s xpᷣm ↄfuẽtes.

bnRceſtuoſi.ĩ pi

ſtinis. S. lxxxij.
ͥ plurimos. io.
t Egum.cvi op⸗
pꝛeſſos. hic vi⸗
detur ꝙ ad iudicium
ſeculare ſpectet defen
dere oppᷣſſos ⁊vidu⸗
as ⁊ pupillos.vt.j.e.
adminiſtratoꝛes 2.S.
e.q.iij.ab impatoꝛibꝰ
C. qñ impera.inter
pupil. ⁊ vid.l. vnica.
ſed ↄtra.j.xxiiij.q.vl.
ſi quis de potẽtibus
lxxx vij. di. deſolatis.

etas.
4* In loco iſto. i. in

eccleſia.iü“

e G Japud.condi

tiõi. nõ ꝙ qui
libet dʒ facer que ſue
oↄditioni ↄueniũt.vt
xciiij.diſt.legimus.⁊
vij. q. j.ſi quis epᷣs. ⁊
eſt hic ar.ↄtra clericot᷑

gbus diſplicet ↄditio

ſua qui comavolunt
nutrire.extra de vi. ⁊

cerieus.

Qui ↄtradictoꝛ.S
rvij. q. vl.ñ ꝗs ſeruũ.

9 . Quüo. arg. S.ij. d.

nõ põ

vij. no põt.
b OD Icat.ſodomo⸗
rũ.cum reuer⸗

teretur de cede quat
tuoꝛregum.

xxiij.

Cognoſcant pꝛincipes ſeculi deo ſe

debere eẽ reddituros rõnem ꝓpter
eccleſam quã xpo tnẽdam ſuſcipi⸗
nnt Nam ſine angeatur pax ⁊ diſci
plina eccleſie Ber ſideles pꝛincipes
ſine ſoluatur:ille ab eis rõem exigit
aeer borenar ſuã eccleſiam tra

Et regia poteſtas 5 ergotals de
fendat auctoꝛitas: qne ad dininam
ↄſeſſionem pertinent.
Es aũt omnes aliter tute eſſe
nõ pñit niſi que ad dininã con

feſſonemꝰ ꝑtinẽt ⁊ regia ⁊ ſacerdo⸗
talis defendat auctoꝛitas. Mẽ ex

Zi uroi i. .
Sacerdotalis admõitio quos coꝛ/
rigere nõ vʒ:ſecularis potentia coꝛ
rigit.
Nceſtuoſi parricide homici⸗

.de multi apnd nos reperiũtur.
ſʒ aliqui ex illis ſacerdotũ nolũt ad

monitiõibus aurẽ accõmodarevo
lentes in pꝛiſtinis pdurare crimini/
bus:quos opʒ per ſecularis poten/⸗
tie diſciplinà a tam pꝛana conſuetu
dine coerceri:qui ꝑ ſalutifera ſacer⸗
dotum momta noluerunt renerti.
Item hiero.ſuper hieremiam.
MWalos cõpꝛrimere ⁊ bonos ſuble
nare:reaum officium eſt.
Egum officium eſt vꝓpꝛiũ face
re iudiciũ atqʒ iuſticiaʒ:⁊ libe⸗
rare de mann calũniantium vi op⸗/
pꝛeſſos.⁊ peregrinis pupilliſqʒ ⁊ vi
duis qui facilius oppꝛimũtur a po/
tentibus:pꝛebere anxiliũ.⁊ vt curã
eis pꝛeceptoꝝ dei maioꝛẽ inijceret:
intulit.
eripiatis:ſed ne patiamini quidẽ vt
veſtra conniuentia eueniat eos ab
alijs cõtriſtari:⁊ ſanguinẽ innocen.
tem nõ effundatis in loco iſto.ho⸗
micidas enim ſacrilegos ⁊c̃.⁊ poſt
pauca.ſi ĩquit hoc feceritiso reges
iuda:tenebitis pꝛiſtinã poteſtatem.
Ipſis aũt pꝛincipibus⁊ poteſta⸗
tibus fidẽ ⁊ reuerentia ſernari opoꝛ
let:quã qui nõ exbibuerit apud de:
um pꝛemia inuenire nõ poterit.
AUngde idẽ bier

Eterna mercede Dandatnr: qui fi⸗

dem ⁊ reuerentiam poteſtatibꝰ ſer.
nare temnit.
S JYapnd carnales dños in mi⸗
nimis ſideles fuerint: incipiẽt
eis apud deũ p:emia maioꝛa com/
mitti.oꝛnat aũt doctrinam domini
qui ea que ↄditioniſue apta ſunt fa
cit:⁊ e diuerſo cõfundit eam:qui nõ
eſt ſubiectus in oibus.⁊ cui cõditio
ſua diſplicet aui contradictoꝛatqʒ
frandatoꝛ in nullo ſidẽ bonam oſtẽ
dit.qũoꝰ enim põt ſidelis eſſe in ſub
ſtantia dei:qui carnali dño ſideʒ ex
bibere nõ potuit. Item ambꝛoſi
us in lib.j.ð patriarchigs.
Militaris diſciplina regi omnia ſei
nat.
Icat aliquis cum ipſe vicerit
qũo dixit abꝛaam ad regeʒ ſo
domoꝝ:nihil ſumã abs te:cuũ pꝛe⸗

da vtiqʒ in poteſtate victoꝛis ſnerit

olite cõtriſtari vt nõ ſolũw

ccxxiij.

decet militarẽ diſciplinam: vt regi ODia. bec litera videtur

ſeruentur oia.ſane bis qui ſecũ fuiſ

ſent in adiumẽtũ ſoꝛta ſeiaelpar
tem emolumenti tribnendã aſſerit
tanquaʒz mercedem laboꝛis. Jõqʒ
qm̃ ſibi mercedẽ ab hoĩe nõ quen/⸗
nit:a deo accepit:ſicut legimns ſc
Peiq⸗ poſt hec verba factũ eſt ver
um dñi ad abꝛaam in viſu dicens.
noli timere abꝛaã ego ꝓtegam te:⁊
merces tua erit magna valde.
Pꝛeterea ſicut pꝛincipibꝰ⁊ po⸗/
teſtatibus ſidem ⁊ reuerentiã exhi/
bere cogimur:ita ſeculariũ dignita

tum adminiſtratoꝛibns defendẽda

rum eccleſiaꝝ neceſſiias incumbit.
qð ſi facere contempſerit:a cõione

lunt repellenc. Añ io.octanus.

uerinonias eccleſiarum:qui in/
dignitatibus agũt: attentins debẽt
andire.
A Dminiſtratoꝛes plane ſecula
rium dignitatũ qui ad eccleſia
rum tnitionẽ pupilloꝝ ac viduarũ
ꝓtectionem rapaciũqʒ refrenatio:
nez ↄſtituti eẽ pꝛoculdubio debent
quotiens ab epᷣis ⁊ eccleſiaſticis vi
ris cõnenti fuerint:eoꝝ querimoni/
as attentius andiat:⁊ ſᷣm ꝙ neceſſi
tas expetierit abſqʒ negligentia exa
minẽt:⁊ diligẽti ſtudio coꝛrigãt.q;
ſi dei timoꝛẽ pꝛe oculis nõ habẽetes
negligere poſt ſecũdam ⁊ tertiã ad/
monitionẽ innenti fuerint: omni ſe
nouerint cõione vſqʒ ad cõdignam
ſatiſfactionem pꝛinatos Itẽ bie /⸗
1ſ0. uperiobel. r
on ſolum hoinines: ſed 1 ↄtrarie
foꝛtitudines ſunt vitrices ire dei.
On ſolum bhoiĩes miniſtriſunt
2 vlt oꝛes ire dei is qui maluʒ
opantur.vnde nõ ſine cauſa gladiũ
poꝛtant:ſed etiam ↄtrarie foꝛtitudi
nesque appellantur furoꝛ ⁊ ira dei
Idem ſuper iſaiam.
Qi crudelẽs inguniat:non eſt talis
qualis patientibus videtur.

D Oneſt emndelie qui crudeles
iugulat:ſed crndelis ideo vo⸗

catur:quia crudelis pauentibus eẽ

videtur. Nam latro ſuſpenſus pati
bulo crudelem iudicẽ putat. Idẽ
ſuper ezechielem.l. iij.
MWiniſter eſt dei:qui malos percu⸗

tit in eo q; mali ſunt.

ſibi ↄtradicere in eo ꝙ vicit
bic ꝙ regis ſint oĩa:⁊ iã di⸗
xit ꝙ ola ſint victoꝛis.⁊ etiᷣ
in geñ.dixtt. Non accipiam
ex oibus quetua ſunt. Ad
poc dicas ꝙ abꝛaã nõ ſuba⸗⸗
erat iſti regi nec de regno⸗
ſuo erat ⁊ iõ pᷣda erat in ſua
poteſtate. alioqꝗn ſi nõ fuiſis ⸗
ſua nõ potuiſſet inde ðᷣdiſſe
decimas melchiſedech. Sʒ 4 .
ſi ſub aliquo mil itetur pᷣda
tota dñi eſt. ſed ipſe tenetur H
equaliter dinidere ſᷣm ꝑſo⸗
naꝝ qualitates.vt.S. diſt. j.
ius militaf.ſicut decime dã
tur epᷣo vt eas diuidat.xij.qͥʒ
ij.ↄceſſo qdð ergo dicitur ꝙ
de iure gentiũ noſtra fiũt qͥ
capimus in bello. vt.fſ. de
acꝗ.re.do.naturale.S.vlt.2
veꝝ eſt ꝙ capiẽtis eſt: i nõ
tenetur domino dare vt di
nidat ſm merita hoium.io.
K Dminiſtratoꝛes.pᷣua
tos.vẽ ergo ꝙ ipſo in
re ſit excõicatus pꝛinceps ꝗ
non facit iuſticià clerico.
On ſoluz. miniſtri. ſi.
rxv.q.j.nec is.
m . FSoꝛtitudines.i.demo⸗
nes. ⁊ ita eſt bonũ ꝙ demo
nes ſunt vt.j.e.S.vl.ſic bo⸗

num ẽ ꝙ heretici ſunt. vi. j.
3 ꝓrx.q.vl.c.vlt.
On eſt crudelis.
1eon Vi malos. vaſa ĩter
fectionis.i.ptãtem.
pl Miniſter. ⁊ tales q mit
tuntur ad pnniẽduʒ malos
dicuntur abeſſe cã rei pub.
vt. ff. ex quicau.ma.ꝗq mit⸗
tuntur. §. queſituum.
q BDmicidas. boc bẽs
ꝙ homicide ⁊ ſacrile
gi ⁊ veneſici capite puniun⸗
tur. de homicidis patet vt ðᷣ
pe. di.j.ſi quis cum telo. de
ad.l.xoꝛ. de fic.l.iij. de pena
lacrilegoꝝ habes.x vij.q.iiij
per totũ.⁊.ff. ad.i.iul.pecul.

Ai malos pcutit in eo q; mali

ſunt:⁊ habet vaſa interfectio

nis vt occidat peſſimos:mimſterꝰ

eſt dei. Idem ſuper epiſtolaʒ ad
gelat lih i.
on ſcelus adimittit index qui bo
mines vincit.
1 Adex nõ eſt anctoꝛſceleris ho/
mines vincendo. Idem ſu/
febremiam.n
undit: qui he
micidas t ſacrilegos punit. bo⸗
Omicidasſacrilegos ⁊vene

narios punire: non eſt effuſio
ſan inioſeckl

egum miniſterinmm.

Nem cypnanuo.
Mnnclpe populis parcere nõ de

ſenlani onſt imc „„menilon, ſPir" e 1 m nen ſſim mnr he Iöfen

D ii

Cau.

qñ magis illa uimet᷑. vel die
cy tuc põt infligere cuʒ hoc
inuenitur expꝛeſſum er de

que toto oꝛbe diffuditur ſacrilego
ſcim ate ſeꝑatos eſſe ⁊ coꝛꝑi xpᷣi qd
ẽ eccleſia toto oꝛbe diffuſa rebapti/

re:põt iñ aliquãdo occidere ſi
ne peccato.na ⁊ miles hoſtem ⁊ iu
dex vel miniſter eius nocentẽ:⁊ cii

wievele,de cnis. ʒando ⁊ blaſopemando:a quãtum foue innito atqʒ impꝛudẽti telum
4 On putes.eũ non ee poteſtis aduerſarios expugnando manmu fugerit: no mibi vidẽtur pec/
dis. qui alios poſſit ſcâ canonica ſaiptura connincit care: cum boiem occidunt: ſed nec

coꝛriger̃ habes.S.q.iiij.duo
iſtg. 1. S. E. c.j.

vos impij atqʒ ſacrilegi eſtis.illi ãt
qui vos pꝛo tanto ſcelere tꝗ leuiter

etiqͥ homicide iſti appellan ſolent.
Idem in qõnibus leunici.Cum

õ

— — leris in vna ex cinitatii, damnoꝝ admonitionibus vel lo/ rC. Ditinum. ar. eſt C.
G nmra den de 8 R dens tuꝰ dabit cox vabonor vel pecune pꝛina⸗ tie bio baui dicitch n
deutronomiovſq; ad ilum tibi inhitare illic dicentes: eamus ? tione deterrendos coercẽdoſqʒ de canannuner pret R
lorn:cuius bꝛeceptt. .τ°1 ſeruiamus dijs alienis: quos deos cernuntvt cogitantes quareiſta pa ter ſe amdn nrellicing N
A Mecabis. tu acunqz ſis. noõ noniſtt:interſiciẽs necabis om, tiamini ſacrilegiũ veſtrũ cognitum igud o ilis g aliga
ſic qnaqʒ ille qui nõ eſt iu⸗ neg:g ſunt in ciuitate cede gladij: ? fugiatis ⁊ abeterna dãnatione libe babent poteſtat ſup
ger do vunne maleitcosvt incendes ciuitatẽ igni: ert ſine ba remini: olligentiſſimi rectoꝛes ⁊ piſſalios. velintelligiuj
.deh alia be bitaculo ĩieternũ. nõ reediſicabitur ſimi cõſultòꝛes deputãtur. Idez de canonica denüci⸗ i
eE ẽs qui.ſi ergo alig be bitaculo tur. b aroneocaud alidte .
retici funt in vna ciuitateto etiã nũc* vt auertatur deus ab indi ſpper epiſtolam io annis. 2 quã glibe S
tacint öt exuri.? ſi ecæ gnatiõe ire ſue:⁊ dabit miſericoꝛdi ,/ fon amatur ſeruus vel filius cum tenetur vt dixi xrij. V
tn ruitas̈ Rot exur r l ibi miſerebi . ltipli non comipitur. v.hoc videtur. vl dic
cleſia vel ciuitas punſtur ꝓ am tibi ⁊ miſerebitur tui.⁊ multipli u . wi viri St duo ſat A
delicno pſonaxv. v..xxv. q.ij. cabit te.ſi andieris vocẽ dñi dei tui On puteste tũc amare ſernu Pohan. E
ita nos.. C. ve ſa.ſan. ecle. obſeruaueris pᷣcepta eius. cuius tunz: qñ eũ non cedis ant tfüc e en innocs a
iubemus nullã ar. a r2 precepti 2 vigoꝛis memoꝛ matba, amare filium tuũ qñ einõ das diſci/ Bne.. boni vi⸗ R
ead iurianes thias interfecit eũ qui ad ara ſacriſñ̃ plinam: aut tũc amare vicinũ tnuʒ t Memini. ſu rrij, 6
Poeacin Rrar. Fe caturꝰ acceſſerat.Quod ſiañ aduẽ?) qũ eum nõ coꝛrigis.nõ n cpan Vr defonna. N⸗
habes bic ꝙ beretici occiki tum xpi crca deum colendũ ⁊ ido- tasſʒ laugnnr. Kruen- et tznd v* . Erpernwental Vnn
bit, vt. S. e c tiſ qfiaio. la ſpernenda hec pꝛecepta ſeruata emendan luaa 3 E ziſnnot iag ue por. n
4 unci vſen in fnuru. ſunt:quãto magis poſt aduentum boõõi moꝛes delectẽt:ſi aũt mali eme aen Neird⸗ 1
ge ria in. nolite. xpi ſeruãda ſunt qñ ille veniens nõ dentur. Idẽ nl ve iuitgte dei⸗ 6 neqnisder di- fe
¶ Cuius. hec ſunt verbaã trñᷣ verb onog botarns ſre etiã Aneuid G nen nuln noce . . Vncanechh. .
Ebelni. . ctis. Nem aug. a petilianũ. pontiſct pe⸗
ede⸗ Mathathias. vt legttr Tribulaſtonuin WS.eſihffanh 9 On eſt innocẽtie parcendo’n am tali⸗ bes 5 vif len
nbe. ns perficia caſtigarur. nere vt in malũ graunsicice aih: alubdintonuz u
AErivcrde maͤeis. D ſideʒ nullus eſt cogendus* datur. ꝓtinet ergo ad innocẽtis offf f.xxv.. vl c. xſt. Ke
b Integritate igſtcuritate. vt dicitis:ſʒ ꝑ ſeueritatemĩimo cium nõ ſolũ nemini malũ inferre: ʒ. 5Eraaultiai i
epoſtera:, iordinata. ⁊ per miſericoꝛdiã dei tribulationũñ veꝝ etiam cohibere a peccato vel Ara-grri cmim
C Hiñi cura i. niſt delin, flagellis ſolet pꝑfida caſtigari nũĩnd pnnirepeccatuʒ: vt auf ipſe ꝗ pꝛius — das pe⸗ miur
auens primo inſtruatur ald qꝛ moꝛes optimi libertate volunta odio bẽtur comigatur rperunen, namparricidanbes
bonũ.vel niſt coꝛripiens be rig eliguntur: i moꝛes peſſimi non to': ant alijterreantur exemplo. ff. ad.l. põpo. de par⸗
beatpeius eremplũ bonevi ſegig integritate puniũtur: ſed tñ vl Idem ad lotbarium. ſſonntn relpe, re En
Ev vi vor.r i, krir male vinendi diſciplina pꝛepo Wnci miſenicoꝛs qui viciſonutti Erperiuros. as X
more bene fack reputarn; ſtera eſt: niſi cura pcedensbenevi enckenarcrtct.. hic dicitur ; piurus Min
facere. vt ertra de re. iu. qui nendi doctrinã pꝛetendat. ſic igitur Quai vicijs nutriẽdis parcit ⁊ fa puttur pena capitis. ſr
imoꝛe. ? qui cogi que aduerſi leges conſtiituntte net ne cõtriſtet peccantiũ vo/ imelligas de teſte ꝗ nn
ex timoꝛe.⁊ qui cogitur m que aduerius vosleg mmc clneeolm e eſti fnſabin
tare loc non muiat locu; ſj ſunt nõ eis benefacere cogiminiſſ luntatẽ tam nõò eſt miſericoꝛs:qua,z fſert ſalnahtt mmonli iumi
mutatur. vt. vij.q j.mutatiꝭ malefacere ꝓhibemini. Nã benefa qui nõ vult cultrü rapere pnero:ne n aie ei in
ones nec wemi alas obe cere nemo poteſt niſ elegerit:nii audiat ploꝛantẽ ⁊ nõ timet: ne vnl, enim mni⸗ Seſalias unnlr
mus 2ſeaui er bec fact⸗ amauerit qð eſt in lbera volũtate. neratum doleat vel extinctũ. Itẽ enim ſiin ptractibus guen
mug nunt. rrii – cũ aliquid adnerſus vos leges ↄſti ang ſuper epiſtolã ad ſomanos. As plurus eſt notat .
Pirus aarrc berelitate quaz tunnt: admoneri vos credie vt co Eſonmia flagitia: per ſeculi indicel Intamia. C. de tran⸗
3 cifdeicömiſt rogatus? gitetis qnare iſta patiamini.ſi pp in comipiantur· HA-ſi ꝗs ma or allas
reſtieuere nullũ cõſequitur ſticiam reuera illi pſecutoꝛes veſtri . Antqnedaʒ enoꝛmia flag tia ſolũu deabpaltarc L
cõmodũ er tali aditi eſunt.beati aũt vos qui pſecutioneʒz que potius per mũdi indices: (de re.cre. lij. ve
cõmodũ er tali aditione nee ſunt.be⸗ vos qui plecutia Ague po Firnoemer tamſß⸗
põt vti beneſicio legis falti paſſi eſtis ꝑꝑ iuſticiam qꝛ poſſidebi quã per antiſtites ⁊ rectoꝛes eccleſi nbocaſignur .
dlie.f. ad trebel. cogi.S. me⸗ tis regnũ celoꝝ.ſi aũt ꝓpter iniqui,: arũ vindicantur. ſicut eſt cianisin deinkeldrr, tdno..
dannss. atemſciſmatis veſtri illi qdem coꝛ ter ſicit pontiſicẽ/ apoſtolicũ epᷣum Vlt aliä penam bes.
m HNiß elegerit. poteſt.n. pectoꝛes veſtri ſunt. vos anteʒ ſicit pꝛeſ byteꝝ ſine diaconũ:bmõi reos Raez alicig.
ianeenunn ta, e beten dinen o ſceleruͦ rei gpenas kegez pricſhes⸗ — e Ibamagiu
Dien vöt bifacere legibus pendent: ꝓfecto mfelices 0 nõ ſine câ gladiũ poꝛtant:q nam z miles.
meino ſea na net agtet ir Pocahimaro ſeculo eritis. Idẽ. lia ſcelera diiudicant.ſunt enim ma tes caus ponithot.
4 ic dici Iliuria ſacramentomm rpläreg xime oſtituti pꝑꝑ bomicidas rapto- alij duo ſun cu facit
Bobicutn. bus eſt vincicada ”M res vertig illos damnẽt:⁊ alios ſuo defendedo ſe vel alij
n, . Ipꝛopteres. Hicade. „ r. i illo :7 glio 1
0 S vos. diffunditur. 82 pterea perſecutoꝛ nõ fnuit timoꝛe cõpeſcant. Itẽ cypꝛianus mubuen endo. 5.
icet eccleſia ſit vbiq; nabuchodonoſoꝛ rex:qꝛ ſcelꝰ in nono genere abnſionis. n emno fonuit
diffuſa ñ eagem inſoliduz in ſanctum danielẽ cõmiſſum vindi FZurta ⁊ cria aege lunt cobibẽéda. idrnuenennn
v gget ePrgiciogeur cauit iuſtiſſime: qũo vindicandum Er debet ſurta cohibere: adul A tamr. vref de homi.
P apeciee o unt eſt aregibns ꝙ xpᷣ ſacramẽta exut,· Cteria pnnire: ĩpios ð terra per lnoꝛ dum mñ nõpcel
rebus in bonore vel erlio. flantur: ſi pꝛophete mebꝛa qꝛm pe dere: parricidas: z2 piuros nõ ſine- it ulpa. l. di ſepe.
5. q. iij. qn. :.c. nõ inueni ricul ſſa ſunt:ſic vindicari me· re viuere:ſilios ſuos non ſinere im/ e ¶ Impꝛugenti no
vt. S.q.iiij.qñ.⁊.c.nõ inueni riculuʒ miſſa ſunt:ſic vin . denti n
tur. 7. . e.de lyguribus.i fi. nerunt. Idem. pie agere. Item aug. de libero ar vigcerur e impꝛue
⁊. j.q.vij.c.j.ſed cõtra.eclez eiligenti mirectoꝛes ſunt: ꝗ ma bitrio. lib.j. daercutite 1 un⸗
ſia nõ vebet in delictis rei⸗ log vt a malo ſugiant pſequuntur. Mon peccat qui ex officio nocen/ erig ne ac
e ren genſa noͤt ʒJvos ↄtra eccleſiam xpᷣi alta tem Fdee Rhey geeiſe fonri dere,
pe Rn. nia tia en 2 xpiana vnitate icidiũ eſt hoĩe ri li
infligere penà pecuniariam ria erexiſſe a rpiana L 5 denti.iiignoꝛanti.

Kini
un
ſari
hinet
ſern
finie
ſcetn
fti
buörn
in
Uin
ſonie

D
tide
NNnen

fnnect
Gbinn
cis
Nlcſee
ſinenie
filede
yne
s
Mche
ti⸗
Nr
die
Noee.
Eenn

rer eum oceidit.

ſic. xxxiij.q.ij.quos
Deus. 10. .
bBVn vos. vani

loquia. vane

noces populi nõ ſũt
audiende.ex̃ de elec.
oſius. C. de pe. l. de⸗
curionum. .
c¶Ad malum qñqʒ
perſecutio largius ſu
mitur. vt. Z. . q. iiij. ſi
ecclena. .
¶ Erteras.ſic..e.
de lyguribus. ⁊ dixi
Z.e. pꝛincipes.

e ¶ In ſciſmate. ergo

ſciſma eſt non habe⸗
re caput romanã ec⸗
deſiam vt.xxiiij.q.j.ẽ
2.c.hec qm̃ vetus.io.

1C. Secũdo. hic dicit᷑

ꝙ bis debeat admo⸗/
neri excõicandus ma

xime hereticus: alibi

dicitur ꝙ ſemel.vt. j.
ꝓr.cã.q.j.que dom⸗
alibi ꝙ ſepiſime.j.q.
vij.cõuenientibꝰ. q⸗
qʒ diciiur de trina ad
monitione. vt. S.. ad
miniſtratoꝛes.j.ꝓxrxi.
cã.q.iij.de excõicati⸗
onis.ꝗd iuris ſit dixi
luper illo.c. qᷓ domꝰ.
g ¶ Orationẽ.i. ſup⸗

plicationẽ qꝛ ſine ſpe

venie deponit᷑ vt ſta
tim ſubiungit. xxi.d.

in tantũ. vel iõ dicit:

qꝛſciſmatico ſine itru
ſo nulla datur audi?

tia.vt. xxiij.di.ĩ noie.
hb· ¶ Recipere.xi.q.iij.
ſi quis eps in ↄcilio.

xxiij:
homo iuſte occiditur:lex eũ occidit Elysuribus at veneticis bi

nontu. Iem pelag. papa.
Non ui boenfegene⸗ ad ma
lum cogit perſeanitur.
n vos hoĩum vanilogꝗaꝰ re
LEtardent dicentiũ:qꝛ perſecuti/
onem eccleſia faciat:dũ vel ea que
cõmittuntur repꝛimit:vel aĩaꝝ ſalu
tem requirit.errant hmõi rumoꝛis
ſabulatoꝛes nõ perſequitur miſi qui
ad malum cogit.qut vero malum
vel factuʒ iam pumi vel ꝓhibet ne
ſiat:nõ ꝑſequitur iſte ſed diligit. Nã
ſi vt illi putant:nemo nec repꝛeben
dẽdus eſt a malo nec retrahendus
a malo ad bonũ eſt:hbumanas⁊ di⸗
uinas leges neceſſe ẽ euacuare.que
2 malis penã ⁊ bonis pꝛemia iuſti/

cia ſuadente ↄſtituunt.malum aũt

ſciſma eẽ ⁊ per exteras etiã ptãtes
hmõi oppuimi debere boies cano⸗
nice ſcripture auctoꝛitas ⁊ paterna
rũ regulaꝝ nos veritas docet.quii
quis ergo ab apoſtolicis diuiſus ẽ
ſedibus:in ſciſmate eum eẽ nõ du/⸗
bium ẽ:⁊ ↄtra vniuerſalem eccleſi⸗
am altare conatur erigere.ſʒ qd de
talibꝰ inſertus in chalcedonenſi ſy/
nodo canon ↄſtituat gloꝛia veſtra

cõſideret:vbi poſt alia ſic dicit:ꝗq a

cõione ſeipſum ſuſpendit ⁊ collectã
facit ⁊ altare ↄſtituit:⁊ nolueritvo/
canti epᷣo conſentire ⁊ noluerit eidẽ
acgeſcere neqʒ obedire ⁊ pꝛius ⁊ ſe
cundo vocanti:hunc oĩno dãnari
nec vnquã vel oꝛoõneʒ mereri:nec
recipereꝰ eũ poſſe honoꝛem.ſi eniʒ
ꝑmanſerit turbas faciens ⁊ ſeditio/
nes eccleſie per exterã poteſtatem

tanquã ſeditioſum cõpꝛimi.Et bea
tus aug.de talibus dicit.multa etiã
cũ inuitis benigna quadã aſpitate
plectendis agenda ſunt:quoꝝ poti

ns vtilitati ↄſulendũ eſt quà volun

tati. Mã in coꝛripiẽdo ſiliũ qnãuis

aſpe:nunquã paternns amoꝛ amit/
titur.ſit tñ quod nollet vtdoleat:ꝗ
etiam innitus videtur doloꝛe ſana:
dus.Ecce videtisquẽadmodũ tan
ti teſtimonio patris nõ ꝑſeqnaturꝰ
coercendo talia:ſed diligat emẽdã

dotales ſemꝑ eccleſia.ſacite ergo

ẽt vos:quod ſciẽtes intentionẽ xpᷣi⸗
anitatis veſtre frequnẽter hoꝛtamur
date opam vt talia fieri vltra nõ
liceat:ſed ẽt quod vobis facillimuʒ
eẽ non dubito.hi qni talia pꝛeſum/
pſerunt:ad pijſſimũ pꝛincipem ſub

digna cnuſtodia dirigãtur. recolere

n.dʒ celſitudo veſtra ꝗd per vos ð
ns fecerit tꝑe illo quo hiſtriã ⁊ vene
tias tyrãno totila poſſidẽte:francis

etiã cuncta vaſtantibus:nõ ante tñ

mediolanenſem epum ſfieri ꝑmiſiʒ
ſtis:niſi adclemẽtiſſimũ pꝛincipeʒ·
exinde retuliſſetis:⁊ ꝗd fieri debnii⸗
ſet · eiꝰ iteꝝ ſcriptis recognoniſſetis:
⁊ intra vbiqʒ feruentes hoſtes:ranẽ
nam tñ ⁊ is qui oꝛdinabaturꝰ:⁊ is ꝗ
oꝛdinandꝰerat ꝓnidemtia culminis
vri ðducti ſunt. Idẽ narſe patricio
Seiſmaticos ⁊ hereticos lecuii po.
teſtates coerceant.

ſtrijs epᷣis ꝗd dicaʒ:quosido/
nea eſt excellentia veſtra ⁊ rõe ⁊ po
teſtate repꝛimere:⁊ dimittitis eosi
ↄtemptuʒ apoſtolicaꝝ ſediũ de ſua

ruſticitate gloꝛiari:cũ ſi quid eosꝰ
indicio vniuerſalis ſynodi: qð ↄſtãõ

tinopoli per pꝛima nuper elapſam
indictionẽ actu eſt foꝛte monebat
ad ſedem apoſtolicaʒ qũo ſemper
factũ eſt electisP aligbus de ſuis:qui
dare ⁊ accipe rõnem poſſent dirige
re debuerũi:⁊ nõ clauſis oculis coꝛ

pus xpᷣi dei noſtri hoc ẽ ſcãm eccle/

ſiam lacerare. Nolite ergo dubita

re huiuſcemodi hoies pꝛicipali vel

iudiciali auctoꝛitate cõpꝛimere qꝛ
regule patrũ hoc ſpecialiter conſti/
tuerunt:vt ſiqua eccleſiaſtici officij
perſona cuiſubiectus ẽ reſtieritvel
ſeoꝛſum collegerit aut alind altare
erexerit ſeu ſcima fecerit iſte excõi⸗
cetur atqʒ dãnetur. Qnod ſi foꝛte ⁊
hoc ↄtempſerit:a ꝑmanſerit diuiſio
nes ⁊ ſciſma faciendo:ꝑ poteſtates
publicas oppꝛimatur. Ecce ð quo
animus videtur foꝛte timidus ẽ ne
pſequi videaris de patrũ vobis an
ctoꝛitate hec bꝛeniter dirigenda cu
raui cũ mille alia exẽpla ⁊ ↄſtitutio
nes ſint:qbus enidenter agnoſcitur
vt ſacientes ſciſſuras in ſcà eccleſia
non ſolũ exilijs ſed etiq̊ ꝓſcriptione
e cuſtodia ꝑ publicas po/
teſtates debeant coerceri. Ideʒ.
Ab eccleſie vnitate dimiũ ſecnlani⸗
bus poteſtatibna coerceantur.

Aali nos de gloꝛie veſtre ſtn /

dijs iudicio guatulemur: non
ſolũ veſtram:ſed multoꝝ ac pene
oĩum credimus bẽre noticiam.ic
virco nüc de his qne vobis pñtibus
ibi ſieri ſtupemus ſiducialiter apud
loꝛiam veſtra duximus cõqueren
uʒ.thꝛacius ſiquidẽ atqʒ maximi/
lianus noia tantũ epoꝝ babentes
⁊eccileſiaſticam ibi vnitatẽ pertur/
bare dñr:⁊ oẽs eccleſiaſticas res ſu
is vſibus applicare:in tm̃ vt cõtra
vnũ eoꝝ.i.maximilianum vſqʒ ad
nos per iã longũ iter neceſſitate cõ
pellente qdam infatigabiliter veni
entes pꝛeces offerrẽt:ob quam can
ſam petrũ pꝛeſbyteꝝ ſedis noſtre ſ 5
7, biectum notariũ ad eadem loca
duximus deſtinados:vt ea q̃ͥ cano
nicis ſtatutis a pdictis pſeudo epᷣis
cõꝑerint cõmiſſa vel digna debeãt
ibi vltione cõpeſcere:vel eoſdẽ ad
nos vſqʒ perducere.⁊ iõ ſalutantes
paterno affectu gloꝛiam veſtrã pe:
timus:vt pꝛefatis ꝗ a noſtra ſede di
recti ſunt:in oibus pꝛebeatis anxili⸗
um:nec putetis alicuiꝰ eẽ pctii ſi hu
iuſmodi hoĩes cõpꝛimuntur:hoc.n
7 diuine 7 hbumane leges ſtatuerunt
vt ab eccleſie vnitare diuiſi ⁊ eiꝰ pa
cem iniquiſſime ꝑturbantes:a ſecu
laribus et poteſtatibns cõpꝛimant᷑

nec quicquã maius eſt vñ deoſacri.
ficiũ poſſitis offerre quaʒ ſi id oꝛdi⸗ 8
netis vt hi qui in ſuꝗ ⁊ alioꝝ pꝑnicie,z

debacchantur cõpetenti debeãt vi⸗

ccxxiiij.
¶Innitis. 5 plv. dl. 2 qui

Menckat,
K ιMö perſequatur. ecckis.
nec ẽt vos per ↄſequẽs qui
auctoꝛitate eccleſie eos coer
etis.
IVPꝛincipem.ergo eccle⸗
ſiaſtica pſona licite põt pete
revt mali detineantur ⁊ du
cantur ad iudicium.vt.S.e.
vnũ ſolũ.⁊.j.e.relegentes.
m &Oꝛdinabatur.j. xxiiij.
j. pudenda

enda.
R E lyguribus.ruſtis
citate.i.ſupbia. alibi
ponitur pꝛo ſimplicitate.vt
ij.q.vij.ſancta ⁊ ſic eſt ar.;
qñqʒ non ſit parcendum ru

ti.
o ¶Electis. ſed qualiter po
tuit hec cã per ꝓcuratoꝛem
agi:ciũ iſti de crle cõueniren
tur.ſed dit ꝙ licet fuerit de
crie adum non tñ crialiter.
vnde potuit ꝓcuratoꝛ inter
uenire.⁊ extra de accu.veni
ne r une his.⁊.iij.q.vj.
p a poteſtates. S. e. c.
pꝛi Apes. .
NDali nos. pene.nõ
ꝙ dicit pene:tamen
longe plures erant qui ne
ſcirent qui ſi ſcirent. dumtñ
ad modicam quãtitatem de
beret referri vt.iij.q.vij.qui

Aſnue. ff. de verb.ig. bec ad⸗

iectio.
r ÆMomina. ſic xv. q. vlt.
quis pꝛel byier.io.

„

8◻½ Elegentes. bona nõ
ꝙ ex malo pꝛonenit
bonum.vt.xiij.di. nerui. in
fi.ſicut de facto iudeoꝝ qui

cruciſirerunt deũ.item ẽ hic

ar. ꝙ maluʒ punitur uis
exinde ꝓuenerit bonum.vt
ſi quis puerũ caſtrauerit:lʒ
eum melioꝛẽ fecerit tñ puni
tur.ff.ad.l.acqui.ſi ſeruꝰ ſer
uum. §. ? ſi puex. fimiliter
licet gs rem fecerit ꝓhibitã
licet bñ fecerit tñ punitur.ſt
de re mili. l. ij. . in bello. ar.
ↄtra. ff. ad.l.acq. ſi ſeruꝰ ſer
uum. S. ſi olinam.
b. ¶ Abſtulit. boc iõ dicit qꝛ

pena moꝛtis punitur ſine p

vno ſiue pꝛo altero. al auteʒ
idem delictũ põt varijs pe⸗
nis puniri.vt.x vj.q.iiij.attẽ
dendũ ⁊.xvii.q.j.ſtatuimus

bic ↄſueuit diſtingui cũ ggs

accuſatur de diuerſis crimi

nibus aut illa cria deſcẽdũt
erx eodèẽ facto. aut ex viuerſ.
bec diſtinctio nõ. C. de ac⸗
cu.qui de crie.ſi aũt diuer⸗
ſis actionibus velit ꝗs age·
re diſtinguitur.aut ille acti⸗
ones ſunt àbe penales aut
am be rei ꝑſecutoꝛie.autvna
penalis ⁊ altera rei ꝑſecuto
ria.vi no.ff.nau.cau.ſta.liij.
c ¶ Si adulteriũ.hoc v ꝙ;
pᷣm canones ⁊ adulteriuʒ 2
inceſtus moꝛte pũiatur. vm
l.hodie adulteriũ nõ puni⸗
tur moꝛie. vt. C. de adulte.
auẽ.ſed hodie.iio.
Mnium.certamine
0 ſ.e.q.viij. omnium.
e Xcoͤicatox.intentio⸗
Se vel
ſm intentionẽ imponentis
penã.vt.xx vij.q.vij.ipa.
BDiſciplina. nota ad cau⸗
telam ⁊ ex abundanti aliqd
fieri ne diſciplina matris ec
clene deſeratur.vt.l.di.pꝛeſ
byteros.⁊.xxxiiij.q.ij.in le⸗
ctum.⁊.xv.q.j.ſi quis inſa⸗
niens.que enim dubitatõis
ca ex abũdanti apponũtur
ius cõe non ledunt.vt.fl.de
reg.iu.que dubitationis.⁊
l.nõ ſolet. Item ẽ hic ar. ꝙ ĩ
dubijs in deterioꝛem partẽ
interpꝛetamur ↄtraregulaʒ
ulã extra de reg.iu.eſtote.

Ean.

goꝛe cõpeſci. Itẽ pelagius papa:
JIniqniias pꝛaunoꝛuʒ:quãuis boms
pꝛoſicigt:iamen ꝓumẽda eſt.
2Elegentes litteras excellentie
B veſtre de iniuria quidẽ quam

bis iniquoꝝ hoiumpᷣſumptio ingeſ

ſit:valde doluimus.Sʒ qꝛſcimus
occulto dei iudicio aiam veſtraʒ:⁊
ſiper alioꝝiniquitatẽ ⁊ ſuperbiaʒ a
cõtaminatione ſciſmatis cuſtoditã
egimus oipotenii deo gratias:ꝗ ẽt
de malis hoium actibus bõöa opa/
ri ↄſueuit.nec eni ſine illiuns ꝓuiden
tia factũ eſſe credendũ eſt:vt inſen⸗
ſati ⁊ ꝑuerſiſſimi hoĩes vſqʒ ad hoc
ꝓſilirent:vi ſuam diniſionẽ catho/⸗
licam eſſe credẽtes eccleſiam:a ſua
vos pollutione ꝓbiberent:ſic.n.ꝑ
miſericoꝛdiã dei etiam neſcientibꝰ
ilus hoc factũ ẽ:vt a ſciſmaticoꝝ cõ
munione ernti catholice quaʒ dili⸗
gitis ſeruari vos cõtigiſſet eccleſie.

quãuis igitur veſtra per illoꝝ ſcelꝰ

facta ſit vtilitas:nolite tũ impunitã
ꝛeſumptionẽ iniquoꝝ hoium craſ
ari ꝓmittere.ſi enm hoc qð in ve⸗
ſtram gloꝛiã pꝛeſumpſerũt:nõ fue⸗
rit vindicta cõpꝛeſſum: ꝙ in oibus
minoꝛibus nõ valeant puniri:ãbigi
vitra nõ debet.exercete igitur in ta
libus debitã auctoꝛitatem: ⁊ ne eis
amplius talia cõmittendi ſpes creſ⸗
cat:veſtris coertionibusrepꝛiman
tur.ad hoc ſiquidẽ dei nutu etiã cõ/
tra vos talia pᷣſumpſerunt vt talia
vobis coꝛrigẽtibus ab eodẽ ſcelere
alios poſſetis deo ꝓpiciante muni⸗
re.quales aũt ſunt qui eccleſiam fu⸗
giũt:euſraſijvos ſcelera que aplius
occulta deus eẽ noluit enidenter in

foꝛmant qni in homicidio ꝗdẽ nec
hoiĩs neceiſitudinẽ nec fratris chari
tatem nec ſacerdotij reuerentiã co⸗-
gitanit.inceſtuoſo aũt adulterio ẽt

ipſi vindicte abſtuli modum:qꝛ ſi

adulteriũ punias:non remanet in

am miuriã vobis inferri moliti ſunt
2 quantũ ad ꝓuidentiã dei ipolln/

tos vos eccleſie dei ſeruanerũt.au/

ferte tales ab iſta/ ꝓuincia. vtimini
oblata vobis a deo oppꝛimẽdi per
ſidos occaſiõe.qð tũc plenius fieri
poterit:ſi auctoꝛes ſceleꝝ ad clemẽ
tiſſimum puncipẽ dirigantur:a ma
xime eccleſie aquilegenſis inuaſoꝛ:

qui ⁊ in ciſmate maledictꝰ nec bo⸗
noꝛem epᷣ poterit retiner̃ nec meri/
tuů. Item nicolaus exercitui fran

coꝛum.

In certamine quod otra infideles

geritur:quiſquis moꝛitur:celeſte re
gnum mexętur.

charitatem: qm̃ quiigs: qð nõ
optantes dicimus:in hoc belli cer⸗

niũ veſtrũ noſſe volnmus

gna illi celeſtia mimme negabũtur

tamineſideliter moꝛtuus muerit:re

7

Irem vꝛbanus lecudus gotifre⸗
dolucano epiſcopo. J

d vindicetur inceſtus.ñ inceſtuo
o ingeras pena:innltũ crimẽ adul.
terij remanebit.Ecce de quo colle-
gio ſunt qui quãtũ ad ſuperbiam ſu

Nonlſunit bofnicide qui aduerſus
excõmunicatos ʒelo matris eccle/
ſie armantur.
S Xcoicatoꝝ interfectoꝛibꝰ pꝛo
utin oꝛdine eccleſie romãae di
diciſtis pᷣm intentionẽ:moduʒ con
grue ſatiffactionis iniunge.nõ enim
eos homicidas arbitramur quos
aduerſus excõicatos zelo catholi⸗
ce matris eccleſie ardẽtes aliquos
eoꝝ trucidaſſe otigerit.ne tñ einidẽ
eccleſie matris diſciplinadeſeratur
eo tenoꝛe:ſᷣm quẽ diximus pniam
eis indicito cõgruenteʒ:qua diuine
ſimplicitatis oculos aduerſus ſe cõ
placare valeant:ſi ſoꝛte quid dupli/
citatis pꝛo humana fragilitate i eo
dem flagitio incurrerint. Itẽ an⸗

guſtinus ad boniſacium.

Pax eccleſie meſticiam cõſolatur
perditomuom. .
6 is.n.veſtrũ velit aliquè ini
micoꝝ ſuoꝝ nõ ſolum perire:
veꝝ etiã aliquid perdere.ſed ſi do.
mus dauid aliter nõ meruerit bẽre
pacem:niſi abſalon ſilius eins ĩ bel
lo qð gerebat otra patrẽ:muiſſet ex/
tinctus:quãuis magna cura mãda
nerit ſuis vt eũ quantum poſſentvi
uum ſalnũqʒ ſernarent.⁊ eẽt cui pe
nitẽti paternus affectusignoſceret:
quid ei reſtiterit niñ perditũ flere:⁊
ſui regni pace acquiſita ſuam meſti
cam ↄſolari. Si ergo viri ſancti ?

publice poteſtates bella gerentes

nõ fuerũt tranſgreſſoꝛes illins man
dati:nõ occides quãuis quoſqʒ fla
gitioſos:digna moꝛte perimerent:

ſi miles ſue poteſtati obediens nõẽ
reus homicidij ſi eius imꝑpio quem

libet flagitioſuʒ interfecerit:ſ homi
cidas ⁊ venenarios punire nõ ẽ efu
ſio ſangninis ſʒ legũ miniſterinm:ſi

pax eccleſie meſticiaʒ ↄſolatur per
ditoꝝ:ſi illi qui ʒelo catholice mr̃is

accenſi excõicatos interſiciunt:ho/

micide nõ indicant᷑:pʒ ꝙ malos nõ

ſolũ flagellari ſed etiam interſicilʒ.

Sed queriur ſi otingat aliquos

malos puniri ab his qui nõ habent

legitimã poteſtatem:an ſint rei effn

ſi ſangumis hi perquos puniuntur.
De bis ira enbiraͤbro.
iaſabtamo⸗ peccata per

popnulos iuſſu di nino excitatos.

ur peccata p dei ver

.
Pbummecuus leuiteſterpꝛes 2
lem executoꝛ eſt: remitiũtur ꝑ ofn

cium ſacerdotis ſacrũqʒ miniſteriũ

punimutur quoqʒ peccata per hoies
ſieut per iudices:q poteſtate ad tipᷣs
vtuntar.puniũtur peccata eti per
popnulos ſicut legimꝰ qꝛ ſepe ab ali
enigenis dei iuſſu excitatis ꝑꝑ diuie
maieſtatis offenſam ſubacius po
pulus iundeoꝝ. Hinc notandũẽ
ꝙ aliqñ punit deus pctã per neſciẽ
tes:aliqñn per ſcientes.ꝑ neſcientes
peta punit ſicut per ſenacherib ⁊ ꝑ

nabuchbodonoſor regem ⁊ ꝑ anti

ochũ ⁊ per pꝛincipes romanoꝝ: ⁊
ber nõnullos reges gentilii popu⸗
um iſ aeliticũ delinquentem aliqũ

g CBuplicitanil ideſt

monalis peccati.
Flagitio.i. ꝙ ali⸗
as eſſet flagitium.

Dis enimve⸗
—0 ſtruz ex hoc c.

dicit quidã ꝙ ꝗ ꝑcu
tit dericũ rchiglan
nõ incidit in canoneʒ

7 &no eſt pꝛiuädus

aliquis ingreſſu eccle
ſie per eũ qui eſt er ec
cleſiam qð nõ admit

to.⁊ loquitur hic ð la

li excõicato qui peni
tus incoꝛrigibilis eſt

xi. .cj. pe timus.
K Emittuntur.
pciã per ver⸗

bũ i. per oꝛõnẽ vel p
pꝛedicationẽ eccleſie.

per pꝛedicationẽ euũ
gelij.ſic. xv. q. necis

7.S.e.non ſoljů.

1 Inc notandui

eſt. pſenache⸗
rib.regem aſſyrioxꝗ
maximã ptem fillioꝝ
iſraelis captiuauit.ꝗ
cñ veniſſet ad obſidẽ

dum hieruſalem ab
agelo exterminatoe
nocte eſt fugatus.oc⸗

ciſis ab eodem agelo
clxxx viij.milibus de
exercitu ſuo.

m Eitpernabucbo

donoſoꝛ ꝗ cepit hieru
ſalem ⁊ tribũ iudaʒ ꝛ
tribũ beniamin in ba
biloniam captiuitalẽ
duxit. 4
n Et per pꝛicipes.

l.veſpaſtanum ⁊ titũ

qui.xlij.ãno poſt paſ
ſionem dñi heruſalẽ
deſtruxerunt.

=

— = g
eer e

—2=
=

=ẽ
—
=

ala
onlbuen
lſo
arnihte
gegihen
ie
innik
negimu

1
4

nunt
ihopt
Dih
gun

.

Mnfin

E Aſur. ſenache/⸗ afflixit:aliqũ captiuanit: vnde ipſe
b ms niſt tpalem.

arg. lufficit aliquẽ

bvonuʒʒ facere ad hoc

vrremunerãadus ſit
? ſi ilud mala intenti
one faciat.nã ⁊ ꝗ pꝛe⸗
dandi aio gerit nego
cia alicuius hʒ actõez
negocioꝝ geſtoꝝ. vt
ff. de neg. ge. ſi pupil
li.. H ⁊ ſiquis nego⸗
cia. Itẽ eſt hic ar. g
ignoꝛans adimpleuit
volũtatem alicuiꝰ di⸗
citur obtẽperaſſe ſue
voluntati. ar. ↄtra.ff.
ð ↄdi.⁊ de.l.ij.vbi dẽ.
non.n. videtur obtẽ⸗
peraſſe qui fatali cau
obtemperat.ſed illud
obtinet cũ ↄditio ap⸗
ponitur que eſt in po
teſtate alicuius.ſecus
ſi non eſt in ptãte vt
ibi dicitur. Iẽ eſt hie
ar. ꝙ er eodẽ facto cõ
ſequitur ꝗs pꝛemiũ⁊
penam. vt.xxij.q.ij.ſᷣ
quelibet.

ſs ait per ꝓphetaʒx: virga furoꝛis

mei aſſur:ipſe aũt non cognonuit.aſ

ſax ſurꝰ erat virga furoꝛis dñi:qꝛ ꝑ eum

innumeras gętes diuina iuſticia fla
gellare diſpoſuit. ipſe vero non co/
gnouit:qꝛ in ſuperbiã elatus victo/
riam quã aſſecutus fuerat nõ diui/
ne potentie ſed ſuis viribus attribu
it.vnde ↄtra eius ſuperbiã dñs loꝗ
tur dicẽs:nũquid gloꝛiabitur ſerra
ↄtra eũ quiſecat in ea:aut nunquid

Raxexaltabitur ſecuris otra eum quice

dit in ea:quibꝰ ſimilitudinibꝰ ſatis
perſpicue oñditur:q ſicut ſerra ⁊ ſe
curis nec ſecare: nec cedere ligna
poſſunt:niſi ab alio regantur: ac iõ
otra regentẽ ſe ſuꝑbire non dñt.ſic
illi per quos deꝰ punit: abſqʒ nutu
dinine diſpoſitõis nihil agere valẽt
ac iõ ↄtra regenteʒ ſe ſuꝑbire eis nõ
licet.iales in eo ꝙ puniut:deo ſerui
re dñr in eo aũt ꝙ ignoꝛãtes ſe eſſe
miniſtros ire dei ipia vanitate ſuꝑ:
biunt:mercedem ſue ſᷣnitutis a deo
nõ niſi tꝑalem inneniũt.penã vero
ſue ſuꝑbie nõ effugiũt.vnde cũ do⸗/
minus diceret ad ꝓphetam de na.
buchodonoſoꝝꝗd dabo ei ꝓ labo/
re quo vᷣniuit mihi apud tyrũ:ſtatiʒ
ſubiunxit.da oc eſt datam ſibi ꝓ/
nuncigkgrl ⁊ ethyopiam. Cum
aũt in coꝛde ſuo ſuꝑpbiens poſtea di

Jemefs ceretnöne bec eſt babilon quã ego

jmad H

F 1=

13

Fy.

ↄdidi in roboꝛe regni mei.⁊c.ſtatiʒ
immutanit deus ronabilẽ mentem
eius ⁊ idnit eũ ferina beſtialitate vt
ab hoibus fugiens cũ beſtijs vine/
ret.per atiochũꝰquoqʒ cũ idolatri
am iudaice plebis dñs pũiret:⁊ pa ⸗
cem quã ex lege dei abiecta ⁊ ex ſa⸗

cris nationũ aſſumptis querebãt:il

lis in pꝑerniciẽ verteret:qꝛ dei diſpo
ſitionẽ ignoꝛans ſue facultati dena/
ſtationẽ illins plebis attribiit:ĩpꝛe
catur in eũ ꝓpheta dicẽs.Effunde
iram tuã in gẽtes que te nõ nonerũt

⁊ in regna que nõ innocauerunt no

men tuum neſoꝛte dicãt in gentibꝰ
vbiẽ deus eoꝝ.ſimiliter cũ perro⸗/

manos peccaiũ moꝛtis xpᷣi deꝰ pu./

nire decreuiſſet:vrbis excidiuʒ ⁊ in
daice plebis miſerã captiuitatẽ ſuis
viribus aſcribere ceperũt vñ cõtra
cos ꝓpheta impꝛecat᷑ dicens:Cena
manus tnas in ſupbias eoꝛuʒ qui te

oderũt:⁊ qui multa maligna opati
monumẽłta ſue victoꝛie poſuerũt i

medio atrio tuo. Per ſcientes pec
cata puniũtur:ſicut deꝰ ꝑ filios iſra
el voluit peccata punire amoꝛreo⸗
rũ ⁊ chananeoꝝ ⁊ aliaꝝ gentiũ:qua
rũ terra iſraelitis poſſidenda dedit.
quibusẽt pꝛecepit vt nemini eoꝛnʒ
parcerẽt ſed oẽs moꝛi traderẽt.ꝗd
Pꝓpter pctã eoꝝ illis ↄtigiſſet ex ver
bis dñi apparet:qui cum diceret ad
abꝛaam:ſemini tuo dabo terrã hãc
