tũ perdũt. Si ergopoſt vorũ ꝗſ
que neceſſario cogit ſolnere quod
vouit:ſi vonentibꝰ nõ ſolũ nubere
ſed etiã velle dãnabile eſt:patet qð
ſacerdos iſte ad executionẽ᷑ ſui voti
cogẽdus eſt:et nõ ſolũ non fieri ſed
etiã velle monachuʒ non fieri ſibi

dänabile eſt. Quod vero inter vo

nẽtes iſte cõputdos ſit pʒ ex ver
bis augn.dicẽtis.Hixi ↄſiteboꝛ ⁊c̃.
Magna pietas dei eſt:vt ad ſolaʒ
miſſionẽ peccata dimutat. Non
ũ eni pꝛonüciatoꝛe:⁊ tñ dens iam
audit in coꝛde.Aotũ eni ꝓ opere re
putat̃. Sicut ergo ꝓpheta inter
vouẽtes reputat᷑:qꝛ dixii:ego cõſi⸗
teboꝛ.ſic ⁊ iſte inter eoſdẽ cõputan
dus eſt:qꝛ dixit: ſfaz monachns.
Mis ita reſpõdet᷑. Alind eſt ꝓpo
ſitũ cõcipere in coꝛde ⁊ etniã oꝛe enũ
ciare.Aliud eſt ſub ſequẽti obligati
one ſe reum voti facere.Quia ergo
iſte ꝓpoſitũ ſui coꝛdis oꝛe ſimplici
ter enũciauit:nõ aũt mõaſterio aut
abbati ſe tradidit:nec ꝓmiſſionem
ſcripſi:nequaquã reus voni bẽtur.
Unde alexander papa.ij.ait.

Z.ij.
Onſaldꝰ pꝛeſbyter quõ
dã infirmitate ac ſeruoꝛe
paſſionis pꝛeſſus ſe moa
chũ fieri pꝛomiſii:non tñ
monaſterio aut abbati ſe tradidit:
nec ꝓmiſſionẽ ſcripſit:ſʒ beneſiciũ
eccleſie in manu aduocati refuta/
nit.at poſtquã cõualuit moxſe mo
nachum negauit ſieri.quapꝛopter
quia ⁊ beati benedicti regula ⁊ pꝛe
cipue patris ⁊ pꝛedeceſſoꝛis noſtri
ſancti grego.pape canonica inſtitu
tio interdicit monachum ante vni
ns anni ꝓbationẽ effici:iudicamꝰ
⁊ auctoꝛitate apoſtolica pᷣcipimns
vt pꝛefatus pꝛeſbyter bñſicia:⁊ al/
taria recipiat:hẽat ⁊ quiete retine/
at. Itẽ aug.ad bõifaciũ comiteʒ.

Aroꝛ poſt pꝛopoſituʒ continennie

dnucta dimitti non deber.:
Os nonimus:nos teſtes in⸗
mus qð oẽs actus pnublicos
quibus occupatus eras:relinquere

mirtitur.vt exira de regn.ad apoſtolicam.

clxxxxiij

i ¶ Beneficia.nundd clericus qui fuit in ꝓbatione per annũ dʒ repetere be
neſicia ſua cũ clericus nõ niſi per tres ſeptimanas poſſit ab eſſe ab eccleſia.vt
vij.q.j.ſiꝗs in clero.vel vſqʒ ad ſex mẽeſes.vt.er de cle.nõ re.ex tue.ſed dic vt
notaui.xx vij.q.ijj.deſpõſatã.io/ſed de hoc ꝗd iuris ſit in queſtiibus nõni.b.

cupiebas:⁊ te in odiũ ſanctũ ↄlłerre
atqʒ in ea vita viner i qua ſerui dei
monachi vinebant. Cu ergo te eſſe
in hoc ꝓpoſito ganderemns:naui
gaſti.i.vxoꝛẽ duxiſti.Si cõiungẽ nõ

haberes: dicerẽ tibi qð ⁊ tubanis

diximus:vt in caſtitate ↄtinẽter vi
neres.ſed vt te ad iſtaʒ vitã non ex
hoꝛter cõiunx eſt impedimẽto:ſine
cuins cõſenſu cõtinẽter v in ere iuibi
nõ licet:qꝛ ⁊ ſi tu eã poſt illa verba
tubanẽſia ducere nõ debueras:illa
tamẽ nihil eoꝝ ſciẽsinnocẽter tibi
⁊ ſimplicit᷑ nupſit. Ecce iſte coꝛ/
de cõcepit ſe monachum fieri ⁊ oꝛe
pꝛonũciauit ſe velle in ocium ſan/⸗
ctũ ↄferre.nõ iñ poſtea coactus eſt
ſuſcipere quod coꝛde cõcepit:⁊ oꝛe
pꝛonũciauit. Auctoꝛitasilla alex.
ſecnta eſt iſtitutionẽ beati gregoꝛij:
⁊beati benedicti:que ꝓbandis an/

nũ indulget ſed tàtũ notis:incogni

tis vero irienniũ cõcedit. Ende
ex decreto bonia.
Ante pꝛobationem triennij nullus
in monaſterio ſuſcipiamr.
2 JIquis incognitus monaſteri
um ingredi voluerit:ante triẽ

niũ monachihabitusꝰ nõ pꝛeſtet᷑. -

ſi infra tres annos aut ſeruus aut li
ber aut colonns querat᷑ a dño ſuo
⁊ reddat᷑ ei cũ oibus q̊ attulit: fide
tñ accepta de ipunitate.hi aũt infra
trienninz nõ fuerit requiſuus:po
ſtea queri nõ põt:niſiſit taʒ longe

inneniri nõ poſſit.

Q.iij.
Aod aũtquerit᷑an poſt
traditõeʒ ſit ei fas cũ lnia
abbatis ad ꝓpꝛia redire
facile mõſtraf̃ nõ poſſe
ſieri. Ipſũ eni redire crioſuʒ eſt.qui
aũt manifeſto facinoꝛi deſinit obui
are cũ poteſt:cõſentit.Mic aũt non
ſolũ nõ obuiat:ſed etiã permittẽdo

fautoꝛ exiſtit.non ergo licet abbati

dare Iniaʒ alicui retro abeuũdi:nec

illi vtiqʒ lʒ retroꝛiuʒ abire:quia ex

quoſemel ſe abbati ſubiecit abſqʒ
eiuns vermſſ nihil agere poteſt.
.iiij.
Jaũt ſine Inia abbatis ð
monaſterio diſceſſerit q̃

ritur vtrũ ſua ſint eired

dẽda an nõ Sed res ⁊ poſſeſſiones
eccleſie traditas quolibʒ mõ aliẽa⸗
re.nec abbati nec alicnil,ʒ Ende
ſymmachus papa. Poſſeſſiones
quas vnuſquiſqʒ ⁊c̃.iterum.
Honoꝛe pꝛiuetur qui de iure eccle/
ſie aliquid aliensuerit.
icũqʒ epoꝛũ pbꝛoꝝ diaco⸗
noꝝ oblitus dei ⁊ decreti hin/

ius in memoꝛi cõſtitutũꝰ cõmittẽs

pꝛediũ eccleſie magnũ vel exiguũ

vel quicquãde iure eccleſie aliena

re tẽtaueri:⁊ donatoꝛ⁊ alienatoꝛ

SD8Ss nouimus. naui⸗
gaſti. ſicut nauigans
bijcit ſe varijs ꝑiculis nee

pꝛopꝛio motu regit iʒ vẽtis

ſic habens vxoꝛẽ.
¶ Sciẽs.ergo ſi ſciuiſſet ꝙ
votũ ſimplex fecerat peccalſ
ſet ipſa moꝛaliter. ð veruz
eſt ficut ⁊ alter qui ipediuiſ⸗
ſet votũ illius.vt.xxxij.q.ij.
boc ſanctũ.⁊ eſt ſimile e de
eoꝗ dux. in ma.pꝛopoſitũ.

m H baͤbit⸗ .ergo tẽ

poꝛe ꝓbationis eri

2. liuj diſ. multos. 2 er ꝗ dle.
vel vo. ſuper eo.ꝓbabiliꝰtñ
vĩ ꝙ in habitu monachali

debeat eſſe cuʒ nõ aliter po

ſit experiri aſʒitatẽ oꝛdis niſi
induat habitũ.⁊? qð dicit hie
nõ pᷣſtat:intellige cũ effectu
XT vt eũ nõ poſſi reijcere.
n ¶ Aut liber. per iſiud.c.vẽ
ſoluta queſtio:ſi vxoꝛatus ſe
2 ſua tradidit religioni ſine
licẽtia vxoꝛis ⁊ poſtea repeti
tur ab vxoꝛe:an poſtea ſint
ei res ſue reſtiiuende.hic dꝛ
fic. vel intelligit᷑ de tali li
berto qui eſt aſtrictus alicui
curie.
o ¶Infra trienniũ. ſed cus
iſte ſeruus fecerit furtuʒ ſui
coꝛpoꝛis:qũo rem furtiuam
vſucapit triennio:cũ nec ſpa
cio longi tẽpoꝛis poſſit ſcruꝰ
fugitiuus pſcribi.vt.C. de
fer.fugi.l.j. Rñ.in h eſt fa
uoꝛ eccdleſie.poſſet tamẽ dici

ꝙ ecdeſia dʒ recõpẽſare dã

nuʒ dñio.xxiiij.q.vj.cõperi⸗
mus.cõſilis fauoꝛ eſt.j.eo.
.tiij. queſti.
p onge.ex hoc videt᷑ ꝙ
tantuʒ currat iſtud triẽniũ a
tempoꝛe ſcie alij. dicunt qð
currit a tẽpaꝛe pꝛobationis
vt dirxi.liiij.di.ſi ſeruus.
Dog auteʒ. Hic

q queritur:an mo

nacho recedenti
reddẽda ſũt que
ſua fuerunt.⁊ dicendũ eſtꝙ
nõ.xix.q.iij.qꝛ ingredietibꝰ
7.S. ꝓxi.q.vj.de lapſis ⁊. in
autẽ.ð monachis.S.ſi vero
relinquens. colla.i.ſi tamẽ
timet᷑ de ius ſeuicia:pñt mo
nachi ꝑmittere vt ſua tollat
vt.j.e.q.iiij.S. vlt.

r 0. Nicũqʒ.in coſtitutũ.

i.ↄtra hoc ſtatutũ vel
ponitur ꝓpꝛie incidit enim
in penaʒ.ſed ſi ſtatim reſtitu

eret ecdeſie penaʒ effugeret
extra de re.eccl.nõ alie.ſi qs

pꝛeſbyteroꝛum.⁊.xij.q.ij.nõ
liceat.

8 C.Del exiguum. ergo pꝛo

alienatione rei modice depo
nitur aliquis.⁊ ſic eſt arg.cõᷣ
tra.xij.q.ij.terrulas.a extra
de donat. c.iij. ſed intelligas
hoc tale exiguuʒ quod tamẽ
vtile eſt eccleſte. Item in hu

iuſmodi alienauonibꝰ valde

4
0 *
4. 3

5

iuria tũc ipſi rei pꝛeſtaàda eſt.vt.

ſ. e. K gs in atrio ⁊. ex de ſimo.de boc autt.

mina remanebunt in punita qð eſſe non debet. vt extra de ſen ex.vt ſfa

attendenda eſt ler municipalis. extra be dona.c.iij. fl.quod vi aut clã.l. pro in malefſicijs ratthabitio mdato cõparaf. vt e de reſtit ſpo.cu ad ſedes. Keen
hibere.§. non tanrnhm. iin fuff.de vi ? vi ar. l.j.S. ſed ⁊ ſi cũ qs.nã nõ ſolũ de cſilio ſed eti de unai
aà Honons. ecce pena alienantis. xij.q.ij. quiſquis. volütate aliqꝗs tenet.j.q.iiij.qꝛ pſulatus.lmo qui põt reñſtere ⁊ nõ reni- hctee
b Ant qui opes.ppetuo.q.d. nõ iudicio diſcretionis qꝛ illud eſſet per ſtit excõicatus eſt.vt e de ſen.ex.quate. Neſpõ.ſi nomine meo ꝗs per tn.
peiruñ nam nin ſit perperuu nullum dicuur de peni.di.j.diuoꝛtin.2.ff.· cutiat aliuʒ:ibi ralipabitio mdato cõparat᷑ alias nadidi neg. geſt. (h
de regu.iur. quicqꝗd:z.xxij. ec pupilll. ite; que
breue lkoena ve ait honoꝛis“ lni amiſſione Iquis in atrio eccleſie pungna 3 muliereo. eic⸗
ſi aliquis emintat votũ pꝛi⸗ %ε venditoꝛ 12 7 B nepn ee eg. W
pꝛio impullu animi ꝙteneaa mulctetur. Item grego anthe ◻cõmittit aut homicidi fecey k ½N3öent. paſſus. idi⸗
tur illud obſeruare.ſed ſi alli mio ſubdiacono. alea. rit:quicꝗd pꝛo emunitate violata ſſus vt alt. ginm
m s Ppier alioꝛ impulaa; 2Atio nulla pmittit vt ꝓpꝛiſs emẽdandũ eſt: altarion ſoluat᷑ cuiuſ a lae meſaran. naſt
un cenorrallqnol en ſ Hcniuſquã vſibus applicet: qq cũqʒ fuit illa eccleſa. Iẽ aug. ad vianitoye ſind in n,
vnuſquiſa nam eleeno k bio cõ vtilitate datũ eẽ cognoſcik. bonitacum. no tenet in eapellis q ln
cra ad alior impulſũ nõ va Iẽ ambꝛo. in iib. de penitenti. Mon liceat alicni bomineʒ vel all- ſuntiſra abir caſtel ind
libertas.ᷣfqui et a quima. coutulit:ſacruegij crimen incurrit. n qũo taʒ ſnbito fidei mn anguſti nõ põt ifud Ne
atsno⸗Al. pꝛiuatus. BuEneni opes ſuas tumultua ruz aries rupit inimici. noni obſeruari. vi. ,eo dA. G cin
c ¶Nec pꝛima.ipꝛimum fa ÆRrrio mẽeus ipulſu nõ indicio p⸗ eniĩ quna religione ſemꝑ ſis venera⸗ quis.x queſiii. 1
duz er qus debun mereri. petno vbi eccleſie ↄtulerit poſtea tus eccleſiã:qno inſtigãte facinoꝛe 1 Mi ublicnse .
eien. ida reuocatio. Veuocãda pntanerũt: abnec pꝛia boiez de eccleſia rapuiſti: inus ſide oragroreh ienei⸗ N
degeru . nec pꝛimam lcein ba * 4 et 102’8 cg nz. l; leges plures p ſr
Pemite tig qnia peni babuit ſacrilegiũ.Sunt quos peni nueniaʒ ꝓmereri:ergo ſi amicusin⸗ nos ekeipiangvte di
tent? dolẽt ꝙ dederũt puu tet opes ſuas diuiſiſſe pauperibus: tendit᷑ cur dens offendit᷑:ſed ⁊ ſi de de imu ec.inter leges nigiia
peribus.⁊ de illo doloꝛe ſue ſic eos qui pniam agunt:hoc ſolu, ptãte pꝛeſumit᷑: nabuchodonoſoꝛ enim ercpiunt bomi utlti
penitẽtia agant penitentis. timere opoꝛtet:ne ipſius pnie agat regẽz intẽde qui cã ſuꝑbie in boneʒ cidas adulteros rapto ſynh
tlaageginz wigenm⸗ Sa Quai ſacris locis derelicta retinere recepit qna ↄuerſu; deũ pꝛedicauit anurthaſbens fiult
m ſe 8 rſecbif vnomoar⸗ cõtengerit:ſacrilegium committit. nõ vt ↄſundante hec ſcribo:ſed vt ptonbuos. mube
Sacrileg i eſt ſacre rei vio⸗ QActleginz 2 cõtra legẽ eſt: i fſiliũ chariſſmũ moneo.eccleſie er· m. ¶J as in atrio Grlu
latio ſiue in ſe ſiue in alio et H quis qð venerabilin Nacigre . golele tece⸗ ne reoſti . Atario⸗boeli ilgi
hic appellat᷑ ſacra res:ſiue inquitur pꝛaue vVvoluntatis ſtudijs me rapuiſti. vVere U e8 q pecunia re i⸗ ſrgot
ſeres pfe ſacra ſiue ipſa ꝓ tẽtanerit ſuis compendijs retinere: tuea cilericis ne ſuſcipiat᷑ interdixi: tuit᷑ üli loco in cuius mri
ſona eccdeſaſtica.Alio mò 9 Ilẽ lucius eps oibus eßpis. cioneqʒ tibi interdico: donec ꝑa ignominiam datz eſt lic
ii rilecii7 Sõõůõ r e ſi qs rapue fug
Ride ſe⸗ Saeleg bu Sicilegt ncicanui⸗ qui eccleſie ccta mo auſibꝰ? vel eame diffi macrol 3 ehe⸗ .
blici iuriſtranſgreſſio. qd au facnltates alienant. nita tibimet pniatꝑe oꝛdinato pꝛo erO des DPot (Vins
blien abes d.. neacccleſte raptoꝛes atqʒ boc ſacto coꝛde còtrito bumilia rck ees ſmmt.
degmaren faaniges ſnarũ ſacultatũ alienatoꝛes a to dignũ offeras ſacriſciuʒ deo. ſimo.auciimnszdin N.
qui dilputat de iudicio pꝛicei liminibꝰ eiuſdẽ matris eccleſie ana ZRiezeretn itularii. aus de ſan. epiſz ne ſe
pis. del cuz dies ſolẽnis vio thematixamus'a oſtolica aucto, Fugientem ad eccleſſam nemo au qʒ. ⁊.fl.de calij.l.⁊ ge⸗ (ig
lacunevel cu; ngl⸗ ſine ca⸗ ree bellünnem namus ſſa; eat Alegen. Ka fugietezne mo neraltt, Nltnkar5 (kien
nonibereuerẽtia nõ impẽdi crilegos eſſe iundicamus:⁊ nõ ſoluʒ KEũ ad eccleſiâ ez nemo de ſimo. venies. ſed it
tur. Comittit aũt tribusmo eosed omnes cõſentiẽteꝭ eis:qnia Labſtrabere audeat:neqʒ inde ludeſt diſpeſatio, Ae
dis ſacrlegiu. vel euz larnz no ſolu qui faciunt rei indicant᷑:ſead donare ad pena vel ad moꝛiè: vt n (Bre e ale nn
vercrd eared den ſa etià qui ſaciẽtibns cõſenuunt.par bonoꝛ eccleſiaꝝ cõſernetf.ſed recto ein ean dalake. neg⸗
Eir veſie Ra gFmpont eniz pena et agẽtes ⁊ conſentientes res pacẽ eius ⁊ vità ⁊ mẽhꝛa obti) mnßs nneſs innt rufun
rue ncan. goaach Srgendn As nieolans papa nere naeg ti egſe aabonai g vñ frangit murus.
Sairm ſhanerenaſten. Excommunicetur qui conſinia ece coõſtantino martino feliciſſimo ſere AWRn HS Gen
quia talis eſt excõicatꝰ ipo cleſie frangere tentaunert. no tymotheo epis. In bouẽ iin bo a,
inre. .e. ſi gs ſed ſ in re ec⸗ Aut antiquitꝰ a ſanctis pari Ab eccleſie arceat ingreſſu qui ali/ uinà mentẽ. vt. rriij. mnͤft
clene ki ſallegi nnepoſt Dbs ſtatutũ eſt ſtatnimꝰ: v ma qaé de eccleſia viglenter rapnerit. Aiiij. nabuchodono ſulen
trinà admonitionẽ erxcõſcan jioꝛ eccleſia per circuituʒ. xl. paſſus ater coepᷣus n᷑ epiphani ſoꝛ. blatio. boc eſt Allifan
aus en me Ans Nen babeat. capelle vero vel mioꝛes e nus ſna nobis relatide ſuggeſſit id vde m mntin
Rapmaloanddoch mino: (elſie. xxx. ꝗ aũt ↄſimũ eoꝝ oſringe benenatũ manꝑ bñnẽtane minni/ ſpſius ꝙ no ſolu ipſe Gimnin
vt. ſ. equiſquis.⁊.c.ſi quis re tẽtauerit:aut ꝑſonã hois vel bo cipes cinitatis in cõtumeliã religio etiã familia eiꝰ ꝓbi⸗ di
contumar. m leges durio na eiꝰ inde ſubtraxerit.niſi publicꝰ mnisacerba nimis ⁊ plectibili cõtu/ betura ſacrls.ſc xcd. en
pena imponitur pꝛo ſacria latro erit quouſqʒ emẽdet:nini qad macia ꝓſiliſſe:qui cõſugiẽteʒ ad ec oblatões. .xij. ...ð N
legio.f.ad.l. ul. pecul. ſaci rapnerit reddat excõicetur. Ney cleſie ſepta curialẽ ſuũ illic:nec gdẽ viro. 2 ex ð ſpõ.noͤ eſt Cret
legij.ſed ſi queras cui dan⸗ ex cõcilio triburienſi. tutũ ant de iniuria ſua ſecurũ eſſe di vobis.ig. all
datepene quevetetpro Soiuatu altario qnod pꝛo emun, miſerunt: auſi irrepnone temerarie Kid nd 4
faa eſt inunis Ppli pione 5 uc emendatnr eccleſie. mmentis admittere: qð nec ptatibus Potenit poſtea accuſ when
ſtada eſt. vt extra de ſen. er. ri iſte de illo crimine. na
parochianos.ſi rei facta eſt ĩ ſi non poteſt ergo cli ſantf

Anes anathematizamus. videt᷑ hic ꝙ oẽs ſacrilegi ⁊ dnlapidatoꝛꝛs me. ſic pꝛinilegium eccdleſie erit multis occaſio delinquendi.pꝛopter
ceccleſiax ſunt ipſo iure excõicati.xj.q.iij.canonica. er de ſen.ercõ.ↄque boc dicunt quidam ꝙ a quolibet poteſt accunſari poſtea pꝛeterqᷓ ab illo nckn
ſt.arg. S..e.quiſqs..c.ſeq.vbi dẽ ꝙ ſunt excõicãdi niſi reſipiſcãt.Rñ.vio⸗ qui pꝛomiſit impunitatem.ſed qui ſic reſpondet nitiiur S pꝛiuilegiũ W
latores eccliaꝝ ſunt ipſo iure excõicati ſʒ nõ alij vel dic ꝙ ſi in cõſecratiõe:vel eccleſiarum qð eſt iniuſtum vel bereticum.vt.xxij.di.oẽs.ad quid enis lutn
cũ dat᷑ res eccleſie fert epᷣs ſniam excõicationis:ꝙ qcũq; violẽtiã fecerit in reñ taa impetraret ecdeſia ei vitam ſi pꝛo eodem crimie poſtea decapitaretur i Rne
li ſit excõicatus.tũc dicerẽ ꝙ ſtati eſt excõicatus ſacrilegus nõ ratiõe ſacrilegi, dicas ergo ꝓ hoc eſt pꝛiuilegium eccleſie ꝙ talis àmõ nec vitam nec W
ſed rõne ſentẽtie dudũ late.xxiiij.q.j.c.j.⁊.ij.⁊ extra de len.ex.a nobis. membꝛum perdat: ſed ꝙ alij pecunialiter ſatiſfaciet vel ſi hoc nõ põtſer une⸗

.

i RCoſentiũt. cooperãdo vt er de ſen. excõ.nuper.ſed pone ꝙ aligs pcuſſit

dericũ:⁊ ego ratũ habeo:nũꝗd ſuʒ excõicatꝰvr ꝙ ſic.qꝛ nõ ſolũ in ↄcibꝰſed ẽt

R uiat ei perpeiuo qua;z leſt. vt. xrrx vj.q.j.de raptonbus. luut
s Rater.nec enim. ex de vſur. quia fruſira. —“

i

Nerlel
Hlel

ſeng

hinug

ene
la,
chot

n
lies
ben
Gttge
enn
en
tnec
ſen

Cbeche
ſahe
tne
hda
n
odebe
gütt
inis
lstin
W
llis
ſaal

l
dNhdi
Pulſi
i
tle.
n

n
hoenne

¶Ab omnibus. arg c lacrilegus in nulla eccleſia tutus erit: eum in

ecdleſia delinquat. vt. . c. pxi.qðᷣ quidã cõcedũt: vnde ſi aliquis furtum

vel ſacrilegiũ fecerit in ec

illud per ſe facere po⸗

tuerint: Rñ. confirma

tio tria operat.pꝛeſtat
eni ipſo facto maioꝛeʒ

auẽtem. vt.xj.di.quis

neſciat. Jẽ ſi ꝗd eſt in

ualidu ſupplet eius
defectũ cõfirmatio. vt

er de tranſac. c j. Itez
ꝙ fine eius Inia non
põt retractari illud ꝙœ

ipſe cõ firmauit. exẽ de
cõſir. vti.vel inuti.c.ij.

c. Hin kropos.

d ¶ Ncut qui ececle
laʒ. graui?. eſt

hic vr ꝙ maiꝰ ſit pec⸗
catũ ſacrilegiũ qᷓ; ad⸗
ulteriũ ſic eſt contra
xxxij.q.vij.quid in oĩ
bus.ſed ibi ſolutũ eſt.
Iteʒz nöne homicidiũ
maius ſacrilegio eſt:
ſic. ſz intelligas qð hic

dꝛ in eadẽ ſpᷣe fatti.nã
homicidiũ ꝙ ſit in cle

rico maius eſt qᷓ illud
qð ſit in laico.qꝛ vnũ
eſt ſacrilegiũ.aliud nõ

ſimiliter qõ fit in ſan/

ctimoniali eſt maius
i illud qð ſit in alia
muliere.
e ¶ Maius. ſic xxij.
q.j.omne.
fiCtẽdẽdũ ẽ.poſt
debite. hec vba
ſũpta ſunt a lege que
eſt. x vj.q.j.S.nouarũ.
g ¶ Et carceri.ergo ec
cleſia hʒ carcerẽ ⁊ infti
git penã relegationis

ij.q.j.in pꝛimis. IJItem

hẽs hic dinẽle pe⸗
ne infligũtur alicui ꝓ
eodẽ delicto.vt.xxj.q.
v.c. iij.2.x vj.q.j.ſtatui
mus.contra illud qð
eſt e de iudi at ſi cleri
ci. ⁊ e vt li.nõ conteſ.
quoniã frequẽter.in
n.⁊ qꝛ lex dicit ꝙ vnũ
delictũ non dʒ varijs
eſtimationibꝰ coerceri
ff. ð pen. ſanctio.
b foue. ſubtra
ctũ.iñ eps cuʒ
ali põt diſpenſare.ð.
di. l.ſi gs pꝛeſviter.
C Pcgaeternan.
R irapit:ſacri
0 legiũ.alibi dici
tur ꝙ facit homicidiũ
vt.xij.q.ij.qui chꝛiſti.
⁊.c.qui abſtulerit.
VAllus. vel fla⸗
ellare. poſſunt
tñ magr.⁊ ꝑntes ⁊ epᷣi
mogerate caſtigaf.vt
xxiij.q.v.c.j.in ſi.ſimi

liter vir vxoꝛez vt nõ.

vij.q.j.ſicut alterius.
pꝛelatus ſubditũ.vt

xxiij.q.iiij.foꝛte.ſʒ dñs

bʒ in leruo pleniſſimã
coertõeʒ vſufructuari

dleſia illum nõ dʒ tueri eccleſia: cũ in eccleſam
deliqjrit. vt.j.c.px.iñ decre.er̃ de ĩmu.ec.ĩter.tatũ duas pſonas excipit.
b ¶ Auctoꝛitate. ſed quid operatur hic auctas vel cõfirmatio pape cum

quidẽ vel pꝛicipibns nunquã licuit ſ

perpetrare:vt hoĩeʒ in ſanctuarijs
cõſtitutũ captata ſacerdotis abſen
tia reluctantẽ reclamãtẽqʒ violen

ter abſtraberẽt:quos quãtũ ſuano

bis ſuggeſtiõe patefecit:merito in⸗
dignos eſie ſacra cõione iudicanit.
7 ſi reuera tãti facinoꝛis cõſtat ad/
miſſuʒ:nt̃a etiã anctoꝛitas in hac
te ↄſentit:nec enĩ iure ad ſupplica
dũ dʒ admitti qui admittere ſacrile
giũ nõ dubitanit.nullus eni inter li⸗
mina tante venerationi deputata
vtrũqʒ ſibi licere exiſtimet pꝛo ſue
volũtatis arbitrio:vt ⁊ humanita
teʒ ſibi vendicet ⁊ furoꝛẽ ⁊ iõ fratreſ

chariſſimi ſupꝛadictos ſi manifeſta

reos facit cõqueſtio:ab oibus epᷣa
tuũ ⁊ parochiarũ veſtrarũ eccleſijs
nr̃e pꝛeceptiõis auctoꝛitate ꝓhibe
te vt nõ ſolum hi qui in iniuriaʒ ſan
ctoꝛum locoꝛuʒz pꝛoſilniſſe pꝛoban
tur:merito conſequant᷑ pꝛo facti ſui
qualitate vindictaʒ:verũ etiam ce
teri a tali pꝛeſumptione vltiõis iſti

ns timoꝛe renocẽtur. Idem epi.

phanio epiſcopo.
Eccleſiarum nõ eſt dignus ingreſ/
ſu qui eas violat:
A D epᷣos cũctos direximꝰ inſ
ſionẽ:vt eos qui eccłias vio⸗/
laſſe phibent᷑ acceſſu earũ iudicent
eſſe indignos. Iẽ pius papa.
Qui eccleſiã deivaſtat ⁊ eins ſacer
dotẽ inſequitur:ſacrilegus indicat᷑.
cut qui eccleſiã dei deuaſtat
MZ eins pꝛedia ⁊ donaria ſpoli
at ⁊ inuadit:ſit ſacrilegus.ſic ille ꝗ
eius ſacerdotes inſequit᷑:ſacrilegus
indicatur.nõ ergo grauius pecca⸗
tuʒ eſt foꝛnicatio quaʒ ſacrilegiũ.⁊
ſicut maius: peccatũ eſt qð in deo
cõmittit᷑quã qð in homine.ſic gra
nius eſt ſacrilegiũ agere quam foꝛx
nicari. Neʒ vꝛbanns.
OQua pena feriat᷑ qui eccleſie vſibꝰ
dedi ta pꝛędia vęxare tentauęrit.
tendẽdũ eſt oibus ne pᷣdia
vyſibus ſecretoꝛũ celeſtiũ didi⸗
cata a quibuſdaʒ irruẽtibus vexen
tur:ꝙ ſi gs fecerit poſt debite vltio
nis acrimoniã:que erga ſacrilegos
iure pꝛomẽda eſt:perpetua damne
tur infamia:⁊ carceritradatur:anut
exilio perpetue depoꝛtationis ſer
netur. Item iginus papa. .

alga
S Jquiheccleſlaʒ igne cõbuſſe
rit. xv.annis peniteat:⁊ eaʒ ſe
dule reſtituat:⁊ pꝛeciũ pauperibus
reſtituat. Itez clemens.
Jade ſinilis pꝛobatur qui oꝛnamẽ
ta lurxiꝑit eccleſje. .
ſoꝛte quiſpiã pꝛeſbyter ſine

B diaconꝰ ſacrarij ſyndonẽ vel

velum ſubtractũꝰ vendiderit:inde

ſchariotis ſimilis eſtimabit.qui ꝑꝑ

xvij

cixxxxi.ij

us modicã.vt.ff de vſufrn.locũ.⁊.l.ſed ⁊ ſicuii.in fi. patronus autẽ in libertũ

cupiditatẽ fecerit hoc opus nouerit
ſe ſupꝛadicti iude penã ſuſcepturũ.

Item ex penitentiali theodoꝛi.

HHeeodem. gliea.
DEZami necliaſtilamtata vel
P

apta reddat᷑ in quadrupluʒ
populi vero dupluʒ. Si quis aliad
de miniſterio ſancte eccleſie ſuratuſ
fuerit.ſeptem annis peniteat:tres
in pane ⁊ aqua. Iem ex peniten
tiali romann.
Heeodem. SDalga.
ubclellneulmn ſecerit
capitale.i.quadrupedem vel
domũ fregerit:aui qnãlibet reʒ me
lious pꝛeſidij vel pꝛecij furatus ſue
rit:ſepteʒ annis peniteat:laicus.v.
Si quis aũt de minoꝛibꝰ ſemel aut
bis furtũ fecerit:reddat ꝓxio ſuo ⁊
vno anno peniteat in pane ⁊ aqua
⁊aſi reddere nõ potuern:tribus ani
nis peniteat. Itez anacletus.
Sacrilegium facit:qui pecuniaʒ ec
cleſie xapit.

Ui rapit pecuniã pꝛoximi ſni

niquitatem operat᷑. ꝗ autẽ pe
cuniã ant res eccłlie abſtulerit:ſacri
legiũ facit. Itẽ ex ↄci.bilerdenſi.

Segregetur ab eccleſnia clenicꝰ qui

ſeraũ vel diſcipulum ſunʒ ad eaʒ ſu

PBeins dc on lerus vel di

am extrabere audeat:vel flagella:
repꝛeſumat.qð ſi fecerit donec di

gne peniteat:a loco cii honoꝛẽ nõ⸗

dederit ſegreget᷑.ſi ꝗ vero clerici in
mutuã cedẽ ꝓꝛuperint ꝓut digni⸗
tas offõꝝ in tali exceſſu cõtumeliã
ꝑtulerit:a põtiſice diſtrictus vindi
cent᷑. Itẽ ex conci.triburienſi.

Qui de atrio vel ponicibus eccle⸗

ſie ſugentem abſtrahil:exxgicet
Iaqnis contumaxve ſuperb⸗
S timoꝛeʒ dei vel reuerentiã ſan
ctarũ eccleſiarũ nõ habuerit:⁊ ſug:
enteʒ ſeruũ ſuum vel quẽ ipſe perſe
cutꝰ fuerit de atrio eccleſie vlð poꝛ
ticibus eccleſie quolibet mõ adhe.
rentibus per vim abſtraxerit pꝛo
emunuate nõgentos ſolidos epo
cõponat:⁊ ipſe pniblica pnia iuſto

iudicio epiſcopi mulctetunr,. Sa

crilegiũ ergo eſt quotiens ꝗs ſacrũ
violat:vel auterendo ſacrum de ſa
cro: velſacrum de nõ ſacro:vel nõ
ſacrum de ſacro.Dicitur etiam ſa⸗

crilegium cõmittere qui violentas

aimpias manus in clericuzʒ imiece

rit.poꝛro ipſum ſacrilegium dupli

cemcõtinet pena:pecuniariã vide

Iz ⁊ excõicatiõis.pecuniaria eis per

ſoluenda eſt ad quos qnerimonia
ſacrilegij pertinet. Ande ioan.
papa.vuij.ſcribit oibnos epis.

pena einidem.

He muitiplici genere ſacrilegij et

ſcipulũ ſuũ fugientẽ ad eccleſi

babet leuẽ coertionẽ. vt.ff. de iniu. ptoꝛ. S. pꝛeterea.ſʒ nõne magr vel eps intra
ecdeſiã põt verberare clericũ:cuʒ epus iudicet inira eccleſiꝗ. vt.ij. ·ij. Pceptũ
⁊ in iudicijs e poꝛuʒ interueniũt verbera.vt.xxiij.q.v.c.j.in ſi.ſed dic ꝙ cã odi,/

nõ debet eũ expellere de eccleſia.qꝛnñ mag nõ percutiat diſcipulũ ex odio nõ

incidit in canonem.vt e᷑ de
ſen.excð.ſuper eo.

inm ¶ In mutud. hodie tales
mittedi ſunt ad curiaʒ: niſi
fint impuberes vel regula-⸗

res.vt.ex.e.ti.ſuꝑeo.vel loꝗ
tur de coͤiter viuentibꝰ? qui
cuʒ modũ nõ excedunt iudi⸗
cio meo poſſunt abſolui ab
epo. vt er de vi. ⁊ ho. cle.quo

niã.⁊ er̃ qui cle.vel vo.c.j.?-
de ſen. excom.ex tenoꝛe.in fi.

vel hoc dico:qꝛ cõio mãʒ di

ſcoꝛdie generare ſolʒ vt.fl.de

le.ij.l.cũ pater. .dulciſſimis
vnde abundãtieſt illis pꝛo
uidendũ.qꝛ vbi ꝑpiculũ maiꝰ

eſt magis cõſulendũ.vt.ff.ð

car.edic.l.j.S.ſed ⁊ ſi quis.

n ¶Dignitas. quia ſm di⸗
gnitateʒ punitur aliquis.vt

xlv.di.cũ beatus.

o Jaquis cötumar. sd

bherẽtibus.eodẽ gau
dent pᷣuilegio cũ ſacril.vi.ff.
de rei ven.que religioſis.?
eſt fi. xliiij.di.S.j.io.

p ¶ Cõoponat. S. eo. ſi gs in
Ro dẽ ꝙ eccleſie dabit. ſecl
dic ꝙ ſatis dẽ eccleſie dari cũ

datur pꝛelato eccleſie.alie pe
ne ſtatuũtur.j.e.quiſquis.ſʒ
dic ꝙ pene ſunt arbitrarie:

vel pᷣm conſuetudinem loco

ruʒ loquuntur.vel dic ⁊ me⸗

lius ꝙ ſi quis violat emuni
tatem nullum damnum fa
ciendo ſoluet ſolidos nõgẽ⸗
tos.ſed ſi daninuʒ aliquod
fecerit: ſoluet triplum pꝛo
emunitate ⁊ dantʒ nouies.

vt.j.e.quiſquis.in ſi.

Eann

Bmo hʒ coertõeʒ:2 deide ec⸗

. wrer de indtch dð ab
jda io k. vt er de iudi. cũ n
iudex. vt.xxiij q.v.ſunt q̃dã.io.qdᷣ falfuʒ t. v
cleſiaſticus iudex.vt.

tſibi ñ pꝛeſtare au
tſibi mutuũ p V
hie pʒ ꝙ ſecularis raa zetcleſta lea d Nenom unne
eeebien ⸗ veri.ꝛ.xxrij. di. eos ꝗ.ꝛ di

1 4 .

vẽ.l. que religioſis.

. fal. ad falſarioꝝ
S bie ſne canò eſt late ſententie ille extra de
v¶ Subiaceat.

vt. xxiiij.q.j.c.j.⁊.ij.io.

„1 2

0 0

umn
us.in ſi.⁊. xxiij.q.viij.ſi gs aut excõica? gs N
rſ. l iij ercellentifſlmus in Bekonſahann eg Raeneron abſol en
i .xj. iij ar. Z.ex tt pꝛeſtit.
ipſis iudicibo.? dicit enrenelid e deer p diumacia tü ſoluerur i latiftecerit iini
. e6 eipſis iud 1 cxxtra . ut pꝛo delict 3 . 85 ꝛius abſo . is .„ P
e aralate dwnanmiane Kuln Reeesrenamntto Wrngenpanditartkeſmmß aediineg. Pai
QAe. anca uc, anae Wuen infra ambitůũ uetur .ſi uur exina de vengen p cen er delico gre
α Piuglaleicht guerel paſſo. j donmmuo noͦ vebent eſſe infia ii diſtinguiture Rihnenid e Rarecle nn
a aliq pena peſtabiti nam alie domus ðUUMWG icra cõionepnari. v* ſſt ipſo iure in cnt
nnhognckaun nam ale domuo ne leſia eos ſacra onepeg⸗ Matie:npne nannin —
ele rala nale, ar Zfuerit reug ſacri ente nin nnin dterrsnſert nntt⸗ vt. xvij. q. iiij. ſi frö
Arma. ergo ſi cle in⸗ igs inuetns fneritr ſiue atqʒ ſi in lia mõita foꝛte cõ tiſin ſuadenteb. eit
la terens maberer ro ſn⸗ Eee vel aherihe ſacri eeezwegeiu anausennbenn . VAiſubdiaco⸗ iun
cidet in tenen mah boĩe. rſonis ad quos queri a abecclie ſecare lniam tribuin ii* nũ.pꝛeſbyterũ ſom
l. . s8 ad quos- libꝛas ex rdictiõe reſecare Ini digna ſat fieri de
. c. vt ſame.xv d vaemnt legij inſte p . nriſſimi.ↄponat. c/ quosẽtre ingremio ſcẽ mi beat hes er de pe. cij. tnein
ter. poctñ non eſt v⸗ ree⸗ minati argeti p if ſi gs infregerit e factiõe pmiſſai neris poſſe. AQul occiderirhu (Auin
poſt trinã a it ad clerũ. vt er crilegiũ cx. eccleſiaſticos p cccleſie reue i. maguntinenſi bblica. ſed gd ſpe e n
nerti nolueri⸗ aligs.⁊.c. i cleſiã:vel.xxx. leſie ſunt: vel do Itẽ er conci. Palea. impatoꝛẽ iponere ali phlre
de ſen.er. ſi neccleraas bpoͤt ni in circuitn eccl⸗ tos paſſus fne- lo. xxiiij. ñ occiderit. xx. cui public pniaz die (ſfih
auciẽtia. qꝛ nec onis. ſ gs ꝗq 8. que infra Haicroe vel' auferẽ mio. Ai pꝛeſbyterũ o nões ipo Pimparoꝛ inſtruit d in
SHõ vt er de mos d inde d iripiẽ iöeyre 4 oꝝ pena ſm canõ „cuz ger ecclejaſticlactu ſain
t̃ intelli rit aliqd inde dn el ablatiõez ann iſi liber eſt: iu cöner, .
ſe. er. cotingit. hoet induit do. ſeu quit lericis arma'n is naf.ſi añ obdiuret. ſi aũt ßun. ſo. vt. vq. vlde latoꝛi. n
qñ exr ca leuitatis induit rũ intulerit cleri ſiue deo deuotis tuaginta dui Etes ſe expur/ . d. v boc no⸗ i
go qñ ex cae it habitu cleri rij moachis ſine deo capel ſeptua meres ſernẽtes ſe ü vi q Jas. ti ple⸗
na rabſe ſtatiz perdat pbus ve leſiaſticis ꝑſonis ſup. xij. vo a vſqʒ ad vltim bi 2 mine ſi go eti⸗ mpil
calez vt tůc ne ſi penitꝰ oĩbuſqʒ eccl bitũ muroꝝ c et: onictꝰ noxay lo careat:⁊ a 2 7 feie Otinentur. vt Uret
mi liud eſt ſi pen tinfra am aſſu g ilitie cigulo co am l.j.keia. n. uuk
aanegie inczege co le gne ſunt ſ in hac.xxx.pa te tepus milit aneat. Itẽ ex s rengliaen, cun
Mdarre irattane wed elloyins nonitin Hacin ſacrile/ ͦſpe coingij mane aſen s eiſgli 2
vel ſi vxoꝛẽ du rdere pꝛiuile m obſernatione. ſacrũ ð ſacro dc triburiẽſi. „ adant niſi hũc. extra de ſen. ex. En
eũ ſpſo facto pere iſquis. um ittit auferẽdo ſacrnʒ de ci ꝛeſbyteri non 1:7 ſi in nlieres. et
ti. vt lxr riſij di uiſan Nel goſaerädelactoeſa i .W◻Toy ario induti: AMo in dericu en
giü. vt. ren ald ſüt cõ yel nõ ſacrũ de 1 8 domũ Dei ſtola ant oꝛ lInerãtur vel ¶Qõ in deric fleſo
d Eccle itetes tẽplarij ? non ro. Idey. Sig licẽtia illiꝰ inere ſpoliant᷑ ant vn iti: ſimpirci am piaimſda ros le
nern eben i gaucet hi noͤſac rit: ? aliqua ſine li de ab/ ſtinere knon ſtola veſtiti:ſimx ſto dicitur xxj. dilcle 4 (iün
spn nerit: 3 t cũ ſt ⸗ ccleſiaſti 4R
pach lariau vt. xxvij.q. eriz v a dignoſcitin i occidunt ſolnẽtur. ſi at ci izin alias eccleſiaſt e
nilegio lleric aliud. ex ð ſen cni comi leſiaſticis pſo emẽda ex eodeʒ c ei s perſonas. . fkee
q aliucl. e ſer vel ecc önetu admo lici. Itẽ u. Frehmequs.
lener. Parocbiondc . vh. oli nel ccelenan aſeiatcee ſannlen. M untiſectich eiclirag abbae in
ten. ex. paro n iuriã fecerit: d iſfaciat ſciatfe cõ into. n interſecti cõ 3.Y Tioletas ab bae ii-
j.duo ſuun. itimse ſatiſta udà 7 ter qn a pꝛelbyten inte hbiä s C ulti caſus ex ME
q.j. duo iun lex tñ dicit ꝙ m nitus legitin ero pꝰ ſecũd H Mnes epᷣi:ad cuiꝰ paroc regula m impube⸗ fſtonn
eC Sagüͤ. comittik ſacrile one pꝛiuatũ.ſi v a epo ſatiſſacere ponitiõe epi: ado idelz vt me; piuntur anhn ((ie
hoc caſu n furtũ.vt.ff. ad.l. . entionẽ coꝛ llegij piculo ab et ſoluatur ita vi tilitati es 2 qui iocoſa H ſi
ni ,vt. tiã cõuention ſacrilegij pic pertin i epᷣi eius ? v re tiunt. et enz nie
iul. pecu.l.d de bnoxius teneat:it⸗ tur. qietatez re ꝛefnerit tribuaf:2 in magiſter diſcipul .
bus obnoxius liũ miſcea leſie cui pꝛefn ſynã eiusin magi e.c. . qꝛ ñ̃ ien
i g nonies c ergo oiĩbnj lũ nemini fideliũ ⁊ loca ecc ietarẽ in elemoſy is eins pcntit vt ef vio iſul
A nomite⸗ eeirbi gpoſtolü ne ni monaſteria raz mediet k: qꝛ nullus nobis eins hui: manus vio ci
inſti. de act. 5. ẽ. Miqui mona infringunt artiat:qꝛ m niipſuz ſunt hi i clauſtrales lcti
dicit qo nu adrupii Rſi. deo dedica lalia quelibet exind beres ꝓximioꝛ ſtem ex libꝛbo. l tlunt ſe c di ef
öponat: beres, t. Item ex li bu Na eüͦ hoſtis rnzrn
eenan aracwviR. 7 depoſita vel a nomies cõponãt domino ſociani leren ilor Jean boſie mn
nõ dʒz iudex er bi ĩ iure in bſtrabut:dannʒ ne *q velut ſa itularium. emulcten a rde officij ſui ali⸗ mnunſ
li:nifi vbi i inre in 4 itatẽ tripliciter.2. v. capitule varietate mnnnus berat. vel cuz eni
uarunn ſſit excederf. quia emunitate tripli ie ſubiugantur. o gracnum var nt. Aice fnai mnee nlet
ry aſech emocllnan cmza. gler, voha. . epum con ar aufier eonl eedekrre⸗ lau ekngende e iin
rolt. ibi. . iſ nic rr. 4 öponat.. e. qui epum ali . vel cuz ſle
Anilente ligu gereae⸗ opnontant cn. ce ltnterilie IJem HH ⸗
pena qua punit᷑ ſacrilegus Jꝗs deinc . cninſcü⸗ ccc. qui monachũ. innen ſoꝛoꝛe: filia ben
pena qua ſbir xxx.libꝛas.itẽ 83 ⅜2 dignitatis vel cniul de deccc.qu ſexto. re ſua:mfe: ſo efe.ſa Pnin
qꝝ iudici daj emunitareʒ inſcuqʒ: epᷣm cõpꝛehẽ eodem libꝛo ſe m hos caſus hẽs e . unni
daͤnũ nouies: ꝛalẽ penã ſu 3 oꝛdinis laicoꝝ . pꝛia ſe Oe BDe eodem. ſ autmo⸗- tẽ mulieres N
j ua via ꝓp⸗ 5 2 tclericũ auti vero. J excipi⸗ (6r
tripli. lili coꝛpo tiẽdẽdũ. io. cuſſerit ant aliq indicatũ ca Qi occiderit cle nar. deo vebdzploneer e. Ma
ieda lecni. Erpulentemin folre tati nachũ armarelinq ſeb vdi r Keemmuleet. un
E. i. ne de expu coopatoꝛes =S nach niat cũctis dieb⸗ g unt. vt. ilicite per MIa
6 1 nllerißbven onice: auctoꝛes 2 f⁊ bõa eoꝛ döaſterio ſerniat cũe ſurus ipi plaii WKH
a nerlur le os ſuos D
i. eſt ſt incori⸗ no is anathematizen tradan inmo nqua ad ſeculũ re agat. Atiunt cleric⸗ an ſidin
ſuũ að iñ verũ eſt qicñ nj ſceleris⸗ iuri ppetuo trada txe ſue nin blicam pniam ag “ lij clerici de m ſſſ
ibilig e. vt e de iudi. leſie ipſin lin quẽcũqʒ ij. annis pu dus vel ali vt e e. ex on
gibilis ?. v .petimus. 7. xx ece in Plbyteꝝ vel dẽpᷣ 7. Viſ. apa ſecun .„ dato.ipoꝝ.vte bẽs KD
btdreerieter tñ ex hoc Si veroi duũ clericũ hec ea NItez inno. p uſſerit excõmu enoꝛe. itez idiu de Mimn
vij.q. boͤg ſi gs iniece⸗ inferioꝝ gra nice penitẽtie atqʒ Qui clericum percu mano ponti imicinas. vt red i
ſgro dirorcn n as pleee⸗ mpſern: cano t.ſi tumax in g ria non mſia ro teroi rco uni d
nihenda gekaugle⸗ bnſagenehri in hiba ſee tolae alennunike⸗
ccu ik xxiij. q. v. it: excõicef. iolanẽſi. QR Ignuis ſnadh iciũ vel crime ñt clerico.
rgaronausl are bacon aomeicnen ☛ Eeri Maripen berenn ide ſipe
exc k. ecce pena ill⸗ Flagelilatoꝛes öreſipnerint: rrerit ꝙ inc : cerit anag t. lꝑfũ
kTradan anus in ed;z Flag onitionẽ ſi nõ reſip incurr Etas' manns miecer nl es. vl ſi ſpnat: vl oſ
rũ ꝗ mücim a rapuerit naʒ admo entur. ibo chů violẽtas⸗ nlo ſubiacea.⁊ n : gateßz acj ali
ſie xxvij:a.,. ☛ runi en ror flagellatoꝛb. twhematis vinc umat abſolnere: de t veniimentuſue
alia pena adijcit. Epꝛeſby pdonibꝰ.ſ.qui „* lus epᷣoꝛũ illũ pꝛe icnlo: donec rup credo ⁊ tũc:qꝛ vi
in quibuſcam, eiſob: Pd „ lu te pericn 0: ſt idẽ 7 qꝛ qᷓ
1 e i , devontiar che⸗ rahie nunime ſceneem u on abeen pfitei:z eis ma eia en danl
1ac berrng. cnlari- bꝛa dñi plʒ vt raterno apoſtolico ↄſp Qui autẽ de eccle rellgioſis ẽ.
mrbegenerung iuxta esae ſecũdo 4c an datũ ſuſcipiat.
H amoꝛe coͤne nõ audierit: cůneni
m Kheeereleg ſe⸗ qui requi
lari. er Se 7
aletcrtokate

ſtigten

etlttit

ĩ
6
luttn

Uitee.
fffnoie

nhtein
unde

NCthlln.

ta

rsfe

unu

ähſt
fifiin
ia

els an

Gtami

nd

ſie

niia
odefn

ninnn
neteg
Cſoklcc

glre
noſs

fcdenn

Ntien

.

tmlii

ſnite⸗
Nante

itiſe
entni
io
nenii.

Alud ſnuenitur. ff,. ad

l.iul.pecul. ſacrilegi.

8RMefſciendo. qꝛ iu

ris ignoꝛantia diuini

vel nalis nõ excuſat.
b. Dignus.quẽ pᷣn

ceps iudicat dignum

2 nos iudicabimus.ſi

xciiij.di.c.j.fl. de re iu
di.quidã. C. de aduo.
diuer. iu.reſtituẽde.in
Klar. ð qꝛ poſſuz appel
lare a iudice quẽ ipſe
ex certa ſcia dedit.ex ðᷣ
re.permu.cũ olim.ex

Pabhenarertr de
27 re ludi. eu cMꝗ793.
6 tates an is dignus ſit:queʒ pᷣnceps
elegerit:vel qui intra pꝛoninciaʒ in

G. Quiintra. ꝓuin

m. ptoꝛ tñ eligẽdus
eſt vbi larem fouet. vt
C. de offi. pꝛeto.tres ſi
militer defenſoꝛ de ip
la ciuitate eligendus
eſt. in auẽ. de defen.
ciui.S. j.2 vlti. ⁊ pꝛela⸗
tus potius de gremio

ꝓpꝛio iᷓ alieno.vt.lxj.

di. nullus. ⁊ ſacerdos
de ꝓpꝛia vioceſt. lxxj.
di hoꝛnamur.

4 SEmini. retra⸗
Dlare lʒ ipſemet

eius ſucceſſoꝛ põt
tã reuocare.vt.xxxv.

qir. ſniam.
*½ Dnſtituit qui
e⸗ indeis.i.ð fa

milia ipoꝝ. vel loqui·
ur de iudeis de nouo
ad ſidẽ conuerſis.

1COfticia. ð. di liiſſ.

nulla officia.

g C¶¶Cedibus.nõ qðᷣ
eccleſia iudicat de his

qui foꝛs ſunt.contra
id qð eſt.ij.q/j.multi.
hoc in pena tẽpoꝛali ſi
ue in pecuniaria.ſimi
liter in ſpñali ſed indi
recte vt er̃ de vſur. pꝰ
miſerabilẽ.⁊ eſt fl xx⸗
viij. q.j. ſepe.
bj Etuentes. tar
ditatisi.reten
donis.

SBDe pñti iin pſen

ti. dominus iſte pote⸗
rat per alium iurare:
vt hic patet.⁊.c.di. op
tatum.⁊ ſcias ꝙ pꝛo⸗
curatoꝛ debet iurare
