bat ſi volebat recuperare ad ſtat roe obnixiũ.ponoſine cõ feſſiöe poſt Dithnitꝗ Pniaz quiſqʒ peccato½ tereleuat. Secungo (Loben
dita quinta parte eſtiatiwZss Ous ſi faculias ↄfitendi nõ defunerit plene mundat. Enz ergo’ ex pꝛe? dicit ꝙ qui vult con⸗ (nocni
totius rei pꝛeciuʒ pſoluebat aliqð graue delictũ expiari aucton! miſſis auctoꝛitatibꝰ colligit pa pe⸗- fiteri diſcretuʒ debet gth⸗ ppe
tabernaculo ꝛ2 rem recuperra tati penitꝰ ꝓbat᷑ aduerſuʒ. Nũo eis nitẽtie arbitrio ſacerdotis diiniant eligere ſacerdotẽ ceni Een
bat: ? ſacienda erat hec ſau pm auctoutatè leõis pape ſine ſup enidẽnſſime apparet ſine cõſeſſiõe confteatur qui ſciat ſſcſil
tio ad ſiciũ ſanctuarij. qued plicatiõib ſacerdotũ idulgetia ne PYpue vocis pcta ñ dimiiti.quis.n. ligare? ſoluere. e⸗ ((B
maioris öderts erat ̈ vull qnit obtineri ſiine oꝛis cofeſſione a tempoꝛa pemientie alicni pꝛeſiget: cocatnicopiam e⸗ in
Rrorundroſt Aaute⸗ D pcto poſſumꝰ emũdari.Ouis eni, niſi pꝛimũ peccata ſua ſibi mamte/ coluentun pꝛorimo (llo⸗
nit de pꝛecio inter ſacerdotẽ ſupplcabit ꝓ peto qð neſcit. INem ſtare curauern. Iez. Taciturnitas rex deſiderio ſacerdo 5
⁊ euʒ qui debebat redkimrer Quũo·/ ſʒ aug.ſruſtrat claues eccle/ peccati ex ſuꝑbia naſcitur coꝛdis:iõ tis veniam conleque (ore
retinebat emptoꝛ agrũ vſqʒ ſie q ſine arbitrio ſacerdotis pniam eim peccatu luũ quiſqʒ celare deſ tur. Quarto dicit ꝙ dundn
ad annuʒ iubileũ quem tice gagit: ſi ſine oꝛis oleſſiõe criminis in: derat:ne iniqnitas ina alijs manife occultam peccatum ardh
plene reſtituebat.ille itaqʒ aq dulgẽtia ipetrat᷑. Ncé. ſñoꝰ ſʒ ãbꝛ. ſta fiat:ne talis reputetur apnd bo⸗ lſuffici cöͤſueri occul ſee
nõ poterat redimere niſiiius ligãdi ⁊ ſoluẽdi ſolis ſacerdoti)/ mies ſoꝛis qlè ſe iaʒ dudũ exhibnit te. publicum eild eſt A
. o lanctuart.,ſgniſcat vbcc bus a do credi eẽ pmiſſuz: ſi qiʒ diuino cõſpectui qð ex fonte ſupbie udice onien i⸗ is
men an oeera leut⸗ ſuo arbitrio ſeipm peceado ligat vꝭ naſt i nulli dubium eſt. ſpecies etenĩ ? Pae coneneut de ſnrrr
lacta ſeniptuſa ſtatutis t alia ſecreta pnia m ꝓſperũ ĩſniam pꝛo ſupbie eſt ſe velle vidert iuſtuz qun onnibnor de omni (end
mxyſtictur in ſequẽn litera fert excõicationis: atqʒ poſt ſatſſa ꝭ peccatoꝛeſt. atqʒ bypocrita cõnin⸗ peccato ? eius varie⸗ anm
o Eam. 5. xvij. . iij. ſunt. ctioné abſqʒ ſacerdotali indicio ſe- citur ꝗ ad imitationẽ pꝛimoꝛũ par iate ſ. di. v. conſicken lligrr⸗
P CMiſ ſiclo.ſidus cõtinee ipm deo vel altari eius reconcillat. tum tergiuerſatiõe verboꝛũ pecca ret. ⁊ diſtinc. vj. qui ilkemi
xx.obolos. ar. i.q.i. iudiees: Mõ ſũt hec pꝛemiſſis anctontanbꝰ ta ſua lenigare contendit. vel ſient vult. . (E/
verſus. Tres ſicſos obolus cõſentanea:ſʒ multoꝝ exẽplis ꝓpbã cchaiz peccatũ ſnũ reticendo: penitꝰ d Oſtendat. perer (Wſe
obolos mes vragma: qus tur aduerſa. fliam nãqʒ archiſůna, ſuppumere querit. vbi antẽeſupbia (kfion enim heſn⸗ Ana
dagenn varengalen Sogr tin bis eiectis dñs ſuicitanit-. tregnat vel bypocriſis bumilitas ſo mni S. wvldadduis Euni
Sicspahet ſeptẽ dragnas non iñ niſi pᷣſentibns patre ⁊ matrre cum babere nõ põt. Sine humilita digconns. Mird
obole minus vno. puelle. etro quoqʒ iacobo ⁊ io) te vero alicni veniã ſperare nonlʒ e Per nuncium. ſiun⸗
4 C Suppurtante.i. coputaà bäne Vite reddita E In quo mo 5 nec ergo vbi eſt taciturnitas cõfel. Ata nõ voteſt boc P S
te a tempoꝛe.ſ.redemptiõis raliter ĩiſtrnimur:vt ſecreta peccaa ſionis vemia eſt ſperanda criminis. aliuz quod per ſe po
cũ quis redimebat ſmn an ta que per moꝝẽ puelle itelluigũtur: Pꝛobatur hoc ideʒ anctoꝛitate tenſi.ff. de loluno. ter (N
nus iubileꝰ vicinꝰ vel remo nõ niſi ſupplicatiòibns eccleſie que aug.qni in li.de pnia ait. artifices. 2 exira e uſa
. ius erat: uxta cõputation? per patrẽ ⁊ matrẽ puelle deſignant᷑ Q Aẽ peniter oino peniteat et cc.non reſi. quia n EN
eechilll⸗ nagis vel r ⁊ ſacerdotũ miniſterio qui ꝑ petraʒ doloꝛẽ lacrvimis oñdat repñ nulli. ſcriptuʒ. 5. in
er⸗ nuger rengieba ſemẽs Liohané ceteros itelligunt a dñõ tet vitq ſuů deo pꝑ ſacerdotes. pue/ f . Der banocon⸗ Mul
tez. rxx. modioꝛuz ſacerdos Exiftimentur dimitti. tẽ i leuitico. niat indiciũ dei ꝑ ↄfeſſioneʒ pcepit tra. led ibi non dici⸗ linn
petere öberet. i. ſclos. v? ad MQui domũ'ſuaz vel ag x domino eiʒz dñs mũdadis vt oñderẽt oꝛa ſa tur ita accipiatut: nlo,
debaf quita ps pij vt diri. vonetit vel cõſecrauerii:nõ poteſt cerdotibo docẽs coꝛꝑali pñtia con ſed accepta in ſeri e
PFrucius.i.penitentis. eam' redimere niſi ſiclo“ſanctuarij. fitẽda eẽ pcta:nõ ꝑ nuciũnõ ꝑ ſcri: pturis redigaãtur: ne aan⸗
non rata imponenda ẽ ei Sacerdote quoqʒ non ipſo ſuppn- ptuũmaniteſtãda dixit. n. oꝛa mon detur obliuioni. e
ra mwagie beccanii. kante annoꝛum numerũ vſq ʒ adiun ſtrste ⁊ oẽs nõ vnꝰ ꝓ oibꝰ:nõ alinz g e Munns. ſellitet ne
80. di Sr; i dlind . bileũ. In quo ſimilitervocemur: ꝓ ſtatnatis nuncium qui pꝛo vobis bifeumideſt peniten amnſ
. 5isoami nai. rg guicuqʒ domũ conſcientie vel agg offera munus a moyſe ſtatutuz: ſ nam vel gnatsz Nien
toto tempoꝛe penitẽe femit cõuerſationis per pniam dño offer qniper vos peccaſtis: per vos eri b c Er miſericoꝛdia. nut
tittur peccati. ar. ſ.e. quẽ pe re atqʒ pcio bonoꝝ operũ de vana beſcatis.erubeſcentia enim ipᷣa ptẽ I milericoꝛdia; rep:o Muate

une
unttri⸗

kinmt

dnlin

natn
ntünnt
eettin
amnö

ſiilö

unn.

onſene
unſ
nintnun
pkhone
Netin
hftetleen
Nn Netn⸗

tngie

Pefelundee
lempenten
4. Gebnen
Cimnon
ſrem

ſgtnd
Hur getſac

Cluee 1
biccpont
hon kee
r rne

cohee

nnttr

Huto an
Nn

d ca
on nt
Cſhnn
bothe⸗

MMedan A
BiNnn
1eltsne

no

cuire D
in t

eip.
NAi
42
Fmmanne

NeſbEak.

knt
ton

ſihns

vels

on i

cpvn’

leee

Nieſh.

Dn

ik

aleh⸗

Di. j.

acHoc pꝛeepit. myſtice. vbi dirit. vade ⁊ oſtende te ſacerdotib.
b¶Timoꝛe.i. ppter timoꝛem ſeruilem.
BDOffenſi.ſ.dei quẽ peccãdo offenderat.
e¶ Fit. n. veniale. . e. di. S,alij. :.c.lerpens. Neniale.i. dignũ venia. vl
ſit.i oſidit᷑ ꝑ cõfeſſionẽ eẽ veniale.vel ſit vitale ſᷣm aliã litterã.iiad vitã

nõ impediens.
e. Purgat. purga⸗
ri nõ vr̃ ꝓpter penaʒ
exterioꝛis ſatiſfactio⸗
nis que adbuc reſtat
g.e.di.ſi peccaiũ da⸗
uid.j.e.di.vl.S.vltĩo.
¶ Vitale.i.eiꝰ pnia
ↄfert ⁊ ĩipetrat vitam.
VBeccanti. ſ. diſ⸗

cete. 2 hoc ẽ qð ſegk.

ſed oʒ ⁊c.
h¶ Milereat. l. pu⸗
niẽdo peccatũ.
i &σ Quid.ipꝑ d.ſ.
pp qð peccan.
k. S lquo.ſ.doloꝛẽ
patiatur.ſ.in pena.
Boleat. penuẽs.
m Conſideret ſa⸗
cerdos.
n .Juſtitia. ſi. n. ſola
iuſtitia reſpiciat᷑ nul⸗
lus ſaluat᷑ vel ↄſequi
tur veniã criminis.

1 Sec miſericoꝛdia

ᷓ vt non puniatur
eternaliter.

p ¶Kaboꝛe. nihil. n.

carius emitureqᷓ; qðᷣ
pꝛecibꝰ ĩpetrat᷑.vt di
cit ſeneca.arg.ad hoc
viij.q.ji.illud.
q C. urlbus arz.
j. di. vj. placuit.ar.cõ⸗
tra. Z. diſtl. e. F. ex his.
ſub illlo. S.non ita.

Pr Facilius. qꝛ tot ſa

cerdotes obligat ad

oꝛandum pꝛo ſe quot

ſacerdotibus cõſitet᷑.
vt. ſ. e. ᷓuis.

8Ss ¶Aulbus. ar. pre

miſſõibꝰ que fiũt ad
pontes ⁊ ad tallia.
t¶Huper terram.i.
eccleſia. qꝛ extra ec⸗
cleſiam nulla ſolutio
i.q.i.remiſſionem.
un .Et confirmank.
eos iuſte ligatos eẽ.
x EAuoe ligatis.in
e⁊ miſericoꝛditer pe
nis pꝛo peccatis im⸗

poſitiſ ⁊ eos iuſtos ee

ſolutos.
y ¶ Soluitis. iuſte et
miſericoꝛdit᷑ a penis.
3 ¶Juſtitie. iuſta pe⸗
na ligandi.
4 ut miſericoꝛdie.
aliquid de pena rela
xãdo vel aliquẽ cõio⸗
ni ſlacramẽtoꝛũ recõ⸗
ciliando.
b ¶Dpera veſtra. ſ.
ꝙ dimittatiſ per vos
peccata.
c ¶ Scientẽ. ſi in eins
parochia non eſt diſ⸗
cretus ſacerdos eius
qui pꝛeeſi cõſenſu ta⸗
lem adeat.vt.j.di.vj.
placuit. ? extra de pe
nitẽ.⁊ remiſ. omnis.
d MQuem defide⸗

.

enim boc pᷣcepit dñs vt neminem
penitereti occulto.ĩ hoc.n.q ꝑ ſe
ipſũ dicit ſacerdoti ⁊ erubeſcẽtiam
vicit:timoꝛeꝰ offenſi venia fit crimi
nis.fit.n.veniale p cõſeſſionẽ quod
crimiale erat oꝑatiõe.⁊ ſi nõ ſtatim
purgat᷑::tñ vitale qð ↄmiſerat moꝛ
tale.multũ.n.ſatiſfactiõis obtulit:ꝗ
erubeſcẽtie dominãs nibil eoꝝ que
cõmiſerit nũcio dei deneganit.deus
eim ꝗ miſericoꝛs⁊ inſtus ẽ ſicut cõ⸗
ſeruat miſericoꝛdiã ĩ inſtitia ita ⁊ iu
ſtitiã ĩ miſericoꝛdia.opus.n.ẽ miſe⸗
ricoꝛdie peccãti: pcta dimittere.ſed
oʒ vt iuſtꝰ milereat inſte. OHpoꝛtet
eim vt nõ ſolũ quid' ſedi qnoꝰ do⸗

leat cõſideretꝰ:ſi dignꝰ ẽ nõ dico in

ſtitia ſʒ miſicoꝛdia. Inſticia.n.ſola
danat:ſʒ dignꝰẽ miſicoꝛdiaF qui ſpi
rituali laboꝛe' petit gr̃aʒ.laboꝛat.n.
mẽs patiẽdo erubeſcentiã ⁊ quoni⸗
am verecũdia magnaẽ pena:ꝗ eru
beſcit pꝛo chꝛiſto:ſit dignꝰ miſeri⸗

coꝛdia.vnde apparet q: quatũ pla
ribus cõſitebit᷑ in ſoe venie turpiin
dinẽ criminis: tato faciliꝰ cõſequiẽ

Kamreniats. in rerchates
plus iꝗ poſſunt ꝓſficere plus cõſitẽ⸗
tibus parcere.quibꝰ:.n. remittunt:
remittit dñs.lasarũ n.de monumẽ
to iã ſuſcitatũ:obtulit dñs diſcipnuliſ
ſoluedũ.⁊ per hoc oñdens poteſta⸗/
teʒ ſolnẽdi cõceſſam ſacerdotibus.
Hixit.n.quodcũqʒ; ſolneritis ſuper
terrã ::ſoluetur ⁊ in celis hoc eſt ego
dens ⁊ oẽs celeſtis militie oꝛdines:
2 oẽs ſancti ĩ gloꝛia mea laudãt vo⸗
biſcũ ⁊ cõfirmatꝰ quos ligatis⁊ ſol
nitis:nõ dixit quos putatis ligare
ant ſoluere ſed in quos exercueritis
opus iuſtitie aut miſericoꝛdie*.alia
antẽ opera veſtra i peccatoꝛes nõ

cognoſco:quare qui confiteri vult
peccata: vt ineniat gẽam:querat ſa
cerdotem ſcientez ligare? ſolnere:

ne cũ negliges circa ſe extiterit ne
gligatur abillo qui eũ miſericoꝛdi⸗
ter monet ⁊ petit ne ambo in ſoueã

cadãt:quãa ſtultꝰ enitare noluit.Tꝗ̊
vis cõleſſiõis eſt: vt ſi deeſt

ta ita
ſacerdos cõſiteat ꝓximo.ſepe.n.cõ
tingit q; penitẽs noò põt verecũdari
coꝛã ſacerdote queʒ deſiderãti nec
locus nec tẽpꝰ offfert.⁊ ſi ille cui cõ
fitebit᷑ poteſtatẽ ſoluẽdi nõ hẽat: ſit
tamẽ dignꝰ venia ex deſiderio* ſa/
cerdotis:qni ſocio cõſitet᷑ turpitudi
nẽ criminis.mũdati.n.ſunt lepꝛoſi
dũ ibant oſtendere oꝛa ſacerdotibꝰ
antequaz ad eos pnenirẽt.vnde pʒ
deũ ad coꝛ reſpicere:dum ex neceſſi

tate ꝓbibent᷑ ad ſacerdotes pneni
ſepe quidẽ eos querunt:ſed ſani ⁊ẽ le

ti dum querũt antequã ad eos pue⸗/

nirent:moꝛiunt᷑.ſed miſicoꝛdia dei

eſt vbiqʒ qui⁊ iuſtis nonit parcere.
⁊ſi nõ tã citoꝰſicut ⁊ ſi ſolnerẽt aſa.

ranti.alias quem deſiderat.

e¶ NLocus.ſl.de exerci.li.in pꝛin.

U7

Et ſt ille.j.de con. di.iiij.c.ſanctum eſt in pꝛin.

Er deliderio.j.e.q.v.quod deo.

Et ſi non tam cito. S.di.l.ſi quis diaconns.
iSoluerentur. ab eo quo

cerdote*.OQni ergo oĩno ↄfiter ⁊ ſa
cerdoti melioꝛi quã põt cõſfiteat᷑:ſi
peccatũ occultũ ẽ ſufſiciat referre in
notitiã ſacerdotis:vt grata ſit obla

tio muneris.nami reſurrectiõe filie

pꝛicipis pauci ĩiterfuerũt ꝗ viderẽt.
nõdũ.n.ſepulta erat: nõdum extra
ponã ciuitatis ölata:nõdum extra
domũ ĩ notitiã poata.ĩtus reſuſci
tauit qnã itus iuenit relictis ſolis pe
tro ⁊ iohãne ⁊ iacobo pr̃e ⁊ iĩe pu
elle:ĩ ꝗqbꝰ figuraliter ↄtinent᷑ ſacer
dotes eccleſie.quos aũt extra iuẽit
aĩaduertẽdũ ẽ qũo ſuſcitanit. Fle/
bat.n.turba pꝰ filiuʒ vidue. leuit
martha ⁊ maria ꝓ ſratre ſupplican
tes. F lebat ⁊ turba que mariã fue⸗
rat ſecuta:lachꝛymis marie admõi
ta. In qua docemur publice peccã
tibꝰ nõ pꝛopuũ ſed eccleſie ſufficrꝰ
meritum*. Item leo papoe.
Sufficit illa confeſſio que pꝛimnm
deo:deinde ſacerdoti offertur.

Aãuis plenitudo fidei videa
4◻

tur eẽ landabił:q̃ pp dei timo
rẽ apud oẽs hoĩes erubeſcere ñ ve⸗
retur:tñ qꝛ nõ oĩinʒ hninſmodiſunt
pct᷑a:vt ea qͥ ꝑ pniaʒ poſcnnt nõti⸗
meãt publicare:remoneat᷑ ipꝛoba:
bilis ↄſuetudo:ne multi a pnie re
medijs arceant᷑ duz ant ernbeſcunt
aut timẽèt inimicis ſuis ſua facta revy
ſerare gbꝰpñtlegũ ꝑcelliᷣ ↄſtitutio
ne. Sufficit.n.illa ↄfeſſio ꝗ́ͥ pꝛimuʒ
deo offert. tũc ẽt ſacerdoti ꝗ ꝓ deli
ctis pnĩnz pᷣcatoꝛ accedit.tũc.n.pln
res ad pniaʒ poterũt ꝓuocari:ſi po
puli auribꝰ nõ publicet᷑ ↄſcĩa ↄfitẽ
tis. Qnibꝰ anctoꝛitatibꝰ vł ꝗbuſli
bet rationũ firmamẽtis vtraqʒ ſen
tẽtia ſatiſſactiõis ⁊ ↄſeſſõisꝰ iuitat᷑i
mediũ bꝛeuiter expoſuimꝰ.Cnui aũt
harũ potiꝰ adherenduʒ ſit lectoꝛis
iudicio reſernatur.vtraqʒ.n. fauto
res hʒ ſapiètes ⁊ religioſos viros.
Anñ Tbeodoꝛꝰ catuariẽſis archi
eps ait ĩ penitẽtiali ſuo.
Eidam deo ſolũmodo conſi
teri debere peccata dicunt vt
greci.quidam vero ſacerdotibus
conſitenda eſſe percẽſent vt tota fe
re ſancta eccleſia quod vtrũqʒꝰ nõ
ſine magno fructu intra ſanctam fit
eceleſiam:ita dumtaxat vt deo aui
remiſſoꝛ eſt peccatoꝛuz peccata no
ſtra confiteamur.⁊ hoc perfectoꝛũ
eſt ⁊ cum danid dicamus. Helictũ
meum cognitum tibi feci:⁊ ininſti⸗
tiam meam non abicondi.⸗ 9ixi cõ
fiteboꝛ adueriuʒ me iniuſtitiã me/
am do.⁊ tu remi.ipie.peccati mei.

ſed tamen apoſtoli inſtitutio nobis
ſequẽda eſt vt cõſiteamur alterntꝝ

peccata noſtra ⁊ oꝛemus pꝛo inuij
cẽ vt ſalnemur. Conſeſſio itaqʒ que
ſoli deo ſit:quod eſt inſtoꝛũ purgat
peccata.Ea vero que ſacerdoti ſit:

ad penam tempoꝛalem.

k ¶ A ſacerdote.deus quẽ

nõ ſallit peti qlitas nec pec⸗
ctis affectus.vt.xxiiij.q.lij.
deus. qui veraʒ de peniiẽte
ꝓmitſit ſnlaʒ ſj pᷣſbyter qui
mentẽ alterius nõ pot vide
rere.talia cõfitẽtis verba iu⸗
dicat qualis foꝛis ſonãt.vñ
indignũ abſoluit frequẽter
vt.xxiiij.q.iij.deus.⁊.xxij.q.
v.hñane.alioquĩ verũ non
eẽt qð bix dicit᷑.cũ apud deũ
nullas patiat᷑ venire moꝛas
peccaioꝛis cõuerſio.⁊.xxvj.
q.vj.is qui tempoꝛe.s.e.di.
multiplexr. vel hoc ad tpaleʒ
penã referat᷑lʒ.n. peccatus
dimittat᷑ ne hõ ad accipiẽda
vita eterna ipediaſur.vt. S.
e.ſicut pꝛimi.nõ tamẽ ſi pec
caio parcit᷑ pena remittitur:
qꝛ nullatenus ſine vindicta
relaxatur ſicut patet in da⸗
uid. vt. S. e.di.ſicut peccatũ.

I¶ Suſcitauit.quid ſigniſi⸗

cẽt iſti tres moꝛtui.habes.j.
Dil iper tribus.
m Snuſſicere. ad celerioꝛẽ
plenã pene tpalis abſolu⸗
rionẽ.vt.S.di.e.mulriplex.⁊
c. ſuff ic iat.⁊.c.fleat.⁊. . diſt.
v.ↄſideret.iĩ fi.xiij.q. ij. tẽpꝰ.
n & Seritui, anẽteʒ quaʒ
vocat meritum.qꝛ ð merito
charitatis ſue bʒ auẽtẽ ligãẽ
gia olec r rlidlej.
0 uis plenitudo.i.
Qe in fide.
p ¶ Quia nõ oĩum.bec ne
gatio ? ſequẽs equipollent
affirmationi.ff.de ver. ſigni.
duobus.

q¶Impꝛobabſlis. z quaʒ

occulia peccata ĩ publico cõ
fuebaãtur cõpulſi ad hoc pio
pter quod multi penitẽtiaʒ
declinabant.
r ¶ Quibus.accuſantibꝰ.ſ.
inimicis.non.n.per pniam
tollitur pena ciuilis.ar.xxx⸗
a none.
8 ¶Percelli. ſi alie ꝓbatio
nes ſũt que lufficiant cũ hu
iuſmodi cõfeſſiõe.⁊ eſt huic
ſimile.xxij.q.v.hoc videtur.
¶ Suſficit. S. di. e.S. ex om
nibus. ꝛ.c. ſufficit.

u UCQuibus auctoꝛitatibꝰ.

confeſſionis.an.lſ.ſt neceſſa
ria vel nõ.
x ¶ Bꝛeuiter. imo ꝓlixe. v!
iõ dicit bꝛeuit᷑ reſpecru mul
tarũ auctoꝛitatũ que de hac
materia loquuntur.
y ¶ ¶ Utraq; hoc nõ ꝓbabit
gfanꝰ per ſequens.c.
Didazʒ. tota eccleſia.
iõ ei adhberẽdũ ẽ qꝛ
a pluribus còp:obatur ar.
xix. di.ĩ canonicis.

a HQi viruqz.. confiteri

deo 2 lacerdoti.
b ¶ Perfectoꝛũ.qui nõ hſjt
niſi venialia. vnde nõ india
gent oꝛis confeſſ.one ſpali.

De peni. e
o ¶VPer fectoꝛi. S.e.di.S. bis auctoꝛtatibus. S ⁊ ſunt verba ꝓſperi vſqʒ ad illud.c.itẽ beda.ſecũdo oſtẽdit ꝙ qui chati. tiii
a ¶Docet.i.hoc ẽ ſignũ ſaci rdoii ꝙ peccata dimittant᷑ cſue ti ꝑ ctritionẽ. ar. tatem hʒ facile peccatis reſiſtit bonis oĩibus abũdabit 2 mũdana cona Vin
S.e. di.S. quidẽ.?.c.omnis qui nõ diligii.ſicut coꝛdis cõtritio eſt ſignũ peccato tẽnit.difficilia ſacile pficit.ſubdit etiã quid ſit deũ diligere:⁊ quid ſit p⸗ hu
ri ꝙ gratia dei dimiſit ei pcta quia nemo ⁊c.vt de con.di.iiij.nemo. uertere oꝛdinẽ dilectionis tertio oſtendit ad quid coꝛ noſtru ſit dirigen ((Sn
*b ρAdminiſtratiõe. ſola ctritiõe. c CAedicoꝛu: ideſt ſa cerdot’ꝗ. dum.quarto oſtendit qualiter ſit diligendu.diliges ꝓximũ tuũ ſicut te ((Abe
Via vero de penitẽ . ipm. ⁊ qui ſũt a dili⸗ Mcn
d tia. Hic intitulatur — YGê . ut deñ plus i ſe. Wlo
ſcða diſtictio.ĩ qua i docetꝰ qtr ipᷣa purgẽr᷑ pcta.Deꝰnã Haritaseſt vt mibi vr recta ed Cbaritas ideſt er P geitkin
la qõ tractat. an charitas ſe-· qʒz ſalutis 2 ſcitatis auctoꝛ ⁊ largitoꝛ Vvolũtas ⁊ ab oĩbꝰterrẽis acp ccaritate pꝛacedat re WiN
mel babita poſſit amitti. c plerũqʒ pᷣbet hac ſue pnie mediciaz ſẽtibꝰ ꝓꝛſꝰaduerſa:iũcta vero deo iĩ ccta volunias.⁊ẽ di⸗ Mutp
certũ ꝙ pot ĩ via Rebe inato iniſibili admiſtratiõe: plerũqʒ me- ſepabilii2 vnita igniquodã ſpiritꝰ cium per cauſam. t· liutn
v Aniit heecdixrj. dicoꝝ oꝑatiò e. Si. Ij. ſciĩa quo ẽ.⁊ ad quẽ refertĩcẽſa:nq illud. xxxvj.q.ij.tris. uulib
e.S.nõ ẽ mirũ qð ꝓbat au⸗ pnias ſel cepit AOE. eed eexponatur chari⸗ ſml
ctoꝛitatibꝰ ⁊ exẽplis.iĩ patria Aia veroð hniꝗ ſeł cepi naméti ois extranea conuptionis as eſt i lacit. alioquui faiN
aüt vbi pfectiſt me iã bẽtur bẽri ſᷣmo aliquãtulũ alti neſcia nulli vicio mutabilitatiſ ob⸗ non eſt veruz cũ cha⸗ ((De
non amittitur.j. e. charitas. fpetẽdũ vꝛ.diuerſoꝝ ſnĩaſ noxia.ſupᷣ oĩa qͥ carnalłr diligũt er) ritas ſit habitus mẽ⸗ Mati
hacqõnẽ tractat hic gratia⸗ certis anctoꝛitatibꝰ muni/⸗ celſa affectionũ oĩuʒ potẽtiſſima di tis qui voluntas nõ (oſn
nus occaſte alteri qus bic tas ĩ mediũ ꝓponetes:.· Alij dicunt uine ↄtẽplatiõis anida ĩ oĩbꝰſempi eſt velmotus volun cmnt
ipſe in initio plibauit.ſj l. iſ. pnĩaʒ ſeł im̃ eẽ vtilẽ. vnica c.n. nec nicta:ſũmavactionũ bonoꝝ ſalꝰmo tatis. Similiter intel nlnden
vream Plduitt al. he⸗ lterari põt. ſi vero reiterar: pcedẽs rũ ſinis celeſtiũ pceptoꝝ: moꝛs cri ligiturillud ang.bba icti
— a Rr pnia 'ñ ſuit ⁊ ſi ð ſnia indicis eiꝰme minũ:vita virtutũꝰ virtꝰ pugnãtiũ itateʒ od moium nlet⸗
dinebeor mõ. primo po to peia vidẽt eẽ remiſſa: apud iñ̃ palma victoꝝ. aia ſactaꝝ metiũ.cã Gn las volntae eg nan
bai ꝙ pnia nõ poſſitreiera ei⸗ pñ̃tiaʒ: cui oĩa futura pñtia ſunt: merioꝝ honoꝝ.pᷣmiũ pſectoꝝ ſine motus. qꝛ vr. . dicik: Eenn
ri vſqʒ ad. S. itẽ ſine. vbi lat? nũqua hñtur remiſſa:qꝛ nõẽ ſerua/æs q̃ᷓ nullꝰ deo placuit:cũ q aligs pec eſtca meritoꝛum bo⸗ Yyino
ter igreditur materiã buius ta illa ſnia veri ſacerdotis vade et care nõ potuit nec poterit.ſructuo noꝛum.ſicut ⁊ iniqui (IDPr.
diſtlctiis:? ꝓbar charitatez ꝗpliꝰ noli peccare. Iẽ Ecce ſanus ſa ĩ peniẽtibꝰ:letaĩ ꝓſiciẽtibꝰ:glo ꝓ ias cum ſit bhabitudo drttr
ſemel habitam amitti non factus es:ià ampliꝰ noli pecc are:ne/ ie rioſa ĩ pſeuerãtibꝰ:victoꝛioſa ĩ mar mẽtis iniuſte dẽ pec⸗ ninotni
poſſe vſqʒ ad. 5. bec q ð cha pexerius aliquid tivi ↄtingat. INẽ tyribꝰ:oꝑoſa ĩ oibꝰoĩo ſidelibꝰ:ex catũ qꝛer eaẽ.j.diſti. lunde
gice wb e deee exoctanoſynodo. dG acqd è bõiopis vinet. Nẽ. Hec ẽ? ilj:ille rex. ric
Nrens ilto decbmitate f. amãa vicij am nõ penitus exti, charitas vera germana'pfecta qnã 1 Recai recti l,/ tune⸗
ſerens illas de charitate pfe ſanti L . NeI8 Gen Mdn& PiE tam digna ſaciẽs vo ede
cia eẽ mtelligẽdas. : ide ſůſ Galt: qui in illa poſteg recictt. eercellétioꝛ viã' noiat'aplus ſact? en Aun
pta occaſione gradus ĩ cha Ʒ gs ſel notatꝰm fuerit innidie ſic.n.ſine via nullꝰ ꝑnẽit:quo tẽdit. ge. Terrenis. ſech eſt .
ritate eẽ ꝓbat vſqʒ ad.S.nõ Dyel otẽtiõis vitio ⁊ rurſꝰi hoc ia ſine chariate q̃ dẽa ẽ viañ am ve charitate imperle C
en miri. vbi latenter aduer /· ſipʒ ĩciderit:ſciat ſe pᷣmꝗ cãʒ ex quo bulaf pñt hoies ſʒ errar. Itẽ. Ergo ca qu habẽs põt cu ina
ſam partẽ aſſumit.⁊ ꝙ cha⸗ iuidia vel ↄtẽtio naſcik i iterioꝛibns ſi charuatẽ deo exhibeamꝰ:⸗ ꝓxio rare tpalia. ar. xij.q. fnüͤte
ruas amitti poſſit ereplis et medullis bere recõdirã. Opoꝛtʒ er ð coꝛde puro ⁊ↄſcĩia bona⁊ fide nõ babebat. ſcei⸗
erorlteiſplis olkdſ n go eũ p ↄtraria atqʒ diuerſa curari ſicta.facile pcto reſſtimꝰ:bõiſ oibꝰ h¶ Inſepabiliter .i. luialt
1 een en non olun. i.p hũilitatis exercitiũ.exercitia vey· abũdamꝰ.ſeculi blãdimẽta ten n 8 facili ſepatur. . ſicche
charitatis opere ſed etia ve bũtlitans ſt: i ſe vilioꝛiby offciſs mus: 2 oin q diffcilia ſur biane fra 1. Inauinameſͤ nund
ipſa charitate.? boc vſqʒ i n ſubdata miſteriſſ idignioꝛbotradat gilitatt vel aſpaẽt cũ dilectiõe pfici k¶ Vitio.i mulabili ie
ne di. pꝛoſequitur. ita naqʒ arrogatie ⁊ hũane glie vi· mus: ſi ñ de charitate pfecta:q no tatiin vinum iuae⸗
e¶¶¶ Nꝛoponẽtes.abſolut ciũ euitari vel curari poterit:vt ĩ cõ bis ab illo ẽ ex toto coꝛde ⁊ extota 1CAfectionũ i bo cnan
nominatus eſt, . ſuetudie hũilitatis affeciꝰ vltra iaz aia a ex totis viribꝰ diligamꝰ. ex ea narũ voluntatũ. ſußmn
Pnia. qᷓ valeat ad vitůõ. nõ icidat ĩ arrogãtie 7 vane glie de eim ꝑte ꝗs peccat ex q̃ minꝰ diligit m Sũuma.i plecta. m.
8 Aucicis qui peniretiz lict: s iſingulis puinſmõi vicijs ean deũ: qm ſi ex toto coꝛde diligamns nI. Mom lſalutite
. HHõl vel ſacerdotis. Uà ſitis adbibeaf᷑. tẽ. Sine charita mibil eriti nop: vñ pcii ðſiderijs ſer tos facẽs morren ſepon
i AWermo .m iuſtitis. ſ. Eynulloadulto, pctnʒ remitti?ꝛnon niamns. zadẽ deum diliger niſtilli α iniscsſunheg m
di.iij. S.eoꝛum. tut hʒ charitatẽ ꝗ aliqñ peccaturꝰ copnlariaĩo ↄcipe f'nede viſionis nalkdotave deant.
t Muc. allegado dicit. eſt crialrr. Eñ ang. ad iulig. comi. eiꝰ affectũ:pct᷑i odiu.mũdi faſtidiũa p¶Vita viriuti. .e. leſten
WNoli peccare.i eſſe in ꝓ⸗ Maritas qᷓ ðſeri põtnuquaʒ Diligere Et ꝓximũ qu Ei ſes cẽſuit di⸗ d. pꝛoinde. adi
poſito peccandi.tamẽ aliter vera ſuit. Idẽ ſupꝑ epiſto io. ligedũ i ipᷣo amof reßuare legitimũ q Pugnantiũ. cũ ſ
iucit allegando. Adicata/ẽ charitaſſecurꝰ eſto modũ nec ꝑnertere dilectiõis oꝛdi vitijs, 1 4
m 7 aetſenel notai dunl mmall Peedkere põt. ẽ nẽ ↄſtitntũ. Illi pnertũt nec moduʒ — uar. ea n⸗
l EAen grego.in moꝛalibns. w, e diligẽdi cnſtodiũt:q ant mũdũ qui perſeuerando. ini
Aie Aruiſcg⸗ U Alidaꝓẽ vt moꝛs dilectiovir cõtenedus diligi: ant coꝛpa ſna . Peccare,monu⸗ m
in ſe penitus nõ extirpat qui tuti eteniz monis dilectio cof minus diligẽda plus diligunt: aut Porat ecce ver Mci
in idẽ poſtea recidit. parat᷑.qꝛ nimix metez qua ſer cepi ꝓrimos nõ ſicut ſeipos:ant denm bãũ in quo facit ad p heü
p Reconditꝗ. nõ iõ.b. d. 25lectatõe mudifunditus occiditᷣ. pluſquã ſeipos foꝛte nõ diligut. Iẽ pofitũ gratiani. nrſſ
ſemp ita fr:ſed ira ſie Iẽ ꝓſperi li.de cõtẽ plati na vita. Coꝛpus noſtrũ quia pars noſtri ẽ: u peroſa i eſſe⸗ nmr
ri pſuptone inuidia vel cõ ctiua bonoꝛũ operũ. ren
tetio iteraaa. xItem. bec ẽ cha ct
q . Eurari.. xxvj.q.vij affecti. ertra de depof. grauis.j.de cõ.di.v.legim. ritas germana.i. germanos ? conco:des faciens vel germana i.cõtis muaͤ
. Niem ane chanttate adulto. . de con. di. ij duomodo. cſolet. .e.di.?„. cda e inſepabilitet adberens. Salomon dixit ſapientia ſoꝛoꝛ mea eſet KHK
fugerat.z.. omanos.2,c.tolle. prudentiâ vocani amicã meã. Aan
LAliquando. hoc allegando dicit vt auctoꝛitatem inducat. vyErcellentioꝛem alijs donis. hi⸗
0 Haritas.que deſeri pot nunqᷓ vera fuit. 30. Viam. eundi ad deum.
AQue deſeri põt. ideſt quã contingit deſeri vel de facili. HNominar.in pꝛima epiſtola ad coꝛinthios. ie
NMunq.i perſeuerãs finalis vel vera.i.ad eternam beatitudinem vt.xx⸗ Ergo.aue difficilia.ad ſalutem aie pertinentia. i⸗
viij.diſtin. . ex bis, c¶Erxr qua min?ꝰ.i.ex qua dei dilectionẽ poſtponit faciliꝰ ſẽ plures p/ idt
. Adicata.i.perſecta. ioꝛes ſut offendere den foꝛnicàdo q; fur àdo. ar.l. di,qr tua. ſine (WH
Securus ſpei pſeuerantia nò rei pᷣſentia.quia quilibet eti impfe⸗ dᷣ Saſtidiũ.repete concipere. inſd
ctus timere debet ne charitatẽ amittat. xxxij.q.v.ſi paulus e¶Quem in ſe. l. diligente. ad ſui ſimilitudinem. vbi dictu eſt dilige g
9C. Alida. ver ba ſalomonis in canticis. piorimum tuum ſicut teipm. vel in le.i.deo.ſ.ad eius ſimilitudinẽ vbi 4
b — . Bilectio ., char gas pertecta. dictum eſt. ſecundu aut amile eſt huic. ſſtt
M Ceperit.i. cotingit vel cõuenit. intellige de facili. Blligunt. plus inſto. e
.Occidit remouet a delectatse.ſc moꝛs fᷣmouet ab oĩ ectu terreno. Biligeda. quà anim. ar. rxij. a. v. quis coactus. NAS
Haritas.Calus.in hoc c.icõmẽdat ꝓſper cha itatẽ ex eius effectibns Itẽ coꝛpus.qꝛ pars.alia eſt pars que hõ eſt interioꝛ.vt de con.dift Malen

cclxxxx

tpo qꝛſuper eũ quo ad oĩa.ĩ ſanctis aũt nõ quo ad ola qꝛad ipᷣs recedit ab eis
ꝓpter pct᷑ui:vel ſi quo ad iuſtitiã remanet in eis:nõ tamẽ quo ad operandũ:

Di ifj.

iij.no ex quo.nõ ergo coꝛpus ẽ boõ qð eludinẽſes ſomnit:qꝛ nibil eſt
id qð ſui ſit pars.ar.fl.de euic.ſi dicium.S.ij.⁊ peccant qui ponunt coꝛ

=

= =
= . = S =
S =
=S

ſgern e imalis. puta ad ꝓphetiʒandũ vel faciendũ miracula.vi in helia ⁊ heliſeo.
Rhoſr 4 e genns umüna⸗ con. di. v.non mediocruer. 1 Aechernot hic expoſitionẽ illiꝰ ðᷣceri xxxij.q.ij.cõnubia.qꝛ ĩ opꝑe cõiua⸗
Ernitite b ¶ Spiritui.vt ad vſꝰ exercẽde virtutis babeat.vt.s.xliiij.di.ↄuiuia. gali adeſt pᷣſentia ſpuũs ſancti quo ad meritũ.vt.j.e.q.v.ſi dicat.nõ quo ad mi⸗
negtſigl c¶BSubiectũ. debe⸗ raculũ faciẽdũ.vt.j.e.q.põt
iini mus enim adhibere rM . m Haritas. excidit.ſ.in
Ohriell iumeto noſtro ſlacu, ad hoc nobis diligẽdum ẽ᷑: vt ſaluti Nctio iuiſibilis ſpũs ſanctus Macvin Renro m.
W paleà ſabelluy ſae⸗ eiꝰ ac fragilitan naturalrꝰ oſnlam⸗ c:q in quocũqʒ ſuerit taquã ra güjes menenrin K nales
nuigſe cum. ,opa bnle ꝛ ala cagam q̃tenꝰſpiritui oꝛdiate ſub- dir illi erit. Qne quanis ardẽte ſole bltun vn ge pphetn .
W bon ee iectu ad eternã ſalutẽ accepta im areſcere nõ põt: nutrit᷑ caloꝛ ſolis ñ uit dis cui, ignis ſyon. i.
W neka ad vee uſtenn montalitate 2 ĩiconuptiõe pneniat. areſcit. Ile gre. ſuper ezechielez. vi de ere mun i
cnurc tione age eIe. Mꝛoxios aut tuc diligim ſie Ennata aĩialia minime rener pierulale lardetiſlmacha
ii nees pateremur. nos ſi non Pl Rliche raerente: ſanett rr cũ ſeccdac s ePetdae ritate.j. di.iij.S. auctoꝛitas.?
oſtped or ios.i.vtli nõ pꝑ ſperada bñſicia vel accepta: ancti ſic a terrenis actibꝰ a G* Gnie.
un 4 delend ipſos nõ pꝑ aminitates vel cõſangninita lia trãſeũt vt ad ea que reliquerant n 8 NMccio. charitas eſt. i.
ginun A erner ans cerhorhdn ennre oee engeelgremrenecta,Pan r Brdenzr da ibulause
tenir gimꝰ. vnde. Tullius ſũt pticipes' diligamꝰ. Itẽ NMon oſt. Memo mittẽs manũ ſi Ardente i.
giurlit in lib.de vera amici⸗ tm̃ ꝓximi noſtri credẽdi ſunt quos aratrũ ⁊c̃.manũ ꝗppe ĩ aratrũ mit⸗ ſeruentg.
nn . tia. Suis aype mnci, mons gradꝰ ſangninis iũgit ſz ꝓxi/ tere q̃ ꝑ quãdaz cõpũctiõis vome P Baltgilabta o
hni die led eis Mi noſtri credédi fũt oẽs boies na, ré ad pferédos ſuctus terrã ſni co: inubore poſun dominus in
Augin dang⸗ 3 e ait Kin dixi paemes en Doas giresrertopoſt giti uſti bernaculũ ſuũ cribulatio.n.
Anſzt ture. 5. diſtin. ꝛoinde ſicut nos ꝓxios noſtros cit ꝗ poſt exoꝛdia boni oꝑis ad ma Sm apoſtolũ patiètiã opat᷑.
— enonietl Angan⸗ qnñ ad morcbonos eter la reuertit᷑ que öreliꝗt qð qꝛ electis gin bulanid patienti, noõ
hanitt Warticipes. erggs nam“ vità cõſeqnendã ſient nobis dei minime cötingit recte nũc ꝑ pꝛo eollit bar ſak bae
ftikin iudei ⁊ ſaraceni ꝓxri⸗ eoꝛũ ſaluti cõſulimꝰ:qñ nosĩ᷑ eoꝛuz pherꝗ di nõ reuertabant᷑ cũ ĩcede a⸗ Eonai anan nd
ihrizi minoſiri ſut ⁊ dilig·? peccatis ac periculis cogitamꝰaſi ren. Et panlo pꝰ.Añ paulus vnu yb. Iamragalla; anade
len dia nobis ver nos et ent nobis iabueniri oprtaremita ei veroqretro ſut obliniſcẽs ad ante; qunod benvan⸗
Rpanin nz „—◻πe . 1018. ante faciẽ ſuàã gradiebatur.
un eaere nerenanen Popter chariſſime tota dilectione etenim ertẽtus eoꝛũ que retro ſunt ,.2 Wer Pphta erecbiele.
Lmnmbte nẽ. lxxrvj.di. paſce. ſatage vt bonũ qð tibi vis:velis et obluus fuerat:qꝛ ſpalia deſpiciens s .Incederent. z iia fancti
Otnmt gO &σ Pꝛoinde. 2 erer ,· ꝓrxio. Ali vero pluſquã ſe diligunt gne ſola ſũt eterna regrebat. J? mi dici poſſunt habere vera
intiei nã. bic aduerte qd ſiit Deũ: q ꝓ eiꝰ amoꝛe ſue ad tps ſaluti in eadem bomelia. v. naturã zrdent ants aco⸗
lucne ſFrint ſeur reitn Ri⸗ noõ pcũt ſeipſos tribnlatiõibꝰ ac. pe⸗ õä ceecheren unn geliel anantz
tacaltiutſegne vrspanteineenesKentvare ddt:vl ad nala pbentda norecle . 1il. ngepautueinepiid
dirifgin nẽt ei optare quã tibi panab er O bare 4 ſ it viqʒ ad fine, ? la ad ppilippẽſes. .
Inini Mtasens olt eergo tibaus ⁊ vxoꝛibuſac filis renũciare ant. g.n. pſeuerauerit vſqz a 3 Unũ vero. q. d. nõ cö ⸗
zule boe pcepto poſſum?ꝰ Parati ſũt:⁊ vt totũ dicã ⁊ itfᷣaʒ moꝛ hic faluus erit ⁊ ſicnt ꝑ ſaiomonem.. pꝛchẽdi. vnñ ãt de me vobil
Gini nuti deliquẽtibus penas tem coꝛꝑis nõ ſolũ nõ reſugiũt: ſeld vr. Inſtoꝝ ſemita q̃ſ lux ſpylendens aſſero ꝙ ego oblit ea qᷓ ꝛc.
rniun. coꝛpales optare 2 p⸗ Et libẽter excipiũt ambietes a con Pꝓcedit? crefcit vſqʒ ad ꝑfectũ dieʒ. x ¶ Que retro.i. terrena q́
Aoiid curare dũmodo boe pous ſui vita magis quã a deo vi⸗ In eoꝝ naqʒ aio bonũ ðᷣſideriũ atꝭ reliani. “
inſin fiat ſm ꝙ iura ꝑmita ta vite ſue diſcedere. Iẽ beda ſuper ¶qʒitelleciꝰlucis itime iã ps diei ẽ᷑.ſſj. x Anterioꝛa.iante nos ſũt
* tunt. iohãnt᷑.Querendũ eſt interea ̃ʒoõo qꝛ vſqʒ ad fineʒ vite ĩ virtnte ꝓſici/ eterna poſt nos ſũt tpalia.
Kilet hb Cogitam.ſ. aie ſpãle filij dei agnoſcendũ ſignũ fue· unt ad pfectũ dieʒ tũc veniũt qñ ad 5C Du⸗Pla rfena
fuͤnn copoꝛs vr eos lbe rit:qð ſup eum deſcẽderit:a mãſerit celeſtia regna pductiin ea luce qn ) Leanr nnaliter lner⸗
— ta i que ẽ vta hus ſanctus. qd magniẽ fiio deiq dſiderãt ſaz minns aliqd nõ babe, Jaz minna i. infficiss
nt iEn iage vin iĩipſo manere ſpũs ſanctus aſtrnat. bunt. Iez i eadeʒ bomelia.yꝰ. erit eun tunc deus oia ĩom
uri dii boe dem. notãduũqʒ eſt ſemp in dño maͤle⸗/ P Steſt diſcurſus atqʒ mobili- nibus.·i. fufficietia omninz.
o k Querendqũ.ſup rit ſpũᷣs ſanctus.i ſãctis añt boibus tas ſpũs ſic itelligi ĩi ſanctoꝛnz e Oieſt diſcurſus. tä⸗
bmui iobanẽ. Legit᷑ ĩ iohbà· quadin moꝛtale coꝛpꝰ geſtanerũt: ppe coꝛdibus iuxta quaſdaʒ virrun esit illõ eʒechielis. qꝛ
ne ꝙ iobanes bapti· parti maneat ĩ eternũ:parii rediiu tes ſemꝑ maneat iuxta quaidaʒ ve iuxta qtuoꝛ aialia que vidit
Cingulſi ſia vidit ſpiritum qft rus ſecedat.anei gppe apud eoſ roreceſſurus venit ⁊ venturus rece ndgnatme vrte H
ptizatu:qo veſcendit kanmniep ererno deſiderio lugeãt: patriam non põt perneniri: ſicnti ẽ H aaa
Mitet mbel gen lutt ne. eſuriqt ⁊ ſitiãt inſtitiã miicoꝛdiãqʒ bumilitas caſtitas iuſtitia atqʒ mi mouebant rote boc mylti⸗
ſui/ noens dilect? c. vu⸗ Munditiam coꝛdis 2 trãquillirate,z ſericoꝛdia:ſecunda perfectoꝛnzʒ coꝛ cgt hic gregoꝛnuns.
Culig taretur ad ioban⸗ eẽ pacis amplectant᷑:ſed ẽt ꝓ obſerna da non delerit. In pꝛophetie vero d Caſiifas. que ſola cũ̃ ſi
nii factã.ſed ad eũ ſinna tione iuſtitie ꝑſecutionẽ pati nõ ve· virtute doctrina fecunda miraculo ducia põt deo animas pſen
nttic fnit ioban iſi cogno reantar. elemoſynis oꝛatiõibus ie/ rum ecxhibſtione electis aliquando ſareen atde leonibus. ,.
mmli ſend .i adda de ioſo iunije ceteriſqʒ fructibus ſpũa iſitte deeſt: aliquando ſe ſubtrahit.⁊ pan Meinirer coꝛditer.ne inde
umme as ane neſcſebat re deſiderẽt. recedit autẽ ad tps: ne lo poſt. In hisitaqʒ virtutibnſine uverbiatbomo w. a enm
bilblireremeun eer. ſemper inſirmos curandi: monnos quibus ad vitam minime perueni / mare.2c. ſunt plarimi.
cy r inan etiã ꝓohetandi habeant facultatẽ. d ermanet: . C. Exr heiniuis fert
aecarnnum. manentſemper vt poſſint bere vir · cte ſtabilis dicitur. in his vero per charſtatẽ ſemel babitaz non
cernet᷑ ab aliſs. QOue tutes vt mirabiliter ipſi vinant. ve,- quos ſanctitatis virtus oſtenditur amitti.⁊ adijcu.ꝙ qui chari
lehueh⸗ rit ergo bic beda q̃ʒo nit ad tempus vt etiam alijs p mira aliquando miſericoꝛditer pꝛeſto ẽe: tateʒ ſenel apuſt docderd
Un fuit ſignũ cognolcen culoꝛum ſigna quales ſint inius efß alquando miſericoꝛditer recedit. “ iec nie ⸗ zoe neln
iert at dei⸗lch ſpitit? falgeant. Item apoſtolus. c⸗oß5 Ande ambꝛoſius ſup epiſtolam qjeſt Petchruruons 4 gn
lltiſft nee enar umn Haritas nunqnam exciditꝰ* ij.ad coꝛinthios. einocinauctt argumenta

ctis. Sed reſpondet᷑
ꝙ alio mõ manet in

Aem augnuſtinus ſaper epi
ſtolam iobannis.

Icta charitas eſt q̃ deſerit in
aduerſitate. Ex pꝛemiſſis

vſqʒ ad.S.hec q̃ ð charitate.

1

R

De peni.

it. coͤiuctiz itellige. n. n. põt ſimul charitatẽ babere? peccare 2 ꝙ poſſint decrelcere. ſed famen vtrum in infnitum hpoſſint decrelce⸗ (Niluen
2* varer in HH quam dum quis habet non peccat nec re non videtur. nam ſic haberetur ꝙ virtus alicuius ita parua eſſet 1 line
. 85 Siunctim intelligatur minoꝛ ea inueniri non poſſit. Peeterea illud ſcienduʒ eſt licet ita ſit (Ma
verene Bhreg ur cöſunetninellintur I d ſingu de omnibus alijs virtutibus ꝙ quelibet inter dno vitia contraria ſit ntch
V— Nia radir omniũ maloꝝ.quo ad genera ſinguloꝝ non quo ad ſin Anmcu js virtr cbartate que ſoꝛma eſtaliaum vnmm ne muinlin
. Q agenerui non eſt malũ alicuius generis.ſꝙ inde ꝓcedere nõ poſſit. conſtitnta. boc tamen in q Pabun. an umz nö gnne
1 eſt lerrr deen e. pabe ſoen m. a i en
Smenganam.. 4. itaqʒ apparet ꝙ charitas ſemel ha,⸗ ouginaliũ. Hec que ð charitate ſcilicet odium oppo⸗
e¶Cu ergo ex lalſo lalſux bita vlteriꝰ nõ amitcſf. a. necharſta⸗ dicum. de eſcte elng olnt manlaer reaſ o . ſun
. oncnalr⸗ g. s qna g ad tẽ ſemel habuerit: crialr Vltert ei aune ne 4 it iani TNWWñ.ñ.ñ...—. nm
(modäaquelanatbe (are nöpoterite" vt ad graʒ non ad Erxroꝛ ia vero char ee Seninnt utem pulo pnae (lu
nnatnra ipoſſibilitas reterat autez vt creſct ⁊ cõculcant᷑ vt deſiciant. charitas eſſe no pof dien
let peccats. atris in Ccharitatẽ hñs crialr peccare nõ poſ nemo eim repente fit ſůmus:ſed in qn i ſit ſupꝛemi oꝛdi Sonti
sC. meerndiin parieein ſrzeltatangibormelia. viſf. deso⸗ ariy bona cõnerſatione qᷓ ſinecharitate nis angeleum irlae
b ſt qui ſi t:teſtat᷑aung aoih nine g
Pdͤirtam veGe. Wnengd. Aia radix oiuz maloꝝ ẽ cupiꝰ nulla ẽ a minimis quiſqʒ ichoat vt t EInter virtutem 1 itnau
b AWancipatus ideſt de Q ditas:⁊ radix oiuʒ bonoꝛũ eſt ad magna perneniat.ſnnt itaqʒ gra prꝛopꝛie dicitur grad mumun
