mone.ia peccato occaſtonaliter qꝛ citius illuſtratur. e. medicina. qꝛ ſcut ſe⸗ vicitur ꝙ ma

kola Pr i 5 Ainmtſa cliur ꝙ magna nauis eſt imago ailicuius domus.a diſcipulus ma⸗
ta filum:iia timoꝛ ſeruilis charitatem ⁊c.j. diſtin.iij.qui v ult. giſtri ſimilitudinis expꝛeſſe.vt ſig ſilum in cera depin gitur.

n r Semel, hinc collige peccata non redire.j.di.iiij.S.item ſecund um.⁊.xxiij. lRogeſſe.pꝛo peccatis hieruſalem. vnde in libꝛo machabeoꝛum le⸗
d.l

q.liij.ſ ſlic. Situr ꝙ iudas machabeus cum deberet pugnare cum ſuis paucis cõ
olel Ab ea. 1.a moxte actualium peccaloꝛum. L tra nichqnoꝛem qui erat cum multis ad contotationem ſuoꝛum reiu
P Apouns. Caſus. pꝛobat in boc.c. ꝙ inſtanter bona facienda ſunt li lit ſomnium quod in pꝛecedenti nocte viderat in hunc modum. vide⸗
cei quis ſit in moꝛnali peccato vt impetrer veniam. ſcut chananea 2 fi⸗ rat Oniam ſacerdotem manus ad celum pꝛotendentem ⁊ oꝛaniem ꝓ
at amicus ab amico qui mes panes impetrauit. latro enam meruit veniam populo iudeoꝛum.a poſiea apparuiſſe alium virum etate ꝛ glona mi
alijs exemplis viitur. bllem arca illum Oniam dixiſſe. Hic eſt amato: populi iſrael. bic?
q Tum ſeris.i. taciturnitate pꝛedicatoꝛum. Qqui mulium oꝛat pꝛo populo 2 peo ciuitate ſancta. “
1 Otio.,intelligentia lcripturarum. m Hieremiam. dei pꝛophetam.extendiſſe antem bieremiam derte⸗
Hiocte. .in Pſundo vitioꝛum poſitus. frfrum ⁊ dediſſe iude gladium aureum dicentem. accipe ſaneium gladiũ
t Panes. i. idem ſancte trigitats. DWMDW . munus miſſum a deo quo deijcies aduerſarios populi mei iſrael.qua
u . ecibus. llisideus itius eſto mibi peccaton. viſone conſouati qui erant cum iuda impetum fecerunt in boſies et
x Dincitur. quia regnum celoꝛum vim paiuur.i.q.i/ſaluatoꝛ. mn˙itcchbanozem Iterfecerunt a. rrxr. milia ſiuius. rJ
¶Nerijt.i.pire meruit.ſimilis expoſitiv.xxiiij.q.itj. quis non reco. n WWoteſt. pꝛo ilo. quia non ſequiur ꝙ ĩ carne non pꝛomeruit. S. e.

oꝛabit pꝛo eo. Sed huiuice,/ d ¶Benegatun ideſt

grlip
No ete
nuit
Uudiut

KR.
Gaun

cclxxxv

Bl. ſ:
ni noxtem. ? ita eraudi g .Paradiſum. 5. e. di. ecce nunc tempus.
hrn Rain Rodemervernonsdtnanme anwenkemtoe hic * zuſeatut Se wiagi
nmndn illud intelligat de ſpaibus oꝛanõibus. iniri rrij igandii. im latiſtatcti relaranch. .
W AAaAaaasſl Wofſſunt arg. quod non eſt diffinituz poſſe diffiniri. xxij. q. v. boc I. Eigandiiimponendiſatiſactonem vel m Pot eſtas. non ſolis ſa
nen ersrnrr.. cerdotibus poteſtatez liga⸗
+☛☚⁊æẽ ñi doꝛmieri. . g. . ſolis tib?ꝰ ditraditam.
nuth v. conſuluiſt. dico vt roget quis de quo peccato: Plaene ſenanſ ſlie⸗ Ererdonb⸗ n npplicatioibus 5:e,
W be Ad monem. vñ quoniam expꝛeſſuzʒ eſt non poſſũt* ligandi ſoluendiqʒ; pote ivpir di. mulipler.
mnnl alibi augu. tanta la⸗ multa ⁊ diuerſa ſentiri. Ego autem tradita eſt:ſi nullus veniam relpi o Deniqz. ab iſto loco vl·⸗
n bes eſt illius peccani Pico boc peccatũ eſſe fidem:que ꝑ niſi eccleſie ſupplicationibus ipſaʒ qʒ ad c. qᷓ obꝛeʒ. pbat.rrij.
W vt bumlitatem peni dilectionem operatur: deſerere vli impetrare contendat. Cõcluditur as goritanbus. dpeccata no
W emie ubirenon o qʒ ad moꝛtem boc eſt etia biaſppe ergo ; nullus ante conſeſſionem diminiſine oꝛis cöͤeſſione.
ennft ſitquod quidem eõ mia in ſpiritum ſanctum:quam ne oꝛs ⁊ latilfactionez operis peccali auctoꝛitates ve. teſta inducit
uumt murk duiſ ic gen qʒʒ in boc ſeculo neqʒ in futuro di e, abolet culpam. Deniqʒ ſ per⸗ dins 31 1 agab nd
a inu 4 . . icue . C0O) §. euagelio vſq; ad. S. e
ngoe fe . in enangelio ſpicue appareat: neminem ſine cõ agelio v.
gtwahmoſeed⸗ Mermene Semndelectalisepe, Eetone npeccato mundart. ab ipi⸗ Karnoachein ain..
ntſ ter atribuit operaſpi cati:ſiue deſperatione venie vſque bumani generis puncipio une⸗ erx his 1 o&s ille auctoꝛitateſ
. igta ritus ſancti.vnde nec ad moꝛem quis in peccato perſe-· mus exoꝛdiuz. Peccato tranſgr rn inielliguur ei quis cfteni
gulat rßps in paſſone bio neret: inſtum eſt vt ſine ſine punia, ſionis pꝛimiparentes conuptia doo omennuiut.
knn talibus oꝛauit. ̊ pꝛo tur qui ſine ſine peccauerit. nð mino ſunt requiſiti de culpa vt pec. p ¶Serpens.i.diabolus q
d eis qui ignoꝛa er eru Gregoꝛius papa. catum quod iranſgrediendo com, ſerpete vtebar tacq;ᷓ oꝛgane
ed cißgebant euz dices Oluiſſent iniqni ſi potniſſent miſerant: conſitendo delerent. ſer· velintellige ad literam.
tnn psſer ignolce illis qꝛ U ſine ſine vinere vt potuiſſent pens'autem de culpa requiſitus nõ q C Coõeſſionẽ. qꝛĩ ſeipo
gi neicnnt aui ſelat. ſtendunt:quia in eſt:quia per confeſſionem non re luenit oꝛiginẽ peccati.
entlneg Bimittendam. ſine fine peccare oſtendunt: quia in quiaper conteſſionem mreucenbak ar fre⸗
in ſpiritu tqui nocabatur' ad vitam. cayn quoqʒ r C
N peccatum in ſpirituʒ peccato ſemper viuere cupinnt qui tioni fratrici⸗ mediabile fuit peccatu eius
nſtiead ſanciunz dici᷑ genera⸗ nunquam deſinunt peccare duʒ vi cum pume euemcnt radomino ivoſſibile? eü reuocare ad
rnö liter omne peccatum nunt. ad magnam ergo inſticiam iu dium addidiſſet fimiliter a don pniam. vt.ſ. di ij S. ad̈ autẽ
H in ſt: oum dicitnr ile. boĩ
nöan perſonaz offendit of reant ſupplicio:qui in hac vitanun ei. vbi eſt abel irater tuns. ſed qnid autè peccatũ ſuit remediabi
Nt ſendita aliam. ſpatt? quam volnerunt carere peccato. ſuperbus peccatum ſunm conſiteri le.2 boc duab⸗ de cauſis q
Aulin vero peccainʒ qð ex Ex bis: namqʒ apparet: ꝙ ſine noluit potius mẽdaciter negando totũ genꝰ humanũ perierat
öenen odio vel er maligni/ nteſſi is ſatiſtactione ope⸗ deum fallere conatus eſt dicens. nũ de peccato ade.ſed non tota
poront tate pꝛocedit.naʒ ſpi / Conſellione oꝝ ani arrig mei i angelica natura peccato dia
—— ritus ſanctus ẽ amoꝛ ris: peccatum non remittitur. nam quid cuſtos ſratris mei ſum eo⸗ in en an n echen die
nn 2 benignitas.̃m ali· ſi neceſſe eſt vt iniquitates noſtras dignus venia indhicnlus eſ. mer 4 buit ad malũ quod nõ an⸗
lnint os peccatum in ſpinri dicamus: vt poſtea inſtificemur: ſi deſperationis pꝛofundum n mea Selus. æ iõ h aliũ iſie nõ de
eſenin tuʒ ſanctũ eſt obſia nemo' poteſt inſtiſicari a peceato: eſt: duʒ ait. maioꝛ eſt immiquitas auinnarl, dent ner ileper
nti rio mentis . in peer⸗ niſi antea conteſſus fuerit peccatuʒz: quam vt veniam merear: vagus æ ſe pomuit ſurgere. ? ideo pec
unnſeſet cato obdurame pera ſ confeſlio paradiſum⸗ aperit: vey pꝛofugus exijt a facie domini: ſigni, catü diaboli ſuit trremedia
intun tinacia auam impe⸗ niam acquirit: ſi illa ſoluʒ confeſſio ficans eos qui peccata ſua cõfiteri bile: nõ peccatũ bominis.
Nnna entia m at dee, veilis eſt ane fit enm penitentia:in diſſimulant:reſpectu diuine miſera e & R ges pharaonr egy
ſuun gentt aſarn Enuſ⸗ nonotakalinch eſſe confeſſio aliud tionis indignos baberi reges quo⸗. pii.de quo babetur.S. xxij.
ginf en o pemtentia ſineinterioꝛ ſine exteri: qʒ quiignorantia ducti in abꝛabas e Aieneetre
Kllri puta cum quis cre⸗ accipiatur: ſi ile quni pꝛomittit ve· deliquerant non niſt oen oꝛale Fanne moviegtec.Frfrili.
ae dit ſuoꝛum delictoꝛ; niam occulte apud deum nõ apud ſanari meruerunt:in quo is inr. qiſt per ſoniarias. .
Jirbt magnitudinem dini eccleſiam penitentiam agenti frn/ ꝙ paſſiones: moꝛum non ſanan Pr, 1 Paſſones i delicta xv.
—NDB nam miſericoꝛdiam ffratnr euangelium ? claues datas miſi oꝛationibꝰ eccleſie. moyſi qnõ q i.la.
☛ exceſſiſe ꝛ2 ob bo de eccleſie: pꝛomittiteriaʒ qnod deuns qʒ pꝛecepit dominus vt le pꝛa ſine atoidns. 5rr ii. .
nprin vitijs aſcendat ad vi negat deliquenn ſi nemo poteſt cõ. m ente'ſiue in domo ſiue in veſte i iſ perſonisrias.
4 in die Zuria llo qnoch ſequi veniam niſi quantulacũqʒ:et nem crine appareret ſacerdoti oſtẽ x ¶ Precepit in leuitico.
ſl aur kayn meioreſ ini rd quam debeat peccati eretur ⁊ iuxta eins arbitrium ſe- y . Ot lepꝛa. aliᷓ macula.
. quitas mea & vt ve⸗ ſi minoꝛem quam de v Sunt autẽ quattuoꝛ gene⸗
uun Retaumer ene L W ra lepꝛe.in cne in callis
tnbe einterdum ex pꝛe eD Term bobali g. mo. i illi ſci ſtia fluentibus ſanie capillis.
—„ tio non Ereternum ſuppicum o atus eeſt In en ognoſcitur ſi in ea fuerit alba.i pallida albedo vel pu
innet Hiero.ſe oꝛigenẽ demebendiſſe qui poſt monem anathbematiʒalus ẽ. lepee eſt. In cute lepꝛa cognoſcitun vel ruffa. Similiter ĩ1 domo
iiij a. ii e viti in arti is luffi ſtule.⁊ hniuſmodi lepꝛa veſtis erat macula alba vel ruffa. Similite 1
4 : vt. xxiiij.q.ij.c.vlti.vel putans in articulo moꝛtis ſufficere vel ſufficien Ser allore vel rabore gfonmis
au. dicebatur lepꝛa talis macula. ⁊ macula in pariete palloꝛe vel
gnaſn ter pemtere vt latro de anibus apoſalus maledicrus boino quipec- la iſta iudicabantur arbitrio ſacerdotibus. ſi eim in bomine lepra nõ erat
unlu at in ſbe. Iem in ſlrltum fancum precacum eſ fin allos aerne z eld ſtain ludebat eu ſacerdos in vomo ſua vij: diebus quibus expletis
Fnlintmn gratie inuidia.pnta ſi de gratia a deo fratri collata inuideas ne tibi pꝛe perſpicua recludebat eu lace nis vi, wiebns. cn neeiune cre⸗
MmA ,Hit ſpiritũ ſi non crenerat lepꝛa.iterum recludebat eũ alijs.vij.diebus.ꝙ ſi nec tu
lotin ſeratur.arg. . viij.di. qui cõtempta. Item m alios peccafe in 6 uerat mundũ eum iudicabat.qꝛ ſi ſcabies erat lauabat homo veſtimenta ſua
n ſanci eſt blaſppemia in perſonam ſpiritus ſancti.de talibus habetur m Pobipicnacratlepta ſeparabaturAmaitabatima
rllecN con. di. iiij. hi ci. Item malios peccatum in ſpiritͦ ſane? ⁊ mundus erat.Cum vero perſpicna erat lep menta a,i.
xh dacon. di ius hi vero pereiei Item iruus ſancti qd ſe mundus ad arbitrium ſacerdotis. 2 habebat homo veſtimenta ſua diſſuta.i.
cium eſt finalis impen tẽtia.peccatum ſpiruus ſancti qd durat vſque nanee rium lacerao ſcererur 2 caput raſum vr
„ 4 . . lie vide facilis ad induendum vel exuendum vt ſic cognoſceretur cap
eounb ad mouem vi vſqʒ incluſiuũ ſit. qðᷣ hic ponit᷑ augu.potius vell voſſt ſei vſqz veſte contectüne fetoꝛem ioquendo viffunderet. 2 habi⸗
ſ. di. iij. int ircu ſed ſolet queri vnũ ſinalis ipententia poſa⸗ poſſet cognoſci vſqʒ veſte contec emn ideretur. Nẽ ſi
u earij ianer Pecbiecn ſlior lis ipenitentia duobus modis ac tabat ſolus extra caſtra. ita vt a moꝛtuo nibil differre videretur. Itẽ ſi lepꝛa ve
n vegnee e Kifiſermimnennn gli anado 6 babet ꝓpoſitũ p· ſtis erat p erſpicua comburebatur veſtis.ſi dubia recludebatur.vij. diebus.ſ
n Bennan⸗ eniteeſd Rarpenod t bobeltin boci creuerat macula adiudicabatur lepꝛa.ſi non creuerat abluerat veſtis 2 redu⸗
Vnn tendi boc vaieſz veſincre ee gulai- Bnüsaige 1ed qualitas que debatur alijs ſeptẽ diebus. poſt quos fi ſacerdos iueniebat creuiſſe lepꝛa iu⸗
oe ſtanti? cras non. Item eſt etia ſinalis ſpenitetia quedaʒ qualiias que lapides oijci extra ciuitatẽ ⁊ domũ radi per circuitum
mneſ alicnier o m nunc penſtebit ina nonst dennere e ſubiecio exi erruiadicles eproſos ratintatem i 1loco imudo. aſttios lapides inbin⸗
ti r ineemen pennan uon miſeret deus vt. Yẽ. mui ĩ domoꝛ iuto alio liniri domum. ꝙ fiſteru; redierit macuia⸗ perſeueras
n Jr ciij. di. dia coni. venusimpen ten ac riij iſ legetur. rio ſem neen e deinneb uur doinus 1 ligna t apſges ꝛminis extra ciuitatẽ Pij⸗
ij „Pl. J. Dl. Vej. In H. 14 e k . . .
t eEr H nermnihoaheontaibne vſq; ad. S. deniq;. In cute. non bot dicit ve veſte 2 de donoce giileram poſſi le in
oe S nemo. 5.e. di ſi nemo poteſt. eſſe.ſed ſi domus vel veſtis offerretur ab aliquo in miniſte⸗ p
nist

. „„ Prrpt net. l rN D=

De peni.
antea ſacerdoti offerrebat ? parata eiꝰ indicio cõtamiarer vel. Auſcitari nõ qauibus nimit gn Ce
ea ſacerdotl umiarel vel. „uſcitari nõ meruit. quibus nimirnz a . (Ra
Baliaugnermacniu mũdaret.ſani quoqʒ cũ a ſpu maliꝭ 1/ reniplen Aentiſene darur inc Amuceu⸗ lete
dotis iudicio nelin quebak. gno vexaret nõ poterat ad lane me ligi ꝙ ille quẽ granioꝛs culpe ma⸗ rioꝛeʒ.ſuficit.n.quo ntan
a Separata. quo ad oflis tis officiũ redire niſi puꝰ dauid pſal cula ificit niſi cõſeſſiõe ꝓpꝛij oꝛis v“ ad deu dũmodo non Pai
eiß vel nuniſteriYü. teriũ arripet ⁊ coꝛam eo pſallerei:? eccleſie ĩterceſſiõe ſufftsgante ſana, contemnat. lag
niniſterin. 1 0 . ceſſõe ſuffragante ſana⸗/ . 2 Creluaf
b .Coͤtaminaret᷑. domus ita ab eiꝰ vexatiõe ceſſaret diabolꝰ. ri nõ poterit.hic venitẽs ille ꝗ pꝛꝰ be¶ VPer pnie. .. e di. Nharbl
vel veſtis vel cutis.itni iquo myſtice oſtẽdit᷑ qcũqʒ dia tacẽdo peccata flagellari meruerat xeccati daull. mil
nata vel imũda iudcaret. bolo pp pctã mãcipat ab eiꝰ dnio poſtea conꝛeptꝰ dicebat.qm̃ tacuꝰ e 5 uit. ſnſam. ſeenop
4 EF z abheenurheate eripi ñᷣ valet niſi dauid.i.eccłia pſal innuereranerũt oſſa: mea dũᷣ clama: Nrig iineme gipyr
ſhab. I·e. diſ.iij.S eecce teriũ accipiat ⁊ coꝛã eo pſallat.i.ſpi rem tota die.hiĩc vxps ex ꝑlona mẽ⸗ labilis. inbaraimd⸗ ti
cha is t nabe. Utualil gratie ei pticſpẽ ſaciat a ſalu baoꝝ ait. no abſoꝛbea me ꝓfundu lis eſt betton uoad ru
7 Bireſingmat dnobing biiiter admonẽdo 2 pie , eo oꝛado neqʒ vrgeat luper me puteꝰos ſuũ. interlocutonam. ff ð MN
enm ſequimar. vel poſt c 7 exẽpla bon opis ſibi pᷣbẽdo dia⸗ qð aug.exponit dicens. pnteꝰ ẽ hi-· ſe iudi iuſſtitt. lin
minationem aſe datam. boluũ ab iuiſibili eiꝰ vexatiõe cõpe/ . mane iniqnitatis ꝓfnnditas in quã A Liud S xj. q. An
g In beſtialem. S. xvij.q. ſcat.Dauid quoqʒ cũ adulteriũ cõ ſi cecideris nõ clandei ſuꝑ te os luũ/ ii.aind. nac
iii.miro.. miſlſiſſet 7 homicidgiũ nõ ante audi/ ſi tu nõ clauſeris os inũ.cõfitere er Revoſtere 5 Fiiſ. tind
b In ku gello . traſſert nit a ꝓpheta trãſtnlit a te peccatnnuʒ go⁊ dic. depꝛoſfũdis clamaui ad te ASeen. . iilocin
. areeum Mute ns tuũ dñs antequã ipm peccatũ cõſi⸗ x. dñe:⁊ enades.clandet ſupꝑ illuʒ dñs Kben mr eunlie
e eac aa alun dehe⸗ teret᷑.pꝛius.n. ꝓphete peccatuʒ re? V qui in ꝓfundocõtẽnit a quo moꝛ g CLicent boc erpo Mint
batur pnia nõ aũt in noſtro dargnẽti cõſeſſus eſt:æ⁊ poſtea auci tuo velut ab eo qui nõ ᷑:perit cõfel ſui.S. xj. q.iij.aliud. o
baptiſmmate q5 remiſſionis nit. trãſtnlit do.pe.tuũ ale. Achab ſio.hĩc idẽ ꝓpheta ait ĩtroite poꝛtas b ¶ Erpediũt.vt de Aiiti
z. vt. ſ. co di iij. ſine pnia. Quoqʒ cũ de ĩnocẽtisſangninis ef, eius in cofeſtiione: oſtendẽs ad poꝛ/ bituz repetere. vt. S. auct
k Qel amicop. boc.n. de, fuſione ſniaz cõminãtis dei audiret tas miſericoꝛdie nõ niſi ꝑ cõfeſſionẽ xitij. q. i. qa debek. ſz un
amat vt min rogẽt.j.e fleat. iduit ſeipᷣm cilicio ſatiſfaciẽs deo p peccati aliquẽ poſſe atigere: bic ẽt nõ erpedit cũ ſcdalo unene,
aEerahoni ſeginter. prniam. vnde oñs ad heliq ait.quo⸗. beatus iobnes baptiſta ⁊ ſaluatoꝛ ugtehalin eeclhet. Zini
m aGoruos ,iis rcbi nla achabrenerit, d ſacis neñ no i, nolter eroꝛcuͦ dicauio uc abe,,, cibuscbio alſeien
n & Bant vimoen = ducã malũ i diebꝰ eiꝰ. Nininiſte ců nitẽtia ſũpſerũt dicẽtes pniaʒ agite: ter vtt.rſ q ij ad ms nl
nusbabuit: innotarm nild audirẽt adpnc.xl. dies ⁊ ninine ſnb⸗· aphꝛopiquabit.n. regnũ celomm: ſa. 6 no erpedit viſ. ilfſin.
dicat boc matheo iielligt. nertet᷑:ex edicio regis ⁊ pꝛincioum oſtẽdentes ad regna celoꝝ neminę q..ioẽs. iẽ vxoꝛẽ gen üna
cui cñ dñs diceret ſeq̃re me. pniam egerut dicetes. quis ſcit ſi cõ poſſe atiingere:niſi pimũ ꝑ pniam cile dreliquef. xxviij. uar
Rũñ. dño. pater me? moꝛmnꝰ Uertat᷑ vinat 2 ſgnoſegt oer sreſin e deo curanerit ſatiſtacere. pic etiãẽ in qi i nuc ſ nee erpe ci
volo eu ſepelire. tunc dis quat poſt ſe bũdiciionẽ. bac humi acuibꝰ apoſtoloꝝ legit᷑:ꝙ credẽ it. vt. ..i. ſon. aud
volo ei 8 oſt ſe bidiciioné. ba b9ap legit᷑:qꝙ credẽtes
ait. dimitte moꝛtuos ſepeli litate ⁊ ſatiſſactiõe iminentẽ ſubner veniebàt ad apoſtolos annũciãtes 11 Eſanctne⸗ in te
. — Zm j. ſionẽ enadere mernerũt:quoꝛũ ex? actusſuos.Ex his dibus facile mõ m bnne *R Re
di iiſilerer. uid.vr.cj. plis euidẽter oſtẽdit᷑ q nullꝰ a deo ſtrat᷑ ſine cõfeſſiõe nullũ veniaʒ poſ tes. qꝛ paſcha Mr aſit
p acui pectatᷓa. cõſequat᷑ veniã niſi primũ ſatiſſece, ſe ꝓmereri. Mic ẽt Leo pa. ait ſterpeetaur. de co di. (rr
aia ſuſtetat vt oſſib⸗ copp. quoqʒ ꝓpter ſupbiã ſuq a ronabili pꝛimũ dño offert: dinde ſacert“ Adiap
1rBiñ damarè iactãdo me Mẽte in beſtialẽ animũ cõmutatus doti:qui ꝓ delictis penitẽtiũ pꝛeca opue
de meritis meis. Ei: atqʒ a regno ſuo ꝓlugus recedẽs, toꝛ accedit. Nem. 4 nozr
8 Mõ claudet.i.nõ ↄſtrin n ante regnũ recepit:quã ↄuerſus Enitẽtiar que dilata ẽ cnz ſtu . guos
eän aluer. deũ pꝛedicauit.deniqʒ plebs iſraeli tdioſins petita fuerit nõ neget i
e dlau eris os.nõ cõa tica ob culpã ſue traſgreſſiõis capti vt eo mõ ad idulgẽtie medicinam
nd In pfundo. vntior. vra nitati tradita nõ ãte liberari meruit aia vulnerata pneniat. Iẽ ang. kei
peccatorc venerit i pfuna⸗ quã ſua peccata cõſitens danielis ⁊ iſermone de pnia. *
dum vitienm contenet, alioꝝ ſanctoꝝ pᷣcibꝰ veniã accepit. On ſufficitꝰ moꝛes in melius 8
x Vfficit. nõ negetur. In enãgelioꝰ quoqʒ veniẽtes ad io commnutare ⁊ a pꝛeteritis ma
nam diffidetia eis bãanẽ vt baptizarent᷑ ab eo baptiſꝭ., lis recedere: niñ etiam de bis que nin
tis ⁊c xxrij q ij ancilii::· e. mmo pnie pꝛimũ cõſitebani peccata facta ſunt ſatiſfaciat domino per pe ilcon
,00 Nlnemo. ſua oſtẽdẽtes:q; quiſqʒ dʒ peccata nitentie' doloꝛem per humilitatis uin
Za Dafintatnrllan, ſua damnado cõfieri ⁊ inonationẽę gemitum per contriti coꝛdis ſacriſi lugl
TBDulner atq. driictis. melioꝛis vite ꝓmittere ſiregenera⸗ cium cooperantibns elemoſynis uc
tiõis deſiderat gratiã accipe. Chui ieiunijs. Item ambꝛoſins nſe
ſtus quoqʒ alios legitur ſuſcitaſſea BDnuit dommus mutare ſen/ er
moꝛtuis:alios a lepꝛa mũdaſſe:ali, tentiamſi in noneris emenda
os illuminaſſe:alioꝛũ mẽbꝛa ꝑalii re delictum. Nemleo papa.
Oiſſolura cõſolidaſſe: oĩuʒ iñ ſanita Ziud quidem eſt debita iuſti n
tem petitio ꝓpꝛie vocis vel amico. A ſticie repoſcere::alind pꝛopꝛia iinl
rfum'’legitur pꝛeceſſiſſe. Luca.n. re perſfectionis amoꝛe contemnere. WN
ferete didicimꝰq; ꝓ ſocru petri piꝰ Illicitoꝛum veniam poſtulantem ſoſt
rogains ẽ: quà eꝗ ſanita tiredderet..A opotet etiam a multis licitis abſti, / Een
Xepꝛoſus vero ille qnẽ dñs deſcen nere:dicente apoſtolo.omnia mibi . ueſne
dẽés de mõte mũdanit pꝛꝰ clama licent:ſed non omnia expediunt ſien
mit ad ei dſe ſi vis potes memuda vVnct ſi penitens habeat canſam
re:què poſtea tangẽdo mundauit. quam negligere ſoꝛte non debeat: ler
Cecns quoqʒ dũ clamaret ad eun,z. melius expectet eccieſiaſticum quã in
miſerere mei fili danid. iterrogauit. ſoꝛenſe iudicinm. Itez Mierony nn
zuͦ eſ anin vis vt faciꝗ tibi:ait.ra *mus in malachia. * en
nen o ein iume tteg andaz AUi ſancius ſacerdos eſt et int
noꝛtnos andiuit quos alioꝝ oꝛa, ecCcomedtit in paſcha' domini vonk
trtIibꝰ reddidit vite. quarti quoqʒ acciſigatur baltbeo caſtitatis et un
diſcipnlo nüciante audiuit:ſʒ qꝛ de, audiat cumapoſtolis. ſint umbi e r fen
fſuerunt viui qui ꝓ eo pꝛecarenf:re· veſtri pꝛecincti et lucerne arden n

●
clxxxv
ſice Diuſ: cclxxxv)
fnich Veccatoꝛ.ex hoe videt᷑ ꝙ cſiitut ĩ moꝛtali poſſit anctoꝛitate ſuia a Kedime. ſtud redime ponſtur pruatiue. qꝛ ppꝛie nõ ẽ hec redẽ ptio.ſimile
fitnn cſone ſacramẽtoꝛum abſtinere.iuxta illo. ꝓbet ſe hõ ⁊ ſic de pane illo coõmo.ſi vt. S. vlti. ff. de le. omiſſo.l.i,ꝗff. qd vl aut cla.ſt ĩ re. Sij.
ino⸗ 4 edat ⁊c.⁊ ideo laudat᷑ mulier que mẽſtrua Patit ni ex reuerẽtia abſtinet k Si toꝛte. S. di. xxx vj.n ſatis.dubitanter vixit quia deeiſe põt cõtriſtio coꝛ
4 5S.v. di. ad eius. ⁊ ar. j. de cõ. di.ij.quotidie.ſed cõtra. S. e. di. ſunt qui ar dhis. arg. S. e.q:ij. admonere. « non valent elemoſyne nif exr bono ſonte zc. v:
niien r’r bitrant᷑.:.c.facilius.⁊.].e.in actu.in cõtrarijs iſtis dictur ꝙ nec aucto⸗ lxxxvj.di.nõ latio. vel ideo ſub dubietate poſuit ne ſecuritas negligentiam: 2 .
Nrn one altaris ſo. abſi⸗ tesi manibꝰ veſtris. qui at peca, coꝛdias ĩ panpes ⁊ iccirco vſqʒ ad aſſertiue vt i euq gelio.oſ⸗
ifftin net qnis peccatioſciꝰ toraẽ: ⁊ qnẽ remoꝛde ꝓpꝛia ↄolcia: melẽ.xij. i eo dilata ẽ ſnia.q̊ qꝛ poꝝ tan ⁊ patrẽ men ⁊c. . i.
guhgini aliañ Tger teuteen cilicio pnie accigat᷑:: plagat velꝓ ſtea bulas ĩ anla babylõis glłiaf. ? ne Dae urei ve e Hen
min eigid nendin pꝛia ðᷣlicta vel populi:⁊ igrediat᷑ ec dłẽ none hec ẽ babylon magna qna 1 Ws vn pr non drit .
mwinfß azdo ppter tanita⸗ cleſi· de qua ꝓpterpeccatũ fuerat edincami domo regis z iroboſ ſoꝛ: lo ent,
Pnſt ding celtecf putans egreſſus ? cubet vel doꝛmiat inſac titndis mee ? glia nois mei: bonnz im einn, ppter pecca
ä ialẽ abſtinetiä pdeſſe CcO vt pᷣteritas delicias p quas denz mi:coꝛdie pdit malo ſupbie. ſoꝛſi· m go ↄmiſt quãdo ſuper⸗
E&t nõ iiũcta ei aliquas Offenderat vite auſteritate cõpẽſet. tan'ignoſcet deꝰ ðᷣlictis inis: Eum (binit de victona quam ha
mnci pnia a ſacerdote aöi INem in Amos pꝛopheta. bis daniel pſciꝰfuturoꝛũ de ſnia da) buit ve inimicis eam ſiblat
itin bibet in cötrarijs. ſ⸗ Jagimꝰa pniam ipm qnuoqzʒ dubiter retemerariã faciitq anda tibuens. RKcrsagmne Jen pertdren ,
1. 2 lillo cu vbiob re⸗ ſue penitebii ſnie. Rurins in cter peccãtibꝰ veniꝗ pollicent᷑:a iñ n . aeech no Piudte⸗ audas veres Polee
nbre Pehentin nbniner P⸗ xta eunde hiero. ꝓmittu ꝓſperaſi ſciẽé ꝙ nabuchodonolor regibo vartee eü hulcie
gifnt bie ee pnĩaz egerimꝙ ſi negligeiia diſſol naopa ſaciẽti venia re pmutit. JIdẽ qui couerſi pp
Rsln. guo vt ſi ſcan⸗ peni Ider b . Ipcoꝛdiaz Tunt liberari. ⸗
nedüinn galüer eins abſtins Hamur æ illũ penitebit ſpõſiois p20 Ige benignũ onñʒ miſcoꝛdiaz o mhrit. dñs loquẽs bie
le; tia oꝛitur. cpelli po: Miſſaqʒ mutabit. cuiꝰ rei exẽplũ ſa,⸗ ecüũ ſeueritate miſcenteʒ 2 ipſiꝰ racie. ꝛ ſũt verba biero. ſu
cdchi a plato ſuo ad ſumen mariã ? hieruſaleʒ bẽre poſſumus: pẽène modũ iuſa clemẽti ðᷣlibera- poer danielem.
Cteäſitin dum euchariſtigz ve quoꝝ alij de iminẽtibꝰ ſupplicijs li, tiõe pẽſantẽ:⁊ iõ nõ ippetuũ tradi, p Alioquin.i. niſi pſtaret
ſtari⸗ penitendi.ar. j.ð co. berati ſut alij que pf̃ibꝰ ꝓmiſſa ſue, dit pene ðliquẽtes:ſʒ quto ĩꝗt tpe.. indulgentiaʒ ageni bona.
nt di. ij. quis ĩtrat.ꝛ.. rãt pdiderũt. Idẽ ſupꝑ danielẽ. ſeruierũt cuſarſatonꝰ hoc c.viij.anlij cur ĩferret mala agẽti mala
eliftn ſeculares. ſi vero no Aaʒobꝛẽ oſiliũ meũ placeat, nis.diſce ⁊ boc ou anduoꝛ qſqs il,- ⁊z bocſequitar.equũ . n. ve
eſt Candel⸗ gene 8 nibi: pctã ina eiemoſynis re le es: q tibi cõſciꝰ es alicmiꝰ erroꝛis: Neul male agenabne mnier
imimn dieianondtn odie e: 2 inigtates tuaſi miſicoꝛdiſs æ quâto tpe erraſſe te noſti.? qnato ar r coͤſerat bona.
eini tamen videt tolli iſa Pauper: ſi foꝛte ignoſcat des ölictis tpe deliqſti tãto'nihilominꝰ pe hin q An reuerentid. icontra
hnacr diſtinctio. vt ertra de Ltuis. ſi pdixit ſniaʒ qᷓ mutari nõ põt: milia teip̃m deo ⁊ ſatiſſacito eiĩ co/ elntatẽ reuerenda;. vel ad
gien. pe. re. ois. qũo hoꝛtat᷑ ad elemoſynas panʒꝑpuzʒ feſſõe pnie.expectes vt humiliet te boc vtomnes eidẽ reuerea
ſantmein b ¶Hemoꝛdet. ʒ ad ⁊ miſicoꝛdiã vt deiſnia pmutet᷑qð cuſarſaton ⁊ iuito neceſſitatis extoꝛ murtantum.
ſhrihri notaut.5. rvjeq i⸗mo⸗ facile ſolnit᷑ exemꝑlo regis ezechie: queat pniaʒ ſj̊ ipᷣe pᷣneni ipiꝰ toꝛto r ijs.S.di.lxxx vj. odio.
ſpalyn nachi. B quẽ vſaiaſ dixit eẽ moꝛitruxꝰ⁊ ninini ris duriciã:qꝛ ſi teipᷣm emẽdaneris: s Acd menſeʒ. xij. vſqz ad
W ¶Eccleſaz.i. vnitaa⸗ tarũ qbꝰdictũ ſuerat:adbuc.xl. dieſl ſiteipᷣm conexeris piꝰ ẽ dñs ⁊ miſe annum ꝓct elemoſynis re
W eccleſte ꝑ ſide; et ſunt ? niniue ſubuertet᷑? tñ ad pᷣes ricoꝛs:ꝗ viĩdictã tẽpet ab eo q illaz demit v mwelt ri
un celign por enein ezechie 1 ninme dei ſnia muiata. penitẽdo pnemit. ilooſiderem“: ribneit, wpponntim
cop lo⸗ ecclie. nemo Lurſ?bona agetiſe aſſeric polliceri qꝛ vonec uierũt cuſarſatonhi tra, olfnam dubiciatis. vel die
nãqs pꝛe peccato ali« idulgẽtiâ aliogna i reuerẽtiꝗ logt diti ꝓ ölictis ſuis fnerqt nõ clama xx. in pin.
quo abſtinendus efſtt deꝰ ſe mala miariſuꝑ gẽtẽ: 1 ů böoa nerũt ad oñm. nemo ſuſcitatꝰ ẽ᷑: qui x Audacter. S. viij.qi.ſi er
ab ĩgreſſu eccleſe nii fecerit mias iclemẽtiã ↄmutar̃ rur ſaluare eoſpoſſit.cũ vero clamaue txij.q.v.ſi paulus hoc

it excôicatus vel in

terdictus ex iuſta cꝗ

l·e. . iiij vir cũ ꝓpꝛia.

d Jagumns. ca
lſlus. diẽ hiero.
t dens ppter

ſũ aſſerit polliceri:⁊ ſi male ſecerit:

dicit ſnã mutaf᷑̃ ſniaʒz nõ ĩ hoĩes ſʒ in

opa q̃ mutata ſt.neqʒ.n. deꝰ hoibꝰ

iraſcit᷑:ſʒ vicijs q̃ cũ ĩ hoie nõ fuerit
neqᷓqnã pnnit qdð mntatũ ẽ.dicamꝰ

rũt ad dñʒ tũc ſnſcitauit: dñs ſaluax
toꝛ iſrael:⁊ ſalnanit eos. Idem.
Ccleſia xpᷣiẽ nõ bñs macul&
a⸗ ruga* aut aliqd iſtinſmõi

gꝗergo peccatoꝛẽ aliq ſoꝛde macni

aduer binz determinat ver

bum vel participium. arg.

ad hoc. xciij. di. diaconi.

„ Ide.o tu aud toꝛ.

3 Aàâ Miſcentez. S. di.
Pplina.

pniam reuocat ſuia; qdẽ ⁊ alit.fecit itaqʒ nabnchodo⸗ latus de eccleſiaꝰchuſtinõ põt apꝰ g Cularſaton.que bumi
ctiq cõtra cõtumaces noſoꝛ rex iuxta danielis ↄſilii mile: pellari nec chuſto ſubiectꝰ dici.poſ o eoꝛũ ĩterpꝛetatur in li
latã ita ꝓpter penitẽ MD bꝛo iudicũ hic eſt disbolus
di negligentiâ bona cui humiliande ⁊ affligẽde
reuocat que ꝓmiſit. ⁊ boc pbat exemplis hieruſalẽ ⁊ ſamarie nabucho traduntur aĩe que chꝛiſti bũilitate ctẽpta in ſuꝑbia ſe extollunt. Culſarſaton
donoſoꝛ 2 eʒechie. ſuit rex ſyrie ⁊ meſopotamie cui ſeruiuit irael.viij.ànis eo ꝙ pꝛeuaricatus ẽ
Burſas.verba gratiani. in pxceptis domini ſeruiendo idolis moꝛtuo Joſue queʒ liberauit othoniel
f·Eundem.ſ.amos de quo loquutus fuerat bitrro. frater caleph in quo erat ſpiritus domini poſiꝙ; populus clamauit ad dñm.

. Nãobꝛem ulud tãgit qd nabacbodonoſo: vidit ĩ ſomno arbo
rem ĩ medio terre ꝑlingenteʒ vſqʒ ad celuʒ ⁊ ſub ea habitabant euz. xt legitur in libꝛo iudicum.
aialiꝗ beſtie e i ramis volucres.e ex ea veſcebatur oĩs caro,.⁊ ecce vigil b
2 ſanctus de celo deſcendit : ait. ſuceidite arboꝛ 2 ramos i frucdtus eiꝰ c T pe .
⁊ ſugient ex ea beſt e ⁊ vo ucres.ſed germẽ eius in terra ſinite:⁊ cuʒ fe⸗ iam. vel de pena interioꝛi.hic auteʒ de exterioꝛi.
tis ſit pars eius ⁊ ab bumano cõmutetur coꝛeius.⁊ ſeptẽ tpa cõmuten d.NMWenitendo. S. e. di. S.ex his. verſ.quarũ quoqdʒ.
lur ſuper eaʒ.qð ſommũ daniel iterpꝛetatus c.⁊ ait tu es rex arboꝛ eza e ¶Suſcitauit.othonie em.i.filium ſenoch fratrem calepb minoꝛem cui ca⸗
que inuoluiſti 2 poteſtas iua ĩ termis terre ⁊ audiuiſti per vigilẽ alt ſſi b aram filiam ſuâ dederat in vroꝛem pꝛo eo ꝙ ci dederat ciuitatem.i. car⸗ .
mi ſniam ſuper te ꝛ ab holbus eijcient te ⁊. cũ feris erit habitatio lua: natabe.ideſt ciuitatem linerarũ.bic ergo etbonul quaſ ſainato ſiliſs iſraelẽ
ſeniũ vt bos comedes. vij.cẽpoꝛa i.vij.anni mutabunt᷑ ſuper teꝛ relin miſſus cum ſuper eos eſt dux conſtitutus a domino interpietaiur autẽ otho
quetur tib ſemen vel germen radicis.qꝛ regnũ tuũ reſtituetur tibi. qᷓ niel tempus mihi dei hoc eſt aliquis militie celeſtis angelus qui ſibi tempulſ
obẽ audiↄſiliũ meũ.peccaia tua elemoſynis redime.⁊ foſſan ignoſcet a deo diſpenſatum accipiẽs mituitur in adiutoꝛum eoꝛum qui hereditateʒ cu
tibi deus. poſt annn at deambulabat rer ĩ aula ſaa ⁊ ſuꝑbe loqueba piunt ſalutis h.

tradito cnſarſaton in manus othonielis in pugna quando pugnauit cõtra

Tanto. l.ſaltem.2 n pluuus. ””MVMBD
Mibiiominus.j. di.iij.pꝛoductioꝛ cõtra.ſed ibi de peccato pꝛimi parẽtis tã⸗

tur dicẽs. nõne ẽ hec habylon quꝗ ego ediſcaui i roboꝛe regni? ĩ gla f / Ccleſa. maculam. hereſis vel moꝛtalis peccati.S.di.xxj. ᷓuis.S.ꝓx.
vecoꝛis mei. Adbuc erat ſermo in oꝛe eiꝰ ⁊ ecce vor de celo dicẽs. bi q.iiij recurrat. ðð
di nabuchodonoſoꝛ regnũ tuũ tràſt a te ⁊ cũ feris habitabis.vij.tem g Rugã.i.ſcaſſmat s vel venialis peccati. .

poꝛibus donec ſcias ꝙ dominet᷑ altiſſnꝰ vniuerſs regnis hominum. hbBe ecexleſia. e. xxiij.q iiij. foꝛe. conira. :.c. hec autẽ vita. contra. ſol. ecdleſis

2 ſiati er boibus abiectus ẽe vt bos fenũ comedit ⁊ roꝛe celi capur ei⸗
inſecum eſt ⁊c donec capilli eius in ſimiliudinẽ aquilarũ creſcerent.
1 vngues. eius quaſi vngues auium.

Elemoſynis. elemoſpne naqʒ a moxe liberant peccatoꝛes qui per

elica ſu bruerat. vt. .e. di. medicina. S. e. di, miroꝛ.

quã ſoqꝗʒ large ſumitur vt granum ⁊ paleam co mplecta ur. vt eſt in contra⸗

rijs.S.rxxij.q.iiij.recurræt.vel dic aliud eſſe de ecegſa qudd hic negatar de

malis.aliud eſſe in eccleſta quod in contrarijs coneeditur.vel diſtingue nam

ſunt quidam in ecdeſia nomie ⁊ re.vi boni catholici. vt hic. quidam nec noĩe
nec re vt pꝛeciſi.S.xxiij.q iiij.ſi quis a catholua,quidam nommetantum vti

De peni.

ↄtrariſs. quidà re kantus. vr de con. di iiij. non dubito. p (H Woſtea. argu. ſi teneris mihil bꝛum ſcribere ad certũ terminuů 6iii⸗
a Er macnlãꝗ. vnde ꝓpheta.ĩ pctis dimiſi matrẽ veſtrã. vt. . xxxv.q.i.e. v. ⁊tantum iam de cẽpoꝛe eſt lapſum ꝙ in reſiduo ſc ibere non poſſis:ſta ſre
b Aper tribus. verba hec ſunt amos ꝓphete cõminamis eʒecbieli regi tim poſſum agere contra te. ar. S. ij.q. vſ. appellatoꝛe. fl de ver. ob. hoc .n
damaſci qui decem tribus grauiter affuxerat. q. d. ſi ez echiel ſemel et inure ar còtra fl.ſi quis cau.ſi eum. S.i.ff. de ver. ob. nuila ſtipulatio cõ C
pis tantũmodo populũ meũ eſſet perſecutus foꝛntan parcerem illi.ſed qꝛ diu tra.f:.e.iĩſulam.vbi ſoluitur bec cõtrarieias. jmncin
expectaui eum ad pniaz vt 4 CCominanu „pe nni
conuerſus reciperet ſanitai . è . na. l. diluuij. mibe
tem.2 ecce ipſe abuſus ẽ pa ſibue aũt ẽ vt qũo eccłiaxpᷣi qꝗ̃ pꝛꝰ puliiudeoꝛũ.ne oꝛeſ ꝓ popnlo boc T Abieci. quantu⸗ cwnlo
nentia mea tertio ⁊ quarto rugãà habuit ⁊ maculâ imũdiuas qꝛnõ exaundiatte. ⁊ ad ſamuelẽ. vſ/“s ad pꝛeſcentiam. venſr
afflirit cogoꝛ mutare ſniam poſtea reſtitnta eſtita ⁊ peccatoꝛ., qʒqno luges ſuꝑſaul:qꝛ ego abiec ¶ Edions. pet ſcrnen
vi plagis coꝛ igà delinquẽè Ccurrat ad medicũ:qꝛñ bñt opꝰ ſant eu.i cinere ergo a ſacco poſtulat da . cata i. penas Puient
ee eriã nõ erpeca⸗ Medico ſz male habẽtes. vt curent niel adipleri qdð ꝓmiſerat deꝰ:non der ar Peccatis. mun
Auen vt onuertameet. Vulnera ipſoꝛuz: : ſiant de eccleſiae: ꝙ ect icreduliꝰ ſururoꝛũ:ſz ne ſecuri⸗ viclenan vpebeatem wyn
0 eum vt conuertatur: ſed 7* dici penas peccatoꝛũ Lgr
plagis conipiam eum. vel que eſt coꝛpus chꝛiſti. Idem. tas negligẽtiaʒ ⁊ negligẽtia pariat gue elemoſynis redi- Vifton
lege nterrogatiue nõ ↄuer B Sr tribꝰe ſceleribꝰ damaſci Tame offenſam. De ambꝛo. ĩ ſermone muntur rrelaraͤtur. EA
tam eum. ideſt nonne con? ◻W ſup qttuor nõ cõnertã eũ. Jur/ Dñi in dñica die in abꝛabam. . vel elemoſyne redi⸗ Pnert
uertaʒ eum ab inſania ſia xta tropologiã boc poſſumꝰ dicce Operibus miſericoꝛdie emimꝰ? nõ munt peccaia.i, oſten lſrne
fiagellando ipſum. puimũ pctuz ẽ cogitaſſe q̃ mala ſůt. deũ ſʒ noſmetipſosredimimns. unt eſſe dimiſſa vel kx
a ¶Aarta. ver ba bro. ſecũdũ cogſtatiõibꝰacgemiſſe puer/ Edicina miſicoꝛdie tollit pee legiuur de milſer coꝛ/ .
NC obolozi moeli ſis.tertiũ qð mẽtie ðcreneris:oꝑe cõ cata magna: bemꝰ plinra ſub di⸗ Le derneſtnek rorr
e Auert. s. dur t vj. pleuiſſe. qrtũ poſt peccatũ nõ agef ſidia ꝗbopcia nr̃a redimimꝰ. pecn: mediena aie. en
„„W Beli in trib Pniaʒ ſuo ſibi ↄplacere delicto'. nia hẽs redie pctuʒ tuũ:nõ venalis E—KRedime. 5. rli,di. (L
¶ Belicto.q.d.qui in trib ⸗ AZ¹ zie 18 1 .Kechme. 5. xli di. *“
pꝛioꝛibꝰ peccat ſi penitet cõ: X Ecũda pꝰ? naufragiũ tabn la ẽ dñs:iʒ in ipᷣe venalis es pctis tuis nõ cogantur. arg. 5. . R
nertit ad eum vultum clo culpã ſimpłr ↄfiteri. imitati venũdatꝰ es redie te opibꝰ tuis re dilxxxij pſ byier. n
mentje ſue.ſ vero nõ peni⸗ eſtis errãtẽ:imitamini ⁊ conectuz. dime te pecũia tna.vilis ẽ pecũia:ſ,- iuun C Venũdatus S. E
tet cõuerntur ab eo vuttuus Erranimꝰ inuencs:em̃demur ſenen pcioſa ẽ mipicoꝛdia. Elemoſyna inꝰ*rxv. qi.non eſt. a.
clementie lue. iũgamꝰ lachꝛĩas ⁊ gẽiiꝰ copnimeꝰ. gt apcio liberat:crimia g' elemoſy xElemolynis. .e. Ce
8 Eeſica tabula Petl ia dininitatis nà ẽ clemẽs ? nis redimũtur. Itẽ io.os auren. di alilc nnon 5 ina
SeRamrstendetegac pa pia: magiſq; ad idulgẽtiq̊ quò, , „ () Edicamẽtũ/ foꝛtiiꝰ qmaxie ? (]) keiemolpur Eg
a enegninnagnanita aa vidict na q; nõ vnlt moꝛteyz opaf ipnia bhoc ẽſci pᷣceptis 5 T Ypla efficit vbi bafie
giü er peccato piimi bomis peccatoꝛis: ſʒ vt ↄuertat᷑ ⁊ vinat.i medicie: medicamẽtũ ꝗdẽ herbas deeñ opportunitas E
quo ſumus moꝛti addici. ꝗs poſt lapſũ pctoꝛũ ad verã pniaz imktas accipii: vnã aũt dñatiſſima: alia laciẽdi. T
pꝛima tabula eſt baptimus ſe ↄuertit:cito a miſicoꝛdie indice ſicai pnia dñatioꝛ iſta herba ⁊ potẽ a Date clemoſyna.
vbi purgatur vetus hõ ⁊2 veniꝗ ipetrabit. Idẽ ĩ malachia. nioꝛ ẽ⁊ vninerſũ ipᷣa eff.audi.n.qd er l.oꝛdiate a vobiſipſs 1 .
duitur nouus. xr vj. di. de⸗ LDE ſoꝛſtà pcti imemoꝛes tardi diſcriptura dinia date elemoſynã* incpientes vt ea vo⸗ uni
inde, ſecunda tabula eſt pe⸗ ns renertant: adhuc iqt. ſedef zoiamũda ſt vob. IMẽ abꝛ ili.ð pe. bis mmũ erbibealie Ee
nlrentia ans von dapeiani vos faciã ĩ tabernacnlis ſicnt ĩ die: Eꝰ diffinitionẽ nõ ſaẽ ꝗ miſe b Wunda e⸗ ſriii
en entinn ieno bus feſtinſtatis: vr qð facit baptiſij/ Irncoꝛdia ſn oibꝰ pmiſi:1d re ge ziine peeemo pol En
cari valent. ſed non per bo⸗ Ma: boc faciat pnia:⁊ habitẽt in ta⸗ laxãd licẽtiꝗ ſacerdotibꝰ ſnis:ſine ſidebuis alia. T
ptiſmũ. bu. ad litteram. pꝛria bernaculis ſalnatons boc ẽ in ecelle vlla' exceptiõe ocefſitſzꝗ cualpam c Eus. Caſus. lad⸗
tabula eſt nauis. ſecũda ta⸗ ſia ſalnatoꝛnis. Idem. exaggerauerit exaggerer pniam. deus idifſeren ig
bula eſt ſcapha quai nau⸗ 5 Medirxerat hieremias.Ixx. an Maioꝛa. n. crimina maioubꝰ aby eter quẽubet peccsto⸗ “
