crimine eccleſlaſtico.be cꝛü: dari debniſſet ꝛatq; bac as Krure⸗ ſuum agnoſcat emendet. cgenſ Den doe 24 nen
lve rarlein en tüc lzcuſte feut nune R an add Itez macerllus papa. U a nijen autez t. i.. üken
minatio ſpectat ad . it: vñ frarernitatem . eeim. N. eremmag ini. to
JicANEenAne ReeefWiecaovhoeddes 7erich eniuſlibet oꝛdinis abſ Artenaſc un
andts ſne pramini vbi ſtudeatis SEer. Itẽ pelagius „ EE põtiſicis ſui Parmiſn uunn a g oe iudi.obſer⸗ g
Ur ibus. cx. io illuſtrti. eſun d ſeculareʒ iudicen dum. vbi dicitur en
doerejed ae, Becuncmior mmedioetitatemepi) Monteſimr aalſe qnẽlibet clen cilleincerno eſdi Nta
deſ ſaautariamn: i en da ſcopis cna euchnem tmaã mini cum neen ſoeuſare. Item exni/ uus auenn Aes 13 nau
uibus nunq; ouenitur cleni me volumusignoꝛare qð ſyra Anis quiſqʒ indicandus eſt quos boieachi ſud ale lnſ
ng hin ſub eceleſanlo n mie ciuitatis epus inter alia que ſwr i clres iegehi. nig imellihrre de aor *
ickint ſee nulus eyilroß⸗ in cautionum ſuaru neait Tdicesadre enon debent vin non ponunt concoꝛ⸗ ſeder
niſt in tribu⸗ . Ft ii it: hoc etiaʒ ſpàliter ſub intero’m ipſe ani impetitur ele dare actoꝛ r reus tuͦc u⸗
rere dee air:hoc. legitie pꝛomiſiſſe legii!k: quos ip oſenſu bec ſcſe, ae anae n renalie C3
terũ.niſi ſit inconigibilis. tione pene Gitie pꝛomiſiſſe eſis rit:aut quos ſuo cõ oritate dabuntur ßm peritie en
n.m agie Arz i uolibet ſue dioc eimates’ auctoꝛitate em rei vel ſupple in 1
xrvij.di. nec licuit. INẽ ꝛ⁊ inej nunquaz ſe a q ſolidos cate des aut eius p: int Ite, nemt ſtis iſtuct ſdein
recõuentionis.iij.q.viij.cu pſbyvtero vitra duos rquali / buins ſcẽ ſedis delegauerin omnit us iſtis iſudt
Binfaznaun aine dranctnoiebenmenecperduali, tenumanuotheodoſtez acha atamiocnh.
nniin nanunneg aa. eino ſe duſpendio Seſir Bage Ae antaindicta nullus cleric? Pan entane pos 0
niri ſub eccleſi . itudo tua no- S Peech, ans. port
ninin n —— 8* ——— de ommũ nſco⸗ eſt pe ntinna lege ſancimꝰ vt nul⸗· Eneligerr doah aech N
ueniat ipſum indi. ʒ ſicilie perſonis competenti: ( T leoꝝ qm ec ceess. Konn
unalb krerr: Peiud Rhne Gemoener non vema lus enlcopoy veltor ar ſne g ie⸗, n
Krsabnhn venri necipᷣa quoqʒ pꝛãdia enoꝛmis ſien eſe dneorcknentoranr ſiue extrra l copi qui conciliuʒ ce N
aherna deupeg di ſm mediocniatẽ vniuſcuiuſqʒ loci narioꝝ iudicum pꝛotrabatur. ſebtt auctonttate pa-
iudicatuũ.extra de ap m ionè veniẽti ſuſcepti oꝛdinarioꝝ iudie dicco nec 4 npe
rit res ecdeſie: tunc potius onis pꝛeparare conniuium: qꝛ nec icquam his publicis eſt commn n e ad rg
er aſuerudine ̈ deiure cõ c pꝛetextu panperibus incuii dã⸗ arccn legibus'. Iem Conſtan 6. narionem ia 4
n er ede na volnnno:ant qualbet ratione nnns unperator pꝛeſcens in ſun; onarios ve de.
eekr Garriaene ene permittimus. Yericus: aduerius cta ſynodo que apnd echam nae Ci legnbus. que
õõ gan re uz querelaz 3 cunt dericum poſ
hacnmeſoreadsn⸗ erien eſtiones Prcpirenet dconar ſe deterendam nhi⸗ aaule ic⸗
uerit iu *vE. quiaa e —☛ un
averenn Aaeerſenn⸗ no nſ rennſt — Item ex concilio ma lior ii⸗
ipſum poteſt adt (c. ix.
ſlens der r antevdi. (seccleſtaſticu ſta⸗ volebat ancto: tineni g. alen, eſacerdonbus.
Isia eropetencigcnloeſn ilinz a DAſas cleriens Min dericũ
ecdelaſta matis Mrimne poſſeſſione ſua ereno auaqhud ad iudicem ſecularem accuſa
eacle aſt ci nn R b officio ſno ſuſpendit.il dicendam trabe⸗
õt ↄueniri coꝛam laico. vt epus euz ab e . iß⸗ re ant adcauiam dicendam .
3 ermab imdl ilter ii. le ↄtẽpto epiſcopi mia okicjü ſnam re quocunqʒ modo Einemnarteſch
na⸗ ſidepodis menrentlgn eng nambecht. Omne negornn neroinatang
ericu.et itu 6
wlrrrj di. lelt,nee pe Wi⸗ pꝛimũ querił.vnũ clericeus epiſcopiſiu aut pꝛeſbyt
a cõiugatu.xxxij.di.ſi g ve⸗
Oèͦ”ůñü N r, 77 1

nn
l

3 Allus vel erbi

beiuk ſed nungd
tenetur venire 2 alle⸗
gare foꝝ.vt er̃ de ap.
cum parati.nõ.qꝛ cita
tio nulla eſt. ⁊ vbi gs
citati nõ poteſt vłr.
ꝑſone vel roe tpis vel
cauſe non tenetur ve
nire.vt nõui.iij.qij.ſi
epiſcopus.⁊.q.j.c.ij.⁊.
fr e ſerijs.lj.
b ¶ Cingnli. not.qðᷣ
eccleſiaſticus iudex pᷣ

nat etiam laicum ſua

dignitate. vt. xxxij.q

v.pꝛeceptum.in fi.
4 Eimoniuz. e
adipiat in cauſa

criminali. vt extra de
reſti. decetero.
d ¶In publico. l. fo⸗
ro ſeculari ne ſit con⸗

tra. diſt. rxiijcillud. j.

xv. q. v. ſ.
¶ Nec bonoꝛe i.iu
relpꝛetoꝛio.

¶Acd teſtimonium.

a iudice ſeculari.
gCErcepta. ab hac.
neceſſitate.
bNMouella iureiu.
hec ſũt verba. G. neec
dicit verum. nam epi
ſcopi bene tenẽtur iu
rare.vt.ij.q.iiij.nullã
⁊.iij.q.ix.hoꝛtamur.
ſed hoc eſt pꝛiuilegiuʒ
eius quod nõ tangit
kunogelii, ſed —
longe manus eleuat

us ipſum. vr ta-

mẽ quod ſecũdum ca

nones tenetur tange

re euangelium.vt.j.
q.vij.quotiens.io.qð
non debeat tagere bo
die determinatur eỹ ð
iura calum.c.vlti.b.
1Zugerx. mittat er
de teſti. ſi quis teſtiuz.
ff. de iureiu. ad.perſo⸗

nas.
2 quis.
PD Lacuit.petie⸗
ini. ergo er lo⸗/
la ponectione libelli
perdit/quis cãm.⁊ ſic
eſt contra.ff. de in ius
vo.ſ libertus.⁊.fl.reʒ

ra.ba.l.amplius.vbi
babes ꝙ non incidit

in penaʒ ſi deſiſtat ab
agendo.ſic ergo vide
tur ꝙ anqʒ confugit᷑
ad ſeculareʒ iudicem

xj

archidiacòͤt pꝛeſentia ſiniat. quod
ſi quis clericus boc adimplere diſ⸗
tulerit:ſi minoꝛ fueri: vno minus
de. xl.ictibus accipiat.ſi vero ho)
noꝛatioꝛ.xxx. dierum concluſione
mulctetur. Item bomiacius: ad
epiſcopos gallie.
Seeodem. Palea.
Necũqʒ ↄtẽtiões inter chꝛiſti
Manos oꝛunt ad eccleſiã deſerã
tur:⁊ ab eccleſiaſticis viris terminẽ
tur. ſi obedire noluerint: quoſqʒ
obediãt:aliminibus eccleſie exclin
dantur. Item marcellus papa.
NHeqʒ pꝛo cauſa cuuili neqʒ pꝛo cri
mina li epicopus apud ciuilem iu:
diceʒ pertrabaꝛtuiuir.
D lus epas neqʒ ꝓ ciuili ne⸗
A qʒ pꝛo criminali canla apud:
quẽuis indicẽ ſiue cimlè ſine milita
rẽ ꝓducat᷑ vel exhibeat*.magiſtra
tus eni quc hoc iubere auſus ſuerit:
amiſſione rerũ ⁊ cinguli cõdẽnati
one plectek. JItez ſilueſter papa.
Qulilibet clericus non eſt in publi.
co examinangdneg.
Eſtimonium clerici aduerſus
laicum nemio recipiat.nemo
clericũ quẽlibet in publico“ exami
nare pꝛeſumat:niſi in eccleſia. Ieʒ
codice libꝛo.i.titulo de epiſcopis ⁊
clericis. Inperatoꝛ theodoſius.
Nec honoꝛe:nec legibus epus.
dteſtimoniũ flagitetur. Nẽ epi
ſcopũ ad teſtimoniũ dicẽdũ admit
ti nõ decet.naʒ ⁊ perſona honoꝛat:
⁊ dignitas ſacerdotis exceptaP oſun
dit Monella cõſtitutio. Epus
non flagitetur ad teſtimoninm in)
reiurando:ſed enangelijs tantum
coꝛam poſitis. NReʒ. Sed index:
mittat ad eum ex ſuis miniſtris:vt
pꝛopoſitis ſacroſanctis euangelijs
ſecundum quod decet ſacerdotes
dicat que nonerit. Jdem.
Clericus ad ciuilem maitem cle⸗
rcuncſen anathema ſit:
Ignis clericus acenſans cle
rncũ in curiã iniroierit: anatbe
ma ſit:mubaudiendũ eſt ſi publicoꝝ
indicioꝛũ cognitionem petieri.epi
ſcopale nanqʒ indiciũ nihil obeſt:
ab iperatoꝛ poſtulat̃. AUndeĩcar
thaginẽſi cõcilio octauo legitur.
nopuo puuetur bonoꝛe pubuiy
ci indicij:cognitionem ab impera·
toꝛe poſtniannss.
ree vt quicũqʒ abipera:
in

toꝛe cognitionem publicoꝛũ
ioꝝ petieri.ihonoꝛe pꝛopꝛio
pꝛiuetur ũ antẽ epiſcopale indiciũ

abimperator poſtulauerit: nibil ei

obſit. Sic ⁊ leqnẽtes auctoꝝta⸗
tes intelligẽde ſunt:quibus clerico
rũ cauſas nõ niſ clerici cognſcere:
iubẽtur. Ande gelaſius papa ſcni
bit zeie comui.
Keman ludice clericns non eſt.
audiendug. “LZ
iant, graiſj ſemp debzʒ
eſie quod ab eoiũ poſcunr di⸗
Ruge pꝛeſtandũ:qꝛ: deo ſeruienti⸗
us bencficiũ negare nõ connenit:

—

Silueſter atqʒ fauſtinianus qui ſe a
cunabilis clericos cõſitẽtur:a tbeo
doꝛa ſe oppꝛimi pe r violẽtia con⸗
querũtur:qꝛ dicunt ſe ingenuos at
qʒ deo anctoꝛe pꝛiſtine cõdictionis
nexibus abſolutos in ſoꝝẽ deterri ⸗
me iteruʒ ſeruitutis addici:⁊ per au
ctonixatẽ regiaʒ cõtra leges publi⸗
cas cuʒ clericali cingulo olim dum
tenerẽtur aſtricii per archidiaconũ
vjbis geumẽtine eſſe cõnentos:cũ
conſtet eu⸗ qui celeſtem militẽ pul
ſat:nõ niſi eius foꝛuʒ debere ſectari:
ideo dilecte depenſe ſalutationis
affatu ſupꝛadictos clenicos tibi co/
mendo:vt ſi ad delegatoꝝ iudiciũ
eoꝛuʒ aduerſarij: venire cõtempſe
rinv:ſublimitatis tue tuitione valꝰ
lẽtur:neꝗd illis aut ſurreptio aut ini
mica legibus violentia neceſſitatis
imponat:quia qui indiciũ refugit:
apparet eũ de iuſticia diſtfũ. ẽ
Ac Zſabino eꝑiſcopis.
aon niſi ad epiſcòpoꝛum iudicinz
clericus voceiur.
G Ilneſter ⁊ fanſtinꝰ eccłie gru
fmentine clenici lacbꝛymoſa:
nobis inſinuatione cõqueſti ſunt li⸗
bertatẽ ſibi dñi ſui benignitate con
ceſſaʒ heredũ eius opꝛeſlione pulſa
ri:ſbiqʒ in clericatus offcio penela
cunabulis ſeruiẽtibus etiã manu
miſſoꝛe vinẽte in eodeʒ actu nihil⸗
ominus conſtitutis diminis miniſte
rijs:impẽdere nõ licere:cũ ſi petiti
onẽ veritas ſubſequat᷑ cõtra patri⸗
auctoꝛis ſui facium venientibus
vt indignis hereditas legibus an/
feratur.nec eis liceat hereditatem:
capientibus cõtra auctous ſui
ſilire indicium.et ideo fratres cha
riſſimi quoniam fe enam ab archi
diacono dicte eccleſie queruntur.
oppꝛeſſos:qui per eoꝛũ abſentiam
moderatoꝛis iudiciũ pꝛomiſit cos
eſſe ſecuturos calcatis ommibus.⁊
eodem.qui contra leges diumas⁊
publicas pulſatis foꝛum ſuum pn⸗/
tanit auſerri in veſtro indicio quiſ
quis ille eſt qui clericum laceſierit
adueniat:vt eccleſie iura que vein
ſii pꝛincipes aſſidua ſanctiõe firma
runt impetitis clericis nõ negentur
Itez allexander omnibus onbo
doxis per diuerſas pꝛonincias chꝛi
ſto domino famulantiluus.
Ante indicem ciunem ſacerdotes
non accuſentrr.
RZlatum eſt ad huins ſancte
'poſtolice ſedis apicem: cni
ſummarũ depeſuiones canſaruʒ ⁊
omniũ negocia ecclenarnʒ ab iplo
domiĩo tradita ſunt quaſ ad caput
ipſo dicente. Lu es petrus ⁊ ſuper
banc petrã ediſcabo eccleſiã meã.
quod quidam emuli chꝛiſti emſdeʒ
PBen erceleſie in ſidiatoꝛes ſacer
otes dei ad iudices publicos ac)

cnſare pꝛeſumat:cum magis apo⸗

ſtolus chꝛiſtianoꝛum cauſas ad ec

cleſias deferri:et ibidem terminari
pꝛecipiat.quoniam taliter pꝛenari

cantes pꝛeuaricauerunt in deuz ſn⸗

um ⁊ non obediunt pꝛeceptis eiuo.

Pat

ꝓpter deſidid cecleſiaſtici iu

dicis.vt. xvj.q. vil.filijs: ſi⸗

cut ecõuerſo recurritur ad ec

cleſ aſticũ iudiceʒ a ſeculari.
vt. j.xxiij q.vlti.ſepe.⁊.(.his

⁊.c.ſi vobis.⁊ exira de fo.cõᷣ

pe. licet. ⁊.c.ex Nanſmiſſa.ſed
non eſt hoc verũ vt exta de

iudi.qnaliter. in fi.
med-

Epale.in his que ſpe⸗
ctàt adiudiciũ impatoꝛis.vt
extra de fo.cõpe.c.verũ vel
intellige ꝙ imperatoꝛ rogat
epm cognoſtere de cauſa.
Sic ⁊ ſequẽtes.i.fiẽ pꝛe
miſſe auẽtes dicunt ꝙ nõ
niſi coꝛaʒ clericis ſintcõueni
endi dlerici ſic.⁊c᷑.
Hꝛiſtianis. celeſtẽ. cle⸗

0
Ora eni munes xpi ſũt
xxiij repꝛehenſiblem
p

niẽpeſerint.ſ nõ ve
niunt ad iudicium iſti acto⸗
res in optione rei eſt an ve⸗
lit vt circunducat᷑ edictũ:vel
ꝙ admittant᷑ ꝓbatiões ſue
ſed iudex auditis ꝓbationi⸗
bus ſuis nõ ꝓnunciabit eũ
liberũ ſed ſeruũñ ulius ñ eſſe
niſi euidẽniſſimas ꝓbatiões
hẽat.vt. ff.de libe.cau.diui
fres vel iudex poteſt impo⸗
nere actoꝛbus perpetuũ ſi⸗
lentiuz. C. de inge. manu. l.

q ¶ Kefugit. ſtc. lxxiiij. diſt.

honoꝛatus.⁊.iij.q.ix.decre⸗
uimus.

r OAnene⸗ viuẽte. boe

multũ facit pꝛo eis

cu pater eos nõ reuocauit ſi
lij: nõ poſſunt reuocare.vt.
ff. de pꝛo bat.pꝛocula.
ris. vm legẽ antiqᷓ
bẽs ꝙ cũ ꝗs nõ adimpiebat

volũtatẽ defuncti:omni ſuc

ceſſione puabat.C. de ſidei⸗
cõ.l.vlt.hodie aũt hoc tenet
in exneo berede.q ſi futis.
iſtitutus heres nõ iplet vo⸗
luntatẽ defuncti pꝛiuat᷑ ſuc
ceſſione:relicta tñ ſibi legiti
ma.vt.C.ð fideicõ.auc.am
plius ⁊ foꝛte lex pꝛeualet in
hoc cãu huic canom. Inno.
iñ ideʒ dicit qð bic dr.er de

uo.⁊ vo.redẽp.licet in fi.vn

de poteſt dici qð canon iſte
coꝛrigat autenticã.
t ¶ In veſiro. auctoꝛitate. n.
epilcopi voluntas defuncto
rum mãdatur execunoni e
de teſta. ſi heredes.
u Elatum.chꝛiſtianoꝛũ

boc obuinuit ᷣm pu⸗

mitiuũ ſtatutũ eccleſie.vt.ij.
q.v.ſi ꝗs pꝛeſbyter. ꝛ. xcv.d.

ecce.vñ adhuc ſᷣm legẽ ſiiua4

dex ſecularis ẽ ſuſpecꝰ eps
ei adiũgit᷑.vel caula tranſier
iur ad udicem eccleſiaſticuʒ
vt in aux.vt diff.iudi.S.fi.ta
mt᷑.col.ix.in criminaltbus.
cauſis tñ.ſ.ſanguĩs nõ ſunt
cdlerici iudices.xxiij.q.vlt.bis
a quibus.

„ 6

8 R pentie preſbytero⸗
Ar.

um. hoc intelligit. b.
cũ cauſa his delegatur ab
epiſcopo:alias epiſcopus ſo
us iuder eſt oꝛdinarius.vt
j.e.de ꝑſona.vel expone vel
pꝛo. ? vt. xv.ꝗ.vij.epiſcopuſ
vel vic ꝙ pꝛelatus ꝗlibet ꝗ
ex electione hʒ pꝛelaturã hʒ

etiã iuriſditionem. vt exira

de of. oꝛ.cũ ab eccleſt aruʒ er
de elec.c.j. ſed qui nõ eſt ele⸗
ctus ab vniuerſitate vel col
legio nõ eſt iundex oꝛdinariꝰ
iudicem enim facit aut con
ſenſus populi. vꝛ. xciij.di. le
gimus.in fi.⁊ in auſ.de de⸗
fen. ciui.S.ſi vero.col.ij.aut

ↄſuetudo.vt.ix.q.iij.cõque

ſtus. C. de eman.l.j.2.l. f.
b ° aſc. regula que ẽ?

55.ʒiij.q. vj. neminẽ. C.

de iuniſdi.om.iudi.iuris oꝛ⸗
c ¶ Kericum ſecularem
niſt in aſbus erce⸗
ytis in ſũma. Item ercipit᷑
ſi papa delegat laico cauſaʒ
ſpiritualem.vꝛ.x.q.iij.illud.
Item foꝛe cum ſuccedit cle
ricus laico.vt.ff.de iudi.he⸗
res abſens.quod falſum eſt
Item bᷣm quoſdam cum e
netur de euictione ſequitur
foꝛum emptoꝛis.ff.de iudi.

venditoꝛ.ſed hoc non eſt ve

rum quia per hoc non ſit ðᷣ

foꝛo illius iʒ pꝛeſtet ei aucto

ritaten.
d Qelpꝛoponat.i.excipi⸗
t.

e NJauis in his tribus

c. ponit ꝙ clericus a
laico poͤt iudicari cum eſt in

ſ¶ CContumeliaʒ. ſi illa nõ

tantum epiſcopum ſed etiaʒ
ecdeſiam eius tangat.alias
non poſſet eum pꝛo ſua cõ⸗
lumelia excõicare. xxiij.q.

uiij. inter.

g ¶Morxr depoſitus. ſi ſit ð

nouo cõtumas.vt extra de
iudi.cũ non ab homine.vel
dic ꝙ iſte calus eſt ſpecialis
vbi aliquis ſlatim traditur
curie.ſicut eſt in falſario. vt
extra de fal. ad falſarioꝛum
vel dic raditur curie.i.per⸗

mittitur iradi ita ꝙ eccleſftta

nõ tenerur eum defengere.
Item in tertio caſu traditur
curie.ſ.in crie hereſis.vt in

conſtitutione. AInno.ex cõt⸗⸗

camus.qualiter hoc verbuʒ

erponatur. habes er de ver

bo. ſig.nouimus.

auctoꝛitatem.

b D Etimus ſduciaj. i.

—ðè
.

Actoꝛ foꝛum rei ſequatur.

G EXRperienties tue pꝛeſenti anc

Atoutate mãdamus: vt in can

ſis in quibus quelibet eccleſiaſtici
officij: perſona loco petitoꝛs exi
ſtit quenquaʒ laicũ pulſatura apnd
ſue pꝛonincie iudicem:ſuas diſpo/

nere actiones non deſerat. In bis

vero negocijs:in quibus eccleſia
ſtici officij: perſona pulſatur totius

ſub moto pulſatiomis obſtaculo ad

iudiciuʒ epiſcopivel pꝛeibyteroꝛuz
in loco vbi queſtio veritur cõſtitu

toꝛum occurrat inchfferentur exa/

men. Item ſergio cancellario.
— Decodem.

QIgquiſquam clericus ſiue infe
nouꝛs ſiue potioꝛi gradus pe
titoꝛ exiſtat:et contra laicam perio
nam ſuas dirigat actiones.iſie mo
dis oĩbus nõ glibi quaz apud ꝓnin

cie iundicem negocium ſuum dictu

rus occurrat.ſi quis autem laicus:
clericum cniuſcunqʒ gradus duxe
rit eſſe pulſandum: ad epiſcopo
rum indicium in eadeʒ ciuitate vel
territoꝛio conſtitutoꝛum pꝛoponat
eas quas ſe habere exiſtiat actiões
quem oꝛdinem legibus per omnia
conuenientem atqʒ con ſentaneuʒ
demõſtrari illa regula manifeſtat
que pꝛecepit actoꝛem ſoꝛũ ſemper
ſequi pulſati.clericis vero pulſatis

in epiſcopali iudicio ſoꝛum compe

tere pꝛincipalium quoqʒ ſanctionũ
deſignat auctoꝛtas. Aez in con
cilio agathenſi legitur.
Epiſcopo noõ permittente apud ſe
eularem indicem clericus pulſari:

¶ enteuz nullns perſumatapd
ſecinaremindicem epiſcopo
non penmittente pulſare.ſed ſi pul⸗
ſatus fuerit nõ reſpondeat vel pꝛo/
ponat:nec andeat criminale nego
cium in iudicio ſeculari pꝛoponere.
tez pius puppo.
lenicus ſuo inobediens epiſcopo
oſitus curie tradanarr.
Iquia·ſacerdotũ vel reliqno
rum clericoꝛum ſno epiſcopo
inobediens ſuerit:ant ſi ei in ſidias
parauerit:ant contumeliaʒ aut ca/
lumniam: aut connicia intnlerit:et
conuinci potnerit:mox depoſitus
curie tradatur ⁊ recipiat quod ini/
ue geſſtr. Item ex concilio car
aginenſitertio.
Pumcipali cogatur anctoꝛitate:
dui⸗ plebem innaſam non vnlt deſe
D Etimus vt dignemini dare ſi
Anuciam:qua neceſſitate ipſa
cogente liberum nobis ſit rectoꝛeʒ
pꝛonincie ſecundum ſtatuta gloꝛio
ſiſſmoꝛum pꝛincipum aduerſus il
lum adire uplebem quam inua⸗
ſerat vſqʒ hodie cõmonitus ſecun⸗
dum quod ſtatutuʒ fuerat relinque
re contemnu:vt qui miti admoniti
oni ſanctitatis veſtre acquieſcere:
noluerit:et emendare illicitnm:au

d

htem pelagius benegeſto deſen

ctoꝛitate iudiciaria pꝛotinus exclu
datur. Aurelius epiſcopus dixit.
Seruata foꝛma diſcipline non exi/
ſtimabitur appetitus ſi veſtra cha
ritate modeſte conuentus recede/
re detractauerii:cum fnerit ſuo con

temptu ⁊ contumacia faciente indi

ciaria poteſtate conuentus. Hono

ratus ⁊ vꝛbanus epiſcopi dixerumt
oc ergo omnibus placet. Item
gregonuspappꝑzz.
Ahbuncipidus coꝛrigantur quoʒ ec
cleſia coꝛrigere non valet. „.
TSiudẽ quo la vobis popoſci
RLmus ⁊ nunc iteruʒ poſtulamus
vt paulinum acquilegenſem pſen⸗
ſo epiſcopum ⁊ ilum mediolanen
ſem epiſcopum ad clementiſſmnʒ
pꝛincipem ſub digna cuſtodia diri⸗
gatis: vt et iſte qni epiſcopus eſie:
nullatenus poteſt:quia contra om
nem canonicam coniuetudinem ſa
ctus eſt:alios vltra non perdat:et
ille contra moꝛem antiqunuz enz oꝛ
dinare pꝛeſumplſerit:canonum vin
dicte ſubiaceat. Iteʒ ex concilio
chalcedonenſi.
Pꝛopꝛium gradum amittant cle/
rici coniurantes vel conſpirantes,
¶ ¶Aiurariomrun⸗ 7 conſpirati
Onũ crimẽ quod apud grecos
dẽ pharatrea publicis etia legibus
certũ eſt inhiberi penitus hoc mul
tomagis in ſancta dei eccleſia ne fi⸗
at ↄuenit abdicari.ſi ꝗ vero clerici
ſen monachi inuenti fuerint ↄiuraʒ
toꝛes aut ↄſpiratoꝛes ant pharatre
as vel ſactiones componentes ali/
quas ſuis epiſcopis aut alijs omni⸗/
no cadant de pꝛopꝛio gradu.

Eericiconmpirates pꝛopꝛio gradu
amiſſo retrndantur in carcerem cè

teri excõicentur.
Snſpirationum crimina ve
ſtris in partibns vigere audi/
nimns:⁊ plebes ↄtra epucopos ſu
os ↄſpirare nobis mandatum eſt.
Cuins criminis aſtutia nõ ſolũ iter
chꝛiſtianos abominabilis ẽ:ſed eti
am inter ethnicos ⁊ ab eateris legi

bus pꝛohibita.⁊ iccirco huius ci/

minis reos nõ ſolũ eccleſiaſtice.ſed
etiã ſeculi danant leges ⁊ nõ ſolũ cõ
ſpirantes ſed etià oſentientes eis an
teceſſoꝛes vero noſini cuʒ plurima
turba epiſcopoꝝ ꝗcũqʒ eoꝝĩ ſacer
dotali honoꝛe ſũt poſui aut exinũt
clerici:honoꝛe quo vtuntur carere
pꝛecepe runt:ceteros vero cõione
puari ⁊ ab eccleſia extoꝛres ſieri iuſ
ſerunt:oẽſqʒ ſimul vrriuſqʒ oꝛdiniſ
viros infames eſſe cenſuerunt:⁊ nõ

ſoluũ faciẽtes ſed eis ↄſennentes.

Aẽ ex conciliochalcedonenñ.
Forten aut onac coninrantes
Penentur bonoe.
Iqui clerici vel monachire
ptii fuerint ↄiurantes ant ↄſpi⸗
rantes:aut inſidias ponẽtes epiico
pis ant clericis:gradu ſuo ꝓpꝛio pe
nitns abijctantun. Iem ex ↄci⸗
liotoletano. Seceogg
9„ Iclerici aut monachi inuen
A ſuerint ↄſpiratoꝛes aut ꝑ cõ

Exrcludatur ar g

ſi quis anctoꝛitate iu-

dicis mittit in poſſeſſi
onem:? aduerſarins
eum nõ admittat qui
nec attendit excõ cati
one:videtur q;manu

miluari ei poſſit aufer

ri res.vt.xxiiij.q.v. pꝛi

cipes.xxiiij.q.ii.de lli

cita.xvij.di. nec licuit.
2 c expꝛeſſuʒ.f. ne vis

ſiat ei qui in poſ.ſi. gs

miſſus. ff. de rei, ven.

qui reſtituer bodie tãũ

talis efficitur poſſeſſoꝛ
poſt annum. vt exra

de dol. contu. contin

git. ꝛ concoꝛdat legi f.

de bo. auc.iu. pol: quã
is

ria lacemntus.
IBStuc eſt. calum

Uis.
k C. Appetitus.i iniu

4
huius capituli:

habes· xxiiij.qj. pu⸗

m /Dniurationũ.
hec quatuoꝛ ca

—

pitula idem dicunt Y

coniuratos deponũ

tur ſi clerici ſunt ſi lai ·

ci excõicantur.
n C Pharatrea.a pha
res quod eſt diuiſio:
inde phariſei.S.xlvj.
diſt. ſeditionarios..

iij.q.iiij.conſpiratoxs

Gätae

aldeedoe
nin
Gone
Wrrng
notcke

S

iutm
Ati
guint
gei

An

8 ◻ Yaqui dericoꝝ.
S xv.

aut ſacramẽta

coniuratõnes que ſi⸗
unt ſuper licita re:lici
te ſunt ad pꝛobanduz

malum 2 illicituʒ. vt.
xvj.q.vj.ſane.j.q.j.cõ
cuſſionis.rxxij.q.jic.j.
ſed ſuper re illicita nõ

tenent vt hic. quidam
tamen vicunt ꝙ om⸗

nis coniuratio ſi eſt oc
culta eſt illicita. pꝛohi

bentur ergo fratreni⸗

tates que ſunt ad ma

lum. fic. C. de mono⸗

pol. l. vnica. ſed bone
fraternitates admittũ
tur.xlij.diſt.ſiquis de
b · Pꝛeſumptio.i.te
meritas. Anidam ta
men hic ſcripſerũt qðᷣ
hec pꝛeſumptio ſit iu/

ris contra quam non
admittitur pꝛobatio ſe

eus ſi pꝛeſumptio fit

Bece cauſe
Hoc capitulu;
loquitur de crimine
eccleſiaſtico vel de re⸗
bus ſpiritualibus ⁊ 8

cauſis generalibꝰ ad

totam pꝛouinciam ꝑ⸗

tinentibue.

/ Eis ita dericl.alle

gando hoc dieit.
e

que debẽt eſſe liber. vt
ex de cen. ſancitũ.
f teſtatẽ. de fa⸗
co nõ de iure.nã ſi ſi⸗
ne auctoꝛitate pᷣncipis

vel alterius gs detine

at res eccleſie ſacrilegꝰ

eſt niſi reſtituat.xij.q.

ij. quiſgs.x vj.q.j.in ca

nonib videt᷑ tñ ꝙ ſfů

agri eccleſie nõ ſoluãt
tibutũ qð poſſit ĩpe⸗

ratoꝛ vẽdicare agros

illos vt hic. . C. ð epil.
deri. de his. naʒ oĩa
bona uloꝝ qui tenent
alicni ſoluere rributũ
ſunt illi iure pignoris
obligata. C. in q.cau.

pi. ta. cõtra.l.j. G̊ iſtud

nõ eſt verũ qꝛ tantũ in
telligit de ꝓpꝛijs:pꝛe/
dijs:pr̃i monialibꝰ ali

quoꝝ vel clericoꝛũ vel
laicoꝛũ:lʒ enĩ pꝛedia ec

deſie ceſſent a tributo:

nõ iõ poſſunt vẽdi.vt

Ae65:nouang.
Mõ nego.cõꝑali

ter me opponendo. qꝛ
pꝛo tẽpoꝛalibꝰme moꝛ

ti opponet᷑ nõ debeo.

pꝛo altaribus libẽter
imolaboꝛ.xxiij.q.vlti.

conuenioꝛ.

b ¶Agnuz. ſubie⸗
e tributũ elit·
ꝓbatio ſubiectõis e k

tributũ. agri
.j. xxiij.ꝗ. vlti.
ſecũdũ cõta.ſed ibilo
quit᷑ de his pꝛedijs:in
quibus fundata eſt ee
deſia vel offcine eius

inrationem calumniaz machinan
tes epiſcopis vel clericis:pꝛopꝛiuʒ

amittant gradum. Iem ex con
cilio aurelianeni. 1

85 qui clericoꝛuʒ*. vt nuper in
mn

multis locis per ſuperbiam di
abolo inſtigante actum ſuiſſe per⸗

patuit:rebelli auctoꝛitate ſe in vnuʒ

coniuranone intercedente college
rint:aut ſacramẽta inter ſe data aut
chartulam conſcriptam fuiſſe patn
erit:nullis excuſatiõibns pꝛeſump
tio labetur:ſed res detecta cum in
ſynoduʒ ventum fuerit:in pꝛeſump
toꝛes iuxta perſonarum ⁊ oꝛdinum
qualitatem a pontiſicibus qui tunc
in unum collecti fuerint vindicetur
quia:ſicut charitas ex pꝛeceptis di
ninis coꝛde non chartule conſcri⸗
ptione vel cõiuratione eſt expiben
da:itaqʒ ſupꝛa ſacras ad mittun/
tur ſcripturas:auctoꝛitate et diſtri/
ctione pontiſicaliſunt repꝛimenda
Item innocentius papa.
Inter clericos ⁊ laicos cauſe exoꝛ
te ab epiſcopis andiantur.

83 que cauſe vel contentiõs

inter clericos ⁊ laicos tam ſu
perioꝛis oꝛdinis qᷓʒ etiam inferio
ris ſuerint exoꝛte:placuit vt ſecunꝓ
dum nicenam ſynodum congrega
tis omnibus eiuſdeʒ pꝛonincie epiſ
copis iudicium terminetur. Cũ
682 bis omnibus anctoꝛitaribus:
lerici ante cinilem indicem denej

gentur pꝛoducendi:cum niſi pꝛius

depoſiti vel nudati fuerint curie nõ
ſunt repꝛeſentandi.patet quod ad
ſecularia iudicia clerici nõ ſunt pꝛo
trabendi. Mis ita reſpondetur
clerici ex officio epiſcopo ſunt ſup

poſiti:ex poſſeſſionibus pꝛedioꝛuʒ
imperatoꝛi ſunt obnoxij:ab epiſco
po vnctionea decimas ⁊ pꝛimitias

accipiunt:ab imperatoꝛe vero pꝛe
dioꝛum poſſeſſiones nanciſcuntur.
Ande auguſtinus ait ſuper ioban/
nem. OQuo iure villas deſendis:di
nino an humano ⁊ cetera.relinque
in pꝛincipio vbi differentia ſigna⸗

tur inter ius naturale ⁊ iusconſti-
tutionis:quia ergo vt pꝛedia poſſi⸗

deantur imperiali lege factum eſt.
patet quod clerici ex pꝛedioꝛuz poſ

ſeſſionibus imperatoꝛi ſunt obno/

xij. Item ambꝛoſius contra au-

xentium.

Imperatoꝛi tributum eccleſia de

negare non debet.
82 tribuntuʒ petit imperatoꝛ:nõ

negamns:agri eccleſie ſoluãt

tributum:m agros denderat impe⸗
ratoꝛ:poteſtatem:habet vendican

doꝛum:tollat eos ſi libitum eſt.im/

peratori non dono:ſed non nego'.

jem.
Poteſtatibus tribnta non ſunt de⸗
negada. .
Agnum quidem eſt ⁊ ſpecia:
le documentum:quo chꝛiſtia

ni viri ſublimioꝛibus poteſtatibus:
docentur eſte ſubiecti:ne quis con

pertinent: laici ſibi innicem operan

ſtitutionem terreni regis putet⸗eſ
ſe ſoluendam.ſi enim cenium filius
dei ſoluiꝰ:quis tu tantus es qui pu⸗/
tas eſſe nõ ſoluendum. Aeʒ apo/
ſtolus. Omnis anima ſublimiori
bus poteſtanbus ſubdita ſit. NRem
perrus

diti dominis veſtris ſine regi quaſi
pꝛecelenti:ſine ducibus ab eo miſ⸗
ſis ad vindictã malefactoꝛum:lan/
dem vero bonoꝛum. ANez ex epi
ſtola clemenis..
De ſecularibꝰ negocijs.epiſcopus
cognoſcere non debe.
Eanicſem opoꝛtet irrepꝛehen
Kſibniter vinere:⁊ ſummo ſtu⸗
dio niti:vt ommes vite huius occuj
pationes obijcias:ne fideiuſſoꝛ exi
ſtas:ne aduocatus litinz fias:neue
in vlla aliqua occupatione pꝛoꝛſus
inneniaris mundalis officij occaſi⸗
one perplexus.neqʒ enim iudicem
neqʒ cognitoꝛẽ ſecularium negoci⸗
oꝛum bodiete oꝛdinare vult chui/
ſtus:ne pꝛefſocatus pꝛeſentibus ho⸗
minum curis non poſſis verbo dei
vacare.hec vero opera que tibi cõ
gruere minus diximus exhibeant ſi
bi innicem vacantes laici:⁊ te ne⸗
mo occupet ab his ſtudijs:per que
us boiminibus datur. Nemerx
eodem. cäseGe
In bis que ad communis vite vſuʒ

4 Icut enim impietatis crimẽ
eſt tibio clemẽs neglectis ver
bi dei ſtudijs ſollicitudines ſecula/
res ſuſcipere:ita vnicuiqʒ laicoꝛum
peccatum eſt:niſi innicem ſibi etiaʒ

in his que ad cõmnnis vſum vitep p
tinent operam ſideliter dederint. te

vero ſecurum facere ex bis qmibꝰ
nõ debes inſtare omnes cõmnuniter

elaboꝛẽt.quod ſi ſoꝛte a ſemetipſis:
boc laici nõ intelligunt ꝑ diacones

edocẽdiſunt vt tibi ſolius eccleſie:
ſollicitudines relinquãät. Exbis
ommbns dafr intelligi:qi ciuili cau
ſa clericus ante ciuilẽ iudiceʒ cõne.
niendus eſt.ſicut enim eccleſiaſtica
ru legum eccleſiaſticus iudex eſt ad
miniſtratoꝛ:ita et cinilium non niſi
et cinilis debet eſſe executoꝛ.ſicut:
enim ille ſolus habet ius interpꝛe⸗
tandi canones qui habet poteſtateʒ
condendi eos: ſa ille ſolus ciuili/
um legum debet eſſeinterpꝛes: qui
eis ius:et auctoꝛitatem impartitur.
In criminali vero cauſa nõ niſi an
te epiſcopuʒ eſt clericus examinan

dus.et hoc eſt iſtud quod legibus ?
canonibus ſupꝛa diffinituʒ eſt vt in

criminali videlicet cauſa ante cinii
lem iudicem nullius clericns pꝛodu
catur:niſ ſoue cum conſeniu epi⸗
ſcopi ſui.veluti quando incoꝛrigibi
les inneniuntur.tnnc detracto eis
officio curie radendiſunt. Ande
fabianus papa ait.

Quiepiſcopo inſidiatur: ſemotss

oſtolus generaliter.om/
nibus ſidelibus ſcribit. Eſtote ſub/

clj.

de cenfl.c. ij. ſed ar. . e de pᷣ
ui.recepimus.verũ eſt ꝙ eſt

ſignũ ſubieciõis hʒ nõ ple⸗

na pꝛobatio.
i ¶ Soluit. nõ ex debito ſed

ne ſcãdiliʒaret alios.vt.xxv

iij.q.j.iam nunc.

k .Oimnis aia. ſnbdita pecx
cato.xps.n.nemini fuit ſub

iectus.xxiij.q.iij.in pꝛinci.

¶ Siue regi. bec verba in⸗
terpꝛetatur innocẽ.ex ð ma

io. ſolite.
m Epiſtola.i. miſſa clemẽ
ti a petro.ſicut dr inſirumẽ⸗
tũ meũ qð mei cã factuʒ eſt

ff. de eden.pꝛetoꝛ.S.j.? dr t
epiſtola ill cui ẽ miſſa tũ cũ
diſticõe.ff. ð fur. eũ gꝗ. F. vl.
n Tiæ qdeʒ.ne fideiuſſoꝛ.

clericus regulariter ñ

dz fideiubẽ vt h ⁊ ex de file
iuſ.clericꝰ.niſi neceſſitas ſit

iũc.n.ex pieiate tenet ſubue

nire alij.vt.lxxxvj.di.nõ ſa

tis. Itẽ clerici pñt ſideiuber
ꝛ10 cccleſijs ſuis.in auc.de

anctiſ.cepi. S. aliñ aũt.col.xx.
Itẽ ĩter ſe mutuo ſideiubẽt

cũ ↄueniuut.vt. C. de epi.l.
oẽs.S.i hac Itẽ nec aſtrictꝰ
curiẽ põt ſideiubere.C. loc.
curialis.⁊ ſi cericus fideu

beret põt dicie nõ tenʒ ſide

iuſſio nin tali pꝛiuilegio ſuo
renũciet nã fideiuſſoꝛꝓ non
dato habetur niſi puilegio
ſuo renũciet.vt.ff.ſiqs ĩ ius

vo.nõ ie.l.j.vel dic ꝙ lʒnon

debeat ſideiubere:ſi tñ ſide
iuſterit tenz obligatio. vt ex
de ſideiuſ.c.puenit.⁊.c.con
ſtitutus.

o . Me aduocatus q pbi

bet᷑ ſacerdonibus. vt.j.xiiij.

Juuicẽ.S.j.xxiij.q.vl.c.

ſepe.⁊.c.his a gbus.ſed dic
ꝙ poſſunt mactare de illis
ipalibꝰque ſpectt ad eccc(iaz
Icut. n. que ad cõis

Aſuz. ar. ꝙ peccat qui

nõ recipit arbitriũ ⁊ qui nõ

componit inter paries.
1 ¶Ex bis.i.ab bis.

8 Inſtare. .iterelſe. 3. xc.

di. pꝛecipimus.

t ¶er diacones. ar. o di

aconi debent laicis exponẽ
⁊ inſtruere modũ viuendi.
xxv.di. audire.

v ¶ Erx his.ſic.n.ille ſolus.

nã vñ ius ꝓdijt ab eo inter⸗

pꝛetatio requiritur.vt er̃᷑ de
ſen. ex. inter.qñqʒ iñ legat
pape interpꝛetat᷑ reſcriptuzʒ
pape. extra. de poſtu. pꝛela.

ad hoc.vltra mediũ.⁊ extra
ð ſequeſtra.ad hoc iudex ẽt

interpꝛetatur legẽ.ff.ð legi.

nãvt ait.ſed nõ põt interpꝛe
tari ſniaʒ ſuaʒ niſi ſit pꝛeſes

pꝛouincie.ff. de ap.ab execu
toꝛe.ſimiliter ↄſuetudo iter B

pꝛetat᷑ legẽ vt e ð verb.ſig.
abbate. Interpꝛetatio qdaʒ
eſt pꝛobabilis ⁊ nõ neceſſa⸗
ria vt magſtl vt. C. de pꝛe
feſ.ꝗ in vꝛ
ca.quedã eſt neceſſaria ſjʒ nõ

generaiis vt iudicis. vt. fl.

de legi. nã vt ait quedã eſt
vV ui)

v. deniqʒ. xv. q.ij.cſj.

e ↄſttino. l. vni

Pbabilis necia⸗ generalis
ſz nõ eſt in ſcriptis redigẽda

vt cõſuetudinis.vt.ff. de. le
gi. ſi de interpᷣtatiõe.⁊ er de

verb.ñig.abbate.quedã ꝓba

bilis necia ⁊ in ſcriptis redi
gẽda vt pᷣncipis.vt.C. de le⸗
gi. l.j.2.l. vlti. Z
4 Tatuimus. morx ante.
Ons intelligas ꝙ hec di

ctio ante ibi notet aliqð ißðz us

ſz eſt ſenſus:ante.i.ante exa/
minateʒ iudicẽ fine coꝛã exa
minãte.vel loquit᷑ cũ eſt no
toꝛiũ cximẽ ſic. C. ð defen.ci.
defenſoꝛes.
b ◻ Iger fratrib frẽs
B bic voeat clericos. vel
etiã oẽs xpianos ⁊ loqnit᷑ ſʒ
antiqu a tꝑa:vt.S.e.relatuʒ.

e AAllus. “
dEKinud poſtulãtẽ. peni
Uunes eni ſub regula
eccleſiaſtica vinere debẽt vt
hic. ꝛ.j.e.de pſona.⁊.j.ð pe.
dil. v. Ziũ.?.c.falſas.
e Wme licẽt. tũc nõ expedit
id ꝙ licitũ eſt qũ vſus ipſius
alij:affert ipedimẽtũ.vt.xxv
iij.q.j.ſc eni.ſ.ꝙ ſidelis diſce
dat ab in fidelibꝰ:ſʒ noõ expe
dit vt vbi dicit. vel alik᷑ mihi
lz mea repetere.ſ̊ nõ erpedit
ad vitã cõſequẽdã.qꝛ ſcan⸗
deliʒant᷑ illi agbus repetun
tur.vel ſic:oẽs cibi licitiſunt
ſi nõ expediũt ꝑp infirmos.
frès qui tũc quoſdã cibos re
pꝛobabãt. vel ſic:licitũ eſt pꝛe
dicatoꝛi ſumere ſumptꝰab il
lis ꝗbus pdicat:ſʒñ expedit
ꝑꝑ coꝛrichios q auari fuerũt
¶ Venitẽs.ſ.ſolẽnit᷑.⁊ lo
quit᷑ de actoꝛe penitẽte ⁊ cũẽ
de volütate rei.vel loquit᷑ cũ
ipſe penitẽs cõuenitur.
g ¶.Ecceſiaſticũ.ſupple.vtł
reus qnia de actoꝛe minus
videbatur.

b ¶ Mon ait. quamlibet. õ.

in. c.nullus epus.
i NQicũqʒ.inhac.l.qui⸗
aq notant᷑ pᷣmũ ꝙ a

iudice ſeculauri appellat᷑t ad

epum.ſecidũ ꝙ ante ſniam
appellat.tertiũ ꝙ ab epoꝛnʒ

ſnia nõ appellat᷑.quartũ qð

vniꝰ epᷣi teſtimoniũ fides ad
hibet.quintũ ꝙ alij:nõ au.
diunt᷑ poſt teſtimoniũ epi.p
ma pars tollit᷑ ꝑid er de ap.
ſi duobus. ſecũda ꝑ id.ij.q.
oĩs oppꝛeſſus.quarta perid
vj.q.ij.ſi tantũ.⁊.c.placuit.⁊
lʒ hec lex ſit abꝛo gata.iñ in⸗
no.argumentat᷑ ex ea.ex de
iud.nouit.nõ vt cõſirmet eã
ſed vt oſtendat quantã affe⸗
ctionem imperatoꝛes habu
erunt erga ſacerdotiiũ.
HÆEDel decurſis.i.poſt li⸗
tem conreſ.
¶Cum ſermone.i.allega
tiombus.
m Hec ſi quis. capitulari
bus.i.in lombarda:non iñ
inuenitur in ea que nüc eſt
ſed in gallia.
n Dlumus.vel conſue
Atudinsrio erxtr. a4, de

.

Can. .

Earumugvtſ quis clerico

ſuis epiſcopis infeſtus aut inũ

diatoꝛ exuiterit: mox ante examina
tum iudicium ſubmotus aclero cu

rie tradatur:cui vite ſue omnibꝰdie

bus ſeruiat:⁊ infamis abſqʒ vlla ſpe
reſtitutionis ꝑymaneat. Quia er⸗

So iſte nõ ĩ criminali ſedin ciuili cã
clericũ ante ciuilẽ indicem pꝛodu/

xit:non eſtiudicandus tranigreſſoꝛ
canonum:nec eſt dicendus pertra⸗
xiſſe reum ad indicem non ſunm:qꝛ
de cinili cauſa non miſi index ciuilis
cognoſcere debet. Econtra ea q̃
in actoꝛis defenſione dicta ſunt:ve⸗
riſimilia quidem videntur ſed pon
dere carent ſacris enim canonibns
⁊ ſoꝛenſibus legibus taʒ in cinili q̊ʒ
in criminali cauſa clericus ad ciui⸗
lem indicem pꝛotrahendus nega
tur. Unde in epiſtola clementis
Farresapnd paeſbyteroaindicen
tur. .
8 qui ex fraribꝰ negocia ha⸗
bent iuter ſe:apud cognitoꝛes
ſeculi non iudicentur.ſed apud pꝛe⸗
ibyteros eccleſie quicquid illud eſt
dirimatur. Item ſilueſter papa.
Nullus clericus pꝛopter aliquam
canſam intret cunriam.
L) ue- clericus vel diaconus
v—el pꝛeſbyter pꝛopter quam/
libet canſam iniret in curiam:nec
ante cinilem indicem ſuã pꝛeſumat
dicere caunſam. Iem leo papa.
Eccleſiaſticũ non foꝛenſe iudicinm
penitens expetat.
ind quidem eſt debita inſta
repoſcere:alind pꝛopꝛia per⸗
ectionis amoꝛe contennere:ſed illi
citoꝛum veniaʒ poſtulantem opoꝛ
tet etiam a multis licitis abſtinere:

dicente apoſtolo: Omnia:licent:ſʒ

non omnia expediunr.vnde ſi quis
penitens: habet canſam quam ne/
gligere foꝛte non debeat:melius eſt
illi vt expetet eccleſaſticum quaʒ
ſoꝛenſe indicium. Non' ait pꝛo/
pter criminalem canſam tantũ:ſed
gener allcr. pꝛopter quamhbet can
am tam cinilem qz criminalem
intelligꝛs. Qnde theodoſius im
Cuicũqʒ licet ſacroſancte ſedis an:
tiſtitig indicium eligre
¶ Licnn y litem habens ſin
petitoꝛfuerit vel in imtio litis
vel. decurſis tempoꝛum curricn
lis:ſne cum negocium peroꝛatur:
ſiue:cum iam ceperit pꝛomi ſentẽ⸗
tia:ſi indicium elegerit ſacroſancte
ſedis ãtiſtitis:illico ſine aliqua dn /
bitatione:etiam ſi alia pars refra/
gatur ad epiſcopoꝛum iudicium:
cum ſermone luigantium diriga.

tur. Idem.
¶ nes itaqʒ canſe que pꝛeto
rio vel ciuili:iure tractantur:
epiſcopoꝛum ſententijs:terminate
perpetuo ſtabilitatis inre firmen-
tur nec vlterius liceat retractari ne
gocium quod epiſcopoꝛum ſemen

„

tia deciditur.teſtimonium etiaʒ ab

vno licet epiſcopo perhibituʒ:om
nes iudices indubitanter accipiant
nec alius.audiatur:cum teſtimoni⸗/
um epiſcopi a qualibet parte ſuerit

repꝛomiſſum.illud enim veritatis

auctoꝛitate firmatumuillud incoꝛ/
ruptum babeatur.quod a ſacroſan
