Pmieidin alicuius.ſed ſi ſepius aliquid põt cõmitti:vbi non nocet tempoꝝꝛ q Vog vero vbi quis ſimul de pluribus criminibus accuſat .
diuerſitas:ſed eis obijcitur de Suſanna. Sed illi reſpõdent ꝙ iõ fuerunt illi ſKin vno deſiciat bene admittuur ad alia. vt. S. ij. q.j. in pꝛi⸗ S
teſtes repꝛobati:qꝛ dixerunt mis. dummodo non
ꝙ in eadem hoꝛa æ in diuer . ſit calumniatoꝛ.vt. ij
ſis locis cömiſſum eſſet al,⸗ am aliquid teſtiſicantur. nec eoꝛnzʒ pꝛofeſſione ſue teſtificationis ape/ q.iij paulum. nam 2 4
ulterium. ſed nõ poterat c voces tanquam pluriuz admittun riant. vt patefactis o mnibus que ſe condemnatus pꝛoſe⸗
mitti in eadẽ hoꝛa ⁊ in diur rur:quos tempoꝛum quideʒ diner cundum leges ⁊ iuſticiam cenſenda duitur qimẽ de que
ſis locis. ꝛ hoc deunt pꝑ er ſitas ſimul interfuiſſe pꝛobibuit. ſunt cognoſcatis: et competentem inſcripſerat pendente
eſſam ſimilitudinem non j jrati . accuſatione.vt .
Proptel ideticatem. näreue JNan ambꝛoſius in libꝛo de pa/ legbugn perſtaii runinn Daii. ganchnetchde one en
boaie ſrnlind uoc aais d ſeen geſtoꝛum teſtis ex ſuo ni monuin archiepiſeopo. muldebet Kapurne . Pont 4 ni
eſt ſimile illi quod nõ conce: il adiiciat. — quuntur: vbi quis ö
do:cum ſinguli fint in ſuus Ara a ſim lex teſtimonijſe, adeſſe. aalumnia conuictus ſo
dictis ſngelanes Si tamẽ D ries amna eſt. Wienda L) Eceſſe eſt ſecundum ſacrarnz vult acculare alique; D
aliquem actnʒ continuũ vi · teſtis dum ad ſeriem geſtoꝛum ali /· ſcripturarum documentũ: ac ⁊ deceptus fuit ſecus *
derent aliquiilicet diuerſs quid exſuo adijcit totam teſtimo- ſecunduz iuſticie ramitem accuſa ſipomiſſione aliqua i
horis viget meſinnoniun mij ſidem partis mendatio ecolo tuza accuſatoꝛ? ſimul adeſſe æ vnä enltonniſerccg n
drumine viderunt aliguos Lat. nihil igit quod bonuʒ videt᷑ ad partem gnantacunzi⸗ qualiter/ dintingunt vtrum de u
ſoꝛnicari: vel ſi alquivolunt dendum eſt. Item felix papa. cũqʒ pꝛedita ſit auctonitate ſic pꝛo?/ fecerit in minoꝛ vel in
i maliaiue eretea us Abiens per aliumm nec acculare nec ſe⸗ fucdielert gennn nulluʒz pꝛe maioꝛi. Si in minoti
celebꝛauit ⁊ vnus audiuit accuſari poteſt. udicin . . admittitur ad ſequen
nẽ miſte alter pꝛincipiuz. in Vkenesper aliuz accnſare aut x. tiaalias nodevrg⸗ 1
hboc caſu concedo eos bene A accuſari non poteſt. Nec affi⸗ Lleogd vero teſtes de ſin pꝛimis. In cimilt⸗
ſtaide vnckrol tu nis teſtis admittitur. ndin cri · acchtegi peund c busamtem baude e
ION NeNX P mine miuriarũ:in quo illuſtris per⸗ pitulo nõ ſint admit calnmn eun
onnnu nionem voee ſona etiam per pꝛocuratoꝛez inteenn keencliad ſequẽtia. x bengadſeuenniias .
facta fit a Diaeras berſonis daezcrape voten⸗Knati⸗ gene onei HS Oriteſtaemn anian
vt. xvj.q.iij.S. pot. ſicut etiz lis ſolennitatibus:vt c ti. de rmatur.in quo ſic ſtatutum legiX᷑. ſi de excu tnto.d.qui in
Pnm aud roobſulatus inrijs. lI. vltima. Item pelagins Qniin pꝛimo capituio deſiciti ad autezertt der n
lʒ diuerſe pſone ipſum erer papa ſindue magiſtro militum. cetera non admittatr cunſtitutus,. Qllis dn
meni⸗er ßdes Reo abſente libetius accuſationis Xaeut vt gnorenſeüiqz le Rauntcällls aann i
D fruſtra offertur. gtricis ab accuſatoꝛnbus multa nit ii
ueniant in iempoꝛe ſed diæa Anthe quas dedit nobisſln crimina obiſciuntur. Et vnum exr minibusa conteſta
Krokentonlciſvnne P cidius ſi ilo tempoꝛe aduer· bis de quo pꝛius egerit pꝛobare nõ külnen n oibnsi; u
ſperis. Eadem eſt queſtio ſi n ipane elenaſtiſſet v Zneiae/ an non arnir admittit᷑ ad ſequentia
is pꝛobare ſolutionem de⸗ ide erant. quia aduerlarios antur’. ꝛobatur illud ideʒ a i ſa
Eme: vnus Wai Aumele⸗ ſente geſta que nobis recenſuit fa,; cctoꝛitate arelatenſis cõcilij tertij in am w se
tuz ſolutii: ? alter dicit fabů. cta leguntur:talia leges non recipi· qnuo ſic diffinitum eſt. teſt. 2 deficit in illo nõ
Et reſpõ.ꝙ non valet teſt⸗ nnt. Idem decoꝛato patritiio. Oui falſa fratribus obijciunt vſaz admitti ad ſe. duaſ
monnanne omnes ſuntin Teſtes coꝛpoꝛaliter pꝛettito iurax ad exitum non comnnicent. ſuſpectue. f de ac. i
uo tenimonio ngnare; mentateſtinomurg die do. QQ◻Hs ani falſa fiatribue obſe: e dii n
dlem fone no ienetn teſtis Biꝛamur: vt ſub timoꝛe do ⸗½ ciſſe capitula connicti ſnerint miamn velno vi diri
uchnereinn menſe .ö. reſeartcgten tnb onte neas eerentetagn iemednd ane ngebammo egrck
ij.q. viij. libelloꝝ. ſinceritatem q ne nicare: ſicut magna ſynodus ante n delamaleren
. niibelo. gocio conſeruantes:omnem perſo conſtituit: niſi digna ſatiſſactione mir obein
¶Simpler. qualiter hoe nis que veritatem cauſe iſtins ſceire nitnerint. Iem ſelix papa in le/ pot poſteaagere ciuni
intelligatur. dixi. iij. q. ii.Mn poſſunt:faciatis amputari ſoꝛmidi cunda decraaliepiſcopis gallie. ter. C. qñ cimilis actio
teſtibus. nem: 2 veſtris pꝛeſentari conſpecti Qui quod obieit pꝛobare non vs iali piudicet.l.ſ.
e ¶ Aliqd.ar. vtlle p inuti⸗ bns tactis ſacroſanctis euangeliſs letieceteroad arguendum nòad r. E8acuit qdas
leyical rri nnos mebito etiam legaliter ſacramen. mittitur:niſ puns piopacautu e neontmmner
ver Sed onrn Nveereu. d0 ue in ventae rerum nonerun cimlem Gt rat Gleneke: voucrit. iurtbuscribnsile
tut.qui teſtamento.S. Ditix. äle V eodẽ libello ⁊ litẽ ſuꝑ

deficia tñ admittoꝛ ad ſequẽtia ia ſim infamis.⁊ hoc eſt iõ.qꝛ ipe litis
ↄtel.fui bone fame.vt.ff.de pub.iudi.is q.⁊.ij.qjin pᷣmis.ibi:an gra⸗
uioꝛa. ⁊c. Si aũt te pmũ accuſo de vno crie ⁊ deficio:nõ admittoꝛ poſtea
ad alia. Joh.S certe mirũ vr de iſtis opinionibus.nã ſi lit ↄteſtatus
eſt accuſatoꝛ ſup plibus cribus: publicatis atteſtatoihus poſtea non ad
mittit᷑ ad ꝓbãdũ aliqd. Si ſuꝑ vno tm litẽ ↄteſtatus ẽ? nõ ꝓbauit vf ca.
luniari:⁊ ita nõ admitti ad lequẽtia vt hec capitula dicunt que in boe

inutile viciat vbi in inre inuenitur expꝛeſſuʒ alias nö.arx.xv.q.iij.S.cũ auteʒ.
ſ¶ Adijcit.vel ſubtrahit.vt.v.q.vl.pꝛeſ byteri.extra de ver.ſigni.fſoꝛus.s.vlt.
ar. xj.q.iij.quiſquis metu.xxv.q.ij.pꝛeſcriptione.xxij.q.ij.cuʒ humilitatis.C.
de veſti. teltium.
&. ¶Addendum. qꝛ nõ pꝛeiudicaret hoc alicui ſi de hoc nõ iuraſſet. vt extra ᷣ
teſti. c. de teſtibus.vbi de hoc dixi.S.ij.q.vj.ſi quando.
b Bſens. nec affinis. S. e, q. v. ſimiliter. l

¶ Keo. bec muabcca eſt falſa:quia non intelligitur de libello accuſationis.ſeld caluintelliguntusbbbbb. äe
Delſpelloarteſtionum. S⁶ (H adrmittantnr ſed videtur bmoexceptio nõ poſſitobijci poſt i
B A eiabſente. S.ij. q. j. in pꝛimis. extra de teſt. in nomine domini. 2. c. lit. ↄteſ.vt. ff. de adul.ſi maritus.S. pꝛeſcriptiones. maxume cũ exceptio e
wecetetos itn eg ealijniatus ſit diistonia. q: tm veclinatona ẽ iudicij.qd er hoc p; i
1 Ortamur. amputari. bic eſt ar. ꝙ iuder pꝛeſtabit conductum ? ſecuri nã ab alio adhuc accuſari pt. Rident ꝗdã ſpale eẽ in adulterio vt etiã e
atem teſtibus. extra vt lite non conteſta. accedens. de elec bone memo pemptoꝛiã ibi aligꝗs nõ poſſit obijcere poſt lit. otel.ſ.hane:tu p anquen
ris extra de appel er parte. xrxiij..i.fuun. nß taciiſti. vt, C. ve adul adulter ficut a ſpale eſt in ila erceptione ex d
m. reſentari⸗Ac S,e teſſees ma accu. poſ. ci in tua. Alij dicut bec erceptdͦ:tu es calunietusbeſte
n Wfnn wilkklſtns eniz pꝛo vtraqʒ parte teſtabitur. xiiij.q.v. non ſane.ꝛ iu: pot obijci poſt litis otel.ſed melius dic ꝙ hic lis noõ fuit oteſtata:niſi ſu ln
,. Eceſſe quantacunqʒ. parilitas enim ſeruanda eſt in iudicijs. C. de po ia, iuſte admittitur hmõi exceptio S ill. vel dic ꝙ illa exceptio de no⸗ un
Eriagoum ſcri.in ſacris.ff.de arbi.ſi cum dies.S.ſi arbiter.arg.conra ug eepit cõpetere. vñ poͤt ea vti pꝰ lit ↄte.vt ep ð offi, dele. innu ate litre

do. ⁊ contu.ex litieris.⁊ eſt ſunile.j.q.aKeneamus.s,diiixego.in ſen⸗ c

nli⸗ a ☛ Jaccuſatoꝛum. culpabiles. ideſt calumnioſe.
ihe b T. Hon tamen. ſuam iniuriam non pꝛoſequendo. vel ſpeciale
dig eſt in calum niatoꝛe epiſcopi ne ſit S.iiij.q.vj.oĩbus.⁊.S.ij.q.j.phibẽtur.
nn c ¶ Eccleſiaſticas. hoc ideo dicit: quia cauſa eccleſiaſtica non eſt agenda
mn niñ per bomien hone opinionis.v.q.iij.quia.
hlinnn d. ſato. ſi ac⸗
nnnni uuſatcri⸗ Jaccuſatoꝛuʒ perſone in indi
ſſ men ſuuz cio epiſcopoꝛũ culpabiles ap
inn prponit cõ paruerint: ad arguendũ epiſcopos
iin maſuum geeuſotern decetero non admmittantur: niſ pꝛo
guikre pendene cuae: prꝛias canſas aſſerere nõ tamen cri
dktlrt aut pobonit inmod minales vel eccleſiaſticas volue/
iunmſg dum erceptionis.ſin Lint. Cum ergo qui falſa fratri/
nedg modum accuſatönis: bus obijciũt: vſiqʒ ad exitum vite a
ackarin aut nomen accuſatie cõmunione pꝛo bibeantur: cuz illi
ihnsfie receptum inter reos: quiin epiſcopoꝛuʒz iudicio culpabi
fſinin aut non. boc eſt dicre les inueniuntur:ad arguendum de
u n lis eſ oteſtat dun ceteroadmitti pꝛobibentur: appay
and non. ins boen e ret quod in pꝛimo capitulo venciẽ
inu mine ? audietur prnY. tes tanquam falſoꝛuin obiectoꝛes
in di.j.e pꝛius. :.ſ. i. adſequentia pꝛocedere non valẽt.
imnttn eſt receptũ non poteſt 2WW2WD
nmnoegee contra eu⸗ 1ge
n inſcriptionem depo⸗ cuſatoꝛe verti:mul⸗
Nd nere ? poſt ſentẽtiaanm toꝛũ auctoꝛitate pꝛo
Kennnut nonſama e ij. hibetur. Item ſtephanus papa.
unCN a eſ. wiomeln Accnſati niſi pꝛins ſie purgauerint
fum maminiuriam wole Alios accuſare non poſſunt.
cumn lu nic 2 ante poſt LDEsSande eſt accuſatis licen:
d damnationem poteſt A. tia cniminandi pnus quaz ſe
— ipſum incipere acuu⸗ crimine quo pꝛemuntur exuerint:
Nſuie ſare. f de aceu. quiu quia non eſt credendum contra ali
Metcnte dicio. Si vero in mo⸗ os eoꝛum confeſſioni:qui criminiꝰ
nlhtir dum exceptionis poo bus implicantur: ni ſe pꝛins pꝛo/
6n ponit crimen ſemper banerint innocentes:quoniam pe/
ftilrt rur ertihienn riculoſa eſt ⁊ non deber᷑ admitti rer
Heu erandrum Arrd. Aaduerſus quemcunqʒ; pꝛofeſſio: li
nli⸗ j.nibil iniquius. C. bꝛo. ix. codicis tit. j. Ninperatoꝛ va/
Nfündif de lib. cauſam. ſi fllXꝗ. tinus valerius gratianus.
in ⁊.q ex de oꝛ.cog.cuʒ di⸗ LSsanda et acenſatis:niſi ſu
winn xcuuus. Zas ſuoꝛumqʒ iniurias pꝛoſe/
W eEganda. non quanturlicentia criminandi in pari
Nuen mn cqriminibus vel minoꝛi crimine pꝛius quam ſe
g non habereoum te criminne quo pꝛemuntun ernerint:
☚ re pein gernon ö. Ecunduz ſcita veterum iuris condi
einiu i jſ. toꝛm:natamen vt v ipſi inſcriptõ/
tmni NAccuſata iter os nes contra eos etiam pendente ac/
ſaltun receptis. vt.f de alul. cuſationem deponere poſſint.
uc Hinarlens 5 Perſcri⸗ Iem crdechero bhadriani pape.
1 ptionees. De eodem.
pmt 8OCriminandi.etis On eſt credendum contra
nd uam iniuriam bo L. alios eoꝛum confeſſioni qui
ng Kaken em. lgen criminibus inplicantur:niſi ſe pꝛi/
ii innotentia reuspar⸗ us pꝛobauerint innocentes: quia
öͤget gabitur. vtſ depub. Periculoſa eſt ⁊ admitti non debet
gſtug indi is quiſed boe nö rei aduerſus quemeunqʒ pꝛofeſſio.
nicn eſt verum. vt.c.proxri. HMoc autem intelligendumeſt in
le Nn h Hei.i.accuſati. pari⁊ minoꝛi crimine.Ceterũ ſi de
ſuntt i Auemcunq; er· maioꝛi crimine eum accuſare vol⸗
unft goeo ipſo quod quis nerit: velutiſi accuſatus de foꝛnica
t — Peraislegi⸗ onee. eliurſoie ornicſdio r
, bono. reus lurrj di imonia: vel quolibʒz alio buinſmno
. anlig eaceh: de- MGä
heß omnipotens. èòl
uui ·Eganda. niſi ſuas.ſed tunc non permittitur niſi ponas illũ qui
Non accuſat ſimiliter ꝓſequi ſuã iniuriã.alioqꝗn concederet᷑ poſterioꝛi
ect quod aufert᷑ pꝛio.cond emnatus aũt non põt niſi uam miuriam pꝛoſe
ei quatur. fl.de accu.qui iudicio.cum iaʒ ſit in famis.fl.de pub.iu.infamẽ.
ſern ⁊ hoc ſi poſt condemnationem accuſationem inchoat iner̃neuʒ nonin
icr ſuum accuſatoꝛem.ſi enim in ſuum:poſt ſi non perdit ex ulo crimen ci⸗
9 nitatem vel libertatẽ.vt.ffoe pub.iu.l.is q.⁊ hociõ qꝛ parcitur illi q pꝛo⸗
eten uocatus vult ſe vlciſci.ff.de bo.li.qui cuʒ maioꝛ.S.ſi libertos.ᷣm cano⸗
nes aut cñ ꝗs ẽ dãnatꝰ decrie ãmodo nõ põt accuſarenec ſuũ nec er̃neũ

cxx vij.

acuſatoꝛẽ.vt.vj.q.iiqcrimẽ.niſi ſuã vl fuoꝝ ĩiuriã ꝓlequat᷑.iiij.q.vj.omnibꝰ.

1 On eſt credendum.

m L. ¶CQCiui.ſepe ſit namqnqʒ aliter ſit. e de reſti.ſpo.itẽ cũ quis. C. ð do
inter.vi.⁊ vxo.ſimaritus.poſſet tamen illud intelligi cum crimen in modũ ex
ceptionis obijctur:vel directe fuit pꝛopoſitum ſed non accepta pagina inſcri

di crimine accaſatoꝛem ſuum impe
tere volueru: his auctoꝛtatibus nõ
pꝛohibetur: Aliquando emʒ cri
minalis queſtio pꝛeiudicat ciuili:
aliquando criminali. Ande inlibꝛo
tercio codicis ti.de oꝛdine iudicioꝝ
legitur. Ciuili queſtione intermiſſa
ſepe ſit vt pꝛius de crimine iudicet
quod vt pote mains minou mery
to perfertur. Item libꝛo.ix.codi
ce qui accuſa.non poſ.lii.
Dünbsee vt tu reſpõdeas cri
minibꝰcedis atqʒ vulnerum
que tibi vt grauioꝛa crimina ab ad
verſario tuo obijciuntur:a tunc ex/

euẽtu cauſe index exſtimabit:an tii
bi permittendum ſit eundem accu/

ſare:tametſi pꝛioꝛ inſcriptionem de
poſuiſti. Aliquando ciuilis pꝛeiudi

cat ciui:aliquando criminali.ſicut

eniʒz in ſeptimo libꝛo codi.ti.de oꝛ⸗
dine cognitionum legitur. Si de he
reditate ⁊ libertatc contronerſia eſt
pꝛius debet agi cauſa libertatis.
Item ſi crimen aliquod infera/
tur ei qui ingenuus eſſe dicit᷑:liber⸗
tatis caunſa ſuo oꝛdine ante debet
agi cognitionem ſuam pꝛeſide pꝛe
bente:quoniaʒ ſi delectuʒ pꝛobatũ
fuerit:antea ſcire neceſſe eſt vtrum
vt in liberum ⁊ ingennum an vt in
ſeruum cõſtitui opoꝛteat. Item
Qui conſitetur ſe pati controuer⸗
ſiam ſtatus:fruſtra poſtulat ſibi da
re poteſtatem accuſandi'euʒ qui ſe
ſuum dominuz eſſe fatetur. Canu
ſa vero libertatis terminata:ſi ſer⸗
nus pꝛonunciatus fuerit dominum
ſuum accuſare non poterit.Codice
lib. ix.ti.i. Si quis enim ex fami⸗
liaribus vel ſeruis cniuſlibet do/
mus cuiuſcunqʒ criminis delatoꝛ
atqʒ accuſatoꝛ emerſerit:eius eſti⸗
matiõʒ caput ⁊ foꝛtunas petiturus
cnius familiaritati inbeſerit vel do
mino ante exbibitionem teſtiuʒ:an
te examinationem iudicij in ipſa ex
poſitione criminum⁊ accuſationis
exoꝛdio vltoꝛe gladio feriatur.o
cem enim funeſtam interdici opo:
tet potins quam andiri. Maieſta⸗
tis autem crimen excipitur. Si⸗/⸗
militer ⁊ ſi liberti accuſatoꝛes ma

numiſſoꝛnz heredũue eſſe pꝛeſum⸗

pſerint eodeʒ quoqʒ vt ſerui ſuppli

cio tenebuntur luituri penas ante
pꝛohibite delationis exoꝛdinm.

ptionis.vt. C. de fal.ſatis.
n 9 Rius.ñ ſi due ſint
ſtões pᷣncipales et
ambe ſint ciuiles que pꝛius
ꝓponit᷑ pus ẽ determinãda
lʒ ſint inequales dümodo ſe
nõ contingant ⁊ directe pꝛo
ponantur.vt er de oꝛ.cog.cũ
Dilectus. ff. de iudi.qui pꝛioꝛ
Di ſint criminales ⁊ inequa
les ⁊ virecte pꝛoponunt᷑ ma
ioꝛ pꝛeponitur.ſed ſi altera ẽ
crimialis ? altera ciuilis:de
criminali pꝛus agit᷑ Si ve⸗
ro nõ ſunt ambe pꝛincipales
ſed vna incipit alteri:de inci
denti pꝛius cognoſcit᷑. Inci
dit autẽ quãdoqʒ criminalis
criali:qñqʒ ciuiliſ ciuili:qñqʒ
crialis ciuili:qñq; ciuilis cria
li. Criĩalis incidit crĩali:vt ſi
accuſati de adulterio obijcio
lenociniuʒ. ? pone aliud exẽ
pluʒ in hac.l.pꝛius. Ciuilis
ciuili.vt ſi petenti heriditatẽ
obicit᷑ queſtio ſtatus.Crimi
nalis cluili.vt ſi agẽti perali
quod inſtrumentũ obijcitur
queſt o excipiendo de falſita
Ie.Ciuilis criminali.vt ſi ac
cuſati obijcitur q̃ſtio ſtatus
o ¶ Cãe.quia ſi pꝛoſeq̃ris
iniuriã tuã bene potes alias
nõ.hoc nõ placet.quare enĩ
diceret᷑ ex euentu cauſe.naʒ
etiaz ſi eſſet cõdemnatus be
ne admitteret ad acuſandũ
volens pꝛoſequi iniuriã fuã
vt. ff. ð accu.qui iudicio.mul
tomagis ergo ſi fuerit abſo
lutus.ſe̊ͥ nõ pꝛoſequat᷑ iniuri
am. vel aliter ex euentu ſi cõ
demnatus es nõ permittit᷑ ti
bi. ſi abſolut'es bene ꝑmit⸗
titur.ſed ſᷣm hoc obſtat.ff.de
qub.iudi.is qui.vbi dicit᷑
inchoatas accuſatiões bene
põt poſtea perſicere.vt.S.e.
neganda.ſ̊ dic inchoatas ⸗
alios nõ contra acculatoreʒ
Del pone caluʒ.ſi cepitte ali
quis accuſare ꝙ ſibi eius ſer
uüũ ſurripuiſti tali die.tu obij
cis ei ꝙ ille ſeruuʒ illum iter
fecit anterioꝛi die.⁊ tunc ex⸗
euẽiu cauſe patebit an poſſit
te accuſare vel non.
p ¶ Itez ſi crimen. in ſeruuʒ
aliter enis punit᷑ ſeruus, alit
liber. vt.xxij.q.vꝗ ↄpulſus.
q ¶ Qui cõſitelur.cꝗ. ver ba
ſũt gratiam.⁊ ſũt ſumpta ex
lege.C.e.ſi ſtatus cõtrouer⸗
P¶ Si quis.C.qui ac.non
pol.l.pe..l.iniquum.
ſ ¶Er familiaribꝰ.i.nutrici
is. 2 ſic itellige ſi accuſat do

minũ de crimine ꝓpter qꝗð ifamari vel interſici vł pꝛoſcrbi põt.ff. de bo. libe.
ſeruitutẽ cõtra.ſʒ ilud itelligit᷑ cuʒ dem inoꝛtbꝰcriminibꝰ accuſabat. ideo nõ
ſic punitur.ſed hoc penitus contrariuʒ eſt in familioribus epiſcopi.vt extra
de accu.nulli.ſed hoc ideo eſt.quia religioſos viros debet epiſcopus tantum

. 8

babere infamilia.vt.ij.q.vij.cum paſtors.
t ¶ Foꝛtunas.i. bona. c

u ¶Similiter. hoc eſt verbum gratiani.æ.

1x¶Kiberti. accuſatoꝛes.qð hic dici᷑ veriẽ ð puatoꝝ liberi ecnus ẽ de liber
ecdle.nam tales reuocat in ſeruituteʒ.vt.xij.q.ij.epiſcopus qui mancipium.
r

u Cau. ſynodi. ls ercdicatus di hereticu .
Eeetean retgnal . re. ſed intellige de ine
dubium. erx hb Ab eccleſia.l. exc . mamo comwikert krcnd C
ſt dubium. ſe Al ſa pietas. blolutipoſſun unio conce dum. in
Amaaneſtone nälr lur um Naicllaic Pbus qudc lata com Gualu Ecũda aut. ſin
idam in excdication accnſare ſe poſſit aliqu crus legiti⸗ e dep te ij ni
Nidam n6 pot aliquẽ bſolutionem dmittitur ad a ciã. xjq. izati fueràt: nnl anan ali⸗
ſctue ohũt i Grabtolunonenda s ni pp otuma —õ unatenam nu
4 illã. ſ. an rasetii poſt a eſt excõicandu ati: vel ana euz intoꝛque lato ſe quis fit vönmiuen ui nin
Parccinfmorescgeme in excõ) 6 aduerſus nt: ex pꝛol itn/ dteſuimonii Et qui len
5,0 me coſti lam otuern di capitu / in ciuili cauſa poſt 4
lvj. di. accu eteres Aidam.h.ine cõſti ionem p lis: ſynodi c⸗ ero gez in ciu itrtk. ſe⸗
ji nemo re. greniinenicn mn aepiſcopnz d; fonde Aunenzoicnn quod epi⸗/ vt.. e. c. ſe in gimi⸗ n
mobelien . j.ſciendu 5 tutu diſponit:a Elo dec 3 e ſuerit crim ꝛobari . uinon ante. xx. an⸗ ten
.viij. q cũ tunc p nali . F.in te⸗
meneſt el fuit crumind culare di nfra decẽ cleſiaſti fuerit: nas vt =na vt. ſ. e in. 5. e
muit men ſcentẽ iĩ ſſer e llatum ſue perſonas nos. vt. . o. Hoc ta
i nm BAderne odle nuz ad aſſe ſcopoillat⸗ anrim perſonog r ſimonii. Jo. ala iu
ſepellen. itẽ in veteri teſt⸗ tis ſne ann bibi- oꝛet acc bereticusn os ſeias ꝙ puella ſgi⸗
rxxv. di.c. vl ile in vete⸗ pi⸗ m eta cit. pꝛo op idem hel thodox men ſeie iuili cau
Nihatur aga volne Sdren nne emiſe Men eſcentem op õ tnels ecne Rriüſin uncau
- elce pꝛim ones c ſticis fac Poſt. xiii d teſtimo⸗
i nna Riumn errntid⸗ ecu erſonaz ac tuta ad inhiei negoc emus: aucdlit Dicimus irca meciu. pe⸗ in⸗
4 iunt: epiſco eneg niunt. cti tu. fi.c bere põt
eſtpcna anturergo Sa ſcens enbardze ſia emnunt:epil eeſſe d autem e ſa pꝛoie terea tunc nu de⸗ i
iij.corripi unmeſtrligi gerere iudicum ve coõmunione bereticos lim ab ecc is anatbe/ neawrermavee an
ngaramme unn tia electoꝛum gochtit: gcomniſone ng evag ole No anopieenalle⸗ Pponinpuc ul n 1
nõ acſeramus inobedien pns minim ndem reuo ceuſa/ tqz ꝗq po oꝛroſia ditur. ſp eria poteſtintra⸗ n
ie ine r. tand lis in accuſ ſunt qᷣ nt. d ſubditur. tunc eri vt.xr. .
men ichol⸗ ſciendũ ergo i. nſpenditu 2 culpabilie aſſertio atiʒati ſu dite quo 8 qui ereligionez. ſtillaz. 8
Pnne geni omuendter io accuſatoꝛ e demũu ad a Hic m ditis:au alunt 7 eo D lla itez poſtillaz
V d hoc clo accul enitur cedit. ſic cre antez ai nt vel ſi ij.pue entum
nnn afframus e nonem inn. cauſe pꝛo ce eke bos ſanam negant Aiitem teſtamentum .
redorgr abolutio i nem pꝛopꝛie mennerc Kanadem inataeſſe⸗ Reene horel fn
nõ credo: cõicatio.ij.q. 2 nel m queritu g alium aee E dem confiteri cun antibus n ſt. fa. poſ.qua ete . Gt
iurireresie⸗ deilerd pꝛimn econſtitutu ꝛan infra d li mulant oꝛſuma cõic faciüt. De / te ragerecm ma⸗ N
inbenna , Sonnn iemtnn Secundo: cnimina e ienſces leſta ſu Jo. i.vr erma de
F. n 12,dlt t. nʒ imn cri i0o: ec ſcopis coll ab eccleſ ſi nimon b. Tertia
Rirgentt atus P e; gnir re valea rtum ann Tert bis epi ſi quidaʒ ꝛehenſi ocura. tue. b. re N
ſ eſt erce repeliiketiaz tu cimuz qua iquis Koſſit S perſo mde vero mibuſdam he veocnraetunel oisa cn
macla tuc iẽ. ſecus ſi pꝛo anr cauſa tenan tione pꝛohi fſumere. er cauſis dunercdica⸗ chis li q llitur ab accu 10 o
abſolution Bilij autez vleum b accuſa is poſſit a eaccun p pꝛoiecti a Poꝛdine:ne —½ pe lat᷑ a teſtimon te
ia tm̃. . ana cantis p ſit eſſe a ſunt 2 laici o nteqʒ ꝓ repel ſ eſt ſic. H
macia tm̃ P quoeſt exc 5nam reſtiſt idem pol ie con ro:ſine ex iſcopum an Si dicendu eſt ꝙ bus n⸗
anrrbnenzanem Quarto intorano nni· cle ccuſare cpi itus exuãtur. ſia dgoig oelte Gſbs in
catus infa ietia moꝛte pu⸗ ſtis. a commun cere ace ine pꝛim i ſub accu n is gs repellitur
ß inobediẽt o vbi toꝛ ⁊ te rrens O. ſi in pꝛio crim os qui le ac: in gbus ge repelli
dr ꝙ ino hoc intellig is ſa non occu Sexte pnocr. tem ⁊? eos qu nte eſſe cuſatione 5 N
iebatur. hoc in 8. per iliter autem⸗ tno ante et i Abaccuſi io. M
niebatur aricatoꝛ legi ſtituta ouendu ſatoꝛis militcr a exiſtunt nẽ epiſcop r a teſtimonio 5 s
Auigerar neualieralegte ſit remonen et mergrnd ione pꝛioꝛie ſatione epiſ⸗ 4 mr a lictis no
quis era nõ obediuit in d⸗one oꝛũ indicio⸗ fuerit:a tione p: 8 in accu quaz inn in puatis deli cui Net
vel cñgs pectat ad vindi epiſcop abilis inuẽta ſe decetero ceptabile clericoꝛum: ſibi oſtẽ in taccuſare ille öt iif
in his u ornrrriſſa. ſona culpa ꝛopꝛie cau aut — s illatoꝛum m peri — bñ ut nen
Pnnher gs nonarrel cs ek — aſemerepfodi nnc guitein pel reſtincani tbi⸗Bimi :
H punne ſit admittenda. dneſtione ſic ſta int criminn immineat conte Gudnnniem AAecch. ſo
lis cõtuma ere pecuniã adGH 6 queſtion ſlio eri le hnius tis. 94 Eꝛ ad teſtimo N7
llet ſolue is. nueniri aut E pꝛima nr. in con . Culi regu ignoꝛa 79 ſation õ vbicunq;ʒ
and niuckicis. ouen dlin legitur in timo: ꝛbus noni⸗ ij.27.n j. ia um ſedn teſtifi⸗
madatũ i tus. ex ð iudi. rutum leg enſi ſept ‚ptio Q.1f1.7. tem' tertt cuſat poͤt teſtiſ⸗ mn.
Sichtnc. ſentẽ. er. arthagin inus ro da an cilo asge rtra de teſti.
põot exc 8.⁊ er de i⸗ Cartha it fauſt Ecun m concili i. vt extta de te ⸗ i
erimus. ecouen ni interſu eode lo ari. vter allittůp⸗
narlnangarres daE creicnclegatu. admittatnur Meſio ochen Sln ve d erra in nuſe 1
orſennecß tuas.vr 6t 4 aceuſatio icanone p d accus te SSõ aut re. cis caſibus it
ex. p 40 anic tead ace inſmodi. AIesnet in pau ſatoͤem
e de ſen ꝛꝗalias e lar zni in eum rite z. oſt ſt ninh W jz tuswy Hii ſt ad accu mi
nmns eoetk ee Rega ſec⸗ ſelin multio aͤmit
ir Aatirarn⸗ ima⸗ memno alnn con ggene, zi Wmn ie ſe EAin multoadn n
accuſare de b o. li. q cũ m i ſationem nnicatus fu on 16 4 4A 6 vvpe, 1 eſteseſſe nop ſe ad teſtimoniũ vt N
a henus aut quam ex comm unicatione c 3 ſer ruenerint teſtese .. rin enamengd⸗
ioꝛ. . ſ li ſhersvr d ge ramane⸗ Sc us:ſiue: laicu dum pe ſtimonium mi ein. vegie Nen 8
an boſſit er ittitur eirñ ipſa adb e ſit cleric 8 etiam in ſunt. tem ad te cenſe, xvq. la:quinõad
o pmittitt extra tirutus:ſiu t:ꝛ omne iſtr Eſtes an ittendos eſſe d bec regu ccuſatio
eergon dia ofttia vt f. ſtitu voluerit: ſu deſt biary dmitten nemea hitrinin ad dcinſaie 1
ofgemdt delorpereres. eccuſare nlis aſperſi: c ſubiecte: T aeneei accuſationer Aabß üniur reſimonis .
Ddnitomdad ka Aeön famie mae rpitndinibus — Rac aͤareer eam cos nodn ne aligencei ſhu⸗ in
de r gnalunesgr⸗ nes aut tu ici etiam ſiue p biben mns iuſſi ſunt:v domo ſna bꝛ fra nrelgene crial⸗ 8 li
Huetn Gn etgn mat ne. herei ſatione pꝛo mi ſatoꝛ de de autez in unantonn ciuilibus t
erſo ccuſa ſe accuſato⸗ onium e eta ãis. ſed ttütur ſ
retur iurar nta cuz ea non perie dei ab ae us papa. . iple a d teſtim rium ſin cat e admittut. u⸗
ſacramen .8. di. v.add ſine iue nicolaus p. Ziſesat xerit. Ad teſ umquart itur. cais ben illig ſun
don ingredi. ſi. S. piben nus Item nica 4 Zes Ii. leſſa x. nm decim dmittan g. ieſtes: ſicut li ne
voſſit i o. vel cui pꝛo illud tn ,77 iobenne nie av eccle ann ſtituti non ae aticenſi.ca. a. egulares n biga
eius vero. amenta 2 i ä emnegti tis con concilio m . .. aegir mutilaii a ð
v. di. illud. vietur . Argti. i qui ia . . . teſtificantur con „ n
V S mmanahe Eo⸗ tngarnten nnis
ſic. q. lic opẽſar fato fr i ve ias irregulares in crialt litteris. vt. xv. qeil. itur ad te S
vſic. öt tamen coͤ ff de ato! depoſiti i vel alias irregu tra de teſti. tam Eniſi in caſu. s, nõ recipin. iuri e
Pran munran dbits a ſtro ignatio inter. Rnmamlvus bene er cad accuſationẽ iiij.an. impube tas plena eſt dr⸗
vt in na iam. ſed contr . excep. cum in .i.Uli in ei Eſtes aũt.ne niũ aut. infra. x tum qꝛ talis e t.xxij. q. v. pu⸗
arguoſten repelleretur 64 io eſt ſoluta extra ranone r degt⸗ my CAld neeren guritatun HH loquitun io i
Wgernmynd poſet ⸗ bec queſtio ſnin nerutdion Sio ſenſu. nn vt hic. inſti ec.jæ genec in teſtimoniũ. weris a eni⸗ e
ageret:er 8 . quecũqʒ. rgo poſtea reſtit h.m eü vacat ſtimo tra de delic. qu erobiar ſein ieſin aitaaa pa veritate di 4 H
ſare. ff. de c 4 us. adhuc erge in fuqo eſt Zh „. is. vt ertr 7.c. h oneſtü.n itur melius eli la ceditur pꝛo õnis ſicut d
e = 5 in opolitane. vt. S. di. (ialibno cãis. onem. Itẽ imp ubere ſumit
Hroms ſben Vnnterſalisſconſtantin op derico ino c im Salom s. abimp
2 õ rj. q.j.ſi gs cũ cerico. ime bne ſill.lſ impubes.
aE Pag Aaneltennce vnimer iahinonk e A Kaa i,
DBo xiij· iij. ipſa — here iudi.nouit.
zer cleſiaſticũ vt ſin vt extra de
Si nimnen Keraenla n. “S
n Sea ne verba nicolgi⸗

ene
unn mido rr E: quenſo muein dein l Ueesirak ult⸗
ie — qrbee igednünu ſ Aenrtruen eümar es lib cilll. paucor. vt e
ariũ alle ta i id agat. de fal. mo.l.. „de iureiura.l.g iuraſ .vt ex de ꝓba. lʒ. E cxxviij.
mine leſe Karſtacſs ,. v criminibus. d in nec ain veſinnderh in 5 ſent tene⸗ alanus H vera ſint vbi teſtes ð eodẽ i 1
8 * E giallocrer .vj. q. j.S. quis cum. ominn in crlii Kn H H alterins ptis ven ner ſunt. Si
noei ege. ff. de n tunc tpis i 0:7 tu inducer . elte es ꝓbaſ
e. W ſti. ege. ff. ve de eſſet gedendũ iᷓ pil in ill o loco. h uceres teſtes ad es ꝓba
o ſeenrt ti. pꝛoduci. endũ loco. hic po ad ꝓbã
R mrelligune e He eodem. alea Epamddi raneruegileung eſius pahs
trankert ꝙ ſi aliquis teſtis i DE aless. ükeſti extra de ercep. deniqs
enatr 2ð uirſancto conentui vtte, teſtimomoꝛum ſicem eteſti inarns ncdino d
ſudled a alauez ummhod pꝛecio non enann dicendũ n potius lux — umdea anaeat. neonhnul de⸗
lumn necin illa ca qʒ optimi ⁊ fidelioꝛ. ur. 7 vt qui tem: in teſtibꝰſides:digni aſſiſtit. Etiã pl icta pꝛiox q⸗
nin⸗ nec in alia po 7 fidelioꝛesi vtquiy res: eſtib' ſides: Dignitas“: plures debeant eſſe 216
unſcn necin zia Pnen um aſſumantur: vti nteſtimoni/ grauitas eſt m gmo se melioꝛ eſſt 2 1l5
ſa tra illuz. vi aſſumantur: vt is co aminanda. 1 ic oderanda oꝛis fame. vt. C. ð
naniſi turenim ent . vide / teſtimonium ſ. ntra quem landa’. 2 id vel ex trahen. ſti. optima.l d cõ
aſing aenzodloh ſuſpect eis poſſit aff ent: nullam em ſue teſtation qui aduer Peeſumitur magis ſub :qe
Knin auso habere qui null fferre calumniam: audiendi ationis vacillant tio poſt publi gis ſuboꝛna
Rii totiens vult contrai. us teſtimoni . n: et vt fide di non ſunt. Ite tn ſt publicatas atteſtati
tiit⸗ ſuz teſtari. ⁊ hoc i ip nus. Iremi ium dicat niſi ieiu/ des dilige em. Teſtium' ones q;ᷓ ante. Si au eſtati
innd iz teſtart. Item in crimmi iein /½ Id igenter examin onen g. ante.i ain teſtes
iguneng stenimanacn pꝛoduciteſti rimminali eoqʒi anda eſt er omni parteſ
cnugent teſtis ne iᷣ cauſa nperſona eoꝛum . in rte ſunt pares 2
ſannt telligit. eſt us in⸗ m reum teſtimoni antea vtrü qni pꝛimis conditio cuiuſc tunc fertur ſentẽti gnitate:
elligit. eſt ar. ad boc ſicut ĩ. xxij. lib onium dixerit quis decurio:a cuiuſqʒ vt nẽtia pꝛo reo
Gnnt ey de appad becſin uUeni exxijlibꝛo. ffti. e teltibus in/ 2 an hon o:an plebeius ſit: ertra de pꝛoba. er lfis ej
unnn vna. Sed tu Reaoc⸗ nitur. INem u. eodem. ibus in / vero rann et inculpate 1. Kialtin inter dilectos 3
ninſuſe diu atteſtation B Iteſtes omnesei . lis atus ſit:quis ⁊ re ꝛan: fi. niſ in matrim ontoet n
— Kmntctiam es D Readee dimnagomii bone/ ſi an locuples dn eti e egenu nber alia pe anend
tlgmntn cauſa idem ali ocij qualitas ac iudicis zeerne tatepelant cauſa quid faci n inccte eaner
ſgnn ſes de ijqʒ te as ac iudicis imn e tat:vel an inimi id facile admit iudi.c.vl. b. Si en. 2 re
hclin es denuo . is concurrit: otus c t: vel an inimicus ſit ei ac mit c. vl. b. Si aut
i dudi, vt oolumtin reſtimo ueeſeqnonc ſuntomma qnam teſnmoninm i ei adnerſus poſſidet ſed Rerqhreabali⸗
nut um cauſezin ete. eoꝛum alind n eris quidam ns in pꝛo quo t ranel ainic de emned petit:tunc ſi re⸗
ae ſtil viti ſecd vonn munere crede :licet in pan- i careat ſuſpici m dat: res diui ; ptis ſint pare
poſt ndum eſt quod n vel ſpicione teſt t: res diuidatu res
rimmin publicatas atteſtatio/ re negocij conueni eſt quod nat pꝛopter perſẽ imoniũ eſt rſi põt.vt er ðᷣ
e nes nõ poſſunti enegocij conuenit: d natu tur er perſonama pꝛeſump. afferte. ſi eſt x58
nenpenn es nõ poſſunt indu tie aut gratie ſuſpi 1 quod inimici quod ho qua pꝛofer dui rte. ſi eſt res in
ci vel ijdem vel alij gratie ſuſpici ici oneſta ſit: v iuidua põt iude
mnmiln velalij lu firmabitqʒi picione caret: co cauſam quod el pꝛopter nie d iudex gratinca
tocince nen eadem cauſa. nii exar itqʒ iudex motum ani⸗ n; tie:neqzi neqʒ Iucri: neqʒ gra/ are cui vult eria de
W ſa. 4 imi ſui qʒ inimiciti gra / Paro. .. vel 11 de
luin id quod ego pꝛimo a gumẽtis ? teſtimonijs quer tend ecanſa ſit: admit res ſoꝛe dinich
tioꝛa 1 teſtimonijs que rei um eſt. Ite ſit: admit tur. vt. xx vj. q.ij 2
RKZ pꝛobaui in moduʒex/ p ⁊ veritati ijs querei cau tez. Lege iuli 1) verot j. q· ij. . ſꝛs. D
eni ceptionis „ cCcomperit. pꝛoximioꝛa eſſe auetur ne hac lege in re a de vi Pero leſtes Zdicat iſtro:
ſcnitt peoba modo veliʒ nperit. Non enim eſſe nium dicere lie ege in reuz teſti Ʒdicũt ppꝛi cqt iſtro: aut
. pꝛobare. directe vt e nem reſpici ad multitudi n dicere liceret qui 3 teſtimo puoin auoinn erneo
Gling iepi epublicationem teſti . 9erit: quiue indicio que impu depꝛ es inſtrumeto. ef
ſhug monõ babnit olai um poſſuz publico cõ pꝛoba.tertio extra de ↄdi.
RM Aueſti repe. Yern iceteſtis onia velaut cti Sanm ncere ſifor inſtrumetoin anon edd de⸗
tredir ti. . qm̃ vero multi. ff. nſtrumẽto iᷣ in auij. de fi ĩſtru. S.ſ
mn , 7 .vj. de un corigere. vt moꝛtue.vt i nt ſcripti dixeru ro. col.viij.ſivero vdi r aliß
nniif Ennanbicug obſcure dirit põ parentela. ibi diſcoꝛd extra tũ n auſ. de fi. inſtru nt ꝗqdã ꝙ ſemꝑ pꝛeindic gdicat alij
fff pretatio. vr.ff. de teſti põt ab eo etiã i diſcoꝛdaſſe. Ite ab hoinz memoꝛia poti F. ſi vero. col. viij. Alij prindicat viua vo
nſin ibi fone ex eſti. beredes. S.j poſt publicationẽ querii z ſi recens: poti emoꝛia poti vero. col. viij. Alij dic viua vox
4 ne ex ca omiſit iudex i F. . z fit ar cationẽ queri int ens:potius credi us creditur inſir umẽtis ꝙᷓ ut ꝙ ſi factu eſt reme
nitman moniũ.i. malũ iſit iudex interroga extra de pꝛoba.in pñti er⸗ nõ hab creditur teſtibus iᷓ inſtir rumẽtis iᷓ teſtib emo
ſtimdn oniũ.i. t e pꝛoba. 6 habetur vltra annũ us iᷓ inſtrumẽtis tũ io: us. ſed ſi factũ
ſtaltiri Roinal teltanonin eulnn re teltem. Alij. Gobnuntmedacſt dé ſuã vari a annũ.vt. ff. de ꝓb etis tũ iõ: qꝛ memoꝛia hoiĩ eſt
liniſfn ſtis poſſit i tur. de hoc auten ar. ad hoc extra de el eü teſti⸗ SF. vl. E ariare er tractu tpis. ſ Ppba. n arbiter. tum iõ qꝛteſt oiuz gngʒ
ſtis poſſit induci denuo con non eſt dubium qui in ec.ſup eo. ꝛ.ij vl. Ego credo ꝙ S quodlii e rdilinl erdur e teſtes oſueuerũ
ilſgtn b¶P Iteſtes nuo contra eundem.v um qui in alia 0.7. iſ. ſit publicũ oꝙ S quodlibet i iij. S. due. ff. de dã. i tſi⸗
Ite , Eürca Zei m. vt extr. alia cauſu idez te tpubuicũ. vt e de pꝛeſcri inſtrumentu admittun infec.l.ꝗ bona
ſtanmut teſtis eox. Circa Zꝛietat vt extra de teſti. fraternitati ꝙ teſtimoniũ due pꝛeſcrip. ad audientiã ittuntur teſtes quaͤtücuig;
6 ten Idicat ſibi em teſtium plenediſtin ernitatis. ſtimoniũ duo p. ad audientiã. C. d ntur teſtes quatucn⸗
n i⸗ xxiij.q.vij.quod aũ i expꝛeſſe teſtimoni plenediſtinguas:vt ſi vn⸗ at vicẽ duo vnor velni pꝛeualeat i ſtru epba. cũ pꝛecibus.nõ tñ
ichot mia boe fecerit antertie de appel mmonſuneend vʒ. vt.iij. q ix. vnꝰ ad minn X teſti.⁊ pꝛeterea tabelli nſtrumẽto. na cũ inſtru nõ tñ ↄcedo
Niren ge ppel.ſollicitudinẽ. C. de li I.q.ir. punag fallittñ 8 p. iiij. teſtes llio eqpolleat inſtrumentuͦ obtine
lnini dae videtur ſi en gencole ihconunen ʒC. de li. cau. cũ pꝛecu fallit tñ hoc in repꝛobetur inſt at vel maioꝛ eſt v .
4 lgerurn gste . a duobu nſtrumentũu. vt eſt vno teſte: oz ꝙ
izgleel et oin lent pꝛo parte intenialun falt de teſti. cogẽ. pꝛeter tur teſtes.ſicut Z i s caſibus:vbi vide tü. vt extra de fi. inſt 5
ium ; e. . ibus: vbi videtur ꝙ; p inſtrun⸗ inſtru. cũ Joh
Mlumte ro vnus teſtis ius.vt. S.di.ix.ſ ad ſcri r falſus ꝙ tunc in ea. tu.l. vl. 2 in cc 3 inuentariũ publi 7 q õᷓ inſtrumentũ nõ 4
, eſtis Zdicit pluri ad ſcripturas. j. e. itẽ qui nullo va .2 in confeſſione que ce ↄfectũ nõ admi admittun
uni vnius nec iuſtiſicat pluribus talis Sꝛietas J ua qui falſo. Si v pecuniã p interceſſi que ſit a muliere in inſtr imittunk teſtes. vt. C. arbi.
. . 7 . 4 2„ . * „ 4 . * * * rbi
ftſmnin cat pluribus ſaca hectondenar vt xriij bſiat geteſmmontum tur ꝑ inſtrʒ ᷓ pt ſoneit. Cnndl vell. anti inſtro in quo ↄſitetur ſe rece iſe
