itats lia. RAp . ie que dẽ o is confeſſio . da 2 cui ? q ta fuiſſe
auctoꝛitate alia. i te penitent uando oꝛis liter fit facien nidam inttitn eers
it 1c. pcã rededt. G at ? eʒechiel. ideo vidédum qua taria qualiter cunt qui ſtatim poſt p
L terit ⁊c᷑.pcã ĩpꝛedixer uuiadeo tum volun in paradiſo ſta ino ad
itatẽ illã. ſi auer ꝛophete qu iiit vel tan in parat icente domine ſt
ſolů ꝑ auctoꝛitatẽ i. a.i. eiuſdem p . . Etẽ idola. catum do bies. i entz qſñ
i n Erganher Stearneelerei D n t oere wane a aleans aim oe
. HD Filijs, p qu idolatriã vel p ipieta . lare tat ot facientes daretu lẽdi. ſed qꝛ in i 8 er
R Ee — erterit ſe iuſtus n igt valls on Gpe⸗ . zadganohe mnad coniiten
nA4 2 Sagabun⸗ ; e⸗ Ncl alent ungemat be Watrdz õ – peeſſ⸗ ananiki aſteragt⸗
nimnk bonn ꝛeuaricati. acd ſticia ſua ⁊c. ipſe Es.ſi ipiꝰ ege e mala. ina clem erius redire amonu aha⸗ exp
icia! dicẽ ſuis qu Ju eʒ vlt rati auz iz fratri 5
hnim e C P itulu ? tran tã ꝓmiſit eccatis ſuis in vltion 18 auctozita uit a chai l fraier tuus
do vitulũ? tũů phet⸗ ibus p erla pꝛe tain ed bis au t0%O% ſ eſt abe itp
inn Panovin belns h tus 2 cnſtod diclü rmilielgt: on Rceni ſilij abonginalt e ali vicunt cſn oſue prece⸗
ſttn 5 quo os alienoo. pa ea fecerit iudi ur. oium in bꝰeoncent fil uniedi qꝛꝑ ſredire o inſtituta ſuũ ↄniteri
Clut vobis deos ab epta m 5 moꝛiet coꝛ iati: nõ iõ p atui eol rech m 2 crimen .ſz 2 il
iſtin r gemi cos. ad ü iuet ⁊ nõ tꝰeſt non re expiati:nõ eccata patꝝ ⁊ bõa q ꝓp pit ache eſt. xlv. di. ſ
„77 5„ laa p 2 dicunt ꝙ inn leeru Cii wwen
lGudac Atahenicadie quitatu inſticia riobe aſſi/ ꝛeoꝝculpã nt᷑ nõ/ ꝓfici enini ind alij d fitemini a ſrer ihee Kir on,
ſinc 8 4. Ard ij tui iſrael. daboꝛ:in inſti. quoqʒ iſrae latrie ꝗ ato monn 1% Pmaz re iacob dicete. of 76. ſed meliꝰ? e ſor „ pe d. .:
elbivituie⸗ Filijs ris idolai pece ſut:ſ q li. plalmo iace cata via c uae O, gegp⸗ n
eck r Alulabant. vinet. 2 andis vete t.⁊ pcũm iũ qꝛ lactaſi d aug.in li. plaln ſic trü pec ſtuituta fuiſſes gua⸗ r — eP g .
eirſee b C ntes. 5 9 captin ipꝛopera . fne- m tale ẽ ⁊ illu dopnõez 7c. i orf ea inſttut ecclie traditi DRer, pſhe w. I, r=r= H
le Vaaan imabant ñ ros ns p olee ip iibus ſcunt. tale ẽ eret a telligi d e che ed e rr ℳ
. aadenmonnege nod movſe hoc in filijs re ru. lind greg. in m i:reddis inqu . dne a Ernadno ecc r. ri 3* ng , „ d.
en, . ſicu aſi iumenta. imi um Eta ſta quod dã: llis namqʒ dignens rtuuiliar⸗ . e rer P, 222
ſed quaſi iu abant. i. rat dimi 19. g me:quo r.quid eſt. 876f. Jllis n eg obligatonat. necel e, 3) eſrn zen.
—– iafad vo Oſtelit die receſſe eugarica tepatruzint reddit ꝗ ꝓpt ing riduin bisrel onalibus h ern Bipmz m
ſpognri abuncätiaz ſad vo eis 9 bunt eqꝛ Ppꝛ ip/ ta Etũ iniquitas . cruteg xI. Di.l feſſio in moꝛt on „ vei⸗ We / . 2R= B
abu . tn iniquna⸗ traxeru iaẽ9! cos non , na
rinin ehebar lin auces “ misen tñ — 1b⸗ Pamatur:ae n nachicer aüt 85 eaͤch 2rudno⸗ hudiloe da . 5 . H. Eln. D.⸗
gal luptatez. q. inde ti ſuͦt in c emẽed oß peccatl. iquitatis n qunõ emanau nec cöõnciunt „, hr. n TrI
. euocabant. vt k ti ſüt cotra me de ſuo ſʒ tudineʒ o ſue iniqu ergo qꝛnoen ſicut nec cõſicin rh err ſe. lr
D reuoeal aſceren cuti ſũt c ne in coꝛ riu bꝰ merito leut ?*e G dlitio talis nchen⸗ metatis. pt m ſi t. 159 & ſ 8
pliztn nihil niſt abot clama ar in cubilib 2 receſſerũt reuiuicũt p 5moꝛiunt ꝑpn ue per in i.j.c. . Illu fũ pecca⸗ Fope de afz te,
bmmi Vs aueentegt vlulabat i ruminabat ſoꝛnani bona que pcõ tũ: ſic malaq nci⸗ cniitemintalteru nno all ? . D- Wr= rwyi
unboek Kk Receſſerunt. ticũ ⁊ vinũ R dim' eos 7 Deamine O! ut ad pmiũ: 3 ut ad ſuppil 5 conſ it conſilij pꝛ on . ,4, .ar S
4 iuiſcüũ eutuiſc tẽtis ð ta vꝛa.fuit ce ecos n e ve⸗ lin er ner , .
4A4A ebꝛachig nerſu ſn niaʒ ex plon⸗ npte auin ig nſuetu E/ rn Lhe ſme z,
h. . Einclu. Bm. eos:⁊ ↄfoꝛta maliciã rener ar pma;ß pheta exx 17cOr obſtante eoꝝ co nnõ apley L
1 C. . n mmalicia tquaſi ar 5. vñ ꝓl utruerũt i.pla opſtante lenda taliten n t , g
tnei ſen ⁊ alios aui.i. de ogitauerunt o facti ſũta ꝛninci u tdicẽs. p ta. iſ. mee.i.p Eſt autẽ facie ſed de om
hſteu ¶Et coͤfoꝛe bel⸗ Cc Ent abſaz ingo n gladio p ploꝛat o ceſmeea fa.i Hinc etiaʒ renſtamgſe ſcheet
rinui HS 89 dololns naneue, An. baptiſmũ fide ſacrõ cinr/ accndsmenged audeſt
ectit landi in tꝑe erunt. cn v a furoꝛe ũ filijs ipꝛope ge per a. quãnis 5 ſe müda/ ſi facienda ſacer ſſitate. S.
Cogitau pes eo ta paren unci ꝓpbeta. quã iali pcõſ ici elt kacie in neceſſita⸗ fa⸗
nonlte n CC is feci. iqua peccata plerea pun It ide pp is ab ongi lterio ⁊ hõ vel ꝓximo in Eſtaũt fa⸗
urig eaaucidci non Uiann Worgaccahmed Praln econaaoꝛis aͤrtteno huͤci vij que penitet Eſt aut ſne
Pen cñ ne i 1. cere enixiſſe inte derae penlt⸗ peccat ſtatin
nnuſ⸗ o. Palicig en ratſer in gladio ca ira ſe do soSnaſecreir) Bnilt ipſic; deraredan etu ac. vt.3.
V etã cõ t C0O0 milerat: tera ipſũ cien omẽtũ
* H Nonen aeecein ked per cucez propb icens. dio qð⸗ cã inter ceter tatibus d fe der monee er⸗
n in, tione Gls Boie tran⸗ ſcd ner⸗ ere oſtendit di ibus ſud iges no ſine ni in inig i. iij. ille rex. 2 ſtoccul⸗
inus facere o coꝛdibi liges no t. Ecce eni in i. v. di. ſi autem e 0
Agnn aan na iu ED e dicant in me recoꝛ ſitet ⁊ dicit. E Di v. ſ⸗mnieſtum. ſ uur non cred
zlorzce ſtulerunt. ſi. ad id qdðᷣ . 0 aliciaz eoꝝ adi toeſuz 26. t:qͥ vcõꝛem 2 im ? conterin rt oꝛis con
H Meuerll.a ſre As oemmali runt eos ecep Npnia ãt:q̃ pcd libꝛo de tum re ſi differt 39 peni
NenretSdh 18 ũc circũdede je mea facte Mop opʒ aug. in eü pecca ſque ad tepꝰ peni
gfni fuerũt abꝛaam ? datum: nũc cin. ꝛaz facie im deraree et dicens. ſeſons uldne 4 Ale r cü
e ez per iu⸗ 9 ſue co 9*. ðM itétia doc Ecris ĩ loco etie ðputatũ.ſʒ ꝗ nũ
Nosd nocvſe Ne abſ, . ntione nen nymus ,-= penitẽ ãlitatẽ cris i lẽtie ðp ſacerdotis.
8 ſen dei ne Hiero ogitẽt ꝙ; — q̃litatẽ cris. tater opiam lſace i pec
1on Alega notis Se ſunt. Itẽ uniant. ne c pn/ Onſidera atia i varietate- habet c olibet inſtat ,B
enntb g lunr lprcevo, lni⸗ Am ita o peccatis p n ci⸗ in tpe inpſener Etatiõe ĩ quid in qu on quia om
FFr ntp thoc tẽ 5 oꝛtaliter.non met
Aprlin Boloths veus 4 ꝓ veteri i. in Eri Pina nt qlie fecera . ecutõe. Oʒ cat m ille circa vnu
nügte a C. teos cõmaa qꝛ nunc. i. in pi. cũdati ſu plone ⁊ qii ltiplici ex ellẽtia nes moꝛe ſunt. ſed auge
in tedera ero cõ n eos: qaꝛm erut circud me b00 vicij mli m exc icdem tempus ſunt. ff. de
iien⸗ in ios. ipſi v ſa ni e nas iuen utat nõ me ipſins nicantẽ dũ me/ idem tempu turnitate. f. de
uerlari⸗ tur ? lia is ſuis q oꝝ ſicut pui din/ .penitere ſoꝛnic⸗ tpz modũn illð ex diu de ſimo.
em Saerg znuonnt poſſun te ſůt coꝛ tricis' i mõ em peregit: len / non ſans.
ouf⸗ fftrad nt. pꝛincipe iones apte . dem. re itudin n.: excel dqd. .in loco. ſu
* Ca entr vel wennn õ ner Belen luam nph aut eui debui „ Dcketat facta.
Em gladio inb om Eretici nõ p ntra deũ canſa co ſacra H . jaon. aa. quedam
ſiP los auf ſnnt v cũ antiquis Qarietate. agentis. d eins calhiabmael gne omtmlencnte
rn deos. tiqua peccata S=ðèð M Darierae agen repꝛebenſio
n 1. rr non punt⸗ ſerit quedam cõtra opinion? enim eere mi. ſicut dignũ.
dol pentü.ſ. tis ta nubere. omi.
inn A nlios adporius erſerit g.ꝛ merſerit duedan zlar 1 Anallerna ve be
u P nien die mmcidender i rdicta; literã oſeel. ne lone :ꝛc lau.
u Hiemſneren
ins.

m.

ij iü llic. lau.
edire. % 6.

§ 9 1 Upe
8⁶
P
C

ie
bliuionem non v
ſirni robliuion ſtantie el
nbſtituit pe les circun . 1
en eas ſu tias.niſi ta ilegium. v
gere peccatum vel hen cnkicnri erchnſtinn ſacer öð re mi .
dimit ge eum tener irae un s peccatum face . iij. pꝛecipue. fl.
videntur dicere ꝙ peccata ſKurch terni⸗ en lau. leminimuo iururſdi Alpenut. noria vi
quirec nt. lan. 8 tus. ſupꝛa. iſcopum. c defoꝛmis.
rioꝛnbus capitulis as ꝙ peccata non redea 0 — de eve eckiſcopan pulchꝛa ve , traoꝛdinarie. nam
muir anon — ſic n osdunec eretricis nelb c. vl. lau. trum oꝛdimarie elrcdzim erie
6 ou. ? ſic ius. di. 1Xvij. di. ,vl. ſt vtrum oꝛdinart uj.
. ¶ Qula eoꝛü. buius. P oto. argu. bulus e 8S.IIV. q. iij. exti
Crtht b † Q das. S. in pꝛin. i aut. h. ro vel ve uo ea abulus mereirices. edes. h. jij
udas. S. n §. qui 8. in modo.q ij. q.iiij. me cen. qu O ij.
noͤni c ¶ Siiue ů.e.di. in.S. qui ecarnis. fli lau. Et abilis eſt. xxxij. uis. ff. de in
uid ẽ. * nigine . ſimi abilis liij.quiſquis.
nee eeeg nckortgeg aon Auod egeoenn ð. xvij.q.iiij.quiſq
2142 iudinez.i. C an it tenem n eſt cõm r CS. AWe
riiu r induxi ccatu tenemu on eſt cõn 1
Ama e qualite iginale pe i. at al ud n 76. Vt. .
8 C S onceptus iſſa tenemurcoͤſn e.n. nobi
cee. c u cõmiſſa ten exigi.qu
it nin b C qꝛ tanmu tñ contrition
cſt verum credo iñ c
becen⸗ aetume
ſed conti
benen
gteAH
Hn
ul

De em.
Bꝑlts.

a .“Bominox. ar.5.xrij.9. v. de foꝛmahhh.
b ¶Conſtituto,/quo ẽt a ciugibꝰ eſt abſtinẽdũ.j.e.q.iiij.c.ſ. ij. ?⁊ fere p totũ.
c ¶ Perſeuerauerit. naʒ perſeuertia auget delictũ. xxiuj.q.j/ſciſma. f. fur.
inſiciendo.S.infans.ecõtra.moꝛa ⁊ perſeuerãtia excuiat delictũ quandoqʒ.xxx

d ¶Perſeuerãter.iteratio.
enĩ aggrauat.xxxv.q.ij.ita
nos.
e Et quãta.i.qreſiſtẽtia.h.
¶ Non peccãtis.vt ſi mino
raliquem ſe non peccantẽ
viderit.

g ¶Befleat.qꝛ abſtinere nõ

potuit a peccato quẽadmo⸗
2 minoꝛ ſe abſtinuerit.

h Bolenduʒ. caſus iſtruit

an gu. penitẽtẽ ta in interio⸗
ri ꝙᷓ in exterioꝛi.penitẽtiam
n.interioꝛi debet dolere ð tri
bus.iſ.de malis cõmiſijs. et
hoc oſtendit vſqʒ illuc defle/
at ⁊c.item ⁊ de boniſ omiſſiſ
ſcilicet virtutibꝰ qᷓ̃ oñdũtur
omiſſe.qm̃ qui delinquit in
vno ⁊c.⁊ hoc ab illo loco de
fleat.vſqʒ ad illũ aiaduerte⸗
Te.a quo loco vſqʒ ad illum

in oĩbus oñdit ꝙ doloꝛe de

bet de malo exẽplo quod ðᷣ
llit ꝓrimo peccãdo. ab illo

ãt loco in oĩbꝰ ⁊c.vſqʒ ad il⸗

lũ locũ qui ergo ĩſtruit peni
centeʒ ĩ exterioꝛi pnia que cõᷣ
ſiſtit in facien do.vi ſeculum
relinquere ⁊ ſimilia. ab illo

loco qui ergo ⁊c.viq; in finẽ

inſtruit in iterioꝛi que conſi
ſit in abſtinẽdo. lau.
BSed ꝓ ſe. . di. . §. aliſ.
ecõtra. c.ſunt qui arbitran⸗
Tau.
k Hegeninmm eſt. S. xxiij.
ellij. ipſa pietas.
1 Invnd

n vno.lſ.moꝛtali peccai

to factus eſt olum reus pec⸗
m COmnium. ſcilicet. quo

ad vitam eternam. ita enim

pꝛo illa damnabit ac ſi eſſet
omnibus inuolutus q; non

tantũ puniatur.vt.j.e.di.fra

tres.vel qui offendit in vno
Lmoꝛtali peccato factus eſt

oĩum reuſ virtutũ i.ex eo ꝙ

per vnũ pcũʒ moꝛtiſtcat in ſe
oẽs virtutes.vel qui offen⸗
dit in vno.ſ.charitate ſactus
eſt oium reus.i.ingratus oĩ
un onoꝝ acceptoꝛuʒ. lau.
Igeo. n. quomodo pec-
caſſei ſ tanta bona habuiſſz
⁊ eſt ar.ꝙ perfectus in eodẽ

genere delicti plus peccet q;
imperfectus.hoc iñ admittẽ

dum eſt ſm contemptũ. xxx
ij.q.j.cuʒ renunciatur.S. di.
Ij.S.i ẽ ſed hoc.c.ſi.n.inquit
v.j.q.j.multe ſunt auteʒ ope

ralones⸗
o Reus eſt omniuz. olum
quo ad vitam eternaʒ.ita.n.
damnabitur pꝛo iſto ac ſi eſ:⸗
ſet omnibus inuolutus.haſ
Dduas expoſiriones inuit hie
7. S. e. di. ij. §. nõ at bene. h.
p ¶Detrimentum .i. defe⸗
ctũ.vel hoc quo ad opera ex
terioꝛa non quo ad eẽntiam

quia ſi habet vnam babet

omnes lau.
WQue ſi non.quantũ ad
opera exierioꝛa pꝛioꝛbus ſi⸗

vii.cc. de pe.diuturno.ff.de ritu.nup.l.qui in pꝛouincia. lau.

tiã fidei vt ſunt domꝰ dommoꝛuʒꝰ
aut alioꝝ multoꝝ ſiitempoꝛe oꝛati
oni conſtituto vt ſeſtinitates ſcõꝛũ
⁊ tẽpoꝛa ieinnij.oſideret quãtũ ꝑſe/
uerauerit.⁊ defleat quod ꝑſeneran
ter peccauit.⁊ quanta: virius fue
rit in pngnatione.Sũt qui nõ ſoluʒ
non vincuni:ſʒ vltro ſe peccato oſ/
ferunt:nec expectãt tẽtationẽ ſʒ pᷣne
niũt voluptatẽ:⁊ ꝑtractãt ſecũ quã
multiplici actione vicij delectabili
ter peccauerint.oĩs iſta varietas cõ
ſitẽda eſt ⁊ deflẽda:vt cũ agnonerit
ꝙ peccatũ ẽ multũ cito ineniet deũ

Pppiciũ.ĩ cognoſcẽdo augmẽtũ pec

cati iueniet ſe cuius etatis fuerit:cu⸗
ius ſapientie ⁊ oꝛdinis.⁊ ſtati om
nẽ alterius nõ peccãtis ĩmoꝛetur ĩ
iſtis ſingulis ⁊ ſentiat moduʒz crimi
nis.purgans lachꝛymis oẽm quali
tatẽ vicij:deſieatꝰ virtutẽ qua inte
rim caruit.Dolenduʒeſt.n.⁊ dolo
re purganduʒz eſt nõ ſoluʒ qꝛ pecca
nit ſed ꝙ ſe virtute pꝛinanit. Nam
licet ſperet ſe ↄſecntuꝝ veniaʒ:dole

re tñ põt qꝛ nõ ꝓmeruit vnde remn
nerari ↄfidat anxiet᷑⁊ doleat q mõ

effugiens de pꝛeteritis penaʒ:miſer

tñ nõ inde expectet gloꝛiaʒ:cuiuſoẽ

tempꝰ quoniaʒ bꝛeniſſimuʒ ẽ debu
it decertaſſead cõſequẽdũ pꝛemiũ.
Defleat ẽt qm̃ offendẽs in vnofa.
ctus eſt oiuʒꝰ reus Ingratus.n. ex/
titit qui plenus virtutibꝰ denʒ non
oĩo timuit. In boc.n.quiſqʒ pecca⸗
toꝛ fit culpabilioꝛquo ẽ deo acce⸗
ptioꝛ. Ideo.n. adazʒ plus peccanuit
qꝛoĩ bono abundanit.euiã alio moõ
offendẽs ĩ vno reusẽ oĩuʒ:qꝛ oẽs
virtutes patiunt᷑ detrimẽtũ ab vno
vicio.naʒ ſi quia cadit in auariciaʒ
largitateʒ deſtruit.⁊ etiã caſtitatem
minoꝛauit.amoꝛe.n.pecunie vł vi
olaret caſtitateʒ vel ſaltẽ minꝰ ama

ret. Si eniʒ tanta ꝓpter deũ adhuc

caſtitas ineſt vt nolt eandes ꝑdere
tũ ſaltẽ minoꝛi gaudio mino affe⸗
ctione tuetur eaʒ vbi videt inde ꝓ/
cedere damnum pecunie.ſicqʒ ⁊ in
alijs que ⁊ ſi nõ expellant᷑ ñ perce
ptione vniꝰ vicij vel ſatis vel paꝝ
minuũt᷑:vel intentõne deterioꝛant᷑:
vñ omnis virtꝰ amiſſa cuicũqʒcri

mini ẽ deflẽda:⁊ ð oĩbꝰĩdulgẽtia pe
tẽda ẽ. Aiaduertere ẽt oʒ ⁊ aiaduer

tendo deſlere animaʒ pꝛoximi quã
deo foꝛnicatoꝛ eripnit:vel ereptam
in malo confirmauit etiaʒ ꝙꝙ exem
pluʒ extitit mali in operatioe ſni cri
minis:cui magis ꝓſuiſſet ſi alijs fu/
iſſet cauſa conuerſionis:gemat ita
que alioꝛum vitam in ſua coꝛrupt
vel in coꝛruptam non conſernataʒꝰ

⁊ cõmodum pꝛoximi quod dediſſʒ
exẽplo boni:de triſticia doleat quã

bonis peccando intulit: de leticia

quameis non adhibnit ⁊ non ſolũ

7 Erpellantur. reuer.
¶Cuicunqʒ.i.criminoſo alias habet
ominis viius.i.eſſicacia vel effectus cuiuſcunqʒ criminis eſt deflẽdus.

offerat deo g.
oneʒz deinde ⁊ ꝙ põt de poſſeſſione

q.d.omnem crimẽ cum ſuo effectu eſt deſlẽdũ

ſaner qd ⁊ qualiter feceritſj quã
iinſte deũ ut diximꝰ peccãdo onen
derit.timeat illã neritatis ſentẽtiã
nõ poteſtis dnobus dominis ſerni/
re timeat ergo ne omnia bõa que fe
cit duʒ in vno peccato perſeneraue
rit:excõmunicatiõe mala ꝑdiderit
vt qui ſernit diabolo ꝑ crimen deo
quas obtulerit amilerit virtntes.
Pinz tamen eſt credere vt rece/⸗
pta dei gratia que in eo deſtruit oĩa
mala pꝛoꝛa remuneret bona:vt cũ

Ddeſtruxerit quod ſunʒ non inneneʒ

rit:amet ⁊ diligat bonuʒ quod ẽt in
peccante plantauit. In bis ommbꝰ
dolens aut relinquat ſeculũ:aut ſal/
tem illa que ſine admixtioe mali nõ
ſunt adminiſtrata vt mercatura et
militia ⁊ alie que vtentibꝰſunt noci
ua:vt adminiſtrationes ſeculariuʒ
tãtuʒ niſi his vtatur ex obediẽtie
icentia.ponat ſe omnino in ptateʒ
iudicis:in indicio ſacerdotis nihil ſi
bi reſeruansſmi.vt omnia eo iuben
te paratus ſit facere pꝛo recupanda
vita anime quecũqʒ faceret pꝛo eui
tanda coꝛpoꝛis moꝛte.⁊ hoc cum ð
ſiderio q vitam recuperat inſiniiã
vt deus .cum gaudio eniʒ facere ð

bet imoꝛtalis futurus que faceret ꝓ
Differenda moꝛte monturus. Sẽp

depꝛecetur deũ certus de venia qui
omnibus modis ⁊ ſine omni tedio
Dubiꝰ rogaret poteſtateʒ terrenam
abſtineat a multis licitis:ꝗ in liber
tate arbitrij cõmiſit illicita: ſemper
ente:⁊ coꝛdis cõtriti/

tunc quod offerqt deo:ſecurus ofſe
rat.reſpexit enim dominꝰad abel⁊
ad munera eins ſed pꝛius dicit ad
abel quaʒz ad munera eius.Sumẽs
enim menteʒz quaʒ cognouit humi

lem ⁊ puraʒ ⁊ remuneranit eius lax ʒ

gitatis munera.ad chaim vero nõ
reſpexit neqʒ ad eius munera.men
tem enim eius quam viderat quo/
niam non cognonit: eius munera
non recepit. In indicio itaqʒ coꝛdiſ
conſideranda eſt elimoſina tribuẽs
nec iam conſideranduʒ eſt quantũ
ſed qua mẽte.qua affectione dat q;
põt.vidua enim duobus que bhabi
erat minutis larga plus omnibus
poſuit.qui ergo ſua peccata redime
re vult tẽpoꝛalium oblatione cane

at. pꝛiu S offerat menteʒ. Cautus ſit
penitens ne verecundia ducins di

nidat apud ſe conſeſſionẽ: vt diuer
ſa velit diuerſis ſacerdotibus mani
feſtare.quedam.enim vm celãt:q̃
alijs maniſeſtanda reſeruat.quod ẽ
ſe laudare ⁊ ad hypoc riſim tende
re ⁊ ſemper venia carere:ad quam
perffuſtra putat peruenire.Caneat
pꝛeterea quem vera dilectat penitẽ

tia non prius ad domini coꝛpus ac

abet cniuſcunqʒ criminis ⁊ eſt ſenſus

vnde ⁊ ſequitur.⁊ ð om
nibus.q.ſit expoſitio

pꝛecedentis.hD.

1Quog ereplu .5.

2

xxvi.q.ii.ij ⁊ illud.b.
u Dizen ↄleruatam.
i.cõfirmatam ĩ mato

per ſuum eſſectum.

x ¶ Peccãdo.i.ð pet

cato ſuo bonis triſtici⸗
aʒ pueniſſe de qua do
lendum eſt.vt cõtriſtã

ii ꝓſit ad vit. vel nõ

eſt abſurduʒ ſi ꝓpꝛie vðᷣ
triſticia doleat quia ⁊
apoſtoli ð paſſiõe dñi
doluerũt.⁊ nos ð pe⸗

nis martyrũ cõtriſta⸗
mur. ff. ð icẽ.rui.nau.

quo naufra.ff. de le.j.
⁊ ſi ptis.ff. de bo. li. in
Huitute.ff. ad il.ſigs ĩ

graui.S.ſi quidẽ. fl..5

ver. ob.l.antepe.l.

y¶Piüũ. . e. di. iij. x5.
illð at ⁊.c piñ eſt.h.
3 .Er obeditie.. xx

iij.q. v. miles. h.

+☛R

i peccato:ũ.

b V deus eſt vita
eoꝛum inſinua vel bʒ

vitam infinitam.

e Moꝛiturꝰ. vt coꝛa
pus redimã.ferrũ pa

tierꝭ ⁊ ignẽ Arida nec
ſitiens oꝛa lauabis a⸗
qua.Foꝛtiꝰ vt valeas
gqcunq; tolerare nega

bis. ARc pᷣciũ pars hec

coꝛpoꝛe maiꝰ bʒ Out
dius.xlvij.di.oẽs.xxx

viij. di. oẽs. xij.q.j. pꝛe

cipimuſ.lau.

aliud.hd.
e ¶ Offerat.exquo mẽ
tẽ obtulit..
f ¶ Etad munera.S
lij. q. vij.ĩ grauibꝰ. h.
Cognouiti non

appꝛobauit. vt ĩi euan
gelio neſcio vos.i. no

appꝛobo.h.

h Larga alſlargira
i ¶ Apug ſe.ar. ꝙ nö

dz fieri diuiſio cãe.ar.

j. de cõö. di ij. ↄperimꝰ

C. de iudi.nulli.j.eo
fratres. 1.
k (Lonkeſſionem.
nota confeſſioneʒ pec
catoꝛum non debere

dinidiper plures ſa⸗

cerdotes.nam qui di

nidit veniam non cõ⸗

ſequitur.ar.ff. de ſer.
ru.pꝛe.per funduʒ vt
ſ. eo. fratres.

VCoꝛpne. cö. di.

ij. quotidie.h.

a Reſeruans.i.ſuo

nqui
Paſckdi
ſtſoedn
nitt⸗
fininm.
ifie.
ſdebolit
alſlte
1ardiſs
int
giͤckh.
littin
ſeoh⸗
mumiſe
U
Ntselti
nand
ſntan
Kurgc
niſnin
ſiMete
ltbien
ent wen
Nenerg
üpmete
aohr
idien
rſae
ongi

atemi

lman
Gund/,
vontiren
laun

LoneinO

niſocien⸗

ſigfen
guliſn

ſſinen⸗
ſongN
ſon deht
nuſn
unetie
nann

9,.
h

Bona. ergo a cõtrario ſenſu ſi malaʒ habuit conſdlam ſeparabit ſe

TDi. Vj.

a coꝛpoꝛe rp̃ᷣi ad hoc continuatur quod ſequitur.
b¶Judicium.i.vltimum. —.
e¶ Togitet. qꝛ ſicut pꝛo delictis ſeparat᷑ a coꝛpoꝛe chꝛiſti.i.domini ĩ hac
vita niſi reſpiſcat ita pꝛo eiſdem in futuro iudicio ſeparabitur in ignem

eternũ.cuʒ edi ſepara⸗

bũtur ab agnis.i.pec-
catoꝛes a iuſtꝭ.xj.q.iij
nolite h. .
d ¶Abi in quo iudi

cio.
e ¶ Terribilius. ;ᷓ ſit

ſepatio a coꝛpoꝛe chꝛi⸗
ſti que eſt quañ q̃daʒ
danatio. vt. j. de con.
di. ij. quotidie.
e ¶ Terribilius iudi⸗
cium.ſ. damnatio.
¶ Bigni i. pd ti. h.

g ¶ Dina.i filia iaoo/

bi. illud tangit qð legi
tur in gen.c.xxxiiij.ſ.
cü iacob veniret in
terrà ſichimitaruʒ di⸗
na Rlia eiuſ egreſſa eſt
vt videret mulieres il
lius regionis.quã vi/
dens ſichen filius re⸗
gis illiuſ terre. adama
nit ⁊ rapuit ⁊vi oppꝛeſ
ſit eam.h.
h¶ Erperimento.vñ
Ouidi. Qui ſemel eſt
captꝰ fallaci piſcis ab
bamo. Omnibus vn
ca cibis era ſubeſſe pu
ta. lau.
i ¶Ympetret. S. di.
j. quẽ penitet in ſi.h.

18 alitas. c. ne
gociantẽ.S. di.

lxxx viij.ſoꝛnicari.
I¶Vtilius.i.inbo⸗

neſtus queſtus argu

it penitentem.
m ¶Interuenire. naʒ
cotrabentibus natu⸗
rale eſt ſeſe innicem ð
cipere.ff. loc. itẽ ſi pꝛe⸗
cio.S.quẽadmodum.
2.ff. de mino. in cauſe
S. idem põ.
n OOntrarium. ad
miliciaʒ hoc eſt
verũ cuʒ eſt ei iniũciũ
⁊c̃.vel deliquit in ipſa
milicia. S.di.li ſi quiſ
poſt. . e. q. ij. latoꝛem.
g.xx vj.q.vij. ð his ve
ro nã cũ hoc ẽ ei iniũ
ctum nomine pnie ne
ad ſecularia negocia
vnp̃ reuertat.iũc ob
ſeruare tenet᷑.alias ex
cõicat᷑. j.e.de hil.ſʒ ſi ẽ
ei iniunciũ ſiue pꝛiua
taʒ ſiue ſolẽneʒ egerit
pniaʒ decetero redire
ñ põt ad ſecularia ne
gocia.qꝛ:quaſi perſo⸗
na eccleſiaſtica eſt. vt
S.di.j.c.aliud.j.eo.de
his.nin negociũ qð ſi
ne peccato expedia⸗
tur.j.e.negocium.
o NYqui.caſus ſi
qui ſolem nem
pniaʒ egerũt. poſt ad
milicia ſecularem ſũt
reuerii.x.annis peni⸗
teant.ſed ſi de hac pe⸗
nitẽtia tres annos exe

cedat quam conſoꝛtat illũ conſcia
bona ſed in bac ſeparatione tremẽ
dũ iudiciuʒ cogitet vbi maiꝰ et
terribilius impenitẽtes ſeparabit ĩ
ignẽ.doleat ꝙ nondũ audeat ſume
re quẽ multũ deſiderat cibũ ſaluta/

rẽ.iſti ſunt digni fruetus penitentie

aiam captiuã elaqueãtes ⁊ in liber
tate ſeruãtes. Cohibeat ſe pꝛeterea
a laudis a ſpectaculis ſeculi qui per
fectaʒ vult conſequi giam remiiſn

. Cc„;2
nis. Mam dinas iacob filia 2 ſi ſe ć

bibniſſet ⁊ inter ſuoſ remanſiſſet:ab
extraneo raptoꝛe coꝛrupta nõ eſſet.
Tanto itaqʒ magis ſibi caueat ⁊ co
hibeat que ſepe vel ſemel rapta et
coꝛrupta ẽ timeat iaʒ docta experi
mento quod ignoranerit virgo. eli
gat quẽ imitetur.nõ ſequatur quem
qimꝰ ſuus dãnat ſe eni indicat qui
penitentie fructꝰ non bntẽ aſe ñ elõ
gat.laudat eni ⁊ amat:quos digne
fructiſicare non ignoꝛat:querat iru
ctus dignos⁊ ſi non dignos penitẽ
tie.ſunt enim fructus digni virtutũ
fructus qui non ſufficiunt penitenti
bus. DPemientia eniʒ grauioꝛes ex
poſtulat vt ſic pacetur eccleſia.vt
pacata doloꝛe ⁊ genitibunus moꝛtuis
impetret vitam.
Iem Leo papa.
Penitentes negociationis lucra
abijciant.
Ualitas Incrinegociâtẽ aut
(eecndar aut argnit:qꝛ eſt ⁊ bo⸗
neſtus queſtus ⁊ turpis.veꝝ tñ peni
tenti vtilius ẽ diſpendia pati quaʒ
periculis negociationis aſtringi:qꝛ
difficile ẽ inter emennis vẽdentiſqʒ
cõmerciũ nõ iteruenire peccatum.
Idem.
Poſt penitentiam ad miliciam ſe/
cularem redire non licteee.
Qitrarins. vero oĩno è eccle
ſiaſticis regulis poſt pnie acti
onẽ redire aò militiã ſecularem.cũᷣ

apoſtolus dicat nemo militãs deo

iplicat ſe ſecularibus negocijs. Añ
non eſt liber a laqueis diaboli.ꝗ ſe
milicie mũdane obtulerit implica
re. Aẽ ex niceo concilio.
Hecennio peniteat:qui poſt pniaʒ
ad ſecglarem miliciam redeunt.
82 qui vero per gratiã dei vo
cati pꝛimo quidem oſtende⸗
runt fidem inaʒz depoſito milicie cĩ
gulo:poſt hec autem ad pꝛopꝛium
vomitũ ſunt reuerſi:vt etiaʒ pecuni
as darẽi ⁊ ambirẽt rurſus ad mili/
ciaʒ:iſtix annis ſi nt iter penitẽtes
poſt pꝛimũ trienniũ quo fuerintm
ter audientes.ab omnibꝰ vero pꝛe⸗
cipue üllud obſeruetur vt animꝰ eo
ruʒ ⁊ fructus penitẽtie aitẽdaturꝗ/
cunqʒ eniʒ cũ omnitimoꝛe ⁊ lachꝛv
mis perſenerãtibꝰ ⁊ operibꝰ bonis
conuerſationẽ ſuã non verbis ſolis

ccCV.

gerlt. comunioni eccleſſe reſtitui debent ⁊ ſi penitentes vere extiterint epᷣs po
terit de pnia ĩpoſita relaxare.ſi autem negligentes explere debent pꝛoꝛſus tẽ

za conſtituta,

ſed ope ⁊ virtute demonſtrant.cuʒ
tempꝰ ſtatutũ ab his fuerit impletũ
oꝛationibꝰ ia ceperint cõmunica⸗
re licebit epicopo humanius etiaʒ
circa eoſaliquid cogitare.qui vero
indifferenter habuerint lapſuʒ ⁊ ſuſ
ſicere ſibi ꝙ eccleſiaʒ introinerit ar
bitrant᷑:iſti omni modo ſtatuta tꝑa
ↄplebüt. Iẽ ex oci.aurelig.
A còione ſu pedant᷑ qui poſt pniaʒ
ad ſecularia redeunt. .
Ehis qui ſuſcepta pnia:reli
gieonẽ ſue ꝓfeſſionis obliti ad
chiaria relabũtur: placuit eos ? a
cõmunione ſuſpendi ⁊ ab oium ca
tholicoꝝ ↄuiuijs ſeparari ꝙ ſi poſt
interdictuzʒ cũ eis quiſq;ᷓ pꝛeſũpſerit
mãducare:⁊ ipſe cõmunione pꝛiue
tur. Aem gregoꝛius.
Que ſit falla penitentia.

patrũ pꝛo qualitate crimmuʒ ipo⸗
nunt᷑. Jõqʒ miles ⁊ negociatoꝛ vel
alicui officio deditus:qð ſine pec/
cato exerceri nõ poſſit::ſi culpa gra
nioꝛi irretitꝰ ad penitentiã venerit:

vel qui bona alteriꝰ miuſte detinet

vel qui odiuʒ in coꝛde egerit:reco⸗
gnoſcat ſie veraz penitentiã non voſ
le pagere per quẽ ad eternã vuã ꝑ
nenire vaieat:miñ negdciũ reliquat
vel officiuʒ deſerat.vel odiũ ex coꝛ
de dimittat.bona quidẽè que iniuſte
abſtulit reſtituat arma deponat vl
teriuſqʒ nõ ferat.niſi conſilio religi
oſoꝝ epiſcopoꝝ ꝓ defendẽda iuſti
cia ne tñ deſperet interim quicquid
boni poterit ſacere.hoꝛtamur vt fa
ciat:vt omnipotẽs deus coꝛ illius
ilinſtretad penitẽtiam. Itez gre.
in homẽlia.xxiiij.
Poſt ↄuerſioneʒ ad negocium re
dire nõ licet quod ſine peccato agi
nonpoteſt. .
LSoc:n qnod ante cõnerſio
L. nẽ ſine peccato extitit: hoc ẽt
poſt conuerſioneʒ culpa repetere ñ
fuit. Sunt.n.pleraqʒ negocia que ſi
ne peccati exhiberi:aut vix ant nul
latenus poſſunt.que ergo ad pecca
tum implicat:ad bec neceſſe eſt vt
poſt cõnerſionẽ animꝰ recurrat.im
Itez Innocen. ꝓpapa.ij.
De egdem.
Faſanrte noſtros epiſcopos 2
ꝛeſbyteros admonemus ne
falſis pñijs laicoꝝ animas decipiẽ
tes in infernum pꝛotrabi patianiur.

falſam ãt penitentiaʒ eẽ conſtat. cũ

ſpꝛetis pluribus de vnoſolo penuẽ

Eülas penitentias dicimꝰ que
non ſᷣm anctoꝛitatẽ ſanctoꝛuzʒz

p Barent. ad vſuram vel ad negociationem.b.
q¶BDecem.xx vij.qj.deunotem.

Pr¶ Triennium. ideſt pꝛimũ
tempus triennij. .
¶ Quo triennio. S. c.q.ij.
latoꝛẽ.ð ↄſe.di.iiij.coſqnos.
t ¶ Fuerit. extra eccdleſiam
exiſiẽtes ⁊ audientes officiũ
ſupple intrent eccleſiam.vel
poſt pꝛimũ annũ inirẽt ad ec
clenã ſed vſq; ad triennium
ſunt inter audientes nõ cõi⸗
cãtes.vt.S.e.q ij. latoꝛẽ.h.
u ¶ Anẽdat᷑.hec clauſula nõ
ptinet ad pᷣcedẽtia.ſʒ hic põt
legi clauſula ſuperioꝛ poſt p
mum.lau.
x ¶ Lapſum.non curãdo ꝙ
lapſi ſunt lan. ⸗
y Oë his.qui ſuſceptã.S.
di. l.c. xlti..
a ¶ Separari.S.xx vij.qj.ð
notam hug.
b⸗ lſas. auctoꝛitatc.i.nõᷣ
coſideratis circũſtanti
is.vel ſi ibi certa pena ſtatui
tur ſi minoꝛ iponitur falla ẽ
niſi ex cauſa tẽperetur.i.q.
vij. c. ijl.
c ¶ Mon poſſit. difficultas
notatur.ñ impoſſibilitas vł
qualitas. lau.
d ¶ Reſtituat.xiiij.q.vj.ſi reſ.
e ¶ Peo delẽdenda.S. xxiij.
q.v. excõmunicatoꝝ.h. S. q.
ij. latoꝛem. .
ſ¶ Ne tamen delperet. lic
pꝛedicta non facit.lau.
g Egociũ. non fuit 2c.
alij nõ habẽt non. et
tunc recte ↄcoꝛdat cũ duobꝰ
pcedẽtibus capitulis qꝛ pec-
catuʒ ẽ ſi exerceat negociati«⸗
ones ſz ſi habet nõ. bonũ eſt
qꝛ nõ eſt peccatum ſ excolat
agros ⁊ vineas.aut cogno⸗
ſcat vxoꝛẽ ſuã cã pꝛolis.imo
ſicut fine peccato pꝛius hoc⸗
facie bat ita nũc fſacere debeꝛ
poteſt. b.
h¶ Ratres. S. e. di. iij. S. itE
opponit᷑ ſi illa. pbp.
i ¶ Keus. S. e. di. coõlideret
lxxxvj.di.palce.⁊.oiꝗ clemẽ⸗
tia. h. ar. conira teſtes ⁊ iſtru
mẽta.S.di.lxxx vj.c.iij.ar. cõ⸗
tra. C. de tranſac.ſi ex falſis,

tia aguur. aut cum ſic agitur ð vno M

vt nõ diſcedatur ab alio.vnde ſer
ptum eſt qui totam legẽ obſeruaue
riti.offendit aũt in vno:factus ẽ om

niuz reus.ſ.quãtum ad vitam eter

nam.ſicut enim ſi peccatis oĩibus.

O nij

De pe.
n ¶ Semper remittebantur. xij.qlij. gleꝛia.j.de con.di.iij.aquam.b.ar.

aMon intrabit.non tamẽ punietur. b.

b C
E

Peccatis.S.xxv.di.qualis.h. .
Vi autem.hic intitulatur.vi di.vbi queritur cui ſit eonfeſſio faciẽda

2 quali ⁊ quidem facienda eſt ſacerdoti ſi fieri poteſt ⁊ ſuo ſi tamẽ fu
erit intra eccleſiam qui ſciat ſoluere ⁊ ligare alias enim ex iuſta cauſa

duicunq; eſt facienda ⁊ etiã

laico ſi vrgeat neceſſitas.j.e.

c.j.⁊.c.placuit.S.di.j.quẽ pe⸗
nitet. Similiter cui ⁊ quali.
qꝛ diſcreto ⁊ a crimine mun/
dato.j.e.c.j.⁊ vt dicitur.S.ę.
di. j.quem penitet.
Zi vult. a loco vſq;
ad verbũ laboꝛet ita⸗
que ⁊c.habetur.S.di.j.queʒ⸗
penitet ⁊ ibi exponitũ ẽ lau.
eNQuerat.hoc põt intelli⸗
gi quãdo eccleſia plures ſa⸗
cerdotes hʒ tunc.n.ad melio
rem ſacerdotẽ debet accede⸗
re.vel hoc quãdo pꝛiuscon⸗
feſſus ẽ ſuo ſacerdoti poſtea
vadit ad aliũ.ſi ſuꝰ ignoꝛet ſe
cundum qualitateʒ delicti ei
penitẽtiaʒ ĩponẽ.ar.j.e.pla⸗
cuit.qꝛ q;to pluribus cõſitet᷑
tanto citius veniã conſequi
Lur.S.di.j.ques penitet.licet
BG. aliter ĩtelligit. j. e. in. S. ꝙ
autem lau.

f¶ Sepe enim. j. de conſe.

Aliquis fuerit.h.

gEr deſiderio. S. q. v. ꝙ
deo.
ba Si non tã cito.quatum
ad penà pur gatoꝛij. lau.
i ſ⸗ Operatione.l. vt ſit de
ſlua vnitate ⁊ in eam comple
ctitur.h.
i ¶Operatione.ſ.ꝛ alijs bo
nis operibus.S.e.di.S alij.c.
multiplex.xx vj.q.vij.c.j.ar.
xiij.q.ij. anime.h.
k ¶ NVon eripiet᷑.ſi contem⸗
pfit eccleſie ſuffragia. lau.
1 a Anitas.quia extra ec⸗
eſiam nemo ſaluabitur. vt
xxliij.q.j.quicunqʒ.lan.
m ¶ Ab vnitate. etia in necel
Atate.xxxij.di.S.verum.lau.
n ¶ Judas.S. e.di. S. alij. ecõ
tra.c.his peccatis.h.
o ¶ Aſſet.i.ire debuiſſet.h.
p ¶ Diuiſos.ab vnitate eccle
ſie.ſ.ad phariſeos qui diuiſi
interpꝛetantur. h.
qa ¶ Ante quem.iij.q.vij.iu⸗
dicet qui ſine.
P¶IJudicãdus.peccàt ergo
dum in crimine ſunt ſacer⸗
dotes iniungẽdo penitẽtiam
⁊ verum ẽ. vt. Z. ij. q. vij. . itẽ
in euangelio.quid ergo ſine
ceſſitate ſuus parochianus
petat ab eo penitentiã.R.cõ
teratur. ſtatim iniũgere po
terit.xiij.di.in ſũma.hᷣ.
1CBamnoſum.ideſt dam
Sine peccato.moꝛtali. b.

a/
eſſet inuolutusſi in vno tantum
maneat vite eterne iannã nõ intrav
bitꝰ Falſa.n.ẽ penitentia cũ penitẽſ
ab officio vel curiali negocio nõ re
cedit:quod ſine peccatis agi nulla
tenꝰ pꝛeualet:aut ſi odiũ ĩ coꝛde geſ
ſerit:aut ſi offenſo cuilibet non ſatiſ/

ſaciat:aut ſi offendenti offéſus nõ in

dulgeat.aut ſi arma quis cõtra iuſti
ciam feaert. Hi. vj.
Ui aũt ðbeat fieri cõ
ſeſſio vel qualẽ illuʒ
opoꝛteat eẽ qui alio
rũ crimina indicat ex
eodem li.de peniten/
tia docetur cũ dicit᷑.
Ai vult cõſiteri peccata ſna
2 vt in veniat gram.querat:ſa⸗
cer̃dotẽ ſcientẽ ligare ⁊ ſoluere: ne
cũ negligẽs circa ſe extiterit negliga

tur ab illo ꝗ eũ miſericoꝛditer mo

net:⁊ petit ne ambo in foneã cadãt
uã ſtultus enitare noluit.⁊ infra.
anta itaqʒ nis cõfeſſionis eſt vtſi
deeſt ſacerdos:cõſiteatur pꝛoximo
⁊ ifra. Sepe.n.icõtingit:q; peniteni
non põt verecũdari coꝛã ſacerdote
quẽ deſiderati nec locꝰ nec tèpꝰ of⸗
fert.⁊ ſi ille cui cõfitebitur:ptatẽ ſol
uẽdi nõ hẽat ſit tamẽ dignus venia
ex ðſiderioꝰ ſacerdotis qui ſocio cõ
ſitetur turpitudinẽ crimis.mũdati
n.ſũt lepꝛoſi dũ ibãt oñdere ſe ſacẽr
dotibꝰ ⁊ antequã ad eos ꝑuenirent
nandaz deũ ad coꝛreſpicere:dũ ex
neceſſitate ꝓhibẽtur ad ſacerdotes
ꝑnenire.Sepe ꝗqdẽ eos querũt ſʒ ſa
ni ⁊ leti dũ querunt anñqnã ꝓneniãt
moꝛiunt᷑:lʒ dei miſicoꝛdia ẽ vbiqʒ:
qui iuſtis nouit parcere ⁊ ſi nõ tã ci⸗/
to“ ſicut ſoluerẽtur a ſacerdote.q er
go cõſitetur oĩo ↄſiteatur ⁊ ſi ſacer
doti melioꝛi quã põt ↄfiteata ſi pec
catuʒ occultũ ẽ ſumiciatreferre ino
ticiã ſacerdotiſ:vt grata ſit oblatio
muneriſa infra. Laboꝛet itaqʒ peni
tens in eccleſia eẽ ⁊ ad eccleſie vni:
tatẽ tendere.niſi.n. vnitas eccleſie
ſuccurrat:niſi ꝙ de eſt peccatoꝛi ſna
oꝑatiõe opleat:de manibꝰ inimici
nõ eripiet aia moꝛtui.credendũ eſt
n. ⁊ pietas fidei expoſtulat credere
ꝙ oẽs elemoſyne totius eccleſie et
orones ⁊ opera iuſticie ⁊ miſericoꝛ
die ſuccurrãt recognoſcẽtimoꝛem
ſuã adonerſiõeʒ. Jöqʒ nemo digne
penitere põt quẽ nõ ſuſtieat vnitas
eccleſie.iõqʒ nõ petat ſacerdotes ꝑ
aliquaʒ culpaʒ ab vnitateveccleſie
diniſos Judas.n.qni penitens iuit
ad phariſeos relinquẽs apoſtolos
nibil inenit auxilij niſi angmẽtũ dę

ſperatõnis.dixerũt.n.ꝗd ad nos:tũ

videris ſi peccaſti:tibi ſit nõ tibi ſuc
currimus non peccata tua charita

* tiue ſuſcipimus:non compoꝛtanda

pꝛomittimuſ.nec qualiter deponas

ꝓ veniale ſine moꝛali remittatur quod non credo,.ergo venialia dicun
iurqd qua reuera moꝛalia fuerũt ſed tũc venialia dicebant quia cere
monijs remittebantur quantum ad penam legis euitandaʒ quo ad de

um autem non remittebantur.

onꝰ docemus quid enim nobis 2
miſericoꝛdie: qui nec opera ſequi⸗
mur inſticie.Iſſet ad fratreſ:iſſet ad
illos qui oꝛauerant ꝓ ſocru petri ſe
bꝛicitante.qui cananeã ipꝛobaʒ mi
ſericoꝛdie obtulerant. Interrogaſ⸗
ſet petrũ ꝓ ſe effundẽteʒ lachꝛymaſ
nõ fugiſſet Mariaʒ ⁊ Martaʒ: que
vitaʒ lazaro ipetrauerãt:nõ turbaʒ
ploꝛantẽ que vnicnuʒz filiuʒ acquiſie
rat vidue.init ad diniſos et diniſus
perijt.⁊ infra. Sacerdotes itaqʒ cui
omnis offertur peccatoꝛ ante queʒ
ſtatuitur oĩs languoꝛ:in nullo eoꝛũ
ſit indicandusqui i alio iudicare ẽ
pꝛomptꝰ.indicans.n. aliuʒz qni eſt
iudicandus cõdẽnat ſeipſuʒ.cogno
ſcat igitur ſe ⁊ purgetĩ ſe ꝙ alios vi
det ſibi offerre.caueat vt a ſe ꝓijci⸗/
at quicquid damnoſuʒ in alio rep
rit.aiaduertat qð dicit᷑:qui ſine pe
catoẽ pꝛius in illaʒ lapidẽ mittat.
iõ.n.liberauit peccatricẽ qꝛ nõ erat
qui iuſte ꝓijciẽt lapidẽ.qũo lapida⸗/
ret.ꝗ ſe lapidandũ cognoſceret.nul
lnus.n.erat ſine peccato in quo intel
ligitur oẽs fuiſſe reoſ.nã venialia ſẽ
per remittebàtur ꝑ ceremonias ſi
quid ergo in eis peccatũ erat.crimi
nale erat deierioꝛes itaqʒ in hoc ſa
cerdotes ſunt ſe pꝛius nõ ediſicãtes
illis qui dĩm obſernabant inſidijs.
In boc itaqʒ patẽtiſſimũ ẽ crimen
ſacerdotũ ⁊?'vltra modũ deteſtabi⸗
le:qꝛ non pꝛius ſe iudicant ⁊ alioſ al
ligant.dʒ eniʒ timere crimen quod
timuerunta deteſtabile eſſen .
uerũt ⁊ ſenſerunthiqni adeo erant
ceci ꝙ ſũmaʒ ſapiam ſperabant ca
pere ſius inſidijs:quod illis patuit.
tũc quiſquisꝰ vitanit vitet ſacer⸗
os quiĩ boc erroꝛe illis indeis pe
ioꝛ extitit.Caueat ſpiritualis iudex
ſicut non cõmiſit crimẽ nequicie ita
non careat munere ſcientie. Oʒ vt
ſciat: cognoſcereꝰꝗqcquid dʒ indica
re. Indiciaria enĩ ptaſ boc poſtulat
vt quod dʒ iudicare diſcernat dili⸗
gens igitur inqſitoꝛ ſubtiliſ iueſtiga
toꝛ ſapienter ⁊ quaſi aſtute interro/
get a peccatoꝛe ꝙ foꝛſitan ignoꝛat
vel verecũdia velit occuitare.Co/

„

gnito itaqʒ crimine: varietates eiuſ

non dubitet inueſtigare ⁊ locũ ⁊ tẽ⸗

ppuſ? cetera que ſupꝛa diximꝰĩ expo

nenda eoꝝ qualitate.quibns cogni
tis adſit beniuolus paratus erige/⸗
re ⁊ ſecũ onus poꝛtare.habeat dul
cedinem in affectione pietatem in
alterius crimine.diſcretioneʒ in va
rietate adiuuet conſitenteʒ oꝛãdo
elemoſynas ⁊ cetera.bona ꝓ eo fa/
ciendo.ſemꝑ.n.inuet lemendo con
ſolando ſpe ꝓmittendo:⁊ cũ fuerit
opus etiaʒ increpando.Sholeavlo
quendo inſtruat operando:ſit par:

