conciliatus.ff. de do⸗
natio. inter virum et
vxoꝛem. cum ſtatus
§. poſt diuoꝛium.

d J gqs. S. ij. q.
B8 iij. ſi gs iratꝰ.
e¶ Er conſilio. q. d.
non tantum ex volũ
tate tenetur quis ſed
ex conſilio.cõſilium
autem plus eſt ꝙᷓ vo
luntas.quia in eo ꝓ⸗
ceditur ad actum.
f Ericuloſe. ca/
ſe. ſus.Qui con
ſilium dat ad occidẽ⸗
dum bomicida ẽ. vñ
indei pꝛobãtur tniſſe
bomicide chꝛiſti.quia
ulluz 2 ſi non manib⸗

tamen lingua occide

runt.⁊ magis pecca⸗
uerunt qᷓ pilatus vł
milites qui eum au
ciſixerunt.
g Conſiliuz. extra
de homici. ſicut di⸗
gnum.S.di.l.ſ quis
viduam.
hEKicet. hoc dicũt
pꝛoter diem feſtum.
ler enim pꝛecepit ne
parceretur malefacto
ribus ⁊ licebat eis in/

enim non niſi animi indicium ſed
effectus conſideratur. Undei. ff.
ti.de repudijs.
Juoꝛtium non eſt verum:niſi
quod animo perpetuã conſti
tuendi diſceſſionè fit. Itaqʒ qnicad
caloꝛe iracundie fit vel dicitur:non
aliter ratũ eſt quã ſi perſenerantie
apparuerit indicium animi fuiſſe.

Ideoqʒ per eũ caloꝛẽmiſſo ren /

dio ſi in bꝛeui reuerſa eſt vxoꝛ non
diuertiſſe videtur. Hinc etiaʒ in
canonibus.
8 Iquisiratꝰ:crimẽ alicui ob/
O lecerit ⁊c. Ex cõſilio auteʒ
velut ex facto aliquem teneri augn
ſtinus pꝛobat ita dicens.
Non ſolũ aui manibns occidũt.ſʒ
ẽᷣt quoꝛũ conſilio ⁊ frande alij occi⸗
duntur:homicide pꝛobantnr.
D Ericuloſe decipiunt᷑:qui eſti⸗
mant eos tantum bomicidas
eſſe qui manibus hominem occi⸗
dunt ⁊ non potius eos per quoꝛum
conſiliumꝰ⁊ fraudem ⁊ exhoꝛtatio
nem homines extinguũtur.nam in
dei nequaquam pꝛopꝛijs manibno
chꝛiſtuʒ occiderunt:ſicut ſcriptum
eſt:nobis non licet interſicere quẽ
quam:ſed tamen illis moꝛs domi⸗
ni imputatur:quia ipſi lingna eum
interfecerũt dicẽètes.Cruciſige cru
ciſige eum. vnde vnus euangeliſta
dixit dominũ eſſe cruciſixvum hoꝛa

e tertia alius boꝛa ſexta. quia indei

cruciſixerunt eum boꝛa tertia ligna
milites hoꝛa ſexta mambus. ui

ergo bominem tradidit:ille ſecſci 5„ Perſuadet

eum:domino dicente:maiusꝰ pec
catum babet:qui me tradidi tibi.
vnde pſalmiſta?. YFilij hominumꝰ
denteseoꝛuz arma ⁊ ſagi. lin.eo.
glat.acutusſubijciatur.ergo le pe⸗
nitentie quoꝛum conſilio ſanguis
funditur:ſi veniam pꝛomereri vo⸗
lunt. Item ex epiſtola clemen.
Interſectoꝛes frarum detractoes
eoꝛum eoſque odhentes homicide
habentur.

terficere. xxiij. q. v. quid ergo pꝛeſertim ſeducentes populuʒ ꝛa deo de⸗

trabentes qualem iſtum dicebant ſed pꝛopter diem feſtuʒ non licebat
eis tunc interficere quẽquam.vel non licebat interſicere quẽquà ideſt
bunc pꝛopter quod ſcriptũ ẽ tradetur enim gentibus ad illuéenduʒ
conſpuendum ⁊ cruciſgendum ⁊c.⁊ ſic adimpletus eſt ſermo ieſu quo
ſe pꝛedirit agentibus occidendum. ipſi tamen contra ſe hoc dicunt cũ
eum interfecerunt lingua ⁊ non manibus.
Allis. S. rriijiq ii.c.viti.⁊ alia ratio ibi aſſignatur.
k¶C⸗certia. f. de con. diſtin.i.nocte.
. Hoꝛa ſexta. argu ad teſtes contradicentes ſibi in tempoꝛe concoꝛdà
dos. vt exira de teſiibus. cum tu fili.argu.contra.iij. q.ir. nibilominus
in ſi. ſed bic nulla eſt contrarietas quia ſuper diuerſis teſtiſicãtur vnꝰ
ſuper cruciſirione facta linguis hoꝛa tertia.alius ſuper crucinxione in
cruce facta a militibus hoꝛa ſexta.
m Maius. xxiiij.q.iij qui alioꝛum.
nBVnge pſalmiſta.miſerere mei deus.
o Bominum. parauerunt laqueum pedibus meis.
pMBentes. i. conoſiones ⁊ conuitia.

Etlagitte. quantum ad conſilia,

Oladius. quantum ad verba.

¶Aicutus. dum dlamarent cruciſge cruciſige etiam voces ille incitatiue fe

cerunt monem vt gladius acuius.
¶Se penitentie. ⁊ irregulares ſiunt.l.diſtin.ſ quis viduam. eſt argu con
tra dericos qui fures iudicandos poteſiatibus tradunt. xxiij.q.v. vnũ ſolus

c.dic vt extra ð homici.tua,

2 xliij. diſtin. maximianus.
ſed nunquid dices irregula
rem dericuʒ qui homicidiũ
voluit facere nec fecit quia
non potuit irregularis eſt
tanqᷓᷓ de homicidio.licet nõᷣ
ſit homicida.j.e.ſi cui.vbi ta

BEB Omicidioꝛũ vero tria gene.
raP dicebat eſſe beatus petiꝰ:
penam eoꝛum parilem ſoꝝne dice
bat.ſicut ⁊ bomicidas iterfectoꝛes
arum ita derlacrozes auo⸗ eoꝝ
eoiqʒodientes homicidas eſſe ma
nlſeſtabarr qui occiderit: quia ⁊ 9 man teen ſoune ga⸗
odit fratrem ſuum:⁊ qui detrabi'ei Omicidioꝛũ. tria ge
pariterꝰ homicida eſſe demonſtra⸗ nera.dicũtur eẽ pꝛe⸗
tur. Item bieronymus in Iſaia. cipua. nam large homicidiũ
In maleſicijs voluntas pꝛo opere dicitur auilibet illicitus mo
reputatur. tus 36 nocendum.j.e.ho⸗
Mnis iniqnitas ? oppꝛeſſioꝰ Wiedum.
2£ 2a ininſticia iudicium ſangni⸗ õ guan
nis eſt: ⁊ licet᷑ gladio non occidas alpe⸗

. 3roꝛ pnia iponit᷑ lterfectoꝛi.
voluntate tamen interſicis. Itez a lrrrvſipalce

cypꝛianns. Betrabit. detractoꝛes di
He eodem. cuntur homicide.quia quã
Anaqnidchaim cum domi/ imm in eis eſt pꝛinant aiam

que melioꝛ pars hominisẽ
vita dum negant virtutes
quibus anima viuit eſſe i ea
nam vetrahere ẽ bona que
alicui ſunt a deo collata ne/
gare vel inuertere vt ſ quis
dicat ſapientem ſapientiam
non habere. vel caſium caſti
tatem vel ea que bone zelo
fiunt inuertendo aſſerat ma
lo ʒelo vl ſpũ fieri ſicut iudei
xpᷣm dicebãt i belʒebud de⸗
monia eijcere.xxj.diſli.S.i.

EZ no munus offerret: pereme/
rat fratrem:⁊ tamen ſratricidium
mente conceptum deus pꝛouidus
ante dãnanit vtillic cogitatio mav
la⁊ pernicioſa conceptio deo pꝛo/
nidẽte pꝛoſpecta eſt.ita ⁊ in dei ſer/
nis apud quos cogitatur:⁊ marii
„ rium mente concipitur: animus ad
bonuʒ deditus deo iudice coꝛona/
tur. Aliud eſt martyrio animum
derſſer – nune Deſmiſe mar/
vrinm. Qnalem te innenit domi⸗/ Re 5e
nns cum vocar: talem pariter iu· guae noe ben ſhaen
dicat: quoniam iple teſtatur.2 dii . maligno ſpiritui etelbulit,
zùy cit: a ſcient omnes eccleſie quia ego vngde in euangelo qui di⸗
ſum ſcrutatoꝛ renum ⁊ coꝛdisꝰ*. xerit fratri ſuo fatue reꝰ erit
Item auguſtinus. gebẽne lv. di. ſi euangelica

Momicida eſt qui fratri luo mala Frrij. q. v. qui viderit.
a¶¶Wariter. non qꝛ quali⸗

D Oli pntare te non eſſe homi⸗ ter peccẽt.ſed quia dignus

cidam quando fratri tno ma/
la perſuades.“ Si fratri mno ma⸗
la perſuades occidis:⁊ vt ſcias qa
occidis andi pſalmiſtam. Filij ho⸗
minum dentes eoꝛum arma? ſag.
⁊ lig. eo. machera acnta. Idem

gqgÿð metus cauſa.ſi p
impꝛeſſionem.
¶ Judic um.iita punitur
⁊ eſt d gna puniri vt homi

Occidit qni ad nocendum mo ad danationem.
netur. Aul .— 5 Unquid. Caſus. di
Omicidium lege vertum pu Täünntnem dncans i⸗
tabatur nonlaliud eſſe niſi coꝛ ducarur ad actum tâ bonaʒ
vt eã coꝛonet qᷓ; malaʒ vt eꝗ

damnet. de mala pꝛobat per cbaim.de bona per eum qui vult pati martyriũ
quia remuneratur ⁊ ſ martyrium animum non equatur.
e¶¶Chaim.ð.iij.q.vij.in grauibus.hoc legitur in geneſi.
i¶BDamnauit.ſi damnauit ergo cõmiſſum fuit.nam deus nulli immeritaʒ
ingerit penam.xi.qiijillud.ſed erpone damnauit.i. dãnabile oſtendit.ieius
victimas reſpuẽdo.vel damnabile pꝛeſciuit.
gAnimo.vt in beato martino.ſuſſicit enim affectus.ar.j.e.impoꝛtuna.
hAualem.S.di. xxv.qualis.
I¶Nocat.xiij.q.ij.qᷓ; pꝛepoſtera.
RNTeſtatur. vt in apochalypſi.
I¶ Renum ideſt delectationum.
m¶Coꝛdis.icogitationum.vnde augu ſuper illum locnm ſcrutans coꝛda
⁊c̃. coꝛda.i.quod quiſqʒ cogitat. Renex.i qð quẽcũqʒ deleciat.
) FRaſe mdasetmnne e.plus enim eſt perſuadere q; facere.ar.
ff. Ccoꝛ.l.i..perſuadere.qui eni 1 i
toatkvide⸗ P qui enim perſnade cꝛrumpit.non qui
o Machera.i.gladius. alia tranſlati eſt.
*P Omicidium.putabatur. male intelligentibus.nam pꝛobibirum erat
8. ⁊ omne vnde malũ oꝛit.exira de conſti.nam concupiſcentiam.

cclxxxj

eſt pena eterna vterqʒ.
18 Mnia. oppꝛefſio. C.

cidium.quia vtrũqʒ ſufficit

S
De vpenk. gek
5ü reus erit morꝛ ¶ Taã quã ſ. e di. in actione. z. l. di. ? purgabit. 2 c de bis veor. cgi
a Rperuit. in enangelio. vbi dieir aui dierit Kan luo fatue reus erit mo 2 EF Fe a iriln ſin dimiſſa ad tepus. ppoſituz quippe hsbenre .
tis.ſi quis direrii fratiſuo rachirenereuetonn eſt. preracta penitentia ad pꝛiſtinum altaris officiuz. vnde ſponte inceſſerat 4 ete
d . oun veſnnni votegienn. eneare vei di dominaſanctozet.pur gabir. unſel
48 knens duo deum non qno ad hominem. cum rem non con t C. Reapiant.i.tudicentur digni reppere. b. u C Pocidezab iſo (mt
sctauerit re ncan. a aferumt loco ĩducit gratianus See
oſſideri.S.ſi rem. qꝗ 10 . erunt: auctes euidẽtioꝛeſ a ſcrae
tur.ſᷣm.l.vt ibi dicitur. l⸗ H tũ ⁊ ſuſpẽdit ſuã con „Dorti⸗
e ꝘοGℳ Iculi non minus. 3. ad nocenduz fratri in bomicidij ge ſed eſſtcto ſenertel ran alechi; cluſionẽ vſqʒ ad. S ite ſhmnin
B₰ Frrij.. v. ſtut ennn nere deputari. Item augu. anam liari ſibi eſficacis penitentte ſi. v ifert coͤclußone, ünint
vi. q.i.S. verum hit. xv. q.vj. Furti tenentur:qui ſolo timoꝛe nõ reconciliati ſibi effic P iſfa⸗ ab eodẽ S. fuſpendit edrdet
ci. viiſ. l.l · Kienau ili gr. faurantur. fructibus deo non ſoꝛumn mle ſtex ↄcluſionẽ ſuam mnliei
ſi quod.xxxij.q.v qui vide QQIpꝛopterea non facis furtu,z recipiant ſe etiam ciues ſupe vſqʒ ad. . cu; ergo. (oNtk
rit. tra. Digin. ſen n quia times ne iudiceris intus nitatis effecti ad Sancdia ſnmitetnd ina Dnenir ad lg Cituz.
tra. ſolu. o ſdz. 2 . . ur. ecdtra ⁊ ho . zi
tur.ſed hoc quo ad ſuffiien nil tuliſti. Idẽ de libe it: cui ſo/ hoꝛa peccatoꝛ fnerit connerſus ponit in ſpſa littera. Hina
iemeterni mandeſ ne, . ae rea., delmnqulrreut lo/ 2 dige ⁊c̃.non enim dicitur oꝛe con / x e arteors a ͤriit
vei dienon minus eſt re i. a deeſt facultas. . , Krertt. 1c eſſio ẽ gs erxterions aire
nihülominns reus eſt. ᷓuis JIcni etiam non contingat ta feſſus ſuerit: ſed tantum connerſus ſatiſfactiõis que hoc lun⸗
ad factus nõ perueniat. non cultas concubendi cnʒ coniu fuerit ⁊ igemuerit vita viuet non, totu dick r ſe aue, yllu
quin plus peccet vt dixi ſi ge aliena tamen plannm ſu euʒ ali / moꝛietur. Minc etiam idem ꝓpbe⸗ penitet. v! dic ſupius mat⸗
opus ſequatur. quod patet no modo cupere:⁊ ſi poteſtas de- ta ait. Scidite coꝛda veſtra ?⁊ nõ inßinitati eff citur ps ſuſe
fr eo quis popibitum? ma mnon minus reus veſtimenta: oſtendens contritionẽ? iſerioꝛis iſinitati eu. Müe
lam voluntatẽ in opus “ auenet naiez teetn depꝛehen) coꝛdis que in eiuſdem ſciſſione itel enim Par vere ſt ois nais
ducere.ſic ergo cotra pꝛohi⸗ . . ,nan unm is que bòẽ aial vtroq; ter⸗
cat quia ergo opus adiſch 4 It anit à pres duertit oë nõ aial?
volantatt iniquitatem adiſ· opus. voluntas emim in coꝛdis cõ⸗ ſciſſuram veſtiuz nominaut nie⸗ non boa ſie no ſcine bai
cit iniquuati. triuone*:opus vero in oꝛs confeſj/ totuʒ intelliges peccata dimitti.x. e erecodad inſerins urlg
¶ Sicur. voluntas. nõ o⸗ ſone:luce clarius cõſtat coꝛdis cõ/ etiam per eundem pꝛophetam 4 . pg, ad ſcindere veſtimẽta 3
tantu no ſacit vouſere tritione:non ons confeſſione pec dominus. Könertimint ad mei 1e planms diriiſttato⸗ ſa⸗
inm. ſed vo Se e; . .
demt r aibi didiſ ſaker caig dmntl. Rem pꝛoſer b v Srde eranienaenratamad x* reem ſ nſckip
enrhicat ni D Garnndkeinmem d donin vndiq; verſio.ſi antem co: nũquid ſtu ẽ duie lae
igrlv. vl.due⸗ quadlogz ti⸗ . j oꝛdini vt pᷣma ſit no
men opus etiam minus bo ſpſis conſeſſa nec ab alijs publica⸗ noſtrum vn ig⸗ aanalo ad N arann a anens (dn
num in bonum cõͤuertitur ta:ſi ea conſiteri vel emendare no- vertuur: mor ſue con d diuicek arnli viiit⸗ sin
diligentibus deü. ſe. oiſtin. Inerint denum quem habent teſtem crnz meretur: vt deus ab ira ſua a reco ek we vlabor s
nuilus eoꝛũ.argu. ertra de ipſum: habituri ſunt ? vltoꝛem' et miſericoꝛdiã conuerſus peccati pꝛe cleec. vlti in frar J. ſ. d
regu. ur eſtote. Ilud ute; gnid eis pꝛodeſt vitare bumanum ſtet indulgentiam cnius pꝛimo pꝛei di ii. dien dñis. ſ de Mor
nota & peccaia aue ſol do indicium: cum ſi in maio ſuo per/ parabat vindictam. vnde datur in / ſol. nec. n. Pterea ne⸗ isS
luntate contrabuntur ſola iſerint: ſunt ituri in eternuʒ des telligi ; etiam oꝛe tacente veniam, mo meret pꝛimã gra !
voluntae vimituntur. m manſerint unt uri in ni ſiſi iyſf conſequipoſſumns. binc etiam le/ ta guo ergo boepel hecet
Pe Wiun nekea arkeeagaer Bufer i⸗ iniqnna, pꝛoſiilli abn dominns pꝛecepit pkkalicui rrim ni r
ne. ſed contrarium credo . X jbus ĩ iti· 2. lo. tale illud ſur⸗ eun
. conſenſum volũtas per tis vltoꝛes hic in ſe voluntariaʒ pe· vt oſtenderent ſe eergatn 5 4 innt geg dor io n aul⸗ laocl
uenit. ar. S. vj. di. teſtamẽètũ,. nam ſeueriſſime animaduerſionis nere — teni gea momuis 2 iln⸗ ſunen
S ¶Otr itide. ſ. e. F.nõ ita. exerceant:tempoꝛalibus penis mu rent:mundati unt. Ex qu minabit te rps. vel re leihc
b F Coötritione. lla.ſqne ? tabür eterna ſupplicia ⁊ lachꝛymis mirum datur intelligi:q; antequa⸗ ſpicit hie oꝛainẽ iuſti⸗ noli⸗
virus non illa aue eſ haſ⸗ exr vera coꝛdis contritione fluenti- ſacerdotibns oꝛa noſtra oſtedamꝰ ſicationis qr tritio ij gniſe
e inrcnius beo peccao. bus reitinguent eterni ignis incen, ideſt peccata noſtra confiteamur: a ſeationte en ide mueſi
auls interius beo perent. qia. Tinti SFacſinondenmn ſibi pla lepꝛa peccati munoamur. Hinc ẽt “ dit remiſſoni. : ſtecõ niten
nec illa aue eſt aeno aua ſe clig.vinſta. iconuictiin laʒzarus viuns de monnmento ꝓj titio q; e libero arbi mnen
unit aligs. b. Ne ꝓſper, cabunt qui non humani conuictiiiun ze nprömonanetocecke mMio dcdt mefenne en
MQno. calus. Inui⸗ dicio ſed vltro crimẽ gtloſelt gen⸗ iſt: non p ino eſt ſulcitatns: ſ, remiſſons qͦñ gra⸗ D
tat ꝓſper quẽlibet hbo ant pꝛopꝛijs illud conſe ionibꝰpꝛo ⁊poſtea a domino elthenet 3 teque ola ſcechk erit
min? ad penitentiam. Qui qunt aut neicientibus alijo quales lapideremoto quo monumentuz nnbueda tanq caͤe. hite
. nn nmmtemse daj occulti ſunt ipſi inſe voluntarie exx· clandebatur in ſepulchꝛo' reuixit: adi piaspenunt len
ictum eterno ſupplicio d remiſſionẽ. vel ↄuer/ ns
nabitur quia noluit ſubire Aur DeNtii 2 int. i. oſtẽdi iles ad ↄuerſionẽ ? ego conuertar ad vos.i. ncon
tempore ſuppiici: melius eſt ergo guus conuͦteatur Nrrcaulr peli Penna Fenzepe anad seſechcemeweii ↄuertimini ꝑ omiti ii⸗
eindiaamn Bwul ia m uiꝛ penuemdmagete hechwntet pe none culpe ad qð ꝗlibʒ tenetur nõ per granà babenda quägemndene C2
eternam in tem . . r ſicut vides ĩ radio ſolis.ſ..n. aperio ſeneſtr intra⸗ nen
Pnſ Fndnto ieſtſenau ſaro Porrun Reech de e dangero n ltrabit. iñ nõ poſſuʒ eü cogere v inet vñ aaeh ſüin.
beret ecognoſtere vecrnn lnar inae ſeoamnare rle redarguere ⁊ dicere tali der Poreg; 3 hue agee ns rhes ber ſpaben Smmetag⸗ S
a ſum dignus. ſic ſunt ſui iudices. . łÜłR0—ã— e 6 Ir je &ᷓ hernergo mi⸗ 6
Temgon ibus. in ſubſtinendo temporales penas euadunt eternas. s xiij. nee e Aſmcpemässans dtenanensckicsten iabnet,
Viti c. vltimo. ECoõnuerſto. ar. qᷓ nõ tantu valet verbu ſimpler ctu 9poſiti arg. t
ec⸗ G... E. acqull ſerhnus inqui⸗ vbi dicitur rup eelruennen mis
9 E Neſcienubus. e. S. imiliter. a ¶ Sue ↄuerſionis.ar. .xj.q.iij.q iubentẽ.ſʒ hoc de

ntiam. q fit cu in ſeceto int eritus cõpunguntur ? cõfitentur ſa⸗
. * Faer eonile benignũ.2.c.iudicet.non tamen iibi penitentiam impo⸗
nendo vei ſe ligando. m qðᷣ Faul uus SHõ run⸗ raod peopoſito
adtalem penuentiam ſuheundam ſudicio ſacerdotis. e.S. erx his o⸗ .
R enuninehmpeczaumd ſed ofcio.ſ.ad tempus.pꝛo ponitũ quippe ꝛ. d Hinc etiam laʒarus.i.peccatoꝛ conſuetudine peccãdi depꝛeſſus.ar.
4 vel non an mo tanimm. ſed officio õ non animo / siilumdus. tari
am ſed off cio. iindici ois ab officij executione abſtineant. vt. ſ.e, diſt. apide. onere peccati.
ene len ſupenis L . . E In ſepulehro.iein coꝛdis contritione.

b ¶ Lepꝛoſi.ſ.decem.de quibus legitur i euangelio luce qui deſignat SZ
peccatees.
e & Sacerdotibus.pꝛimo ergo eſt deo confitenduʒ poſtea ſacerdoti.j.
e. F. er his omnibus.

No ſintng
tammtt
efilmonn
higfutnone

Nlcid

hoͤrſe te⸗

Clliſſt

N
nodiſtun
lhmm.

Cunmitf

di fitiiter
ſſtönutten
Cerfoſun⸗
K
nnt
ſdahett
Cntz
ntpmni
ntſotnii
l ountmi
leilrdig
dorteen
ronstl

irgtene.

bcchini⸗
Nogeete
nncänft
Fſieitti
ſrlonn
ltnen
neißn
ſuzecfel
tnia
usſmn
Ne
N
ntinin
Gingn
ſutttin
niſtn
inlch
ntſn
Nulhne,
ig
Nen
hnnſi⸗
binſß

Bli.ſ.

C Peial sontat interpꝛetauur.
uminatoꝝ ꝛ eſt argu. contraria ſeſe nõ patiuntur. argu. xvi.

BMundanit in euangelio marthei.
b C Sacriſicium.i. ſatiſſaclionem.

Medici. iſacerdotes qui medicinò anime pꝛeſtant.ſed deus di me
cus. vt. . di. i. achuc iſtat. xxiij.q.iiij.nabucho.⁊.xj.q/iij.quomodo.
e ¶ Amoꝛuo.i. pera

14 Pꝛecepit.S.xciij.di.dñs.⁊ ſia ex pꝛecepto tenetur quis confiteri.

manente in peccatis. . .
4 Sadag lib. æ foꝛas vinus pꝛodijt. Hinc etiam
lein flij ſyrach.ꝛeccle vt dominus oſtenderet ꝙ non ſax
ſiaſtico. z dar Eerdotali iudicio ſed largitate dini/
5 && Perit. no eſthe ne gratie peccatoꝛ emundatur: le/
aeudas vet proſu tagendo mudanit-:2 poſtea
g eſt ar Eve vi ſacerdoti ſacriſicii ex lege offer
conſti pe.id q. vel ſi ret pꝛecepit lepꝛoſus enim tangit:
eſt non eſt vtulis gus cum reſpeciu dinine pietatis mens
ad vitaʒ. ar. ꝙ reſcrri⸗ peccatoꝛis illuſtrata compũgitur.
ptũ ab excõicato im vnde poſt trinam negationem pe)

petratum ſit nullum e⸗:trus domino eum reſpiciente ꝓfu?

ipſo inre.ar. contra. ſ. dit amaras lachuimas quibus cul⸗
er pam negationis ine diluit. lepꝛoſus
Enallus edr perra ſemetipinz ſacerdotirepꝛeſentat dũ
tum ducit ad no eſe. Peccatum ſuum ſacerdoti penitens
c nibil ſit. iurta ild Conſitetur. ſacrificiuʒ ex lege offert
ſine ipſo factum eft dum ſatiſfſactionem ex eccleſie in⸗
nibil. ꝛ eſt velut ſini⸗ dicio ſibi ipoſitam factis exequitur
litudinari.ſed ad lit ſed antequã ad ſacerdotẽ perueni⸗
ter⸗ at bic itellig ar at emundatur: dnz per contritionẽ
honeee l Coꝛdlis ante confeſſionem oꝛis pec
diuite legituri euan⸗· Cali venia indulgetur. Minc etiam

lio. medici negantur ſuſcitare aliquem
vt reſuſcitatus conſiteatur:duʒ per
ad gratie ſuſceptionẽ? pꝛophetam dicit᷑: nunanid medici“
duz eſt ! peccato. reſuſciiabunt ⁊ conſitebuniur tibi.
C Si er go. q. d. nul. Yem. A monuo“ vt auctoꝛitas

i Auimemoꝛ. ̃tů

uus ad ſui ſalutem. dicit: perit? conſeſſio: velu ab eoꝗ
Bunne de. exy 5 non eſt. vnde penitens ille ꝗ timoꝛe
ale eius eecna⸗ octaue reiutrectiõis territus excla,
m Patet. ecce don Mauerat. Domine ne in ſuroꝛe tuo
duſio maginrſi. arguas me: neqʒ ira ina coꝛupias
1 ¶ Si anteqᷓ. babi⸗ mepoſtes ſupplicãſ aiebat.Salnũ
to ante 9feſſtonez me fac pꝛopter. miſericoꝛdiam tiuã
peccatoꝛ reſiuſcitatur: quoniaʒ nõ eſt ĩ moue qui memor
ꝓbat ꝙ quando con ſit tni in inſerno auteʒ nullus tibi cõ
eruf d ee⸗ — ſi erga nullus conſitebit᷑
Eim libi:niſi reſuſcitatus.nemo autẽ vi⸗
re none nigine uit eterne gehene filius 2 perpetna
gari. ſequeret mo: tequam quiſqʒ conſiteatur pecca:
tuns ideſt in peccato tuma reatu ſue pꝛeuaricatiõis quo

exiſtens cõſiteret.qðᷣ
tamen non pöt eſſe
ante reſurrectionem

eterna ſibi debebàtur ſupplicia per
gratiam interne cõpunctionis ab⸗
ſolnitur. Iẽ. Si antequãqniſqʒ cõ

nec poſt. a monue. n. ffteatur a deo reinſcitatur: vel reſu/
sbern l. ſcitatus vinit dñ conſitetur:vł poſt
Lreatu peccati abſo Leiurrectionem iternm moꝛtuus eſt
lntus coftetur. 2 ina 2 conſitetur. ſed ſicut antequã reſu/
in confeſſ one nõ di· ſcitaretur moꝛtuus conſiteri nõ po⸗
mittiiur peccatum. terat:ſic poſt reſurrectionem moꝝꝛ

„ ◻Anima. nota ani

tuns cum fuerit conſiteri nõ valet.
mam alio modo ſu⸗

reſtat ergo vt reſuſcitatus vinat dũ

ſcitari . coꝛpus. peccatum conſitetur:ergo ſola con
b iautem verba irino ĩ qna fit reſuſcitatio tollit pec,

catum. habet itaqʒ reſuſcitatoꝛem
ſuum ſibi pꝛeſentem ſeqʒ inhabitan
tem. vnde Angnſtinus ait ĩ plalmo
lxii.reſuſcitatus coꝛꝑe viuit abſente
reiuſcitatoꝛe:non autem ſic reſuſci⸗
tatus in anima cum enim deus ſit
vita anime: anima vero vita coꝛ/
poꝛis:ſicut coꝛpus vinere non po⸗
teſt abſente anima:ita non niſi deo
pꝛeſente anima vinere valet.habet
itaqʒ anima ſibi deum pꝛeſentem ꝑ
gratiam:que vinens peccatum ſuũ

9 Apoſtolꝰ.iĩ epiſto
la Kös ad coꝛinthios.
r ¶ Coõnentio.i. cõ⸗
mMunicatio.

85
t

KLucis.i.i

.vij in noua.·j.e.S.cum ergo.
u

WMBominns ait. in euangelio iohan.

x ¶ Abꝛabe. S. xxij. q.ij.S.tẽ opponitur.

conſitetur:eamqʒ vitam que deus
eſt inhabitat quaʒ inbabitando vi/
uere facit.ſi autem illam inhabitat
ergo templum ſpiritus ſancti facta
eſt:ergo ſlluminata eſt:ergoa tene⸗

bꝛis peccatoꝛum expiata eſt. ergo

templuz diaboli eẽ deſijt:que ad lu
cez venit:cuius reſpectus tenebꝛas

vy ¶. Buobus. exigenttbus
contraris.
x ſ⸗ Duobus.diuerſis puta
eo ꝙ ſũt diuerſi. alias ſecꝰ
ff. de ope. libe. duoꝛum eſt.
3E Er veo. cooperante pes
gratiã vel baptiſmlůü.
= coniunctim. in⸗
telliges dũ moꝛatur iſancti
tate ꝑpcepta ⁊ regeneratione
dei. Qð ſic ðᷣbeat itelligi ba

fugat. Nulla eniʒ vt ait apoſtolus / er betur. ſ. di.ij.. itez m. c.

conuentio“ chꝛiſti ad belial' nulla
participaiio lucis ad tenebꝛas:nul
la communicatio inſticie ⁊ iniqui:
tatis:nullus conienſus templo dei

cum idolis. Item vt chꝛiſins ait.?;

Oimnis qui odit malumi luce agit:
qui autem in luce agit ſicut augnuſti/
nus ait:in chꝛiſto oper atur:qui aũt
ĩ chꝛiſto operatur eius filius pꝛoba
tur. Cuius enim opera quiſqʒ facit:

enim inauit.
b Biaboli.: ita ex virtute
vel pecato nomẽ amittimꝰ
ſicut ⁊.l.dicit adoptatꝰ a
ſenatoꝛe in ſiliũ ſillus ſenato
ris dicit᷑.ff.ð ſenato.ſenato⸗
ris ſiliꝰ. ⁊ nupta clariſſimo
idiu nõ nubit alij iferioꝛis
oꝛdiniſ clariſſima dicit᷑.vt.ſf.
de ſena. femine.
c Solo. magnũ aũt pecca

cius filins eſſe perbibetur. vnde ꝗ/ iuͦ eſt nõ agere penitentiam

buidã dominus ait.Si filij abꝛah

eſtis: opera abꝛabe' ſacite. Item⸗/

vos ex patre diabolo eſtis:qꝛ ope-
ra patris veſtri facere vultis.nemo
autem filins dei⁊ diaboli ſimul eẽ

⁊ ſuo fibi cõplacere delicto
ĩ. di. e. ſuper tribus.

d ¶Dmnis. vimt p gratiã.

e ¶ Alienus. a charitate p⸗
ciſus.ſ.ad moꝝẽ.j.e.in actio
ne.extra de regula. trãſeũ.

poteſt.nemo enim vt ipſe ait dno⸗ ad religio. licet.in ſi.
bus dominis ſimnl ſernire poteſt. f Fronneri teſtantur
9

Item vt ioannes ait in epiſtola ſua
qui natus eſt ex deo non peccatꝰ:er
go non eſt filius diaboli.ſolo“ eniʒ
peccato diaboli filij ſumus ergo de
eins regno tranſlati ſumus ĩ regnũ
claritatis filij dei:⁊ ſumus erepti de
porenate tenebꝛarum:⁊ facti ſumꝰ
ilij lucis. Eum ergo ante conſeſſio
nem vt pꝛobatum eſt ſumus reſuſci
tati per gratiazʒ.⁊ filij lucis facti:eui
dẽtiſſime apparet ꝙ ſola coꝛdis cõ
tritione ſine conſeſſione oꝛis pecca

tum remittitur. Itez ioannes. Oisꝰ5; 6

qui non diligit in moꝝne manet.ſi er
go vinit ⁊ diligit.ſi diligit dilectio ẽ
in coꝛde.dilectio autem in malo nõ
eſt. eſt enim pꝛopꝛius ſons bonoꝛũ:
in quo non communicat alienus“.

ergo bonus cſt iſte factus per gra⸗

nemante confeſſionem peccaui nõ
itaqʒ malus eſt.bonus enim ⁊ ma⸗
lus aliquis ſimul eſſe non poteſt q;
ſi malus non eſt:membꝛum diabo
li non eẽ pꝛobatur.nec ergo eſt diʒ
gnus gebenna que diabolo mem
bꝛis eins ſolũmodo debetur: ſicut
eterna beatiindoſolũmodo mem/

bꝛis chuſti paratur.non ergo in cõ⸗

ſeſſione peccatum remittitur:quod
iam remiſſum eẽ pꝛobatur.ſit uaqʒ
conſeſſio ad oſtentionem penitetie:
non adimperration⸗ veme. 7 ſicut
circũciſo data eſt abꝛabe in ſignuʒ
inſticie:nonin cauſam inſtificatiõis
ſic confeſſio ſacerdoti offertur in ſi
gnum venie accepte non in canſaʒ
remiſſionis accipiende. Alij econ/
trario teſtantur' dicentes ſine cõſeſ
ſioneꝰ oꝛis ⁊ ſatiſſactione operis ne

minem apecccato poſſe mundari:

hoc loco vſqʒ ad.S. bis
auctontatibus.ꝓ alia parte
allegat ꝙ.ſ.adulto peccatũ
nõ dimittit ſine oꝛis cofeſ⸗
ſione.qð iñ falſum eſt.bene
tamẽ dicimus ꝙ licet coꝛdis
cotritiõe dimitiat᷑ peccatum
cõteſſio tamẽ mpdat ⁊ ſatiſa
ctio mundat.⁊ ſic magis ac
magis mũdat᷑ hõ ſicui ma/
gis ac magis inouat hõ.j.ðꝰ
cõ.di.iiij.non ex quo.auẽies
bic ĩducte parũ vrgent ſi di.
enter exponantur.
g CLCoͤfeſſione.i.ea otẽpta.
vt pꝛrimã opi. öfendas iuxta
verbum illud dominicum.
vade ⁊ amplius noli pecca⸗
re.j. di.iij. ſi apoſtolus.

Conr f.

„ 4- 1,4 ejlen rr1 PrnEe

Be penl.

9 Jugiunt, qꝛ penitere contenunt. vt dicitur inkra.

VWDVer pꝛophetam ait. dnplex eſt dictio ? con feſſio.ſ interioꝛ ⁊ exterioꝛ.de .⸗ to oꝛqinali.vt ibi dicam. item contra. e.di xlvij.omnes. vbi eſt verbuz
Seerorlet⸗ Nünm gnne confeſſione non dimittũtur peccata.vel die apoſtoli. ſicut exrhibuiſtis mẽbꝛa veſtra ⁊c. bic antem dichur ꝙ non i⸗ nn
i ꝓpoſtum babeas dicendi oꝛe. cut.ſed ſufficit qualitercũas.ſo. nen aitenditur ibi paritas ſm radices . nsj
bin⸗ unigceris 1 peccato munderis.vel bonis operibus replearis.vel v motuũ.ſed ſᷣm modum penitendi.q.d. ſi manibus peccauimus erten/ 4 Pni⸗
conſecutinum non eſt. vel vt iuſtus alijs videaris exemplo tui pꝛoſicientibꝰ. damus eas ad boa opera ſi lingua loquamur bonnzʒ.? ita de aliſss mę urn
vel intelli zeur de exterioꝛi bꝛis vr in ꝗbus plus
narvra ſiq; haleret uaſi, fre vVt iuſtiſiceris quo ad alios. , deũ offendimus bp- as
- K3 non quoad venʒ apud qu? ſi tẽpus ſatiſfaciendi babuerit. vn// ne. Jdem Innocentins. in üllis peniteamus. ignn
iul incat es. ar. .e. c. incicet. de dominus per pꝛophetaʒ ai :dic I 2 Eminem putes ab erroꝛe ad vnge legitur ꝙ rane ninte⸗
On poreſt.conſeſſus tn iniquitates tnas vt inſtiſiceris. veritatem ⁊ a quocunqʒ ſeu melrmerant religal unzi
erar a e. uſtictat.cch Iẽ ambꝛoſius in li.de paradiſo. magno'ſeu parno peccato ad ĩcoꝛ/ pilendonis Poc? va ſubn
fefſio oꝛis ſit ſacerdoti.coꝛdis tae ſin tentia poſte niloquia. non auteʒ n
ſit deo.j.e.operis pꝛoximo O poteſt quiſʒz a peccato iu ruptionem ſine penitentia poſſe tr poſſit attendi ßm ra⸗ ſlßbh
xj. q.tij eſtimant. ſtificari niſi peccatum ante fne ſire'. Igem de penitentia. dices moruum. untne
d Cece. vera é ergo ſuf rit confeſſus. Idem in ſermone A BGite penitentiam qualis agi,/ rI Zargtas. quia uloun
Q ſiciens melius ergo nadrageſime. . tur in eccleſia vt oꝛet pꝛo von infinitum magis at⸗- un i
pꝛobat aucto:itas hec pmaʒ EXCce nunc tẽpus acceptabile bis eccleſia.nemo dicat ſibi occul tenditur bonitas qᷓ;
opinionẽ vel ſecundam. adeſt:in quo conſeſſo animã te ago:apud deum ago:nonitdens iniquiias vel virtus dt
e¶NVlangere. non eſt hbee amoꝛte liberat. Confeſſio apernit qui mibiignoſcit que in coꝛde’ ago / cum entz charitas cre ſgn
deſcriptio. quia hoc Dabuit paradiſum.conteſſio ſpem ſalnanꝰ Ergo ſine cauſa dictum eſt que ſõl· ſit non habet obiceʒ d⸗
ſudas er timoꝛeſerulli ed tt q tribnit. vnde ſcriptura dicit. dic neris in terra ſolnta erunt 2 in celo: ſd in inſnitum ge⸗ Keni
. Erfecta. hoc capiun tu iniquitates tuas vt inſtiſicenis. ergo ſine canſa clauesdate ſunt ec· Koꝛum ſemita qualſt c
lum habes. .diſti. bis ver bis oſtenditur: quia non me cleſie dei. fruſtramus enangelium lurx ſplendens creſcit (Ede.
cifca pꝛincipium. retur iuſtiſicari:qui in viia ſua pec dei ſruſtramus verbum cbriſti. p/ in perfeaum diem ſ ilut
gD Cogit. hoc intellige ́e cata noluit confiteri. Ila ergo con mittimns vobis quod ille negat: iniquitas habet obi⸗ nßde
tum ad ſenſualitatem que feſſio nos liberat a moꝛte:que fit ce nonne vos decipimus. Job dicit. cem.ſſuperioꝛe; parit Nheſen
ſemper ratiõtrepugnat. vn- penitentia. Penitentia vera?è do · Si erubui in conſpecin populi pec teʒ rationis que ſem⸗ ventatn
de apoſtolus. caro concupi⸗ foꝛ coꝛdis 2 amaritudo anime pOo cata:mea conſiteri:atqʒ ideo ſi non per en uneral Male tuin
ſeit aduerſus ſpirituʒ. etcö malis que quiſqʒ commiſit vel on potuiſtis vel nolniſtis habere pu- uenl ane ſen ma
nerlo. . la dicitiam coningalem ſen continen ceatoriss Rüa
b Tota ideſt omnis eiuus ſenſit. penitentia eſt pꝛeterita mala n conugalem ſen continen, NRelinquatur. ita mt
gradus. plangere? plangenda iterum non tiam: deuiaſtis apꝛopoſito vel vi en miſericoꝛs etii duir
EOEumilitas.e ſupbia efe committere. Itez ioã. os aureũ. culo coniugali: vel deuotione con, inſius. quia nullum Ch
ratur vt phariſeus videtu· Erſectatpenitentia cogit pec tinentie:ſit in vobis doloꝛ ? bumi/ preccatum pꝛeterit im Rie
appꝛobare eoꝛum ſententiã catoꝛẽ omnia libenter lufferꝝ litas penitentie. Apertius dico: ne. punituʒ:.q.d. licet irs Ch
aui dicit remiſſo pepo⸗ re.in coꝛde enim contritio:in oꝛe c? mo dicat non intellexi:qꝛ poſt vxro⸗ ſit mſſericoꝛs: non ta iſnnſe
nenda eſt iuſtiſcatonl.ſʒ bec feſſio: in opere tota bumilitas hec res veſtras illicito concubitn vos õõ hien.
dicta lunt de gratia iuſtina eſt frnctifera pnia. Idem. maculaſtis ſi pᷣter vxoꝛes veſtras coali confdeus Bunn
cante.vel gratiam.ideſt gra jgi grati i cum aliqua concubnuiſtis:agite pe-· Neuaneſcamus per Niite
. On poteſt quis gratiam de qua concu gite p ſpem imo milerieo⸗ aa
tie augmentum vt non itel leſtis accipere:niſ puuſpur nitentiam et cetera. Item ſuper pem imo milen iav
ligas hoc de gratia iuſtiſicã celeſtig accipere: niſip 4 . diam ? iudicium can C
te. vel non poteſt inoteſcre gatus ſuerit ab omniſoꝛde“ peccaz exodum. vo r tabo tibi domine. ter ean
gratie acceptio nam res tůc ti per penitentie confeſſionem per Xvenit. inquit aaron ⁊ om/ mti ergo iuſtina coſ⸗ uugt
ſieri dicitur quando innete donum baptiſmi lalutaris. Itez nes pꝛeſb yteri de iſrael man/ damus de miſericor Ce
ſcit.vel hec dictio purgatus Auguſtinus. ducare panem cum ſocero moyſi i dia conſiſi de miſen⸗ bC
ponitur in vi nominis non T Allns debite granioꝛis pnne conſpectu dei.omnia ergo que fa coꝛdia ntamus d. Ag
partiapij. omnia enim bec accpit veniam niſi qualem acinnt ſanctiin conſpecin dei faciüt iuſitamiſencozs en na
umul ſunt tempoꝛe. cunqʒ ꝛ ſi longe minoꝛem quaʒ de peccatoꝛes aurem a conſpectu dei quua quelbei hunn Pr
C Sructiera. nota pee beat penam ſolnerit ira emm ipar, ingiunt⸗. deniqʒ ſcriptũ eſt:q; adaʒ cltrra m
cato moꝛali tria attendun⸗ cat Penan e iſn d2775 munerat vltra meni⸗ cung
tio, kitur a deo largitas“, miſericoꝛdie: poſtqnam peccanit: fugit a conſ iuſt? ge nullu petz
tur. impudentia.delectatio. 3, (WelARE Cονα . ti, iuſt' qꝛ nulln pe
2 perpetrano. cõtra bec tia vt non relinquatur iuſticia diſcipli cin dei. ꝛ interrogatus reſpõdit aun- peeterit impunitum. 6
triplici remedio opus eſt.cõ 1 Eminem. ma unt
tra impudentiam conſeſſio Asno. ſi de ve⸗ Afm
in qua eſt verecundia. e. quem penitet. delectationi opponitur amaritu nialibus hoc intelligas ponitur penitentia pꝛo penſtudine.ar. ſ. de co nr
contritionis.perpetrationi opponitur operis ſatiſtactio. Sed nunquid de ve⸗ Di.ij. teratur.ar. ſ.e. ſes. . S nd⸗
nialibus tenetur quis conſiteri. videtur ꝙ non. quia res pene contra naturã u KTranſire. vt magis iuſtiſcemini j. de con. di iiij.omnes quiiaʒ. . lhſe
eſt ꝛc. vt. xxv. di.S.criminis.dico ꝙ de venialihus maioꝛibus tenetur quis cõ xxiij.q.iiij.quid faciet.⁊.q.viij.qusdmodum. Kbae
ſiteri. de quibus dicit auctoꝛiias. vitaſti grandia caue ne obruaris arena. j.e. *A Gite. alloquitur cõtemnentes ? negligentes conſiteri: ſatiſſa⸗ Koan
tres ſunt.ſed eſſi generalis confeſſo ⁊ ſpecialis. ſpeciali indigent moꝛtalia. vn⸗ Recere ſm pꝛeceptum eccleſte vt intelligatur de exterioꝛi inferenda un
ar lauabo per ſingulas noctes lectum meum ideſt conſcientiam meam em̃ eſtauctoꝛitas ? que dam ſequentes. vel bee anctoꝛitas intelligetur de nunn
dabo diſcurrens per ſingulas noctes.ideſt per ſingula moꝛtalia de ſingulis.ſ. interioꝛi penitẽtia ⁊ ſatiſſfactione.ſicut magiſter dicit infra. Ubis
. conuentendo? ſatiſtaciendo ſigillatim non confuſe.in generali vero ſummeit pIn coꝛde. ſupple. ? ideo non indigent facerdotali iudicio. ꝛ ſic bene liſe
confiteri venialia. vr ſit in miſſa cum dicit ſacerdos conſiteoꝛ deo ꝛ⁊c.illud non equitur. ergo ſine canſa. Kmile extra de ſen. excõmu a nobis. lun⸗
credo ꝙ exiſtenti in moꝛali peccato dimittuntur venialia. 3C.Claues.ſi enim ſine arbitrio ſacerdons penitẽtia ageretur fruſtra ine
4. D On poteſt quis.j.de con.diiiij.non poteſt. lacerdotibus claues eſſent cõmiſſe. ir
m H Purgatus. ſoꝛde. . de con. diiiij. §. irẽ ambꝛoſius. z.c, ſũt plures a Euangelium. eſt ergo pꝛeceptum euangelij. penitentiam agite.? 8
n Conkeſſionem. interioꝛem. ideſt coꝛis doloꝛem ⁊ amaritudinem quo ad Salomon. qui abſcondit ſcelera vel peccata non videbit lumen in eter ſ
adultos. num. ? Jacobus.conſitemini alterntrum ⁊c. .—² nn
9C Baptiſmi. quo ad infantes.ᷣ vel per baptiſmum pꝛimoſecundo per peni bVerbum.i.inuriliter. ſic.f.ſi cer.pe.certi. S. quoniam igitur. in f. F. nno⸗
tentiam que eſt ſecunda tabula.j.e. qᷓ ob rem. c¶.¶Peccata. appoſiopeſis.i. defectus oꝛauonis pꝛe indignatione vel i⸗
p AUllus, veniam q;tum ad ecdeſiam. alio ſimili. ſibe
Nenam. non videtur hoc eſſe verum.nec de interioꝛi penitentis. d Peeter vrxoxes tres enim tantum ſunt ſlatus ſaluandomm. con⸗ nan
nec de exterioꝛi. naʒ ſi de interioꝛi que peccata deleuit ergo nec charitas affuit iugato:um continentium.? virginum. vt extra de ſum.tri.firmiter.S. X
“ quia aliter non delentur peccata niſi per charitatem. tanta ergo eſt hec pena xiij.q.ij in pꝛeſenti.xiij.di.nerui. 6
ex quo charitas adeſt quanta eſſet maioꝛ que excogitari poſſet.⁊ hic dicit qua⸗ e Tvenit. illud tangit quod legitur ĩ erxodo.ſ.ej ietro ſocer mopſi
B lẽcũqʒ.ſj nec de exterioꝛi qꝛquãdoqʒ ſine omni pena exterioꝛ dimittitur pec⸗ veniſſet ad eum in deſerium venerunt aaron peeniores omnes lny⸗
catum. iurta illud. vade ⁊ aanplius noli peccare.j.diſtin. ij. poſt. ed tamen iſrael vt cõmederent panem cum eo.ietro pater fuit etbyopiſſe vxoꝛis “
exaudi hoc de interioꝛi.quod ergo dicit.⁊ ſi longe minoꝛi dicit quo ad acerbi⸗ mopfſi.ij. q.viij.S.item opponitur. e
