ſb
Nide

peloreri

wuin
e 4

aSec odio. S. eq.

c. rpᷣs contra.

Poſt aſcẽſionẽ.

illud voſt potius in⸗
dudit diem aſcenſio⸗
nis iᷓ ercludit. nam

alias nö eſſent deceʒ

dies nifi dies aſcenſi
onis cõputaretur.lxx
j. di. ſcire.
c Ailſquis. ver
ba creſconij.
dCInimic. S. lxxx

vj. di. odio. S. e. qöne

duo iſa.
Ebet. hoĩem.

Mar. ꝙ cu pecu⸗
nia poſſumꝰ aliquos

allicere ad fidem vt. ]
e.q.vij.ꝙ autem.⁊.S.
xlv.diſt. qui ſyncera.
ſub tali.n.conditione
poſſumus aliquam
vucere in vxoꝛem vt
ſiat xpiana.vt. xxviij.
q.j.caue.⁊ poſſumus
eos grauioꝛibus pẽ⸗

ſionibus onerare vt

ↄuertantur. j. e. q. vj.
iam vero.qð ſatis ad
mitti poͤt. fic in tali⸗
bus ſpũalibus licite
ſit pactio vbi agit᷑ de
conuerſione alicuius
ad ſidem. fic nõ ob⸗
ſtat. j.q. ij . ᷓ pio. io.
4 Dogd autẽ.
Nulli licet

occider̃ niſi

hẽat ptãteʒ

gladij:nec tunc lz niſi

cuʒ hoc faciat amoꝛe
iuſticie. vt.S.q.ꝓx.ea
vindicta.⁊..e.miles

item ſi ſpes ẽ coꝛrecti

onis nõ dʒ occidere.
ſecd ſi nõ eſt ſpes coꝛ⸗

rectionis:põt occide⸗
revel reddere eum in

utilẽ ad maleſacien⸗
dum.vt.S.q.ꝓxi.ẽ in
iuſta. ].e. c. rex dz. Si
aut paraius fit coꝛri⸗
gi nec occidi dʒ nec ð
bilitari in mẽbꝛis vt
hic. 2. ]. eo. c. j. ij. . iij.

Et bec vera ſũt e iu
der ſolus põt occide⸗
re:niſi fint aliqui no⸗
cturni depopulato⸗
res agrox:vel ſint la
nones i publicis ſtra
tis: quos ꝗlibet põt

occidere.vt.C.qñ li.
vnicuiqʒ ſine iud.ſe⸗
ipſum vin. l.. ?. S. q.
iij. fonitudo. vel niſi
defendẽdo ſe occidat

aliquẽ. extra de ho.c.

ij.circa fi. j. e. cũ hõ. h.
Ircũcelliones.
in reſtitutum.
Ppꝛum nomen.
Conkeſſos. coꝛã
laico. 2 fic eſt ↄtra. ex
de iudi.at ſi derici.in
fi. ſed iſti ppter bere⸗
ſim ſunt facti de foꝛo
eius.

xxiij.

ſis daret poteſtatem petẽdide celo
ignem ad conſumenduʒ eos ꝗ ſibi
boſpitiũ nõ pꝛebuerant:repꝛebẽdit
oñs in eis nõ exemplum ꝓphete ſcĩ
ſed ignoꝛantiã vindicandi q̃ͥ adhbuc
erat in rudibus:aĩaduertẽs eos nõ
amare coꝛrectionem ſʒ odio deſi⸗
derare vindictã.itaqʒ poſtea quaʒ
docuit eos quid eſſet diligere ꝓxi⸗
mum tanquã ſeipſaum:inſuſo ẽt ſpũ
ſcõ queʒ decẽ diebus cõpletis poſt

aſcenſionẽ ſuam deſuper vt ꝓmiſe

rat miſit.nõ defuerunt tales vindi/
cte:quãuis multo rarius quã inve⸗

teri teſtõ.ibi enim ex maioꝛi ꝑte ſerꝰ

nientes timoꝛe pᷣmebantur.bic aũt

marxime dilectione liberi nutriebãa/

tur. nã ⁊ verbis apoſtoli petri ana⸗
nias ⁊ vxoꝛ eius:ſicut in actibꝰ apo

ſtoloꝝ legimus:exanimes cecide⸗/

runt: nec reſuſcitati ſunt ſed ſepulti.
Item aug.ↄtra creſconiũ gram.
maticum libꝛo ꝓꝛimo.
OQue veritati contraria ſunt:chꝛilſti
ani perſegni debẽt. H
QAiſquis⸗ xpᷣianns iniqunʒ per
ſequitur xpᷣi eſt inimicus veꝝ
dicis ſi nõ hoc in illo perſegtur: qðᷣ
xpᷣo eſt inimicũ.neqʒ enim dñs ĩ ſer
uo:pater in filio:maritusin ↄinge:
cum ſint vtriqʒ xpᷣiani.non debent
ꝑſequi:niſi vicia xpiane otraria ve
ritati:an vero ſi nõ ꝑſequantur:nõ
reinegligentie merito tenebuntur.
Item aug ad macedoniſ’.
Quemadmoduʒ homo debet dili
8Locthe ſicut ſeipſum.

)EEbet bõ diligere pꝛoximũ ſu⸗
un ſicut ſeipſum:vt quem po
tuerit hoĩem beneſficentia ↄſolati⸗
one vel infoꝛmatione doctrine vel
diſcipline coertione adducat ad co
lendum deum. Idẽ augu.ad do
natum pꝛeſ byterrirum.
Deeodem.

ucn bibẽdi a malo co

gendi ad bonũ. Exhis om
nibus colligitur q; vindicta eſt infe
renda:nõ amoꝛe ipſius vindicte ſʒ
ʒelo inſticie:nõ vt odiũ exerceatur:
ſed vt pꝛanitas coꝛrigatur. Sed cũ
vindicta aliqñ inferatur dãnis reꝝ:
aliqñ flagellis:aliquãdo etiaʒ moꝛ
te:queritur an ſit peccatũ indici vel
miniſtro reos moꝛti tradere.

Aog auteʒ nulli liceat ali
quem occidere:illo pꝛece
pto,/ꝓbatur qð dñsin lege
phpomicidiũ ꝓphibuit dicẽs.
nõ occides. Iem in enangelio.ois
ꝗq acceperit gladiũ: gladio peribit.

2

Item ang. ad marcellianũ comi
AIrem de donatiſtis captis.

Mali nõ ſunt interſiciendi:ſed ſla⸗/
gellis emendandi.

C Ircumcellionesillos a cleriv
Rcos pꝑtis donati quosð bippo

nenſi ciuitate ad iudicinʒ pꝛo factis

eoꝛũ publice diſcipline c̊ deduxe ·
rat a ina nobilitate cõperi anditos

⁊ plurimos eoꝝ de homicidio qð ĩ
reſtitntum pꝛeſbyteꝝ catholicum

cõmiſerunt:⁊ de cede innocẽ᷑tij alte
rius catholici pꝛeſ byteri atqʒ ð ocu
lo eius effoſſo ⁊ de digito pꝛeciſo fu⸗
iſſe ↄfeſſosꝰ*.vnde mihi ſollicitudo
maxima icnſſa eſt:ne foꝛte ſublimi/

tas tua cenſeat eos tanta legũ ſeue⸗

ritate eſſe plectendos:vt qualia fe⸗

cerũt talia patiantur. Jõdqʒ his litte
ris obteſtoꝛ fidẽ tuam quam bẽs in

xpᷣo per ipſius dñi noſtri miſericoꝛ,/
diam:vt hoc nõ facias: nec oĩno ſi
eri permittas quãauis.n.abilloꝝ in/

teritu diſſimulare poſſemus:qꝛ nõ

accuſantibns noſtris ſed illoꝝꝰ no/
tarijs:ad quos tuende publice pa.
cis vigilantia ptinebat pꝛeſentati vi
deantur examini:nolumuns tñ paſſi
ones ſeruoꝝ dei quaſi in aliene par
tis ſupplicijs vẽdicari:nõ ꝙ celeſtis
hõibus licentiã facinoꝝ ꝓbibeamꝰ
auferri:ſed hoc magis ſufficere vo/
lumus:vt vini ⁊ nullat parte coꝛpo
ris truncati:vel ab inquietudine in
ſana ad ſanitatis ociũ legũ coertiõe
dirigãtur.vel a malignis oꝑibꝰ ali
cui vtili operi deputentur.vocatur
quidẽ ⁊ iſta dãnatio.ſed quis nõ in
telligit magis beneſiciũ anã ſuppli
cium nücupandũ:vbi nec ſeniendi
relaxatur audacia:nec penitendi ſa
lutaris medicina ſubtrabitf᷑. Inple
xpᷣiane index pij patris officium.ſic

ſuccèſere iniquitati memineris: vt

nõ in peccatoꝝ atrocitatibus exer⸗
ceas vlciſcendi libidinẽ: ſ̊ peccato
rũ vnlneribus curãdi adhibeas vo

luntatem.noli ꝑdere paternam di/

ligentiã qu in ipia inquiſitione ſer
naſti:quando tantoꝝ ſceleꝝ ↄfeſſi⸗
onem nõ extento acnleo nõ ſulcan⸗
tibus vngulis non vrentibꝰ flamis
ſed virgaꝝ verberibus erniſti. qni
modnus coertionis ⁊ a magiſtris at
tium liberaliũ:⁊ ab ipſis parẽtibus
adhibetur vt ſepe iĩ indicijs ſolet ab
epis adhiberi. Noli ergo atrocins
vindicare quod lenius inquirendi

gquã pnniendi maioꝛ neceſſitas eſt.

Ad boc enim ⁊ mitiſſimi hoĩes faci
nus admiſſum diligẽter atqʒ inſtã/

ter examinare debent:vt ꝗbus par
cantinuentät. Idẽ marcelliano.

Pꝛeter ſupplicium moꝛtis rei ſunt
pnnieni.
DEnensoek quãuis de tatis ſce
leribus ↄfeſſoꝝ rogo tevt pꝛe
ter ſuppliciuʒ moꝛtis ſit ⁊ ꝓpter cõ
ſcientiam noſtram ⁊ ꝓpter catholi
cam manſuetudinẽ comendandaʒ
ipſe enm fructus ad nos ꝑnenit cõò
feſſionis illoꝝ qꝛ innenit catholica
eccleſia:vbi erga atrociſſimos mi⸗
micos ſeruet atqʒ exhibeat lenitatẽ
in tanta quippe crudelitate:quecũ/
qʒ pꝛeter ſanguinẽ vindicta ꝓceſſe
rit:magna lenitas apparebit ꝙ ⁊ſi
modo quibuſdam veſtris illa atro
citate cõmotis: videtur indignum
⁊ quaſi diſſolutionis ⁊ negligetie ſi⸗
mile.tranſactis tamẽ motibus ani
moꝝ quirecẽtioꝛibus factis ſolent
turbnletius excitari:egregie lucnlẽ
ta bonitas apꝑpebit. Idẽ donaio

ecxxj.

I¶Sollicitudo.qꝛ ipſe eos
accuſauerat:lʒ non ex noie.
vñ imuit eſſet reus moꝛ
tis ipſoꝝ.vt.j.e.vnũ.in ſi.
kq ¶Mon facias. ar. ꝙ in crt

minibus pöt iudex penam

temperare.ar. ↄtra.ij.ꝗ. iij. S
notandum.
¶Interitu. ar. ꝙ iudex ſe
cularis poteſt coꝛigere cleri
cos in coꝛrigibiles.vt.ſ.e.ſi
audierit exira de ſen. ex.per
pendimus.

m Sed illox. indicum.

n¶ Motarijs.i.officialis .i.
qui deferunt cria iudicibus
vt. iiij. q.iiij.S. aliqñ.ſicut te
ſtes ſynodales deferũt cria

raekue,

Seruoꝝ.quas patiuna⸗
tur ſerui dei.
p¶Et nulla. S.q. ꝓx. eſt in
iuſta.ↄtra.ſed hic de incoꝛi
gibilibus:ibi non.
q CDamnatio.nõ iudices
poſſe remittere penã.ſic. xx⸗
ij.q.iiij.innocens.
¶Buccenſere.i.iraſci.
ſ¶Inquiſitone.i.per inꝗ
fitionem criminum.
t¶Eta magiſtris.magiſtri
nõ incidunt in canonẽ ver⸗
berando clericos cã diſcipli
ne. extra de ſen. ex. ſuper eo.
dũiñ non nimiũ ſeuiantin
eos. vt. fl ad.l.acqui. pᷣcepto
ris.quibus aũt liceat alios
caſtigare. habes.S. e.q.iiij.
Duo iſta. vij.q.j.ſicut. datur
aüũt iſta ptãs patri in filio cle
rico quouſqʒ ſacrũ oꝛdinem
receperit:lʒ tñ oꝛdo nõ libe⸗
ret a patria ptãte.vt.liiij.di.
ſi ſeruus.vñ maioꝛem pote
ſtatem hʒ magiſter in diſci⸗
pulo iᷓ; pater in filio:cũ ma
giſter adhuc poſt oꝛdinẽ hʒ
eum in poteſtatem.per illaz
decre. ſuper eo. “
vAb epis. non tñ mani⸗
bus ꝓpꝛijs hoc facere põt.
vt.lxxx vj.di.nõ liceat.nec ꝑ
laicũ põt hoc facere ſed per
clericũ.vt ex ð ſen.excõ.vni
uerſitatis.Eſt ergo hic arg.
ꝙ iudex eccleſiaſticꝰ vergis
põt punire: 2 ꝙ dertici ver⸗
gis pñt puniri.vt.v.q.v.illi
qui.⁊.xlv.dil.cum beatꝰ.io.

rO) Enhi dicitur ꝙ ꝓ

pter tria parcendum
fit iſtis.tũ qꝛ vident eccleſias
leſam hẽre ↄſcientiam:ſi ad
denũciationem ſuã inti occi
dantur.tũ ppter ſpem coꝛre
ctionis.tum ꝓpter manſue
tudinem eccleſie.
p¶ Tranſactis.ar.ꝙ execu
tio Inie ſiue in cà ciuili vel
criali differenda eſt. xi.q.iij.
cũ apud.ar.ↄtra.ij.q.j.ſicut.

S

BNum ſolum eſt. per
operam.i.per quere⸗
las noſtras. ? eſt hic ar. ꝙ ſi
iudex ſuſpendit aliquem ad
querelam clerici ꝙ dericus
non poſſit ꝓmoueri.vt.S.c.
ꝓrx de pe.di.j.periculoſe.
extra de exceſ.pꝛela. ex litte
ris ar.ↄtra.S.q.iij. maximia
nus.⁊.j.e.nõ vos ⁊.ff.ð bo.
li.qui ceum. maioꝛ.S.j.⁊ẽ ex
pꝛeſſum extra de homi.po⸗
ſtulaſti. ⁊.c.tua.
b Occidi.ar.eſt hie ꝓ bu.
qui dicit ꝙ clericus debeat
potius pmittere ſe occidi ꝙ;
ipſe occidat.vt dixi.S.e.q
ſ.in pꝛin.
e Pogeſt.⁊ noſtra.mu
mum enim pꝛeſtant
ſibi auxiliũ.ſ.e pꝛincipes.
Coxrrigatur. q. d. fiue p
verba ſiue per pecuniã ſiue
alio mõ nõ refert.ſic.S.e.q.
iiij. ea vindicta.ii00.
e¶¶ Aic ergo.puiret.er⸗
go hoc de penitenti⸗
bus tantũ.vt.j.de pe.di.iij.
S. auctoꝛitas nà quoꝛundaʒ
pena incipit hic ⁊ durat in ĩ
ſinitum. vt. ſ. de pe. diſt. iij.
ignis ſuccẽſus eſt. ficut ecõ
uerſo qñqʒ remunerat ali⸗
quos tpaliter vt eos puniat
eternaliter. vt.xxij.qðe.ij.ſfi
MEFalluʒz ẽ.q. d. er quo fal
ſum dixerũt in vno dicũt er
go ꝛ in alijs.⁊ eſt hic arg.ꝙ
nſtrumentũ vel teſtm̃ ſi eſt
in vno kalſuʒ ergo ⁊ in oĩbꝰ
vt. S. di. ix. ſi ad ſacras.
¶Hõ preueniri.tunc ſnĩa
iudicis pꝛeueniretur ſi quis
bic plene punitus eſſet ĩ fu
turo nõ puniretur.
h¶ Judicis.i.xpᷣi.

¶In peccatoꝛem.nõ pu⸗

Cau.

MMali pꝛohibendi ſunt a malo ⁊ co
gendi ad bonum.
U Num ſolũ eſt:quod in tua inꝰ
ſticia pertimeſcimus: ne foꝛte
qm̃ quicquid mali ↄtra xpᷣianaʒ ſo/

cietatem ab hoĩbus impijs ingratiſ

qʒ cõmittitur: ꝓfecto granius eſt ⁊
atrocius qua ſi in alios cõmittatur
tu quoqʒ pꝛo imanitate facinoꝝ.ac
nõ potius pꝛo ↄſideratione lenita⸗
tis xpᷣiane cenſeas coercendũ qð te
per ieſuʒ xpᷣm ne facias obſecramꝰ
⁊ panlopoſt.Ex occaſione terribili
um iudicũ ⁊ legum ne eterni iudicij
penas lnant:coꝛrigi eos cupim nõ
necari.nec diſciplinaʒ circa eos ne
gligli volumus nec ſupplicijs ꝗbuſ
digni ſunt coerceri.ſic ergo eoꝝ pec
cata cõpeſce vt ſint quos peniteat
peccaſſe.⁊ paulopoſt.pꝛo inde ſioc
cidendos in his viros putatis deter
rebitis nos ne per operãꝰ noſtrã iu
diciũ tale quidem ꝑueniat:quo cõ/
perto in noſtram ꝑmcieʒ licentioꝛi
audacia craſſabũtur neceſſitate no
bis impacta:vt etiaʒ occidi ab eis
eligamus potius quã eos occiden⸗
dos veſtris iudicijs inferamus.
Idem macedonio.
Quies eccleſie pꝛincipum ſeuerita/
te innatur.
DRogeſt ſeueritas veſtra:cni⸗
miniſterio quies adiuuatur et
noſtra:.pꝛodeſt iterceſſio noſtra cu
ius miniſterio ſeueritas tẽperatur ⁊
veſtra.nõ vobis diſpliceat q; roga
mini abonis:qꝛ nec nobis diſplicet
ꝙ timemini a malis.nam hoinz ini
quitatem etiam apoſtolus paulus
nõ tantũ iudicio ſuturo:veꝝ etiã de
pꝛeſentibus veſtris ſecularibus po

teſtatibus terrnit: aſſerens ẽt ipias

ad diſpenſationem dinine pꝛonidẽ

nitum ſufficienter. tie pertinere.ois ingt anima ptãti⸗

k CExercende.in futuro.

bus ſublimioꝛibꝰſubdita ſit.⁊c̃.hec
verba apoſtoli vtilitatem veſtre ſe
neritatis oñduni.pꝛoinde ſicut dile
lectionem iuſſi ſunt terrentibus de⸗
bere qni timent:ita dilectioneʒ iuſſi
ſunt timentibus debere qui terrent.
nihil cupiditate nocendi ſiat ſʒ oĩa
cõſulendi charitate.⁊ nihil fiat ima
niter:mihil in humaiter.ita ſoꝛmide
tur vltio cognitionis:vt nec inter⸗
ceſſoꝛis religo ↄremnatur:qꝛ ⁊ ple
ctendo ⁊ ignoſcendo boc ſolũ bene
agitur:vt vita hoĩuʒ coꝛrigatur*.q;
ſi tanta eſt puerſitas ⁊ impietas: vt
coꝛrigendis reis nec diſcipline nec
venie remedia ſuffragentur:ab om
ni intentione atqʒ ↄſcientia quã de
nzcenn ſiue ſeueritate ſine lenitate
no mſi offm̃ dilectionis impleatur.

quos pꝛeſenua ſuppliciai me

lins comutant: nõ de illisqui obſti/

nati ſunt in malo:qui ſi ſemper viue
rent ſemꝑ peccarẽt:quoꝝ pena hic
incipit ⁊ ineternũ durabit. Item
hiero.in naum ꝓphetam.
Jinpteſentiaꝝ nonnuin puniuntur
ne in eternü flagellentur.

relfie⸗ .l
PBQDeiß ntelligenaũ eſt de illis

Aid ergoait ↄtra dſim cogi: ¶ ¶ Itaelitis i deo
tatis:ipe eſt qui creani mũdũ ſſſraelitax.

2 ↄſumationem eius ſaciet. ſi vo m Neuis ecce le
bis videtur crudelis⁊ rigidus ⁊ cru eere dide ma⸗
entus: q; in diluuio genꝰ delenit hbu cu ma⸗

manũ: uper ſodom gomoram Spnnem d Enes
ignem ꝛſulphur pluit:egyptios ſub impe maledl vne⸗
merſit in fluctibus.iſrabelitaꝛuʒ ca i R Eos. ſ.q. viif.
dauera pꝛoſtrauit in eremo.ſcitote MRuvotis.
eum iõ ad pꝛeſens reddidiſſe ſuppli o Hefendat.oẽs fu
cia ne ineternũ puniret. Certe antẽ gientes ad ecdeſiã te
vera ſunt qne ꝓphete loquunt᷑ ant nerur defendere vtx
falſa. Si vera iunt que de ſeueritate deredrhorv
eius videtur dicere: ipſi dixerũt: nõ, meno:minin eanim
ſudicabit deus bis in idipſum in tri·) e veimnecinnrn
bnlatione.Si aũt falſa ſunt:⁊ falſu,3,e illos quino lugerint
eſt boc qdð dicitur:nõ conſurget du acd eccdeſiam quqʒ in
plex tribulatio falſa ẽ ergo ⁊ crnde· uabit qñq; no.ſi eni⸗

litas que in lege ſcripta ẽ. qð ſi verũ eſt ſpes coꝛrectionis

eſt ⁊ negare nõ poterunt dicẽte pio dDʒ eos iuuare. vt.S. q

fi iniuſte ſint ↄdẽna⸗
ti aliqui oibus mois

pbera. no iudicabit dens bis inidip vri.eſt iniuſta. Nem

um in tribulatione.ergo qui puniti
ſunt poſtea nõ punientur.ſi aut oz; iuuabit eos. Siautẽ
ſtea punientur:ſcriptura mentit:qð iuſte: tunc temperate
nefas eſt dicere.receperũt ergo ⁊ q ꝛzn impoꝛtune iuna
ĩ diluuio perierũt ⁊ ſodomite ⁊ egy bit eos:ſed tanqᷓiter
ptij ⁊ iſraelite ĩ ſolitudme malaſnua i cedẽdo pꝛo eis :ne er
vita ſua.Querat ergo bic aliquis ſi incdiſcreta defenſione
ſidelis qui depᷣhenius ſuerit in adul lnalcarcele in ma
terio decolletur:quid de eo poſtea lam opinionẽ.vtxiiij

ſiat. aut enim pumietur: ? falſum eft qyl hiqule Sq iſ.

hoc qð dicitur:nõ indicabit deꝰbis aiemmi⸗
in idipſum in tribulatõe.ant nõ pu- ere:nõ tamen tenet
nietur: ⁊ optanduz eſt adulteris: vt peo eis bellum moue
impꝛeſentiaꝝ bꝛeni a cita pena: cern re.vt. C. de epil. au.
ciatus fruſtentur eternos.ad quod acdadictoſ ſupplicio. io.
rñdebimus: deum vt oium rex ira P¶. Ergollo. noͤ oe
ſupplicioꝝ quoqʒ ſcire menſuraʒ ⁊ es
nõ pꝛeneniri ſnia indicis nec illi in
peccatoꝛẽ exercende de hinc pene
auſerri ptãtem ⁊ magnum peccatũ
magnis diuturniſqʒ lui cruciatibus
ſi ꝗs aũt punitus ſit vt ille in legen
iſraelitis maledixerat: 2 qui in ab,
bato ligna collegerat tales pofes
nõ pumiri:qꝛ eulpa lenis pᷣſenti ſup
plicio ſeueritatis compenſata ſit. O
Itez gregorius papa.
Qui rei ſunt ſanguinis: ab eccleſia
deſend debent.
CEcos ſangninis defendat ec/
gcleſia: ne effuſione ſanguinis
Hicepe ſiat. Hic apparet ꝙ ma
li flagellis ſunt coercẽdi:nõ mẽbꝛo
rũ truncatione vel tpali moꝛe ple
ctendi. Sed obijcitur illud ꝗð dñmaea

1 0% .

ait ad moyſen.maleſicos nõ patie

ris viuere. Iẽ: Qui coierit cum.⸗

inmento moꝛte moꝛiatur. Adulte/⸗
rij etiam vel blaſphemie crie nota
tus:imiſericoꝛditer lapidari inbe᷑.ꝰ⸗⸗
Item: moyſes qui legẽ accepꝑat:cul
toꝛes idoli moꝛie puniuit. Samuel/
etiã agag pinguiſſimu regem in fr M⸗
ſtra ocidit. Finees qnoqʒ iudeũ cũ „
madianita coeuntẽ gladio trãfſxit ⸗
quod eſt ei reputatũ ad iuſticiã. Si
militer nõnuili in veteri teſtamẽto
inueniũtur malos trucidaſſe:nec iñ
tranſgreſſoꝛes legis ſed defenſoꝛes
appeillantur. Mꝛohibet ergo illo

pꝛecepto ꝗſqʒ ſua auctoꝛitate in ne

cẽ alicuius armari non legis imꝑio

l

it
i

Ainia.

lirit
itin
alanestr
unntr
bhnne
(Na
füplen
lolnin

O E oecdenat.

te aliqua ↄſtitutus vt

j. e. miles. niſt hoc ſi⸗
at in iuſto bello. vt. ſ.

e. bomicidiũ.⁊ in ca
ſibus poſitis in ſum

b o le. ſic ergo
ℳlmenb voͤreſe

aduocatus in ꝓpꝛia
ca: ⁊ ita offf ſuuʒ eſt
ei damnoſum. ſi.x.q.

iij. hoc ius. ſicut necĩ
cã ſua põt quis eẽ iu

dex.vt.S.q.iiij.inter.
vel dic pꝛo le .i pꝛo pꝛi
nato odio.io.qð pꝛi⸗
mo dixit falſlum ẽ:cũ
nõ inueniatur hoc p
hibnũ. nec littera iſta
adicit bar.

¶ Per ſone. hoc di⸗

ait ppter epiſcopos ꝗ

babent iuriſditione,ʒ

ſecularem: ſed nõ pñt
pꝛeſidere cais ſangui
nis. vt. xv. q. liij. c. j.2
ſ. e.q. viij. his a qui⸗

dVngde. q. d. cum

as er officio ſuo occi
dit aliqueʒ non eſt ei
imputandũ ſi ex offõ
tali ſequatur homici
dia ita ↄtinuantur ſe
quentia exepla. vl ſic
tinua ſi aligs repel
do malos occidat

aliquem boc noͤeſt ei
eReus ẽ. niſtequ?

ille fnerat calcitroſus
vel bos fuerai comu
peta.nã fi talis nocu
erit bene tenetur dñs
Ot.ff.ſi quadru. pau.
fe. l. . F. ..?.ij. ?1 gene⸗
raliter ſi habueritta⸗
le aial qdð conſueuit
nocerevt vrſum leo⸗
neʒ vel apꝛũ ſiue iga
tum ſiue nõ ⁊ ſi occi⸗
ſus fuerit liber hopᷣ⸗
ſtabit. ec. ſol ſed ſi ali⸗
ter nocuerit ↄdemna
bitur ſm ar bitriũ iu⸗
d cis:ſed in ceteris re
bus ↄdemnatur pẽa
dupli. vt. fl. de edil.
edi.bi enim. 1.l. ſe.
Paulus. arg.
nõ imputatur derito
qui ad defenfionem
ſui iuris vocat mili⸗
tes ⁊ al quis ibi occi⸗
datur.fſic. S. e. qoͤe. iij.
maximianus,

xxiij⸗

reos moittrader.qui eniʒ pnblica
poteſtate functus ipſius legis impe
rio malos perimit:nec illius pcepti
tranigreſſoꝛ:nec aceleſti patria ali⸗
enus habetur. Unde aug.ad pnu
blicolam.

Exr officio non eſt peccatum bomi

nemoccidere.
E occidendis hoibꝰ ne ab eis
gniſqʒ occidatur nõ mihi pla/
cet cõſilium:niſi foue ſit miles aut
blica ſunctiõe teneatur: vt nõ/ꝓ
e hoc faciat:ſed pꝛo alijs vel 1 ci⸗
nitate vbi etiã ipſe eſt:accepta legi⸗
tima ptãte ſi eius congrnit perſone
quivero repellũtur aliquo terroꝛe:
ne mala faciãt:etiã ipſis foꝛaſſe ali⸗
quid pᷣſtatur.hinc aũt dictuʒ eſt.ne
reſiſtamꝰ malo:ne nos vindicta de
lectet que alieno malo aium paſcit
nõ vt coꝛrectionem boiuʒ negliga /
mus.Ande nec reus ẽ moꝛtis alie/
ne:qui cũ ſue poſſeſſioni muroꝛum
ambitũ circũduxit:aliquis ex ipſoꝝ
vſu Bercnanaerene enim re
us eſt · xpianus ſi bos eius aliquẽ fe
riendo:vel equus calcẽ iaciẽdo ali
quem occidat.aut iõ non deberent
xpianoꝝ boues habere coꝛnua ant
equus vngulas:aut dentes canes.
aut vero qm̃ paulus apoſtolus ſa⸗
tis egit:vt in tribuni noticiam ꝑfer/⸗
ret inſidias ſibi eſſe a quibuſdaʒ per
ditis pꝛeparatas:⁊ ob hoc ðöducto
res accepit armatos:ſi in illos ſcele
rati hoĩes incidiſſent.paulus in effu
ſione ſangninis eoꝝſuũ crimẽ agno
ſceret.abñt vt ea que ꝓpter bonuʒꝰ
ac licituʒ ſacimus aui hemus:ſi ali⸗
quid per hoc pꝛeter noſtrã volũta.
tem caiquaʒ mali acciderit: nobis
imputetur. alioꝗn nec ferramenta
domeſtica aut agreſtia ſunt haben⸗/
da:ne quis ex eis vel ſe vel alteꝝ in

terimat.nec arboꝛes plantande:ne

quis ex eis ſe inde ſuſpendat.nec fe⸗
neſtra faciẽda:ne ꝑ hãc ſe quiſquaʒ
pꝛecipitet:⁊ quid plura cõmemoꝛẽ
cum ea commemoꝛando finire nõ

poſſem. ꝗd eſt in vſn hoium bono

ac licito vnde nõ poſſii ꝑnicies ir
rogari. Seipſum èt penimere nul
la legis auctoꝛitate alicni ꝑmittitur
Vñ angu.lib.i.de cinitate dei.
Qui deo auctoꝛe bella geſſerunt:pᷣ
cepta non occidendi nequaquam
tranſgreſſiſuan.
Inon 'licet pꝛiuata poteſtate

alicni hoĩem occidere innocẽ

tem cni occidendi licentiã lex nulla
ↄcedit:ꝓſecto etiam qui ſeipſuʒ oc.
cidit homicida ẽ:⁊ tanto nocentioꝛ
cũ ſe occiderit:quãto innocẽtioꝛ in
ea cà fui:qua ſe occidendũ putauit
Nam ſi iude factũ merito deteſta
mur eũqʒ veritas iudicat cuʒ laqͥo
ſe ſuſpendit ſcelerate illius traditio⸗
nis auxiſſe potius quaʒ expiaſſe cõ⸗
miſſum:qm de dei miſericoꝛdia de/⸗
ſperando exiciabiliter penitens nul

lum ſibi ſalubus penitẽtie locũ reli⸗

quit.quãto magis a ſua cede ſe ab/
Anere dʒ:qui tali ſupplicio ad in ſe

puniat nõ habet. Judas enim cũ ſe
occidit ſceleratiſſimuʒ hoĩem occi⸗
dit:⁊ tñ nõ ſolum vpᷣi verũ ſue moꝛ⸗
tis reus finiuit hãc vitã:qꝛ lʒ ꝓpter

ſcelus alio tñ ſuo ſcelere moꝛinus ẽ.

cur aũt hõ ꝗ nihil malifecit ſibi ma⸗
lefaciat ⁊ ſeipſum iterſiciẽdo hoieʒ
interſiciat innocẽtẽ ne alium patia
nocentẽ:atqʒ in ſe ꝑpetret peccatũ
ꝓpꝛium:ne in eo ꝑpetretur alienuʒ
Itez in ſcis canoniciſqʒ libꝛis no
bis nuſqnã dininitus pceptum per/
miſſumue reꝑiri põt:vt vel ipſiꝰadi
Hiſcende imoꝛtalitatis:vel ipſiꝰma
icauendi curãdie cã nobis mei⸗
ipſis necẽ inferamus. Naã ⁊ ꝓhibi⸗
tos nos eẽ intelligendũ eſt: vbi lex
ait nõ occides:pꝛeſertim qꝛ non ad
didit ꝓximum tuũ.ſicnt falſum teſti
moniũ cuʒ vetaret:falſum inquit te
ſtimoniũ nõ dices aduerſus ꝓximũ
tuum.nec iõ tamen ſi aduerſus ſeip
ſum quiſauã falſum teſtimoninʒ di
xerit:ab hoc ſe putauerit crie alienũ
qm̃ regulam diligẽdi ꝓximum a ſe
metipio accepit: qm̃ quidẽ ſcriptũ
eſt:diliges ꝓximum iuũ ſicut teip⸗
ſum poꝛro ſi falſi teſtimonij non mi
nus reus ẽ qui de ſeipſo falſum fate
tur:quã ſi aduerſus ꝓximũ bhoc fa/
ceret:cũ in eo pꝛecepto quo falſum
teſtimonium pꝛobibetur:aduerſus
ꝓximum ꝓbibeatur:poſſitqʒ nõ re
cte intelligentibus videri nõ eẽ pꝛo
hibitũ vt aduerſus ſeipſum quiſque
falſus teſtis exiſtat:quanto magis
intelligendũ eſt nõ licere homi ſe
ipſum occidere cũ in eo qð ſcriptuʒ
eſt:nõ occides:uihil deide addito.
nec ipſe vtiqʒ cui pᷣcipitur intelligat᷑
exceptusꝰ. Itẽ nõ occides nec te

nec alteꝝ nec.n.qui ſe occidit aliud

quã hoĩem occidit.quaſdã vero ex
ceptiones eadẽ ipſa diuina facit an
ctoꝛitas.Sed his exceptis quos de
us occidi iubet ſiue data lege ad ꝑ/
ſonaʒ pꝛo tꝑe expꝛeſſa inſſione:ſiue
ipſe qui occidit miniſteriũ dʒ iuben
ti ſicut adminiculũ gladius vtenti.
⁊iõ nequaquã ↄtra hoc pꝛecepiũ ſe
cerunt:qð dictum eſt nõ occides:ꝗ
deo auctoꝛe beila geſſerũt aut pſo/⸗
nam gerẽtes publice piatis ſᷣm ius
legis:hoe eſt iuſtiſime rõnig impe/
rium ſceleratos moꝛte punierunt.
abꝛaam nõ ſolum non eſt culpaius

crudelitatis crie: vex etã laudatns

eſt noĩe pietatis ꝙ; voluit filium ne
quadqʒ ſcelerate:ſed obedienter oc/
cidere.⁊ merito queritur: vtrũ pꝛo
inſſu dei habendũ ſit: q; iepte filiaʒ

que occurri patri occidit:cũ id vo
uſſet ĩmolatuꝝ qð eivicton redeſᷣ

ti ð pꝛelio pꝛimitus occurriſſet.nec
ſamlon aliter excnſat᷑:ꝙ ſeipſuʒ enʒ

hoſtibus ruina domus oppꝛeſñit:ni

ſi qꝛ ſpus latenter hoc iuſſerat qui p

illu miracula faciebat. Mis igit᷑ ex/

ceptis quos vel lex inſta generalr
vel ipſe fons inſticie deꝰ ſpaliter in⸗

bet occidi:quiſquis hoĩem vel ſeip
ſum vel quẽlibet occiderit:homici
dij crie innectitur. Item boc dici

ccxxij.

g WBonñũ. ar. ; ſi aliqnis

dat operã rei licite ꝙ nõ eſt
ei imputandũu ſi aligd male
iñ ſequatur.vt.l.di.ſepe.⁊.c
qꝛ te.⁊.d.vj.teſtamẽtũ.nam
deus ẽ inſpectoꝛ coꝛdis ⁊ nõ
operis.vt.xv.q.vj.c.j.item
eſt hic ar.ꝙ nõ oĩs qui occa
Ronem dani dat vamnum
dediſſe videtur.⁊ hoc hẽs i
bꝛocardis.xxxi.qpðe.ij.de ne
ptis.⁊ di.l.ſepe.ff.ad.l.acꝗl⸗

ui occiderit.S. pe.
bR

Poſnt. ar. ꝙ nõ ſemp
ꝓhibetur bonü ꝓpter ma⸗
lum qð ſequi põt.arg.ↄtra
xxij.q.j.ĩ nouo.ↄtra.xxi.di.

„

4 J nõ licet.⁊ tanto.i.

magis peccat bonus
aliquis ſe occidendo q; ma

lus:qꝛ malus credit ſe mere
u boc. HM
Cauendi.i.qꝛ cauere v

umus ne aliꝗs nos ledat.

¶ Semeiipſo. vñ quilibet

pꝛimo ſibi faciat elemoſynã
deinde ꝓximo, de pe.di.iij.
ſane cauendũ.vnde poſſuʒ
mihi ↄſulere cũ dãno alteri
us vt. ff. ad.l.acꝗ.fiquis fu⸗
mo.ar.ↄtra xxij.q.ij.pꝛimũ

⁊.xi.q.iij.ſi quis vero.
m& Erceptus. ar. ꝙ pſona
ad quà loquimur nõ intelli

gitur excepta ĩ generali ſer⸗
mone vt. ff. de pig. paulus
§F. vlt. itez ar. eoipſo ꝙ quid
nõ excipitur:telligitur ictu
di.vt.S.lv.di.ſi euangelica.
? extra de ur.pa.ex litteris.

Item ẽ hic ar. ꝙ id quod de

vno dicitur de oĩnus alijs
intelligendum eſt. vt.ij. q. .
multi.⁊.S.diſt.iiij. deniq.⁊

di. v. ad eius. Iteʒ ar. ꝙ ver

bum indiffinite ꝓlatum ge
neraliter intelligendũ eſt. vt
xxxi.qj. ꝙ ſi donnicrit.

4

2K:

9

FQ diriſti. iſte dirit in

daam martyrem eẽ: cñ
pniĩa ſit vindicta puniẽs in
le qð ſe cõmiſiſſe dolet.vi.j

dDe pe. di. iij. pnia. vnde lici⸗
tum eſt cuilibet pꝛo peccatis

luis ſe occildeer.
h ¶ Zalib. ſunt verba au⸗
ſtini. dic talibus.i.malis
¶ Martyx. S. j. q. j. vide.
xxxiij.q.iij. allt.
4 Lan eſt. abſqʒ. eo. Di
cunt quidã ꝙ vbi ſi⸗
des eccleſie ⁊ caſtitas eoꝛpo
ris impugnatur licet alicui
ſe occidere vt hic innuitur:

cã tamen augu. dicat ꝙ ad
gAgõcũqʒ.malũ quis cogatur

non põt ſe occidere vt.S.q.

tiij. diſplicet. melius pot legi

hec dictio abſqʒ incluſiue.q.

dA. nec in iſtis inquibus ma

gis videt᷑ licet alicui ſe occi⸗

dere.ſic ponitur ibi:pulchre

ſunt gene tue:abſqʒ eo qðĩ
minſecus latet. ſic ponitur
bec dictio abſqʒ induſiue
xrxxv.q.iij.pgeniem. .ff. de
pig.ac.l. i.xiij.q.ij.ebꝛõ.
E Submittere.i.ñ reſiſter

· KXacuit.volũtarie.ſe⸗
cus ſi ꝑ furoꝛem tũc

nõ imputaretur. vt.x v.q.j.
ſi quis inſaniens.⁊.c.illa.

g ¶Coͤmemoratio. ſz noͤne

cũ illi cõicauimus viuo:er⸗
go illi moꝛtuo cõmunicabi
mus.vt.xiiij.q.ij.ſane.ſed il
lud intelligas de cõione ſa⸗
ecramẽtoꝝ que datur in ſine

S hec ſolutio nõ ẽ ſuffici⸗

ens.nã ſi quis moꝛtuus eſt
ſine ſacramentis illis ? fine
penitentia ſi tñ fuit honeſta
cã moꝛtis:bñ admittitur ad
oꝛõnes ecdeſie.ſi.er ð ſepł.
ex parte.

hb ¶Ad ſepultura. videtur
ergo ꝙ tales ſepelientur vt

hic.⁊.j.e.q.viij.quicũqʒ.ſed
hoc nõ eſi vex: ⁊ intelligas
illud de canina ſepultura.
nã ⁊ cõtrito qñqʒ denegat᷑
eccleſiaſtica ſepultura.vt ex
de toꝛneamentis.c.j.⁊ extra
de rap.ſuꝑ eo.

i¶ VPꝛ ſceleribus.ſicut fu

res ⁊ latrones vt ex de fur.
fures.niſi fuerint cõtriti.vt
xiij.q. ij. c. vlt.

tE ) Aes. imperij. ar.
(He mandati excuſa

tur aliqs etià ſi ↄtraoſciam
faciat.vt.S.e.qde.j.quid cul
patur.in fi.extra de offi.iu.
dele. paſtoꝛalis.S.qꝛ vero.
AOm miniſter. ſponte.
erg. ꝙ non excuſatur
vxoꝛ que reddit debitum il⸗
li quẽ ſcui pſanguineum ſu
um de mãdato eccleſie. ſed
diſtin guitur extra ð ſen. ex.
inquintioni.⁊ ð reſti.ſpo.lit/
teras.

neus. ſi. xiiij. q. v. di⸗
xit.ad hoc facit.xxij.qõe. ij.c
abꝛaam.

m eterna.ſi ſponta

Fficia vindicte.i.vin

icta ex offieio.
Auo iudex. in eroꝛdi⸗
narijs vvi nõ eit ſtatuta pẽa

Kau.

mus:hoc aſſerimus:boc mõis om
nibus appꝛobamus:neminẽ ſpon/
taneã moꝛtẽ ſibi inferre debere:ve⸗
lut ſugiẽdo moleſtias tpales:ne in⸗
cidat in ꝑpetuas.neminẽ ꝓpter pec
cata aliena ne hoc ipſo ĩcipiat hẽre
grauiſlimũ peccatum ꝓpꝛiũ:nemi⸗
nem ꝑꝑſua peccata pꝛeterita q̊ ma
gis in hac vita opus ẽ vt poſſint pe
nitẽdo ſanari:neminẽ velut deſide
rio melioꝛis vite que poſt moꝛtem
ſperatur.qꝛ reuʒ ſue moꝛtis melioꝛ
poſt moꝛtẽ vita nõ ſuſcipit. Itez
cõtra petilianum.
Menum licet ſibi manns inijcere.
Adixiſti. laqueo tradiioꝛ pijt
laqueuʒz talibus dereliꝗt.hoc
ad nos oino nõ pertinet:neqʒ enim
veneramur noie martyrũ eos qni
ſibi collum ligauerunt. Itez hie.

in iona pꝛopheta.

HBe eodem.
WVBn eſt'noſtrũ moꝛtez arripe
. xre:ſʒ illatã ab alijs libenter ac
cipere.vnde ⁊ in perſecutionibꝰnõ
licet mihi ꝓpꝛia perire manu ablqʒz
eo vbi caſtitas periclitatur:ſed ꝑcu
tienti colla ſubmittere. Idem ex
concilio bꝛach aref.
Nulla ſiat oꝛatio pꝛo his:qui ſeip⸗/
ſos interſiciunt.
Lacuit vt hi ꝗ ſibi ipſis volun
tarie aut ꝑ ferrũ aut per vene
nũ ant per pꝛecipitiũ aut ꝑ ſuſpendi
um:vel quolibet mõ inferũt moꝛtẽ

. nulla ꝓꝛſus pꝛo illis in oblatiõe cõ

memoꝛatio“ fiat. neqʒ cnz pſalmis

ad ſepulturãeoꝝ cadauera dedu⸗
cantur.multi enim ſibi hoc ꝑigno/⸗
rantiã vſurpant. Similiter ⁊ de his
placuit ſieri:qni pꝛo ſuis ſceleribus·
monũtur nnpenitẽtes ſubaudi
atur. Idem in eodẽ lib.ii·
Non eſt reus homicidij miles:qui
poteſt ate obegiẽs hoiem occidit.
Iles cũ obediẽs poteſtati ſub
gdualegitime oſtitutus eſt ho
minẽ occidit:nulla cinitatis ſue le⸗

ge reus eſt homicidij:imo niſi fece⸗

rit reus ẽ imperij deſerti atqʒ ↄtem
ti.qð ſi ſua ſponte atqʒ aucioꝛitate
ciſiet:in crimen effuſi humani ſan
guinis incidiſſet. NRaqʒ vnde punit᷑
ſi fecerit iniuſſus inde puniet᷑ ſi non
fecerit iuſſus. Idem in queſtioni
bus exodi.
Momcida eſt: qui ſponte occidit
quoa index inbet occidi.

6 miſter indicis occidit enz

qnuẽ iudex iuſſit occidi: ꝓfecto
ſi id ſponte facit bomicida eit: etiã
ſi eum occidatquẽ ſcit aiudice ðbu
iſſe occidi. Idem.
Sicnt iure laudatur obedientia:ita
repᷣbẽduur ꝗ ſioi nõ ↄceſſa vſu pat᷑

1 ſer eterna ita medio qnodam
0

co poſuit aliqua vt ĩ eis vſur

pandis merito repꝛehẽdatur anda
cia:in exequẽdis iure laudetur obe
dientia Abꝛaam ſi ſpotaneusĩoci
cidendo ſilio motus fuiſſet:execra⸗
bilis hẽretur.at iubenti deo obſecũ
dans famulatus eſt. Idem in qõ

ſit hois liberatoꝛ.

nibns ſuper matheuam.
Bono animo officia vindicte poſ
ſunt impleri. „„
VFſſiia vindicte poſſunt iple⸗
Dre bõoi bono aio:qũo index· ⁊⸗
quo lex. Idem ad macedoniuʒ.

Non eſt inſquus ſea humanus:qui

crimen ꝑſeauuur vt hoiem liberet.
Bn eſt inigtatis:ſʒ potius hi/
nanitatis ſocietate deuictus:

aiminis.
p ¶ Lerx.i. vbl eſt ſta⸗
tuta pẽa cris ad vrũ

qʒ. extra ð offi.poͤt in

di.dele. de cais. ver⸗

ſus f.
41 n eſt. gis. 5
lv. diſt. qui

emendat.

. n fruſtra.5,

qui ꝓpterea cris eſt genntento vt ¶ Mogos. ad quid

Quare ſint inſtituta regia poteſtas

⁊? legalia toꝛmenta.

Bn fruſtra'ſunt inſtituta ptas
kregis ⁊ cognitoꝛis ius:vngnule

carniſicis:arma militis: diſciplina

—

dominãtis:ſeueritas etiaʒ boni pa⸗
tris hñt oĩa iſta modosFſuos cãsT ra

tiones? vtilitates.hec cũ timentur

⁊ mali coercentur ⁊ boni quien iter

malos viuunt. Item.

Noõnunqnã potius peccat qui cãʒ
Am homo ab hoie occiditur
multum diſtat vtrũ ſiat nocẽ/
di cupiditate veliniuſte aliquid au

ferendi ſicut fit ab inimico ſicut a la

trone: an vlciſcendi vel obediendi
oꝛdine ſicut aiudice ſicut a carniſi/
ce:vel euadendi vel ſubueniẽdi ne

cCeſſitate ſicut iterimitur latro a via

toꝛe hoſtis a milite.⁊ aliqñ qui cau⸗
ſa moꝛtis fuit potius in culpa ẽ quã
ille qui occidit:velut ſi quiſpiã deci
piat ſideiuſſoꝛẽ ſuũ atqʒ ille pꝛo iſto
legitimũ ſuppliciumꝰ luat:nec tam
ois qui cꝗ aliene moꝛis ſeus eſt:ve
lut ſi ſtupꝛũ quiſpiam petit:ſeſeqʒ ſi
nõ impetrauerit interimat. Qnid ſi
filius timẽs patris pia verbera pꝛe
cipitio pereat:ꝗqd ſi alius hoĩe libe/
rato vel ne alius liberetur:ſibi ipſi
moꝛtẽ inferat:nũquid pꝛopter iſtas
alienaꝝ moiũ cas aut ſcelericon.
ſentienduʒ eſt:aut vindicta peccati
que nõ ſit nocendi ſʒ coꝛrigendiſtu
dio:aut etiã paterna verbera tole/
randa aut opera miſericoꝛdie cohi
benda ſunt.hec cum accidunt debe

maus eis humanũ doloꝛẽ ⁊ non ꝑꝑ

illa ne accidant recte factoꝛuʒ repꝛi
mamus voluntatẽ. Neẽ doꝛus.
Quod ſacerdotes efficere docẽdo
nõ valent: diſcipline terroꝛe pote/
ſtas extoꝛqnear. „ „
MKincipes. ſeculi nõnunquã ĩ
lra eccleſiã ptãtis adepte cul/
mina tenent:vt per eandẽ piatẽ oi:
ſciplinã eccleſiaſtica muniant.Ce.

terũ intra eccleſiam ptãtes neceſſa

rie nõ eẽnt niſi vt qð non pꝛenalent
ſacerdotes efficere ꝑ docirine ᷣmo

nem:ptãs hoc impetret per diſcipli

ne terroꝛẽ.Sepe per regnũ terrenũ
celeſte regnũ ꝓficit:vt qui intra ec/

cleſiam poſiti ↄtra fidem ⁊ diſcipli⸗
nam agunt:rigoꝛe pꝛncipũ ↄteran

lur:iplamqʒ diſciplinã quãa vcilitas

eccleſie exercere nõ pꝛenalei:cerui

cibus ſuperboꝝ ptas pꝛicipalis im

ponat. ⁊ vt venerationẽ mereatur
virtutem poteſtatis impartiatur.

monis pꝛebei:quꝗ iile qui occidu.

ant. vt. 5. q. iiij. qui
pecct.

¶ Cauſas. naʒ fine

cã nemo pun endus
eſt. x vj.q.vl.inuentũ

v ¶ NRönes.naͤ bᷣm le

ges iudicandũ eſt iij.

xVtilitates nam
hoc ſolũ bene agitur
vt vita hominũ cori

m homo. la

Uno. furem no⸗
eturnũ licet occ dere:
ſed diurnum nõ niſt
telo ſe ðfendat. vt ex
de homi.ſi perlo iẽs

ſi aũt fur nocturnus
poterat depꝛehẽdi ſi⸗

ne lenõe tenetur ille
qui eũ occid t. vt.fl.ðᷣ
ſicca.furẽ. Itẽ latro⸗
nẽ inſidiantem in iti⸗
neribus lʒ cuilibet oe
ciderevt.C. qñ li.vni.
ſine iu. vin. l.j. Zij.

3 σHolius. ſ, Pr. 4.

vl. qui alioꝝ.

3 ¶.Poti. ſicut ma⸗

gis punitur oſulens
faciens.vi.j.ꝓx.q

Vl. ꝗ alioꝝ. ⁊.lxxxvj.
Di.tanta. Inqu ren⸗

dum ẽt ẽ quis pꝛimo

cãm mali pᷣbuerit. vt

C. ad.l.iul.de vi.pu.

ſi 9s.⁊.ſf.ſi quadru.

RW.ν1etes.

C Suppliciumſech

certe illud nullo iure
iuenitur ꝙ ſideiuſſoꝛ
poffit occidi ſi nõ ex⸗
hibet illũ pꝛo quo ſi⸗
deiuſſu: lʒ fideiuſſerit
pꝛo reo cris.ſʒ ſi ſide⸗

iuſioꝛ fine dolo reuz
cris non exhibet pe⸗
cunialiter punitur. h
ſi dolo eũ no exhibet
punitur arbitno iudi
cis.vt. ff. de exhi. re.l
ſi quis reum.. C. ad
tur pil.l.ij. potius er⸗

go reſpicitur hic ſoñ̃
vel cõſuetudo alicui
lo q; iuus.

bARincipes. het
Dauun capi

ad hoc inducun
tur vt pꝛincipes ecde
ſias defendãt ⁊ reos
nõ permitiãt viuere.

c.Intra eccleliam.

aici habent iuriſditi
onẽ multipliciter in⸗
tra eccleſiã.quadoq;
in perſonis ipſis cuʒ⸗

ſint incoꝛrigibiles.vl.

i

ſndrri
Noeunn

enti

ſeimenl
i n
mnmntit
egallee
nCGln
fnlie
Mieſge
iaſot
Wrinnn
nin iin
ldm
ghnn
iguepn
Mcumn
lldei⸗
lgin
Nlſſen

8
lint
–
n
cti⸗

W
cogfin
ſedrn
0 Chlna
hnniu
ithth
Ummt

Fotn
nmnl

xxxij.di. eos qui. ?. .

de liguribus. INẽ qñ
qʒ ꝓpter ambitioneʒ

alicuius.vt.lxxix.diſ.
ſi quis pecunia. Iteʒ
cũ fidem volunt ſub
uerter.vt di. viij.quo

iure. ⁊.S. c.c.j. ⁊.x vij.

neeliente Nem cũ
falſarius ẽ clericus.
vt extra de cri.fal.ad
falſariox.itẽ ⁊ cũ ſciſ
ma faciũt clerici ⁊ cũ
ↄtemnunt excõicati⸗
onem. vt. . e.de ligu
ribus. Item ⁊ vbicũ
qʒ eccdleſiaſtica ptas ðᷣ
ſicit vt hic. item ⁊ cuʒ
tributum petüũt ab ec
cleſta. vt. j. e. q. viij.
nioꝛ. H
Mon pꝛeualet. .
diſt. xcvj. duo. S. d. x.

ñ.5. xi. q. j. iſtud.
2 Es oẽs.cõkeſ⸗

nonem.i. ad ec
