Mopie el ate 2 on igne dan ta collat n crimine. alite ne ſuſc
nlinſun Auneber ohi⸗ 5 no 20 necefſt⸗ bant. tempo⸗ ate 7 la niſt ita ce nono reneherend eiine nlipi⸗
ril „vl ie e cur ſt: qui tum quono ellere ab tempo. o
unmmg ſnnenn Meanian Que kg ecefſ Ke itate enecet ndum ei teſſe ra tera enim rep extra dete arie ſunt
Anlul ſds Wiannenench dem odpꝛon ceſſanten 2 Hanne m. Ce ſeda mn. N dic ware ſinn
„Aul eſt:ce c'' vr rit: eo⸗ rfectun opter! tenoꝛe. vel 1 agitu
Mignin ſunt. xi on ſine is ſtatutum rif quod 2 it rite perſee olel c0o; ien die mit
W ſmus n ntü C ris fare par itim fuerit vnien tqua pene. hod aue.
ſſcgufii baptiſn ſacrame bet ceſſa ꝛdo leg liO enta talia fiunt Iſtud Pel ep̈ben. gr it. cum
e⸗ linhe be, te debe ius eſtoꝛde liqs alio ſacrame iqʒ ta ipiund. Iſtuc extrad bebun ſanm
£ ecefſſita öͤſe. di. iij. ſitated nia alius e o ſi ali nilis ſi vnicniq tia accip ſed p,/ Hon ba in eo ĩ quo
Anne Kievteem. ebat: q o. EGo ſ im gelconſteen rſe ſolum vt ve punitur
ntuter⸗ n⸗. ge ſurpa i bonoſo! iſtra. e vel conn opter eceſſe ẽ Aquis
auitnin wſginien n ſhn ab eo qui minntrat aner don nr Earon tia qnä e et Alann
W 4◻ ifferentiaz in einpore eſſabit a illins te ſolum 8 datur. ſcientia q 3 delichn ninin gon po⸗
nn ravinune ⸗ ſ rn pe nfaſiraren pꝛomo⸗ Hele Eeu 1 ſea ndn aunen mnmnaren
rni men liam vo⸗ nione: qn ermiſſa. dſe ſumat: omni enl ſca/⸗ Wimenttemn ene⸗man .
icutne geſiegaul §. is br be eo. ſine ſpe tuma on ſolu ſine famia ꝓPpter! . el maioꝛem di. litteras.
hnnifl 1 aliam in ill D e vt ait leo. redeunt reci verono mniin ꝛzum vti de temp eſt. ideo
tec⸗ ricus. oꝛis. tion ticis re inibus re jiam ſineo nad quo tiam trad ena eſt. 2 qu&
ndent en bonois⸗ ni ab here ſuis oꝛd ig etiam atrum: ad ſint ſeg etiam uia bec pen errendiqug
5 5 e n q, lius h. con
knninn Aamlapteude £● Rrionistnt ommuniois dalum fr ſolum vt pꝛ dat: Añ debet amp delictum. b. .
huſin 6 6 non ca tßi c pꝛom ne. tice com it hoc m non ſo erdotium 1 ueniatur dictio illi fa⸗
ii aartet dectis toleratis t. olunk, beret lauerit h te nt ſac in icit ꝙ hec dicti em.
iſerk electis tolerati ontra Pi quis he macu dem tpꝛoſi tra dicit ꝙ relatione
„ idi.carg. cont iõe ſe m⸗ eat ſi aden väyteltpꝛ ichea. it ſimplicem relatie ueſti⸗
le ij. Di. C.). . tiones ntag hab⸗ in uim Lit ſimplicen nit. rxij. q
ar nneehe lmagno getnenanonten bie idum eſſe aliqnem nigun anene
ee altn ibi ius iu. ſibi om ine S miendume lione. v. c. . S. e.]. xxvij queſt
in uun —––= pia nemen. oꝛd — nauam. afein eo õ
guig, — e gno ” egakrigargahme ordine er imn diſtrentle.
sſ canda i⸗ ſit del one. ij. .2. vij. q. . YMU dfiam
Nan, geiran brus end Aalmm eum Aboechem un en afſignando
Nek adep ſtti ſcandalume velboccn enſa⸗ i.q dhuc
n et ſeſtam on pmitti . Ppter ſcar ſuſcipitu enſi⸗ Ecce. a
nnn R nninarheebnatr gnn meneteſſtate⸗ diſpen
grui n orinen i beo neceſſitate
tum oeſde deber.
tuft

n i

..

moſtundq; i aliquos quod collige ex ſlo verbo aſſeclis abobſequoꝛ: ergo baptizati ſunt baptiſmo rpᷣi iam a ioanne baptizati cum ijdem el⸗ ſ
4 quoſcunq; ſ aliquos quod collige er illo verbo aſſeclis ab obſeqnoꝛ Se r Rein. oteſt B foꝛte ꝙ ante paſſionem xpi nulli erat baptiiſ⸗ du
ſſecd 8 aliter ſi eent ſui dign pius eis tenerẽ ſent circuciſi. nte! h Au
obſequeris. vnde T afſee dortiig nel “ mus neceſſarius.ſed tantum baptiʒati ſunt ab apoſtolis ne pPurtarẽt ali —
bar gFari l iioni dnefcnoraonen wän dat damnũ ⁊c extra de iniu.. gqui baptiſmum fine ſpũ ſancto Bi liccten — ridov ec⸗
In ſcandalum. qui erg egro . yeaa baptiſmo xpi.i.poſti xpᷣs baptizatus fuit omnibus baptiſmfutt
Tri hecgeſſlia, c.placuit. ar. ↄtra. xriij.q.v. de occidendis. te 2 baptiſmo xpi.i.poſtꝙ xps bapt neceſſarius.ſiue ioã⸗ ”U (kit
c Jflmud. dlarv. . niaiine chꝛiſtiſec bal kan
.nunc autem. . 4 Prr te imo. it en
d ni pꝛecellat. ideſt nii/ GSimoniaci rei ſunt infidelitatis eo ile necille. Illnd. n. ſacra mentum I. maus no nd 4 1
Pabtan ülam diſcretionen pum qni ſe ſeandalisant. cchbuſti in malis hominibus eẽ co Arn amenlamg.
que in pꝛelato erigitur. ꝛ n ι Igquoſcnnq; de aſſeclis ſnuis gnoſcitur. In coꝛpoꝛe autez vnice Eiik in ioannig ⸗ ceep
non eminentem. tamen ſut PBdinamecor vitam eoꝛuʒ in colũbe immaculate nec ille nceine pruidno vndebapeis Pnidt
ſictentem. extra decleccum ſcandalum popuii exponentes rei innenitur: vtſi cnius manus eſſet tiſunt quibus teaa 1Vn
nobis olim. luſtiett enim ſunt infidelitatis eoꝛum quicanda arida: verum quidem eſſet mem, ſcdes nõ affuit quo ſi.
ſit bonus.lxv.di.c.vlt.quid lizantur. Reuera enimꝗ ad hoc bꝛum uamnis ſine ſangnine ⁊ inet locum habuit in ba⸗ CVn
odomaanſti vndike ei⸗ untur vt ceteris pꝛeſint ſicut oꝛ ficax eſſet ⁊ moꝛtuum:ſic ⁊ fides ceůõ ptiſmo. io. vide quod ſſene.
Ter naninnohen m ialo⸗ diantnn dignitate: ſic pꝛe eminere ſit vera:tamen ſine oepn moꝛn no. de con. diſt. llij.er g .
mus. eit r ſorde lioani item ſic in hereſi baptizatuis qu. ben⸗
viij. ꝗ. ſ. lz. te.alioquin cur cete tua eſt.item ſic in hereſi b⸗ te
e Ergoreſzil Alche ——— meritoꝛun, in nomine ſancte trinitatis non ſit ſeSneuc itan umm
catholica. ꝛc.ſ iuſtus. 0., gratia a ceteris aſſumũtur. Hinc tamen templum dei:ſi ab hereſi n intengi baptg bine
Ecdit. dic ꝙ baptiſmꝰ ectiam ſymmachus laurentio medi receſſerit. quoniam neqʒ in ng tis exigit. vt. j. de c. güron
¶collatus a ioanne em Manenſi epiſcopo. cieain eodez nomine baptizatus ſit dil . iij. ſolet qꝛ nemo ba
quoddam Rcran t leon Sicut honoie ita aſcientia quiſq; templum dei ſi ab anaricia non re· dicit quod non ſentit Ginsr
abluebatur coꝛpus erteriui ꝛecellere debet. cedat que eſt idoloꝛum ſernituus. ffde ſupel.e.l. labeo. iunten
tantum. valebat ad aſſue- Piec immus computandus eſt Ex bis itaqʒ verbis apparet ba ⁊ ita non eſt contra. 7 umn
tattonan. nomine chꝛiſti U niſi pꝛecellatſciẽtia ⁊ ſanctita ptiſma quod ab hereticis tribunitnx e.S. ec. nn
sn nomine pamis ſllij te qui eſt honoꝛe pꝛeſtãtioꝛ. a virtnte ſua remiſſionẽ conferre pec m Nurweger di ls
2ſpiritus ſancti.ꝛideo non tet ergoillud anguſtini ſacramene catoꝛum. Sedidem aGelltan3 ſho itito ote iun
fuit ec de con. vl.ii aliul. tavickelicet chꝛiſti per bereticosmi econtra teſtatur in libꝛo de baptiſ, mnone. Go. agi ig
be. Declit. in nomine vau mniſtrata ſuo non carere effectu:ꝛnon mo dicens. 4 ſufficere reſpondenti rG
2.. ideo fuit. ii0 de omnibus intelligi generaliter: ſy Baptiſma chiſti aſinnllaperuert dare inſtãtiam. alibi cten
i ¶ Et baptiʒatum eſt.j. de de ſacramento baptiimi. Ande tate violetur apud bereticos tam? ifficit aſſignare rati Nan
nenilih non regenen⸗ gem anguſtinns aat. carereſſectu. de tardioꝛes intels meanxenmnnrdine unn
vanuar. unR um ſine Tiam' coꝛde tardioꝛes intel? ne.X.ſic enim. dicita iie⸗
k Wrcnnenuin Eogur, d ibnn mintſretef meilera. 201 ligunt baptiſmum hꝛuſti nul/ nclcnPii Paͤhno
nſiderandum eſt ſi baptn aa peruerſiate dantis vel accipien/ moptima inſte
. ailum bapeinne rbia0 Eairbaptiſnuim iudas ⁊ nõ no poſſe violari. Sed quia aliudẽ erumen dicrre ana⸗ le
ebamiucizduafemadt ) baptizatum eſt poſt indaʒ. de ſacramentum ab effectu ſacramen. is ar bereticus in⸗ tumn
boꝛum ſit vſus ioãnes. Illi dit:ioannes r baptizatum eſt poſt cum eos qui in ipſa Vennranetcee ſte baptizat. ergo di⸗ oſen
qui baptiʒatiſunt aan ioannem.quia qui datus eſt a inda ſie perdiue viuunt:conſtet remiſſio mittit peccatuz. quod ſui
entes bin n baptiſmus chriſti eſt: qni aoanne nem peccatoꝛum necdare nec ha ego nego. ꝛinſto.aus lri
ba in poſten baptia ioannis erat:non iudam ioanm:ſj bere poſſe quia non malignis ſʒ bo trus baptizat iuſte. er (
ntfuntbaptiſmnorbt. baptii· baptiſmum chꝛiſti e per iude ma nis filijs dictum eſt: ſicui dimiſeritii go dimitit heccain i
mus auntem ioanis tanuum nus datum baptiſmo ioâms recte peccata dimittuntur: cui tenueritis qud —— Nnef
vabatur in nomine ventun⸗ pꝛeponimns. Iem quos iundas ba tenebuntur. patet ergo bereticos atue pe valere. auid 1
ri vnde hiero.ſuper iob qu priʒauit ⁊ chꝛiſtuſ.ſic ergo quosba tantum dare vel accipere ſacramẽæ lan moem voienes d
Dicit ſe in chꝛiſtum credere tiʒat ebꝛiꝰ homicida aduiter chun tum baptiſmi ⁊ non dare remiſſio⸗ condudit ſic. xxvij. ſicke,
non ean nhum en ſtns baptizat. item ſacramẽtum ec nem peccatoꝛnm. Iẽ in verbis ganſttune h.nnptia⸗ i
un ndun baeeos cleſie tam magnumé: vt nec abbo dominide blalphemia ſpiritus ſei. tum. 1ſn
anon onnnne venti quia micida miniſirante polluafj. Nte AOpoꝛalia ſacramenta q̃ poꝛ o ꝙ Anice. que comne in.
erint. ed necſ ſpirituus contra donatiſtas. ððèèUM tant celebꝛant etiaʒ ſegrega/ plectitur tantum gra Latb
ncus eüandialmus ſte⸗ HHe eodé. tiab vnitate coꝛpoꝛis chuiſti foꝛmã na ſine palea xrrij.q· D fumn
rum baptiʒati ſunt in nomi NJent vrgeri videoꝛ duim mi habere pietatis poſſunt. virtus ve necnr abito hunb
ne xpi erplicite. Alli vero q Bei dicitur:ergo hereticꝰ dimit ro inniſibilis ⁊ ſpiritualis ita in eis P Dl Tre chele. ne
ſpem in baptiſmo ioannis cita peccatum cum iuſte baptiʒar: eſſe non poteſt. quemadmodum magiſter capitula g⸗
babebant patrem 2 nlin ſic ⁊ ego vrgeo duʒ dico:ergo aua ſenſus non ſequitur membꝛũ quan bus vult pꝛobare.
2 ſpirnum nau Ee be⸗ rus religionis ſimulatoꝛ peccata dii do ampntatur a coꝛpoꝛe. Iem eretici ani ſacramen ſn
benaneen impoſitone ma⸗ mMittit. Si per viz ſacramenti: ſtut ambꝛoſius in libꝛo de iniciandis mun conſene haſſint
nuum ab apoſtolis ſup os ille ⁊ ille: añi per meritum inumnec rudibus. =MM nonmenn nadoch di
Haad enemngfe ”l . tamen inducit ꝙ pol hin
Badeban vapetzalt ſunt baptiſmo xpᷣi vt dictum eſt.vnde bie.qui ſpiritũ n n ſectuen Snſere ſub iſta alternatione venit vſque in finem que
ctum neſciebant iſmumai accep erunt.iterum baptiʒati ſunt ſtionis fracto freno. . ſbid
ne. Cbaetaet Labritnun aſamnnerrerb ſine ſpiritu dna ſufficere q σ Secd quia. ſicut aliud eſt elemen:um aliud conſecratio. vt de con. AAh
ad ſalutem. Oe hoc etiam Ambꝛo. QAnidam negauerunt ſe ſcire ſpirituʒ ſan di.iiij. per aquã. ideo notatus fuit cypꝛianus qꝛ n fecit iſtam dfiam nn
ctum cum baptiʒatos ſe dicerent baptiſmo ioannis.quos tamen in adueniẽ j. e.fiquis inquit. . ipfem ie
tis ieſu non in ſuo baptiʒauit nomine Iſti ergo qui nec in xpᷣi nomine nec ce r WMereticos. ſacramentum gratie dat deus etiam per malos. ipſam boe
ſKcde ſpiritus ſancti baptizati fuerant nõ poterant accipere beptiner en unen vrero Kariam non niſi per ſeipſum vt infra de con ſecra. diſtincno,iiij.
tum. baptiʒati ſunt igitur in nomine xpi. nec iteratum eſt in eis ſacramentum quando. . . . e C
Karnetum. queritur cũ in Papfamo ioanni⸗ nõ confertur remiſſio ſ O ꝛpoꝛalia.quia miniſterio coꝛpoꝛum conferuntur.vel quia que
peccatoxꝑ. vt de con. di.iiij. non regenerabantur. necad veritatem baptiſmiva Aa am ſunt coꝛpoꝛea.vt chriſma.vel foꝛme coꝛpoꝛum ſunt.vi quia
karndes alicuins vel inſidelitas offſiciat.cur reiteratur baptiſmus in quibuſ⸗ ſub coꝛpoꝛalibus ſpeciebus conferuntur. S ed nunquid cum coꝛpoꝛ H
dam a ioâne baptiʒatis.maxime cum per circũciſionem oꝛiginale fuiſſet ee⸗ . beleunt ang . . non.infra.e.quod quidam.vxxxij.queſtione.vij.tantum N
ium. vt extra de bap. maioꝛes.S. caute. Mam ſi dicas baptiſmum xpi neceſſi⸗ valet. ſ
rium eſtt enam reegaconekeärnectgewen oĩbus Paprizatio⸗ ioanne ne t ¶ Nietatis. ideſt verutatis ſed ideo dicit.quia tunc eſt ibi pietas cum
ceſſarium ẽ ſiue bene crederent fiue male.ſi aut dicas no eſſe neceſſariu. quare cxveiltas ⁊c.

xxx viiij.

Dl
nunti
a Dun lanst baptiñ
un lrum vel aikuialunean multiplicirare . ſnq eduli.ꝛ ita ſacere miracnla.
gehkn cit niſi ⁊ gratia detur in diluuio tantum. qꝛ ſolus⸗ diuerſarum ſenten poſſt dicitur poſſe.f. achla. nam dicit regula iuri
nnan Ex ſde. ideſt eu — . us baptiſmus nõ ſuffio er necefütate de re. u. qui poteſt ſea ſer aiuris p qui poteſt facere
Nümnenge gae operante cum Wui⸗ . Errabe ic 2 aſtrictus eſt ad ali Ka ex ũla itelligitur dee facere vt
fflinnu leckionem. per di⸗ ptizat. q cwra eſt ſi aliquis zmerganiann faciendum. o gtenetur
eſrn u Jaui ba nec ſoluz elementum nec rRnkandtermmznen Pferat verda non
inntin Lnan abiha O m⸗ eLaen .ſola verba ad hoc ſufſiciunt. v ba non ba
nnninie PMaKrperuntabeis . nſanatbaptiſmusperſide rebaptizandi ſur dam bapnzankt. ariter dui
andiie lxviij. di. Bnrateels qui rum non mundat ſed perfilo abe annte rurſus etiaʒ ab mine patris Nuantum 0
undiutt eEVnuis mincmn n in dilunio aquarun polluu: tur. S oeccleſie catholice rdin Win hcerpom deian ſan⸗
fnnſinn bcien e. unnnon pꝛoninab ac domi⸗ Anceepeche exaĩati minus ap tine azetdacnadegimatnane
Nnnntdn 1C Uhari abvnor per apoſtolum dicitu nt: quia vt tet. Seenrrankeszre Rignnm dnen ins
6 “D niens. Ve A ex ſide peccatum uieg. non 2 imiliter aunt ⁊ circa di opon⸗ Plnnanngeron⸗innu
Chinniz ¶Vnum.i. vnam aꝛciunt 7 qnibus faci t: ex ipisg mn eoibus quii eodemcl Acaug hodo velaliter venrahe 6
ſnin g babens efficaciam i. non pꝛodeſt ſ d. iant non olum iuntur eadem foꝛ clero mue/ bum aque ideſt foꝛn e ver.
anni omnibus Panuleee Item leo dn indicium eſt. Ntem inno. malſernabitur. Et ſaaramentum naaen
akti niſi malicia ſuſcipien Per manus im ceemepm. = r rnn güclppus irt
itſitgmn fainpe i ve vnuü ermannainmoſtonei tonr- G gnianite,iigen H Fas adua ſtiucrainetum.
hulmn bienon enen, accipi. reticis baptiſina bap ſilij rſnintua anenin patrws omewinaancatm de
iunlie Wer eiect lan Yan Aptina baptizantne 1s ſancti minime 4 ſe. diij. c. ſac Rum. vñ
alllag atis virt — Jqui baptiſma ab beretic nonatiani eil ne ſaſinus bibatau⸗ vn
tnonconm nlaenelenn gra. PEB ac iſma ab bereti nibustremendis baj iſdez nomi bibi at aquã illam
mren haccepern b hereticis 1 emendis baptizãt. ne bilae cranne e
n — pec 3ati non fni nt cum antea bapti. iſtos de vnitate po ptiʒzãt.nec a mure diri ntum. ſicut de
J tozum. eraudi ta ati non fniſſent: ſ. ntea bapti/ e vnitate poteſtatis di poð ure diximus. de cõ. diſij
Zumi Brordmn cranda uno. fiſſent: ſola ſpiritus ſancti eannblametl qui bene nö euj ero. wiſiſ:
Mone, aliter co ſetittret tantum baptiſmi nt quia Alij fo se ta ẽ aſinus bibat ſacra
ffgeſeſcer ij. di. S. vex lam e! erunt: ha ptiʒantur SS m ab eis b⸗ em inſtanti incipit ⁊ de
— HH eccleſijs pꝛedicamt min omnibꝰ? dq cõmunicant. ſacran ciſmate Vltima ꝓl amentum. l. in
nen noꝛum vt arriani. ſemel mit amus vt lanac dem baptiſmi ab ei amentum quni me ꝛa platione pſius foꝛ⸗
ntrnich dicunt filium no . mnitum nulla iterati acrum tutem mi ab eis accipiunt:vin me. baptizo te ĩ nom 12,
ftonntne eternum patri. ncoOo etur dicente apo teratione vio/ f em vero non con piunt: vix ftis zc vt notam nne
la fi be q.iij. .. — vna' ſides: vn vonlo. nua dens 88 fide nullus conſe arhore quã i.c. lec per allas oenrore
nchemnunen Arriani. er. ablutio nulla, iterati ptiſma. euins ſu⸗ e domino dieitur al reſt. vn que pꝛimo funduntur ſup
Nontetche Abeltiani qui dicun ſpiritus ſanctii. us ſola ſanctiſicano pter incredulitat ere nignum pꝛ0 Lcramentum.? hoc it. qua
lehnei — Pkeodaener ab Perencnsnemo cãda. vt quod ang. in bomelia End. Ande kamen bm coo. Paronn
banin apn e patris ⁊ flli? ſpiri· lici emo accipit: a d* DSum verbun .xXx. das Uonlt n foꝛma finitur
asaunte S nttinrangen cr
nepeninn j.quidam ver. ſabei retici vt arriani im eſt: quod be/ EKtrabe“ Aſ men 2 ſpü uta antech diriſſet
bintil . liann. gliji vt arriani ⁊ ſabelliani: be, Oerun Aerbum aboqnagd 2 ſps ſanct leuaſtet en
DDinitt Eccleſie. que ne⸗ T glitatem: alii indiſcreti ad elemer qua:accedit v bnz;* on eſſet baptiʒatus
d noreent ceſſaria eſt. xxxij.di. S nem perſonarnm co jindiſcretio/ elementum ? fit ſae veronz neceſt mir ſimcipiet den
nn en. rE.di. narnm conſitentur baꝛ vnde iſta fit ſacramentum' nat eſſe in eo⸗ piet 2 deſt
tpfllntt vep. cſe. cderabe. ptiſma non in foꝛma eccle ntur bai pus! a tanta virtus aque tum ſri ſe in eodem inſtati. e
— me Jauig pall.. peruerſitatis mi na eccleſie: ſjſ pus tangat⸗ aque vt coꝛ/ ſit idem etiq in alijs tcn
nno ung 1 Jauis. pau⸗ erſitatis miniſtrabã ei: ſ ſne te' verbo: coꝛ abluat.niſi facii ia in alijs caſib
Paniſtis. 2. eſerer n rabaãt te verbo:non aui⸗ lnat. niñ facien bᷣm legem cſivs
ſum onns Alaniſtis. q di⸗ ſpecialiter ambꝛo.locutt .De his bo:non quia dicitur ſed len/ debern nam ſi qꝗd mihi
uittn cbant chaiſtum non Non ſanat baptiſi ocutusẽ dicẽs. crediturꝰ*. Mam ⁊ini. itur ſed quia a etur ſub alitione ? illö
freinntu fuiſſe ſemp. ſeda ma ⁊c.ſed etian aptiſmus heretico ud eſt ſonust in ipſo verbo ali accepto tuli ante erxiſtentiaʒ
n ra ſumpſiſſe initu, nentur⸗ am baptiʒentur ? re znuz tus manen tranſiens aliuch vir ↄditionis.ſi poſt exiſtat
ue dam. § Naligaiſen ſtatntumelt. n cõci. niceno bit eenat aeſzanehn in dünt eſſe debaum Fae
rplumt Sarbaise ieit ſpi Kee es oꝛ dinentur i Ertrae ele neene dicẽs. melin⸗ Bürr Pai in die.
ke renkene emniibi enrnberaren eneg anmen rr
lm uu inpedicquidi, ver. ☚ Baris cOönfngeri eneen Iaſtufn ant ſiad eccieſiaz no gemm mittat. na meo
a na iihagigat. Kbafie ſtan Geraaeedan nume tene 2 nullatennus Semindnimn Rde vonler
n qui non baptiant in cathafrigis.ſtatutũ eſt rebapti zatos ſi ad ece tra eccleſiam bapti vi. vro. gaüt. N.
iiffnm foꝛma ecdl 6 zantin L0S ommn debere ebaptizari atos ſi ad eccleſiam non re bapti - in ſi t. 5. vlt. ar. hic
fo O re Siani ve baptiſmo cumul⸗ m non redierir n fl.otra. qꝛ alius eſt ⸗
ſeninruet nruren ea lihl clerici erant apud ec Sigqni vero nnn no cumulari pernici rint cc. ſed qð dicit ꝙ onus
umerefen de con di rarle culpati fuerint eos. ſi quidem in nmenim valet ec rniciem Zã manetnöi t virtus per
ude de con diiij qubuBn nuerint 2 irrepꝛeb tatis coõmuni eccleſiaſtice ſocie net nõ intellige in aque
menmenng ſed bic ij quibuſ pꝛebenſibi tatis cõmunio adi e ſocie ſed in puero.itx aqua
—— erin ? nrevzebenl er monon laluctur ————— ukarsunmworen⸗
gen nullum preceſſeriti “ê l õ datur item aliud exeplun aei.
Wain ſl hleontia velnocintenl ee. JMMG ni vbi quis Fueiid 10
gne Knn ſed hoc de diſt rentne 2c. Item contra igendum eſt perillud. Nlam ſinit eẽ debitoꝛ. vt finii do⸗
ginnin cun hocnullu Rrione is de igoꝛ cuianer ignoꝛantiam 1Verbun. debinir. auidam auti vel
alicui mfalpäusbaptiſm t:neco loanar demme ckhudn Et fit ſ nam verba neceſſaria ſunt ari. gunt aliter illam nüt intetli
GnN . anibialin. ſeh Rseimamn oꝛdo vnde non ſriniun chnia Fus n acamentnn i.la Krüfun ar. in. l. .fl de ver⸗ er ſtam litteſam
enii . a ibi ali m bapiizantu iniuria hie unno. d m.A.ls tibi ex fe J.Ile ob. int.
Cunſnon — . niun⸗ ius caſus.ſcilicet quia ibi —— etangi inbi ihi rnganeſcſlaun⸗ maris enoranu qð eſt baptil
De re. ar. ꝙ non b „ Att ones ſecundũ ibi dicitur ꝙ ſola terra que puerũ tangit tota aqua conlecretu
rnlpue⸗ Wnbape nam weaetbrter ſec n. nullum recipitoꝛdine ülli que iſtam tangit. que tangit coꝛpus b ngit ar.f. de rellg . i.. ceiſu
c. ſiquis pꝛel by „„ . 1 ovt. f. de rei ois eſt religioſ⸗ F§. celſus. na
ninntſe p Beponi def. yter. ]. e. ti. ſigs per i pit oꝛdinem. ertra de iij. qnñ multos. git. vt. f. de rei ven. que religi gioſa. vel poteſt dici ẽ
dan . 8 nſrre deponi.i.nõ Ber Gnorand Sgcam nce. Pukuot Annaenandal inn in aceen lrcanoneata.
enn Alij. bic. . reſpici. H Creditur.S.e.ſicut.vꝛ lij in noĩe patris ⁊ filij ſic nec religio .
ſEE in P e lenene Magtte minettan ſed . Se⸗genr ect g) ymu 6 bomt V filij ſpus ſanett.
ͤhned Kriev. Benekgatd, ta eſt acceptus in Rorrtcs ter ſilaauinaͤp⸗ rrcs Bosmäp erpemmere nigare arnarimoni pae
1 xij.ꝗ. v. ů paulus.qꝛ ipſi lnat ari potente am 6 us gu fe- marm no perlere dicitur ſed egrckcnnn en mrnalerehll
uli.H noͤne poterat facere nenae b⸗ Vomoaſtnemes v ienns rann ſea ſuſcpientis ve co di uſeben
nt onns eR ſonne voelie den arknr rt iſe ſen. c6. di. iij. tüc va
ata. ſ. ð cö. di. iiij. ſolet iui is. ( Aliö. i.
. C. Di. iiij.let Alið.i. efficacia
ĩuis. :.c eccla paradiſo. effcacha

Irmiſſime. cumulari.
ad cumulũ ſupplicij
ad camiin. pplicij. xxxij.q.viij
eppudnXTEN.d. j. vſqʒ adeo.

iiß

Can: vertice ? pectoꝛe ⁊ in ſpatulis oreienideke a
Ea que.ſ. vt in vertic⸗ e aueſtiones ſůt bie ſ
iamalis ipſ poſſunt mima ca non g lur noch cun eai aaland aueſtione. E
poſte coͤterria malis. B . Agnis. qu vtrum baptiʒ inari. Ad pꝛima loler r
ptimum poſte . t G₰ ſidoꝛo.pꝛima ipſe debeat oꝛd reſpõdet ab illo loco. Gr
gue ſe bhuke⸗ . lafecerunt miraa papchzandiſeruda virum tſe debe ſedromanus lteak nun
b Mibil eſt. quo a s. ſti magi.ſ.man in ſanguine? fec ica biſtoꝛia legi get. ſeg poteſt decidip 1C
„Tia nanes 2 Maͤbꝛes. unt. ⁊ aquꝗ in ſangu ĩ eccleſiaſtica hiſtoꝛ ale / et. is confuge ondin
A1 i.ma conuerteru G . de ĩ eccl piſcopus „ .. e. ſ qui ai- 4
kanarnzin opoxetvtdemt. Jdem. munauo unpe nn t, toen Pdanamnbdaicten
non ponueiun un e bi anoerer- Bonatene Pretct vnij Rihcclebranetrmk⸗ Ver Ten im. tonevſcha⸗ ucg unn
Walg elethfraga velei⸗ In leſie habentun ei vnita⸗/ ramenta vidit ſuper itantumn rom boc in lite ra ini
. 71 mecc fratres mei S, ſacram Iudum:im u bies ßm hoc in tera gimi
ue deten i⸗ mirnenlo .. mfate Eneamus fratres ⁊ qui facit ſia ueroꝛumludu m ⁊ gerenti ius non oꝛdine⸗ rij
runtiqubar uia primuz tem pꝛeter vnitatez itate erat ris ſolet epiſcopum eſt. mox Vlterius uia 2c. ? ita ta.
6 fuit plaga.ſed iõ qnqʒ di = bile mir⸗ ue i eccleſa ge .2 quid eg detvni queſtioin ſanie
no fuit pla ain tertioſmi miraculũ ni l⁊a non faciebat 1* caqueie erduci iubet. 2 dinem rnd rtra de pꝛe⸗ mnan
cuntur delec ia plaga. xxr populus iſrael tatem: erant mag eos ad ſe p nctatur. Nii reioꝛdin. oſ, Rrarge e inſti ð in i i
Wenlo diimtertia Plaga. nla pꝛeter vnitatem tſmilia moy tper cunctatnur. aſe eſſe qu ſump noͤne in C ne
v. vcnec mirum. Pbaracnnfo dkarleben ei non lacie ſentpe baptizatos a ſe rur.p utnſti.5, quotlens. un
vjg. vecenee ẽ pars hu⸗ haraonis 2 vt dixi non ſa Se/ pandunt conſitentur. Uti.ſti. 5. lcrip.l ..2 tdi
Anc.hoc.ẽ pars N„ pharaoni ſrael vt d alnandi p. cathecuminos confi⸗ fnerat vedinente der dn
q/AUnc. bi quirepe opulusi erant ſalu dam cathecum ui illis fuera ẽcu ſunt G
lus. S. c. Hi qu o⸗ ſl. p P. la. Qui er iracu. 02 zpuerum qui . eſpo/ hoc verum ee in 9Cs
iit hic ſine; ullius. c. vt erp bat miracula. iebant mira anaſtaſiuz latus:vbi ex reſp onnexe. aiij legut e. icii⸗
tit hic finez ül entil. eum: qui fac Petrus iſcopus ſimulatu⸗ religionis conn icunt y ba 4
nat in. 5. ſeque d qönem ð apudd zin. n faciebant. m. ſi epico idit ſecũduʒ e:ſtatu plane ⁊ dicu cbẽt re u
Memo. ar. ad q of an qni non fac it moꝛtuum. ſi ſis eoꝛum v aconſtare:ſtatt zati ab eo debẽt re ſdele
e E Lein rchoin celona la: an areſuſcitauit me rantqui ſ ritum cuncta com rogati/ptiʒati ſed male di n
inuaſoꝛe vir icus in eccleſia apoſtolu 18 fecit multa.E fa noſtre bus integris inte f baptizari. illud ſz ro Ee
Naie en eGs ame ds vnde illud izro ſpey
ſaterenenen ditni mon magus 1qui non poteran 8 it illis qui nnenge cunt. vn derecnd n
Abehereeehn rti,ei dam chꝛiſtian at petrus, nec q onibus ? reſp baptiſmum'nõ de Reſetncrngome ien
iuſta detur de con. di.ij 5, guod facie t: infuſa: iterari bap ſacer)· ma e vlterius non Pcni
rit ominus io. quo nö cereq mon ſed inde g erant rac infuſa dimplere ea que⸗ mniſſ Reinemnn hocco b
egler ruren bere quia Item leo ad . git. Asameis oꝛdi/ fugerit. iſido n
comunicatus. b. eilis. Item D mz dnst. ntiam oꝛc. oꝛe ßm iſido
8 . der lapigeum. 5eod a ants Per bkenine di nialan auaun,
inndons. aee no Anc regulam conſe pꝛedica atur antequaʒ 1bapti; bm inionem. . nene
iuſtus. i ſaneta e Anc“ yee eccleſijs pꝛe natur antec literum 4 dam op ent rebapti Mae
1 — ruus. i ſancta ec P Wus eccleſijs nul⸗ eo baptiʒzatii etur tales debent re apti lsan
b O Geaaſenas m omnib⸗ nſemel mituz nul⸗ cunt ab eo ius non oꝛdinetur· alee vahe comigit ſe
. eil ſumus. ſed iyſm nus: vt lauacrum rdicente apo- ari: 7 ipſe vlter tifex non homi zari. vn iſed roma⸗ iſr
in deo po — innr ratione violetn ſides: vnum 7 d romanus pontife tſed tantũ ſatim ibi.ſed re lcit Mien
n . es: oine⸗ izat ·d. ita alij dicüt õ
fallere non po nia enĩ cer⸗ la iter nus dens: vna ulla reite Se iund tqui bapt atiaz nus.q.d. 2
naa ſunt ei. fde contra baptiſma. eni da eſt:ſed ſol⸗ 5 ſpiritum iſmi: licet pag „v Nion otdine 8 n
Uiepobo⸗ an noͤprein⸗ csfkcendonbins conſtennanun 8 Geonicbltenon egbtigaii PRagenns di. ſin
E. Kekren⸗ in ſua ca religi licatacepaloflbu con Enera ch hen anen teg; Por e Sunnde . de . h
dieare alicui non eni me⸗ Memo'i 1eIN geſt. Ce Ktenn baptizetu z auit. u xxxij.§.) os à pa⸗ 0
onem eerien cedi.quia itutus intelligendu 7 animi pn/ s pus baptiʒa bhereticis mi / co.ᷣ di.liij. quo⸗ ſedibi Eenti
lius glolieti facit. uum ſtitut fidei integritate ? al infoꝛ⸗· quos⸗ amentag ur hier ganis. contra ſe lea Pbenn
1c 1! ꝛum intoꝛ cetera ſacrame t:teſtatur nero ꝛeter foꝛmam eccle⸗
enam bonis 2 malis iniitate de mann is baptiſma⸗ nſſtrarine eo popbbeta. ſe fuerunt baptzari nlin
kns nnd nrirnliad u ner Non plact de gue abherenei⸗ Kannangee
8 ι Peo rro coꝛde ſumut perit: tt 2 analem aquat virtns NHonp um moagi d raditur. Me
mentum puroe lapideum can ſpiritualis virtus fferuntnr. eiſte hereticoꝛ it ma eccleſte radi on fuin
I.c.· non no aganis ſi in foꝛ areolas:⁊ ite Item in CQANJP in ↄſpectu meo yC Auo effectu 1
Pege dehn verdi⸗ Bapermnatirirne ſafinin Hmn eſin nn aomibt ob, va nnneſean uin
ma eccleſie d laſphemia ſpiritu ni colligucnr. ARß; mnne qð fecerint c ſalute vel atie. pul?. ſic Mn
iiij.a quodam doli capaciũ v iam permalos in ſancta ec⸗ nlerint vel vota I,ͤ bolo e Ic popul⸗. nhel
Derox olicpaci tiam perm⸗ tns inſanc 4 tulerint vel vot. eccato vel, hol⸗ 3 nſecutiuum
m ceren vollonhacn Etia lritus ſanctus⸗ tempoe iſica vel pꝛo pecc Eieinnia O tia.c. rh
aliter nihil age arantur. ff. 12 leſa etiam in iſto cuz pa paci vel elemoſynas ſine nina eſtz becſequen do nt
v furioſie cate Sjrv. a. D deſi ranum atteritur cn am (canſta-vele ſtitatem cõtam loquuntur quand, ſn
eacqui. pol.l. .. . xv. G„ ir: vrnullius vera t 3 caſtuatem quis. n. loq etermittitur L
de acqui. pol. matwolcg quo velut gr r: vrnullius ver ſi velcoꝛpoꝛi ſpectu meo quauis. n. foꝛma pꝛetermit
uis autenfie lcanic operatur: vti etur:nullius ſ ta erunt in ↄſp rſpẽ ſui que offeri elſcienter pꝛeter ne
dicit qujj. l. eſt pꝛox can em aſpernetur: repꝛo- deantur ſp . ol vel! ſacramẽta Nie
par lex weina ff. de re. iu. conſeſſionen ri atqʒ ita repꝛo/ ſancta vi ſunt ab illo g 6cſſitatem ſan alittt⸗ Nie;
mus pubet noꝛans tamen mulatione fallatu m per illoꝛnz mi itñi qꝛ tractata ſunt oĩia. INé recipiunirx. Cin
Rede deci arudane bos ſugiat: vt etian. olligat. Ec lntus eſt in aĩa pol ABerogez. sC. Del v ea ſubai ſiut⸗
bene acgrit artem. §. lſ. iſterium pꝛobos c tiſma cuz utns⸗ os ꝓpheta. . cedefans; rale eſt? poſtea ſu 1 e
ad .anmit. ſi pan ſinm. ppi niſter b bereticis bap nne / in amos deus ſacrificia hereni 5 uiglit per panes.
anaſtaſium 4 gquandoa is rcuius tam 5. Dit*d 1 ijcit ⁊ quoſcũqʒ uidit per. pꝛo ſalute.
n Per eſt. „ gqa irtute accipitur vt nec eti C uʒ ⁊ a ſe pꝛo ijcit. b (Belp pecca
Interrogationibus. ceſſaria adminiſtr. npoſſitreitera 4 Pe ſalutem cõ
0 ◻Interr icit integris pa⸗ cellaria nio datump ðð = quoꝛum vnum ad dices ame
Se od dil im factu fuiſſe am a paganis datt S ”YÿƷMVUv a ſacriñcioꝛum qnae ebatur. quidam co adi ton
HH d n bapti, 3t dicitquai noiaan purgada offer beo pace adepia vel adſi.
u non eluhii ſolergaug oaccipiat dum tamen bapti⸗ ndam alterum ad pecea uod offerebatur pꝛo p. nccipondee⸗
con. di. iiij.ſole eee t dumt xxij ſerua lſacriſicium q diſlincti. ponde⸗ W
H dicant eaam ludendo accipiat t mus. ar. xxij) bent ßm. b. ve SS l. diſtincti. ponde⸗ ſel
.licet quidam dica ꝛmam lu rit baptiſ hpaben qium. l. diſtinccti pe nen
Pittoigiien dico ſgann lice Ruv dro abnnnnee vl ettrn de Knnbe en r ae c bolszomm canma lneen . cirenmn chꝛiſtrias Pe
intendat baptizat. I; bligationun relt CcC C è itas non facit e an
zare intendat de ac. ⁊ obli. ol dai re.ver . ſtica enim dignitas “ i
excom. ſi. rg.nõ itere iudicare. it. ff. de ac. ¶Rnum. vt. j. ij logtur ſim
aptiſmum. a 5 Rochetltihnet ond Fardenfy alt⸗fſeide 6 0 1t,t daudit.pbumana loꝗ ł
4 eide deconle, diigfoletantt 1co eCUS R
tenanun⸗ trij. diucsddam-vhaaci.

eg N 4 XLli .
W 4 45 „C Truncato apueiſileaueent fundamemum oium bonomz rxxiij.di.quiepiicous. l
lsnangti 4 ecum paulus. waz 0 Amfeſtum eſt. per oudeliſſimam ſeilicetarrianam ertractum. vt xrimt
ſhärnhen rcbion. iſte marchid dixit duo eſſe pꝛincipia. vnum ſpioꝝ aliud it; reſecangg. nam extractum.v.xxiiij
aun à & lenop ril ͤ quidam. ver. ꝛ marchion numſpic g aliud vey — qno aldefead omumpta. zun viccttouidia m
iſan Baſilicles, iſte ne . . f ⅜
Lunnd aun rbn fuiſt an . m⁊ intercepta colla gerebant a Za on
niſta a. nee Decrageri ſunt in nomine eins de· ſtium ſacramentoꝛum lumen extin SB ranns trnc
nmbin e ¶ Auo bumanũ.i. resſu oꝛem eoꝛuʒ ⁊ claudit na ctum intercepta eſt ſac men extin non debemus vti ſacrame
inngi nondininum. nöcd esſuns. Nemin oee. ovelecit chꝛiſnatis fanctll obla / us bereiicor. pꝛimo auctoꝛi
ſomme ferens gratiam. Sccodem. Tparricidiaß natis ſanctiſicatio. tate apli qui cibum coꝛpoꝛa
ofnteni f¶ In verbis. ar. ver Taſi offerunt ſacrilegum panẽ z- ann dia dialnuomanibna mpio⸗ lem ꝓhibet cum eis ſumi.
ninn barebus non ies ver dant elemoſinas ⁊ ſectari vid Bremb eſubrraxere myſterna. Secüdo audontate dni qui
miligun dis deſeruire pfenur kur humilitatem: que ego ſi vereſi IAei beatus martyr cypꝛianus ꝓbibuit abdon ꝓpheta cũ
ſtamutt enim intentio verbis ant bolocauſta interp:etoꝛcuma in epiſtola contra berencos. nerec umnere Tertio ar
ennit, —— locauſta interp:etoꝛ:cum an S2 09. beretictinon ſinte me ⸗
irgmnm ar. rii. oe. .ij. ver. tem ſcientiaz dei dereliquerint fru Sacramenta extra eccleſtammini nem nn babennt acramdte⸗
inndantne verba. ar. rrviij. dil. ſtra trũcato' capite fidei cetera 11 ſtrari poſſunt: ſai nem tiñ habent ſacramẽto⸗
Pnche a trũcato capite ſid utem vero conk ſed nötg .
dſn Hõ bꝛa babere eiadt ant cceaw re non poſſunt AH anmn ſed nõ babent vera ſa
— 2q. vii. occidit. arg. Sine nide n charitate nec enange/ alemeti ſe pꝛeſumptione exierit::· nan monitione compatan
NMmnerdaan Sed in ſenſu. bon etur : nec p ꝛoſunt aliqua iuſmodi ſecundum ſtolnmne cum eis nõ ſumamr man
Grtn gria iij mrrenſer. . Erß A da eibum qnidem ſanere olumnec multoforn ipſtherern 1
emitt quod precleccſſor ar. ( ehinn ⁊ baſilides ? cete: declaratur hocin Ubroreonrnerd anQAnmo guu nöͤunlt
n lui⸗ Ee leg. ꝛ le. cõ. ſeare bent dei derenchrun Bsled e Par d homo dei ad ronbdamm, baninntlir Kd etiam eis fa
mnstenni eges. ar. extra ð ver. en uig non ha/ j. entes eoꝛum ſacramẽti⸗
einn wopteren. cintel —— anctum. ſine quo hu — Wctennſttaſſ expꝛoba Ventes. Serto auontar⸗
unruntbe ligentia. arg. xxij.qij. manum enangelium non Docetur. diceret:panem 4 am futura pꝛe oſee ꝓphete dicentis ſacrifi
uni ſllee isainn. necputemusin verbis ſcripturay, aqua bibe pud illum edere? is eox eſſe panem luctus.
gnn thtg b de qtũ.ope rum eſſe euangelium ſed: in ſenſu: na re pꝛohibitus eſt. quoed i Erierit.i.egerit pꝛopter
röngrfnti U.arg. dare non in ſuperſicie ſed in me dnulla: no non cuſtodiſſet:diuinaſenten. quod meretur exire ?⁊ dam
nſcätnnin. elemoſynam ad va/ in ſermonum folijs:ſed in radi ce tia inde rediens moꝛſu leonis in iti nari.ar.xxiiij.qõe.iij.ſiquis
nenponiifee nam gloꝛiam ſit pec⸗ tionis. Idlem. . icera nere inter ijt. An debet quiſquaʒ di/ Pon rege, .
nſianaun, etum. ar rrii qöeſ. Deeoem. cere ſacramentum ſalutare ⁊ grati⸗ 1E ſemetipſo.i. ad ſuum
BBBnntommelge Seseſennanerane: öknti
hdnttfa aN C. ritas. Si ita martyrium fece⸗ eticis eſſe poſſe: cum qbus nec ter· vr j. iij q· vec . . riiijqſc.
Rmetn dre.⸗neqz in detec. ſ⸗. en Es. S lrd martyrium fece/ icis eſie poſie: cum abus nec ter / vr. ſ.iiiſ,. v.c. . . xxiiij. jc.
in quis aũt.ſ.de pe. diſ. rimus vr noſtras velimus ab om/ atahuabuane Kenana voig84 ſüi
ugrifi nij. penul. coͤra bi nibus reliquias honoꝛaria ſiopint oleum vnd Papriz conſtat antem t HBamnatus è.ſeipſe inie
tannst dici aug ꝙ ſis non Onem wugi ſectantes intrepidi ſan ctiſicari e baptiʒati vngunt᷑ ſan /·ctt ſe in ercdicationem. vi.
ni babens charitatẽ pa guinem fuderimus? ſubſtantiã icari 2 enchariſtiam fieri apnd denique. S
Eumuinm, Nabenacerede iam viazac mendie antiã no illos oino non poſſe vbi ſpes nul, ꝰ* Aad bieroboam. vt vi
rl a mrngad nan baiamoel Amendicitatem pꝛo lacſt ddes ftaſavbidnnapmen Gii hude rcrar dus
lunin gernam. pdeſt ei Pais Renaaliinmmane ehbrnn dacium geruntur. Namberenens or Eivini boſnerat ude⸗
Pemi mnad mmmefud⸗ aepüdic magis tomnenta dremg. Wrſntnnnandbamncnnengſteng⸗ on nace ereffeen
min Riagitilis que bo faogc Item ex conci. riin rerteeeelon imitäa⸗ vVel res ſacramenti Kce
AManNK 1o zelo ? ſt nõ bm cõ cenſi. 3s lice an apud illos. ſz nec veritas ſa
hiannfif. Ronmmenn⸗ Hereticoꝛum benedictio maledi⸗/ ctontatem ſibi⁊ veritarem vencl⸗ gamenin erpaanum 2
— mbeunt. pie de ilis cti0ρ egi⸗ aate in eccleſia non ſit be· ſ. de con. dil iij. qu. S. viſt.
inn ch qui arrogater. vt hic LSnopoꝛet bereticonin bey tam —— deo ſit maledictus vi ern eKo eGifa ceſ
Vin vnit n openen be a nedictiones accipere:quoni ,-· nm baalatemin Kblrgrime eù4 rn e annd.dr
ltfe nim Enedicties.i. a/ Denechen — maledictionesquã cerdotium adminiſtrat — Per mendacii. bic er⸗
