dere.a ſacrilegio quoqʒ hoc faci

nus non diſpar dixerim: cnʒ id qðᷣ

ſpõte ⁊ ſacro deliberationis arbi/

trio gratis fieri debuit ſub pecunie
pactione cauſaturꝰ. Onare fratres

chariſſimi que taliter factaſunt cn⸗

rioſe refellite:ĩfecta pꝛohibete: ve⸗

ð . õ

xcv.

crſlegio ⁊ erimine leſe.ma.xv.q.iij.ſane.ij.qj.in pꝛimis.

.

4

8ιLaulatur. i. in cam ducitnr vel pꝛo cã.ſ.pꝛo acceptione. vel datione pecu

nie ſit.vel cauſatur.i.facit vnde cauſari.i.accuſari debeat.

ſtriſqʒ iuſſionibus reſiſtẽtes digno
anathematis viculo percutere nõ
du bitate. Item rothomagẽ
ſiepiſcopo ⁊ galliciꝭ omnibus epii
copis.
De bis qui eccleſia vel eccleſiaſti
ca benęficla vendunt.
B8 quis datoꝛ vel acceptoꝛ dei
eccleſias vel eccleſiaſtica be
neſficia que quidam pꝛebendasvo
cant ſub pecunie interuentu ſuſce/
perit ſiue dando emerit ſine acci:
piendo vendiderit:a ſimonijs non
excluditur perditione. Sed ſi per
ſeuerans fuerit.perpetua mulcte:
tur damnatione:nam quiſub reli:
gionis obtentu deo famalari volu
erit ſiquid accipit:⁊ meritum per:
dit ⁊ beneſicio accepto fruſtratur.
Ratioms ergo vigoꝛe cogitur qð
iniuſte receperit reſtituere:⁊ quic:
quid turpis lucri gratia receperat
non tenere. tem grego. vij.
papa.
Av officio ſuſpendatur epiſcopus
beneſcſla vel ecckeſtaſtica Officia
S Janis epiſco pus pꝛebendas
areichaconarus piepoſen
ras vel aliqua officia eccleſiaſtica
vendiderit vel aliter quam ſtatu:
ta ſanctoꝛum patrum per ipinn
oꝛdinauerit:ab officio ſuſpẽdatur-
dignum eſt enim vt ſicut gratis epi
ſcopatuʒ accepit:ita membꝛa eiuſ
dem epiſcopatus gratis diſtribu:
at. Item ex conci. vrbani pa⸗
pe habito aluere.
Nec altaria nec pꝛebendas epiſco
copis vendere licet.
AUeſitum eſt de epiſcopis qui
6 altaria monaſterijs data ire
quenter redimi compellebant pe:
cunia:quia quidaʒ ſimoniace pꝛa
nitatis vſus in galliarum partibns
iam dintius inolenit:vt eccleſie vł
decime:que vulgari vocabulo a⸗
pud eos altaria nuncupantur:mo
naſterijs date ſepius ab epiſcopis
ſub palliata auaricia venduntur:
moꝛtuis nimirum ſen mutatis cle/

ricis quos perſonas vocant.nos

autem auctoꝛe deo venalitatẽ om
nem tam ex rebus quam ex mini:
ſterijs eccleſiaſticis pꝛopellentes
hoc vlterius fieri auctoꝛitate apo/
ſtolica pꝛobibemus:ſicut etiam pᷣ
bendas omnes venundantes ĩter
dicimns. Poro quecunqʒ al-

tari vel decimas ab annis. xxx...

⁊ ſupꝛa huiuſcemodi redemptiõe
poſſediſſe monaſteria noſcuntur
qniete deincepa ⁊ ſine moleſtia q̃li
bet eis poſſidenda firmamns.Sal

uo vtiqʒ epiſcopoꝛum. cenſu an/

Juis datoꝛreſtituere.ſed cui dices reſtituendã talẽ pecunia. videtur
ei in cuius ignominiã data eſt. vt. xvij..q.iiij.ſiquis in atrio xv.q.

vlt.cũ multe.xx vij.q.j.ſiqs
rapuerit.extra de ſimo. de
hoc.in auẽ.de ſan.epi.S.iʒ
neqʒ col.ix.⁊ extra de ſim.
audiuimus.ecõtra videtur
illi qui dedit eam.vt er e
veniens. itẽ videtur ꝙ illa
pecunia non dʒ remanere
penes eccleſia.cũ petrus di
xerit pecunia tua ⁊c̃. tẽ qꝛ ſi
ſco cõpetit perſecutio eoꝛuʒ
que ſcelere cõquiſita ſũt.ff.
de iure ſil.lueius.ff:de doj.
inter virum ⁊ vxo.cum hic
ſtatus.S.ſi. *
i B Juis epiſcopꝰ. ſuſ⸗
pẽdatur.i. deponat᷑.
lxxxiij.di.c.j.vel dic vt. ð. e.
q.j.quicquid. J

K Aẽbꝛa. . iij. q. ix. pura.

ar.j.xij.q.ij.(ognouimul.ẽ
Di. lxiij.in ſynodo.ar. eſt hic
ꝙ idẽ iuris ẽ in toto quod
⁊ ĩpte ⁊ ĩ maio:i quod in mi
noꝛi.xxij.q.v.de foꝛma. ex
de pꝛebẽ.maioꝛibꝰ.xcv.diſt.
eſto.ff.pꝛo delericto.l.iij.

1 Neſitũ ẽ.pᷣm.h. ca⸗

ſus talis eſt.qdã epi
contulerãt eccleſias quaſdã
cũ omni iure ſuo quibuſda
locis religioſis.moꝛtuis p⸗
ſonis illarum eccleſiarũ col
latarũ epᷣi volebãt in eccle⸗
ſujs inſtituere dlericos pꝛo
ſua voluntate.niſi abbates
darẽt eis pecuniã.dĩ ꝙ ta⸗
lis datio pecunie ſimoma⸗
ca ẽ.ar.ad hoc. x vj.q.ii.c.ii.
Alij caſus inutiles cõſue⸗
uerunt hic notari, quos
m C Bata. a pꝛedeceſſon⸗
bus ſuiſpꝛo redẽptione ani
marum ſuarunm.
err Rohler quod cre⸗
ant aliquod ius acqui⸗
ſitum epo qꝛ per.xxx.annoſ
⁊ vltra recepit huiuſmodi
redemptionẽ a monaſteriſ
ſed non ẽ ita qꝛ furtiue rece
pit.⁊ ideo non pꝛeſcripſit.itẽ
lʒ monachi ſingulis annis
emerent ius inſtituẽdi.non
tamẽ epᷣis ex hoc fuit ius q̃
ſitũ inſtituendi.⁊ licet hic fu
erit ſimonia ex parte epᷣoꝛũ
non tamen ex parte mona
choꝛũ.qꝛ illi quod eoꝝ fuit
redimebant.quod licite fa⸗
cere poteràt.vt dixi.S.e.q.j.
nullus.⁊ ſic ſimonia eẽ põt
ex vna parte ⁊ non ex alte⸗
ra. fimile fuit in gieʒi. ſicut
ẽt ſpoſalia poſſũt eẽ ex vna

parte? non ex altera. exĩ de

deſpõ.impu. de illis. ⁊ plu⸗
ra ſimilia nõui.xxxij.q.v.ꝓ

poſfito.? licet eps peccet reci

piendo pecuniâ tñ mona⸗
chi non peccabãt dando vt
xxiij.q.j.quidculpatur.con

tra. tamẽ buic ſignatur. j.e.

xvj.q.iiij.poſſeſſiones ſed ñ
eſt contra quia monachi li⸗
cite quenerãt iſta altaria.vñ
non babuerunt ea iure pꝛe

Cau.⸗
feriptionis ſed ex iuſta donatione. ¶Mullo. bene accedit ad id quod legitur in auẽ. vt indi.ſine quoquo (au
a ah Et ſupra. hec dictio ſupꝛa ad modicuʒ tẽpus refertur.ff.ex quibꝰ ca. ma. ſuffra. . cogitatio. Mam ibi dicitur ꝙ ſiſcuſ habũdare dicitur ſi vtak ſu g nnan
ab hoſlibus. S.ſed ꝙ. ar.f.de ver.ſig.hec adiectio. . biectis locupletibus.vt.S.e.qij.cij.cõtra.S.e.qj.eos.contra.ſed hoc cuʒ . niiun
b·¶ KRedemptione.ſed nundd eſt licitũ redimere ius ſuũ. hoc nõ. S. q.j.null⸗ Eann pꝛecedenti. . iintin
epᷣs grauamẽ.⁊.xvj.q.vlt.docimas.dici.enim põt ꝙ vbicũqʒ gs ſcit adnerſa⸗ m Nec anima.i.ipſum collegium vel adlittaan S M humll.
d enanen weraſenes toruend gnnon
ſuã.ſed quare nõ deponi-⸗ nuo:quem ab eiſdeʒ altaribus haa gere ⁊ multos ſeducere:⁊ ſideles as ſalſum eſt.cũ ante gin
tur iſti epiſcopi.dicquia nj bere ſoliiſunt. Item greg. ſuos in mundo multas babituras quam ſit in coꝛpoꝛe vi nalite
agebatur ad hoc. ſentẽtia Quicquid data vel pꝛomiſſa pe / pꝛeſſuras:ſed tamẽ poꝛtas inferi ñ luat.ſc eraudi. xxxij.q iefcon
dʒ dictari ſm foꝛm pettio cania in ſacris oꝛdinibus acquiri/ prꝛenalturas ꝓinde vt ait apoſto / ij mopſesi . Uirkxnd
dioek De gec qualiter e eInr irritumbabeatur. Ins.opoꝛtet hereſes eſſe:vt qui ꝓ· nmar. ct Gauleims
e Buno vtiannd. enun Aque a ſanctis patribꝰ de ſi batiſunt maniſeſtifiant. oʒ nos ců nerorum ane l atzel nal
pleno iure omnino videtur moniacis ſtatnta ſũt:nos quo pꝛopheta ex aduerſo conſurgere et quo. ar. . di. vii quo R nmnii
donaſſe ecclenaſeps. necpo que ⁊ indicio ⁊ apoſtolica ancton murũ opponere pꝛo domo iſrael. i ure.iij q.vj. boc qnip etlun
teſt donare ſine cõſenſu c⸗ tate firmamus. Qnicquid ergo in ⁊ cũ apoſtolo per multas tribulati pe.⁊. xvj.qj.c.j.⁊.ff. ð lioiuges H
pituli. extra de dona. paſto⸗ ſacris oꝛdinibus vel in eccleſiaſti /· ones intrare in regnuʒ dei: quoniã iureiu. euz qui. ſi li⸗ unne
ralis. cis rebꝰ vel data vel pꝛomiſſa pe/ nõ ſum cõdigne paſſiones buiustẽ benus. uenc
d Aque vel pomiſſi cnnia acquiſitum eſt: nos irrium pous ad futurã gloꝛiã. que reuela,/ P Paſtum ar. con mnt
etertiü caſum habes. eſſe ⁊ nullas vnqnaʒ vires habere bitur in nobis. Igitur qꝛ innotniſti Ca.in u ve hn ci. ealonninn
Lvelretenta. vt eỹ de tralac. cenſemns. Iez ang. de doctrina nobis quod tibi obijcit. vrruz ven Obro conſuctudinib? eönnn
ſuper eo. Nam remittereẽ e19 1 iZr coll. ir.
dare er de teſti veniens. X. chriſtiana. dere eccleſiaſtica rem ſimomiacuzʒ ꝗ Hiecpoſtea ar. ſf. nnifnde
fr de calii.l.ij.: ita in ſpali Qucquid poſſidetur: nomine re/ ſit.hoc ſimoniacũ eſſe patenter col depac. iuriſgen. 5do cörrucn
bus non põt iteruenire trã cnme intelligitur. ligit᷑ ex hoc quod beatus apoſtolꝰ lo.ibi neꝗd ñiat ci qð GI.
ſactio cũ his tribus modis PSʒ quicquid homines ha petrus ait ſimoni:pecunia ina tecũ ante pꝛomiſtt. —
tatum ſiat tranſactio. C. de bent in terra omnia quoꝛum ſit in perditionẽ:qꝛ exiſtimaſti do: r C Soluat.non etiã mligſunin
traſac.l.cranſactio.fr.e.l.j.iſi domini ſunt.pecunia: vocatur ſer · nũ dei pecunia poſſideri.donũ qp / lub ob enu coͤſuetu mane
nec permutatio poteſi neri uns vas:ager:arboꝛ:pecus: quic pe dei eit ſpiritus ſanctus ⁊ donuʒ linis.ſ.c..c. vlt. con/ Mnet
ſuper beneſcio babto vl gnid hoꝛum eſt: pecunia dicitur: deiẽ res ipſi eccleſie oblata. ⁊ ſi be / a. dic xt ibi. gfuni,
hñdo.alias bene.ad hoc er ic⸗ ze ta eſt: ne aiaduertis ſimon magu; qui ad * ONuuaroꝛcaſua Dfaann
de re. permu. quefitu. necct ideo autemn pecumig vocatgeſaar ne guz qu. In prima par üunmniug
tranlactio. vt ex de tranſac. antiqui quod habebant in pecon/ ſidẽ ſicte acceſſit non ſpm ſanctuz ccoſtenditur audorꝛi⸗ gmmirr
uper eo. ar. cõtra. ertra de bus habebant. Ieem paſcalis quoipſe erat indignus: quoma vt tute euangelij bere⸗ imnt orn
offi. iudi. dele.ſi qũ.ſed ibi papa. ſcriptũ ẽ:ſpũs ſcũs diſcipiine effugi ſes.debere circa fine iblnen
fuit ſacta tranſa.non ſupr OQui eccleſiaſtica beneſicia emerit et fictũ:ſed donũ dei emere voluit ſeculiimminere. vn⸗ tuſs n⸗
beneſicio. ſed ſuper pꝛopie eccleſias quoqʒ emere pꝛobamr. vt ex venditione ſignoꝛũ que per deopoꝛet nos ex ad⸗ Morrneſrt
tate. ? ſic intellige extra ð de Iquisobhiecerit:ꝛnon conſe· eundem fierẽt:⁊ multiplicatã pe/ uerſo conſurgere cuzʒ winnnn
cl.er multiplic. itẽ ſuper re crationes enim ſed res que ex cuniã lucraret:nec apoſtolus ein/ õ nnit
H conſecratione ꝓueniunt: penitus ptioneʒz ſpũs ſancti quã bene fieriñ Inlleunaa oſnnh . mucan
tra de re pmu. ad queſtiões deſipere pꝛobatur: nam cum coꝛ poſſe nouerat:ſʒ ambitioneʒ que / ir. v. auctoꝛitatibus üünrnfn
non tamẽ vt detur tpale ꝓ poꝛalis eccleſia ant epũs autab/ ſtus talis ⁊ anariciã que ẽ idoloꝛu,ʒ ꝙ vendere ecclefaſti⸗ Gtuntceſ
ſpuali. extra de re.permutꝭ. bas aut tale aliquid ſine rebus coꝛ ſerutꝰ in eodẽ ſimone exhoꝛrnit: ? a beneficia ſit ſimoni iut tono
c. vlt. Jllud aũt dubiuʒ nõ poꝛalibus in nullo pꝛoſiciat:ꝛ ſient eũ maledictionis iaculo pcuſſit. acum. eedopn
quin amicabilis cõpoſitii nec anima ſine coꝛpoꝛe coꝛpoꝛali/ quiſquis igitur res eccleſiaſticas ? t ¶ Sed tamen poꝛ⸗ Ayltcſg
interuenire poſſit er de rã ter vinit:quiſquis hboꝛum alterum dei dona que a deo fidelibꝰ⁊ a fide tas. deſt vicia. ⁊ enaʒ tclim
ſac.cij.item ⁊ auctoꝛitate u vendit ſine quo nec alterum pꝛo / libus deo donant᷑:queqʒ ab eodeʒ hereſes quibus intta ſmmeie
dians poͤ nehen ni in ſ. uUenit: nentrum inuenditum derenn gratis accipiunfr: 710 gratis dare ð nhan minunm ine und l
1e randhe. ſatuunns iſff. nit. nullus igitur emat pꝛebendã bet ppter ſua lucra vedit vel ‚emit aqunh ſemper alidni runn
de bis qui no. infa. furti. vel eccleſiam vel aliquod eccleſi/ cũ eodẽ ſimone donũ dei poſſideri boniſunt in ecdefſa. npoil
e FVrum. pꝛobat ꝑp hoce aſticum nec paſtellum nec paſtuʒz?½ pecunia exiſtimat. Jõꝗ easnõ ad rxrxiiij q. j.a recta .c. gnanomn
Atc ꝙ ſicut i pecunian antea: nec poſtea pꝛo huiuſmodi boc ad quod iſtitute ſunt:q̊ ad pio pudendi. ci
monia cõmittitur ita et in ſoluat. Item vrbanus epiſco⸗/ ia lucra munere lingue vel inde u Opoꝛtet ideſt vti fagte
aliare. prpus ſernus ſeruoꝛum dei dilecto fi· biti obſeqnij vel pecunie largitvel leeſt vt nos exctant. umdk
f ¶ecunia ſtrictius aci⸗ lio pꝛepoſito eccleſie ſancti vincen adipiſcitur ſimoniacus ẽ:cũ pꝛinci rrcrl. unenne
pitur tantu pꝛo pecunianu tijſalntem T apoſtolicam benedi paalis intentio fuerit ſunonis ſola x ¶ Eccleſiaſtican i. Alnen
merata.·j].riij.. ii.c. . i. . cnoneʒ3. pecunie cauſa auaricia vʒ ideſt ido eccleſiaſticum beneſ⸗ Kümrgtui
& t ecunia nomenenz Aàiâ in euangelio pꝛobibetur in fatria vt ait apoſtoln panlus. alio cnmnaram wonnd? m
Ppecunie etiaʒ iura continet ueſtitura eccleſie a laicis fieri. Anin cur ſacta ſynoduſ chalcedõ“. conceſſo puta calicem K
quandoqʒ.ff.de.ver.ſig.pe Aluatoꝝ pꝛedicit in euange ſexcentoꝛuʒz. xxx. epiſcopoꝝ pꝛoch ſᷣm quoldam.nam et ibeinan
cunie. itẽ qñqʒ etiã ſpeciem lio circa ſinem ſeculi pſeudo ratoꝛem vel defenſoꝛẽ eccleſie vel nomen rei generale eumnnmn
⁊rẽ ꝙplibet. vt hic ⁊. ff. de.le. chriſtos ⁊ pſeudo pꝛophetas ſur · quemqʒ regule ſubiectum adeo ꝑ elſ.ff ve: ver. ſing rei lkäln
numero rei menſura vele talis ſcriptura. pꝛeciuʒ.aũt nõ /cõſiſtit niſi in algicnn adminiſtrationem. ſic bene adaptatur littera chalcedonenſiſy e
humero tantum.vt inſti.de emp.⁊ ven.S.pꝛecium. nogi. higtsner⸗
» G Auis.ſed res.non de rebus cdporalne ſed de iure ſpuͦali cni co y Et donum ideſt officium per quod datur ſpiritus ſanctus. ſcllict R
hherevofficium intelligitur. vel intellige de iure percipiendi res vel de poteſtas faciendi miracula. ðð ſpeirſt⸗ 4
rebꝰipſi ofſicio adhereub vel de rebꝰↄſecratꝭ vt in ſynodo.ar xvij.q.iiij.ſi foꝛ ʒ C. Sed ambitionem.arg.affectum vei conatum ſine effectu puniriar Kfitn
te ar.j.iiijq.vj.hoc ꝗppe.j.xvj.q.ij.c.j.S.vlt.vel irelligas de rerũ admiſtratio gu.xxij.di.c.j. iimi .
ne.⁊ ſit in hoc.o.de duobꝰ mẽtio.ſcilicet de cõſecratiõe.⁊ adminiſtratione ex oꝛ a Auiſquis hoc collige ꝙ coꝛpoꝛales res eccleſie emere vel vendere farmnnn
dine pꝛoueniẽte.: facit ad hoc.j.q.vj.S.j.vel.de iure quo res ipſe percipiuůtur ſimonia eſt in tali caſu.cum quis intrat eccleſiam.vt..eo.in ptin. nenichn
vel hoc intellige de rebus ipſis ſm.h.⁊ tc quando quis pꝛomouẽdus eſtad b CPꝛopter ſua bic vacat argu.a ↄtrario ſenſu.vt.S.eo.qlj.eos quos unnet
eccleſiam vel oꝛdinem fructꝰ pꝛoueniunt iure oꝛdinis ⁊ ideo nõ licite emit.tic ⁊.c.ſiquis epiſiopus.j.ᷣxxix.q.ij.pꝛelatum. iniet
enim pꝛeſumitur emere ecdleſiã vel oꝛdinem.alio autem tempoꝛe emere non c ¶ Sed ad pꝛopꝛia ideſt pꝛecibus quas ꝓ ſe quis offerre non poteſtf⸗ ian T
eſt peccatum.vt extra ne pꝛela.vi.ſu.c.iij xij.qij.alienationes. h. vt nota. S.j.q.j.ſunt nonnulli.ſed quid teneas ibi dir. wuitneu
i CAut epicopus.i. dignitas epiſcopalis. YMD d Cpalcedonenf.illi qui emunt vel vendunt res eccleſiaſticas non i nt
R M. Aut abbas. i, dignitas abbatialis. ſunt ſimoniaci cur. ꝛc. . S n
R

Cnſruli;

Fepenat

guntin
hegefuig
nonnft.
lunrnch
bohwin
ſedeee
Fet
Aluncin
Zunn
ſdturgrnc
Ungthter⸗
gechuin
hinven
Retnecre
Urſinorg

Aat

waickn
senan
i
ſacem
hnrͤ

gne.

nnnahi
ruchen
Gnnent
n
. e⸗
ſebel
Neorn
o,

4

8 Milites derici ſcllicet quitales milites ſůt quoꝝ arma lacbiyme

funt. xrxiij q.vlt. connenioꝛ. vel oꝛationes. vt. xxiij.q.viij.c. repꝛebẽſibiie
vel ercõmunicano. xvj. q.ij.c.j. caſtra eoꝝ ſut eccleſie.li.ij. di. cnuilus.

bNon militantes. onira. S. Oi. xx. nulli fas. . viij.j. illud a. xxrij. q.

v. qui viderit. s. di. xl hõ. ].xj. qeiij.pꝛecipue.j. xxv.q.j.nulli fas. .c. q. ꝑ⸗

nenit.contra.lol.põt
dici ꝙ ideo dicitur la
icus peccare magis.
quia peccat ĩ duobꝰ
qꝛ reʒ eceleſie emit.
2 qꝛ ſuo officio nõ de
bitã. ar. fl. de reg.iur.
culpa.cdlericus auteʒ
in vno.q: emit tãtũ.

Bamnabilius.i.

daͤnabiliter. ar. xx vij.
q.ij.ↄiuges vl hic ap
pellat non militates
ecdeſie nõ laicos ſed
clericos ꝗ ecclefie nõ
ſeruiũt illi magis pec
cant quoniã in pturi
bus ꝙ qui emunt z

leruiur. ⁊ m boc nõ

ſunt cõtraria que ſic

fignantur.
4 Procurato:is ge

neraliter ſumiiur bic
nomen pꝛocuratons
ar.ff. de pꝛocura.l.,.
¶ Peepoſitů.ſʒ qᷓ
differ entiã facit inter
iſta nomina. põt dici
ꝙ nomẽ pꝛepoſiti ge
nerale eſt. 2 cont ner
alia fub ſe. ar. ertra ðᷣ
verbo. ſig. quis vel
dic ꝙ pꝛepoſitꝰ ⁊ ico⸗
nomus nomina di⸗
uerſa ſũt ſj idẽ ſigniſi
cant. ſicut pꝛimas et
patriar cha.xcix. di. c.
j.vel bene poſſuni eẽ
in eadem eccleſia pꝛe
poſitus ⁊ iconomus
de vice dño planum
eſt. qꝛ ille eſt ꝗ pꝛeeſt
rebus epi.xxxir. di.

volumus. vicedomi

nus in rebꝰ epiſcopi
iconomꝰ in rebꝰcano
nicox.ſepe iñ vnum
ponitur pꝛo alio.
ſInconomuz. ico
nomus eſt cui res ec
dieſiaſtica gubernan
da mandat᷑. C. de ſa
ſan.ec. iubemus.

S.Alduocatuz ſcils

qui pꝛeeſt tantũ caſis
mractandis qui alias
Dicitur ſindicus.

h¶ Caſtaldũ ſcilicet

qni babet curam ex⸗
ternarum reruʒ qui
dicit᷑ alias maioꝛ do
mus.
Et iudicem. ſicut
n eccleſia boñ. ſß non
ne iſti tres pñt eẽ laici
ſic ſine dubio.qualit
ergo in iſtis offic ſ q̃
nibil ſpuͦalitatis ba⸗
bẽt annerũ fimonia

cõmitetur. dicit. b. c;

in omni adminiſtra
none rei ecclene com
mittif fimòia fi ema

tur.ſicut notaui..e.ĩ

pꝛin. ⁊ hoc eſt fimo⸗
niaci. qꝛ ꝓhibet᷑. nõ
ideo pꝛobibuũ quia

pecunià oꝛdinari pꝛohibet:vt inter
nentoꝛes quoqʒ tanti celeris ana⸗/
thematiʒei.niſ quod eoſdem ſimo
niacos iudicet.quod ſi pꝛefati mili⸗
tes * ecclie ob huiuſmodi ſcelns ta
liter percelluntnr nemo ſapiens ne
gabit nõ militãtes* eccleſie multo
dãͤnabiliuns ob hanc canſam.i.em
ptionis vel vẽditionis debere per
celli.Sed beatus anteceſſoꝛ noſter
paſcaſius lib.de ↄſecratione: affirꝰ
manit:quod quiiquis eoꝝ alterum
vendiderit:ſine quo alterum nõ /ꝓ
nenit neutrũ vẽditũ derelinꝗt:ac ꝑ
eũ ꝗres eccleſie vẽdivel emit:ſimo
niacũ eſſe intelligit. In nomine ve
ro pꝛocuratoꝛis intelligit pꝛefata
ſynodus quẽlibet eccleſiaſticaꝝ re
rũ adminiſtratoꝛẽ vt verbi gratia.
pᷣpoſituʒ iconomũ vicedominũ
delenſoꝛis nomine aduocatũ ſine

caſtaldnm ⁊ iudicẽ. In ſubiecto

vero regule archipꝛeſbyternʒ ar⸗
chidiaconem diaconũ canomcuʒ
monachũ vel quẽlibet eccleſiaſti⸗
co mancipatũ officio. Qnod vero
ſpiritum ſcũm quantũ in ſe eſt ven
dat vel emat qui pꝛepoſituraʒ vel
aliquid hninſmodi venditvel emit
audi ang.ſuper io. Oquot pꝛepo⸗
turas ſecerunt vel ſequntnr alium
pꝛeponitum hʒ chartaginen. pꝛinci
patus:alternm in mauritania roga
tus alterum bʒ in numidia ille vel
ille qnos iã nec nomiĩare ſufficimꝰ.
Circuit ergo aliquis emere colum
bam vnnſquiſqʒ laudat pꝛepoſituʒ
ſuũ quod vendit ⁊c. ecce venera/
bilis aug. de pꝛepoſiture diſtractio
ne agens in noie columbe.ſanctus
ſpũs venditionẽ vel emptioneʒ ac
cipit:ſicut ⁊ oẽs buius enãgelici ca
pituli tractatoꝛes. Renſandnʒ ve
ro eſt:qua pena mulctẽtur qui iam
deo ⁊ cccleſie ſue oblata vendunt
vel emunt ſi cum flgellis a dei tem

—.0

1

fuit ante ſimoniacũ.ſed alij non ita late extendũt ſimontã inberentes ↄſuetu
dini generali dicut.n.ꝙ tunc tantũ eſt fimonia inempta admiſtratione.ſi talis
eſt qui habeat aliquod ſpirituale annexum ſibi alias non.
k I In mubiecto vero. nõne ẽt iconomus clericus debet eſſe vtiqʒ. x vj.q.vij. ?
noua.dic ergo ꝙ iſtud vero potius aduerſatur officio ꝙᷓ; oꝛdini.nã circa alia

plum. Hec circa venditoꝛes vel

emptores rerum ſacrarũ ſufficiant
Aẽ alex.epiſcopus ſernus ſeruoꝝ
dei lucenſis eccleſie clero ⁊ popu⸗
lo ſalutem perpetnam.

Miniſtri ⁊ ſeruitoꝛes eccleſie abi⸗
qʒ vlla venalitate ab epilcopis oꝛ
dinentur.

plo eiecti ſunt qui que deo erant of

ferenda vendebant vel emebant:
ſi de offerendoꝛũ venditoubus vel
emptoꝛibus dictum eſt vos feciſtis
domnzʒz patris mei:domũ negocia
tioms ⁊ ſpeluncãa latronnʒ: quid di
cet᷑ de eccleſie iã oblatoꝛnʒ vendi/
toꝛivns vel emptoꝛibus: Et ne ꝗs
inlanns iã obijciat: merito hoc do
minuʒ tã acerbe vindicaſſe:qꝛ tunc
ila in dei templo vẽdebãtur eccle
ſiaſtice vero res.mõ extra tẽplum
diſtrabunt: attende ſuperins aug.
nõ terminantẽ locum venditionis
vel emptiõis pꝛepoſitoꝝ:ſed tantũ
ideſinue dicentem:circnit aliquis
emere colnmbã vnnſqniſqʒ pꝛepo
ſituʒ ſuum landat quod vendir:nõ
adijciens in templũ vel extra tem⸗

Xmultis tempoꝛibus boc
deteſtabile malum in veſtra
eccleſia inoleniſſe cognommus:vt
nulli inquã cierico quamuis religi
oſo quams ſcientia ⁊ monbus pꝛe⸗
dito eccleſiaſticim beneſicinʒ cõ
cederetur niſ ei qui pꝛophano pe
cunie emere illnd emere ſtuduiſſet
ſiebatqʒ e.cleſia ⁊ res eins ita ve⸗
nalis velnt quedaʒ terrena ⁊ vilis
merx a negociatoꝛibus ad venden
dum expoſita quod malum quam
deteſtabile quatũ deo lanctiſqʒ ſit
contrarium:⁊ ſacri canones docẽti
⁊ fere omnibus maniſeſtum exiſtit.
Iſta ſententia inuentiur in.ij.c.chal
cedon * concilij. Chalcedonenſe

nãaqʒ concilium vnum ex pꝛincipa

libus?ſimili pena condemnat eos
qui eccleſie beneſiciũ interuẽtũ pe⸗
cunie acquirũt ⁊ eos qni ſacrã ma⸗
nus ipoſitionẽ ꝑ qnã ſpũs ſanctus
ↄfertur mercari dinoſcunti.vtroſqʒ
eni anctouitate iexpugnabili illos
a beneſicio iſtos a ſacro oꝛdine in
bet expelli. vnde bumani generis
redẽptoꝛ oẽs emẽtes ⁊ vẽdẽtes de
lẽplo eijciens cathedras vendẽtiũ
colũbas enertit: nümnlarioꝝ effu/
dit es:pꝛecepti ſui auctoꝛitate denũ
cians ⁊ dicẽs. Nolite facere domũ
patris mei domum negociationis.
Allud quoqʒ in eodẽ ſacto ſollicite
cõſiderate:quod per totũ textũ ſan
cti enangelij nuiqnã reperitur do/⸗
minũ tanta ſeneritate tam diſtricta
cenſura iuſttcie peccantes coꝛripu
iſſe:cum non ſolum eloquio incre
pans:verum etiam facto flagello
de funiculis verber ans omnes eli
minanit de templo: apert e demon
ſtrans quod ales negociatoꝛes nõ
ſicut ceteri negociatoꝛes ſunt coꝛri
piendi ſed a templo dei.i.a ſancta
eccleſia longius ſunt pꝛijciendi.
Nam ſfſicnt per columbarum ven⸗
ditoꝛes illi denotãtur qni ſacrã ma
nus impoſitionem vendere conan
tur:ſic per nummularios eccleſia⸗
ſtici beneficij venditoꝛes deſignan
tur qni domum dei teſte euange⸗
lio peluncam latronum efficiunt.
Qnapꝛopter ego alexander ſancte
ro mane eccleſe ⁊ apoſſloliceſedis
epiſcopus immo miniſter indignꝰ
tot æ? tanta mala in muitis eccle/
ſijs:⁊ maxime in lucenſi eccleſia ex

conſiſtit officium ioconomi.
2 circa alia archipꝛeſ byteri
⁊ alioꝝ hic ſequẽtiũ quidas
aũt intelligũt hoc totum de
clericis in quib dicũt ſimo⸗
niacũ eſſe huiuſmodi officla
emere.⁊ quod d icit in ſubie
cto vero ⁊c᷑ dicit quia illi ma
gis ſũt ſubiecti regule ecde⸗
ſie qua iſti. licet omnes ſint
clerici:nam dum illi verſan
tur circa exterioꝛa negocla
2 adminiſtratio nes.iſti circa
diuina officia ⁊ iõ dicit mã
mancpantur officio ⁊ non
dixit oꝛdini.vel ideo dicit in
ſubiecto ⁊c̃.vt notetur ꝙ iſti
habẽt curã animarũ conne
xam.⁊ qdð dicit de canonico
vel monacho nõ reſeras ad
miniſtrationẽ q̊; ad ẽptionẽ
pbẽde vel igreſſus moaſte⸗
rij vel iõ dicit in ſu biecto re
gule qꝛ eos ligat iſta cſtitu
tio nemo militas deo ꝛc.ſu⸗
perioꝛaũt fit admiſtratio cir
ca tempoꝛalia.⁊ eos non li⸗
gat iſta cõſtitutio. nemoimi
litans deo.
EArchidiaconem. hoct
tuz intellige de dignitatibꝰ
mAuog vendit in eo ꝙ
laudat nõ cõmittit fimoniã
ſed in eo quod vendit.quia
quod cõmendandi cauſa di
citur pꝛo non dicto hĩ.ff.de
dolo.quod vẽditoꝛ.ſed hoc
verũ eſt dũ cõmendatio cõ
fiſtit in genere. Nam vbi de
ſcẽdit ad ſpecialia teneretur
ex eo qdðᷣ cũmendãdo plus
vendidit.n fl qð cõmendã⸗
do dicu ſit in enidenti.ff. de
cõtrabẽ.emp.ea qune.
n¶Ingefinite. Hota er in
definita colligi vniuerſalem
vt. S.q.j.tol.qui.ff.ð aleato.
l.j.S. quod autẽ. ex quo enis
a canone nil exapit᷑ nec noſ
excipere debem vt. xxx.j.q.
j.ꝙ ſi doꝛmierit.j.ij.q.v.cõö⸗
ſuluiſti.sẽ.i.xix.ſi romano
rum ãr. S. dil. v. ſi euageli
ca.S.t.q.j.ſunt nonnulli.ar.
cra. j. xx vuij. q.j. idolatria.
oBec circa. hec particula
de. c.non eſt ⁊c̃.
αL X mullis. caſus. In
pnma parte repꝛehẽ
dit alexrander omnes ſimo
niacos ⁊ ſpecialiter lucẽſes
inducendo auctoꝛltatẽ chal
cedonenſis conc lij ⁊ domi
ni qui vẽdẽtes ⁊ emẽtes eie
cit de — ſecunda cõ⸗
ſtituit ꝙ nullus ↄmittat ſi⸗
moniam.in tertia cõſtimuit
penã depoſitionie ↄtra rraſ
greſſoꝛes buius cõſtitutõs
qEHNis ei ſimile bẽs.xxxi
Di. in terdixit.
Pr, Chalicedonẽſis.S.e.qꝗ.
j.ſquis epiſcopus.
8 Ex pancipalibus. pap⸗
tamẽ bene põt dilpẽſare cõ
trariũ ſi non ſit in articulis

Can. m
nerſali j. c. fůt; contra. xxviij. q. j. lam not. xij.q. ij charitatẽ.ſed dic accipi poſſe lclte. x gbecckt
ſdei xv.di.ſicut lancti.vel de vniuerſali ſtat ecdleſte.vt nota.xxv.q j.c.ſũt ⸗ õ d pone pꝛomiſſone facta qñ tenek ſibi ſoluere. deo ti a
danz. S. di. x vi. ſancta. inendos ꝙ in pꝛincipio anni.ar. C. de pꝛofeſſo.l. medicos.iix. uẽ aduocatus in nnoileß
„ nerpnehaic Pum sdoniegtetinendeg. pꝛin.oe bet ſalariũ Hõ naäcemn eanec en e ſalurſe
r ſtos, Kilicet ementes ſac am manus impoſitionem. vna ſalariͦ 4 runor o fdnn⸗ Prin
acos ſine pꝛecedẽti admoni . . ebitã.i. quã iuf
none eẽ puniẽdos. qð b. m̃ iniqua concupiſcentia ſieri conſp- Item beda. 2 ntarannnl ipru
cedit qꝛ m en eti in ecauua ciens ne languts iniquoꝝ a diſin“ Oai gratiam quam a deo ccipiut gs aduocato dat pez⸗ i
mnenterſenmeſtna o⸗ cio iudice demanu noſtra remm/ non gratis exercentvenduoꝛzca co⸗ Eniv lun S “
nitio ꝓpter euangelii ji. q. ur t 4. pprie n tus erag Dar “ al nic vacat illa glo, e
j.ſ peccauerit itẽ vi volens areertednnms. Tönnunnenag n n vẽditoꝛes ſunt co videturergo. . n
cnſareſ veceerieuniss eate ecreuiums. öſtiinim itac, inmbarum 1 domum deifa/ on ſoiut velgda annein
penã qua ↄuictꝰ aduerſar?ꝰ æ pꝛeſenti decreto firmamus: ſicn . nmnbar negationis: qui lia,⸗, ra aluus *
ſubibit. tem vt aduerſarius olim noſtri oeceſſoꝛes ſeciſſe noni ciunt dagmen Sa do piec inz pe lalteri donii 6 f
nõ grauetur n expẽſts. ? vt tur:nuſius deinceps epi copoꝝ t cros oꝛdines arg . dign bons if m Vargiete.rvi. “ afun
diſciplina eccleſte no veſe/ geficii eccleſie quod quid canon.· cnnie vel landis vele 1 q Treuernmini. in a
rakxriiiſa. v.ercicatdꝛum cam vel pꝛebenda ſen eti oꝛdine inquirunt. vernz hij quoqʒ qit gra Renbuuis e ca⸗
ar. cõtra.h.er de ſimo. q. i0. . . Adum vel gratiam in ecciena ſpiri ſint literati et alijs ut
geqd dicit. b.illi decre. lz. ſta nere eheng cde krgalcg dene mmalem quam domino largiente donls predit nulune nni
bitur. h. nere auge ,GRecl ici itentione muß iniuitn himnane 65
Radcln naenans olmnes mmnſtros 2 erundꝛese. Paäanleer mimanden retributio reiribmtois hec exer Ntucef
Aioſ ſdeliũ p natbema nã cjeſie gratis a abſqʒ vlla venalita⸗ ʒ cuiuſlibet hun illud peiri apo⸗ ccreiecaleſia. prö. ſe
iyſ deles un tdomuns dei in ſancta eccieſia ſtudeat oꝛdinar. nis exercent: ara nd pein: dei qua, pio. zertra de 1 n
vt.j ve be. l iiiſ in vomo⸗ nec eligater in domo domimgm ſtoli qui oquit᷑ quaſi ermones magiſtris c i. t iii. i
nã ałs ipo iure funt ſuſpemi pecunie còſerant: qui miniſtrat tanquam ex viriuite na dicit eti ler ga⸗ lchopes
ö. . e.q/j. reperiunuur. ioꝛes ſacculos pecunie cõſerant: Urat mn xr ilis uris ſapiena ſi ſcſgun
vt nõ. S. e. q... reperiuntur. moꝛib iſciplina ati quam adminiſtrat deꝰ vt in omni nuilis uris apienia ſi
¼◻ Sangus.Lvindicavel cos qui moꝛibus 1 diſeiplina atq bns.bonoꝛificetur deus. Quicũqʒ ſit pꝛiecio nummerario Afan
oditio vel peccaiũ. ix.q. ſcientia dinites pꝛo officio ſuo ipt 3 lüt veniete do dehoneß ada ꝛc f. ö Sn
Hod leanr ſuſt leuã. Conſ. ergo tales ſunt ni nolũt veniet 17 e . ochf
iij. epiſcopo. valeant ſuſtentare eccleuã. leſia auferri: auferant uari.: crox cog ./5. en
b — De manu. nota pꝛela⸗ rmimus ? eodẽ modo firmamꝰ. x· mino de eecleng eli: aneedt tame ber c n Unfn,
en ne ligenna tua ieneri nullus cninſcũqʒ gradus cl erien ſta de actibꝰ inis ne aelaut domuüͤ νkacnltate pupl inn
icne gii ledi pꝛo eccleſie beneſicio aligd andes dei domum negocianonis. IRez ldebet magiſiro da iund.
cCKonferre. Iſi volebãt ſerre:aur ſah cleſiarũ vo. ex epiſtola vꝛbani pape. re.ff. de admini.tu, cũ ape
cere fraudẽ legi. qꝛ nec ct conſerre: aut ſabꝛice eccleſian jt: iß ſuñß plures. . ſitutoꝛ. aun
tali pꝛetextu.dʒ quis accipe donarijs eccleſiarũ ſeu etiam quod OQue ex ↄſecratiõe pꝛoueniũt:in ſuũ o Bekideo auti⸗ ſuns
re vel dare extra de vſur.c. panperibusſi it tribuenduz. qꝛ teſt ius vt sAWege⸗ u ecnecrati it non ſibi. (Be
ſup eo.⁊ hoc eſt fraudulẽtu ſeriptura qui aligd male accepi 8 dacck conſec 1 P— Qul miniſtrati. ſtnnnet
neqz. arg. 3.S. ed. . duces. quã inuat᷑. Quod ſi aliquij dinino: vi vel aliquo munere anqnez nen Egeccleſte ali⸗ rteſt
Snptura. S.c. qJ. nõ eſt eceto 7 animarũ ſalutis ime tere non debere docens ſancius vNzꝛ quẽ.⁊ ita videk liaere
putanda. x. iij.q.v. ſoꝛte. pꝛeceptoꝝ b git qniſquis res eccleſiaſti⸗ moniacus ſit vio tenre
L 5. e. Moꝛ pꝛefatum beneſficium eccleſß anns al quiſquis res eccleſiaſti; . lac .
e In cvaledonenl. . morꝛefatenm ber ere cas que dona deiſunt: quoniam a lus datetot ſicutali mmmnn
ſquis epiſcopus. iniqua cupid tate ouctus vendere 4 1 delibns a a fidelibns deo do as vz cömittcre ſacn ſtilul
16 Polnit. ancu ſimonaco vel emere temerario auin pꝛelune deo fidel 4 is acci/ legiu quires ecclell —
npont viſpenſarlin oi⸗ Exit: ſicut in cbalcedonẽſ. concili⸗ nantur.que ab eodem gratis acci/ iffas nõ dat ar. lun ie
dine velbeneficio ſimoniace Ddiffinitũ eſt:gradus ſni periculo eñ piuntur:⁊ ideo gratis dare rvij. . iliſiſ. . ſitgnis
ea gggte ueg d. Iſubiacere decernim nec miniſtra⸗ bpꝛopter ſua incra vendi velemit . — Drbanz. bie vn nam
tis. S.e. q.j. ſiquis. neqʒ. io. OWrt, ig vo cum eodem mone domuz dei pe Abanus de alio ſat Eewnen
ñ cñ eo qui iceer comittit te poſſit eccleſit qn m üoertem cuma poſſideri exiſtmat. Item mnonẽ:? ita ſuert gene
ſmoniãa ſolus papa diſpẽ⸗ nalem ſieri Oeupinit: 7 inluper terri gi 1 dud lxxrr) dil fig ſüt.
Hr. xij.l.. bis ina. ked ſi o bilis anathematis mucrone perfol gre. vjj. Ernuenit. ſ.vſ. papen
ignoꝛante ſimonia cõmiſſa ſus:niſ renpuerit ab ecclia del qus Simomacus eſt qui decimas 0 b, arbeuent (list,
t vel ſi tantñ in aio eßs vi ſeſit modis ommbns abſcinda ur. ſationes laicis non clericis diſtrij t Einiſtra. non e en
meſat.vt e ve d. deregug Ptem greg bomei. xiij. bnit: Apiſcopis q oĩa agut dCnt
nibus. ꝛ.c.exr inſinuanone 2 „ O O —+MFEFruenit* ad nos fama ſini/ ſiniſtre.vt.xxxv.di. Ugoen
L “ ſo ninng 5 Qui vona dei vendunt vel emunt ſtra quod qmidà epicopoꝝ ceclelte. . in
mittit᷑ fimõia.ſola pnia ut grit tur. P 59 e Oblationes.x.q. an
ſicit extra de ſi.c.fi.⁊ ita dixit 5 . Enentege 7 9 mentes detem 10 ſacerdotibꝰ pꝛopꝛie digeeſn 5 n. ſaceraotes.
Li „nobis i⸗ lo el t chꝛiſt 1cimas atqʒ chuſtianoꝝ oblatiões fſqꝛ ſacercotes
t.Iup. decre. de ſi.nobis io. plo eliminanit chuſtus. qꝛ vel Erant: ius laicalibus per x — Zaicalib. quod länen
vel ſic in pꝛelatione nõ põt eos qui pꝛo munere impoſitionez 2ſeranm: ed potius laicalibus p Inõ dz. vt extra nun
epus dil pẽſare nec in oꝛdie manũ tribnunt. vel eos qni domũ ſonis militũ videlicet ſiue ier niton deci ꝓhibemus. vn⸗ ſirg
benennen d aqimſtto ſedin dei emere nituntur danat. Item in vel quod grauius eſt conſangni denota qy fuct be⸗ alrta
beneſiao ſi xr innuit llla ö tẽplo vendetes ſunt qui boc quod neis. vnde niqgs amodo epiſcop'in de poſſunt dart leies uir
cte.neba), iure competit:qnibuſdã ad pꝛemiſ nẽtus fnerit bnius dinini pꝛecepti er cã. ſzius dec male iagſen
EBEndęẽtes. opetit. n. luf e competit: quibuſd adp . icoſ nam aliud Niien
8 win traactione illic largiuntur mſtiti“ eni vendere eſt trãſgreſſoꝛ iter Parimos berciico meaacd debſareo
te pecunia interuenit cu re hanc pꝛo pꝛemij acceptiõe ſernare. antichuſtos nõ minimꝰba eatur ſicut dicit iuriſperit möde
mittunr alicni quod ð iune Ementes vero in templo ſunt: qui ⁊ ſient nicena ſynodus de ſmonia cñ dicimus viin li,n
erat illi remittendum. dum hoc quod inſtnʒ ẽ pꝛoximo cis cenſuit:⁊ qui dat epicopns ⁊ fructũ vaccx.ñ ius ſi⸗
muten . um boc quod iuſtnʒ ẽ pꝛoximo ꝑ cei eẽ fru he
b Jul ſti ar ſententii ſolnere nolunt dũqʒ rem iure debi recipiũt ab eo laici ſiue pꝛecio ſiue ſed coꝛpꝰ demonſila n
Es ſta fip pecuniã data az ianib? lc. vaàcũQee ach
ſuernnulme momeriſitre fam facere ↄtempnut dato patro beneſicio: ererni incdi ignibꝰ de⸗ mns⸗ de mnde fuin
ſimonià cõmitnt. vt. ruijiq. nis pꝛecio emitur peccatum. putentur. ANé paſehalis. ij. aſſenn e e fendi in
v. no lane reeli 9 ectei JUMUMUẽ ſeg iñ nõ iraabie d Gnd
2pimiſit expoſitionẽ de ſi⸗ . è” im ꝙ feudũ pp̈e accipi Albe
Ron acie cin bis duobus modis non ſit fimonia. qð verum eſt. alias tñ beredes. extra de decl ad hec. vnde fone in d Pas capl vl nde
aue peccatu omittitur. ? Inia nõ valet. ij.q. vj. S. diffinitiua. ver. venales. C. poſiunt dari in feudũ ef de deci, ᷓuis de hoc dir nan non greſcunt ſch
Speri idi, qui. ma iud. . dicũt mm quidã ꝙ ſi cà eſt eccleſiaſtica aui iuſticiäs noilat᷑ ſi dantir decime laicis ⁊ aliqua creſcãt nonalia in bis nn
aeln ens Zmittit. niſ in matrimonio.S.e.q j. quicqd inumibilis. eęess decime noualiũ.ſed eccleſjs er de dici.ctua ? dicit Innd H R
an imoma nſtts niſ in eologi.2 decretiſte nõ pſit aliar d percipere reſir ingẽda eſt poteſias nõ pꝛoꝛogãda.extra de dec.iua nobis. it finn
i ◻ Debus videtnr ergo ꝙ theologi. decretiſie nõ pñt aliquid percipere ex „ o. gminus peccatu ppter adiunctu; grauius punit. i
quod ducent. na ad hoc tenent vl. xliij di. ephens. xpj.q.j.. reuertimint. ar. Y ¶ Glauius.no.ꝙ minus p ꝓpp

ftlu

S
Ifinurten
rhnite
eitlttt
cbnngten
oſrucge
nüdatnine
Ulmnsigtf
ftptconmn

Nbeptfäd.

mitüiteg
ſdictmite
Unpfelez
ldha ngrn
ſefenun
Munsdtr
M
nan
All
ſtnin
Cittt
tuett
ſuschlet
Bjichnni
ſgikſec

Pigidtcch

minus enim peccatũ eſt dare conſanguineo qᷓ; extraneo. lxxxvj. di. nõᷣ
ſatis: hec eſt oꝛdinata charuas ſed quia ꝓuidendo ↄſanguineis enoꝛ

fier ledunt eccleſias iccirco dicit ꝙ peius eſt dare ↄſanguineis.iinde
grauioxc leſioneʒ ſentit ecciſ eſia.ſi.j.xxxiij.q.ij.latoẽ̃ vel dic granius.i.

coᷣiul.xxxij.q.vij.quid ĩ omnibꝰ.nà ceci ſunt epiſcopi cires nepotes viij.

qui. dilectiſſimivnde

tãlus. ipetus in eos
ola ſundendi fuit re-

ſtringendus vt dicit

li. alio camn: fl. ad. l.

iul. de adul.nec ĩ ea.
Ctare.ſ que in
. altari offerunk
vel in adminiſtrati de
altaris vei in ecdefia
bll Et ðcimas ſi epii

copus ab aliquo m i

lite redimeret decias
nõ eſt fimoniacũ ſed
rei ecdeſiaſtice libera
no.ſed ſi emeret a lai
cis cum alter nollent

tribuere. fimoniacuz

t Iguis pꝛebẽ⸗
dicuiones nubennuʒ
vel ſepulturas extra
de fl. cum in eccleſie.

dL Sacramentũ.in

quo cõfertur gratia.
aliter ſumt poteſt pe

cũia. 11cij:q.ij. bono

raiur. M. in ↄtrariũ
dicit arg. exrra de of.
deie, cauſam exira
ſpõſa du. duobus.

T Etoſecrationes

ſed nunꝗd ↄſacratio
altaris eſt ſacramẽtũ
ſic large ſumpiũ cuʒ
