videtur ſanandus ac per hoc ſi ter
renaiſta reſpub.xpᷣiana pꝛecepta
cuſtodiat:ẽt ipſa bella ſine beniuo/

lentia nõ gerẽtur:ſed vt ad pietatis

iuſticieqʒ ſocietatẽ vicuis faciliꝰ cõ
ſulati. Nã cui licentia iniquitatis
eripitur:vtilins vincitur:qm̃ nihil ẽ
infelicius felicitate peccantiuʒ:qua
penalis nutrit ipunitas:⁊ malavo/
untas velut interioꝛ hoſtis roboꝛa

tur.⁊ panlopoſt. NHam ſi xpiana di

ſciplina oĩa bella culparet:hoc po/⸗

tius ↄſRiliuz ſalutis petentibus i enã

elio diceretur vt abijcerent arma
eqʒ militie oĩo ſubtraherent.dictũ
eſt aũt eis:neminẽ ↄcuſſeritisꝰ:eſto

te contenti ſtipendijs veſtris.ꝗbus

ꝓpꝛium ſtipendiũ ſufficere debere
pꝛecepit.militare itaqʒ nõ/phibnit
Iem eiuſdẽ ad bomiſa.

In bellicis armis multi deo place

re poſſanr. L
Plkeriſtimare neminemed
68 placere poſſe qui armis belli⸗
cis miiſtrat. In his erat ſanctꝰda⸗
nid:cui dñs tam magnũ phibnit te
ſtimoniũ.in bis ẽt plurimi illiꝰ tꝑis

iuſti:in his erat ſanctus ille cẽturio
qui dño dixit:non ſum dignus vt in

tres ſub tectũ meũ.hoc ergo pꝛimũ
cogita qũ armaris ad pugnã qꝛvir
tus tua et ipſa coꝛpoꝛalis donũ dei
eſt.ſi.n.cogitabis de dono dei:non
facies ↄtra dñm.F ides.n.qñ ꝓmit
tiur ẽt hoſti ſeruanda eſt ↄtra qnẽ
bellü geritur.quanto magis amico
pꝛo quo pugnat᷑.pacem bere volũ
tatis eſt:bellũ aũt dʒ e neceſſitatis
vt liberet dens a neceſſitate ⁊ cõſer
net in pace. Mõ.n. pax queritur vt
bellũ exerceatur.ſed bellũ gerit᷑: vt
pax acꝗratur. Eſto ergo bellando
pacificꝰ vt eos quos expngnas ad
pacis vtilitatẽ vincendo perdncas

bii.n.pacifici ait dũs:quoniam filij

dei vocabutur. ſi aut pax bumana
tam dulcis ẽ pꝛo tꝑali ſalnute moꝛta

ccxij.

Et otra legẽ.lex.n. dicit
Hier hõ nõ debet verbe⸗
nibus cedi:vt.C.de repud.
ↄlſenſu.vltra mediũ: niſi in
can:vt nõ.v.q.v.illi ꝗ.⁊ nõ.
xv.q.vj.in ſumma.
i Plcſtruendu.ixit.n.nõᷣ
eſſe pancipẽ.qꝛ nõ erat apð
eum duraturus pꝛincipatꝰ
vt e de ver. ſig. n ⁊ ego.
J. de pe. di. j. diuoꝛiiũ.
k Neſcire. arg. ꝙ nõ põt
ſe excuſare pꝛetextu igno
rantie de re que facta ẽ inter
vici nos ſuos:vt e de pꝛe⸗
ſum p.quoſdã.⁊.c.qᷓto.liiij.
di.nullli ⁊.xij.q.ij.qui ⁊ hu⸗
manis.ſimilis pſumptio ẽ
C. de in inte.reſti.mi.de tu⸗
tela.
I ÆEAuam voluntati.j.e. q.
liij.diſplicet.S.xlvhil.⁊ qui
emendat.
mAui etiã. vel quinetiã.
nRσ Reſpub.ialigs gerens
En publicam. i0.
o “An euangelio.ii0.
¶EKoneuſſeriũiis.cõcutere
A⸗ liquid petere vltra debi
tum rõne alicuius officij. vt
j.e.quid culpatur.dicit᷑ aũt
concutere qui per oppꝛeſſi⸗
onẽ ⁊ minas extoꝛquet pe⸗
cuniam.vt.ff.de concul.l.j.
7.lj. .
q li exiſtimare.ſanctꝰ
auid.ſi aliꝗs exiſtẽs
cus põt vti armis in bello:
quare ergo ꝓhibetur peni⸗
ie ntibus vii armis.vt.xxx⸗
iij.q.ij.admonere.Rũñ.iõ qꝛ
penitentes vinũt ſub regu
la eccleſiaſtica:vt.v.q.j.alið.
vel iõ qꝛ arma pñt dare oc⸗
caſionem peccandii.
rꝓHoſti. hoſti ergo ẽ fides
ſeruãda. vt hic.ꝛ.xxij.q.i iij.
innocens.ar.ↄtra.xxij.q.ii.
vtilem.quod vex eſt.ſi iple
nobis vᷣuat fidem.alias nõ
tenemur ei ſeruare.rcv.diſ.
eſto ſubiectus.er de iureiu.
peruenit.xxviij.q.j.ſi inſide
lis.f.locati.quero.S,iter. C
de tranlac.l. cum ꝓponas.
in fi.ar.ↄtra.xi.q.ij.iĩter ver
ba.in fi.⁊.xxxiij.q.v.ꝙ deo.

8 . Jñ debetur. ar. minima
eſſe debitã. ⁊ ita eſt ar. ꝙ di⸗
ſpenſatio põt peti tanꝙᷓ de
bila.vt.l.di.domino ſcõ.i fi.
2.lxxx vj. di.non ſatis. in fi.
ſteʒ bẽs hic ꝙ aliꝗs tenetux

parcere hoſti ſuo.vt.ij.q.v.

ito.in fi. dum tamen nõ ti
meatur ꝑicnlũ incurrere ex
hocvt.j.e.q.iiij.ẽ iniuſta.io.
b Nid culpatur.qũq;.
—0 cerie hec ratio nõ eſt
ſufficiẽs.nam ſiquis bomi
nem interſiciat ẽt moꝛifere
vulneratum nibilominus
tenetur vt.ff.ad. l.aquil. ita
vulneratus ĩ pꝛin. ⁊ eſt ſimi
lis rõ.j.xxiiij.q.iij.ſi hẽs.ff.
ad.l.rho.de iac.qui leuàde
§F. ſ nanis.z.ff. quod vi aut
clam.ſi alius. S. eſt 2 alia.
c ¶ Bominentur. victoꝛes.
d ¶ Siue deo. j. e. q. dñs.
e ¶ꝛdine.i.poteſtate,

ſf¶ Tributa. vꝛ. j. e. q. viij.

tributum.
g U WMiincipes. vt. ſ. e. q. ij.
iuſtum nullus ergo bellare
põt ſine auctoꝛitate pᷣncipis
vt hic. ⁊.C.vt armo.vſus.i.
j.li.xi. ſmiliter pꝛinceps põt
indicere bellũ.vt.j.e.q. viij.
igitur.ꝛ.c.omni.⁊.c.ſequẽti.
h. ¶ Sinẽte. vt. viij. q.j. au⸗
cdacter.
i ¶Saccilego.xi.q.iij.iulia
nus imperatoꝛ.
ꝑ ¶ Iniquitas.hic habes ꝙ;
ſicet dñs peccet pꝛecipiendo
tamẽ ſubditꝰ nõ peccat obe
diendo:vt.c.dil.otra.moꝛeʒ
in pꝛin.ſic.xxxiij.q.v.mani⸗
teltum.ex ve iureiur. debi⸗
toes. Item hes hie ꝙ i du
bijs ſp eſt obed endũ.xix.di.

in memoꝛiam.ar.ↄtra.l.di.

ſiquis pꝛepoſtera.xi.qde.iij.
quid er go.itẽ eſt hic.ar.q in
dubijs humãaioꝛ ⁊ tutioꝛvia
eſt eligenda extra deſpon.iu
uenis.⁊.xiiij.di.c.vlt.
V) Aiuitare. augeas. in⸗
iſte licitum eſt eniz
augere dinitias. xxx. diſt. S.
hec ſcripſi mus.
m. ¶ Peecepit. lʒ ſit iniuſtũ
vt.c.di. Z moꝛem.in pꝛiin.
n ¶Ailitie. cuz ergo cle rie
milites dicatur vt.lxi.di. gd
pꝓderit. ⁊.j.q.iij.ſaluatoꝛ.⁊.q
vij.qui in qualibet. ſimili⸗
ter ⁊ patroni cãꝝ dñr milita
re.vt.C.ð aduo.diuer.iudi.
aduocati.ergo ſi oẽs iſti hũt
ſtipendia:nõ debent recipe
re ſalaria.j.q.ii.ſicut.
o ſ◻ Londemnatur. G qua
liter punitur cõcuſſoꝛ:dic ꝙ
ſecũdũ canonem pena qua
drapli:vt.x viij.diſt.qm̃.ſᷣm
leges videtur ꝙextra oꝛdi⸗
nem punitur:cum nõ ſit pu
blicũ crimen. vt. ff. de cõcuſ.
l. ij. ſed certe ⁊ ſecũ duʒ leges
peni quadrupli punitur.vt
j.q.vij.ſancimus,

Kau.

lium:quãto dulcioꝛ eſt pax dinina
eternaſalute angelomz. Nagqʒ
oſtem pngnantẽ neceſſitas depꝛi⸗
mat:nõ voluntas.Sicnt bellanti⸗
reſiſtenti violentia redditur:ita vi⸗
ctoꝛi capto minima iã debeturma
xime in quo pacis ꝑturbatio non ti
merf. Itẽ eiuſdẽ ↄtra mancheos
Quc ſunt i bello iure repꝛebẽdẽeda:
C Aid culpatur in bello an quia
moꝛiuntur qũqʒꝰ moniuri:vt
dominẽtur in pace victuri.boc re⸗
pꝛebendiſſe timidoꝝ eſt nõ religio/
ſoꝝ:nocẽdi cupiditas:vlciſcẽdi cru
delitas:impacatus atqʒ implacabi
lis animus:ſeritas rebellandi:libi/
do dominandi:⁊ ſi qua ſimilia:hec

ſunc que in bellis iure culpãtur:que

lerũque vt ẽt iure puniatur aduer

us violentias reſiſtentinʒ ſiue deo*

ſiue aliquo legitimo imꝑio iubente
gerenda ipfa bella ſuſcipiũtur a bo
nis:cũ in eo reꝝ bumanax oꝛdineꝰ
inueniuntur vbi eos vel iubere ali⸗
quid tale vel in t alibus obedire in⸗/

ſte ipſe oꝛdo cõſtringit. vnde neqʒ

ioãnes ab armis inbet diſceder̃ mi
lites:⁊ chꝛiſtꝰ tributalceſari monet
reddi:qꝛ ꝓpter bella neceſſario mi

liti ſtipendium pᷣbetur oꝛdo aũtille

naturalis moꝛtaliuʒ paci accõmo/
datus hoc poſcit:vt ſuſcipiendibel
li auctoꝛitas atqʒ ↄſiliũ penes pꝛin

cipesſit.ſed ſi bumana cnpiditate
bellum geritur nõ nocet ſanctis:in

quos nò hʒ quiſquã poteſtateʒ niſi
deſuper datam. Nõ enim eſt pote:

ſtas niſi a deo ſiune iubente ſine ſinẽ

te ergo vir iuſtus ſi ſoꝛte etiam ſub
rege bomine ſacrilego militet:re/
cte põt illo iubente bellare:ſi vice
pacis oꝛdineʒ ſeruans qð ſibi iube/
tur vel nõ eſſe cõtra dei pꝛeceptum
certum ?:vel vtrũ fit certum nõ eſt

ita vt foꝛaſſe reum faciat regẽ inig

tas imperandi:innocentẽ aut mili
tem oſtendat oꝛdo ſernuièdi. Itẽ
eiuſdem in libꝛo de verbis domini
tractatu.xix.
Militare non eſt pꝑeccatum.
Aitare nõ eſt delictum:ſʒ ꝑp

pꝛedam militare peccatnz ẽ.

nec rempub.gerere criminoſuʒ eſt:

ſed iõ agere rempu.vt dinitias an/

geas' videtur eẽ damnavbile: ꝓpte⸗
rea enim quadã ꝓuidentia militan
tibus ſunt ſtipendia cõſtituta:ne dũ
ſumptus queritur:pꝛedo craſſetur.
Aez dñs ipſe dixit.reddite que ſunt
dei deo:⁊ que ſunt ceſaris ceſari. igi
tur qð ceſar pꝛecepitꝰ* ferendum ẽ:
quod impꝑat tolerandũ eſt ſed ſit in
tolerabile dũ pꝛedam exactoꝛes ac
cumunlant. Itẽ interrogauerũt ioã/
nem milites dicentes: Qnid facie/
mus⁊ nos:Aitillis.neminẽ concu
tiatis neqʒ calumniam faciatis:ſed
eſtote cõtenti ſtipendijs veſtris.ſic
aut cognoſcere le dʒ omnis bõ qui
militat.nõ enim de his im̃ militan/
tibus ſcripturalo grurꝗ armata mi
litia detinẽtur.ſed quiſquis mulitie
lue cingulo vtitur:dignitatis ſue mi

les aſcribitur. atqʒ iõ hec ſnĩa põt di
ci:verbi gratia:militibus pꝛotecto
ribus cũctiſqʒ rectounbus:quicũqʒ

ſibiſtipendia publice decreta cõſet

quitur:ſi amplins querit:tanquam
calũniatoꝛ ⁊ concuſſoꝛ ioannis ſnia

ↄdemnaturꝰ. Item einſdẽ de dir
uerſis eccleſie obſeruationibus.

Pacata ſunt bella que gerutur: vt
mali coberceantur bonique luble/

PVPncd veros dei cultoꝛes etiä
ipa bella pacata ſun:que non

cupiditate aut crudelitate ſo pacis
ſtudio geruntur:vt mali coercean:
tur ⁊ boni ſnblenemur. Itẽ greg.
vniuerſis militibus neapolitanis.
GSumma laus eſt mulitie reipublice
vtilitaubus obediètiam exbibere.
Amma militie laus inter alia
bona merita hec eſt:obedien
tiam reipnb. vtilitatbus exhibere:
quicqd ſibi vtiliterꝰ imperatũ fne⸗
rit obtemperare:ſient ẽt nunc deuo
tionem veſtram feciſſe didicimus
qua epiſtolis noſtris gbus magni/
ſicum viꝝ conſtantinũ tribunũ cn⸗
ſtodie cinitatis deputauimꝰ pꝛeſſe:
parnuit:⁊ congruã militaris denoti⸗

Oonis obedientia demonſtrauit. vñ

ſcriptis vos pñtibꝰ curauimus ad
monendos:vii pꝛedicto viro ma/
gniſico tribunno ſicut ⁊ feciſtis oẽm

debeatis pꝛo ſereniſſimoꝝ domino

rum vtilitate vel cõſernanda cinita
te obedietiam exhibere: quatenus
uicach a vobis bactenus bene ge⸗/
um agnoſcitur ꝑ pꝛeſenteʒz tꝑis vi

gilantiam ac ſollicitudinẽ augmen

tetis. Ex his oibus colligitur ꝙ

militare peccatũ nõ eſt ⁊ ꝙ pᷣcepta

patientie in pꝛeparatiõe coꝛdis nõ
in oſtentatiòe coꝛpoꝛis ſuada ſunt.

. .
Uod aũt queritur.quod

ſit inſtum bellum. iſido:
rus ethymologiarnm. li.
xx. inquir.
Enogd ſit inſtum bellum.

TLſtum? bellü:qð ex edicto ge
ritn

r de rebnsrepetedis ant/ꝓ
pulſandoꝝ hominuʒ cã. JIundex di/
ciusqꝛ ius diciai populo ſiue qð in
re diſceptet.iure auũt diſceptare eſt
iuſte indicare.non enim eſt iudex ſi
non eſt in eo iuſticia. Item aug.iĩ
li. queſtionum. L
Hihil ad iuſticiam intereſt: ſine ap
te ſiue ex inſidijs aliquis pngnęt.
O Ominus noſter iubet ad ie/
ſum nane:vt cõſtitnat ſibi re/
troꝛſum inſidias.i.inſidiantes bel⸗
latoꝛes ad inſidiandum hoſtibus
binc admonemur hoc non imminſte
ſieri ab his qui iuſtum bellum ger
runt vt nibil iuſtus rcrinne cogi⸗
tet in his rebus niſi vt bellnm ſuſci
piat:cui bellare fas eſt.non eni ſas
eſt omnibus. Cum autem inſtu bel
lum ſuſceperit vtrũ aperte pugnet
an ex inſidijs nihil ad iuſticiam in⸗
tereſt.iuſta autem bella ſolent difſi
niri:qͥ vlciſcuntur iniurias. ſic gẽs

pꝛecipit alicui re ro⸗

mã pꝛo vtilitate eccle

ſie ꝙ tenetur obedire
Vt.x vj.q.j.qꝛ.⁊ ſi de⸗
ricus ſe excuſat⁊ di⸗
cai mitatis illũ ꝗ di⸗
tioꝛ me ẽ.rũdet ei epᷣs
ſicut rps rñdit petro.
cũ.n.dñs diceret pe⸗
tro iu me ſequererñ⸗
dit peirns.dñe hic at
quid. demonnrato io
anne. ? dirit ei dñs:
quid ad te.ſic eũ volo
manere. iu me leque
re.io.

a Vocd aut?.

bellum di⸗
citur iniu⸗

B ſtum qnqʒ
modis: velroͤnenſo⸗

ne.vt ſi fuerint pſone

eccleſtaſtice quibꝰ nõ
eſt licitũ fundere ſan
guinem: vt. ſ. e. q. viij

clerici.⁊.c.his a bus

rõne rei:vt ſi nõ ẽ de
repetendis rebus vel
pꝛo defenſio ne pa rie

vt. j.e.c. ].?. ſ. eo. qoͤe.
viij.ſi nulla.vł ꝓpter
cam vt ſi ꝑꝑ volunta

tem.⁊ non ꝓpter ne⸗
ceſſitatẽ pugnatur. vt
S. e. q.j.noli. Ex aio ẽ
iniuſiũ:vt ſi aio vlcil
cendi ſiat.vt.S.t?.q.j.
qui culpatur.itẽ eſt in
iuſtñ ſi non ſit ancto
re pꝛincipe:vt. . e. cj.
X. S. .. q.j. ꝗd culpat᷑.
que alia adhuc requi
rantur hẽs.ð e.q.j.ĩ

gl. illa. q repellere. 0.

rVWſtum eſt. de re
bus. ablatis.
Jure autẽ. ſiali
quid inique determi
nat iudex inſtũ eſt. i.
tanqᷓ inſtũ ſeruari dʒ
vt. ff. ð iuſticia.? iure
l. penul. ? tenent ſnie
ſue qdiu tolerantur
t Omin noſter.
ex iſidijs.ſic er
go per inſidias ? per
dolũ poſſumus licie
vincere hoſtes nros:
vt. xxij. q· ij. vtilẽ. xliij.
di. in mandatis.duʒ
tamẽ ſidem nõrum⸗
pamus hoſti. vt. .
q.j.noli. Idem dicas
de aaͤnocato ꝙ ſi h
iuſtam cãm licte p
decipere aduer ſarius
ſuum:vt. ar. ij. qone
iiij.cſ.
v ¶ VUVlciſcũt. i repel
lunk.⁊ ſic non obſtat
xlvj.di.ſeditiõarios.

nnſett

ſcherde

enſniie
Monhert
ſnſcnegt

Geſa
lliſee

tipw
otponn
ihlgu
ſakfi
ie
bPhariig
ſporſtnen

alcnie

uhilt
fhigiagſ
hrn
unct
Piilni,
uitil
cntumn
rtſiti
Müſnrg
ſautr

rtgeſ.

ure

gn .

Drnn

gicstt

lrte
net
eſtnig
Gin
enonene
r nn
dangt
ſnlort
elhahi
rü

Nbchs

a Cinitas iudex ergo qui nõ facit iuſticiam poᷣt cõᷣueniri.vt hic ⁊.ij.

q.vij.qui ſine.⁊ in auc.vt dit.indi..penul.⁊.vl.col.ix.⁊.C.de ap.ſi ap⸗
pellationem ⁊. J. e.q.v.adminiſtratoꝛes ep de offi.dele.pꝛudentiam.⁊
ita iuder facit litem ſuã nõ ſolum ſi per dolum vel gratiam vel inimici
tiã iudicet:ſed ẽt ſi alia ſoꝛdes interueniant:vi.ff.de iudi.l.ſi filius.lʒ ſit

ar. ↄcra.ij.q.vj.hoc ẽt

placuit.⁊ per hoc de⸗

cretũ pilus obtinuit

ↄtra nücios regis an

glie:qꝛ cũ ipſe cõmo⸗
nitus recuſaret de ſu
is iuſticiam facere. fe
cit litẽ ſuam vñ nũcij
ipſi ↄdemnati ſunt.ẽ

tm ar. ↄtra. C. de act. 7

ob.auc.⁊ imo ꝛ.C. ne
vxo.pꝛo ma.l.j.?. ij.
ſed quid ſi aliquis in
bello ↄſecutus ẽ totũ

ſuũ intereſſe:nũquid

adhuc de hoc ipᷣm in
iudicio poterit cõue⸗
nire. vl an põt adbuc
hẽre bellũ otra pſuʒ

videtur ꝙ ſic. qꝛ pe⸗

nam ſue contumacie
agere pöt ad reſtitu⸗

tionẽ rei ablate:vt. ff.

de tabul. exhi. loců.
pe. Itẽ res iſta nõ el

ei ſoluta pꝛo debito ſz

in bello eſt fcã ſua: vt
j. e.q. v. dicat. ⁊.q.vij
ſi de rebꝰ.f. de acq.
re.domi. nãle.S. vit.
ntem qrdera tuma⸗
cem in inſinitũ iurari
qui reſtitnere.arg.ʒ
qꝛbona ſides nõ pati
tur:vt. ff. de reg. iur.
bona fides.

b andũ ẽ. tra

ſire per alienũ agruʒ
j.tñ qꝛ neceſſariꝰ erat
iſte tranfutus:iſti phi
beri nõ debuerũt: vt
ff. de aqua plu. arcẽ.

in ſumma. S. item va

rus itẽ qꝛ via publica
erat ⁊ nemo ꝓhibek
vis publica vti: vi. C

de ſer. per agrũ.io.
c o vero
Hic querit᷑
an iniuria
ſocioꝛuz ſit
armis repellẽda:⁊ di
cendũ ꝙ ſic.j.eo.fſoꝛ⸗
titudo ⁊.c.nõ inferen
da, &.. tamen pꝛimo
ꝓbat decem auctoꝛi⸗
tatibus ⁊ exẽplis ĩ
iuria ſocioꝝ nõ ſit ar
mis repellenda: 2 ſic
ↄcdudit.in ſine q ſi in
iuria nõ eſt repellẽda
armoꝛuʒ aurilia non
ſunt appetenda qðᷣ
nõ eſt petendũ ðᷣ iure
pꝛeſtari nõ debet. po
ſtea reſpondet ⁊ dicit
iy muita iure pꝛeſtan
tur:que nõ iuſte pe⸗
tuntur.ſtcut iuaex iu
ſte vindicai iniuriam
quã tamẽ bonus vir
iuſte nõ voſtulat. qð

mum. Sic ei cum a indeis lapidib⸗
peteretur abſcondit ſe ⁊ exiuit de tẽ

⁊ ciuitasꝰ petenda eſt:que vel vin/

dicare neglexerit:quod a ſuis ĩpꝛo⸗

be factuʒ eſt: vel reddere quod per

iniurias ablatuʒ eſt:ſed hoc genus
belli ſine dubio inſtů eſt quod deus

imperat:qui nouit quod cuiqʒ fieri
debeat. in quo bello ductoꝛ exerci
tus vel ipſe populus nõ taʒ auctoꝛ

belli quã miniſter indicandus eſt.

Cum ergo iuſtum bellum ſit qu
ex edicio geruur vel quo iniurie vl
ciſcũtur:queritur qũo a filijs iſrael

iuſta bella gerebantur. De his
ita ſcribit anguſtinus in queſtioni/

bus mynert. W
Innoxius traſitus filijs iſrael nega
batur:atqʒ ideo iuſta bella gerebãt
tandũ eſt ſane quemadmo
adum inſta bella gerebantura

filijs iſrael cõtra amoꝛreos. Inno/

xius.n.tranſitus negabatnur:qui in
re humane ſocietatis equiſſimo pa
tere debebat. O. ſj.
Aod vero iniuria ſocioꝝ

armis ꝓpulſanda non ſit

exemplis ⁊ auctoꝛitatibꝰ
ꝓbatur:dominus .n. cmn
ab berode quereretur ad interſiciẽ
dum:nõ patrocimũ ſibi queſinit ar
moxꝝ:cũ oeculto inſtinctu poſſet in
eũ cõuertiſſe manus iudeoꝝ: ſed ſn
giens in egvtũ latuit ibi per ſeptẽ/

2 .

plo. Sic ẽt cum dnceretur ad crn⸗
cem noluit cõmouere aduerſus ſe⸗

nioꝛes indeoꝝ turbã:que nuper ei

obuiam ꝓceſſerat:⁊ cũ palmis lan
dibus eũ receperat:Sic ẽt interro⸗
gatus a pilato:an rex eẽt:ait:regnũ
meum nõ eſt de hoc mũdo:ſi enim
eſſet de boc mũdo.miniſtri mei vti
qʒ decertarentvt ego non traderet
iudeis:inſinnans illos ad regnum

huius mũdi ptinere:que auxilio hn

. .

manaꝝ viriũ non diuino pᷣſidio ab

iminenti ininria ſe tneri cõtendunt.
Iem cũ diſcipulis ſuis ait:ſi vos ꝑ⸗
ſecuti ſueritis in vna cinitate:fugite ĩ

aliã.nõ arma armis ſʒ ſugã ꝑſequẽ
tibus docuit opponi. Nẽ ſicut legi⸗
tur in iſaia.Egyptus a nabuchodo
noſoꝛ denaſtata eſt qꝛ filijs iſrael cõ
tra aſſyrios ⁊ chaldeos ꝓtectionis

defenſionis auxiliũ ꝓmiſit: vnde

dictum eſt. baculns arüdineus rex
egypti:ſuper quẽ ſi aligs inixns fue
rit ↄfringetur:⁊ pfoꝛabit manũ ĩini/⸗
tentis.ipſi enim indei captini ducti
ſunt qꝛ ſpem ſue liberationis non in
ſolo deo ſed in homine poſuerunt
ſic etiam de pꝛimis credẽtibus legi
tur ꝙ rapinam ſuoꝝ bonoꝝ cũ gla

dio ſuſcipiebant:nõ querentes ſibi
alioꝝ patrocinia ſed gandẽtes qm̃

digni inneniebantur pꝛo noĩe ieſu
ↄtumeliam pati.ſic ⁊ apoſtolus in

Pbat per ſequens.c.⁊ duo exempla.
ASFugiens. quicquid hic dicitur allegatio ẽ. Nam bene licitum ẽ cullibet ſe
defendere etia clerico:vt nota.S.q.j.in pꝛin.⁊ ex ð homi.interſeciſti. Sed pio

ccxiij.

rebus deſendendis dicũt pleriqʒ ꝙ nõ eſt licitũ clerico aliquem occidere vt er
de homi.ſuſcepimus vñ bene dicitur in illa decre.interłeciſti.qui te ⁊ iua nõ

pꝛima epiſtola ſnadetcoꝛinthijs:
vtiniuria ⁊ fraudem patiẽter ferãt
potius q̊ʒ repetẽdo fratres ſcanda

liʒẽt. Sic ab idolotitis ⁊ a qualibet

eſca cenſet abſtinẽdũ potius q̊ʒ cuʒ
ſcandalo fratrum edamus. Sic ⁊ a
ſumptibus abſtinet ne aliqð offen/
diculum enãgelio xpᷣi pᷣſtaret. nʒ
ergo ille qui ab iniuria armis arcet
non minus ſcãdaliʒetur:quã ille a
quo ablata coꝛã iudice repoſcũtur
pʒ ꝙ ad ꝓpulſandam iniuriam nõ
ſunt petẽda armoꝝ auxilia. Quod
aũt petendum nõ eſt illud iure pꝛe/
ſtari nõ dʒ:ſʒ ecõtra multa rite pꝛe/
ſtantur que tñ iure nõ petuntut: bo
nus.n.nõ rite iniurie vindictã petit
qꝛ malum pꝛo malo redderet:quã
tamẽ iudex recte infligeret nec niñ
bonũ pꝛo malo redderet. Ande

aug. in expoſitiõe pſalmi.c.viij. ait

Quce ſint differenuie retribntionis.
Ex dĩie ſunt. reddere bona p
Dmalis:nõ reddere mala ꝓ ma
lis.hec bonoꝝ ſunt ⁊ pꝛius melius:
nõ reddere bõa pꝛo bonis ⁊ redde/
re mala pꝛo bonis.hec dno maloꝝ
ſunt:ſed poſterius deterius.redde/
re bona pꝛo bonis ⁊ pio malis ma
la:hec dno mediocriũſunt:pꝛius
ꝓpinquũ bonis:quod vxponon ar/
guii ſed pius opoꝛtere dicit.quia ⁊

etbnici hoc faciũt. poſterius ꝓpin/

quũ malis.oↄnenit tñ etiam bonis.

vñi ⁊ lex modũ vltionis ſtatuit.ocu
lum pꝛo oculo.que ſi dic i põt iniu⸗

ſtoꝝ inſticia eſt:nõ qꝛ iniqna eſt vl
tio quã lex ſtatuit:ſedqꝛ vicioſa lix
bido vlciſcẽdi.magiſqʒ ad indicẽ
perninet hoc inter hoies diſcernere
quã bonũ hoiem ſibi expetere.hic
n.maluʒ pꝛo malo redderet:index
vero nõ.ſed delectatione inſticie iu
ſtum pꝛoininſto qð eſt bonnzʒ pꝛo
malo:quod ẽt dens iudcx facit Itẽ
ab aliquo capto miuſte ſna exigun

tur.pꝛo vita tñ redimenda inſte of

ferũtur. Item vaſa ſacra ab aliquo
barbaro ininſte exigũtur.pꝛo redẽ⸗

ptione tũ captinoꝝ iuſte p̃ſtantur.

ſic ⁊i niurie ꝓpulſatio lʒ iniuſte po/
ſtuletur.iure tñ pꝛeſtatur:quãquaʒ
⁊ ipſa poſtulatio nõ vſqʒquaqʒ in⸗
iuſta ꝓbetur aliud.n.eſt iniuriã pꝛo
pellere:vt ſibi liceat voluptuoſe vi
nere:alind vt alioꝝ vtilitati libere
poſſi vacare.ſieqʒ aliud ẽ ſuffra
um ab hoie tanquã a miniſtro inſti
cie poſtulare vt mala voluntas ad
nerſantiũ eins miniſterio careat ef/
fectu:⁊ bonoꝝvoluntas eius ſuffra
gio ſoꝛiiatur effectũ.aliud ſpem ſu/⸗
am a deo in homineʒ tranfferre:vt
adnuerſa que inferũtura deo advite

coꝛrectionẽ bumano peilãtur auꝝʒ
xilio nulla pꝛecedente coꝛrectione
ſicut iſraelite ꝗ per captinitateʒ ſibi

dicitur ibi te vel tua.
e ¶ Baculus. ideſt fragilis
defenſio. .
f ¶In homine. qð nõ licet
j. de 2ſe. di. j. oĩs xpᷣianus.
f ¶ In hoie.ian egyptijs.
vt legitur in actibus aploꝝ

g ¶Bigni. aꝛ digni erant qG

patienter poterant ſuſtine⸗
re oĩa aduerſa.
h .Suadet.nõ pꝛecipit. ꝗa
ſicite põt quis petere ſatiſ⸗
factionem:vt.xiiij.q.j.quod
debetur. .
i ¶Mon dʒ. bec regula fal
ſa eſt:qꝛ mulita licite pꝛeſtan
tur:que ullicite petũtur.viij.
q.j.qui epᷣaium.xviij.di. de
culogijs. f. de vari. 2 croꝛ.

cogni.l.j.S.eſt quidem.
euei ergo iudex ex of
cio ſuo dz punire crimẽ: H5

accuſatoꝛ accuſare nõ poſſit
qꝛ qũqʒ ſanctitas ignoſcẽdi
glo ꝛiam derelinquit. vt. C.

de epi.⁊ cl eri.ſi quis in hoc

th.j.⁊ eſt ſi.extra de ap.cõ
utus.in fuio. D

IEr diſſerentie. retri

butoꝛum.
m Mediocrum. bic me⸗
diocres appellat illos ꝗ nõ
funt ſumme bonivel ſum⸗
me maliio.
n ¶ Mon arguit. cũ dicit in
euangelio:ſñi diligitis eos ꝗ

vos diligunt quà mercedẽ
hẽbitis: nonne etiã ethnici

boc faciunt.

o ¶ Iniuſtox. qꝛ vltionis cã
ner renoie vt
aduerſarius puniatur: iſte
iniuſte facit:licet non faciat

contra legem.
p Ad iudicem. ꝗ.n. ſine iu
dicis auctoꝛitate violentia⸗
fac:punit᷑.x vj.q.vj.placuit.

q ¶ Juſtimm. i. factum iudi⸗

cis eſt inſum.
r ¶ Iniuſto.i ei qui hoc tm̃
iniunte perit,lca vltionis.

.

Kan.

Arimianus.ſed negligentia. nà quilibet tenetur defendere ius ſuum ¶ POn inferenda ſi poᷣt.i.ſi eſt in poteſtate poſitus.⁊ ita exponũtqui 3
4 Arupien atondes. de peilbeenlun. D dam alias non tenetur. vt.j.e.q.ilij.foꝛte.in ſinen. qullbertenene d
b ¶ Conſilium.nec in hoc peccaſſet paulus lʒ aliquis tũc ibi fuiſſet occiſus.vt tur alium defendere. ergo ſialiquis reciperet pecuniaʒ pꝛo defenſione in⸗
J. eo.q.v.de occidendis. Sed quid ſi dericus cõqueratur de aliquo laico.⁊ iu alicuius teneretur eam reſtituere.quod non eſt verum. vt.f quod me. B e
der iubeat occidit eũ.an teneatur clericus de moꝛe eius:vẽ ꝙ ſic.vt.j.e.q.v. cau.l.metum.S.ſed licet.⁊.ff.de dona.ſi pater..j.Cuilibet tamen lici e
vnũ ſolũ. Sed nõ eſt hoc ve tum eſt delendere ali i
rũ Nam ſi dericus ciuiliter . uäDum ſi vult. ff. qo me. e
agit vel agit pꝛo modico ci imminentem egyptioꝝ ſuffragio ſe chriſti coꝛpoꝛe.i.ꝓ eccleſia etiã coꝛ cau.ſed ⁊ partus ſcd En
mine qð non inducit monẽ pntabant poſſe euadere ſine penitẽ potaliter pugnaut. tobuiar .cclt.
vel membꝛi abſciſionẽ.ſi iu fia pꝛeterite vite.nõ reuocantes ad tẽ ambꝛo.li.i.de offi. m Roſes hiſo⸗
der ipᷣm moꝛti radidit. hoe memoꝛiam:da nobis anxiliũ de tri ñſticia plenus ?e: qui patrias bello Ro ue be dl⸗ ci
nõ nocet cenco. vr ſr debo. bmatione: qꝛ vana ſalus hoĩs ꝛc. ? inetur a barbaris. a Wrontengerere i
cnm tenteonee⸗ item hi in curribus ⁊ hi ĩ equis nos Oꝛitudo que bello tnetur a go aliquis poteſt er ſit
Rulacn. Iem nũquid ẽ ima autem in noie dei noſtri inuocabi, barbaris patriam vel domi cedere modum in de oͤ
putãda epo moꝛs alicuius Mus. petere ergo vel pꝛeſtare intri veſedit inſirmos vela larronibus tfenndendo ar tma. e
ſi vocat milites ad pugnã: bunlatione ſubſidiũ: vt voluptuoſe ſocios plenainſticia ẽ. Itez hie / de reſti. ſpo. olim ca
videtur ꝙ ſic vt.xx.q.ii .eos quis in crie viuat:dãnabile eſt.pe/ ro.ſuper ſopponiam. m. in f. aun
qui.ſed hoc nõ eſt veꝝ. j... tere aũt vel pꝛeſtare ſolatiũ:vt ma Piodeſt latroni vel pirate:g meè oäEripe per vim ſi mn
v. de occidendiss lir facultas delinquendi adimatur bea eins debilitaat. õ
¶. Nroderetur. no tamen vt eccleſia pacẽ adipiſcatur: vt aliꝰ ZJanis fortitudineʒlatroſſ vel B eiomen e un a
fuit bec rera paitio eu dio quis multoꝝvtilitari ſeruetur: vnle D) pirate eneruata iſirmos red (atur. vr riij gevrn ine
paelle non obelſe ve rriſa eit honeſtum: diſſimulare vero?à dit: pꝛodeſt ulis ſua infrmiras. de? teo o. 1 d un
3 v. poc videturioo. grauiſſimuʒ. hinc de panlo legi d bilitata.n. mẽbꝛa qnibus pꝛins nõ pꝓꝙ Lipoteſt. 5, ine
d L.AKri.i.catholiceli. Cum ꝗdam indeoꝝ inraſſent ſe non bene vtebant᷑ a malo ope ceſſabür Mij a vi negli⸗ luun
e Betendant.imo etiã ex comeſturos panẽ niſi eũ interfice// tem ambꝛo. li.i.de ofii. gere lxxxiij.diſtin. er Vep
pugnari pñt heretici.vt er⸗ rent petijt milites a pꝛetoꝛe quoꝛuʒ ui ſocij non repellit iiuriaʒ: ſimi,/ foꝛio. luen
tra de here. vergentis. ꝛ. j. pꝛeſidio illeſus ſeruaretur ab inin· lis eſt ei qui fact. Livenn Adu
V.H audicris io⸗ ria iudeoꝝ nõ ſue voluptati ſed om D On inferendaſed depellen, Lneſnulli. R
P Ka mehis. erue nium vtilitati victurus. binc in enã da ininria lex virtutis eſt q. n. Deiale nnat in n
trus Pretauf vedho glacto⸗ gelio mercenart? vocatur: q videt non repellit a ſocio iniuriam ſipo⸗ giium poſſunt epi⸗ i
cñ hoc non fecit auctoꝛtate lupũ venientẽ ⁊ dimittit oues ⁊ fu⸗ teſt:tam eſt inuicio quam ille qui fa ſcopi abiperatoꝛe pe⸗ u
ſuperioꝛis vt..e. llle.ꝛ cleri gll. hinc et eccleſia auxiliũ ab imꝑa ct. vnde ſcũs moyſes bic puus oꝛ teere:vt ix q.j placuit. mm
cis permiſſum eſt tm ſeibos toꝛe ad ſui defenſionẽ petere mone ſus eſt tentamẽta imbecuiis foꝛtiin .lriij di. adrianus. nmnt
defendere. vtexira de bomi tur. Ande aug. ad bonifaciũ ait. dis nam cũ vidiſſet bebꝛeũ ab egy· 2 ſ imperatoꝛes vel Men
ci ſuſcepimus..c.ij.ſ dite Ab imperatoꝛe ecclena auxum po ptio iiuriã accipiẽtẽ defendit.ita vt inades Volunt de ui
adbnc nõ ſui boc ꝓbibitlrũ ſtulare debe. egggpptium pfternerer atqz; i bare fendere ckenumhaf an
aeicto. e Arximianus epᷣus vagienſis na abſcõderet. Salamõ quoqʒ ait luntercommunicari in
obediendu ↄtra eccleſxr⸗ anuxiliuͦ petiſt ab imperatoꝛe: eripe eũ qui ducit᷑ ad monẽe. Nẽ adminiſiratoes. ien
niij. q/. hec eſt amdles. xbiano ↄtra hoſtes eccleſie nõ tain anaſtaſius ?1 damaſus paoppg. . “= Enſe
bi ¶Suꝛtitudo. patriam. ſui vlciſcendi cà quã tnede eccleie Malommimpietan fanèet:qui eis ma
R boc caãu non tenetu· ſibi credite qð ſi pꝛetermiſiſſet:non obniare ceſſat. 8=ðDU ;
quipatrem ꝓpꝛium inter- eius fuiſſet laudanda panẽtia:ſʒ ne Qei põt obnuiaf̃ ⁊ perturbare Unita
hicit. vt. f. de reli minime. gligentiaamerito culpãda.neqʒ.n. peruerſos ⁊ non ſacit:nibil ẽ er
iel Laꝛronibus. quos lij apoſtolus paulus vite ſue tranſto aliud quam fauere impietati eoꝛuzʒ um
ſine auctoꝛitate inclsinter rie:ſed eccleſie dei oſuluit.qñ cõtra nec caret ſcrupulo ſocietatis occuil A
eet ae e:ſ. illos qui eũ occidere oſpiranerant: te:qui manifeſto facinoꝛi deſinit. T
d vin :rvi, a.iſicut. 2ſlum eoꝝ vt tribuno ꝓderetu“ obuiare. Item calxxuuns. (n
◻ Jauis loꝛtitudinez. Effecit. vnde factũ eſt vt eum adio OQni diuina mandata cõtẽnũt: ſene N
O aruar Porimirili cũ quo ſuerat pducendus deduce. tis coerceàtur vindictis. ſ
gas de famoſis latronibus Tet miles Armatus ne illoꝝ pateret Lamm eſt vtqui dinia ↄtẽnůt ſt
qui licite in furca ſuſpendiũ inſidijs. Item aug. ad emerituʒ. Kmãadata: inobedientes pinis üuhti
tur: vt. f. ve penis.capitalii Catholici aduerſus berencos apo erxiſtüt iuſſionibus:ſeuerioꝛibꝰ coꝛ/ anin
ſamoſos ſd non n teſtatibꝰ oꝛdinatis defenſionẽ poſ, rigãtur vidictis:quatenus ceterita fae
moſaaleene erſtig ſunt poſtualre. lua cõmittere timeãt:⁊ oẽs gande/ n
tam aut memberun percke⸗ D Oſtri adnerſusillicitas ⁊ pꝛi, ant fraterna ↄcoꝛdia·⁊ cũcti ſumãat E
re: vt. C. de ſer. fu. autẽ. yno A.- Ruatas veſtroꝛũ violentias s ſeneritatis atqʒ bonitatis exemplũ eumk
no iure.io. ⁊ vos ibi ꝗ talia facitis doletis ⁊ ge nã ſi quod abſit eccleſiaſticã ſollici
mMitis a poteſtanbus oꝛdinatis vlti tudineʒ vigoꝛemqʒ negligimꝰ. per ſſege
onem petunt nõ ꝗhos ꝑſequãtur: dit deſidia diſeipiln aigbus ide ti⸗
ſed qꝛſe defendant. Itẽ eiuſde,y liũ ꝓfecio nocebit᷑̃. Iteʒz ex cõci. infal
ra petilianum. “ cartha. v. dd
nantũ intereſt inter pſecutonez Smperatoꝛes cum epõx pꝛoniſiõe An
catholicoꝝ⁊ hereticonꝝ. ceccleſie deſenſionez aduerſus dini J
Ro mẽbꝛis chꝛiſti adnerſus cuʒz potentiã debent inſcipere. d
vos ſeuiunt ⁊ vobis reſiſtunt Mimperatoꝛibus vninerſis in
quicũqʒ in eccleſia eo aio ſunt ano A inſtuz eſt auxiliuz poſtulãduʒ u
tunc petrusſnit cũ ferrum pꝛo xpi pꝛopter affllictiõem paunperũ.quo
noie ſtrinxit:ſed multũ intereſt iter tum moleſtijs ſine ĩtermiſſiõe fati/
veſtram kicentionem ꝛ ſtor Aos gatur eccleſia.vt deſẽſoꝛes eius ad U
ſimiles eſtis ſeruo ſacerdotis:qꝛ ſer nerſus potentias dinitũ cũ epõꝛum klorp
nientes pꝛincipibus veſtris aduer: pꝛomiſione delegentur. Ecce quod lzrt
ſus eccleſiaʒ catholicã.i.aduerſus nonnunquam eſt obniandum per/ n
coꝛpus xpᷣi armamin iſti aũt tales nerſis ⁊ iniuria ſocioꝛum armis eſt Eer
ſunt qualis tunc petruo fuitqui pio pꝛopulſanda: vt æ malis adempta htte

ſgnng
Uhdcne

funcs
Bians
Atiyr
Poſtnn
ienm⸗
Pcatan
Nichme,
homunf
Gnahun
lttng
Cnmnnnes

NſeN
ruees

a ½ Stendht ppbe
e ſit pp

ta. dauid cum

Dirxit:eripue egenum

2 pauperem.hic ẽ eui

dens ar. contra illos

qui dicuntꝙ ſocius
non tenet iuuare ſo⸗
ciuz. niſi hẽat aliquaʒ

iuriſditionẽ.iſui dicůt

ꝙ populus bñ hʒ iu
riſditionẽ.lʒ dicat lex

ꝙ traͤſtulit ius ſuum

in imperatorem naʒ

ſi cuitas vel populuſ
nõ haberetiuriſditio⸗
nem. qre puniretur

pꝛopter defectũ iudi⸗

cis. vt. S. e. . ij. c do⸗

minus.io.

b Nodaũt vin
Aicta. Nindi⸗
cta qñq; ifert᷑ zelo vlH

tionis. quadoqʒ ifer⸗
tur amoꝛe coꝛrectiõis
pꝛimo mõ nõẽ iferẽ/
da.⁊ ᷣm hoc loquun

tur capituſa ꝗᷓ dicunt

illationẽ vindicte pꝛo
hibendãa.ſecũdo mõ
licite infertur. Alij ſic
diſtliguũt. crinũ que
daʒ ſunt occulta que

da maniteſta. ſuꝑ oc
cultis non eſt feren/

da vindicta ſed ſuper
maniteſtis ſic.niſi de

linquens ſociã habe
at multitudinez.tůc

n. ꝓpter ſcandalum

toleratur.vt.j.e.qui⸗
dam. :.c.ſe.⁊.c.nõ po

teſt. item vindicta nõ
eſt inferenda niſi a iu
dice vel eiꝰ auctoꝛita⸗
e. nec ipe dz eã ĩfuge
re niſi amoꝛe coꝛrecti
onis.⁊ vt innocẽs li⸗
beretur. vt. j. eo. ea vĩ
dicta.
c FOierandi ſunt
geſtum. B
d Pio gradu.i.ꝓ
dignitate ⁊ officio cu
iuſcũqʒ.aliter eniʒ de
bẽt pꝛelati coꝛrigere ð
linquẽtes.⁊ alio mòõ
ſocij.platus coꝛigit
inc epando verberã
do vt.j.e.q.c.fſoꝛe.ſo
cius vero admonẽdo
⁊ repiobando factuʒ
eius :vt/j.t.q.c.ecce.
ſi.j.e.q.c.duo.⁊.xxiiij.
q.iij.tq ſacerdoteſ.ſub
ditoſ ad bonũ exhoꝛ⸗
tando.ij.q.vij.S.cum
balaam.
e Abonus.in⸗
daã.S.vij.q.ij.S.
cũ aũt ⁊ ẽ de tempo.
oꝛdi.ad aures.extra ðᷣ
offi. oꝛdi. fi ſacerdos.

f Did ergo. ⁊ pe

Hatus. q ? pe
culatus cõmittitur ĩ
re ſacra vel religioſa
vel publica vt. ff. ad
l.iul.pecul.l.j.

g Be republica. nò

rẽ eccleſie rẽpu.appel

lari. vñ ⁊ ius publici

lendi.

xxi.

facult as delinquendi ꝓfſit.?⁊ bonis
optata facultas libere cõſulendi ec
cleſie miniſtret᷑.hoc qui nõ facit.cõ
ſentit. AUnde augu.ait in plal.

ſat imunes a ſcelere ꝗ non libe
rat eos quos pñ̃t a facto liberare.
O Stẽdit ꝓphetaꝰ nec ſllos im
mnnes a ſcelere eẽ.qui pmi/
ſerunt chuſtũ pꝛicipibus interſicere
cũ ꝓ muititudine timerẽt᷑:⁊ poſſent
illos a ſcõ ⁊ ſe a ↄſenſu liberare.ꝗ ð
ſinit obuiare cuz õt cõſentit.
.itij.
Vogd aũt vindicta inferẽ·
Aa non ſit: multis modis
H bobal mrnitoleranch
ft nõ abijciendi: icrepati
one feriẽdi.non coipoꝛaliter e xpel
Unde anguſtinus ait in li.
de verbis dominii.

Nuomodo mali ſunt tolerandt. ?

quomodo ab eis recedenduz ſit.

T Olerandi ſunt quideʒ mali ꝓ

pace.nec coꝛpoꝛaliter ab eiſre
cedatur:ſʒ ſpũ aliter.ſpũaliter auteʒ
exire ẽ facere quodpertinet ad coꝛ
recuionẽ maloꝛum.quatũ lʒ ꝓ gra
du cniuſqʒ ſalua pace diſplicere eſt
nö rangere ns . Meri gboc di⸗
cebant:populũ ſuũ demiſerunt:ſed
inter eos hitabãt quos icrepabant

vnũ tẽplũ cum eis itrabàt:eadeʒ ſa

cramenta celebꝛabant. hoc ergo
exire:eſt oꝛe nõ parcere:hoc eſt im
imnunduʒ non tangere:volũtati ma
le nõ conſentire. Idem.

Quog mali ſint tolerandi a bonis
AMRRbonustolera malnm. nã ?

chriſtus indã cum ſciret fureʒ
eſſe tolerauit:⁊ ad pꝛedicanduʒ mi
ſit.eiqʒ cuʒ alijs euchariſtiã dedit.
Ponackechtem

Dꝛ0 paceé eccleſie mali ſuͦttolera⸗/

VAid ergo voluit dñs noſter
AJeſus chriſtus fratres chariſ/
ſimi admõere eccleſiam ſnam.qñ
vnũ ꝑditum iter.xij.br̃e voluit:miſi
vt malos toleremus.nec coꝛpus
chriſti diuidamus:Ecce inter ſcõs
eſt indas ecce ſur ẽ indas ⁊ ne ↄten
das fur ⁊ ſacrilegus:⁊ non qualiſcũ
qʒ fur ſed loculoꝛũ dñicoꝝ.ſ̊ ſacro
rum.ſic crimina diſcernũtur in fure
nec qualiſcunqʒ furtiſed ⁊ pecula⸗
tus:.pecnlatus.n.furtum dr ð repu
blica.⁊ nõ ſic indicatur furtum rei
pꝛiuate qũo publice.quãto vehe⸗
mentius eſt indicaãdui ſacrilegꝰ fur:
non vñcũqʒ tollere:hoc eſt ſacrile /
giũ cõmittere:ſed de eccleſia ꝗ ali⸗

quid furatur iude ꝓditoꝛi ↄꝑatur.

Cce ĩqũt vt dicit ꝓphetare/

cedite:exite inde:⁊ imũdnuʒ ne

tetigeritis:quõ ergo malos ꝓ pace

tolerabimus a abꝰ? exire ⁊ recedere
inbemur. ne tägamꝰ immũdũ:nos

iſta rceſſionẽ ſpualiteritelligimꝰ illi

coꝛꝑalr. Nã ⁊ ego clamo cuᷣ ꝓpbe⸗

ta eiii⸗ ſumusvaſa.vtit᷑nobis. deꝰ
in di

penſatione veſtra caamamus

nos:a dicimus vobis recedite ? eri
te ide:⁊ imundũ ne tetigeritis.ſʒ cõ/
tactu coꝛdis:nõ coꝛpoꝛis.quid.n.ẽ

tangere imũdum niſi cõſentire pec⸗
catis:quid ẽ aũt exire inde niſi face/⸗

re quod pertinet ad coꝛrectionẽ ma

loꝝ quãtum ꝓ vniuſcuiuſqʒ gradu

atqʒ perſona ſalua pace fieri poteſt.

2 panlopꝰ:ergo fres mei quotquot
habetis inter vos:qui adhuc amo/
re ſeculi pꝛegrauant᷑ auaros ꝑinros
adulteros iſpectatoꝛes nugaꝝ ⁊ cõ/
ſulatoꝛes mathematicoꝛũ auguruz
phanaticoꝛũ haruſpicũ ebꝛioſos lu

xurioſoſquicquid inter vos malo2ꝝ

eſſe noſtis quatũ poteſtis impꝛoba
te vt coꝛde recedatis:⁊ redarguite:
vt exeatis inde.⁊ nolite ↄſentire:vt
imundũ ne tangatis. Idẽ in.ij. li⸗
bꝛo contra parmeni anum.
Paeciſicus eſt qui coꝛrigit qð põt:
vel excludit aſe quod non voreſt.
QEAiſquis vel qnod poteſt ar/
guendo coꝛrigit vel quod coꝛ:

rigere non poteſtſaluo pacis vicu/⸗

lo excludit.vel quod ſaluo pacis vi
cnlo excludere nõ poteſt equitate ĩ
ꝓbat:firmitate ſuppoꝛtat.hic ẽ pa.
ciſicus ⁊ ab iſto maledicto imunis
de quo ſcriptura dicit:de his qui di/
cunt quod nequã eſt bonnʒ ⁊ qð bo
num eſt nequam.oĩo liber pꝛoꝛſus
ſecurus penitus eſt alienus. Quõ in
quit ꝓꝑmenianuſicoꝛruptus poteriſ
permanere.qui coꝛuptis ſociaris:

dez.
Sacze malis ſociari.
Za plane ſociatur quis malis:ſi

mali aliquid cum eis cõmittit:
aut cõmittẽtibus ſanet.ſi antẽ nen/

trũ facit nullo mõ ſociatur.poꝛro ſi
addat tertiũ.vt nõ ſit in vindicãdo
piger ſed vel coꝛripat inſtus in mia
