ſünbunt oꝛigin wonen;, 7 5 ſte qu au ſtas. r/ es. In xecute onp ium:q aliqu ſia
Hat nim n itur: a ote ſacer⸗ t et exe 8 n⸗ . iſt neſiciu⸗ mo ſ ecclem⸗
tuh etarrun regt Eee nusginufad krbe
binniix d ſpiri ipler. P tanto g etia inum *2 p nan iudic de ta in un C. de ma.
ſinni ack ultir baria⸗ bust nato om oõnem A ſiaʒ um ſie pꝛi dere. .in ſum nteq;
in l.j.m cio. zac 5 mqua us hon erõ illox eccle leg cleñ b ten liqj. in oenac
Nnnin di. udici ez fr dotu gibt min ex illox ec arum 3 ec ibus o 8.xxi iſcuti. erg tiã cl
itilt CJ nerege⸗ in el le i exam r hec dtuã 20° an abſqᷣ fici fe to t dilcuti. tio e 6e
Püünn i. encz. busv ditur inter los ad tr. ſſe hum tiam: ontif⸗ iaos d C E a oſtitun riſditi
fnnololnen a8 di depo ipinum nt red ſti itaq; nõ il libus igt el lrrenaanen hꝛiſt ere „ t aliqu t de iu ſtitu
unt ee incipes c onere eſſt eran nes
aönnch nejas rv.d · ſ ca:no ndicio m. ta ctoꝛi/ ferr iter cõ ꝛincipes pꝛep pz icinon de om ut qo
cR ſtuit: vt. ſ. au rei tateé lti au ij re; ali pu ſuam ere p . ric i. vnñ anauer i
solen’ ſu lius. ſit. ar. cõ —— talibu iſtemm runt. ſequi eccleſie dis capu eoꝛum tiones qn ſunt iudi niſi iu⸗
hiinran Kale aioꝛ/ pe pont ſtitutis 3 pont dõicaue rſo⸗/ cretis tem:epi. nõ de lericinot on ſunt
ſon „C⸗: e tur in leriqʒ exc de perſo/ teſtate meſt: alea. ſabeptome eh di⸗
ſentientem nam fa ibus. p atoꝛes od plũ po ſolitu 2 20 àà aratio. ic bñ
lan B. gen JYM abas agre. naimperato visn⸗ eniub artcktͤ⸗
inil u aliox. nequitia. Mam cipum tius pa conſe a e ſtantin mregi italia ai cit. na d uckianerſe cer
icn i. tanta uicauit. 1s pꝛin. ocent :quia a ſu Onſtant nem 7ini li / n laris n u:pꝛime t. xi.
hlnii di. tan müica ſſe nis p inno 9 us O 7 om na oſto ſecu andu:p. li: vt.
Or ratoꝛem ſtom be nam oman ap ſil amnar derica ud
nſa CENm n beatus eratoꝛ hꝛyſo gennlnce⸗ C" ꝛber talibns beati eſſend uilegor tcheapud
alii 1 letama E numimp 8.io. c cõmnn t ſanctun emmn v cigent⸗ eſtis us in Aſeſtaancei aut⸗ ne col. vj
ie 5. di. tu ex lice epi taten 80c in g elaſi j.ſiquis d pla k. ſi.
anan opcnon en. vt ſanc leretur oſins cleſie r rtibu t. Maʒ apag catho q.j7.l 8.F. illu nötenea .
iineberet 8 ve e m er balij co beatu opo atiq cet illo . at ſi c
tifͤ 4 ren rnnes Lebet n vnin ne ab ideba CO ri:que epiſec 1 pꝛ0 clen lice a de iudi.
nelnn j.ri. q.i tur tamẽ 2 3 tame ulpaq auis v pera neſt ilio. lxx. oꝛal: icit ec extra.
pheknetn is. vidett x deleg non 20 c eo gr. m in 4 ncilio omem itari D
— ie. niir dele MnPa. aſec onn eccleſia fo⸗ legi c ocim lea.
nnti horke⸗ õ Kopnsp⸗ oſium m as ab ec oſtẽ licis ltas b Pa „
ile c tis multa r. nar
nnn tione n illo:p ſace. qo theod mun is ſcrip cioſi / vſu legitu atoꝛq nz
gg uunrie abalijs ꝛimu turꝰ excom ã in ſu m pꝛe ſta Bgꝛita leg de imper inileg .
rte m i eti ntam ote E Leoge nus 1pꝛi
itlen Pubug deſen p toꝛe r. qu m no ia p oc Bnnti uiſin
zin Kaibnanr⸗ nctens nborgnann gecls bo⸗ die ſui bap
G ee eſt v dit:q lumbo: ſace ſui pa 1 ta
ttii enen nul
unmg rag epiſeo
Sae
nin c
UInd
n ben
reſ. i
n

Di.

romane eccleſie pontiſici cõtulitvt

in toto oꝛbe romanipontifices vel
ſacerdotes ita bunc caput habeant

ſicut iudices regezʒ.in eo pꝛiuilegio

ita inter cetera legitur. Atile indica
mus vna cũ omnibus ſatrapis no/
ſtris 2 vninerſo ſenatu optimatibui
⁊ cunctoꝓpopulo imperio romane
eccleſie ſabiacẽti vt ſicut beatus pe
trus in terris vicarius ſilij dei vide
tur eẽ conſtitutus:ita ⁊ pontiſices
ipſius pꝛincipis apoſtoloꝛuʒ in ter.
ris pꝛincipatus poteſtate amplius
quam terrene imperialis noſtre ſe
renitatis manſueiundo habere vide
tur:conceſſaʒ a nobis noſtroqʒ im
perio obtineant.eligentes nobis ip
ſum puncipem apoſtoloꝝ vel eius
vicarios firmos apud deum eẽ pa
tronos:⁊ ſicut noſtra eſt terrena im
perialis potentia:ita eins ſanctam
romanam eccleſiam decrenimꝰ ve
neranter honoꝛare ⁊ amplius quã
noſtrum imperium terrenũqʒ thꝛo
num ſedem ſacratiſſimã beati petri
gloꝛioſe exaltari tribuentes ei pote
ſtatem ⁊ gloꝛiam ⁊ dignitateʒ atqʒ
vigoꝛem ⁊ bonoꝛificentiam impe.
rialẽ atqʒ decernentes ſanctimꝰ vt
pꝛincipatnuʒ teneat:tam ſuper quat
tuoꝛſedes alexandrinam antioche
nam hieroſolimitanam conſtanti⸗
nopolitanam quam etiam ſuꝑ om
nes in vniuerſo oꝛbe terrarum ec/
cleſias dei:⁊ pontifex qui per tem⸗
poꝛa ipſius ſancte romane eccleſie
extiterit celioꝛ ⁊ pꝛinceps cũctis ſa⸗
cerdotibus ⁊ totins mundi exiſtat:

7 eius iudicio qne ad cultum dei vł

ſidem chbꝛiſtianoꝛum vel ſtabilita/
tem ꝓcuranda fuerint diſponantur

⁊infra eccleſijs beatoꝛuʒ apoſtolo⸗/

rum petri ⁊ panli pꝛo continuatio/
ne luminarioꝛum poſſeſſionuʒ pꝛe
dia eõtulimus ⁊ rebus diuerſis eas
ditanimus:⁊ per noſtram imperia:

lem iuſſionem ſacram tam in oꝛien

te quam in occidente:vel etiaʒ aſe/
ptentrionali ⁊ meridiana plaga vi
delicet in iudea grecia aſia thracia
aphꝛica ⁊ italia vel diuerſis inſulis
noſtra largitate ei conceſſimus: ea
pꝛoꝛſus ratione:vt per manus bea
tiſſimi patris noſtri ſilueſtri ſummi
pontiſicis ſucceſſoꝛumqʒ eius om/
nia diſponantur.⁊ infra. Beato ſil/
neſtro ⁊ ommibus ſucceſſoꝛibus eiꝰ
de pꝛeſenti tradidimus palatinʒ im
perij noſtri latera nenie:deinde dia
dema videlicet coꝛonaʒ capitisno
ſtri imulqʒ phꝛigium necnon⁊ ſu⸗
per humerale videlicet loꝛũ:quod
imperiale circundare aſſolet collũ.
verum etiam clamidem purpureã
atqʒ tunicam coccineam ⁊ omnia
imperialia indumenta en etiam di
gnitatem imperialium pꝛeſidenti⸗
um equitum:cõſerentes ei etiaʒ im
perialia ſceptra ſimlłqʒ cũcta ſigna
atque banna ⁊ diuerſa oꝛnamenta
imperialia ⁊ omnem pꝛoceſſioneʒ

imperialis culminis ⁊ gloꝛiam po

teſtatis noſtre viris etiaʒ dinerſi oꝛ
dinis reuer ẽdiſſimis clericis ſancte
romane eccleſie ſeruientibus illud
culmẽ ſingularis potẽtie ⁊ pꝛecellẽ

tie habere ſancimus,.cuins ampliſſi
mus noſter ſenatus videtur glona

adonari ideſt patricios ⁊ conſules
effici.necnon ⁊ ceteris dignitatibꝰ
imperialibus eos ꝓmulgamus de
coꝛari:⁊ ſicut imperialibus extat ð
coꝛata militia:ita clerum ſancte ro

mane eccleſie adomari decreuimꝰ2

⁊ qunemadmodum imperialis po/
tentia diuerſis offcijs cubiculario/
rum nempe ⁊ oſtiarioꝛuʒ atqʒ om:
nium concubitoꝛum oꝛdinatur ita
⁊ ſanctam romanam eccleſiam de
coꝛari volumus ⁊ vt apliſſime põ/
tiſicale decus pꝛefulgeat decreui/
mus:⁊ vt clerici eiuſdem romane
eccleſie mappulis ⁊ linteaminibus
ideſt candiduſimo coloꝛe decoꝛa
tos equos equitent.⁊ ſicut noſter ſe
natus calciamentis vtitur cum vlo
nibus ideſt candido linteamine il/
luſtretur ⁊ ita celeſtia ſicut terrena
ad laudẽ dei decoꝛentur. Pꝛe om
nibus autem licentiam tribuimus
beato ſilueſtro ⁊ ſucceſſoꝛibus eius
ex noſtro indicto:vt quem placatꝰ
pꝛopꝛio conſilio clericari voluerit
⁊ in religioſoꝛum numero clerico⸗
rum connumerare:nullus ex omni
bus pꝛeſumat ſuperbe agere. e⸗
creuimusitaqʒ:⁊ hoc:vt ipſe ⁊ ſuc⸗
ceſſoꝛes eiuns diademate videlicet
coꝛona quam ex capite noſtro illi
cõceſſimus:ex auro puriſſimo ⁊ gẽ

mis pꝛecioſis vti debeat pꝛo hono

re beati petri.ipſe vero beatiſſimus
papa ſuper coꝛonã clericatus quã
gerit ad gloꝛiam beatiſſim petriip
ſa ex auro non eſt paſſus vti coꝛo/
na.phugium vero candido nitoꝛe
ſplendidum reſurrectionem domi

nicam deſignans eius ſacratiſſino
vertici manibus noſtris impoſui/
mus ⁊ tenentes frenum eqni ipſius

pꝛo reuerentia beati petri ſtratoꝛis
officium illi expibnimus: ſtatuen⸗
tes eodem phꝛygio omnes eins ſnc
ceſſoꝛes ſingulariter vti in pꝛoceſſi ⸗
onibus ad imitationem imperijno
ſtri.vnde vt pontificalis apex non
vileſcat:ſed magis qnaʒ terreni im
perij dignitas gloꝛia ⁊ potentia de
coꝛetur:ecce tam palatium noſtrũ
quam romanam vrbem ⁊ omnes
italie ſiue accidentalium regionnzʒ
pꝛouincias loca ciuitates beatiſſi:
mo pontiſici ⁊ vniuerſali pape ſil⸗
neſtro concedimus atque relinqni
mus:⁊ ab eo ⁊ a ſucceſſoꝛibus eins
per pragmaticum conſtitutum de⸗
creuimus diſponenda atqʒ iuri ſan
cte romane eccleſie ↄcedimus per
manenda: vnde cõgruum peripe⸗
ximus noſtrum imperium ⁊ regni
poteſtatem ouentalibus tranſferri
regionibus:⁊ in biʒantie pꝛonincie

optimo loco nommi noſtro cinita

tem ediſicari:⁊ noſtrum ulic impe

ſcocau
ticzredl
zir
nfin
Nlgunt
to aſi⸗
ſicbͤt
ſyrraen
ſapol
Nivaent
0

firie
C
dii
1Kn

i ie
e
gentd
Pionem

Sa ſenſus?
ſicut parua a⸗

uitas non poteſt re⸗

gnũ impugnare: itia
nec imper um ſacer-/

dotium.vel ſicut licet
ep ſcopus ſit in par⸗

ua ciuitate rex tamen
nõ poteſt iudicare de

dericis eius ſᷣm boc

die: viſpenſationis re
ligioſi. i. epi cõſtituni
in parua ciuitate.
b; ¶ Von tamen con
tra religionem. nam
ĩeo caãu poſſet a quo
tũqʒ redargui.xl.di.ſi
papa vel etiam ſi ſciſ
ma faceret.xxiij.q.v.
de liguribus. Et plu
res aſus in quibus
laici hñt iuriſditionẽ
ſuper clericos dixi.xx
iij.q. v. pꝛincipes.
c ¶NMullatenus.lxiij
di. valentinianus.
d Dni contitas
R vt. rxv. q.j. di⸗
e U. Reſtaurare. xvij.
q.iiij. diffin uit. xvj.
4.j. ſtatuimus.
Ac capitu
lo.reſpicit ĩ
bac diſ. xc⸗
vij. illudc.
bene ggdez

rcvi.di.⁊ aſſignat in
hoc.S. qdam ↄtrarie

tatem ⁊ dat poſtea ſo
lntionem.

xc vj
rium conſtitui:qnoniam vbi pꝛinci

patus ſacerdotum chꝛiſtiane ren/
gionis caput ab imperatoꝛe celeſti
conſtitutum eſt inſtum non eſt vtu

lic imperatoꝛ terrenus habeat po/
teſtatem hec omnia vero que per
bhanc imperialem ſacraʒ ⁊ per alia

diualia decreta ſtatuimus ⁊ conſir

mauimus:vſqʒ in finem mundi illi

bata inconcuſſa permãere decre.

nimus. vnde coꝛam deo viuo qui

nos regnare pꝛecepit:⁊ coꝛam ter
ribili eiuns iun dicio obteſtamur om:

nes noſtros ſucceſſoꝛes inperato/

resvel cũctos optimates ſatrapas
etiam ampuiſſimum ſenatũ ⁊ invni

uerſum populum intoto oꝛbe ter /

rarum nunc ⁊ in poſterum nulli eo

rum quoquo modo licere aut con
fringere vel in quoquam connelli.
ſi quis autem quod non credimns
in hoc temeratoꝛ aut contemptoꝛ
extiterit eternis cõdernnatiombnus
ſubiaceat innodatus:⁊ ſanctos die
pꝛincipes apoſtoloꝛum petri ⁊ pau
li ſibi in pꝛeſenti⁊ in futura vita ſen
tiat contrarios atqʒ in inferno infe
rioꝛi concre matus cum diabolo ⁊
omnibus deficiat impijs:huinsve
roimperialis decreti paginam pꝛo
pꝛijs manibus roborantes ſuperve
nerandum coꝛpus beati petri poſui

mus:data rome tertio kal.apulis a

conſtantino auguſto quarto conſu

le ⁊ gallicano.iij conii.
Menm gre. gelaſio.
mperialis auctoꝛitas religioſe diſ

penſationis menſuram non mutat.
B Jeut quenis parua ciuitas p
rogatiuam pꝛeſentis regni nõ
minuit:ſic imperialis pꝛeſentia man
ſuraʒ diſpenſationis religioſe nõ mn
tat:⁊ inf a Semper eſt effectux in ſa

cerdotali concilio de ſacerdotibus

iudicia pꝛouenire. Nam qnualeſcun
qʒ pontiſices ſint ⁊ ſi erroꝛe bũanitꝰ

accedente nõ tamen contra religio

neʒ vllatenns excedẽtes nullatenꝰ
videntur a ſeculari poteſtate poſſe
percelli. Nem marcellus papa.
marxentio epiſcopo. S

Eccleſias reſtaurare contritas non
pontiſices ꝑſequi bom vꝛicipis eſt.
Oni puncipis eſt ac religioſi
eccleſias contritas atque con
ſciſſas reſtaurare nonaſque ediſica
re:⁊ dei ſacerdotes honoꝛare ac tue

ri. Ande ſanctos apoſtolos eoꝛum

qqʒʒ ſucceſſoꝛes ſub dinina cõteſtauo

ne cõſtitutos pꝛecipiſſe legnnus nõ
debere fieri perſecuntiones nec in⸗

ferri fluctuationes: nec innidere la⸗

borantibus in agro dominiceo nec
expelli eterni regis diſpenſatoꝛes.
. Di. lxxxxvii.

Oc capitnlo patenter

b oſtendit᷑quod nec im/

peratoꝝ nec cnilibʒ lai

co licet decernere vel
electione ſummi põtiſicis vel de re
bus eccleſiaſticis quecunqʒ autem

ab eis conſtituta fuerint pꝛo ifectis

babenda ſant niñ ſubſcriptõe roma

Xc Viß.

ni pötiſicis fnerint roborata. vnde
illud honoꝛij auguſti vt ſupꝛadictũ
eſt vannʒ eſſe videtur: quod cõtra

auctoꝛitatem ſacroꝛum canonum
de electione ſummi pontiſicis de ⸗
cernere tentauerit.ſed ſicut ex eodẽ
capitulo habetur eccleſie pꝛecibus
imperatoꝛimpꝛeſumtoꝛes valet de
cerner̃ ſicut pꝛo deſenſiõe ſideiquo

modaʒ decreuiſſe leguntur ne here

tici aliquid nomie eccleſie poſſide:
rent ab ea auteʒ non iuitati de rebꝰ

eccleſiaſticis aliquid diſponendi nõ

habent facultatem honoꝝns vero
anguſtus nõ ſna auctoutate.ſed bea
to boniſatio ſupplicante eccleſiaſti
ce quieti conſulere ⁊ ↄcertantiũ am

bitionem punire curauit. Ande idẽ

bonifacius epiſcopus ſupplicatio/

nis epiſtolam honoꝛio auguſto de⸗/

ſtinauit dicens..
Epiſtola bomracij ad honoꝛinz an.

CEcleſieꝰ mee cni deus noſter
meunum ſacerdotium vobis rei
bumanas regentibꝰ deputauit nos

cura conſtrinxit:ne cais cius quan⸗
nis adbic coꝛpoꝛisicõmoditate de
tinear ꝑꝑ ↄuẽius quia ſacerdotibꝰ

vniuerſis ⁊ clericis ⁊ chriſtiane ple/
bis pꝛo turbationibus agitant᷑ apꝰ

aures chriſtianiſſimi pꝛicipis exiſti/
memur deeſle. Si enim ſecus quaʒ
opoꝛteat eneniat:nõ vos id facereꝰ

qui cuncta equa moderatiõe com/⸗

ponitis:ſed nos per noſtram tacen
tem deſidiam videbimur: quod ei

nitatis quietem ⁊ eccleſie paceʒ per

nertere valeat admiſiſſe. cum enim
bumanis rebis diuine cultoꝛ religi

onis domino fanẽte pꝛeuideas:no

ſtra culpa erit ſi non id ſub veſtra
glona quam certum eſt diumis re⸗

bus ſemper animo pꝛomptioꝛe fa⸗

niſſe: firmo ⁊ ſtabili iure cnſtodia/
tur: quod per tot annoꝛum ſeriem
ſub illis etiam pꝛincipibus obtinu
it:quos nulla noſtre religiõis cura
conſtrinxit ideſt vt licita ſeruentur
aſub veſtre imperio clementie mi

nime que ſunt licita foꝛmidentur*.

Ipſa enim eccleſia denotionem tin/⸗
am chnſtianiſſime imperatoꝛ non

meo quidem ſermone ſed ſuo qui /

deʒ venerabili affectu appellat qua
chꝛiſtus deꝰ noſter vere fidei rectoꝛ

veſtri gubernatoꝛ imperij ſibivni

deſponſatam ⁊ intactam virgineʒ
ſernat ne in ea aliqunos patiammi in
ſidiantium pꝛocellarnʒ fluctus illi
di ⁊ quietam faciem tempeſtats in
ſolito tnmoꝛe turbati gloꝛoſiſſime
ætranquiliſſime imperatoꝛ auguſte
ipſa vero que vni deſponſata ẽ᷑:no⸗
ſtra tamen eccleſia mater eſt: pieta/

tem veſtram legat one qnam ſnis
ſacerdotibns cõmiſit appellat pre-·

terita pꝛeſentiaqʒ repetit vobis in

iat religioſiſme imperantibꝰ mo

o tntus ẽ populnstam fidelis deo

quam tibi pꝛincipi chuiſtiano. ecce

r
¶aciem eccleſie.

lIxxxi
8CVonoꝛi. . diſt. xrir. ſi
duuo.
h ¶¶ Ne heretici. . diſt. viij.

quo iure 2. xxiij, d. iij. c..

i Inuitati.s. di.lrxiij.hadri
Aanua. 7.c. in Iynodo.
¶Egene.j.c. prx. victoꝛ
otra ſed vtibi vicitur:
iam erat in conualeſcentia.
agdhuc in erat debilis vi hic.
¶Cõuentus.i.cõuenticu
las.C. de epi.⁊ ce. conuenti
Cula–mm.
m C Cacere.ſ. videmini.
RnTacentem. c de leſta.

Aꝛ in grediẽtibꝰ.ꝛ.ltiij. di.c.j

o . Sub illis. .xi. . i. de ſa
cerdotibus. B

pC Emlaenn caiiuſ.

p Sdemn uinann.
q ¶ Virginem. 2. xxvij. qyi.
Apearumiſ.
ꝛocellax.i. hereticoꝝ.

¶Pꝛ terita l.beneficis.

¶ Peeterita.v ſic itelligitur

de ↄſe.di.ij. panis.&.l.om⸗

ni munere debemꝰ deo gra

tias referre pñt.ſ.æ pꝛeterito
non futuro:qꝛ nec deus fu
tur peccatũ indulget. j. de
pe.di.iij.ſane cauendu.nec
pactum valet ſi fiat ꝙ non
agam de futura iniuria. ff.
de pac.ſl vnus.S. paca.
— i. recolit 2 ad
memoꝛiam reducitit.

1. Tibi. ne ſis ingratus.

enim inter myſteria inter pꝛeces ſu?ꝰ

as quas eccleſia pꝛo ſelicitate veſtri

agn te. vt. f. de bono. poſſ.jm tabu...j.S.ſ linum.ertra de file inſtru⸗
, L 8, . L „SG . 1. eeoinſe
a4 Sunlſs ver akemin teuekn noſtram. eniten inngegeac rdinali anibenen geſnn iand⸗ n
W —— enn hic imperatoꝛ nomen ſuum foxe bec conſue⸗ uincia credendum la le auio nis cauſa.io. — WT!
NANcoꝛ ſed quare premiſit bie imper 8.papa tamen alios ſibi ppo⸗ salem vnꝙ abeſſe. niſi leg iC. Credimus ar.
X a⸗ rariin. C. veſam. nri. iner dar bapa einterdumvoci ? aſſir unt
nit. xij.q. j. ms „. T nac ſi tioni vnius creden⸗ xriit
D ella erat „ eſſe ceſſandum ac ſi tion Arin
ſnetuſte nogellarrar crde depengdit imperij teſte apnd quem ambitionibns eſſe c ſupꝛa. inra. qum ſit ſ perlonaſi ſdeel
S Pernit gene⸗ 8 cuins ſede agitur ſancto perro dao contra uac. vtſubꝛu omnes boneſta ? autentica. lrgan
nare fremuerunt gen 7 8 id ſeruandum eſt: ⸗ Irc. viij. ſin .
e voclen autem imperato: ſollicitis pꝛo religionis obſeruãtia Vucke uſe nannme paciſicos ani H 168
fubiecit ſe pape: vt. rriij.q. vocibus clamat ad vos:cum ſolli trangq Lſerenirang noſtre aamoniti ſcaconeriol ſcent!
alcr . u S eitapertttone muſcermnorano nehn mastrie diant nec aliquid ſeditio, ſe ouerſo⸗ nn e⸗
Sua ſtudia. iconſpiraa manas res ſolito tentatoꝛe occn k. ds con i allonlus tentare cone ſirumentum minns 1
nona d. ms. ar. ſine Tllicitante ſemel en nſar diſcorces en⸗ cum certum ſit nulli partiũ ſua geditur inſtrumento 1 min
b nöen ai⸗ anilmecnkeroecene Raktaviogamar ſignans vee ve etendoſin⸗ unn
Aañndes legatis, ir. gone eps chuſtiamſſim ſaD apicibns non eſt mos romane ec .· ſie ſi malus alig gunn
Äa ſides legatis. ix. qõne. ij. deſ chuſtianiſſ eſſet cura cauſa apicibus non eſt mos dicat non facile ei ce R
iusduf. mnii apnudte ſnarum rcurs ndecũqʒ legationem ſuſci dicat non facile ei die⸗
gatuſ erhibeat litteras lelle rum in ere n correc äü uspapa. S e icpm e 4
Fonis ur ad poc vi edaa fige tna diumo Harnet cſencain ccä Ronena no coſueuit eccleſia ſne x n Ae circa. nnhe⸗
tur citierr lii pice⸗ imperio noſtro Einner ſlonenevt⸗ V ſig natis apicibus legauoneʒz vnde⸗ Hic depin n
SBanan ürerchich lireras ciſſet. pabet remngium Peane reuſgt⸗ Anauc ſuſcibere. git. rcvij. Nin
itznolcme amiſſtonem. Seraniseunneneuimſten cun Sblliſſimus' vir atqʒ ſercenn ühenu dorag
Diege ꝛnõ tamen ſu onis vene e tI d. us veſtre ſublim:tans legatuni icipi xxſib
dico c poteſ:no tamenſuf oni d huic pꝛoſiciat eccleſie vos us veſtreſ iſu ctur. g. tranſitu. iĩquo kit
Nretenorin unerr. anſcaghaic ⸗ tis fratribus⁊ con, licet nullam epiſtolam iuxta conſu oſtendit quid direrit Gn
niſi 7 pꝛobetur ꝙ üla littera agatis ? conferatis batiſſimis viy etndinem a vobionoſtro põnſicio Raenduie ne n
fueni ſine vicio: vt extra de ſacerdonbus meis ꝓba v etuliſſet: licet nũquam apoſtolice bactenus 2 ge leſue
uil cum olim.i r abe necclenã detuliſſet: licet .dDiclurus ſit. Nam qꝛ
peuil cum olm. in ſ 2. Cc.5 riga me ab omnibns qn ſecdis moꝛis fuent abſqʒ ſignatis: viclut ſepe mittütur 6
fide inſtru.l.vlti. Sed nun- faciant legatis:quibus pꝛoſequenti ledis ſqʒ legationez ſu-· eric ſepe dpes
miſtr eſr n⸗ faciaſii A.. t abicibus vndecũqʒ legat ez de pꝛouincia ad pꝛo⸗
quid ſufficit mandatum ſi⸗ bns pꝛecamur ſacre cauſa religio/ ſcipere noſtamen vos in illo hono deoumciaad po⸗
nedi degtons nis: viin vrbe veſire manterncll⸗ ſcipere noſta 1 „ lirwnonmunncain,
nie Iult nis: v⸗ SHS nitatem 7 eloqui/ dit ꝙ non ſunt recipi
ſufficit hꝛiobare mandatum s: v 4 oſtulatis an rantes eiuiqʒ grauitaten T. non Ee
n an. pꝛin. l.j. quia nis hoc animo quo poſtulatis an cognoſcẽtes endii alia pꝛouiucia
Uacimonneprinis rec mutis in perpetuum ſtatui vniuer⸗/ Gantn ins veniclcast 9 7 ſicuat fine literis epiſcope E
Prarur: nde malred 2 Puzeeleltdene⸗ bonitaciñũ decnit ſuſcepimꝰ:⁊ ei ſicut boneſtũ 1 eis ang tſon
cis facienda examinatio: v paakk Kuintcrechimg. ünna capitulai, dunit
rij. di. quji g:ſed dele par M . . „iz iſta capi 14
gua Porcſt uabar man⸗ Nrroꝛibonous inclytns ti / Ae ccktrn, Dilnsſos lint mäameweronnede u
en dein Fommnem eel r. AAC. umphatoꝛ ſemnper au Zuſlun⸗ obſeruanda: que in eoti mimilinn echa anle nihin
Tar erna deo oles bu, ſanctoac venerabill bonikar electione diligentur ſunt umlmuntcclia mn
dentii,tertrave teſcnipns, pe lerome ſerdtabegritual nderance maltotn; erilnnce 6 en
idam alij tue debi e e E ꝛitatibus monſtra tra.lxxi. diſ. c. ij. W
Ramurchinlich delns sonnur guudns arnſti eGi 4 ta ſanrcketun rerl rei nõnune a u uunr ini
non ſumcit pꝛobare amiſſio mus omnipotenti deor 3 Sſt quã obſcnratur mutatione pꝛonin qñ ita remoti ſu man
E. . As L 1 . rt O 1 illa epiſcopoꝛuʒ 2
nnntheni detau tias: quod fanctimoniam tuaʒ p dcievecretum eſt ſacris canonibua iiglla eiſiopont kent
tenticum:vt extra de of.de⸗ longum incommoduz optatè re 4 õ el eo am etiam loca ignot. ni
nilann⸗ OI L peregrini niſi quinqʒ vel eo an illud quando epiſeo⸗ n
le.cum iniure.xxv.q.ij. ſan ditam didicimus ſanitati ⁊ ideo re vt peres m fnerint .
Dleiet b Hiri epiſcopoꝛum fuerin us pꝛopinquus eſt
emus. extrah ſde incfu. nerentibus venerabilib⸗ viris gan plins ſuoꝛum ⸗ ni mel pus pꝛopi
16 n an, Hi au chirographis nõ oꝛ 2zeius figillum bene
c.j.ita notauit.T. ſuper illa dium noſtrum ſanctroꝛum apicum commendatic ineſter Paba (cr ehoc col en
decre. cum olim. io. Sed po 1 mus ac penimus chnentur. Unge ſilneſter pap cognoſcitur ne
ne ꝙ partes viderunt 2 ab Randetenensreaemoe⸗ in generali concilio pꝛeſidens di lictr⸗ Jna cobe,
8 reſcriptum. 2 õ 4 l8l ne.
Pocnicaesgingatn Nagogmas nuclum ac votum innz Ft. cpomm iiſtens deugnatghn Taericemmetnd o, n
blicam fomam per tabelli⸗ circa ſalutem atqʒ im erinz noſti ſmarinum boĩem ad clcticatũ priendus ſi ꝓbet per ,und
onem nunquid amiſio po⸗ impendere d ne. dndl na . aliun ſuſcipiat tet ktee rarrnnrseſe Nü
a reſcripto iuder pꝛocede-, pierannq atis placuiſſe co Kee c. vl. namn 1
ernltinn aecb ⸗ ſic. anaolmcſnnonidn de eccle P)Allus aliqua ratione tr znſ⸗ kecenai, eſt viue vo nu
vt notani in queſtionibns ſiaruzʒ ac populi perturbatione ſol - marinum bominẽ benes vo ſtci quam monue. in u
meis. b. Ded cum hie indi⸗ ſiar ſt: que vtaliquaratione non in clericarus gradus ſuſcipiat: niſt aut. de fide inſtru. . n
ſtincte dicat ꝙ lutere debe⸗ licita e gu atis clemẽétia noſtra quinque* aut eo amplius epiſco⸗ ſi vero.col.vj.h. iĩtelli doee
ec dGer eew E acn eſlen en denn 5pꝛe poꝛi deſignatns ſit chirograpbis. õ ſa
caaraghoe Rahrnad⸗ dicante beatitudine ua id ad clen, Re ianalraliss rolns. Ranmbocen Ppbrel lun
catur autentica. vt extra de coꝛum cunctoꝛum notitiam voln/ ne epiſcopus omnibus ep multitu dinem bereti ane,
ap. perſonas. extra de fide mus peruenire:vt ſi quid foꝛte reliꝰ De cogem. minesi cle cox. Sed illud.c.tue ſen
iuſ.peruenit. NHam epiſco gioni tue quod nõ optamus huma Ranſinarinos Bonnincaic „ euacuat obinionen .
pus ſigillat ſigillo eccleſdlte na ſoꝛte contigerit ſciant omnes b A ricatus honoꝛem n nuͤlee iaaſäcerte ni nin
aloont aſgnur e a n plus ſidei pꝛe
ſtamẽtum. vt inſti. deteſtt. ?VZ emleignonzu,
d. poß tem item ⁊ alie . —„ . „ F n e ita iuenis: cũ ſunt ingnota cõuo⸗ ſ
Dkagnmnenan iudics ſui facit fidem. vt.j.di. pꝛox.c.i.?.ij. Sed die ch alie Aur esmidrdradmnnſmndnackrakrteoi. ſua ſigna lne
num ſigillum facit ſidem ſi non habetur pꝛopꝛum alias non. vt extra de ap. catur oẽs illi quoꝝ Dicutur. Babinttoer boc rch ꝙ niſ aliqua qua Chen
ſigniſicauit..lxv. viſt. epiſcopus.item littere non SS uanate Alen ſan Ergeacnodhi iſtolckel de illi 65 remotis ecdeſijs non ſit eis 85
ſtunt characteres vr ertra de nde inſtrumen inter :. de teſta. 4 nt. ar. extra de fi. inſtr. c. ð ſuper bis.
Kü anoen cnehn uem ſlium ruptum ſit non Dicuntut ſignate. vt ex⸗ Tae aachn olen mallie vec onber net⸗ qui ſigilla re⸗ Vi
n ve nmni fale licet i autem llum er toio non eſi fractum bene dituntur . Hanlin

Mhon
. gnnminrig
fenttadn
MN
aunusfthn
tid ſe ntir
eſrounaunen
nacz hint

Inonſuoan

didlaponn
pelmmnstgten
hnloor.

Cleüd

2 Mcpnu
NAucutor ter
n lctn
miimnactt
uoboe⸗
inin
eluintci
pinrogumen
arenortwrg
uegiopum
mmaipeen
tuuhn
oopegon
nn
oſenrtheck
mramleg.
Oal oreni⸗
enuckiein
usſ gen⸗
tnann
,NA nunn
icttnent

han nen

ocnbit
gepmuin
Ain. 1 NKut
ndinntei
GAl
n gnlinn

Rearcenon bo, .
2LChirographis. litteris ĩ quibus ptinebitur de vlta de moꝛnbus de

Xxc viij.

oꝛdinibus de irregularitate ſua.

b . e ſurreptionem. ſ-exiia oe pꝛocuta. capitulo. .2. iij. queſtione

lij. induc e.

t A ros. ratione
—Pprouincie pꝛe⸗

ſumit ur cõtra aliquẽ

at. xxiiij. diſ. quando

ff. de ed. dic. ꝙ ſi no

lit.S. qui mamcpia.

4 ¶.Suſc pias. woſ
ncie nt populum.ali⸗

as bene. exira de ce.

pere. c pe.
cE Foꝛtioꝛes hec eſt
vna rat o quare non
admittuntur. alie aſſi

gnantur. xix. qõe.ij.
Düue.

f Anes. hoc. c.
loquitur de a⸗

dulitis. Sed nõne ba
ptiſmus tollit omnẽ
pci maculam. vt qʒ:
ſic. j. de pe. di. vl. c. vl.
hoc ergo deo: qꝛ foꝛ⸗
te iſti bigami vel ali⸗
as irregulares ſut qꝛ

ante baptiſmum fo⸗-

te uerunt bigami.
g Epnmati⸗/

bus. Fece⸗

rat. g. S. in
di. lxrx. mẽ
tionem de

piꝛimat ibus 2 patrir
chis. ſed ne ꝗs crede

ret pꝛopter nominuzʒ
diuerſitatem aliqᷓ; eẽ
realem differentiam.
ideo oſtẽ dit ĩ hac diſ.
differen tiam eſſe ran
tum in nomine. oſtẽ⸗
ditetiam de reueren
da iᷓ dicunt archiepi
ſcopi ſuis pꝛimatibuſ
oſtend t etiam ꝙ nec
romanus põötifex de
betvniuerſalis appel
lari.

b Ronincie. an

lte chꝛiſti aduẽ
tum. ergo ante tem⸗
pus gelaſij ⁊ dionpſii
diſtincte erant pein⸗
cie. vnde repꝛobatur
ſolutio que ponitur

x.q.ſnj.nec numerus.

. ſ. tunc non erant
pꝛouicie limitate. ſed
die ꝙ pꝛouincie fue⸗
runt diulſe: vt hic ſed
dioceſes non niſi a tẽ
poꝛe dyoniſtj. xiij. q.
j. r. j. vel ſolue per ulã
litteram: marxima ex
parte.q.d.non om⸗
nes.
¶ AQuibus permiſ
ſu:.quia modca erat
ſumma.ij.q.vj.ante⸗
rioꝛum. S. ilud.
RNon erat. vt cle⸗

ricis qui in cauſis ec
deſiaſticis non poſ⸗

ſunt appellare ad pii

Pieeig qninqʒ aut eo ampliꝰ epi⸗
ſcopoꝝ chirographis* fuerint deſi/

gnati:quia per ſurrepuonemꝰ mul:

ta ſolent euenire. Idem grego.

romane eccieſie pꝛeſul ſquilirano

epicopo.
De eodem.

Az ros: paſſim ⁊ ignaros pere/

grinos ad eccleſiaſticos oꝛdi:
nes accedentes nulla ranone ſuſci/
pias:quia afroꝛum alijquideʒ ma
nichei alij rebaptiʒati ſunt. peregri
m vero plurimi in minonbus oꝛdi
nibus conſticun foꝛnoꝛes de ſe pꝛe
tendiſſe bonoꝛes ſepe pꝓbati ſunt.
Ilẽ ex conci.elibertano.
Hon ſunt ꝓmonend ad cleꝝx: qui
peregre fuerint baptisati.
Mnesqui in peregrinatione
fuerint baptiʒati eò quod eo/
rum minime ſi cognitaviia:placn
it adclerum non eè pꝛomouendos
in aliemis ꝓuincijss.
HDi. xc viliſ:
E pumatibusꝰ autè qno

rum ſupꝛa mentioneʒ ſe/

cimus queritur quẽ gra⸗
dum in eccleſia obtineãt
Aain in aliquo a patriar
chis differant:quam obedientiam
archiepiſcopi eis debeãt. numa
tes⁊ patriarche diuerſoꝛuʒ ſunt no
minumi:ſed eiuſdeʒ officij. ab archi
epiſcopis antem qnotiens neceſſe
fuerit:epiſcopi ad pumates appel⸗
lant:ſed a pꝛimatibus ad archiepi⸗
ſcopos appellare non licet: debent
ergo obedientiam pꝛimatibus ar/
chiepiſcopi in oibus que ſibi fnerit
ap eis iuſte imperata. Unde ana
cletus pa.ait. H
Que obedientia ſit erhibenda pꝛi⸗
manibus ⁊ patriarchis.

Ronincie malto ante chꝛiſti

aduentnz tempoꝛe diniſe ma
xima ex parte ſunt: ⁊ poſtea ab apo
ſtolis ⁊ beato clemente pꝛedeceſſo
re noſtro ipſa diuiſio eſt renouata.
7 in capite pꝛouinciarum vbi du⸗
dum pumates legis erant ſeculi ac
pꝛmaindiciaria poteſtas ad quos

qui per reliquas ciuitates commo

rabantur quando eis neceſſe erat
qui ad aulam imperatoꝛum velre

gum confugere nõ poterant vel ꝗ⸗
bus permiſſum non erar confugie
bant pꝛo oppꝛeſſonibus eoꝛuʒ vel
iniuſticijs ſuis ipſoſqʒ appellabant
quotiens opus erat:ſicut ĩ lege eo
rum ſcriptum erat.ipſis quoqueĩ

ciuitatibus vel locis noſtros patri

cipem vi. j. xi. q.i. placuit.

¶Auotiens. ideſt bis
ensbm eges.ſed iamen

aſnia:vel poſt ſententiam. ? n ꝙ dicit quoti⸗
men non iz m leges appellare niſi in cn ante ſen
ennam. u. eſt arg. ad expoſinonem illius. ſecunda queſtione.vj.om⸗

xcvlilj.

nis o pꝛeſſus. .
m Ibnis. repetit quod direra:.

lxxvij.

n Fommam ar. C. ve coatcil. K idem. ↄtra qꝛ diuerſitas nominũ dʒ deſigna .

re diuerſitatem r. x:vt.xxi.d.cleros.

archas vel pꝛimares qui vnam foꝛ
mamtenent licet diuerſa ſin nomi
na:leges diuine ⁊ eccleſiaſtice poni
7 eſſe iuſſrũt ad quos epiſcopi ſine
ceſſe fuerit coſugerent eoſqʒ appel/
larent: ⁊ ipſi nomme pumatum irn

erentur. Relique vero metropon/

tane ciuitates que minoꝛes indices
habebant lʒ maioꝛes comitibusel
ſent haberẽt metropolitanos ſuos
ꝗqm pꝛedictis iuſte obedirẽt pꝛnna⸗
tibns ſicut in legibus ſeculi olim oꝛ
dinatum erat qui non pumatũ ſed
ant metropolitanoꝝ aut archiepi/
ſcopoꝛum nomine fruerentur.
NINtem anicius.

Non vocenturpnmates niñi q pi

mas ſedes tenent.
D Ulli archiepiſcopi pꝛimates
vocæẽturmſi illi qui pumasꝰ

ſedes tenent:quarũ epicopos apo

ſtoli eoꝛũq; ſucceſſoꝛes regulariter
patriarchas vel pꝛmates eſſe con
ſtituerunt: niſi aliqua gens deĩceps
ad ſidem conuertatur cui neceſſe

ſit pꝛe multitudine pumatem cõſti
tui. Reliqui metropolitani nomi /
nentur qui alias metropolestenẽt

Item ex naphucano. .
Pꝛinceps ſacerâotum vel ſumuns
ſacerdos non appelletur mii pꝛime
lechs epucopns.

Rimeſedis epᷣns non appel

ietur pꝛinceps ſacerdotũ vel
ſimmns ſacerdos ant aliqnid bin
iuſmodi:ſed tantũ pꝛime ſedis epᷣis
Uiniuerſalis aut nec eti roma/
nus pontifex appelletur. Ende
pelagius omnibus epis.

ec etiam romanuso pontifer vni

nerſalig eſt appellandus.
LAlus- patriarcharũ vnitatis
vocabulo vnquam vtat᷑iqꝛ ſi
ſũmus patriarcha vninerialis dicit᷑
patriarchaꝝnomẽ ceteris örogar.
ſz abñi hoc a fidelibꝰhoc ſibi velle
quẽpiꝗqͥ arripere.vñ honoꝛẽ fratruʒz
ſuox iminuere ex quamlacũqʒ; pte
videat᷑ qua Pp charitas veſtra ne/
minẽ vnqua et ſuis in epiſtolis vni
nerſalẽ noiet:ne ſibi debitũ ſubtra/
bat cũ alten honoꝛẽ ifert indebitũ.
Item greg. eulogio patriarche
alexandrino. Ac cod?.
Cce in pꝛefatiõe epiſtole quã
ad ine ipᷣm qni ꝓhibui direxi
ſtis:ſuperbe appellationis verbuʒ
vniuerſalez me papã dicens impꝛi
mere cnraſtis:quod peto mihi dni
ciſſima ſancnitas veſtra vltra nõ fa
ciat quia vobisſubtrabitur quod

o Lomnbus. deſt comitantibus vel ſequentibus eos. vel comitantibus

iden epiſcopis comitatus. n
dicitur diſtrictus alicuius ci
uitatis vbi eſt epiſcopus. vl
hoc vult notare ꝙ archiepi
ſcopus maioꝛem habet po⸗
teſ atem in ꝓumncia ? iuriſa
ditionem ꝙ; pꝛimas nà me
tropolitanus eſt iudex oꝛdi⸗
narius omnium epiſcopoꝝ
pꝛouincie pꝛimas fãtum ar
chit piſcopi.vñ ſᷣm hoc ma⸗
ioꝛ eſt patriarchis Comiti⸗
bus ideſt pꝛopter comites:⁊
pꝛopter epiſcopos ſuffraga

og.
“ Momine ar. er nomini
bus ſemper res nominum
ideſt res ſignificatas per no
mina debere attenii.
qa AUlliarchiepiſcopi ᷣ
Z mates vocentur. C.
de li. cauſa inbemus. C. de
ngnecebiſtalis. M
r CQui pꝛmas.ſicut romʒ
nus antiochenus alexan⸗
drinus. S. xxi. di. cleros. ꝗqd
de veneto dic ergo ꝙ eſt pꝛi
mas reſpectu iferioꝝ extra
de pꝛiui.c.antiqua.
Biem conuertatur.
nam ⁊ apes accreſcentes ⁊c᷑. .
de conſe. di. v. nunqᷓ. ⁊ iuuẽz
tus romana excreſcens no
uam ſibi ciuitatem ediſica⸗
uit ar. C. de ſacro.ſan.cc. iu
bemus. Et bene dirit con⸗
uertatur. nam alias vix poſ
ſet cõtingere ꝙ in aliquo lo
co in tantum excreſceret po
pulus vt pꝛeimate indigeret
vt.xxxiiij.diſt. fraternitatis.
t Eoſtitui. ar. j. parrochi
am alicuius non debere cõ
ſtitui eccleſiam nifi multi⸗
tudo ſidelium excreueru.ſʒ
nunquidiulo inuito cuius ẽ
parrochia poterit hoc fieri ?
irrequiſito.non:vt. xvj. q. j.
multis conciljs. 7, x vj. q.j.
felix.⁊.c.ſe.ſed ſi requiſtus
nollet conſentire: non minꝰ
tamen ſieret per maioꝛem.ſ.
per papam:extra de ec.ed.c.
iij.eius tamen conſenſu pꝛi

mo requiñito:⁊ nota ꝙ hu⸗

iuſmodirequiſitio facenda
eſt cum üᷣle locus eſſet ĩi quo
excreuit muituudo fideliuʒ
iam ðputatus alicui epiſco

D patui: alias non.
v A⸗ RKime. ideſt patriar⸗

chals.

x L.Z& lus.
y ¶Cce in pyefatiõe.ſub

trabitur. ar. ꝙ papa
per ſuum mandatum non
vult derogari iuri alicuius
j. xxv.q.ij.ꝙ vero dicitis.j.
ix.queſtione.iij.conqueſtus
j. xi.q.j.peruenit.S lxuij.diſ.
qto.ð.lxxxv.di.archidiaco
num ſioꝛentinum in fuarg.

contra.viij.q.iij.artaldus.ſic extra de of dele.ſuper eo.vbi dicitur:nõ eſt mtẽ
tionis noſtre alicui derogare per reſcriptum noſtrum. ita ar.quod vni attri
buitur alij ſubtrabhitur.ar. xlv. di. diſciplna. ff. de iudi. cum pꝛeroꝛ. in fi. extra
de reſcrip. olim.in f.lxxxv. di.arcbidiaconum arg. nemini connn encan cuz

4

v. denique.

⸗ Prebetur. nõ enim debent plus.cſſe ſubditi qᷓ erpedit.ij.q.vij.admonẽ⸗
l.n

alterius iactura vt. j. xi. q.iij.ſiquis vero no.xxij.q.ij.pꝛimum. riiij. queſtione L

ec pꝛelan ita bumiles vt contemnantur. lxxxvidiſi.quando.ff. de of. pieſ.

obſeruandum.
b¶¶ Non negatur. ſic. C. de
cadu.tol.l.j.S.vl.C.de nup.
imperialis.i pꝛin. nec.n. pu

blice ꝓdeſt ⁊c̃.C. de ſc̃.pꝛe⸗

fec.pꝛe.l...
e¶Neaat ſe hoc eſſe i.eẽ ð
vniuerſitate :cuũ tamẽ roma
na eccleſia nõ ſit vniuerſa⸗
lis.lʒ ſit de vniuerſitate.i0.
Piſcopos Hic in

Altulatur. c. di. 2 qꝛ

fecerat mentioneʒ
ð pꝛmanbus ⁊ ar
chiepiſcopis:⁊ eoꝝ dignitaſ
videtur eſſe imperfecta ſine
pallio.vt extra de elec.ſigni

ncaſh.iõ ſpecialiter trac at ð

pallio:oſtendens ꝙ niſ ha⸗

beant pallium non poſſunt
epᷣalia exercere officia.ponit

eiiam.j.quod tempus ðbe

at peti ⁊ dari:qꝛ.j.ires men
ſes.⁊ quibus:qꝛ bene meri⸗

tis ⁊ foꝛtiter poſtulantibus

quo tempoꝛe fit eo vtendũ

quia tantum in celebratiõe

miſſe:nin plus ex pꝛiuilegio

alicui cõceſſum ſit:⁊ quali

ter ſit dandum:qꝛ cum do⸗

natione noui pruilegij vel

renouatione veteris ꝛc.

0

m:vt.j.eo.optatum.
T¶Epoꝛum.ſed quare diffe
funt per hoc cõſecrationes
epoꝝ.cum eccleſia vacante
cõpꝛouinciales epi aliquem
cõſecrare in epᷣm poſſint: vt
lxiuij.di.qꝛ excra de elec.quia

diligentia. Item ⁊ ſi ipſe nõö
habeat palliuʒ. tamen alijs
mandare poſſet conſecratio

nem. vt extra de elec.ſuffra⸗
Sneied bocpᷣt dici quod
Alud. c. logtur quãdo elect
eſt in moꝛa petendi pallium

l.poſt tres menſes elapſos.

vngde ipe alijs non poteſt cõ
mittere cõſecrationem. nec

c iaʒ tũc ſuffraganei ſui poſ

ſunt conſecrare aliquem:vt
per hoc maioꝛ ruboꝛ incuti⸗
atur electo:cum videru ſuũ

ſuffraganeum cõtecrari ab
aliis extraneis:qꝛ non mul⸗

tum curaret ſi a ſuis conſe⸗

