rdaD to.f. quẽac. teſta cñ quibus ipſe ſcri nn j.admonere. niſi cõtrad ¶ In parl. teſtes. vt ſnia lata ⁊ arbit que. Quedaã tñ ſunt qͥ melꝰ piſſe
‚yddn diſtin .ape. l. .in ſi. Si ptus eſt in aliqu al⸗ Bamuita tot ſunt ex vna riu ⁊ cõmiſſio facta iudici Ppban
intif iſinguunt quicls ar au Zacuntte Hluͤreoteſtes Zhem inſtrumen⸗ Ag multitudinẽ na parte quot er alia. vl di acta iudicbus.
Ciruit aut er aduerſa. Si er ue ſicunttel bus ex ead Sdicunt plurbus: q.j.odi.ff.de pac.ma .ar. p paucitate 3 multitu aink e impari vt ſit vna ꝑs.
n valet. vt. iij. q. ix. nihilo ẽ parte pꝛoductis zdi⸗ em part e pꝛoductis. ec. In teſtibu maioꝛẽ naã maioꝛ ps ẽ qͥ maioꝛi inẽ. vt. xxxj.di.nicen pe.
q.ix. nihilominus.⁊ vĩ dicant:nullius teſti is. digni 8. dignitas. vñ q̃ maioꝛi nitit᷑rõ nicena. xriij.
Gc4 diuerſe ſcripture ex eadẽ ⁊ vr hoc expꝛeſſuʒ ex ⁊ us teſtimoniũ ghitate conſtituti vñ ergo ꝙ ſem itrõne. vl. xl. di. multi.
. valet v. C ve ſtint eadẽ pte ꝓpducu uʒ e de pꝛob enagſime vl.en hic. xcvi np peeualet teſtimonif eox tiift.
Gnbtiſ asudn de fi inſtru. ſcpt untur. que ſibi Zie ſi a. l. ſicut cũ de fi. inſtru. l. vl. Sed .xcvij. di. nobiliſſimus. :.xl. di niu eox ꝗ ſunt in
Prin rũ: aduerſe partis: tunc ure. ⁊ er ð fi.iſiru.ĩputari e illis nulla quid dicat. vt. xix. di. ſe contra non eſt querendun rl. di cj. 2.xj. . ij abſit.
. . . PariS. U. ri. 2 2 , . Dl. m quis vel een I. 27
Inuun bi niſi illi paucioꝛes m eprena eteſtiman lurii ed ſi Zdicũt teſti⸗ cuit. So. ſemꝑ pꝛeſi cundum. 2.iij.q.ix. c.vl..ij. q. vij el qualis dicat.ſed
. ic dicitur. Hanc di nelioꝛes ſint: vel magi plurii teſtimonio panco⸗ tanta ſit digni uimitur p multitudine 2. ij. q. vij. gueri bicat ſechn
ein tis ſibi Z Mance Diſtinctionẽ el magis veriſimili nio pauco⸗ dignitas vt merit nltitudine ↄtra dignitatẽ: ni tur. 2.vj. q.ij.pla
ulie ni Solcnrnon di nẽ non appꝛobo. licet eni iliter loqu tur vt ctione etiã pꝛeiudicat ni. o poſſit pꝛepondera gnitate:niſſ er altera pa
aſit in inſtr dico ꝙ in boc caſt .licet enim teſtes vni inter mul numerus dignitati. re. vt extra e.in ate
ldſ dica umentis: u teſtimonia omniũ vnius par tos pꝛeſumendũ dignitati. extra n noſtra. ſed i el
anſtumenns Rinſtrumentn ſua p omniü ſuccũb fExaminanda. nduũ eſt aliquos eſſei Reecc vnagarg bor aco dt
nuif⸗ duant vnde innurer ſipi aeraial Bapor aale paemicercan üb ; Erarninantdandelman eſſe idoneos. vt. lxj. di boc ideo qꝛ
nennd u auiam enriſnt Zi aria inſirumenta exhib idere an ſibi 7 i. qli acillant. dubitand quirenda. .vt. lxj. di. nullus.
ue ex altera „E cas ergo ꝙ ſi teſte dibet: ſed in teſtib iij.q.ix.pura.⁊. . talis tenetur crimi. SDMDÿ 4
um Ra anceſr Jarpi⸗ be vipenteulol ertta ve ver siläf porve ie ecniu erblondaa wudi nenrun. in pin zerira de a-
ncltn danei manifeſta fit Zꝛi Zꝛijs inſtrumẽtis ſ. nihil obſtat 4. QAuis decurio. ar. ꝙt dice. vt.ij. q. vij. querendũ
n e parentela. vbi ↄꝛietas.vt.iij.q.ix.nihi .vvt extra de ↄſue. cũ electio vi iu aut q teſtimoniũ nobili endũ.xxx.q.v. indi
nun dabmer ale he o enes Zeij ſunt ſe q. r. mbbilominus. xxrrv.d. vj. k Lo ut. de deke. ciui. §. bilis pꝛeualct.ar ri.dn icanten.
letai mero. vfefe tera pte ñt tanta dignita emp em nomaplng wen e⸗ Pene Loevples In ſalomone j. colla.iij.⁊ ar. ex de ap di. nõ cogant. ſilx
11. 4 . e. 1 = „ Z pel. ↄſtitut
ſei iäppaacie in nr̃a.vel niſi pauci vt merito debeat pꝛei u pꝛeuale⸗ bent pletus mendax ſiã egitur. Diuicias ⁊ pa us.
4 oꝛes ve iſt pꝛeiudicare ent.ſi t alias a nepaup 19 .35 upertates ne d deri .
nurmn banme ioꝛes teſtes plura pbẽtur qᷓ; riſilioꝛa loquꝗ enu⸗ 1 Sit. caret ſuſi up periure nome e ederis mi
eA oſſediſſe rẽ ali etur qᷓ; ꝑ pł⸗ loquãtur. vt hi ¶ Sit. ſupple tali picione. bene admitti nen domini. ſic. ij. q.)
te ſeꝑxl aeReſe k aliqu rq; p pls verbi gra. Ples t vi Imman etalis vt. c mittitur. vt inſt. de ſñ 1. q.: pꝛobi⸗
xl. an. ? pterea ug p. rl. an. paucioꝛes Ples teſtes Inimicus. capi de luſpec. tu. . vlti
ꝓbãt litulu poſſidẽdi:tũc —— rẽ te polſſeht n Kege a eviaben ex de ſimo.tuas.⁊ d err
pualere teſtimoniũ 5 Liberauerit. xij gi⸗ eoſee e hoc notaui.ð.iij. q. v.cij.
ublico. rm Enonennemet. ni mancipium. L
eſt de pꝛiuato. e eo. ſuper SZ
. J 4

r ij

¶ In vinculis. pꝛo crimine quod ꝑ Vententiam infamaret. vt. C. de infa.l.j.
? extra de accu.ſup bis.alias noĩe vinculoꝝ pꝛiuata vincula intelliguntur.ſi.
de ver. ſigni. vinculox. Hic patet ꝙ bᷣm leges repellitur cfiminoſus etiam ſi

KCaun.

dü.c. pe. in fl. nec de illoꝛum actibus dubitandum eſt qui acd officium ta
le admittuntur. vt. xciiij.di. valde.ff. de offl pꝛe.pꝛeto.l.j.qualiter enim
pꝛobaret quis ſe nõ citatum.vt extra de elec.bone. Reſpõdeo.creditur

—

dũ in eum ſit lata ſententia ⁊ in ſine idẽ innuitur vbi dicit iudicatus,.⁊c.

b. NVnſtodiaue. donec ſit purgatus.
cT Feceritue.⁊ ſufficit ſiqñn

Ecit. vt.ff. ð ri.nup.palꝗᷓ.
d Kege iulia.iudicioꝝ pu
bllicox. ne inuito volens er
go admittitur.vt.S. pꝛoxi.q.

v. ei..
: Apgu⸗ accuſati.
Eius.iſ.liberto.ſupple
parentum rei.hoc vult dice
re ꝙ libertus alicuius non
põt ferrd teſtimonium, con
tra ipſum:nec liber ius fui⸗
oꝛum ſuoꝝ.nec libertus pa-
rentum ſuoꝝ nec vxoꝛis ſue
2⁊ repete banc dictionem li⸗
bertus com quolibet geni⸗

g Ne patroni.genitiui ca
ſus ⁊ eſt ſenſus ne denüciet
liberto patroni.l.rei.vt ſi di
cat teſtimoniũ adderſus eũ.
l.reũ.i.vnus libertus aduer
ſus conlibertum ſuum eiuſ
dem patroni non cogitur
eſtari.vel melius patronuʒ
patronam hic vocat eum ꝗ
eſt patronus alicuius liber⸗

ti: ⁊ tamen ideʒ eſt ſi alterius

libertus:⁊ ſic patronus ⁊ li
hb Igonei. inperari. fallit
hoc in matrimonio:vt extra
qui me.accu.poſ.videtur.in
h.ergo vxoꝛ nõ erit teſtis ꝓ
marito:quia ei ſu biecta eſt.
Eriij.. vl. mulierem.
i ◻. Serui. fl. de pꝛoba. cum
k W. Lum alia. ſi. xiiij. q. ij. c.
vl. C. de heret. l. vl. ic ppde⸗

fectum admittũůtur minus

Pꝛobatio. plena. nam

pꝛeſumptio aliqua dʒ pꝛece

dere.non enim a toꝛmentis
eſt incipiendum.vt extra de
reg.iu.cum in contemplati
one. ? intellige cum de ſuo
facto interrogatur ſeruus
vr.j.e.ſerui.⁊ illud dicit᷑ re⸗
ſponfum neon teſtimonium
nec creditur ei tunc ſine toꝛ/

demnatus erit quiue in vinculis cn

ſtodiaue publica erit: quiue eoꝛuʒz

in integrum reſtitutus non erit.qui
agd beſtias vt depugnaretſe locaue

rit:quiue palam queſtum facit tece/

ritueAquiue ob teſtimonium dicen

dum vel non dicendum pecuniam
accepiſſe iudicatus vel conuictus
fuerit. Item Lege iulia publicoꝛuʒ
iudicioꝛum cauetur:ne inuito denũ

cietur:vt teſtimonium dicat aduer

ſus focerum: generum: vitricum:
pꝛnignum puuignam:ſobunuz:ſo⸗
bꝛinam:ſobꝛinoſſoblinaue natum:
eoſue qui in pꝛopioꝛi gradu ſunt.
Item ne liberto ipſius: liberoꝝue
eiusF et parẽtuʒ viri et vxoꝛis. Iteʒ

nepatroni patrone aduerſus liber

tos: neqʒ liberti aduerſus patro/
nos cogantur teſtimomum dicere.

Cum autem excipitur ne gener ant

ſocer inuitus teſtimonium dicere.

cogatur:generi appellatione ſpon

ſum quoqʒ filie continere placet.
Item ſoceri ſponſe patrem. Nem.
Idoner non videntur eſſe teſtes:
quibus im perari poteſt vt teſtes ſi
ant. Iem. Serui reſponſo tunc cre

dendum eſt cuz alia pꝛobatuo' ad

eruendam veritatem non eſt. Ieʒ.
Inniti teſtimonium dicere nõ co⸗/
gãtur:ſenes:valitudinarij:vel mi:
lites:vel illi qui eum masgiſtratn rei

publice cauſa abſunt:vel quibꝰ ve

nire non licer.publicaniꝰ etiamte⸗

ſtimonium non dicunt inuiui. Nez.
JIs qui non detractandi cauſa teſti

monij abierit. INem. IJs qui exerci/⸗
tui pꝛebendam conduxerit. Sed

nec pupillus teſtimonium denun/

ciari poteſt. Item In teſtimoninʒz

cenſarortcſtafe non debet eum qui

publico iudicio reus fuerit. Aut qui

mlnoꝛ viginti annis erit. Item Ob

eis donec p:obetur contrarium ſaltem per ſuum, iuramentũ.ar.lxxxij.

di. pꝛopoſuiſti. fl. ve cuſto.⁊ exh.re.l.diuus.

carmen famoſum damnatus inte:
ſtabilis erit. ARem Si res exigit nõ
tantum pꝛuuati ſed etiam magiſtra/
tus ſi in pꝛeſenti ſint teſtmomuʒz di
cant. Pꝛetoꝛ quoqʒ teſtimonium

dare debet in indicio de adulterij)

cauſa. Si autem ea rei conditio ſit

vbi arenarium teſtem vel ſimilem en Pr de rne
perſonam admittere cogimur:ſine fm legem. vt inſtit. 5
toꝛmento teſtimonio eius creden/ teſti. S.teſtes. in iudicd.
dum non eſt. Item teſtesquos ac/ auteʒ poteſt. xv.q.iij.
cuſatoꝛ de vomo pꝛopꝛia pꝛoduxe den enine Oe Auil
rit interrogari non placuit. .Datro rünae tenm nianchhlig

ni quoqʒ in cauſa cin patrociniumꝰ

Qui falſo vel varie teſtimonia di

xeruut: vel vtriqʒ parti pꝛodide, cum muliere contra⸗
runt:a iudicibus competenter pu/ bere Jo. ſed certe in
niuntur. Item Pater:⁊ filius qui Omnibus reſpici de⸗

in poteſtateeins eſt. em DOuo fra

tres qui in eiuſdem patris poteſta/ n glene wemonſto
te lunt teſtes vtriqʒ in eodemteſta,⸗ boqueſtionescb.
mento eſſe vel eodem negocio poſ g Wenis filio. fl. de
ſunt fieri: quoniam nihil nocei ex pꝛoba. etiã contra vbi
vna domo plures teſtes alieno ne· dicitur ꝙ mater po⸗
gocio adhiberi. Neʒ Hermaphꝛo⸗ teſt teſtari pꝛo filio. ſed
ditus an adteſtumonium adhbibe/ lillud intellige ꝙ po⸗
ri poſſit qualias ſexus in caleſcen) eſt pꝛo etate vel etia
tis oſtendit. Teſtis idoneus pa mo cognatſone fiü
ter ſilio' aut filius patri non eſt. Ntt ſani Jum pener ene
Nullus idoneus teſtis inre ſua in religions r . iij pꝛe
telligitur. Irem Ad fidemrei geſte ſens.
faciendam eciam non rogatus te, b Silio. ſiue emanci
ſtis intelligitur. IJtem Abi nume pato vl no. In caſirẽ

rus teſtium n o adijcitur:etiã duoꝰ
ſufficiũt.pluralis enim locutio duo
rum numero contenta eſt. IJtem

d CQuukalſo vel v

rie.ſ extra vt ec, ben.
vt noſtrum. extra de

conn.
e ¶Pꝛodiderunt. di

7

f Eieer mophrocſtus

an ad teſtimonium.

talis poteſt oꝛdinari.

pꝛeſtant teſtimomum non dicant: tem an Zhetch vi⸗
quod etiam in executonbus nego/ an enng multeſenr
cioꝛum obſernandum eſt. Item fipꝛius cum viro Zxit

an poſſit eo moꝛtuo

bet ſexus quimagis

ſi autem peculio ſi ſi

lius ante miſſionem

teſtamentum fecerit

In teſtibus/ conſiderandum: qui pat hareſeſia el a
ſimpliciter teſtimoniũ dicant: vtrũ enene o poſts,
vnũ enndẽqʒ mediratumſermonẽ miſſus eſt non inſtiö
afferaut: an ad ea que interrogan / eſta. §.in teſtibus.
tur ex tẽpoꝛe veriſimilia rñdeant ¶CAullns. ſua.ſ pꝛo
pꝛia. item nec in. com⸗
muni:quia quod cõ⸗

couceſ.pꝛe.poſt elecii

mantis. vt. v.. villi qui. ” .
m ¶. Inuiti.ſenes:maioꝛes. lxxr. annis.ff. de execu. tu.l. i. in pn.ſed ad domuʒ
um eſt mittendum ertrae. ſ quiteſtium.
n EMon licet pꝛopter turpitudinem quibus interdictum eſt.
o Æ☛ Publicani. ideſt theolonarij. S
pꝓ ¶Is qui non detractandi. i.euitandi vt ille qui eſt in aliena pꝛouin cia. vt
extra de ſideiuſ.conſtitutus.C. de finſtru. iudices. naʒ ad tales eſt mittenduʒ
vel intellige quando iam per. xv. dies fuerunt coꝛam iudice:tunc enim licite
recedunt.vt. C. de teſ.ſiquando.
q E qui exercitui.conduxerit vehen dam
rE n teſtimonium. reus.i.accuſatns.ſic. lxxxj.di. tantis.
S W Db carmẽ famoſum. ff. de iniur. lerx coꝛnelia.nec ipſe poteſt eſſe teſtis nec
nen en ſuere. nec alter pꝛo ipſo eſt teſtis in teſtam ento.ff.qui teſta.face.
t. Si res.magiſtratus.qualiter iud it eẽ teſtis. dixi. . ij. q. vj. ſtatuẽdu
„C ite eruy an noni⸗ kr poſſit eẽ teſtis.dixi.S.ij.q.vj.ſtatuẽdũ.
x E Arenarium.qui pugnauit in arena vel in loco tali. Z
Vy¶Siue to. mento. v.q. v. illi qui
3 C Patroni.qui nõ poſſunt eſſe ſimul teſtes iuris ꝛ⁊ facti.vt. C. de aſſel.l. ne
L ie poſſunt tñ teſtari de tranſactione facta pꝛo cã ſua extra de tranſac.ex l̃is.
a .Datrocinium de hoc dirxi.ij.q.vj. ſtatuendum.
5 An executoꝛibus ideſt pꝛocuratoꝛibus ? curatoꝛibus.
Deſtineretur a iudice ſi non crederetur dicto ſuo.n am : nuncio creditur.vt
extra de ap. cum aperti.ff. de rebus eoꝛum qui ſub iu.l.magis.S. illud. xv

n executoꝛibus ſed nonne executoꝛ iudicis poteſt eſſe teſtis quare enim

mune eſt vtriuſqʒ eſt. ff. de ritn nup. illucd. niſi indirecte vt in teſtamen⸗
to vbi quilibet legatoꝛioꝛum teſtis eſt. inſti.dẽ teſta.S.legatarijs.
k. Sua.contra.j. xiiij.q/ij.ſuper.ſed illa non eſt ſua.vt.xij.q.ij.qui ma
numittitur. res enim ſua eſt cuius cõmodum vel emolumentum ſpe⸗
ctat ad aliquem ſuo nomine.vt.ij.q.vj.biduum.ſed contra.ff.ſimum
regum.i.pe.vbi venditoꝛ poteſt eſſe teſtis pꝛio emptoꝛe.
¶Acd ſdem.niſi in caſibus notatis. S.iij..ix. ſi debitum. M
m ¶Buo. ſ. de con.di.j.hoc quoqʒ.ff.de man u teſta. libertas. . vlii.
ar.contra.ff. de op. le. l. j.
n An teſtibus. qui ſimpliciter. ideſt ſine adiectione cauſe. vel ſimplici
ter.ideſt non obſcure.vt.iij.q.ix.pura.ſic.S.di.iiij.erit.xxiij.di.qui epi⸗
ſcopns.nam obſcurus teſtis eſt ſuſpectus.vt.ff. de iur.ſiſ.non intel ligi
tur.⁊ obſcure dictum pꝛo non dicto habetur.vt extra de pꝛoba.in pꝛe⸗
ſentia.fl. de inter.ac. de etate.ar.extra de accu.cum dilecti.⁊ obſcure ſci

Enn pꝛo non ſcripto habetur.vt.ff. de his quipꝛo non ſcri.ha.lij.
0

Erx tẽpoꝛe.ergo videtur ꝙ teſtes ſunt interrogãdi de tempoꝛe.vter
tra e.ti.cum cauſam.iij.q.ix.nihilominus.ſed non eſt verum.vt.ff.de

pꝛoba.ſi arbiter.ij.q.vlti.libelloꝛum.niſi teſtes eſſent ſuſpecti:tunc enizʒ
poſſet queri de qualitate tempoꝛis 2 teſtium æ quocnnq; modo poſſet

ludex inueſtigare veritatem. vt. C. de den.is apud quem. xxx.q.x. iudi⸗
cantem. vel ex.tem poꝛe.i.ex moꝛa.quia pꝛius cogitabit qualit᷑ reſpon⸗
deatur. vt.l.di.ponderet. nam teſtimonium repentinum non valetvi.
v. q. v. 5,ſed aliud.

p WERKeſpondeant. ſponte. non eniz de boc ſunt interrogandi vt diri

buneti . Se riudleienim kiciench eſt ſides.vtij.q.vij.pleriq;. :· C. de cõdi. v Webaeme mrkanepe noriqui indi wal ani dandum ſit. xj.q/iij.non lʒ
b. cau.l. 7. H - vtraqʒ pars debet ꝓuidere teſtibus:qꝛ pꝛo vtr. atur. xiiij
3 lllie⸗ b· Sama.ergo per famam aliquidh pꝛobatar.vt. S.ij.q.v.ſi mala fama q.v.non ſane.ſed ſecus eſt vt dicit.g. oneede rach encur
n . ——— . s inductũ pꝛo me teneoꝛ reci
NN ex de pꝛeſupm.illu. Item Sepe“ etiaz ſine publicis do re pꝛefulgeat. Item Omnibus in dere Zene hie filr inuz4
xxrij. q iiij. dicat.ar. ) cnmentis cuiuſcunqʒ rei veritas ve re pꝛopꝛia dicendi teſtimonia facul fuitiuder pꝛo me teneoꝛ re⸗
llen xxxv. q.vj ſi du ey. pꝛebenditur: auas numerus teſtiuxy tatem inra ſubmonerunt. Item Zi cipere 5 me. vt. iij. q. viij. cu⸗
Nnn de deſue ſ n co e llas dignitas auctoꝛitas alias ve beri tentes ad cauſas poſiulentur. ius in agendo. Nẽ allegath⸗
Aue roe.er er luti conſentiens fama' confirmat alienas ſiſocij participes crimi⸗ onẽ vel rõnem pꝛo me indu
–N ne n en rei de qna queritur fidem. Hon er nis non vicantur: ed ſides ab bis romanop: itriniitme? E
nina adeſſet teſtimonium S0 ad vnam pꝛobationis ſpeciem noticie poſtuletur. Aenturis ante,ʒ cenfcu olim. Ite iura N
N nolud cogmitionem ſuam index alligare ackindicium per accuſatoꝛem: aut: m. C. ve recre,generalirer⸗
lgennitt vnpcu fama ꝑ illue naexr ging. ad indicium per acculatoꝛem: aut: tũ.C. de re cre. generaliter.
Pennnt pꝛobare põt. ar. erra debet:ſed ex ſententia animi ſin efti ab bhis per quos ſuerant poſtulati ar. iſta.ij.q. vij. ſi beretic
oin de pꝛoba. ſicut. C. de mare:quid aut credat ant paruz ſi ſumptus competentes miniſtren, xxxvij. di.ſ quid ven.
inirte re. ged n bone bipꝛobatum opinetur. IJtem Alia“ tur:etiaʒ ſi inpecuniaria cauſa ab al ?¶ Eop arguere ſed hoc ſñ
vonit inder dubitae de 2“ eſt auctontas pꝛeſentinm teſtium: terutra parte teſtes ſint pꝛoducen· pt ſeeri niſi p alios teſtes.er
W menmg ſronne.bi⸗ alia ceſtimonioꝛum que recitariſo di. Item. Ziberti aduerſus patro So vifis atteſtatonibus pol
alnſenk Ci drelesr magiova lent. Item codice libꝛo.iiij.ti.de te· nos ſponte pꝛocedere non audiant ſunt indudi alijteſtes go Z
enmniznn lertama e vnus te⸗ ſtibns. Soli teſtes ad pꝛobatio) ſed nec vocati qnidez in indicio ve 4 eke. gatenitein. Con⸗
nunnr en deeng. nem ingenuitatis non faficiunt: nimi nire cogantur. INem Si quis teſt/ puͤtinduciteſnes Zteſtes lec
ſne ⁊ aſfi ſup eo. põt aute inſtrumentis ⁊ argumentis adiuuẽ bns vſus fuerit:idemqʒ: teſtes ad/ indirede vel pꝛobando coꝛ⸗
ininn fama pꝛobari per du tur. Nem Etiam ciuili iure dome // uerſus eum in alia lite:pꝛoducãtur ruptionẽ.vt ex e.ſeries ex᷑ ð
n ennee en olan ätteſtanonern po, wretperennunt ollen dern innca bimnae uein Loto⸗
– e¶Vnam pꝛobatio⸗ ſatam: nec alijs legitimis adminicu inter ſe ⁊ illos poſtea emerſas fuiſſe cotuc tpis. vt ey e. er tenoꝛe.
Ntmne Raera de en⸗ re lis cauſam appꝛobatam nullius ei ex quibus teſtes tepelli leges pꝛeci Eas hecelteaquate nõ ad
futſetve ¶ Alia hoc eſt erpo ſe momenti certum eſt. IJtem Eos piunt:nõ adimenda.ſ.ei licentia ex untanfteſtes eſt Bubiics
dinn atu. ec peori ir. cte teſtes ad veritatem adiuuandam ipfſis depoſition bus teſtumonium ornaf, pñt: lz teſtes i⸗
Dhrſü ſtes. . adhiberi opoꝛtet: qui omni gratie coꝛum arguere. Sed ſi liquidis po direde iducant. Itẽ ſi teſtes
ni . eE Ninane de co⸗ dbdebaas ünan⸗ religioni nicken bationibus datione vel pꝛomiſſi- aduerſarij volũt pꝛobare de
Mg ba. dle. tunna. 1 ſunt pꝛeponere. Né one pecuniarum eos coꝛruptos alio tpe.ergo ego inducã te
nufil Soliteſtes. intru Parentes T liberiinuicem aduer eſſcoſtenderit:eam etiam legat ſtes dr phanas de eodẽ tpe
bnn En meẽtis verba ſunt gra ſas ſe:nec volentes etiam ad teſti: onem integram ei ſernari opoꝛtet. iniquũ.n.eẽt ꝙ aliqd pꝑmit
dnul wlere ntelli moninum admittendi ſunt. Item Sed obijcitur illud beati bꝛicij terct᷑ ipugnati ? nõ pmitte⸗
eſuen boc enim vult lex di⸗ OQni intendit ſue intentioni: pꝛopꝛi: qui voce pueri. xxx dies ab ounba reaun defenckẽtt.f. ð reg. iur.
onurt cere ꝙ no m per in⸗ debet afferre ones: igi rrn⸗ nõ dʒ. ci dicta meoꝝ teſtiuz
zpſhri ſenn menta. led etiim 2S debet afferre pꝛobationes: non bentisinnocens pꝛobatns eſt. Secd poſſim pfrmare.vi diri. 5.
neni n vot pwoban petere aduerſarium- cogi ad erpda miacula dinina ſunt admmiranda: quig de mauche A boe
H ſbertus. biltonem eoꝛum per qnẽ ſibinego non in exeplum bumane actionis pot dici ſpale eſtin c ma
Cafuan 8 . Etiaz domeſtici. cium ſiat. Item Serui neqʒ pꝛo trabenaa. mnnmonij vt inducantur te⸗
Ien N ſu.circa n. extta e led p'olacteolno inter ogat pol. Eqnarta vero“ queſtio⸗ qꝛibinõ trãafit ſnia in rẽ iu⸗
atentne teſti. veniens.ij. in f. ſunt. Iem Juriſiurandi religione Kabiannowapa con dicatã.vt er de ſen. re iudi.
menunia extraꝗ ma.accu. poſ. teſtes pꝛius quam perhibeant teſti ſtituit dicens. laton . olanguinei. vel 10
. b Solan iſine ada Monium coerceantnr: 2 boneſtion Acrcuſatoꝛ vil teſtis vel mulier fuit achmiſſa illa de
nninne ſlectione cault. bus potius ſides teſtibus adhibea / iſudex aliqms ſimui eſſe non potef cre.ex tenoꝛe qꝛ ignorauit öẽ
lit „ nk S. vi. viij. ſi ſolus. Mmo indicium in quacunqʒ canſa ſa Mſator ſimui eſſe ⁊ index velte a phrezad Pablieaioem
H i —α2 cile patiatur admitti:immo vnius ſtis: ei
ſlrius CW1 tteſtationem. cã telti reſponie l: vmus ſtis: quomam in omni indicio qua nõ ꝓteſtat᷑ ꝙ die illo nõ fue
mntn Rene⸗ inquirenda teſtis reſponſo omnno non audi / tuoꝛ. perſonas ſemp neceſſe eſt eſſe rat iĩ loco tali po ſt publicati
ſerugnie Vt extra e cum cam. atur:etiam ſi pꝛeſidali curie hono/ ideſt indices electos:accuſatoꝛes: onẽ eũ nõ aqmitterc.⁊ qð h
ittnn anon erl quel ”ů M . dot olciin dicener
cie⸗ feins de eg à mi eeſt oñdẽdo eos eẽ Sꝛios ſibi
iic⸗ Baaruns ideo minus valẽtteſtimonium qꝛ dixit omnia que nouit lite Itẽ inſtr̃m induci põt poſt publicationẽ vt ex de ni inſtru. cũ dilectus.ſi qrit᷑
patunſe Non annun: Nend Hoe k de no. ope nunc e pupillo. 5.qui quare inſtr̃o induci pnt teſtes vt.C. de banin opeima ans Viſs Arg
Urrufine EEI eien, Emd—e eteecuccc. ſtationibus. Rũñ.qꝛ ſi vnus vult impꝛobare inſim pꝑ teſtes.reliquus pot ꝑ
n BR EKos igantegieeindichnon ꝙ ſufficit ſi iudici ſit pꝛobatuʒ.vt extra teſtes inſtro ſidẽ facere qð nõ ein teſncus. Jo. Ego Aedo g publientie at⸗
SS en REeDte = teſtationibus ſup nouo capitulo ſicut dicit.t.pñt induci teſtes.iſʒ legiſte dicant
Pnugt 1 Parentes: nec volẽtes. Z. Z. iij. q. v.c. . Sed hic vocant᷑ parẽtes aſcẽ Suiũ.⁊ hoc nõ ſol eſt in cã mr̃imonij ſed etia in alia cã.vt er de fi.inſtru. cum
letes ꝛ2 deſcẽdẽtes nõ collaterales. put pſumit.ff. del ius vo. l. iij. .j. o. 1 e de teſti. ex tenoꝛe..c. veniẽs.ij. In cãſa appellatniõis in ducunt᷑ teſtes HZ
etlun me ERaiatendir dducriatinaeten põt petere vt reus exbibeat ſibi up nouis articulis pẽdentibꝰex veteribꝰ. e. e. fraternitatis. Legiſte m opia
ſe inſtraſna nl. vſ . vl. vler de pba.er cpiſiole niñ reus ſt eis vſurus nionẽ. Jo inducut ſuper nouis ꝛ ſup veterib articulis. vt. C. de appel.l. eos.
ing ex de n. iſtru. ↄtin git. itẽ cũ inſira ſint cõia. vt.C. de edẽ. ꝓcuratꝛ ʒ3 . Inmicitias. vel etiam inf amiam poſiea contractã.vt er de teſti.cog.pꝛes
n, n Serui.niſi in caſu.vt.xijq.ij.in patronos. HZM terea ſi.S.di.xix.firomanoꝛum.extra delaccu.nulli. ”VMVB
lle o Sed ꝓ fcõ ſuo qñ ꝑ eñ dr aliqd cõmodatũ vł depoſitũ.vt.C. ð q̃ti. a ¶Secd obijcitur. ”
il . rrogatj.ff. ð edil. edic,qro.2 ſic pʒ viles pſone rectpiũtu vbi ð ipoꝝ E quarta. Hic querit᷑ an aliꝗs ſimul poſſit eẽ teſtis ⁊ accu.⁊ dicxn
n t acto agik ſic e de elec. ꝑinꝗſitionẽ.⁊ er de ſen. re.iudi.cũ.i. .a. b dũ ꝙ nõ. vt. . e.c.i. .l. q. . multi. neceni ſimul debet gs fugi plu
nſac Nurilural ſic. .. ir honamur nin reinak apie vter d teſti uis. ribꝰofficijsvt.x v q.i.pſbyteros.ꝛ lxxxix.di.ſngula.In mrimoio ẽ
nnn q Vmus. xi.q.j.ꝗcũqʒ. ᷓ ſed illud nõ tenet. ſed fallit hoc extra de teſti. ſpale vt idẽ fui accu.x teſtis.vt nõ.xxxv.q·vj.c.itñ in ꝓpꝛie vlat᷑ in mr̃umonio
nin cog.puenu. Itẽ vni creditur.vt.C. de fal.ſ quis decurio.ff.ð do.pꝛele. aæccu.nã mirxta dicit iter ciuilẽ ⁊ crialẽ.vt.er᷑ ð ꝓcu.ĩ denũciõe aũt ide ẽ denuci ·

atoꝛ ⁊ teſtis.vt exð teſti m õni.negotio.⁊.ex ð ſimo.lʒ.ſj ex quo ſemel ꝗs app⸗

nnvſi theopõpus.⁊ generaliter creditur vni quo ad pꝛeſumptionẽ. ſed dictu
uit inter accu amodo non poteſt eſſe teſtis.vt ex.de accu.cum.p.maconella,.

vnius non iuſtiñcat neqʒ condemnat.vt.xxxiij.q.ij.admonere.

1 PZcäungtgiac de ſideicõ.l..vl.ſed ibi.iĩpꝛopꝛie ponit᷑ iudej l in cauſa matrimonij ⸗
4 Sn Aleo C. de ndeico. l. ibi. ipꝛopꝛie ponit᷑ iuder. c ¶Dullus. accuſatoꝛ. niſi in cauſa matrimonij. vt. xxrv. q. vj.cſ.
nc ⁶ U ineeß alR fallit. . xxxix. di.ſi ꝗs papa. Ite failit in crie lee d A. C Quatruoꝛ. exira de ver. ſig foꝛus. 5. ſed dic ꝙ quatuoꝛ ſunt per⸗
. “ maieſtats. xv.qiij nemini.æ in crie ſimonie.er de ſmo.ꝙuis.ſʒ obſtrꝛ ſove.i.quatuoꝛ genera ꝑſonax. vl dic ꝗqvappellat ibitres teſtes.i.tria genera.
r uj
7

Lau.

pꝛobationum.ſ/inſtrumentoꝛum teſtium ⁊ fame.Iz obijcitur de crimine no⸗
toꝛio.vt extra de elec.venerabilem.S.nos igitur.⁊ vbi quis conſitetur aliqd

pꝛocu.tue.

ma.⁊ auie..cauſas.colla.ix.⁊ extra de pꝛocu.tue.ſ̃ᷣm canonem non videtur
! uſtineai penam talionis.vt. xxxiij.q.v. hecimago.ſed hoc eſt verum cum
agitur ad thoꝛi ſeparationem ſecus ſi agatur ad penam legalem.vt extra de

de aſſel. ſi oſt.

E quinta. De iure ter eſt citandus quilibet. vt xxii..llli.

⁊ vbi iuder ex officio pꝛocedit in his enim non eſt accuſatoꝛſed loquitur bic v de illicita. ſ tamen ad pꝛimam citationem nõ venenit delin
cum oꝛdinario iure pꝛoceditur.ſ.in foꝛma iudicij. quit:quia ſpernit mandatum iuclicis ⁊ punitur. ſf ſi quis in
a Edquitate. C. de iud.placuit.xlv.di.omnis qui. ius vo.non ie.liij.ff.ſ quis ius.di.non obtem. l. vnica. pe
b Ad minuendam.nõ ta ſtabit ſumptus litis
men vt falſo inducat ali 2 Ddelllla factos. vt. C.ö
ius. Sed nunquid tenetur idoneos:defenſoꝛes congruos:at cauſis dignum eſt vt inſeriptiones iudi.ſancimus.2 agi
aduerſanio dicere iura qꝗq ꝓ qʒ teſtes legitimos. Judices aute,z pꝛoponãatur que magnitudinem vi tur bic de iudcijs cita
ipſo faciunt nõ:tamẽ in co⸗ debẽt.vti equitate“:teſtes veritate: delicet criminis tempuſqʒ ðſignet oꝛijs ſiue expectato⸗
poꝛali bello lictum eſt deei accnſatoꝛes intenſone ad ampliſ/ v¼t aliter vtram partem digna legi fis due vantur epi⸗
kere boſtem. vtxri. vi Ccandã canſam: defenſoꝛes extenua terrere poſſit auctoꝛitas. Inſcripno eervyie ect dantu
lem aceivominu. mtione ad minnend caulam. Itẽ vero ſemper fiat vt talionem calũ b naconi.
c Allus perſonaliter. . peiee inſcripti us. vt. xv.q.vij. ſi au
liaam arznone bo Qullibet in cauſa dnas penonas onẽ nemo debet indicari vel dam/ Z. ij. q. ij. in ſumma.
noꝛ vnius pſone non deb; gerergnonm valet. nari: cum ſeculi leges bec eademre x Auiſqs. Caſus
obeſſe alij. vt. C. de dig.l. ij A us introducatur perſo/ tineant: SDe domo etiam iudicis epiſcopus accuſatus
lixij. xj.q. ij. ſiquis vero. C. naliter ad cauſam:ied accuſa accuſatoꝛ vel teſtis pꝛoduci non de ſinſia tempus vni⸗
de ſia. ? ima. .iiij. Juder ta roꝛes ⁊ accuſati equa audiant᷑ rati bet:ne in cauſaʒ ſuſpicionis incidat menſis atpe recepti⸗
nmmagis vignuz voteſt one iuxta quod oꝛdo exigit. Accu/ iudex. Ende nicolauspapa. enen enbi dor
mune q viſ,aunhms ndta atores vero æ udices non icdem Sulbicionis incidet in crimen ing Sralenoomantan
men ledebit cum iudice eau ſint: ſed per ſe accuſatoꝛes:per ſeiu qex de cuius domo vel accuſatoꝛ pedimentu; datur ei
agirur caula. vt. C. de offocei dices: per ſe teſtes: per ſe accuſati vel teſlis pꝛoqucitrr. Muins mẽſis ſed rema
uili. iudi.l.. vnvnuſquiſqʒ inſuo oꝛdine. Inſcri,· BOntra ritum eccleſiaſtieum nebit ercoͤmunicatus
d ¶Interiptio.ꝛ ſi non ſuuie ptio ſemper ſiat vt talionem calũ contraq; venerandas leges quouſq; pꝛobabit in⸗
rit facta nibil valet qdᷣ actu nMiatoꝛ recipiat.quia ante inicriptõ pꝛoducitur accuſatoꝛ vel teſtis de, ſtum impedimentuz.
eſt. ij. ..in pꝛimis.ibi:ſed ſo nem nemo debet iudicari vel dam imperialibus edibus et cni impe- aſi non venerit ſecu⸗
lẽniter. Sed an obligabit ſe na ri:cum aleges ſeculi hec eadem rari poteſt:cum ad falſum teſtino: do menſe daͤnabltur
gerolene ad alioneln. w retineant:vt codice.li.ix.tit.de ac mum dicendum quis adhibetur: ſi verd eanngoen
Ebeſt maruc fſ. Cuſationibꝰ inſcriptionibus. 2 coꝛ untluſpecti iudices alupi cuſtodes. venit die ſtaluto er⸗
C. de ſi. nſtru.l.ij.contra.C. 6 . cõicãdus eſt.ſed ſi iu⸗
ſer idi Li d dice eodem li.de adulterijs.⁊ ti.de OQ. v. ln
de a duo.diuer.iudi.l.j.dico H azn — gueſtio / ſtam pꝛobat abſentia
ꝙ ſic. lz quidaʒ legiſte ſeus abigeis. Aliquando etiaʒ fine in Equinta vero queſtio abſoluetur? poſtmo
dicant. [ſcriptione accuſatio ſieri poteſt. ea nein concilio cartaginen qum aget. Itez eſt ca
e¶ Semper ſiat. niſi in cnin eniq que per officiales pꝛeſidibns ſi iiij.ſic inuenitur diminiꝝ ſlus ſᷣm.b.⁊ ᷣm eum
s notatis.ij.q.vl.in ſum · nunciantur:etiam citra ſolẽnia acxq tum. eEEeerponitur poſt men⸗
mN.. (uſationuz poſſe perpendi incogm Mon eſt a communione ſuſpendẽ, ſem i poſt beineibiuz
¶ teockce iſtud reſpieét tum non eſt. Iez codice de adulte qus:qui die ſtatuta ad caulam veni ſecundimenſis. Ali?
õ rijs. Si maritus iure mariti: hoc renon potuit. mto. Aligs Eune D
eendhber oficige eſt infraſexaginta dies vtiles adul/ iſquis: epiſcopoꝛum accn, culare epm vadlſt al
les. Hoce mplum non va is ſi ſare volueri 91 . N Hᷣmatẽ.vocat᷑ eps eli
loquitur enim in notoꝛio eri quã ex ſuſpicione ſola ream facere eins ipſe cauſam deferat accuſatoꝛ de vocatur ab eis v½
mine. iſta lex o ſolum off⸗ valet:nõ continetur vincnlo inſcri nec a cõmunione ſuſpendatur: cui ſit tali die coꝛam eis. ··
ciati denunciant.ſi enim de ptionis. Ieʒ. Abacti: animalis ac crimen intenditur: mñ ad cauſam ſimunc venerit ſuſpen
nunciat officialis aliud ci⸗ Ccuſatõ non ſolnʒz ci inſcriptiõibus ſuam dicendam electorum iudicu, darur. Si autem mi⸗
men einon creduur niſ hio ſed etiaz ſine ea obſernatione ppo die ſtatuta litteris euocatus minii ſerit non enim qui al
tereglimevte de aeeu. miur. INeʒ Si quis ſe ininriam ab me occurrerii: hoc eſt inra ſpaciu, leget iuſtam cauſam
nlx . eio aliquo paſſuz putauerit: æ querelaz menſis ex ea die qua eum litteras blenkieelalannin
b Si maritus. r dies ate Oe ferre volnerit: nonad ſtationa accepiſſe conſtiterit. Quod ſiveras ſiam cauſam ereuſne.
poꝛe diuoꝛtij computandos ios recurrat ſed pꝛeſidale adear anliquas neceſſitatis cauſas pꝛoba/ menſis. ſi in fineſt⸗
vt. ff de adul.lis, cuius ope Poteſtatem: aur libellos offerens uerit:quibus occurrere non potuiſ/ cundi menſis non ve
S. be. led iure ertranei poteſt aut querelas ſuas apud acta depo ſe maniteſtum ſu:ſue canſe dicende nerit tunc excoicatur.
eam accuſare poſt bos des nens. In alijo autem criminalibus intra alterum menſem integraʒ ba Er hoc expone p⸗
etiam dim tamen nõ exceſ ſecundum menſei.i.
ſerit quinquennium. vt. ff. poſt ſinem ſecudi mẽ
?.ii. mariti.ſed ad thoꝛi ſeparationem etiam poſt ſeptẽnium poteſt. vt. xxxiijq. ſis.ꝛ fic nõ obſtat.j.cã pꝛoxi.q.iij.ſ egrotans.qꝛ ibi datur tertius men/⸗
ij. admonere. Conſiſtit autem ius mariti in hocꝙ ex ſuſpicione facit vroꝛz ſis ad conuincendam maliciam. extra de dolo ⁊? contu.cum olim.
ream:⁊ ꝙ pꝛefertur alijs accuſatoꝛibus:⁊ ꝙ non inſcribit:2 qð non punitu y ccurrerit. ſed pone ꝙ iuderx ita dixerit:ſ nõ veneris die illa ſis er
quan calumniatoꝛ ſm quoſdam: nin euidens ſit calumnia. v.. C. de aduliu cocatus. ille nõ venit. q; no põt venire:nunquid erit excõicatus.vide
remariti. e is cuius. Jure tamè nouo tenetur vir inſcribere.vtin aui.vt li. tur ꝙnõ. n ⁊ auditur bic ca abſentie:ꝛ pꝛobata cauſa non abſoluitur

nec enim extat conditio:qꝛ non dicetur non veniſſe er quo caſu nõ ve

nit. dt. ff. de con di. ⁊ de.l.ij.nec pꝛopoſuit iudex excõicare ipſuʒ in omni

caſu ſed in caſu contumacie tm.ar.ad hoc.ff. de ſol.ſi ſeruus.x.in ſi⁊ z3
non cõtumar penã ↄtumacie nõ patiatur ſi non venit.vt. ff.de re iudi.

S-r r e ee — —

—

AQuam er ſuſpicione.xxxij.q.j...i. ctumacia.ð io. So. excõicatus eſt ſed abſoluitur ſine expenſis.qꝛ excõica
K . Abacti.i.cum quis gregem abigit vel partem gregis. tieo tenet:nin in duobuscaſibus.vt extra de ſenten.excõ.ptuas.
I¶ Inſcriptionibus. i. cum agitur criminauter. 3 ¶ Menſis. vel trium menſiũ. vt.j. ꝓxi.q.iij.e.j.⁊.q.ij.c.ij.contra.
m . Obſeruatione. i.cum ciuiliter. a Erxr ea. nota ꝙ cõputandum eſt ſemper tempus a receptione litera
n ÆSSi quis. C. de accu. quis ſe. rũ vt hic.⁊.xvj.q.iij.placuit.ij.extra de appel.ſup eo.⁊.C. ð excu.ttn..qn
0 ◻ Hon ad ſtationarios.i.non pedaneos iudices. Anaginta. nec cõputabitur dies in quo recepit xras. vt. f.ſi ꝗs cau.l.j.
P (. Aut libellos, cum criminaliter. b lreriſed obijcitut. aut pꝛimus menſts fuit peremtoꝛius:ant non
a ¶Aut querelas. cum ciuiliter. . . . lſiſi nõ quare excõicatur cõtra illud. xxiiij.q.iij. de illicita. ſi fuit quarejda
r. Er In alijs. male eremplifcat magiſter. vbi non cogitur quis inſeibere. ſtd tur eialius menſis poſtea. Item qualiter fuit hic miſſum peremptoꝛi⸗
os caſus poſui.s.ij.q.iij.S.notandum..q.vl.in ſumma. um.pꝛima vice contra illuD extra de dila.c.dilecti. Si vis tenere caſum
9 Dutra ritum.leges.extra de offi.iudi.dele.cauſam.ff. de iuriſdi.om.iu h.dic ꝙ hic ex c fuit peimo miſſum perẽptoꝛiũ.vt extra de in inte. ſeſti.
diqui iunſitioni. tum ex litteris.in ſi.⁊.ff.de iudi.nõnunq;.⁊ ſequens ꝑpemptoꝛin datuf
acd conuincendà maliciã. fic. j.v. q.iij.cj.ᷣm aliũ caſum non elemus .
menſis ꝑemptoꝛius ſᷣm hoc dic ꝙ nõ punitur bic ſentẽtia exccicatois

4

. e imperialibus edibus.i. de domo cuiuſtibet iudicis. de hoe diri ij. g.
v.accuſatoꝛes.iudex tamen,ſuos domeſticos cogitur recipere cõtra ſe.vt.C.

— =æ = eS= — – –à =...

—

— —
— — – — —— — —

cxxx.
7.c. . . iij.
L lacckacnauzen impuberes
ſt erpoſitũ ie ad ſerui clarum
iſtud eſt expo nllo crie j. Itẽ ſ ſtan. l. cla ſura⸗
itrak. iſtu lcut ꝙ in n S. e. q. j. c.j. pꝛeſta t in vi
LC Bubuskrhi in pein accu. po no tem t. ij. q. j. pꝛo⸗
in citationen ie.lij. 1 iij. . v extra q arenti em in m lie⸗
. —— n in calun quem b temſemel ange oho⸗ HWü
fotevdliland Kainam enarinalntar aun m Epiſcopns aut⸗ Rounaro, tibus. ne eaſne
a ſuſpen C Ded lacralefnni blicum. ancls p ſʒ ſy⸗ pi Bepma. pe
— Vt. V. ql nicet. in eſtata. v vna ecc ſt ig euoc lens p it: abſ emũ k pi. rituir qua
. e . ñlis eſt ote in in po eris n va ntamt. dem ueri libel
un = tadin tees non anene arclr derni neſt
zenc ationis. cũ h⸗ un adeſ iſe pꝛ amn renons⸗ . atamoſy oſu⸗
ecet.ar. qui cultate m in dien lationem epiſc naAnreneden 6 nõ vn
hinien b C. Lacere eccleſia falculta dum no iautem oo re dali au pel inimicitia e ſa p ibelluz v ꝛobare itur
hulnin cC tum vn ſſe partiz beat ſem ſecun tur. S rere no/ noda per ap is inim m in ip , li ulte 2 p diſtingn ut
beznta . em rget ccur ine 1 dicior uſatoꝛ dem un it occul ſit. Et ſuit au
Htimd nt poteſt eim Erir men nec pu linz oce cerimne in e accu itur. tan toꝛ. 3 us ð ſcripſi cõpo ↄui⸗
NN Pone P. vreriäſe⸗ vninerſaskonſ auſa ein. *ſenten⸗ to d luerit cuſat feriedus carcetig dRanſ us
erii oaunn aNla luent vr⸗ Knnenar Bemn zac; age mnbeln, rle lateris manabmleger ite
el. . *nec ner. libe igit aune n9 cius. al 8 Fm 8.2 fi 1
ſefugte iad Becrin de tur:ipſe i⸗ indice nicat: mu/⸗ moꝗq ſum ligit ar otie ſi ↄuictus ſ l. ſi gs. 2 iijſ.
a viii di. iſſe mu hia cõ . i famo neglis do:quoi 33 n29 n .n.. 2orl. lij.
dglenr — J orßifre tiam dix n com aroch ſi nun qui fa ꝛobare ecun ntequ tatur. vt. cauſa p nes ve⸗
ſbnlen alterius. — equono ſia vel Kem eing deſue bens p itK. S auſam a xcipiat. alils cenl can s. vt. 6.
