tamẽ eaylegitima nõ negẽ oingia.
8 quis cum nonerca ſna doꝛ/
mierit:neuter ad cõinginʒ põt
peruenire:ſed vir eius poteſt ſi vult
aliam accipere ſi ſe continere nõ po
teſt.ſimiluer qui cum filiaſtra ſua:
vel cum ſoꝛoꝛe vxoꝛis ſue doꝛmie⸗
rit:obſernandum eſt. Qnãnis ila
lud quod in ſine magocienſis con⸗
cilij ponitur a nõ nullis:non de legi
time coninnctis ſʒ de ſoꝛnicarijs di⸗
ctum intelligatur videlicet vt foꝛni
carij diicedant ab inniceʒ:⁊ ſine ſpe
coniugij permaneant. Alud veroꝰ
grego.ad bonifacium anglicis pꝛo
tempoꝛe permiſſum eſt:quibus ille
beatus grego.in quinta ⁊ in quarta

generatione cõiugia contrabi per/

miſit.alias anem inane eſſet.cum
Augu.dicat in ſermone domini in
monte.ſi vxoꝛem quis habeat ſte/
rilem ⁊c̃. Item nicolaus ad karo
lum magocłxen.epiſcopuʒ.
Ob inſirmitatem vel dana coꝛpo/
ris coniugia ſolui non licet. G
Nqni matrimonium ſani con
traxerunt ant vni ex dnobus
dementia aut furoꝛ:ant aliqua ĩfir⸗
mitas acceſſerit ob hanc infirmita⸗
tem ⁊ canſam coningia talium ſolui
non poſſunt.ſimiliter ſeiendum eſt
de his qui ab aduerſarijs execantur
ant membꝛis:truncantur:aut a bar
baris exectiſnerint. Item fabia⸗
nus papa.
Furioſus ⁊ furioſa matrimonia cò
trahereę non poſſunt.
D Eqʒ ſurioſus neqʒ furioſa ma
rrimonium cõtrabere poſſũt.
ſed ſi contractum fnerit:nõ ſeparen
tur. UAt ergo ex pꝛemiſſs colligi /
tur non licet hnic dimiſſa vxoꝛe ſua
gliam ducere.maner enim iter eos
quoddam vinculnm coningale qð
nec ipᷣa ſeparatione ſolnitur. nñ
Anugu.it in libꝛo de bono ↄiugali.
Stertem wrorem Pimitterei ca te
cũd tauis alià ducere alicui non I35.
Antum valet vfnculuz Vels;
le vt cum cauſa ꝓcreandi col

ligitur vt nec ipᷣa ca ꝓpcreandi diſſol

natur:poſſet enim homo ſterilẽ di⸗
mittere vxoꝛem:⁊ aliam ducere de
na filios haberet:æ tamen nonlʒ.

tem. Manet vinculum nuptiarũ

etiam ſi pꝛoles cnius cauſa initum
eſt manifeſta ſterilitate nõ ſubſequa
tur:ita vt iam ſcientibus coningibꝰ
non ſe filios habituros:ſeparare ſe
tamen vel ipa cã filioꝛuʒ atqʒ aliijs

c ¶ Si vroꝛez. . eo,

q.v. R vroꝛem.

d- J nõ poſſunt.
EB ar. ꝙ ſi res p⸗
uenit ad eũ ſtatũ ꝛc.

ar. f. ð itinere actuq;
pꝛiua.l.i.qð enim re⸗
cte actuz eſt conipi noͤ
poteſt ⁊c̃.

e¶ Aut membꝛis hie

idem repetitur.

¶Exedi.ð iſtis cꝗ

ſtratis quidꝗ ſũt ca⸗
ſtrati.quidã caſtrena
ti.i.frigidi.⁊ iſti non
poſſunt cõtrahere.j.
pꝛoxi.qi.ſi vero. alij
caſtrati.ſ. ſpadones
bene poſſunt.arg. xx
vij.q.i. nuptiaru:.ſ.
pꝓri.q.v.ꝙ deo.ff. de
iure do. ſi ſerua. . ſi
ſpadoni.alij dicunt
meliꝰqꝛ nec iſti poſſũt
Arabere cuz cogno⸗
ſcere vxoꝛẽ nõ poſſũt
exigunt᷑ ĩ mfimo⸗
nio tria bona re vel
ſpe.xxvij.q.ij. omne
vel dicas ſi hʒ vir

gam erectà fiue relol

nat ſoma ſiue nòõ ꝙ
ſit ibi mrimoniñ. nã

talis ſatiſfacit mulie⸗
ri ſieut mulier ſatiſfa

eit viro ſiue reſoluat
ſiue nõ. nec reꝗritur
ꝙ ſemp in mfimo⸗
nio ſit filioꝛũ perea⸗
tio qꝛ ſufficit ꝙ non
euitent ꝓlez. vt. S. q.
ij. lolet.

g Eqʒ furioſꝰ.

neqʒ furioſa

qꝛ non poſſunt con⸗

lentire.ar. xv.q i.ali⸗
quos poſſunt tamen
ſi habeant dilucidaĩ/
terualla. vt extra de

ſpon. dilect?. ar. vij. q.

i. ᷓuis.al ias nõ va⸗
let. xx vij.q.ij.ſu fficiat
xvij.q.ij.gõſaldus.

h Antũ.ſo ciale.i.

mr̃imoniũ qð
duos ſociat. ?2 eſt ar.
ꝙ cã ceſſante nõ cel⸗
ſat ↄſtitutio.vt. S.eo.

q.i.dixit. S. lxj. diſt. S.

bis olbꝰ ↄtra.ſol.boc
? illud nõ tangũt ſe.
naʒ ibi cã appellatur
ꝓ qua exdludẽda ali
quid ↄſtituitur. vt ibi
ff. de poſt. l. i. .. ſexũ.
hic vero appellatur
ꝓ qua habẽda miatri
moniũ ↄtrahitur.

i ¶ Woſſet. de facto.
C Aliam. S. dil. lvj.

imael.

Me

Lane
dit

—

E

inns
n⸗

ſuil
leend

gahce
ſdene

(G

mend

Cnicſ
Mryrhh
rih
Gkict
gfron
liu

getts⸗
ſenchet
nie
r d

6
üdünt

ginle
lonond
Uniſ
1 non
iaüp
guistan
aunge

Clige⸗
ſuboch
Nöͤn
C
we
inin
kſt
ij⸗
jesi⸗
ſpäle
luerin
lero.ſd
lelige
mantte
teis
Cbtu.
fd
gnidn
Miſte
ſerot
ludp
baur
Gn
ick
ſplat
lubit
Polat
neelt
Met
ſdel
lone.
oe
lbe
Uen

NC

ſag⸗

ſiumt
al de
nerſftotfu
reancegd
Neöefit
ilnfine
lbonke
Pſgoe
boſhtt
Fciſrente
Nſueſsg
finoniͤn
iſtcnele⸗
lortnie
ſiſcclen
engin
Olrpine⸗
ſoi e
jſcron
MWni⸗
Ehtir.
en inie
fſtln
ngit⸗
Nſtvtren

☛

Nand
a ie⸗
lieſon
W
lr⸗
fitne
ſneniics
1r.
Ntlich
io Kö
Slint⸗
inci
ſangi
lan
Nalini
imgnti
W
glimu
idunen
dbin.
r ein

a I Zlterius.ſ. vroꝛis.

xxxlij

b Apud antiquos. S. e.q iij. dixit. ,B
Temere. melius eſt pie dubitare iᷓ temere diffinire. die temere nõ
dixerim. i. nullo mõ dica. qꝛ temerariũ eẽt dicere ⁊ ſic ſeniite.
e Sqʒ adeo.ſacramentũ.i.characterem.

eEabzʒ aüt hoc. s.
i.q.i. ꝙ quidã.S. cij.
q.i.ſcimus.
f z itaqʒ. Hec
0 ſuitoctaua qoõᷣ
an liceat ducere vxo⸗
reʒ inſidelẽ ſub ea cõ/
ditiõe vt conuertat᷑.2
certũ eſt ꝙ pure non
põt ↄirahere cũ ea.vt
xxvũj.q.i.caue.⁊.c.h
oz ſed obminit ma⸗
giſter qõnẽ illã quaz
poſuit ſuperius ĩ the
mate q: determ ina⸗
ta erat.S.xx viij.q.i.
non oʒ. 2 ponit alla qͥ
ſimiliter determinata
eſt. xiiij. di. c ait.
On ſolũ.ꝗdã
cognoſcen do
alia dimiſſa lua.
hb Alterã. mechak.
i ¶ Cõpenſatiõe.ar.
ꝙ in illicitis ↄpenſa⸗
tio non dʒ admiiti.vt
xxxiij.q.v. ſi dicat.i.
qu., non eſt putanda
xij.q.ij.pꝛimuʒ.⁊.c.ne
quis faciat.S.di.lv. ſi
euan gelica.xiiij. diſt.
ait.
k CAQuia ꝓmiſit. B
collige ꝙ lzinterduʒ
ſub ↄditione ↄirabẽ
vt. S. xx viij.q.i.nõ oʒ
¶Cõoõditiõe. ex quo
videt᷑ ꝙ nũquaʒ ſub
itelligutur ↄditiões
in inramẽto qð ſalſũ
eſt. vt notaui.S.xx vij.
q.ij. S. i. qaꝛ 2 genera⸗
les ĩtelligũtur.⁊ ſi nõᷣ
ſpãles.vt ſi deus vo
luerit ſi vixero ſi po⸗
tero.ſed ſpales nõ in⸗
telliguntur niſi expꝛi
mantur vt ſi hoc fe⸗
ceris.vt. C. de codi.
ob tur. cãm.ſi repetẽ/
di.ff. de ver. ob. quic⸗
quid.niſi vbi lex pꝛe⸗
miſit aligꝗd tacite agi
iter ↄtrabẽtes ũc.n.
illud pꝛo expꝛeſio ha⸗
betur. vt. ff. ſi cer. pet.
cũ quid.ff.de ver. ob.
triticũ.quandodqʒ lex
ipſa ſpales cditiões
ſubitelligit vt in ſti⸗
pulatione dotis ſub
intelligitur becſi nu
ptie fuerint ſecute.vt
ff. de iure do. ſtipula⸗
tionẽ.⁊ hoc ſi nõ im⸗
moderatuʒ qd pcipi⸗
tur. vt. ff. de ope. lib.
ſi libertꝰ.extra ð iure
iuran. quitaualis.
m C.Coͤditiõe. nota
ar. a contrario ſenſu.
ſubaudiũt᷑⁊ alie ↄdi
tiões vt dixi. xx vij.q.
ij. S. i.
n . idã.
impe⸗

ditus.

copnlare nonliceat. Quod ſi ſece⸗
rint cum eis quibus ie copulauerit
adulterinm cõmittunt.ipio autem
manente cõiugio plane vxoꝛis vo⸗
luntate adhibere aliam vnde com.
munes filiij naſcantur vnius viri cõ
mixtione ac ſemine alteriusꝰvxoꝛis
aut iure ac poteſtate apud atiquos
patres fas erat:vtrum etiam nunc
fas ſit:temere:non dixerim. Neʒz
in eodem.
De eodem.
Sqʒ adeo inter viuentes ma
neant inita iura nuptiarum:vt
potius inter ſe ſint coniuges etiã ſe⸗
parati quam cum his quibus adbe
ſerunt.⁊ paunlo poſt manet inter vi⸗
uentes quoddam vinculum conin
gale quod nec ſeparatio nec cum al
tero viro copulatio poſſit auferre:
ſicut apoſtata anima velut de con.
ingio chꝛiſti recedens etiam fideꝑv
dita ſacramentum fidei non amittit
quod in lauacro regenerationis ac/
cepit.redderetur eniʒ pꝛoculdubio
redeunti ſi amiſiſſet accedens. MHa⸗
bet auteʒ hoc qui receſſit ad cumu:
lum ſupplicij non ad merituʒ pmij.
Q. viij.
Am itaqʒ pꝛobatum ſit.
ꝙ bic vxoꝛem ſuam dimit
tere ⁊ aliam ducere nõ po/
teſt.Querit᷑ ſi liceatei hac
conditione peccare:vt inſideleʒ ad
fidem adducat:quod non poſſe fie⸗
ri auguſtinus affirmat in li.de adul⸗
terinis cõiugijs ita dicens.
Non debet aligsa cõnnentie voro
recedere etiam ſi inſidelis chiiſtia
nam ſe volliceatur fieri.
On ſolum mechandum nõ
eſt:quod quidam faciunt:ſed
omnis qui dimittit vxoꝛem ſuam⁊
Ducit alteramꝰ⁊ ſi pꝛopterea eã du
xerit vt chꝛiſtianam faciat:ſed ⁊ qſ⸗
quis non alligatus vxoꝛi cõtinẽtiã
deo vonit:nullo modo ðbet iſta cõ
peniatione peccare:vt ideo credat
vxoꝛem ſibi eſſe dnrcendam qꝛ pꝛo/
miſit que nuptias eius apperit futu
ram ſe eſſe chꝛiſtianam.quod enim
cuiqʒ antequaʒ voniſſet licebat:cũ

ſe id nũquam facturum vonerit nõ

licebit:ſi tamẽ id vonerit quod vo⸗
nendum ſit ſicuti eſt perpetua vir
ginitas vel poſt experta connubia
ſolutis a vincnlo coingali vidualis
caſtitas:ſen ex conſenin vonentivꝰ
⁊ carnalia debita ſibi innicem rela⸗
xantibus fidelibus caſtiſane conin
gibus ꝙ alterum ſine altera vel al.

teram ſine altero vonere:fas nõ eſt

ingis continentia. bec ergo⁊ ſi alia
ſunt que rectiſſime vonentur cũ hbo

mines vonuerint nulla conditione:
rumpenda ſunt que ſine vlla condi

tione vonerunt.

cclxxvj

tractauit.g.ſupꝛa de impedimẽto matrimonij.quod pꝛocedit ex aĩo.⁊ ẽt de eo
quod pꝛocedit tã ex animo iᷓ ex coꝛpoꝛe cõiunctiʒ nũc tractat in cauſa iſta ð eo
quod pꝛocedit tantuʒz ex coꝛpe.traciat ẽt de quibuſdã alijs impedimẽtis.vt de

temp oꝛe feriarum.vt.j.q.iij.per totum.

Aidam vir male
ficijs impeditusꝰ
vxoꝛiſue debituz
reddere nõ pote⸗/
rat:aliuns interim
clanculo eaʒ coꝝ⸗
rupit: a viro ſino
ſeparata coꝛuptoꝛi ſuo publice ni-
bit crimen quod admiierat coꝛde
tantum deo ↄſitetur: reddit᷑ hnic ſa:
cultas cognoſcendi eaʒ:repetit vxo
rem ſuam qua recepta vt expeditiꝰ
oꝛationi vacaret:⁊ ad carnes agni
purius accederet: continentiam ſe
ſernaturum pꝛomiſit:vxoꝛ vero co
ſenſum nõ adbibuit. Hic pꝛimnʒ
queritur:an pꝛopter im poſſibilitatẽ
coeundi a viro ſuo aliqua ſit ſepa⸗
randa. Secundo:an poſt ſepara
tionem ei nubere valeat: cum quo
pꝛius foꝛnicata eſt. Tertio: ſi ſola
cõſeſſione coꝛdis crimen poſſit de/
leri. Quarto:ſi tempoꝛe oꝛatiõis
quis valeat reddere coniugi debi/⸗
tum. Qninto:an vir ſine conſen/
ſu vxoꝛis continentiam vonere pol
ſit:vel ſi minis vel terroꝛibus licen
tiam vonendi ab ea extoꝛquere va⸗
Aod auteʒ pꝛopter impoſ

ſibilitatem reddendi debi

tum muliera viro ſuo ſe⸗
parari non poſſit auctoꝛi
tate eunangelica ⁊ apoſtolicaſ pꝛoba
tur.Sic enim chꝛiſtus ait in enuange
lio. Nulli licet dimittere vxoꝛẽ ſuã
niſi cauſa foꝛnicationis:vel qua al.
ter eoꝛuʒ ſicut Auguſtinus exponit
foꝛnicatus fuerit:vel ad quam alter
alterum pertrahere voluerit. Ideʒ
apoſtolus mulier quanto tempoꝛe
viuit vir eius alligata eſt legi ipſius
non legi ſibi reddendi debituʒ:ſed
non traſſerendiſe ad alinʒ: Iteʒ his
qui matrimonio iuncti ſunt pꝛeci⸗
pio non ego ſed dominus vxoꝛem
a viroſuo non diſcedere niſi cauſa
foꝛnicationis.Euangelica ſtaque ⁊
apoſtolica auctoꝛitate pꝛobibetur
mulier a viro ſno diſcedere niñ ob
cauſam illam cunctis notiſſimam:
qua interneniente ſi dilceſſerit opoꝛ
tet eam manere innuptam aut recõ
ciliari viro ſuo:vnde datur intelligi
ꝙ impoſſibilitas reddendi debituzʒz
non facit coniugij diſcidium. NHis
ita reſpondetur coniugium confir.
matur carnali officioꝰ vt ſupꝛa pꝛo/
batum eſt.poſtquam vero officio
conſirmatum fuerit niſi in cauſa foꝛ
nicationis non licet viro vxoꝛeʒ di⸗
mittere vel vxoꝛi a viro diſcedere.

verum antequã confirmetur ĩpoſli
bilitas officij ſoluit vincuium con.

iugij.

ingij. Unde ſcrib. gre.ioan. rauẽ:
nati archiepiſcopo.

frigi. ⁊ male.c.i.?.iij.⁊ de enoꝛmitate delicti. vt.i.q. ij.de his ⁊ ſequentibus.⁊ ð

oC Agnii chꝛiſti ð quo di

agnꝰ vei.de cõ.di.iiij.nemo.

pꝓ Conkfeſſione.i.ↄtritiõe.
q Vod autẽ.hbic de

pligitur pꝛimaqõ.
an. l. ĩpoſſibilitas
coeũdi ſepet matri
moniũ.Et no. ꝙ eſt triplex
impoſſibilitas.ſpoſſibilitas
ex animo.vtłĩ furioſo.S.ꝓx.
q.vij.neqʒ furioſꝰ.ex coꝛpe.

vt in frigido ⁊ in maleſicia⸗

r

to.j.e.c.i.ij.⁊.iij.x vtroqʒ vt
ĩ puero vt xxx.q.iiij.vbi vel
ſic diſtinguas.alia ẽ natura
lis ipotentia. vt frigiditas.
alia accidentalis vt maleſici
um.⁊ q̃cunqʒ ſit ĩpotentia.ſi
matrimoniũ pꝛeceſſit illã ita
ꝙ effecti ſunt vna caro pꝛo⸗
pter nullam cauſam ſuꝑue
nienteʒ pñt ſepari.vt.S.ꝓx.
q.vij.hi qui matrimonium.
niſi ꝓpter foꝛnicationẽ.vt.S.
pr. qu.dixit vbi vero ĩpedi
mentũ pꝛeceſſui matrimoniũ
refert vtrũ ſit perpetuuʒ.ꝗa
tũc ſeꝑari pñt.ar.j.eo.ſi per
ſoꝛiarias.ſi tempale nequa/

quã.Et nota ꝙ lʒ iura ema

nauerint diuerſa ſuꝑ hoc.ſ.
vſq; ad quod tépus debe⸗
rent manere ſimul.ad hoc.
vt maleſiciũ videat᷑ ꝑpetuũ
vt extra ð fri.⁊ male.c.i.⁊.C.
de repu.ĩ cauſis tamen per
celeſtinũ tẽpus determina⸗
lum eſt trienniũ vt. e.ii.lau⸗
dabilem.⁊ idem dicit aũt.de
nup.S. per occaſionem.col.
iiij.hoc tamen exaudi.cum
ante triẽniũ nõ poteſt conſta
re de impedimẽto naturali.
vt colligitur i pꝛedicta dᷣcre..
laudabilem.⁊ hoc dico tam
in frigido q; in maleſiciato ⁊
hoc triẽniũ currit: a tempoꝛe
quo tẽtauerũt coire.vt col⸗
ligitur in autẽ.predicta.vbi
aut dubitat.an pᷣceſſerit ma
leſiciũ an lecutũ ſii pꝛeſumẽ
dum eſt ꝙ ſecutum lſit poſt
mairimoniũ arg. C. de edi.
edi.l.iij.? hoc fauoꝛe mr̃imo
nij. xxxv.q.v.palea eſt.

Et apoſtolica.ſophiſtice

iducit gratianus omnia iſta
quia ð cõſumato matrimo
nio intelliguntur.

sS CQua.ſ.coꝛpoꝛali.

t¶ HNon legi.tantuʒ.

x

* .

u ¶ Officio carnis. xx vij.q.

22

1). S. ecce. .
DOfficio.i. carnali com⸗
mixtione.

Ean.

.i. ꝙ no poſtſunt ſibi reddere debitũ ꝓpter natural? q ¶Weriuriſ. ⁊ ita vterqʒ fuit in cenlpa.alias quod in fi d iniquuzʒ eet. Ste
8 Saenme. i. & nõ poſſun Pp 2 Pꝛioꝛa ⁊ hoc cum vterqʒ ↄtraxit alias exciperetur ↄtra aäurtetan ga
b ¶ Scriptum eſti.in pꝛimo libꝛo capitulari karoli.ſ.in lombarda. tem de adulterio.extra de dinoraanigagtel hoc cum innocens ex⸗ ſtli
c ¶ꝛobare ar.ꝙ qnas mulieri defertur pꝛobatio cũ de ↄmixtione carnis cõ cipere non vult.ar. xx viij.q.i.idolatria. .
trouerñnia eſt. ar. S. xx vij.q.i.nec aliqua.ſed ↄtra.j.e.ſi quis acceperit.ſed illud s Jquis.tempoꝛe.i.pluſqᷓ per duos menſes.quia enim ſtatiʒ no Rx
ſolutũ eſt.xx vij.q.ij.ꝙ autẽ. pꝛoclamanit vir eſſe
d ¶ Wer iuſtu. S. ij. q. v. con impotentem. poſtea
ſuſuiſti 9. ſed hicappellat ve Zicet mulieri alieri nubere quãc b 8 quis acceperit vxoꝛeʒ æ ha non creditur ei ſz vi⸗ Pntf
rũ iudiciũ.nõ candentis ſer frigiditatẽ vir cognoſcef ñ poterit. buit eam aliquo tempoꝛe et ro qui contrarium di baen
iuſmoi ſed legitimox teſtiũ. matrimonio iunctiſunt:⁊ n cum ea.⁊ille vir dicit ꝙ ſic fecit:ꝛin male.c.i. nam iam t
e ¶Judiciũ. per e bere⸗ nõ poſſunt ſi nlle aliaz vel illa veritate viri cõſiſtit: quia vir caput taralinueg bee urni⸗ inn
hone n vinoenn de iead alium oncere poſſit de quibus ſcri eſt mnlieris. Ecce ꝗ impoſſibilitas tur allduss Lrira de Fur
nnen a . ptum eſt vir: mulierſiſe cöiunre, reddendi debitum vincnlum ſolnit (panann v erra de
aüt. melius. n. ppenditur rint ⁊ dixerit poſtea mulier de viro cõiugale.ſed hoc de naturali impoſ ſtat. Itez vel ideo po ntg
oculus aliqd.iſti.de gra. co. coire no poſſit cum ea ſi põt pꝛ0/ ſibilitate ſtatutum eſt: hec autẽ ma⸗ tius creditur viro ꝓ li
que iñ iſpiciüt debẽt eẽ bie bare ꝙ verum ſit per iuſtum indi/ lefſicij im pedimento:non frigidita,; vxoꝛiquia vir aliqs ip
fk.ð ven. iſpil.i.qꝛ viſus ſe⸗ ciumaccipiat alium.ſi aũt ille alii te naturali debitum coniugale pio: inuenitur impotens Fe
pe ſallit ⁊.xij.q.i.nec aliqj. acceperit ſeparentur. Nez ex epi hibente a viro ſuo ſeparata eſt: vn⸗ adcoeunduz. vt.l. di. ene
PD Eauni. p vro. cõ⸗ ſtola eiuldem. de queritur: ſi liceat ei etiam in hoc gnie tua banc credo no
ſiliũ ẽ vt ex. e. acepiſti BRJ Equiſiſti de his qui ob cauſaz caſu a viro ſuo dilcedere:a alijſe co focge Gitarig Horen ſaw⸗
8 catd ad la, frigide nature dicitſe no poſſe pulare. He his ita ſenibit Imarꝰ maſſtd penue hapa⸗ i
liuͦ ita verbuͤſemel vpo⸗ inuicem operà carni dates comiſce remenſis archiepiſcopus. nus alias aſſignauit m
ſitu tenet equore. xxviij dil. Fi. Iſte vero nõ põt ea vti ꝓ vxoꝛe Qnmd de his qui malẽſicijs impedi rationes. qa vir ſtat le
pſayterũ ⁊ ibi Quidi. Ge⸗ habeat eꝗ quaſi ſoꝛoꝛem:qꝙ ſi reteix n cotre nõ poſſunt. pꝛo matrimonio qðᷣ mi⸗
mophon vẽtis ⁊ verbis voe· naculũ cõingale volnerit reſcinder 12 J ꝑ ſoꝛtiaris atqʒ maleſicas fauoꝛabile eſt. Jtem K
la dediſti. maneant vtriqʒ inupti. nazʒ ſi huic artes occulto:ſed nunquazʒ in r luit lola cum ſolo Kn
b Naur liter nali igi no potenit concoꝛdare naturaliter- inſto dei iudicio permitrente 7 dia ceaͤl cognltea ab ho n
ditate ĩpediẽte.⁊ eſtar,ꝙ ſri· quomodo alteri conueniet.ſi igitnr bolo pꝛeparante concubitus nõ ſe⸗ Vviae. neralſet Fu⸗ Fe
giditas ẽ vverui ipeauneti vir aliam vult vxoꝛem accipe ma, quitur. boꝛandi ſũt quibns iſta ene ra ginn i 2 De
re n Diecn v nr . nifeſta patet ratio:qꝛ ſuggerẽte dia niunt:vt coꝛde contrito deo ⁊ ſpiri,/ iuuene⸗ cupido e⸗ cd
beditnead: ppetuũ null.n. bolo odijfomite exoſam eò habuit tu bumiliato ſacerdoti ð omnibus daturreddita virgo. u
E ita frigidꝰ vi dicũt qn ope ⁊ iccirco eam dimittere mendacij peccatis ſuis puram conſeſſionem hoc poteſt intelligi lu
medicoꝛũ ei poſſu ſubueniri fſalſitate molitur:ꝙ ſi mulier cauſat᷑ faciant ⁊ ꝓſuſis lachꝛymis ⁊ largio de illa que pꝛius fuit en⸗
qd nõ credo cuʒ frigiditas q ⁊ dicit volo eẽ mater filios ꝓcreare ribus elemoſynis ⁊ oꝛationibꝰ atiq;ʒ coonupta. ſʒ ſi fuit vij uit
eſt nais ꝓpꝛietas per acidẽ vterqʒ eoꝛum ſeptimamanu pꝛoy ieiunijs domino ſatiſſaciant. per go quãdo iuncta fuit a
tia no imutatur. ey de cle. pinquoꝛum tactis ſacroſanctis reli: exoꝛciſmos ac cetera eccleſiaſtica H iſeueretut X
miſ cũ marthe. S. qluiſt.la qnijs iureiurando dicat:vt nunqus medicine munia miniſtri eccleſie ta kabolloul ne ang; e
niltter auid eun enun per cõmixtionem carnis coniuncti les quantum dominus anuerit qui poatt, Aranner⸗ mu
n altem veriplum act? vna caro effecti fuiſſent: tunc vide abimelech ac domuz eins abꝛabe bobe wieda⸗ peopo⸗ ſtin
Roili ſanalt tur mulierem ſecundas nuptias cõ oꝛationibus ſananit:ſanare pꝛocnn fſuiſtutamen niſ mun M
TVatet. nota ꝙᷓ ſequẽtia trabere poſſe.humanuʒ dico pꝛo/ rent.qꝙ ſi foꝛte ſanare non poterint lieres eſſent peritiſſi⸗ mi
Pbai per pᷣcedẽtia.j.xxxiii,. pter infirmitatem carnis eoꝛuz. vir ſeparari valebunt:ſed poſtquã ali me porius eſſet cre⸗ nel
ic.i.in fi liiij. di. fraternia antez qui frigide nature eſt: maneat as nuptias expetieritillis i carne vi dendum viri ſacra⸗ in
.Iẽ 2. C. de adul.ſi ꝗs.Iẽ hic ſine coniuge ꝙſi ille aliam copulaʒ nentibus quibus iuncti fnerãt pꝛaio memo. q: es illa oc ain
ex poſt facto pʒ retro fuiſſe· acceperit:tunc hi qui inrauerunv: ribus quos reliquerant etiã ſi poſſi zuleden pui⸗ vi⸗
matrimoniuʒz. vt ek de fig. periurij crimine rei tenent:⁊ penitẽ biulitas cõcumbedi eis reddita ſne⸗ ſallaar warvham. lale
ean ne wrodeo „ alia tia peracta pꝛioia cogantur recipe it reconciliari nequibunt. ſed in nec aliqua. zin talib⸗ mnein
vele Ains nuaͤnalk pᷣſumiꝭ coõnubia. Moc antem ſeruari pꝛeci,/ boc videtur contrarius pꝛemiſſo ſepe ſacramẽto vni⸗ rpot
hoc er odio fieri.⁊ eſt pᷣſum · pitur cũ vterqʒ idem fatetur.ceterũ capitulo grego.papa.ibi enimpoſt gatur. vt dum que⸗ Nige
piio iuris ↄtra quã nõ audi ſi vir aſſeruit ſe reddidiſſe debitum poſſibiliratem redditam inbetut: ſtio eſt de ſumptibus eerbe
tur ꝓbatio imo ſiatizius ⸗ vxoꝛi: z illa diffiteinr: cni potins fi- ſeparari ab eo cui ſecundo nupie: factis. vt. C. de iudi. Min
nunciat eẽ puniẽduʒar. ad des adhibenda ſit merito queritur. rat ? redire ad pꝛimum. bec autem ſancimus ijq.li pꝛi⸗ n
boc.j.e.qij.ſeculares. De his in concilio apud compẽ vineme eo cui ſecũdo copnlata ſne mis vel dum eſt go i
KC. Iccirco.q.d.ſi. vir petat din m habito ita ſtatutum eſt. rat pꝛimo reconciliari non po de dano dato ſacra⸗ .
diuoꝛtiu, vt pater fitnau In veritate viri conſiſtat: ſi mulier Lerit. mento vnius credi⸗ n
diretur.ſi autẽ petat vt exo⸗ ſ Ve beo . OQ.ij tur. C. vnde vi. ſi qñ. Po
neretur oneribus matrimo/ negat cognitsmabeo. Q.ij. bec autem que diri e
nij audiret.ſi mlier petat vt vera ſuũt quãdo vnꝰ⸗ ine
ſarmaerandlirer non dito fatetur : alter negat. i
virum quo ad hoc audienduʒ ſi ſe frigidum ſciret cũ ↄtrarit. ex ð eo q dux.i. ſed ſi vterque fateretur q; non interceſſit cmirxtio. tunc erpectabitur . lns
IESeptima. hoc intellige cum hec non erat virgo.quia ſi eſſet virgo tunc ſuſ triènium. ſi antea non põt conſtare. vt extra de frigi.⁊ male. laudabilẽ is
ceret verum iudicium per obſtetrices. vt. c. pecẽdenti. cum ſacfo iñ vtriuiqʒ ſed quid ſi mulier ſcebat virum eẽ ſrigidũ ab initio ſatis videt᷑ qtunc Eeñn
J.xxxv.q.iij.extraoꝛdiaria. Et nota ꝙ ſufficerent ĩ caſibus huiꝰ.c.duo.ſi ſeptẽ non poſſit petere ſeꝑationem. ar. extra de frigi.?⁊ male.c.i.⁊. C. de ſpon. Pfn
bẽre nõ poſſent. Itẽ eis ſolis crederet᷑.ſi de hoc fama eẽt.ar. xxxv.q.vj.ſi duo. l. vlti.vbi dicit᷑ imputet ſibi ſi ſcienter cõiuncta ſit turpe pſone vel im
m C Auiſſent.ꝛ ꝙ operam dederunt alias nõ ſufficeret. vt in pꝛin. cnotatur. potenti coire. 1 quia lero accuſar moꝛes quos ducendo eam in matri⸗ 1
n Humanumea bumanitiate qua apoſtolus permiſit ſecundas nupriis monio compꝛobanit. vt. ff. de adul. ſi vroꝛ in fi de viro aũt poti us vide
xxxji.q.i.bac r atione. . .B tur ꝙille non poſſit recedere a muliere ſi ipſa vult cohabitare ei.cum ni
o. Acceperit. pone e mulier dirit eum impotentem ad reddendum debiti iplſe ſciuerit ſe frigidum. argu. extra de eo qui durin ma. till. il
non ꝓponendo cauſam im potentie.⁊ hoc pꝛobauit.? lata eſt ſententia nũgd t A per ſoiarias.atque maleficas..xxiij.qyiiij.de tyrijs. WWW
ſi contraxit reſtituantur poſtea pꝛioꝛa cõnubia non quia totũ ius ſuum vide u ¶ Abimelech. regem geraris.vt.S. xxrij.q itij.nemo. di
in iudiciũ deduriſſe. vnde idem eſſet ac ſi per frigiditatem ⁊ maleficium ſepa- x Separari.niſi ipſa vxoꝛ dicatur ꝓcuraſſe maleſiciũ cũ ſua culpa ad D
raretur. ar. exira de cauſa poſ.? ꝓpꝛi.cum ſuper electione. C. de an. excep.l.vl. boc deuenerit. vt.lv. diſi euangelica. f. me. cauſa ſi mulier. xv. q ſi ſec
lecus tamen eſt in perſonali actione.ff. de excep.rei iudi.⁊ an eadẽ.S.actiones. quis inſlaniens. e
¶.Jurauerun.i.vir ⁊ vxoꝛ non conſanguinei teſtes qui ſecum iurauerunt Concũbendi.cum alijs non cum pꝛioꝛibus.tune enim non eſſet k
illi enim non iurauerunt ſic eſſe verum ſed crederem ſic eſſe verum ſ icut illi. ſ perpetuum maleſicium. M . AK
vir ⁊ vxoꝛ dicebant.arxxxv.q/ vj de paremtela.ꝛ extra de teſtibus. quotiens. 3 .Mequibunt bic potius gnarus dicendus eſt S gnarus nam diri Kðð”
i

tne

n

xxxiij

ige poſt triénium.
i. vel intellige poſt
quiñſti.

cclxx vij

multo
ſue mu R
umrtte lij ponũ
emaſen lad ppoſiud gratia
tno enue⸗ cho ſic facit ad ꝓ
ia. vt pꝛimo.ext e
in reſtitu
an vir eſt ei
potius
DP

m
li .

dilatio
nalla anul djlen
lrerij nu crimina itelli
ĩ qimine adn Dagen eemmihat js
are, ei q verũ eſt lliarem. arato
n eedereont ſ C VR
in ſed hoc crimine. gu cijs. a ij itutione; P
Wak vealmlan 5 Budtsa o hacma
yV.fl. d de 5 Mane es leges.
Lin pein. itationez. ionem crim 1C nentes. hoe.
i Sriaimn pe dubit Hia poſt teninri niaceumneit gaen oh r
utem. ſuperiu cunda an Pri jſedere: 0ꝛei in eö m neie pbaren ⸗
tem. qꝛſec pꝛius ingij ſee ma vx ſine ð ig intẽdit ic nõ re
Ta uennur. quo p 42 ing virun federe tiani g intee nat bic ſub⸗
Seae ãt ei eum ſt lep inter m. ij federe agi treſtitul at tati ſu⸗
a nit od ãt ei rat po t:ſu itandum coninge indicinz dDebea iro ſz ei pi ſocia⸗
nſuize⸗ b ideo d, icata fue poſſi . agi nen des crimine in leber ituitur v uineis ſpo
ſi eo ere p 0 JN rij crimit titur te e:;: (ci it 2 oſangui 1 iſta ſp
tfte⸗ aii meide foꝛn em nuber eſt: moꝛ adulterij er tio pa ertamẽ: abik eee e
on batũ di/ 3 lla ratio re certar e nah nñ.iĩ hoc libertate e
hen ie Nrqsnénag ratic 8,* pꝛob⸗ quo inc dũ ſit: nullar oſſe ini ddita ſue tur. R uada li ſe Ifiteri
nrſn chnmpk reiiue⸗ D ius ſibi ex ab eius tanduſi hharto pon rit re pꝛijs ſere warana ra eer
nn 4 . a c lothart s fuer pꝛop lla fuer s.. vki hoc
hnimn byen in tribus ad⸗ eſt. n. vir e leparat oſtoluz ga cũ ad tẽpu nineis ns ꝓ: cõpulſa lothariu ponit
neſg⸗ da niſ blice ſit ad iuus ſie ab eo ſe xta apo Sed iſi pꝛiꝰ conſang tiã loc ltin ( rj. q. i. euma Honi
eſige ſi pu iſi ti⸗ io eccle vñ iuxta duo. See ati: 1 conſe une e 8 min XXr d ꝓpo ne qn
naneſen bus ta vel n itig. cjio luta eſt. tum in ð o iudi/ oteſtati: ata.itẽq ulla vi jles te- facit a exception 3 time⸗
deprlnne lec de viti ſen b: lege o i vult tan leſtaſtic bili⸗/ ibere ſoci n quon Diffici 6 uadam tutio. l. cu
. iĩ ſine ecclel nabili eſt in e ſit ſonas 4 ireſtit iri.
ſon mea enef d din di nubat em ſi ſine lcidͤi ratio n eẽt idẽdus mider n eras ꝑ ve dz ſier itia viri. ch qua
namn lgnaentrana neritur auſa diſci iſceſſerit a boc n cnnis nnid vel cet us quã a ſn iur de abite, gaus
Ciglen agn ſaguinei incöo q nullac b ea ð De i) tn oduce nonibus in huin Re ur mrim r lis⸗
cio ta ab d eã. hagi) ſtes pꝛ is ca bus iboc n culat deiur
hlſten an ichſp ſabili tio. r pꝛoba edire a ilio cart que tam aſc nis legi irunk. i cito ac ꝛpetere vt ur aliqd
lurnin du ich pbek ercep 2 kfe ndus rec concili . quetat romans requ oſi⸗/ õt vro e cogat c pot
tunn H genaus o xr.. radis erſijs rec lcz erpon⸗ benaliſuen ſe poc pe
uti Everenti ſp it re⸗ ſtatutũ fuit augn. c. tere: ne tronert. idea lon lice bertati ſi tma ſe Rdͤt itia viri
. i eſi cui interfui dimi bet. qi cõ Zuis vid te no db er aua ſe ld ,
finpuen er⸗ cock en oĩa. ni nen cui inter vxoꝛe leſie ꝓ moc lo quꝗ toꝛitat a ceſſan confie cu tata e fficere cau
Annli ſlutto auon lecöd⸗ iz aucu imü ecc ale con⸗ capith e ſua auc ittere qn ſſare vi neligie pot ei in lr̃as.i fi.ð
banrth ſtitu dcehnale e⸗ 0 iſcidij pꝛi⸗ i coniug Ipa di ta quar 1e3 Dimit itio ce a eſt nu F de re. ſpo. i.de be⸗
nunan qus adchne aula diſci afdranonetip 8 eni xontzdimitr⸗ o ern oenotatn Ttriſec.
maluen erciũ vt nöt eſſe . Ecula Agramts „7 nullas alicu oqʒ p arat ſi p ind tio. otaui.xx
unbe m artꝰ caus x volun ꝛtiũ nullag iſerüt: 5 ipſa quoq ipa ſep damſpꝑ 15 bocno- . ar. & iudex
. imiel pꝛop 8 e ſi quia inferen end icto. ar. iu
abie gy vror Ppis iro. vt ſorannlet biliter pꝛo di tur tñ quis ſt infe intellig Ined Stid locus. ar dicij pꝛo
. . vel et niad de llie c in e nin Hiti co iu
iſchnt an õ ittunt:) idij ꝓba atrimo nanulli⸗ er ho iſſaz ſine 0C. r de lo loco de⸗
N tate r ij. agat „. m 8 Diſc ſua m liena P 7 be eralit emi icni ſua Et tenetur 9 tieo! par
der vij. qij. de licẽtia caulſa terea ſr ita ant al 08 em gen b cãʒ pꝛ at alic od * re ptibꝰ v ſcẽ vbip 5
fmnonocs ch vie it ab ipa mares mion aut illici nd epiſcop i⸗ c. vtſiue o ete nõ lice⸗ tere: qu 4 begtoled oenon valeãt c
ſett en vrogo ecelli nittunt: vt tequã apne cauſas d 4eſt uſa exiſtẽ oꝛẽ Zutntt gqualibet beardee 7 ſecur hoꝛamur
Kanſ idicem. res. po m nt: ſi an diſcidij c danan la ca itate vxo⸗ idij ve nde ni tes lil g. iij. q. ix. fl de re.
giupi⸗ Eslire⸗ non 6pꝛouin ſquã in rint a cõmn 9 pena h dum eſt. lfo bitur xxriiij. i. ijc. vl. qo ſi 5
hgidrn 4 ba it ꝓbabilit 4 int:⁊ puu as abiece opuli ein et de ntelligene ibit radn ODWRJU Silic, ellatur. er
iif vale cle die an tur: vrotes in n ronhgla men iaaß⸗ ſtovo. ank bis eceritlicie app
Ord oen ſoner tionis tur: v celeſie coning bꝛo. colaus p iepiſcop trerdic fece arte. ſimile. ff. g
plct Ppter ſoꝛ ꝓbatꝗ ec⸗ nio Oο& fid r. Nez cenſi ia pen occidun conin⸗ Sit di 8 deiſor l⸗
tium njbirons pl vroꝛez 20 xcludantu ñ vxoꝛem di ntgze lagegean ad, p Eiſas euſ ſati in.
htinl cleſte lite vt. S. xxxij. ant: kcam. bet virũ vxe tiõis. ni ſnas co t02eg m non H ifficile el mittitur
Enn ittere. vt. ica aniſ terfecte icio cnmn bnin ena einitare
nlii düngtere, DATG pb auſa toꝛn ſas eſt „ ne iud en liquid b Bein vna cin tof.
gitin Aeonclales. geni odinſubditos'ne imit Sunenrrnn vens õ glinm ribt isaucertol.
pbu i wonne in 3 A Wauoamu Raeadt alultergrum Vel e giane, Pepoccapicto..
Mributiut i8 ac dalin ad pꝓnia n3 ccapi
slgen wiſibutiue apud Hao mparem ſi inre ſine nia d odi qui er hoc coningi In bo ra
iſfen abnd wun Nbn A hen as vol ibt Ucererg „ homictdeiacp Augoleſendns 1 latene lbinullag
h.non.n. 20 bomiciea bus pe adoleſc v. auls oſita.
ſenne ſienaſging v tis ergo dntns hoc lber ſed p b igendiqui tis ade e. xxv. Exp leuem
ſu rut. ſ excep pap 6 4 lpa. aà leuen
uen meiins borolim 3 rxbnmanar ean kegenm deeab ratinehrhnoin e) Enponlt, vr nolsnen
ina:q e:audi les le⸗ nib lium c. c. V tC imponit. v
muin Thurardmanma Perſer denm verere ꝛet qni dean Secen Rn bo rjece ee nenraltermmo, aulte⸗
lumt nuadebamranud bi cbtannnreeaukie ne nanda. lede Aen gude ſechneg aalle⸗
n ſil Tpiſcopos ppom uz. ſequ ini: cni ob os deus Nico/ tia ob lans per 19 huinimo ec⸗ Mie rie. qꝛ ne
1 ꝛuz. ciic i⸗ 1 eſz ee u T rü ma .
ien epiſc vj. multo by dom erunt: qu . Nen! tur nicola el alteri. erſicer dio 1a icit iõ
v. gq. hipꝛe s fece Aret. raton. 0 lterij: v 8 mtern li gla j. c. ꝓr. .hoc dicit iõ
ſiun bo Im huins de Hom a karo ione a v inis vxo iſciplina ſos ferir 9 Hui ex caufis
mition. tur. mint ca dilcipl ino eti xC leges ex ce oniũ.
i tepörargu ern o lanspoba mnſafeſtatue eiſe inis ictin foduop de aeßm lenenefeim ado
SL ilg ralſimi,. iſco⸗ Abſqec domnnia ſtica ab ia ( n materia icet glad ducare de buer norſee,
. ad O eccleſia cõfec no ideli mancd elio Aldoleſc
uinih : Poalid nez co⸗ dimiſſa a ecc iſcopo titate et: illo vi rae man Mangeſo 7 N ia. vſ ergo
Hnir n baſeiunſinonez o⸗ B eria ep de caſtitate b r mac ſtus ait i a in terra: enent. entia. vñ 17
W ve itio aee D bio e nadaʒ ꝗ ait. pꝛece 0o. i oetiam em mit idez nicola. 30 J tia noẽr ſit ius qðᷣ
nir⸗ ſedepecar, pñt emuliere Ancarur ta Er pino au veni pac Hinc i ls ipenano⸗ vij. exi
CNul bbates nec nio co⸗ 9 arito ac oꝛe lege la iliarez li non dium*. iſcopo. adul nulla d edit. ar. i.q. 6.2 nO
an e⸗ d glac chiep ſuaz a h. cot onneen
giglig Marama er coͤcel enin ipergtoꝛ em fam um r ſeg no ar oꝛem nt a Kaut i vero d
eir dem le⸗ alnt mi vx unt 2.c ſi qu aliß vero 4
unt Nevalalinc iegt en hinten een en omnes ſen. licet alic ſtra ad, Bull. di de bio. entia è ins 1
ne Fone velg ede per ius oꝛdin is:hoc vulga Hion igere. itas ve dnl nuil. is idulge vti poͤt
s el⸗ no id hẽat vt ti⸗ intiu biect nam mocci lanctitas oꝛ ad nt ꝙ o erioꝛ r
W tima! la. accedẽt d deret o ſialtice ꝗ ſi antem te. rat ter hec ſi cniꝰ vx mari u le quo ſup oͤt petere.e
kii crceſſtb pa n. poteſt pondere eccle ꝛecipiunr. 8 viris: Gatceoan ir frum ez ſedta ioꝛ non p lit ſe ad
4 ꝛtam eg tri on hth niz
neunn bus fſerbin ns . ges liceque p ularibu is ec deñ etrauer danaʒ goboc dien tutum
is iuriſdit itis. ub ibus 7 ſec magis e . perp mun o hoc it hoc ſta
rtgn de pꝛeſer bdi de mn itnta ſunt 82 ſace la. illius lic indulgent . les ? vicia.
zneo. ſubdi conſt minibu m nico to per in ce iter hoies eia.
lni ſ. renũci cleſiaſt onceſſa. itutionis oꝛigin inlcre maee Ker i ater iñ es
giſtopainteri de busſ a. dſan cͤſi re eñ vicijs ntanne nonſm lanm ingerſicin,
luin reabe nin. oſſunt ng pap Lodanius ioKaſerar i ganberum pater vtru X
ſalce ibditi non . t Mittere.i. iſcoꝛ⸗ bᷣm ritus.
tei bditi no uz. xj condemne al =— ladi.i, oclʒz n ma
hnnl 1 ſun re pꝛela ſicut ſa vel con ¶Sgla liceat.h tu ſed non
grucn g. 1. ind non po ios. lxxxvſ. ittat vxoꝛe auie.S. cau io c põt occider
ꝛelatus ire ſubdi t vir dimi ſt. vt liceat ma. loꝛnicat
⸗ necs ek ntin auſ vtlieenenn pꝛeter
.T è Sith inali
1Clen pꝛeter ibet. S. ittit D
hati erceh Robiber niel n
NAANH gl! S hbum con
4 renun C.de repu.

Cau.

ictu.ff.ad.l.iul. de adul.l. nec in eo..l.ſe.ignoſcitur tñ marito ſi vxoꝛes in adul ⸗ non erit.a. c. apud 2.l. di. ſerrůͦ. ? extra de accu. de his.ff. edi. edic, ita d
terio depꝛebenſaʒ occiderit quo ad pene mitigationem. C. ad.l.iui.de adulte. de boc dixi.vj/q.i. qui crimen. 2. culi qui.ſed nõne pꝛeiudicat ſibi mari⸗ min gi
grachns.⁊ nõ ꝙ łʒ lex antiqua pmuttat viro occidere adulteruʒ depꝛehenſum tus tacendo per ſep:ẽniũ.cum vltra quiquẽniũ nõ audiatur a ccuſatio zii .
cum adultera in domo ſua.non iñ in domo ſoceri.vt.ff.de adul.marito.nouo adulterij.vt. C. de adulte. adulter. ſed illud obtiner quo ad penã legalẽ g
iure tamen vbicũqʒ fere poteſt occidere eũ poſt tres denuncialtiones factas.yt non quo ad petendum diuoꝛtium extra de pꝛocu. tue. nũquid ergo in mrnn
in aũt. vt li.ma.? auie.S.pe. .: infinitũ pt ea accuſa inan
vl. col. viij.nec illð.n. coꝛigit᷑ . . . re. dicunt quidam & unn
per aiit. que eſt coli. vt nul. eam interficere ſed ſancta dei eccle· Sm legis tramitem debuit accibere nõ Vtra. rr. annox i
indi.S. qñ.qꝛ in alio caualo ſia mundanis nunquã cõſtringitux vltiõis vidictaʒ.nã ſi verũ qdð abſit vt. C. de kal. querela nmnn
quitur.it licet patri imiliter legibus: gladium non habet niſi faiſſet ſicut ille adulter mentitus eſt b.diẽ vſqʒ ad mil ach
detur m legem lleenti⸗ ſpiritnalem: quo non occidit ſed vi poſt. vij. ãnos pnia pacta dimitte lenmur aſcuch cla ⸗ —
end e enee in nificat. Item Cius papa. re ep appꝛobataʒ cam poteras ſi luerit aimia.wlrrr r
ſaturs culpa vel a peccato.s5 Wenitentia eius qui pꝛopnaz abij voluiſſes occidere tamen eaʒ nulla viiſ aal Snr nͦr
enim dico ſpãlez cõteſſionẽ Q Ticunaz pꝛopꝛiam vxoꝛem tem peccatoꝛis ſed vt conuertatur pnia peracta ſed ante ſinke⸗
canonis neceſſaria; quo ad abſas ege eine cã ⁊ certa ꝓ ad pniam ⁊ viuat. Iccirco placeat latã tamen ſniam.. geante
culpe imunſtatẽ, vnde uum batione interſecerit aliamꝗʒ duxex tibi conſilium noſtruʒ ⁊ boc ſac qd rxri.q/ v.c. xpiana. ſmniend
dical nò occides. xxiij. v.i rit vxoꝛem armis depoſitis publi/ melins tibi leniſqʒ videri poterit: n Monaſteriu. er ninnt
nõ h net pa iter ſti erc pid cam agat pniam:⁊ ſi ↄtumax fuerit miſeref aĩe tue: vt nõ ſis tu tibi met boc loco videt ꝙ ;⸗ ſia
ent acnone ergo ee 2 epiſcopo iuo inobediens extiterit ipſi böicida reſique qua pꝛopter te eutcuigz pniam quis unn
hecar ine ie edie ansathematizetur quonſq; oſentiat rogam hoc malü ſecnlũ qote tra, tenesiur finte f iteet hnn
