niſſimnm regem amalech in frn/
ra diuidendo concidit nunc nulli
eccleſiaſticoꝛuʒ indiciuʒ ſangninis
agitare licet tunc finees iudeum co
euntem cuʒ madianita interfecit:et
repntatum eſt ei ad iuſticiaʒ. hodie
ſacerdotibus huius acins in perni⸗
ciem ſui verteretur officij:exemplo
ergo danielis non ſolum accuſandi
vel redargnendiſed etiaʒ indicãdi
poteſtateʒ ſubditi ſibi ĩ pielatos vẽ
dicarent:ſñ illud in argumentuz no/
ſtre actõis liceret aſſumi:quod nul/
la vnquaʒ anctontate permittitur
magis ergo ex boc ſacto datur in/

.G Jauis.quia actoꝛ ſoꝛnn rei ſequi dʒ extra de fo.compe.cum ſit
generale.2. C. de iuriſdi. om. iudi.liuris oꝛdinem.vel qꝛ c ſidei
eſt que in ecdeſia eſt tracanda.vt.xxiij.q.vlti.conuenioꝛ.⁊.ð. x.q.ij.pꝛe⸗
ceptum.xxiiij.qj.quotiens.
b¶Confeſſionem.i.ſcripturam.

c ¶Er bis omnibus
pꝛelatos.⁊ dabuntur

eis expenſe ab epiſco

po quem accuſant ſi
egerẽt.vt extra de ac⸗
cui.c.ex parte. Nam ⁊
dantur ſeruo agenti
cauſam libertatis. C
de oꝛdi.cog.l.vl.ſimi⸗
liter ei qui egit de in⸗
off.te.⁊ obtinuit.ſi ad
uerſarius appellet.ff.
de inoffi. te. ſi inſtitu⸗
TDieide
d ◻α Aulus.

eVAtoꝛ.in coꝛpo⸗
J. rali.ſ.adulterio
vel inceſtu. vt.xxx.qꝗ.
j.nõ debet. ſecus ſi de
ſimplici foꝛnicatione
pꝛo qua hodie nõ de
ponitur. xxxij.di.pꝛeſ

Vpter.⁊.xxxiiij.di.fra

ternitas.niſi de rigo⸗
re factuʒ fuerit.lxxrj.

Di.ſiquis epiſcopus.

2.c.pꝛeſ byter aut dia
conus

f Aemefion. no ꝙ
papa non vocat eum

fratrẽ lʒ eẽt epiſcopꝰ.

g Ercuſatione. iu⸗
ſta tamen exceptio v

excuſatio ad mittitur
extra de offki. dele.ex
parte.

bb Reddere. eum de

mero iure dẽret iſte ĩ
exilium reiegari cen⸗
tum miliaribus a ci⸗
uitate remotus. C. de

epi. ⁊ cleri.quicunq

Item cadere debuiſ⸗
et a iure ſuo. C. vn⸗
de vi.ſiquis in tantaʒ
xvj.q vj. placuit.ſed

melius eſt vt ſua au⸗

ferre ſinat eccleſia qᷓ;
in perniciem eccleſte
amplius incandeſcãt
Vt. ſ. x vij.q.vl.S.ꝛolti.
i ¶Pꝛopꝛium. hic vi
detur ꝙ ſpoliatoꝛ poſ
ſit ſpoliato referre qo
nem pꝛopꝛietatis ex⸗
tra de cã poſ.c.cus ec

cleſia ⁊ ſe.qdð non eſt

verum. vt extra dere

ſti.ſpoꝛitem cuʒ quis

⁊.c. in litteris. ſed di⸗
ſpenſatine cum ipſo
uctum eſt vt patet in
glo. pꝛecedenti.
K ¶ Ut non a vobis
loquitur pꝛimati.qe
apud metropolitanũ
pꝛius eſt conuenien⸗
dus.vt.ſ.c.pꝛoxi.⁊.ix.
q.iij.nullus pꝛimas.?
c. conqueſtus.
¶Tulit. ar. Z. xpj. q.
vj.placuit.⁊.c.de la⸗
pſis.vbi dicik g mo⸗
naſterio tradũ:ur res
depoſiti. ſed illud veꝝ
eſt quando detrudi⸗
cur in monaſterium.

telligi qnod in noniſſimis tempoꝛi⸗
bus ſuſcitare deus ſpirituʒ pueri in⸗
nioꝛis illius videlicet de quo per ꝓ
phetaʒ dicitur:puer natus eſt nobis
iterum. Ecce puner mens qui iudi
ces inigtatis ſcribas ſcilicet ⁊ pha⸗
riſeos falſis cribus ſuſannãà.i.eccle

ſiã accuſantes ⁊ reaʒ adulterij pnũ

ciantes:eo quod chꝛiſtuʒ ſequeret᷑
ninceret ⁊ cõdemnaret. Iem
ieronymus refert in libꝛis virorũ
illuſtriũ:quod damaſus papa a ſub
ditis de adulterio accuſatus.cum
xlij. epiſcopis ſe purgauit. Iteʒ ſym
machus vapaĩromana ſynodo di
nitate ſua expoliatus pꝛins ſtatui
uo reddi decernitur:vt tũc veniret
ad cauſaʒ ⁊ ſi itarecte vidererur:ac
cuſantium pꝛopoſitionibus reſpon
deret.digna res viſa ẽ maximo nu⸗
mero ſacerdotum:atqʒ meretur eſ/
fectum ⁊ cum poſt modum oꝛdina
ret᷑ quo modo eſſet accuſandus pꝛe
fatus papa vt cauſaʒ diceret occur/

rebat:ſed ab emulis eſt impeditus.

Item gregoꝛius ait de ſeipſo.
Redargnend ſe licentiam beatus
gregoꝛius aliis pꝛeſftaet.
DNuis ſuper his nos redargu
ere voluerit vel extra aucron

catem nos facere contenderitveni⸗

at ad ſedem apoſtolicaʒ vt ibi. ante
conſeſſionem beati petri mecuʒ iu
ſte decertet quatenus ibi vnꝰex no

bis ſententiam ſuſcipiat ſnã. Ex

his omnibus colligitur quod ſub/
diti poſſunt repꝛehẽdere ⁊ accuſare
pꝛelatos ſuos. Sed ſicut de chꝛiſto
dictuʒ eſt:qñ iudeis dixit:ſi male lo
cutus ſum ⁊c̃.ita de iſtis intelligẽdũ
eſt quod ſuo exemplo pꝛelatis de/

derunt facultatem recipiendi ſubdi
tos in accuſationem ſui ſed non coe

Item.
De codem.
Aulus deacline cinitatis epi
Hſcopus accuſatur a ſubditis ðᷣ

gerunt.

lapſu carnis:conuincitur: deponi:
tur:alius loco eius ſubſtituitur:hoc
an ex diſpenſatiõe accuſati an exri

goꝛe iuris ſit factum ex regiſtro gre

goꝛij ad ioannem epiſcopum.c.cc

xvij.poteſt perpendi: vbi ait
Paunins dbacke
pus ſubditoꝛum accuſationeconni

eins depomiur.
LAor nemeſion ad nos veni:

ens indicauit:quodpaulns de
acline ciuitatis epiſcopꝰ inter alia
mala in coꝛpoꝛali crimine lapſas a

ſuis clericis accuſatus atqʒ conni

ctus epiſcopali ſentẽtia depoſiins

eſt. poſtea cum anxilio ſecularium
veniens epiſcopatũ moꝛe pꝛedoni⸗
ingreſſus eſt:ablatiſqʒ rebꝰeccleſie
dilectiſſimum nemeſion latoꝛem
pꝛeſentium ſibi ſubſtitutum ab eo

cline ciniratis epiſco/

exvij.

m Hoc edicto. verba ſunt gratiani vſqʒ ad ſlum locum vt ſi Vtra.⁊ a loco

illo ad locum illum. quem ergo, ſunt verba gregorꝛij cxinde. ſunt verba grs

deni. .—
n D ¶ SBiſpenſatione.i.voluntate.
6

Etropolitanum.ex contemptu.aliae omiſſo eo poſſunt adire papam

epiſcopatu pꝛoiecit:⁊ ad ſummam
iniuriam ac necem pene perduxit.
fraternitas itaqʒ veſtra hec omnia
curet addiſcere.⁊ quecũqʒ eccleſie
abſtulit omni moꝛa vel excuſatio
ned ceſſante reddereꝰ compellat Si
vero nihil eccleſie ſed pꝛopꝛiũ ſe di
xerit abſtuliſſe qᷓʒuis graue ⁊ iniquũ
fuerit vt non a vobis vel metropo
litano eiꝰhoc petierit:ſed temerario
auſu agere pꝛeſunipſerit. verũtamẽ
ſi quid pꝛopꝛiuʒ tulit:ſub raternita
tis veſtre debet examine conſtare ſi
veruʒ eſt.Sed ⁊ illud diligẽter que
rendum eſt:ſiquid male de rebus di
lapidauit eccleſie vt ex eo qð nune
abſtulit:illud refoꝛmare ac ſatiſfa/
cere modis omnibus compellatur.
Hocꝰ edicto nõ ĩ accuſatoꝛes vel
depoſitores vlciſcitur ſed in depoſi

tum vlterius pꝛoſequitur vt ſi vltra

ad epiſcopatum aſpirare tentauerit
omnibꝰmodis repellatur ⁊ ad agẽ
dam penitentiam perennem in mo
naſterio detrudatur. Quẽ ergo gre.
goꝛius ad epiſcopatum aſpirantem
omnibus modis repellit:quem gra
ni penitentie ſubijcit:patet nõ ſua di
ſpenſatione ſed canonum cenſura
a ſubditis accnſatum et conuictuʒ.
Et vt iam nõ exemplis ſed legibus
agamus:videndum eſt quid grego
rius ſcribat innocentio et reliquis
epiſcopis ſardinie ita dicensa.
Quod ſubdin pꝛelatos inos accuſa
re poſſunt.
(D Etropolitanum veſtrum i
aliqno poſtponere non pꝛe⸗
ſumatis excepto ſiquod non opta/
mus contra eundẽ vos aliquid can
ſe habere cõtingat vt ob hoc ſedis
apoſtolice indiciuʒ petere debeatis
Item vniuerſis epiſcopis concilij
nichacij.
Aitam pꝛelatoꝛum ſubditi nulla dii
ſimulatione negigantt.
Icut inqnit landabile diſcre/
tumqʒ eſi reuerentiã et hono
rem exhibere pꝛioꝛibus:ita rectitu/
dinis et dei timoꝛis eſt ſi qua in eis
ſunt que indigent coꝛrectione nulla
diſſimulatiõe poſtponere:ne totuʒ
quod abſit coꝛpus moꝛbnsinnadat
ſilanguoꝛ nõ fuerit curatusĩ capite.
Quedam enim de pꝛimate veſtro
clementio ad nos perlata ſunt:qune
qnoniam ita grauia ſunt vttranſire
indiſcuſſa nulio modo debeant:fra
ternitatem veſtram hoꝛtamurꝰ vt
cum omniſollicitudine ac vinacita
te veritans indagare multis mõis
dẽatis illata:⁊ ſi ſunt vt audita ſunt
vltione canonicareſecẽtur. Admo
nemus antem: vt non cuinſquam
perue gratia:non fanoꝛ:nõ quod⸗
ibet blandimentum queniq̃z ve/
ſtrum ab his que nunciata ſunt no⸗

vt. z. e. q. vj c.ij. .ij. Iteʒ in⸗
tellige iſtuà quandõ epiſco
pi inter ſe litigant.naʒ ſi epi
ſcopus litigat contra dericũ
tunc coꝛam ar bitris eſt liti⸗
gandum xj.q.j.ſi dericus.
Ex contemptu ergo intelli⸗
80 fieri quado ſine cauſa ve
inatur eiꝰ iuriſditio.ſic di⸗
co ꝙ ſine cauſa non poteſt
quis declinare iuriſditionẽ
epiſcopi etiam per querelaʒ
factam pape.vt plene diri in

conſti. vt debitus de appel.

ar.nõ eſſe appellandũ omu
ſo medio.ſed hic non loqui
lur de appellatione.
p ¶In aliquo.epiſcopoꝛuʒ
enim eſt iudex oꝛdinarius
pꝛimo loco metropolitanus
r.q.iij.qꝛ cognouimus.xi.
qj.j.ſi clericus aduerſus.

q Icut inquit. perlata

a ſubditis.⁊ ſic faci
ad pꝛopoſitum gratiani.ali
ter hoc.c.nihil factt ad ꝓpo/
ſitum gra.niſi velis dicere
edipſo ꝙ dedit alijs licentiã
iudicandi ergo ⁊ accuſandi.
F ¶ Hoꝛtamur. nota ꝙ per
hoc verbuʒ hoꝛtamur ⁊ mo
nemus. mandatur iuriſdi⸗
tio.ſic.S.e.q.j.noiꝛum.ſſ.de
offi pꝛeſi.ſepe.videtur tamẽ
pꝛouinciale concilium oꝛ

Tnarlo iure cognoſcat dᷣ pei

mate ſiue ð metropolitano
ſuo.nain cum concilium in
dicet de papa in his in qui-
bus ipſe poteſt iudicari.er⸗
So concilium metropolita⸗
num poteſt iudicare de ipſo
ad hoc.j.e.ſiquis.ar.contra
xvij.di.multis nam ibiap⸗
pellatur a concilio ad metro
politanum ergo cum conci
lium ſit minus metropolita
no.non poteſt ipſum iudica
re.xxi. di.inferioꝛ. Sed po⸗
teſt dici ꝙ quanuim ad ſua
negocia eſt minoꝛ merropo
litanus concilio. quantum
ad alioꝛum negocia eſt ma⸗
ioꝛ.ſed in.c.multis.non ap⸗
pellat a concilio. ſed a qua-
dam congregatione epiſco⸗
poꝛum ad metropolitanũ.
Sed adhuc obſtat.xxj.dil.
nunc autem. ſed poteſt dic
ꝙ poteſt iudicare de ipſo coõ
cilio.non tamen eum con-
demnare poteſt ſed ꝙ poſſie
iudicari a concilio bene fa⸗
cit.ix.q.iij.ſaluo..c.fi autes⸗
⁊.xliij.di.ſalonitane.ſed eſt
argu. contra..c. pꝛoxi. Jo.

o. NVapꝛopter. videtur hic ſpeciale.q; quſibet poſſitaccuſare ſuum epi⸗

copum boc.ccontinuatur illi.xij.q.ij. quattuo.

7

b¶ Pdtinus. nonne neceſſaria eſt admonitio:certe ſic ideo expone pꝛotinꝰ

i.poſt tertiam admonitionem. vt.S.e.q/j.ſi peccauerit.ſic extra de ſimo.licet. p

c ¶ ontificis. vel alterius ſuperioꝛis. 0.

d Seferre.i. denunciare.
Hic habes ꝙ aliquis cogit
accuſare.⁊.j.q.j.quiſquis.⁊
v.q.v.c.j.extra ꝗ ſi.ſint leg.
e.cauſam.⁊.xxiiij.q.iij.taʒ ſa
cerdotes.an.contra extra de
accu. ʒ ĩ ſi.?.v.q.ij.ſi pꝛima.
tes.⁊.iij.q.iiij.clericus.⁊.C.
vt nemo inuitꝰ agere.l.vna
ſo.ad denunciationeʒ quili⸗
bet tenetur de qua hic log⸗
tur non autem ad accuſatio
nem vt in contrarijs.
e ¶ Intergdictio.foꝛte ſpale
eſt in dilapidatione vt quili
bet teneatur denunciare.
¶Sin vero.i.ſi non ſecerit

qð dictũ eſt de quattuoꝛ poꝛ

tionibus.xij.q.ij.quattuoꝛ.
g ¶.Suppꝛimẽda.ſ. v.qij.
ſi pꝛimates.õ.ſ illud de cri⸗
mine iniuriarũ de quo pot

epiſcopus cõponere cũ cleri

cis ſuis ſiue inter partes,
b· NJaain eccleſia. relati
Sne.ex hoc pʒ ꝙ logt
in denunciatione ⁊c. ſicu
cſuperius. Jo. .
i RNAericos aut laicos.

cccuſantes.epiſcopoſ

aut clericos decernimus nõ
eẽ recipiendos paſſim ⁊ ſine
pꝛobatioone.
k ¶ Eox.i.laicoꝝ vel deri⸗
coꝛum ſi ſunt ignoti.vt.S.e.
querendũ. Nel eox.i.epiſco
poꝝ ꝗ accuſantur.qꝛſi vita
eoꝝ antea bona·fuit.laici in
nullo caſu poſſunt eos accu
ſare.vt.S.e.q.j.iĩ pꝛimis.⁊ ex
tra de teſti. veniens.ſi vero
mala ⁊ laici ⁊ quilibet crimi
noſi admittũtur.niſi inimici
⁊ conſpiratoꝛes.extra de ſi⸗
mo. ſqʒ hely. ⁊ de ſen. ⁊ re iu⸗
di.cuim.i.⁊.a.Et ex hoc loco
baʒ.fundauit ſuã opinionẽ
vt dxi in ſũma.ſed iĩtelligas
loq ĩ illis cãis in ꝗbus laici
pñt accuſare clericos.
Igs epiſcopus. qꝛ ali
bi.ie ar. ꝙ ſolus epiſco⸗
pus hʒ merũ ĩperiũ ĩ ſua di
oceſi.vt.xj.q.j.de pſona.v.
q.vj.delatoꝛi.hoc eniʒ ect me
rũ iperiũ.ſ.cognoſcere de cri
minibus.ff. de offi. eius cui
mã.eſt iuriſ.l.j.⁊.fl.de offi.
pꝛeſl.illiciras.S. qui vniuer
ſas.⁊.C. de pꝛoba.ſciant.
m Allaudabilis.accuſati
onẽ vocat illaudabilẽ intẽti
onẽ qꝛ cãe materiaʒ cribus
creare noſcũtur. C. de iudi.
pꝛoperandũ.Et pꝛeſumitur
ſemꝑ ꝙ inuidie cã ſiat accu⸗
ſatõ.vt.vj.q.j.ſi ola.⁊ qꝛ vix
ſine culpa experiri põt.ideo
derici ab ea eſtinere debẽt
vt de pe. di. v. qualitas. S. e.
q.vj.decreto. Vel dic illau⸗
dabilẽ quo ad vulgi opinio
nẽ. Nã pꝛeſumitur alias ꝗqs
bono ʒelo accuſare.vt extra
de dol. ⁊ cõtu.veritatis.Ex
charitate.n.dʒ ꝓuenire accu
ſatio.extra de acen.ſiqꝗs epi⸗

bis molliat vel a veritate excntiat
ſed ſacerdotaliter ad inueſtigandaʒ
veritatem vos pꝛopter deum ac⸗
cigite.nam ſi quis in hoc piger aut
negligens eſſe pꝛeſumpſerit dictis
crimiuibus apud deum ſe nonuerit
eſſe participẽ cuius ʒelo ad perſcru

tandas ſubtiliter nefandi facinoꝛis

cauſas non mouetur. Mec ſiꝗqs
ſpecialia ⁊ ex bis generalem regula
colligi non opoꝛtere contendit:au
diat quid gelaſius.c.xxvj.dicat om
nibus clericis cuiuſcunqʒ oꝛdinis:
ita ſcribens.
Elerici exceſſus ſni epiſcopi auribꝰ
deſeree romani hautiheig. .
apꝛoptere nec clericoꝛum

Qlazichnam apoſtolice offenſe

ſe confidat futurum immunem:ſi
in his que ſalubꝛiter ſequenda apo
ſtolica depꝛompſit auctoꝛitas ſiue
epiſcopum ſiue pꝛeſ byterum ſiue
diaconum viderit excedenteʒ ⁊ nõ
pꝛotinus ad aures romani pontiſi
cis. deferre curauerit pꝛobationi/
bus dumtaxat competenter exhi:
bitis: vt tranſgreſſionis vltio fiat
ceteris interdictio- delinquendi.
Sin vero modis omnibus erit
vnuſquiſqʒ pontificnʒ oꝛdinis ⁊ ho
noꝛis ſui eliſoꝛ ſicui clericoꝛum vel
auditui totius eccleſie hoc putaue
rit ſuppꝛimenda*.: Nem.
Jauid in eccleſia damni aut
in bio que ſunt pꝛeceptionis

noſtre pꝛobibia pontiſicem veſtꝰ

videritis admittere mox noſtris
auribus relatione ſignate vt quid
fieri debeat cenſeamus. Item ex
concilio chalcedonenſi.c.xxj.

Elerici aut laici ſine examinatione

ad epiſcopoꝛum accuſationem nõ

admizaniuur
, Vereos ant laicos paſſim ac
¶anlſantes 2r ſine pꝛobatie epi⸗

ſcopos anut clericos ad excnſatio/

nem nonrecipiendos decernimus
niſi pꝛius diſcutiatur eoꝛum eſtima
tionis opinio. Iteʒz ex ſynodo ro
mana. .
NQuelibet perſona epiſcopum ant
glios accnſans monſtranda docu/
mentig inferat. H
quis epiſcopus aut diaco⸗
G₰ nus aut quilibet clericus apo
epiſcopos quia alibi non opoꝛtet
aqualibet perſona accuſati fuerint
qnicũqʒ fuerit vir ille ſine ſublimis
honoꝛis ſiue alterius dignitatis qui
hoc genus illaudabilis“ intentio⸗
nis arripuerit:nouerit dicenda pꝛo

bationibns monſtranda documẽ
tis ſe debere inferre. Item dama

ſus papa ſtephano archiepiſcopo.

Sacerdotes non accnient: qui ad

ndem oꝛdinem pꝛonehi non poſ

0

0

ſcopus.Et ꝗ accuſat publice ſalutis cuſtodiã gerit. vt. Cde famofis li⸗

ſunt

B Acerdotes vt antiqua tradit
auctoꝛitas criminari non poſ
ſunt nec in eos teſtiſicari qui ad eũ⸗/
dem non debent nec poſſunt pꝛo/
uehi honoꝛem. Nem iginus pa
MNiñ irrepꝛebenſibiles in maioꝛuʒ
accuſationem non recipiantur.
Riminationes maioꝛum na/
(Nn’ per aliosP non fiant niſi ver
ipſos qui crimina intendũt.ſi tamẽ
ipſi digni ⁊ irrepꝛehenſibiles appa
ruerint ⁊ actis publicis docuerint
omni ſe ſuſpicione carere ⁊ inimici/
tia ⁊ irrepꝛehenſibilem habere ſidẽ
ac conuerſationem ducere. Col
— ex his omnibus quod
ſubditi in accuſatione pꝛelatoꝛum
ſunt admittendi. Munc viden⸗/
dum eſt an monachi in accuſatiõe

epiſcopoꝝ ſint audiendi. Adria⸗/

nus papa videtur eos ab accuſatio
ne remouere ita dicens. Sðèð
Monachi ſacerdotes accuſare vel
in eog reſtiſjcari non poſſun.
dy acnit eoꝛum accuſandi ſa/⸗
cerdotes ⁊ teſtiſicandi in eos
vocem obſtruere:quos non ab ha
manis vocibus ſed dininis moꝛtu⸗
os eſſe ſcimus:qꝛ funeſtam voceʒ
potius interdici quam audiri opoꝛ⸗
tet. Itẽ in cõcilio chalcedonẽſi pꝛe
cipit᷑:vt eccleſiaſticas actiones mo
nachi attractare non pꝛeſumant.
Item pelagius papa.
Manach in accuſatione non ſunt
audien
A

arnpiarnec⸗ ſecularia aut ec/

cleſiaſtica* negocia perturbare pꝛe

ſumat:qꝛ moꝛtua eſt in talibus vox
eoꝛmm. Sed aliud eſt quod ex
pꝛeſumptione aſſumitur temerita⸗
tis:aliud quod ex neceſſitate gerit᷑
charitatis.monachi enim ex pꝛeſũ/
ßuonee iſcopos accuſare non poſ
unt:ex charitate poſſunt vnde ⁊ in
canonibns pꝛecipitur:vt cnbicula:
rij epiſcopi ſint vel religioſi clerici
vel electi monachi vt de eius vita
teſtimonium dicere poſin.
Iem illud elutherij pape omnibꝰ
generaliter dicitur.

KEonſeneie cõuincitur:qui cnʒ poſ
tperuexſis negigit ppiare
igere Apoſſte piurbare
puerſos:nihil è alið quã foue/
e:mec caret ſcrupnulo ſocietatis oc
ulte: qni manifeſto facinoꝛ deſinit
qʒ de alijs monachis in pꝛimo pꝛo
logo biblie ſcribit dicens
NQuantum ex vite merito quis ec/
deſiam ediſicat:tantum nocet ſi
ſtrnentibus non reſiſtat.

Ancta quippe tnſticitasſo.,

um ſibi pꝛodeſt: ? quantum

lus monachus talia vſqʒ

obniare. Itẽ hieronymnstam deſe

Pꝛobationibus ſic. C. de pꝛoba.l. nat. Jo.
Riminationes. per alios i. pꝛocuratoꝛes. ]. ij. . ir. abſens.
Et actis i actiõibꝰ vel lĩis epox ſuox. vt. xx. q.ij. due. ꝛ hoc ſ
ignoti.⁊ eſt ſi.j.iij.q.v.canonica.vel tantũ valet eis teſtimoniũ po

—

puliquantũ examia
tio. vt.xxiiij.di. cj. io.
Lacuit. hoc c.
Pas hadrianul
inttelligit de inkuni⸗
bus. vt. j.iij. q.ijj. hi
ꝗ. ⁊. .lij. q. v. canoni
ca.vel ĩtellige cũ gra⸗
no de monachis. ſ. ci
minoſis.nã certũ eſt
ꝙ monachi accuſare
pñt.vt er de accu.c.er
hte. ꝛ.j.e. cũ paſtoꝛis.
r Aoꝛtuos eẽ qtũ
acd ciuiles actus ⁊ etiã
ad diuinos.qꝛ ñᷣ pũt⸗
baptiʒare ſepelire pꝛe
dicare pniaʒ dare. vt
xvji.q.j.c.i.⁊.c.q vere.
9 ¶Auig funeſta. qꝛ

—

ſemper debent flere

tA BlIus monagas
lcg nec ſecula
ria.i.tutelã ⁊ ꝓcuratõʒ
v V eccleſiaſtica

ptiʒare quod oliʒ
nõ licebat eis. vt. xvj.

q.j. placuit. o.

poſſis. vf de
pꝛelatis tm̃ loqui.

yVBerturbare.i. ꝓ
blbere⸗ remouere a
malo.⁊ hoccũ cõmo⸗
de põt illud facere.ali
as nõ peccat q ſic nõ ¶
pꝛohibet.xxii.q.ij.pꝛi
mum.⁊.c.faciat.⁊ ſᷣim
hoc glʒ tenet ꝓhibe⸗
re iniuriã a ꝓpximo.
xxiij.q.iij.nõ inferẽda
alij hoc.c. ilelligũt de
pᷣlatis.vt.xxiij.q.iiij.
duo iſta. ?.c.ita plane
7.q.vl. pterea.vel ĩtel
lige de atrocibus vt
tũc alʒ teneaf. vt ex ö
len. ex te.xxiij.q.lij.
c.vl.⁊ de pe. dil.j. peri
culoſe. vl dic ꝙ alʒ te
net phibere ꝓximuz
a peccato cõmittẽdo.
xxiij.q.v.hoc vr ſecs
5¶ Sc uplo.i.ſuſt
a Ancta gppe. i.
eCciũ fimpl 2 pie
vluüt ⁊ alios nolũt in
cgrepare ⁊ itelligit ð p
lat q er offõ tenẽtur
reſiſter ĩ malis ?⁊ quo
ru taciturnitas ẽ mo:
tale peccatũ ⁊ magnũu
dãnũ ĩ ecclia opat᷑ v
lxrxiij.di nẽo. Et eſt
hic ar. vita actina eẽ p.
ferẽdã ↄtẽplatine. v
j.ĩ ſepturis. ⁊ hñt ſe
vt arcedentia ? exceſ.⸗
la. cõtẽplatiua quatũ
ad pſonã ↄtẽplantis
magis eſt ſecura? vn
lis aetiua vero mag,

*

4

N . äs lezrie ijij a iiij S aliaf. Terti tio pmittit 2 ĩ ea iſcribit: ſubſcri
Rſeefe HY ſci. nif ců pu dũ:. .iiij. q. iij. F.aliqñ. Tertia. ſ. accnſatio pmittit 2 i es iſer Ic
dnig lapoꝛoſna min ſana Rmagie frucuoſa ve ep de renc niſ cñ kuae lee en in Poch.vcanbi no mdind cogit᷑ ꝗs inſcribere vtĩle⸗
NR bI' Ruſticas ideſtamplictias. i ſt ediſcando quätũ uibꝰ cribus.ff. de accu.leuia.⁊ in crie abigeatus.C. ð abigeis.l.vna.ꝛ in caſu
raiſmne a ¶ ¶ Mocet.intellige boc negatiue.i.nõ tantũ pꝛodeſt ediſicando qu bi mulier acculat. xv. q. ij. de crie. ⁊ ßm quoſda i cie apoſtaſie ? vbi chꝛiſtia
Blinni docendo ? reſiſtendo ſimile. rlii.di. , dz.xxij q ij. pmũ iO. mueludcd vuriſt acenatureC. ve apoſmtapoſtamum C de indela ne gs
ſueni ba Dmonendi bond mediocregſic, dimittitur ꝑꝑ bonum obedien⸗ nus iudeã duxiſſe accuſatur. C.de apoſta.ap vbi marius gechſat vroꝛrz
Rnii ſeſed malũ nũqᷓ fieri iure mariti.inſ. q. iiij J. ſima
VNdifanicer . . ei Item iouannes baptiſta cum du ritus. C. de adult. puis.2.l.
Dauun . 9o. eer vite merito ediſicat eccleſiã chꝛi neg baptiſte enin'n mreio. boe eelſinm eſn ons
larel g. Vm paſtoꝛs. ſti:tantum nocetꝰ ſi deſtruentibus ceret heremiticam vitam: ſcribas ius canonicũ.vt er de ꝓcur.
nun O generaliterte, no reſiſtat. Item gregoꝛius. ſacerdotes ⁊ lenitas iudeoꝛuʒ ſ tue fraternitatis. Itẽ qñ off
ſie neas monachi pol Subditi vitid ptelatoam repꝛebꝛ venientes aſpera icrepatione reldar i venuͦciat ime alleuius
Kilin ſunt accuſare t epiſto qere ſtudeeaen gnit. Item ex canonibus diffnil. C. de aceu. ea que iii. iij.
Amnl pos ⁊ alios dũtñ hoc Smonẽdi ſunt ſubditi ne pl? Alliſacerdotes accuſare poſſunt ꝗ S.aliqũ.b.Et cũ crimẽ i mo
feninn ſaciant de licentia ab quam expedit ſint ſubiecti:ꝛne ad eundem gradum conſcendere du exceptõis pponit m q
oroct 1 batis.rij.q.j.nõ dico⸗ ꝗqᷣ ſe neceſſe et valent. Cum ergo monachi ad ſa⸗ diſtinguit er de accu. ſuper
nirn nis rvi a monachi Lum ſtaden pluſauam llãtur vi cerdotij gradum laudabiliter pert his. Huc videndũ qd iuris
eine Auzsgbcenare Botmninipnaſiſcicompelaerdi ene⸗ patet quod ⁊ ipſi ſacer! ſteirca fingulos modos a⸗
anlie auſare vult babebit ctia eoꝛum venerari. Idem gene ger libere accnſare poſſunt. gendi. Denuciatöez pceder
— erpẽſaſ a monaſtmio raliſynodo pꝛeſidens dirit. dotes libere accu Ae poſmmt. Admonitio: alias remouet
nnt vt extra de inier EClerici ſine electi monacbi ſint eun Saccnſa tione ve denuciane rnirenone⸗
nbcn e. 2 tn icularij epiſcobi EcCH In a de accu. ſup bis.⁊.c.
Vnrtht e snnn⸗ ds ne in exem⸗ ro qualiter ſieri va igzepiſopuo: zcj a vha
n acdndlunvner (Em baſtonig vitain erem! leai:in canonibus anlatio te ligs erga Jrem
aſcitegn Seaſagin vle yplo debeat eſſe diſcipulis: ple lld erte gegerninr. Ane. nas enne pr
Auiint Zrctnbren onaſte Tumq; clerici qualis inſecreto ſit vi pae eMicalltus ave mundmnide repelli. vt
ruut io⸗ Bifmntm ſcho⸗ ta ſui paſtoꝛis neſciunt: quam tas pa 3.q q whra nne peccato. .
gill lis poſunt agere de ſeculares pueri ſcinnt. He quareb x ga: ſeriptis. oſtulatus. : rrrv.q. vj.ebi
poſunt agere de 1 „ Accuſatio ſemper Rat in ſcriptis. poſtulatus . e.
1nobannet ſeneldecreto conRierimne nane Ecnſatomm perſone nunquã fopus iſynodo.ꝛ er d eent
mi A Datven. prierea en Ac enertel ebiem po Kapiamnr ſinelot pt nec ab pdnen edan. —=
Arniit ſt de re indi. queſtuz cificalis obſequantur: vt is quiĩ lo,/ ſente eo quem accuſare voluerint: ſi peccauerit.ꝛ er e. qtr. e
gnangult . ff de iudiſi lgius. is eſt: 1 tales habeat teſtesig quibuſliber accuſare permittif co na ſicↄuicti modica é qe d
huesn à ¶VPueri i. ſernuien (oregiseſtirt. erſatio⸗/ clee li.iiij. ti. de pꝛobationibus. penitere de cie ꝛ credo euz
unte teg ſc triſ a. i aba veraſn eius in ſecreto conuerſa N¶Cciant cuncti accuſatoꝛes am nõeẽremouendũ ab oꝛdine
ane hã quoq;. ꝛ.ffde ve neʒ videãt: ⁊ ex ſedula viſione exe⸗ remſe debere inferre in pnbli veldignltatermi velien it
cen voKenlpnerrd. plam pioſccuoſumant. Its vir am notionem: que munita ſit teſti tas aliud reqrat. vt in ſimo
Kemin e¶¶ At quidaʒ duos gilio epiſcopo arelataen. 5 a idoneis: vel inſtructa apertiſſi: nia. eu ſcudalu inde oret
Pentnh habebit ſacerdotes ? Sranosiſ ſua ſocitate epiſcopis bn entis: vel nellctſo ald p & de no ope. nunci ccuͦ ex
nummnm nes diacones. vtl de Pabere non debet mis document 6. ubitatis et miücto. ſi auͦt in modu ing⸗
lulea. Sed nunqd ↄtradi⸗ iſee noſtruz ſerenum . ta. Nem nös neceſſaria 2 pöt pcedi
prenin cente abbate pöt ſu⸗ mn enſern eand öninnen in euticianus papa. Aneipſo q ĩpetrauit inquiſi
kruün mereman chum ebi ocigetate ſua habere:ita deniq; vy Accul at0enidebz fieri i ſcriptis. tionẽ ſcnt? cũ ipo.ſed fana
utfnum ſcopus ſibi in ſolum locig quẽdam qni poſt la⸗ % AViſquis ille eſt qni crimen in dʒ pcedere nõ ſemel ſed ſepi
Ptniie non videtur. cuʒ hot õ Kiae 0 endit in indicium veniat no us apud bonos? graucs
nn Kin efen ee, nltng vonnorenalmharezbo menreitnalicet: wiuchinz. inſeriptio vre de accu Ztter. cu;
hüti,in KAAer Ridi Auitatbus volneare:famnilianes ba menre jat: cuſtodie ſimilitudine3ʒ. oporteat.? ſmo 1I Qitari
ralhin palem. ?Y. lviij.di.c.ſ. beat.quod a vobis ſubtiliter eſttre nis aripiat: dignitatis eſtimatid Er dz iſamatus: vtaudiar es
nmi zii. argu. tra rvj. q. quirendnz: 2 ſi ita cõſtiterit: cure vo babita tamnen digni annbine reeptio vr eiſiey c ek de
reiſir ſani nere io. So. cre⸗ his ſit noſtra eum ſic vice comigere ne patiatur: nec impun 1 Iä ſn. ? e iud. c. a zi bui?
nunt do ꝙ ſic.niſi monaſte vt ⁊ qui talem recipit:non familiari uerit licentiam mentiẽdi:cum calũ caãu põt teſtes recipi lit.non
ulut enumen tate ſouere ſ diſcat ſe potius vltöe niantes ad vindictam poſcat ſimili Ael. vt. c. vt lit. n teſ. qm
R—R maioꝛa poſſit vt extra ſmere. ii tudo ſupplicij. Qui vero ad ſoꝛtile frequẽter.S ſij. Dena huiꝰ
minie de erceſ pla.ſcutyni compꝛimere: quireceptus eſt diſſ., tt ncurrunt nulla/ talis ẽ plati ſunt ab admini
feniet e nun icnich⸗ cat lachrymis peccata dilnere:non gos masos que concurrum nulla/ talis ẽ plat ſunt ab a⸗ ino⸗
r neene nngeng mnmttaſ nengl tenns ad accuſationeʒ ſunt admit / ſratone remouẽdi: mino⸗
Nru chi vnch ertbunt de iniquitatꝛem immũdicijs cumulare tent Nemlrrnopoye resſunt biifcio puãdtee,.e.
nde danſtro: vt. xvj.q.j. tem paſchalin papr. en Seeodem. qualr. 28 fimo. dilectus. 5
harln placuit. rñdeo qñ per iros boni teſtimonij ſempen epi: Ai erimen obiſcit: ſeribat ſe ſii modi erceptiõis obijct
— fecti ſunt ſit hoc vt er ſcopiſecum babet. ¶ Li cnimen obiſcit: ſeribat ſe cme, diſngue. vt ex. e. ſup
rni erius fruciſcet. vet Piſcopi lectioni ⁊ oratini pꝛobaturum: ⁊ qui non pꝛo/ pis ꝛ c de oꝛ. cog. cu dilectꝰ
cubiculani poſſunten teros ⁊ diacones ant alios boni te, intnierit ipſe patiatur. Sed ſtepyha in bcau laici boe fame ad.
gi ſe teſtes non ſolmn de 1O 7' O1900 vtſᷣm apo nus papa contra videtur ſcribere mittunt᷑ ad agẽdũ ercipien
eöuerſatione epiſcopi ſtimonij clericos hèant: vtm apo vice a du ꝛ teſtiſfcdu e d teſti. taẽ
nggl ſed etia de faco ei v ſtolum ⁊ ſanctoꝛum patrum inſtinn dicens. De eodem. rriih oi lͤ Geu erune
inin Ii a j.manifeſta io. ta poſſint irrepꝛehenũbiles inueniri V obijciti moʒ nd ſe⸗
ſeneen Teſtes. ꝓpter boe .⸗ neceſſaria ĩſcptõ.vt. .e libel
itigfi inducit.c.qꝛ qui poſ⸗ . it i vſ. caſib⸗ S. nſ ĩ ſe o m quoſdà cũ officialis accuſat. C. 85
ſ,nin ſuntteſtari c accuſare nectales epiſcopus põt ab accuſatione repellere um Ki iſeen eatn 8 Enio fm guolage⸗ ek ſimo diletno.
nig ertra de nccu. nulli.:.C. qui accuſa.non poſinigdumm. vel 1 ◻Ccuſator, nec abſente. C. de penis. ne diu contra. ſed illud ſpale eſt in
— 38 ) Eruenitad nos in ſocietate nota q, peeſummimn a aliduẽ vel lapidatoꝛe ſic..e q. vj. Sſunt quox. ? noui. · q. iiij nulli. =GW
ung, hno aliuo er ſocietate. vt. txviij,..ſepe. xxr. diſtin. clericus. (MAulbuſliben .veg hnelchnm ſed contra.v.q.vlt.epiphamum.
uhe foiſininns. SESS m Ciant cuncti.indicijs. rxxij.q.j. dixit. :.xrrxv. q. vj,c.j.ſed S. ij. q. ixr. ab
iui DEiſoopilection poſſint di rcii. digconi, e. 1 ens. ibellus tñ in abſentia rei pponit f de. adui. miles. 5. ſeraginta.
Gurlin i ¶ Joannes.pꝛobat.cum hic heremita accuſabar ꝙ monachi poſſunt ru eſt niſ abñs ſit ötumaciã. vt.iij. q.ix. decernim. C. ð. accu. l. vlt.
iſing B accuſare quod verum eſt ſi habent ſpeciale manchen eberie ryii ien 4 . N Lingmnies oe Ponu C. de accu. l. yt.
1 tlii vere.niſ foꝛe reqri non poſſit fine magna difficultate arg.ff. de iniur. ( Dinculuminſerioſoms,i obiiget ſe adtalionem.
ni ſed ſi vnius..ftio. vt notaui rij.q.j non dicatis. Dinculmm inſcriprions. ioblige

. „P ¶Bignitatis. qui pari iu ſentur accuſatoꝛ ⁊ accuſatus.iij.q.ix.c.viti
8 õ .. . de abine — ranovignitntis in hoc habetur minns puninn
4 . e.q/pꝛori.accuſatio. v. q. j.c. ſ.:.ij. Secunda. .dennnciatio conſtitutus in dignitate q alter. xriiij q.j. qui cone e .
*/ I. acchiatlo.v. q.) C. j. 7. ). eleOen i iſt 9.ö. e. q.lij. Snotandum.
atendn pꝛecipitur. S. e,q.j.ſi peccaueri.S. q. pꝛoxi. quapꝛopter. 2K fi Ex ¶ Bimilitudo. niſt in caſibus exceptis. S. eo. q.iij. .

Er ſcripta. abſens. poteſt enim libellus dari ablente aceuſeto: vt. v. q.

vi. epiphanium.C. de exhi.reis.l.ij. etià die feriato.vt.fl.de adult.mi
les. S. fexaginta. pꝛius tamen denunciabit eum accuſatoꝛ:quem vult accuſa
re alias nõ audietur.vt.ff.de adul. denũciaſſe.⁊.C.de accu.abſenteʒ.deinde
det libellũ iudici.iudex tamen non pꝛius libellum recipiat quaʒ inſcriptio ſit

facta.⁊ fideiuſſoꝛem dederit
de liſe pꝛoſequenda. C. ad
turpil.l.j.⁊.C.qui accu.non
poſ.l.iij.poſtmodum vocan
dus eſt reus ſᷣm legeʒ.C. de
exhi.reis.l.ij.⁊ nomen eius
recipietur inter nomina reo
rum.⁊ hoc fit cum lis eſt cõ
teſtata.ff.ð adul.ſi maritus
S. pꝛeſcriptionis.⁊.ff. de iu⸗

re nici.ſſcus.Et pꝛius habe

bit inducias.xx.dierum ad
deliberandum non trium
tantum vt quidam dicunt:
vt..ð pub.iud.inter.habe⸗
bit etiam inducias xxx.die

xrum ad componendos me

ſios penates.vt. C. de exhi.
reis.l.ij.pᷣi canones tamen

nõ videtur ꝙ neceſſaria fit

denunciatio vel talis ſolem
nitas.vt extra de aceu, licet

b ¶Libelloꝛuz. conlul ? di /
es.inſtitute accuſationis qꝛ
de die commiſſi criminis lo
quitur. nam conſul ⁊ dies
ſunt pꝛeponendi. hodie pꝛi⸗
mo ponitur imperatoꝛis no
men poſtea conſulis: poſt⸗
ea inditio poſtea menſis et
dies:in auctentica.vt pꝛepo
natur imperatoꝛis nomen
col..vyvG —
C¶ Baig ſeio.iõ nomẽ er⸗
ponitur ſᷣm qualitatem per
ſone puniat᷑ magis vel mi⸗
nus. Sed quid ſi ignoꝛatur
que ſit illa perſona:videtur
ꝙ nihilominus ipſum ac⸗
cuſare poſũt:vt.v.q.j.c.ij.
d . Meqz autem viem. co⸗
miſſi criminis.ſed nõ conce
pti libelli.vt.s.diximus.pe
nitus contrarium eſt in ciui
libus actiõibus:vt.ſfl.ð edẽ.
l.j.5. diem autem. a teſttbus
autem queritur dies. vt.iij.
q.ix.nihilominus 2. xxxv.
q.vj.de parẽtela, de hoc ple
ne dicemus. J.iiij.q.iij.in te
ſtibus.⁊ etiam dicẽt in qua
parte domus m. h. dies ẽ
aſſignanda:qꝛ nõ licet vaga
ri cum diſcrimine alxerius:

Yi.f. de iniur. I. pꝛetoꝛ. Jo.

tamen dicit quod nõ aliud
tenetur dicere teſtis quam
accuſatoꝛ pꝛopoſuit:qꝛ non
aliud iudicandum eſt qua,
in libello compꝛebenſuʒ ſit
argu.extra de cauſa poſ.cuʒ
ſuper electionebb.
e: ¶ Se pꝛofeſſum.i. ſe velle
pꝛoſeꝗ accuſationẽ 2 ſubitu
rũ talionẽ ſi nõ ꝓbauerit.
ſ ¶ Ded ſi alind.i.eodeꝭ mo
do eſt pꝛocedendum:ſi aliud
crimen obijciat.

Didam epiſcopus.hic pꝛimũ agitur an ſpoliatus ſit reſti
1. ſed ſupꝛa cã ꝓxima.q.ij.agebatur an ſpoliatus eſſet in ius vocan⸗
dus.Eſt autem regulare ꝙ ſpoliatus ab alio qᷓ a iudice vel etiã
iiſis iudice eſt ſpoliatus fine oꝛdine iuris.ſemper ſtatim eſt reſtituẽ
dus nõ obſtante erceptione alicuins crimmis vel non canonice inſtitutionis

Q.
frnpear terna ma ſ

g ¶ Keo. hoc etiam ſiat elapſd biennio.vt. C. v inta cer. tem 1vr.
5 MVigdebimus.ſr ad turpiil .in ſenatus. SF. vv. 1

Der ſcripta nullius accuſatio
aüatſqſuſcipiatur:ſed pꝛopꝛia voce

ſi legitima ⁊ condigna accuſatoꝛis

perlona.ſuerit pꝛeſente videlicet eo
quem accuſare deſiderat.quia nul⸗
lus abſens* accuſare poteſt:nec ab
aliquo accuſari. Sed calixtus papa
pꝛecepit vt accuſatoꝛ pꝛeſente eo

quem accuſat in ſcriptis iudici accu

ſationem offerat:et pꝛopꝛia voce
litteras ſue accuſationis legat. Ste
phanus.autem pꝛohibet ne abſens
aliquem per epiſtolam accuſare au
diat. Que veroſit foꝛma accuſati
onis:quis modus concipiendoꝛuʒ
lbelloꝛmm. Paulus in digeſtorum
libꝛo de publicis iudicijs ⁊ ti.de ac⸗
cuſationibus ⁊ inſcriptionibus oſtẽ
dit dicens. Libelloꝛum inſcripti⸗
onis conceptio talis eſt.Cõſul ⁊ di/
es apnd illum pꝛetoꝛem vel conſu
leʒ.lucius ticius pꝛofeſſus eſt ſe me
uiam lege iulia de adulterijs ream
deferre:quod dicat eã cũ gaio ſeio
in ciuitate illa in domo illius in men
ſe illo conſulibus illis cõmiſiſſe ad
ulterium. Ntique enim ⁊ locus deſt
gnandus eſt i quo adulterium com
miſſum eſt:⁊ perſona cum qua ad/
miſſum dicitur ermenſis.hoc enim
lege iulia publicoꝛum indicioꝛuʒ ca
netur ⁊ generaliter pꝛecipitur omni
bus:qui aliquem reum deferunt:ne
qʒ autem diem:* neqʒ hoꝛaʒ inuitus
comp:ꝛehendat. Quod ſi libelli
inſcriptionum legitime oꝛdinati nõ
fuerint:rei nomen aboletur:a ex in/⸗
tegro repetendi reum poteſtas ſiet.
Item ſubſcriber̃ debebit is qui dat
libellum ſe pꝛoſeſſuʒ:eſſe:vel alius
pꝛo eo ſi litteras neſciat. Sed ſi ali⸗/
nd aliquod crimen obijciat veluti
quod domum ſuam pꝛebuit vt ſin
pꝛum materfamilias pateretur:qðᷣ
adulterum depꝛehenſum dimiſerit
quod pꝛecinʒ pꝛo comperto ſnbꝛ
acceperit:⁊ ſi quid ſimile:idipſum
in libello compꝛebendẽdũ erit. Si
accuſatoꝛ deceſſerit aliaue canſa eũ
impedierit: quo minns accnſare
poſſit:⁊ ſi quid fimile eſt:nomen rei
aboletur poſtulante reo Idque ex
lege iul.de vi ⁊ ſenatus cõſulto can
tum eſt:ita vt liceat alij ex integro

repetere reum:ſed intra quod tem
pus videbimus:: ? vtiqʒ. xxx. dies
vtiles obſeruandiſunt.

J.

„

mendus

vt exina de reſti.ſpo.in litteris.⁊.c.item cum quis.ꝛ.vj.q.iij.deniqʒ. Fallit in

k

Cau.
caſibus bie notatis. Intruſio. vt. .e.S. p ſed hoe ſpale eſt in papa. Dt·

lapidatio:vt.iij.q.ij.qꝛ ea.fed hodie hoc nõ tenet:

qꝛ nõ eſt ſpoliadus ali

uis niſi pꝛobata ſuſpitõe: vt erta de ſimo. lz ais enoꝛmitas :xt. iſq⸗
v.ſup ca. Infamia ⁊ cris euidentia. vt.ij q.v. pꝛeſ byter ꝛ.q j.ſcclus/ 1e
manifeſta. Item crimen ſimonie e ð ſimoaccuſatum.2.ctanta Con

Uidam epiſcopus

a pꝛopꝛia ſede deie
ctus eſt petit reſti/
tui: poſt reſtitutio/
nem induciturĩ cãʒ
innnducias poſtulat.
tandem ad eius accuſationem pꝛo
cedit quidam non legitime coniun
ctus vxoꝛi⁊ duo infatnes ⁊ tres re⸗
ligioſi:acculatoꝛes teſtes de domo
ſua pꝛoducunt ⁊ alios ſibiinimicos
extra ſuam pꝛouinciam:reus crimi
noſo iudici offertur ab vno tantum
audiendus ⁊ iudicandus.quidam
de accuſatoꝛibus⁊ teſtibus abſen/
tes:per epiſtolam illum accnſare ⁊
in eum teſtificari contendunt:cum

multa capitula eiobijcerentur:i pii

mo accuſatoꝛes deſiciunt:demum
accuſatio in accuſatoꝛem vertitur.
Hic pꝛimum queritur an reſtitu.
tio danda ſu quibnſlibet expoliatis
Secũdo de inducijs:an poſt reſti
tutionem tãtum:an etiam poſt vo/
cationem ad cauſam quibuſſibet
concedende ſint. Tertio quo ſpa
tio menſium vtriqʒ ſint conceden
de. Quarto: an inſames nonle
itime coniuncti ad accuſationem

int admittendi. Quito: anteſtes

de domo accuſatoꝛum ſint pꝛodn/
cendi vel inimicoꝛum vox ſit audi⸗
enda. Sexto an exira pꝛo vinci/

am reus ſit piodncendus. Septi

mo:an ſit audienda eius ſententia
quem cum reo par inficit malicia.
Octauo:an ab vno tantum epi/
