ticeps laboꝛis qui particeps vult ſi

x ¶ Criminale. hic cri
minale diatur quod
ceremonijs nõ remit/
tebatur vt adulterius
ax.xxxij.q.ji autem
yCOAnoc timuerũt.
ſacerdotes iudecꝛuʒ.
3 CQnogc illis. l. ꝙ n
alios iudicare.lau.
a CQuiſqs.l.crnimẽ
iudicãdũ iudicafrlau.
b ¶ Qui in hoc.ꝙ iu
dicãdus iudicat lau.
c ¶ Sciat. ar. ᷓ iudex
ignarus iuris nõ de⸗
bet eſſe niſi habeat pe
ritià ⁊ experimẽta cau
ſarũ per conſuetudinẽ
in auẽ.de iudi.in pꝛin

ci. colla.vj.ar.extra de

conſue.ad nf̃am lau-
d¶Cognoſcere. xxx⸗
viij.di. nullus ſacer⸗
dotũ 2.c.oẽs hug.
e ¶ Inueſtigatoꝛ. ar.
ꝙ ſpecialiter peniten
te querendum eſt an
hoc vel ülud cõmiſe⸗
rit ar.xliij.di.ſit rectoꝛ.
ver.qꝛ increpãdo.ff.ð
queſti.l.j.S.quoniam
ex ð peni.? reomnis.
Erigere. S. eo. di.
v. cöſideret.h.
g ¶ Conſolaͤdo.ſcili⸗
cet pꝛo ipſo oꝛando ꝓ
vt lequitur.
h ¶Boleat. ideſt dolo
rem pꝛo ipſius pecca⸗
to oſtendat.

Srwy erge pmore
ſia ſr halcat

*

hot⸗
gömn
csoes
os
lae
fbete
u
aof
eide

nibil
thodie
kqpe
obeſe
leur
Nthoͤl

(CN

iaas
lei⸗
bern

nor⸗
d
85
fer
Af
Ce⸗
era
iine
t⸗
ni
Min

r.

lurin
ln

olte

Ueben
gul
löͤmn
llen

laan.

lagi
lan⸗
Plont
lafln.
ſngt

Hnn

enöd⸗

Nnemm
lsſn

lun
Naͤſe
dſtſeeen
giof⸗

ohug.
—
lpenven

rer
7

dloten

tonns
fräod.
.
Nalaſi⸗

Ctc

3
ick
vehtce

a Perdat.per negligẽti. lxxxj. di. laau.
3 E Docack gars ar.l.di. abſit. vel mox ideſt indifferẽter. quedam

enim non reſtituuntur.vt dixi.l. di. miroꝛ. H
c ¶ Recidẽda.l.di.vt ↄſtitueret. õ ſʒ boc ẽ qñ peccatũ ſuũ deſedere volũt
ex auẽte vt.S. lxxx ij.d.plurios.vel hᷣ cũ ñ ẽ ſcadalũ młtitudieʒ pũiri.lau.

d ¶ Keſtitui. niſi in
enðmibꝰ. vt.l.d. miroꝛ
e ¶ Acerdos.⁊c.xe
citet pone ꝙ la
cerdoti ↄfitet aligꝗs ali
qð crimen. ⁊ excõicat
eps oẽs huiuſcrimis
cõſcios niſi veritate re
uelauerit.ẽ ĩ qſtiõe an
pſ byter ei reuelare te
neat᷑.vr hic ꝙ n. ⁊ ar.

e⸗ ð offi. oꝛ. ſi ſacerdol

⁊ er de adul.ſignifica
ſti. pterea boc ꝓbare
nõ põt. pl byter. igſ di
cere nõ dʒ.vj.q.ij.pla
cuit. S. ij. ꝗ. . ſi peccaue
rit. 2.q.vij.plerũqʒ.pe
terea nõne ſecretũ ſu
it ergo celar̃ öbuit. xx
ij. q. v. de foma Itez
iſte non dʒ dici ſciens
xv.q.v.pᷣſ byter.iĩ Zri⸗
uʒ facit ꝙ hec pẽa ma
ioꝛ eſt in eccleſia.ergo
magis vitari dʒ ⁊ foꝛ⸗
midari.xj. q.iij. nihil.
IYtẽ in excöͤicatiõe nõ
eſt tantũ aĩe detrimen
tũ.ſʒ ⁊ corpis.xj.q.iij.
nihil. So. e ĩ ſecreto
epo dicere poͤt. vtpo⸗
e qͥ ꝓdeſſe poſſit non
obeſſe.xxij.q.v.hoc vi
detur vel dic ibi ſcinit
vt hõ hic vt deʒ.
ſ¶ Peregrinado.v
ita agat publica peni
tẽtiã ⁊ ct ſolẽnẽ ſi non
hẽtur ſpes de eius re
ſtitutioe. vt.l. di. illud
z.vj.q.ij.placuit.S. ſʒ
illa pena non erdudit
hãac.vel aliter ibi dixit
epᷣs eũ peccatũ ↄmiſiſ
le ĩ genere ñ deſcẽden
do ad ſpẽs ſʒ hic ſpeci
ſicat. vel ibi ſcã fuit cõ
feſſio epo vt ſocio vel
hoi nõ vt deo.S.xj.q.

z.c. j.1 6⁰ „
8 Lacnit. ⁊c cui
ſe pꝛius. xvj.q.
0. au.

bPꝛius. nota ꝗ
pꝛius dʒ confiteri ſuo
ſacerdoti.lqʒ alteri poſt
modi ↄfiteatur. lau.
i Cõomiſtt. i. cuius
parochian?ꝰ ẽ. ab illo.n
nð poͤt ligari vel ſolui
eỹ de pe. ⁊ re. ꝙ at.
E Pꝛo ignoꝛãtia.er
go ꝓ ignoꝛãtia eiꝰ au
ctoꝛtate buius cano⸗
nis poteris ire ad aliũ
ſine licentia hõis.ſ.illi
us pᷣſbyteri iperiti.ſut
ſicit boc a iure cõcedi
ar. ff. de condi. ĩſti. qui
ſub.S. vl. ſed nũquid
credet ille extrane? ſa
cerdoſſimplici verbo
eius penitẽtis qui di⸗
cit ſuũ ſacerdotẽ impe
ruũ.ſic qꝛ nò eſt veriſi
mile ꝙcũ mẽdacio ve

eri gandij. doceat ꝑſenerantiaʒ:ca⸗
neat ne coꝛruat ne iuſte perdat po
teſtatẽ iudiciariaʒ.⁊ ſi vere penitet

vel ſi pnia poſſit ei acqmirere giam

nõ tñ mox reſtuuit i poteſtateʒ pꝛi
maʒ.⁊ ſi.n.petrus poſt lapſnʒ reſti/
tutus fuerit ⁊ ſepe lapſis ſacerdoti⸗
bꝰ reddita dignitatis ſit poteſtas ñ
tñ neceſſe eſt:vt hoc omnibꝰ conce
datur ex aunctoꝛitate. Inuenit᷑.n.an/
ctoꝛitas ⁊ que cõcedit.⁊ quaſi impe

rat inuenit᷑ alia que minine ↄcedit:

iz vetat ne ſeripture nõ repugnãt
ſz cõcoꝛdat ſi locus ⁊ tẽpus ⁊ modꝰ
pnie pacẽ adhibeãt.Cũ eniʒ tot ſũt
qui labunt᷑ vt pꝛſtinã dignitatẽ ex
auctoꝛitate deſẽdãt:⁊ quaſi vſũ pec
cãdi faciãt ſibirecidẽda ẽ ſpes iſta.
ſi vero locus eſt pbi iſta non ↄcur/
rãt:reſtirui pñt ꝗ peccant.itaqʒ põ
tifex iuſtus ⁊ ꝑfectꝰ atqʒ diſcreius ñ
cogit᷑ ſuos ſacerdotes ſlẽper abijcey
re nec mox reſtituere niſi ſtatutũ fue
rit a romano põtiſice. Caneat ſa
cerdos:ne pcã penitẽtiũ alijs mani
leſtet.q ſi ſecit deponat᷑. Uñ gre.
Deponatur ſacerdos qui pcà peni
tentis vubi:care pꝛeſuſir.

B cerdos ante oia caueat ne
de

ehis qui ei ↄſitent᷑ pca ſua ali
cui recitet ꝙ ea ↄleſſus eſt nõ ꝓpin/

quis nõ exiraneis neqʒ qð abſii pio

aliquoſcadalo.naʒ ſi boc fecerit de
ponat᷑.⁊ oibꝰdiebꝰ vite ſue ignomi
noſus peregrinãdo pergat. Qõð
aũt dẽ vt penitẽs eligat ſlacerdotem
ſcientẽ ligare ⁊ ſoluere.vr eẽ contra
riũ ei:quod i canonibꝰiuenit᷑:vt ne⸗/
mo vʒ parochianũ alteriꝰ indicare
pᷣſumai.ſjʒ aliuo ẽ fanoꝛe vel odio/p
pꝛiũ lacerdotẽ ↄtẽnere quod ſacris
canonibꝰ ꝓbibetur alind cecũ vita

Di. vj.

cccvi. *

niat ad pniaʒ ſʒ nũquid ẽ vtilis talis cfeſſio quã ꝗs accipit a nõ ſuo iudice ⸗
hãc cõſtitutionẽ.nã oꝛdinatꝰ a nõ ſuo epo recipit veritatẽ oꝛdinis.vij.q.j.eps.
ſy dico eã inutilẽ. ve ergo ſcholaribꝰ ꝗ vadũt ad in culſos ꝓ pnia.? nõ vbi au
diunt diuina per annũ qꝛ ⁊ ibi decimas ꝑſonales vebẽt dare.exira ð deci.no

uum genus.h.

guſtinnsſcribat.

B Ignis poſitus in vltima ne
ceſſitate ſue egritudinis volue
rit accipere pẽitẽtiã ⁊ accipit ⁊ mox
recõciliabi ⁊ binc vadit ſateoꝛ vo
bis:⁊ nõ illi negamꝰ qð peut:ſʒ nõ
pꝛeſumimꝰ ꝙ bene binc exit ſi lecu⸗
rus hinc exierit ego neſcio.pnĩaʒ da
re poſſumꝰ:ſecuritatẽ ãt dare ñ poſ
ſumus.nũquid dico damnabit᷑:ſed
nõ dico liberabit᷑. vis ergo a dubio
liberari vis qð ẽ icertũ euadere:age

pvniĩam dũ ſanus es:ſi ſic agis: dico

tibi ꝙ ſecurus es:qꝛ penitẽtiã egiſti
eo tẽpoꝛe quo peccare potuiſti: Si
autẽ vis agere pniam quado ia pec
care nõ poteſ:peccata te dimiſerũt
non tnilla. Idem.
LVi egerit pniaʒ veraciter 2 ſo
lutꝰfuerit a ligamẽto quo erat
aſtrictus ⁊ a chꝛiſti coꝛpoꝛe ſepara⸗
tus:⁊ bene poſt penitẽnaʒ vixeri ſi
cut ante pniaʒ viuere ðbuit poſt re
cõciliationẽ qñcũqʒ defunctꝰfuerit
ad deũ vadit ad requiẽ vadii ĩgno
dei non pꝛinabitur a populo diabo
liſeparabitur. Idem.
Iguis auteʒ cetera. ⁊ infra.
S Baptizatꝰ eſt ad hoꝛaʒ ſecu
rus hinc exit ſidelis bene viuens ſe
curus hinc exit.agens pniaʒ ⁊ recõ
ciliatus cũ ſanus eſt 2 Poſtea bene
viuens lecuruſ hinc exit.Agẽs peni

tentiaʒ'ad vltimũ ⁊ recõciliatꝰ᷑ ſi

ſecurꝰ hbinc exii:ego nõ ſuʒ ſecurus.
vñ ſecurꝰ ſum:dico ⁊ ſecuritatẽ do.
vñ ſecurꝰ nõ ſuʒz:pniam dare poſſũ
ſecuriratẽ dare ñ poſſuʒ.⁊ poſt pan
ca:ſʒ vñ ſcis inquit ne foꝛte deus.di
mittat mihi:veꝝ dicis.illð ſcio:hoc
neſcio.naʒ ſi ſcireʒ nihil iibi pꝛodeſ
ſe non tibi dareʒ .· Ieʒz/Scirẽ nõ

re:hac auctontate quiſqʒ ſacere mo/ xtibi/ꝓdeſſe:non te admonereʒ:nõ

net᷑.ne ſi cecus ceco ducatũ pꝛeſtet:
ambo in foueã cadãt. Ende vr
banus papa.ij.
Cuilibet ſacerdoti ↄmiſſuʒqniſi pꝛo
eiꝰ ignoꝛantiꝗalier ſacerdos ad pe
teS ae⸗
ꝛtCLacnitꝰ vt deinceps nulli ſa⸗

cerdotũ liceat quelibet mii

ſuʒ alteri ſacerdoti ad pniam ſuſci⸗
pere ſine eiꝰ cõſenſu cui pꝛus ſe cõ
miſi:niſi ꝓ ignoꝛantia illiꝰ cui pe⸗
nitens pꝛius ↄſeſſus ẽ qui vero con
tra hec ſtatuta facer tẽtauerit gradꝰ
ſui periculo ſubiacebit. 1. vli
B Empusꝰ* vero penitentie
eſt vſqʒ ad vltimum arti.
culum vite.
Ande leo ꝓpapa.
ecogem.
D Emo“ deſperadne ? duz ĩ boe
coꝛpoꝛe cõſtitutꝰ ẽ:qꝛ nonnũ⸗
quã quod diffidẽtia etatiſdiffertur:
cõſilio maturioꝛe perſici᷑. Quã/
quaʒ de differentibus penitẽtiaʒ au

b c lun ſu ſamne
ir 6 alivr n. Fo

te terrerẽ due res ſũt aut ignoicitur

tibi:aut nõ ignoſcitur qð hoꝝ fſutu⸗
rũ uibi ſit neicio ergo tene certu ⁊ di
mitte incertů. Hoc aũt quare au
gu.dixeri:cypꝛianꝰ oñdit dicens.
Ccirco fratres chariſſimi peni
tentiaʒ nõ agentes:nec in dolo
Fe deluictoꝛũ ſuoꝝ toto coꝛde mani
feſtaʒ lamentationis lue ꝓleſſiones
teſtantes ꝓbibendos omnino cen
ſunmus a ſpe cõionis ⁊ pacis:ſi in in
firmitate atqʒ periculo ceperũt de
pꝛecari:qꝛ rogare illos non delicti
penitentia ſed moue vrgentis ad
monitio ↄpellit.nec dignꝰeſt i moꝛ
te accipere ſolatiũ:qui ſe non cogi
tauit moꝛiturum. Item augu. in
li.de penitentia.
Allus expectet qñ peccare
nõ põt.ar bitrij eniʒ querat li
bertatez vt delere poſſu cõmiſſa ñ̃
neceſſitateʒ.qui pꝛius uaqʒ peccax
tis relinquitur:quaʒ ipſe relinquat
ea:non libere ſed quañ neceſſitate

et

¶ Conſeſſus. vel qꝛ⁊ vult
penitentiam dare. vel ꝓ alia
iuſta cauſa. lau.
m Empuſ.vero hic
liritulat᷑. vij. di. qᷓ
qrit᷑ viq; ad qð
tps peccatoꝛ ſit re

cipiẽdus ad pniam.hoc ẽ an
vtilis pnia ꝗᷓ ſit iũgit᷑ in moꝛ
tis articulo ⁊ vr aug.in hoc
dubitare nec vult vt videat᷑
in hoc pᷣciſe reſpodere.ar.j.
e.ſi ꝗs poſitꝰ.Et forte iõ du
bitauit qꝛ ↄſiderauit qð ð fa
cto ↄtingit.qꝛ vix aliqs põt
dignepen itere in moꝛtis ar
icnlo ↄſtitutꝰ.dũ mũdũ.cõ⸗
ſiderat.dum reſpicit filios ⁊
vxoꝛẽ. j. e. S. vl. vel du bitare
ſe oſtẽdit.nõ qꝛ dubitet.ꝗd ĩ
hoc caſu tenẽdũ ſit.ſʒ qꝛ ĩ ta
libus verbis tertẽ vuli nos
vt in ſanitate agamus peni
lẽtiꝗ. Mꝛeciſe ẽ reſpõdẽduʒ
ad hac queſtionẽ ꝑ auctateʒ
euãagelij.qꝛ in quacũqʒ hoꝛa
peccatoꝛ ĩigemuerit ⁊c. S.di.
j.S. boc ide. ꝓcedit ergo hoc
mò.G. pꝛimo ꝓbat vno. c.
c penitẽti nunqᷓ; ẽ pnia de
negãda.poſtea abducit in cõ
irariuʒ duo.c.vſqʒ ad.S.hoe
at.q Sria capiulat ꝑ als au/
ctontates.aug. ſoluit.

n Emo.maturioꝛe.xxx⸗
ij q.ij. acilla cui⸗ bec
ars eſt lau.
0 Jꝗ gs. accipit notiſica
iã nõ àt impoſitã qꝛ
in tali articulo nõ iponit᷑. vt
decimaſexta.q.vj.pꝛel byter.
7.c. cognouim. lau.
Reconciliabitur. qꝛ ſoxe
crat excõmunicatus vel ab
ſolutus ꝑ officiuũ ſacerdotis
a pnia q̃ ei iponi debeat. lau. “* .
aBimiſerunt.i. videntur a vco
dimiſiſſe te.
rMon iu illa.moꝛe buma
no loquitur ſẽper enim pꝛe⸗
ſumitur cotra iſtũ ꝙ nõ ve⸗
re pẽiteat nin euidẽs ſignnʒ
appareat ar.lvij.di.li. quis ĩ
egritudine. b. .
IBNVii egerit.ad requiẽ.
ſ. recta via ita q nec
purgatoꝛiũ ſentiat pꝛo illis
peccatis pꝛo quibꝰ penituit.
lau.

1 . Si quis.hoc habes.S.d.

§. vlti. in. c. ſi quis auũt. h.
u ¶Baptizatus. tibi ꝓdeſa
e de pꝛoba.ad pꝛobatio⸗
nem. . . .
r Mon tibi darẽ.S. xcv. di.
Ulud autem. bu.

Mam Lo rto nbi pmaʒ

ſit magiſter que-⸗
ſtionẽ poſita ĩ the

Vod autẽ. Omi⸗

mate taniᷓ nihil

dubitationis babẽtẽ qꝛ quo
cunqʒ tempoꝛe exactus ſem
per tenetur debitum redde⸗

re.xx vij.ij.ſi tu.⁊ pꝛoxi.q.

c.j.⁊ ponit aliam ſatis affinẽ

an liceat tempoꝛe orationis
vacare cõiu gali operi in exi
gendo.⁊ ſuper boc nota di⸗
uerſas opiniones/nã quid
iherentes iſtis ca.dicũt ꝙ tẽ
poꝛe oꝛationis nõ debet gs
cognoſcere vxoꝛẽ ſuꝗ.alij.ve
ro intelligũt ea ð conſilio tu
media via teneas.maioꝛ me
dijs gratia rebꝰ ineſt dic er⸗

go ꝙ quãdoq; ẽ pcegtũ nõᷣ

cognoſcere eà qñq; conſiliũ.
pꝛeceptũ ẽ ꝙ in his diebꝰ nõ
cognoſcat eã cà ſaturande li
bidis.nã cũ alias peccat ve⸗
nialiter ſecundũ nos ſic eaʒ

cognoſcẽdo in his diebꝰ pec

cat moꝛaliter. Cõſiliũ vero
eſt. vbi vnlt eognoſcere eam
cã ſobolis vel vitaàde foꝛica
tionis.hec aũt oĩa intelligas
in exigẽte. Mã vt pꝛemiſi ſẽ⸗
per exactus tenetur reddere
debitum l cet exigẽs hoc tẽ
poꝛe peccat ar.ſ.e.q.v.nolui/-
dicut tamen quidà ꝙ ſi eist
cõſiaret ꝙ vxoꝛ peteret debi
tũ cauſa libidis explẽde non
ei reddet.

b B8B Ciatis. deſcẽdit.qua

d ◻G Compleribus. 2 cauſa
libidinis explẽde m quoſ⸗

C

liter deſcẽdit habes ðᷣ
En. d i.ſeut vetus.
LNMon põoͤt. pꝛopter reue⸗

rẽtiaʒ ſacramenti.vel intelli⸗

ge cum cauſa ſaturade libi⸗
dinis cõmiſcetur ei vel conſi
lium eſt. alias cũ ex neceſſita
te tenetur reddere.vt.j.q.pꝛo
xi.c.j.quare puniretur. cum
tantuʒ pꝛo moꝛtali abſtinen
dum ſit a coꝛpoꝛe chriſti.j.ð
con.di..ij. quotidie.

e eebeamus quã mum ĩ

nobiſ.eſt. alter tamen peccat
in erigẽdo ſed reliquus nõ
peccat reddendo. naʒ fi pec
cat qui pꝛecipit nõ tamẽ pec
cat qui obedit. xxiij.q i.quid
culpatur verſus finẽ.

f Votienſcũqʒ. feſtiui

tates. de quibul inne

nio ĩ his capitulis, de cõ. di.

cõdemnat:lʒ eniʒ latro veniaʒ me
rniſſet in ſine de omni crĩie:nõ iñ de
dit baptizatis peccandi ⁊ pſeneran
di auctoꝛitatẽ.tũc.n.bapiiʒatꝰ ẽ:ꝗ
tũc pꝛimũ in crnce chꝛiſtũ confeſſu:

eſt.pnia.n.ſi in extremo vite hiatu
adnuenerit ſanat ⁊ liberat in ablutio
ne baptiſmi:ita ꝙ nec purgatoꝛiu,z

ſentiũt qui ĩ fine baptiʒant᷑.iʒ ipſi di

tati bonis ſancte matris eccleſie re/

cepturi ſunt multiplex bonũ in ve⸗
ra beatitudie.illi aũt qui cuzʒ potne
runt.nunquã cõuerti volnerũt cõſi
tentes cnʒ iã peccare nequeũt: nec
ſic facile acquirit᷑ qdð volunt.oʒ.n.
vt pnia fructiſicet in bonis oꝑibnus
vt vitaʒ moꝛtno impetr et.ſcriptũ

eſt ſiue charitate nemmeʒ ſalnũ eẽ.

Non itaqʒ in ſolo timoꝛe viuit hõ.
quẽ ergo ſero penitet:oʒ non ſolnz

timere deũ iudicẽ:ſj iuſtũ diligere:

nõ tãtũ penã timeat ſed anxietur/ ꝓ
gloꝛla dz. n. dole ꝛe de crie:⁊ de om⸗/
ni pꝛedicta varietate eiꝰ. Quod
quãnis de eiꝰ ſalute:ang.potuit din⸗
bitatr̃:credo quidẽ illi qui dixit.qua
cunqʒ hoꝛa in gemuerit pcõr ⁊ con

uerſus fnerit.vita viuet ⁊ nõ moꝝe

cur.dixit cõnerſuʒ ⁊ nõ tantũ verſuʒ
vinere.verſũ ꝗqdẽ viuere puto:qui
dolet de crimine:cõnerſum ꝗa dolet
de omm eiꝰquã exponimꝰ varieta
te.vertit᷑ a peccato ꝗ iã vnlt dimi
tere peũm.conuertit᷑ qui totꝰ.⁊ oĩo
vertif̃ qni iã penas non tuimet:ſʒ ad
bonũ dñi feſtinat tẽdere:que cõuer

ſio ſi cõtigerit alicui ẽt in fine deſpe

randũ non eſt de eiꝰ remiſſione:led
qm̃ vix vel raroẽ tã iuſta cõuerſio:
timẽdũ ẽ de penitente ſero.quẽ.n.
moꝛbus vrget ⁊ pena terret:ad ve/
rã vix venit ſatiſſactioneʒ:maxime
cũ filij quos illicite dilexit ſũt pñtes

vxoꝛ⁊ mũdus ad ſe vocet.Multoſ ⸗

ſolet ſerotina pnia decipere:ſʒ quo⸗/
niã deꝰ ſẽper potẽs ẽ:ſẽper ẽtĩ moꝛ
te iuuare valet ꝗbꝰ placet.Cũ ita⸗
que opus ſit nõ hõis ſed dei ſructiſe
ra pnia:inſpirare ẽt põt quandocũ⸗
que vult ſua miſericoꝛdia et remu
nerare ex miſericoꝛdia quos poteſt
damnare ex inſticia. ſʒ qm̃ multa
ſunt que ipediũt ⁊ laguẽtẽ retrahũt
perienloſũ ẽ ⁊ interitui vicinum ad
moꝛtẽ ꝓtrahere pnie remediũ.ſed
magnũ eſt cin dens tunc inſpirat ve
vam pemiennam qui expermat Ni
emennam maiotem ſen⸗
riens dei bonitatẽ ſua nequitia.ſʒ ſi
Et ſic cõuerſus fuerit vita viuet ⁊ nõ
moꝛietur:nõ pꝛomittimꝰ iñ ꝙ ena/
det omnẽ penà. na pꝛius purgãdus
eſt igne purgationis:q in alind ſecu
lũ diſtulit fructũ conuerſionis.ic
ẽt ignis ⁊ ſi eternꝰ nõ ſit miro tamẽ
mõ granis eſt. Excellit eniz omneʒ
pena quã vnquà aliquis paſſus eſt
in hac vita.nũquaʒ in carne tanta ĩ
nenta eſt pena lʒ mrabilia marty⸗
res paſſi ſint tonmnenta:a niulti neꝗ
ler quãta ſepe ſuſtinuerũt ſnpplicia.
Sincheateigo aſqʒ ſic delicta coꝛri
gere:vt po

moꝛtẽ nõ opoꝛteat pe

naʒ tolerare quedaʒ.n. peccata ſũt
moꝛalia que in penitẽtia ſna ſũt vi⸗
talia:non tñ ſtauʒ ſanatur:ſepe.n.ẽ᷑
ꝙ moꝛeret᷑ niſi medicaret᷑:nõ tñ ſta

tim ſanatur languet victurꝰ qui pi

us erat mouturus qui aũt impeni⸗
tẽs moꝛit᷑ oĩio montur ⁊ eternaliter
cruciatur:qui aũt ipenitẽs finit:ſi ſẽ
per viueret ſemꝑ peccaret.at dei ẽ
miſerètis ꝙ operatur fineʒ peccan/
di.ob hac et ſine ſine toꝛqᷣbit᷑:qꝛ nũ
quaʒ virtute ditabit᷑ ſẽpeꝛ plenꝰ ini⸗
quitate.ſẽper ſine charitate toꝛque
bitur ſine ine. D. iiſ.
Aod aũt oꝛationis
tẽpoẽ coningali ope
ri alicui nõ licet vaca
re. Beatus hiero
nymus in quodã ſer/
me ſ(cribit ita dicẽs.
Tempoꝛe quo vxon debitũ reddit
a carmibꝰ agin abſtinere oponet.
Ciatis fratres chariſſimi.quo
miaz quicunqʒ vxoꝛi debituz
reddit vacare non põt oꝛatiõi nec
de carnibus agni comedere debet.
Aezʒ ſi panes pꝛoponis ab bisꝗq
vxoꝛes ſnaſ tetigerant comedi non
poterant:quanto magis ille panis
qni ð celo deſcendit non poteſt ab
bis qui ↄiugalibus paulo ante heſe
recom plexibus? violari atqʒ con/
tingi.nõ ꝙ nuptias cõdemnemus:
led ꝙ eo tempoꝛe quo carnes agni
manducaturi ſumus.vacare a car⸗
nalibus operibus debeamus.

tem gug. .
Acõiungai cõcubitu ſanctoꝛum ſo⸗
lemnitatibus eſt abſtinendum.
Uorienſcũqʒ aũt dies natalis

domini aut flique feſtinitateſ
aduenerint:non ſoluʒ ab infideliũ

concubinaꝝ conſoꝛtio ſed etiam a

pꝛopꝛijs vxoꝛibus abſtinere debe/
mus. Item Ambꝛoſiuſ in ſermo
ne de aduentnu domini.

Diebus ieiunio:ũ a pꝛopꝛijs vxoꝛi

bus abſtinere opoꝛtet.
Ratresnõ ſolum debetis ab

uaomni immundicia abſtinere

ſed etiam ab vxonbus pꝛopꝛijs ſtu
dioſiſſime contineatis.nullus om/
nino vxoꝛi ſue ieinnioꝛum diebus.
coninngat᷑. Neʒ ſuper epiſtolaʒ pꝛi
mam ad corinthios.
8 Icauſa pꝛocreandoꝛuʒ filio⸗
rum ducitur vxoꝛ non muitũ
tempus conceſſuʒ' videtur ad ipſũ
vſum qnia ⁊ dies ſeſti ⁊ dies pꝛoceſ
ſionis ⁊ ipla ratio conceptus. et
parius iuxta legemꝰ* ceſſare vſum
carnis bis debere tempoꝛibus de /
monſtrant.
Item aug.in li.queſtionuz ve.⁊
O. teſtamenti:
Arons vſus certis dicbus ceſſare
in betur.
Hꝛſſtianoꝰ cum vxoꝛe ſua ali
. quando cõnuenire licet aliquã
do non licet pꝛopter pꝛoceſſionis
enim dies ⁊ ieiuniomm aliquando

non licet conuenire:quia a licitiset
abſtinenduz eſt ad tẽpus:vt ſaciliꝰ

g CAb infideliu;. In

bh ◻ Ratres. conſili

fideles eos vocat qui.

peccant moꝛaliter ar

gu.xxiij.q.iiij.foꝛte.vel
qꝛ non ſeruant ſidem
amicis ſuis.vel ad di

fercti fdelis. rrriii.
Di. chꝛiſtiano .

meſt. .

i ca.cõceſſum.
⁊ ita vr ꝙ aliqð

tempꝰ ꝓhlbiti ſit in
quo nõ debeat vxoꝛẽ
ſua cognoſcere c ſo⸗
bolis pcreande. 2 ita
nõ ẽ cõſiliũ.ſj fac viʒ ĩ
eo qð dicit vr.ñ.n. di⸗
xit nõ ẽ.ðvel ĩtelligas ĩ

caſu in quo loqꝗtur.c.

qñ.ſ.cognoſcii eã cau
lſa ſobolis.qꝛ foꝛte ĩ eo
caſu nõ dʒ ad eà acce⸗
dere. ſecus ſi cauſa in
continentie.

k ¶ Peoceſſtonis i.

rogationũ.vt.j.de cõ
ſe. di. iij. pꝛonũciãdũ.
Cocept. ex quo.
ſ.ptus ĩcipit moueri.
hoc ẽt cõſiliũ ẽ ſʒ nos

ſicut ẽt demẽſiruata.

dil. v. ad eiꝰlvero licet
h. contradicit.

m C Zegẽ diſ. v F..

ioannes.

n Hꝛiſtiano. rr⸗
¶Qmnieno eni.
o ¶ Von licet.i.nõ ex

p CAlcitis. pꝛopter

pedit.ꝛ ita licitũ dupli
citer dicitur.
hoc ⁊ illð.j.e.nec vxo⸗

rem. dic ola hec de coͤ⸗
ſilio. intelligenda.

ve.
jonst
ſüen
uro
ſticnt
Hilen
fnn
ſeet
iun
CN
lgettd
ſit⸗
Lagn

ies:

iwbi

Pnati
Poin
one
ui⸗
6
nn
eCe
us
neli
iczl
tia
luna
ſech

cec vij.
fi .
ui (Er conſeſu. boc nõ eſt lapoſtolo.ſʒ ẽ ibi ſenſus auctoꝛtatis apoſtoli. e.i.nec põt reddere niſi peccet. ergo tenet peccare. ſed hoe ar. non valet. Inſtat
inling vnde eſt argu.ꝙ potius ſit ſenſus auctoꝛitatis apoſtoli attendendus q; h. pꝛel byter teneiur cantare miiſaʒ nec põt catare niſi hẽat lingua ergo tene
ſſſre ver ba extra de ver. ſig. pꝛopterer. i babere liguã. Et ßm. h. peccat homo ex neceſſitate in pꝛimis motibꝰ. ita
lanlfian b C Oꝛationi. dicit auctoꝛitas. nõ deſinit oꝛare qui bene ſacit.ſed quili erit quis perplexus ſm. H. inter veniale qdð ſurgit ex pꝛimis motibus ⁊ moꝛa
N bet reddendo debitũ bene facit ergo oꝛat. quare ergo ceſſabit vt oꝛaunoni cele.nà de pꝛimis motibꝰ dicit apoſtolus.ago qð nolo ⁊ ſurgunt ĩ nobis.⁊ ſi.
ani e vacet. Küñ. oꝛare hic ne nobis. de pe. di. ij. ter hec
.. ſtricie ſumit᷑ ſecũſlum p. mãducatoꝛ dixit cõtra. v
went ꝙ oꝛatio ſieri dʒ in ec ipetrari poſſit quod poſtulatur.vñ debet accipere.qui in igne poſitus no· xiij. di. ner ui.itẽ. ex hoc
il cleſia. vel hoc ð exig?· apoſtolus ex còſenſu“ ait abſtinen, nelſcit' ardere,cũ eni non amo: pꝛo ſequeretur ꝙ bene ſgach et
ienn, te aliud in reddẽte⸗ ef qũ ẽ ad tpᷣs: vt expeditius vacetis creande ſobolis:ſed voluptas do⸗ male ep reni dig vi, .
gfoip Rrcoyner colu. Ada oꝛationi nã ẽt ſm legeʒin ieinnio minatur in opere cõmixtionis:ba a en e . it debitů. vt. j.
dgütt Ri ni vr go ugne cedere ⁊ iurgarinõ lʒ:poõſtea vero li bent cõiuges ẽt de cõmixtione ſua 1 ¶Mon põt. de faclli. i
are cöͤtinena inckceda co⸗ Cet. Né i0an. criſotto quod defleant tüc aut vir qui poſt dubium eſt. aqj aſpergitur.
rnte iugats. nomine or Hion vere penitentiam agit qui c? admixtionem coniugis aqua lotꝰ? m ¶Iniquitat bus. i volu
iſe tionis tepus deputa-⸗ tinentigm non leruat. . ſnerit:etiam ſacre cõmunionis va, ptatibns.iniquitas.n. ꝓpne
nifn tiũ ieiunijs quibus ni Ai in caſtigatione victus ſe let myſteriumacccipere:cu ei ſecun deſignat crimẽ de pe. di. ij.
tlie titur oꝛatio ĩtelligitur Dicit agere pniaʒ fruſtra hoc ß5 dum prefinitamſ ententiam ecclen F. cp i rie rex. vel e ſini
twlere vttẽpus quadrageſ· fone ꝓmiitit: mii egrediai de cu,/ am licuit intrare. Minc ẽét in die⸗ e n be nd . co
ſiii malsznanud⸗ tem piliſno: ieiunio cõtinẽtaʒ addat. bus abſtinentie nupne celebꝛari ꝓpi iogichlit un er boc plu
gfein ben eeneles Iem greggg. bibentur. Onde in laodicenncõ ra umt osginalla buiufino
hlcu tinon. Abigreſſu eccleſie tẽperare ſe debz cilio legitur. diz iunc dic iniquitatbus
btain Mäa en ſecundus vir ppꝛia vxoꝛe domiens. In viebus quadrageſime nuptias icum imquitatbus.
udee legẽ. foꝛenſeʒ.i. roma⸗ r cũ pꝛopꝛia vxoꝛe domiẽes celebzare nonlicet. n (CLicio p. al. d. xiij, ner ui.
ie na. vt. C. de fer. qug: Amiſi lotꝰ aqua eccleſi intrare LMroboneesn quadrageſima o ohiberl.i. diſſuaceri.
untn draginta. vel moſay- nõ dʒ quauis diuerſe homin nato L. aut nuptias vel quelibet nata AQui in igne.i.in ru
tä cã vbi dicitur ecce ad nes de hac re diuerſa ſẽtit atqʒ alia licia celebꝛare. dupilerrten in amplexibꝰ
hrnnnn⸗ — ie⸗ cuſtodire videatur. romanoꝝ iñ ſe Item ex cõcilio martini pape. a nelen ſeſt conlenn
niſne. gnginhlde, q. iiij 2 admixtionẽ ꝓpne vxons ? lanacri De licet in quadrageſimatſI na qit debituʒ vroꝛi exigenti.
Ghenle cita ioannes. pia⸗ puriſicationẽ querere ⁊ ab ingreſu Ltales martyrum celebꝛare.ſʒ x ¶ Sed voluptas. exercen
ct d Aiin caſtiga⸗ eccleſie paululũ tẽperare.nec hoc tantum in ſabbato ⁊ dominica ꝑ cõ deſibidinis. H
Notr Hitone. . flagel dicentes culpãdũ putamꝰ eẽ ↄingi/· memoꝛationẽ eoꝛũ oblationes oß s ¶ Quog defleant. ẽ n. c
Iceum. uʒ:ſʒ qꝛ ipſa licita admixtio cõiugis ferre.ſed nec natalicia nec nuptias ius tunc moꝛtale.pcũm bᷣm
hlinn e ¶ VLictus .i. conui⸗ ſine voluptate carnis fieri nõ põt liceat in quadrageſima celebꝛare. b. xxxij. iiij.ꝛigo. ſed ſi cau
nul auasänuneinevet iõ a ſacri loci in aſſne ab tnconm Item ex concilio ilerdenn. Kimeontntteneele⸗ Z
nelius victus gen — e J erEV.al Ka EX J⸗
iue Mnando emkurncht ſoꝛicatiõe:ſʒj de legitimo matrimo L. E viqʒ in octaunam ꝓaſche ⁊ iri? moꝛtaie ſed veniale.? bocin
ſeteo ſe caſtigando. nio ſuſceptꝰ erat qui dicebat. Ecce bushebdomadibus ante feſtiuita, icat cũ dicit ꝙ defleat.
Phar⸗ Miñ egrediatur. n. in miquitatibns conceptꝰ ſnʒ ac. tem ſancii ioannis baptiſte ⁊ ab ad t ¶ Tunc at. hoc reſpicit pi
liptu quãtuʒ in ſe eſt vel iĩ Opoꝛet ita legitimã carnis eẽ co: nentu domimi vſqʒ poſt epiphania cpium buius.
G vroꝛ conſentiat. v.j. pulã.vt cã ꝓlis ſit non voluptatis: nuptias celebꝛare:q; ſifactum fne/ u ¶ NHincẽt. bicagit de ille
Kapoſtclue zearmi⸗ coniri creãdoꝝ lipaon niſhaluntr balen Nicolaus endeane n kahas
g IYr cũ pꝛopꝛia. ſit gratia nõ ſatiſfactio vicioꝝ:ſi ꝗs apa ad cõſulta bulgaro2ꝝn. n de quo dicunt qin
Laug Ahi, vehoſna coͤuge monenpfann⸗ cn 5 de codem. genmn mpeanionuralerh.
ſpiima parie laqut èptatis capt:ſed ſolumodo creãdo Lac droꝛefn ducereinec coni. rontnabit ora vonututt⸗
tie em neocn. ruz liberoꝝ gratia viitur ipſe pꝛofe,· Ania facere in quadrageſimali onem eccleſte. .e. non oʒ. et
tali eõſulitur ab ĩigter Ccto ſine de ingreſſu eccleſie ſen de im tempoꝛe connenire poſſe vilo mo/ ey de ma. S. contra inter.ec.
ſu eccleſie abſtiner̃ vſ mendo dominici coꝛpoꝛs ſangui; do arbitroꝛ. Hec autem ſernanda ca.j.videtur in antiqua. alij
que ad veſperum. iſe niſqʒ; miniſterio ſno eſt indicio relin ſunt ſi vxoꝛ conſenſuʒ adbibere vo melius dicunt licet impe
cunda de eo qui cu⸗ quẽdus:qꝛ a nobis pꝛobiberi non luerit. Ceterum ſine eins conſenſu adiat non tamen duimit. ar.
ſa pꝛolis eã cognolſcit J extra de ma.contra.S. inter
ine talis ſi vult nõ ſo ec. c. vl.in ſi.ꝛ.ca.pe.⁊ extra
lũ intrare eccleſià ſed de tem.oꝛ.ſane.vnde matri⸗

rrx nij

monium in quadrageſima non ꝓhibetur cõmabi. ſed pꝛobibetur nuptialia
cõuiuia ⁊ nuptiales ſolẽnitates ⁊ ſolemnes traductiõe ⁊ carnis cõmixtio.po⸗
teſt ergo matrimoniũ otrahi in quadrageſima.ſed illa tñ nõ debet duci. ſicut
Fᷣm leges mulier pot tẽpoꝛe luctus alij viro deſponſari.ſed nõ tamẽ traduci.
vt.ff. de his qui no.infa.ſolei.S.que virum.⁊ boc eſt expꝛeſſum.extra de fe.ca
pellanus.ar:ad boc.ff.de ritu.nup.fiquis officiuj.nam cũ ſolo conſenſu con
x trahatur.cur nõ contraberetur hoc tpe. C. de ranſ.nõ minoꝛéi 0.
En opouet. natalicia non martyruʒ ſed boium vt ad litteraʒ itelligas.
„ Daun licet in quadragenma.hoc de honeſtate dicunt quidam.ff.de ritu

etiã coꝛpus chꝛiſti accipere permittitur in tertia de eo qui cauſa libidinis
explende. buic m iſto.c. penitentia nõ imponitur. ⁊ di iñ de eo ꝙ graui
us delinquat qᷓ in pꝛimo caſu. W .
b Innane wagen ergo ꝙmulto foꝛius quis pꝛobibendus ſit ab in
greſſu eccleſie ꝓ moꝛtali.cum hic impediatur pꝛo veniali.⁊ ita qui eſt in
moꝛłali non dʒ ecdeſiam ingredi.quod quidaʒ admittunt. xxj. vi. cleros
in fi.ꝛ⁊ xj.q.iij.nullus ſacerdotũ.⁊ de peni.di.j.qui ſancius ſacerdos eſt.
quod non eſt vex niſi ſt excmunicaius.xj. qiij.excõmunicatos. .c. cũ
excõicato.vel interdictus.er de offi.dele.ſane.de illis conſtat vel niñ ſint
cõtumaces xj.q.iij.qui inbente.vel penitentes.l.di.in capite.? quidaʒ
ſacrilegi.xxxj. di.ſi qui.v.q.ij. pꝛeſenti..xij.q.ij.ð viſo alias quilibet po 3
teſt ingredi.vt de cõ.di.j.epiſcopus.nulluʒ.j.q.j.qui ſtudet vbi dicitur
ꝙ dñs admiſit omnes peccatoꝛes ĩmrare eccleſiaʒ pꝛeter ſimoniacos. po
lius eniʒ frequẽtabit ecclenã qui ẽ in moꝛiali.vt dñs eum conuertat per
verba ſacerdotis vi.S. de peni.di.v.ſalſas.in fi. 2-=Mð
.i C Ulſus.arg.pꝛo conſuetudine ro.ec.ſeruanda.⁊ veruʒ eſt cũ hoc do
cet.xj.di. nolite. L
k ¶ Voluptate. ita coitus non poteſt fieri fine peccato. hbic applaudit ſi
bi.bug.⁊ ſumit opinioneꝭ ꝙ nunqᷓ opus cõiugale ſine peccato poteſt
exerceri vnde ẽt qui debitũ reddi peccat venialuer qꝛ ſemꝑ ꝗdã ẽ ibi pu
ritus ⁊ voluptas in emiſſione ſpꝛematis.⁊ iõ xpᷣs noluit naſci ex coitu.
qꝛ non põt ſine peccato ⁊c.xx vij.qij.omne.ad ſinẽ.vf ergo ꝙ teneatur
aliquis peccare ⁊ ienetur reddẽ debiium.vi.xxvij.q.ij.ſi tu.⁊.j.q.pꝛoxi.

nup.ſemper in coniunctionibus. 2
Matales.poteſt dici boc eẽ abrogatum nam hocd e celebꝛtur bent in qua
fageſima. vel intellige nõ debẽt celebꝛari vt fiat ibi cõuinia ⁊ interſint bi
ſtriones ⁊ mimi qui turpia ⁊c.huic intellectui conſonat qð ſequitur.led tan⸗
tum in ſabbato ⁊c.a.j.e.nec vxoꝛem.natales vocantur mariyrũ paſſionũ dia
es.qꝛ in eis naſcuntur.ad vita ⁊ moꝛũtur mũdo.de conſuetudine eſt in eccle
ſia mediolanẽſi.ꝙ in quadrageſima non celebꝛant de bis natalibus hbabes
C. de ꝓba.neqʒ natales.Et virgi neꝰ eſt natalis iolla ꝛc.ſsio. .
a Vn oponet. hebdomadibus. ſed nunquid iſte tres hebdomade ſũt im
mmediate ante feſtuʒ ſancti ioannis. ſubandi nõ ſed cũ interuallo intex
eas ⁊ leſtũ.decre.extra de fer.capellanus ponit has duas opiniones appꝛo⸗
bat iñ ꝙ cũ interuallo accipiẽde.ſunt.⁊ icipiuntas diebus rogationum.
b Separentur:ad tẽpus.er de ma.cõn ac.contra inter ec.littere.necẽ cõtra.
extra.e.ti.ex litieris.in n.qꝛ ibi loquitur de ſterdicto eccleſte nõ de tempoꝛe fe⸗

D HD5 . md
= 27 q: poſt moꝛtem vxoꝛis ſuit per aliquaͤtul tempus in monaſte⸗ mn/
iato. vel ibi pꝛobibeiur perpetna ſeparatio bic permittitur ad tempus. lit ſz norrtum ent vi qui ſine licentia vxoꝛis intrauit monaſteriũ auctoꝛita dn
a. Vel ii pꝛopibemut pe loco quod facere ⁊ incipere velit a ir. Ouͤbi et. 2 vr̃ ex hoc.c. q poſſit.j.e. vna. o
TPoſtolus.oꝛoni pꝛinate vel pꝛiuato loco q mi le te ſus exire poſſit.dubitari poſſet.⁊ vr̃ ex hoc.c.ꝙ poſſit.j s
3 lemnt ortontmi tembon oflcos anonibuss mniuerlellecll p¶Vuer. placuerit. in optione ergo viri ponitur ſi vellt eam reuoca un
genaeto vacare licet ⁊ dʒ ⁊ poteſt. vt de cõ. dij. omnis. omo. . ach auos ve. re ncut in optione pꝛciati eſtan velit rem Naftaraenendni 1
5. di. v. c lij. ium retinere. xij. q.ij (
b Niin er conſenlu. niſi 5, pomi Ka viri n
. .. omi ſiqua de rebus. vtrů k
avaeler muin ver Necce Aiofis oninged⸗ An eeeeenonenannn bon aut vir denen ut eam Ufa
e in in 20 tu fſenocare vel pariter
in tanta. ri debet. Ande augu. in. ter iuſte ⁊ ſancte ſit peragendum:tu . eler cͤgt
i ſed ſi in eccle⸗ vini 3 e e Ben cõuerti vel cotinẽtiaʒ
Eßa Fe lhiin tefge⸗ Piece ngenf onemtin oꝛatio-: cõtra keges ngetten olanter voner biai enrrni. e
5 g vacg — na vxo en „ gq. ij. agathoſa nam ſi
rea viro nunquid dʒ ei re mi cõinges vaca e non poſſunt alns vro. bo exi/ i
4 Aom Ur. ſ tna infirmiuatis doloꝛibꝰ exi nollit eam reuocare. nn
dere.g.dicit ꝙ ſictu contra. Poſtolus nec ad tempus vt pari ia ſecutꝰ nulla vt dicik epo wmn ucicriae ſemin
ar. f.de ſo. e dichinus. ſech vacent oꝛationi niſ ex conſen nanitus de via ſecntꝰ nul eßs dz 8
jimi receſſiſti:⁊ mona) ertrabere argu, exra ſono
ui reenbee. i volnit coninges neccarnaliiui, licentia accepta gentisden vererarcsnganng tnit
canonis petaur debicdic fraudari debito. Hinc etlà ĩ ſe ſteriuʒ petiſti. non.n. violentia: ſʒ ex am bonnaluder ve Wü
ca Aannenerml feaere cen Debdetor- ſegtur. pari voluntate? ſenſi ficut ianernn wamn bonuei de
ar. xxirx. di. c.ij. undo Loncllig arel i.let . dicũt hoc ſeri debet neque et talia coꝛrigere. ex⸗
3, Snientain. Duld iercon vir möaſteriũ eligere aut ꝓfeſſa cõo tra 1
cam. ſ.? ſolẽne. ſ. tis penitentia non detur. vir M Den elen K.uwel, offi. pꝛeſt. pꝛeles.
uã ime autmo ennt. Enitentiã coniugatis non ni tinentia habitũ cu gltinatſone De⸗ q Poniugiih po⸗ ge
. Noc aut. ſine D ſi erconſenſu dandaʒ eſſe pie bet nnare. Aem er. c. apnd co) ine Rmeſelſamene r
oaelee d. rcont endium OMl tia intret religionem
dengenne wi cipimus. Qod tem ſinecon inper abnuere vota continentie ammo viro contradi⸗ i.
nitur. qꝛ nõ põt ſenſu vxoꝛis vir con que ſine eiuſ conſenſu deo vxoꝛ ob entskoſ Kontn⸗ lein
„ 4 1 . — coi ge 5 ki E . ⸗ in,
nere. ſ SNenin vtnds er⸗ tinentiam vonere nõ tuler ie lier ſi ſine licentia mariti ſui nũquid põtipſa exire. Nr ui
Pee veltoein niſi ſit ſpon⸗ poſſit:multis auctoꝛi )Ulier ſi ſinel miſerit ſi viro viderur ꝙ non. quia Au
“ õdum co gnita.et᷑ de cõ tatibus pꝛobatur. * velũ in caput mil d cõ Vltimus coſenſus cc ig
uer conin er publieo. inca Ait enim aug. iuꝑ Rsere eeferenn Amzn⸗ nmethweeenleoſf. Ka
uer. coniu.ex p tvn. J.. 2 ingiũʒ ad ec De ſer. ruſii. pꝛedi. per Müf.
niadlonis vl. Ivh . po lvi enentis ſemare on poleſt vir cõlinentle votare, fundiarcontra ſtas ibi
A rene per pſalmo. ſi vxoꝛis teneat conſenſum. ſeindere:que ſine eius aſſenin muli/ munia pꝛe.receptum inihn⸗
laafudate dominum quoniaʒ nstenen ztiner 909 er deo pꝛomiſerit. vbi dicſtur ꝙ pꝛioꝛ cõ Ktirtn
S aed. B Dnoio cs natmnn Nent Aod deopari conſenuuone ſenſus debet durare. nts.
.Boiagantrun Kocen tn Ws. növul llinnhhunc ratis perleneranter vſqʒ in ſix renſeannch eng ſiin
. ij. 4 .U1. . 18 4 e1 8 . . 5 . . . 5 8 1 5 ,
ns⸗ arindt ait. ner continẽtiã na; illa dori tenl, Rtoh ſncma ing 3 eſtertra deo uinnr
¶Vio ſatiſfactione. auia Caria:ſi alij nupſerit te vino: tiſſimer : ꝙ te non expoꝛ in ma.cj.per. quod
S ferit dein iſſme perſenera: ꝙ; te non exl co ꝙ exire nõpoteſt. Unte
recdere debitũ meritoꝛiũ efſt rg erit.non vnlt deus tale damnuz ipſe cöſen .
1 E . 5 . tarer:niñ quia uibi ad hoc ipſe cõ ſed vſq; quo habebit 5C
ſ.e.ſjm. xrrij. ij. conubia. ?5 rali lucro cõpenſari.redde debitu, tare ĩ nũquã tenniſſes eius af ſed vſaj quo babebit is
„. Ductin, ineatba, gan ena venoo gpanrabe⸗ RNK Kaidingnntel nulluste deſendiſ ⸗ aanch eam dieumtaui S
1 J te adẽ ſi cũ . ne pern SHSõ nõ quia dam q infra annuin
ſeſſus ab aliquo 3 ipſuz dis quod debetur vxon. Iẽ ale ali ideo tuꝰ maritꝰ eſſe deſtiterat: la. Bar. dicebat cpin⸗ coqa
1 rre a.iſclolharius „rv. Pn: dehet exioꝛqueri mulieris c? immo vero tãto ct⸗ zto ſactio⸗ ſt duis incognitus.
Varontenen. konnenemonetenng ur (0rr SSeNger eed dher n dene g r bg na
Licentiã.itẽ ar.a cõtra BStificaſti te moꝛte tenns iſir ra’ ac cõcoꝛditer placita ibil de an reuocare cuʒ pꝛimo 18 ihſan
òMUBU
trauit licẽtia. itẽ ar. ꝙ coacta „iſ achum ſieri:⁊ a rebus nullis terrenis tuis ine eiꝰ a co ꝙ qñcunqʒ po upi
rauu anxie queſiſſe monachun dr . ſ.c. prorii.
en! j5 hi⸗ icentiaʒ . 2. nẽ voti emiſli.
Rckkatan ſegwrrmmgant. Ceggen n bo ſt ſine ab, matronalis a viduali veſte diſtin niai⸗ t
la dicitur. ſed v contra. xv. ſe: ⁊ ſic te monaſticã veſtẽ ſine ab/ tus qui poſt ſidelibus coningatis s Inſtantiſſime. Kiin
jmer ſio. vbi diciur œ o bate ⁊ monaſterium petiſſſe poſtaea ctus qui po gu. ỹ ſies eſt ſeru⸗ *
acl woldtasvolſſtan . P. bars⸗ cum ſanus faci?ꝰ eſſes:tne vro ſalua religionis canlſa velo iffuan da ei quicõtta ſidem ſſid
ſt bic in matrimoni xi nonibus einſqʒ vlnlati tia conuenire buc te maritus ſi de/ vẽit xxij.q. ij innocel inte
leenbicnnenk voluntas dire lisr. amatidnil tueq bie di / ponere voluerit.ne te velut vidnã ar. contra. rcv. di. eſto. gir
cta vel ſpontanea. er de ſpõ. Priradum⸗ Wpote ene deni / iactares illo leneig aan nnrgais extra de iureiur. per⸗ füe
mnonepasss . cius: domũ reineaſſe: poſt mul/ Penat ginderclnocgſuntnsgſig 1 ierſeuera. ſied n,
teus ninmrandtoechi tos dien quoinndam iapienid con bechennemalo gnamilins bſtu gla her kmnnk imn
mullaercuſar neceſftal qni ſilio ad iam dicte mulieris cubilere obe e or a dea m abſurdius fſea nunquid reliqus itp
ipſum neceſſitatis ſeper eft clijſſe nunc autẽ ſi tua S lice ſtaus m ng debumil veſte i⸗ poreſtcſum repete⸗ in
erenbcan g pꝛeter Rcra denenngen nene. non perbie.cui te potius expediret obtẽ aer radfiteſtnind 4
