obedientie ante experientiã diſcipli
ne:ſacerdotaleʒ honoꝛem tribuere
non cõpꝛobatis.Et qd eſt cõmuni/
care peccatis alienis niſi taleʒ effici
voluntatẽ qualis eſt qui nõ meruit
oꝛdinari. Sicut.n.boni operis ſibi
cõparat ſructum qui rectuʒ tenet in

eligendoſacerdoteʒ iudiciũ:ita gra
ni

iſemetipſuʒ afficit dãno qui ad ſue
dignitatis olegii ſublimat idignũ
Non.n.in cuinſquaʒ pſona pꝛeter:
mittenduʒ eſt:qð inſtitutis generali
bus ↄtinet᷑ nec putandus eſt bonoꝛ
ille legitimꝰ:qui fuerit cõtra diuine
legis pꝛecepta collatꝰ.Merito pa/
truʒ begrom venerabiles ſanctio/
nes:cuʒ de electione ſacerdotũ/lo
qu erentur eos demuʒ ſacris admi/
niſtrationibus idoneos cenſuerũt:

uoꝛuz omnis etas a puerilibꝰexo:

ijs vſqʒ ad pfectioꝛes annos ꝑ di/
ſcißline ſtipẽdia eccleſiaſtice cucur/
riſſet ⁊ vmnicuiqʒ teſtimonium pꝛioꝛ
vita pꝛeberet:nec põt de eius ꝓue/
ctione dubitari:cui pꝛo laboubus
multis pꝛo moꝛibꝰ caſti pꝛo aciio/
nibꝰſtrẽnuis celſioꝛis loci pꝛeminʒ

debet. Si eniz ad honoꝛes mundi

ſine ſuffragatione tempoꝛi ſine me

rito laboꝛis indignuʒz eſt pueniri:et

notari ambitus ſolent:quos ꝓbita
tis documentanõ adiunant:qua⸗

diligens quaz pꝛudens bhabenda

eſt diſpenſatio diuinoꝛuʒ muneruz
ceeſten⸗ Slatnn.
tem ex cõ.laodicenſi.
Hoñ ſunt eligendi ad epicopatnʒ
ninſt iopnznd o cõmendar.

Piicopnz nõ opoꝛtet pꝛeter

iudicium metropolitanoꝝ et
ſinitimoꝝ epiſcopoꝝ cõſtuui ad ec
cleſie pꝛincipatum:nec eligant᷑ niſi
bi quos multoañ nota ꝓbabiliſqʒ
vita cõmendat ⁊ nibilominus ſi in
ſᷣmone ſidei ⁊ rectarõne pꝛo ſua cõ
uerſatione ꝓbati fuerint.

Item celeſtinns omnibꝰoꝛtbo

doxis.i Secodem.
Aid ꝓderit p ſingnla ſtipen/
adia clericoa militaſſe ⁊ omneʒ
egiſſe ĩ dñicis caſtris etatem:ſi bi ꝗ
futuri ſunt ſacerdoteſex laicis requi
nur vacante ſeculo ⁊ omnem

eccleſiaſticum oꝛdinem jIneſcientes

ſaltu pꝛepoſtero in alienum ãbiunt
honoꝛeʒ imoderata cupiditate trã
ſcẽdere i alið vite genꝰ calcata reue
rẽtia eccłiaſtice diſcipline trãſire:ta
libusitaqʒ fratres chariſſimi neceſ
ſe eſt vt obniemꝰ:his itaqʒ fraterni
tatem veſtra decretis cõmonem⸗

lij

dicut ꝙ in cauſis matrimo⸗

nialibus nõc ita diſtricta ex
animatio faciẽda circa teſtes
Omniũ ar. qð vni dicik

ad alios extenditur. vt dixri.

xxxviij.di.ignoꝛatia.⁊.argn.
xxxi.q.vij.apoſtolꝰ ⁊.xxxj.
q.j.ꝙ fi. ꝛ. C.de naturali.lib.

. itẽ ſi quis.
† en eſt cito.vt.lxx viij.
di.cquid ẽ manus.

8 . Perſona. not. ꝙ ꝓppter
perſonã nõ recedit᷑ a iure cõ
muni vt hic.⁊.l.di ex penitẽ
tibus.ꝛ.xxxix.diſti.ſingula.

lix.di. hoc ad nos.tñ qñqʒ re
ceditur a iure ꝓpter pſonam
vt fuit in auguſtino.vt.vij.
q.j.nõ aũt.itẽ ꝓpter ſcãdalũ
qð timetur in pſonavt.xxiij.

q..iiij.nõ pt ſimiliter ꝓ mi⸗

ſeratione pſone. vt. lxxxvj.
di. taͤta ſed dic ib pſone fa
uoꝛe nõ receditur a iure.ſed
ꝓpter vtilitatẽ ꝓuenientem
perſona.
t Piꝛo laboꝛibus.nõ qꝙ; eo
ipſo ꝙ quis electus ẽ pꝛeſu⸗
mitur eſſe melioꝛ alijs. vt.S.
di. lix. c. j. ⁊.xl. di.c.j.arg.ↄtra
W ..lud. HWZ
n &. Documenta. B mala vi

ta ꝓbat aliquẽ ambitioſe p⸗
ueniſſe ad igliarrne ecö⸗
uerſo merita alicuius exca⸗

ſant ipſuʒ de ambitione. vt
j.qi gbuſdam.

x PDilſcopuzʒ cõſtitui. i.

cõſecrari.ſoluz. n. nõ
Dʒ cöſecrare ipſum.lʒ ſolus
ipſum poſſit confirmare. vt
lxiiij.di. c.j.⁊.lj.di.t.vlti.duʒ
tamẽ ladſit cõſenſus capitu

li ſui. vt extra de bis que f⸗

ptꝛela. nouit.

y Multo. ſic. S. diſt. lixccc.
Vlti.2.S.e.in ſacerdotibus.
3QDigd ꝓderit nõ ꝙ lici«⸗
uz alicui buire i ecce
ſia ſpe ſtipendioꝛuʒ.vt.S.lix.
Di.ſi officia.⁊.lxxiiij.di.cõſu⸗

luit.arg.cõtra.viij.q.j.ſunt ĩ
eccleſia.⁊.xij.q.j.habebat.ſʒ

dic ꝙ ſperare põt dũ tamen

nõ pᷣncipaliter ad hoc ſuiat
vt. lxx vij.diſti.in ſingulis.⁊
ii.q. ). qui epiſcopatum.

a “Alienũ.i. alijs debitũ ſic
g. xiij. di. . .ff. de adopt. l.K.

2. *

b 0° Moui.ſenioꝛes in eccieſia ſemp pꝛeponendi ſunt iunionbus in electi
one in reſponſione.in ſubſcriptione.vt.lxxv.di. c. vlti..lxxiiij.di.epoꝝ.⁊.xvij.

a Tatuimꝰ. ab infimis. ſic. xl viij. di. ſicnt

12

Di. S. binc etiã.⁊.c.ſe.xcvj.di.bene.

c Bis omnibꝰ. bec ſo,nõ
dus ſed tantũ poſtulandus.
vt.j.e.obitũ.⁊.S.e.in ſacer⸗
dotibus ⁊.S.di.ꝓxi.hoc ad
nos.qð autẽ dicit᷑ de his tri

bus nõ ob. qꝛ diuina ĩſpira⸗
tione fuit factũ.vel dic ciſti

poſtulati fuerunt.

à ¶LEophit ſuperbiã. S.

xlviij.di. quox.
e ¶ Cauſa.videtur ergo ꝙ
vbi pꝛohibet eleckio ex cã. ꝙ
ceſſante illa cã poſſit ſieri ele
ctio.vt h.⁊.xxviij.di.de ſyra
cuſane.j.q.j.ꝙ ꝓ neceſſitate
ar. ↄtra.xxxij.q.j.dixit.⁊.xix.
q.ij.due ſunt.vno modo ſic
põt expon ceſſante cã ceſſat
⁊ ↄſtitutio.i.qñ cã ceſſat actu
⁊ exẽplo.i.vt nõ poſſit trahi
in ꝑniciẽ exẽpli.lxiij.di.S. ve
ruʒ.vel dic ꝙ ceſſat circa pſo

nã illã ad hoc tm̃ vt diſpẽſa
ri poſſit ſecũ.vel dic ꝙ tunc

ceſſat qñ hoc in iure expꝛimi
tur ꝙ ceſſare debeat. vel qñ
oĩs cã ceſſat ⁊ impulſiua ⁊ fi
nalis ⁊ efficiẽs ⁊ occaſona⸗
lis tunc ceſſat cõſtitutio.
Juicio.i.p ſcientiam.
¶ Exẽplo.ſimiles oꝛdinã
do.ſed diſpenſatiue ⁊ ſic pla
numeſt.
vO Sius aut diues ꝗ de
mluis faculiatibꝰ aliꝗd
dedit eccleſie.nõ tñ ẽ recipiẽ
dus ideo. niſi alias dignſit.
vt.j.q.iij. ex multis.nec.n.di
uites ſunt reijciendi.vt.xxx.
Di hec ſcripſfimus.

I¶ ¶ Scholaſticus.id eſt litte⸗

k ¶ Be foꝛo. ſ.cauſarũ ecde⸗

fſiaſticarum.

I Beadminiſtratione. cini

li vel curiali.
m¶Ante lectoꝛis.j.xviij.q.
ij. qʒ ſit. ⁊ ita differri põt coſe
cratio epᷣox.qũqʒvltra anũ.
vt.vij.q.j.cõſtitutũ.⁊.xx viij.
di. de ſpracuſane. S
n¶ Sed aliud ẽ.poſtulatio
ſit his verbis petimꝰvt faciaſ

te ꝓmoueri.qꝛ volumꝰte eli
gere.ꝛ tũc dr poſtulari a ſe⸗
ipſo.ab alio ant fit poſtulatio W .
. vel de e epatu alteritũc poſtulat᷑ ab epo loci. vt. lxxj. diſt.
pꝛimatꝰ⁊ etiq a ſeipſo.qꝛvnius cõſenſus nõ ſufficeret. Si aũt laicus diceret no
lo tonſurari niſi certus ſim de electione. vel clericꝰ diceret nolo oꝛdinari niſ cer
pactũ ẽ iterponẽdũ.vt.lix.di.hoc ad nos..xvj.
recipit oꝛdinẽ:dũ tñ pᷣncipaliter eo ꝓpoſitonõ

vt ſi laicus vel clericus ſit de

tus ſim de epatu.de hoc nullũ

q.ij.p laicos.nec peccatq hac

ler qꝛlaicus quatuciq; ſtpfectus noͤ eſt eligẽ⸗

ne quis laicũ ad clencatus oꝛdines

admittat ⁊ ſinat fieri:vnde ⁊ illũ de

cipiat:⁊ ſibi cauſas generet:qbꝰ reꝰ
conſtitutoꝛnzʒ decretaliuʒ ſiat.
tem loo.
Rudibus ⁊ imperitis gubernacula
eccleſie nõ ſunt cõmittenda.

B Tatuimꝰ ne in aliquo apoſto

lica ⁊ canonica decreta violẽ ·
tur:⁊ ne bis regẽda dñi eccleſia cre/
datur:qui legittmaruʒ inſtitutionũ
neſcij ⁊ totius humilitatis ignari nõ
ab infſimis ſumere incrementũ ſed
a ſummis volunt habere pꝛincipiũ
cuzʒ valde iniquuʒ ſit abſurdũqʒ:vt
imperiti magiſtris:noui antiꝗs pꝛe
ferant᷑trudes emeritis Mis om/
nibus auctoꝛitatibꝰ laici ꝓhibẽtur
in epᷣatuʒ eligi.Ecõtra beatus nico
laus ex laico electus eſt in ep̃ʒʒ:bea/
tus ſeuerus:ex laniſico aſſumptꝰeſt
in archiepiſcopum:beatus ambꝛo.
cuʒ nonduʒ eſſet baptiʒatꝰ:in archi
epiſcopuʒ eſt electus.Sed ſcienduʒ
eſt qð eccleſiaſtice ꝓhibitiones pꝛo

Paas habent cauſas:ꝗqbus ceſſanti⸗

us ceſſant ⁊ ipfe:vt emm laicus in
epᷣm nõ eligeretur hec cauſa fuit:qꝛ
veritaʒ laicaliꝭ eccleſiaſticis diſcipli
nis ꝑ oꝛdinem nõ erudita neſcit exẽ
pla religionis de ſe pꝛeſtare alijs:q̃
in ſeipſa experimento nõ didicit:cũ
ergo quilibet laicus merito ſue per
fectionis clericaleʒ vitã tranſcẽdit:
exemplo beati nicolai ⁊ ſeueri ⁊ am
bꝛoſij eius electio põt rata haberi.
AUinde idem ambꝛofius in epi⸗
ſtola ad vercellenſes ait de ſeipſo.

D Eophitus pꝛohibet᷑ oꝛdinari:
L.A ne extollat᷑ in ſuperbiãſʒ ſi nõ

deeſt humilitas cõpetens ſacerdo⸗/
tio:vbi cauſa:*nõ adheret:viciũ nõ
impnutat᷑ itaqʒ oꝛdinationem meaʒ
occidentales epiſcopiiudicio oꝛien
tales etiã exemplo pꝛobarunt.
Nez obijcit illud ſardicenſis cõ.

oꝛdinet ſz ad hoc vt poſſit ꝓdeſſe.viij.q.j.ſunt in eccdleſia.ſi ergo cleric ẽ de eo⸗
deʒ epatu ille nõ poſtulat᷑.?c monẽdus ⁊ etiã cogẽdꝰ ſuſcipere ſacros oꝛdines.
vt. j. e. bñ.ſ laicus de eodẽ epatu a ſeipſo poſtulat᷑vt.S.e.oſius. Ille aũt a quo
poſtulat᷑ nõ cogit dare poſtulatu niſi velit.vt.lxiij. di.lr̃as.lxxv.dil. archidiaco
nuʒ.lxxvj. di. ectionis.in auc.de ſanctis epi. S.nullũ.coll.ix.põt tñ ꝑ ſuperioꝛeʒ
cogi vt ipſuʒ det qñ nõ ſubeſt iuſta cã omittẽdi.ar. er de iurepa.nullꝰ. Sʒ qᷣro
ad quẽ titulũ oꝛdinet᷑ iſte.cũ aſhuc nõlſit electꝰnecaliqð hʒ bñficiũ.dico ad titu
luʒ ecdleſie ad quẽ c poſtulatus.pone ergo ꝙ aliũ poſtea eligãt.hoc.n.facẽ pñt.
qꝛ p poſtulationeʒ nõẽ ius q̃ſitũ poſtulato.vt ex de poſtu. bonelꝛ. c. poſtulatõeʒ
⁊ ita tenebit electio alteriꝰ.dico ꝙ k nil iurisſſit q̃ſitu poſtulato.iñ pt eos cõne
nire vt ꝓuideãt ei in ſtipendio cõuenienti. vt er deſiure pa. paſtoꝛalis.nõ. n. de
buerũt mutare cõſiliũ in alteriꝰiniuri. vt.xxij.q.ij.pꝛimũ.ff. de re.iu.nemo.ſi

aũt nõduʒ elegerũt aliũ põt eos cõuenire.vt eligantipſuʒ adillũ epᷣatuʒ.⁊ hoc

põt dici ꝙ pñt variare ſiali

gs a ſeipſo poſtulat᷑. Si vero poſtulat᷑ a ſuperioꝛe ⁊

poſtulatio pñtata ẽ ei ille cõſenſit.ſatis põt diciq nõ pñᷣt variare poſimatöõez

vtex de poſtu. bone.ij. Iteʒ cderic alteriecdeſie bñ põt eligi h̊ poſt electionẽ eſt

poſiulandus.vt. lxxvj.di.dilectionie. lxiij.di. litteras xxxv. di. floꝛentinuſz lai⸗

Axj.

eus pꝛimo ? poſtulandus.deinde eligendus.extra de elect. in cauſis.
0 OKopus ideſt dumaliquis poſtulamr vr fatepiſcop'. vt.xiij.
pꝓ ¶Subſcriptionibus.in quibus cõtinetur de vita electi. vt. . e. catinẽ
ſis. ⁊.vij.q.j.qualiter. S nũqd adeoxequirit᷑ hoc decxetũ.vt electio ſine

decxreto fado nulla ſit
Scholaſticus ex ſoꝛo aut ex admiꝰ xlvij. di. de petro. ꝛ ij.
niſtratione poſtulari põt eps. q.j. legũ. . viij. q. . q̃

liter. .viij. qiij. talia
7. xij. q. ij. eine excepti
one.⁊.xiij.di. quãto.
ſed dico ꝙ hz in electi

Sius eps dixit:⁊ hoc neceſſa⸗
rnuzʒ arbitroꝛ vt diligentiſſime
tractetur:ſi foꝛte aut diues autſcho
laſticus de ſoꝛo aut de adminiſtra/

one re .
tione epᷣs fuerit poſtulatus vt non Aabaenononhe
pꝛius oꝛdinetur:niſi ante lectoꝛisꝰ nonicox.iñ electio fa
munere ⁊ officio diaconi:aut pᷣſby// c a ſine ipſo tʒ. Bua⸗
terij fnerit ꝑfunctus:⁊.ita ꝑ ſingulos bus.n. decauſis ſit
gradus ſi dignus fuerit:aicendat ad ſubſcqiptio vna cã vt
culmen epᷣatus. Sed alind eſt po/ Repellet wariare vo⸗
ſtulari alind eligi:poſtulat᷑ nexibus e HH
curie aſtrictus ab imperatoꝛeiclern xrj a aceſi⸗
cus alterius cimtatis a ſno epo.ſecl mumalia röne vt ꝑ
nõ eligit᷑ aliquis niſi in ſacris oꝛdini ſubſiptionẽ ſciat an
bus coſtitutꝰ.fit.n.electio cũ ſolem oss canonici fuerint
nitate decreri omniũ ſubſcriptioni / pytes in electiõe ar.
bus roboꝛati:poſtulatio vero ſun / e de hbisqſia p.q;⸗
plici petitiõe:quã diſtinctioneʒ bea coifu lʒ ergo ſenpiu⸗
tus greg.innnit in regiſtro ſcribens ſarequirat in electõe

cuidax epiſcoppo. üiifutſine iblatzet

decrerolum ſubſeripnoe roborada mnrnnnene
QNiſcopus duz fuerit poſtula Rnõ iterueniit tenet
tus cũ ſolemnitate decretiſub matrimoniũ. vt. xxx.
ſcriptionibnsoĩium roboꝛati:⁊ di?j q.v. noſtrates. ioã:.b.
lectionis tue teſtimonio litterax ad ta er de ele.inotuit

nos ↄſecrandus occurrat. Sic bea qο Sic beatus.

tus ambꝛo.añ ſuſceptuʒ baptimma r)Ecemeritis.i.

bene meritis.

ab imperatoꝛe eſt poſtulatu nõ ele in vita ? ſcientia.j.q.

ctus. Idem clerici alterius eccleſie

nõ ſunt pꝛeferendiin electione bis q sriliſmng.
bene militant in ꝓpꝛia eccleſia. D pꝛincipio. ſed
Ande cele.papa. 4 ip negligẽtia nemi⸗
Extranei emeritisi ſnuis eccleſijs nõ neʒeligiſſent bñ da⸗
pꝛeponantur. ret eis luitis. vt.lxxx
D emeritisĩ ſuis eccleſis pe ir. di. volum. ſimilit
LEregrini a extranei ⁊ q añ ignotit ybi minoꝛ pars otra
ſunt ad excluſionez eoꝛz qui bene dihtncchs uſa cam
ciuinz ſuoꝝ merent᷑ teſtimoniũ pre a daltllonis. bii de
epᷣs inuitis. Ideʒ
ponanurnr. Nem. pot dici de laicls
D Allus inuitis detur epᷣs:tunc eis inuitis nõ ẽ da⸗
. E autem alter de altera eligatur dus eps ſi hñt iuſtas
eccleſia:ſi de ciuitatis ipſins clero cãm ↄtradictionisvt
cnius eſt epiſcopꝰ oꝛdinãdꝰ nullus lrxriij.di.ſi fone.ð hoc
no. xxiij.di. c. illud.

S t Liuitatis. nugd
p hoc intelliges pꝛius clericos totiꝰciuitatis vel dioceſis eſſe repꝛoban⸗
dos. vjr̃ lic.vt.j.lxiij.di. ſacrox.ꝛ.c.plebs.⁊.c.noſſe.⁊ ex de vſu pall.cũ
ſup.illi.n.vĩ eſſe de aliena eccleſia cũ totũ nõ ſit aliud a pte.vt er de ele.
cũ nobis olim.⁊ ꝗ in ↄtinentibꝰediſicijs demoꝛãtur rome moꝛari vidẽ⸗
tur. vt. ff. de ver. ſig.l. q in otinentib. 2. l. ediſicia. :.l. pupillus. 5. incola.
ſicut in tutela repꝛobãdi ſunt oẽs de ciuitate antequã eatur ad vicinas
ciuitates.vr.ff.de tu.⁊ cu.l.dinꝰ.⁊ pꝛeſes dʒeſſe de dioc.vt.C.li.x.de inz⸗
col.l.vex. ⁊ hocↄcedit. h. ſed credo ſumcere ꝙ repꝛobati ſuntoẽs de ma
ioꝛi ca. ar. e dever.ſig.cũ clerici.: de reſcrip.rodulphus Sʒ qd ſimaioꝛ
pars eligit ertraneũ ⁊ minoꝛ eligit de gremio ſuo.vꝛ ꝙ hͥ pualebit ele⸗
ctio paucox. vt. vij. q.j. deniq;.nã in poſtulatione oẽs erũt ↄcoꝛdes. vt
lxiij. di. ̃as. io. ſo. hoc falſum ẽ.ſuſficit. n. ꝙ due ptes pſentit in poſmu⸗
latione.de elec.ſcriptũ.b. Itẽ minoꝛ pars iuſtã hʒ cãm ↄtradicendi.vñ łs
ſint paucioꝛes.auditur eõꝝ ↄtradictio.vt er de his q̃ fi.a ma. par. ca. cus
in cuũciis.xxxj.di.nicena.arg.ↄtra ex de elec.cũ nobis oliʒ.⁊.c.cu inter di
co tenere electioneʒ minoꝛis ptis q eligũt ſᷣm foꝛmãa canonicam de ſuo
gremio. vñ ſi diuerſi ſunt derici. pꝛius examinat ule ꝗ eſt de ppꝛia ʒꝗ
eſt de aliena eccleſiavt di. lxxxv.fioꝛentinũ archidiaconũ.nec ob. pᷣmiſſe
decre. ideo nõ.n. tenuit ibi electio maioꝛis partis.qꝛ nullꝰ fuit ibi ex ad⸗
uerſo electꝰ.ſj adhuc ob.ex eo.ti.in cauſis vbi pꝛeualet poſtulatio trin⸗
de aliena eccleſia electioni duoꝝ de ꝓpꝛia.ſʒ hoc fuit ꝓpter foꝛmã mã⸗

dati.qꝛ ita ↄuenerãtvt in quẽ maio: pars ↄueniret ille eſſet potioꝛ. de

ſeen
utt
hemlae
Nr
Unr
ditd
e i,
Pbirchn
flidone,
Monte
fcletote
ſo D
lanſet
opnncct
Mmieſg,
bentic
W
tben⸗
foͤent
Chiſiifn
d funit
Aetihen.
oſann
Einckne
eipaget
dnlatn
enſeetit
ventitune
ii n
ruesih
eceipeut
enm.
eentei
Ge nenis.
ſtnnuic.
ns,
lusinnte
Dincgot
Grrinen
ſorbid⸗
ts Ku
bnd ſnii
pns/n
gluſticin
nisid
its N
Nlncsg
not di⸗
ſhiriuce
litonief
foreöbat
diclut.
nsnigl
elepohn,
runli
äfeg
ounini
s Finctn
lnißt
CHrdel⸗
toiodeſ
gln
dlebtce⸗
ſtinpoea
enlfit
caänmad
ſandel
ephelchl
robpniſt
tigen,
lno nin
ſormin
wintc

Di.

boe no.exr de elec. cũ inter canonicos.ſed qꝗd ſi oẽs eligunt de aliena ec⸗
cdleſa pꝛeter vnũ ꝗ eligit de ꝓpꝛia. bic dico nõ valere electionẽ vnius qꝛ
nullũ de ꝓpꝛia pot eligere cũ quilibet eoꝝ cõſenſit in aliũ.vñ in ſeipſuʒ
nõ põt cõſenrire. Itẽ qd ſi data eſt aliquibꝰptãs vt eligant ⁊ ipſi poſtu⸗

lant extraneũ.tenet po

ſtu. bone. l. autez. ex
pte ſint egreſſi fines
mandati.tñ ſecerũt id
qð ẽ vicinũ mãdato.
V. ff. iudi.ſol.iaʒ tñ.S.

Vlti.io.qcqd dicat io.

eiꝰ opinio nõ ſerua⸗
tur de electione mi⸗
noꝛis partis de eadẽ
eccleſia vñ cũ totũ ca
pituluʒ facere videat᷑
qð fit a maioꝛi ꝑte ca.
vt in extraua.de his
q̃ fi.a ma.par. a.cuʒ
in cũctis.tenebit ele⸗

ctio extranei.vt diẽ t.
p decre. ſuperi alle⸗

gatas.qꝛ multa fieri

non debent. tñ aliter
facta tenẽt.nã melioꝛ

eligi dz. vt. viij. q. . .
m lufficit ſi bonꝰ eli⸗
gatur. vt eẽ de elect.
cũ nobis.⁊.c.cũ dile⸗
cti. ⁊. C. de ſtatuis et
ima.l.vlti. b.

8 . Mö credim nõ

benignã pᷣſumptiõeʒ
ꝙ ſempꝑ pᷣſumitur ꝙꝓ
aligꝗs ſit dignꝰ ĩ eccle
ſia. vt. j. e. obituʒ.

b¶Fructũ.ſic. ff. de

adop.nec ei.S.pterea

¶ Pꝛemiuãz.ſ. obti⸗

uet. vt aligs de ipſis
eligat.p hoc vñ ꝙ F

aliqui pdiderint ius

eligẽdi ꝙ pñt excipe
ra illã ꝗ dat eis. vñ
tñ ꝙ excipere nõ pñt
ſed tantũ agere.vt ex
de ap. ↄſtitutus in ſi.

d C¶ NDel libex.i. ſaltẽ
e Tudij.decdli⸗

nari.ar. ꝙ ec⸗

deña põt ĩ duos cõ⸗

ſentire. vt ſi vnꝰ non
obtineat. alter ſaltez
obtineat.lxxxv. di.ar
chidiaconũ.⁊.viij.q.
j. in ſcripturis.maxi⸗
mevbi diff idũt de u
re ſuovt er de poſtu.
bone. H nõne pꝛiuati
Ddebẽt eſſe iure ſuo. vt
e de elec. cũ ĩ cũctis.
iz h⁊ fimilia loquun
tur in eo caſu. qñ eli⸗
gentes latebat viciuz
electi. ſic. xx viij.dil. de
ſyracuſane.ſᷣm alios
ſecãdus põt eligi ſub
cõditione vt ſi pꝛimꝰ
nõ obtineat ſecũdus
maneat. vt.lxxxv. di.
archidiaconũ floꝛẽti⸗
nuʒ. ſic e de elec. euz
terra.ſc.vij.q.j.quã
uis. 7.c. paſtoꝛalis.
f Bitũ.ſolẽnit
O. i.ita plene q̃ſi
eps oĩa diſponet.vt
xij. q.j. qm̃ velina.
g.Studio. diſſen⸗
tionevel inuicdia.
hb¶Et tu piculuʒ.et

ſtulatio.vt er de renũ.poſt tranſlationc.exira de
elec.in cauſis de po⸗

qð enenire nõ credimꝰdignꝰ pote⸗/⸗
rit reperiri:pꝛimũ eniʒ illi repꝛoban
diſunt:vt aliqui de alienis eccleſijs
merito pꝛeferant᷑:habeat vnuſaſqʒ
ſunʒ fructũ militię in eccleſia in qua
ſuã per omnia ofſicia tranſegit eta⸗
tez in aliena ſtipendia minime alter
obꝛepat:nec alij debitã alter ſibi vẽ
dicare audeat mercedẽ.ſit facultas
clericisrenitendi ſi ſe viderint pꝛe⸗
auari:⁊ queʒx ſibi ingeri ex trãuer/
O viderint:nõ timeãt refutare ꝗ ⁊ ſi
nõ debitũ epiſcopatus pꝛemiũ vel
liberũ de eo qui eos recturus eſt de
bent habere indicii. Palea.
Noꝛdinatiõe pꝛepoſiti illa ſem
per cõſideret᷑ ratio:vt bic cõſti ·
tuatur:quẽ omnis cõcoꝛs ↄgrega⸗
tio ſecunduʒ timoꝛeʒ dei:ſiue etiam
pars congregationis quãnis pꝛaua
ſanioꝛi cõñilio elegerit vice autẽ me
rito ⁊ ſapientia eligat᷑ ꝗq oꝛdinanduꝭ
eſt:⁊ ſi vltimus eſtin cõgregatione
qð ſi omnis congregatio vicijs ſuis
cõſentientẽ perſonã pari cõſillio ele
gerit:⁊ vicia ipſa aliquatenꝰ in noti
tiam epiſcopi vel ad alios vicinos
pꝛepoſitos vel chꝛiſtianos clarue/
rint:pꝛobibcat᷑ pꝛauoꝛuʒ pꝛeualere
cõſenſuʒ:ſed domni dei epiſcopꝰ cõ
ſtituatur cũ alijs dignũ diſpẽſatoꝛẽ.
Itẽ gregouus ciuibus neapoli.
B8 Zudij veſtri ſit etiã alium qui
aptus ſit ꝓuidere vt ſi foꝛte pe
trus queʒ a vobis electum aſſeritis
huic oꝛdini nõ videat᷑ idoneus:ſit ĩ
quo declinari:veſtra electio poſſit:
naʒ graue cleri illiꝰ erit oppꝛob:inʒ
vt ſi hic ſoꝛtaſſe ꝓbatus non fuerit:
aliũ ſe dicant qui eligi debeat nõ ba
bere. Nez gregin regiſtro.
6 Bituz victoꝛis panoꝛmitane
ciuitatis antiſtitis directalre/

latio patefecit: qua ꝓpter viſtatio⸗

nis deſtitute eccleſie fraternitatitue
operã ſolemniter delegamꝰ ⁊ ideo
fraternitas tua ad pꝛedictã eccleſiã
ire ꝓperetł aſſiduis exhoꝛtationibꝰ
clerũ plebẽqʒ eiuſdẽ eccleſie admo
nere feſtinet:vt remoto ſtudio vno
eodẽqʒ cõſenſu taleʒ pꝛeſiciendum
ſibi expetant ſacerdotem:qui tanto
miniſterio valeat dignus reperiri:⁊

a venerandis canonibꝰ nulla:ennus
reſpuat᷑:cõmouemꝰ etiã fraternita/

teʒ tuã:vt nulluʒ de altera eligi per
mittas eccleſia:niſi foꝛte inter cleri/
cos ipſius ciuitatis in qua viſitatio
nis impẽdis officiũ:nullꝰad epᷣatũ
dignus:qð enenire nõ credimꝰ po/

terit inueniri: ꝓuiſurus añ oĩa ne ad

cuiuſlibet cõuerſationis meritũ lai/
ce pſone aſpirare pꝛeſumãt:ne⁊ ille

pſone voluntatis affectũ nõ iueniꝗt
⁊ tu periculoſuʒoꝛdinitui qð abſit

A.

liij

ita vr̃ ſi vicioſa ſit electio imputat᷑ viſitatoꝛi.⁊ p hoc.(.dicit.h.viſitatox hr̃e ius
in electiöe.:.ſ/c. ꝓxi.⁊. lxiij.di.plebs.alias nõvri qre pateret᷑ penã.ſʒ dico ꝙ nõ
plus hʒ iuris ꝙᷓ ꝑ canonẽ expꝛimat᷑.ar. x viij.q.ij.hoctiñ vñ nõ dico ipſuʒ poſſe
eligere.vt.lxii .di.S.ex his.ea aũt facit viſitatoꝛ q̃ ꝑ ſacerdotes nõ pñt expediri.

vi. vij. q.j.pontifces. Itẽ niſi.j.annũ ꝓcuret ꝙ ſi

incurras.monaſteria autem ſi qua
ſunt in ipſius conſtituta parrochia
fub tua cura diſpoſinõeqʒ quouſqʒ
illic pꝛopꝛiꝰfuerit oꝛdmatus epiſco
pus concedimus. Nez pelagius
papa eucarpo meſſanẽſi epiſcopo.
Secogem
C Atinenſis eccleſie viſitationẽ
tibi iniũgimus:cuius epiſcopũ
de hac luce tranſiſſe ſucepta clen re
latione didicimus.impoſſibileemʒ
eſtvt nos in ꝓuincia illa dũtaxat in
ſyracuſanis partibus alij cuiuſlibet
cauſas qᷓ ad deuʒ pertinent cõmitta
mus:niſi foꝛte taleʒ pꝑ te deus nũc in
catinenſi eccleſia eligere voluerit:
de cuiꝰ ↄſcientia poſſumꝰ eſſe ſecuri
vt a te laboꝛes iſtos paululũ remo/

nere poſſimꝰmox ergo dilectio tua

ad ſupꝛadictã catinenſiuʒ eccleſaʒ
pergat:⁊ homineʒ de clero qui nec

vxoꝛeʒ babeat nec filios nec crimẽ

aliqð canonibꝰinimicũ:eligi cũ au
xilio dei ↄpellat atqʒ ſuadeat:⁊ ſta
tim eũ ad vrbeʒ romã cũ decreto ⁊
teſtiſicatione relatiõis tue traãſmitie
Item greg. paſſiuo epo.
OQni in epᷣm eligiur:nõ ſit reus cri⸗
minũ ane ſacrs lex moꝝe punit.

B Ene nonuit fraternitas tua quaʒ

longo tempoꝛe apꝛuciũ ciuita⸗
paſtoꝛali ſii ſollicitudine deſtituta:
vbi din queſiuimus ꝗs oꝛdmari de
buiſſet:a nequaquã potuimꝰinueni
re:ſed qꝛ optimus mihi in moꝛibus
ſuis in pſaimodie ſtudio in amoꝛe
oꝛationis valde laudatꝰ religioſaʒ
vitã omnino dicit᷑ agere:hunc vo/
lumus vtſraternitas veſtra ad ſe fa
ciat venire:⁊ de aĩa ſua admoneat᷑:
quatenus in bonis ſtuſ⸗ creſcat ⁊
ſi nulla ei crimina q̃ per legis ſaere
regulã moꝛte mulctaãda ſũt obuiẽt:
tunc hoꝛtãdus eſt vtvel monachꝰ
vela vobis ſubdiaconꝰ fiat:⁊ poſt

aliqnãtuz tempoꝛis:ſi deo placue/

rit:ipſe ad paſtoꝛalẽ curã debeat /ꝓp
moueri. Cni autẽ viſitatio iniun
gitur:nihil de rebus eiuſdeʒ eccleſie
a quoquã pꝛeſumi patiatur.
Ande grego.
Nõ patiata quoqua pꝛeſumi dere
bus eccleſie cui ſueritiniuncta viſ⸗
tatio.
O Moniã feſtus capuane eccle/
ſie epᷣs:in romana cinitate po/
ſitus de hac luce migranit:cure no/
bis fnit q̃ vniuerſis eccleſijgdimpen/
dit:fraternitati tue pꝛeſentia ſcripta
dirigere:vt memoꝛate eccleſie viſi/
tatoꝰ accedas:ſic tñ vt nihil de pꝛo
nectionibus clericoꝝ de redditu oꝛ
natn miniſterijſqʒ vel qcꝗd pꝛefati
loci eſſe poterit a quoqnaʒ pꝛeſumi
patiaris:ſʒ omnẽ vigilatiã atqʒ cau
telã circa clericos plebẽqʒ eiuſdem

eccleſie exhibet te cõnenit:vt in vi/

P

t ibi epᷣs ipſe remouet᷑.vij.q.

j.ↄſtitutũ.⁊ viuet de rebꝰ ec⸗
cleſie.xij.q.ij.charitatẽ.⁊.c.et
dleſiaſticis.iteʒ viſitatoꝛ dare
pot pꝛebẽdas ⁊ ecdleſias va⸗
cantes.vt hic innuit᷑ in ſi c.⁊
xij.q/ij.nõ liceat.

i C. Parrochia. in tota dio⸗

ceſi habebit iſte puiſionẽ.vt
xrij.q.j.quoniaʒ velina. vt pʒ
in fi.c.

K ¶Geina impoſſibi⸗

le.i.nõ cõmode aliter
fieri potuit.qꝛ iſte erat vicinꝰ
ſic ſumit᷑.ff.de ver.ſi.nepos
ꝓculo. Item di impoſribile
qð nõ eſt honeſtũ.ff.de cõd.
inſti.filiꝰ.itẽ qdð non iuſte ſit.
xxiiij.q.ij.ſane.xxij.q.ij.fa⸗
ciat homo.

¶ HNec ſilios.tñ alias qtuʒ

ad ſeculares honoꝛes ꝓſunt
filij. vbi filiꝰ ꝓ anno cõputat᷑
ff. de mino.l.ij.ſ nũꝗd iſtud
eſt ↄtra pꝛeceptũ apli ꝗ dirit
vni vxoꝛis virũ.ſo.hᷣ loquit̃
qñ pꝛeſumptio ẽ ꝙ ꝑp filios
dilapidet bona ecclie.ſic.xx⸗
vilj. di. de ſyracuſane.⁊ tunc
dabit cautionẽ.⁊ faciet inuẽ
tariuzʒ.xij.q.j.ſint manitſeſte.

idẽ dico de nepotibꝰvt ĩ auc.

qũo opoꝛtet epᷣos.S.j.coll.j.

n Cõpellat.ergo aliquia
t

ðt cogi ad epatum ſicut ad
alios oꝛdines vt.xl.di.añ oĩa
xcij.di.ſiꝗs epᷣs vacãs.lxxiiij
di. placuit. io.

n Ene.vbi diu.ar. ꝙ dik

ferri põt electio cuʒ nõᷣ
inuenit᷑ idonc.⁊ lʒ aliq ifra
tpᷣs ſtatutũ iuſtoſ impedimẽ
to detenti nõ eligũt.nõ puã
rur electio.vt er de elec.ne ꝓ
defectu. nã nõ currit pᷣſcri⸗
ptio ↄtra ulj ꝗ non poterat
eligere. vt e de pcel.pꝛe.nõ
va.qꝛ diuer ſitatẽ.⁊ ar. C. de
Sna.ex.l.j. in fi.?. C. de inof.
teſta.ↄtra.ff.ex qui.ca. ma.l.
ꝙ quidem.

o¶Vel monachſz qre mo

nachus foꝛie qꝛ erat mona⸗
ſteriuʒ cui deerat pꝛelatꝰ.vel
ideo qꝛ ſi eſt monachꝰ citius
põt. ꝓmoueriad ſacros oꝛ⸗
dines.vt.lxx vij.di.monachꝰ
ſed nõne hic diutiꝰ expecta⸗
bitur qʒ ꝑ vi.menſes.qð eſſe
nõ debet. vt. l. dil. poſtqʒ.ſic.
5.e.oſius.⁊. vij.q.i.cõſtitutũ
— Voniaʒ. viſitatoꝛ.hoc
Rbabes ꝙ papa viſita⸗
tionis cõmittit officiũ ſed an
metropolitanus poſſit viſi⸗
tatoꝛẽ cõſtituere.ſicut pꝛeſes
curatoꝛẽvt inſti.de cur.S.vl.
non credo io.ego dico ꝙ ſic
cũ non inueniã ꝓhibitũ.ex
de ſen.ex. nuper. b.

4

q . Recditu. a quo cuſtodi

ri debent bona vacantis ec⸗
cleſie notaui.j.xij.qij.chari
tatem. ⁊.c.lllud.

qui.ſed quid ſi aliquis ẽ cõ⸗
ſecratus ꝗ nõ habuit cõſen⸗
ſum plebis.nũqd caſſabitur
ↄſecratio videtur ꝙ ſic ĩ odii

FÜA Reuſter nuc hic oñdit. ꝙ dericoꝛũ ſit eligere? populi coſentire oſtẽ

p it etiam ꝙ ſi aliquis fuerit conſecratus ſine auctoꝛitate metropo⸗

luani depopiug.
TAaueen hir ib. cõſe

vt. xxiij.di.c.j.⁊.lx vij.diſreli

cõſecrantiũ ⁊ eligentiũ cũ cõ

temptus eſt.lʒ ex gratia po⸗

pulus ſit requirendꝰvelvo⸗
cãdus.vt.xvj.q.vij.decerni
mus.xxj.q.ij.c.jinã ſemper

ↄſenſus plebis t requiren

dus.vt.viij.q.j.lʒ.Itẽ qꝛ lai

cus põt excipere ↄtra electũ

⁊ dicere ꝙ ei inuito nõ ẽ dã⸗

dus eps.vt.j.lxiij.dil.c.ſi foꝛ

te.⁊.(.adrianus.h.dicit ſi oꝛi
tur ſcandalũ ex hoc ꝙ caſſan
da ſit electio ⁊ cõſecratio.ſed

dico nõ ideo caſſandaʒ h nõ⸗
affuerit. qꝛ plura exigũturq
tñ omiſſa nõ viciant factu:.

ar. xxx.q.v. noſtrates.qꝛ hu
iuſmodi leuia omiſſa nõ vi⸗

ciant reʒ.vt.ff. de ven. inſpi.

l. j.in fi. eo ipſo aũt intelligit᷑
laicꝰ conſentire ſi nõ diſſen⸗
tit. vt.liiij.diſt.ſ fſᷣuus.ff.ſol.
ma.l. ij. .
c¶¶ Tribuenduʒ.iſti tamen
dant oꝛdinẽ ⁊ habent eũ ſed
nõ iuſte. vt. . de cõſe. di. iilj.
nullus autem.

¶¶MNec docetur ſi. eẽ de in
trtrtrepa. ꝙ autem.

e¶ Siaui.j.q.j.ſacerdotes.
7.c.ſiqui a pſeudo epᷣis.
f Ocendus.vt ꝑ ſeue⸗

ferro eniʒ reſecãda ſuntvul⸗
nera ⁊c.vt.xvj.q.j.in cano⸗
nibus.
g Allus.deponatur.i.
q.i.ſi quis epᷣs.ſiqui
epᷣi.ð.diſ.l.ex penitentibꝰ. S.
xxx vj.di.ꝗ eccleſiaſticis.
h Nici.in pꝛecedẽti
lL, d.ꝛ. oſtenſum ẽ ꝙ
laici tantũ debẽt
“ cõſentire electiõi
plenius hic pꝛoſequitur ꝙ

nullo modo debẽt intereſſe.

⁊ hoc facit vſqʒ ad illũ.S.his
omnibꝰ. deinde ꝓpbat cõtra
riuʒ vſqʒ ad illũ.S.electiões
⁊ ibi ſoluit deinde oñdit que
pꝛinitegia fuerunt impera⸗
toꝛibus data circa electiones

que poſtmoduʒ fuerunt eis

ablata. vltimo dicit ꝙ reli⸗
gioſi viri nõ ſunt exdudẽdi

ab electionibꝰ. eſt ergo h ve⸗

ritas ꝙ nullus laicus dʒ in⸗
tereſſe electioni etiã incõnuen
tuali eccleſia.niſ hoc habeat
ex ↄſuetudine.vt extra de iu
repa.vobis.licqʒ.h.dixerit
ibi põt bene patronus inter
eſſe. vt.x viij.q.ij.abbatem et
hoc.c.dicit intelligi de nõ pa
tronis.equaliter aũt eſt pꝛo⸗

nus ꝗ minus dat ficut qui

plus qꝛ vnus põt ſupplere

2 2

ſenſus plebis requiritur in electione. ? eo ipſo cõ⸗
ſentiuntiꝙ phibent ei teſtimoniũ qꝛteſtimoniũ plebis equiualet electõi.

gilijs obſegoqʒ eccłiaſtico ſe dule

ac deuote ðbeãt deſeruire. Hi.lxij

Renuiter mõſtratnʒ eſt ex
b Abus oꝛdinibus in quos

gradus ſunt eligẽdi.nũc
videndũ eſt a ꝗbꝰſunt eli

gendi ⁊ ↄſecradi.Electio clericoꝛũ
eſt ↄſenſus pꝛincipis petitio plebis.
Aingde leo papa.

Hõ ſunt habedqiinter epos ꝗ neca
clericis eligunl nec aplebibu; expe .

ctantur:

D Alla ratio ſinit vt inter eᷣos

habe ankt ꝗ neca clericis ſũt ele
cti nec a plebibꝰſunt expediti nec a

cõpꝛouincialibꝰ epᷣis cũmetropoli

tani iudicio ↄſecrati:vñ cũ ſepe que

ſtio de male accepto honoꝛe naſcit

ꝗqs ambigat nequaquã ab iſtis eſſe

tribuendũ:qð nec docerfuiſſe colla
tuʒ:ſi ꝗauteʒ clerici ab iſtis pſeudo
epis i eoꝝ eccleſijs oꝛdinati ſunt ⁊c.

⁊ infra:c ſymoniacoꝛũ tertia.
Nẽ celeſtinus papa.
Popuius nõ dʒ pꝛeire ſʒ ſubſeqni.

dus nos quoqʒ ſi neſciunt eos

Ocẽdus ẽ populus nõ ſequẽ·

ceat qdne nõ liceat cõmonere
nõ his ↄſenſuz Pbere debemꝰ:q̃ſꝗas
conatꝰfuerit tentare ꝓhibita:ſentiet
cenſurã ſedis apoſtolice minime de
futurã:q̃̊.n.ſola admonitiõis aucto

ritate nõ coꝛrigimꝰ:neceſſe eſt vt ꝑ
ſeueritatẽ ↄgruẽtẽ regulis vindice⸗
mus:ꝑ totas ergo q̃ ꝓpꝛijs rectoꝛi:

bus carẽt eccleſias volumꝰ vt hoc
innoteſcat:vt nullins ſibi aliq ſpe foꝛ

ſitã blanditijs illudat. Niſi autẽ

canonice electꝰfuerit ↄſecrari nõdʒ

Ande calixtus papa.

Hon cõſecretur in epᷣm niſ canoni

ce electus.

D Vllus in epʒ niñ canonice ele/

ctũ cõſecret:qð ſi pᷣumptũ fue
rit:oſecrans ⁊ ↄſecratꝰabſqʒ recuꝑa
tionis ſpe deponat?
Aicinullo mõ ſe debẽt in
IEerere electioni. Unde
adrianus papa.
tLaaici eleciioni pontiſicũ
nõ ſe ingeran.
lus laicoꝝ pᷣncipũ vel po/

LD tentũ ſemet inſerat electiõi ant

ꝓmotioni patriarche metropolite
aut cuiuſlibet epᷣi:ne videlicet inoꝛ
dinata ⁊ incõgrna ſiat electio vel cõ

fuſio vel ↄtentio:pſertiʒ cuʒ nullã ĩ

talibꝰ ptãtezʒ quẽquã ptatinoꝝ vel
ceteroꝝ laicoꝝ hĩe ↄnemat.⁊ infra.
NQuiſqs ſeculariuʒ pᷣncipnʒ vel po⸗

tentuʒ vel alteriꝰ dignitatis laicꝰad

i AVllus.cõmunẽ. cũ ergo hec mia requiruntur.ſ.cõmunis ↄſonans ⁊ ca

in⸗ deeſt inpatrimonio. ff pꝛo ſol. l. v. .

nonica. ſi vnũ iſtoꝛũ deeſt vicioſa eſt electio. vt arg. xxx viij. diſ.que ipſis.
nõ eniʒ ſumiat electionẽ eſſe cõmunẽ. niſ ſit canonica. vt hic.⁊.xix. di. c.·.:.c. an
tepe.itẽ hjeſt arg.ꝙ ſi aliqui ſeparatim cõſenſerũt in a iquẽ ꝙ talis ↄſenſus nõ

u ¶ Teſtẽqʒ no.
xCSubmitta

valet qꝛ nominationes circa conſiliũ publicũ facte nõvalent. vt.ij. q. v.
nominationes.⁊ pꝛiuata conuenticula in electionibꝰpꝛobibent.vt.lxxij.
di. c. j.⁊.c.nullus.h.arg.cõtra.lxiij.di.quãto.extra de elec.ꝙ ſicut.⁊ ex.
tra de poſtu.bone in fi.⁊ ſeruitus ſeparatim cõceditur.ff. de ſerui.pꝑfun
dum dico nullaʒ talẽ eſſe electionẽ.cũ ſit dandeſtina.vt ex de elect.quia
. pꝛopter.ad fi.ioã.hoc
. . hodie determinatũẽ
nerſus cõeʒ ↄſonãtẽ atqʒ canonica ertra de elec. in gene
electionẽ eccleſiaſtici oꝛdinis agere
tentauerit:anathema ſit donec obe

diat ⁊ ↄſentiat gcad eccieſia de ele

ctione ⁊ oꝛdinatione ꝓpꝛij pᷣſulis ſe
tez ex. viij.

velle monſtrauerit.
ſynodo. Se codem.

drianus papa.ij.qð nicolans:
pdeceſſoꝛ eiꝰ diſpoſuerat miſ/

ſos ſuos donatuʒ.ſ.hoſtienſeʒ epᷣʒ ⁊

ſtephanuz neopheſinuʒ eᷣm ⁊ ma⸗
rinuʒ diaconeʒ ſancte ro.ec.ad baſi
linʒ unpatoꝛeʒ ⁊ ad filios eiꝰↄſtãti⸗
nuʒ ⁊ leoneʒ augnſtos ↄſtãtinopo
li direxit cuʒ gbꝰ ⁊ anaſtaſiꝰ biblio⸗
thecariꝰ romane ſedis vtriuſqʒ lin
gae grece ⁊ latine ꝑitus ꝑrexit:⁊ ſy⸗
nodo ↄgregata qua octauã vniuer
ſaleʒ ſynoduʒ illuc ↄueniẽtes appel
lauerunt:exoꝛtuʒ ſciſma de ignacij
depoſitiõe ⁊ fotini oꝛdinatiõe ſeda⸗/
nerunt:fotinuʒ anathematiʒantes 2
ignaciuʒ reſtituentesĩ q̃ ſc ſtatutuʒ
eſt:oſecratiões ꝓmotiones epoꝝ
ↄcoꝛdãs ponbꝰↄcilijs clericoꝝ ele
ctiõe ac decreto ⁊ epᷣoꝝ collegio ſie

rihec ſancta ⁊ vniuerſalis ſynodus
diffininit ⁊ ſtatuit:ateqʒ iure ꝓmul/
gauit:nemineʒ laicoꝝ pᷣncipuʒ vel
potentnʒz ſemet iſerere electiõivel/ꝓ
motioni patriarche vel metropoli
tani aut cuiuſlibet epᷣi:ne videlicet
inoꝛdinata ⁊ incõg na hinc ſiat ele/⸗
ctio ↄtẽptio vel ↄfuſio:pᷣſertiʒ cuʒi
talibꝰnullã poteſtateʒ quẽquã ptã
in Tl laicoꝝ ceteroꝝ hꝛe cõue⸗
niat ſʒ ſiere ⁊ attẽdere ſibivſqʒ quo
regulariter a collegio eccleſie ſuſci⸗
piat ſineʒ electio potiſicis futuri. Si
vero ꝗſquã laicoꝝ ad ↄtractandũ

vł cooꝑandũ inuitat ab eccleſia:lʒ

hmõi laico cũ reuerentia ſi ſoꝛte võ
luerit obtẽperare ſe aſſiſtentibꝰ:ta⸗

liter.n.dignũ paſtoꝛeʒ ſibi regulari

ter ad ſuaʒ ⁊ eccleſie ſalutẽ ꝓmouet
cleius. Itez ex hiſtoꝛia tripartita

Electioni epᷣoꝛũ imperatoꝛ uereſſe

non debet.
U Alentinianꝰ impatoꝛ venien⸗

ab oꝛiente ab beſperias ptes vt

refert hiſtoꝛia eccleſiaſtica moꝛtuo
auxentio arniane pſidie magiſtro:ꝗ
mediolanenſeʒ eccleſiã vt lupꝰdila
niauerat:cũ vellet impatoꝛ catholi
cũ deo oꝛdinante ibroſecrari epiſco
puʒ euocans epᷣos hec eis locutꝰ ẽ.
noſtis apte ernditi diuinis eloqꝗijs qᷓ
leʒ opoꝛteat eſſe pontiſiceʒ:⁊ qꝛ nõ
decet eũ verbo ſolo ſʒ etiã puerſa⸗
tiõe gnbernare ſubiectos ⁊ totiꝰ ſe⸗
metipſuʒ imitatoꝛeʒ virtutis oſten/

dicis magiſtros lib.x.

põt ab epiſcopo.vt hic innuitur.⁊.xviij:di.quoniã quidẽ,2.xcvj. diſti.

ſi.vbi dicitur ꝙ ſin⸗

gulares electiòes nõ

valent.b.

k Ecdeſia. eccleſiã
hic vocatviros ecce⸗
ſiaſticos.quãdoqʒvo

catur cõgregatio fide

ij. hec huius.

m Auguſtos nota
ꝙ ſilij imperatox di
cuntur etiã auguſti.
quia ſperabat᷑ quod

eſſent futuri impera
toꝛes.⁊ quaſiꝑ augu

riuz hoc ſperabatur
vlſicut imperatoꝛ di
citur auguſtus.quia
illius pꝛopoſiti debet

eſſe qð augeat ſic et
filius põt dici augu⸗
ſtus.qꝛ ⁊ hoc ꝓpoſi⸗

tuz debet habere cuz

habebit imperiũ.

n Bibliothecarit
i. cancellarius.S.xxj.

di.ſubmittitur.

o & Cõſecrationes.
hec ſunt verba ↄcllij.
p ¶Kaicox.jj. xcvj.

di. bene quidẽ.
q CAd ↄtractãdũ.i.
ſimul tractandu.

rCInuitat. H inni⸗
tantur laici ad elecii
oneʒ.alibi ad pᷣmon
faciẽdũ.vt.xxiij.diſt.

mulier qñqʒ ad cau⸗
ſas mr̃imoniales.vt
xxxv.qðe.v.ad ſedẽ.

erũt etiã non vocati.
vt. xcvj. diſ. vbina. ſ
nũqd ſubſcribent lai
ci argu.ꝙ ſic.vij.q.j.
ep̃s de loco.

8 Alẽtinianus.

epos. ergo ele
ctioni metropolitani
intererunt oẽs epiſco
pi ꝓuinciales.vt. .e.
metropolitano.lłxvj.
dil.c.j.lo.ſed ĩ his nõ
attendo niſi cõſuetu
dinẽ.vt er᷑ de elec.cũ
eccleſia ⁊ e de poſtu.
bone. de iure cõi om
nis electio ſpectat ad
capituluʒ. vt ex de cã

poſ.⁊ ꝓpꝛie.cum ec⸗

cleſia. b.

¶ ¶Solo. ſic magiſtri
moꝛibus ⁊ facundia alios debent pꝛecedere.vt.C. de pꝛofeſſoꝛibꝰ⁊ me3l

ouerſatõ pᷣbet alicui teſtioniũ.vt.ij.q.vij.cũ paſtoꝛis
mꝰ.ar.ꝙ impatoꝛẽ minoꝛ quolibet epo ⁊ excõmunicari

liuʒ. vt. j. de cõſe. di. j.
ecclclia. de hoc dixi.

11 Künns. Bi⸗
ſpoſuerat. ar.
ſucceſſoꝛẽ debere cö⸗

firmare qð anteceſſoꝛ
inchoauit. vt h.xij.q.

cauſis aũt fidei inter

ſen
nin⸗ SDi. Axiij⸗
rnn⸗ duo. tamẽ imperatoꝛ eſt maloꝛ in tẽpoꝛalibus illi
tempoꝛalia ſed minoꝛ eſt in ſpiri epoꝛalibus illis qui ab eo recipi . ilij
Nen a Sup vos. ad vos in ſpiritualibus. e de ma. obe. ſolite. cipiunt cofi mantur nec cͤſecrantur niſ a ſuis ſubditis nec niij
W ideo hic dici ſpectat ſic rñdit theodoſius.x vij.diſt.S.hi ſed tantũ pall crantur niſ a luis lubditis nec petitur. .
gie iea i dicit ſup vos.qꝛ electio eſt periculo eli nsrvi in d pine. d p endd diri. de hoc. li. di. qui in aliquo⸗ petitur cõſirmatio a papa
nii nomi enet᷑ de omni dano.⁊ diſpendio qð ꝑ ntiu. ſi qs. n. malũ no⸗ Qan b. ſubſcripta reiatio. Ex Pocloco quidaʒ vixcrunt q
hngn gennaelenen u acciderit. C. de periculo ne zarg ad fabſeriptlone l⸗npſfaeibe⸗ dixerunt ꝙ electio poſſet
