ſttnena a. Accal⸗ accuſar n a eccleñ toꝛ aut icende d on ndau sO ad c ionis e cau / ob carme erberibu tek ci
N A r ſte ulaʒ in ſu cuſato ſe dice ionen mand andu amnat toꝛez 9 bijcit ven öte oſi i
W nſe rcfanes icet. ac bus cau ömunni ando ſit voca ,anlle per ſe⸗ ED ae te
hadepei contra! dinik age⸗ n am diel aſe a cõ o aliqu to in ſententia ꝛan per p leat:qui ieſſ. e.c. . D barrenitil no eſt
gihim C. vt nem comnpelle rſubnapen Si ver :ꝛreſtun tur Tertio: gere Weſſe no gor audi nõ rſectlu vt ꝓdeat
Aligle⸗ ſe v neiu caent l aſtolengen bens Errele E ſuam⸗ ſue ade ſynodali into: Cri haimoner uoc ſeri⸗
ſgnne Benſarrent ni rem rit ſubtra Kobete nontarl ſam ncauſe bſqz ſy Fnineo. ipuben Pbere imo pii
vt. C.qu ſuerit ccuſatoꝛ:it ra ſum an a 8. inim in publicũ eten len
felhig Monacn poſ.qu ſpe comu nunione ature fac ſtatutum 4 ſit dam is haben 6 — Rabidmeltotpo ocẽs aligs
itmmnn — eſt e acomm i adim diem! occur/ entia aliqu alterin lectend auabi cẽ cũ inne eus fue⸗
r egennsbonn e ee porufſe eo, — üneni Retenom wa grnnegaainu⸗ he⸗
hligtun cial d. . cau obtinz gen iſſe ſec non eſtio „ cn o. ꝗ lit pꝛo „in — nota. fl.
innmm: alin 1i. boe ne oꝛ nõ atern vero due rmina Sen iutnli ſtione ha ru4 nocentiũ ein. lice
nnifeſtn Aei geuſuicne ere pꝛo Exta v itulo tel r qui quo . a que ribit diʒ cata eũ g. in krurpubii
ttnmnt cume famia c d0° r. m cap itur. ur. quie E pꝛim apa ſc iniur. NDiiĩ alt ico loco.
eſ utami don den uo ſequ xar ne. janns p iusſ mniet⸗ ieoloed
nimhln el — 4.7.4 ½ 0 bο n en, cens. ipta ĩal Flagel eeñͦ gs. lll ca
NmI gitu vt./ . pꝛox phani n ciuili et gacncam onem cul rqui ſer bare. ubli⸗ m ſ Bun ſe⸗ Fin gi m
nſehte nebehan In io. ad arg i accuſa age agelletn xerit ns ianain b con/ pi 8 coꝛpoꝛa lv. di. cũ b ile.
nnmin Adan vel hic gebatur goct piſcopi Vt cuz age F hegle erius ſa verba tus na 8. vr. ö. ð fur. ein E
um. ve nepice ſtur. nit: v indi am nalt aut ve ertt nones. ſic. C. pba
ſedkfant redngrba gut iglnnen 0 plac oꝛum 3 m Niin turam t: et reper el Etgſi pot tñ ꝓyt .
a. obanen ſtage EStA-C⸗ uur. eü g.
Gtnottinin ckren Si au pabiin vere epiſcop rſona dã⸗ ce ſcrip fixerint: erit: fla n Inẽu ff liur. ſi ñᷣ
icet. in fi. in epie pe z nõᷣ ola con obau nerit růͥ 0T 2 vult.f. i ngkn
nprbaretert Rac liect in ſatoꝛ nec ð ceperit ſatoꝛis endu⸗ 2* tumeliolſa on: bꝛe inuen ſaʒ crumé ſi idà malig ebuit
bltnnte 3 nec accu nit.tunc re it accu d argn cauſas: tum ram no pꝛius facti cauſa⸗ . Zi t: noͤne rrdlen⸗
tem ——— cio ſi fueri tero a ꝛias. can / criptu 'eam ꝛis fac p ierit: e excdic
negtgra accuſatu unien cio lis: dece iſi pꝛop vel crim ſe 2 qui aucto oꝛius. ext pcedere er e. ſ
finbefnen neuter * 6 o Ron nabilis: tur: niſt ſticas v Iteʒ ex letur“ vult greg d onitio p iindigne
. cleſiaſticas E patſi no . Nez itus con adm t. xij.q 2 q i
ommgtmn ibugiane Zongirtan eccleſi lnerit. patſine e. 2 em. iritus con nez. v cefſit d q
ſig olner auo. i p⸗ rrer eod i' ſpir ½ j0 ie pꝛecen ſqʒ a
titſuin ie.l.i. 5. v ccuſatoꝛ 3 non auanerrere v enſ octe alet cn incurrere De naligni a caſto foꝛte hic adijett vſ tiz tenek
imnii biecy i galuſ — ranee e agere vanet. AZidamm eſponſale noſtrnz Ponin teeruer aus
Ron Pdarinamoi „ conciioc canſaz ag ccuſatio: Z repietne onſalen loco tenea eerie⸗ ci⸗
m e⸗ nibns accuſa Aſiio creſpon tatis l. ſpe ſun z icidit ĩ ex .
ntänfit — c anen ret bus ac auſis motarium ac in cinitat 8 cri⸗ imnen ſtati j.qua pp.
litaiße Emavadüghrt ſareno 8 qu ꝛijs c n notar lentio nit in ein aſſe ſt ĩ moꝛ ij.q. vij. il. te⸗
Ude poſ. cuſa ibus q pꝛop negan um o ſilen Oſuit in am e ar.ij. anumi u
unſrn galan non pol. Xn tur: in eſt de ibus nnemn p ibiqz eti⸗ alide aöareniar Haͤiu
Nomebest. C. quia foꝛe ean denega tia non e omnibus n0 eſtatio unib ace ca ne j. oſtat. ſed ar octaar
lciſ C. B ilicentt. a. ont etem:i da pa ierit 4 bertas. ſe ſit exc 3
Nnntt — netan ſandi lic felix pap eſ/ col loan facienc nirens ar bertas ſel pulatus
1 ii, W ne defa iſi non ex niſg reꝙ ita ſtipul rrit
ntiir crimin de wenn aceu Item nm de mi eum tez qui merit:q ſerit: põt exi er. ob. it iſpan? dir
fGunt igeSünae Yien da. is. epiſcopoꝛ eriri po onrahren nfeſſus ꝛelump 6c6 Eeerd nrl dies
yninn dAueturii ex epiſcop ſotione ntum exp di con blice co agere k anatla . Fj. Rn dweriß weri⸗
umn vbiac falſum. tin accn iliter tantn ne in iud qaʒ pn ni hoc nte iniq inino/ expee a.c.pl. beea Bri
mentuzt cont In cin berſone ini 8 ſit:q m tante domi⸗ us: F pur.c kis frtinaiun
cnun men nſtin doneln ciens uz perſo lpabile ile nſenſun ꝛex dei: 2 iffinimt ex ditio negati 1
ainctl na de vbis vt ir. ſatoꝛ m enip nad vel co nerit:e diritu di gnuinis tas eſt ꝙ onit i; eris capi
1 t. Ydem oniuz. ter Jaccuj poꝛu nonaa o pꝛeb iſti ſpirit ac ſangt e/ liter erp intraueris mü
na, uur mamm cu. pol. io epiſco endum as aſſe ſilio ſuchꝛi poꝛis t. Si ve / i n vr iin ſein cpmn
kiſti nad maa vbi 2 410 it:ad argn ꝛias cauſ⸗ el ec/ ſtri. Je eius coꝛ iuatus ſi neſcitur cerrch .eve
Gmnten ext. as. Ide inns 5 manmipy inales v dri. tſanct ione pꝛ niam ne let: ſi toliũ: itrare int .ſed odi
tuas term app r:ni rimi ba vV gtione quo n va tes ĩ 6. ↄditõ. ſe ſi non
nroch Pereninr os teſtes ittantu men cri Itez 3 Uci tet: 7 c non itꝰ: coꝛ pot emõ. onit. ſi non
te .. atet: nam hibit⸗ di.2 d ſic expor deſi⸗
hugn lmnucendosane⸗ . e:non ta voluerĩt 1 quia diſciplin 2pꝛ0 ecipere 3 aherte tenpennu de
nn . a extrad Poponitur rfr aſticas gem. ne r neri ad ke eſeisgapr B vii one nfauarsici n N.f. ni
n Icez ader nus p niatoꝛum nlpa tanti, ine ema ſtifer poſ ſtipu n caſu
tnn ntab⸗ anu ceniat u clpa Eſangninemn d. ac pel iſns. der. b ſat olito ꝛ in u⸗
min vics hovonenke⸗ Lod ſi a epiſcopo nendum brelumper vt fallax ſit dini reſ ve caſu bic E de man
nsf ei ie iin erint:a. 20 6% bis. rcuui leſie c n ciuit ediz liber bertas. 5. e pe. di.
nctite petitur ſta e. manu. biles a mittant ꝛa eiſd cuiu lanct ntemine erit docer oſſe an n Pub dindpd no
weun, e Cde lheng aut⸗ non anietan nnz cnu⸗ SDopnbuͤnepos ies ſe non poſſe i plonin ſona ſttigno
eſi difamariſecu iſcopi:char te ſciẽs ſen tte ꝓb. ſto ʒ p ſc accu⸗
nipnic diffamari negochs las aſſer n epiſcop ſcri⸗ ſus pn lſoꝛte ſcie 5tibi dlco v gife reꝰ hũ
,ii iuilibus ne ex . ame conſen erit: ve tti df noͤtibi dt ied mai oöne
rs Mabin Ea e weiah da erer Rcci xerit: ve dnipenletide ni onrchn
pe erandt C. pꝛo is anct is vel ibi loquinik
cnne Aim oſſ. ſi ſinnatio⸗ tiõe crimi⸗ coꝛ
n . Bnn dr u⸗ nocu. ex nrmell⸗ mad vicyiini,
anl ea. 2.l. qu erit. ſu .“ a de pꝛoc extra de len. “
4 odan ſufficit 2 pt umeern⸗ Abararror litteris,
snn H c dioprt⸗ euß⸗ geſtber iſek
euns in hoc cal re. cre i plene trad
umg EE gex
ine ne none bertol
nn ne ſudecum
e
geg
C

q.ij.latoꝛẽ. Ites nonpõt intelligi de coͤione fidelins quia deſilla loquit

accuſatoꝛem poſſet remouere.qꝛeum nð pꝛemonnit.vel adð verus eſt ga ei.
ſuſpectus eſt. vj.q.j.qui crimẽ.ſed foe deinocẽtia ſuiꝰ ſidebat.ſed certe Iʒ iſte
ſit infamis ipſo ſacto ⁊ per mmniaʒ tñ in odiuʒ ſuũ ⁊ in fauoꝛẽ rei admittit ad ac
cuſationẽ vt ſic dareat de innocẽtia rei:⁊ vt accuſatoꝛ non pꝛobãs puniat de
calunia.⁊ ſic ẽ hic ſpeciale ꝙ aligs crioſus admitti᷑ ad accuiationẽ lʒ nõ pꝛoſe

t ſuã vel ſuoꝛuʒ iniuriã.
a Erroꝛẽ. S̊.di.viij.conſue
tudo.S.ij.q.iij.S.notandum.
cASi quis. capitali

ſuit crimen conſcriptũ alis
nõ vt.S cauſal ꝓxi.q.iij. ob⸗
gimen. S. item in criminali.
d U Ocatio.ſi ter citet᷑ ꝗs

lIʒ nõ dicat᷑ perẽptoꝛie

m ſufficit hoc vt perẽptoꝛie.

ſit citatus.vt.C.qũo ⁊ qñ iu
dex.cõſentaneuzʒ.:.l.tres de⸗
nũciatiões ⁊.l.ceſſante.illud
tñ apponere dʒ iuder ꝙ pe⸗
rẽptoꝛie citet.⁊ dʒ cõminari
tiñ nõ venerit ꝙ ꝓcedet. ff.
de iudi.in perẽtoꝛio.⁊ vel in
pma vel ſecunda vel tercia ci
iatione põt citar̃ peremtoꝛie.
vt e de in inte. reſtit. tum ex
ꝙᷓ; dũmodo nõ maturet᷑ per
emptoriuʒ nimis.vt ẽ ð di
lati. dilecci.
e ¶ QVenerit.ſi aliqs inuenit᷑

rome ꝓ ſua neceſſitate vl ex
cauſa delegatiõis vel appel

lationis nõ cogit᷑ ibidẽ reſpõ
dere i põt domuʒ reuocare
vt. fl. de. iudi. l.ij. S. ea quo⸗

qʒ.fſ.quibꝰex cau.in poſſ.ea.

l.ad coguitionẽ.⁊ in autẽ.de

ſanctis.epi.S.ſi vero epiſco⸗
pi.col.viij.ſecꝰſi ſit ibi ex vo⸗
lũtate.vt in autem.e.S.ſi qs
epũs aut clericus.C. de epiſ.
2. cle. ocs.S.in hac.naʒ roma
cõis pr̃ia eſt.vt.fſ.ad munic.
roma.nã cũ epiſcopi faciunt
conſcilia bene tenet᷑ ibi gltz
rũqdere.ex delibel.ob.c.j.nã
illuc ꝗlibet generali citatio⸗
ne citat᷑.vt di. x viij.per totuʒ
AQuare g. dicjt hic ꝙ nõ te⸗
neant᷑ reſpondere coꝛã ſyno
do.dic qð appellat hic ſyno/
dũ aliquẽ cõuentuʒ epiſco⸗
poruʒ qui pꝛopter neceſſita-
tẽ aliquã ſit.nõ tñ ſynodi cã
veniunt. vel dic ꝙ ſpeciale.ẽ
in accuſatione vt accuſatus
nõ teneat᷑ reſpõdere coꝛaʒſy
nodo niſt. habeat ĩ ducias.
ſecus in ciuilibus cauſis.
Relenti. vel itelligit
bo.o. c. de raptoꝛibus
rerũ ecdeſiaſticaruzʒ vel pꝛo/
pter odiũ eoꝛum.vel de cleri
cis in eadẽ cmitate conſtitu⸗
tis quibus mioꝛes dant᷑ in⸗
ducie ꝙ remotis.vt.ſ.ea.q.
iij.ſ egrotãs:vel delaicis:vł
ſunt patnales adiectões:vł
pet quas quis expectat᷑ etiã
põtquã canonice ⁊2 per tẽ⸗
pus legitimũ citatus nõ ve
nerit.vel nõ tenet per illud.
Exiiij.q.iij.de illicita.

Elddtur. ſi. C. de iudi.

auẽ iubemus extra de dol.
7 contu. cum. olim.

b. LCoione. ſed nõne eſt ea

dem bec pena cuʒ pꝛima.nã.
cni interdicitur eccleſia inter
dicta ſunt ſacramenta eccle⸗

ge.vt. xij . i. de viro 2.xxriij.

6e

ſcripſit oſtendere erroreʒꝰ ſuum ſu
erit aperte confeſſus:dominici coꝛ
poꝛis ac ſanguinis participatiõe nõ
ſit pꝛiuatus:neqʒ a ſancte eccleſie
coꝛpoꝛe alienus exiſtat. Item in
concilio elibertann.
Anat bematizentur quiſamoſosli
bellos in eccleſia ponunnt.
P Iqui innẽti fuerint famoſos
Elibellos ĩ eccleſia ponere ana
thematiʒentur. Iteʒ codice libello
nono titn.de famoſis libellis.Im/
peratoꝛ valentinus.et:ſtalerius.

Si quis famoſum libellum ſine

domi:ſiue in publico:ſiue:in quo⸗
cunqʒ loco ignarus repperit:ant:
coꝛrumpat pꝛins quam alter inue
niat ant nulli conſiteatur inuentuʒ.
Si vero non ſtatim ealdem char⸗
tulas vel coꝛruperit:vel igne con/
buſſerit ſed viʒ earũ doloſe maniſe
ſtauerit:ſciat ſe qᷓi auctoꝛem hmõi
delicti capitaliꝰ ſentẽtia ſubiugãdũ
Huiſmodi autem libellus alteriꝰ
opinionem non ſedat.

Matio antem eius qui:
impetitur:non ſemel ſed
bis ⁊ tertio penl congruũ
ſpacium:rationabilibus
ſcriptis debet fieri. Unde dama
ſus papa ſcribit dickes.
Hogd ſynodum eins quiim
petitur z inſcriptis ? per ſpatium ſi⸗
Atcongrunm.,. =
EBcatio ad ſynoduʒ iuxta de
Lcreta patrum canonica eius
qui impetitur:rationabilibns ſcri/
ptis per ſpacium debet ſieri con/
gruum atqʒ canonicum:quia niſi:
canonice vocatus fuerit ſuo tem/
poꝛe ⁊ canonica oꝛdinatione:licet
venerit ad conuentum quacunqʒ
neceſſitate:niſi ſponte volnerit:nuil
latenus ſuis reſpondebit inſidiato⸗
ribus. Itez ſilueſter papa.
Qnibus lemipoum ſbaeis reus:
vocetur adcaniam.
Reſlenti decreto cenſemus:

2222

centur:⁊ per.iiij.dies expectentur
nallius eccleſiaſtice rei interdicta
licentia.hnic vero expect atione ite
rum addantur fepteʒ dies interdic/
ta eccleſiam intrandilicentia ⁊ om
nia diuina officia andiendi. Poſt
vero addantur dno dies quibusa
pace et cõione ſancte eccleſie ſunt
ſuſpẽſe. Heinde vero iterum alijs:
duobus diebus ſub eadeʒ expecta.
tione expectentur:quibus vno die
ſuper addito:omni expectatiõe ve
luti:iaʒ deſperata venia reusmox
anathematis gl adio feriaf. Itez

Damaluspapa.
Finiiins Reahe 10 per ſcripta ſuſci

in ſine.ſed die ꝙ loquit᷑ de cõione fratrũ.j.qdð nõ c icabit alijs franib⸗

vel in choꝛo vel mẽſa vł i doꝛmitoꝛio.

. E „
K

Elatum eſt ad ſedẽ apoſtoli/
cam vos accnſationes fratrũ

ꝑſcripta ſuſcipere abſqʒ legiumo

accuſatoꝛe:qð deinceps inõnioꝛbe
terraruʒ fieri apoſtolica auctoꝛita/
te pꝛohibemꝰ.⁊ quod nuꝑ factũ eſt
abſqʒ vlla retardatione coꝛrigere.
curamus. Mecvnquã pꝛius ꝑ ſcri⸗/
pta eoꝛũ qui accuſant cauſas diſcu
tere:quã per querelantiũ inſtituti/
onẽ vocati canonice ad ſynodũ ve
niãt ⁊ pꝛeſens per pᷣſentẽ agnoſcat
veraciter ⁊ ĩtelligit ea que rei obijci
unt. Leges eniʒ ſeculi accuſatoꝛes:
beelein⸗⸗ exigũt ⁊ nõ per ſcripta ab
ſentes. Ande canonica patrũ iſtitu
ta nõ ſemel ſʒ ſepiſſime clamãt.nec
accuſationes nec teſtimoniũ vllũ
ꝑ ſcripta poſſe ꝓſerre.nec de alijs
negocijs quicũqʒ teſtimoniũ dicãt
niſi de his que ſub eoꝝ pᷣſentia acta
eẽ noſcũtur.Similiter ⁊ q accuſare
aliũ elegerit.pᷣſen perſe ⁊ nõ ꝑ aliũ
accuſet.iſcriptiõe videlicet pmiſſa.
Neqʒ vllus vnqnd iudicet᷑ anteqʒ
legitumos acccuſatoꝛes pᷣſentes ha

beat:⁊ locũ ðfẽdẽdi accipiat ad ab
iuẽda crimina. Curandum quoqʒ

eſt ne ira cuiquaʒ ſurrepat ſaciat/

qʒ citius omne qð nõ licet. Jem
felix papa anaſtaſio ⁊ omnibus oꝛi

cntalibus epiſcopis.
Ai ant imoꝛe eiecti aut inis rebns
expoliati ad ſynoduz nõ vocẽéthr.
Apmates accuſatoꝛes epᷣoꝝ
QCi eis paciſicarefamiliariter
minimi Bonarir tu⸗ tꝑe legĩtio eoʒ⸗
adſynodũ canonice antea cõnoca

tã nõ iſra auguſta tpa cãonice con

nocẽt ⁊ nõ pus q̊ᷓʒ eis ꝑ ſcripta ſigni
ſicẽt ꝗad eis opponit᷑ vt ad reſpõſi
onẽ pᷣꝑati adueniat.n& ſi aut vi aut
timoꝛe eiecti aut ſuis rebꝰexpoliati

fnerit:nec caomice ad ſynodũ voca

ri pñt nec reſpõdere emulis debẽt
qteqᷓʒ cãonice reſtituãt᷑ ⁊:oĩa ſua le
galit᷑ eis redãtf. His ancatibꝰeuidẽ
niſſime dat᷑ ĩtelligi qð niſ ꝗs canoni
cevocatꝰſuerit:ẽt ſi aliq̃ occaſione
adſvnodũ veniat:ſuis nullatẽns co
git᷑ rñdere iſidiatoꝛibns.Canonica
aũt vocatio ẽ quãdo ſernato dieꝝ
iterſtitio: ſpᷣm auctoꝛitatẽ btĩ ſilue/
ſtri cqe ſue lr̃is ad eẽ iubet᷑ gbusꝗd
ei obiciat᷑ auctoꝛitate felicis:pape
ſigniſicari o. SH..
CMod aũt ꝑ ꝓcnuratoꝛeʒ

cãm ſnaʒ agere valeat:q

ipeditꝰ cqe adeẽ nõ valʒ
auctoꝛitate romane ſynodi.que tẽ
— pape celebꝛata ẽ:ꝓ⸗
an vicetin qua ſic ſtatutũ legitur
Pꝛoſe legatũ ad ſynodum mittat
quem grauis neceſſitas pꝛemit.

qua en grauis neceſſitas deti/

nme rit pꝛo ſe legatum ad ſynodum

Aln ſcripta ſic.S.ij.q.viij.per ſcripta.

Jegrotãs ſuerit epũs:qut ali

Teſtimoniũ.iudidale.nam ꝑ lr̃as pot aligs phibere reali te

ſtimoniü fame ſue. vt

lxxj. dif. extraneo.. c.
hboꝛtamur. 7 de cõ. di.

i. iubem ſz iudiciale ů

Ira. quia tẽpore

ire nõ diſcernit homo
quod iuſtuʒ eſt. vt.rj.

m σα Ipmates. pa

cllicar. poteſt·

ergo iudexr cõponere

inter ꝑtes.vt.xc.di ſtu
dendu.⁊.xxiij.qvlt.ſi
quis mẽbꝛoꝛũ.⁊.q.iiij.
ſu illic.f. de no. oper
ci.l. j.S. põt. cſt ſi.f ðᷣ

vſur.equiſſimũ.ſʒꝛbot

verũ eſt in crie qð nõ
inducit depoſitione;.
ga in alijs licet cõpo⸗
nat᷑ poteſt iudex ex of

ficio ſuo ð crimine in⸗
quir ere. vt e de coll.
delte. c. . .ij. . C. de ob

ol.l. ij. Similiter in de
nunciatiõe nõ ad mit
titcõpoſitio.vt. ð. ij.q.

vilj.quapꝛopf. vel itel

ligitur cum non accu
ſatur de iniuria facta

eccleſie ſed pſone.xxij.

q.iiij. ſi is quiꝛ ſicnõ
pter vel melius ibi lo

quit in denũciatione.
ad quã quilibettenet

de hoc noui.S.ij. qiij.
S.notandũ.ij.in ſine.

TAnich eis ſic ij.

ix.indicas.er de dila.
pꝛeterea. exſirade ap.
ſigniſicantibus.
HNDoc autẽ
In caula.
iniuriaruʒs

dar pꝛocu

P
ratoꝛ. Itẽ ĩ cie ſuſupe
cti. vt. ff. de ꝓcu. ñ ſolũ.
Fvlti. Et in minoribꝰ
criminibus. ff. an per
aliũ cauſe ap.l.j.quia
inleuibus criminib
nõ fit inſcriptio.ff. de.
accu.leuia.⁊ ad alle⸗

gandum cauſas abſẽ

tie in ciuili dari poteſt

pꝛocuratoꝛ. ſʒin actiõt
populari nõ pot pꝛo⸗
curatoꝛ.dari.ff.ð ꝓpcu.

licet.⁊ in cauſa ſtatus
vt. Cde aſſer coll.l. j.
quidam etiã cogunf.
dare pꝛocuratoꝛem vt
epiſcopi.vt.ſ.quia epi
ſcopus.: illuſtres per
ſone. vt. C. de pꝛocu.
vlti de hoc pleni iue⸗

Begrotans. le
b OQ Zearti nun

quid tenetur infirmꝰ

vel abſens ex iuſta cã

ex neceſſitate pꝛocura
toꝛẽ mittere reſpõſux
nomine abſentis.non
videtur.ex de pꝛocu.

querela. nam ſi ctra.

——N—— e f vf

— — — — —

—
— —

h „. SDl
uin anlduga rienen ine . ſud bena mominiſſer aligs cce. C. de pꝛocn. exigend. licet . dicat p legem ngboſi um & Pibe
niiintn EEE— n dienidn 1 tnan an ain ſentie ſubue 1T onem poteſt interuenire pꝛocuratorad defendendum in crimine.
lann rdt eerbicum wicsn auloes ige adinisege da d. 4. Nciminalibus. niſt in caſibus notatis.i vi,ſi quanddo.
J —— rein e n Ehiſtopns ſen
Mh l.queſitũ.immo etis mMittat:nec a cõi oſſns datur enz Weic ies oin n . . Aquid ſi ita pauper eſt
Sug Apobabili caabitſ. nlten unccn Gione ſanä zaent n Hilſin legitima ſynodo epiſcopus ſacerdos q non poͤr conſti⸗
oſtnitn pꝛocedit᷑ cõtra euj.yt. dicendã venire le came ſna indicari vel andiri non debet. tuere pꝛocuratoꝛ: tunc p ſe
luntt ertra de off. dele. on ſtatut ſ enire electoꝝ indlicü die Alius epiſcopus in legitima litigabit ficut illuſires paua
ſultationibus. Iẽ bm leth eris euocatus nõ occur- ⸗ ſynodo:⁊ ſuo tempoꝛe:apo peres. vt in aut..de illuſmi. -
D hocnõ eſſet melioꝛ c5 rerlt: hoc eſt niſi eñ aliena pꝛeocen ſtolica anctoꝛitate conuocata: ſup qui ſuper illuſmes ſunt coll.
dtf ni ditio illius qui abẽ.ex pauerit neceſſitas infra ſpacium du quibuſdam criminationibus pulſa v. Ideo autem iubentur ſa
hialriſe, inſta cauſa qᷓ illius um vel trium menſiũ vel co am tus audiatur vel iudicetur 8puſſa cerdotes conſtituere pꝛocu⸗
RKr ——NNTAT+”U n . us aud vel iudicetur vel da/ ratoes: quia no erpedit ſer
Mantie abeſt ex iniuſta cauſa: Plius pꝛout cqᷣ dictanerit.cod.li.ix. netur. Sinautem aliter a quibuſda uosd :quia nõ expedit ſer
RNN quia quino vult ier⸗ ti. de accuſationibus T inſcriptioni pꝛeſumptum fuerit:in quonſag dos veileigioſos eſewt er
oentgtore vtir de. pfta dm rimintenmn abentes etig cccleſiaſtiea vl mnecin a vij. ſicut.? ne cogantur rece
An rocul. Et generali bnerinnne enes etiaz eccecleſiaſtiea vllo modo reputetur. dere a dnunis ebieguihe vr
ficnimnife ter tradit᷑ pꝛio regula. bli pꝛocuratoꝛes defendi leges bpu Item zepherinus vꝛbis rome ar Cde epil. ⁊ deri.omnes.tuz
ſicineig⸗ quotienſeunq; ꝗs ab coꝛum iudicioꝛum permittunt. chie piſcopus omnibus epiſcopis. etiam quia cauſe materiam
nardhi Atcr neceſttaeno er Eccequod epiſcopusimpeditus Epucopus gccuſatns donodecim criminihus creare noſcun⸗
naleſi voluntate ſubuenik ei canſe ſue adeſſe non valens legatũ gaucdiatur: cauſe vero ſinis ad ſedem mar vt:ve uqr peoperan⸗
mu Alſue habeat pꝛocura⸗ Erfuc iubetur ad ſynodum mutere æpoſtglicam deiſ lege. dum in pꝛinc babe bit erge
intenin toꝛ ſiue nö. vt.ff er. q ſed legatus iſte non ad canſam agẽ Aodecinn imdlicega ilibz ac quelibet eccleſia iconomuz
eni tau. ma ſed ⁊ ſi..vli. dam ſed ad neceſſitatem perpꝛeſen L odecin indices quilib ac vr I. vi: quia. r. lif
ente iemiaſkecr vehta namſnamſynod perpreſen — cuſatus epiſcopus ſi neceſſe mm cum ſumus.xvj q.vij/quo
ſeulcn ls qui alegat cã abſij titur:qꝛi n oerponenda mir eriteligat: a quibus eins canſa indi niam in guibuſc a; a ilie c
ni ſe nie. vt. lxv. di ſi quis. qᷓ A itus epiſcopus ſyno cetur.uec pꝛius audiatur aut excõi/ ſtituetur auctoꝛitate epiſco⸗
innd⸗ Eõ ꝓbat᷑ qð nõ ſuffi vpielenaamn ſuam exbibere non cetur vel indicetur quam ipſi per ſe pi. C. de epi.? cle. omnes. ꝓ.
uu cit mittere pcuratorz v nit. Cauſam autez maxime ceri eliganter:⁊ regularuer vocatus ad boc nibilominus. Sed qd
Wans galleget cãʒ abñtie ni minalem nulli niñ p ie agere licet. ſunoꝛum puimo conuentum epiſco/ ſi canonici aliqui contra epi
— ſ alleger cam cae. vt õ hadrianus papa ait. poꝛum per eos cauſa eius inſte an/ Kapum volunt agene:une
titir Ea gepa nn Keut lunaluck aeinano velaccnla⸗ diatur: ⁊ racionabiliter diſcernatur. nbie denenn raned
ſfct dsKotprochrator,eè cn naibno⸗ anſicnec Finis vero cauſe ſne ad apoſtoli/ lus agit contra tutormE
Nien ef de apconſtitutus. A Wad nüt u3 cn is nec ac cam ſedes deferatur vtibi determi dein l.dando tu. vel cn.. ſ.
thll Mec ercuſat quis pr ſare pot ed e aliquez accu netur. nec antea finiatur quam eius ⁊ vltlſed ſm iura noſtra ca⸗
Ndniuſr iuſtã abſentiã quin ſi⸗ 8. l mnec accuſatus per aliaz auctoꝛitate fniciatun. Quod ve/ nonici per ſe ſine epiſcopo
W at miſſio ĩ poſſefmion? Periona; edeſfendere permittiiu. roabſqʒ; ſynodali audiencia epiſco conſtituent pꝛocuratoꝛem.
lokali bonoꝛu ſuoꝛũ ſi nõ ſit Item anacletus papp. pons daimmnari pꝛohibetur: ſine pꝛe io.ſed certe pꝛocuratoꝛem ad
nliſanr qui defendateum. vx In omnibus cauns pꝛeterquam in indicio romane ſedis opoꝛtet inted agendum contta aluun ab
Qitsti &ẽ de eo qui mit. ĩpor crimialibus epiſcopi ⁊ ſacerdotes ligi que ſua auctoꝛi epiſcopo non poſſunt con⸗
Ueucirn Prd uctoꝛitate quoſqʒ va/ ſii ſunt con
uc ſemone. c.vlti. nec er⸗ pꝛo ſeaduocatum babe let damnare: vel? tituere ſine auctoriate epi⸗
I 20 leear ant. et damnare:vel damnatos abſol⸗ i ner eſr in ſindici
kan Auuburkun en⸗ re OC Aia epiſcopna: vninerſiqʒ ſa nere. Ande gelaſus papa. ↄpſi ſũůt an e in indicho vt
nin liquit pꝛocuratoxẽ. vt cerdotes ad ſolam laudez dei canones. et cetera. infra c en deeneee er⸗
Cle ſt. de mino. papinianꝰ as obe n laudez dei canones. et cetera. infra canſa. x. ta de piocura. c. . b. Itez ba
hu nec ei g ePpellarsis. honorug; r um actiones conſti Sententia excommunicatõnis no bes bi rdeön
mn cauſam pꝛoſequi v. tuluntur: de et vnuſquiſqʒ eoꝛum tatus. Iem badrianus. Saluo ro teſt eſſe infamis. vt dixi iij.
Mm ff. ei. qui ap. in ꝓuicia ſure pꝛo eccleſiaſticis qʒ etiam pi mane eccleſie inomnibns pumatu q:vij.cj. Item babes hic
Jibitte debet defendi .jj. ꝛii. Uis actionibus: excepto publico⸗ manifeſtum eſt qnodilla que ſunt epiſcopus ſacerdos ſemꝑ
Pnit nec ſubuenit ablenti. videlicet crimine hbabere aduoca/ per vnamquamqʒ pꝛouinciam ip vebent litigare per pꝛocura
Eihand caulſa reipublice v. C. tum non male fame ſuſpectnz ſed ſius pꝛonincie nans diſpenſer we e erc ene lui⸗
ſrafe de in inie. re. ignoꝛorre bone opinionis ⁊ landabilis artis cut in niceno decretuʒ conſtat eſſe 4 orelts poſt aren derin
tgl Zd bocdicũt quidaz. nentum:nedum bumana lucra at concilio. Enm vero acci „ Im iurn noſira conſtituere
ns hi⸗ qðð actoꝛ ſemper tenek tendun t:eterna pꝛemia perd o. Enm vero accuſatus paocuratoꝛem 2 per ipſuʒ iu
iinmfir mitter ſuum pꝛocura iek⸗ e perdant. ad concnium venerit:quicquid cõ fare de calumnia. vt extra
giti toꝛẽ eue poſſit ſiue nõ Zod a uj: ſedentium conſultatõnibns agitur iura calum.cum cauſam.ni
ncntieti poſſit venire pid qðle Aogd antem' abſqʒ ſyno aut quodab accuſantinz parte pio ſ velis erponere ibi pꝛocu⸗
nint, girur. fl de dinerat⸗ dali audientia damnari ponur. nõ contentioſis vocibus maoniiconomu er iura.
trtcnunt noee Rſrtrene Juli papepeo deene anctoꝛitate ſed minim a verboꝛum relatione an racnndtalerdi⸗
nute no tenetur. Ade atur qui ait,. ꝛoferatur. AUnde in EQcit ꝙ vbi ↄuenit᷑ monaſteri⸗
nſi lius pt dici ꝙ ſiue ſit 4 p r. Ande in tole. concil 10 um vel eccleſiaſtica perſona
aniit Rganet ora L . pñt Riucre penratcre I
iuſtã cauſ abſentie nõ tenet᷑ mittere niſ ſub ſit citat , e re r AQQul de ſanctil.epi. S.ſi vero
ſrl niat vl pꝛocuratox mittat. vt eere nidn etenng citatus vt ve epi coliir alij vero cõparant pꝛclatos tutoꝛib.⁊ dicũt ficut reTnem
hi. alioquin ſufficeret talem micere galleger caulaz Snerlitert 15 daͦ⸗ ni nes Rn Senretn taK. Deral tontſti Ptan ag
nm placuit. :. e deſẽ. re iudi tenoꝛ tamẽ ſi diutino ĩpedimẽte EE cedo. n. atio inter tutoꝛes ⁊ pꝛelatos:qꝛ tutoꝛ eſt tpalis pꝛela
ſſen ſi tale ſit negotiuz qd mẽ ſi diutino ipedimẽto gs eſt detẽt? tuns ppetuus. tutoꝛ nõ vtt᷑ bonis pupilli: icut platus bonis eccilſee tutela?
lun poſſit nRnaper aecnie rdn ottetenekm n iudex onus.ſj platura eſt bonoꝛ. platꝰ hʒ Graennan acuniinatgeztbone eene
curatoꝛẽ talẽ ſufficiẽter inſtructũ et ego credo qð decr erelantlenaan „ 2 daret bõa aliq:ſi hoc hẽat ↄſuetudo ecclie ſ tutoꝛ nõ.ep ð dona ceteruz.
efna Ias appellat graues que ita ĩtricate ſunt ⁊ inuolute: no defacili Publico. publicũ vocat biccrimẽ de quo ſoleniter ⁊ publice põn.ꝗs accu
e curatoꝛẽ pñt ..ſ tñ te: no de facil per ꝓ ſari. idem enim eſt in puuatis criminibus. vt. C. de iurei i. quia
4 pñt expediri.ſʒ ñ nõ nego quinſ ſr de iureiuran.l. vlti.quia nec
n leſſionẽ rerũ donesremeuabekzdinctoeſtme prurnas. Mlie nt⸗demufitodenn unallbuͤs,
iln a CNiſ ad cauſam.ideſt ſi non. . in l l. gAduocatum.i.pꝛocuratoꝛem. èBU—W
min b ¶Aliena. vel qꝛ vocatur a rege.vt.xviij.di. ſi epin F b od aũt. ec qõ tractata eſt. . ij. q. viij ſed hoc ſolũ hic adidit
giul æria excipit:etatẽ ⁊ egritudinẽ:⁊ Gernenie heKenend, an gin romanus pontifex ſine ocilio põt epᷣm danare. vt. j. F. qðᷣ 1
t ean cuit. Itẽ ſi ad teſtumoniũ dicendũ vel ad municipal .vt. x viij. di. pla⸗ 1 UVllns.auctoꝛitate.generali.audiri.n.põt cã epiſcopi:ſq nõ põt terr
rtir tur. ſ ſi quis cau.lij. n pꝛin. Item N8‚. voce Anari ſine ſpali madato apoſtolice ſedis:q abſolui PKnvrdhal ve⸗
ina — re iudi. contumaciam, negocioꝝ dsLaa ü Poa n cton Sirn acculattrarc pruinſ.
e ad excuſationes pꝛoponendas 2 etiam ad excepti⸗ O0 C. Sicut in niceno. S.iiſ d vſ.n min n⸗ aluo

₰ . . 5 2

5*

ideſt ſynodi.

ſe.patro.l.ſi manumiſſoꝛi.⁊

Z.iij.q.vij.ſi quis adeo.lex
punit talem vltimo ſuppli⸗

cio.vt.C. ð his qui ad eccle.

confu. denunciamus.

¶ Zumultu.ſic pꝛeſumit᷑
de iniuſta electione illius ꝗ

per damoꝛem eſt electus ex

tna de elect.oſins.viij.q.j. ſi
ergo.⁊ eſt ſi.de con.di.iij.ir⸗
religioo.
d¶ Ercõicatus.a conſoꝛio
fratrum.ſic. S.di.xlv.nemi⸗
Vnc autẽ:fi bo
n zelo quis in
dicat crimen illi
qui poteſt pꝛo⸗
deſſe ⁊ non obeſſe nõ eſt ma
liuolus.xxij.q.v.hoc vide⸗
tur ⁊ ſi pꝛemonuerit eũ quẽ
accuſat.ii.q.j.ſi peccauerit.

vel ſi crimen pꝛopoſitũ vult

pꝛobare ij.q.viij.qui crimen
g. .q.j.c.ij. ſed ſi crimen tm̃
pꝛoponeret ⁊ nõ ꝓſequeret᷑
puniẽdus eẽt ianqᷓ; ꝓditoꝛ.
vt.lx vj. di. accu ſatoꝛes.

Vn vos.hoc.c.loquit

ee denunciatione 2
ſecreta coꝛectione.⁊ eſt arg.

bic ꝙ quilibet ad denuncta

tionem tenetur.
g ¶ Indicatis.illis qui poſ⸗
ſunt pꝛodeſſee.
autem S.ſed hic de ſecreta
coectione loꝗtur.ibi ð ma
nifeſtt.
EVOn ois. tollit᷑ nõ ob
ſtat.lxxx vj.dil.paſce
qꝛ illud ꝗ eo ꝗ ad moꝛtẽ eſu

rit fic.xj.q.iij.qm multos.?

eſt hic ar. ꝙ cxcõicato nõ eſt
dada elymolina. de hoe di⸗
xi.xlij.di.qeſcamus.·
R¶ Mawiarchas.iacob⁊ fi-
lios eius ꝗ fama coacti iue⸗

1Flagello. nö voluͦtatez

potius ſpectandam qᷓ; factũ

yt. xx iij.q.j.paratus.diſt.v.

ad eius vero. qualitas fa⸗
cti ex perſona facietis pꝛeſu

mit. xj. q. iij.abſit.⁊.xxuij.q.

iij. ea vindicaa.

m Vn oſculat᷑ amariſ
n Ai. q ſponte. i. detra⸗

(cloꝛes. rl vj. di. accuſa⸗
toꝛes vl alit.i.ſine diſcretõe.
o ( Et iõ replicãda eſt.i.ſepi
us querenda õ oẽs ſupꝛadi
ctos pᷣm quoſdã qð nõ pla-
cetſed j ↄfitentes tm̃ qꝛini=
mici⁊ inſideles nunꝙ; ad⸗

mittunturrr.
p¶ Meligioſus. ſed qualit᷑
exercet religioſus vir caʒ ſfſã
guinis Z illð.j.xxiij.q.viij.
his a ꝗby. ſed dic ꝙ eccleſia/
ſticus iudex põt virga puni

re.vt.xxiij.q.v.c.j.? hoc nõöõ

eſt iudiciũ ſanguinis.ſed bic
ſfacit qõnes in cã ciuili qð ſi
erilʒ in defectũ pꝛobationũ.

ſfſ.de queſti. diuus.⁊ etiãä in

eccleſiaſtica crimali.ij.q.j.in
pꝛimis in fi. Quidaʒ etiam

micus eſt. melioꝛa enim ſunt vnine
ra amici:qʒ voluntaria oſcnla imi/

ri⸗legitur.

„„q .è

Dicogmitione canſarum cötentio
Mitiſſima. vt. C. de ob ZIncogintione canſartm cotentie

ſi locum non babgant.

AUloco benedictionis conſe)

entes domini ſarcerdotes nul
lus debet:aut indiſcretis vocibus
perſtrepere:ant quibuſlibet tumul
tibus perturbare.nullus etiaʒ fabu

lis vanis vel riſibus agi.⁊ quod eſt

deterius:obſtinatis diſceptationi⸗

bus tumultuoſas voces effundere

Siquis enim vt apoſtolus ait pn/
tat ſe religioſum eſſe:non retrenãs
linguam ſuam ſed ſeducens coꝛ ſu
um hnius vana eſt religio.Cultum

enim ſuum iuſticia perdit:quando

ſilentia iudicioꝛum obſtrepentinʒ
turbo conſundit:dicente pꝛopheta
Eritx cultus laſticie aentiun. Se⸗
et ergo quicquid:aut conſedenti
Pecorftalemnvus agitur:aut ab

accuſantinz parte pꝛoponitur: ſic

mitiſſima pꝛolatione verboꝛnz ꝓ

ferri:vt nec contentioſis vocibus

Ea3u.
ambos amat.quis poteſt nos am

enſus audientium perturbent: nec

iudicij: vigoꝛez tumultu eneruent.

NQunicunqʒ ergo inconuentu con⸗

cilij:bec que permiſſa ſunt violan/
da crediderit:⁊ contra hec interdi
cta aut tumultu aut cõtumelijs vel

riſibus cõſilinm perturbauerit inj

xta diuine legis edicium quo pꝛeci
pitur.Eijce:deriſoꝛem⁊ exibit cuʒ
ceoiurgium cum omni dedecoꝛe de
conſeſſione abſtractus a commu/
ni cetu ſecedat:⁊ trinʒ dierum excõ
municationis ſemengiam ferat.

AKnc antemqueritur: an
ſit aliquis indicãdus ma

linolns:quia crimẽ alte/
,ftrrius indicat. hoc
ſcribit btũs auguſtinus boc dices.

Aagis nocet qui crimen celat.qᷣʒ

qui amicabiliter ndicat.
VBn vos indicetis eſſe mali
holos: quando crimen alteri
nus indicatis magis quippe nocẽ/
tes nõ eſtis indicando crimen:quã
ſi fratres veſtros quos indicando
coꝛrigere poteſtig tacendo perire
pernttitis. Si eni frater tuus vnl/
nus habeat in coꝛpoꝛe quod vnlt:
occultari cum timet ſecari: nonne
crudeliter a te ſiletur:ac miſericoꝛ/
diter indicatur. quanto ergo poti/
us debes manifeſtare crimen:ne de
terius pnutreſcat in coꝛde: Item
ad vincentium donatiſtaʒ ⁊ roga/

verberat eſt inmiens.

nomnis qui parcit amic⸗

Eſt. nec omnis qni verberatini

micl. melius eſt enim cum ſeuerita

te diligere quam cum leuitate deci
pere.vtilins eſuriẽti panis tollitur

ſi de cibo ſecurus iuſticiam negli/

gat:quam eſurſenti panis frãgatur:

vyt ininſticie ſeductus acquieſcat. ·
qui freneticum ligat: ⁊ qui letargi⸗
cum excitat: ambobns moleſtus:

De hoc

plius amare quam deus:⁊ tamen

nos non ſolum docere ſuaniter:ve

rum etiam ſalubꝛiter terrere nõ ceſ
ſat. FTomentis leuibus:quibus de:
us omnes conſolatur:ſepe etiam
moꝛdaciſſimmm medicamentum
tribunlationis adiungit.Exercet fa⸗

ine patriarchas etiam pios:⁊ reli⸗

giolos:populum contumacem pe
ins grauioꝛibus agitat:non aufert
ab apoſtolo ſtimulum carnis ter/⸗
tio rogatus:vt virtutem in infirmi
tate perſiciat:⁊ infra. NHoueris ali/
quando furem anertendis pecoꝛi⸗

bus pabulum ſpargere.⁊ paſtoꝛeʒ

aliquando flagello' ad gregem pe
coꝛa errantia renocare. .
ſermone ambꝛoſij ꝗ ſic ĩcipit. Foꝛ
taſſe amario.
on odio habetur ſed diligitur ꝗ
caſtigatur ⁊ coꝛripitur. W
TEn oſculaturꝰ ſemper pater
lium:ſed aliquàdo caſtigat
ergo quando caſtigatur qui diligi⸗
tur:tunc circa eum pietas exerce/⸗
lur.habet enim ⁊ amoꝛ plagas ſu/

as que dulcioꝛes ſunt cum amari/
ſume interuntur. dulcioꝛ enim eſtre

ligioſa caſtigatio quam blanda re⸗
miſſio.vnde ait pꝛopheta.ulcio
ra ſunt vulnera amici:q̃ʒ volunta/

ria oſcula inimici. Cx his verbis

datur intelligi:quod magis cõſert
vtilitati fraterne qui crimen accu/
ſando vel indicando pꝛoſequitur:
qʒ qui celado fouere nititur. En
ſebius autem contra ſtatuere videt
dum alioꝛum crimina ſponte conſi
tentes in biſtaboꝛunn accuſatione
reipino ibet dicens.
Ad acculationem nõ admittantnr
alioꝛum crimina ſponte conſitetes.

li qui ant in fide catholica:

laut in inimicitia ſuſpecti ſunt ad

pulſationem epiſcopoꝛum non ad
mittantur:nec illi qui alioꝛum cri⸗

mina ſponte conſitetur.Et ideo re
licanda eſt ſollicite veritas quaʒ
Lane pꝛolatam inillis vox babe
re non poteſt:hanc dinerſis crucia/
tibus elatebꝛis ſnis religioſustoꝛ,/
toꝛ exigere debet:vt dum'ſpenis:

coꝛpoꝛa ſubijciuntur:que geſta ſunt

ſideliter ⁊ veraciter exquirãtur.
Item in pꝛonerbiiss.
i ambmat fraudulenter:re
elat arcana.qui autem ſide/

lis eſt celat amici commiſſum. Jte,z
infra. Que viderũt oculi tni ne pꝛo
Nec qui parcit eſt amicus:nec qui

feras in lurgio cuo:ne poſtea emen
dare non poſſis:cum de honeſtaue
ris amicum tunm./ Sed aliud eſt
ex charitate alioꝛum crimina defer

vt quos ſecreta admonitõne coꝛꝛ

rigere non poſſumus.connictos iu
dicis ſententia coꝛripiat:atqʒ.alind

inſidiando falſa obijcere:vel in ſnl

rando vera facile expꝛobare.Illud
vero charitas.hoc autem impieta/
tis eſt officium. Unde in eiſdeʒ pꝛo
nerbis dicitur:verba impioꝛuʒ in/
ſidiantur ſanguini:os inſtoꝛum libe
rabit eos.⁊ infra.Qui qnod nonit.

tem ex

les ) dericos gnãli
admitti ſed cũ tomen

tis.ſed hoc falſum eſt

Ar tm̃ in exceptis cri⸗

minibꝰ admittunt᷑ v

aũt ea ↄditio.
p ¶ Religioſus iſtud

obtinet in exceptis ci

minibꝰ: vt in crie leſe

maieſtatis vbi accuſa
toꝛ toꝛquet᷑.vt.vj.q.i.
ma.nullus.in fi.ſed I·
ciuili cã nũqᷓ; toꝛquek

aligs niſi in defectu;
pꝛobationũ.vt iĩ auẽ.
de teſti. §. ſancimus.
col. vij. Del dic ꝙ pꝛi
ma ps logꝗt de accuſa
toꝛe.ſecũda de teſte.vi
les.n.teſtes bñ toꝛqͥn
tur in exceptis cribus
Vt.iiij.q.iij.ſi ea.⁊ etiKẽ

in ciuilibus negocisſs
in defectũ pꝛobationũ

vt dixi.
4
di. nõ liceat p dericos

ſen. excõ.vniuerſtaſ

hẽs ergo bic ꝙ pꝛela⸗
tus pot ſubditos co:

poꝛaliter punire. vt

xlv. di.cũ beatus.
Tr ¶ Nt dü. boc noͤ re
fertur ad oĩia pꝛedicts
iů tm ad illos ꝗ ↄftten
tur. inimicus.n. non
põt eẽ teſtis in alique

pot tñ dici iᷓ inimic

toꝛqri qñqʒ pot.⁊ eſti
madltaanach⸗
bebit ei ſidẽ vl nö. vt

ff. de queſti. .S. qöni
in fi. Sʒ vtꝝx clerici de

bet ſubdi verberibꝰ

pꝛo teſtimonio dicen

do dubitat᷑ qð vr̃ vt

hic.⁊.j.e.qꝛ.⁊.c.pꝛeſbp

teri. .xlv. di. ceñ beat
dicunt tñ gda mino⸗
res dericos poſſe toꝛ⸗

queri ſed nõ maioꝛes
Alij dicũt oẽs ſuſpe⸗
ctos poſſe toꝛqueri·
nà ⁊ liberi vacillates

toꝛquent᷑ vt er de ac⸗

cu. ſup bis.ᷣf. de que
ſt.ðᷣ minoꝛe.⁊ eccleſa

virgis põt aliquos
c.j.hoc certũ eſt ꝙ mi

notes clerici idiſtincte
pꝛo quolʒ crie verbeii

di. añ.ſ̊ maioꝛes ñ ni
ſi ꝓ enoꝛmibus. vt di.
xilv.iĩ fũma.ti lʒ ceried

ctoꝛqͥant᷑ ꝓ delicto nõ

tm teſtimonio dicẽdo

ſm pleroſqʒ qui di⸗

teri. vel dic ꝙ derici

ſuſpecti poſſunt toꝛ⸗
