.ſructũ vere pnle nõ conſe· lins ea qͥ boc mõ acqſierut tanqnã diuerſaz videt᷑ poſſe vel velle acci ne es — ſ
auutm. vt.ſ.ecñ admiti ſnae pauperibus largiuntur:quam pereme d cinà: ſi verorẽ alienã ꝗs l üiat 1 comp
debetad vniaz vter de ven. eig a quibꝰ accepta ſunt. tqqu alie còſecrauerit nõ eandẽſed eſtimano umar. cen
re do ad ede be diiiſ. nareſtitnat. Qui vero cotra ius ſo nẽ eius reſtituere dy. Ande gre. Dinperinus.
e e Fres. niſt reitinatur. cietatis bumãe furtis rapinis calũ OQui rem alienam conlſecrat: eins eis. iceſt laicis. ee
O itocuq; pegi nijs oppꝛeſſionibus inuaſionibus cimeganem reſtituar. . qꝛ res lemel ↄſecrata (
alienã rẽ Pollederit vli all aliqua abſtulerint:reddenda potiꝰ 6 Hmperimns nullam extitiſſe no dʒ mo ad ppba⸗ i⸗
rit in ea pᷣſcriptio.vi.xxxiiiſ. qua donaàda cenſemus:ʒachei pnʒ cam pꝛo qua res eoꝛuʒ potuii nos vjius redigi. vt i
ꝗ. ij.i vgo. naʒ diuturnirs blicãi exẽplo. Q., vji. ſlent rõnabiliter a te occupari: anqdʒ xiij. q. ij. auruz.2. ſ. de 8
ipis nõ minuit ſz auget pec Aod vero penitẽtia agi eas incõlulte ac temere coſecrari.ic Rerligna Slanns u
catu 2 aggrauat. vt. xxiiij. q. nõ poſſit: niũ res aliena circo experiẽtie ine pꝛecipimus vt reclefte: uu bu ellitre, m
ſ.ſciſma vñ in pſcriptiõe reg reddatur. teſtatur augu. qꝛqð ſemel cõſecratũ eſt: eis nõ va qitnenda. vi rij q h. gi
riur boaſddes a pncipioꝛzi in epla ad macedonij. let vitra reſtitui: ſtudij tui ſi: vt ippfe aponeltcos ei int
medio ? in ſi.⁊ ex oĩ tpe pſcri in eyla aa L apoſiolicos. 2. x viſ.q.
ptois. vt e de pſcrip. quoni Menitentia nõ agitur. ſi aliena res epus debeat pꝛeciuz dare. Pꝛo iiij. queſti. aliud iñ eſt ſi⸗
am oẽ tu dicas e ſier oi pte mon reſtituatur. mals auũt apud puncipes eccleſia in re aĩata.nã ſi ſfuus nal
Pſcripiiöis habuit bonã ſidẽ Ires aliena pꝑꝑ qua peccatu, dʒ intercedere: non eos temerario alicuius fuit ↄſecraiꝰ aite
tuc res illa ſacta eſt ſua ð bñ B8B eſt reddi poſſit ⁊ nõ reddit p- auſu deſendere. Ande gregoꝛius bñ rneſtituit dao no
ſcio turin. vñ tuͦc noeſt dicknitentia nõ agiiur: ſed ſimnlatur. i romano detenſon. ocm:Rgrennte K
dũ heat cõſciaz rei aline. aũut veraciter agit᷑:nõ remitti pec Eccleſia pꝛo malis intercedat non atres alata vennatp ii
iz poſt tepus Pſriicfd ine catiũ niſi reſtituat: ablatũ:n vt dixri costemerario auſu defendat, mittendo ſe ordinan⸗ n
vi: Kre ialens ee reſtitui põt. plerũqʒ eni qui aufer Iguiin furtis publicis impli ſed res inaiatain nul
liena gda iſſ vieut Wlalle amittit:ſiue patiẽdo malos:ſine ip cati ſun a nobis nõ videstur io delinquit. vt vides Kn
gs rẽ pſcript bꝛet er c lu ſe male viuèdo.nec alind hʒ vnde ininſte defendi:ne opinioneʒ male in ſi. vij. q. .epiſcopui
cratiua:tenetur ipſam reſti⸗ reſtituat.puic certe nõ poſſumus di agentiũ ex indiſcrere deſenſiõis au,/ edẽ ratonẽ aſſignat T
tuere ſi remoꝛdet ipſum cõ⸗ cere:redde qð abſtuliſti:niſi cũ hie ſu in nos vllo modo tranſeramus lerxr ꝙ ſi neſcio vbi ſit tn
ſeientia. aꝛnihil veperire re credimns? negare.verũ qdẽ ſi ali ſed quãtũ decet ecclenã admonen huus meus no bel
dimus eccleſie vtilitatbus: quos ſuſtinet cruciatus repente ꝛdů/· do⸗ verbũ interceſſiõis adhibẽdo mnanbibnus p a⸗ 4
ea que ſunt aliena relddan exiſtimat᷑ habere ꝙ reddat:non eſt ꝗbꝰ valetis ſuccurrite:vt alijs opẽ anima ant, vt. fl de n
tur. vt. liii. i. generalis. lecd iniquitas: qꝛ nõ eti vnde reddat ab fſeratis: ⁊ opinionè ſancte ecclie nõ enohilt WK
tenetur. vt.fr o bis l fau. lata pecunia tñ dũ eà per mole ia; ingquietis. Furtũ aſt nõtq in qud , Bepomus.inpein.
cre. q aũt. f ſi qd cũ pupilo. coꝛpoꝛales reddere cõpellit᷑:pecca titate rei qᷓʒ in affectn ſurantis ↄſide Jaui iniuſte.i. u
Patido.i.ꝑmittendo t quo male ablata eſt penas luit. ratur. Ande bieronymus in epi R nimis impꝛobe nn
ꝙ alij male auferant. ſed nõ inbnumanũ eſt etia pꝛo talbꝰ ſtola ad titum. ⁊ impoꝛune.⁊ hoc ve Adi
g ¶Recde.boc ĩtellige a intercedere:nõ ad boc vt minime Hon ſolũ in maioꝛibns ſurtũ ↄmit trüeſt ci ſeit aut ce di
ſur vel raptoꝛ nõ eſtſoluen⸗ reſtituâtur aliena:ſed ne fruſta bö titurſed etiam innunonbng. eos ſalecsdenatoc. 6 ti
do. ſed ſicet ſoluendo t res in hominẽ ſeuiat. ⁊ paulo poſt: Il/ R Ar aũt nõ ſolũ in maioꝛbꝰ ſʒ al ugetinauee ni
quam abſtuleritſine cuba Iund vero ſidẽtiſſime dixeri eũ qui p in minoꝛibꝰetiã indicat᷑. nöõ.ꝗ(. kue bortenet osde⸗ c
Sracenlderi enarur edd, homine ad hocinternenit: ne maie qʒð ſurto ablatũ eſt: jͥ mens furatis cenderenin ſit public⸗ k
C.de Kſubenage. ablata reſt tuat.⁊ qui ad ſe cõfugiẽ attendi. Qnõ in fſoꝛnicatione nõ ic latro vel nocturn? de ign
b ¶ Cruciatus. ar ꝙ pau ẽ quãatũ boneſte põt: ad rendenůn circo dinerſa ſit foꝛnicato:ſi mulier populatoꝛ agrox. vt uvin
peres ſuni ⁊2 nõ ſunt ſoluen nw cõpellit: ſociũ eſſe frandis ⁊ cri ſit pulchꝛa aut deſoꝛmis ancilla aut xvij.q.iii.reu. :c.ſiẽ. tͤn
do ſemꝑ verberdi ſunt pio mMinis.nꝗ miſericoꝛdin opẽ noſt: ingenua paupcula aut opulenta:i, ⁊ et᷑ de imu. ec. inter ſhe
debito.vt.xij.q.ij.fraternita,⸗ talibꝰſubtrahimus q̃ʒ impẽdunꝰ-. qualiſcũqʒ illa fnerit vna eſt ſoꝛni- alia.ſi aũt fuerit iniu⸗ indd
⁊ in.l.libertus.⁊ hoc eſt veæ Mõ eni opẽ fert qui ad peccãdũ ad catioꝛita in furto quantũcũqʒ quis ſte enanerdeccdet⸗ fi
vbioueniutur er maleſcio. innat. at nõ ponus adiuuatꝰ ſed ob abſtulerit: furti crimẽ incurri. naeneienm degpee n
nneninun toe Scus mniat lubuertédo atqʒ oppumédo. Aid' ſacerdos ci pu enperuz a duk *
boͤis. vt. Ciq bo ce polt vi. ſed nungd nos iõ aut exigere: ant mine carnis laplus aq moné. vt. rriij.iij. dre
I Peccati. ergo adbuc ñ Exigendu tradere vel poſſumꝰ vel eſſe pꝛohihetur an? no infetenda. Li
eſt liberatus a debito. ſed ti debemus agimꝰquàtũ epalis facul teqᷓʒ ſacerdotale be vx Vr. q furto. le⸗
tũ a pena. vñ ſi poſtes pue⸗ Las dat:⁊ bumanũ ꝗdẽ nõnũq̃ʒ ſed nedictionẽ cõſequne buic obuiat qo ſie
nerit ad pinguioꝛẽ foꝛunaz Maxime ac ſemꝑ dininũ indiciũ co⸗ retur: poſtq̃ʒ vero d.ff de abig. l. . vbit N
eque põt ↄueniti ſicut ilſieg minãtes.nolẽtes aũt redder quos ſacerdotiũ adeptus eſt: in furoꝛem pẽdit ꝙ magiſꝗs pu Imn
er aliquo Zctuẽ obligatus. nonimus ⁊ male abſtuliſſe ⁊ vnde verſus queda interfecit recupera, ni ꝓ bone Pep el⸗ r
inſiit de ae⸗. la e oe ſo⸗ reddãt babere:arguimus increpa ta vero ſanitate: apud epuz acculat᷑ ueremene con P
Kk ¶ Intercedere. vt. xxiij.q. ſu dicas ꝙ ibi dicit go ine
yx. reos. xvij.q.iiij reuʒ.⁊ hic eſt ar. ꝙ clericus in ſoꝛo ſeculari pot aliquẽ defen dabit qtuoꝛ ones:intellige pter illã q; abſtulit. itẽ eſt er de ſimo. ſid
dere ĩ cq ſanguinis.vt.xxiij.q.v.c.j.ij.⁊.iij. ſtiões.vbi nõ ↄmitut᷑ ſimonia in modico ſẽ in magno.ſʒ intellige ita e
ubtrabimus. ar. S. v. ꝗ. v. non omnis. nõ pᷣſumit᷑ comitti in modico ſiẽ in magno,.qñq; iñ ꝓ modico nec ma uin
m C Adiuuat.ar. ꝙ non debemus dños noſtros inuare in illicitis xi. q. ij. gis nec min?. vr ð cõ. di.ij. reuera: in pn. vbi dꝛ ꝙ oẽs in veſento moꝛiui e
dominus.⁊.c.non ſemper. unt ⁊ iñ duo ex eis nõ fuerũt moꝛui.ſ.caleph ⁊ ioſue.lxx vj.di.ieiuniũ S
D Erigere.i.penas coꝛpoꝛales infligere. Sed nõne clerici pñt vel eccleſia ſic ergo pꝛo mĩma re põt agi de furio vt hic.⁊ inſti.de re.di.s.gallinaꝑꝝ il
pðt penas coꝛpoꝛales infligere.vt.v.q.v.illi q.⁊.xxiij.q.v.circũcelliones. Rn. hq actio de dolo nõ dei pꝛo mmima re.vt ff. de dol.idem. hamn
poteſt. ſed non tantas quãtas ſecularis iudex. non enim poteſi punire quan⸗ xXCSFoꝛnicatiõe. h. dirit magis peccari cũ pulchꝛa ꝙᷓ cũ de foꝛmi.qꝛ ma⸗ N
tum ad mem bꝛi mutilationem. vt extra de rapt. in archiepiſcopauu. glis voluptuoſe cognoſtit pulcpꝛã ſz in defoꝛmi i citiꝰ pot abſoluit ſe. in
o Æradere.ſ ergo clericus cepit ſurẽ ĩ domo nõ madet ipſuʒ iudici ſed ſi in baʒ.dirit magis peccari cũ deſoꝛmi:qꝛ plura ſunt que ſuadent comiſeeri i
dex furẽ capti ei abſtulerit vinõ ĩputantur clerico aliogn licue auferetur le pulchꝛe. iᷓ deſoꝛmi.ſ.pulchatudo eiꝰ v⁊ libil. n

PS R

XV
LcXXY

e lnN.
e .
MaN ANidz. 1.
. 6 . 4(Le .
Nod auũt. Mõ c!
faciat J ꝙſiquſs eſt ita ali
ſ cin nec dilcernit necitelli alienatus mete ey neſci 1C
ii inuos:ncilla rv. itelligt: nõ ĩputatur e Yneſel ad 1Be coꝛpoꝛe.i.de dñio carnis i
n tñ diſtingu r vij.. .. aldus. 2i i i q facit.j. ea Semper carnis in qua
gluig Panzene e, ueen. ꝓñſua culpa indqdit aesaur iralkeakn go vick. qua moꝛs eſt.s.di. v. ſz penſandu pal
ien ſaniẽs.quã diſtinctio mentis o Sec ho antig notula: defe ue mente alienata .
4 2 c.eſt notulai. :ꝛdefenſoꝛ. fiunt nõ im
ſilen legn p:5,r af itel⸗ ſcopus autẽ apſus eſſe dicitur Bagetd⸗
ÿMä ſcergos miicn nrch ltcorore Urtſion v anad auece d
nire rmitas aie dux Piecio Anerit ilt vero no une ipnta ccata ↄſiſt ddbensprcats-pcnapercs
wign Plexeſt. Ana di ira (cõ ſibi patrocin 0 no ſine ant᷑ ad penã. Em tant: ſemꝑ* tiſic peccatu. pena pece⸗
tn vel odi coſfeſſionẽ cinank. tandẽ ei guſtim ð CmiInie illud ut ignoꝛãtia inſirmi 2
ulg d ium vel dele⸗ demu queſtionibu epus vj vera religio anz Loblinio. J infirmitas
* tatio: ? bec ẽ peccatũ ũ ſolus 8 extoꝛqnu qʒ adeo peccatũ ne ↄtrariuʒ vr ſimplicik llnd aũt dici
aait rjer tali inibmtue tia nullũ lnial ab ſynodali et E vr niſ ſit efsenn ol giarig mine ſimbllal heccaru a Ater⸗
ltinn pena obiiuioign⸗ imputada. Sec Enar⸗ fiunt: ſint eſt: vt nulla hunc docta mamfeſins pe Prccag pam peccatü p̃
unnt anur aub enlin⸗ * ne harroeinn⸗ Rcca ean Punpe⸗ null ing cer arto pancitge: pectatu r bena ———
lſ tant qñ aexigere. Terti cis mun egãdũ eſt Dilc tiat: re ni que quotidie f. kec
iaiiiͦ rqadnsAmnie cöfeſſionei ertio: an ex muli e fatẽedũ ẽ cũ eccatũ cõmi ꝛaäre lunt pena oꝛgi iie facim⸗
llick mitas carnis di ne iſte ſit cõdemn. ulieri⸗ E cũ volutate cõmi itti: aut ßquali oꝛginalis peccati.
uniff ler ẽ. v is du Quarto: cõdemnandus boc nõ ge te cõmitti qualiter boc ſt eati
fun Neramoeenao z⸗ äs 9, gendu nerunr 6 oibs petis ieil Pengadeotaro m⸗
ti catl.. etilanda. & ico eiꝰ cãᷣ u eſſe. Jdẽ aug. in. ctis itelii lu peccatu eo ſit. ergo
tiſt afu oig den bece gãti purgatio Quinto:an ſibi Sonc ici Rennn, erto itei peccatu eſt pena. J nul⸗
ne . purg o:an ſibi 1 Sin. ,.li. retract pena eſt pena. Itez ols
enige, unt iputa er bacca f to: an gatio ſit deferẽda ne/ catüv nan dicens: vſqʒ ad 9 na eſt paſſio: 20
gaſen pena pe ntur alia t02 eins coſeſſio cruciati Sex do' olũtariũ malũ?: co pec au aeno gaig
Anirg . nabeccgei rſetet ꝛquẽda. Septi ciatibꝰ ſit ex peccatũ ſit ſi uͤ e: vt nullo mo ſit paſſio nõ g din actio nõ
n uro⸗ ſebis nodali andiẽti ptimo: an abiqʒ Poͤt videri nõ ſit volũtari peccatũ dicenau qo
oſecden amasraueerbaee⸗ d audiẽtia:epᷣu abſqʒ ſy ſi dili eri falſa he utarium eccatũ ſit pena Rauũ
* dſeernit putant ſi ñ otẽ dänare 1. 8 valeat ſacer 1 ligent excu 13 Dec diffinitio:ſed bi inuenies ꝙʒ . ut alicu⸗
dun ternit quid agat. feſſus aut ab: Gctano.ſi ſpöte cõ ſimna excutiaf inneni e na:erpone. i peccalũ eſt
Auntnin b ¶AMõ fint 9 t. 1 ant ab alijs cöni . õte cõ peccatũ ill itur veril, po ne.i.pꝛo quoli pPe
in ann, ante oꝛdinati js cõnictus ſeri eſt ꝙ immo na ꝗppec ‚cato deb quolibʒ pec
atn Keranenscr oꝛdinati tus fuerit immõ ahpe cogita etur pena. vel dici
ee E rnas
on ns imitandu. i. 4 ibi li volütari nõ i
mntöta 4 n Peunmn Uod ant⸗ abilicekt. wenn worienenveſ aes icunk:at a ()Erto cöpellit refen
ge a beltena, e aun b Ffmeſmd⸗ enlngema poſſhn 3 npe⸗ briand dleddtonieen
fbe ,a⸗ ndum. da:ſacile vi nt iputã: . Idéi novolũta e qö me lonalis. vt
Münft e¶ Veeterea.i.in di a:facile videt᷑ po a· cati quã di in eodẽ. Difinitio! ria 1 cau.ſacris.
ffiedeim Tirhaevoltans penas bari peccatã poſſe pro lüt diximus: e io pec⸗· ilt ult. arg. ꝙ coacta
latli⸗ ſene as volũtatẽ täa nanqʒ ali lutasr etinend ccatũ eſt v lutas. eſt vol a v0;
enpen ponitur Walematto ture infi I atẽ animi: alia ci 19 ing . i ve 2ſe O nij. q. iiij. di ntas vt hic. ?
ndln n I animi:alia circa icia vet ſequẽd j.q. iiij. diſplic ic. 2. xx
Cinmie negatio: vt oſtẽdatr aut rmitatẽ vident᷑ na at. vñ libe od .lr xiiij. di 3.2 q. vj. videſ
unnte qua volütate ꝗs dica ti as aut augu.ai Eſt mo ẽ:qꝛ id diffinitũ iner me. ca. i muli uit ꝛ.ff. qoᷣ
rthttr tur volss 2 qua volu i actationũ:animi gu. ait in li. i. re peccatũ eſt:nõ itũ eſt qð tm̃ ca.ſi mulier. S. vlt. eſt er·
Keaaſ mimotus⸗ 1.. peccati 1e 6 quod eti go in iſtis caſib⸗
tance tate dicatur noleno. imitandũ vel nõimi ad alildd ti. Idẽ nod etlaz pen matrimonin arg. len
ſcinnnef nã volutate ad aliqd iſcendũs.q ð pꝛete uͦ vel ad n ſunt pe gonum. ueni 1ʒ coactio inter
ſnet ekan oigs volege coimnitie volen eaderc eſt vt tennan nolemtinz: niſi ne enla nente
unht nabendt a⸗ aligañ cerneref. Ex ens a nolete dil/ Erito querit: ſed hoe nõ eſt nup. palre
n en. 4 N gs nolens Pduͤtqe FRa rgl, pẽta bus 1 ESqncnrane ſun pecca/ ennateszi de
nl eeten ns di vo iquendi ꝓp mẽrtis arbitrio coõmittunt: an eti za nelcten 1. c .. ij. Ne cü.2
ocunt d poͤr eadẽ q̃litas di oꝛro nſr poſito committũtu dici peccatũ an etiaz rect acta volũt ij. Itẽ ſicut co
i kütur. 4 tũ eſſe nolẽti e poſſit as eſt volnt
ite, s areze g nold alia carni rinitas alia eſt ani r. re copellit Oletis quodt deceptavolũtas vĩ 88 ſie
ntit⸗ eſtq nple fꝛcere iſdẽ Tantia. C 8. Infirmitas ai eſt 8 m ditctlolet: ſ n ⁊ boc ↄtra vol lace/ V xx. ii, coſtituit Lolulag
ueetn NqBnz gle ſaere choiſee arnis infirmit gnoy ſaẽ̃ cũ ſiz vtiqʒ vnitid utatẽ meca cu dil ie.e ey qs
i m lapis nõ dr nolẽ piſcẽtiaꝰ: as eſt ei? cõ cũ vult e id pꝓꝑ quod cu dilectus. e ey cõ
ſuertnn, cu no h dꝛ noles tat Ex vtra eſt en? co rit nlt en viuere ſi gqz ni ner. ↄiug.ex pa 8 0
. oͤ bʒ volutatẽ e que ꝓcedũtĩ qz auũt inſirm moꝛtẽ minet glqzʒ niſi fe Ube. bo. exhi rte. ar. Z. fl. ö
noͤsn⸗ luris:eir. m regulã de gbuſdã ignoꝛãti r ad penꝗ iuere: 110 nõ ꝑ ſeip acere qꝛ lentẽ.tñ coact 5.as 0
ꝛeius eſt nolle Si gnoꝛatibns dict falſu . 6½ ſei ſti a licẽtia nõ
1 % ei i 4 . 4 . 4 E Zan
ngnllr nar⸗ eE Packobceßn a R ebera. lur anfenanetherbeidn Ssme men,cisboters⸗
vis ale ſit vis coõcupi 2 niü ſe pᷣſtare: ra- ter expiand ic volo :volo hoc er
ötnn lalr nenadwin dẽ etiã apoſtolu are deo. De eiſ er inſpiciat:ſoꝛte i. a. naz ſi diligen o omne ꝙ ſequit ſo
Ctoints nã per ialezlibiiſ. ad roman 8 ſcribit in epiſt 1 mo velit: ſ. foꝛte ipſum pecc vt iſte vult foꝛnn ex illo
dhn 4 os:teſtimoni piſtola t: ſed ꝓpter ali arene vult dã micari: ergo
linn bilẽ appetim⸗ nbiſ beo. qꝛ zelũ imonium illis phi peccat.o er aliud qo vult dãnari.niſi intelli
Lbe⸗ 2 ũ dei hñt. ſ nõ lis phi . omnes qu qð vult indirecte elligas
Meſr per vim elede⸗ nullü tñ eoꝝin t. nõ m ſciam ſcientes faci ippe bom directe 2 per cõſequè
e itñ eogin pfidia ſna p ſciam aciunt qð nõ ines q u quẽtiꝗ vt
Ghen mgnenr kige, becianoꝛati pfidia ſua pſeuerãtẽ licere ſac qð nõ licet:v 1 quo iure.
erſic . volhn ias. geciaeee excuſat.Ex eueräte cagren ere. vſqʒ adeoi vellent HMemo. vñ S
n XX voll keiar⸗ in emo adeo ipſum ſiſeire eneca. Et
ein 8 EEoͤcupilcenti fiü ltate pꝓcedũt q̃ n carnis in ſed, appetit npec⸗ em deos ignolet
k 1 ft: 6 ature läãguoꝛe ed ꝓpter illud qð ꝑꝑ boci homines auti citmꝛos:
tirekch fomes terſeil. t: qᷓ niñ ipntarent᷑ ad guoꝛe hec ſiita illud qð ex eo cõ pimn: b es autignoturos: ad
ſrotti b Aad penz le quã apoſtolus lege penaʒ:neqᷓ c ſi itaſe babent:nã o cõſequitur uc dedignarer pecce :2
npeng. carnis nolentiũ:ni t:nõ ſunt v ¶Melſcientiũ are.
Neegn emp pun ed nõ diceret. In urnis grau iũ: niſ n nt pecca Melſcientii. i
A itterã aliad intelli quedã i ir ſcire vl negligit ſci quantũ eat . . requi nõ ſt
us r boe Veſ⸗ Faamheeſithnn ukanrhltene . nter Ms nenre puniun li non d aketume
Hout, ipʒ dñm. ipſe dñs i eis bono zelo moueb⸗ imus.c. quonia a.2 6; lus concupiſe actietalis quand e. Item dicik neſcir viij. di. oluetudo
in Rirad factt luce rr iſt nce ꝓ illis oꝛauit cñ ank cotra diſcipul Frcf. ach neupiſcentiäeſſe peccat q punien ſienati equi ict ſaciuz lei ne⸗
rones deuerg, srr ii babebaͤt zelu h cũ dixit.dñe remitte s dñi 2 Item di punitur.ſ.cum er um. extra de conſti in iure.ſic ignoꝛabat ne⸗
cientiã. alij aũt ſciẽ 3 nõ bᷣm cõſciẽtiã.i. illis qꝛ ne leo icitur neſcire pꝛ at circa factum i nam concupiſcenti pau-
xxiij. qj. paratus. Item dicitur ne defendere bomi equentem.vt ſi ali. ij. q. iſ.in lect u
9. tur neſcire qui bominem caſui m aligs volens i m.
peccat. vt. ſ. e. ali qui omnino neſcit: caſu interſicit bomi ns interhi
Ie. aliquos. no neſcit: vt puer ſarbotinetn vr oiſepe⸗
us.talis eniz noᷣ

qð furioſus facit idem

lud. furioſus. nora

eſt ac ſi caſu accidiſſet.vt.ff᷑.

de admi.tu.l.vlt.int fſſi.
ve Dul doli capax. ſ eniʒ
E

doli capax bene punituxr
vt ex de delic. pu.c.·j.⁊ de cõ.
Di.iiij. eos.ſed in pubere mi

noꝛi diſtin guit.an deliquat
ex aĩo:an ex culpa.vt.C.ſ
aduer.delic.l.j.⁊.ij.

e¶ VPer iocum. dum tamẽ

iocꝰ ille nõ ſit noxius.vt ex
de pꝛeſump.c.j.nam ludus

noxius eſt in culpa.vt.ff. ad

l.aquilinam ludus.
d ¶BSeruum ſuuʒ. ſecus ſi
ienũ ſeruũ vel eti aliqueʒ
liberũ hominem voluit per
culẽ ⁊ percuſfit alinʒ:tunc te

netur actiõe iniuriarum illi
qui pereutitnr vi.ff.de iniur.

cũ qui.S.ñi iniuria.⁊ boc iõ.
aꝛ oibus mòis intendit no⸗
cere:⁊ ſi nõ illi cui nocet ſed
lecus in caſu pꝛioꝛi.⁊ eſt ar.

ꝙ ſi aliquis credit ſolutam

cognoſcere ⁊ cognoſcat vxo

rataʒ:videtur ꝙ punit qua/

ſi adulter.

e Itaqʒ; er pꝛemiſſis. non

eſt reus vl.xxxiiij.qł.ij.in le⸗
ctum.

¶Venitus. cum enim in
it quis operi illicito:ꝛtunc

non excuſat caſus.ſecus ſi li
cito quia tunc excuſat.vt.l.
diſt. ſepe.

Imiſſime. pꝛo noie

Hchiꝛiſti. dum tamẽ ad
ſit charitas:aliter nõ ſufficit
alicui ad ſalutem pati mar⸗
tyrium.vt.xc.di.neqʒ.

hb ¶Ver baotiſmum. debe

rei addere teruum membꝛũ.
ſ.baptiſmum cõtritiõis.Eſt
enim triplex baptiſmus.flu
minio: flamis:⁊ ſanguinis.
i.aque ⁊ ſanguinis ⁊ ↄtriti
onis.vt de con.dil.iiij.c.ba⸗
ptiſmi vicem.

TBe bobus. ſquo ad vi⸗

tam eternam.ſed quo ad tẽ
poꝛaleʒ bene.iuxta ulud. ho
mines 2 iumenta ialuabis

domine.ſ. pꝛo ſalure tẽpoꝛali
ꝓuidendo eis neceſſaria iu⸗

ria illud:ommia expectt a te
domine vt des ilus eicaʒ in
lẽpoꝛe opoꝛuno.

KBuer. ad omne. i. ad
aas ex omnibus. ſi.

X

ſt. .. vijn quis omnem.

Agẽ neceſſari eſſe 2 priaz ö maiis

Cau.
. TXlnd relatum pereque eſt: eos

qui iniuriam pati poſſunt et ſa⸗

cere poſſe:Sane ſunt ꝗdaʒ qui face

re nõ pñt:vtputa furioſusꝰ ipubes

qui doli capaxRnõ eſt.nanqʒ hi pau

iniuriaʒ ſolent:nõ ſacere.cũ eni inin
ria ẽ affectu faciẽtis ↄſiſtat:oñs erit
dicere hos ſiue pulſent:ſiue ↄuicinz
dicant:iniuria ſeciſſe nõ videri.Ita
qʒ pati ꝗs iniuriã:etiaʒ ſi nõ ſentiat
põt facere vero nemo:niſ ꝗ ſcit ſe in

iuriaʒ facere etiã ſi neſciat cui ſaciat.
OQuare ſi ꝗs ꝑ iocũ aliũ percutiat:
aut dũ certat iniuriarũ nõ tenet.Si
ags liberũ hoĩiem ceciderit:dũ putat

ſeruũ ſuũin ea ca eſt:ne iniuriarũ te
neat᷑. Iaqʒ ex pꝛemiſſis: apparet ſi

ne volũtate ſiue ex infirmitate pec⸗

cata,ꝓcedant.palaʒ eſt illa iputari.
Sed carnis infſirmitas dnupkritellr.

Eñſt.n.languoꝛ nature ꝗ carnis ↄ»cu

piſcentia appellat᷑:q verius aie iſir

mitas dici poteſt ſed iõ carnis inſir
mitas dꝛ:qꝛ accidit aie ex coniũcte

carnis coruptione. Poꝛro alia ẽ
infirmitas q̃ ꝓpꝛie carnis dꝛ:q̃ ele/

mentoꝝ ſen hnmanoꝝ ↄcoꝛdia tur

bata ipia caro afficit᷑ ⁊ tandẽ diſſol/
nit. Siłr animi ifirmitas duplex ẽ.

Ana q̃ vitiũ appeliatur q̃ᷓ aia a deo

ſeꝑatur:vt ẽ ira:odiũ:⁊ alia hmõꝛ.

Alia infirmitas animi:q̃ͥ cũ ipᷣa nõ
ſit peccatũ:eſt tñ pena ⁊ cà peccati

vi eſt oblinio ⁊ ignoꝛatia.ſuroꝛ aũt
cũ nõ ſit peccatũ:eſt tũ pena pecca

ti:vi ſebiis ⁊ cetere paſſones:qua⸗

pꝛopꝛie carnis dicimꝰ eſſe q̃rũ mo

tus.i.ea q̃ illis ꝑturbantibus ſinnt:
nulli iputantur ad pena. Sʒ obijci
tur de lamech g cũ cecus eſſet:cha⸗
vm iterfecit nec eũ excuſauit cecita⸗

us infirmitas.vñ dẽm eſt ſeptuplũ

vltio dabitur de chaym:de lamech

vero ſeptuagies ſepties.Sʒ cecitas
ignoꝛantie ſilis eſt.Ex vtraqʒ.n.q̃/

daʒ ſiunt q̃ iputantnr.quedaʒ vero

q̃ minime.cecus nãqʒ i debitũ iue

vyxoꝛicredens reddere aliena pollu
it:nõ eſt reꝰ adulterij ſi aũt ex ludo

vel exercitatione viriũ vel venatij
one iaculũ mittẽs aliquẽ ꝑimat:qꝛ
ab eo penitu) hoc dʒ eſſe alienũ:bo
micidij reꝰhabetur.mens vero ali
enata furoꝛe:cũ ſui cõpos nõ ſit eoꝝ
que admittit reatũ nõ ↄtrabit:qꝛ ta
cultatẽ deliberandi no hũit:vñn pn.

pillo ⁊ furioſo in maleſicijs ſubueni

tur: vt nõ eis ĩpntentur ad pen que
ex mentis deuberatõe nõ ꝓceſſerũt

digeſtis titulo de ininrijs.iilud rela

tůͥ.require ſupꝛa:quod nõ ſolũ hu⸗
manis ſed etiaʒ diuinis legibus no⸗
ſcitur appꝛobatũ.

xpᷣiꝰ ſuo ſanguie baptiʒantur:nullũ

boieʒ accepturũ vitaz exernã: ꝗq nõ

bic a mauis fuerit ꝑ penitenuã ſidẽ/
qʒ cõnerſus⁊ ꝑ ſacr̃in ſidei ⁊ pnie.i.
ꝑ bapnſinũ uberatus.⁊ matonbus

ſuis agere:⁊ ſideʒ catholicaʒ ſᷣm re
gulaʒ veritatis tenere ⁊ ſacrʒ baptu

Att. n. auguſti.
de paruulis ad petrum diaconum.
4 Irmiſſime tene 2 nullatenus
dubites exceptis illis ꝗꝓ noie

matiſaccipe.parunulisvero ꝗ necdũ
pꝛopꝛia volũtate credere nec pen
tentiã ꝓ peecato quod oꝛnginaliter
ↄtrahunt agere pñnt ſacr̃m ſidei qð
eſt ſaciũ bapiiſma quãdin rõis eias
orcaper eſſe nõ põt ſufficere ad ſa
lutẽ. Ex eo aũt Aa in ſine huiꝰ
auctoꝛitatis dẽ.quadiu.ſ.rõis eoꝛuʒ
etas capax eſſe nõ põt euidenter da

tur intelligi nulli poſt bapuſmũ pec

cata iputari:ſiue ſit adultus ſiue im
pubes:niſi ſit capax.vñ etiaʒ debꝛu
tis aĩalibns eadẽ rõ ab augnſtino ĩ
eodeʒ libꝛo reddit᷑ q̃re ſua facta eis

nõ imputent᷑. Aialia eni inꝗt pñtis

ſeculi curſuʒ ant oꝛnatũ ſᷣm creato

ris incõpꝛebenſibilẽ peragũt volũ

tatẽ:que de ſuis factis nulla rationẽ
redditura ſunt:qꝛ rationabilia non
ſunt. Nundd eni de bobu cnra eſt
deo: HMomines vero qꝛ rõnabiles
ſunt facti:⁊ de ſe ⁊ de oibus rebus
quas in vſn vite pꝛeſentis accepe⸗

runt:rõneʒ reddituri ſunt deo ⁊ pꝛo

ſuoꝝ actuũ qlitate recipiẽt aut glo/

riã aut penã. Sacre tñ legis auctoꝛ

tate aĩalia iubent interſici:nõ ꝑꝑ cõ
ſciẽtiã peccati ſʒ qꝛ refricat memoꝛi
am facti. Ande augu.ſuꝑ leuiticũ

Non pꝛopter culpam ſed pꝛopter
memoꝛiaʒ facti pecus occidiiur ad

quod mnlier accedit.
Alier que acceſſerit ad om/
neApecus:⁊ vnlt aſcẽdi ab eo
interſicietis mulierẽ: ⁊ pecꝰ moꝛte:
moꝛiat᷑rei.n.ſunt.Quenit᷑ qũo ſit re
um pecus cũ ſit irrõnabile:nec vilo
modo capax legiʒ eſt. Item pecoꝛa

inde credendũ eſt iuſſa interfici:qꝛ

taii flagitio cõtaminata indignã re
ſricãt facti memoꝛiaʒ. De furioſis

aũt euideuſſime ſcribit. Angniſti.in
libꝛo queſtionũ veteris ⁊ noni teſta

mẽti ita dicens.

Culpa non neceſſitate ſed volunta

te reum conſttingt.
H iaooſifins ſubito demen
tes lactos ferro fuſte lapidibꝰ
moꝛñbꝰmultis nocniſſe:quoſdam
etiã occidiſſe:captos aũt induſtria

⁊ indicijsꝰ oblatos minime reosꝰ*.

factos:eo nõ volũtate ſʒ impellẽ

te vr neſcio na bec geſſerint neſciẽ

tes.quomodo.n.rens cõſtituit᷑ qni
neſci qð fecerit. Iteʒ ambꝛo.in
exameron in tractatu pꝛimi diei.
Rens voluntate non neceſſitate cõ

ſtringinr.
T acanẽda ſunt:que ex noſtra
voluntate ꝓdeũt: delicta muẽ/
tutis ⁊ irrationabiles coꝛpoꝛis paſ/
ſiones:quoꝝ igitur nos ſumꝰ dñr:
coꝛu puncipia extrinſecus non re
Ryirainne nec deriuemꝰ in alios:
ed agnoſcamus eaqʒ pꝛopꝛa no
ſtra lant. 9⸗ eni poſſumus nò facere
ſi volum uins electionè mali no
bis potins debemꝰ aſcribere qᷓ ali

is.i0 etid in indicijs iſiuſmodi voj

lütarios' reos nõ neceſſitate cõpul
ſos:culpa oſtringit:pena cõdẽnat.
neqʒ eni ſi per ſuroꝛẽ aligs innocen
iẽ perimat:obnoxius moꝛti eſi:qui
neuaʒ diuine legis oꝛaculo ſi quis

1 Memoꝛ a;.ſ eſtt.
lxxxj.di. valet alibi iñ

reſeruantur turibnla
laminarum ⁊ publice
exponentur.vt.vij.q.
j.deniqʒ.? de con. di.
ij. . dixit. ſed iſtud ad
terroꝛẽ fit.?cc.

„ . 3

n &

eos.i.condem
natos.

o ¶UW.i. furore.

p ¶ Qui neſcit. bec

maniſeſte vides Hea
que a furioſis ſiunti

in putantur. vt.j. c.
ſet aa nia dincice
icet quidaʒ dicant qð
ſi culpa ſua quis inc⸗
dat in furoꝛem impaʒ
tatur ei.j.e.ſi quis in
ſaniens. ð
ꝗ Lla. domini i.
ancona “
8 ◻ Punncipia. i. cas.
Ertrinſecus i. ali
is non imputemus.

V Kgnoſcamus i,

nobis attribuamꝰ ea.
x¶Volunrarios. qꝛ

vaſis ire.⁊c᷑.vt.rxxiij.q.

itij. na buchodonoſoꝛ.
y¶KEegis. moſaßre.

tangit qð legi᷑ in exo

do ⁊ deutronomio:q

tres erant ciuitates re

fugij vlcra ioꝛdanem

tres cura quarũ ta⸗

lis erat vſus qð ſi ꝗqs
bhominez nolens occi⸗
diſſet fugiebatad vnà

ularum :ibi de coͤſan

guineis occiſ erat tu⸗
tus.ſed ſi anteqᷓ illue

perueniſſet innentus

fuiſſet ille qui poterat
eẽ vltoꝛ ſanan nis et

fuſi ipune occidebat

euz. ſed poſti illic ve
nerat:ſi pꝛopinqui oc
ciſi volebant euʒ ↄuin

cere ꝙ ſpöoie occidiſſet

eum:⁊ hoc pꝛobabant

coꝛam ciuibus vrbis
Ulius tradebatur uͦlis
ad occidendũ erat aũt
ibi ſugitiuus vſq;ʒ ad

reconciliationem cum
ꝓpinquis occiſ: vel
vſqʒ ad moꝛtẽ ſummi
pontificis in qua oès

fugitiui ſecur redibat

ad peopna.

m Niquos.: iudi

ſiſie
e
us
ro
ſebi

e
((CH.
cyn
ob
Ch
me
Pbar
Paken
i
perl

Nüet
got il
Ab
cde⸗
ſotel
ſinin

one

uccs
ſtſin
mnen
((
fore
lſta

im

eate
ſq

4
Udnk
lucore
Cnmnl nicti
dntguic⸗
innſesich
hmpprlenn
Cnolantgt

Utitfuetra

Monme

ennig

huchotepee

gs Nn .
teen

Curononeg

tilen.

plrtſecien

4

t Nri.
ſſene

ncene
gchuufl
Nd
gorckann
ſanri
ſſetnenne
gniptnt
Hin rret
ne liu
trcilr
chmnn
höroalt⸗
ughn
gubbus ie
ituntn

nlict

luoti
lenenon
gsadfin
nenint
einute
laietti
4

W;VHocigitur. i. mo
dicum.
b Ane.venia.i.
minoꝛi pena qᷓ;
ſi ex certa ſcia feciſſent.
¶ Bãͤnank. 2 eti re
darguũt eos ꝗ ſunt ni
mis faciles ad inebꝛiã
duʒ ſe.alij intelligunt
ꝙ nõ punit᷑ de eo qð
ebꝛius fecit ſʒ tantů ꝓ
eo quod leuis erat ad
inebꝛiandũ ſe.

S i. fomes oꝛigi⸗
nalis peccati.

¶ QNel inobediẽtia.i.
oꝛginale peccatnʒ:qᷣ

ex inobediẽtia ꝓceſſit.
¶NHabitat. nõ. n. tol
litur penitꝰ oꝛiginale

in baptiſmo quo ad

ſui eſſentiã:ſʒ eius effe
ctũ mitigat baptiſmꝰ
ne per illud dnemur
vt. j. de con. di. iiij. c. ij.
Doꝛmiẽtis.ð hoc
dictũ eſt an doꝛmiens
peccet.ð. diſt. vj. teſta⸗
mentum. io.
T Mebꝛiauerunt.
culpadus eſt. vẽ
ergo ꝙ peccat ꝗ neſci
ens ⁊ ĩebꝛietate aliqd
facit vt hic.⁊.xxxv.di.

ſerxto die. ſed dic ꝙ hie

nõ erat loth neſciens.
nã eni nõ patit᷑ qð ali
quis neſciẽs coeat. ſʒ
dr neſciẽs qꝛ neſciebat
eſſe ſilias ſuas.crede⸗
bat. n. eſſe vxoꝛẽ ſuaʒ.
¶ Nõ tñ quãtũ.tri/
pliceter expoitur hoc

IZgã ſic exponũt ꝙ pu

nitur ꝓ inceſtu ⁊ pꝛo
ebꝛietate.vel aliter nõ
punit᷑ quãtũ inceſtus
meret᷑.ſ.ſi eſſet cõmil⸗
ſus ex deliberatione.

glij dicũt ꝙ nullo mo

punit ꝓ inceſtu ſʒ tm̃
pꝛo ebꝛietate:q̃ ebꝛie⸗
tas tm̃ eſt veniale pec
catũ:vt. xxv. diſt. 5. cri
minis. lau.
k Dn Fana.
Ppens vel culpa.
¶Reluctãtibꝰ. i ex
toto diſſentiẽtibꝰ. l. cũ
eſt abſoluta coactõ.l.
di. pꝛeſbꝛos.
m ¶Inuidia.i.pena.
n Berinamus.i.ali.
is exeèplũ damus.
0o ¶Auctionat᷑ i.emit
vel auctionat.i.per au
ctionẽ petit.
P¶Veccatoꝛũ ere.i
pctis delectãtibus.nã

ipſu; peccatũ dat no⸗

bis diabolus ꝓ pᷣcio
vt non tradamus ei.ſ.
ad occidendũ.
4* Es qui ĩuitꝰ.

hoc vult dꝛe

cũ.aliqs caſualit᷑ occi
dit homĩem nõ peccat
vt. xxiij.q.v.ſi homici
dium.
P¶ Eius.ſ.occidẽtis.

¶ Leuita.i.ſacerdos

XVY

per impꝛudentiꝗ intulerit necẽ acci
pit impunitatis ſpeʒ ⁊ reſugij facnul⸗/
tateʒ:vt poſſit euadere.hoc igiturꝰ
de eo qnod ꝓpꝛie malũ videt᷑:di⸗
ctuʒ ſit.mala enĩ nõ ſunt:niſi que cri
mine mentẽ implicãat ⁊ cõſcientiã li
gant. Ceteꝝ paupertatẽ ⁊ ignobili
tateʒ egritudinẽ ⁊ moꝛtẽ:nemo ſapi
ens mala dixerit:necin maloꝛũ ſoꝛ
te numeranit:qꝛ neceſſaria iſta in
bonis babent᷑ maximis:qnoꝛuz no
bis alia ex natura:alia ex cõmoch⸗

tate accidere videntur. Idemin

libꝛo de patriarchis. .
Aeniã habent:que ignoꝛãtes ebꝛij
committunt.
Bune diximus vitandaʒ ebꝛie

tatẽ:per quaʒ crimina canere

nõ poſſimus.nã que ſobꝛij canemꝰ
per ebꝛietatẽ ignoꝛãtes cõmittimꝰ
neſciũt ꝗqd loquant᷑ qni nimio vino
indulgent:iacẽt ſepulti. Ideoque ſi
qui per vinũ deliquerũt:apud ſapi
entes iudices venia qdẽ facta do⸗

nant᷑:ſed leuitatis dãnant᷑ auctoꝛeſ

Iteʒz auguſtinus libꝛo pꝛimo de
ciuitate dei.

Inobedientia vel concupiſcentia

non habet culpam in coꝛpoꝛe non
conſentientis.
S Icocupiſcentia vel inobedi
entia: que adhuc in membꝛis
moꝛibũdis habitar: pꝛeter noſtre
volũtatis legẽ quaſi ſua lege moue
tur ſi abſqʒ culpa eſt in coꝛpoꝛe doꝛ
mientis?:quanto magis abſqʒ cul
pa eſt in coꝛpoꝛe non cõſentientis.
Idem cõtra fauſtũ libꝛo.ij.
Loth non de inceſtu ſed de ebꝛieta
te culpatur.
LAebjanernntlorh filie eins:?
ſe neſcienti miſcuerunt:qna pp
culpandus eſtꝰ ꝗdẽ:nõ tñ quantuʒ
ille inceſtns:ſs quatuʒ ebꝛietas illa
meret. Itẽ ambꝛo.ð beata vita.
Nemo trahitur ad culpam:niñ du
ctus pꝛopꝛig voluntate.
Oneſt ꝙ cniquã noſtrã a ſcri
bamus erũna niſi noſtre vo/⸗
luntati. Nemo noſtrũ tenet᷑ad cul
paʒ niſi voluntate ꝓpꝛiã deflexerit
non babent crimen que inferuntur
reluctantibus:.volũtaria tantum
commiſſa ſequitur delictoꝛum in⸗
nidiaquam in alios deriuamus*
voluntarium ſibi militẽ eligit chꝛi
ſtus.voluntarium ſerunʒ ſibi dia⸗
bolus anctionat᷑ ⁊ acqrit ſuo iuri.
nemin?᷑ iugo ſernitutis aſtructũ poſ
ſidet:niſi ſe ei puus peccatoꝛuʒ ere
vẽdiderit. Itẽ in libꝛo de ꝑpadiſo
Miniſter dei eſt:qui innitus bomi⸗/
cidium fact.
Ec is qui innitus aliqð homi
HEcidiũ fecerit extra miniſterinz
dei eſt. ſiqiudẽ lex ait de eo:qꝛ dens

dedit eũ in manu eins manus ergo

eins inſtrumẽti modo diuine vltio
ni miniſteriũ plebuerũt leuita igit
miniſter remiſſiõis eſt.pᷣcuſſoꝛ aũt
qui nõ ex diſpoſitione ſʒ pꝛeter vo/⸗
lũtatẽ fecerit homicidiũ:dinine mi
niſter eſt vltiõis.Ilud quoqʒ ſpe/
cta:qꝛ cũ interficitfFimpius:chꝛiſtus

S

inmundit᷑:⁊ vbi abomĩatio abolet᷑
ſanctiñcatio cõſecrat᷑.qꝛ dixit dñs
in ea die qua interſecero omne pꝛi
mogenitũ egypti ſactiſicabo:mibi
omne pꝛimogemitũ iſrabel.q; non
ad vnũ diez afflictionis refert egy
pii ſj ad omne tpᷣus. Cũitaqʒ qĩ
nitus bominẽ interfecerit:miniſter
dei ſit:cũ innocentẽ fſnuroꝛe perimẽs
moꝛii nequnaquã obnoxius ſit:cum
ſubito demẽtes eoꝝ que faciũt rea/
tũ minime geſtent.patet hũc ſacer
dotẽ homicidij.reũ nõ eſſe:vñ nec

ſacerdotio pꝛiuari debet. Ebijci

tur aũt illud qð innenitur in penitẽ
tiali theodoꝛi.
In ſe reuerſus penitentiaʒ agat.qui
inſaniens gliaunem occidit.
Igquis inſaniẽs aliqnè occide
rit:ſi ad ſanã mentẽ ꝑuenerit.
leuioꝛ ei penitentiaꝰimponẽda eſt.
Sed boc ſoꝛte de eo intelligitur
quẽ pꝛopꝛia culpa ad furoꝛẽ perdu
xit. Itẽ obijcitur ſunt quedaʒ que ⁊
ſi nõ imputent᷑ ad penã:tũ impedi⸗
unt ſacramenti ſignaculũ. Atnbitõ
nãqʒ parentuʒ filio nõ imputat᷑ ad
penã:cni tñ obeſtᷣ ad eccleſie mux
nus accipiendũ.ſic que mente alie
nata finnt:⁊ ſi nõ imputãtur ad pe
nã:tamẽ ſacri muneris executionẽ
impediũt. Ende hieronymꝰ ait.
Innocens eſt: qui non iratus ſed
pꝛopter diſciplinã caſu aliquem in
ferfecct.
8 Ignis nõ iratus ſʒ ꝓpter dit
ſciplinãs aliquẽ verberanerit:
vel palmã alicui dederit:⁊ caſun oc
ciderit:ſicut fieri ſolet:quantum ad⸗
gratiã innocens eſt:qꝛ voluntate⸗
nõ opus reꝗrit.quantũ aũt ad legẽ
reus eſt:qꝛ opera lex querit. Iteʒ ſi
in perſecutione virgo fuerit oppꝛeſ
ſa:repellit᷑ lege:qꝛ opus inſpicit nõ
voluntateʒ in gra aũt quañ virgo
ſuſcipitur:qꝛ nõ opera querit ſʒ vo
luntatẽ.Sicutꝰ ergo qui ꝓpter dii
ſciplinaʒ caſn homicidiũ facit.quã
tũ ad legẽ rens eſt:quantũ ad grati
am innocens eſt. ſic iſte ſacerdos ꝗ
furoꝛe homicidiũ fecit:quantuʒ ad
cnlpã innocẽs eſt.quantũ ad ſuſce/
pti muneris executionẽ reus ꝓba
tnr. His ita reſpondet᷑: Non oia
que oꝛdinandũ impediunt:oꝛdina
tuʒ deijciũ.nõ eni põt ad ſacerdo

tiũ pꝛouehi:qui aliquãdo inſamuit.

verũtamẽ ſi poſt ſacerdotiũ furere
incepit:nõ iõ ſacerdotio carebit:ni
ſi foꝛte nunquã ad ſane mentis of⸗
ciũ illum redire cõtingat.Sicnut de
quodam epiſcopo grego.ſcribit in
regiſtro ad elentherium epiſcopuzʒ
quauis triſtc ſit nobis etcetera.vt
ſupꝛa in cauſa.Longa innalitudine
grauatus epiſcopus.

Qij.
NRo impẽſis vero patro
cinijs in terraconenſi cõ⸗
cilio clerici exiger mune
ra pꝛobibẽtur:inquo ſic
ſtatutum legitur.
Piꝛo patrociniſs impenſis clericꝰ
munera exigere non debet.

cixxvij

¶EQbꝛiſtꝰ.i.grs xpᷣi infun⸗
dat᷑ alijs.alij.enim.per boc
emendantur.
v ¶ Vbi abomĩatio.i.perſs
na abominabilis.
x ¶Cõoͤſecrat.in alijs.
V ; ¶ Puꝛogenitũ. totuz hoc
myſtice põt legi.⁊ ſic appel⸗
lant᷑ pꝛimogenita egypti vi⸗
cia q quotidie facmus. pꝛi
mogenita iſrabel virtutes.
3 ο Möad vnum. ecce qua
liter in deſinita expõitur vli
ter.ſic.j.q .iij.ſaluatoꝛ.circ⸗
4 gas.pnia.iſtis impo
G nit᷑ pnia ⁊ iñ nõ deli⸗
q uerũt ſʒ hoc fit ad cautelaʒ
vt.l.di. Ppſ biteros.⁊ xxrxiiij.q
ij. in lectũ.⁊ ne diſciplina ec⸗
dleſie deſeratur.t.xxiij.q.v.
excõmumicatoꝛũ. o.
b ¶ Sed boc.ꝓpꝛia. hec opi
nio nò eſt appꝛobãda. qꝛ ſad
ipſo furoꝛe punit᷑vt.iij.q.ix.
indicas.ff.de offi.pᷣſil.diuꝰ.
¶ Obeſt. vt. S. j. q. v. c. j. io.
d Ags ꝓpter vilcipli⸗
B na. leuis aũt caſtiga
tio permitiit᷑ magiſtro.vt.ff.
ad.i.acquil.ſed ⁊ ſi. S. vlt.
e ¶ Quantũ aũt ad leges.
molapcã:que pmittebat qðᷣ
ſi ꝗs caſu occidiſſet bominẽ
dumodo nõ.inueniret᷑ infra
ciuitates refugij poteràt pa
rentes occiſi interſicere occt⸗
ſoꝛẽ ſᷣm quoſdã.ſimiliter ſʒ
l.canonũ impeditur a ꝓmo
tione pᷣm quoſdaʒ qð nõ cõ
cedo.vt dixi.l.diſ.de his. vel
intellige ꝙ hic dicit qñ excei
ſit modũ in coꝛrigẽedo.
¶ NLege. canonica.qꝛ ũ pot
inter virgines cõſecrari.vt
xxxij.q.v.ille. . .
g ¶ QOoluntatẽ. ſic. S.xiiij q.
v.ſi quid inueniſti.j.e.q.vj.
c.j.in fine.
h ¶ Sicut. ad gratiaʒ /ſ. dei.
i ¶ Beijciunt. vt. lx viij. diſt.
ſicut.xxxix.diſt. petrus.⁊ tut
pius eijcitur.⁊c᷑.l.di.qcũqʒ.
ij. 2 de iureiuran. quemad⸗

modum.
