pecoꝛa ardeant:conumpãatur pn

treſcant intereant. Arrins in alexã

dria vna ſcininla tuit:ſed quoniam

non ſtaum o ppꝛeſſus eſt:per totũꝰ

oꝛbem eius fla mma popuiata eſt.
Item augn.

MPio dinerñtate cuparum iubditi

a pꝛepoſitis coꝛripiantur.

CU Oripiantur itaque a pꝛepoſi
tis ſuis iubditi coꝛreciombus

de charitate venientibns pꝛoculpa

rum diuerſitate diuerſis vel minon

bus vel amphoꝛbus:qꝛ ⁊ ipſa que
damnatio nommatur quam facit
epiſcopale iudicium:qua pena in
eccleſia nulla maioꝛ elporn Ddeꝰ
volueri in coꝛrepuonem ſaluber
rimam cedere atqʒ pꝛoſicere.neqʒ

enim ſcimus quid contingat ſequẽ

li die aut ante ſinem vite buius de

aliquo tali deſperanduʒ eſl:aut cõ
tradici deo poteſt:ne reſpiciat ⁊ det

p nitentiaʒ:⁊ accepto ſacriſicio ſpi
ritus contribulati coꝛdiſqʒ contriti
a reatu quanis inſte damnatonis
abſolnat damnatum queʒ ipie nõ

damnat.paſtoꝛis tamen neceſſi a

plo didicimus errannumin

tum vocauerat ipſum in vlti

rIv. di. ſed illud.
Totum. totum vicit 7
non tantum alexandriam
ecclefiam intellexiu: vi.i.qq.i.
manifeſtum.vel dic totum:
quia eius ſequaces erant ꝑ
totum oꝛbem.
n O Hmpiantur. epiſco⸗
pale. argu. ꝙ excom⸗

mo prren piono.
1 B Eſecãde ſunt ouis.
m

munlcatio ſpectet tantuz aaaldd

officium epiſcopale.naʒ nun
mero epiucopi dicit. x vi.q.
ij.viſis de hac materia dixi
iſj.q.i.nemo epiſcopus.
o MWaioꝛ. ſi excommuni⸗
catio eſt marima.ergo non
de bet infligi pꝛo leuibus cri
minibus:vt.S.e.q.i.non aſ
feramus.in ſi.⁊.xi.q.iij. ne⸗
mo epiſcopoꝛum.ꝛ.c.epiſco

Pi.
p¶Beſperandũ eſt.j.xrxij.
q.ij.ancillam ⁊ de pe.di.vij.
nemo. S
9 S. Damnatum ab eccle⸗

r WWNon damnat. ideſt nõ

diſponit damnare eternali
ert.

Cau.

9 .
B Jauis romipetas ⁊ peregrinos.ſic er de treu.ꝛ pa.innouamꝰ-.

¶ Separare. qꝛ talis dànatio. medicinalis eſt nõ moꝛtalis. vt.ij.q.i.multi.
b Cce. nolentibus. ar. eſt hic ꝙ in notoꝛijs requiritur admonitio: vt ar.
A 3. e. de illicita Ite eſt hic ar, ꝙ lʒ quis neget crimen:tñ dicitur notoꝛiũ
Item eſt hic ar. ꝙ etiã ſi ĩ moduʒ exceptionis eſt aliquod crimen pꝛobatuʒ ꝙ
eſt facta fides:⁊ poteſt talis puniri:nin conigatur ex hoc qð dicit: vndecunqʒ

claruerint. Mam ⁊ indiciu⸗
hereticoꝛuʒ clariſicat eccleſiã
vt. S. e.qi.ſubdiaconus.Ad

hoc põt dici ꝙ in cã denun

ciationis loquitur vbi qua
liſcunqʒ ſnĩa ſufficit:vt dixi

rxxij.q.v.hoc videtur.⁊.ij.q.

i.multi ⁊ licet in cã denũcia⸗

tionis agatur ad penitẽtiã:

tñ ſi noluerit poſtea penitẽ
põt puniri.alij intelligunt ð
crimine notoꝛio.
e AUndecunqʒ. ⁊ eodẽ mo
do dicit lexr qualitercũqʒ cõ⸗
ſtet tutoꝛi ꝙ ſit tutoꝛ:ſi ſim⸗
pliciter dietum fit ei pericu⸗
lũ ſpectat ad eũ vt.ff. de ad⸗
m paeen ,. vult. fic.xxij.
v. hoc videtur.
a

Matientie.i.ᷓ pꝛopter

denunciationẽ noluerit coꝛ
rigi.ſi intelligas ꝓut alij in
telligunt ð notoꝛio crimine
tunc exponas ſi non fuit di

ſpenſatum cum eis.nam be

ne epiſcopus cũ talibus po
teſt diſpenlare.ex.de iudi.at
erici.
e ¶ Putredinis.hoc intelli

ge cum ſine ſcandalo id fieri

poteſt. vt. Z. ꝓri.q.iiij. cum
gquiſq;.
NN nonſdiſtincta. adul
terium.ſed qualiter di
citar ↄmittere adulteriũ cuʒ
vxoꝛe legitima. Rñ.quia ꝑ
adulterium reddit eam fibi

illicitam.xxxij.qi.in coniua

gio in ſi.

Poſt. lxxvij.S.j.xxxi.

q.i.quomodo.hoc ibi ſolu⸗
tum eſt ? expoſitũ. .
bTaq; ⁊ falſos.S.xxij.
qv.ſi quis conuictus
S. xxiij.q.v. lex debet.

i Ignis pauper eʒ. vi⸗
87

ek ergo ꝙ cauſe op/

pꝛeſſionis pauperem ſpecãt
ad eccleſiam. vt.lxxx vij. di.
De lolatis.
K¶ Sccripta.ſfic.xi.q.iij.cure
ij.q.i.legũ.hic videtur ꝙ ſta
tim poſt citationẽ pꝛimã ali
quis poſſit excommunicari.
5

hʒ:ne per plures ſerpãt dira ↄtagia

ſeꝑpareab ouibꝰ ſanis moꝛbidam

ab illo cui nihil eſt im poſſibile ipſa

foꝛſitan ſeparatione ſanandam.ne⸗
ſciẽtes.n.ꝗs pertineat ad pꝛedeſtiv
natoꝛaz numerũ quis nõ pertineat
ſic affici debemꝰ charitatis effectu
ut oẽs uelimꝰ ſaluos ſieri. Itez

proſper.

ui coimigi nolunt excõicanonis

ſerro debent abicindi.

Cce anteʒ crimina quoꝛumli

bet ſi ipſis criminoſis cõ ſiteri

nolentibus vndecũqʒ clanerint:q̃

cunqʒ non ſuerunt patiẽtie lemn me
dicamento ſanata:velnti igne quo
dam pie increpationis vrenda ſunt
⁊ curanda.ꝙ ſi nec ſic quidẽ equa
nimiter ſuſtinentis ac pie increpan/
tis medela pꝛoceſferit in eis qui diu
poꝛtati ⁊ ſalubriter obiurgati coni⸗
gi noluerunt:tãquam putride coꝛ⸗
poꝛis partes debent ferro excõmu/⸗

nicatiõis abſcidi:ne ſicut caro moꝛ

bis emoꝛtua ſi abſciſſa non fuerit:la
lutem relique carniſpnutredinisſue
cõtagione coꝛrumpit:ita iſti ꝗq emẽ
dare deſpiciũt:⁊ in ſuo moꝛbo perſi
ſtunt:ſi moꝛibus depꝛanaris in lany
ctoꝛum ſocietate permanſerunt eoſ

exemplo ſue perditiomis interſiciat.

tem nico.papa lothario regi.
Ain mco Hapelr ei⸗ aS

mul vxoꝛes habere pꝛeſumit.
WMnon diſtricta vltione ferien

dus es:qui in dnabus vxoꝛibꝰ

adulterinm lamech ⁊ flagitinʒ imi
tatus eſſe dignoſceris:quod domii
nns non niſi poſt.lxx vij.generatio

nes ſuo ſalutifero aduentu deleuit:

cum cayn fratricidiuz. vij. genera/
tione aquis ab oblitum fi cathaclii

mi.i.dilnij. Item ex concilio aga

thenſi

Falſi ieſtes ⁊ bomcide communio

ne pꝛiuentur. ,
Taa; cenſuimus homicidas2
ARfſalſos teſtes a communione ec
cleſiaſtica eſſe ſubmonẽdos:niſi pe
nitentie ſatiſſactione crimina ad niſ
ſa diluerit.
pꝛimo. .
Excommunicetur potens qui pau
perem religioſuʒ ſpoliare pꝛeſumit.
82 qais de potentibus clericnz
ant quemlibet panperemaut
religioſum expoliauerit:⁊ manda/
nerit eum ad ſe venire epiſcopus vt
audiatur ⁊ contempſerit: innicem
moxſcripta percurrant per omnes
epiſcopos p:ouicie ⁊ quoſcũqʒ adi ⸗
re potnerint. vt excommunicatus

dat aliena. Ex dictis greg. pape.
De eo GsP de.

QAiquis per dolum manum
uam müttit in Chriſtuz. i. epi⸗

Item ex conci ioleta.

4 olus enim pꝛinceps poteſt inducere nona vectigalia. vt ibi d⸗
citur. .f. ve pu. vecti. . vectigalia t talis qui inducit noua vectigalia

vel veponatur vel capite punitur.nam incidit in.l.iuli. de vi. pu. vt.fſ.

ad.l.iul.de vi. pu.l. vli.

ſcopum vel pꝛelbyterum gnia ſacri
leginʒ graue committit:⁊ ſi quis ec
cleſia dei vaſtat aut impugnat aut

incendit: quia ⁊ hoc grauiſſmumẽ

ſacrilegium. placuit ſancie ſynodo
vt ĩ pꝛimis omnia bona eins ꝓſcri/
ptione publicentur. deinde in vno
loco.i.monaſterio incluſus penite/

at omnibus diebus vite lue. Nez

cglixtuspapa.
23ne Werer qui romipetas vlł

peregrinos vł mercatoꝛes moleſta
re pꝛeſumit.
Iquis romipetas⁊ peregri⸗
nos? apoſtoloꝛum limina ?

alioꝛum ſanctoꝛum oꝛatoꝛia viſitã

tes capere ſen rebus qnas ferũt ſpo

liare:⁊ mercatoꝛes nouis theolo/
neoꝛum ⁊ pedaticoꝛum exactioni/

bus moleſtare tẽtanerit donec ſatii
fecerit cõmnniõe careat chriſtiana.

tem Phanns p .
xcomunicentuſ qui oꝛatoꝛes ec/

cleſiarum bona eaꝝ ꝑſonas ibi ſer/
nientes infeſtare pꝛetumunt.

Aternarum traditionum exẽ
plis commoniti paſtoꝛalis of
ficii debitum perſoluentes eccleſias
cum bonis ſuis tam perſonis quaʒ
poſſeſſionibus clericos videlicet ac
monachos eoꝛumqʒ cõuerſos vel

cõmiſſos:oꝛatoꝛes quoqʒ cum ſuis

nihilominus rebus quas ferũt tuto

⁊ ſine moleſtia eẽ ſtatuimꝰ.Si quis

auteʒ contra boc ſacere pꝛeſumpſe
rit.⁊ poſtquã facinus ſunʒ recogno
nerit:⁊ infra dierum ſpacium. xxxꝰ*.

cõpetenternon emendauerit a limi

mbus eccleſie arceatur:et ana be/
matis gladio feriatur’. Itez nico.
pgpa omnibus epiſcopis.
hi oꝛatonbus pauperibus nõ ar
ma ferentibus in malum obniaue ⸗
rint excommunicentur.

AZiiqui peregrios vel oꝛatoꝛes

cuiuſcnnqʒ ſancti ſine clericos
ſine monachos vel feminas aut in
ermes panperes depredati fuerint

vel bona eoꝛũ rapuerint velin ma

lum eis obuianerint: anathematis

vinenlo feriantur niſi digne emẽda
nerint:pax vero illa quam treugaʒ

dei dicimus fideliter obſernet᷑ ſicnt
ab archiepiſcopis epiſcopis vnini
cuinſqʒ pꝛonuincie conſtituta eſt.qui
autem eam infregeri excommuni/
cationi ſubdatur. Quia vero ſermo
de bereticis habetur videndum eſt
quid interſit inter ſciſna ⁊ hereſiʒ:
qui ſint heretici ⁊ quot ſint heretico
rum ſecte.Differentiam autemiter

ſciſma ⁊ bereſim hiero.ĩ epiſtola ad
habeatur ipſe donec obediat ⁊ red

alathas aſſignat dicẽs
Brdinatet eretici diſñerre dicũt.

Nter bereſim ⁊ ſciſmahoc eſſe
arbitroꝛ ꝙ; hereſis puerſũ dog/
ma habeat.ſciima poſt epicopaleʒ

m Aternaruz.

ficit ſi peremptoꝛiuʒ
ſit edicum.xxx.dieꝝ
vt iiij.q.v. clii.

n °Competẽter. nõ

intelligas imodera⸗
te.ſicut curiales ex⸗
ponunt.led compe⸗
tenter.i. iuſte. ſic expo
nitur er᷑ de app.repꝛe
henfibilis. ff. de iud.
ebitoꝛi. io.

o WEeriat᷑ ergo non
dum erat pꝛomulga

tum. xvij.q.iiij.ſ qs
ſuadente ⁊c.

p ALliqui archi⸗

epiſcopis.ergo
illi poſſunt inducere
treugã.vt er de treu.
Pa.c.i.

q ¶C.Quia vero he⸗

reſim.vario mõ dici
tur hereticus. Vno
modo qcũqʒ eſt du⸗

bius in fide infidelis

ẽ:vt e de bere. dubi
us. Secũdo dicit᷑ he
reticus ois fimonia⸗
cus vt.i.q.i.quiſqs.

Tertõ oĩs pciſuſab

eccleſia ßm ꝙ excdi⸗
catus dr hereticꝰ. vt

iiij.q i.cij. Auarto

mõò oiĩs ꝗ male inter
pᷣtatur ſacrã ſcriptu⸗
ram vt. ſ. e. hereſis.
AQuito mõꝗ nouaʒ
opinionẽ iuenitvt.j.

e.hereticus. Sexto

mõ ꝗ vult auferre
pꝛiuilegiũ. ro.ecc.vt
xxii.di.oẽs. Sepiĩo
ꝗ trãſgredit pᷣcepta

ſe.ap.vt.S. xix.di.nul

li. Jtẽ qñqʒ large dr
hereticꝰ oĩis ꝗ nõ te⸗
net articulos fidei:⁊
ſm hoc iudei⁊ gen⸗
tiles ſũt heretici:⁊ ſᷣʒ
hoc nõ oĩs hꝛticꝰ eſt
excõmunicatꝰ. Stri
cte ſumitur hĩticꝰoĩs
qui remot eſtlab ec⸗
cleſia:qꝛ errat in fide
1 fm boc oĩs beren⸗
cus eſt excõmunica⸗
tus:vt er de here.ad
abolendam.

Pote

ſecie

uthih

Gin datu
ſan

ſtlerdei
ſeleiee
mobae
Gfraiss
anim⸗
ſhentu

(ſeuem⸗

Drddum.
Cnt

Ne
MWdaatc
apeioun
Mmotne⸗
Nrno⸗
nläze
nmontt
Nctdg
n depan
ſtich aun
uberrs
ſofceie
Nuniteti
Hininn
Niirolt
nadwon
htzp
ſcöaret
Gnſbn
rioo n
Puchmn
ioaaft

con

(lene

uueſan
unnoͤp
igind
lnspere
aſlaſn
Chertt

feſßfcs
Uoedumd
Godiege

ffreni
hrigs
gzeſtt
N

eidct
Qun

feee
fiſepe

erte.
non

lenin⸗

1,G

atne
oee
G
rdin
Ggen
goh

oo ſldel t

linen
nit

bii d

IHan

VMter hereſim
ſciſma. poteſt di
ti ꝙ bec ſit differẽtia

inier bereſʒz 2 ſciſma

que eſt inter oiſpoſi
tionem ⁊ habitũ.pꝛio
enim dicitur ſciſma.
ſed cum poſt tẽpus
peruaciter adheierit
ſue lecte. dicitur here
ſis vel aliter dicas ꝙ
omnis hereticus ſit
ſciſmaticus.ſed non
cõuertitur.2 ſic ẽ illa
differentia que eſt in
ter ſpeciem ⁊ genus.

EEreſis. ſcrip⸗

b

1 O3 xit apoſtolui

lurã.S.xxx vij.
direlatum.
Ereticus.

poſt ſecũdã.hic
dicit hereticos poſt

ſecundãã admonitio⸗

nem citandos. vt. S.
ꝓr. q.v.nõ vos.alibi

lemel. S. e.q.i.qꝛ do⸗

minus in fin.ad boc
poteſt dici ꝙ hereti⸗
cum danatum poſt
vnicaʒ admonitionẽ
vitabimus in ſecre⸗
tis fidei noſtre ne eũ
pitioꝛẽ reddamus.ut
xliij.di.in mandatis
xi.q.iij.nolite. Sʒ ;⸗
tumad monitionam
laciendaʒ poſſumus
ei cõicare quotiẽſcun
qʒ viſum fuerit. ſed
heretico nõödũ daàna
to poſſumus explica
re ſecreta fidei ſepiuſ

zi um conigendo.

Pertinaci. licet
ergo teneat aliquis
ea que ſunt õ fidem
dummõð paratus ſit
coꝛrigi nõ eſt hbaben
dus bereticus.vt.S.
e.q.j.ſciſma.in pꝛine.

xxiiij

deceſſioneʒ ab eccleſia pariter ſepa
ratur:quod equideʒ in puncipio ali
qua ex parte intelligi poteſt diuerſũS
Ceterum nullum ſciſina eſt niſi ſibi
aliquam bereſim cõſingat vt recte
ab eccleſia receſſiſſe videat᷑. n⸗
de autem bereſis dicatur:in eadem
epiſtola hiero.diffinit ita dicens.
Vinge he reſis dicatur.

PE Ereſis grece ab electione dici
E tur ꝙ. ſ. eam ſibi vnuſquiſque
eligat diſciplinam quam putat eſſe
melioꝛeʒ.quicunqʒ igitur aliter ſcri⸗
pturamintelligit quam ſenſus ſpiri
tus.ſ.flagitat a quo ſcripta eſt: licet
ab eccleſia non receſſerit:tamen he
reticus appellari poteſt:⁊ de carnis
operibus eſt eligens que peioꝛa ſũt.
Qui vero pꝛopꝛie dicantur bereti
ci augn.oſtendens aiat.
Qui pꝛopꝛie dicantur heretici.
Ereticus eſt qui alicnins tem

poꝛalis cõmodi maxime va

ne gloꝛie pꝛicipatuſqʒ ſui gr̃a falſas
ac nonas opiniones vel gignit vel
ſequitur. Ille at qui buiuſmodi ho.
minibus credit:imaginatione qua,
dam veritatis illuſus eſt. Idem.
Non ſunt heretici qui non ſua auda
cia ſeq guena ſeducuntur in erroꝛe.
rit apoſtolus hereticũ homi
mnenm poſt pꝛimaʒ ⁊ ſecundam
conectionem denita:quia ſubner/
ſus eſt hninſmodi ⁊ peccat in ſemet
ipſo damnatus.Sed qui ſententiaʒ
ſuam quãnis falſam atqʒ pernerſaʒ
nulla ꝑtinaci animoſitate defendũt
pꝛeſertim quam nõ audacia ſue pꝛe
ſumptionis pepꝑerint:led a ſeductis
atq; in erroꝛem lapſis parentibus
acceperunt.querunt qt cauta ſollici
tudine veritatem conigi parati cuʒ
inuenerint nequaquãa ſunt inter hei
reticos deputãdi. Iteʒ leo papa.

Magiſtri erroꝝs exiſtunt:qui verit

tatis diſciplinã otẽnunt.
Ainc qt iniquius eſt quam ipia
. ſapere ⁊ ſapiẽtioꝛibus doctioꝛ
ribuſqʒ non credere ſed in hanc in⸗/
ſipientiaʒ cadũt quicũqʒ ad cogno
ſcendam veritatem aliquo impedi
untur obſcuro non ad pꝛopheticas
voces:non apoſtolicas litteras:nõ
euangelicas auctoꝛitates ſed ad ſe:⸗
metipſos'recurrunt. Et ideo magi
ſtri erroꝛis exiſtũt:quia veritatis di⸗/
ſcipuli non ſuerunt. Item aug. cõ
tra manicheos.
Heretici ſunt qui quod pranue ſapi
unt contumaciter defendt.
Vi in eccleſia chꝛiſti moꝛbidũ

6 aliquid pꝛanũqʒ quid ſapiunt
C

ꝛecti vt ſlanũ rectũqʒ ſapiant re
ſiſtunt contumaciter ſuaqʒ peſtife/
ra⁊ moꝛtiſera dogmataemedar̃no
lunt ſed defenſare perſiſtunt:hereti⸗
ciſunt. Item vrba. papa.
Errate damnabuioꝛ eſt qui eins de·

fendit erroꝛem

6 i alioꝛum deſendit erroꝛeʒ
multo amplius damnabilio?
eſt illis qui errant:quia non ſolum
errat ſed etiam alijs offendicnla er/
roꝛis pꝛeparai ⁊ cõſirmat.vnde qꝛ

magiſter erroꝛis eſt non tantum be

reticus.ſe d etiam hereſi archa dicẽ
dus eſt. Item hiero. H
Qui mẽdacio ueritatẽ immntãat pa

trum terminostranſferre ꝓbantur.
T Ranſſerunt pꝛincipes inde ter

K minos quos poſuerunt patres
eoꝛum:quando imutant mendacio
veritatem.⁊ aliud pꝛedicant quam
ab apoſtolis acceperunt. Ideʒ de
hereticis maniſeſtus eſt ſenſus ſo
pbiſmatibus ſuis ⁊ arte dialetica ſe.
pe oppꝛimant eccleſiaſticos. Jdeʒ
veteres ſcrutans hiſtoꝛias inuemire
non poſſuz aliquos alios ſcidiſſe ec
cleſiam ⁊ de domo domim popu/

los ſe duxiſſe pꝛeter eos qui ſacerdo

tes adeo poſiii ſnuerant ⁊ pꝛophete
i.ſpeculaioꝛes. Iſti ergo vertuntur
in laqueum toꝛtnoſum in oibuslo⸗
cis ponentes ſcandalum. Item
leo papa.
Abijciantur qni aduerſarioꝛum cõ
ueniunt pꝛauitati. HZ
JI Aund ſaneꝰplurimum mibi di⸗
ſplicere ſigniſico:q; iuriſditõnis

tue clericiquidam eſſe dicuntur qui

aduerſarioꝛum conueniant pꝛanita
ti:⁊ veſanie vaſis mie vaſa miſcean
tur.quibus iueſtigãdis ⁊ ſeueritate
congrnua coercendis debet diligen⸗
tia tua vigilanter inſiſtere.ita ut his
quibus pꝛodeſſe non poterit coꝛe⸗
ciio non parcat abſciſio. Opoꝛtet
eteniz vos enãgelici meminiſſe mã
dati:quod ab ipſa veritate pꝛecipi⸗
tur vt ſi nos oculus aut pes aut dej
xtera ſcandaliʒauerit manus:a cõ⸗
page coꝛpoꝛis auferatur quia meli⸗/

us ſit his i ſeculo carere mẽbꝛs qua

cum ipſis ĩ eterna ſupplicia ire. Na

ſuperfluo exira ecclenaʒ poſitis re-

ſiſtimus ſi ab bis qui inus ſuntĩ eis
quos decipiunt vulneramur.abijci

enda pꝛoꝛſus peſtifera bec a ſacer/

dotali vigoꝛe patientia eſt.que ſibi
met peccatis alioꝛim ꝑcendo non
pcit. Item ex concilio carthagi.
quarto.
Et ſodalitates ⁊ conniuia heretico
rum clerici vitare debent.
O Zericus hereticoꝛũ ant ſciſma
ticoꝛum tã conninia quã ſoda
litates emitet:equaliter eoꝛum cõnẽ

ticula non eccleſiaſed conciliabula

appellandaſunt:cum eis neqʒ oꝛã⸗
dum eſt neqʒ pſalendum. Item
gela. pa.
Canonum obſernatoꝛes cum bere
ticis nullum debent inire certame,
6 Am quibuserat ſynodus in
eunda catholici ponuñces ſue

rant vndiqʒ iaʒ depniſi:ſoli reman

ſerant ſocij perſidoꝛum:cnʒ quibus
nec iam licebat habere puentum di
cente pſal.non ſedicum conſilio va
nitatis ⁊ cum iniqua gerentibus nõ
introibo nec ecclcſiaſtici moꝛis ẽ cũ
his qui pollutam habent commu⸗
nionem permixtaqʒ cum perſidis
miſceri conſilium. Recte igitur per
chalcedonenſis ynodi ſfoꝛmambhu
iuſmodi pꝛenaricatio repulia eſt po
tinsquam ad conſilium vocata.q;

ccxxxvij

e 0 Digd at.doctio ꝛibul
dqdqʒ.S. xxx vij. di. relatũ.
ſAla lemetipſos.quod eẽ
non debet. extra de cõſti.ne
Finnitaris.
6 NVDitin eccleſia.
b ANialioꝛum delen⸗
G dir.talis enirn hereti
cus dicitur. vt extra.e.ſicut.
¶ BDamnabilioꝛ.nõ ꝙ p*
punitur conſulens qᷓ faci⸗
ens.vt.Sv.pꝛoxi.q.v.cum bo
k . Pieparat. ſi qui ſcalas
d ferrum vei aliud auxili
um pꝛeſtat furi.tenẽtur fur
li.vt.ff.de fur.ſi pignoꝛe.S.
penultimo.
1 KRKanſſerunt.qui ſacer
. E dotes.nõ cõtra teſtimo
nium ſacerdotis.z illud ꝗs
vidit digne ſacerdotem pe⸗
niteniem.vt de pe.di.jmẽ⸗
ſuraʒ.alias pꝛeſumitur pꝛo
eis. vt. xj. q. uj. abſit.
m KElud ſane. oculus.i.
T familiaris alicuius.
n Abijcenda. hoc intelli
de penuus incoꝛrigibi⸗
fons ne ſit contra.S.pꝛoxi.
q. v. cum homo.
0 LCericus.oꝛandum eſt
de condi.i.epiſcopus
nullum contra.io.
p Am quibus.Caſus
e, acatius conſtantino⸗
pol.patriarcha excõmuni⸗
cauit antiochenum ⁊ alexã
drinum:quia nõ recipiebaàt
ſtatuta que ipſe fecerat:pꝛo
pter hoc papa excõicauit en
7 de hoc conqueſtus eſt aca
tius.ꝙ fine ſynodo excõica
uit eu.papa vero dixi ꝙ ſy
nodus cõgregari nõ debu
it:tũ qꝛ non erant ibi catholi
ci epiſcopi cum quibus poſ
ſet haberi ſynodus.tũ qꝛ in
cidit ipſe in hereſim iam dꝗ
natam.vnde non fuit opus
nouo concilio.

F i

e¶Certamen. ergo cuz he

reticis non eſt diſputanduʒ
nec cum aliquo de ſide ẽ di⸗
ſputanduʒ extra de here.c.
i.⁊. C. de ſũ.iri.l. nemo.led

ad hoc pot diſputari cuʒ eis

vi cõicetur.nò vt in dubiuʒ
reuocent fidem noſtrã.vt e
de bere.c.i.io.
b tandum.S.xxiij.q.
iiij. recedite. ?, c. ecce.
e ¶ ¶ Diſciplina. medicinalis

aie eſt excõmunicatio. vt.ij.

gq.i.multi.

Kau.

nec opus erat poſt peimam ſynodũ

nec cum talibꝰ habere licebat. Idẽ

CLCanonum magiſtris atqʒ cuſtodi⸗

bus nullum nobis fas eſt inire certa
menꝰcum bominibus cõionis alien
ne. Item ex epiſtola vrbani pa.
Non contradicit ſed potius obedit
enangelio qui malos excõlꝗgt.

D Dtandum eſt ꝙ qnidã dicũt

contra euangelicam parabo:
nos fecere:vbide ziʒanijs non eradi
candis dominus pꝛecepit cum ali⸗
quos excõicatione dignos excõica
tioni ſubijcimus.⁊ aiunt etiã ſanctũ

anguſtinũ boc ↄtradicere i illo loco

vbi ait.qꝛ nõ eſt pꝛeſcindẽda vnitaſ

ferendi ſunt mali nõ abijciẽdi. Nni⸗/

bus hic pꝛimũ rñdendũ ẽ ſi heretici
mali hoies excõicandi nõ ſũt:qua
re ⁊ ipſe augu.cũ ſanctis legatis ro/
mane eceleſie ⁊ cum ſanctis epᷣis ſu/
is pelagiũ ⁊ celeſtinũ nonã hereſim
in ſanctã dei eccleſiam introducen.
tes excõicauit:⁊ ab eccleſia dei ſepa
ranit:quare ipſos donatiſtas cõtra
quosiſta ⁊ multa bis ſimilia loquũ
tur:tam ipſe quam oĩs eccleſia det

excõicatos habnit. ⁊? niſi pꝛius peni

tuiſſent ⁊ per manꝰ ipoſitionẽ recõ
ciliati eẽnt: eis nequaquã cõmuni/
cabat.Idẽ iple dñs ꝗ boc paraboli
ce hic enarrat:aperte alibi excõica⸗
tionẽ fieri inbet dicẽs:frater qui coꝛ
ripitur ab eccleſia ⁊ non obedit: ſit
tibi ſicut ethnicus ⁊ publicanus.vn
de apparet liqnido aliund eſſe excõi⸗
cationem:aliud eradicationẽt.ꝗ.n.

excõicatur vt apo ſtolus ait ad hoc

excõicatur vt ſpiritus eius ſaluus ſi
at in die dñi.diſciplina enim eſt ex⸗

cõicatio ⁊ nõ eradicatio niñ foꝛte ex

contemptu ⁊ ſuperbia excõicati /ꝓ·
neniat. Ande augu.i libꝛo numeri.
Hiuina maledictio meritum male
dicti deſignat.
Eus quibns maledicit: meri
tũ eius deſignat cni maledici⸗
tur:⁊ ſniaʒ veram pꝛomit:vtpote
quẽ nõ fallit:neqʒ qualitas peccati
neqʒ peccantiſ affectus.homo quia

boc non poteſt ſcire neqʒ.n.ꝓpoſi

tum mentemqʒ alterius alius vide
re põt aut cognoſcere:iccirco etiaʒ
ſi indicantis vel ſniam ꝓmentis in.
tuitu ꝓferat maledictuzʒ nõ põt eſſe
maledicẽdicauſa vbi ignoꝛat᷑ pec/
cantis affectus maxime cum buma
num iudicium tunc ſciat maledicta
pꝛoferre.cum foꝛte connicijs aut in

inrijs pꝛonocatur. quod vicium vo

lens reſecare apoſtolus ne maledi⸗/
cta maledictis ⁊ cõnicia cõnicijs ꝓ
nocemus mandatum neceſſarium
ponit vi benedicamns:quo conm/

ciandi vicium reſecetur nõ quo in/

dicandi veritas que homines latet:
⁊ pꝛonunciandi anctoꝛitas perima
tur. Secte vero hereticoꝛum quot
ſint ⁊ vnde oia acceperit. Ido.
viij. lib.ethymologiaruʒ.c.v.deter
minat dicens.
Ounot ſun ſecte hereticoꝛmm.
Nidã autem beretici qui de ec

cleſia receſſerunt ex noie ſuo zʒ

auctoꝛum nuncapantur:quidà ve/

ro ex cauſis quas eligentes inſtitue
runtGSimoniaci a ſimone dicti ma
gice diſcipline perito cui petrus in
actibus apoſtoloꝛum maledixit ꝓ
eo ꝙ ab apoſtolis ſpiritꝰ ſancti gra
tiam pecunia emere voluiſſet.hi di
cunt creaturam nona deo eſſe:leda
virtute quadã ſuꝑne creature/e
nandriani a menandro magno div
ſcipunio ſimonis nuncupati.ꝗ mun
dum nona deo creatum ſed ab an⸗

gelis factum aſeruit/Oaſilidiani a

baſilide appellati qui inter reliquaſ
blaſphemias paſſum ieſum abnega
nitNicolaite dicti a nicolao diaco
no eccleſie hieroſolymoꝛum ꝗ cuʒ

ſtephano⁊ ceteris conſtitntus eſt a

petro:qui pꝛopter pulchꝛitudinem

reliquẽs vxoꝛem dixit:vt quivellet

ea vteretur.verſa eſt in ſtupꝛum. ta
lis coninetudo vt inuicem cõiugia
cõmutarentur: quos ioannes ĩ apo

calypſi ſua ipꝛobat dicẽs:ſʒ hoc ba

bes ꝙ odiſti facia nicolaitaꝝ que ⁊
ego odiiGᷓ Noſtici pꝛopter excel⸗
lentiam ſcie ſe ita bheligr volue;
runt. animam naturꝗ dei eẽ dicunt
bonum ⁊ malũ denʒz ſuis dogmati⸗
bus ſigunt.C arpocratiani a carpo
crate quoda vocãtur:qui dixit chꝛi
ſtum hominez fniſſe tãtuzʒ:⁊ deutro

qqʒ ſexu ꝓgenitnʒ Cherintiani a che

rinto quodã nuncupan..bi inter ce/
tera circunciſionẽ obſeruãt mille an
nos poſt reſurrectionẽ in voluptate

carnis futuroſ pꝛedicãt.vnde ⁊ gre

ce ciliaſte latine mi ciliaſte ſunt ap/
pellati⸗Naʒarei dicti:quia duʒ chꝛi
ſtum qui a vico naʒarenus eſt appel

latus filium dei lʒ cõſiteãtur:oĩia ve

teris tamen legis cuſtodiuntOpbi
te a colubꝛo nominati ſunt coluber
enĩ grece ophis dicitur.colunt eniʒ
ſerpentem dicentes ipſum in para⸗
diſo induxiſſe virtutis cognitioneʒ
ECalentiani a valennano quodam
platonico ſectatoꝛe vocati qui eo⸗/
nas.i.ſcelera quedam in onginem
dei creatoꝛis induxit:chꝛiſtum quo
qʒ de virgine nihil coꝛpoꝛis aſſum
pſiſſe:led per eam quaſi per ſiſtulaʒ
tranſiſſe aſſeruit/ Appellite quoꝛuʒ
auctoꝛ appelles pꝛiceps fuit ꝗ crea
toꝛẽ ãgelũ neſcio quẽ gloꝛioſ ſupe
rioꝛis dei faciens deum legis iſrael
illum igneuʒ afſirmans ꝗ dixit chꝛi
ſtum nõ in veritate deum ſed bomi
nem in fantaſia apparuiſſe. Archõ
ciati a pꝛincipibus appellantur:qꝛ
vniuerſitatem quam deus cõdidit
opera eſſe archangeloꝛuʒz deſèdunt
Adamiani vocantur:quia ade imi
tentur nuditateʒ.vnde ⁊ nudioꝛant

2 nudi inter ſe mares ⁊ ſemine con

neniunt/Caiani pꝛoinde ſunt appe
lati:quoniam caiʒ adoꝛantSethia
ni nomen acceperũt a filio ade:qui
vocatus eſt ſech dicentes eum eſſe
chꝛiſtum Melchiſedechiani voca/

ti pꝛo eo ꝙ melchiſedec hbſacerdo⸗

tem domini non hominem fſuiſſe ſʒ
virtutem dei eſſe arbitrantura An⸗/
gelici vocati quia angelos colunt.

d Eus. pꝛomt.

ſicut vtile ẽ de
mones eẽ ꝓpter ma
los. vt.xxiij.q.v. qui
malos.ſic.i.q.iij.ſal⸗

uatoꝛ in pꝛin.⁊.xxvi.

ꝗ.v.nec miꝝ.

e ICognoſcẽ. lxxxv

di. archidiaconũ.
f Maledicendi. rr
f.q.i. nec aliqua.

S“ä 2

ccxxxvlij

Apoſtolici hoc ſibi nomen ideo ſũ bpns latnerunt:qna occaſiõe ſe a iaa 4
pfſerunt ꝙ nibil poſſidentes pꝛopꝛi tholice eceleſie coꝛpoꝛe diuiſeruin.
um nequaquam recipiantillos qui Ebiõite ab ebiõe dicti ſiue a pauper
aliquo in hboc mundo vtuntur Cer tate.chꝛiſtum enim per pꝛonectum H
doniania cerdone nuncupati: qui ſolum virum iuſtum putant effeciũ
Dno aſſernit cõtraria pꝛicipiaa dar vnge competenter ebionite ꝓp an
tioniſte a martione ſtoico philoſo: pertate intelligentie appellati ſunt

pho appellati qui cerdonis dogma
ſecutus alterum bonnʒz alterũ inſtũü
deuz aſſeruit tãquam dno pꝛicipia
creatiõis ⁊ bonitatisHrtaterite ab
oblatione vocati.panem enim ⁊ ca
ſeum offerunt dicentes a pꝛimis bo

minibus oblationeʒ a fructibꝰ ter·

ree⁊ a fructibus oninm fuiſſe celebꝛa
tam Aqnarij appellati eo ꝙ aquã

ſolam offerunt in calice ſacramen.

li Generiani a ſeuero exoꝛti vinum
non bibunt. vetns teſtamentum et
reſurrectionẽ nõ recipiunt: Catiani

ataciano vocati:qui eucratici dicti

bi enim indei ſunt.⁊ ita tenenteuan⸗
gelium vt legẽ carnaliter ſeruẽt.ad

nerſus quoſ apoſtolus ad galathas

ſcribens iuehitur otimani a ſoti
niano gallogrecie ſyrinie epical
im

nũcupati:qui ebionitarum bere

ſuſcitans aſſeruit chꝛiſtũ ex maria ꝑ
ioſeph nuptiali coitu fuiſſe ↄcepiũ.
Meriani ab aerio quodam nũcupa

ti ſu ut hi offerriſacriſicium pꝛo de/

quia carnem abominantur/Elogij

vocantur tãquã ſine verbo.logos

enim grece latine verbũ dicitur.de

um emnm verbum non credunt re⸗
ſpuẽtes ioannis euangelium ⁊ apo
cal vpſim Cathaphrigijs nomẽ ꝓ
nincie phꝛygia dedit:quia ibi extite
runt.auctoꝛes eoꝛum mõtanus pꝛi:
ſca ⁊ maximilla fnerunt.hi aduẽtuʒ

ſpiritus ſancti non in apoſtolosſed

in ſe traditum aſſeruntandarthoꝛee
pꝛo mundicia itaſe nominauerunt.
gloꝛiantes enim de ſuis meritis ne/
gant penitentibus veniam peccato
rum viduas ſi nupſerint tanquam
adulteras damnant. munchoꝛes ſe
ceteris pꝛedicant:qui nomen ſuum
ſi cognoſcere vellent mundanos ſe

functis ſpernunt. Aeciani ab aecio
ſunt vocati. IJdẽqʒ ennomiani ab
eunomio quodaʒ dialetico aecij di
ſcipulo:ex cuius nomine magis ino
tuerunt diſſimilẽ patri aſſerentes fi,/
linʒ ⁊ filio ſpiritũ ſanctũ.dicunt etia
nuilum imputari peccatum in ſide
manentiuʒz Oungeniani ab oꝛgene

anctoꝛe exoui ſuni dicentes ꝙ; non
poſſit videre filius patrẽ nec ſpiruꝰ

ſanctus filiuʒ.animas quoqʒ in mũ
di pꝛincipio peccaſſe dicũt.⁊ pꝛo di

uerſitate peccatoꝛũ e celis vſiqʒ ad

terram diuerſa coꝛpoꝛa quaſi vin⸗
cula meruiſie:eaqʒ cã tlacium ẽ eſſe

mũdũ .Moeticiani a quodã nocto

eſſe ⁊ patrem ⁊ ſpirituʒ ſanctuʒ:ipſã

otius quaʒ mũdoſ vocarẽt: Oau

iani a paulo ſamotano exoꝛi ſunt:

qui dixit non ſemper fniſſe chriſtum

led a maria lumpſiſſe initiums Her
mogeniani ab bermogene quodaʒ
vocati:qui materiam non naturaʒ
introducens deo nõ nature eam cõ

parhit:matremqʒ elementoꝛuʒ ide

am aſſeruit:quos apoſtolus ipꝛo/
bat elementis leruiẽtes Danichei

a quodam perſa extiterunt:qui vo/

catus eſt manes.hie duas natural ?⸗

Duas ſubſtantias itroduxit.i.bonaʒ

malam ? animasex deo quaſi ex

gliquo fonte manare aſſeruit. Teſta

mentnm vetus reſpuit:nonũ ex ꝑ⸗

te recipinnt Antropomoꝛphite di⸗
cti pꝛo eo ꝙ ſimplicitate ruſtica de/

um habere humana mẽbꝛa q̃̊ in di

ninis libꝛis ſcripta ſunt arbitrantur.

vocati qui dice bant chꝛiſtum eũdẽ

qʒ trinitatem in officioꝛnʒ nommi⸗/
bus non perſonis accipiunt.vnde ⁊

patripaſnani vocantur qui patrem
paſſum dicunt Sabelliani ab eodẽ
noeto pulinlaſſe ð iennur:cimus di
ſcipulum peribent fuiſſe ſabellium:
ex cunius noĩie maxime inotnerunt:

vnde ſabelliani vocati ſunt hi vnã
perſonam patris⁊ fili ⁊ ſpiritus ſan

ctiaſtruuntx.Arriani ab ario alexan

drino epiſcopo exoni ſunt qui coe⸗
ternũ patri filiuz non agnolcens dii

uerſas in trinitate iubſtantias aſſex

rnit:cõtra illud quod ait dominus:
Ego ⁊ pater vnum ſumus Mace

doniani a macedonio epiſcopo di⸗

cti ſunt negantes deum eſſe ſpirunʒ

ſanctuʒ. Apollinariſte ab apollina
re vocati ſunt dicentes chriſtuʒ coꝛ

pnus imimodo ſine aia aſſumpſiſſe.

Antixomarite appellati ſunt eo q;

Antropos.n.grece latie iterpꝛetathõ

ignoꝛantes vocem domini ꝗ:ait ſpi

ritus eſt deus:incoꝛpoꝛeꝰ eſt.n. nec

enim mẽbus diſtiguitur nec rors
io

tis mole cẽſet᷑ Eraclite ab erac
auctoꝛe exoꝛii monachos tantuz re
cipiunt coniugia reſpuunt:regna ce

loꝛum parunios habere nõ credũt.
onatiania nonato rome vrbis p

ſoyteroſexoꝛti qui aduerſus coꝛneli

uin cathedram ſacerdotalem cona

tus inuadere hereſim iſtituit:voluit

apoſtatas ſuſcipere ⁊ rebaptiʒãs ba

puʒatos:Moõtani heretici dicti:qꝛ
inie mpoꝛe perſecutioms in monii

marie uirginitati cõtradicunt aſſerẽ
tes eam poſt chꝛiſtum naium viro
ſuo fuiſſe vmixtã Getãgi nominati
ideo tale nomen acceperunt:qꝛ gã/
gios grece nas dicitur.aſſen uni eniʒ
ſic eẽ in patre ſilium tãquaʒ vas mi

nns infra vas maius Etriama quo

dã patricio nunenpati ſunt:qui iub
ſtantiam humane carnis a diabole
coditam dicunt/Colliciani a quo/
dam collicio nominati qui dicun
deuʒ non facere mala contra illuc
quod ſcriptum ẽ.ego dñs creãs ma
la & loꝛiani a flonano qui econira⸗
rio dicunt denʒ creaſie mala:cõtra
hoc qð ſcriptum eſt. ſecu deus oia
bona Monatiſte a donato quodã
aphꝛo nuncupaiiſunt:qui ð numiʒ

111771 ir Ney rreAτιι „ a Tog iο a aſa

T hereſij odcn ain

§ itß

Anctaromana ec

cleſia. Oꝛitur. pꝛi

mo inter epiſco⸗

puz ⁊ dericos.ſe⸗
cundo inter cleri
cos ⁊ moachos ⁊ hec eſt diſ
ferentia iſtaruʒ queſtionuʒ
Oſtendit ergo pꝛio ꝙ; deri

ci non poſſunt ſe defendere

contra epiſcopũ per tale pꝛi
uilegium.⁊ ad hoc inducũ⸗

tur omnia iſta.c.eo. ꝙ papa
non potuit dare tale pꝛiui⸗

legium io.

ſpiritum ſanctum ⁊ rebaptizans ca

tholicoſ.Honoſiãi a bonoſio quo

daʒ epiſcopo exoꝛti pꝛoduntur:qui

chꝛiſtum dei filium adoptinum nõ

pꝛopꝛium aſſeruitCircũcelliões di
cũtur eo ꝙ aggreſtes ſint quos ſco⸗/

topicos vocant ſupradicte bereſis
habẽtes doctrinã.hi amoꝛe marty

rij ſemetipſos perimũt vt violenter
de hac vita diſcedentes mmartyres
nominenturOuiſcillianiſte a pꝛi⸗
ſcilliano vocati:qui i hiſpania ex er
roꝛe gnoſticoꝝ ⁊ manicheoꝝ ꝑmi/
xtuʒz dogma ↄpoſuit/ Luciſeriani a

lucifero ſmyrne epõ oꝛi:ꝗ epᷣosca:

ctholicos qui inſtanti ꝑſecutione per
fidie arrianoꝛum cõſentientes erant
⁊ poſtea coꝝnecti in cathedra m re/
dire elegerunt dãnãtes quod prius
crediderunt ſiue quod credidiſſe diſ
ſimulauerunt.quos eccleſia catho⸗

lica materno recepit ſinn taquã pe/

trum poſt fletum negationis. hanc
illi matris charitatẽ ſupbe accipien
tes eos recipere nolentes ab eccle/
ſie cõione receſſerũt:⁊ cum ipᷣo luci
fero auctoꝛe ſuo qui mane oꝛiebar̃

cadere meruerũt/Joninianiſte a io

niniano quodã monacho dicti.qui
nullas nuptarum et virginum eſſe
Diſtantias:nullũqʒ aſſerentes inter
abſtinẽtes:⁊ ſimpliciter epnlantes
eẽ diſcrimẽ luidiani ab eluido nũ
cupati vel nomĩati:qui dicunt poſt
chꝛiſtum natũ alios mariam filios

de viro ioſeph peperiſſe aterni /

aniitaqʒa paterno quodam nuncu
pati:qui iferioꝛis coꝛpoꝛis ꝑtes a di

abolo factas opinatur Arabici nũ

cnupati eo in arabia exoꝛi ſunt di⸗
centes aiam cuʒ coꝛpoꝛe moꝛ:atqʒ

ĩ nouiſſuno vtrunqʒ reſurgere, LTer

tulianiſte dicti a tertuliano pꝛeſby/
tero aphꝛice pꝛonincie ciuitatis car
thaginenſis:qui dicunt animaz im/
monalem eẽ ſed coꝛpoꝛeam pꝛedi/
cantes:⁊ animas peccatoꝛum bho:
minum poſt moꝝnem in demones
ↄuerti putantes Leſſereſedecate di
cti ꝙ. xiiii.luna paſca cnʒ indeis ob
ſeruare ↄtendunt. Nam teſſera.iiii.
deca deceʒ ſigniſicatIctagesa ſõ⸗
no nuncupati ꝙ vigilias noctis re⸗
ſpuant ſuperſtinonem eſſe dicentes
iura temerari dinina qni nocteʒ ad
requiem tribuit/ Pelagiani a pela
io monacho exoꝛti:hi liberum ar/
bitrium dinine gratie anteponunt

Ddicentes ſufficere voluntatem adi⸗/

plenda iuſſa dinina/Neſtoꝛiai a ne/
ſtoꝛo ↄſtantinopolitano epiſcopo

nũcupati:qui beatã mariã virgineʒ

non dei ſed hois tãtůmodo matreʒ
aſſeruit: vt aliam perſonam carnis
aliam faceret deitatis:nec vnũ chꝛi
ſtum i verbo dei ⁊ carne credidit:ſʒ

ſeparatum atqʒ ſeiũctum alternm

filium dei alterum filium bominis

pꝛedicauit Enticiani dicti ab entice

cõſtatinopolitano abbate:qui chꝛi
ſtum poſt humanam aſſumptionẽ

CLan.
dia venien s totam pene aphꝛicam
ſua perſuaſione decepit aſſerens mi
noꝛem patre filium ⁊ minoꝛeʒ ſilio

=

negauit exiſtere de dnabns naturis:
ſed ſolam ĩ eo diuinã aſſeruit eè nax
turam Acephalite dicti.i.ſine capi

te.nullus eniʒ eoꝛum reperitur au

ctoꝛ ex quo oꝛti ſunt.bi trium calce
donenſium capituloꝝ ipugnatoꝛes
duaꝝ in chꝛiſto ſubſtaniaꝝ pꝛopꝛie

tatem negant:a vnami eins ꝑſona

naturaʒ pꝛedicantbeodoſiani et
gaionite appellati a bheodoſio ⁊ ga
iano qui tempoꝛibus inſtiniani pꝛi
cipisĩ alexandria populi ꝑnerſi ele
ctionem vna die oꝛdinati ſunt epi
ſcopi.hi erroꝛes enticii ⁊ dioſcoꝛi ſe
quentes calcedonẽle ↄcilium reſpu
unt ex duabus vnam in chꝛiſto na/
turam aſſerunt: quam theodoſiani
conuptam gaionite iconuptã ↄten

dunt Gnoite? tritonite atheodo,/

ſianis exoꝛi ſunt:ex quibus gnoite
ab ignoꝛantia dicti:quia ad peruer
ſitatem a qua exoꝛti ſunt id adijciũt:
chꝛiſti diuinitas ignoꝛetque ſunt
ſcripta futura de die ⁊ hoꝛa nouiſſi/
ma:nec recoꝛdãtes chꝛiſti perſonaʒ
neſciam loqui i iſaia: dies iudicii in
coꝛde meo Cnionite vero vocati
qꝙ; ſicut tres perſonas ĩ trinitate:ita
quoqʒ tres aſſerunt deos eſſe:cõtra
illud quod ſcriptum eſt: Audiiſrael
dominus deus tuus. vnus eſt denus
Sũt ⁊ alie hereſes ſine autoꝛe ⁊ ſine
noibus.Ex quibus alie putant eſſe

iIrinuz deuz. Alie etiaʒ chuiſti dinini

tateʒ paſſibileʒ eẽ dicunt. Alie chꝛi
ſti natiuitatis de paire in tẽpoꝛe ini/
tium tempoꝛis dant.alie liberatio
nem hominuʒ apud iſeros factam
chꝛiſti deſcenſione non credũt.Alie
animã imaginẽ dei negãt.Alie aias
conuerti in demones ⁊ in qnuecũqʒ
aĩalia exiſtimant.Alie de mũdi ſta
tu diſſentiunt. Alie innumerabiles
mundos opinantur. Alie aquã deo
coeternã faciunnt. Alie nudis pedi/
bus ambnulant.Alie cũ bominibus
non mandncant. He ſũt hereſes ad
uerſus catholicã fidem exoꝛte ⁊ ab
apoſtolis ⁊ a ſanctis patribus vłcõ
ciliis dãnate.que dũ in ſe multis er⸗
roꝛibus diuiſe inuicem ſibi diſſenti /
unt:cõi tamen nomine aduerſus ec
cleſiam dei conſpirat. Sed ⁊ quicũ

qʒ aliter ſcripturam ſacroſanctaʒ in
