cect.tunc videtur ediſiciũ ſo naſa nprobibentur alienari. ſHſ vilia 1 ad vſum communeʒ apta cogẽdos ſe nuqua; ſ⸗ C
1 acre ſre re.diui.in tã 6 ſacroꝛuʒ canonũ ⁊ legalia pꝛeſumpſerint:dilectio nos ve ra nſe anoercr i . doqh
tum. ſed dicas in ſauoꝛem ſtatnta pmittũt:miniſte ria ec conſuluit ſi ipſe vel qui cum eo in omenmeekektit un
eccleſte ſolum ediſcio celde⸗ cleſie ꝓ captinoꝝ eſſe redẽpnone ta impio ⁊ iniquo ſcelere ſnerũt ad Vi.iic dg. leſt
miA ii. nelt. boe vẽdendh. Ié demetrio 2 valey penitentiam quandoque gratia nensfetimn ti
ſarteln dehlnisticleg⸗ riano clericis firmianis. dankp⸗ nn notdconchrnenth. 5 li euat: a inf.
Eée 1 e licite impendant᷑ pꝛo enitentie vinc eccleſ ſua.nõ aufent iar
Rren de nachecl ege Rrtee taptmnon ſre inſuntionſs kanſeratn erpoſce alij ꝓpꝛia auctontate.
eN „11.2 C 6cui :De men ua: am ⁊ tutoꝛ ⁊ curatoꝛ C
uis. idem eſt de milite. C. ð Acroꝛuz canonnʒ ſtatuta ⁊ le xrẽ curaſtis:de quibus tam nam ꝛ tut . 5
ſ ven ſiwt pꝛoponis.⁊ in BBnis pmittcit zuctoritaolioſte eſt ſigemns n d kencrtan Sornai anſeal
lo. C. arbi.tu. l.iij.⁊ in icas in redẽtiõe capti/ unandoqʒ ren 8 lumV
Prr ide vonaine⸗ vi. non troracie⸗ cũ edocti a vobi⸗ 0 annd extra eccleſiam deiconſi Nenmnaebel d
vron⸗ jciat. ». ſumus añ ànos. l.xviij. fauiũ eßum ſtere: cnius ſacratiſſima vala extra allenanitpt h i
be Tracdat. i. ſubiſciat. j. ecclie ſirmiane. xj. libꝛas argenti nuum fſidei chbꝛiſtiane diripiendo an Beorgrivebiad enſta iunf
arſieerinus rwiii eadẽ eccleſia ꝓ redẽptione via ac ſerre nõ dubitanerant ſecuda vero tuim. duobus c ſe. Ge
iue vbibss re pis veſtri paſſini fratrij:7 coepiſco anno ante ſoꝛes eccleſie ſine cõmu quẽtibꝰ iẽ 2 poſſeſſoꝛ zt
ſtitui.ſed ſupple laicis ⁊ ad pi nr̃i:iũc vero clerici.necnõ mrfſis nione maneat.tertio vero anno ec porzuenblyt Ze au. Ptir
pꝛophanos vſus 2: lict veſtre boſtibꝰ ipẽdiſſe arqʒ ex hoc cleſiam dei ingrediantur:⁊ inter an guſitine n Seu oe
bie dicstur. ꝙ dz ſubijcipi⸗ quãd fomndinẽ vos bie: ne bo⸗ lentes⸗ aſtent /ſine altnan non SSetn
oꝛi eccleſie nihilominus tñ nod datũ eſt a vobis quolibet te- man ucantes carnem neqʒ biben⸗ c Doen he. de⸗
epiſcopus põt vnam eccleſi Be repetat᷑.buius pꝛecepti ancto tes vinum pꝛeter natiuitatis ⁊ reſur euelt ntae uneg
aʒ alij ſubijccre cui vult ar. ritate ſuſpicionẽ va⸗ pꝛeuidimns rectiõis dominice dies:quarto pꝛe ⁊ poſtea velit alũ zue net
a de rrcel prela ſcut ve anferenckq oſtitnentesnullã voser terea anno ſi bis paioꝛibus tribns mere:no ſer ei Piudi⸗ fſen
. ire. 7 aunusli inis oſns fuerit peni cliað p electionẽ:
EZſacorum. inde Perecemn anrg Aatiet nnis oꝛunn uctn — ehum ciñ aliqð ꝑ lene . den
„ reneti5: pe repetitionis moleſtiam ſuſtine tentie laboꝛ communnion deen .C. Ktu. vel m.l. . gafn
. Saonn reprargi iecne quam vobis aliquam reſtituantur:iotaque mentis intenti Sad ſ ecclia e elia
tis impend tur non repeti⸗ obijci queſtione. Jdem. oOone ſpondentes talia ſe vlterius nũ ahech luſ
tur. C. de nego. geſ. alimen Mes eccleſie deſolate nõ pꝛeponũ qnam facturos:coꝛpus enrinez mendr ipſuz utalie⸗ Uiht
ta.niſi foꝝe fuerit pꝛoteſtatꝰ tur captinis. domini ſuſcipere mereantur:⁊ vſqʒ itß vr: bona ſ⸗ Won
ff.de reli.ſi quis. hec actio Icnt oĩo grane eſt fruſtra ec ad. vij. annnm tribns in ebdoma: neoß pati? vt bis idẽ
ao ala⸗ve nug pre Baentamte⸗ miniſteria venun, da diebus ſine eſn carninz ⁊ vini po exigal fro reg int. bo en
ecn ad aler haoteſtitio⸗ dare. ſc iteru cnlpa eſt imminente tatione maneant penitentes. Irẽ na ſdes. ꝙ aut poſſet nn
4 j. c. pꝛor.ſi vero pꝛiuatus huiuſmodi neceſſitate res maxime in concilio leonis pape.iij. fſiplũ ↄuenire:ad bocẽ ſſn
recemimt Pecſmmn vabeng deſolate eccleſie captiuis ſuis: pꝛe· Res eccleſie epicopus vſurpaf̃ vl ar. . vultcrge rcſ. ct
repeteret ſine diſtinctione ſʒ vonerer in eoꝝ nepre ce nsi glienare nnn arefusablliter af Lint. uiccer. nn
quoſdã.⁊ bic redeptus ope ne vero penitentia huiuſinõt Snemus Zirr abilit neere.⸗ ſſin
ras pꝛeſtabit eccleſie px qunn innaſoꝛibus atqʒ pꝛedonibus qui 4½ rmamus:vt nullus epiſco / §. —— ſit
quenmiumſinon poſſit ſol vaſa ſacra 2 reliqua dinino cnltuni poꝛum vel ſacerdotum rem tituli: racelſen ad penu⸗ nn
uere. C. ve cap. l ij. 2 vl. Rtẽ decdicata pollutis manibus arriyn ſui vſurpare ꝛeſumat:ſed nequeſa/ pot agef aabuc ale dul
nunquid boc Ree uoliber erint a quaſi pꝛophana contraciãt lariuʒ a chꝛi ianis ſanctis locis ob näte:ge pena vni n i
capto GD i ang ſitindicẽda:nicolaus papa diffinit latnʒ canſa amicitie vel timoꝛis aut liberat ali: vt..e. cux
Macan lxxxvi.di. non ſais ſcribens frontano archiepiſcopoe munerig pertentet auferre: ne eccle veuotiſtima ſiagitad .
rriij 'vec ..creos, eriiſ. burdegalenn. fia del 34 — egarnt nad ſmereenenot 8
vj.ſi res.argu.S.j.q.j.iu nuaſoꝛibus rerum eccleſiarũ que qui facere pꝛe umpfſern epicopus querit ſi . ilt
demus⸗ tñ der demt tig ſit TS 2a. 4 vyel ſacerdos canonicaʒ ſine onbio taé ſuumnsapoſniſ. *ã
pecuniam pꝛo redemptione O viro nefando burgãädo no ſubeat vltionem:aquod eccleſie in re necyb,3 alienäts. hena
alicuius bene eaz repetit. vt mine qni rabie infana com iuſte oblatum eſt:reddere compel tienẽ öqequ nen
1 180 Kndeo ꝙ nõ qꝛq
de ca is porins Motus diabolicis irretire laqueis. latur ita Vt deinceps nullas vires froͤte pot petere ceſſio u
e lents ſihaingt. non dubitanit: atqʒ gentilium mo/ pꝛo bis ad litigandmm vel Baa nẽ qui er cõtumacis
ſubueniat ii efneis lxxrxvj. Teper abꝛupta ſtinera ⁊ compita in, dqum babere poſſtt. Itez ex biſto ſus cõdẽnat: vt fl de
4

xij

admi. tu.ſi plures.:.fl de tu. e. ra. dil.l. .§. nunc tractemus.
n.¶KEitigadi ar.eſt hic ꝙ qui male alienauit rẽ eccie ñ põt ea repetere.
a Viſquis. cognatis niſi victum ⁊ veſtitum:vt. lxxx vj. diſt.nõ ſa⸗
0 tis ⁊. xvj.q.j.R cupis.in f.. M;
b¶ Acolono. lic.n. colonus tradat alij:poſſeſfonẽ nõ iõ perdit ecclłis

poſſeſſionez. C. de ac
qui.poſ.l. vlt.
c ¶¶ Abiciatur. mitius
cũ.eo agitur.ſ.e.ſigꝗs
Aallbete. v. ſi epi⸗
copus.
AOn liceat pape
hic ſymmachul
papa ſuceſſoꝛilluo le⸗
gez ĩponit vi lperatoꝛ
ſuo.j.xvj.q.j.qꝛ iuxta
i qualiter hoc potuit
cum nullus moꝛaliũ
papã poſſit iudicare:
er de elec. innotuit.ᷣxl.
di. ſi papa.nec inferi⸗
oꝛ ſuperioꝛem.xxj.di.

inferioꝛ.ſed certe licet
ſit ſolutus legibus:tñ
ßm leges viuere dz. ff.

de legi.pꝛinceps.
e¶ Quibullibet. vꝛ.

ergo qᷓ; ad banc accu
ſationẽ quilibʒ admit
tatur ex de re.eccle.nð
alie.ſiquis.⁊ in aut᷑ᷣ.ðᷣ
nõ alienã.aut prrma

tã in fi. colla.iij.?⁊ nõ.
xvj.q.vij.fllijs.⁊.q.j.
conſtitutũ.

¶Cum fructibus.

hic aduerte ꝙ fructus

poſſunt peti ſciẽdũ eſt

qð fi agit᷑ per interdi⸗
ctũ aliqð ad petẽdũ rẽ
cũ fructibus tuncre⸗
ſtituent᷑ oẽs fructus p
cepti a tꝑe eo quo eſt

ꝓpoſitũ interdictũ ni

ſi in iterdicto vñ vi in
quo veniunt fructus
oẽs pꝑcepti a tpe deie⸗
ctiõis.vt. ff. ð interdic.
l. interdictis.fl.de di.
ar.l. j.F. ex die. ſi ãt agi
tur rei vẽ. aut poſſeſ⸗
ſoꝛ fuerit bõe fidei:aut

male. ſi bone reſtituet

oẽs fructus pceptos
a tpe lit.contel.vel qui
culpa ſua nõ ſunt pꝑce
pti. añ lit. cotel. ꝑce⸗
ptos nõ tenetur reſti⸗
tuere ſed tãtũ extãtes
vt. C. de rei vẽ. certũ ẽ.
inſti.de ofiudi.S.poſt
inchoatãſi fuerit poſ
ſeſſoꝛ maleſidei.tã per/
ceptos q; quos quis
percipere potuit tenet᷑
reſtituere vt ex de re⸗
ſti. ſpoli. grauis..ff. ð
rei ven. ſi nauis.S.ge
neralit.⁊. C. de rei vẽ.
certũ eſt.ſi vero male
fidei poſſeſſoꝛ titulum
habuit tnn renſea
cipiendis ꝑpꝑ tituluʒ:
1.C. de rei vẽ.fundũ
niſi ita ſit qð ille titulꝰ
habeatur pꝛo nõ titu
lo.vt cuʒ quis emit õ.
interdicta legis.vt. C.
de agricol.⁊ cen.quẽ
admodũ.li.xj.⁊ alios

caſus habes notatos.

; me.ca. ſed ⁊ partus.

ria:enſebij epiſcopi ceſarien.c.xij.
Epiſcopo vel abbatires eccłie alie
nare non licet.

61 AWais epiſpopꝰ vel abbas

de ſallarijs epiſcopi vel mo⸗
naſterij rraſferre quicquã in pꝛinci
pum manns vel etiã alij ꝑſone con
lerre voluerit:irritũ ſit quod datuʒ
eſſe ↄſtiterit ſʒ canonẽ ſanctoꝝ apo
ſtoloꝝꝗ dicit oium eccleſiaſticarũ
rerũ epiſcopus babeat ſollicitudi⸗
nẽ ⁊ diſpenſet eas tanqʒ deo cõtem
planie non liceat aũt ei fraudareꝗc
quã exillis vel cognatis* pꝛopꝛijs
dare que dei ſunt.q; ſi pauperes ſn
erint vt panperibus largiatur: ſed
non ſub hoꝛum occaſione que ſunt

eccleſie defrandeniur ꝙ ſi callidi⸗

tate vſus excuſationem actende
rit epiſcopus dãnum facere ⁊ nibil
ad pꝛoſectum agrum vel locnʒ exi⸗
ſtere:nec pꝛincipibus tribuat᷑ ager
vel locus.ſed clericis vel agriculto
ribus.qð ſi calliditate vſus fnerit:
pꝛinceps ⁊ vel a colono vel a clex
ro agrum emerit:ſit irrita venditio
⁊ reſtituatur epiſcopo vel monaſte

rio:epiſcopus vel abbas hoc facip
ens abijciatur tanquam qui diſper
ſit que non collegit. Iez ſymma

chus papa.

£

Piꝛedia eccleſie non liceat pape a!

lenare.

On liceat pape pꝛedium ec⸗

cleſie alienare aliquo mõ pꝛo

aliqua neceſſitate:nec in vſufructu

rura dare:niſi tamũmodo domos
que in quibuſlibet vꝛbibus nõ mo
dica impenſa ſuſtentantur qua le
ge omnes cuſtodes aſtringatur vt

donator aſſenſatoꝛ venditoꝛ bono

rem perdat:⁊ qui ſubſcripſerit ana⸗/
thema ſit cum eo qui dedit vel qui
recepit:niſi reſtituatur liceat etiam
quibuſlibet eccleſiaſticis perſonis
contradicere⁊ cum fructibus:: alie

nata repoſcere:quod non ſolumnA

modo in apoſtolica conſernanduzʒ
eſt eccleſia.verum etiam vninerſi⸗
eccleſijs per pꝛouincias qnideʒ di/
citur id cõnenere. Item.
Qui res eccleſiaſticas vẽdit:ad al
tare non audeat accedere.
digne ad altare domini ꝓ
perare permittitur qui res ec⸗

cleſiaſticas audet inuandete aut in

inſte poſſidere aut iniqua veliniu/
ſta defenſione in eis perdurare:de
quibus debet eſſe tanta pꝛoniſio:
vt vindictã admonitio pꝛecedat:⁊
res vſurpatas iniuſte qui abſtulit
aut iniuſte ablatas qui retinet equi
tate patrocinante legibus reſtitu⸗
at. qð ſi neglexerit:⁊ neceſſitas cõ⸗
pulerit.demum pꝛedoneʒ ſacerdo
talis diſtrictio maturata percellat
valde.n.iniquum ⁊ ingẽs ſacrilegi

clxiiij

g Nckgne ad altare. quia nec oblatio eius recipit᷑ vt. e. de viro.⁊ etiam a

ſacramentis eccleſie ſuſpenſus eſt vt.x vij.q.iiij.quiſquis.

b¶Admonitio.ar.qð admonitio ſemper pꝛecedet vindictã:vt hic.⁊.ij.q.vij.

accuſatio., c.ſe. xj.q·j.pctimus.ſed verum eſt cum agitur ad penam excom⸗
municationis:quia nemo excicãdus eſt niſi pꝛecedat admõòitio trina:vt.xvj.

nʒ ẽ:vtquecũqʒ vł ꝓ remedio pec
catoꝛũ vcl p⸗ ſalute ac requie ani
marũ ſuarů vnuſquiſqʒ venerabili
eccleſie cõtulerit aut certe relique⸗
it:ab his quibus marime ſeruari
cõuenit.i.chꝛiſtianis ⁊ deũ:timenti
bus hominibus:in aliund tranſferri
vel conuerti permittit.pꝛopterea
qui hec non pꝛouiderit ⁊ aliter quã
criptum eſt pꝛedia eccleſie tradita

petierit vel acceperit: aut poſſide/

rit niſi ſe cito coꝛrexerit:quo iratus
deus aias percutit anathemate fe/
riatur.ſitqʒ accipienti vel donanti
vel poſſidẽti anathema⁊ inſtitute
pene contuberniũ aſſiduum:nec ali
quo ſe ante tribunal chꝛiſti obſtacu

lo mumat qui religioſis aliabugad,
4

ſubſtantiã pauperũ derelicta tra
fas ſine li pietatis cõſideratione

diſpgit. Aẽ nicolans papa ado )

ni viennenſi archiepiſcopo.

Excõmunicentur ꝗ pꝛincipũ aucto
ritate res inuadunt ecclefſe.
0 Erebns que ſemel deo cõtri⸗
bnte atqʒ dicate ſunt:⁊ poſtea
ſub occaſione ↄceſſionis pꝛincipuzʒ
a ꝗbuſdã innaduntur atqʒ diripiun
tur:ſancimus vt pꝛins cõſulatis pᷣn
cipẽ ad reſecandã tam pꝛeſumpti⸗
nã ſactionẽ ⁊ cognoſcendũ vtrũ ili

lins ſit ↄceſſio an inuaſoꝛis pꝛeſum

ptio.qꝙ ſi pꝛincipis inoꝛdinata ſueʒ
rit largitio:⁊ ipie pnceps ſit ꝓ emẽ/
datione redarguendus:ſi autem in
naſoꝛis declaratur pꝛeſumptio vſ⸗
qʒ ad emendationẽ excõmunicati
onis ſit vindicta coercẽdus. Itẽ
gelaſius iuſtiniano archidiacono
⁊ fanſto defenſoꝛi.
Be rebus eccleſie non eſt aliquid

aglienanqum.

Obis. n. 1 fame veſtre cõlu⸗
lendũ diximꝰ:vt acls
ſtri loco vobiſcũ ab eodẽ aliꝗs ſub
rogetur:ꝗ eins noie pariter vniner

ſał diſponat q̃tenꝰ oia pꝛedia ad ve

ſtrũ reuocetis ſtudiũ:nec ꝗcqʒ cle/
rico ꝓ poꝛtione ſua aliquod ſolum
eccleſie putetis eſſe deputandũ:ne
3 iniuriã ⁊ negligentiã minuatur:
ed oẽm penſionis ſumma ex oĩbꝰ
pꝛedijs ruſticis vꝛbaniſqʒ collectaʒ
ad antiſtitẽ deferatis.ex qua tñ col
lectione habeat rõ ꝗd ad cãs vel
expenſas accedentiũ neceſſitatum
opus eſſe ꝑſpicitur:vt de medio ſe.
queſtret᷑:⁊ quattuoꝛ poꝛtiones vi⸗/
delicet vel de fideliũ oblatione vł
de hac fiant modis oĩbus penſiõe
ita vt vnam ſibi tollat antiſtes:aliã
clericis pꝛo ſuo indicio ⁊ electione
diſpartiat:tertiã pauperibꝰ ſub om
ni ↄſcientia faciat erogari.fabꝛicis

vero quartam que cõpetit ad oꝛdi

nationẽ pdntiſicis erogatione via
decernimus eſſe penſandaʒ.ſi quid

q.vij.oẽs decima.⁊.xvij.q.
iiij.de pꝛeſ byteroꝛũ.⁊ ex.de
ſen.ex.ſacro. Itein ⁊ in illis
criminibus pꝛecedet admo⸗
nitio vbi ad bꝛachiũ ſecula⸗
re eſt recurrendũ.vt.i.q.vij.
pʒ.itẽ vbicũqʒ nõ agit᷑ ad de
poſitionẽ ⁊ generalit᷑ vbicũ
qʒ agit᷑ ad denunciationez:

vt e de fimo. ʒ heli.ſed vbi

cũqʒ agit᷑ ad depoſitionẽ nõ
pᷣcedet admonitio:exr ð accu.
qualiter. ad quid eniʒ admo
neret᷑.nunc cũ ſufficit ad de
poſitionẽ qð hõ ſemel veli⸗
querit.xxv.di.pmũ.nõ ob.
er de accu.ſigꝗs.quia loquit
lbi in denũciatione.itẽ ñ ob.
ij.q.vij.ſRquis erga.quia lo
quit᷑ ibi de aliis:cauſis que
nõ inducunt depoſitionem

„„2

vt.v.q.iiij. in loco.

ſ Maturata.i.mature pꝛo
t j

ata. j.x vj.q.j.in canonibus

kꝓ C. Et inſtitute.i. deſtinate s

talibus.

1–– Erebus. vt pꝛus en

hic arg.qð auctoꝛitas
maioꝛis excuſat.xx viij.di.di
aconi.⁊.lxiij.di.ſalonitane.
ſed nõ eſt hoc verũ.vt.s.eo.
quicũq; ⁊ lʒ hic dicat᷑ qð pꝛi
ceps ſit redarguẽdus bene
tamẽ põt exeòmunicari.xj.
q.iij. ſi aũt nouis. Sed qliter
agi põt cõtra illũ qui recipit
poſſeſſionẽ vel a pꝛĩcipe vel
ab alio.cũ ſcriptũ ſit in lege
nõ videoꝛ vi poſſidere ſi re⸗
cipio.poſſeſſionẽ ab illo quẽ
ſcio eſſe in poſſeffione.ff. vti.
poſſi. duo.S. nõ videoꝛ.
ar. e de reſti.ſpoli. cum ad
ſedeʒ ſed hec qõ hodie exſu
flata eſt per id qð eſt hodie
extra de r eſtitu. ſpolia ſepe
contingit.

m BDbis eps iſte remo

ttuus fuii ab admini⸗
ſtratioue tẽpoꝛaliuʒ ſed non
ſpiritualium.

n ¶ Ab eodem. iſto. enim re⸗

moto ab adminiſiratione re
ſeruat᷑ vt ipſius auctoꝛitate
admiſtratoꝛes eligantur.

0 Auid ad cauſas. I. vt

expẽſe pꝛius deducant᷑ que
facte ſunt in collegẽdis fru
cibus quod ins dedictiõis
nullus caſus põt in hsalte
ff. fami.her. fundus. ff. ö. pe.
here.ſi domino.S.fructus.
in decimis ſecus. vt e ð de.
ci. cuʒ hboẽs.ſed cum diſtin⸗
ctione quam bẽs extra de
deci.paſtoꝛalis.

p Woꝛiöes. arg ; pꝛedia

ecclentarũ nõ debent diuidi
per pᷣbẽdas:vt nõ.õ.q. ꝓxi.
c. vlt. hoc nõ eſt verum. hic
aũt ꝓhibẽtur diuidi.iõ quia
clerici fuerũt ſuſpecti.ſʒ vbi
nõ ſunt ſuſpecti bñ diuidẽ⸗
tur vi melioꝛentur per eos
poſſeſſiones.vt.j.e.ſepe fit.
Nã diligentius tractantur

res pꝛo pꝛie iᷓ; cões:vt.xlvij.

di. 5. neceſſe eſt 7. C. quan⸗

do ⁊ quibus quarta pars ðᷣ

l. vlti. li. x.

8◻Ut ſi maioꝛ. optimum

arg.S pꝛelatos eccleſiarum.
vt nõ poſſint alegare ſterili⸗
tatẽ tempoꝛis vel in curſum
boſtiũ.Ri pꝛecedentibus an⸗
nis fuerunt vberes anni ſi⸗
cut nec colonus.ſi.ff loca ex
conducto.S.ſi vno.huic Zꝛi
um ſignatur.x.q.iij.vnio.ſʒ
ibi ſoluitnrr.

bVisꝛ humanis.inci⸗
uili.i impia.

qð dicitis. S. j.q.j.ſiquis a ſi
moniacis.⁊ xxx vj.q.ij.null⸗
3.di.xx.ſi decreta.S.lxxxvij.
di. c. vlt. ?. xvij.q.ij.c.vlt.au/
diretur tamẽ iſte ſi vellet ꝓ
bare ſe ignoraſſe.lxxxij.diſt.
ꝓpoſuiſti.in fi. ⁊.j.q.j.ſiquis
ſa fimoniacis.⁊ extra de elec.

innotuit.in ſi.ſed qualiter ꝓ

babi ſe ignoꝛaſſe. Reſpon⸗
deo pꝛobabit qð fuit in alia
pꝛouincia vt er᷑ de teſti.ex te

noꝛe. . C. ð Zhẽ.ſtipu. opti

mam.vel etiã pꝛopꝛio iura⸗
mẽto.vt.xxxiii.q.ij.in.lectũ.
Nlterane.reuocẽtur
. C. ſi tu.vel.cu.inter.
l. vlt.
Emptoꝛibus S. x.q ij.

cius poectũ.in fine.S.q

vero res.ſed cõtra.x vj.q.iiij.
vniuerſas.C.de euic.ſi fun

dus. Solu. hoc.c.loquit᷑ de

poſſeſſoꝛe boneſidei.contra⸗
ria de poſſeſſoꝛe maleſidei.
ſed ad hec ob ijcitur. maleſi

dei dicitur qui contra leguʒ

interdicta mercatur.C. de a
gri. ⁊ cen. quemadmodum
lib.xj. RKeſpondeo quantuʒ
ad hoc ẽ maleſidei poſſeſſoꝛ
quia non vſucapit ſed quã⸗
tũ ad hoc eſt boneſidei poſ⸗
ſeſſoꝛ qd habet recurſum

ſuũ venditoꝛem.
ſᷣ ¶ Locũ.ar.qð ſᷣm pꝛioꝛeʒ

locum ⁊ maius meritum cõ
ſerende ſunt dignitates:vt
J.c. ꝓxi.⁊.S.diſt.j.ius milita
re.⁊.j.q.ij.clexici:⁊.lxx v.di.
e.it.vt ille gradus ceteros

antecedat quẽ ſtipendia lon

gioꝛa ⁊ laboꝛ pꝛolixioꝛ fece⸗
runt anteire:vt.C. De offl.
ma.offi.l.nemo.lxj. di.c. j..
c.miramur⁊ ſtipendioꝛum
ratio habẽda eſt:vt.ff. de re
mili.l.non oẽs in pꝛin.ar. .
xvj.q.vij.oẽs decime ⁊.c.j.
in ſi.⁊ eẽ de cõſti. cũ oẽs.

Cau.

foꝛte ſub annua remanebit expẽſa
electio idoneo ab vtraqʒ parte cu

ſtode tradat᷑ enthecis:vt ſi maioꝛ

emerſerit fabꝛica ſit ſubſidio quod
ex dinerſi tꝑis diligẽtia potuerit cu
ſtodiri aut cerre emat᷑ poſſeſſio q̃
vtilitates reſpiciat cöes. Idem
maioꝛico ſereno ⁊ ioâni epiſcopis.

Oinini muneris participatione pu

cleſiaſtice puilegia calcat.
8 bamamts legibnoin cin
hili dãnatione calcatis:⁊ reue
rentia religionis abiecta vel eccle/
ſiaſtica pᷣuilegia calare ↄtẽdunt:⁊
vibilibet in pauperũ ꝓſilire diſpen
diũ:nec huius ſaltẽ cõmoniti cõui⸗
ctiqʒ neqtiã ſopire ↄſentiunt:atqʒ
illata ſacris rebus detrimenta re⸗
ſartire merito diuini muneris ptiei

patione ſunt pᷣunandi:⁊ hniuſmodi

pceptione careant:quod ſacrilegis
auſibus habuere deſpectui celeſti⸗
nus vero pꝛeſbyrer fratris ⁊ coepi
ſcopi nr̃i ſereni ꝗ otra põtificale iunꝝ
diciũ otraqʒ apoſtolice ſedis man
datũ ꝓꝛũpens ſupꝛadictis cõioneʒ
ſacra miniſtrare pꝛeſumpſit cuʒ nõ
potuerit ignoꝛare ſnĩaʒ ꝓpꝛij ſacer⸗
dotis ab officio ꝓtinus eccleſiaſti⸗
co repellat᷑:vt nullus eccleſie mini
ſtroꝝotra põtiſicalia iſtituta venire
cõtendat. Idem eiſdem.

L eeggem.
Alterane: cccleſte actus vel
patrimoniũ quod hactenꝰcõ
perimus deſtitutũ ⁊ poſt danatõeʒ
euchariſti quo fnerat depꝛanãte di
ſperſuz cure veſtre decrenimus eẽ
delegandũ:vt diligẽtia qua vosꝓ
vtilitatibus eccleſie eſtimamus eẽ
vigilantes.pꝛedia culture reſtitua
tis antiqʒ:⁊ reuocetis ſi qua ſuntv
dita aut donata macipia. poſſeſſio
nes etiã quas ab eumancio ⁊ opili/
one epiſcopis vel ceteris quonis in

re videritis teneri:qꝛ ↄtra cõſtituta

ſynodi ab epiſcopis pꝛedia alienari
nullo potnerunt cõmẽto:nibilomi

nus renocent.ſit emptoꝛibꝰ ad en,z

recurſus ꝗ pꝛeſumpñ aliꝗd de ec⸗
cleſie rebus de illicita venditione
diſtrabere:ita yt penſiones ännas
ad põtiſicẽ deſeratis cni Eauilegi⸗
ſua integra ↄaẽit oĩ rõne leruari:vt
eiꝰdiſpẽſatiõe poꝛtões ꝓueniãt cõ⸗
ſuere:itavt poꝛtionẽ quartã que ad
eos pertinet ſua pontiſex oꝛdinatõe
diſtribnat ꝓut cuiuſqʒ locũ meritũ
qʒ cognoſcit pꝑiter ẽt ex ſideliũ obla
tõe faciendũ eſt vt clericiſquartam

partẽ eroget pꝛo ↄſideratoe ſue ele

ctõis antiſties.ſabꝛicarnʒ ẽt poꝛtio
epᷣoſciente ⁊ diſponẽte veſtra ero⸗
gatõe pendat:quatenus nibil peni
tus in detrimentũ alicuius rei pati⸗
amini generari. Idez clero ⁊ oꝛ
dini ⁊ plebi bꝛunduñj.

Reddunum ⁊ oblationuʒ due poꝛ

tioneg clericis committantur
Gne o vobis quez petiſtis
miiſtite fratre iꝗ ⁊ coepo meo

ſuliano: neceſſariũ ſnit eodẽ ad ec⸗

cleſã ſnã mox remiſſo ad vos nr̃a
ſcripta pariter deſtinari.gbns agno

ſceritis eidẽ fuiſſe pꝛeceptũ nevnqʒ

oꝛdinatões pſumat illicitas. a ifra.

redditus ⁊ oblatiões fideliũ in q̃ttu
oꝛ ꝑtes diuidat quarũ vnã epus ſi⸗
biipſi retineat:alteram clericis pꝛo
officioꝝ ſuoꝝ ſedulitate diſtribuat

fabꝛicis tertiã:quartã pauperibus
⁊ peregrinis hẽat fideliter erogan /
daʒ:quarũ rönem diuino eſt reddi

turus examini. Jdem.
Hhe oblatõibus fidelium quot poꝛ
tiões fiant.⁊ que cuigs pꝛoneniꝗr.
Q Aattnoꝛ aũt tã de redditu q̃ʒ
de oblatõe ſideliũ pꝛont cuini
libet eccleſie facultas admittit.ſic
dudũ rõnabiliter eſt decretũ ↄnẽit
fieri poꝛtiones:quarum vna ſit põ
tiſicis.altera clericoꝝ:tertia paupe
rũ:quarta eſt fabꝛicis applienda:ð
quibus ſicutſecerdotis intereritin
tegrã miniſtris eccleſe memoꝛatã
diſpendere quantitatẽ:ſic clericus
vltra delegatã ſibi ſũmã nibil inſo/
lerter nouerit expectãdum:ea ve⸗
eg gac eccleſiaſticis reſtaurandis
ediſicijs attributa ſunt huic operi
veraciter pꝛerogata ocox docearł
inſtauratio ſanctoꝝ manifeſta quia
nefas eſt ſi ſacris edibaꝝs deſtitutis
in lucrũ ſuũ pꝛeſul impendia bis ſa
cris edibus deputata ↄuertat.ipſã
nihilominus aſcripta pauperibus
pouionẽ quãqʒ dininis rõnibns ſe

diſpenſaſſe mõſtraturns eẽ videat᷑

tñ iuxia hoc quod ſcriptũ eſt:vt vi⸗
deant opera veſtra bona⁊ glo.reſi
cere pꝛein veſtruʒ q in celis eſt:oʒ
etia pñti teſtiſicatione pꝛechcari cõ
mendari ⁊ bone fame pꝛeconijs nõ
taceri:quapꝑꝑ nec clericoꝛuʒ quiſpi
am ⁊cc. Itez ſimplicius papa flo
rentino ⁊ equitio epiſcopis.
BSe redditibns oblationũ areddi/
tuũ eccleſie.iiij.poꝛnones pꝛeſbyte
ro diſpenſande credantur.
reddinbuns eccleſie vel ob/
latione ſideliũ ſola epiſcopis
ex his vna poꝛtioremittat:dne eci
cleſiaſticis fabꝛicis ⁊ erogatiõi pau

☛

perũ ꝓfuture a pꝛe ſbytero ſub pen

cnlo ſui oꝛdinis miniſtrenf. vltima
clericis ꝓ ſinguloꝝ meritis diuida
tur:⁊ infra cui.i.gaundentio epiſco/
po ſpaliter hoc pꝛecipimus vt tres
illas poniones quas triennio ſibi
tantum dẽ vendicaſſe reſtunat.
Item grego.maximiano epiſco
po ſyracuſano.
M e redditibꝰ eccleſie etiã noniter

queſuis quarta ps clericis erogef.

gnonimuns de redditibꝰ ec
cleſie noniter acquiſitis ad ca
nonica diſpoſitionẽ quartarũ mini
me ꝓuenire ſʒ epiſcopos locoꝝ di⸗
ſtribunere timmò quartà antiquoꝝ

reddituũ nũc vero queſita ſuis vñ

bus retin ere.quã rẽ pꝛanam inbin
troductamqʒ aſuetudinẽ fraterni⸗
tas tua viuaciter emẽdare feſtinet
vt ſine de pꝛeteritisredditibns ſine
de his que obuenirei vel obueniẽ⸗
tibus quarte ſᷣm diſtributioneʒ ca
nonica diſpeſentur.incongruũ nã⸗
q; eſt vnam eandẽqʒ eccleſie ſub/

e Onceſſo ſeduli
tate. ar. 3 cleri⸗
cos exiſtentes in ſcho
lis vt nõ debeant per
cipere ecdleſiaſtica ſti⸗
pendia vt. xvj.q.j. ge
neraliter. ⁊. ſ.e. charits
tem. ar. . xxxij. diſtin.
ſiqui vero.

ceat. argu. per
vnũ factum pꝛobari

aliud ⁊ cauſam pꝛoba
ri per effectum:qꝛ per
reparationem fabꝛica
ruʒ pꝛobatur ꝙ bene
ſit expenſa quarta fa
bꝛice: ſic.xviij. di. per
uenit. ſic. C. de admi.
tu. l. lex que in ſi. Neʒ
ex oibus his capiuliſ
collige laicos no eſſe
còpellendos ad repa⸗
rationem fabꝛice :ſed
tantum clericos x.q.
ſ. decernimns.
i ¶Leſtiſicatione.ar.
ꝙ res ſemper lunt ge
rende in illorũ pꝛeſen
tia quoꝛũ intereſt:vt.
viij.q.ſ. lieect.
O redditibꝰtmiẽ
mioo licet iſte epi
ſcopus per trienniuʒ;
poſſederit ĩ eccie mo
biles:nõ tamen vſuca
piebat eas:q; furtum
commiſit in eis vt.x.
ꝗij.c. ll..
I. Dgnonimus.
Lobuenire ar. 5.
ff. de iure. do. cum in
fundo.S.ſifundus.ſi
ff.de pac. dot. inter ſo

ee/*

P

ntere
fenſ
ertaq
radi
tpoſe⸗
unt

xij clxv
R a CBuplici. nota duplicitatem a canõe repꝛobari. xvj. q. vijin nona. Jaconi.fecerint.eſtimatione ſeruoꝛum redadita de pꝛopꝛio.alioquin re
ſd xviij.q.ij. in nullo.ſic.f. de vſuca. eum qui edes item ar.qð idem iuris uocaretur. vt. ſ. e. ⁊ ſi illi.nini ſint bene meriti.vt.j.eo.ſi quos de ſeruis.
R eſt in veteribus e in nouis: extra de cen. olim. 2.c.cũ in eccleſtjs. argun. Leſt in hoc dura condictio libertoꝛum eccleſie qd pꝛopter operas nõ pꝛeſtitas
e e 3 de deci.tua. na licet veteres decime ſint coõceſſe laico.ñ iõ noue vt ibi reuocantur in ſeruitutem.aliud in liberto pꝛiuati.vt. C. de li. ca. ſolo obſeqnij
ie dictiur: qnq; tamen eadem res duplici iure cenſetur: ex de reli.do.quis item aliud ſpeciale ꝙ nlij itox libertoꝛuʒ ſunt obnoxij:ecdeſie.j.e.de libertis

hnnng ⁊.fl. de pecul. hic queri ſecus in alijs.vt.C.ð liber.
ttudd tut.S.j.vbi habes qð — ⁊ eoꝛuum li.l.i.⁊.ij. iteʒ aliud
R pecunia qudoq du ſtantiam duplici* quodãmodo in potes non habnerit: alium quam ppeciaie as libent tenentur.
plici iure cenſetur. ſed re cenſeri. Idem auguſtino epij) eccleſiam non reliquat beredem:ſi ſeruire eccleſe nulla eis te
D iſti ſunt caſus ſpeci⸗ ſcopo angloꝛum. quid de eccleſia non in eccleſie cau lannpaſi le vſed, 4
drd D ie. * Se ſuigencio eccleſie quattnoꝛ de ſa nr neceſſitate relumplerſe: g ur v o Ne ne 5 n
RM ſen. ent fieri poꝛtiones. . diſtraxit aut donauit irriium babe Ilbentius. .
. Rnm — geſt⸗ mogolice ſedis oꝛ nnrgen ea io⸗ bʒ e Honis a mne Alind iipte; rem reſti
wunn onem er de teſta re⸗ cdhinato epiſcopo pᷣceptatra reliquit: ab heredibus eius indẽni/ tuet.ꝛ aliud tantum de ſuo:
lrher uiaſti. dere vt ð omni ſtipendio quod ac tatibus eccleſie conſulatur. Ieʒ (ſc lxxrir. di. decenter æ. x. q.
nenn 4 CTituloꝛnz.i. eccle cidit. iiij. debeant nieri poꝛtiones: exeodem bor ius ver. qui vero res.
ifin aruz ad quas intiuu vna videlʒ epiſcopo ⁊ familie eius. Oui clero ↄſtitnti ſunt de rebus ec n ρat. negociag,
N 3 . eE e de
niec lati ſun. pꝛopter hoſpetalitatem atqʒ ſuſce/ cleſie nibil alienare pꝛeſumant. 0 Q auid rendien 5
tnkt e Zmimus m⸗ Paoengz alia eleroretti vero O con. vel Hreſbter in pa! nanl n endenranan 5
lltec 2 de⸗ peribꝰ:quarta eccleſijs repar. rrochia conſtituti de rebus ec ee
is anenenn. Item crconciliorolerano. cleſie ſibi crecktuts niil andeant cco noharen ven vendarc D
ſmnte — a i De eodem: mutare vendere vel donare:qꝛ reß nem ex empto. vi. . c. vualte
nen ilen Ancimns omnibus epiſco eccleſie ſacrate deo eſſe noſcuntur: rane in ant ve no alle. anp
ni impendiret dicere ve pis curam laicoꝛum eis inſta ſimiliter ⁊ ſacerdotes nihil de rebꝰ mu.S.quia vero leonis col.
Tiien ritatem. vrextra dete re: vt ſi quos in ſide chꝛiſti nuene- eccleſie ſibi cõmiſſe: vt ſuperius cõ ij. Sed non ne venditoꝛ põt
winnt Rti co. pernent. rint. nimio affectu diligant: ⁊ inip pꝛebenſum eſt alienare pꝛeſumant vetere pꝛecium re nundum
Kilti 8Huppꝛimer̃ quia conſirmamus vt ſi aliqua ab ipns qnod ſi fecerint conuicti in conſilio enicta duia vendliter n5 14
iint men ſaig inenret, acci lat dona:ſtatiʒ in quattnoꝛdi ⁊ honoꝛe depoſiti de ſuo ꝓpꝛio ali entrem Buhme worn gon
Fe hll is. qui nidat partes: ita vtpuma pars ſm uc“ tm̃ reſtituant quantum niſ ſue enim tenerur rem eins lace
Mue b eααεnid- ar. 6 apoſtolorum pꝛecepta tituloꝛum trit pꝛeſumpfſiſſe.libertos etiò quos · re. vt ff de ac. empti.ſeruns
niutn eecleſia vweſt perae necnon cinnreroaun reſtemaridi — eligeanes de cſe, quem S.ſi ſciens. ſed hic Z
Iuon ee brus diligenter attribnatur ſecunda achꝛiſti ſibi cõmiſſa facere volũt ccus eſtnullus.
tereſſte qd.eſt extra. . . . eſt nullus
urſn tom ſen illucnon. en clericis: tertia cunctis panperibus actus- eccleſie ꝓſeg iubemns quod Lienationes. hoc ad
An extra.quia inrumen dartg vero luenis. lem ex ſitaoerecorepſerintiplacun. eos ad s . anonleeeletts ſee
* io tradito poſſeſſonis concllio agathenii. pꝛopꝛium reueruiſernitium. as: quia
R’ X poſſeſſio madi vilee Smnes peetbyteri per iuſſionem RNtem eex eodem. da neaetnn enmn (onſänn
iene a:v Cide vonali. cpilſcopi res eccleſie diſpenſiare ſu SBe poſſeſſiõe eccleſiaſtici iuris ꝗc enareſe Merantesrna de
calunaune dcan ainus g, epſteopt om, Netcerarmtvaeenh n Sewcecrn⸗
ſit Aaum momn poſſet 8 neaiubent vr ciuntatenſes h⸗ (] Licquid parochiarum pꝛeſ, ve rebus comn gui lub
t inſtinere beredez: v. ne dioceſani pꝛeſoyteri vel cleriic eopyter de eccleſiaſtici iuriꝭ poſ tu.vel cu.l.quicũq; ar. ↄtra
nſiice 3.e.ſint manikeſte. ſalno iure eccleſie res eccleſie ſient leſſione diſtraxerit:inane habeatur ſ..de conſec. di.i.dixit. . .
t Ab beredibꝰ. bie permiſerint epiſcopi teneant. vide z vacuum vendicatione cõparan ſ.ũ da fimoniadis. ij vij.
duo contraria dici vi re autem aut donare penius non tis a actione vendentis. Itez vꝛ ti ben. Iuo ibe
dentur.ꝙ eccleſi¶s de pꝛeſumant:quod ſi ſecerint:⁊ ſaca banuspappe. A e anb eni non
dereſf ——— vencheno non valebien de lacuita⸗ Aienanönes facte ab inirmus 2 daltaunn nnenm edne
* qo ecceng vott tipns ſi quas habent pꝛopꝛias in inationes ſine conſenſu clericoꝛũ mr in facerdotem. ſed tñ di
wnuettirlil etn nem eccleſiam reddant: 2 comuni trite ſunt. H ran P ei man pomk ab
nauit dekunctus⸗nas? Ohne pꝛiuentur. Item ex eodeʒ cõ HzZnationetrnli per in epiſcopo.lxix.di.qm videmꝰ
ſtecdleſia eſt beres de Cilio. . 1. unonem En nonier ele vnge abhas ſine benediat⸗
functi:etiam ſfi deuun e clericis qni documenta eccle/ ctoꝛuz ſub epiſcopi nomine aut ab/ one poteſt monachos bene
etus aliquid indebite ſie ſuppꝛimunt: ant aduerſariſs im batis qui m eccleſieſue vſum con iegerrm de ſup neg. pꝛe
alienauit: illud nõ vos pendant. ſecrandus eſt. alienationes dico ealnaniones bocnon
ꝛeſt teuocare ecclemng. . J qnis de ckericis documenꝰ qnuocunqʒ modo factas: necnon voeſt facere ſine conſenſin
Cins&nne noõ ta'quibꝰeccleſie poſſeſſio fir,/ et oꝛdinationes perſonarum ab lapituli fui.vt.xriiſ die vi
i ai eoE veret e. Matut: an: ſuppnmere ant negare eiſdem ſine commum conſenſn cle penultimo.
cuma mate teneru Aut adnerſarijs ſonaſſe tradere da ricoꝛum eccleſie ſiue perſinoniaz s eawrebendaz fructus po
enim lequi voluntat? nand pnniẽda obſtinatione pꝛe itidem ſactas irritas indicamns. teſt extra ne pꝛela. vices ſu⸗

defuncti: vt.xj.q.j.ſila

neſter ieo ſic erxo docnmentoꝛum dani eccleſie illa, cimus: vt nuilus clericus pꝛeben/ ff. de vluf. arboꝛibus. ſicut
nas eccleſiam ſibi rel.· tũ eſt:de pꝛopꝛijs facultatibus re dam ſuaʒ ſen beneſicium aliqnod fructus decimarum 7 obla
quat beredes ſed ůec dat:⁊ cõmiunione puinetur. bi antẽ eæcleſiaſticum aliquo modo alie, nonum heſcunt vendi licet
deſiam non inſtituit qni in dano eccleſie impie ſollicita nare pꝛeſumat:quod ſi pꝛeſumptũ boenonli b tanr ant
harſem upple une ti a traditoꝛibns aliqnid ſuſceperit olim inerit vel aliqnando fnerit ir x hoetantum eum conlen
Sgeheraler enim os ſupenon ſententia teneantur. ritum erit 2 vltioni canonice inb/ ſ epiſcopieertra de re ecde.
beres tenetur ad om⸗ Iem ex edlen. acebit. Item ex concilio biler, nõ aliena. nulli. niſ ad mo⸗
niaonera defunctin g Epilcopus beredem non babens denſi. dicum tempus. arextra de
ſi ſecerit innentaruum non alium quam eccleſiam bere) EÆbKcopo demuncto vel adbuc in cen. peeterea. extra de traͤſ.
vt. C. de iure. deli. ſan ◻— em inſtitnnat. ſupꝛemo agente de rebus eccleſie de cetero. Sed quiq ſi obli⸗
cimus.hoc tamen te⸗ topus qni filios aut net nibi eſt vſurpandum. gauit ad quinquenniuʒ nu
neas qð ſᷣm canones qc ſtabit ſucceſſoꝛ Zctui ita
in cötractibus ⁊ in de MMl V ſi noſe eccleſte orit ⁊ c epi⸗
lictix ſiue aliquid per ððẽð . ſcopi auctoꝛitate.extra de ſo
uenerit ad heredem fine nõ ſine lis fit conteſtata cum defuncto ſine nõ In. c... fecas nole fuo.fl. de pig..lex vectigalis.ff. qui.mo. pig.ſolu.ſi res di⸗

ſumpſerit:quicqnidꝰ per ablentiaʒ

hefs ſemper tenetur inſolidũ.vi.xvj.q.vj ſi epum.in ſi.er ð rap.in lis.

Allnd etiam per omnia interdici⸗/

as. c. vlt. ad inſtar fructuarii

ſracra. fl. loca. quis vomũ.9. bic ſubinn gi ſolet. io. ſed certe quicquid dick

KCau. ius:er ne ſe va. c.nouit. tij
econſen ſeqde vacante nö rianin poſtunt ANiqua Elien⸗ gegle naneß .
fructus pꝛebende lue ſin itfruct⸗ ſi ẽ magna nece ſe pꝛecarie. iñ de auctoꝛitate up⸗ bet curatorem:
ericus poteſt vendere fructus ſicuttutoꝛ vendit fru i. fraternitatez ⁊ ar. ].e. inoꝛis eo tpe cuʒ nõ habet c m: 53
i5. egs credo qð ſie dericu hrimendmodicum n n a dec,tradicitl.b. D. eſtat auctoꝛitatem facto m m. Jem in minonbus eclleſiſs:
ſu⸗ epiſcopi:ita ⁊ ble ð admi.tu.lex Anennee Rlin placiti conſtitutio der qui in admi.ad bo.pol.bonoꝛum. potelt gonus
ctoꝛitate iudicis. vt. C. enſura pla ” alienare monuo
E gainorrer na latus eſt perſonale verbum. re autfoꝛtaſſe mn. ade te tpe — ,
ne.⁊ bm . uertere aut fo · q. l. ſiquis ep 1
laeitl ideſt decreti. et iuſmodis placitus con gare nnn abin ⁊punienda Bſtinatl 2nö. Zatus iploin
Sone tntaefgn norrf Eehumnnocf. nos cenſura G Mrnnpſenn maranicl lec wienetäuen 4i 1
ſoꝛi omnia ſeru ffi. ſtitutione i: vt defuncto anti on mentoꝛum damni derici moꝛuo epiſco⸗ ie
eextra ve offi. it cuſtodiri:vt d is ſentia docu ꝛijs facnul · 00 Pͦ reſtituitur eccle .
eceeeeedn profi placnit cuſtocti dhuc in ſupꝛemis ſie illatum eſt: de pꝛop dem. Raſ pobarſelenne⸗
Dezuratetenaelem ſa nue ver enann gehue in õ Item exeodem. Hau mob minons 4
ꝛertra ve teſta. ite d⸗ te nullus clerico ci tatibus re derebus eiuidẽ ſic eſt in Zetun n
arg ao nobila audereſ⸗ P grämnofict raaten gei imſins Slade opi permiſſu ni ervr deinnd .
vee welagig. guam de domo mnſtrunene dom? bil le anſe icet. lijſ/ reſtiſi curatoꝛem. 210 .
4ElE vir. qðᷣ vir ſit ar. de vtiiitate gae obilio⸗ immobi bi Bbatibus pꝛeſbyteris c bñ dicit hic reſciſſo 8
EEf Ninanar. en eteneice wgeru ——— H nodectgag anban,nen 4
ealoetenndengig laret cccleſis olatrmnts in asenimniriade te nee Aeuptab slor .
Tnea hoerefer tu eei nd loſeprin 3 iceſaun e ha nilera Perihtal r 4
quod ſupꝛa diri. ibuut ne⸗ anuferens iſſa eſt ſubiunctil iptione epiſcopin 9 ingit amplioꝛ 45
OSRi n ⸗ cni domus comm ſſimis om ſubſcrip ſerint de graden. nepecoͤtingit ampio 4
ceſſitatis articulo.de lonobꝰ ſideliſſimis om nod ſi pꝛeſump 7 quod ſumma redditus di⸗
i.diſt. ſicut hi. ſibi vnd ve bſtituẽdi po ꝗq ione conceſſa. ⁊ qt m rerum red
hoc nota rl vij. diſt. ſicuit 5 d tempus ſu . kLurcommun dinatione ſtractaru .
uit hic q nia vſqʒ a ri: ⁊ bis qui dinatum eſt:oꝛ di.ſ.emptoꝛipꝛo acee⸗
F O onta hunuit bie da Iificis debet conſerua riciscon, temereoꝛ Itez ex ſyno⸗ diſ. io. hoc eſt dice i
magis ſit auferre ꝙ;t ti . niuntur clericiscea iſcopireuocetur. . pto pꝛecio.
