coꝛdetur:qui regeneratiõis ẽ
cupidꝰ:nec aliter atteſtari ð eo poſ
ſit qui ſciat ſe conſecratum:nec ille
ꝗ conſecratur:ſcimus qnidem inex
piabile eẽ ſacinus quotiẽs iuxta he
reticoꝛum dogmata contra ſancto
rum patrum inſtituta cogit᷑ aliquis
lauacrum quod regeneradis ſemel
tributũ ẽ:bis ſubire:apoſtolica re⸗
clamante ſnia que nobis vnaʒ pꝛe
dicat in trinitate deitatem: vnaʒ in

fide confeſſionem: vnum in baptiſ

mate ſacr̃m. Sʒ in hoc ſumile nihil
ſoꝛmidat᷑:qm non põt in iterationis
crimẽ venire:quod oio factuʒ eſſe

neſcitur. atqʒ ideo quotiẽs ꝑſona ta

lis inciderit:ſolita pꝛimũ exaĩatõne

diſcutite:a longo tpe:niſ ſoꝛte ſup⸗
mus finis imineat:indagate: vtruʒ

nemo penitus ſit:qui teſtimõio ſuo
iuuare poſſit ignoꝛantiam neſciẽtis
⁊ cum conſtiterit hũc qui baptiſma
tis indiget ſacro ſola inaniter ſuſpiti
one ꝓhiberi:accedat intrepidus ad
conſequendã gr̃am cnius in ſe nul⸗

lum ſcit eẽ veſtigiũ nec vereamur
buic ſalutis iannam aperire: quam

O Dnn ante docetur igreſſus.
Nnulla extant indicia inter/p

igon ihien bi ba
i bis ignoꝛanter baptiʒati
lllunt:non indigent pꝛo eo pe⸗
nitere:niſi ꝙ ſ̃ᷣm canones oꝛdina⸗
ri nõ poſſunt:niſi aliqua magna ne

lier. quia fone dicebat iulianus ; mulier pꝛegnans non debet bapti⸗

ʒari pꝛopter iuris impoſſibilitatem quia baptiʒaretur puer in vtero:ꝛ

ita poſtqᷓ eſſpi editus deberet baptiʒari pꝛopter illud niſi quis renatus

fuerit ⁊c.videtur tamen ꝙ bene dicebat:quia ſi mater manumutitur:
⁊ partus.inſti.de ingenuis.s.ij.⁊ quia partus pars eſt vilcerum.ſf.de

pinquos ? familiares nulla ĩter cle
ricos aut vicinos:quibus bi de ꝗ⸗

bus queritur baptizati fuiſſe doceã
tur:agendum eſt vt renaſcantur ne
maniſeſte pereãt. In quibus qð nõ
oñditur geſtum nulla rõ ſimt:vt ite
ratum videatur:qui aũt poſſũt me
miniſie ꝙ ad eccleſiam veniebant
cum parentibus poſſunt recoꝛdari
an quod eoꝛum parẽtibꝰdabat ac⸗

ceperiiſed ſi hoc ẽt ab ipſa memo

riaalienũ eſt:conferendum eis vi⸗
detur:quod collatum eſſe neſcitur:
qꝛ non temeritas iteruenit pꝛeſũpti
onis:vbi eſt diligentia pietatis.
Item augu. contra iulianuʒz.

HNon baptizatur cuin matre: gcad
in eina eco =ôẽM
Jad matrisP coꝛpus id quod
in ea ↄcipitur ꝑtinet:ita vt eiꝰ
pars deputetur:nõ baptiʒet᷑ inſans
cCniꝰ mater baptiʒata ẽ aliquo moꝛ

oꝛe e.

tis vꝛgente periculo cuʒ eũ geſtaret

in vtero.nũc veroꝰcum ẽt ipſe ba⸗

ptizaretur:non vtiqʒ bis baptiʒatꝰ

habetur.nõ vtiqʒ ad maternnuʒ coꝛ

pus emm eẽt in vtero pertinebat
Nem iſido.ſententiarum lib.i.

Anare non baptizatur cum matre
am in eins vtero eſt. G
D Q Vi in maternis ſunt vteris iõ

cum matre baptizari nõ polſ⸗

ſunt:qꝛ qui natus adhuc ſᷣm adam
non eſt m xpᷣm regenerari nõ põt:
neqʒ enim dici in eum regeneratio
poteſt:quem generatio non pꝛeceſ
ſit:qui ſcelerate vinunt in eccleſia
cõicare non deſinũt putantes ſe ta⸗

licõione mundari diſcant nibil ad

emundationem pꝛoficere ſibi.

Item ex concilio Mar.pape.
„DHeecogem.

. 121 Jquatmulier pꝛegnans deſi⸗

QAdemnerit gram baptiſmi per⸗
cipere quãdovoluerit habeat pote

ſtatem. Mam nihil participat ĩ hoc
mater infanti qi naſcitur: ꝓpterea
vnicuiqʒ ꝓpꝛia voluntas in con
ſfeſſione mòſtratur.

Item ex peni
De bis qni
zantur.

tentiali theodoꝛi.

ceſſitas cogat:qui autem non igna

ri iterum baptizʒati ſunt:quia quaſi
iterum crucifixerunt chꝛſtum: per/

annos peniteant quarta ⁊ ſexta fe⸗
ri a tres quadrageſimaà.ſi pꝛo vi

tioaliquo fecerint.ſimiliter ſi pꝛo

munditiaP putauerint:tribus annis

fſimiliter peniteant.

Item ſelix papa. SDe his qui

ex induſtria bis baptizantur.

ſ,. ieiunet

ven. inſpi.l...ſed ad p

mum die ꝙ baptiſ⸗
maeſt perſonale be⸗
neficium.nec perſo⸗
nam egreditur.ſecus

i manumiſſone ideo

dẽ part ps viſceꝝ dic

vt..eo. ſi gegd. ꝙ at

ñ baptiʒet puer ĩ veti
ſatis oñdit rõe.j.e.q ĩ
myj nis.qꝛ cũ natꝰ nõ
ſit. regenerarinõ põt
p Munc vero:non

Dirit iulia. ad metam

redargutionis au⸗
guſtinus:quia foꝛte
hoc concederet pꝛi⸗

ma facie inlianus iS

ad metam inopina⸗
bilis quia foꝛte iuli.
hic erat contra com⸗
munem opinionẽ H
mõ ↄcludit.S. e. ondił
4 VNVi in mater⸗
nis.non poſ⸗
ſunt ſimile. xxxij. q.
ij.moyſes.⁊ ar. ↄtra ⁊
P.ff. ð ĩ iuſ vo.nã ⁊ ſi
r ¶AQui ſcelerate. S.
e.di.ij qui ſcelerate.

TSe tali. S.e di. j„.

quottidie.io.

1 ☛ Jqua. quan
de voluerit.

di. v. baptizari. ⁊.e. cũ
enixa. bꝛo.li.iij. graui
dam baptiſmſi.

SSl Vi bis. oꝛdi

nari. ſed nun
quid eſt hoc ita verũ
abſolute. ꝙ ignoꝛan

ter rebaptizati nõ poſ

ſunt pꝛomoneti. ita
ergo erit in poteſtate
cuiuſlibet mihi oꝛdi
nes auferre.quia po
teſt me doꝛmiente re
baptiʒare.quia ergo
durũ hoc videtur di
cit baz. ꝙ h itelligit᷑ ð
ignoꝛãtia iuriſ q n ex
cuſat ⁊ expõit illa lẽaʒ
q̃̊ odicit.nõ ĩdigẽt ꝓ
eo penitere ſupple in
tantum quantum ali
as.h.dixit hoc edictũ
ſuiſſe in odium reba
ptizantium olim ſed
bogdie bene poſſunt

ꝓmoueri quia igno

rantia facti omnino
ercuſat eos: vel intel
lige ita dure pꝛout lit
tera ſonat.⁊ ei fit pꝛe
iudicium ſinc culpa
ſua.argu.i.q.v.c.i.ſed
contra.i.q.iiij.placuit
r Siꝓ vitio.puta
pꝓ bẽſi.ſicut nouatiãi
7 dõatiſte baptiʒatos
fbaptiʒãt.vt. xxiiij.q.
iij. quidã heretici.
¶Suũlr.ſ.vt mudio
res ꝑ ipᷣʒʒ lauacꝝ effi
cerent᷑ ſue vt mundi
coꝛde.
¶Si pꝛo munditia

eccexxxix.

. °
erunctus
inate aprelbytero pe
chꝛiſmate ap⸗
uo vertex
J del deſluat: vel q
vnctio deleatur vel d iupchafmm vngere.
buoluitur. baptizare i. b.
a. ſbyte⸗ o quis bap
e apo. c. ij. ena epi pꝛe vr. f J
is foꝛte non erant aternad bane Enena anmnc clericoꝛũ t S
Sbersſoneg amna omapn ſecũda dep
9 vel diaconi rebe
SS Slnre
e

P» iß 1 non
ſnia ꝓferat. xxiiij. q. iij. ſi gs H
ĩeü i. 3. Di. xcv.
ifeſiak.l.facere id p qd ſeſbnerls d dog.
MWanikeſtak, u prſbyteri.iiij. . pesæ
qui nõ ſunt dunnt. recto. . Eardotn de pꝛeſbyteris. H
eberoxtndsemmenan erar o is de alio aine o⸗ 1l enants bor sn
Vaehend imon abſolute.l. per pꝛelby⸗ B Janis⸗de a nochpao acce« in )Aalreipingube
Seu coact g. H iſcopos pꝛelby er lconte nte p anos. iein oĩ and 2
b C Seu vt.i.q.i. cõ⸗ osꝰepiſcop iſſe cõ⸗ i largitione ve . ꝛeoccupa anos. l. te. ſicut ali
KN iputanda. ꝛeſbyterol Os qu iaconos fui ſeuꝰ pi largi tiʒare: niſi p eritatiſ an hic totuʒ pꝛo ꝑ xij. q iiij
de ſtat. ⁊ di.l. ua cõditi teros vel D tes foꝛſitan perit bap uerit pꝛo teme tuli⸗ mi s pꝛo ocget rn aänos
5 ntocligue c din iterit: 7 ſen optan vnici clarue moꝝe tenta damnationis ꝓ 18 tricel. Nã ꝑ di 7 qnqs
aucortnie ſkaſe ſtiterit: lanacri illius v d exiuus me ſe in ſe ſnue feſtatn . spe iai hocipze añq;
e⸗ non haiccdenayt coacte e iacturam . ſipiſcũt rentia U HS 3 pñs ſig.
j8 ni (. reſip ſe ſen oncilio ap ſby t verbu f de ver. ſig.
1 zarl ſtati o agis cniĩ rit feciſſe enitentia ſi reſt mo m ex concil iſcopis piby ñ vel futuruz. ff. cit ler.
. — — 1non = 4 Ne 9 epi tũ vel at vt dicit
elgtdaẽ baptizmi * cere cõuenia ec cathecum laica Non riſina accipi⸗ ioceſanas re hoc verbů lt. in pꝛrin.
Kntie epehriei ſideliũ ſed nee ſſe. abus lai⸗ teri ececan e mmenn . F dellblegl 5,ſedͤl
1 ij q. v. ſi ge do ſideli dis itere denda. Reſby non a quibult dz. de lib. pr. c. Z. ſel
Erl verane⸗ dem oĩmo ſt redd cleſias ne dDeren tis kaecpalt z
. ita ne. emoimo oꝝe eſt rec uel unt ecc nec pe lede e
rxxxli.q.v rã.i.iniuriã ge cõio in me chis puel 1. 8 is ſed a ſuo ipſos aut ſe ð pᷣſbyteris uo vr
EA l. 1 m coie ut 2 mona i pꝛeci piſcopis ſe er ſeipſo ud p his ꝗ octauo FE
gl zaan rebapti⸗ atu lericis aũt 71 s ſeruari p bet epiſc icum ſed per ſe g'ſit: an imis. iſto ð ſtäͤt itellig
patiendo ſen. og Decl ſecularibus nicena ꝛem clericun 5 0Oꝛdinis zt. rim o lapice diſtã eſo
. . raut queʒz . noꝛe i eiuſdeʒ . petat. vecimo ſctio habet᷑ ex .
8 z. hecumino? Jig Dei: hüc tenoꝛem ſi ſunt v rillum qui ei⸗ tẽ chꝛiſma ſta dintictio ꝛelbyteris
N dq Cat iſcopus ul pimus ⁊ hũc t s.:qui lapſi ſin r. ſ. pe he lolẽnitatẽ r.pape. J eſi. liiiij. de p tice. ge.
En ul r eo tiruit vr. paſc ilio ma dioceſes felẽſi in vertice⸗
n g. e. di.i ſr ſolutũ ẽ ſynodus inte m eſſe cõſt ei ti⸗ te. ex concilio ioceſes ñ Mõ ſignet in accede
Iteem ex co er dioce . a C aptiſinu dz accede
2 lnz. ſed ib marie ? int: ſeruãdun e nullius re N chaſma 7 p licet. t ad baptiſmn t. xcv. di.
Timoꝛe. a inſſi ſuer eceſſitate ebatizen ſicere c r 0ꝛze eho on nec icẽtia epi. vt. rcv. ſ
i, enn n. oino qu eeatqʒ pericul ederunt: ſi tar eſtingre o e'lz epo cl ceſes de⸗ lt. na de vnd n. vt de
. 20 9 ie deden ms dD ni pe 9 ioceſes (. Vit. . lligi. non. r
⸗ Snren ſat ſzanenn mo reticis unpi tribus an 17 per ſuas d m dia⸗ vẽ poſſe ĩte öt ca ↄferre ẽt
. eberanumerrans tur he ꝛde peniteat vero ſub ſicere:?⁊ p ccipiendu ne ct pſbyter p licentia pa
ertraqe oꝛ⸗ ſepteʒ vero inare: ira vt ad acci conꝰ an ileketig ehiz vel
l, be eEceos exc iẽtes ſint: ſep nibus in are: ira v ſubdia licctia epi iʒ õe hᷣ loꝗ
1 Yauer audientes. inter aud Ammgenen nng nus chaiſma. ncnlesecoſcnis Kr ncde nd
5 CIn inos vel 1 ceant inte Inis etia ätur com aſche de ſi pꝛelbyte r. nungd de ibelſucceſ.
i. cathecuminos s ia uobusꝗ 6 ſinꝗ diem p ſtinetur. eiꝰ tur. nun ſacerdotib ,
e i. cat el ñ cõicates cerdotũ di nibus n ibo te um deſt non ſign te q̃ ſolis ſa editur nun⸗
laicos vel ñ ee oſtp/ ſa odis om populari ad epiſcop eepiſcopo ſue⸗ ib'aploꝛuz oce ferre pot
Septem. p fu tiones m tũmodo p öfundam ꝛeſente ep epiſcopo ſoꝛiba ð eps ↄfe 5
C iẽnium quo . e ſed tanti Mec colundan vero pꝛeſe foꝛte ab „ ꝛelby d ſac̃m q inoꝛ oferte ð
mů trinium ec tes: offerre ſocientur: enzn5 ve tes niſi c liceat p 9 Ppſbrier minoꝛ: oꝛdi
1 erantirer antlen in oꝛatione ſo ittere qui e infam eptum. ne ire in ba⸗ poſſ pſby ð vĩ qꝛ ea qͥ t
3 Wnter tertales lur dee it abnegare p beres ſunt ero pꝛius ep m epiſcopo: 9· nieepali adber ri vi. xxiij. di.
. b CIn iter. tales imnerunt at cimpube leri teropꝛ ſed cum tegrotus. inoꝛi delegari vi. pape
5. on ſolenniter. t. im adhue um ẽ: ſen e tiſterium fuerit au mino. de licetia pape
non ſole tra ec ibus qu ulum ẽ: blens ſu o. da. ſed de tur er
ĩ eijciũtur extr te. qiibus qi cab bus pu aut a i. aurdhic quoꝛũda. i. LCogtu
. eni eijciũtun capite. bertate vo a5 fimili oꝛte onci.an icium ſi qu r. di. xcy. ci. o. rtice.
. cleſiaz:vt. l. in des a pube icis ant etiaʒ ſufſragatur Item ex conci. al it officiu potar. a q̃ ſi in verti
iam oblat ſen laicis a atia ſuffraga ]0.M MNtee iſtandi recip bet. o hic de ea ꝗͥ uerentiam
iEtiam t ad al⸗ cis ibus ignoꝛaà nanus imp baptiſta iſci non debe i S ter epi re ð pu
n .. non offerant adæ quibus iget ſub man 2 Quib ꝛofici ni bapt boc ꝓpte lt. vel boc ðf
i.non offe ð uiro ellis iquadiu ſi da con chꝛiſmate pꝛ oꝛumq iſ 5z. di. ij. c. vlt. s ba⸗
5 are. ſic.xij. q/ ij. 4 . aliqn edden ne chꝛj ini iũ: fine chꝛ ar. S. Dl. lh. c. l ipſe eps ba
tare. f. nega etatis tis eſt r da pe Allus ipit officiũ: ſine is illis quos ipſe e 5. . p⸗ .
i Abnegaf. 12 ione deten ſpectanda recipit o redi: quia eris ilis q⸗ eſt. ., . P
kC Ao mns iione eoꝛum eſt ſp töem ndi re ꝛogredi:qui Zauit. ꝛ ita noͤ e .
ni r . xpm quime . 10 nec'eo: it ad coer 32 ebet p ciſæ⸗ prizaui SS .
enim cõmitti munion cepit a de ſquaʒ d it ſemel in bapti eris. edi ad
tale peccatũ ant. itentia: quos ex nno. papa d mate vſq lacuit ſeme qunin ſpten Allus. pꝛogre
i .q.iij. exiſtim niten Iem J inter nos p : de eo autem ſa b iſmůü.
ri.g. iiſer uantum ſura. te inte nari: de e ſſitate fa b baptiſmi chꝛiſmet
C Eas guanmn cenin iſcopo. chꝛiſmate mate chꝛſm cunqʒ neceſſit. coõ⸗ monebit. vt iſma
. roeſecarnan. checo tizatos linere Aacunankeeſſe Parin verncrcoge tn⸗ 7.
. teris bap baptiſnat tus nonnen ebi⸗ et in ve ſbyte
n coercendaẽ idet. C. Pꝛelbyteris ſco⸗ be te chꝛiſinatns n commonenie E in fronte epi ce,
qd agat nõ vi uberel Naerre licer. ſen extra epi i ciente c ſacerdos co tis ipſi⸗ enfno n a vertice.
ang ceris ſe ſente CI glione chꝛiſma ero pungut ſtes. dixi an
n fal.mo. l.. aänone, Relby iſcopo pꝛeſe ſun firm inter nos chꝛ tio eſt: non niy on piudicates. dum
e Impoſttic D mſen epil baptiʒato ture.nam benedic dici⸗ d αR em chꝛiſmma
mek. A lliatoꝛia. pumt ſmate bap fue niſi vna be⸗ n boc ſrmatoem boe pꝛe⸗
gi nec reconci ſ.ma aut chuſi iſcopo E us non! cuiquam tur ted Batuz nec t p f.
ꝛum.l.m baptiʒa ʒ3 quod ab ep ntẽ iudicantescuiqr ia habeat baptizatu ſi ante nõ fu
ni Nercor ox quo liceat: ſy quoc amen fromt pꝛeiudi neceſſarla he lannz icamus. an ſi an icat p
re ioꝛũ ⁊ adult o p̃no gere lic cratum. non t d ſolis mus: ſed yt m capuule ici aſieri dz qſ dicat
tentia pn onſecratun re quoe mus: ſec 4 Ite erit poſtea ſieri 8 nõ faci⸗
rum penite on eſtta⸗ rixc oleoſigna adunt pa chriſinatio oc quod diximu in glio
di taa c.q.d. ne impo⸗ ex eodem iſcopis cum tr iſtro gre chril v. c. lxxvj. infundatur ad ————— Anin ſſit
Retne debetur epiſc ä ain chꝛiffna infune te ac⸗ mus p onſirmarde por
1 I car namch de ſon te qz in con ĩ vertice.
r nenda Huach cenſu aclitum. iũ epiſcopum Anteq m aquam S — ſenii atio.
i adultis. qu nr̃a er r. ij ad iannariũ Z aſpergendu „ evel hec⸗ eceſſaria cheiſin t
e aplt. itentia eis aptizatos in 0 roſtes: ſi quis d aſper rtice eius chꝛiſ ittatux
oi Kanendo pi p PRelbrren baptiz na Weth eiberol nte chꝛiſma eeaet
8 r. echenis, munerich⸗ fronn dpꝛe⸗ co mrecipere a Item abbaro mngi
. RR e . ſign nmant ſed ſione ercipiat. do eccleſk.
2 1 ausnr a ab?⸗ chꝛiſinate aenngur akes aancud Foba. ctificatio ex⸗ 41 rciinans poner
no chꝛi ipi.iij. c.oſtẽdit. vyreri bapnqʒ ſtmodũ⸗ . vhan ſionis ſan zcũ chꝛiſma ſit lacn —RdD
r ltmg tepiſcopi poſtm apð beluacũ. Ande aſperſioni⸗ bet monere: In
Pel Eedch ils re v e. Itẽ ex cõ cüdnz linire 14 unple debet iinben Ec quẽqʒ; caſus. ſi
. iipofunpminis ſnn banmumn Cenhuz mni L) Feditine engiluen enn ui daprhn
. renn Chꝛiſimatis aum n ate pa Arerr nnnnen 7 itdege eſtille qui bap ne
Pnnne ſan ſuper Aium t oluerit chꝛiſm linʒ iꝛcinn gratia riptura ſa⸗, don voen imergime
iij di.deniqz. .v uis voſue ſuper a tur egri: cum ſch 10O G ffict alpg
Reibnen vn Jan iter dinne: abſurdum. chnmmn eien, rrnd Vne ledat ſu
di narſe nmouane Item ex ſone te baptuinata quatur?
4 63 Jan pu Zervererichin
. erichnnanin ne ſecrare non
craieingib neteeen
p
Hdi H Sõ vno bayr “
. Pran/4
ſi⸗ 4 „ alo rr . 5

.

. .
. aqua : hoc vſq; ad ſlud.ſpũs vero ſcũs ⁊c In ſccũda pte dicitur qᷓ nonrefrre ⁊ viz amiſſurus vel amittat vt non habeat tantam quamam pꝛius
vcu multu aque vel parũ cadat ſuꝑ euʒ. æ hoc pꝛobatur auctoꝛitate veteris te ſecd in baptiſino ex toto eam amittat quo ad animam ertinguunt᷑ pec
ſtamenti vſq; ad illud: ꝙ ſi aligs in illo. In tercia dĩ diabolus in baptiimo cata.per que hominem poſſidebat.vt um liberatur in bapuſmo demo
totam ptatẽ ſud amittit quod ꝓbat erepio pharaonis. ſtñ h non ponit eem macus a veratione coꝛpoꝛali.non ſans elucet in fine ſic videtur dici vel
pi in baptiſmo ſed de aqua benedicia inteiligit. intelligatur de liberanone anmme. l 8
W quã.ſ.mũdã q̃ fiebat Aer pharaonez

o er aſperſione cineris vitule .. uia. .pſe pharao di
ruffe. vt habet᷑ er lixnumeri aquam mundam ⁊ mundabimini dis adhuc teneantur:ſciant diaboli cebat ꝙ dimitterz po

5. di.uj. aauam. abomnibus imuditijs veſtris: 2 ab negtiam ptinacem vſqʒz ad aquam puium nec dimiſit.
. b Coꝛnouum.ivirutib?“ omnibus ſimulacris veſtris müdda ſalurarez valere: in baptiſino vero donecfuu ven unz ad
Vide uinignißcn dies bo vos: 1 dabo vobis coꝛ nouum omis negtie ſue vires amittef qoꝰ Hndo viſcel
ertins, ,7 ſpm̃ nonuʒ dabo in vobis. Rẽ exemplũ cernumus in pparaone: q K ſerunt. non vi
aà EZollegium. vbi erip⸗ in numeris. Qui tetigerit cadauer vi reluctatus a i ſua pſidia demoꝛa dietur ꝙ vacui recede
* requies. hphrominis:⁊ ꝓpter boc ſeptẽ diebus tus tãdiu reſiſtere potuit 1 pꝛieuale rent ex quo baptiʒari

¶ Septuno. i ſeptima eta fuerit imũdus:aſpergatur ð hac aã re donec ad aquam veniret quo eſ gvolne wrerna de
E geſcentiñ nullus. n. merek die tertia ⁊ ſeptima ⁊ ſic mundabit. veniſſet victus ẽ ⁊ extinctus.Mare õ ſic
copen D ennenten Item ſi fide trmitatis mundatꝰ nõ illud ſactjm baptiſini ſuiſſe declarat. munt naz unputat ar
eOmnnis. verba legi mo fuerit: in reſurrectõe apud ſcõꝛũ col brtũs MDaulus dicens. Holo eniſi eis quod acddit cul⸗
fayce b. legiũ imundus erit. ſi die tertio agp vos ignoꝛare frẽs qꝛ patres vii oẽs paſua. xv.qi.c.pe.f.
gac Humane.. oĩs ille di ti ſus non ſuerit.ſeptimonon poterit ſub nube fuerũt:⁊ omnes per mare loor.ſi quis donum.
cgere moꝛticiniũ ꝗ poſt lachi emũdari. Ois'qui retigerit hbuma⸗ crãſierunt: a oẽs in moyvſe baptiʒati uC Si vero quis ſi⸗
mas culpas repeti. de pe. nesanime moꝛticiniũ: aſperſus ex ſunt a in nube ⁊ i mari:⁊ addidit di arextra de ap repꝛe⸗
dii iij baptzetur. moꝛticinin pac cõmixtione non fuerit: polluc cens. Hec aũt omnia in ſigura no⸗ benſibllis. xx .q ij is

vo ia Were Tciddvel tabernaculum domini: ⁊ peribit ex ſtri uerũt: q: hodie vʒ per exoꝛcia ———HH
nunciarii. iracl: qꝛ qui aqua aſperſus nonẽ ex ſtas voce humana 2 ptate dinina ia non tamen dat licẽ
olluet ad ram.i pol piationis: imundus erit:⁊ manebit flagellerur ⁊ vꝛatur ⁊ oꝛqueat᷑ dia tiam peccandi:vt. iq
lutus reputabit 2 non inra ſpurcitia eius ſuper eum. Et iterum bolus:⁊ cum exire ſe ⁊ hoies dimit vij.exiguntur.
bit in tabernaculũ cuʒ aliss. Et locutuſeſt dominus ad moyſen tere ſepe dicat:in eo tamẽ quod di⸗ Beris. Caſul
. rrii um . leißs dicens.accipe leuitas de medio fili xerat fallax ẽ ⁊ id quod per pparas te ömat uneig
e6 * 1 & i . 11ααM 3 „ 7.
KCe⸗ ſips tabernscull vei ber oꝛum iſrael:⁊ purificabis eos:⁊ ita nempꝛius geſtũ ẽ eodẽ mõ obſtia momtorfidetangu.

ec facies eis puriſicationẽ eoꝛũ:circũ⸗ tioms ⁊ fraudis exerceat:cũ tamen xvxj it
4 1 el. . .Z 2 £ . 7 4
neeenpecl een rſſluc ſperges eos aqua puriſicatiõis. æt ad aquã ſalutarẽ atqʒ baptiſmmi ſan chaue enalnceas
RC Inſtar. inſiar fuit apud iterum. Aqua aſpſionis purificatio ciiſicatõem venit᷑:-ſcire debemus ⁊ ab obligatoͤne qua te
eos. nam mõ non eſt inſtar. eſt. vnde apparz aſperſionẽ quoqdʒ ↄfſidere:qꝙ illic diabolus oppꝛimit᷑ nentur liberantur ꝑ
ig Integram.ac ſi interre aque inſtar ſalutaris lanacri obtine ⁊ hõ dicatus deo diuina idulgentia hominem non poſ

eſer alperſus. re. quando hec in eccleſia fiſt ve liberat. Itẽ Joã. chꝛi. ĩ epla ad ſuntper homine; ob
m vimennat dd. niſſime ſcitur per accipiẽtis datis bebꝛeos. Be bisg vſqz adhcri reunnen
ſup ſingulos ĩfundit ita ſpi ſidem integramſtare oĩia ⁊ cõſuma tũ vite ſnſcige baptiſina differunt. editſecde qõni bo

ritus ſcuùs ſine pſonarum aca Li ac perſiti poſſe maieſtate domi⸗ 61 Aando ꝗs ꝓpterea peccatvt nifacj reſpodet. qua
ceptõe ĩ baptumo oĩbsfideli ni 2 fidei veritate.ſpũs vero ſanctꝰ ſanctũ baptiſma in nouiſſima re cuʒ baptiʒant᷑ pue
bus taditur: vel dimẽſura nõ dimenſuratur:ſed ſuper creÄeden ſua expiratõe ſuſcipiat:ſoꝛtaſſis non crireſpondẽt piimi ad
on a l datur alias tes ruis mnaien Deonmi⸗ adipiſcitur.⁊ credite uüi noenes Haue uSesgeelt “
dumenſur adtur. egualiter naſcitur 2 ſi ſol ſuper oẽ?–s vos dico qð dicturꝰ ſuz: mitos no 9. nie Agz
Sern ei wen onmer pari ⁊ equali luce diffunditur:qnan ni ꝗ hoc paſſiſũt:ꝗ ſpe baptiſmatis e ile donn „
Atatẽ nõ.n. buic pius cõferk tO magis xpᷣs ſol ⁊ dies verus in c·¶ multa peccabãat: circa dieʒ qt mo non qedi. vt ipſe ſoll
. .qꝛ vir illi minus qꝛ ſemina.. cleſia ſna lumen vite eterne pari e,m tis diſceſſerunt vaci.deus.n. pꝛo ut pꝛoſecto eſt inſide
ſic de alijs.quod quidem ef litate largitur: cuius equalitatis ſaa pter boc baptiſina tribnit vt ſoluat lis ⁊ detenoꝛeſt qz ſit
ſet acceptio perſonarũ.vñ ſe cramentũ videmus in exodo eẽ ce peccata:nonvt addat. Si vero gs ie paruuluus.
unur hie ine acccpf. crt ebꝛatnin cum de l mãna den 23 Bus u pnn iſnote t gliru W Wer alioꝛuʒi. P
ra de ucl. nont. erect: 2 futuroꝛum pꝛeſiguratõne ali delinqt:ipſũ t negligennecâ. 2 te
eehemfn mentũ panis celeſtis ⁊ cibuʒ vłyenl Itẽ ang. ad boniſacii’. PBar olunrs ni
daptiſmo ? paruulis ?2 adul Tum xpi veniẽtis oſtenderet. JIllic nnlis haptizatiſ ꝑetũ ñ noey pfidia. a Qinculo.2 dicit
tis. ſed potes hic appellare emm ſine diſcrie vel ſexus vel eta⸗ 6 6 Ueris a me utꝝ pentes bapti lerx qꝛ dolus tutoꝛis
gratiam remimionem peca tis gomoꝛ ſinguli equaliter colligs zatis ſuis puulis noceant cuʒ nõ obſiet pupillo. ff.
toꝛum.quid iuris ſit de hoe bant. vnde apparebat xpi indulgẽ cos demonioꝝ ſacriſicijs ſanare co de reg iur. neqʒ. niſt
ſales ererg de bap.e ei tiam ⁊ celeſtem gr̃am poſtmoduʒ nant᷑:quo eis ꝓſñit cũ baptizqt pẽtn, it geeutecior ſaens
PVel minnitur. argu c ſecuturã equalirer oĩbns dinidi ſio ſides:quoꝝ eis nõ põt obeſſe perſfi⸗ vel nin nnor ſolue
charitas poteſt minui. nõ ne ſexus varietate ſine annoꝝ diſcri dia. vbi rũdeo tã ülins ſacii hoc eſt ddo ſir. p. ſ de admi⸗
eſt hoc verum. quia non de Mine ſine acceptione perſone ſuper baptiſmi ſalutariſ eẽ virtutẽ i ſcã cõ tu.l. vit. §. ſi tutoꝛ.
ſicit charitas ſed magis pi⸗ Oẽʒ dei populũ ſpũal gr̃e dei munꝰi page coꝛpis xpivt ſel generatꝰꝑ ali b¶. Ingt. ſcriptura
ficit. ſed dicimur minni quia fundi. plane eadeʒ gr̃a ſpũalis: que oꝛũ volũtatẽ deiceps ñ poſſit vien vel pꝛopbeta.

. ne habet naioran chari in baptiſino equaliter a credentibꝰ loaliene iniqtatis obſtrigi cui nl a, cCEx adam ibi ta
a. AApwe neanſte li. ſnmitur in connerſatione atqʒ actun ſua volũtate ↄſetit. aĩa. n. pris ſiea Ahanicanmn
„Ee . . . &ι%6 7 1½ „ —7 ₰° eler
Knct. ſi poſt baptimnum ve noſtro:poſtmodũ vel minniturꝰvł ciꝗtꝰ⁊ aia filij.Et iteꝝ.aĩa q̃ͥ pecca⸗ peccan tc.

xet coꝛpus anime tamẽ non augetur: vt in enãgelio dominicu, nerit ipa moꝛiet nõ.n. peccat ipa cũ Jum dicit i inuit
poteſt nocere. vel fote non ſemẽ equaliter ſeminatur:ſed ꝓ va pætes eiꝰoio neſciẽtivł ꝗlz aliꝰ adhi expᷣmiſſs ula ſcriptu
pꝛoꝛſus liberatur baptiʒatuſ rietate terre aſſumitur alind in mul . ber ſacrilegia demonioꝝ.ſi vero ex ra.ſ.anima patris ⁊c.
vt in fi.dieur.. liſonnez copiam vel trigeſuni vel ada traxitqð ſacri illiꝰgra ſolueret᷑ 2
r. Amitere. 5.co. ſine.·c. ſexageſimi vel cẽteſimi numeri fru qꝛ nõdũ erat aia ſepati viuẽs.i.alte
er hic contra. ſed bi viciruur crum exuberanter cumulatur. ꝙ ſi ra aia ð qᷓ diceref᷑.a aia piis mea ? ?zꝛ H
agnifcetur expellndus cuimn exabeanter annulata i T ardOGAecret a nsce e
OEaliquis in illo mouetur: ꝙ ꝗqdaʒz ex aia filij. Ja iaqʒ dicit: ꝙ cũ homo .
„ bis baptiz tur: egri ſpirinibꝰ imãũ in ſeipſo eſt ab eo qui genuit alter

Ne.
—. .

— .

1piia
Uht Pee
deſne
diap

raone;
Nrao di
nenzp
lniſir.
zad
.
diſe⸗
non vi
lrecede
pehari
rade
lnoſte
eepe
utatur
ltaal⸗
pe. K.
um,
uisſi⸗
repe⸗
giijis
bapti⸗
pecca⸗

mnt
Dſftcli
tngn.
niboni
ndua,
guate
Btur
npol
ſezob
AV
hoeß
Nilo
u
pne
mad
e
itg
194
ſeſol
lie⸗
Gf
i
,
1
utons
llo ſe
.nid
ſjaus
ſerde
tſolie
dmt.
N.
ura

nl
Uſarm

ſnnie

Ppe

8.

ſbits,

RS
2

¶ Sine ſua.i ſi non

conſentiat. vij.q.i. 5.
cum autem.

b Obnoxrius. q. d.

poſt vitã aĩe in ꝓpꝛio

coꝛpoꝛe nõ obit᷑ pec⸗

catum niſi ex ꝓpꝛia
labe.

r ¶ Iraqʒ.ĩferius rũ
et huic qõni ibi ven

tñ recte ⁊ tũc dic ſacri

legis qſi nullo mo⸗

do qꝛ non eſt ⁊c.
I COQuẽadmodum

ar. aliud ĩ via. aliud ĩ

luio.ar.rxxviij.q.i.S.½

ãt. ⁊ nõ. xx vi.q.v. nec
mirũ ſicut dicit lex.

aliud ẽ in obligatõne

aliud in liberatiõe.ff.
de ac. ⁊ ob. arrianꝰ. cũ

hec cã liberalis ſit.ar.
extra de ꝓba.er lris.
e· ¶ Lötrahat. ar.

obligatis ſemel exti⸗

cca ampliꝰ nõ renaſci

areꝗ.ar.j.xxvj. q. vij

ab ifirmis. 2.ff. ð ſer.
vꝛ.p.uitutes.ff. quẽ
admoduʒ ſer. amit. ſi
locus.
ſ¶ Niſi ꝓpꝛia ĩpieta
te. ? ita liberari ꝗs po
teſt ẽt iuituſ vel igno

rans ſed nõ obligari

vt. f. ð ſo. ſolutõi.ꝛ.l.
ſoluere.ff. de neg. ge.

l.ſdluẽdo. ꝛ.ff. de no⸗

ua.ſi ſtichum. §. vl.

malẽſicijſ volutal ſpe
ctat exit.ar. xrij.q.
ij. hoĩes.f.ad.l.coꝛ.de

ſic, diuus. .
h·¶ Mecillud. tacite

obiectioni reſpõdet.

g ¶ In ipfſis. ita in

Hii. iij.

effectus:peccato alterius ſine ſua⸗
cõſciẽtia nõ tenetur obnoxius qũo

itaqʒ i parnulum maioꝛes peccant
offerrẽtes enm atqʒ obligare conã

tes demonum ſacrilegis vinculis:

etiam culpam poſſint babere cõeʒ:
nõ enim ſic cõicatur culpa ꝑ alteriꝰ
volũtateʒ quẽadmodũ:cõicat᷑ gr̃a
p ſpᷣs ſci vnitatem. Neʒ. Regene⸗
rꝗs ſpũs ſcũs in maionbus offeren
tibus ⁊ ꝑpuulo renato oblatoqʒ cõiſ
eſt. Idem. er bãc ſocietatez vni
us eiuſdenqʒ ſpũs ꝓdeſt offerenii⸗
um volũtas ꝑpuulo oblato.põt.n.⁊

Vi hoc ⁊ in illo hoĩe:ẽt ſi ſe inuiceʒ ne
ſciãt vnus ſpũs eſſe:per quẽ ſit vtri

uſqʒ gra cõis:nõ tamen põt ſpiritus
vnus eſſe boĩs huius ⁊ il lius:p qnẽ

peccat alter:vt altero nõ peccante

fit tñ culpa cõis.ac per hoc põt ꝑuu
lus ſełex parentũ carne generatus

dei ſpu regenerari vt ex illis obliga

tio ↄtracta ſoluatur.nõ põt aũt dei
ſemel ſpũ regeneratus ex parentuʒ
carne regenerari:vt obligatio q̃ ſo
luta eſt iteꝝ ↄtrabatur.iõ ſemel ꝑ
ceptam ꝑuulus gůam xpi nõ amii⸗
tit niſi ꝓpꝛia impietateverũtamen
recte dicũtur parẽtes vel quicunqʒ
maioꝛes ſilios ſen quoſlibʒ ꝑnulos
baptiʒzatos demonioꝛuʒ ſacrilegijs
obligare conãtes ſpenalr bomicide
nam in illis ꝗdem iterfectöem non
faciũt:ſed quãtum in ipſiseſt iterſe
ctoꝛes fiũt:recte ergo illis dꝛ qñũ ab
hoc ſcelere ꝓhibẽtur. Nolite occi⸗
dere ꝑnulos veſtros.dicit eniʒ apò
ſtolns ſpm̃ ſcm̃ nolite extingucre nõ
qꝛ ille extingui põt:ſed quãtum iip
ſis eſt extincroꝛes eius merito dicũ

tur. ſic agũt vt extinctũ velint nec
illudꝰmoueat ⁊c.⁊ infra. Celebꝛant᷑

——

eni ꝑ eos neceſſaria miniſteria. offe
rũtur quidem ꝑuuli ad pcipiendaʒ
ſpualem gram:nõ taʒ ab eis quoꝛũ
geſtãtur in mamibus:q̃ʒuis ⁊ ab ip⸗
ſis ſi ẽt ipſi boni fideles ſunt quã ab
vniuerſa ſocietate ſanctoꝛuʒ atqʒ fi
delinm.ab oibus nãqʒ offerri recte
itelligũtur.quibus placer qð offert᷑
quoꝛum ſancta atqʒ idiuidua cha
ritate ad cõmunionẽ ſancti ſpũs ad
iuuant.tota ergo hec ſancta mater
eccleſia que i ſanctis ſuis eſt facit:qꝛ
tota omnes tota ſingulos pir. Siſ
ſficilim ſane qõnem tibi ꝓpoſuiſſe
viſus es in extremo ingqſitionis tue:

ea vʒz itentione qua ſoles vehemẽz

ter cauere mendacium.ſi ↄſtituam
igs ante te puulnm: iterroget vtꝝ
cum ad etatem adultcaʒ venerit: fu
turus ſit caſtus vel fur:vel nõ ſit ſu⸗
turus:ſine dubio rñdebis neſcio:
vtrum in eadẽ ꝑnula etate conſtitu
tus cogiter aligad vel boni vel mali
dices neſcio. Si itaqʒ de moꝛibns
eins futuris nihil andes certi ꝓmit
tere ⁊ de eius pñti cogitatione:qd ẽ
aliud q; qñ ad baptiſnuʒ offerunt᷑
pꝛo eis parentesꝰrũdẽt tanq̃ʒ ſidei

ieeli Fraer ie no inin al c1†½ 7 grjmm ma by
JaA ab vmuncrſn ſvnet ſantto⸗j

.0 %

auctoꝛeſ:⁊ dicunt illos facere quod
illa etaſcogitare nõ poteſt:aut ſi po
teſt occultum eſt:iterrogamus.n.
eos a ꝗbus offeruntur ⁊ dicimus:

: credit in deũ: de illa erate:que vtrũ
nõ eſt aima vtroꝛũqʒ cõmums: vt

ſit deus ignoꝛat:rñdent credit:a ad
cetera que ſingula querũtur ſic rñ⸗
dent. Unde miroꝛ parentes in iſtis
rebus tã ſidenter pꝛo ꝑnulo reſpon
dere vt dicant euʒ tania bona ſace
re:que ad hoꝛam ĩ qua baptiʒatur:
baptiʒatoꝛ iterrogat ramen eadem
bou ſi ſubijciant erit caſins qui ba⸗
ptiʒatur:vel fur aut non erit neſcio

vtrum audeat dicere aliquis alidd
hoꝛum erit vel nõ erit:ſicnt mibi rñ

det ſine dubiratõe q; credit in deuʒ
aut ꝙ ſe cõnertat ad dominũ Ecce
facio quãtum poſſuʒ:dominus ad⸗
inuetvt quod poſtnias poſſiʒ:nẽpe
ſepe ita logmur:vt paſcha appꝛo⸗
pinquãte craſtinaʒ vel ꝓdiſſenam
vel perendiſſenam domini paſſio⸗

nem dicamns:cuʒ ille ante multos

gqnos paſſus ſii:nec oio niſ ſemel ip
ſa paſſio ſacta ſit:nempe ipſo die do

minico dicimus hodie dominꝰ re⸗

ſurrexit:cũ ex quo reſurrexit tot ãni

traſierunt q̃re nemo taʒ ieptus eſt:

vt ita nos loquentes argnat nos eſ
ſe mentitos:niſi qꝛ iſtos dies ſᷣm il⸗
loꝛũ:quibus bec geſta ſunt ſimilitu
din em nücupamus vt dicatur ipa

dies que nõ eſt ipſa reuolutõe tem⸗
poꝛis ſed ſimilis eius ⁊ dicatur illo

die fieri ꝓpter ſacramenti celebꝛati

Onem quod nõ illo ſed jam olim fa

ctum eſt in alio itaqʒ pnunlum ac.
infra. Cum autem homo ſapere ce
perit:non illud ſacramentum repe

fit:ſed intelligit eiuſqʒ veritatt con
ſona voluntate coaptabitur hoc q̊ʒ

din non poreſt:valebit ſacramentũ

ad eius tutelam aduerſus contrari

as poteſtates:⁊ tantum valebit:vt

ſi ante maioꝛis etatis vſum ex bac
vVita migrauerit:per ipᷣm ſacramen

tum cõmendata eccleſie charitate

qꝛpꝛeſulatus.

ccclx.

R Warit in ſacſis vt. xxrij

iiij. recurrat. pe. di.i.ſicut

IAuid eſt aliud. q.d. nõ

vr eſſe aliud illud qð tunc ſi·

q̃ rñũdere ⁊ ꝓmittere ð
bus eoꝝ futuris.

mog,

m ¶ Warẽtes.i.patrini qui

patres ſpũales dicuntur.s.

xxx.q.iij.pitatium.

i. ſextum diem.

n. ¶¶ Occultũ eſt. ꝗd cogitet.
o ¶Del pdiſſenã.i.p ſenuʒ.

p ¶ Werendiſſenam.i.pem

pto die ſeno ſiue ſexto.i.poſt
ſex dies vno perempro.

q ¶ Dicatur. q.d. ficut dꝛ q;

hodie ſu reſurrectio dñi. eo
ꝙ ſacẽm eius hodie celebꝛa
tur ſic dĩ ꝑxnulus credere ꝓ
pter ncrim quod recipit.

r ¶ Itaqʒ puuluʒ. q.d.licet

ego rñdeam ꝙ credit ĩ deuʒ
hoc dico eo ꝙ ſidei ſuſcipirt
ſacrm nõ ꝙ reuera adhuc fl
dẽ habeat.naʒ in puulo cre
dere eſt ſidei ſacim ſuſcipe?

yt. S.c. nihil alunl.
¶ Obiceʒ. qꝛ lʒ non hẽat i
dẽ iñ non hʒ inſidelitatem.
¶ Cõtrarie.ſile. S.liiij. di. ſ

ſeruus.ſic.ffiad mace.l. filiꝰ.

ſf. de reg. iur. ſemper.

lſicut peccauerũt

u H ecchia. ꝑ alios. 2 it

p ali

os ita credũt ꝑ alioſ.⁊ ita oĩis

res pꝑ quaſcũq; cãs phit᷑ ⁊ꝛc.

extra de reg.iu.c.oĩs res.

x¶ Cogitetis.q.d.nõ dubi

tetis.ĩmo certi ſitis ꝙ habe⸗
re nõ poſſunt ſi ſint exptes.

y C Coꝛpis.i.vnitatis eccle

quã illa nigniſicãt. s. e.non iẽ.

nobis.

ab illa condemnatione q̃ per vnuz

boiem intranit in mundum chuſti-

ano adiutoꝛio liberetur:qui boc ñ
credit ⁊ ſieri non poſſe arbitratur ꝓ

fecto infidelis eſt etiam ſi hbabeat fi

dei ſacfm lõgeqʒ melioꝛ eſt iſte p-

uunlus:ꝗ etiam ⁊ ſi ſidem non babe

at in cognitõe:nõ ei tamen obiceʒ
cõtrarie cogitatõis opponit. vnde
ſacramentũ eius ſalubꝛiter percipit

Jiem bonifaciꝰ contra pelagia

noꝛum berem.
Aliommm fides in baptiſmate par⸗
nnls ſaluue.
TMNecclena ſaluatoꝛis ꝑ alios
puuli credũt: ſicut ex alijs que ĩ
baptiſmo remittũtur peccata traxe
runt.nec illud cogitetis eos vitam
habere non poſſe:ꝗ ſunt exꝑtes coꝛ
poꝛisa ſangninis chꝛiſti. dicente ip
ſo mñ manducaneritis carnem me
gin c. Idem.

31

Coꝛpoꝛe ⁊ ſanguine chꝛiſti ꝑticipat e

* Allii.de efficacia ba⸗

ptiſmi repenit vt ſic ſ⸗
nis alludat pꝛincipio.

b. En. bec pars ülius. ö. .

Di. ij. qui palſus.
Comedat ĩ ſacramento.
Coꝛpons.i. eccleſie ſigni
ficate per coꝛpus chꝛiſti.

e¶ Saq amentum eſt. i. ſ/

5 HH i. ſi xpᷣs

aptizat'ẽ. ꝗ fine pec

cato hm carnẽ natus ẽ mul
to magis glibʒ alius bapti⸗

ʒari dʒ q m carnẽ in pecca⸗

tis ↄceptus eſt. ð.e.di. firmiſ
KA

me. .
gNoprer. hic aſſignak

vna rõ quarexps baptiʒat?
fuit, S. e. nunqᷓ alia. j. e. non
regenerabantur.
bAoꝛtis.i. pcti vernoꝛ⸗
ti ſubieda.

Qui baptizato. ar. filiuz

apoſtate baptiʒandũ eẽinui⸗
to patre dum puer ẽ.ar. S. e.

pleriqʒ. fl xx viij..i.iudeox

RKUE Renaſci.ar. .ff.de ver.
ſig. verbum reddendi.

I¶ Aui ab eo.ex mũdo pa
tre imundus naſcitur. ſient

ex frumẽto puro naſcit ipu
rum.ſ.cũ palea.lvj.di.naſci.

mMC Innouatus. per grati

am baptiſmii.

nC. NMon de nouitate ſpũs.

qꝛ aia non extat ex aĩa ficut
caro ex carne per traducem
xxxij.q.ij. moyſes.

o UWeruſtatis.i.de carne ĩ

qua remꝗet vetuſtatis.i.pec

catum quodlibet.
pBanatõeʒ. Zctaz. l.ĩ car⸗

ne ꝓpagata ex reliꝗ vetuſta
te parentum.io.
p T oñderet.ꝓbat au⸗
6 ctoꝛitate apłi pueros
eẽ baptiʒãdos.naʒ vniuerſa
liter dixit gcũqʒ baptiʒati ſu
mus c.
q¶In ieſu xpᷣo.i.ĩ ſacro xpᷣi
xel fide rpi in ſoꝛma iniũcta

vel tradita in xpo.S. e. ꝓpꝛie.

ver.ad cuiusl.
Moꝛe.i.ad ſilitndinem
cius moꝛis.qꝛ ſicut ipe moꝛ
fuus fuit ita nos monimur
a peccatis.

WAoꝛiũtur. moꝛs iſta ci-

nilis ẽ. ar. C. ð epil.⁊ de.deo
nobis.alibi habes de natu⸗
rali.vt.ff.de leg.ij.ſi quis ita
teſtamento.

8 Aruulo. phibẽd. 5.
rx. q.iij. nec numerus.

i¶ ABDoꝛiat᷑.S.c.tũc valere.
On rᷣgenerabat᷑.qꝛ ñ
I. 1 fiebat remiſſio pctõꝝ
¶ Baptiſmo.cuius foꝛma
erat ĩ noĩe venturi vt dẽ in q̊ᷓ
dã gloſa aug.ſuꝑ io.ꝙ ba⸗

De con.
ieſu. Idem in eodem.

qui per baptiſmma membꝛum eius

liseſt'aliquatenus ambigẽ
dum:tũc vnũquẽqʒ fidelem

Ccoꝛpous ſanguiniſqʒ; domini parti⸗

cipeʒ ſieri:quãdo in baptiſmate mẽ
bꝛuʒz xpi coꝛpous efficitur.nec alie⸗
nari ab illius panis calieiſqʒ conſoꝛ
tio:ẽt ſi anteq̃ʒ illũ paneʒ comedat
⁊ calicem bibat:de hoc ſeculo i vni
tate coꝛpoꝛis xpi conſtitutus abſce

dat.ſacramenti quippe illius parti

cipatõe ac beneſicio nõ pꝛinat᷑ quã

do inſe boc quod ipſum ſacramen⸗

tum eſt inneniiur. Igdem de
baptiſmo paruuloꝛuum.

4 . .

OQuare ſit bapiiandus qui dc ba-⸗

ptizaig naſciturr.

8 baptiʒzata eſt caro xpi que ſ̃
n

e peccato erat ꝓpterexẽplũ
imitationis quanto magis baptizã
da eſt caro moꝛtis pꝛopter enitan⸗
dum indieium damnationis: ſicut
vero in tempoꝛe circũciſionis: qui

de circũciſo naſcebatur fuit circũci⸗
dendus.ſic nunc qui de baptizato -
naſcitur erit baptizandus. ſacramẽ

tum enim baptiſmi ſacramentũ eſt
regenerationis.quare ſicut qni non
vixerit non poteſt mou:ita qui na⸗

tus non fuerit non poteſt renaſci.ex

quo conſpicitur nemineʒ in ſuo pa⸗
rente potuiſſe renaſci cum nonduʒ
ſit natus:⁊ quãuis parenti poſt con
uerſionem ꝓpꝛi peccata non ob⸗
ſunt tamen illiſobſunt qui ab eo ge
neraãtur. MDarenti/ ꝓppter hoc nõ ob

ſunt:qꝛ ren tus ẽ illis auteʒ qui de
illo nati ſunt: niſ eodẽ mõ renaſcãt

que a parente cõtracta ſunt oberũt
qꝛ etiaʒ inouatuseſt pater non de

