rnſe
Plünmi

D
hinint⸗
ſdellch.
unn
nmune

ęeos. 2. xxxiiij.di. fraternitatis.

ſimplicem ſoꝛnicationem.ar.xv.q.vlt.c.vl.⁊ vt notaui.xxxij.di.

aᷣEminas.permiſit.que eſt. S.e.in oibus.
b.¶ Kerici ↄtinentes.vt ſunt conuerſi ⁊ deuoti.
c Aliqui.hoc non põt intelligi niñ de laicis ꝓpter litterã pꝛe

cedentem. Sed quid
ſi duo clerici dicunt
me cõmiſiſſe foꝛnica
tionem cũ aliqua tali
die. duo laici dicunt
me fuiſſe ſecum tota
die in alio loco. dico
pponẽdos laicos.qꝛ
ſtant pꝛo reo.⁊ ita pa
tet hic ꝙ clericus põt

lſe purgare quãdoq;

cum laicis.vt.xiij.q.ij
in decima.vt ibi dixi.
d †½*°reatum vite.
cogunturenim
qñq; ſanctimoniales
pꝓpter defectum rex
operas aliquas face
re dericis vel alijs ⁊ p
talem familiaritatem
⁊ rex defectum cogũ
tur aliqua turpia fa⸗

cere pᷣepitur ergo hic

ꝙ ſi alique fint pau⸗
peres ꝙ epᷣs eis ꝓui
deat.⁊ hoc facit ð q̃r⸗
ta paupex.ſi obijcial
j. de condi. di. v. nũᷓ
vbi nũquam pꝑmittit
imo iubetur ne ſint
ocioſe. ſed faciant ca⸗
latos vel ſimilia. ſed
illud intellige ꝙ ecde
ſie poſſunt facer̃ ope
ras nõ extraneo.liiij.
Di. ſi ſeruus.in fi.

IQQdue.j.lxxvij.
f Eneraliter

Hic depin
gitur. lxx⸗
xij.diſ. in qᷓ
tractat ad⸗
huc magiſter de coͤti
nentia miniſtroꝛus.2
addit ſi ꝗs miniſtro/
rum foꝛnicationẽ cõ⸗
mittat.⁊ agat penitẽ⸗
tiam ex diſpenſatiõe
põt remanerein oꝛdi
nibus. vt. c. vlt. ⁊ refe
runtur hec duo q̃ di
cũtur in hac di.ad id.
oʒ epm eſſe ſine crimi
ne ⁊ ad id opʒ.epᷣm eẽ
monogamũ.tamẽ pᷣ
mittit in. c. i. qualiter
epi pauperibus ⁊ in⸗
firmis debeant pꝛoui
dere.
Quia ſuis. pau
per. n. ꝗ laboꝛare pot
ſi leimmiſcet elemoſi

ne impatoꝛs redigit

in ſeru tutem. ſi. C. ð
mengdi. va.l.j. li. xj.

tempoꝛe religatis ad penitentiam:
quos ſua libidine inſecerunt. Uñ
ſyricus papa imerio epiſcopo.c.xij
on habitent mulieres cum cieri
cia:niſi qnas neceſſicndo excuſat.
Eminas nõ alias in domo cle
ricoꝛum eſſe patimur:niſi eas
tantum quas ꝓpter ſolas neceſſitu
dinum cãs habitare cũ eisſynodus

nicena permiſit*.

Item ex cõcilio africano quarto
NHin mamomm iuſſione ad femmna/
rum domicilig clerici nõ accedant.
64 Lerici cõtinentes' ad viduas
vel virgines niſi ex iuſſu vel ꝑ
miſſu epiſcopoꝝ aut pꝛeſ bvteroꝛũ
non accedant.⁊ hoc nõ ſoli faciant
ſed cum clericis vel cum quibꝰepii
copꝰ aut pꝛeſ byter iuſſerit.nec epiſ
copi ipſi aut pꝛeſ byteri ſoli habeãt
acceſſum ad huiuſmodi feminas:ſʒ
vbijaut clerici pᷣſentes ſunt aut gra/
nes aliqui cbriſtiani. Item ex cõ
cilio carthaginenſi.iiij.
Epiſcopi pꝛomdeant: ne occaſiõe

tempoꝛalium clericoꝝ familiarita.

tibus virgines ſocientur.
A D reatũ epiſcopi pertinetvel
pꝛeſbyteri ꝗ parrochie pꝛeeſt
ſi ſuſtentande vite“ pꝛeſentis cauſa
adoleſcẽtioꝛes vidue vel ſanctimo
niales clericoꝛum familiaritatibus

ſubijciantur. Jem ex eodẽ.

Igueque ſtipẽdio eccleſieſu/
ſtentantur tam aſſidue in dei
opere eẽ debent:vt meritis ⁊ oꝛati.

onibus ſuis eccleſiam adiuuent.

Di. lxxxxij.
Eneraliter etiam pau⸗
peribꝰ ⁊ his qni ſuis ma
nibus laboꝛare non pñt
epiſcopus neceſſaria pꝛo
nideat.

Anqde in aurelianenſi ↄcilio legit

De eode3.
◻ Piſcopus pauperibusR vel ĩ
firmisqui debilitate faciente
vis manibus laboꝛare nõ poſſunt
victum ⁊ veſtimentum inquantuʒ

ſibi poſſibile fuerit largiatur.

Item innocẽtius exuperio tole/
tano epo.

Qui voluptatem ofõ pꝛepoſuerit:

modis oibus ſubmoneatur.
D Ropoſuiſti quid de his obſer
uari debeat:quos in diaconij

h¶ VMon poſſunt.ei qui põt laboꝛare nõ debet eccleſia ꝓuidere vt.v.
q. v.nõ omnis.⁊ dicit glo.ſuper matheum.iuſtius ſ eceris ſi iniuſte pe
tentem coꝛrexeris qᷓ; ſi ei dederis ⁊c̃.
i Niſcopus pauperibus.j.di.lxxx vj.c.j.⁊.ij.
G ( Innacrntius aul fuit tertius a ſyricio.
I BHopoſuiſti.diaconij.ideo nõ dicit de ſubdiaconis. qꝛ: non erat
ſacer oꝛdo nõ tamen poteratcõtrahere.xxxij.di.ſiquin.
m Kilij. alius eni eſt. ar. ambulans ſuper terr de incontinentia pa⸗
tris teſtificatur.xx viij.di.pꝛius qᷓ;.

3ESm ſola.ia ſolis ↄtinentibus.vt.lxxxiiij.di.cum in pꝛeterito.
0

Jam inde.i.de hocarticulo.

ixxxij

lxvij

p. Quod in templo. ſufficitt ergo ſcholariad boc vi ſtipendium oſequatur

vt ſua vice ſeruiat eccleſie.ſ.cum ibi eſt.

q ¶Aicis.i.ſeptimane.alias eſt dies pꝛo ann o.vt.xxxiij.qij.hoc ipſum.

r ÆCum vxoꝛe.multo ergo foꝛtius ſi cum alia.

¶ Sa iptum eſt. ſufficit ergo ita ſciptũ eſſe.lʒ ſt dux.ar. xir.di.in memoꝛiaʒ

miniſterio aut in officio Rrelbirer
poſitos incõtinentes eſſe aut fuiſſe
generati filijꝰ ꝓdiderunt:de bis eti
am manifeſta eſt diuinarum leguʒ
diſciplina:⁊ beate recoꝛdationis ſy
ricij epiſcopi monita enidẽtia com
mearunt:vt incontinentesĩi officija
poſiti talibus omni honoꝛe eccle/

ſiaſtico pꝛinarentur nec admittan⸗/

tur ad tale miniſterium:quod ſola
cõtinentia opoꝛtet impleri.eſt eniʒ
vetus admodum ſacre legis aucto
ritas iam inde ab initio cuſtodita:
quod in temploR anno vicis ſue ha
bitare pꝛecepti ſunt ſacerdotes: vt
ſeruientes ſacris oblationibus pu/
ros ⁊ ab omni labe purgatos ſibi
vendicent diuina miniſteria. neqʒ
eos ad ſacra officia fas ſit admitti:
qui exercent etiam cũ vxoꝛeP carna
le ↄſoꝛtium:qꝛ ſcriptum eſt. Sãcti

eſtote :qm̃ ego ſanctus ſuʒ dicit do

minns deus veſter. quibꝰ vtiqʒ pꝛo
pter ſobolis ſucceſſonem vſus pꝛo

pterea fuerit relaxatus:qꝛ ex aliena

tribn ad ſacerdotium nullus fuerat
auſus accedere:qno magis ipſi ſa⸗
cerdotes vel leuite pudicinam ex
die oꝛdinationisſue ſernare debent
quibus⁊ ſacerdotiũ vel miniſteriũ
ſine ſucceſſione eſt:nec pꝛeterit di/
es qua vel a ſacrificijs diuinis vel
baptiſmatis officio vacent. Mam
ſic paulus ad corinthios ſcribit di⸗
cens.Abſtinete vos adtempus vt
expeditiꝰ vacetis oꝛdinatiõi ⁊ hoc
vtiqʒ laicis pꝛecepit multo magis
igitur ſacerdotes quibus ⁊ ſacriſi/
candi ⁊ oꝛandi iuge officium ẽ:ſem
per debebunt abhniuſmodi cõſoꝛ⸗
tio abſtinere.quia ſi contaminatus
fuerit carnali concupiſcentia quo
mertito ſe poſſe exaudiri credit: cnʒ
dictumſit:omnia munda mundis

conquinatis autem 2 inſidelibus

nibil eſt mundum:ſed coinquina/
ta eſt eoꝛum mens ⁊ conſcientia.
ſed foꝛtaſſe hoc ſibi licere credit:
quia ſcriptum eſt:vnius vxoꝛisꝰ vi
rum.non dixit hoc: vt permaneat
in concupiſcemia generandiſʒ pꝛo
pter incontinentiam futuram.qð
apertius declaranit dicens:qui au⸗
tem ſunt in carne deo placere non
poſſunt.vos autem iam non eſtis ĩ
carne ſʒ in ſpiritu:ſʒ ea plane diſpar

ff.qui ⁊ a qui.li.ma.l.pꝛo⸗

t ¶ ¶Eſtote.ar. cõtra.xxxj. di.

nicena. naʒ caſtitas eſt cum
na coniuge.

v Quo magis. i.quanto

magis.

x Nec pꝛeterit. pꝛeter ſab⸗

batum magnũ? diem pꝛe⸗
cedentem.vt de cõ.di.iij.in
ſabbato.vel dic lacrificijs.i.
officijs diuinis.

y ¶ VNel baptiſmatis.cũ ne

ceſſitas exiget.alias baptiſ⸗
mus qui fit cum cerei bene
dictione.⁊.ix.lectiõibus bis
in anno tm̃ ſit.de con. di.iiij
2opꝛie.

3. Peeccpit.i.perſuaſit.vt

xxiij.q.iiij.chꝛiſtiano.vel pꝛe
cepit vxoꝛibus volentibꝰ cõᷣ
tinere. vel dic pceptum eſſe
cum vir accipit coꝛpus xpᷣi.
vt.ſ.nõ exigat ſed reddere te

netur omni tempoꝛe.
a ¶Nrxoꝛis.i.non ideo dicit

eum eſſe vix vxoꝛis vnius.
vt ea vtatur tpe ſyricij in ſa
cerdotio.

b . Et permaneat. ar. vo⸗

ces affirmatiuas reſoluen⸗
das in negatiuas ar. S. diſt.
xxvj.vna tantum.⁊.c.vniꝰ.

cSed ꝓpter incõtinentiã
i.vt ea moꝛua ↄtineat.? ſe⸗

cundã nõ ducat.⁊ ſic nega⸗
tiue legitur.i.nõ pluriũ.ar.
extra ve teſti. licet.

d CSuturã.i.quã timebat.

e ¶ In carne.i.carnaliter vi

uentes.
¶ Sec ea plane. hic rñder
conſultationi.⁊ reuertit᷑ ad
cõſtitutionem ſyricij de qua
dixerat.dicit aũt. h. 2 alij ꝙ
ſyricius bis emiſit conſtitu

tionẽ.pꝛimo illam que erat

data ab aplis.ſ.vt in ſacris

oꝛdinibus nulluſↄtraheret
⁊ſi ↄtraheret deponeretur.

vt. l.xxxiiij.di.cum in pᷣteri⸗
to.hec fuit pꝛimo ab apłis

ſtatuta. ſed qꝛ aboleuerat. re
nouata eſt a ſpricio ꝓceden

te tpe referebatur queſtio ðᷣ

talibus de quibus innocẽ.

hic loquitur.led tñ.qꝛ qui⸗
dam pᷣtendebant ignoꝛanti
am pꝛime cõſtitutionis ſpri

cij.⁊ inde ſumpta occaſionẽ

aliam edidit humanioꝛem
mitigando rigoꝛem pꝛime.ſ
vt ignoꝛãtes excuſentur.vt
j.eo.piurimos.⁊ hanc foꝛ⸗
mã ſcribit.ſ.ſecunde innocẽ
tiꝰ exuperio ⁊ ꝙ ſcripſit his

ſyricius patet er hoc.c.: ſe. vbi dicifur q quidã excuſantur ignoꝛantia conſti
tutionis ſpricij.ſed qualiter hoc dicetur in pꝛima ↄſtitutione.quidã dicunt ꝙ
nõ dedit de hoc facto niſi ſemel cõſtitutionem renouando ↄſtitutionc apoſio
loꝛũ ⁊ mitigando eã cũ ſua diſtinctione.⁊ ſᷣm hoc eadẽ eſt ca deciſionis innocẽ
tij. niſi ꝙ innocentius vtitur diſtinctione circa ↄſtitutionem ſpricij ſyricius
arca ↄſtitutionem lapoſtoloꝝ.tertij dicunt ꝙ ſpricius duas emiſit ↄſtitutões.
ſed in nulla renouauit apoſioloꝝ ↄſtitutionẽ. qꝛ apoſtoli nihil ↄſtituerunt de
incõtinentia. ar. xxxj. di. qm.2 dicit. g. ꝙ quedam cõſtituit eccleſia que nõ fue
runt ſtatuta abapoſtolis. vt de ↄtinentia miniſtrox. xxxv. q.j.S. bac. itaqʒ. ĩ fi.
quod ant dicitur.j.lxxxiiij.di.cum in pᷣterito..ſ.apoſtoli docuerunt. vex eſt
exemplo.xxxj.di.oĩno.non ↄſtitutõe.ſed de hoc dixi.xx viij.di.diaconi.pꝛima

j iii

ergo coͤſtitutio ſyricij kuit de tinenti⸗

Di.

oꝛdines faceret hoc nò tantum ꝓmiſfa. ſed etiam pꝛeeunte ↄtinentia. boc in⸗

nuil videtur.lxx vij.di.quicũq
tibus ignoꝛantiã.ideo aliam fe

mam niſ de ꝓmouendis.ꝓmotos enim nõ poſſet aſtringere ſine ſuo velle

ſicut nec poſſet papa conſti
tuere de acolythis iam pꝛo⸗

motis ne ↄtraherẽt.ar. xxxij)

q.j. integritas quod falſum
eſt eũ ha beat plenitudinem

poteſtatis.ij.qde.vj.ðcreto.

nec legibus aſtungitur. vt

fi. de le. ⁊ con pꝛinceps. 7. C.

e.diana vox.bar.nec in pꝛ⸗
mo vel in ſcdo.c. habes ſy
ricius aliquã cõſtitntionem
fecerit ſed inuehitur in ſcðᷣo

e.ↄtra incontinentes.dequi

buſcõſultus fuerat diſtin⸗
guendo.imo potius diſpen
ſando qð pʒ er verbo moni
ta in pꝛncipio. c.? per verbũ
admonitionem.in ſine ⁊ dic
cõmeauit nõ conſtituendo
ſea ianoced 7 diſpeſando
vt. Je. pꝛel byter. B
2 DS Eiinetſt.., diniſ 7 bi
mẽbꝛis.nam recepit diuiſio
nem.i.diſtinctionẽ.⁊ hic de
ſecunda.

b¶Pꝛouincias. pꝛo maio

caMon ꝓbatur. ex boc vi
detur ꝙ qui dicit citationes

ad ſe non perueniſſe ꝙ hoc

nõ tenet:r ꝓbare. ſed potiꝰ
aduerſarius tenetur ꝓbare
ꝙ ꝑuenerit ad eũ.cum talis

n egatiua nõ poſſit pꝛobari.

vi extra de ele.bone. ſed nõᷣ
eſt ver q credendum è ver
do nuncij donec ↄtrariũ pꝛo
betur.vt no.iiij.q.iij.S.item
in criminali ver.item teſtes

quos.ſic ergo expone.non
ꝓbatur pueniſfe.i. pꝛobat᷑

nõ perueniſſe. cumi. n. conſti
tutio fit publice pꝛomulga⸗
ta quulibet eã tenetur ſcire.
V. x vj.di.ꝙ; dicitis.⁊ ſᷣm le
ges tenetur eaʒ quilibet ſci⸗
re vſq; ad duos menſes. vt
in auc.vt facte noue cõſtitu
tiones. S.j. colla.vj. ᷣm ca⸗
nones vſq; ad. vj. menſes.
vt.x viij. di. decernimus. qꝛ
ergo pꝛeſumebat᷑ pueniſſe
ad mſios. tenebatur ipſi pꝛo⸗
bare ignoꝛantiã.⁊ hoc eſt ge
nerale ꝙ pp pꝛeſumptioneʒ
cogitur ꝓbare aliquis igno

rantiã vt hic ⁊ exira de elec.

inotuit. ⁊.j.q.j.ſi qui a fimo
niacis 2. C. de peri. tut. l. pe.
alias qui diẽ̃ aliquẽ ſciuiſſ
hoc tenetur ꝓbare. vt. iij. ge
ix.indicas..ff.de admi. tu.
l.ij.hoc ant.quid.n.peccat ꝗ
ppñis legis inſcius pꝛiſtinaʒ
legtur obſeruantiã. vt. C. ð
teſta. iubemus.i fi. S qua⸗

ptus fuerat admitti.

diuerſaꝰ ſnia eſt.nazʒ ſi ad aliquos
ſoꝛma eccleſiaſtice vitepariter ⁊ di
ſcipline que ab epiſcopo ſpricio ad
omnes pꝛoninciascommeauit no
pꝛobatur perueniſſe:bis ignoꝛan/⸗
tibus venia nõ negabitur ita vt ð
cetero penitꝰ mmcipiant abſtinere:⁊
ita gradus ſuos in quibus fuerint
innenti retentent vt eis non liceat
ad potioꝛa conſcendere:quibns in

beneficio eſſe debet.quod hüc ipſũ

locum quem rerinent non amittũt
Siqui autem ſciſſe ſomam vinẽdi
miſſam a ſyricio deteguntur:neqʒ
ſtatim cupiditatem libidinis abie⸗
ciſſe:illi ſunt mnodis omnibꝰſubmo
nendi:qui poſt admonitionem co/
gnitam pꝛeponendã arbitrati ſunt
volupratem. Iem ſyriciꝰ papa.
. e codemm.
Lurimos ſacerdotes chriſti.
ρatqʒ leuitas poſt longa cõſe?
crationis ſue tempoꝛa tam de cõiu
gijs pꝛopꝛijs quam etiam de turpi
coitu ſobolem didicimus ꝓcreaſſe
⁊crunen ſuum hac pᷣſcriptiõe defen
dere:qꝛ in veteri teſtamento ſacer⸗
dotibus ac miniſtris generandi fa/
cultas legitur attributa:dicat nune
quiſquis mibi ille eſt ſectatoꝛ libidi
num pꝛeceptoꝛvicioꝝ ſi eſtimat qð
in lege moyſi paſſiʒ ſacris oꝛdinibꝰ
a deo noſtro relaxata ſunt frena lu
xurie:cur eos quibus cõmittebant᷑
ſancta ſanctoꝛum pᷣmonet dicens:
ſancti eſtote quia ego ſanctus ſum
dominus deus veſter. cur etiã/ ꝓcul
a ſuis domibis anno vicis ſue in tẽ
plo hitare iuſſi ſunt ſacerdotes hac
videlicet ratione:ne vel cumvxoꝛi
bus ſuis poſſint carnale exercere
commercium. vt cõſcientie integri

tate fſulgentes munus acceptabile

deo offerrent.quibus expleto deſer
nitionis ſue tẽpoꝛe vxous ſue vſus
ſolius ſucceſſionis ca fueratrelaxa
tus.qꝛ non ex alia mſi ex tribu leui
quiſquã ad dei miniſterium pꝛece/·
Item.
Me codem

6 aliquanti de quibus loꝗ

mur vt tna ſanctitas retulit
ignoꝛantia lapſos ſe eſſe deſtent his
hac cõditione miſericoꝛdiam dici
musnõ negandam:vt ſinevllo ho

1

liter ꝓbat aliquis ſe ignoꝛaſſe.dico ſuo ſacramento.vt.xxxiiij.q.ij.in lectuʒ.ex

de ſen. ex. ſi vero.vt no.iiij.q.v.quiſꝗs in fi.io.vel ẽt alio modo ſi põt ſe ꝓbare

fuiſſe in alio loco ⁊ foxe ſi pꝛeſumptio eſt ↄtra eũ non crederẽ iuramento ſuo
b.ſed quid ſi collegiũ vel aliquis cõuentus dicit ſe ignoꝛaſſe.nunꝗd tunc oẽs
iurabunt.dico ꝙ ſufficit fi eᷣs cum maioꝛibus de capitulo iurat.vt.ff.de cõ⸗
di. de municipibus.alij dicũt ꝙ eo ipſo ꝓbatur ignoꝛantia ꝙ nõ pꝛobatur
ſcia.vt.C.qui.mili.nõ poſ.ſuperſeruis.li.xij. L

p ca. l.ä ignoꝛans.

ꝗCIgnoꝛantibus. decretũ nõ ligat ignoꝛantes.ff. de decre. ab oꝛ.fa.l.vl.ſ. lo

I. Megabitur.ar. neminẽ ligari anteqᷓᷓ conſtitutio ad eu peruenit. ar. di. xxxj.

ante tienniũ.ꝑ xxxvj. q.vl.ſi aut. xij. q. v. ſic vbi. . xlvij. di. quoniam. xiiij.q. uj/.

vt quicũqʒ; vellet ꝓmoueri ad ſa cros

. led qꝛ illa non ſeruabat᷑ a quibuſdã pꝛetendẽ
cit cum diſtinctione.j.e.plurimos.nec fecit pꝛi

lxxxij.

ſaus oblitus.liiij.di. er antiqutss.

commeauerit.

Lurimos.ſolius ſucceſſionis cã pꝛecipue.nam ⁊ ca incontinen

b C. Via aliquãti.

ie xxxij.q. ij. . bis ita.

noꝛis angmẽto in hoc quo deiecti
ſunt quãdiu vixerint officio perſeue

rent ſi tamen poſt hoc ↄtinentes ſe

ſtuduerint exhibere.hi vero quiilli
citi pꝛiuilegij excuſatione vtuntur:
⁊ ſibi aſſerunt veterihoc lege con /
ceſſuʒ:nouerintſe ab omni eccleſia
ſtico honoꝛe quo indigne vſi ſunt
apoſtolice ſedis auctoꝛitate deiec/
tos.nec vnquam poſſe veneranda
tractare myſteria a quibꝰ ſe ipſi dũ
obſcenis cupiditatibus inhiant pꝛi
nauerũt.⁊ qꝛ exempla pꝛeſentia ca
nere* nos pꝛemonent in futurum ſi
quilibet epiſcopꝰ pꝛeſ byter aut dia
conus:quod nõ optamus:fuerit ta
lis inuentus:iam nũc ſibi omneʒ ꝑ
nos indulgentie aditũ intelligat ob
ſeruatũ.qꝛ ferro neceſſe ẽ:vt abſcin
dantur* vulnera que fomentoꝛum
nõ ſentiunt medicinam. Qui au
tem pꝛopter peccata iubentur de/
poni poſt condignam penitentiam
in ſuo oꝛdine poterunt reparari.
Ande in gangrenſi cõci lcgitur.
Quce penitentia ſir inponenda ſa/
cerdoti qui de foꝛnica one conui⸗
ctus fuerit.

D Reſbyter ſi foꝛnicationeʒ fe

cerit quãquaʒ ſcðõm canones

apoſtoloꝛum' debeat deponi:tam̃
iuxta auctoꝛitatem beati ſilueſtri ſi
in vitio nõ perduranerit:ſiſua ſpõ/
te cõteſſus adiecit vt reſurgat.x.an
nis in hunc modum peniteat tribꝰ
quideʒ menſibns a ceteris remotꝰ
pane ⁊ aqua a veſpere in veſpera⸗
vtatur.tantum aũt diebus domini
cis ⁊ pꝛecipnis feſtis modico vino
⁊ piſciculis atqʒ leguminibus recre
atur ſine carne ſanguine onis.⁊
caſeo vtatur: ſacco indutus humi
adhereat:die ac nocte miſericoꝛdi
am dei omnipotentis imploꝛet fim
tis tribus menſibus cõtinuis exeat.
tamen ĩ publicuʒ non pꝛocedatne
grex ſidelis in eo ſcandalum patia
tur.nec enm debet ſacerdos publi
ce penitereſicut laicus poſtea ali/
quantiſper viribus reſumptis vnũ
annum ⁊ dimidiuʒ in pane ⁊ aqua
expleat:exceptis dominicis diehꝰ
⁊ pꝛecipuis ſeſtiuitatibns:in quibni
vino ⁊ ſanguine ouis ⁊ caſeo iuxta
canonicam menſura vti poterit. ſi

vt. Z. dil. pꝛox. pꝛeſ byter ſic. ẽ. xxxiiij. diſtin. cogn

Deieguntur.eo iplo ꝙ non pꝛobant ignoꝛantiam. cu m ad omnes

–vt tua. ci ergo
hic ſcr ibat vni. ꝛ⁊ ipꝛe
cedẽti.c.dicatur ꝙ cõ
ſtitutio ſpricij pape.
ad omnes ꝓuincias
cõmeauit. pʒ ꝙ onas
emiſit ſyricius cõſti⸗

tutiones.⁊ etiã qꝛ bic

dicit ignoꝛãtia reſpe⸗
ctu pꝛime.lapſos re⸗
ſpectu.l. ſecũde conſti
tutionis.

i .Miſericoꝛdiã. qꝛ

illa ignoꝛantia iuris
nõ eos excuſat a toto
ſed qꝛ facilius cuʒ eis
diſpenſatur. alij dñt
vnam tm̃ emiſit.

dicũt ignoꝛantiã apo

ſtolice conſt tutionis

k ¶. Beiecli.. lapſi,
I.Pꝛuilegij. ar. cõ

tra eos qui pᷣtendunt

ſe nõ debere dare de
cimas.qꝛ pꝛedeceſto⸗

res ſui nõ dederunt.
⁊ ſic vti volunt pꝛiui
legijs ſuoꝝ antiquo
rum.extra de deci.c.
ij.ꝛ.c. q;uis. Item ar.
ↄtra illos qui pꝛo ſui
luris tuitione cõſue⸗
tudine antiquas alle
gãt vt. xxxij.q.iiij. ne⸗
mo. 7.j.q.iiij.c.vlt.
m Cauere. ar. erpᷣ

ſentibus futura pꝛre⸗
ſumi.ar.di.l.ſiqs dia

conus.⁊ di. li pterea.
nVt abſcindantur
ſic.xvj.q.j.ĩ canonib⸗
0 Reſbyter. hoc
iinteiligunt g⸗
dam de diſpenſatioe
alij de iure. qꝛ epiſco
pus poſt pactam pe
nitentiaʒ tenet᷑ diſpẽ⸗
ſare.ar.l.diſ.domino
ſancto. 2.c. vt cõſiitue

retur. vũñ dicũt hodie

pꝛo foꝛnicatiòe nemi
nem deponendũ niſt
in ea perduret.? ideo
quia hodie fragilioꝛa
ſunt coꝛpo:a noſtra
i oliʒ erãt.xxxiiij.di.
fraternitatis ſed eadẽ
röne debes dicere de

quolibet crĩe vt. j.e. c.

ver. eadem quoq;. 2
no.s.ꝓxi.di.c.maxi⸗
mianus.

p KEpoſtoloꝛuz. bic

2cilium diſpenſat cõ
tra apoſtolũ in penis
oſcamus.æ⁊.c.lectoꝛ.

q ¶Auctoꝛitatem. hac non habemus in coꝛpoꝛe canonũ beati flueſtri.
,Becem annis.alibi dicitur ꝙ ſacerdoti pꝛo fomicatione imponitur
pena.xij.annoꝝ.⁊ epᷣo.xv.xxx.q.j.ſi ſacerdos.⁊.c.nõ debet alibi.vij.vt
xxxiij.q.ij.hocipſum.Sed varietas delicti inducit varietatem pene.ſ.
cum foꝛnicatio eſt ſimplex vel ĩceſtuoſa poterit ſacerdos mitigare penã

£◻ ualitate criminis. ⁊ qualitate perſone.

n veſperam. nam ea hoꝛa debent comedere ieiunantes. de conſe.

di. j. ſolent.

ECEt ſanguine. ar. ꝙ licet comedere de ſangu

ona ⁊ caſeũ ſ¶ comedere.i(ij.di.deniq;.

ine ülis diebus. quib⸗

Penitere.ð. di. ꝓx.

ſanise
Ulceisel
S
NVo
Ng
fieiun
65.
CEr
Conalia
Peracls
1ſtots
riſ c
defuͤr
CBe
potda
ſeunio⸗
eſtnect
amncon
ſteligit
ſaut nee
bun lo
fomana
ſüaled⸗
zuml.e
ͤl.
hoegti
itee
wqi
rpe⸗
ünet⸗

Kana
.Mutet

(e⸗
Pünn
unen
icetu
poteſtd⸗
nuge
ultoto
nusien
Unmi
fhllbe
ſttiidi
ſcin
Debetiſt
sr
beo⸗al
geretgr
(deſen
ſde
Cbinan
enöin
umnc
ſidian
inolane
Pentene
epot
one
Aſan
connpr
Niew⸗
faßee
Nedene
kebuin
lepo⸗
degre i
Haliat
e He
Ae
Auenn
lgs
S
Cund

fiquis epiſcopus. contra. :.xx vii

blice ideſt ſolemniter.

Di. lxxxii.

a .t In choꝛo. vt miniſtret.

„7„

b ¶QDocem.quã non habemus in hoccoꝛpoꝛe.

c ¶Legitimas ferias.l.ij.⁊.iiij.⁊.vj.feriam.vt.j.e.innuitur.⁊ de cõ.di.

·di. pꝛel byter. contra. ſed erxpone pu⸗

lx viij

di. no ſatis. ſed qd ſi infrmus diues eſt ⁊ nihil vult dare medico.nũquid gra
tis tenetur eũ iuuare.videt᷑ ꝙ nõ.cum nemo de ſuo cogatur facere beneficiũ
vt. x.q.ij.pcarie.cum etiam medicus licite põt recipere mercedẽ. vt. xiiij. q. v.
non ſane.dico ꝙ tenetur eũ curare ſuis impenſis⁊ ſi cõualuerit repetat expẽ

lſas.qꝛ vtiliter geſſit negociũ eius.vt.ff.de neg.g

e, pomponius.ẽt fi moꝛiatur

nman iij ieiunia. . xxij.q. v eger põt petere impeſas. qꝛ
miin c. ” J ,. ſuſfficit ſivtiliter cepit gerere
Nan d ¶Erxrpleto.ergo re nito pꝛimo anno ⁊ dimidio coꝛpo/ Max ime eccleſi ʒ ledit qui ſut no licet euentus nõ ſit ſecutus
fiin conciliandus eſt quii ris ⁊ ſangninis domini ne idureſcat mine ſanctitatis de imaut. vt. fl.e.ti.ſed an vltro.nec pt
GSpuint peracta pie penitetie. particeps ſiat:⁊ ad pacem veniat: D Emo quippe nocet in eccle/ obil „* HM D Nereir
npgan l tots aunan ſ nt plalmos cuʒ fratribus inchoꝛo“ vl ſia dei amplius quam qui per endens os nin eRtre
niünſi de ai er iremsinſ. Ktimus canat ad comn altaris non nerſe agens nomen vel oꝛdinẽ ſan menta. Sed qd ſtinſirmus
eg e Wenanum at in Accedat iurxta begtt danergvoc Zran cerdorte bʒ delinquen/ pbiberne alique mecleine
ſllichr, t dar i minoꝛa gerat officia. deinde vero tem naqʒ hunc redarguere nullus fit. : tunc dicunt qdam
ie Eemo aven ade vſqʒ ad expletionem ſeptimi anni pꝛeſumit:⁊ in exempium culpa ve megicus nulla bz nionenn
icl eſt.nec tamen imoni omni quidem tꝑe:exceptis paſcha bhementer extenditur quando pꝛo vt. C. de neg. ge.l. vl. ſed di
tieni am cõmittitqꝛ cu doo libus diebus tres legitimasferias renuerentia oꝛdinis peccatoꝛ hono do Pe inuitum Holſunn cu
unuin intelligitun drrabere in vnaquaqʒ; bebdomada in pane ratur. epiſcopus itaqʒ qui taliũ cri adeoms anicnnc
hnſnne ſicut necler iulig. de ⁊ aqua ieinnet.expletoſeptimo an mina non coꝛrigit magis dicẽdus äliz vo pleras. muli⸗ D
aluge⸗ buu loum babeti ni circulo ſi ratres ap quos peni eſt canis impndicus qua epiſcopꝰ Bscgeenibenenig.wm iv.
dnr ii ſpanle datur bietan⸗ Kuerit eius congrnam pemteniam Item mnocentins, t ferribeneſtein⸗ Bmum
W amg elemoſyna po laudauerint: epiſcopus i pꝛiſtium OQuf non reſſtit err ubns cõle nttt¶mo iym fuiſt lurioſum cñ
–W ſpuali. bene faci ad bonoꝛc iuxta beati calixti pape an Rarr cnino reſiſtitur appꝛo illa verba dirit ĩ egritudine
“ boc q ſicut ere peca ctoꝛitatem eum reuocare poterit. atur. ⁊ veritas cum minime vr.ff. de ↄdi.inſti. qdam ⁊ ex
W toriſte ſe vendidit. vv Sane ſciendum quod ſecũdã feriiã defenſatur oppꝛimitur: negligere tra de ſuccel. ab iteſtato. c.fi.
ulig xv. q.j. no eſt ꝙ cuich vnum pſalteriũ canencko aut vnũ quippe cum poſſis perturbare per Sed dd dices ſi gs vult me
decri ita pecunia ſua ſefe denariũpauperibus dando:ſi opꝰ nerſos nibil ẽ aliud quꝗ fonere. ne eſſetteuide eipeetnd
crlute dimat. de pe, di. S eſt redimere poterit. ſinitis autem qʒ caret ſcrupulo ſocietatisoccul necanwaeim vnſertin .
Möiim anace pan krrj iannig: welne ſqʒ ad aemve erde malſend andr deſinit ob boc q bic dicitur.lxxxvj.
ſpant n qoe. . de raptoꝛbus. (imi anni ſextam teriam nulla ite re. Nempius papa.. diſ. n ſatis. ipꝛin. dicunt t
ſorenttn Huquid aut põt hic Hemiente redemptione obſeruet in Hon pꝛõdeſt ſuo eroie nompol, ggqdam ſolos platos ad hoc
man anar N hu pane aqua. Eadẽe quoq; peniten lui qui alieno conſentitt. Tenerl vr rij de . glorta⸗
Segenn videtur. qꝛ denaruu; tia erit ſacerdoti de oibus alijs pec Aid enim pꝛodeſt illi ſuo er xxvj.q.jc.vlt. alij dicut glʒ
Goglipii poteſt dare vt ſe redi catis ⁊ criminibus que in depoſiti / roꝛe non polluiqui cõſenſuʒ tenetur redimere vitꝗ alteri
utoreccie mat a ieiunio. ergs onem eũ inducunt:neqʒ hoc cuili⸗ ꝛeſtat erranti. Nemgreg. us.vtrũ aũt quilibet teneat᷑
iluin inunltotoriueepet Hl libet onero ſuam videatur ſi ſacer ui nõ occurrii:cõnſenũt erranti. eeec -
hunlln tenus ie uniũ poõt lli⸗ qog poſt lapſum dignect ſupꝛa di Onſentire videtur errãti quu i hon inſerenda.
güt heranl. Reck onnnz (um eſtipenitens ad pꝛiſtinos re/ ad reſecanda que coꝛrig de-· Zagefue Atenſec
— vt rii di aied pe, di⸗ deat hondꝛeo. lxxrlij venenan Afmevüſap WSune n os xvj.q.vij. decimas.:.j.q.j.c.
dligt vj.c.j. edor . ⸗ Auis alioꝛum vitia palpare nõ de vl 2.c. nuilus eps. 6. rriij-d⸗
orrceeaftnſ Ronidendum qnoqʒ ẽ bet:ita nec maloꝛum laudibns de iiij cſiis qui.rt nc.
thſinirnt talis ꝙ nõ euincatur ne is qui ad oꝛdinandun, lectari. Unde anacletus papa. Suſpendatur. i.depo
Peſttola geretur liberatione;. tio videatur alienus:cõ . opus:qui ma as eẽt cõtra. xj. qyiij.
unn C.de ſen. ? inter libe⸗ ſentiẽdo alienis cainn loꝛum landibus gloꝛiatur. dum. 2
ninli ra. ſn. dele ij. aui eo neturvt ſymmachus papa ait. NHõö Dbil illo paſtoꝛe miſerins qui n Enore guetes.
nran 5õ eſt grandis vifferentia an letum in A.2 gloꝛiatur lupoꝛum laudibus mes ovnle madet⸗ niccere
bumt mm ghenin ipot vt feras' vel admittas moꝛtem enim gquibus ſi placere volnerit atqʒ ab ſlenac Sedüplieere redar⸗
nii ii vieiurar mg. v languentibns pꝛobatur infligere:ꝛg bis amari elegerit:erit binc onibus guengo.
inni imolans.ſed niquid hanc cũ poſſit non excludit. Hic magna pernicies. nullusigitur pa, o Ertendik delicka n. ma
eend penitens ſua auctoꝛi G. v. git. . ſtoꝛ placere lupis ⁊ gregibus ouii ioꝝ trahũtur ab alijs in exẽ
tate põt hanc cõmu⸗ ulſpendatur epus abofſicio clen poreſt perdit enim memoꝛiam la/ lu. vr v.q. iſ. ec pue.
ami tationez facere. dieðt coꝛmm ſnoꝝ foꝛnicationi coſentiẽs. ioꝛummẽs terrenis obligata'car p⸗ Mõ conigit.i damoꝛ
hlntin a nod no vonce QRIauis epiſcopus foꝛnicatiõi ceribus.ſicut autem artium inſuo delg ernennnai lheti
deftunn boie wertta vevo. — bꝛeſbyteroꝛum diaconoꝛum quoqs opereinnenitur mater inſti ſeio bor mintelli gü
chon ſet, vorre er multa. in i. vel crimen inceſtꝰ in ſua parrochia tia:ita nouerca ernditiomiſ eſt negli adam de pꝛelato. ar. xrriiſeg.
Gümin io.ſ certe qo hic dicek Pꝛeciovel pꝛecibus interueniente gentia. Quãquam ſacerdotem iuj.ita plane. ſe. b. de quoli
tnstlal de denario auctoꝛita⸗ Z Conſenſerit:vel commiſſum aucto tam a ſuis quam ab alienis crimini ct. xxiiij.q.iij. tã ſacerdos.
Geenann te huius canonis fa⸗ ritate officij ſui non impugnauerit: bus opoꝛtet eſſeimmnnem.tamen r Societatis. impꝛopꝛie ſu
agieſſe cere põt penitẽs.· nec ab officio ſuſpendatu*. Item ſialioꝛſum ſeſe habuerit: nõiõ ver / mnit᷑ boc nomẽ ſocletatis qe
en n, decre. illa i aliquo cõ gauguſtinus. ba ſue pꝛedicationis debent ↄtẽni. in hõeſtax rex ſocietas nul
ne E ge ar. ꝙ 1 ae f atopelartne
nnach ea q̃ facere tenemr l .””M cte.nã occaſiõe alteriꝰ
noſtolt alia equiualentia faciendo poſſe recõpenſare ⁊ ita mutatiõöem penaruʒ bjne polluitur ſi ei coſenſeritt. t MQui. j. xxij.q v. fiquis.
ſplinſon poſſe fieri.ar.xxx vj.q.j.de raptoꝛibus.di.xlj.nõ cogantur.contra.j.q.j. v ¶¶Loõſenſum. de triplici conſenſu di. xiij.q.j.notuminni.
rulun angepikopno. ſſerre † [BDnſentire videntur comigi. rſ c iſ aui cõſentit.j.xxiij.q iii.oſtendit
bemfic xtã feriam. ergo quartam poſſet redimere.qð enim de vna ne⸗ ⁊.xxiiij q.iij.q alioDuunm.
tali ganurde alia ccrcedigetnr.arv dr qualic, yCMon occmtirit ve iutepa adigete ſ we noxa.ſi ſeruus.in ſi fl. de his ꝗ
ihn b ¶Eadem. nõ tamen eadẽ diſpenſatio in oĩbus.qꝛĩaligbus ꝓhibet. no. inta. quid ergo. F.. 3 C. Sicnt aut gs alioꝝ ⁊c. H
hunſnn i Houidendũ.in duabus ſupioꝛibus di.tractauit magiſter ꝓ a Jbil quilupoꝛumi laicoꝛum.quiquãdoq; dicuntur oues.ð vtij. qoõne
nugneke oꝛdinadus dʒ eſſe ſine crimine. ꝓpꝛio.in hac di.oñdit ꝙ non vij. ounes. Dw.
debet alienis criminibus cõſentire. bᷣ. ioere ſcrria. ſc. ſ er de cle ↄiu.c. diuerſis.ſi.ff.de ope.libe,duoꝝ.
rsdeche k CInferas.ſmile eſt. .lxxx vj.di.paſce.textra de ſen.ex.q; c ¶ . abiox.i.pꝛedicandi.vel etiꝗ redarguendi.
te.? patet hic ꝙ medicus gratis tenet᷑ curare pauperem ifr d Obligata.ſi.j. viij. q.ij. c. vlt. ꝛ.e.dilectiſimi.
au mũ.qꝛ plus debet valere apud eu vita illiꝰ ; ꝓpꝛis pecunia.vi.lxxxvj. e ¶ Negligentia. s. xxxvij.di.ignoꝛantis. ii
esNN liij

Di. lxxxiiij:

admiſiſſent. Alij intelligunt ea de ↄtracto.⁊ quod dicit.j.ẽt ab vxoꝛibꝰ

8 Olicitũ. Tria.c. apoſtolice regule hic bꝛeuiter tangit ꝙ debet eẽ pꝛudẽs

continens monogamus.

b Eruenit. pauperes.quoꝝ curã nõ per ſe ſed p archipꝛel bytey vel archi
diaconũ gerere dʒ vt.j.lxxx viij. di. epᷣs gubernationem. .
c ¶ Conſilia. vnde aug.dicit ꝙ a puero nõduʒ; anniculo ꝑatus eſt edoceri.vt

xxiiij.q.iij.ſi habes.aliaſ ſiul
tus eẽ ↄuincitur.vt.xxij.di.
de conſtantinopolitane.qui
n.bono cõſilio nõ acquieſcit
amittere debet dignitatem
exemplo roboã. qui ſenioꝛi
bus nõ credidit.vij.q.j.de⸗
niqʒ.vel ad iſtar vxoꝛis loth
que conuer ſa eſt in ſtatuam
ſalis.⁊ dicit lex ꝙ ea firmita
te nituntur que ↄſilio gerũ
tur. C.de rep.l.iij.cum etiaʒ
conſilio clericoꝛum debeat
eps diſpõere de rebus eccle
fie. extra de his que fi.a pᷣla.
fi. cö. ca. nouit. Et iſte nõ ex⸗
cuſatur quando potuit ſeire
ſed noluit.xxxviij.di. ꝗ ea.
nec iudici licet deuiare a re⸗
ſponſis pꝛudentiũ inſtit.de
iure na.S.rũſa.⁊ dicit lex ꝙ
nõ pꝛodeſt alicui ignoꝛatia
quando potuit ſcire ꝑ ſe vel
per alium.ſf.de bo poſ.i bo

noꝛum. fl.de iur.⁊.facig.re

d Sapientium.j. qoõne. j.
eſtote. “
e¶ Ab altero. S.di.xxx viij.
c. ylti.
f ¶Poſſit. n omne artifici
um ⁊c.fj.ð le.iij.ſeruis lega
tis. S. oꝛnatricibus.
g¶ Biſtuliſti. hoc io qꝛ iſte
erat legatus iſtius ꝓuincie
h ¶ Sacerdotibus.i.epiſco

. S Biſcere. xv.q.v.c.j.dei ti
moꝛem.xx viij. di.qꝛ ſunt ti.
F Vnciatum eſt. vigi⸗
Alantes.nam vigilãti

bus ius ciuile ſcriptũ eſt. ff.

de his que in frau.cxe.pu⸗
pillus. 27
ICAliqua excuſatione ar. ĩ

hoc cãu nõ licere appellare

„

ar. J.xx vij.q.j.ſi cuſtos ⁊.c.ſi
hõ arg.ex de ap.cũ ſit roma
na ⁊.c.repꝛehenſibilis dic in

ſufficienti ne ſit cõtra. extra

de of. dele. c. ex parte.
m ¶ In ſe. vxt ſi ſtultus ſit in

culpa ſapiens ſit in pena.vt

xxx viij.di.qui ea.⁊.xxij.q.j.
fi cuſtos.⁊.c.ſt homo.
n CQuod autem de mun
ditia caſtitatis. S
o Vim in peeterito. l. in
pꝛimo cõcilio cartha

ginenſi.hoc.c.⁊ ſequens in

tellig t. b. ð matrimonio cõ
trahendo.qꝙ.lſ.non licet pꝛeſ
byteris vel diaconibus.

p ¶Qui ſacramentis diui

nis inſeruiunt.i.diaconi.2
quod dicit.j.e.ab vxoꝛibus
abſtinenduũ.dicas de ducen
dis.⁊ ſᷣm hoc ſuppletur hic
qð dicitur in.c.ſe.in quo nõ
fit mentio de ſubdiaconibꝰ
per illð qdð habemus.xxxij.
di. placuit.in quo ſunt fere
eadẽver ba.⁊ eſt fimi iter car
tha.ↄci.⁊ hic dicit.h.ꝙ apli
nõ inſtituerunt de nõ vten

do iam ↄtracto.qꝛ ſi apłli hoc
inſtituiſſent oꝛentales hoc

ſient enim ait hiero.vt lixiuiuʒ per
cinerem humidũ fluens lanat ⁊ nõ
lanatur ita bona docrrine per ma:
lum doctoꝛem animas credentiuʒ
lauat a ſoꝛdibus peccatoꝛum.
Di. xxxiiij.
Olicitumꝰ quoqʒ ⁊ vigi
lantem opoꝛtet eſſe epi/
copum circa deſenſionẽ
pauperum relenationeʒ
oppꝛeſſoꝛum tnitionem
monaſterioꝛum.quod ſi facere ne/
glexerit:aſpere eſt coꝛrigendus.
Ande greg autem in ſubdiaco
no campanie.
Coꝛipiatur epᷣns:qui circa ofſciũ
ſunm negligens extiterit.
fuenit ad nos fratrem ⁊ coe
piſcopum noſtrum paſcaliuz
ita deſidem ⁊ negligentem in cun/⸗
ctis exiſtere:vt in nullo quia eſt epi
ſcopus cognoſcat᷑:adeo vt neqʒ ec
cleſia ipſins neqʒ mõaſteria ſine fi⸗

lij eccleſie vel oppꝛeſſi vel paupe

res eius erga ſe dilectionis ſindiuʒ
ſentiant:nec aliquã ſupplicantibus
ſibiĩ quibus iuſtum eſt opem defen

ſionis accomodet ⁊ quod eſt graui

us dici:cõſilia ſapientium ⁊ recta
ſuadentium nulla rõne patiatur ſui
cipere vt quod per ſe nequit atten
dere:ab alteroſaltẽ poſſit addiſce

re.quod ſi ita eſt: nõ ſine tna culpa

eẽ cognoſcas: qui eum obiurgare
atqʒ coercere vt dignum eſt diſtuli

ſtu. volumus itaqʒ vt eum coꝛam

alijs ſacerdotibus quibuſdam de
filijs ſuis nobilibus conteſtari pꝛo
hac re debeas ⁊ boꝛtari.ſi vero qð
non credimus poſt hanc adhorta/
tionem veſtram ſolito adbuc mo
re negligens eẽ tentanerit:ad nos ẽ
omnibus modis traſmittendus:vt
hic poſitus diſcere poſſit quid vel
qualiter ſecundum dei timoꝛẽ age-
re conueniat ſacerdotem. Idem
ad eundem..
Seeodez
LMcan eſt nobis cãpanie
epiſco pos ita negligentes exi
ſtere 1 immemoꝛes honoꝛis ſui vt
neqʒ erga eccleſias neqʒ filios pa/
terne vigilantie curam exhibebant
vel monaſterioꝛum ſolicitudinem
gerant:ſeu in oppꝛeſſoꝛum ſine pan
perum ſe tnitionẽ impendant.iõqʒ

hꝛac tibi auctoꝛitate pꝛecipimus:vt
eis ad te conuocatis ex noſtro illoſ
mandato diſtricte cõmoneas qua

tenus ita in his que eos iuſte ſecun

dum deum agere cõuenit vigilan/

tes exiſtant:vt nullum nos de his
denuo murmur exaſperet.ſiquem

vero eoꝛũ:poſt hec negugenteʒ eẽ

cognoueris ad nos eũ ſine aliqua

excuſatione tranſmitte:vt quam ſit
graue nolle ab his que repꝛehenſi.

dicunt aũt legitime ſibi copulatis.aut de facto.nã dicunt ꝙ iſta.c. facta

fuerunt añ tempus gregoꝛij.qui introduxit ↄtinentiam miniſtris.xxxj.

di.ante triennium.i.ſt vbdiaconibus.pᷣl byteris vero ⁊ diaconis ſyriciui
introduxit imo dicunt ꝙ olim ſacerdotes po terant ↄtrabere ante ſprici

bilia ⁊ valde vituperanda ſunt coꝛ
rigi:regularem in ſe valeat diſtric

tionem ſentire. Quod autem de

mundicia caſtitatis ſacerdotibus
imperatur hoc etiam de quibuſſli/
bet altari ſernientibus intelligendũ
eſt. Ande in carth.conci.ij. aure
lius epiſcopnus dixiſſe legitur.
Qui ſacramentis dininis inſerniũt
continentiam in oĩbusſeruent.
QEUn in pꝛeterito concilio de
ontinentie ⁊ caſtitatis mode
ramine tractaretur:iſti tres gradꝰ
conſcriptione quadaʒ caſtitati per

cõſecrationem annexi ſunt:epiſco/

pos inquam pꝛeſ byteros ⁊ diaco/
nes ita placuit vt condecet ſanctos
antiſtites ac dei ſacerdotes necnon
leuitas:vel quiſacramẽtis diuinis
inſeruiunt continentes eſſe in omni
bus quo poſſint ſimpliciter quoda
domino poſtulãt impetrare:vt qð
apoſtoli docuerunt exemplo: ⁊ip
ſa uauit antiquitas nos quoqʒ cu
ſtodiamus.ab vniuerſis epiſcopis
eſt dicrum:omnibus placet vt epii
copi pꝛeſ byteri ⁊ diaconi: ⁊ qui ſa
cramenta contractant pudicitie cu
ſtodes etiam ab vxounbus abſtine
ant. ab omnibus dictum eſt placet
vt in ommbus ⁊ ab omnibus pudi
citia cuſtodiatur qui sltario deſer:
niunt. Nem ex conci. carth. vj.
Be eodé;
OE de quoꝛũdamclericoꝛũ
quãuis erga vxoꝛes ꝓpꝛias
incõtinentia referatur:placuit epiſ
copos pꝛeſ byteros ⁊ diacon es ſe

cundũ pꝛioꝛa ſtatuta etiaz ab vro
ribus continere:quod niſi fecerint:

ab eccleſiaſtico remoneantur offi

cio.ceteros antem clericos ad hoc

non cogiſed ſecũdum vniuſcuiuſqʒ
