in aiaʒ dñi.vt.lxiij.di.
tibi dño ſcõ.ſed ſindici
ſiue iconomi in ꝓpꝛi
am aiam. vt ex de iu
racalũ.in ptractadis.

xvij

ſia vi aliqnẽ exemerit:vel in ipſa ec
cleſia vel loco vel cuitui ſacerdoti
bus ⁊ miniſtris aliꝗd iniurie impoꝛ
tanerit:ad inſtar publici cris ⁊ leſe
maieſtatis accuſabitur:⁊ ↄnictusſi
ne cõſeſſus capitali inie a rectoꝛibꝰ
pꝛouincie feriet᷑.ſicut in.i.li.codicis

legitur ti.de epᷣis ⁊ clericis lege. Si

quis in hoc genus ſacrilegij pꝛoꝛnu
perit.⁊ in digeſtis ad legẽ iulia repe
tundaꝝ lege vltima. Cõmittũt etiã
ſacrilegiũ qui cõtra dinine legis ſan
ctitatẽ aut neſciẽdoꝰcõmittunt:aut
negligẽdo violãt ⁊ offendũt:ant ꝗ
de pꝛincipali indicio diſputãt:dubi

qua ꝓuinciales ⁊ ciues babẽtur:oſ
ſiciũ gerẽde ac ſuſcipiẽde admiſtra
tiõis deſiderãt:vt codice li.ix.ti.de
crĩe ſacrilegij. Similiter de iudi /⸗
cio ſummi poniiſicis aliquid diſpu
tare nõ licet. Ande nicolaus pa
pa omnibus epiſcopis.
Nemimi en permiſſum de eo qnod
papa ſtatuit iudicare vel eins lentẽ
tiam retrageter.
Eminſ eſt ð ſedis apoſtolice
iudicio indicare autilliꝰ ſniaʒ
retractare ꝑmiſſuʒ videlz ꝑꝑ roma
ne eccleſie pᷣmatũ chꝛiſti munere in
btõ petro apoſtolo dininitus colla
tũ. Sacrilegij quoqʒ reatũ incur
rit ꝗ indeis publica officia ↄmittit.
Ande intolletano cõci.ilij.legit᷑.

Sacrilegium ſaciunt:qui indeis pu

blica officia cõmittuant.
6 Onſtituit ſanctũ cõciliũ vt in⸗
gei aut hi qni ex indeis ſũt:oſ
ficia publica nullatenꝰ appetãt qꝛ
ſub hac occaſiõe chꝛiſtianis iniuriã

ſaciũt.Jõqʒ iudices ꝓuinciaꝝ cũ ſa

cerdotibꝰ eoꝝ ſurreptiöes fraudun-

leter relictas ſuſpẽ dat:⁊ officia pu/
blica eos ager̃ nõ ꝑmittãt.Si ꝗs t
hoc ꝑmiſerit velut ĩ ſacrilegũ excõi
catio ꝓferaſ:⁊ is qui ſurrepſerit pu⸗
blicis cedibꝰ deputef̃. Aeꝝ ne re
uerẽtia religiõis dños ſuo iure frau
daret:ſi famuli ad eccłie ſepta ofugi
entes inde neqnaqz abſtrahant᷑:ſa
cris canonibꝰeſt ĩſtitutũ:vt pᷣſtito a
dño ſacro ĩpunitatis ei ẽt reddant᷑ i
niti. Angde gelaſius papa icribit
bonita.epiſcopo.
Poſt pꝛeſtitã ſecuritatẽ ſᷣui reſtitn
ant᷑ onis qni ad eccleſià cõſugiunt.

(D Ernetes dños famuliſi ad ec

cleſie ſepta cõſugerit:interceſ

ſiões debẽt querere nò latebꝛas:ne

hec ipſa pſumptio tarditatis teme
ritatẽ angeat renitẽdi.filiꝰ eteni no
ſter vir ſpectabilis petrus querit᷑ ſer

nũ ſuũ in eccłia ſancui clemẽtis diu

tius cõmoꝛari:cui dum depntaſſet
ſacr̃a pſtariaſſerit illũ egredi nulla
rõe voluiſſe.⁊ iõ directꝰ ſupꝛadictꝰ

hõ de pᷣſenti cũ eo qnẽ elegeris eſſe

mittẽdũ cũ de ipunitate eius ſacr̃a
pꝛebuerit:eũ ſtati facias ad dũm ſu
nm mõis oibꝰ remeare.aut ſii bac
pertinacia ſoꝛte extiterit poſt ſactm
ſibi pꝛeſtitũ reddat᷑ inniius. Idẽ

ioanni epiſcopo viẽneniã.

Securitate recepta: ad ratiocinia

reddendo fugiiiui ab eccleſia rediꝝ

recogantur.

X8orꝛfelicis filie eiꝰromaʒ:qe

ſic opoꝛtuit ꝑuenerũt.Si ꝗdẽ

bũc ipᷣʒ mũ ſe ad barbaroꝝbaſili

cã cõferetẽ ſeqʒ bonas cãs bꝛe iactã
tẽ egredi ſub hac ↄditiõe pᷣcipimus
vtſi actꝰſuos ſidelit ⁊ roᷣnabilit:al⸗
legaret:nihil circa eũ ꝓꝛſus aſperũt
ſieri durũqʒ pateremur.alioquin ſi

coõtra fidẽ ⁊ vnlitatẽ dñicã veniſſep

bat:ipſe ſibimetꝰ iputarei atqʒ dñi
oꝛdiatiõi cõgrue ſubiaceat:ꝗ ſuꝑne
niẽte filio nro viro ſpectabili oꝛiba
ſio ſic eſt ad ſingulã queqʒ cõuictus
vt os aperire nõ poſſet:⁊ vera eſſe
que hnic obijcerent᷑:voce ꝓpꝛia ſa

teret᷑.ideoqʒ tenet in cuſtodia man

—

cipatus. Ideʒ ſyracuſano ⁊ cõſtã

tino ⁊ laurentio epiſcopis.
Eripiatur in libertatem ſernus cui
chiſtiano iudens ſignaculum ae
ciſionis impꝛeſſit:alioquin ab eccle

ſia dno ſno reddatur innitus.

T Adas qni indaice ꝓfeſſiõis ex
titit mãcipiũ ſui iuris queʒ ante

paucoſ anos ſe aſſerit cõparaſſe nüũc

ad eccleſiã veneſranã cõſugiſſe ſug
eſſit. ſiẽ petitoꝛij tenoꝛ qnexus oſtẽ
lit: eo ꝙ dicat ſibi ab infantia xpᷣia⸗
no:nup a pᷣfato dño ſignaculnzʒ cir
cũciſiois infixũ.qua ꝑꝑ via diligen

Qα

ter iter vtrũqʒ ſollicita cura rerũ ſi

deliter exaĩei veritatẽ: quatenꝰ nec
religio temerata videat᷑:nec ſernus
bac obiectiõe mentiius cõpetentis
iura domini declinare cõtendat.
Item ex cõcilio toletano.xij.
De atrio eccleſie qnod.xxx.paſmſi⸗
bus clanditur:niſi pꝛius data ſecur
tate fugens nõ abſtrabatur.
O Iſfininit ſanctũ ↄciliũ vt nuil
lus audeat cõſugientes ad ec
cleſiã vel reſidẽtes inde vi abſtraꝝ
here:ant quodcũqʒ nocibilitatiſ vł
dani ſen ſpolij reſidẽtibꝰ in loco ſan
cto inferre:ſʒ eſſe potiꝰ his ipſis qui

eccleſias petũt per oĩa licitũ in.xxx.
paſſus ab eccleſie iannis ꝓcredi:in

gbꝰ. xxx.paſſibꝰ vninſcniuſqʒ eccle
ſie in toto circuitu reuerẽtia deſẽda
turꝰ ſic tñ vt hi qui ad eã ↄfugiũt in
extraneis velloge ſeperatis ab ecꝭ
cleſia domibꝰ nullo mõ abſcedant

k Sackfa boeintellige cnz

nõ eſt tanta ſeuitia vñi quin
ſuo ſacramento poſſit credi.
vt.dixi.xxxij.q.ſ.de benedi⸗
cto.io.
1 Xoꝛ.ad barbaroꝝ.pꝛo
pꝛium eſt nomẽ: ſicut
carbonenſum.
m C Sibimet. qð nõ petit
cautionem de impunitate.
nImputaret. nõ. arg. &
imputet ſibi qui de iure ſuo
cõſiſus noluit vti beneſicio
canonis.vnde ſi quis ð iure
ſuo confiſus incontinenti li
tem cõteſtetur nõ petitis in
ducijs bene pꝛeiudicat ſibi lʒ
quidam boc negent.qꝛ lex
dicit: ꝙ lite cõteſi.cõtra hoc
indultuʒ hita pꝛo nihilo ha
benda eſt.vt.iij.q.iij.offerat᷑.
Itez hẽs hic ꝙ aliquis põt
reuunciare pꝛiuilegio ꝙ ad
honoꝛẽ celeſtẽ inductum eſt
contra illud ex de fo.cõòpe.ſi
diligẽti.ſimile huic dicit lex
impntet ſibi qui pꝛio nouo
bñſicio vetus eligit graua⸗
mẽ. C. de iur. deli. l. vl. F. pe.
9 Lda santng d
di. liij. Z. macipia nulli
2.c. fraternitatẽ. S. ſed aliud
eſt dicere ſe velle fieri chꝛiſtia
num Fᷣm ꝗ üllud.c.loquitur
aliud eſt dicere ſe eſſe chꝛiſtia
nuʒ ⁊ mẽtiri:vt ſic poſſit rece
derea domino ſuo. ᷣm qð
loquitur bic. .

Affiniuit. defẽdatur.
*OD

quis ꝓuidebit iſtis
interim in expẽſis.Rñ.eccle
ſia.vt. C. de his qui ad eccle.

confſu.l.pñti.in h.ſiẽ cuſtos

carceris pꝛouidebit captiuis
vt, C. de epiſ. audi. iudices.
qE Pꝛincipis.i.iudicis ee
cleſiaſtici vel pꝛincipalis per
ſone.l.actoꝛis.

ſed in boc.xxx.paſſuũ nũero abſqʒ

domoꝛũ extraneaꝝ receptaculo ꝓ
grediẽtes:aditũ obtinebunt quali
ter ad requiſite nature vſuz debitis
exeant locis:⁊ nullo teneatur euẽtu
neceſſitudinis:qui dñicis ſe defendẽ
dos cõmiſerint clanſtris. Si ꝗs aũt
hoc decretũ violar̃ tẽtauerit:⁊ eccle
ſiaſtice excõicatiõi ſubiaceat:⁊ ſeue

ritatis regie ſeriat ſnia.ipſos antẽ ꝗ
ad eccleſiã cõſugiũ fecerũt:ſi iuxta

pꝛiſcoꝝ canonuʒ inſtiinta hi ꝗ eos
repetũt ſact̃a reddiderit ⁊ ſacerdos
ipſins eccleſie ab eccłie foꝛibꝰnõ ab

ſtraxerit ant ſuga taliũ ſi euenerit ſa

cerdotiquerẽda ẽ ant dãnoꝝ ſenẽ
tia ſᷣm electionẽ pꝛincipis hmõi ſa
cerdotibus irroganda eſt. Item
ex cõcilio aureliaaf.

a Bcoſtäinimus. vel de

mo. que domus erat.i
a. xl.paſſus.vt.xli.di.epus
vilem. ⁊ de con.di.iij.epiſco
pus.idem tamen pꝛiuilegi⸗

um habʒ ſi eſt extra iſtos pal

ſus. Jvo.
b CToͤſignare itradere.
cVNt ei. . cum eo.
¶ ¶ ¶ Crioſus.i.obnoxius.
e ¶ Coninio.i.cõſoꝛtio.
Intenſione.i.plus de⸗
bito reqnirit.
9 COccupari. auẽte ꝓpꝛia
vt videtur er de immu.ec.in
ter.licet ſit ar. .S. e.c.pꝛoxi.

in ſi. 7. C. de his qui ad ecde.

confu.l.iij.i0.
b 8 quis.

luie g reime.
B us. ſi redditus.
D i.mobilia bona q̃ ſuffi

ciũt ad ſoluẽduʒ debitũ.

¶NVt cũ ſtatuto.illud ho⸗

die nõ requirit᷑ qꝛ bodie fuf
ſcit coͤnſenſus epiſcopi ⁊ ca
pituli.xij.q.ij.ſine exceptiõe
⁊ er de his que ſi.a pꝛela.q̃n
to.⁊ c.cũ apoſtolica.

m ¶ qNMãõ pofft. ar. eſt hic qð

ſi ꝓpter periculũ moꝛe non
poſſunt abſentes vocari ad
electionem ꝙ eis abſentibꝰ
⁊ nõ vocatis poteſt fieri ele⸗
ctio.vt.xcvj.di.c.j.ver.elaliꝰ
⁊. x vj.q.vj.anrelius.io.
12 N vẽdition ibꝰ.epiſco

pi. quidam vicunt id
hic dicitur. ꝛ.xij.q.ij.abbati⸗

bus.hodie nõ tenere per id
ð eſt.j.pꝛoxi.q.ij.nullam.
vbi dicitur ꝙ tota diſpoſitio
monaſterij ad abbatẽ perti⸗
net. ſed eis obniat qdᷣ eſt er

de re.ec.nõ alie.c.i.hoc.ſciaſ

ꝙ nulliqʒ pꝛediuʒ poteſt alie
nari inconſulto epiſcopo lo
ci in cuius dioceñ ſutum eſt
pꝛedium.vt.C. de pꝛedi.mi⸗
no.l.ſi pꝛedium. 2 extra de
fo. cõpe.ſane.
9 C Manumitti.quia qui
manumittit mancipiũ eccle
ſie duo dabit eccleſis pꝛo illo

vt.xij.q.ij.epiſcopuſ qui.ſed

cum abbas nihil habeat. er
S0 nil poteſt dare.vi.liiij.di.

Cau.

Ante ſecnritatẽ acceptã de atrio ec

cleſie ſugitiuns nõ cogat exire.
T Dcõſtituimꝰobſernãdũ:q; ec

cleſiaſtici canões ðcreuef̃t ⁊ liex

rõana ↄſtitnit: vt ab eccłie atrijs

vl domoepᷣi eoſ abſtraher oino ñn

liceat:ſʒ nec alteri ↄſignare::niſi ad
enãgelia datis ſacramẽtisð moꝝe
7 debilitate ⁊ oĩ penaꝝ genere ſint

ſecuriita vt er cui reꝰfnerit crimino

ſus de ſauſſactiõe ↄnemat ꝗſi ſacra

mẽeta iuna cõuictꝰ fuerit violaſſe:re

ns ꝑiurij nõ ſolũ a cõmumie eccłie

vel oĩam clericoꝝ.verũ ẽt acatbo
licoꝝ cõuiuioſeparet. ſiis cm re
ns eſt voluerit ſibi intẽnõe faciẽte

cõpõi ⁊ ipᷣe reꝰð actꝰtimoꝛ ð eccłia

diſceſſerit ab eccleſie clericisñ que.
rat᷑. Seruꝰetiã ꝗ ad eccleſiã cõfuge
rit ꝓ qualibʒ culpa:ſi a dño pꝛo ad
miſſa culpa ſacramẽtũ ſuſceꝑii:ſta

tiʒ ad ᷣuitiũ dñi ſui redire cogar:⁊
poſtq̊ʒ dato ſacr̃o domĩo ſuo fnerit

cõſignatꝰ:ſi aliqd ens cage cul
n

pa qua excuſat᷑ ꝓbatus ſuerit ꝑtn⸗

liſſe⁊ pꝛo cõtẽptu eccleſie ⁊ puari/

catione ſidei a cõione ⁊ cõninio ca

tholicoꝝ extraneus habeat᷑. Si ve
ro pᷣnus ꝓ ſua culpa ab eccleſia de

fenſatꝰſacramẽta dñi clericis exigẽ
tibus de ipunitate ꝑceperit:exirino

lentẽ a dño liceat occuparʒ-. Oc

caſiõe nãqʒ religionis ſeruus dñm

ſuũ cõtemnere ⁊ eius miniſteriũ de

ſtituere nõ debet. Andein gan⸗
grenſi cõcilio legitr.

Religionis occaſione dommũ ſuũ

non audeat contẽnere ſeruus.

BZJas bun alienu occaſiõe reli
giõis docet dũm ſuũ cõtẽnere
⁊ eiꝰ miniſteriũ deſtituere:ac nõ po

tius docnuerit eũ ſuo domio bonaſi

de ⁊ cuʒz oĩ honoꝛiſicẽtia deſernire:
Item ex concilio.

anathema ſit.
Martini pape.

Conipiatur ouriſſime qui cauſa re

ligionis docet ſernũ dominũ luum
contemnere.

Iquis ſernũ alienũ cꝗ religo
nos doceat cõtẽnere dñm ſuũ

⁊recedere a ſeruitõ eins:duriſlime

in omnibus arguat᷑. Itẽ ex conci

lio carthaginẽſi capitulo.xxxj.
Pumati ininuetur neceſſitas que

res eccleſie diſtrabere cõpelli.

L Allus res eccl eſie diſtrahat
ꝙſiredditus nõ hbʒ:⁊ aliquan

do nimia neceſſitas cogit:hac inſi

vedigeric: in in
ditt

nuãd eẽ pmatiſpiꝰ ꝓnicie cẽlemꝰ
vt cũ ſtatuto nũero epᷣoꝛũ vtrũ fa
ciẽdũ ſit arbitrer̃ ⁊ ſitata vꝛgʒ neceſ

ſitas eccłie:vt nõ poſſa ante pᷣma
tẽ cõſulere:ſaltẽ vicinos conuocet
epos cnrãs ad cõciliũ referre oẽm
eccleſie neceſſiiatẽ ꝙ ſi nõ fecerit re

ns deo ⁊ ſancto concilio venditoꝛ

honoꝛe amiſſo teneatur. INez ex
concilio agathenſ.
Sine inia epiſcopi:quicꝗd abbas
iti Leducatur.
võib?'quas abbates

J ven
AlLſacere pꝛeſumũt:hec fonna pᷣne

tur vt quicꝗd ſine epi liceẽtia vend

tũ ſueri ad ptãtẽ epᷣi reuocet᷑ maãc

pia vero monachis donata ab ab

bate manumittinõ lʒ.inmſtũ.n.pn
tamus vt monachis quotidiannʒ
rurale opus faciẽtibꝰ ᷣni eoꝝ liber
tatis ocio potiant᷑. Etiaʒ ſi epᷣo
cõſemiẽtemonaſterij.poſſeſſio ab

abbate data ſnerit:nullius momen

erit donatio:niſi ſone in ecclene fa⸗
bꝛica erigẽdam donatio ꝓceſſerit.
quo caſu tatũ ei donare lʒ quatũ ec
cleſie parietes cõcluduni. Ande
gregoꝛius ſcribn.
ab eius lure ſegregari.
¶Ueut ſunt nobis pꝛedicti mo/
naſterij monachi abbatẽ ſuũ

in tranſquilitanũ caſtrũ terraʒ que
in.dc.pedes extẽditur ſub pꝛetextiun

fabꝛicande eccleſie fraternitati tue
donationis titulo cõceſſiſſe. Ideo
volumus quantũ parietes poſſunt

ediſcate eccleſie circũdare:iuri ec
cleſie vẽdicare qnicꝗd vero extra
parietes einſdẽ eccleſie eſſe potue⸗

rit:in iure monaſterij ſine dificulta
te aliqua reuertat qꝛnec mũdana
rũ legũ uec ſacroꝛũ canonũ ſtatuta
permittũt res monaſterij ab eiuſaẽ
iure quolibet titulo ſegregari :ea ꝓ

pter donationẽ eiuſdem terre que

contra rationẽ ſacta eſt ſine aliqua
dilatione reſtitue.
Palea.

nc ergo ſcripturarũ noſtra⸗

ſũͦ paginã omni futuro in tem

poꝛe ab omnibus epis firma ſtatui
mus illibatãqʒ ſeruari:vt ⁊ tue ec⸗

cleſie iuuãte domino tantũmõ ſint
iure contẽti.⁊ monaſteria eccleſia
ſticis cõditiõibus ſen angarijs vel
quibuſlibet obſequijs ſecularibus
nullo mõſubiaceat ꝛcanonicis nul
lis inuribns deſeruiant:ſed remotis

vexationibus dininũ opus cũ ſum
ma deuotione perſiciaX᷑. Sedno

tandũeſt:qð alind eſt in ſnos vel/ꝓ
pinquoꝝ vſus res eccleſie cõuerie
re:quã pernicioſaʒ cupiditatẽ ſacri
canones vbiqʒ pꝛobibent ⁊ dãna/
bilez oſtendunt: aliud eſt qð ex dii
penſatiõe charitatis humane inſir
mitati cõſulit᷑:vt quõdãa illi ſua red
dant᷑:qui in iacro ꝓpoſiio manere
contẽnit.ꝙ nõ tam iure ſoꝛi qnã in
re poli nõnullos ſlanctoꝝ fecile lex

gilnus:btũs enim ioan. euãgeliſta

duobꝰ iunenibus quos peniuerat
oia ſua ꝓ chꝛiſto reliquiſe ⁊ panꝑi
bus erogaſſe:auruʒ ⁊ gẽmasreddi
dit:vt cuncta que vẽdiderat ſibire
dimerẽt. Sed obijcii:btũs Jo.nõ
oblata reddidit que panperibꝰ iaʒ
erogata fuerãt:ſʒ alia recõpenſauit
que in pauperũ vel eccleſiaꝝ ſacul
tatibꝰ nundʒz cõputata mnerant. Si
milit ſi abbas vel epus aliqua ba
bnerit que in eccleſiaſticis ſacnlta/
tibns nõdũ ſunt annũerata:exeplo
bti Jo.det illa recedẽti:oblata ve:

ro eccleſie retineat. Sequat᷑ergo

aliud exemplũ:quo eadeʒ que ob/
lata ſunt:landabiluer reddeda mõ
ſtrentur. Ait enim auguſtinns in
ſermone de vita clericoꝛiam.

.

R tâεεmonaſterij valet

p CErniam cõſent en

te. nõ dicit bene:quia

bene poteſt andie epi⸗

ſeopi abbas aiij dare

eccleſa.led ideo repꝛo
bat donatio facta ah

abbare cum conſenſu
epiſcopi in ſeq.c.quia
ipſi epiſcopo dedit:2

ipſe epiſcopus noõ po
tuit cõſrmare donati

onem ſibi factꝗ. quia

nemo poteſt pꝛeſtare
auctem rei pꝛopne.vt

cx de inſti.cũ ad nr̃aa
vt.fj.de aucto.tut.l.j.
Neſti ſunt. dẽ
dicare tamen
hec ecclłia erit ſub alio
monaſterio de cuius

rebus cõſtructa eſt.vt

Era: ij. apoſtolicos.
r Ꝙ. Reuertaiur. ar.
donatio pꝛo parte eſt
valida pꝛo parte non
vt.xij.q.ij.ſi quos.ſed
nöne iſta ecdeſia ha⸗

bebit viam qua ibitur
ad ipſam.n qui babʒ

hauſtũ inter dʒ hĩe. vt
ff. de ſer.ruſti.pꝛedi.itẽ

ſic.qui bi banſtũ.Rñ.

ſic habebit:ſed mona
chi nõ cogent᷑ gratis

eam dare ſed cogen!

viã vendere iuſto pre
clo.vt.ff. de reli.ſiquis

ſepulchꝛum.

8 Ed notandin.

duobus. lito::

engenio.ſed nõne bea

tus ioannes renũcia

nerat ꝓpꝛijs:vtiqʒ ex

go quicqd habui acgꝗ
ſtum fuit pauperib/
vel illiieccleſte ad quã
ſe tranſtulit. ſed dic q
adhuc nõ pernenerat
ad eccleſiam illaʒ. vel
dic g de virgis lecit

ülud argentu; quod

dedit.

t¶ Siabbas. ſophiſti

ce ? male reſpondet.
quia ꝙᷓ cito abbas ha

bet aliquid tam cite

ſu eccleſie.

ctr

twn
furi
rtn

umi
Uſ
Cünera

un
wſcg

Pickni

Men
Hne

lale
nler
ſͤne

Mi
Allcſt;
Ophuid

Min

Mänci
umde
Cnens
gniit
Mocde
Mmti⸗

llny
fgte

802
Ou
fagug

lun
fentuſn

Nſlon
orarb⸗

nſon

banten
Nndpi⸗
eihde

Mimn

Wünen
ſen
Phinen
U⸗ hn

umi

leg⸗
hacnin

xviij.

Alicunqʒ.nõ reddere.ſ. xiiij.q. vj. omperimus. ſed none ſilius
natus iure cõi poteſt reuocare legeenn⸗ poꝛtionẽ ſuã ſi pater oĩa

bona ſua donauit.vt. C. de inof.dona.

totas.nã ſi aliquis liberto ſuo

dedit bona ſua:cũ crederet ſe non babituꝝ filios.nũquid filius poſtea

Rüů.veꝝ eſt ⁊ qð hic
dicitur intelligenduʒ

eſt ꝙ eccleſta nõ cogi

tur totũ reddere ſ tã
tum legitimam poꝛti

onen vel canon corri
gi⸗ enm.

hoc nõ cogebatur iu
re actionis ſed/quadã
naturali equitate te⸗
nebatur.ad hoc.ij.q.
iij. hinc colligitur.
¶ Non iure polii.
quadã naturali equi
tate. B
d ¶ Ecce. viilius..v
q.v. non omnis.
DNidaʒ
abbas.
77.

Rima

Certü
evt qᷓ;/⸗
diu eſt abbas vel mo
nachus in moaſterio
ipiacꝗrit: ſed quicqd
acquirit factus epᷣus
hocacqrit epᷣali ecce
ſie. vt. . e. c. j. ⁊ hoc foꝛ
te obtinet:cũ eſt trani
latus perfecte ad ec⸗

cleſiam epᷣalem. vt.j.

xxi.q.ij.ſiquis iâ trãſ
latus:ſed ꝗd ſi tm̃ eſt
ↄſirmatus adbuc iñ
non eſt trãſlatus. vẽ
velle littera illa ex eo

ꝙ dicitur abſoluit et

acgrit eccleſie epᷣali
led illa lictera poſtiᷓ
xc.videt᷑ velle ꝙ pꝛio
ri.põt dici cũ.h. ꝙ nõ
puius acgꝗrat ſecunde
eccleñie q ſit adeptui

coꝛpoꝛalẽ pofſeſſionè

vt. S. xcij.di. ſigs eps.
⁊ extra de elec. cuzʒ in
cunctis.ſicut nec mi⸗
les ꝗ traſit devno nu
mero ad aliuʒ nõ pꝛiꝰ
dicitur eẽ de ſcðo nu
mero anteiᷓ; pueniat
teſta. ex eo tpe.io.
8 8 Tatutũ.abſol
nit ab obediẽ⸗
tia quaʒ fecit abbati.
abſoluitur.n. ab obe
dientia ſua cũñ ſit fact
de filio pater. Item a
monachali regula in
ieiun ijs vigilijs ⁊ mo
do cantandi. ſilentio
n.nõ põt ãmodo va
care:cuʒ debeat hẽre
tubã pꝛecõis.vt.xliij.
di. ſit rectoꝛ.itẽ poteſt

qð pꝛius non licuit:
exẽplo gregoꝛij ꝗ pꝛi

ab illo iſta inferantr.

.
4
.

natus nõ ſolum partẽ ſed etia totũ reuocabit.vt. C. de reuo. do. nůqᷓ

Non debet eccleſia ſuſcipere que ſ

lio exheredato ſibi offeruntur.

QEicunqʒ vult exheredato ſi⸗
lio heredem facere eccleſiaʒ.
querat alterum qui ſuſcipiat nõ au
guſtinum:imo deo pꝛopicio nemi/

nem inueniet.quã laudabile factuʒ

ſancti aureli carchaginenſis exſco
pi. Nuidam enim cuʒ filios nõ ha⸗

beret nec ſperaret:res ſuas omnes
retẽto ſibi vſufructu donauit eccle

ſie.nati ſunt ei filij:nec opinantired
didit epᷣus ea que donauerat.inpo

teſtate babebat epᷣus nõ reddereꝰ*:
ſed iure foꝛi non iure pol. Ecce
qꝙ aliquãdo oblata iure ⁊ laudabi.
liter redduntur. veꝝtamen nõ hoc

exẽplo recedenti ſua reddenda mõ

ſtrantur.aliud eſt enim in pꝛofeſſio

ne ſue vite perſiſtere.alið a pꝛopo⸗/
ſito ſui oꝛdinis diſcedere.Si ſanctꝰ

aureliꝰdegenti in laicali habitu ob
lata reddditi:quia poſt oblationeʒ

filios accepit:non iõ in apoſtaſiam

euntibus ſua reddenda ſunt:quibꝰ
vtilius neceſſaria ſubtrabentur vt
coacti redirent ad oꝛdineʒ a quo re
ceſſerant. Sed ſicut inimicis ⁊ per/
ſecutoꝛibuſiubemur neceſſaria ſub
miniſtrare ſicut ab apoſtolo mone
mur tempusredimere:vt expediti
na oꝛatiõi vacemus. ſic ne eccleſia

ſcandalum patiarur: ne diſcedensĩ
deterioꝛa pꝛecipitetur: ne in perni/

ciem monachoꝛum ant incendiuʒ
monaſterij occaſione ſuoꝛum exar

deſcat.landabilius ſibi ſua:nõ dico

redduntur ſed auferri ſinuntur quã
Ligdam abbas con/
ſecratns in epᷣm pꝛi⸗
ns monaſterio mul/⸗
ta contulit poſtea in
epiſcopatu plura ac:
quiſinit.cui dum fra⸗

tres ſucceſſoꝛem quererent epᷣs lo:
ci ſemet electiom volebat inſerere:
vt per ipᷣm abbas in monaſterium
oꝛdinaretur: fratres renituntur.

Queritur pꝛimo:an monaſteriũ
poſſit petere que ab epᷣo acquiſita
ſunt:an epalis eccleſia poſſit ibivẽ
dicare que monaſterio fuerant tra
dita. Scðo:an per epum abbas
ſit eligendus ⁊ oꝛdinandns:an tan
tummodo a ꝓpꝛijs fratribus ſit in
ſtitnendus.

Riuima queſtio terminatiĩ
conci. habito apud alteũ:
ſibi facere cõmatres 4 in quo ſic ſtatutũ legitur.
ℳ 2

us monachus factus eſt 2 poſtea cũ eſſetdiaconus cardinalis cõpater
mauricij imꝑatoꝛis factus eſt.de hac materiaꝓlene inuenies. xvj. q.j.
ca.ij. ⁊.iij.⁊.q.vij.in noua.

b/¶Keglitimus. imo etiam monachus erñs legitimus beres eſt etiam

in eo cau in quo alius nõ poſſet eſſe heres.vt.xix.q.vl.ſqua mulier.C.

clxxxxvij.

de epi ꝛ de. des nobis. Sed obiſcitur ſi hereditatẽ vendicat: ergo pot bẽre pꝛo
pꝛium:cũ tamẽ remaneat monachus qðeſſe non dʒ.vtextra deſta. mo. cũ ad

monaſterium in fiſed dic ſibi.i.eccleſie ſue.

Qui de monacho epiſcopus oꝛdi/

natur:quod ante conſecrationẽ ha

buit:monaſterio.qð vero poſt con

ſecrationem acquinnit:pꝛopꝛie ec⸗
cleſie derelinquat.

Tatutum eſt ⁊ roõnabiliter ᷣm
ſcõs patres a ſynodo ↄãrma/

tũ eſt vt monachus quẽ electio ca/
nonica a iugo regule mõaſtice pꝛo

feſſionis abſoluit⁊ ſacra oꝛdinatio
de monacho epm facit:velut legiti
musꝰheres paiernã ſibi hereditatẽ

poſtea iure vendicãdi poteſtatem

hẽat:ſed quicqd acquiñerat vel vi
ſus fnerat hère:monaſterio relinqᷣt
⁊ abbatis ſui ꝗ fuerat ſᷣm regulã ſcĩ
benedicti arbitrio.poſtqua.n.epᷣs
oꝛdinatur ad altare ad qð ſanctiſi/

catur ⁊ intitulatur:ſᷣm ſacros cano

nes qð gequlrr poterit reſtituat.
B Ecund am vero qõnem
terminat auctoꝛitas tole-

Mani concilij dicens
Abbãte i

bates ⁊ alia officia:p epiſcopos

debent inſtitni. “
Oc tantũ ſibi in monaſterijs
evendicent ſacerdotes:qð pꝛe
cipiunt canones.i.mõachos ad cõ
uerſationem ſanctam pꝛemonere:
abbates aliaqʒ officia inſtituereꝰat
qʒ extra regnulaʒ acta coꝛrigere. q;
ſi aligd in monachos canonibusi⸗/

terdictũ pꝛeſumpſerint:aut vſurpa

re qnicquã de mõaſterijrebus ten⸗

tauerint:nõ deerit ab eis ſnia excõi
cationis. Ecõtra grego.ſcribit ca

ſtoꝛio ariminenſ epo.
Kongregaris monaſterij: nõ epᷣus
aut ali ranec ba
Bbas in monaſterio non per
epᷣnm aut per aliqnẽ extraneo
rum oꝛdineturꝰ:neqʒ ab epᷣo miſſa
ibi celebꝛetur:vt nullieccleſie ſubij
ciaturꝰ. Idem caſtoꝛio epᷣo.
Decodcecn.
Bbatem cuilibet monaſterio
nõ aliũ:ſed quẽ dignũ moꝛibui
atqʒ actibꝰ mõaſtice diſcipline cõi
cõſenſu ſn gatd popoſcerit oꝛdi
nari volumꝰ.miſſas aũt pnblicas
per eposvel clericos in mõaſterijs
oino celebꝛari ꝓhibemus. Item
pelagiꝰ papa mellito ſubdiacono.
JYlle debet abbas mſtitui: queʒ ſua
congregatio? poſſeſſionis dñs oꝛ/
dinari popoſcerirrt.
Bbatem monaſterioillũ vo⸗
lumus oꝛdinari:quẽ ſibi deſua
dongreßarone iinacho electio
⁊ poſſeſſionis dñs:⁊ quod magio

pelatiſpectat etiam ad parronũ vt. rvj. i.ſiq

§. moꝛtuo.io.

ꝗas extraneoꝝ abbatẽ iſtinat

.bic ꝙ electio marime
nis epoꝝ..q.vij.decernimus

i CReſtituat.ſed qualiter hoc ſtare pot. cum m. aliquis factus eſt monachus RMN
ola que bẽbat dedu monaſterio.vt.xix.q.vl,.nũc ait.ergo ⁊ ius ſuccedendi.

enim dat oĩa bona ſua dat

⁊ ſpẽ future actõis vt.C. de

dona. l.iij. ergo vĩ ꝙ pꝛius

ſuccedit monaſteriũ.ſed die

qꝙ ius ſuccedendi nõ cõpe-⸗
tit niſi poſt moꝛtẽ defuncti.
vnde illud ius nõ dedit mo
naſterio ſed tm̃ ſolam ſpem
ſed ülla ſpes euaneſcere de⸗
bet exquo illa ꝑſona deſinit
eſſe filius illius monaſterij.

vt inſti.de acꝗ.per arroga.

Aueſtio ſecunda
non eſt dubia qe
tm̃ monachi eligent.vt.j.c.
abbatem. io.

1 ctanti. arg. 0 nõ
PBs teſt epus plus ab

ecdeſijs petere qᷓ qð ex ca⸗

nonibus ſibi ðberi ꝓbat. vt
ix.q.iij.cõqueſtus ⁊.x.qiij.

qꝛ cognouimus.

m ¶Inſtituere.i. cõfu mare

vel dic ꝓpꝛie ꝙ inſtuit enz
ſint negligentes.vi.ix.qiij.
cum ſcimus.vel tũc eti po

teſt alium inſtituere:cũ moꝛ.

nachi minus idoneũ volũt

eliger.vt.j.e.q.ſi ꝗs abbas.
n ¶ Coꝛrigere. ergo coertio

monachoꝝ ad epm ſpectat.
l. di. accedens. ].e. fi ꝗs ab⸗
bas.⁊.c.abbates.⁊.c.(ogno
uimus. dicũt quidã ꝙ i mi

nimis exceſſibus ab abbate

vel pꝛioꝛe ſunt puniẽdi ſedi
maioꝛibus ab epᷣo vt extra

de ſen. ex. monachi.ꝛ.xc.di.
ſiquis monachus.⁊.xij.q.j.

nõ dicatis.ſed melius dicat᷑

ꝙ ſi oꝛdine iuris agitur con

tra monachum ꝙ coꝛã epo
ſit agendũ.vt.xi.q.j.de pſo
na.ſecus ſi nõ ĩ foꝛma iuris
extra de ap.repᷣhẽſibilis.io.

Bbas. oꝛdinetur.i.

ai gatr

p Miſſa publica cõuoca⸗
co populo:niſiſit de volũta

te fratrũ.vt.j.e.luminoſo.

q C.Subijciatur. quo adle⸗/

gem dioceſanuz. vt. xvj.q/j.
cũ pꝛo vtilitate nifi in cãu.vi

xij.q.ij.apłicos.eo ipſo ergs

ꝙ epᷣus in aliquo loco cele⸗
brat pꝛeſumit᷑ locus eiſub⸗
iectus.ar.vij.q.j.pontiſices
hoc tamẽ ſcias ꝙ epᷣus pot

ſubijcere vnã eccleſam alij.

vt ertra de exceſ.pꝛela.ſicut
etiã aliqua eccleſia põt ſe
ſubijſcere alij.hoc tñ nõ pꝛea

iudicat epᷣo.extra de vona.
inter dilectos. S
T Bbatem. publicas. 4
bns populus non in
tereſt niſi inuitetur ab abbs

te. vt.j.e.q.dudum.io.
Bbatem. dñs. ar. eſt

⁊.xiij.di.pꝛincipali.2.ſ.e.q.ij.elentherius.ſed nõ eſt ita vt extra de iur.pa.no⸗

dis. 2..c. ꝓxi.ſed ſolẽnis electio pꝛeſentanda eſt pꝛincſpi vel patrono. vt exa⸗
tra de ciec. cum terra,⁊ melius.e.ti.ſacroſancta.vt extra.e.ꝙ ſicut.⁊.lxiij.di.res

„ .

ina. 2. c lectis,

A

Ecundam vero.

⸗è

ar. ꝙ capelle parro⸗

chiales habent idem pꝛiui⸗
legiũ cum monaſterijs.x.q.
iij. inter cetera. ſed nõ eſt ita
vt extra de płeben. de mo⸗

nachis. B
b Nelimmiſſiones. ideſt
exactiones. “
c . NMiſi de eadem.S. di. xi.

nullus muitis.7.c. obitum

⁊.c. victoꝛis.

d Concoꝛs, 7 canonica. vt

üidic.. 7. . e. ſi ꝗs abbas.
Be alijs. etiam eremitã.
vt extra de elec. cũ monaſte
riũ.ar.contra.j.ꝓxi.q.vlt.ẽ.

e

pe.
f . Ad oꝛdinandũ.ſi tamen

monachus ſit neceſſarius ꝑ

ſuperioꝛẽ cogatur ipſuʒ da⸗

re.vt extra de iurepa.nullꝰ.
ſed ꝗd ſi monachus ſit factꝰ
papa inuito abbate debz ne
redire:ſic.⁊ ipſemet compel
let ſe redire.qꝛ cũ teneatur ð
alijs iuſticiam facere:multo
foꝛtius de ſeipſo.ff.ſi ſer.vẽ.
l.altius.

g ¶FZuribus. tũ ad legez

dioceſanam. vt.xvj.q.j.cuʒ
pꝛo vtilitate.vt no.x. q.j.in
fumm.
b L Aminoſo. hoc. c. logꝗ
Aa nr de mbalteriſs exẽ
tis vel pꝛiuilegiatis.
i 5

hoc.ſed publicas.i.ſolẽnes
bene cantant.
KReceſſibus. potiꝰ ergo
erunt monaſteria in ſolitu⸗
dine ꝙᷓ;ᷓ in vrbe.xvj.qone.j.
ſi cupis. .
¶Collocare.vt ibi exerce
m ¶ ¶MHꝛdinationem. jj. e. eco
gnouimus ↄtra.ſed hic loꝗ
tur de exemptis:ibi nõ.vel

ſi hic logtur de nõ exẽptis.
tũc dic ꝙ epᷣs hoc facere po
teſt niſi abbas negligens ſit

in oꝛdinatõibus.i.diſpoſfti

n ¶ Abbate. S.x. q.iij. inter
cetera.

U„ Aigqem pꝛecipimus

vi de moaſterio.epᷣs
ibi fecerat baptiſteri’.
p ¶Altare. hoc iõ. qꝛ locus
fontium nõ dʒ pedibus cõ
culcari vt.j.de cõ.di.i.alta⸗
ris.⁊ hoc cõmodius nõ pöt
fieri qᷓᷓ ſi ibi altare edificetur
q ¶Poſt ſuſceptas.ſic ex⸗
tra de ap.ſuper eo.in ſi.
r Ebenie⸗ permiöe.
Anon enim põt ſine licẽ
tia pꝛelati ſuã deſerere eccle
ſiam.vt extra de renun. ada⸗

monet.x vj.q.vlt.c.vlt.lxxi.

di. c. j.?.ij. .xix.q.ij.due.io.

Pubilicas. in gbus eſt
cõcurſus populoꝝ que fiii
in hoꝛa tertia.j.de cõ.di.j.?

Cau.

obſern mdum eſt: oꝛdo vite acme⸗
ritum popoſceritoꝛdinari. Ney
gregoꝛius omnibus epiſcopis.

S ibertate monachoꝛum̃.

Aam ſit neceſſariuz monaſte

ioꝝ quieti pꝛoſpicere.⁊c.⁊ in

petri apoſtoloꝝ pꝛincipis:cuius vi

ce huic romane eccleſie pꝛeſdemꝰ
vt nullus epᷣoꝝ aut ſeculariũ vltra
pꝛeſumat de redditibus vel chartiſ

monaſterioꝝ:vel cellulisꝰ vel vil⸗

lis que ad ea ꝑtinent:quocũqʒ mõ

ſen qualibet occa ſiõe minuere:vel

dolos vel immiſſiones aliquas fa

cere.⁊ infra defuncto vero abbate

3

fra Interdicimus igitur in noĩe dni
noſtri ieſu xpi ⁊ ex auctoꝛitate beati

cuinſcũqʒ congregatio nis nõ extra

neus eligatur:niſi de eademcõgre

gatione quẽ ſibipꝛopꝛia voluntate

cõcoꝛs fratrũ ſocietas elegerit.qꝙ ſi
aptam interſe ꝑſonam muenire ne⸗
quiuerint ſolerter ſibi de alijsmo /
naſterijs eligant oꝛdinandũ.⁊ infra
Pariter aũt eſt cuſtodiendum vt
inuito abbate ad oꝛdinanduʒ alia
monaſteria aut ad oꝛdines ſacros

vel clericatus offm̃ tolli exinde mo

nachi nõ debeant.⁊ infra. Nullus
monachum ſine teſtimomo ⁊ con/

ceſſione abbatis in eccleſia aliqua

teneat:vel ad aliquẽ honoꝛẽ ꝓmo
neat.Manc ergo ſcriptoꝝ noſtroꝝ

paginaʒ omnino futuro tꝑe ab om

nibus epᷣis firma ſtatuimus illiba/
tãqʒ ſernari:vt ⁊ ſue eccleſie iuuãte

dño tantũmodo ſint iure cõtenti:⁊
monaſteria eccleſiaſticis cõditioni

bus len angarijsvel quibuſlibet ob
ſequijs ſecularibus nullo mõ ſubia
ceant:nullis canonicis iuribus de⸗
ſeruiant:ſed remotis ve xationibus

ac cunctis graunuaminibus diuinum

opus cnʒ ſumma deuotione animi
perficiant. Ideʒ caſtoꝛio epiſco/
Esarinnnenſ. ð
iſſas publicasi cenobio epiſcõ:
pi non celebꝛent:nec aliqð eis gra/⸗
namen infeearr.
Aminoſo abbate referẽte plu
crimis in monaſterijs multa a
pꝛeſulibus pᷣiudicia atqʒ grauami:
na:monochos pertuliſſe cognoni:

mus opoꝛtet ergo vt tue fraternita

tis ꝓuiſio de futura quiete eoꝝ ſalu

bꝛi diſponat oꝛdinatione:quatenuſ

conuerſantes in illis in dei ſeruitio

gratia illis ſuffragante mẽte libera

perſeuerẽt:miſſas quoqʒ publicas
in cenobijs fieri oimodo ꝓbibemꝰ
ne in dei ſeruoꝝ receſſibus: eoꝛuʒz
receptaculis vlla popularis pᷣbea⸗/
tur occaſio ↄuenius qꝛnõ expedit

aĩiabus eoꝝ.nec aundea tillic epᷣs ca

thedram collocare vel quamlibet
poteſtateʒ exercere imperandi nec
aliquã oꝛdinationẽ*:quauis leuiſſi
mam faciẽdi: niſi ab abbate fuerit
roga us:quatenus monachi ſemꝑ

maneant in abbatũ ſuoꝝ poteſtate
vt remotis vexatiõibus ac cunctis
granaminibꝰ dininũ opus cũ ſum.

ma deuotion e animi perſiciant.

em gelaſin. bohaierio non concilio. 5. c. ſ. 4
ermittitur ſfier. 1U. Beatus greg. 5,
igenperepunus ves mo dren. „3
naſterio ſciĩ andree qð eſt ſup ꝰ ſſterin. ſendi⸗me
maſcalas baptiſteriũ ꝓpter mona puula ſupe men ee⸗
choꝝ moleſtias debuiſſet auferri: c dataſntic..

atqʒ in eodẽ loco quo fontes ſunt:
altare fundari:cinus rei ꝑfectio ha
ctenus ẽ ꝓtracta.admonemus igi
tur fraternitatez tuã nullã iam mo
ram poſt ſuſceptaslitteras noſtraſ
inſerere:ſed repleto loco ipſoꝝ fon

tium altare illic ſine dilatiõe aliqua

fundetur:quatenus ⁊ pꝛedictis mo
nachis opus dei ſecure liceat cele⸗
bꝛare:⁊ nõ de negligentia tua cõtra
fraternitatẽ tuã noſter animus exci
tetur. Itẽ ex ↄci.magũtino.
Cum permiſſione epicopi abbas
locũ ſuum deſerere põoot.
A Bbas pꝛo humiliatione ⁊ cůᷣ
permiſſione'epᷣi locũ ſuuʒ põt
relinquere:tñ eligãt ſibi fratres ab/
batẽ de ipſis ſihabent. ſin auteʒ de
extraneis. Ecce in toletano cõci
lio dicitur ꝗ; ſacerdotes abbates⁊
alia officia inſtituere ðbeãt.beatus
grego. ⁊ pelagius ꝓhibent dicẽtes
abbatẽ a fratribus ſue cõgregatõis
eligendũ ⁊ oꝛdinandum.qũo ergo
hec tanta diuerſitas ad cõcoꝛdiam
reuocabitur:Sed ſciendũꝰ eſt quoſ

dam monachos eſſe indomie cer ⸗/

uicis ⁊ effrenate ſuperbie:quos duʒ
abbates ad religionẽ cogere volue
rint:in eoꝝ deiectiõe cõſpirant ⁊ ali
um moubus ſuis connenientẽ ſibi
pꝛeſicere contendunt:quales erant
illiꝗ neceſſe beati benedicti conſpi
raſſe legũtur:pꝛo huiuſcemodi con
ſtitutuz eſt vt abbates ⁊ alia officia
per ſacerdotes inſtituantur. Uñ
pelagius papa ſcribit opilioni de⸗
fenſoꝛi dicpes.
NHon licet monachis abbates pꝛo
ſno arbitrio expellere ant alios oꝛ.
dinare. SJ

y Auctoꝛitas. bũg

x. 1 Dllam. alios
oꝛdinare, ieſt

ni.n. moꝛis eſt illumn

timerecuius iudicio

nuc erigitur nunc de
pꝛimitur. xvj.qiij.vi⸗
ſis nec ſupioꝛes de⸗

bent lferioꝛib⸗ nimis

familiares eẽ.nam ex
cõuerſacione equali

naſcitur cõtẽptus di

gnitatis.ff. de of. vᷣſfi.

obſeruandũ. nec etiã

debent ſubditi plus

eſſe ſubditi iᷓ expedi
at. ij. q. vij. admone
di.io.

3 CTota. ergo eͥus

nullam hʒ iuriſditio⸗

nem in monaſteriss.

⁊ ſicẽotra.x vij.q. vl.

in venditionibus.xij,
ꝗ.ij. abbatibus. ſed
iſtud verbũ tota non

„☛

excludit epᷣm ſed i⸗
ſos monachos.i.itaꝑ

tinet ad abbatem ꝙ
nõ ad monacbos.

a Minc etiam cõſii

tutũ eſt.i.ꝓpter cam.

intelligit enim grati
anus oĩa hec capitu

la ex cauſa fuiſſe ſta⸗

tuta.

Aida. cõmen

0 dant. nemo

debet ſe cöͤmendare.
xi.q.iij.ſgs vero.ar.

contra.ff.de offi.pꝛro

con.obſeruare.San

tei; vero.

llla poteſtatẽ decetero: nul/

lam licentiã monacbis relin/
quimus pꝛo arbitrio ſuo aut abba/

tes expellere:aut ſibimet alioſ oꝛdi

nare:qꝛ nulla anctoꝛtasremane/
bit abbati ſi monachoꝝ ptãti cepe
rit ſubiacere vt de cetero ſideliter ⁊
ſtudioſe vniuerſa que vel ad diuini
culins reuerentiã: vel ad vtilitatez
einſdẽ monaſterij ꝑtinent abbatis

ſollicitudo ad quẽ ptãs totaperti⸗/

nere onenit debeat adimplere.
Hinc ẽt ↄſtitutũ ẽ*:vt clerici ſin
guloꝝ monaſterioꝝ fint in poteſta
te epoꝝ:nec alicnui liceat extra eoꝛũ
ↄſciam monaſteria ediſicare. An
de in calcedonenſi ↄci.legitur.
Sine cõſcientia epicopi monaſte⸗
rium nullus ediſicet.
Vidam monachoꝛnʒz habitn
vytentes indifferenter per cini

tates incedunt: necnõ ⁊ mõaſteria
⁊ ſeipſos pꝛeſumptione ꝓpꝛia com

mendanv.

mendanł. Placnit igifur neminẽ
aut ediſicare ant conſiruere mona

En

N

i

ſfſijan
ſ A⸗
polſean
eho⸗

((

(ois

er
t
bis
gn
Mhin

vbot

ſents
at⸗
eſel
Enb
mh
font
ſchie⸗
Aiſib
geckr
fopte
ſech
giuü

Cüm
Ponech

V.

Emniũ

Uiſdi
lefae
1
ckauin

mllltf.
iili

agoto
fumet
Ctinre
ſcfrus

(itone

r Ntr
lterer

(iC.

,,

rni

o
ſeuacol

nasre
unnti
ſworin
Noleit
Kone
lencäp
Pmicen
lgrcc
mig

hitum

Untli

Ciin

Pbung
nacher
un ii
Mnin
We
Mrehin
filto

Gin.

iim
ntr

Noſioe
mg

AZnt onatoꝛij. qui
bus tpibus in oꝛato/
rijs fit miſſa audien⸗

da.hẽs.j.de cð.di.j.ſi
quis etiam.⁊ nõ ſolũ

oꝛatoꝛium ſed nec eti

am hoſpitale põt ſine
licentia epi conſtitui.
vt extra ð reli.do.ad
hoc.ſed ſi oꝛatoꝛiũ nõ
eſt in hoſpitali tunc
ſimplex hoſpitale po

teſt conſtrui Rne licen

tia epi.vt extra de ec.
cdi.ſi hoſpitale.qᷓ bo
die eſt remota.itẽ nec
in oꝛatoꝛijs licitũ ẽ po
nere caãpanas vi e ð
pꝛiuil.patentibus.io.

b Bel monachi. lo
quitur ſᷣm ea iꝑa cuʒ

mMonachi fuerunt lai

. xvj.q.j.generaliter

4
3* Di religioſis

compꝛobetur.
it nimiũ iuuenis. vt
xxxiiij.di. quoꝛundã
2,c. fraternitatis.
e E monachis
nouũ., nouuz
dicit᷑ cuius facies im

mutat.ff.de no. ope.
nũ.l.j. S. opus nouũ

ſi ergo totũ monaſte
rium eſt deſtructũ re
quiritur cõſenſus epᷣi

in coſtructione.ſed in
repatione nõ requri
tur.vt.xvj.q.vlt.ſi gs

vult.extra de iude.iu

dei.⁊.C. de op.pu.l.

ij. 2. iij. ar.

ſ¶ Aut ꝓbante. ex

poſt ſacto.qꝛ rati habi
tione põt confirmare

vt.xvj.q.ij.c.vlt.
g G Ellulas aut

J congregantiũ
noua collegia nõ po

teſt quis facere nec ẽt

nonas regulas vI no

uam vità. extra de re
li. domi.ne nimia.ff.
de colle. illi. l. iij.
b AVllus. ambiti

onis in firmita

tis.n.cã poteſt abbas
permittere monacho
facere cellula ſpalem
vt. xxi.q.iiij.c.vlt.

i &Aquis abbas
8 cautuſ.ergovi

detur ꝙ aliquis põt
deponi ꝓpter fimpli
citateʒ vt hic.⁊.lxxiiij.
d. epox. ſed dicas ;
hoc vocat illũ incau⸗
tum qui negligens ẽ
nam ꝓpter negligen

tiam deponitur aligl

vt. lxxxi.di.diaũ.vel
dic ꝙ abbates ꝓpter
modicas càs poſſunt
remoueri vt exira de
ſamo.per tuas.

xviij.

ſteria aut oꝛatoꝛij domũ ſine con/
ſcientia ipſius cinitatis ep᷑i. Rem
