coſtruere doꝛmitoꝛiũ baue n flio ſhij ſancto: ? deputa⸗
vel aliũ honeſtum lo ſtur:vbi vermis eoꝝ non moꝛie⸗
cum. vel etã poſſunt tur ⁊ ignis nõ extinguerur:quia deo
ea in coquina ſua c? aduerſantur ꝗ dicit. Molite facere
turnede Fondlien domũ — mei domg negoelas⸗
.ſec ad onis. Queritur de bis qui ad cõ⸗
ius nõ vñ couert · uerſionẽ veniunt: quo tpe debeant
lerch vir nnrn ſtedd oꝛai. Se Hon ſcribit grego⸗/
ium. fk. ẽprt. Tius pa. foxũato epo neapolitano.
jn keoe nbepe Antequa biennium in erone
Voniã. ſuri⸗ cõplenerit:aligs tonſoꝛari non dz.
Hpiutur. i. inua Onaſterijs oibns fraternitas
dũtur. nã furm non Kveſtra diſtrictius interdicat:
Kinen molilt inii. Stcosqnosg- oneone icepe
vluca. §. abolta. rint: pꝛus quã bienniũ in cõnerſio
hat⸗ boech ne cpleuckin nullo mõ audeant
us ſi a cotumacia ge. Lonſoꝛare: ſed boc ſpacio vita mo/
tic pꝛimo eſſti ſuſp- reſqʒ eoꝝ ſollicite cõpꝛobentur: ne
Nnans t hrlt ll. Jomte Wrtmkezmenſeatntoceſt
e Mnaſteriss. git: nam dum graue ſit inexpertos
E bienn uz. di hoim obſequijs ſociari:quis poſſit
vt. ð. xvij. . ij. conſlll dicere quâto ſit grauius ad dei ſer:
dus..ciſi quis inco⸗ ”M
mitns. .—R
fAut nõ ſit.fl. lxi.

di. miramur. n fi.f. nau. cau.ſta. l. vl. S. hoc autem.
g Miles. foxe loqtur de militibus apulie que tota eſt patrimonium

H⸗

ec.

ſtate ↄſtitutus pot teſtari. C. de epi.? de.auè. pꝛeſ byteros.
Eiuſdem.cũ nen babeat filios. vt. j. e. ſi qua.
ICBecxetum eſt. C. de epil.⁊ cle. auẽ. ingreſſi.

¶Bmnes. diſtin guitur tn: an ſana an infi ma det. vt etra ð ſepul.

nitiũ impꝛobos applicare.Milesꝰ

vero ſi cõuerti noluerit:pꝛius quaʒ
nobis renũcietur:nullus eũ ſine no

ſtro oſenſu qualibet pꝛeſumat rõne
ſuſcipere. Queritur ſi igreſſis mo
naſteriũ vltra relinquatur licentia

teſtandi. hoc grego. ꝓbibet ita ſcri

bens ianuario carolitano epo.
oſt moaſterij ingreſſum nulli re
linquitur licentia teſtandi. .RV
G Via ingrediennibus monaſte
rium cõuertendi gratia vlteri
ns nulla ſit teſtandi licentia:ſed vt
res eoꝝ eiuſdẽ monaſterij ſint:aꝑ/
ta legis diffinitione decretuʒ eſt’.

Item gre.pa.cypꝛiano diacono

Poſt monaſterij ingreſſum eideʒ
monaſterio oia ſunt conferenda.
DeRann eſt ad nos petronillaʒ
Ænoie de ꝓuincia lucania ꝓge/⸗
nitam per exhoꝛatiõeʒ agneli epᷣi
fniſſe ↄnerſam:reſqʒ ſuas oẽs quaſ
bẽre potuit licet ſibi inre potuiſſent
cõpetere:tñ eaſdẽ monaſterio iqð
ingreſſa eſt etiam ſpaliter donatio/
nis titulo otuliſſe. Econtra pau:
lus pꝛimns eremita inteſtamento
colobiũſuuʒ athanaſio alexãdrino
epo reliquit:tunicaʒ vero beato an
tonio.Sed alið eſt de bis qui i moi
naſterium ingreſſi ſe ⁊ ſua tradide/⸗
runt:aliud de his qi ſolitariã vitaʒ
ducẽtes ſe nulli eccleſie tradiderũt

illi ſemel tradita nulli tradere pñt.
iſti nulli oblata libere teſtari valẽt.

Item in autenticis cõſti.ix.

QQZdua mulier aut vir monaſti

cam vitã elegerit:⁊ intrauerit
monaſteriũ liberis nõ extantibns:
monaſterio qð ingreditur res eius
cõpetere iubemns.ſed ſi perſona li
beros habens añquã de rebus ſuis
inter ess diſponat:mõaſteriũ intret
liceat ei poſtea iter eos diuiderele⸗
gitimaR poione nulli diminuta tri
ente vel ſemiſſe.⁊ quod eis non de⸗

derit monaſterio cõpetet.ſed ſi om

nem ſubſtantiam inter ſilios diuide
re voluerit:ſua ꝑſona ſilijs ſuis con
numerata ꝑtem ſibi retineat q̃ mo
naſterio cõpetere ðbeat.ſed ſi poſt
ingreſſum moꝛiatur antequã inter
ceos diuidat:ſilij legitimã poꝛtionẽ

percipiant.reliqua ſubſtantia mõa
ſterio competente. ↄſti. v.ĩ colla.i.

ſterium. ſed ↄtra fraliquod eſſet ius penes eü ſn i

de his.

D Sa eſt. per exhoꝛtationẽ:non in iilectã. vt.xx.q.iij.ↄſtituit.
X.

o C Ecõtra. eremita. eremi

te ergo hñt ꝓpꝛia.qð valet

vere.

6 Zana mulier. no ex

ufantibus. ſed quid ſi
bʒ aſcendẽtes:idem videtur
qꝛ eque ſuccedunt aſcendẽ⸗⸗
tes lʒ oꝛdine turbato.fſ.de in
of.teſta.nã ⁊ fl.⁊ qꝛ aſcendẽ
tem nõ põt quis exhereda⸗
re niſi cõmiſerit cam ingra⸗
titudinis. vt in aut. vt cñ de
ap.cog.col.viij.S.ii.ad idem
C.de epi.⁊ cle.auẽc.pᷣſ byte⸗

ros.in fi.ſed aliud eſt hic re

monachatus ⁊ fauoꝛe religi
onis. Item adhuc huic ob
ſtat in auẽ.col.ix.vt nul. iu.
S.pe. vbi pater bʒ tertiã ꝑtẽ
bonoꝝ filie que detruditur
in monaſteriũ.ſed hoc ideo
eſt qꝛ ibi illo inuito fuit mo⸗
nacha. Sed ꝗd ſi pꝛimo feẽ
teſtm̃ videtur ꝙ per ingreſ⸗
ſum monaſterij rũpitur q̃ſi
per poſthumiagnationc. ec
cleſia enim cõparat᷑ poſthu
mo.vt extra de ꝓba.in pſen
tia.in auc.de ſan.epiſ..ſed
hoc pꝛeſenti addimus ſanci

onii.ff. de iniuſ.rup.te. ſilio.

Itẽ per capitis diminutòeʒ
rũpitur teſim̃ inſti.qui.mo.
rũpitur teſta.S.ij. Item iſte
diminuitur capue: qꝛ träſie

in alterius ptatem. econtra

videtur ꝙ tentat teſtm̃ q:p
moꝛtuo hẽetur.ſed in moꝛte
ↄſfirmatur teſtm Iem lega
tũ nõ petit per capitis dimi
nutionẽc.vt.fſ.de ca. di.lcga
tuz. Ad. hoc dico ꝙ rüupitnrx

teſim̃iniſi pꝛius aliquid reli

querit monaſterio.ſi ergo ĩẽ
ſtituit monaſteriuʒ ante in-
greſſum monaſterij in vno
denario poſtea non rüpitur
teſtm̃.hu.tñ ⁊ io.otrarin di⸗
cunt.Sed nüquid monaſte
rium ipſo ingreſſo adeptũ ẽ
poſſeſſionẽ rex illius.vẽ
ſic.quẽadmodum adopts
adipiſcitur poſſeſſionẽ ado⸗
ptati.ff.ð pꝛeca. ſi adoptaue
ro.qð ↄcedo.Sʒ qq ſi ingre
diens mõaſteriũ buit vſum
fructuũbonox:nuũquid mo⸗
naſteriũ põt vti fructibꝰillo
viuente videtur ꝙ nõ.tũ iõ
qꝛ moꝛie extinguitur vſuſ⸗
fructus.tũ qꝛ vſuſfructꝰ alij
ↄcedi nõ põt:niſi diceres ꝙ
ius vtendiremaneret apucd
iſtum ⁊ vtilitas apud mõa⸗
pſo ingreſſu eſſet factũ moa⸗

beati petri.vt.xciuj.di.valde.⁊.x.q.iij.relatũ.vel de illis qui facti fuerãt
irregulares.ſic.liij.d.legem.io.

b Aia ingredientibus.cõuertendi. dupliciter enim potaliquis in

trare religionẽ. põt enim inare vel cꝗᷓ ꝓbandi vel cꝗ cõuerten

dia pꝛoteſtari debet qualiter intret. vt extra de regu. conſulti ſumus 2

c. poſtulaſti.

16 Teſtandi quienimin ptzae altenus eſtn pobtteſtar indt qui non

eſt pmiſſ.ſa. teſta.in pꝛin. donare tñ põt monis cã de conſenſu panis.f.
de dona. filiuffamilias ⁊ etiã inter viuos.vi.ff.e.i. cũ ſiluus.alericus tiũ ĩ

ſterij. dico ergo vſumfructũ nõ remanere apud ulum.alij cõtradicunt ar. C.
de vſufru. l. vii.

qꝗ Siuidere ſed qualiter teſtatur vei diſponit iſta perſona de rebus alienis.

ↄtra illud inſhi.qui.nõ eſt pmiſ.fa.te.in pꝛin.ſed dic ꝙ boc ex quadã benigni

tate permittitur a jure neeccleſia videatur aliquẽ velle circũuenire ꝓpter res

ſuas.pꝛeterea video ꝙ; qnqʒ aliquis diſponit de rebus alienis:vt mater que
eranſit ad ſecũdas nuptias teſtari põt de rebus puox filioꝑ ⁊ diſponere inter
Cegitima.i.tertia vel medietas ᷣm numex filiomm. C. de inof.tel.ant.
Coͤpetere. ne ſit oneroſus monaſterio gvſ. i delapiiose:

Can.

SS eriiannmun i. 1
nointeligas ciſ cpit atingt e riii. nop vel rij. zv
Inma. noelcnacheeh elne poſt aduita etati uV
S Hob⸗ e * lus. vel femina. xij. itula inralligaad it de doli capacibus. F iſi
mone uentus eſt.?fle n 2 iſtis bec tria cap int.ſec b. intel Srfiiifudteigomen nis
uerit iudiciũ Anereßn ne faaus eſſet mo⸗ nene poſſit rader SArdaneanoni
◻Einne aat eſfnte üheſſe nlch lpurehin, ronenun er aaen gE ater, vidern ſubre Ki nus. Cuin
2 E .l. pr. qu intelligunt cu adt atitudo abolett alm . nfantie annis ſub 6 adop.5. mine. legal npen
ſtat. S. e. l. ima legem in dinis.ecce ꝙ ingr j. di. c.j. cu enim aſterij in infantie anm .vtrũ vel pꝛo 2. .
nachue Hrina ingratitucki laritas. vt. lvj. tus monaſterijin t diſciplina: vin 50 kantie.i put⸗ .
Ernattethimiherureg achus factus mona adiderunt bertatis „WGn lIo
aanglridſe e an aeneennige keueggalignamadbdl ng, Nswai
perfec egularitas. vi.xvj „Munc⸗ ſo res ſuas nõſit. ex l os inoleuerii coĩno den 6. 11 rrvin eil. öbis. tnd
oĩmodar onachatus enim eſſet:boc ipſon teſtatus nõ iſpo anno⸗ opulari boco is a paré pau. d loqtur deſe HK
.j. legi. monachatus t. eſſet: ſi pꝛus es lege diſp onio c ſt vt oblatis a la ra. ed log hon
q.j.legi.m einfaabnergi⸗ . videatur: eiꝰ ceſſante in anos mon qꝛrnefase ſtatis frena rela ularibus. Neran
auẽ. de mon. tollatur in incſei t frliberos itima poꝛtio ribus deo ſil ci. toletanoq ade k ſt quidam nen
r. tamé eſt ꝙ not iſcis.i. nitur: vt nuslegitima tule ctib Itẽ ex ↄci. aut parern. his.c.ſumũt quidam el
ar. tamẽ as. lv. dil. priſci⸗ aut nibil aut mi di utulo contui xenf. ia pꝛofeſſio aut iſma erroꝛs ſui? di woes
regularita q. vij.c.ij io. autn uo donan 6 monaſterio Aut ꝓpꝛap m facit. 2 —⸗ lei n ſuſtecng ſolam es
Vo pueritie. equoque ſubſtantie d ↄtin. 0 monachum fa⸗ terna deuo /½ unul ris ad nn
Do zucret⸗. eatenus in r:ne qui 5 notio⸗ achuz aut pa ſſio*facit. oblationeʒ patris 4 ſid
Dod ireaam⸗ Ate ate detrabatur: um. Iem Ona ia pꝛofeſſio bit: boc vt as monachuſ
megar gat circ lla ibus liberos quicqd hoꝝ ſu ndũ reuerit᷑ ficatuʒ.2.c. qd S 6
aſteriu: . o toes ad ſecu br. Fee, Ude
zubeg iamen aipotein no, catpofemibnorleros Pinebis Bdnrte ſen obuut ſe ii⸗ int
trat exire n ciiin A1-Ly evengenenaen cami Ginarcicunus egreſtus. cant atehGas ſne etate ne
. puelle. :.. ij. t. . e tate ſna laici fuerat in ölice⸗ n9s. nomane⸗ la qñ in adulia etate unes
SSõ põt. v äuis dum laici uͦt. Itẽ nõ lice Iſidoꝛus. operpemom⸗ P ſenſerunt.r ſieinter .
uitus intrat? ter aliquaʒ quams inis incider ad ſolitra monaiteri traditi ſunt. 1 ſenſert a celeſtinul fnce
j.ſcut. niſ ꝓpte t. v.l. atitudinis i 8 ſuos In mon⸗ tibns tradi. ꝛijs Peetatur ea cee . Unn
unenn ni glieun n 2=ð abſtrahb erede aut Eiicuqz a ————— n0 Rar gun r. ſils
Kille.Ari. . aclinen lam vita tranſeütes a HHõ Q rio merit delega an .er ſilij ſatn
ngugereen z ere ate brunt:auiat e te
er ſinte rio ipſe non c mS aſterio trae ſpö naſam 4 eo pietate o tre fuerat ſoen⸗ Potelſo. pſe. eben
in monaſte redi qñ volue⸗ ⸗ nitus: alter ſpõ5 ctatum deo liquo a ma itutus m Vicũqʒ abla⸗ ,
ſentit rrcian aaheß⸗ vnẽ inu cucullã indu miniſterio tẽp anſit: 2 vbi oſtitn re. 2 ctatum i. ſola Pol
reeg huelter cuab taneus os puberta deputatus pm⸗ tẽex regiſtro gre. blatio nö ſufſeciſſtt: ſhg
lens. ſi vero in monaſterio it. ad ann ſecularẽ mi Ede ſeruinit. E Salea. oblatio gles rainz unn
nerbaslenſraile⸗ e (dis eeeſeſ nnemeno d ltl⸗ eog aboreni ade —
ante ann ire nõ pot pꝛiuſch litiam redt ius petit. nis tra gatio monachoꝝe viij. qnoꝝ factũ parentum fli
neat:tñ n tima etaté ad rium diſtricti in pneritie ann um * 2 onaſterijs añ.x lſiꝗ ſunt rstrelo knan ſun
veniat ad amanimonif. mũ queritur:ſi in pn is ꝓpoſit in eiſdeme bhibemus vel ſi bẽ nom voto amẽtůͦ o
ente matrimo mũ q religionis, olun⸗ ſcipi ia auferat in vꝛ recipit ſacrametũ
inſtar ra de deſpo impu. de iti cogantur! iñ pꝛeter v tpa ſu – anfera palmaria tbi ill cogltur ſer b
er a aliic en cato nelco Seadoſ vel religionis ton ragergtch e⸗ Rinen eipdſnwen wf
illis. 2. .e. q ill cta etatem tenere. nuũ tonſura ve ipiat: an omans traſmit p oĩia volum nart. vl.x gribapti ſtim
pne ad perfe iij. pñs. tatẽ paren in pueritia acc 02 ror incijs te ꝑ ibhnrienſi. deis Item q aliu
Pgenerſt vr. e gli vn quis in pue 5. Tertio: alijſqz Yuincij⸗ x cõci. tribn ora 4 bõt puer per aliã nrn
Begedte aſcnce eſtenbietrabtann ntatẽ cueni ſtodire. Reweindberri a, ohiigarbnt dechevi⸗ und
2 extra der Sar gin impu poſſit ſi iam voluntati tine Duia pgeniton edi nõ licet. Obligari. v. i vicem cupe
luidam virerut in tis ui pꝛeter ꝓpꝛiamve resz reun Qnia pg edi no lieet. ij. in baptiſm i⸗
daiadirerſit paren nreſerihru⸗ Hõ dieus eſt de eo egre es ad môaſte iij. Aem ꝓgeni⸗ W.
bere ſuffic d boc vt mona⸗ lam induerit: arto ſi ab vn t ali· ditus em ꝓgenitoꝛes in eccleſia *(den cepit.ar. mmm
ins go eerers . iſtrictins um tra nec vxoꝛẽ dn udicatur alicui
chus r e aſe icſand ſterio in aliud diſtr A.). itie ffiur e⁊ legere:nec ote⸗ pei ſicut per di ſedie
de reg. c. vlt. 7. eſſe extra ð cni tranſire. 82G os puerit L cepit canere 7 riũ deſerere po per faciũ retkert iſosp
zer borſ imus. ſi vero in VVeogin adulti fueri ee cere neem ſſeri reducatt. vxo aum. is vl dictis de nulde
regu. cũ alanlrtoeitale in⸗ traditi cum itrium ma it. ſed ſi diſceſſer nstödeatur. vx an facti⸗ luntatez un
es n liben beant arbitrin it. ſed iſerit rurſus to ecoöper nſettgro
aves Pralan patre vel libe hẽan ſcedẽdi:ꝓba⸗ ſurã dimiſe it: dimittere cõp . dare texta de app. osſe
Tarpoͦ ete iſ puella. hoc nend vel dilce nin qua ſie ſur ſi vſurpauerit: igli tbeodon. duaen rrriv.c e
Qtoꝛv .g.g' puc. ca⸗ ctontate. ir. ynodi:in qua ſi fenſi vi Kin ex pmiall tbeode derricertnaleret, ſn
tñ ſcias H monalteriũ tur gacrorſtareir n H po latur * Femerpr e põt dari in Wirnnine qo in ſn
Kar mncemnen Fetate. Zrernneſt.g quotem Tims õ 86 o age⸗ anlee n
ſiue pe nmodo ne Airgimit cipir. eſſi vir ʒ” naſterio qu. ſoluere: i, te Delle. adulte enee
Haa eilinu nõ põt exi re fu na eſſe inc nc erit ꝓfeſſio al andt elius eſt votũ io ſi ne p. ſed ſᷣm h. dool tſar
felnon pnenentandnos 1 Irma aũt tu üttaigerai inbna ꝛa eqnali pꝛecio n Lef en i
re. non pu Dolics ginitatis:ex qno nuptijs niliter 2 pecoꝛ da. Exbis a capaces cele re boe
tis. qꝛe cũ voli iaz ginit⸗ ſolet apta nupti „ milit redimend.- na p! e idet intelligere h mnol
bolo. vt oſonins veo. te; depntari⸗ tunc incipit eẽ ligionis ct opuerostenet iſcedere qð pa reg cum vx. ſicf
ris. multo foꝝ nio carnali ti feſſio 5 ulta. 7 re 11 e feſne ſito diſce⸗ nnis ar
mall ipg weilis erg pleſſio:ti até peruentnz nei terna unt. Se l t
de deſthl Breg. rekert in 4 adultam eta ione agitur q ſuſcepern E ligere n
Zn a e puero no ſea dic de illa pfeſſie bitrio deo leonis pape. nuptias ellgere “
1 1 ag ue 78 O arb B et puellis irgivita . n
lagadclän ſuã gra ſei is pueritie ꝓpꝛi ſirmat paren Mon licet p voluntate virgiita ſs
Bem gtin dicunt e nemo anni r: qua non con ea pareniit ne ſpontanen opoſiuam.
niclauit. alij oto ante legiti⸗ offertu ſenins Cete an iolatã ſer ul eperun pꝛo⸗ arentũ coacte Eti
obligatur vo aedn mnm ebſenic kꝓfeſſio inuio ſcerbi· ls ſule elle que no pare oindicio i
enal⸗Rrbtobi tnn eo offerk ꝓleſſi eg. cbe imperio ſed ſpotaneo ine ſu
mamereelecel ꝛibio bus deo off⸗ nge greg tei D rio ſed ſpõta ituin
anoniocznaia vincn⸗ nare opoꝛtet. lovepen. di ques rnabbolti analtun i
Sararenl illu⸗ ene baketgasreha; Glencnn t elat ngdu t⸗
iwdlereinie obi⸗ ketene yn p vel ſecratio acceſſen
* elebe Eina vereg. po⸗ fe Ddidiſtis a Ine mitra ſepts 2
3 nis bn et certe rrer⸗ . A mater ſili fil aue vitt

cci.
a C CalcariK. xxvij. 4 j.izz lonis qð olim imponebatun diaconiſſis in. xl. anno. vt. j. e ſanctimoniales. ve
ii b ¶ Icut. offenſionis. ꝓpter delictum enim cogitur ꝗs intrare mo⸗- lum pꝛelationis quod in.ly.anno datur abbatiſſe vt.j.e.iuuenculas.xxxi.q.
locn ₰G naſterii.vt.xvj.q.vj. de lapſis...Oi.ſi ille.. xx xi.d.dictũ.⁊.c.ſ s j.qo virginibus. per hae diſtinctionẽ multa ſedantur otraria. io.
in clericus. 7. xrrijj.q. ij, admonere. 2 ſi certu tempus ei non pgitur nun⸗ ) Euoco enippanior bonecum eſt ꝙ in talibꝰ ſolẽnitaibus tãtũ impo⸗
ken quiappeiuo iui manebu:viqctin 4 ſicvt. lxxxi.di.ſi ꝗs clericus.⁊ ſᷣuus natur.põt tñ quolibet die dñico imponi e e aaf. 1 otaſepti
dare qui ſine pfinitione Ina 18.1.n v013.
enthe oris in vinculis po . SS man paſchali.
adn niturppetus ibieſe fraudarentur munere:ſ in ꝓpoſito antimploꝛatibus non negetur Ai?: g? Pontifici. ſed ipſamet
n lelm. . caee. pnanctut unbiqwrr n poſſunt Anasaat veere poelfcump nnllis alranec Rrr
eruus, a. tra. j.dJ. crimen magnů itti: vbi ⁊ ꝓpo ttentet. mpus quoq „Lvuée quevclr. .
un rumelruner Gecrame in. eratostscaadndet Taue der evau⸗
lnnzt ergoc heat. v. tur. naſt puman: facta non Hebun⸗ Ange gre onne m regiſtro nnd mnec eps nec p̈ byter pot im
ſioſcte annu pꝛo dellberate Punce calcari“: qd de cis manebit q Ante ſexqgemum eransſue ann ponere velu vide. necob⸗
funn anvelit remanere an coꝛruperint federa diumi ſacramen virgines no conſecrentur. ſtat extra q me.can. platus
recederenà ant: non ii. Cũ ergo in puncipio huius aa Aluenculas ſieri abbatiſſas ve nam ibi no dicitur & veluz
lnnt potuit deliberare cu pituli dicatin: puelle que nõ coacte hbementiſſime ꝓbibemus.nul/ impoluit ſz g imponere ſi⸗
niigl nec ante huͦn diſereti impio paremuz. datur intelligi q lam igitur fraternitas tua: niſi ſexa/ mulauit. ſimiliter no obſtat
rtoofi . Pio paremuz. S . 86 e e Oe
ſinun onem. videretur en coacie habitũ virginitatis ſumple- genariam virginẽ: cnius vita atqz errra qui cle. vel vo. oſulnit
n eccleſia emnuerere rint ſine pꝛenaricatõe ipᷣm deſerere mo:es hoc exegerint:velare pꝑmit/ lnd nen gunt Mn 15 e
Punt boies ſallas engere pñ̃t.ſed pnella hec nubuis intelligi· tat. Itẽ ex ↄcilio carthaginenſi. reras vienur meade dene,
it nac vellberaut ng kur cuius vt in ſequentibns demon Anctimoniales ante annum noͤfuerir ple Weri ains
ſakkeki eliã in ulicitis dat ali · ſtratur:poſt. xij. annũ libeꝝ eſt arbi quadrageſimũ non velẽtur. per iſto veluen intelligatur
nſe au dilatio menſis. v triũ.nec in electiõe ꝓpoſiti cogitur Item ex ocilio aphucano.iiij. quis ꝓfſteri cũ ſit velũ pꝛo⸗
üffnnt j.q. j. cõſtat. decretal ſenipa enel nnetin. Sie 7 Klud Züreen virgines erelut. ece bo
uſkern tñ videtur eis dare tii etiã intelligendũ eſt qð eſt ſtatutuʒ Lacnit vt ante.xxv. anos nec ! Auenculas. ſexagena
allltcr duum. vt extra. e. ad in ſynodo habito ab eugenio pa. diacones oꝛdinentur: nec vir π riam. apoſtolus enim
W noſram. vel ſaltẽ co⸗ Extra volnntatem ppnam tetruñ gines ↄſecrentur: vt lectoꝛes po⸗/ dicit. vidua nõ eligatur mi⸗
n. rent eis dari ad loq̃n 4 aſteriaelegerũt ren ; põt tamen hoc ĩtelligi ꝙ ſit
Ouhid dum amicis ⁊ cõpo⸗ deuat qui mona eriate egerüt Irgines no veletur anxxv. an ſexagenaria nõ etate ſed ꝑ⸗
uunti nẽdas ſarcinulas. vt a monaſterijs egr edi nõ pmit nos:mſ ſoꝝe neceſſitate picliꝭ fectione cotinentie. ij. q. vij.
rinit ffer qui.c:u. ma. ab ſuntur: ita hi ꝗq inuiti ſine ſuſte offen tãtis pudicitie virginał nõ ſũt ↄſe / paanlus i autẽ eſt virgo. qꝛ
hoſtibus. S. vlt. eon ſionis cã ſum intromiſſi nõ niſi vo crãde:niſi in epiphania ⁊ i ſabbato aliter nõ poſſet eẽ hoꝛtatrix
Miſagt tra vi ꝙ nihil tpis ha lentes teneantur:qꝛ qdð non petunt paſce:⁊ in apłloꝝ natalitijs:miſi moꝛ vir ginitatis.vt. xxvj.di. vna
igde bebit. nã cũ canon cõ nõ rnein Naedgzta es coſicle⸗ ns⸗ cã vꝛgẽte. Duzaisai Riche i nainontzleg. noe
cuugiſe parat olracum qauo rancdi ſunt magis peccata cõmitte / velari ꝓbibeani: vidui atis tñ pꝛo/ wvelentur. velo oꝛdina
ſoͤſtrer esnon bann⸗ re quã plangere:ſicut ĩ decreto ſan/ ſeſſio in ſcriptis ab eis ẽ faciẽda.ve⸗ darrent uktonic von
1 5 8 . . 5 6 7. . . . 6 ij
ur ve xrviſ q. ſc ij.ſec in Ctiſſimi leonis pape manileſtiſſime ſtis quoqʒ ꝓfeſſioni pueniẽs eſt eis mimnerig euangetin in ina
llnu bumano nj Continetur libꝛo. vj. marcelluspa- cradenda: qua vbiqʒ vtan᷑. Uñn tutinis lectiontb⸗ cis
nnrr Rncruiommentei P. aleg.. incilio toletano decimoa. ani i iontbus nunci⸗
n refilire. vt. C. de tran Aud aũt ſtatuendũ eſſe cenſe/ Pꝛofeſſionem viduitatis faciant: g Zacuit non ſalutent
n ſac quis ergo necin R.musvt ſi i minoꝛi etate fili mo ⁊ habitũ ſumantreligionis:que ca⸗ DöSarnr dicendo do
Sndu hoc. Ad hoc dicut a naſterio oblati fnerint: vel ſacram ſtitatem ſeruare pꝛoponunt. minus vebis cum.io.
Nrn daz ſi ante. xriii. n⸗· tonſurã vel velamina ſuſceperint: Zdua que ſcẽ religionis ppon 6 Idua. vel miſiro. ar.
neſen nos fecit ꝓfeſſioneʒ· dignũ quidẽ duximus:vt.xv. ãno tũ obtinere voluerit: ſacerdotit . votuz ſolemmne po
rrii ſtatim er vricj. 2 Pꝛelatis moniti verbis inquirant vel miſtro ad quẽ aut ipſavenerit: Kiſe coraſn panata per⸗
iNin fuerit po T. vtrũ in ipſo habitn ꝑmanere cupi/ aut quẽ ad ſe venire cõtigerit: ſcri, ona. ſed ad quid facit muli
inin in moͤaſterio eſteiſua ant an no. Si vero pmanere ꝓleſſi ptisꝰ pfeſſionem faciat a ſe aut a ſi· er beofeſſtonez ſacerdoti. po
gunhn ctũ pꝛeiudiciſ.ſecus ſi n no. S ma ein „PiIORem RCar a e aut tius enim ðbet facere abba
Anſ non lecit. per id ad/ fuerint vlterins penitendi locu mi- gno aut ſubſcriptõenotatꝗ ↄtinen tiſie ſed hoc ideo fit. quia fe
ma ertra de regu.ad no-⸗ nNime aplectipt. Sin vero ad ſe / tẽſe religionis pꝓpoſitũ velle:⁊ hoc minis non licet imponere
lang ſtram melius oedo cularẽ habitũ reuerti volnerint:re/ perẽniter inuiolate ſᷣnare.tüc acce / velum alicui. vt. . e. ql ij. ſta
iu eſſe dicequz ſt ante deundi licẽtia nullo mõ denegetur pta a ſacerdote vel miſtro apta reli tuimYas.
iue Inos pubertatis ha- qꝛ ſatis inutile eſt vt coacta ſernitia gionis ꝓfeſſioni veſte ſen ĩlectulo m ¶. Scriptis. non ꝙ ſit ne
hirm buit diſcretionẽ tan⸗ domino pꝛeſtẽtur. Aelamen au gelcens ſiue ĩ qnocũqʒ; loco ↄſiſts ¶cæſſaria ſeriptura ſed vt ſcri⸗
nuts nin v per ie vel der tem non licet imponere virginibu Zſtãter vtat:nec diuerſi coloꝛis:aut ptura pꝛopꝛia obuiet ei qui
ins e n miäcertis diebns. Oinde gelaius dinerſe ptis eadé ſit notabil veſtis. onenenen i vt. q. vi. la
ruoere ſtatim poſt ànos. xiij Papa oibus epis. . ſʒ religioſa ⁊ nõ ſuſpecta. O.lj. H Auta ſige o. cum neſcht
nioimn ſit obligatus ſi nõ c5 Mon niſi certis diebus velamẽ im Ehis verog pᷣter volun ſenber.
4 a dicat. ſed ſi nec ꝑ natur virginibus. . tatẽ parẽétũ tonſura vel re o Aut ſubſcriptione. cum
in ſe nec per alios potu Euotis virginibus niſi aut in ligioſaʒ veſtẽ ſuſcepint. ůcſeit ſcribere.
nb it ſcire aliquid de obli epiphamoꝝ die aut in albis diffinit in. x. oci. toletano. p T Deſte ſed velum accipi
gici galione ſſta:tic ĩ -v. paſcalibus: ant in apoſtoloꝝ natali TZõſura vł veſtis religioſa ĩ minon ec abaltari. vt. xx vij. q.j. vi⸗
en bon ete tens bus ſacrũ velamen minime impo/ etate ſuſcepta a pentiboirrua ſeni pt duas.2.c. vidue au.
4 an norab as enim natur: niſi foꝛſan ſicut de baptiſmo Bin qualibet minoꝛi etate vl 4 Ehbis. bic queri
i nöͦen boe inaureda dictuͦ eſt: graui languoꝛe comeptis religtonis debitã veſtẽ velto r n endn
niſ ab illis qui perſe ne aſ̃t ſine boc mũere deſeculo exe ſuram in vtroqʒ ſexu filijs aut vnꝰ re fllium qui in⸗
nõ poſſunt hoc ſcire L . greſſus eſt reli⸗

Xxx.

nec ab alijs hoc didicerũt. INem nũquid põt aliquis petere in i ntegrũ

b0 ceruͦt. nüquie gionem. dic ergo:aut pater eſt pꝛeſens aut ablens.ſ pñ poſtea nõ poteſt con
reſtitutionẽ q in.xv. anno intrauit religionem. ar. ꝙ fic extra de reg.ad M e

9 onem. ar. ꝙ lic ertra de reg tradicere.ar.lxiiij.di.ſñi ſeruus.ſ eſt abſens vſqʒ ad annum ⁊ diẽ eum reuoca⸗
noſtram. Rñ.nõ q; non eſt deceptus qui xpᷣo ſe cõiunxit. pterea qꝛ in ta re poteſt.j.e.c.ij.ita tamen vrt iſte annus includatur infra legitima etatem.xij.
libus cenſetur maioꝛ. ſimiliter in matrimonio.extra de reſti. ſpo.er pte. vel.xiiij. aunox. nec peccat pater reuocando flium. nec fuius peccat obediẽdo
d Delamen. bicagitur quo tpe virgines ſint velande vel coſecrande magis patriqᷓ deo qꝛ hoc facit auctoꝛiate canonis.
Eſt ant quadrupler velum.i.velũ ꝓ eſſionis: oſecrationis: oꝛdinatöis: r Zc nbec etokodan Tnalee⸗ itum ad fulium.
plationis.velum ꝓteſſionis imponitur tam virgini qᷓᷓ vidue:dũ tam?ę?!¶. ſ Religionis. hoc qᷓtu ad femina ”
ſit.xij. annov. vt. j.q.ij. pueila. velũ conſecratioms ẽ quod tm̃ vrginib⸗ bʒ.ſed nũqu
imponitur in. xxv.anno.vt.j.e.placuit.⁊.lxx vij.di.placuit. velũ oꝛdina

t ¶ Aut vnus. cu vnum tm bʒ ſed nũq uid ſi vnus parentũ obtulit: alter põᷣt
eum reuocare:ar.ꝙ ſic.qꝛ qð omnes tangit ⁊c. C.de auc.pꝛe.l.vl.⁊.lxvj.di.c.j.

au. Fone. ſuppl.

Cau.

dici tů poteſt K pater ↄſenſit ; mater noͤpoteſt eum reuocare:niñ velis dik

ferentie ꝙ eque ſit in poteſtate matris vt patris iytum ad bune cãum vt. 5.

queſtione.j.c.j.

e flli oſenſerunt poſt adultam etatem.

b¶Alut nolentibus.ſupple aut ſi volennibus.ꝛc.

WENon mox.i.infra annũu

7 diem. vt. j. c. ꝓx. vel mox.i

ÿꝙ̃ cito põt.ſic exponitur.fſ.
ad tertul.l.ij. Fconfeſtim. vl
mox.i.j.menſem vt.j.q.j.cõᷣ

ſtat. vel dic.i. ᷓ cito ſcit. xxxij.
q.ij.mulier.C.qũo ⁊ qñ iu.
ab eo. item aliqñ vſqʒ ad.x.

dies. ij.q. vj. quotiens.item
aliqñ extenditur vſqʒ ad tri

duũ.vt.xxiij.d.c.j.circa pꝛin.

⁊.xxir.d.nullus.item añqʒ
ponitur pꝛo qncunqʒ. vi.f.
ſi ccr. peta.l.j.nec mireris ſi

hec dictio mox qũqʒ ampli
atur.qꝛ hec dictio diu qnq⸗

reſtrĩgitur.vt.lxiij.di.lectis

lxv. di. de perſona.

Ad quartũdecimũ. ſic
5

F

uitur patria poteſtas pꝰ
riiij. annum q;tum ad reli⸗

gionis ingreſſum.io.

e Vella. nondum do
D càpax 'm.h.
Air ſi annũ.niſi ita longe
monaſteriũ vt infra hboc

tempus nõ poſſit inueniri:

tunc maius ſpacium hẽbit
ar. x vij.q.ij.ſi quis incogni

tus.H. tamẽ dicit ꝙ hic fa⸗

ctum narratur qð põt acci⸗
der̃.⁊ ſicut pater reuocat vo

tum filie:ſic ⁊ iuramentum

reuocat.xxxij.q.ij.mulier.ð

cretalis tũ dat annuʒ.vt eẽ

de reg.ſi quis.ſed a quo tpe

currit annus iſte. videtur ꝙ
a tpe ſcientie.vt.ij.q.vj.S.bi

duũ.vel a tpe admonitiõis.

vt extra de cõceſ. vᷣben. ⁊ ec.

non va.qꝛ diuerſitatem. vel
nũquid erit potinuum ita ꝓp

cedat ignoꝛãti.ff.de his qui

no.infa.genero.credo ꝙ lci⸗

piat a tpe ſcientie.ar.xvij.q.
ij.fi quis incognitus.

g NMec ipſa. vſquequo ꝑ⸗

uenerit ad legitim etatẽ. vt
extra de deſpõ.impu.ð illis

h In foꝛtioꝛi. i poſt ãnos

2.

KH

pubertatis.

Tatuim'. hac aucto
filtate pꝛedicta. S. e. fi

in qualibet.

Porꝛtet. plurim oꝛum
e iõ fit.qꝛ que fiunt

publice nõ de facili admit⸗

tunt ↄtradictionẽ poſtea. vt

viij. q.j. licet. io.
I¶AEaledicti.i. maledicẽdi.
m NVod at. Certũ
eſt ꝙ qui coacius
intrat religionem
nõ obligatur. S. .

q.j.c.ſicut.dũmo do talis fit
coactio que cadit in cõſtan⸗
tem vixꝝ. vt extra qð me.cã.
cũ dilectus.nec etiã ↄditio⸗
nalis coactio obligat aliquẽ
vt ex qð me.cau.platũ.io.

n. Bopoñituʒ. publice.
idetur ꝙ mo nachi

⁊ monache pꝛo delictis ſuiſ
publicam faciant pniam.vt
xxvij.q.j.virginibus.ſʒ po

tes intelligere de publica q

VE Aeliox. ſolus ille ergo tranſgreditur vot qui deſerit maius by
num pp minus vel pan. ſic.xvij.qdne.j.qui bona.⁊ extra de vo. ⁊ vo. re.

a Rocliuus. qꝛ
ois etas ab a⸗
doleſcentia. cxij. j.

aut ambo parentes dederint fſoꝛte

aut nolentibus aut neſcientibus ſe

ſe ſuſceptam:nõ mox vilſaʒ in filijs

abdicauerint:ſed vel coꝛam ſe vel

coꝛã epiſcopo palamqʒ in cõnentu
eoſdem filios talia hẽre permiſerit

ad ſecularẽ reuerti habituʒ ſilijsip/
ſis qñqʒ penitus nõ licebit:ſed con⸗
nicti ꝙ tonſurã aut religioſam ve⸗

ſtem aliquãdo habuerint: mox ad
ſeri nõ poteſt abſqʒ peccato.quod
enim quis vouet deo debet redde/

religionis cultũ habitũqʒ reuocen⸗
tur ⁊ ſub ſtrenna diſtrictione bmõi

obſeruantie inſernire cogantur.pa:
rentibus ſane filios ſuos religiõitra
dere nõ amplius quã vſqʒ ad.xiiij.
eoum etatis annũ licentia poterit

eſſe.poſtea vero an cũ volũtate pa
rentum:an ſi ſue deuotionis ſit ſolii
tariũ votum:erit ſilijs licitũ religo
nis aſſumere cultũ.quiſquis autem
vel abolitione tõſure vel ſecularis
veſtis aſſumptione detectus fuerit
attigiſſe tranigreſſionẽ:⁊ excõicati⸗
onis cenſuram accipiat:⁊ religioni
ſemper inhereat.
lio triburiein.
Aſqʒ ad annos.xij.paterne volun.
tatis pnella ſubiaceat arbitrio.

ſponte ſua ſacrũ fibi velamen

Item ex conci /

D Eauel ante. xij. änos etatis

aſſumplſerit:poſſunt ſtatim parẽtes
eins vel tutoꝛes id factũ irritum fa⸗
cere ſi voluerint.at ſi annũ⁊ diem
diſſimulando ↄſenſerint vlteriꝰnec
ipſi nec pſaꝰ mutare poterunt.ſive
ro in foꝛtioꝛi etate adoleſcẽtula vel
adoleſcens ſeruire deo elegerit:nõ

eſt poteſtas parentibns ꝓpibendi.

Aelamen aũt nulli ſanctimonia
Ande

Aboanſia pꝛeumens velare virgi

liunʒ alteri imponere licet.
euticianus papa ait.

nem vel viduam excõicetur.

Zaenimus vt ſi abbatiſſa: ant

quelibet ſanctimonialis poſt

banc difſinitionẽ in tantam andaci
am pꝛo ruperit:vt viduam aut pu/

ellam virginẽ velare pꝛeſumat:iu/
dicio canonico vſqʒ ad ſatiffactio/
nem ſubdatur. Hac anctoꝛitate

pꝛedicta paterna vfeſſione docet᷑

aſtringi quilibet in puerilibus ãnis

2 pꝛeter voluntateʒ eoꝝ pꝛopoſuo
ſuſcepto ꝓbibetur teneri niſi tonſun /

rã vel religioſam veſtem parentes
mox viſam abdicauerint.puuli ve
ro dũ offeruntur nõ niſi ſub multo/
rũ teſtimonio ſuſcipiẽdiſunt. nñ
in nona ſynodo legitur.

Surantes oblatt a parennvns: ſub
plurimoꝝ teſtimo mo ſuſcipiantur.

conſenſu parentũ:imo ab

“ QMoner inſantes cum volũta
te

ipſis parentibus oblatos ſub teſti /
monio plurimoꝝſuſcipi: vt omnis
occaſio maledicii gratia excln da-/
ſit in clauſtro.dequa agitur tur bominum peſſimouam.

2

rxxx. di. ſ quis pꝛel byter. .xxviij.di pꝛei byter.

ol· Ailitia. vt. xxiij.q.j.militare.
per totum.

poſitum religiõis ſuſcepe/
rit nõ ſit cogẽdus ad inuiti
Pppoſiti obieruationeʒ:te/
ſtatur leo papa dicens.

Mon poten deſeri ꝓpoſtum mo⸗/

nachi ſponte ſuſcepium.

D Nopoſitũ monachi ꝓpꝛio ar
bitrio ⁊ volũtate ſuſceptũ de/

„ – —.

re vnde quirelicta ſingularitatis/p
feſſione ad militiaʒ vel ad nuptias

denolutus eſt:publice penitẽtie ſa
tiſfactione purgandus eſt.qꝛ ⁊ ſiin /
nocens militia eſt ⁊ honeſtum põt
eſſe siugium:electionẽ tñ meliode
ſerniſſe tranſgreſſo eſt. Itẽ ex cõ

cilio toletano. v.
Qut religioſum babitũ ſpote fulce/
ptum deierere voluerit: ad ipſuʒ re
dire cogatur.

) Roelinug aute, curſus eſt ad

voluptatẽ ⁊ imitatrix natura

vicioꝝ:quãaobꝛem quiſquis viroꝝ
vel mulieꝝ habituz ſemel indueri
ſpontanee religioſum:aut ſi vir de⸗

ditus eccleſie vel femina fuerit dele

gata puellaꝝ mõaſterio uin vtroqʒ
ſexn pꝛeuaricatoꝛ inuitus reuerti co
gatur:vt vir detondeatur:⁊ puella

ad monaſteriũ regrediatur.ſfi auteʒ

quolibet patrocinio deſertoꝛeſ per
manere voluerint:ſacerdotali ſnia
Axpianoꝛuʒz cetu hẽantur extoꝛres:

vt nec locus eis vllus ſit cõionis.

Vidue quoqʒ ſicutiam duduʒ vni/
nerſalis ſtatuit ſynodns ꝓpfeſſionnz
vel habitus ſui deſertrices ſuperio-
Nem ex cõ⸗

ri ſnia ↄdemnentur.
cilio chalcedonenſi.

Semel in clero taxati vel monaſte
.ea ad mulina nõ redeant.

DOs qui ſemel in elero taxati

amneqʒ ad honoꝛes ſecuiares ve

nire.eos aũt qui hoc auſi fuerint fa

cere:⁊ non eins rei penitere malue
rint vt ad hoc ideʒ reuertantur qð
ante obtentu dei ſibi ꝓpoſuerunt:
ↄuenit anathematiʒari. Cum di

citur ꝓpoſitum monachi ꝓpꝛio ar

bitrio ⁊ voluntate ſuſceptũ intelligi
tur: ſi ꝓpua voluntate ſuſceptuʒ
nõ fuerit:obſeruari nõ cogit᷑᷑. An

de nicolaus pa.ſcribit oĩbus episi

regno ludouici.

Monaſterialipꝰ diſcplinis nullus

innnus inbijciatur.

DRaanactericnonomineann

bertus vna cũ patre ſuo noĩe

attho quondã videlʒz comite nunc

aũt clerico ad limina apoſtoloꝛnz
pꝓperans adijt pñtiam noſtrã:aſſe/

rena qualiter idẽ pater eiꝰ in laicali

RW

NVod aũt qui innitus pꝛo

fuerint ſiue in monaſterio de⸗/
putati:decreu imus neqʒ ad militi/

c.pꝛimo.
VBemel. pꝛopter
hHoc verbũ ſemel: diẽ·
h. nò eſſe decre. exira
de reg.ad noſtrà vbi

vſq; ad triduũ dat᷑ li-

centia exeũdi.ſed cer⸗

te illud iõ fuit:qꝛ ad⸗
buc erat vicinus an⸗
nis pueritie. ⁊ qꝛ nõᷣ

fuerat in ꝓbatõe ⁊ q
illectus erat.?ẽ habes

hic arg. ꝙ ſufficit ali⸗
quem ſemel oſenſiſſe

vt. viij. qyij. dilectiſfi⸗

mi.⁊ exira de deſpõ.
impu.de illis.extraq

ma.accu. poſ. inſup.
ff. de aqua plu. ar. in

„ .

ſNAEBsquiſemel

ergo qui reci⸗

pit ſimplicẽ tonſuras
eã nõ deſerit: cũ talis
dicatur clericus.xxi.
di. cleros.⁊.liiij.diſ.x

ãqtiquis nũquid ergo
clericus vxoꝛatus fe⸗

ret tonſurã:ar.qꝙ ſie
xxxij.di.ſi quid vero.
extra de vi. ⁊ ho. cle.
clericus.xij.q.j.qꝛ.nâ

etiam depoſitus eaʒ

feret. vt.lxxxi.di.defñn

qð credo veruʒ eſſe ſi

vult vti pꝛiuilegio cle
ricali:alioquin ſeeus
elt. ſecus tñ videtur ſi
dlericus ſumit viduã
in vroꝛẽ. lxxxiiij. diſt.
quiſꝗs.hodie clericꝰ
vxoꝛatus nõ teneturx
ferre tonſurã extra ö

cle.coniug.io0.

tAad militi. vt. xx
iij.q. vl. quicunqʒ.
vBeculares. i qui
bus exercetur iudici⸗
um ſanguinis. vt.xx
ij. q. vlt. his a quibꝰ.
vel in quibus turpia

lucra exercentur:⁊ ꝙ

ipſe in ppꝛia perſona
vult exercere.alias at

licitũ eſt ipſis ⁊ cleri⸗
cis hẽre ſeculares pꝛi
cipatus : du iñ exerce
ant per aliũ cam lan
guinis vt. lxxx viij. di.
epᷣs gubernationẽ. ⁊
v. q.iij. qꝛio.
Reſens. comi
L te.ar. ꝙ ſtatim
deſinit gs eſſe comes

ÿ̃ cito fuerit fact? dle
ricus.xx vii.q.ij. ſcri⸗

pfit. itẽ habes hoc ꝙ

miles põt eſſe cleric..

nec obſtat. li. dil. ſi qs

poſt acceptum. qꝛ log

tur de illis qui facti

ſunt irregulares.

KN
e

os

ſtarl
ſaſo
ſumnn
Ad
pol
en
fne
Klit
ine
Keſe
fure
laj
d
lne
at
Nho
ſie⸗
ſent
font
p
omn
uat
Let
ebi
Nbip
fon
ſen
ſoch
nupt
lg
he.

es

tuap
Peſts

uß

uum

meno
ep
ſos
uk

wh
ſiacbe
derſ

p
.p⸗
ere

ſlen

lnt

lnn
ten
ocie
rii
ln
ei
ſennttn
hrkte
rhche
ſan
Khate
Aant
lee⸗
gem
MEnn
1uen

ögiknt

Pgumn
Anmirs
tcäls
nnen

1llote.

ſiclltegr
lunt
fingt
liltee
ſthat
digel
hoſnstn
IiN
ncki
nee
enten
nen
nuwl
Urioi⸗

deN

Hötenne
giemi

.
irt
lang,
lnnign
rinden
hann
naud.
Nonurne
hurtg
vnmni
Ansi
ſorce
Ulntsſe
tiaan
ain
inn
oni

i
Cbn
ſtoonen
icet
Ain

bNeH

ſeccn
ne
nai
.

s

.ůIn locum eius.i. in adminiſtrationem: vt fieret poſtea adminiſtra/

toꝛloci illus.nec fnit hboc peccatũ ſic ↄopere in animo dũm odo nõ du
catur in pactum.ex ra vt ec.bñ.vt noſtrũ.in ſi.lʒ ſit ar.ↄtra.j.q.j.ſi quis

epᷣus.ᷣ:.c.qui ſtudet.⁊ extra de ſimo.tue ⁊ in auẽ.de ſan.epi.S.generali
ter col. x. vei logꝗtur de ſucceſſione alterius cuiuſcũq; rei.⁊ lo qtur boc

c. ᷣm quoꝛũdam pꝛa⸗
nam ↄſuetudinẽ qui
monachos 6 sdmit
tunt ad ſucceſſionem
qð eſſe nõ dʒ. vt. S. c
xi.q. vlti. SF. vt.
b Pener octaunm.i
in nono ano ꝗeſt me
dins inter. x.ꝛ. vi j.
¶ atrẽ. ar.ꝙ vni

us temimonii admit

titur. lxxxvj. di. tanta
ſed foꝛe hic alique pᷣ/

ſumptiões pᷣceſſ. rũt

vel dic ꝙ iõ anditur

