tentes. dicas ergo
eſt reconciliatio:que
dam publica quedꝗ
pꝛiuata. publies ſol?
epiſtopus poteſt re⸗
conciliare.vt.j.c.c.i.

.. di.ĩ capite. illa nõ

fit nif in crimine qðᷣ
totam vrbem cõmo
net. vt. ſ. . c. vl. pꝛiua
la autem põt ſocer⸗
dos recõciliare. vt. j.
e.pꝛeſ byteri.⁊ tẽpoꝛe
neceſſtatis qlibet po

teſt aliũ recòciliare ec
deſie. vt de cõſe. diſt.

iiij. ſanctum. io.

b¶ Metropolitanũ.

hoc tñ eſt verũ cũ eſt
appellatũ ad ipſum
vi er de ſen. excõ. per
tuas.ſi tñ metro poli
tanus aſoluat cũ nõ
ſit appellatũ ad ipſũ
Dicant quidã ꝙ te⸗
net abſolutio lʒ ab⸗
ſoluere nõ debeat.ſʒ

hoc vix credo.cum ca

non vocat eum pe⸗
regrinũ ſiue extrane

um iudicem. vt.vi.

q.iij.ſcitote..iij.q.vi.
peregrina.nec habet

iuriſditionem niñ in
tertis caſibus.vt ex⸗
tra de of.oꝛ.paſtoꝛap
lis. io.

byterꝰ. vidua

Jiubet a pke⸗

tñ ab eis põt recipe⸗
re ſacrum velamen
vt.xx.q.i.vidua.
d Reconciliare. eſt
ergo hic ar. ꝙ cũ pꝛeſ
byter ñ poſſit aliquẽ
reconciliare eccleſie.
ꝓꝙ multo foꝛtius nõᷣ
poſſit aliquem eee:
publice extra eccleſiã
ſic videtur o no poſ
ſit excoicare.itelligũt
aut quidã qð hic dici
tur ꝙ tunc ſacerdos
non poſſit publice re
conciliare.cũ epiſco⸗
pus indixerit penitẽ
tiã alicui. ſecꝰ ſi ſacer
dos inchxerit penitẽ
tiam.item publice re
conciliare poteſtvt di
cunt ex mandato epi
Kcopi.j.e.aurelius io.

14

matis 2 pnellarunm conſecratios

õäsõ
õ

&Nu*)3

popnlo dei pꝛecepiſſe ita dicens:ſi
ſurrexerit in medio cni ꝓpheta: aut
qui ſomnium dicat ſe vidiſſe ⁊ pꝛe/
dixeru ſignum atqʒ poꝛtentuʒ ⁊ eue
nerit quod locutus eſt:⁊ dixerit tibi
eamꝰ ⁊ ſequamur deos aliẽos quot
ignoꝛamus: ſeruiamus eis:non au
ies verba pꝛophete aut ſommato
ris quia tentat vos dominus deus
veſter:vt palam ſiat vtrum diliga.
tis eum an non:⁊ in toto coꝛde ⁊ ĩto
ta anima veſtra dominum deuz ve
ſtrum ſequa mini:i pium:timete mã
data eius cuſtodite ⁊ andite vocem
illius:ipſi ſeruietis ⁊ ipſi adherebi
tis.⁊c̃.vbi ſane intelligi voluit etiaʒ
illa que a diuinantibus non ᷣm deũ
dicuntur:ſi acciderint qu e dicuntur
non ſint ſic accipienda:vt fiant que
pꝛeci piuntur ab eis: nec colantur
que coluntur ab eis.nec pꝛeter ſuaʒ
poteſtatem deus oſtendit eſſe ꝙ cõ
tingũt iſta ſed quaſi quereretur cur
ea permittat cauſam tentationis ex
poſuit ad cognoſcendam vtiqʒ eo⸗
rum dilectionem:vtrum eam babe
ant erga deum ſuum:cogn oſcendũ
vero ab ipſis potius quam. ab illo
qui ſcit omnia Ane atſamm fiant.

Aod autem ab epiſcopoꝰ
excõmunicatus eo in con/
ſulto ab alio recõciliari nõ
poſſit:niſi ſoꝛte per eiuſme
tropolitanum:vel per ſummũ põ
tiſicem ratione ⁊ auctoꝛitate pꝛoba
tur.pꝛeſbvteri nãqʒ poteſtatem ex⸗
communicandi vel reconciliadi ab
epiſcopis accipiunt: non epiſcopia
pꝛeſbyteris:atqʒ ideo excommunni⸗
catos a ſacerdotibus reconciliare
poſſunt. Excõmunicatos vero ab
epiſcopis ſacerdotes recõciliare nõ
poſſunt. Reconciliatio namqʒ pe)
nitentium epiſcopale officinz eſt nõ
ſacerdotale. Ende in cõcilio car.
thaginenſi ſecundo ſoꝛtunatus epi⸗
ſcopus dixit. SS

22 .

Wenitentium reconciliatio chꝛiſ⸗

pꝛeſbyteris non ſiat. .
JZinbet ſanctitas veſtra ſugge
ro.nam memini pꝛeterito con
cillio ſtatutum:vt chꝛiſma vel recõ⸗
ciliatio penitentium:necnon 2 puel
larum conſecratio a pꝛeſbyteris nõ
ſiat. Si quis autem emerſerit boc
faciens quid de eo ſtatuendum ſit:
anrelius epiſcopꝰ dixit. Andinit di/
gnatio veſtra ſuggeſtionem fratris
⁊ coepiſcopi noſtri foꝛtunati:gꝗd ad
hoc dictis: ab vniuerſis epiſcopis
dictuz eſt:chꝛiſmatis ↄſectio ⁊ puel
larum conſecratio a pꝛeſbyteris nõ
ſiat:recõciliare quẽquam in publi
ca miſſa pꝛeſbytero non liceat:hoc
omnibus placet.puellarum tamen
conſecratio epiſcopo conſulto per
pꝛeſbyterum ſieri valet. Ande in
carthaginenſi concilio tertiio.
ermiſſione epiſcopi virgines cõ
ſecrare pꝛeſbyter valer.
Reſppter inconſulto epiſco/
po vii gines non ↄſecret:chꝛiſ

re dignata eſt.
martinipapppe
OQn mein motis reconciliatur. cõ

ma vero nunqnam coͤficiat.

ma veron Itez
ex concilio agathenſi.

Nec diaconis miniſtrare nec peni

tentem in eccleſ a benedicere pꝛeſ

bytero licet.

(D Iniſtrare diaconus aut con⸗
ſecrare altare pꝛeſ byter nõ p /·
ſumat.benedictionemquoqʒ ſuper
plebem in eccleſia fundere:aut peni
tentem in eccleſia benedicere pꝛeſ⸗

bytero peniius no n licebit.Ecce q/

ab epiſcopo exc õmunicatus peria⸗
cerdotem rec õciliari nõ poteſt.ſed
notandum eſt ꝙ reconciliatio alia
eſt publica:alia pꝛinata.pnblica re/
conciliatio eſt quando penitentes
ante eccleſie ingreſſum publice repᷣ
ſenta ntur:⁊ per impoſiunonem ma⸗/

nns epiſcopalis eccleſie publice re ⸗

conciliantur. hec ſacerdotibus vij
detur eſſe pꝛobibita.vnde circa finẽ
illius capituli non ſimpliciter pꝛobi
bentur penitentes reconciliare:ſed iĩ
publica miſſa.pꝛiuata vero reconci
liatio eſt quando de occultis pecca
tis penitentes vel in extremis agen
tes:ad gratiam reconciliationis ac
cedunt hec reconciliaiio poteſt ſie.
ri per ſacerdoteʒ. Ande euariſcꝰ
gumſone epiſcopi de occeultis pecca
tis:pꝛeſbyteri penitentez recõciliet.
B Relbyteri de occultis pecca-
Itis iuſſione epiſcopi peniten/
tes reconcilient ⁊ ſicut ſupꝛa pꝛemi

ſimus infirmantes abſolnant ⁊ cõi/

cent. Item ex concilio caribagi-
Si epiſcopus abſens eſt:per pꝛeiby

terum reconcilietur in pericnlo con

ſtitntus.

A Arelius epiſcopus dirit: ſi quiſ

gquã in periculo fuerit conſtuiu.
tus:⁊ ſe reconciliari diuinis altaribꝰ
petierit:ſi epiſcopus abſens fuerit:
debet pꝛeſoyter vtiqʒ coniulere epi
ſcopum ⁊ ſic periclitantem eius pꝛe
cepto reconciliare:quam rem debe
mus ſalubꝛi cõſilio roboꝛare: ab oĩ
bus epiſcopis dictum eſt:placet q;
ſacutas veſtra noſneceſſario iſtrue
Item ex concilio

naleſcẽs ſine cõmunione penitẽtie ĩ

pleat tempnoes.

. B8 2¾ nis de coꝛpoꝛe exiens no/
nuiſſimum ? neceſſarinm com
mnnionis viaticum expetit: non ei
denegetnr.ꝙ ſi in deſperatione po
ſitus poſt acceptam communionẽ
iterum ſanus fuerit factus:tantumi
oꝛatione particeps ſi. Sacramen/
tum vero non accipiaiꝰdonec inſti
intum penitentie impleattempus
qni ergo in.exitu moꝛtis ſunt ⁊ deſi/
derant accipere ſacramentum cum
conſideratione ⁊ pꝛobatiõe epiſco/
pi accipere debent. Item ex con/
cilio aranſſillo.
Sine manus impoſiione receden.
tes de coꝛpoꝛe recõcilientr.

O; recedunt de coꝛpoꝛe peni

entia accepta placuit ſine re:

ccxlvj

e Reſdbyter iconſulto,.
vacat bic argu.a con
trario ſenſu vel locale fuit
vel tẽpoꝛale.ſicut ilud.xcv.
di.peruenit.hodie enim ſo
lis epᷣis illud cõpetit. lx viij.
di qusuis. io.
Iniſtrare.i. conſice⸗
re coꝛpus xpᷣi.ũtrade
dere ſine mandato ſacerdo
tis. vt.i.q.i.in eccleſia.
g Benedictionem. l. ſolẽ
nem:que ſit per talia verba
ſit nomen dñi benedictũ.⁊2

ſicnõ ob. xcv.di. puenit.io.
3 Reſbyteri. iuſſione.
ſi intelligas hoc de
excõicato planũ eſt vel intel
ligasde illo cui epiſcopus
penitentiam iniũxerit.nam
abſente epᷣo ſine mandato
eius põt recõciliare ſi neceſ
ſitas fuerit.vt.j.e.c. l.
i AIrelius.ſi epiſcopus
A dillud intelligas cũ ꝗs
eſt excõicatus ab epo.vel cũ
epũs indixit ei penitẽtiã.ali
as ſec? vf. vt. j. e. c. vl. ⁊ ð cõ.
di.iiij. ſanctũ ⁊ eſt hic arg ꝙ
cũ in ſacfis conferendis ab
ſens citat. ꝙ multo potius
abſentes in electione ſũt vo
cãdi. de illa materia.nõ.vij.

H 83 gs. necſſariũ. neceſ⸗

ſariũ ẽ ad ſalutẽ ſaltẽ
qytollit peccata vẽialia. vt ðᷣ
cõ. di.ij. cũ oc. nec alicui ne⸗
gat᷑ etia ſi debeat ſuſpendi ĩ
audulo pr⸗ih aaſaſſiut.
In veſpatione. lanitatj.
m ¶Mõ accipiat.nõ tñ ideʒ
eſt in ülo qui eſt abſolutus
ub excõicatione.ille nõ rece
dit in excõicationẽ. talis eniĩ
ſi fuerit abſoluius ienetur
adire ſe dẽ apoſtolicã cũ op
poꝛtunũ fuerit.vt e de ſen.
excõ.deceiero.⁊ ſic eſtarg.ꝙ
re aliqua reſtuuuta in pꝛſtitu⸗ä
nũ gradu pꝛioꝛa iura ei vel
conura ipſum reſtituuntur
vt. j.c.q.ꝓxi.c.i.ex de ele.qꝛ
diligenna. ar. cõtra de con.

Di. lii. queris.
n ¶ Impiest. quandoq; tnᷣ

indulgetur cõmunio coꝛpo
ris dni ante finitum tempꝰ
penitentie.vt.ixxxij.dil.pꝛeſ
byter.xij.q.ij.de viro.io.

o Dui recedũt. ſin e re

onciliatoꝛia. ſolemni
ſcilicet epiſcopali.ne ſit ↄtra
ſ.c.pꝛoximo.

Biiz

251 ..

Benitentiam. peluataz 4 Lonciliatoꝛia manns ipoſitione eis

nam ſolẽnem nõ faciunt de

tici. vt.l.di. confirmandum

lxxxij.di.pꝛeſbyter.niſ fue⸗
rit depoſitꝰ.vt de pe.di. vi.
ſacerdos.

b ¶ Venitentiam.i. fructuz

penitentie.

c ¶Nmentibus.i. ſ gs fue
rit amens a natiuitate talis

oteſt baptizari ⁊ cꝛpꝰ xpi

n neceſſitate recipere.ſi ve⸗

ro non fuit amens a natiui
tate ſed creditur eſſe in moꝛ⸗
tali peccato non eſt ei daduʒ

coꝛpus chꝛiſti.vt ex ð bap.?

elus efſ. mmaioꝛes.
dS qui.audierunt.nun
gquid creditur ſimnplici
verbo iſtoꝛum. ſiue iſti ſunt
bone lame ſine nõ. Itẽ nũ⸗
quid ſoli teſti in hoc caſu cre
detur cum pluraliter bic lo

quatur.videt᷑ ꝙ plures reg

rũtur.ꝙ tamenvni ſoli cre⸗
datur. videtur er hoc ꝙ iſt
non cedit in pꝛeiudicium ali
cuius.vt.j.de conſe.di.iiij.
cum itaqʒ.ꝛ.c.placuit.alias
voluntas defuncti non po
teſt pꝛobari per tale teſtimo
niñ qð dicit ſe audiuiſſe a ðᷣ
functo.lʒ ſuper tali negocio
alius verus teſtis habeatur

extra de ſuc. ab inteſta. cuam

el ¶ Wenitentiam.i. abſolu
tionem foꝛmam abſolutiõiſ

habes extra de ſen. excõmu.

a nobis. l
ſ/¶ Et infundatur.ſed qua

liter recip et euchariſtiam ꝗ

ita infirmatur.ſi enim tin⸗
cta in pane datur ei hoc pꝛo
hibetur. vt de conſe. di.ii.cũ
omne.nec alio modo videt᷑
danda quia punit᷑ infirmuſ
qui euomit euchariſtiã.vt ð

cõ.di.ij.ſi ꝗs per ebꝛietateZ3.

his. recedunt.hoc
leſt ꝙ qui abſolui de
dugderat ſine moꝛa etiã nõ ob
ſtante aliqua appellatione ẽ
abſoluendus.vt extra ð ap

pel. qua fronnltte.
b&Is qui. ſide. tales
enim non lunt reci⸗

piendi ſine reconciliatione
ſoleni aut iuramento.vt.i.

gq.vij.cõuenientibus.⁊.i.q:

vij.c quotiens.

cura ⁊ pꝛobatio ſit epiſcopi.

commnnicare ꝙ mouentis ſufficit

reconciliationem ſᷣm diffinitionem
patrum qni hninſmodi communio
neʒ viaticũ congrne nominauerũt
ꝙ; ſi ſuperuixerint:ſtent in oꝛdine pe
nitentium:vt oſtenſis neceſſarijs pe
nitentie fructibus legitmam cõmuv
nionem cum reconciliatoꝛia manꝰ
impoſitione recipiant.clericis quo
qʒ deſiderantibus penitentiamꝰ nõ
eſt negãda.ſimiliter ſubito obmute

ſcens pꝛont ſtatutum eſt baptizari:

aut penitentiamPaccipere poteſt. ſi
voluntatis pꝛeterite reſtimonium
alioꝛum verbis babet aut pꝛeſentis
in ſuo nutu.amentibus: etiam que:

cunqʒ pietatis ſunt:ſunt conferẽda.

Item ex cõcilio carthaginenſi.iiij.
Alio ꝛuʒz teſtimonio moꝛiurus fide
lis reconcilietur:ſi obmutnit vel in
ſreneſim connexrius eſt.

Sdqni in infirmitate penitentiã

petit: ſi caſu dum ad eum inuita

tus lacerdos venit oppꝛeſſus infir

mitate obmutuerit:vel ſi in freneſiʒ
conuerſus fuerit:dent teſtimonium
qui eum audierunt:⁊ accipiat pe/
nitentiam. ⁊ ſi continuo creditur
moꝛiturns reconcilietur per manꝰ

Jimpoſitionem:a infundatur oꝛi eiꝰ

euchariſtia.ſi ſuꝑnixerit admonea⸗
tur a ſupꝛadictis teſtibuſ petitiõi ſue
ſatiſſactum ⁊ ſubdatur ſtatutis peni
tentie legibus.quãdin ſacerdoſ qui
penitentiam dederit:ꝓbauerit. Iẽ

penitentes qni in inſirmitate viatij

cum enchariſtie accipiunt nõ ſe cre
dant abſolutos ſine manns impoſi
tione ſi ſuperuixerint. Item ex ni
ceno concilio.
Cura a pꝛobatione epiſcopimoꝛẽ
tes reconcilientur.
E his vero qreceduntex coꝛ
poꝛe antique legis regula obe
ſernabitur:a nũc ita vt ſi ſoꝛte quis
recedat ex coꝛpoꝛe neceſſario vite
ſue non defrandetur viatico: quod
ſi deſperatus aliquis recepta cõmu
nione ſupernixerit:ſit inter eos:qui
ſola oꝛatione communicant.de om
nibus enim bis quia coꝛpoꝛe rece/
dunt:in tradendo eis cõmunionem

Itez
leo epiſcopus.
Non eſt negandareconciliatio bis
qui tempoꝛe neceſſitatis eaʒ implo

rant.
Jso qui tempoꝛe neceſſitatis
Ccꝛin periculi vrgent is inſtãtia
pꝛeſidium penitentie ⁊ modum pe/
nitentie modum reconciliationis
imploꝛant:nec ſatiſſactio interdicen
da eſt:nec reconciliatio deneganda

uia miſericoꝛdie dei nec borni

Foiſainns ponere nec tempoꝛa diſ⸗

nire: apnd quem nullas patiturve
nie moꝛas connerſio dicente dei ſpi⸗

ritu per eʒechielem pꝛophetam.cũ
conuerſus ingemueris tunc ſaluns
eris.ꝙ ſiita aliqua egritudie aggra
nati ſunt.vt quod paulo ante poſce
bant:ſub pꝛeſenti ſigniſicare nonva
leant teſtimonio:eis ſidelium ⁊ cir⸗

penitentiaz monenti

Lau.
conſtantium teſtimonium pꝛodeſ i

ſe debe bit:ſimul tamen pemitentie ⁊

reconciliationis beneficium conſe/

quantur:ſeruata tamen regula ſan⸗
ctoꝛum canonum paternoꝛum cir⸗
ca eoꝛuʒ perſonas quia domini ſi⸗
de diſcedendo peccauerunt. Iteʒz
exconcilio epanefrß.

HNon reſpuatur eius oblatio:qni ſe

ſtinans ad penitentiam ſacerdoteʒ
inuenire non potuit.
82 aliquis fnerit moꝛtuus qui
liam ſu confeſſus teſtimomũ
habet bonuʒ ⁊ non potera t venire
ad ſacerdotem:ſi pꝛeoccupauit enʒ
moꝛs in domo aut in via:ſaciant ꝓ
eo oblationem ad altare parentes
eius ⁊ dent redemptionem pꝛo ca/
ptiuis.ecce ꝙ epiſcopo pꝛecipiente
penitentes de occultis peccatis ſine
in periculo conſtituti per pꝛeſbyteꝝ

poſſunt reconciliari.ied ſi neceſſita-

te moꝛtis peccatoꝛ vrgetur:⁊ epiſco
pus ita remotus eſt ꝙ pꝛeſbyter euʒz
conſulere non poſſii:negabitur pe:
nitentia moꝛienti ⁊ beneſicium recõ
ciliationis non pꝛeſtabitur peniten/
ti:quem conuerſum deus recipit ad
veniam:iuxta illud. In quacũqʒ ho
ra peccatoꝛ conuerſus luerit.⁊c.Et
item conuerumini ad me ⁊ ego con
nertar ad vos.eccleſia ſibi reconci⸗
liare negliget quem deus intus ſuſci
tanit eccleſia foꝛis abſolnere contẽ
net. danabit abſentia epiſcopi: quẽ
gratia dinine pꝛeſentie illuſtrat ꝑ la/
nacrum regenerationis. moꝛituris
luccurritur etiam a laicis ſi pꝛeſbyte
ri deſunt.cur ergo beneſicio recon/
ciliationis per pꝛeſbyteruʒ ei ſubne
nire non poterit ſi contigerit epiſco
pum deeſſe.Si ſᷣm angu.qui agens
in extremis conſitetur ſocio turpitu
dinẽ criminis fitdignus venia ex ð
ſiderio ſacerdotis:cur non fimiliter
ſit dignus reconciliatione ex deſide
rio epiſcopi:qui ſacerdotinõ negat
maculam ſui reatus. Item moꝛien

tibus penitentiam negare pꝛeſbyte
rinon debent. AUnde inlius pa-
pa ait.

Renus eſt animarum pꝛeſbyter qni
bug abnegat.
. 2 Npꝛeſbyter penitentiam mo/⸗
rriientibus abneganerit reꝰ erit
animarnʒz:quia dominus dicit:qna
cunqʒ die conuerſus merit peccatoꝛ
ad penitentiaʒ vita viuet ⁊ non mo
rietur.vera enim contfeſſio in vltio/
tempoꝛe eſſe poteſt:qnia dominus
non ſolum tempoꝛs ſed etiam coꝛ/
dis inſpectoꝛ eſt:ſicut latro vniꝰmo
menti penitentia:meruit eſſe in pa⸗
radiſo in boꝛa vltime confeſſionis.
Ite m celeſtinus papa ait.
Penitennia moꝛienubns nõ eſt de
egangg.
A oninden penitentiam mo
rientibus denegari. nec illoꝛuzʒ
deſiderijs annui:qui obitus ſui tem
oꝛe boc anime ſue cupiũtremedio
ubueniri. bonemus fateoꝛtante im
pietatis aliquem inneniri:vt de dei
bonitate deſperet:quaſi non poſſit

lleſſus. ſe velle
accipere penitentiaz.

RObationez. boc

intelligendum eſt de

tali ꝗ deliq̃rat ?2 non

ſariffecerat. eniz ta
is fuerat excòmuni

Kcatus lʒ apparuiſſent
ſigna penitentie nõ
tamen oꝛandũ eſt p
eo.⁊ l inſirmus pot
abſolui a quolibʒ ſa
cerdote nõ tũ moꝛiu

us vt extra ð ſen. ex.
a nobis. in ſi. ſed a ſo

lo papa ſi incidit ĩ c⸗

nonẽ late ſententie.

xvij.q.iiij.ſi qs ſua⸗

1ge e io.
S pꝛel bytcr.i.
Vltimo tamen

diclt auguſti. ſero

penitentibus penutẽ
tiam dare pofſumꝰ.

ſecuritatem non poſ
ſumus non dico ꝙ
ↄdẽnabitur.ſʒ nec di
co ꝙ liberabit᷑ vt de

ſe. Item raptoꝛi no⸗

cet ſera penitentia de
negatur ei ſepultura
lIʒ admittatur ad pe⸗

nitentiam.er ð rap.
ſup eo.

m Bnouim? mẽ

Ate. non enim cõᷣ

ſideranda eſt menſu
ra tempoꝛis ſed dolo
ris.vt de pe. dil. mẽ

ſuram.

JYaliquis con*

ſtihn

lluie

rai
ſihnah
ſciocn
unl
ti,.
ki
bu
nimn
ncie
ectu

gnon t
en n

sybe

nene

ſent
hen

igirui

frunn

meck

(pol

ſin

Mini
iſe
Mtd
Ml

Cinnise
reren
tainini,
mtain.
UNped

fllkantt

xden

derin
AQAlsce
Ulis
0N gv

1B
gul
ſa

notg

ftepttt .

en
n

DuindN .

Henind

Nmene

Cd⸗

*½Rejlbpter. pu
. blicuʒ. hot iõ
vt nõ im̃ pꝛoſit il⸗

li ad ſalutem ſed alijſ
ſit in exẽplum. vt de

pe.di.i.in actione. in
hni.⁊ patet hic ꝙ im̃ ꝓ
notoꝛio crimine eſt ĩ
iungenda ſolenis pe
nüentia.

» Abſidiam. altera

pꝛoducta.
e Erpoꝛe. In
hac queſtione

queritur:an peniten

tia:fit moꝛientibus ĩ⸗
ponenda.⁊ dicendũ
ꝙ non. vt. j. c. c. i.ſed
tamen innoteſcenda
eſt eis ꝑ hec verba ꝓ
pterea que tu cõmiſi
ſti que iu feciſti talit᷑
debes penitere ſz ex
pectamus quouſqʒ
eualſeris.vt de pe.di.
vi.qui vult.fecundũ
membꝛum buiꝰ que
ſtionis eſt: vtrum ſa
cerdos pꝛo ſuo arbi⸗

trio poſſit iniungere
penitentiam. 2 dicen

dum ꝙ fic. vt. ſ. e. tẽ⸗
poꝛa.conſiderabit tñ
quilibet ſacerdos cir
cuſtantias omnes.ſ.
perſone tempoꝛis lo
ci ⁊ criminis qualita
tem ⁊ cãm. ꝓut dici⸗
tur de pe.di. v. ĩ pꝛi.
di.i.c. aut facta.q̃ per
hos verſus habenk
Auis qd vbi quibꝰ
auxilijs cur quomo
do? quando.

B infirmis. i
quirenda.dili⸗
er ſacerdos inꝗ

rat circunſtantias vt
de pe.di. v. in pꝛin.

xxvj.
dad ſe quonis tempo:e concurrenti

ſuccurrere:⁊ periclitãtem ſub onere
peccatoꝛum hominem redimere:
quo ſe velle expediri deſiderat ⁊ li
berari quid hoc rogo aliud eſt: qu
moꝛienti moꝛteʒ addere:eiuſqʒ ani⸗/
mam ſuam crudelitate ne abſoluta
poſſit eſſe occidere: cum dominus
ad ſubueniendum paratiſſimus in⸗
nitat ad penitentiam ſic pꝛomittens
peccatoꝛi:in quacunqʒ hoꝛa.⁊c. et
item Nolo moꝛem peccatoꝛis:ſed
vt magis conuertatur ⁊ vinat.Sa⸗
lutem ergo hominum adimit qiꝗs
moꝛis tempoꝛe penitentiam ſibi ð
negat:⁊ deſperet ð miſericoꝛdia dei

qui eum ad ſubuenienduʒ poſſe mo

rienti ſum̃cere:vel in momento non
credit poſſe.perdidiſſet vtiqʒ latro
in cruce pꝛemium ad dexteraʒ chꝛi/
ſti pendens:ſi illum vnius hoꝛe pe/
nitentia non inuiſlet:cum eſſer in pe
na penituit:⁊ pꝛo vnius confeſſiõe
ſermonis habitaculum paradiſi eo

pꝛomittente pꝛomernit. vera ergo

ad deum conuerſio in vltimis poſñi

toꝛum mente potius eſtimanda eſt

quam tempoꝛe:pꝛopheta hoc tali⸗
ter aſſerente:cũ conuerſus ingemne
ris tunc ſaluus eris. Cum ergo do⸗/

minus ſit coꝛdis inſpectoꝛ:quonis

tempoꝛe non eſt deneganda penitẽ
tia poſtulanti:cum ille ſe obliget in
dici:cui occulta omnia nouerit reue
lari Cui autem penitentia non nega
tur nec reconciliatio ſibi denegan⸗
da eſt. Incõſulto ergo epiſcopõ pe⸗/
nitentem pꝛeſbyter reconciliare nõ
debet. niſi vltima neceſſitas cogat.
Ande in carthaginenſi cõcilio ter
tio legitrurr. H
Inconſulto epiſcopo penitentem †
ſbyter reconciliare:niũ vltima ne/
ERenocogat:mondeber.

D Reſbyter in conſulto epiſco⸗

po non reconciliet penitenteʒ
niſi abſente epiſcopo: vltima neceſ
ſitas cogat. Cuiuſcungꝗʒ penitentis
pnblicumꝰ⁊ vulgatiſſimum crimẽ

eſt quod vniuerſaʒ commonerit vr⸗

bem ante abſidiamideſt atrium ec

cleſie manns eiiinponatur.

OQ. vij
E tẽpoꝛe:vero latiſſactio⸗
nis an ſitimponenduʒz mo
rituris:theodoꝛꝰ caàtauriẽ
ſis archiepiſcopns in penitẽtiali ſuo
ita diffinit.
In periculo conſtiintis penitentie
quantitas non eſt imponenda ſedin
notetcenda.
A B iinſirmis in periculo moꝛti⸗
poſitis pura eſt inquirendadcõ
feſſio peccatoꝛum: non tamen illis
imponenda eſt quantitas peniten/
tie ſed innoteſcenda:⁊ cum amico/
rum oꝛationibus ⁊ elemoſynarum
ſtudijs pondus penſtentie ſublenan
dum:ſi foꝛte migrauerint ne obliga
ti acommunione ⁊ conſoꝛio venie
ſiant alieni:a quo periculo ſi diuini
tus ereptus conualuerit penitentie
modum a ſacerdote ſibi impoſituʒ

diligenter obſeruet:⁊ ideo ſʒ ancto

ritatem canonica:ne illis ianna pie

tatis clanſa videatur:oꝛationibus ⁊

conlolationibns eccleſiaſticis ſacra

vnctione olei inuncti ᷣm ſtatuta ſ
ctoꝛum patrum communione via/

tici reſiciantur.Alijs vero pꝛo qua
litate pecccati ⁊ pꝛeſidentium arbi⸗
trio tempoꝛa penitentie decernen⸗

daſunt. Unde leo paopa.

Pieñdentium arbieno pꝛeſigatur

tempoꝛa penitudinis.

Empoꝛa penitudinis: babita

moderatione conſtituẽda ſũt
tuo iudicio:pꝛont conuerſoꝛuʒ ani
mos perſpexeris eſſe deuotos:pari
ter etiam habentes etatis ſenilis in
tuitum ⁊ periculoꝛum qnoqʒ quo⸗

rumcunqʒ.aut egritudinum reſpici

entes neceſſitates. In qinbus ſi qnii
ita grauiter vrgeatur: vt dum ad/
buc penitet de ſalute eiꝰ deſperetur:
opoꝛtet ei per ſacerdotem ſollicitu.
dinem cõmunionis grana ſubueni /
ri. Iem nicolaus papa.

Et quũalitas criminum ⁊ contritio

penitentiuz in ſatiſſactione imponẽ
da a ſacerdote conſideretur.
E biſ vero qui pꝛo criminib
penitentiaʒ egerunt: 2 ad cin
gulnm militie cõnuertuntur:cõſtat

eos contra ſacras regnlaſagere.ve
rum quia crimina non equalia ſunt

perhibes quoqʒ alios boꝛum pꝛoſ
pter nimiam hebetudinem in deſpe
ratiõcecidiſſe:alios ob hoc ad pa
ganos ſugiſſe:tibi hoc committimꝰ

decernendum: nimirum qui loca ⸗
tempoꝛa religionis illius ⁊ modnʒ
culpe:necnon ⁊ penitentiaʒ ⁊ gemi/

tus bominum ad confeſſonem ve
vierumun Beslens, poſitus inſpicere
vales.

Zs qni'diuerſoꝛum peccato-
rum lapſus incurrũt:⁊ oꝛatio

ne ⁊ conteſſione ⁊ penitentia malo⸗

rum ſuoꝛum perfectaʒ conuerſatio

neʒ demonſtrant:pꝛo qualitate pec

cati penitentie tempus attribuendũ

tr eſt:pꝛopter miler icoꝛdiam ⁊ boni -
tatem dei.Qni ergo buinſmodi ſũt

reuocandi⁊ ad cõmunionem appli
candiſunt. Item ex concilio cartha
ginenſi tertto

Epiicopi arburio pꝛo qualſtate pec

cati penitentie tempoꝛa diſtribuan
tur.

Enlitentibus m differentiaʒ
peccaloꝛum epiſcopi arbitriõ
penitentie tempoꝛa decernatur.
Itez ex concilio laudicenſi.iiij.
Sinc pẽrſonarum acceptione ipiò⸗
ramti penitentia detur.
Acerdos penſtentiam implo
tranti abſqʒ perſonarumacce
ptione penitentiam ſᷣm legem iniuũ/

gat.negligentioꝛes vero pemtẽtes
tardius reconcilientur. omni antẽe*

temporeieiunij manus penitentibꝰ
a ſacerdotibus imponantur. Die⸗
bus etiam remiſſonis penitentes

genua flectant ⁊ moꝛtuos in eccle-

ſiam afferant ⁊ ſepeliant. die antem

dominiconon ieiunent.nq̊ qui oo

tẽ Eeonclio laudicẽſi.
e eodem.

ccxlvij

W¶Bꝛationibus. nam per
oꝛationem vniꝰ oeletur pec
catum alterius vt.rxiij.q.ij.
pʒo ob eũtibus. 2. c. aie.

Empoꝛa. iudicio. ex

hoc patet ꝙ peniten⸗
tie omnes ſunt arburarie.
vnde epᷣs põt diminuere pe
nitentiꝗ:quã ĩdixit papa.vt
xxxiij.q.ij.latoꝛẽ.ſicut pꝛo cu
ratoꝛ ex cã pöt mãdare con
trariũ illiꝰ qdðᷣ mãdauit do⸗

*

minus.vt,.ff.mandati.ſi ho

minem.

gBenilis. Mõ. ꝙ habek

ratio ſenectutis vt.lxxx vi.

di. tanta.⁊ iuuẽtutis.vt.xxx
iij.q.ij in adoleſcentia. 7.l.
di. penltentes.item ⁊ nobils
tatis.vt.xli.di.nõ cogantux

item paupertans.er̃᷑ de ſen.

ex.c.vl.itẽ inimicinarum. vt
ex.e⸗ decetero. 0.

Ebis vero. militie.

qõö non licet. vt di. li.
ſi quis poſt acceptum.⁊.xx
Raamonere⸗
8 .

Pꝛelens. ſic iuder pör

melius ſcire quãta ſides a

hibenda ſit teſtibus.vt.ff. xẽ

Rteſti. l. iij. i0.
1 Enitentibus.

m Acerdos .abſqʒ per

ſonarum.i.non fa⸗
noꝛe perſone ſed alias per⸗
ſone qualitates conſidera⸗
bit. vt dixi.S.t.tempoꝛa.

n DOmni autem.i.i oĩ an

.

no tempoꝛe ieiunij
in capte.
o ¶ZRemiſſionis.i. ieiunij.
p¶Sepeliant. debent eniʒ
penitentes ſe vilioꝛibus of
ſficijs applicare. vt de pe. di.
ijem pan.

q Sominico. S. xxx. di. K

quis tãm.lxxvi.di.vtinaʒ.

a VWenitentes bie non
.vt patet per ſequẽtia
oan.
b C Vndei octaua. bic nõ
Verit vnde ſed item.
Ro qualitate.
d Oc ſit.quanto.ſʒ nũ
quid poreſt ſacerdos
totum tẽpus remitiere non
v.xxiij.q.iiij.ſi is qui pꝛelas⸗
tus.
E uia etas.quoniã etas
nõ excuſat.vt.xxi.q.v.ſi ꝗs
f— cniuſlibet.io.
Enitentem.

8–Flectũ. hoc vult dice!

ftfee tantu vebemus
habere afftctum in enen⸗
do ⁊ in recipiẽdo pectatoꝛes
ſicut apoſtolus habuit cum
excicanit ⁊ poſtea recepit
coꝛnthium q ni publice te⸗
nebat nouercam ſuam.
hb Mperatus eſt. i. ipſum.
ſe contriſtari bm deuz ope
ratur ſollicitudinem de fu⸗
turis peccatis. B
EAulta contraria.peni
ins enim contraria debet
facere illis pio quibus peni

tet.qꝛ contraria cõtrarijs cu

rantur.vt de pe.di.ij.ſ quii
RKaga eum.

Aigant. meli. eſt ar.
q iudex potius ſerua
iſericoꝛdiam qᷓ; rigoꝛes
l. di. ponderet.in ſi..lxxx vi.

di. nõ ſatis.xi.q.iij.nemo pe

ritoꝛum e de ſorile. c. ij. qñ
qʒ tñ potius ſeruatur rigoꝛ

iᷓ miſericoꝛd a.ſ.vbi nõ eſt
ſpes conectionis.vꝛ.xxiij.q.

iiij. eſt iniuſta.

Caun.

minico die ſtudioſe ieinnat:non cre cati futura.ficnt enim ſi ſaſcem ſup m Tenaxr. bee
bumeros adoleſcentis quem non

ditur eſſe catholicus.penitentesꝰve

ro qui leges penitentie attente exe

qunntur ſi caſu in itinere vel in ma⸗
ri fuerint mouꝛm: vbi eis ſubueniri
non poteſt memona eoꝛum⁊ obla
tionibns:⁊ oꝛationibus commen⸗

detur. Ande in octaua ſynodo le

gitur. =

Tempnus penitentie pꝛo qualitate

pecc nne aenx

nre. „
Ro qualitate deli cti tẽpns
penitentie impẽdatur. Itẽ.

Tempns r modus penitendi delin

quentibus pꝛeſidentium impona/

B e ſiepontum in indicſo eox

HEł qui pꝛeiunt:quantoꝰ tempoꝛe

vel quali modo penitere debeantꝗ
delinquunt:quia etas:ad ernditio/
nem multam haberi facit differenti

am pene. Quo affectu penitentem
ſuſcipere ⁊ impenitentem abijcere
debeamus ex eadem ſynodo enidẽ

ter oſtenditur cum dicitur.
Intimo charitatis affectu peniten:

tem Dnfeſper⸗
Enitentem ex coꝛde ita opoꝛ
tet ſuſcipi:ſicut dominns oſtẽ⸗

dit:cum dicit:quia connocani amin⸗
cos meos⁊ vicinos dicẽs:congra⸗
tulamini mihi:qnia inueni oneʒ me

am quam perdideram. Iem.
Penitentes legem dei diligant:ini

nitarem odig Babeayt.
Pee lumeilluz in e recipiat pe
itens quem gerebat ille qui di
cebat.iniqnitatez odio habni⁊ abo
minatus ſum:vᷣm ea que ſcripta ſũt
in ſexto pſalmo atqʒ in quampluri /⸗
mis alijs vel ea que apoſtolus dij
xit ad eos qui ᷣm deum contriſtatt
ſunt:quantnm inquit operatus eſtꝰ

in nobis ſollicitudinem ſed excnſa-

tionem ſed indignationeʒ: ſed emu
lationem:ſed vindictam. in omni⸗

bus exhibuiſtis vos cantos eſſe ne/

gocio ſed ⁊ ipſis in quibns deliquit

usfecit. Item.
Impenitentes taquam ethnici ba⸗

beantgr.

Nga enm'ani peccata ſnanõ
punit:tales eſſe debemus ſi/
ent dominns pꝛecepit dicenſ:ſit tibi

ſicut ethnicus ⁊ pnblicanus:⁊ ſicnt

agens multa cõtraria ſicut a Zache

boten baiulare poſueris:neceſſe ha
et vt aut faſceʒ reijciat:ant ſub põ
dere confringat.ſic ⁊ homo cui gra
ne pondns penitentie imponis:aut
penitentiam reijciet:aut ſuſcipiens

dum ſufferre non poteſt ſcandali/

ʒatus:amplius peccat deinde ⁊ ſi er

ramus modicam penitentiam im/

ponentes:nõne melius eſt pꝛopter
miſericoꝛdiaʒ rationẽ reddere quã

pꝛopter crudelitatem. vbi enim pa

terfamitlias largus eſt diſpẽſatoꝛ nõ
debet eſſe tenaxꝰ.ſi deus benignus:

vtquid ſacerdos eius auſterns vult
Item martinus pa.

apparere.
naatum obſernanones agere
nonliccct.
Dn licet iniquas obſernatio
D nes agere kalendarum ⁊ ocijs

vacare:neqʒ lauro ant viriditate ar

boꝛum cingere domosꝰ*. Omnis

enim hec obſernatio paganoꝛũ eſt.
Ande ʒzacharias paopa.

Anathema ſit qm ritum paganoꝝ

RalnRatendnolannari ritu
paganoꝛum colere vel aligd

plus noni facere pꝛopter nounʒ an
num aut menſas cum lampadibus
vel epulis in domibus pꝛeparare ⁊

per vicos ⁊ plateas catatoꝛeſ⁊a cho

ros ducere pꝛeſumpſerit:anathema
ſit. Item auguſtinus.

Infirmitatibus hominum incanta

ſon lggenntaliegiollrdoret

populos ſuos:vt nouerint ma
cas artes incantationeſqʒ quibuſ
libet infirmitatibus hominuʒ nil re
medij poſſe conferre:non animali/

buslangnenuibus claudicãtibuſne

vel etiam moꝛibundus quicquam
mederi:ſed bec eſſe laqueos ⁊ inſidi
as antiqui hoſtis:quibus ille perſi/
dus genus humann m decipere ni
titur.⁊ ſi quis hoc exercuerit clericꝰ
degradetur:laicꝰ anathematiʒetur

INem auguſtinus.
Hies egyptiaci ianuarij kalende

Brobieiliiö ieo ntdienn

tur egyptiaciaut Ralendas ia

s nmuarij:in qnibus cantiene quedam
⁊commeſſationes ⁊ adinuicem do

apoſtolns docnit dicens:ſubtrabiterie na donantur:qnaſi in pꝛincipio an/

vos ab omni fratre:ambulante in/
oꝛdinate:⁊ non ſm traditionez qnã

tradimns vobis. Item ioannes

chꝛyſoſtomuns.

Welns Kerare imiſericoꝛdia re
mitengi qua in veritate vlciſcendqi.
Allgzne an em onera Stt
I impoꝛtabilia cetera. Lales

nt ſace dotes etiam nunc qui om
nem inſticiam populo mandant: 2

ipſi nec modicam ſernant:videlicet
non vt faciendo ſint ſed in dicendo
appareant inſti.tales ſunt qui gra⸗
ne pondus venientibus ad penitẽ/

tiam imponunt:quia dicunt ⁊ nõ ſa

ciũt.⁊ ſic dum pena pꝛeſentis peni

tentie fugitur contẽnitur pena pec

ni boni fati augurio aut aliquot mẽ
ſes aut tẽpoꝛa aut dies ⁊ annos:anut
lune ſoliſqʒ curſum:quia qui ⁊ bas
2 quaſcunqʒ dininatões aut fata ant
auguria obſeruat:aut attẽdit:ant cõ
ſentit obſernantibus: inntiliter ſine
cauſa magis ad ſui danationeʒ quã
ad ſalutem tendit:ſine per quoſdam
numeros litterarũ ⁊ lune per pytha
goꝛicam ni ꝗromantiã egrotãtium
vitam nel moꝛtem:nel pꝛoſpera:uel
adnerſa futura inquirunt.ſine ꝗ attẽ
dunt ſomnialia ſcripta ⁊ falſo danie

lis nomine ititulata: 2 ſoꝛtes que di

cuntur ſanctoꝛũ apoſtoloꝛũ:⁊ angu
ria auiũ:ant aliqua pꝛo domo ſaciẽ
da:aut pꝛopter coniugia copulãda

eſt ratio quare iudex
poteſt augere onus
legis ſed illud nõ po

teſt diminuere. vt. ff.

de re iudi.ſi ſe non
§.ſi quis.ſimiliter ge
neralia verba q̃ pꝛn
ceps ponit ĩ ſuis pꝛi
uilegijs. iu non de⸗
bes ſtricte ⁊ tenaciter
inter pꝛetari.vt er de
deci.ad audientiam

⁊.x vi.q.i.frater. er ö5

do.cũ dilecti.

n On l;. ab hoe
EE vſqʒ in ſi⸗

epetit quedam
c.que obmiſcerat in
quinta queſtione.in

quibus oĩbus repꝛe
henduntur rpᷣiani qG
ad inſtar paganoꝛu⸗

dies obſeruant ⁊ an

nos ⁊ alias friuolas

ſuperſtitiones.
o½ Domos.cu hoc
iõ qꝛ credit᷑ aliqd
ſalutis inde recipere.

p Jquis. bic re
Aken magiſter
c.que tradidit obliui
onii quinta qone.

BVn obſerue⸗

4
tis , egyptiaci
ptij inuenerunt
vt qui aliqð opꝰ die
tali inchoaret maluʒ

baberet exituʒ.tñ ex

antiquitate eccleſia
ſignat hos dies i ca
lendarijs ſuis:vbi re

pꝛobantur.xxxvij.d.

lecimus.

5

int
l, 4
u
rcimu
oleden
punpe

lſtm

Mmt

tri
Ne

Pumt4
Menanm
Geniu
nlen
s renn

Ubltſe
ſonunt
ſcpunt
fi
nnenn
mneſpunt

ſthepare
Ceenenati
Crurpatn

faplun

farimont

Warmol
(oncept
ſparu d
(CiNdo
de c
Fuitau
iſnpara

Peelumn e

tande,
Mhue
Im decon
Mno. El

Mn bis
Munme
Nith aii
hectfn
Komnti
lencn

fuhd
fponiit

(Wo

uppkn
beii

N
Neile

chi
n

i

Rebta
pu

kltn

Bfttmun
ig

buunmk

s

Nite
Gidd
eeihn.

lſdigirr
Btt
N.
ſodſen.
keſteu
Leheno n
Se
ettin
Fmhr
dſt
dieſa e
eſtn
ne

4 e .
ln L
n
n
nen .
una
e
ffinin
in

tmi
nn
DAI ng.

VNidam votum caſtitatis. Tractato de negocijs 7 miniſie?

xxvij

rijs eccleſiaſticis.adiungit de ſacramentis pꝛimo de matri
monio licet alia ſint dignioꝛa ⁊ magis neceſſaria. Et hoc
ideo.cum matrimonium magnũ ſit in chriſio ⁊ ecdeſia ſa⸗
cramentum : tcpo:e anugus eſt ꝛ vſu cõius antigus.qꝛ an peccatũ iſti

tutu ẽ. cõmunius.ꝗa
cum ſacraments oia
ſint i eccleſia dei. hoc
tamen apud gentes
omnes eſt. ſanctitas
at eius nõ ẽ nii ĩmõ
te ſancte eiꝰ.i.vbi ec⸗
dlena edificata eſt. et
qꝛð matrimonio ſe⸗
pe quent᷑ in iudicio.
ideo aſſignàdo mul⸗
tiplicia eius impedi⸗
menta tractaturus

de eo cõtinuat. x. cau

ſas. Ad eiꝰ ergo eui⸗
dentiam pꝛelibandũ
eſt quid ſit matrimo
niuz ⁊ vnde dicatur
vbi⁊? quãdo ⁊ qui
bus verbis fuerit in
ſtitutum. 2 que fint
cauſe matrimonij. vl
aue ⁊ quot ſunt eius
bona. que vel quot
eius impedimenta.
quid ſfit matrimoni⸗
um habes. ſ. eo. q. ij.
S.·i.vbi explicabimꝰ
ſingula poſita in de
ſcriptiõe.Dicitur aũt

matrimoniuʒ quaſi

matris muniuʒ.ideſt
officium. Sed quare
potius dicitur a ma
ge q a patre ꝗ actoꝛ

eſt generatiõis vt di

ceretur patrimonius
Rñ.qꝛ p lura onera
matrimonij ſubit et
tolerat mulier. Eſten.
in conceptu grauida
in partu doloꝛoſa.in
lactando laboꝛioſa.
extra de cõͤuer.in fi.
c.ij. Fuit aũt inſtitu⸗
tuʒ in paradiſo ⁊ añ
peccatum ca ſobolis
pꝛocreande.vt repa⸗
raret᷑ lapſus angelo
rum deconlſec.diſt. i.
hi vuo. Et fuit inſti
tutum bis verbis.
boc nunc os ⁊c. alij
dicũt ꝙ alijs verbis
Lhis creſcite ⁊ multi

ant in collectionibus herbaruʒ car
mina dicũi:aut pictaciolas ꝓ qua⸗
nis infirmitate ſcriptas ſuper homi
nes ⁊ animalia ponunt pꝛeter ſymx
bolũ ⁊ oꝛationẽ dominicã:aut ma
gicis falſitatibus igrandinarijs ⁊ tẽ
peſtatibus credũt:qui autem talibꝰ
credunt:aut ad eoꝛũ domum eũteſ:
aut ſnis domibus introducũt ⁊ iter
rogant:ſciant ſe fidem chꝛiſtianã et
baptiſmuʒ pꝛenaricaſſe et paganuʒ
⁊ apoſtatam:ideſt retro abeuntem
7 dei inimicum iram dei grauiter in
eternum incurriſie: niſi eccleſiaſti
ca penitentia emendatus deo reco

cilietur. DHicit enim apoſtolus.ſiie

manducatis ſine bibitis:ſiue aligd
aliud facitis:in nomine domim no⸗
ſtri Jeſu chꝛiſti facite: in quo viniʒ
mus monuemur etſumns. Se tẽ
poꝛuʒ quoqʒ obſeruationibus ſcri
bit Auguſtinuſ in enchiridion ideſt
manuali lib.
Graue peccatũ eſt dies obſernare
menſes ⁊ annos

Q Nis exiſtimat etquaʒ magnũ

peccatum ſit dies obſeruare ⁊
mẽſes ⁊ annos ⁊ tempoꝛa:ſicut ob
ſernant qui certis diebus ſine meni
ſibus ſine annis volunt vel nolunt
aliquid inchoare:eo quod ſᷣ̃m va/
nas doctrinas hominum fauſta vł
ifauſta exiſtiment tempoꝛa:niſi bu
ius mali magnitudinem ex timoꝛe
apoſtoli penſlaremus:qui talibꝰ ait

Zimeo vos ne ſine canſa laboꝛaue

rim in vobis. Iem ſuper epiſtolaʒ
ad galathas. Intelligat lecroꝛ ad
tantum periculum anime pertine/
re:ſuperſticioſas tempoꝛum obſer
natiões:vt dicat apoſtolus:timeo
vos ne ſoꝛte ſine cauſa laboꝛaneriʒ
in vobis:quod quamuis tanta cele

bꝛitate atqʒ auctoꝛitate per oꝛbem

terrarum in eccleſijs legatur:plena
ſunt tamen conuenticula noſtra ho

plicamini. ſed credo ꝙ illis verbis vſus ẽ dñs tantũ vt pꝛeciperet cat⸗
