alijs et mõis ĩ neceſſitate gs In ſole nitat. paſchali pethecoſtes culum eius qui peiit ne ſine iſto ſaꝰ jraria hic ſignata. 7
aſtrigik. r viij. di. depbe. catbecumini baptizentur. . cramento banc vitam finiat: etam e in fynodo. ſ non
En ablis arumi Ecathecuminis baptizàdis laicos ſolere dare ſacramentnʒ qð fſanctiſ catur. boc nõ
lus nulla inſann⸗ Pn itraf id decretum eſt. vt in paicha acceperunt ſolemus gncis⸗ a ii esdeum dor no⸗
vt. .e.di.nuila.nõ vr̃ cira li feſtinitate vel penthecoſtes veni viem Teeenig man ni pa.iij. lat poſterius
zolobCruadi a0 in ſtis c. ant ad Paprsanchenicenne ſolen zi e e eſbr terin pzonin ac * non del 1 3 i
ↄtinet vt pꝛet᷑ ſtatuta tꝑa pa nitatibus infirmiꝰtantũ de Vrerin Im
ſpe pebecoſte docrl tiʒari. Iem leo pappꝑy. Q cia pꝛopua vel in alia velvbi Dedni zaltbahas,
2n6 ebeg neuenic tina n 3 cogente quolibet tem: cnc Enne kag lneri Smen . mus. boc innuit bic
te g regenerari pnñt nõ inue ꝛe haptiʒare licet. tum ſibi inſirmum baptiʒzaren litters. quia non i
Ne dinehin aign GB Ign neceffitate moꝛtis egri rit vel pꝛo intentione itineris: velð a ien aofba⸗
mak — ibptent. ſiudinis obſidionis perſecutio aliqua excuſatione: ſic ſine baptiſ p ptizant.
boc er ↄſuetudo eccleſte ob⸗ vigenabfre egan. Remn 1g Vedeina : vey onatur. Item . . rin dono⸗
ſeruat i punlis.ſecꝰin adultꝭ⸗ oꝛe debent baptiʒari. el Sigonns. 1. .
in gb⸗ Ponteſſeans note aſius pa.clero ⁊ plebi tarentino. 5reitererur baptiſmaquvodæ pa · —
tinet. qꝛ in eis ↄuerſo mẽtii Miſi neceſſitate cogente inter paſ,/ gano miniſtratur. rit. vidi R deſcẽ?
ſel õ cha ⁊ penthecoſten nullus bapnza Amnanne pont er noͤ amn dand wck upe
no dubuak. vl. ,.e. baptiſ⸗ pe pꝛeiumat. nem indicat qui baptiʒat. ſed umd een
k V, iaani U Kner Hüopartn. ——D Prltamdei Abgaftale nna Pocrdoninan
een e tum non niſi in feſtiuitate paſi aptiſmi:lic 3 io.neſciebat eum.ideſt
0Erbeenebo hali vpembecoſtes tradere pꝛein/ tizat. Item micolaus. ad coͤl veſtiebat cibi pore⸗
erpontionẽ eius lequit euu mat epiſcopus: exceptis egritudine ta bulgaroꝛum. c. ij. ſtatem illum retinui⸗
q myſterium. oborann ns qunbusvrarnee mor: be codem. lit dominus. ſed tan-
m ¶ Sacerdotibns.ſ.e. ſan tis periculo talibꝰ opoꝛtet neiĩ eter A OQnuodam indeo neſcitis vtrũ tum ———
einz Znhi u ckontes nun pereant remedijs ſubuemiri. . cheſtian Pagan neatce Minne tradidit do⸗
iraditioniſ baptiſm em. in patria veſtra baptizatos aſſeri:
icos pertinet xpianos. ſed B Aptiʒ andi ſibi quiſpiam paſ/ tcis ⁊ qnid inde ſit agendũ conſulitis
. oinesetwaleren zyr bij ſim quocunqʒ tempoꝛe nullazʒ hi pꝛofecto ſi in nomine ſancte trini
tee tiuſte erat credat ineſſe ſiduciaʒ pꝛeter paſcha taiis vel tantum in nomine chꝛſſti
n Myſterinm. . de pe. d. le ſeſtum 2 penthecoſten venerabi ſicnt in actibus apoſtoloꝛum legi
j. quẽ penitet. . le ſacramentũ:excepto duͦtarat gra tur:baptizati ſunt: vnnʒ qnippe idẽ
σAbſq; pꝛeſbytero.i. lic niſſimi lagnoꝛis incurſu in quo ve/ qʒ eſt vt ſanctus Ambꝛo.exponit:
tia.ð.di.rcijj.diaconos.ſtta. rendum eſt:ne moꝛvi creicente be/ qnia non illoꝛum ſed eins eſt:reba/
2.c.diaconi.) dicit. ricnio ſine remedio ſalntari ſoꝛaſſiſ ptizari non debent. Item Angu.
P Quod ? laicis. S. rrxr. q. egiotans exitio pꝛenẽtus abſcedat. cõtra creſcentium gramaticuũ.
a 0 Bmia dguid, . emſiid ockelg bzorf Sicmpboni ita Rinaiu miniſtrr
er: G. Fr EMIJ-g. v. tem iſidoꝛꝰ de officijs libꝛo.ij. eq; baptiſma miniſtratur.
1 6 Eer nier. capitnlo.xxilſ. . DIinter bonos min cros. cnz
h. wper qnibus. Nemo niſi ſacerdos bapiʒare pie VLſitalius alio melioꝛ:nõẽ me⸗
8 M neceſſitate ct laicol ſumat. lioꝛ baptiſmus qui per melioꝛez da
3. .q.j.neqʒ. 7.c. ſi gs 6 EE lacer tur do! tiſ⸗ darur:
per ignoꝛantiã..c.qð ꝗdaʒ. dotibuseſſe tractandum eiu nullo modo malns eſt:qui etiam ꝑ
Z.xciij. di diaconos. q; myſterium. Nec ipſis diaconij malum datur:quoniſ idem baptii
. * () Dueras Sa' ed. bns explere ẽ licituʒ abſqʒ epicopo muſ datur. ⁊ ideo per miniſtros diſ
Anan⸗ſ Ine quoj· Vel pꝛeſbytero niñ bis pꝛocui abe pares dei munus equale eſt:qꝛ non
TrannieE eden ſenribn Gina laonons nacet Rorume einos Igeʒ inper io.
ſfonna eccleſie. 5. di. lxij.nr 36 COgat quod laicis“ fidenbople arte.i. ractatu. .
laa fff F arlenui ruqʒ permittitur. Item gelaſius Hon merua minmſiroꝝ: ſed virtus
dr ꝙ neme dare põt qd nà papa. Oiaconos quoqʒ tunc: vt ſu chꝛiſti in bapnimate operatur.
bʒ vl.j.e.qũo,qũo ergo bap pꝛa in tractatu oꝛdinandoꝛum:vbi B Aptiſmus talis eſt qualis ſlle
tiſmũ pagan“ tradere dr̃ i de reuerentia diaconoꝛum ergaſas eſt in cnius poteſtate datur.nõ
e weindcn Kicn cerdotes agitur. Iez ex conciio gnalis ille ꝑ cnins miniſteriũ datur
as anen non henli carthaginenſi.ꝰx. Item quid nonerat ioãnes baptiſta
quibsal: ſð vel non. S arg. HMon preſninat nulter bapttz are. dominnñ noſtrü. quid non nonerat
contra.f acqui re. do. ira (Die quauis docta ⁊ ſancta poteſtateʒ vominici baptiſmii nul/
deN nolenr lay i „, ni⸗ *NXrever

e ¶ ¶Paorẽtia.i. plena efficaci qꝛ tũc ianua celi fuit aperta.ex.c.maioꝛes.io.

3 ) Ecathecuminis.iſir

potius baptiʒatur qs

mi tm̃.qd ſ ſacerdos in nomnine chꝛiſti 2 i
eatbecuminos ſanos a baꝝ gequà non venerat ſoluere ſed ad viros in conuentu docere Ve dannt —
niimo repellat ⁊ ipſi iteri ar implere ⁊ implẽdo ſinire:ſicut apo.. quos baptizare non preſumat: n ds n mclinaime
ſtitutuʒ ips ſine baptiſmo ſtolus pꝛedicat dicens. F ims aüt ſi neceſſitate cogente. vnde vrbanꝰ nminm veresam
decedat nundd iputabit ſa⸗ ſegis chꝛiſtus eſt ad iuſticiaʒ omni Papa. ij. Super quibus conſulit 2. ventie vntted e e⸗
eerdotin vi abſitn. rea credenti. Gaptiſmi autem ſui/in ſe vt ſupꝛain tractatu coningij: vbi de mine cbeſſti intelligik
a ppier bonuz alicſt ſaca⸗ cCcondidit ſacramentum quiain om compatribus agitur. Item augn

mus ⁊c.vt.xxiij.q.v.de occi

vncaus vnguens ?⁊ a

ideſt. q. iij. placuit. . ..
8Trinſtatis.i. patris ? ilij.? ſpiritus ſancti.S.e.pꝛopꝛie.
t reuera.hi conſitẽtur hic creditur eis pꝛo ſequia nulli ſit pꝛeiudicium.
8 Olet.qð ab eo.S.e.di.romanos.

cccxxxiij .
◻Mon exborreat. Z. diſ. xxxij §. veru. 5.j. q. . neqz in bomine.
bᷣ Columbam.i. eccleſntam. xxiiij. q/j. loquitur.

¶Abi. xx vi. q. vij. alligam.
d Meqʒ vt. S. di. xix. m.

e ¶.OQm plantat. pꝛedicando.ad ſidem conuertendo.

AQui incremẽtuʒ
i.infuſſionem gratie ⁊
remiſſonem peccato
uʒz. ..q.j. ſi fuerit.
g . Iiem ego.reſpo⸗
det tacite obiectioni.
q.d.licet malus mini
ſter conſiciet vel bapii
zet. nibilominns tam̃
ent eſſe boni.
b .Auni baptizat. i
terius abſoluendo a
peccatis. nam illius ẽ
baptiſmus non bap⸗
Gona Ee quodã.
i Ebrioſñ. dum ta
men intelligat quida
git. conſuetudineʒ bic
nöt hoc nomen non
actum erxtra,.e.maioꝛe
ver. id vero.
t Vm baptizat.
Raut toleraniur.
g.xxiij.q.vij.c.j.
1: Iqui.trinitat⸗
Z.j. q. j. neque ĩ
homine.
m CConkeſſione.i.in

Re Mone.
n T Et ſ cõſentiunt h
adultis.
o Wer manꝰ? iĩpoſi
tionem ↄfirmatoꝛiam
q̃ẽt in boc caſu recon
ciliatoꝛia ẽ.j.e.di.ab ã

tiqua. 2.j. q.ſ. S. ecce
od.

Manus. ſed nũ⸗

quid de furioſo iudi⸗
cat ſᷣm illum ſtatum
mentis quẽ babebat
cñ in furoꝛẽ incidit.nã
ſi volũtatẽ habuit ba⸗
ptiʒãdi ⁊ incurrit ſn⸗
roꝛẽ valebit ei baptiſ⸗
mus in furoꝛe collatꝰ
alias nõ ex.e.maioies
§. vltimi. fecus in pue
re qꝛ puer nõ habnit
voluntatẽ vnc. ? iñ
ſaluabit᷑. e.queris.
¶Communicati.i.

Euncii. —
q . Euchariſtie. hoc

de adultis. quia puul
non datur coꝛpe xpi.
vt. j. e. in ecclella niſi
foꝛte vbi cõſuetudo ẽ
ꝙ infunditur per oꝛa
eoꝛum ſangnuis chꝛiſti
non coꝛpus ᷣm quoſ/
daoaom.
1 Näãuis.ad ſa⸗
lutẽ. hoc dicit.
de illis qui ſcient ab
hereticẽ baptiʒt᷑ ⁊ co
rũ erroꝛes imitt.ſed ĩ
neceſſitate moꝛtis me
lius eẽt a talibus bap
tiſmum accipere qᷓ ſi
ne perceptiõe talis ſa
cramenti decedere qꝛ
ſi euaſerint manus i⸗
poſitionem ⁊c̃.que ſe
quuntur in catholi ca
eccleſia re piunt.vt.j
e.ſanctum eſt. in ſt. c.
uulis hoc non nocet

lum bominèẽ a dño trãſiturã:ſed mi
niſteriũ plane trãſituꝝ/ptãtẽ a dño
in neminẽ trãſiturà ſed miſteriuzʒ in
bonos ⁊ malos.nõ exboreatꝰ co⸗
lumbaʒ miſteriũ no i, reſpici/
at dñi pttẽ.qd igit᷑ tibi facit miſter
mailns:vbibonꝰ ẽ dñs:quid te ĩpe
dit malitioſus pꝛeco:vbi beninolul
eſt index. Iẽ nʒ?ꝗ plãtatẽ aliqdn
qʒ ꝗqni rigat:iʒ qui icremetũ dat de⸗
Itẽ ego dico ⁊ nos dicimꝰ oẽs qꝛ
iuſtos oʒ eẽ oẽs ꝑ quos baptizant᷑.
inſtos opoꝛtet eẽ tanti indicis mini
ſtros ſi miniſtrare inſte voluerint.
Si aũt noluerint eẽ iuſii ꝗ in cathe/⸗
dra moyſi ſedẽt:ſecnrũ me fecit m

giſter me? de quo ſpus eiꝰ dicit. hic ang. de vnico baptiſmo.lib.viij.

eſt qui baptiʒatiiẽ nõ timeo aduil/
terũ ebꝛioſuʒ nõ homicidã:qꝛcolũ
bã attendo ꝑ quã mibi dr̃.hic ẽ qui
baptiʒat. Idẽ in trac.vj.
De eodem.
6 Am bapriʒat malꝰ ex aliqua
vel ignoꝛãtia eccleſie vel tole
rãtia:ant.n.ignoꝛant᷑ mali auttole/
rant᷑ palee:quoniqʒ ĩ vltio vẽtilet
area:illud qð datũ e vnuʒ ẽ:nec im
par ꝑp ipares miniſtros:ſed par et
equale ꝓpter hũc ꝗbaptizat.
Hare eccleſiaſticis regulis.
n reiterat᷑ baptiſma:quodino⸗
mine trinitatis miniſtratur:
JI qui apud illos hereticos ba
ptizati ſuntt: in ſancte trinita
tis ↄleſſioneꝰ baptiʒant:⁊ veniunt
ad catholica fide:recipiant᷑ quideʒ
vt baptiʒati:ne ſacte trinitatis inuo
catio vel cõfeſſio ãnulef̃ iʒ docean⸗
tur integre ⁊ inſtruãtur:q; ſacte tri⸗
nitatis miſteriũ in ecclaſia teneãt:⁊
ſi ↄſẽtiũt credere vel acquieſcũt cõ
fiteri purgati fidei ĩtegritate firmen
tur ĩpoſitione manus.ſi vero par)
nuli ſũt ⁊ hebetes ꝗ doctrinã nõ ca⸗
piãt:reſpondeàt ꝓ illis ꝗ eos offe⸗
runt iuxta moꝛẽ baptiʒãdi:⁊ ſic per
manus ipoſitionẽ chuſmate cõica
tiꝰ cũ euchariſtie miniſteriis admit
tatur. Idẽ ad oꝛoſiũ in li.ij.
Q Tãuis vnum baptiſma ſit et
hereticoꝝ eoꝛum.i.qui in no.
pa.⁊ ſi.⁊.:.i.baptiʒant:⁊ eccleſie ca⸗
tholice:tñ qni foꝛis eccleſiã baptiʒã
lur:non ſumunt baptiſmũ ad ſalu/
tẽ ſed ad perniciem habentes nimi
rum foꝛmãa ſacramenti virtutẽ aũt
eiꝰ abnegãtes:⁊ ideo eos eccleſiañ
rebaptiʒ at:qꝛ in nomine trinitatis
baptiʒ ati ſũt:⁊ ipſa ẽ ꝓfecio fſoꝛma
ſacrameniti.ideo cum reuerſi fuerit

accipiunt virtutẽ ſpiritus ſacti.quã

qui foꝛis eccleſiam baptiʒatur non/⸗
dum babent. Nẽ pelagiꝰ papa gau
dentio epiſcopo.
Baptizantur qui tantũ in nomine
2 dñi baptiʒati pꝛobantnXj.
Jreuera hi de hereticis qui in

wrf 3

Interſit. quo ad ſacramentum vt.j.e.ſicut.

locis tue dilectionis vicinis com⸗
moꝛari dicuntur:ſolũmodo ſei no⸗
mine domini baptiʒzatos fuiſſe foꝛ⸗
ſitan conſitentur.ſine cuinſquã dui
bitationis ambiguo eos ad catboli
cam fidem veniẽtes ſancte trinita⸗
tis nomie baptizabis.Si vero apð
dilectionẽ tnã eoꝝ qui ↄuerti vo)
lunt maniſeſta ↄfeſſiõe claruerit ꝗ
in nomie trinitatis ſuerint baptiza⸗
ti ſola reconciliationis ĩpenſa grai
tia catholice ſociare fidei matura⸗
bis:vt tali diſpenſatione ſernata ni
hil aliter qua quod euãgelica iubet
anctoꝛitas temeritatis cuiuſquam
ſpiritu videatur effectum. Iem

An pꝛobetur baptuma quoda nõ
baptiʒato pꝛeſtatur.
B Olet etiam queri vtrũ appꝛo
bãdũ ſit baptiſna quod ab eo⸗
qui non accepit accipit᷑ſi ſote hoc
aliqua curioſitate didicit qũo dadũ
ſit ⁊ vtrũ nihil interſit quo aio acci
piat ille cni datur an cũ ſimnlatiõe
an ſine ſimulatiõe:ſi cũ ſimulatiõe:
vtꝝ fallens ſicut in eccleſia velĩ ea
que putatur eccleſia:an iocas ſicut
in mimo.verũtñ ſi gs me ſoꝛte ĩ eo
ↄcilio ↄſtitutum vbi taliũ reꝝ q̃ſtio
verſaretur:nõ pᷣcedentibꝰe meritis
quoꝛũ ſẽtètias ſeg malẽ:vrgeret vt
dicerẽ qd ipſe ſẽtirẽ:ſ eo mò affectꝰ
eſſeʒ quo erã dũ ea dictareʒ nequa⸗
quã dubitarez habere baptiimum
eos qui vbicunqʒ ⁊ a quocũqʒ illð
verbis euangelicis oſecratũ ſine ſui
ſimulatione:⁊ cũ aliq̃ ſide accepiſ/
ſent: quaqnã ad ſalntẽ ſpũalẽ eis ñ
ꝓdeſſet.iſ.ſi charitate carniſſet:qua
catholice inſeruntur eccleſie.ſi eniz
habeã ſidẽ vt mõtes traſferã :cha

ritatẽ aũt ñ babeò nihil ſuʒ.ſicut iã

pꝛeteritis maioꝛũ ſtatutis nõ dubi/
tes illos ẽt habere baptiſma:ꝗq qua
quã fallaciterꝰ id accipiat:in eccle/⸗
ſia iñ accipiũt vel vbi putatur eſſe
eccleſiaſĩ quoꝝ ſocietate id accipit
de quibus dictuʒz ẽ:ex nobis exierũt
vbi aũt neqʒ ſocietas vlla eẽ crede
retur:ſed totũ ludicre ⁊ inimice ⁊ io
cnlariter ageret᷑:vtruʒ appꝛobaãdꝰ
eẽt baptiſmus qniſic daretur:dini/
nũ iudiciũ per alicuius reuelatiõis
oꝛacnlũ cõcoꝛdi oꝛatiõe gemitibuʒ
implo:ãdũ eẽ cenſemus:ita ſane vt
poſt me dicturos ſententias ſi quid
iam eploꝛatũ ⁊ cognitum aſſerrẽt
Rornilcer erplorarem. Idem in
ibꝛo. ij.
o delkerat baptiſma:q in ſide ſa
cte trinitatis ab bereticis pꝛeſtatur.
¶Srencienr illos impie facere
qni rebaptizare conantur: oꝛ
bis' vnitatemꝰ nos recte facere ꝗ
dei ſacramenta impꝛobare nec in.
ipſo ſciſinate audemus in quo eniʒ

yFallens eum dolo.“
3 ¶An iocans.iij. q.
a ο Mon pꝛecedentibus i.
ſuper hoc dicentibus pꝛius
bonis viris plenis meritoꝝ
b C. Nequaquã. ſoluit pꝛi⸗
mam queſtionem.

C ¶Simulatione maxime.

d & Fidem. ſed quomodo
poſſum habere talem ſideʒ
7 non char tatem. cuʒ quis
habet vnam virtutem ba⸗
bet 2 omnes. de peni. di. v.
c.vlti.non poſſet quidem ni
ſi miraculoſe ſᷣm qꝙ malieti
aſſ miraculoſe pꝛophetiʒãt.
j.q.j.pꝛophetiʒauit.vnde ca⸗
ute dirit.ſi.o. hẽam ⁊c.
eMontes tranſſeram.
intellige montes dupliciter
vel ad litteram ſicut de bea

to benedicto. vel montes.i.

demones a patientibus.
ſ¶Sicut iam. ſoluit ſecun

dam.
gFallaciter. S. xxij. q.ij. nec

artiſicio.S.j.q.j.ſicut ſicti.S.
diſtin. xx vij.ꝙ interrogaſi.
2.c.dictum.⁊.c.aioãne
hb ¶ VYbitertiam inſolutaz.
dimittit.

i Imploꝛdum. bec que

ſtio alibi videtur determina

ta.vt.j.q.j.S.ecce.nam etiaʒ

inuitus quis baptiʒaturvt.
xlv.diſt.de iudeis.ad boc di
co. ꝙ ſi baptizans intendit

baptiʒare.qualẽcunqʒ lntẽ⸗

tionem baptiʒatus haheat
recipit.ſacramentum ſed ſi
non intendit baptizare. licet
verba pꝛoferat non eſt bap/
tiʒatus. quia verba debent
ſeruire intentioni vt.xxij.q.
v. humane.argu.ad hoc.j.
e.retulerunt, nam qui ieco
vel ludendo dicũt talia vera
ba ſpondes ſpondeo.nõ ob
ligant ſibi alios vt.ff.ð ac.et
ob. obligationum. in ſfi.

RK Stenditur.impie na

iniuria fit ſacr̃o extra
de apoſta. ex literarum.
Dꝛbẽ.l.eccleſie que difa
ſaẽ per totum oꝛbem.

m C. Unitatem. i.illos ꝗ ba

ptiʒati ſunt ab bereticis in
vnitate eccleſte.iin foꝛma ec
cleſe que eſt.ego baptiʒo te
in nomine pa.⁊ fl.⁊ l.ſ.S.e.
pꝛopꝛie.

S liij

a Beés ſauſm. . ptãs 7 oꝛdo

S.j.q. j. ꝙ gda ficut chꝛiſtus.

b Nulii iniuria. vr fieri ſa
cr̃o ſi ſecundo baptiʒaretur

vel oꝛdinaretur.qꝛ.vr̃ fieri

ſi iam non fuiſſet baptizatꝰ
vel oꝛdina us vt.j.q/j.ſacra.
iñ penitẽtia bene iterat᷑.licet
ſit ſacrm.de pe.di.iij.ꝙ aũt
per penitentiã. ſimiliter vn⸗
ctio in quibuſdã eccleſijs.ẽ.
ð peni.di.iij.ꝙ autẽ p pnias⸗
c ¶ Diſcedit.q.d.ſi alterutro
iſtoꝛus ſacroꝝ malos carere
Dicis. dicas carere ⁊ religs.
d ¶Spiritus.i. ſpũs diſci⸗
plinans ? inſtruens.
e ¶CLoꝛ eius.j.e.qũo õ.
Sacrilegio.j.e.di.nullꝰ
aut. 2.c.cũc valere.
g ¶ In cõicationibꝰ i. in G/
uentibus.
hb ¶ Sacrilegio.i.ſacrilegij
diſſentione. J

1 On illud ſanitatez. ek

de apoſt. c. ij.
k ¶ Intentiõe. exrroꝛ.n. talis
non nocet paruulis. vt.j.e.
ſatis oſtẽdimus. itelligũtur
n.offerri ab ipſa eccleſia vt.
j.e.queris a me.
PB Aptiſmi. Caſus.qui
dã ꝑ illaʒ auctoꝛitates
niſi ꝗs fuerit renatꝰ ⁊c̃.dice
bat ꝙ ſẽper baptiſmus aqᷓ
eẽt neceſſarius.quoꝝ opini
oneʒ repꝛobat aug. exẽplo
latron s cui dictũ eſt. bodie
mecũ eris in paradiſo.
m ¶Cypꝛianus. ẽt in teſtõ
inducẽs dicit ergo baptiſmi
defectũ lupplere paſſionem
vt in illo latrone vel ſideʒ cõ
neriſi vbi neceſſiias baptiſ⸗
mũ excludit.ſicut.n.puero
ſufficit aque baptiſmus ſolꝰ
2etatis neceſſitas ſideʒ ex⸗
udit fimiliter adulto ſola ſi
des ſufficit.cũ neceſſitas ex⸗
dudit aque baptimmum.
n ¶ ⸗Baptiſmo. baptiſmus

ↄſſtit in iribus. in aqua.in

paſſione. in coꝛdis ↄtſtòe
o USedẽt fidem.j. e. cathe
cuminũ.S ij hic de ſide ĩfoꝛ

maſa charitate.ibi de infoꝛ⸗

mi.j.q.j.idem.

p Orucifrus 5. de pe.
di.j. impoꝛtuna.S.ſed dr ibi

martyr.ideſt confirens.mar
tyr enim interpꝛetatur cõſi
lẽs ad hoc.i.di.⁊ purgabit.
ſi tamẽ paſſus ẽ ꝓ chꝛſto.
a . Credid t. S. de pe. di. vij
nullus.
T¶Apo ſtol?. in epiſtola ad
romanos.
9. Coꝛde. i. ex ſide queẽ in
coꝛde.i.mente crediditquiſ⸗
quis.qð eſt ei ad remiſſionẽ
pcõꝛum ideſt per ſidem coꝛ⸗
dis iuſt ſicatur aliquis.i.de
impio fſit pius.

De con:

nobiſenm ſentiunt: etiaʒ nobiſcum

ſunt.in eo enim a nobis receſſerunt
in quo a nobis diſſentiunt. IJem ſa
cramentnuz baptiſmi eſt quod ba/
bet ille ꝗqui baptiʒatur.⁊ ſacramen:
tum dandi baptiſmũ eſt quod ba:
bet qui oꝛdinatur.ſicut enim bapti
ʒatus ſi ab vnitate receſſerit:ſacra⸗
mentum vaptiſmi non amittit:ſic ⁊
oꝛdinatus ſi ab vnitate receſſerit:ſa
cramentum dandi baptiſmi non a
mittit.nnlli enim ſacramento inin⸗
ria“ eſt ſacienda.ſi diſcedit: a malis
vtrũque diſcedit.ſi permanet in ma

lis: virũqʒ permanet.ſicut ergo ac.

ceptatur baptiſmus quẽ non potu⸗
it amittere qui ab vmitate diſceſſe⸗
rit:ſic acceptanduas ẽ baptiſimꝰ quẽ
dedit ille qui ſacramẽtuʒz dandi ecnzʒz
diſcederet: non amiſerat. Itẽ ſi ad
baptiſmũ fictꝰ accedit:dimiſſa ſunt
ei peccata an non ſunt ei dimiſſa: eli
gãt quod volunt uodeliclege⸗,
rint:ſufficit nobis.Si dimiſſa dixe/

rint:quomodo ſpiritus diſcipline

effugiet fictum:ſi in iſto remiſſionẽ
operatus eſt peccatoꝛum. Si dixe/
rit non eſſe dimiſſa:quero ſi poſt ſi⸗
ctionem ſuam coꝛde conuerſo ⁊ ve
ro doloꝛe fateatur:an denuo bapti
zandus indicaretur:quod ſi demen
tiſſimum eſt dicere:fateantur vero
baptiſmo chꝛiſti baptizari poſſe ho
minem:⁊ tamen coꝛ eius in mali/
cia vel ſacrilegio perſeuerans pec
catoꝛuz abolunonem non ſinere ſie
ri:atque intelligãt in cõmnunicatio⸗
nibnus“ ab eceleſia ſeparatis poſſe
homines baptiʒzari:vbi chꝛiſti bap
tilmus eadem ſacramenti celebꝛa
tione datur ⁊ ſumitur.qui tamẽ tũc
pꝛoſit ad remiſſionẽ peccatoꝛum:
cum quis recõciliatus vnitate ſacri
legio diſſceſſionis exuitur:quo eius
peccaia tenebantur ⁊ dimiin non ſi
nebatur. Idemin epiſtola ad boni
lacium.
Malet ad ſalntem baptiſma:⸗ ſi nõ
ea ſide parnuli offerrunuur.
D Onillud te moneat.ꝙ ꝗqdaʒ
H non ea ſide ad baptumum ꝑ
cipiendum paruulos ferunt:vt gra
tia ſpirimali ad vitã regenerentur e
ternã:ſed boc eos putant remedio
tempoꝛalem rennere vel recipere
ſaniiatem.non enim pꝛopterea illi
nõ regenerantur: qui ab iſtis bac
intentonet offeruntur. Nẽ ð vni
co baptiſmo libꝛo.iiij.

Effuſio ſanguinis implet vicem ba

piiſmmimi. HW
B Aptiſmi vicem aliquãdo im
2plere paſſionẽ de latrone ilo:
cui non baptiʒaio dictum ẽᷣ. hodie
mecum eris in paradilo.beatus cy
pꝛianns* non leue documentum aſ
lumpſit quod ẽt atque ẽt cõſiderãs
innenio non tantũ paſſionẽ ꝓ noie
chuſtiid qð baptiſmo' deerat poſʒ
le ſupplere ſed etiã ſidemꝰ cõfeſſioꝰ⸗
nẽqʒ coꝛdis:ſi foꝛte ad celebꝛãdum
nyvſterium bapuiſini in anguſtijs tẽ
poꝛũ ſuccurri non poteſt.neque.ne

latro ille pꝛo nomine chꝛiſti cruci ⁊ ¶ Meceſſitatiſ.poterit

fixus eſt:ſed pꝛo meritis facinoꝛnʒ
ſnoꝛũ:neqʒ qꝛ credidit paſſus eſt:iʒ
du mneret credidit.quantũ itaqʒ
valeat etiam ſine viſibili ſacramen

ne quis ſeipſũ in neceſ
ſitate baptiʒare.nõ.ex
de bap.⁊ eius ef.debi
tũ.ar.j.eo.ſanctũ. ibi
nec aligs ⁊c᷑. Nihil.n.

to baptiſmi.quod ait apoſtolus. Proderit ei. vt de peni

coꝛde' creditur ad inſticiã. o. a. c.ſ.
ad.ſ.in illo latrone declaratuʒ eſt.ſʒ
tunc impletur inuiſibiliter cum my
ſterium baptilmi non contemptus
religionis ſed articulus neceſſitatiſ
excludit.⁊ ſicut ĩ illo latrone quod
de ſacramento baptiſmi defuerat:
compleuit omnipotentis benigni⸗
tas qꝛ non ſnperbia non contemp/
tu ſed neceſſitate deſuerat:ſic in in⸗
fantibus qui baptiʒati moꝛiuntur:
eadem gratia omnipotentis exple⸗
re credenda eſt:quod non ex impia
voluntate:ſed ex etatis indigentia.
nec coꝛde crederead iuſticiã poſʒ
ſunt nec oꝛe conſiteri ad ſalutem.
ideo cum pꝛo bis oꝛatur:vt imple./
gtur erga eos celebꝛatio ſacramẽti
valet vtiqʒ ad celebꝛationem eoꝝ
nia ipſi reſpondere non poſſunt
alienum quippe opus eſt:cum cre/
dit per alierum:ſicut alienum opꝰ

W

fnit:cum peccanit in alterum. Itez

Sicut antem in latrone quia per ne
ceſſitatem coꝛpoꝛaliter baptiſmns
deſuit perfecta ſalus eſt:quia per pi

ętatem' ſpũjaliter affuit:ſic ⁊ cum ip

ſa pꝛeſto eſt:ſi per neceſſitatem de
frqnod latroni non defuit perſici⸗
tur ſlalus quod traditum tenet vni/
nerſitas ecclęſie cum parnauli infã/
tes baptiʒantes:qui coꝛde nondnuʒ
poſſunt credere ad iuſticiam ⁊ oꝛe
conſiteri ad ſalutem:quod latro po
tuit:quando etiam flendo ⁊ vagiẽ/
do cum eis myſterium celebꝛatur

myſticis ipſij vocibns obſtrepunt

nullus chaſtianoꝝ dixerit eos ina
niter baptiʒari. Item. Nuibꝰ oi
bus rebus oſtenditur aliud eẽ ſacra
mentum baptiſmi: aliud conuerſi
Onem coꝛdis:ſed lalutem hominis
ex vtroqʒ compleri nec ſi vnuʒ eo
rum defueritideo putare debemus
conſequens eẽ:vt ⁊ alterum deſit:
quia ⁊ illud ſine iſto poteſt eẽ vt in
infante:⁊ iſtud ſine illo pouit ee:vt
in latrone complente deo ſine in il
lo ſiue in iſto:quod non voluntate
deſuiſſet. cum enim ex volũtatesal/
terum boꝛum defueri:reatu bomi
nem inuolni.⁊ baptiſmus quidem
poteſt ineſſe vbi confeſſio coꝛdis ð
fuerit.Connerſo autẽ coꝛdis poteſt
quidem ineè non percepto baptiſi
mo ſed contempto non poteſt.ne·
que vllo modo dicenda eſt conuer
ſio coꝛdis ad dominum cum dei ſa
cramentum contennuurꝰ. Idem
contra iulianum.
Hon bapnzatur in bomine quic/
quid in eo eſt.

QRZIanicquid eſt ĩ bomine quãa/
ado baptiʒzatur ⁊ ſanctiſicatur

baptiʒari ⁊ ſanctificari cum bomi⸗
ne credendum eſt: dicturnus es ⁊ ip:

ſa in illo bapnʒari ⁊ ſãctiſicari: que

tẽte ꝗ ſibi pctã nõ põt
cfiteri nec ſe ipſũ re⸗
cõciliare.itẽ nunquid
alio liquoꝛe ab aqua:
nõ.nũquid ſi ꝑmixta

fit aqua alij liquoꝛi fit

baptiſmus.ſi aqua pᷣ:
ualet baptiʒat᷑ alias ñ
liij.q.iij.c.her.maſro⸗
ditus.
u ¶Credere.õ. xv.q :
j..S. vt itaque.
C¶RKeſpõdere.j.eo.
aliud.

y ¶ Credit.i.ſaluatur
Ric ꝑ alterũ.l. fans
3 ¶Alienuz. quaſi ex
alieno oꝑe cã: ſui pec
cati Zrit.S. c.ij. ⁊.iſ.

oĩs res ꝑ quaſcũqʒ ca
uſas ghiinr ⁊c̃. extra
de re iudi.oĩs res.de
peni.di.j.quẽ penitet.
tirca pꝛin.ſ̊ qui ꝑx nos
b Quia ꝑ pietateʒ.i.
dem 2 conſeſſionezʒ

cC Zocibus i ſigni⸗

ſicantibus miſerias pᷣ
ſentis vite.quã ingce
diuntur.ſunt.n.in ſis⸗
gnũ future miſerie et
laboꝛis.
dᷣ¶CCompleri. euz ſa
cultas adeſf.
e Et illud. j. e. diſ.
ſicut in ſacfis.illud.i.
baptiſina ſine ſide.

f ¶Et iſlud.i.ſides

ſine baptifmo.
g ¶Er voluntate. ſe⸗
cus ſi ex ignoꝛãtia ex
de pᷣl. nõ bap.c. ij.
non dubito.
de euic.ſ pgnaſ
⁊.l vace ibi dr ꝙ ñi vẽ
didi tibi ãcillã pꝛegnã
tes.⁊ ptus euincatur.
non teneoꝛ de euictio
ne qꝛ nõ ſtelligoꝛ eũvẽ
didiſſe.ar.ff.de vſuca.
ſi aliena.in fine. ꝓ iu
liano tamen facit.ff. ðᷣ
ven. inſpi.l.j.S. j. vbi
dĩr. ꝙ partus eſt pars
viſcerũ. ar.cõtra.ff. de
ver.ſg.partim.

—

notulã.ĩmo laicũ he⸗
reticũ in neceſſitate a

Di. ilij.

ctiſicari quando baptiʒãtur egroti.
Idem ad ſoꝛunatuʒ.

terrogatus reſpondet.⁊ ille poſt cõ
feſſioneʒ aſpergitur aqua.bic vero

eccxxxixꝰ „

nam vna eſt colum ba ⁊c.

u ¶Per miniſterium. qᷣ

18 Qui nalſcitur tũ ſi mater eſt libera t tẽpoꝛe cõceptisnis ⁊ panus ? r¶ OQuolibet modo.ẽt cum barbariſmis ⁊ ſileociſmis..e. retulerunt.
iber. fl. de ſta bo.l. v. Impoſitioneʒ. reconciliatio ſic fiet.imp onetur ei manus ab epo ꝛ dicet
b ¶ Debere.S.xxiiij.qiij.ſi.habes. accipe ſpiritum ſanctum ſi cut in actibus apoſtoloꝛũ ſactum eẽ legitur bapti
c S Anctũ ẽ.per ſeipſũ.nõ merito conferentis. SItis aioanne cum ipſi dicerent apoſtolis.neq; ſi ſpiritus ſancvſit audiuimꝰ
d ¶ Auctoꝛitas.i.pueniens ex auctoꝛitate dñi qui tradidit fomã man eis apli iponebãàt dicetes accipite ſ.l.ñᷣ ⁊ ꝗfuerãt cbꝛiſmati chꝛiſmabãf
baptiʒadi apoſtolis et HW Lliud eſt. caſus. inten
ꝑ eos alijs eti laicis. S . . . dit ꝓbare ang.ꝙ ꝗ ba
ſed. S. S. e.di. conſtat. in inteſtinis ⁊ velica per digeſtiõeʒ Athecuminũ quãuis ĩ bonis pttiʒat in ſoꝛma ecdleſie ſiue
F.j.q.jꝙ quidã.ſed H coꝛpous digeruntur.dicturꝰ es ba operibus deſunctũ vitam ba bonuo ſt ſine malus ꝙ ba *
Aeroilt 8r permif. ptizari ⁊ ſanctiſicari boiem ĩmatrii bere nõ credimꝰ: excepto dũtaxat piiſmus conſertur. as er ee
ſa velinie veamrin vtero conſtitutum:ſi ad boc ſacra- miſi martyrij compleat ſacramentũ · Mabatans bapinette iu⸗
lo neceſſitatiſ poſſunt mentum accipiẽdum neceſſitas co baptiʒzatus cõfitetur fidem ſuã Cc0 dren qꝛ p Nelater 8 ap hn .
baptizare laici rpiani gat grauidam:a ideo baptiʒari iaz ram ſacerdote: iterrogatusreſpõ/⸗ apud ſe retinuir non ifudit
vt df. 3. eo. cöſtat. H. f. Anui naſcitur nõ debere. poſtremo det.hoc idem martyr coꝛam pꝑſecu in alium per quam poteſta
⁊.b. non pꝛobant iſtaz Dicturus es baptizari febꝛes ⁊ ſan/ toꝛę fecit:qui ⁊ cõſitetur fidem ⁊ in tem vnilas conſtat eccleſie.

deo here ptante; bop Zalet baptiſma etiam ſi per laicos aſpergitur ſanguine vel cötingitur ſacit ſacerdo.
mandi ni vicnt ne ee miniſtretur. . . igne. lle manus impoſitiõe pontiſi rel. Jem ergo baptlzabat.
ſontet ere Vortac 2 Ancetnz eſt baptiſma per ſei · cis accepit ſpiritum ſanctũ: bic babi vieclligit baprnnum ante
Wpenganta ſame pe⸗ ſumquod datuʒ eſt in nomiꝝ taculum ſpiritus ſancti efficiiur:dũ 13 ſraeco aane bapehͤci
carent. rrrij di F. vee Ne p. 7.f. 2...ita vt in odem ſacraꝝ non eſtipie qui loqnitur ſed ſpiritꝰ a inda nõ ſũt iterũ baptiʒati

e Et ſacramenti.i.

aptiſmi.

credit coniũgi quem

mento ſit etiam auctoꝛitastraditi⸗
onis per dominũ noſtrum ad apo⸗

dat poſſe ↄtingere. Nẽ ad eundẽ.

ſanctus qui in illo loquitur.ille cõi
muncat encbariſtie in cõmemoꝛa

baptiſmata eẽnt quot miniſtri eẽnt

ſicut a ioanne baptiʒati. niſi
quia ioannes non baptiʒa⸗

io.bonus fuerit nullus du

Aliquis.vtq ne ſtolos.per illos autẽ ad epicopos tione moꝛiis dominm hic ipſe cõmo bati ſoma qu oderat Je⸗
aptiſmũ nec foꝛmaz æ alios ſacerdotes ẽt laicos chꝛiſtia ritur chꝛiſto:ille conſitetur ſe mudi ſus diſcipulis. qd faciebat „—
nouerat. nam pimo nos ab eadeʒz oꝛigine ⁊ ſtirpe veniẽ actibus renunciare:bic ipſis renun iudas. vnde colligitur necel/ illerebri⸗
zverimifeeurrendund tes.nã cũ illa biſtoꝛia narratur om ciat ⁊ viteilli peccata remittuntur: rio. vagaiſnue anne pil
Wognerenter bond nes qui andiunt ad lachꝛpmas mo iſti extingutur. AMẽ leo papa. doneck aatueerntn,
dare, ſeut ille aui aocce nentur: cum in naui qnadã nullus Mon reſeretur baptiſma:cuius ſoꝛ Peizablt.liect plena efficacia
perat. ꝛ bor ẽ quod ſe ſidelis eẽt pꝛeter vnum penitentem mam conſtat integre collatam. nõ habuit vſque ad paſſio⸗ .
quitur acceperat. ⁊ naufragiuʒ cepit iminere: eratibi B de quibus ſcripſiſti: qui ſe nẽ 2 9 Jeſus añ paſſionem
g Alcceperat.l. ſacra quidã nõ ĩmemoꝛ ſue ſalutis ⁊ ſacra Lbaptizatos ſciunt: ſed cuins ſfi fomnã baptizadi öderat di⸗ .
mentum baptiſmi mẽti: vebementiſſimus flagitatoꝛ. deiſuerint qui eos baptiʒarũt ſe ne ſapul s ſed ſuperius.c.. ꝓ⸗
b Wenitentiã. ea. nec erat aliquis'ꝗ dare poſſet: niñ ſcire pꝛofitent᷑:quolibet modoſoꝛ⸗/ pre in monte aperte dicil.
ED ſor penitẽs ille. acceperat enimi: pꝛd mam baptiſmatis acceperunt reba ol Türſanohor r len
Mane Raut becched peccato de quo agebat pniaʒ. ami priʒzandi nõ ſunt ſed per ipoſition Pante vanm onem poſde
cõpunctus baptima ſerat ſactitatè ſed nõ amiſerat ſarra manus virtute ſpiriius ſanctn:qua,z qaſt ſoꝛmam baptizandi.licet
petierat. quo ſuſcepto mentũ.nam ſi hboc amittũt peccan/ ab hereticis accipere non potnerüt gantenon ita generalẽ foꝛe
terũ̃ in idẽ peccatuxre tes cũ recõciliatur poſt pniaʒ:qua? catholicis copnlandiſunt. IJtem vr baptizarẽt tantũ indeos
lapſus ẽ. vnde poſtaa re nõ iteruᷣ baptiʒzant.dedit ergoqð augu.ſuper ioanẽ. vnde dictum ett eis. in viam
publice meruit ſuppo acceperat:⁊ ne periculoſe finiret vi Er per bonos ⁊ per malos mini⸗ gentiũ ne abieritis. vij.q.i.
ni penitentie. xxvj.. taʒ:nõ recõciliatus petijt ab eo ipo ſtros eque baptiʒat chꝛiſtus. denique.poſt generalẽ ſoꝛe
WMeroncligtet 5 quẽ barerizanlergt vt en echellia / nl eſt Bonrizare per mini⸗ Zac vnger gees,
V conciliaret. 75. pet': 2 factũ eſt. 1 ſic nanfragiũ euaſe K ſterium: alind baptizare per queras ic r.
de Bedrränbgente runt. Cognitũ babes qð fecerũt.ne ptãtẽ. Nẽ. Ergo baptiʒabat diſci / ponnn Pirt alat lrend ar a er.s ,ſsr
Sne mo exiſiit eop: qui nõ pium animiũ pnlſieiv aibi aduc erat iadas inter tad predlcanont ad paſꝗſi ers lzen , zLaz
ile non indigebat re⸗ ita crederet: vt conſilijs eoꝛũ in illo diſcipulos eiꝰ. Si quos aſt baptixsa onẽ ⁊ moni ad iudiaũ ĩtali ade⸗ mr mn, Pr⸗
conciliatione ille ſcar periculo dominũ crederet affuiſſe. nit indaſñ ſũt iteꝝ baptiʒãdi:⁊ quoſ tfonma bapt zauit rpᷣm.
ſgnatur ? aliud. ö.xr motus.n.aniimns religioſns ⁊ iup· bapriʒanit ioànes ſũt iteꝝ baptizů / y Bapt ze nit ideſt fimpli
iih.a.j.S. ſed iſud. na plex ab homine exegit ſacraméruz duple iteꝝ: ſs nõ terato baptiſno cſer lauit. „5„5„
ibi dr ꝙ alaico nõ de a deo ipſe impetrauit ſanctitatẽ.q; quos n.baptizanit ioànes:baptiʒa 3CJoannes. baptiſmus il
berer derirtianaae foꝛte hoc qð arran debia nan nr⸗ oanee qtio⸗ Pos uarzc u ab ach beuftorne
. agio iĩminente periclitabant: non chꝛiſtus bapiiʒauit. INẽ per hac.n. 4 aptn
Sõ diäig. Vult aliquis credere. non. n. boc di poteſtatẽ qna chuſtus ſolns tennit eeanelnanont d⸗ 3
Ar rdunt hunue mñuinarũ ſcripturarũ auctoꝛitas:ſj in ſibi:a in neminem miniſtroꝛũ trqſ⸗ erat re miſſonis operatiuuf
eoꝛũ fuiſſe ita fium. certo auctoꝛe fama cõmendat:non fudit quauis per miniſtros baptiz3a vr. ſe. di. non regenerabat
¶ Quiſq. non poͤt repugnabo ſed interrogabo ſi tale re dignatus ſit per hanc inquꝗͥ ſtat ſeqd nũquid bapiiʒauit rpᷣs 1
quiſquã dicere relina aliquid contingat ad ſnturum eſt. vnitas eccleſie que ſignificat᷑ĩ colũ auos baptiʒauit io.an non
quenduʒ illuz eẽ ⁊ nà non põt enim quiſquꝗ dicere relin ba.de qua dictũ eſt: vna eſt colũba erat ille baptiſmus adeo cũ
baptizad quimonei gquendũ eſſe illum qui mone iminẽ? mea vnaẽ matriine electa. Si eniz omne quod bonum a deo
d . minẽte petit baptiʒari, te petit baptizari a penitẽteꝰ quiſs vt iam dixi fratres mei traſſerre? eſt.⁊ deum babet auctoꝛem
qe lay m ¶ Apenitete. gs ñ no credat cotigiſſe: opoꝛtet vt cerenꝰ adomio poteſtas ad miniſtros tort j. q. ij. pio e at bapeimuu

1aliauez babttandus Ozuis iecte vinai catbecumin? 2ziam vnitas baptumi non ſtarer. ir oiiei eti
b & Non credat. arg. Une baptimo non poteſt ſaluari. Intendite fratres:antequaʒ veni/ baptiſmũ remiiſſionem pec
ꝙ fama non incidit ꝓ catoꝛum operatus ẽ. vel ꝛ
bationem. nec parteʒ non fuit collatus in foꝛs

ma chiiſti. vnde ⁊ ioannis dicitur.
a ¶ Baptizauit. non ſolum iudas.
b ¶ Item per hanc enim poteſtatem.i.dignitatem quam tuncnulli dedit.ſ.vt
fieret remiſſio in baptiſmo collato in nomie mreiiben ſit in baptiſmo col
eo in nomine.p.⁊.f.⁊.ſ.ſ.⁊ dicetur baptiſmus iũlliusò ⁊ ab eo denominarent᷑
aptizati. *
c Anteq. 8, e.per aquam. contra ſed credẽdum ẽ columbe ſpeciem ſine ſpi

pꝛobationis nec exemplum ſed.l.⁊c. C. de ſen.a ſterlo.o.iudi l.nemo.ar
gu.quod quis aſſerit per ins ſcriptũ pꝛobare debet. xxiiij.q.ij.legatur.
0 Athecuminũ.in bonis patet hoc eẽ intelligendum de adulto.nã
paruulus bona opera habere non poteſt. . B
p ¶ UVitam. j. e.non dnbuo. 5 ſed hoc de eo qui baptiʒari non querit
vel eſt in peccato aliquo ille ſi adultus.
4 de quibus ſz cuius.ð.j.q.j.ſi quis per igno.contra.

„ De co.

riru in aqua anteqᷓ chꝛiſins veniſſet deſcendiſſe quod bic dicitur. p 94 ̊ antez tis dieit q ſicut boni cöᷣterſt in eccleſia ſacfi effe ctũ.ſic mali ex eceleſaʒ

chꝛiſtus deſcendit ſpiritus ſanctus ſuper eum putandus eſt in eũ veniens in
ilia columba apparuiſſe. quod ibi dictur. boc ſic ſe habere poteris ſcrre. ſi qðᷣ
bic ſuhditur diligenter atendas.ſ.cognouit ⁊c Columba autẽ ülla puma v
dieitur redijt in pꝛimoꝛdialem ſiue pꝛeiacentem materiam.

In aquamiideſt ſupe
aquam.
bECui.i.iohani.

ret dominns noſter ieſus chꝛiſtꝰ ad

duiñ in neceſſiiate alias non.ſed tm̃ ſacrẽm cõferunt. In quarta ponit
quãdã opinionẽ falſa.ſ.ꝙ pctã dimntunt᷑ ei ꝗ ſicte accedit ad baptiſmũ

ſi ad pũctũ hoꝛe poſtea redeũt.s

cidam depꝛecanteʒ nel ſuꝑ aquam

Aut peos.S.de pe.di.i.bdicidioꝝ.

¶ HNemo. S. di.lxij.nulla rõ.S. xxviij.di.pꝛeſ byterũ.S.ij.q.vi.quotiẽs

poſt auditam.S.i.q.i.
ventum eſt.

E Sacim.hic exau

¶IErmanentem nam all baptiſmũ deſcendit colũba ĩ aquà“ baptiſmi vel ſuper oleũ vel ſuꝑ en,· divt no.i..· bxemiſ
ter manſit ſuper eum ⁊ aliAx cognonit iohãnes quoddã ꝓpꝛiuz cbariſtiam vel ſuper capita eoꝛuʒ: ſene alias rrzaiee⸗
ter ſuper nos de peniẽ. dii. ei cui hoc dictũ eſt: ſuper què nide· quibus manus imponitur: qᷓ tame lretr. .. cuer cu i aliſs

ij. querendum. ⁊.ca. põt di⸗
ſcurilus.

dAui baptiʒz at.i. peccata

Vimßtit.

e MEundi. argu. q; apo⸗

ſtoli baptiʒati ſunt.vt de pe/

Incrementum ideſt vir
tutes apponendo poſt pec⸗

liceat ei habere ⁊vti otracto

ris ſpiritum deſcendentẽ ⁊ manetẽ
luper eum ipſe eſt qni baptizʒatĩ ſpi
ritn ſancto:nouerat aũt qꝛ ipſeĩ ſpiri
tu ſancto baptizabat:ſed qꝛ tali pꝛo

pyuetate:ut poteſtas ab eo non tran

lo cum petro:cum iſtis computo iu
ſtos miniſtros:qnia vero iuſti mini

illi qui in ſacrilegiuʒ ſciſmatis ab ec

omnia ⁊ fiunt ⁊ valent etiam ꝑ ho⸗/

micidas:aut per eos ꝗ fraires ode/

runt etiam in ipſa intus eccleſia cuʒ
nemodare poſſit quod non habet
quomodo homicida dat ſpiruum

¶ WPer ſancios.im

mo ꝑ ſeipſuʒ nũqᷓ; ꝑ
miniſt ĩ ſed neque ꝑ
ſacramẽtũ qð bonus
miniſtrat magis ꝙ;
malus.na ſempꝑ ſuũ

