cl lacangere ſteileen rener ntia cõcedatn eccde ne cleric e vel eccleſial rit pt pol licite. n. põt g lj.
acande: andientia cõce troitum cůq eccleſie vel Bcceitt il. onus licite ſtate. vr xlj.
ing ſa nopala M bati and ti petri ⁊ in ſqʒ locum eſtituram ee ann laici ns ſui dil. ſpẽ de dign ij. di. con
nena mamhebak⸗ a gratiã beati us dunOc Rennentin de m it: gradus ſi bere ſp geru. Eriii di con
en edie Digni ipoſuer umoe iſ. qd Pgeru. i epatu
tiate nertt abſolutione, 5 ſub erim uaſcelns ic it. 2qn nblaernn ſu it c. iis dgat eo⸗
lner lunſt au⸗ iambinungerd 5oaernene Pancmd. Sae leſasvel rni Reaz.
W liquis ſub itur do ie cepit reſi de inlerioꝛibꝰ us. De nm ecc el hitus n cauſam
NNti diage ſuſpendi cici trie iliter etiaʒ bus cõſtituimus. lus laico:n ccuperet vel p tra de elec. cum offlcij. ꝛ.c.
etu. ee — ab⸗ Sim is dignitati ꝛnʒ:regũ oucũ AI leſarũ boa oe erit: iuxta melßerma declee⸗ J
Nheſd. itet:ſtati e ſiaſtic imperato el quilibʒ Eecclena ero ſec?ꝰeg ccleſie Peit fazʒ b. niſt
1o pen. xrvj. q. vj. tẽ ſiquis omituz v ſ ine nat.qui v itulnʒz ab eccleſ dcdadn intitulatas
8 ſolutus. vt. j. diſt. JI hionum com nt pſonarũ ine diſpo adri capit em. Busas. ter de eta. 2
ntiin ſcõꝛ. lxxj.d marchio eſtatũ ant p eccleſia ti alex Iden „ ubores⸗ vreß vege
“ nos H. eñ ex⸗ ni pot licuius eccleſ beatis arceat. 5 fint pa iij. vñ
ifnn iigs ammoõ.lE⸗ ing ſeculanin tus vel a ſũpſerit eiuin liminibus odem. ſſuz nõ uali⸗ei te... q nibuſca
et ipit duos caſus in q ſtitura eparu⸗ obnen eint . Wekog⸗ ctüſciſ Entna dedi
H cipit du recipit ec ice dignitatis Oð ſtructum i veſtime ntita nec p re:ei tñ n L
tafin bus taliſqui n eſt ſtice dignil⸗ ulo ſe ob Icut dñi ſoꝛtiti ſunt: rota Kumox: ui cog. cona
rtn elneaua ſſn dez Idem. ni lubiaceat n . 2 ena d3 rin pꝛij epi c⸗ r Wper e re alie c
ängge loi poſtea en g. ſcia eninancanoul qui dema: an ptätezʒ apch Riont inis mnunie rle
Nir epilcopi. vt. S. e. q. Exconmimu unat itii. öſiſtit. J abipſo inenf. a A. eccleſe bal
ieſgnn ſus epiſcopi deri uneſtiture ſu 1ſuſceperi n, cO reducant᷑: 2 eſt oꝛdin S uentuales vt. ix qa.ijcum
ſdbent j. quoniã. cuz de iu · une ici eccleſiam ituras'ↄtra ſa 4 cleſie re nibꝰ cantuzʒ clerici caru iconomum. vt. arochiales
Nieg Ronrinir er deſn⸗ nu lai oniã inneſti ctoꝛitatè a lai/ cris cano ccleſie ipſe ijs. Itez ns. ꝛ qñqʒ. P i.oꝛdi. cũñ
de . nig. MNn 3 1 tnatur officijs. ſam ex de off 0
Sei . . cogt Set e89 all . deſtitn Ece ulariter d grin.
n Paine hohent dh in munlns pabus risce ionn⸗ H ls per lalcos eccheſ worms Uici ver epiſtopumm
ggſu tunc Zerntnn ecclenlas ig in im o plurimas ꝑ te religio⸗ lexan.pap ichs per lalcos vomuseictier hiſceh de
hſin moaß teeſltteli ſieri: ⁊ ex ee oruinã ſanc cenſu llus clent mõ anilibet n icf a
Aſſi fieri: 7 ex ane Mu qnili vt.ix. ꝗ mnes. §. ſit
fitſi volens ertaen. mecdeſizi oreni chꝛiſti imns vt mobnineat. nullo mõ tineat pi.r dle. o iſi conſuetudo
dici ateilean nan nis oꝛiri: ex q rbat᷑: decern epiſco⸗ amo Er laicos nꝛeſbyter obti llum ominus ni iuz eligat erirs
ſiſi irtci alldnei non re religio cõtu ſ ineſtituras de ma clericꝰ aut - nec pꝛecio quod ecmecgeſt⸗ Dratia
indin vt ibi ſit p ſus ißo re sclericoꝛi leccleſiet icu⸗ . nec gratis n lai: ſpẽ au ½ de elec. cum 8s cui res ec
dH nöeſt luſpenſu⸗ nulin abbatie vel ece el alicn. celeſiã:ne ſuſcipi Nullꝰ autem iconomu aͤdant᷑
itchuH nsec ſag luik illuh tꝰ vel abba el regis vel luſci eccle u möachi bas fiat. Nr autem rnande m vi
tuit mer dela n ſ hmimperatoris v vel emine luſci hagitimonchi ſ eccleſag. amten ———
itin ccura pa no videtur fu imnhe plone viri al rerogno miſſionẽ duas hẽas doñ. Cdelaan. iq adminiſtrar
urANI cdie tamen ſſit abſolni ius lai d ſi pꝛeſump oſtolica au pꝛelbyter cõci. chalcedoi cant ico ce dñs aut. ix. di. volum
lis poſſit al li iat: quod illam ap d di tem in cõci. os habeant ic is ehl.vr. xxri P qni ab
Fin Pta iſcopo:qrineligi iat⸗ eſtiturã illat ſe vſqʒ a Item icopiluos hal res epi. pellantn Aaran
iitin abey vtefö ſoarinn irritam eſſe ie v ni ſubia mmiguli epicopiſuor lã eccleſijs Sindiaaneltanturd
ſactus eſt: itate irritam õicatio Singu ſ eccleſiſs erſitaron vinernte⸗
Polen Aeren itura. ij nũ nã ſatiſſactio anone apoſto Nonia in * cöpimus: leſe iez caͤrü cam ? ab vn
lun Inueſtiwnaſ nu g Itẽ ex ce⸗ y. t damite conumne: piel verdad vnmc abnh
ntn „ rinueſtitura; cere. eeodem. . s pote Vt rii Bi facultate , ñteʒ vero ad teſt cõſtit 6.
Kaae keu DBDes laribus pe —— epi ſa leſia hteʒ rſona poten l. tem. 5.
fin aapdis gei BZania V at 1 ſegreget: cro⸗ trac habere icono ccleſiaſtica h. in ſti. de ne. ⁊ ho. l. mu⸗
ier 7 ef dilpẽſet res eci leſie ſi de mune. s. vbi di
Gitirn tuas per. ca. er oꝛe. tineat: Deonnnt Item ex V Sa golſpeſetreg eeci eceleſie qð e 5. defenſoꝛe i ad
rfug * 2 re iudi. eanz ob illi cõicant. “ popii pꝛij epi: mũ epᷣiñ vean neſenheg une
i nickoed⸗ ad maſtaſ aern⸗ es epĩ ob WEeie rten rgeſumnn no⸗
Puſi eiin c dilectus Ane theſſaloni naſtaſnij ty ſu: ⁊ ex ho⸗ erdotio m cmini guiat dicipo quolibet de
Sben. eimp. danaf Ane the atoꝛs a 5 cõ tes ⁊ ſacerdotio n ho b men ſindt
it bus.:.,e c. in f. ‚„ Dm öſtatinopol halcedon derogan Konen cõſtitu iſpalenn: ten Be dero.mopi erator.
Gni us. Doniz iueſti⸗ motheo c nẽ cogcllinc vero epi me Eeeſu: emui cgiiſt, b rCC e iura. cal. imp ns no
Ne 1e ——— ſenſerunt: atiz auerat. xl. ai vnũp cebit. I doꝛus. nomi. edicrur wtcenonne ibi
at ne ar.g ad SEnedio ſe anathem ie cõnenientes n vt a ia i interfuit iſido tuendi teon oA diern e o legis ipſo
uinit em apmne pot quis il rcin grecſe iptis factam: ſr: cniin 5 ſunt cöſtil dicimus quol erit vn iconomus pio ipſo
ctie crip eſſerũt: GA5 tiõe dici gec onitur iconof
icſ ſnueſtium conſtau. rbceſſonein blitano dilceſ ; ae p . moniu diſ,pe.
eH n, „ . nittẽtes: rom 2 paulo Laame es laicos h⸗ 8Ce npaſtotis. .
ui veehr retis. Pbꝛ a mittẽtes feſſiſunt:⁊ p 8 eſiaſticos moꝛes la tos icono 8 eum paſtonis. e.i die⸗
d DJauis. ſſes Trom ſcriptis pꝛo iunioꝛ menle cleſiaſtic inis conſtitut ntes ele Mnona actione.
ſgniu 5 g diſteg g. care in 5 Bſcoepiſeragege nere rebus d de pariter træ eſtrum m *
ſtde runt. Z. viij. ci poſt. & ionẽ accepiſi nloꝝ dicen mos. ꝓin nſquiſqz veſtrum
ln iiij. none. ð. ſo ibi in impoſition dines pop ſcoꝛnz imus vt vnt
danatam: at latai res: qr eſt factuse Z
un lia canonis erat aca poſtoloꝝ nõ
H ipſuz. vt mtai en apon
n iius. Item talis cõn

Kan.

deductus eſt e quando ecdeſie ſupereſt

s in aliuz. Pꝛimo ſucceſſioͤe. vt. .e. cnderaͤdu Sc d⸗. Sid
Sõ rrix decenter. daeneren Sen nmleneterseendcteac, Aafis pmutatione
a. ¶Audicare.ita diſn rir deckue . r deſemei inn Trãaſit eti quarto cũ vniuerſitate vt. e.e. cum ſeculum. ea
„(In nn dticctda en monachus pöͤt eſſe monach⸗ inter nigros vr ſ.e. nem atronatus non deſcendit ad beredes ꝓ poꝛnonibus here ſtn
hec hitu. nũquid ergo a s monacs vof os vinit. vl.xl) diſt. Jus autem patro on. tronus inſolidum: vt erira. e.c. jſicut i
C: ib? eoꝝ inter quos vir libet eoꝛum eſt pa .
a n 334 roinerſtate habitus ſcandalũ generat᷑.vt.xij.dil.illa.xxxiij.q 3 i 1 4 s dene L nn
qudquis. nꝗ er d ici . ia ſunt iſoldu delce (en
ſt ibi g n i d quẽlibet hẽdã in
v. ꝙ deo eõ vñ ꝙ no e mdecreta ex ci viti confeſſoꝛis eius nomine cu dradq bee Gni
ſpar ꝓfeſſio cu tantu mo⸗ nenſium pium decreta ex cii viti conteſſoꝛis eir cha v ſt. de ſerul. vie. io. nuli
naaie Rrcon deem ralce drenloiama ſibi cõſti pir⸗ aan Paꝗ Sercerachs b — na⸗ nn
ſmodo clericalis pꝛofeſſio im eſt vicarinuz rm me: ſi ad tuan T n, ne antequam ſunda
eibi vna pfeſli⸗ Hicr i. Snnteltos eacleſaſis nere non ambigis ꝛex vonanh ktur debui dosaſ. i
naebus boſſt ſien ammont⸗ rneen vno⸗ eimm eodez nn feene arae Prun von⸗ de Forneed gen u
eucrwr l i di. quorcn qʒ offõ non dʒ diſpar eſſe rahein delienn muneris teſtaf ob; ſum ſuit reſlauranduũ iomn
Nenanr Wine . ad s unoc etiaz in iege rabtsin vane latoꝛ.ſciturus ſine dubio erct pꝛ0 eſt: vt di. viij. qui con uurni
cdlena. vt. viij. di. c. ij.ꝛ ct eps l le:non arabisi znt Firit ri ichꝛiſtianos ia mores. lirt
ſic vi ꝙ licte poſſt eſſe in ea ſſionis in vno officio ſimnin 8 Ai 31 1. pꝛocedet eum ipſo dd Alori
dẽ eccleſia viſpar babitus ; feſſionis in x 82 diuinis li; babituruü. IJdem. epilcopum: cum dleri lten
i hahi⸗ laciãt.ne ſcan Ediſc nex R g cenſus aliquis im nir
anin Wae monac⸗ fa⸗ bas nec õ Sengt nõ licã ſe ſanctoꝛũ ctdelis archase peienusaliauienn hi
canonicus vel eps nõ babita'n dia 2⁊ vota ſunt di li 2 martini cõfeſſoꝛis p EWEN ſcopi:llum poteſt sden
abi⸗ ſebabitden reremoba poſſunt quibꝰ ſtudia Pite s poſt ſione fundaſſe ⁊ iõſr̃ cariſſime:ſi l nohl nun⸗ t n nii
en alta R rareniobs 2. Si quis amẽ epiſcopns poſt ſone ſun bñdicnonẽ? peere.vt ee peeteres un
babituz: nerſa. Si quis antẽ epi tinet parochia: bñdictionẽ
dün vamndcacönanie⸗dtd bec eccleſiaſticam rez aut per laica on memotare baſilice ſolẽni de xpiij. mnerna, eit
in o e e de vi. lem pꝛocurationem adminiſtrda Wign en venerationeimpenden 8* enn au ri
ane eeis aa. elegertt aur ſi teſtnnonio conom barament ſindatoꝛ er bac baſlſi indene nd emnene fin
a En placnit. gubernandam nõ mecene⸗vere de . 4 nouerit vendicaduz:mſt pꝛocel tur patronusdh un⸗
eIAicis .· ſacnltas. hoc contemptoꝛ canonum 2 fraud⸗ is adituz qui chꝛiſtianis oibua qaret aliqna ecdleſias ici
ñ eſt de iure coͤi: vt leſiaſticarum:non ſolum ſionis adituzʒ qr clemes Bepic. egannd. faa
Wen eſ den 8f rerum eccle erum indi in cõi debetur. Itẽ clemẽ ——— e ſqulcaqe lunn
xcvſ. de bene quickẽ. ſecu le achꝛiſto de rebus pauperum in Se eodem. 1 KECcieſias per og uni
babeat hoc er ſpeciali ud caabitur reus:ſed etiam concilio ma Ccleſias per cõgrua:7 vtilia Acrua vind ſitt mn
Hiorſra t vr n dinogo. eble obnoxius. Item inſynodo Sclel loca:quas diuninis pꝛeci ſirmus rwe nerun fd
Bauerrna ie emmachtpabe. en. busſacri:ana quodu grana ihetones ezel k
RNoneʒ. ..xxiij.. viij. cc Mon babet laicus aliquid ſtatuen ri. Ieʒ leo quartus carolò regi. nam ꝓpter bas caͦs ſn
enedd gmnr gin⸗ Plalin iaienmn ſtatnẽdi TZaici pieſbyteros de cccleſijs non reclnafaſinmue iit
Auale ius pioni hae in eccleſia habere aliquaʒ p 4 töy pium cenſuras en nis vult.ꝛ de co.
M . ietgsttnkeeen r
nmenelic ain 6 merg pa ceſſitas: non meitiocgce geben t laicis pꝛeſbyteros ab eccleſijs in ꝗ m rann. Romi tſt
Tcäne noenaerspartin Item in conci 9 Sei dinationis eoꝛundeʒ no m Bntra. nomi mne
le ſpnale nõ eſ: qꝛ cpetit lai ſane eccleſie dixit. bus tpe oꝛ ducti fuerint: y ati ergo er ſo in
ro. trant ad beredes. vt. . ſcopus ſy racuſane eccleſie dixit. minati vel introducti fuerint: v ¶. ligs
ng urget no ð laici di⸗ eeer el vero — ee⸗ zinuurril 6
inebo poͤt dici ꝙ patri ban i hammlo religioſis nul Rearmmadino Kekoniſo eoralts E d
ſit ſimpler necrecipl ge altquid diſponedi legitur attril toletano coͤci.legitnr. LLig. nanto. hiebg (
aneer rnchale n ponſ⸗ ſfacultas. Item calixtus papa. Fundatoꝛes eceleſiarum ſi inopes n C elar Khe r
aiceeremger eſt: qꝛ tał Ponohemn Recmnolknte ceperint eſſe: ab eiſdem alimenta Ben Tebhe gadt
uleerſi⸗ d intellectin ſ oſitionem ve accipbiant. nitatem ad quaz eſt
ulſocaremneeece⸗ di men cccleſiaſticarum vſurpat. Acunqʒ ſdelin plopila de Sactalem al Ad en int
leraue Dick guds R ecs atoſpunn Ral Mor ioneoercuiaeinsſni er namidem anſe
ſer ? cõis:potiu . len S En erint: . nö vare, pidir 6
Rieena Beag genl eſt rele⸗ dominationem remmnnne poſſeſſi Keſe Rnfleher enenmene adind aereelne c
⸗Nfoemerdtpam er ones enſcarten ene/ piaz::ab eadẽ eccleſa ſuffraginz vi adide re de tekt ſec
Teinrevadame. Bgickal⸗ canertil: vt ſacnilegn 3 Enectlort epi te pꝛo tempoꝛis vſu ꝑcipiät. Si a npe Fo⸗ gorege. em
tis patonuair ib de cais Item gelaſi. papa ergo eccleſiaſticas facultates diſpẽ in al V amligni⸗ fun
otandercönuner Sas ſeobo. dincat ni/ ſandi ptãtẽ nõ bñt:multo minns ec auir vds diaturni an
rione eus Warong In eccleſia quam quig edificat aleſias ipſas quibnſiibet ad e: qui polſeiſonem ba EA
Potmoneneaencrev D oneneginencnngd annn. Hic antem viſtingnem aboe ineriieun
ne per poc òſt pattonns dear cccten. “ %„ ( ZQicunq; ali
ſed quia ante conſecrato Ml liberrem modicam datam ante conſea (
nem dat aliquid eccleſſe fit ia rati⸗ gqnid non tamen pꝛopter quamlibetrem uoc ſufficiat
ne Auiad paſt ecratigneſerer lerui ſeruitutes. 5. vtꝛ ad bumanl iux ad necu men onne eccene tenentur omnibus pauperibus 48
zus ri Gcde:duod eſz nõ da:vr ff. e mu. BHdto. .caueri. Sunt aut mia que p. Ad inopiam. ſed nonne Reſpo de ſed inis abundantius ꝙ;ᷓ ali N
eſſe deſinit, ſeruitute nõ recipit. f comu. Bddſo. lcauet bʒ in defendẽ ſubuenire: vt. . e.. quoniam. . Kcſe iſſis alen uãaͤoqʒ fu u
do eccleſta ne qe dilapidet e. vt.j.e ſflijs. vtili uperibꝰ tenea? ꝓuidere iñ ei diues. vl. xlj. di, non ce eene
eugantin P alij:vt e de teſta. cum in oſticijs Tranſtfert᷑ iuſpaironatus L

2 lijs. pꝛopinquis.
bereges ſanguini
de.. e.conſiderandũu.2.

xvj

xxv.q ij. S. vlt. ad ſi in eo. enim caſu libertus tenetur alere ſuũ patronũ
vi. ff de agno. li. lſi qnis aliberta Premee zFe-

„

mine amittir fllius iuſ
patronatus: videtur
ꝙ ſic vt. vj.q.j. Se vern
2. fl de iurepa. qui cõ
tra. ⁊.l.ij. ar. cõtra di
cunt qnidam qð non
pꝛinatur illo niſt aſo
lo papa:cñ illud habe
at auctoꝛitate canonis
ar. e. e. ti. c. . vel dic.
tuz vniuerſitate laic?
iudex põt aliquem pꝛi
uare iurepatronatus
ſed per ſe nõ poſſetar.
ad hocer de iurepa.
ex litteris.

b ¶ Benunciẽt. ergo

patroni pñt accuſare
vel denunciare ſacer
dotem: vt. S. e. 4·f. con
ſtitntuz imo quilibet
qui eſt o ſna plebe. ar.
lriij. dil. plebs ⁊ ex de
teſti ex gre ade. Idem
credo poſſe facere pa⸗
tronũ in eccleſia cõuẽ

tuali.ar. xiij. di. reatia

? e de iurepa.c. nobil
Secd in boc eſt dꝛaꝛ qꝛ
in eccleſia conuentua
lipatronus nõ pꝛeſen
tat nec eligit. ex de iu
repatrona.nobis.licet

vigetur eẽ Z. xviij. q.

ij abbatem.
c ¶RKegis. vt euz coꝛ
rigat.cuʒ per eccllaſti⸗
cuũ iudiceʒ cogi nõ pot
vt. xj. q. j. petimꝰ xvij.

di. nec licuit. vel etiaz

cũ iudex eccleſiaſticus
deſes eſt vt extra ð ſo.
compe ex tranſmiſſa.
alias nõ poteſt adiri
iuderx ſecularis:vt.xj.
q.j. placuit vt quiſqʒ.

d Auod aut. bocẽ

dicẽ: vt aut in multo
aut in aliquo ꝓſit ec⸗
cleſie:aut ſalnim ĩ nul
oceaat.

? ¶ Annne.i. per anũ

abſtinebit a lacfis ec⸗
deñie ſi laicus eſt: ſi cle
ricus deponetur. xij.
ij. apoſtolicos. ? c.

nquis. ſic vĩ qd iuſp.
s. tamẽ.c.indiſtincte loquitur de quolibet here
ſi plures. Sed nunquid patre damnato de cri

inſpatronatus non tranſeat niſi ad :

habent ius pꝛonidendi ? conſnlen
di ⁊ ſacerdotem inueniendi:ied nõ

habent ius vendendi vel donandi

tanquam pꝛopꝛijs. Ande in ca
nonibus inueniur.
NMeredes eius qui eccleſiam con:

nrurit et ipſi pꝛo ea ſollicitudinem
erere debent.
Ailijs vel nepotibus ac hone⸗
ſtionbns pꝛopinquis eius:ꝗ
conſtruxit vel ditauit eccleſiam lici
tum ſit hanc babere ſolertiã:vtſiſa
cerdotem aliquid ex collatis rebꝰ
defrandare pꝛeuiderint:aut hõeſta
cõnentione cõpeſcàt aut epiſcopo
vel indici conigenda denuncienv'.
Qnod ſitalia epiſcopus agere tẽtet
metropolitano eius inſinuari pꝛo⸗
curent. Si antẽ metropolitanus ta
lia gerat:regis hoc an rebꝰ intima
re nõ differat:ipſistamẽ beredibus
in eis rebus non liceat quaſi pꝛopꝛij
iuris poteſtatem pꝛeferre:non rapi
nam ⁊ frandem ingerere:nõ violen
tiam qnãcunqʒ pꝛeſumere:ſed boc
ſolum in ſalutarem ſollicitudinem
adhibere:q; aut nullam operatio
noxaʒz nocens atiingat aut mulctã
vel aliquam partem ſalutaris mer
cedis aſſumat Si quis vero den/
ceps hec monita temerare pꝛeſum
plerit: ⁊ male rapta cuʒ confuſione
reſtituet ⁊ excõmumicationis ãnue
ſententiam ſuſtinebit. Nẽ ex con
ci.toletano quarto.
Fandatoꝛes eccleſiarum oꝛdinan
dos in eis epiſcopo offerant.
O— Ecernimus vtquandin fun⸗
datoꝛes eccleſiaꝝ in hac vita
ſuperſtites fnerint:pꝛo eiſdeʒ locis
cnraʒ hẽant ſollicitã:itaqʒ rectoꝛes
idoneos in eiſdem baſilicis idem
ipſi epicopo offerantꝰ oꝛdinãados.
AQuod ſi ſpꝛetis eiſdem fundatoꝝi
bus recioꝛes ibidẽ pꝛeſumpſerit oꝛ
dinare epᷣns:⁊ oꝛdinationè ſuaʒ irri

tam nouerit: ⁊ ad verecundiam iui

„) abbatibus. H
I ¶ HEcernimus. idoneos. de eodeʒ epiſcopatu. vt. xxj. di. boꝛtamur.
g Oſferant. dirit b. in eccleſijs collegiatis boc ſus habent patroni

vt repꝛeſentent pꝛelato
abbatem 2.S. e. q. v. ſi g
eum eſt. extra.e. c. nobis.

b C.

Fundatoꝛes.ꝛ ſic videtur ꝙ auẽ

8 epiſcopis:et vt inter fint elect ionl r voin a. h.
nis epiſcopoꝛum.. xiij.diſt. pꝛincipati.ſed cõtra

te huius capituli laicus poſſit in⸗

ituere in ſpũalbus e tempoꝛalib. vel dic q ipſe eps reuocabit fſaciuʒ
ſuum. vt er de elec. noſti. l. di. penitentes. Ytem ſi epᷣs pꝛimum pñtatuʒ

ſpꝛeuit ⁊ ᷣm recepit:tenetnr pꝛimo ꝓuidere. vt er. e.ii paſtoꝛalis.licʒ alex.

deerit epiſcopo electionẽ: vtrũ prmũ vel m vellet recipere extra. eo.
ti.cum autem.cum ergo epiſcopus puniatur per illud. c.paſtoꝛalis.pʒ
wbocie epiſcopus nõ habet electionem.

i 7 ) Dnaſterium. „Leccleſiam.
K¶A dvominio.i. diſpoſiti

one. eſt ergo hicar. ꝙ eps iuito patro

no nõ põt de ecdeſia facere monaſteriũ. vt. j.c. ꝓx. qꝛ iaʒ derogaret in
poc iuri pꝛoni in electione? in recipiẽdo ab ecdeſia alimèta ſic nec dñs
rei põt vſum rei ĩmutare etiq in melius inuito vſufructuario.ff.ð vſu.
2 ppa.l.vlt.ar. tñ. O. x.q.j.c. j.2.j.e.c.nemini.

Ne malus.ar.q ſufficit aliquem n

.

netur eps pñtatũ recipere:niſi aliquid obijciat in ꝑſonã eius.v:.lxv. di.

beat vendicare.

ð malũ eſſe.vt.nõ.viij.q.j. Iʒ. ? te

clxxxxij

de perſona. l. di. poſtiỹ.: ex eo.ti.paſtoꝛalis.Sed nunqnid epiſcopus tenetur

pꝛobare crimen qð obijcii: videtur qꝙ ſufſiciat ſi

dicat:eligatis aliuʒ.vx.xx viij.

di. pꝛiuſ qᷓ.:.xxxix.di. petrus.quod poteſt admitti: ſed poieſt patronus eu; ſu
perioꝛe agere.vt epiſcopus crimen pꝛobet vel eum admittat.vt.viij.q.iij. æx

taldus.ix.q.iij.nunc vero.

alios in eouim loco quos ipſi fun
datoꝛes: condignos elegerint oꝛdi
arl. Item ex romana ſynodo.
dominio conſtructoꝛs monaſte

rium non eſt anferendum.

T Onaſterium vel oꝛatoꝛium
canonice conſtructum ado⸗
minio conſtructoꝛis eo innito non
auferatur liceatqʒ illi pꝛeſbytero:
cui voluerit pꝛo ſacro officio illius
dioceſis cum conſenſu epiſcopi ne
malus exiſtat cõmendare. Itez
gregoꝛius papa.

Haecogem.¶
E Ationis oꝛdoꝰ* nõ patitur: vt
monaſterium contra volunt⸗

tatem fundatoꝛum ab eoꝛuʒ diſpo

ſitione ad arbitrium ſuum quis de
5 Pꝛonidentia
tamẽ ⁊ admonitiõe epiſcopi a ſun⸗
datoꝛibus eccleſie honerari debẽt.
Vinde grego. V
Epiſcopoinm pꝛonidétia a ſunda
toꝛbus eccleſie bonoreninr.
(Dnueranchum eſt quatenus
Aſiſecundum pꝛonidentiam 27
qdmonitionem epiſcopi ipſi cobe
redes eas voluerint tenere:⁊ bo⸗
noꝛare a ciat. Si antem hoc cõtra

dixerint: in epiſcopi ptãte maneat

vtru m eas cõſiſtere permittat aut
reliquias inde anterre vellit. INeʒ
ex cõcilio triburienrſi.

m Alionis. oꝛdo. ꝛc.

Onſiderandũ, cobere
Aes. eti exnei. videk
q indiſtincte loquit᷑.nã que
daʒ iurepatronat'ad er̃neos
here des traſeũt.vt.C. de in
ius vo.l.ij.vꝛ ergo ꝙ ſi pa⸗
tronus conferat eccdleſe vł
extraneo iuſpatronatus ꝙ
ammodo nõ poteſt conne⸗-⸗
nire dilapidantes eccleſftam
vel etià petere alimenta.ar.
ad hoc.ex de teſti.ſigniſica⸗
nit. pꝛobabiliꝰ videt᷑ ꝙ tali
iuri qð eſt ad vtilitatẽ ⁊ fauo
reʒ inductũ eccleſie nõ poſſi
patronꝰrenũciare vñ licʒ filiij/

abſtineàt ab hereditate. nõ

Reliquie auterant eccleſtay ſi pia

res beredes de eis cõtendermt.
875 plures heredes cõtenderint
de cõi eccleſia:auterri iubeat
epiſcopus reliquias ſacras ⁊ eccle
ſiam clandi. donec cõmuni ſenſn
æ cõſilio epi ſtatuãt ibi pꝛelbyteruʒ
2 vnde viuat. At ergo ex his au
ctoꝛitatibus colligitur de manu lai
coꝛũ eccleſie recipiẽde nõ ſunt: niſt
cum cõſenin epiſcopoꝛuʒ. Juxta
illnd magocienſis concilij. J
Mon nic eat ſaicis pꝛeibyteros de
eccleſia eiſjcere.

2 2

iſlle poſtmodũ pñtek ab eo g enickht iuſpatronat
ſi concoꝛdes non fuerint vſqʒ ad ſex mmenſes a

iõ ꝑdiderũt iuſpatronaiꝰ.vt.
ff. de iure pa.ſilij.nec.n. gnãli
renunciatione remittit dolꝰ,
vt. ff. de libe. le. aureliꝰ. Ego
credo.qꝙ tali iuri poſſit renũ
ciari cõdemnari poſſit vt er
e.ex inſtnuatione.

0 Iplures. auferri. bie
88 Dicitur ꝙ eps ꝓpter
D

iſcoꝛdiã patronoꝝ dʒ clau
dere eccleſiã.vt er.e.c.j.⁊? .ij.
alibi dicitur ꝙ ſna auctoꝛita
te ↄfert ſi pꝛoni nõ cõcoꝛdãt
vſqʒ ad.uij.menſes:vt extra
e.quoniã.in quibuſdã alibi
vſqʒ ad ſex.vt er.eo.ti.eã te.
Diſtinguas ergo:qꝛ aut di/
ſcoꝛdia eſt inter epiſcopum ⁊
pꝛonũ:aut inter ipos patre/
nos.ſi inter epiſcopum.⁊ pa
tronum tüc eps ponet icono
mum in eccleſia. quonſqʒ ſit
terininatum negociuʒ. vt er
de offi.oꝛ. cam vos.ſed ſi in
ter pꝛonus eſt diſcoꝛdia.aut
ſuper electione ſacta ab eis
aut ſuper ipſo iurepatrona
tus.ſ in electione diſſenti⸗
unt tunc ſi pot fieri ſine ſcã
dalo pꝛeſerat epiſcopus illũ
qui maioꝛibns iuuatur me
ritis.vt ex.e.qnonia in qui⸗
buſdam.ſʒ ſi pares ſunt gra
tiam poteſt facere cui vult.
vt. lxiij. dil.ſt foxe. 2 ex. e. cuz
autẽ.ſi vero cõtentio eſt de
iurepanonat epiſcopus in
ſtituat aliquem in ecdeſia.⁊

ns.vt ex. eo.ti.ſi vo.⁊ hoc faciat
tempoꝛe vocationis vel vſqz

ad quattuoꝛ a tempoꝛe mote controuerſie. vt er.e:ti.eam te. . ccuʒ pꝛopter. ſi
autem epiſcopus hoc ſine ſcandalo facere non poteſt: tũc claudet eccleſiam.

vt hic dicitur. ? ex.e.ti.c.j.⁊.ij.

2„ 2

p .ρLommuni

.ergo non ſtatur bic iudicio maioꝛis partis.vt extra. eo. quo⸗

niam. ſic extra de pꝛeſcrip.c.paſtoꝛalis ſimiliter videtur quod in delegatis
a pꝛincipe non ſtatur ſentennie maioꝛis partis. vt. C. de ap. in offerendis ⁊.l.
ſubemus. ſimiliter in diſcoꝛdia creditoꝛum.vt. C. qui bo. ce.pol.l. vlti Amili
ter in cauſa liberali.vt. C. de communi ſeruo. ma.i.ij.. boc valet.ſimiliter in
omni re communi.vt.ff.cõmuni di.ſabinus.⁊ hodie in electione epiſco pi.vt
eỹ de elee. quia pꝛopter. Sed queritur ſi duo ſunt patroni.⁊ vnus reliquit
plures filios ⁊ alter vnicum.an iſte vnus par ius ha beat cum illis pluribus
videtur ꝙ ſic. cum ex pluralitate ſucceſſoum non vebeat variari obligatio
ff de verb. ob.l. ij. vnde omnes illi debent reputari pꝛo vno.cũ in loco vnius
ſuccedant.vt.ff.de condi.⁊ de.cni fundus quemadmodum ſi plures ſuntmo
do canonici in eccleſia ꝙᷓ; pꝛius fuerunt.non plus iuris babent modo multi
qᷓ; pꝛius habuerunt pauci.Sed contra quilibet iſtoꝛum eſt patronus inſol⸗
dum ergo iſti plures plus habent iuris ꝙᷓ ille vnus.æ hoc pꝛobatur.fð bo.
li. ſ libertus. Item ſecundum boc non plus ſuris baberet cui conceſſa eſſet

8 ſallum videtur.vt er de g Pe. ba⸗ goemnef Pnunciare: aliud ſ
„ lium videtur. v patroni. vt . vo ꝛde oꝛe ſimplicite d amẽ quocũq; m n
beins per ſe dann as ⸗ tomnes equaliter p V : Rumntoꝛie⸗ obnoxiũ facere. ſed amnatoen quis deate⸗ . .
gigendi Bkeus l.j. in . Dic ꝙ ſt. diniſa. one aliqua ſe ol ai:nõ licet ei rec ſe u
Pdregas eligen c; ntambeietatoen oad veuʒſed quo 6
o velectu. r. gerumm eſt cunn bereaitagtſt ” rũt pñie cano an lictt a pꝛ⸗
Kecht de boc verum e mnteſunipnet i Rstan mgradedt, tecedere.
„ [1 Aiei SSer eccleſia tal pi ote turpis lucri ti comꝗ nõaſeo Demiruz ſen
a. Zie. meſt. niſi gra teros de ec ſti nice: vtp i vero g illec raf videtureuͦ bolut pee ſiir⸗
b weuainen ne . Aet aentctoe in eis ornz ſubiaccat ol⸗ qð epeeiueref quo ad eitan⸗ nin
uur poneaus n eijciant: neponz⸗ oluerũt:i. beredibored lena illud tolerat Mi
— lpa depon 1 1. non ſenſu ſuoꝛmn 65 dp vero eoꝝ ree eccle
Aalitttte wn ant ſine conſenſu cabiloneſi. cogani: res: ci. toletano. cum boe ſt laqueum
ye.lr vii. di. ziuari ſuo venen, in tem ex conclilio ca ſu laici pꝛe atur. Nẽ ex ce aliquẽ de ſuiſ ꝓ inijcere talib'er de⸗
ſur oebet de a ſua. vt. lvj. d. AIAIten biſcopoꝛũ coſen iiczant. d e volutate frm a 4 ef ñ valet. minceſt s eoꝛi: quod e
õ es Abiqz epiſ⸗ eceleſuis nan rbitrij Sns volu⸗ gano voſibieſigek ab nseſt faciendũ. vt.xx⸗ u
ſatis peruer ſcentes arg. e ſoyteros nänneſtep mutia ran pingq; abb egatio dz ſi mote vk neè .),de viduis cum (
Longleognoſeente ilud o y engenneſt, quod eſt g ni. Bngr oſt abbatis ſuim ecca vi. enoluitkficere n
de cle. egro. cvlt. BeI La temerite ꝛelbyteris qui (baicep iſcellerit vl p I auminnchiuatten ft
dalũ pꝛo qu cõᷣ ncti cupiditate umep Ete ſi ipſe d tẽ violen dfiam inter iurg . Phn
pter ſcane tur. vt. dil. vt. c Ins dncti cup nſenſu ſuoꝛ eo vineteſit nõ dʒz abba üt nõ poo ſimplicẽ loqlem. ſiid
anfegnertne no.oper. ſlibet abſqʒ co dant vel aute⸗ nerit. Eps.n. ſuoꝛipſe aũt nõ p .„ In ij. q. v. iuramẽti. N
e mniuncto. fſcopoꝛu tet vi can retineren inle inare de luis, Poieſt melldi i
nun. cum er iſcopo. ergo ſo vnde opoꝛ conſenſu liquẽ oꝛdinare⸗ teſffum. inter deliberationem me
34. egee. t: vnde abſqz c teſt aliquẽ oꝛ volüta infir imer del votu. ſi
cE.Koꝛaʒ hs porentcögno eun ſeruata nullus ſbytero ecx . lamicis ſine voli ſpyter in oluntatẽ ? votu ſi Ent
lus epiſcopu ꝛvbi agitur de galalert ſui cuilibet pꝛeſby deptus vel ALigda p̃ auatꝰ le fie ue recedit a delibe⸗ ſin
ſcere ð crimie: ſi i.ſiue ad 12 iſcopi :quam ſi iuſte a JMV mMitate gr öachũ di qui⸗ ð peccat moꝛ irnr
pꝛiuatione beneſicij. 3 . am det: qu *culpa coꝛã lle mõachũ d ratide nõ peccat
alia ennons na . ſuerit hãc nõ ſeueritate ainittat. xit: eccleſie a taiit oſito q fir in
turad depo iij in ſummna epo' canonica nctoꝛitate biero cio in man ſäz meßecar iſuſa uo i
Anarnare noleitar o0 idecimasmalepe monachis de moxſe ſuturü monachuz ve olai. vt e ve vo. mi
ab ad miniſtr regulareGs m. cõſentiente lice 8 ppe‚tna aluit mox ſe futn neſiciũ repo qu dep litteratura luan
graui culpa:lamẽ regt „po coſen ecipe ⁊ ea lai còu it: 71 eccleſiã ⁊ beneſici trum vo redẽp.li at ta⸗ in
Prian brolemi eulpa remo nann laicoꝝ re eccleſias a a negauit: ⁊ ece imu querit. vt ßm. b. vero peccal Hhre
pꝛelati pꝛo eſimo. pertuus ma tlitate tenef: ſic öſenin epᷣofſũ ſcit. Hic pꝛi ͤan liceat ei a pꝛo lis monaliter:ac ſi ver lice
uent. vt. eñ de vlt. ſtabilitate etẽtas cũ cõſe dũ acci po vototeneat: an f. Secũ lis nouiſſet. vt.. e. q ls
in fi. ?.S.e.qj.c. bieronymi cis male d 3 ad oꝛdinane reus ꝛdis diſcede 5 deda bis voto ꝙ ver AMN
T 1go. bie nonachis ad oꝛd nidere. ſito ſui co ñficiũ ei red bona. ſ a volo q in i
väwt. S.c.q.j.c. R— ere 2 eis in perpetuũ B . cleſia ate re bis expꝛimit nol EEN
: e. ndei enageen⸗ vel ee e crkrrean nign 1
Enlici :nulli l icet Sine volütate e chino ſuſcipiat. nit Ter adidiſſe.an en ſm oẽs vt er qu *Kãql
nnnunt caſuʒ: iuate Sine icij moachinoõ laicis rio tradidiſſe dire pcõ ſm oẽs us. lic; W
M atus pꝛiua ſias a laicij mõ cleſias a gicig monaſterion d ꝓpꝛia redire e⸗ cle. vel vo. rurſus 5 ödenn
acncbe maommrners ECmae at abſaz cõ baris liceat ei ad ꝓp⸗ abbatis re, ge. iceak dicere g⸗
Da n . :ſi ſine iñia d aler. vide⸗ ler po u
perſone v ſona:ſed dari po möͤachino ſaleiz, e. Quod Quarto: ſi ſin bi abbate relg oſt votu fimpler p n
ꝛiuata per io vel mu —„IO voluntate. ¶ In An⸗ t:an ſus ſibi . ,J, Loſtvo atrimoniuz Aul
tenpro Bmonateriorvend⸗ Enſ ePomsz is czonlec Viel eari. ſea voro diſteck FAdntneres A
dr nun moreſttro tonde Auer lungi tez ex decre aendaſtuerE Wtheaaet Yemeaſid lnd in⸗ ð“
aüt rgrerget⸗ on ſnbiac . ” ſteriu roenõ barmtipio ligas de heraiis g
eiure ien⸗ ebentehee tnnebarin m dnchnnn eazbekeaf n o panniſone
infnnastione en.Kapot. Hulliliceat in Ea enge⸗ pyhheta: tẽ aug. Nern m., vt ad ſter
inſinuatione in lij ceſſit ad M re:alij tam . pbPpheta: Itẽ aug. 4U debem'.vt ad
Piachinuwneeg d.n⸗ eretlinc valent. cuiqua bö Sneurgr:ne erlnred d 4 iu
nuketgsd amint reg Raiccarnone Mei vonomm ⸗niecitinter n aanal enn
dedit iuſpaͤtr s. b. auͦt intel in ꝓpꝛiũ ius lice niſfad OQ 7. etnõ vonen nera nib? bõ ſaluua
ete gimonna baß e. rrocheke velcoͤnertere nin dantur. uedq quetn eniſi laſneq eſt. de qui⸗ hnn
. ce o⸗ eriũ vel coõmurare:n 5 ◻☛ Untq da ẽt que ri non poteſt. e. tt
ar ve ienercte ae ſterlü tra⸗ ri vel cõmntare:n 65 bemdque ſtqz eag ni bentur de pe.
pꝛi aſteriũ ocũqʒ ci tesdebe m: z poſtq́ bus habent it
poòt aäct aonielntipi aliud moæ ſterio. vel quo rit 9 nõ debem Pare redde bus baritas. (in
inde faciat eper udd mõaſter od ſi fẽm ſne vonerimꝰ? no neceſſario Dl hj. ch .etiam. vt un
natane d Bere mmerm ase rſtuec ui von inm. Db bieronpm. teren
Funetanee eccleſtapmuta 5 valebit:ſʒ ipſũ Itez exeodẽ. oſtrigimur. en rnen 9.
nut Pinn no valeb tü. Frez exe re oſtrigin eeogem. e ſed i.integrita ſttim.ar
quia nopo ecclenta. vt e ð ſ refoꝛmer ſtatu aſterium ad „ Deec 6 ſolũ nubere ſed Pꝛomittim .ar. HK
ferüpmu. ad qões. neiul Ep12 frm coͤſili onere n TA Inabile e vud Promilt, m
ardnamo bene vcerennl melioꝛan OW S m “ in regiſtro. T ſum nequis te qz fufra⸗ if
do 5 me tur. ſteriũ ſnun egoꝛius in re icio qui ſeipſum Aij auicnnq; ſam i
emaſenteg tamẽ habea pꝛobihes is vnlt mona ñ locũ po grege 8 eſt ſupplicio egs. g. r vij. q. .c iſ.
Monaſerio epi. vt e. e. con Zaui lioꝛadũ in aliũ lo ü Signns bit a voto reſiliẽ vone ar e enio niſt ta bb
õü 2.c.null⸗ GBealne H fratrũ ſuon deo ſubtra deo pecunas ſiöf t zii d að pendeat X
rloibueiſ , Kaler. ſeretakech 50 ternzinpꝛionio, deo Nanias' victus perſuaſi 1 esailuc onenaei ini
nmijlliter. feſto aus vem 2dimittat pꝛeſby lene. Itez ex rat:quas Uier qua monemul denllet ecnine e
vprey Beiceao iwenin . d miniſteria ecc iaboli ſubtraxi enso e moꝛtis mitat otinentia : 9 N
KeicitsSeen in⸗ os i. magocieñ. jciant: q circũ⸗ d us eſt: ſcis. Sie aiee quos ulirelc rxvij. q.ij. Ed
tronatus po F.e.illud. b. conci. ma⸗ nie ſubijcian üt. cratt dignus fuit ꝗ nlit conſi⸗ enet. vt. aliq b u
Nac.bd. ep mt. riculo di 10 abſiulit conſi itez votü alt fa⸗
epiſcopo. vt 4 uatum. Publice p Os töd e pꝛeſt önẽ per. umos der in diuno iu,/ tu. itez 5 poteſt fa
opilll.ſ.m leuã iẽgeo aligno⸗ acer iſte cõnẽ degderatn iculo in diuimne ſtinentie n iro. xx iM
E agaferläiner 2uen nſtitnii ſane s9q nöö quanto periculo önümosſ- e vroꝛ ſine vir Mi
b Wor is. ad melioꝛan-⸗ 11 tns vt epii ſiue abbate rpe deraq ignus eris: quinoͤr ite ſub cere v. manifeſtum. N
i Jau teſt vna de ni tus vte lin auariciã ? tur cdicio dignu co oipotẽti: cnite riavnne as i
Auz. hec eſt vna traͤf — aiarũ ſed in au hoies cir⸗ etipſuʒ deo oipe nec monach⸗ xx. q. M
bus cauſis ppter quas ſrucin aĩ uoſlibet ho temetipinz de lũtate pꝛis. P
bus cauſis ꝓp e de loco ad crũ inbiates quoſſ ꝛ res eoꝛum èðs ius ipubes ſine vo üiiis. R
Kcanalteclege e dſt⸗. aeies totoderut:ꝛ res eoꝛ bae rx. i ar Rtarnat earauree r. v
bus Se: a m Uamrire ”M h nesanne nne vo ſoꝛtius enemn crii q;ſpiyimmus.
comir e gellel pdit pꝛioꝛ ec⸗ 3.e.ꝛ boc dirinns. “ it boc babes rial. ſoꝑlone ip rei c xiſ q ſpcpimua
iij.que nebelecnn ugeren tx. q. iij.conſtituit. .d⸗ 23. A Han ar maioꝛẽ alienatio glone
SS ſHrH , r&EZemetiz ar g
2 õ humilitalẽ renunc ”
enainuden “

ſtncſt
tfrintn
mün
ünn
Uunn
oerie
lanuſt
ſunſ
o

gtſcen.

ſlecnrt
enel
ntin
tsls

iNne

nrt

Ninnim

nick
llulfel
D
ree.
ht
hl
itpe
Imnutl

9Möſa.
deo
rnehe
O
ünn
nig

ene

=
E
=

=

= =
S=. =
= S

ſe
ion

Nd

xvijz

7 YZibona agunt. matrimonium.
900 Aalonmaominentis.
e¶ VBeliberat. fimiter pꝛoponendo: ⁊ tũc ſm.h. peccant moꝛalter:pᷣm

alios venialiter.

e¶ Si ergo ꝓnunci⸗
at.ergo obligatur gs
ex ſolo ꝓpoſito coꝛdis
qð.b.concedit.

Dnſaldus. In

hoc. c. terminak

pma qò? intitulatur

ſecũda:an poſſit quis
repetere beneñiciũ cui
renũciauit.⁊ dicenduʒ
ꝙ ſic: qꝛ nõ renuncia
uit ꝓnt debuit ⁊ ĩ pal
ſione coꝛpoꝛs renunci

auit.ar.xxij.q.ij.nes
gO C.Aduocan. ar. eſt
hic ꝙ illicita fnũciatio

nõ piudicat alicui. vt
vj.q.iij. ðniqʒ. ⁊.ff. ð of.
pſi.legatꝰ.⁊.C. ð defẽ.
ciui.l.vlt. ar. contra ex⸗
tra de renun.qð in du
bijs. de hoc dixi. vj. q.
tij. deniqʒ. ſʒ ſi renun⸗
ciaſſetin manu pꝛelati
ſui teneret renũciatio
niſi tũc tpis nõ fniſſet
cõpos ſui.vt er ð ſuc.
ab intel. c. ij. ſ cui iſto
ruʒ incũbit ꝓbatio.vl
illi qui dicit fuerat
coͤpos vel illi qui dicit
ꝙ nõ erat cõpos.ar. ꝙ
llli qui dicit ꝙ coͤpos

erat.vt.iij.q.ix.ĩdicas.

tẽ qꝛ nõ eſt pꝛeſumẽ
uz de ſpotanea renũ
ciatiõe.vt ex de renũ.
ſuper hoc.ff.de ꝓba.
cũ de indebito.ar.con
tra er de ſuc. ab intel.
cũ dilectus. C. de co⸗
dicill.l.nec codicillos.
Rũñ.ei qui dicit incũ⸗
bit ꝓbatõ vt. ff,. de ꝓ
ba. ei qni dicit. ? ꝓbak
ſtulticia p verba pꝛofe
rtis.vt er de ſuc.ab
intel.c.cũ dilectns.in
parte deciſa. ſi eni ſtul
ta verba dixit pᷣſumo
non erat ſui copos
vt dicta decre. cũ dile
ctus.ꝛ.xciij.di. legimꝰ
in pꝛin.io. Sed an ſuf
ſiciat ꝓbare renunci⸗
ationẽ:vel teneatnr ꝓ
bare ſpontaneũ queri
tur.videtur ꝙ ad duo

teneat᷑.ſ.ad renũciatio

nẽ ⁊ ſpotaneũ.ar.pᷣdi
ctoꝝ iuriũ in quibꝰſa
tis hoc innnitur. b.
b Anni alibi datur
biẽniũ. vt. xix. q.iij.mo
naſterijs.alibi triẽniũ
wilen ags incognitꝰ
⁊ e de regu. c.j. h poͤt
bꝛeuit dici ꝙ iõ deuer
ſa tpa ſtatuunt᷑ ad oſtẽ
denduũ ꝙ ſunt arbitra
ria. vel dic e clericus
ignotus ⁊ laicꝰnotus
per biẽniũ ꝓbabunt᷑

ſed dericus not'pan

nuʒ.ſit tñ clericus no
tus per annuʒ ſtatim
voluerit conuerti ad⸗

4 Cecideru. ipꝛope. ab eo q nõ bñt vtibi.cadet alater tuo mille e?.

monachali habitn deunoneras ſub

traxiſti. Item laper ezechielem.

Ante dei oculos cadunt qui bona
que concipiunt agere recuiant.

¶ Aibona agur ſi melioꝛa age

re deliberat ⁊ poſt delibera
ta nõ faciũt:lʒ in bõis pꝛionbus ꝑſe
nerẽt:in cõſpectu iñ dei ceciderũi

ex deliberatiõe. Iẽ ſunt qui cuncta

relinquere ⁊ dei ſeruitioſe ſubdere
⁊ freno caſtitatis ſe reſtringere deli
berãat:ſed cũ poſt caſtitatẽ alios ce
cidiſſe cõſpiciũt:ſe retrabẽdo meri
