nos vnñ cũ rpo per eiꝰ car⸗
neʒ qua accipimꝰ ⁊ ipſe no⸗
biſcum vnũ ſit per carnem
noſtrã quã aſſũpnit.patʒ ꝙ
mediate rpo vnũ ſumus cũ

tre.
3 £ In his eẽ id ẽ cũ patre⁊

ſilio. p boc.ſ.ꝙ pat ẽĩ rpᷣo ꝛc

a¶ Hõ er de here.cũxps.
b ¶ Erimꝰ.i.ſumꝰnã qñqʒ; ſe

bẽ tad pꝛeſens.vt di.l.pon⸗
deret.xxj.di.in nouo.x.ff.de
verbo.ſigniſi.verbuʒ.⁊ boc
verbum ſit quandoq; ſe ha
bet ad futuruʒ.fl.ne quid in
lo.pu.l.ij.S. deinde.econuer
ſo autẽ ponitur pꝛeſens pło

futuro.j. diſtin. pꝛoxi.perue

nit.ibi dicit vult.i.volet.

e ¶ Alſſeritur. ab ipſis here

ticis arriano ⁊ eius ſequacia⸗
bus qui mes ſubſiantias in
trinitate aſſerũtvt.xxiiij.q.iij
quidaʒ.ver.arriani.
Naturalis.i.naturalis 2
ꝛia caro chꝛiſti ſumpta.

e ¶Ver lacramentum i.
77.

¶ WVerfeciũ. perfectuʒ dicit quia ante vnitas nature ẽt erat iter nos ⁊ xpᷣm
per aſſũptã noſtra carnẽ. ſed nõ erat pfecta. nà per illã nos ſumus vniti ei ſ
nõ ipſe nobis.⁊ ſic per ſacramẽtũ altaris perfecta vnitas ẽ inter nos ⁊ eum.
g. Humano. q.d. auctoꝛitate dñi volo pꝛobare qð intendo nõ meo igenio

iilud ſequitur curſum nature.

hb ¶NPer violentiam. ideſt per banc tantam pꝛeuaricationem que recte violẽ

tia dicitur.

i ¶ Impꝛudeteʒ i. iĩcircũſpectã a Ipꝛouidã locutionẽ arrianoꝛũ que male ĩter
pꝛetatur illud vt in nobis vnũ ſint ficut tu pater in me.

EK¶ BSanitati.i.ſanitate.vel legatur acquiſitiue.ſ.peruerſe ſana.

I Ertoꝛquẽda.hoc vult dicere:diuerſitas vel peruerſitas interpꝛetationis
non extoꝛquenda eſt a ſanctitate dictoꝛum celeſtium.jdeſt. a ſanciis dictis ce⸗

leſti bus.

n. Accepta. a chꝛiſto.

m¶.Be naturali.i.qð dicimꝰ rppi naturà in nobis eẽ bẽmus abeo.
△⁊ĩ Hauſta.a nobis ſumpta.

.
△D
. De con. “
6 „ .„ . „ +☛ —„ .
ed virũ verũ eſt.ſ enim ipſe in nobis:eſt per carnẽ aſſumptãa ſe eodẽ modo ? ſi non aquã vino miſcuiſſet: vinũ tamen lymphatũ obtulir aꝛpꝛo⸗
nos in eo.itẽ ſi nos ſumus in eo per carnẽ cõica tam ſimiliter ⁊ ipſe eſt in no bibium erat ſacerdotibus in tẽplo ne puiũ vinũ biberet. vnde apoſto S

lus nolite inebꝛiati vino ⁊c. ſimilit᷑ de chriſto credẽdũ eſt.qꝛ magiſter eſt

bis.vade dicitur quia ego viuo.ſ. naturaliter: quia eiuſdẽ ſubſtãtie cũ patre ẽ nolite ine bꝛi⸗
abſtinentie.j.q.ij.quampio.

⁊ non eſt in eo taniᷓ vas vel liquoꝛ: in vale vt mentiuntur quidã heretici.vt

xxiiij.q.vl.quidã.ver.me tangi. u ¶¶Obiulit. ideo foꝛie quia fatigatis non purum vinum ſed cuʒ aqua ⸗
4 Lur gradũ. gradum di mirtũ ſolem? offerre.
go in patre ? vos in me .„ „. 1 „, xr ſſ De conſequenti
⁊ ego in vobisſ enim voliũ ficiunt:vt ⁊ nos in chꝛiſto ⁊ chꝛiſtus noꝛeʒTnobis datum filij ⁊ prrmaꝰ i fatiſſacienti eis pe⸗

tate tantum vnũ eẽmus nõ
opoꝛteret dixiſſe niñ qꝛ ego ⁊

pater ⁊ vos vnũ ſumus.ſ.p

voluntarxẽ.non feciſſet gra⸗
dus dicendo ſigillatiz vnũ⸗
quẽq;.oꝛdo eĩ ⁊ diſtictio no
minum muleuʒ operatur.?
c ſi.ff.ſi quis cau.ſed ⁊ fi.S.
quenitũ.xliij.di.ſit rectoꝛ.ex
tra de reſerip.cũ dilecta.naʒ
Iſi ſeruus communis diſtĩ

ctis noĩbus dominoꝝ ſlipa

letur: pꝛo virilibus poꝛlioi⸗
bus eis acquiritur.ſi tacitis

nominibuſ pꝛo ea tantũ par
te qua quiſqʒ dñs eſt. ff. de

ſti. ſer. i cõmunis ſeruus ita
ſtipuletur.

Wer natinrà. ſicut eniz
ibſe eſt vnũ cũ patre natura

diuinitatis ita vnum ẽ no⸗
biſcum humanitatis nꝗ.
HMNos contra.id eſt econ⸗

rſo.
d In eo...qfilio leẽmus.

e Matiuitateʒ. z ita quoqʒ
ihle in nobis vt cõſũmatiunſ
⁊ planiuſ per id qð ſequitur

ſic ĩnuitur bic chꝛiſtum eẽ
in nobis per carnẽ in ſacra⸗
mẽto cõicatam ⁊ nos in eo

⁊ inuitur cõtrariuʒ ibi.cũ eo

qui.vbi dicitur ꝙ ẽ in nobil
per carnẽ.ibi ꝙ autẽ. nos

ſumus in eo per ſacr̃m alta

ris còmunicati.ſed vrrunq
põt eſſe verũ cũ hic inſit ea⸗

dẽ caro.S.e.omnia.

ſ Qui.ſ.ſilius.per natu⸗
ſga

aſſumptaʒ a chriſto ĩ vir⸗
gine vel a nobis in ſacr̃o.

g Haturaliter. per naturâ
Rainaʒ; ineſt ſic eni intelli⸗

gi debet pater eſt in ſilio ⁊ ſi
lius in patre.ideſt eiuſdẽ na
mure vel ſubſtantiecum iſto
2 ewnuerlo.

b aad en imiratk. 1dini

que ẽ natiuitatis.
In eo. l. ſilio.

i
k Mon enim. hoc vult di⸗
ere

ꝙ malus non ſiat vnũ
cũ deo per aſfſũptionẽ coꝛpo
ris chriſti.licet e.i.mali chꝛi
ſtus habeat in ſe carneʒ aſſũ
ptam. .
IAfſſumpſerat. per incar⸗
hationẽ in virgine.
m. Me. hocẽ ex patre ha
beN vinere qni ex eo natiui⸗

per carnẽ virginis aſſũpta,z

in nobis ſit.ergo eſt ipie in nobis ꝑ
carnezʒ.ꝙ autẽ in eo per ſacramen/
tum communicate carnis ⁊ ſangui⸗
nis ſimus:iple teſtatur dicens.vos

autem me videbitis:quia o vind

⁊2 vos viuetis.quia ego ĩ patre m
neo ⁊ vos in me ⁊ ego i vobis.ſi vo
luntatis tantum inteliigi vnitarem
vellet cur gradume quendam atqʒ

oꝛdinẽ conſumande vnitatis expo

ſuit:niſi vt ipſe in patre per natnraʒꝰ
diuinitatis.nos cõtrain eo per coꝛ
poꝛalem eius natiuitateʒ:⁊ ille rur/
ſus in nobis per ſacramentoꝛũ inec
myſterinʒ crederetur:ac ſi perfecta
per mediatoꝛem vnitas doceretur:
cum nobis in ſe manẽtibus ipſe ma
neret in patre:⁊ in patre manẽs ma
neret in nobis:⁊ ita ad vnitatẽ pꝛo/
ficiſceremur cuʒ eo:quinaturaliter
ſm natinitateʒ ineſt: nos qnoqʒ in
eo' naturaliter ineſſemus ipſo in no
bis naturaliter permanente:q; au⸗
tem naturaliter in nobis hec vnita⸗
ſit:ipſe ita teſtatuſ eſt:qui edit carnẽ
meam ⁊ bi.ſan.me.in me ma.⁊ ego
in eo.non enimin eo erit niſi in quo
ipſe fuerit eius tamen in ſe ſumptaʒ
habens carnẽ᷑:quni ſuò aſſumplſerati.
Itẽ:ſicut miſit meꝰ pater vinens et
ego viuo pꝛopter patrem:⁊ quimꝗ
du.car.me.⁊ipſe viuet pꝛopter me.
nomodo per patremviuit eo mo
lo nos per carnem eins viuemus.
bec ergo vite noſtre cauſa eſt: q; in
nobis manere deuz per carneʒ chꝛi
ſtihabemuns victuri per eum ea cõ⸗
ditione qua vinit ille per patreʒ: ſ
ergo nos naturaliier ᷣm carnem
euʒ vinimꝰ.i.naturã carnis ſue ade
pti:quomodo nõ naturaliter ſʒ ſpi
ritũ in ſeꝰ patrẽ habeat cũ viuat ipſe
per patrem. Iem bec antem ic
circo commemoꝛata ſunt a nobis

Ania voluntatis tantuʒ inter patrẽ
filium vnitatẽ heretici mẽtientes

vnitatis noſtre ad dominum vte⸗

baãtur exemplo tanquã nobis ad fi-

liuʒ ⁊ per filiũ ad patrem obſeqnio
tantuʒ ⁊ voluntate religionis vniea

tis:nulla per ſacramentũ carnis vel
ſangninis naturalig commumonis

pꝛopꝛietas indulgetur:cuʒ ⁊ per ho

4

nenteʒ in nobis carnaliter: ⁊ nos in
eo nobis coꝛpoꝛaliter ⁊ inleꝑabilit
vnitatis myſteriũ vere ⁊ naturalis
vnitatis ſit pꝛedicandũ &coꝛpꝰchri
ſti quod ſumitur de altari.ſigura eſt

Dũ panis ⁊ vinum extra videtur ve

ritas autẽ dũ coꝛpus⁊ ſanguis chri
ſti in veritate interius creditur.
Ilem Ambꝛoſius in libꝛo de ſa⸗
cramentis. .

Quare in ſacr ſiclo aqua vino mil⸗
iſea calice mittitur vinũ ⁊ aqua
ſed dices quomodo ergo mel/
chiſedech panẽ ⁊ vinum'obiulitꝗd

tra. vel ſicut tradunt
hebꝛei.aqua de petra
guã moyſes bis per⸗
cuſſit ſalienſqʒ vſque⸗
quaqʒ populum per
deſentum ambulantẽ
ſecuta eſt. ⁊ de petra q
eſt chriſtus ſalit aqua
eterne vite quâ pota⸗
mus in deſerto huiu:
vite ambulaàtes quia
deſeritur a ſtabilitate
huius mundi.j. di.v.
ne tales ibi. non eniʒ
manere
„ . Rropheta ſacer
os. Lliij. vi. ſit rectoꝛ

ſibivult admixtio aque:bibebt au Airga. virga i ma

tẽ de conſequenti eos petra.petra
autem erat chꝛiſtus:non immobi⸗
lis petra qͥ populũ ſeqbat᷑: tn bibe
vt te xps ſeqnatur.vide myſteriuʒ.
Moypyſes hoc ẽ ꝓpheta:virga boc
eſt verbum dei ſacerdos verbo dᷣi
tangitpetraʒ ⁊ fluit aqua ⁊ bibit po
pulus dei.redundat aqna in calice
ſalii ſanguis in vitã eterna,z. Itẽ:
Accipite ⁊ illud.de latere eius ef/
fluxit aqua vt emundareta: ſanguis
vt redimẽt.quare de latere quia vñ
culpa inde gratia.culpa per femi:
naʒ:gratia per chꝛiſtũ.Itẽ audi pſal
mum.vide quã apertus ſit celeſti⸗/
bus ſacramẽts:dominꝰ paſcit me:
⁊ nihil mihi deerit ⁊c̃. virga tna et
baculus tnuſcc̃.virga imperinz ba
culus paſſio ẽ eterna: deitas chꝛiſti
paſſio tẽpoꝛalis.illa cr eanit:bec re
demit.paraſti ĩ conſpectu meo mẽ
ſam.⁊ poculum tnũ inebuansquã
PBreclaruin eſt Iẽ quotienſcũqz bi⸗
is remiſſionem peccatoꝛum acci⸗

pis ⁊ inebꝛians ſpiriin.vnde ⁊ apo⸗
ſolus. nolite inebꝛiari vino in quo⸗

eſt luxuria:ſed implemini ſpiritn ſã

cto. Item pꝛeclara eſt ebrietas:que i

operatur ſobnetateʒ mentis. IJtem
Fiat voluntas tna ſicut in celo ⁊ in

terrapa.no.quo.da no.ho.ſangni⸗⸗

ne chriſti paciſicataſunt omnia vel⸗
in celo⁊ in terra.ſanctiſca:ũ eſt ee
lum..deiectus eſt diabolus:vbiver
latur homo qneʒ ille decepit. Hixi
vYobis ꝙ ante verba chꝛiſti quod of
ſertur panis dicatur. vbi ehꝛiſti ver

4.

f
8 G

nu ſacerdotis eſt ver
bum dei in oꝛe lacer⸗

dotilſ.aliter erxponitur

xlv. di.diſciplina.
a Tangit.i.pꝛedicat
riſtum. vel iagit pe
trã.i.duriciã coꝛdis.
b Salit.i. facit nos
alire.i. tranfire.
c ¶ NRccipite. alia ra⸗
tio quare aqua miſce
alur in ſacriſicio.
d & At emuncaret. f.
Di. iiij. pꝛopꝛie.in fl.
Dꝛ vñ culpa. i. de
latẽ cłpa ⁊ de latẽ gr̃a
ſy non de eodẽ latere
ver bi gratia:de latere
ade fuit femina vnde
culpa ex iuit.de latere
vero chꝛiſti ſanguis ⁊
aqua.vnde gratia.G

BHec redemit.ſcili⸗
Apamoaude⸗ eius.

AMenlam. i. cͤio⸗
nẽ coꝛpoꝛis tui.

◻

h ¶ IYInebrians, ideſt
yp dans obliuionem de

ledationum. vt. õ. di.
xxxv.luxurioſa.
Pacificata ſunt

in terra.redempti ſũt

homines.pꝛinceps.n.
nndi buius eiectus
eſt foꝛas in celis chot
rus angeloꝛum qui
iam turbatus fuerat
per paſſonem eius et
reſurrectionem ſpe fu
ture reparatioms in
noua gaudia reſurre
xrit.vt. S.e.diſti.hi duo
nec vt oꝛge.dogmati⸗

ʒanit pꝛo redemptione diaboli paſſus eſt cpriſtus. nec pꝛo angelis ſed ve
eius lapſus in reſtitntione hominis eſſet reparatus.⁊ ideo dicitur pꝛo
angelis ſieri dum quod inde cecidit exr hommibus redditur ⁊ ideo etiã
dicuntur pacincata.que ſunt in celo:quia numerum angeloꝛum dimi
nutum ſide aſnonis ſue chriſtus replet ideſt homines qui peccato de
pꝛauati erant ſue ſanguine redemit ⁊ ex bis rninam angelorum reſlar
cit deus.S.di.j.hi duo.

talẽ habet.homo vero non babet natiuitatem a chꝛiſto ſed ab homine a quo
gignitur ⁊ naſcitur.⁊ iõ non eſt ibi omnimoda fimilitudo.
n Per patré.l.a patre m viuinitatt.
o Auüo. per pfeʒ ideſt ſicut briſtus eſt vnum cum patre.
p In ſe.i. m narurã diuinã que ſpiritus eſt. q.d.quoniꝗ non habet natu⸗
ram cum patre vt ſit igem cum eo.
g Hec autẽ.i..ſuperioꝛa.
* . per honoꝛẽ, .honoꝛabile ſa cramentum.
NMealice mittitur.mouet Ambꝛonus qoem quare melchiledech obtulit
tantũ panẽ ⁊ pinũ.⁊ nos aquꝗ apponimus ſed non ſoluit. Caſus.in pꝛi
na parte ditit quare aquã :n ſacrincijs offeramus. J ſecunda cõmendat ſa angelis reconciliati ſunt.

criſicium multiplici aucſoꝛitate.⸗ I ¶NECelũu.i.illi qui aſcendunt celũ i
1 El vinu expꝛeſſum autem non eſt obſulerit aquã/ pꝛeſumimus tamen ee 5 len “ Reeiſtan imt aul uelupplaur

K re in celo.vel pꝛo ⁊.i.aſe ſanctoꝝ que ſã in celis fnnt 2 ſancti qui
adhuc ſunt in terra. æ iunc paciſicata.i. ſaluata vel pacdficata.i.homies

angelorum in celis,

pfit coꝛpus ſuũ ꝗ nõ
indigebai. H. vt daret
alijs exẽplũ ſumẽdi.ſi

cut baptiʒ atus ẽ lʒ nõ

indigeret vt daret exẽ
plũ baptizandi. vt. j.

di. liij.per aquam.
m Capiie et cõe⸗

Acerdos.ſacri

B ficium ⁊ ita ge

4 Di. ij
e¶¶ Super ſubſtantialem. ꝛ in tertu marthei eſt ſuperſubſtaͤtialem i ſlup

paſcha fuit completum:a agni car⸗
nes cuʒ apoſtolis comederat: aſſũ
ſit paneʒ:qui confoꝛtat tor bomi⸗
nis:⁊ ad verum paſche tranſit ſacra
mentum:vt quomodo in pꝛeſigu⸗/
ratione eius melchiſedech panem
vinum offerens feceraripſe quo/
qʒ in veritate ſui coꝛpoꝛis ⁊ ſangni⸗
nis repꝛeſentaret.
de meinbꝛis domini.

Idem in libꝛo

ccerxxvilij.

rit oflieium duoꝛum ar.còtra. xvj.q.j.pꝛeſbpteros.

ducauimꝰ. Mabent ergo impij epu
las ſuaſ:habent ⁊ pijſuas.beati qui
eſuriunnt ⁊ ſitiunt inſticia. Item ex
concilio guarmacienſin.
Pꝛo inſirmitatibus euchariſtiam
pꝛeſbyter ſemper babeat parataʒ.
Reſbyter enchariſtià/ſe mper
habeat paratam: vtqñ quivi
firmatus fuerit ſtatim euʒ commn

*
nicet:ne ſine cõmunione moꝛiatanr··

omnem ſubſtantiam. Vnc eis.cũ dixerũt iudei ei.qd faciemus ⁊ nos viri fratres. Ait tune
*G& Icut ẽ verus.nõ enĩ imagine nec veritas obũbꝛabitur.ff. de li.. o. petrus.credite ipſũ eẽ deũ quẽ crucifixiſltis. =
bo. ſlio. .— .ð B Oꝛpoꝛeũ illud màna. ideſt coꝛpus chꝛiſti qdᷣ ſigniſicabatur ꝑ coꝛporeũ
C. E noctgieicorh⸗ xpᷣi accipis diuine ſubſtatie vnitũ. pRnmaãna. S. e. reuera. P a Tamthitanterei Wmiraꝗ
lli ulo lacro. 1. ate
illa vinbili ſpecie (culole. ſ. cotpoꝛis ch iſti.
vel in ilinaſ ba depꝛõpta fuerint: non iazʒ panis Chiiſtus idem eſt ſacerdos ⁊ lacri A Ceeſſerunt. Caſus.
cri.iſub illa ſpecie. v½ ſed coꝛpus dicitur.Quare ergoiĩ do ficium. . oelenencr Ricr
anprcler errno mo minica oꝛatione an. bane noltun 8 Acerdosdel panſs dleitu 4 Zarsernitten .
. aneʒz dixit quippe:ſed euphiſion: lius dei m bumanitatem:i lo⸗ t·
. oronls nort boe eſt inperſubit antialez. . Jdẽ gquaſe pꝛo nobis acceptabile ſacrif̃ e Nemo. maͤgucan ſhln,
nl de euchariſtia an. in li. ſeptimo. AQAum deo obtulit: vt ſit ipſe ſacer liter licet non adoꝛauerunt.
conira. qꝛẽt de odoꝛe. Aeram chꝛiſti carnem ? vernz chi dosqui eſt ſacriſicũꝰ. Iem aug. adoꝛamus quide bumanita
ſaciatur quis ⁊ cõfoꝛ⸗ ſti ſanguinem manducamus ⁊ bij de vtllitate agende pemieutie. tem eius quadam venerati
tatur. . rimnz, G iſiitna d Judei Gedemica hiberunt ſangnin oneipeioniamienneriss
E¶Spũale.i.ſpũʒ alẽſ. cut eſt verns dei filins do⸗ quemin crnc Allat
Binuini ſpiri 7 * lia eſt non latria.
ituale dicit non e ſit . He . musnõ poteſt accipere coꝛ⸗
ſnſedar nan ſegd quaſ filius ex ſubſtantia patris vt eins ſangninem biberent creden pus cbiiſtiarg. conira. jreo.
reporaliu cgens in⸗ ita vera eſt cpriſti caro ſicutipſe di, tes auẽ fuderũt ſenuientes. galpenen
eie oic te goVnainerkne onsAner -R Rneti; AmitWenne d
inter coꝛpꝰ xp̃i qðᷣ votus. Ite. us ad myſterium.
D ecceia e edpus nis vinus n de Kls deſcencht⸗ ſed eſt: a gene Refinaene n nure 1 arebaer elingitocd
chriſti ſũpiũ de virgie caronon deſcendit de celo.quomõ 2 reg
vecclen dint onn⸗ ergo deſcendit de celo Banig vinns O tanti res miraculi:qnia venit dauic Angens ſe eente
chriſti ſpũale. aꝛß; ad gqtma idem dominus Jeſus conſoꝛs quod perfectuʒ eſt: perfecius auteʒ manihus ltret aAanben
4 Da 7 trelei. eſt diuinitatis ⁊ coꝛpoꝛis:⁊ tn qui ac panis de celo coꝛpus eſt ex virgine Umoc. er ano ouc Poſtes
aſpu ſanetod⸗ ccipis'carnem dinine eius ſubſtan?“ natum. Igemin plalmo. xxxij: veeum eſtin legue w cun
bi¶ IJ gedis recte Lie in illo ꝑticipas alimento. Ney bome. ij. mMioꝛ dandus eſt ei quidicit
G quo ad litteraz in libꝛo de myſterijs. ⸗ Aerum chriſti conpus verumqʒ eiꝰ ſe demeniẽ caulſa cognita ne
de chaim hoc intelli⸗ Zn — non oꝛporalem :led ucinem quotidie manducamus tute onera ciuilia buius
en ge Hacre gull T 2 il cramemorchriſtnse: Cceſſerunt ad ieſum indei vt *D Raſbner eucharittii⸗
diuiſiſti. qaꝛ nõ ſimpli⸗/ quia coꝛpus eſt chꝛiſti.nõ ergo AH crnciſigerent:nos accedamus nengerein vage
abuo talin dednnd⸗ coꝛpoꝛalis eſca ſed ſpiritualis.vn /⸗ vt co:pxns eine⸗ ſaneninem örclpi Onnes Szenn vagne ſec
eiitn. natreonondnicande dsin Puun magna mietſc rcha hmen vobs ngngen non orebinn
imngione: operatone lem manducauernnt. Eoꝛpns enis decdit mädacare coꝛpifo iuuʒ:i quo cautelain eo ſeruando ergo
indei quoq; recie offe Dei eſt coꝛpus ſpirituale.coꝛpꝰ chi tanta perpeſſus eſt ⁊ ſanguineʒ ſuu, pꝛopter cautelã nõ ſeruaiur
rebãt qꝛ deo cerimoni ſti coꝛpus diuini ſpiritus eſt. Jdẽ bibere. Aeʒ in pſalmo: xxviij adin ne fundaiur. quandoq; ta
as offerebat ſed non inſermone de abel chaim. deos.Jam ⁊ ſecuri bibite ſangnine,z men pꝛupter aliud ſeruatur
recte diuidebt. no. Carnẽ a chuſto ſuſceptaʒ 2 coꝛpns gquem fudiſtis Itẽ in pialmo. lxxv. J. di pꝛorima ſabbato.
ne. intellectu ave.te. lla tranſſiquratũ in altari offerumumu1s. Iplum ſanguinem: quez per inſani⸗
ñ ſeqſtrabzt. igr ĩal 8 J credisa chꝛiſto carnem eẽ am fuderunt per gratiam biberũt.
N.———— ſuceptã ⁊ offeras tranſſigurar iĩ plalmo xxvij. de carne marie car .
pfſõa dualnaa ſtell. tum coꝛpus in altari:nec tamen diy nem accepit:⁊ ipſam carneʒ ad maͤ
git: nõ recte diuidit io. ſtiguis naturã verbi ⁊ coꝛpoꝛis chi ducandũ ad ſaluteʒ dedit.nemo an⸗
i Ec moyſes.cõ⸗ ſti dicituxr tibi:ſi recte offeras recte tem illam carnẽ mandncat:niſi pꝛi
Pam ma ſon ſus àt non dinidas: peccaſti. Iem ns adoꝛaueriv'. Neʒz in plalmo. xxx. .
per leunicũ plane v· bierony. ad eldibiam. iij. Danid ferebatur manibus ſuis.
velle ꝙ dñs n ſeibſũ In cena chuiſtus tuit conuiua ⁊ ca// Aanibus ſuis nemo poꝛatur qũo
aſſupſit per boc quod ainium. J inrelligatur in ipſo dauid ſᷣm if̃am
Dachlviſe deditqʒ di⸗ D Ec mopſes dedit vobis panẽ non innenimus :in chriſto aũt inne
Lonuiu Rer ſe verum:ſed dominns ieſus i mmus ferebatur eniz xpᷣs manihns
det in cena turba eig e connina a conuiniumipſe come ſuis: quàdo cõmencſansipſũ coꝛp;
ctus duodena: Se dens ⁊ qui comeditur·. Item hie ſuũ an:hoc eſt coꝛpꝰ menzʒ. ferebaĩ
in manibuſ ſe cbat i Tony.ſuper mattheunz. enim illud coꝛpus in manibus ſuis.
ſe cibus. Comedit er In veritate lui componis a ſaugnini Igez ſuper io.tractatu.xxxv. Qno
go xpᷣs ſeipſũ ſs non Chnſtus ſuis diicipulis pꝛeſentanit viq; biberent ſangnineʒ:queʒ ſude:
quo ad effeũ qꝛ non quod melchiledech ſacramentali runt deſperanerũt. Ideỹ in pialmo.
indigebat ſcut de ba ter obtulit. liiij. Indei paſcebanturtanquaʒ de
õ A Ccipite ⁊ comediteꝰ hoc ẽ coꝛ pena domini:⁊ nos de cruce dõmi
E gaguare mn pnus meũ:poſtquam typicum nt paſcimur: quia coꝛpus ipſins mãà

te cõputatio e „E ii . .
a le voaei noen diebus: aſcenſio domini: ſancti dies noquinquageſima ſz. xl. teneatur. rC Wentkt anira
27 occaſuʒ ignoꝝ. JItẽ dies penthecoſtes. ſancti ioannis bapti ?ꝭ tẽ ex cõci.martini.pape. di.iiij ſtatuimus x2.c.
qñqʒ cõputatur de momen/ ſte.xij.apoſtoloꝝ maxime ſancto’i; intaferia vltie ſeptineedrage quadrageſima. Sol.
to ad momentũ.ff.de mino. petri ⁊ pauli qui mũdũ ſua pꝛedica⸗ ſime iemmntu ſolui noõlz. bic de ieiunio genera⸗
. deniqʒ.S. minoꝛem.ſed quàs tione illuminauerũt.ſãcti laurentij. Onliceat qui nta feria irratres liquod oĩbus iniũgi

De con.

a LVi bene. comederit: nec dicendũ: ꝙ mus ſumat corpus dñi.ſtatim.n.
deſinit eẽ ſacramẽtũ exquo ab eo tangitur.ſi iñ dicatur ꝙ ſumat nonẽ

ſacramentum. S
b ¶ Frrx. dies. ſecus in vino

exberedãadi ſunt ſi pꝛeter vo
luntatẽ parentũ vel mimis

vel arenarijs ſe ſociant. vt ĩ
anciẽ.vt cũ de appel.cog.S.

cauſas.col.viij.
d UM pudoꝛ. loquit᷑ e no

toꝛio ⁊a maniteſto in fami cui

non ẽ ĩpartiẽda euchariſtia.
domini.idẽ ẽ dicẽdũ de quo

qꝛ repꝛeſentat paſſiones eo⸗

⁊ laicos qð nõ appꝛobo. pte

rea nõ ꝙ dies qñqʒ incipit

a meridie 2 terminat᷑ in ali-

tum ad eſum carniuʒ copu

tẽ ex concilio arelatenſi.
mitentia eius qui non bene ſacri

in eccleſia aut pars eius ceciderit et
non inuenta fuerit.xxx.dies penite
at. Cypꝛianus enaritio confratri
ſalntem.

Magis ? biſtrionibus ſacra non cõ
mittantur myſteria. .
NRo dilectione tna conſulẽdũ
me exiſtimaſti frater chariſſi⸗

taua domini.theophanie: puriſica

tio ſactemarie.ſanctũ paſcha cũ to
ta hebdomada:rogationes tribus

ſicut in multis regionibus ſit.⁊ maxime in anglia.⁊ hecè ratio quia in
peccatis cõcepia fuu:ſicut ⁊ ccteri ſancti excepta vnica perſona chꝛiſti ſi⸗

aſſumptio ſancte marie:natiuitatiſ
ſancte marie:eccleſie dedicatio.iſan

que vicinis tantum circũmoꝛanti/

bua indicende ſunt nõ generaliter
omnibus.relique vero ſeſtiuuateſ
per annũ non ſuut cogendrad feriã
dũ nec pꝛobibende.Indictuʒ vero
ieinniũ quando fuerit denunciatuz
ab omnibul obſernetur. Item ex
conci.tolletano quarto.

ma eſt celebꝛanda.
Acerdotibnoaꝰoibꝰ decretum
eſt vt ante paſce ſolemnitatẽ

canoniʒatis qꝛ dicit

epᷣs cum ſuis clet icis

n Nõ generaliter.
ar.iq parlicularia de⸗
creta epiſcopi poſſunt
codere leges ⁊ cãones

conſtituere ⁊ conſue⸗

tudines inducere ſer⸗
nandas in parochijs
ſuis in ſubditos ſuos

conſenſu eoꝛũdẽ ſine

libet eriſtẽti ĩ moꝛali cimi⸗ me quid mibi videatur de biſtriõe Jn ſanctoꝝ ſolénitatbus diuinis of preeſentia pape vel es
ne notoꝛio. xriij. q.v.placuit æ mago illo:qui apud vos conſtinn ſicijs non ſaltanombus vel canule BZiegani. vt. rj di catho
e ¶ Infami.tales eni inſfs te adbnc in artis ſue ðdecoꝛe perſe nis populi oebent vacare. lica.⁊.xxxv.qðe vj.ab
mes ſit. ſl. de his qui no.ilia, nerat magiſter et doctoꝛnõ erudi/ Ereligioſa conſuetudo eſt quà iſſo.
lh.S. ait pretn. doꝛum led ꝑdendoꝛũ pueroꝛum. id vnlgus per ſanctox lolẽnitate,s o I Ereligiole lalta
Genie. quod male didicit: ceteris quoqʒ i ⁊feſtiuitates agere conſuenit. popu tonibns. . e di.
8 Liz wortene ſinnat: an talibns ſacra cõio cum ce lqui debent diuina officia attende ergtepdt boc
ninf licentia epi vel neceſſita⸗ teris chꝛiſtianis debeat dari:antvo re ſaltatiombꝰ turpibus inuigilãt: icet ſit monale non in
te vrgente.⁊ bocvbi perſcii biſcũ debeat cõicare.puto nec ma/ cantica non ſolũ malacanentes: ſy ducit depoſitionẽ. vt.
epᷣuſ alias Z. vij.q j.nibil. ieſtati diuine nec enãgelice diſcipli religioſoꝛũ officijs perſtrepũt. hoc v., q. iiij. in loco.
Ronũciãdũ ne congruere vt pndoꝛ ⁊ bonoꝛ ec enim vt ab omnibꝰ pꝛonincijs de ꝗ Ogationes.i. le
Aue leſtiui cleſie iam turpi ⁊ inf ami contagio pellatur:ſacerdotuʒ ⁊ iudicũ a cõ/ tanias. 5. di. lxx
b iates ſint e ne fedetur. Item ex con. cartha cilio ſacto cure committitur. NtE dj.S.non autẽ. contra
Hõl oſi cênuerſionem non eſt dene Ante alcenſione dñi tribus diebus ſbazpenemon ſit ie
qꝛ ſacramẽtoꝝ loco babetur 2 Cenidis atqʒ hiſtrionibus ce Ogationesi.letanias ante af pꝛecpic ſed ſuadet. nã
teriſqʒ perſonis hmõi vel apo ſcenſionẽ domim placnit cele

in tẽpoꝛe illo vnaque

rũ martiyru ꝓpter quos ſfůt ſtaticis cõnerſis vel renerſis ad do bꝛari:ita vt pꝛemiſſum triduanũ ie qʒ piouincia abunda
i Vſqʒ ad veſpaʒ. hic ba, Minũ gr̃a vel recõciliatio nõ negei iumi in dominice aſcenſionis ſol?⸗ bat in ſẽſu ſao.vt.lxr·
bes qñ lcipiat dies jᷣm eano Item ex conci. vꝛbico. nitate ſaluatur per quod triduũ ſer geriil
nes.l. a verſpa.vt er de fe.c. Pieſbyter in altari miſſam non ce nix ancille ab opererelaxẽtur.quo C¶r Æ.Dlebs. ila fui
i. ij. .S. xxv.di.ꝙ a pribꝰ. lebꝛet in quo eadem die epiſcopus magis plebs vniuerſaↄuemat quo ſunt de plebe.
gliud obtinet ᷣm.ie.qꝛ ſm le celebꝛanit. triduo om bſti êt qua 8 ◻ Viſcop; deeſſe
ges itipit a media nocte vt. Eault. no oinnes abimeant a ei qna ar. ꝙ epᷣs doml
Fes ian et d· Naltari in qno epns miſſam drageſimalibus cibis vrantur. tue er ean,
ff. de fer. moꝛe. vt notat᷑ de . 5 E . cis diebus in epiſco⸗
hoe ſup illo c qdð a panbus cantanit pꝛeſbyter eodeʒ die ali Iem ex concilio eodem. pali eccleſia diuiniſof
o ad indiciũ ptẽdi am celebꝛare nõ pꝛeſumatx*. Itẽ Epus die dñico non deſit eccleſie. Rcijs debeat i
bodie quo ad iudiciũ ꝓtẽdi . * eN De cijs debe at intereſſe
tur diel vſqʒ ad tenebꝛas 7. ex concilio lugdunenſi. Propuo⸗ inſir mitate non in qua ſaterdotali mo
e de offi. veleg. conſulut. LZempoꝛa fenadiin miſſa ſunt laicl ſuerit impeditus: eccleſie cni re pꝛecipitur reſdere.
S tñ nota ꝙ ĩceptio iſtan⸗ nuncianda. Di. ſij. ꝓximꝰ fuerit die dominico deeſſe v. vij. q...peruenit ad
pyln n “ noe ſe NRonunciãdi eſt:vt non debet. . tẽ ex eodẽ. oen „ non, ogen⸗
pecomedien n die ſciat tꝑa feriadi Hos dies paſche cinibus in villa ce dus ſit cum dericis ſu
veneris.vñ dic ꝙ quo ad ſo en Reeld an lebꝛare er licet. e is apud eccleſiaʒ ſu a⸗
lutiões faciẽdas quo ad car lli eiui 3 26 cõmuniter habitare.
nes comedẽdas dies incipit veſpa vſqʒ ad veſpe Alli ciuium vnqnã paſche na vr dirit rlidi. epilco⸗
a media noctẽ 1 fminat᷑ ĩ ali raʒ ne a iudaiſmo ca talis dominia quadrageſime pne vilem.
az mediã noctem 1 marxie q ank Ferͤl vero ſolẽmitatẽ in villalʒ celebꝛare:niſi t Dlli.in villa?
boc dicit lex ⁊ hoc bʒ conſue per annuʒ iſti ſunt dies. natale dni: queʒ inſirmitas ꝓbabitur tenniſſe. LDnutuem e
tudo.lʒ quo ad ſolutönes di ſancti ſtephani.ſancti ioannis eenan Iteem ex eodem. ion eccleſia conueniũt
inguãt gd inter cericos geliſte: innocentũ:ſancti ſilueſtri:s oc Añte ſolenitate paſche quadrageſi omnes.vt.õ.e.diſti n.

ſi quis extra.

u Acerdotibus.
B8 i epiſcopis ĩ cò

tur.ibi de ſpeciali qðᷣ

magnum incòueniens cu ſceleratiſſimi boĩes iſtud ſumàt. ſed. b.non conce miliuter de annunciatione ſancte ¶ Darie nih.l dicit cum ſit tamen cele/ 4
dit ꝙ ab eo ſumi poſſit ĩmo ſianz deſin it eẽacr̃m.ſed iterũ non poſſet conſe⸗ bee feſtum h. ”” 4
cxari qꝛ nõ ? ibi iã panis immo im̃ ſpecies.ſed nũquid deſinit cẽ ſacrmn ſwi rs m . Feſtiuitates.ſed de quibus feſtiuitatibus boc intelligis.quia ſan 4
ſit ſu per illud coꝛpus mꝰ vel ci aut ſunt canoniza⸗
aranea: nõ credo ꝙ deſinat ti aut nõ.b.intelligit ðᷣ

eE Nennd. ſuaum cuſtodit. cti michzeiis archãgelt: dechcarid ſcherbnd amn ol⸗
„1 Ko vuectonerp nd Ai bene non enſtodierit ſaxri culuſcunqʒ oꝛatorij:⁊ oium ſactoꝛñn (amonhare g
re Cve male. ꝛ mabe. cul ⸗ animal illud comederit xl. diebni quas ſinguli epiſcopi in ſnis epiſcoę/ noniatis qui non ba
pa imo ⁊ huiuſmodi pueri peniteat. Qut autẽ perdiderit illud patibnſcũ populo collaudauerint: bent vigilias.

latur dies a veſpera vſqʒ ad
diluculum vr. ſ. e. de eſg.
ꝑ ¶Theophanie ideſt epiphanie. ideſt apparſtionis. theos. enim dens. pha
nos apparitio quâdo.lſſtella apparuit que duru magos.
NMatiuitatis. de feſto cõceptionis nihil dicuur quia celebꝛindum non eſt.

clericis ſuadetur.ĩmo
ideo non eſt ſeruanda infra. quia ſernatur poſt paſcha a die paſche vſ⸗
qʒ ad aſcenſionem vel penthecoſten.
On liceat.ieiunium.quia dominus ſurrexit de cena ⁊ lauit pedes
R oicipulozum ? iterum redijt ad cenam. volunt quidàâ ad ſimilitu

cccxxr.. .

Dl. ſſ.

dinẽ domini etiã pedes alijs abluere : bis comedere ſed talis conſuetu ꝗq Sabbatum. 5. di.xli. quiſquis 2.5. di. lrtri non opoꝛtet.

do reprobatur.

r G Abbato vero ieiunandum.ſupꝛa.xij. diſtin.ila.contra.ſo. hoc non oba⸗
8ι Eroꝛnare. ar. ꝙ nibil reputatnr ieiunaſſe qui vnũ diẽ non ieiunat.

tinet. vel dic vt ibi dixi.

— — —

— — — — — —

— —

— f h—

—

—

—T9.

mſm— —

—

. C. ad ſiley.l.vit.nihil videt᷑ eẽ faciũ ⁊c.vij.q.j.nibill.
HMNon opoꝛtet.ſed per totoe,exceptis diebus dominicis.arg. S. di⸗

xxx.ſiquiſ pꝛeſbyter.j.
di. v. quadrageſima.

c Lacuit.vt oẽs.
. non comedãt
bbati.l.palcha

8.
e¶ Sacerdotali.l.ſini
a hoꝛa nona.

¶ Cõiõe.ſ.pꝛecepta
i. non debent comede

re niſi pꝛius celebꝛatꝭ
miſſarum officijs et
veſpertinis.S.eo.di.j.
ſolet. „ iſunt.
oniã ſunt.
3) e dil. lxxvj S.ñ
autem. .
Benua.S. di.lxx.
vj.S. non autẽ.
ic Stantes.S.di.xxx
quis pꝛeſ byter. S. xx
vj. q. vij. ſacerdotes cõᷣ
tra. Sol.ibi dieſ remii

fionis vocantur dies

ieiunioꝛum.
E eſu.ferie. de
quarta feria eſt
conſilium de ſexta pꝛe
ceptum.
ESabbati diei. l. pa
ſchalis ſupple ne foꝛ
ie ob inſignẽ ſolẽnita
tem videret᷑ ieiunium
tunc ſoluendũ.
AEaluerit. ſed ñ
tenetur ad boc. .
n¶Ael debul rit. cũ
teneatur ad hoc ex in
iũca pnia ⁊ ita eſt ar.
poſſumus carnes
comedere in die ſab⸗
bati. nam ponit i opti
one nfr̃a tamdiu abſti
nere die ſabbati: din
voluerimus. Sʒ Z. ſ. c
ij. ſed illud eſt ↄſilium
29ſuetudo ita intpꝛe
tat er ð obſer. ieiu. cõᷣ
ſlliñ. S.itẽ de illis. nec
en iʒ ſabbatũ ẽ legui⸗
ma fer ia. vt.j. eo. eiu⸗
0 Eruenit. ve
niẽs.l.q antichꝛi
ſtus. .
In veneratione,
vuli nõ pꝛo nimia cer
titudine vonit bic pꝛe
ſens pꝛo futuro.⁊ no⸗
tani hoc.S..xxiij.q. ſ.
paraius. :. ]. de conſe.
diſt. iiij. quando gs.

.

noniſſime teptimane ieiunium ſol
nere:⁊ oẽm exoꝛnareꝰ xl.⁊ ſyncexe
abſtinentes totã.xl.perexire. Itẽ
ex con.laodicenſi.
De codem
D On oʒz in.xl.quinta feria vlti⸗
me hebdomade ieiuninʒz diſ⸗
ſolui ⁊ totaʒ.xl.inhonoꝛari.ſʒ per to
tos:dies ieinnare ⁊ eſcis abitinentie
conuemientibns: ideſt aridioꝛibus
vti. Item ex con. agathen.
Exceptis diebus dominicis in qua
qrasehma non ſolnaf ieinmi.
acuit vt oès eccleſie exce⸗
ptis diebꝰ dñicisi n.xl.etiã in
dſe ſabbati ſacerdotali oꝛatione et
diſcretionis cõioneieiunẽt. INez
ex concilio niceno.
Nec in die dominico nec in diebꝰ
pẽthecoſtesj oone genna flectakf.
Voniã ſũt ein die dñica quidã
ad orationẽ genna' flectentes
æin diebus pembecoſtes: ꝓpterea
ſtatutũ eſt a ſãcta ſynodo:quoniaʒ
conſona ⁊ cõneniens per oẽs eccle
ſias cuſtodiẽda cõſuetudo ẽ:vt ſtã⸗
tes ad oꝛationẽ vota domino red/
damꝰ. Aé leo papa. iiiſſ.
Ono tempoꝛe ab eſu carmũ ſit ab⸗
ſtinédum.
O E eſu carniũ apð nos vetuſtii
ſima ⁊ non ipꝛobada traditio
ſemꝑ ẽ tenẽda vt a cene termino qͥ
fit in pꝛicipio noctis iiij.ferie que lu
ceſcit in quarta ſeria viqʒ in diluen/
lũ quite ferie.⁊ ſimiliter a cena no/⸗
ctis ſexte ferieᷣ que luceſcit in ſexta
feria non imperite ieiunatio ẽ tenen
da viqʒ ad ſabbati lucẽ quãtũ de di
ei parte aliqnis ieinnare malueritꝰ
vel debnerii pꝛotẽdaf. Itẽ gre.
dilectiſſimis ciuibus rome.
Nec die ſabbatiteriadũ nec die do
miniso lanacrũ pꝛobibendũ.
Eruenit ad me quoſd pꝑuer⸗/
ſi ſpũs hoies pꝛaua inter vos
aliqna ⁊ ſcẽ fidei aduerſa ſeminaſſe
ita vt die ſabbati aliqd oꝑari ꝓbi/
berẽt:quos quid alind mſi antichꝛi
ſti pꝛedicatoꝛes dixerimꝰ:q veniẽs
diẽ ſabbati:atqʒ dñicuz ab oi faciet
opere cnſtodiri.qꝛ enʒ moꝝſe ⁊ re
ſurgere ſimilat:haberi ĩveneratiõe
vnlt diẽ dñicũ ⁊ qꝛ popnlũ indaiza
re cõpellit:vt exterioꝛẽ legis ritum
reuocet:a ſibi indeoꝛũ perſidiã ſub
dat:coli vult ſabbatũ. Alind quo⸗
qʒ ad me platũ ẽ vobiſ a ꝑnerſis bo
minibꝰ eẽ pᷣdicatũ:vt dñico die nul
lus debeat lauari.⁊ qdẽ ſi ꝓ luxuria
pꝛo voluptate ꝗs lauari appetit
boc fieri nec reliquo quolibʒ die cõ
cedimꝰ.ſi antẽ ppꝑ neceſſitatem coꝛ
poꝛis hoc nec die dñico pꝛobibe)
mnus. Nem innocen. papa.
Sb renerentià ſepnitnre dominice
labhato leinnare debemus:

8Mon celebꝛari. ſacramentum coꝛp domini.
ſum. contra diſtin. ij.iteratur. contra.ſed m banc exceptionem illa. capiiula

B Abbato vero ieiunandũ eſſe

rõ euidenuſſima demonſtrat.
nã ſi diẽ dñicã ob venerabilẽ reſur

rectionẽ dñi nri ieſu chꝛiſti non ſolũ

in paſcha celebꝛamus veruʒ etiam
pꝑ ſingulas hebdomadas ipſius di/⸗

ei imaginẽ frequentamꝰ:ac ſic.vi.ſe
ria ꝓpter paſſionẽ dñi ieinnamꝰſab

batũ pꝛetermittere nõ debemꝰ:qm
intra triſticiã ⁊leticiã tẽpoꝛis illius
vf incluſuz. naʒ vtiqʒ cõſtat apoſto
los biduo iſto ⁊ in meroꝛe ſuiſſe ⁊/ ꝓ
pter metũ indeoꝛũ ſe occultaſſe.qð
vtiqʒ non dubiũ eſt intantũ eos ie-
innaſſe biduo memoꝛato vt tradi:
tio eccleſie bat iſto biduo ſacramẽ
ta penitus nõ celebꝛari que foꝛma
etiã per ſingulas tenẽda eſt bebdo

madas: ꝓpterid quod cõmemoꝛa

tio diei illius ſemper eſt celebꝛanda
ꝙ ſiputant ſemel atqʒ vna ſabba⸗
to ieiunanduz:ergo ⁊ dominica et
ſexta feria ſemel in paſcha erit vtiqʒ
celebꝛäda. Nẽ melchiades pa.

Die dñica ⁊ quinta feria nõ eſt cele
bꝛandum ieiunim.
T Einniũ dominici diei ⁊ gnte ſe

Lrie nemo celebꝛare dʒ vt inter
ieiuninz chꝛiſtianoꝛum ⁊ gentilium
veraciter credentinʒz infideliũ atqʒ
bereticoꝛũ vera ⁊ non aalſa diſcre)
tio haheatur.
reo auguſtano.
BHDe codem.
TD Equis ieinnet die dñica cã ti⸗
moꝛis aut perſuaſionis:nec qᷓ
drageſimarũ di ebus ab eccleſijs ſi
deles deſint.nec habitent in cubicn
loꝛum lanbuliſ ac montiũ ꝗ in ſuſpi
cionibus perſenerãt.ſed exempluʒ
ac pꝛeceptũ cuſtodiât ſacerdotum
⁊ ad alienas villas agendoꝛũ cõnẽ
tuũ cauſa non cõueniant.ab vniuer
ſis epiſcopis dictum ẽ anathema
ſit:qui hoc cõmiſerit.
ctis ſancti appolloni.
Quarta ⁊ lexia leria ſunt ſeruanda
ieinnia.
T Einma ſane legitima i.iiij.⁊ vj.
feria nõ ſũt ſolnẽda niſi grãdis
aliqna neceſſitaſ fuerit:qꝛ qrta feria
indas traditioneʒ dñi cognonit.vj.
feria crucifixꝰ ẽ ſalnatoꝛ.videbitur
ergo ꝗ ĩ his diebꝰ ſine neceſſirate ſol
nerit ſtatuta ieiunnia: vel cũ tradẽte
tradere ſaluatoꝛè“: vel cũ crucifigẽ
tibuſꝰ crucifigere.die ãt dñiea nibil
aliud agendũ eſt:niſi deo vacandũ
nulla operatio in illa die ſancta aga
tur:miſi im̃ hymnis ⁊pſalmis ⁊ can
ticis ſpiritualibus dies illa tranũga
tur Itez innocen. pa.
Quinta teſia vinme bebdomade
anadrageſime penitentes remiſſio
nem accipiant. J
Epenitentibnsa vero qui ſi/

ue ex grauioꝛibus commiſſis

JYiẽ ex concil.ceſa ,⸗

oꝛis ? ſanguinis domini. S. diſtin. j. vi

intelliguntur.
Eiunium.quinte..di
ſtin.lxxvj. vtinam.cõ/
ttra. ſo. pꝛobibetur hoc ſfieri
in contemptum diei. alias
ſemper ieiunare non repꝛo⸗
barem vt ibi.ſed quare poti
us de his diebus i de ali⸗
is.cum ieinnare in contem⸗
ptũ diei cuiuſcunqʒ ſit moꝛ
tale peccatum:dic ꝙ ideo qꝛ
maioꝛis venerationis ſũt.qꝛ
in illis duobus diebus fe⸗
cit dominus quicquid inſi⸗
gne fecit fere.lxxv.diſtin.ca.
pe, fſte dixi.qꝛ die iouis ce⸗
los aſſtendit.
u Equis.cauſa timoꝛiſ
alias tumoꝛis.ſcilicet
quia aliquis incuciat timo⸗
rẽ alicui niſi ieiunet tali die.
x¶ In ſuſpicionibus.ſcili⸗
cet hereſels.
1 T Eiu nia ⁊ ſexta.addita
dſecũda feria. xj.q.iij.de
illis di. lxx xij. pꝛeſbyter.
5 Soluẽda.ab bis qui ad
boc voto vel pnĩia ſũt aſtricti
vel dic ꝙ hoc fuit in pꝛimiti/
ua eccleſia neceſſital? hodie
vero conſilij.h.⁊.g.
a Saluatoꝛem.ſupꝛa.xj.q.
b ¶Del cũ cruciſigentibus
.di. iij. qui biss
c ¶ Kliud. C. de fer. l. iij. cö⸗
tra ſed dic legem ſuccũbere.
i.viʒ in hoc nõ habere.exira
de fer. conqueſtus.
d O E penitentibus. cõ⸗
miſſis moꝛtalibꝰ. gra
uioꝛa enim appellat vaide
enoꝛmia: leuioꝛa min? enoꝛ-
mia.alias eẽt contra.xx vj.q
vj. c. vltimo.

Iẽ ex di⸗

BDe con.

ſ Egritudo. quo caſn nulloſpe denegàda cõio. vt notat ? legit.di. ꝓri. c. talis erant. de pe. di. vj.c.. erca medium.
C E⸗ r. Sʒ pone & aligs aſetent pniam:nũd in iſtis.vij.ãnis ĩque rc Per beliſeuz. inde ẽ ꝙ eũ aqua exoꝛciʒatur dicit ſacerdos:deꝰ gꝗ per
