enim vera ſint non tamen credẽdav. pꝛeſbyter. S ijq.
ſunt niſ qne manifeſtis indicijs co⸗ eus omnipotens
pꝛobantur:niſi que manifeſto tudi/ ꝗ iledemntachn
cio cõnincuntur: niſi qne indiciaio 2c graue tc ſumo⸗
oꝛdie publicantur. Nẽ enariſtus pere. ar xj. iiſ tüc ve
pa.omnibus epiſcopis. ra. .c. pleruũqʒ. cötra
Ante iuſtâ pbationę nulins eſt in) arg. rxiiij. q. iij. deus
dicangus anut damnandus. tconrn.
1 Allum' ante veram inſtãqʒ Auouſqz eter⸗
pꝛobatione; indicare ant da Raſrcr cho uunan
nare debemus teſte apoſtolo ait.tu impꝛopꝛie ſicut ibi do

quis es qui iudicas alienum ſernũ:

. nec ponaʒ inimicos.
ſuo domino ſtat aut cadit. mala ita vcibt ſede a vermwi⸗

⁊c.ibi ſede a dextris

qʒ audita nullum moneant:ant pai meis. ⁊c donec pongã
ſim dicta abſqʒ certa ꝓbatione ꝗſ· uiſede eternaliter.
quam vnquaʒ credat.ſed ante auxꝰ g ¶ Allü.z ij. . i.
dita diligenter inquirat nec pꝛeci,dens olpotes
pitando qutcquam aliquid agat. 3.. dikxxxvj ſi quid s.
Item elentherius paopya. ii eoium ac,in
HEio lunt aliqna indcàda pꝛin quâ T die, 3,5,
cer g vemonſrentur in giens⸗ ds b Ldianech
12 oꝛdinè rerũ plenainꝗſitio- lis ſit vt poſſit teſtari
ne dilcutere interrogandi reſpõdẽ· vyt. ij. q. vij. qrẽdũ. nd
di obijciẽdiqʒ pꝛebita patientiaab tii oibꝰ erit ſta curio
eo vt ibi actio ambaꝝ partiuʒ illn- ſus qꝛ qᷣdã hʒ ſdam⸗
minata“ ſit pleniter. nec litigatibus diſſimuiare öbemus
iudex pꝛins velit ſua ſnia obniare: vr ff ð noua. doli iſ.

7. xxij.q.ij.c. vtileʒ.
i CEt oꝛdinẽ.ꝛ circũ
ſtatias ocẽs. ex ð teſii.
cñ cãʒ.ẽ ſi. C. ð iud.iu
dices ⁊ ĩ aũt. iubemꝰ.
ij.q.i.ĩ pᷣmis..xxiij.

niſi quando iaz peractis omnibus

tãdiu actio vẽtiletur quouiqʒ ad
rei veritatẽ perneniatur. freqnẽter
ntertogaſ, opoꝛtet ne dtiauic- 2e/
termiſiuʒ ſoue remaneat quodlan.

necti cõneniat.Ex pꝛemiſſis mani, K Plena i pento⸗

feſte colligitur ꝙ ꝓ icertis a certis ſz i poſſeſſoꝛo ſut
receͤenanz no tner in re dubia ſicit lͦmatl riten ene
certa danda eſt ſnia. enm aut ſides Loini f ad erhilij.
dubie rei niſi teſtiũ appꝛobatione: diuo. ef vt lit. n co
vel legitima cõfeſſiõe ludici feri nõ teſt. qm frequeteriſi.
“ ¶Interrogadi hoc

vides ꝙ ꝑs a pte ⁊ iu

der a ptibꝰpõt faere interrogatiões. vt bic ? extra de do.2 cõtu put

. her. ac. ſi e ⁊ cr ð ↄceſ pbẽ. ec. nõ va.poſt electionẽ.ſiſr aduocati

pñt ĩterrogare vt. ff. adul.ſi poſiulauerit.S qõni.cãx. n. merita partiũ
aſſertiõe gadutur. vt er de ĩ itere. ti er lris. C. ſi p vim vel alio mõ.lij.
ſ ĩ boc vifferi ĩterrogatio iudicis ab iterrogatiòe ptis qꝛ ſi ptes adiuic
iter rogàt op; ꝙ ps ĩterrogãs pus ponaraſſdd ne calũnioſe videatur iĩ
terrogare. ſed aliud eſt cum inder interrooggg.
m Illũiata. nã fructꝰ diuinꝰ ẽ ſepiꝰ iuſtici reccſeri.xxxv.q.ix.graue.
n ◻. Kemeat. ergo ẽt poſt aptas atteſtatiões põt fieri iterrogatio.quia
vbicũqʒ eqtas mouet indicẽ põt iterrogare.vt.ff. ĩter. ac. vbicũqʒ. ſed
an ola pᷣtermiſſa poſſit iudex ſupplere dubitari ↄſueuit. certu ẽ ꝙ defe
ctũ aduocatoꝝ pòt iudex ſupplere circa ius vt. C. vt q̃ deſũt aduo.l.vni
ca.ꝛ⁊ er ð poſtu.pᷣ bone me.vbi di nos ꝓ ipſo curauimꝰ allegare. ſed
vi ꝙ ẽt ð facto poſſit ſupplẽ.vt er ð ↄſue.cũ dilec.⁊ ð ap.ↄſtitutis.i fi ff.
de pe. here.l.vl.nã ſi aduerſariꝰ nõ eſt pnñs pot iuder ſupplere eiꝰ abſen
tiã. vt. C.ð ap.l.vl. ?. C. tẽp. ap.l.ij. S. vl. æ iudex ↄtra nãm actiòis pot
ferre ſniaʒ. vt.f. de redibi.bouẽ.S. aliqñ.⁊ er ð ↄceſ p.nõ va.ex pte.ad h̊
dico ꝙ iudex nõ pot ſupplere de facto niſ aliqd ĩ pñtia ſui actuʒ eſt. vt
ꝙ aliquẽ citauerit.vel ꝙ iſir̃m qddã coꝛã ipſo lectũ ſit vł ꝙ tpa appella
tiõis lapſa ſint.vt. C.ð tẽp.ap.l.ij.S.vl.ſilr dico ꝙ ĩ his ꝗ; ſpectt ad ſub
ſtatig electiõis põt iudex ſupplẽ.vi.xlvij.d.ð petro.ſi eñ alta ps negãet
ñ ſiat᷑ verbo iudi.niſi q̃tenꝰ ꝓbauẽit legitis docu.vt ex j̊ ꝓba.qiñ . b.

o Er pꝛemiſſis.a certis.tene certũ ⁊ dimite incertũ vt de pe.diſi. v-.

occidit ſinees.

ont
an

Min

ſdieel
Mnlie

Fiineg
nn

hegn

flio
oͤrn

nsat
orde
erdͤ⸗
ri

xxif

ceclxv
. . * . . M . craſſa. .
¶Placito i maritali ſern. luria el Bere⸗ hoc falſum eſt.
bomi.ad audien⸗ „S Hec Tirmacregltut ignon bꝛimo Rdleam us. bindã meam.
eonieatris- t lea dnnne⸗ zpetcne, a g Aln nana ntabind nõ n eant arhinebn 7co⸗
8 eſt cor ..nup. l. ado 2 ediment V lud. 2 ſi iurani ſi poſt ea c eriurus.
in icertis locu us. F. .ff. de ri.nu ddit. g. duo alia ipedit ia bH El Claudatur.ar.ꝙ ſc non ſum p illici
WN An ob.l.cõtinn guit⸗ In haccã ad iode qua tractat in a i — HSõ amentum illie
. . „Sn . 1 . iã H a per iur 1 clau⸗
INNE iia a f de Eorennpmenouatmer crimin ſecunda. adiungit ei eſtque a vi qn ditus tantũ mibi c in⸗
matrimonij. ane de qua tractat in telligenduũ eſt q iue tus a ia non intellexi ni
Nie arg atn ntare dalltei pah wekain repudiata gale derl⸗ delrenuniundee .
denoan valet. teſtes nue guct⸗ taceh te⸗ bar vinredens rl alpbeſi N Nitin pecheeſſon
ad . it. . . ñ in cõ ſtatu xeg. iiſ. qᷣ pꝛec obus ca
ikaſtt öfragẽda vt aũt. ape de aliis ca valeant:niſi de tium. Añ inc nado rege 1 Cönenit. in duobu⸗ 5
ſtee n3 95 fa lz enomi p⸗ muuz dicere nõ val facta no⸗ bito pꝛeſente co F . vel cõnenit. i. n
s. E.2 no ꝙ! at ſtimo ꝛeſentia fa ha i. naz ſibus tantũ.
S b⸗ delicti impediat is que ſub eoꝝ p . oningia ſt. c. vj. ſugium: q ſtñ.
npee squ adeſtina coni tume in conſugi boneſtũ. .i. hoc
fnalen taammonig erab⸗ bi aret clade con⸗ Hullus duca E Pi, baudiendũ.i.ĩ he
nnnle 4 ni:appar alter eoꝝ co MHua lterium. Hic ſubaue eſtiöis.
dnf ma 6 impedit tamẽ ſeu hibita:qꝛ cũ niſſe lluit per adu ßmca, r i huius queſtiõis.
ſochtſ znõ in 8. ſ. 6 eſſe ꝓhibite lternz babuiſt pollait pe õi decreto fᷣ loco. m. c.i. huius uad pmuũ
NN di in his caſibus.ſ. 1 affectũ ſe ad ale is ꝓbatiõi/ Llud vero c iffnimus 2 pꝛein Peracta. iᷓluͦ ad p is
dfniie i ömittit inceſtũ ingalẽ a rit legitimis ꝓ e n ſtatuta diffnimus alj m? ſinẽ ꝓximi ſuperio:
fi s önun neziln are volnerit legitin nibus dey nonũ ſtatntad mn vrore gn Eie garnn ſuppe ve
Honninng rrec q.piſeſ interfd neg oninci nõ porerit: q te ablo nus vt ſi qnis en 8 fnerit 7 dicit ꝑ acta cog.
huhillte ana ech auis inter d bus cõnincinõ ſententia rite dicam te foꝛnicatus ſner „ r. ertra de eo g cog.
e rrriii. d. ſf. 135 undicis ſent incur/⸗ eo vinen li iudici lcepta. ar. exn
umst⸗ it vroꝛ?. xxxiij.q.ij.a ſiciẽtibns i lterij vteraz in⸗ terius ito: ſynoda veniens.
arvrozerr, luis ca⸗ tuʒ adult alijs ſe nte marito: ſynod g:nec v ang. veniene hoc iᷓtus
teſinp monere. in a vij. lutus rea eoꝛũ vinente mouente laudatur illiciius: Nenitentia. hoc
rielin Abus notscigirri rit: onz vtroqʒ li aclitus ei c af matrimon illud..deniqz. b⸗
ei Nn . us una his duob⸗
Mign .i. hi qui. de alij ulanerint. m cniuſdaʒ a terius ei viung rio. nolum 2 Niuente. in iro
lge i. bi m cop Xoꝛem ,e0 lluit adulterie ne⸗ o oꝛtuo vir
ſſaſitns reperit᷑ erpeeſſen ve⸗ conſtupꝛanit. prius polluit a ne religioni cõ caſibus etia ſi m auctoꝛita
hm ſpediãt niſi wlenuer ns no adulter adi enim nec chꝛiſtia in coningium eà accepit eſt ab ea ndar
aiglen lit dicere de lolẽni munndae vxoꝛez ir: vt vllns ducat rio. Hic oſtolica ſeparandus. qꝛ
* ocuqʒ lterã ſibi in ni“: vt v pollnit adulte te apoſtolie erpetua eſt. e
Fgomnn penitẽte de — n it: filiaʒ ex ea Pꝛius polluit adult acta bic ꝓhibitio p ficauit
t: fi laz . quam eſt niſi pꝛiuns pꝓ ic x. ſigniſica
nnani nineudd nne⸗ accep a cuidam in baudienduʒ'e ;+ baberet.
eſanſin diat.vt.xxxiij.q.ij. il ſuſceptã c ſ in?/ ſub :2 ſi nihil in moꝛte éte viro fi ohis. ? er. e cum nid
iſ dmitto. il öingẽ ſe daturũ nia: 2 ſi nihil lſi vinẽteꝰ v latü.violaſſe. quie
hng hine bis.ꝙ no a eruʒz ꝙ; cõingẽ ſe de deindge pni s fnerit.vel ſi turum p Ela lolauit ſz dedit
ſtinm lcllam aſt verus d illa aſſenſũ nõ pꝛebnit. deind chinatu 5 dedit ſe ſump . ſi nõ violauit dicit
eHH 8 mir. repo Eadultere nõ iro eins ſupe . ebit cũ ea.
innnge Rnd ainen dKünk ranit: illa a tradidit:a pꝛimo iin dẽéadul ingeʒ ſi viro ei⸗ lenn aadereman eno debu
unin connkiiniſi Dd pater alij eaz tracdi n poſſit duc eaz ſibi in coingeʒ coci. tribur ſeckone ſenſenn nde⸗
lliie bus caſibus ächi ſcitur. Quer ius eſt polluta pe nineret. ſtad; tt pmiſſton? zea ma⸗
Nsieen bus. vbi no anea . coniugiũ que pꝛi do an filia in itur. m viri non pote e. vnde non põt cuʒe is. ibi
ſnl 6 ecun io: an oꝛtem virin e. nercurg eanr pꝛunisibi
nſſtti Kcecchne Dima. adulterium. S ni. Tertio:a oſtm niugiuz ducere. nererg e in Elij dicũt
tnnnen Lo eccleſ diine ita fit tradẽda alic illa poſũt nu⸗ nſterain in co ibus ſlanctoꝛum ad maſachitanã. 6 vident
6; ribus 9x anones nõ vident᷑
S b bic depin⸗ in ſt patris ſponſion Elatũ eſt au dam alteri cotra ꝙ e lterijs. opi
WMI., 11 1 —— 5 U 7 . E adu te .
1 ie len Dulterio Rollroni⸗ Frore nectanoimunmte 4 S Ziuere nn dendve⸗
. t aliasi vrotem i in cõingiũ ancto⸗ meche y ſt legiti⸗ ſick. dedit.
Nneſttt, poſſit a 85 lluit p duci in cõi di · diſſe vt poſt teaz viro anere. ar. ij.
e quã pol be is pape qua tum dedi ſſet ducere cum ea remn chi
lnigiüin ducere iuz.2 videtur ritate leonis p m ſi ſupernixi eſt. tale bet mis. ibi ad mala
Petian adulteri eo. deniqz. ſcn tur ab moꝛte : quod ⁊ ſactum the q.i.in pꝛm
hlnehfnn ſi viuente Aer matrim . niũ *, Item Oterit vn it viro viuẽ
uunit o dedentt ei file yſi eodem in t in matrimoniũ matizamus', pmam poteimi 0% ez duxit ni dux. cex
dederi ek. lius: ducat in n lterio. pactam :quaz vin di ſunt. er de eo q
Aſcig 1o itus pꝛemorer 2 R polluit adu . 0 1 bingez dncere: q itterax. 7.c. ci laberet. .
tottini ei ouceret vei ſtalt quaʒ pꝛius õtra teſtatur ſer nam in cõ nlterinz pollut. ligerax. . ibematizam⸗ lſe
digetta anerker den⸗ effe⸗ Sed auguſtinus ec uptijs 7 con ſuẽte per adul 1 ito cõin gez 8 T. Etan onit.i. q. i.
un . . e nuptij V is vinẽte marito ramus.ſic exp
ſC5elu Rmarbinanse vr bens ad valerium d Ignis vin ſſe accnſat᷑ ⁊ eo paramus ibi q malachita⸗
1 2,, = * 4 2 ⸗ imſs. i 1a4 i li.
litühtn, etu latũ.⁊ ex de eo iſcentia. trimonio. B8 llius adultera E ſũpfiſſe in pꝛ ij. q. ij. de ↄiuga ⸗
ſuuin eorelnilf Eort Snniſceng, enn to:eandẽ ſu rrvi giſ wt aiugalt
netn n laedr en ma. q⸗ ſ⸗ Zicet alicui O ſtadulrerto. in ximo defunc . lice peniten/ J quiſ.ipximo.j n
gilfian Pol peradul,ſign u mpꝛins pollnita eo cũ quo ſuit n ſcit:oĩmodis pub ſt penitẽ r recitat. maioꝛtñ ẽ co
nnſn 8 ſi.in tenio am hbu. (na niq; motno eo cũ poõr ceõ dinolcil: l: de quo en po hiturꝰ ſumptio ob hoc.
I laſti. xit. extra Eniqʒ biũ ſieri pot tie ſubijciat᷑ dierii ſernahitni tra e preſumpt vij. hi
nſtui Biccan ourer erum connn dulteriuz. efatq ſi expedierii ſe aut un in Sangif Prg wihb
wlimt ecu haberet. Inno. õü pꝛeceſſit adu ali. tiaz pꝛef iſ ſoꝛte idem vir tocc Sernah llud er rigoꝛe
Achlt tamẽ tantum uoe ingiü niwo de bono coning regnla:niſi ſo oꝛtuus fuera anice iſericoꝛdie diſpen
Acnne ereipit ertra e, on sex res m quim tas. vel iſtud ex miſer cio bic
ixnil ſus excipit extra e. Item in libꝛ ilicitas nuptia ier virum quin t ꝓpinquitas de. vel ibi de cetracio l
i caſus ot dici ſſe ſane fieri licitas boneſto lie notetur: aut ꝓpin⸗ lis impe ſatioe. vel i imonio.
Silnn tenlens. suae dicl Poſſeſ ite cõiunctis: ſt. diſſe not actio crimina cötrabẽdo matri ro ð
felimni ꝙ tertius kontineru perſonis illici aniſeſtuz eſt. lia quelibet merit: ine vlla de icd ſimplici. bi ve
en⸗ entem de All ſi ꝓbatũ cum vel die ðᷣ 0
mntiit Ubrenin r n alic lacito.ſnblequen auguſtint: ciat:quod ſi ꝓ epeudcum oſo adulteni.
4 ice cötrahit cũ a 2 ia anctoꝛitas auguſt con/ ingij maneãt perper ano ceſtu trahẽdi.ſ.mfi⸗
heln blice cõtir ã vellet Hec vltia if: perhibens ſpe coningi concil.elibert Hegula. 9 cũ illa.
echn gu fidẽ dat ei qᷣ e magi binis loquit᷑ honeſtuz ia. Item er c x1 iũ vr cõtrabatur 1
oncu nſire ad pnia. moniũ v⸗ dit. hoc io
Wemobebe nd e binas poſſe iranſir nma aucto⸗ nd vernerg. ſen 5 dieſt ſi erpedit. boc i
. . 7 5* ſus luune
mud Ritarem ot en itü nupriarum. erepndia ap ꝛtem ma⸗ digra meatm tap rxriij.
onti ia berrenne Poſl placi ini loqunun de rept nin 5 Jana mulier in mo ſüt: diliein coͤt nentie. vt.r
esale iſtiguit 2 male. .e. tas auguſtinil te viro ſuo:q EE lijs conſiliata ſit: nilis ſcentia.
ra diſtigu a auctoin ri dum viuente vi õmittitur riti ſui cum alij ſe defen / ”
eN F. bec vltim onit ve ta:quaʒ it in coningiũ c lianam ir aliquem illoꝛum ſt üle Occicdliſſe. hoc ipᷣ 1 fonte
ias.vltimo poni §. cnn 5dnciti dulteriũ aliq ⁊ ipſe vir aliq⸗ ſi ꝓbare pote v* Etur ali ſi cau q; ſe
tionez in. riũ cnins a nla cre do occidit ⁊ ſi ꝓ iũ gerẽtur. . fulaudablẽ
un ram ſolution dum. adulte iaz dum eius cop ig den it vroꝛẽ ei er ð ccuer. fi ſͦ vroꝛe
ic ſubaudien veniaz d o leonis oterit vroꝛẽ aptiſmu cñ vxoꝛ
mti bic lt diſtin guere babet v lita. Illud ver lia ca tuc ducere p ſ machinarſit. pbap b diẽ occidil
1 iater punieunzsanl ditur eſſe licita. inimici une velerall ſtante babtiſmu mturibaprino⸗ ool vene⸗
niga ſmter bur t tunc non n pꝛobauit hodlt autem ſi Sad h. vbiẽt arguitu mot peccata nõ Fenabehe vluerſt dcepit l
nnie d en eaz pꝛi ſſit ſed hoc non colrarece de facto. defũcti nõ ghatr. Pnene cũ affectu nõ pedh viri rataʒ bʒ dſi tñ n . i.c.i,
n gan eic en naan derſteremmenol, contrabere põt ſe. vñ ——— nebimndeckur Fo vi⸗ iee Fen † camiaulelen .
ee is vxoꝛe viue ouerit eam is nürn ijs retrotrabi ra riſi elij. in adoleſcentia. .
nn quis Re nec poſt cognonerite ma.c.vl.h. a. reſtrin guntur en i maleficijs rei uuenis.vt.xxxiij.q.ij.
. dDux.in oꝝ ſnla. re dden⸗ 8 o.niſi ſit uue
cſee Aneen exira de eo qui dun s patent qᷓ eo 1petant. tu. re Perpetuo. ni ſi duo.
hn P) Dllus. caſus nchnildaluo nerannndn dirilſůma. terlectoꝛ
d ad duos dam. l. alius iat quos
en aum l quod viaut lox caſuu interuen
un, O ennin aligs
eß
N

gEm.

6: S
((ant
a ◻ qua.alias eſt. 5. reſpicit hic. 5. pꝛeccedentẽ. bit ad ſubaudiendũ vbi tria vitam ſed tamen eſt appetendum cauſa vitande foꝛnicationis 2 ppter K
8S dirit. 2 ad ea tria introducit capita. pꝛolem. ⸗ õ Wren
b VNoſt quinquẽnij.ſed nõne pꝛo adulterio.vij.annis debet penitere.ſc.ſel t ¶Dicens. imo dirit ſe non habere viru in euãgelio. ſz hiero. reſperit o
nt arbitrarie penitentie. hoc nõ quod in oꝛe pꝛotulit mulier ſed quod in mente habuit. bene. n. ((Aus
c ¶ Sec.obijcitur danid.hanc hiſtoꝛi habes.l. di. S. ecclene. gerebat in coꝛde ſe virũ habere.vnde ⁊ dominꝰ p[ʒ opi. eius dirxit. vade n
a . In veterl. planl: diriſ⸗ voca viruz tuü. q. d. Aulnin
ſet ꝙ ideo ſuir matrimoniuʒ . . Auẽ putas tuuz llla —
inter dauid ⁊ berſabee quia vir eam reaʒ eſſe conſilij: poteſt vt re.quis erit pᷣſbyter qui pꝛopter cõ/ gquai coſentiendo ſe n
eccleſia nondũ pꝛobibuerat. nobis videtur ipſam vxoꝛeʒ dimit niuium illis oſentiat nuptijs. Iẽ ſeſic ſentire dixit. vi⸗ eeni
e ¶Vermittebat. nota bůc ctere ⁊ ſi volnerit aliam ducere.ipſa ioannes chꝛiſoſtomus. Aleo qꝛ pꝛopheta es iu trh
permiſſionẽ cäparatih elſſe antẽ inſidiatrix penmitentie ſubiecta Secũdaʒ verians röcm ſomnicanri 2 ii eſt ar. c qui dieit um
ennn G atan abſqʒ; ſpe coniugij maneat. IJe,z conincif: qmi ſecũdâà ducit vxoꝛem. enind 82 ietie fuihn
ne malng nntterekd. bo⸗ ex conci. elibertano. “ Reæ rõeꝰ apoſtoli pꝛeceperũt remi⸗ dicere. 53 4 uuii
micidiuz. ſimile. . xxxiij. qtiſ. Moſt pemtenti iz reconcilietur ad Kł ſecũdas adire nuptias ꝓpter q vor ſignifcat. qð j
fſi quod verius. Cöionem vidua que mechum ſunz coôtinentiã hominũu. nâ ſecundaz eſt ctra ülud.rrij.
ſ ¶ Malens. xxij. q.i. conſio in virum accepit. quidem accipere ſᷣm pꝛeceptũ apo u his aut f.. de re. du. Vri
dera. „ S Iqua ſuerit vidua mechata ſtoli licitum eſt.ſm aũt veritatisra in ambiguo. eie
8 Innrmitatis. aꝛ no fuit poſtea eundẽ habuerit mari tioneʒz vere toꝛnicatio eſt:ſed cum u ¶ Vit eius qr illi un
peccatum dauid ſue inpꝛ⸗ tum poſt quinquennij' tẽpus: acta pmitiente deo publice ꝛ⁊ licenter cõ zgnos mul habuit ch
bitalis eſtus ſed nigee. legitima penitentia placuit eam ad mittit᷑: fit honeſta ſoꝛnicatio. ꝓpte⸗ g licc ariudeis. iri
b igcattone vroͤpe. communionem reconcillan. Sy rea bene dixit xpusi enangelio. qan Itar de biuar gau⸗ min
riiſillac vauid enim iter⸗ obijcitur: dauid cũ berſabee adul / moyſes hoc permiſit ⁊ nõ pꝛecepit. ſqua in plines con⸗ foe
pꝛetatur manu foꝛtis i.chꝛ/ Eerium cõmiſi: ?⁊ mouem virie ma aliud eſt enim pꝛecipere:aliud per- ſenire velit inſimul hrin
ſtus qui foꝛtiter debellauit chinatus eſt: ⁊ tamẽ eâdẽ berſabee mittere.quod enim pmiitimus no nibll aget. vt ſi dicat ale⸗
gereas poteſtates. vrias lux poſtea duxit in vxoꝛem.ſed in ve/ lentes pꝛecipimus quia malas bo conſentio i vos niſi
mea deus. ſignificat dia⸗ teri teſtamento multa permittebãz minum voluntates ad plenum pꝛo fore alter eſſet cöſan Aa
bolũ quitranſtert ſein ana tur pꝛopter inſirmitatem quei ena bibere non poſſumus. Itẽ biero guineus. luc ſoꝛe te⸗ un
gelum tacie⸗ etiam lucidi, gelij perfectiõe eliminata ſunt: ñicut nymus de virginibus. neret netrunoninn uma
creatus luit quezetlam de? Bermittebarur quibus libet dare Et vitef pertenlũ ſormicationis le eum weliand:vel die rin
ſuperauit berſabee interpꝛe libell dij odium fu da iacéceduntnr. vbinũerus. i. exquo t.
ecclenã gentiliũ q aurit do deretur ſanguis inoxius qd poſta ) UTomodo virginibus fomi ſbi vir qui ppꝛie vn⸗ m
na ſeptitoꝛmis gratie.⁊ rpo in euangelio dominus pꝛohibuit di acationis periculo cocedit nu eſti chꝛiſtus eſſe den ſnid
copulata eſt. vt rxxij.q.ij. ðS. cens vxoꝛem a viro non eſſe dimit ptias:⁊ excuſabile facit qð per ſe nõ ſtit.⁊ qꝛ in eo deficit hiit
his ita.i.cũ pꝛius adhereret tendã:niſi cauſa fomicationis.que· appetitur:ita eodẽ fomicationis pe ſacramentuʒ chꝛſſli 2 Piti
vrie.i. diabolo per cultü ido dam permittebantur cauſa inſfirmi riculo cõcedit vidnis ſecunda ma, ecdeſie. . lunn
lattter. tatis ⁊ ſacramenti ſutnroꝛum: ſicut trimonia cõtrabere.melius eſt. n. Ily x ¶Tres. anch mioꝛ Ann
Ebis aul vnci. hu dominus permifit filijs iirael offer, alterum ? tertium vnũ viruz noſſe mmerne abar er⸗ ine
ass alic, vnen te pꝛima. de Le animalia ſibi in ſacriſicium:queĩ quã plurimos.i.tolerabilins ẽ vni minore,pettadie⸗ pnn
talibus ſecũdis nuptiis in egvpto conſuenerant imolare de· bonmnni pꝛoſtitutã eẽ quam multis. gi. licetin i. mnder
telligas hoc.c. mMonibus malẽs ea ſibi offerri quez ſi quidem ⁊ illa in enangelio ſamaꝝ p Pꝛimus. bec di ſiffde
Tempus ll. penitentie. idolis vt eſſent illis ſacramẽta ſu- ritana ſextum maritũ habere ſe di· ctio pꝛimus nõ con⸗ niſr
1 .⅞.Debere.i. debet deponi turoꝛum:ſic ⁊ berſabee permiſſa eſft censarguitur a domino ꝙ non ſit ſiru tur cũ hac dictis 1 .
ſi poꝛ vroꝛ viuat.xj.o.iij teu · Onci in vxoꝛẽ non magis canſa ſue vir eins vbienim numerus mari/ ne ſanguinarius qa P .
galdus. r eam ielligae in inſirmitatis quoqʒ ſigniſicatione· toꝛum eſt ibi vir qui pꝛopꝛie vnus Lamechnontau i ad
tereſſe per conſenſum. velet futuroꝛum: ſed eſt alia ratio: quare eſt eẽ deſiſtit: vna coſta a pꝛincipio mus onicten l⸗ e
vtbeneee e i ſmili Vroꝛ defuncti bnic nubere nõ poſſit in vnam vxoꝛem verſa eſt. 2 erunt chaimn ſet oſnuinu inei
m. D mtige,Rent moyles Sener aliter enim pꝛobibent viri et inquit dno in carne vna: non dixit nidt. ig;
permiſt dari libellum repu mulieres frequẽter matrimonia cõ tres neqʒ quattuoꝛ alioqui nõ duo ¶Altqz. q idez eſt. in
dij vt vitaretur bomicidius. trabere. vnde in cõnnbio ſecundaꝝ ſed plures pꝛimnslamech ſangni a Cathacliſmi. 5.
ſc apoſtolus permiſit ſeclu⸗ nuptiarum pꝛeſbyteri intereſſe non narius atqʒ homicida vnaʒ carnè i xrxitij.q.iij:an no ↄtra cpln
das nuptiaſ vt vitaretur ſo: Debẽt: ſicut ĩ neoceſarit᷑.cõcil.legł. dDuas diuiſit vxoꝛes:fratricidium ? ſed bic narratur res dif
nicatio, Fides 1 cônerſatio penitentia, bie bigamiam eadem cathacliſmie pe- pout geſta eſt ibi mi uuiſed
n Fornicato cum eiqus nizteon qui freqnter dnct vxroré. na deleuit: de altero' ſepties de al- niſtenum na becca⸗
permiſit moyſes poſt repu⸗ M y teroſeptuageſies ſepties: vidicatũ tuʒ lamech dengnat ſencoi

diatam aſſumi.

8 qui frequenter vxoꝛes
Aacunt: de his ꝗq ſepins nn/

eſt:quantum diſtat in numerotan⸗

peccatũ bũani gene⸗

Licenter. 6⸗ „OrUi Kiepig in ii4 is. qð deleuit ſaluti: Uadr
. Dakin non a hemmr. bunt: tempus'quidẽ penitentie his tum ? in crimine quam ſancta'ſt bi Nr dowele hant n
p ¶ Auia. reſpicit hoc alu Manifeſtum conſtitutũ eſt:ſed con /- gamia hinc oſtenditur ꝙ bigamns a Catbacliſmi i
locum matheiiliud ſ. quos nerſatio ⁊ fides eoꝛum tempus ab- ad clerum eligi non poteſt. ⁊ idem difuuij a catha qd
deus cõinnrit homo nõ ſe⸗ bꝛeniat.pꝛeſbyteruz vero cõnubio apoſtolus adthymo. vidua inquit cire.æ dliſma qð eſt curt
paret.quo audito. direrunt ſecundaꝝ nuptiarum intereſſe non eligaturnon minus.lx. annoꝝ que ps mundi qſ circu⸗ (ö⸗
hargentin oennce debere:maxime cum pꝛecipiat᷑ ſe⸗ muerit vnius viri vxoꝛ. hinc cõmn/ b eilliun deſt zann
pudij ⁊ dimittere ⁊ dixit illiſ cumlionup tiis penitentiam tribne, nep ecep tam de bis viduis que ec ð peccato alterius.. un
quoniam ad duricitiam coꝛ chaim. Ad
dis veſtri permiſit vobis iididd M .. (Septies. a vindi fitre
minere vxoꝛes veſtras.q.d.non pꝛecepi eum ſit malum.non enim c ſit ma/ cta ſũpta de eo vſqʒ ad lamech ſeptimũ ab ada.ſextũ ad chaim.vł quia u
lum ſine vicio eſt qd ignoſcitur nõ pꝛecipitur. xiij. vieneriinn.· biꝛimitus in. vij. generationibus que in diluuio perierunt. miin
q ¶ Meecipimus.i.permittimus.ſic ponitur.lv. diſ.qui partem.l.di:domino d ¶ De altero. quia lamech. lxx vij aiabus fuit punitus que ꝓceſſerüt Nir
üſncto, Eefübis eius. vel vic ſepties i.perece. en
rI Vomodo. virginibus. caſus. biero. in hoc.c. redarguit eos qui ſmul e ¶Septuageſies ſepties. ſ.perfectius. iuxta illud. o terq qterqʒ beati liin
ulures habeni vroꝛes.pꝛimo exemplo ſamaritane a domino repꝛebẽęſe. i hfecti. videtur ergo ꝙ magis peccauit lamech qᷓ ebaim. qꝛ magis ſu iinn
ſecundo ratione inſtitutionis coniugij tertio exemplo lamech inde grauiter nitus eſt ⁊ ꝙ peccatũ lamech grauius ſuit vindicatũ.quia plura com lan
puniti.quarto vtendo argumento a minoꝛi de lamech.non vero bigamo ad mifit. duo.i.homicidiũ ⁊ adulteriũ.chaim fratricidiũ tannrum. Aa
vernm bigamum. in ſine repꝛehendit quoſdam qui dicebant ſecunda mari⸗ f U⸗ In numero penarum.i.maioꝛitste. ſtiſe
monia non eſſeconceſſa iudeis niſi in caunn. g ¶Auã ſcã. ironice hoc dicit.⁊ loquit᷑ de altera bigamia oe vera.ſ. and
8 VDer ſe. matrimonium enim pꝛopter le nomappetitur quia non duelt ad b .Biigat. non intelligas debeat talis eligi ĩ abbatifſaz. nã illa erit Man

tugi
W
tdls
Nuungenu
ſting
risH
tftfin
lda
ſtttdn
itſottu
ffrefun
Nae
Gn
Gerneltc
ew
etſente
toNad

gin

.

en
tlonndt

naa
Pſin
en
enfttn
ri
n

Aean
Alkti
NMn
litkdn

etgt

nigce
iikam
Khulde
iſe
iaüO

uſns

e

xxxj

virgo vtxx.q.i.iuuẽculas.ſed vt paſcat᷑ ab eccle,fa.
a ¶ Nauperũ.lxxxi.di.c.vidue.⁊ ſequenti.
b ¶Mon meretur accipere.nõ dicit non accipiat nec dicit vt non de⸗
tur. ſed non meretur accipere qꝛ non datur ratione merendi.ſed datur
iſericoꝛditer ratione obſequiij. .

¶Auãq. hoc re⸗
ſpicit pꝛincipiũ.c.vbi

ↄcedit᷑ viduis ſecũda

matrimonia ↄtraber
dicebat. n. quida il
le vidue tàtũ poterat
cOͤtrahere quas moꝛ-
tuis maritis ifidelibꝰ

fides iaz viduas iue⸗

niebat ꝗᷓ.ſ.iam facte
vidue conuertebant᷑.
d In quib'. l. teſti⸗
monijs.

e¶Aerũ. magiſter

hoe.c. intelligit de ſe
cundis nuptijs lici⸗

tis. ſed cõpetentius i

telligit᷑ de illicitis alit
exemplũ de lamech
nõ cõgruet quare taꝗ
aſpera ꝓponeret hie
ronp. cuʒ auctoꝛitate
apti licita fuit ñ video
WPeriãt. obtre

Acaato:es. qui di
cunt me danare ma⸗

trimonia.
ITrigamos. hic
vel.ix.ne quis veni⸗
ens cõtra ibi dicitk ꝙᷓ
tertiã ducere nõ licet.
vt in at.qũo opoꝛtet
epos.S.ſi aũt.col.i.ſj
illa conecta lũt ⁊ ſic ꝑ
bãc dictioneʒ nuptie
nõ tantuʒ pꝛime. h ẽt
vlterioꝛes nuptie de⸗
ſignantur. fic eſt ar.
otra de ver. ſ. boues
F. i.ff. de leg.iij. fidei⸗
cõmiſſa.S. ſi ꝗs decẽ.
hbeEus. caſtitate.
ergo caſtitas ẽ
ſter cõiugatos ꝗᷓ ſcã
dicif. xxx.di.hoc ſcri⸗
pſimus.põt ergo eo
rũ cõcubitus dici ca
ſtitas.ar. S.xxxi.diſti.
nicena.

VPermittütur. ſi

ergo ĩ ve. te pmittũt᷑
quo dicit᷑ apoſtolus

pypmiſiſſe. dic pmiſit. i.

pmiſſuz eẽ oñdit re⸗
digendo ĩ ſcriptis ꝓ⸗
pter quoſda qui dice

bãat ad vrxoꝛẽ nõ acce

dendũ cã incotinẽtie.

K W– Aogc ſi doꝛ⸗

mierit. verba
apoſtoli.
¶Biſffiniendũ. ẽ hic
ar. ꝙ non licet alicui
diffinire vel determi
nare vel excipere qðᷣ
canon nõ excipit vel
diffinit vel determi⸗
nat.ar. xix. di.ſi roma
noꝛũ.S.xx vij.q.ij.lex
dinine. xxxiij. q. v. ſi
nõ łʒ.ꝛ.xvj.q.i.ſũt nõ
nulli. 2.ij. q. v. cõſu⸗
luiſti. ꝛ.xx viij.q.i.ido
latria.2. lv. di.ſi euan

eleſie paſcuntur elemoſynis:a iccir⸗

co etas pꝛeſcribitur vt ille tantũ ac.
cipiant panperumꝰcibos que iam
laboꝛare non poſſunt.ſimulqʒ con/
ſidera:q; que dnos habnit viros ẽt

ſianus eſt ⁊ decrepita ⁊ egens eccle

ſie ſtives non meretur accipere.ſi
autem panis illi tollitur elemoſyne
quanto magis qui de celo deſcẽdit:
quem qui indigne comederit:reus
erit violati coꝛpoꝛis ⁊ languinis do
mini:quaquaʒ bec teſtimonia que
ſupꝛa poſuiin quibus“ viduis con/
ceditur vt ſi velint: denuo nubant:
qauida ĩterpꝛetani ſuper his vidnis:
quas amiſſis maritis ſic innenerat
fides chꝛiſti. Herũ:boc eũ in ex⸗
hoꝛtationẽ vidualis cõtinentie:nõ
in eodem nationẽ ſecundarũ ⁊ de⸗
inceps nuptiarnz putamus dirxiſle:
quas multoꝛum anctoꝛitatibus cõ.
ſtat licitas eſſe:vt ex verbis eiuſdeʒ
datur intelligi. Ait enim ad pa/
machium.
Nec due nec tres:nec deincepo nu⸗
ptie ſunt condemnande.
A Periant qneſo aures obtre⸗
ctatoꝛes mei:⁊ videant me ſe
cundas nuptias ⁊ tertias ĩ domino
conceſſiſſe qui ſecũdas ⁊ tertias nn/
ptias non damnani:pꝛimum potni
danare matrimoniuʒz. Jdem Non
dado bigamos imo nec trigamos
⁊ſi dici poteſt octomagoſ.dẽ ego
nunc voce pꝛoclamo libera nõ dã⸗
nari ĩ eccleſia bigamiã:ĩmo nectri/
gamiaʒ:⁊ ita licere quinto ⁊ ſexto et
vltra:quomodo ⁊ ſecundo marito
nõ nubere. Item aug. li.ij. contra
aduerſarium legum ⁊ pꝛophetarũ.

Secunda coniugia ſicut ⁊ pꝛima li
cita eſſe pꝛobantur.
O Ens maſculũ ⁊ feminã ppa⸗/

gandi generis cauſa nuptiali

—

caſtitateꝰ coniunxit:a ſecundas nu

ptias que in vnoquoqʒ teſtamẽto
permittunturlicitas eſſe monſtra⸗
nit. Item ſuper pꝛimam epiſtolã
ad coꝛinthios.
Log ſi doꝛmierit vir eius nõ
dicit pꝛimus vel liecũdus vel

quartus.nec nobis diffinienduʒ eſt

quod non diffinit apoſtolus:vnde
nec vllas debeo dãnare nuptias:
nec eis verecundiam inferre nume
roſitatis.dñs aũt ſeptẽuirã non dã⸗
nauitꝰ nec dicit in reſurrectione nõ
poſſe eſſe ſed tatũ neqʒ nubẽt neqʒ
nubentur. vnde nec cõtra humane

verecũdie ſenſum audeo dicere vt

quotiens voluerint nubant nec ex

coꝛde meo quotaſlibet nuptias cõo

dẽnare.quod dicitur vninire:hoc

gelica. 2.S. 1.. iij. ſaluatoꝛ. . S. xxij. q. v. hoc videt.ſed ↄtra ar.ff. de teſt.l.
qᷣſitũ.j. de cõᷣ.di.ij.liquido. ĩtelligo nõ licet iniuſte ⁊ male cõtra rationẽ
⁊ cõtra canonẽ.xxxiij.q.ij.quos deus.

m C. Mð danauit cũ qreretur ab eo cui deberet ↄiungi eſt ar. interrog à5
do aliquis quid ponat.vt.ff. de ver. ob.l.i.. ſi quis ita. S. e. qũo. ibi dicẽs. ꝛc.ſiʒ

ceclxvj

excipiendo non.vt.ff.de excep.non videt᷑ ar.ↄtra.xxij.q.ij.queritur.

n C In reſurrectione.ſaducei negates reſurrectionẽ futurà ↄtra opi. phariſe⸗

oꝛũ qui eã credebãt.i.holes futuros in eodẽ ſtatu. dicebãt.ſ ꝙ debebaͤt coõmi⸗

omm vidue.beatioꝛ autẽ erit ſi ſic

permanſerit.

Q.tiijj.

UMod antem'’ aliqua non

ſit cogenda nubere alicui:
ambꝛo.teſtatur ſuper epi/
ſtolã pꝛimaʒ ad coꝛithios
nubat vidua cui vult tantuʒ in dño
ideſt quem ſibi aptuʒ pntaueritilli
nubat:qꝛ innite nuptie ſolent ma
los ꝓuentus habere.tantũ autem
i dño.i.ſine ſiuſpitione turpitudinis
nubat:⁊ viro ſue religionis nubat.
Item indiciũ vrbanipa.
Juramẽto pr̃is nõ cogit᷑ puella nu
bere cui nunquãa ſenſũ adhibnuit.
M Q verũ eẽ cõſtiterit qnod no/
bis legati ioꝛdãis pꝛincipis re
tMerũt.ſ.q;
liã ſuã infantulanolẽtẽ ⁊ flenteʒ et
ꝓ viribus renitẽtẽ nõ aſſentiẽtibus
ſed valde dolentibus mr̃e ⁊ pẽtela:
rainaldo rodelii filio deſponſane/
rit:quoniam canonuz ⁊ legũ ancto
ritas talia ſponſalia vt infra oſten/
ditur non appꝛobat ne ignoꝛãtibuiſ
leges ⁊ canones nimis durnʒ quod
dicimus videatur ita ſniaʒ tẽpamꝰ
vt ſi priceps cũ filie matris ⁊ parẽ/
tele aſſenſu id quod ceptũ eſt ꝑficer
volnerit concedamus: ſinautẽ le/
gatꝰ noſter vtraſqʒ ptes audiat:⁊ ſi
nihil fnerit ex pte ſupꝛadicti irainal/
di.ãpliꝰ qð ipediat ab ipſo'ioꝛdãe

ſacrʒ ꝙ ita oſtet hec vt dicta ſũt:ac·

cipiat:⁊ nos canonũ ac legũ ſcita ſe
quẽłtes deiceps nõ ꝓhibemꝰ:quin
alij viro ſi voluerit pᷣdicta'filia eiꝰ
tatũ nubatidño. Ecõtra hoꝛmil/
da pa.ſcrib.enſebio epiſcopo.
Aa ſcitas reqſiuit a nobis ſfra⸗
ter venerãde ð filio adulto quẽ
pr mr̃imoninz ↄtrahere vult ſi ſine
volũtate filij adulti facere põt. Ad
qð dicimꝰ:ſi aliqno mõ nõ cõſentit
filiꝰſfieri nõ poſſe.põt aũt ð filio nõ/
dũ adulto volũtas cuiꝰnõdũ diſcer
ni põt pr̃ eũ cni vult i mrfimonium
tradere:⁊ poſtquã filiꝰ ꝑuenerit ad
pfecta etatẽ oio obſeruare ⁊ adiple
re dʒ.hoc ab oĩbꝰ oꝛthodoxe ſidei
cultoꝛibꝰ ſancitũ ⁊ a nobis tenendũ
mãdamꝰ. Itẽ ſacratio regi arago.
Qnoꝝ vnũ futuruz e coꝛpus vnus
dʒ eſſe æ animus:atqʒ iõ nulla eſt in
nita copulanda alicni.
E neptistue iugio quã te cni
da militi datuꝝ neceſſitatisin
ſtante articulo ſub fidei pollicitatio
ne ſirmaſti:hoc eꝗtate dictãte ðᷣcer
nimꝰvt ſi illa viꝝ illũ oio vt dẽ ren/⸗

nuit:⁊ i eadẽ volũtatis anctoꝛitate

ipſe coactusP⁊ dolẽs fi-

ſceri ſicut ⁊ nũc faciũt ⁊ qu?

libet receptuꝝ vxoꝛẽ quã hic

habuerat vt phariſeos con

fũderẽt talẽ eis queſtionẽ fe

cerunt.Ecce aliq habuit hic

octo viros cuius illomnz erit
vroꝛ ĩ iudicio.quã qoͤnẽ ſol
uere nõ potuerũt.quã cum

poſtea ſladucei ꝓponerent.

Jeſus rñdit.erratis neſcien
tes ſcripturas.qꝛ ĩ reſurre⸗
clione neq; nubẽt. neqʒ nu
benkt. ſz erũt ſicut angeli dei.

o U Escoꝛde meo.i. pᷣter di

uine ſcripture aucioꝛitatem
quilibet.n.dʒ ꝓbare qð dicit
non ex ſuo cõſenſu moueri
rxx vij.di. relatum.
p ANAod at.h qrit᷑ an
aliqᷓ ſit cogẽda nu

bere. ⁊ rñdendũ ẽ?

ꝙ nõ qꝛ imr᷑̃imo⸗
nio aimus debet gaudere

plena libertate. er de ſpõ. cũ

locũ.imo ẽt licet culpa alicꝰ

pceſſerit metũ.iñ ille meius

ercuſat eũ a mr̃imonio. vt:

ex.e.veniẽs fl aũt quis de⸗

ſpoſauit aliquã bñ ẽ cogẽdꝰ
vt ducat eaz. vt e de ſpõ.ex
litteris.ĩ eaſu tñ ſub alterna
tidõe cogit.ſ.vt vel ducat eaʒ.
vel ĩtret religionẽ.vt ex ð cõ
uer. ↄlu.ex publico.nõ ob⸗
ſtat qð legit᷑ e de ſpon.reꝗ
ſiuit.ibi dicit᷑ poti? ẽ monẽ⸗
da ꝙ; cogẽda. expone pouꝰ
i.pᷣus.ð h plene nõui.xx vij.
q.ij.S.ſi cõcedatur.
q G Yverũ.coactus.hoc
nõ releuat eum ſiſi⸗
lia conſenſiſſet.

r Infantul. hoc ſuffit.

V nihil actũ videretur ſi illa
eẽt ifatula.i.j.ſeptẽniũ ſj hac
ð cã papa ñ ꝓcedit.ĩmo cre⸗
do ꝙ poat᷑ ifatula ꝓ puella.
8 Tẽpamꝰ. hoc iõ dicit. ga
ille raptoꝛ erat.⁊ iõ ðᷣ iure eã
hẽre nõ poterat.ar.xxxvj.q.

ij. placuit.hũc rigoꝛẽ tempe/

rat hic papa. .
¶ꝘBoluerit.ar. qðᷣ de iure
faciũ ñ è ꝑ ſequẽtẽ ↄſeſũ poſ-
ſe legitiari ⁊ ↄfirmari.⁊ ẽ ar.
ꝙ ratibabitio retrotrabitur
2 cõſirmat qð pus illegiiie
factũ erat.ar.x vj.q.i.c.vlii.
u ¶Qõ ĩpediat.itẽtiõe ioꝛ
danis vt ſi ꝓbaret eos po⸗
ſtea cõſenſiſie prem.ſ.⁊ ſiliã.

x CAb ipo.ar. ꝙ teſtes ð do

mo ꝓdeũtes recipinntur ſ
hoc ſit in matrimonio.
x¶.Ab ipſo.i.ex pte eius.dʒ
eni p teſtes ꝓbare exceptio⸗
nẽ ſuã ſup coactionẽ.nò aũt
ſtaret᷑ eiꝰ ſacr̃o im̃ niſt ei eẽt
delatũ ab adueſario.
yNJoꝛdane.ar.ei ꝗ coactio/
nẽẽ paſſus ꝓbatiões ↄpetẽ.
3 ◻ Peedicta. etiã rainald“.
licet ↄfeſſus fuerit in iure eã

ſuꝗ eẽ vxoꝛẽ nec ꝓbare po⸗-

tuit. non enim ſoluiſpoteſt matrimoniũ ex vna pte. vt ex ð ſpõ.ipu atteſta.
E neptis.neceſſitatis.quia fote neceſſarium erat ei milits auxilium.

39 * vel fone intulit ei metum.

K

Cau.
.. B
volũtate. 2 pꝛobet. ff. de ij. q. vj.oĩs oppꝛeſſus.ↄtra.ij.q.vj.ſi eps.ar.S.vj.q iiij.oſius cõra.
Geleaddnnlornne Natdebanc. acn voluͤtete r x AN aũt. H intitulatur tertio queſtio.an.iſ.filij poſt ſpõſton⸗
b ¶ Bileickij.i. odij. paternam poſſit cum alijs conirabere ⁊ quideʒ ſi ſponſa lib⸗
c Kedũdare. nõ regulã qui occaſionẽ dani dat damnuʒ dediſſe videt. vt ex cõſen ſiſſent ſilij Padſepitniumno lte aliſs nuhere xrvij. aer
de homi. de cetero. xxij.q.ij.ſi.tu. xxiij.q.iiij.eſt iniuſta. ij.ꝑ toti.ſ iñ nupſerit ienet miim dabaiget . uug⸗
T. Dd f Kd ſrvel inae⸗
vłſciptura qua nos cõmo/ perſiſtitꝰ vt viro illi pꝛoꝛſus ſe dene cõpoſniſſe piaculum.naʒ eo tpe ad prẽniũ nõ bt necel/ n.
nuit de facto ſuo. get nupturã nequaquà eã inniam apoſtolicaz ſedẽ libelluʒ appella/ nrio ſpoſotin ſtare uni
e ¶Zegẽ. enet᷑ ergo pbare renitentẽ eiunſdem viri cogas con tioms ſue miſit:in quo quidem non e a ſpõſalia tenẽt nent
etiä ſolenitates otra regulã ingio ſociari.quoꝛum.n. vnuzʒ coꝛ adhbuc conſeſſaʒ ſed vt cõtra ſe fal⸗ rliaeen anerveßer Nc⸗
coez qua dici bſumit oia vns eſt vnus debet eẽ ⁊ ammus:ne ſuzʒ diceret crimen cogiſſeſe inotnit Ulis ſpoͤſelibus erna Ttiss
aſctter en r imhede e ſoꝛte virgo cum fnerit alicui innita iniuper ſubiũgẽs:qy ſi amplius cõj, de deſpon. iĩpu. tua. ien
inll⸗Acunuͤrcfalieſ dicit ſee copulata cõtra dñi apoſtoliq; pie⸗· pulſa fuero:ſcitote non veritate ſed alias non obligat ſi⸗ N
emiſtra pupillo pꝛobabit q ceprũ aut reatũ diſcidij aut crwunen timoꝛe moꝛtis: 1 enadẽdi ſtndio:qi: linz ſponſo paterna r
