerſus blaſphemato/
res xbi:blaſpheminõ mirentur.qꝛ
deus concitatvt a ſara: verberetur

agar:cognoſcat ſe agar: ſupponat
ceruicẽ.que cnʒ humiliata diſcede
ret a domina ſua:occurrit ei angelꝰ

⁊ dixit ꝗd tibi ẽ agar:ancilla ſare cũ
cõqueſta eſſet de dña:quid audinit
ab angelo:renertere ad dñam tuã.
ad hoc ergo affligit᷑ vt reuertatur.
atqʒ vtinam reuertat᷑:qꝛ ꝓles eius
ſicnt ꝓles iacob cum fratribns be⸗
reditatẽ tenebit.Mirantur autẽ qꝛ

cõmouentur poteſtates xpᷣiane cõ/

tra diſſipatoꝛes eccleſie deteſtadoſ
ſi nõ comouerentur: qũo redderẽt
rõnem de iperio ſuo deo: Intẽdat
charitas veſtra qd dic qꝛ hoc per
tinet ad reges ſeculi.ſ.xpᷣianos: vt
tpibus ſuis pacata/velint matrem
ſuã eccleſiam hẽre.vnde ſpualiter
nati ſunt.⁊ paulopoſt.nabuchodo
noſoꝛ rex decreuit dicens quicũqʒ
dixerint blaſphemia in deuʒ ſidrac
miſac ⁊ abdenago:in interiin erunt
7 domus eoꝝ in diſperſione. Ecce
qũo rex alienigena ſenit ne blaſpbe
metur deus iſrahel g potuit tres pu
eros de igne liberare.⁊ nolũt vt ſeʒ
niant reges xpᷣiani.q xpᷣs exſufflat᷑
a quo nõ tres pueri ſed totus oꝛbis

terraꝝ cũ ipſis regibus a gehẽènarũ

igne liberantur.? infra. Qũo ergo

iſti reges nõ moneantur qui nõ im

tres pueros attendunt liberatos ðᷣ
flãma:ſed ſeipſos de fläma gebẽne
quando vident xpᷣm a quo liberati
ſunt exſufflari in xpianis:qñ andiũt
dici chꝛiſtiano:dic te nõ eſſe xpianũ
talia facere volunt:ſʒ talia pati no-
lunt. Nã videte qlia faciunt ⁊ qua⸗
lia patiũtur occidunt aias:affligun

tur in coꝛpoꝛe ſempiternas moꝛtes

facinnt ⁊ tpalesſe perpeti conque/
runt. Idem ↄtra petiianum.
Eccleſia roe ẽt pſequitur hereticos
Vi peccat nõ peccat legis au
cctoꝛitate ſed ↄtra legis aucto⸗
ritatem.qꝛ vero interrogas que ſit
rõ perſequẽdi:viciſſim te iterrogo:
cuius ſit vox in pſal.dicentis detra:

hentemſecreto ꝓximo ſuo:hunc ꝑ

ſeqbar. Quere itaqʒ cam ⁊ modnuʒ

ecutonien⸗ nolitata impitia ma

oꝝ generaliter pſecutiones repꝛe/
hendere.nõ.n.pſeqnimur vos niſt
quẽadmodum veritas pſequit᷑ fal/
fitatem ẽ petilianꝰ dixit.Si apo
ſtoli ꝑſecuti ſunt aliquẽ.aut aliquẽ
tradidit xpᷣs:augnſtinns reſpondit
poſſem ꝗdem dicere ipᷣm ſathanazʒ
oĩbus malis hominibꝰ eſſe peioꝛẽ.

cuitamẽ tradidi apoſtolus bomi

nẽ in interitum carmis vt ſpũs ſit ſal
uns in die dommi noſtri ieſu chꝛiſti

Item alios de quibꝰdicit.quos tra

didit ſathane vt diſcant nõ blaſphe
mare.⁊ dñs flagellatos expulit de
iẽplo ipꝛobos mercatoꝛes.vbi eti⸗
am cõnexum eſt teſtimoniũ ſcriptu
re dicẽtis:ʒↄelusꝰ domus tue come
dit me Ecce inuenimus apoſtoluʒ
traditoꝛẽ xpᷣm perſecutoꝛẽ:quare

per violẽtiſſimas turbas etiꝗ vltro

impꝛobi eſtis eccleſijs catholicis:
vbi poteritis aduertere q; innume/
rabilibus exẽplisP res ipſa indicat.

ſed dicitis vos loca veſtra defende

re:⁊ reſiſtitis fuſtibns ⁊ cedibꝰ qni⸗
buſcũqʒ poteritis.quare non andii

ſtis ibi voceʒ dñi dicentis.ego aũt

dico vobis nõ reſiſtere malo:.ant
ſi fieri pot vt aliqñ recte per viz coꝛ
poꝛalẽ reſiſtatur violẽus.nec ideo
pꝛeceptũ violetur qð audiuimusa
dñno.Ego aũt dico vobis nõ reſiſte

ccxviiſj.

m (Tradidit. nos rradimꝰ
hereticos pꝛ ncipibus.
n ¶ Zelus. zʒelus hic põt po
ni in boa vel in mala ſigni⸗
ficatione.
n ¶ Zelus. i. idignatio quâ
habut erga eos pꝛo domo
tua:⁊ qꝛ de honeſtabant tẽ⸗
plum tuum.ij.q.iij. Lluatoꝛ
ver. penſandum.vel ʒelus.
i.amoꝛ quẽ habui ad tẽplus
comedit me.i.fuit mibi cꝗ
inuidie ꝓpter quam occide
runt me.
¶Traditozẽc. i. tradentem.
p ¶ Ereplis. multa babes

ecerempla vbi rpᷣs fuit perſe

cutus aliquos.vt.S.e. nimi
um.⁊.c.diſplicet.
q ¶ Ego aũt.talis ẽ ſenſus
huius littere:heretici obijci
ebant auguſtino ꝙ eccleſia
eos pſequeretur ↄtra pꝛece⸗
ptum dñi qui dixit:nolite re
ſiſtere malo aut ſi fieri põt.
⁊c᷑. eandem auctoꝛitatem re
toꝛquet auguſtinus in eos:
qꝛipſi ↄtra hoc faciebat:cu,z
ipſi cedibus ⁊ fuſtibus reſit
ſtebant.ſʒ ad hoc ipſi rũde⸗
bant qꝛ hoc faciebãt ſine ok
fenſione huius pꝛecepti diẽ

ergo aug. ꝙ multo magis

per legitimas ptates poſiu
mus eos repellere de ſuis
ſedibus.
r ¶ Bico vobis.i.ĩ vos idẽ
ſ¶ Malo.i. per malum.
t Quod audiuimꝰ vt ip⸗

a Poteſtates. vnlt ergo

aug.ꝙ qui auctoꝛitate iudi⸗-
eis expellit aliquem a poſſel
ſione ſua ꝙ luſte poſſideat.
ſic. fl. de acquir.poſ.iuſte. ff.
quogd me. cã. l. iij.

b. Eo mö. qibelias inin
ſte ⁊ ülli iuſte. S. e.. ſed obij⸗

citur.
c Arege. ſ. achab.
1Beld ſicut ſcriptum eſt.
in libꝛo ſapientie.
e¶ SBecxeto.i.in abſentia.
CLonqueri.ſᷣm canones

ergo ſilius põt conqueri de
Ppatre. vt no.ij. q.vij.querix᷑.
g Mogus.ſi enim pꝛela⸗

tus excedit modum in coni
gendo deponi põt.vt.xlv.
Ddi. cum beatus.non tñ pꝛo⸗

pter hoc debet petere veniä

a ſu bditis quos coꝛexit. vt
lxxxvj.di.c.qn.io.

h On inuenit᷑. hec ſunt

verba hereticon.
WPꝛo eccleſia.paulus tñ
in ſua perlona petijt.vi.S.
q.uij. maximianus.
¶ Nabnuchodonoſoꝛ.. d

ix. c. j.

¶ Vatiebantur. tunc tpis
pſequebantur impii rpia⸗
nos. modo econuerſo fit.
m ¶ Rumoꝛibus.ar. ꝙ ꝑp
rumeꝛes nõ ſit aliquis co⸗
gendus ad expurgationeʒ.

vt.xi.q.iij.in cunctis.extra öᷣ
es qui cog.cõſang.vxo.ſue.

ſuper eo.

R ¶Sacriſicia. C. de ſacif.

paga.l...
o¶Potius.i. pꝛius. ? fic po
mitur bec dictio potiꝰ. er de
pon.requiſiuit.bñ eniʒ pu
niuntur heretici ſi nõ reſ⸗
piſcant. vt. S.e.qñ vult.in ſi.

p J eccleſia.dicebãt he
retici ꝙ eccleſia potiꝰ
deberet pati pſecutioneʒ ſᷓ
facere.qð impꝛobat augu.
exemplo ſare que ſignincat
eccleſtam que ꝑſfequebatur
ancllã Ite ꝓbat auctoꝛitate
ila pſequar inimicos ⁊ cõ⸗
pꝛehendam illos.⁊c. ſecũdo
dicit quadam perſecuiionẽ
tuuſtam quãdam iniuſtam.

4

Ean.

re malo:cur nõ etiã hoc fieri pot vt

per oꝛdinatas legitimas ptãtes

de ſedibus que iullicite vſurpant᷑ vel

ad iniuriam dei retinentur:pius ex

pellat impiũ ⁊ iuſtus iniuſtuʒ: neqʒ
eniʒ eo mõ perſecutionẽ paſſi ſunt
pleudo ꝓphete ab helia: qũo ipſe
helias arege nequiſſimo:aut qꝛ fla
gellatnus eſt dñs a ꝑſecutoꝛibꝰ:paſ/
ſionibꝰ eius cõpandi ſunt quos ip/
ſe de tẽplo flagellatos eiecit. reſtat
ergo vt nibil aliud requirendũ eſſe
fateamini:niſi vtrũ inſte an ipie fece
ritis.nõ miremimi.ſi nõ deſunt mi⸗
niſtri deo per quos flagellamini qꝛ

ꝑpſecutionem patimini nõa nobis:

iʒ ſicut ſcriptũ eſt ab ipſis factis ve
ſtris.⁊ infra. Oe pſecutione veſtra
querela ſe dabitur ſi cogitetis pꝛius
intelligatis nõ omnẽ ꝑſecutiõem
eſſe culpabileʒ.alioqꝗn vero nõ lau
dabiliter diceretur.detrahentem ſe
creto ꝓximo ſuo hunc ꝑſequebar.
Nã quotidie videmus? filiũ ð pa
tre tanquã de ꝑſecutoꝛe ſuo cõque

ri:⁊ ↄingem de marito:⁊ ᷣuum de

dño:⁊ colonũ de poſſeſſoꝛe:⁊ reuʒ
de indice:⁊ militem vel ꝓuincialẽ
de duce vel rege:cũ illi plerunqʒ oꝛ
dinatiſſima poteſtate hoĩes ſibi ſub
ditos ꝑ terroꝛes leutũ penaꝝ a gra:
unioꝛibus malis ꝓhibeant atqʒ cõ/

eſcant.plerũqʒ aũt a bona vita ⁊

bonis factis minando ⁊ ſeuiẽdo de
terreant ſʒ cum a malo⁊ illicito ꝓ/

hibeant:coꝛrectoꝛes ⁊ conſultoꝛes

ſunt.cũ aũt a bono ⁊ licito:pſecuto
res ⁊ oppꝛeſſoꝛes ſunt.ſʒ culpantur
etiã qui ꝓhibent a malo:ſi moduʒ
peccati modusP coectionis exce.
dat. Idẽ in epiſtola ad vincẽtiũ.
A regibus terre ra inimicos ſuos
anrilmm petat eccleſla.
LE nuenitur exẽplũ in euan
1 ? gelicis ⁊ apoſtolicis litteris a/
liquid petitũ a regibus terre pꝛo ec
cleſia ↄtra inimicos eccleſie.ꝗs ne
gat nõ inueniri ſʒ nondũ implebat᷑
illa ꝓphetia.⁊ nunc reges intelligi/
te:erudimini qui iudicatis terraʒ.2
adbuc enim iplebatur illð quod in
eodẽ pſaimo paulo ſupius legitur.
Quare fremuerut gentes:⁊ populi
meditatiſunt inania. Aſtiterunt re/
ges terre:⁊ pꝛincipes ↄuenerunt in

vnũ.Merũtñ ſi facta pꝛeterita ĩ pꝛo

pheticis libꝛis figure fnerũt futuro.
rũ:ĩ rege illo ꝗ appellabatur nabu/
chodonoſoꝛ vtrũ tempus pꝛefigu
ratũ eſt.⁊ ſub apoſtolis habuit ⁊
quod nũc hʒ eccleſia.tꝑibus itaqʒ
apoſtoloꝝ ⁊ martyꝝ illöimpleba⸗
tur qð ſiguratum eſt qñ rex memo/⸗
ratus pios ⁊ inſtos cogebat adoꝛa/
re ſimulacrũ:⁊ recuſantes mittebat
in ignẽ nunc ulud impletur qð pau
lopoſt in eodem rege ſigurainʒ eſt:
cũ conuerſus ad adoꝛandũ deũve/
rum decreuit in regno ſuo:vt quicũ
qʒ blaſphemaret deũ ſidrac miſac
abdenago:penis debitis ſubiace/
ret.pꝛius ergo tẽpus illius regis ſi⸗
gniſicabat pꝛioꝛa iꝑa regum inſide

lium quos patiebantur xpᷣiani 329
impijs.poſterius vero tpᷣs eiuſdeʒ

regis:ſigniſicabat tpa regum ſideli
um quos patiuntur impij pꝛo xpᷣia
nis.ſed plane in eis qui ſub noie xpi
erãt ſeducti a ꝑuerſis:ne foꝛte ones

xpᷣi ſint errantes:ad gregem aliarũ
reuocande ſint ⁊ temperata ſeueri/
tas ⁊ magis manſuetudo ſernatur:
vt coertiõe exilioꝝ atqʒ danoꝝ ad/
moneãtur ↄſiderare ꝗd ⁊ quare pa
tiantur:⁊ diſcant pꝛeponere rumo/
ribusꝰ* ⁊ calũnijs hoĩim ſcripturas
quas legunt.ꝗs enim veſtrum non
laudat leges ab imꝑatoꝛibꝰ datas

aduerſus ſacriſicia paganoꝝ:⁊ cer

te longe ibi pena ſeuerioꝛ oſtituta ẽ
illins quippe ipietatis capitale ſup
plicium ↄſtitutũ eſt. de vobis autẽ
coꝛipiendis atqʒ coercendis babi
ta rõ eſt.qua potiusꝰ admoneremi

ni ab erroꝛe diſcedere quã pꝛo ſcele

re puniremini. Item eiuſdem ad
bonifa. comitẽ.
Malos eccleſia iuſte perſequitur.
B JYeccleſia vera eſt:ipſa ẽ que
pſecutioneʒ patitur: nõ que fe
cit:queratur ab apoſtolo quã eccle
ſiam ſigniſicabat ſara qñ ꝑſecutio⸗
nem faciebat ancille:libera quippe
matrem verã celeſtem hieruſalẽ.i.

veram dei eccleſiaʒ in illã mulierẽ
dicit eſſe ſiguratã:que affligebat an

cillam.ſi aũt melius diſcutiamus:
magis illa ꝑſequebatur ſarã ſuper/
biendo qua ſara illam coercendo.
Ala enim dñe faciebat iniuria:iſta
imponebat ſuperbe dilciplina. De
inde quero ſi boni ⁊ ſanciiviri nemi
ni faciunt ꝑſecutioneʒ ſedimmodo
patiuntur:cuius putam in pſal.vo/
cem eſſe vbi legitur:pſequar inimi
cos meos:⁊ cõpꝛehend illos:⁊ nõ
cõuertar donec deſiciant.ergo ſive
rum differentie vel agnoſcerevolu
mus:eſt perſecutio ininſta:quũ faci

nnt eccleſie xpᷣi ipij. Ma nãqʒ bea⸗/

ta eſt que ꝑſecutonẽ patitur ꝓ pter
iuſticia.illi vero miſeri qui ꝑſecutio
nẽ patinntur /ꝓpter ininſticiam:pꝛo
inde iſta ꝑſequitur diligendo:illa ſe
niendo:iſta vt coꝛrigat:illa vt euer
tat iſta vt renocet ab erroꝛe:illa vt
pꝛecipitet in erroꝛẽ.q aũt dicuntꝗ
tra ſuas impietates leges iuſtas in
itui nolũt:nõ petiſſe a regibus ter/
re apoſtolos talia:nõ oſiderant ali
ud fuiſſe tunc tpis:⁊ oia ſuis cõueni
re tꝑibus.quis eniʒ tũc in xpᷣm cre/
diderat imꝑatoꝛ:quis enim ꝓpieta
te ↄtra impietateʒ leges ferendo ſe
niret:tunc.n.adbnc illud ꝓpheticũ
implebatur:quare fremnerũt gẽtes
2 populi meditati ſunt inania. iſti⸗
terunt reges terre:⁊ pꝛincipes cõne
nerunt in vnũ aduerſus dnũm:a ad
nerſusxpᷣm eius. Nondũu enim age
batur qð paulopoſt in eodẽ pſal.di
citur.Et nunc reges intelligite:eru/
imini ꝗ iudicatis terra.ſeruite do/
mino in timoꝛe ⁊ exultate ei cũ tre/
moꝛe.quᷣo ergo reges dño ſeruiunt
in timoꝛe:ni ea que cõtra dii iuſſa

q Meli. Ppꝛie di⸗

cttur pſequi qad ma

lum pſequitur vt.ſj.

e.q. v. nõ vos.⁊ iõ di
cit nielius.videtur tũ

erx loco iſto ꝙ domi⸗
nus nõ poſſit facere

iniuriã ſeruo ſuo.ar.
S.eo.qui peccat.in ſi.
eque.n.punitur dñs
interficiendo buũ ſu⸗
um fſicut libeꝝ hoiez.

vt. l.d.ſiqua femina.

7 ſic dico bᷣm canonel

ꝙ fuius pt agere cõᷣ

tra patrẽ ⁊ econerſo.

vt. ij a. vij. quenttur.
ſic pöt dici ꝙ buꝰpoõt
agere coͤtra dĩũm de

liuria ſibi facta ſi fine
cã ſeuiat in ipſuʒ dñs

vel ſi imoderate ſeui
gt:licet aliud fit p̃m le
ges. C. de emen. ſer⸗
uo.l.vnica. nã ? pais

ter agit ↄtra filiũ con

tumacẽ. vt. C. ð pat.

poteſta. l. ij.
Faciunt.i. facere
debent.

(CTpibus. cöcoꝛda
tpa ⁊ ↄcoꝛdabis ſccti⸗
pturas. vt. iſ. q.j. ſi pec

cauerit.⁊ ex tpe loco ⁊
ꝑpſona debemus con

coꝛdare canones. vt.

xxix.di.c.j.⁊.ij.?.iij.ſic

xxxv.q.iij.qdð ſcripſi.
⁊ nõ qꝙ aliud facit qs
in eo ꝙ rex ⁊ aliud in
eo ꝙ hõ.ſic.S.e. duiue
iſta. ſic extra ðᷣ elec.qðᷣ
ficut.in fi.ff.quod ꝗſ⸗

qʒ iur. l.item. fl. quan
do ap.ſit.·.j..00.

Arir 1
uflin
4Cn

tlhen

loche
hflneſe
ſice
atgelen

derun

Anonts
iſtiit
ſcere
lolaig
Ctallt
ſce
fldtt
ſtnetc
enfun
.

LVis nes põt.
no pceſſiſſet pena nõ

opus liberatiõe.

b Cogentez. iſtud

qð ð paulo dicitur ſo

la diuina volũtate fa

ctum fuit. nà nullus
cogitur recipere fideʒ
ſed receptam cogitur
retinere.vt.xlv.di.de

iudeis.xxxij.q.j.inte⸗

8. h.
e Nid crudele.
ppbatur exem/
plo moyfi eccleſiã no

eſſe crudelem ſi here
ticos ad ſe venire cõ⸗
las.
¶ ¶ In verbis. ar. er
añcedentibus pbari
ſequen:ia.ſic.S.x viij.
di. puenit. xxxiiij.q.j.

cũ per bellicam.xliij.

d. ſit rectoꝛ. fl. de le. j.
ſi ßuus pluriũ.in fi.
d Bentuͦ eſtvtru
peccent. à.
e· ¶ Aut toꝛmenta de
talibus aũt an pñt ꝓ
moueri hẽs.li.diſ.in
ma.

¶Erercuerũt.exe⸗

cntoꝛes. .
8 Peotulere. vt iu

cs.
hb Nibil. non hoe
i beccent. qꝛ reuera
nõ peccant ſi amore
iuſticie faciunt. vt. ſ.
bomicidiuʒ.
¶ Qindices.i.iudi⸗
ces

41

xxiij

do atqʒ plectendo:aliter enim ſᷣnit
qꝛ hõ eſt:aliter etiã qꝛ rex eſt.qꝛ bõ
eſt. ſernit vinendo ſideliter:qꝛrex ẽ
Fuit leges iuſta pᷣcipiẽtes ⁊ cõtraria

fuerint:religioſa ſeueritate ꝓpiben

ꝓbibentes cõnenienti vigoꝛe ſanci

endo. IJdem.§. G

Exemplo chꝛiſti mali cogendi lum

ad bonum.
¶ Uis nos põt amplins amare
Aaquã vpᷣs:qui aiam ſuam poſu

it pꝛo onibus ſuis:Et cũ petrũ ⁊ ali⸗/

os apoſtolos verbo ſolo euocaſſet
paulũ eccleſie ſue poſtea magnum
edficatoꝛẽ:ſed hoꝛrendũ ante vax
ſtatoꝛem nõ ſolum voce cõpeſcuit:
veꝝ etiam poteſtate ꝓſtrauit:atqʒ
in inſidelitatis tenebus ſemientẽ ad
deſiderandum lumẽ coꝛdis vt ſur⸗
geret pꝛius cecitate coꝛpis ꝑcuſſit.
ſi penailla nõ eſſet non ab ea poſt:
modũ ſanaretur:⁊ qñ apertis ocu⸗
lis nihil videbat:ſi eos ſaluos hẽret
nõ ad impoſitionẽ manꝰ ananie vt
eoꝝ aperiretur intuitus tanqʒ ſqua
mas quibus clauſus fuerat:inde ce
cidiſie ſcriptura narraret. Abiẽ qð
iſti clamare oſuenerunt lbeꝝẽ cre/
dere vel nõ credere:cui vim xpᷣs in
tulit:quẽ coegit.Ecce habent pan⸗
lum apoſtolũ:agnoſcant pꝛiusi eo
cogentẽ xpᷣm ⁊ poſtea docentem.
pꝛuus ferientẽ ⁊ poſtea oſolantem.
Mirũ eſt aũt qũo ille qui pena coꝛ
poꝛis ad euangeliũ coaciꝰ intranit
plus illis oibus qui ſolo verbovo/
cati ſunt ĩ enãgelio laboꝛauit:⁊ quẽ
maioꝛ timoꝛ cõpulit ad charitateʒ:
eius ꝑfecta charitas foꝛas mittit ti/

moꝛeʒ cur ergo nõ cogeret eccleſia

perditos ſilios vt redirent. Ideʒ
Purrafanflun⸗ ò
on erndelitate ſed dilectiõe moy
ſes populuʒ flagellanit.
¶ Viderndele moyſes manda
uiiit ant fecit:cnʒ còmiſſum ſibi
populuʒ ſancte ʒelãs viuo ⁊ vnico
vero deo ſubditnʒ cupiens:poſtea
qnacoRonirac kalnicana ⁊ colẽ

um idolnʒz de fluxiſſe mentẽqʒ im

pudicam ꝓſtituiſſe demonibus:in

paucos eoꝝ vindicãs gladio quos

dens ipſe quẽ offenderant alto ⁊ ſe⸗
creto iudicio feriẽdos voluiſſʒ mox
feriri:⁊ in pñti ſalubꝛiter terruit:⁊ di
ſciplinam in poſterũ ſanxit.nã eum

nulla crudelitate ſ magna dilectõe

feciſſe quod fecit.quiſnõ in verbisꝰ
agnoſcat oꝛãtis pꝛo peccatis eoꝝ⁊
dicentis:ſi dimittis illis peccatũ dii
mitte:ſin aũt dele me de libꝛo vite.
ſic plane ⁊ apoſtolus nõ crudeliter
ſed amicabiliter tradidit hoiem ſa⸗
thane in interitũ carnis:vt ſpũs eiꝰ
ſaluus ſit ĩ die dñi noſtri ieſu xpi.tra
didit⁊ alios vt diſcerẽt nõ blaſphe
mare. Iem innocentius papa.
Nonimputatur ſidelibua:ꝗ ex off
cio aut toꝛmenta exercent aut cap.
talem ſniam ſerunt.
C Aeſitum eſt etiaz ſup his qni
poſt baptiſmũ adminiſtraue
rũt:aut toꝛmentaſola exercnerũt.

ant etiã capitalem ꝓtuleres ſniam.
nihil de bis legimus a maioꝛbus
diftnitũ.memmerãt.n.a deo pote⸗
ſtates has fuiſſe ↄceſſas:⁊ ꝑꝑ vindi
ctam noxioꝝ gladiũ fuiſſe ꝑmiſſuʒ
⁊ dei miniſterio eẽ datũ ĩ hmõi vin
dices.qũo igitur repꝛehenderũt ſa
ctuʒ qð auctoꝛe dño videretur eſſe
ↄceſſum. Se his ergo vt hactenus
ſernatũ eſt ſic hamus:ne aut diſci⸗
plina auertere aut ↄtra auctoꝛitatẽ
dñi venire videamur.ipſis auteʒ in

reddenda rõe geſta ſua oia ſernabu

tur. Idem adtoletanum epm.
Immuns eſt dictatoꝛ a culpa cum
legũ auetoꝛitas in ĩpꝛobos exercet
T Xluch etiaʒ ſciſcitari voluiſti:an
pꝛeces dictantibusꝰ* libeꝝ ↄce.
datur vtriqʒ poſt baptiſmi regene/
rationẽ a pꝛincipibꝰpoſcere moꝛtẽ
alicuius vel ſanguinẽ dereatu.quã
rẽ pꝛincipes nunquã ſine cognitõe
ↄcedunt:ſed ad iudices cõmiſſa ip
ſa vel crimina ſemꝑ remittũt:vt cã
ipſa cognita vindicẽt.qui cũ queſi/
turi fuerint delegata: aut abſolutio
ant danatio pꝛo negocij q̃litate pꝛo
fertur.⁊ dũ legum auctoꝛitas in im
pꝛobos exercetur:eri dictatoꝛim/⸗
munis. Item grego. bꝛunichilde
regimine franco.
In coꝛrectione maloꝝ dens omni
potens placatur.

JIquosigit᷑ violentos:ſi quoſ

acdulteros:ſi quosfures vel

alijs pꝛanis actibns ſtudere cogno

ſcitis:deũ deoꝝ coꝛrectione placaĩi

—

rũ gentiũ qð quantuʒ videmus ad

ſeſtinate:vt parnos flagellũ pſidaa

ccxx.

(Auctoꝶ. ſic.xr vj di. de

inde.ſi.xiiij.q.v.dixit.
I¶Aut diſaplinã. quod fa
ceremus ſi eos diceremus
peccare.
m NXlud etiã. dictantibꝰ.
e ne cle.vel mo.ſnias
m ¶ Dictantibus.i.aſſeſſoꝛi
bus quox offm̃ ↄſiſtit in li⸗
bellis dictandis.vt.ff. de of
fi.aſſel.l.j.de hoc enim dubi
tabatur an aſſeſſeꝛ eẽt reus
qui daret ↄſilia de moꝛte ali
cuius.vel loqꝗtur de etecu⸗
toꝛibus vel de notariiss.
n ¶ Poſcere.i. de moꝛe po
ſtulata ↄfilium dare.
o ¶ Sed ad iudices.hic hẽés
q gladij ptas ðlegaiur.qð
eſt ↄtra id.ff.de offi.ꝓcõ.ſo
lent.ſm leges nõ pot iudex
delegare cqm crialem ſi nõ
poſũt adeſſe.vt.fl.de offi.eiꝰ
cui mã.eſt iuril.l.j.pᷣm cano
nes ſecus vt hic. ⁊.ij. q.vij.
ſicut.ij.pꝛinceps iñ paſſim
põt delegare cãm crialeʒ.vt
ff. de teſti. l. ij. . idem diuꝰ.
p B Jquos.ſlagellũ.ar.
ꝙ ꝓpter negligenti⸗
am paſtoꝛis:vel etiam pꝛo⸗
pter peccata aliquoꝛum mit
tit deus flagella vt. vij. q. j.
ſciſcitaris.
q Icut excellẽtiam. oꝛa
dine.nec en ↄſideran
dum quis maioꝛ fit in loco
vel oꝛdine ſed ꝗs fit iuſtioꝛ
vt.xl.di.nõ loca.⁊.c.multi.
in fi.ar.contra.xl.di.c.vlt.⁊

multaꝝ nationum vindictaʒ excita

tũ eſt nõ inducat:ne ſi:qð nõ credi/
mus dinine vltionis iracundia ſce/
leratorum fuerit actiõe ↄmota: bel
lipeſtis interimat:quos delinquen
tes ad rectitudinis viam dei pꝛece/
pta nõ renocãt.
cio exarcho africe.
Eccleſiaſtice religionis inimici:eti
am bellis ſunt coercẽdi.
8 Nent excellẽtiã vr̃aʒ ex hoſti
libus bellis in hac vita dñſ vi

ctoꝛiaꝝ ſecit luce fulgere:ita oʒ etiã

inimicis eccleſie eius oĩ vinacitate
mentis ⁊ coꝛpis obniare:quatenu⸗
eiꝰ ex vtroqʒ triũpho magis ac ma
gis eniteſcat opimio:cum ⁊ foꝛẽſibꝰ
bellis aduerſarijſcatholice eccleſie
pꝛo vxpᷣiano populo vehemẽter ob
ſiſtitis: ⁊ eccleſiaſtica pꝛelia ſiẽ̃ bel⸗
latoꝛes dñi foꝛtiter dimicatis.notũ
eſt enim heretice religionis viros

ſi eis qð abſit ſuppetit nocẽdi licen/
tia ↄtra catholicã fldem vehbemen

ter inſurgere:quatenꝰ hereſeos ſue
venena ad tabefaciẽda ſi valuerit
xpiani coꝛpis membꝛa trãſfundãt
cognouimꝰ eni eos ↄotra catholicã
eccleſiam dño eis adnerſante colla
ſubrigere:⁊ fidem velle xpini noĩs
inclinare.ſed eminẽtia vr̃a conatꝰ
eoꝝ copꝛiimat ⁊ ſuperbas eoꝛuʒ cer
nices iugo rectitudinis pꝛemai.cõ⸗

cilium vero catholicoꝝ epõꝛuʒ ad

Idẽ genadio pfi

& Kargioꝛa.fl. xvj.d· j.re⸗

uertimini.tio.
b ¶NJ non er ſidei nõ mi
G randa.q.d.in hoc eſt
mirandum:qꝙ victoꝛi ſola
orationibus obtinetis.
e ¶ LCar gitis.i.ibi poſitis.

à ¶Suſiinetis.i expectatis

is qui.S.xxviij.dilſ.

ꝛfunt culpe.
NMNonne achoꝛ.ð.j.qiiij.

iohäa.
e B8 J ea. differimns. Z. e.
ſi

HS. item peccalo achoꝛ.
8 C Sunginchan
b C

olus. negatiue expo⸗
nitur.i.vtinã nõ piſſent plu
res.ſi.j.q.j.iudices.ar.tamẽz

cõtra qꝛ potius debuit ꝑce⸗
re nocenti qᷓᷓ punire innocẽ
tem ꝓpter nocẽtem.vr.xiiij.
g.v. deniqʒ.⁊.ff.ð penis.ab
un indicta. idoneus
A vindicta.
QR nullus pot eſſe
mdex niſi habeat charitates
manſuetudinem.xlv.diſ.
diſcipling.
KR . Aapulat. S. v. q. v.non
omnis.

Can.
moneri pꝛecipite: vt pꝛimatem nõᷣ

ex oꝛdine loci poſtpoſitis vite meri
tis faciat:qm̃ apnd deum nõ gradꝰ
elegãtioꝛſed vite melioꝛis actio cõ
ꝛobatur.ipſe vero pꝛimas nõ paſ.

Km ſicut moꝛis eſt per villas:ſed in

vna iuxta eoꝝ electionẽ cinitate re/
ſideat:quatenus adepte dignitatis
melioꝛis ingenio:reſiſtendi donati
ſtis poſſibilitas diſponatur. ex cõci
lio vero numidie ſi qui deſiderant
ad apoſtolicã ſedẽ venire ꝑmittite.
⁊ ſi quilibet eoꝝ vie ↄtradicere vo/
lnerit vel puntauerit obniate.magis
igitur ꝓfecto excellentia veſtra apð
creatoꝛẽ gloꝛia ꝓficit:ſi per eã diſp
ſaruz eccleſiaꝝ potuerit ſocietas re
ſtaurari.cũ enim largita mũera ad

nominis ſui gloꝛiã cõſpicit reuoca⸗

i: tãto largioꝛa tribnit: quãto per
ea religionis ſue dignitatem viderit
ampliari.pſoluentes pꝛeterea pꝛne
charitatis affectũ dñm petimꝰ quo
bꝛachiũ veſtrum ad cõpꝛimendos

hoſtes foꝛte efficiat ?⁊ mentem eins

ſidei ʒelo velut mucrone gladij vi
bꝛantis exacuat. Idẽ ad eundẽ.
Merito ſidei belloꝛum paratur vi
ctoanig. .
B Jnõ ex ſidei merito ⁊ xpᷣiane
religionis gratia tata excellẽ⸗
tie veſtre bellicoꝝ actuũ ꝓſperitas
eueniret nõ miranda fnerat:cũ ſcia

mus bec etiam antiꝗs belloꝝ duci

bus fuiſſe oceſſa.ſed cũ ſuturas deo
largiente victoꝛias nõ carnali ꝓni/
dentia ſed magis oꝛõnibus pꝛeneni
tis:fit vt hoc in ſtupoꝛem veniat ꝗ⸗
gloꝛia veſtra nõ terreno cõſilio ſed
deo deſuꝑ largiente deſcendat.vbᷣi
n.meritoꝝ veſtroꝝ loquax non di/
ſcurrit opinio:que bella vos freqͥn
ter appetere nõ deſiderio fundendi
ſangiunis:ſed tantũ dilatãde cauſa
reip.in qua deũ coli cõſpicimus lo/
nicur:quatenus xpᷣi nomẽ per ſub
itas gentes fidei pꝛedicatiòe circũ

quaqʒ diſcurreret.ſicut enim exteri
oꝛa vos virtutnʒ oꝑa eminentes in

bac vita ↄſtituunt.ita ⁊ in terna mo
rum oꝛnamẽta ex coꝛde mundo ꝓp/
cedentia in futuram vitã celeſtinm
gandioꝝ participatiõe gloꝛiſficant
Peurun enim pꝛo paſcendis onibꝰ
eati petri apoſtoloꝝ puincipis vti
litatibus excellentia veſtrã pꝛeſtitii
ſe didicimns ita vt non parna loca
patrimonij eius ꝓpꝛijs nudata cul.
toꝛibns largitis dacoꝝ habitatoꝛi⸗
bus reſtauraſſet.quecũqʒ igitur il⸗

retributionẽ per ſpem in futuro in/
dicio ſuſtinetis*. Bꝛeuiter mon/
ſtratum eſt ꝙ boni landabiliter ꝑſe
quuntur malos:⁊ danabiliter mali
ꝑſequuntur bonos. Alud aũt apfi.
tu aut quis es qni indicas alienu ſer
uum:de alieni coꝛdis occultis intel

ligendũ eſt. Qð vindicta inferri pol

ſit monſtratũ eſt.nunc reſtat oſten/
dere ꝙ dʒ inferri:a q magis diligũ⸗

cur ilii ꝗ puniuntur:quã qnimpuni

ti relinquuntur qð vtrũqʒ mulioꝛũ

eraniſſna nere cõtertis:hboꝝ

anctoꝛitate pbatur: Ait. n. angus 1 Wancks quel
Ad iram deus pꝛouocatur cuʒ ma

la pnuiri differunur.
B Jea de quibna vehemẽter de

us offenditur inſequi vel vlci.

ſci differimus:ad iraſcẽdũ vtiqʒ di
uinitatis patientiã ꝓuocamus.nõ/
ne achoꝛ fulius ʒare pꝛeterijt man/
datum dñi ⁊ ſuper omnem populũ
iſrael ira eiꝰ incubnit:⁊ ille erat vnꝰ
hõ atqʒ vtinam ſolus periſſet ĩ ſce/⸗
lere ſuo. Idem anguſtinus de ſer
mone dñi in monte lib.i.
Aindicta que ad conectionẽ valet
non eſt pꝛobibenda.

QAXÆπvindlcta que valet ad coꝛ/

rectionem nõ ꝓbibetur: que
ẽt ad miſericoꝛdiã ꝑtinet.nec impe
dit illud ꝓpoſitum quo quiſqʒ paꝝ
ratus eſt ab eo quẽ coꝛectum eſſe
vult plura perferre.ſed hbnic vindi⸗
cte inferende nõ eſt idonens: niſi ꝗ
odium quo flagrare ſolẽt:qui ſe vm

dicare deſiderant:dilectioms man

ſuetudine ſuꝑauerint.non.n.metuẽ

dum eſt:ne odiſſe parunlũ filinz pa
rentes videatur cũ ab eis vapulat
peccans ne peccet vlterius.⁊ certe
pfectio dilectionis ipſius dei patris

imitãda nobis ꝓponitur:cum in ſe
quẽtibus dicitur.diligite inimicos
veſtros:bñfacite his ꝗ oderũt vos
⁊ oꝛate pꝛo bisꝗ vos perſequũtur:
⁊ iñ de ipſo dicitur ꝑ ꝓphetam.quẽ
enim diligit dñs coꝛripit. flagellat

aũt oẽm filium queʒ recipit.dicit ẽt

dñs.ſernus ꝗ neſcit voluntateʒ dñi
ſui:⁊ facit nõ digna plagis vapula/

bit paucis::ſeruus aũt qui ſcit volũ

tatem dñi ſui:⁊ facit non digna:va:
pulabit plagis multis nõ ergo niſi

ipſe vindicet cii reꝝ oꝛdie poteſtas

eſt data:⁊ ea voluntate vindicet:q̃
pater parunlũ ſiliũ flagellat: quem
iñ per etatem non põt odiſſeꝰ.binc
enim aptiſſimũ exemplũ dicit᷑:quo
ſatis apparet poſſe peccatũ amoꝛe
otins vindicari qnã impunitũ re/
inqui:vt illũ quem vindicat:nõ pe
na miſerũ ſed coꝛrectione beatnʒ eẽ
velit.paratus iñ ſit ſi opꝰſiat:equo

animo plura tolerare ab eo illicia

quẽ vult eẽ coꝛrectum:ſiuei enʒha
beat poteſtatem coercendiſiue nõ

hbẽat.magni at ⁊ ſancuviri quãqua

optime ſcirent moꝛẽ iſtam que ani
m diſſoluit a coꝛꝑe foꝛmidandaʒ
nõ eſſe ̃m tamen eoꝝ animum qil
laʒ timerent nõnuila peccata moꝛ
te punierunt:quo viuentibus vtilis

metus inenteretur:⁊ illis qui moꝛte

Bleb ur nõ ipſa moꝛs noceret:
ed peccatũ quod augeri poſſetſivi
nerent nõ dininuereturꝰ:nõ teme/
re illi indicabant:ꝗbustale iudiciũ
deus donauerat. Inde eſt ꝙ helias
moꝛe multos affecit ꝓpꝛia manu:
7 igne diuinieus impetrato.quod ⁊
alij multi ⁊ magni viri eodẽ ſpiritu
ↄſulendo rebus humanis nõ teme
re fecerũt.de quo helia cum exem⸗
plũ dediſſent diſcipuli cõmemoꝛã⸗

tes quid ab eo facium ſit:vt etiã ip

enim ignoꝛantia p:o
parte excnlſat:pꝛo pte
nõ vt. xxx. q.. de his

z. di. viij. olnetudo.
m Odiſie. cũ puer

nð pot odio hẽri:nõ
poͤtvt ingratus exhe

redari.vi.C. de loffi⸗

teſta.ſi quis in ſuo.

n .Paratus. 3. Gd

j. paratus.
o Timerent. ergo
que pẽa magis time
tur:illa eſt magis in⸗
fligenda ſiue ſit pecu
niaria ſiue coꝛpoꝛalis
V.xvi.q.vj.cognoni
mus.⁊. c.de lapfis.⁊

ſe dicitur extra vt li.
nõ conteſ.quoniam
frequenter.in ſi.
p Biminneretur.
quoſdam.n.deus ra
pit de medio ne mali

tia mutet intellectuz

eox. vt. ]. ð. pe. di. iij
5. verü boc.

j
fur
iie
Mri,

M

Pve
Gt.

E

Ghbe⸗

i
fſdic

lent
Olis
ſn⸗

on

epere

lle

lomr

irf

Aber

kEſti
i
ig
e

