de excommunicatis loquũtur:qui
vel vocati ad ſynodum venire cõ/
tempſerunt:vel calliditatibus ad
nerſantium occurrere neſcientes in

iunſtam ſententiam a indice repoꝛta

nerunt. vel qui neglectu ſue vite ſiy
niſtram de ſe opinionem naſci per
mittentes ſententiam in ſe excepe⸗
runt.Hos ſiquidem ſolos excom
municationis ſententia ferire licet.
AUAnde in meldenſi concilio.
Onibus culpis exigent ibus aligs
ſit commnnione priuandus. L
LDen epiſcopoꝛum quemli⸗/
bet ſine certa ⁊ mãifeſta pec
cati canſa communione pꝛinet ec
cleſñaſtica.ſub anathemate antem
ſine conſcientia archiepiſcopi ant
coepiſcopoꝛum nullum pꝛelumat
ponere:niſi vnde canonica docet:

21 Ertũ tribus.i.pꝛo coͦtumacia iſtop.idẽ eſt de quolibetalio .
0 C ¶Ante ninitam.ſic.j.de conle.di.j.mi quoak kaio clie.

pꝓ ¶. Behis. i. de contumacibus.

ſias.

4 QSomad nqi enĩ dicebatur lepꝛioſus ducebatur ad –

tum ⁊ ſi ille iudicabat illũ lepꝛoſum vel mũudum ita babebatur

auctoꝛitas:quia anathema eterne
eſt moꝛtis damnatio:⁊ nõ niſi pꝛo
moꝝali debet imponi crimine:⁊il
lis qui aliter nõ potuerunt corigi.
Item exconcilio aluerneni.
Pꝛo paruis ⁊ leuibus canſis: nul.
lus communione pꝛuetur.
Allus ſarcedotum quẽquaʒ
HErecte ſidei bominem pꝛo par⸗
nis ⁊ leunibus cauſis a cõmumone
ſuſpẽdat pꝛeter eas culpas pꝛo qui
bus antiqui patreſarceniꝰ ab eccle
ſia inſſerunt committentes. Itẽ
ex concilio triburitein.
Pꝛo bis mibua criminibus quili⸗
bet commnmone paineurrr.
C Ertum eſt pꝛo his tribus cri
minibus aliquem excommun
nicari debere. cum ad ſynodum ca
nonice vocatus venire contennit.

aut ſi poſtquam illuc venerit ſacer

dotalibns reſpuit obedire pꝛecep⸗
tis.ant ſi ante ſinitam caule ſue exa
miationẽ a ſynodo abire pꝛeſumit.
De his inquaʒ ⁊ huiuſmõi pꝛemil
ſe auctoꝛitates loquũtur:nõ de iniu
ſteſuſpenſis. Quod autem ininſte
ſnie parendum nõ ſit:multis ancto
ritatibus pꝛobatur.quarum pꝛima
eſt illa bierony.ſuper matᷣenm.
Sententia paſtoꝛisreum vel inno
cente non conſtuni vel facii.
omodo⸗ ſacerdos mũdũ le
pꝛoſuʒ nõ facit.ſic epᷣs vel pꝛe
ibyter nõ aligat eos q ĩſontesſunt:
nec ſoluit noxios:ſʒ pꝛo officio iuo
cuʒ peccatoꝝ varietates audierit:
ſcitqui ligàdus ſit:qni ſolnendus.
Itez auguſtinus ſuper matheuz.

alea. “
Zaterfſi eſt: vt eũ dicamꝰ qui
vinculis peccatoꝛũ ſuoꝝ liga
ins eſt ꝑꝑ hoc ſolum qð epᷣus dici
hr̃e hniuſmõi poteſtatẽ vt ſoluti ab

eo ſoluti ſint in celo ⁊ ligati in terꝰ
ris ligati ſint in celo. Sit ergo irre⸗

pꝛehẽſibilis qui alterũ ligat autſol
mt. Aẽ gelaſius papa epis oꝛien
talibus de damnatione dioſcon.
Non eſt petenda ſolmio:cum ini/
qua fertur ſententia.
(S eſt illata ſnia: deponat er
oꝛẽ ⁊ vacna eſt ſed iniuſta eſt
tãto curare eaʒ nõ dʒ:quato apud
denʒ eins eccleſiã neminẽ põt gra
nare iniqua ſentẽtia. Na ergo ea ſe
nõ abſoſui deſideret:qua ſe nullate
nus perſpicit obligatuʒ. Iteʒ au.
guſtinus deſummo bono.
Dens non nocet nec noceri patit
alignem ininſte.
Ecunduz catolicã fidem nec
deuji nature nocere quiſquq po
teſt nec natura dei miuſte nocef̃ cui
quã poteſt:nec nocere iniuſte pati
tur quẽqua:quienim nocet vt apo
ſtolns ait: recipiet hoc quod nocu

Vt. . de pet. diſt. ..er
hia itaqʒ.a ſicp ſen
tẽtia nò dat nouũ ius

ſizvetus declarat. vt. fl.

ſi ſer. vẽ. ſicuti. Siij. tñ
ſi ſnia fuerit M pꝛo
reo per hoc ñ tollitur

obligatio vt. ff. de con

di.inde. iulia.ſed ſi pꝛo

actoꝛe ferat᷑ dat eino⸗

uam actionem. vt. C.
De re.cre.actoꝛi.

T Mon aligat. tuz

ad deuz ſed eptu ad ee

cleſiam. vt. xxiiij.qij.

ſi quis nõ ret.
3 ¶Nec ſoluit noxi⸗

os.lalis abſolutio nꝭ
ꝓdeſt qtũ ad euʒ qui
querit indiſcretũ ſacer

dotẽ vt eum ꝑ imperi
tiaʒ alluar j. de
pe. dil. vj.q. vlti.
t¶ Scit.i.ſcire debet
v Vi eſt illata. 4
NVBioſcoꝛo here⸗
tico cuius ſnia nulla

fuit.ſed quid ſi aliam
tuliſſet ſniam in ſuos

ſubditos:dicoq tenet
qꝛ illi qui ſunt extra ec
cleſiaz bene habent in
riſangionen. Nern⸗
q.v.ſi pꝛoptereg.?. iije
q.vij.c vlt. alij ſenti
unt. vt. xriiij.q.j Sell⸗
lud.ſed llud nõ tʒ euʒ
excõmunicatus eſt. vt
extra.de ſen.⁊ re iudi.
ad pꝛobandum.
x. Ecunduʒ. nec
Deli.i. deo.
P ¶ Nec nocere.quin
puniat malefactoꝛem

vt.xxxij.q.iiijnemo.

gint
ics
ſinon
ſa⸗
Run
Mone

l

me

mnmmi
bininn
Mlti
lletten
nfin
W
eſtcuppie
n
Nnttt
Kalit
uig

u
Mn
bsſcü

= = =

tolcoctan

fürfüngr
sden
cniünen
gimen
onen t
Cpcgrug
Nali
lltſdte
unientn
Neererut
hpnn.
Lunn

, 6,

8 O Epiſti. vincula

diſrũpit. vt. xv.

q.vj.anctoꝛitatem.
b T Emerariuzʒ. ple

rumqʒ.nocet eni

ſi ctemnatur.

c ¶ M noceat. qꝛ ſi

imperitià iudicat facit

liteʒ ſuam. vt inſti. de

obli.que ex quaſi de⸗

lir nalci. 5..ſed ſi her

dolum. incurrit infa⸗
miaʒ.⁊ pꝛeteria punit᷑
in totaʒs litis eſtimati⸗
oneʒ. C. de pe. iu. qui
male iu.l..ij.eodẽ mõ
ad intereſſe punit᷑ qni
iniuſte excöͤicauit ali⸗
queʒ niſi errauerit ex
cã ꝓbabili.vt extra de
ſen.ex. ſacro.
dq QLid obeſt. ta⸗
nomen.
e GO Enti.j.e ñ ſunt
ʒ.xij.q.j.nolo.ðᷣ
conſe. di. j. iubemus.

in iüllis.c.dr ꝙ nõ ſuffi

cit cõſcientia ſed requi

ritur bona fama q;tũ

ud alios ſed illa.c.lo⸗
quunt᷑ qũ ſumus int
tales qui parati ſunt.
imitari ⁊ nõ repꝛehen
dere.vñ ne tales coxũ
pamus. exemplo niti
debem. vt fama nr̃a
lucet coꝛaʒ eis.ſed hic

loquitur cũ ſimus int

tales qui non curant
imitari ſed repꝛehẽde
re tunc ſufficit nobis
quantum ad eos con
ſcientia bona.
NNcunctis lin⸗

egua ablatiui ca⸗

.. vt pꝑ nulliꝰ lin-
am credat ſe aligs
plicitũ ⁊ reum.
g ¶ Sine acculatiõe.
interioꝛi.

b Maledicoruz ar.

ꝙ infamia oꝛta ab ini
micis nõ inducit pur
gationeʒ. extrade pur.
ca. cũ in inuentute. 7.
ij.q.v. omnibus. nec
etiam a leuibus perſo
nis nec ab ſllis qui de
ſacili gedunt.
.HNifi ꝓbata. j. xxx
q.v.nulluʒ ante.
Citius. vlciſci i.
puniri qᷓ citius fieri
cum quiſqʒ.

it. Idem de verbis vdomm.
Initiſta vincnla diſrumper inſticia
4 Epiſti babere fratreʒ tuũ tan
quã publicanũ liga) illũ in ter

ra:ſed vt inſte alliges vide:nà iniu

ſta vincula diſrũpitꝰ iuſticia:quem
ſolueris inquit in terra:ſolutus erit:
in celo. Idem de ſermone dom
niinmonte. ðUMUvw
Temeritas lIndicandi non ei qui in
dicatur ſed indicinocet. =
T Emerariũ iudiciũ plerumqʒ:
mbil nocet ei ð quo temere iu

dicatur.ei auteʒ qni temere indicat

tpſa temeritas neceſſe eſt vi noce/
at. Idem ad clerũ prponenlez.
Non obeſt homin iniiſtalentetig
NAigd obeſt bomini:quod exil
la tabula vult euz delere bu
mana ignoꝛantia:ſi de libꝛo viuen
tiũ non euz deleat iniqua oↄſcientia
Idem ad ſecundinũ manicheũ.
1 De eodem.
Enti de aguſtino qnicquid li
bet:ſola me in oculis dei oſciẽ
tia nõ excnſet. Nẽ grego. cõſtan/
tino mediolanenſi archiepiſcopo.
Quos conſcientia inſtincat: alioꝛũ
malegicta nontimeaeant.
TIn cunctis que in hac vita adi
uerſa pꝛoueniunt:ſola eſt ſicit

noſtris oĩpotentis dei diſtrictio pẽ

landa:atqʒ ad coꝛ pꝛopꝛi ſemper
recurrendu mvt nullins ibi lingna
impticet:vbi conſciẽtia nõ accuiſat
quẽ eni conſciẽtia deſendit liber eſt
inter accuſationes⁊ liber ſine accn
ſatione eſſe non poteſt:ſi ſola que
interius adijcit: conſciẽtia accuiet.
de veſtra igit᷑ ſanctitate abſit a chꝛi
ſtianoꝛnuz iudicio ea que maledico
rumhominũ rumoꝛibus conſicta
credimus:in qualicunqʒ modulo
ſuſcipionis edduci:quia ⁊ ſacri elo⸗
quij teſtimoninʒ tenemus:vt mala
maioꝛũ cum ſoꝛñtan dicuntur: niſi
pꝛobata credinõ debeant:ſed citi/
us pꝛob ata vlciſci.hoc igitur dixi
vt nimie lenitatis eſſe oſtenderẽ ſi
quis mala grania credere ſtudeat:
que pꝛobani non poſſint.vnde ſan⸗
citas veſtra debet mentẽ ſnaʒ a ma
ledicoꝛnz hominũ rumouꝛibns atqʒ
obtrectationibus diſinngere:⁊ ſox
la que eterne vite ſunt atqʒ ad vtili
tatem ſubditoꝛum pꝛoſiciunt cogi/
tare. Unde augu. in plal. xxx vij.
Fruſtra aſperatur ab bomme que
Dens inſtiſicat.
T ſi ad tẽpus danaris ab ho
mine ? ſi dixerit ſententiã pꝛo
conſulis in cypꝛianum.Laliud eſt ſel
la terrena:aliud eſt tribunal eccle⸗
ſte:ab inferioꝛi accipit ſententiã:a ſu
perioꝛe coꝛonam. Ideʒ in pſai⸗
mo. xxviij.
CU Eſtodi intus innocentiã rnã
vbi nemo oppꝛimit cauſaʒ tu
am. pꝛenalebit in te ſalſum tetimo

nium ſed apnd homines:nunquid

apud deuz valebit:vbicanſa tua di

cenda eſt:quando deus erit index
alius teſtis quaʒ conſcientia tuanõ
erit:inter inſtnʒ iudicẽ ⁊ conſcienti

xj

am tuaʒ noli timere niſi cauſaʒ tnã.
Item gregoꝛius pupa. .
Non bominum linguas ⁊ conſciẽ
tias curare deyhemmds.
T Nter verba landãtiũ ſiue vij
etuperatinz ad mentẽ ſemper re
currendum eſt. ⁊ ſi non in ea inue

nitur bonũ quod de nobis dicitur

magnã triſticiaʒ generare debet:et
rurinʒz ſi nõ in ea innenitur malum
quod de nobis bomines loquunt᷑
in malignã debemus leuitiã pꝛoſili
re.quid enim ſi non oẽs laudãat.et
conſcientia liberos nos demõſtret.
habemus paulũ dicentẽ.gloꝛia no
ſtra hec eſt teſtimoniuz conſcientie
noſtre. Job quoqʒ dicit:ecce in ce⸗
lo teſtis men. Si ergo eſt nobis te
ſtis in celo teſtis in coꝛde dimitav
mus ſtultos ſoꝛis loqui quod vo⸗
lunt.qd emm aliud detrabent es fa
ciunt niſi quod in pulnerẽ ſufflãt.⸗
in oculos ſuos terrꝗ excitãt.vt vn/⸗
de plus detractionis perflant.inde
magis nihil veritatis videãt: vocã
di tũ etiã ſunt ipſi ⁊ trãquille admo
nendi:eiſqʒ ſatiſſieri modis oĩbns

Ddebet ſciẽtes quid de indeis verit

tas dicit:ne foꝛteP ſcadaliʒemus eos
ſi auteʒ ſatiſſieri ſibi ex veritate no/
luerit:babes cõſolationẽ:quã aſpi
cias in enãgelio.cũ eniʒ domino di

ctuʒ fuiſſet:ſcis qꝛ auduo hoc very

boſcandaliʒati ſunt indei reſpon/
dit:ſinite illos:ceci ſunt ⁊ duces ce/
coꝛuʒ. Raulus quoqʒ apoſtolus:
admonet dicẽs:ſi fieri põt qnod ex
vobis eſt:cũ oibus hoibus pacem

habẽtes:dicturns cũ oĩibus pacem

babeamus boc difficile eſſe perſpi
ciens pꝛennſſit ſi ſieri põt:⁊ ſubiun
xit quod ſieri põt:cuz dicitquod ex
vobis eſt:qꝛ ſi nosin mente chari⸗
tatẽ erga odientesſernare cnpimꝰ
⁊ ſi illi nobiſcũ pacẽ nõ habent nos
tamẽ cnʒ illis ſine dubio habemꝰ.
Hoc inter eos obſernandũ eſt:qui
parati ſunt ſuſpicari quod nõ vidẽt
parati ſemꝑ repꝛehendere:nũquaʒ
imitari apnd aliosaũt conſcientia.

eſt neceſſaria nobis:famaunlio.

Ende auguſtins.
Concientia nobis 7 lama pꝛoxi)
mis eſt neceſſaria.

ySn ſunt andiendi ſine viri ſci

ſiue ſemine:qui quãdo repꝛe⸗

benduntur in aliqua negligemia ꝑ

quã ſit vtin malã veniant ſuſpicio/
nẽ:vnde ſuã vitã longe abeſie ſciũt
dicũt coꝛaʒ deo ſufficere ſibi cõſciẽ⸗
tiaʒ. exiſtimationeʒ hoiam no ſolũ

impudẽter:verũ etiã crudeliter cõ

tẽnentes:cũ occidanv aias alioꝛnzʒz
ſine blaſphemantiũ viaʒ dei:gbus
ſecundũ ſnã ſuſpicionẽ quaſi iurpii
que caſta eſt diſplicet vita ſcõꝛmm
vel etiã cũ excuſationeꝰ imitatium
non quod vident:iʒ quod putat/p

inde quiſquis a criminibus flaga

tioꝛũ atqʒ facinoꝛũ vitaʒ ſuã cuſto⸗
di:ſbi benefacit.quiſquis auteʒ eti

am famam ⁊ in alijs:eſt miſericoꝛs

nobis eni neceſſaria eſt vita noſtra

alijo famanr̃a. ẽ hieronymus

AVvj

ů Probata. alius pꝛolata.

m Z ſicipꝛianum. mar
yrem. UDMUD
Rn ¶ Sella.i. ledes iudicis.
o .Coꝛonaʒ.ſi ſententiam
patienter ferat.vt.j.e.qui iu
ſtus.
p ¶ Vſtodi. quia coꝛperi
wopoteſiſien nõ am
me. xxxij.q.v.S.j.xxiij. q.vi.
in pꝛin.io.
ꝗ 1Ea verba. nec foꝛte.
bec fuerunt verba rxpᷣi.
cũ peteret᷑ abeo tributũ.di⸗
rit petro vade ad mare ⁊ pi
ſceʒ qui tibi pꝛius occurrerit
tolle.⁊ ꝙ inueneris in oꝛe pi
ſcis des pꝛo me ⁊? pꝛo te.vt.
xxviij.q.j.iam nunc.⁊ eſt ar.
ꝓꝙ aliquid omittitur ratione
ſcandali.l.di.de his vero.
T ¶ VNerbo.nõ quod intrat.
in os.ſed qð pꝛocedit ex oꝛe
coinquinat hominem tunc
dixerůt diſcipuli.ſcis quia
phariſei audito hoc verbo.
ſcandaliʒati ſunt phariſeoꝛũ
enim erat religio in cibis di
ſcernendis.
ſ¶ Scandaliʒati ſunt.i.indi
Gnhati ſunt.
t ¶Peemiſſt. ar. ex oꝛdine
verboꝛum argumentanduũ.
ar. xliij.di.c.in fi.xtrade re
ſcrip.cum dilecta.
v ¶Luz illis. ar. ꝙ ſides eſt
illi ſernãda qui eaʒ nõ vult
ſeruare.xxxiij.q.v.qdð deo.

xxij.q.iiij.innocens.S arg.

extra de iureiu peruenit.in

fi. ⁊ eſt huic ſi. fl. de arbi. cel⸗
ſus. S. idͤem.
x On lſut.j.ij.q.j.nolo.
Cum occidãt. exe
0. vt. ij. q. vij paulus.
3.Diamni. chꝛiſtianam re⸗
ugionem. 2=ðèèðM
a KCum excnſatione. vt ſi
viderent aliquos ſoluere ie⸗
iunium iuſta de cauſa. ipſi
idem faciunt.ouʒ tũ ignoꝛct
cauſaʒ quare ille facerer.⁊ ſic
ſe exculant.peralium.

x 6

3 ₰

oſtendendũ ſ.ꝙ ſnia iniqua

nocet ei qeaz ꝓtulit.nõ auũt
ei.ꝗ̊ quẽ ꝓlata eſt.poteſt eti

am boc ĩteiligi de rebꝰpſis.
i.ſiquis vicia dixerit eſſe vir
tutes. vel econuerſo.
b Dixerit indicando.
c .Yuſtum. abſoluendo.
.Abbolabilis. qꝛ moꝛali

ter peccat ⁊ ↄſonat ei ꝙ dicit

auguſtinus ſuꝑ pꝛimã epi⸗
ſtolã ad coꝛin. ꝙ errare in re
bus eſt moꝛtale peccatũ.ſ.cũ
putat ꝗs id op eſſe bonũ ꝙq;
eſt malu.vel ecõuerſo. naʒ ꝗ
libet adultus tenet᷑ ſcire hoe
eſſe bonũ illud malũ.vei dic
dixeri.i.firmiter aſſeueraue
rit cum non ſit certus.

e B J quis crediderit.i.aſ

ſeuerauerint.
fᷣ ¶Errat.nõ opinando ſed
ſtulte rend . is
tSEchqui dicitis.dilata
e uit logt hũano moꝛe
hb Eius.i.hieruſalẽ.
i C Homo.i.mino.
i C. Homo.l. ſuperbia,
k VDir.i. maioꝛ.
k .·Vir. l. ſuperbus.

IErxaltabitur.i. alt? ap⸗

parebit.
m Sancctificabit.i.fanctus

apparebit. vi ibi. ſancriſcet.

nomen tuumm..
T Plſe.pꝛiuat.i.meret᷑ pꝛi
uari.ſic.xij.q.ij.ſepe ſit.
vel ꝓpꝛie.qꝛ pᷣullegiũ nõ cõ⸗
Eairnr ad abuſuint.
0 T icare. ſua.vt.j.e.

tuoꝛ.
piVnc vera iĩterni.i.cõᷣ
ſcientie vel dei.

q ¶ Judicis.i.deihic vult vi

cere ꝙ ſacerdos neminẽ ab
ſoluet niſi pꝛeceſſerit abſolu
QRiuilegiũ hec:c pars
llliꝰ. . diſt. xxiiij. vbi
iſta. 2 c. geſta.
¶ Pꝛiailegiũ perdit᷑ puile
giuʒ ꝑꝑ abuſuʒ.vt hic ꝑꝑ de
lictũ.xxr v.q.ij.ita nos. Itẽ ꝓ
pter cõtrariũ factũ er de pᷣui
le.ſi de terra.⁊ ex.de cõſti.cũ
acceſſiſſent. Itẽ pp negligẽ
tiaʒ.ff.de nũdinie.l.j. Itẽ p
pter enoꝛme dãnuʒ ſaperue
niens. ex de deci. ſuggeſtuz
Sʒ nundd ecclia perdit pᷣui
legiũ ſi delinquat canonici
vel monach videt᷑ ꝙ fic qꝛꝛ
ciuitas pdit ſi delinquerit ci
nes.xxv.q.ij.ita nos. Itẽ na
nis ecclie publicat᷑ ꝑꝑ deli⸗
ctũ. C. de ſacroſa.ec.iubemꝰ
lʒ dicas ꝙ nö.ar. ex ð pᷣuile.
cũ ⁊ plantare.in fi.arg.ex᷑ de
arbi.c.cũ tꝑe.
1 On debz. penã. ſi er

80 cõoſtet tibi ꝙ ſnia
indicis eſt iniqua potes iudi
ci violẽter reſiſter.er de app.

ſigniſicauerũt.lxj.di.c.nuilꝰ

inuiſj.eſt ergo bic.ar.ꝙ ſigs
celebꝛat poſt excõicationẽ in
iuſte latã. ꝙ nõ dʒ ſuſtinere
aliqʒ penà qꝛqni ꝓbatſnĩia,ʒ
excõlcatõis ec iniuſtã.nõ eſt
cogẽduſad aliq; ſatiſfactõeʒ

„2

8 2 Iaquis bicreuertiiun.
GB ⸗ ꝓpoſitum ad

monie contrariũ eſt.

4

ſup epiſtolaz pauli ad ppilemon-·

Apdd denz maledicitur: qni moꝛi/
bns diſſonaz pꝛotertlententiam.
zauie dixerit inſtũ iniuſtũ:

ininſtũ iuſtũ:aboĩiabilis eſt

vterqʒ apud deũ:ſimiliter quiſan⸗
ctũ dicit nõ ſanctuʒ ⁊ rurſus nõ ſan⸗
ctum aſſerit ſanctuʒ:aboĩabilis eſt
apud deuz. Idem.
briſtu violat: ꝗ ſanctũ nõ ſanctnʒ
vel no ſanctũ ſancti eſſe crediderit
B Iquis bominẽ qni ſcũs nõ eſt
ſanctũ eſſe crediderix:⁊ dei eũ
iunxerit ſocietati:chꝛiſtũ violat:cu
ius membꝛa ſumus.⁊ infra:omnes
credentes ſecundũ apoſtolũ chꝛiſti
coꝛpus efficimur:qui in chꝛiſti.coꝛ
poꝛe errat ⁊ labitur aſſerens mem
bꝛuʒ eins eſſe ſanctũ cũ non ſit:vel
nõ eſſe ſanctuʒ cũ ſit:vide quali cri⸗
mine obnoxius fiat. Aavas eniz di
cit veh his qni dicunt dulce amarũ
⁊ amarũ dulce:ponentes tenebꝛas
lucẽ⁊ lucẽ tenebꝛas dulce puto eſſe
ſanctimoniã. amaruʒ quod ſanti⸗
riü eſt. Nẽiſapas.
Eternum veh maladictionis inue
niet qui bonos malos⁊ malos bo
nos dixerit.

Eh qui dicitis bonũ malũ:⁊

malnuʒz bonuz:ponentes tene⸗
bꝛas luceʒ:⁊ lucẽ tenebꝛas.pꝛopte
rea captiuꝰ dnctus eſt populus me
us:qꝛ nõ habnit ſcientiâ:⁊ nobiles
eius interierunt fame:⁊ multitudo
eius ſiti exarnit: pꝛopterea dilatar
nit infernus aiam ſuaʒ:⁊ aperuit os
ſuũ abſqʒ vllo termino:a deſcende
rũt foꝛtes eius:⁊ populꝰ eius:⁊ ſub
limes gloꝛioſiqʒ eius ad eũ.⁊ incur
nabitur homo:et humiliabit᷑ vir:
⁊ oculi ſublimium depꝛimentur:et
exaltabitur dominus in iudicio 2
deus ſanctus ſanctiſicabiturꝰ in in⸗

ſticia. Itez gre. in bomel. xxvij.

Zigandiſoluendiqʒ ptàte ſe puuat
qui hanc ininſte exercet.
LaReligandh atqʒ ſolnendi po⸗
Kteſtate ſe pꝛiuat: qui hanc pꝛo
ſuis voluptatibus ⁊ non ſubditoꝛũ
moꝛibus exercet. Idem.
TAdicare digne de ſubditis ne⸗
.qneũt:qui ⁊ ſubditoꝛũ cais ſna
vel odia vl grauã ſeqnũtur. Idẽ
eſt vera pꝛeſidẽtiy abſolurio ni

Ki ſequarur arbitriũ interni iudicis.

AVnc vera eſt abſolntio pꝛeſi⸗
dẽtis:cũ interni ſequit᷑ arbirri
onckolaeguol bene quatriduani
moꝛuireſuſcitatio illa ſiguiſicat vi
delicet demonſtrat:quia pꝛius do
minus moꝛtuũ ſuſcitanit ⁊ viniſica
nit dicens:laʒare veni foꝛas:⁊ poſt
moduʒ is qui vinus fuerat egreſſu?⸗
a diſcipnlis eſt ſolutus:ſicut ſcriptũ
eſt. Idem in regiſto.
uuſlegium meretur exui:quieo
em abutitur “
Binileg

nilegiũ omnino meretur
amtter̃ qui pꝛemiſſa ſibi abꝝn
titur poteſtate. de⁵m.
Ys in queʒ canomca non fert᷑ ſnia
penaʒ non debet ſerre canonicam.

On deber is pe naͤ ſubſtinere c of oꝛ ad repmen·
dã ar. S. e.cui eſt. z hoc

Acanonica:in cuius danatione
non eſt canonica pꝛolata ſententia

Ex his datur intelligi quod iniu

ſta ſnia nullũ alligat apud deũ:nec
apud eccleſiaʒ eius aliquis grauat᷑
iniqua ſnĩa.ſicut ex gelaſij.c.habe⸗
tur.Non ergo ab eins cõione abſti
nendũ eſt nec ei ab offcio ceſſandũ
in quẽ cognoſcit᷑ iniqua ꝓlata ſnia.
Cur ergo capitula carthaginẽſis:
⁊2 aphꝛicani atqʒ alioꝝ cõcilioꝝ ꝓ
hibẽt iniuſte danatũ in cõione reci
pi ante indicij:examinationẽ.cur⁊
illud i cõcilio magociẽſi ſtatutũ eſt
nmui damnatur à ſynodo: quomo/
do in ſecunda innocens reparetur.
G Piſcopna pꝛeſbyter aut dia
conus a gradu ſuo niuſte de
ſectus ſi in ſecunda ſnodoſunder
inueniat:nec põr eſſe quod fuerat:
niſi gradus amiſſos recipiat coꝛaʒ
altari de manibns epiſcopox:ſi epi

ſcopus eſt:oꝛariũ ⁊ baculũ⁊ annu⸗

lũ ſi pꝛeſoyter eſt oꝛariũ ⁊ planetiãꝰ
ſi diaconus oꝛariũ ⁊ albã.ſi ſubdia/

conus patenà⁊ calicẽ:ſic ⁊ reliquꝰ

gradus in reparatiõe ſua recipiant
ea qne cũ oꝛdinerent᷑ perceperant.
Si ergo iniuſte deiecti nec etiaʒ
per epiſcopos reparari poſſunt:nii
ſi de manibns eoꝛũ recipiant:que

amiſeràt quõ ſua auctoꝛitate cuiqʒ

licet ininſte ligatis cõicare ⁊ eis nõ
etita abſolntione ſua celebꝛare of
cia:ſicut gelaſius videtur ſentire.
Ad hoc reſpondendũ eſt:qnodſen
tẽtia aliq 3
pꝛoſerẽtis:iuſta vero ex oꝛdine ⁊ cã
aliquado inſta ex aio ⁊ cã:aliquan
do iuſta ex aio ⁊ oꝛdine ſʒ nõ ex cã.

Cuʒz aũt ex cã iniuſta fnerit aliquan

do:nullũ in eo oio qui accuſatur de

lictũ eſt:quod ſit danatiõe dignũ:

aliquando nõ eſt in eo illud:ſupꝛa
Jus eſt. Ex aio eſt iniuſta ſnia cũ ali
. ſernata integritate indiciarij:Oꝛ/
inis in adulterum vł in qnèlibet
criminoluz nõ amoꝛe inſticie:ſed li
noꝛe odij:vel pꝛecio aut fauore ad
uerſarioꝝ inductus ſniaʒ ꝓfert:Vn
de beda ſuper epiſtolaʒ iacobi ait.

T Ra᷑ eni viri inſticiã dei nõ ope
rat᷑:qꝛ qui iratus in aliqnẽ ſniaʒ

pꝛofert ⁊ ſi ille qnatũ ad ſe inſtaʒ re/
ponetſniaʒ:iſte tamẽ qui nõ amoꝛ
inſticie ſʒ liuoꝛe odij:in eũ ſniaʒ de⸗
dit inſticiꝗ dei in qnẽ ꝑturbatio nõ:
cadit nõ imicatur. Item greg.
Sententia inſticie non eſt pꝛo pꝛe⸗
mio ferenda.
Qæai recte: iudicat:⁊ pꝛemium
remnneratiõis expectar.fran⸗
dem in deũ perpetrat:qꝛ inſticiam
quaʒ gratis impartiri debnit:acce/⸗
ptione pecunie vendidit.boni? ma
le vtuntur qui pꝛo tẽpoꝛali lucro iu

ſte iudicant.tales quippe ad verita

tem non iuſticie defenſio:ſed amoꝛ
pꝛemij:pꝛonocat quibus ſi ſpes nũ
mi ſubtrahit᷑ ofeſtim a iuſticie cõſeſ
ſione recedunt acceptio nümoꝛmm

pꝛeuaricatio veritatis ẽ vude ⁊ po

do eſt iniuſta ex animo

uod fertur ſnia ſʒ ex alio nominan

nõ eſt veruz vt. e. ſ
eps foꝛle.⁊.c ſequẽti.

—

g.e.cui eet.

1 CLarthaginenſis.

1 Etapbꝛicani. 5:e,
1 ◻ Piſcopus ſp⸗

nogo. hodie con
cilium non deponit.

epᷣm ſed ſolus papa.

nec concilium reſtiu⸗
it epum ſed ſoluspa⸗
pa. vt. ij. q. vj. ideo. ·
hic eſt ar. ꝙ epiſcopus
poteſt reſtituere cleri⸗
cum depoſituz quod
verum eſt. cum digctt.

depoſitionem nullaz.

quia per falſos teſtes

vel per allegationes

eſt conuirtus licet fit 3
arg. Z. ff. de queſtio.

3 . OQearium.i. ſtolä.
Et planetam.ica

b Keliqui.bic pa⸗

tet ꝙ eque deponitur
liquis a minonbus

oꝛdinibus ſicuta ma-

ioꝛibus.vt. xxiiij.diſt.
t. vlti. ⁊.xxvii.q.j.ſigs
epiſcopus.licet ſitax.
tra. rxxx. diſt. epᷣus.

c ¶Biergo. er canſa.

ff. de libe. ⁊ poſthu. H
fi. ⁊.l.ſ poſthumus
§. vlti. .l. idem. .ff. de
condi.? demen. cum
tale.S. falſum. 2.5. le.

d' Ra quantũ n⸗
tlta ſententi quo

ad vnum tenere quo
ad alium nõ.vt.xxiij.

1¶Er bis ex gelafj ·

q.v. miles. ?.c. cuz mi

niſter.ſic xlix.di.c.vl.

e Lirecte erpe
Cc a⸗ quod

licet non interſit pa⸗
ctio.peccat tamen qui
expectatremunerana⸗
onem ſicut feneratoꝛ.
vt. riiij. q.iij.c.. Sed
nunquid peccat qui
iudici dat pecuniam.

vt iuſte iudicet:dicüt

quidam ſi dans hoc

expꝛimit qð ideo det

pecuniaʒ vt pꝛo eo fen
rat ſentendiâ furpiter

faẽ:nec tuncr̃petetqðᷣ

dedit. ſed ſi ſimplici⸗
ter det ei vt iuſte iudi
cet. vel vt iuſte teſte⸗
tur non peccat:⁊ tune
repetet qdð dedit.xiiij.
q.v.non ſane. pleriqʒ
doctoꝛes legũ dicunt
qualitercũqʒ dat non
repetit.qꝛ voluit coꝛ⸗
rũpere iudicẽ.vt.ff.ð

7

condi. ob cãm.l.. ij.

venales ſentẽtie nul⸗
le ſunt. ij. q· vj. . ve⸗
nalco.

— –=

nchie
me ni
deffnnnn
uheflint
lhertlgi
hnutut
1fgt
hi⸗

,bostcn
huſtmn
liumigg
ſonns iet
nmnin
Gapeet
elberetes
1lfocthe
ullnd
Gsdentn
ſAint
. uft
Aenmnig
nuntune
unpnod
Giligtcn
Ki
litnen
izgl
on untin
Nrnmmng
CNymurt

ſotſonan

gen

lunt non nulli.
beʒAVaa comotõis.
ingerx ergo cuz
offendit᷑ dʒ dare indu

q.v.qui ambulat.
cRa. coercere. iu
ger nõ dʒ plus
iuſto incandeſcere in
eos quos malos pu

tat.ff. de offi. pꝛeſi. ob

ſerusndum.

dου Lindicantes. re

ſ.alias poſſumus viʒ
vi repellere.ff. ð iuſti.

⁊ iu.vt vim.⁊.C.vn

de vi.l.j.
2VVm apudad⸗
uerſtone in ciu
libus cãis ſi actio eſt
ꝑſonalis vſqʒ adiiiij.
menſes mandat᷑ ſnia
executioni eẽ de of. de
le. querẽti ſi eſt realis
ſtatiz mãdat᷑ executõi
Vt inſti. de offi. indi. S.

j.ſed ſi ſnĩa ſit lata ſu

per cqrĩe ſtatim mãdat᷑
executioni.vt.ij.q.j.ſi
eut. C. de pvenis cũ re
is.niſi in caſibus.:.cũ
nceps ex iracundia
tulit ſnĩaʒ vt hic.⁊.C.
de penis ſi vindicari

itẽ euz fnla lata eſt ẽ

mulierẽ pꝛegnantem
differk executio vſqðʒ

ad tpᷣs ptus.ff.de pe⸗

nis pꝛegnantis. itẽ ſi
eſt lata in ſeruũ diſfer

tur executio quouſqʒ

dño reddiderit ratioci
nia. C. de bo. pꝛeſcrip.
l.j.itẽ differt qñ inſn⸗
la eſt aſſignda a pꝛin
cipe.ij.q.vj.S. biduũ.
tez differt. cñ quis eſt
ofeſſus de crimine do
nec appereat an velit

cofeſſone ꝑſeuerare.

C., de. cuſto. re. l. j.

f Vmmopere.ꝗ

gO Aut furoꝛe. j. q.
j. deo oĩpotens.j.xxx.
v. indicantem.

b “ Reloluat i ape⸗

risatuxr.
i ¶Ettunc ſecundũ.
iñ bñ tenet᷑ iudex ſᷣm
ꝙ ſibi videt᷑ vt in auẽ.
iuſiu.ꝙ pꝛeſtat᷑ ab hbiſ.
col.ij.ff.de ar.qualẽ ⁊
eſt ar.qð ſᷣm alegatio
nes potius iᷓ; ſᷣm cõ⸗
ſcientiã ſit ꝓcedendũ.
vt.iij/q.vj iudicet.
H Vn licet.iuſtũ.
multo magis ĩ⸗
iuſtũ.ᷣrxiiij.q.v.ñ ſane.
G.dirit qd aduocatꝰ
vel iuriſperitus nõ dʒ
vengdere vel conſiliuz
vel patrociniũ.qꝛ ſi cã
eſt iniuſta nõ debet iu
dex eaz aſſumere imo
ſemꝑ acceptã vel aſſũ
t deſerere debz. C.

inſto dicitur qui excutit manus ſn⸗
as ab oĩe munere:iſte in excelſis ba
bitabit. Idẽ mauricio iĩperatoꝛi.
In pꝛepoſtoꝛnm operibus ſibito:
tuz rario vendieet. .
la' pꝛepoſitoꝛuʒz ſol icitudo
vtilis eſt:illa eſt cautela lauda⸗/
bilis in qua tutum ratio agit⁊ furoꝛ
ſibi nibil vendicat.reſtringẽda ſub
roͤne poteſtas eſt:nec quid agendũ
pꝛius qu am concitata ad tranquil
litatem mens redeat:nam commo
tionis tempoꝛe iuſtum putat:om
ne quod fecerit. Ieʒz ambꝛoſius
de lancto ioſeph.
Graniter delinquit qui ex ira ſen/
tentiam pꝛofert.
NRaſepe etiã innocẽètes ad cri
Hemẽ adducit:qꝛ duʒ iuſto ampli
ns iraſcimur:⁊ volumus aliena co
ercere peccata:granioꝛa committi
mus:ideo apoſtolus ait:nõ vos vi
dicãtes chariſſimi:ſʒ date locũ ire⸗
hoc eſt declinemus esʒ:ne nosilla
coꝛripiat.vnde dominns ieſus mit
tens ad euangelizandũ diſcipulos
miſit eos:ſine auro ſine argento ſi/
ne pecunia ſine virga:vt incẽtiue li
tis ⁊ inſtrumenta eriperet vltionis.
Item ex li. eccleſiaſtice hiſtorie.

NRatio debet coꝛrigere quod ſnroʒ

re pꝛomnulgatum eſt.

6 Vm apnd theſſalonica ſedi

tio eẽt exoꝛta:⁊ qdã ex milita

ribus vir imperu fniſſet populi furẽ

tis extinctus:theodoſius repentini

nũcij:atrocitate ſuccẽſus ad ludos

circẽſes inuitari populũ eiqʒ ex im
pꝛoniſo circũfundi milites atqʒ ob
truncare

cerdotibꝰ italie redargueret᷑:agno

nit delictũ:culpãqʒ cunʒ lachnimis:
pꝛofeſſus publicã pniam in totꝰ ec

cleſie cõſpectu egit.⁊ in hoc ſibi tẽ⸗
pus aſcriptũ a

in poſterũ:vt ſnie vaincl ien ſaper
aĩaduerſione pꝛolate in diẽ.xxx.ab

executoꝛibas differẽtur:quo locus

miſericoꝛdie vel ſires tnliſſet:pnie
onberlet. Itemgreg.
In dictands ſentẽtijo: rectoꝛes nut
lo fnroꝛe ducantur.

—

rectoꝛes eccleſie.⁊ qui publi⸗

caæ indicia exercent:in dictàdis ſen:

rentijs:nullatenus leuitate aut furo
reꝰ ducti ſint pꝛecipites:ſed canſis

pꝛins diligẽter vẽtilatis:cũ resque

ignorabat᷑:ad noticiã pleniter ve⸗
nerit:tunc dina ⁊ humana lex vt re
ſolnaturꝰ:⁊tũc ſecunduzʒ quod ibi
conſtitntũ eſt remota verſonarum
acceptione diffinitina pꝛoferat᷑ ſen/

tentia.hinc eſt quod moyſes quere
las populi ſemper ad dominum ta
bernaculuʒ ingreſſus referebat: et
inxta quod dominꝰ imperabat:in⸗
dicia ꝓponebat nimirũ nos inſtru
ens vt nõ ex coꝛde noſtro ſed ex pꝛe
cepto diuino cõdemnationis ⁊ inx

ſſiz pꝛont quiſqʒ occur
riſſet gladio inbet:et vindict dare
nõ crimini ſʒ furoꝛi:ob hoc cũ a ſaꝰ

4 ʒ r̃gali faſtigio pa
tiẽter ĩplenit:quibꝰoibnsillud quo
qʒ mirabiliter adiecit.leges ſanxit

Ammopere pꝛecanẽdũ ẽ ne

r

ſtiſicatiõis ſententiam pꝛoferamns
Item ang ad macedonum.
Junſium inchciũ vendi non poteſt.
LD On licʒz indici vẽdere inſtuʒ
LE iudiciuz. 2 ſi liceat aduocato
vendere iuſtũ patrociniũ:⁊ iuriſcõ
ſulto rectũ conciliuzZ. Nez iſido.
SHe eodem.
D Anper dũ nõ hʒ quid offerat
in indicio:nõ ſolũ andiri ↄten
nitur:ſʒ etiã ↄtra veritatẽ oppumit᷑
Cito violat᷑ auro inſticia: nullaqʒ
rens pertimeſcu culpaʒ:quam redi
mere nummis exiſtimatꝰ. Hnic
itaqʒ ſnĩe que nõ amoꝛe iuſticie ſed
ex alia qualibet c fert in quẽquaʒ:
humiliter obediendũ eſt. Ande
in niceno concilio.
Monrecipiant᷑ ab alijs:qui ſnoꝛnʒ
epiſcopoꝛm cõtrahunt offenſam.
B Ernet᷑ iſta ſnĩa vt hi qni ab ali
is excõicat᷑ ab alijs:ad cõio⸗
nẽ nõ recipiantur:requirat᷑ lane ne
foꝛte qui ex aliqua indignatione ai
ant cõtẽptione ant qualibet tali cõ
motione ſtomachi epilcopi ſui ab
ſtenti ſunt:vt ita demum bhi quiob
culpas ſuas epiſcopomʒ ſuoꝛũ me
ruo ↄtraxerũt offenias:digne etiaʒ
aceteris excõicati ſimiliter habean
tur:quouſqʒ epiſcopo ſno viſuʒ ſu
erit humanioꝛe circa eos ferre ſen
tentiam. Item ſnia eſt imnſta ex
oꝛdine:quando nõ ſernato iudicia
li oꝛdine quilibet pꝛo ſua culpa dã/
natur.
Res dubia nõ diffimatur certa ſen⸗
kentia.

Rane ſatis eſt ⁊ indecens:vt
in re dubia certa der lentẽtia.

Item augn. in li. de penitentis.

Nõn credaĩrur que ceriis indicijs:
non demonſtranuur.
Namni vera ſint quedaʒ ta
men indici non ſunt credẽda:
niſi certis indicijs:demõſtrarenair
Item damaſus papa.

indicenmur.
G Oꝛuʒ'qni accnſant᷑ canſas di
flcutere nõ lʒ pnuſqz canonix
ce vocati ad ſynodũ vemãt.⁊ pꝛe
ſens per pᷣſentẽ agnoſcat veriiaiẽ ⁊

nde greg.ſcribit cõſtan
tino mediolanenſi epiſcopo.

NRuitequam exammentur aliqui nõ

intelligat que ei obijciunt᷑.qð ⁊ per

ſapientiã ſalamonis dicit᷑tantequa
ſcruteris nõ repꝛebendas.intellige
pꝛius.⁊ tunc increpa:antequaz an/
dias nõ repꝛehendas:⁊ lʒ apertiſſi/
ma' ſit cõtrarioꝝ repꝛebẽſio verũ
tamẽ opoꝛtet ⁊ ab hbis qni dati ſunt
ad eoꝛnʒ examinationẽ oꝛdineʒ ſer
nari. Item ex viij.ſynodo.

Qui falſum de alio pꝛofert: ⁊ crimi

na credit: erq; ens eſt.

ille rens eſt quifal/

D Gn ſoluz
ſum de alio pꝛofert:ſed eniam
is qui aurẽ cito crimimbus pꝛebet.

Eviʒ

de fuaͤi. rem nõ nouã. ſi eſt
iuſta gratis tenet᷑ conſulere
Vpatrocinari.2.dicit augu
ſtinũ hicloꝗ ſᷣm leges.ſʒ tu
dicas ꝙ tales operas bone
poteſt locare quis.nemo eni
de ſus cogit᷑ facere bñſiciuʒ.
rx.q.ij.pꝛecarie.tñ vico ꝙ ſi⸗
ne laboꝛe põt dare ↄſiliũ nõ
reuoluẽdo lib:oſ nec laboꝛã
do in perlegendis allegatio
nibꝰ.tũc gratis tenet᷑ ſubue
nire.ð iudice delegato dicas
iy nihil põt petere niñ erpẽ
las.e de vi.⁊ hbone.cleri.cũ
ab omni.modica t exenia
põt petere vel accipere dum
tñ talia ſunt que iudicãtis.
animũ nõ ĩmutent. ex de ſi⸗
mo.⁊ ſi queſtiões.qꝛilla nõ
cõputant᷑ inter lucra.ff/ð oſ.
pconſul l.ſolẽt. . vlt. nec hu
iuſmodi exenia debẽtexce⸗
dere in anno.c.aureos.ff.ad
l.iul.r̃petũ.l.eadẽ.in ſi.teſtis
xti ſumptꝰpetit.vt.iiij.q.iij.
vẽturinis. oꝛdinariꝰ autẽ iu
dex nõ poteſt expẽſas pete⸗
re cũ ei certi ſunt reditus ſta
tuti.xxiij.q.j.milxare.
Auper.xxiij.q.iiij.ne
amiſſo. .
m Eriſtimat.ſimile.l. di.
l. ſ lapſis.
n GBuan alijs: lʒ eti
pꝛiuilegiati ſunt aliꝗ
t tenent᷑ vitare excicatos.

o Epiſcopi. c. de ſen. ex⸗

con.nulli.

ti ſunt.

P . Abſtenti ſunt i ercita
a Epſſcopoxꝝ ergo ſi er in

ſta cauſa epᷣs aliquẽ excõica
bit.ſuperioꝛ nõ dʒ abſoluere
eü.ſʒ debet eü remittere ab⸗
ſoluenduũ ad epᷣuʒ etià ſi ap
pellatũ ſit ad ipſuʒ ꝙ veruz
eſt cũ euidẽs eſt ipſaʒ ſniam
eſſe inſta. e de ſentẽ.excõ.x
tuas in ſi.alioquin ſecus.v
eadẽ decre.s.e.ſ epus foꝝe.
S enßotn xxxiij.c
VVVlt. de hoc notatũ eſt.
iz vbi ius dublũ eſt bene fer
tur ſnĩa certa.xxx.q.iij.c.vlt.
quadoqʒ etiam in dubio fa
cio certuʒ ius ſtatuitur.vt ex
de ſpon. innenis.
*1 ürac iudici.ar.
. iudicâduũ ẽ ſʒ allega⸗
ta ? nõ pʒ ien iudicis.
tDiꝛü.qtelligat nà. niſ
89 itelligat no dr neri eo
Pſente.ff. de ver. ſig. coꝛam.

v Intellige. alias dice miE

pꝛaue intellexiſti ſic pꝛaue re
ſpondes de coſe. di. ij. pᷣma.

x Apertiſſima.i aperta 2

manifeſta. non tñ vt iudici

notaria. vel untellige cũ iudi

ci eſt maniſeſta.
V Cõtrarioꝛiũ.i.aduerſa⸗
riorum.

c.ſi quid dixer/t.

5 On ſolũ.ð.lx xxvj.di.

ECum ergo ſnia ex oꝛdine iniuſta a S£ Qũ ergo pꝛo ſacrilegio.

eſt nec tunc ab ea recedendum eſt.
quia etiaʒ antequã ſnia daret in eũ

ꝓ qualitate ſui reatus ligatus apud

Denz tenebaf. Cõtingit aliquando

vt adulter mia pꝛo ſacrilegioꝰ re⸗

male intelligit. illud.c. S.
e.c.j. Innuit eni hic qd ctiã
iſt iunc timenda ſnia paſto⸗
ris quãdo vel iſtud crimẽ ꝓ
quo eit excõicatus Waiu⸗
g* i

ope.nun.c.cũ ex iniuncto.
b Datuoꝛ.eſt ⁊ quintꝰ
odus quando iu⸗

g. ¶Dccultat.S. xxij. q ij. ne

quis arbitretur.

Ondu dãnandus erat.vnde cũ pꝛe/
miſiſſet grego. vtrũ iuſte an iniuſte
obliget paſtoꝛ:paſtoꝛis tamen inĩa
greg.timenda eſt. ſubſecutus adie.

iram dei ſuꝑ ſe pꝛouocat:qꝛ magis
timet hoiĩeʒ q̃ʒ deum.⁊ poſt panca:

Vvyrlterqʒ reus eſt ⁊ ꝗ veritatè occulA

tat:⁊ ꝗ mendacinʒz dicit.qꝛ ⁊ ille p⸗
deſſe nõ vult ⁊ iſte nocere deſidex
rat. Item in eodem.
De eogdem. .
Emo peritoꝛum ant pꝛnden
ium putet:quod minus ſit pe
riculum in verbis lingna mentien/
Jonan manibns ſanguinem fun
dendo.melius eſt antem pꝛo veri

tate pati ſupplicium: quaz pꝛo ada

latione beneſicium. Item pela)
guus benigno archiepiſcopo.

Bijt:iudas ad ſummos ſacer
dotes:et conſtituerunt ei pe⸗
cuniam ſe datuꝛos.multi hodie ſce
lus iude qui deum ac magiſtrus do

lis pꝛecepit dicens:eritis mihite/
ſtes in bieruſalem ⁊ in omni indea
et ſamaria ⁊ vſqʒ ad vltimũ terre.
Iem aug.
Qui chuſtianum ſe negat:chꝛiſtu⸗
negare conuincitur.
9☛ ſolum abnegat chꝛiſtuz:
A. qni dicit eũ nõ eſſe chꝛiſtum:
ſz llle etiã qui cũ ſit negat ſe eſſe chꝛ
ſtianũ.dominus eni non ait' petro
diſcipulnʒ meü te eſſe negabis. ne/
gauit ergo chꝛiſtuz:cũ ſe negauit eẽ
eiusdiſcipulũ:quid autẽ alind iſto
mõ quã ſe negauit eſſe chaſtianuʒ.
Ideʒ timendo moꝛtem carnis tie

vt. j.c. iniuſtü xxiij.q.

j. coſidera.

1 Micuiq; ne ien
U. ·vij. q. .ols

eſt in eo.alias ſi null eſtinn poꝛtet cnius reatum in conſcientia UZicaſ⸗ pꝛonidendum eſt: b WPꝛodeſſe aligs ℳ
eo crimẽ nulla eſt vel nõ ett non bʒ:hec ſnĩa ⁊ ſi ininſta ſit:quia ¶ I ne aliqueʒ iniuſte perſequatur ergo cogit alii: pdel⸗ 4
eimeda ſnia.fuit vecepuus no eſt ĩ eo crimen ſuper quod lata ẽ indicet vel puniat ne ieſum perſe · le cu ſbind obeſt f.
ex ilo verbo ſiue er alia cll ſententia:tñ iuſte ab eo repoꝛtata ꝭ quafj indicet ⁊ puniat. Hic quo⸗/ Ranij plu. arg .l. i. 5.
nereur geg. voe gqrerrearn adulterij iidiu apud de qʒ qui veritate pꝛo pecumia negat õ 1
eulha de nouo guert um excoͤicatus fuerat. Et in voc ca velialſum teſtimonium concra ali rmo linane 4
RKas en allegaao hoc dicere lu intelligẽda eſt illa anctoꝛitas gre quem dicit: deum negare vel ven · Pypter g ple. de, 4
a ¶ Mon bʒ. ſic. xxiiij.q. iif. goꝛij ſententia paſtoꝛis ⁊c̃.iuſtam ere pꝛobatur. Unde beda ſuan am. taiis eni,. dicik ho dl
notandũ in fovñ dr ꝙ iniu· lententiam vocat quando crimen per marcum. micida.j. de pe. diſt . il
ſta excõicatio nõ nocet niif ꝰ ſubeſt ſup quod feriur:iniuſtam qññ Oniſfallum teſtimonium dicunt ? iculole. di. ſiqtis vi 3
tẽnatur ſic er.de ſen.excò.ꝑ illud non ſabeſt. que tamen timen / veritatem pecunia negant:ſceleris duam. H 4
tuas ſcnec denuͦtiatio inu da vel ſeruanda eſt quia ex alio iaz inde participes iint. ½ & Melius eleckiue,
ſta eſt cõtemnãda.er de no.

i .vt. inen rſn⸗ ia⸗ qui gemebat. 1
er kauden H cit: ne is qui ſubeſt ⁊ cũ ininſte ſoꝛi. minumqʒ ſnuʒ pecunia vendidit: Wiarennn 1
amiſſo. Item ſunt alij:duo tan ligatur:ipſam obligatonis ſue velut imane ? nefarium exoꝛrent: Tauun in ſeẽ .
modi.nimia ſeueritas ⁊ ni ſniaʒ ex alia culpa mereatur.paſtoꝛ nec tamen cauent.nam cuzʒ pꝛo mn nã ipſe vẽdinõ põtj. n
