li⸗ oſn vat⸗ 3 epiſcopi oia etiam es que de nond en K iuiij
es in vlti⸗ PAccuſantur, na
ne nan o ueeirauägomenſe nee etigz o. K
Patrii diabolo bocy ecepit leuſtis vt nemini
val. atrie vituli conflati pꝛecep
one idolatri

Di. xciij.
glijs debent dinidere. ar. xij. qij imus. Item nec ea diſtribuere dʒ ine ſeoꝛſum audierunt vocẽ nubis:boc eſt flius meus dilettus. . e
eberrinide nenieeaneg eaneimnn Boraina 30. Pꝛeſ byter. ecce ioannes vocat ſe pꝛeſ byterum: cũ tamen eẽt epus. 4. 4
toꝛ in cunctis.xxv.di.perlectis. niſi boc ſibi vẽdicaret epiſcopus ex ↄſuetudine a Electe.pꝛopꝛium nomen. gun⸗
extra de his que ſiunt a p.ea noſcit᷑.⁊ eſt ar.ꝙ ſp pꝛeſumitur ꝙ accuſatio epoꝝ b¶¶Haio.mitto ſalutem. bieckionkcllant hor henti
fiat ex odio vt no.ii.q.vij ſiquis epiſcopus.ar.otra.vj.q.j.ſi omnia. c¶MWoſtea.hic reſpõdet tacite obiectioni quare e nunntaruum eſt: ad Pteba
a &ι Poſſidere. hoc ad lai- “ gFel duelt ſautto
cos refertur.vnde caute is . õä SH e dud acta it lsseri
rit in boc muũdo:in alio ſecvnuſquiſqʒ ita in boc mũdo viſibi, quovos fratres ſpiritus ſanctus po hec pee iiosl dicat Nebebe
vt. .xij.q j.c.duo ſunt. li aliquid poſſidereꝰ iubetur vt ſua ſuit epiſcopos vt regatis eccleſiazʒ chin offo. conna de boon
b ¶ Sibi ar. pꝛo diſiributö ctantum poſſeſſione ſit cõtentus: aa dei quã acquiſiuit ſanguine ſuo.ac c. erenepnonuz 2 1
oꝛtionum inter clericos. res noninuadat alienas:nõ agrum nequiscontentioſe in vna eccleſia lruit in tsett ſcesn
. Equalem. i. xcv. di.eps panperis rollat: non vineâ: noſub· plures epiſcopos fuiſſe contendat. ceſſeruntin ioliͤabe ſpott
ziſte eſtvnus gradus bumi nectoriũ aliquod: nõ famulos: non audiat aliud teſtimomiũ:in quo ma ſtoloꝛum. kxviij, diſt.
ino.. fructum. quato magis qui eccleſie nifeſtiſſime declaratur vel compꝛo quop vces rri diin e
à ¶ Ita in viſpenſatione i. del pꝛeeſt dz ita ſeruare in omnibꝰ batur eüdem eſſe epiſcopum atqʒ nouo. ztta hec pꝛela⸗ ſtenu
diſtributione pꝛebendaruʒ. inſticiam vt ſolum ſibi vẽdicer qd pꝛeſ oycerum. pꝛopter hoc reliqui tio ab initio facta futt zdir
e ¶ Altionis.ex toto.qꝛ nõ ſui iuris eſſe cognoſcat:aliena nõͤra te certe:vt que deerant comigeres ſiautem dicatur wi lnos
dicitur differri: qꝛ totum te⸗piat:aliena non tangat:equalem ſe ⁊conſtitneres epiſcopos per cinita Nninle obſtat. lxxx. atl
pus huius vite bꝛeuiſſinu; ceteris faciat:⁊ ſicut ſine bis in mini tes:ſicut tibi madaui:ſiquis eſt ſine duin illis altidick ma
reputatun:· de be duv. conl ſterio nõ vꝛuit: ta in diſpenſatione crimine vnius vxoꝛis vir filios ba antqatudi dplſtone mnn
geret. Nam ꝙ anqʒ pea dił non vinat. Certe vt ipſe noſtig vii bens ſideles non in accuſatione lu/ mumerabino eiach Coun
Kranmn en ertetmnnt degi bliliter in voc mũdo ius inuadit ali · xurie aut non ſubditos. opoꝛtet. n. hoc dicut quidam q im
25 auare qma; differatun: enum: accuſatur a panpere: damna epiſcopum ſine crimine eſſe: quaf in piima peimitiua e e
vt de peni. di. iij. quid ergs tur a indice: .ita in eccleſia dei: dum dei diſpenſatoꝛeʒ. Et ad thimothe⸗/ cleſia cõe erat officiuz 1rn
de pe. di. j. pꝛedirerat. quiſque ſtipẽdia perdu: clamat ad um noli negligere gratiam que tibi epiſcopoꝛum ? ſacer· o
CEAmdue..iterato n mi dominuzʒ exauditura chuſto. nec data eſt per ꝓphetiam per impo dotum. ? noia erant nns
ſeretur de facili. nam vulin? differtur vltionis: ſnia:ſi nõ redda/ ſitionem mannũ pꝛeſ byrerij. Sed cõmunia ? officium niti⸗
nterati tardius ſanatur: v. tur vmuerſa. Moderatio enim dei æpetrus in pꝛima epiſtola pꝛeſbyte erat cde. ſed in ſrrſi di
de pe di ij inanis. 1ac pietas ſolum noſtrum reditum ros quiin vobis ſunt pꝛecoꝛ ego co mmnuimateberiit die C
o cannnla laſoleſe⸗ querit: ac nos cupit longa bonitate pꝛeibyter“ teſtis paſſionumchꝛiſti ſicie by vielt raneilz nin
naſcnur upbie mſa⸗ ſua ſaluari ſi nõ conuertimur:ſi de ⁊ future que reuelanda ẽ glone pai in noie fuit facta pie E
tio. vt. vj.q. j. ſunt plurimi. I colli ſumus:ſi in peccatisvſqʒ ad ſionum particeps regite gregẽ c bꝛi latio.pꝛaimo. n. oẽs di .
ſuperbiebãt foꝛe er eo g. ð. mMoꝛtem illicite perduramus: aſſi⸗ ſti:⁊ inſpicite non ex neceſſitate ſed tebantur ſacerdotes: M
c. pr. cõmendati ſun. dnuepeccantium nõ miſeretur de* volütarie iuxta deum. quod qdem lquidam alijs pꝛiela ul
bSEgimꝰ.in eſaia.xxxij. Hoc capitulo ſacerdotuʒ auari grece ſigniſicantius dicitur epitbi/ tieſſent quantum ad uen
c ſatua loquetur.nõ tia rephenditur: diaconoꝛuz digni us. vnde ? nomen epiſcopitractu, offm: ? quod vreün in
ar.ꝙ qui fatua loqtur faun tas ſiue offm̃ cõmendatur. Sed qꝛ eſt parua tibi videntur tantoꝝ vi/ rr j mili e Vd
us eſt. cxxiiſ aevii. ueni⸗ vt ſupꝛa dictum ẽ diaconi inſoleſc roꝛum teſtimonia: clãgat tuba en, unmn Potirentur ⸗ ol
e eeolc tle an tes'et pꝛeſbyteris ſe pꝛeferẽdos ar gelica filius tonitrui quez ieſus plu pone i.noarchiepox ⸗
r ).3· Pol. J.. . pitrati ſunt. cõtra eoꝛum ſupercin rimnm amauit:qui de pectoꝛe ſal/ nec pꝛimatuʒ. ? ita ex fün
i ¶ Aenſarum. quam iniu ſcribit hyeronimus ad euandrũ vVr natous doctrinarum fluenta pota/ cluditur ſuperius nõ ie
riam patiur. engenium epiſcopum. nit pꝛeſbyter electe domine: 7 fi / inkerius tertij dicunt hau
Audi i6 dicit teſtimoni Miaconi plbyteris debent ſubeſſe. lins eius quos ego in veritate dili · wpꝛelatio bec ſca fu lon
um: quia duo ſunt ꝑ quos Egimus in eſaia fatuns fatua go. alia epiſtola:pꝛeſ byter gaio? itquoad nom̃ dard in
ob loquitur.audio quendã ĩ tana / chariſſimo:quem ego in veritate di ad amitilrel en⸗ aſu
Nbilivpis nomenc⸗ tam erupiſſe vecoꝛdiam: vt diaco ligo. Quod autem poſtea vnns zquos nue ſpertant ce
mut En wacroniz. cu in os pꝛei byteris.i. epiſcopis anteſe electus eſt qui ceteris pꝛepõeretrr im adofticium epiſo u
vna eimiare Pnreseßi non rant. Mam cuʒ apoſtolus pſpicue in ſciſinatis remedinm factum eſt: pale. ? fuit hec pꝛela⸗ Molt⸗
debeant eſſe ar. via lxx i lli? doceat eoſdem eè epiſcopos quos ne vnuſquiſqʒ ad ſe trabens eccleñ tio factaa tpe petri nn
2. c epilcopi. .xiij..j.c..⁊ i5 pꝛeſ byteros:quid patitur menſaxꝝ am chiſſti rumperet. Nam ⁊ alexâ hoc innuit bec littera had
tocipᷣo pꝛeſ byteri intelliga ⁊ viduarum miniſter:vt ſuper eos drie a marco euangeliſta vſqʒ ad ibi. Nam ? a marco nt⸗
tu. iodimus ſe efferat. ad quoꝝ pꝛeces eſdram ⁊ dionyſinʒ epiſcopos pꝛe· euangeliſtavſque ad unt⸗
n ¶ Ep̃os.i.pꝛel byteros ciu chuſti coꝛpus ⁊ ſanguis conñcitur. ſbyteriſemper vnum exſe eligebät eldrã ? dionyfium. w
in vna ecdeſia epi plures eeᷣ queris auctoꝛitatem: audi teſtimo ꝛin excelſioꝛi gradu collocabant: dic ꝙ nnafens ui d
von Alen. ole qrſngu⸗ mium. Maulus a thimotheusſerni quem epiſcopum nominabatquo reperane berd e m
ugenienar ſnuul tpi⸗ chꝛiſti ieſn ommbuſſanctis qui ſunt modoſi exercitus ſibi imperatoꝛe ment ar ri c n
ſcopi: vt. vij.q.j.in apibus. Philippis cum epiſcopisa diaco faciat. Diaconi autem eligant' de 2 dyoniſius fuerunt ne
p ¶Reliqui. verba apoſto nibus. Mis ? aliud exemplum. In ſe quem induſtrium nouerint ar/ cõtẽperanei pſt bye⸗
liad titum:poſt ſequitur ad actibus apoſtoloꝛũ ad vnius eccle ccidiaconum nuncupent.quid eni rommo. ? ita eſt ülö ſn
emotheum. ſie ſacerdotes ita paulus loquitur: facit excepta oꝛdinatione epiſco/ ſecdatum.lxxx. diſt. in Afe
q. Zuxurie. ideſt de luruux attendite vobis 2 cuncto gregi: n pus quod pꝛeſbyter non ſacit: nec illis. ? ulud de conſe. lnn
ria accuſabiles iõ non ſub⸗ SJð diſt. v. manus. Ante erc
ditos.qꝛ ꝓpter peccata filio pꝛelationez ergo iſta ci⸗
ruʒ citius rapitur quis morꝛ noia pꝛeſ byter epiſco olpn
te. xlvij.di.S.neceſſe. cum.ſipſe eſt negligens. pus erant ꝓ:ſus ſynonima. ? ct adminiſtratio cõis erat:qꝛ ↄſilio ſacer⸗
T E Prꝛophetiam. iper electionẽ. Aotum regebatur eccleſie. xcv. di. olim in ſciſmaticis ergo in remedium un
¶ Prel byterij.ſ.pꝛeſ byterij mei.⁊ ſic loqꝗtur de ſeipſo:cum lamen ipſe pan vt hoc dicitur facta eſt pꝛelatio vt vnus pꝛeeſſet ⁊ quo ad nomen ⁊ quo Cni⸗
lus eſſet eᷣus cum eum oꝛdinauerat. ad adminiſtrationem:⁊? quo ad quedam ſacramenta:que modo appꝛo ſige
t¶. Lompꝛel byter.ecce petrus ſe vocat pᷣſ bytex:cũ tamen eẽt epiſcopꝰ ⁊2 ſum Eranu epiſcopis. ⸗ im
mus.S.di.lxxv.ꝙ die dñico.in ver. ſacerdotum. d & Imperatoꝛem.erx ſola. n. electione pꝛincipum dico eum veruͦimpe⸗
v ¶ MHNon er neceſſitate.i.ex gratia turpis lucri.arg.j.di. xcv.eſto ⁊ ita eſt ar.ꝙ ratoꝛem anteqꝙᷓ a papa ↄfirmetur ar.hic lʒ non ita appellet᷑:vt dixi.lxiij. ſhin
pꝛeſ hyter nõ debet locare opas ſuas.ar.xxi.qj.ij.pꝛecipimugs. di.quãto ↄtrarium eſt veꝝ extra de elec. venerabilem. xxiij. di.in noie. 4
x ¶Significantius.ſ.qdð epiſcopus dicitur pꝛeſ byter. q.d.vbi pꝛo epiſcopo di e Biaconi. ſupple ⁊ qũo diaconi eligunt ꝛ.
citur pꝛeſ byter ſigniſcantius diceretur ſic.ſ.epithiꝰ:q: magis acceditad ſigni Eiigãt. ecce ꝙ epi fi ẽarchidiaconũ eligere ⁊c ar. ↄtra. lxxiiij.di.epox r
ſicationem vocabuli epiſcopus quã hoc nomen pꝛei byteer. l varie ſunt ↄſuetudinis.xxi.di..j.ex de electio.ecdeſia vulterana. dor
¶Filius. Liodnes qui altius intonuit.⁊ qꝛ cum iacobo aſſumptusĩ mont? g0. ꝛdinatione, in oꝛdinatione cetera intelligũtur que non fiunt niſt t

lxxvij.
atim. is pꝛiui licat.
me. ca u. 2 qz. ba alig Yl ippe
uod m m itaq p⸗ itu t.9
Tanode rbis neibatgl . vl .bocq d. C.
xclij. 6 deint H aac
. in to i. boc ſ. de ij egum. inatio ar.⸗ ep ig. n nus ⸗
o„ Sa inn llat: lIe de , dos .q.j.
, luon⸗ Nam enz le ennl anete ntege
Is.) din lbuſ 47 D t. Uli: 0/ ilegio ebe m
8. ar ali nt. . D ileg . D exe
S lſenne bo lnai laihu⸗ H
iij. uis n el byt ccle edam em chꝛiſt nda doti chꝛi c ap r E i. de bonie elint
3. di. lx n gänter —— ꝛoſum etel tem teʒz a rileg lum ione ama
inentur S. reonianin⸗ maorann lte vonend ilita rdo ſac lapa p dilecti Sfto ame
otinen ſta 1by ↄſuet bꝛin ſia alt oſt ocni ſacer eſſe 9 on ex dD d. 6 tanto⸗
nend s pꝛe cet cle llie 7 b nit: ſa bate nucu eſp ina tn rwrſ.
enhirgune — den elen a nann aane iete oent liole Wistin nazo
1 ꝛepo rhannner mane ſtima a 7 reng peilan bait ic ettn. halen gals lanen inno
Fzniri rom bis e hꝛic arba na m ſu „*el bil ille pe 351 mai erlta dcin M
lc, j ſequ & 9* vr ap 9 b aty UI Ae ſſet: ꝛmb⸗ nam Iſi ſuz lium. e, ſt he terqʒ
encti eee quidã bi alter tius am? mne ado Si a cepi tiſici: erſo tiam tus d tuas. itueru riv ſz
. ſoy u nt cu f: tu ſtitr eteri tra.
Ke ra to anen — atis. is ma desgon in perſon lelo bñ: LCon ã in v oni. uo.
H konie brit æ indi chꝛi ern orbien bcutus e is in ſi ma bcotolatka e niſo ab
inntg ſetu onl vbiq onens vnum ulaz endeß ni Tei beoi zmoen uo go Fe .. dDo n ab
asl Uaealel 0 ſraamreg eäname onſtan — male ia a gen wr not ſud inve. mnankwrer .
Vu be immo! rio nan 84 icũqʒ ece zrie tatus a de mn ien ber e illud dom itur delate
ufuht de ꝛum. dnmecha bſer ꝛitas bic ij ſiue lexã ez ta obꝛ uneo pat ie ba es ve i lperd ſtatu auct do.
i Borusin ec r2 naceg rbe: vt ubi ne a uſd xpꝛ is. tqz p ntie dote 253 ve ſtolis men? uan ne
ug ij ſi ie en Do e ced er a atie cer ri O 1t po ta .iiij. q
füame vgeTFori ſequiru ec ve feg ati i me uilit⸗ acp⸗ n. ſa oꝛa lis ex ablan ſe di. ntear. quo
ſvnng enn ieo 10²2 me iſine uarm rdo tis nthu atis cnit. hon ta Et vr 8s fiu illi a 1.q
anſeen rele 10 an eg ce rtati feri ſu ilit .D0 lene ipſe t eb lus. abu dõere t. xxi
ſſtn aliet eſt.i 6 ne lira⸗ ſiu ſa . in um 5. es nid 7 e A an ſtu.
ind P ae i n⸗ ede Bze e s bomun H
nſom 3. di. xij. ni. 7.C. ſta⸗ tent 8v pun ce adt inatu itit m Ape omi en S oſ vlt. 1 aut. vi naanbe 10
ubeehti nnoe Peran⸗ Rrr oꝛclin con cit oniam 80 ſt aſc nſtitn iſtroſ . hoc cipim eat ĩ
ntchen ro 0 cOo in eũ fi. RKe ſed 7,
iibfrufi xi eſ i encoͤna⸗ oꝛem oſtol odo tibyte⸗ rbis qua qu ſbyte tem p iſibi ſie m a D um tadiu
R „* iij o 19 vrbi rr o tr t2 ter ue taaiu
nnNenng nra ape ſic g.lij es ap nom ipꝛe vVniꝰ Nen Sdne pꝛe es an Rſtoliſbi⸗ eren ſſun 2r i. in fi, aliqr ten
clitn ſlrniop dirlir. ſ Dicesuon⸗ fers citat Feſtpiuf con lũ ap a ſui dand it: po ab? Elünf aia F.cgenemir
ſs gint iantn n meriti⸗ nunda⸗ krol e Rrede ei, Zancde digener Di
un i ind Kianmmeriti n idm mꝗᷣ iliũ i drar dind u epiſc ſi no ni epo iaco de d ſer xP Ere p rr. kae heedi
e ne n ine erc nod nd in au dſ q re d d biqa; ius loc nitatk, itur
hltftpſen ne Euk ad bune 9 tud ſup eꝗᷣ iũ ap 6es p ur quo mus ude quo rV 19 ha eius teſta. n ltat lectit ſt
eblori⸗ gar tmebe ſue eſt mne leg iacõ ost oſſu 3 tem icitu onus 1e det ertrem derluh..
all . idiote tuz 80 ꝛin ſt. D tero ec/ po no aut te die iac m C tüce is c l. ii lte
ngutne R Rre 02 ndicas r. p e ſby nin ec. ötra oc nita ſd eaut k. tu tion 7 de. ex a
4 1 itun ſius' 2 m dẽt cott 10. 02 i loc ch legi cti ſdic on. tur ex
abmin Kenn rene pipepee abi citc —— nduͦ eſt ni ijpa vi.ſy ſeratur “ ioipof.
tatis 9 pi. . iper noꝛ⸗ fa eſb cre b noꝛ du e pꝛ ſ in p eat. ita ar. & aquoo .0 6 po
lane naſnen eitatig es ibiles paetbrr⸗ roſ ab and nt p Añt ibo no Bilese rins pſoil geeibiobii n
utoßcn C. Pubans pꝛero⸗ ba cõ foidron drpe gſede ninis rran ſacer Biitaiml⸗ ane me eu oĩe m ta
eättin ⸗ önh jireyj. con ris trol dus trop ne boc pſ l.ari ibere —
nunn tis n az regn ni Rankdigc⸗ Oodia eſtici ꝛeſ teni ecloim nit ſit: a 3 rit ꝓ⸗ tes. nec ſi ſtip e iun it
“l . iſcop 5 in dig ico büeri ni m: bzinchu din
lunoſſiel narndimnie ſcenti iſcop dom ebi n0O niſt ec Rinnn ſtic m lita 1 au ver. o hʒ iſt moꝛd c⸗
dagum di. fic nuhe apiecta. antainled coꝛ emennena⸗ er uis ẽ cleſial locu ropo ſicut ff. de a tm̃ tnõ q eof. d
aieni ⸗ . ibo⸗ Etes v 4 eccl cũ etre . n. i en e⸗ ſun rad
kütae branginve p. bu. ſe amn one i bo apo tes ãt bet iſi mi c.. .S mel is ñ extt igt
L ſ.nu ĩauẽ. de dicti 1qui nt inquẽ ſcia Oli atn au or n. ce dition imuũ lig
nni Lamils⸗ tra. i igi ene iſcan ndia elinq nſis at raſede⸗ rche itule D anice ad pꝛ nð ꝙ gꝗ uia
hrſ G — b re. ðD ere:a nosr s me — terũ atria gensonotubin vlti veſane. ne no⸗ hoepui⸗
nlun de deſen. . d12 g te fac vt emn ti ſn tur rij p aliqu ens rit h ulſus le. onneen alijs ix
ct l 637 cte num iſtr ſtitu den us pꝛo ſ ten ſe ep 6 drdogingn 66..
cummm De col. iij vtornen re m ermin con coꝛ iſcop ni p locũ ſump du re ſuo. Walan ſtpon cedẽs ij. ſic
unm = Rdi mäane rer e ey neiino uinnleri dname ng d.
gled iene anumn e bu oniq loꝛu byter tatis Sſhen uis v mäarno ẽt ſumm 6 tu inis vt. mus. §. j. 7.
. e at. iac oſto ꝛelbyt nit⸗ im i di n re:a fia iz. act a8 c oꝛdini ſda diſtin. ici
dimei⸗ = o⸗ 5 ap ſue.pꝛ d dig adth conmi 9 acer ſum diacono ices ſu nde elljein iiij. d o. hic .
lnön – . ditio etati ad n nino byter my larch let. a ait. veen Abaiaon iſter .
nun Uninand deſern. enkon⸗ eepi om ꝛeſ znOG patri e va pap ſuas he⸗ uitula mag ſub
. i. „Pin 100 m p mine nnachno⸗ es . S S qua t deſ üͤ
Fincun dieſirer H iſt.xi. men ranern etia ituran tur Wſtte ac is vic i a iii dici ð dictũ
Enſee e um Tobue, opo nebi aut Rn: aaubrerere ſpex Hl dinco⸗
uhenn artutsni de — ntaufneh iacon ri lachnihn per den, tnden d Dbape
nic i net̃ Keagiun c r:qꝛi eqe oue tur di betn x ſub mi rium dece idẽq; nleeaas §.21
nttrin te.tra —m inetn pꝛot ne raurſer iam rſ pꝛe ei 7„7 in ſup leginel ia.
muche nolire⸗ tomaſafr 1 ntin ains oꝛdi 2 cõp ꝛant rit ti⸗ Alce nece eut p vni nen æ? erat in eeere ateria.
r, aaue Fie erparh bus: ee
eec iᷓ alij oc v ec p by eſcit e 5ſoyt ti m it in cOo non imu u omin exigere
hfanndt nandam. y ar ner ex ꝛelt nere erurp̃ᷣ rdo 9. Efn nia Ca en tensule tum
tan anaen — r aet ꝛdine ſace iann noſtro om tes cui pe H egatu ſtaru nõ
ſ ſola ro en ioꝛemſ. nanut iſtus nondoe eſen “ edͤit ſuum ionẽ cãr 4
un ea qᷓ; Riolcrm g0 qu ono ioꝛ cip iſt rſo el⸗ ren is iped al nitionẽ
b coi 4 tem hꝛ 5 pert 08 pe S is Vlina nitio⸗
neul vnde⸗ r docnd de ſe ieta eco ſter ie cnn A us:noſt ri in o ſian E ia quo a dicij. ſſtt.xxxij.
in C ad ſi⸗ nſi⸗ rer is D ere i nec . mimdi lrrtir. oöfficia alwine
nnd nibedenttn 5 O ſſion ſacer deinec n In ican Giltz dilrrri ebnurn ſpiritn
rig dſieri debe ra aſn 37 ems 3 elnni la. 5 dil onen ico cam ſp
1 taz EE unul non S anactiliioe
id candin infffede uis illi “D rempi 2 qu ar. Pbapae
ij. gloꝛia. D ni — ſiij. iantu . Sñtes. 3.1
nuat u hrinnſvurtn e . D
Ahan Pe ant rliani ioni. e he Nrum
nrcre antt ebant onlu. abul “ dicafi Amnag ſtin. .
lung, ci er ſupbi acci e.dec in gb peediu iuxta lpitur. du. d
Us au io 1 r. in auẽ. a rex „ us ibi 1 eoce rene .
Cte e Aie quo npen epat loquẽ is vii ..v.pe
14 minr . is. J. tur. Oꝛi 7 S
antn 1 De KD’ðZ onon
. in .
nrll Lonet
ſunn .
4 B
tc
en

¶NRepꝛelentetur. nam idem ipſe videtur cognoſcere qui deditiudicem vter
tra de of. dele. ſane. C. vbi ? apud quem reſtiuutio peti dʒ.l.iij. C.de iudi...vlt.

b Auctontas.nota quod delegatus nõ habet plus iuris ꝙᷓ dvelegans: ſiune

0

par ſit alias delegatus.ar.ff.de dam.infec.qui bona.S.vl.ſiue fit maioꝛ.fF. de
ofeius cui mã.eſt iuris.etſi pꝛetoꝛ:quãdoq; tamen habet minus ꝗs ſi ex dele

gatione cognoſcai quã ſiex
iure ſuo.extra de of.dele.ſu
per qõnum.5.ſi vero.ar. C.

de ꝓcur. maritus.

BHubitare. ar. quod ſi pa

pa ex certa ſcientia dat iudi
cem qð ille non põt recuſa⸗
ri.ff.de offi.pꝛeſi.pᷣtoꝛ.l.vni⸗

ca.ſic.j.xvij.q.iiij.S.qui aut

extra de rex permu.olim ⁊2
extra de appel.nouit.ſed cõ
tra.extra de app.cum ſpali.
2.c. poſtremo.io. So. iuderx

poterit ſp recuſari iuſta cĩ in
terueniente. etiam ſi eſſet le

gatus pape. vt extra ð of.le.
H cum legitime exceptiones
cuilibei cõſeruentur: vt ex⸗

tra de of. dele. ex parte. b.
d Patrimonium. ergo ſi

cilia eſt de patrimonio beati

petri:vt ar.x.q.iij.relatũ.xi.

q.j. peruenit.

e Oaus aüt legatioͤez.

immo qui legatum

hoſtium impedit tradeédus

eſt hoſtibus.vt.ff. de le.l.vl.
ſ ¶Sed multoꝛum.ar. q

peccat in multos grauiꝰpec
cat e de teſti.ſicut.xxij.q.v.
qui cõpulſus.ſicut qui circa
eãdem perſonã multis mo

dis peccat grauiꝰ peccat.xx⸗
iij.q. v. relegẽtes. Sed nũꝗd

qui eũ capit põt ab eo abſol

i.ſice de ſen. ex.ad emin?z
tiã. ⁊ nõ.quod legatꝰ huiuſa

modi nõ põt epᷣm depone⸗
re nec mutare de loco ad lo
cum. nec in eius manibus
poſſet epᷣs reſignare niſi ad
hoc hẽret ſpale mandatũ:er
de of. le. c. qð trãſlationẽ.ar.
de of.eius cui man.cẽ iur.l.j.
baʒ.legebat hoc.c.trufando
ſiquis impedit legatuʒ;:non
auertit ꝓfectum vnius tm̃
l.cardinalis:ſed multoꝛuʒ.i.
familie ſue ⁊ parentũ.⁊ ficut
multis nocet üle.ſ.cardinał.
ita a multis eſt redarguen⸗
dus: ⁊ ua vſq; in ſinem.
g MHNocet. ergo quicũque

aligd nocumenti ſentit ad⸗
miititur ad agendũ vel acuu

ſandũ:vt. xij.q.ij.nõ liceat.
hb Impedit. neclegatus ð
legatum impecd re debet.er
de of. le. ſtuduiſti.
i ¶EZiminibus.arg.in quo
quis deliꝗt in eo debere pu
niri.xij.q.ij.qui ⁊ humanis
xvij.q.iiij.frater ⁊ coepus.
Icrtũ eſt. rectitudinis.

fſfecd nuquid de ↄſue⸗
tudin

.

idine pſcr ipta pnñt archidiaconi videt
dic qð bene pñt ex quo iudicare poſſunt de ↄſuetudine pᷣſcripta ar. ff. de iudi.

repꝛeſenteturꝰ auctoꝛitas:quamo
brẽ petro ſubdiacono ſedis noſtre

intra ꝓuinciam ſiciliam vices no/

ſtras auxiliante deo commiſunus
nec.n.ð eius actibus dubitare poſ
ſumus cui deo auxiliante totnʒz no/
ſtre eccleſie noſcimur patrimomũꝰ
cõmiſiſſe. Legatũ vero apoſtolice
ſedis quicũqʒ impedieritvſqʒ ad ſa
tiſfactionem excõicetur. Cñ ale ⸗
xander papba.
Excõicetur qui legatum ſedis apo
ſtolice impedire rentauerit.
83 quis aũt legationem impe
dit:nõ vninsſed multoꝝ pꝛo
fectuz auertit.⁊ ſicut multis nocetꝰ
ita a multis arguendus eſt bonoꝝ
ſocietate pꝛinandus ⁊ qꝛ dei cãz im
pedi:⁊a ſtatum ↄturbat eccleſie iõ

ab eius liminibus arceatur.ab om

nibus itaqʒ talis eſt cauendus ⁊ nõ
in cõionem ſideliũ vſqʒ ad ſatiſta/
ctionem recipiendus. Arcbidia
conus quoqʒ quauis ex officio ſuo
clericoꝝ vitam diligẽti examinati
one debeat ingrere:⁊ que coꝛrigen
da inuenit epᷣo nüciare:iñ domina
tionem ſuꝑ eos exercere ⁊ cenſũ ab
eis exigere ꝓhibetur. Ande ĩ ca
bilonenſi ↄcilio leg ttur.
Archidiaconi ſuꝑ pꝛeſbyteros in⸗

riſditionem nõ exerceant.

8 .

Ictum eſt qð in pleriſqʒ locis
archidiaconi ſuper pꝛeſ byte

ros parrochianos quãdã exercent

dominationem ⁊ ab eis cẽſum exi⸗
gunt:quod magis ad tvyranidẽ quã
ad rectitudinis pertinet foꝛmam.
Si enim iuxta apoſton ſniam epi/
ſcopi nõ debent eſſe dominates in
clero ſed ſoꝛma facti gregis ex aio:
multo minusfacere hoc iſti debẽt.
Sint itaqʒ ↄtenti regularibus diſci
plinis:⁊ teneant ꝓpunam menſurã.
quod ab epiſcopis eis iniũgiturꝰ
hoc ꝑparrochias ſuas exercere ſtu
deant mihil per cupiditatem ⁊ aua/
riciam pꝛeſumentes.

Aocd autem ſacerdotes
ſuupꝛa iubentur epiſcopii
tanqua ſubditi obedire:
nnnoô ia intelligendum eſt
Auaſi no liceat eiſ pꝛeſ by

D ü

mulctare videtur qð non er de penis licz ſed

leij.S. vl. ex de of. dele.⁊ litteris. Illò ergo exaudi cu pecuniaria pena nõ time⸗
tht: alias ſi illa magis timetur inponẽda eſt. xxiij.q.v. ꝓdeſi.dum tamẽ pena
pꝛo eodem peccato nõ infligatur niſiter in anno. C. de mo. mulc. eos.

1 . Apoſtoli. .petri, licet alibi dicatur qð noie apoſtoli paulus veſignat. xvj.
q.j.pꝛedicatoꝛ x.q.iij.qꝛ cognouimus. AW

nionem.de hoc notaui.xx v.di.perlectis.⁊.lx vj.di.in plebibus.

n Dod aũt. Hic intitulatur. xcv. di. in qua ponit gratia. quandam cõ
fMarietate: ⁊ eam ſoluit.poſtea ponit duas qõnes ⁊ eas ſoluit auctoꝛi

tate gelaſij.repetit poſtea de dignitate pꝛeſ byterox ondens multa li

contra quãuis coꝛepicopis. Nẽ

xcv:

cere pꝛeſ byteris in epiſcopoꝛum pꝛeſentia.
Chꝛiſmate.j.de ↄſe.di.v.manus.ↄtra.⁊.c.noui
cdleros ↄtra hoc ad tẽpus pꝛo ſedando ſcandalo fuit ↄceſſum.nunc vero
antiqua tum. vel in pꝛimitiua eccleſia pꝛeſ byteri chriſmabãt:nüc vero

p VEruenit. öbe
ant cedimꝰ?.

minime:exira de ↄſueiu.quanto io.

teris pꝛeſentibꝰ epiſcopis ſacramẽ
ta celebꝛare ſicut epiſcopali ſuper:

cilio quidam ab his volebant pꝛe

ſbyteros ꝓhibere:ſed qꝛ pꝛeſbyte

ri pontiſicibus tãquam ſilij paren/

tibus debent obedire.⁊ baptizatoſ
etiã chꝛiſmate eis tagere ↄceditur.
AUngde gregoꝛiꝰ ſcribit ianuario
Yiſcopo carolitano.
bi epiſcopi deſunt baptiʒatos pᷣ/
ſbyteniin fronte cbuſmate tangat.
I Ernenit ad nos qnoſdã ſcan
galiʒatos fuiſſe quod pꝛeſ by
teros tangere chriſmate eos ꝗ ba/
ptizati ſunt piohibnimus:⁊ nosꝗ/
dem ſecũdum veterem vſum eccle

ſie noſtre fecimus.ſed ſi oino ð hac

re aliqui contriſtantur vbi epiſcopi
deſunt vt pꝛeſ byteri ẽt in frontibus
baptizatos chriſmate tangere ðbe
ant ↄcedimus. Supꝛa leo epus

gelaſius papa. ðð
Altra ſuum modum pꝛeſbyteri cõ
tendere nõ pꝛeſumant.
Reſ byteros vltra ſuum mo
dum ↄtendere pꝛobibemus

nec epiſcopali faſtigio debita ſibi/

met andacter aſſumere:nõ conſici⸗

endi chꝛiſmatis nõ conſignationis
põtiſicalis adhihende ſibimet arri/⸗
pere facultatem. Sed iſtud gre:
goꝛij per ſcandalo ſedãdo ſemel cõ
ceſſum legitur. Illud autem leoms
pape ⁊ gelaſij vſn appꝛobante:pꝛe

naluit niſi ſoꝛte vbi aliquoꝝ cõſue⸗

tudo hoc admiſit: vt i abſentia epᷣi
extrema neceſſitate cogente ⁊ ex cõ
ceſſione gregoꝛij pꝛeſ byteri bapti⸗

ʒatos in frontibus liniant. ꝛohi⸗

bitio vero leonis ⁊ gelaſij in eo cãu

1E Sanctificato.quo deficiente admi
c:quod in dubijs. Etẽ duplex cã quare infi mi inüguntur qꝛ venialia

intelligatur cum epiſcopi pꝛeſentes
ſunt:vel cum nõ cogitvliima neceſ
ſitas:oleo vero ſanctiſicato pmit/
titur eis vngere infirmos vnde ia⸗/
cobns ait inrmatur quis in vobis

inducat pꝛeſbyteros eccleſie ꝗ oꝛẽt
ſuper eum vnguentes eũ oleo i no

mine domini ⁊ oratio fidei ſaluabit

infir munm. Sed queritur: an epi
ſcopis iceat eodeʒ oleo vngere in
ſirmos vel ſiipenuẽtibus huiuſce/
modi vnctio ſit cõcedenda. De
bis vero ita ſcribit innocẽtiꝰ papa.

2

boc expeditum eſt ꝙ

pꝛel byter chriſmãdo
ſi ſua auctoꝛitate hoc
fac̃ nihil agit.nec pue
ri aliqꝗd recipiunt:ex
de ↄſue.quanto. Sʒ

nunquid papa ei de⸗

mandare hoc poteſtt:·

quidam dicũt ꝙ ſic:⁊

ꝙ oia ſacramẽta que
recepit pꝛeſ byter: ex
delegatione pape cõ
ferre põt.ar.hocvnde
diaconus pöt confer

re diaconatum ⁊ con

firmare in fronte.ſed
non põt papa ei de⸗
mandare vt conferat

oꝛdinem quem non
hʒ.vel ẽt quod ↄficiat

coꝛpus xpᷣi:quia ſolii

pꝛeſ byteris dictü eſt.

hoc facite in meaʒ cõ
memoꝛationẽ.ar.j.q.
j. dictuz. hoc dicit. hb.

alij dictum ꝙ nõ po

teſt papa delegare p⸗
bytero vt chrilmeti

fronte. vnde iſti nihil
cõferebant. Si obij⸗

ciatur quare hic per⸗

miſit grego. hoc illis
cum videatur eis da

re licentiam peccãdi:
dicunt qð inuitus ꝑp⸗
miſit ob nimiũ ſcan⸗
dalum.nec dabat eis

occaſionem mali.qꝛ

inuitus hoc concedei

bat.xxx v.q.iij.ꝙ ſcri⸗
pfl.⁊.xxxiij.q.ij.ſi qð
verius.alij dicunt ꝙ
hoc.c.loquitur ſcðᷣm

antiqua tpa ſed boc
nihil eſt. qꝛ littera bu
lus.c.ↄtradicit ibi ſcõʒ

veterẽ vſum.⁊ qꝛ ᷣm
hoc grego. nihil hoe

ↄcederet.Sed nuqd

papa poſſet eis coce⸗

dere vt chriſma conſi

cerent. h. dicit ꝙ nõ.
Item queritur inun

quid epus demãda⸗
re põt ea que ſunt oꝛ

dinis epiſeopalis: ſic

ſed ea non põt demãẽ
dare niſi epo:extra ð

cõ.ec.aqua.Ea vero
que iuriſditiõis ſunt

põt etiam pꝛel byte⸗
ro ficut reconciliare.

xxvj.q. vj. pꝛel byter

ur elius. ſed etiam inter ea que iuriſditionis ſunt quedà nò pñt demã

dannin eis qui adminiculo oꝛdinis illa exercere pñt vt deponere verbe

rare clericum.alia ſunt que ẽt laicis demandari poſſunt:ſicut iudicare

in cꝗ ciuili: Item dico ꝙ epiſcopus nihil habet hodie quod ſit meri im
perij quod demandari nõ poſſit.de quo lex loquitur.ff. de of.eius cui.

extra de vſu pallij.ad hoc.
Reſ byteros.

in boc:extra de conſue.quanto.

mnꝗ eſt iuriſd.l.ſ.qꝛ oia alij epiſcopo demandare poteſt niſ vſum pallij :

m . Iniungitur.videf̃ ergo ꝙ archidiaconꝰ nõ hẽat niſi demandata iuriſci 1
rr CSed iſtud. hoc allegando dicit:alias cõſuetudo nõ iuuaret

ſcetur aliud. extra de cõ.ec.vel al.

ſſime 9tra. s. di xxri.

Arnun
ade 6
uidt
0 ſc ge.
—
o vin
H .
ben⸗
tionib
ſeeusi.
popee⸗
Hunqu
ſacaint
inungit
ſecrator
etbab
turina⸗

t de

uis ali
Neeeſtſ
lupthan
Wrtishi
ſtinrei⸗
Aitar
beberent
eSl
hunsſa
ſerand
nö⸗
Nyed
mſio
Hinonn
ſertne
Einon
annetn
lotptnn
cionrq
Grtharn
Nhate
Alisſeci
Unkdeſtnt
ll ſan
isgecea
TNN
Perg
licofön
maioilio
gübiſn
Wduo
Urriid
guberne
lberon
giſterge
1 Dic⸗
drt:
iodd
Miepeft
Agept
lpin
unan
CO
Gedv
lunch
Ubbn
geh.
6CR
Uenktady

Ro
C Mer
gann
ſgufe⸗
CHee
Gö
un ſan

Nn, delentur:⁊ pꝛeſtataugmentum virtutibus.ar. de eòt.di. v.c. j. ?. ij. ? ex ior volu e n eienm .
en ia de ſaẽ vnct. c.j.⁊ qꝛ citius liberat ab iſr mitate e Pache . migenunelen vteum admonerel quod ei
N quid ſi quis nõ habet oleum ⁊ iniungit chꝛiſmate tenet vnctio:videiur bus ſequentibus. ar ſt ve ſoin an, Aſtualkmeii.. legidas diln⸗
nnic edradpe eaden rehnicnn ol eſt niſ oleum balſamoad⸗ 1 „ Dim. pautti,baperzatno vapilſino pauli aunus.
um:extra LeVR. ⁵. 2 tenet e (u. i — 4 — 22
un Movin dea ea deopen c.j.licut 2 tenet emptio c acetum venditur nO Tollerentur. ⁊ dicit lex qued commodiusẽ ſingulas res ſingulis
n eadem vſia.ff. de con vomninihui⸗ tin inſti.
. n V .W — „ „ . .te. ,S. ſed aunaz
uund aben enhein i⸗ Oleo ſanctiſicato non pꝛobibetur ſbipᷣpoſitus fuerit eẽ ſubiectos ita deſiincti⸗ onmndnm dge
ainn euecemon eit ſoet Piopu rne tangere. epi nonerint ſe magis cõſuetudine tiam rerum declarat vt xxi
e Peopergc vaa J⸗ TX uda ſuperfluum videmuseẽ quã diſpenſationis dominice veri· dl ceros ſic. C. codicil.n
hnng nunquid confert boc adiectum vt de epiſcopo abi/ tate pꝛeſbyteris eſſe maioꝛes: 2 im codicillum.
W lacmamentum ſiquis Satur quod pꝛeſbyteris licere non ci debere eccleſta regere. Ideʒ Conſuerudine. nihilo⸗
hen inungit oleo non 5 Dubium c. nam idcirco de pꝛeſ byte ad ruſticũ narbonenſem epm. minus ex inſiuunone. vt. S.
ſaigſen ſecratovidetur ꝙ ſic: ris dictum eſt:qꝛ epiſcopi pꝛeocen Coꝛam epiſcopis pꝛeſb S dDdi rxcij. legimus. z ita exau⸗
nn — dareubs gijainipechii ad oẽs läã cere lice pis pꝛeſ byteris do / daucd Kauitun⸗ magis
Kihntner tur in aqua nõ conſe Fuidos ire nõ poſſunt.ceteruʒ ſi epi eao' di 1 coninetudine cõtrarium
hri — ſcopus aurporell ant viognnz onent QAfKo Rise mtlln hovnt. de bie que hant
in Acrſinimdlen uans aliquem a ſe viſitandum: ⁊ benedi tario pꝛeſbyteros poſſe ſacramen/ o⸗ Cce ego ſiqr ita cö⸗
hnnte kariandttoba ctin cere ⁊ tangere chuſmate ſine cũcta ta ↄficere.ſed qꝛſcriptũ eſt pꝛeſby. G tinua. dico y. pꝛeſen
ffionrtt ver bis. hic autem vis tione pot cuius ẽ ipſum chꝛiſima cõ teri dupliciꝰ honoꝛe honoꝛttur ma tibus epiſcop s poſſunt cõ
lri eſt in reiba. lin oleo. fſicere nã nõ penitentibus iſtud fun xime qui laboꝛant in verbo dei:pꝛe ncere: gꝛ non ſolum boc ſed
nin na narbcalumnia, di nõ poteſ'qꝛ genus eſt ſacramen ccare eos decet vtile enimẽ bene Llia poſſunt faccre. Ex vilit
Connn habet: extra de bap Li.nꝗ quibus reliqua ſacramẽta ne dicere: cõgruũ eſt ↄfrmare:coöne tere ⁊ etiam pꝛobationis vi⸗
olſe be Sel nuͦauid pot gantur:quo hoc ynum genus pu⸗ nit reddere coionem neceſſe eſt nii dermelbeteb en en
ecc buius ſacrament tatur poſte cõcedi. his igi ei ecelie en niſi bẽt pꝛeſ byteros miſſas can
, erandi uegun nn lio . orccht his igitur naer tare inſirmos oꝛare pꝛo iualidis:at tare ſed benedicere ⁊ pꝛedica
iterari. dicut quid. ariſſime omnibus que maʒ dile-· que omnia dei ſacramẽta cõp! re c que ſequuntur.
n Ans i uid crio volutt anobis erponi ꝓut po nemo inceniſcopoutninichadis . Bupheta derco.lrla
Nean tur. ſi obijciat de ma tuimus rũdere curanimus. Chi boiice tentatiõis inflatus iraſcatur S.velquo ad obedientiam
0 mimonſono valet: ſma vero a ſuis epᷣis ad baſptiſmi ſi plebem interd in ſpuůalibus ⁊ ſubminiſtra
ngnin nio nõ valet: ge (anctifi P um pꝛeſ byteri ex gonen L
Nlen, veritate inſpecra ma ſanctificationeʒ pꝛeſbyteri petant. boꝛtantur: ſi in eccleſijs pꝛedicentſfi vubliei tempoꝛalibus. vł
— trimonium non ue⸗ Ande in ↄci.cartha.iiij. plebi vt dictum eſt benedicant. ete ꝛn pltai offteio prilcandi
n Sn tide. pꝛius cnim vnñ Relbyren qui⸗ p dioceſes ec¶qui nõ vuit pꝛelbyteros facere que biaim nin ni
ehin Seterun cundum cleſias regunt non a quibuſli inbentur a deo dicat quid magis ẽ ar. Weneclicere cum epus
Cebelt ß Parrers Reun bet epᷣis ſed aſuis nec per minoꝛeʒ chꝛiſto:aut qd poterit coꝛpoꝛi ⁊ ſan abeſt. ſed hec ſo. no wlen
imtsn porc all. clericum ſed omni anno aut per ſe guini eiusa 1: Hj bocloquitur cum preſens ẽ
nunce quis ſecũdo infrma m ando au us ateponi:ſi pꝛeſbyter chꝛi ocloquitur cum pꝛeſens
mmgcit rur delinir in eo celil ipſos aut per illũ qui ſacrarium tʒ: ſium cõſecrat cum in altario dei ſa epus. vdl itelligas iſtud qñ
nn lud ſacramctum d5 ante pace ſolènitatez chꝛiſma he cramẽéta benedicit: benedicerepor benediut peiuati üine ſolem
itt pꝛius accepit. tant. Item byeronimus ſuꝑ epi· polum nõ debet: qui xpᷣm cõſecra nitate alias orra xxi. viſt. de
⸗ a LZlud vt de eßo ſtolam adtitum. re non meruit circa lacos ac mulie marcRat nd aahhnen i⸗
hetnl Aras etpin Pꝛeſoyrer idem eſt qui epiſcopus res iubentibus vobis omn iuſtiſſi/ ſclomnr deicenniſer e⸗
igtn neno eun ſn; Sndin pꝛeſunt epiſco mi ſacerdotes pꝛeſbyter dei benedi dictione. vel die quod auen
ſgt q.ij hiſtoria. Fxr. Yte18. ctiõis perdit officia: amittit li oc aen öf⸗
an Jie 3. O Zin idem erat pꝛeſ byter qui Zuns: t habet õ Kendert ſernkaeriott
lirien lrxx viij di. epiſcopuĩ 7 oa antequam dia dicandi ⁊ truncatus eſt oĩ parte vir ivſe benedicat ſed ſivult epi
Uulltr gubernationem. ar. boli inſtinctu ſtudia vel ſciſmata in tutum:ſolum pꝛeſ byteri habet no/ ſcopus benedicere nõ bene
lumn per orarlum vij. Leligione fierent ? diceretur ĩ popn men:plenitudinem ac perfection? dicet pꝛeſ byrer. ar. ve c.di.
Oathlſc q.j.ſi ergo. lis:ẽgo ſum pauli egoſum apollo que còſecrationi eius comperit nõ herh naͤreleh nichze dige
mmigfn b Bictuʒz a iacobo. Eg auͤtem cephe:cõòmunni pꝛeſby/ retentat.quis igitur hic rogo ſacer eem nrer olne vr bene
nbbe vbi dirit:infrmatur teroꝝ ↄũſlio eccleſie gubernabant᷑ d eſter eſt. itcere nam eo ipſo ei dat
Selin dun inern lelon e otes bonoꝛ veſter eſt: vt damnuʒ poteſtatem benedicendi ſ
ui guis Anis in Pee poſtquam aũt vnuſqſqʒ eos quos gibbi inferatis:qnoniam cũ paſto/ ponitum ei tanq; e g
* eilleti — baptiʒzauerat ſuos eẽ putabat non rnibus per potentiaʒ anfertur deo di ieſt ab eo bencdici arg ſde
deigi diſt.l. acut wer. Pt chꝛiſti.in toto oꝛbe decretum eſt vt gna diltgentia contagium quodddi iuriſ.om.iu.l. eſt receptum.
nunmn man nounponant. vlus de pꝛeſbyteris ſuperponerek calamitas creſcit in gregibns. ac ꝛad neb. illes quo. .tepe⸗
n Chriſn ue ideſti Tſciſinatum ſeimina tollerentur“ * dominici patrimonij' damna con / ſtiuum. b. vel vie gy eo ihſo⸗
i⸗ gleo velyr wicuna⸗ Ranlobent Seh ago elbreen queritis. dum ſoli vultis in ecclenſs vebe mitiſt eimiſſam cele⸗
opclerſt dam epus chriſmate ſciunt ſe ex eccieſie ↄſuetudine ei i. Wül E ꝛare p conſequens omnia
AeNtoafee potentari.pꝛeſbyierivero ab innio que ſiue miſii eſſe non poſ⸗
ſumt . ſth⸗ ſuntwmt ertade of. dele. pꝛe
Einn Nsõ penitentibus ita ↄtinua.vere ei quem epiſcopus dignum du — Lonfi n STo ef g ſſz m terea. .
irin et kil viſtandum ? ita in oꝛiginali hẽ nõ penitentibus: quod ĩtelligit on mar in ſice. 1i i. pꝛedeceſſoꝛ. vel iungere oleo infirmoꝛuz vel
1nuſtſ⸗ . E. nnrur⸗ Renarentibur Omnia. que ad eos ptinent ar. vocabulũ generaliter ꝓlatum nõ omnia
ondut Mn poteit he, drcNRũQãD. particularia cõpꝛehendere. ar. ↄtra. xx vuij. diſ. de ſyracui. 11 1 Ki.
ieff ¶Megantur.ar. ꝙ excõicatus vel anathematiʒatus nõ poſſit habere t C. Benedicere. i abſoluere vel pꝛuatim recõ irenan wiemni D
