hetpeſit 4 bominumm ne. extra de do. ique ac nulla c. is. ſcilicet aque iu. l. ij. 2 illu ibus ẽt
rnn, verba. ertra de elec bone. . deniqu nẽtis.ſcilicet a reiu. re volentibus
hlirſn re conn acrum f. re. opinionem eo⸗ eret. quo ſine frigie ig opularie ia inreiu. eum qui. . in res
12. fl. ando dilac dotale ꝓ iuſlibet po ſunt omn iurei lto foꝛius
WN iur.l. non ſolent. trin ſimuland contra ſacer iſco aut cuit bꝛcãte bec ſi ibere lanibus. mu it omnibus.
ſabi de ver. ob. que er A* r qnedam fratre ⁊ coepiſco is.quia fa c ipſum exbi iudicata obſtabi nk,⸗
uch dicit txi leone fra perſerat nis. q⸗ nidia: nec ip us po in oſtea admi
huahine ſecus.ſed quare t oſitum de le moꝛ aſperſen facta inui te volumus po uare ergo poſte⸗ fuit ab
ntt. denndt p ſiniſter rumoꝛ iutius o modote v ctoꝛnta q õt deci ꝙ fuit a
4 ex abundanti ilis. o noſtr. 0 1 „ tdiſtricta di 1 nec aliqu oſtolica au dẽ accuſatoꝛ p ditione niſt
doeifi quidam cita exilis,. p vera eſſen niri ⁊ nu eimmo apontoliea e. Idẽ lutus ſub con lfuit
,kſtſ odica vtrum v ſitione perquiri ſtulare umn 89 firmiſſim ſo areret. vel fuit
hrlineig iceſt leuis eoien ſecimus inquiſi ant dicta hibemus e. accuſatoꝛ apparer tia iudi⸗
e e e cimu ue fuer te pꝛoh rauenne. 0ℳſ b inſtantia iue
ſiigehgie fuit ĩfamia raalio in eo de bis q ed ne quid ſtoꝛio notario itano epiſcop abſolmua ab erijt. fl. de iu
knner neceſſaria expu nöde lam innenimns. S ſtropo ca ximo ſolonitano m expur cij nec ideo lisp H
Ipibele Certe bm fuiſſe in en omiſſuz q nz ad i ſacramento „Adil.2 po a nobis. ma
en Wl — retur o ambign qui ſacra ODanto a nobis.
ifmnine buiſſet acta iatio n vige oꝛdi manere oꝛpus di is cre ditur eone iE alõitanus ar
Aſc . t. creditur ane Qn icktid p
tnlan, ſitio. qꝛ nma rapn⸗ ſerce iſ⸗ ratiſſimuʒ c us gani a nobis lu/ –— licẽtia p
faciend. ri ſac ti fecim Uanto ano auſas in iũ lepiſtopus ſine
Ciani bara ennanno wol beati pe ex abundan ꝛeſti eſſarias vides c te ⁊ ſo chiiepiſcop ſecratus pꝛopter
mrannt blica ſit in ſtand lo ſtricta eum ꝛebere.quibus p ani a m deberes i pe fuit con it exrcömuni
nee Rchen mrigoſne ſ vt ex ð ſacramenta p us exultatione ga gi tanto ſtren e:pꝛoin marxt quodia a miſſa celebꝛa
, ⸗ 4 . ius exhiber ito ſacramẽ 7 poſteam atur ei
Gäinin poſſit to miter. MWeli tis magna ſum odi innocentia e e licitum exl pꝛeſtito ſ̃ catus. ? poſte⸗ nebatur
e A iſi nus pꝛeſt hereſi ñ it. fimiliter ipone L
ſoännit accul. qual iſte non te ſi qnod huiuſmod naregulav us ſalonita oniaca uit. ſin icatio.
tinif. V nit pꝛo ꝗ cha m rit ſe ſim us ſa onia ſomic io, i
anee us dicas p urgare identer enituit! u cuz omni firmane ijs ante coꝛp ſmonia⸗ derit.exilis eni
ngggunh en cũ inqu fitio pᷣ ſtra pꝛedictum ntia ei eq teneri:atqʒ de mmodo re Rel famia ⁊ ideo
faen euerenti⸗ ec te inaris tantu derit pi⸗ fuit infamia ⁊ . .
Mofentne ſe. Ni irgationem. itate ſuſcipiat ⁊r hibeat. ne i apollina reſponderi . admittitur.
Sdehfi purganone ritate decet ex cti ap inm ſe eſſereil ta iuramento admitt. d quero
ent Flner auos ſit in ſacerdoteʒ aneat de his ſitus innoxinm ſe ſua ſicut depu Penitentiã. ſed q hoe
iCNntn duovihmetpn reum lem ꝛdibus remanea 6. bedientia ſu iam volu/ g C Pe credendũ. ð̊ boc
decan aliqua ſco ata dubietas?. de inobed itentiam volu⸗ an ei ſoli ſit creden lliꝰ ver
nui ſtio d itur. necuu aliqua ſunt purga icopo de 278 egerit penitentia iſtola dan ſic.qꝛ ĩ nul
* ſtatiz punitur. ſua. ne iam ſunt x os epiſcope nimus egerit lendũ illũ epiſtol vigetur ꝙ ſic. ſic. . de cõ
Mci adnmn ditur erpurgatio ſu que dicto v libus ad/ d cõſulen aei ? v udiciuʒ. ſic.
rerpurg Et ita ſupꝛa mnibus ad us vta ſimus qu⸗ titur pꝛei⸗
u iplene ꝓba⸗ Etil oꝛtet in o de m num ſcrip onez iſ.iiij placuit.
ſed ſi ſemiplene ex tiſſime op centerqʒ uam ade ommunione ſe. diſ. iiij. 0gs po
änr rcuncinnaner tcongrue dee ini cu/ quan noſtramac erientia ſ Einolam rg ge bo
linnn u tio. de pur. ca. berere. v ſona videami gratiam nauimul. expen ötu b C. blolui per littera
durgalio. dicta in eius perſona e. Item ddidiſſe ſig ia ſicut in cõ teſt abſolui⸗ ſimo. accuſa
otbiden zigten inip A um in ein⸗ iſter. honoꝛare. It az re ebeat.quia nos i cari vt e de feſta.
enän teſtiuz nulla eſt b ins d burnigile V acia perſiſtentib iliatis? peni tum. 7.S.q. tur pᷣuſqᷓ li
ſpocen cio cõtra ipſũ.tũc n ex eodema ccxxxij. D maciap it ſic humiliati no AQuid ſimoꝛere dipſum.
D aemancerpurn⸗ francoꝛum.ca. tus gregorninsm eſſe conueni nie negare nõ eruenirent ad ipſi in
ſe : m ve piſ/ tere perueni bſoluendu
itmum lione. vt hic. Sʒ qui 2 ODuomodo beat ramento purga tentibus locn ariano ep c dicã eũ ablol en. ex
L 0 teinm tun em. vt er de len. e
Cmnuft ſi infamatus vult er⸗ m epiſcopum iuramem debemns. J Be eodem. oſt moꝛtem. v ef r. tüc
anli urgae ſe inder aut nam epicopu iſſi/ unge. ſo gen el mrte ren pica
unn B vuleinaunre ve ſe⸗ ri Dgmam veo gauer matſ, 8 Eie de GAnenn don Wnn ſit eec reae⸗
Nbeteir ma eius. videtur ꝙ iu fratrem na de eodi (e ex epiſtolis q dqꝛ qua l abſolutus litten is et
. uirere Mmum aqua dee da niſtis. ſe 9 vel liij. q. v. quiſqu
nnnan gerporuns in irer⸗ g oſtquaz e⸗ nd aſare, Serniatlt pe Nrelo f arel.r. dulaue
Mal er .e. mpoſt nullo traſmiſim itatiſ ve pt ſuper eo in fi
cippt, Poerhlerer e in noſtru irentes in inſup re fraternitatiſ ꝛe ca de ap. ſupen tra. fl.
Pol⸗ trequirentes m qni inſ lis de hac re frai ſeẽtiũ latoꝛe c er de es. Arg. contra. fl.
iint. riais D kmns aſm lpabilem qui in 5„ aragarnagia pre cii diiij leges. Ar in pꝛoui
ec eſſe cu us beati p lutas ſit:magis a oſtro renũci⸗ ia. eius qui
W Kerpiroer erbol au agd ſacrani iſab inreinrando i2 ſtoꝛeo chal s. ideo ſiidez ciam. ibi ſtatus de acqui
tunin Kiaz Auc nons eian giaboleliſb uraeten fuera te cognon a pꝛedici ſed vidingne N. fde aeqnuf
erenda 5. e.⸗mul⸗ tr b his que obtecta liennm ꝛaz vobis ⁊ pꝛed ahereſi ſniabſentiwbi dic
iiru Erren ſee gienn epi ciens ab onſtranit a mus co ſimoniac ten. poſ. qulubſer mittit ab.
t eſr ea g ſod mi,Xi oNa . 0de ſi De uis manumittit.
Md rkenigſ o in ohpinioni ſe dem atum abſolutnz tnlario noſtr Sae ds De ncol ent an velit euz eẽ
leite Kopnaſ Jaimena reuerti illum purga ſient dignnʒ eſacramento pun t apollinartl ureyflani ſcribit lit⸗
wichel iſſimus: quia ſicut d Iſe ſaci uſſanc iſi ,/ ſe uando ſcribit!
iſn ermeanonerene permiſſimus:q exiſteret enl alijs ante coꝛp tũmodo requin/ liberum. quan nis. vl qñ
unthn cn as per pingu t vt ſi in aliquo reꝰ exii mo: ita ſimns tan i cauig tenas ma enerint:;.
Mar 4 unire vt ſcripſin eſponderit.ca itere ad eum peruen
iſonn Our d pe . So. i exrat v o canonice p diunan/ iberũu ſe eſſe reſpone indicio 5 ſitterea lius eſt dici cer⸗
kta em occultaf. Soef am in e it vt eum adi tus libe ernitatis indi babilius eſt dici te
liit enmig onat conr) p⸗ m non fnit v⸗ rinere vel ſius veſtre frat miſſarũ ſol dor 6 ligat in tempoꝛe
chin nn inquirere vo dignum non diutins re nr ipfin ömnnicatus mi timnſ (Gication vt. dil iiij.
vſrai Wiuger inar alter. te Innoce liquo dẽremus ſbi eo qð exc eſumpſerit cõn lpa ſcie ſcut nec. i. pꝛopoſui⸗
de accu. ere in aliq duobus ſi nia agere pꝛeſum tia talis culp⸗ es. 7.lxxxij. di. pꝛc vj.
Pslncor b C urgationẽ nõ gationem ainnctiſ vbi acc tuo gqna deb t ideo quicqui ſtl. nec io. ſe. certe. ſigs
Deſcun poſt erp ſari ab ali⸗ ſacerdotibn x ſe pꝛebere . purgari.E e S. biduum. unicatur ſtatᷣ
oteſt accuſari ab i⸗ anerit eundeʒ er *Aulgarem p bſens excomt ſuã exe
n. guo ſuperi i⸗ ceſſane itrio.“ Aulgare ”J”MM bſense abit ſecũ ſuã e
eſte⸗ quo luper ille ð his ömiſimus arbꝛi HW icatiõis ſtatiʒ tra utñ nõ pu
gec e. vt er. ð accu. ð comiſimus la excõmunicati ditiõalis. verũtũ n Er
hncſat, rimnihns 7. xxiij. q. icatante q; ſciat qꝛ ſni o ſitpura ⁊ nõꝰ e cle ercõ. mi. l. Er
ſehlinn Tunlnit ec eniz ſe⸗ imum. kercomunie paſtoralis. dummõ ſitp ſciat. extra d
ina uangabdes Amoncerrasttenmm. curion uARE-rach nudapꝛo
niane licto eiuſcez hominis nn rridifacmon EHH nit ci cti nemini nocet vt. urgat ſe iuramento. d
rinſie ff. nau. cau. ſta. licet. a bi etia poit abſoluti lutus amplius nullus roꝛ enim lam. de grauibus erpurgar rca ſi c5
oiiſ f. egecu. veniens. vbt⸗ i ſemel eſt abſolu b s. ſeilicet ſi ſuã in⸗ i C Epiſto am de e ad hec.circa S. dil. l. accedens.
iargre extra de icas ꝙ illum qui ſem duobus caſibus. b alio inſtitu miſſtone. io, a de poſtu. pꝛe. et deponẽdus. .
hnn teſt accuſare ſuper i ꝛobat ſe ignoꝛaſſe gecn re de pꝛeuaricatione pꝛioꝛis k Pe debemus. quitamẽ pe, itur hoc capitulum. idẽ ho
mmiun iuriq Srarntnrez F.j. 2 cum vult. pꝛoba iſi pꝛterit 1E. Pon ſiquis epiſcopus.⁊.c. pe. o loquitur hoce gatus ſtatuit. ice⸗
ntg tam. vt. fl. de accu. ſicu ari.l.iij.io. hoc ceſſauerit ſi P at ra. . ge⸗ ecauſa. de eodem ſernaturum q of. pꝛe. pꝛeto.l. vn
. 1s. vt. ff de pꝛeuari. li verbum zis erenekk wer Ve de can car. papam ſerne vl. ff. de of. hꝛe. pꝛet loꝛata eoꝛũ
hiai accuſatoꝛis. vt. ceſſauerit.ſi dicas ꝙ vel ᷣm. h. cum q dmirtit acen m C. Auicquid. tpape. xciij. di. c. vl. induſiriam exp erali ma
ei 4 ENedech rgationem benea nr zaon i nn ĩerbibendus eſt ſicu losgu H eſt hic ar. ꝙ gener⸗
lilmua 645 tempoꝛis non p etunc poſt purga ſatoꝛe abſente e r. noꝛei erhi im pꝛincepa ee itudinem 2c. Iee o ii
ccuſation 1 1 ic ꝙ ſi accu acculare. vx. iö6i credidit en fen cij magnit
tanl non pꝛecedente accul ccuſatio. Olel vie , teſtenz denuo accu vule i ia ad buius offtcij n
vnnef ſatoꝛ ſecus ſi pꝛeceſtlt a tio icem eennonoreſcsdernr nmiamn ik ſide 2 gratia
nien tato audita Eſerdut⸗ eo pyeſente. vel loan inſtitutam. fl de pꝛeu
tolſg⸗ C. ve accu liiiſecus ſi eo ntionem abalio
8* Knengug ignotgbat getuf
be⸗
odo

Can.

dato diſpenſatio delegatur. Ar. contra er de of dele. qð traſlationem. cum.n.

diſpẽſatio hẽat inſtar reſtitutiõis in integrũ.ꝛ.reſtitutioĩ integrũñ delegat᷑
generale madatuũ. vt.fl.de minoꝛi.illð.ergo nec diſpenſatio.io. Ego dico ꝙ le

pꝛecarium verbum eſt man
do.vt.C. communia deleg.

bAuctoꝛitate.xcvj. di. vbi
naunn.
c ¶ Potuiſſem quia papa
a nullo poteſt iudicari.vt.ix
q.iij.alioꝛum. nec etiam ab
vniuerſali concilio.vt. xvij.
di. S. hinc etiam. ff. de leg.pꝛĩ

ceps pꝛeterquã in hereſi.xl.

Di. ſi papa.

9 .

d Foꝛmam. xiiij. q. v. di⸗

ſeſſoꝛium. alias non obſtat
crimen petenti reſtitutioneʒ.
vt. extra de reſti.ſpo. in litte⸗
ris. Mam alij dicunt ꝙ ſpo
liatoꝛ obijcit exceptionem qᷓ;
pult ſtatim pꝛobare pꝛius ẽ
audienduſꝙᷓ ille reſtituatur
ar. xxxj.q.ij.lothariꝰ.in autꝭ.

de teſti. .ſi vero quis.coll.v
ij. ?7 ar. ertra de teſti.veniens

ij.ſed hoc non concedo.vtex
Dde reſti.ſpo.litteras.in fi.
¶ Beneſicia.iſie beneſicio
⁊ officio fuit pꝛiuatus.quia
grauiter erat infamatus. ex

de pur. ca.inter. Et fructus

mecij tempoꝛis recuperat.
ff. ð re. mili.l. pe. Si. vero iu

ſte eſſet depoſitus non reti⸗

piet fructus medij tempoꝛiſ
reſtitutus.niſi hoc expꝛime⸗
retur.in ſententia.vt.C. de.
re mi.cum allegatiſli.xij.io.

8 8S Jlegitimi. non potu

erint. C. de re. cre. l. in
bone ſidei. .

pSi valet. quia ſinon va⸗

let deponitur.er de ſimo.de

hoc.vel foꝛe ſunt inimici ſui

eð de pur. ca. cum in inuen⸗
tute.immo cum femina põt
ſe purgare. xviij.q.ij.in deci
ma 0o.

i 5§ Rerl byter ſ aplebe.

idem ẽ ſi ab epiſcopo
pel a ſacerdotibꝰ. vt. ·
nibus. in fi. S.di. xx viij. con⸗
ſulendũ. conrn.
k. Suſpendatur. foꝛte ſᷣm
Diſtinctionem er de pur. ca.

Cc.ij.S.xxxiij.di.c.vlt.contra.

Dic ꝙ ibi fuit exilis ĩfamia.
k¶ Suſpendatur.hoc verũ
eſt ſm diſtinctionem ni fuerit
notoꝛium vel manifeſtum
vel famoſum.extra ð coha.
cle. veſtra.2.c.fi.?⁊ tunc reſert

ſi fuerit fſfamoſum ſine ſcan⸗

dalo vel cum ſcandalo. er ð
coha.cle.tua ctra.xx viij. di
ſtin.cõſulendũ.Sol.ibi non
imminebat ſcandalũ.hic fic
puta ex eius celebꝛatione.ex

tra de coha.cle.tua.j.xxviij.

q.j.iam nunc..iij.q.ij.audi
uinnus aliter obtinet. Z. e. ꝗ.
j.c.ij. SDed nunquid a beneſi

in pꝛin. ſic.j.q.j.filium.

e¶ ¶Aber cauſa. foꝛte hic
V non intẽdebatur poſ

j. e. om⸗

atꝰ domini pape generalis omnia põt.niſi ea ſola que romão põtiſici ſũt.re
Senaraeorrta de ſen. ex nuper.de of.le.ꝙ tranſlationem.b. „
Aiungdaſtis. Mandat
bic minoꝛ maioꝛi.nã ”
ſecundum deum placet ſecuri dii/
ponite.nec aliquod de nobis dubi
um babeatis. Nam quicquid avo

bis de hac cauſa fuerit oꝛdinatum
nos ⁊ gratãter ſuſpicimus⁊ liben/

ter admittimns. Item ſixtus pa

pa omnibus epiſcopis. S
Qnualiter ſixtus ſemeupſum pur⸗

¶̃ )Andaſtisꝰ vtſcriberemlvo/
bis qualiter inſtans iurgium

contra me ſuſcitatum ſit vel a quo

vt veſtro adminiculo pelleretur ⁊
cauſa mea firmaretur.Scitote me
criminari a quodaʒ baſſo ⁊ iniuſte
me perſequi.quod audiens valen

tinianus auguſtus noſtra auctoꝛi/

tate ſynodum congꝛegari iuſſit:et
facto concilio cum magna exami⸗
natione ſatiſſaciens omnibus licet
euadere aliter ſatis potuiſſem·.ſu/⸗
ſpicionem tamen fugiens coꝛã om
nibus me purgaui.ſ.a ſuſpicione ⁊
emulatione meliberans.ſʒ non ali
is qui noluerint aut ſponte hoc nõ

elegerint faciendi foꝛmamPdans.

Item alexander.ij. rimaldo cu⸗
mano epiſcopo. R

Be cauſa gillandi pꝛeſbyteri.

Aper cauſa gillandi pꝛeſby
teri tui de moꝛte epiſcopi ſui
pꝛedeceſſoꝛis tui infamati in medi

um conſuluimus:itaqʒ circunſtan

tium fratrum vnanimi aſſenſu tue

dilectioni referimus pꝛefatũ gilan
dum pꝛeſbyterum ante te repꝛeſen
tandum:vbi ſi certi accuſatoꝛes de
fuerint.tũc dictãte iuſticia ſine om
ni controuerſia pꝛeſbyter quecun/
qʒ ob boc iniuſte amiſerit ac ſacer⸗
dotium accipiat ⁊ integral beneſi/
cia. Item ex conci.agathenſi.

Be purgatione clericoꝛumſi con/

uinci non potuerint.

B Ilegitimi accuſatoꝛes crimi
naſacerdotis pꝛobare nõ po

tuerintꝰ⁊ ipſe negauerit:cum vij.ſo
cijs ſuioꝛdinis ſi valet a crimine ſe
metipſum expurger. Diaconus ve

ro ſi eodem crimine accnſatus fue
rit cum tribus ſemetipſum excuſet
Item ex concilio illerdenſi.
Beeodem.
Reſ byter ſi a plebe ſibi com
miſſa mala opinione inſama

tafuerit? epiſcopus legitimis teſti

bus appꝛobare non potuerit.ſuſpẽ
datur vſqʒ ad dignam ſatiſfactio/

nem ne populns ſidelium in eo ſca
dalum patiatur. digna vero ſatiſfſa

eſſe docetur.quando ſiue ſecundũ
canones ſine ad arbitrium epiſco/

pi.vij.ſibi collegas adiungat:⁊ iu:

cio ſuſpenditur.⁊ videtur ꝙ non quia pene ſunt emolliende.⁊ qꝛ creſcente cõ
tumacia creſcere debʒ ⁊ pena.vt di.ixxxiiij.honoꝛatus.Sed cõtra videtur quia

ctio ẽ.ſicut a maionbns conſtitntũ

k (Suſpendatur bic colligitur pi

burienſi.

copo.

hee duo ſunt connexa.lxxxj.di.ſiquis ſacerdotuʒ ⁊.xxxij.di.pꝛeter hoe j
dic ꝙ non eſt pꝛuandus beneſicio.niſi ſᷣm oꝛdinẽ iuris extra de iud.c.j.

niſi foꝛte pꝛopter ſcandalum.S.e.ſuper cauſa⁊ cum magna laboꝛatinfa

mia.vt.extra de pur.ca.inter.

ret in ſacro ſancto euangelio coꝛã
poſito:quod crimen ſibi illatuʒ nõ
perpetrauit:⁊a hac ſatiſſactione pur

gatus ſecure deinceps ſuuʒ exequa
tur officium. tem ſilueſter pa.

De eodem. Palea.
ECcuſatum ſimoniacum neceſ
ſebabuimus ſummopere per
ſcripturam pꝛohibere ne miſſaruʒ
ſolẽnia celebꝛare debuiſſet. donec
quid eſſet verius potuiſſemus co/
gnoſcere. Item ex concilio tri⸗

Dbilio homo vel igenuus ſi
in ſynodo accuſatur ⁊ nega/
nerit ſi eum conſtiterit ſidelem eſſe
cum.xij.ingenuis ſe expurget. Si
autem depꝛehenſus fuerit in furto
gut periurio aut falſo teſtimonio:
ad inramentum non admittatur
ſed ſicut qui ingenuns non eſt. fer⸗
uenti aqna vel candenti ferro ſe ex

purget. Nem imarus remoꝛum

epiſcopus .
4 ZSBecodem.
68 J mala fama de pꝛeſbytero
exegerit:a accuſatoꝛes ac te⸗
ſtes legales defuerint ne cõtra apo
ſtolum infirmoꝛum coꝛda de ma/
la fama pꝛeſbyvteri percutiantur ⁊
ne vituperetur miniſterium noſtrũ
neue ſecurioꝛes pꝛeſbyteri exiſten:
tes licentius in peccatum pꝛo labã

tur: ſecundum decreta maioꝛum

cum denominatisſibi vicinis pꝛeſ

bpteris quos ſcimus ſe nolleꝰ peie

rare ſacramento famam ſuam pur
get. ANem innocentius acquile/
gens patriarche ⁊ mantuano epiſ⸗
dZecodem.
Q Notiens frater noſtertriden·
tinꝰ epiſcopus in noſtra ⁊ ve
ſtra pꝛeſentia de ſimonia ſit impeti
tus:prudentiam veſtram latere ñ
credimns. cuius canſa tandem in
noſtra pꝛeſentia ventilata ꝓducti
ſunt aduerſus eum accuſatoꝛes vi

na voce in ſcripto aſſerenteſ.quod

eccleſiam ſancti petri de pado pꝛeſ
byvtero panlo dederit pꝛo quattn⸗
oꝛ modijs frumenti.quos ab eiuſ⸗
dem eccleſie laicis acceperit.verũ
quoniam accuſatoꝛes.nec teſtes ſe

cundum foꝛmam canonũ⁊ ſancto
rum patruʒ ſtatuta in cauſa ipſa ꝓ

cedere non potuerunt. communi
fratrum noſtroꝛum cõcilio iudica
mus vt tertia mann ſui oꝛdinis.et

nthorabbatnm z disioſoꝛum

ſacerdotnʒz de ſupꝛadicta ſimonia
in veſtra pꝛeſentia ſe debeat expur
gare. Poꝛro expurgatiõis tenoꝛ

Pi e ſeopiſumendoe.
Jmala fama.ſe nolle. bone opinionis⁊ qui vitaʒ eius nouerint

nfamatus ſlatim debet ſuſpendi vl

qʒ ad dignam ſatiſfa⸗

ctio neʒ ar. j. iij. q. ii. qi

ea.e de pur. ca. inter.

⁊ extra.c.ex tuarũ Sʒ
contra.S.e.q.j.nomẽ.

er de accu. qualiter et
qñ.extra de pur.ca.c.
ij.7 vl. In bis habes
ꝙ pꝛius inquirenduʒ
E de crimine qᷓ pꝛiue

tur offlcio ille q eſtin

famatꝰ.⁊ ar.iij.q.ij.au

diuimus. Notãdum
ergo qꝙ cũ clericus ali
quis coꝛã iudice ſuo
infamatꝰ pꝛeſiget epi
ſcopus certũ tpus vo
lentibꝰ accuſare extra
de clãde. deſpõ.c. vlt·

ſi accuſatoꝛes appa⸗
ruerint canonice audi
entur.j. e.oĩbꝰ nobis

xv.q.v. c.j.er̃ de pur.

ca.c.ex tuarũ.Si vero
accuſatoꝛ nõ apparet
⁊ mala fama crebꝛeſcit
tunc eps vocatis eccle
fie ſenioꝛibuſ pꝛocedat

ad inquiſitionem.ex.·

tra de accu. qualiter lx
xx vj.di.ſiquid vero.2.
ipſemet epiſcopus in

ducet cõtra euʒ teſtes

ſi alius non apparet.
xj.q.iij.pꝛecipue.in ſi

na. extra. de accuſ. cuz

opoꝛteat.ð.e. pᷣ byter
⁊ lite non conteſ.hoe
facere poteſt. vt extra

vt lit.non cõteſ. quoni
am frequenter ⁊ fi fu

erit conuictus canoni
ce puniatur.Si auteʒ
non conuincitur ⁊ ad
huc mala fama p du⸗
rat admoneat ipſũpꝛi
mo ſeoꝛſuʒ poſtea co⸗
rã teſlibus vt ſe coꝛri⸗
gat.quod ſi non fece⸗

rit.tũc demũ ſuſpẽdat

eü vſqʒ ad dignaʒ ſa⸗
tiſfactionem extra de
pur.ca.c.ij.in quo ca⸗
ſu intelligo quod hie

Dicitur.nunquam.n.

a pꝛincipio ſuſpendat
eum niſi enonmitas
licti vel ſcdali hoc ex

poſcat.extra.e.inter.?

heceſt digna ſatiſfa/

cctio vt purget ſe adiũ

cto ſibi legitimo nu⸗
mero vel ad ar bitriuʒ
ſui epi. vt hic. . j.e. oĩ
bus.extra.e.ex tuaruz

2 eodem deficiente in

purgatiõe puniat᷑ et
puniat eũ tanquã cõ
uictũ vel cõfeſſuz. ex⸗
tra de ac. cũ.p.extra ðᷣ

ſimo.inſinuatuʒ. et ð
pur. ca. cum. p. ? ibi. ð

bhoc.
Arbitriuz. hic nõ

compurgatoꝛes arbi⸗

xcxvij.
ij.

hoc ind.
. V. 4.] te P e
n = eni S
i. een . . imme 2
S ete di⸗ W ichu⸗ i
O pa E 6 gus nmn⸗ e San ade
tiuz “ Kud be ame dannn er i9 it
aenr⸗ i oube i 0 H
natlo o aſer Ge et r end’
nſnin V qu ſa iun na ziet m eoif
arram W en W nn aai⸗
Reen us 3 tannn H H
on raa 0. n u. a m us 0 ini 0 n⸗ utn aeri xp⸗ murſuf
eena uic dem B d Eüe mientbe
aieate pii m v e u H incun Aüve
arie zei, u cc p ſun 0 urr ne i pe leſiai bi . atio lagter
niin nann inſm e e ro e xp li m n teno cl in 0 4 6 ſice ſti.
wein io. pu da mera 10 te pin ge e le ire ten 1 ec 86 ſical
s.. dn. ſe n miu p ive⸗ de n cr ple e vens Ve i mn eſt ſi⸗
e nrrin ma ſa d ſort ins in na ſi n P ipper er ſep ec .
m zecire ascn eri 4 naa li e e an i cete weeni ian r nn 2
anah⸗ a. is vt no⸗ .
derie Sloni Finn de Ernrre es K Lopo⸗
nil a Eleon mnii 6 euduan lrer EE R t ijs maſes S lrn ei Ana
E = , Alis mn ex S
ieg an Rrae 3 ſ din =
Miin ſauniul mirr
ee B kran eſten⸗ H
rſil dec duo 4 din u iu e c daen 4 is ſu⸗ dD g. c 0 ec ge e “
n d ee e nn . ge . gekcie mag ltate
S Sen H rO =
WW n . uoch 0 meno. mar Vriq teca rum mult roma 5 u
W lurtan whern rado c re enn insr enre ge at a. e nor ꝛun donn
Nng an atu id iu be eſin e e en 12 in Lg. ꝛie un ſa 1 un 0 uz 8 ſc
= =
ngn he lun ſin be m Pun e p⸗ vo ne ece nro, ſtro⸗ é 3 ſhnar in n te 2 V
nniſn un “ cm Rerer calen rit icimn een 16 ho nnne atq Aunnde en ti⸗/
erlrytn H m i lclacor rnnj 5 nor atucrarch iff is meie non⸗
ie: renaͤe Prgz Aerga eiude Sar — rali 4
n ig: nam ion . ece⸗
eud bit 4 icr im rde nõ a; kra lentr 5
n Erke ab grcher⸗ rc aad parge on revd ondf in⸗ H
e⸗ tcrc inf. D sn eiban an inte macn 9 re ion Ben dus er
andl EE &. H 50 Srg Bamms 3
uchin n rncfo . ſtirmn Ar. ſi n d x e ip nſ 0 ec el c e ti ſt n
. 18 n J iee, e een Rni da
lan „ Aem igitn i 1g e ꝛit e it. mi im v nian San le m op tn
nuge dne 0 ece Bindo At 8e lig enpn ar. 0 it O iſſi E rit Brict eſt 2 m iſc ice no
mign rſluci zur aen men S
— E A. in elen arga encl renoe ree eenn iſp niccz en ipſ ca⸗
Enen T ponant b n lnamne neon en anao⸗ no were re o er
ru 6 iaren Kn enl bon S c el H E bar h ſaaer
ſat qu leo di iter acon dene 7 enee Paobar bi . nn Pesze
ſinn Kalmn uri obt bo H Ba ns ſtis /
onen ia⸗ S= arn 71 ed P ini ice 8 elig is
rieu 9 ene nailal ¹ P kee⸗ on vacke nome ſaſcdic ſi na Rakn o ii
ine ſy gaer enien u8 Ghern vpar oech tib v. ei⸗ Plol “ ſ
narn S n ſuo rdo cel
* ra etr Zeien qz; puter üte ſogohnn ionen ex 8i p nee p
1 1 6 . „ . 5 »„ O.O m 1 li, .
nane ntenn gahsr 983 ſa on 8 ſox⸗ ſuo gn nſtis
ner an in p n 0 gicten⸗ on/ ns ſu aor iſc e t: arn n
g Sacekhe e egt, H
- m tem v r c nenn d ni q ba un n
aili ſita rnd enſ nd ncn cer ach ci or kam lijs me
ann gnen on de gee ec Rans e
gis inden g in, oe 10 ſeſa
i gann in at acie m ter e io 4 roſ nres 8
naſe cum be Sriſt 6e gaugee ap ſe rte
fing ise royi eſa 8ng n⸗
vinnn ind p e mhe n au
ie RE Aurn Eege⸗ dubin,
n gie ace obt eno
nel 4 C ſſe
nit da ibe iter 8 e
N ſcri Ai ibn m
Re
lattl be itu
n ſei di
—
e
Giiß
8

.

nitur rone homicidij.ſed ra
tione negligẽtie.vt.xv.q.j.

lebꝛiauerunt.minoꝛcẽt iniü⸗

gitur pena ab eccleſia ꝓ ne⸗

gligentia vt. l. di. eos. 7. c. ſi
quis voluntate.⁊.xv.q.j.ſi⸗

uis non iratus.

b ¶ Superſtitioſa. vtili eniʒ
⁊ neceſſaria licet.vt.xxxiij..
ij. quos deus. de conſe. di. ij)
liquido.xx viij.q.j.ſic enim.i
pꝛin.t.⁊ c.ar.aliquid ihibitiũ

eo ꝙ non eſt conceſſu. xl. di.
ſi papa.⁊.ſfl.de coll.l.iij.S.j.
Ar. extra de vo. ? vo. rede.ex

multa.cõtra.extra de ſen.ex

—

nuper.j.e.monomachiam.

⁊ vbi canon non excipit nec
nos.vt.S.di.xij.omnia lv.

Di.ſi euangelica. ⁊.xxxj.q.j.
quod ſi doꝛmierit.C.de he⸗
re.vel ac.ven.l.vlti fl. de pu
bli. de pꝛecio. ff. de aleato. l.
S.aquod at.fi.de ritu nupter
palam.in fi.extra de deci.ad
audientiã.xxij.q.v.hoc vide
tur.Arg.contra.xx vij.q.ij.
lex diuine. io. So. omnia cõ
ceſſa intelligũtur de iure coõ

muni.niſi ꝓhibita ĩ ceteris.

caſibus inueniantur. vt in
nuit. c.lex diuine.? extra de
ſen.ex.nuper.b.⁊.ff.de teſti.
l.quefitum.C. ð teſta.l.ſanci
mus.

—

Can
Onlſuluiſti homicidij. qui hominẽ occidit ſ animũ occidendinon ba c ¶ Auiper aboꝛſum.ꝛ boc ſi puerperium? fomatum. vt xxxij.q.if.

buit. non tenetur.l.coꝛnelia de ſicar. vt.ff. ad.l. coꝛ. de ſica.l.j. F. diuus
tenetur tn.l.aquil.etiaʒ licet nocere noluerit.dum tamẽ fuerit in culpa licet le
niſſima.ff ad.l.aquil. ſedi ſi quemcunqʒ.S. ij. .l in. l. Culpa aut ẽ a diligẽ
te potuerit pꝛouideri ⁊ nõẽ pꝛeuiſũ.fl.ſi putatoꝛ.tenetur etiã quantũ ad deuʒ
vt hic ⁊.l.diſ.clerico.⁊.xxxiiij F
q.ij.in lectũ.non tamen pu⸗
populo ſuper.iiij. eunangelia dato
purgatumeccleſie reddat. Siquis
gutem ſcire deſiderat quales teſtes

ad accuſationem ſacerdotum reci
pi debeant.⁊ quid de accuſatoꝛe fa

ciendum ſit.plenins in canonibus
reperi poterit. Juramento vero

candentis ferri vel feruentis aque

purgatio data non eſt addenda.
AUnde ſtepha.v.huberto epiſcopo

Candæèus ferii 1 feruentis aque in⸗
dicium in eccieſia pꝛohibetnr.

6 Onſuluiſti de infantibus qui
iin vno lecto doꝛmientes cuʒz
arẽtibus moꝛtui reperiũtur:vtrũ
erro candenteaut aqua feruẽte ſeu
alio quolibet examine parentes =&
puriſicare debeãt eos non oppꝛeſ⸗

ſiſſe. Monẽdi ſunt namqʒ ⁊ pꝛote
ſtandi parentes ne tam tenellos ſe
cum in vno lecto collocent:ne ne/
ligentia qualibet pꝛouenient ſuf:
Ocentur vel oppꝛimatur. vnde ip
ſi homicidijꝰ rei inneniantur. Maʒ
ferri candentis vel aque feruentis
examinatione confeſſionem extoꝛ
queri a quoliber ſacri non cenſent
canones.⁊ quod ſanctoꝛum patrũ
documento ſancituʒ non eſt.ſuper

ſtitioſaꝰ adinnentione non eſt pꝛe/

ſumendum. Spontanea enim con
feſſione vel teſtium appꝛobatione
publicata delicta habito pꝛeocu⸗
lis dei timoꝛe commiſſa ſunt regi⸗
mini noſtro indicare.occultavero
⁊incognita illi ſunt relinquenda ꝗ

ſolns nouit coꝛda filioꝛum homi /⸗

num.hi autem qui pꝛobantur vel
conſitentur talis reatus ſe noxios
tua eos caſtigat moderatio: quia

ſi ille qui conceptum in vtero per

abonſum deleuerit homicida eſt.
quanto magis qui vnius ſalteʒ dei
puerulum peremerit.homicidam
eeſſe excuiare nequibit. Hoc aũtꝰ
vtrum ad omnia genera purgatio
nis an ad hec duo tantum que hic
pꝛohibita eſſe videntur pertineat:
non immerito dubitatur pꝛopter
ſacriſicium ʒelotypie.⁊ mages,
Si vir qui frigide nature eſſe dici

tur per verum indicium pꝛobare

Pechern vxoꝛem ſuam nunquam
ecognoniſſe ſeparatur ab ea.

1T Nlibꝛo nanqʒ numeri legitur

dominnʒz pꝛecepiſſe moyñ:vt

loqueretur filijs iſrael.⁊ diceret eis

Vir cuius vxoꝛ errauerit maritum
qʒ contemnens doꝛmierit cuʒ alio
viro ⁊ id maritus depꝛebendere

nequiuerit ſed latet adulterinzʒ ⁊ te

ſtibus argui non poteſt.quia nonẽ
inuenta in ſtrupꝛoſi ſpiritus ʒeloty
pie concitanerit viruʒz contra vxo
rem ſuaʒ que vel polluta eſt vel fal

moyſes.⁊.c.quod vero. Sed tamea licet ſʒ legẽ molapcam non ſit ho⸗
micidium tam punitur lege coꝛnelia de ſiccarijs.fl. ad.l. coꝛne. de ſicca.
ſi mulierẽ et etiam.l.aquil.ff.ad.l.aquil.ſñ ſeruus..ſi mulier.tamen 4
oppꝛimunt infantes puniuntur penitentia trium annoꝛum. extra de

ſa ſuſpiciõe: appetitur. adducet eaʒ

ad ſacerdoteʒ ⁊ offerrer oblationẽ
pꝛoilla.x. partem ſacci farine bhoꝛ/
deacee non fſundetſuper eam oleũ
nec imponet thus quia ſacrificium

elotypie eſt ⁊ oblatio inueſtigans
adulterium.offeret igitur eã ſacer⸗
dos ⁊ ſtatuet coꝛam domino.aſſu
metqʒ aquam ſanctaʒ in vaſe ficti⸗

li:⁊ pauxillum terre de pauimento
tabernaculi mittet in eam cunqʒ
ſteterit mulier in conſpectu do/
mini diſcoperiet caput eius:⁊ po⸗
net ſuper manus eius ſacriſiciuʒ re
coꝛdationis ⁊ oblationem ʒzeloty⸗

pie ipſe autem tenebit aquas ama
riſſimas in quibus cũ execratione
maledicta cõgeſſit.adiurabitqʒ eã

7 dicet.ſi non doꝛmiuit vir alienus
tecum:⁊ ſinon polluta es deſerto
mariti thoꝛo non tenebunt te aque
iſte amariſſime in quas maledicta
congeſſi. Si autem declinaſti a vi
rotuo atqʒ polluta es ⁊ concubui
ſti cum alio viro:his maledictio⸗

nibus ſubiacebis.dette dominus

in maledictionem ⁊ exemplũ cun
ctoꝛum in populo ſuo.putreſcere
faciat femurtuum.⁊ tumens vterꝰ
tuus dirũpatur.ingrediantur aque
maledicte in ventrem tuum:⁊a vte

ro tumeſcente putreſcat femur tu/⸗
um.⁊ reſpõdebit mulier amẽ amẽ.
Scribetqʒ ſacerdoſiſta maledicta

in libello:⁊ delebit ea aquis amari/

ſimis in quas maledicta congeſſit
⁊ dabit ei bibere:quas cum exanſe
rit tollet ſacerdos de manu eiusſa
criſiciuʒ ʒelotypie ⁊ eleuabit illud
coꝛam domino:imponetqʒ ſuper
altare ita dimtaxat vt pꝛius pugil
lum ſacriſicij tollat de eo quod of
fertur ⁊icedat ſuper altare.⁊ ſic po
tuʒ det mulieri aquas amariſſima,⸗
quas cnʒz biberit ſi polluta eſt:⁊ cõ
tempto viro adulterij rea eſt. ptrã
ſibnnt eam aque maledictionis.et

inflato vẽtre computreſcet fſemur:

eritqʒ mulier in maledictionemet
in exemplum omni populo.mari /
tos vero abſqʒ culpa erit.⁊ illare/⸗
cipiet iniquitatem ſuaʒ quod ſi pol
luta non ſuerit:innoxia erit ⁊ faciet
liberos. Sed quelibet hninſmodi
purgatio videtur eſſe inhibita.cnʒ
i pꝛemiſſa auctoꝛitate ſtephani pai
pe dicitur ſpontanea cõfeſſione ⁊c.
Item ex decre.nicolai pape.
In nono teſtamẽto monotmachia

Non recipicur.

¶Onomachiam vero in lege
non aſſumimus.qnatin pꝛece
ptam fuiſſe non reperimns: quam

licet quoidam inijſſe legamuſ:ſicut

danid ſanctum ⁊ goliam ſacra pꝛo
dit hiſtoꝛia:nuſqnam tamenvt pꝛo
lege teneatur alicubi diumna ſanxit

his qui filios.occi. de
infantibus. Item qui

pꝛocurat venena ſte⸗

rilitatis dicit homici
da. vt extra de bomi.
ſi aliquis.vbi de hoc
d C Hoc autem. hic.

mana cõdemnat vt.
C. de gladiatoꝛibus.i.

vna li x.Eucanſlia er

go nõẽ dàda talibus

cũ peccãt monalit᷑. de

Aſe. di. ij. . ſz ſiñ. Di
cũt qdaʒ ꝙ defendẽs
põt ſumere.qꝛ cuilibʒ
licitum eſt defende⸗
re ſe.Sʒ nõne dauid
peccauit.nõ qꝛ inſtin⸗
ciu ſpůs ſascti fecit. vt
ſãſon ? alij.xxiij.q.v.

ſi ñ lʒ de diuoꝛci. gau

demus.⁊ ẽ hicar.ꝙñ
eſt arguẽdũ ab excplii
xxxvj.q.ij.nõ ſtatim.·
c.non exẽplo.xiiij.q.v

dixit. xxij.qij.ſiquis

pꝛeuẽtuſ.j. de coͤſe. di.
ij.ligdo.ex. de elcec. licʒ
C. de ſen. ꝛ iterlo. om.
iu.nemo.

S. quod autem. iRo.
¶ )Snomachiä
Iſos et lex ro

—

Llanthi

lennee,

hdui
en
dülnliin
nculte

ie

ergaik
itdint
Nhedn
höin
ſiafan
Arign
eNlotig
elngi
licbact

S= = =

E

Ni
tieetoon

ſhötum
ibloriigy

a ¶Tentare.xxiij.q.viij.ſ nullo.æ. xrij.q.ij.queritur. eaur.

vt infra de conſe. di.ij.tribus.de pur.ca.dilecti.

b Gebe huic.c.ẽ derogatum.qꝛ ſuſpectis non ẽ danda euchariſtia. .

c VNierrogatũ c.iculpati.i.ĩfamati.Nõ.n.poſſint ſimul duo accu⸗

ſari de crimine.C. ð adul. reos.ſfl.ff, ð adul.reos ſi.ff. de inoffi. teſ⸗

nam ⁊ ſi.S. filius.

Wreitetur non⸗
u

mꝙ victoꝛia vniꝰ
pꝛodeſt alteri.ſed con
demnatio nõ nocet. fl.

de adult denunciaſſe
extra de adul.ſignifi⸗

caſti.ff.ð inof.tel.po⸗
ſthu nꝰ. S. ſiquis ex

his.fl. fi ſerui. ven. loci
§S. competit. Itẽ ar. ꝙ
confeſſio vnius non
nocet alteri. xv. q. uj.

nemini. Arg. contra.
lix. di. oꝛdinatos.ꝛ.lxx⸗
xxj.di.tantis.⁊ ẽ verũ

ꝙ non nocet alij qus

iuʒ ad cõdemnatiões

nocet tñ qᷓt ad pꝛeſũ
ptioneʒ. vt ex de adul
teri.ſigniſicaſti.?.

e ARTatuit quoqʒ
eas duo. Ar. 3
C. de adulte. reos. Sʒ

dic ꝙ agitur hic crimi
naliter.ſed ad peniten
tiã vel ad thoꝛi ſepara
tionen.

f ¶ Alter illoꝛum. ve
lut pꝛocuratoꝛ. xiij. di
ſti. tibi domino. Sʒ ſi

Directa agetur cum ſit

cãcriminaliſ.non poſ
ſet vnꝰ alterũ conſtitu

ere pꝛocuratoꝛẽ vt.iij.

q.ix. abſens. niſi velis

dicere ꝙ ĩ cauſa crimi
nali vnus ſocius au⸗
ditur ⁊ pꝛo ſe ⁊ pꝛo ali
js.vt eſt arg.iij.q. vj.
hoc quippe.⁊ extra ð

Ddo. contu. cum dile⸗
Li.in pꝛin.

g R epiſcopo aut
pꝛeſ bytero. gn
quennio. hodie depo

nitur qui in purgatio

ne deſicit. vt eẽ de ſfil⸗
mo. de hoc hic habes

quid ſieri debeat cum
volens purgare ſe ne

quit.
HHGHGHGHogd ve

b ro. duo⸗

rum. ſẽ/
per duo
ſufficiũt.

iii.. ii. Fitem in cri⸗

minalibꝰ.ver.vbi nu

merus.niſi in caſibuſ

ſpecialibus. Sed ĩ ca⸗

ſu vnus ſufficit. vt ex

de teſti. co. peruenit. 2
vbi nulli ſit pꝛeiudici⸗
um. de cõſe. di.iiij. pla
cuit.de infantibꝰ.⁊ in
cauſa denunciationiſ
ex de teſti.in omni. ⁊ ĩ
alio caſu e de pꝛocu
ra.ex inſinuatione.⁊

vvbi agitur ad impedi
enqduʒ negociũ er̃᷑ de

ſpon. pꝛeterea. Itẽ qᷓn
tui ad preſumptionẽ
faciend. viij.q. iij. ta⸗
lia.fl. ð dote pꝛele. the
opõpus.item plures

TMerrogali eſt.
ter

auctoꝛitas:cũ hec ⁊ hniuſcemodi
ſectantes deum ſolummodo ten⸗
tare* videantur. Contra in con.

guarmacienſi. è””
Siſfurta in monaſterio fiunt iudi/

cio monacbi ſe xxpurgent.

Spe contingit: vt in mona/
ſterijs monachoꝛum furta ꝑ
petrentur:iccirco ſtatuimꝰ.vt quã
do ipſi fratres de calibus expurga⸗

re ſe debent:miſſa ab abbate cele /
bꝛetur vel ab aliquo ex pꝛeſentibꝰ
fratribus:⁊ ſic expleta miſa omneſ

communicentur in hec verba. coꝛ
pus domini ſit tibi hodie ad pꝛoba

tionem. INeem.

NAuicunqʒ de adulterio accuſatur

pꝛohabili indicip ſe gFon de⸗

io inculpatifuerint:⁊ vnus
pꝛoſiteturꝰa alter negat.quid inde
agendum ſit:decretuʒ eſt in ſancto

concilio vt ille qui negauerit pꝛo:-

babili ſe iudicio expurget:⁊ qui ꝓ/

feſſus fuerit dignam penitentiam

agat. Jtem.

Cum pliures de adulterio accnſan

tur⁊ vuus ceteros purgare volne
rit omnes rei habeantur: ſi ipſe in
iudicium ceciderit.
eratnit quoqʒ ſancta ſynoduſ
vt ſi duo de adulterio accuſa
ti fuerit:⁊ ambo negauerint:⁊ oꝛãt
ſibi concedi vt alter illoꝛum/vtroſ
que indicio purget diuino.ſi vnns
in hoc ceciderit.ambo rei habean
tur. Item. ”M

Pio ſingulis miſſa celebꝛetur:qui

de aliquo crimine accuſantur.

epiſcopo aut pꝛeſbytero ali

quod maleſicium imputatuzʒ

fuerit pꝛo ſingulis miſſam celebꝛa

re debet ⁊ communicare ⁊ de ſin⸗

gulis ſibi imputatis innocentem ſe

oſtendere.quod ſi non fecerit quin
quẽnioꝰ a liminibus eccleſie extra
neus habeatur. Illud vero qd
ſixtus ⁊ leo in fine ſue purgationis
addiderunt:ex eoꝛum exemplo m

telligendum eſt.exemplo enim ſue
ſatiſſactionis noluerunt ceteris pꝛe

ſcribere legem purgandi.

„ V.
Uod vero quarto lo⸗
co querebat᷑.an duo⸗
rum teſtimonio epiſ:
copus ſit condẽnãdus

multoꝛum auctonta?-

tibus pꝛobatur ſicut enim in euan/
gelio ioannis legitur. ait chꝛiſtus
ad indeos.In lege veſtra ſcriptuʒ
eſt. qnoniam dunoꝛum hominnz te

ſtimoninm verum eſt. Hinc conſe

quenter argumentatur contra eos

Dicens:ſi duoꝛum hominumteſti⸗

monium verum eſt:quare teſtimo
nium meum ⁊ patris mei non acci

bꝛacarenſi. ij.
Anot teſtibus quiſq; clericonim

ALacnit vt ſiqui

duo de adul

xcxviij.

duobus requiruntur..e.nulla. ?.e.pꝛeſul.Lres requiruntur in depoſitione
pecunie.in autẽ.de ſide inſtru.S.ſiquis igitur. Item quinqʒ requirũtur dum
contractus excedit libꝛam auri in ciuitate. C. ſi cer. pe. aut.ſed nouo ⁊ in codicil
lis ⁊ in vonatione cauſa moꝝis ſimiliter. v.vt.C. de do.cauſa moꝛ.l.vlt. qnñ;
xv.vt.C. de pꝛoximis ſaco.ſcri.vnicuiqʒ.li.xij.

pitis. Aez paulus in epiſtola ad

