dieb poſtea aſpgebat aq aſp
ſionis die.iij.⁊.vij.ſic mũda⸗
bat᷑ ſicut hic tagit᷑ ⁊ exponit.
de cõ.di.iiij.nequaãqz.
1 T NaeAus det d fingz
liter. ar. j. di. iiij.S. fllijs8.
i ¶ Fruſtra.qſi ideces ẽ pꝛi
us ſoluere ⁊c. extra ð renũ.
lr̃as.ar. S. C. de his ꝗ.vt ĩdi.
l.f. nam ⁊ teſtm̃ ipfectũ nul/
luin ẽ.iĩſti.q.mo.teſt.ĩſir.S.i. .
x ¶ Sʒ verba. hic ĩcipit ſolæ
uere auctoꝛitates qᷓ vidẽt di
cere illa pniam nõ fuiſſe ve
rã quã ſeꝗt moꝛtalis culpa.
⁊ reſpicit hic pꝰ illud.c.pniĩaʒ
quippe agere.

a ¶ Comittat.i.nõ cõmittendi ꝓpoſitũ bẽat.ꝗ ergo a malis ſic mẽtẽ reuocat nn
vt cõmiſſa plãgat ⁊ plãgẽda cõmittere non velit nec ſatiſfacere negligat vere x.

D

De peni.
N i. . de cö. di. v.nibil. 2.c.n mecdioeriter. . di lxxxvj qd pdeſt

¶NMihil ꝓdeſt ad vità eternã. ꝓdeſt tñ ad min ſuppliciũ ſuba
N. e.di.ſi ꝗs t nõ hñs.vñ ⁊ pnia nõ eſt denegãda ſup vno pctõ

penitet. lz poſtea foꝛte calu vel ĩſirmitate peccet non ex ꝓpoſitto.
b ¶ Coõmittat oꝑe nõ volũtate.

„

EEnchiridion.i.in li.manuali.⁊ dẽ ab en qð ẽ in ꝛchyros qð ẽ manus.i.li⸗

ber manualis.

*

d Ane. ꝓpiciandus ..

placandus.

e ¶ Emedus.·i.non dem?ei

elemoſynas in pꝛeciũ vt ma
neaimꝰ licite in pctõ.als dicit

enrinmecenaſec. auctoꝛitatis datur itelligi dum dzꝛ. vtilis eſſet egrotis:que tãto magis AErquanis.
59. adhuc ĩſtant. s. .q. vij. eri⸗ nain qui ſic alia deploꝛat vt iterum ſalubꝛis eſt quanto minus ↄtempti b· ¶ Nilis i ſi biek vi
gũt. remiſſio.n. pcti nõ datli alia cõmittat:adhuc pniam agere bilis ſuerit ꝗs tñ audeat dicere deo lis qð ↄrigereter ite⸗
centiã delinqndi. pctã etia aut ignoꝛat aut diſſimulat. HMinc an quare huic homini qui poſt pimaʒ ratõe eiuſdeʒ. oc n. ra
publica puniri itereſt. exta gu.in enchiridion. penitentiam rurſus ſe laqueis inig- rũ ⁊c. xciiij.di.legim.

ð col.c.ij.ſj tñ nõ debemꝰte⸗

mepe ad penas pllinea⸗C. ſtimet neſanda illa cria:qlia q Mac auctoꝛitatea illud ambꝛoſij koacauckonlatel.
de be.henle a ſeipwo. örr Agunt regnũ dei nõ poſſidebũt quo determinat iternm peccatoꝛi per e Etuluds erepe
¶iij.q. v.ſ no b. C. ð ſer. Ltidie perpetrãda: elemoſynis quo pumã pniam venia dari monſtrat niuntu.
pſes. nec tenet aliq acõne q tidie redimẽda. In melius ẽ ꝗqꝑpe alioꝗn nequadʒ iteruʒ parceret de ¶Betermiab l. q
ppſuas ↄſeruãdas alienas vita mutãda:a ꝑ elemoſynas ð pec us:ꝗ nec dum peperciſſet. Satiſfa⸗ de ſolẽni itelligatur.
merces pijcit.f. de pꝛeſctip. catis pꝛeteritis ẽ pꝛopitiandus deꝰ ctio quoqʒ penitentie:⁊ vade pliꝰ &. Merü. ſcut dam
ver: ꝗ ſernandarum. in pðn. non ad hoc emẽdus quodamodo noli peccare:eundem cũ difſiniõe ĩ b arreret
nchet he ratri⸗ vt ea ſemp liccar ipune cõmittene: tellecrfũ babet. Illud aũt quod ĩ li.. us homininoͤ pepelf
b Blemolyna diab heli Nemini. n. dedit laramentu peccan de pnia di: de perfecta eſt itelligen ſrno ei ter peere di
qð toe': mois q eſt a q: di q̃ʒuis miſerando deleat iam fcã dum. ſicut enim charitas alias ẽ in ceret᷑ar. S. e. di pnia

ita extiguit pctm̃ ſicut aq ex-
tinguit ignẽ di.xlv.tria.

i ¶ Bictuͦ eſt in li. ieſu ſilij ſi VWiivult oꝛdinate dare elema pꝓficientium alia pfectoꝛuʒ. ſicut ãt terialiten tenetur.
racha Hlomone. zerx ◻ ſynã:a ſeipſo dʒ icipere: ⁊ ea,z charitati lʒ nõdũ perfecte in baptiſ⸗ ekern r
*Cgentptnanel ſibi pᷣmo dare.ẽ.n. elemoſyna: opꝰ mo datur venia peccatoꝝ: vt qʒuiſ ad diuerſa.
Roſynas fructunñ vl pecũte Miſericoꝛdie veriſſime:de qua dem̃ poſtea grauiter aligsiſit peccaturꝰ: ¶ In libꝛo. 5. e.di.
ſe exiſtimat ipunitatẽ emere 5. eſt miſerere aie tne placens deo: ꝓ tfũc tamen intelligitur eẽ renatuſnõ i pnia eſtquedam
qꝛ ꝗ diligit inique odit aamm pter hoc renaſcimur: vt deo placeaa aqua ſantũ:ſicut iouinianus tradi⸗ m ¶De pfecla pnia i.
fua.e q odit aiam ſua nöefſt mus. Nem Jo. chꝛvſoſtomꝰ. dit ſed aqua ⁊ ſpũ ſient hieronymuſ eovct ufficks
ei de miſericoꝛs iy er udelis. E quosidianis bꝛenibus leui contra eum ſcribit: ſic ⁊ incipientiũ aſtani durs
Kigitk vult ei dare elemoly⸗ buſqʒ peccatis ſine qbous hec penitentie venia non negat᷑ q q̃daz eurap mn d.
nã ꝑ quã fit muda odiat eaa, vſeq na Air Arn ee. er d n. ¶ Pꝛoſiciẽs i. adᷣ
m feeuluͦ ? diligat e ; dey vita nõ doucatur. quotidianavoꝛatõ txatione perſecta poteſt dici qꝛ toto alutẽ ſuſficis
um. bac elemoſpna qu ſbi ſidelium ſatiſtaciat. Eoꝝ eſt. n. dice coꝛde gemit ⁊ dolet:lʒ ⁊ alia ratiõe oj ¶ Werfecta. qi gra
bõ pꝛimũ dʒ mũldant᷑ iterio⸗ Te pater noſterPꝗ es in celis: qui iaʒ poteſt dici imperſectaqꝛ non vſqʒ dus ſunr ĩ ea vt.s.di.
ra. ergo elemoſyna pecunie taliter patri regenerati ſunt ex aqᷓ Z in finem duratura ſcoᷣm pꝛimũ mo ij. dũ ſca. ⁊ pcedẽti. .
quã ꝗs facit manẽs i mota ſpũ ſancto delet omnino.hec oꝛatõ dumperfectionis itelligitur illõ io P Perfecta lad ia

ad idẽ tempus reſeruntur vʒ vt tpe
quo deflet mala que cõmiſit nõ cõ⸗
mittatquod adhuc eum flere opo:
teat:qð ex ſceqntibus verbis eiuſdẽ

Anecauendũ eſt:ne ꝗqſqᷓʒ exi⸗

peccata ſi nõ ſatiſſactio congrua ne

gligatur. Idem.

eundũu.

—

NVUãuisꝰcaute ⁊ ſalubꝛiter ꝓui
ſum ſit:vt locus illius humili
me penitentie ſemel in eccleſia ↄce
datur ne medicina vilis vel minus

tatis aſtringit adhuc iterum parcis

cipiens alia ẽ ꝓſiciens alia ẽ perſe⸗
ctaſic ⁊ pnia alia eſt incipiẽtiũ alia

diu ꝗs remanet in alijs.extra de pe.⁊ re.ꝙ ꝗdam. Itẽ ad tpalia ↄſeqͥn⸗
da.xxij.q.ij.ſ ꝗlibet.item ad citioꝛẽ gre appoſitõem.j.di.p.falſas.

y ¶ Ex ꝑſona. huiuſ
cemõi.ð quo loqtur
c.nihil.

3 ¶ Penitẽtis. ſ. de

vno ⁊ ñ de alio.lłaliᷣ

om ittẽtis tũc Ipoſtaa

a VBVauis. S. di.

c¶ Beo vel pape.

eſt qdam Yolentis.
i ¶ Satikfactio.ma

lipeccato. nõ ꝓpꝛie dꝛ eleno mima quotidiana peccata delet ét ganniſos auri. perfecta penitetia ⁊c
ne e J 1 ang . Cirl E 1. eE. 13 601 uratura h̊ dat᷑
. ngtncufenner illa a quibus vita ſidelium celera Inxta modũ pfectõis illud ang. in aeſt Grdd di bi
imit non placet deo⸗.d. re geſta ſed penitẽdo in melius cõ⸗ telligit. pnia ẽ vidicta ſꝑ puniẽs ĩ ſe cai.pſq ad fineʒ du
uE quotidiãis bꝛeuib? Mutata diſcedit.ſic quẽadmodum qð dolet cõmiſiſſe. Illud qt ſi pnia ratura.

nã ſt durãt traſeũt in moꝛta ſtra:qm̃ non deſunt que dimittũtur itelligi põr. Si.n. iuxta quoꝛũdam cta.i ad ſalutẽ ſuffici
ſare di d Aunlis⸗ ita veraciter dicatur: ſicnt ⁊ nos di ſniam pctã dimiſſa redeut:facile ẽ ĩ lare kar coꝛ⸗
m. eatidlgna⸗ co. di ·mittimus debitoꝛibuſ noſtris.i.fiat telligere nibil de vema relinꝗt. qm - erferto Kira di
n (Oratio. ſ e. di vi g vult quod di:qꝛ ⁊ ipſa elemoſyna eſt ve pctꝗ qͥ pꝛiꝰerqt dimiſſa iteꝝ replicã pfecta.i.vſq; ad ſ du
o ¶Satiſfaciat. .e. de cõ. di Mann penitennibus oio ignoſcere. tur. Sicut. n. ille ꝗ ex infta ſeruitute mung.
ſtin. iit aquam. . Item Pius pupoa. in libertatẽ manumittit iteri vere li ¶Illud autẽ. S. e ſ
p Maier noſter. qenõ ipo LD) eil pden bomini ieinnaf ¶ ¶ber ẽ q̃ʒuis ob igratitudinẽ ? ĩ ſerni apoſiolus.
nik᷑ maio: pnia ꝓ veniali Aoꝛare ⁊ alia religionis oꝑpa ſa—- tutẽ poſtea renocet᷑:ſic ⁊ penitenti Renoofoͤgre⸗
vt dicat pi nf. vnde dicit cere:niñ mens ab iniqtate renocet.) pctã vere remittũt:qᷓʒuis ob igrari uicaſen ipot. ( li.
ſufficit pfecta otritio vel co⸗ Ecxr perſonar buiuſcemõi penitẽtis? tudinẽ vẽie eiſdẽ poſtea ſit iplicqdꝰ ⁊ eoꝝ li.lij. arg. xx. q.
ſeſſio coꝛdis. S. di. i.c. vlti. Ex perſona buinſcemõi penitẽtis tudinẽ vẽie eiſdẽ poſtea ſit iplicady vij ci dü tamen lege
q ¶ Taliter ꝙ ſint fiij dei? ct illnd ſmaragdi itelligitur: ille ve ſi qt pctꝗ dimiſſa nõ redeũt:dẽ nibil ſt comp:ebenſa.
ita veraciter põt dicere pi n“ nitentiã digne agit ⁊c. ⁊ illud augnu. religꝗ ð venia qꝛ nihil reliꝗt ſibi ð vi x ¶ VOð at. inductis
ĩ ꝗbꝰnõ ẽ moꝛtale aliquid. Penitenſ ⁊c.⁊ illud iſidoꝝ. Irriſoꝛ te mũdicia ⁊ ſpe eterne britudiſquã auctoꝛitaubus qᷓs in
r ¶ Pctã delet non ꝙpetã eſt a non pe.⁊ illud iſaie. anamini cũ venia aſſecutus ẽ.ſicut.n.argẽto aducũt g pniam nõ eſ
mornalia pmo omiſſa eu eia 2zmũdi eſtote. Iem ⁊ illud ſolilog pfecte purgato nihil ſin decoꝛis reli Eiterandövicicz
rergo Orm. Inanis eſt penitentia c. ſii akl ſi ſeqnti erugine fedat᷑ nõ tñ pꝛia Brin do vmlbſncpir
mötalia quo ad penã ñ quo ⁊ illud greg. qui admiſſa plangunt ſ ſeqnti erugje ſoꝛdidat᷑:ſic expiato ꝓbarep multas au⸗
ad eentiã. Gᷓ venialia quo ad ? baptizantur a moꝛtuo. Alnd aũt ꝑ pniam nihil de venia dẽ relinꝗ cũ ctoriteen eripla
vtrũqʒ.ſic ⁊ aqᷓ bñdcã.de cõo⸗ ambꝛo. ⁊c. Reperiuntur ⁊c.nõ ſm tamen iam nõdeletis:ſed adhnc ex pnia ſepi iterat ⁊ ꝙ
di. iij. aquã.c.ſacriſcium. generalem ſed ̃m ſpecialem conſu piandis coinquinerur. Quod autẽ ſepius p pniq; remu⸗
nuꝑĩpia⸗ ctudinem eccleſie de ſolẽni penitẽ⸗ ꝑ pniam nõ ſełtm̃ ſʒ ſepiſſime pctã tuntur peccata.

rõe ipis vocat bꝛeuia

verſus pꝛin. .

OQ.õð di. l. dimittim. ar. ð

cõ.di.ij.reuera.iĩ fi.S.di.xxiij.

pſalmiſta.? di.lvi.dominꝰ.

dẽ veraciter dimitte nobiſ vbita no

tia dem̃ ĩtelligitur que apud qnoſ⸗
dam ſemel celebꝛata non iteratur.
Vñ aug.ſcribit ad macedonianũ

finit᷑:nibil de venia relinꝗtur dupir

remittãtur auctoꝛitate multoꝝ pꝛo
batur.ait.n.hieronymus ad ruſticũ
de penitentia.

r ¶Aodu e di pfe

lutẽ ſufficiens.

B8

P

Diiij

Epties. verbum ſalomonis quod erponit hiers.
Septies.i.ꝓ vniuerſitate ponitur.iomnibus modis ⁊ gene

ribus flagitioꝛum ꝛ tribulationum.

b ¶ Cadit.i.aſſfligitur.
c· ¶VNeſur gin.i.nõ perit ſʒ ꝓficit. vel reſurgit in nouis oꝑibꝰ ꝓficit.
d ¶ Cadit.i. ſi intelli⸗

gas boc ð caſu qui ſit
poſt pcim̃ moꝛtale ex⸗
audi qð dicit in die.ſ.
vue ſue.⁊ tũc ẽ caſus
a charitate.ſi vero in⸗
telligas ð caſn qui ſit
pveniale per quod ca
dit a quadã innocen/
tia nõ a charitate. iñc
exaudi de die nãli.

e U¶ Nocabulũ.gnãli

ter dicit ler ꝙ g poſſel
ſonẽ vi adeptam in

ipſo congreſſu recipit

in pꝛiſtinam cam vide
tur potius reuerti qᷓ;

vi poſſidere.ft.ve vi 2

vi.ar.qni poſſeſſionẽ
arg. S. di ij. S. hoc ita.

. cfirmu.
4 Sepenagefies i.

qñcũqʒ ſinitũ ꝓ inſi⸗

to.j.c᷑.de hoc.x. vi.q.

ix viſis. ver. habz emz.

g ¶Cui plus. hec fu
it rñſio pe.cũ dũs euʒ

interrogauit de fene⸗
ratoꝛe ꝗ debitoꝛbꝰ de
bita inequalia dimiſe
rat.

b EOtam abſtulit
quoad culpaz

non quo ad penaz. j.
co. illud..S.di.j.ſicut
pꝛimi.vel quo ad pe-

Nam eternam. nâ no

quo ad tempoꝛalem

j. dDi. ilj. §. ſlijs.s d.
UConuer ſus.S. di.

5.§. econira.

Inaiget. mißicoꝛ⸗

dia.i.magno effeciu
miſericoꝛdie. nam mi
Hſicoꝛdia dei eque ma
gnaẽ ſemper.

¶ Rer. ve lacto. ar

gu.di.lxxxiij.nemo.

m . Mõ nimebat. hie

bẽs vnam erpoſitio⸗
nem bꝰ auctoꝛitas.ali
am bẽs.S.di.j.⁊ vẽit.
vel die ꝙ ali ñ time
bat. g. L. iuſte poſſet eũ
pũire.cũ ipſe ſolus ſit

Epties ĩ dſe caditiuſtꝰ 2
ſurgit.ſi cadit:quõ iuſtꝰ:ſi in)
ſtus:quõ caditſʒ iuſtivocabnlũinõ
amittuit ꝗ ꝑ pnĩaʒ ſꝑ reſurgit.⁊ nõ ſo
lũ ſepties ſʒ t ſeptuageſies ſepties
delinquẽti ſi ↄnertat᷑ ad pniam:pec
cata donant᷑ cni plus donat᷑:piꝰ di
ſigere⸗ M iuid quoqʒ ꝑ pniaz adul/
terij ſił ⁊ bomicidij veuiã impetra⸗
nit de cuins penitentiam in eodem
libꝛo hieronymus ait.
DOitã pꝓniam pctõꝛs oñdit pſal
.mus quinquageſimꝰ:qñ igrei

„ 2
er

doqʒ dieſtur moꝛſus peccaii vt hie.⁊ ſcdᷣm ; dicitur oꝛatius. Nil conſiire ſibhi

ulla paleſcere culpa.

3 Tranſdurerit. i. deleuerit quo ad penam eternam. alias tempoꝛal iter pu

nins fuit. S.di.j.ſcut pꝛimi.
8

Sancti per boc intendu ꝓbare ꝙ viilis eſt peuitentia.lj ſequatur offẽ .
ſa quedam.ſ.humana fimi

cclxxxxxij.

litudine currentium in bꝛas

terni affectus monit:vt nathan di/=e uio vel agone.nam i lcur⸗

ceret.qm̃ penitnit te ⁊ dominꝰ trãſ
tulit peim̃ tunm. Maturitaſ itaque
venie ꝓſundã regis fniſſe declara⸗

nit pniam qͥ tanti erroꝛis offenlam

traiduxerit:⁊ infra. Sanci g ↄſu⸗/
mare certamẽ pium geſtiunt ⁊ cur
rer̃ curſuʒ ſalutis ſicubi ſoꝝne vtoẽi
conuun nature magis fragiliate
qua peccãcdi libidine foꝛtius ⁊ acri⸗
oꝛes ad currẽdũ reſurgunt pndoꝛis
ſtimulo maioꝛa reparantes certa⸗
mina vt nõ ſolum nullum attnliſſe

ſus ẽ dauid ad vxoꝛẽ vrie ⁊ anathã- eſtiment᷑ lapſus impedimtuʒ: ſʒ eti/

ꝓpheta conectꝰrñdit dicens pecca
ni ſtatiqʒ mernit aundire:⁊ dñs ab⸗
ſtuliipcim̃ tuũ a te.adulterio.n.iun
xerat homicidiũ ⁊ ti ↄnerinslad la

chꝛymas ait.miſ̃ere meidens.ſm.

m. t.magnũ.n. pctm̃ magnaidiget
miſicoꝛdia:.vnde ſubiungit ⁊ dicit
Multũ lana me ab iniqui.m.⁊ a. p
m. m. me. Qm̃ in qni.m. e.co. Z p.
m.ↄ.m c.ſ.Tibi ſoli peccani. Rex·
enim erat.aliũ nõ timebai“:aliũ nõ
hẽbat ſuꝑ ſe. Et coꝛã ie male feci vt
iuſtiſiceris in ſermonibꝰtuis ⁊ vin
cas cũ iudicaris:oↄcinſii eniʒ dens
oĩatAſub pctõ vt oibns milſeriat᷑.im̃
que ꝓficitur dudũ peccatoꝛ ⁊ peni⸗
tens trqſierit in magiſiꝝ ait.doce/
bo iniquos vias tnas:⁊ impi ad te
ↄuertent.Conieſſio ⁊ pulchꝛuudo
coꝛã eo vt ꝗ fuerit ſua pctã ↄfeſſus
dixerit. Coꝛupte ſũt ⁊ ↄputruerũt
cicatrices.mee.ſeditatẽ vulnerum
in ſanitatis decoꝛè vmnttet.
Itez Ambꝛoſius in apologia
daunicd.
Me rextqt ac potẽſnec exiguo
adẽ mom̃to maner̃ penes ſe de
licti paſſus ẽ ↄſciam ſʒ pꝛematura
ofeſſione atqʒ immenio doloꝛe red
didit per ↄfeſſionezʒ petm̃ ſuuz dño
æ infra. Heniqʒ dominnʒ doloꝛ in

ne pciõ ſit.S.iij.q.vij.iudicet.
iniare d continuo penituit.di.j. venit.
o CConcluſit.i concludi permiiſit.
ia.i.iudeos ⁊2 gentiles.
q Nt oibus.quo ad ſufficienti. non quo ad efficaciam. 8.e. di. lj. citiꝰ

TCõputruerũt.cũ pciõò iteꝝ ↄſentitur dũ ad actum dicitur.

ſQicatrices i.plage pctõꝝ ꝑ baptiſmũ.ꝓut exponitur.j. di.iiij.e. vl⸗
vel per aliud remedium ſanate.
n apologia. dauid liber ercuſatoꝛius de dauid.

v Alerex. tantus caſus. In hpoc c.excuſatur multis mois petm̃ da
nid adulterij.ſ.? bomicidij. Pamo qꝛ diu noluit manere in pec⸗
cato. St ðo qꝛ grauiter in coꝛde doluit.qð inde pʒ.qꝛ ſtatim ſuit ei di⸗
miſſum peim̃.Tertiio qꝛ ſi qũqʒ ſancii peccãt.credẽdũ ẽ hoc eis ↄtinge
re potius fragilitate nature ꝙᷓ peccaãdi libidine vñ ſoniꝰreſurgũt adeo.
vt nõ videatur cecidiſſe. In ſcðᷣa pie põit driam inter peim̃ ⁊ migꝗtateʒ
pit ñ.n.eſt opus iniquitatis.mniquitas eſt qualitas mentis.vnde ꝗqvult ¶ Operatrir, culpe innuit er bac ſerie ꝙ iniꝗtas nò ẽ pum̃ ⁊ vice verſa qðᷣ
cauere a peccato e tirpet radicem ipſius peccati.i.iniquitatem.

x ¶Nec exiguo.poſtꝙᷓ redorguius ẽ anathan.
7 ¶Conſciam. ar. ꝙ non dicitur quis moꝛderi peccati ↄſcientia.exquo

iam de eo penitui. vnde ſubire ſecure ponit ſacamentum. viij.q.iij. ar
taldus.iʒ arg contraſt.S.xxv.di.pꝛimum.ſed nota ꝙ conſciennia du⸗
plidter accipitur.quandoqʒ enim dicilur conſcientia delicti vt ibi quã

am velocitatis icẽtina cumulaſſe*

Ergo ſi currẽtiuʒnõ ſolnit᷑curius
cum aliꝗ foꝛe ceciderunt:nõ Incta
tium'otentio ſʒ inoffenſa manẽt cer
tamina:quando ẽt pleriqʒ pꝰ vnnzʒ
vel alteꝝ lapſum gẽa maioꝛevice.
runt:quanto magis agonẽ pietatis
ingreſſi nõ debẽt vnius ꝓlapſionis
offenſa cenſer:cum beaius ſit qui
ſe põt poſt lapſum reparare ⁊ infra
qð peccauit:ↄdiiõis eſt:quod ſnp
plicaui:conectiõis.lapſus cõis:iʒ
gerlali ↄfeſſio:culpam itaqʒ inci.
iſſe nature ẽ diluiſſe virtutisꝰ:⁊ in
fra. Pcetm̃ aut donaturiant delefr᷑:
aut tegitur.donaturꝰ pgr̃aʒ.⁊ dele
tur p crucis ſanguinẽ.tcegit ꝑ cha/
ritatẽ. Siłr ⁊ iniqias eſtimatur ha.

ſu labantur. ni poſtea virili
ter inſiſtant lapſus pꝛeteri⸗
tus nullatenus eis imputa
tur.ſc ⁊ ſpiritualis agèiſta.

etiam ſtimulo incitatus pu⸗
dons ad ↄlumatioem cur-
ſus amſ plius inardeſcit.l.di
Rin. fidelioꝛ. ́ -—
b¶ Coꝛuũt.S.xx.q.iiij. ꝓ⸗
cliuioꝛ.j.e.inter hec hircum
in auten. de mona.5. bic col
ma.

c Lumnlaſſe. i. incentis

nũ ad bene opandũ angmẽ

l. . B
d LCurrẽtii.i.bene opanti

vel intelligit᷑ ad luteraʒ.

e Soluit. S C0. di. j. F. allj

econtra.7.c.euenit.
f Luctantiũ.vt ſiat ↄten
ig ſi illi ponea obtinuerũt.
g ° Maioꝛe. 5. di.l. fidelio?.
h Eenſeri.i. damnari.
i Eondinie humane.
Lirtutis. j. eo. inter bee
hixcum. M
I¶Honat.donari ꝗdem
dicit qdðᷣ nullo iure cogente
concediuur ar. S. di.ij. nullui
eoꝛum.ff.de ie.iur. donari.
vnde cum pꝛimam gratiaʒ

bitudo mentis iniuſte:lʒ ioannes in/“ nemo poſſit mereri. patet ꝙ

epiſtola euʒ ꝗ fecerit peccatuʒ ⁊ ini/
gtatẽfeciſſe dixerit.peccatu eſt ini/
qtasRqꝛ in peccato ipſo imquitas
tamen vt nobis vr pcim̃ eſt opns
iuiquitatis:⁊ inigtas oꝑatrix culpe
atqʒ delicti pꝛins eſt ergo vt ipſa in
qnitas deleatur:excidatur ⁊ radix:
⁊ſeminariuz pctõꝝ.itaqʒ quemad
moduʒ intrans in anima lapientis
diſciplina impꝛudentiam tolltt: et
ſcientia ignoꝛantiaʒ:ſic perfecta vir
tus iniqnitatem ⁊ remiſſio peccato

di.ſicut. Jo. in apo.ait de martyribꝰ. lauerũt inqt ſtolas ſuas in ſanguie agni
2 aplus. delet᷑ cyrographus ꝑ moꝛt chaſti quo diabolo tenebãtur obnoxij.

gies ſit remiſſio peccatoꝝ.
mBSonatur, donat᷑ penñ
quando ita remittitur vt ꝓ
eo nulla pena exigatur. vt i-
baptiſmo deletur cum inte

rioꝛ macula abſtergit᷑ at ad

penam eternã minine reſer
n Partar di ecs. di
poeteſiaſ.
R – quidẽ in ba/
ptiſmo deletur oꝛiginale ne
obſit non vt non fit.j. de cõ

di.di.iiij.c.ij.⁊ alludetur bie

nature ſanguinis. humidà
enim naturam babẽt abluẽ

lex vj. di.ſcire dʒ. ver. ite in apo. dauid deleta ſcriptura charta remanet. frr ö
leta culpa oꝛiginali in baptiſmo remanet ipſa iniquitas.i.ſomes peccati a d

penam tantum nen ad culpam.

o ¶ Per ſan gninẽ.ip paſſionẽ.:·per ſidẽ quam quis hz paſſonem.
p . Tegik p charitatẽ.i.p bona oꝑa.ſicut.n.vnũ coꝛpus tegi᷑ ꝑ oppoſitioneʒ
alteri.ſc pom tegitur ꝑ bona opa Sria. vt. j.c. illud ver.aiq; operuit peccata

texit oꝑibus bonis.vel referas boc ad diu
in voluntate dicatur donari.oꝛigiale autẽ deleri. actuale tengi. vnde plal. be-

oꝛum re.ſunt inqui 2 cetera.

2

erſa peccata.vt peim̃ qð eſt tãtuʒ

niquitas. ſupple aut donatur aut deletur aut tegitur,
Aniquitatẽ. ſic oĩs ꝗ facit pam̃ ⁊ iniqtatẽ facit.qꝛ pctm̃ ẽ iniquitas ⁊c.
AIniquitas.i.et iniquitate pꝛocedit peccauum. D
patrix. culpe ficui charitas bonoꝛũ meritox. vt. S. dl. ij. charitas.

aliquib⸗ videt abſurdu ſ nõ ẽ ſ vocabuli acceptio munipr attẽdat᷑. di enis
pem large ſtrige. gegd vtiqʒ a deo nõ ẽ.large pc i appellatiõe tinetur. vt
potm̃ oꝛiglale ⁊ vicin aĩ qð dr bitudo mẽtis iniuſte.ſi.n. deꝰ oĩpotẽs dr quia

oĩa põt ⁊ ſacit pꝛet᷑ pciã recte ꝗcꝗà ah eo nõ

ẽ pᷣemm̃ dici põt.cũ ẽt poſſe pecca

re nõ ſit aliqd po ſſe. vt.s.di.i. charitas. Stricte vero ? ꝓpꝛie dĩ pec catũ pec⸗
cantis actio.⁊ iia hic accipitur ſm illud aug. NPeccat ẽ dictũ vel facꝛuʒ vel

dum currit ad abꝛauinz vo
cationis eterne.lʒ aliquãdo
labatur in via ſi poſt reſur
git lapſus non obeſt ei qui

ↄcupitũ qð ſit 3 leuẽ dei. et
ſ hoc iniqtas ſi petm̃.ſ.n.
an ꝗqtas ẽ bitudo mẽtis iniu
ſte.⁊ bitudo ẽ qlitas. nulla
qᷓitas ẽ aclio.ergo nec peim̃
vñ ⁊ H amb.ait pem̃ ẽ opuſ
iniꝗtatis qꝛ ex iniqtate vt ex
cã ꝓcedit ſicut erio bõa me
rita et charitate ꝓuenire di⸗
eunt᷑.vt.Sẽ.di.ij.chariias. vt
a ? BGelet.S.xj.q.iii.eſtimãt
S.xxxiij.q.j.cũ renũciatur.
b Llud vero caſus.ad⸗
bnc pſiſti ambꝛoſius
ſerxcuſatiõe dauid ⁊ ↄmen⸗
dat eũ qꝛ moni ſe obtulit ꝓ
plebe 2 veniaʒ adept⸗ 5 ſicut
mopſes ipetrauerat veniaz
pꝓ pplo ppterea danid pemm
ſuũ nõ excuſauit ſʒ humilit᷑
ↄfeſſus ẽ pꝛeierea nõ fec hoc
dolo ſʒ erroꝛe nõ peccandi li
bidine.ſed cã myſterij.

¶ Grer iſie. S. j. q. iii. S. it?

dAMWoyſes. S. di. xlv. diſci
plina .
¶ Meruit. i. obtinuit.
¶ Auanto ar.votũ ð pñti

magis obligare votũ de

futuro.ar. S q de.vl vo.rur
ſus.vbi d ꝙ ſimpler votuʒ

ñ minꝰ obligat qꝙᷓ ſolemne.

SC. Be hoc.i de peccato ho
micidij ⁊ adulterii.

h S vmbꝛa. S. rr rj. q.j.

ſed obijcitur.
ic¶Ecce ðᷣlq̃rit ĩ populi nu-
meratiõe.
ſ¶ ¶ Mulltitudo.i.q.iiii. S itẽ
peccato ver. item dicenduʒ.
H ã.xxiij.q.viij.
conuenioꝛ.
m In loco.i.ĩ eadẽ regide
n.n. vex in eodẽ ſingulalr
R Frrael. ciuitas eſt.
o ¶ Unum. i. Amile.
* pC Zer wel ita medica⸗
mtũ ſuit vni ad łteritũ ⁊c.vt
xxiii.q.iij nabuchodonoſoꝛ.
qaCodeẽnat.cũ iehu pᷣcepit
eunucho ꝙ eã pᷣcepnarẽt ðᷣ
turri.qꝛ dixerat ei.nũquid
par erit caber ꝗ iterfecit dñz
ſuũ in flinm meũ carau.
F Alis mihi. lpernit.xx
vj. q. vj. agno.
¶VPernueniat maloꝝ.poᷣt
ege aliqs eè ſũmo malꝰ. ſʒ
nò repẽte.vt. S.di.ij.S.e Zrio
Sʒ certe ſůũme bonꝰ nõ pot
s eẽ.nec ſũme malꝰ intẽtio
ne malicie vl bonitatis qui
aliꝰpoſſit eẽ melioꝛ vel vteri
oꝛ.nã diẽ auctoꝛitas.ſupbia
eoꝝ q te oderũt aſcẽdit ſem
per ſ̊ vniuerſirate maloꝛuʒ
pðt ꝗs eſſe maluſ vt referas
hoc ad. vij. vicia pncipalia.
nã illa.vii.bñ põt ꝗs ↄmit/
tere vel dic üllũ pueniſſe ad
ſamuʒ maloꝝ cuiꝰ deſpera/
blis ẽ cnnectio.ita ẽ deſpa⸗
tus qni putat plus deũ offẽ
diſſe qᷓ; ſibi poſſi remittere.
ſicut chain.xc.diſtin.neqʒ.
t¶Suſcipi deus eum.
vx ¶ Reſpnit. l.qſatiſfactionẽ.t
xP utf. diligit. n de? bo⸗
nũ qd in peccante plantaui
ſ. e. pium.

De peni.
Item ioannes chꝛyſoſtonus de re/ v? ¶ Sanauip pniaj.

rum deletomne peccatum.

Idem in eodem.
Zud vero' quãadmirabile eſt

angelo ferienti plebeʒ ſe ob/per.
tulit o auid dicens. Gꝛex iſte g fecit ⸗

fiat manus tua in me ⁊ in domum
ꝑatris mei.quo facto ſtatim ſacriſ
cio dignus iudicatus ?: qui abſoln/
tione eſtimabatur indignꝰ:nec mi
rum ũ tali ſua oblattone ꝓ populo
peccati ſui adepius ẽ veniam cum./
moyſes offerendo ſe dño ꝓ plebis
erroꝛe peccata diluerit. Texit igit
peccata lua:an nõ ſi quis boc neget
cũ ipſe docuerit ꝓpheta:q; remitꝗ
tur imquitates tegãtur peccata:nõ
imputẽtur a dño delictũ meumco
gnoſco:⁊ ininſticiam meã nõ ope⸗
rii dixi ꝓnunciabo aduerſum me
inſticiam meã dno ⁊ tu remiſiſt im
pietatem peccati mei. Si dixit ꝓnũ
ciabo:⁊ vemam meruitantequam
ꝓnunciaret:quanto magis vbi de
ſe ꝓnunciaui dicens. Iniquitatem
meaʒ ego cognoſco ⁊ pecca.m. cõ
tra me eſt ſemper. Remiſſum eſt ei
omne peccatũ:licet ſpaliter ð hoc
nathan ꝓpheta reſpondit: ⁊ domi
nns tranſtulit peccatum tuum.er⸗
go ⁊ remiſſionẽ mernit iniquitatis:
7 texit charitate:atqʒ operuit pecca
ta ⁊ texit operibus bonis:nec impu
tatum ẽ ei peccatuzʒ:qꝛ nõ ſun in eo
dolus malicie ſed lapius erroꝛis.ð
niqʒ nõ fuit unpꝛobitatis eſtus.ſed
vmbꝛa m ſteri 1 tamen conſeſſus
eſt delictum ſuuzʒ.agnonit iniquita
tem.vidit lanacrum. ⁊ vidit ⁊ cre/
didit.dilexit multum:vt nimia cha
ritate tegere erroꝛem quemuis poſ
ſet. Ecce cnius peniientia bic cõ
mendatur:cui etiam venia per pꝛo
phetam data monſtratur quaʒ gra
nit poſtea deliquerit populi multi
tudo pꝛoſtrata oſtẽdit Achab qno
que vt hiero.contra iouinianũ ſcri
bit. rex impijſſimus vt ſententiam
dei ſubteriugeret ⁊ enerſto domus
eins deferretur inpoſteros ieiumoĩ
petrauit ⁊ ſacco de quo ad eundeʒ
ruſticum ſcribit idem hiero. diceng⸗
Cbhbab rex impiſſimus vineaꝭ
41 nabute cruoꝛe poſſedit:⁊ cum
ez abel non tam coniugio ſibi quꝗ̊
crudelitate coniuncta helie incre⸗
patione coꝛupuur:ad eundem hec
dicit dommus:occichſti et poſſedi⸗
ſti.⁊ iterum:in locoꝰquo linxerunt
canes ſanguinem nabute.ibi lingẽt
ſanguinem tuum: 7 iezabel canes
comedent ante murosieſfrael*. Qðᷣ
autem enʒ audiſſet achab:ſciditve-
ſtimnenta ſua ⁊ poſuit ſaccum ſuper
carnem ſuam:⁊ ieinnauit ⁊ doꝛmi⸗
nit in ciino. Factus eſt ſermo do⸗
mint ad Meliam dicens.quia reue
ritus eſt achab faciem meam non
inducam malum in diebus eius.
Annʒ ſcelus ⁊ achab⁊ ieʒabel cõ
miſernunt:ſed tamen cõuerſo achab
ad pemtentiam pene diſfertur i po
ſteros:⁊ ieʒabel in ſcelere per ſeue/
rans pꝛeſenti condẽnatur indicio.

paratione lapſi
Alis mihicrede:talis eſt erga
boies pietas dei.nunqʒ ſpnmit
pniam ſi ei lyncere ⁊ ſimpłr offeraĩ᷑

ẽt ſi ad ſummũ ꝗs ꝑnenian maloꝝn

qa inde tñ velit reuerti ad viriutis vi
am ſuſcipii libenter amplectit᷑ ficit
ola qtenus ad pꝛioꝛẽ reuocet ſtatuʒ
qð ẽ adhuc pꝛeſttiꝰ ⁊ eminẽtius
Etſi nõ potuerit quis explere in pñ/

F*I fatiſfaciendi oꝛdinem:quatulam:

cunqʒ iñ ⁊ qualibet bꝛem tpe geſtã
nõ reſpuii pniam. Suſcipit etiam
ipſaʒ nec patitur.quauis exigue cõ
nerſionis ꝑdere mercedeʒ Moc.n.
mihbi indicat iſaias: vbi de populo
iudeoꝝ talia quedã dicit.pꝑ pecca
tum modice conturbani eum ? per
cuſſi eum ⁊ auertifacieʒ meã ab eo
contriſtatus eſt ⁊ ambulanit triſtis
a ſanaui eum conſolatꝰ ſum enʒ.
Euidentins ãt nobis teſtimonium
dabit ẽt rex ile impius:qui cnpidi/
tatis ſue qnidẽ peedam vxoꝛis neꝗ
tia queſiuit:ſed perturbatꝰ ſpſiꝰ ſce
leris i manitate penitnit:⁊ cilitio cir
cundatus facinus ſuum flenii: atqʒ
ita erga ſe domini miam pꝛouoca⸗
nit:vĩ a cunctisꝰ euʒ abſolueret pec
catis.ſicut enim ait deus ad heliaʒ:
vidiſti quomõ cõpunctꝰ ẽ achab a
facie mea:qnia flenit in conſpectn
meo:non inducam malà in diebꝰ
eius. Item greg. in bomelia x. ſu
per eʒechielenm
Icut achabrex iniquus a pꝛo
pheta repꝛehbenſus dum con/
tra ſe dininam iniam andiſſet perti
muit:⁊ in magno meroꝛe depꝛebẽ⸗
ſus eſt:ua vt pꝛophete ſuo domi⸗
nus dic eret: nõne vidiſti achab bu
miliatum coꝛam me:quia ergo bn
miliatnes eſt coꝛam me non indncã
mala in diebus eins. In quibus do
mini verbis penſanduʒ eſt quomo
do ei in electis ſuis meroꝛ amaritn/
dinis placeat:qui amittere timet de
um:ſi ſic ei:⁊ penitentia in repꝛobo
placuit:qui timebat perdere pꝛeſẽs
eculum:aut quomodo grata ſit ei
pontanea afflictio pꝛo culpisĩ eis:
qni placent.ſi hoc ad tempus pla/

cnit ⁊ in illo qui diſplicebat. Nini/

2*½

nite quoqʒ quos dominus in ena/⸗
gelio cõmendat pniam egerunt in
pꝛedicatione ioue:⁊ ex mia domini
indulgentiam conſecuti ſubnerſio/
nis interim ſubterfugere mernerũt
Sed qualis poſt acceptam veniaʒ
achab vixeri:textus libriregnʒ de
clarat:de quo etiam ſcribii ambꝛo
ſins ꝗ iezebel vxoꝛeius cnius infla
mabatur arbitrio:coꝛeius conner
tit:⁊ nimijs ſacrilegijs execrabilem
fecit:⁊ bunc penitentie eius affectuʒ

reuocauit. De niniuitis auteʒ in

puncipio ione ſcribii Miero.
B Icut ait erodotus: niniue a
rege medoꝛum ſubnerſa ẽ re⸗
nante apud hebꝛeos ioſia. Un/
e patet ilam pꝛedicãte iona ex pe
nitentia meruiſſe vemã.ſ qꝛ poſtea

3 Conſolatus. poli
ſinthetoni. pluraiiz⸗

tas coniunetionum.

a ¶ cuuctis. ſz quo

abſolun cum ab oibꝰ

peccatis cum ccꝰ pe⸗
nitentia vera non cẽet

non eniz penite bat ni
ſi vt euitatet dõa tem
poꝛalia vt dicit. ca. ſe⸗
quẽs ſed dc ꝙ abſol
uit eum ꝓut lequitur
hic. non inducam ma
la n die bus eius. vñ
expone peccatis.i.pẽiſ
vel abſoluit eñ ab oiĩ⸗

dbus peccats. ſ abilla

ꝓcedentibus oꝛ cum
per fuluos teſtes enʒ
ↄdẽnari fecerit periu
ria ſũ: inde ſecuta ar.
extra de teſti. ſicut. 2
nota ꝙ tripler pecca
toꝛum venia. NDꝛia
conſiſtit in pene dila

tione ſicut hic. Se u⸗

da in culpe abolit öe
q̊ ùt per pniam. Ter
lia in culpe ⁊ pene di

miſſione qð ſitꝑ bap
tiſmum. de con. diſt.

iiii. ſine de pꝛima bec
de. ij. di. ij. ſi quis,
b ¶ Aala cõminata
alis. n. bñ induxit in
diehus eius.

c Icut Achab.

me cà timoꝛ s
et ita videiur ꝙ ſolo
moꝛe ſiue rimoꝛe quiſ
poſſit veniam conſe
H̃m qð ſonare videt
la auctoꝛitas ſeruite

domino in timoꝛe ⁊ꝛc.

ſed contra. nonne tat
lis eſt malus ergo ni
bil boni meretur ar.
g.l.di. vt conſtituerek
vbi dicitur ꝙ qui ani
mo recuperandi bo⸗

noꝛem ſuperbie agii

penitentiam ꝛtc. Neʒ

vera non eſt peniten

tia.que nõ ſit er ſide
per dilecti nem ope⸗
rante.vt.ð eo.ſi apo⸗
ſtolus iam reſpofus
ẽ ad hocin gl.ſj quo⸗

modo. =
W. Nin iuite. ſz qua /
lis oſtenſo. qualiter
achab ⁊. niniuite ve⸗

ram egerunt peniten

tiam oſtendit qualit᷑
poſtea peccauerunt
moꝛnalter.

e ¶ XIZeut ait erods

ius.hiſtoꝛiogra
phus quidam.

DB.liſ. ccxcviij
nnn a. Subuerſama medicis. ta. iuxta illud Seus creauit oĩa pꝛeter peccata. vt. dixi. S.e.ille rer tantus.
Lae b Aum. verba hieremie. c egis nſaltnanahr. 9 FrAAod aũt multos.licet ꝓceſſus auguſtini nõ videatur efficax. põt tñ le
NunH d yrioꝛum.aſſyrioꝛum metropolis erat ninue. rmari.nà dicit lex ꝙ id qð in duabus ꝑpſonis recipitar. boc ẽt in eadem
ennn e ¶Vraditio. ſic ↄſtrue traditõ hebꝛe.cõfirmat naũ fuiſſe ꝓpbetã añ ⁊c perſona recipiendũ ẽ.ff.ſi cer.pe.l.in gularia.ar. xiij.q.i.in ſcripturis.quia ibi
3r E udicium.ſ.ꝙ captiuarentur a medis. ex ꝑſona iſaie ⁊ hieremie oſtenditur ꝙ vnaqueq; pſona que eligit᷑ debeat fa⸗
hoſs Elocutꝰ.l.naus ꝗ cere boctam⸗ de Nn ꝓbat
S de niniue pphetau it DW . qꝛ qui pꝛus lepoſlum mũ⸗
n dein rionas. ad vomitum redijt:exira dei ſub- mus adbnc quotidie in eccleſia ſe/ dauit poſt cccu illuminanit.
ubni b Nelãs.i. exactoꝛ aa nerſam fuiſſe. Item in pꝛincipio pe febuicitantes ſepe langnidos: ſe/ t Peccaia.i. penas pckoꝝ
hten ſtatis que ſi violak naum. — pe paſſionibna captos ſepe liberari u Sanatum. de Laci iar
Btiut inmittit penà vt ſic re⸗ Aunm' pꝛophetã ante adnen.· vt appareat twtiens opns miſe, RasBaberankcviſ ie
aksa .e Aum regis aſſitioꝛũꝗ popuꝝ rentis qnotiens confeſſio fit penitẽ g piunreenſec bie pꝛimo cura
unn elciſités. t. vlci⸗ lu iſrael captinũi ſuas regiões iran tis. quomodo enim coꝛpus quod uit lepꝛoſum poſtea cecũ ta
e, Ens vor pphete diꝗi ſtulerat fuiſſe pebꝛeoꝛũ traduio’ cõ vilins eſt 2 ab ipſo viſſimilius ſepe aum curautt
muuf, laudãatis q; ð aſſiriis firmat.ſiquidẽ in fine huiꝰlectionis ſanaret ? animà dignioꝛem ⁊ rede x —AQuod viſi. ar. 5. di. xx⸗
tüehei vluus ẽ liuriã pepaal laelicti regisaanenti modpe s 6n arlenober ret neaen ⸗ P 5 e ſedulo.. xxiiij.q.lij.ſi
3 ſui quia captiuati ſit ta anumerare mõſtrat. cũ bai ſe vocat ⁊ nõ lanis:ſed male baben
c amedis. bitatoꝛes niniue iona ĩteruiũ cinita⸗ tibus oppoununũſed qualis hic eẽt ? E i milas nam wone
ſemn ke na. zarchezitnt deninalen denics Medtetigni malũ erntn netelre weroſolribuo Rin eemtia
iper . . tũ interitũ ſuſtinerẽt pcõꝛũ ⁊ ipieta curare..edicoꝛũ eniʒ eſt infirm z pilj S
nan⸗ her ilei Farue tis pniam egiſſent: accepta pnia dei centies cnrare qui ceteris mioꝛ eẽt em. . ..
nn denl neriv ſi quil Unlentchiztn Srantoribsſe crimini-· ſi enis nachbenia igcet meror 33s Redépta ſanguine rpöi.
W xacit pniaz: z illd voæ bus implicuerũt qua de ca memo/ eſt ſui qui pꝛomiſit. nolo moꝛt pec à pponunß.i. vtilem.
hi FSrkenennndk ratus ꝓpheta ſpiritu ſancto plenꝰ catoꝛis ſed vt conuertatur ? vinat.: b Dehties ati⸗ poſſibili
KD erit. ? erroꝛẽ ſuũ ↄfr,·/ indiciũ dei anũcias ita eſt elocutꝰee, quem enim peccatoꝛes excluſit:ꝗ tlie alias nũquid centies ꝓ
ian mabat duab roͤnib? dDeus zelꝗs vlciſcẽs d’ñↄs. Iey omnibus pꝛomiſit indulgentiam: eodé Elaro Kren irs recili
* Piꝛo. qꝛ ſi de totts ꝙ frequẽter venia penitenti pᷣſtei: alijs quoqʒ pꝛomiſſonibus declai⸗ onde ſane ſalatiann aig
ne Rrinrta ndere Sdten mumameees erenn Wangogotnnoagritele, gag n funt uranes ne n. van
ſnt es 50 Pecc. cötra quoſdam hereticos ꝗ peccan mnibus omnis qnatmũ cuũqʒ ? quo is indulget. imo ſi
mn beka diligere. e tibus poſt baptiſmnũ ſemel tantũ diime tiens peccatoꝛ eniuſcũqʒ oꝛdinis er natinſega⸗ mane
nimke getioc ipebi⸗ illu cebant vtilẽ eſſe penitentiam cõtrra ſi fuerit ſacerdos conſiteboꝛ 2 ego pueniüt pene. vt. .e. qppe.
nn minauit aliquẽ ceceꝗ. quos aug. ſcribens dicit. . eum coꝛam patre meo. Naʒ Jul et luſſict ſemel inſirmũ curaſ⸗
Agfeg vl bis ſuſcuauerit ali SDbuc perſidi iſtant: qm ſa,⸗ cũqʒ inuocauerit nomen domini.ſ. ſe.ar. f de ſo. quires. S. area
nünn quẽ moꝛuuʒ.ex quo 1. piũtꝰ pluſquã opoꝛteat:nõ ſo pm quod nominatur dominꝰ ideſt ar. ↄtra. S. vi. ij querendum
Pgit ins eidem ſed excedẽtes eſugs delit qui — ad ſemed0 ai eeruenf lerl
omini pcta non di aſi ſemel peccantibus pꝰ baptiſmũ ⁊ non contradicendo vt foꝛſitam ſe e.
aun mittit. Iſtũ ergo erro valeat vma⸗ non tñ ſepe⸗ percant e fecit omnis ideſt quicũque ſit il reerachde te .
ne en bierepechone bus ꝓderit iterata:alioqn remiſiũõ le peccatoꝛ ſaluus erit. omnem ei, Erduſit 5. xix, diſi roa
mntt des en dñs dckea ad peccatũ eẽt incitatio.dicũt.n.qq animaʒ iſte pꝛonnſſoꝛſchurauit bo/ Ar. 5. rr vii. i. dolata.
RM dimittit. vel ad pi nõ ſemp peccaret:ſi redire ſp poſſet ms: etiam ſedentem in tenebꝛis/ et d ntebor, vocado euz
Emnk. dirit nõ valere.in oo per penitentibꝰ ſubuenit.⁊? etiamei ammam. Hunc magrum e ¶ Lecit. dixit ante.
honrn naq; ꝙ deꝰ? ꝑatꝰpcta blacere peccata quibns pᷣſto ẽ gra- xit diſcipnlns ille qui conihios per f ρο5mnd per dileclionem
unni, deſirnere appet eaum tia ſemꝑ. Errant aũt. imo cõſtat ei epiſtolas ſuas voluit conigere: e, Saulztren iun⸗ 8
Gene odire 2 non diligere innltũ peccata diſplicere qui ſemp vt iple teſtatui ter ilitteris eos coꝛ . Sn ſentenn ennn
imt pcã. Itelz rps nõ bil preſto eſt ea deſtruere. ſi en ea ama rexit. Oportebat enim vt quotiẽs Pulla 5,bi rir. d roma
nu lumin erteliaue ret non itaſemp deſtrueret: ſed co; vigdebat eos cadere: totiens inna / nn 5 e di Faliſ c neo poͤt
uln neliei vpo vno ſernaret atqz vt ſua muera ſoneret ret eos reſurgere. Memoꝛ enim k Ner epiſiolas ſabpma;
trirt . eingdanlk lepꝛofũ ſemp deſtrnit peccata que inenit:ꝛne eratillins qui dixerat: quo:um re =Teſtak. in ſea epiſtola.
n lio ipe illuminauit ſoluat' qð creanit: ne conꝛũpat᷑ qd miſeritis peccata remittuntur eis. q coꝛin. vbi dixit. pdixi eim
let cecũ er quo ſeqnitur amauit. Sumũt occaſionez bypo- Scimus autem ⁊ pꝛimos patres et ¶⁊ pꝛedico vt pns bis ⁊ nunc
Nenere ꝙ eidem homini bis crite iſti ex factis dñi.quem eniz bis in omni tempoꝛe eccleſiaʒ dei ſen / anns. ſeptenaris ei
dofan peccata dimittit. ſ.n. illuminanit: quẽ lepꝛoſũ bis mũda- perv"ideſt vſque ſeptuageſies ſepʒ“ m Krns eefteis eſt m
ſeſti rpe quiſe det medi nit: qnẽ monuũ bis ſuſcitauit: nõla ties: quod eſi ſemper peccata di,/ Gequcti 5. di ij 5, item
inn cum ſepi/ nõ curaret ʒari quẽ dilexit. nõ filiũ vidueqdu? mittere. quam poteſtatez iſti ab ec¶oPoonik. ꝛc.fi.n. ingt. eo eiz
rn ente eno⸗ miſertus matri ſne reddidit: non fi/ ancleſia ferre conantur. opouet enim ꝙ peccatotes nos eè ſ credi
run lett minoꝛ Sr. lium diſſpatoꝛem legitur bis ſuſce eccleſiam ſic credere qui confiten/ mus deteri peccamꝰ. g diſt.
