enelenc mileſnicl ſticuʒ id continenan dozn iudicio atqz ade dꝛes querere cepit:q babebat patres bu⸗ .
l. vnica in pꝛin. ; auten ri: niſ cum ſyno ricoꝛtů byiſucceſſoꝛes el a plebe docen/ iuſmoc filius carna⸗
H ſalomonem tere ſieri: lone clericoꝛuũu ſi populis vel a plebe: n0/ iuſmockſliuse “R ue
õ in iſcopoꝛum 2 electione oteſta oglioſi pol r. idcirco ſacris cano/ lem legalen,
ũbi mmeceſſoem anneſt epi obituz quieſcentis poteſta qi inneninntufi ne quiſz ſibi ſui lem Nomine ideſt⸗
au ürnue ſincetd dade euz qui dignus exti neir eli nibus rufelte Aut ſed popu a. lum morult.
ctum ar. tamen c Ta.2. Eba Pronn one re. Item exc en Kanclinerar ſneee qui eoꝛum vii/ . eEnon dets 1
———— e aomoben, . lielectiõequeratur qni eo loꝛnz vti 2 de ſe uratt de po n
Ceciventa ga⸗ io Pitcopono- eesezee uͤneʒ itateʒ nõ ſuglncſs auare ſibidij) s — H. Bagnlunt
furq bꝛcces in .ſunt nõö. — ite auũ iĩ loco ſno cõſtituere hi ſemẽ velit ſuſcitare: ni facere ſedetiam ſign iſti N
nign bie⸗ vnieuitch us gailoc hoc vſurpare ſto ſen ongregare: quod qn u, eſt dicere: acum iſt⸗ e
no no indu ſucceſſo is cõſtitutio irrita er 1 emplerit:iure libꝛ0 us ſignun . vel hoe de
NaAmnefhctrtgdcinek etauerit: talis cõſtituti. 5conci ctem Ande auguſtinus in ren gurati el bo ſ
Nenamonlam. eruz eſf tet go aliter ſieri oʒ niſi cnz ſt eri diatur: AUn beos. yult dicere f aaum
buſdaʒ.in ſi. hoc ver iſui: noõergo ali epiſcopoxꝝ qmpoſte . contra maniche v :Vvtroqʒ yu nõ ſignificat fa
prereade ncrene vpeeces tüu pꝛedeceſſe Itez hilarius papa. ecalceatug intelligitur. emo: ſig vwelio dien hor⸗
FT o ꝙ pꝛeces pegce calceg eſt frater pꝛemoꝛ iſtius. velio di 6
in ß.io. Non credo wp pne Snũ eligere. Itez hil e, bece iuſſus eſt frater 6. a in facto iſtins 0
FAneanan iudtenu gede⸗ “ erigg ſacencſoles nori ireinß ————— h laßgun. P
made marine Z 1à ti m locũ ſſũi ſibi ſed illi ſuſc dinde na, 9
Sasoefend en, coõfinio conſtitn ominib? non ſibiſe vocaretquod indena, 1:
cum uis bolntmo ſere de. Eerikuralios delignatis non ec eiuſqʒ noie cuſaret:diſcalciatus l
rei dignus eſtey ecre. tua feri re: vt.l.nõ legitima p 10 ſceretur qð ſir l lebat in faciẽ nũc
Boratneenlaregetua⸗ um Jettid ſs vefn gratiſicatio vno pede ſpni ſolebat rita dz in
Sadicie bene inch coloꝛ. eſt tetur elec beat᷑ aſſenſu. qð eudgelij: qui qz pꝛec functo fratri
“ ioꝛa. coloꝛ. eſt ullhabeat aſſe ſiz accla boꝛare: vt defun 97 e
mm ¶I. Vt deleri t quod di, pꝛo popt ſtiate. Ab vniuerſiz accla eccleſta laboꝛare: vt de ni pꝛonor 1
rheioꝛicus qñ dicit quod graue ſiteſtiate. tio nunqunã e ꝛiſto ſuſcitet ſemen: qui ſn,⸗
. eſt: ꝛeſumptio ni : ſchuſto 7 qð ſuſcitatum fn⸗
ele velercae mauz eſt: bec p omine vari: ſ. chꝛi ano ataltaden rnn d
los iſtituere in patribus ec nonpoſſunt. Item l lectꝰ ab eccleſia ab eccle
os iſtituere in n necodem. i: cui facie elect? ab eccleſia nnerit ab eccle
ena⸗ Pnitiuz. “ „ ei:cni facie X Ji. baptiʒzãdir en zengte,
cleſijs: e ð ſi. pꝛe ez ve Srſts annend denzcu ſacie⸗ liʒadi ⁊ b⸗ itoqʒ otenitur: g.
u Kneraunlenſ Fet⸗ ad faciez locutus eſt; den ns ſia ipſa dig ccleſte:bene mtelli⸗
ertra.eo.ex tran Kpaberein A ſucceſſoꝛes pꝛincipati „n. 7 ſibi pdeſt ⁊ ec lciatns.vndei⸗
dam auteʒ gorec b itim tuit n poſteris pꝛopu if troqʒ pede calc nagelizatiũ
ios ſuos facere. git vtroqzp edes enãgelizatiit
eadem eccleſia ſi ſenne ſilios ſuos dignitatem ſed exira lud. q ſpecioſi pecy efugit
erir.e.tl. ag hec. ſe tamẽe am relinqnered Ge ligitur ieſus. i. ui. n. lucradoꝝ cuꝛat gti.
itimus. beneficiuz I alia tribu' eligitur ien po bona. qui.n. lucrqd S8nõ figuratu.
ammnen laidlegit Nrlanusbaihauss aliop Oiſcalciatiiilino no ſigt e
keſcurbi⸗ dicit. ſed illegiti⸗ joſue: ſanguini deferenanz eſt 15 S =ð
uaitantonecte lſſ⸗ pulo nõ ſan. M
lari eſſe nõ poteſt cãon

=
=
=
=
—— S

S=
S
=

—
Ei
= 2
=

gicnen
negite
flnn
Uotftnmre
Nimiätnt
Stumen.

Inlhe
e

nongnt
e btn
l

Spmnengn.

gugmb
jpcneletei
tquiturve
ehngren
focfluten

4 n
ers
nn
Gnget
tt
0
uſr
rtcunt

Untke
NN

Nrgſen.

lgin
een
trote
luip⸗

viii

Fugientibns. ſic xl. dil. añ oia. C. de. epi. ꝛ cle. ſ qnenquã 2..

AT Mferipturis. veniſſe. per electionem. vel foꝛte volebant recuſare.

lxxiiij.di.piſcopus contra.ſed illud depenitus inuito ſed ab initio ali⸗
quis debet cogi vt conſentiat.nam nullus eligendus eſt niſi ab initio.
Diſſentiat.j.q.vj.c.vl.tepide tñ debet diſſentire ſicut femina. xxxii.q.ij.

honoꝛantur.alias ſi di
ceret nolo cuʒ foꝛte vl

let.faceret contra con
ſcientiaʒ:ext ra de pꝛe
ſump.c.vlt.vel ſi foꝛte
diceret nõ ſuʒ dignus

licet. h. dixerit qð poſi

fit ſimulare ſe nõ eſſe

idoneum. xxij q.ij. vti

¶Scriptum eſt. in
epiſtola ad hebꝛeos.

qIEt rurſus.i ſecũ⸗

da epiſtola ad coꝛinthi

os.
¶Ainime. ergo ꝗ
ſe dignũ credit.⁊ pꝛe⸗
laturam ſibi oblatam
non recipit. moxaliter
pcecat.vt.S.eo.c.pꝛox.
2.].e.qui epiſcopatũ.
Vꝛophetaꝝ ope
re.ar. diuerſaruz per
ſonaruʒ ſentẽtia vtrã.
qʒ tenere.xxij.q.ii.bea
tus.æ.de. con. diſt. ij.
quotidie.⁊.xxxv.q.v.
ad ſedem. Iteʒ.ar.pꝛo
Diuerſis conſuetudi⸗
nibus.xij.di.illð.xxxj.
diſt. aliter. ⁊2 de conſe.
di.iiij. de trina. Item.
ar.pꝛo diuerſitate teſti
nm. extra de. v. ſi. ni⸗
hil obeſt. ⁊ de pe. di. j.
periculoſe.xxiij.q.vij.
quicunq;. S. diſt. v. ad
eius. ⁊ extra de teſti.
cum tu fill.
g. Plene. ecce fſpõ
ſio illius qui ad epiſco
patum petitur non di

cet expꝛeſſe nolo.quia

tunc mentiretur.xxii.
q.ij. cum humilitatis
nec dʒz ſe ſtatiz ingere

re. G dicat vt dixit mu

tinẽſis epiſcopus:no⸗
lens volo.⁊.volẽs no
lo. xvj.q.j.vos auteʒ.
Purgatü.ar. pꝛo
b:quod pꝛomouẽdus
debet epiſcopo conſi⸗
teri crimen. ⁊ epiſco⸗
pus debet eum pur⸗
re. ideſt ſecuʒ diſpẽ
are. JIſaias enim ad
huc imundus obtu⸗
lit ſe. ⁊ poſtea fuit pur
gatus. Itez eſt hic ar.
ꝙ ſi aliquis eligitur
qui adhuc eſt in moꝛ

ſignificanit ſed in ſe impletũ poꝛta⸗
nit oppꝛobꝛium. Item gregoꝛi

us in regiſtro.
Locus regiminis ſicui: deſideranti
bus eſt negandus ita fſugientibus ẽ
offr engdos.
1I Nſcripturis veſtris vos ma/⸗
L. gnopere requiem queſiſſe nar/
ratis:ſed per hoc ad paſtoꝛalem ſol
licitudinem vos congrue veniſſe
oſtenditis:quiaſſicut locus regimi/
nis deſiderantibus negandus eſt
ita fugientibus offerendus eſt. Et
ſicut ſcriptum eſt.nec ꝗqſquãa ſibi ſn
mat honoꝛẽ:ſed qui vocatur a deo
tanquam aaron. Et rurſus, idem:
egregius pꝛedicatoꝛ dici:Si vnus
pꝛo omnibnus moꝛuns eſt:ergo et
omnes moꝛtui ſunt ⁊ pio omnibus
chꝛiſtusmoꝛtuus eſt ⁊ ſi hoc eſt:ſu
pereſt vt qui vinunt:non iaʒ ſibi vi
nant:ſʒ ei qui pꝛoipſis moꝛtnus eſt:
⁊ reſurrexit.Et paſtoꝛiſancte eccle/
ſie dr.ſimõ ioãnis amas me:paſce:
oues meas.Ex quibꝰ verbis colli⸗
gitur:qð ſi is qui valet oĩpotentis:

dei oues rẽuit paſcere.oſtẽdit ſe pa-

paſtoꝛeʒ ſummũ minime amare.ſi
eniʒ vnigenitus patris pꝛo explẽda
vtilitate õninzʒ de ſecreto patris ad
publicuz noſtruʒz egreſſus eſt:nos
quid dicturi ſumus:qui ſecretũ no
ſtrü pponimus vtilitati ꝓpximoꝛuz:
gi es itaqʒ nobis ex coꝛde appetẽ
aꝗ eſt:⁊ tamẽ pꝛo multoꝝ lucro ali

quãdo poſtponẽda.nã ſicut toto ð

ſiderio debemus occupationeʒ ſuꝝ

gere:ita ſi deſit qui pᷣdicet:occupati
onis onus libenti neceſſe eſt hume/

ro ſubire.qð ex duoꝝ ꝓpbetaꝝ ope

redocemur:quoꝝ vnus pꝛedicati
onis officiũ vitare conatus eſt:aal
ter appetit.naʒ mittenti ſe domino
hieremias reſpondit dicens.a. a. a.

domine deus.ecce neſcio loqui: qga

pner ego /ſuʒ ⁊ cum oipotens deus
ad pdicandũ ſibi perſonã quereret
dicens quem mittã: ⁊ quis ibit noʒ

bis:vltro ſe obtulit iſaias dicẽs:Ec

ce ego:mitte me.En ab vtriſqʒ ex⸗
terius diuerſa vox pꝛodijt:ſz non a
diuerſo fonte dilectiõis emanauit.
duo quippe ſunt pꝛecepta charita/
tis.amoꝛ dei ⁊ pꝛoximi.per actinaʒ
igitur vitaʒ ꝓdeſſe pꝛoximus cupi‚
ens iſaias officinʒ pꝛedicationis ap
petijt:per contẽplatiua vero hiere
mias amoꝛi ↄduoꝛis ſedule inhere
re deſiderans:ne mitti ad pꝛedican
duʒ debeat ↄtradicit. Qð ergo lan
dabiliter vnus appetijt:boc landa
biliter alius expanit.iſte netacite cõ

tẽplationis Incra loquendo perde⸗
ret:ille ne dãna ſtudioſi operistacẽ
do ſentiret. Sed hoc in virique eſt
ſubtiliter intuendũ:qꝛ ⁊ is ꝗ recuſa

uit plene'non reſtuit:⁊ is ꝗmittivo

tali peccato. ꝙ ideo non eſt vicioſ electio ſ iple delit coꝛrigi:vt. .l. di. quid ?.
Item eſt hic ar.ꝙ duo ſimul poſſunt eligi.vi ſi vnus ſuccumbat.alter obti⸗

neat:vt dixi.S.lxj.di.ſtudi,s.

. G₰J Ciendum.ſi de ſuo.ideſt ex am bitione. ponitur enim in mala ſignis

catione:vt.iij.q.ix.bura.

lnit ante ſe per altaris calculũ pur/
gatũ vidit:ne ant nõ purgatus adi
re quiſqʒmyſteria ſacra audeat aut
quẽ ſuꝑna gf̃a elegit:ſub humilita
tis ſpecie ſuꝑbe cõtradicat. Ideʒ
in moꝛaliuus.

Locus deiectionis in voto dignita
nis ſemper ſit in neceſſitate.
₰ Ciendũ ſũmopere eſt qd obe

diẽtia aliqñ ſi de ſuo aliꝗd ha
bnerit:nulla eſt:aliqñ ſi de ſuo alt
quid non habnerit minima eſt:n
cum hnius mũdi ſucceſſus pꝛecipi/
tur:cũ locus ſuperioꝛ imperatur:is
ꝗ ad ꝑcipienda hec obedit:obediẽ
tie ſibi virtutẽ enacnat ſi ad hec ex
pꝛopꝛio anhelat.neqʒ.n.ſe ſub obe
dientia dirigit:ꝗ ad ꝑcipienda huiꝰ
vite pꝛoſpera ſibidini ꝓpꝛieambi⸗/
tionis ſeruit.Rurſus cũ munch de⸗
ſpectus pꝛecipitur:cũ pꝛobꝛa adipi
ſci ⁊ ↄtumelie inbẽtur.niſi ex ſemet/
ipſo animus appetat:obedientie ſi
bi meritũ miniit.qꝛ ad ea que ĩ hac
vita deſpecta ſunt inuitus nolẽſqʒ
deſcendit.Et paulo poſt ſuperius:
obedientia victimis iure pꝛepomi
qꝛ p victias aliena caro:ꝑ obedien
tiam vero pꝛopꝛia volũtas macta
tur:quod ↄtra ariolandi peccatuʒz
inobedientia eſſe monſtratur.Ex
aduerſoꝰ ergo melius oſtẽduur ꝗa
de eins lande ſeutiat.Si.n.quaſi q̃
ſi peccatũ ariolandi eſt repugnare
⁊ quaſi ſcelus idolatrie noile acqui
eſcere:ſola eſtꝰque ſiden merniũ poſ
ſidet obedientia:ſine qua qmiiqʒ in
ſidelibus puincitur etn ſi ſidens eẽ
videatur. Iem auguſtinns.
Qui pꝛeeſſe ⁊ non pꝛodeſſe de ſide
rat epiopari non debet.·

¶ Ai eplſcopatnz deſideral: bo

num opus deſiderat:expone⸗
re voluit qꝗd ſit epiſcopatus:qꝛ no⸗
men eſt operis nõ bonoꝛis grecum

eſt.n.atqʒ inde dictuʒ vocabuluʒ

quod ille qui pꝛeſicitur:illis quibꝰ

pꝛeficitur ſuꝑintendit curam eoꝝ.ſ.

gerens.ſcopos qmippe intentio eſt

ergo epiſcopos ſi velimus latine ſu
ꝑintendentes poſſumus dicere: vt
in telligat non ſe epicopuʒ:qui pꝛe
eſſe dilexerit:non pꝛodeſſe. Itaqʒ

a ſtudio congnoſcende veritatis ne
mo pꝛohibetur:quod ad laudabie

pertenes ocinz. locus vero ſuperioꝛ
ne quo regi populus non poteſt:
⁊ ſi ita teneatur atqʒ miniſtretur vt
decet:tamen non decenter appeti⸗/
tur: quamobꝛem ocium:ſanctum

querit charitas veritatis:negociuʒ

iuſtum ſuſcipit neceſſitas chat itatis
quam ſarcinam ſi nullus imponu:
percipiende atqʒ intuende vacan/

gum eſt veritar. Si at imponitur
ſuſcipicda eſt pꝛopter charuatis ne
ceſſiiatem:ſed nec ſic oimodo veri

k¶Non babuerit. de pꝛo⸗

pꝛia voluntate.
Pꝛopꝛie. hit patet ratio
quare epiſcopo inuito non
poteſt clericus eius vocari
ad epiſcopatum. vt.lxiij. di.
litteras.ſed inuito eo ſit mo
nachus.xix.q.ij.due qꝛ iſte
pꝛeſumitur facere ex ambi⸗
tione.⁊ facit ad ſuum cõmo
dum.ille nequaſ.

mInuitus. ar. ꝙ remnne

rari non debemus de eo ꝙ
inuiti facimus. vt.xiij.q.ij.
quam pꝛepoſterum xx.q.j.
illud. 2.xxxij. q. v. ille. .
n¶Inobecietia. in boc pa
tet ꝙ inobedientia equipa⸗
ratur hereſl:vt dixi.iiij.q j.
oErx aduerſo.ideſt ex eo
ꝙ vnum contrarium cõmẽ
datur:aliud vituperatur.vt
j. de pe. di. ij. §. econtrario.
Et nota hic ꝙ optima eſt ꝓ
batio que fit per ſuum con⸗
trarium: vt hic.⁊.j.q;j.c.ſ.⁊
7.xiij.q.ij. anime.⁊.ff.ð offf.
eius cui man.eſt iur.l.j.

p¶Sola eſt.i. neceſſaria. ſie

8.di. viii.c.ſi ſolus.
( Di epiſcopatum.i.
Aepiſcopari.ideſt p:eel
ſe vt pꝛoſit non vt pꝛeſit vt
xl.di.multi.ſperare ergo ⁊
ſiderare poſſumus epiſco⸗
atum. vt.lix.di.ſi officia.⁊
xvij.di.ĩ fingulis.2.j.q.j.
non eſt putanda.
TItaqʒ.dixit ꝙ quis po⸗
teſt deſiderare epiſcopatus
modo dicit qualiter.ſ.vt nõ
ingerat ſe. fl. de pꝛocura.l.
que omnia.
8Arppetitur. ar. ꝙ aligs
ſeipſum non debet eligere
ſi poteſtas in eum ſit trans⸗
ſlata.S.e.ĩ ſcripturis..x vj.
q.vos antem.quia inter cõ
ferentem ⁊ eum cui confex
tur erit diſtantia:vt extra ðᷣ
bap. debituz. ſimile. extra ð
iurepa.per noſtras.⁊ extra
de inſti.cum ad noſtram.po
teſt tamen ſe colligere:vt er
de elec. cum in ine.

. ¶ Snauitas. contemplationis.

KCau.

b ¶ Et oppꝛimatur.i.vt contẽplatio eum penitus nð impediat qui foe ni⸗
mis vult eſſe intentus contemplationi.

c O Eerx pꝛo ingeni
d.

ppꝛime. ideſt valde.
e¶ Et doctus. que ſacerdo

tes vel epiſcopi ſcire debeãt

bhabes xxx viij.di.nulli. x ſe.

ſufficit tũ mediocris ſcientia
vävt extra de elec.nobis.
fᷣᷓ¶ Pauidus.ideſt timẽs
peccare.
g ¶ Foꝛe.i. futurum eſſe.
b (Nemens iuua lar⸗
s8 eniʒ erit.lxxxvj.
di. kratrem.

i ¶ Releua.ar.iudicem po⸗

tius debere ſeruare miſeri⸗
doꝛdiã qᷓ; rigoꝛẽ:vt.lxv.di.lʒ
2.l.di.põderet.in fi.qꝛ ſtatiʒ
nõ dz punire. ſed tenetur ſ
pÿ remittere:vt.lxv.di. lʒ.

rxxvj. q.vij.alligät.

, R i vos.
1 cer. pꝛecepiſſet. Arg.

. ꝙ quandoqʒ licet iu⸗

dici excedere ſines mandati
Dũ tñ alias ſententia nihil
otineat iniqui.ar.extra de
ſen.⁊ re iudi.cãm.nã qui da
tur ad eligendũ:põt poſtu⸗
lare:vt extra de ele.in càis.2
de renunci.poſt tranſlatõeʒ
in pᷣn. ? ꝓcuratoꝛ datus ad
rẽ vendicandã põt agere ad
exhibendum.ff. de ꝓcu.ad
rẽ mobileʒ. ſufficit.n. ꝙ ſiat
id quod eſt vicinũ madato
l; ipſum nòſit mandatũ:vt
iud.ſol.i tñ.S.vl.ff.man
ldati.l.vl. Itẽ ar. ꝙ lʒ Zdice⸗
re reſcripto vel mãdato pᷣn.
cipis qñqʒ.ex de offi.dele.
ex parte.qꝛiliʒ madet ſoli epᷣo

det alicui pꝛebẽdã.tñ nõ

faciet hoc fine ↄſenſu cano⸗

nicoꝝ:vt nõ.vij.q.j.petiſti.

m ¶¶Etiã populi.S.ᷣ di. lxiij.
plebs diotrẽß. ⁊.c. noſſe.⁊.c.
Vl. 2. S.j.q.j.oꝛdinatòes.
n ¶ ¶ Aui pꝛeſtãtioꝛ.hic cõ⸗
paratiuã tẽperat.h.pᷣm euʒ
n. ſufficit ꝗ bonus eligat ẽ
aut aliꝗs bonus eoipſo ꝙ
nõ eſt malus.vt er̃ de pꝛe⸗
pꝛeſump.dudũ.⁊.ff.de le.ij.
cuʒ pater. S. rogo nec.n.ma
ioꝛ bonitas vnius alij dʒ fa⸗
cere pꝛeiudiciũ:vi.iij.q.ix.ne
ceſſe.2.j.q.j.teneamus.⁊.C.
de ſta. ⁊ ima.l.vl.Si aũt ali⸗
quis ð alia eccleſia eligitur
ipſe dʒ optimus eſſe ſicut ſi
tutoꝛ de eadẽ ciuitate ſumit
ſatis ẽ ſi eſt bonus.ſi ð alia
tũc erit optimus.ff.de tu.⁊
cu.da.diuus.Alij dicũt me
lioꝛẽ ſemp eſſe pꝛeferend uʒ.
vñ ſi paucioꝛes volũt elige⸗
re optimũ:maioꝛ pars mi⸗
nus bonũ.ſi minoꝛ pars ap
pellat tenet eoꝝ appellatio
nã iuſtã cãm aſſignat vt ex
ð his que fi.a ma.par ca.cũ
in cunctis.Sed ſi illi elege
rint:caſſanda eſt eoꝝ eleciõ

cum ſp optimũ debuerunt eligere:vt.lxiij di.metropolitano.lxj.di.nec eme⸗

.li. xliij. di. ſit rectoꝛ.

tatis delectatio deſerenda eſt: ne
ſubtrabatur illa ſuauitasꝰ⁊ oppꝛi⸗

maturꝰ iuſta neceſſitas. JNempe

trus.

P:o ingenio diſcentium doctoꝛ

moderetur verba doctrine.
Poꝛtet eum qui docet ⁊ in⸗
ſtruit animas rudes eſſe taleʒ
vt pꝛo ingenio diſcentium ſemetip
ſum poſſit aptare:⁊ verbi oꝛdinem
pꝛo'audientis capacitate dirigere.
deberet ergo appꝛime“ eſſe erudi⸗

tus ⁊ doctus: irrepꝛehenſibilis ma

turus panidusſicut ipſi pꝛobatis:
ſoꝛe clementem hunc poſt me.
tem eiuidem.

ni omnibus pꝛeeſt. ſingulos rele

nare contendat. .—
Lemensſi tanquam oibus:
pꝛeeſſe volueris:ſingulos pꝛo

nt poteris inua ⁊ ſingulos relena:

ni ⁊ ſinguloꝛum onus ac ſollicitu
inem poꝛtas. Iem hierony
Contra chꝛiſtum faciunt:qui gra⸗
tia non meritis gradum eccleſiaſti
cum tribuun.
Q vE vos ſpernit: me ſpernit.
Erx quo manifeſtum eſt:quia
qui apoſtoli lege contem pta eccle
ſiaſticum graduʒ non meritis vo⸗
luerint alicuins deferre ſed gratie:

contra chꝛiſtum facere vidẽtur qui

qualis ineccleſia pꝛeſbyter conſti⸗/
tuendus ſit per apoſtolum ſnuum in
ſequentibus executus eſt. Item
hieronymus in li.leuitici.
Ad ſacerdotium :non eligatur niſi
qui ceteris ⁊ ſanctioꝛ ⁊ doctioꝛhaʒ
beatur.
NIcet' ergo dominus de conſti
nuendo pꝛincipe pꝛecepiſſet 2
elegiſſet:tamen conuocatur ẽt ſyna
goga.requiritur ergo in oꝛidinãdo
ſacerdote etiam populiꝰ pꝛeſentia
vt ſciant:omnes ⁊ certi ſint:quod
qui pꝛeſtantioꝛ eſt ex omni popn⸗
lo:qui doctioꝛ:qui ſanctioꝛ: qui in
omni virtute eminentioꝛ:ille eligi/
tur ad ſacerdotium: ⁊ hocatteſtan
te popnlone qna poſtmodum re/
tractatioꝰ cuiquaʒ ne quis ſcrnpulꝰ
reſideret.hoc eſt autem quod ⁊ apo
ſtolus pꝛecipit in oꝛdinatione ſa/
cerdotis dicens:oʒ autem illum ⁊=
ceſtimoninum babere bonuʒ ab bis

qui foꝛis ſunt. Ego tamen ⁊ ampliꝰ⸗

aliquid video ĩ eo quod dicit:quia
conuocanit movſes omnem ſyna:

gogam:vt hoc ſit colligere omnes

ritis.lxx v.di.c.vl.lxxiiij.di.epiſcopoꝝ.nõ obſtat.xvj.q.vl.monaſteriũvbi dici
tur.ſufficit ꝙ non ſit malus.qꝛ illud intelligunt cũ alius ibi melioꝛ nõ eſt in
monachis etia obtinet ꝙ ſꝑ melioꝛeſt eligendus in aui.ð monach.S.vl.col
j.Ego magis adhereo opinioni.h.nã cũ nõ ſit vitiũ in eligentibus nec in ele.
cio quare erit electio caſſanda:nã appellatio non dʒ caſſare niſi ea que iniuſte

1

facta ſunt extra de teſti.ſpol.audita. ⁊ extra de elec.cũ nobis. Itx ſ bo⸗
nus iuſte põt eligi ergo contra illã electionẽ nò ad mittit appellatio. qꝛ
contra ea que ꝑpetuo deqreto ſancita vel ſtatuta ſunt nõ admirtił appel
latio.ᷣfl.de ap.recip.vel nõ.l.pe.⁊ vl.nõ.n.eſt querendũ de meritis plo⸗

ne cũ maioꝛ ſit numerus ex vna ꝑte iᷓ ex altera

animi vires ⁊ in vnum congregare

virtutes:vt cum ſermo de ſacerdo
talibus hab etur ſaramentis vigi/
lent omnes animi virtates ⁊ in ten
te ſint:vt nihil ſcientie nihil in eis ſa
pientie nichil deſit induſtrie:ſed ad

ſit omuis multitudo ſenſuum:adſit
omnis congregatio ſanctarum co
gitationum: vt quid ſit pontifex ꝗd
vnctio quid indumentaeius con⸗
ſerens intra ſacrarium coꝛdis ſui

poſſit aduertere.
numeroꝛum. .
PBopnuli gubernatio diuina electi

Item ex libꝛo:

one pꝛeſtetur.

NJergo tantus ille actalis moy
ſes nõ permittitur iudicio ſuo

de eligendo populi pꝛincipe de cõ /

ſtitnendo ſucceſſoꝛe:quis erit qui
andeatvel ex plebe que ſepe clamo
ribus aut gratia aut pꝛecio foꝛtaſſe
excitata amoueri ſolet vel ex ipſis
etiaʒ ſacerdotibus quis erit qui ido
neum ad bocſe iudicet:niſi hoc ſi:
cui oꝛanti ⁊ petenti a domino re/
neletur ſicut ⁊ deus dicit ad moy
ſen:aſſume ad temetipſum ieſum fi
lium nane hominem:qui habet ſpi
ritum dei iu ſemetipſo ⁊ ĩpones ma
nus tuas ſuper eum ⁊ ſtatues eum
coꝛaʒ eleaʒaro ſacerdote:⁊a pᷣcepta
eidato in ↄſpectu totiꝰ ſynogoge ⁊
pꝛecipue de ipſo coꝛam eis ⁊ dabis

claritatez tuam ſuper illum vt audi

ant eum filij:iſrael. Audis euiden⸗

ter oꝛdinationem pꝛincipis popnli

taʒ manifeſte deſcriptaʒ vt pene ex/
poſuione nõ egeat.nulla hic populi
acclamatio nulla conſanguinita⸗
tis ratio:nulla pꝛopinquitatis habi
ta contẽplatio eſt:ꝓpinquis agroꝝ
2 pꝛedioꝛuzʒz reſinghat bereditas.gu
bernatio populiilli tradatur quem
dens elegit.hoĩ:ſilicet tali qui babʒ
ſicut ſcriptuz andiſtis ſpirituʒ deiin
ſemetipſo:⁊ pꝛecepta dei in ↄſpectu
eius ſunt:et qui movſi valde notus
⁊ familiaris ſit ideſt in quo ſit clari⸗
tas eius legis ⁊ ſciẽtia vt poſſint enʒ
audire ſilij:iſrael. Item gregoꝛi.
cinibus neapolitaniis.
Hon ex fauoꝛe ſed indiclo debʒ ve⸗
nire electio.
Ec nouum nec repꝛebhenſibi/
le eſt in eligẽdo epiſcopo po/
puliſe vota in duas partes diuide/
re:ſed grane eſt qnãdo in huins mo
di canſa nõ ex indicio ſed ex ſolo fa⸗
noꝛe veni electio. Cnz autez gu
bernatio populi ei tradiiubet᷑ queʒ

vvt ex de elec. dudu. Sie

vides in ſili.na ſy de
eadẽ ecclia dʒ pꝛelat⸗
eligi.ſi tũ maioꝛ pl eli
gat de ecchia aliena k
poſt appellatoeʒ: pꝛe⸗
ualet electio maioꝛis
partis cũ altera ꝑs ne
minẽ eligit:vt extra ðᷣ
elec.cũ ĩter. immo ex

alioꝝ opinione ſeque

retur ꝙ glibet pecca⸗
ret bñfaciendo.qꝛ bũ
poſſet melioꝛẽ rẽfacef
⁊ magiſter peccet ile⸗
gẽdo qꝛ poſſet meliul
facere.l.oꝛare.

o ¶ Populo. ergo in

bis que publice facta
ſunt nõ põt còtradici
liiij. diſ. nulli. lxxx vij.
di.ſi expoſitꝰ:x vj. dil.
c dicitis.⁊ cũ in pꝛin⸗

pio electionis ꝗs cõ

ſenfit:poſtea nõ audi
tur gdicens.s.di.iiij.
in iſtis.⁊.j.e.nij.dile
p Retractatio. per
hoc videt ꝙ populuſ
poſſit retractare electi
onẽ que fit in eius ab
ſentia cũ excipere pol
ſet Z electõeʒ. vr. xxiij.
di. illud.cũ eis ĩuitis
nõ fit dandus epiſco
ſed hoc non concedo.
vt diri. lxij. di. c.j.
VPoõtifex. vel ei
uis vult. 4
r ¶QAQuid indumen
ta.xliij.di.ſit rectoꝛ di
ſcretus.

8 88 ergo tatus.
Agquis erit. Ar.
nõ licet minoꝛi qð
maioꝛi nõ licet.xxxij.

.v. ſi paulus.

t. ¶Clamonbus. ſic
ergo electio que ſit ad

clamoꝛẽ populi non
valet:vt hic.⁊ extra ð

elec. oſ iuſ.: eſt fimile
C.de penis decurio⸗

nũ.ſic.xxij.q.iiij.vn
quiſq;QAui.n. ad cla
moꝛẽ populimanu⸗
mittit aliquẽ:videtur
coactus manumitre-
re.C.ꝗq'manu.ñ poſ.
l.ij. .ff.q agbus.ſi

priuatus. Qñq; ad

vocẽ populi aliꝗd ſit
xxviij.di. de ſiracuſa⸗
ne.l. di. vt conſtituere
tur. attñ ad clamoꝛe;
populi remittitu/j ali
cui pena.ff. ð ſic.l.pe.
de hoc notaui.lxj.di.
miramur.

v. Qui ſe idoneũ ar. ꝙnullus põr ſe eligere. S. e. in ſcripturis.
xAcclamatio.S. c.pꝛoxi. contra. Sed ibi bonũ teſtimoniũ populi an
ditur.hic vero ſtrepitus negatur.v.q.iiij.in loco. .
Ec nouũñ.ſi.S.lxiij.di. noſſe.qꝛ quot funt hoĩes tot ſunt ſnie ot
niões.j.ð ↄſe.di.iiij.ſiẽ ĩ ſacris.⁊.ff.de recep.itẽ ſi vnus.S.pncipalr.
Repꝛehenſibile, ſi nõ eſt repꝛehenſibile quare ergo caſſatur electis

officinm. xxxvj diſtſt

e
Cacnti

r
in
bnlit
utt

dunc
tpui
iig
icler
Cüir
alen
ſirnle
nhift
ggfenzgn
aeſen
klon
Donn
gepatlete
tnöſcrnt
Ninuttm
TN
nsrinn,
vcennes
Enrſune
lionin
ftſane
ni
Henmine
lign
nmütne
Aeſtſi
Gigcnmn
detfann
llcics
Tdunhunt
Nenonbet
lkini
Pae

unmmtnl
Qutiunn
difteunn
6.

e
eci⸗

S==

☛G = ☛ n =

ES
☛

que ſit in ſciſmate vt
Eex de elec.quia.

UAdacter. arbi⸗

wiũ. appꝛobatã

ne ſit. Z. j. xxiij.q.i.qd

culpatur contra vbi.

or qð nõ eſt ptãs niſi

a deo iubente vel ſinẽ
te.xxvj.q.v.nec mirũ.
Sed nõ àppꝛobat ſed
pmittit coſ regnare ſi.
vj. q.j.ex merito.

bEr nõ per me. cõ

pꝛobantẽ. ſz tamen iu
bentez: Et ita eſt ar. ꝙ
qñq; aliquid iubemꝰ
qð nõ appꝛobamꝰ.?
eſt. Z ea que per ĩpꝛo/⸗

bitatem obtinẽtur qdᷣ
illa dicũtur fieri iuito

dante:vr ex ð reſcrip.
R qñ.⁊. C.de pet.bo.
ſubla.l.j. ⁊.vij.q.i.ſci/
as.vbi hẽs ꝙ quiin⸗
uitus aliqd facit poti
us.dr.pati qᷓ; facer:vt
5. di. vj. teſtamentuz.
¶ WBer conſciliuʒ. i.
appꝛobationem.
AInt in eccdleſia
Pptr hec.ar. in re
ali nõò eſſe ſeruiẽdũ
alicui niſi ſecundario:
vt.lxx v.d.c.vl. ⁊.lxj.d.
quid ꝓderit.2. lxxiiij.
diſt. conſuluit.⁊.lix.di.
e?NLlud. meliotes.

ar. qd ñ plłes dʒ
pꝓ aliquo pᷣſumi iõ qꝛ

hʒ dignitateʒ.xl. di.nõ
loca.⁊.c.multi ⁊.ij.q.
vij.querit᷑ 2.di.ix.ego
ſolis ar.oõtra xj.q.iij.
abſit.⁊.lxj.diſt. mira⸗
mur. in fi.
¶ DP:ꝛohibent. pꝛo⸗
pter negligentiam: vt
S. xlvij. di. §. neceſſe.

Nalis erit ma

ioꝛez. ſic. 5. xc vj
diſti. quis dubitet. ð.
diſtin. lxj. ſtatuimus.
7.c.quid ꝓderit. vñ ꝗ
dam diſcipuli in hoc
decepti nimis feſtinãt
ad cathedram.⁊ dum
delectãtur ĩ loco glie:

unt alijs: auctoꝛes.

ruine:v:.xlviij.quoni
qz cũ magiſter faclat.
cathedraʒ.ñ cathedra
magiſtruʒ: vt. xl. diſt.
c.vlt. magiſtri.n.moꝛi
bus ⁊ facũdia debent
alios. pꝛecedere.vtC.
de ꝓfel.⁊ medi.magi
ſtros li.x.⁊ erit talsma
giſter cnius cõparati
one ſui diſcipuli pa⸗
lee djcantur: vt. xxx.d.
d¶ Melioꝛes.i. cleri
cos eſſe deterioꝛes q
gaicos. ſufflcit eniz cle
rico ſi eſt bonus.

i U Ereoꝛ.i.verecũ

doꝛ.

deus elegit: datur intelligi:quod ali
gquando quibuſdã tradit᷑ quos deꝰ
non elegit. Ande hieronymus.
Mon ex arbitrio dei aliquãdo daj

tur pꝛincepo eccleſee. .-
dacter foꝛtaſſe aliquid dici ⸗
ILmus:tamen quod ſcriptuʒz eſt:
lo ⁊ iudex eccleſie per dei arbitriuʒ
datur ſed ꝓut merita noſtra depo⸗/⸗
ſcũt.ſi maliſunt actus noſtri ⁊ ope/⸗/
ramurmaligna in ↄſpecin dei:dant᷑
nobis pꝛincipes ſecũdũ coꝛ noſtrũ
⁊ hoc tibi de ſcripturis ſanctis ꝓba/
bo.andi nanqʒ quod dñs dicat.fece
rũt ſibi regẽ ⁊ nõ per me:pꝛincipẽ ⁊
nõ per cõſilinʒ: meũ.Et hoc dictuʒ
videtur deſaule illo:quẽ vtiqʒ ipie
dñs elegerat:⁊ regẽ ſibi ſieri iuſſerat
ſʒ:quoniã nõ ſecũdũ dei volũtatẽ ſʒ
ſecũduzʒ peccatoꝛis populi merituʒ
fuerat electꝰ.negat euʒ cũ ſua volũ
tate vel cõſilio conſtitntũ.Tale er⸗
go aliꝗd intelligamus ẽt in eccleſijs
ſieri:qð pꝛo meritis aut i verbo aut

opere potẽs a deo tribuit᷑rectoꝛ ec⸗

cleſie aut ſi malignũ faciat populus
in cõſpectu dñi⁊ tales perſeuerãt ta
lis eccleſie iudex dar̃ ſub quo fameʒ
⁊ ſitim populus paciatur non famẽ
panis neqʒ ſitim aque:ſʒ famẽ andi
endi verbum dei. Nez augu.
Non ſunt filij:ſed mercenarij: qui

honoꝛ ab hominibus appetůut.

Ant in eccleſiaquid ppoſiti

dDde gnibꝰ apoſtolus panlus di

cit:fna querẽtes nõ que ieſu chuſti.
Quid ẽ ſua querẽtes nõ chꝛiſtũ gra
tis diligẽtes:ſʒ deuʒ nõ ꝑꝑ deũ que
rẽtes:tẽporalia cõömoda lequẽtes:
lucris ihiantes:honoꝛẽ ab hoibus
appetẽtes.hec quãdo amant᷑ a ppo
ſito:⁊pꝑ hec ſeruitur deo.quiſquis
talis eſt mercenarius eſt:iter ſilios:
eius ſe nõ cõputet. Non ergo qui
pꝛeſiciunt᷑ ſeimper ceteris melioꝛes
intelligũtur. Ande hiero.
Ex electione non perficiuntur epi/
ſcoꝑlſed compiobantun.
T ud inferẽdũ eſt aduerſus eos
Lqui de epiſcopatu intumeſcũt ⁊

vntat ſe nõ diſpẽſationẽ chꝛiſti ſz ipe

riuʒ cõſecutos:qꝛ nõ ſtatim õnibus
his melioꝛesſunt qnicũqʒ epiſcopi
nõ fuerint oꝛdinati.⁊ ex eo ꝙ epiſco
pi electi ſunt:ſe magis eſtimẽt com
pꝛobatos.Si aũt peccata filioꝛũ ab

epiſcopatu inſtuʒ pꝛohibẽt quanto

magis ſe vnuſquiiqʒ conſiderans ⁊
ſciens qꝛ potẽtes potenter toꝛmẽta
patientur:retrahit ſe ab hoc nõ tam
bhonoꝛe qnaʒ onere:⁊ alioꝛũ locum
qni magis digni ſunt nõ ambigitoc
cupare. Itez eiunſdem.
520 gradu ſin offici: quemquam
melioꝛem eſſe oponet.
61 AValis enim erit edificatio dij
ſcipuli ſi intelligat magiſtro ſe
eſſe maioꝛẽ vnde nò ſolum epiſco

pi pꝛeſbyteri ⁊ diacones debent ma

gnopere pꝛeuidere:vt cũctum po⸗

puluʒ cni pꝛeſidẽt cõuerſatione ⁊ ſer
mone pꝛeeãt:verũ etiaʒ inferioꝛ gra
dus exoꝛciſte lectoꝛes cuſtodes edi

222

dicimus nõ ſemper pꝛinceps popu

nʒ acolvthi ⁊ omnes omnino q do
mni dei deſerniũt qꝛ vehemẽter ec/⸗
cleſiã dei deſtruit:melioꝛes laicos

eſſe quam clericos. IJdem.

WBoõpulus ludicabit epicopuʒ ſua
officia non agenteʒ. .
Ereoꝛ quomodo regĩa auſtri
veniẽs a finibus terre audire
ſapiẽtiaʒ ſalomonis iudicatura eſt
homines tẽpoꝛis ſui:⁊ viri nininite

acta penitentia ad pꝛedicationẽ io/

neↄdẽnabunt eos qmn maioꝛeʒ ẽt
iona ſalnatoꝛ eſt cõtẽperũt:ſic plu/⸗

rimi in populis epõs iudicẽt ſubtra

hẽtes ſe ab eccleſiaſtico gradu:a ea
q̃ epõ cõneniũt nõ exercetes. Nẽ
ambꝛoſiꝰ i increpatione ad populũ

Oni eſericos ſuos non comigi pop-
pulnz coꝛrigere non valet.
Aigd antẽ ego vos arguo: cnʒ

poſſitis me vnoſſermone cõnĩ
cere.cõuicoꝛ.n.ego:cũ in hac parte
clericos vobis magis video negli/
gẽtes.quõ.n.poſſũ coꝛcigere filios:
cũ ſratres emẽdare nõ poſſim:aut
qua fiducia ſuccenſeã laicis:cũ a cõ
ſoꝛtibus pudoꝛis verecũdia cõtice:
ſcã:Ego ãat fratres non de oibus lo⸗
quoꝛ.ſunt certe ꝗdaʒ deuoti:ſunt ⁊⸗
alij:negligẽtes.Ego neminẽ noio.
cõſcia ſua vnũquenque cõneniat.
Itez beda ſuper maihbeum.
Epo ad ſaluteʒ nõ ſufficit moꝛibus
q vita populo edequaair.

*

Aarbitremurſi tubis neglientiũ
vel quoꝛũlibet indoctoꝛuʒ ſide vel
actibus adequemur quibꝰ ſacris lit
teris vnica eſt credendi pariter ⁊ vi
nendi regula pꝛeſcripta. Me er⸗
go vt ſupꝛa dictum eſt tales ſiioffn
cij:ſucceſſoꝛes aliquis ſibi quereret:
ꝛohibentur epiſcopi alterum pꝛo
eſucceſſoꝛẽ ſibi ſtatuere:ac dengnã
tis nominibusin locum ſuum aliuzʒ
ſibi ſubꝛogare. Q. i.

Aod autem amicoꝛum
patrocinia in aliquoꝛum

electione cõualeicere nõ

debeant:auctoꝛitate bey-

ati gregoꝛj: pape pꝛobatur: quim:
ternio libꝛo regiſtri ſcnbit antonio:
ſubdiacono dicen.

+ „*

In elecnone epi nõ mnnernʒ datio
nec giquoꝝ patrocinia cõnaleſcat.

Xlud' quidem pꝛeoĩbus cure:

tibi ſit vt in hac electiõe nec da
tio quibuſcunqʒ modis interneniat

pꝛemioꝛum:nec quarũlibet perſo⸗/

narũ patrocinia conualeſcant.nam
ſi quoꝛundam patrocinio quiſquã
fuerit electus voluntatibus eoꝛum

cuʒ fuerit oꝛdinatus:reuerentia exi⸗

gente obedire conpellitm/ ſicque:
t vt res illius diminuantur eccle⸗/
ſie ⁊ oꝛdo eccleſiaſticus nõ ſeruetur

talem ergo re admonẽte debẽt ſibi
perſonam eligere:que nullins in cõ
grue voluntati deſeruiat:ſed vita ⁊
moꝛibus decoꝛata tanto oꝛdine di/
gna valeat inueniri.
rum mediolanenſem.
Inelectione aniiſtun commum vn

Uitati no ſuo lucio quiſq;, pipiciat.

Ec ſufficere nobis ad ſalutez

Idez ad cle⸗

cxliij.

K Judicatura. non Pote⸗
ſlate iudicij:quia illud femi
ne nõ habẽt iſ q.vij. S. tria.
ff. de reg.iur. l.iiij.

1C Condemnabuntmeli

us vinendo.
m Eos.iſ.iudeos.
n ¶ JAuaicẽt. S. diſt. xx viij. c.
Vlt. S.di.xxj.nolite.S.vj.
q.j.oues.S.ſed nõ dicũtur
ſubditi coꝛrigere ſiue udica
re platos ptate officij.hj vite
0 O Vod autem.cõuin
cere.⁊ ruboꝛem incu
tere ex hoc ꝙ laici melioꝛes
ſunt clericis.non enim poſ
ſet ad hoc repꝛehendi xlvij.
di.quod ad nos qꝛ non cri⸗
minis relatione:ſed innocẽ
tia reus purgat.ff.de pub.
iudi.is aaaiu.
p ¶¶ Cum fratres.aliasſo⸗
cij dicuntur.x.q.iij.cauẽdũ.
q .Succenſeã i. iraſcar.
r ¶ Meminem. contra. S. v.
q.v.nõ vos.ſcd hic lotur
quando crimen non poteſt
pꝛobar::ibi quando poteſt
occulta enim crinina non
habent vindictam. vj.q.j.ſi
ſi omnia.xxij.di.erubeſcãt.
8 Ec ſufficere.credẽdi.
gquantũ ad articulos
fidei laicis tamen ſufficit pi
crura pꝛo doctrina.de con⸗
ſe.di. iij. perlatum.
QNod autez. pa⸗
t rrocinia. Patro
cinia aut con⸗
fiſtunt in pecu⸗
nia vel obſequio.⁊ tunc flt
ſimonia aut in pꝛecious.et
tunc aut ſunt carnales aut
ſpirituales.ſi ſpirituales va
lent nec ꝑ eas ſimonia com
mittitur. vt. . q.j7. latoꝛez. cat
nales etiam pꝛodigno ſunt
recipiende.vt.j.q.j.quibula⸗
dam.in fi.ſed pꝛeces carna⸗
les pꝛo indigno facte indu⸗
cunt ſimoniam.·j.q.j.de oꝛ⸗
dinationibus.⁊ dic vt. S. .
v¶Illud quidem patrocia
nia.niſi dignus ſit ille pꝛo
quo peni᷑.vt.s.j.q.j.nullus
itaqʒ. 2.c. pueri. .c. ꝗbuſdaʒ.
x¶Patrocinio.ſed nonne
ſuffragium patris pꝛodeſt
ſilio.ᷣff.qð cuiuſqʒ vniuer.l.
illud.ſed illud quantum ad
numerum eligennuum.
y CLompeliluur. qꝛ ad an⸗
tidota tenentur:vt.ff.de pe⸗
ti. here.led etſi.S.conſulit.et
lxxxiij.di.nihil.⁊ extra de te
ſta. cuʒz in officis. humanũ
enim eſt vt quis exhibeat ei
reuerentiam a quo perce⸗
pit beneſicium:vt.xvj.q/ij.
viis.

de pac.dota.conuenire.ff. ve

Kan.

AIlectiſſimi.libero.ſic.xxxiij.di.nihil.ſic.xj.q.iij.quatuoꝛ. G
Judicari. Ar. , electum auem ſemel compꝛobaſti.non potes poſt
ea repꝛobare.vc.j.xxxij.q.v.hoꝛrendus.ar.extra de his que ſi.a ma.pꝑ ca.ex
oꝛe.in fi.e. di.iiij. erit. .c. in iſtis.S.e.q. ꝓxi.c.lʒ.ſi.fl. de decur.l.pe.iniſfi.? ar.ff.

nego.geſt.pomponius.ar.contra ð liber.cauſa.

i ¶ Ut eligeret. ar contra. xx viij
HKE NMullius. Ex hoc verbo diri

hj.q.v. auamto. ſed iſtud obtinet cum non baberet compur gatoꝛes.

di. de ſyracuſane. “
t Jo.fa. ꝙ infamatus de vno crimine

expurgabit ſe de omnibus alijs.ſed certe:bic non kuit generale uramẽ
tum:ſed hoc ſolum iurauit.ꝙ nullius criminis cõſcius erat:⁊ ꝙ archi⸗

non dcreo::l nmutat ſtokugei Glin a
. Edi.l. Rra . „ . „ . „ . .
Sbleraee delleet⸗ O Jlectiſſimi“ filij officij:noſtri lisque ibi mota ſunt:⁊ quomodo: Kd uare bapa conſe
cum dilectus.cõtra.vbi pa cenſura cõmõni ſuademus vi vota pꝛope totius ciuitatis in elpi/ 1 achu. beindaen
cientia non equiualet eiecti in ſuſcipiendi ãtiſtitis cã nullus ve· dlio diacone concoꝛdarent: vnde. cbiepiſccheiea din
Na nol dgen fene u ſtrum neglecta Pritlct i ſuo lu⸗ Jnindomemnome Din eſhinom archiepiſtopus in i⸗
bli.ſi ego. 5.. So. klectus ſe iciat: ne ſi quiſquã ꝓpꝛia cõ dubitare omninon imus:i iucticg egatd⸗
maapkwobatmonotnpiect ero pſpiciat ne ſi quiſaug ꝓp ma ludicij.nihil obie

amplius repꝛobari ab eligẽ

tibtts ni quia nec libero iudiciopꝛefe· conem ad nos facite pꝛoperare nec IAe ſciẽte. ar. bo⸗
oaa rcnin deltat. . Aiargenimen, Arannnat mẽs expectetis vlterius:vt adinonitio num ad interpꝛeraͦdu
veniente:tunceniz bene po quã cupiditas ligat. pẽſantes ergo ad euz noſtra debeat deſtinari:quẽ negaliua di ra teſtiuz
teſt ab eis repꝛobari:vt ex?¶ 5 que cũctis expechiunt ei quẽ vobis tamen per veſtram dilectionemin vtcum eſts zurne ſe
offi. dele. inſnuante. 2 erra grã diuina pꝛetulerit:integerrima,ʒ hac pꝛelenti iuſſone: ſpecialiter ad ancacht 4 aſgi
de excep. paſtoꝛalis..ff. de Roer in oibus obediẽtiꝗ pꝛebete.i. monemus: ne cniquam ſe aliquid ipſe ſer cin and.
mude hoc er gradatm. ͤre taſẽ eligite cui ſemper dẽatisobedi dare vel daturum ſe eſſe pꝛomittat de here.? falci ſan⸗
bar r ln intelligitut i re. Judicar nanq; a vobis vltra ſed neqʒ de eccleſiaſticis pꝛeteritis cimus in ſit dil me⸗
la vecke. lllaler granma⸗ nö dz ſemel pꝛelarus: ſed tato nunc cauſis aliquam ſecuntatem cniquã roimn ficoli.·
eoe⸗ Socd autem. Et. ſubtiiliter iudicãdus eſ:quato poſt audiat facere ſine: pꝛomittere aut Dod au
.⸗. ante ꝛ poſt eiett modum indicandus nõ eſt. quaſi factus epiſcopus ea que dire m tem. Cle⸗
3 onem licite om AMAnj. ptia ſunt permanere libere patiatur ſie ſu
quoſdaz petitur Aod autẽ queritur an i fciens quodi: ſi tale aliquid fecerit vel depogt Ganfond
cautio:que habetur ex iure mõiacus habendus non vel fecit:nec a nobis omnino per,/ i den neabaht 4
vel conſuetudine. xiij.di. aꝛ ſit qni poſt electionẽ pro mittitur valere ipſa pꝛomiſſio.⁊ c,h obedientiam kj ade
l.q. iiſ equelitum erna de indeniate eccleſie inra- indicij noſtri quod deſeipſo babui iüj. volumus rvd.
eben ani um ade mentuͦ pꝛeſtiterit facile pꝛobat. ali· mus damno⸗paſtotalio conſecra⸗ vlavlnecobſinai⸗
