concubinarijs.j.e. c.
vVlti.⁊ no,ꝙ in pᷣmis
duobe. c. magiſter ac
cipit cõcubinã ꝓyxro
re quã ꝗs durit ſine
ſolẽnitate. vt.j.xxx⸗
iiij.di.S. cõcubinã. F
b.itelligit de vera cõ
cubina quã ſi ꝗs ha

duit poſt baptiſmuz

ꝓpmoueri non dʒz. vt

xxv.di. c. vlt.

4 2 Igs poſtac⸗

ceptũ maxime
idẽ.n.ẽ ſi ante baptiſ

ma habuit vnam et

poſt aliaʒ vroꝛem vel

cõcubina. vel deter⸗

minat verbum. j. po
ſtum.

1rRut cõcubinam.

poſt pᷣmã vxoxẽ talis
tamẽ ex diſpenſatio⸗
ne quandoqʒ ꝓmo⸗

netur. j. e. habuiſſe.
2. xxxiiij. diſtincti.fra:

ternitatis.

mo⸗h vyo*α aαμarze o

e 91Xrc no valet

Di.

„„„

8 Nritũ cõcubin.arg.q ſi as habuit virginẽ cõcubinã lIʒ poſtes

ſumat eã in vxoꝛeʒ.qꝙ nõ poteſt ꝓmoueri.vt.xxxiiij.di.curandũ
c.pꝛecipimus.⁊.xxx.q.v.qualis.

ra.⁊ ita ex vno eodẽqʒ fa

c¶.QNel ininſto.i.ex

indignatiõe vel ex ni
mia cõmotione ſecus
ſi ꝓpter necefũtatem
faceretvt.lv.dil.ſi gs
d ¶Illos. talis ctiaʒ
deponit. xlvij. di. de
etro.⁊.c.quoniam.
¶Penitẽtia. vt. lj.
di. ꝗ ĩ aliquo.⁊.l.diſ.
depis.
¶In furiã.tñ ꝓmo
tus non deponit᷑. vt
vij.q.j.quãuis.
Ommumitcr.
de his gita ve
xankt᷑ diſtinguẽdũ eſt
nã fi frequẽter cadũt
nõ debent miniſtra⸗
re.vt.vij.q.ij.c.j.ſive
ro raro ⁊ emittuntvo
ces cõfuſas.ſimiliter
nõ debẽt miniſtrare.
vt. ſ. vij. qõe.ij. c. ij. ſfſi
aũt raro nec emittũt
voces ↄfuſas pñt.ſjʒ
hr̃e debẽt coadiuto⸗
res.vt.vij.q.j.illud.
pꝓmoueri aut nõ pñt
tales exquo paſſi ſũt
ſemel.vt.S.c.maritũ
2 hec ẽ opinio.h.nec
in hoc hʒ ↄtradictio⸗
nez. In demoniacis
ſimilit᷑ nulla ẽ ↄtradi
ctio ĩter.h.⁊ alioſquo
ad ꝓmotionc.qꝛ oẽs
dicũt ꝙ nullus talis
debẽt ꝓmoueri.vt.c.
maritũ.⁊.c.clerici.In
cmotis autẽ diſtin⸗
guit᷑ inter. h. ⁊ alios.
nã dicũt alij ꝙ fiẽ nõ
dz ꝓmoueri gſemel
eſt arreptꝰa demone
ita nec offm̃ põt exer
cere etiã ſi iã ꝓmotꝰ.
fit. ⁊ qg hoc dicũt illaʒ
lraʒ.ꝗ tñ alit᷑ ĩtelligũt
q.h.nã dicũt ꝙ hoc
relatiuũ ꝗ refert᷑ ad ꝓ
xime poſitũ.ſ.epilẽti
cos ⁊ ẽ ſenſus lr̃e.epi
lentici nõ debẽt ſe in
gerere diuinis ſacra⸗
mẽtis exceptis illis ꝗ
ſine paſſtonibꝰ.i.qui
ſinevocis ↄfuſe emii/
ſione ⁊ ſpume iacta⸗
tione.ꝗ tñ ⁊ ipſi.i.iſti

1

Aboc nõ faciũt ſ̊ tm̃

cadũt.debẽt eẽ tãdiu
ſuſpẽſi donec appa⸗
reat eos ꝓꝑ annũ libe
ratos.i.nõ occupatoſ
in curſu demonuʒ.i.

appareat.ꝙ illa paſ-

ſio nõ eſt demoniaca
ſepilẽtica.h. vero di
u ĩ demoniacis pꝛo
motis ꝙ ſi p annum
ſteterunt ⁊ nõ fuerũt
paſſi fupꝛadicta.pñt
exercere diuina offi⸗
cia.vñ dicẽ ꝙ illud re
latiuũ qui refert᷑ pꝛo

b¶Vel merenicc.xxxij.q.j.c.nõẽ culpandus.ar.ↄtra.So.illud ĩ figu
cco punit᷑ ꝗgs meret.vt.ff.qui.vt indig.l.j.

nõ poteſt fieri epᷣs nec ſacerdosnec
diaconꝰ aut ꝓrius ex numero eoꝛũ
agin miniſterio ſacro deſcruinnt.
NDVeſeruientes ſacro miniſterio:
intelligunt᷑ ſubdiaconi ꝗ calicẽ dia
cono offerũt ⁊ acholyvti ꝗ cũ cereis
diaconos pᷣcedunt. Uñ ceroferarij
dicunt᷑ ꝗ etiaʒ vinuʒ ⁊ aquã pꝛepa⸗
rando calici ſubminiſtrant. Cõcn/
bina intelligenda eſt pꝛeter vxoꝛeʒ
vt iſte ſit ſenſus capituli.Si ꝗs poſt
acceptuʒ ſacrum baptiſma ſecũudis
fueriti nuptij copulatꝰ aut ↄcubinã

habnerit diſtinguendũ eſt antequã

vxoꝛẽ duxerit ſiue poſt moꝛtẽvxo/
ris. Unde beatus grego.ait.
SDuaruʒz in ronarũ maritus poſt
bpciſinũ ciericus nõ oꝛdinetur.
Aritũ duar matronaꝝ poſt
bap:iſmũ clericũ nõ oꝛdinan

duʒ cenſemꝰ:nec euʒ ꝗdẽ ꝗ vnã cõ

cubinà vel meretrice'in matrimo
ninz aſſumpſert:nec illũ g ſemetip
ſuʒ abſcindens qðlibet mẽbꝛũ indi
gnatione aliqᷓ vel iuſto vel minuſto
timoꝛe ſnperatus truncauerit:neqʒ
illlos: ꝗ vſuras accepiſſe ouincunt᷑:
aut in ſcena luſiſſe noſcunt:nec eũꝗ
publica pnia moꝛtalia crimina de
fleuit:neqʒ illũ q in furiã aliqnãdo
verſus inſaniuit vel afflictione dia/
bolica vexatus eſt:neqʒ eũq ꝑ em/
ptioneʒ ad imitationẽ ſimonis ma
gi pecuniaʒ obtulerit.
Item pius pprMiaea.
Arrepticij vel epilentici ſacris alta
ribus nõ miniſtrent.
U Ommuniter difmnnimꝰ vt nul
.Ius de his ꝗ aut in terra arrepti
a demonibus elidunt᷑ aut quolibet

mõ vexatiõis incurſibꝰefferunt᷑:vł

ſacris audeant miniſtrare altaribꝰ
vel indiſcuſſe ſe ingerant ſacramen
tis diuinis:exceptis illis q 6rbon
incõmoditati dediti ſine hmõi paſ⸗
ſionibꝰ i terra ꝓbant᷑ eliſi ꝗ tñ⁊ ipſi
tãdiu ernnt ab offcii ſin oꝛdine ⁊ lo
co ſuſpẽſ quouſqʒ vniꝰ ani ſpacioꝰ
.e ꝓ diſcretioneʒ epᷣi inemant᷑ ab icur/
ſu demonuʒ liberati. Iẽ nic.pa.
BDe eodem.
O Lerici ꝗ in adoleſcentia a de/⸗
monibns cognoſcunf obſeſſi:
ad ſuperioꝛem ſacri regiminis gra⸗

dum aſcendere nõ poſſunt.

Item gelaſius papa.
Doecogem.
O Sqʒ adeo ſane cõperimꝰillici
ta queqʒ ꝓrumpere:vt a de⸗
monibus ſimilibnſqʒ paſſionibꝰir/
retitis? miniſteria ſacroſancta tracta
re tribnat᷑:quibus ſi in hoc oꝑepo

ſitis aliqd ꝓpꝛie neceſſitatis occur

rat:ꝗs de ſua ſideliumqʒ ſalute cõ/
ſidit:vbi miniſtros ipſos curatiõis
humane tãta ꝑſpexerit calamitate
ver ari:atqʒ iõ neceſſario remonẽ⸗

ment yn rwaxe vimmej . miſhno ſarmRoj

ſ-ſyann

xxriiij.

xrix

pk pꝛo demoniacis ⁊ impꝛopꝛie ſᷣm cũ ponitur in ſine liberati.

Del indiſcuſſe.i.temere.
t Palſnonibus.i.ſine ſpuma ⁊c.
1¶Aui tamen.ſ.demoniaci ᷣm. b.

i¶Exceptis illis, epilenticis ꝗ raro cadunt.

m ¶ Spacio.v.j.q.ij.c.vlti.cõtra.ſed ibi fuit dubiũ.hic certum.

diſunt ne qnibuſlibetꝰ ꝓ quibꝰ xpᷣs
moꝛiꝰeſt ſcandaluʒ generet᷑ infir/
mis:poſtremo ſi coꝛpoꝛe ſauciatũ
foꝝaſſis aut debileʒ nequaquã ſan/
cta ↄtingere lex diuina ꝓmiſit:quã
toemnagis doni celeſtis diſpenſato/
res eſſe nõ cõuenit qð eſt deteriꝰmẽ
te percuſſos. .
Nezʒz innoc.papa felici epᷣo.c.iiij.
Qui tempoꝛe baptiſini vxoꝛes ba
bent:ſi poſtea religioſe vixerint cle
rici fieri nõ phibentur.
L Aici ꝗhabentes vxoꝛes bapti
zali ſunt: ac ſiſe inſtituerunt vt
in nullo eoꝝ opinio vacillet aut cle
ricis iuncti ſunt aut monaſterijs ex
quo baptiʒaii ſunt adheſerunt ſi nõ
ↄcubinaʒ ſi nõ pelliceʒꝰ nonerint:ſi
in bonis operibꝰ vigilauerint:non
ꝓhibentur hmõi ad clericatꝰ ſoꝛtẽ
aſſumi. Ceteꝝ añ ſuſceptũ ſacruʒ
oꝛdineʒ quoſdaʒ legimꝰ ↄcubinaʒ
habnuiſſe:quos tñ ſacri canones nõ
reijciunt:ſi poſt ſacrũ oꝛdinẽ ab eiꝰ
comixtione ſeſe imaculatos cuſto/
aiũt. Uñ greg.andree tarẽti.epᷣo
De quodãa ẽpo qui ante ſui epuco/
patus apicez cõcnbinaz habint.
B Abniſſe te ↄcnbinã maniteſta
veritate comperim⸗: te illinʒ
criminis participationem hie de q̃ᷓ
etiã otraria eſt quibuidã innata ſu/
icio.Sed qꝛ in rebꝰambignis ab
ſolutũ non dʒ eſſe indiciuʒ:hoc tue
ↄſcientie cõmittenduʒeligimꝰq de
re ſi in ſacro oꝛdine oſtitutus ciꝰ te
recolis ꝑmixtione maculatũ:ſacer
dotij honoꝛe depoſito adminiſtrã
duʒ nullo modo pꝛeſumas accede
re:ſciturus in anime tue pericnlo te
miniſtrare:⁊ deo nr̃o te ſine dubio
reddere rationem:ſi huins ſceleris
oↄoſcius in eo quo es oꝛdine celans
veritateʒ permanere volueris.
Di. xxxiiij.
Omeſticaꝝ quoqʒ pſo/
d naruʒz imoderataʒ fami/
liaritateʒ epᷣm vitare oʒ.
IWUinde nicolaus papa ad
alninuʒ archiepiſcopuz.

Etiã ↄlſanguinearnʒz imoderatã fa./

miliatit ateʒ epm vitare opoꝛtet.
QAoꝛũdãa relatione fideliũ no/
Q— ſtris auribns intimatũ eſt:qo
lanfredus eps qni innenis dicitur
venationi ſit deditus:qð viciũ plu
rimos etiaʒ de clericali cathalogo
genere dũtaxat germanos galloʒ
irrenerentes implicat.vexꝝ iſte ſi ita
eſt vt audinims merito iuuenisdr
qui in iuuenilibꝰ deſiderijs occupa
tus nulla granitate oſtringitur:naʒ
vt beatus dicit hieronymusvena/
toꝛeʒ nũquã legimus ſanctũ.mhi⸗
lominus autẽ de hoc epᷣo relatum
eſt apoſtolatui noſtro qð cuʒ qua⸗

dam fſilia ſua immoderataʒ teneat 4

Sqʒ adeo.opere.i.in
diu ino obſequio.
o¶Meceſſitatiſ.i.ifrmitatis
pWe ꝗbuſuibet. pᷣmarõ.
q& Saudatu.i.debilitatuz
vt. xlix. di.c.j.

FP ¶ Biuina.i.moſaica.

8MNusto. q. d. ex quovi⸗
tiati coꝛpoꝛe remouent᷑.mul
to magis vitiati mẽte.argu.
xxx viij. di. ſedulo.

t L Aici.inſtituerunt.i.in

loꝛmaucrunt.
u ¶ Si nõ pellicẽ.pellicẽ vo
cat quaʒ quis ad tepus haz⸗-
bet cã ſaturande libidinis.
x P Abuiſt.i ambiguis
. 1 S.xuij.di.ſicut cõtra.
ſed dic ꝙ triplex ẽ ambigui⸗
tas.ambiguitas iuris.ãbi⸗
itas facti.ambiguitas ꝑp⸗
one.vbi ambiguitas iuris
eſt. ibi de ſimilibꝰ ad fimilia
ꝓcedit᷑vt.xx.di.de libellis.
⁊ de tali am biguitate loqui
tur illud.o.xiiij.diſ.ſicut.ſed
vbi factũ ambiguũ ẽ.tũc nũ
quaʒ ferenda ẽ ſnĩa ĩ alicuiꝰ
pꝛeiudiciũ.vt.j.q.iij.graue.
hoc iõ dico.qꝛ ſi nulli ſit piu
diciũ.vt ĩ baptiſmo cõſecra⸗
tione vel oꝛdinatiõe.bñ fert
in dubio certa ſnia.ſ.vi ba⸗
ptiʒet᷑ vel eccleſa ↄſecret᷑ vel
denuo oꝛdinct᷑.vt de cõ.diſ.
iiij.punlos.⁊ di.j.ſolemnita
tes.⁊.lx viij.diſ.pꝛeſ byteri.iñ
qnq; dubitat᷑ de ſacto ⁊ fert
ſnĩa in piudiciũ alteriꝰ. vt er
de ſpon. iuuenis. ſz illud eſt
pp piculũ aie.vbi aũt eſt am
biguitas ꝑſone ſʒ factũ ẽ cer
tuʒ bene fertur certa ſenten⸗
tia.vt.v.q.j.quidaʒ.

yCõmittenduʒ. ſz qjre nõ

indici᷑ ei hec purgatio.qꝛ ex
illis fuit infamia. ⁊ ſic qñq;

gligꝗs ꝓpꝛie cõſcientie cõmit

tit. vt..dil.liij.deniqʒ.⁊.xv.
q. viij. c.j.⁊.xxxiij.q.iiij. virx
cũ pꝛopꝛia.

50 Bepoſito. i. ſuſpenſo ach

tẽpus quouſqʒ ſatiſtaciat.fie

ponit᷑.xxj.q.ij.quoniam.
a & Peeſumas. ar. ꝙ occul

tuʒ delictũ reddit hominẽ ir
regularẽ.arg.cõtra.di.pꝓxi.
erubeſcãt.dicvt ibi boc foꝛte
in eo caſu quando nõ peni⸗

tuit ſuper crimine.
Omeſticaruʒ.in
d hac.xxxiiij.diſti.
oſtendit ꝙ deri⸗

cietiaʒ domeſti⸗
cis pſonis nõ exhibebũt ni⸗
miaʒ familiaritatẽ.ſecũdo ꝙ
clerici nõ intererũt venatio⸗
nibus aut aucupationibus

tertio ꝙ bigami qñq; ꝓmo

uentur ad ſubdiaconatuʒ. vt
j.e. lectoꝛ.

c NDoꝛũdã.germanos.

i.teutonicos ꝗ ſuntve
ruʒ germẽ ve lvere nobiles.
arg. e de elec. venerabileʒ
de pꝛeben. venerabilis.

VBenatoꝛẽ exiſtenteʒ ve⸗

natoꝛem. ne obicijat de eu⸗
ſtachio. Ixxxvi. di. eſau.

9 CFama. non e aligd ibi

ſeni criminis exiſtimaretur
pꝛopter fedus naturale.ſed

qꝛ coꝛã oĩbꝰeaʒ mimis oſcula

batur ⁊ ponebat manus in
gremiü eius.ꝛ ideo non fuit

ci indicta purgatio. ſic extra

e pur. ca. cuz in iuuentute.
E* Epiſcopis.arg.ꝙ ſolus
metropolitanus nõ põt au
dire cauſam epi dtia ciuilẽ e
xj.q.j.ſi clericus ⁊.vj.q.iiij.
ſ inter. S
¶ Beſtiarũ. . lxxxvj. diſt.

qui venatoꝛibus.
R

Excõicatus.vt nõ inter
ſit cũ eis negocijs cõbus.

¶ CLCõocubina. hoc reſpicit

id qð diri.S. ꝓxi.diſ.c.j.

F¶Aſciſcitur.i. amplectit.

2

TLer canonica. vt. .c. ꝓpr.

vel etiã lex ciuilis.qꝛ cõcubi

natus a lege nomẽ accepit.
vt.ff. de ↄcubi. in ↄcubinatu
Sg.xx.q.v.aliter ↄtra.
ſed ibi loquitur quãdo
nõ cõſtat de mutuo ↄſenſu.

i Loͤiunctione. 'm leges

ita eſt ꝙ ſi impares ſunt per
ſone cõtrahentiũ nõ pꝛeſu⸗
mitur matrimoniũ niſi do⸗

talia inſtrumẽta interueniãt

C.de nup.imperialis.S.im
mo.⁊ illud.ff.de don.dona

tioues.ſecus ſi pares.ff.de

ritu.nup.in libere.ᷣm cano
nes ſemp pꝛeſumitur adul⸗
terium niſi appaream lega⸗
les ſolemnitates.vt.xxx.q
v. aliter.

„

K U Hriſtiano.coõcubinaʒ

ideſt mnlierẽ nõ ſolẽ⸗
niter ductã.ſed tamẽ mutuꝰ
cõſenſus interuenit qꝛ alias

coöcubinam nõ lz habere. vt

xxxij.q.iiij.nemo.
H„nee pati
tur ecce caſuſvbi plus
iuris habet luxuria caſti⸗
tas.qꝛ caſtus repelleretur ſi
cõtraxiſſet cũ ſecũda.ſed foꝛ
nicatoꝛ nõ ad idẽ facit extra
de bigamis ꝗꝛ circa. Iẽ per
iſtud.c.quidã dicunt dero⸗
gatuz eſſe illi. xx v. di. c. vlt. qꝛ
cũ iſtud ſit equitas ⁊ illud ri
goꝛ.merito equitas pꝛeponi

tur rigoꝛi.vt.xlv. di. . l. diſt.

ponderet.extra de fur.c.vl.

C..de iudi.placuit.

/. .

Di.
familiaritatẽ:⁊ ob id mala fama ei

oꝛta ſit:ꝓ q̃ re aſanctitate tua cete /
riſqʒ coepᷣis ſuis ammonitus atqʒ

coꝛreptꝰ eſt:ſj nullatenꝰ emẽdatus
qres in hoc maxime diſplicet ⁊ ma
gis ac magis deterioꝛẽ de ſe reddit
opinionẽ in quo beatitudini tue et
ceteroꝝ coepoꝛuʒ ſuoꝝ rõnibꝰnon
obedit:⁊a ꝑ inobedienuã in culpam
ꝓtoplauſti relabit᷑ opoꝛtet ergo ſtra
ternntatẽ tnã ſynodale cũ epᷣis ſuf
fraganeistuis connocare ociliũ:et
hunc ſalutaribꝰeloquijs epꝑm coueę
nire atqʒ illi paſtoꝛali anctoꝛitate p
cipere:qtenꝰ ab omniũ beſtiaꝝ vel
volucrũ venatione penitꝰ alienus
exiſtat atqʒ ab imoderata filie ſue
familiaritate ſemet oĩno coherceat
qð ſi parere cõtempſerit ⁊ taʒ ꝓveę⸗
nationis delectatione quã ꝓ ino⸗·
derata ſilie ſue ↄnerſatione vitãda
vobis ãmonentibꝰ obedire diſtule
rit:aveſtro collegio excõicatus ab
ſcedat quod ſiin boc cõtumax ad⸗
huc apparuerit:a miniſterio ceſſa/
re debebit. J
”ỹMM . Palea.
. G Piſcopũ pᷣſbyteꝝ ant diaco
Rnuz canes advenãduzʒ aut ac/
cipitres aut hmõires hĩe non lʒ:qð
ſiꝗs taliũ pꝑſonaꝝ in hac volnptate
ſepiꝰdetentus fuerit:ſi epᷣs tribꝰ mẽ
ſibus a cõione ſuſpendat᷑ diaconus
vero ab omni officio ⁊ cõmunione
ſuſpendai. Itez. WDalen.
Mnibꝰſeruis dñi venationes
1 ſiluaticas vagationes cũ caj
nibus⁊ vt accipitres aut falcones
babeant interdicimns.
Cõcubina aũt hic intelligit que
ceſſantibꝰlegalibꝰinſtrumẽtisvni⸗
ta eſt ⁊ cõingali affectn a ſciſcitur
hanc cõiugeʒ facit affectus:concn⸗
binaʒ vero lex'nominat.
De hac dicit in cõci.toletano.
Quinõ habet vxoꝛeʒ:loco uſꝰ cõ⸗
cubinaʒ debeathaber.
S ꝗj'nõ hʒ vxoꝛẽ ⁊ ꝓvxoꝛe cõ⸗
cubinã hʒ a cõmumone non re
pellatur:tamen vt vnius mulieris
gut vxoꝛis ant cõcubine ſit cõiun /
ctione cõtentus.
Itẽ iſidoꝛꝰde diſtãtia no.⁊ ve.te.
CO HMriſtiano nõ dicã plurimas:
AES nec duas ſimn hje licitũ eſt
niſi vnã tantũ aut vxoꝛeʒ aut certe
locovxoꝛs ſi ↄiunx deeſt ↄocubinã
KFx dictis auguſtinii. Palea.
Adite chariſſini mẽbꝛa xpi et
ARdmatris catholice eccleſie ſilij.
qð dico cõpetẽtibꝰaudiant ſideles
qð dico ſidelibꝰandiant cõpetẽtes
qð dico fidelibꝰa cõpetentibꝰa pe/
nitentibus:audiant ⁊ cathecumini:
gudiant oẽs? timeant ⁊ nemo cõ/
temnat:ſi ſit mihi in cõſolatione ve
ſter auditus:ne vobis ſit in teſtimo
ninz doloꝛ melius.Cõpetenuibꝰ di
co ſoꝛnicarivobis nõ lʒ:ſufnciãtvo
bis vxoꝛes:andiat deꝰ ſi vos ſurdi
eſtis:andiant angeli ſi vos cõtem/⸗
nitis:cõcubinas hie nõ lʒvobis ⁊ ſi
nõ habetis vxoꝛes:tamẽ nõ lʒ vo⸗

Eſz 2 ſacby „„₰ habeant smanch aunt ampitret
ad venatde

xxxiiif.
bis hie cõcubinas quas poſtea di⸗
mittatis ⁊ ducatis vxoꝛes tãto ma
gis dãnatio erit vobis ſi volueritis
hꝛe vxoꝛes ⁊ cõcubinas.Ceteruz ſi
nõtalis cõcubina ſuerit ⁊ etas illiu⸗
de quo agit᷑ future incõtinẽtie ſuſpi⸗
tionẽ auſerre dignoſcit:apoſtolica
cõceſſione ad oꝛdinez diaconatus
pꝛouehi põt. Unde pelagius pa/

paſcribit floꝛentino epo.

Qui poſt moꝛẽ vxoꝛi habuerit de
ancilla filios:diaconꝰ ſicri vmntat᷑
NRaternitatis tue relatione ſu
ſcepta:eius latoꝛem ſecundas
qdeʒ nuptias expertũ nõ fuiſſe didi
cimus:caſtitateʒ tũ eũ pꝛioꝛi nõ ſer
uaſſe cõiugio deſignaſti ⁊ quamuis
multa ſint q ihninſmodi caſibꝰob.⸗
ſernari canonice iubeat ſublimita/
tis anctoꝛitas tñ qꝛ deſectus noſtri
tꝑis:ꝗbus non ſoluzʒ merita ſed coꝛ
poꝛa ipſa hominũ defecerũt:diſtri⸗
ctionis illius non pati manere cen
ſurã:⁊a etasillius de aus agitur fu /
ture incontinentie ſuſpitionẽ aufer/
re dignoſcitur:vt ad diaconatus oꝛ
dinez poſſit ꝓnehi:conceſſiſſe nos
noueris:micenã vero ancillã eins
de q̃ ſe poſt vxoꝛs traſuũ filios ha
bere cõfeſſus eſt:iubemusvt tua di
ſpoſitione cui quaz monaſteriocõ/
tinentiã pꝛoſfeſſuravtradatur.
NHoc ex diſpenſatione miſericoꝛ
die.Ceterũ ex rigoꝛe diſcipline itel
liaitur illud aurelian.cõcilij.
Non admittatur adclłerũ ꝗ pꝛcter
vxoꝛcʒz alia cognoncrit.
Igs de laicis poſt vxoꝛeʒz ſuã
aua cuinſcũqʒ conditionis co
gnouerit mulierẽ:in cleruz nullate
nusP admittatur. Qõ ergo de pelli
ce ⁊ meretrice apud grego.⁊ inno.
ſcribitur:pꝑ ſpẽ future incõtinentie
oↄſtitutũ eſſe creditur:qꝛ difficile cõ/
tinentiã ſeruat qſeillicito cõcubitu
macnlare nõ metuit:vel ꝓhibetur
oꝛdinari ꝗ pellicez vel meretriceʒ
cognouerit maritali affectu:vel qꝛ
connPts floꝛez virginitatis amiſe
rit:vel qꝛmeretricari nõ deſinit lʒi
vxoꝛeʒ ducatur vrrũqʒ.n.impedi
mentũ cnilibet pꝛeſtat:quo mimus
ad ſacros oꝛdines ptingerevaleat.
Ande bilariꝰ papa ſcribit dicẽs.
OQni virgineʒ nõ duxu vxoꝛcm ad.
ſacrosoidines nõ accedat. .
Arandũ ergo in pꝛimis eſt ne
agdlſacros oꝛdines ſicut geſtis
pꝛioꝝnbus añ ſcriptũ eſt:qſquaʒ ꝗ in
vxoꝛeʒ nõ duxit virgineʒaſpiret.
Nez grego. vrbis romane pᷣſul
filitano epiſcopo.
Oigamꝰ vel penitens:coꝛpoꝛe vi
ciatus:lr̃as ignoꝛans:curie vel con
ditioni obnoxius cenicn; non ſiat.
D Recipimus ne vnquaʒ illici
tasoꝛdinatiões facias:nec bi

gamũ aut ꝗ virgineʒz nõ eſt ſoꝛtitus

vxoꝛeʒ aut ignoꝛanteʒ lr̃as vel qᷣli
bet parte coꝛpoꝛisviciatuʒ: vel pe
nitentie vel curie aut cuilibet cõdi
tioni obnoxium ad ſacros oꝛdines
ꝑmittas accedere:ſ̊ ſi quos hmõi

—

m rlerine 10W% Fronter

A. r'en vrore ſun alia gynerit ehere

m Peofeſſura. ali

bi dicitur ꝙ dz vẽdi.

vt.lxxxj.di.quidã.ali

bi dictur ꝙ redigit ĩ
lſeruitutẽ.vt.xxxij.di.
eos.ſʒ dic ꝙ diuerſi⸗
tas penaruʒ epo dat

optionẽvt er de offi.
deleg. de cauſis. vel

diſtiguas an ſint pu
blice ducte quaſvxo

res vel nõ.xv.q.vlti.
cũ multe ſed qualiter

pꝛecipit᷑ iſti intrare re

ligionez cum becres

nõ ſit pꝛecepti.vt.xxx
ij.q.j.integritas.dic

ꝙ ratione delicti co⸗

gitur intrare mona⸗

ſteriuʒ qñqʒ aliquis

ad agendꝗ penitẽtiã

vt.l. di. ſi ille. lxxxj. di.
ſi quis clericꝰ.vel ex⸗

pone inbemus.i.cõö⸗

ſulimus.
n B Jas nullate⸗
Rnas hoc deſtri
cto iure loquitur vt
illud.xxv.di.pꝛimuʒ.
o C Quoc ergo me

retricari.hec ratio nõᷣ

valet.qꝛ nũqᷓ; maritꝰ
coꝛrupte pꝛomouet᷑.

*(Snni di⸗
L. ginẽ. xxx.q. v.

qualis.

teratos.

rC Diciatum. enoꝛ⸗

miter.
s CSed ſi quos. iaʒ
oꝛdinatos ſupple ali
ier repeterct.

q Kccipimlit,
teras. ſ. pꝛoꝛ⸗
us. vt. xxxvj.di.ulit

G Jcuius vrdꝛẽ

admitti ſj no⸗
ne hic videt᷑ nimius
rigoꝛ ꝙ aliquis ſine
culpa ſua puniatur.

ꝓpter hoc intelligüt

quidã qð hic dicitur
quãdo maritꝰpatro⸗
nus eſt turpitudinis
⁊ leno.ſed certe tunc
repelleret ꝓpter pꝛo
pꝛiũ delictũ.vt.xxxij.
go ꝙ ideo ꝓhibet qꝛ
eſt maritus coꝛrupte
t ſi nõ cognouit eaʒ

poſt adulteriuʒ ppe⸗
tratũ bñ ꝓmouet᷑.vt

j. e.c. vlt. Sʒ pone ꝙ

vir accuſet vroꝛezs de

adulterio.nũꝗd pen

dente accuſatione te

net᷑ ei reddere debitũ
ſitalis ẽ gvult pmo⸗
ueri. dicut qdã ꝙ nõ
qrſi reddit ſit ei pᷣiu⸗
diciuʒ.ſicut nec cogit᷑
reddẽ debitũ ci quaʒ
audiuit eſſe ancillam

vt e de cõiugio ſᷣuo

ruʒ.ꝓpoſuit.ſʒ tñ ibi
alia rõc.qꝛ cũ ſᷣua nõ
eſt mr̃iomiũ.ſed hᷣ eſt
mr̃ioniũ.vñ meliꝰvr
ꝙ ſibi pꝛeiudicet eo⸗
gnoſcẽdo eã qᷓ ꝙ ülli
iniuriã faciat.ſ.dene
gando ei debitũ.⁊ ſʒ
hoc ſequit᷑ ꝙ aliquis
punit᷑ ex eo qð tenet
facere ex neceſſitate.?
eſt ↄtra id.xxiij.q.iiij.

nabuchodonoſoꝛ vbi

dẽ ꝙ nemo punien
dus eſt ex eo ꝙ neceſ
ſe bʒ facere. itẽ ex hoc
ſequeret᷑ ꝙ aliꝗqs ꝓ
vno facto mereret᷑ pe
nã ⁊ pꝛemiũ að ẽ cõ
item ex hoc ſequit ꝙ
aligs ꝓ vno facto et
meret᷑ et demeret᷑ qð
eſt Rtra id. ff. de neg.
geſ.ſiue.meret᷑.n.dũ
cognoſcit vxoꝛem.vt
xxxiij.q.v.c.j.⁊ ꝰvna
res hʒ ↄtrarios effe⸗
ctus.qð? ↄtra id.ff.
de ſo. ꝗ hoieʒ S. vlti.
io.poſſet tñ dici ꝙ ſi
maritus reddat debi
tũ vxoꝛi comupte nõ
piudicet ſibi ꝗn poſ⸗
ſit ꝓmoueri.qꝛ tune
potiuſ dicit cognoſci
ab vxoꝛe qᷓᷓ cognoſce
re ipſaʒ.vt.xxxij.q.v.
ita ne.ſicut nec facit
ſibi pᷣudiciũ ꝗn poſ⸗
ſit eã accuſare ð adul
terio.lʒ ſit arg.cõtra.
ma. cuʒ mulier. ff. de
adul.ſi vxoꝛ. S.vlti.
d iuris ſi de hoc in
ſtionibus notaui.⁊
ibivideas ⁊c. Poſſet

tm̃ pbabiliter dici

ſbi p̃iudica quo ad
legẽ ꝓmotionis que

factũ ſolũ requirit nõ

Bi.
reperieris non audeas pmonere.
Item in neoceſarienſni concilio.

Mon fiat ſacerdos:cnius vxotem

euidẽter cõſtat adulteriũ admiſiſſe

8 Icuius vxoꝛem adulteriũ cõ
m

iſiſſe cuʒz eſſet laicus eniden
ter fuerit ꝓbatuʒ:hic ad miniſteriũ
eccleſiaſticuʒ admitti nõ põt:qð ſi

in clericatu eo iam cõſtituto adul

terauit:dato repudio dimittere eaʒ
debet. Si vero retinere eius cõſoꝛ/
tium velit:nõ poteſt ſuſcepto mini
ſterio perfrui.
Itẽ ex concilio martini pape.
Deeodem. B
8 Jlaicivxoꝛ in adulterio fuerit
depꝛehenſa:hic talis ad mini/
ſterium eccleſiaſticuʒ nullo modo
adducatur. Si autem poſt oꝛdma/
tioneʒ alicuius clerici vxoꝛ adulte/
rata fuerit dimittat eam. Si autem
cuʒz ipſa voluerit permanere a mi⸗
niſterio exiſtat alienus. Pꝛe⸗
miſſis auctoꝛitatibus bigami⁊ qni
virgines non ſunt ſoꝛtiti vxoꝛes a
ſacris ordinibus ꝓhibenf. Sed
queritur ſi quis ante baptiſma vi/

duaʒ duxerit vxoꝛem an poſtea ſit

pꝛobibendns a ſacris oꝛdinibus.
De his ita ſcribit inno.papa victo
ri rothomsgenſi epiſcopo.
NQui ante baptiſma ſeu poſt baptil⸗
ma viduaʒ duxerit vxoꝛem nõ ad/
mutatur ad clerum.

8 JIquis viduam licet laicus

duxeritvxoꝛẽ ſeu ante baptiſ⸗
muz fen poſt baptiſmuʒ nõ admit/
tatur ad clernʒ:qnia eoodem vicio
videtur excluſus. In baptiſmate.n.

crimina dimittuntur:non accepte

vxoꝛis conſoꝛtiũ relaxatur qnod ſi
nõ putatur vxoꝛ eſſe computanda
que ante baptiſmuʒ ducta eſt:ergo
nec filij qui ante baptiſmum geniti
ſunt:pꝛo ſilis habeantur. Pꝛo⸗
hibentur etiã bigami a quolibetoꝛ
dine clericatꝰ. Juxta illud ambꝛo.
ad vercellenſes.
Qui ſecunda cõiugia ſoꝛtitur cleri⸗
cus non ſiat. V
64 Gęgnoſcamus non ſolum de
pnco ꝛeſoyteroapoſto
lum ſtatniſſe:ſed etiaʒ patres in cõ/
cilij niceni tractatu addidiſſe:cleri/
cum quẽquaʒ non debere eſſe qui
* ſecunda còiugia ſit ſoꝛtitus. Si⸗/⸗
militer etiam viduaruʒ mariti vel
ancillarum vel meretricuʒ ſi invxo
res accipiunt clerici fieri nõ poſſunt
Ande in canonibꝰ apoſtoloꝛũ
legitur. .
Spectaculis publicis mancipataʒ
vel reiectã vel ancillã ducensvxo/
rem diaconus nõ fiat. WHl
8B quis vidnaʒ ⁊ eiectaz acce⸗
perit aut meretriceʒ ant ancil
lamꝰvel aliquaʒ de bis que pnbli/
cig mancipãtur ſpectaculis nö põt
eſſe epiſcopꝰ aut pꝛeſbyter aut dia⸗
conus aut ex numero eoꝛnʒqni mi
niſterio ſacro deſeruiũt. OQue aũt
ſit vidua qᷓ eiecta vel meretrix bie
ronymus ad fabiolã de veſte ſacer

xxxiiij.

dotali o ſtendit dicens.

Que ſit vidna vel eiecta vel me/
retrix.
OU Idua eſtenins maritus moꝛ/
tuus eſt.eiectaẽ que a marito
vinente eijcitur:meretrix que mul
toꝛnʒ libidiniparet. Sed poſtea
tempoꝛuʒ detectui cõdeſcendẽs pa
a marlinus in minoꝛibus oꝛchmi/

us conſtituti eos permiſit non re/

gulam pꝛefigendo dicens.
Inter lectoꝛesvel hoſtiarios depu
tetur ſubdiaconus ſecundã ducens
vxoꝛem,
Iſubdiaconus ſecundaʒ vxo
reʒ duxerit:inter lectoꝛes vel
boſtiarios habeatur ita vt apoſto/
lum non legat. Neceſſitate tamen
exigente bigamus vſqʒ ad ſabdia
conatuʒ põt pꝛomoneri. AUnde
martinus papa ait.
Uiduaʒz ducens vxoꝛem ſubdiaco
nus fieri nõ poteſt.
Ectoꝛſividuaʒ alterius vxoꝛ?
acceperitin lectoꝛatu perma
neat aut ſi neceſſitas fnerit ſubdia
conus ſiatꝰ:nihil autem ſupꝛa.ſimi
liter ſi bigamns fnerit. Quibus
autem pꝛopua cõiugia pꝛohibent᷑:
interdicitur etiam nuptialibus con
niuijs intereſſe. Unde in agathẽ.
conci.legitur.
Nuptiarum cõniuijs pꝛeſ byteni in

tereſſe non debent.

Reſbyteri diaconesſubdia
cones vel deinceps quibꝰdu
cendi vxoꝛes licẽtia modo non eſt
etiam aliaruʒ nuptiaruʒ euitent cõ
ninia:nec his cenbus miſceant᷑ vbi
amatoꝛa cãtantur ⁊ turpia aut ob
ſceni motus coꝛpoꝛnʒ choꝛeis ⁊ ſal
tationibus offeruntur:ne auditus 2
obtuitus ſacris miniſterijs depnta
ti turpium ſpectaculoꝛum atqʒ ver
boꝛum contagione pollnantur.
Aidua vero eſt intelligenda:ſi
poſt ſolemne fedus nuptiarnʒ moꝛ
te interueniẽte a viro ſuo diuiſa fue
rit.Ceterum ſi antequaʒ cõneniant

fatali neceſſitate ab alterutro diuiſi

fuerint.licet ex ſponſalibusvxoꝛ ſit
appellata:non tamen poſt moueʒ
ſponſi.etiam ſi in pꝛopꝛia domo ſu
Ducta:⁊ etiaʒ cum eo velata vidua
appellata eſt:nec ex eius copula a
ſacrisoꝛdimibus aliqmis pꝛohiber᷑.
Engde pelagius papa ſcribit.
Qni cum alio velat non tamẽeilli
nuptã vxorẽ duxerit:ſacerdos fieri
non pꝛobibetur.
Alentino clerico cui mulier
cmm alio ante velata non ta⸗
men illi nupta ſed virgo ꝑmanens
oſt moꝛem eius cum quo velata
erat ſponſa coniugali eſt copula
ſociata quia iterum velamen acce
pit nullum in pꝛomonendo gene⸗/
retur obſtaculuʒ quia nihil eſt qua
cum ad hunc articulum pertinet:
quod ei de canonicis obniet cõſti /
DMi. xxxv.

xxx
que ad legẽ moſayc vt. xv.
q.j. F. ſ. nõ ob. ꝙ muitꝰ hoc

fecit vel paſſus fuit.ar.xxvj.
di. acutius.hoc tctuʒ deter/⸗

minat dec.er vt lit. pẽ.c.ij.hD.

b 8 J aa. boc hñ habes
in auc. de ſan. epiſ. F.
clericos aut nõ alit᷑ oꝛdinari.
¶ aicus.ideo dixit de lai
co.qꝛ minꝰvidcret᷑ de eo.vel
ideo qꝛ ſidericus hoc faceret
nõ ſolů nõ ꝓmoueret᷑ ſʒ om
ni pꝛiuilegio eccleſiaſtice di⸗
gnutatis puaret᷑.vt.lxxxiuj.
di. quiiquis.

d ¶Diclo..defectu ſi. lvj. di.

qꝛſimplicit᷑.⁊.xx vj.di.acutiꝰ.
(vaoſennu⸗ de pꝛe
ſbxrtero.ſupple ⁊ dia⸗
cono vt.lxxxj.di.c.j.

Aaddidiſſt. auguſtin ta⸗

men dicit ꝙ ſim interpꝛeta⸗
tionẽ aplus ĩtellexit de quoli
Vet oꝛdine.vt.lxxxj.di.aplus
g s ancilla ſz quare
1 ic ꝓhibet᷑ cũ tũ eoip
ſo ꝙ aliꝗs ducit ancillã ſuã
in vxoꝛẽ ipſa libera efficitur
vt. C. de la.li. tol. auẽ.ad hoc

2. C. de oper. li. liberte. ſimi

literes mrioniũ cũ alena an
cilla.vt.xxix.q.ij.c.j.⁊.ij.rñ⸗
deo ꝓpter progatiuã ſacer⸗
dotij.vel ideo qꝛ nõvidet᷑ ibi

eſſe plenuʒ matrimoniũ.vt

xxxij.q.ij.ſicut nõ oĩs.⁊ ideo
nõ videt᷑ ibi eſſe plenũ ſacra⸗
mentũ vel hoc ideo cõtingit
qꝛ vilis perſona pꝛeſumi ꝗ
cõtrahit cũ ancilla.
b Idua eſt meretrir.ali

bi dicit᷑ meretrix cuiꝰ

turpitudo publice venalis ẽ

vt.xxxij.q iiij.meretrices.
i ¶QAue mu tox.q̃ admi⸗
ſerit plures quã.xxiij.milia
hoĩuʒ.vt.xlv.diſt.diſciplina
vel q̃ admiſit.xl.vt extra de
clerico excõ.latoꝛes.
Kk J ſubdiaconus ·colli
ZSe caſuʒz ex eo qð ha⸗
bet. S.xxxi.diſ.S.ſimilit᷑ ĩ fi.
¶Inter lectoꝛes. de iure cõ
muni pdit pꝛiuile.clericale.
vt. lxxxiiij.diſt.qſqs.ideo ſit
boc ex diſpeniationc.ꝙ re⸗
maneant in ſacris minoꝛibꝰ
oꝛdinibus.
m Ectoꝛ ſiat.ſic ergo pa
E pa diſpẽſat otra apluʒ
vt b.⁊.lxxxij.di.pſ byter. In
nocentius tñ dic nõ h dũpẽ
ſare cũ bigamo.vt e de big.
nup.⁊ idẽ ꝙ h dicit martinꝰ
l. di. ſi gs viduã.luciꝰtñ diſpẽ
ſauit cũ panoꝛmitano archi
epᷣo ꝗ fuit bigamꝰ. Iteʒ ha⸗
bes hic ꝙ lʒ ſit diſpẽſatuʒ in

vno oꝛdine.nõ ideo itelligik

diſpenſatũ in ceteris vt. xij.
di. nos ↄſuetudinẽ.⁊.l.diſt.
gcũqʒ penitens.ſic diſpẽſa⸗
tur in pᷣmo mr̃ionio ⁊ nõ in
ſecũdo.vt.xxx vj.q.ij.ſiautẽ.

n Rel bxyteri etiaʒ alie⸗

naruʒ ⁊ ſi derici fue⸗
rint in aliquo cõuiuio ⁊ ad⸗
ueniãt ioculatoꝛes.fſurgãt:
recedat de menſa vt de oſe.
di. v.nõ opoꝛtet.

NE imo ue nn ba

bes eỹ de biga. debitñ

Conuiuyi nnpna⸗j yle mlercſſe no No

. xxxv.

m ¶Ad. a. qð eſt pᷣma latinox.? c ar.q reſtituta re ad pᷣſtinũ ſtatũ.pio
ra iura reſtituunt vt. xxvj.q.vj.ſi ꝗs de coꝛꝑc.ff. de ſe.ru.pᷣdi.hiꝗ ar.ꝙ
tati ⁊ dicit ꝙ minoꝛes coꝛpoꝛaliter puniunt᷑ maioꝛes poſt admoni⸗ nõ ſit iniuria rei ſi reſtituit᷑ ad pᷣſtinũ ſtatũ.f.ð pac.ſivnꝰ.S.ꝙ ĩ ſpẽ dotis
tioneʒ.xxx.diebus cõione pꝛiuant.vt.j.e.c.vlii. mnmnNec comedimus.i.ſuademꝰnõ comedere. ↄſiliu eſt.
b ¶ Quia venter. pinguis venter groſſum generat ſenſum.xliiij.di.S.ſti ergo. o Dedicat eſt.i.in vſum aſſumptum.

⁶ AVibus. Nie agi᷑ de tertio.c. aplice regule.opoꝛtet oꝛdinadũ nõ eſſe
vio lentü.interſerit etiã de pena illox ꝗ frequenter indulgent ebꝛie

ꝓhibeant ⁊ vtrũ reputẽ
tur bigami ꝗ ante baptiſ
. mũ habuerũt vnã ⁊ poſt
baptiſmũ habuerunt alterã ⁊ an li/
ceat ſoꝛtiri vxoꝛes ĩ ſacris oꝛdmibꝰ

c Piſcopus.alee.cleri p Lageie pꝛinci
ci non debent ludere , ẽZ ́ỹ pes.i.platos.
vel ludis intereſſevt extra 4 Aibus oꝛdinibꝰbigami ꝓpbeticus ſermo deſcribit:qð eij rVt de aſe. di. j. cpa.

ciendiſunt de ſpatioſis domibꝰ lan q Pꝛophetic'. ſ.
tiſqʒ cõniuijs ⁊ multo laboꝛe epu/ michee.
lis ↄquiſitis:⁊ ſi visſcire quo eiſcẽ . Eautiſqi. deli⸗
di funt ꝓpter malas cogitationes? (alls.

= . 9
7 opera ſua:euangeliũ lege in tene- S ¶Epulis.i. terre⸗

cipes erũt ludentibꝰ nec ĩſpe
ctoꝛes ludi.vt in aucẽ.de ſan.
epiſ.interdicimꝰ.ſed nũquid
. põt repeti id qð in alea pdit᷑.

vi.⁊ ho. de. clerici. nec parti⸗

dicu ſz p. i nis delicijs que mul:
Dimeee aneati⸗ Zſtitutis multoꝝ auctoꝛitatibꝰbꝛe bꝛas.i.exterioꝛes: vbi erit fletus et to laboꝛe chrank.
arg. xiiij. q. v.nõ ſane. cũ.ꝛn. uiter monſtratũ eſt. Sequit᷑ autẽ in ſtridoꝛdentiuʒ:an nõ ↄfuſio ⁊ igno cõſe. di. v. ne tales.
turpitudo vertit᷑ er pte vri⸗ deſcriptione illa apoſtolicavt ſitſo minia eſt ieſum cruciſxũ pauperey t Erterioꝛes. ideſt
uſqs melioꝛẽ ↄd tio poſſid⸗ bꝛius ꝗ oꝛdinãdus eſt nõ vinolen: ⁊ eſurientẽ fatnis pꝛedicare coꝛpoꝛi erxtoto erxtra lucem.

tis. meli credo ꝙ poſſtre⸗ tus: qð ex auctoꝛirate veteris teſta,⸗ bus: ieiumioꝛuʒ doctrinaz rubẽte⸗ ar. xl.di. quelibet.
peti. vt. fſ de aleatoniby.l.l. menti introductũ eſt. miniſtri. n. té, buccas tumentiaqʒ oꝛa pꝛoferre: ni u Buccas. plen?
in f. enavſqʒ ad.lannos. vt ec pli phibent᷑ vinnʒ ⁊ ſiceraʒ biberẽ. a in apoſtoloꝛuz loco ſumus nõ ſolũ ener ſaile de leln⸗ )
Dicit greca ↄſtitutio.C.de re ne ebꝛietate grau ant᷑ coꝛda eoꝛũ vtꝰ ſermonez eoꝝ imitemur:ſed etiam nijs dilputat..xij.q.ij.

OO.

lixꝛ ſump. fu de alea. ſx enſus eoꝝ vigeat ſemp ⁊ tennis ſit cõuerſationeʒ ⁊ abſtinentiaʒ. Kazaegie Par
gs criſtens in alea rẽ ſuꝗ vẽ s on vig it Idem. eeod le⸗ idiaconus cũ viſi⸗
diderit nõ tenet᷑ de euictione velqꝛ venter mero eſtuans facile S ſer me: Selfnan 9 to pu/ tat parrochias nõ eſt
vt. ff. quay rex actio nõ da. deſpumat ĩ libidines. AUñ noe ebꝛe U. nte nbiqn a e, er illis pꝛeſtanda pꝛo
ſi. flio. S.j.lʒ autẽ H ꝓhibeat᷑ F.t àâat nudanit femoꝛa.Loth aũt quz matin libidimeʒ.vbi ebꝛetas curatio. vt. x. q.iij. il⸗
ludus. t ꝓ cõuiuio haben ſodoma non vicit: vina vicerunt? 2 ibi libido dommatur ⁊ furoꝛ. lud.hocverũ eſt ante
do pot ludi. ff. e.l. vlii. OQuog aut vinolẽtus eſſe pꝛohi⸗/ Idgem. fodenn Waleg. viruiane focre⸗ eẽ
¶ Beſeruiẽs..valde ſuis petur: nõſemel ſed frequenter vino nalenli. ſacerdotè ? apoſto decen.exigit⸗grecx.

Vt illa ppoſitis augmẽtet.ff.
Depoſi. l.j.in pn. qniq; puat

vt bi. Sepe pcoꝛmoꝛtcẽ̃,.moꝛ

repletns dʒ intelligi. Minc etiaʒ
in canonibus apoſtoloꝛuʒ legitur.

lus damnat? vetus lex pꝛohi
bet:ſacerdotes ꝗ miniſtrant intem
plo dei pꝛohibent᷑ vinũ ⁊ ſicerã bi⸗

x Exto.llud in.
ducitur ad de⸗
teſtandaʒ ebꝛietatem

tem quoqz depꝛecoꝛidez. Diaconus pꝛeſ byter et epiſcopus . ſiiue gulaʒ. pꝛimo qa
e Aa Teana n ergo p ebuetati alee deſernientes: niu de bere:ne crapula ⁊ ebꝛietate aggra peã deicrauit huma
gquolibet delicto ſtatiz epi de ſierint comnmone pꝛinentu. nentur. coꝛda eoꝝ. Sicera hebꝛeo nacõditio, ſecũdo exẽ

bent fulminare. vt vel excõi
cent vel deponãt.ad idẽ fac.
x vij. di. eps.⁊.lxxxij.diſt.c.
vl. Si quotiẽs peccãt hoĩes
ſua ina mitt

exiguo tpe nullus erit. le⸗
f¶ Pꝛinetur. autver berek.

nat aut cõione pᷣuet᷑:ſimilit᷑ ⁊ laicꝰ. unz kancelis unenine
. e.c⸗vVti. Item biero! ceraz non bibat. Sponſa xpivinnz nmenſo tohd vain⸗
g IBeroꝛd o. nec carni⸗ Eins carninz 2 vini potus poſt di ,/ fugiat vt venenũ.vinnʒ ⁊ ebꝛietas x ¶ Serto dic i. die
bus tñ lamech fuit ve luniũ conceſins legitur: poſt chuſti incendiuz eſt. Nem pꝛoſper. veneris. nam dñico
natoꝛ ſed illud fuit epter pel aduenrũ inbibing. ageodem. die dñs cepit facere
les nõ ꝓpter cannes. Bexoꝛdio cõditiõis humane Axuria facit ⁊ nutritvini pꝑcei muncdũ.vt.lxxv.dilſ.
b·¶ In ſignü. vt pcaʒ fide⸗ Rnec carnibus veſcebamur nec I ptio nimia nõ natura. Itez die. alij dicunt
les diſcernerent ab alijs. vl dabamorepndiũ: nec pꝛepncia no- ambꝛoſius in ſermone de ieiumo q oia ſimulcreauit. vñ
fuit ſignũ ĩterioꝛis circũciſio ori . .. n „n e d ſalomõ g vinit ĩeter
ericg l dt bis eripiebant᷑ in ſignũ ⁊ hoc curſu ita incipitur:dininum ad patreʒ re 5
nis. vel fuit fignũ futuri ba „ I l nũ oĩa ſimul creauit
tollebant᷑ peccata. ſicut nune luuiũ aũt cũ datione legis date per in paradio abſtinemt a: poſt para nint nõ fimul dicioĩa
per baptiſmuz vt. ſ. de co ſe. Mopſen quâ implere'nuilus pornuit dium egendilaegigincent. poterant? ideo ſeri⸗
di.iij. apud nos. carnes ingeſte ſunt ad veſcendũ: et Erxto die beſtie/ ſunt create et pturavtitur tali diſt.
¶¶ Iwplere. s. diſt.iij. eritt. repudij còͤceſſa duritia: ⁊ cultellis ä beſtijooꝛta eſt edendi ptrůs er de ſum. Mi. j.
ↄtra dic ꝙ facile nõ pot iple circũciſionis appoſitus:q̃ſ dei m ⁊⁊ vſus eſcarum.vbi cibus cepiibi v¶ Beſtie. lanima⸗
errivien Glroennn Po⸗ nus plus in nobis creauerit quã ne finis factus eſt mundi:ibi cepit ſua ain nena v Nie
vt adipiſcerenkvita eterna. ceſſe eſt. Poſt quã aũt chꝛiſtus ve incrementa neſcire vbi ceperunt di nepiüess.

qꝛ p circũciſionẽ nõ apiebat
ianua celi.̊ ianua iferni eẽt
pꝛecluſa.ſec hodie ꝑ baptiſ⸗
muzʒ.ex de vap.maioꝛes vel
ideo iſtud dicit qꝛ ↄtrarietas

O Piſcopus aut pꝛeſbyter ant
diaconꝰalee atqʒ ebꝛietati de
ſeruiens anut deſinat aut certe dam

netur. Subdiaconus aũt ant lectoꝛ

aut cantoꝛ ſimilia faciens:aut deſi⸗

nit in fine tempoꝝ ⁊ o etiã renolat
ad.a.extremitatẽ retraxit ad pꝛin⸗
cipiuʒ nec repudiũ nobis dare per/

mittitur.nec circũcidimur:nec ⸗ .

medimus carnes:dicente apoſt

ſermone omnis potio nuncupat:q̃
gs inebꝛiari põt.ꝗqcꝗd inebꝛiat:ſta/
tum mentis euertit.fuge ſimiliter
vinuʒz in quo eſt luxuria. Nolite ait
Apoſtolus inebꝛiari vino in quo eſt
luxuria:qꝗ altari deſeruit:vinuʒ ⁊ ſi

nina opera circa enʒz feriari quo iu.

—

dicio declaratuʒ eſt qð ꝑ cibos mũ
dus haberet minui per quos deſiit
augeri: infra vt ſciamus non eſſe
nonelluʒ ieiuniuʒ :pꝛimãa illic legeʒ

plo noe. tertio qꝛ ſui
tus ẽ inducta ppꝑ eaʒ

quarto exẽplo loth.

deinde cõmendat ſo
bꝛietatẽ excplo abꝛa⸗
he qui cibũ miniſtra

3Kepit. mundus.
a ¶ Feriari.i.ceſſare.

b ¶¶ Beſijt. tunc fuir

homo ſpoliatus gra

tuitis ⁊ vulneratꝰ in

fuit iĩ lege.cũ. n. vceptuz fuit lo:bonuʒ eſt vinnz nõ bibere 1 car Sſtituit de ieiunio ⁊ infra.eouſqʒ ne naturalib de penitẽ.
ꝙ ſabbati die nõ ſieret alicd nes nõ comedere.vinũ.n.cũ carni imo pꝛeuaricari nouerat cnʒ adhuc di.j adam.
opus itẽ heepru fuit w. vij. bus poſt diluniũ dedicati eſt. oꝛta nõ eſſet qne pꝛuima eſt pꝛenari c ¶ Jeiuniu iabſti⸗
