innupta permaneat. AUnde in cõ

cilio apud vermeriam.
Que virum in captinitate ductum
ſequi noluerit:manet innupta:qua
din vir eius vixerir.
B JIquis neceſſitate ineuitabili
cogente in alium ducium ſen
pꝛoninciam ſugerit:⁊ eius vxoꝛcuzʒ
valet ⁊ poteſt amoꝛe parentũ et re.
rum ſnarum eum ſequi noluerit:ip:
ſa omni tẽpoꝛe quãdin vir eius quẽ
inſecuta non ſuerit viui ſemper inx
nupta permaneat. Quod anteʒ de
coniuugatis auctoꝛitate leonis pape
Ddicitur:hoc etiam de virginibus in
telligendum eſt:vt ſi pꝛeter conſciẽ
tiam viro nupſerit alieno non tene
antur.

Ande auguſtinus in libꝛo de ſi⸗

s operibus.
on eſt adultera virgo que neſcij
ens viro nupſit alieno.
B8 J virgo nupſerit neſciens vi
ro alieno:hoc ſi ſemper neſci⸗
at nunquam ex hoc adultera erit.ſi

autem iciat iam ex hoc adultera ei/
ſe incipit:exquo cum alieno ſciens

cubauerit: ſicut in iure pꝛedioꝛum
tandin quiſque bonefidei poſſeſſoꝛ
rectiſſime dicitur quandiu ſe poſſi
dere ignoꝛat alienuzʒ:cnz vero ſcie

rit:nec ab aliena poſſeſſione receſ

ſerit: tunc maleſñidei perbibetur:tũc
iuſte iniuſtus poſieſioꝛ vocabitur.
Mic etiam ignoꝛantia excuſat eũ

Ani neſciens doꝛminuit cum ſoꝛoꝛe

vxoꝛis ſue. Onde in concilio iri⸗
burienſi.
Ne cogatur legitimam dimittere
vxoꝛem:qui neiciens doꝛmiuit cuʒ
eius loꝛoꝛe.

ſi a merẽ euinci.ergo nõ potero agere de euicti
dictũ.ad hoc põt dici ꝙ huiuſmodi exceptoes
aligqs obmittere.ſjͥ nõ illaſqͥ ſũt dilatoꝛie ſolutios. vt. fl mã. ſi fideiuſſoꝛ.

Wec peccare inducendo malum exemplum. xi.q iij. pꝛecipue.
Iquis. eum ſequi.ſi.exira de coning.lepꝛo. peruenit ad nos
ſed ſecunduʒ. h.?ẽ hoc
c.⁊ illa decre.eſt abro⸗

gata.⁊ dicit adheren⸗
dnuʒ decreto qð eſt.ᷓ.

xiij.q.ij.vnaqueqʒ alij
dicũt ꝙ illud decreiũ

eſt ↄſiliũ.xiij.q.ij. vna

queqʒ.vnð ſi vir pvult

vagarinõ tenetur euʒ
ſeq ui.ſicut nec libervꝰ
patronũ cui operas ðᷣ
bet. ff. de ope. liber. ꝙ

niſi. aliter mulier non

poſſet eligere aliam ſe
pulturã qð falſuʒ ẽ.ex

tra de lepul. de vxoꝛe

tamen dicũt quidam

ꝙ teneiur eũ ſeg que
ad foꝛũ.ff. ad muni.fi⸗

lij. S. j.ſed etiã ſi aliqua

ſcienter contrabit cuz

biſirione tenetur eum

ſequi vagabũdum.vł
dic ꝙ recedẽtem tene ⸗/

lur ſequi ex honeſta
caula.ff/ð his qui no.

infa.S.ignominioſe. x

v.q.j.ſi quis iſaniẽs.
x CQuod aũt. eòis.
igme⸗
virgo. poſſi⸗
12 Srenen dicit
poſſediſſe. na poſt cõ⸗
pletam pꝛelcriptionez
nõ ſcit ſe poſſidere alie

nuʒ ſed poſſediſſe.nec

habet tunc conſciam

rei aliene.vnde ⁊ tene
tur reſtituere. licet. b.

hoc conſulat vbi con /
ſcientia remoꝛdet.xx⸗
viij.q. i.S. ſ. ꝛ extra ð pᷣ
ſcripſit. c.vlli.
Cum vero ſcierit.
certum eſt ꝙ i pꝛeſcrit
ptione exigitur conti⸗
nue bona fides. vt er
tra de pꝛeſcrip. quoni
am omne. ſed quia lii
poſtea percipi ꝙ ille

a quo emeram.nõ fu/

it dominus. ſi ſtatim
reſtituam eam domt
no non poſſum age /
re de euictione vt. ff. ð

euic.ſi.rem.S.ſ.dicunt

gdã öbeo ſubijcere

pſonã q̊a me petit rẽ

illã vt a me euicat vt
ff. de neg. geſt. at g na /
tuꝛa. Scum me abſen
te. ſed adhuc eadeʒ vi
detur reſtar̃ queſtio.qꝛ
ille qui ſic a me lubie⸗
ctus eſt cum non ha⸗
beat mandatũ a dño
potui obijcẽ exceptiõʒ
ꝓcuratoꝛũ quod ti.
nõ feci ⁊ ſpõte permi⸗

de vt dicit illa. l. ſi re. l. ſ.
q̃ ſũt dilatoꝛe iudicij pot

§.qdã.itẽ qiter iurabit iſte de calũnia cũ ſciet ſe mala ſide poſſidere.
dici ꝙ ſub hac foꝛma iurabit.iuro ꝙ veni ad litigãdũ cã mei iuris ↄſer⸗
uãdi. vt.ff. de bo.li.ſi ꝗs libertũ.dñs me⸗ dic ipʒ poſſe ↄfueri ꝙ res ñ ſſt
ſua qꝛ pudoꝛi ſuo dʒ ꝑccẽ.vt.ff.ma.ntꝰ q̃lit at urabit ille ꝗ ſubmiſſuſẽ.

a RKeceſſerit. argu. ꝙ etiam poſt pꝛeſcriptionem exquo ſcit rem alie⸗

((d

Pm
aſloen
9dlapin
qgiicigno
9 P
Uriti.
Gunlnm
fnon
miit i
(itüp⸗

munt

Wo.

Ggn
enr
ffnonie
Cinnore
le
ſotaſt.

Pen
en
ticeca
Chinme⸗
aurxrr
nicar
ſpfteos.
fſanies.
ücis
ͤdett
tboc
Aulen
Cöniti

ntſn
ſmit

ſeauen
ſedben

bunzn,

hin
at
ceet
r 6 6

hnundt

W

fteme
clfelin,
ſcnianne
ikeng
nniene
ſorrüire
ebfinin
lxm
Nitggen
tiſge
hfalnen
leüiſi

— S

etyenen
Gkbühnt
Clitnter
ier bo
fdhegin
ronnneer
olis
ottülti⸗
unnes
Jnizoge⸗
eynd
ſtnigeh
Pleceng
tpeſtnt
hoſtthen

vecotin

epwettn
uerlu
ſinthen
nolt
Hecnti
i
nehet
Cglrd
Gn
ileune
irhcn

t

CGNtn

8 .

b ¶ Per

CWenitetiam. i.ali

nã ſe emiſſt tenet reddere rẽ pꝛeſerti eccleſa. cũ omne id qðᷣ irrepꝛehẽſi⸗ W

bile ẽ defẽdit eccleſa. vt.xxv. qi.oẽ qð. ar. di. liiij. generalis. in fl.

xxxv.

22

„

38 T Nlectü.ex hoc.c.colligitur ꝙ qui cognoſcit cõiugatã ignoꝛantur

non committit a dulterium. ar. extra. de ſen ten.ex.ſi vero aliquis
nã ſi loca vim militi tacqᷓ pagano ignoꝛãs.poſſũ mercedẽ exigere non

n. dilciplina cõtẽnit qG

militẽ ignoꝛauit.ff. lo⸗
cati.ſi ignoꝛans.

iuſiurãdũ.xxxv. q. iij.
eroꝛdinaria.teſtes.eni
hre non pñt ð huiuſ⸗
modi.⁊ ſic pʒ ꝙ ꝑ iu-
ramẽtũ pꝛobat᷑ igno⸗
rantia.vt ex de ſen.ex.
ſi vo.

c. ¶ Mꝛobauerit. ar.

ꝙ allegans ignoꝛatiãä
eã ꝓbabit.i.q.j.ſi ꝗs a
ſimoniacis.ix.q.j.oꝛ⸗
dinationes.iij.q.ix.in
dicas.extra de elec. in

notuit.
quã ſatiſfactioneʒ ad
maioꝛẽ cautelaʒ ne di
ſciplina eccleſie deſe⸗
ratur.xxxiij.q.v.excõ/

municatoꝝ. S. di.l. p ⸗

ſbyteros.xv.q.ꝛ.ſi ꝗs
inſaniẽs.ij. q. v. cõſu⸗
luiſti. S. di. l. qaꝛ te. . et
1õ dicit ſcelus. vel di⸗
cit hoc ꝑpꝑ ſpẽm fei ãa
adulteriũ ſine dolo ñ
cõmittitur.ff. ð adul.

e .Be ſimpliciter.

f Jquis.cũ dua

bus. S. xxrij. q.
viſ. ſi quis cum ꝛ?7.

g .Mon ignoraue⸗

rint. ſed quare pꝛtima

punitur. qꝛ ſone poſt
cognitã foꝛnicationeʒ
ſoꝛoꝛis iterũ foꝛnicata

E cũ illo. vel qꝛ celauit

crimẽ ſuuʒ ſoꝛoꝛi cum
ſciret eam ſic facturꝗ.
vt. j.pꝛoxi.q.ij.ſi quis.
ſimiliter intelligas in
ſequentibꝰ capitulis.
led hec ſolutio repꝛo⸗
batur.j. pꝛoxi.q ij.ſi
homo.

b quis. hoc ſcie

rint. vt. S. xxx/
iij. q. ij. ſi quis cũ dua
bus.S.ſed ſolue vt ibi
vel aliud eſt vbi cum
duabus ſoꝛoꝛibus vt
ibi.aliud vbi cum ma
tre ⁊ filia pꝛopter iden
titatẽ perſone.j. pꝛo/
xi.q.iij.S.hac aucdꝛi⸗
tate. 2 inſuper poſtea
permiſerint ſe cogno
ea am deleſ
. idam. de le
Qlio ſllio quideʒ
conſitente 2 pꝛelente ĩ
iudicio.alias ne pꝛeiu
dicaretur ſilio.extra ð
adult.ſigni:icaſti.xv.
g.v. pꝛei byter.
k Kapſis. quia pa⸗
ter cognouit eam po⸗
ſtea.

ſecuritatẽti.

.

buerit ⁊ inuenerit hancin adulterio

Nlectũ mariti ablente vxoꝛe

oꝛoꝛ init vxoꝛis:quam ille vxro
rẽ putans ſuã eſſe doꝛminit cũ ea.ſu
per boc viſum eſt ſi iple per ſecuri⸗
tatem verã hoc pꝛobauerit quod

inſcius fecerit hoc ſcelus:penitenti

ama quidem que ſibi indicta ſnerit

agat et legitimuʒ ſuum coningium

hbabere permittatur. Ila vero vin
dicta digna affligatur ⁊ in eternum

coniugio pꝛiuetur.
Itẽ bermes li:o paſtoꝛum.
QäSodiri paſtoꝛi:domine ſigꝗ⸗
emulierẽ fidelez in domino ha

nũquid peccat vir eiꝰ ſi cõcũbit cnʒ
ea. Si aũt ſcit vir vxoꝛem deliquiſ/
ſe:⁊ non egerit penitẽtiã mulier ſed
permanet᷑ in foꝛnicatione ſua ⁊ coie
rit vir cum illa reus erit peccati eiꝰ
⁊ particeps foꝛnicationisillius.⁊ di
xit illi:quid autẽ ſi permanet in vxi/
cio ſuo mulier.⁊ dixit.dimittat illaʒ

vir ⁊ per ſe maneat.Quid ſi mulie

dimiſſa penitentiã egerit:⁊ ad virũ

ſuum voluerit reuerti:non recipie-

tur a viro ſuo.Et dixit immoſi nõ
recipit eam vir ſuus peccat. ergo

non debet dimiſſa vxoꝛe ſua aliam
ducere.Nic actus ſimilis eſt in mu

liere ⁊ viro. Se ſimpliciter vero⸗

ſoꝛnicantibus vel cũ duabus ſoꝛo /

ribus vel cuin matre ⁊ filia vel cuz

patre ⁊ fuio idem accipiendũ eſt vt

ignoꝛantibus comugia non negen/
tur ſciẽtibus perpetuo ꝓbibeãtur.
AVngein eodem concilio legit.
Matrimonia non pꝛobibeàtur cõ⸗
trabere quoꝛum inceſtum ignoꝛan
tia excunſat. HW
Nauis cin duabus ſoꝛoꝛibꝰ
ſoꝛnicatus fuerit:⁊ ſoꝛoꝛem ſo
roꝛ ab eodem antea ſtupꝛatam ne⸗

ſcierit:vel ſe ſoꝛoꝛem eiꝰ quã antea

ſtupꝛauerat nõ intellexit:ſi digne pe

mnituerit ⁊ ie continere non valuerit

poſt annos ſeptẽ cõiugiaillis nõ ne
gentur: ſi auteʒ nõ ignoꝛauerinivſ⸗
qʒ ad moꝛtem a cõiugio abſtinedt.
Item ex eodẽ.
De eodem.
8 J quis cum matre ⁊ filia foꝛni
catus fuerit ignoꝛãte matre de
filia ⁊ filia de matre:ille nunquam
accipiat vxoꝛem.ille vero ſi volue

rint accipiant maritos.ſi anteʒ hboc

ſcierint ipſe ſemine.abſqʒ maritis
perpetuo maneant. JYiẽ in eodẽ.
De eodem.
C¶ Vidam foꝛnicatus cum qua
dam muliere ⁊ poſtea filiꝰ ne
ſciens factuʒ patris ſtupꝛaniteandẽ
quod cum pater rem ſciret:de ſe fiʒ
lioque confeſius eſt.ſtatnerũt meli
ns eſſe vt taliter lapſis cõdigna pe
nitentia legitima permittamuur con

QLigam vir moꝛtua vxote lua.

cecx.

rtractatis vere oibus impedi

mentis matrimonij. quaſi in extremis. quia plura dicenda erat
de ho c impedimento annectit de cognatione carnali.i.cõſangui.

mi iate ⁊ aſf initate. In bis enim dnobuſ conſiſtit carnalis cogna
tio. oſt endit ergo viq; ad quotum gradum pꝛohibeatur copula

43

ingia:quã foꝛe deterius delinquat.
foꝛnicaria auntem ſine ipe coniugij/

maneat. ꝗ
V Nidaʒ vir moꝛ
ma vxoꝛe ſna
aliam ſibi inma
trimonio copu
lanuit que vxoꝛi
dDdoefuncte quar:
to gradu conſa
initatis: viro

guuinitati
antem. vj. linea cognationis adbe
rebat.poſt triennium vero liberis

ex ea ſuſceptis accuſatur apud ec.
cleſiam:iſie pꝛetendit ignoꝛantiaʒ.
Nic pꝛimum queritur: ſi liceat:
aliquam ex pꝛopꝛia cognatione dn
ci in vxoꝛem. Secundo ſi ex cõ

ſanguinitate vxoꝛis aliqua poſſitiĩ

coniugez duci. Tertio vſqʒ ad
quẽ gradum quiſqʒ debeat abſtine
re ſine a pꝛopꝛijs ſine ab vxoꝛis ſue
conſanguineis. Quarto querit᷑

quare viqʒ ad vj.gradum conſan:

guinitas cõputatur:ita ꝙ nec vltra
pꝛogreditur nec infra ſubſiſttt.
Quinto quomõ gradus cõſan⸗
guinitatis cõputadiſunt. Sexio
quiiureiurãdo ꝓpinquitatez firma
re debeant. Septimo an illi qui

de inceſtuoſis nati ſunt alij repnuten

tur. Octauo:ſi ignoꝛanter de cõ
ſangninitate vel affinitate aliqua in

vxoꝛem ducta eſt.an ex dilpẽſatio)

ne poſſit viro ſno adberere. Mo
no ſi contigerit eccleſiam decipi et

cauſa cõſanguinitatis aliquã a viro
ſuo ſeparari:que poſt quadrienniũ

nuptijs hinc inde celebꝛatis depꝛe.

henditur nõ fniſſe coſanguinea pꝛi⸗

oꝛis an ſecunda ↄiugia ſint reſcindẽ
da ⁊ pꝛioꝛa ſint reintegräda. 0e
cimo:ſi relicta alicuius de pꝛopꝛia
cognatione ad ſecũdas nuptiastrã
ſierit an pꝛoles ex eis ſuſcepta poj

ſit pertingere ad conſoꝛtium alicu/⸗

ius de cognatione pꝛioꝛis viri.

Vod autem ↄſanguine⸗
as* noſtras ſine vxoꝛis*

noſtre in coniugium no⸗

bis ducere liceat:exẽplis
4 auctoꝛitatibꝰ pꝛobar᷑.
Abꝛaã nãqʒ ſarai filiã fratris ſin ſo/
roꝛem vʒ loth in vxoꝛeʒ duxit. IJa⸗
ac rebeccam in vxoꝛẽ accepit:que
erat filia conſobuniꝰmatris ſue.Ja
cob duas ſoꝛoꝛes liam videlicet et
rachel filias laban auũcnli ſui ſibi
matrimonio ſocianit.In lege quo/
que pꝛecepit dominꝰ moyſi:vt nul
lus duceret vxoꝛem niſi de pꝛopꝛia
tribn ⁊ familia. IRem ſi aliquis abſ/
que liberiſmoꝛeretur:pᷣcepidomi
nus vt frater eius vxoꝛem deſuncti
ſibi copularet.⁊ ex ea ſemen fratri
ſuo ſuſcitaret. NDoꝛro ad quolcũqʒ

conſanguineoꝛum vel affi⸗
niũ.⁊ qualiter gradus com/

putentur. in conſanguinita

te ⁊ affinitate quibus accu⸗
lantibus talia matrimonia
ſunt dirimẽda.vt aut.⁊c.

m NYocd autem co⸗/

ſanguineas. hic
depingitur que
ſtio pꝛima.an.l.li
ceat alicui duce⸗

re conſanguineam ſuam. ſu

per hoc dicit. b. ꝙ Ü lines traſ
uerſali extenditur pꝛohibi⸗
tio vſquad.vij.grad um ho/

die vſq; ad quartum extra

eo.non debet in linea vero
delcendente in inſinitum. in
ſtit. de nup. S.j.vbi dicit in in
ſinitum. vnde m eum adꝗ
ſi hodie vineret nõ poſſet cõ

trabere cum aliqua.alij ve/

ro non faciunt differentiam
inter lineam tranſuerſalẽ et

aſcendentem ar. j. e.q. v. ad
ledẽ.ver.illa quoqʒ.ibi vltra

quos nec cõſanguinitas re⸗
peritur.pꝛocedit aũt.g. hoc
modo in queſtione iſta. pꝛi⸗
mo pꝛobat ꝙ conſanguinee
duci poſſunt ⁊ boc vſq; ad

um vſq;. ad. S. hac itaqʒ ab
illo loco vſqʒ ad ſinem que⸗
ſtionis ponit diuerſas ſolu/⸗

tiones quare in ve. te.nõ fu

it pꝛoh bitum ⁊ mõ ſit ꝓbie
bitũ colanguineã ducere.

n ¶ Vroꝛis. hoc pertinet acd

ſecundam queſtionem.non
ad hanc.
o ¶Coͤſobꝛini. melius dice
ret patruelis.qꝛ baruel ⁊ ſas
ra de duobus fratribus fu/
erunt nachoꝛ ⁊ zaram.
p ¶ Meecepit. boc fuit vna
cã quare copula conſangui/
neoꝛũ fuit permiſſa.ſ.ne du
cerent alienigenas.

§S.hbis ita. ſcdo ꝓbat contrari

. Cau.

nicarie. xxxiij.q.iiij. quotiẽs

item eſt ex hoc.c.arg.ꝙ ſi ho

die vnus ſolus bomo eſſet
cum ſoꝛoꝛe ſua poſſet eaʒ co
gnoſcere lciie ⁊ ſobolem ſu⸗
ſcitare.naʒ tunc o ad a reuo/
laret.xxx v.di.ab exoꝛdio.⁊ el
ſet etiami religionis hoc face
re.xxxij.q.iiij.dixit ſara.item
eſt arg.ex hoc.c.ꝙ diuerſitaſ
temporis diuerſitatem ſacto
rum inducit. xxxiij.q. iiij.ſi
eccleſia,

rẽt. Pater quippe ⁊ ſocer duaꝝ
ſunt neceſſitudinum nomima.dum
ergo habet quis alium patrem aliũ
ſocerũ:numeroſius ſe charitas poꝛ
rigit:vtrumqʒ autem vnus ſcilicet
adam eſſe cogebatur ⁊ filijs ⁊ filia

bus ſuis:quando fratres ſoꝛoꝛeſqʒ

lungebãtur cõiugio:ſicut enua vxoꝛ
eius vtriqʒ ſexni ſilioꝛum fuit ⁊ ſo⸗
crus ⁊ mater.que ſi due femine fuii
ſent altera mater altera ſocrus co/
pioſius ſe dilectio ſocialis colliga⸗
ret.ſed hoc vnde ſieret tunc nõ erat
quando niſi rratres ⁊ ſoꝛoꝛes ex illis
duobus pumis nulli homines erãt
Fieri ergo debuit quod potuit vt
exiſtente copia vnde ducerent᷑ vxo
res que iam non erant ſoꝛoꝛes.non
ſoluz illud non ſieret:vbi nulla ne/
ceſſiras eſſei:verum etiam ſi fieret

alia cà quare conſanguineoꝝ cõiũ/
ciiones ĩ populo dei pꝛimũ permiſ
ſe vel potius imperate ſuerũt.Deꝰ
enim ſic ab initio ſalutẽ bumani ge
neris diſpenſauit vt pꝛimuinaʒ ec
cleſiam in illo populo inſtitueret:
qui ſibi carnis conſanguinitate erat

pꝛopinquus.vnde de plebe iudaiʒ

ca pꝛimum apoſtolos elegit:quos
quaſi fundamẽtũ eccleſie inſtituit:
quoꝝ pꝛedicatione de:eadem ple
be multi ad deũ conuerſi in ſe ipſis
oꝛiginẽ eccleſie pꝛeſtiterunt. Æ.0⁵0
inde in cecitate ſue perfidie indaica
plebe relicta ad gentes:que tam ſi
de qua cognitione carnis a chꝛiſtoꝰ
erant aliene:pꝛedicatio euangelica
trãſlata eſt:? quaſi cõlanguinee co
pulam chriſtus aſpernatus de alie
na cognatiõe ſibi vxoꝛẽ elegit:adi/

Ipe
C it. ali⸗ .lxxxij. ſſti. ex boc patet iudeos ca· I ¶ Meceſntudinum.i. dilectionnm. 4 N
ernenmali snöͤfenefeler,i t heopolaiſicr bocha m Neceſſitas.vl execrabilis babeatur poſt pꝛobibitioneʒ.i. Por
b ¶ Peeceptis.S.xxxij.q.iiij.dixit. n ¶ Tegibus. bm leges.n.permittitur. C. de nup.cele..j.q.iij.q̃daãlex. . e
c·¶Apoſtolicis ideſt apoſtoloꝛum. vt. . eo. SF. vlti. in ſi.vbi exponas apott o Frarerna.i. inter duoꝛum fratum fſilios. EEm
licoꝛum. ideſt boaleun. = p ¶ CTiuitas.quia non ẽ opus ea quanium ad le⸗ enn ſed trii/ ceone
4 ta. neceſſitatis. vt neqʒ nu⸗ ede
6 Pis i n d bent neq nubemur. n
e ¶ Ceſſante..j.jquod lexipſa peruenerit eius pꝛeceptis nefas eſſet.quod bũano genere cre lArdeus. iif⸗
pꝛo necelſitate. :.q. vlti. q p pꝛobant᷑ obnoxij:niſi que vel enan ſcente etiam inter impios deoꝛum ¶Enadat.i. liberet ſieſnn
remedio. gelicis mandatis vel apoſtolicis? multoꝛü ſalſoꝛũqʒ cuſtoꝛes ſic ob⸗ iab ngial beccato eu ucun
Wer maen glo nber inſtitutis enacnata mõſtrentur. nni ſeruari cernimus: vt ſi puerſͦs legi c enerattnel cſun
Pgteo vongbnn n lo aũt euangelij.pꝛecepto vel apo: buns- permittãtur a ang cdingis r Eacitaqza chal⸗
im duas perſonas dominuj ſtolico inſtituto cõſanguineoꝝ con melioꝛtamẽ conſuetudo ip amma eis biignej pꝛo deo n
exdudit a coniugio. ſciictt iunctiones ꝓhibite inneniũtur. vn/ litexboꝛrere licentiã.ſicqʒ aduerſe/ colebat quia ſicnt dich .
vt nec ſilius matri nec ſlia de ſicut ab initio ita ⁊ nüc licite po tmnr quaſi licere nũquã poinerit. co tmur deus vbigue ita u⸗
patri copularetur. ſub lege bant̃. His ita reſpondet᷑:conſan pulatio ergo maris ⁊ femine quan: ignis in omni loco ꝛi
vero ercepit fere. xij. matre guineoꝝ ↄiunctiones alias cã necei tũ attinet ad genus bumanũ quod lapidibus innenitur. ſei
nouercam ſoꝛoꝛem neptem fitatis permiſſe. aliaſ cauſa inſtera dã ſeminaruz eſt charitatis. celeſtis igdeo deum dicebant. hr
erao hhoe kionis inneniuntur imperare. cu.n. vero ciuitas opus bʒ vt noxã ge⸗ Emntanencge iine
kn em aniab bor⸗ vV—nns abinitio vir atqʒ vna ex late nerationiſ enadatx. Hacitaqʒ oõ mum qui edurt os mn
4 .im pꝛiuignam ſfliam re eius mulier adeo ſoꝛmaretur:me ſuetudine que ab ipſo exoꝛcdio hüa ge abꝛaam cöpulſus nin
pꝛiuigne ſoꝛoꝛeʒ vxoꝛs. pau celſario ſoꝛoꝛes fratribꝰ copulabãa ne pꝛopagationis oꝛigineʒ hbabnit: eſt ci frarre ſuo adoa ent
plicareniur homines. ſub tẽ ceſſante neceſſitate:pariter ceſſa t: n naac et inin ignem pꝛolectus
nore vero gratie plurime er⸗ re opʒ ꝙ vrgebat:ergo tanto nunc iacob:⁊ ceteriꝗ de pꝛopꝛia cognati ẽ vt numen ſue diui⸗ n
duduntur: extra. eo. c. non damnabiliui vſurpaĩ conſanguine onedncebant vxoꝛes: quamnis eti nitatts ſentiret ſed gꝛ
debet. oꝛum cõiunctio:quãto minns ney anm alia cã certiſſime rationis qua n8 ulteult ch e⸗ 4
3 Sonoris ſed nomine o ceſſaria pbatur. vnde buiuſcemo- id factuz ſit poſſit intelligi. Ceteris ce erie dnleſutens
an vern, neptie in⸗ cdicopnia poſtea lege pꝛobibita in taolatria fedatis dia ſammllle⸗ aba au dubitaun dalc
nodo ergoabiag nenitur dñno dicẽte per moyſẽ. tur/ ein cultu vnins dei remanſit. vn. itcoͤbuſtus. ſnn
WeAtenem ſuerttne pitudinẽ ſoꝛoꝛstne ne reuelabis. de abꝛaam a chaldeis cum fratre s Familia. beber a uſſl
dicto.c. colligitur. dic ꝙ abꝛa Hinc aug. ait i li.de cinitate dei. ſuo aran in ignẽ quem adoꝛare no; quo deſcendit abꝛaaz uenn
am legem pꝛeuenit. ? ideo ñ Qaare conſtitutuz ſit: ne coͤſangin⸗ lnit pꝛoiectus eſt: vt numẽ ſue Diui⸗ vnge ⁊ hebꝛei dicti ſũt mian
com miſit in legem. vtxxxij. neas dacamus vxotes. nitatis exurendo ſentfret quẽ vene⸗ ßm ioſephũ. ßm aug. e
a.iiij. driit. Amigitur genus bumanum rando colere contẽpſit. Ne ergo ex ł‚—ũ ⸗
h .Binc auguſtinus iceſt Qponpenmg vopnkam viri facti cõiunctiõe infideliũ fideles ad idoꝛ Fß den algi E
H ron, ex puluere v cõingis eius ex virila⸗ latriaʒ ꝓlaberentur a ita de offen derit iaunt anl deſeen⸗ lideſe
ſanguineox copula 15. tere mariũſeminarũqʒ commixti / geret ſicut quonda ante dilnuium dunt de familia fetb. Nſee
i migitur. religione. One opus haberet: vt gignedo mul filij der cõmixti filiabns hominnum qui non celebant ido Poen
6 conſanguin ciplicarent᷑: nec eẽnt vllibomies ni ipſum ad iracuchâ pꝛonocanerant la amoꝛe vroꝛum ſua nume
tas non impedit matrimoni ſi qui ex illis duobus nati fuiſſent vi rectiſſime cautũ ẽ vt patriarche viè/ mrum.æ ideo conceſſu,z mmio
um. led conſtitutio ecclefe. ri coniuges ſuas ſoꝛoꝛes acceperüt ri ſanctiſſimi non niñ de pꝛopꝛia co fuit eis vt acciperent mine
I.eo. q.ij. coniunctiones, er quod pꝛoſecto quanto eſt antiqui gnalione.i.de ſamilia ſidelium ſibi vroxs de mbu ſur d
extra de diuorgaudemus. nscõpellente neceſſitate: tanto po/ vxoꝛes acciperent Hinc ẽt cũ filij uchalm qul tnce aili
ngaitze entz lola t coactlo ſtea factum eſt damnabiiins religt, iſrael inrratur rerra pꝛomiſſonis a ola dictiſunt fiiſ bo n
nbi omenlus manmon⸗ one pꝛobibente. babita eſt enim in domino aucdirent ne ſlias canane, n ig go non t⸗ den
um impediunt ſine conſtiu lis ratio certiſſima charitatis vt ho orũ ſibi in vxoꝛes acciperẽt:nec ſu men er toto⸗ quia om
ris etas ⁊ membꝛi abſciſio. neſtiſſima concoꝛdia diuerſarũ ne . ciant vos rece- deſcendimus. o⸗
¶Honeſtiſſima.hic eſ ar. ceſſitudinũ vinculis necterent᷑.nec dere a deo veſtro ⁊ ſoꝛnicari cũ diiſj· Ngh
ꝓaffinuas non ſurgat ex o vnus in vno multas haberer neceſ alienis. Minc ẽt heſdras idumeas legn
itu foꝛnicario. nam ula con- ſitudines:ſed ſingule ſpargerẽtur in atqʒ aliaꝝ mulieres nationum per wol
coꝛdia non eſt honeſtiſſima. ſingulos: ac ſi ad iocialem vitã dini quas filij ſrael ibant ad deos alie: ie⸗
nam inſideles ſunt ipſe foꝛ⸗ gerus piurime plurimos obtine/ nos abeis ſepar ari iuſſit. Eſt aũt a

htuterr
tcet
utſietei
utde
ſne
nlubert

ſehndan

Ntiduit
hifna⸗

Uehnicrrn.

Pchun⸗
Nfin
tlidctr
fanlarlet
eledrri
eNeonte
eoaotc
Naccpnn
eriuſ⸗
at
ünci

torene
Nagtiu
Ken N
nus.

In peccatis. 0 iu

dei.
b C Matrẽ veſtram.
ideſt ſynagogam.

c¶Et repudiatã. eſt

ar. bic ꝙ ſicut per au⸗
ctoꝛitatẽ domini ſepa
ratum fuit ſacramen
tũ qnod fuit inter chꝛi
ſtũ ? ſynagogã ita ho
die auctoꝛtate domi⸗
m poſſet matrimoniũ
ſeparari.
d ρPꝛophetaã. l. oſee
iüj.c.vnde expone.i.ꝑ
aliã pꝛophetiã eiulſdẽ

olee.
e¶¶ Allud autẽ. bic re
ſpondet tacite ob iett
oni facte in pimo. Si
nã vr eẽ pꝛecepiuʒ .
accederet ad ꝑſonas ñᷣ
pꝛohibitas ſicut ad fra
iris vroꝛẽ. viij.q.j.olĩ.
ſ¶ Conſulẽdo. ſicut
de coͤfilio nubẽdi ⁊ de
non dimittenda inſi⸗
deli.xxviij.q.ificut.n.
8 Aia ergo.
. que dicunt᷑
in bac que⸗
ſtione fere ꝑ.
totũ ſunt coꝛrecta per
conſtitutionem noua
que incipit.nõ debet.

er de coſangui.⁊ aff-.

necẽ opus ea legi.
b Eaffinitate ſe
ptimuʒ. immo
vſq; ad decimum gra
dũ deſertur hbereditas
vt. . e. q. v. ad ſedẽ.ſed
poteſt dicer minoꝛ

numerus nõ exdudit

maioꝛem. nõ eniʒ qui

minoꝛa concefſit ꝓbi

buit maioꝛa.xx vij.ꝗ.j.

ſunt qui dicũt ſic xcx.
di. illud.l. diſt. ſi quis

diaconus.ff. de arbi.
diem. F. i plures. ar.
cötra.xxx).q.j.qũo.ff.
de vul. 2 pub. lub. ex
facto. F. tẽ querit vel
dic ꝙ logtur hic de
cognatis ꝗ de iure p
toꝛo ſuccedũt vſq; ad
vij. graduʒ. vt inſti. de
ſucce. cog.S. vlii.

XxXV.

plẽs illud quod per pꝛophetã oſee
pꝛedixerat. In peccatis* veſtris
dimiſi matreʒz veſtrã quaſi adulte
ram ⁊ repudiatà Et item per ali
um pꝛopbeta Aocabo non plebẽ
meam plebẽ meaz. In hnius rei ex
go ſacramento cõſanguineoꝝ con⸗/
lunctiões pꝛimũ in populo permiſ.
ſe ſũt:nũc antẽ pꝛobibite:⁊ q; noni
vna familia tantũ:ſed in omni mul
titudine gentiũ populus ſideliũ in/

nenitur:non de pꝛopua cognatiõe

„

ſed de qualibet alia cnicũqʒ;. vxoꝛẽ
ducere cõceditur. Alud aut pꝛe⸗
cepta legis ſernãda dicunt᷑:que nec
euangelicis nec apoſtolicis inſtitn
tis euacuata pꝛobãtur:verũ quidẽ
eſt ſʒ euz oĩa figuralia ſigna apoſto
lus pꝛobet ad tempꝰ eẽ data:itaqʒ
ideo veniente veritate affirmat illa
fignralia nõ vltra eẽ ſeruanda.hoc
auteʒ vt ſupꝛa monſtratum ẽ cauſa
ſacramenti a deo inſtitutũ eẽ pꝛobe
tur ⁊ hoc cũ ceteris ſiguralibꝰ enay
cuatũ certiſſime conſtat:quãquam
ſicut apoſtolus quedã conſulendo/
addidit que euangelicis pꝛeceptis
nõ iueniebant᷑ diffinita.nec tamẽ iõ
tãquaʒ temeraria vel ſuperſiua ab
alijs apoſtolis ſunt repudiata:ſic et
eccleſia poſt apoſtolica inſtituta q̃
dam conſilia perfectionis addidit
vtpote de continentia miniſtroꝛuʒ
de confectione myſterioꝝ:de cele⸗
bꝛatione officioꝛum:que nullatenꝰ
reſpuenda ſunt ſed diligenti vene⸗
ratione ſulcipienda. Conſanguine
oꝛũ ergo cõiunctiões quamuis euã
gelicis ⁊ apoſtolicis pꝛeceptis non
inneniantur pꝛobibite:ſunt tamẽ fu
giende:qꝛ eccleſiaſticis inſtitutioni
bns inneninntur terminnate.
O.q 15.7. 1I).
VNia ergo a conſan/
gnuineoꝝ coniuctiõi⸗
b? ficut pꝛobatum ẽ
abſtinere oʒ.vidẽdũ
eſt vſqʒ ad quẽ gra
IJuz a conlangnineis
pꝛopꝛijs abſtiere oʒ.vel ſi ex cogna

tione pꝛopuie vxoꝛis aliquã duci in

vxoꝛeʒ licear. De his ita ſcribit
grego.papa in concilio meldenſi.
v ad. vij. generauonem nuuus
de ſua cognauone dncat vxolem-.

per gradus cognatiõis placu

Eaffinitate conſangninitatis
er ad. vij. generationem obſer

nare.nam ⁊ hereditas rerũ per lega
les inſtrumentoꝝ diffinitiones ſan⸗
cita vſqʒ ad ſeptimũ gradũ perpẽ
dit heredũ ſucceſſionem.non enim
eis ſuccederẽt:niſi eis de pꝛopagi⸗
ne cognationis deberetur. INem
calixtus papa.
Intamia notantur qui conſangui
neas oucunt vxoꝛes.
C Oniunctiones ↄſanguineoꝝ
fieri pꝛohibent.quare:qꝛ bas
viuine ſeculi pꝛohibent leges leges
ergo diuine hoc agentes 7 eos qui
ex eis pꝛodeũt:non ſolũ eijciũt ſed
etiam maledicios appellant leges

ergo ſeculi infamestales vocant:2
ab bereditate repellunt. nos vero
ſequentes patres noſtros infamia
eos notamus ⁊ infames eſſe cenſe
mus:quiaiſfamie maculis ſũt aſper
ſi:nec eos viros nec accnſationes
eoꝛũ quas leges ſeculi reijciũt ſuſci⸗

pere debemus:eos autẽ conſangni

neos dicimus quos diuine ⁊ impe/
ratoꝝ ac romanoꝛum atqʒ grecoꝝ
leges conſanguineos appellant:et
in hereditatem iuſcipiunt nec repel
lere poſfſunt.
Item fabianus papa.
Aſſincs in quinia geneisiſe ne co
pniari poſunt: in quatta ſi fueruni
henn non ſeparenin.
E pꝛopinquis qui ad affinita
tem per virum ? vxoꝛem vey
niũt defuncta vxoꝛe vel viro in. v.
generatione cõiũgant᷑:in quarta ſi

inuenti ſuerit non ieparẽt ur. In ter
tia tamen pꝛopinquitate non licet

vxoꝛẽ alterins accipere pont obitũ
eins.equaliter vir cõiungat᷑ in ma⸗
trimonio eis que ſibi cõſaguiee ſũt
2 vxoꝛis ſue cõſanguineis poſt moꝛ
tẽſue vxois.
Q Ai pꝛopinquã ſangninis vxo

rẽ ducũt ⁊ ſeparantur non lice

bit eis quãdiu vtriqʒ viuunt alias
vxoꝛes ſibi in coniugio ſociare niſt
ignoꝛantia excuſentur. .
Ande in ↄcilio apud vermeria.
Non pꝛohibentur vncere vxoꝛem
qui ignoꝛãtet inceſtũ commuinnt.
B J quis cum matre ⁊ filiaſoꝛ:
rnicatus fuerit ignoꝛãte maue
de filia ⁊ fila de matre:ille nunquã
accipiat vxoꝛẽ:ille vero ſi voluerit

accipiant maritos. Si autẽ boc ſcie

rint ipie ſemine abſqʒ maritis ꝑpe.
tuo maneant.
Itẽ ex eodem. V
6 JIbomo foꝛnicatus fnerit cnʒ
muliere ⁊ frater eins neſciens
eandem duxerit vxoꝛẽ:frater eo ꝙꝶ
fratri crimen celanerit.vij.ãanos pe
niteat ⁊ poſt penitẽtiam nubat.mu
lier antem viqʒ ad moꝛtem penite⸗
at ⁊ ſine ſpe coniungij maneat. e
his vero qui ignoꝛanter coninngũ
tur cetere auctoꝛitates intelligende
ſũt. AUnde iulius papa.
Ex pꝛopinquitate im ſanguinis vel
vxous vlqʒ in. vij gradum nullus
ducat vxoꝛem.

Silumin vtroqʒ lexn permit

timus ex pꝛopinquitate ſui ſa⸗
guinii vel vxoꝛis viqʒ in. vij. gene⸗
ris gradum vxoꝛem oncere vel in
ceſti macula copulari pꝛeterea quo
que illud adiecimuſquomam ſicut
non licet cuiquaʒ chriſtiano de ſua
conſanguinitate:ſic etiam nec licet
de conſangninitate vxoꝛis ſue con/⸗

ingem ducere pꝛopter carnis vni /
tatem'.

Itẽ ex concilio agathenſi.
Inceſtuon nullo ſunt digno nomi
necon en
O E inceſtis * coninnctionibus
nihil pꝛoꝛius venire relinqui⸗

1
K

cecxj.

Oninnctiones. con⸗
O ſanguineoꝛum.
Nillum in viroq;.lo⸗
quitur.c.iſtud in pꝛi⸗
mò genere afſinitatis.

1CVnitatem.ergo lantuz

X

m 71 E inceſtis. S. iij. q.

per carnis commixtionem

contrabitur affinitas ]. eo.,
ſane.c. h. dicit. ſed tamen ꝓ
b ibetur comrabere cum ali

qua conſanguinea illius ꝓ

pter publice honeſtans iu⸗
fliciam.vt.xx vij.q.ij.ſi quis
vrxoꝛem.ſed conta.uij.iij.
item in criminali. 2.5. ilez

ſege. ſed ibi gener appella⸗

tur ſponſus non ꝙ reuera

ſit. ſed quo ad quoddam be

neficiuin.

iiij. conſlanguineoꝝ

P yj

a ¶Reſtruam.ſ. vt rema⸗
neant inſimul.

b ¶ Cuʒ adulteriũ.ideſt foꝛ

nicationeʒ.xxxij.q.iiij. nemo.
.C ¶ Funeſtũ.i. turpe 2 inde⸗
cens.S.xxxiiij.di.pꝛeſbyteri.
d ¶ Coõſobꝛine.cõſobꝛini di
cuntur quaſi conſoꝛoꝛini.hi
ſunt pꝛopꝛie dnarũ ſoꝛoꝛum
ſilij.ſobꝛini vocantur conſo
bꝛinoꝝ filij.
e Aut pꝛiuigne ſue.patrui.
2 Hʒ hoc exaudi ð pꝛeuigna
ex ſecundis nuptijs vel dic
ſue.i.pꝛopꝛie.
ſ ¶ Concubitu.ar. ꝙ affini
tas contrahitur per coitum
foꝛnicarium ſicut per legiti
mum. vt.j.e. nec.
g Auos oẽs.
ſunt qui nõ numeratur hic.
b Et inter cathecuminol.
de hac materia dicunt ꝗdaʒ
ſpeciale eẽ in inceſtuoſis qui
nõ debeàt admitti vſq; ad
miſſam cathecuminoꝝ tan
tum.nã dicunt eos ſuſpen⸗
ſos ipſo iure quatuʒ ad hoc
ſicut ſimoniacus quilʒ ſuſ⸗
penſus ẽ quo ad diuina offi
cia:i.qi.qui ſtudet.⁊.c.qui⸗
buſdãa.de conſe.di.i.epilco⸗
pus.nullũ ab rogatũ ẽ.naʒ
dicunt ꝙ iudeus ſaracenuſ
hereticus non pꝛeciſus bñ
poteſt ſtare vſqʒ ad miſſam
cathecuminoꝛũ.ar.de conſe.
di.iiij. iudei.nec contradixit
xj.q.iij.cũ excõicatis.⁊.j.q.j.
non liceat.nã oiĩa illa intelii
guntur de pꝛeciſis.i.noĩat ĩ

excõicatis.vel de illis qui ſe/

unñtur hereſim iã danaiꝗ.
i ¶. Et oꝛare.S.di. xxv.c.j.õ
J.de conſe.di.iij.eos quos.
ò ſed ibi grauius delictum.
2= ideo ⁊c̃.
ꝑE Conſtituta. diſpenſãdo
⁊ẽ ar.pꝛo opi.h.ꝙ.l.diſpen⸗
ſatio ẽ ius.vt no.xxxiij.q.ij.
*in adolelſcẽtia. ⁊.c.interfecto
res.
K CConſtituta.i. antiquos
canones.
ICBHabebunt. ante inceſtũ
de iure cõmuni vel poſt ſi
adoleſcentes ſunt vel etiam
ſenes incontinentes ex di⸗
ſpenſatione.
m 6 E bis.vſqʒ ad miſ⸗
là.i.viqʒ ad ſurſum
coꝛda vel vſqʒ ad cõſecratio
nẽ coꝛpoꝛis chꝛiſti.nam tunc
cathecumini de eccleſia ex⸗
pellentur vel vſq; ad euan⸗
elium. .
n Nec cibũ. hoc ſit ĩ dete⸗
ſtationem criminis.ſicut ali.
* as aliꝗs toleratur ab eccleſla
non tamen ei còmunicatur
in cibo vt de vxoꝛe clerici.vt
xiij.q.ij.placuit.
0 Mature.reſpicit illð ver
bum maculauerüũt.

lti alij

LCLanu.

mus vel reſeruamusꝰ niſi cnz adul

terium ſeparatione ſanauerint. In

ceſtuoſos vero nullo coniugij no.
mine deputandos:quos etiaʒ deſi⸗
gnare funeſtum eſt. Mos eniʒ eẽ
cenſemus:ſi quis relictam fratris q̃
pꝛius ſoꝛoꝛ extiterat carnali coniun
ctiõe polluerit:ſi ꝗs frater germanã
vxoꝛem acceperit:ſi quis nouercã
Duxerii:ſi quis conſobꝛineqʒ ſe ſo
cianerit.ſi quis relicte vel filie anũ⸗
culi miſceat᷑ ant patrni filie aut pꝛi⸗
nigne ſue::aut ꝗ ex pꝛopꝛia conſan⸗
guinitate aliquam ant quam conſã

nes? olim ⁊ nunc ſub bac iſtituti⸗
one inceſtos eſſe non dubitamus:
⁊ inten cathecuminos* vſqʒ ad legi
timam ſatiſfactioneʒ manere ⁊ oꝛa
re pꝛecipimus:quod ita pꝛeſenti tẽ
poꝛe pꝛohibemus vt ea que hacte/

nus ſunt conſtituta: non diſſolna/

mns. Sane quibus cõiunctio illi
cita interdicitur. habebũt inenndi
melioꝛis coniugij libertatẽ. Aez
ex eodem concilio hilerdenſi.
Inceſtuoſi viqʒ ad ſatiſſaciionem
excõmumcentur.
)Ebisꝰ* qui inceſti pollutione
ſe maculat:placuit quonique

in ipſo deteſtando ⁊ illicito carnis

cõtubernio perſeuerãt vſqʒ ad miſ
ſam tantum cathecuminoꝛũ in ec⸗
cleſia admittantur cuʒ quibꝰ ẽt nec
cibumſumere nullichaſtianoꝝ ſ
cut apoſtolus iuſſit lcebit.
Item greg. papa ad felicẽ meſſa
ne cinitatis epiilcopmum.
Hullus dncat vxoꝛem a conſãgni
neo cognitam vel aliqua polluuio-
ne maculatamm.
Ec eam quã aliquis ex ꝓpꝛia
conſangninitate ↄingẽ babnit

vel aliqua illicita pollunone macun
lauit in cõiugiũ ducere vlli xpiano

rum licebit:quia inceſtuoſus ẽ talis
coirus ⁊ abominabilis deo ⁊ cũcti⸗
bonis hominibus. Inceſtnoſos ve
ro nullo comugit nomine deputã⸗

dos a ſanctis patribus ſtatutuz eſſe

legimns. Mature videlicet oꝛdi
ne ſi vero extraoꝛdinarie nõ ſic.
Ait eni vrbanus papa.ij. gratia
no neapolitano epiſcopo.
Extraoꝛdinaria pollutio in natura
libus non impedit matnimnomũ.

Etraoꝛ inaria pollutio non

niſi in naturalibus amiſſa vł
ſepins reiterata citra maritalẽ affe
ctus ſi pꝛebitis ſacramentis:ita eſſe
conſtiterit quemadmodũ nobis tu
is ſigniſicatum eſt litteris:non vide
tur matrimoniũ impedire quam/
Item mlius ppea.
Hiuiiua ducat in coniugẽ relictam
conſanguineoꝛum ſnoꝝ vſqʒ in ter
tiam generationen.
hoc quoqʒ ſtatutuzʒ eſt vt
relictam patris vxoꝛis ſue re
lictam fratris vxoꝛis ſue relictã filij
vxous ſue nemo ſibi in tnatrimoni
um ſumat.relictam conlanguineo/

nis ipſa ſit criminoſa ⁊ danabilis.

guineus habuerit vel côͤcubitu pol
luerit:ant vxoꝛeʒ duxerit quos om

rum vrxoꝛis ſue vſqʒ in tertiã pꝛoge
niem nemo in vxoꝛẽ ſumat.in.inij.
autẽ ⁊ in.v.ſi inuenti fuerint non ſe⸗
parentur. Jdem.
A cõſanguineis ꝓppuſs vel vxoris
paruer cundʒ eſt abſtinendum.
)Aaliter vir cõiungatur cõſan
Aguineis pꝛopꝛijs ⁊ cõſanguine

is vxoꝛis ſue. Item iſidoꝛ?ꝰ ex cõ

cilio macienſi.
In parentela pꝛopꝛia ⁊ coningis ea
de coſanguinitas eſt obſeruanda.
Ane conſanguſnitas aue in p
pꝛ viro ſernada ẽ:hec nimix
in vxoꝛis parentela de lege nuptia/
rũ cuſtodienda ẽ qꝛ conſtat eos du
os fniſſe in carne vna.ideoqʒ cõis
illis vtraqʒ parentela cedẽda eſt:ſi
cut ſcriptum eſt erunt duo in carne.
vng. Item. aug.
Murus non eſt aluer deputanda
quam fiia.
JI nir ⁊ vxoꝛnon iam duo:ied
vyna caro ſunt:nõ aliter eſt nu
rus deputanda quam filia.
Itẽ gre. papa epiſcopis galie.
Aſqʒ ad ſeptimam generationem
pꝛogenitʒ ſuam vnumquemqʒ ſer
uaſ e opoꝛtet. Mß
NRogeniem ſuã vnumquẽqʒ
vſqʒ ad.vij.decernimus obi
nare generatiõeʒ ⁊ quãdiu ſe agno
ſcant affinitate pꝛopinquos ad con
ingalẽ copula accedere denegamꝰ
quod ſi fecerit ſeparenr.
Item nico. papa amalfitane ec/
cleſie ſuffraganeis. Se ebdẽ.
E conſanguinitate ſua vxoꝛez
Mnullus dncat viqʒ poſt genej
rationẽ.vij.vel quouiqʒ parentela

cognoſci poterit.laicus.vero vxo⸗/

rem ſimul ⁊ cõcubinaʒ habẽs non
cõicet eccleiſſe.
iner concilio guarmaciẽſi.
Euouſqʒ inter aliquos generatio
recoꝛdetur aut in memoꝛia retinet᷑:
ſibunnicẽè non copulentur.
MNcopulatione fideliũ genera
Ruuonis numeꝝ non diffinimꝰ ſʒ
ſtatuimꝰ vt nulli liceat chꝛiſtiano ð
pꝛopꝛia conſanguinitate ſen cogna
tione accipere vxoꝛẽ:ſed duʒ gene
ratio recoꝛdatur aut cognoſcit᷑ aut
in memoꝛia retinetuaur.
Ilẽ ex ↄcilio lugdunenn.
Ex ꝓpinquuate ſui ſanguims viqs
ad. vij. graduʒz nulins oncat vxoré.
Allli ex pꝛopinqnitate ſui ſan-
gnuinis vſqʒ ad ſeptimum gra

dum vroꝛes Ooncãt neqʒ ſine bene/
dictione ſacerdotis:qui antemnn⸗
pturi erũt a ſacerdote benedicti nu

bere audeant nec aliter pꝛeſumant

pꝛemiſſis anctoꝛitatibns qniſqʒ ꝓ

hibetur a comũctione cõſanguineo
rum vſqʒ ad ſeptimam generatio/
nẽ.ſed obijcitur iliud greg.adaug.

angloꝛum epiſcopum.
Ansglicis permutit vt in quarta vel

in qminta generatone copniemur.
Vegdaʒ lexromana permittit
vrt ſiue fratris ſiue ſoꝛoꝛis ſen
duoꝛum fratrum germanoꝛum ſen
dnaꝝ ſoꝛoꝛum filius ⁊ ſilia miſcean

p G— Etraoꝛdinaria,.

i. citra velicirca
naturalia ⁊ nõ ſtra qᷣ

attigit elauſtra pudo-

ris.led in circuitu pal
pitabat.
q Del.i.etiaʒ.

r. ¶ Sepius. quia qua

ratione non impedit
pꝛima eadẽ nec ſecun:
da nec aliqua. ſecꝰ ꝗt
