2 L.Rα² pietas. teſtimoni

um.in hoc.n.ꝙ ẽ moꝛ⸗
tuus in vnitate eccleſie. ſed
quidaã heretici volebant euʒ
poſt moꝛtẽ accuſare de here
ſi.vt. xxiiij.q.ij.ſane ꝓfertur
ſed nõ erant recipiendi etiã
in crimine hereſis cũ ille bo
ne opinionis kuit: vt.ij. q. ſ. i
pꝛimis. hereticus aũt bene
reciperetur cõtra hereticum
vt.ij.ꝗ. vij. ſi hereticus.io.
b ¶ H Perdiderunt.ij.q.vij.
non poteſt io. 1
e ¶ ¶ASoteſtatẽ.quã non ha
bebat eccleſia. cuʒz ⁊? nouella
adbuc eſſet.
d ¶Ac ſidem. eccleſie cõſer/

uandam. ſed poſtea qñ cepit

inari pꝛincipibus.vt.j
e.diſplicet.?.c.non inuenit᷑.
e ¶ Intrare.i.redire ad ec⸗
¶Sec quare.q.d.non eſt
oↄſiderandum quid ſiat: ſed
qua de cã ſiat.vt.j.e.q.viij.
de occidendis ⁊.ff.de fur.ve
rum.ſfimiluer nõ eſt oſiderã
dum quid faciat: ſj quo ani
mo ſiat. vt. xv.q. vj.c.j. in ſi.
q.d. cogantur ire ad cõmo⸗
dum ipſox.ſ.ad conuiuium
de quo agitur in euangelio
lvj.di.ſpõſus.S.e.cum in.l.
g ¶Legem. qua habes. C.
de bereti. arriaii.
p¶ Si duo.res.n.ponit ca
ſus Pꝛimo fic.duo ſunt in
domo rnitura ⁊ ambos pol
ſumus liberare.ad bhoc tene
mur licet ſint inuiti. Secun
do ſic duo ſuntĩ domo vna
2 fi vnum liberamus alter
vult ſe necare Tertio ſic.ml
ti ſunt in domo vna ⁊ non
niſi vnus liberari poteſt.
i ¶ Poꝛro. ſecũdus caſus.
k ¶Mon noſtra. lʒ. n. aligs
ſeipſum interimat pꝛopter
nos dumogdo nõ iuſte mo⸗
ueamur nõtenemur vt. j. e
q.v.cũ homo.⁊.c.de occidẽ⸗
dis.2. xlvij.vi.quod ad nos.
¶Liberato.i.non minus
aliquem liberare teneris :lʒ
oẽs alij ſe perderent.

Can.

benda coꝛrectio:nec maloꝝ eſt ne⸗
gligenda diſciplina. Unde idem
aug.ait bonifacio.
Nõn ſemper in eos qni peccãt vin
dicta eſt exercenda.
Tao a pietas veritas caritaſnoſ
non pmittit contra cecilianum
eoꝝ hoinm accipere teſtimoniumꝰ
quos in eccleſia nõ videmꝰ:cui dñs
phibet teſtimoniuzʒ. quos.n.diuina
teſtimonia nõ ſequũtur:põdus hu/
mani teſtimonij ꝑdideruntꝰ. Iem

moleſtus ẽ medicus furenti freneti

co.⁊ pater indiſciplinato ſilio.ille li
gando.iile cedendo.ſed ambo dili
gendo.ſi aũtillos negligant ⁊ pire

pmittant:iſta potius falia manſue/⸗
tudo eſt crudelias. Iiez ſi poteſta⸗?

tem quã ꝓpter religionẽ ac ſideʒ
regam tpe quo debuit diuino mũe
re accepit eccleſia:hi qni inueniunt
in vijs ⁊ ſepibus.i.in hereſibus ⁊ ſciſ
matibus cogunturintrare:.nõ quia
cogũtur repꝛehendãt:ſed quareco
guntur attẽdant.Conniniuʒz dñi eſt
vnitas coꝛpoꝛis xpᷣi non ſolũ in ſa⸗
cramẽto altaris:ſʒ ẽt in vinculo pa
cis. In eodeʒ theodoſius impatoꝛ
legemgener aliter in oẽs bereticos
ꝓmulgauit:vt quiſꝗas eoꝝ epᷣus vł
clericus vbilibet eſſet inuẽtus.x.li⸗
bꝛis auri mulctaretur. Iem ſy duo
aliqui in vna domo ſimul bitarent
quà certiſſime ſciremus ruiturã:no
biſqʒ id pꝛenũciantibus nollẽt crei
dere atqʒ in eadẽ manere pſiſterẽt:
ſt eos inde poſſemus eruere vel in/
nitos ꝗabus iminentem illã rninam
pꝛedemõſtrauimus:vt vlterius re/
dire ſub eius periculũ nõ auderent:
pnuto niſi faceremus nõ imerito cru
deles iudicaremur. Doꝛroj ſi vnꝰ
illoꝝ nobis diceret:qñ intraueritis
eruere memetipſuzʒ otinuo trucida
bo.alter aũt nec exire ꝗqdẽ inde nec
erui vellet:ſed neqʒ necare ſe aude⸗
ret quid eligeremus. vtruʒ amboos
ruine oppꝛimendos relinquere.an
vno ſaltem per noſtrã oꝑaʒ libera
to alteꝝ nõ noſtra culpa ſed ſua po
nus interire pꝑmitteremus: nemo ẽ
tam infelix qui nõ quid fſieri in tali⸗
bus rebꝰ opoꝛteat.facilime indicet
Item poſt pauca ꝙ ſi plurimi eẽnt
in domo ruuura ⁊ inde vnus ſalteʒ
liberari poſſet:atqʒ id cũ ſacere co
naremur alij ſemeupſos pꝛecipitio
necarent:doleremus de ceteris ve

rũ de vnius ſaltem ſalute conſolare

mur:nõ tñ ne ſeipſos alij perderent
perire vniuerſos nullo liberato ꝑ/
mitteremus.quid igitur ð ope mie
qð pꝛo va eterna adipiſcẽda ⁊ pe/
na eterna vitanda hoibus debemꝰ
ipendere:iudicandũ eſt:ſi pꝛo ſalu/
te iſta non ſoluũ tꝑali ſed etia bꝛeni⁊
ad tpᷣus exiguuzʒ liberanda ſic nos
ſubuemre oĩbꝰ rõ vera ⁊ benigna
cõpellitꝰ. INem ſi inquiũt donauiſte
Oʒ vt ⁊ nos exira eccleſiã ⁊ aduer/
ſus eccleſiaʒ fuiſſe peniteat: vt ſalui
eſſe poſſimus:qũo poſt iſtã pnĩiam
apud vos clenci vel etiam epi per

manemus:hoc non fieret.qm̃ rene

m CLoͤpellit ergo

ra qð fatendum eſt ſieri non dʒPvbi ſ videtur ꝙ oĩbyſt pꝛe

auci ipſa cõpenſatione ſanarẽtur

ſed ſibi hoc dicàt multo maxime
humiliter doleant:q in tanta moꝛ/
te pꝛeciſionis iacent:vt iſto quodã

vulnere matris eccleſie catholice
reuiuiſcant: Cũ.n. pꝛeciſus ramus
inſeritur:fit aliud vulnus in arboʒ
re:quo poſſit recipi vt vinat:qui ſi⸗
ne vita radicis peribat.ſed cũ rece/
ptus recipiẽti coaluerit:⁊ vigoꝛ cõ
ſequitur ⁊ fructus.ſi aũt non coalue
rit ille quidem areſcet:ſʒ vita arbo/
ris ꝑmanebit:eſt.n.⁊ tale inſerendi
genus:vi nullo pꝛeciſo ramo ꝗin/
tus eſt:ille ꝗ foꝛis eſt:inſeratur.non
iñ vllo ſed vel leuiſſimo vulnere ar
boꝛis.ita etiã ⁊ iſti cũ ad radiceʒ ca
tholicam veniũt.nec eis:poſtquaʒ
vix erroꝛis ſii penitet:honoꝛcleri⸗
catus au epatus aufertur:ſiquideʒ
fit aliquid tanqʒ in coꝛice arboꝛis
matris ↄtra integritatẽ ſeneritatis.

veꝝ tñ quia neqʒ qui plantat eſt ali

ꝗd neqʒ qui rigat:ad dei miam pꝛe
cibus fuſis coaleſcẽte ſuoꝝ pace ra
mox charitas cooperit multitudi:
nem peccatoꝝ:⁊ paulopoſt Hernʒ
in huinſmõi cais vbi per graues dil
ſenſionũ ſciſſuras nõ huius ant illi⸗
us hois eſt periculũ:ſed plurimoꝝ
ſtrages iacet:detrabendũ eſt aliqd
ſeueritati:vt maioꝛibns malis ſanã
dis ſyncera charitaſ ſubneniat.a

beantergo de pꝛeterito deteſtabili

erroꝛe:ſicut petrus habuit de men/

dacij timoꝛe amaꝝ doloꝛem. ve

niant ad eccleſiam xpᷣi veram.i.ca
tholicaʒ matrem.ſint in illa clerici.
ſint epᷣi vtiliter qui ↄtra eã fuerũt
boſtiuter.nõ innidemns immo am
plectimur. boꝛtamur. optamns.⸗
quos in vijs aut in ſepibns inueni/
mus intrare cogimus.⁊ ſic nondũ
quibuſdam pſuademus qꝛnon res
eoꝝ ſʒ ipſos q̃rimus. Idẽ fauſto.
Medicinali ſeueritate mali cogan
tur ad bonum.C
6 faciet eccleſie medicina
aäalutem ommũ materna cha⸗

ritate conquirens:tanqna inter fre⸗

neticos ⁊ litargicos eſtnans:nũꝗd
Rernaere nsnad deſiſtere vel de⸗
et vel põt: vtriſqʒ ſi neceſſe eſt vt
ſit moleſta que neutris eſt inimica.
nam ⁊ frenetici nolunt ligari T litar
gici nolunt excitari.ſed ꝑſeuerat di⸗
ligentia charitatis freneticum liga/
re litargicum ſtimulare.ãbos ama
re ambo ofſenduntur:ſed ambo di
liguntur: ambo moleſtari quandiu
egri ſunt indignatur:ſʒ ambo ſana/
ni gratulantur. In eodem. Catboli
cieẽ non incipiunr:niſi heretici eſſe
deſtiterint. Meqʒ n. ſacramẽta eo/
rũ inimica ſunt nobis:que i illis no
bis:ſunt cõia:qꝛ non bumana ſunt
ſed diuina.pꝛius erroꝛ eoꝝ eſt aufe⸗

rendus quẽ male inierũt: nõ ſacra⸗

menta queſſimiliter acceperũt:que
ad pena ſuaʒ poꝛtant ⁊ bñt quãnis

indigne bñt.ſed tñ habent. Ecce

ceptum:vt denũcient
crimina delinquen⸗
tium h hoc ſtelligas
tm̃ de pꝛelatis vel de
canonica denunciati
one. vt. ij. q.j.ſi pecca
Uerit.
n ¶ Non debet. de in
re cõi.
o ¶Lopenſatione i.
vt alij ſacilius redeãt
ad eccleſiam:cũ vidẽt
aliquos reuerſos to
lerari ĩ ſuis oꝛdinibꝰ.
p Dulnus. dupli
citer inferitur ramus

arboꝛ vt de oſe. d. v.
nunquã.tũc dicũtur

duo vulnera infligi
ar boꝛi.i.eccleſe qñ il
le qui fuit deſtitutus

reſtituitur ⁊ alter qui

ſubſtitutꝰ fuit remo⸗
uetur.ſcdᷣo mõ quan
do nuilus fuit ſubſti
tutus.⁊? illud dicitur
leue vulnuus.

q Betrabẽdu. fic ri

iij. di. cõmeſſationes
di. l.vt ↄſtitueretur.
r¶Be mendacij.iðᷣ
mendacio timoꝛis.

ſ ¶ Epi.s.di.xij.nos

ↄſuetudinem ↄtra.
t ¶Viuiliter. nõ intel
ligas ꝙ auguſtinus
hic reſtituat epos de
poſilos.ſed docet ꝗd
ſieri poſſit.

v ¶ Et ſici.pp.res eo

rum. “
x ¶Von res eop. vt
y id faciet. me
Qaina. i. coꝛe⸗
ctio.
3Inter freneticos.
i.ad modum freneti⸗
coꝛum ſeuientes.
a Inapiüt. Egrel
us.n. malitie virtu⸗
tis opatur ingreſſuʒ
xxxij..j.cũ renũciat
hec iñ non eſt ocedẽ⸗
da ſi aligs incipit eſſe
bonus non tñ pfea⸗
deſtinit effe malus ðᷣ
pe. diſt. ij. foꝛte. ⁊. c. ſi
ſermo. B
b ¶ Cõia.j.ð pe. di.
iiij.non in vobis no.
S.j.q.j.ſacramenta.

nd

¶ Nod vpᷣs diſcipulos iacobum ⁊ ioannẽ quos pꝛemiſtt in eiuita : tane.ſic nec filius poteſt remittere id qnod debetur patri.nec tute: debitũ pu

„ itiu pilli: vt. C. de pactis.pactũ.⁊.l.ſe.nec pꝛeſes debitum ciuitalis.C. de tranlac.
een mare r dvin dias Abiboſbitii. 1 peſe. Den naund hicopns poteſt remittere iniuriam iſlatam eccſeſte: vide
b Acd con ornem ir rs vbi videtur apoſtoli odio deſtde, tur. ꝙ ſi qꝛiniuriaꝝ actio nõ eſtin bonis noſtris ante Uaiszielvr e niur.
nid . Macine ſ e dic ꝙ nõ peccabant in re qua volebani ſed in mõ iniuriaxy. vnde epus pꝛeter conſenſum capſiulipd Sne rineckmapo⸗
volendi. rrij.q. ij.. ſtolica. cuʒ enim rebus
abmaz. vel dic e- pec fimi quãdo ſal cexcõicauerat:dicens. ſit pater vt.xcv. deſto.? pa
n An ſed dñcuntur crimina ſunt punieda qnâdo ſal Tedicanergudiceng. gliahnezer, eaer po iſt remitere iniunam
nõ peccaſſe. qꝛ ler bo·ua pace eccleſie feriri poſſunt:ĩ quo rmimuria ppua epo aliqnuez ſactam filio vrff de iniur ſp
un permittebat. ſ. pure tamen diſcretio adbibenda eſt. alix côicare non icet. gemultiplices iſiſ, ſi vnius. . ſliofa ergo epi⸗
ſin mimicos. s. e.q.cuum qñ. n. delinquentiuz multitudo diu L Dieranerela multip leesi 1, Kopas pot Sed non credo
n mnlege. per patientià ad pniam eſt expectt’· goꝛns vir clariſſimus a fraterni ſolus epiſcopus poſſit i⸗
de Ei ſines. hiſtolã a. aliquado in paucis eſt punieda tate tua fruſtra ſe excõicatum ana,/ ſam remittere. Ham epus
babes. i.. vij. rom vt eo exeplo ceteri terreâtur: 7 ſnad thematizatũq; cõqueſtus eſt quod peuratoꝛ dicnun ecclellälti⸗
cum balgd. pniam ꝓnocentur: binc cũ diſcipu/., quam ob rem factu fuerit: dnʒ a cle caꝑ reru.vi. xii.· j.c. vlti. vñ
d 4eltimoch na pun en P etco n luiſſemꝰ cum ſit ꝓcuratoꝛ conditiões
d en la plir a lecii l cel eſti igne nartanga ellet „& ſig no beeſene erat 1 een cun ecne deien
NRe tis ſum ere pꝛohibiti ſunt: 1 ſamaritani Pa0 hulla alia cà niſi pb eccleſte no pot facere deten
menainr⸗ paſſi ſnelten expectati: vt chꝛiſto eoꝙte imuriauerat factũ innotut . ml. ime pennemtes teri
ſgtin ones ⁊ releuationes pꝛecdicante cõuerterentur ad fidem què res nasvehemeterafflirn E oꝛis.ſ. coꝛdis cõtritione ſine
lite ſuas. AuAuAuinde ambꝛo. ait. ſi ita eſt:nil te cogitare de celeſtibu qua nullidat venia. vtrr⸗
tcket tElima biſtoꝛam on ſemper in eos qui peccàt: viun oñdis:ſed terrenam te bere cõner, iiijq ij.legatur. 2. .c. eſt in⸗
babes rlv. i S.ſal, icta eſt exerceda. ſfſationẽ ſigniſicas: dũ pꝛo vindicta iuſta.l.di. ſiquis diaconus.
zunu mon.io. Uod xpᷣus diſcipulos ſuos in ꝓpꝛe iniurie:q ſacris regulis pꝛso habua ergo coꝛdis ↄtritione
d g rer guerelas. crepauit:an ignem de celo de biberurunalcclone; anatbema pöt ſerrcco parem velte
acdque ins. dus ee gip tis inueriſti. . omnino tum remittere ſm qualita⸗
queri ininſte er ine icandquüc talia chicttds Des vVj.q.vij.de his.
4 .Y ei epnegmve ſꝑ in eos qui peccãt vindicandũ qꝛ talia cuiquaʒ pꝛo deſenſone ppnie R D atie i hecacta ſe
hiüitl tera iura: vt.ix.q.iij.i, noönunqua amplius pdeſt clemen! iniurie inferre denno nõ preſumas. 8 Tienimall ägben⸗
eſtine eßs. vel dic ꝙ tüc au tia tibi ad patientiã quam lapſo ad nam ſi tale aligd feceris iin te ſcias da vt. ii ,q. vj. ibi
humm itur talis c euiden coꝛrectionẽ. Deniq; ſamaritani ei cpoſtea eſſe vindicqduůᷣ. NHincidẽ? .Gupplicatione. bñ dicit
hlſß ter conſtat de iniuſta tius crediderũt a quibnus hoc loco in homelijs oſtendes ꝙ peccata qᷓ ſupplicatione. a ſi non per
inn ercdicen ignis arcetur. nec diſcipnli peccar: in veum vel ꝓprimüu coͤmittuntur a pꝛeces ſed ꝓpter pecuniam
n⸗ deab odnen glege ſequütur. ſciebit. n. 2 finees⸗ nobis punienda ſunt: eavero ꝗbns remitertur iniun famis
i dlae nn reputatum ad iuſticiã ꝙ ſacrilegoſ..//in vos delinꝗtur patienter vel trole eſſet. niſt poc fieret auctoꝛita
mhüäir cũ dicit ercoͤicatione,z Te . rdavel poti diſſimulada ſunt ait. teiudicis vteffde bis g no.
lgtn eſſe nullã vt extra de interemerat:⁊ ad pꝛeces helie ignẽ rada vel potiꝰdiſſimulãda . aſaatſtgchmtenn
ihen ſen er per tnaso. deſcendiſſe de celo. Poõt in ba Aaideo ndit qui dominica deb N Recichro, ar, exquo
lurg bi Peope.ergo eſi ꝓhibitione apoſtoloꝝ alind intelli aunge untiſt. e geelabſolutne velpeſten.
ſeopus nõ pot excdi gi. apoſtoli nõ zelo inſticie ſed ama B8 is qui pꝛelatus eſt debitoꝛi penituit: g amplius de illo
n care aliquẽ pꝛo miu⸗ ritudinis odio ob iniuriꝗ ſue expul⸗/ dominico culpasimpune dij/ (rimine accuſari nõ poteſt:
tia ſibi facta: vt hie. is vindicadaʒ ſamaritanos igne mittit: nõ mediocriter pꝛoſecto of· vterna de accu de his cri⸗
ſut ea v de ediꝗ. voluerunt cöſumere. dominus aũt fendit- qui bita celeſtis regis dO/ minibus. r j Phibcrur
6 mecn. ot eR iunger volens eos iniurias ꝓpue perſone miniſu pꝛeſumptione reſoluit. ea ſmilier aui iurauie ſe non
un eclpra Fe. gunl cum patientia ⁊ gaudio tolerare. in nadqʒ Inein nobis cõmittuntur ſa/ aaltu Blianenn ns do⸗
“ EH ſeruitutis dinin cile poſſumus dimittere.eavero eum accuſare: vt de accu.
ij.. vij. igs iuriam vero ſeruitutis dinine non cile poſſumne eum aec
fnin Kinga lin tas inultam relinquere:ait: neſcitis en- indeum cõmiſſa ſunt ꝛcum magna H
nſen vt ibi notarur perig ius ſpũs eſtis. Hinc ẽt petrus ꝗ enz, diſcretione nec nõ ſine penitentiaꝰ ——
nint að eſt. lii. di. ſlaloni alijs audierat. Meati eritis cũ ma⸗ poſſumus relaxare. Semel vero immo eo ipo quis dicit ſe
ilit nege ebitoni ledirerint vobis bomies ? dixetint culpa dimiſſa recidiuo doloꝛe iteꝝ nolle accuſare non admitti
rin ρNis debſteti τιmalu aduerſus vos: gandete iil ad animum reuocarinõ dʒ. nde turaccuſans: vt ft de adul⸗
figt⸗ DAſimauit r 6erra la die 2 erultate: qm merces veſtra gelaſius gerunto ioanmi germano n marit.Siſ negauerit. im
ini⸗ 5 ſen mes cüngt, copioſa eſt in celis.cõtumelias ſibi ⁊a petro epiſcopis. J mo tacite renũciat quis acti
ntn Ofkendit. vi. j. ſi illatas cũ gaudio ſnſcipiebat.pec, Iniuria cui ſemel remittitur:iteꝝ re oni ſue: extra de his que
i C Eqñ u ce batur ir betrt. Snunt a ma. par. ca. ex oꝛe. in ſi.
ihr⸗ ea.nam culpa ẽ qñiʒ cata vero que in deũ cõmittebã no tet. zrrin de nk otl, onan
nti relarare vindicta: v acerrime puniebat. vnde ananiã 2, B Nillic vbi hec acta ſunt pꝛeſen Poe amem ſcigs geinluen
kid 1 Wribrgone ſari⸗ ⸗ ſüct nertſetes wor ciſſe ſinn ria ze zinriſ duobus modis tollitur. vł
1C. Polſſumus. tis ſnia perculit. Sic etiam panlus : temiſktone vt hie. ver viſf/
iſten Faram nobis ha⸗ dũ aſno ↄtemptu pia admonitõe ?æ cepta eum qui maile tractatus eſt mulatione. 2 m boe ſlumn
jtet⸗ enenn len anenis Multimoͤda cõmendatione ſui co⸗ ignonuiſſe ſemel in abolitione remii niaillata en per metu anno
gnni deebieanen ninthios renocaret: magumilluz eli ſa punitio recidiuodoloꝛe non o, viiliabolemrt: vt f. ao me.
Pr am naneen⸗ mam qui credituros a ſide retrahe tterari:diuine m imitationem cle/ ca.ſi eum exceptione.5.j3. ſi
ſed iniuriam. iſariſſa bat: cecitale pereuſſit: vt ceteri per,· mentie:que dimiſſa peccata in vlti mõ Kraner tolaure
ctionẽ inuurie nõ tene territi pꝛedicationem eins nõimpe onem redire non patiturꝰ: ſin vero aennnen da mnn
mur remittere. vt. . diirent:ſed in xpᷣm credentes anime nihil vel de ſatifactiöe pꝛobabitur Praſenanenecann agi
dſqute Srlnee, isttatene effugerent:⁊ coꝛinthium nng vent ewfmer i iniuriagdanunmm. mpi
maman ana illuͦ ſomcatoꝛem qꝛindeum pecca“ cxtiomis veſtreſermone monſtretn baginoporn mdelnge
anun nbi nerat: ſathane ach veranchum traci auatenns ſine nunc ſaltem potertt non Vlum S) 2indn vdein
ceel ded dit. Minc ẽt gregoꝛius ſcribit ia competens ſatiſfact opꝛonenre: il äiur.5. vlt.
nenaie e ſt J. nuario epo repꝛehendens eũ ꝙ ob lInd poting exerceatur: vbi mnmy q . Mé patiur. de hoc agi
äpadlnatmreren iniuriam ꝓpꝛie perſone quendam fſanare poſſit afflicti.ſi vero irremiſ tur j. de pe. di. iij. dinina.
z2e e wnmn eſt hic ar. ꝙ poſt pniam nõ
ti: vt. C. de penis. ſi põt ꝗs accuſari.de hoc nõ.
operis ⁊. ſ. e.ẽ iniuſta

xlv.di.ſed illud. ſic ergo per pactum poſſumus reminere inquantum r Tranſaaum

noſtrum pꝛiuatũ cõmodũ tangitſed inquantũ tan git cõmuodũ alioꝛuz

non poſſumus:vt.ff.de pac.iuriſgentium.S.vlt.ꝛ eſt ſi.lxxiij.di

xxxiij.q.ij.adinonere.

iudicis quctoꝛitate intelligas qꝛ ſine eius qauctoꝛitate nõ licet

cranſigi pꝛo iniuria illata.vt.ff.de his qui no.infa.:ſurti.

ſaloni⸗ EAſtlicti.i.iniuriati.

⸗ “

notaui.S.c.pꝛoxi.
b ¶ Perſſtat.i.perſiſtat.

Can.

¶Irremiſſibilis.i.ſi n vult dimittere iniurid. non enim cogitur ad boc. v q

c ¶ Sed obijcitur. ↄtra ilud ꝙ nullus dʒ iniuriam fuam vſciſlGl.
Achab. cõfundit hiſtoꝛiam nõ.n.achab miſit illos quinquagenarios ſed

rex oʒias.nec etiam illud cõ
tigit tempoꝛe achab: ſed illð
coͤtigit ſub ozaa.
e¶ ¶ Auo facto.ſoluit obiecti
Onem.
f Qiliſarius.mãdauit
hbic mãdare ponitur
pꝛo rogare ſicut alibi ponit᷑
rogare pꝛo mandare. vt.xi.
q.iij. rogo.
8¶Velum.i.cameram vel
oſtium.
b ¶ MWe vero. vi retento. ꝗ
hoc mõ includit clericũ licet
alio mõ nõ inijctat manus
in eũ violentas eſt excõica⸗
mus.vt ertra de ſen.ex. cũ de
ſideres. in parte deciſa.
i ¶ Anathematizaui. S. . c.
inter querelas ↄtra.ſed dic
ꝙ bec iniuria ↄtingit eccleſi
am. lxiij. diſt. ſalonitane. vel
hic nõ erat ſupioꝛ iuderx.põt
tñ iuderx coꝛpoꝛalem inflige
re penaʒ pꝛo offenſa ſua.vt
xlv.di.⁊ qui emendat.
k ¶ Maranatha. dicit ma⸗
ranatha aduentus dñi.i.xſ
qʒ ad aduẽtum dñi ſit excõi
catꝰ ſupple niſi peniteat ſic.
xx vij.q.j.de viduis.
I¶ SSacerdotalis.i.clerica⸗

lis.ar. ꝙ alicui aufertur qd

no habet. vt. v. q.vj.qꝛ iuſta
xxvij.q.ij..ex bis omnibꝰ.
m (Sed ⁊ hic. ,
5Ane aũt. dixit. ð. e. in
ilo.S.ecce ꝙ crimina.ꝙ qñ
qʒ delinquentes ſunt patiẽ
ter expectandi.⁊ illud mem
bꝛum executus eſt.dixit eni
ꝙ crimen qñqʒ in paucis ẽ
vindicandum vt ceteri terre
antur. .
o ¶Vituli. xlv. d. diſciplina
pꝓ ¶ Vna die. duz ſinees oc⸗
cidit bebxeum coeuntem cũ
madianita. quaʒ biſtoꝛiam
habes.ij.q.vij.S.item cum
balaam.

ſibilis perſtat acerbitas:ibideʒ ni

bilominus vindicetur vbi plectibi
lis oꝛta eſt pꝛeſumptio. Sed obij
citurillud ambꝛoſij:ad pꝛeces be/
lie ignis deſcendit de celo vt ꝓphe
ie vindicaretur iniuria.quod tũc in
telligitur factũ:qñ achabrex iſrael
poſt ſterilitatem illam triũ annoꝛũ
⁊ ſex menſinʒ que facta eſt quando
pcibus helie clauſum eſt celũ annis
tribus ⁊ mẽſibnus ſex:miſit duos ꝗn
quagenarios ad heliã qui dicerent
ei.hõ dei rex iſrael vocatte.qui aitr.
ſihõ dei ſuʒ deſcendat ignis de celo
⁊ cõſumat vos.⁊ ſtatim ignis deſcẽ
dit de celo ⁊ ↄſumpſit eos quo fſcõ-
nõ cnius meriti apud deũ ee voluit
oſtendere: ſʒ ꝙ ille eẽt verus dens
quẽ colebat.nõ ille ad cuius cultu⸗
ram ſtupꝛo ꝓpꝛij coꝛpoꝛis ieʒabel
nõnullos ꝓuocabat:euidẽtiſſimis
indicijs mõſtrare curanuit iniuria er
go ꝓphete nõ alia quaʒ iniuria dñi
ipſius irelligitur:que in paucis vin/
icata eſt:vt ceteriterrerent. Itẽ
obijcitur illud ſilueſtir.
Apoſtoucus anathematizauit eos
qui eũ ceperant:vel epᷣoꝝ aliquem
qui deinceps ceꝑit:excõicauit.
iliſarius patriciꝰ noſter ma
dauit me adſe venire paciſi /
ce pꝛo quibuſda eccleſiaſticis diſpõ
nibns in palatiũ pꝛincipis:⁊ ad pꝛi/
mũ ⁊ ad ſecũdum velũ retinuit oẽ⸗
clerũ ⁊ populũ qui mecũ veniebãt
⁊ nullũ permiſit introire:niſ me ſo⸗
lum ⁊ vigiliũ diaconem noſtrũ.me

vero* vi retento ⁊ ante pꝛedictũ pa

tricium deducto miſerunt me in exi
lium:in quo ſuſtentoꝛ mõ pane tri/
bnulationis ⁊ aqua anguſtie.ego tñ
nõ dimiſi nec dimitto ꝓpterea offi
cium meũ.ſed cum eppᷣis quoscon/
gregare potui eos ꝗ talia erga me
egerũt:anathematiʒaui.⁊ vna cũ il

lis apoſtolica auctoꝛitate ſtatni nul
lum vnquã taliter decipiẽdũ:ſ cut

deceptus ſum.⁊ ſi aliquis deinceps
vllum vnquã epoꝝ taliter vecepe
rit:anathema maranatha' ſieret in
ↄſpectu dei ⁊ ſcõꝝ angeloꝝ. Idẽ
vigilio. habeto itaqʒ cũ his quitibi
cõlentiunt plene dãnationis ſniam
ſublatũqʒ tibi nomen ⁊ munus mi⸗
niſterij ſacerdotalis agnoſce ſpũs
ſcĩ indicio ⁊ apoſtolica a nobis au/
ctoꝛitate dãnatus.Sed ⁊ hicꝰ non
ſuã ſed eccleſie iniuriam vultus eſt.
Quod aũt peccatũ populii pau
cis punienduʒ ſit:movſes exempio
docuit:qui peccatũ idolatrie ĩ pau⸗
cos cultoꝛes vituli vẽdicaun moꝛ
te pancoꝝ expians peccata multo/
rũ:in pñs terrens in poſterum diſci
plinam ſanciens.ſic ⁊ ipſe x-pᷣus pec
cata totius populi mone p ancoꝛũ

puniuit:dum pꝛo fomicatoe totius

glienus.

¶yurmurationis qſ iudei murmurabant in deſerto pꝛopter cr-
nes.volebant enim ſibi cõſtituere ducem ⁊ reuerti in egyptum.xc.diſ.

5 Baal. hanc hiſtoꝛiam hẽs·j.q.i.cũ ſcriptura.

Auod vero peccata.iſtud ſpectat ad ill.S.e.S. his ita rũdetur ſunt

populi vna die.xxxiij.milia ꝓerie
runt ſic ⁊ pio peccato murmurati⸗
onis vel tentatiõis nõnulli puniti
ſunt vt eoꝝ exẽplo ceteri ad pniam
cogerentur.Sic ⁊ quotidie nõnul/

los punit deus vt dinina ꝓnidentia

etiã circa humana vigilare cogno⸗
ſcatur:⁊ nõnullos ẽt per longa tꝑa
ad pniam expectat vt patientiã ſue
benignitatis nobis oſtẽdat.ſic etiã
helias culturã baal vindicauit: ſa
cerdotes ⁊ ꝓphetas eius interſiciẽ
do moꝛte paucoꝝ expians peccata
imitantiũ populoꝝꝛ. Quodvero
peccataA᷑que publicis indicijs deſe:

runtur:puniẽda nõ ſint illo exeplo

ꝓbatur:quo xpᷣs qui iudã ſolus fu⸗

rem nonerat:nõ abieciſſe ſ̊ patien /
ter toleraſſe aſſeritur. Unde am⸗/
bꝛoſius ſuper pꝛimam epiſtolaʒ ad

coꝛinthios ait.

Judicis nõ eſt ſine aceuſatione da⸗

nare.
832 quis ptãtẽ non bʒ queʒ ſcit
reum abijcere vel ꝓbare non
valet:immunis eſt ⁊ iudicis nõ eſt

ſine accnſatoꝛe damnare:ſicut nec
d (Infirmos. qui fa

xpᷣs indã abiecit. Similiter nõẽ
ferenda ſnia qñ multitudo eſt in câ:
vel qñ ille peccat ꝗ ſociaʒ bʒ multi

rudinẽ. Anñ angu. in li. ij. vtra epi

ſtolam parmeniam.

Quod à muitiudine peccatur vel⸗

ab eo qui multiindinẽ bʒ ſociaʒ ab
eccleſia nõ punſtur ſed defletur.
LDen poͤt;/ eſſe ſalubꝛis a multis
R. correctio: niſi cum ille coꝛripi/
tur ꝗ non hʒ ſociam multitudineʒ·.
cũ vero idẽ moꝛbus plurnnos oc)
cupaueri::nihil alið bõis reſtat quã
doloꝛ ⁊ genitus:vt ꝑ illð ſignuꝰqð
eʒechieli ſcõ reuelatur illeſi enade⸗
re ab eoꝝ vaſtatione mereantur.?
infra. Reuera cũ cõtagio peccandi

quedam.
t Jauis nõ bʒ.
qꝛ non ẽ iudex

v Immunis eſt.

peccato pticipationis
necimputatur ei ſita
cet cũ non poſſit illð

Pbare. ij. g. vij. pleri⸗

qʒ. licet aũt iuder ſci⸗
at aliquem crioſum:

nõ ideo ſiatim poõt eũ

a ſe abijcere. vt. vj. qe
x Sine accuſatoꝛe.
excipiuntur caus po

ſiti. ij· q.j. de maͤifeſta

A.AX l.vt oſtitueret.
Aultitudinẽ. ſic

nis nõ exercetur vin
dicta.vt.j.q.vij.quoni
ens. S.e.ipſa pietas ⁊
ix.q.j.oꝛdinatiões di
cuntur aũt hic multi
plures qᷓ.xl.extra de
cle.ex.mi.latoꝛes.
a ¶ Signum. l. thau.
b ¶ Milericoꝛdia.ex
ſeueritate pꝛocedens.
c ¶ Sepationes.i. ex⸗
cõicationes.

2

Alle ſcandalizantur.

Cum facultas.i.

cum non ↄtemnitur
eius pꝛedicatio.nã ſi
nõ ꝓficit potius tace
Krid ij⸗ quado.
Generali.viij. qyj
gui autem.
g Æι Pꝛecepta. poſita

in ſuperioꝛi. S.ex bie

omnibus.

multitndinẽ iuaſerit:diuine diſcipkii

ne ſeuera miſericoꝛdia* neceſſaria ẽ

nã ↄſilia ſepationes a inania ſunt ?

nicioſa atqʒ ſacrilega:qꝛ ipia ⁊ ſu⸗
perba ſunt:⁊ plus perturbant inſir/
mos bonos qua coꝛrigant aĩioſos
malos. ? infra. Turba aũt miquoꝝ
cum facultas: eſt in populis ꝓmen
di ſermonẽ generali obiurgatione
feriẽda ẽ᷑:⁊ maxime ſi occaſionem
atqʒ opoꝛtunitateʒ pꝛebuerit aliqð
flagellũ deſuꝑ dñi:quo eos apꝑeat

pꝛo ſuis meritis vapulare. ꝛe
cepta vero euãgelica de dilecuõe

inimicoꝝ ⁊ miſericoꝛdia ĩpendẽda
ꝓximis exhoationes quoqʒ apo

ſtoli de cibandis vel potãchs mimi

cis:nõ eatenus intelligenda ſunt vt

peccandi relaxetur ipunitas:ſed vt

delinquẽti coꝛrectio et nature mint
ſtretur ſubndiũ.donec per ſniam iu
dicis adempta ſpe conectiõis ma/

loꝝ tollatur exercitiũ. In hoc ergo

ergo rõne multitudi

goh
fiikn
ſ K
lin
g
3 3
Ctin
nei
Nſ
1
hite
ſn
dpſeſ
Mön
Nnr,
tlrie
oln
tcnmn
pſce
ots

lenni

lerrtde
Coe.
nlken
Fndita
hateke
nesſet
8
sani
unen
ſlet
Munnn
bn
Minste
i⸗
i

CMolieſſe. be au⸗

ctoritates ſunt expoſi
le.ij.q. vij. S. his itaqʒ
reſnondetur.

bᷣ ¶ Donaſtis. loqui
tur ibi apoſtolus de

coꝛinthio ꝗ ad pniaʒ
redijt.? petijt apoſto⸗

lus vt reciperent iðᷣm

⁊ remiſit ei offen ſam

⁊ eſt ſi.xxxv.q.ix.c.ve

niam. .
6 St miuſta. fic

iuſticia quan⸗
doqʒ dicitur eſſe fatlſa

vt.xlv.diſ.vera.nam

ſepe vicia virtutes ſe

eſſe mentiuntur. xli.
di ſepe. H
d C In lege. i. deutro

nomio. vbi ſcriptuz ẽ

deillo qui inuitat ali
os ad idolatriam. nec
acgeſcas ei nõ audia
as eũ nec miſeriaris
eius ſz ſtatim occidas
eum vt.j. e.q.v. ſi au
dieris.
e ¶ Biuina. fuff. öðpo
ſi. bominem.
¶ Et lachꝛy mis. iu
dex enim non debet
moueri ad lachꝛymal
calamitoſo x. vt.fl.de
offi. pꝛe.obſ eruandũ
⁊ de pe.d.iij.ĩ unt plu

res.
gKTradet.occaſio⸗
naliter.
bᷣSi gladiũ.ſ̊ qua
re hic redarguit ecdle
ſia iudices qui gladi⸗
um repꝛimunt:cũ ali
as petat auguſti. reoſ
nð occidi.vi.ſ.q.v.c.
j. .c. de occidendis.ſ
dieas hic loqui de in
coꝛrigibilibus.ibi de
coꝛrigibilibus.ſic.j.e

g. v. pꝛodeſt.
d⸗ Periculo. ꝓpier
hoc verbũ quidã hic
dixerũt ꝙ in criali cã
nõ eſſet mitius agen
dũ cum reo qᷓ cũ acto
re:quod nõ ↄcedo.vt
xxxv.q.ix.veniã.ĩ ſi.

xxiij.

inbemur diligere inimicos ⁊ miſe /
reri eoꝝ:vt de eoꝝ ꝑditione dolea⸗/
mus:eoꝝ ſalutẽ deſideremꝰ.⁊ pꝛo
eoꝝ coꝛrectiõe quotidie laboꝛemꝰ
⁊oꝛemus:penitentibꝰ ſolatia impẽ
damus alter alterius onera poꝛan
tes nõ vt pertnaces ⁊ in malo per/

ſiſtentes ĩpunitati donemus.Sicut

enim erga penitẽtes nõ ſeueni ſʒ mi
ſericoꝛdes eẽ monemur uxta illõ.
noli eſſeꝰ nimis inſtus:qꝛ ẽ nimis iu

ſtus qui perit i iuſticia ſua.⁊ iterum.

Judiciuʒ ſine miſericoꝛdia erit ei:
nõ fecit miſericoꝛdiam.a item illud
apoſtoli in ſecũda epła ad connthi

os.cui aligd donaſtis ⁊ ego.naʒ ⁊?⁊

ego ſi qd donaui:ꝓpter vos dona /
ni ac ſi ipſe vpᷣus donaret: vt nõ cir/
cũueniamur a ſathana.nõ eni igno
ramns cogitatiões eiꝰ:qui quos ne
quit cõſentiendo decipe facit mimis
aſpos.Sicut inqua penitentibꝰ vt
dictũ eſt miſericoꝛdes eſſe inbemur
ſic ipenitentibus ⁊ obſtinatis in ma
lo miſericoꝛdiam impendere ꝓbi/
bemur. Uñ amb.inli.i.ð officijs.
De iuſta ⁊ iniuſta miſericoꝛdia.
◻ St iniuſta miſericoꝛdia.deni
qʒ in legeſcriptũ ẽ de quodã

nõ milereberis illius. in li. regum

legitur.qꝛ ſaul ↄtraxit offenſam:ꝗa
miſeratus eſt agas hoſtiũ regẽ quẽ
ꝓhibuerat diuina: ſnia ſeruari. Ita
qʒ ſi gs latronem filijs depꝛecanti/
bus motus ⁊ lachꝛvymis ↄingis eiꝰ
inflexus abſoluendũ putat: cui ad
huc latrocinãdi aſpiret affectus:nõ
ne innocentes tradet exitio ꝗ libe⸗
rat multoꝝ exitia cogitantẽ:certe ſi
ladiũ repꝛimit: vincula diſſoluit:
axat exiliunn: cur latrocinãdi qua
põt clementioꝛi via nõ erit faculta/
tem ꝗ voluntatẽ extoꝛquere nõ po
tuit:deinde inter duos hoc eſt accu
ſatoꝛẽ ⁊ reũ pari periculo de capite
decertantes alteꝝ ſi nõ pꝛobaſſet al
teꝝ ſi eſſet ab accuſatoꝛe cõuictus:
ſi nõ id qð iuſticie eſt index exequa/
rur ſʒ mileretur alterius:aut danav
bit ꝓbantẽ:aut dũ acenſatoꝛi fauet
quod ꝓbare non poſſet:adijciet in
noxiũ.non põt igitur hec dici iuſta
miſericoꝛdia in iplſa eccleſia vbi ma
xime quis miſereri dʒ:teneri quam
marxime dʒ foꝛma iuſticie ne quis a
cõſoꝛtio cõionis vel criationis ab
ſtractus:bꝛeui lachꝛymula atqʒ ad

cẽpus ꝑata vel etiam vberionbus

fletibus cõionem quã plurimis dʒ
poſtulare tꝑibus a facilitate ſacer:
dotis extoꝛqueat.nonne etiã cũ vni
indulget indigno:ad pꝛolapſionis
ↄtagium ꝓnocat vniuerſos: facilii
tas enim venie:incẽtinũ tribui de

linquendi. Item auguſtinus in li

bꝛo pſalmoꝝ.
Non debemuoin mala cauſa pau.
peri miſerer.
2E amiſſo indicioꝰ ſis pauperi
i maia cà milericoꝛs: cuiusſi
Pcis ſaccello ꝑcutis coꝛ:⁊ tanto ne
quioꝛeʒ reddis quanto iuſtũ ſibi fa
uere videt. Rem.

Homini eſt miſerendum: peccato
rtiraſcendu,. .
O Uo iſta noĩa cnʒ dicimus bõ
peccatoꝛ:non vtiqʒ fruſtra di
cũᷣtur.qi peccatoꝛẽ:coꝛiipe:qꝛ bo
miſerere.nec oĩno liberabis hoiem
niſi eũ perſecutus ſueris peccatoꝛt᷑.
huic offõ nois inuigilet diſciplina
ſicut cni regẽti apta ⁊ accõmodata
eſt.nõ ſolum epᷣo regenti ꝑlebè ſuà
ſed ẽt pauperi regenti domũ ſnam:
diuiti regenti familiã ſuaʒ: maruo
regenti ↄiugeʒ ſuã:patri regẽti pꝛo⸗
lem ſuã indici regenn ꝓuinciam ſu
am:regi regẽti gentem ſuã. Et pan
lopoſt. Ita nulli hõi claundenda eſt
miſericoꝛdia: ſicut nulli peccatoꝛi
impunitas relaxãda eſt. hinc itaqʒ
intelligendũ eſt:q; non ſit temnẽ/⸗
da elemoſyna que ꝗbuiqʒ paupe/
ribus iure humanitatis impẽditur:
qñ quidem dñs ſubleuauit indigen
tiam paupeꝝ:etiã his loculis quos
ex operibus iplebat alioꝝ.⁊ paulo
poſt.nõ ergo ſuſcipiamus peccato
res ꝓpter hoc ꝙ ſunt peccatoꝛes:ſʒ
tñ eoſipſos:qꝛ ⁊ boĩes ſunt huma⸗
na ↄſideratione tractemus.pſequa
mur in eis ꝓpꝛiam iniquitatẽ: miſe
reamur cõem natura. Itez illud
euangelij qð obijciebatur:qui gla/
dio vſus fuerit gladio cadet.augu⸗
ſtinus exponit in ſecũdo libꝛo otra
Manicheds ita dicens.
Quis dieatur gladinm acciperę.
T AVe gladiũ accipii qu nallaſu
perioꝛiac legitima ptãte vel in
bente vel ↄcedente in ſanguinẽ ali/
cuius armatur. Poꝛro illõ hie
ro.quo eccleſia negatur aliquẽ ꝑſe
qui.nõ ita intelligendũ eſt:vt gene⸗

raliter eccleſia nullũ ꝑſequatur:ſed

ꝙ; nullũ iniuſte ꝑſequatur.nõ enim
oĩs perſecntio culpabilis ẽ:ſʒ rõna⸗
biliter hereticos perſegmur.ſicut ⁊
xpᷣs coꝛpoꝛaliter perſecutus ẽ eos
quos ð templo expulit. Uñ aug.
ait vincentio donatiſte.
Poteſtatis officio vtiliter inquieti
L miũ ſunt inquieti:quos p oꝛ
L. ? dinatas a deo ptãtes ſecula/
res cohiberi atqʒ coꝛrigi mibi non
videtur inutile.nã de multoꝝ iam
coꝛrectione gaudemus. Item poſt
pauca.Si enim quiſquã inimicum
ſuũ periculoſis febꝛibus freneticuʒ
factũ currere videretin deopiun
nonne tunc potius malũ pꝛo malo
redderet:ñi ſic eũ ire ꝓꝑmitteret:quaã
ſi corigendũ curandũqʒ ligaret:
tñ tũc ei moleſtiſſimus ⁊ aduerſiſſi/
mus videretur.qñ vtiliſſimus⁊ mi
ſericoꝛdiſſimus extitiſſet.ſ̊ plane ſa
lute reꝑata tãto ei vberius gratias
ageret:quato minus ſibi peperciſſe
ſenſiſſet.⁊ poſtpauca. At quibuſda
iſta non ꝓſunt.nunqd iõ negligẽda
eſt medicina:qꝛ nõ nulloꝝinſana:
bilis eſt peſtilentia. Item poſt aliqᷓ
Non oiĩs quiꝑcit amicus eſt.nec
ois qui verberat inimicus. Melio

ra ſunt vulnera amici quã blanda

ccxvilj.

Cõionis.rerũ quibus
nſpenſus eſt. nõ intelligas
hoc de ſnia excõicatiõis.nã
ibi ꝓpter periculum nõ eſt
differenda abſoluno.nã qñ
qʒ kt abſolutio a iudice non
Iuo.vt extra ð ſen.ex.ſacro.
extra de ap.qua fronte:niſi
velis mteiligere in eo caſu
qñ ꝓpter ↄtumaciam deti⸗
netur aligꝗs diutius in excõ
municauione.rxi.qðt.iij.qui
iubente. .
CSFacilitas. vey eſt ꝙ ð in
re non dat ſed de fado ſepe
dat.⁊ ſic non obſtat.j.qꝗ.vij.
E amiſſo iudicio i.
oꝛdine iuris.
n Saccello.i.pauꝑtatt.io.
QDo iſta. qꝛ bomo.ſic
J lxxxvj. di. odio.
p ODſficio. coꝛreci onis.
q ¶Mominis.i.m ꝙ aliqs
nominatur vel pꝛelatus vel
pater:vt ondit per exempla
rEpo. ex hoc.c.⁊ ex illo
3. c.ita ↄſueuit dici ꝙ illo:ſi
peccauerit in te frater tuus
ad ſolos illos ſpectat qui ex
ptate poſſunt punire:iz cer
te hic nõ loqtur de denũcia
tione ſedim̃ de coꝛrectione:
ad quã etiã alij tenẽtur qui
enumerãtur hic.nã ⁊ vicinꝰ
tenetur coꝛrigerevicinũ ſuũ
vt. j. e.q.v.nõ putes itẽ qui
libet tenetur aliũ occulte coꝛ
ripere.vt extra de hereeum
ex iniuncto.circa fi.
ſ.· Familiã. C. de emẽ. pꝛo
pinquox.l. vna. 2.xxxiij. q.
t¶ Aarito. S. vij.q. j. ſicut
alterius.
Quibuſqʒ.S.xlij.di.q⸗
eſcamus.io.

x Lle gladium accipit.
iniuſte.
4 ale⸗ poteſtas
Piaan m a pꝛincipe habet.
vt. S.q.j.militare.⁊.q.ij.c.i.

3 Voꝛo illud hieronym.
G.⸗ u m carnem.

8 Imium. non oĩs.S.
2 v. q.v.non omms.

s42 2

aTollitur. S. e. duo. ↄtra
bCLogi. S. xlv. di.c.ij. con
tra. ſol. ab initio nemo cogẽ
dus eſt ad bonũ:ſed aliquis
cogitur ꝑſeuerare in eo qdðĩ
cepit.vt.j.e.q.v.ad ſidẽ.nec
obuiat qð dicitur de paulo
q ab inicio fuit coactus.naʒ
bic arguitur a minoꝛi.i.ex⸗
quo paulꝰ ab initio fuit co⸗
actus:ergoalii poſſunt ex
poſt facto cogi.

Et mali.vt hiſmael iſaac

2 ſaul 2 dauid.

d Boni. malos. vt helias

uinquagenarioo.
e Et pꝛophete.vi moyſes
egyptium. vt. S.e.q.iij.non
inferenda.
INMocendi cã.q.d. plus
cqm facti ꝙᷓ factum ↄſidera
bimus.vt. j.e.q.viij.occidit.

g ¶Conſtitun. C. de beret.

arriani.io.
pLCerte. S. e. qᷓ magnuʒ.
iAſplicet.alius ar. opti
0 mum oꝙ exquo vnus
fecure põtvenire ad iudiciũ
ergo ? alter. ſic extra de elec.
c.bone.in fi.ſimiliter diẽ lex
exquo tutoꝛ ſuaʒ pecuniam
bene collocanit. ergo ⁊ pech
niam pupilli potuit bñ col⸗
locaſſe.fl.de admi.tut.tutoꝛ
S.jj.ſimiliter exquo res tuas
ↄſeruaſti:⁊ res etiam eõmo
datas conſeruare ðᷣbuiſti.ff.
coõmo.ſi vt certo..cõmoda
tum. in fu tñ hoc ar.fallit.nã
Ylicet aduerſarius meus ẽt
qui venire non poterat ve⸗
nit.nõ ideo ſequitur ꝙ ego
tenebar venire. vt. ff. de ar⸗
bi.l. ü cum dies. F. pe.

Can.

oſeula inimici. Melius eſt cũ ſene/
ritate diligere quã cum lenitate de⸗
cipere.Atilius eſurienti panis tolli
ture:ſi de cibo ſecurus inſticiam ne/
gligat:quã eſurienti panis fragitur:
vt ininſticie ſeductus acgeſcat. Itẽ

poſtpauca. utas neminẽ öbere

cogi ad iuſticiam:cũ legas patrẽfa
milias dixiſſe ſeruis:quoſcũqʒ inne
neritis cogite intrare.cũ legas ⁊ ip⸗
ſum pꝛumo ſanlũ poſtea pauluz ad
veritatẽ cognoſcenda ⁊ tenendam
magna violentia rpᷣi cogentis eſſe
cõpulſum. Item poſt pauca.Et cũ
nonueritis furẽ aliqñ anertendis pe
coꝛibus pabulũ ſpargere:⁊ aliquã/
do paſtoꝛẽ flagello errãtia pecoꝛa
reuocare. Nem ſi ſꝑ eſſet culpabile
ſecutiõʒ facere:nõ ſcriptum eẽtin
cis libꝛis:detrabenteʒ ſecreto ꝓxi/
