reliquerunt:vt etiam poſt moꝝꝛeʒ
anathemati ſubijciantur. Sunt an/
tem ⁊ angu.lancte memoꝛie epiſto
le dicentes: ſi qui in vita ſua non

recte ſapuerunt:lʒ non condemna-
ti iſſent adhuc viuentes:tamen ðᷣ

mõſtrato peccato etiã iſti poſt moꝛ
teʒ anatbematiſubijciantur. Itez
ſi vera ſunt q̃ ceciliano obiecta ſunt
nobis aliquando poſſunt mõſtra
riipſum moꝝꝛuum anathematizare
mus. Iem dicis mibi licere euam
de moꝛtuis indicare:quia indicium
non tantum de vmis ſed etiaʒ moꝛ
tuis ſolet ſieri. Item rabnla lancte
memoue epiſcopus facins ediſſene
ciuitatis qui in ſacerdotibus reſplẽ
duit theodoꝛum moſothemnz poſt
moꝛem in eccleſia anathematiʒa-
nit Item romanoꝛum'etiam eccle
ſia ante annos pancos dioſcoꝛum

qui fuit papa einſdem eccleſie etiaʒ

poſt eius moꝛtem anathematiʒanit
cum nec in fide peccaſſet tantum:⁊
hoc omnes bominesſciunt qui de/
gunt hic rome ⁊ maxime qui in di/
gnitatibus exiſtunt qui etiam eideʒ
dioſcoꝛo communicatoꝛes permà
ſerunt vſque ad moꝝꝛem eius. Itez
ſi ad tempolatheophiliſancte me
moꝛie vel ſuperius aliquis recurre/

ru cũ grauius ſit peccare ĩmoꝛtuñ qᷓ i viuũ:vt

x C tem romanoꝛum.i.conſtantinopol.

Ae ibu ꝛ ſapiemter.
VLaſus. pꝛobat quin⸗

ta ſynodus hereticos poſt

moneʒ excõmunicari poſſe.

Pꝛimo mnultiplici auctoꝛi⸗

tate aug. Seðᷣo auctoꝛitate

multoꝝ epoꝛum qui hoc fe
cerũt. Tertio auctoꝛitate ra
bule epᷣi.Quarto auctoꝛita
te eccleſe conſtantinopol.
Quito ancteꝛtate theophi
li.ſexto repeiit ſynodus au/
ctoꝛitate auguſtini ⁊ eccleſie
conſtantinopolitane.vel dic
ꝙ in fi. loquitur de vera ec
deſia romana.
m. ¶ Sicut eos.S.xi.qłiij.ꝗ
cunq;. S.e.q. de cõione.
R ¶ Poſt moꝛtẽ cõtra xriij.
di. quoꝛũdaʒ ⁊ e ꝗ fi. fint le.
cam ſed ſpale eſt hic ⁊ caſbꝰ
quos nõ.S.in pꝛin.qõis.⁊ ẽ
ar.ꝙ ſi in aliquo lapide vel
colũn inueniaiur ſcriptu⸗
ra:ſides eſt ei adhibẽda.ar.
iii.q.vij.poſtulatus. argu.
3. C. de reli.inonumentox.
o Bicticis. dicticie ſunt ta
bule a dico dicis. vnde mar
tialis. lerice dicticã lateri
ne dempſeris vnquã.
o Bicnicis. dictice ſunt co
lumne vbi imagines patrus
ſuo cathalogo ponutur io.
h Beſignat. j. de conl. di.
ii.cum omne crimen.
q CDel cecilianum. S. xxiij.
.iiii. ipſa pietas.
r & Eoꝛundẽ libꝛomm. ſed

quid ſi in ſcrinio alcuius i⸗

uenian ur rönes vel inſrrun
mẽta per que pʒ eũ vſurariũ

fuiſſe nunquid poteſt crcõ⸗
municari.videiur qᷓ; ſic.niſi
de vſuris ſaiiſfecerit.qð tñ
non eſt verũ vbi occulium

uit.
s CReliquerũt.vt er de be
re.ſi quis epiſcopus. nec eſt
ſta in alijs illicuis collegijs.
nam licet nõ poſſit ligari illi

cito collegio.pt tñ cuilibet

de collegio.ff. de rebus du.
cum ſenatus.

t¶ Anathemati.arg.qp co⸗

gnitio errore etiâ poſt moꝛ
tem ercõicantur heretici.
u ¶ Monſtrari. ſʒ qualiter
demonſtrabitur iſiud dicũt
quidã qꝛ denũeiatiue.ſatis
vr hec rõ ſufficer:iñ ſi denũ
ciatiue ꝓbaret᷑ quẽ vinẽtẽ
aligꝗd ⁊ nollet conigi excõica
retur.At iſte ẽ in ↄtumacia ĩ
quã deuenit ex culpa ſua a
qua nõ pᷣt exire.⁊ iõ.nõ põt

excõicari. Quidã iñ dicint

cũ ꝗbꝰẽ.h.ꝙ nõ ẽ aliqs ad
mittẽdꝰ denunciatiue:imo
oʒ ꝙ inſcribat ſe.⁊ ſe obli
cui pene ſuppoeret᷑ dico.ꝙ
ei cui ſuppõeret᷑ iſte ſi viuẽt
ſe ñ cui mõ ſuppõit᷑.nec mi
C. de ſepul. vio. ꝗ ſepulchra.

XIn ſie peccaſtet. tantum ſed in ro.põti.ſententiam excommunicationis

3

pꝛotulit: vt dixi.xxj.di in tantum. vel nõ petcanit in ſide vt eſſet inuentoꝛ bere

Can.

ſis ſed veteris ĩmitatoꝛ: vel articulos fidei nõ tenebat.vt.S. xv.di.c.i.xl.di.ſi pa
pa contra ſed hic de conſtanti nopol.

quidam oꝛigenarij.alium enim

eſſe ſaluãdũ per illud nil odi

ſti eoꝝ que feciſti:⁊ ita dice⸗

bat deñ adeo miſericoꝛdem
ꝙ non iuſtum pꝛeterea dixit
xpᷣm paſſum in aere ꝓ dia⸗
bolis ſaluandis.ſed cuʒ iſte

dDamnatus fuerit. nonne et
eius.ſcripta vtiqʒ.cxtra de
here.fraternitatis.qd eſt er⸗
go qꝙ quedã opuſcula recipi

untur.non qꝛ eius ſint.ſj qꝛ
eccleſia appꝛobauit. ola eniʒ
noſtra facimus quibus au

ctoꝛitatẽ ĩpartimur vt.C.ðᷣ

vete.iure.enu.l.i.S.ii..
Vod autem. Hic in
titulat᷑ qõ.iij.ĩ qua q̃

fitũ fuit an ꝓ delico

dñi familia eẽt excõicanda.
⁊ tuiipſe diſtingue:qꝛ eſt pe
na coꝛpoꝛalis.⁊ ẽ pena ſpiri

mualis.pena coꝛpali ſepe pu

nitur vnus ꝓ alio vt.i. q. i.
ſi quis cũ militibus.⁊ de cõ.
di.i.in ſancta.i.q.iiij.in ſum
ma. Itẽ pena ſpirituali du
pliciter. aut interdicti aui ex
cõicationiſ pena iterdicti bñ
punttur vnus pʒo alio.ex ðᷣ
ſpð.c.non eit nobis ſimiliter
alia pẽa ſpũali.vt.xc.d.obla
tiones. xvij. q.iiij. miror. de
ſil. pꝛeſ by.per totũ.i.q.i.qui
cunq;.ſed pena excõmuni⸗

cationis nõ niſi vt qdam di
cunt enoꝛmitaſ delicti aliud

ſuadeat.vt.j.ea.ſi hẽs.exira
de ſen. excõ.inter.in ſi. Sed
pena eterna nemo punitur
pꝛo alio.xi.q.iij.illud.g.pꝛo
vtraq; parte allegat.
C ¶ ꝛo peccato. S. i.q.iiij.

itẽ peccato achoꝛ.

d ¶Ad migent. i. vſqʒ ad
canẽ vel infrmũ qui ꝓpter
debilitatem ladheret parieti
a aon tenentur. S. d. lvi.
ecunqʒ.. c. nunqỹG

e
f habes. anathemati
tur.alias minoꝛi ex⸗

catione bene vn pꝛo alio

punit᷑.⁊ ſic nõ ſũt ↄtraria.xc.

di. o blationes.x vij.q.iiij.mi
roꝛ.extra de ſpõ.nõẽ vobis.
g ¶ Aut ꝓ mariti.nec etiaʒ
ciniliter vxoꝛ ꝓ marito: niſi
in caſu vbi res vxoꝛ ꝓ ma
rito intelliguntur obligate.
C.de pꝛimipilo.l.i.⁊.ij.in fi.
li. xij.
b ¶¶ Hec enim. antipophoꝛa
ꝙ poſſe dici qꝛ iuenio vnũ
pꝛo alio punitum. —

5. .

non loquimr bic de oꝛgene de quo habemus. e. q.iij. verſ.
errorem habuit iſte quia dixit omnem boiem

rit:etiã oꝛigeneʒꝰ inueniet poſt moꝛ

tem anathematiʒzatum quod etiam

in iſto fecit:⁊ veſtra ſanctitas ⁊ inliꝰ

religioſiſſimus papa antiquioꝛis ro
me. Item ſancta ſynodus dixit:Suf
ficiũt qne dicta ſunt ⁊ pꝛolata eccle
ſiaſticam traditionem demr̃are ꝙ
oʒ hereticos etiam poſt moꝛtẽ ana

thematiʒari. Item in actione quar⸗

ta ſancta ſynodus dixit: Auguſtini
ſancte memoꝛi quiinter epiſcopoſ
apbricanos ſplẽduit:dinerſe epiſto
le ſunt recitate ſigniſicantes quia oʒ
hereticos etiam poſt moꝛtem ana/⸗
thematiʒari.talem autem eccleſia/
ſticam traditionem ⁊ alij aphricani
epᷣi reuerendiſſimi ſeruanerunt: ſʒ ⁊
romana ſancta eccleſia quoſdã epi
ſcopos enam poſt moꝛem anathbe
matiʒ auit:lʒ in vita ſua pꝛo fide nõ
eſſent acculati:⁊ vtrunqʒ apnd nos
habita geſta agnincam .
Aod autem pꝛo pec
cato alicuius tota fa⸗
milia excommunicã

da ſit:multoꝛum exẽ

plis pꝛobatur o
peccato nãaqʒ ſodoꝰ
mitarum paruuli eoꝝ 4 beneſicio
etatiſ paterna flagitia neſciebant:ce

leſti igne ſunt conſumpti.Item pꝛo

peceaio analechlto vnon ſolum ꝑ
uuli eoꝛum ſed etiam bruta anima⸗
lia viqʒ ad mingentemad parieteʒ

inſſa ſunt a dño deleri. Iẽ dathan ⸗?

abiron anctoꝛes ſciſmatis fnerũt cõ

tra moyſen ⁊ aaron:nõ tĩ ipſi ſoli
ſed omnis ſubſtãtia eoꝝ cũ ipſis de

ſcendit ad inferoſ.In nono teſtõ nõ
nunquã peccatis exigentibus gray
nis peſtilentia deſeuniſſe legitur:qne
etiam illos innolnit:qui peccati cõ
ſcientiam non habebant.ſi ergo tã
ſeueriſſime pꝛo peccatis parentũ in
neniuntur paruuli puniti: nulli dn⸗
bium eſt quin ꝓ peccatis eoꝛũdem

ſnia excõicationis piter feriri vale⸗

ant. His itaqʒ reſpondetur.ꝓ pec/
catis parentum parunlos coꝛpoꝛa

liter flagellari ex verbis euãgelij ap

parʒ.vbi apoſtoli de ceco nato chꝛi
ſtum interrogaſſe dicũtur.Rabiꝗs
peccauit hic aut parentes eiꝰ vt ce⸗
cus naſceretur. In quibns ẽt illð cõ
letur:quod dominus ait ad moy⸗/
en: ego ſum dens zelotes viſitans
peccata parentũ in filios vſqʒi terti
am ⁊ quartã ꝓgeniẽ:ſpũaliter autẽ
peccatis parentũ ꝑuuli nõ tenẽtur·
ex quo per ſacramentũ regeneratõ
nis ab oꝛiginali peccato ſnerũt emũ
dati.vnde ꝑ eʒechielẽ dñs at:aĩa q̃
peccauerit ipſa moꝛietur.ſilius eniʒ

non potabit iniqnitatem pris nec
PpPpgater iniquitatẽ fi lij. inſti

per eum erit:⁊ impietas impij ũper

7

cia iuſti ſu

Pena. certe in hoc grauiter excedunt. Mã iſtud ſpaliter eis ccedi⸗
ĩ tur alijs eti interdictis extra de ſpon.non eſt vobis.Sed pone ꝙ poſ
ſu anathematiʒari ſic familia pꝛo peccato alicuius vel ciuitas tota:ꝛnun
quid erut excõicati qui naſcuntur qᷓ; pꝛamũ ſunt baptiʒati an non. pꝛe

voc facit:qꝛ eadẽ familia eſt.vij.q.i.dei que.ff.de iudi.pꝛoponebatur.ꝗ

eũ ⁊c.quecunqʒ etiam peccata pa⸗
rentes cõmiſeruni:ſfilius ex quo ꝑv

ſonaliter ab eis ſeparatus fuerit:eiĩ

pntantur ad penam. vnde peccato
ade ideo omnes poſteri teneri dicũ
tur:qꝛ nondum aliqnis ex illo ma⸗
terialiter fnerat pꝛoſeminatus:quia
vero apud deum nonſentẽtia ſacer

dotum ſed vita eoꝛum queritur:pa

tet ꝙ non eſt notandus ſententia
quẽ peccati macula non inficit.hĩc
paulus coꝛinthijs ſcribens ait:ſi ꝗqs
frater nominat᷑ foꝛnicatoꝛ ant ana⸗
rus autidolis ſeruiens cum bis nec
cibum ſumere debetis. Ex quibus
verbis datuy intelligi ꝙ niſi pimũ
aliquis nominatus fuerit de crimi⸗
ne.i.vel coꝛam iudice accuſatꝰ vel
connictus vel in iure ipſe de ſe con⸗
feſſas fnerit ꝙ nec ſententia eſt feriẽ
dus:nec ab eius cõione abſtinendũ
Non ergo pꝛo alicnius eccato to
ta familia excõicanda eſt.
Unde anugn.ſcri.ad auxilium epi/
ſcopum.
Pꝛo peccato patris non eſt ſilius
anathematizandus. .
832 babes de hac re ſententiam
certisrationibus vel ſcriptu/

rarum teſtimonijs exploꝛataz nos

docere digneris quomõ recte ana⸗/
thematiʒetur ſilius pꝛo peccato pa
tris aut pꝛo mariti peccato vxoꝛ ãt
pꝛo domini ſeruns aut quiſquam ĩ
domo etiam nondum natuſſi eo tẽ
poꝛe quo vniuerſa domus eſt ana.
themate obligata naſcat᷑:nec eipoi

ſit per lauacrum regenerationis in

moꝛis periculo ſubueniri.hec eni
fnit coꝛpoꝛalis pẽaqna legimꝰquoſ
dam contemptoꝛes dei cnz ſuis oĩ⸗
bus qui eiuſdem impietatis partici
pes fuernnt pariter interfectos.tũc
quippe ad terroꝛem viuentiũ moꝛ.
talia coꝛpoꝛa perimebantur qũqʒ
etiam moꝛitura.ſpiritnalis autẽ pe
na qua fit quod ſcriptuʒ eſt quecũ
qʒ ligaueris ſuper terram erũt liga
ta ⁊ in celo animas obligat de ꝗbuſ

ictũ eſt:vt animaꝰpatris ita ⁊ aia

filij mea eſt aia que peccauerit ipſa

moꝛietur audiſtis foꝛtaſſe aliquos

magni nominis ſacerdotes cũ do⸗
mo ſnaquem piam anathematizʒal
ſe peccãtium ſed foꝝe ſi eſſent inter/
rogati reperirentur idoner ide red
dere rationem:ego antem ſi quis a
me queſierit vtrum id recte ſiat ꝗd
ei reſpondeam non innento.nũquã
hoc auſus ſum de quoꝛundam face
re facinoꝛibꝰ vnammiter aduerſus
eccleſiam ppetratis:niſi grauiſſime
cõmouererſedſi tibi inſte id fiat
dñs renelanit: nequaquam iuneni⸗
lẽ etatem tnam ⁊ honoꝛis eccleſia⸗
ſticirndimenta contẽno ſenexenizʒ

a innene ⁊ epiſcopus tot annoꝛumũ

dam tamen dicũt ꝙ
qui naſcuntur non
ſunt excõicati.
k ¶Ad terroꝛem ij.
1Moxalia. 2 ideo

non vñ eſſe magnuʒ

ſi id faciam qð alias

facturus eſſez. vt. ů.
ꝓri.q.i.quid culpat
fl.de con. ob. cãm. l. ſ
pecunia.S. vltt.
m Nt anima. S. i.q.

iungei⸗
n Audiſtiſ. alia an
tipophoꝛa.
o Nominis ironi⸗

ce.
p ¶NJaonei.noᷣ ſuffi
cir dicere niſi rõ dicti

aſſignetur.iq. vij en
minationes. ar. . de

pe. di.iijj. ſt ex bono.
ff.de leg. nõ oĩum. ⁊
d.ꝓx.q.iij.de tyrijs.
ar. teſteſnõ eſſe recipi

endos qui dicũt ſe re

ſcire:niſi qualitatem

⁊2 vnde nouerint de-

clararẽt:niſi eniʒ oĩa
inquirantur nõ pot
perueniri ad verita⸗
tẽ.xxiij.q viij.occidit⁊

ar. ð.xxij.q.iiij.muoꝛ
ar.xxx v.q.vi.de parẽ
tela.⁊.iiij.q.iij.ſi teæz⸗
ſtes.ex de ſen.⁊ re iu

di.ſiu.
q ¶ Coͤmonerer. ge
nus eſt loquendi ſi⸗

cut⁊ illud ego nõ fa

cerem. tale gd niñ ei
ſem e meipſum: pol

ſet tñ ꝓhiberi fami⸗
lie ne dño cõicarent

foꝛte ꝑꝑ atrocitatem

facinoꝛis:vi ar. ex de
ſen. ex. iter alia.iĩ fi. et

xvij.q.iiij.miroꝛ.⁊
nð.xi.q.iij.qm mlios
Sed nunquid hocli
cebit:⁊ ſi graniſſime
cõmoueretur. non.

ĩinuit ergo ñ ꝗd fieri

deberz:ſ gd fieri poſ

ſet.ſolent quippe ho

mines recẽtioꝛibꝰ fa⸗

ctis turbulẽtius ercei

tari.vt.xxiij.q.v.( ij.
⁊ xi.q.iij.ira.
r ¶Sener. repꝛeben
lbilis ẽ enim epᷣs ꝗ
a perito ſubdito con
tennit edoceri.S.xxx
viij.d. c. vl S. d. xxij. ð
conſtãtino.Et nulla
eta s ſera cſtad diſcẽ
duʒ vſq ad. lxxxviij.
annũ.ff. de ſideicõ.li.
apud iuli.⁊ ſepe reue
lat᷑ minoꝛi ⁊c.vt.xcv.
dil. eſto.

faonre
M d
m
ſneuil
etchep
Mr
füähi
ie
pcn
D g,
R
Mboe
ſchmnbe
Mſegn
ponak
Ablur:
Alur cln
pecln
Mlilser
ummnes,

aridiitti
tgpdlin
knevaft
Stnifeni ad
nninrnöma
Nniad Nun
iglinn
ngtieſdte
iſgiie
eſnteu
1,
bepeni⸗
dea
legnt4
eſſonegee
bibei:n
Nio claen

NOkde
enrtt.

rcalne
GNN4
igi⸗nmn
etilbai
ſgenſine
an
ſcoeſN
ahi
linstid
erigku
ninen D
ſebliocn

xxiiij

Erpiandam .7. de conſe. di. iij. ſ quicquid.
bAd en pertinere. S. i.q.i. dominus declarauit. , i. q. v. c.i⸗ ,
e¶Be coniuge. g. xi. q. i. qm multos. C. de ſac.ſan.ec.ſancimꝰ. in fi.
? Innocentes. ar. maius peccatũ eſſe interſicere paganum chnſtia
nũ.bonũ.ar.xxiij.q.v.ſi nõ lʒ. Sed hoc verum eſt in i lato nõ in coõmiſ

ſo.i. maius peccatuʒ
eſt ſi vna aĩla ꝑ pecca
tũ inſidelitatis pere⸗
at ꝙ ſ innumerabi⸗
lium martyrũ coꝛpa
pꝛo eo trucidarentur
⁊ hoc videtur littera
dicere ſi innocentes.
de eccleſia exhantur
A martirũ eoꝛpoꝛa pe
reat nõ eſt damnũ.iʒ
dr ßʒ vulgare hoim
damnum ibi eſſe.
¶Meciolañ.i. de
Ula cinitate nato vel
ſuffraganens medio
lanen. archiepiſcopi.
Omperimus.
H. pruauit. ar. 3.
ſf. de re. iud.l.qiiij. F. cõᷣ
dẽ. archiepiſcopus.
Kaurentius. is
fuit archieps me dio
lanen. di. xvij. . binc
etiz. S. lxiij. di. quan⸗
to.vel ipſe magnus
fuit poſt laurentium
natus.
Munitus. ar.
Rcut ſolo verbo exc
municatur quis ita
la verbo uiu
õt. ar. v. q.i,qdã ar.
ↄtra. j.e. S. notãdũ.ex
de len. ex. cñ deſide⸗
res.xi.q.iij.cũ aliquii
credo ꝙ ſolo verbo
poſſit abſolui.qꝛ oĩis
res p quaſcunqʒ cãs
otrahitur ⁊c.e de re
gu.iur.c.i,.vel non te
nuit hec ſn ĩa.qꝛ lau⸗
rentius erat bereticꝰ
annee . ic
1 Vi negligũt.
ↄſuetudinem.
inducitur ex cõſuetn
dine pꝛeſumptio. vt
di. xliiij. multis. . e.
dey.ff. de re mi.ñ oiĩs
ff. de vſn ⁊ habi.ple

cu.ſicui.
RMWalodicant. qdᷣ
ſit qñ nõ credit eẽ ve
rum qð dicunt. vel
Aßñ pater maledicit ſi
lio. vt. v. q.v.nõ oſcu

jnis. nihi
vl. cuieſt illata. . e. q.
2ſiadtempus.
g. j. nemo ↄtra. xi.q.
iijillud dic ꝙ no oh
eſt quantum ad reci

acollega necdum anniculo paratꝰ
ſum ooceri:quomodo poſſim vel
deo vel hominibꝰ iuſtã reddere ra
tionem:ſi animas innoſcentes pꝛo
ſcelere alieno quod non contrabũt
ex adam in quo omnes peccauerũt
ſpũ ali ſupplico puniamus. etenim
claſſiciam ſilius⁊ ſi traxit ex paren⸗
te noxam pꝛimi hominis ſacro fon
te baptiſmatis expiandãtamen ac
quid poſtquam eum gennit pecca/
ti pater eins admiſñit vbi particepa
iple non fnit:ad eum pertinere quiſ
ambigit. quid dicam de cõiuge gꝗd
de tot animabus vninerſe ſamilie:
vnde.⁊ ſi vna anima per iſtam ſeue
ritate diſciplina qua tota domꝰ iſta
anathematiʒ ata eſt:ſine baptiſma⸗
te ð coꝛpoꝛe exeũdo ꝑierit: innume
rabilium moꝛs coꝛpoꝛũ ſi de eccle/
ſia homines innocentes violenter
abſtrahantur ⁊ ĩterficiãtur hnic dã⸗
no non poteſt comparari.ſi ergo ð
bac re potes reddere rationẽ:vrinã
⁊ nobis teſcribendo pꝛeſtes vt poſ⸗
ſimus ⁊ nos ſi antem non potes ad
tibi eſt inconſulta cõmonitione ani
mi facere vnde ſi interrogatus ſne
ris:reſponſionem rectam non va
les inuenire.hec autem dixi etiam
filius noſter claſſicianus aliqnid ad
miſit:quod uibi anathemate plectẽ
dũ inſtiſſime videretur. Et ergo ex
hac auctoꝛitate enidentiſſime mon⸗

ſtratur illicite excõicatur quis p pec

cato alterius neqʒ aliqua ratione ni
tuntur:qui pꝛo peccato vnius in to./
tam familiam lententiam ferunt ex
cõicationis. Alicita autem excõica
tio notatum non ledit ſed excõican
tem. AUnde grego.ſcribit magno
medeolanenſiepiſcopo.
Vllicite ſi aliquis excomm micat ſe
metipſum non illum condemnat.
6 Omperimꝰ ꝙ lanrenti⸗ quõ
dam frater epiſcopnſnoſter
nulliste culpis exigentibuſ commu
nione Eriuanit. gckeoqʒ bniuſ pꝛece
pti noſtri anctoꝛitate minnitus offi⸗
cium tuum ſecurus perage ⁊ com/
munionem ſine ne aliqua ſume foꝛ⸗/
midine. Item hieronymus in le⸗
nitico.
Qui non coꝛde ſed oꝛe maledicunt
abioꝛum immundiciam contra
Ai negligut oꝛis maledicti cõ
ſuetundinem reſecare etiam ſi
non coꝛde maledicanitamẽ immũ
ditiam labioꝛum ſᷣm iſaie verbum
inqninamenta oꝛis incurrunt.
AUita non ſententia quemlibet ligat
vel ſolnit.
B Iquis non recto indicio eoꝛũ
qui pꝛeſunt eccleſie depeilat⸗
ſoꝛas mittatur:ſi ipſe antea nõ exijt

ecxxxv

piendum vnitatem ſanctoꝝ. leditur aũt qutũ ad participada eccleſiaſtica mi
niſteria.ſnĩa aũt paſtous ſemp nmenda eſt. nã quo ad deum nõ põt ecclena li
gare.niſñi cũ emittit cõſtitutionẽ aliquã.vt. . e. q.i.c. i.ij.

DOn in perpetuum.illum.ſ.iuſtum.
Illl ũad malum illius. Lin iuſti.

boc eſt ſi non ita egit vt mereretur
exire nihil leditur in eo q; non recto
iudicio ab hominibus videtur ex⸗
pulſus.⁊? ita ſit vt interdum ille qui
ſoꝛas mittitur intus ſit:⁊ ille foꝛis ꝗ
intus* videtur retineri. Item ra⸗
banus de eccleſiaſticiſ pꝛeſſuris li.i.
De eodem.

D On in perpetunm dãnam ur
cum inuuſte iudicamur di cen
te pſalmiſta:nec dãanabit illumcuʒz
indicabitur illi.multi ſacerdotum
culpam ʒelo dei ſe periequi pꝛoſitẽ
tur: ſed dum inducrete boc agitur
ſacrilegijꝰfacinus incurrunt:⁊ dum
pꝛecipitesP quaſi ad emendandum
ruunt ipſi quoqʒ multo magis dete
rius cadunt. Nem ex conci. pari
ſi. tempoꝛe lodonic.
AQna pena feriatur qui illicite ali/
quem cxcommunicat.
O Eillicita exc ommunicatione
lex iuſti niani imperatoꝛis ca⸗
tholici quam pꝛobat ⁊ ſernat catho
lica eccleſia conſtitutione.cxxviij.
capitulo ccc.l.i.decreuit vt nemo
pꝛeſbyter excommunicet aliquem
antequam cauſa pꝛobetur:pꝛopter
quam eccleſiaſtici canones hoc ſie
riiubent. Si quis autem aduerſus
eam aliquem excommunicauerit:
ille quidem qui excommunicatus
eſt: maioꝛis ſacerdotis auctoritate
ad gratiam ſancte commnnionis re
deat. Is autem qui legitime non ex
communicauerit in tantum abſtine
at a ſacra communione tẽpus quã.
tum maioꝛiſacerdon viſum fuerit:
vt quod iniuſte fecerit ipſe iuſte pa/
tiatur. Et hic ſanctus gregoꝛius ad
ioannem epiſcopum iniuſte excom
municantem inter cetera ſcribit di⸗
cens:caſſatis pꝛius atqʒ in nibilum
redactis pꝛedicte ſententie tue der
cretis ex beati petri pꝛincipis apo/
ſtoloꝛum anctoꝛitate decernimus
xxx.dierum ſpacio a ſacra commu⸗
nione pꝛiuatuʒ ab omnipotẽti deo
tami exceſſus veniam cumſumma
penitentia ac lachrymis exoꝛare.qᷓ;
ſi hbanc ſenteniam noſtram et co⸗
gnouerimus non impleſſe remiſſiui
non iam tantum iniuſticiam ſed cõ
tum aciam fraternitatis tue cogno
ſcas inuante deo ſenerins puniendꝗ
quia nemo pꝛopere vel pꝛepoſte/
re vel non commonitus neqʒ con
nictus eſt indicandus:de conuẽtio

ne autem buius imperatoꝛis mani

feſtoꝛum'criminum lex dicit : qni/
cunqʒ tribns anctoꝛitatibus“ iudi⸗
cis conuentus eſt:vel tribꝰ edictis
ſuerit ad indicem pꝛonocatus aut
no/, ommibuſperempitorio.i.qð
cam extinguit fuerit vocatus 2 pe
nitentiaz luam apnd enʒ iudicem
quo e denunciatum eſi exhibere

ESacrilegij.ſtẽ tenet acct.
iniur.xj.q.iij.c.temerarium
2 tenetur ad oẽ itereſſe 2 ad
maioꝛẽ penã ſi viſum fuerit
expedire.ex de ſen.ex.ſacro.
tẽ crimen ſacrilegij dignũ
eſt depoſitione vt.lxxxi.di.
apoſtolus nec põt ꝓmonue⸗
rnitalis vt ibi dr̃ quare ergo
tm̃ pena ſulpẽſionis.xxx.die
rum infligitur ei.vt.j.c.ꝓx.
ſed foꝛe ibii oquitur cũ agit
ad depoſitionẽ.vl dic ꝙ nõ
qnodlibet ſacrilegium indu
cit depoſitionem.
Et dũ pꝛecipites.iudi⸗
ces nõ erunt pꝛecipites iudi
ces ad excõicqdũ. vt extra ðᷣ
ap.repꝛehẽſibilis.iniquitas
eni oĩa pꝛecipitat.virtus añt
lẽtae ſt ⁊ olum percũctatrix.
de pe. di. iij. inter hec hircuz.
E illicita. cxx viij.ho⸗
die nõ diſtinguitur li
ber iſte ꝑ.c. ponitur aũt lex
iſta in auct. de ſan. epi. S. oĩ
buſ.coll.ix.ij.q.i.nemo epᷣs.
Paions.qñ ſupioꝛ paſ
ſit abſoluere ligatũ ab inte
rioꝛe.nõ.xiq.iij.ſi epᷣs.q̃ ant
pena punit᷑ iniuſte excòicãs
abes e de len. ex. ſacro.
Auilegitime.ẽt ſi inſta
fnerit cã excõicationis vt.ex
ſen.ex.ſacro.
Biſum. hodie relinqus
mur ar bitrio iudiciij vel epi.ſʒ
tantũ mẽſis ad hoc pꝛengi⸗
tur. vt c de ſen. ex. ſacro vel
dit ꝙ m arburiñ ſuperio⸗
ris carebu cõione hoium.ſj
tñ ipſo iure ẽ pꝛiuatꝰ ingrei
ſu eccleſie.
Cõione.hodie nñ ab in
greſſu ecclene:vt e de ſen.

lacro.
Manitfeſtoꝝ. arg. ꝙ in
maniteſtis criminibus pꝛe⸗
cedit admonitio. ar.iij. q.v.
qꝛ ſuſpecti.ar. ↄtra extra de

zAlure2 noſtram.

Cex. HNec lex nõ inueni
tur niſi intelligatur deteno
re legis que eſi.C.quo ⁊ qn

conſentanenm.

Aucoꝛitatibꝰ.i.citatio⸗

”M us.

Peremptoꝛio. dico
quilibet iudex poleſt perenn
pioꝛium mittere: pꝛobatur
extra de ſenten. 2 re iudi. cuz
benoidus.in pꝛin.erx de offi.
iudi. del. ex lris.lʒ omneſ di
cere conſueuerint ꝙ tantuʒ
oꝛdinarius vel a pꝛincipe de
legatus poſſit ulud mutere
vt in auct.de lit.S. omnem
in ſi. col. ix. C. de iu. ſancimꝰ
in ſi.eẽ de appel.ſicut roma
na. Item perẽptoꝛu non eſt
ſiatim mutenduũ niſi cogat
neceſſiias.vt er de dila. c.i.
ff.de iudi.nõnũqꝙ;ᷓ. Itẽ ſcias
ꝙ tz lex dicat ꝙ iudex debet
miliere adhuc vnũ edicium
poſt peremptonum. vi. f. ö
iundi. poſthu.illud tñ nonẽ

verum nif velit inder gratiam facere ei vt er de off.dele. oſuluſt. Irẽ dicunt
quidã ꝙ perepioꝛiũ debeat otinere tantum quãtũ ſi quodiibet tri edictoꝛum

p ſe pponeretur. C. qũo? qñ iuder in auct.qui ſemel.Sʒ verius credo ꝙ illð

ſt ĩ indicis arbitrio vt e de ap.cũ ſit romana. Iẽ lʒ iuder tribus edictis ⁊ vno
peremptoꝛio debeat citare:ſi tamen pars non.venerit ad pꝛimam citationem
punitur in ſumpnbus litis
C. de iudi.ſacimus Nigſi

iudex ter citet:⁊ non appõat
hoc aduer bium verepiorie
tñ intell gitur citatuſ pẽpto
rie vi. C. qũo 2 qñ iuder.
tres denüuciationes. Nem ſi
reus ad pꝛimã citationẽ di⸗
cat ſe nolle venire nõ eſt de
nuo citandus qꝛ iõ ter cita⸗
tur vt pꝛeſumatur eius con
lumacia.ff. de re iudi.contu
macia. cum ergo certũ ſit eũ
nolle venire non eſt venuo
citandus:qꝛ in incertis non
in certis locus eſt coniectu⸗
re.ff.de ver.ob. continnus.
Sed qd ſi iuder pꝛoferat ſẽ
tentiam coõma citatũ nõ per
emptone: videtur ꝙ nõ te⸗
neat ſnia.vt.C.qũo ⁊ qñ iu
der ea que.⁊ hoc idẽ vꝛ arg.
3. C. quᷣo ⁊ qñ iu. ceſſante.
a . Wer appellationẽ. naʒ
z contumar nõ auditur ap-
pellans vt.ij. q. vi.item ſunt
quoꝛuʒ. ſed eſt ar. ↄtra. iij. d.
ir. reuera.er ð ſen.ex.ptuaſ.
b ¶ Eãa euãgelica.nãaã pater
familias bis mifit ſeruos ſu
os.tertio ſllium ad ĩuitafos
vel loquitur de euangelica
denunciaiöe. vt. i. · . ſi hee

cauerit. =
e ¶ Judiciũ.pot intelligi de
in ſmmato ꝗſe noluit expur
gare:vnde pꝛopter boc erat
deponẽdus.vt.cxx. Di. c. xl. .
. vel intelligas iſtud de ſen

ten. ex. ⁊ nõ de diffinitiua aꝛ
ina nõ fertur niſi lit. conteſ.

qualiter aũt in criminibus
ferenda ſit not ꝛui.iij.q.ix.i
ſumma.ioannes.
d ES uülis. non dicit iu⸗
Dans apoſtolus
æ ¶ Ag ſcientie. hoc vult di⸗
cere ꝙ beretici ⁊ bypocrite
ab eccleſia ſũt ſegregati:nec
ſpũm ſanctum habent: licet
bhabeant dona ſpiritus ſan
ci.ſcientiam ⁊ foꝛtitudinem

—

nolnerit aduerius eum quaſi con⸗
tumacem indicari poteſt quinimo
retractari nec per appellatonemꝰ
negocia poſſunt qnotiens in conv
tumacẽ fuerit iudicatũ. Sed ⁊ bãc
ſnĩam de tribus anctoritatibus cõ
unentis ea euangelica auctontate
celeſtinus ad neſtoꝛium dicens:⁊
epheſina ſynodus de eodem de⸗
cernens ⁊ beatus greg.ad ioannem
ſcribens cõpꝛobanit.de perempto
rio ſcripto aphricanum concilinʒ
demonſtrat de creſconio:ut ſi cõ⸗
uentus reſipiſcere detractauerit ſuo
cõtẽptn ẽt ſna contumacia faciente
auctoꝛitate indiciaria iam ꝓtinus
excludatur. INem beatꝰ gregorius
de ſnĩa indiciaria ĩ cõtamaceʒ ſcri⸗
bens ad maximuʒz preſumptoꝛem
ſalonitanum epiſcopum dixit hor⸗
tamur ut ad nos venire omni poſt
poſita excuſatione feſtines:quate/
nus ſeruata iuſticia hec quibus ac⸗
cuſaris ⁊ cognoſcere ⁊ finire ſecũdũ
canonica iſtituta chriſto renelante
poſſimus. Ita auteʒ fac vt ad veni⸗
endum amplius iaʒ moꝛas non in/⸗

geras nec magis ipa te abſentia ob

noxiuz his que dicuntur aſſignet:⁊.
nos in te hec reſ non ſolum pꝛopter
predicta crimina que purgare ſub⸗
terfugis:ſed etiam pꝛopter inobedi
entie culpam durius ſciulicet nt in cõ
tumaceʒ cogat ex conſilio ferre in
diciũ Itẽ origenes ſuꝑ leuiticũ.
Aita noñn ſnia ab eccleſia aliquem
eijcituel ad eã reduct:
m aliquis exiit a neritate ati
more dei:a ſide:a charitate:ex
ijt de caſtris eccleſie:ẽt ſi ꝑ epiſcopi
voceʒ miniĩe abiiciatur ſicut ecõtra
rio aliquis non recto iudicio foras
mittit᷑ ſʒ ſi añ nõ exierit.i.ſi non ege/
rit nt miereret᷑ exire nihil ledit᷑. In⸗

terdũ n. ꝗ foras mittitur intus eſt ⁊

☛

gfoꝛis ẽ itus vr̃ retineri. Nẽ aug.
Et qui aperto ſacrilegio ⁊ qui per⸗
ueria nita fidelibus non ſociantur:
ad eccleſiam non pertinere pro⸗/
bantur.
illig’qn ab eccleſia ſt ſegre·
gati nõ dicit ea que ſunt ſpũs nõ
percipiẽtes:ne ad ſciẽtie perceptio
nem referarur.ſed dictum eſt ſpiri⸗
tum non habentes.hoc vtiqʒ nõ di
ceretur niſi ð ſegregatis ab eccleſia
qui dicti ſunt ſpũm non habentes.
Sed nec ſlle dicendus eſt eſſe in ec/
cleſia ad iſtam ſocietatem ſpirituſ
pertinere:aui onibꝰ chꝛiſti ſicto coꝛ
de miſcetur.ſanctus enim ſpiritꝰ di /⸗
ſcipline effugiet ficium.neqʒ eniʒ ſo
lum ad eccleſiam non pertinent qui
ſeparation is aperto ſacrilegio mãi
ſeſti ſunt:ſed etiam illiqni in eins vni

tate coꝛpoꝛaliter mixti per peſſimaʒ

vitã ſeparatur. Isẽ. ex. v. yynodo.

¶In eccleſia. ſ. de eo

audi.⁊ melius.c.nolite.

n. di.iiij. eſt vnitas. contra ſed ibi ecdeſie nomen
largius ſumitur:vt cõpꝛehendat bonos ⁊ malos ad hoce faett.xi.q.iij.

D Ertum eſt. anathematizatus.ſ. iuſte. nam quo ad deum eque

ſeparatur quis a deo per peccatum ſicut ꝑ Xonmamienrionez.

A deo leparamus quos impios de
möſtramns.
6 an impins demon
ſtratus eſt:omnino ſeparatus
eſt a deo:ſicut etiam ille qni anathe
matiʒzatusteſt tãquam impius ſepa
ratus eſt. Nihil enim alið ſigniſicat
anathbemma niſi adeo ſeparationem-
Allicita ergo exomnnicatio vt ex pᷣ
miſſis apparet nõ ledit eum qui no
tatur:ſed illum a quo notatur.ac ꝑ
hoc quiinnocentes lunt ex alterius
crimine condemnari non poſſunt ſi
cut ab in pꝛudentibus familie potẽ
tum pꝛo peccatis dñoꝝ cõiueuerũt
notari. Sʒ adhuc obijcitur ulud:qð
non ſolum innocentes ſed nec etiaʒ
criminoſiſentẽtia maledictiõis ſint
feriendi. Ait enim chꝛiſtus in enãge
lio.Oꝛate pꝛo perſequentibus ⁊ ca
lInmniantibus vos:beneſacite hiſꝗ
vosoderunt.Itẽ apoſtolns:bene/⸗
dicite perſequentibus vos: benedi
cite ⁊ nolite maledicere. Nẽ Male
dici regnum dei non poſſidebunt.
Item biero. in epiſtola ad tuũ.
b vmni maledictoò ſideles inmu
nes e ſe oponet.
83 igitur michael nõ fuit auſus
diabolo certe maledictiõis
digniſſimo iudiciuʒ inferre blaſphe
mie::qnanto magis nos ab oĩ male
dicto puri eſſe debemuſ merebatur
diabolns maledictum ſed per os ar
changeli blaſphemia exire non de⸗
buit. Relege veteres libꝛos.⁊ vide

2 que tribusin monte gariſim con
ſtitnute ſunt vt benedicerẽt populoꝰ

⁊que in monte alteroꝰvt maledice
rent ruben ꝗ maculanerat toꝛũ pa
rentis.⁊ ʒabulon nouiſſimus he ſili
ns ⁊ ancillarum liberi in monte be⸗
liel ponuntur vt maledicanł his ꝗ
maledictione ſunt digni. Idẽ in
lib.iudicum. .
Quos ſigniſicant illi qui ad benedi
ctionem qnine ad maledictionem
de filijs iſrael electi ſunt:

Cm ergo in ſingulis quibuſ/

qʒ ſideliuʒ talis ſit pꝛepoſit

varietas hoc mihi deſignari vide/
tur in hoc loco ꝙ dimidijilli qui in⸗
xta montem gariſim incedunt illuz
qui ad benedictioneʒ electꝰ ẽ iſtos
ſiguraliter indicent qmi nõ metn pe
ne ſed benedictionũ ⁊ repꝛomiſſio/
num deſiderio veniunt ad ſaluteʒ
illi vero dimidij:qui iuxta monteʒ
gebal incedunt in quo maledictio/
nes pꝛolate ſunt iſtos alios indicãt
qui maloꝛumPmetn ⁊ ſupplicioꝛuzʒz
timoꝛe complentes quein lege ſcri
pta ſunt perueniunt ad ſalntem. Sʒ
qui pꝛo perſecutoꝛibus inſſit oꝛare
pꝛimos parentes pꝛo tranſgreſſiõe
mãdati moꝛtis maledicto percuſſit
Cain quoqʒ quia pꝛime ꝓreuarica

Separationem.

g.iij.q.itij. engeltru⸗

In epifiola iude
k Jigitur mi⸗

. chael diabolo.

cum rontenacham
(poꝛe mopfl.
& Blaſpbemie.cui
nð aliud dirit qᷓ; hoc
imperet tibi deus ſz
vñ hoc babuit apo⸗
s ignoꝛatur.
m . Populo.illi ꝗ
ſexuaret legem dei.
n .Altero. . gebal.
o CHeliel. ĩ pꝛoxi.c.

vocat eundem mon

tem gebal.
p Aalcdicant no
ſeruantibus.

90 Vm ergo. pe

poſiti.i. varijs
modis ſeruabat᷑ lex.
gdã ſeruant eã amo
re iuſticie quidam ti⸗

oꝛ pene.
paulus.ðᷣ.ꝓxi.qiiij.
is nos tamẽ quã⸗
din ſeruilis timoꝛ eſt
in homine non ſalua
tur: vt. ð. ꝓxi.q.vjſ. .

ebie.
8 .Maloꝛum. ies
dr ĩ deuteronomio.

t¶ Sed quipꝛime.ſ.

fraterno odio vlł pec
cato adde.io.

Axſeen

?M
W

Puctn
lioc
Ani

Vn

⸗

lgtanr
Ohcl
ſckne
Uinetſ

l
o
un
Enn
A
les
Kprlar,
Nargn
Neccauen
Mommn

ſbns
Onogon

Nfi.e
ſuubitle.

uumntim
denwnt
.

ntg ,d

öͤgini
slanige
Ulsinant

ſtenenir

innnn .
nmnnenen

Acligine.
hotylir
leie

honenmd

2 86 *

¶Cbanaan ipfich non maledirit ſed ſio eius: v oenderet ꝙ; pii
mi motus non eſſent punien di ſed ipſi ſecundi vel ideo qꝛ magis ter⸗
rentur parentes in penam filioꝛum ꝙ in pꝛopꝛia: vt.ff. quod me. cau.

v quidez F. li

Si angelus. boc expoſitum eſt. d. xi. qiij.ſi is qui pꝛeeſt.

1Biſtinguenduͦ ẽ.
Qui ex ꝑtinacia ma
ledicit punitur.vt er
de de.male.c.i.Qui
er temeritate vel le⸗

nitate meretur veniã

vt.ij. q.iij. ſ quis ira
tus. S. i. 7. F. noradũ
talis.enim venialiter
peccat.vt. xxv. di.S.
alias. in fi. Qui er in
ſania: milſeratione di
gnus eſt: vt. C. ſi gs
ſmperato. maledit.I.
Vm ſancti. vi
ri. vltionis.S.
xlv.di.c. vera iuſticia
S. irxx vj. di. odio.
eVSubtile. argu.
q fubtilitas eſt in ca
nonibus conſideran
da. ar.ij.q.i.in pꝛimis
arg. contra extra de
appel. dilecti. 2 inſti.
de ſideicom. here.S.
ſed quia.vbi dicitur

ſubtilitas pernicio

la eſt in legibꝰ ⁊ ſim
plicitas eſt amica ve
B .io.
Poſtolice. exẽ
plo qui tradidit
ain
Errantium.in ſi
b AKm ſacerdo⸗
tes.fideles.id⸗
eſt pꝛelati.ſic non eſt
bic. argu. ꝙ iſtud ſi
peccauerit ⁊c.ſpectat
ad omne?

tioni fratricidium adiunxi ſententi

aʒ maledictiõis a domino repoꝛa
nit. Abꝛahe quoque dominus dixit
maledicam maledicentibus ubi et

benedicam benedicẽtibus tibi. In

euangelio etiam cum eſuriens ve/
niret ad ficum nõ inueniens fructuʒ
in ea fna maledictiõe perpetua ſte⸗
rilitate ipſam damnanit. Nem noe

cum verenda ma a cham deriſa co

gnoſceret: filin es chanaan“ ma
edicẽs dixit:maledictus chanaan

ſit ſernus fratrum ſuoꝛum. Iſaac cũ

benediceret iacob ſilio ſuo ait:qui
inaledixerit ubiiſit ille maledictus:

qui benedixerit tibi benedictione

repleatur. Item ſicut in libꝛo nume
roꝛum legitur: moyſes ex pꝛecepto
dei.xij.tribus filioꝛuz iſrael in duas
partes diuiſit:⁊ ſex tribꝰ iuſſit vt in
xta montem gebal incedentes ma

ledictionem tranſgredientium le)
gem vociferarent. Alijs pꝛecepit

iuxta alium montem incedẽtes be
nedictiones obſeruantium exclaa
marent. In nono etiamteſtamen/
to petrus apoſtolus legitur ſimoni

maledixiſſe cũ ait:pecunia tua te/

cuʒ ſit in Perait one. Banulus quo
qʒ qui dixerat: benedicite ⁊ nolite

maledicere.ſoꝛnicatoꝛem corinthi
um inuſſit excommunicari. IJtem in
glia epiſtola ait:ſi quis nõ fuerit ſeꝝʒ
cutus doctrinaʒ domini noſtri ielu

chꝛiſti ſu anathema maranathan.

Item galathis ſi angelus de celo

veniens alind vobis enangeliʒzaue

rit:anathema ſit. Diſtinguendum

eſt ergo inter maledictum quod ꝓ

hibetur ⁊ maledictum quod a do/

mino ⁊ ſanctiſſimis viris rationabi

liter pꝛoſfe tur Maleditctum qnod

pꝛohibetur eſt illudquod pꝛocedit
ex voto vltionis ⁊ odio perſequen

tis non ex amoꝛe iuſticie:malediciũ
vero quo ſancti maledicunt eſt ulð

quod pꝛocedit ex amoꝛe inſticie nõ
ex liuoꝛe vidicte. Unde gre. aiti
moꝛalibus lib. tertio.
Sancti vini non ex voto vltionis ſʒ

amoꝛe inſticie aliaua maledicunt.

Am ſancti viri maledictio
nis ſententiã pꝛoferunt non in

hanc ex voto vluonis ſed ex iuſtj
cie examine pꝛoꝛt mpunt:intus ſub

tile indicium reſpiciũt:a male foꝛis

ſurgentia qua maledictione ferire ðᷣ
beat cognoſcũt ⁊ eo maledicto nõ
peccant in qno ab eterno iudice nõ

diſcoꝛdant. Itẽ ſcriptura ſacra duo
bus modis maledictum memoꝛat:
aliud videlicet quod appꝛobat. ali
nd quod damnat.Aliter enim maʒ
ledictum pꝛofertur iudicio inſticie:
vt in ipſo pꝛimo peccante pꝛolatuzʒ

eſt: cum audiuit maledicta terra in
opere tuo ⁊c̃.⁊ ſicut abrabe dicitur:

iSep wen ur er zo lacerdotes habentoff dum excot mmunicandi. vt.g. q.

6* epiſcopus.

E excommunicationis ariiculo.gradus.quia periculo gradus hono
ns ſui excommunicauerat eum.vel ſm gradum bonoꝛs ſui vocaue⸗
rat ipſum. Nam aliter vocandi ſu n maioꝛes aliter mnoꝛes.vel quia grada⸗

maledicã maledicentibus tibi. ali
ter vero ꝓfertur malediciũ quod

non indicio iuſticie ſed linoꝛe vindi

cte punitur:a quo voce pauli pꝛedi
cantis ceſlare admonemur:qui ait
badncue nolite maledicere. Nez
pela.papa anglio epiicopo.
Errantes ⁊? in erroꝛem ſmnittentes
excommunicentur.
A: oſtolice anctoꝛitatis exem
erroꝛem mittentium ſpiritus tradẽ
dos eſſe ſathane vt blaſphemare ð

diſcant. Item anacletus papa.

Delinquentes conigantur aà ſacer
dotibus:incoꝛugibiles inuenti ex/
communicentur.
T Am ſacerdotes quam reliqui
fideles omnes ſummã debẽt
habere curam de his qui perennt:
quatenus eoꝛum redargutione aut
coꝝnigantur a peccatis:aut in coꝛ
rigibiles app aruerit:ab eccleſia ſe/⸗

pare ntur. Aem gregonus pa.

Secunda vel tertia admnonitiòne
interpoſita excommunicatõis ſen
tentia pꝛecedat.

O. ercommunicationis arti⸗

culo que tamen interpoſita cõ
ditione gradus iam vt ita dicam ſe

cundo vel tertio:ex neceſſitate ſub

iuncta eſt:beatiudo veſtra imme/
rito queritur:cum paulus apoſto⸗
lus dicat in piomptn habentes vl

ciſci omnem iobedientiam. Iez

bieronyv.

A ali a0b eccleſiaſunt eliminandi.
BR Eſecãde ſunt pntride carnes

⁊ ſcabioſa onis a caulis repel
lenda:ne tota domus maſſa coꝛpꝰ
