T. HBieenim vel vbi domicilium habet vel vbi repetitur. C. vbi de cri agi
opoꝛtet.l.j.ſed ſi grauius eſt ctimen remittiur puniendus ad iudicẽ vbi
deliquit.ſi eſt leuius ibi poteſt puniri.vt in auſ..vt nulli iudi.S.ſi vero co⸗
gnoſcat col.ix.⁊.S.ſed ſi illud.⁊.ff. de re mili.deſertoꝛẽ in pꝛin. Nec admitto nt
lud quod quidam dicunt ꝙ ſemper pꝛimo cognoſcat iudex ex pꝛouincia de
qua reus eſt. an crimen cõmiſerit.⁊ poſimodum remittar eum ad iudiceʒ vbi
deliquit:quia iuderx vbi deliquit cognoſcet ⁊ puniet crimen.ff.de accu.l.vlti.
poteſt ramen ſi vult tranſmittere eum puniendum cum litteris ſuis ad ſue
pꝛouincie iudicem.quod tamen non facit niſi ex caula.ff.de cuſto.⁊ exhi.reo
non dubium.ſicut pilatus remiſit chꝛiſtum ad herodem.
. Lauſa. ſed quid ſi metropolitanus vel alter epiſcopus. deliquit in alteri
us dioceſi.nunquid ab illo poteſt puniri argu. ꝙ non. x. q.iijſi autem. & in

litis conteſia. vt dixi. S. e. q ij. offera⸗

tis accuſatur criminibus ab

aut. de defen. ciuita. . non habente. col. ii.xx

.di. inferioꝛ. ⁊.c nolite er

de ſen.ex a nobis.fl. ve ar bi.l.iij.in fi. ſed cõtra. C. vbi de cri. agi opoꝛet

8

aui.qua in pꝛonincia.Erreatus omnem buiuſmodi honoꝛem exdu⸗
dit.vt. . vbi fena. vel clari.l..in fi.ꝛ.vj.q.iij placuit in fi. Item pone ꝙ
ſictuleri epiſcopus ſententiam:qui hoc fecit ſii excõmunicatus. dit

rias autem exceptiones vt ſunt pꝛe
ſcriptiones longi tempoꝛis ſufficit
mitio litis conteſtari. Item.
BDeeodem.
Alſatus ante ſuum iudic em
cauſam dicat.ante non ſuum
iudicem puliatus ſi voluerit taceat
pulſatis vero quotiens appellane/
rint inducie dentur. Moc anutem
quod de loco dictum eſt tunc intel:⸗
ligendum eſt cum veritas cauſe nõ
niſi in loco admiſſi criminis depꝛe/
bendi poteſt: aut niſ altera pars

iudicium maioꝛis perſone interpel

lauerit ſiue declinando iudicum ſi/
ue releunuando ſentennam. Unde
ſtephanus ſancte ⁊ apoſtolice atqʒ
vniuerſalis eccleſie romane epiſco
us ſcribit omnibus epicopis.

ntra pꝛouinciam ⁊ accompꝛouin.

alibud tantum cauſa eſt audien.
4.
U Ltraꝰ pꝛouinciarum termi⸗

grediatur. ſed omnis accuſatio in/
tra pꝛouinciam audiatur ⁊ a com/
pꝛonincialibus terminetur:niſi tan

tum ad apoſtolicam ſedem fuerit
Item ſixtuspapa.

appellatum. apa.
A comp:onincialibus acculatus

vel iudicatus apoſtolicam ſedem

appellet.
Ccenſatuos vel indicatꝰ a com
Rpꝛonuincialibus in aliqua cau
ſa epiſcopus licenter appellet ⁊ ade
at apoſtolice ſedis pontificem qui

aut perſe ant per vicarios ſuos re⸗
tractare eius negocium pꝛocuret.

Et dum iterato indicio põtiſex can
ſam ſnam agit alius in eius loco nõ
ponatur ant oꝛdinetur epiſcopus

quoniam qnanquam a compꝛo?
nincialibus epiſcopis:accuſati can
ſam liceat ſcrutari epi.non tamen

diffinire inconſulto romano pon
tifice permiſſum et.

Item damaſus papa ſtepbano ar

nos accuſandi licentia nõ pꝛo

h. etiam ſi archiepiſco
pus hoc fecit in dioce

ſi epiſcopi eſtercõmu
nicatus non ab ho⸗
mine ſed acanone.qꝛ:
ſequitur factum iam
damnatum xiiij.q.
j.c. j. ij. 2.iij. ſed contra
extra de ſen. ex. ano⸗
bis. Lau. dicit ꝙ ar⸗
chiepiſcopus non ſit
de foꝛo illius. cum ip
ſe ſit iudex oꝛdinariuſ
totius pꝛouincie. ir.
q.iij.c.ij.lxxv.di.quo
niam vnde eum non
poteſt excõmunicare
ſed alium quemilibet
epiſcopum poteſt ex⸗

cõmunicare.non ta-

mẽ deponere io. Egos
credo.H. bene dicere
quia pꝛo pter crimen
efficit᷑ archiepiſcopus
ſubiect us epiſcopi ꝓ
pter rationes ſuperi⸗

us allegatas. sb.

¶Igs. ab omni
G bus ad minꝰ?

a. xij. vt..c. q. viij.ſug

gero. xv.q. vij.felixx

m ¶Exceptio. Exce/

ptionũ alia ꝑcptoꝛia.
alia eſt dilatoꝛia. atla
media fiue mixta. Di
latoꝛiarũ alia declina
toꝛia iudicij.alia dila⸗
tona ſolutionis. Declj

natoꝛia iudicij in yꝛin.

lit. eſt pꝛoponenda 2
pꝛobanda vt extra de

ſen. te indi.inter mo

naſterium. ?. C. de ex
cep.l.vl. Niſ exceptõ
illa de nouo ed notici.

am eius peruenit vt

extra de pꝛocu.in no
ſtra.⁊ extra de excep.
paſtoꝛalis.vel niſi de
nouo cõpetere cepe⸗
rit vt exta de offi.iu⸗
di.dele.inſinuante.?
fl. de arbi. non diltin⸗
guemus.5. c quid
7 de tali loquitur hic
Dilatoꝛia ſolutionis

dz ante lit. contel.obijci:ſed pꝛobari dʒ poſtqᷓ; actoꝛ fundauerit ſua inten
tionem. C. de excep.ſiquidẽ.ꝛ.C. de pꝛoba.exceptionem. Peremptoꝛias
dicitur que pot opponi ⁊ pꝛobari qũcunqʒ dũ tñ ante ſniam:vt.C. ſen
tentia reſcin nõ poſſe. pemptoꝛias. ?. C. de excep.pꝛeſcriptionẽ. Media
dicitur exceptio que in hoc bʒ ſimilitudinẽ cũ pemptoꝛia ꝙ poſt litoteſ.
põt obijci.ſed in hoc hʒ diſſimilitudinẽ cũ dilatoꝛia que põt qñcunqʒ; an
ſniam obijci.vt extra ꝗ ma.acc.poſ.ꝑ tuas.ſed in hoc hʒ fimilitudines cũ
dilatoꝛia. qꝛ añ lit.otel.põt obijci.vt axtra de excep.exceptionẽ. Sunt ad

buc alie exceptiones anoꝛmale que etia poſt ſententiã obijciuntur.vt ex
ceptio velleiani ⁊ macedoniani:⁊ armate militie:de quibus agitur.ff.id

acedo. tam ⁊ ſi non. ⁊2. C. de iur. ? facit.igno.l.j l
n liatus.voluerit nõ tñ a ↄꝛio ſenſu argumẽteris:vt.xj.q.j.pla

aut..j.e.neminẽ. ſed hic loꝗtur de eo ꝗ babuit ↄſenſu ſui epi⸗

ſcopi: vt.xj. q.j.clericũ..c.nullus.exira de fo.cõpe.f
¶ Taceat.ſed boc foꝛte cũ hʒ ↄſenſu epᷣi vt.xj.q.j.

Ps ngnidcauir.

ericu. nec ob. ſ. e.ñ

„UE Gentextn de fo. cpe.ſi diligenti. ⁊. vj.q.iij. deniqʒ.

tra.
Cqquſatus. loco. viij. q.iiij.nonne.

C. Mõ m diffinire ſuſpendere ⁊ excõicare põt metropolitanns
xij. di. de his. xj. q.iij.n ꝗs epiſcopus..xx viij. di. pp. Itẽ abſoluere põt
ſm ꝓl eroſqʒ ſi eſ innocens.C. vbi ſena vel clari.l.iij. Jo. Ego Zelu de

Popereoke
ummen
Uchenleer
trocglan
Nüntizſin

gresk
ſe
Ape

tſegnig
nc nie,
enb
fihiin
Nunti

lftentadd

niduetn
Hcidun
amnadt
lofren
Ponnat
Hdukam
Liulinen
UntCe
and
otkni.
Slenan 4
ann
Imidehh
snn
enege
Adedfen
ſtune!
Pnenner
äͤg
ſohnk
ſfoi
Gttuin

do vt hic.2. v. q.iiij. c.

j. .c. . b. Sed obijci⸗/

tur.vj.q.iij.deniqʒ.t
xxj.q.v.ſiquis a pꝛo⸗
pꝛio vbi dicitur ꝙ pꝛi
mas vel conciliuʒ de
ponit epiſcopum.ſed

illud fuit de licẽcia pa

pe.vł loquitur ſᷣm ea
tempoꝛa qñ cauſe epi
ſcopoꝝ nõ defereban
tur ad ſedem apoſtoli
cam.xix.di.ſi roma⸗
noꝛum.
8 – UAltum. infir⸗
mitatis. hec ẽ
iuſta cã abſentie vt ex
tra de pꝛocu.querelã
quid de hoc iuris ſit
dicã.v.q.iij. c. j.

be Daum. volue
Urꝛunt ſic ergo cõ

cllia dederunt pꝛima
tum romane eccdleſie.
quod verum eſt ſecũ
dario.ſed ipe chꝛiſtus
pꝛincipaliter: vt. xxj.
di.quãuis.xvij.di. .
binc etiam.⁊.ix.q.ũij.
lanm. pe. hk,
PFazamrid
ſuffraganeis ſunt ha
bendi.quia ille fuit in

poſſeſſtõe.ꝛ ita erit vl

qʒ ad ſententiam.xvj.
dq.iiij.volumus ⁊ ita
nõ eſt hic ar. interlo⸗
cutoꝛiam non obeſſe.
Del die ideo nõ ob⸗
eſt:qꝛ nõ agebatur ad
hoc:ſed de hoc ſolum
an epiſcopi eſſent iu⸗
ſte deiecti. i. an crimẽ
ab ipſis cõmiſſum eẽt
deiectione dignũ ad
hoc.j. e.c.ibi.nihil.n.
quero.⁊c.⁊ ꝙ interlo
cutoꝛia non obſit bẽs
ff. de bis ꝗ ſui vel ali
eni iuris ſunt.l.pe.⁊
extra de oꝛdi.cog.cuʒ
dilectus. Mon.n.ac⸗
quid iudex pꝛofert eſt
habendum pꝛo ſnia:
vt. C. ð ſen. ⁊ interlo.
om.iudi.ex ſtipulati⸗
one. . C. cõminatio⸗
nes ⁊ epiſtolas.l.j.tñ
pꝓ interlocutoniam bñ
aliquid determinat᷑ 2
tranſit in rem iudica⸗
tam ſicut diffinitiua
Kntentia:vt er ð elec.
cũ dilectus.in fu⁊ ex⸗

tra de teſti. ſigniſca⸗

uerunt ⁊ extra de ſen.

⁊ re iudi.cum inter. ?

quãdoq; ius facit:vt.
ff. quod me.cauſa.me
tuʒ.S.ſed quod pꝛetoꝛ.
ſic ergo ſemper eſt cõ
fiderandum ad quid
agatur. ? an iudex inci
deter vel tacite vel ex⸗
pꝛeſſe vel diffiniendo
vel interloquendo ali

quid dicat vt extra de

pꝛeſump.afferte.extra
de teſtibus veniens.
C.de bis qui no.ifa.

chiepiſcopo.

Dales.

OIſemere epiſcopos a ſum/

mas eccleſiaſticoꝛuʒ negocio

rum metropolitano vna cumom/

nibus compꝛonincialibus ſuis:ita
vt nemo ex eis deſit ⁊ omnes ſingu
loꝛum concoꝛditer negocijs con⸗
ueniant:licet.Sed diffinire eoꝛum
atque eccleſiarum ſummas quere/
las cauſarum vel damnare epiſco/
pos abſqs hnius ſedis auctoꝛita/
te minime licet:quoniaʒ omne ap
pellare ſi neceſſe fuerit ⁊ eius ſulci/
ri auxilio opoꝛtet.
Item eleutherius pape.
Copꝛoninciales ⁊ met᷑ropolitani
epiſcopoꝛum cauſam audire ſed dii
finirè non voſſint —
¶Aannia liceat apuch compꝛo/⸗
ninciales ⁊? metropolitanos
atque pꝛimates epiſcopoꝛum ven/
tilare accuſationes vel criminatio
nes:non tamen licet diffinire ſine
huius ſancte ſedis aucioꝛitate ſicut
ab apoſtolis eoꝛumque ſucceſſoꝛi
bus multoꝛum conſeniu epiſcopo
rum iam diffinitum eſt. necin eo/
rum eccleſijs alij aut pꝛeponantur
aut oꝛdinentur antequam hic eo⸗
rum inſte terminẽtur negocia. Re
liquoꝛum vero clericoꝛum cauſas
apud compꝛouinciales ⁊ metropo
litanos ⁊ pꝛimates ⁊ ventilare ⁊ iu
ſte finire licet. Item leo epiſco⸗
pus vibis rome anaſtaſio epiſco⸗
po theoſſalonicenſi —r
Ante apoſtolicaʒ cenſuram in can

ſis epiſcopoꝛum uon eſt diffinitius

ferenda ſententia.

(D Altum ſtupeo frater cariſſi/

me ſed ⁊ plurimum doleo
quod in eum de quo nihil amplius
indicaneris: quam quod euoca
tus adeſſe differret vt excuſationẽ

infirmitatis oſtenderet:taʒ atroci
ter ⁊ tam vehementer potueris cõ

moneri pꝛeſertim cum etiam ſi taa

le aliquid mereretur:expectanduʒ

tibifuerat quid ad tua conſulta re/

ſcriberemus.Sʒ etiam ſi quid gra/

ne intolerandumque committeret
noſtra erat expectanda cenſura:vt
nihil ipſe pꝛius decerneres.quam
quid nobis placeret agnoſceres:vi

ces enĩ noſttras ita tue credidimus
charitati:vt in partem ſis vocatus

ſollicitudinis non in plenitudinem
poteſtatis.vnde ſicut multum nos
ea que a te pie ſunt curata letiſicant

ita nimium ea que perperam ſunt

geſta contriſtant. Itẽ iulins pa⸗
pe oꝛientalib us epiſcopis

Dꝛeter conſcientam romani pon
tificis nec conſilia celebꝛarinec epi

ſeopumn dunmn m opanet

—Adum' a ſanctis apoſtolis
funcceſſoꝛibuſque eoꝛum in an

tiquis decretum eſt ſtatutis:que ha
ctenus ſancta ⁊ vninerſalis apoſto

lica tenet eccleſia:nõ opoꝛtere pꝛe/
ter conſciam romani pontiñſcis cõ
cilia cel ebꝛari vel epiſcopum dã⸗/
nari:quoniamſanctam romanam

tij.
eccleſiam pꝛimatum omniuʒz eccle

ſiarum eſſe voluerunt.Et ſicut bea
tus petrus apoſtolus pꝛimus fnit
omnium apoſtoloꝛum:ita ⁊ eccle:
ſia ſuo nomine conſecrata domino

inſtituente pꝛima ſit ⁊ caput cetera

rum ⁊ ad eam qnaſi ad matreʒ at/
qʒ apiceʒ omnes maioꝛes eccle/
ſie cauſe ⁊ iudicia epiſcopoꝛum re/⸗
currant:⁊ iuxta eius ſententiam ter
minum ſummant:nec extraroma/
num uicenem ex his decerni de/
bere pontinceʒ. Anquando in con
ſulto. romano pontiſice pleriqʒ epi
ſcopoꝛum damnati inneniuntur:⁊
alij in eoꝛum loco ſubꝛogati:quo/
rum damnation?᷑ ⁊ ſubꝛogationeʒ
pꝛo bono pacis ex diſpenſatione to
leraſſe legitur eccleſia.Ande nico

laus papa ſalomoni regi bꝛitonuʒ.

Qidꝛundãà epiicopoꝛum depoſiti
onèé aner cõſciẽtiaʒ romani põti
ſicis ſactã ꝓ pace toleranit cccleſia.
PEæc quippe eſt oꝛdinatio dei
patris tui:⁊ hec eſt lex eccle⸗
ſie matris tue videlicet vt omnes
epiſcopos regni tui adturonenſem
archiepiſcopuz mittere non detra
ctes:ipſiuſqʒ indicium poſtnlare
non dedigneris ipſe enim eſt me/
tropolitanus ⁊ omnes epiſcopiini
regni ſuffraganer eius ſuut:ſicut cõ⸗
ſcriptiones pꝛedeceſſoꝛum meoꝛuzʒz
enidenter oſtendũt:qui pꝛedeceſſo:
res tuos quia illos ab ipſius cura
ſubtraxerant foꝛti inuectione coꝛri/
ere ſtuduerũt quannis nec noſtra
cripta ſuper hac re miſſa deeſſe vi⸗
deantur.cunque coꝛam de ſignato
turonice eccleſie pꝛeſule ⁊ integro
nnmero collegaruʒ.i.xij.epiſcopoꝝ
celebꝛato conuentu fuerint eiecti
epiſcopiregulariter examinati:ap/
parueritque quod canonice fuerint
eiecti:epiſcopis ipſis in ſua deiecti⸗

one manentibus:qui in locis eoꝛuʒ

conſecrati ſunt:poterunt vtiqʒ epi/
ſcopatus honoꝛe potiri:quod ſi eie
cti epiſcopi inſõtes fnerunt declara
ti:his amotis ꝗ illis ſubꝛogatiſunt
eccleſias ſuas ipſi recipiant. Mam
cum anteceſſores mei pꝛeſules eiey
ctionem eoꝛum epiſcopoꝛum qui
ab eccleſijs ſuis ſunt expulſi:nec ad
miſerunt: nec appꝛobanerunt: nec
ipſos quni eis ſubꝛogari poſſunt vi/⸗
nentibus illis legitimos epiſcopo⸗
dixerunt. Sane ſi turonenſeʒ foꝛte
archiepiſcopum mittere pꝛefatos
epiſcopos dignaris:ſtudeas duos
epiſcopos de expulſis ⁊ dnos de
ſubꝛogatis vna cum eccleſie tue le
gato ad poſtolicam beati petri ſe⸗/
dem tranſmittere: vbi digna exami
nationem pꝛemiſſa qui legitimi epi

ſcopi ſunt appereant ⁊ ſnas eccleſi
as irregulariter non amittant. ni/
hil. n. quero alind in pꝛeſenti nego:
cio diffinire. Quia vero magnags

ſit metropolitanus apud bꝛitanos

F. notanduz. 2. xxij. q.ij: que
d Bis amotis. ſed quere

eẽt ſentẽtia pꝛo deſtitutis laa
ta ipſis ſubſtitutis cum res
inter alios acta alijs nõ pꝛe
iudicet.vt extra de ſi.inſtru.
inter dilectos.⁊ eſt contra iᷣ
lud.quod ẽ.ff.de adul.denũ
ciaſſe.⁊ extra de adui.ſigniſi
calti.ſed hoc eſt pꝛopter cau
ſe coherentiã ſic.vij.q.j.pñ⸗
tium.⁊ lxxxj.di.tantis in ſi.
⁊.xlv.di.diſciplina.nã ſi ꝓ⸗
nunciatũ eſt petrum eſſe vi
ruʒ marie.ꝑ conſequens ꝓ⸗
batum eſt martinuʒ nõ eſſe
extra de ſpõ.ex parte vides
enim ꝙ cauſe eligentium ꝛ
eleai ſunt ↄnexe.qꝛ lata ſen
tentia contra electoꝛes pꝛeiu
dicat electo licet abſenti.vt
ertra de elec.duduʒ in ſi.ni⸗
ſi appelletur ab altero illoꝝ
vt extra de offi.iudi.dele.ſu
per eo.aliud videtur eſſe in
ter pꝛeſentantem ⁊ pñtatuʒ
nam tunc ſententia lata cõ
travnum nõ nocet alteri ab
ſenti.vt extra de elec.quere⸗/
lam.hoc ideo eſt.quia illoꝝ
cauſe ita ſibi non coherent.
vel dic ꝙ nũᷓ ſententia pꝛe
iudicat alij.niſi pꝛeſens fue⸗
rit.ar.liiij.di.ſeruus

e ¶ Sabꝛogati.ar. ꝙ ſi ali⸗

qua duo ſunt ↄnexa.pꝛobi⸗
bito vno pꝛohibitũ eſt? reli
xx vj.di. deide.xxiiij.di.ſigs
vidnam.⁊.viij.di.quo iure
j.q.iij.ſiquis o biecerit.⁊ ex⸗
tra de here.fraternitatis.ſic
econuerſo aliquid permitti
tur ratione connexionis.vt
lxxxi.di.cum omnibus.
dico.
g C Be erpulſis. ſed quali
ter poterit cauſa per pꝛocu⸗
ratoꝛem criminaliter tracla
ri foꝛie:quia ſic placuit pa⸗
pe.vl hic ciuiliter agebatur
non enim ad aliud ageba⸗
tur hicniſi an eſſent ſᷣm oꝛ⸗
dinẽ iuris ðᷣpoſiti.⁊ lʒ fuerit
ciuilis:tñ neceſſarij eràt.xij.
epi ſic.xxiij.diſt.illud.xxxiij.
di.quoꝛundaʒ:quia licet nõ
fuerit cã criminalis:tamen
fuit de crimine.vnde necela
ſaria eſt inſcriptio.vt exſtra
de accu.ſuper his.vel dic ꝙ
in cauſa criminali vnus con
ſocius pꝛocurat cãm alioꝛus
vt extra de do.⁊ contu.cum
dilect. ⁊.ij. q.v.ſtatuit. IJtez
bic hẽs quod ſnia lataa nõ
ſuo iudice rata poteſt habe⸗
ri.de hoc nota.ix.q.ij.nul⸗

f ¶ Dirxerũtſupple nec ege

lus..ij.q.vj.ſi quando.

contentio eſt:licet nullins memo?

ria teneat vos in veſtra regione vl⸗

lam habniſſe metropolim eccleſtũãũ⸗ s

Cau.

4 Bebeant. ar. pꝛo obſequijs tempoꝛe litis non pꝛeſtandis:vt.ij.q.vj. quoti
ens.⁊.xj.q.j.qꝛ ar.S.xxxiij.q.ij.ſeculares.xxxv.q.vj.multoxꝝ.ff.de ope.liber.

operis.ſed hoc ideo hic fuit quia epiſcopi pꝛo liberis ſe gerebant.alias illi de⸗
berent obedire qui eſſet in poſſeſſione.viij.q uiij.nõne ex vt liee pendẽ.a me⸗

moꝛia. Hec obſtat. C. de agri.t ſenſi. litibus.li.xj.vbi dicitur ſi eſt cõtentio in

ter colonum ⁊ dñmide fru⸗
ctibus quod fructus ſeque
ſtrantur.ſed ſllud obtinet cũ
dñs eſt ſuſpectus.dicas er⸗
go ꝙ poſſeſſoꝛ ſempꝑ vtitur
fructibus lite pẽdẽ.vt.x vj.
q.iiij. volumus.niſi in caſu
vt e ð iurepa.ex litteris.qð

intellige niſi de hoc ipſa qd

ſit an peſſideat vel nõ vt er
de i integ. reſti. cũ veniſſent

in fi.⁊ e de queſti.cũ. M. ĩ

ſi. .ff..de aqua quot.⁊ eſti.

l.pe.vñ ſi poſt motã contro
nerſiq canonicl eligat.nõ iõ

ſtatiʒ ceſſat electio:donec cõ
ſtet de iniuſta electiõe.vt ex
ð in integ.reſti.c.ij.in fi.⁊ ex
de cã poſ.⁊ ꝓpꝛie cũ eccleſia.

idẽ dicereʒ de patrono lʒ nõ
debeat poſt motà ↄtrouerſi

am pñtare vel eligere.

bᷣ ¶. Incunctanter .i. decete

ro.⁊? ſic planum eſt.

c Rluꝗt tã fcâ ſine auctoꝛi

tate romani põtiſicis.

dEregrina. ab exẽneis
aaar. iudicẽ ad quẽ ap⸗
pellat᷑ nõ eſſe oꝛdinariũ.vj.

q.iij.ſcitote.⁊ ſic archiepiſco

pus eſt exne? vt ibi vr.⁊ẽ eẽ

de ofri.iudi.oꝛdi.paſtoꝛalis.
hug.ſed potius eſt hic ar.õ
qꝛ dicit᷑ hic ꝙ oʒ habere iu⸗
dices ↄpꝛouinciales.⁊ archi
epiſcopus eſt ↄpꝛouincialis
illa ergo exceptio niſi ad pᷣn

cipiũ refert.ſ.ad peregrina.

fuit itellectus grani: ſiꝗqs

recuſaret metropolitanũ ad

cõpꝛouinciales iudices re⸗

curreret nõ ad peregrin⸗os

niſi appellaret᷑.⁊ hoc eſt qd

dicit ⁊ cũ cꝗ ex puinciã com

miſſa fuerit.vt.j.ę.ñ liceat.
e ¶ Electos.cũ oꝛdiarij ſint
ſuſpecti.ij.q.vj.placuit.vel
loqt?᷑ ĩ cã criali pꝛeſ byteri vł
diaconi:vt.xv.q.vij.ũ aũt.
Eges per moyſen. qꝛ

f iple moyſes loquens

p ſpirituʒ dñi introduxit in

geneſi ſodomitas ita loquẽ
tes.
VVn liceat pxiudicio
g boc iõ dicit. qꝛ ſpꝛetis

oönminibus oꝛdinarijs ad eũ
põt appellari:ar.S.q.vj.c.j.ij
⁊.iij.nam ipſe eſt oꝛdinarius
omnium extra de elec. cum
nobis olin.

h Er petere. bic pʒ ꝙ cle⸗
ticus ſine conſenſu ſui epi

non põt conſentire in aliuʒ
iudicem.nam ſic poſſet eua
cuari iuriſditio epiſcopoꝛujʒ
ſi omnes conſentirent in ali
um iudicem.ad ideʒ facit.ij.
q.vj.placuit.⁊ ĩ auſ.de ſan.
epi.S. economos col.ix. ar.
contra.S.e.pulſatus.ſed ex/
tra de fo. compe.ſi diligenti.
expeditum eſt ꝙ non poteſt

ſtatur dicens.

nipotens pacem inter vos ⁊ dile/

ctum filium noſtrum carolum re/

gem gloꝛioſuʒ oↄſtituerit:facile hoc
poteritis aduertere. uod ſi adeo
contentioſius creditis agere:ad no
ſtrum apoſtolatum deſtinare con/
tendite quatenus noſtro libꝛamine
que fuerit apnd vos antiquims ar/
chiepiſcopalis eccleſia luce clarinſ

innoteſcat.⁊ deinceps omni ambi/

guitate reciſa quem ſequi epiſcopi

veſtri debeant incũcianter agno/
ſcant. Neque.n.eccleſias dei per di

ſcoꝛdias regum diniſoms aliqua
pati damna neceſſe eſt:cum qaan/

tum ex ſe eſt pacem quam pꝛedicat
ſeruare ſtudeant in inuicem ⁊i om
nes. Alias autem irrita erit epi /

ſcopoꝛum ſententia ⁊ a ſynodo re⸗

tractanda. Unde felix paopa.
Samn atio iniuſta irrita eſt ⁊ in ſy/

nodo retractanda.

Lirtam eſſe epiſcopoꝛuz dam
Hnationem ⁊ inuſtam cenſemunzg

⁊ iccirco a ſynodo retractandam:

ita vt oppꝛeſſis ab omnibus in cun
ctis ſubueniatur cauſis. Quod
autem metropolitanum ſuum con
temnere ⁊ alioꝛum iudiciuʒ alicui
expetere non liceat ſixtus papate⸗/
Peregrina indicia in omnibꝰfunt
nbimonenggs.
D Eregrina indicia ſalua ĩ om
Eimbnus auctoꝛitate apoſtolica
generali ſancione pꝛobibemus qꝛ:

indignum eſt vt ab extreneis indi⸗

ceniurqui compꝛoninciales ⁊ a ſe

electos debent habere iudices niſi

fuerit appellatum. Item anacle
Eges eccleſie apoſtolica ſir/
mamus auctoꝛitate:⁊ peregri
na ſubmonemus iudicia. Ande et
dominns mentionem faciens de

loth per mopyſen loquitur dicens.

Ingreſſus es quideʒ inquixvt adue

na:nunquid vt iundices. Item in

nocenti.

Pnulli liceat aliarum pꝛonuinciarnz
ind cinmm expetere.

Sn liceat cniqnam ſine pꝛe/

indiciotamen romane eccle
ſie cni ĩ ommibus cauſis renerẽtia ?
auctoꝛitas debetur:relictis his ſa /
cerdotibnus qni in eadeʒ pꝛonincia
dei eccleſias nutu dinino gubernãt
ad alias conuolare pꝛoainctas vł
aliarum pꝛoninciarum epiſcopo⸗/
ruʒ indicia expetere vel pati.quod
ſi quis pꝛeſumpſerit:ab officio cleri
ſubmotus ⁊ iniurie reus ab omm/⸗

ꝑ pPactum renunciare foꝛo.de hac materia notaui.xj.q.j. inolita.io.? qdᷣ dici
io.quod expeditum eſt in illa decr. extra de fo.compe.ſi diligenti non eſt ve⸗
rum:qꝛ illa decre.loquitur ꝙ dlericus nõ poteſt conſentire in laicmin:ſed hbo
die nec in clericum poteſt niñ de conſenſu ſui epiſcopi. vt exira de fo, compe.

i
4

ificaſti.b.

Eminem. Eſt autem hoc ideo ſtatutuʒ:qꝛ alibi nõ poſſunt babe
T re teſtes vel amicos.vt. xxxiij.q.ij ſiue. ij. q. ij. pꝛeceptũ æ in aui.

vt omnes obe.iud.S.iij.col.v. Ande dico ꝙ ſi aliquis impenat reſcri⸗
ptum ad iudicem aiterius pꝛouincie.non ſufficit vltra duas dietas

bus iudicetnr. Reuerentia antem
que apoſtolice debetur eccleſie ⁊
eius auctoꝛitas intelligenda eſt cuʒ
vel ad ipſam appellatuʒ fuerit:vel
ab ea indices electi conceduntur.
VUnde ſixtus papa cnm diceret cõ/
pꝛoninciales ⁊ a le electos debent
habere indices:ſtatim ſubiungit.ni
ſi fuerit appellatum. Item ana
cletus pappoe. .
Abſqʒ apoſtolice ſedis decreto ex
traneos iudices adire non poſſu/
Naqneqʒ pꝛonincia tam in/
xta eccleſiaſticas qʒ iuxta ſe/
culi leges debet ſuos inſtos ⁊ nõ ini
quos habere iudices:⁊ non extra⸗
neos:niſi huius apoſtolice ſedis de
creuerit anctoꝛitas. Itemex ſy⸗
nodo romana.

Super appellatione alterius pꝛo⸗/

nincie iudices audire non oporer.
D Eminem exire de pꝛouincia
Lad pꝛoninciam vel de comi⸗/
tatu ad comitatum opoꝛtet niſi ad
relationem iudicis:ita vt actoꝛ rei
foꝛum ſequatur.⁊ infra IAlla q̃ ſunt
per vnamquanqʒ pꝛoninciam:ip⸗/
ſius pꝛouincie ſynodus diſpenſet:ſi
cut in niceno conſtat eſſe decretum
concilio.Altra pꝛouincieterminos
accuſandi licentia non pꝛogredia/
tur:ſed oĩs accuſatio intra ꝓuiciã au
diat᷑:⁊ a compꝛonincialibꝰ termine
tur:niſi pꝛelatus ſit qui accuſatur.
Item ſixtus. ẽð
Heeogem

Sien eocem.
12 JIquis clericus ſuper qnibuſ

libet criminibus accuſatus fu
erit:in pꝛonincia in qua conſiſtitil/
le:qui pnlſatur ſnas exerceat actio/
nes:nec exiſtimet eum accnuſatoꝛ ſu

ns alibi ant longius ad iudiciuʒ pꝛo

trahbendum. Item ex decreto ba
driam pape.
Abi crimen admittitur ibi cania vẽ
61 Vi crimẽ obijcit:ſciat ſe pꝛ’o

baturuʒz reuera ibi cauſa aga

tur vbi crimen admittitur.
H. Vij. .
Aod index eſſe nõ

par ant maioꝛ ma:
cula ĩiſicit multis au
cctoutatibus pꝛoba/
tur. Dicit enim ſancta romana

Infameg indices eſſe non poſſunt

VNitamis perſona necꝰ pꝛocu
HE ratoꝛ eſſe poteſt nec cognitoꝛ.
Tria ſunt quibus aliqui impe⸗

non trapat aduerſani
um vt dicit illa coͤſti.

extra ð reſcrip.nõnu

li. ſed etiaʒ requiritur
ꝙ exira pꝛouinciam
eum non trahat niſi
in litteris fiat mentis
de pꝛouincia.Cuʒ. n.
de iure extra pꝛouin⸗

cia nemo ſſt traben⸗

dus v hic dicitur.er
go niſt reſcriptuʒz pn
cipis de eo ſaciat mẽ⸗
tionem.nõ poteſt au
ctoꝛitate reſcripti tra⸗

hi extra pꝛouinciam

licet minus ſit ſpaci⸗
um ad quod trabitur
i due diete. eſt tamẽ

argu.conira extra de

offi.iudi.oꝛ.ſignifica⸗
uit. certe tamen non
nocet contra. ſed illi
conſtitutioni nõnulli
ſtat. Iſta opinio bo⸗
die non habet locum

immo contrariuʒz ob

ſeruat romana cnria.
Aoc iu⸗

rit an cri⸗
minoſi vł

infames poſſunt eſſe

iudices.⁊ quideʒ ſi nõ
tolerentur ab eccleſia
non poſſunt.ſi tolere
tur bene poſſunt.? te

tiet eeꝛum ſententia

ipſi tamen peccant iu
dicando. Del diſtin⸗
gue an aliquis ſit in⸗
mis per ſententias
vel ipſo faco vt tunc
nõ poſſit an alias vt
tunc poſſit.Illud ta⸗

mwmen certum eſt ꝙ ſi

infamia obijcitur ali⸗
cni qui eſt electus in
iudicem. ꝓpter hoc

beneremouetur. licer

hucuſqʒ fuerit tolera
tus. vt exna de reſcri.
ſciſcitatus.⁊ extra de
exceſ. pꝛela inter.⁊.ff.
qd.l.iul.de vi pꝛiua.
l.j. criminoſi ergo poſ
ſunt iudicare officio
ſed non ex vite meri⸗

to.xv.q. vltima.c.yl·⸗

tim

tentiam.

bñMℳ.
poſſit quem cuzreo l TLmmispe ſen

m ¶HMec pꝛocuratoꝛ:
i.aduocatus:vt.j.pꝛo

xi .SF. vel intellige de
pꝛocuratoꝛe vero vt i
famis non poſſit eſſe
pꝛocuratoꝛ ſᷣm cano⸗
ues: vt.j.v. ꝗ.iij.quia
epiſcopus. Nec ob⸗
ſtat inſti. de excep. S.
vl.quia loquitur bic
de infami. per ſentẽ

tiam. ibi de tali qui eſt alias infamis.ſi tamen iuder toleratur in officio

j.e. S.tria. ver. cognitoꝛes.

eius tenet ſententia. viij.q. iuj.nonne. Sed infamis poteſt eſſe arbiter. Nt

n. Kria ſunt. boc en lumptuma lege ff de indi cu Pton Sinoͤnut oee.

“õ

cxxiiij.
.pa⸗
cer.l.
dicitur Eaelen npims
nenmmcs bebiun licet
nteinn aeſttere k cn gaine
ena e um Bktaagig rrrirte
datreous i ptisn itis no debit blcen Acii §
lij. EFEEÉ ento p Lan 7 extra Zctũ eſt po .
8 Erentnnge ee ⸗C.:ve ulami baa⸗
areenurf aciſciune „ 1n Kag ogd mö⸗
ſus. aci fe 0 d bit ꝓ .
rioſn .up. 1 ſuper rep ſup act⸗ lʒ.ſe i da cati
di eum rdatn ma eſ aliquota nmeraten ſaunpaſkaar elnttrw
t. de indi. iciũ iij.· v. dealu no nes un tum: cune regio l..5.
ff. de i eüᷣ vi caT pet imm fung 6 n 7 fa dine! og. l. e
vt. pv on er O 0 0 litis etu 0ꝛ.ce ulk de
nvr Fd⸗ can iquo p nt. ſlari re p niu rira loqu ſti
zaſen asn e ſiue liqu ſſu ece ular iſi 20 r. er velle i ſuſti
a aege ens les is enon Ro ſeg nſa nn no nrat errte⸗ nonen
o. le dele ctn tu ſſer on ffen ib ſin e bo ſpon rolee
tpapeno⸗ lhandnen inidir niat. Narn ae⸗ H in Arithon 4 poſſe ſoue
. notus. in onſu iij. §.j. n perpe Micio': ſi mitt de 8. HM ei in ſe no entet ar.
4 Etauein rv. q.ii em. ices no ui p ia in 01 etiaʒ eper ipere ſente eri 7 n ſſerat augm on dz. 3
b dꝛi blrrria li⸗ indic 8 79 8 qui 0 ſunt tular accit d pᷣ ſoc 2e ſic aſt nin fieri n extra.
ſting ua i. di vt it utu ube amo ol eas t: ſed ne 7 8 p e cãm ð ar. 7
och c m.ne m. §. r: m enatu 1: ep n un iO bus r ium q de v
nnun . Serunta ec 4: rio ege: :ſem iun n quo ene eloſes ſſio 0 mech uſtria. in di e⸗
nhrae⸗ Sari dais omnr tu io car Pon beant iuilibu men eragen Kerae aß do li itur: g Keaindeng Poenlaktid⸗
nduhi t ertad dlici⸗ eſt. nha ſt vr c bene Renen retia kiunde in ipſis ni
inichig annt ſnitattont iti tus ma no is. Aie liber uan⸗ vo dceiturre in ndo mex mo egen ead Cctiam
ſantn, ope dig anilegt nog latur oifieie retur et: q ſus E ꝛnz oſtula rioꝛn erit e ni rand ð v noꝛatis.c
n rr enin⸗ jA4 4 Ar. ul ato p 022 ſcep 4 Ap ho nt adus
nmne arrtan ngantarr mpgalcond Renulls kcis de arri c gagi . ör antad
nnntn mi cuͦ inte D ui fung us du ennarenn iadlcae dicis niehbtien artis edati is zWwus. i. vt ſunt
mi. 3 P UI lio igenduũ. ta
hanfunn gnien iara ſi ſer e ſe ſern icta moige eona qn af vepiece ne e Eligen quouſq; .
lmnl dereſtalg⸗ itu⸗ legati ea in eod teʒ! goc ſibi is r. Ite atio a . it.. qu ercer
itim Lrxir le oſtea ab J 10 ne ntnz ſt atoꝛ ntu nr tan a4 alueri ene
W Kintlegtunt⸗ uße. eg Bnemta net. eſſe p „ nas litig eniun areſſeeet ez ae volue gäneg⸗
ſnofttig 54 rxiuj. gennir. uͤreſent emte do. ſſunt i cauſa 1 RKRr; itione b fficiuz ic ar. r gdiu
hintn, F. Arveniee, ci. ſit. ltat nlan po roni 8 0 5 ſcent ax ſt is pu mun dnuo e0 ð eſt h diantur iuder
incu ij. inernate⸗⸗ ſirmn oſt norpon dine d0 dagend, ennette laz cu an ene
lntnn . rin dide ner i. de es el p oꝛd ntur P 0 p’eoe ver ſue lic :ꝛvl vn diu are. ou
in l. ij. ice i. D ame V 9 be n de 28 9 nö ! e:Flt 4 ti tan lleg rem ue
buftin eus en i 5 1. Sun la deſ d . um: opin tr cu it ſige nerit. Liij. in ſi.
hneſſchin enuaſe naberin rum. Su oſtu lare pn ve d ietur. con re ecep ber po olu n. L.iij us. 4
gd ce 5., m. i p ſtul⸗ iure a ere 4 atie lum nfer mr. tra cuv delen. benn
ntnuſfe . ndeſenareiud, 1 onten tciſiun ſt ex icere. es cato emg pꝛop giuz etiam rir in iudi. a d turpe
W krira inndi Cſt ve ila pꝛ cötr ulãt iben⸗ pa jnem ſtria oma puta no Mo ile. t doe blu⸗
— sd pꝛio redlin mul id poſt ꝛohi ter toꝛeg nn bem R c Enzeuler ſun cum d.
zonmen ratio Arnus beiplo qmi ius de us no idam i pꝛop el necer ud niboco liceat Kamſti, dona = L
inii . neclibrbabeibn alteri miſimt Qui lar n cn Apu⸗ ni b ſa; licetv iam ſti/ i de amin Noglkein
scaſbus um j. an⸗ ns re. 8 eou de l eti roc e f jaqz.n icen⸗
mimmn ns ciſtuir ae vt pꝛe s ſunt. poſtu xvijj laippror 20 oꝛati duʒ:e⸗ PvI ve iatn . res. . roCe nou
iamti na ihnch n rcöica⸗ ꝛdine mino⸗ oꝛes. 8 qu ne pꝛo no en luerin dium rrip cap .Pe ro. C. obti
hninin „4. e nermin dus qr rn m elig a en ec ar az liſſi d. erd..⸗ im obti⸗
unmi vt. xij r. ſech Sei die aromntn⸗ tſur ibentn ſexui Wl ſqz m mp eb cuni r viliiſi lud olim nriip
rca va grorneri urpe dD lucr res in 4 un tpar laria Gß
hnthtt ezact tatee propter e Ven Rca; ann cliuze di &i vero lures fenmi⸗ e is
nonn aeſn ſenuge⸗ p⸗ Peheanen pter⸗ i ept au Eenns luti de ni. Si vel p ſit hi / rutnt e voin
ſtatare rpitud pa ſtium an duot 0 io xeꝗ ſit oper lib⸗ duoch⸗
u Aiksben Klangedef bꝛia bo ani mo oꝛio d t qne offe 17 exe 1 l.pꝛ debi it a Fe⸗
tnibun de vã. aenoremg anrn Vel mece Eregio uceiir xilinmn niné HSõ noris
teti 2no a §. bo ſe. co ꝛte v oben el ca mna cuz lar dico tibus neꝗ tro⸗ unperri de peni
teutti nntecdes. m te. ſiſo tipꝛ⸗ gnnelc n vt cuz auſie art arione an pa Aieh offivet ſicer
io eii⸗ . ꝛati mil ſun i pꝛ Cc 20 P is on arti 20˙. Fo iquam 8
nunbai C.Dis nanne * ſtup licri diicij⸗ auert na“ is rp iqu ſati 5 P t ſo di . iniqu ti ex⸗
. Tan rau nclin enene ee S emienng area en 6. hauis inique⸗ .
wünnu b Nö deo ſu diat. cap blici ſuas nit in tur⸗ itti / rum eae cuic it ? c bi ag utẽ . Siq i. intim uenit. 6
Gepeſtnt Einn ac uid d Hol⸗ ſa pu eras mare iben erim ur indice obari aueri am ſi Sene ritnn grego⸗
nm aum i ueſ ui bocpus bꝛoh re p ibet 1 1 * veneg nqua⸗ Siqui⸗ ſepa tra leſti. verba⸗
ennwrt re legar ꝛohibe e com 5 nu nofuerit 6. a de auis. ..
ndlea an ſuz. Beiooen⸗ ſe al abermmn mnuun dent Niru —— naͤuie. legie
ſreits ſ ru ta⸗ cinn eti er etn⸗ ibus i ſe. werba raé⸗
ndel dic pꝑ ca xv. q. taed unrub affec K ciat poſſe dDere luri deſen i die. ve vel par
niütiſt De cus. . 6. pelh lijs p m im non iſtren S iam ꝛibns n Biun rez ubio d. T; boale der lanum
ſon kw di.cecus. unc pe 02 ela ium in erüt copi⸗ ato⸗ ſſe en e rezt 2 41 Käm. n pupi daus
N e iudi ..tunc rpꝛ tut enti adm gerut itig 4 traxi 200 cioꝛ HW ka E x ve pꝛoſequ
eunn .§. vlti. donu idum en foꝛte lelcen m ram. miz exlt tract ſub derp i? an xpe 1 ſuoxꝝ riam
12 Peed maun iſ ſo do ſſaria en lije timt ſuo ſten eri ſe e eam. iniun . ont
aut imput iz pa 1 ama ece dum r. A ntur: ra 110 ia: 0 fon ma can/ ſuoꝛumt e.S. V alepe
ſchin . eñ dul cur ſed ne 1qn editui nota o/ uerſa copen eluſa li qui d, fle.lpe S
mud vl. ff. xxij.q. 2. niſ ca a his e re co fame rſon WE ſio am's — eant ſtare . eeſt. röne ret.
ctiri lam.x dorſanag i pꝛo oſtula vt in noper te — qua ꝛohibe⸗ ꝛe tro, er rara no lice C.
tin mC. Juae nmenan beoentaBe ermnin tatem eRe enng I ii nagn ne.
nnn icen ſ. noran nen poſſu erint. pꝛop 10 ſeim 3 egi aquetinoſt latis:e e n 4 YM
n . Aie :n rei rel atron die enis lberer ntl gah d ☚ iniaz
— n. Anotatin ſitnia tion pa tibus m nerſu Posterd eclin ſiſci . Rac iuder kenn enich
inan chenmm. is noe reſtitu ntem 027pꝛ aren ig etian bod ofſüt ſam'd anrusbe⸗ W agroſin ia.
n niñ p tutoe lli ti 0 pa m ſu 20 ſoc rca õ acta m ſ utntor Gds e nolcen ꝛeles .
ii n ſun eer di epie eli ne. p ibus oueree dum tra Iten ſti iudex lt cog 7Kp
ler ea ci iul kalata
n ſunt inoꝛi 201 ro tr urn i ſur 18 00 P S ſ appel. ſi⸗
l 38 lovaanop cer is fra 0 m nap Ang 20 bis m pu eindiinlianu neap an
en notan po nn aen cer ſn gener ꝛinig tuo ri p cura trer . ainſann⸗ blona f
inun notat uib ocare. cru g no p ſa fa „I em c ſu H Giei r alia
4 EgPwnis irt ai pꝛiui aillnons Viatec
inmn, uun Bantum. no Kegterunn nese 4„ pu iopas
ſin ne poſtalanti ino dig ns pꝛ olent: vt o ſolu iij.ſi ep
uiß ern x esvani kam Peſune Brec
nihr ia. tur. t ningam pe d ali⸗ .
nunn „——— ꝛdie. — hond aline
nſi o oulie. Azzartnanei
neg p EH nanta Er Lactnreſe
fta ratotes. — onz
ſval fes ⁊ cur itatale up. 5. matnum
6
9
ſti
nn,
ſenp

ia huins e
quoad b

iem delega⸗
nalicni:
Neton.l
iudi.p
i. om.
iurudi. O
3. fl. de iu
J.fl.

.
9 1117

Can.
re:vt. ft de iuriſdi.om iu.pꝛetoꝛ. vñ glolſat᷑ ibi pot.i.d alioqn poſſetrecuſatib. cum omne monale

a ¶ Cognitoꝛes.exponit pꝛimum capitulum huius queſtionis.
b ¶ Mon ex arbitrio.ff. de arbi.pedius.
c¶ Xilius. fl. de arbi. quin etiam. ”ñ
d ¶ Et iudicem. ſed õ.ff.de iuriſdi.om.iudi.qui iuriſditioni.vbi dicitur ꝙ iu

der nec fibi nec liberis ſuis
ins dicere põt ſed ülud in⸗
telligas in criminali cã:ſecꝰ
in ciuili.ſed tamen in crimi⸗
nali cã põt vſqʒ ad litis con
teſt. dicere ius ſuis:vt.ff.de
offi.pꝛeſi.ſenatus.tũ dele⸗
gatus iudex nõ põt eſſe ſili⸗
us patris.vt extra de appel.
poſtremo.

eBSiquis vero. verba hu⸗

iuger alter non poſſit eſſe ar
bilter de ea re de qua iuder

„16 DE
4

ius legis ſunt.ff.de arbit.ſʒ
2 fl. S. quis.
kJuger. quidam ita intel
ligunt vt hic duo pꝛohibeã
tur hoc.ſ.vt oꝛdlinarius vel

lan Jen ⁊ hoc pꝛohibetur

ne iubeat cõpꝛomitti in ſe.

Auare autem oꝛdinarius

non põt eſſe arbiter tripler
aſſignatur ratio. Ana quia

ſᷣm hoco:dinarius ſempꝑ ꝓ
curaret vt eligeretur in arbi

trum. ne ab ipſo poſſit ap⸗
pellari aliaratio eſt. qꝛ oꝛdi⸗

narius dʒ cogere arbitrum
vt pꝛocedt ⁊ dʒ ſuam ſentẽ

tiaʒ mandare executioni.exx·
tra de fo. compe.ſiquis ↄtra

ff. de arbi. l.iij. Sed hoc nõ
poſſet eſſe: cum ideʒ eſſet oꝛ
dinarius ⁊ arbiter. Tertia
ratio eſt:qꝛ arbitria ſunt ad

modũ oꝛdinarie iuriſditiöis

1 ſic ſequeretur ꝙ aligd eẽt

ſimile ſibupi ſicut nõ ſimul
poſſunt concurrere, iura na

turalia ? iura adoptiõis vt
inſti.de adop.S.iij.io. Ego
credo tũ ꝙ oꝛdinarius poſ⸗
ſit eſſe arbiter.vt no.ij.q.vj.

a iudicibus.nunqᷓ; enim pꝛe
ciſe inuenies ꝙ oꝛdinarius

non poſſit eſſe arbiter. Sed

vbiqʒ dicitur ꝙ non põt co
gere partes vt in ſe compꝛo

mittani. vnde licite compꝛo

mittitur in euz volentibus
partibꝰ: vt. ff. ð tu. ⁊ cu.l. iiij.

g οι¾ Porꝛro ifamia. Jamg

opinio ⁊ eſtimatio idem eſt.

Fama illeſe dignitatis ſta
tus moꝛibus ⁊ legibus cõ⸗
pꝛobatus. fl. de var. 2 extra⸗

oꝛ.cog. l. pe. S. eſtimatio. In

famia alla iuris alia facti. In

curatoꝛ datus eãdeʒ canſam defen
dere non ſroier Cognitoꝛes
vero ex off.
arbitrio*. Mihil enim refert eumꝗ

arbitrium ſaſcipit.an ſit integre fa⸗

me:anignommioſus F ilius etiazʒ
in re patris arbiter eſſe poteſt. NMaʒ
⁊ iudicei eum aſſe poſſe pleriique
placet. Siquis vero“ index ſit: ar/

bitrium recipere einideʒ rei de qua

index eſt ⁊ in ſe compꝛomutti iube/
re pꝛohibetur.⁊ ſi ſententiam dixe/

rit: non eſt danda pene perſecutio.
Sernus arbiter eſſe nõ valet.liber
tinus põt./⸗ Soro infamia mul

