teſtas diſpenſandi intelli
genda eſt: non diſtrabendi vel dila
pidandi. Ande in agathenſi con
cilio legitur:
Res ecclene aliquo mõ epiſcopis
eneengn licet.
Alellas vel mancipiola eccle

ſie epᷣi:ſicut pꝛiſcaſanctoꝛum:

canonũ pꝛecepit auctoꝛitas:velva
ſa monaſterij:quaſi cõmẽdata ſide
li pꝛepoſito integro eccleſie iur̃ poſ
ſideant.i.vt epiſcopi neqʒ vendere
neqʒ ꝑ quoſcũqʒ cõtractus res vn/
de pauperes viuunt alienare pꝛe.
ſumant.Codice deſacroſanctis:ec⸗
cleſijs.l.j.imperatoꝛiuſtinianus
Exceptacauſa videlicet capti⸗
nitatis. Imperatoꝛloo.

g00 “
A enun⸗ ane ac⸗ beatiſſime ec

cleſie iura pertinent vel poſt

hanc peruenerint: tanquam ipſam
ſacroſanctã ⁊ religioſam eccleſã in

o Vt plus. Quiq ſi offerat pluſqᷓ valet: tunc tm iuſtum pꝛeeium re⸗
piet. z lex dicat ꝙ Zhentes poſſunt ſe inuicẽ fallere.ff. de mino in cau

ſe. ſed ecdeſia in ſuis õctibus non dʒ doluʒ facere.vt er ð donap mas.
p ¶¶Biſtricte.ſ.vt ↄſideretur quantũ inde poſſet colligi.vt. xx v annis
⁊ pꝛo tanto vendatur.vt in aui.de ec.ti.col. x.S.finautem beres.

tacta conuenit inniolabiliter cuſto

diri. Conſtitutõ nona. Hoc ius
poꝛrectuʒ eſt ad oẽm locuʒ venera
bilẽ omneqʒ collegiuʒ:quod actio
pia conſtituit vi nec pignoꝛentur ⁊
perpetno ſeruẽtur in his rebus im/
mobilibnus que ab iperial domo
pꝛedictis locis applicantur. In ce/
teris eatenus excipitur:ſi debitum
vrget.pꝛeterea ſi bʒ ſuperflua va⸗
ſa nec aliũde ſoluere valet:nequid
immobile alienetur vel diſtraba/
tur ea geſtis habitis coꝛaʒ eo cnius
eſt loci oꝛdinatio alijſqʒ ſanctis lo/
cis venerabilibus vel conflatacui
libet vendantur:qui autem hec ac
ceperit circa hanc obſeruationem
hijſdem penis ſubiaceat.que in re/
bus immobilibus pꝛodite ſunt.Si
autem debitum quod vꝛget ex mo
bilibus ſolni non valet pꝛimo res:
immobiles ſpeciali dentur pigno/
ri:cuius fructus creditoꝛ ſibi repu/
tet tam in ſoꝛtem quam in vſuras
vſqʒ ad quartam cẽteſime Ouod
ſi nolit tũc oꝛdinatoꝛdomus apud
eum a quo oꝛdinaturhabitis abſqʒ
diſpendioꝰgeſtis iuret maioꝛe par
te ibidem ſeruientium conſentien⸗
te ⁊ debitum vꝛgere nec ex mobili
bus ſolni poſſe:quo ſubſecuto per.
xx.dies rem eccleſie eſſe venalem
publice ſit notum vt plus offeren
ti detur pꝛecio modis omnibꝰ pꝛo
debito dando:aliter enim emptori
non conceditur:⁊ hoc in ſcribatur
nil eſſe factum in eadem re ad dam
num diuine domus emptoꝛe vero
non inuento res eſtimata diſtricte
detur creditoꝛi in ſolutum addita
ipꝛecio decima parte vniuerſe eſti⸗
mationis ⁊ accedente conſenſun oꝛ⸗

dinatoꝛis ⁊ maioꝛis partis ibidem

ſeruientium ſit tamen ea res medio
cris inter ceteras in ſpecta ipſius qᷓ
licate quantitate:⁊ onere:⁊ is cre
ditoꝛ hic intelligatur qui quod cre/
didit pꝛobat in vtilitatem religioſe
domus pꝛoceſſiſſe. Sicut auteʒ
alienatio rerum eccleſie interdicii
tur:ita pꝛohibetur nequa ſterilis de
tur ei poſſeſſio ant alias oneroſad ve
luti nomine fiſcalium. Item pꝛe/
dinm pꝛopter onus fiſcalium inu⸗
tile alienerur:geſtis vt ſupꝛa conſici
endis ⁊ eodem iuramento pꝛeſtito.
ideſt quod alia de canſa non aliene
tur niſi vt immunitas eiuſdem ve⸗
nerande domusſeruetur. Sed⸗
permutare pꝛincipes poſſunt pꝛoꝛe
maioꝛi vel equali:ſi reſpublica hoc

expoſcit: pꝛagmatica foꝛma ſuper

boc pꝛecedente. Item ſibi inni
cem recte permutant cum vtriuſqʒ
indemnitate eoꝛum ſcilicet conſen
ſu qui ⁊ ſupꝛa referuntur. Wer
pelug/ quoque emphiteoſis in his

4

q WIn ſolitum. lic

inuito creditoꝛe aliud
pꝛo alio ſoluitur.q id
ff. ſi cer. pe. laij. Ite da

tur ei res mediocris i

ſolutũ cuʒ optima da
ri debeatur. C. de ſo⸗
lu.aut.niſi. Iteʒ cte
netur pꝛobare pecu⸗
niam verſam eſſe in
vtilitatez eccleſe.⁊ ſic

in tribꝰ oneratur e

ditoꝛ. ? ideo ei additur
decima ps.ꝑʒ hoc alit
alij intelligãt vt fires

valebat.x ꝙ ei vendẽ

da ſit pꝛoxi.
r ¶Addita. hoceſt ſa
uoꝛe ecclenſe ſicut ali⸗
as fauoꝛe libertatis
quis cogitur rẽ ſuam
venere.liiij
nitatem.
8Pꝛobat. ſed nun
quid creditoꝛ ita curi⸗
olus erit vt ſemper te
neatur ſcire ad quem
vſum cõuertatur hec
pecunia: ſed ſᷣm boc
nullus inueniretur
q cum ecdeſia Zheret
vt.ff. de mino. veruʒ

5§. ſi locnpleti.2.l. fi

minoꝛ. Sed dic ꝙ ſut
ficit pꝛobare ꝙ ecde⸗
fla tũc tꝑis egebat pe
cunia. vt. ff.e exerci.
luciꝰ.ne fi nimia ſub⸗
tilitate circa res ecde⸗
ſiaruʒ laboꝛemus illa
ſubtilitas eis in ꝑnici

eʒ vertatur. vt. C.ad
treb. l.pe.in pꝛin. C.
ver. ſl.l. iij. in fi. eſt tũ

ar. cõtra.ff. de in rem
verſo.ꝙ ſi ſeruns.S.
penul.

tPꝛoceſfiſſe ſi x

tra ð depoſito.grauis
v Sicut autez. one⸗
roſaque plus hʒ in⸗
cõmodi qᷓ; cõmodi.
res enim tranſfertur

cuʒ onere ſuo:vt.xvj.
q.j.ſi quis laicus.

x¶Irez ſibi recle. ſi

pediũ vnius alij eſt
vicinũ. vt in aut. ð ec.

ti.S. ſinauteʒ. col. ix.

extra de rerũ ꝑmu.ad

queſtiones.

x a. vſq;
W.rrrannos nſts
ppe.⁊ temp.ac. Nelp
petuũ.i.quãdiu viuit
ff. ꝓ ſocio.l..ꝛ. .e. p
carie. vel ppetua.i.i;
diu penſio ſolui᷑ viI
ſti.locati. S. adeo. ſicnt
excõicatio di ppetua
i.quouſqʒ penitet:vt
8.c.q.j.qꝛ.⁊.xx vij.q.j.

de vidu s. vel vſqʒ ad

tertiã generationẽ: vt

in auſ.de nõ alieaut
permu.S. emphitco⸗

ſʒ. e ·S. qꝛ vero leouis
co

6

ſlocr

ifn⸗
Cdiun

en
b
huie
neral
inten

uſte

bien
le
oder
oq
an
ſones
ſetſen
Gets
CA
legec
1
lioffn
Meio
hoͤlie
e
Hiqi
guis.

ic
ver
ſonen

lein

che
n

don
s
len

neene
Nulric
mnugr
ncͤ

gatit
lit
n
Mudn
lnnin
Stnie
nſirir
ntänne

miuſt

s inir
tatttze
Neptnn
hopil
nil
hngtt
ebetge
ltilen
eftnit
dſanet
ltrmr
cir
mmnll
gennd.
lin
nſne

acſti
griuge⸗
Ctnngen
gebrsye
löch
Pnimn
geſon⸗
i4
Gfſ
flut
hiu
ncli

in
e

a ¶ In bis rebus.i.in rebus non multum vtilibu³s. .
b ¶ Mon imminuendo.i:ſi eſt minuenda non eſt plus minuenda.
c ¶ Sertam.non remouet qui plus poſſit dari.
d ¶ Munc penſione.i.quanta penſio nunc poſſit haberi.
e¶ Subtiliter.i.vt conſderetur quantuʒ in. xx. annis, inde colligatur

vt in aut.de non ali
enã.aut ꝑmu.S.qꝛ ve
ro leonis.col.ij.
¶ Mui rem . ꝑ bien⸗
nium Hoc eſt tantuʒ
pꝛiuile giũ eccleſie:vt
ſtatim expellat colo⸗
num non ſoluentem
penſioneʒ:vt ar.extra
de iureiuran.puenit.
7.c. querelã. idem eſt
in colono ſiſci. fl.ð pu
bli.ꝛ⁊ vecti. l. vectiga⸗
lia.inter pꝛiuatos reꝗ
ritur triennium.C. ð
iure emphi.l.ij.in lo⸗
catione biennium.vt
ff. loca.quero.S. ĩter.
g ¶ Tepoꝛis. pꝛeteri⸗
ti ᷣm alios futuri in
odium iſtius ⁊ in fa⸗
uoꝛem eccleſfte.
b ¶ Impengerit. ſed
huic obſtat. liiij.di. ge
neralis.⁊ extra de in⸗
inte. reſti. c.j.ſed ibi bo
na ſide ſecit ſumptus
hic malaſide.xij.ij.q.c.
vulterane.
i ¶ Si quas. ex addi
tis.de nouo.i.medi⸗
etas que accreſcit da
bitur cum antiqua pẽ
ſione. Alij:dicunt qðᷣ
medietas antiqʒ ⁊ me
dietas noue dabitur.

k ¶ Aedietas. eius

que accreſcit.
IVAui. vero. ñ gra
tuito.vr emptoꝛ.
m ¶ In cremento.i.
oẽs fructus pꝛeceptoſ
medio tẽpoꝛe.xij.q.ij.
nõ liceat.
n ¶ Denerabilem. vt
xii.q.ij. diaconi.æ.c.ſi
quis.⁊.c.quicqd.C.ð

rei ven.ſi mãcipium.

o ¶ Aliud.S. xij.q.ij.
diaconi. vbi ſufficit
tatũdẽ reſtituatur ſed
ibi loquitur de aliena
toꝛe hic de eo cui eſt.
alienatum.
p ¶Sea melius hoc
appoſuit guarneriꝰde
lege.que eſt. C. de ſa⸗
croſan.ec.ſancimꝰ ne
mini ſz coꝛrigik in au
tẽ.col.ij.de nõ alie.S.
qꝛ vero leðis.⁊ per ca
nonem.xij.q.ij.vulte
rane.vnde ſiue bona
ſide ſiue mala accepit:
habet regreſſuʒ ad au
ccoꝛem ſuuʒ vt extra ðᷣ
rebus ec.non alie.ad
aucdientiam. licet ſit ar

rebus* permittitur ſi res in eoꝛum
geratur pꝛeſentia quibus hoc aſſi⸗/
gnatur lege:iurantibus bis quoꝛuʒ
intereſt ex eo contractu mihil ad leſi
onem dinine domus effici ſolito red
ditu ipſius rei qui fuit cum diuino
iuri dedicaretur non imminuen
do niſi in ſextam parteʒ. Aut ſi ob

cladeʒ diminuta fuerit tunc conſtã

te nunc“ penſione in emphiteoſim
detur. Quod ſi res pꝛecioſa quideʒ
eſt parum tamen aut nil pꝛeſtet pẽ⸗
ſionis:res ſubtiliter eſtimanda eſt:
vt ex hac eſtimatione inſta penſio
conſtituatur. Ea tamen ſola dentur
in emphiteoſim:que ad hoc viden
tur cõgrua iconomo ⁊ alijs:guber
natoꝛibus. Qni reʒ hniuſmodi cõ
ductam vel in emphiteoſim acce⸗
ptam fecerit deterioꝛem:aut cano/
nem per biennium non ſoluerit re:
pelli poteſt vt tamen ſoluat totius

tempoꝛis. penſionem.⁊ id in quo

rem leſit reſartiat:non repetiturus
ſiquid impenderit nomine melio
rationis.
habent memoꝛate domus quas re
edificare non valent:in emphiteo/
ſim dentur perpetua m. emphiteo/
ta vſure materia depoſite habita⸗
tionis domus vt penſio minuatur
in tertiam partem ab ea que ſtanti:
bus adhuc habitationibus collige
batur aut eo pꝛius reediſicãte ex ad
ditis illic pereſtimationem penſio⸗
nibus medietas detur religioſe do
mui nam pꝛioꝛe caſu ab initio em⸗
phiteoſis pꝛeſtãda eſt penſio. Qui
vero res iam dictas non gratuito:
alienationistitulo citra ſoꝛmam le
gis accipit rem quidem cum omm
incrementoꝰ medij:tempoꝛis re⸗
ſtituat.eius autem quod dedit nul
lam aduerſus venerabilem do
mum ſed aduerſus eum qui aliena
nit habeat actionem. donatarius:
autem ⁊ rem cum omni cauſa reſti
tuat ⁊ aliud tantumdem.Creditoꝛ
quoqʒ reſtituta re pignoꝛata credi
ti actionem contra ſolum pignoꝛis
data rem non eccleſiaʒ habet:Em
phiteoſis acceptoꝛ ab ea cadat:nec

quod dedit repetat. immo ſtatim

ſoluat quod ſolnturus eſſet ſi:iure
contraxiſſet. Sed melius: dicitur
omnino denegandas actiones eſſe

hniuſmodi acceptoꝛi. Item codice
Impera

li.i.ti.ð ſacroſanctis ec.
toꝛ leo. Si iconomus eccleſie pꝛo
ſpexerit expedire vt cuiquam deſi/
eranti certarum poſſeſſonum at

qʒ pꝛedioꝛum vꝛbanoꝛum ⁊ rnſti

coꝛum ad ius eccleſiaſticum perti
nentiuʒ tempoꝛalis vſufructus poſ
ſeſſio pꝛopetitione ipſius pꝛeſtetur
eius tempoꝛis quod inter vtroſqʒ

conuenerit ſiue in diez vite ſue ſi ab

Si quas vero rninas:

cxlviij.

gu. ↄtra. C. de euic.ſi fundum:vbi dicitur quod maleſidei poſſeſſoꝛ non aliter
habet regreſſuʒ ad ſuuʒ auctoꝛẽ:niſi ſit ſibi cautũ de euictione.Dicunt tñ qui

d quod ſi eſt male ſidei poſſeſſoꝛ ille qui recepit:tũc nec aduerſus eccleſiã nec

aduerſus alienantẽ babet actionẽ:vt xvj.q.iij.vniuerſas ſi eſt bone ſidei habʒ
actionẽ aduerſus eũ tantũ qui alienanit:vt.xij.q.ij.vulterane.melius eſt vt

eo qui deſiderat poſtuletur:pacta
cum eo qui hoc elegerit ineat ico/
nomus atqʒ conſcrihat per que ⁊
tẽpus intra Jad boc pꝛeſtaripla/
cnerit ſtatuat᷑.⁊ manifeſtũ ſit qð aſ/
que accepit ad muicẽ. Palea.
Huiuſmodi beneſici:gratia pᷣſtan
do quidem eccleſiaſtici pꝛedij.viu
fructu.poſt ſtatutum autem tẽpus
⁊placituzʒ redditunʒ ipſoꝛũ pꝛopꝛie
tate ad ius ⁊ dominiũ eccleſiaſticũ
reuertẽte firmiter:ita vt ſine com/
pleto ſpacio qð inter eos fuerit cõ/
ſtitutuzʒ:ſen moꝛtis ſue tẽpoꝛe ſi hoc
quoqʒ connenerit is qui eccleſiaſti
caʒ poſſeſſionẽ ⁊ ceteroꝝ reddituũ
vlufructum habend gratia pacto
interueniente ſuſceperit: non mi/
nus quam, alterius tante qnantita
tis quante acceperat redditus cuʒ
ipſoꝛum pꝛedioꝛum domino? rey
bus immobilibus eoꝛumque colo
nis ⁊ mãcipijs: eccleſie derelĩiquat
niſi enim hac condictione pacta ini
ta fuerint eo quoque decernimus
non valere. Mec vſus pꝛeſtatio lo
cum babʒ in omni domo religioſa
quo ſinito res vtraque pleno iure:
perueniat in domum iam dictam
nec tributis quidem grauata ſit ma
ioꝛibus ea res que datur ad inni⸗
cem. Qnibuſcunqʒ modis alijs:
permittitur.interdicitur tamen ce⸗
teris perſonis rem eiuſmodi accipe
re vt iconomo einſque cognatis.
Quod ſi neceſſitas compulerit vł
pꝛo eccleſie neceſſitate aut vuilitate
vel vſufructiu vel indirecta vendi⸗
tione aliquid diſtrahatur:apud du
os vel tres cõpꝛoninciales aut vi/
cinos epiſcopos cã qua neceſſe ſue
rit vendi pꝛimitus cõpꝛobetur vt
habita diſcuſſione ſacerdotali eoꝝ
ſubſcriptione que facta fuerit ven⸗
ditio vel tranſactio conoboꝛetur.

aliter ſacta venditio vel trꝗſactio
non valebit. Minus vero vtiles
poſſeſſões peregrinis vel clericis

ſalno iure eccłie pꝛeſtari pꝑmittimꝰ
Item ex conci.medio matricis.

Eccleñaſticarũ rernʒ pꝛecarie qua

liter ficri debesnt.

Recarie a nemine de rebns
eccleſiaſticis fieri pꝛeſuman⸗
tur niſi tantum quantumde qnali /

tate conuenienti datur ex pꝛopꝛio.

duplum' accipiant ex rebus eccle
ſie in ſuo tantum quidederunt no⸗/

mine ſi res ꝓpꝛias ⁊ eccleſiaſticas
ſructuario vſu tenere voluerint.ſi
autem res pꝛopꝛias ad pꝛelens di⸗
miſerint:ex rebus eccleſiaſticis iri⸗

plum fructuario vſu ſuo tantuz ꝗs
nomine ſumat:quia ſic eas quẽque

tractare vt rerum eccleſiaſticarum

diſpenſatoꝛez connenit:non vt pꝛo

pꝛiarum largitoꝛem:decreuit etiaʒ

dicas ſiue bona ſide ſiue ma
la Zxerit ſemper habet acti/

onem aduerſus alienãtem.
q ¶ Si iconomus pꝛeſtetur

fl. ex de his que ſi.a pꝛela.ſi⸗
ne cõ.ca.cũ apoſtolica.⁊.c.ſe.
ibi pꝛepetua ſirmitate.
uibuſcũqʒ. cognatis.
⁊ fic dãnoſum eſt alicui offi
ciũ ſuũ vt.vij.q.j.conſtitutũ.

ſ¶ Quood ſi neceſſitas, du

os.hodie ſufficit ſolus cõſen
ſus epiſcopi cũ canonicis.xij
q.ij.ſine.⁊ ſi res venalis eſtĩ
parochia alterius ille inter⸗
ponet decretũ:vt. C. de pꝛe⸗
diis:⁊ alijs. rebus mino.l.ſi
pꝛediũ.⁊ ex de fo.cõpe.ſane
ꝙ nõ credo verũ.cũ ſufficiat

conſenſus epᷣi cum capitulo

xij.q.ij.ſine exceptione.

t ¶ Del tranſactio.i.permu

latio.

v ¶¶ Mõ valebit. ar. nõ valẽ
ↄctuʒ niſi adſit ſubſcriptio.

e de his que fi.a pꝛela.e.i.

xcivj.diſt.benequidem.xij.

q.ij.ſine exceptione.

x ¶ſaluo iure.i.vt non intel

ligat᷑ eẽ ꝑpetua donatio ſed
tpalis:vt nõ.xvj.q.j.poſſeſ
fiões.ſed ſi eccleſie daretur
intelligeretur eſſe ppetua:
vt erð his que fi.a pꝛe.ſi.cõ
ca.cũ apoſtolica.in fi.⁊.c.ſe.

yRecarie.pꝛecarie hic
Nolumut quedas pꝛe
ſtationes vſufructus in re⸗

cõpenſatione eius pꝛopꝛieta
tis que datur eccleſie.pꝛete⸗
rea pꝛecaria eſt quidam ↄciꝰ
affinis emphioteoſi.ſj i hoe
differt quod de quĩquẽnio

in quiquenniuʒ renouatur

vt in palea ſe.⁊ e᷑ de pxca.
c.j.quãdoqʒ eſt pꝛecariuʒ ꝙ
pꝛecibus adutẽdum alicui
datur.⁊ illud reuocari pot

qñcunqʒ:non obſtante ali⸗

quo pacto:vt.ff.de pꝛeca.cũ
pꝛecario.⁊ extra.e.c.vl.

3 ¶.Duplum. Qidetur con

tradicere illi.S.e.ſi iconomꝰ
vbi dr̃ quod m̃deʒ dari dʒ.
ſed lex illa benignioꝛ eſt ca⸗
none vel canon loquitur in

eo caſu cum ſenex eſt vel de

bilis qui recepit reʒ eccleſie.

Tau.
a Cogi. ſed fallit. vt.vij.q.j.oĩs.: vbi aliꝗs alij.pꝛodeſt ⁊ ſibi non nocet.v I ¶ Tertiam. S.e. . j. de bis.c. decreuimuscontra. So.

de aqua plu. ar.in ſũma. S.tem varus. .lxxx vj. di paſſe.
b ¶ Mec cõmutationes.hoc intelligas in rebus collatis eccleſie ab impera⸗
Itoꝛe.vt.S.e.hoc ius.in pꝛin.vel.loquitur ſᷣm ſua tempoa.
c B Piſcopus indiguerit. Nota qualiter exponitur hoc verbũ indiguerit

vt artetur tm̃ ad victũ ⁊ ve⸗
ſtitü.ar. ex de pꝛebẽ.ð mo
nachis.
d ¶Nictu.ꝗ tñ melioꝛ vel

peioꝛ dandus eſt m quali

tatẽ ꝓſonarũ.vi.xlj.di.non
cogãtur.⁊ noĩe cibarioꝝ nõ
intelliguntur veſtimẽta. ſʒ
noie alimentox intelligunt᷑
veſtes ⁊ habitatio. vt.fl. de
ali. le. l. vl. .l. antepenul.

e Aut fratribus pꝛeſumi

tur.n.ꝙ hoc carnali amoꝛe
ſaciat.vt.lxxxix.di decenter.
ſic. S.e.hec vſus.ſic extra de
ap.poſtremo.ſic econuerſo
ↄſanguinitas qñqʒ elidit ſu
ſpicionem.vt extra de coha.
cle.?⁊ mu.a nobis.
ſ ¶eeſ byteri. eque puni
untur illi ꝗ nõ reſiſtũt.ſ.oſ
ſiciati ficut ipſe epiſcopus
vt. C. de ap.qm̃.⁊.ij.q. vij.
quapꝛopter.

6 OH aune non eſt. qꝛ foꝛ

te mõ tuus eſt. qꝛ fe⸗

de vacante nõ põt alienari
res eccleſiaſtica.ita.xij.q.ij.
ſi qua de rebꝰ.⁊ melius er
ne ſe.va.nouit.tñ.h.dicit ꝙ;
ſede ſacerdotali vacante au
ctoꝛitate epiſcopi põt ſieri
alienatio.vt.lxxj.di.fraterni
tatẽ.⁊.S.e.q.j.decretũ.⁊ eſt
ar.pꝛo ipſo. C. qui admitt.
ad bo.poſ.bonoꝝ. ſʒ eccleſia
epiſcopali vacãte:clerici ni⸗

hil pñt alienare. Iteʒ pʒ hic.

qð epus nihil pot alienare
ſine cõſenſu ſacerdotis.xij.
q.ij.placuit.⁊.c.de abbatibꝰ.
Honoꝛe.pẽa eni aliena
tõis indebite ẽ depoſitio.xij.
q:ij.vulterane.⁊.c.abbatibꝰ.

. c.aplicos.ᷣx vij.q.iiij.nullꝰ.
i— Nigd vero.duos

ſolidos a quali⸗
bet eccleſia põt.
eeepus peter nole
cathedratici pᷣterq; a mona/

ſterio vt.j.e.inter.põt tñ in

neceſſitate a clericis collectã
petere.er de cenſi.cũ apoſto
lus.appellat᷑ etiã qñqʒ ſyno
daticũ.vt eẽ̃ de cenſi.oli.quo
nià frequẽter in ſynodo dã⸗
tur. Iſti autẽ denarij:erunt
ſᷣm cõem moneta regionis.
vl.ff. de le.iij. nũmis.⁊ ſi plu
res monete ſunt fone meli⸗
oꝛes dabunt.er de iureiur.
quãto.in fi.vcl ſaltẽ medio⸗
cres vt extra de cẽſi ex parte.
Atẽ pꝛeter cathedraticũ põt
epᷣus petere moderatã pꝛo
curationem.vtij.e.iter.

K Lacuit. ſolidos. ad

plus. minus enim
qnq; datur.vt extra de cẽſi.
oliʒ.vt.ſ.e.nec minus.æ foꝛ
te ſolidus hic appellatur au
reus.vt.C. ð ſpoꝛtu.l.ij.⁊ in
ſti. de pe.teme.litigan.in ſi.

re

ſancta ſynodus ⁊ imperialis aucto
ritas denunciauit: vt a nulla pote
ſtate quis cogatur facere pꝛecariaʒ
derebus deo ⁊ ſanctis eius dicatis:
cum rõ ⁊ vſus obtineat neminẽ cni
non vult contra vtilitatẽ ⁊ rõnẽ co
gia de ꝓpꝛio facere beneficiũ. Nec
cõmutatiões reꝝ vel macipioꝝec
cleſiaſticoꝝ quelibʒ perſona ſine li⸗
centia ⁊ regio cõlenſu facere pꝛeſu.
mat. Ieʒ ex cõcilio beluacenſi.
Baeeodem. Males. .
Recarie de quiquẽnio in quĩ
D quenniũ ſecundũ antiquã cõ
ſuetudinẽ renouent. Item ex con
cilio carthaginenſi.
Seeodem. Palez.
O0 pꝛecarijs:que a rectoꝛibus
eccleſiaꝝ irrõnabilit fiebãt ?
ſe ſuoſqʒ ſucceſſoꝛes pena graui ob
ligabãt:vt facta ipſoꝝ nequiſſent:
diſſoluere:pᷣcipimus vt nẽo ſucceſ/
ſoꝛ in anteceſſoꝛis ſui pena ſit obli⸗
gatꝰ:ſʒ ſue ꝓnidẽtie ſit cõceſſuʒ:vt

ſi anteceſſoꝛ eius res eccleſie irrõna

biliter diſtribuit ab eo ad ius eccle/
ſie eiaſdẽ reuocetur. Nez ex con
cilio martini pape.

Reseccleſie diſpenſandipoteſtatẽ

habeat epiſcopus.

Q ſcopus babeat poteſtatẽ B

in rebꝰ eccleſie:vt diſpẽſet ne
ceſſitatẽ hab ẽtibus cũ omnirenerẽ
tia ⁊ timoꝛe dei.particjpare eũ:etiã
opoꝛtet que neceſſaria ſunt.ſi tamẽ
ipſe aut qui cũ eo ſunt fratres indi⸗
guerint aliquo:vt neceſſitatè nullo
modo patiant᷑ ſecũdũ apoſtolũ ſan
ctũ dicentẽ:victu tãtuz ⁊ tegmen/⸗
to his cõtenti ſumꝰ.Si at res eccle⸗
ſiaſticas epᷣus in ſuas ꝓpꝛias volũ
tates vſurpare voluerit:aut fratri:
bus vel ſilijs:vel quibnſcũqʒ pꝛo/
pingꝗs ſuis dederit poteſtatẽ vt per
eos latẽter ledant᷑ res eccleſiaſtice:
hunc opoꝛtet obnoxiũ eſſe cõcilio.
Sin aliter epᷣuns vel qui cuʒ eo ſunt
pꝛeſbyteri:aut diaconi accnſent᷑:qꝛ
ea que vel ex redditu vel ex quoli⸗
bet actu eceleſie venerunt:in ſnos:
vſus colligũt ⁊ paupetes fraudãt ⁊
fame cõſiciũt.hoc eni coꝛipi opoꝛ
tet ſecũduʒ qð oꝛdinatũ fuerit a ſan
cto cõcilio.Si vero cõtra hãc pꝛo
hibitionẽ aliqua de rebus eccleſie
epᷣum vẽdere cõtigerit:etiã resipſa

eccleſie reſtaurada eſt:⁊ ipſe gradu
ſuo deijciẽdus decerni᷑᷑. Ande in
eodẽ cõcilio martini pape legitur:

De epiſcopo qui nulla neceſſuate:
Fanmts vendtc. .

6
aſtice rationis neceſſirate cõ⸗

niſus in clero ſno:aut foꝛte vbi p/

ſpyter nõ eſt de rebns eccleſiaſticis
bſumpſerit aliqd vendere:a res ip/

las eccleſie ꝓpꝛie reſtaurare cogat

m ¶ Epiſcopo.rõ.ꝑ
n. iſcis. tertiam p

quis epiſcopus nulla eccleſ

vult hoc onus fabꝛice ſubire.vt.j.xij.q.iij.c.vl.⁊.j.e.vnio contra.

di. perlectis.

⁊ in indicio epoꝝ deijciat᷑ auditus ⁊
cõnictus:⁊ tanquã furti aut latroci
nij:reus ſuo pꝛiuetur honoꝛe.

Aid vero' nomine cat

hedratici epᷣus exigere ð
beat:in ſecũdo concilio
boaꝛacaracenſi legitur.
Pꝛeter honoꝛem cathedratici ni/⸗
bil epiſcopus per dioceſes exigat.
Dachn vt nullus epiſcopoꝝ

per ſuꝗ dioceſiʒ pꝛeter hono/
rẽ cathedre ſue.i.duos ſolidos ali /

nd aliquid per eccleſias tollat.ne⸗
qʒ tertiam parteʒ ex quacunqʒ ob
latione populi eccleſijs:parochiali
bus facta ſibi vſurpet:ſʒ eccleſie re
paratiõi ſeruet:⁊ſingulis annis epᷣo
rõ. fiat.nã ſi tertiã partẽ illã epus
tollit:lumẽ ⁊ ſartatecta abſtulit ec⸗

cleſie.ſimiliter ⁊ parochiales cleri⸗/

ci ſeruili moꝛe in aligbus operibus
epo ſeruire nõ cogantur:qꝛ ſcriptũ
eſt:neqʒ vt dominãtes in clero.
Item ex concilio apud merech.
Baſilicarũ reparatiom ꝓſiciat ter
tia:quam epiſcopuis accipere con⸗
uenerass.
Riſcis quidẽ canonibus erat
decretũ vt epus de parochi⸗/
anis eccleſijs:tertiã cõſequerentur
chi ſua pleniſſime ſufficer̃ nõ poſſũt
placuit huic ſancto ocilio vt nullu⸗
ꝓuincie luſitanie epus a qnalivet:

parochiana eccleſia tertia auferre

pꝛeſumat:ſʒ que ex inde cõſequi po
terat:reparanioni baſilicarũ pꝛonñ/

ciant. Itẽ ex concilio toletano:
Non accipiant epiſcopi tertia:niſi

dirutas eccleſias reparar voluerit.
Hionoſtre ↄgregationis de
crenuit atqʒ inſtituit vt tertias
quas antiqni canones de parochi /
is ſuis habere epos cenſuerũt:ſi eas
exigẽdas crediderint ab ipſis epᷣis
dirute eccleſie reparent᷑ ſi vero eas

maluerint cedere:ab earũ cultoꝛiꝰ

bus ſub cura ⁊ ſollicitudine ſui pon
tiſicis reparatio eiſdẽ eſt adhibẽda
baſilicis.qð ſi oẽs eccleſie aut in/
columes fuerint aut que dirnte erãt
reparate extiterit:ſecundũ antiquo
rũ canonũ inſtituta:ſi tertias ſibi de
bitas vnusquiſqʒ epnus aſſequi vol
uerit:facultas illi oimoda' erit: ita
videlʒ:vt citra ipſas tertias nullus
epoꝛũ quippiaʒ pꝛo regijs:inquiſi:
tionibꝰ a parochianis eccleſijs:exi
gat:nihilqʒ de pꝛedijs ipſarum ec⸗
cleſiaruʒ cuiquã canſa ſtipendij.da
re ennat ſec et hoc neceſſarium
inſtiunere duximus vt plures eccle
ſie vni nequaquaʒ committanturꝰ*
pꝛeſoytero:quia ſõlus per totas ec⸗
cleſias nec officium valet perſolne
re nec rebus earum neceſſariaʒ cn⸗
raʒ impendere ea.i.ratione pꝛecipi

archidiaconuʒz de poſſeſſionibus eccdleſie. vt. xxv. .

õt hoc intelligi de tertia que debetur ipſi fabii⸗ .
ce alij dicunt de tertia

illa que debetur ipſi
epiſcopo vt illam nõ
debeat haber ex quo

abũdat:niſi velit onꝰ

fabꝛice ſubire.
o ¶PVio. vt tertias
b. itelligit hoc
de tertia oblationum
nõ de tertia decimati⸗
onü.ſed eü eſt er de
pꝛeſcrip.de qta. Alij:
dicunt ꝙ epus hodie
nullã hẽbit tertiã niſi

in duobus caſibus.
vnus ſi vult reparare

eccleſiꝗ.⁊ alius ſi incũ
bit onus regale vt hic
dicitur. Sed verius ẽ
ꝙ epus ad ſuum co⸗
modũ habet vnã terti
aʒ ꝑſe.⁊ aliã qʒ põt te⸗
nere ſi vult ſubir on⸗
fabꝛice. hẽbit pꝛeterea
partẽ oblationũ tẽpor
dedicatõis:vt.j.e.nec
numerus.⁊.xviij.qij.
eleutherius. Sʒ qd ſi
epᷣus partẽ fabꝛice re⸗

cipit.deinde cuʒ egu⸗

erit ecdeſia reparatiõe
voluit ecdleſie reddere
tertiã.dic ꝙ nõ potio.
ficut nec vſutructuari
us põt ltali caſu vſu

ſructui cedere.fl.ð vſu

fruc.ſz ců vſufructua

rius..l.fe. f.de aqua
lu. ar. is cũ quo. ma-⸗

diẽ io. quonia repa
re debet epus eccleſlã

pvoſiq bʒ quartã fabꝛi

ce qꝛ res trãſit cũ one⸗

laicus.
¶Omnimoda. bic

apparet ꝙ illatertia;
pot epiſcopus i ſuos

vlus ↄuertere:cũ ec⸗
cleſia nõ eget repara
tione.ſed foꝛe ↄꝛium
eſt. xij. q. ij. nobis. vbi

dicitur ꝙ annuatiʒ re

ſeruabiiur. So. ibilo
quit᷑ de illa parte que
pertinet ad reparatio
nem epilcopalis eccle
ſie. hic vero de tertia
parochialis eccleſte.

Pꝛoregijs: ar. G
4 rr ad papam
vel ad regem nõ pñt
epiſcopi vltra ſtatutũ
petere.vt extra de cen
fi. cum apoſtolus..x
vj. q.j. plact.

r ¶Coͤmittatur. bie
t. caſus vbi aligs po

teſt habere plures ee

cleſtas.alij caſus ſunt
notati xxj.q.j.in ſum
ma queſtionis.⁊.cce⸗
latio.

lertiaz habet ců

Abe

exlix.
enim
ationu ker aretasen, ſti⸗
baliallor Ponlna⸗ aiserrei ſe ernt
de acti. - bablitta Reſibe nieanmaieu
x cenn Dvn ——— Schſeu äpee
5 extra dete nclus paſ aone ee⸗ C.de pꝛe zarri i e pu brde
8 ill notu ſſediſſen ltilz.n. .7c:ſi eps. . eeen de q. ih que
intellectu ſicit po iua.l. v lij. clerici. bitur. ex Ear. S.j. am pot
Patet in ex nnem. Vl. eilj. arta. No al Knnde,
4 cum pleben- beri onnmaeer, iereb.r r e zaliqbns 6 Urzne ha Ki ur nee
——— to abi d ra vres coõesn Vicenniinct Kani r lonsfima
ekon n oeteh vend. ba, ſt ent ine Rerengaltr 0 graua aone id cii alle
non aizulann ſed boc n ſqʒ ad. x. er tig ſia dei bierc⸗ ab epo d me! ledimurn Honnaenci⸗
len b»T* mapo endũ. que viaz at ſac clel noian iqui ſuas ac me ren nã cam ta ca cu⸗ dedi
mmitt i. placu usr ſerol ins: v ia ſupe enai leyq̊ᷓ Sõ ni moi pſun Guttern El uns dene⸗
rt ls viein mns acip min oꝛuz - du le ogne deſe ꝛet h ncilio thar keii ue kenllih
un lo bale ni pe? bauten veron ſane eß gern. rop rand nõmo ex con t:ar recanlam ſe no
l in aut da eccle ſtitut i0 ſen elagt otiones wendian kodebocin in meino⸗
ihtern ratrerbare⸗ oſtra oſtit ſpaci Iez p odem. ptio nenſ. — dippa ſde ceſt boci vj. hoc
hnlete direponiſ innomm 30. menni ſhari See om/ gabilon bianis exigan ebip 32 teſtes ne de vli ⸗
ti bit epo fieeniarn oꝛu emu ri. modis iſco aroc lcpt ne ců nada ia hom winl 3 Rl pꝛe⸗
in dun bentibus nione lluſt usm i epiſco pa tee anen at qu „ ra e.io. t. ripſin
Fune ben ina rub . d. ca nio illi olum qui rti aritate üͤe eragra loci⸗ A eum.
t. co te v ene ſe perti ch Auẽè as p erga 5 it ſi dicat p ntra eum 9.
hict docere Pedie c. eccle creſ⸗ Llud ſtodir ijs: ad pli · 4 hias ſu itos ſ bſit ne it ſi lo ſit co ſubduo
cſen ben rotei ter ibus cu rochijs ici am rOc ſubdi ne ꝙ a tatie ſumpii uendu; .
Nu ec bibet vin efin nibu epal drat man ſolũ erga rceãt: iactẽ ſdy Au 3. ric
tlinn nennte errli,diin ſicilie de cathe pꝛeſu VN ) ſolu er E exer quad cde z —
lziſi i wics ven Pſbreer Reminondie Rraec enecſ, en ram ſ cnz eactieß . rnitrere
ch compellerepꝛ⸗ aꝝ Lyr tate ſ gra Ene ſtipe Soci ibiſrel. tem.
W alengu Heb vel nenn m duos mpel arü ſn⸗ chm ccũ gr mag moſ eoeloe j. qa au
tgiete apaent inas vel us qua e. neq; paro niuia p bi erita diciar ſeruãdũ ade ſoe 7. Vlij. et. exigẽ ſte⸗
haim e vac o vr. C. acciper tclerum eis con apa labi tem adã iud at. ob is peragr. aͤr olim. nneccgde e.
uc er mluan iib. abos vercas man ſus papa lal chau ig erig zdo ei bit: in 9t ichunchlhe Wei ergo⸗
verias nonco res elaſin abe ſi quade ncübi⸗ rebus licuuz 8. vide epol
innien Znitornone ſupꝛa·vi Iem ge S unmpo dia eſt: vt ſſitasi ndis r er. tra Sumptu tus vnd tos
leünſi Plarzuigenan, arare. o. nlend vep oibꝰ chie nece in ingre icnõe ve K. lIC. a bz ſump Sneletalas
Engbte 1 ntur enumarne⸗ „ o epiſee vĩH nume icuz vlt paro hoibus is:in oice⸗ ʒ Sen a5 pendere Polne waerne
n D omemad 2 pazaͤclis wbech aeu; jdis ing mach ho dian Grn bobua dſen — karuchde ius
Wor im vel naturin em bapti .9: cum eme tꝛin lucri Miad 3 de 5 bec pe cen. cũ euit ex
boont an Bhn⸗ tm̃ ve natn nmo rus be Edu ui deiꝛin ſpol oper⸗ iſtetin ra de conlin eſt
nn tizandox t at n merm pon nerati bi dis 7 tribus mi c„KRet omi ecuzeſt
ſnin pbrecipie .j. l.. ba o. LII. rchen vei ae ſint Eoah Hannzqchis ad karifantbe tad ae⸗ peace dz nane d mnten.
mi le r. mnckecan emüntat ——— dig. aeeitanmn nhacker nchn gn urve⸗
fenir 4 A maeſt, e onem Dllltenne ng m modia: bienaue ez ſcäa elvle in guar Ntaana
wiht eſt. ſ.xi par Alar terins banſine Bauf vnuſanit omenge qu o dilcre i pdica ribus nulli.coll. cuz ſit ro onaſie
Cic ku wigeo n 4 et frater c conſti ebis: vt ſia aut in der tata erg erbi de ta frat étia nefeunan j. E. ij.
niiin KrRnati Bersan ronc becclena zrin nendaeſt ve g eſan Boverl⸗ ernran villira⸗
ung M bbedtenn a kaniiger non nend ſumptu fratres oſtoli p .jcum pꝛo ſit etc.
Auni BRecümtn, ia enn Ronge elcunn vni⸗ ig exti Wipintrct ic plo ap s mani Pxwlhachegnam ,
tnt ec ela nin kera⸗nole me ſti moꝛ de eipi nt exem Rrci⸗giten mon lerwii eoin en mog
al none aue an Itez le. j. um. contn ſa en 4
gift znec erant 5 vöt eg trio. Cat am weeſbpreno die de no gr. equeʒ gr. bat. leruiti lutõis.ip ceſana ſũ
nnn henboctnen mnin⸗ br rednioeipre anamder anegen arochianis ſer Bamieged q.euz
niet oniuzen becr = ben wh eer eege nana ag
it dioceſe uius iſtu exigend erin ſuetn jg: e tole. 08 5 pꝛeſum aue cõ exe llitate. 1. 6. vt e
ſſim irgelaſii cuin cion. ris ionis in acon ccleſijs: i te ltra on 8n pꝛ niqz q coõpe hꝛo vti edelle n. Etra,
lrn egchaacn s ba dication ollat ibus e thedra is epᷣ ra de ferre n Kabor ebe n
Hicase s 1 pa onec mmot Aethech epi ccle cete 08 c0 etiã pa l. mo. c. onachi⸗ .
R c. . r de iu ntib nono liter o is. ibns: epi * ter iter n dias nin capel. de m arinm
kun n dr unen era nabis itatib eter Ee um erim lie ꝓuin ꝛeben. ue Angblona
ug ganis: a inö ba⸗ Reelcrinca ſer⸗ lennerigerenpr 2E Taraon repleſon gar s de Amaeengn a.
futtl be nd ⸗ Eſer⸗ bis itur. exig S ter opoꝛ byeron gal ve⸗ aciy ρ% nnichugelliiraue⸗
aumii deme ſenn do pueris cum qu ermitti ternam na cccle ten ialiũ pꝛe e diſcer oꝝ rap zdẽ arctiontbn oufne
ir inzb pʒ er eo ſcopis p vel 20 va iſſis: roch ruſſim ificũ ſu us raͤde in eui n. c ap tus reci⸗
. jatur p; ietatem 35 P enels; ie ſole en ferri. racn. n awo auet
mnh Pocnatn t in ele⸗ edieta ne etiaʒ e exp bet:in cie ötra p tcõp ndeſerr vt g n Nune Rrue
ananur 1 me mꝗ din de 8 c as vt me ides heeeſ goch de excel.
dicitur. on po onn ſuetud opo obla na eſſitas exan en nu eſtſie vserceſe
nle q5 imne iati con iſco ars c 1 q a nec blicũ ꝛzdez 0) edus icit. e de pe
nmi elenmn ines ſiarum tibus ep culla pa inte tatesn in pu H ucmnel Haaepe
gline ſunt Aanzaummg. uctoꝛita meſt. ne eneralit rie de copu ontiſficet cit in cleſia . vit cuz ad q ergo q ſacer
ſuin e Eannel rvij. teiligenn nium g nniuerſa tiam biem p io patefe lanas ubn ſnper nee. tpt rehonel te ad
mie m ꝙzu ienvih. 2 n hna vel. ndam e pi/ inqninti arochi acuon ne vſqʒ lailantdere rrnvee 3
öclenchenus, ¹ orran cſfſ nannaine⸗ dkat H enens c lcnnununer hocd;
fin Cielerthe gneu⸗ — ve 1pꝛon oꝛe d uates: ter exi me v bank 6: di certu dna Soebe
l ee 5 rum p empoꝛ ero E nen E extre 20 quã ad a a dño re
inl OQ2 8. qd vete dica m die dotẽ t his v is freque ionẽ xiſſe p ba 2 ducis ſſunt oti.
2 mu tepi⸗ lẽnin ſacerde De nde nis ii anitic ꝑdu onſta ſi pl ua po ua qu
nm ine ali⸗ ſo unn nceend ias ſuas cr io d exin ſilicas oqoc u: no am lnt ſnend ☛
en nle eime ad ſop ——— uintento f ſca ba raeannptn: inz lenedru Z &
Pena enaſini e cation i per pa elt ſtatu neergo ſiat inate pᷣſu vnnſqu du, m drren vi. C.
ſen ranesilugibe . epis qu iüt:ſic ochia ne é inoꝛzd ſolidos er ſing „ et pꝛj:cõm o viuat. liega
1 iter deſen no. = par nus nos8 incie per alp/ cã ꝓ Ppii bec alle
htlen Nn tir q ihiod liter deſ⸗ toletan tiquñ a ant. cte q̃ʒ du ꝛouince as inxta e dega de Ppiid i nia ſñ
hu ns e.⸗ 2 ocgclliot Siniſeßi r dotalit epoꝛũ eles velhaſlicd aſteriox lofone rlitenvrr dotes
el „1 qna Elirtei⸗ pꝛ ſpr ognoni 6 ſacer iptnz las abraemen rri: mon nis expẽ nes faeteſunn engöe
tſan wlogi it ius: vt. né. nis . e ſuas nõ rdu ſcr inã odũ b tet infe ſolnnor eſiz vi a ius aliſ: re vi dir
e n kaci 3 mo hias ire:et domina noe xpec bac dioc 98 na k cõſer
nin Dlilude.r5 extra QOno deſen ino vt ſi ſue ſibi e icis ab ro ep d neroins tenen
mnuu diiill eum da dd deliter te gregin 8 dioce ce ñ baßli 8. c ve itudie o ium
4 2.c. no! us. erxtn in c infugi öſtitut t alia ſita nec v
y lus gkim s v dan vercu S de exiſtat
ig r noec ſn rinere dio ael⸗ rhrp anizipie
ui . tegs pot inelc, chijs: h hncuſs qʒ in ang
i Vare 36 biuei v que enrhoecln
ĩ raairanlacͤ negentk.
inducit o
mduci

Can. 9
necobſiat e de apoſtaci qribilogf eü talis,naͦ vullgandere bulle⸗ ⸗
vockrationne. inn puͤ lib? ad e eelcee Knaim Monngdipal gig rütrniſ nen⸗
lug e extra de cen.pꝛocurationeess. enire pot in ſpuͦalibꝰ aſ derictis idé ico de ſeruiẽtibꝰ ⁊ mãcipijs: clericox. vt.lxxxix.di.. .
lnfel uma-Kerddelar arec:ati erven rehein ⸗ ⸗, 5”õäsõü dũs. vter ve iude.ad liber idu qali n
8 —ilatn. et ume herius. xij.q.ij.c. ꝗcũqʒ.extra de deci. indicatũ.⁊ idẽ puileg ij. q. ij. eccleſtaruͦ ſer ſnult
Ebien ihrel vel paciſei.ſi tũ ſiat auctoꝛitate nenen eu⸗ ſes bertus foꝛũ patroni ſegtur.ff. ad muni alſumptlo. rhgij vrons dcrieg nune
tce his ꝗ Hor inſa autis haus.ſde traͤſac.ců Uiele i D niſe e
qusre-cein:nwpe-uni, ts ante ciuilẽ indicem ſit ꝓducẽdus. iuriom. iud ci que n
o actu baptizandi ideo di plius qu indi Iniaz béat. an-Pec cnlpa ſit. dign it: an cötẽ legio vrot 2 flo que ſerſt
nw⸗w.Pgbapchann d decreuimus agendũ pꝛe ptoꝛẽ deponi. nõ eſt legitima vroꝛ ſwau
rn o ce. ngren coꝛrectioni ꝓculdubio ter ooonea non ſoitur fox apſo n
bSaoſdantas. . anonns ſubiacebit: tanquà oſtitu/ Tod clericus apnd ſeen na viri fl ad muni 5 eran
.Clencop, alaboant ed dnum ſynodaliuz tranſgreſſoꝛ. et lares iudices accuſandꝰ iure. — Di
epiſcopo in viſitatione. i⸗ puſcoꝝ patruʒz edictoꝛm coꝛruptoꝛ. nõ ſit caius papa ſcribit: de ge. 1 uge X
d lud.pene.no. ali⸗ Iteʒz grego. epiſcopis ſicilie. . . “ 5”ÿMl unnes nwore iitx eſt einiul
3 faihnanbangterrch⸗ Sacerdotes ab epiſcopis ſuis vl- Accna ecnlarem iudicem nulius: vepos cum ſit er e
dbanacß Tvj.q.j.ſtatuim. cxrꝗ nolum ſtns binet ſnem orie clericus ͦuernsenl. bum ant reli eraenus nrl dia ſ
. I.q. vlti. quotiẽs. Elatu eſt n ei tẽpoꝛibus per Emo' vnquaz epum acem c ene. onrldaa ſudiin
Eericus. deceſſoꝛis mei tẽpo⸗. gnos clericos apud iudicę iAbſqʒ pomti 8 N
cus. lernu dei diaconem qui tũc eccleſia nlarez accuſare pꝛeſitmat. bodie nec cum coͤſen ſ
ZDod clericus. Ki p atrimonei curã geſſit:fuiſſe Di ſecular ez 2 nieg. = ſu Viſeapi X Ai 4 en
eſe onmn ecräoteser dmer⸗ gladindeumned; pꝛelbe Eann doenen
cularis. Eccle ſas veſtas infantes egredi,/ .iLruz neqʒ diaconeʒz ſine lnia ſpenditur. vt.iij.q. vj. Cs
icarum: alia ſpiritualis: ad oſignacos infantes e⸗ vlluz aut eccleſie innioꝛes ſine ni⸗ nõ liceat. pꝛeterea cau
Airarumiarig. KNürnnalers ti ltra modũ grauari mime de otiſicis per ſe diſtringat: aut cõdẽ ſam perdit. vt.j.e. in
galia criminalis: alia ciuilis. mini v eni pꝛeſixa fuerat põtiſicis er r abec am pe jeein 96
a . 1. ma“ eni pꝛenxa ſue mat.quod ſi fecerit abe olita. 7.cplacuaDit.
Spualis eſt illa vbi agtur bniſſent. ſumm WIP sque nare pꝛeſumat. igno, 9llts2 placuit. huſi
is. Criminalis vbi A b 6 Per. qðöð fcitur: atcesaſſe dan
