vel pꝛebendaʒ oel ſi-

inueniatur. Illi vero qui perſe ip / mile beneficium ð in
ſos.cũ maioris etatis eſſent nefan/ te deponitur. vt. .eo
da enpiditate ducti eas emerunt:ſi ſ. bꝛeſbrter tzer diſ⸗
in alijs eccleſijs canonice volue· benlſatione boſt renu
rint vinere ſeruatis pꝛopꝛijs oꝛdii dem benenteio mane⸗
nibus pro magna miſericoꝛdia ibi re. vt. j. c prori.io.
eos miniſtrare permittimꝰ. quod o τπ Zicunq;. por
ſi ad aliaſſoꝛtaſſis tranſferri nõ po QC uuli bic pꝛeſu⸗
terunt:⁊ in eis canonice viuere pio mitur pꝛo etate.S.q.i
miſerint.minoꝛibus oꝛdinibꝰ con: iij plaait
renti adſacros oꝛdines non aſcen· P Martes:l brbe
dant ſaluaPtamẽ in oibus apoſtoli tra rried. elcut ercia

de pꝛeben. maloꝛibꝰ.
q ¶Pꝛo magna. ? 6

iure. cum emm non

Pr ¶ Concedimꝰ. vt?

5.di.lxxxj.valet.ↄtra.

miſericoꝛd impendi z. e. q.j.ſigs a pſeudo
vita — endiſicos Kaibi ag aceſtilia
ferei-gam 3 te fuerat adeptus.

goꝛe iuris oĩno depo

preſoyter.⁊.vij.q/j.p⸗

ſẽtiuʒ.⁊.c.ſanctitũ cſt.

⁊ vere de miſericoꝛdia.nã de iure nõ pðt.⁊ið hac miſericoꝛdia digni ſũt

Oꝛdines.i.ad miſteriuʒ ſacroꝝ oꝛdinuʒ.quos tñ poſt emptioneʒ.ec
eeceperant.ꝛ ita grauatureoꝛũ peua in eccleſax emptione.
Salua.vt.i.papa poſſit diſpẽſare ſi velit.vel hãc reuocet ſiiternʒ ei
Ante emptionẽ ar. ſupueniens deli⸗
ctũ vel nouà cãm nõ viciare legitime factu.xxx.q.j.noſie.⁊.c.dictũ...
j.e.q.vij.ſiqnis omnem. contrd.
5M. Per mittant᷑. ĩ eadẽ eccſia. hecẽ dria int iſtu caſu ? ſemndum.

Hin.iſtð niſi reſpicit duos articulos vltimos.nã in pᷣmo caſu põtex

diſpẽſatiõe ſingularẽ locũ obtiner᷑.ſj male diẽ ꝗ hoc dicit.nã cũ vlt.ma⸗

gis diſpẽſatur quo ad execution: oꝛdinis qᷓᷓ cũ medio.vñ iſt niſ refert

ad pᷣmũ mẽbx.ᷣc. Ego cũ bugo dicol iſt niſ reſpc oẽs tres caſus pꝛe

.*

dictos.nã ĩ nullo ipſoꝝ pᷣmũ vel ſingularẽ locũ inemptsa eccleſia poterit

obtinere. vtin fre. dicitur manitfeſte phi.additio? b Pumuz
ar. e de ſi. ex infinuatiõe.⁊ intelligũt ꝗdã hoc tatũ ð pᷣlatiõe.h.iĩtelligit
ð qlibʒ dignitate.qꝛnec archipꝛeſbyt᷑ nec ðcan c In emptis.

CCd

hi
ctacap
tneſi
ſeigfeſt
iochnot
Nlctto⸗
ptin

Cpeeri

CBin
Nüa pn
niiͤpe
C
ſsin⸗
trponin
üs
CNi
ſin
guiſee
lluſt
ſerngn
CCn
nktan
Sri
Ulate,
faave
nn hn
Whra
fſana
nin
ſchon
ſſ da
flpmmen
lelhor
Negon
Poncrern
ſoneſfu
Ca
ntllie⸗
ſonpot
tmue
N
lſon
Cſei
Wrm
ap,
oln
Cnn
lie⸗
the
umt
hon
Chns
eat
Akn⸗
ſans
Muyf

Nni

lngbactin
henen ⸗
hefenman
Minr
ſnmfant
nanepofi
en pe
Oefconen
Corheo⸗
Ongzne
ulbeprtu
dwai
ns

Iſgebr
Nain
plantio
ſetitti
numni
elong
ieet
rnaten
gnuin⸗
Hcg
W
ſacfii
Nteheg
Gnie
eino
ewöth
Muoni
np

ſatione.

ſfitxli.d i. nos conſuetn dinem. ⸗ ”
G Qs qui.abſq; tñ.s.dil.lv.pꝛiſcis.quaſi nõ ð iure cõi ſj ex diſp?⸗⸗

b ¶ Dimiſcrint. hoc idem habes extra de ſi. ve regularibus.

c ¶ RKepoꝛtare. nã ex alieno dolo alius lucrum repoꝛtare nõ debet. ff. ö

eo per quẽ fac.e.l.vl.
RSmñ. j. ⁊ hoc ver eſt ni
ſi ĩ caſu extra de ſimo.
nobis.ſ.per fraudem
d Reſentiũ.tria
ꝓ iſto faciũt co
actiõ accipiendi illum
oꝛdinẽ.i.ſacꝝ ſponta⸗

nea ofeſſio. renuncia⸗/

tio.Duo faciũt cõtra
deteſtatio criminis
diſciplina eccłiaſtica.
e ¶¶Incuria.i.negli⸗
gẽtia vel ſtulticia vel
ignoꝛãtia iuris.
f¶ Cnidã.ideʒ ſi epo
3. k. q. , ſtatnimus.
g. Et inuitum.i.co
actũ a parctibus. vel
inuitů poſtei ſciuit.
b. CLulpã. nõ pmo
nis in pꝛopꝛietatẽ. naʒ

erponitur culpã.i. de

fectũ. S.di.lvi.c.vlt.
¶ Iſtã. hic collige ro
nẽ cuʒ quis obijcit ali
quid eẽ culpaʒ nõ qð
culpa ſit ſed ſolet eſſe
ſic xv.q.i.c.mulier.
Eßz ¶ Supplicauit. vnð
mitiꝰ cũ eo agendũ fu
it. j.xij.q.j.ñ dicatis.ð
di.l. qete. C. ne tuto.
vel cura.vel. cõducat.
l.vna. ̊ nonne male
rogabat cum depoſ /
tũ ſequatur infamia.
ff. de his qui.no.ifa.l.
ij. §. ignomine. necẽt
quis deponi debeat
niſi ꝓ maximo crimi⸗
ne ixxxj. di. apoſtol?.
dic ergo rogauit vt ð
poneretur.i.ab execu/⸗
tione ſuſpenderetur.
I¶Eratruqʒ.? ficepᷣs
in tali caſu diſoẽlare
non poteſt ſine conſẽ
ſu ⁊ auctoꝛitate fratrũ
xv.q.vij.eps nullius
nã ĩ omni diſpẽſatiõe
conſenſus capituli.re
quirendus. eſt pꝛete⸗
rea per.ciſtud nõ diſ
penſari circa ſimoniã
commiſſ ĩ oꝛdine nꝗᷣ
ſipſe oꝛdinarius de⸗
dit pecuniã vel alius
dum tamen det epiſ⸗
copo non poterit epiſ
copus hoc caſu diſpẽ
ſare.⁊ hoc notauit cũ
Dirit nõ epiſcopo.q.d
lecus ſi epiſcopo eſſet
data vñ ſtrictioꝛ erite
piſcopi ptas diſpenſã
di in ſimonia commiſ
ſa in oꝛdine qᷓ; in bñfi⸗
cio. S.e.q.c.j.ſed hocñ
admitto. vñ dico ꝙ ſi
ue ſimonia fuerit cõ⸗
miſſa ĩ oꝛdine ſiue be⸗
neficio. dũ tamen epiſcopo

diſpenſare. ſed ĩ hoc dico eẽ differentiaz. ꝙ ſi epiſcopo fuerit data pecu

—

vel monaſterijs regulariter viuat:

inſui honoꝛis officio miſericoꝛditer
condeſcendendo miniſtrare conce
dimus abſqʒ tamenꝰ ſanctoꝛum ca
nonum pꝛeiudicio. Ex hac itaqʒ
auctoꝛitate colligitur.quod ignoꝛã
tia tales excuſat a reatu criminis vt
ſupꝛa dictum eſt. non a fructu em⸗
ptionis:cum in eccleſijs quas parẽ
tũ pecunia adeptiſunt non niſ poſt
quam eas omnino dimiſerinv. ex
miſericoꝛdia ibidem eis eſſe conce

dit᷑.iĩ quo patet quod ⁊ſiillis igno?ꝛ

rãtibus ſimome peccatum eſſet ad
miſſum.fructum tamẽ paterne em
ptionis repoꝛtare non poſſunt.Oð
vero a crimine excuſentur.hinc pa

tet:quia pꝛo hoc facto a ſacris oꝛdi

nibus non remonentur. Si enim il
lius criminis participes eſſẽt:ad ſa⸗
cros oꝛdines conſcẽdere nõ poſſẽt
Illud idem intelligenduʒ eſt de eo

qui ꝑ pecnniã eſt adeptus ſacerdo/

tij dignitatem non epiſcopoſed cui
daʒ ex pꝛcipibus eius datã vtroqʒ
tamen ordinatoꝛe videlicet ⁊ oꝛdi/

nato hoc ignoꝛante.Ande vrbanꝰ
ij. ſcribit alberto metenſi epiſcopo.

De quodam pꝛo quo incuria pa/
rẽtum dedit non epiſcopo ſed vni
pꝛincium.
Reſentium poꝛitoꝛem quẽ
ρparentum incuria per pecu/
niam nõ epõ ſ. cuidaʒ puncipum
eius datam ⁊ inmitũ ſacerdotij di
gnitateʒ obtinniſſe ſignificaſti:lʒ ſã
cti canones deponendũ eſſe teſten
tur:tñ qnia culpaʒ iſtaʒ neſciens ⁊
coactus commiſit quia ab eodẽ
ougine vt deponeretur ſupplica/
uit vltronens ex cõſideratione diſ
cretionis qne mater eſt omniũ vir
tutum:magis quaʒ ex rigoꝛe cano⸗
num miſericoꝛdie niſcera adhiben
do ipſuʒ in eodeʒ oꝛdine eſſe frater
nitati ine cõſulimus ita tñ ut ſi eccle

ſia illa cni deſeruit:ſacerdotuʒ pe⸗

nuriaʒ nõ patitur ſuſpenſus a ſacer
dotali officio permaneat.quod ſi
foꝛaſſe eccleſie ntilitas exegerit:ut
curam regiminis aſſumat.liceat ei
ex cõceſſone ſui epiſcopi fratrũqʒ
obediẽtia ſce qotallofſcio fügi.
. vzjz. 1
Vid veroꝰð his fieri

ðpbeat:qni ignorater
aſimoniacis oꝛdiati

ſũt.qð.vi.loco que
ſitum eſt.ſupꝛa.i.c.vi
delicet vrbani quod ſic incipit.Si
qni a ſinoniacis non ſimoniace oꝛ

fuerit data pecunia qᷓ; epiſcopus non poſſit

nia pꝛo beneſicio. et tunc non epiſcopus ſed quilibʒ ſuperioꝛ poſit di⸗
ſpeſare ſiue in illo beneñcio fue in alio m eum modum qui traditur.

xcviij.

S. e c. j. ſed ſi fuerit eo data pecunia pꝛo oꝛdine tũc non poſſit ſecum diſpen⸗
ſari niſi a ſolo papa.vt.S.q.j.ergo.⁊.c.ſiquis neqʒ.⁊.j.q.vij.ſiquis omnem.⁊.
c.requiritis.illud aũt expeditũ eſt ꝙ epiſcopus vel capitulũ põt diſpenfare cũ
eo ꝗ ignoꝛater eſt adeptꝰ beneſiciũ etiã ſimoniace.vt ex de ſi.ex inſinuatione.
io.ꝗd aut iuris hodie ſeruet dixi per decre.s.qiij.ex multis.in vlt.glo.h.

dinati ſunt:requiratur. Nũc auteʒ
de illis queritur:qui nõ pꝛo oꝛdina
tione pecunias offerunt:ſʒ pꝛo elec
tione:vel vt decretũ electõnis fiat:
vł vt ſubſcriptione firmetur vel vt
electioni non reſiſtatur aliquibus

pꝛemia largiũtur an eoꝛum electio

vicioſa ſiiiudicãda.Mon eni vidẽ
tur ſpiritus ſancti donum emere:g
non pꝛo cõſecratione ſed pꝛo elecii
one munera largiuntur:cum nulli
us ſpiritualiſ gratie aliquos faciat
electio participes:ſed ſicut eccleſia
ſticarũ reruʒꝰ emptoꝛes ſimoniaci
iudicant᷑ quia eccleſiaſticis officijs
ita adiũcte ſũt:vt alterum ſine alte:⸗
ro alicui non pꝛoueniat:ita qꝛ per
electionem peruenitur ad conſe
crationem:perinde ſimoniacꝰ ha
betur qui pꝛo electione pꝛemia lar
gitur ac ſi pꝛo conſecratione mune
ra dediſſet.unde ſymmachus ſcri /
bit ceſario epiſcoppo.
Se his qui pꝛo muneribus oꝛdi/
nationem faciunt.
Zauis autem epiſcopatũ de
ſiderat data pecnnia poten/
tes ꝑſonas minime ſuffragatrices
ſibi adhibeat.nec ad decretuʒ ſibi
facienduʒ clericos uel ciues ad ſcri
benduʒ adhibitio cuiuſiibet gene:
ris timoꝛe compellat.uel pꝛemijs
quibuſlibet expoꝛtetur. Nez gre
go.ſalonis conſiſtentibus.

Simoniacꝰ eſt quint eligatur pꝛe

mia largitur. s
QSo antem neſtre dilectioni
pvpi onidgens ⁊ mee anime om
nipotẽtis dei indicinʒ pertimeſcẽs
eiuſdem maximi cauſas ſubtiliter
exquiri deſidero.ſi nullus crimini
bus pꝛeſſus que ſacro oꝛdini cõtra
dicunt.ſi non per ſumomacam he⸗

reſim..i.pꝛemia quibuſdam ſe eli/
gentibus pꝛebendo ad ſacerdota/

le pertingere conatur officium.
Zũc eniʒ liber pꝛo nobis apud do
minum interceſſoꝛerit.ſi non obli
gatus de ſuis ad locum interceſſio
nis uenerit. Iem greg. ſiagrio
ilopa ugaſtnckiment.
Sicnit oꝛdinatio ſic electio nel con
ſenſus ſine nenalitate vʒ pꝛeferri.

B Jeneis qui innitatus rẽnnit*

agneſuns remgit ſacris altari
bus eſt admouendus. ſi qui nltro
ambit nel impoꝝꝛunnzʒ ſe ingerit.ẽ
pꝛoculdubio repellẽdus. naʒ qui
ſic nittitur ad altioꝛa cõſcẽdere qd
aliud agit:niſi nt creſcendo decreſ
cat.⁊ aſcendendo exterins interins

MNigd vero de
m bhbeieꝛs h. c. detmi
natuz ẽ p. c. qd
ginducit. S. q.
ſ. ſiquis ex ſi⸗
moniacis.
n ¶ Nunc aũt hic ponit in
cidentẽ qõnẽ que dubia ſi ẽ
o CRKerum. S. q.iij. ſiquis
o biecerit.
p ¶VPer electionem.S. di.
xl.ſicut viri.
q ¶ Electionc.ſi.j.xv.qliij.
ſane. Z
viij. .ij. c.j.
8 Suffragatrices. S. e. q.
j.eſtote.j.xvj.q.vij.ſiqs epſ
3.di. lv. nullus.
t ¶ Ad ſcribẽdũ.ſ.cũ pr̃oni
ſüt. vel hoc cũ ſpãliter vocã
tur laici ad electõeʒ.lxiij.di.
adrianus. vel dic ꝙ factũ
ꝓbibet. nõ ideo dicit ꝙ ð iu
re ſubſcribere debeãt ciues
ar.extra de elec.c.j.Subſcri
bere debent ciues nõ vt eli
etes ſed vt cõſentiẽtes. vt
.j. vij.q.j.epᷣs de loco.
u ¶ Timoꝛe.ſed nũquid ti
moꝛ.ĩducit ſimoniã.dico ꝙ
nõ peccat tũ moꝛtaliter ꝗq ꝑ
timoꝛẽ obtinʒ bñficiũ.ar.cõ
tra. S.q.iij.res ecclie.⁊ ẽ hic
ar.qꝙ ñ tãtũ timoꝛ moꝛtis vł
cruciatꝰ coꝛpis ſed ẽt timoꝛ
verboꝛuʒ viciat electõnẽ.ar.
xxiij.q.viiji.conuenioꝛ.io.

r B uis pecunia. J. xo⸗

x HBo aut. marximi. 8

iſto.agit.ij.q.v.to.
lxiij. di. ſalonitate.

y Erxquiri.tũc tenet᷑ pꝛela

tus inquirere.cũ ad eũ per
uenit clamoſa querelatio.
e de ſi. licet hely.
3 Interceſſonis.iij. q. vij.
in grauibus.
Icut is qui inuitatꝰ
renuit. dũ tñ nõ eẽt

4
pſeuerãs qꝛ ſi ſeper eẽt inuo

lutariꝰ.nõ eẽt cognoſcendꝰ
vt lxxii j.di. vbi iſta.ſʒ faciẽ
dũ ẽ vt de nolẽte ſiat volẽs
⁊ ſic licite oꝛdinatur.vt.xxiij
q.iiij.di ſplicet.xl.di.ãte om
nia viij. q.j.in ſcripturis.⁊.
xvj.q.j.vos autem.
b ¶ Refugit. ſz miꝝ ẽ ꝙᷓ hie
dicit ꝙꝙ fugeĩ dʒ cũ alibi di
catur ꝗ epatũ ⁊c.vt viij.q.j.
ꝗ epᷣatũ ⁊c.nã ſi illud gerit ĩ
aio ⁊ aliud exterius iudicat
peccat.nà ita mẽti᷑ ꝗs ſimu
latis opib ſicut oꝛe.xxij.q.v
cauete.⁊ ꝙ peccet patet.rxij
qij.cũ hũilitatꝭ.dicũt qdaʒ
ꝙ iſiud mẽd ciũ nõ ẽ moꝛ⸗
tale lʒ nõ ſit benignitatꝭ vel
iocoſitatiſqꝛ caret dolo.⁊ iõ

nõ eſt moꝛtale. dico ꝙ iſte ð

bet eſſe nolens ⁊ debet fu⸗
gere.i.timere ne foꝛe nõ ſit

ſufficiens.vt.xl.di ante om

nia. vnde mentiri debet vires ſuas.S.q.j.non eſt putanda.vel dic q imelligi
tur fugere qui dignus eſt.ſi ſe non ingerit.qui queritur ⁊ non qnerit.
c ¶ Nel impoꝛtunũ.nam eo ipſo ꝗ ſe ingenit eſ ſuſpectus.ff. de pꝛocu.q̃ om
nia.idẽ in tutoꝛe.ff.de teſta.tu.ex ſententia.ar.contra ꝙ quis poteſt petere ho

n i

Cau.
noreʒ.f de decur.l..eos t pecunia pao eo dare.ff.ð of pꝛeſi. barbarius.ar. viij

ꝗ.j.qui epatũ.ff.de mu.⁊ ho.reus.Ad has leges rñdent quidã ꝙ publice pe
ti põt non in occulto.Alij.vt py.dicunt ꝙ meritis põt quis petere alias nõ
quia ler iul.de ambitu nõ habet locũ rome.ff. ad.l.iul.de am bitu.l.j.vel dic

ꝙ quondam a populo poruerunt peti.modo vero ab imperatoꝛe. vel aliud

ĩ dignitatibus ſecularibus.

vnde ⁊ militia ſeculariſemi

õt. ff. de ac. emp. l.creditoꝛ
.inter vẽditoꝛes.multũcõ⸗
tradicit ſolutioni huic.extra
de ſi.nobis vbi ſemp nocet

vatio pecunie.niſi cum da

ta eſt ab aduerſario.q̊ ideo

hic excuſatur.qꝛ nibhilomi⸗

nus erant eũ eiecturi.ſic ex

eæ.2.ſ q̃ſtiões.⁊ hoc tenet. b.

AIVnc aũt recipi.

erndus. nõ de iu

re.ſed de diſpẽ⸗

latione. ſic xxiij.

q.iiij.ipᷣa pietaſ

Sunt tamen ꝗdã caſus in

quibus eccleſia nõↄſueuit
diſpenſare.quos notaui.j.
ix.q.j.in ſumma ⁊ determi
natur hecqõ.j.e.S.ex hac
auctoꝛitate.io.
b, G Jqui pſ bpteri.oꝛdi⸗
. natione.j.xxiij.q.ii⸗
ij.ipſa pietas.ↄta ſj illud ex
pietate matris eccleſie iſtud
de rigoꝛ pater ne diſcipline
⁊ ad hoc facit.l.di.vt conſti⸗
tueretur.

—

¶ Quibus.nõ puniri ali

quemlin eo in quo deliquit
ar.xij.q.ij.qui ⁊ humanis.
d. Conrta nos.ar.qꝙ ſi cle
ricus beneſiciatus ẽ in dua
bus eccleſijs non põt pꝛeſta
re patrociniuʒ vni cõtra ali
am.ar.xcvj.di.ſi imperatoꝛ
iij.q.j.nulli.ſ tamen habet
ad miniſtrationẽ ĩ vna pote
rit contra aliã ſtare.ar.ſſ.de
in ius vo.queſitũ.⁊.iij.q.vij
ſi cõtra.in fſine.io.
e Iquis.Caſus intẽ⸗
dit.vij.ſinodus pꝛo
bare ꝙ licet per pniam ſub

mibus recipiuntur.

in pꝛofũdo deſcendat. Nagqs

frater chariſſime i ſacerdotibꝰ oꝛdi

nãdis ſynceritas vigeat.ſit ſimplex

⁊ ſine vẽalitate cõſẽſus.pura pᷣferaf
electio vt ad ſũmũ ſacerdotij vipõ

tiſicij ñ ſuffragio vẽditoꝝ ꝓuectꝰſʒ
Dei credat᷑ eẽ iudicio.

vel oꝛdinationeʒ peruenerit:ei nul
latenus obeſſe videtur.nec ad rea
tum criminis pertinet:cuius cõſciẽ

tiaʒ nõ habuit.nec ad electionis vł

oꝛdinationis caſſationeʒ pertinet.
ad quã alias nonper pꝛauam illo/
rũ cupiditatẽ perueniſſe docetur.
AOA. vilj.

Anc autem de.vij.
queſtione tranctan/
dum eſt.an renunci /⸗
ans ſue hereſi ſit reci
“ piendus in epiſco⸗
pali dignitate vel non. De his
ita ſcribit cypꝛianus ad ſtephanũ.
Qui redeuntes ab hereſi ſius oꝛdi
S JIqni pꝛeſbyteri ⁊ diaconi in
eccleſia catholica pꝛius oꝛdi
nati fnerint ⁊ poſrmoduʒ perſidi
rebelles extiterint contra eccleſiaʒ
vł apud hereticos a pſeudo epiſco
pis ⁊ antecriſtis contra chuſti diſ.
poſitionẽ pꝛophana oꝛdinatione

pꝛomoti ſunt:⁊ contra altare dz

ueniatur cuilibʒ peccatoꝛ. ta

men.poſt penitentiã nõ po

teſt de iure pꝛomoueri. im⸗

mo ſi poſt peccatũ pꝛomotꝰ
eſt vel poſt pisomonionẽ pee
cauit deponendus ẽ ⁊ dicit
hoc regulare fuiſſe tam ãte
iſtitutônez baptiſmi qᷓ; poſt
⁊ hoc pꝛobat exẽplis tã ve.
teſt. ꝙᷓ no.⁊ hoc ſonat littera
illa.nullũ tñ eoꝝ qui ãte ba
ptiſmũ ⁊c.nam illi qui ante

baptiſmũ peccãt. ꝓmoueri

pñt vt expꝛeſſuʒ eſt.xx vj.di.
deinde. l
f ¶Omnem.i.Daliquam de
omnibus.ſi. xv.q.j.mulier
g¶QAlſacerdotio.ar.ꝙ legi
time factũ ſuperueniente ðᷣ
licto irritatur.j.xx vij.q.ij.
doꝛmierit.j.xxx.q.j.de eo ⁊.
c.ad limina.cõtra.S.e.q.v.c

j.cõtra.j.xxxij.q.vij.c.hiq ⁊

c.neqʒ.cõtra.S.di.xci ij.ſiqs
ſ.xx v.q.ij.ſiqui epiſcopi.j.
rvij.q.iuij.frater.j.xij.q.ij.
qui ⁊ humanis.
A ſacerdotio.i.eccleſi⸗

aſtica dignitate.vt.S.e.q.j qui per pecuniam,.

dininum verbnʒ ſacriſicia foꝛis
ſa ⁊ ſacrilega offerre cõati ſunt:eos
quoqʒ hac conditione inſcipi con/⸗
uenit cum reuertuntur vt cõicet lai
cis.⁊ ſatis habeant quod admittũ
tur ad pacem qui hoſtes pacis ex
titerunt.nec debere eos renerten/

tes ea apud nos oꝛdinationis ⁊ ho

noꝛis arma retinere: quibus:con/
tra nos rebellanerunt. Item ex
vij.ſynosdoo.
De bis qui pꝛio muneribns oꝛdina
tionem faciunt: qui redeuntes ab
hereſi in ſuis oꝛdinibus recipiãtur.

quis omnem traditione,

12 eccleſiaſticam ſcriptam vel
non ſcriptam violat anathema ſit.
omnis epiſcopus vel pꝛeſviter ant
diaconusconuictus quod pꝛo mu
neribus oꝛdinationem dederit vel
acceperit:a ſacerdotiocadat. Sʒ
dicunt quidam quia penitentiam
agimus pꝛo peccato:⁊ deus indul
ger illud.ita ⁊ ego dico.quia om/
nem penitentiam recipit deus.⁊ in

i¶ IAndulget. de pe. di /c. verbum.
Kk ¶Wenitenti. z2 adeo hoc verum eſt. ꝙ ſiquis etiã perueniat ad ſummum
maloꝝ ſubueniatur ei per penitentiam vt de pe.di/iij.calis.na in quacũqʒ bo

Si autem
pecunia pꝛomiſſa fuerit vel ſoluta
electo vel oꝛdinato penitus igno/
rante:nec eo modo ad electionem

ra gemuerit peccatoꝛ ⁊c. nec tibi dico ſepties ⁊c de pe.diiij adhue lſtẽt.·
l ¶¶ Et dirxerit. ⁊ ita ſynodus inducit hãc auctoꝛitatem ac ſi pꝛimo pec

caſſet dauid ⁊ poſtea do minus dixiſſet ei inueni ⁊c. quod tamen ſecus

fuit.ſed ſynodus,non curauit de oꝛdine.ſed de veritate.qꝛ dominus ſic
ei dixit ⁊ ille penituit.nec tamẽ poſt penitentiã permiſſus eſt ediſicare et
in hoc facit ad pꝛopo⸗

dulget per penitentiam peccata qꝗᷓ
e Noui enim quodda

iam facta ſũ
nid foꝛnicatoꝛem ⁊ homicidamꝑ
penitentiaʒ receperit deus ⁊ quod
dixerit de eo. Inueni virum ſecun
dum coꝛ meũ. Noui rurſus eundẽ
audientem a deo. Non ediſicabis

mihi domum:quia vir ſanguinum

es.Scio manaſſen per confeſſio⸗
nem dimiſſam impietatem ſuã.
Scio meretrices ⁊ theolonarios
per penitentiã receptos:nullum ta
men eoꝛum qui ante baptiſmum
peccauit ſacerdotibus connume/
ratum. Scio quoſdam dum eſſent
in mũdo in multa foꝛnicatione mã

ſiſſe:monachos vero factos quaſi

luminariamundi reſplẽduiſſe:nul
lum tamen ad ſacerdotium aſcen/⸗

diſſe.Quodꝰ⁊ ſiraro cõtingit:nul

latamen lex eccleſie fnit. Noui
mus peccatricem pꝛins mariam
poſt conuerſionem quamuisſan⸗

cta ⁊ caſta tamen inter diaconiſſas

nõ eſt cõputata:ſed quid hoc dico.

ſequens ſanctos apoſtolos ⁊ vene

rabiles patres cum omni ſiducia
clamo.qui per ſimoniã oꝛdinatu⸗
eſt ſiue epiſcopꝰ ſiue pꝛeſbyter ſiue

diaconus.alienus eſt a ſacerdotio
neqʒ enim venalis eſt gratia ſpiri!

tus ſancti.Cayphe traditio⁊ adin
nẽtio ſimonis a ſancto ſacerdotio
eſt aliena.Et ſi in foꝛnicationelap

ſus eſt aliquis poſt baptiimmum:in

ſacerdotium non recipitur cano/
nes enim hoc pꝛohibent. Siquis
vero cum hoc peccato ad ſacerdo
tinm pꝛofectus eſt:cognitus ðgra
detur. Item epᷣm quiꝑ pecuniã
oꝛdinatus ẽ:ↄſiteor qꝛ per peniten
tia recipit.deus bonꝰ ẽ in ommibꝰ
⁊ aperta viſcera eins oĩ homini pe
nitenti.ſed quoniã iuxta apoſtolũ
opoꝛtet epiſcopum irrepꝛehenſibi
lem eſſe quicunqʒ per pecuniam
vel oꝛdinauerit aliquem vel oꝛdi:
natus eſt:ab omni ſacerdotio alie
nus fit. Charaſins patriarcha dixit
quicunqʒ per pecuniam vel oꝛdi⸗
nat vel oꝛdinauerunt vel oꝛdina/
ti ſũt epiſcopi vel pꝛeſoyteri vel di
aconi vel quilibet dennumero ſa⸗
cerdotali.repellantur omnino aſa
cerdotali honoꝛe ſicut ſymon ma
gus a petro.quicunqʒ per pecuni/
am diſpenſationem vel cnram ſoꝛ

titiſunt monaſterioꝛum vel eccle

ſiarum vel religioſarum domoꝝ
hieroconioꝛum xenodochioꝛum
oꝛphanotrophioꝛum cuʒ depõne

durum ſit. xxv.di.c. vlt.

tEpm. pen tenn. C. de ſum. tri liquet igttur.
u¶Sacerdotio.i.clericatui.ar. e de cohabi. cle. ſi quiſquas.
X¶Religioſax. ua in hoſpitali cõmittitur imonia.

ſitum. vel. retulit ſe ſy

nodus ad diuinaʒ pe
nitentiaʒ vbi iam pñs
erat futurum pecca⸗

m Scio manaſtn
ezechie filiuʒ qui acta

penitentia reſtitutus
eſt ad regnum , de
pe. di. ij. ſi enim ingt.
n ¶ Peccauit. ar. per
baptiſmum nõ abo⸗

am poſt baptiſmum
impediat pꝛomouen⸗

dum quod nõ eſt v

rum.quia omniacri⸗
mina ⁊ etiam ſequela
peccati dimittunt in
baptiſmo. vt. xxv. di.
pꝛimum.xx oj.di.dei⸗
de.⁊ ſic nõ eſt obiectio
de paulo qui ante ba
ptiſmum peccauit et
quod hic dicitur retert

ſe ad id qð tũc accidit.

quia tunc non ſuit vi
ſum ꝙ aliquis talinʒ
pꝛomoueretur ate ba

ptiſmum. ſi vacat hic
ar. notatum ab. h.nõᷣ
aboleri infamiam per

baptiſmum.

o ¶Auog ſcllicet qd
fuerit pꝛomoti.
p Raro. ficuti ma-
theo qui fuit theolo⸗
narius.⁊ tamen poſt

fuit euangeliſta.

q ¶NMulla,.ar. ꝙ. lich

aliquid in eccleſia ac⸗
cidat. non tamen lex

efficitur. S. di. lxx vij.
monachus.S.di. lv. p

ſcis.S.di.lvj.cenoma
nẽſem..diliiij.mul⸗
V¶ Ker. id eſt regula
vel ius comune. alibi
dicitur conſuetudo vt
8.eo.q.j. ventum eſt
ſimiliter dicitur regu
la. xxxj. di. nicena.
8CTraditio ideſt ad

inuenticia machina⸗
tio.qꝛ per ſimoniaʒ ſa

cerdotium obtinuita
romanis.

t¶ Et ſi in foꝛnicati⸗

one.hoc intelligit. G.
2, M. cum ipſo iure
infamis eſt puta ðpꝛe
henſus eſt in adulte⸗
rio ⁊ in alijs que infa
mant. vj.q.j.S. poꝛro.
ar.xx v.di.pꝛimum.et

hoc de rigoꝛe iuris.hj

de milſericoꝛdia ſecus
xxxiiij.di.fraternitatiſ
vt ibi notatur.dicit ta
men.h.hoc eſſe verũů
quod dicitur hic.licet

mnnr irt

nwmerke

unihbet
Ufumunge
um.
iſllng
rott
ofarin
ſſuitol⸗
zunen N
n
Uürg
natlenn⸗
nmt
nlrit
sädl
lenanen
Rillün⸗

ſckngt
fune,An
ſſvencon
hwunk
n ſep
cena.
ſiocfi

¶DBOephanotrophio
Tum.ar.ſimoniã eſſe

dare pecuniam ꝓ ad
miniſtratione paupe
ruʒ ⁊ hoſpitalis.j.xx⸗

iij. q. viij.F. ̃uis.ĩ au
ctentica de ſan. epi.S.
ſed neqʒ coll. ix.
a C Timeri.S.xlv.di.
uid autem.
c .Qui ſeculares. j.
xvj.q.vij.ſiquis dein
ceps.
d Onuenientibꝰ
Caſus conue
nerunt ſancti patres
in ſeptima ſynodo. vt
tractarẽt qualiter epii
copi ab hereticis veni
entes recipi debeant.
In pꝛima parte ponũ
ĩur verba notarij. In
ſecunda dicitur ſic eoſ
eſſe recipiendos ſicut
Vi. vniuerſales ſyno⸗
di receperũt poſtea an
ctoꝛitatibus ſanctoꝛuʒ
patruz pꝛobatur ꝙre
cipiendi ſunt niſi vbi
ad fidei ſubuerſiones
ſunt ab hereticis oꝛdi
nati.
e Conuenientibus
verba notarij quibus
credendũ eſt ar.ff. qðᷣ
me. cã metũ.S.ſed ꝙ
pꝛetoꝛ.nã ibi inter il
los ius facit.
f Et ioanne.qui di
xit eẽ mellus iuranteʒ
deierare.qᷓ; ſacramen

tũ in fractiõe ſacraruz

imaginuʒz ſeruare. vt
xxij.q.iiij.actione.
g C Apochꝛplarijs.
apos nuncius ⁊ chry
ſis aurum quaſi de⸗
aurati nůcij.tales ho
die non ſũt pape ſed
applum barij.
h ¶ OQꝛintaliũlalexã
drie ⁊ antiochie ⁊ hye
roſylimis
¶ Itẽ baſilius non
videtur ꝙ ille baſiliꝰ
debebat loqui qꝛ erat
hereticus.vt. j.per xij
lineas ibi ⁊ iuſſi ſũt ⁊c
ſed dic ꝙ loquebatur
vt excuſaret ſe.
k C Dninerſalibus.
vniuerfales ſynodi di
cũtur quibus itereſt
romanus pontifex vl
cius legatus. locales
quas congregant pꝛi
mates vel metropoli
tani abſqʒ pꝛeſẽtia do
mini pape vel eius le
gati. hic ergo colligit
iſta diſtinctio ſynodo
rum alia vniuerſalis
alia localis.⁊ eſt ar.
autẽtice ſunt locales
ſicut vniuerſales⸗
WScvipto. hic colli
gitur ꝙ illi qui ab he
reſi reuertuntur ad ſi
dem cathol.cam ſcri⸗
pto debent negare he

reſʒ ſuã vt.j.e.q.quo

tens. ⁊.c.ſi qui. S. de

expellantur a diſpenſatione illa et
cura. Qui poſt baptiſmũ cadens ĩ
foꝛnicatione oꝛdinatꝰ t᷑.ſi poſtmo
dũ confeſſus fuerit ceſſet ab admi/
miſtratione.Si vero cõuictꝰ ab ali
quo.deponatur omnino. Simili/
ter percuſſoꝛ epiſcopus ant pꝛeſby
ter aut diaconns per ſe vel per ali:
quẽ aliũ quaſi per hoc timerł vo/
lens deponatur. ẽ qui p ſecula
res poteſtates oꝛdinatꝰ fuerit aut
eccleſiam obtinuerit deponatur.
ſi vero religioſam domum expel⸗
latur. Idem ex conci.meldenſi.
Be eodem.
Auendũ eſt ⁊ ſůmopere ſtu⸗
dendũ ac per virtuteʒ chꝛiſti
ſangnis interdicendũ epiſcopis et
regibus ⁊ omnibus ſublimioꝛibus
poteſtatibus atqʒ cunctis fautoꝛi⸗

bus ⁊ electoꝛibus quoꝛuncũqʒ cõ/

ſenſoꝛibus ſeu oꝛdinatoꝛibns ĩ gra
du eccleſiaſtico.vt nemo per ſimo
niacaʒ hereſim obtineat locũ quna
cũqʒ; functione calliditate ꝓmiſſio
ne ſeu ↄmoditate aut datione per
ſe aut ſubmiſſam perſonam
Item in eadem ſynodo.vij.
Qni redeuntes ab bereticis recipi
poſſunt vel non. .
e Onuenientibus apud nice/
naʒ bithynie ⁊ ↄſedentibꝰpe
tro archiepiſcopo ⁊ petro pꝛeſby/⸗
tero ⁊ abbate monaſterij ſancte ſa
bine locum tenentibus adriani pa
pe ⁊ tharaſio archiepiſcopo cõſtã ·
tinopo.⁊ ioanea thoma apochry
ſarijs apoſtolicaꝝ ſediũ oꝛientali/
um ceteris epiſcopis. epᷣi ſicilie
direrunt Hiannʒ ẽ vt de futuris in
quiramus Itẽ baſilius epiſcopus
anchire.dixit. Conſtitutio eccleſi/
aſtica hʒ canonice tradita ab anti/
qno a ſanctis apoſtolis ⁊ ſucceſſo/
ribus eoꝛũ ſãctis patribus noſtris⸗
apoſtolicis viris ⁊ magiſtris ⁊ ſan
ctis vninerſalibus.vj.ſynodi⸗⁊ lo
calibns:ſynodis otꝛhodoxis.vtꝗ
ab aliqna her̃ſirenertunt᷑ ad oriho
doxã fidẽ ⁊ traditionem catholice
eccleſie ſcripto negare debeant he
reſim ſuã ⁊ conſiteri catholicam ſi
dem. Item tharaſius patriarcha
dixit. videtur vobis vt ſedes ſuas
recipiant.qui ab hereſi renertũtur.
Religioſiſſimi monachi dixerunt
Sicut recepernnt vninerſales.vj:
ſynodi ab hereſireuertentes:ita et
nosrecipimus. Sancta ſynodus
dixit placet omnibus nobis.⸗⁊ iuſſi
ſunt baſiliusꝰepiſc opus anchire.⁊
theodoꝛus epiſcopus miree ciuita
tis ⁊ theodoſius epiſcopus ſedere
in gradibus ⁊ in ſedibus ſuis. Iteʒ

conſtantinus epiſcopu; cypꝛi dixit

Non opoꝛtet nos qui epicopi ſn/⸗
mus indigere doctrina.ſed alioꝛũ
eſſe doctoꝛes. Item tharaſius epiſ
copus dixit. Maloꝛum doctoꝛuʒ
mala eſt doctrina.eccleſia de ma:
lis doctoꝛibus ſacerdotes non reꝛ

N
78

cipit. Iem io. apochryſarius oꝛiẽ/
talium ſedium dixu.hereſis ſepa⸗/

rat omnem hoiem ab eccleſia: Iẽ
tharaſius epiſcopu) dixit ecce mul
ti caonici libꝛi ⁊ ſynodici ⁊ paterni

lecti ſunt.⁊ ab hereſi reuertẽtes do

cuerunt no; recipere:ſi aliquaalia

cauſa nõ eſt in eis. Item petrus
apochꝛiſariꝰ pape dixit:rome exu
latus ẽ macharius hereticus a ſa/

cta.vj ſynodo.⁊ quadraginta die/

ruʒ inducias dedit illi pater noſter
benedictus papa ⁊ quotidiemit.
tebat ad eum bonifacium conſili
arium ſuum.⁊ inſtruebat eum cõ⸗

monitoꝛijs verbis ex diuina ſcni⸗
ptura. nullatenn voluit emenda

re.hoc autem faciebat vt eum reci
peret in oꝛdine ſuo. Rem tharaſiꝰ

patriarcha dixit:quid dicitis de a/

natholio.nonne etiam in.iiij.ſyno
do factus eſt pꝛinceps'.⁊ ecce ab
impio dioſcoꝛo oꝛdinatus eſt.
Et nos igitur ita recipiamus eos
qui ab hereticis oꝛdinati ſunt.ſicut
anatolius receptus eſt: Nem ve:
reꝰ vox dei eſt.Et quoniam nõ mo

riuntur filij pꝛo patribus ſed vnuſ
quiſqʒ in peccato ſuo moꝛier quo

niam ex deo eſt oꝛdinatio. Item
tharaſius patriarcha dixit. Audiui
mus paterna mandata. Quid igr
opoꝛet recipere ab hereticis oꝛdi
natos. Sancta ſynodus dixit. Au
diuimus domine.⁊ opoꝛtet nos re
cipere.Tharaſius patriarcha dixit
plures eoꝛum quiin.vj.ſynodo cõ
nenerunt a ſergio pyrrho paulo pe
tro oꝛdinati ſunt:qui fuerunt ⁊ pꝛin
cipes hereſeos monoſcelitarũ quo
miam iſti continuatim in conſtanti
nopolitana ſede ſederunt.⁊ ab vlti
mo oneherrorſcllcet vſqz ad.
vj.ſynodũ nonfuerunt plures quã
xij.anni. TChomas vero ⁊ ioannes
⁊ conſtantinꝰ ab hereticis illis ar
chiepiſcopi facuiſunt.⁊ tamen pꝛo
pter hoc non ſuntrepꝛobati. San
cta ſynodus dixit.hoc manifeſtum
eſt.Conſtantinnsa epiſcopuscypꝛi
dixit Sufficienter oſtenſum eſt. qð
ab hereticis venientes recipiendi
ſunt Si vero quis ſponte ad bere
ticum vadit ⁊ accipit oꝛdinationẽ
non recipiatur. Iteʒ tharaſius pa
triarcha dixit:⁊ ego refuto eos qni
ob huiuſmodi cauſam ad ſidei ſub
nerſioneʒ oꝛdinati ſunt.⁊ maxime
cum pꝛeſẽtes eſſent oꝛthodoxi epii
copi a quibus poterant oꝛdinari:
ſic eſt paternus intellectus:Si ve
ro ſynodalis conſonantia fuerit et
vnitas eccleſiatum de oꝛihodoxi⸗
qui pꝛeſumſerint ab immundis he
reticis oꝛdinari depoſitioni ſubia
ceant.Sancta ſynodus dixit hoc
eſt iuſtum indicium. Ex hac au
ctoꝛitateꝰ datur intelligi quod qui
ab vnitate catholice ſidei in here
ticoꝛum ſocietatem tranſierit.vt ð
manibus eoꝛum eccleſiaſtice di⸗

con. di

.ij. ego berengar us

j. xx vj.q.v.his ꝗq tempoꝛe.
m Monachi. iaa mona-
chi intereſſe debent ſynodo
quod verum eſt in abbati⸗
bus. vt. xviij di. epiſcopus
non debet.
n ¶ Bafilius.iſti tres reuer
tebaͤtur ab hereſi.
o “OQpoꝛtet. ſed ad quid

reſpon
hendit

det iſte ſic. dic rep
tharaſium qui diæ

xerat videtur vobis ⁊c.⁊ iõ
ſtatim reſpondet iſte ſpara⸗
ſius repꝛehendendo conſtà

tinum.

Sed alio:ũ.vt

8.e.q.j.viliſſmus.⁊ eſt arg.
cõqa malos doctoꝛes. Ma
qui alios docere debent ꝛc.
ff. de eden. ſiquis ex argen⸗
tarijs. S. pꝛetoꝛ.
p. ¶Si aliqua alia.que im

pediat

diſpẽſationẽ.

q C. Rome exulatus.i. per
ercõmunicationẽ exilio cõ
demnatꝰ.ð.di.r vj.ſexta.

xC ρ

lus.

acharius.pꝛonuncia

8 CQuotidie.j. xxiiij.q.iij
Dirit apoſtolus.
t ¶ Mittebat. S.di.xix.ana
ſtaſius.
u ¶ Niꝛinceps.i.pꝛomulga
toꝛ vel actoꝛ canonũ.vt.di.
xrxvj.ſexta ver.quarta.io.
x ¶ Item vere. q.d. lʒ paren
tes.ſ.epiſcopi heretici fue⸗
runt.non tamen filij in he⸗
reſi ſuſcepti ⁊ oꝛdinati cum
ad ecdeſiã redierint minꝰre
cipiendi ſunt in oꝛdinibus
vt.S.di.xix.anaſtaſius.
Vy¶ Boꝛietur. q.d. tandiu.
moꝛitur quãdiu penitentiã
nõ agit ⁊ ſic facit ad pꝛopo⸗

ſitum.

3 COꝛdinatio. facta per he
reticos.⁊ ideo non eſt reite⸗

„ „

rãda.vt.S.e.q.iiij.iudei.j.xx
iiij. q. iüj. his ita.
a ¶ Oꝛdinatos.ar.pꝛo opi⸗
nione dicẽtiũ ꝙ ule qui reci
pit vltimã manus impoſi⸗
tionem ex eccleſiaʒ oꝛdines
confert quod eſt contra io.
fa. vt dixi.ix.q.j.in ſumma
nam recipiuntur hic in oꝛdi
nibꝰ oꝛdinati ab illis ꝗ rece
perũt in hereſi epiſcopaleʒ⸗
vnctionem vta ſergio pe⸗
tro paulo pyrrho.
b CMon recipiatur.in caſu
ſequenti.vel de iure.
c ¶ Erx hac auctoꝛitate. cy⸗
pꝛiani.S.e.ſiqui pᷣſ biteri.

nitjz

“

—

7

a .Siquis. 5. e. q.ſiquis.

*

b⸗
4

quin remanere poſſit.vnde
loquitur de emptoꝛibus. qꝛ

agere penitentiam nõ poſ⸗
ſut in oꝛdine empto.niſi pur

getur vic ũ rei furtiue.i.niſi
Dimiſio quod ſimoniace ac⸗

quiſierũt.ſed vendentes poſ

lunt ſioccultũ ẽ vel indiffe⸗
reter de emptoꝛibus ⁊ ven⸗
ditoꝛibus intelligatur ꝙ no
poſſũt agere pententiam re
manendo in oꝛdimbus ſuis
niſi er diſpenſatione. cri⸗
men ſimonie ſit notum. lo⸗
quitur enim de connictis ⁊
quoꝛum crimina ſunt publi

ca. de ialibus qu d interro

gatus eſt papa ⁊ de talibus
relpondet.

poſũnt retinere oꝛdines poſt

penitentiam. ⁊ hoc notat ſe

quens littera. an tantũmõ
⁊c̃.⁊ exaudi de conuictis.vt
J.ſequitur nã cũ ſponte con
feſſo mitius eſtagendu.
ſ¶ In oꝛdine. bhinc collige
ſubditum poſſe accuſare p⸗

latũ de ſimonia non pꝛemiſ

la pꝛiuata admonitione.ar.

contra.j.e.q.vit.pʒ.⁊ hec eſt

ratio qꝛ de alijs criminibus
poteſt quis penitere ⁊ eẽ in
oꝛdinłbus.vt dixi.lxxxij. di.
pꝛeſorter. de ſimonia vero
penitere non poteſt niſi pꝛi⸗
us dimittat oꝛdines. vt.S. e.
q.j.ſiquis.neqʒ.
Subuenire.niſi gradi⸗
bus luis vel dignitatibus
taliter adeptis pꝛius amiſ⸗

fis.vt.S.e.q.j.ſiquis omneʒ

⁊.xj.q.j.ſiquis neqʒ.j.xx vij.
g.j.ꝗq chr iſto. ⁊.c.nec aliqua.
J.xxxij.q.vij.ſidelis.
h ¶ Obuiare. j. xxv. q.j. ſũt
quidam. .c.contra ſtatuta.
i ¶ Sed in illoꝛu vt. ſ. ve iu
re deponantur.vt. S. eo.ſi⸗
quis omnem.
k ¶Miſi rigoꝛ. vtilitatis. ſi⸗
cut etiam ius ciuile quedaʒ
admittit pꝛopter vtilitatem
ff. de pig. ſed an vie.

I¶ AUt pleriſqʒ. hic incipit

tractare de diſpẽſatione.vñ

vidẽdum eſt quid ſit diſpen

ſatio.quid diſpenſare ⁊ qdᷣ
ius ſit diſpenſabile. quis
poſſt diſpenſare. Diſpenſa
tio eſt iuris cõis relaxatio fa
cta cũ cãe cognitiõe ab eo ꝗ
ius hʒ diſpenſandi.ar. rj.ꝗ.
j.. ex his. Diſpenſare eſt di
uerſapenſare. NMam omnia
hec de quibꝰſit mentio ĩ hoc
5§. penſare dʒ. qui diſpenſa⸗
re vult.Sciaſ ergo ꝙ vbicũ
qqʒ decoloꝛatur ſtatꝰ eccleſie

e¶ VUtrum pgſſint,./j.vtruʒ

Cau,

EE innocentij. S. e. q. ij. c. vlt. S. e. q.j. arrianos?ꝰ . .
Et alioꝛuʒ.S.e.q.j.ſiquis confugerit.c.qui ſtudet.⁊.e.ſtquis per pecuniaʒ.
UEdquiuiitis. vendere.j. emere.nam veteres indifferenter vtebantur his
verbis. ff. de ac. emp. veteres.nam de venduoꝛe non videtur dubium

gnitatis ſacramenta percipiat:vel
qui cõtemptis oꝛthodoxis ab he⸗
reticis oꝛdinari deſiderauerit.⁊ po
ſtea ſue abꝛenuncians hereſi ad ec
eleſiam redierit. officio tamen ac/
cepto fügi non poterit. Auctoꝛita⸗
te vero cypꝛiam pꝛohibent᷑ ab ad/
miniſtratione eccieſiaſtica qui in/
trã catholicaʒ eccleſiã oꝛdinati ad
fidei umpugnationem dilabũtur.
PDo ro ſimoniaci nec ab hereticis
oꝛdinãtur ad fideiſubuerſionẽ᷑. nec
intra eccleſiaʒ catholicam oꝛdma
ti aduerſus ſidem armantur. quã/
nis enim nonnullos per pecnniaʒ
oꝛdinent.non tamen ſidem impu
gnant.nec gratiã ſpiritus ſancti ve
nalem pꝛedicãt. vnde veraci peni
tentia cũ hereſim ſnaʒ deteſtaui fue
rint.pꝛemiſſis auctoꝝntatibus nõ ꝓ

bibentur recipi in ſuis gradibꝰ ve

runtamen capitulo illo nicene ſy⸗

nodi.ſiqnisꝰ per pecuniã ⁊c.⁊ illo

alio.vij.ſynodi.ſiquis oẽm traditi
onem.⁊ innocentijꝰ alioꝛuʒ mul/
toꝛũ auctoꝛitatibꝰ irreparabiliter
danari iubentur. MHinc euã. leo.
iiij.epiſcopis bꝛitanie.
oꝛdine male accepto ſimonia/
ci penitentiã agere non poſſunt.
Egniritis de his qui turpiſſi⸗
mo lucro columbas in tẽplo
domini vendere non pertimeiſcũt
T ſua acta ipꝛoba temeritate ſimo
nis hereſi comiungnnt. vtrum poſ
ſinte in oꝛdine penitentiam agere.
an tantummodo extra oꝛdinem 2?
ſacerdotaleʒ ſieri gradũ. Quibus
nos Plem cõnictis ⁊ bis qui taʒ
deteſtabile nefas quod iaʒ mnliis
eſt danatum conſilijs peregiſſe no
ſcũtur nulla poſumus penitentia
ſubnuenireꝰ⁊ tot ſpiritualibna patri
bus obniareꝰ:ſed in uloꝛũ patruʒ
me ſententia connenire omnibns
certũ ſit. Niſi rigoꝝ diſcipline
quandoqʒ relaretur ex diſpenſati⸗
one miſericoꝛdie.multoꝛũ eniʒ cri
minaſunt damnabilia.qne ramen
eccleſia tolerat pꝛo tempoꝛe vp/

ſona intuitn pietatis vel neceſſita⸗

tis ſiue vtilitatis ⁊ pꝛo euentu rei:
pꝛo tempoꝛe ſicut gelaſius:qui cũ
neceſũtate tempoꝛis videret itali/
cam eccleſiam pꝛopter belli famiſ
qʒ incurſionem fere omnium cleri
coꝛuʒ officio deſtitutã adeo vt ple
riſqʒ populis ſubſidia regendarũ

non põt diſpenſar. vt.j.e.⁊ ſi illa.⁊ dicũt quidam indiſtincte qᷓ contra quat⸗
tuoꝛcõcilia non poſſit diſpenſari.vt.S.xv.di.ſicut. nec contra enãgeliũ vel pꝛe
cepiũ apoſtoli.vt.xx vij.qij.ſunt qui dicunt.vt ibi notani. Se diſpenſatione
epoꝛum dico ꝙ vbicunqʒ nõ eſteis pꝛohibita diſpenſano poſſunt diuſpenſa⸗
e vt e de cle. pug.in duel. cj. . de.ſen. er: nuper. In quibuſdam tamen caſi
bus innenio eis pꝛemiſſam diſpenſationẽ. in quibũ qdà ꝓhibitã. quandoqz. n.
