poſſet nubere niſi timeretur

incõtinẽtia eius vt extra ðᷣ eo
qui cog. cõſang.ex litteris.
fi.xxx vj.q.ij.ſi aũt.io.
q C Mõ fuerit. ante vl poſt,

non.n. reſert quãdo dolus

cõmittatur. ar.i.q.j.eos.ff, de
calũ.l.i.qui autem.

r B Tatnũ eſt. rapuerit.

i.violẽter coꝛruperit.
ſi hoc intelligas de ſponſa

de pꝛeſenti.dic alij.l.a ſpõſo

qui eſt alius a raptoꝛe.ſi aũt
legas de ſponſa de futuro
dicas alij.ſcilicet a ſponſo et
raptoꝛe. nã cñ raptoꝛe nõ de
bet cõtrahere in odiũ rapine

ſi amen còtrabit tenet ma,⸗

trimoniuʒ. arg.extra derap.
accedens.io.

8 ο Lonſentiẽs. j. xxxvj. q.

ij. ſi autẽ.contra ſed hoc de
rigoꝛe iuris.

tSe pꝛeſumpſerint.infra

xxxiiij q.ij.nõ ſatis. xxxvj.q.
ij. tria. cõftra ſed ibi de rapta
nondũ alteni deſpõſata. hic
Vero ð rapta altcri deſpon⸗
lata.
u Uſq; ad ſatiſſactiones.
ideſt donec penitẽtiam agat
de rapina.i0. .V
1rCSed ſciendum eſt. ponit
diſtinctionẽ ſuam de matri
monio iniciato.⁊ eam ꝓbat

2

per.c.que ſane iĩtellecta aliö

ſonant. M
y Dz iniciatur.quo ad
0 ſigniſicationem. nam
quo ad eſſentiam ſtatim ple
num eſt ⁊ perfectũ.quia fim
plex eſt. ſent 1 oẽ ſacramen⸗
3 tum. lo. L

Momni. .Hr

Dapꝛopter. perſciuntur. non quo ad ſui eſſentiam ſed quo ad figniſ⸗
cationem.non tamen ſequitur anie non fueru perfectum.qꝛ perfe⸗
clum amplius poteſt berſici.ar. xi.q.iij.anteceſſoꝛ. perfictur autem matrimo

Can.

bant beatã virginem alios genniſſe eo quod euangelium dicat pepit

nium per coſtum quo ad ſni ſignificationẽ. q iñcvtrãqʒ babet figniſicamioneʒ
cconiunctionẽ anime fidelis ad deum ⁊ 1pi ad eccleſ:. extra de bi ga.c. deb iiũ
ſed quare ſepatur matrimoniũ cauſa religionis poſt ↄiunctionem anime ſide
lis ad deñ. non poſt ↄinnctionẽ xpi ad eccleſtam. ratio eſt. quia anſma lepa⸗
catur a deo per peccatũ.vnde nõ eſt mirũ ꝙ poſt talem ciunctionem matri⸗

monium ſeparatur. ſed illa
coniunctio chꝛiſti ad eccleſiã
deſignatur per vnionẽ qua
vnita eſt diuinitas carni bu
mane in vtero virginali.vñ
quia pumana caro nunquã
a deitate ſeparata eſt iõ poſt

talem còiunctionẽ matrimo

nium nunqᷓ diſſolunur. vel

poteſt dici ꝙ facilius eſt ꝙ

vna ala ſeparetur a deo.
tota eccleſia.lmo ĩpoſſibile ẽ

& tota eccleſis ſepare s deo

qꝛ eccleſia nõ põt nulſa eſſe

7 „

xxitij.q:i.pudenda.⁊.xxi.di.
uis. tradita. ergo
B ſi e ſit tradita ſibi
⁊traducta ? ea vtatur viʒ ſa
cit. vi. C. de rap.vir.l.vna.ſ⸗
l. illa nõ tenʒ.vt.j.e.lex extra
de rap. cũ cãm.io.
bjVMnituiũ eſt. nõ ſtatiz.
qꝛ niſi infra duos mẽ
ſes.extra de conuer.ↄiug.ex
publico. fimiliter fideiuſſoꝛ
nõ debet ſtail venire cũ ſac⸗
co paratus.ff.de ſolu.qð di
cimus.l:.d. q;uis.
¶ Ne vilẽ. nã grati
ctus quẽ ſpes ꝓductioꝛ edit.
⁊ nõ.qꝙ ꝓpter cauendam vi
litateʒ multa omittũtur. xvj.
q.i:pꝛecipimus.ff.ð offi.pſi.
obſeruãdũ. xlv.di. ð iudeis.
¶ Jurxta. de iniciato ⁊ con
ſumato.

¶NMöõptinere er bis ver⸗

bis. g. bonꝰ itellect? baberi
põt.ſed ꝙ ipſe malũ habuit
pyjj er illo loco.cũcta ergo.
¶ Sponſe. nec hec ſolutio
multũ valet aꝛ eadẽ rõne di
ci põt. ꝙ coõmittatur adulte⸗
rium ſpe ſnturotũ nõ repꝛe⸗
ſentiũ.qui cuʒ ſponſa alicuiꝰ
foꝛnicatur qð rediculum eſt
Dicere.
g ¶Effectu. ideſt ꝓpter fide
le coniu giũ. vt. S. e. piunr.

bᷣ¶Be parẽtibus. Joſeph

enim putatiuꝰ pater dñi di⸗
ctus.c.ſcut 7 parẽtes nam

Martha carne fuit eiꝰ pa⸗
rens. vnde expone parentes

i.parẽs plurale ꝓ ſingulari.
¶ QAuia futura.ex hoc lo⸗
co habnit taʒ gandulphus
ÿ̃ gratianus cam ſui erro⸗
ris dicẽtes verũ coõiugiũ nõ
fuiſſe iter Mariã ⁊ Joſeph
qð tamẽ falſum eſt.vt.S.eo.
ↄiunx.⁊ eſt hic ar.aliquẽ ſu⸗
mere appellationẽ ab eo qð
futun erit. vt. xxiij.q.i. parat⸗
k GEnnn n pꝛia parte
còmẽtatur bieronp⸗

musſupꝑ illa auctoꝛitate ge

nuit Foſeph. In ſcõa ↄmẽ
tatur ſup illa.inuẽts eſt ⁊c.¶
tertia ↄomentatur ſuper illa.
ioſeph filij dauid s-=.
¶¶ NLoſeph. vba euãgeliſte.
m NMupriar.i. carnalis cõ
mextionis,. qꝛ carnalẽ copulã
eius non cognonit.
n Fllij dauid. quidã dice⸗

oꝛ ẽ fru

Item ambꝛo.ad paternuʒs.

Ci deſpòſata ſnerii tradita: ĩ vſũ
peducta:rite coniunx appellatur.

B JIquis deſponſata ſibi ⁊ tradi
ta vtatur:rite cõingiũ vocat᷑.
AQnare autem poſt nnptialia pacia
non ſtatimtradatur Angnſtinus in

libꝛo quarto confeſſionuz oſtendit
dicens.
Anare ſponſe poſt pactum nonſta

umtradamur.
T Nſtitntũ eſt vt ſponſe iam pa⸗
cte non ſtatim radantur:ne vi
lemPAhabeat maritus datam:quam
ſuſpiranerit ſponſus dilatazʒ. Juxta-
hanc diſtinctionez intelligenda eſt
ülla anctoꝛitas ang. non dubium eſt

illam mulierẽ nõ pertinere ad ma⸗
trimonium cum qua docetur non

fuiſſe cõmixtio ſexus.ad matrimo/
niũ perfectũ ſubintelligenduʒ eſt ta⸗
le videlicet quod habeat in ſe chri⸗
ſti ⁊ eccleſie ſacramentuz:ita ⁊ illnud
leonis pape intelligendum eſt. ſed
obijcitur illud angnſti. inter Ma
riam ⁊ Joſeph fnit perfectum cõin⸗
gium ſed perfectum intelligitur nõ
ex officio:ſed his que comitantur of
ficium ↄingij ex ſide videlicet pꝛo/

le ⁊ſacramentoque omniaiter chꝛi
ſti varentes fuiſſe auctoꝛitate augu.
pꝛobantnur.cuncta ergo que de non

ſeparando coniugio inducta iunt ðᷣ
perfecto intelligantur:quod ſpon⸗
ſali coninnctione eſt inicitatum: et
officio coꝛpoꝛalis commirxtiõis eſt
conſumatum. Ala vero in quibus
ſeparabile coningium oſtenditur
fimiliter de iniciato itelliguntur qð

nondum officio ſui perfectum eſt.

Poteſt ⁊ aliter diſtigni:ſponſe ap⸗
enanenr coniuges conſuetudine
cripture ſpe futuroꝛum:nõ effectu
preſentiũ.vnde Ambꝛo.cũ dixiſſet

cũ iniciar̃ diugium nõ addidit tunc

res vel effectus:ſʒ tũc nomẽ comu/
gij alciſcitur oſtẽdens tales cõingij

nomẽ baberi nõ rẽ vel effectũ. INezʒ

Aug.cũ de parẽtibus dñi loquere
tur ait:oinges fnuerũt mẽte ⁊ nõ car
ne ſicut ⁊ parẽtes.ex quo dat᷑ intel⸗

ligi ꝙ ſicut ioſeph pr̃ dñi dictꝰẽ:nõ
effectin geniture:ſʒ officio ⁊ cura pꝛo

nidẽdi:ſic ⁊ ↄtũx mater eiꝰ appella
tur non ↄingij effectu ſed ſubmini⸗

ſtrauone neceſſarioꝛuz indinidue

mentis affeciu. hinc Augn. ait:moli
timere acciꝑe Mariã ↄingẽ tua.cõ
ingẽ noĩauit:quia futura erat vxoꝛ
bĩc ⁊ beda ſuꝑ leniticũ:ſi quis ſpon
ſam alteriꝰ violanerit ⁊c̃.ſponſam
vxoꝛeʒz dixit non que tũc erat:ſg ane
futura erat vxoꝛ hinc etiã hier.ſuꝑ

matheum in enangelio cuz eſſet de

ſat

ſponſata ⁊c.
Ponſaetnchine ſeripture ſponſe con

inges ⁊ ſponſi viri appellantur.

ſlium ſuum pꝛimogenuũ ⁊ ioſeph de alia muliercula plures babuiſſe

vt ſic chꝛiſti parentes infamarent.
0 ꝛeſſus. Ecce. S. xiiij. i. ſi. 1
p 2. zad ſponlos. tamen appellatione generi ſponſus otinetur.

iiij.A.iij. tẽ ne libert.
q ) Biuſqna. hie
pꝛius nõ noꝛ

G Ennii ioſephi vifum Marie
cum virũ andieris tibi nõ ſub
eat ſuſpicio nuptiaꝝꝰſed recoꝛdare
ſnetudinis ſcriptnraꝝ ꝙ ſponſi et
ponie vocent᷑ vxoꝛes.⁊ ſĩſra nõ ab
alio innẽta eſt niſi a ioſeph qni pene
licentia maritali future vxoꝛis om/
nia nonerat.⁊ infra.ioſeph filij da/
nid ac. Jam vtſupꝛa diximus ſpõ/⸗

ſas vxoꝛes appellari conſtat:qnod

plenins liber adnerius helnidium

docet. Zaemſt er geneſiz li. iiij.

em

lie loth virgines fuiſſe dicuntur et
ipᷣe ad ſodomitas dirit:ecce due ſi⸗
lie mee que non cognonerunt virũ

⁊c̃.nunc autem dicuur habniſſe gen

neros:ſed quidam arbitrantur eas

que viros habnerunt in ſodomiſs
perijſſe ⁊ que virgines erant cnʒ pa
tre exiſſe:ſed hebꝛaica veritas habʒ
egreſſus loth locutus eſt ad ſpõſosꝰ
ſuos:qnod quidem magis verum
eſſe videtur ex hoc quod ſeqnitur ꝗ

accepturi erant ſilias ſuas. vnde da

tur intelligi ꝙ; ſcriptura ſponſos ge

neros vocat. Iem ioan. os au⸗/
reum in eodem euangelio.
Maria coniunx dici
re cũ fimpliciter ſponſa eſſet.
D Rinſqua ↄuenirent non dixit

pꝛiuſquã in ſponſi adducerẽ⸗

tur domũ:hunc enim moꝛem ſerua
bat antiquitas:vt ſponie in ſponſo

rum domibus bhaberentur vt autẽ

Feder loth apud ſocernzʒ leguntur
abitare cum ſpõſis nonduin ſibi

copulatis legat ↄliugii ſic⁊ Maria

habitabat cũ ſpõſo.⁊ infra neqʒ eni
eam volnit de domo expellere ſed
dimittere.⁊ ĩfra.noli timere acciꝑe
Mariam coningeʒz tnuam:quo ſer/
mone ſponſam ſimiliter indicanit:
ſicut etiam eos qui adhinc ſpõſi ſunt
generos appellare ſcriptura ↄſue:

nit. quid enim eſt accipere niñ do/

mi ꝓfecto retinere:iam enim illaʒ
mente dimiſerat:a infra.ſicut eniʒ
poſtea ſllam cõmẽdanuit chꝛiſtꝰ ipñi
diſcipnlo:ſic ⁊ nunc angelus copn⸗
lat ſponſo non in fedus ſolẽne con

ingij ſed in cõſoꝛtium cõis babita⸗

ml⸗ Item in eodem homelia lei
Sominus non ↄmendaſſet matrẽ
diſcipulo ſi eaʒ ioſeph cognouiſſet.
J.n. cognoniſſet eů:⁊ loco ha
bniſſet vxoꝛis quomõillam
dñs quaſi abſqʒ ſolacio ⁊ nibil peni
tus habentẽ diſcipnlo ↄmendaſſet

inbens illi vt eaʒ reciperetĩ ſſam.g

tem Oꝛigenesi eod
Rem⸗ KeSenn aa

ſic ab eo putabatur ſutura.

re ſerlptn

tat oꝛdinẽ.argu.er de

ver. ſg.qð dick. arg.

xix.q.vl.auc.nũc aũt.
vnde nõ ſeꝗtur ꝙ po
ſtea ↄueneriĩt.⁊ etiam
obſtat huic ar.lex.nã
lex dicit ꝙ ſi ſeruus
nõ fuerit euictus pꝛi

uſquam moꝛeret vel
moꝛtuꝰ eẽt nec ide ſe

quit᷑ ꝙ poſt euĩcatur

qꝛ hoc eſſet ĩpoſſ.bile

ff. de euic. ſi ſeruus.

G Greſſus itaoz loth locutnsẽ Seruabat. non tñ

ad generos ſuos:qui acceptu
ri erant filias ſuas.in ſequentibns fi

vbicũqʒ lmo alicubi
Zriuʒ obtinebat ꝓut
ſtatiz ſubditur de ge⸗
neris lotb.

s ¶Haberentur. ff.

rit.nu.l.muliereʒ.vñ
nifi p? puberes anos
ſpoſa ĩueniebatur in
domo ſpõſi nõ pꝛeſu
mitur vtoꝛ.vt.ff. &̊ ri.

nup.l. ic. itẽ ltcet poſt
puberes nos ſpõſa

ſinueniatur in domo

ſpõſiiñ nin ↄſtet de
ſpõſalibꝰ hoc ipſo

ſecũ repitur nõ pꝛeſu
mitur matrimoniuʒ.

vt. f. de ſpo.queſituz.

e ð reſt.ſro.ex pte.

t¶ Sic ? Maria.ſi⸗

militudo ꝑ ↄtarinʒ
vel ĩ eo qð ⁊ iſti et illi
cohabitãat ſpõſis ſine
carnali comixtione.

n ¶ Seld dimittere. i.

ad eã nõ accedere.

x ¶Retinere. ergo ꝛ

accipe : retiere.ar.xij.
qua de rebus.

Bimilerat.qꝛ ſu

ſpicatꝰð ea fuerat ad⸗
ulteriũ.ij. q.i.ſi pecca

Copnulat.i. oflliat

nð deſponſan.ſed qð
dicit ꝙ iam mẽte di⸗
milerat eã ⁊ quaſi ſe

parati erãt. tñ pꝛius ei

fuit ↄiũcius ꝑↄſenſũ
mrimonialẽ ⁊ coͤſen⸗
fit in earnalem copu
lam.S.ex.q. S.i. „
a B Jeni.vroꝛis.
L arg. ꝙ viuẽte
ioſeph leparata ẽ vir
go ab eo. ar. ð. ecce et
hoc cõtra petrũ man

ducatoꝛẽ qui dixit
ioſeph moꝛtuus erat

tẽpoꝛe dñice paſſdis.
hic eni expꝛimitur cã
quare dominꝰ ſepa⸗
rauit eam aioſeph.

ℳ2

Mdesan
fk chi
drns:

uujn ſd

mn
Mndii

fnn

ar
ln
Vle
Ffüidin
Tronpon
ninlu
rop
cki
umhn
itbe we
port
pbontan
Crpraeri
ont
Inſonen
Cunſian

—

(crn al

Phenlanot

Ulſendes

mo oſ

honſape

lwn

M unnen
lmc
emnta
Mlkanr
hnin nan

urateea

Noalat

hermai

G ſtotcul
eg orut⸗
lzpen
Ukanerlit

dlil

gli eudie⸗
enonſan
Mhoret, 1 n
o vob
Cenonpo
Uemodo.

(4,

iin
Mbanta
n
Wrnlt

Undinir

fnum
lediet

Niebe

mſi

mmron

Uxrfiun
nnem

Mngn

llan
lepd
ns
eni
filpt
ſen
dlte⸗
re
onts
Aate
Ape

ee

ſn

mmm

—

EEE

.

genes.

b . Utlegis. qꝛ ſm.l que iam ſponſa erat lapidabatur ob foꝛnicationz

xrrriiij.q.ij.non ſatis ſed que nondum erat ſponſa alicuius femicaba
iur non puniebatur mote. niſi poſtea copularetur tanquam virgo. et

im lapidaretur beata
virgo. quia cum iam

ſponſuʒ haberet gra
nida apparebat ? ita

cõſtabat vel ante vel
poſt deſponſationez
eam fomicatam pꝛe⸗
ſumptiue.: ides fuit

deſponſata.ſed ſᷣm le

gem romanaʒz ſecus

eſt. nam ſi qua fuerit

ſoꝛnicata antequam
ſit ſponſa. non poteſt
accuſari de adulterio

ſi vero poſtquã fne⸗
rit ſponſa.poteſt.fl.ðö

adul.ſi vxoꝛ.S.ſiquis

vero. tamen dicunt

quidam.qꝙ etiaʒ fim

plex foꝛnicatio mone

puniebatur i aaroni

lis.quia maioꝛ mun-

dicia exigebatur ĩ eis
quia ð eis auctoꝛ mũ
di ideſt chriſtus erat

naſcilurus ⁊ nota

hic occultat᷑ aliq uid
pꝛopter malitiam ciꝰ
cui fit occultatio.quã
doqʒ occultatur ali⸗
quid pꝛopter rei excel

lentiam.rliij.di.ĩ mâä

dalis.quãdoqʒ ideo.

ees non ſunt.viij.q.i.

que non poteſtis poꝛ
tare modo.

tefz,⸗
d Er bis. kere per
totum iſtum. §. male
dicit. immo per to
tam hanc queſtioneʒ
Jon. H
e Sicut.hic ꝑ vnuʒ
4

cta per ſidẽ ante ba⸗
ptimum nemo ca⸗
tholicꝰ dicit hoc etia⸗

biro 2.c. baptiſmi. ve

mntur omnino ante
bapt ſmum quo ad

non quo ad tempo⸗
ralem.quod fit ꝑ ba⸗
ptiſmum. de con. diſ.
ſiij. ſine penitẽtia. niſi
tio.vt de con. diſtinc.
iiij. capitu. baptiſmi.
viceen.
ſ¶ Syricins.j.eo.q.

cerat.

ti

quia auditoꝛes capa
opoꝛet. 2 ibi multa
bhabeo vobis dicere

e 8 Je quippe. di⸗

ſcipulum. ce

iſus vnlt aliud pꝛ'o
bare. nam ꝙ adulto
non dimittantur pec

augn. erpꝛeſſe negat.
de con. di iiij. non du
rum eſt ꝙ non dimit

omnem pena;. quia
ſumma eſſet contri⸗

de coniugali. ? ita ſol
uit quo non obie⸗

xxv
Nuenta.dico coͤugem. in perſona angeli quaſ loquiur bie oꝛi⸗

Nuenta eſt babens in vrero
a beato ioſeph:quilʒ e nõ con

tibi eẽ dicitur:non tñ tibi vxoꝛẽ:ſed

dei vnigemit mater eſt eterna.⁊ in·
fra.dico coningem ꝓpterea:vt dia
bolo virginitatẽ eius occultẽ:vt le
gis inſtiinia nõ deſtruã. In ſequen
tibus ömõſtrabo:q; nec iſta tua cõ⸗

iunx ſᷣm cõſuetudinẽ cõiugij babea
tur:nec iſte ꝗ ẽt generat᷑ tuus filius
ſſe cr Nem grego. in exx
poſitione euagelij.
d nuptias ioſepb non peruenit.

eſſe credatur.

MWarig.

2 c quippe diſcipuluz poſt re
ſurreciionẽ ſnaʒ dnbitare per
miſit:tñ nec in dubitatione deſernit:
ſicut ante natinitatem ſuam babe.
re maris ſponſuʒ volnit:ꝗ tñ ad eiꝰ

nuptias non ꝑnenit. Haʒ ita factus

E diſcipulꝰ dubitãs ⁊7 palpans teſtis
vere reſurrectiõis ſicut ſpõſus fnex
rat ⁊ matris enſtos itegerrime vir⸗/

ginitatis. Ex his oĩbus anctoꝛitati
bus apparet ſponſas coninges ap/
pellari ſpe futuroꝛũ:nõ re pᷣſentium

quo ergo coninges a pꝛima fide de

ſponſatiõts appellantur: ſi iſta que
aſſerit᷑ ſponſa cõiunx eẽ negatur.ſed
a pꝛima ſide deſpõſationis coniũx

Df appellari non q; in ipſa deſponſa

tione ſiat coninnx iʒqꝛ ex ſide quaʒ
ex deſponſatione ſibi innicẽ debent
poſtea efficiũtur cõinges:ſicut: per
ſidem dicuntur remitti peccata nõ

ꝙ an vapriſma per ſidẽ remittarur
led qꝛ ſides eſt cꝗ quare i baptiſma
te a peccatis emũdamur. Illnd au/

tem ioannischꝛyſoſtomi:matrimo

nium non facit coitus ſed voluntas

Ilem illud Ambꝛo.non defloꝛatio
virginitatis:ſed paciio coniugalis

matrimonium ſacit:ita intelligen?ꝰ

dum eſt:coitus ſine volnntate con/
trabendi matrimonium ? defloꝛa/

tio virginitatis ſine pactione conin

gali matrimoni non ſacit:ſed pꝛe
cedens voluntas contrabendi ma⸗

trimonium ⁊ coningalis pactio ſa⸗

cit:vi mulier in defloꝛatiõe ſne vir⸗
g initatis vel in coitn dicatur nubeʒ
re viro vel nuptias celebꝛare. Ieʒ
ſyricins papa.Hiſceſſionem ſpon
ſe a ſponſo vocat coningalem ſepa
rationem:ſed talis diſceſſio dicitur
violatio coningij non iam exñtis ſʒ
futuri vt ex ipſa deſponſatione ſpe⸗
rabatur:ſic ⁊ diabolus dicitur ceci⸗

8 Abeatitudine. babuit quidem beatitudinem. ſed non permanen
tem vel confirmatam. vbi dicitur non habuiſſel in celo.xvj.q.ij.viſis.
de pe. di. ij. pꝛincipium. rix. di.pꝛopter totius. SS
hb ¶Sacerdotalem.ſed hoc non niſi poſt confirmationem.vt extra de

tigeret: fnture tñ vt putabatur vxo
ris oia vonerat. 2 infra:ſi tibi vxoꝛ
nominatur: ⁊ ſii deſpõſatiõe vxoꝛ

ecl vi

. Acecperat.amittit ergo quſs quod non babet. C. de admi. tu.pupillouy.

gr. Oira.xf. de re. iu. nõ videtur re excluſus. qui rem non habuit.

K C Queritur vtrum. bmus queſtionis nula eſt vis,. determinatur enim P

id quod eſt extra deſ pon. duo. duobus modis.:.c l pꝛeter ſolitum.ſed ĩ hoc

dqiſſe a beatitudineꝰnon ſolum qnã
tunc habebat ſed etiam ad quam

habendã creatꝰ erat.ſic qui merito

ſne vite vel ſcientie in ſacerdotem

vel epᷣm eligit᷑ ſi interiʒ electionem
ſudq caſſari meruerit dicitur amittex
re ſacerdotalẽ vel epiſcopalẽ vn/
ctionẽ non qnã iã acceperarſed ad

quam accipièdã electꝰ erat:nõ er⸗
go illa ancioꝛitate ſpõſa cõiunx po/⸗
teſt pꝛobari:ſed concedatur ꝙ ſpõ⸗

ſa non ſit coniunx: tamen queruur
vtrum’liceat ei renũciari pꝛioꝛi cõ⸗
ditioni.hoc antem pꝛobibetur an/

ctoꝛitate anchiritani ocilij.ĩ quo ſta
tutum ita legitur.

ngiie deiponſate pꝛioꝛibusred,
2

ni.

endeſun. ⸗
O Eſpõſatas puellas:⁊ poſt ab

alijs raptas placuit ernia red
dieis quibus ante ſuerant deſpon⸗
ſate etiam ſi eis raptoꝛbus vis ii/
lata conſtiterit. Item ioan. chꝛy⸗
ſoſto.roſtanno arebieſpo.
Communione prinetur ſponſa niſi

raptoꝛem deſerere:⁊ ad ſponſuʒ ſuũ

redirę voluertit.

2

ret:quẽdã virũ feminaʒ ſibi deſpon

ſataʒ cõquerit᷑ rapniſſe:⁊ iõ fraterni ⸗/
tas iua nr̃a aucte iuffulta ſuffragaꝭ,
neos ſuos epos pñᷣtialiter cõnòcet
⁊ ſic vnanimi ſnia ſi pſonſaʒ hnic ra
pioꝛ nõ reddiderit:ta idẽ quã rapta
ſi ad pꝛiſtinũ ſuũ ſponſum remeare
noluerit oĩ cõione pꝛiuent᷑. Sʒ aliõ
eſt pꝛioꝛi oditiõi renũciare ⁊ de nn·
ptijs cũ alio agere:aliud ẽ rapi boc

eſt illicite cõſtupꝛa
doꝛus etymo.li.v.c.xxiiij.ait.
OQuid ſit raps.
Aptus ẽ illicitus coitꝰa coꝛrũ
pẽdo dictꝰ.vñ qui raptu poti
tur ſtupꝛo ſrnit.Hec at non ab alio
rapta ſed alij deſpõſata mõſtratr᷑ꝛra:
ptã vero talẽ dici ꝓhibet gelaſius
papa dicens.

bi raptus admittirur vbi pnellia
adòucuur de cuiꝰ ante nuptijs nihil
n Tho remeare. ſi ite lli

piobauanrr.—
T Er nnar metetltonpil
ibi raptum dixit eſle vmiſſum
vbi puella de cuiꝰantenuptijs nihil
actum fuerat videbatur abducta.

Qð ati fine capituli ſubinngitur ẽt
ſi eis a raptoꝛibꝰ vis illata ↄſtiteritꝰ

iõ additũ ẽ qꝛ raptax alie ſe rapien.
das exponũt.alie violenter aban/
cuntur.quolibet ergo mõ rapiãtur
pꝛioꝛi reddende ſum.bec aũt vi ſu .

ſlla ignoꝛo. fote in codice theodoſia

l
ſtro ſernitio fideliter excnba⸗

ri. Ande Ii/

neipum

diſſentiunt doctoꝛes.an ſpö
ſa de ſuturo cogaiur ſiare

cum ſponſo ſuo.quod vide⸗

tur.vt exma de ſpon.ex litte
ris.⁊ de conuer.coniu.ſane.
item quia pꝛo quolibet moꝛ
tali peccato poſſumus cogi
ad penitentias.xxij.queſtiõe
i.c. vlti. ſed contra extra de
ſpon.requiſiuit ⁊ ſupꝛa eo⸗

q.i.de viduis.dicunt quidã

ꝙ cogi debet a pꝛnceipio ſi ta
men perſeuerauerit contn⸗
marx non eſt amplius cog⸗
da tu dicas ſemper eſſe cogẽ
dam niſñi euidentiſſuna ſub.

ſit caula.ſunt ramen caſus

vij.in quibus ſponſa de fu-

turo licite poteſt recedere a
ſponſo. vnus ſi alter vult in
trare religionem illud etis

tenet in ſponſa de pꝛeſeni.
extra ve conuer.coninga.ex

publico. ſecũdus caſus ſi al
ter recedit ad remotã regio⸗

nem nec poteſt inneniri exa
tra de ſponſa. de illis. tertius
caſus ſi alter incurrit lepꝛa⸗

vel aliquam deſoꝛmitatẽ coꝛ
poꝛis,ðextra ð coniugi.lepꝛo.
litteras.extra de inreiu. quẽ
admodum.quartus ſi ſup⸗
nenit affinitas vel ſi foꝛnice
tur ſpõtanee vel coactus ex
tra de iureiur. quemadmo⸗

dum. S. e. quidam deſponſa

nit. quimius ſecunduz quof
dam eſt ſ mutuo ſe abſolue
lint extra de ſpon. preterea.
lſextus ſi contrarit cum alio

per verba ð pꝛeſenti extra xᷣ

ſpon. duoꝛum.c.i. :.ij.ſed in

hoc caſu eſt peccatum. ſepti .
mus ſi id quod minoꝛ fecit
non vult feruare in adulta

eiate. vt extra de ſpon.ĩipu.

*

1 Eſponſatas. erut i.

Manuferri a raptoꝛe.

m C Deſpoſate.j. xxxiiij.q.

ij.nð ſatis.vbi pꝛecipitut nõᷣ
reddi p:ioꝛi viro.contra. ſed
ibi conſentit raptoꝛi.⁊ hic lo
quitur de ſnonſa de pꝛeſenti

fem cõtra. C. de ſpon. l. .tibi

dicitur ꝙ vni deſpõſata po
teſt alij nubere.ſed eſt abro⸗
atum.

gas de ſponſa de pꝛe

ſenti planum eſt. ſi de ſpöſa
de faturo. dic vt in ſumma.
0 Aptus. hoc.c.induci t᷑

—g. vt pꝛobet illieitũ eẽ
coſtus in rapta.vnde per cõ

ſequens vult pꝛobare.ꝙ de

beata ſecundo ſeparari ſ eò
raperet.cũ illic ſe ei adiunga
tur.ita tamẽ ꝙ ille qui ſecun

do rapuerit nõ tractaſſet pꝛi
mo de ſpõſalibus.2 ad hoc

Ainducit.c.ſequene.

pP. Er ilula.ſed obiſſit ler
no quia potius contrariuz inuenio. vt. C.

de rap. vir.l.i. ſed illud non tenet. vt extra de rap.cum cm.

q & Quocd at conſtiterit. 5.e. deſponſatas,
¶Hec autem.de qua agitur in themate,

Cau.

chriſtiane b. co

lieres ꝓpẽſius ꝓꝑter deum debent

te
. 2 2 .* 4 *% 2 . atum. i. inſe arabile. . . . . . 1 icke.
Ecdingali ducta bot male ſoluit.naz buinſmodi ſolẽnitales nö tpeiitt Waer zue mater filia nurus vel gener. J ſe⸗
D Ilud Ot Aaameinlidelis. Superion cauſa Quinq; notantnr cauſe ane 0 In nes. conita mes contrarij eniz ſunt. radd . 8
propibent matrimonium cõtrabere. coõtractũ iubent dume⸗ p In vnoe. ſiten fitn
re verbi gra⸗ B res cueriuntur ad ſpunn
tia. votu. oꝛdlo : ,a; iſceſſit. ille qnãdam ſidelemĩ vxro ſdem.a ſeparabütur Cafcie
txeligio. babi⸗ pꝛa victũ ẽno iter rapaolants a0 dent accepit qua monna cleriens avuobus. ann
ma liga ibe⸗ ocz 2 delet roe eddenda. efſicitur: tandem vite ? ſcientie me- 4 C⸗ einon ddat. iftin
ia maa ra e prcancerE bſg ici epiſcopũ eligtiuur. Hic pu Anan batholeit anO m⸗
onuntur que ipediũt ma⸗ Sequunt alie anctoꝛitates . inainm ſit in. banis amon dei. 6anit
monium verbi graridi Phibei nubere icooa inbei redire mms qneruur an cinglteſſe⸗ r. Ctinplum non ml
ar cultus. vel diſſimilitu⸗ 8 ta. Alt. n. ſyricius pal terinſideles. & „ dicik. c. vxoꝛes. ſed icd gnen
htgeiv inter ſideles ⁊ in⸗ ad orn epiſcopo emmeon. aoan liceat huic aliam dncere prio:e quod ercedit ctuplů nnen
leren Mamer iſdeler Puellain alij deſponſatam alter vinente. Tertio 8n arepnisus te⸗ tam etrna; edet
irimoniũ fit inter iſideles. „ iverenon valet bigamus qni ante baptiſimn .. Gpnoi⸗
oſtendit etiam quid iurisi acciherenon valer u baptiſmüu alterö. 8 Koͤſenlerit. ſ ve (inr
ſi alter de dnobus coͤmgi⸗ coningali wiolartone reii buit vname poſt bap = ro nollet habitare cG Pr
bus inſidelibus ad ſidem cõ ſtiſi pnellam alteri de b3 ſſer Lod aũt inter infideles eo Doſſeteann dimitte unrtfn
neftaur. D Dih ren r li anarbe coniugiuz non ſit mnitis rea aliamn vucere vlo mit
d Vod aũt. Hic in accipere.tale ergo cõnubiũ anatbe na b nente illa. .c0. .l. A. (igt,
itulat pꝛia gue⸗ d nibus ne anctoꝛitatibus pꝛobatur inßqdelis. id
n anfmmfmo Prwsobihenmo labenedictio Ait enim paulns: omne t R dimittat. ſ.. muii
ium ſit uer inſi õ pnd nod non eſt ex fide peccatum eſt: indei.õ ſed bit de gę Wa
quã nupture ſacerdos iponit apn quockhnonent exnae Peccg3 nel ec dil der imto
deles 2 cetum eſt quod c. deles cuiuſdã ſacrilegij inſtar eſt i coninnctio autem iſidelinz non eſt tili ib de iudeo cirea
diernemh⸗ ne eade vVlla traſgreſſtone violet ſz anctoꝛ · erxſide aideo peccaumeſt non e due erlalter ind uunui
eegtant a ie de Erts icijilla phibetur ad ſe, ergo coningium quia nullum con: obſeruatur babetn.
allegat ⁊ bñ ſoluit. . . ex his tate hac ſyriciji P . ingium peccatum eſt. Nez Ang. nõ iudẽei legem ? pꝛophe u
aditin granonetaneaſ ic 35 d ar onſo o ve eſß⸗ Vara puckicltis bominis infide e munin, H Er
cpondtur pereenta nate. omo& Ouc lium diſceſſione lis cum coniuge ſua: vbi autẽ vera ? liciuz fallere. xi. ij Annp
cũdã queſtlons aueen . lata ⁊ benedicta.taliumd ane pndicitia eſſe non poteſtaibi nec ve P naſeg gen mhcn
raretere aandeal ſe Violatur penecnetio guas nun duz rum coningium eſt. Item 2mnb: 0. nles boc n babent.
ſopire be ea vileamus. Beoeo dateraruer⸗ 6. e3 iuſſit eſdras dimitti vxoꝛes alieni/ hocdie tamen bocide wen
oridiͦ ergo cum ynus Penedicti t. non ergo genas per quas ibant ad deos alie videtur de vtriſqzex el
cugi adſde coneniknre Peeſerohte aihlenoch opnia nos. non eſt emm putandum mairi dediugrnatun e
manens in infide itate eſtin Hac a . bij pape. monium quod exira dei decreium u & Sanctificat ie Wian
eue Nullo ma en brſt Feene Ion nckenſſne pare eſt rtumech cum cognoſcitur eſt ſinenle nim vns ikn
hateneenn vun debneabe cere: imlliter 25 emendand: Idem Aiugn. non eſfit Lanetiſomur per alte ahlit
9 eNens vucere ſe. J Panandch weſpomar intelligtturr ratum'coniuginz quod ſine deo ẽ. ane equennus ae⸗ ſinüd
elſec Zri hodie wernz un aeli⸗ decß⸗ ſponio eſt velata Ex bis oĩbns anctoꝛitatibus ꝓba) cidunt iura adaptari ſntoai
Nr exma de dinor. cpto.1.c. Iue viccice en Pn ilud gre tur coningium non eſſe inter inſide ar. j. eiã nunc 2. iſ.. ufiſſta
Jaudemus ſtauti pagan benecict gea Dhicdir gonid di⸗ les. Sed econtra alie inueniuntur v. accuſatoꝛes vel te⸗· intun
A be dolth ſeparata ell? aliſ nupta mne, anctonitates nbns haobarurcon⸗ ſtes rer niiſdiedeſt/ in
ſed cũ blampbemia xpi. e. it i ium eſſe inter infideles:quarum —
ceperraparad monale be rit⸗ſi vir eins alam cowucri / nneſ ilindl nangeigz ſchod⸗ chꝛi uhee
Ri aene bole⸗ eeedeeeſei⸗ mnodo ſolui⸗ Rne ait. Erunt quinqʒ in vna do nn
ſ. e. ſi ifidelis. . ain. 4 ! .
de ſie d⸗ licet ei con r miaiſa videlicet cum illo bene mo:dno in tres ⁊tres Runde i ſenn
trahere cũ ſecũda. pabes er· qictionẽ acceperat. Aug. de file duos deinde cum pe vnas 1 M ueun
tra viuo quto.edd pactionis ? coniennuus enumeraret vxoꝛez in vin in
ti ſ aut vult indelis obabè quis alicui conſenius fidem fece nidendam vixit ? cconuerſo. Nem ocn
ä fideli 2 pace ĩ electo Siquis alcnice dit ut matrem cheene
tare eñ waie licet illi alia dncere. alea. qui non odi patrem a
ne ſdelis eſtan velit ei coba in⸗ iobo modis dicitur fides: et ant ſoꝛoꝛem aut vxoꝛẽ pꝛopter me: limnin
ere va donraar . Tacdomo lenſus. ſi ali· non eſt me dignus:vxoꝛem iſidele⸗ unukn
altero nõ poteſteo vinenne — pactionis 7 conlemng. ſi non fidelem dixit odio habendaʒ. Vntin
ananre. cdaNnvne. dnis nicni nileen en nre Item omnis qni reliquerit domuʒ ſi
2 . ARuertnn. ctionis non debet a n n
e¶ Erx ſide.i.quod fiter cr aliam duxerit penitentiam agat de aut patrem ant matreʒz aut ſoꝛoꝛeʒ 8 46
ta ſcientia contra idez ẽ pec fqe mentita. maneat tamen cũ illa vel vxoꝛem pꝛopter me:centiuplũ In
catum. de pe.di iij.·bis au naʒz duxit. non enim reſcindi debyʒ accipiet ⁊c. vxoꝛem in hoc loco in/ 1
crorigtſbug. d. tntunm facramẽtuz. ſi auͦt ecerit fu fidelem ſigniſcat: que pꝛopter cbii W
fI. Peccatum. vt rvj. dl. em conſenſus non iz aliam duce- ſtum dimittitur dnz potins ipa qna ltir
deinde⸗ lad veri re: ſi autẽ duxerit dimittet eam ⁊ ad cbuſti fides deſeritur. INem apoſto iigt
elon en veraad ven en won prime Eſt auͦr ides lus. ſi qnis frater vxoemn babet in, Kraf
tatem ducens. erchit vxoꝛi paime. Eſt . ittit fi⸗ ſidelem ⁊ hec conſenierii babitare nnie
b NYuſit hocn ſmaetad pactiõis quando aliauis pmittil ſi⸗ millo non dimittat illaʒ. ⁊ ſi qua ſte
ꝓpoſitũ.quia nõ erat mneer dẽ alicni ꝙ eã dncet ſi permiſerit ei cen Herdbat nntitam m delenne We
eos matrimoniũ niſ de v r ſecumbr̃e vel ẽt ꝓ cõſenſu.fides mulier ba arunm in d. hte
lo ſacio. ſed quod dominus cõſenſus eſt qñ ⁊ ni non cõſtrigat bic cõſenſerit habitare cũ illa nõ di⸗ Umni
pmiſerit eſſe ndelẽ euz vro manũ: coꝛde tamen ? oꝛe conſentt mirtat virum ſuum. ſanctiſicatus ẽ mnt.
inſideli itelligtur cu; mani ncere 2 mutno ſe cõcedunt vnns enim vir inſidelis per mulierem ſi/ S
moniu; pꝛeceſſerat iter eos. Umutuo ſe ſuſcipiunt elem: 1 ſanctiſicata eſt mulier inſi innm
C.Dmuli ncteinarg gin Aidam vir infi⸗ delis per virum fidelem. Item ad NW
C. Enendancnmialg. delis in coniugio titum. hoꝛtare adoleſcẽtuias vt di / ixn
n3 cteKrikrio a vt efk poſitus ad ſidem ligant viros ſuos.hoc tam de ſideli ſien
nio. au en vxoꝛ bns quq de inſidelibus ĩtelligendũ rve
de conſang. affini. non dzʒ Zↄuerſꝰ ẽ vxoꝛ ve/ 8 us ine l ſte
= xo eiꝰ fidei odio eſt. infidelibꝰ naqʒ viris fideles mu ſd

xxvii,h

a Betheodoꝛa. vroꝛe ſiumij.qꝛambo erãt infideles ſcd poſtea illa cð
uerſa eſt ad fidẽ.⁊ per eã poſtea vir cõuerſus eſt.

ccl vij
tlonem carnalem vel ſpiritualem. ſ-idolatrando tantũ al ias non. vnde ſi vxoꝛ

MßMV chꝛiſtiana ptrabat virum ad moꝛtale peccaum ver beret eã ⁊ caſtiget ſi poteſt
. b EEnquid.boc.cðeſt de verbo ad verbum.xx vij.di. deinde. ibi ex ⁊ non conlentiat ei.ſed alij intell gunt hoc de pari coniugio quia Ridelis ſide⸗
tunnn ponitur. i0. . . . lem bene poteſt dimittere ſi compellitur ab eo ad moate peccatum nec foꝛie
. . 8 Ns dim teri poopier ſonmications quam fecit. reſiſtere poteſt.ſed expꝛeſſe otradicit. extra de dinck aſtdeni ree ms d von
H Dae⸗ n 3p0 mitet n
W ptiſmũ.ſi dicas alte⸗ ”MMV uid eriͦiltntenetunen re⸗
Mir rius tantum planuz obſequi vt ſic viros ſnos chꝛiſto lu gitioſnz ĩ viro nonerat:quo delecta cpere. diſtingue per decre.
t. eſl.aꝛſidelis nõ com crari valeãt. ſic ĩ paſſione beati cle/ ta vel libidineʒ explepat vel facile,z exira de diuoꝛ denla.
win Felſaur glignene metis detheodoꝛa ⁊ ſiſumio legi⸗ victum habebat: vel etiaʒ oꝛnatioꝛ Zoc eate wmlimonſo.
e r nfne vene tur mirabiliter contigiſſe. Item icedebat. tunc eniz ille cni vroꝛbec P Coniuncta. olim in in⸗
nne e nann in tibus Inno. papa ruffo 7 euſebio epiſco⸗ Dirxit: ſi veracii egerit pniazʒ:ab ope i Relĩquitur a viro faco
hteſt caſibus. ertra de di⸗ pis macedonibus. SS ribns moꝛtnis:qñ ad baptiſmũ ac/ Sriiandr tunc licite poteſt
manne vterqʒ fuerit ſaciꝰ fi⸗ uerint vnam? “ . Hian Mon atteditur, alius ca
ei laoior bwuo⸗ krongen Ac. c⸗ itteni pius tenebirur amore viinne Sarie ſu⸗ eſa vonlur irerrogi⸗
ſſrli ciq; modo eà vimi⸗ nquid nõ erũt admitten uam carnis luxuria:aↄ membium tiue.q. d.non ſolũ in pꝛemiſ-
Kmd ſerit ſiue qꝛ dean li⸗ D in hereditatis conſoꝛtium qui quo eũ ſcãdaliʒabat fotiter ãpu.· ſo caſrlicite dimittitur vxoꝛ
rrn datluttz reb cönel⸗ exeaſuſcepti ſũt que ante baptimmũ tabit. Ideʒ in ſermone domini Kanan attenditur.i nonne
ſunei urtarennen. e poſt fuit vxoꝛ:erũtqʒ appellandi natura in mõte li.i. ” 16 Em ingelem
ſogfi H nuſ baptimum les: quia non eſt matrimoninen le/ Liciie dimittiturvxonqne viũ luũ Trãſigebas ideſt pa⸗
“ na dicit oẽ veccatum Gitimum vt vobis videtur niſi il? cogere querit qd tmal: z„ (Eag. ee
lxg deletuͦ ee ĩbaptſmo. quod poſt baptiſmum aſſumitur ip Holatria“ quã ſequũtur infide n Et mẽbꝛũ i. vrotem.
wag ẽt exceptionem q̃ vi ſe dominus cũ iterrogaret᷑ aiudeis HM les ⁊ quelibet noxia ſuperſtitio oρ Am putabit. remouẽdo
lir l. ro ↄpeiebat ꝓpter de ſi liceret dimittere vxoꝛeʒ ſuã atqʒ foꝛnicatio eſt. dñs aũt permiſit cauꝝꝰ a ſe coꝛpoꝛaliter.
tin las uiees tu⸗ exponeret ſieri non ebere H ſa wanicallbis rors Finnge. a gr. Roriapeccn
ntfar lus eſt diſ gquos deus coniunxit hö non ſepa/ miſit ⁊ nõ inſſi::dedit apoſtolo lo/ T de d nrt coiugion.
nnmn Innocenlio. vrſ die ret. acne debis putetur eſſe locutne dumn monẽdi:vt qui volen n501 Nsfr dcenrecdens.
tie ſibellue repudih mo guipoſtbaptiſmum vxoꝛes ſoꝛtiun minar vxoꝛem inſidele:cnz qno ſic M1 Ziem:n auariga e idol
Pan vlerqz cöuerſus ẽ cõ tur boc ⁊ a iudeis iterrogatum eſſe: ſoꝛtaſſis poſſit ſidelis fieri. NRemſi — eſt loꝛnicatio, er
iin pelliur eaz recipere. ⁊? indeis eſſe reſponſum meminerit: inſidelitas ſoꝛnicatio ẽ:⁊ idolatria go auaricia eſt foꝛnicatio.
+ nec põt mo ei obijte⸗ quero ⁊ ſollicitus quero ſi vna ⁊ ea inſidelitas: ⁊ anaritia idolatria ẽ nõ Oniuerſalẽ.ar. ꝙ indeſi
erii reſi c alio cõtraxerit dem ſit vxoꝛ eius a antea catbe/ eſt dubitandum a auaritiam ſoꝛniy nite dicit generaliter debere
Rrrõ quaſt obiectu ſonia cuminnaz poſtea ſidelis ſit: flioſq, cationẽ ee:quis ergo ij quãlibet illi ſtelligi f de tutelis.qui ha⸗
funr tionis repellat. nazl ex ea cum eẽt cathecuminus ſuſcev, citam cõcupiſcẽti põt recte a foꝛni bet.S.vl xxxi.q.i.quod ſi doꝛ
ninmns in ver bare ſonnienn perit:⁊ poſtea alios filios⸗ cum ſide cationis genere ſeparare:ſi auaritia mierit. ”MM
erk an eſ hmedo liseſſet vtru ſint fratres appellanci foꝛnicatio ẽ:ex quo ĩtelligitur q; ꝓ Drlqz. aꝛ inſa cogit eunz
Nin ao bot da enrlla annon babedt oüte⸗ deſunero pa⸗ pter, llicitas ccupiſcetias no iant — aik and dte vg
Unen li⸗ cum ceteris hereditatis berciſcũ in ſtupris cũ alienis viris aut emi⸗ gaz moer 15
nn lent verer acd de conſoꝛium: quibus ſilionm no nis cmittunt: ſed oĩo pp quaſlibet rs norrale Recſann
meud foꝛnicationẽ eãs dimi men re eneratio ſpiritualis dicitur que aĩam coꝛpoꝛe male vtentẽ a le coꝛpoꝛalẽ ſemel ↄmiſſaʒ põt
e ſiſſet nõ compellitr abſtuliſſe:quod cum ita indicare at ge dei aberrare faciunt ⁊ pernicioſe eaʒ dimittere.xxxij.q.i.dixit,
g eã recipere. boc totuʒ qʒ conſentire abſurdum eſt: que ra turpiterqʒ coꝛrüpi poſſit ſine crimie ſed ꝓpter ſpiritualem non
babes exrað diuo tio eſt hoc malum defendi:⁊ vacua ⁊ vir vxoꝛẽ ſuò dimittere ⁊ vxoꝛ vi nis perſeueret. j.c pr.
gaudem Fn emagis opinione iactari quam ali⸗ ruʒ:qꝛ exceptã dñs facit cauſaʒ fſoꝛ Iu) On ſoluʒ. coĩquinat,
ine pni me de pe dt.· Ana auctoꝛitateroboꝛari:cum non nicatiõis quaʒ ſoꝛnicationẽ ſicnt iuu- Päalisaorriuge lo,
nalluo, non dt Poſſit inter peccata deputari quod pra aſideratũ ẽ generalẽ ⁊ vniner-· E Simulacy.. 4—
lex pꝛecepit 1 deus cõiunxit. Itẽ

co per baptiſmũ alte
rius exceptioneʒ ſibi

Imili modo.
O XZoꝛ. inſidelis.
oc. c. ⁊ ſequẽs

ex decreto euticiani pa.

Fidelis inſidelem diſcedentem ſeg
non cogitur.

lale itelligere cogimnr. cnz aut ait
excepta canſa foꝛnicatiõis nõ ait en

lis:q talez dimittit cauſa ſoꝛnicatio
nis eam dimittit nõ tantum illiꝰ ſed

Becede.hoc.c.intelligit
Pde duob fidelibꝰ quoꝛuʒ

„. . 0 alter labitur i hereſim. inter
copetentẽ aufern vol In ſidel's poteſtateſit poſt baptil,/ ins ipſoꝝ viri aut ſemie.nõ.n.foꝛni,/ quos cũ rainʒ fuerit matri⸗
ſe. ꝛcMationẽ iſtins ſle mã recſpere qua ante ſe e t. cantezʒ tantnʒ vxoꝛeʒ dimittere con moniü nec ſoluit altero la⸗
ne notaui.rrvi, vſſt, 121 quis getilis gẽtilẽ vxoꝛẽ dij cedit᷑iſj qiqs eaʒ quoqʒ vxoꝛeʒ di bete nectrabere poͤt lz ſecx
deinde in fi. q koꝛni⸗ milſerit ante aptiſmuz:poſt mittit:a qua ipᷣe cogit᷑ ſoꝛnicari:can ſit in caſu ↄuerſo.ſcuʒ alter
uviy maeulat xxiej baptiſmumi poteſtate eins enit ej la vtiqʒ ſommeatiot⸗ dimtnit veint macli chuertik üe in ind
. 4 g.li coͤugio: babere vel non babere. Item. ſi aliquẽ cogat vxoꝛ ſaeriſcare icdo cadb' diſſoluit⸗ e

põt.⁊ hoc totũ babes extra
de diuoꝛ. ꝙᷓto. Itẽ nũquid
