cus ſi afferat pꝛecem vicioſam nec
bonuʒ habeat charitatis affectum
quo poſſit illa ſuperari imperitia:⁊
ideo ſimilis eſt ei:quicunqʒ in ipſa
catholica eccleſia inuidus immũ⸗
dus vel malinolus eſt quales ar

guit bic cypnanus:afferat etiaʒ v

Reri ſolet aliquam pꝛeceʒ in qua lo
quat᷑ còtra regulã: ſidei.multiqp/⸗
pe irrnũt i pꝛeces non ſolum ab im
peritis loquacibus:ſed etiam ab he
reticis compoſitas ⁊ per ignoꝛatie
ſimplicitatẽ non ea valẽtes diſcer·
nere vtuntur eis:arbitrates ꝙ bo⸗
ne ſunt:nec tamen in eis qð perner/
ſnʒ eſt enacnat illa que recta ibi ſũt
ſed ab eis potius enacuatur. Nẽ
augu.ad neophitos. .
Quid ſigniſicent myſteria: que in
fonte baptiſmatis celebꝛantur.

DEünaenziecunca nfä

catione de his tatũ locuti ſu⸗
mus que vobis pꝛiuſquã ad fonteʒ
ſanctum veniretis iuxta catholice
eccleſie inſtituta tradimus.⁊quid
ſigniſicaret vnctio que diuerſis coꝛ
poꝛis noſtri adhibita partibus diʒ

ſcripture obleruaͤdsẽ oꝛdo.ff de ſo. nec.n. ↄtrariũ tñ d̃ ar. C. de ſen. et

lterio.l.ꝓlatã.dico.n.oꝛdinẽ verboꝛũ eẽ de ſoꝛma.ſi aũt moꝛa lterponat᷑
naturalis ⁊ cõpendioſa.vt de reſpirãdo vel tuſſiẽdo vel excreâdo non
obeſt alia ↄtra. C. de teſti.cũ antiquitas.⁊ de tpe hoc ⁊ de actu qni iter⸗
ponitur. diſtingue per.lff.de duobus reis conſti. duos reos.S.vlti.

ſo fonte celebꝛata ſunt.emiſſa enim
certiſſima cautione*:; vos abre/

penul.⁊ꝛ ð ver.ob.cò⸗
, iinnꝰ. na modicũ in⸗
nerſum intellectum deſignat:pꝛont teruallũ nõ ipedit.qð
dominus donare dignaius eſt:iny tamẽ magis ltelleau
terpꝛetati ſumus: cum oſtenderi / locutide ꝛc. f ſo.
mus vos per oleum ſanctiſicatio/ rat e boe attẽdas
nis ad anditum plene fidei pꝛepa⸗ me vonee uchul⸗
ratos ad bonum chiiſti odoꝛem ſomndͤpanis demuz
vocatos ⁊ ex ſoto coꝛde ad abꝛe- poſi aliquãtulũ ſpa⸗
nunciandum diabolo eſſe commo ti ſonnã vini. nuqd
nitos.nunc vero de interioꝛnibus iã traſubſtatiat᷑ ibi pa⸗
myſterijs locuturi ſumus:que in ip nis vel vinuʒ.Rñde.

vt pᷣmiſitamen qũo

nõ ꝓcederet pᷣm eos

nunciare omnibus pompis diabo mi dan er euas
li omnibus operibus eius ⁊ omni ar t Reral .

foꝛnicationi diabolice ſpopõdiſtis
deſcendiſtis in fontem ſacrum fon

ſtolis mandauit dicens Euũtes do⸗

m Kima cautio

1 10 ne. hic ergo i⸗
tem redemptionis: ſontem ſanctifſi tercedit ſtipulanio. et
catum virtute dei celeſti. Item in obbligant pueri ex p⸗
hoc ergo fonte antequaʒ vos toto miſſione patrũ. lʒ nõ
coꝛpoꝛe tingeremus:interrogani- intelligat. qð ſpale ẽ
mus:credis in denuz patrem omni/ in baptiſmo illd autẽ
potentem: reſpondiſtis cr edo. run· eſtlocs Kinuletiee.
ſus interrogauimus: credis 2i Je, c obſernae ſiceinl
ſum chꝛiſtum filinz eius: qui nains Duer factus adultus
ne reſpondiſtie ſingulis:credo. ZSiẽ gantur .licet nil itelli
interroganimus:credis ⁊ in ſpiritũ gant.C. de fal.mo.l.
ſanctum:reſpondiſtis ſimiliter cre?ꝰ Limo ſi bene iſpcxe⸗
do. NHoc aũt facium inxta domini rimus potius libera/
ni noſtri Jein chuſti ſalnatoꝛis im .———
Itẽ ex eo dicit cer⸗

liſſima. eſt argu. &ꝙ

cete omnes gẽtes baptizantes eos -m ſimpler cautõ idonea

in nomine patris filij ⁊ ſpũs ſãcti.
Item ꝙ autem interrogauimus:
credis in ſanctam eccleſiam:remii⸗

ſionem peccatoꝛum carnis reſurre

ctionem:non eo modo iterrogaui/⸗
mus:vt quomodo in deum credii
tur ſic in eccleſiam ſanctam catho/⸗

licam. pꝛopterea ſancta ⁊ catholica

eſt:quia recte credit in deum.nõ er
go oiximus vt in eccleſiam quaſi
in deum crederetis ſed itellige nos
dicere ⁊ dixiſſe vt ĩ eccleſia ſacta ca
tholica conuerſantes in deum cre/
deretis:crederetis etiaʒ reſurrectio
nem carnis que futura eſt. Item
iſidoꝛus de officijs.li: ij.
Alioꝛum ſide ⁊ pꝛoſeſſione paruuli

en

cautio dicitur. tamẽ

lex dicit. ꝙ cum dicit
idonea cautio intelli
gendum eſi pignus
vel ſide iuſſoꝛ vt.ff.de
ſideicõ. liber.l. iiij.S.
adijci.

n Ergo vocabulü
pofitũ põt acci

pi ꝓpꝛie ⁊ impꝛopꝛie
ar. di. xx viij. Pplbyteꝝ.

0° Quaſt i deum.

redere deo. credas
que deum. plus cre⸗
do valere. fi credas ĩ
eum i ꝙ ei ve euz.

p Alruuli. logꝗ
arer⸗ pñt lo
q,ui.vñi aug.epiſto⸗

ba anunli lfa ad renatu epmn. ſe⸗
ruuli alio pꝛofitente bapti: prtẽnis etatis pueri vlł
ʒzantur:qmia adbuc loqui vel mentiri? verũ vicere
credere neſciunt: ſicut etiam egri confiteri 2 ne garliaz
mutiꝰa ſurdi quoꝛũ vice alins pꝛO/ ppñ̃t. Et iõ cſj baptiz
fiitetur: vt pꝛo eis reipondeant donz turid gnbolg 144
baptizantur. Itẽ ex concilio car edtone rndedͤt.
thaginenſi.iiij. Bel credͤere ar. .
Alioꝛmm teſtimonio egrotates ſũt c babet puer ſidem.
bapnzandi. ſed neſcit ea vii.extta
e.maioꝛes.ver.a ple/
riſqʒ.

7.l.l.? oium ſanctoꝝ nõ dicit baptiʒo te in no.pa. :2.f...ſ.qꝛ ſ̃ᷣm bhoc duo di
ret.qð eſt ipoſſibile.⁊ ead ratione deberes dicere.cum diciiur nõ ego baptiʒo
le in no.p. ⁊.f.ꝛ.ſ.ſ.ꝙ eẽt bapiiʒatus.qꝛ ver ba baptiʒãdi ꝓtulu.qð pʒ falſum
tẽ Sʒ pone ꝙ mutat oꝛdinẽ baptiadi an baptiʒabit. vt ſic dicat baptiʒo te in

no.p.⁊.l.⁊.l.i.videt᷑ ꝙ ſic extra de reſcrip.cãm.ar.C. de teſta.ppo ſteris.necin.

—
7

P ¶ Multi. vel etiam furſoſi.pupillus enim infans vel infantie pꝛoxi⸗
mus non multũ a furioſo diſtat. inſti.de inu.ſtipu.S. papillus. diſfe rẽ
tiam tamen diri inter infantem ⁊ furioſum.S.e.qũo. J
8 Vice. nam ſatis cõueniens eſt. vt qui per alium obligatur. etiam
liberetur per alium.j.e.queris.ſtem dicit qᷣ pꝛo ignoꝛante nidex iubere

Di. .iiij. cccxlij⸗ .b²ÄRÄNm:f t

pofſnʒ.fl.de ſideiuſ.ſdeinbere.⁊ ignoꝛanter etiam actio acquiritur.ff.’i In mone.i.ad innocationẽ moꝛtis eius.

— 2

Brolantes. ſui.ſ. amici.
bᷣ VBirerit vel dici fecerit vel ꝑ figna.vel dic ſui.ſ.voluntatis.
0 D hil eſt. ꝙᷓ fidẽ.i.ſacrm ſidei ꝓfeſſionẽ ſed nõvirtutẽ.qj ſi nõ ha

Qanum peta.ſi a furioſo. 4 . E frina.cõſueiudo.S.di.xij.ſcit ſancta ambꝛo.libꝛo.viij.de foꝛma. 5. di.
0

K.

et charitatem
quomõ ergo ibunti
patriam poſt moꝛteʒ.
hoc eis datur a deo.
Alij dicunt ꝙ habẽt
eã in habitu.extra de
baptiſ.⁊ eius effec. c.
i. ſed ⁊ p alios dicũt᷑
credere.j.e.ĩ eccleſia.
d ¶ Habere. j. diſt. e.
queris.S.x v.q.i.S.vt
itaqʒ.S.diſt.ij.hoc eſt
quod dicimus.

e H. tem. e. ſi nõduʒ
ideſt quãuis.
Sacramẽtũ.ba⸗
ptiſmus dẽ ſacr̃m fi⸗
dei.qꝛ in fide chꝛiſti cõᷣ
ſecrat᷑ ⁊ in fide eccle⸗
ſie cõſicitur: vel qꝛ in
nomine trinitatis cõ
fertur.quaʒ offerẽtes
7 oblati tenentur cre
dere ⁊ ↄfiteri.vel qꝛ ſi
gnũ eſt ꝙ luſcipiens
ſidẽ habeat.etiã ſi nõᷣ
habeat aliquo impe⸗
diente.
8Fidelẽ. ſuntꝗ di⸗
cunt ipſos ſideles di
ci.qꝛ ſidẽ habẽi hahi⸗
tu nõ vſu.i.nõ exerci
tio.⁊ ſic de aliſs viriu
tibus.iſti ſic illud in⸗
telligunt ſides illa q̃
⁊c̃.nõ ſacit ſidelẽ vſu
i.exercitio.j.e.ꝑuuli
bVon rez ipſam.
.J ſicut Pemrem.
. mꝓ ꝑnulis
0 rñdere ſic diſti⸗
uit lex.fl.de admini.
tuto l. i. F. vlti.

Itidẽ i.tm. 2 boc

quo ad pꝛeſumptõeʒ
argu.ꝙ taciturnitas
nõ habetur ꝓ cõſen
mu.S.di.lxxxvi.tanta.
.S. di.xx viij. diaconꝰ
.8S. di. liiij. ſeruus. ſʒ
contra.S.ij.qðe.vi.bi
duum.
J Oſtq. de foꝛ/
Pma baptizandi
2 modo tractat vſqʒ;
ad.c.veniſti.
m Buplici. etiam
ter mergitur ⁊ qꝛ fit
inuocatio trinitatis.
2 qꝛ chꝛiſtꝰ tertia die
reſurrerxit.
nC. Cõoſepulti.quã/
tum ad vicia.
o M◻GJas pᷣſbpier
trina merſio⸗
ne. ſ. e. c. Pri. cõtra.ſʒ
alind ẽ ſemel immer
gi ſud illa verboꝛum
foꝛma. Baptiʒo te in
mone dñi.qð hic in
terdicitur.aliud ĩ no⸗
mine trinitat is vnica
merſfione qò ibi ĩ ec⸗
cleſia quibuſdaʒ per⸗
mittitur.

Grotantes ſi pꝛo ſe reſponde
re nõ poſſunt:cũ voluntas eo
rum teſtimoniũ ſui dixeritꝰbaptiʒẽ
tur.ſimiliter ⁊ de penitentibus agẽ
dumeſt. Iem augn.
Sacramentũ ſidei nõ ipſa
ſides parnulum faci ſidelem.
L Ihll eſt alind credere:quaʒ ſi
V deʒ habere:⁊ per hoctoni en

mſpõdetur credere parunlus ꝗ ſidei

nondũ habet effectuʒ reſpondetur
habere ſidẽ ꝓpter ſideiſacramentũ
⁊ cõuertere ſe ad dominũ ꝓpter cõ⸗
nerſionis ſacramentuʒ:qꝛ ⁊ ipſa rñ⸗
ſio ad celebꝛitatẽ ſacramenti perti/

net. Itẽ. Darnulũ ⁊ ſᷣ nõduʒ fides

illa que in credentiũ voluntate con
ſiſtit: Jaʒ tamẽ ipſius fidei ſacramẽ
tumfidelem facit:ſicut credere re
ſpondetur:ita etenim fideles vocã
tur:nõ rẽ ipſam mẽte annnẽdo.ſed
ipſius rei ſacramentũ percipiendo.
Idem in lib.de baptiſmo.
Alterius pꝛoſeſſio nõ valet ei:qniꝑ
le reſpondere poteſt. .
6 Am p:ꝛo parunulis alij reſpon.
dent:vt impleatur erga eos ce
lebꝛatio ſacramenti:valet vtiqʒ ad
eoꝛum conſecrationẽ:quia ipſi pꝛo
ſe reſpondere nõ poſſumi.at ſi ꝓ eo
qui reſpondere põt alius reſpõdeat
nõ itidẽ valet ex qua regula illud
euangelij dictũ eſt:quod omnes cñᷣ
legitur naturaliter monet:etatẽ hb
bet ipſe pꝛo ſe loquatur. Item
augu. in homelia.iij.
nare trina merſiò in baptiſmate
ce lebꝛetnr.
Oſtquaʒ vos credere pꝛom-
ſiſtis tertio capita vẽa in ſacro
fonte dimerſimus:qni oꝛdo baptii
matis dupliciꝰmyſterij ſignificatio
ne celebꝛatur:recte eniʒ tertio mer
ſi eſtis qni accepiſtis baptiſmũ ĩ no
mine ſctẽ trinitatis:recie tertio mer
ſi eſtis qni accepiſtis baptiſmũ ĩ no
mine ieſn chꝛiſti:qui etiaʒ die tertia
reſurrexit a moꝛtuisilla enim tertio
repetita dimerſio typum dominice
expꝛimn ſepulture.per quã chꝛiſto
cõſepulti eſtis in baptiſmo:⁊ cum
chꝛiſto ſurrexiſtis in fide: vt pecca

tis abſoluti ĩ ſanctitate virtutũ chbi

ſtum vinatis imitando.
Item ex canonibus apoſtoloꝝ
De bis qui ſemel nõ tertio in bapit
imo merguntur.

H ans pꝛeſbyrer ant epiſcopꝰ

non trinam merſionẽ vniꝰmy
ſterij celebꝛet:ſed ſemel mergat in
baptiſmate quod dari a quibuſdaʒ
inbetur in moue domini: deponat᷑.
Non enim dixit dominus nobisin
moꝛeꝰmea baptiʒzate:ſed eũtes do
cete omnes gentes baptiʒantes in
no. p. 7.f. . ſ.· Itẽ gregoꝛꝰleã
dro epiſcopo.

TP⸗

.Jlxx vi. F. vlti.

Heegdem.
O Etrina merſione baptiſmaris
nil reſponderi verius põt quã

quod ipſi ſenſiſtis:quia in vna ſide

nil offcit ſancte eccleſie cõſuetudo
dinerſa:nos autem ꝙ tertio mergi
mus triduane ſepulture ſacramẽta

ſigniſicamus:⁊ duʒ tertio infans ab
aquis educitur reſurrectio triduani
tempoꝛis expꝛimitur quod ſi quis
foꝛte etiam proſumme trinitatis ve
neratiõe eſtimet ſieri neqʒ hoc ali⸗
quid obſiſtit baptiʒãdũ ſemeliĩ ags
mergere quia dum tribus ſubſiſten
tijs vna ſubſtantia eſt:repꝛehenſibi
le eſſe nullatenus poteſt infanteʒ in
baptiſmate vel ter vel ſemel imer /
gere:quoniam etiaʒ in tribus mer⸗
ſionibus perſonarũ trinitas ⁊ i vna
poteſt diuinitatis ſingularitas deſi /
nari. Item Miero.ſupe r epiſto
am ad phil.li.ij,

eeodem.
HBaͤez modoĩ patre ⁊ fi.⁊.ſ.ſ.
baptiʒamur ⁊ ter mergimur:
vt trinitatis vnnz appareat ſacra⸗
mentuʒ. Iteʒ licet ter baptiʒetur ꝓ/
eer myſteriuʒ trinitatis:tamẽ vnnuʒ
aptiſima reputatur. Itẽ pelagi⸗
papa gandentio epiſcopo.
De his qui in nomiue sbriſti ſemel
rne unrr.
lti ſunt qui in nomine ſoluz
modo chriſti vna etiaʒ merſio
ne fſe aſſerunt baptiʒ ari:enangelicũ

vero preceptum ipſo deo ⁊ domio

ſaluatore noſtro Jeſu chriſto dicen
te vel tradente nos admonet i no
mine trinitatis trina etiã merſione

ſanctũ baptiſma vnicuiqʒ tribnere

dicente domino noſtro ieſu chriſto
diſcipulis ſuist ſap·o q; mi no pᷣ
NAeʒ zacharias papa boniſacio
epiſcopo.
Inuocatione trinitatis tertio in ba
ptiſmate n ergere debemus.
T1 Niynodo angloꝛũ decretũ ſir
miſſime preceptuʒz ⁊ diligenter
demonſtratũ eſſe dignoſcitur:qq/
cunque ſine muocatione trinitatis
merſus fniſſet:ſacramentuʒ regene
rationis nõ haberet:quod omnino
verum eſt:qnia ſi merſus in fõte ba
ptiſmatis quis fuerit ſine innocatio
ne trinitatis:perfectus chꝛiſtianꝰnõ
eſt:niſi in, no.p.⁊.fi.⁊.ſ ſ.fuerii bapti
ʒatus:hoc quoqʒ obſeruare in pꝛe
dicta ſynodo ſacerdotes voluerũt:
vt qui vel vnam de trinitate pſonã
in baptiſmo nõ nominaret:illð ba
piiſma eſſe verũ nõ poſſet:qð ꝓ cer
to verum eſt:quia qui vnum ex ſan
cta trinitate confeſſus non fuerit no
men:perfectus chniſtianus eſſe non
poteſt qui enim confitetur parreʒ 2
ſilium ſi conteſſus non fuerit ſpũm

n tribus.videtur contrari huic.c. quod ambꝛoſius dicit de cypꝛiano in
enſu abundat cypꝛianus cũ ſemel imergat pueros.qui qð intelligebat

ſtudioſe impleat bonis ope

ribus ahundado licet ĩ hoc

neſcius delinqueret.ſiʒ poſt
coꝛectus a dño abũdauit al
tioꝛi ſenſu ter illos imergẽ/⸗
do.ſo.ſoꝛte ille m̃ ſemel de.
bere ĩmergere dogmatiza⸗
bat vel ibi non erat cõſuetu
do ſemel imergere.io.
6 Agezʒ modo.i.iĩ no.
p. 7.ſ.7.ſ. ſ.
tEt ter.i.ter ĩimergim ur
ĩ baptiſmo.⁊ ita tres merſio

nes ſunt vnũ ſacamẽtum

ſici plures voces vnũ no⸗
mẽ.arg.extra de reg.iu.oĩs.
u Alti ſun: ꝗ.nõ pꝛo⸗
bibet baptizari l no
nine xpi. ſed repꝛebenditil
los qui dicebãt ꝙ debẽt ba
ptiʒaritm̃ vna imerſione et
im̃ ſub vna foꝛma ve bo:ũ.
in nomine rii.
rTrinitatis.explicite.nũ
quid ⁊ greci babent eaneʒ
ſoꝛma.ſc.qꝛ idẽ eſt effectus
voces autẽ non eedẽ vt diẽ
ariſto.vnde grecus huc ve⸗
niens baptizaret in lingua
ſua.⁊ latinus in lingua ſua
qꝛ apoſtolivarijs linguis lo
quebantur. iuxta illud.ꝗ
pꝛeibant ⁊ qui ſequebãtur
clamabant.oſanna.? tantuʒ
foꝛma realis eſt attendẽda
2 nõ vocalis.j.eo.reiulerũt.
VYtẽ pone ꝙ aliquis diẽ ba
ptiʒo te in nomine genitoni
7 nati ⁊ ſancti flaminis an
baptiʒatur videtur ꝙ ſic.qꝛ
nõ retert vtrũ ex/ equipollẽ
tibus quis dixerit.arg.ff. de
ver.ob.que extrinſecus 2.l.
ſi ſub vna.⁊.ff.ſi certa.pe.il.
cerium qð cõcedo.⁊ ſub o
minibus ſynonymis bene
põt ſieri baptiſmus.ſed ſic
nõ baptizatur i nomine pa

ternitatis ⁊ filiationis ⁊c̃.itẽ

ſi omittit hoc ꝓnomen ego
⁊ dicit baptiʒo te ⁊c̃.bñ bap
tiʒat.qꝛ ſu bintelligitur ꝓno
men.ar. C.de ſideicõ.ver bũ
volo maxime am̃ nec chꝛiſtꝰ
appoſuit pꝛonomẽ cũ dixit
ite baptiʒate ⁊c̃.nõ eſt ↄtra
extra de bap.c.i.qꝛ ibi etiam
ver bum omilt.ſc aũt ante
nõ babptiʒatur.mergo te ĩ
nomine.p.⁊c.qꝛnõ eſt ſyno
nymũ cũ illo ver bo baptiʒo
necꝑ hanc vocẽ baptiʒo te ĩ

dnoie triũ pſonarũ.
I

R ſynodo.

nes debemus baptizari in
no.pa.⁊ ſi.⁊ ſpi.ſancti.õ.eo.
pꝛopꝛie.
d Etulerũt.introducẽs
nã vnius ſyllabe er⸗
roꝛ non nocet.ff. de tmmanu.
te.qui habebat.
e ¶ Aut berenm. marime
qꝛ ⁊ ſi erroꝛẽ ind uceret.dũ⸗
modo in fonna eccleſie ba⸗
ptizaret. teneret baptiſmꝰ v
. 5eſais: bi 3
niſti. de his que in
U baptiſmi celebeatide
fiunt dictũ eſt. nũc de hig qᷓ
poſt lauacrũ ſequunt᷑.ſ.poſt
baptiſmũ baptizato fieri de
beant ⁊.vi.c.adnectit.in po⸗
ſtremo tamẽ habet que cir⸗
ca ipſum facta ſunt pꝛius.
gCAuid videris.i.quod
audieris.nã ſub viſu omniſ
ſenius cötineiur.
b ¶Repente.oſtendit que
circa ipſum pꝛius acta ſlunt
vſqʒ ad.c.iudei.
i ¶Enctus.ſputo nõ oleo
IJ — l.q in caiheciſmo.
Kk ſtquã.j.eo.diſt.v.
nouiſſime. j. e. pꝛel by
teri nullus miniſtroꝛum.
¶ D́Ebiſtianus. S. viij. ·i.
olim.
m/¶ MWerſiſti. id eſt mer
R ¶ Ubi inunctus·i. ad ꝗd
0 Ccepiſti in capite.id /
1 eſt anima.S.dt pe.di.
.Cij. ille rex. ita aia bʒ ſedẽ ĩ
capite.alias nõ bene cõcoꝛ
darent. .
pꝓ VBogie.ſ.in die penteco
ſtes.qꝛ lecta fuerat epiſtola
de aduẽtu ſpiritus ſancti in
apoſtoloos.

ba nzay m noic Jamasr
Flim, 23 nnttg Sy. ſpln Sacerdotis.i.epi.es qꝛ
fanna mon haimi no ſolus tps ſacit hanc inuoca
ais errort rlorcend aut tionẽ.j. di. v. manus.
heſn vo hay bſe r Oiſt baptiſmũ. Ca⸗
V i D citur cumſ⸗
modi veſtis tradiiur. quia
alba ⁊ quare.
9 ιπBunocenti. candeꝛn.
. mundiciaʒ deſignat.xxx.qᷣ.
vlti. femine.
i⸗ Ad miniſteriũ deſignã⸗
uʒ. per boc enim dengnat᷑
futura reſurrecſio coꝛpoꝛuʒ
gionoſa ⁊ animarũ vel etiaʒ
nuc a peccatis.
u Ut irelligat. iſtud ſacra
meniũ aſt regni: ſacerdotij
quilibet enim ſidelis rex dʒ
eſſe ⁊ ſacerdos.rex qꝛ ſe ⁊ ali
os virtutibus regere dʒ. Sa
cerdos qꝛ coꝛ ↄiruũ ⁊ bumi
liatũ.qð eſtvera oblatio.i.ſe
debet offerre deo.
x ¶ Diademate.S. xij. qoͤe. i.
Duo iunt.
y Ccep ſti. indiciuj.qua
Aie veſtis erit talia c oꝛ
a gerit. xli. di. S. ſi.
3 .)elamima fone de hoc

quoniamn veius.

velamine dicit xtuij. qõe.i.

Be

a vero. bono ſani. 5. xxij. q. ij. quic ver. bonoſiani. bi dicebat chꝛiſtuz
Pidoplud filiũ dei nõ ꝓpꝛium. M
b t ini. alias iamẽ expꝛimit xr. da ver. cathe
auctoꝛes eoꝛũ rert ſpiritũ ſanciũ in ſe deſcendiſſe nõ ĩi apoſtolos.
Kopter ſimplã. alludit coſuetudini loci i.vniſoꝛme.⁊ ita eſt ar.ꝙ om⸗

ur eoꝛũ erroꝛ. xriiij.q.iiij. quidà ver. catbalrygis

ſanctum:neqʒ patrez habet neque
filium:⁊ qui confeſſus fuerit patreʒ
2.l.ſl.⁊ filium non fuerit cõſeſſus:ne/
qʒ patreʒz babet neqʒ piritũ ſanctũ
ſed vacuus eſt a diuina gratia.
Item grego.querino epiſcopo
in hibernia.
Rebaptiʒentur qni in nomine trini
tatis paptizati non fuerin.
G Jvero heretici qui in trinita⸗
Diis nomine non baptizantur:ſi
cnt ſunt bonoſiant ⁊ caihaphꝛyge:
quia ⁊ illi chꝛiſtũ dominũ nõ credũt
⁊ iſtiſpiritũ ſanctum peruerſo ſeniu
eſſe quẽdam prauuʒz hominẽ mon/
tanum credunt:quoꝛũ ſimiles mul
ti ſunt. Alij cum ad ſanctã eccleſiaʒ
veniunt baptiʒatur:quia baptiſma
nõ fuit:quod in erroꝛe poſiti ſancte
trinitatis noie minime ꝑceperunt.
Item ex cõci.toletano.iiiij.
Semel in baptiſmate mergere .
Dobtei ltanil ciſmatis ſcã
daluz vel heretici dogmatis
vſum ſimplamtenemus baptiima
tis merſionẽ. Item zacha.papa
bonifacio epiſcopo.
De ſacerdote qui per ignoꝛantiam
linguęe latine non inuocatione irini
tatis deligai..
E Etnlexnnt nuncij tui ꝗ fnit in
eadẽ pꝛouincia ſacerdos ꝗla⸗
tinam lingnam penitus ignoꝛabat:
2 dum baptizaret neiciens loꝗ lati/
ne:infringens linguam dicerei:ba⸗
ptiʒo te ĩ nomine patria ⁊ filia ⁊ ſpi⸗/
ritua ſancta.⁊ per hoc tus reuerẽda
ſanctitas conſiderauit eos rebapti⸗
ʒare.ſed ſanctiſſime frater:ſi ille qui
baptiʒauit nõ erroꝛẽ introducens:⸗
aut bereſim::ſed pꝛo ſola ignoꝛãtia
romane locutioms infringendo lin
guam vt ſupꝛa diximus.hoc bapti:
ʒans dixiſſei:non poſſumus cõſen⸗
lire vt denuo baptizentur. Item
ambꝛo.de ſacramẽtis tractatu purio
Quarę bapiizau a ſgcerdgie vng⸗
DEnit ac nezgeſft ee 25)
ſidera quid videris: quid lo
cutus ſis diligenter:repente occur
rit tibi leuita:occurrii ſibi pꝛeſbyter
vncius es quaſi athleta dei:vi ad
baptiſmũ cathecuminns accedas.
Iem Rabanus in epiſtola ad
ephe. libꝛo. ij.
Quare baptizatus a pꝛeſ byterovn
gatur in cerehgo.
Oſtqua aſcendit baptiʒatus
de fonte:ſtatim ſignatur a pꝛe
ſbytero ĩ cerebꝛo cũ ſacro chꝛiſma⸗
te ſequente ſimiliter oꝛanone vt xpᷣp.
regni particeps ſiat ⁊ a xpᷣo chuſtia
nus poſſitvocari. Ité ambꝛo.
de ſacramen tis tracta.ij.

OQnid ſuper baptiʒaiũ a ſacerdote
erſiſtiꝰ veniſti ad ſa cerdotẽ

Lon.

a Tlerdeb aptizandi examinatione vel pnla agit vſq; ad. ca.non

plures.

b Mcto menſes. boc. c. conigitur ꝑ illud qð ſequit᷑. j. e. ne q abſit.
c Cathecuminos ꝑ hoc intelliguntur om nia illa.c.que dicunt ꝙ in
KRdeles pofſunt eſſe vſqʒ ad miſſam cathecumin oꝛũ̃ in eccleſa.nõ ↄtra

quid tibi dixit: deus inquit tibi pa/
ter omnipotens qui te regenerauit
ex aqua ⁊ ſpiriin ſancto:conceſſuqʒ
peccatoꝛũ tuoꝛum venia.ipſe te in⸗
ungat in vitam eternam: vide vbi
mnnewvirs in vitam eternam inꝗt
Nem.
Quare vngnentum ſuper caput ba
ptizati ponauur.
Ccepiſti myſteriũ:boc eſt vn⸗
guẽtũ ſuꝑ caput:q̃re ſuꝑ caput
qꝛ ſapiẽtis ſeniꝰ in capiteP eiꝰ legꝗt᷑ ſpi
riiuale fignaculũ quod audiſti.legi
hodieP ꝙ poſt fontes ſupereſt quo ꝑ
fectio fiat qũ ad inuocationẽ ſacer⸗
dotis ſpiritus ſanctus infunditur.
It em raba.de inſti. cleri.
OQuare candida vxſtis tradi᷑ cbꝛi/
ſtianis.
Eſt baptiſmũ traditur chꝛi⸗
ſtianis veſtis candida:que ſi⸗
nificat innocentiã⁊ puritatẽ chꝝ⸗
ianam quã poſt abiatas veteres
maculas ſtudio ſancte cõueriſauiõis
immaculatã ſeruare debet ad repꝛe
ſentanda ante tribunal chuſti.cũcti
vero renati albis induuntur veſti)
bus ad miniſteriũ reſurgentis eccle

ſie. Item. Atuntur bapuzati albis

veſtibns:vt quoꝛum pꝛime natini/
tatis faciẽ vetuſti erroꝛis pannus fſu
ſcauerat:habitus ſecunde regenera
tionis gloꝛie pꝛeferat indumentum
tegitur enim poſt ſlacrã vnctionem
caput eins myſtico velamine:vt in
telligat ſe diademate regni ⁊ ſacer/
dotali dignitate potirſi. Item
aunbzwünedenn ſteriie.
Deeodemm.
Ccepiſti poſt baͤptiſmu veſti
A menta candida:vt eſſet idiciũ
ꝙ exueris voluptatẽ peccatoꝛuʒ et
indueris innocẽètie caſta velamina
Item ex cõcilio agaibenſi.
Quot menſipnoindei inter caibe/
cumings babeantur.
Udeiquoꝛũ perfidia frequẽter
ad vomuũ redit:ſi ad leges ca⸗
tholicas redire voluerint.viij.men
ſesꝰinter cathecnminos eccleſie li/
mẽ introeant:⁊ ſi pura fide venire
noſcuntur:ctunc demũ bapuimi gra
tiam mereantur: ꝙ ſi caſu aliqno ꝑi
culnʒz infirmitatis inira pꝛeſeripinz
tempus incurrerint: ⁊ deſperati ſue
rint baptizenur. Item ex oci.
toletano. v.
Se iudeis pleriſqʒ frequẽter ad iu
daiſng aenmting.
eriqʒ ex indeis qui dndũ ad
2 chꝛiſtianã ſidẽ ꝓmon ſunt nũc
aſphemates chnſtũ nõ ſolu iudai
cos riius perpetraſſe noſcuntur:ſed
euã abominandas circunciſiones
exercere:de ꝗbus conſulin pijſſim
ac religioſiſſimi domini noſri. Si
ſemandi regis hoc ſancium decre/

dicit.xxi.di.cleros.in
fi. qꝛ illud de inſideli
bus qui parati ſunt
repꝛebẽdere.xlii.di.ĩ᷑.
mãdatis.⁊ ita nõ di
co ea abrogata. Fʒ ꝙ
quidà dicunt.⁊ eſt ra
tio quare hoc ſiat. vt
audiẽtes pꝛedicatiões
in eccleſia facilius cð
uertantur vel loquik
de pꝛeciſis.
d Et R pura. videt᷑
ergo ꝙ vlurarius iu
deus nõ debeat bap
tiʒari.niſi vſuras reſti
tuat.S.de pe. diſti.v.
falſa.
e Leriqʒ.circun
tne circun
cidendo aliquos.

— —— — —

—

=ẽꝰ =—.

it

i
lu
N
ſit
r.

R
in

a Conſoꝛtio ⁊ viris religioſis alendi tradantur:vt.xxviij.·iñ
de paternis tamen bonis alendi ſunt.C. de al.liber. l.iij.

Si. iiij.

Separentur.⁊ bonoꝛum ꝓſcriptione ⁊ ꝑpetuo exilio damnabunt᷑
yt. C. de iudeis.⁊ ce.iudei.ſed hoc ſi ſue ſecte ſunt mancipati.als eniʒ ca

ite puniũtur. C. ne man.chꝛiſtianum.l.vna. C. de eunuch. l. i.

c Tradantur.S. di.
liiij.c.nulla.⁊.c.frater
nitatem. ſed cõtra.S.
xvij.q.vlt.iudas.
P HNmũ apoſto
½ lum a dephe⸗
ſeos ſcribẽétem.
e ¶Conũpitur. vetꝰ
hõ de pe. di.l tres ſũt
f Anis.ð.ð pe.
di.i.tes ſunt.
g¶Ar biter. ſi eſt diſ
cretus.c.h.
hVeteris. ꝙ ho⸗
minẽ reddit vctuſtuʒ.
2 gdeʒ interioꝛ neceſ
ſaria ẽ in adiutoꝛio ex
terioꝛ non exigitur.j.
e.ſine.
i BGunt peniten⸗
JA tiã i penitudinẽ
¶ ¶De pꝛioꝛbus. nũ

ꝗdẽ pꝛeceptio vel ſua

ſio de hac penitentia
agenda:ſj cui boepᷣ⸗
aperʒ. nunquid gen
tili iubere poteſt nõ.
ſed dũtaxat monere.
xlvij. di. S. neceſſe.
1 E quod abſit
longa. vbi ẽ lõ
ga. S. di. e. ludei.
m C. Aut die domi⸗
nica.non obuſat. qðᷣ
dictum eſt. S. e. c. duo
ꝙ tm̃ bis in anno ba
ptiſmus dʒ celebꝛari

üllud enim de ſolẽni
intelligitur. ideſt ꝓ

conſecratur tanta ſo

lẽnitate.S.e.venerabi

lis.

2 Ine penitẽtia
i.ſine ſatiſfacti

one erxterioꝛi ⁊ afflicti
one que ſolet exigi in

penitentia. nam ſine

iterioꝛi in adultis va
cuum ẽ baptiſmi my
ſteriuz. ⁊2 ita nõ ↄdicit
ð pe.di.i.tres.S.e.oĩs
qui.õ.ꝓx.c. .ſed iſtð
generalr in alijs illð
ſpãlr ſie bat quõdam
in iudeis nõ ꝓpter ſa
tiſfactiõem peccati:ſj
ꝓpter reuerentidã ba
ptiſmi iudei per oꝑa
tioneʒ circũciſionis ⁊
alioꝛũ legalium ſacra
mentoꝝ nõ a deo ap
eeciabantur.
Gratia. S. de pe.
di. vij. nullꝰ expectet.
pIn baptiſmate.
hoc iõ dicit.qꝛ in pe⸗
nitentia ⁊ ſi dimittat̃
peccatũ ꝑ ↄtritõez re⸗
manet iñ tpalis ſatiſ⸗
factio in baptiſmo ñ.
MHNã tanta ẽ vis ſacra
menti ꝙ nec ẽt tpalis
lſatiſfactio ĩ baptiſmo
remanet ꝓ peccat..iõ

ñ ẽ mirũ fi ifamia q̃lʒ

ibi dimittat᷑.qð ñ ẽ in
pniavt ð pe.di.vl.ſigſ

uit concilium vt huiuſcemodi trãſ⸗
greſſoꝛes põtiſficali auctoꝛitate coꝛ
recti:ad cultum chꝛiſtiane dignita⸗
tis reuocẽtur vt quos ꝓpna volũ⸗
tas nõ emẽdat aiaduerſio ſacerdo
talis coerceat.Eos auteʒ quos cir⸗
cũcidũt:ſi filij eoꝛum ſint:a parẽtuʒ
conſoꝛioſeparentur. ſi ſerui ꝓ in⸗

iuria coꝛpous ſui libertati tradant

Iem Raba. de inſtitu. cleri.
Antẽ baptiſnum diabolo ⁊ eiꝛ oꝑi
bus renuũciare debemus.
Rimũ interrogetur paganꝰ
ſi abrenũciat diabolo oibus
põpis ⁊ oĩibus damnoſis eius ope⸗
ribus atqʒ fallacijs cũctis:vt reſpu

at pꝛimũ erroꝛem ⁊ ſic appꝛopin⸗

quet ad veritatẽ poſſitqʒ iuxta apo

ſtolum deponere vererẽ hoĩem fᷣʒ

pꝛiſtinam connerſatõem qui conũ

.

pitur pm deſideria erroꝛis abnegãſ

impietatem ⁊ ſecularia deſideria.

Item aug. de penitentia.

HNoñ tranſit i nouam vitam queʒ;

non penitet veteris vite.

Anis qui iam ſue volunta⸗

tis arbiter conſtitutus eſt: cũ
accedit ad ſacramentum fidelium

niſi eum peniteat veteris vite:no⸗

nam nõ poteſt inchoare.ab hac pe

nitentia cum baptizantur ſoli par⸗

uuli imunes ſunt.nõdum enim vti

poſſunt hbero arbitrio. Idem

ad ſalectitanum. Ante bapuiſ⸗
ma penitentiam agere nõ debemꝰ
Gunt bomines añ baptiſma
dm5penitẽtiam de pꝛoꝛibꝰ pecca
tis ita tñ vt ẽt baptiʒẽtur:ſicut ſeri⸗
ptũ eſt in actibus apoſtoloꝛũ loq̃n

te petro ad indeos ac dicente:agite

penitẽtiaʒ:⁊ baptiʒet᷑ vnuſaſqʒ ve⸗
ſtrum in noĩe dñi noſtri ieſu chꝛiſti.
NItem grego.ſauſtino deſenſoꝛi.
Quadraginta dierum abſtinẽetia in
deis baptiʒandis adijcitnr.
E quod abſit longa dilatõ re

LPE tro poſſit animos iudeoꝛũ re

uocare cum fratre noſtro epo loci

illius loquere:ut penitentia ac ab⸗

ſtinẽtia.xl.dierum idicta aut die do
minicam:ꝗut ſi celeberrima fſeſtiui⸗
tas occurrerit. eos oipotentis dei
miſericoꝛdia ꝓtegente baptizes.
Iem ambꝛo.ſuꝑ eplam ad ro.
MWenitentia non eſt neceſſaria ba
ptizandis. .
8 Ine penitẽtia ſunt dona ⁊ vo
catio dei qꝛ gratia dei i bap⸗

tiſmate non reqmirit gemiiuʒ: nõ re

quirit planctũ vel opus aliquod ſ
ſolam fidem ⁊ omnia gratis cõdo⸗
nat. Atem iginus papa.
Neceſſitate cogente in catheciſmo
⁊ conſirmatione idem compater eſ
ſe porefft.

iudeo:ũ
a TE

catheciſmo.de materia iſta dixi.xxx.q.i.peruenit.

Pꝛinus. ba. dixit. in his tm ohi coõpaternitatẽ. ſed. h.d.in oĩbus eaz

hi.que baptiſmũ pꝛecedũt.ſed tñ cõpaternitas in catheciſmo ↄcta nonc tãti

T Necatheciſmoꝰ in baptiſmo ⁊
in cöſirmatione vnns patrinꝰ“
fieri põt ſi neceſſitas cogit.nõ eſt tñ
ↄſuetudo romana ſip per ſigulos ſin
guli ſuſcipiant᷑. tem ex decre
to leonis paupe.
HNon plures ſed vnus paruuluʒ in
baptiſmate ſuſcipiant.

D On plures ad ſuſcipiendũ de

baptiſmo ĩfantẽ accedat:quã
vnus ſiue vir ſiue mulier:in confu⸗
matione quoqʒ idipſum faciat.
Nem ex conci.magutienii.
Qui non eſt baptizatus nec confir
matus:aliũ in chꝛiſmate vel baptii
mate tenere non deber.
N baptiſmate vel in chꝛiſmate
Lnõ põt aliũ ſuſciꝑe in filiolũ ipe
a nõ ẽ baptiʒatus vel cõfirmatus.
Item ex conci. antiſiodoꝛenſi.
Abbativl mõacho cõmres ñ lʒ hꝛe
On Iſczl abbati vel möacho de
baptiſino ſuſcipere filios nec
cõmfresbrfe.
HBHee eodem.,. H
PHnachiſibi cõpꝛes cõmjĩ̃el⸗
ue nõ ſaciant:nec oſculenturꝰ
ſeias. Ieez ex ſermõe ſci augu.
poſt paſcha dñi qui ſic ĩcipit.Modi
ernus dies. Qui in bapiiſmo par
uuios ſuſcipiũt pꝛo eis apud deum
fideiuſſoꝛes exiſtunt.

U Os añ oĩa tã mulieres qʒ vi⸗

ros ꝗ filios in baptiſmate ſu⸗
ſcepiſtis moneo:vt vos cognoſca⸗

tis fideiuſſoꝛes apud deuʒ extitiſſe
ꝓ illis:quos viſi eſtis de ſacro fõte

ſuſciꝑe.Jõqʒ ſemꝑ eos admonete
vt caſtitatẽ cuſtodiãt:iuſtitiam dili

gant:charitatẽ teneant añ oĩia ſym⸗

bolũ oꝛonem dñicaʒ ⁊ voſipſi te⸗

nete ⁊ illis quos accepiſtis ð ſacro

fonte onñdite. AItẽ ex cõ.bilerdẽ.
Ad baptizandi omcium ⁊ ad veſti
menta altaris lauanda ſacerdos

pꝛia debet habere voaſa.
Mnis pꝛelbyter q fontẽ lapi⸗

deum bůe neꝗnerit: vas cõue

niẽs ſolũmodo ad baptiʒandi offi⸗
cium hẽat:quod extra eccleſiã non
depoꝛtet.ſimiliter ad coꝛpoꝛale la⸗
nandũ ⁊ ad pallas altaris ꝓpua ba
beant᷑ vaſa:in ꝗbus nihil aliud ſiat
Item ex con.carihaginenſi.iiij.

Neqʒ rebaptiʒationes neqʒ reoꝛe⸗

dinationes fiefi licet. „
D On lʒifieri rebaptiʒatiões nʒ
LE reo:dinatões vel traſlatiões
epᷣoꝛuz.
ſtini ad maximuz. e eodeʒz.
R Ebaptizarẽ hereticũ hominẽ

qui hec ſcẽ trinitatis ſigna ſu⸗
ſcepꝑit:que chꝛiſtiana tradidit diſci⸗

plina:oio peccatum E. rebaptizaĩ .
qt catholicũ imamiſſimũcelus eſt.

Itẽ ex epiſtola augu⸗

mẽti vt matrimoniũ,diſſoluat.o vixr cẽt impediat.extra de cog.ſpi.õcto.
Sulcipiant.⁊ ita latius ſe extenderet charitas.xxxv.q.i.cum igitur.
t On plures. S. xxx. q

iiij. ꝙ ãt vxoꝛ.S. ſo. ibi.

T N baptiſmate.ſuſciꝑe

z gd ſuſcipiat. dicũt
non contrahitur cõpaterni
tas.ſecus ſi baptiʒet.

xBaptiʒatus. ſi aliter tũ
fit cũ baptiʒare poſſit nõ im

pedit baptiſmus.ſed hoc iõ
inſtitutũ ẽ qꝛ paterni debẽt ĩ
ſtruere ſilios ſuos ĩ ſim bolo
⁊ in alijs.j.e.vos.hoc nõ fa

cere pñt qui pꝛimo ĩ eis ĩſtru

cti non ſuerunt xlvij.di.S.ne
ceſſe. J

vyW On êz. nec comßes. .

rxvj.q.i.placuit cõi.
QOnachi. S. x viij.q.ij.
doctos. xxx. q.i.ocs. ⸗.
aberba põt nõ leuãdo.

ies oſculabant᷑ cõmatres.

by/ DQDs. fideiuſſoꝛes. 2 H

cã quare inſtitutũ ſn
it ꝙ ĩ baptiſmo ⁊ in cathecii
mo ⁊ ↄfirmatõe.ꝗ nõ ẽ xpᷣia
nus nõ offerat puerũ.cũ enĩ

Itẽ ex li. caplarin nobiſcũ nõ tenet articulos fi

dei.qualr põt eẽ obſes ꝓ pu
ero ⁊ qualr docebit in his qͥ
hic dicũtur.ſed nõ vẽ q ſint
ſideiuſſoꝛes ꝓ puero qꝛſi qͥ
rat᷑ ab eis.erit iſte onus.non
dicerẽt ſic vel no. j.e. q̃ris.ſᷣ
ſunt quaſi fideiuſſdꝛes.ff.ad
munici.l.ij.S.vlt.⁊ ſufficit ꝙ

puer nõ zdicat.ff.ſo.ma.l.ij

5§. vlt. naz infans furioſo cõ

eque.⁊ ita eoipo tenẽt᷑ puuli

ꝙ non vdicunt.ſj.e.queris.
alias enĩ nõ tenẽt᷑ fideiuſſo⸗
res.ff. de fide. omnis.
c Snis.

Mec oſculeñt. foꝛtetägtt
ↄſluetudinẽ alic loci.vbi cõ

no pter h g pree

m bay lcu et

„

—, — ⸗

On z. de rebaptizceni

one non facienda. xij

c.adiungit.

e ¶¶ Tranſlatões.ſ.mutatio

nes.vij.q.i.mutationes.
qua enim eccleſia quis in
tulatus eſt in ea perpetuo ꝑ
ſeueret:vt di.lxx.ſanctox.io.

Ebaptiʒare.imaniſſi-⸗
mum.⁊ capite punitux

RMRZ ſanctum ba.reiteretur

gEScelus ẽ.nam mai pee

catum ẽ rebaptizare rppianũ
bominẽ vel catholicuz iᷓ be
reticũ.ſi.ar.ꝙ maius pecca⸗
tũ ẽ occidere xpᷣianum qᷓʒ pa

ganũ.S. di.l. de his clericis.
2.xxiij.q.v.ſi non lʒ ſed ↄ vi

detur ꝙ qui paganum occi
dit coꝛpus occidit.⁊ videtur
occaſionẽ dare pereũdi ani⸗
mã eius.ſed cũ occidit rpᷣia
nũ aĩam eius non occidit:qꝛ
foꝛe bonus eſt ſilr ⁊ in pᷣmo

vr eſſe equale peccatũ.qꝛ ſi⸗

militer iniuria ſacamento

ſit in iſto ſicut in illo ſed ſoꝛ⸗
te qʒ hereticus a deo receſſe
rat.vĩ ꝙ magis eẽt rebapti⸗

zandus ⁊ iõ dicit minus pec

catum eſſe in iſto qᷓ in Aio.

He con.

FE arrianis reſponderint.i. inter ſe non eſſe baptizatos in noſe trinita⸗
is.i.p...F.⁊.:.ſ.erroꝛ.n.cuiuſdã ſiue dantis ſiue accipientis ad baptii /
mum pertinere non pꝛobatur. S. e. dil. ſatis.

b¶ Baptizentur. idem dicerem vbi nihil dicerent de foꝛma. cum dicerent ſe
baptiʒatos.⁊ hoc ideo qꝛ quidam baptiʒati ſunt in foꝛma:alij non:ſed ſecus di

derem de baptizato in eccle⸗
ſia licet nihil de foꝛma dicẽt.

. Aruulos debeas. S.
Ddil. Ix viij. pꝛeſbyteri.
quòs. 2.S. quod ergo.
d ¶ Qui teſtificẽtur eos ba
ptiʒatos eſſe. =
eRatio.nam in talibꝰcer⸗

tius eſt tenendum. extra de

ſpon.iuuenis. de pe. di. vlt. c.
antepe.? vlti.io.
Lacuit. teſtentur. cre
ditur ergo teſtimõio
vnius in baptſmo ⁊ in con
ſecratione ecclefie.ſecus ĩ oꝛ

dine.xcviij. diſt. afros. q̃ ſfit

ratio dicit᷑.Di.q.i.S.ecce cũ ho
noꝛis.⁊ circa talia piculum
pertitur. xlij. di.quieſcamus
ſed pone ꝙ quis pꝛobat ſe
oꝛdinatum quo ad ſpẽm fa

cti. aliqs excipit contra eũ di

cendo eum non fuiſſe bapti
zʒatum. nunquid crederetur
tunc teſtimonio vnius quo
ad baptiſmuʒ.dicit. b. ꝙ vbi
non fit alij pꝛeiudicium cre⸗
ditur:als non. vnde non poſ
ſet de baptiſmo ſuo perhi⸗
bere teſtimonium ſi ſub ea

conditione ei relictum eſſet

legatum ſi eſſet baptiʒatus.
qꝛ? neret pꝛeiudicium heredi
gWer etatem. ar. aliquẽ
poſſe teſtiſcari de his que i
fiffantia vidit. ar. di. xxx vij. re
rrelatum. ð
h¶Mauroꝛum. mauri iſti
epi erãt quia fratres eos vo
cant vl dic ꝙ eſt vocatiui ca
ſus illud fratres chariſſimi.
G Vm itaqʒz nec ille ſci⸗

licet baptiʒetur ſubito
⁊ fine examinatione :vt. j.e.
c.dicitur. longo autem tẽpo
de debet inquiri.qꝛ periculo
ſum eſt baptiʒatum rebapti
ʒare vnde ſequitur ſcim ⁊c.
kCAui teſtimonio.ar. vni
vs teſtimonio eſſe credendũ
quandodqʒ.ar.S. e. paruulos
1 dic hoc caſu tantum credẽ
dum eſſe chꝛiſtiano ⁊ non pa
gano vel iudeo teſtiſicanti.⁊
eſt ar. ꝙ quis poſſit teſtiſica⸗
ri de his que vidit in pupil⸗
lari etate.ar. xxx vij. di. relatũ.
4 J nulla.veniebãt.ar.
ex vno aliud eſſe pꝛe⸗
ſumendum. ar. ex ſignis pᷣ⸗
ſumptionem eſſe colligen⸗
dam. xx vij.q.i.vidua quideʒ
mEcceperint.ſacramen⸗
tum. ſed de quo hic dicit. nã
ſi de ſacramento euchariſtie
fiue de pane bencdicto ad p

ſumptionem ſuſcepti baptii

mi induciur per hoc ꝙ ta⸗
lia receperunt. ita eſt ar.ꝙ
vnum factum pꝛobatur per
aliud.xviij.di.peruenit
n¶Alemoꝛia.·ideſt per au
ditum.ar. f:de aqua pur. ar.
l. i. §. deinde.
B Jad matris. poneꝰ

caſum.j.e.ſi qua mu

Item ex conciliatd aten
Be arrianis qñ vapnʒentur qñ nõ.
O Earrianis qui ꝓpꝛia lege ſua

vtuntur:placuit ſi ad eccliam
aliqui de hac hereſi venerint: inter
rogent eos noſtre ſidei ſymbolũ ſa
cerdotes ⁊ ſi pꝛeuiderit eos in pf̃e ⁊
filio ⁊ ſpũ ſancto eẽ baptiʒatos ma
nus eis tm̃ imponat:vt accipiat ſpi
ritũ fanctum:qui ſi interrogati ñ rñ
derin hanc trinitatem baptiʒent᷑.
Item greg.quartus bonilacio.
Baptizentur de quibns ignoꝛatur
an ſin bapaszaaii.
Arunlos ꝗ a parentibus ſub⸗
tracti ſunt ⁊ an baptiʒzati ſint:
an nõ ignoꝛat᷑:vt hos bapiiʒare de
beas ſm pr̃m traditões:ſi nõ ſuerit
a teſtificeturꝰ:rõepoſcit. em
ex con.cartha.x. Be eodem.

Dant- de infantibus quotiẽs

nõ iuemũtur certiſſimi teſtes

q eos baptiʒzatos ſine dubitatõe eẽ

teſtent neqʒ ipſi ſunt ꝑ etateʒ idõei
de traditis ſibi ſacris rñdere: abiqʒ

vllo ſcrupulo eos eẽ baptizandos
ne iſta trepidatio eos ſaciat ſacr̃oꝛũ

purgatõe pꝛinari:hic ẽt legati manu
roꝝꝰ*ſrẽs noſtri conſuluerũt:qꝛ mul
tos tales a parbaris redemernnt:ſi
militer ⁊ de eccleſijs quotiẽs ſuper
eaꝝ conſecratõe heſitatur agenduʒ

eſt.i.vt ſine vlla trepidatione cõſe⸗

crẽtur. Item leo pa.leoni ra⸗

uẽnati archiepiſcopo. Be eogé.

Aʒ itaqʒ baptiſmi ſui nihbil re
