ios pere lijs tarett ra aduel 2 baupſa poſte ipſa eſt e diei ꝙ meaz
ſlios s a repu icitur cõt ra eri⸗ abꝛa mpoꝛe ne iſtos et teſta. pot ilo plebem n cce
& aheab oboiare augu. D i.li.ij. exeuſem pphetas te ntu:ꝛ qt noſtros: lud vocabu 3.ꝛ allbi ecce
icitur nõ obu „ ar. ah pheta dne es ne epe lud. egeret reref
her alnde ſaͤs ſenn⸗ 4 Pbetani abi . ecre ommae 7 martyr „Oes. n. p a on plebe ad gentes. iunz
luu eretenſa ngeeſ Alom icationis. ſqz ad de „9 ſtolos iſtianos: ⸗ ape uertimur llu relatinn
. . nicatio tiã vſq⸗ mica, apo chꝛiſt 9 na l cõ coͤuert f q illu eperit
in iudtancenneer — mine ſoꝛn bꝛabe e tutis foꝛn et ap bonos ch poꝛ opij desat chllirch ecter
mo Saudem é mit ꝛal oquia et es bon erſis tepe nius p bo boe cedit ane tionez.
N dino: irit belẽ Ste a m ſenec to quie ſi oo diue e vnius! 8 la e qð pᷣe it rela .
ita etaten e: pꝛofecte Vvbi ⁊ ſi it qui letate 8 ciue 7 qu licẽ fac .argu. de .
in A. nios ſnabele ananten darit⸗vbieſt r ſt:ſz ſoc ciuitati ni lunt: 7c. fimpl. adem eẽ. a i. de⸗
in 64 e fiaa olgecke ettet daktetarin, fuen f:7 eiuſdẽ atiõis ſ vſqʒ alij dicut e neucvi aire⸗
un 2⁊ alio lim. ſun tiõi moꝛꝝẽ ſa ref rei av e debui tinent: 9 pegrin periutur e pe oſe. di. iiij. i. ꝓpone
f talim 3. poſtme lliger id facere er hnius p nc exper te aue de; niqz ve uc
n Cherura moæ P lluʒz inte ſolumi i adu res à eoꝛi nu nt. J elau: niqʒ.ff. 0. glez ce⸗
u Cber 0 retic lia-: da eoꝛi ient hel? eſau: md lhabee ierulale;
gone d omia eri agar nul ter hoc rent he Et tertu qui ceteri erneſt iſma lios ĩ xvj. di.l ſtatis. hier H
nnN ber Weilaeur aga andg:e puta⸗ nibus ẽt vxoꝛis in ſinẽ c iʒ: 2 cha athan 7a 8:ꝛen ia jali .
een do E iſmahe no il abꝛa ulnz de dinn poſt oꝛem. perit chai eperit 2 edolene⸗ leſtis. glibeginl,. ſa⸗
n Prnazcope ſnspop latoꝛ al eſtwobor dẽ ipſa p ſimiles. oſto Enim Nan
4.4 tus n ſtipu ce dn eſt: ꝙ ꝑ c ulo ndo ap ſqʒ ad t D cũ tale boni.
lpon itböͤde itim?. nusa crimen 8 rei eſt:q; nerã⸗ dẽ pop am pſe 08 viq: ¶ S nos izank
. eoc uda etere ĩ affe & ſic ꝑ bono theciʒa . .
l x* tuit eſſe Er no monez ntu hunins in fide gen erãt ipſa?i um 7 lanos 8 lesz it.lcuͦ ca .
* rauman arn bonicriemn⸗ ade VBgtr JJMVV 1llr
N. Urraqutcdh. ſta. vo. i:ſic ⁊ pe ceſſuri. 12 be- e aiali pert vnita tales“*
. . ceſ ni Oone aiah tim Sz cnzt la/
punt canaer ſ de d ſidem ac erio bo Eti tꝑmix tiant. iz antur: 2la .
ni uli⸗ narul,, ſcper i. nm n niſerl bontet ee leiptaz .
R adiuton lient bone iſtert er pꝛec iinalibus ur:tanq ſau. C .
. ASe i:ita min antur. noſter a ſpirun ibnũt ſicut e nu⸗ .
7 ſſoꝛ. „ mali: genere imus iſtis etis ari ſicr ſte an
. Ed Sarmar mſan ma Ecnrrat n iſaac iac ras pa! rebecc de et n cele erſe
tin ro ſancto ccki Vl. ix. d abꝛabãi agrere lihen partul gutem p eliũ:ta uideʒ 1 .
pꝛeſumitur. vt. ir. . es ei⸗ lant euang ſara ꝗ bon
en ij. lugdn —HH et ibi htn iſicat nlo genen ſed per ag ngelizan r
mn q omnis rmue.ter⸗ rere ancil enimns ni ſign „ baru ndo eua atib⸗ ca
i 3 ꝛinn il boni ſi⸗ 8. In ipſam qua tiſmat Evel
9 Adͤue 2cdẽnabat liberarũ: cilla nihi filiũ ein tio⸗ biritnales —— quidẽ il
D Wlannadodenabe lan: An z inquit is genera or ſo cramenti antur. Z per ancil/
aH ſcoᷣas nnie pꝛophe⸗ il e ancilla ira in iſtis g nattnor 2 ſa 8 gener li eos.ſ. ſpũales
RKHLð ijce rẽ mirã i rarũ qu gcõ libne olngaliee biſprͥ
In legem nec cLejo usr. libera⸗ mbns cõ na re cõit ver fide
“ es nenim llan 7 libe in quibt ni: bel iure it. Cũ boni
namg aßlt bominũ li xpiani: rach terũ pari rantur itualem
4O nib enera ho 8 popnli; dictũ larũ v lio gene in ſpirit nö /
erg otius 8 illis Cc . nge dunvi dere
e ſcilic r ſigura in tribu us iſaa in enan l vac Oten
3 . vel vel e
n letn trüq abã de iſtia 3: qui tatis v
en Brnshtſuir Ronnibugabuſti⸗ erain vie
82 nmt ponaiſther
nalcumur
ſcin
i
hohe

vituperatur. viiſ. q i ſciendum. J . iuni
a AQuia non poſſunt.ſicut pueri. S . oſthabuit.i.poſtpoſuit. a
b S nonch ſede con. di.iij. ſicut byeronimus. 2 EBarm epon ao publice ſernire hano generi videbatur. Ear
c. Naſcuntur.i. charitatem 2 fidem babent. boni ſiue mali ſiue ab ¶ Peetexuit.i.diminuit ⁊ extenuauit nõ aũt extĩxit.vt di. xxxv. ſexto ginen⸗
d Intus. q. d. mali ſunt fiue in eccleſia videantur bon⸗ die. eſt ar. ꝙ malũ factũ excuſat per bonam intentioneʒ. ? obſtetrices (Cirt
alen tolerent. ſiue ab ecdeſia ſepara ii ſint. licet peccauerunt mẽ ⸗
e. Area area R Dn ⸗ Tterif: qui tiendo ꝓpter bonsʒ
cleſia i qua mall bim veliõ non faciunt:qꝛ non Abꝛabam nõ eſt reus adalterii: qui tamẽ intentionẽ re⸗ len
vonis ſicut i area palea gra deſiſtunt: vel iõ non faciunt:q er Ulla lu, munerate ſunt ari,, Nr
Ber . poſſuntſicut ex vtero ſare iſaac vel vxoꝛe viuente ſilios ex ancilla ſu⸗- dne queiber eiſn . ſic
t· ¶ PMalea eſt. ergo ſue in? rebecche iacob in nonam' vitamꝰ ſcepit. it ſara ad abꝛabã:ecce cõ⸗ eogeʒ facto quis me gire⸗
tus ſiue extra qð paleaẽ . nonũ teſtamentũ naſcuntur. Naqʒ ON tſara ad z pariazs: in returz demeret. qd ẽ (Sn
ſcut vſura nõ veſinit eẽ vu ſne intus verſari videant᷑:ſue apte ECcinſit me oñjs vt nõ ban ai⸗ ii Drra illud. ſ. de neg. ſ
ralicerin ſoem duertatur fouss ſint qð caro eſt: caro eſt: ſiue in tra ergo ad ancillã meã vi ilia ſacii veſt. nue. e ac e
EC. de vlur. l. vli area in ſua ſterilitate ꝑſenerent:ſiue as ex ea:⁊ ita factũ eſt.ſed conſidera legi. ar. ꝙ excuſatur he.
¶ Macula. s. di xxi. ᷓuis . ſione tetarionis tanquaʒ v?· pꝛimũ ꝙ abꝛabã ante legem moyſi malum ſi bono zelo Chnt
J.ð xx vij.q.ij. nuptiarũ. S. i.et in occaſi 5ͦ palea ẽ: palla ⁊ ante euangeliũ fuit: nonduz ergo fit pꝛopter bonuʒ. ar. anen
dic ſine macula.i.ſine mota to extra tollantur qõ pa ea e: eſt interdictuʒ: adulteriũ videbat. pe- rrrqtaduming.
li peccnto xxiiiſ q l. olkus. nerenne b ulus cccleſte daae natcriminis ex tempoꝛe legisẽ que g Emo de legi 5.
b 5c herandd eſsel, ſiue macnia-cnga vmitate Oiuiſhe imen inhibuit. nec ante legem vl/ bus. que di⸗ ſnl
Sae Srrig⸗da te et:ecigz ani cogrgarloni ſaneſorn laeſtreidananio ſed ex lege nõ ergo cunt m adulteriſ nõ fielen
piantur. “ in carnali obduratione miſcetur.de lae rei dana arech 635 ſed lege,z (Omitil cum ſoluta. ii
i Hie ita. peregrinionis. mnullo tamen deſperandũ eſt: ſine q in legem cõmiſit abꝛaba: dis c3 ic eum nupta f de uutn
ĩqua ſipſe abꝛaba /ſun be⸗ intus eſt talis appareat: ſiue q ſoꝛis pꝛeuemit. deus anteʒ in paradiſo cõ/ adul inter. vel loqut le
regrina us nam vit doni manifeſti? adnerſetut. Hisita re iugiũ laudanerat' non adulterinm tur de legibus que
nis ſup terra ẽ peregrina in ſpondetur:ꝓ veritate tẽpoꝛum va danauerat habes puimam abꝛabe permitunt cocubina i
qua ipᷣe dñs appuit vt pre ſpondetur: ꝓ iſpenſatio conditoꝛis defenſionẽ. ſecũdailla eſt ꝙ; nõ arꝰ tum.vt. fl. de concu. ad
Fnna S obpenrt. pmiici era atae in ſemine eiꝰ doꝛe aliquo vage ſuccenſus libidi⸗ Hi welloauiur dele ſlie
vt plane. . mir Ee ja n; ig E 1 us que permittũt
VIn beculiar? 1 ppiu; benecicerenturoès gentes⸗ pmiſe, nis no peiulantis foꝛme Se de ntranlnnnltibunit uln
ad trebel. cogii. r. ?⁊ di. rat ſe quoqʒ daturũ ſemin eins ter· coꝛe nellecsinberuto⸗ ſ n C. de dona. inter pi, nont
liij. er antiauis. raz pegrinationis ſue. cu ergo cere, poſtbabuit'thoꝛum: ſed ſtu — ſuu
I¶ Malechicta. i ignominio rig in idolatria relictis: abꝛabam in rende poſteritatis ⁊ pꝛopagande b. (Stupꝛü. ſtupꝛu; mn
a7 obſcure ſame apud ho- filios eius in peculiarẽ populũ ſibi bolis adhuc poſt dilnuium rarias ↄmintitur in virgine mneld
mines habitna ene maledi dominus elegiſſet:rite multarũ ſecua eratbnmanigenenis:erat etiam re, vmimimm puero. vel aulu
ctũ oppꝛobꝛij vt bic.2 Ecul⸗ . ſieru populi dei multipli) ligionis ne quis nõ reddidiſſe vide / etiam in ſoluta mu⸗ iin
pe. vt.ija. vj. paulue eſt citate mulieru populi ſſione ſan retur debuuz nature. deniqʒ ⁊ lotb liere que non babet᷑ gon
nalechenn Poin⸗ Gei zumse a⸗ Rerchno mel le- ſancti filie hãc càm queren e poſte bco rane vel in. lan
led ictus homo qii is era l. Pvu af lerär: bine. vt. fl. de adulte.
in ligno. de pe. diij.A vero ge dicebatur: maledicta'ſterilis que Prars pabuerit,ne Eees dekcctet ſtupꝛi.·ſecus ſy cano Alunn
ver. tanauu. nö reliquerit ſemẽ ſnper terraʒ. Hic bumanum: zide etexuit. n vr rrrvjq. 5i. mmtte
m Coſtabat . S.lrxrij. di enazʒ ſacerdotibus cõingia decreta gratia pꝛiuatam culpam pꝛetexni. Waultemum. eö gia
plurimos. .S. dievrri ten. ſant: qꝛ in ſucceſſione familie ſue ſuc/ Idem in eodem. ingaton. agom
n unerls. oſfe ſacer ceſſio cõſtabatꝰ eſſe offcij: qꝛ vero Quod pꝛeter legitimã vxo:ẽ cõmit k. Ab vron eſe, Vr
is. S e ltur: mie daã q. vj. per totn. .ff. de
. e e . ꝙ cenate ci per incarnationẽ chꝛiſti Frara ſcͤi ns Abeimn dtnt de iegn a Hibe Lorak,r de um
Gnreeruaitrdid die voin Bnac veleir wonuniaet⸗ Ebus hominum omne ſtnpꝛu ampl cẽ foꝛnſcatio⸗ di
omnibus. . domni inde es gentes 2i om acdulterinm eſt: nec viro licet qnod nẽ eẽ canonicũ crimẽ
p ¶ Impatur. poſt oꝛdinẽ q ſʒ euntes docete oẽs gen lieri non licet eadem a viro qune ip canones 2n per iſm
votũ ↄtinẽtie hbʒ annexũ.ar. ni gente quicũqʒ timet deũ ⁊ opera/ mulieri non licet ea ſti ia: quic leges er cimen. lernte⸗
Di. xxvij.diaconꝰ.S.diſt.lxxxx tur iuſticiaʒ hic acceptus eſt illi. nee ab vxoꝛe debetur caſtimonia:qu Tibi ius ins dẽ C 3
iiij.cũ in pᷣterito.alioquin cõ electio muneris queriturĩ ſucceſj/ qnidi ea que non ſit legitima vxoꝛ qdᷣ er indulgentia vl nes
tra dicit Ambꝛoſius. S. L. . ſione generis ſed i perfectione vite cõmiſſum fnerit: adulterij crimine er diſpenſatione apo guitan
ninteceitne. . ⁊ ſinceritate ſcientie ⁊ virginitas ſe- damnatur. In eodem. Hulli licet Roli habet᷑ vt vnuſ⸗ Ngt
4 Sõ eun, cunditati pꝛeſertur ⁊ ſacerdotibꝰ cõ ſcire mulierem pꝛeter vxoꝛem ideo quiſq; naben . n n
cit.c.ſequẽs. 2.c. tur. eer õ Erse ingij bii S.q/ij. S. bis ita. ſicu
nemo. „ . 4 5 na Rotinzz rahiltism od ex gratia t anes:
VWVlus. ad boc ĩducſt. pꝛeter vxoꝛẽ filios ex ancilla qᷓſiunit na deinanas olctalillor ſen R ſ . aacot “ ah. gi
origo. r nec illoꝛũ exẽplo pꝛeter coningale teat culpa quam ſi culpe v A qul, ſiquis epop. ſt cria; ltord
eNJere. optime teperat. · dehitũ fecunditatem in aliqua licaee auctontas. nec hoc ſolum eſt adu Erneceſſttale hy ſer: niri⸗
nemo tu ualicni quer ere cũ illoꝛũ cõingia no- terium cum aliena peccare cõinge: quod erx diſpẽſatione A
u Vrit lara. geñ. xyſ. ſtroꝛi eꝗquant᷑ vel pꝛeferantur virgi ſed omneP*quod non habet poteſta ſt. vt.l. vi. dio ſancto ſöcne
nte legem ſcriptam Niratt⸗ F ſus coningij tem coniugij:tamen locus iſte do· . xxxv.q.iiijconſan⸗ Pe
õzõü nitati: 2 imoderatus zameere imel. cet granins eſſe cnimen vbi celedꝛa enrn . 1
ne, denaiena hqs ir nicagom Uncgotempon. iconugijinra temeraninr:s vxo) m (Tolerabſlior i.
cepto. vel ite 1 rSE. irur. i atum e ſeoni
lehelap hoc ſpalr lat. errt Anñ ambꝛ.ſcri.i li.de patriarchis. ris pudoꝛ ſolnitur.ideoqʒ cum pꝛe manieegrrmne e lan
ti õ Harg occulie.ſc ẽ ↄtra.xij. ſnſi⸗
(u Dns * . „ „ . „ * . . . . 4 1 *
c vna. 2 i.l.nãli.qꝛcuicũqʒ naturaliter inſitũ erat.qð tibi nõ vis ꝛ7. ncelieege aaaida veriſne wie eemene⸗Neinme
x. Nurer ſicu er peeſe ſa tacte c virit dno cru vno ĩcarne vno. vrxxIſ.. umalt caderc peopontonta peiren ſimulare pꝛoponitum. Item mani⸗ lan
i. quomodo. r in chai feſte peccans alio modo dicitur magis peccare qnia tueri ſe vult ratio ſat
Mena. bene dicit pena ex tpe.naʒ culpa ante legẽ fuit in chaim ⁊ lamech. eſte p on 8 ma eſin 4
1 Monamber erenignones infuenentes ſin d la eñt ſola. extra de diuoꝛ. nans ve remitum icnene Nen n ad r nn 4
8.7 dic pena criminis. i.le gis temerate eſt. .. , Ng. EerCIteC.. are.
3 Ge dele roe ſenſptee lias wectatech nec chaim puniri debuit cum illi dargtiane Vun krergt RTTW—
elle ege ſcripta heccauerut. ed nõ erat adp ue pena ſiatutaotra eoꝝ peccatiꝗ. qui A. cat minus peccat. quta p e . NW
a In lege que enim puemiat aſtiiutionẽ nõ ſuni poſtea iritanda. vt. S. diſt. nulee omne.quod cõmittit in non ſua coniuge adulterium eſt. P
lxxxu.ꝓpoſuiſti.j.eo.obijciuntur.⁊ exira de conſti.c.viti.C. de teſti. iubemus 8 ge. in geneg.vhl dicitur qualiter abꝛabam dum eſſet in pere⸗ R
5 undancrat ei dicit creſctte ⁊ multip licamini. grinatione rogauit ſaram vt diceret ſe eſſe ſoꝛoꝛem ſuam.xxij.q̃ſtone
c Binauerat expꝛeſſe 2 eſt ar. ꝙ lʒ vnũ ↄtrarioꝝ ↄmendetł᷑ nõ ides reliqunu iij.queritur.⸗ M Xna

enhnn.
füplitaca.

NNre
pni fnag
uin N n
Ulured
rue

e ſankee

ls d

forc
ſtneßean

nſc .
linttO
.
nite
1 tiih n
IDme.
ſunian
Contig
Nntndg
im
ieten
Ctgnen
ſtenee
eRND
dber
Metian
Plng

legtnt

dore
Uehſ
nſtſan
ſdiotnen
iiy

AN
ee

tn n

nnen
ſnn
un,
Clec
Nr
ucn
ag
Fremd

14
. en
t

xxxij

a ¶ Abimelech. non eſt huic cõtra. xxij.q.ij.queritur. vbi dicſtur vt pu
dicinam eius ſeruare poſſet apud pharaonem ⁊ ibi dicitur abimelech.
quia vterqʒ; in ipium peccauit vel pſum vterq; timuit ab initio.

b Auia puro. volebat enim eam vxroꝛem habere.nec ſtend ebat ali⸗

cni iniuriam facere ⁊ ideo excuſandus erat.

c ¶ Leleſtis. ideſt ec⸗

4g l. ſpes ꝓp

lis vel etiaz vi⸗
tatio foꝛnicationis qᷓ
eſi nuptiaꝝ cauſa.vt
3. q.ij. bis ita.
e Sj magnitudo.
ſ. imoderata exactio

pꝛo nimio ardoꝛe li⸗

bidinis.
¶Honeſta. nihil.n.
eſt adeo licituʒ vnde
non poſſir pnicies ir
rogari. xxiij.q.v. de
occidendis.in fi. item

vſus rei non cõdẽéna
iur ſed libido.vt.xli.

di. quiſquis.⁊ ſic vi⸗
des ꝙ quãdoq;ʒ pec
catur ĩ re boneſta. vt
xiiij. di. ait.
ij.quicquid. ↄtra ſol.
bic adulter talis dici
tur non reatu crimi/
nis illius capitalis. ſz
fimilitudine adulte⸗
rine libidiniſ.ſicutn.
adulter in adulteram
ardet ita iſte in ꝓpꝛiã
2 non peccet moꝛ⸗
taliter patet in fi. na⸗s
ibi diſſuadet ad qðᷣ
euitanduʒ non tene /
tur. ⁊ hboc modo.j.e.
q.vij.adulterij. Sic
ergo pꝛopter fimili⸗
tudineʒ dicitur adul
ter. nec eſt hoc miruʒ.
nam ſimilitudine fa
cti aliquid ſepe dicitᷣ
ſieri.xi.qiij.excellen⸗
tiſſimus.xij.q.ij.fra:
ter nitas.

h¶Amatoꝛ. vehe⸗

mẽs amatoꝛ dicitur
qui tantum vroꝛem
diligit vi apud ſe di⸗
ſponat ꝙ ſi ipſa eſſet
foꝛe vxoꝛ alteriꝰ nõ
minus carnaliter ſe
cum ea ↄmſſceret.
i¶ Judicio.cum iu⸗
dicio ⁊ diſcretione cõ
milceri vxroꝛi (ue dz.
k Alffectu. explẽde
libidinis.
ie⸗ Pecudes.pecu⸗
es enim poſt conce⸗
ptum non coeunt vt
ſ. e. q. vij. non ſoluʒ.
nec muli er fſaciat co⸗
piaʒ ſui coꝛpoꝛis a cõ
ceptiõe vſqʒ ad pur⸗
gationem. vt. S. di. v.
ad eius.⁊.xxxiij.q.iiij.
ſi cauſa.

m¶ Perdant.perit

108s.

tenderet abimelechꝰ ꝙ vxoꝛẽ alie/
nam eſſe ignoꝛauerit:quaʒ ſoꝛoꝛem
ſuam eſſe vir ipſe dixit reſpondit ei
dominus.⁊ ego cognoni:qꝛ puroꝰ
coꝛde feciſti hoc ⁊ peꝑci tibi vt non

peccares in me.pꝛopter hoc nõ ſuz

paſſus te tangere eam cognoſcimꝰ

velut pꝛeſulẽ cuſtodẽaʒ eẽ deũ con

iugij:qni non patitur alenum thoꝝ
polim:⁊ ſi quis fecit eum peccare in
deum:cuius violat legem ⁊ gratiaʒ
ſoluat:⁊ qni in deum peccat ſacra⸗
menti celeſtis armittit conſoꝛtium.

Item hiero.contra iouinianum.
Hibil eſt ſedius quam vxoꝛẽ ama:

requaſi adulteram.
8 Rigo anidkem amoꝛis hone⸗
ſta erat:led magnitudo: defoꝛ
mis.nibil autem intereſt ex qua bo
neſtaPAcania quis inſaniat. Ande et
ſextus pythagoꝛicus ait in ſentẽtijs.
Adalterꝰ eſt inquit in ſam vxoꝛem
ardentioꝛ amatoꝝ:in aliena quippe
vxoꝛe omnis amatoꝛ turpis ẽ i ſua
nimius.ſapiens iudicio' debet ama
re coniugem nõ affectu non regnet
in eo voluptatis ipetus: nec pᷣceps
feratur ad coitũ.nihil eſt fedius quã
vxoꝛem amare qnaſi adulterã.cer/
te qui dicunt ſe canſa reipn.⁊ gene/
ris hũani vxoꝛbus coningi ⁊ filios
ꝓcreare imitentur ſaltem pecudes
7 poſtquã venter vxoꝛis intumue⸗/
rit non perdant“ filios nec amato⸗
res ſe vxoꝛibus pꝛebeant ſed mari⸗

Idem.

Airginalis caſtitas nõ pꝛefertur cõ/⸗
iu gio gbꝛabe.
68) A ignoꝛetſub alteraꝰ diſpẽ
ſatione dei:omnes retro ſan/
ctos ſniſſe eiuſldem meriti cuius nũc
ſunt chꝛiſtiani.qũo anteʒ abꝛabham
placuit in conugio:ſicut nunc virgi

nes placent in caſtitate.ſeruiuit ille
legi⁊ tempoꝛi ſuo:ſerniamus ⁊ nos
legi ⁊ tempoꝛi noſtro'ĩ quos finesꝰ

ſeculoꝛum deuenerunt. Item am
bꝛoſius.

Patriarche non concupiſcentia ex
3 ende libidinis:ſed cania numero
e

lig lures habębant es.
D ſclumur lacob̃ ta9: vxO

O res ꝙ quando mos' erai cri⸗
men non erat:ſicut pa triarche con
ingibus excipientibus ſemen ſuum
miſcebantur non cõcupiſcentia per
ſiciende voluptatis:ſed pꝛoniden.
tia ꝓpagande ſucceſſionis:ſic apo⸗/

enim partus ex frequenti cõcuſſione. .
Nis ignoꝛet.hoc.c.habes de verbo ad verbũ.de pe.diij.ſi en ĩ
ver. memento.⁊ ver.paulus.
e Sub altera.i.ſub cõiugali que eſt altera a caſtitate.alia littera ba⸗
bet alta.nam ꝓfunda ſunt iudicia eus
pCLegi.naturali vel conſuetudinarie.vel ideſt diſpoſitioni diuine.
q& Moſtro, arg. ꝙ ſi pꝛio currebat foꝛtioꝛ moneta. ⁊ modo currit vilioꝛ
de mand ato pꝛincipis liberoꝛ ſoluendo vilioꝛem.argu.ff.de cõtrahen.

cclxxj

emptio.imperatoꝛes.argu.contra extra de cenſibus olim in ſi.ff.ſi certum pe

tatur cum quid extra de inreiur.quãto.

r Fines. ideſt ſecularium deſñiderioꝛuʒ. vel etas vltima,. de qua habes.xxxv.

4d.iiij.c vno. H
8 OC Bijciuntur.mos.ſ.diuinus ⁊ a deo inſpiratus.extra de diuoꝛ.gaude

E

ſtoli anditoꝛibus admirãtibus do/
ctrinã ſuam condelectabant᷑:nõ aui
ditate conſequende laudis:ſed cha
ritate ſeminande veritatis. Item
Augu. de bono coniugali.
Sanctius eſt abiqʒ liveris defungi
quam exillicito concubitu ſtirpem

querexe. .
B Icnt ſatius eſt fameAmoꝛi qnã
idolaticis veſci.ita ſatius eſt
defungi ſine liberis quam erillicito
concubitn ſtirpeʒ querere:vndecũ/
qʒ aũt naſcantur homines ſi paren
tum vicia non ſectentur ⁊ deum re⸗
cte colant:honeſti ⁊ ſalui erũt ſemẽ
enim bominis ex qnalicunq homi
ne ſit dei creatura eſt ⁊ eo male vten

tibus male erit non ipſuʒ aliquado
malũ erit.

Itẽ ſermo Ambꝛo. de
ſancto ioanne qui ſic incipit.diximꝰ
in ſuperioꝛi dominica.
Ex ancilla fihj nõ ſunt quęrendi.
OD Nat allanis vr enon beo
⁊ ideo ancillaʒ mihi aſſocianui

andi quid dicatſcriptura ad abꝛabã
eijce ancillã ⁊ filiuʒ eius non.n.erit

heres ſilius ancille cũ filio libere.ſi
igit᷑ ancille filius heres nõ eſt:ergo
neqʒ filius eſt.cur ergo queritur ta/
le cõiugium de quo ſuſceptus filius
nec ſucceſſionis poſſit eſſe heres nec
ſangninis nec habere põt beredita
tis cõſoꝛtiũ:qui nõ bʒ ouginis pꝛini
legium.cur iqnam qneritur tale cõ
tuberniuz:de quo nati filij non ſunt
teſtes matrimonij ſed adulterij.cur

aũt huinſmodiſuſcipiuntur adnulte/

rini qni pf̃i ſunt pudoꝛi.non honoꝛi
dicit ſcriptura adulteroꝝ filij aboĩa
tio eſt deo ⁊c.mulier igiiur tna ſita/
libus moꝛibus pꝛedita eſt vt merea
tur cõſoꝛtiũ:mereatur ⁊ nomẽ vxo
ris pꝛeſta cõcubine tne libertateʒ et
nomen vxoꝛis ne adulter ſis potiꝰ
verius quam maritus. Itẽ aug.
ad clandium contra iulia.li.quito.

Adulteria nõ ſunt faciẽda:etiaʒ vo

Iunta i ſjiliog.
SSs n clenncls adulteria
ẽt volũtate filioſ generãdi quẽ
admodũ nec furta facienda euã vo
luntate paſcendi panperesſanctos
aa tamẽ faciendũ eſt:nõ ꝑpetrã
o furta ſed bene vtẽdo mãmona“
iniquitatis:. Ecce ꝙ nullo modolʒ
alicui vinente vxoꝛe ſna vel ex an/
cilla vel ex alia qualbet ſilios que/
rere:qui etiam ſuſcepti ſilioꝛuʒ noĩe

mus. ponitur h quando
pꝛo quia.
t¶Erimen. argn. ꝙ coͤſue⸗
udo a crimine excuſat ali⸗
quando.argu.S.diſt.iiij.de⸗
niq;. 2 extra de tempoꝛi.oꝛdi
nan.ſane.argu.contra exira
de. ſimo. non ſatis.i.q.iiij.c.
Vlti. L
n ¶Non auiditate. ſi enim
auiditate conſequende lau⸗
dis tunc peccarent.xxij.q ij.
pꝛimum.
x Icut. fame.ſed nõne
pꝛopter neceſſitatem
famis licuum eſt comedere
idolaticum. cum neceſſitas
nõ habet legem. vt. j. de cõ.
diſt.i.ſicut.⁊ pꝛopter neceſſi⸗
tatem famis licitum eſt au⸗
ferre aliena. vt de conſecra.
diſt. v. diſcipulos.⁊ etiam fu
rari.vt extra de ſurtis.ſi ꝗs.
2 homicidium commuttere.
vt extra de homicl.c ij.⁊ car
nes comedere in quadrage/
ſima.argu.de conſecra.diſt.
v.carnem.extra de obſerua.
ieiuni.conſiliuʒ.Rñ.ſic dũ⸗
modo non ſiat ad veneratio
nez idoli.nulla neceſſitas ta
men excuſat a foꝛnicatione.
vt.ff. de ritu nuptia.palaʒ.S.
non eſt ignoſcendum.

V¶Vndecũqʒ.q.d.⁊ ſi que
ſn

tur ex illicito coitu.
3 Et ſalui.argu. contra ex
ſ⸗ de fi. pꝛeſoyte. per totuʒ.
4 Icat.quis ucc ſſiõis
niſi in vncia. C. de na
turali.li.aũt.licet.
b HNec ſanguinis.i.hono
lla dlius enim ſequitur pri
uilegium patris in tribus
quo ad honoꝛes ⁊ dignita⸗
tes ? quo ad curialem cona⸗
ditionem.vt. C. de decurio.
eos.⁊.l.exẽplo.⁊.il.nullus.⁊
quo ad oniginẽ.vt.ff.ad mu
nicipa.l.i matreʒ ſequit᷑ quo
ad conditioneʒ.vt. C. de rei
vendi. partum. .
c Et nomẽ.ar.ad pꝛeſum
Pion⸗ imfimonij cladeſtini

erx appellatione vxoꝛis ꝙ eo

ipſo ꝙ nolatur vxoꝛ eſt ha⸗
benda ꝓ vroꝛe.⁊ ex de pᷣſũ.
illud C. de nuptijs.ſi vicinꝰ
ar.cõtra.C. de lib.cau.l.pe.
arg.s.xciij.di.dñs.xxiij.q.i.
paratus.j.de cõſe.diſt.iiij.ſi
eos.ff. ð ꝓba.l.vlti.S.viti.S.
i.q.i.ſi quis a ſimo.xx vij.q.
ij.inuẽta.⁊ qð dicit.⁊ nomen
dic ⁊ ꝓ ideſt.na eoipſo ꝙ ꝗs
pmittit acilla ſuã Zbere mfi
moniũ rapit᷑ in libertatẽ. C.
de lati.li.aũt.ad hec.ſ̊ͥ ⁊ cõcu
bina rapit᷑ in libertatẽ moꝛte

dñi.x ſimiliter ⁊ filij eſus ſi dñs nibil ð eis diſpoſuu.C.cöͤia ð manu.l.penul.
d — Ye. adulter ia. . e.q.ij. . ſicnt ergo.
¶ VPauperes. S. xiiij.q.v.ſoꝛie.S. xxx.q.i,noſſe.s. xxij.q.ij.his aucto⸗

riiatibus.S.i.q.iinon eſt puranda.

¶SAAMãmona i.pecunia qua per iniquitatem.i.per ſollicitndinem acquiſuit

Fxiiij.q.v.S.ſed hoc mulnpliciter.

Iniquitatis.i.inequalitatis.equum enim eſt tibi neceſſaria retinere 2 lu⸗

8
RRus pauperibus erogare.⁊ hec eſt iniquitas ſi contra ſiat.

Cau.

ices. cũ di echaberis.⁊ ĩ deuteronomio vbi dicitur. Nõö gquia lururia ⁊ imũdicia nominatur.vt.jſ.c.liberoꝝ.ſʒ hoc dici᷑ nö nno ſees
1 aerleeg ctüan iſrabel. ”M 44 reatũ moꝛal vicij.ſed quo ad ſpeciem ſactuſpim n. militudinem (e
b. I Quarũ.alibi meretrix ẽ que multoꝝ libidini paret.vt.S.di.iij.vidua.hoc luxurie ⁊ imũditie pᷣrendũt ⁊ bñt defignare. vt 10.S.c,0ο ςbsẽdG hanni
eliam ler dicitoff. de ruun nup. palam. t¶AAlomõ idolis.idolo.ſ.aſcarob ſyndonioꝛũ ⁊ idolo cathios mo ( h
c ¶ Nocutionis. expꝛeſſe. 5 abitaꝝ.⁊ idolo moloch amonitaꝝ, poſt tamen egit pniam m (⸗ .
d ¶ꝛohbibuit.ar. ꝙ idẽ iu quoſdꝗ. de pe.di.ij.ſ na
ris eſt in pte ⁊ ĩ toto. vt riiij. O „ . eniz ver. ſalomon. une
q.v. penaleitẽ ar. ꝙ ꝓhibi⸗ indicant᷑ indigni. ſimplex ẽt ſoꝛmica plerxa eſt dicens:verecũdos vel ve u Bberop. da⸗ liml
tio minoꝛi id qd maius ẽ in- tio in lacra ſcriptura pꝛobibetur. rentes facite filios iſrael ab oĩ imũau, nate. cu vroꝛe it
teliigiur poibiti arg rli · Vnde aug in qönibus deutero. qitia: ſic iboc loco ceteras extra oꝛ, cém ſe voluptites un
di. nulli clerico. militer Allicitus cocubitus ⁊ oĩs non legiti dinarias voluptates ipſarũ quoqʒ r ei, i oin . R
ceſſo maioꝛicõceſſ vilerur ¶inns vſus illoꝛũ membꝛoꝝ nomine opanuptiaꝝ ſinõ verecũde ⁊ bone viech nortallten doen uve
minus. vvj. . lj. vſclss je intelligt ſte quaſi ſub oculis dei ſiant ⁊ vt tãa en pec⸗ l
e Aparte pars ſurtu illii Mechie intelligitur. . e quan ind oeuus de ſan. care cum accedit ad funnns
Frſunpanio rei aliene elt to⸗ Eretricẽsꝰ eſle ⁊ ad meretri⸗ tuů liberis ſeruiat᷑:imũdiciaʒ 7 luxn· vroꝛem caula libidi⸗ atenut
tum oẽ nãqʒ furtũ eſt illicita ces accedere ꝓbibet dominꝰ? riam nominanit. Item grego. nis. tu dic contra et colin
vſarpatio rei aliene ⁊ nõ c quaruʒ publice venalis turpitundo Immogeratus vſus mulierũ ſale damnate. vicit.i. pu⸗ min
uertit. h.ſed bec glo.nõ vo⸗ eſt.in decalogo aũt mechie nomie monẽ ad idolatriam traxit. niende pꝛopter ve⸗ nigto
ler. ſed expone vt virxit xiiſj. nõ videt᷑ hoc apte ꝓbibuiſſe:quo G omo anpe immoderato Alee eſt ſimile iiſ. tiſnit
q.v. penale. niã mechia nõ niſi adulteriũ intelliv vſu atqʒ aſſiduitate mulieruzʒ uiſtanen v) diſti. –
¶.Dls · H no Phibuerirraa gi ſolet. Idẽ ſuꝑ exoduũ. Gmnis me ad hoc vſqʒ pductus eſt: vx tẽplu, te benvi R,r. aen
pina; verbis legie. vhue chia etia ſoꝛnicatio dr in ſcripturis: idolis fabicaret: 1 qui pꝛius tẽplu, * Zbeliwicneſt⸗ mu
tñ ſnia legis q̃ magis atten/ 10 8 Bia dici öſt : afſiduitate libichy fuoꝛ ſũt gnã ſi · munnbe
dẽda eſi. e de verbo. ſig. pꝛe 5 vtruʒ ois ſoꝛnicatio mechia dici coſtruxerat deo: a lent livi 1 liox. nães iantu vy nrbe
terea. S i.q.i. marchion. poſſit in eiſdẽ ſcripturis:nõ mihi in,/ nis ⁊ pfidie ſubtracius idolis tẽpla ↄcubinax. nales 2lle irſinin
g. CYllicitus. bic videt ſur⸗ teriʒ occurrit locutiõis exẽplũ.ſʒ ſi coſtruere non timnit. Itez hiero. gitimi vt vxoꝛis. legi mler
gere quedã ĩertricabilis ö⸗ Ois ſoꝛnicatio ẽt mechia dici nõ po Liberoꝝ ꝓcreatio in matrimonio imitantũ vt adopu- öopnir
trarietas.nã in deuterono⸗ reſt:vbi ſit in decalogo ꝓhibita illa landatur:meretricia voluptas etiã ui.ſpurij vt ſacraruzʒ Fſſinie
mio licitũ erat habere coru fomicatio quã ſaciũt qui vxoꝛes nõ in vxoꝛe dnatr. virginu ? coſangui⸗ iir
binã ⁊ dare ei pꝛeciũ ſue vbu- habẽt cum ſemĩs que viros nõ hñt L Iberoꝛuʒ ergo vt diximus in neatid ui. ali⸗ int
dicitieꝛ ea; dlmſtere. ſec in an mueniri poſſit ignoꝛo. ſed ſi furti matrimonmio cõceſſa ſũt opera ytwton Rilea er
nes au au. Pbibita fuit ois noie b intelligit ois illicita vſurpa voluptates aut que demeretrienm ſegem longobardo⸗ W
foꝛnicatio vt h dicit. b. dicit Lio rei aliene:nõ.n.rapinaʒ permilit amplexibꝰ⸗ capiũtur in vxoꝛe ſũt dãa rum⸗ theutonicox. nuntke
ꝙ nõ ſunt ↄtraria. nã aliiul qui furtũ ꝓbibnitſed vtiqʒ a ꝑteto nate. Quare aũt tales nõ dicantur nam mlegez roma- cen
eſt pmiſſio de qua in deute⸗ tum intelligere volnit quicquid illi filij:vel quem ſuoꝛũ parentum ſe/ noꝛuʒ ſecus. C.de rei (cnni
ronomio. aliud pꝛeceptu, cite reꝝ pꝛoximi aufert ꝓſecto noie quantur qui ex libero ⁊ ancilla na ven. partuz fl de ſia. ttnef
de quo in decalogo ſed hee mnechie oĩs illicitus cõcubitus at:· ſcunt᷑. Iſidoꝛus etymologiarum bomuer nature.⁊ 8 nmndn
ſol. nulla videt. qꝛ circa ileaz qʒ illoꝛũ mẽbꝛoꝝ:nõ legitimus vlꝰ libꝛo.ix.determinat. er honciig uff Entann
HonparbereloiRler nid pꝛobibitus debet intelugi. Item Oni ſint liber 1 quam conditionez tiblro vene eum. xi
lir g ilud mntelligit ö opa⸗ biero. Sauamur Haelb mit: ni ex libero Meruox. . ingenui⸗ n
tiua pmiſſione. ſmile..xrr Erxtra oꝛdinaria voluptas ? inuere L eri dicti ſunt: qui ex vel dic verius dete⸗ Ima
iij. q.ij. ſi qdð verius.nã ĩ ve⸗ cũda Opera nuptiarum luxuria ?7 i „ matrimonio om ſunt.nam et rioꝛẽ.i. debilioꝛẽ.quia (id
ritate illud ſp fuit peccatum mundicia appellantur. . filij ex libero? ex ancilla ſeruilis ſũt femineus ſexus de⸗ 1C
ex de diuoꝛ.gaudemus. L eoꝰ ſoꝛnicatoꝛ maioꝛis cri⸗ cõditionis.ſemꝑ enim qui naſcitur bilioꝛẽ quo ad hono aſe
bPNeo. ſoꝛmicatio. meli⸗ minis eſt:qꝛtollit mẽbꝛa chꝛiſti deterioꝛem ptem ſumit.naturales res amen eirca inl⸗ gt
1 eſt viam veritatis non facit ea mẽbꝛa meretricis erũ qp autẽ filij dicuntur ingenuarũ conen gnia Ppien bfens ſen CG
agnoſcere ꝛc. de pe. diſt.iii..c . pe dno in carne vna:qui non eſt fi binarum filij quos ſola natura ge, E2 eicgeh err lotp
elugienen. glis jboe Aelis nec credit ĩ chꝛiſto mẽbꝛa ſna nuit non boneſtas coningij. hi verõ Kii an indei rae Immn⸗
or mẽbia chi laeit mẽbꝛa meretrix. Ecõtrarioein qui non ſunt de legitimo coniugio xpv. q. vlti cuz multe Pent
ſti facit mẽbꝛa diaboli.ſʒ in fidelis in ſoꝛnicatione ſua vtrũ vio macerem potiꝰ quã patrẽ ſequũtur. cõtra.ſed hoc in cete eſ
ſidelis ſua non chꝛiſti mebia let vel ediſicetꝰ tẽplũ idolo:neſcio OQ. v. ris generaliter ſʒ fal⸗ chn
facit mẽbꝛa meretricis. p vicia quippe vel maxime demo/ Aod anteʒꝰ pudicitia vio liit in iſtis dnobus ca H
F CErũt.icõueniũt in yno nes colũtur.hoc vnũ ſcio:q; ꝗ poſt lẽter eripi non poſſit: mull ſbus deoꝛuz filijs 2 ns
carnali ope.⁊ ꝑ hoc dicit.hD. fideʒz chꝛiſti foꝛnicat᷑ violat tẽplum toꝛum auctoꝛiatibꝰ pꝛo⸗ clericoꝛum. rinn
affinitatẽ trahi per illegii⸗ dei m opus carnis imũdicia nũ: batur. Eſt enim virtꝰ ani · 53C Satr one⸗ an⸗
mũ colium. xt no. xxr. qi. cCnpafr̊. ⁊ eã comes luxuria ſequitur. mique violentiam non ſentit. coꝛ wanannnin ad onch fitn
1 lc anio. igeſt led. voj quͦo in veteri lege de nefandis cri· pon nãqʒ vis infertur: non animo nem frad muni i ui
ideſr conuerſo caſu. minibus que ᷑ occulto fiũt:que noꝝꝰ vnde quãnis coꝛpus violenter coꝛ ꝙ impugnant teſta⸗ r aut
m Eadificet. tamẽ per fo Minare etiꝗ turpiſſimũ eſt:ne etiam rumpatur:ſi pudicitia mentis ſerne mẽtuʒ matre. vt.f ö Malner
nicationẽ magis edificatur dicentis os aures andientiuz pol/ tur illeſa:tamẽ caſtiras duplicatur. ioff. te.ſi ſu ſinne
D diabolo templũ iᷓ violetur. Inerentur generaliter ſcripiura cõ⸗ ſicut beata lucia fert᷑ dixiſſe paſcha/ ſpecta. §. i.
n¶Melcio. hoc nõ diffinit. M 3 Docd autẽ. Moͤdel
ponit tamen pſuaſionè ſnaaa , B . . bic intitu⸗ —
cum dicit per vicia ⁊c.vel dic neſcio.i.non diffinio cum ſit maniteſtum. quia latur quinta queſtio.an.ſ.pudicitia per violentiaʒ auferatur.Et die (Kxpelp
inſidelis non violattemplum dei cum ipſe non ſit templu m dei. ſed edificat duplex eſt pudicitia animi ⁊ coꝛpoꝛis.Coꝛpoꝛis pudicitia que integri⸗ dben
templum diabolo. H” tas dicitur bene amittitur per violentiam. de qua dicitur infra eo.ilie ro
olMOpus.oꝛdine.iſ.enumerandi.ſic eniʒ ait apoſtolus.manifeſta ſunt opera .rxx vij.q̃ſtione.i.nuptiarum. Dudicitia autem animi cum virtus ſit ſfuan
carnis que ſũt ſoꝛnicatio ?⁊ imũditia luxuria ⁊c.de his.xxv.vi.S.criminis.ver. non aufertur per vim quia animo non infertur vis. vt in:ra eo. ita ne. le
de quibus. „ nota ꝙ bee eadem virtus eſt in virginibus in coniugatis.ꝛ ĩ viduis. Mnamci
vImmundicia.que attendit᷑ ſm omnẽ vſum illicitum membꝛoꝝ lururia ſedin virginibus appellantur virginitas ⁊ in coniugatis pudicitia. xx oba
attenditur in cibo ⁊ potu cum vtitur delicatis⁊ calidis vt aptioꝛ ſit ad imũdi⸗ viiſj.ꝗſtione.i.nuptiarum.in cõtinentibus caſtitas.xxx.di.bec dirimus. N
tiam.xxxv.di.eccleſie pꝛineeps. ,B b ¶.Infertur abſoluta que non poteſt animo inferri.ſed conditiona⸗ D
Etiã turpiſſimũ.⁊ ita quedqi omittenda ſunt pꝛo pter turpitudinẽ.vt.i.q. lis põteſt.vt.S.xxiij.q.vj.vides.vel dic non poteſt inferri animo vis.ve Mn
iiij. S.item peccato.⁊ impꝑatoꝛ dict de ea que nubit inſra tempus ſuctus qũo rum eſt non conſentienti. Aln.
ei dicamꝰ erubeſcimꝰ in aũt.de reſti.⁊ ea que parit.S.vnũ ſi quidẽ.col.iiſ. c¶Buplicatur, argu. violenter conuptam non amittere virginum 9Re⸗
WNVPolluerent᷑.nam dicit imꝑatoꝛ ꝙ ꝓpter iſta crimina inducunt᷑ fames pꝛemiu m.ſed recipere duplicatum.non tamen quo ad aureolam.con⸗ Mann
Eannern ⁊ terremotꝰ in aũt.vt nõ luxurientur ↄtra naturã.S.ſi eni col.vj. ſequitur ergo maius pꝛemium ſed non tale quia non coꝛonatur. nec Ktonn

Immũdici.ar.oꝑa nuptiarũ que non ſunt cauſa liberoꝛum moꝛtalia eẽ

fulgoꝛem virg inis habe bit.

liing
Unine

cclxxij
A gennemtnn poien
nia futu te conupta finge. taz. ſicut it ergit
“ babere q emente oeſt. ſ. e. conup ſic an benge
xxxij rceꝛpus amnen guelnel rickaciraliqt, inimus. aä aliam iu l.
i eenaltann uern man rrene apbel emni 4 nutttee ff. 8 bo. po
02 ePGat. ap te iaz.
r bsbemope⸗ uid di TNuetia S ma
arrepti it Qui 8 neulo. vf ꝙ au na3
ſanctius. eremit. Dicen gun lners i g aue. 1
Aerablius.l nboche razin panlenaſe he nnonerna in, ſe urn heri⸗ inedireata ſe
. Si liceat. i. poꝛe. g du cont dẽ ex in veri⸗ iſit ſiue din⸗ g. licet
Pen . 3 CSi ini. in co ica imns a ig in bhac ie qui Diray era ömil it volũta niſt
tin b Wonpomn mente. eper vim. eceris violar „ LH ſanaen bac⸗ z ait. riuz arernaſnert cmitia nin
( Bir n proſtnut coih n meſeceris olalde an laboꝛa tienman g miute iqʒ nlecen or adll viiſid
Bien d C Dgo he quia innitam me hit̃ ad niſi d dex citer dee erunt iſſime a ßm t.ff. de eplum 8
Sr erari. — duplica coꝛpus n era no ſu didi zum dolo. vt cit ex uo e
ſan Mantengd⸗ ſio:ſi in ihi dupl tur coꝛ 1 man 7 . ictu d *ſplendidi duon a u. induci dr ang es
EN i⸗ ie⸗ 1 3 ſi in r dq le dictt ſit ſp immin d nin aug loꝛi.q. t coact
Nle f erläeant dg⸗ ſtitas m inquin am? nu me bi comi ns en ins inq iſſi aſtam aliter fui lterio
nen ac mittik. vt. 7.fl. de namnon entis. n per ma atten/ vVnns eꝛintne ionẽ vni ius caſtiſſi auenaͤnon l.ab adu lute
on antaum. ſenſu m onas?* 8 non im meonnn m vmn comn a ſatur ßz. lie qᷓ abſo l.
ämm Aintelpe, ana. c ea thur facias ſenſibus Mic coꝛpo cupid nongq imoꝛ ulto mag i. .i. co
ſcrni raiek u e riſicium idet. de ſe deno. iſſmam a wn dno „ anones.i. ba
. B irg tiſſt lunta d qu dens: lm c eros. 0271
ntl noem no ⸗ ſac 1? der indicat? de v z vo ox:ſe tten inz cõö gn elbyt r. uno ih⸗
i bom locne 2 dit qu ibus ind in li. v. de m coꝛpo etura lteri iſti di. coͤmi it coacte
guide cũ.non l. di. non luptati ſeribit i naz tione agere 9 adu 8 chꝛiſ An te fuerit diẽ qꝛ
ine nnenad⸗ e vo bꝛoſinsſc entis quaʒ diuerſittate on naet bs toſt n zilainech or le
mult. tame ner. unt fide brio niſſ ab ne. z penꝗ ſe
lti We annaoch pꝛe⸗ Am initas m ir · di nit ſuer Non d lndib ve⸗ r. 3. e. ita⸗ ccqu ad eriũ n
n so aua aliaus nibus. eſt virgi rem vn. ine t. Idem vita: ſe habẽs 4 aerian ie ddutterinn.
ud . 2 4 ſtra: ötinen nö e do e.a
tomne A itur erinnan⸗ Weclioꝛ insa eſt men e: vtrů miſ ſit veſtr. veſtra. ſi cõt 86 ſs. qꝛ ſin dul.l.p tire
6 ſumitt ij di dis. ilins e aber ſal. dio ſi caſtitas ionẽ cati gis. ft.. adul. vſen
Nln xvij.q.i liquo. v arn! rabi Eh iceat ſa tecdic us ca ſolati e pece 3 ömitti it moꝛi q o
vt. x/ o aliq o Ole a carn n lice 9 ſtib 2ſ0 nſiſt. nun i9 buit des ergo
nn etiaz pt⸗ ie ergol inem quã ca ſi no oſim⸗ hbo nãqʒ 5 oſe bus a af erl Blut won te vni
