gat:poſt refectioneʒ ſimiliter hym/
nuʒ dicant ad exemplum dñi:ſicut
in cena feciſſe legit᷑:a ſe ↄtineant om
nes pꝛeſbyteri maxime in talibꝰ lo/⸗
cis:vt nõ vituperet᷑ miniſteriuʒ eoꝝ
Item ex eoedem.
HDoe eodem Palea.
ando pꝛeſbyteriꝑ calenda⸗
Qumul cõneniunt poſt pactum

Mnũ arg.pꝛeſu
miↄtra aliquẽ quã⸗

doq; ꝓpter crimẽ pᷣ⸗
terituʒ.xviij.di.pue⸗

nit. xxxiiij.q.j. cum pꝑ
bellicã. qnqʒ er pſen
ti circa pñs.vt h.quã
doqʒ circa futuruz.1.
di. ſi quis diaconus
qñqʒ; ex pꝛeterito cir⸗
ca pꝛeteritum.xij.q.j.
non eſt. quãdoqʒ ex
pꝛeterito circa futurũ

xxiij.qõe.v.ſi apud ?

lrxxij.di. plurimos.
m ¶ In teſtimoniũ.
hic vnum factũ pꝛo⸗
hat aliuc. vt. . c

c.

n Onuiuia moꝛ

getur.vñver⸗
dictis abſentis rode⸗
re vitaz. Hac menſaz
indignã nouerit eſſe

— ——

ſus. Quiſas amat

o ¶Abſtinẽtiũ. Ho.

c abſtinens dicitur

qui bene comedit. et

cõtinens dicitur qui

bene cognoſcit vxroꝛrẽ

ſuãvt.xxxj.di.nicena
p· )DOn. oʒ hͥ hñt
ꝗdaʒ.c.nullus

qꝗʒð eſt. j. de cõſe. diſt.

v, nullus.
q ¶ Ex ſimbolis,ſim
bolu eſt quado plu⸗

res eõferunt ad cõui
nia facienda.ideʒ eſt
cõfertum. 2

diuinuʒ miniſteriuʒ ad neceſſariam o

collectioneʒ:nõ quaſi ad plenã re/
fectionez ſed quañ ad pꝛandiuʒ ibi
ad tabulas reſideant:ne ꝑ talia iho
neſta cõniuia ſe inniceʒ grauent:qa
indecens eſt ⁊ oneroſuʒ:ſepe etiam
tarde ad eccleſiã redeuntes maius
dãnũ de repꝛehenſione ↄſequuntur

ut de grauedine mutna ↄtrahunt:

quaʒ lucruʒ ibi faciant.naʒ de huiuſ
modi ↄuentu paulus connthios re
pꝛehendit:qꝛ incõuenienter cenam
dñi mãducare cõueniebant:ſic etꝗ·
ad cenaʒ dñicaʒ ideſt collectionem
verbiſub occaſione ↄueniunt:et ex
ingluuietate ventris cã cõiũguntur
repꝛehenſibiles coꝛã deo ⁊ boibus
habent᷑ ⁊ ideo pactis oĩbꝰꝗ volunt
panez cuʒ charitate ĩ domo fatris

1

ſui ſimul cũ fratribꝰfrãgant ⁊ ſingu

vltra tertiaʒ viceʒ poculuʒ nõ ↄtin/
gant:⁊ ſic ad eccleſias redeant.
tem ex cõci.laocdil.
CThꝛuſtiani ex ſymbolis cõniuia non
celebren.
TEn opoꝛtetꝰminiſtros alta/
fis vel quoſlibet clericos aut
etiam laicos chꝛiſtianos ex ſymbo

lis:que vulgus comeſſalia appel⸗

li ſingulnʒ bibere faciãt:⁊ maxime

carevieri. gueniut 9 ey eis pli terna ve

Tonki gnrgn⸗

—

ffhhh ö . . —iiid-...EC ———

Ja no ſunt plyleni: a qfwun ſie vee meles

Di. XxlIv.

xxxvij
heft⸗ )CCelebꝛare. naͤyt ait iuuenalis. miſerũ ẽ aliena viucre d-t. nonob.exta de ſenten. er. vniucrſitatis.
i b Ro reuerentia. . de cſe. di. v. in omnibus. hb Triduo.ſimilis ſuſpenſio eſt. v, q. iiij. in loco ꝛ?.
ck c AEE liceat imo.j.de cõſccratione.diſtincti.ij.panis ⁊ calix.⁊.c.di i. Vi ſyncera blandimentis.vel etià muneribus vt.xxiij.q.iij.c.vlti.lʒ.ar.
iſi Ædicdimus. . ſic contra. j.q.ij. ;pio.
e j Sabiu in hac.xlv.di.pꝛoſequitur.ix.c.apoſtolice regule. k ¶ Cerimonias.cerimonie dicũtur ſacrificia iudeoꝛuʒ.qꝛ cereis exercebantur.
n oz epz n S.di. vj. . his ita. =
P eſſe ꝑcun ⸗ „ „ T hier none iudei
Rlorẽ.? pi lat: conuiuia celebꝛare. mentis debent nõ aſperitatibusſtu moꝛtaliter peccant iſta faciẽ
ul mo pbat ꝙꝙ plati no Item ex cõci.ol. iij.. dere:ne quoꝛũ mentẽ reddita ratio do quomò ergo datur eis li
is debent aliquẽ benze Sacraruz ſcripturaruũʒ lectio ſacer⸗/ aplano poterat reuocare:pellat ꝓ centia peccandi moꝛtaliter?
eceseidms, dotalibusſeinp conuiunjs miſceant. cuil aduerſitas. Nã ꝗcũqʒ alii aguůt itẽ ſi peccant moꝛtaliter. qre
Parunuo Faa en Roreuerentia dei ⁊ ſacerdo/ æeosſub hoc velamine a conſueta punumturen ipſials
i ng. et tuz id vniuerſa oſtitnit ſynodꝰ nitus ſui voluerint cultura remone delictis puniuntur. vt. xvij.
ji peuſſio ſpũalis eteſt ſol b ſis ocioſeſ as r Pe . . q.iij. cõſetuit.extra de vſur.
lo cuſno coꝛpoꝛalis.ſpi vt qꝛſolent crebꝛo menſis ocioſefa re:ſuasillic magis quaʒ dei cauſas poſt miſerabile ſed dic non
nos, ritualis eſt.ſ.cum qs bule interpomi in omni ſacerdotali pꝛobantur attendere. Judei ſiqdez dat eis hic licentiã peccandi
hni indiſeeto ſᷣmone coꝛ cõuinio lectio dininaruʒ ſcriptura/ G

ſed.

lbſ
fopbo⸗
lcdi

ocd

rigit aliquos.iſta p⸗
hibetur. vt. J. e.c. vlt.
coꝛpoꝛalis eſi illa que
manu fit.⁊ iſta vbi ſit
ex ira vel odio vel ad
hoc vt magis timeat
peccatũ eſt vt.j.c.c.j.
ſed ſi fit cauſa coꝛre⸗
ctionis licita ẽ ci ꝗ bʒ
poteſtatẽ in eũ.vt.j.
e.cũ beatus.⁊.xxxv.
di. ante oĩa.hᷣ tamen
ſcias ꝙ eps ſuis ma
nibus neminẽ verbe
rabit. vt.lxxx vj.diſt.
nõ liceat.ſed ꝑ alium
põt. vt.v.q.v.illi.non
tamẽ ꝑ laicũ ſʒ ꝑ deri
cuʒ ſi clericus fuerit
verberãdus.vt er᷑ de
ſen.excõ.vniuerſita⸗
tis niſi penitus ſit in
coꝛrigibilis. tunc etiã
per laicũ põt.vt ex de
ſen. excõ. vt fame. itẽ
diſtin guendu eſt cir⸗
ca qualitatẽ ipſaꝝ p⸗
ſonax que coꝛrigẽde
ſunt.⁊ etiã circa qᷓti
tatẽ criminũ.naʒ qui
ſunt in minoꝛibꝰoꝛdi
nibus cõſtituti licite
verberantur.etiaʒ ꝓ
minoꝛibꝰcriminibus
vt. j. e. S. ſalomon. et
xxxv.di.ante ſʒ maio
res nõ ſunt verberã
di niſipꝛo maioꝛibus
vel enoꝛmibꝰ crimi⸗
nibus. vt. j. e. cũ bea
tus.⁊.xxx v.diſt.ante
Sunt tamen alij ca⸗
ſus in quibꝰlicite ꝑcu
titur dericus.vt no.
xvij.q.iiij.ſi quis ſua
dente.
e Vid aũt.cano
nes. lxxx vj. di.
liceat

tC Fidẽ. ad ſid eni;

nemo cogendus eſt.
vt.xxiij.q.v.ad ſideʒ.
⁊. .c.de iudeis.ſ̊ ſidẽ
receptã cogitur quis
retinere.⁊ ſic nõ ob.
xxiij.q.iiij.gs nos et
g. vj. iaz vero.
8ZEñminẽ peccꝗᷣ
tez. dum tamẽ
BR nimis enoꝛmiter
excedat.vel intellige
ꝙ dericus ĩ ſacris oꝛ
dinibus cõſtitutꝰ nõᷣ
eſt grauiter ⁊ imode⸗
ae verberdus.⁊ ſic

ruʒ imiſceat᷑:per hoc.n.⁊ anime edi
ſicant᷑ ad bonũ:⁊ fabule nõ neceſſa⸗
rie ꝓbibent. Iẽ ex ↄci.marti.pa.
Dẽſerus nec ↄuinia facere nec añ
boꝛã diei teruã clericis cõedere iʒ.
D On liceat lacerdotes vel cle/
ricos ſed nec religioſos laicos
cõuiuia facere de cõferiis:nec opoꝛ
tet clericosvel laicos religioſos añ
ſacrã hoꝛaʒ diei tertiaʒ inire ouiuia:
nec aliquãdo clericos nõ hymno
dicto comedere panẽ:⁊ poſt cibos
gratiã auctoꝛi deo referre. Si er
o laicis comeſſationes dãnabiles

unt multo magis ſacerdotibꝰ ipu/
tant᷑ ad gehennã: venter.n. pinguis

vthiero.aitij roſſum ſenſuʒ generat

cũ ſacerdotalis ſenſus ecòtra vigil

eſſe debeat ⁊ tenuis.atqʒ ideo eda/⸗
citatis vicio obnoxijĩ ſacerdotẽ vn
gi nõ debẽt. Hi.n.vt ait greg.ĩ mo/
ralibus ꝗ adhuc vicioꝛuʒ bello ſub
iacent neqnaquã per pꝛedicationi⸗
vſum pꝛeeſſe magiſterio ceteroꝛuʒ
debent. Di. Ipy.
Equitur?Rnõ pcuſſoꝛt᷑:nõ
eniʒ opoꝛtet epᷣm ita eſſe
iraſcibileʒ ⁊ ꝑturbati ſen
fus:vt ꝑcntiat q dʒ eẽ pa

tiens:ſʒ ſequatur eũ ꝗ doꝛiuʒ poſuit

ad flagella. Ande greg ſcribit io.
pilevyo cõſtantinopoli.

bomz coꝛrectione nõ verberi /

bus timen debet epiſcopns.
Nicd aũt de epiſcopis ꝗ verbe
Ounbus timeri volunt canones
dicant bene fraternitas veſtra no/

nit:paſtoꝛes.n.ſacti ſumus non per
cuſſoꝛes:egregius pꝛedicatoꝛ dicit.⸗

Argue:obſecra:inerepain omni pa
ciẽtia ⁊ doctrina. Nona vero atqʒ
inandita eſt iſta pꝛedicatio:que ver
9 Itez i quo
damcõci. Se eodem.
D Emineʒ qſquaʒ peccantẽcle/
ricuʒ cede attingat:nõ pꝛeibv/
ter diaconeʒ:nõ epᷣs clericuʒ vel ſer
nitoꝛeʒ eccleſie ad cedeʒ perducat:
qð ſiita cauſa exigit.i.ſi incoꝛrigibi⸗
lis extiterit clericus triduopꝛiuetur
honore:vt penitensredeat ad ma/
treʒ eccleſiazʒ. Ideʒ paſcaſio epᷣo
neapolitano.
Non aſperis ſ.
verbis ſunt aliqui pꝛouocandi.
C Ai ſyncera intentione extra
neoschiſſtiana religione ad ſi
deʒ cupiunt rectaʒ ꝑducere:blandi

is ſed blandis ad ſidem

neapolitani habitantes q̃ſti ſunt nõ
bis aſſerentes:qð quidaʒ eos a qui
buſdaʒ feriarnʒ ſuaruʒ ſolemnitati /
bus irrationabiliter nitantur arce
re:ne illis ſit licituʒ feſtiuitatũ ſuarũ
ſolemnia colere:ſicut eis nunc vſqʒ
⁊ parentibus eoꝛnʒ longis retro t/
poꝛibus licuit obſeruare:qð ſi buiꝰ
rei veritas ita ſe hʒ:ſupernacne rei
videntur operã dare. Naʒ qd vtili
tatis eſt quando ⁊ ſi cõtra longum
vſum fuerint vetiti:ad fidei illiꝰ cõ/
uerſioneʒ nihil ꝓficit:aut cũ iudeis
qualiter cerimonias ſuas colere de
beant regulas ponimꝰ:ſi ꝑ hoc eo⸗
lucrari nõ poſſumus:agendũ eſt er
go vt potius ratione ⁊ manſuetudi
ne ꝓuocatiſequi nos velint nõ fu/
gere:vt eos ex eoꝛnʒ codicibꝰoſten
dentes qͥ dicimus ad ſinum matris
eccleſie deo poſſumus auxilite cõ
uertere itaqʒ fraternitas tna eo? mo
nitis pꝛont potuerit deo adiunante

ad connertenduʒ accedat:a de ſuis

illos ſolemnitatibꝰĩquietari denno
nõ benminateſd oẽs feſtinitates fe
riaſqʒ ſuas ſicut hactenꝰ tã ipſi qnã
parentes eoꝝ per longa colẽtes re
tro tẽpoꝛa tenuerũt liberaʒ habeãt
obſeruandi celebꝛandiqʒ licentiaʒ
Iteʒz vniuerſis epiſcopis p galliꝗᷣ
europaʒ ? germaniaʒ cõſtitutis.
6 ſeueritate ſed beninolenua ſub

ditos vꝛelati coꝛripiant.

Icet plerũqʒ accidat ſacerdo/
tibus que ſunt repꝛebẽdenda:
lus tamen erga comigendos agat
eniuolẽtiaꝰquaʒ ſeueritas plns co

/hboꝛtatio quaʒ cõminatio plus cha
ritas quaʒ poteſtas:cuʒ nemo no/

ſtruʒz ſine repꝛehẽſione aut ſine pec/

catoviuat. Mam ſi dñs ſtatiʒ poſt

trinam negationẽ beatũ petrũ apo
ſtolum pꝛeceptoꝛeʒ noſtruʒ indicaſ
ſet:nõ tantuz ex eo fructuʒ ſicut fecit

recepiſſet expectandi ergo atqʒ coꝛ
rigendi magis ſunt rectoꝛes eccle/
ſie:quam ſtatim iudicandi:vñ ne/
ceſſe eſt queque negocia eccleſiaſti

capoſt multaꝝ experimẽta cauſaꝝ

ſollicitius ꝓſpici ⁊ diligentius pꝛe⸗
caueri:quatenus ꝑ ſpiritum charita
tis⁊ pacis omnis materies ſcanda/
loꝛñ ⁊ pꝛeſumptio innidoꝝ atqʒ op
pꝛeſſio ſimplicium fratruz de eccle/
ſijs dñi auferant᷑:⁊ ſicut nõ vult ꝗſ⸗/
gquam fratrum ſe alioꝝ iudicio pꝛe-
auari: ita nõ audeat alij iferre qd
ſibi nõ vnltſien. Judei non ſunt

ſed liberationeʒ a pena.⁊ eſt
ſimile.iiij.di.deniq;.xxj.q.ij.
placuit.xxiij.qde.j.paratus.
Ad aliud reſpondeo ꝙ ſi iu
dei ab hoc ꝓhiberentur.er⸗
go iam cogerentur ad fides.
⁊ hecvera ſunt dũ tamẽ ipſi
in cõtemptuʒ noſtre fidei nõ
exerceant talia.vt.C. de iu⸗
deis.iudeos ꝛ7.
i Ner beniuoleria. Ma
́ſcientia que miſericoꝛ
diaʒ vetat.fugienda ẽ.l.diſt.
pongeret.
n ¶Sine peccato,. vt. lxxxj.
di. S. nunc autem.
o Expectandi.arg. ꝙ ſem
per iudex potius ſequet᷑ mi
ſericoꝛdiã qᷓ; iudiciũvel equi
tateʒ ; rigoꝛẽc. vt.lxxxvj.di.
nõ ſatis.l.di.ponderet.xxvj.
q.vij.alligant.⁊.xxv.qõe.ix.
veniam.
p ¶¶Judicandi.i.damnãdi.
q °σ1Scandaloꝛũ. naʒz ſcâda
lum eſt clericuz ſtatizʒ puniri
poſt delicum ſic. xj. qöͤe. iij.
rurſus. L
r CNon vult. ſic. ij.q. vj. qui
ſe ſctt.

. ₰
e ſcuerunte ſ lintrolena ſabhtos Plat, wrpiat

66 mwist em in ſnt maqipi q ſinnm-

õ

8 – E iudeis. falnaͤdt ſut

bonus. x üij.q.vj. vides.
b ¶ Coacti ſunt. coactio cõ⸗
ditionalis de qua hic loqui
tur nõ impedit ſacramentus
baptiſini. nec etia; ſacramẽ⸗
tuʒ oꝛdinis. vt.lxxiiij.di.vbi
impedit tamẽ ſacramẽtũ ma
rriimonij. vt extra de ſpõ. cũ
locum.ſed ſi fueru abſoluta
coactio nullus character im
pamitur vt extra de baptiſ.
maioꝛes. ſed in domientibꝰ
7 amentibus diſtinguitur.
ꝙ ſi pꝛius habeant ꝓpoſitu⸗
baptiʒandi recipiunt chara
ccerem.aliter nõ. vt ibidem
dicitur in fi. eo qꝛ doꝛmiens

de acqui. poſ.l. j. S. j.
.F

teʒz vitãdã aliquid ſieri.l.diſ.
pꝛiſca. 2. c. ſe.

eſt qð dieit cre.qð ali⸗
cui pꝛo pietate cõceditur nõ
debet redũdare in alteriꝰin⸗
iuriã.vt extra de ec.edi.c.ij.
7 ertra de appel.repꝛehenſi
bilis. JJòM
e ¶Concoꝛdiã.ſ.vt vnꝰ pꝛe
eſſet alijs ne fieret ſciſma.vt
xciij.diſt. legimus..lxxxix.
di⸗ad boc. “
f Piſcopuʒz aut pᷣſ by
tcteruz docuit. ſed noõ⸗
ne dominus flagellis ꝑpcuſ⸗
ſit. vt. j.q.iij.ſaluatoꝛ.ſic.ſed
nõ fecit hoc vt timeretur ⁊c.
ſed cauſa coꝛectionis.vt.S.
e.in ſumma.
8 0 Vm beatus grauio
ribus hic pʒ ꝙ maio⸗
res derici nõ ſunt verberan
di.niſi pꝛo maioꝛibꝰculpis ſʒ
minoꝛes etiãverberantur ꝓ
minoꝛibus.vt.xxxv.di.ante
⁊.xxj.di.c,. deniqʒ.v.q.v.illi
qui ſunt ⁊ alie perſone que
habẽt cohernonẽverberum
ſed temperatã.vt pater dñs
paterfamilias magiſter ma
ritus.vt.xxiij.q.iiij.duo iſta
7.q. v. c. j.⁊.vij.q.j.ſicut. vñ
ſi pater verberat filium dle⸗
ricuʒ in minoꝛibus oꝛdinibꝰ
cõſtiiutũ.nõ eſt excmuni⸗
catus.idem eſt de alijs pꝛo⸗
pinquis vel de his qui fa⸗
miliã habẽt.vt extra de ſen.
excð.cũ voluntate in fi.ioh.
(Tancredus tamẽ reſpõdit
— Gůafſi pater animo coꝛrigedi
Ir nrrlera bu Larrd αι vYerberat ſiliuz in ſacris oꝛdi
ggemna nibus coͤſtitutuz ꝙ nõ eſt ex
cõicatus qꝛ manus illa nõ ẽ
iniurioſa cũ non faciat ani⸗
mo iniuriandi.vt ⁊ de ſentẽ.
ex.c.j.hoc etiaʒꝭ notaui ĩ.q.b.
hb¶Subtrahant. arg. ꝙ ex
quo pꝛelatus nõ ſeruat reue
rentiã ſu bdito nec ſubditus
tenetur ei ſeruare. vt. xcv. di.
eſto.xxij.q.v.ð foꝛma.xxxij.
vj. iniquum.
¶ Keniter. ff. ad.l. aqui. pꝛe
ceptoꝛis.
k ¶¶Erilij no.clericũ poſſe
relegari in ex liuʒ.vt.ij.q.j.i
pꝛimis. ⁊ no.iij.q.iiij.hi qui.

ggꝛ nullus inuitus fſit

poſſeſſionẽ non acqnirit.vt.

VNilis. nota ꝓpter vilia

d T Icet.⁊ qdᷣ puiſuʒ eſt ſi.

1

ESalamon flagellauit. vt

Df.

cogendi ad fideʒ:quaʒ tũ ſi innitiſa
ſceperint cogendi ſunt retinere.
Angde in tol. cõci. ſtatutu eſt.
Sicut nò ſunt iudei ad ſideʒ cogen:
di:ita nec ouerſi ab ea recedere per
muttuntur.
Eiudeis autè pꝛecepit ſancta
ſynodus nemini deinceps ad
credenduz vim inferre:cui eniʒ vult
dens miſeret᷑:⁊ quem vult indurat:
nõ.n. tales inniti ſaluandi ſunt:ſed
volentes:vt integra ſit ſoꝛma iuſti⸗
cie:ſicut.n.homo ꝓpꝛia arbitrij vo
luntate ſerpenti obediens perijt:ſic
vocante ſe gratia dei ꝓpꝛia mentis

Ye
verberiboſubijciat ? doloꝛi:ne duz vgoe ii tilnuor.

incaute ſubdita percutiant mẽbꝛa: m. Fomicatoꝛez. ſ.
ipſi quoqʒ debitã ſibi ſubditoꝛũ re/ 40deneninna. .
nerentia lubtrabant: iuxtaillud qaö n hr cnonbs. In
quidaʒ ſapiens dicit:leniter caſtiga poclibꝛo nõ inuenio
tus reuerentiaʒ exhibet caſtiganti: ülos canones. ſzver⸗
aſperitatis auteʒ nimie increpatio: ba correctionis inue⸗
nec increpationẽ recipit nec ſalute niuntur. xxviij. diſt.
Et ideo ſi ꝗs aliter quam dictuz eſft de bis.:.xij..j. oj.

pꝛedictos honoꝛabiles ſubditosli
centia pꝛecepte ptãtis elatus mali⸗
cia animi tantũ crediderit verberã
dos:iuxta modũ verboꝝ queʒ itn/⸗

0o C Ergaltulis ſ.

xxvij.q.j.impudicas
2.c, peruenit.

p AZſciplina iri

goꝛ ſiue pena.

lerit excõicatiõis pariter ⁊ exilijſen ꝗq & Eiſcendaeno.

cõuerſione ꝗſqʒ credendo ſaluatur ccõtra ãmonet dicens:percnte filiũ

ergo nõ viſſed libera arbitrij ſuivo/
luntare ⁊ ſacultate vt cõuertant᷑ ſua
dendi ſunt nõ potius impellendiꝗ
aũt iaʒ pꝛideʒ ad chꝛiſtianitatẽ co/⸗
acti ſunt:ſicut factuʒ eſt tempoubꝰ
religioſiſſimi pꝛincipis ʒiʒebuti ꝗqa
iaʒ cõſtat eos ſacramentis diuinis
aſſociatos ⁊ baptiſmi gratiaʒ ſuſce/
piſſe ⁊ chuſmate vnctos eſſe ⁊ coꝛ
poꝛis dñi extitiſſe participes:opoꝛ
tet vt ſideʒ quã etiaʒ vi vel neceſſi/
tate ſuſceperũt:tenere cogant᷑:ne no
men dñi blaſphemet᷑:⁊ fides quam
ſuſceperunt:vilis ac cõtemptibilis
habeat. Itez leo papa epiſcopiy.
HBeniuolennã plns quaʒ leueritas
erga coꝛrigendos agat.
L Icet nõnũquaʒ accidant queĩ
ſacerdotalibꝰſunt repꝛehẽden
da ꝑſonis:plus tñ erga coꝛrigẽdos
agat beniuolentia quam ſeueritas:
plus exhotatio quam cõminatio:
plus charitas quã ptãs:ſed ab hiꝭ ꝗ
que ſua ſunt querũt:nõ q̃ ieſu chꝛiſti
facile ab hac lege diſcedit᷑ ⁊ dũ dña/
ri magis quã coſulere ſubditis pla/
cet:honoꝛ inflat in ſuperbiam ⁊? qðᷣ
pꝛoniſum eſt ad ↄcoꝛdiã::tendit ad
noxaʒz. Aẽ ex canone apoſtoloꝝ
Heiſciat᷑ aooficio pꝛeſbyter ? dis.
conns⁊ epᷣs verberibꝰ timeri q̃rẽs.
Pilſcopnʒ aut pꝛeſbyteꝝ aut
Diaconũ pcutientẽ fideles de/
linquentes aut infideles inique agẽ
tes ⁊ ꝑ huinſmodi volenteʒ timeri:
deijci ab officio ſuo pᷣcipimꝰ:quia
nũqnuã nos docuit hoc dñis:ſʒ econ
trario ipſe euz percuteref nõ reper⸗
cnciebat: cũ malediceret᷑ nõ male/⸗
dicebat: cũ pateret᷑ nõ cõminabat.
Item ex cõci.bꝛac.
MHon verberibus ſed verbis ſubdi
tos Glenbe conipianf. 2ad en, S
CrEn eatus paulus apoſtolus
Auur guere et obſecrare vel icre·
pare in omni pacientia pꝛecipiat ex
tra hanc doctrinã nonimu; quoſdã
ex fratribꝰtantis cedibus inbonoꝛa
tos efferueſcere:quãtas poterãt la/
trocinantinz pꝓmereri pſone.⁊ ideo
gꝗ gradus iã eccleſiaſticos meruerũt
ideſt pꝛeſbyteri abbates ſiue lemte
g exceptis grauioꝛibꝰ moꝛtalibꝰ
culpis nullis debent verberibꝰſub⸗
iacere:nõ eſt dignuʒ vt paſſiʒ vnuſ
qſqʒ pꝛelatus honoꝛabilioꝛa mem/
bꝛa ſua pꝛout voluerit ⁊ ei placuerit

tunʒ virga:⁊ liberabis animaʒ eius
a moꝛe:binc etiaʒ beatus gregoꝛiꝰ
ſcribit in dialogo:beatũ benedictũ
quendaʒ monachnʒ virga pcutien

tentiaz ſuſtinebit. Salomõ vero indices ſemper ſe

quentur mecdiocrita
tez. vt.ar. extra de cẽ.
ſi. ex parte.ff.de pig.
ac.ſi ſeruꝰ.ff.de iur.
⁊ fac.igno nec ſupi⸗

do ſanaſſe queʒ crebꝛa admonitio⸗ erre de of cuſto.
i 3 , c.j. . ff. de ver. oblig.
ne curare nõ poterat:hinc etiã dũis inuns. 5. cu ita.ar.
flagello facto de funiculis male ver (õtra. ſr de neg geſt.
ſantes in tẽplo flagellauit:⁊ de oꝛo nenſennius.in fiio.
nis domo eiecit: hinc etiã apoſtolꝰ ſo. iuder poti ſequat᷑
foꝛnicatoꝛeʒꝰillũ ſathane coꝛpoꝛali equitatẽ ꝙᷓ rigoꝛẽ.vt
ter vexanduʒ tradidit:et magnum C. de in. placnit. ver.
illuʒ coꝛpoꝛali cecitate damnauit. centuz eſt ius. ab equi
Hinc etiã in canonibus pneri q an cate viſentte r irt
rationales nos irratiõabiliter ver ner caula magis ſe⸗
ſant᷑:verberibus caſtigari iubentur queretur rigoꝛeʒ vbi
Virgines quoqʒ ſi religionis veſte r. multis craſſantibꝰ
depoſita alijs ſe copulauerint erga opus eſt exemplo. vt
ſtulis retrudi pꝛecipiſtur. Hinc fde pe. aut facta i ſt.
etiaʒ grego.in moꝛalibus.xx.li.par vbi autẽ ius ſcriptuʒ
te.ilij. c. xj. =ð nõ eſt. iuder ſemp ſe⸗
SHiſciplina nõ eſt ſernanda ſine mi dquetur ne
Eedrhmner miſcrico:dia ſine di· Ab..
ſciplina. t.
AſciplinaP*vlł miicoꝛdia mul⸗
O tuz deſtitnit᷑:ſi vna ſine altera
teneat᷑:ſed circaſubditos ineſſe de/
bet reccoꝛnbus? inſte cõſulens miſe
ricoꝛdia:⁊ pie ſemẽꝭs diſciplina:hinc ,

eſt qð ſemiuini illins vnlneribnus:ꝗ

aſamaritano in ſtabnluʒ ductus eſt

⁊ adhibet᷑vinuʒ ⁊ oleum:vt ꝑ vinũ
medeant᷑ vulnera per oleũ foneant
quatenus vnuſꝗſqʒ q ſanandis vul

neribus pꝛeeſt in vino moꝛſum di⸗

ſtrictionis adhibeat:in oleo molli⸗

cieʒ pietatis per vinnʒ mundant᷑ pu

trida:p oleum ſananda fouent:mi/

ſcenda eſt'ergo lenitas cum ſeueri/
tate:faciendum eſt igi᷑ quoddaʒ ex
vtroqʒ; temperamẽtũ:vt neqʒ mułꝰ
ta aſpitate exulcerent᷑ ſubditi neqʒ
nimia benignitate ſolnant᷑ hoc ni⸗ S
miruʒ illa tabernaculi arca ſignifi/d,,

catin qua cũ tabulis virga funul et

mãna eſt:qꝛ cuʒ ſeripture ſacre ſciẽ/⸗

tia eſt in bonirectoꝛis pectoꝛe:ſi eſt
virga diltrictionis:ſit ?⁊ mana dul/
cedinis. Hinc etia dauid ait. Nirga
t. ? ba.t. ipſa me ↄſolata ſunt.virga
eniʒz pcutimur baculo ſuſtẽétamur
ſit ergo diſtrictio iuſticie q̃ feriat:ſit

⁊ cõſolatio baculi que ſuſtentent:ſit
itaqʒ amoꝛſed nõ emolliens ſit ri/
goꝛſed nõ exaſperans ſit zelus ſʒ nõ

nõ plus quꝗ expediat parcẽs: inne
ri libet ĩ moyſi pectoꝛe mificoꝛcha,zy

M mitin Mmneer ſi ſine cfhna ahenſner

—

— — — –☛ TC-—

Meus no Sarg.qð vno coceditur de alio negatur.ſic.j.q.j.ꝑ iſaiꝭᷣ

Zi.

xxxiij.q.v.ꝗ ſitit.⁊.xxiij.qiiij.foxe.ſic.xxv.di.qualis.ſimiliter cũ iudica
rẽ meã eẽ.ꝑ cõſequẽs iudicatur tuã nõ ec.vt.ſſ.de ꝓcur.põpo.ꝭS.ſi.
n Dele.ſed quare hoc petit moyſes.cũ nemo deleri poſſit niñ ꝑ pctm.
qꝛ ſpiritus ſanctus nulli ingerit imeritã penã. vt.xj.q.iij.illud.dicunt

quidã ꝙ impetu mẽ
lis h dixit.alij dicunt
ꝙ ex magna cõſiden
lia hoc dixit.q.d.im⸗
poſſibile eſt ꝙ me de
leas. Au guſſinus tñ
dirit ꝙ hec dictio aut
ponit᷑ h̊ ↄditionaliter

ſimul cũ ſeueritate ſociataʒ:videa/
mus amantẽ pie ⁊ diſtricte ſeuiẽteʒ
certe cũ iſraheliticus populus ante
dei oculos pene ineniabilẽ cõtraxiſ
ſet offenſaʒ:ita vt eiꝰ rectoꝛ andiſſet

..ſi non dimittis eis Deſcende peccauit populus tuus ac

banc noxaʒ.dele me
cũ eis poſtea deſtrue
cõſequens.ſz nõ de⸗
les me.ergo dimitteſ
eis hãc noxã.⁊ greg.
hic cõditionaliter ex⸗
ponit.alij intelligunt
hoc de moꝛte tẽpoꝛa

li /ꝓut videtur ſona—=⸗B

elurse ſequens.
OAbtinuit. j. l. di.
ſi gs pꝛepoſtera.ↄtra
ibi dieitur mveniam
petijt ſed nõ obtinuit
Riñdeo. obtinuit ad
tẽpꝰ vel ne punirent᷑
eternaliter.ſed nõ vt
nunquã punirentur
puniti.n.ſunt pꝛo il⸗
lo peccato ĩ romana
⁊ in babylonica ca⸗
ptinitate, vt.lxx vj.di.
ieiuniuz.obtinuit ve⸗
niaʒ quo ad vitã eter
naʒ nõ quo ad tꝑalẽ.
ficut ⁊ dauid remiſ⸗
ſuʒ fuit peccatũ quo
ad vitã eternã.ſed tũñ
punitus fuit tẽpoꝛa⸗
liter. vt de pe. diſt. j.
ſicut pꝛimi.
Paucoꝛũ.no.xx
iij.milia dici pauca.
qꝛ pauci fuerũt reſpe
ctu alioꝝ ſic. ff. de ver
.Gmalanem.
Gladijs.arg.q
ideʒ põt eſſe aduoca⸗
tus vtriuſqʒ partis.
⁊ nũc ĩdncere iura ꝓ
vna parte nũc ꝓ alte
ra.qð eſt falſum.⁊ ſic
tutoꝛ duox litigãtiuʒ
pꝛo vno agit ⁊ ꝓ alte
ro rñdit.vt.ſſ.de au⸗
cto.tuto.accipientis.
Caulſaʒ in populi ex
boc loco ſumit᷑ cauſa
quare epᷣs accedens

ſi ei diuina vox diceret:ꝗ in tali pe
cato lapſus eſt:meꝰnõ eſt nazin
iungeret:dimitte me:vt iraſcat᷑ fu⸗
roꝛ meꝰ contra eos ⁊ deleã eos:ſa⸗
ciãq; te in gentẽ magnã ille ſemel ⁊
iteruʒ populo cui pꝛeerat obiceʒ ſe
ad impetuʒ dei iraſcentis opponẽs
ait:aut dimitte eis hanc noxãa:aut ſi
nõ facis:deleme de libꝛo tuo queʒ
ſcripſiſti:penſemꝰergo ꝗbusviceri
bus eundeʒ populũ amauit ꝓ cuiꝰ
vita de libꝛo vite deleri ſe petijt. Sʒ
tamẽ iſte qui tãto amoꝛe eiꝰ populi
cõſtringit᷑:cõtra eiꝰculpas penſemꝰ
quato ʒelo rectitudinis accẽdatur:
mox.n. vt culpe veniã ne delerent
obtinuit:ʒelo rectitudinis ſuccẽſus
inquit:ponat vir gladinʒ ſuꝑ femur
ſuũ:ite ⁊ redite de poꝛta vſqʒ ad poꝛ
taʒ per mediũ caſtroꝛum:⁊ occidat
vnuſquiſqʒ fratreʒ vxoꝛeʒ ⁊ amicũ
⁊ pꝛoximũ ſuũ cecideruntqʒ in illo
die quaſi.xxiij.milia hominuʒ:ecce
a vitaz hbominuʒ etiaʒ cũ ſua moꝝue
etijt:paucoꝝvitã gladio extinxit.
Bntn arſit igne amoꝛis:foꝛis accẽ/
ſus eſt ʒelo ſeueritatis:tãta fuit pie/
tas vt ſe pꝛo illis coꝛam dño moꝝni
offerre nõ dubitaret:tãta ſeueritas:
vt eos quos diuinitus feriritimne/
rat ipſe iudicij gladio feriret. Sic
amanit eos ꝗbus pꝛefuit:vt pꝛo eis
nec ſibi parceret:⁊ tamẽ delinqnẽ/
tes ſic perſecutus eſt quos amanit:
vt eos etiã dño parcẽte ꝓſterneret:
vtrobiqʒ legatꝰ foꝛiis vtrobiqʒ ad
mirabilis mediatoꝛ canſam populi
apud deũ pꝛecibu; cauſaʒ dei apud

populũ gladijscalleganit:intꝰ amnã

dinine ire ſupplicãdo obſtitit:ſoꝛis
ſeniens culpã feriendo ↄſumpfſit.in

regimine ergo vtrũqʒ moyſes mi/⸗

ſcuivt nec diſcipline deſſet miicoꝛ

Gia nec miſericoꝛdie diſciplina:vñ ĩ

ad altare deponit miꝰ iob inxta vtrãqꝗʒ virtutẽ dr cuqʒ ſede

trã ⁊ baculuʒ.ſed cuʒ
cõuertit ſe ad popu⸗
luʒ reſumit cõmina⸗
tionis ſue ĩſignia.vt
de ꝛſecr. di.j.nullus
eps 1c.
Mnis. lvtro⸗
qyʒʒ.i.in abſoluẽ
2 condemnando.
Poꝛat.ſed quali
ter iſtud ſtare põt ꝙ
iudex babeat miſeri⸗
coꝛdiã ⁊ rigoꝛẽ.pᷣmuʒ
ea roͤne qꝛ index non
pot mitigare penã a
canone latã vlł lege ĩ
flicã vt.ij. q. ij. F. notã
ldũ.ſʒ illð ibi expeditũ

rẽ ãſirex circũſtãte exercitu eram tñ
merentinʒ cõſolatoꝛ. Sedere ꝗppe
circunſtante exercitu vigoꝛ eſt dilci
gun⸗ regiminis:merentiũ vero coꝛ
4 clan eſt miniſteriuʒ pietatis.
cSaueeuoam..
Jaſke Jen miſericoꝛdiã cũ iu⸗
lcia ſeruat. H
¶ Mnisg inſte indicat: ſtateraz
i mann geſtat. In vtroqʒ pẽſo

ſticiaʒ ⁊ miſericoꝛdiã poꝛtat:ſed

per iuſticiaʒ reddit peccati ſentẽtiaʒ
per miſericoꝛdiaʒ peccatitemperat

penam:vt inſto libꝛamine q dam ꝑ

equitateʒ conigat:quedã vero per
miſerationeʒ idulgeatꝗ dei iuſticiã

pec.
ub:

xlv.

en d⸗ qualiter miſeretur iuder illius quẽ occidit: item que miſericoꝛdia fit cir
ca illũ qui deponit᷑:item que miſericoꝛdia fit ibi vbi ſilius puniturpꝛo delicto
patris: vt.vj.q.j.S.verum.Co.ideo dicit᷑ iudex ᷣuare rigoꝛem ⁊ miſericoꝛdiã.
nõ ꝙ ſimul exerceat ea orca aliquẽ.ſed qꝛ ñ opus fuerit ⁊ cã ſubeſt dʒ eẽ miſeri
coꝛs in diſpenſando.ſ cã nõ ſubeſt dʒ eſie rigidus in iudicãdo.vel dic ꝙ iudex

oculis ſuis pꝛeponit:ſemꝑ timen⸗⁊
tremenʒs; in omni negocio ſoꝛmidat
ne de inſticie tramite deniãs cadat
⁊ vñ nõ inſtiñicatur:inde potius cõ/⸗
emnetiur. Ié aug. i encheridiõ.
ni remittit e qui cõꝛripit vterqʒ
miſeretur. .
Tgemendat verbere in queʒ
poleſtas daĩ vlł cohercet aliqͥ
diſciplina:⁊ tñ peccatũ eius quo ab
ilio leſus aut offenſus eſt dimittitex
coꝛde vel oꝛat vt ei dimittat᷑:nõ ſo⸗
lum eo quod dimittit ex coꝛde atqʒ
oꝛat:veruʒ etiã in eo qð coꝛripit et
aliq̃ emendatona pena plectit:ele/⸗
moſyvnaʒ facit:qꝛ muericoꝛdiã pꝛe/
ſtat:multa.n.bona pꝛeſtant᷑ innitis
quãdo eoꝛuʒ cõſulit vtilitati nõvo/
luntati:qꝛipñ inueniunt᷑ ſibi inimici
Sunt eniʒ multa genera elemo.
Huaruz de gbus albinus an.
e mulſtiplici genere elemoſynaꝝ
T Mia ſunt genera elemoſynarũ
vna coꝛpoꝛalis:egenti dare ꝗc
qd poteris:altera ſpiritualis dimit
terev:a quo leſus fneris.tertia delin
quentes coꝝigere ⁊ errantes in viã

reducere veriatis. Item .
Elemoſyvnis pecunie pꝛtertur eſẽ/

moſvyna coꝛdis.

O eſunt elemoſyne vna coꝛdi⸗
alia pecũie:elemoſyna coꝛdis
eſt dimittere ei a quo leſus es nã da
re aliquid nckigeiri aliquãdo q̃ris
⁊ nõ babes:indulgere peccati quã/
tuʒ volueris redũdatr tibi:elemoſy
na coꝛdis multo maioꝛeſt quã ele/
moſyna coꝛpoꝛis:charitatis elemo
ſyna ſine ſubſtantia terrena ſufficit

ſemp pabebit miſericoꝛdias
etiã occidendo hominẽ.⁊ ſi
nõ ꝑ mitigationẽ pene.ſaltẽ
pꝑ cõpaſnonẽ vt.j.e.ver.aũt
ex hoc facit miſericoꝛdiaʒ cũ

fac vt ille cõteratur inter fla

gella. 2 ne fiat ðterioꝛ.vñ eo
ipſo ꝙ iudex punit aliquem
miſericoꝛdia facit.vt.j.e c.
ꝓxi.⁊ iſie inteilectus patere
põt ex illis.c.xxiij.q.iiij.duo
iſta.⁊.c. ea vindicta.qui eniʒ
facit finẽ peccato.miſericoꝛs

elſt. vt de pe. di. vlti. c. vlt. i ſi.

XTqui emendat.di⸗
mittit quilibet poteſt
7 tenetur dimutere rancoꝛ:es
ſed nõ tenetur dimittere ſa⸗
tiſfactionẽ.vt.xe.diſt.ſi quis
triſtatꝰ. ⁊.xxiii.q.iiij.ſi illic.

i .Coxipit. hic videtur ꝙ

aliquis poteſt verberarevel
excõmunicare aliqua ꝓpꝛia
iniuria.ſic.ij.qde.vij.ſᷣ quii
ſed cõtra.j.diſiin. ꝓxima.ſe
ditionarios.vbi dicit᷑ ꝙ de⸗
rici nõ debent eſſe vltoꝛes ꝓ
pꝛie iniurie.ſumiliter eſt cõ⸗
tra.xxiij.qðe.iiij.inter vbi di
citur ꝙ nullus debet alium
excòmunicare pꝛo ꝓpꝛa in⸗
iuria ſimiliter eſt cõtra.xxjij.
q.v.de occidendis.vbi dicik
ꝙ iudex pꝛo ſua iniuria non
debet reü occidere.ſed ſolue
vt dixi.ij.q.vij.ſi quis epi⸗
ſcopus.io.So.pꝛo ꝓpꝛia in
iuria poteſt pꝛelatus aliquẽ
punire.dumodo non faciat
boc animo vlciſcendi. vt.j.
diſt. pꝛoxi.ſeditionarios. vel
vt magis timeat᷑ vt.S.e.diſ.
c.j.ſed ſi animo coꝛigendi.
boc faciat ⁊ nõ ex indigna⸗
tione bñ lʒ. vt in hoc. c. dr. b.

illa vero qͥ coꝛpoꝛaliter dat: ſi ſine F Inuitis. a gu. , inuito

benigno coꝛde tribuitur oĩno ſuffic/ꝰꝰ

Ex his oibus apparet qð nec le/
nitas manſuetudinis ſine rectimdi/
ne ſeueritatis nec ʒelus rectitudinis

cõfertur benenauʒ. vt.xxiij.
q.iiij. diſplicet. ⁊.q.v.nõvos
lxxiiij.di.placuit.⁊.c.ↄſuluit
ff. de nego. geſt. ſoluendo. ff.
de libera. cauſa.l.j.⁊.ij.ff. de

ſine manſuetudine in pꝛelatis dʒ in/j eap.non tantuʒ argumẽ.con
ueniri. Percuſſoꝛeſ ergoꝗ pᷣmiſſis m tra xx.q.iij. pꝛeſens.xxiij.q.

auctoꝛitatibꝰ ab epali of̃cio remoꝰ
unent᷑:nõ Aitzer coꝛpoꝛaliter flagel⸗

lantes ſed pꝛetermiſſa manſuetudi
ne adverbera ſemꝑ parati intelligẽ

diſuntꝗ x flagella nõ vicia conige

re ſed timeri appetunt ꝗbus petrus

ſcripñit:ne ſitis dominantes ĩ clero Ria ſunt. quicꝗd.he

ſed ſoꝛma facti gregis ex animo.
Hinc etiaʒ grego.ſcribit in mo.
ralibus li. .arte lli.c. iij .·
Manſuetudo ⁊ diſcretiò abinuiceʒ
nõ ſeparentur. 2

Antnaqʒ nõnulliita diſtricti

Vt etiaʒ omneʒ manſuetudinẽ
benignitatis amittant:a ſunt nõnul
liita manſueti:vt ꝑdant diſtricti in⸗
ra regiminis:vñ cunctis rectoꝛibꝰ
vtraqʒ ſumope ſunt tenendavt nec
m diſcipline vigoꝛc benignitatẽ mã
ſuetudinis:nec rurſus in mãſuetudi
ne diſtrictioneʒ deſerant diſcipline:

.ad ſidez. ff. de re. iur. inui⸗
tuʒ. So.ad bonũ ſemel rece
ptum bene cogitur aliquis
illud retinere alias nõ cõtra
ria vero iura in caſibus ſpe⸗

v cialibus loquuntur in qui⸗

bus quis cogitur.

eſt magna elemoſyna
q dat vltra id qð põt.vt.xlj.

weeanneine .
Bimittere.quãtũ ad rã

coꝛeʒ ad minus.vt.xc.diſt. ſt
quis cõtriſtatus.

) VDe ſunt redundat.i.

habũudat.

¶ Benigno coꝛde.qꝛqui

dat pauperi elemoſynaʒ nõ
ex charitate ſed ideovt remo
ueat a ſe impoꝛtuna petitio⸗
neʒ. reʒ perdit ⁊ meritũ ⁊ ve⸗
nialiter peccat.vt. xxv.diſ.S.

2 criminis.
P◻ Vnt nãq;.

Verxa uſnen ayaſſiej hj 5* ℳ. a pas,

BEra. falſa vero. vnde
lkęgullſa iuſticia nõ ẽ iu⸗
ſticia ⁊ ſi iuſticia in eo nõ eſt.
nõ eſt index. vt.xxiij.q.iiij.ẽ
iniuſta. ſicut falſus denariꝰ
non eſt denarius.nec falſus
tutoꝛ non eſt tutoꝛ. vt.ff.de
ver.ſig. paulus.⁊ not.ꝙ fad
hic diſerentiã iter indigna⸗
ni dedignari vt indignatio
ſpectet ad malos ⁊ dedigna
tio ad bonos ⁊ illud odium
eſt bonũ quo quis odit pec⸗
cata nõ holest. lxxxvj. di.
odio.⁊ iuſtus iraſcetur pec⸗
catis populoꝛũ.vt.vij. q. j. F.
cum vero.
b Ecedite. hec ſunt ver
L ba illoꝛũ ꝗ habent fal
ſam inſticiã.ſʒ hec verba nõ
de coꝛpoꝛali ſed de ſpirituali
receſiu intelligenda ſunt.vt
xxiij.q.iiij.recedite.
X¶ Infirmitate.ideo.n. dñs
permiſit petruʒ cadere.vt ex
ſua infirmitate ſciret qualit
deberet alioꝛũ infirmitatibꝰ
cõpati.vt.l.di.cõſiderandũ.
¶ Leuamentũ.dʒ.n.pꝛela
tus ſingulos iunare ꝓ poſ⸗
ſe vt. viij.q.j.o demens.
d Ed illud.qꝙ vno.ſcili
cet achoꝛ ꝗq furatꝰfue⸗
rat regnla aureà de hiericõ⸗
tino anathemate. vt.j.q.iiij.
item peccato achoꝛ.
¶ Ut cexteri. no. ꝙ cũ quis
delinquit publice. publice ẽ
garguendus ⁊ nõ occulte. vt
ſic ceteris metus incutiatur
⁊ etiã ſcandalũ auferatur.vt
ij. q.v.ſi mala.⁊.q.vij.qua⸗
pꝛopter.⁊.xxiij.q.iiij.ita pla
ne. 7.xvij. q.ij. peruenit. 7.xj.
q.iij.c.vlci.et multis pſonis
craſſantibꝰ exẽplo opus eſt.
vVt. ff. de pẽ. aut facta. S. vlt.
EXEKBDuobus er hoc. c. videt
Hilla auctoꝛitas ſi peccaue⸗
rit intelligatetiâ de manife⸗
ſto delicto.quid iuris ſit.dixi
ij.ꝗ.j. ſi peccauerit.
gMoꝛbicda. j. j. q.j. fertur
xxiiij.q.iij.reſecande.
b¶ Einc etid alibi argu.q;
poſſumꝰvti iure aliquo cuiꝰ
nõ habemus auctoꝛeʒ vt. 5.
æ.neminẽ.⁊ er de fri.⁊ male.

Di

quatenus nec a cõpaſſione pietatis
obdureſcant:cũ cõtumacem coꝛri⸗
gunt nec diſcipline vigoꝛez molliãt
cũ infirmoꝛũ animos conſolant᷑:re
gat ergo vigoꝛ diſcipline mãſuetu/
dineʒ:⁊ maſnetudo oꝛnet ſermone
vigoꝛeʒ:⁊ ſic alterum cõmendet᷑ ex
altero:vt nec vigoꝛ ſit rigidus nec
mãſuetudo diſſoluta. Nem.
Aere inſtus miſeris cõpatit delin/⸗
gquentibns indigngtur.
6 Era iuſticia cõpaſſonẽ bʒ ſal⸗
ſa vero dedignationẽ quãnis
⁊ iuſti ſoleant recte peccatoꝛibus in
dignari. Sed aliud eſt qð agir typo
ſuperbie:aliud qð ʒelo diſcipline:ĩ⸗
dignant᷑ eteniʒ ſed non dedignãtes
ſunt:at cõtra hi ꝗ de falſa iuſticia ſu
perbire ſolẽt:cetero⸗ꝰ quoſdã deſpi⸗
ciunt:nulla infirmantibꝰmiſericoꝛt
dia cõdeſcendunt:⁊ quo ſe peccato
res eſſe nõ credunt:eo deterius pec
catoꝛes fiunt. Item hieronp.in
bieremia.
Peccantes maſuetudine ꝓuocen
tur nõ auſteritate abijciantuunr.
Ecedite inqniunt polluti.re/⸗
cedite abite.nolite nos tãgere
nobiſcũ nolite cõicare:talis loque:
la nõ illuminat cecũ nõ ſanat egro/⸗
tuʒ:nõ curatinſirmũ ſed magis oc/
cidit atqʒ in deſperationẽ periclitã/
tẽ mittit:boni eteniʒ rectoꝛes ex ſua
infirmitateP alioꝝinfirmitates pen/
ſantes magis ꝑ humilitatis ⁊ man⸗
ſuetudinis lenamentũſtudent pec/
cãtes ab erroꝛis laqueo eruere qnã
pꝑ anſteritatẽ in foueã pdicionis nu/
tantes ꝓpellere. Ande doctoꝛ
gentiũ factusſum inquit inſirmꝰ in⸗
firmis. Idem.
In populü ira dei deſeuit:cũ pꝛedi⸗
catoꝛ delinqng WA nõ coꝛripit

x vj

lius cõmittente plebs vniuerſa pol⸗

lnitur. Ninc etiãꝰ alibi dicit᷑ rectoꝛẽ?
ſubditis:pietas matrẽ:diſciplina ve

ro patrem exhibeat. Percuſſoꝛ
quoqʒ dicitur ꝗ ſermone inutiliiſir
moꝛuʒz cõſcientiaʒ vulnerat.
AUinde anacletus papa. W
Qui ſermone incauto cõſcientiã ꝑ/
cuit infirmoꝛũ percuſſioꝛ vocatur.
B Ane pcuſſoꝛille doctoꝛdicit᷑ ꝗ
ſermone inutili cõſcientiã ꝑcu
tit inſfirmoꝝ. Ideo tenere vos ⁊ oẽ⸗
ſideles opoet eũ ꝗ ſecundum do/
ctrinaʒ ſidelis eſt ſmone:vt poten⸗
ſit cõſolari in doctrina ſancta ⁊ con
fradicentes rgarenere ⁊ recte vi /
uentes atqʒ etiã rectã ſideʒ tnentes
cõſolidare. Hi. xlvj. *ri/
Equit᷑ĩ epiſtola ad timo
ſtctheuʒz.nõ litigioſum nihil
eſt eniz impudentius ar/
rogantia ruſticoꝛũ ꝗ gar
rulitateʒ auctoꝛitatẽ putant:a para
ti ad lites in ſubiectos tumide into/
nant:qð ex arrogantia ſuꝑbie ꝓue⸗

nire manifeſtuz eſt. Ande grego.

ſcribit in moꝛalibus libꝛo.xxiij.par
te. v. c. xvij).
Arrogantes neſciunt inferre humi.
liter que doceent.
B Oc habet ꝓpꝛinʒz doctrina ar
rogantiũ:vt humiliter neſciaãt
inferre qͥ docent:⁊ recta que ſapiũt

etiaʒ recte miniſtrare non poſſunt. Ii

In verbis eniʒ eoꝛuʒz pꝛodit᷑:qð cũ
docent quaſiin quodaʒ ſibi vident᷑
ſummitatis culmine reſidere eoſqʒ
quos docent:vt longe infra ſe poſi
os velut in imo reſpiciunt:quibus
nõ cõſulendo loqui ſʒ vix dominꝗ
do dignant᷑:recte auteʒ his ꝑph
taʒ dñs dicit:vos autẽ cuʒ auſteri/
tate imparabatis eis et cuz poten/

ſHbac.xlvj.
Ddi. exeg⸗

tur. x. ca.

apoſtolice regule.l. o;
epm non eſſe litigio⸗
ſum.talis autẽ dupii
ci de cauſa ꝓhibetur
oꝛd mnari.vna qꝛ cus
talis ſit arrogans ne
ſcit humiliter docere
vñ ſubditivilipendũt

eius aaninRen

alia rõne qꝛ cõſuene
runt tales diſtẽpera⸗
ti eſſe in moꝛibꝰ.ſolẽt
n. eſſe adulatoꝛes ꝓ⸗
ditoꝛes ðtractoꝛes ma
ledici inuidi ſcurriles
ad vlciſcendas inin⸗
rias ſuas pꝛompti q̃
Sm oꝛdinẽ h exequit
PLSc hz in ver
bis.ex verbis

eniʒ perpenchmꝰ ali⸗

cuiꝰ ſtultitiã.vt.xciij.
di. legim. ? extra de
ſucce. ab inteſt. cuz di
lectus. ⁊ exverbis ꝑ⸗
pẽditur quata ſides
adhibeatur teſtibus.
vt. ff. de queſtionibꝰ.
de minoꝛe.qũq; etiã
per ſigna perpendit᷑
qꝛ impudicꝰoculꝰ ⁊c̃.
vt. xxxij.q.v.nec ſolo.
7. de pe. di. . in actöe.
AWagiſtruʒ.i. dia
bolum. “
mC. Inſectatur. ideſt
perſequitur.
R Vnt augent
nõ.n. opoꝝet
laudãdo augere ma
