mmi matrimoniu. quod non eſt ver:extra de eo qui du.in ma. quam pollu qbne. vj. c. ſ. balualim recõciliare non ſolemniter.vt.xxvj.
nuan etnegi inſce generis eodemi AWA Hj debet ar cui h plus licet minus vt. vj. q ij.c. ſed maius tripliciter
nuden ¶BHegantur ar. ola eiuſdẽ generis eodem iure cenſeri.ar. di. iiſ. eni dicitur efſicatia vt baptiſmus vi.xxxij.di. . vex . j... led maius fr pliciſfex
nuni q; ar. . di v. ad eius de cö. ddi, coperimus. ar.otra. di, .ſtudleat an. dit. Pppter rem ſubiecta e ſanctitatem: vte⸗ . ver. l. q: morcalia tollit æ venlalia:
cnsdti. lxxxi. ſiquis ſacerdotum, . . tium vt que deboosmorperkinenevtſwan d prmeſan d nann mnd
none 8 Reſ byteri.j.de ↄſe.di.iij.pꝛeſ byteri. . ppier ſignificati dnein peinannonmeg T conrvimanus⸗ quarto mõ
bHHC Epiſcopis. peccant ergo abbates volunt potius bocacci⸗ extra de biga. debitum. quinto pp E cat rpi ? eccleſte diunctionez:
— quam a ſuis:niſi foꝛie pꝛiuilegiati ſint vt poſſint petere a⁊ x¶Nomen. ar. C. de a fur Malce⸗ nn ſrne duerſop. .d'ſinterrogo.
Sum. diu cunque velint. ðð VInferatis. i. remoueatis pꝛeſ byteros a ↄſecratõe ? pꝛedicatione :ſi tüll
1 1E* nno:boc exponitur. de conſe.di.iiij. omnitpe. qui gibbũ hʒ:vt.S.di.xlix.hic etenim.vel dã Geep ſicut ille
ontn 5C ideſt per diaconeʒ. xxiii. di.nõ opoxet. ? nota quced peꝛeſ byteris incuruat᷑ populus m. delcno: quan Soboſceckfnme .
ae ex quo res datur certo nuncio.ei i nci Imomii- 2I
Pnd auores. nuncdo. eius eſ iam periculo cuius eſ nuncius z. Watrimonij.irerum ecclente. ,rri. di.in nono. .

ſenſu ipſius eccleſe.extra ö

a S . ur õſtare poteſt. ſi ergo
2 Worhtker niſi foꝛte aut egrotet epiſcopns ant care ↄcilinm requiratur? referatur vxer petat ſibi vinm
GO Piſtopus,.non patia in peregrinationibus cõmodo eun, in mediũ:vtex lectiõe cognoſcatis reeſtitui:ꝛ⁊ vir paratus

tribunalibus ſed cum epo ingredi

de diſputem vnde põt veſtrũ iudi

de eo de quo ſtatim

ℳ. Ecvj.
a Megociomm i.cax: vt xi. q j relatum. ꝛ. i q. v. iquis. Pres ENon lerdkeiſehere nin eſbereraſumererſbioffiäum kan 1
Riegceeele dee io metropolitani: vt. xrviij. ditt. di. C. de poſtu. quiſiꝗs.S. vlt.
be aceldotumgo ? omnes interut concilio metropolitani:vt.xviij. diſt 4 S e Niemidaa g 5 Rtemnanmn ve grpreoben zaa io. ⸗
c. pe. 2 Vlt. H . vtentiũ Reli byter.nõ ſignet in vertice:qꝛ in fronte nõ poteſt etiã auctoꝛ
roꝛẽ ſtatuta ſunt. ex diuturna vtentin p⸗ , Kel byter. no ſignet in ve 1
errbo iget aamane tuncronlennn debeat eẽ rõnalis ⁊ pſcci⸗ D t tate epi v de ↄſe. di. iij.pꝛeſ byteri. ALiud an 1
pta vt extra a ↄſue.c.vlt.nec Hic depin ſelun
iſta li t. b. 2 röe — tez Zic Depch Ll
linegnip rcuſnt a pe iudices negocioꝝꝰeſſe mãdati ſunt elſſe conſtiterit. Item exconcilio damagg⸗ G
na nõa culpa: vt. . diſt. iiſ. pꝛeſ byteri ſacere otuʒz intereſſe de / cartba. ijſ. lede ollegaz le pꝛe nter poſtiit Suue
denique. qð. n. fem eſtꝛinfe⸗ bent ↄcilijs:quoniam ⁊ ipſi pꝛeſby Ebpus non oſtitutionem hono⸗ fiine
ctum eſſe non põt.in aũt.de terivt legimus epiſcopinominãatur ſb eroꝝ cognoſcat. . rij auguſtilatam ſu⸗ ſli.
equal. do. S.j col. iiſ.f.ð ag. ſcoõᷣm quod dictum eſt ad epiſcopũ SPiſcopus ĩ quolibetloco ſe per elecione. romani CS
in bello. 5. fac. .ämocd noli negligere gratiã que data eſtti ens ſtare pᷣſbyteꝝ nõ patia / pontificis. lxxir. di. ſi N,
d C ele biie. Shedo, bi per inpoſitionẽ manuũ pꝛeſby/ tur. Item ex eodem. duo. ſed ne viderẽtur m
eK es grerekt a fficia pꝛe teri:⁊ alibi ad maioꝛes natu.ꝗ voo De eode. eauici habere poteſta⸗ N
ſmibus maioꝛbus poluit epiſcopos regere eccleſiam G EPiſcapas in eccleſa in vceſ tem alituendl veldi En
¶ASo. quaſi dlericos. ſuam. Sed oderunt boc ſuperbiſa ⸗/ ſu pꝛeſ byteroꝝſublimioꝛ ſe/ Pnec ver uscr⸗ Pen
boceſt ↄtra ſupciliñ cerdotes pꝛeſbyvterij nomine ꝗq no deat:intra domuʒ vero collegam illam cöſtitutione ad Cung
epoꝝ qui ſubditos appellät lunt boc eẽ quod chꝛiſtus qni diſci pꝛeſbyteroꝝ ſe eſſe cognoſcat. memaetanr ache⸗ ſn
filios ci debeant eos appel puloꝝ pedes lauit qui baptiatusa Item ex ncil. martini bapeg, wlaicus non habet nenn
lare fratres: vt. viij. .. guid ioanne ẽ licet baptizandũ a domi;- Sine pꝛecepio epi pꝛeſ byter n 5 poteſtatẽ ſuo iure co nnin
aut. vel ſoclosvt. i au noſe eſſe pꝛoclamaret: quod ꝓpte gnet infantes. ſituendi. aliquid öre tl
at tamẽ clerici ne n ſe pꝛocls jri ra 5
un ee ne eum rea ſcribo vobis vt ſi pꝛeterititepo ]) Reſbyter pꝛeſente epiſcopo bus ecdeſe, bene iů̃ E
ſart: Pu dlen dñs ipera⸗ ris erroꝛ iam non põt reuocari vel n0 ſignet infantes:niſi ab epi pñt laici rogati clliſs 4
toꝛ:ꝙ iudices ſupioꝛbꝰ ho⸗ ad pꝛeſens in eccleſijs faciãt quod ſcopo ſuenit illi pꝛeceptum. Itez inrereſt 1 deie aee⸗
noꝛem debet facere in ſaluii rome- fit:quod in aphꝛica quodin ex ↄci.genitenſi.c.iij. V . cle re dene⸗ gii
one. C. de of. di iu. l. ij.ar. C. Oꝛiente: quod in hiſpania: quod in Seéeeoggeszs. Palea. allturloceipg gic, n
de of. p. vr.l.f vbi hoc idẽ vꝭ gallia:quod in bꝛitania:quodĩ om D Reſbyteri ĩ eccleſia cinitatis neruntſelckratum ſen,
gl¶ Deferak. ed vone Pebs fibus locis: vbi bumilitas perſeue epo pꝛeſente vel pꝛeſbyteris Hecdleſia: vt diẽ gra.
Riier Eail pbeſneſci- e⸗ rat:qð etiam in caisſi qnod mai⸗ ipſius vrbis ene nsboſuikene⸗ ſ.di pr.5j..
eat.nũquid põ din vhi ſede acrificat lcemq QEn ma⸗ No
eſt:vbi ſedes angeloꝝ legitur diſpo panem ſacrificatũ dare calicemq 3 ne. ſymma⸗
ecar v. den bea ſita. Ide ad nepotianum. porigere. ſi vero abſentes hifnerit ) chus papa la⸗
tus. rrij.q.v. de foꝛma. 2 f⸗ Epiſcopi a clerictinuicem ſibibho/ ⁊ ad dandam orationem vocẽtur boꝛabat in extremis: C
des nõ eſt ſeruãda nõ puäã. noꝛem exbibeea˖nt. ſoli dare debent. ztimnitnein geade ni
ti. extra de iureiu. peruenit. G Sto ſubiectus pontiſfici tuo ⁊ Di. xcvj. Ueee Rei ie⸗ mr
ſecus iñ Znld kamẽ eivt quañ parentẽ nlnt ama. ſz Eind , Panori angn ſaet iternentkee o 1
asat per ſupioem. a. ri. d. epiſcopi ſacerdotes ſciantſe eẽ: non ſti quod de electiõe ſun auit patriciü bafiliu *
iij.ſi ehs. ir. q. ij. nuc vero. dominos. bonoꝛent clericos quaſi mi pontificis ſupꝛa cõſti geer batvices odoa n
b C EZeitnin eſt.. abieter di (ericos vt ipſis epiſcopis a cleri: tuiſſe legitur:nullius eſſe aS regis :qð ipſe in Enr
—* E dmreſpicit cis quaſi epᷣis honoꝛdeſeraturꝰ ſci⸗ momenti ꝓbatur: cũ nõ tereſſtt in electiõeſui ai.
i ſ Ei aerus ẽpꝛe⸗ tum eſt illud oꝛatoꝛis domicij: cur Elus de rin ng ſec nec etiã ð ſe elſone. Kebil g
d ſniam. viij.d. ergo inquit te hbabeam vt pꝛincipè us eccleſiaſticis latcis legatur ali ,/ tim ſymmacho viuir ho
kAe. ar. ꝙ fruſtra petit ð ãt aaron ⁊ ſilios eius hoc eẽ epi tas vnde quecũqʒ a pꝛincipibus in e.l.
debituͦ quiqð dʒ nõ impe⸗ ſcopum ⁊ pꝛeſbyteros nouerimus oꝛdinibus vel in eccleſiaſticis rebꝰ ſulcanone uen er ni
dit: vt eviir n inndeli vnus dominus: vnus paptlſnn⸗ gacrete nnuniuu nuckorrels nul s. pꝛeterea enonli C
xxxij. vi.li duci. d· Evnum templũ: vnum ſit miniſterin lins eſſe möſtrantur. Ande ſym,· eeret alicui pdiũ ipſlt?ꝰ ne
neqz in ha. recoꝛdemur ſemper qo apoſtolns machus ſimplicius epiſcopus cat crckege allenare:gue ſe
Nanbus ar. otra. ri. a. iij. ter petrus pꝛecepit Heacorius vaſe olice recleſ vrbis rome ĩſyno/ ☛⸗ fenaa bic ſilea
rciij.di. dñs.xxxiij.j. te eũ qui in vobis eſt gregem domi o reſidens dirit. tum qꝛ ibi quedã con ſn
verl eiij di diſe. rIrileil Pandgentcs non coacteled ſponta DBe rebus ecclefiaſticis diſponen? üiturzlunt uea lii heon
I¶AInuideãt. ar. ↄtra enos necſecundd vonuniproreprannne Aslaicie rall Snltas nit vaik, onboen ton i n
qui malunt bẽre illiteratot qʒ turpis lucri cã ſed volũtarie:ne B Ene quidẽ fraternitas veſtra mqeres cet man. ſene
̈ literatos cirea ſe. Gvtoominantes in clero ſ foꝛma eccleſiaſticis legibꝰaſſueta ſub crempllrii:ol . nul
m ¶ Beuelati. s. di.viij. fru facti gregis ex animo vt cũ apparu dinini timoꝛe iudicij que erant ſta⸗ irudo.f. vf. r
C. de of rec. potẽtioꝛes gr. appann noꝛe in ine er⸗ a ¶ Plenitudo.j. vj n
a l⸗ Satench ſorg iferioi. erit pꝛinceps paſtoꝛn; Baretmel fnenda — enmn „Abamna. id i
Taceat. deliberando in Marceſſibilẽ gloꝛie coꝛonaʒ. Deſſi um pꝑuenit:cuʒ ſufficienter omnia b¶ Marime. bñ di alr
cnecnnoncbeader me ↄſuetudinis eſt in abuſdam ec· amplectitur: nec adiectiõe indiget ñſniuit ſupple. ag
rumpere verbum eius. cleſijs tacere pꝛeſ bvteros ⁊ pꝛeſen/ plenitudo“. maxie de clericis quof c Aemonc ergo tnt
EOn oʒ.tpe ſolenium tibus epis non loqui:quaſi eis nui amoꝛ dominationis innaſit ⁊ iugũ iam deceſſerat baſiliꝰ Gs
officiox: vl cũ redeut deant ant eos dedignẽtur andire. diſcipline eccleſiaſtice fecit reſpue-, 4 e el ſubſen Pat. ben
a poeeſſione ad chox. ſed ſi alid inquit apoſtolus panlus requor exceſſus enarrare difficlle 4rgabus ter ne
4 Eieace⸗ Hingae igre ferit reneliatum ſedenti pnoꝛta: eſt. vnum tamen quod occurritve er in a dni ni uſſi
ee e ceat- Glona patriseſt flius ſapiés? nerando oꝛdim veſtro intimare nõ cere oſenſimn deneo lin
1 C. Jnfrnn niec- BGBaudeat epᷣns in indicio ſuo:cum differo:inter alia ſcripturam quan / mum nec in alienatiöi gun⸗
rIn mibunalibus. i in ſe kales elegerit ſacerdotes. IMe ex dam illuſtris memoꝛie baſilii qua bus niſi ſpaliter ſub
de iudiciaria: vt nõ indicent conci. laodicenn. ſi pꝛo eccleſiaſtice amoꝛe ſubſttie ſcribant.ar. x. q ij.c⸗
ſneeo-. ꝛeiſ byteri epiſcopos non pꝛece/ cõſcripſiſſe refero:in qua nullus ro elas. roi abbaef
RIn peregrinatõis. de li⸗ ant:ſed cõmittent᷑ vel ſubſequanf. mane eccleſie interfuit vel ſubſcri / bulſa.c. nt⸗ pu n.
centia ſuperioꝛis.j.de conſ. On oʒ pꝛeſ byteros ante in/ pſitaantiſtes:per quem potuiſſet fir e znde tandtung
di. v. non opoꝛtel. 2 ve con⸗ L. greſſum epi ingredi ⁊ ſedere tĩi mitatem legitimã ſoꝛtiri:ne ergo iin n 3

ſint

ei

Ul
hn
u
vlrge
finihhen
ltiunt⸗
tntinmn
Alnenltin
Aickßt
Kiumlinin

ſonlnate
Glinnen
minoſne
ng an bte
giſtoine⸗
pdickauc
lle dori
dtogn
ſerdenbet
ſtcs Kn
finplenn
Norgipk
mſelanmn
lcintdegt
Pr ſiei.

drsgrt
hinanne
utpeiretti
aetſcnsgen
us barten
aiemeninte
thurcibtti
enncrotn
gsghen
finncenhet
ſus bi
fennutoni⸗
töln Kn
ſcirtc
tinenmint
umniſan
mngt
Uinizüſt
ſellenuege
onenotn
Pligotin
innatn
voſtnto
gtacti⸗
Niiinc

OnNa.
uini
ſuct 3

eg
ſtini

iusſrot
4 ninte

efneen

de ue
ehelſßl

Eneſng

ſpoten

eſt incötinenti ꝓbare conſangninitatem:n eſt audienda.ff. vt in poſſ.

le.is a quo.ar. ↄtra extra de reſti.ſpo.litteras.

a C Synodus. verba notar.
b¶In mauſoleo.ver ba ſcriptoꝛis. mauſoleũ ꝓpꝛie eſt ſepulchꝛum. 2
dicitur a mauſoleo regecuivxoꝛↄſtruxit ſepulchꝛũ mire pulchꝛiudinilſ.

vnde ⁊ alia ſepulchꝛa
ſic ſunt appellata.
e¶Electione. non ta
men vt aliquid inde
ↄſtitueres ⁊ ita exceſſi
ſti ſinem mandati ba
ſilij.

d. Ac ne cõfuſionis

ꝓſecutio legis ⁊ cõti
nuãaͤtur verba fic: nõ

celebretur de electiõe

pape ⁊c. ac. ne.
e¶WMibil debuiſſet.
hoc dicit ꝓpter quoſ
dam quiviuente pꝛio

re ſymmacho tentas
uerunt alium eligere

Vt di. lxxix. ſiquis pa
pa. 2.c. nullus. i00.
¶ BPeeferẽtes ·i. pꝛi
mo ſtatuentes.
Ruſticum.quid
ſit ruſticum pꝛedium
⁊ quid ſit vrbanũ pꝛe
dium habemus.ff. ð

ler. ruſt.pꝛe.⁊ de ſer.

vr. pꝛe.
hb¶Titulis.fiue do⸗
nationis ſiue empti⸗
onis.
i¶Marximus. fic 2
iuriſperiti dicunt qd
ſentiant.ff. ð his que
in te. delẽ. l. pꝛoxime.
ſ Laico. non licuit
ic

o iure ſuo: ſed ex

delegatõe pape bene
ar. xxxij.di. S. verum
r.q.iij.c.vl.ſed vtruʒ
epiſcopus laico poſ⸗
ſit hoc cõmittere iam
dicemus. j. e. c. ꝙ nõ
tamen dicit contra qꝛ
mucxro eſt epᷣi immo
nec pᷣſbyter hoc põt.
CSunitum. nã ſi
quis emit rem eccle⸗
ſie vel aliam rem ĩ ca
ſu illicito non poteſt
pꝛeſcribere.nam dicit
lex ꝙ non eſt dubiuʒ
cum maleſidei poſſei
ſoꝛem:qui cõtra legũ
interdicta mercat᷑.C.
de agri quemadmo⸗
dum. nam nec iuris
ignoꝛantia põt euʒ ex
cuſare.ᷣff.ð iuris ⁊ fa⸗
cti igno.l.iure. ⁊ hoc
benigne ſtatueret. le⸗
cus tamen eſt de iure
qꝛ bene pᷣſcribit laic⸗
rem eccleſie cum fru
cibus ẽt percipiẽdis
ſi ſit malefidei poſſeſ⸗
ſoꝛ de reſtituii.ſpoli.
grauis.

cuinſmodi poſſit habere ſubſtantiã

Sancta ſynodusꝰ rñdit:deferaturĩ

mediũ vt cuuſmodi ſit poſſit agno

ſci.hoc cũ diceret:boꝛ miſda diaco⸗

nus recitauit.cũ in mauſoleo qð ẽ
apud beatum paulũ apoſtolum re
ſideret ſublimis ⁊ eminentiſſmus
vi ꝓfectus pꝛetoꝛio atque patrici⸗
ns agens ẽt vices pᷣcellentiſſimi re.
gis odoacris baſiliꝰ dixit: quãquã
udij veſtri ⁊ religionis interſit: vt
in epiſcopatus electõe ↄcoꝛdia pꝛĩ

cipaliterſeruetur eccleſie:ne tamen

per electionis occaſioneʒ ſtatus ci
nitatis reuocetur in dubiũ admo/
nitione beatiſſimi viri pape noſtri
ſymmachi ſimplicij:quã ante ocu/

los ſemper hẽre deberemꝰ:hoc no

bis ſub obteſtatione meminiſtis fu
iſſe mãdatum:vt ꝓpter illum ſtre/
pirum ⁊ venerabilis eccleſie detri⸗
mentũ ſi eum de hac luce trãſire cõ
tigerit.nõ ſine noſtra cõſultatione
cuiuſlibet celebret᷑ electio.hec cuʒ
legerentur ereſconius tudertine ec
cleſie epᷣusſurgens de ↄuentu d xit
hoc ppendat ſcã ſynodus:vtrũ pꝛe
termiſſis religioſis perſonis: qbus
maxime cura eſt de tanto põtiſfice
laici electionẽ eius in ſuã poſſint re
digere poteſtatẽ:quod ↄtra cano.
nes eẽ manifeſtiſſmũ eſt. Ieʒ hoꝛ/
miſda diaconꝰ legitur dixiſſe:ac ne
ↄfuſionis atqʒ dſſpendij aliꝗd ve/
nerabilis eccleſia ſuſtineret: mira⸗
mur pᷣtermiſſis nobis quicquaʒ de
rebus eccleſie fuiſſe tentatũ cum ſa

cerdotũ noſtro ſuperſtite nihil ðöbn

iſſet aſſumi:quare ſi ãplitudini ve/
ſtre ⁊ ſanctitati placet incolũia om
nia que ad futuri antiſtitiſ electionẽ
reſpiciũt:religioſa veneratione ſer
nemus hãc legem ſpecialiter pꝛefe

rentes:qua nobis heredibuſqʒ no

ſtris chꝛiſtiane mentis denotõe ſan
cimus:ne vnquã pꝛediuʒ ſiue ruſti

cumſiue vrbanum:vel omamẽta

ant miniſteria eccleſiaꝝ que nunc
ſunt:vel qne ex quibuſlibet titulisꝰ
ad eccleſiaruʒ iura peruenerint:ab
eo qui nũc antiſtes ſub electiõe cõi
fuerit oꝛdinãdus:⁊ illis qui futuris

ſeculis ſequũtur quocũqʒ titulo at
qʒ commento alienari liceat.⁊ qui

cũq; hoc facere voluerit:inefficax
arqʒ in irritũ reuocetur.ſitqne faciẽ
ri ⁊ ↄſentiẽti danti accipiẽtique ana
thema. Maximus epus bletãe ec

cleſie dixit:mõ ſancta ſynodus di

gnetur edicere:ſi licuerit laico hoĩ
anathema i oꝛdinem eccleſiaſticuʒ
dictare:ant ſi potuit laicus ſacerdõ
ti anathema dicere:⁊ ↄtra canoneſ

quod n.nõ competebat cõſtituere

dicite qnid vobis videtur de me:li
cnit laico legem dare. Sacta ſyno

dus dixit:nõ licuit.⁊ adiecit lege ſe

m& Perlegatur. f. de le.? con. in cinn,le.
n BHeredes. turpia enim lucra ab heredibus ſunt extoꝛquẽda. extra de vſu.
tua.ff de calũ.in heredem.ſed ⁊ alienatoꝛ poſſet conueniri:vt notaui.xij.que⸗

—

ſtione.ij.monemus.

lxx viiij.

Reliquerit.in moꝛte.relinquẽdi nãque verbũ ⁊c.ᷣff de tab.exhi.lij.S.vlt.

quentia:hoꝛmiſda diaconus legit:
eiiam is qui pᷣdium ſeu ruſticum vł
vrbanũ iuris eccileſiaſtici fuerit cõ/
ſecutus nouerit ſe nulla lege vel pꝛe
ſcriptione munitũ ſed ſiue is qui ali
enauerit ſiue qui eum ſequẽs volũ
tate oↄtraria pꝛediũ hninſmodi alie
natum retinere voluerit:id cũ fru/
ctibus reſtituat.quos illic cõſecutꝰ
fuerat.hec cum legeret:ſtephanus

venuſine eccleſie epᷣs ſurgẽs ex cõ/

ſeſſu dixit: perlegatur“. boꝛmiſda
diaconus legit:qua pẽa placuit ac
cipiẽtis eti heredes affcere ĩ qua
re cuilibet clericoꝝ nulla contra di
cendi libera ſit facultas. Iniqunuʒ ẽ
n.⁊ ſacrilegij inſtar vt que pꝛo ſaiu/
te ⁊ requie animarũ ſuaꝝ vnuſqſqʒ
venerabili eccleſie paupeꝝ cã con
tulerit aut certe reliquerit ab his
quos maxime ſeruare ↄuenerat in
alterum tranfferatur. plane quecũ
qʒ; in gẽmis vel auro atqʒ in argen
to necnon ⁊ veſtibus minꝰapta vſi
bus vel oꝛnatui videbũtur eccleſie
ne ſeruari ac diu manere non pñt:
ub iuſta eſtimatione vendãturꝰ:2
erogatio religioni ꝓficiat.cũqʒ le
cta eſſet:laurenius epᷣus mediola/

nẽſis eccleſie dixit iſta ſcriptura nul

luʒ romane ciuitatis potuit obliga
re pontiſicem qꝛ nõ licnit laicis ſta
tuendi in eccleſia pꝛeter romannʒ
pontiſicem here aliquam poteſta⸗
tem quos obſequendi manet necei
ſitas nõ auctontas imperandi ma
xime cum neqʒ papa romanus ſub
ſcripſerit nec alicnins ſim canones

metropolitani legar aſſenſus. e

trus epiſcopus rauennatis eccleſie
dixit.ſcripturam que in noſtra con

gregatiõe vnlgata eſt:nullas vires

habere manifeſtum eſt qꝛ nec cano
nibus conuenit:⁊ a laicali perſona
ↄcepta videtur maxime qꝛ i ea nul
lus apoſtolice ſe.pᷣſul interſuſſe vel
pꝛopꝛia ſub criptione eam firmaſſe
monſtratur. Eulalius epᷣus ſyracu
ſane eccleſie dixit.ſcripturã que in
ſacerdotali cõcilio recitata eſt euii
dentiſſimis documentis cõſtat eſſe

inualidaʒ.pꝛimũ quod ↄtra patrũ
regulas a laicis quanis religioſs
quibus nulla de eccleſiaſticis facnl

tatibus aliquid diſponendi legitur
vnquaʒ attributa facultas facta vi
detur. deinde quod nullius pᷣſulis
apoſtolice ſedis ſubſcriptõe firma/
ta docetur:quod ſi cuiuſlibet pꝛo/
nincie ſacerdotes intra ſuos termi/
nos concilio habito quicquid ſine
metropolitani ſui anctoꝛitate tra/

cti
quod in apoſtolica ſede nũc exian
te pꝛeſule q merito beati petri apo
ſtoli per vniuerſum oꝛbẽ pimatũ

ctanerint irritum eſſe debere ſan⸗/
atres ſanxerunt quanto magis

p.ο Dendantur. ar. C. ad

mi.tu.lexr.

q .ο Pꝛoficiat. hic termina

lex ipſa.

r Mediolanen. ar. medio

lanen.pꝛorogatiuã ſedis hẽ
re ante rauennatẽ cum ante
eum rũderit ſicut in alia ſp⸗
nodo anie eũ ſcripſiſſe legit᷑
8.di. xvij.S.hinc..S. illð igi
tur. G. tam aliter hoc ſoluit
di. x vij.S.illud.
Pꝛeter romanũ.i.pape
auctoꝛitatem ⁊ ↄſenſum eiꝰ

ſed ↄtra.x vj.q.vlti. in noua

actõe.ſed ibi nõ pꝛohibetur
ꝙ epᷣus laico non poſſit cõ⸗
mittere officium ad tpps.ſed
ne iuriſditione largiatur eiĩ
perpetuum ⁊ eſt ar.papam
quãlibet cãm eccleſiaſt cam
cõmittere poſſt laico ar.xx⸗
iij.di. mulier.⁊.xciiij. diſtin.
valde.v.q.iij.qui epᷣs cõtra
lxxix.dil.ſi duo.j.e.deniqʒ.
ↄtra intelligendũ eſt nõ ſua
auctoꝛitate.Sed nũquid au
ctoꝛitate epᷣi poteſt laicus ali
quid ↄſtituere in ecdleſia.vẽ
ꝙ pꝛedicare pot inuitatus a
clericis.xxiij.di.mulier.arg.
extra ð fo.compe.nullus iu
dicum.dic cum.h. nõ põt
ex delegatione epiſcopi cãs
ſpeciales iractare nec excõi⸗
care.vnde nihil faciunt qui
per pueros excõicant ⁊ per
ſeruientes. cam autem ciui⸗
lem laicis eps cõmiitere po
teſt:⁊ ita intellige pꝛe.decre.
in nona.⁊ quod dicit᷑ de pꝛe
dicatione ſpeciale eſt. Quid
ergo dices de tẽplarijs nõ⸗
ne ipñi poſſunt excõicare fra
trem ſuũ dici poteſt ꝙ ſic:qꝛ
ipſi non ſunt laici.ar.xij.q.
j.duo.

¶ Imperandi.j.xvi.q.vlt.

non placuit.

vLTegatur. vepeſt ꝙ nõ

legitur aſſenſus metropo⸗
lis.ſcdm canones ii.legiti⸗
mus.bñ tamen legitur con
ſenſus epᷣox ar.j.e.c.j. Illa

ergo determinatio que pie

cedit ſᷣm canones ſoluit cõ⸗
tra.

x¶ HNec canonibus. cõiun

cta accipe hec duo non diui
ſa.vel iuris conceptio.

O

vl. laicis.

yReligioſis.infra. xvj. q.

S4 „0

3¶ ¶ Debere. . xviij.qiij. c.ij.
a Qui merito. S. xl. diſt,

non vos. —

bPꝛmati. j.ix. q. iij. ne⸗

mo..(c.antiquis.

. . ⸗
.

a¶Trbuere. . di. kvij. c.. ij.
b· Carere.s.di.xxi.in tantum “èZU
AQDel ſtephani iſte ramen ſtephanus nõ dixit niſ perlegatur ⁊ ſie per tale

Bl.

. .

verbũ intelligitur aligs ↄſentire:vt no.S.lxiij.di.in ſynodo.

d. Ratione. ar. röne auctoꝛita
q.j.pꝛincipatus.ff.de re mi

l.ij. S. in bello ar. ↄtra.j.ꝗ
j.dominus ðclarauit.ar.o
tra.j.q.j.nonne ſodomite.

e¶Actione. dicitur prima

actio:qꝛ ſie bat pꝛo pꝛima die
in ſynodo.xvj.q.vij.iĩ noua.
f¶BVBVs .·itereſſe. ſimiliter
ubſolebat itereſſe electi

oni pape pp bereticoꝝ ſcan

daluũ. ar. di. lxiij. qꝛ ſancta.
Inuenta. ? ita videtur

ꝙ poſſit de ſide catholica di

Iputari.ar.ↄtra.C.de ſum.
tri.nemo.xxiiij.q.iij.cũ ꝗbꝰ.
Rñdeo dubitando nõ licet
diſputare de ea.qꝛ dubius ĩ

ſide hereticus eſt:extra ð be

re.dubius.alias diſputatur

2°

de epi. ? cle. qm.

L quuntur de materia
ignacii.ð quo dicitur. S. xxi.

di. ſubmittitur. ar. omiſſum
intelligi ꝙ ſcriptũ non inue

nitur.ar. x.q.j.hanc ↄſue:u/

dinem.ð ↄſe.di.iiijcũ itaqʒ
Z.c. le. fj.. de ver. ob. quicqd.
i ¶Interfuiſſe. niſi rogatoſ
lxiij. vi. hadrianus.
kAg clericos. dic hic ꝙ
nomen clericos ſtricte acci⸗
pitur. vnde per finẽ ⁊ ad oẽſ
⁊c. compꝛehendit deo deuo
tos ⁊ tales perſonas.vel dic
ꝓut ſonat.
1CVPertinet. ar. quod oẽs
tan git ab oĩbus debere tra
ctari ⁊ appꝛobari ar. di. lxvj.
c.j. C. de aut. pꝛeſ. veterem.
De hoc extra de his que fi. a
pꝛe. c. fi.
Enigʒ.ar. ꝙ eps in
cãis eccleſiaſi icis lai
cum non poſſit pꝛeſicere.ar.
ↄtra.S.e.bene quidem.

m

„

—

. e. ſatis.xxiij.q.vj.vides.C

n ¶¶Jugdicare.j. x vij. q. iiij.

difſini. cõtra in fi.ſed ibi dic

pꝛincipis.i.pꝛincipalis perſo

nevel.i.epᷣi.xxxv.di.eccleſie.
o ¶ Pꝛeſumant.ar. ꝙ cleri
cus diffinitiõibus pꝛincipũ
⁊ laicoꝝ nõ debeat ſupponi
niſi per reconuentionẽ.
pVm ad vex.hoc.c.ex
po ſitum ẽ. S.x.di.qm̃
idem.iõ hic non laboꝛes.
q Adveꝝ.i.ad diſcuſſionẽ
veri.vel.i.ad tpᷣs xpi.
P ¶ Vlſurpauit.ar. cũ iſte po

teſtates ſint diuiſe ꝙ impe⸗

ratoꝛ nõ babet gladiũ a pa⸗
pa.vt.j.e.in ſcripturis..c.
duo.⁊.c.ſi impꝑatoꝛ.⁊.xciij.

Di. legimus. ⁊ qꝛ imperiuʒ a

ſolo deo ẽ.xxiij.q.iiijj quefitũ
ar.ↄtra.lxiij.di.c.j. Itẽ qꝛ pe
tro ſunt date claues celeſtis
⁊ terrenis imperij.xxij.di.c.
j.item qꝛ depòit ĩperatoꝛẽ.j.
xv.q.vj.alius.⁊.c.iuratos.⁊
ſ. q.iiij.qꝛ pꝛeſulatus quare
S.de hac mã.x.di.c.qm̃.
¶ NPꝛopꝛijs.i.ĩperij ⁊ ſacer
otij: vel ꝓpꝛijs quo ad chꝛi
ſtum. queda,. n.geſſit tanqᷓᷓ

tatis ali qua repelli:lzʒ ſint bona. ar. xvj. di. ca.je ſj.

obtines ſacerdotij ſtatutis ſynoda⸗

libus conſueuit tribnereꝰ ſirmitatẽ
a laicis licet cõſentientibus aliquꝗ
tis epᷣis qui tamen pontificia quo
cõſecrati ꝓbantur pꝛeindicium ifer
re nõ potuerunt pꝛeſumptum fuiſſe
cognoſcitur viribus carere nõ di⸗
biũ eſt:nec poſſe intra eccleſiaſtica
vllo modo ſtatuta cenſeri.Sancia
ſynodus dixit.licet ſecũdum pꝛoſe⸗
cutionem venerabilium fratrũ no
ſtroꝛum laurẽtij petri eulalij creſco
nij maximi vel ſtephani neqz apð
nos incertum habetur.hanc ipſam
ſcripturam nullius eſſe momẽti ve
rumtamen etiam ſi aliqua poſſit ra
tione ſubſiſtere:modis omnibus ĩ
ſynodali conuentu ꝓnida beatitn⸗
inis veſtre ſnĩa eneruari conuenie

bat:⁊ in irritum deduci ne in exem/

plum remaneret:pꝛeſumendi ꝗbui
libet laicis quãuis religioſis vel po
tentibus in quacũque ciuitate quo⸗
libet modo aliꝗd decernere de ec/
cleſiaſticis fſacultaubus quarũ ſolii

ſacerdotibus diſponendiindiſcuſſe

a deo cura commiſſa docetur.
Aungde in ſeptima actionechalce
donenſis ↄcilij martianus impera
toꝛ dixit inter ceter.
Imper atoꝛes ad ſidem confirmà:
dam non potentiam oſtendenda
ſynodo intereſſe deben.
LDNα ad fidem ↄfirmandaʒ nõ
exẽplo religioſiſſimi pꝛincipis con⸗
ſtantini ſynodo intereſſe volumus
vt veritate inuenta nõ vltra multi
tudo pꝛauis doctrinis attracta di/
ſcoꝛdet. Iem ex eade⁵m.
¶ Redam capitula ſunt qne ad
honoꝛem veſtre reuerẽtie vo
bis obſernauimus decoꝝ eẽ indicã

tes a vobis bec regulariter potius

firmari per ſynodum quã noſtra le
ge ſanciri. Nè nicolaus papa.
Synodali ↄuentni imperatoꝛes in
tereſſe non conuenit:nin vbi de ſi⸗
de agiur.
Bi naʒz legiſtis imperatoꝛes
. anteceſſoꝛes veſtros ſynoda
libus onentibus interfuiſſe : niſi foꝛ
te in abnſdam vbi de fide tractatũ
eſt:que vniuerſalis ẽ:que oĩuʒ cõis
que nõ ſolum ad clericos verũetiã
ad laicos ⁊ ad oẽs omnino ꝑtinet
chriſtianos. Idem.
De pꝛeſulibus diuimarum rerum
humanis rebꝰ pꝛeſunt:iudicaren
oſſun.
Eniqueꝰ* hi quibus tantũ bu/
manis rebus non dininis pꝛe/
eſſe pmiſſuz eſt qũo de bis per que
diuina miniſtrantur iudicare pꝛe/⸗
ſumant penitus ignoꝛamns.
Igdem.

impateꝛ puta cuͦ eie 2c ij. . vij aca
nis poꝛauit qð eſt ſignum regni.xij.a.j.duo.

ad potentiam oſtendendam

cecvfj.

„ „

Nec etia imperatoꝛiura pontiſicis

nec pontiſex iura regia vſurpet.
Aim ad veruſn venleſt: vl
64 tra ſibi nec imperatoꝛ iura põ
tiſicatus arripuit:nec põtifex nomẽ
imperatoꝛiũ vſurpauit.qm̃ idem
mediatoꝛ dei ⁊ hominũ homo vxps
ieſus actibus ꝓpꝛijs ⁊ dignitatibus
diſtinctis officia poteſtatis vtriuſqʒ
Diſcreuit' ꝓpꝛia volens medicina
li hbumilitate ſurſum efferri non hu
mana ſuꝑbia rurſus in inferno de ⸗
mergi:⁊ vt chꝛiſtiani imꝑatoꝛes ꝓ
eterna vita pontificibus indigerẽet
pontiſices pꝛo curſu tempoꝛaliũ
tantummodoreꝝ imperialibus le
gibus vterentur:quatenus ſpũalis
actio a carnalibus diſtaret incurſi/
bus ⁊ deo militans minime ſe nego
cijs ſecularibus implicaret.ac vicii
ſim non ille rebus diuiniſ pꝛeſidere
videretur qui eẽt ſecularibus nego
cijs implicatus. Jdem.
A ſecnlari poteſtate pontifex pꝛoꝛ
ſus nec ſolui nec ligari valet.
RAtis enidenter oſtẽditur a ſe

N

culari poteſtate nec ſolui ꝓpꝛ⸗

ſus nec ligari pontiſicem quem cõ/
ſtat a pio pꝛincipe cõſtantino queʒ
longe ſupins memoꝛauimus deuz
appellatum cũ nec poſſe deum ab
hominibus iudicari manifeſtuʒ ſit.
Sed ⁊ theodoſius minoꝛſancte ſp⸗
nodus ſcribens epheũne:pume di
xit:deputatus ergo eſt cãdidianus
magnificentiſſimus comes ſtrenn/
oꝛum domeſticoꝝ tranſire vſqʒ ad
ſanctiſſimam ſynodum noſtrã: ⁊ in
nullo quidem que faciende ſunt de
pijs dogmatibus qõnes ſen potiꝰ
expoſitiones cõmunicare: illicituʒ
niq⸗ eſt euʒ qui nõ ſit in oꝛdine ſan/
ctiſſimoꝝ epiſcopoꝛum eccleſiaſti/
cis intermiiceri tractatibus:⁊ poſt
pauca. His itaqʒ mãifeſte repertis
apparet cõminiſtrum noſtrũ igna/
tium per imperialem tm̃modo ſen

V

eit de templo ꝛc. ij. q. vij accuſatio. t cũ coꝛonã de ſi
¶ Biſcreuit. immo videtur ↄtra qꝛ nõ diſcreuit ſed cöͤfudit cü ipſeyvnꝰ
⁊ idem vtrũqʒ officiũ geſſit ſed dic ꝙ ideo ipſe vrrũqʒ ofm̃ geſſitper ſe·
vt notaret ꝙ ex eodem fonte ꝓceſſeruntxxi.di.cleros.in ſi.nã dicit lex
ꝙ ſumma nobis do

na a deo cocefſa ſunt

l.ſacerdotiũ ⁊ imperi

um.ĩ aut. quomodo
AVboe in han colſ.
RKurſus. pꝛimus
per ſupbia cecidit vñ
hoies in infernũ de⸗

mergebantur xpᷣs ůͤt
nos hüuilitate ſua ſur

ſum erexit. ſed ſi ha⸗
berent oẽs oĩa officia

ſupꝑbirent ita ꝙ iterũ

demergerentur in in
fernum. .

xMꝛo eterna. . de

pe. di i. multiplex.

yUTempoꝛaliü. ar.

53

ꝙ in cãis ſpũalibus
vt in matrimonio nõ

ſit vtendum legibus
tpalibus ar. xxxiij.q.

ij. inter hec.xi.q.j.cõti
nua ar. de ole. dil. iij.
celebꝛitatẽ ſed in alijs

lʒ eis vti ſi nõ obnẽt

canonibus.ar. di. x.ſi
ĩ adiutoꝛiũ.ar.di.liiij.
ex antiquis.d.

¶ Tantumodo. hoc
aduerbium determi⸗
nat tamẽ illò adiecti⸗
uum tpaliũ.non illö

verbũ vterentur.⁊ ſic
eſt falſum hic notatũ
ab. h. ar. ꝙ in cauſis
ſpiritualibus ⁊c.Nã
bene licet leges alle⸗
gare in ſpiritualibus
xxxv.q.v.ad ſedẽ.xv.
q.iij. S. cũ aũt lau. vel

dic tmmodo.i.maxi⸗

me. ſic ecõtra.xi.q.iij.
ſiquis epiſcopus.

Atis. oſtendit᷑

b CAppellatũ. legik

tentiam nullo modo potniſſe pꝛoꝛ

ſus expelli in cuins damnatione qꝛ

p̃ſulum quoqʒ aſſenſus eſt ſubſecu:
tus appar et id cã patratũ fuiſſe adu
lationis nõ legitime ſanctõis. Idẽ

lodouico imperatoꝛi.

Facta pontiſcum imperatoꝛindi⸗/

care non debet.

T ſcripturis:narratur conſtan

tinus imperatoꝛdixiſſe: vere ſi
ꝓpꝛijs oculis vidiſſem ſacerdoteʒ
dei aut aliquem eoꝝ qui in mona/

in alia pte capi
tuli que hicenonẽ.

n. oẽs clericos deos
appellaſſe:vt. xi.q.j.
ſacerdotibus.xij.q.j.
futuram ſᷣm hancrõ

nem necabepo poſ⸗

ſent iudicari dlerici.ſiʒ
hoc dixit vt oñderet

quanti ſint habendi

ſi.extra de iud.nouit.

¶ Epbeſine. pꝛime

chali habitu circũamicti ſunt pec·

cantem clamydem meã expoliarẽ
⁊ cooperiremeũ ne ab aliquovide

retur. In quibꝰ igitur deſideratiſſi/

me filij neceſſario cõmonemini:vt
quẽadmodum ſide ⁊ religione ac
honoꝛis parilitate ei adequare vi/

deamini ita quoqʒ humilitate atqʒ

e

qꝛ ſecũda non eſt reee

pta in auctoꝛitate.
d Seu potius: opti

me coꝛrigit ſe: qꝛ que

ſtiones nõ debent ſie
ri ſuper fide dubitan
do.ar. extra de here.
dubius. dogma aut

per. g.eſt doctrina in
fide:ſine.g.eſt angu⸗
lus.vnde illud:ſede⸗
bat domate domus.
xxv.q.ij.fiquis.
Nſcripturis.xi.
ij.c.ſacerdotibꝰ

f ¶ Et cooperirẽ.ff. ð

iniur. eum qui nocẽ⸗
tem. ↄtra. ſed hoc de
occulto qð nõ poſſet

henni
Nci⸗
tno .
elist
one⸗

itden
bidicl
lerflio⸗
espatt
Pnter ca
jenflit
ſo wten
det.
ſsquit
(ſacercn
AN

Giinpn
ſhunnn
CAn
ſuntaut
Aobbus
ſegtur
manan
1CR
lerpen
1inef
Rore⸗
lun
ſcc
Ne
gvos n
mume
neeſt
lovins
Neolhin
Nner
KC ha
ſic
CTer
Aſpii⸗
Mm
CId
oqgnoe
mnd
hamer
ſübſtren
Aglius
CA
ſntenre
Matrin
Cenran
giglor
Kn
CC
apen
Echen
lochl
iniſ
nir

lxxx.
xe vj.

ican
is excõmun tã
is non fit Acaonenmmd
2 „ i ( k. deia i
EH nens — in
aꝛlicet p Siumeſ it. ij. . tantae us
iij. dus vi idetn pta eſt d tra d itamen pꝛel xi. qoͤe. P
lue Soelent enz P:od is n reuls ium egũ ful. Dien ue. cere.j.xvj.q
ictam? Re ln nõͤ der occultis ter im Hard irt vide bꝛec on do ergo a
talia nöl ife i. q. .ſi p bmiſt. ra ares“ erin em q C Bi imperi ue
nqrtalia n⸗ mani iatis. iſg. . uſare par⸗ omp it interir lgoꝛ col de riſehne habz
fnht Aehel ipecc⸗ nranſoeocf RAa iAaleret iceagtegne aneht oere.
Ablet anikeſtis iparareni ferioꝛ eo m etallin cũv tti gen dex ama teſtatem Scedo
llrcß bo man den nipara lo inſe exẽ bim nippe bmi ꝛzum ſe n. dij pote deed lc
lktäiſer, C r.nam a ione eq in null⸗ dillins ex res:qui m ſu ta eo ant 4 l.. in p e ſed ꝗ 5
5 4, ligitu ij. qu tione vt in ini p lalia 3 incipu ſcula cred m enuel. toꝛel icut qu
arſikrt intel Dif..v ſ. v deno 9:ita igamin it ante di 7 Pꝛi 27 01ʃ0 ꝛum . Ite in ero impa toꝛ: di itan?
ſffnizctn nitione.h. coͤra. j. nheleti ꝛ inueni hibuit uidẽ d 3 n Hol e0 niri. dey impera inopoli e
ar. c. rdotun nibi Imu rus ſtantine ꝛc ſin
hnanſie, peopter. 76. bitet ſecponio ſe ex d hoc q upien ce ꝛatio vVe ent cibus Ve cõ urato iſt.
i.c. vlt. e talem la. ſe ere c ni 90 icar tific dam ꝙ ce pe cö. d
nrtn g. lke is ouue laqui emp redd tib qu . nnſuce tpon iſte aliu erkuierams
liacere utur a ioãnes ꝛes d eus el efenſ bine ladij pe
nn inene nns gverd pr us cau domin m dic od cõ 103 erato peſſe. tholi dici⸗ dart die.§. cechtgl. cõtra
vinmtl ut den cerupelt⸗ zegrviape imarn ire: qu noe Farg õ ſnm oici v. ccleſia. 90 K
ulnſgn ibi dicit: . es an udin rat eſſe imperat elp ſie: qð aec 7 (o:0 erabilẽ. .
uſten kaſtcored tes atres t vos a inger s noe ſub Jimp a pac leccle ei tenacen c. vener ccleſia
intiniz ten hertann: n tu Aaoercam udoꝛat liquo vere 12 au eſt nõ peti ꝛini ex ibiꝙ eriũ in ia⸗
lini re nenti :filius com bet pꝛ ran citur litimper iſte ron
chunmge enflus wenn an fuſion dnahemde t afflue re..— mus:n ionem ere ha miſt n tranſtuli⸗ 8 7 lla i at0or.
lit en aan de ab os — patr lbenetctcr recligſonc⸗ alae aam cn Trernonnner dici
. gafie iuinitus 4 tem erus ebet dici
nnl ſſte toꝛ vt en d ens imitan conteg illi ben enni cnendn teſtatisz q Diuinitu ingr eſtv rgo d
a 7 . . 1 licis Diun no in 2 nus as. e ſta.
tdigeinfin egui vj. q. j.o ndiam oduũ om berm c0 ſue po ublic ficijs 18 0ꝛ AQu g eſt i eriuz. 7
Ra is qui. vj. cu nadm te dñ ad gia ſu us pr ene eleſt r ¶ oteſtas imperiuz.
fariagini rd uema deran la gre. gi legib ius be emc es. n. ona p 5. di. x. in ibutu.
4 ATaͤl m 0 2. dis E7 ei tion dot 5 b us.8. D j.ſ tribi 4⸗
fonemi lac nki o; Bine ox epiſt es 1m utus ẽ iſpoſi d ſacerd onen CS x..q. lericu ſt
H . ncoles di⸗ deez ſem rn Bare i ſec cõtra di ne c . diſnonen, Wencclanen pnde bz
Wwannn .in pꝛin. co i meten Aneipnn cenſen schꝛi / tus. nil vſu ne ecc d ſeculi biete Ben nen d hein
bnuinne. bananum s nuͦ um ⁊pꝛ tes e erdote ium dinis oluit q enõa nt eccler eͤ 1 m 2ra ð bere s pſo⸗
ibe:vt eg rdore ſacer⸗ mnin 8 v iner 8 ſu ſubi lencgennn talibus n
emalin mend alia duo R ſace bitet ſa mo cẽſe den ert deles ſ eſſe ſub . keng Perun lred
nin ri is dubite cipum o8 5 ſunt p Tſi fi luit er ins. foꝛle pꝛ⸗ atu ba
ſunftüm neaunen de dne. gnt Uis ñ pꝛin agiſtr ſſe co da nas⸗ 8vo liennz 3 nin uib'li e:quas he
numnmenng autunan di. j. bu Qo regũ tres 7 mecht ing H dicet a i depu nis pio ibetage Alu wf.
itur: vt. S. e iſcipu erdotil end lter enda n uẽli lehiq na
cunbgtn n ere idi⸗ liuz pa ilis in diſcip 2 e ſac ſibi v da nten tra q oſtu. in ꝓPpꝛi
6 eliuz ab trẽ iugare: ſu onſt uo c0 ituta ff. pe in fi. l. oꝛzu.
unmi enunn Kns nan⸗ qʒ ſid iſer pa iug 3.n umg eum ſtit bes. barenian in
6 em lius ſub epo cta iniſteri tra ig con na §. t ntum mi⸗
thag ur ieru ri: non ur:ſi fi netur! lum ſie Po mim eqʒ cõ munia pug av. el pare ꝛum. ſin i⸗
de l pꝛo i e a/9 tum i a qu be iam u upi ſallü foꝛ⸗
iuiſtni⸗ zitctar ſninecen agie bligatiõ quo cr lis ſe lig 4 brump illius ꝛopꝛ ibns p Eacni riſg vlt der
ſtſöctn licere: j 3 Ppꝛ⸗ LBibt a ſt int ij. q. v 5 a
nt⸗ tur: a quo n eeuli m: vt. cati. o. do.
ſtren ſecutus .per ieſcnt ſu ſed etia temn gela ſu dea ſtatem us ſe mni/ nu e adu ereu ri
iierdi Iroze g ſe n terr lui. loꝛi. rega r. po teſtati tibus 0 8 cle m u.l. ij ater. 1
Cl . n⸗ lex ꝙ lüůi 2ſo n erat m? * utus 6a po Acerdo ligiõi j: 9. di.in qꝛfr i.hoc tan
münnhh qnar nag ri er ri anaſtal ſacra una gu Blicisnpe hꝛiſtia it oꝛd zu 1. iij. a.j. ſia ad a e
c olu me eboc. eccle a ſtar
hNimdmn, areeran Pi pa ——— au⸗ borenodens ſbevorore nrinbde crenaloe Aaanaſtxe
— redduuk. ct s hnu eiperatoꝛ . ens dote rro ſub aud eſt:pꝛ et ecc
milöna , tate eſſe reddatu oſt en teſta ipera⸗ hic pot ſacerde i de err⸗ lani 1 ex latus ualib be
oli ius red §. p lis po t. ippe ĩr liter . icos? ſa ecip hꝛiſt cleſia intitu tra q babet
– Dede th.5 lis regnun nt quip nicipa ſacra⸗ ofentt al oꝛes c as ec dé. i teſteantes nm inteſu⸗
inummtt de oꝛi. v, e o' ſn bus p ſtas ſ⸗ g⸗ Diſc erato. nes ſi re. J po ninnn gugt fu u
ei iginem. Jj. A0!1 nib ctoꝛ in 7 Imp tio fer ſiam qꝛ laluu oamt
