tiſda.S. ſed hodie. Sed nund ſufficit dare pignoꝛa:nõ videtur cum ſit pꝛeto

ria hec ſatiſdatio:vt videtur.ff.de pꝛeto.ſtip.pꝛetoꝛie.ſed nõ eſt verũ.liʒ enim

non teneatur dare pignoꝛa.põt tñ ſi vult immo expꝛeſſe dicitur ibi de ſola ſi⸗
deiuſſione.in auii.de exhiben.reis.S.ſanctimus.col.v.cũ tũñ hec auſ.indiſtin⸗
cte dicit dari debere fideiuſſoꝛẽ, credo ꝙ ſiue ſit poſſeſmꝛ rei mobilis ſiue im⸗
mobilisqꝙ dabit ſideiuſſoꝛem. Jo.Dñs.h.æ alij doctoꝛes legũ dicunt qᷓ auſj.
nõ coꝛrigit.liſed diſtinguit.b. Itẽ hic habes ꝙ iʒ quis dedit fideiuſſoꝛẽ ſtandi
iuri ꝙ adhuc põt recuſare iudicẽ ſicut appellare põt:lʒ iurauerit ſtare iuri:vt
exira de appel. ad hec.?.J. Sed ꝗd eſt ꝙ dicit qð vſq; ad. xx. dies dʒ iuder re
cu ſari:cũ exceptio talis ſit dilatoꝛia.⁊ ſic vſqʒ ad lit. conte.põt opponi:vt er ð
ſen.⁊ re ludi.cũ inter. So.quicqd abillis cantetur pꝛoponenda eſt hec exceptõ

vſq; ad. xx.dies tm̃ nec dicitur iõ dilatoꝛia ꝙ vſqʒ ad liti

„

8Pteſ.poſſit obijci:ſj

iõ qꝛ ſemp añ lit.ↄteſt.eſt obijcienda.ſi.n. poſſet qñcunqʒ vſq; ad litis ↄteſta⸗
tionẽ:quare diceret lex ꝙ ſi iudex abñs eſt g eſtrecuſandus dʒ reus ꝓteſtar.

in initio litis conteſtari

Uod vero infames
AAYnon legitime conui
ciad accuſationem

ilicf

j. S.verum.nec in
ſlumma.

nsõ põt reuerti ad iſtꝗ. ar. optimũ ff. de iudi.ſed aK ſuſceperit. Itẽ eum
multas foꝛe recepit ſnias ꝓ ſe qualiter poſſet ivoſum ammõ ĩecuſare:

arad poc extra de offi.dele.inſinuante.j.e.q.vj. S. Exceptio io.quia ſi

rias aurez excepniones:vt ſunt pꝛe/
oꝛis.ſumcit

ſcriptiones longi temp

agmiti non debeãt:
2 qui generaliter ab

acenſatione remonendi ſunt: mul/
toꝛum auctoꝛitatibus daret. Ait

enim iginus papa.

Imanes eos qmmn bont fame:

aceuſare non poſſt.
Lienienoꝛs ſocietatem ſectã

Atem vela ſui pꝛopoſiti trami⸗
te recedentem ant apoſtolice ſedis
iuſſonibus inobedientem ſuſcipe/

re non poſſumns:nec impetere re/

cte credentes vel ſanctoꝛum patrũ
iuſſonibus obtemperante permit
timus:quia inter ſideles ⁊ inſideles

magna debet eſſe diſcretio. Itez

anacletus papa in pꝛima decretali.
OQDunlegem ſuam ſponte tran gredi
tur aute ſnam reuerſionẽ recte age⸗/

tes accuſne non poteſt.

PB Earns pꝛedeceſſoꝛ noſter cle
mens vir apoſtolicus ⁊ ſpiri⸗

tu der plenus vna cum reliquis ſan

ctis collegis ſuis ſtatuit dicẽs. Accu
ſandi vel teſtiſicandi licentia dene/
getur his qui chꝛiſtiane religionis ?
nominis dignitateʒ 2 ſue legis vel
ſui pꝛopoſiti noꝛmam aut regulari⸗
ter pꝛobibita neglexerint Tranſgrei
ſoꝛes enim ſponte legis ſue eiuſque
violatoꝛes apoſtate nominantnun.
omnis enim apoſtata refutandus
eſt ante reuerſionem ſuam nec in ad
cuſationem recte agentium aut te/
ſtimonium ſuſcipienduo ef.

Item piuspapa.
Aſuo pꝛopoſito diſcedentes ſunt in

.

troꝛſum exoꝛbitauerit ⁊ inſſa

bari ergo opoꝛtet eoꝛum redargu/

tiones:quii recta fide ſuſpecti ſunt.

pꝛouin ciam per reſcriptum pꝛincipis: vt in aũt. col. v.de exrbiben. reis

p ¶Pꝛo nihilo. qus

Jaquis a vero pꝛopoſito re

apoſtolice ſedis libenter tranſgreſ-
ſus fuerit:infamis efficitur. Repꝛso

pꝛobo aliqꝗd coꝛaudi

ce.ſ.aduerſariũ meuʒ

eſſe. ercõmunicatum
videoꝛappiobare iu⸗
dicẽ.nec decetero po⸗
ſerogechlare en ita
emel. Tace. dit in

m ¶Sociariqñi oꝛdi

narius recuſatur.

n Min fit illexrxrij.
q.v. honendus. ſimi

.

o ¶ Alio reeuſato pe

tijt ſi quis ergo petijt
iudicẽ aliqu llg ns
põt ammo recuſare
vt hic ⁊ extra de offi.
dele. ſuꝑ qouz immo
ſi pꝛocuratoꝛalianius

petijt indices.dñs nõᷣ

põt illos recuſare. vt
ex de cã.pol.cüũ olim
tñ appellare pot ab
eo.vt nota.S.ij.q.vj.ꝗ
iudicibus.
tũů ad hoc quin poſſit
adbuc recuſari.quaſi
lis non ſit ↄteſtata:vt
in aut.ð exhi reis..
illud col. v. reuera tũ
tenet li ↄteltatio. ſic
facta.vt ibi perpendi

q ¶ Quodc ſieriſcili⸗

cet vt reus teneatur
rũñdere coꝛam oꝛdina
rio iudice ꝑ reſcriptuʒ

dd eum impetratuz.
r ¶ Exacto.i.reus exi
get ab actoꝛe.qð tam
nuniᷓ vidi.bic nota
duo ſpecialia vt certa

quantitas pꝛomiita⸗
tur. ? tamen plus exi
gatur et ꝙ expectat
actoꝛ poſt terminum
vſqʒ ad deceʒ dies tñ
coꝛã oꝛdinario iudice

erx pectaretur ꝑ annũ

1 tres mẽſes ſj quoſ⸗

? quando iuder.auſi.

qui ſemel. ſed verius
eſt quod hic loquitur
cum abſoluitur a u⸗
Qicgdo illius iudicis. et
loquitur lex iſta cum

quis trahitur extra

in pꝛin.ſed illa.l.qui ſemel loquiiur cum penitus abſoluitur.

urauerit. notanduʒ quotiens petitur intereſſe ex delicto alicnils
d veclaratur per iuramentum.vt bic. 2. ij. q.j.in ꝑnimis. C. vnde vi.
ſi qñ. C. de ſide inſtru.l.vlti.ſed petatur intereſſe er Sctu:illud pꝛobabit

de debito modo.ff. de mino.ſi in emptionem.ꝛ.fl.de pꝛeto.ſtipu...vl.fl.
de eden.l.argentarius.S.vlti.inſti.de verbo.obliga.S.vlti.

Vod vero maxime.nam etiam poſt admittitur. vt. vj.·jqui

crimen.

V B Eatus.
x

¶ Jauis infamis. Dic q; infamis non admittitur ad accuſatio⸗
nem niſi ſuam vel ſuoꝛum pꝛoſequatur iniuriam.vt.iiij q.vj.om

nibus. S. ij. q..pꝛohibentur. niſ in criminibus erceptis. vt. vj. queſtione
bis pꝛout notaui.ð.ij.q.j.in pꝛimis.in ſine.⁊.q.vij.in

ℳ79

*

d
wle rad vaunnm nm votliem
AR Ern led inreaman quoſdlaz dos iiũ.
nbun en . Mtennenten. — reneare ogacheg rauſrn
quo en ematri .C. eat. r in
R — u bee umptins con
Mnenah notum im ij.. endo patro .v. aliter is ni nsconſrnai 4
H Veni na⸗ Fich ködnium pücſundo EK deceldis qui
Frſn lmnme . aalmn antem rco thbem Anatc Pir kruſatr nnſiatnns⸗ cxxj.
uz⸗ = ne⸗ ndned rdegäsgu pꝛimi =èèMW-j aa⸗
nite znan., rxiij evir. piendi apparueri Martepre⸗ H erigaaſnend g n poteſt ſe aui fo
quicun rxxiij.q.vij ndi 7 no ruerint: repꝛe⸗ debet elij. ne us eſt int t. quid fa ⸗
R gquchnch. jij. Etus 7 non p’ nt: ſun . rec me. Iten erſici cere. ex
ur Subinf 3papa. ꝛius. unt reci tu ede tem qui non ex
n saltar im Zaceſt Pa. Itemn lt⸗ Iulen I re ac curie tradi run Aen nenvor Bang
Rien vor qualit eno ceſtuot tenn cal nia em tr poteſt eccle
telli geräthaei ercore⸗ 10n legitim cal Pos md nn alcxancen htem vrl. iij ge mage⸗ n
Aorut ij. . ij.. bi diri. ccuſare non egituine ne conin posperſequn ant: qu. q4g. —— Ee Nt
ii Pn. Sirtbe lligit CU Onſa poſſunt muncios L 2 qui epiſa % eſt endus dixi i bis. Ite
an Pelrrt bie o m 0 nguineoꝛun ini quüt iſcopos ſuos erxcdica Ar ui ſancl
tmnin ano hic m nesn oꝛum coni ninſt ur 7 amol ſuos pliu atus non pa emel
ünaiean en gofneta nnenee aemenan apoſtolteg achrntt SRaa amne
Aeng e her veon⸗ coni niſqnis en ed ſunt nncti cente mone am auctoꝛi ictotginra vr 12
daritiie e con⸗ t niunctus 8 ergo n repelle catoꝛ omino. NM pꝛohib cioni Pius oia iura ——
ſtulie . OIn nſpiratoꝛes ulo ac b vel abiq egitim perp ed vt c omoꝛt Dir obijcitur tur excoi is ſe
led ManAanin H conſtat enedicti ie Dotal 6 1a etua tam Onuert em pec⸗ catus ei ꝙ ßᷣm cari. ſed
2. c. coni a⸗ legiti copul⸗ tione ſace 1 ti⸗ ntur inf. men atur vi us erit meli bhoc e
Nilin alnerogun⸗ legitime ulatus: ſacerdort. cant inſamt pꝛocul vinat Gnoch noneredie *
onali 1 conium ſacerd otis antf finiti na:⁊2 exili dnubio ſtat i P non excoͤi⸗ conditi
peln e Donknenang denũ in eos t niunctos cri otes v bus a nitimo: xilio digni no⸗ at in iude xcdicatus i .
rnuie tur. exira admittun/ quonia eſtificari criminari el ate apoſtol de quibus igni indi⸗ iniuten lenu in⸗
Oogent,1 accu. cu poll im omn minime i vel que decr loꝛum 2 i atempoꝛi eſt melt texcöicari eus
li cuʒ utus i is in pot cuſan ecreta infr poꝛi melioꝛis ri non tñ
Ppnbhel licet. de ſimo. pꝛadi 8 infami ceſtus eſt: andi epiſe habe atenemn chꝛiſtia conditioni n
le „. . dictos no is eſt 1 a. mac voc piſcopo mus: us ercoi nus. E onis iᷓ
– BII G ſolur 98 n0 7 300 ula ceme pos * eoꝛumag xcõicai go c P
ume. n per. uſare ſi bums obſtr vel t um ac cus. io duos edo ꝙ
enatn lue. edan fame rgo hi ſin mittitur un manis ſe uimus qu eſtiſicandi s. vnum eij habet eff⸗
hnſtent vii. vtpi .. rii. nes 8 eſiciunt nt repelle Mon tuos isſ dininis quos non di ecclefam eijciendi celk⸗
alnnm emrch Wan weantor entientes am om Pberactoꝛes e wepbernmd nal eriginun en
, B 1 eN. Simili * tracto P erin effe it conſe nicatio
i int dos. ſic m vitan⸗ petunt:ſñ 3 vel eis qui imilit Epilc res 1 inimicoꝛũ derinus eaum i nſequi pꝛimu
D iqu le fieri cen ui ſeni ter 0 nimnicoꝛũ anct tamen in excõn pꝛimü
nhini Rrrat- egesſeculi tcelamakhogen O gano n aee nneauare
dſent S. ij. ipturaz. ta ad a pꝛe nr: ſed nim irit ꝛes 4. tione terunt ablo ẽ
Orlini Fvei a3. vt ad penitẽ eunte ſi ed nos mi ctor ate er qui diuina auc nes quot fu nt ablol
„de telt⸗ nto. ? ar. Qui enitẽtiã ſub ifami 8 m es inimi adicandi nna au municati erunter u⸗
Eustr b eſta. ſeru r. ui non ſi ̊ recipi amie ſubn nimicoꝛu ndi ſun cto vn tiones nt excom
rnandt ſe Ailrcorane i tione 4 — imus 10 nouem ꝛzum' ab t: 2 an) vna abſoluti 2 videtur
Wa ex. 7 . iendi in: Idẽ moni us accuſati epiicop communn oneo
henten i mnabem m.a:ö (T iin annd. cnſat vopali orunlonacnnten
. . Onſpi in accuſa JInfa Item enti ione i unnunnenttone? 8 ex
em mn vbi nathemati ſ. piratoꝛesi a ch mos vel entici vel teſti 2.l. ſ de accepti tollãtur
Emng eſt canon! zant. kum atione ſunt 8. in nulli uſtian Aſacrile anus p drn win uhe limi
aledst 1 ate ſe . vel an nt reci ius a — uma gus reli gpa. vlti ibus. ve
W 00 n ſen vllu anathe ipiendh ecn AUllii ccuſa ligioſun nag ioctden 1ꝙ ſal
e Ane ematiza ine [) An vm reno um es pꝛec nfirme
ühem 1 Anes ſte Peete an atiʒatoꝛ ceo⸗ ciol cril quam i npotelt. muni Mrpoienentar con,
unn us accux⸗ X. apa põöt. x ſti eat ad quocu aut ſa pkeciezeſt reoe .—
mtuſtmi, eſenr ofnad. Dee 4 .Itẽ ianum uerſus nqne ne v VYogd ptum.
vommſet n. q. me üt contra.5 LZlus eodem. Iteé ſernili quannis religioſi ego, meſti vero. Bo
uge Aa i aneru, dan naangeermid H abnigllecn enic nei⸗
a Seb Kesn eraubar⸗ M l rchaE
N coꝛrigibili cuz eſt ur. E icu nam cre otan ꝛiſti et ratio vl. . ſane. itẽ ecele .
ici. 8 . eſſe: ico aj el cõ ſit excõ m ve imp ð penis mercẽna u.
onmmrpwe xj. q zn⸗ nõ:ab hoi ptis' ana :quos epiſea athem 51 mati municati ro eſt: q petere furta. itẽ reſpiciend rius
liuſßhl tum. uis ſacerdo ſtatnta thematiz copi ſui , lizatio atio. 2 ali nod aliud milia alictin quiſt um.
. . eri 8 ſcri pa.viij .ꝑNVinc liud ans d 3 ia alicui⸗ i ſunt .
1CAunt n W J lacede biann anathem auerůt: cri⸗ lij. ſcribi ndei anath ri ſiuen nius ſi t de fa
Nie E ennd benti S“ Zzſ⸗ neleſt bitaudam eriono⸗ V rea
Nepebens gr eecen io. ergo in unt ſideles ððð Q ahm anatl Renur fauntinee tamẽ
Wru inernſunt mirere,r Qim nes quos ſancte ſare mun nis non dam vxorem HS ae tenten⸗ gliuo. v
—— rext futuni erckaramptetn m nicargcgnea i. em boſo Beagronrle mgmun
i in ſon⸗ . alrch d ſenng denponbai metent pa⸗ elenat egnen nnmn exe zc am wor di 12„
n, ciij in fovel xi.q uma emnmn Sana 8 quã ipſo etia rna ſe t04 ilia: vt. 2 dicatu
eahben Snfm moe ponitur m accuſati 837 abo thematizã cleſ chꝛiſti c zanathen ocieta vir dom ff. ad ſylle⸗ i de
4 B tio omn. tizat eſia recidi coꝛpo⸗ emate: qað domeſtic .l.5.§.
niunm— naſterij caeme ſtephanu ne alienai ium fideli / U ecidit:c poꝛe qu teqd rema. auien eſt. ⁊ ar 8 4
Gnt mis. efmno Kierien spapa. mnnn cer; afennern nme anga eſte⸗ Ar vice vopnſſi C.de
, . e H 1. diz eſt. R ktd
ni vj.q.j J. Zerici citur accuſauet a coꝛ fer a fra endi ſj ana- ſun 5 iij item degs-
1 oes. j. veteri⸗ eus vero ae oꝛpoꝛe fraterna unt: non unt quiu tem domeſti
uhn q . Ini ſuum ero ani epiſe H omm chꝛiſti que ſocietate on eſta unt in ei neſtici
, Gn nnchmn ana S d ==òM baran e tariend. rdre
Dllibum quia imamis effe eſt recipi inſidi Aod cclens bahinennc
augi umilis. erge amis efectu ipiendus: vero teſtes etiam ſeruo. l. i. C.
g§ auditur. ſed i ergo v effectus eſt: ns: dom teſtes de Voralm . EHoc
G . DEirrRne vu s Soche. rtcdan: Vecnlc “
ia geln tſed i uitur de cri vel ntagere ciuilit quod i non ſüt: nec .a i. 5 itẽ teſt .ſ. pi
l 8 Egeltrud lin giali e criminali emen Nericnnc. B ru vox ini nn. cui imperari iuz fic
ſ FE geltrudam. 34 erSice nimi patri perari es
NG6 E mino or eg üinnem oe een ue⸗ g in z eiuiliſ⸗ admittitur. led audien/ ui iii dii inice poteſt
Eſt et hic a excõicati nemo epin ate, Ana ieleos inili ſe de⸗ de leſti. ſed tempoꝛe di ne inalu. Ite ..item i .
xij. q.ij. r. ꝙ ſepi onẽ. vt. xj. copox thema S. ſeruos poſſ §. ſi ver oꝛe diſputati lalis ez inimi n cri
,lxxxvij. di t excõi gi. v. q. ij. p diferentia excom eos teſte itti ſi tal 8. col. vij diſqui eſt inimi admitti pi
di. eos cõicari. xj. ij. pñti. xvij itia inter teſtes. S ales app. j. iretur: imicus alia tur. ſea
peela ad beca ie ien Krunenr conlanent H fenenin au.
4 ofum pot ni .extra qui conſan nnadefFlinuliede iuch ie ꝓppo na alanum
pöt itate Pandaweifn guin ei.xxx i.iudi. del lex pꝛopte nt.iiij. q. i
EEETAEr nn⸗
ioqm paretes bi becchve oce
HH anamtetundkn extra
k ſut ſe⸗

iuil.de ambi. l.j.ĩ fi. ſimiliter

rentes.õ ſed illud itellige ðᷣ
remotis parẽtibus iſtud de

ſtificari vſqʒ; ad quartuʒ gra

pꝛeſumendum eſſe. vt. xxxj.
qij.ſi quis:viuente.il.di.ſiq̃

ſemina. Sed nunquid que

libet inimicitie repellant vi⸗
det᷑ q tm̃ criminales ⁊ capi⸗

uerſus excraneos teſtunonium non

de domo pꝛodeuntes:ſedſi volu/

auctoꝛitate ſubmonuemus atqʒ tẽ:

poꝛibus futuris excludumus.

tales.vt extra de ſimo.per tuas in fi.ꝛ inſli.de excu. tu. S. inimicitie 2. ff. de ar⸗

bi. licet. Mã nõ quilibet amicus repellitur. ſed ſolu ille qui maxima familiari

tat e diũctus eſt. ſ. de ver. ſigni. late. S. amicos. Iteʒz lex dicit pꝛopter leues

inimicitias non extinguitur legatuin ſed pꝛopter graues: vt. ff. de adimen.

Item enſebius epiſcopis gallia,.

0 2 Superioꝛes.i.clericos. .
AH cuſatoꝛes.vt iudices.a dictis ergo

Eaccuſationibus clericoꝛn⸗

toꝛes ⁊ accuſationes quas extera⸗

ant index.vnde de loth ſcriptũ eſt.
Ingreſſus es vt aduena nunquid

vt iudices.Accuſatoꝛ aüt noſtroꝝ

negocia iteſtimonia.

dice inimicitie.ar.ex⸗

qui pꝛodijt de domo iudi⸗ ⸗ . tra de ſimo. lic heli.
danon poteſt eſſe teſtis ale da:multoꝛum auctoꝛitatibus pꝛio: rum. beoc relinquitur inqſi
trtrius vt. iiij. . iij.c. vlti. batur. Ait emm calixtuspapa. Ab accuſationibus clericomm re⸗ Uanl iudii⸗ naes
Par entes.j.iiij.q.iij. pa Couiſanguinei vei familiares ad/ pellantur quosleges ſecnli non ad mieitie repellat. ve

in auſ.de teſti. S. ſi ve

ro dicatur coll. vij. 2

icinis. veli dicant. lericomny ij. q. ij. ite in cnimi
Biein enn Enangninei accuſatoꝛis ad ſuper quibus mandaſtis: ſci, maiuin ive tallinme
aſcẽdẽtibus. Coͤtra collate⸗ uerſus excraneos teſtimoni, tote atempoꝛe apoſtoloꝛuʒ in hac eo dicitlex cnoͤlem⸗
ralẽ n. non cogiur quis tæ⸗ um nondicant: nec funtliares vel ſancta vꝛbe ſernatum eſſe: accuſa per repclliiun quisp

pter inimicitias:ſj iu⸗

ſtificari õ gallieam.

IAoꝛtuos. in pec

catis vt.ij.q. vij. pla⸗
Acut. Jo.

m. Lcuſationes.

Füdit. gnalter

Z cler icos nõ admittuntur laici. S.ij.q.vij.laicos .llai.

maloꝛuz poſſumus argumẽ

natrimonij: vt in illa decre. ſuper eo. 2 de con.c.videtur in fi.ꝛ ita ſeruas lega.l.iij.in fi. Econtra videtur q; inimicitie non ſoluz capitales ſed eti ðð
gere mandetoe 1 M AA alte repellant: quia ab accuſationerepellitur quis pꝛopter ciuſlem 4
a E Onſanguinei. nec familiares.ff.de ver.ſigni.pꝛonunciatio.S.j.⁊.l.ſe.? controuerſia:extra de reſti.ſpoli.item cum quis. Nec etiam tales inimi i
ff. de fur. fu libertas. extra ve teſti.in litteris. =YMWG ci admittuntur ad purgandum.vt extra de purga.cano. cum in iuuen⸗ M
bWrodeuntes. tempoꝛe iudiaj:quia ex hoc ſuſpectus eſſet iudex.ff.ad.l. tute.in fi. Tu dicas ꝙ ſemperinimicus repellitur niñ ſint leues ⁊ mo⸗

Adum.: vt. iii. q.ij.clege iul. erint ⁊ innicem conſenſerint:inter ſe rum' conſuetudinum leges nõ alci itan ei
hoe intelligunt quidaʒ in parentesteſtificentur et non in ali / ſcunt:a clericoꝛum acculatione ſnb aebe vel non
criminalibus cauſis tanuz os. Irem anacletus papa. motas ⁊ infra. Ncirco? nos ſequẽ gueſtio ⸗1 ueſti⸗
ſed in ciuilibus vt dicunt li er inumci accuiatoꝛea vel te tes patrum veſtigia pꝛo ſaluatione em in f.: eſt ſmile.
ka n ciu tra fratrez Pi iper inumci accui. el te . ff. de excu. tu.pp litẽ. ſin
Gccanieeur * n ſt s eſſe nõ poſſunt. ſfſeruo mum dei quaſcunqʒ ad accuſa e Eculatobus n
ch deeſons eſt pobi⸗ A poſſunt: qui ante beſternum admittunt hbis impngnandi alter’ũ finoffteſta.liberti vbt 4
bitoꝛiũ: vt.fl. de teſti l.j. Nt diem aut nudinſtertius inimici ſue· ⁊nos licentiaʒ ſubmouemus:⁊ nul fflius exberedare pot n⸗
ia in pꝛiuatis iudicijs fli runt: ne irati nocere cupiant: ne le/ le accuſationes audiantur a indici/ matrem ſi copulaue⸗
quia in pꝛiuatis iudicijs fili rane ant⸗ ne 83
us poteſt habere parem iu ſiſe vlciſci velint. Inoffenſus igitur buseccleſiaſticis que a legibus ſe· rit amictias cum ini 0
ie vt. .e. q. vij. . tria cir ccnſatoꝛum ⁊ teſtinʒ affectus que culipꝛobhibentur. Item pelagiuz micis. ? extra de accu. e
ca fi.ꝛ.f ve iudia in pꝛiuan⸗ rendus eſt: ⁊ non ſuſpectus. Itez papa. “ R rezntk d)
tis. io. Ego hoc an r edo ſymmachus papa. Alienigene et quos dinine voces fEVBertulerit. ad/
ninbenfaee rerunmnee Secgdem.. monuus appellatur: epiſcopos ac monitione pꝛemiſſa P
extra de ap. poſiremo. o⸗ Ceulatoꝛibus vero numieis cicre non nolinnt. to: m patrnz nin modum denun⸗
teſt ta ici ꝙ collatera⸗ W vel de inimici Ddomo pꝛode- nonica ſanctoꝛum ciationis agitur alias di
ſentammanmatpon ienis nntibno verquicum mimieid mo⸗ Warden ſequentes atqʒ robo/ eſſet pꝛoditoꝛcimintil C
les admittantur poſt tertiũ qui cn' eſeth⸗
gradũ ea ratione:quia vſa rantur aut ſuſpecti ſunt:non creda/ rantes omnes infames cunctoſqʒ ij.q/j. reccnueri. ð
ad gradum illum non co⸗ tur:ne irati nocere cupiant: ne leſ ſuſpectos vel inimicos:⁊ eos qui eultanomongnenne ((CSe
guntun inter ſe dicere teſti⸗ ſe vlciſcivelint. Si quis hec que hbo non ſunt eoꝛum gentis vel quoꝛum ceſarinaamon ce
Rorim Romipe u ie in ſancta ſynodo ꝓbibita ſunt fides Ri u libertas neloleu ka de ſy. lee helt E 3
dere paemincem ni . Mlringere tentauerit ant volunta⸗ gqni non ſunt bone conuerſationis babes hico iemnne
. „ . . . . . . SI1 4. 1 . I
tere arren incuen Pal e rie tranſgredi pꝛeſumpſerit: ſi cle· vel quoꝛum vita eſt accuſabilis ab fakucenſatdeenrir Sß
vr dc poſtremorb. Dec qa ricus eſt: gradu pꝛopꝛio penitus omm ccuſatione epiſcopoꝛus fun di.ñ quis papa. .
ſi teſtis eſt conſinguineis careat:ſi vero monachus anut laii ditus ſubmouemns. Similiteret gqx Alpeclos. liti⸗ e⸗
illius pꝛo quo inducitur ꝛll cus fueri:communione pꝛiuetur: omnes quos diuine leges moꝛtu/ Giuler iig⸗ f
lius contra auez inducitr· Zſi non emendauerit vicium: ana os appellant: ſubmonẽdos eſſe ab olſos anin — ren
ſatis videtur quod tũc vax themate feriatur. Secretas vero in eadem accnſatione publice peni lum nõ pꝛomouent᷑.
ſuſpicionis cauſa ſuſpitio⸗ ſidias vel manifeſtas pontiſicibus tententie ſubmittendos iudicamꝰ: cxlvj.di.i.
nem fraucis ercludit. f. de aquibuſcunque illatas: vel es ngne Tem exſynodo romana babi b⸗ Eaecnſteimn⸗
enon am bmius ſancte ſynodi ſententia comn · ta ſub hadriano papa. rerarum.tkommung 4
aiimiruntur oonſangunen plectitur: ſiquis ad eccleſiaſticom A clenicis repellunt accuſationes rum.ſed quare vocat
in teſtimonium: licet non eiah auiainenſa mnonumcs Eenſationes ⁊ acci Rroed ſia eos t rohet di Ne
poſſint eſſe iudices. minoꝛ ſicut a ſanctis patribus dudum ſta q; eoꝛum negocia“ que ſecula x.di.per totum. RKñ⸗ “
enim cauſa repellit iudiem tutum eſt: ⁊ hodie ſynodali ⁊ apo/ res non aſciſcunt leges diuina ac ſy deo qꝛ gallicis logt ꝗ ſen
quam teſtẽ. vt dicitur. ſ. e. ſtolica. auctoꝛitate firmatum: pe· nodica funditus a clericis repel leger laa noenan i
accnſatoꝛes. hoc ideo quia mius abijciantur et exilio ſuis om / lere auctoꝛitate cenſemus:quia in ni. tegire. 3
Hatins babetennn mile mibus ſublatis perpetuo tradantur. dignum eit ſupenoꝛes pati ab inſe Koaneoplobara nd .
n Harfaalartn we bel⸗ Item pontianus ſancte ⁊ vniuer rioꝛibus:que infenioꝛes ab eis pati romanã leg induci. 1
vpoſtrem. bbe ſalis eccleſie epiſcopus. eſpicinn. ſe Remn deppanns 0 alia l̃a exteraru con⸗
d LCcuſatoꝛes, beſter⸗ QMat non poſſunt eſſe accuſatoꝛe mane eccleſie epi copus omnibus ſuetudinum. 4
Anum. ar. ꝙ repellitr vel teſtes. E(Evpiſcopis. Publice.i.ſecnla 1
ccuſatoꝛ? teſtis eque p pe Aſpectos' aut inimicos ant Mectermus nec libertus nec inf=i· V res. te
teritas ſicut per pꝛeſentes Dfacile litigantes: 2 eos quinon mis epiſcopos acęulſare Sene KkꝑqT1 = ce
inimicitias: ſic. vj... qui ſunt bone conuerſationis ant quo/ Wσ Eenſatoꝛes“ et accuſationes tis. ve ignotis loquf 4
e iE n . . nõ ꝓmouent᷑.xxiiij.
crimen. æ hoc in memoꝛna, rum vita eſt accuſabilis: qui reträa R quas leges ſeculi non admit/ An revili in “ ln
pꝛioꝛis ſeule dr Pve de⸗ non tenent ꝛ⁊ docent fidem: accuſa/ tunt: ⁊ antecèſſoꝛes noſtri pꝛobibu di qii⸗ mitureiſe⸗ n
Lranre Rlecm 8 Mt ebicr oes eſſe: teſtes anteceſſoꝛes abo erunt? nos ſubmouemus. Mullns as bir viennn Gibeo⸗ 5
ar er recetia tempoꝛi alicd Kolici pꝛohibnerunt ⁊ nos eoꝛum alienigena aut accuſatoꝛ ſiat eoꝛuʒ tonicus noͤ poſſet te⸗

inel

hrſlltne

dbertn
nſchl
tetwsann
dtnnnn
pgereit
r bftune
Nentnin
kope pent
folunden
sggtri
phltueni
Kparun
Iiroun
hneeng
Cühronti
eſflagteit
heptmn
Gſtaten

Neen.

Clotrli
Gunchliiy
ifnee

emada

Eiuint

hecetrn

unirn
Ggunſu
wancc
elu
ltune
lorhg
sſion
ſim
ſppaſege
in⸗
eenicc⸗
nun. .

66

nons
lio 4
ſicnt
heſtn
lann
sn t
rice
1
o

n

Won

mneti

. ⸗

iij.

tari. xxx vij.di.ſiquid. veri.

aAut libertus. qui non põt oꝛdinari niſi pleno iure ſit emancipatus

iiiüij. di. qcũqʒ.ergo nec teſtari nec accuſare.vt.ij.q.vij.ipſi apłi.ꝛ.c.teſtes.
* Onſtituunus.maleſici.qui faciũt ne vii poſſint cognoſcere vxo
res ſuas.vel qui volunt futura ſcire.⁊ hoc eſterimen publicum.

C.de paga.l.ij.⁊ vlti.
cÆπQuri falſuʒ extra
de oꝛ. cog.cum dileciꝰ⸗
contra ſed ibi nõ fuit
lata ſententia Z teſteʒ
ſed eontra reum.ſi ve
ro contra teſteʒ ſecus
eſſet. contra teſtem.n
poteſt lerri. ve. C. de
teſti.nullum. in k.
Sim leſqʒ. alij ad
duntur.j.vj.qj.qui⸗
cunqʒ. .c.infames.

e ¶.Onia infames.

boc non referas ad

omnia ſupꝛadicta. q

ſuſpecii ⁊ domeſtici ſ

ſunt infames. ? ita
argu. ꝙ verbum ſe⸗

quens in pꝛinilegijs

non refertur ad om-⸗

nia ſupꝛadicta: ſic de

conſe.di.ij. cum om⸗/

ne ſi ff. de in rem ver
ſo. Ki pꝛo patre. S. eidez
7.ff. dele. .l. talis ſcri⸗
pꝛtura. S. vl. ?.l. ſeruul
plurium.S.vl. ar. cõ⸗
tra extra de dona.cuʒ
dilecti.
¶Similit᷑ aut grati

oſi.ideſt adulatoꝛes.

g Aut gratioſi.vt.j
e. accuſatoꝛes. C. de
tranſac.pꝛeſes.
bBel affines. . e.
ꝗ.ix. abſens fic. fl. de
iniur.I. lex coꝛnelia.iĩ
pꝛin.tamẽ inter ſe be
ne admittentur.quia
aff inis poteſt accuſa
Raiiine C de abol⸗
Denn
Ercuſatoꝛes.
oc dominatio:

nis dominus eniʒz ad

uerſarij non poteſt eſ

ſe iudex.exira de offi.

dele. cauſam immo ꝓ
pter dominum tota
familia declinat iuriſ⸗

ditionem alicuiꝰ?: vt

C.ſ quacunqʒ pꝛedi

tus po..j. Scias tam̃

ꝙ minoꝛ cauſa repel/

lit aliquem a iudicio
qꝙᷓ; a teſtimonio nam

iudex recuſatur fi ad
uocatus partis aduer
ſe eſt cõmenſalis iudi
cis.vt ettra de appel.
ex inſinuatione.ſimi
liter ſi iuder eſt ſuffra
ganeus aduerſarij.
velde terra aduerſa⸗
rij.vt extra vt lit.non

nullus ſit ſnꝰ autꝰlibertus nullaqʒ
ſuſpecta aut ĩfſamis perſona. Nẽ
en ſeiugpana. WM M
Julſames qni ad ſonilegos 2 diui:
nos ↄcurrunt:nec accuſatoꝛes nec
teſtes eſſe poſſunt.
¶ KOunſiitunnns cum omnibns
gqui nobiſcum ſunt epiſcopis
vt homicide maleſici fures ſacrile:
giraptoꝛes adulteri inceſti veneſici
ſuſpecti criminoſi domeſtici per/
iuri:⁊ qni raptum fecerunt vel qu

falſum teſtimonium dixerunt ſen

qui ad ſoꝛtilegos diuinos que con/⸗
currunt ſimileſque eoꝛum nulla/
tenns ad accuſationem vel ad teſti
monium ſint admittendi:quia infa
mes ſunt ⁊ inſte repellendi:quia fu
neſta eſt vox eoꝛum. Iteminli/
us papa. .R—
Sũuſpẽcti ant gratioſi ad accuſatio
nem non admitantr.
B Imiliterein pꝛfxa ſynodo ẽ
decretum ne ſuſpecti ant infa
mes aut criminoſi ant gratioſi aut
calumniatoꝛes vel affines vel ſce ·
lerati aut facile litigantes ſnſcipian
tur accuſatoꝛes:ſed tales qui omni
careãt ſuſpicione. Item felix pa/

ba. 2 2 2 , „
Qui inimicitijs ſtudet vel facile li/
nigat nec accuſatoꝛ nec teſtis poteſt

D Vllus ſeruns nullus libertus
1nullus inſidelis nullus crimi⸗
nibus irretitus nullus calumniatoꝛ
nulins qui inimicitijs ſtudet nullus

frequenter litigans et ad accuſan-
dum vel detrabendum facilis nuni /

la iſamis perſona vel omnes quo-
ad acccuſandum publica crimina
leges pnblice non admittunt per/
mitantur epiſcopos accuſare.
Item calixins papqg.
F amiliares ſuſpecti de
deunnes non recipiantur in acenſa.
ne. . .ð
CCcnſatoꝛes vel teſtes ſaſpecti
non recipiantur nec familia:

res vel de domo pꝛodeuntes nec
etiaʒ conſanguinei accuſatoꝛis ad/
uverſus extraneos teſtimonium di/

cant: quia pꝛopinquitatis ? fami?:
liaritatis ac dominationis affectio

veritatem impedire ſoler. amoꝛ car

nalis ⁊ timoꝛ atqʒ auaritia plerum

gne ſenſus hebetant humnanos ? .
nertunt opiniones vt queſtum pie

tatem putent ⁊ pecuniaʒ quaſi mer

cedem pꝛudenne.

rres infames eſie cenſemus boꝛum

Item gelaſins papa.
EOui ini ici vel ſnſpecni ſunt 7 qui
odio quoſlibʒ inſjeqnnuntur ab accu

Mnesnqui adnerſus patres

armantur: vt patrum inuaſo

de de mop:o/

crxij.

dr arcegens Nem ſi quandoq; appellaſti ab eo. vt extra de appel.ad hec.

imoꝛ.xj.q.iij.quatuoꝛ.

—0 nes armant᷑ ↄuitiando.vel infamando.vt.vj.q.j.ſacerdotes.io.
n Aogd ſuſpecti.Quod non ſit quis condemnandus ab inimicis vel ſu
pectis pꝛobatur duabus rõnibus.v naeſt in pꝛin.c.altera in fi. Item

ergo vitioꝛum auctoꝛes vel patra/
toꝛes non ſunt in accnſationem pon
tiſicuʒ recipiendi:ſed penitusrepel /
lendi:quoniam iubent canonica de
creta patrum.vt accuſatio vel teſti
monium eoꝛum qui odio quoſſlibet
perſequuntur vel qui inimici aut ſu
ſpecti habentur nullo modo recipi
antur. Item paſcalis papaia.
SMe eodem. aleez.

Deau iſcopoꝛnm ab accuſa/
tione ſua repellere liceat quoz⸗
antequam ab eis impeteretur a ſua

communmi familiaritate neglexerit

ſeparare. Quod vero mimici ab
bac accnſatione pꝛobibentur inde

eſt quia eoꝛum calliditate innocen
tia frequenter oppumi ſolet. Sed
cum anaſtaſiuns ſue cathedre reddi
pꝛecipitur quia de immicitia ſui pa
triarche conqueſtus eſt:patʒ quod
a ſimanifeſta crimina alicuius ſunt
non tamen condemnandus eſt ac/

cnſatione inimici. Unde nicola /

5 papa ſcribit michaeli.imperato
Oni inimici ſunt iudices eſſe non
¶ Aoa inſpectl. ꝛ inimic indi⸗
ces eſſe non debeant: et ipſa

ratio dictat: ⁊ plurimis pꝛobatur

exemplia . Mam' quid gratius et
amabilius dare quis inimico po/
teſt: quam ſi ei ad impetendum
commiſerit quem ledere foꝛte vo/

luerit:quod pꝛonide: conſtantino

politana ſynodus canonum ſuoꝛuʒz

ſexto dignoſcitur pꝛohibere capi/

tulo. Neniamus ⁊ ad ſanctam chal
cedonenſem ſynodum ⁊a quod no/
bis de ipſo anaſtaſio perennoꝛum
referat epiſccopo andiamus. Js.n.
antiſtes tertio euocatus qnia non

occurrit a ſuo patriarcha canoniceꝰ
condemnatus extiterat ſed ſolum
quia cnm vocaretur ad ſynodum
gqnuod inimiens eſſet eius ipſe qui iu

dicabav clamanit:a ſancta chalce/
donenſi ſynodo ad cauſas illatas ſi

bi examinandas reſeruatur.et niſi
denno conuinceretur:recipere pꝛio

pꝛiam iudicatur eccleſiam. Si ana/
ſtaſius a patriarcha ſuo depoſitus

quia de inimicitia eius conqueſtus

eſt:iterato ad iudicium reuocandũ

dirigitur: ⁊ſi mamifeſta ſibi officiäòt
crimina: tamen ſue eccleſie reddi
pꝛecipitur.quanto magis ignatins
qui nona patriarcha ſed potiusſbe
exiſtens patriarcha minine debnit

eccleſia pꝛopꝛia pꝛuari:⁊ inimicis
ſuſpectis iudicibus decernentibu⸗

expoliari. Heniatꝰ ? facundiſſinmnng
noſter pater papa gelaſins hereti-

coꝛum expugnatoꝛfoꝛtiſſinꝰ:a qd

de conſtantinopolitanis:epiſcopꝛis
moꝛe ſolito tunc egrotantibus di/

duobus exemplis.ſ.chalce⸗
donenſis ſynodi.⁊ JYo. chꝛy
ſoſtomi.⁊ tribus auctoꝛitati
bus conſtantinopol.ſynodi
⁊ gelaſij pape.⁊ conſtantini
imperatoꝛis.
o .Eremplis. a quibus iʒ
argumentari. xx.di.de qbꝰ.
C. de ediſi.pꝛiua.an.in totũ
2.x.di.ſi inadintoꝛium.
p .Mã quid. pꝛimo ratio.

ꝗq CAd impetendum i. ad

punienduũ vel iudicanduz.
r . Auod pꝛoinde. pꝛemas
auctoꝛitas. 4
8 .Hignoſcitur. hoc neſeis
tWeniamus.pꝛimum er
v¶Canonice.foꝛe ideo di
cit canoniee quia tribus edi
ctis citatus erat.vnde debu
iſſet miſiſe reſponſalem. vk
die ſu icit iſti pꝛoteſtari
ſuſpicionem.⁊ quicqd poſt
illam pꝛoteſtationem ſit nõ
tenet. ſicut ſi poſt appellati
onem eſſet factum.extra de
eo qui mit in poſſeſ.cauſa
reiſer. cuʒ ſicut.in fiimmo
licʒ ſnon pꝛoteſtetur:tamen
ſi poſtea pꝛobat ſuſpicionez
caſſatur quod fit contra eũ.
vt artra vt lite non conteſt.
accedens.
¶ Sed ſolum ergo cum
oꝛdinarius recuſatur nò eſt
neceſſe pꝛobare cauſam re-
cuſationis: flcut nec cauſa
appelationis aſſignat tune
licet hoc hodie coꝛrigatur.
vt extra de ap. vt debitus. .·
c.cum ſpeciaail.
y ¶Judicabat. ar. omdinari
um iudicem recular poſſe
vt. S. ij. ꝗ. vj. placuit.⁊.c.pſ-=
byter. C. de iuriſdi. om. iud.
nemo ⁊ extra de ſo. compe.
ſiquis.quod negant quidã
dicunt aſſociandum epi⸗
ſcopum.vt.S.q.iij.offeratu:
in aut.vi dif.iud.S.ſi vore
col.ix. C. de indi. aptiſſimi.
3 C Efi manifeſta. ar. ꝙ no
toꝛium crimen nõ obeſt pe
tenti reſtitutionem.ad idenn
extra de reſti.ſpo.item cum

quis ⁊ ꝙ ĩ notoꝛio crimine

ctiam iuder recuſatur. ar.
exna de appel. pꝛopoſuit.

a ¶Veniat. hec eſt ſecüda

dquctoꝛntas.
b ¶ Tunc egrotantibus.li.

7e

illa lex loquitur:quando eli

guntim iudices ad cauſam
pꝛincipales audiendam vn⸗

de lecus videtur ſi eligũtur

ad appꝛobandam cãm recu

fationis. Quid autem iu⸗

ris ſit de ſuſpecto iudice.di⸗

ri in conſtitutione illa e de
appel. vt debitus. 2.c. cum
eciali. S

ei am quodãmodo. alia

ratio.

f. Minc. hoc eſt ſecundum

ecxempltlum.
g& Intrare. miſit tamẽ cx
cuſ atoꝛẽ foxe vel ideo non
venit qꝛ citatio nõ tenuit.
— Ftra pꝛouinciã
b Regulariter gli
. bet coꝛam ſuo iun
dice eſt conueni
endus.vt.j.eo. pulſatus.et
ri.q.j.experiente.alioqn pe
naʒ patitur actoꝛ.xj.q.j.in⸗
olita. 2. c. placuit. 2. C. de iu
riſdi.om.iudi.l.in criali. Sʒ
fallit rõe poſſeſſionis. extra
de fo. cõp.ſant.⁊. C. vbi De
pol.agi oʒ.l.vna . C. ð pꝛe
di.minoꝛum ſi pꝛediuʒ. Iteʒ
ratione contractus ff.de iu⸗
di.heres. Item ratione cri⸗
minis conuenitur quis vel

vbi deliquit vel vbi inue⸗

nitur vel vbi domiciliuz hʒ
C.vbi de crimine agi opoꝛ
ret.l. j. vel cum eſt queſtio ð
ſide.x xiiij.q j.quotiens.tra⸗
hpitur etiam ꝓpter loci opoꝛ
tunitatem ad aliam pꝛouin
cam.xxxiij.q.ij.ſue.item ꝓ
pier appellaionem.iteʒ pꝛo
pter iuſſonẽ pape.vt.j.e.qł.
vnaqueqʒ.⁊.c.peregrina.vt
patet in verũbus hic uota⸗
tis Contractus. crimen re
us ⁊ ſes:religioqʒ. Nir ra⸗
tio ſimilis vel pꝛouocat.atqʒ
recuſat. Excellit. iuſſus vel
ſconſentit vterq;. Contra
cus.ff. de iudi. heres abñs
Crunẽvt hic. 2. C. wbi ð cri.
agi opoꝛtet.l.j. Reus quia
actoꝛ debet foꝛum rei ſequi
Vt. j.ce.l.nemines.Et res ar.
extra de ſoꝛo.cõpe.ſane.Re

ligioqʒ cauſa iuriſpamonatns ? decimarum.:extra de iudi quanto.:.cde⸗
cernimus. Nir quia vxoꝛ foꝛum viri ſequitur. ff. de iuriſdi. om. iudi.’· penult.

Lan.

8 . Et teſtes. pꝛopter hocinducitgratianus capitulum.
b ¶¶¶ Quod ſi in iudicio.verba nicolal.
¶ Hinc iuſtinianus.tertia auctoꝛitas.
diInchoetur. non tamen ſemper ante
tur. vſqʒ ad triduum auiem cogitur alios eligere. C. de iudul.vl. Sed tamen

xit: etiam nunc nobis ediſſerat.
Quero inquit indicium quod pꝛe.

tendũt ibi nõ poſſit agitari:an apud

ipſos ijdeʒ immici ſint ⁊ teſtes rei

7 indices.Sed tali iudicio nec bu/
mana debent cömmitti negocia.

Quod ſi in indicio“ vbi ijdem ſunt

inimia quiiudices:nec humana cõ

mitti debẽt iudicia:quanto minus
diuina ideſt eccleſiaſtica qui ſapiẽs
eſt ĩtelligat.Et reuera hinc inſtinia/
nus: imperatoꝛ pius legibus ſuis p

mulgaſſe dignoſcitur diceno.Lice⸗
at ei quiſuſpectum ſibi indicem pu
tat:antequam lis inchoetur eaʒ re
cuſare ut ad alium recurratur. Nã
quodammodonaturale eſt ſuſpe⸗
ctoꝛum iudicum inſidias declina⸗/
re:⁊ inimicoꝛum iudicium velle re
fugere.hinc ſanctus Joannes os
aureum concilij contra ſe congre/
gati rẽdit intrare collegiũ. MPatet
ergo quod etſi maniſeſta ſunt cria
alicuins:tamẽ accuſatione inimici
condemnandus nõ eſt. Q. vj.

Xtra pꝛoninciamꝰ autem

rens nullatenus eſt pro/
ducenduas. Unde fa/

bianus papa ſcribit hila⸗

rio epiſcoppo.
Abi crimen admittitur ibi cauſa nẽ
tileirr
I Bi enim ſemper cauſa aga⸗
R. tur vbi crimen admittitur et

qui non pꝛobauerit quod obiecit:
penam quaʒ intulerit ie patiatur.

Accnſatus non niſi in foꝛo ſuo aus
digter.
O danuis epiſcopoꝛuʒz ſuper cer⸗

omnibus audiatur qui ſunt in pꝛo

nincia ſua epiſcopis:quia non opoꝛ

tet accuſatum alibi qnam in foꝛo

ſuo andiri. Exceptioꝰ autem foni

dilatoꝛia eſt atque ideo in initio litis
debet opponi ⁊ ꝓbari:perempto⸗

Ratio ſim’lis in mutua reconuentione.extra de mu pe.er litteris. OAel pꝛo⸗
uocat.j.eo.peregrina iudicia.Atqʒ recuſat.extra de fo.compe.ſiquis contra

gericum. Excellu. quia epiſcopus non deponitur niſia papa.j.e. quenuis.
Juſſus.j.e.vnaqueq; pꝛouincia.vel ſi conſentit vterqʒ.ff. de iuriſdi.oin.iu⸗

lli. eſt receptum. ⁊.ij.q.vij.nos ſi. Item in feudo exa de iudi.ceterum. Item

ſi ſecinaris iuder eſi negligens.ertra de fo.compe.licet. Item in ſcholarfibus

vt in conſtiturone federici. C. ne fi. pꝛo patre aut.habita.
