relligit qᷓ; ſenſas ſpiritus ſancti flagi

tata quo ↄſcripta eſt licet de ecclej
ſia non receſſerit: tamen hereticus
Poecllaripoteſt. Nem augu.
MHuare diuma,pnidentia multos er
rare permittat.
BHBeo dinina ꝓnidentia multos
oimerſi erroꝛis herencos eẽ per
mittit vt cũ interrogant nos ea que
neſcimus ſic diſcntiamus pigritiam
⁊ dininas ſcripturas cupiamus pꝛo

pterea apoſtolus ait vt ꝓbatima/

niſeſti ſiant. Mi antez a deo pꝛobati
ſum qii bene poſſuni docere.
Ancta romana ec/
cleſiaquandam ba
ptiſmalem eccleſiaʒ
ſuis muniuit pꝛiuile
gijs deciationes ſue
dioceſis ex integro

de
beſurd
ſomue
ungun
cioſe
cnhon⸗
ctiſecn
ſtttnd
oan
oſlums
Nitefgn
Inber
en le⸗
ottg
ſto

efen,

nt
eni
eckchtti

aeleo
ivug⸗
Neal
Ghae
Ho
fFulnen

lhindi
ecmar

pattoä
rn
ſcon

icſenr
ttepo
ſeeſe
neclen

funtnes
htia
e

Claun
Wpelre.

ENen
lnis
Mepi
leſne
) M

A
De
Rhcur
in N
iſere

unſii

—

.

e

1

Onfidim opoꝛ

pu. tua quandoqʒ eſt
verbů officij. vt. xxv.
di. vnuʒ quadoqʒ eſt
verbũ neceſſitatis.ut
iij.q. ir. nõ oʒ. boc iõ

dico qꝛ pꝛ nceps legi
bus ſolutus eſt. vt e
de elec. ſigniſicaſti. ta

men honeſtů eſt vt ſe
cundus leges viuat
V. ff. deleg lij. l. ex im
perfecto. C. de ieſta.
ex ĩperfecto io.

b 0 Juinis.trina.

ierenim cöfeſ⸗
ſus eſt chꝛiſtů vt oſtẽ
dat ſe coꝛde ope ⁊ oꝛe
chꝛiſtũ diligere io.
0 Ne ad pꝑpetu
am. ex hoc pa
tet cꝙ papa non pot
coͤtra generalẽ eccle⸗

ſe ſtatuʒz diſpenſare.

nec coͤtra articulos ſi
dei.naʒ ⁊ ſi oẽs aſſen
tiant ei non valet ſta
tumz ſed omnes be
retici eſſent. vt.x v. di.

ſficut. ſic poteſt intel

ligi. j.e.c. ſunt qui⸗
dam. 7.c.ſe. ſed còtra
ſtatutum eccdeſie. qð

non eſt ita generale.
ficnt de coͤtinẽtia ſa⸗
cerdotum bene pöt

diſpenſare.

C Hecad pꝛiuatuz.
coòͤmunis vtilitas pꝛi

nate pᷣiudicat.ut. vij.
q.i.cias.⁊.viij.qi.in
ſcrip uris.
D Vlli fas.ſubli⸗
uemitas crimẽ.n.
angetur per dig nita
tem. vt.xl.di. homo
⁊.ff. de re mi. oẽ deli⸗
.F.iſ. i0.

ctum. §
O Jolatoꝛes. bla
ſphemare.imo
eoipſo videtur ex cõi
catus ⁊ hereticus.vt

xix. diſt. nulli.ꝛ..e.c.
generali.

g nt quidam.

poſtoli. hic vñ
papa nõ poſri di

ſpenſare contra apo

ſtolum vel dominuz
qualiter ergo marti⸗
nus diſpenſauit cuz
bigamo contra apo⸗

ſto um. vt. xxxiiij.d.

lectoꝛitẽ cũ canõ apo
ſtoloꝝ dicat. pſbyter
ſi foꝛnicatꝰ fuerit de
ponatur. xxxij.d.pꝛe
ſbyter. qũo ergo gan
rẽſe ↄciliũ diſpẽſat
tali caſu. vt.d.lxxxij.
pꝛelbyter. Item con
tra dominũ diſpẽſa⸗

0 tere. hoc verbũ
opoꝛtet eſt verbuů bo
neſtatis. ſic ponitur
xix.q.i.c.i.ſicut hec di
cio debet quàdoqʒ;
poneſtatez deſignat:
vt extra de deſpõ. im

eccleſiarum.

xxy

fſibi attribnens. Rem quodam mo
naſterium ſimiliter mumnit puinile

gijs pꝛopꝛijs decernẽs vt ex ꝓpꝛijs
pꝛediis nulli öcimas ꝑſolueret.Ac.

cidit itaqʒ vt itra dioceſim pꝛemu⸗
nite baptiſmales eccleſie pꝛefatum
monaſterium alia emptiõe alia do
natione pꝛedia ſibi iueniret. Oꝛitur
itaqʒ ↄtẽtio inter monachos⁊ cle
ricos de decimis. NMic pꝛimũ queri

tur an clerici baptiſmalis ecclie au⸗
ctoꝛitate pꝛiuilegii decimasſne dio
ceſis ex itegꝛo ſibi naleãt nẽdicare.

Secundo an ſubſequenti pꝛintle-

gio monachoꝛum derogetur anti/
quioꝛibus pꝛiuilegijs baptiſmaliuʒz
Mod vero auctoꝛitate il/
llins pꝛinilegii decimas ſi
bi ex integro clerici vẽdi/
care nõ valeant.hic pꝛo/⸗

batur:qi decime iuxta de

cretaſanctoꝛum patrũ quadriparti

to diniduntur:quarũ vna pars epi /

ſcopis:ſecunda clericis:tertia fabꝛi
cis reſtaurandis:quarta vero pau/

peri bus ẽ aſſignata.Decreta vero
ſanctoꝛum canonũ nemineʒ magis

quã apoſtolicũ ſeruare oʒ. Ende
elanus pa. aadait.

Conſtitutionem ſynodi quam vni

nerlalis eccleſie ꝓpauit aſſenins re

mana ſedem ſeruare opoꝛtet.

Onfidimꝰ ꝙ nullus iã vera⸗
citer chꝛiſtianus ignoꝛet vniꝰ
cuiuſqʒ ſynodi ↄſtitutuzʒ:quod vni
uerſalis eccleſie pꝛobauit aſſenſns:
nullam magis exequi ſedem pꝛe ce
teris opoꝛtereꝰ quam pꝛimam que
⁊ vnamquãqʒ ſynodum ſua aucto/

ritate firmanit:⁊a continuata mode/

ratione cuſtodit. INẽ leo papa.
Qui negligenter paſeit dominten⸗
regem ſibi vmẽdatum cõnincitui

umũ non amare paſtoꝛem.

HIFIninis pceptis ? apoſtolicis

nmonitis incitamur:vt ꝓ omni

eccleſiarũ ſtatu in pigꝛo vigilemus

affectu:ac ſiquid vnquam repꝛebẽ
ſioni inennur obnoxiuʒ aut abigno

rantie iperitia aut a pꝛelumptionis

viurpatione renocemus. Admonẽ
te eniʒ diuine vocis iperio quo bea

tiſſimus apoſtolus petrus trina'ad
monitione myſticis ſanctionibus ĩ
bnitur:vt chꝛiſti ones qui chꝛiſtum

Diligit paſcat:⁊ ipſius ſedis cni per

abundantiam gratie dinine pꝛeſu/

mus:pꝛo reuerentia coartamur:vt
periculum deſidie quantuz poſſu
mus declinemus:ne pꝛofeſſio ſũmi
apoſtoli qua ſe amatoꝛem dñi teſta
tus eſt:non inneniatur ĩ nobis:quia
quotiens quis negligẽter paſcit do

minicũ gregem cõmẽdatum totiẽs

conuicitur ſfũmũ nõ amare paſtoꝛẽ

asgnaholio epiſcopo.

on ðbẽt vllo modo variari que

ad perpetuam oꝛdinant᷑ qnietem.

C Ae ad ppetnam generaliter
oꝛdinata ſunt vtilitatem: nul
la cõmutatione variẽtur.nec ad pꝛi
natumtrahantur cõmodũ que ad
bonum ſunt cõe pꝛeſixa:ſed manen

tibnsterminis quos conſtitnerunt
patres:nemo iiuſte vſurpet alienũ

lſed intra fines pꝛopꝛios atqʒ legiti/
mos ꝓut quiſqʒ valuerit in ſatitiudi
ne ſe exerceat charitatis.
larius papa.

—

culo vel diuinas conſtitutiõeſ

vel apoſtolice ſedis decreta temey)
rare:quia noſqni potentiſſimi ſacer

dotis adminiſtramus officia: talis

tranſgreſſionum culpa reſpiciet ſi in

cauſis dei deſides ſnerimus inuenti
qꝛ meminimus quod timere debe⸗

musqualiter ↄmineturdeus negli/
gentie ſacerdotũ.ſi quidem maioꝛi

reatu delinquit qui potion bonoꝛe
frnitur:⁊ grauioꝛa facit vicia pecca
toꝛum ſublimitas peccantium.
Item damaſus papa⸗
In ſpiritum ſanctum blaſphemant
qui ſacros canones violan.
OPolatoꝛeo canonnin volunta
Unie graniter a ſanctis patribus

iudicantur ⁊ a ſancto ſpiriin inſtictu

cuius ac dono dicati ſuni damnan/
tur.quoniam blaſphemareſpirituʒ

ſanctum non incongrue videntur:
qui contra eoſdeʒ ſlacros canones

non neceſſitate cõpulſi:ſed libenter

vt pꝛemiſſum eſt aliquid aut pꝛoter

ne agunt:aut loqui pꝛeſumunt: aut

facere volentibus ſponte cõſentiũt
talis enĩ pꝛeſumptio maniſeſte vnũ

genus eſt blaſphemantium in ſpiri ⸗

fum ſanctum:quia vt iam pꝛeliba

tum eſt contra enʒz agit:cuius nutu
gratia ſancti canones editi ſunt.
Item vrbanns pappo.
In quibus romano pontiſici licet
nouas condere leges.

Q Antanidam dicentes rom
no

tiſici ſemper licniſſe no

nas condere leges.quod ⁊ nos nõ

ſolum non negamus ſed etiam val
de affrmamuſ.Sciendũ vero ſum
mopere eſt. ⁊ quia idem nonas le⸗
ges condere põt:vnde euangeliſte
aliquid ⁊ pꝛophete nequaqua dixe

runt. Abi vero aperte dominns v
eius apoſtoli ⁊ eos ſequentes ſancti

patres ſententialiter aliquid diffnie
runt:ibi non nonam legem roma:

nus pontifex dare:ſed potius quod

pꝛedicatum eſt vſqʒ ad animam 2

ſanguinem confirmare debʒ. S. n.
quòd docuerũt apoſtoli pꝛopbe
te deſtruere quod abſit niteretnnnö
rare

ntentiam dare:ſe
cõuinceretur.ſed hoc pꝛocul ſit ab
eis:qui ſemper domini eccleſiaʒ cõ

tra lpoꝛum inſidias optime cuſto

dierunt. Item zoſunus papa.

Apoſtolice ſedis auctoutas contra

non valet. U
Ontra ſtatnta patrum conde
Kre aliqnid vel murare nec hu
ins quidem ſedis poteſt auctoꝛitas

ſanctoꝛum ſtaiuta aliquid condere

apud nos eniʒ iconuulſis radicibꝰ

viuit atiqtas:cui ðcreta patrũ ſan
xere reuerẽtiã. ẽ marcellus pa.

Itez bi⸗

Mulli duinas cõſtitutiones 1 apo/
ſtolice ſedis decreta temerare licet.
LAlihs ar ſine ſtatus ſni peri/

ccxxx vliij

uit qui dixit. voueie ? reddi

le. ? tamen abſoluit a iura⸗
mento ⁊ a voto.xv.q.vj.iu
ratos extra de voto ⁊ vo.re.
per tomuʒ. ſatis põt ſuſtineri
v papa contra apoſtolum
diſpenſat.non tamen in his
que pertinent ad articulos

fidei. eodem modo diſpẽſat

in euangelio interpꝛetando
ipſum extra de teſti.licet in
ſi.item non eſt vera diſpen⸗
ſatio que fit in voro peregri
nationis.quia non dicitur
vouens liberari ab illa obli
gatione.ſed potius dicitur ĩ
melius ↄmutari.vt extra de

iureiuran.peruenit. ſʒ circa

votum cõötinentie foꝛe non
poſſet diſpenſare quia vix ĩ
ueniretur melius in quod
poſſet ↄmutari.vt extra de
ſtatu regu.cum ad monaſte

rium. in fi. Jo.quicquid di

cat Jo.quadoqʒ; diſpenſat
papa cõtra generalem ſtatũ
eccleſie ſicut fecit in latera⸗

nenſi cõcilio generali. In⸗

nocẽtius.vt extra de ↄſang.

⁊ affi.non debet licet contra

articulos fidei non diſpeſet
i.q.vij.⁊ ſi ila. D.

bhb RRMntra ſtatuta. ſ. vt di

cum eſt de articulis ſi
dei.S.c.pꝛox.

vel de iure.

i ¶ Poteſt. ſupple de kacto

F lij

a Mne. ininſtuz. 5. xi.

qiii.c.in iniuſtuʒz.

b Ab inſidelibus. ar. i
qð fn ab intruſo non valet
vt. xij.qij.alienationes. de

conſe.di.i.hic ergo.ar.cõtra

i.q.i.ſi quis a pĩeudo epis.

Atagenduʒ eſt. ſubdi
. Bo en papa ſubeſt

imperatoꝛi:intellige quo ad

hoc ꝙ ſua eccleſia dat tribu
ta foꝛte im peratoꝛi.vt ex de
cenfibus. ois anima. 2.xi. q.

i.magnuʒ.⁊.c.tributũ.xxiij.

q.viij.tributũ.naʒ alias oẽs
pꝛincipes ſubſunt epiſcopis
vt extra de maio.⁊ obe.oẽs

pꝛincipes.io.
d G Enerali decreto.ſit.i
fat.nam bec verba
fit ⁊ fiat reſpiciunt quando

qʒ fut urũ tempus.vt.ff.ne

quid in Heoo publi.l.ij.F. dei

de.io.
. Mnia.hoc.c.hic at⸗
mftribuit᷑ damaſo:aliaſ
leoni vt.xix.di.S.deiĩde.io.
Ac cſona.nelcit.i.cõᷣ

tẽnit. vel loquitur de
gnoꝛantia iuris.vt.xxx viij.

Ti. ſi in laicis.io.
g9 Sanctios.

b Tats.

„ 4 D

Can.

Stare non valet:quod contra euã

elicam vel pꝛopheticaʒ doctrinã
en conſtitutione factum fuerit.

¶Mne quod irrepꝛebenſibile
eeeſt:catholica deſendit eccleſia
7 infra. Iniuſtumiudicium diff/
nitio iniuſta regio metu vel inſſu a

indicibns oꝛdinata non valeat. Ne

quaquam quod contra euangelicã

vel pꝛopheticam vel apoſtolicam

doctrinam cõſtitutionemue eoꝛuʒ
ſiue ſanctoꝛum patrum acinʒ funerit

ſtabit ⁊ quod ab inſidelibꝰꝰ vel he⸗
reticis factum fuerit:omnino caſſa
bitur. Item boꝛmiſda papa.
A ſtatutis patrum non deuiare ⁊ fi-
dei regulã cuſtodire puma ſalꝰ eſt.
Duuana ſalus ẽ recte fidei regn⸗
lam cuſtodire ⁊ a conſtitn tis
patrum nullatenns deuiare. Itẽ
pelagius papa childiperto regi.

olitchu pelag⸗ papa thomnz

in deceſſoꝛis per omniaſernare.
Atagendum eſt vt pꝛo anfe/
rendo ſuipitionis ſcandalo ob
ſequium confeſſionis noſtre legbꝰ
religionis miniſtremus:in quibnus
nos etiam ſubditos eẽ ſacre ſcriptu
re pꝛecipiunt.veniens etenim ruffi⸗
nus vir magniſicus excellentie ve/
ſtre legatus conſidenter a nobis vt
decuit poſtulauit:quatenus vobis
aut beate recoꝛdationis leonis pa⸗

ſecametnn a nobis per omnia coõ
eruari ſigniſicare debuiſſemns:aut
pꝛopꝛijs verbis noſtre confeſſone,ʒ

ſidei deſtinare ⁊ pꝛimam quideʒ pe
titionis eins parteʒ.quia facilioꝛ ſu
it mox vt dixit impleuimus: noſqʒ

in omnibus pꝛeſulem thomum pꝛo

catholice ſidei aſſertione cõſcriptũ
deo pꝛopicio cuſtodire manus no⸗
ſtre ad vos pꝛofeſſione ſigniſicamꝰ
vt autem nullius deinceps:qð ab⸗
ſit:ſuſpitionis reſideret occaſio.illã
etiam aliam partem quam memo⸗/
ratus vir illuſtris admonnit facere
maturaui.i.pꝛopꝛijs verbis conteſ⸗
ſionem ſidei quam tenemus expo/
ĩiui. Item hadriannus puaopopo.
Anathema apud deum ſiat: qni cẽ/
ſuram romanoꝛũ pontiſicij violar.
Snerali decreto cenſemus 2
conſtituimus:vt execrandnuzʒ
anathema ſit⁊ velut pꝛenaricatoꝛ
fidei catholice ſemper apud deum
reus exiſtat:qnicunqʒ reguʒ ſeu epi
ſcopoꝛum vel potentum deinceps
romanoꝛum pontiſicum decretoꝝ
cenſuram in quoquã crediderit vel
permiſerit violandam. Iem da
malſus papa ſtephano archiepo.
Non licet alicui epicopo cõtra ro⸗
manoꝛum pontiſicum decreia ali/

.

quid agerę.

6 nia:decretalia cunctoꝛum

pꝛedeceſſoꝛum noſtroꝛum cõ
ſtituta:que de eccleſiaſticis oꝛdinii
bns ⁊ canonum ſunt ꝓmulgata di⸗
ſciplinisita ab ommibus epiſcopis
ac ſacerdotibus:generaliter cuſto⸗
diri debere mandamus vr ſi quid i
illa commiſerint. veniam ſibi hono
ris deinceps nonerint denegari.

tem gregoꝛus.
Non commnnicet ſacris altaribin
qni neſcit ſacris obedirę canonibꝰ.
Pas conſona ſanctis patribnus
RKiffinitione ſancimus: vr ꝗgſa ⸗/
cris obedire canonibus neſcir: nec
ſacris miniſtrare altaribuſnec com
munionem capere ſit dignus. Nẽ
ex conci.chal.
Obſernade ſuntregula ſanctis p
tribus in ſynodoſtatute.

ASanctis. patribus in vnaqua

qʒ ſynodo vſqʒ nunc pꝛolatas

regulastenere ſtatnimns. Item

grego.ad montanũ ⁊ thomã.
Aoluntatem ⁊ ſtatuta ſanctomm
deceſſoꝛum cnſtodiant qmi ſuam ſer
uari volnnt. .
Aſticie ac rationis oꝛdo ſnaj
det: vt qui a ſucceſſoribus ſna
mandata ſeruarideſiderant:deceſ⸗
ſoꝛis ſui pꝛoculdubio voluntatem

ſtatuta cuſtodiant. Itez leo pa

pa quartus.
Contra ſtatuta ſanctoꝛum peragit:
qui ea non ſeruat in tacta.
LPeo permitente dommino 4
ſtoꝛes hominum ſumns effecti

canonibus ſiue in mundams afflixe
re legibus:excedere minime debea
mus:contra eoꝛum qmuppe ſaluber
rime agimus inſtituta:ni quod ipſi
diuino ſtatuerunt conſulto:in tactũ
non conſeruamus Si ergo pꝛimaʒ
ſedem ſtatuta concilioꝛum pꝛe om/
nibus obſeruare oʒ.⁊ ſi pꝛo ſtatu oĩ
um eccleſiarum neceſſe eſt illam im
pigro vigilare affecin:ſi ea que a ro

manis pontiſicibus decreta ſunt ab

omnibus obſernari connenit:ſi illi
qui neiciunt ſacris obedire canoni/
bus:altaribus miniſtrare nõ debẽt
patet ꝙ contra ſtatuta ſanctoꝛuʒ ca
nonum quibus ſtatus eccleſiarum
vel confundantur vel perturbẽtur
pꝛinilegia ab apoſtolico cõcedi nõ
debent. His ita reſpondetur:ſacro
lancta romana eccleſia ius ⁊ ancto
ritatem ſacris canonibus impartit᷑:
ſed non eis alligatur habet.n.ius
condendicanones vtpote que ca/
pnt eſt ⁊ cardo omnium eccleſiarũ
a cnius regula nemmi diſſenure Iʒ.
Ita ergo canonibus anctoꝛratem
pꝛeſtat.vt ſeipſam non ſubijciat eis
ſed ſicut chuiſtus qni legem ledit:ip
ſam legem carnaliter implenit octa
na die cireunciſus.xl.die in templo
cum hoſtijs eſt pꝛeſentatus:vt in ſe⸗
ipſo eam ſanctincaretpoſtea vero
vtſe dommum legis oſtenderet cõ
tra legis litteram lepꝛoſum tangen
do mundanit.apoſtolos quoqʒ cõ
tra litteram ſabbati per ſata pꝛeter
gradientes ſpicas vellentes ⁊ cõfri⸗
cantes manibus ſuis pꝛobabili exẽ
plo dauid ⁊ circunciſionis ⁊ templi
excnſanit dicens:non legiſtis qnid
ſecerit abimelech:quando venit ad
eum dauid:⁊ dedit ei panes pꝛopo
ſitionis de quibus non licebat ede⸗/
re niſi ſolis ſacerdotibus ⁊ cõmedit
iple ⁊ pueri eius.Itẽ octana die ᷣm

iBeo pmittente

is.pꝛima ſo.ma

giſtri occupat pꝛimã

colũnã.ſecũda ſecũd

pꝛima talis eſt. quia
dominus ſicut ſoluit

legẽ quã dederat: ſic
2 papa poteſt.ſecũda
hecẽ.ꝙ canones ita

lteſligunt᷑ ſtatuti vt

ſemper auctoꝛitas ro
mane ſedis ſit exce⸗
„btid.
K¶Alligatur. vt ex
tra ð ele.ſigniſicaſti.

B. xj.q.j.S. ex his.

vt quod patres noſtri ſiue in ſanctis

ſt e

mgſill

uſler
ſſcha

ſ

(Rs⸗
(

Cbrd

(uut
ſnni

6

ſeegin
Pin
hepep

ie
Mdi

icdic
engen

fyinmn

6 ſhsi

Apiot

Ngninb
il
Gcidehr
giof
ſucitn

6hin

and
lupine

al
iͤdecd
di
(dien
oneted
Kpern
üden
ae
lvt
uit
Nbar
Dreal
pe
laßs
ere⸗
eit
erubi
Nyat
Fick
ſed
eee
rgio
nſſc
ne
fon

.6.
E

ſut nonulli. S. xxiij. d.
8 Nod autẽ
Nidenduʒ;
quis poſſu
dare pꝛiuileginz. ? ꝙ
pꝛiuilegiuʒ pꝛeiudicet
alij: dicunt pleriqʒ ꝙ
ſolus papa põt dare
in pꝛeiudiciũ alteriuſ
xij.q.ij. bone rei.xt
ix.q.iij. conqueſtus.
de cõ.di.iij. ꝓnuůcian
dũ.c.di.cõtra moꝛeʒ.
cũ.n. pꝛiuilegiũ dicat
quaſi lex pꝛiuata. vt.
8.d.iij. pꝛiuile giñ. ſo
1 pꝛinceps canones

jlleges ⁊ iura ↄdit.er

go ſolus ille vt dieũt
dat pꝛiuilegiũ.hoc iñ
negari nõ põt ꝗn epi
etiã dẽt puilegia. vt
extra de his qᷓ fia pᷣ.
quãto.er̃ de ſentẽ.et
re in. cũ inter vos. ſed
nð pot in piudicium
alioꝝ vt dicunt. qꝛ ſo
lus pꝛinceps auferre
pðt ſus vnius ⁊ dare

alteri.vt.ix.q.iij nunc

vero.ꝛ.c.p pᷣncipaleʒ
2 e de concel. p. non
va.qꝛ diuerſilaieʒ. et

C. ð q̃dri.p.bene a ze

none. led certe hoc nõ
eſt verum. naʒ epũs
põt dare ertra baptiſ
maleʒ eccleſtam deci
mus itẽ eÿ̈s pot de⸗
rahere vni eccleſte
dare alteri vt e ð cõ
ceſ.pꝛeben.ſicut vni⸗
re.⁊ põt in totum exi
mere aliquã eccdeſiã
vt e de cenſi. cũ ve⸗
nerabilis. Iẽ aufer
re põt eccleſie pꝛiuile
giũ eligendi. eñ ð cõ
ſue.cũ dilect.põt exi
mere ecdleſiã a iure ꝓ
curationis.vt er de
cenſi. ſopite. hoc aũt
pꝛiuilegiũ cõſferet epi
cũ conſenſn capituli
ſui.vt ex ð donat.pa
ſtoꝛalis.dat᷑ aũt pꝛiui
legiũ quãdoq; perſo
ne quandoq; rei. vt
ix.q.iij. conqueſtus.
Si pꝛiuilegiũ datur
ꝑſone pſonã nõ traſ
greditur.vt iſti. ð iu.
natu. gen. ci. . pla
ne. xxvi.q.i.S.hic etiã
⁊.ff. de reg. iur. pꝛini⸗
legia.vij.q.i.nõ autẽ
7.c. petiſti. ⁊ reale qðᷣ
loco cöceditur ⁊ ꝑpe
tuũ eſt. x vi.q.i. hic eti
am. ꝛ.ff. de iur. imn.
l. ij. extra de of. dele.
quoniã abbas.in du
bio aut ſemꝑ pᷣſumi
tur pꝛiuilegiũ potiuſ

Kxv.

&Intelligenda ſunt. ſic exrra de iureiuran. venientes.
b C. Ait. 5. diſt. c. contra moꝛdrenm.
Piiuilegio.S. di.iij. pꝛiuilegium.
à TDbreligionis. rij,a. ii re igioſͤ.
e ¶Neceſſitatꝭ. xxx v. uj. quedam lex.
BWbſeanij . q. ſ.

legem puer circunciditur:? vos in

ſabbato circuncidiſtispominem.
Item coniuge holocaunſtum ex le
ge offeratur cum maſculus.xl.ſemi
na vero.lxxx.die ab oꝛtu ſue natim⸗
tatis ſᷣm legis imperium cũ bhoſtijs
in templum pñtaretur vnde ſacer/
dotes offerentes hoſtias in templo
litteraʒ ſabbati ſolnunt ⁊ ſine crimi
ne ſunt:tunc filins hominis multo
magis valet ſoluere litteram legis
qui eſt etiam dominnſſabbati. Mic
eliam dicitur de eo:erat ieſus docẽs
mn templo tanquã poteſtatem bñs.
i.tanquam dominus legs addens
moꝛalibus eaque deerant ad per

ſectionem vmbꝛam f guralium ilu
cem ſpiritualis intelligẽtie commu

tans:non tanquam ſcribe eoꝛuʒ qui
littera legis aſtrictinõ audebant ali
quid addere vel commutare.ſic 2

ſumme ſedis pontifices canonibas

ſiue a ſe ſiue ab alijs ſua auctoꝛitate
cõditis reuerentiam exhibent 2 eiſ
ſe humiliando ipſos cnſtodiunt:vt
alijs obſeruandos exhibeaât. nõnun
nam vero ſen iubendo ſen diffiniẽ
o ſeu decernendo ſen aliter agẽdo
ſe decretoꝛum dominos ⁊ condito/

res eſſe oſtendunt. In pꝛemiſſis er,
go capitulis alijs imponitur neceſſi

tas obſequendi.ſummis vero pon/

titicibus oſtanditur ieſſe auctontas

obſeruandi. vt a ſe tradita obſeruã
do alijs non contemnenda demon
ſtrent exemplo chꝛiſti:qui ſacramẽ/
ta q̃ eccleſie ſernãda mandauit.pꝛi/
mo in ſeipſo ſuſcepit.vt ea in ſeipſo
ſanctiſicaret.opoꝛtet ergo pꝛimam
ſedeʒ vt diximus obſeruare ea que

decernendo mandanit non neceſſi.

tate obſequendi ſed auctoꝛitate im⸗

partiendi licet iraqʒ ſibi contra ge/
neralia decreta ſpecialia pꝛinilegia

indulgere:⁊ ſpeciali benencio con/
cedere quod generali pꝛobibetur ð
creto quanquam ſi decretoꝛum im
tentionem diligenter aduertamus

nequaquam contra ſanctoꝛum ca:

nonum auctoꝛitatem aliqnid con/
cedere inueniatur. ſacri ſiquidem
canones iia aliquid conſtituũt:vii
terpꝛetationis auctoꝛitatem ſancte
romane eccleſie reſeruent.ipſi nam

que ſolicanones valent interpꝛeta

ri qui ius condendi eos bhabent.vn⸗

de in nonnullis capitulis concilioꝝ

cum aliquid obſeruandum decerni
tur.ſtatiʒ ſubintertur niſi anctoꝛitas
romane eccleſie aliterſeri imꝑaue⸗
rit.vel ſaluo tamen in omnibus iu/
re ſancte romane eccleſie ⁊ ſalna ta
men in omnibus apoſtolica aucto
————S ergo ð decimis vel
quibnſlibet eccleſiaſticis negocijs
ſacris canonibuſ diffiniuntur intelli
genda ſunt* neceſſaria ſeruari: niſi

—

ccxi

perſonale ᷓ reale.vt ex de inſti.cũ veniſſent.qꝛ res de facili au fuà renertit ur

naturã.ff. de pact. vnns. S. q ð n ſpecie. do tis nõ enl vicitur ob hoc p erſona

leq ſola inſeritur pſona vr.ff. de pac.iuriſgẽ.S.pactox..l.tale pactij. ꝗ te bec
eſt oria inter pniuiegi æ cfirmationeʒ.qꝛ in conſirmatione nibui noui iuris
daiur.vi ex de conſi.cũ dilecia.ſecꝰ eſt in pꝛiuilegio. Ite in cõſirmatione nibil

auctoꝛitas romane eccleſie aliter ſi

eri mandauerit vel permiſeri t. Cũ
ergo aliqua pꝛiuilegia ab apoſtoli/

co aliquivus conceduntur:⁊ ſi con

tra generalem legem aliquid ſona⸗
re videantur:non tamen cõtra ipſa
aliquid concedere intelliguntur:cũ
ipſius legis aucionitate pᷣmilegia ſin
guloꝛum penes matrem ommum
eccleſiarum reſeruentur.neqʒ enim
uimilegia aliquibus concederẽtur:
ſi pꝛeter generalem legem nulli ali⸗
quid ſpeciale indulgeretur. nui⸗
legia naqʒ dicuntur quaſi pꝛiuata le
gia. eo quod pꝛuatam legem ſingu
lis generent.quam diffinnionẽ gre
go. innuens ait.ſi boc neque con
ſuetudine generali neque pꝛiuile/
gio' vendicas:reſtat te vſurpare ꝙ;
feciſti. IAem hieronymus in expo⸗
ſitione ione.pꝛiuilegia ſinguloꝛum
non poſſunt legem facere cõeʒ. Cia
let ergo vi ex pꝛemiſſis colliguur ſa
cia romana eccleſia iuis pꝛuuegiis
quoſlibet munire:⁊ extra generalia
decreta quedam ſpeciali beneficio
indulgere:conſiderata tamẽ ratio⸗
nis equitate:vt que mater iuſticie ẽ
i nulio ab ea diſſentire videatur. vt
pꝛiuilegia videlicet que ob religio⸗
nis“ vel neceſſitatis vel exhibii ob
ſequij gratia cõceduntur:neminem
reieuado ita diuitem faciat. vt mul
toꝛum detrimenta non circũſpicien
do in paupertatis miſeriã nõnnullos
deijciqt.illud vero apoſtoli ad me/
moniam reuocantes:quod ad coꝛi⸗
thios ſcribens ait.non enim volu⸗
mus vt alijs ſit remiſſo: vobis aũt
tribulatio.cui ſacra lex pꝛincipium
concoꝛdans ait.reſcripta cõtra ius
elicita.ab omnius indicibus pꝛeci

pimus refutari niñ ſoꝛte aliquid qðᷣ

non ledat alium ⁊ pꝛoſit petenti vel
crimẽ ſupplicanubus indulgeat.
Item cõſtuutio imperatoꝛis ad po
pulum. Nec damnola ſiſco nec in⸗
ri contraria poſtulari opoꝝet.Cle⸗
rici ergo huius bapiimalis eccle⸗
ſie pꝛiuilegij auctoꝛitate munni lue
dioceſis decimas ſibi ex miegro vẽ
dicare valent:niſi foꝛte ſumma ne
ceſſitate epiſcopi cogantur ad quar
ta ſuã accipiẽdã.⁊ illi ſuꝑ abũdare
monſtrentnr. „1).
Quod autem⸗
antiquionbip
nilegijs ſubſe /
quenubus dero
gari non poſſit:
auctioꝛitate ana
cleti pꝛobaturꝗ
ſcribens omni
eü brus epiſcopis 2
reliquis chꝛiſti ſacerdonbus ait.
Eccleſiarum pamiegia cunciis te
poꝛibus intemersta ſernemur.

ponuur vel affirmatur ſed
totũ ↄditòaliier inteilgit. vt
e de conceſ.pꝛe.qꝛ diuerſita
tẽ.ſj in pꝛiuilegijs oĩa verba
ponunt ⁊ certuũ ibi aſſerit.vt
ex de ver.ſig.abbate. Nunc
videndũu eſt qð pꝛiuilegiũ ðᷣ
rogat alij.dicut quida ꝙ ſp
ſecundu derogat pꝛimo enã
ſi nõ faciat mentionẽ pꝛimi
vt er de reſerip.ex ꝑte.⁊ hoc
ea rõe vi qꝛ cun puilegiuʒ ſit
ius ſʒ vnn ꝰ ðrogat alij lʒ ñ
faciat mẽtionẽ pꝛimi.vi vx ð
cog.ſpi.c.ij.ſed iſtis ob er de
oſii. iu. dele. ex ꝑte.vbi pꝛiui
legiũ ſcᷣm nõ derogat pꝛio
cũᷣ nõ faclat mẽtione eiꝰ. Itẽ
nec pꝛiuilegiũ pᷣu:dicat ↄnr⸗
mationi.mi faciat mentio⸗
nẽ illiꝰ pꝛiuilegij.vt ex ð his
q̊ fi.a pꝛe.c.cu vos.Item nec
tranſactio vt er de deci. ex
multiplici. Jiẽ nec pꝛuuegi
um piudicat cõuetudini ni
ſi faciat mẽtionẽ ei.vt ex᷑ de
pꝛeben.relatũ. INtẽ nec valet
pꝛiuilegiuʒ nin taciat mẽetio
nẽ cõſtitutionis facte a capi
tulo.vi er de reſcrip.cõſtuu
tus.nec valet niſ faciat mẽ
tionẽ ſententie.vt er de ſi.in
ſiru.inter vitra mediũ.⁊ ſic
pp iura allegata cocedi põt
ꝙ ũlud ſit in pꝛiuuegijs qdᷣ
in reicripus niñ vbi ſecũdũ
faciat mentionẽ pꝛimi ꝙnõ
valeat.ſiue ambo pᷣullegia
ſint generalia ſiue abo ſpe⸗
cialia.led ni vnũ fit ſpedale
aliud genera ie ſpeciale ſp p
iudicat iʒ non faciat mentio
nẽ generalis.vt extra de re⸗
ſcrip.cC.i.⁊.c.paſtoꝛalis.lʒ ſit
arg..j.e.in gailiax.qꝛĩ to
to iure derogat genen ꝑ ſpe
cic.vt.ff.de reg.iur.in toto
ſed certe aliud eſt in reſcri⸗
ptis ꝙᷓ in pꝛiullegijs.qꝛ ſecũ
dum reſq ipiu ſpeciale dero
gat pꝛimo generali nã ꝑ ge
nerale reſcriptũ nõ dat iuriſ⸗
ditio vt patet in illa decret.
paſtoralie. in fi.? extra e. ad
hec ⁊ ideo de facili tolluur.ſ,
per ꝓꝛuilegiũ quãtũcunqʒ
enerale ſiatim conſequitur
ſuum ius plenum.vnde po
teſt dici ꝙ nunquam ſecun
dum ſpeciale pꝛiuilegiuum ðö
roget pꝛimo generali niſi fa
ciat ipnus mentionem extra
de reſcrip.nõnulli.⁊ de pꝛe
ſcrip.veniens.ſed in ſtatutis
quandoqʒ aniiquũ pꝛeiudi
cat nouo.vt.l.diſt.dno ſan⸗
cto. Item in dnbio ponꝰ pꝛe
ſumo non reuocatum pꝛiuſ
ꝙ reuocatum.vt.ff.de ma.
te.ſ pecuiium.fl.de dona.i
ter viecum hic ſtatuſ.S.peni
tentiam.necobſiat.fr.de pꝛi
nil.cre. pꝛiuilega. vbi dr q
pꝛiuilegia non eſumatur ex
pe led ex cauſa quia ibi loꝗ
iur de pꝛiullegijs q̃ creauoꝛ
vult habere ⁊ ex eo ꝙ pꝛius
mutauit pecuniam.

EN
1faclat pꝛein ſu
etandum vt nulli faclat p⸗ in
Ean. n aaſel. erlptum ſc ell lntefme Käncha piuilegijs lecus 4
L ſt intelligi de Eeneralius Ilem be vigetur. vt e de dareadanͤlen dlonnameueam de Belree⸗ ui
oꝛbus.iſtud poteſ c. lxi. di. miramt o vel a pꝛ aſpectis. cum iũ eius.c. di. co pimus. a ßz ꝙ ct iu bnn
8 Gindegndanrorho aRernnapiönebiil nadaaaun – m. Name en päulegz Rineeßeſemar hni⸗
nam in nu 1 ijs datis a pꝛin icie ac diminutio impetrans obu ,— dicar ñ0..ͦ. ig n
cgeduuſdenkeirnnium iemiſee vero perſonaim ſecie velegannipece⸗ lhremenit ſe⸗
ape Veongandid que de vign G lacer⸗ ce eea que ano ne de ec lelligas atur jole
col⸗con ato ſtatiʒ eua cleſiaruʒ a ſa iſtis ſin ent᷑:ſiue ea q ʒõi cõ ſoli pape reſeru t5 Ke
wii ec vaſtie to mr. Rinilegia ec inniola landata lern renelatiõ tranſeunt Hken
e i ne pten clofum mene⸗ manere te Qedalticis cauſig vlalene ſtudij Eenerau machn N ec
Ergien Nel erpirat ſpag AR⸗ is decrenim ſie aplica au? c erit nunclari. r. erit hoc ſtud tra de off. le. Yt ſͤnc
ie a cüct eges eccleſi ina ſub) tiger bandätur. Ete in his extt Unnes de
pꝛiuile giũ ꝛum. vt er de pi ibus ? lege 2 pegrina ſub nuatione pane tue: vt tal de, lationem. is ſen
s iannel e en poꝛl! te ſfirmamus: ⁊ leo papa ſolliciindinis hibeas vt ſideʒ Uſtitution . r
ni accedemn ſtatione cum ſit ctoꝛita 9 judicia. em ac iniunguntur exhi urã ſuſci⸗ pꝛeſentia.ſice leſre
amnn lius cura — ntia pricipis igo⸗
opus wote ad excipiendũ monetu o auguſto. nobita⸗ gnue ritatẽqʒ eius cu regoꝛius bo o ſententia pꝛicipis nung
nn⸗ . ſent redi nine
emiegi gar eer do. WMartanc Ain mutarſ nee “ öbeét. integ iteris. Nen g Hattius ſed non Vnn .
perpetuu ſi vero eſt pꝛui⸗ Mecnon leſiay pꝛinilegi 4mo pis im umo defenſoꝛ Koli ca:nul gatur ĩ ſcriptis 2 uune
Eercsb puneetlere abn Hille/ coueili eccleſia cleſiarum? nifacio pꝛ. era epoſtolic 8 tranſac.ci. C. Ugjn
legium ad facien te inilegia eccle um au/ liõis dec tur- ia de iſar nium lier
legium a io. r. annoꝛum er Rini 1ſcõꝝ patr bita Inſtuu jone violent ta que de leſtamẽ. omni Ali
tur ſpaci .fr de nücinis naſterioꝛum ñt ipꝛobita la pꝛeſumption oſtre decreta ii ontra. iij. q. vij. p Clrie
. .vt. ff. de tate iſtituta nulla p rii lapte ung tiõis ne inatiõe di ar. contra. bic en lucde
i. a.i. ferri c⸗ cton elli nulla non iſto fideliter ſunt pꝛnilegij⸗ bilitate ⁊ ſine a r. ꝙᷓ pꝛicepl ſine ſ Mhm⸗
ble Et peregrin ſui.iſ. ce cõne liäte chuſte ſancte etua ſta tione ſer⸗ ar. t puilegiũ.2
ltis vel iuckcis non lui ij ope auxi ſt huius ſa poſita perper refragatic ſi pto dat p at cãʒ N
iconſauln ſie e on, exequende nec ucrar ees erlf aanr que entoto zmna videntur vr auc: de lin . o, ner
KRKinlſlegia. ſ. m is pontifices p enſatio nobil nari:ſiue qu ꝛeſentia vider iſi vt au d non com 1
P i. iſ. celebritatem. ſedis p m diſp mté n in noſtra p a pont lla. ir. ſed no e
di. iiſ. celebi liter di famnlatum di reatu ne que inn noqu colla tionem
iaruz. plite bere fa noſtrum m negu⸗ ſita:nec a q valibz ittit dele gationen nande
R Sailiar allie. bꝛa dita eſt:⁊ ad le ſanctionun eſſe diſpoſit lin partẽ ea qu⸗ l ſcripto. xcvij. di. ſyneen
I at. deires ſuͤt g ed narumregule Inegligeti in totů veli renimus veli⸗ ſneſe us. C. de fenne
ata. 1 comata. dit paterna tiẽtibus vel neglig cum uelli dec um? p nobiliſſimus. . chum
Sr ogala r. 3. viij.q. iſiſſ. bis conſentiẽt LUU occaſione imis eſt aſper ini man pincl. vng. nnin
el Pallin tra. vbi dicitur no violentur. ſtino anglo ntari namn dotũ moꝛibns ¶Kationis. a „* Und
Mualduecanai ſir tibus . ꝛins augultino⸗ untat nis ſacerdotũ ntacunq3ʒ p offi. deleg. mlit
ereni r dad reinega⸗ utatts allgs ec acpuebom ee daebene e ercrfe in
õ tern um io ſue dignitatis Mic nis excuſa 2 exemplot Eec nec tav
Kelatenſee⸗ vel corupta. Punuailegie nere no Heber tibi ratio eſcindere: oſle ↄſti Beis. iura. ng⸗
ner amtil. dinata reſe adoqʒ p ꝛem de⸗
um H aicn vel uhre cleſiarnmerx epis nullan ia oꝛ os ſua qu inic m bonoꝛem de⸗ matſ
Epilcopo. quem ſa) Lele alliarum imus: qu e ceteros Igdẽ dom ſun apa vt ulni
K Epilcop. l ſuppoſu Ngall buimus: q⸗ cerecereos bet augere p ichi
õ I. ns pncdeveſſoumn noſt ð oſtolicus nnsſugenlkiral ſan
ne omnes epinot b antiqu llium are n carch ecclelaꝝ ax terius. vt. x. ſoerte
tanie. itti. ergo leag aban bus pa inare a uilegia S eſe.
63 roudſoel bbaa —— Aaczge debenn⸗ Ader Sraleileld. prinilegijs ad 10 e⸗ u
ei non pote in ad ipſu, ap ctorꝛita ntingat vt fra tranſeat.2 O0 veſtra fratern eteneat:quia ( 1. ſingamgel 3 umn
cos ipſius.n xi. q.i. per⸗ ſi ergo co pꝛonicias trar ſnex C dubitatione te ſinguliſi ttueri alios ra
pelletur bpoͦt admitti.nec achga nceoiragf aochdn ue, po oſtra deſen raernams debetaenn llnn w
ob. e de o on ſoluz fuit le rit:cum pꝛedic termitti poſſit in quibulqz tgratia fanẽte v hoc qd Eedenatis er nig *
res.nà ille n metropoli⸗ agat᷑:nec pꝛe m inſtitutio nec cuiibet gr tioꝛ:nec vlli „ Vr tre. c. vnco.ff. n
gue Kd ctiam melvapolle po aaten na patru es epi eretur imparnonne⸗ nlante de ven alterius. bil
gatus ideo nibil ꝓ . nod antiqu oꝛu*' vero 0 . mere ambitu ſtim 4 no⸗ ſer. ven. rte
tanus ⁊ i ionis ſi hoc ius 4 rit. Dritann ti cõmittimus ſui iuris elt: a eos ꝑoĩa ho 09 = is
ei ius leſer contariu re nenerit. fraternita perſua bo.fratres m ꝛe ſingulos
a9 tne infirmi p rogabo. :ſicqʒ hono 1/ Ae
do cũ illa de te loquat. Jteʒ EEHS Itẽ. deceſ/ Far⸗ ebi. dũmodon ſſit opponi. Kede
res. indiſtinea. weinccpo bo⸗. Ronero ſtolicoꝛmm pꝛe nz. ſubne b altero po icopo.
. 5 J. reab nſi epilcox . lbepe
ſterioꝛem ibniſſe legatũ ſoꝛũ: apoſtolic nerẽ que antece n Rem viglo elerenlit ntin
viaotur pobunle t b Jea deſtr erunt: non co QRnodration iolari. t ddi
ioꝛem ſicut eſt in lliter ſtri ſtatuern õpꝛo. ullo deber viol⸗ m volun na,
pꝛioꝛein tute.l. ij. ſimi 5 res no ꝛeſſe inſte cõpꝛe in nullo debe⸗ deſiderium is in⸗ Rni
vt. C. de te. non autem. ſec⸗ ſed euerſoꝛ eſſ eqne ait. Am pie iffininoni u
. ctoꝛ tatiſ voce qne . dande d r ſtn Urden
non. vij. q. oꝛibus. vt. ff. de ſtrn teſtãte veri iniſnʒ nöſta⸗ tis ⁊ lan libns ſit ſempe
in pꝛocurat eum. 5. vlti. barer nũ in ſeipſo d duerſum tio ſacerdotali eſt ſollicitndi⸗ ſ
ꝓcu. ſi quis contra,. omne regnum ntia ⁊ lex ad a. kentioſe anda:cura uiete url
bl Drkann gppe. iz d bit: ⁊0 Deſtruetur. i ſibi radi ,— dhibenda vt 1 lunt diſpo /
ii geennie Anglia en ſe diuila de õũ niſac ſe connerſationis ſſimulatio ne,
ioꝛ bꝛitannia trü ca⸗ el oꝛdin aleat pꝛ Mri
maioꝛ bꝛitan ſtruerem. di⸗ ntigtus ins in oꝛum patrü cæ⸗ ſita v nedam v a⸗ Vl
ea deſtrueren ſtes te ant ſm ſanctoꝛun 7 totiꝰ ligere nec ꝗq thoc qꝛra nun
. B8B de ar. contra te BGitur ᷣm i conditos neglig bare. ſed ſicut he Ifhni-
Uil.2 ontra re⸗ s ſpũ de tos me⸗ o perturbare. btinuit d (de⸗
** arios ce L none conſecratos me pt vliliter o ſi foꝛ⸗ on
ſibi contrar ia fibimet con⸗ di reuerentia um pꝛonicia io exigebat v itum eſt: niſt l
ſripraomuit q. vij. q aut mun litanns ſingnlar ex delega⸗ i. ita quod diffin toꝛitas nõ ðbet Wei
Ebe nde ininn. Keniprure tropo iſcopos quibus ne cnra ſi:ug anoc deſnut ſn
de a d erea ve tun en on fraternitatis tantiqui Ee v Idem. mauo
. e . ari. ni fratri 4
il.. n cum olim. tione no r:ꝛiuns traditũ ſib habere vio iuriam facit:q 4
En.Weer delega⸗ ꝛotenditur: intemeratum itis Sibtin rturbot. tẽpo ch
NBiur vᷣm ,.ℳ pꝛote itatis in lis pꝛeſtitis iura perturd is noſtris g
6 1 Bi idetur erg tus dignitatig vt regnli io rum d verodicis no me
legatus babeat deleg ſtat? decren ligẽtia aut p da pa: QC ibns deber ſert dita vel
legatus baj ariam poteſtatẽ ulla aut neg tem bonmide 41 *n deceſſoꝛibꝰ tra ꝛvt ſta K
bic. ꝛ.c.ſe. g li.ſf. e.ꝛ me gedi merropoltanoꝛum todia ſũt. abſit tibꝰ meis
Armlia ſt pconſi unlleglamern. ſie giemetropo cnſtodia oꝛum cü lacerdonb⸗
nu lſa ſerna ijsmetrope ta mai
miniſſe, * Ernatis pꝛinie 5 ne apoſto mn
D imanom vices

XxxvV

UU Aput to. conceſſa.ar. fines mandati diligenter cuſtodiendos
H ar. contra. viij. q.i. licet. item arg ꝙ epiſcopus nil poteſt petere mi⸗

ccx lj
el vel ſi aliqᷓ petat vt ifra tpᷣs luctꝰ poſſit nuber᷑.vt.ᷣff.ð bis q no.ifa.l.ſolet

G* denm ena cenone rt. . iui cognouimus. ⁊.ff. ðRcõᷣ. OD are Wrrepeionecum diſtinctione. vt e de rſtib nper litteris,
di.inde.l.frater a fratre. FFFP-)”üFF Reſcripta. annotationes. annotatio dicitur ſciptura quam impera
bCodeſiaſtice.in poſterum. S.vi.q.iiij. bene. toꝛ ꝓp:io animi moiu facit de aliquo negocio nalnine logontt⸗
u herialinutt T H dicitur qᷓ
Aliea. 8. di. x. vides veniilata eſt coꝛã pꝛincipe z
ſed cõtra. vij.q.i. ei in qualibet eccleſia infringam:quia coꝛdant ea vero que ſurreptiõe vel har facta eſt ſliprurn.
R ſcopus in dioceſt. et mihi iniuriam facio:ſi frarum meo faiſis pꝛecibus ſoꝛſiran impetrãtur M Conditioné. exira de re
hel xiiij. q. v. operimnus. rum mra perturbo. Ité inli? pa. nullum ſupplicantibus ferre reme- ſaip. if. —
nin d Ec danoſa fii Pniia pꝛeſumptione violétur. que dinm Reicripta ſiue ſint annotatio n Detuerint.extra de ap.
ent co. vi naliquis ab apoſtolicis ⁊ eoꝛum ſncceſſoꝛj nes ſiue pꝛagmatice'ſanctiones: ex Er parte0,.
lun per paiuileginm ve⸗ bns lunt inſtitut . eCi o ¶Pꝛeſcriptõe.i.exceptõe.
