tus ab homine non. menti vnctioneʒ ⁊ Pponoꝛanit vinuũu Mon verba ſed meria ſacerdotuʒ Hincerie. aalenick in
dicas ergo ey hereele a vindicauit occiſuz. Et qꝛ vel pan enchariſtiami factumt. n nurz.nd pectoꝛe pꝛecan
us ercocatuſ potett¶mnicnlum d ex eius veſte ablcidit ber ◻ Acerdotes qui enchariſtie de eſtn gnis alienus, q eturijr e
boc eranentͤ ere cuſſo coꝛde trepidauit. Ecce ſaul ñ ſerniunt ⁊ ſanguinem domini nas ſatiat. nõ poteſt digne ac
faeiie aue di⸗ babebat innocentiam: ramen ha popnulis eins diuidunt: impie agut ccere ad altare. de pe. di. ii
xi. quidam tñ ↄtrari⸗ bebat ſanctitatem.non vite ſue ſed in lege chꝛiſti: putantes euchariſti⸗/ inter hec bircũ. vnde no. bic
um dicut per id qdð vnctionis. Nam hec ſine innocen, am im pꝛecantis facere verba non quilibet ſacerdos pio ma
xriii. j. ſc ſma. vbi tia haberi non poteſt:ſed ſacramẽé/ vitam ⁊a neceſſariam eſſe tantum hnamoralis peſcai uſb⸗
dicit pelagius. ſi vei tum dei quod ? in malis bonnmnib? ſolemnem oꝛationem ⁊ non ſacer: mge, roen nöau
tate duce regimun ñ eſt ſanctum eſt. Rem. Ros dici ꝭ dotum merita. De quibus dicitur p i. diſ. 5. vep.,, cnutluo,
rienn aͤbe⸗ mns tale cuiqʒ ſacriſciuʒ ien qua ſacerdos in quacnnqʒ fnerit macn xrxij.dil.. vep. , cnullus,

reticus conſicit item
qꝛ hoc ſacra nentum

lis accedit vt offerat:⁊ quaus acce.

la:non accedat offerre oblationes

Ean. 0²
., me vtrecte poſſit offerri pꝛo vicioſis. i. venialis aan
lcunt dere o Vtpꝛo eerbone recehaf uia offertur etiam pꝛo baben⸗ nuin
o peccatis. vel dicuntur comede bentibus. Sed intellige generaliter q urgie
s r onet. babentibus. cin
TEae Hopealitazdelentit ſe comean pᷣdicationis coꝛigunt onigen p Mundandis.i. venialis Rerinarbtan abeniſt firmandam hul
ra ſGed enoenabla⸗ enim dehns Peleencen eranſen q Cum vita. reſpicit hoc. c.ſacer ſuam ſolu ionem in —
s genam mmſigendi pro peccato cnönibus minuit ptopier q r Fnenſ un
Maliz i IN As ei 5 I 4
delere dicitur. b. vel ili dicu ſe dicitur:non conſecrationi kaeife 2 S angbe Lne
tur comedere peccata popu ino. Item alexan. . intelligendum eſt. Non enim icere n tamuͦ me ſtcens
Fnr di, terum ieintts coniert eianez me nede tanmüme cint
nti dare ꝛc. f. qöne.iſ. gnioꝛes. . tur in eo illud apoſtoliqi ma erg nit e
Pahenti are 1c. gonech. g. Pſi ſacerdotes pꝛo populoĩi⸗ gleru coꝛpus domini ? eius ſangui auctontatem domini nin
4 5 Acolſancta.i.religio Tnnarzgecs hohalie nem bibit dier uc inglenſohnnn iit Bnite, nenit
remtia At n harlnia vdl Wedunt“quia ſuis pꝛccibus ea de, ducat ⁊ bibit.ergo contr⸗ 5 oꝛitate ? nnn
rentia. vel.i. euchari . to digni lone ſacriſicij ſe putäat ſuam ⁊ auctoꝛitate n
rentia. vel.i euchariſtia vel tqʒ conſumunt:quan a oblatione ſac Paia e. joihea
quociber ind aefane⸗ Gursfulkmatam laenlius innecen pone mandan nõ caranes unnie Keo panteiin⸗ nn
wumServenetum. tibus pꝛo quibus c texa e in lege dei intelligitun liim
tionẽ. quã di⸗ ſita dio agere in! os gocate. .,4 iocn
innniichrans Kitnon dinntur. Item gelaſius elpi dictuʒ piem. Rnod v ees atogelk hi P
miniſtri adminiſtratio. v.ſ. epiſcopo. Ctis ſpiritns ſan etiaʒ ſi malus ſit: ta nſfundat ligitur o licet 5 ſit irdt
m con. di iii noͤeſt aqua. on adeſt ſacramẽ iminiſtratur ſue dignitatis gratiam tranmkf. önu tas mecrdolia n ⸗ dir
4 AMänenicracuemetgui einsrdue ocir eligioquecatboll, bonmeubu⸗ tega s nl⸗dond vüttwacliane
dem magis ad ofcientis de mcontner diſeiplinazitan: veteris ?2nouite : oomumi inuo, fide Sec quid i hi
trimentum qᷓ; ad ſalutẽ.de cam continet diſcip di 37 . Sacerdotes nomen e, Ulu miſſn. vr de gae
AnenNPe at: vt utem benedictio/ cantet mi m.
con.di.ij.?⁊ lIancaa. tam ſibi reuerentiam vendicat: cant domimus a spdat aliquos. con ſonte⸗
Ecelſe eſt. vaſa.i. ſub⸗ iſ pura conſcien K. us pdat aliq
una Prorerng. 63 non nuene nſtleure⸗ aarn Sam eſt'a domino innume trrnetrnecp⸗ 3
mimus in eis ſedet. vt. xxii,j. ti do ad dunini myſterij cõ HHDõ on:vos ponite no/ n enen
S 9ſoꝛ. xxxz quomo g iritus innoz ns ad aaron: vo⸗ qnicungdͤ.
dfenabuchcdenr n⸗ tionem celeſtis ſpiritus innoc nen meu ſuper ſilios iſr ael ego do, ient vero di⸗ min
ij.q. v. paulus quorx cra ier: ſi ſacerdos ? qui en, menm icam eis: vt gratiam eſt. 8.in. 5. er⸗ in
. anibus tns adueniet: ſi ſa minus benedicam eis: ed um eſt. 5. .
guis regritur de manibus ꝛcriminoſis ple miniſterium oꝛdinati o. ſacramenta di
s. rliij. di. epheſtjs. e depꝛecatur: er miniſteri 6, 80 ,41 4
1 oaiintenotnn ſpalia⸗ nis egoenvade repꝛobetur. ARez afumtat bomimibus: nec en⸗ Dcegennnnan
celeſtia. vel vici. ad viciner greg. in regiſtro. inquinat tas ſacerdotis obeſſe aut pꝛode . bent.contr quod Ulang
tunc vic perqucenaas dapbu entnunda tacta inqui oſſit:ſed meritum benedictionem n ent donnauo
larurasn Pieno macpio ie o unndat. 2ð Powventiongnata autem dignitas ſa a ne quã oſten⸗ ni⸗
benncrl-r dverbumi. Eceſſe eſt vt mundaſit nann kercotalis oꝛdinis vel officij:binc aufnnolam eſſe au⸗ Gi
Trſetd am⸗ ves Läcer elrend aacranhn. Aketorn et antez de ortae grlalſ rfe⸗ i
zucrtit ? plus facit copun cta queqʒ deterius inquinet: D tũ equiſſimo caipha inter fectoꝛe 3 liccos.
gibominem ita vt oia pec⸗ didaſequens lutum tenet. Scriptũ natoassintercetera. Hocautema „idegumngun ber no
Ain peres tollirur. ſed per nanqʒ eſt. mũdamini a fertis Vaſae ſemenipſo non dixit ſed c eſſet pin pocpbatur ꝙ e ſiiu
coꝛpus xpᷣi taärutn eninnn vorn daminetani val Krun ceps poniiſexſacerdotum Gnn . mus gn i gus
lluntur. vt de cõ. di. ij. te⸗ ipꝛoximoꝛum anim⸗ 2 p etauit. per ꝗ aëͤne. iij.§. eui l
tarum nte, duteidle⸗ ſic non Aalbercnrencas in conu atiöis neinanhe ſanctum datoꝛem Sn rera. § ſ
b n onter iic quod ſue exemplo ialpiunt. Irt aug. tiarum nõ perſonaʒ ennidigli ele y VVItem obijcſtur ei Ela
b a Kcaruterelter FAiueſenangann. mnnnngigni ſed wnainen r unn dr mon cquo dicum en s. lu
inidee noll . . tenogo⸗ vos ſures vel ſo Aunen vo hebenecere n ſuenn egeuns
4 Kipene. . Tenroghe mihiquid plus vi oꝛdinatus vt officij miniſteriũ exbi i
s A Eqʒ.nõ ꝙ ia vſeůꝗ.· xrur vobis.coꝛpus chꝛiſti an ver/ beat:dei aut eſt effectũ tribuere be⸗ Gna
LN tarcond⸗ bum chuſti. Si vultis v änon hectenotkin Duoa vero perbe u
mnned glct cofera dertiho⸗ dice dehn nan chuſti Funcos watanenene cgentange 5 iun
diamis inmantur. tminus? citudine ſtrata eKaelNUINP. luh
tur. a dignis ſumantur. deo quanta ſollicitudine anaſtaſij pape: q i
ꝛpus. ideoq jschri baiur auctoꝛtate anaſtaſij a. i
in ſoꝛma eccleſte.pamu no⸗ coO quando nobis chꝛiſti baiur aucto: is hereti⸗ hi
i . amus:qua . oꝛdinationẽ achacij quãuis
tatur ibi.niſi per ſacerdotẽ. obſeruam atur: vt nihil ex ipſo oꝛdin⸗ Vr etiam eis ſ
neeeiſce oiaht deet Rkts in terraz cadat 5 rar aenl hanonebapronarol
edouas partes. IJn bima tanta ſollicitudine obſeruemus ne oꝛdin auit in nullo rea perſonaz no n
fi mẽtio de ſacrificio quod verbum domini quod nobis ero/ iſſe aſſerat. Sed hoc euz ulicite nn
ab eo accipitur pꝛo Aa ⸗ gatur dum aliud aut cogitamꝰ aut don canomice. immo ↄira decreta nt
eraehi Warnc⸗ ſt loquimur:de oae Wia keazoei ſuoꝝ pꝛedeceſſoꝛum fec ge 7 –
cum. atq; id. In ſee d non minus erit reus i ſoꝛum ꝓbat felix ⁊ gelaſius ꝗ acha
mentio de ſacramẽto quo igenter andierit: quam ille qun ſo excommuni
16 accipitur ab eo pꝛ'o quo ne ligenter andie cium ante anaſtaſium xco
ckrinr d ace ſine vicio.i.ſi ess ba ane igen in ter cauerunt: 7 bonmniſdn Aab b 4
am cadere permiſit. tius eundem ac e⸗
4 EKite. Mhr-oadofferentemn ram Meé eodem. è Rale En de etiaʒ ab eccleſia roma
EEH WEqʒ poteſt rite offerri niſ ꝑ dar epudiatur: 2 a deo ſuifſe percuſ 1
miul Mo quibus fertur. ſacerdotem uſlumn s ancnu ſus:legitur etiam in geſtis romano
ſurpienec boͤr ueoffeninn ecniñ ab eis accipiat quod Bds rumpontificum bor modo: Anan nl
ſiab eis. icio.i. n ſit citra tur pꝛo quibus offertur:atqʒ i ſi⸗ ſtaſius ſecũdus natione romanns Cln
henn ercleſte ſca in ipa ne vicio ſi. t SS aedn 2 cetera naauvere lert 1 naczen 1
5 . offerrip te talium epiſtolarnm. 1
ſoꝛmaecceize. genhoſk ipꝛo ſe offerri ſacriſ decreta iad parm nn
mi ad parme
eumn deo volun⸗, Cum vitalſa / obijcitur illud anguſt p

cerdotum enchariſtie nece ſſaria ei

manum de bereticis ⁊ damnatis.

ne
uud

Cehinn

WN
lilntn
biczgeei

fnn

14 Uchar
plai
Mhspntilg
r.
Puhnhie
Urglenn
ſalateſit
tpnlcn
Cnii
1Gtul
Amimmen
Maigetss
htunsſtrs
inpige

ngs
QAntmn
ntöngten

PKcureag

s obberts⸗
tleſtounhen
Ntanmtul
Ntimtenm
atiricte
nclneſtn
legitft

Vmunr

Phumngg
ſondutN
ſchobeee

lgcenge

mnchſent

AtuNaas

unagr
1

eAZJus dandi.i, 0ꝛ⸗

j.

Qoqd quidam. Calus. opinio eſtquoꝛundam & ſacerdos vel

epiſcopus recedens de eccleſia ad hereticos ſacramentũ baptiſ
mi nõ amittit ſed ſacramentum oꝛdinis amittit. Iſtud impꝛobat aug.

multplici er. Pꝛimo
aſſignari ratio quare
tudo ecdeſie eſt ꝙ cũ
tales redeũt nõ ſolẽt
reoꝛdinari ſi eos ec⸗
deſia vult tolerare.
Tertio dicit ꝙ ſicut
recedens ab eccleſia
vtrũq; retinet.⁊ ficvi
detur ꝙ vtruqz pot
cökferre alijs ertra ec
cleſiã l male cõſerat
7 eũ ꝗs recepit ſacra⸗
mentũ extra etcleſiã.
⁊ reuerut᷑ ad eccleſiã.
nõ ẽ ſacramẽtũ iterã
dum in eo. ⁊ hoc pꝛo
bat triplicit ꝑ baptiſ
mũ datnz; a laico.qdðᷣ
non iterat᷑ Iʒ ullud in
iuſte dek per ſignum
publice monete ipreſ
ſum ab eo qui nõ de
buit ipꝛimere ⁊ ꝑ cba
racter em militie qui
non repetitr.
b BDãcdi.ſ.oꝛdinem.
c¶ Amutit. characte
rem enim non poteſt

amittere. licet videak
aliter dici.xj.q.tertia.

epiſcopus.
dez r ? idẽ ius. ff.
ad.l. acq. illud an tñ

boc fitverus notatur.

rx viij.q.j.ſic eniʒ.xxx

.q.vij.apoſtolus.S.

e.q. cũ ergo.

☚

22

inem. de con. di. iiij.

oſtẽditur. vel poreſia

taoferẽdi baptiimma.

J. xxxij. q. vij.licte.
Vnũqʒ.l. baptil⸗
mus ⁊? oꝛsdo.
g Ea ini. hoc de
baptiſmo ſacerdotis
i quo ptâs baptiz ädi
ẽ ſacramẽtũ in laico ẽ
quedã licentia nõ ſa⸗
crm.arg.ꝙ ſnia here
tici valeat ⁊ ligano et
ſolunio cum ius liga
di.iudicãdi atqʒ ſoluẽ
di.a tẽpoe cõſecratio

nis accepertt. . di. xlI

viij.c. j.
h¶.Vanee. collectio
perericoxꝝ rectiſſi⸗

me pars appellatur

a partiendo ideſt. di⸗
uidendo.

¹ Wcnnen in ſacamẽ

fuit vicium.

k Sunt q a quo
Ha qꝛ a quo⸗

z3 dent iterari nõ
de bẽt. ⁊ ileo ipa lun t
ideſt firma ⁊ vera ſũt
2 bona.
☛Manus. 5. e. q. c.
anus impeſfitio eõ
tra ſed hic de conſe⸗
cratoꝛia. L

m ¶Danch eſt.i. cõo⸗
lehadt vel daͤct ipaz

oꝛdinationem.
n ſce. Eliud ar. contra
d generale qðo eſt

Bminere narbi .
ea

ſic. quia cũ vtrunqʒ ſit ſacramentum non poteſt

ponus perdatur vnũ ꝙᷓ aliud. Scðo ſic.qꝛ ↄſue

Qni recedit ab eccleſia nec baptiſ⸗
ma nec ing dandi amietitt.
Nod quidã dicũt. baptiſma
agquod accipit nõ amittit quire
cedit ab eccleſia:ius tũ dandi qð
accepit amittit.multis modis ap⸗
paret fruſtra ⁊ ianiter dici: pᷣmo qꝛ
nulla oſtẽdit᷑ cã cur ille ꝗ ipmũ bap)
tiſmũ ammutere nõ pot ius dãdi
poſſit amittere vtrũqʒ.n. ſacramẽ
tũ ẽ ⁊ quadã ↄlecratõe virũqʒ bo
mini dat᷑ illud cũ baptiʒat:inð cũ

oꝛdinat: Ideo nõ licet a cacholico

vtrũqʒ iterari:nam ſi ex ipſa parteꝰ

veniẽtes ẽt pꝛepoſiti ꝗ ꝓ bono pa

cis conecto ſciſmaticoꝝ erroꝛe ſu⸗
ſeepti ſũt:⁊ ſi viſuʒ ẽ opus eſſe vt ea
dem officia gererẽt que agebãt:nõ
ſunt tamẽ rurſus oꝛdinandi:ſʒ ficut
baptiſmus i eis ita oꝛdinauo mãaſit
itegra:qꝛ in pꝛecinõe fnerat vicinũ
qð vnitate pacis eſt coꝛrectũ:non
in ſacramẽtis q̃ vbicũqʒ ſunt ipſa
vera lunt:⁊ cuʒ ipñ expedure vide
rur eccleſe:vc pꝛepoſiti eaꝝ vemẽ/
tes ad catholicã ſocietatẽ honoꝛes
ſuos ibi non adminiſtrent:non eis
tamẽ ipſa oꝛdinationis ſacramẽta

detrahũtur:ſed manẽt etiã ſuꝑ eos

Sõqʒ nõ eis in populo manꝰ ipo
nitur:ne nõ bomini:ſʒ ipſᷣ ſacramẽ

baptiſmo q; p eos dari poſſit:ſic in

quidẽ ad ꝑniciẽ ſuam quãdincha⸗

ritatẽ nõ habẽtvnitatis. Sed tamẽę
alind ẽ pꝛoꝛſus nõ hẽere aliud pnici
oſe bẽre aliud ſalubut᷑ he.quicqod

nõ habet᷑ dãdũ eſt cũ opusẽ dari.
quod vero ꝑniciole habet᷑: per coꝛ

reptionẽ depulia pernicie agẽdů ẽ

vi ſalubꝛiter bẽat. Qnod ⁊ ſi laicꝰ
alicui pereũti neceſſitate cõpniſus

baptiſma dederit:quod cũ pſe ac⸗

ceperit quomodo dãdũ eſſet addi
dicit neſcio an quiſquã dixerit pie
eſie re petendũ: nulla enim cogẽ e
neceſſitate ſi fiat ei: alieni muneris
vſurpatio ẽ Si aũt neceſſiras vꝛge
at:aut nullũ aut veniale delictũ ẽ
Sed ſi nulla neceſſitate vſurpet᷑:⁊ a
quoiʒ cuilʒ detur:qð da:ũ fuer nõ
põt dici nõ datuʒ quauis recte dici
poſſit uncite datum. AMlicitaʒ ergo
vſnrpationẽ coꝛrigit reminiſcẽus 2
penitẽtis affectꝰ:qð ſi nõ conexerit
manebit ad penaz vſurpatiõis: q5
datum eit vel eius qui ilueite vedit
vel eiꝰ qui illicite accepit: nõ tamẽ
pꝛo non dato habebitnr. St enim
Aaliqui furtim extra oꝛdinarie non
in mone is pnublicis aurum vel ar
gemum perentiẽdo ſignauerint cũ
erit depꝛehenſum:nõne illis pn/

nitis *. vel idulgentia libertatis co.

to ſiat iniuria:⁊ ifra.ſcut antẽ eſt in

oꝛdinatione ius dandi eſt*.vtrũqʒ

ertra de tranſlatio. inter coꝛpoꝛalia ⁊.vij q.i. factus. ff. ſi quis caut.quotiẽs. ar⸗

lxiij.di. ſalonitate.ixv.di.de indeis.vij.q.j.eps.

2*

o ¶NMecceſruate bic aperte colligitur ꝙ laici

nõhabet ius baptiʒadi.niſt lar⸗

ge dicatur ius vel poteſtas.i.pmiſſio.vi.j.de conſe.di.iiij.conſtat ⁊ c.a quod

2. Frxx. q.).ad limina.

gnitũ regale ſignuʒ theſauris regali
bus ↄgreget.Et paulo poſt:ſi ſoꝛe
militie characterẽ i coꝛpoꝛe luo nõ
milicãs pauidꝰ exboꝛut: a ad cle⸗

mẽtia iperatoꝛis Ngerl 7 ipetra

ta venia militare iã cepit nũꝗd hoie
liberato atqʒ coꝛrecto character il
le repeti: an nõ potiꝰ agnitꝰ appꝛo
batur:an ſoue minꝰ baberẽt ſacra/

mẽtũ chꝛiſtiana qua coꝛpoꝛalibec

nota:cũ videamꝰnec apoſtatas ca⸗
rere baptilmate:ꝗqbꝰvtiqʒ p pemtẽ
tia redeũtib/nõ reſtunit.⁊ iõ amitti
nõ poſſe indicat.He his qui ab ec
cleſie catholice vnitate ſeparati ſũt
nulla iã qſtio ẽ ꝗ babeãt ⁊ dare poſ
ſint ſacramẽta:ſʒ ꝑnicioſe habẽt ꝑ/
nicioſeqʒ tradũt:qꝛ extra vinculum
pacis ſunt neutri ſacramẽto iniuria
faciẽda eſt:⁊ ifra ſicut᷑ nõ recte hʒ ꝗ
ab vnitate recedit:ſed im bʒ ⁊ ideo
redeũti nõ redit᷑.ſic etiã ñ recte dat
g ab vnitate deſcedit: ſed iñ dat qð
accepit:⁊ ideo qð accepit ab eo ve⸗
niẽti ad vnitatẽ nõ iteratur: a iſra. ſi

cut redeũti nõ dat:qð ⁊ ſoꝛis habe⸗
bat:ſic venic᷑ti repetẽdũ nõ ẽ qð ſio⸗
ris acceperatvñn laucter itelligit

puerſitatẽ hominũ eſſe coꝛrigẽda:
ſanctitat aũt ſacramẽtoꝝ in nullo
puerſo eſſe violãda.Cõſtat eni eã ĩ

puerſis hoinb ⁊ ſcelerauis ſiue in eis
ꝗ intus ſunt ſiue in eis qui foꝛis ſunt
impolutam atqʒ iniolabilem per

manere:⁊ quod dicuntur eam ma⸗
li polluere:qnantum in ipſis eſt di⸗
cuntur:cum illa impolluta perma

neat:ſed in bonis permanet ad pꝛe

mium:in malis permanet ad indi⸗
ciũ:⁊ inf a.quomodo catholici nõ

clariſicant dominũ:qui ſacramen⸗

ta eins ram debita veneratiõe pꝛo⸗
ſequũtur:vi etià ſi ab indignis tra/
ctata fuerint velſua peruerſitate dã
natis:illa itemerata ſanctitate per)
manere demonſtratur. Ex bis
verbis auguſtini cõſtat in ommibꝰ
tã apoſtatis quà bereticis vel da/
natis pmanere chꝛiſti ſacramenta

vera quãtũ ad ſe ⁊ ſancta.⁊ niſt pe/

nitentia vel indulgentia ſubuẽtũ fu
erit:ad damnationem vſurpatoꝛis
ꝑuenient vel habẽtis vel dãtis vel
accipientis Quid ergo pꝛodeſt qð
vera ⁊ ſancta ſunt cuʒ vſurpatoꝛes
ſuos eque perimant ac ſi eſſent ma
la noxia. Craſiusꝰ aurum ſitiui:
anrum bibit:eque perijt vero auro
ſicut vero veneno. Item an/
rum eque verum eſt in arca furis
ſicut in theſauris regis:led a fure qꝛ
illicita habetur:illicite datur vel ac
cipitur a rege aũt licite habet᷑ licite
dat᷑ ⁊ accipit᷑ iõ ipſe fur ⁊ cõmnnica
toꝛ furti: niſi foxe de cõſciẽtia furti

& Meltio i. non appꝛobo

ſiquis direrit repetẽdũ.
403 Dileciũ eſt hic philoſo
phicũ temperamẽtũ ẽ nam
in veritate nullum eſt. ? eſt
fi.xxij.q.ij.in quibus.
rHabebitur. ar. cötra ep

de iurepa. quod aũt in il.

ſIn monetis.i.ſignis vł
figilis nüůmiſmatibus vel
Iſtrumẽtis monetã cudẽdi.
¶WPunitis.iſti varijs pe⸗
nis puniũtur. C. de fal. mo.
per totũ.parcitur tamen iulli
ꝗ foꝛmauit.ſi anteq; ſignuʒ
ipumat pen tet. ff. ad. l. oꝛ. ð
fal qui falſum ⁊c.
u ¶ Exboꝛuit.qui foꝛte fu⸗/
git de bello publico. ? ſta in
famis effectus eſt. vj. q.j. in
fames. ⁊ hoc intelligitur de
miluibꝰ illis qui iurauerũt
ſe moꝛteʒ nõ euiaturos pꝛo
re publica.⁊ iſti habebant ſti
gmata vel alia ſigna de ali
quo coloꝛe:ve qbus dictuʒ
eſt.milites noſtros arma fel
re volumus nõ leges. C. de
iu.deli. ſanct mul. vel ſeſus
eſt huius littere.ꝙ ſi aliqui⸗
pꝛeter audoꝛitateʒ puncipis
adeptus eſt militie cin gulũ
? poſt recciliatur ipſi pꝛin

cipi.erit ne iterãdus chara⸗

cter. q.d.non.
x De bis repeuit que iam

Dicta ſunt. dubitatur hic fo

re.S.ſed non en dubitandũ
quia non eſt.

y Be bis. infert er pꝛece⸗

dẽti.c. ꝙ ſacramẽta vera ſũt
apud herencos indiſticte vi

qʒ ad.S. opponit᷑.⁊ ibi obij

cit aug.ponit ipſe intelligit
augn. dicerevſqz ad S. g ne.
ibi põit vnã ſolutionẽ vſqʒ

ad.S.q;uis.vbi ponit aliam
bonã ?⁊ catholicã.ad quã ꝓ
bandã inducit quattuoꝛ exẽ

pla que notabo in lra.
3 Permiant illa. i. coꝛum
abuſio.ab iſto loco vicit io.

fa. ꝙ verba ſin tauguſtini.

vſq; ad. S. opponit᷑ h.cͤtra.
imo gratiani vt in notula
hic apparet.j. e.
a Craſſuſ. iſte dictatoꝛ fu
it cõtẽpoꝛaneus iulio ceſari
7 põpeio. ? a parthis auro
feruenti.interfectus eſt.
b¶Aurum cuius ope. vel
conſilio furtum cõmittitur
tenetur.f. de con.fur.pꝛoin
de.Eſt aũt differentia inter
fur = ↄmunicatoꝛẽ.qꝛ ↄmu
nicatoꝛ manietus eſſe non
poꝛ.ff.de fur.is qui opem.
c πFurn. videiur ergo ꝙ
tenetur quis ſe purgare de
conſcientia.ar. inſti. de ob⸗

li.que ex delic.S.ſed be.actio

nes. C. de fur.ciuile.ar.j.q.
iuij. quia pꝛeſulatus cũ ſuis
concoꝛ. ⁊ ita eſt arg.qꝙ quis
poteſt ⁊ tenetur iĩdicare fur
tum argu.extra de fur.qui

cum fure.cuʒ concoꝛ.ibi po

m 1j

flitis.ar. coõtra.ff. de cõdi.ob
mr. cauſd:. idẽ. ſi ob ſtup:ũ
d. vlt. ?.ff. de pꝛeſcrip.ver.ſo

licite poſſum accipere pecu
niã a domino. vt ſeruũ indi
cẽ fugitiuũ.io.Sol.in caſu.
iſtovidet᷑ poſſe dici ꝙ ſecũdũ
canones nõ eſt licieũ acupe⸗
re:ſecus ſm leges.b.
a. Werhibet. hic apparet
protius hec eſſe verba gratia
ni ꝙᷓ; auguſting.
b· Opponitur.hoc modo
Pꝓcedit in hoc.S.pᷣmo ponit
obiectionẽ ſuam.contra au
guſtinũ quà tangit vſq; ad
S. led ne.ibi ponit ꝙdã ſolu
tione ſnam qͥ ꝓtendit᷑ vſq;
ad.S.q;uis ⁊c.ibi aũt ponit
alia qͥ magis cõis ẽ. ad quã
pꝛobàdã inducit qdrupler
exẽplũ pꝛimũ ibi.ipſa eni ſe
cũdum ibi.itẽ dñs in patria
⁊c.tertiũ ibi.ꝙ vt plane qr
tũ de.r. virginibus.qð inci⸗
pit ibi: ſic ⁊ oẽs ⁊c: vltimo
concdudit ab illo loro.ſcien⸗
dũ vero ⁊ ad ꝓbandũ cõclu
ſionẽ ſnam iĩducit.c.p yſaiaʒ.
¶Bententie c. pꝛecedẽtis.
vbi dicit ꝙ vtrũqʒ; ante con
ſirmationẽ dat᷑.? ſtavidetur
pariſicaſ oꝛdinẽ ⁊ baptiſmũ
dPagano. S. e.q. ſiquis
p igno.S.eo.S.ecce qñ.j.de
eo.dl.iliii.quos apo.j. de cõ
ſe. di.iiij. a quodam.
e cCoſequẽter. noli hic re
pꝛehẽdere magiſtrum:nam
opponendo dicit hoc. vt pʒ
ſolution:ibus ſequẽtibꝰ ma
xime er ſecuna.
f Pras.i.executio ptàtis
⁊ fic verũ dicit alias mẽtitur
nã ptãs ſacerdotalis.i.oꝛdo
ſacerdotalis in eo remanet.
9 6 Ptaͤte non bene argu
mẽtat᷑.qꝛ ſi vocet ptàs ſacer
dotalis oꝛdinẽ vł ſaccm nec
hic nec ibi amiſit ptatẽ ſ exe
cutionem ⁊ hic ⁊ ibi amiſit.
b Karg'ẽdi.ſʒ cũ hereticꝰ
peeciſus poſſet ↄferre ta ba⸗
ptiſima qᷓ; oꝛdinc.que ſpãli⸗
tas erit in baptiſmo.dico ꝙ
in caſu neceſſitatis non pec⸗
cat baptiʒans.qð nunqᷓ eſt
in collatione oꝛdinum.
ESBegd ne. hoc diat grania
nus ac ſi aug.iĩtellexiſſet ius
dandi hñ̃t j. executionem 2
lta ſoluit.
KHVUnitatẽ. hic tãgit gr̃a⸗
nus opinionẽ io.fa. dicẽtis
ꝙ ꝗ recipit vltimã manus
lpoſit onẽ in ectleſia ⁊c. hec
opiniovi expꝛeſſe cõfirmari
e de ſciſma.c.j.ſed expꝛeſſe
repꝛobat᷑ix.q.j.oꝛdinatiões.
¶¶ BSacfotenus.i.qꝛ ſi oꝛdi
nant corfferunt oꝛdines. liqʒ
non debeant.⁊ hic eſt quod
ſegtur ſine effectu ꝛ76.
m ¶Diſſoluũt.xxrxij.q. vii.

nChalcedonenſi.z.e. q. c
ſquis epiſcopus.
0 ◻ Enam inocentio. 3. eo.
ventum.

let. Nam in vtraq; dic ᷑

ſe purgaueritvt perbibet gelaſius
ad anaſtaſiũ iperatoꝛẽ vterqʒ iuſte
digne danabitur. Opponitur aũt
huic ſentẽtie auguſtini: ptãs dãdi
baptiſmũ ⁊ ius ↄſecrãdi domicum
copus ⁊ largiendi ſacros oꝛdines
plurimuzʒ inter ſe differũt. ſuſpenſo
eni vel depoſito ſacerdote nulla ei

relingꝗtur ptãs ſacriſicandi. Sacra

mentũ tamẽ baptiſmi nõ ſolũ a ſa⸗
cerdote depoſito vel laico catholi
co:veꝝ ẽt ab herenco vłpagano
ſi miniſtratũ fuerit.nulla reiteratio
ne violabitur. nulla aũt ratio ſinit.
vt igter ſacerdotes habeant᷑ qui de
manibꝰ laici vel pagani oleũ ſacre
immo execrãde vnctiõis aſſumãt.
Non ergo conſequẽter coiligitur
vt ſi recedẽtibꝰ a ſide ius baptiʒan
di relingꝗtur ptãs ẽt diſtribnẽdi ſa⸗
cros oꝛdines eis relinqmur:qnãuis
vcrunqʒ a conlecratione ꝓueniat.
Degradatus.n.epiſcopus ptateʒ
largiendi ſacros oꝛdies nõ habet
ſacultatẽ iñ baptiʒãdi nõ amiſit.
Sed ne augnſtinnʒ in hac ſenten
tia penitus repꝛobemꝰ:itelligamꝰ
alind eẽ ptãteʒ diſtribuẽdi oꝛdines
ſacros aliud eẽ executionẽ illiꝰ po
teſtatis qui itra vnitatẽ catholice

eccleſie ↄſtituti ſacerdotalẽ vłepil

copaleʒ vnctionẽ accipiũt offcinʒ
executionẽ ſui officij ex ↄſecratio
ne adipiſcũtur. Recedẽtes vero ab
itegritate ſidei ptãteʒ acceptã ſacra
mentotenꝰ retinent:effecin ſue po
teſtatis penitꝰ pꝛinant᷑.ſicnt ↄinga
ti ab imcẽ diſcedẽtes ↄiugiũ ſemel
initũ nõ diſſoluũt ab opere tñ ↄin
gali iueniũtur alieni. Se bis ergo
qui accepta ſacerdotali poteſtate
ab vnitate catholice eccleſie rece/
dunt loꝗtur anguſtinnus nõ de illis
qui in ſciimate vel in hereſ poſiti
ſacerdotalẽ vnctionẽ accipiũt.alio
quin eſſet ↄtrariꝰchalcedonẽſi cõ
cilio.in quo oꝛdinati a ſimoniacis
in nullo ꝓſicere iudicãtur ẽtꝰ inno
centio qui oꝛdinatos a ceteris bere

iicis per pꝛauã manꝰ impoſitoneʒ

ſola däãnationem ⁊ capitis vnlnns
aſſecutos teſtat. Ouãnis poſſit
generaliter dici ſaramẽta q̃ apnd
hereticos nõ aliter quã in eccleſa
dei celebꝛqtur. vera ⁊ rata eſſe qnã

tum ad ſefaſſa vero ⁊ inania qnatũ

ad effectũ ⁊ i his a qbꝰ mailę tractã
tur ⁊ in illis a ꝗqbꝰmale ſuſcipiũtur.
Nec mirũ ipſa eni lalns nf̃a bucel
lam inde dedit ſtati cũ bucella non
bonus ſed malignus ſpiritus intra
nit.qre nõqꝛ bonus nõ daret bonũ
ſz qꝛ maluſmale accepit bonũ Sic
qð bonũ effectũ bonnm nõ habnit
qꝛvbi illud faceret nõ inenir. Icem
Mominus in patria ſna pꝛeſés ⁊ ve
rus affnit nõ ver malũ miniſteriũ iʒ
per ſeipſuʒ:mibil potnit:qꝛ fidẽ nõĩ᷑

uenit.pꝛo ꝑfida alioꝝ nõ caruit ſua

Lan.

veritate.ſʒ effectꝰ bõi virtute. NRð
vt plane ĩ omnibꝰ ſacramẽtis oſtẽ
deret bis eſt trãſiguratꝰcũ eſſet in
carne i vnatraſſiguratõe ſol appa
paruit·mi abilis:vi ſidescredẽuũ
angeret᷑ ad ↄtẽpladã celeſtẽ gloꝛiã
ſuper ſe elenatã. In altera vt pere
grinus incognoſcibilis de ſe dnbi/

tatntibus ire longius ſe finxit: ⁊ ne

agnoſceretur ocnlos eoꝛum tenuit
ad quid aliud: niſi vt qꝛ per fidẽ nõ

erat in coꝛdibꝰ eoꝝ longiꝰ ſe ab eis

recedere oſtẽderet: a qꝛ iplum non
credebant eſſe quod erat viderent
eum aliũ quã erat. Ecce in vtraqʒ
viſione ſna erat pꝛeſentia ⁊ veritas
ſed in vna exerc ebat᷑ fides vt ma⸗
gis crederẽt quã credebãt in altera

tenebatur icredulitas:ne etiã agno

ſcerent qnod videbant. Sacramẽ
tũ ergo coꝛpoꝛis ⁊ ſlãguiis ſui alijs
eſi ad ſalutem: alijs eſt ad iudicinzʒ.
ſides etiã quãuis ſitvera tamẽ ſine
operibus moꝛtua eſt. Sic ⁊ omnei
deceʒ virgines equaliter erant vir
gines:ſed ex his quinqʒ erant fatne
⁊ quinqʒ pꝛudentes.equa erat vir⸗
ginitat s veritas:ſed pꝛo eiuſdẽ vir
ginitatis intentione non omnibus
equa meriti idẽtilas Sic etiã eſt es

ſonãs ant cʒ mbalũ tinniens mar⸗

tyrium vel elemoſyna quam nelſcit
charitas.Si vero cecꝰceco lncer
ne miniſtret veritateʒ nenter tamẽ
ideo mags ſuã illummat cecitateʒ
ſic ⁊ malus miniſtrat malo vera ſa
cramẽta:ſed nõ iõ dona ſpiritnalia:
qꝛ malis eoꝝ meritis ſpiritus ſactꝰ
ipedit.ne in eis qð ſum ẽ operet᷑.
inde inocẽtiꝰꝰ cũ bereticoꝝ baptil
ma concedat eſſe ratũ nõ tñ ex ilo
baptiſmate ↄcedit haberi ſpiritum
ſactum.Et leo hos ꝗ ſoꝛmã baptii
matis acceperũt nõ ſinit rebaptiʒa
ri:ſed iubet ſpiritũ ſãctũ qnẽ ab he
reticis nemo accipit:p eiꝰ inocatio

nẽ manus ipoſitionẽ acatholicis

ſacerdotibꝰ cõſeꝗ.Sciendũ veroẽ
qð facramẽta hereticoꝝ dicunt᷑ irri
ta vł danãda falſa ⁊ inania:nõ quã
tũ ad ſe cũ ſint ſancta ⁊vera etiã ab

beretico celebꝛata:ſed qꝛ cũ illicite

dãtibꝰ ꝑfidis ſint ad indiciũ illicite
ab eis accip:ẽtibꝰnõ ↄſerũt ſpirituʒ
ſanctũ.rrita ⁊ nõ vera dicũtur:qꝛ
qð ꝓmittũt ⁊ cõferre credunt᷑ nõ tri
buũt:⁊ ideo dãnãda vt ea dari vel
recipi ab hereticis nõ appꝛobẽtur:
ſed iterdicãtur. nõ eni quãtuz ad ſe
polluta unt:quamnis ab hereticis
pollui dicãtur:vnde gregoꝛins cõ⸗
mumonẽ arrij vocat execrationeʒ
innocẽtius vocat bonoſij oꝛdina
tionem:dãnationem non quod ia
in ſe ſint ſj qꝛ male dãtibus vel ac
cipiẽtibus id efficinnt. Sic etiã bye
ronimus in oſee.ſacriſicia eoꝝ paʒ
nem luctus vocat: non quantum

ad ſe ſed quantum ad effectum.qð

p Huãuis. Sol

veraẽ quã⁊ ſupꝛa te

tigit. ⁊ qᷓ recitat᷑.j. ir.

q.j.in pꝛincipio.
q Bis quantũ ad
pꝛimꝗ vel quantũ ad
ſcũdã pꝛout videbat᷑
duobus diſcipulis i
caſtellũ emaus eunti
bus. ſed quare dicit ĩ
carne cuʒ ẽt modo ſit
dominꝰ in carne. ſed
dicunt quidã in car-
ne.ſ.moꝛtali.ſz male.
nam in carne moꝛtali
ſemel tantum tranſſi
guraiꝰ eſt. poſt paſno
nem vero etiã ſemel.
⁊ ideo poreſt dici cum
eſſet in carne.i. inter
carnales. vbi car neʒ
afſũpfit.vel põt lielli
gi i carne.ſ.monali⸗
ſic ſiet ibi punctꝰ bis
trãhguratꝰ ẽ cũ eſſet
in carne in vna traſſi
guraliõe ⁊c̃.quaſi di
ceret ĩ carne moꝛtalt.
i.vna tranſſiguratõe

ſ. in mõte thaboꝛ ĩ al-
tera poſt reſurrectio⸗

nẽ in ſpecie.ſ.peregri
nus apparens.
r ρSol. ſ. chꝛinus et
boc eſt pꝛimũ exeplũ.

ſ ¶ Bpparuit mirabi

lis.coꝛã iacobo ⁊ ioõ

ne in monte thaboꝛ.

t¶Alum.i.alterius
mund'.

u ¶Sonaͤs. qꝛ ſeiplũ

conſtringit alij ſonuʒ
”

x ¶ECbaritas. 5.e q.

y ¶Ceco.ſi cecus ce
cum conetur dncere
ſecumiin foueam dn

ctoꝛ pꝛimũ cadit inde
ſechtoꝛ.

¶MHein eis. exiſten

do ĩ bereſi.vłquo ad
effectum niſ neceſſi⸗
tatis.vel ignoꝛanter.
3. e.q.ſuper veniẽie.

a Annocentins S.

e.q.qui perfectiõeʒ.j.
e.q.vij.iem innocen
tius. quod.

C
ſtnn
Une

golt
lrn
Y.
..w.
he
,
Ausf
ſone⸗
C
liy

Ren
C
en
n

Mee

Wl

XCj.
. te ſt in neceſſſtate tali aliquis ſeipſum baptiʒernon eſt
ſai 4 Noremedis. Oiritnt duni wen näpanumng decederet cõuolaret.vt dicit ebitene.
lu oren criſica vt dẽ. d.e ꝗ. S.ſed hoc.ð. e.”dũs ver.nos dicimus ⁊.c.ſi⸗ Si eſt puer. bapt ʒet eum offerens vel pater. ſed ſi illi ita debiles unt. ne
n shte. . ſ.e. q.iij. ſa ſciunt foꝛmãa baptiſmi. vel nullus eſt alius qui baptiʒet in nceſſitate.non
grinn Auis inquitt. atu. 5. di. xlir. ſacerdotes. . e. q.iij. ſaluatoꝛ. Wuna fomn bal ⁊ committenda fimonia potius permittatur moꝛi ſine ba⸗
n b F E aa d opo nunt᷑ verba pꝛophete. Secũdo dicit danda eſt pecunia ⁊ piiſno ag bic eo. bla⸗
neluni ci Maig. . B cuit.ego tamen potius d.
tport ang. p vbicuqz ma⸗ eel eum
ek ang. cis⸗ ir rem pecuniam auam
ern lus deo offert ſacriſi⸗ ipſemet oſtendit ſubiungens: qui· ænon venalis elnctrlntegere 1 cdunmitter moꝛi bene
enna Adum Lvinehmnn. cũqʒ comederit ex eo còtaminabi Aenſſe vncionns⸗ omarene⸗ inon deberẽ facere ar. bic.
ma Tentio dictur mr qima ſibi ad indicium ne cnreners gncrares reputekſ⸗ elouernint. relinquen
Plen ꝙ ſpiritus ſact' diſci⸗ Hinc ẽt augu.li.ij.contra epiſto illi qui quodã nõ niſi pꝛecio da er perpeme peni
ſpiritus ſe ſickum cutilli qui quõdã nõ niſi pꝛecio da do honoꝛẽ ⁊ perpeme pe
nute ine crd „Uamparmeniann. bſint ĩidi to ad ſacri baptiſmi regenerationẽ doevt Jec . le nei lo.
nulni mr temimone; beer SaAcrameuta quamuls obſint i nec ad ſancte cõtonis pticipationẽ ) Dllus che⸗ aut vi⸗
naneng Matur aniſctoncg da gne tractantibus:pꝛoſunt tamẽ di admittebant ij ſimoniace:tamen conus. 7de con.i⸗
Iununnre catoꝝ ſed per officin Ine ſumentibus. . . 801 inus baptizati vel ſacre jj. peruenit contra ibi dici
tſe operatur eaa 8 Er iſaiam dominus dicit:fa nõ iceo vu i⸗ . repntatt ſunt ppeelbyter dare debet e
ntinl erur mielligeun. J cinoꝛoſusqui ſacriſicat mihi cõinun is canonibuſcõ chariſtiam ſed hoc in nec
. ranonibuſcõ miied !
ffnh bis li ſi canẽ occidat:⁊ ꝗ co/ ſed hoc tantuʒ ſacris canos ſitate. rciij.di. diacones et.c
rani⸗ Ditulum. talis vitulũ quaſi canẽ „ itutũ eſt: ne de cetero ſacramenta e
g in en e, quit imllaginem qnaſi ſanguinem cd ſnroanace diſtnibuantur. pe Arignt anncffectu vd
nleti e ¶CLoquit. alias co poꝛcinum.⁊ qni offert thus in me⸗ Andegelaans. ctipſ conatus punienans
nelnan i in ulmn auaſ elẽ moꝛiaz quaſ blaſphemus. Sn 22 baptizadis vel conſignadis pꝛie eſtin deteſtationem cnimi⸗
innn do in ſacrificio alrr. bet vbiliber offert lacriſiciũta i coꝛ a nonerigarnte e⸗ nis. s, e0. qui ſtudet. arg. vj.
nie det de nagchara õ Reieersatrana B Aptlzandis coſignadiſqz eſ , q 9. verum ar ripy vl.
umi nis ppollnonis. repernicie ſibiinfert: non illis⸗ delibus ſacerdotes pꝛecia nul quoniam.b. ſol⸗
Kligun nis Renmrwd nis qui accipiunt ab eis ſacramen⸗ la pꝛefigãt nec illationibus qabuſli x Vicquid. conſolati
W z ta eadẽ qui ſecundũ pꝛophetã eʒc/ la peefigã itare cupiat rena/ one nota coniugiuz
dicit pꝛopheta. raaeqiiee 5 2 ipoñitis exagitare cupi⸗ ſacramentii
gar 67 Halire ibide⸗ iie eintipento Kenkegianonid on rus acce. Aar onct nenem wiegte
aum⸗eſſe. cata mquitates qnen imus gratis dare mandamur. atie tribuunt. ? ideo in ip
n bn ebes Ecoruͦ quatus ide ſen rahto. Eomas pꝛedictis pꝛoꝛſus exigere Pponfe peetium interueni
Nn acpiem bus ab eis ſeparent a mſra. Sacriſ cia impi. liant quo veil paupertate co, rekrrij eh bonorantur &
ſacramenta. rum eis oberunt qui offerunt ibie. molia aan ti vel indignationere manien taaerettenerugni⸗
nll i Non alijs. argu. idẽ eſt ſacriſiciũ pꝛo gente deterriti vel l tionem. vt? eius pari⸗
ninii i lv. nã vnum arqʒ idẽ eit ſacrificin t redẽptionis ſue cas iure de · fiationem. vt.
an elnalmman Krun aſem ren Auarch — Pactamcrti habentes: quod quni ter Babrantcnnnem Jns
ii kar cona ſrr i d. Ccatur: alemper eſt lanenmm ecale ꝓbibita depꝛehenſi fuerint admiſ⸗ ſolam Ged inud er on⸗
untt aartr tl. (ad;z ſindnalicordead accipiédů elcmiſſa non potis ſna ſponte tera verbo ſed nud er con⸗
mniin WRonſtat ſuperi⸗ acceſſerit: õ Eibir 8 H ericuluz ſubeant pꝛo Eenu perſcken linmn pabre
MH us mtrachnrit nngn indigne:iu leann ſli End oc pꝛij hononz. Itẽ de lexta ſynodo. erũt. hic a iure Marural ini
ſter n apitula p ibit: 18 H nibi. 7 ina. H/ erni jaz cõ ium habuit exi iga.
“ü carogendtveberd Pimte inommn bus taliv⸗ aoibns in Abercpicearm colnuntonnie atnafrnoneſten
ase Rmonſaca idem telligendũ eẽ admonemꝰ: qꝛ ſimul ) Almaepiclopne aut pꝛeſby: to ſufficiens ꝙ pecunia in
8 tonenſwand Oani Pavepsoſmagr kame Per ds Nter aut diaconus:qui ſacram Maremai inen ein ſe
n tractãtibus:pꝛoſunt tan iſpenſat cõiont᷑:a percipiente grng .
uluut 5§. Sec ſue condud tractarbus: pꝛoſun s ſan / diſpenſat cõionẽ: a percipienteg ultura. nec in funeratoͤne
uun obijcit ſtatim du⸗ dcnoſuemencib inc& Ve mini tiam cõmunionis aliquod pꝛeciun, p atia confertur eſt tamen
iae ꝛ ibi immo. ſtro ſic ineſt: vt ſi fictu dẽ in ſalutẽ pꝛo pꝛecio gratiã ſpiritus ſancti da mo dicit ler matrimonia ñ
WSea obijcitur. ad tur per eũ ⁊ eina mercedẽ in ſalu mus:ſed dinis muneribus ſine de debeteſſe venalla ſ de vo⸗
ſcsemn bocquod vixit de ſi⸗ ſempiternaʒ ⁊ eoꝛi ẽt regeneratio/ fraudatione participare concedi/ inter. vi. ⁊ vxo. le.ij.⁊ dic.
linil rrauod vealjebe ne vel cdificanonẽ qu per eus iue fraudani nis vero eoꝛũ qui connu ꝙ lict queratur in matri⸗
ta e na e hobe conſecrantur ſne en geligantiarr⸗ nug. Sicuis- lero ab eo cni ſacraz monioquantum detur pꝛo
pun ene uod Siaͤt fictas elt: qm veniſſume ſeri⸗ ormnnmonez oupenſer: auqnocd Lon poc nonen ümonia.
nt onenm omnse pium e: ſpus ſcũs ipline eefngi⸗ pꝛecimm exegerit deponatur ſicut aeipan ne
aercdn. ſctu eeineins ſunt imitatoꝛ ſimoniace fraudis. Ié deſiam nif dos fuerit ei at
n ¶ Reputetur. ver t acogiranonib⸗ ium tm eins ex concilio toletano.xj. g1,9 Kfgnata. vt ibi dicitur. ⁊ ta⸗
e andiscö⸗ on deſerit quod per euũ ſalutẽ o o non ſſunt pꝛeſtanda. 5,uüfſeeo. q, ij.placuit.
* Rpizandisct ratur alioꝛũ. Köſtat'ergo vtino Aicqnid ĩuiſibilis gratie cõ , Inuinbuis:i ſacramen
2=èðB cLentius ait de ceteris hereticis oꝛ⸗ Qadonenbunur nannann tuni in quo gratia inninbi
mandis deenin ginatosa ſimoniacis perpꝛauam ſtibus' vel quibuſlibet pꝛemi,) ls continetur per ſignif⸗
guolber aanenno mannd ſimoniact ipoſñitionezʒ vnl queſtibus/ enit debet dicente do caionem.
rrna veſimo eum in neratũ habere caput. Sed ouenk. ncnnalen L gr atis accepiſti? gratis a e uenin duced
Ecnenrk⸗ auod! inatione ſmmoniacoꝛun mino: quo rinaz dei in ris. non a queroꝛ quereris.
p Ul. Wiefigat cefx anodnd Penſte memaane date: rideo quicunqzdeincepoin & Excomunicationi ideſt
q. vlt. nec numerus hoc ſolũ repꝛehenſibile ce 0Oozdine cõſtitutus ant bil i.rxrij. di eos
Anwibicltin l gratia ſpũs ſancti ſub pꝛecio eccleſiaſtico oꝛdine cõſtitu fide ſuſpenſioni. xxxij
hm ibieſtin linera quod gratia ſpũs ſancti ſub ni pꝛo baptizandis cõſignãdiſqʒ ſide no. epiſcopum ſuſpenden
nnue en ml recigi putetur. alionſi aũt in omn lbus pꝛocbnſmare vel pꝛomotio qum eſſe qui non comigit
e Renantctes ireg ſeruetur. Cu ergo illicita ſacramẽ, nibus gra voluntarie oblata pꝛso c Qrediderit ad hoc woe
naſci . j ia ſpus ſancti gra WW Siprelbyter. banc. le⸗
mmena relpanntuz ſuerit vt gratia ſpuͦs lancri grann K E nm Liei 4 uem ihun inclluiuaſu
