ant:ſint perpetuo egentes ⁊ paupe/
res. Infamia eos ſemper paterna.

comitetur.ad nullos vnquam ho/
noꝛes ad nulla penitus ſacramen/
ta perueniant.ſint poſtremo tales

vt his perpetua egeſtate ſoꝛdenti:
bus ⁊ ſit moꝛs ſolatium:⁊ vita:ſup
plicium. SHeniqʒ iubemus etiaʒ no
tabiles eſſe infamia ſine venia qui:

teruenire tentauerint. Sane ſiquis
ex his in exoꝛdio inite factionisſtu⸗
dio vere laudis:accenſus ipſe pꝛo
diderit factionem:et pꝛemio ano⸗

bis:⁊ honoꝛe decoꝛabitur. Js ve/
ro qui vſus fuerit:factione ſi ſerota

men incognita adhuc concilioꝛum

arcana patefecerit: abſolntione:ta/
men ac venia dignus habebitur.

oꝛro' ſimonie accuſatio ad in

ſtar leſe maieſtatis: pꝛocedere de/

bet:ſicut leo imperatoꝛ in:pimo li/

bꝛo codicis decreuiſſe legitur: ti. de
epiſcopis ⁊ clericis.l.ſi quenquam

teſt oꝛdinatoꝛem ſuũ conuenire de hoc cum accuſatoꝛes conſequantur
pꝛimũ.non credo licet dicatur hic ꝙ omnes accuſatoꝛes admittantur.
*T Allus.ſdicularum.i.coꝛdarum que ligantur circa frontem ho
R

minis ſtringitur caput per eas.ꝛ eſt ſidis idem qð coꝛda vt ibi.

e xxij.diſ.omnes.quia
⸗ in maleſicijs volnn⸗
Gir las ſpectal nõ eritus
iren fad.l. cor de ſic.diu)
Un ar. coõtra. xxxij.di.eru
K beſcant. de pe. vi.j. co⸗
rbe inn gnationis.xxxijq.v.
W rpiana. So. regulari
tngnint ter voluntas non pu
R nitur. niſi ad aliqueʒ
Sen n ollemelt
Da Filco. idem eſt in
Glan Eimme vereſo. wier
ulic tra de here. vergentis
Unene alias bona damnato
nin rn rum reſeruantur fili⸗
ln u is. vt. C. bo. da. aut
tFilij vero in pote
nhte ſſtate conſtituti.ſi eniz
Mripiftl eos poſtea emacipaſ⸗
nſpen ſet non valeret. vt. C.
nSGnl⸗ e.l.perpenditur.ar. ff.
sCde liberis.ſlij itaqʒ emaö
eſtinim cipati non patiuntux
Reiſnd hanc penamn. dicunt
nignn tamen quidaʒ ꝙ hec
un pena ſpectat ad filios
togtergh poſtea natos non ad.
nechfin iam natos. ſed littera
iiſce eis contradicitt.
gftia 8 ◻Weriuntur. Se
i. pe ſolet ſilius ſimilis
driinh eſſe patri.Et ſequitur
fniete leuiter ſilia mr̃is irer
rinme lx vj.di.ſi quis gens
iſtlg vngde qui emit manci
ſendd pia de genere eoꝛum
rtiris quertur.vt.ff.ð edil.
. edic. ꝙ ſi nolitS. qui
ne pP Et vita . lxxiiij
. tu di quozüdam.
ntni i Interuenire. ſic. 5,
uttutt di miroꝛ. Et nota p
4 an quãdoqʒ pꝛohibetur
r lſupplicari pꝛo aliquo
bct de pe. di.. pꝛedixerat,
lat 2 extra de hereti. ad
tich abolen dam. et. C. de
iſfe tranſac.ſi quis maioꝛ
n x r. ie honit
plue . aſſumptionem argu
n menti ſui. pꝛemiſit.n.
voon pꝛimo pꝛopoſitionem
nzen fuam.
gn 4 MDena in crimine
inn nin ſimonie conui⸗
leln aus deponit. vt. xv.
q.iij.ſane.ſed hic capi
te punit᷑ qualiter iſti
parincentur notaui.
xv. q.iij. ſane.?.l. nemi
ni.ſed nunquid oꝛdi
natus ſimoniace po⸗

inierit factionem ant factionis ipſi
us ſuſceperit ſacramentum vel de/
derit etiam de nece viroꝛuʒ illuſtri

tunc ſibi faciendum ſit. Kx

Ae fide perſpicuus troie munitoꝛ amauit.
WWiluie. Cde queſti milues.

„

o.ODel generis. C. de penis.l. vecurionem.
pAui dignitatis. C. ve queſti. decuriones.

cxxxuij.

e. e

qErxcepia. vbi nuli poteſt ſe erculane aliquo peiuilegio.

quod de accuſatione non de: penaꝰ

intelligi oporꝛet. Unde valeria
nus ⁊ gratianus.li.ix.codicis tiiu.
Allus omnino: cui inconſul/

tur:in hac accuſatione ſimonie qui
poſſunt accuſare de crimine maie⸗
ſtatis:conſtat qnod ſicut ibi non du

bitatur de crin ine: maieſtats ſecd

an reus commiſerit illud:ſic et hic

non negatur hereſis:ſed impetuur
accuſatus an commiſerit:Pereſim.

Acaccuſatoꝛein: accu/
ſationez vertere vo

ci aſſertiõi fides ſui:

rum patrum auctoꝛitas diligenter:
inſpiciatur. At enim ſancti patres:

diftiniunt. nullius: perſone quan-·
tumlibet exercitate confeſſoni ſi-
daes. eſt adhibenda:niſi competen⸗/

tes pꝛobationes adhibeant. En

de in concilio carthaginenſi. nij. le⸗

gitur.

in lyno SePberqne obijcit.·
i

clerieo vel lai⸗

GQG. Piſcopus ſi clerico v
AAco'crimen impoſuerit:dedu⸗

catur ad pꝛobationem in ſynoduʒ
Sed obijcitur:ſi ſe ſolum aliem
ſceleris conſcium nouerit pꝛobare
illud teſtibus non valet.quid ergo

cilio:varẽſi ſic difinitur.

„„*

ferat:ſed cum ipio.ad compuncti⸗
onem eius ſecretis coꝛrectiombus:
elaboꝛet: quod ſi ſoꝛte coꝛrectus:
pertinatioꝛ merit:et ſe communiõi
publice ingeſſerit etiaʒ ſi epiſcopus
in redarguendo illum quem reum
indicat in pꝛobatione deficiat:indẽ

natus:lʒ his qui nihil ſciuerunt ſe:
cedere ad tempusꝰ pꝛo perſone ma

ioꝛis auctontate iubeaturille tamẽ
quandiu mibil pꝛobare poteſt in cõ
munione omnium pꝛeterquaʒ eins

rare a participatione ſacramentoꝝ vel etiam

tis ac neſcienubus nobis fidi /
cnlarumꝰ tonmenta offeruntur: mi
line vel generis aut dignitatis de
fenſione vti pꝛohibeatur.Exceptaꝰ
tantum maieſtatis cauſa:m qua ſo.
la omnibus eqna condiio eſt.
Sed cum omnes illi aſſumunf/

NLVLVaeoeog autem' queri-
tur ſi: epicopus in

ffffuerit. an ſue ſimpli

Yantnz epiſcopus alieniſce HM
Alerisſe conſcium nouerit quan
din pꝛobare non poteſt:mibil pꝛo,

NNocd autem niü
r 5P ſoli epiſcopo
cxedit᷑ uij. q .iij.
H iuriſinrãdi. nec
tenet lex rj.q.j.quicunqʒ.
SE RM
SBuic. c. eſt conira. xj.
j.erperientie..c ſi quis cuʒ.
erico. Sed qð hic dicitur.
intelligas ð eccleſiaſticis cri
minibus. poteſt tamen deri
cus iudicare de omni crimi
ne quantum ad iniungen⸗
dam penitentiam. S. e. q.j. il
li qui.xxij.q:j.pꝛedicanduz
extra de iudi.nouit vel lo⸗
quitur ſᷣm tempoꝛa apoſto
loꝛum quando omnes cau
ſe deferebantur ad eccleſias
vt. xj.q.j.relatum.
¶ BSinodum.ideſt conuen
tum clericoꝛum.qui concili
um appellatur. xij.q.ij. pla⸗
cuit. ⁊.c.epiſcopus qui ſine
eoꝛum penitentia non debz
cauſas audire. xv.q.vij.epi
ſcopus nullius.ahᷣ itelligo
de criminali negocio. ſed in
ciuili cauſa eliguntur arbi⸗
Atantunm Hec duo
ec intelligit.b. de oc⸗
culto peccatoꝛe.⁊ dicit ꝙ ſit
ſcio aliquem eſſe in moꝛtali
peccato.lʒ ſit occultum. de⸗
beo ipſum vitare occulte. ſzʒ
non publice. nec poſſum de
hoc accuſare cum non ha⸗
beam teſtes. ſed illud eſth⸗
durum vt omnem queʒ ſcc
am peccatoꝛem debeaz eui
tare.⁊ eſt illud contra.ijiq.
j. multi. Sed tu ponas caſũ
ſic. epiſcopus aliquis ſolus
ſcit aliquem in canonem in
cidiſſe. debet eum coꝛrigere
piꝛiuate.⁊æ ſi incoꝛrigibilis fit
pꝛiuate vitabit eum non pu
blice. ne ſit ꝓditoꝛ criminis
vt extra de ſen.ex. cuminon
ab homine in pꝛin.

lio: varéſiſic difinitr. r (Peoferat. accuſdo pn
Epileopus non pꝛoferat qnodpio Ke een dcobe⸗
pꝛo talibus vnquam apudnosin ☚.

yIndemnatus. ſic oꝛdi⸗
na litteram. ille tamen indẽ
natus.i.non damnatus in
còmunione ommium per⸗
manebit.
3 ¶is.i. quantũ ad eos ꝗ
mhjil ſciunt de excõicatione
illius vel de crimie eius. vt
extra de ſen. ex. cum illoꝛuz.
a ¶Ad tempus. ideſt vdum

eſt in peccattto.
b ¶ Jubeatur. iu bere enim
poteſt pꝛelatus aliquem vt
abſtineat a ſua pꝛiuata cõis
one. vel etiã a cõione ſacra⸗
mẽtox.qꝛin ſecreto põt pr
Apere talia hominibus pec
cantibus. xxxiij. di. habuiſ⸗
ſe iñ ꝑ ſententià non poteſt
aligs aliquem ſecreto ſepa⸗
ſuſpendere.põt ctiam quis cuʒ

ſcit aliquẽ criminoſum ſuo pꝛelaio dicere.vt ipſum coꝛigat.vt.p xxij. q.v. hoe
videtur.vel expone inbeatur.i.moneatur.ſic.xxxj. q.j bac ratione m pꝛemil
ſa patet ꝙ nõ obſtat.f. de cõ. di.ij.non pꝛobibeat. xciij.di ſi inimicus.vij. q·j.

[ij

Can.
. 0 im ſubdͤitus poteſt abdi⸗
. . „ eane on his que ſpectant ad honoꝛem. non enim ſubdit en aock⸗
iſcopi. vbi dicitur quibus epiſcopi non cõicant. necelſad non his que ſpecta i epiſcopi. vt ertra de foꝛo compe. ſi piligeti i0.
nos äs de pe. di. vj. ſacerdos.ſ. n hart Orl. in ſua dioceſi. videtur ꝙ ſic. per. c.
4 aHA Mi nötinu ed nsſi tol ergo vic ſolidepiſtobi aegenernatetperitot ulandcnt ſ.vbi dic tur nul⸗ .
5 heunel, niproenlſ d ſit ſubſc iptõ vt. extra de teſti. cum ano⸗ T.S. ij.l. vj. c. lum pꝛiuilegium iu⸗
bis. niſi hoc habeat . “ððZ 4. ge icet ſecũ tuarum.in i. Nez ne
da rer edeenaon renm indicat permane? epiſcopos glo atelleer cau gligentiam taiu; po i
dilccus. Hm lris luis cre⸗ qni tez er concilio appncano. dum oꝛdines: nosa dicidus iu telt fupplere vterrg.
dit᷑ quibſigniñcat ſe aliquẽ? bit. I⸗ 3 qui hbi ſoli vicit al, ſam babnerit: a ſuis iudic ſue in / de ſup. negli pꝛela. lii
be Erovicato. ideſtquẽ di qnem crimen inuz fui do epᷣna ſtisiudicibus pꝛouincie ⁊ non: ab cute 2 plantare.? er nn
teaauemnttrepenalliun () Zacmt vt ſi auando eß 1 ertraneis::miſ vtiam ent pꝛclibatũ mhstomm vunde
e Caueat.ecce pena illiius dicit aliquem ſibi ſolipꝛopꝛi icandis fuerit appellatum. vreria de pꝛ nilegi.
iniuſte vitat aliquez; vo e iſſe confeſſum: atqʒ ij aiudican un oh tarde Patenti C
dunminſt viral alanez vi DDnen fuuſe con ſſum 5 Item nicolaus papa. patentibus. Item qꝛ
udicnt ſciſ nen ani le neget non putet ad nocl il 1ens Ran odden ſed puimatis ſni iudi. ratione delucfſpergi⸗ 1
— fencetucm gnng entdre mogn ie iochilesleſbiſclareſeopten ur pꝛullegium t, .
ue rpbot⸗ eweairareſ ſeruhuſo pꝛopꝛie cio Ramgſackeanen eue⸗ cri iüj.pꝛuulegium. Ieeʒ .
lterine . nn 1 Enen i Eniq r M I! uia reatus omnem
ionsrihav noͤlerat. clenlie ſe dicit Fe San wenek inennoneral qnorecte poſſer Uononm ercnaemn in
lationẽ. xl.ij.. vj.n lieat. care: quandiu ex it ſuns epiſco/ epiſcopatu pꝛiuari: vel inſirmita/ Eybiſenavel dal. h
Berhumn e nnee non coin municanerlt ſn lis te ſe ſentiebat ſoꝛſitan pꝛegrauari: ſchrez anain zrauln i
Vnec oꝛdin re nealle pus tandiu eideʒ epiſcopo ab aj R 4 na impediens nullus: poſſet pꝛoxi cia quis deliquit illie 4
ialere deprooonſulit magis caueat⸗ epeu voeame matioſul debnerat ⁊ non alioꝛum: Gaus laue⸗
NRTBTWW.— nauam quod alijs i antiſtitum pꝛeſtolari iu gio. C. vbi de qni
uiinienaſmcecaa pꝛonfè in quenan Ddooceſcos antiſtitum paeſtolartiun es oxtet auf.qua in p d
dnn ſerumt volunt mam tis conuincere nonpo “ Aiiicium.quod ſi quelibet unigi . ahe Ceiaun uch⸗ n
erercct iuriſdditionem. f. de. “ dicium vero archiey tas vel aliqua foꝛtaſſe ſapere nun⸗ iertu pꝛiullegij coerk Ui
1r arnaneaeſͦi publl⸗ piicopi alterius pꝛronin, aminatione vel epatus ab ren ex Kſagitioꝛum gelcet 1
W dmonẽdo.ñ tñ pu 12 piſcopi alte Pe . tiatione oboꝛta fuiſſet contentio:ex ard coꝛitas. vt. C. de
ce eis pedicando taqua us cie alicni expetere non: ein r ad apoſtolicain ſedemrefer, megenre deß 4
in eis hũs.lxxj.di.hoꝛtamur licet. Ande gregon/ moꝛea t: 2 noſtra in hbis omni- ad idẽ in aui dema. C
õ ns aiult. i: i bus debuerant: cuncti decreta pe/ piinci.. ꝙ ſi de in⸗ ſe
indeienitnegdvonnz Alter usparr biantn gleni in/ Nirggerpectaren mock quia omnſuʒ auenes louenens 1
Bnantnsee. (cnptumedtinlegepper ale, Gnrgnamvciran vebemm, Sanſo nne
GScerectiaz monachus-ru. ◻ Kripem m tranſiens ſalcey igitur gioꝛam veſtram ey aliquibus vti pꝛiuile
ögrnn medenenrat n nam ne ſoi mon ſbi ier eifkagno: vr iam ene ne? Ghg erne piobun nt
os poſſum pꝛedicare n mittere non der ndncare: falce,y dus epiſcopus pꝛopꝛio reſtitnatui“ ꝙ non poſlunt pnni⸗ in
concitando turba. xrvj.qiſ. c conterere ⁊ ina LeriEt iſcopo:⁊ hic ſi aliquidrepꝛeben ri. vt ertra de pꝛiuile. vh
placuit. uia illud no conn enim tudicij: mittere non pote; nec epil. dignum geſſit. Poſiea vel coꝛ: Une dc cum epell⸗ in
ſirin eotentloſa luſcſtde. debeg eatmin ſegetem que alteri: ſione dig ldigna ammaduerſiöe: xxj.q. fater noler t
as eene⸗ Hõ videtur eſſe commniſſaiſed per. aſe dſimelu: Arame caſus in qu ⁊erxpꝛeſſe dicitur er⸗ 8
qd pꝛedicet.xix.di.ſecũdum. r boni operis frumenta domi⸗/ dumm õ hianum nra de ſup. negl. prela.
os boc iöẽ ctum be iſcopus alterius parrochianum rna de ſup.
g Ckote. eos hoe ſa nica vitioꝛum ſuoꝛuʒ expoliare pa, ep nicate valet. Andein ſicut ſi enim tales poſ inn
ſatuum qui cunſa nica v „ erxcommunicate valet. in ſ
—.☛☚ ararem au cadſg nic 9 admonen, excom Eernt pnniri ſicut ⁊ alij ge
epiſcopi ornn rieiſcobis leis ⁊ in aleſie ohag c anden, concilio apnd compenhum. anuſer — t
timigdun4gg. re Dig- Alterius excommm mng eiler e coniul. non pot ai
nos non eſſe iudiccs. Mnot eiutates vnaqneq; pꝛonin/ D vt nulius epiſcpoꝛum graui⸗ us ſſcallbus ſie nee ai
i ¶Secem oꝛdines ergo. babeat. S S ianum dey epiſcopid iſtis q quo Nec
ſſo nöeſtad eig be eſſe pꝛoninciã: ter ferat ſi eius parrochianum de epiſcop
Wendem ennehn tetg, Eitote certam eſſe Pramnelg⸗ pꝛedationis cauſa alter epiſcopns qammodo ai d rn
ubenloen cunanze-hiN. ue habet. x. aut. xj. ciuita nunicauerit. Itez ex con iſuntper pꝛiuilegi⸗ nin
vj.c.anterioꝛum.⁊ vero. illo AAgu idem minoꝛes excommunicauerit. 3 fl de off pꝛocon. . 1
procnldubio⸗et edecreto.⸗ avnum! vnum metropo ci. meldenn. ſ in aliqua 5. Sol. d
Ai ogane uein⸗ Kraans oiggſchihanaanegar. bel Egiſs ancemgin ia parro guidem vicnnt c, 1
ononon uur eiſtobi xj: conan iceg adr ianin Oecinn benencum aut heredi —— 4
vxrerina de oſki nchidi., mindicium omnes cauſe e pe,. abe iſcopi: uniri ſed ꝓ no
Pre 2 ar, 1 . tem babent et alterius epiſcopi: ſunt puniri ſed ꝓ ne I
xviij.q.ij.cognouimus.⁊ ar. rum reliquoꝛum ſacerdotum ac ci tatem haben ſunt e de loco ad locũ toꝛio poſſunt puniri. e
Cõtra. e de pꝛeben. refercte. II. eferantur: vt ab his om / parrochiani ſunt de 7 depꝛedati wien no enid h
anei uitatum referan iſce faciunt.⁊ rapinam ? depꝛedati sob epiſtopo oagich e
k ¶ Ab extraneis. ergo me⸗/ nitatum ſona voce diſcer· ter faciunt. ap en , il. .
F iein 3 nibus iuſte ⁊ conſo cer⸗ nt: placuit vt excom alegiter de paiml. in
”äscG iſ ad maioꝛem auctoꝛita ones peragunt: placuit ia: marum Melius di⸗ l
iuder. no eſt ergo iuder bo natur:ni⸗ b his qui indicancdi ſir municentur nec ante ex parrochia: drgiaall .
efenen 11 9 m fn ui iundicandi ſunt cas ꝙ ſi pꝛiuilegiatu ſ⸗
uincie quid dufte ſl de dde cem erit ab hi opoꝛtet vt exeant quam que patrarunt digne delinquit circafeʒ nõ i⸗
. e nct ai ignia Doee vide onepon vng ementent andum eomnmunes dennannci en⸗
6 EIqz. vel I is degradetur ve 1 ſemer⸗ i0o lenioꝛi eoꝛum 2 p recniar tractu vel maleſicio n
ie. vel malicia plebis neqʒ pꝛonincia ſed apud ſemet/ tio ſemc ne eos reciphiat et inem
vel delectu ſckktie. vel irr e⸗ ean⸗ Pabeariudicco leerdotes:4 po ſgnincanda eſt:ne eos recip. reiſendoboinen
Dnerunwgem, . ”òM SS Aliqua tale delicum ſun
een i qui ta. tamen res in hi
Atceiaidmgtmn, quia ſpõtanee reſpondebat conm ernuneo iudi Daren Demnu ired oclacae Drndctarmptde ren gem 8
debu eE Ae ic p⸗ percit ei.⁊ eſt hic ar. de õõ 8 ecdeſie ſue
Di⸗ liceat.ſed dic ꝙ papa peperci keur. e . do ſe in officio ſuo vel alienando res e n
ce. xj. a. j. placuit. . ij.q. vj. non ſi nat ignoꝛante pꝛelato ſuo.vel ſi ſat in prtam. puta male gerendo ſe in officio ſuo v ti pꝛeiudicium affert
lc a renmcmtione gnon ienenr ſ fir ignoꝛante re o om pi. in bis a ſoilo papa punitur. vbi ergo facruz erempti pꝛeiudtciun
iric Ing. e ſi tra de renun. admonet. .fl. offi pe. 4 t loci punit in his in quibus delinquens
manu alterius.x vij.q.ij.gonſaldus.ex is renũciat iuri ſuo.extra de his due nõ eremptis. bene epiſcopus loci p flerrat alicui preiudicuum. P
legatus.ſed contra. quia etiam taclte qu enun. in dubijs. 2.xxxij q.). contingit ſuam iun mlitionemſecus ſinon a grat an lat cp cum deli R
denedico n, , Sreioin o eienen boentterier atst Drt aledenerangt ao mabetzettmartenm Nrnfd
de benecſicto. vij.q.ſ.c; penculolien ſed ecclenia poteſt eum repetere. vt. vij. cum eox publicũ ẽ p nlil. e
nciatio tenet quantum ad ipſuin.ſed eccleſis pe ſpectatad olus cit decre. atentibus, 2,0.tuariͦ extra de prulle. .
õ en terhoten e dheſheditadeiilme. checrcatentbtcecdumtd ermu tdepa H”H’HßUM

YVYxo. Bec

8 queltio ex⸗

dita eſt.
iffinitiua verfi item
ir Ye is AKu
quis. iſtud. c.
B videtur cotine/
re iniquitateʒ.tũ er eo
quod non ſtatur bic.
iudicio maioris partii

tum ex eo quod alie⸗

nus iuder iudica: nõ
ſuum ſubditum.q̊ er
pone ꝓut hic notaui.
e ¶Pꝛouincie. ideſt.
ari numero.

d Sẽtẽtias. i. opini ⸗

ones quibuſdaʒ.ſ.vo
lentibus eum ablol⸗
nere.quibuſdaʒ volẽti
bus reſeruare ſenten
tiam pape.
e¶ Pꝛonunciare.nõ

ſniando.ſed opinionẽ

ſuaʒ recitando.ꝛ ideo
ſic expone.ne ſit S.ff.
de reiud. duo. .l.lter.
pares.ꝛ.ij.q.vj.item ſi
plures.vbi dicit quod
ſi diſcoꝛdant delegati

ad delegantem eſt re⸗

currendum.
ſAduocari.per pa/
pe reſcriptum.ideſt pa
pa committit metro⸗
politanis ⁊ epiſcopis.

vicine poꝛuicie negoci

uʒ illud.ſic exponitur
bm illos qui de iudi⸗

cibus a papa delega⸗
tis hoc intelli⸗

nt vel
etiam de epilcopis ip
ſis qui ſui iudices ſũt
intelligas.Et ſᷣm hoc
eſt ſpeciale.qð par pa⸗
ri poteſt cauſam dele⸗/
gare, nam quãdoq; ĩ
deleetum iudicis oꝛdi
narii.par inparem ha
bet imperium. vt lxv.
di.c. vl. ſic. ij.q.vj.pla⸗
euit.ij.vel foꝛte hoc ſit
de conſenſu partium.
rtiam hic aliud ſpeci⸗
ale quod ſi diſcoꝛdant
iudices non obtinet
ſententia plurimoꝛus
ſic. C. de ap.iubemus
in fi.⁊ extra de reſcrip.
paſtoꝛalis.alias ſecus.
lxv.di. ſane. vel foꝛe.
hoc tenet eum pares.
ſunt bincinde iudices
ſed contrariuʒ eſt. xxi.
diſt.c. ſubmittitue. vbi
dicitur quod ad maio
rem iudicem eſt eun⸗
duz. ſed hoc ſit vt dixi
de conſenſu partium
vel die quod omnia.
ſſta ſpecialia ſunt incã
epiſcopi. vbi omnes.
debent concoꝛdare in
ſentẽtia. vt. j. e. c. iiij. io.

8 Jquis epiſco⸗

us.

h inter epiſe o⸗

pos negocijs.
No. pꝛociuilibus ne⸗
BGocijs poſſe celabꝛar i

.

vij.
ante quam illac redeant vbi rapl/
nam fecerunt:⁊ ibi omnia pleniter

emendent.
D iiii.
Orro“ cnius indicium
ſibi expetendum ſitſiin
dices electi inter ſe di/

ſcoꝛdare ceperint:ĩ lao

dicenſ concilio ſic inuenitur dith/
nitum.

A quo ſit ferenda ſententia in:quo

pꝛouinciales epiſcopi diſcoꝛdant.
8 JIaquis epiſcopus criminali/
ier in iudicio epiſcopoꝛum ſu
erit accuſatus:contingat autem epi

ſcopos pꝛonincie qui connenerint

dinerſas habere ſententias:⁊ alios
quidem innocentem:eum pꝛonun/

ciare: alios reum: pꝛopter hnins

modi controuerſiam amputandaʒ
placnit ſancte ſynodo metropolita
num epiſcopum lalterius pꝛouin/

cie: vicine aduocari:et aliquantos
cum eo epiſcopos alios:qui pari/
ter reſidentes quicunqʒ fuerint:diri

mant queſtionem:pꝛopter hoc:vt

ſit ſrmum iudicium:quod:ab vni:

ns pꝛouincie:epiſcopis fuerit:pꝛojʒ
mulgatum.
tini pape.
Quando iudices electi:de ſenten⸗
tia inter ſe diſcoꝛdes:extiterint:de:

vicina pꝛonincia archiepiſcopus:

ad vocetur.

B 3 nisepiſcopus in aliquibꝰ
indicatur: viderit ipſos epi,

ſcopos u pꝛonuincia: ſua ſunt in
ter ſe iudicio:diſcrepare ita vt alij:
videantur eum qui indicatur inſti

ſicare:alij sendannac P diffini /
tione huius diſſenſionis

it ſancte ſynodo:vt de pꝛonincia ni
cina alter metropolitanus vocetur
epiſcopus:vt per eum confirmetur
quod ſecundum rectum placuerit
canonem. NMiſi eadem pꝛouin/

cia pꝛimatem habnerit:ad queʒ ne⸗

gocia que per merxropolitanum ter
minari non valent referenda ſint.
AVUngde bonifacius papa populis
PDꝛunsati:deferuniur negotia que
ietropolitanns explicare non. va⸗
et.
JYinter epiſcopos einſdẽ con

ecilij. dubitatio emerſerit de ec
cleſiaſtico inre vel de alijs negocijs

pꝛimum metropolitanus eoꝛum:

cum alijs:in concilio conſiderans
rem dijudicet:⁊ nõ acquieſcat vtra
qʒ pars indicantium:tunc pꝛimas
regionis inter ipſos audiat: ⁊ quod
eccleſiaſticis canonibuset legibns
veſtris conſentaneum ſit:hoc diſ

ſiniat:⁊ nulla pars calculo eins va

leat contradicere. Item alexan/
der papoe..
SBeeogem. Palea.
B8 Imetropolitanusa quocun/
compꝛoninciali epiſcopo:
in cauſa pꝛopꝛia appellatus enʒ an⸗
dire diſtulerit: in pꝛoxima ſynodo
negocij:ſui habeat licentiam exer⸗

cendi:et quicquid per iunſticiama/

tẽ.ex concilio mar

oc placu⸗

compꝛonincialibus fuerit ſtatutus
debet cuſtodiri.
compꝛouincialium concoꝛdi ſen

tentia fuerit damnatus:manebit er

ga eum immobilis cenſura. An⸗
de in anthioceno concilio legitur.

Sed ſi omnium

„

. cxxxv.

ſynodum vt.S.di.x viij.pꝛo
pter.
¶Tunc pꝛimas.ar. quod
maioꝛa negocia non licet fa
cere metropolitano ſine au

ccoꝛitaie pꝛimatis.fic. lxv. di.

Epiſcopus qni ab epiſcopis ſue pꝛo.
vincie conlonam ſentenuã repoꝛta

uerit:ab alis indicari non poterit.

B Iquis epiſcopus crimiĩaliter
accuſatus ab omnibus ꝗ ſunt
intra pꝛoninciam epiſcopis exce⸗
perit vnam conſonamqʒ ſententia
ab alijs vlterius iudicari non pote
rit:ſed manere circa eam opoꝛtet
tanquam conuenientẽ.que ab om
nibus pꝛolata eſt fimam ratamqʒ
ſenrentiam. Subintelligendum
vero eſt niſi ad udiceʒ maioꝛis an
ctoꝛitatis fuerit pꝛonocatum:tunc
enim per appellationem ſoluta ſen
tentia firmitatem non obtinet:
Vngde nicolaus papa ait.

de pſona.⁊.xcix.di.ci.⁊.xvj.
q vj.placuit.ſed illud intelli
ge ſi appellatur adipᷣm. vt.
xviij.di.c.i.⁊.ix.qiij.conqſtꝰ.

k ¶MContradicere. Ecce ca⸗

ſus vbi non auditur ſecun/

do appellãs. vt. dixi.ij. q. vj.
1

anteriouum. .
AIauis ab omnibus.
per hoc videtur quod
ſpeciale ſit in epiſcopo.vt ab
omnibus debeat abſolui vl
condemnari.

m Zod bene diffiniũ

Semel diffinituz retractari nõ licet

niſi vbi maioꝛ auctoꝛitss ſnerit.

Q0d bene* ſemel diffinitum

pſt ⁊ interpoſitis inramentis

deliberatum:nulla debet ireratio/

ne:niſi ſoꝛtaſſis vbi fnerit: maioꝛ

auctoꝛitas:retractari. Itez ex coõ

ci.ſardicenſi.
In renouatione iudicij:beati petri
memona eſt habenda.
6 Sins epiſcopus dixit quodſi
aliquis epiſcopus abiudica
tus fuerit inaliqua cauſa:⁊ putet ſe
bonaʒ canſaʒ habere:alterũ iudici

eſt a iudice per ſen⸗

tentiam a quocunqʒ;. Et in

tellige de iuramento quoꝰ
iudex parti defert.nõ quod

pars defert parti. quia illud

non poteſt retractari. vt. C.
derebus. cre. generaliter. 2.
ſt. de iureiur.admonẽdi. Itẽ
ar. quod qui iurat ſtare vel.
parere ſententie vel manda
to alicnius.quod poteſt ap⸗
pellare. ff. re ra. be.l.iij. S. fal
ſus.ff. iudi.ſol.cum apð.ex⸗
tra de ap.ad hec.ij.⁊.c.pꝛete⸗
rea.⁊.c.queſtioni.

n ¶ Aaioꝛ ertra de iureiu.

ram. venientes.

0 6 Sins epicopus ar.

nz renonetur. Si vobis placet ſan
cti petri apoſtoli memonamhono

remus: vt ſcribatur vel ab bis qui P

examinauerunt:vel etiam ab alijs

epiſcopis qui in pꝛonincia ꝛo 2
c

ma moꝛantur. romano epiſcopo⁊
ſi indicanerit renonandum eſſe in/
diciuʒ renonetur:⁊ det iudices ſuau
tem pꝛobauerit talem cauſaʒ vt ea

nõ reſicentur que acta ſunt:que de⸗

crenerit romanus epiſcopus cõſir/⸗
mata erũt.Sihoc ergo placet om
nibus:ſtatuatur. Synodus reſpon

dit:placet. 7 H
ALogd antem' deficiente
accuſatoꝛe non ſit rens
cogendus ad pꝛobatio/

neʒ:auctoꝛitate gregoꝛij

pꝛobatur:qui icribẽs maximo ait.
Onns piobationisrec nô icäbit.

QQ od autem' poſtulas:vt il⸗

luc perſonam diligere debe

amns:qua de his que dicũtur poſ⸗

ſit eſſe pꝛobatio:eſſet vtcunqʒ excn
ſabile:ñ vnquaʒ ratio ei qui accuſa
tur neceſſitatem pꝛobationisimpo
neret.at poſtquam non niviſedac/
cuſantibus hoc onus incumbit:ad
nos ſicut pꝛefati ſumus: dilatione
ceſſante venire non deſinas.
64 Aʒ accuſatus non negationẽ
ſed exceptionem pꝛobare de⸗
ber cod.li.iiij.ti.de pꝛobationibus.
erogem.
Ccuſatoꝛ quod aſſenerat ꝓſi
tendo ſe pꝛobare no poſſe:reũ

aliam eſſe cauſam ap
pellationis a pꝛincipali.ar.
contra.xxxj.q.ij.lotharius.
2Z nõui.ij.q.vj.ſi epiſcopus.
7. F. poſt ſecundam.
¶ Del ab his ·ille enim iu
dex qui tulit ſententiam.ſiñ
defert appellationi.reſcribet
ei ad quem appellatur opi⸗
nionem ſuam.⁊ quare non
deferat appellationi.vt.fl. ð

ap.reci.vel non ſciendum.
gq Dod auteʒ. Re

us non eſt cogẽ
dusad purgati-
onem.niſi labo⸗
ret inſamia.vt ſ.e.quod au⸗
tem ⁊.ij.q.v.pᷣſbyter. vbi ple
ne de hoc inuenies.io.

r o autez. qua. i.per

quam ſic.S.tiij.q.liij.
qui intendit.⁊.extra de pꝛe⸗
ſump.cum in muentute.

due habẽtur regule.
AUVna quod niſi auctoꝛ pꝛo⸗

1 4 LCcuſatoꝛ. Ex hac.l.

bet quod intendit reus aba

ſoluitur. Secunda eſt.quod
negantis factum nulla eſt.
pꝛobatio.pꝛioꝛ regula recipit

exceptiones.Ham rõne pie

ſumptionis tranſfertur pꝛo

batio ad reuʒ.vt extra vt ec.

bene.vt noſtrum.⁊ exira de
pꝛocu.ex inſinuatione in ſi.⁊

ff. de dona. inter. vj.? vxoꝛe.
quintus. Item cum auctoꝛ

intentionem fuam fundaa⸗
uit iure communi vt. C. de
pꝛoba.ſiue.xxviij.di.quia.
ſunt culpe..c.di.contra.mo
rem. Aem reus ſponte al⸗
ſumu ſibi onus piobandi.
vt.ff. de pꝛoba.circa. Itez in

ſiühj.

cti iuris ⁊ foꝛme fiue quali-⸗
tatis. Negatiua facti eſt.in
qua negatur aliqnid factuzʒ
eſſe hec ſinõ habet determi
nationem loci vł tempoꝛis.
nunqᷓ põt pꝛobari.vt ſiqgs
ditcat ſe citatũ non eſſe vel ſe
nõ cõtrariſſe cũ ber:a. tales
impꝛobari poſſunt ſed pio-
bari mmime de tali loquit
hic. Et hoc ideo qꝛ negatio
num nõ ſunt cau e. Si aũt
adijciatur tpᷣs vel locas po
teſt pbari.ſi ꝓbatũ fuerit de
alio tpe ⁊ de alio lo co.vt e?
de teſti. ex tenoꝛe. ⁊. C. de cõᷣ
trahen.ſii.optimã. Itẽ dico
de hac negatione ꝙ capitu
lũ nõ fuit etatũ quod cũ de⸗
terminatione ipis põt ꝓba⸗
ri lʒ pꝛium innuatur extra ð
elec. bone.ſed illud nõ eſt pp
vim negationis.ſed potius
ſingularitatis. A.ñq; tamẽ
negatiua pꝛobatur ſine de⸗
terminatione tꝑis.vt extra
de pꝛoba.tertio.Sed illa po
tius eſt pꝛeſumptiua pꝛoba
tio qᷓ; violenta.Et ſte intelli
Krurclnoceſtconttnete⸗
i. iam litteris in fi. Itẽ ne⸗
gatiua facti pꝛobatur cuʒ hz
impliciiã affrmatiuam. vt
extra de renũ.ſuꝑ hoc.Iteʒ
negatiua iuris bene pꝛobat᷑
Vt.f.de pꝛoba.ab ea pte.qꝛ
q negat aliquid iuſte factuʒ
Dicit ⁊ illud iniuſte factum
⁊ qꝛ pꝛeſumitur aliquid po⸗
lius iuſte ꝙ iniuſte ſactum
ideo illud tenetur pꝛobare.
NHNegatiua foꝛme ſiue quali
tatis diciiur iſta. Iſte nõ eſt
idoneus non eſt legitimus
nõ eſt ſoluendo.x talis eſt pꝓ
banda ab eo qui eã pꝛopo⸗
nit. vt extra de pꝛeſum. du⸗
dũ.⁊.ff. dele.ij.cũ quidã.⁊.l.
cum pater.S. rogo.2. C. de
inoffi.teſta. omnimodo.
a Per rerum naturaʒ.i.
ꝑ ↄſuetudinem cauſarum.
Aẽ iſte intellectus perpen⸗
ditur ꝑ id qð legitur.xxxvj.
q.v.c.vlti.in ſi.ſic extra de fſᷣ
de inſtru.iter dilectos.⁊ ſic
extra de cauſa poſ.⁊ pꝛopꝛie
cum eccleſia.⁊ extra de ſide
b¶ Negantis.ſic ex de cã
poſ.⁊ pꝛopꝛi.cũ ecclia.⁊ er ð

pꝛoba.quoniam. äl S
Sieigam epiſcopus löga Supꝛa pꝛorima cã in illo.c. deniqʒ. age
e eebatur de renũciatione epiſcopi. vnde nacta occaſione ſubijcit caʒ
liliſtam de renunciatione.qua queritur an epiſcopo viuente alius
flſuubſtituendus ſit.⁊ de mutatione ſedis. Et vt hec ⁊ alia cõpeten

neceſſitate moſtrandi contrarium

non aſtringit cum per rerum natu/

ram factu negantis pꝛobatio nul
la ſit.Noc autem obſeruandum eſt
quando reum publica fama nõ ve

xat.tunc enim auctoꝛitate eiuſdem

gregoꝛij:pꝛopter ſcandalum remo
uendum famam ſuam reum pury

gare opoꝛtet.

nerat ei conceſſit. Doſtea vero cõ

naluit idem epiſcopus:⁊ quod pꝛi
nus fecerat cupit reſcindi.hic aduer

ſus eum qui ſibi acceſſerat queſtio

nem monet:ſuamqʒ catbedramtq̊.
quam ſibi debitam repoſcit. Hic
pꝛimum queritur: vtrum viuente
epiſcopo alius poſſit in eaadem ec/
Secundo:an iſte

cleſia oꝛdinari.
valeat repoſcere cathedram:quaʒ
nainterceſnonc. alter accepit.

Aod autem viuente epi
ſcopo aliꝰſuperponi aut:
uuſuperoꝛdinari non poſſit

crn concilio apud aluer/

niam celebꝛato diffinituzʒ eſt in quo

legitur vt nullus vinente epiſcopo

alius ſuperponatur aut ſuperoꝛdi⸗

netur epiſcopus:niſi ſoꝛſitan in eius

locum quem capit alis culpa deieʒ
cerit. Iem ex regiſtro gregoꝛij:

pape ad anatholium conſtantino.
politanum diaconem.

Dꝛomoleitta coꝛpona ſno bono/

re non puuęetur epiicopuius.

Cripſit mihi dile ctio tua me

reuerẽdiſſimo fratri meoſioan

ni pꝛimeiuſtiniane ſedis epiſcopo

pꝛo egritudine capitis quam pati/

tur: epiſcopum pꝛecipere ſuccede
re:ne foꝛaſſe dum epiſcopi iura ea

dem cinitatis non habeat quod ab
ſit ab hoſte depereat.⁊ quidem nuſ

quam canones pꝛecipiunt vt pꝛo e⸗
gritudine epiſcopi epiſcopus ſucce

tius faciat pꝛoponit thema ex quo duas elicit queſtiones.

Aod autem viuente. Dicendum eſt ꝙ non. niſ ſit depoſitus.l.
d dir. poſti. vel niſ renunciauerit de licentia pape. vt.
ones.vel niſi per ambitionem ſe tranſtulerit ad aliaʒ.quo caſu ca

j.e.c.mutati

rreebit habita ? ambita. j.e.ſiquis epiſcopus ad inſtar inuaſoꝛis ꝗ
amittit rem inuaſam ⁊ aliud tantumdem.vt. C.vnde vi.ſi quis in tantam.

In egrotante autem diſtinguunt quidam.ſi egritudo eſt incurabilis.vt tũc
ꝗlter ſuhſtituatur. vel etiaʒ ſi nimis ſenex eſt ad inſtar iudicis.ff. de iudi.ſi lõ⸗

gius. C. de offi.pꝛefec.oꝛien.l.ſi quos.ſed hoc nõ admitto niſi ĩ lepꝛoſo.qui a
dignitate remouetnr pꝛopter ſcandalum. extra de cle.egro.tua.hoc etiam ſci
as ꝙ epilentici ⁊ alij diuturno moꝛbo laboꝛantes nõ pꝛomouẽtur.vt.xxxiij.

Can.
cðᷣibus iudicijs vtriuſqʒ pꝛobatio auditur. vt extra de pꝛoba.ex litteris. Item
cũ vterqʒ ↄtendit ſe poſſidere extra de ꝓba.lʒ Itẽ in crie fal viriuſqʒ teſtes
audiunt.vt. C. de fal. vbi ſimiliter in crie leie maieſtatis ⁊ in ſacramenus de
ſertis ⁊ in ꝓditione patrie ⁊ in crie peculatus vtriuſq; teſtes audiũtur.vt. C.
de abol. fallaciter.in fi. Et de ſecũda regula notabis ꝙ triplex eſt negatiua fa

Aidamepiſcopus
longa inualitnd 4½
ne grauatus alium
ſibi ſubſtitui roga;ꝛ
nit:cuius pꝛecibus:
ſummus pont exã
nuit:et quod roga⸗

di. cõmuniter. ⁊ extra de elec.eum inter.ſed pꝛomotuʒ mo:bus no deij

vt hic. ⁊.j.c.ij.ſẽd datur ei coadiutoꝛ.vt.c...ſed ex diſpenſatione magna
quandoq; viuenti epiſcopo alter adiungitur. vt.j. e.non autem. idez

de quolibet clerico intelligas.Sed abbates facti inutiles remouentur
penitus.xviij.q.ij.quis abbas.ſcut etlam ſit in iudice. C. de ot. pꝛe⸗

dat. Et ideo iniuſtumeſt vt ſi mole

ſtia coꝛpoꝛis irruat bonoꝛe ſuo pꝛi/

netur egrotus. Sed ſuggerendum

eſt: vt ſiquis in regimine egrotat:di
ſpenſatoꝛilli talis requirat qui poſ.

ſit eins curam omnem' agere:et lo⸗/
cum illius in regimine eccleſie ipſo
non depoſito conſeruare:vt neque

deus omnipotens offendatur neqʒ

ciuitas neglecta eſſe inneniatur.

Igdem in epiſtola ad candidum.
Fiageliansa vomino: affuctio ad/

di non debet.

6 Am percuſſio coꝛpoꝛalis in-
Nminet: vtrum pꝛo purgatio⸗
ne' an pꝛo vindicta contingat dei:

iudicium in hoc ignoratur:et ideo

non debet a nobis addi flagellatis
afflictio:ne nos culpe:quod abſit:

offenſa reſpiciat. Iteʒz gregoꝛius
clementino epiſcopo pꝛimati biʒan

ceno.

pꝛiuari non debe..
Reſentium latoꝛis a deodati
querelam:qui ſe pꝛeſbytera⸗
tus ſui loco incongrue dicit expul⸗

ſum: licet ſubdite tibi textus petitip)

onis explanet:tamen paulo iudica
uimus apertius retexendam:aſſerit

namqʒ a quintiano fratre ⁊ coepi/
ſcopo noſtro in loco ſuo quibuſdã

ſe ſuis oꝛdinandis negotijs relaxa/

tuʒ: egritudiniſqʒ cauſa per dnuoꝛũꝰ
menſium ſpatium ſue ſe eccleſie:de

fuiſſe:cuius rei occaſionem captan

tem pꝛedictum ſratrem noſtruʒ ali
um loco eius illic pꝛeſbyterum oꝛ⸗
dinaſſe. Hoꝛtamur itaqʒ fraternita

tem tuam:vt canſam eius ſollicite:

diſtricteqʒ perquiras:⁊ ſi manifeſte

egritudinis:ſicut dicitur cauſa eccle

ſie ſue defuiſſe eum reppereris:nul/

lum ei ex oꝛdinatione alterius pꝛe/
ibyteri permittas pꝛeiudicium ge.
nerari:ſʒ in loco ſuo ſine aliqua euʒz
fac dubietate reſtitui:⁊ infra. Alud
autem charitatem tuam ſpecialiter

ad monemus:vt ſi vera fuerit hbuꝝ

ius ſuggeſtio atqʒ i ſuo oꝛdine fuerit
reſtitutns ð pꝛeſbytero qui in loco
eius oꝛdinatus eſt:ſubtiliter diſtri

Inſirmmitatis canſam locoſno quis

fec.oꝛi.ſi quos.cuʒ eti
am ex modicis cauſis
remoueantur. extraö
ſimo.per tuas. Obi
auteʒ elctus ſine con
firmatus ante oꝛdina
lionem fit inbabilis.
remouẽdus eſt vt vi⸗
detur extra de etate.
quali.c.j.vite tamen
neceſſaria recipiet. j.
e.quãuis.

NM Qripfit. pꝛime
B ideſt ſalonita⸗
ne. qꝛ ibi iuſtinianus
pꝛimo recedit.alij di⸗
cunt rauennam ꝛnõ
ſalonitanam eſſe pꝛi⸗
maʒ iuſtiniani ſedejʒ.
¶Et ideo iniuſium.
pꝛeeſſe enim intelligi⸗

tur.licet ſit infirmus.

ſicut ſeruus ſeruirei⸗
telligitur.ʒ ſit ifirmꝰ.
fl. de ſta. liber. cum be
g ¶Diſpenlſatoꝛ.ſi.f⸗
de tute. ſolet etiaʒ. vbi
dicitur ꝙ ſi tutoꝛ pio
pter longam egritu⸗
dinem non poreſt ad
eſſe. daturei curatoꝛꝗq
potius dicitur admi⸗
niſtratoꝛ. .
h Dmnez. ideſt res
eius adminiſtrare. S
qne ſpectant ad pon⸗
tificale officium.vici⸗
ni epiſcopi ſupplebut
j. e. pontiſices. Et eſt
hic ar.ꝙ coadiutoꝛ ⁊
adminiſtratoꝛes vl vi
ſitatoꝛes debeant ha⸗
bere liberam? gene⸗
ralẽ adminiſtratione;
vt. j. e. ᷓuis.⁊ er de
elec. cum nobis olim.
in ſi.ꝛ.xxj.q.j.relatio.
ſed qd ſi iſte nolit ba⸗
bere coadiutoꝛem · di⸗
co eum cogendũ per
ſuperioꝛem.vt ar.fl.ð.
i Vm percuſſio.
pur gatiõe.i. p⸗
batde. .e aduerſitas.
k— Flagellatis. ſuffi
cienter. ſed nõ ſufficiẽ
ter afflictis addi põt
vt. xxi.q.v.ſiqs a pꝛo⸗
pꝛio. Et eſt ar. ꝙ poſt
penitentiam non pot

quis accuſari de crie. ſimiliter nec duplici damno dʒ ꝗs pumiri. ff. de in
re do. iure.ꝛ.ff. de condi.ob ca.ſi pecuniã.S.vel ſimiliter pena non debet
verti vel culpam.vt. S.di. v.baptiʒari.⁊.e.ad eius vero.

&Affflictio.S.iij.q.ix.indicas.⁊ er.de iudi.at ſi clerici.⁊.S.di.v.(. ..

ſ. e. ſiquis in clero. loic

lInmitur ar. M. ꝙ ſi epiſcopus indeterminate licentiauit cdleri⸗
cũ.nõ videtur eũ licentiaſſe vltra duos menſes.ſed iñ hoc eſt referendů⸗
ad arbitrium boni viri conſiderato negocio. ar. fl.de ver. ob. cõninuus.
ad hoc.c. bene facit ff de re mili.qui cõmeatus.nam ibi dicitur ꝙ ſiali⸗
quis abeſt vltra ſtatutum tempus pꝛo deſertoꝛe habetur.ſi bonum.ar.

2 Reſentiũ.ꝑ duox.idẽ foꝛte ſi ꝑ vnũ.vt.

,„„

xxi.q.ij.placuit.põt tñ ꝑ modicũ tempus purgare moꝛꝗ.lxxxviij.di.b⸗
latü. nõ.n. feſtinabit iuder ad ſententiã vbi qs iuſia c abſuent. vt.fl de
dã. infec. ſi finita. . ſi foꝛte. etiqᷓ licet ap pꝛefirũ terminũ reus nõ veniat
ſed habebitur rõ viarũ tꝑis ⁊ egritudinis.⁊ alterius impedimẽéti vt. ff.
